724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-01-012022-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR xbrli:shares iso4217:EURxbrli:shares

Inhoudsopgave

Het bestuursverslag als bedoeld in Titel 9 Boek 2 BW betreft de volgende onderdelen: Profiel, Aandeelhoudersinformatie, Personalia van de RvC en directie, Activiteiten, Doelstellingen en strategie, Waardecreatie, Ontwikkelingen 2022, Corporate Governance en Verslag van de RvC.

Jaarverslag 2022

Inhoudsopgave

Het bestuursverslag als bedoeld in Titel 9 Boek 2 BW betreft de volgende onderdelen: Profiel, Aandeelhoudersinformatie, Personalia van de RvC en directie, Activiteiten, Doelstellingen en strategie, Waardecreatie, Ontwikkelingen 2022, Corporate Governance en Verslag van de RvC.

Voorwoord

Geachte aandeelhouders, klanten, medewerkers en partners,

In 2022 was het precies 25 jaar geleden dat Hydratec Industries naar de beurs ging. Een bijzondere mijlpaal waar we uitgebreid bij hebben stilgestaan. Zo vierden we in september ons jubileum met een drukbezochte familiedag voor onze medewerkers en hun gezinnen. We gaven onze trouwe aandeelhouders in november een kijkje in de keuken van twee van onze bedrijven en op 10 november mochten we met een gongslag de Amsterdamse beursdag openen. Terugkijkend zien we dat Hydratec dankzij de inzet van onze medewerkers en het vertrouwen van aandeelhouders en klanten gedurende de afgelopen 25 jaar een mooie, stabiele ontwikkeling heeft doorgemaakt. Het maakt ons trots op wat we hebben bereikt en tegelijkertijd biedt het vertrouwen in de toekomst.

Stormachtig jaar

We bevinden ons maatschappelijk gezien in een stormachtige periode. In januari lieten we de laatste corona-lockdown achter ons en gingen we vol enthousiasme en ambities van start. Toen viel Rusland in februari onverwacht Oekraïne binnen. Het stortte Europa in een internationale energiecrisis met ongekend stijgende prijzen voor gas en elektriciteit tot gevolg. Er ontstonden wederom supply chain problemen, waar we eigenlijk hadden verwacht dat ze voor een groot deel opgelost zouden zijn. De inflatie liep in de loop van het jaar op tot het hoogste punt in decennia. Loonkosten stegen en de vrees voor een recessie groeide.

"We behaalden in 2022 wederom een hogere omzet en daardoor een record nettoresultaat"

Al deze ontwikkelingen hadden direct of indirect invloed op onze prestaties. Zo viel onze omzet in Rusland en Oekraïne logischerwijs volledig weg. Onze orderboeken waren goed gevuld, zodat we dit beperkte verlies in andere regio’s konden compenseren. Wel waren orders in vergelijking met voorgaande jaren anders over onze markten verdeeld. Zo startte Mobility in 2022 veelbelovend, maar kreeg de markt later in het jaar opnieuw last van een wereldwijd chiptekort. De Food-markt groeide belangrijk, door het belang van kip als voedingsmiddel en de noodzaak van beschikbaarheid van water. Health heeft nog steeds de toekomst, al zien we dat de snelheid van ontwikkelingen sterk bepaald wordt door technische uitdagingen. Wij zijn in een kansrijke positie om die in partnerschap met onze klanten op te lossen. Al met al nam onze omzet over het hele jaar toe, met wederom een recordomzet als resultaat.
Problemen in de wereldwijde toeleverketen zorgden opnieuw voor stijgende prijzen, die bij bestaande afspraken moeilijk konden worden doorberekend. Lange en vooral onbetrouwbare levertijden leidden tot verstoringen, hogere voorraden en slinkende marges. Daardoor was het uiteindelijke resultaat ondanks de gestegen omzet vergelijkbaar met 2021. Gezien alle omstandigheden een mooi resultaat, maar toegegeven: we hadden vooraf hoger ingezet.

Kansen voor innovatie

De huidige maatschappelijke en economische uitdagingen bieden ook kansen: stijgende prijzen voor energie en toenemende tekorten van materiaal en arbeid leiden tot een verhoogde behoefte aan grondstofbesparing en automatisering. Onze focus op innovaties om verspilling tegen te gaan, is voor klanten een stimulans om voor onze oplossingen te kiezen. We werken intensief samen met kenniscentra, universiteiten en leveranciers en we zoeken voortdurend naar verbetermogelijkheden in onze producten en productieprocessen. 

"We zoeken voortdurend naar verbetermogelijkheden in onze producten en productieprocessen"

Krappe arbeidsmarkt

Bij ons werk vertrouwen we in hoge mate op de expertise en inzetbaarheid van onze medewerkers. We hebben er alle belang bij om medewerkers te behouden en aan te trekken voor onze organisatie. Het lukte ons afgelopen jaar nog steeds om nieuwe collega’s te vinden, al duurde dit wel merkbaar langer dan in voorgaande jaren. We hebben in 2022 alle denkbare kanalen ingezet om de aandacht van potentieel talent te trekken, zoals een open dag in Dedemsvaart, een challenge onder hts’ers in Tilburg en een Kies Techniek-dag in Doetinchem. De arbeidsmarktkrapte leidde door deze inspanningen niet tot problemen, alhoewel de werkdruk op sommige momenten hoog opliep. We zijn ervan overtuigd dat de voelbare betrokkenheid van medewerkers en hun waardevolle invloed op het resultaat van de organisatie essentieel is in de huidige dynamiek. De decentrale organisatie heeft zich bewezen als een goede structuur in de huidige marktomstandigheden. We blijven ons dan ook inspannen om de betrokkenheid van onze medewerkers verder te vergroten. Ook blijven we investeren in jong talent met leerzame en boeiende traineeships en stageplaatsen met uitzicht op een baan.

Dividend

We zijn tevreden dat we ondanks de uitzonderlijke macro-economische omstandigheden het nettoresultaat hebben zien toenemen en stellen een dividend voor van € 6,00 per aandeel over 2022. We verwachten dat veel van de turbulente ontwikkelingen in het afgelopen jaar – de oorlog, de inflatie, de problemen in de toeleverketen – ook in 2023 nog zullen aanhouden, maar dat het schokeffect zal afnemen. Het orderboek is goed gevuld.

Wij danken alle collega’s voor hun grote inzet, flexibiliteit, passie en toewijding. Wij zijn onze klanten, partners, commissarissen en aandeelhouders erkentelijk voor het vertrouwen en de ondersteuning om Hydratec Industries verder te ontwikkelen.

Bart Aangenendt, CEO

Profiel

Profiel van de onderneming

Technologiebedrijf Hydratec Industries levert industriële systemen en hightech componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan voedsel, gezondheid en mobiliteit te voorzien. Hydratec Industries staat sinds 1997 genoteerd aan Euronext Amsterdam en heeft wereldwijd 1.374 medewerkers. Alle bedrijven hebben een hoofdvestiging in Nederland, maar ook productievestigingen in het buitenland, waaronder België, Brazilië, Duitsland, India, Polen en de VS. Ongeveer 50% van onze medewerkers woont en werkt in Nederland.

Aandeelhoudersinformatie

Beursnotering

De aandelen van Hydratec zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam (ISIN NL 000 939 1242). Het totaal aantal geplaatste gewone aandelen bedroeg per 31 december 2022 1.294.876 aandelen. 

Financiële kalender 2023

Meldingen aandelenbelangen

De volgende, in het kader van de Wet Financieel Toezicht gemelde belangen groter dan 3%, zijn bekend per 31 december 2022:

Aandeelhouder

Belang

Datum melding

A.C. ten Cate

23,3%

21 maart 2017

F. ten Cate

23,3%

21 maart 2017

J. ten Cate

23,3%

21 maart 2017

B.F. Aangenendt

5,5%

28 juni 2016

P. Chr. Van Leeuwen Beheer B.V.

4,5%

27 juni 2022

M. Spriensma

3,2%

2 december 2014

Financiële gegevens per gewoon aandeel

Bedragen in euro’s, tenzij anders vermeld

2022

2021

Aantal uitstaande aandelen

1.294.876

1.292.805

Gewogen gemiddeld aantal aandelen

1.293.841

1.291.875

Bedrijfsresultaat

16,84

17,05

Winst

12,31

11,70

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

66,46

58,89

Beschikbare kasstroom1

26,88

20,90

Dividendvoorstel

6,00

6,75

Koers ultimo

73,0

74,5

Laagste koers

68,0

54,0

Hoogste koers

94,0

79,0

  • 1 Som van operationele en investeringskasstromen

Kerncijfers

Highlights 2022

Personalia 

Raad van commissarissen

De raad van commissarissen van Hydratec Industries N.V. bestaat uit mr. E. ten Cate (voorzitter), mr. M.E.P. Sanders en mr. drs. P. Veenema.

Van links naar rechts: dhr. E. ten Cate, mw. M. Sanders, dhr. P. Veenema

Mr. E. ten Cate (1945), voorzitter rvc

  • Jaar van aantreden: 2000

  • Einde huidige termijn: 2024

  • Huidige functie: directeur Bank ten Cate & Cie N.V.

Commissariaten/nevenfuncties:

  • Commissaris Hendrick de Keyser

  • Bestuurder Stichting Kasteel Rechteren

Mr. M.E.P. Sanders (1953), vicevoorzitter rvc en voorzitter audit commissie

  • Jaar van aantreden: 2017

  • Einde huidige termijn: 2025

Commissariaten/nevenfuncties:

  • Lid raad van commissarissen PB Holding

  • Voorzitter raad van commissarissen Hoens Broadcast Facilities B.V.

  • Voorzitter raad van commissarissen Meilink B.V.

  • Bestuurslid Stichting TivoliVredenburg Fonds

Mr. Drs. P. Veenema (1955), lid rvc en auditcommissie

  • Jaar van aantreden: 2021

  • Einde huidige termijn: 2025

  • Laatst beklede functie: lid raad van bestuur en CEO Kendrion N.V.

Commissariaten/nevenfuncties:

  • Lid raad van commissarissen Aalberts  N.V.

Alle leden van de raad van commissarissen en directie hebben de Nederlandse nationaliteit.

Directie

De directie van Hydratec Industries N.V. bestaat uit: Ir. B.F. Aangenendt en drs. E.H. Slijkhuis RA.

Ir. B.F. Aangenendt (1964), CEO

  • Jaar van aantreden: 2012

  • Einde huidige termijn: 2024

Bart Aangenendt is in 2012 statutair benoemd tot directeur van Hydratec Industries en tot algemeen directeur in 2015. Hij is voormalig directeur van Royal Pas Reform, een dochteronderneming van Hydratec Industries.

Drs. E.H. Slijkhuis RA (1968), CFO

  • Jaar van aantreden: 2018

  • Einde huidige termijn: 2026

Everien Slijkhuis is in 2018 statutair benoemd tot CFO van Hydratec Industries. Daarvoor vervulde zij diverse financiële en IT eindverantwoordelijke functies, waarvan een groot deel in internationale productiebedrijven en de maakindustrie. Naast haar rol bij Hydratec is ze lid van de raad van toezicht en auditcommissie van de Veluwse Onderwijs Groep en het Deventer Ziekenhuis.

Activiteiten

Industrial Systems

In ons Industrial Systems segment zijn Original Equipment Manufacturers (OEM’s) actief, die onder eigen merknaam complete systemen op de markt brengen. Het gaat om duurzame productiesystemen die inspelen op de groeiende wereldvraag naar voedsel en schoon drinkwater. De oplossingen van onze bedrijven zijn innovatief en geïntegreerd en gaan verspilling tegen in de productieprocessen van onze klanten. De belangrijkste deelmarkten voor Industrial Systems zijn de wereldwijde pluimvee-, convenience food- en petfood sector en de aanleg van waterleidingen voor sanitair en schoon water.

Met Industrial Systems bieden we een breed productenpakket en realiseren we een goede spreiding over verschillende landen en klanten. Tegelijkertijd ligt onze focus op specialisatie en standaardisatie om kosteneffectief te blijven. Door slimme standaardisatie kunnen we goede oplossingen hergebruiken, waardoor kosten en risico’s dalen. Als leverancier van systemen gaan wij verder dan het bouwen van machines. Wij verdiepen ons ook in de operaties van klanten. In hechte samenwerking met klanten, leveranciers en universiteiten ontwikkelen en introduceren we voortdurend nieuwe producten, die ook bij bestaande klanten meer functies vervullen en grotere meerwaarde realiseren.

Fijn en gezond samenwerken

Hydratec hecht groot belang aan een prettige en gezonde werkomgeving. Dat verbetert de samenwerking en het werkplezier. Het vergroot het innovatievermogen en zorgt voor meer productiviteit.

Lan | Handling Technologies

Lan Handling Technologies is al meer dan 50 jaar gespecialiseerd in het ontwikkelen en produceren van (gesteriliseerde) product-handlingsystemen en end-of-line automatisering voor de wereldwijde voedingsmiddelen- en verpakkingsindustrie, zowel bij multinationals als snelgroeiende startups. Het bedrijf neemt het hele proces van concept tot ingebruikname voor zijn rekening. Ontwerp, constructie, assemblage en installatie gebeuren in eigen beheer.

Door slimme toepassing van modularisatie in het productportfolio bieden wij een uitgebreid palet aan klantspecifieke oplossingen op basis van de laatste technologie. Wereldwijd zijn inmiddels meer dan 500 hoogwaardige systemen geplaatst. Vanuit de vestigingen in Tilburg en Halfweg ontwikkelt Lan automatiseringsoplossingen voor een breed scala aan verpakkingen; van gesteriliseerde voeding in pouch, blik en pot tot maaltijdsalades en agrifood in zakken, netten, dozen en kratten.

Hogere efficiency, toenemende productdiversiteit, aandacht voor traceability, energieverbruik en ‘zero waste’ hebben impact op de productieomgeving. In intensieve samenwerking met universiteiten, vooraanstaande multinationals en innovatieve startups in de voedingsindustrie spelen wij in op deze trends en werken wij aan thema's als Industry 4.0, Digital Twins en Big Data. Zo levert Lan Handling Technologies een belangrijke bijdrage aan de groeiende behoefte aan veilige voedselproducten.

Voorop lopen in kennis en kunde

Innoveren brengt ons verder. De onderzoeks- en opleidingsacademies van Hydratec werken nauw samen met klanten en universiteiten aan nieuwe kennis. Die zetten we in voor de ontwikkeling en verbetering van onze producten en onze diensten. We trainen onze eindgebruikers voor een optimaal resultaat.

Royal Pas Reform | Integrated Hatchery Solutions

Royal Pas Reform is wereldwijd de enige single-sourceleverancier van slimme, geïntegreerde en duurzame oplossingen voor broederijen. Het bedrijf is een van de grootste producenten van kuikenbroedmachines ter wereld en is actief in meer dan 100 landen.

Sinds haar oprichting loopt Royal Pas Reform voorop bij het ontwikkelen van slimme, geïntegreerde en duurzame broederijoplossingen. Het bedrijf levert:

  • industriële broedmachines voor de productie van uniforme, robuuste eendagskuikens;

  • broederij-automatiseringssystemen voor het efficiënt verwerken van broedeieren en eendagskuikens;

  • klimaatbeheersingsapparatuur voor een duurzame en hygiënische lucht- en waterbehandeling;

  • broederij managementsoftware voor monitoring, analyse en optimalisatie van het broedproces;

  • service en support voor een efficiënte en betrouwbare werking van geïntegreerde broederijsystemen.

Het hart van het bedrijf is de Pas Reform Academy. In nauwe samenwerking met klanten en universiteiten verricht de Academy onderzoek naar de invloed van het broedproces op de embryonale ontwikkeling van het kuiken. Deze specialistische kennis gebruikt Royal Pas Reform voor de ontwikkeling van nieuwe, innovatieve producten en diensten voor de broederij-industrie en voor het trainen en begeleiden van broedmeesters. Zo heeft Royal Pas Reform in de loop der jaren tientallen innovatieve oplossingen ontwikkeld voor broederijen, zoals SmartStart™ Early Feeding, een praktische voeroplossing waarmee kuikens direct na uitkomst worden voorzien van voer en water. Early Feeding bevordert de ontwikkeling van robuuste eendagskuikens en helpt het gebruik van antibiotica te beperken.

De verkoop- en serviceactiviteiten van Royal Pas Reform verlopen via drie vestigingen: Royal Pas Reform in Nederland, Pas Reform do Brasil in Brazilië en Pas Reform North America in de Verenigde Staten. Daarnaast beschikt Royal Pas Reform over eigen verkoopkantoren in Afrika, Azië, Europa, Midden-Oosten en Zuid-Amerika, en een uitgebreid netwerk van agenten in meer dan 40 landen.

Zichtbaar opereren

Elk jaar is Hydratec aanwezig op vakbeurzen. Overal ter wereld presenteren we onze producten en innovaties. We zijn zichtbaar voor klanten en relaties en blijven op de hoogte van hun wensen en behoeftes. Zo kunnen we met onze oplossingen doelgericht een bijdrage leveren aan hun uitdagingen.

Zichtbaar opereren

Rollepaal is een toonaangevend fabrikant van extrusie-apparatuur voor PVC, PVC-O, PE en PO-buizen. De hightech machines staan bekend om hun hoge kwaliteit met de focus op duurzaamheid, service en support. Het is de missie van Rollepaal om actief bij te dragen aan het succes van klanten door duurzame, kostenbesparende oplossingen te ontwikkelen.

Rollepaal | Pipe Extrusion Technology

Rollepaal is een toonaangevend fabrikant van extrusie-apparatuur voor PVC, PVC-O, PE en PO-buizen. De hightech machines staan bekend om hun hoge kwaliteit met de focus op duurzaamheid, service en support. Het is de missie van Rollepaal om actief bij te dragen aan het succes van klanten door duurzame, kostenbesparende oplossingen te ontwikkelen.

Bij de fabricage van kunststofbuizen vormen de grondstoffen veruit de grootste kostencomponent. Daarom is het belangrijk om met behoud van de vereiste specificaties voor de buis het materiaalgebruik maximaal te verminderen. Rollepaal biedt verschillende oplossingen om de kwaliteit van de buis tijdens de productie te beheersen. Met de machines van Rollepaal kunnen de klanten zowel onnodig gewicht minimaliseren als controle houden over de wanddikte, waardoor de kosten van hun producten worden verlaagd.

De klanten van Rollepaal bevinden zich over de hele wereld. Rollepaal exporteert haar producten naar meer dan 100 landen. Via onze vestigingen in Nederland (Dedemsvaart), in de Verenigde Staten (Baltimore) en in India (Ahmedabad) en via agenten wereldwijd, heeft Rollepaal in veel landen advies en service direct beschikbaar.

Hightech Components

Het Hightech Components segment richt zich op het vervaardigen van complexe delen of samenstellingen van kunststoffen. Kunststof is een relatief jonge grondstof, waarnaar de vraag onverminderd stijgt. Door de unieke eigenschappen spelen deze materialen, bijvoorbeeld als metaalvervanger, een cruciale rol in een duurzamere en grondstofefficiënte toekomst. In ons Components segment ontwikkelen en produceren we constructieve kunststofonderdelen voor OEMs. Onze klanten zijn vooral actief in de markten Food, Mobility en Health. Met name in de Health-markt zijn de kwaliteits- en hygiënevoorschriften zeer streng. Zo vindt assemblage van bijvoorbeeld point-of-care-diagnostics in cleanroom-omstandigheden plaats. 

Ons Hightech Components segment beschikt over hoogstaande productietechnologieën, zoals het spuitgieten van thermoplast- en thermoset-producten. Een belangrijke andere technologie is de volledig geautomatiseerde assemblage van onderdelen tot functionele modules met behulp van robot- en vision-technologie. Omdat Hightech Components opereert in concurrerende markten, hebben kostenreductie en duurzaamheid hoge prioriteit. Dit betekent dat we ons richten op gewichtsverlaging van onderdelen, reductie van materiaalgebruik en hergebruik van reststoffen. Ook de beperking van energieverbruik en transportkosten wordt belangrijker. Dit helpt klanten bij het behalen van hun duurzaamheidsdoelen.

Iedere mening telt

Hydratec heeft een decentrale organisatiestructuur. Verantwoordelijkheid voor processen en producten liggen laag in de organisatie. Onze collega’s hebben zeggenschap en worden aangemoedigd om zich uit te spreken. Iedere mening en iedere ervaring telt.

Timmerije | Hightech Plastic Components

In ruim 90 jaar is Timmerije in de Benelux uitgegroeid tot specialist in kunststof spuitgietproducten. Als ontwerper en producent van hoogwaardige kunststofproducten voor OEM’s van bekende Europese topmerken, maakt het bedrijf serieproducties voor just-in-time-toelevering aan de food & agro-industrie, mobiliteitsindustrie en diverse andere industrieën.

De hoogwaardige kunststofproducten en samenstellingen van onderdelen vinden hun weg in uiteenlopende toepassingen. Van klimaatsystemen tot vrachtwagens. En van fietsonderdelen tot koffiezetapparaten. Het bedrijf beheerst het complete proces en beschikt over een eigen engineeringsafdeling, gereedschapsmakerij en assemblage-afdeling.

Projectmanagement, matrijzenbouw, onderhoud & reparatie en het samenstellen van componenten vindt plaats onder één dak. Nauw op elkaar afgestemde ontwerp-, productie- en logistieke processen staan garant voor een korte time-to-market en bieden continuïteit. Bovendien heeft Timmerije de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in de productie van kunststof spuitgietproducten. We beschikken over meer dan 50 moderne spuitgietmachines van 25 tot 1.400 ton sluitkracht. Met dit moderne machinepark, ons team van specialisten en ons adequate kwaliteitssysteem staat Timmerije voor toekomstgerichte innovatie, betrouwbare processen en servicegerichtheid.

Persoonlijke ontwikkeling

Hydratec biedt ruimte aan talent. Stagiair(e)s en pas afgestudeerden bieden we de kans om ervaring op te doen in onze hightech-productieomgevingen. Een deel van hen gaat vervolgens als nieuwe collega aan de slag. We werken nauw samen met onderwijsinstellingen voor de beste match tussen student en bedrijf.

Helvoet | High Precision Components

Helvoet is al meer dan 80 jaar wereldwijd leverancier van precisiecomponenten uit technische polymeren. Het bedrijf is gespecialiseerd in de ontwikkeling en serieproductie van complexe assemblages voor specialistische markten. Samen met de klant ontwikkelt Helvoet producten uit kunststof (thermoplast en thermoset), siliconen gietrubber, rubber, of een combinatie daarvan. Vervolgens assembleert het bedrijf die tot een halffabricaat of complete functionele module. Deze combinatie van kennisintensieve en kostenefficiënte ontwikkeling geeft Helvoet een unieke positie in de wereld van precisiedelen.

De toenemende vraag naar intelligente sampling methoden met zogenaamde ‘smart consumables’ maakt dat Helvoet ideaal gepositioneerd is voor uiteenlopende Health Tech toepassingen, zoals medische cartridges, point-of-care instrumenten en diagnose-apparaten. In clean rooms (stofarme ruimtes) worden essentiële componenten voor de Life Sciences markt geproduceerd die de ontwikkeling van gepersonaliseerde medicijnen ondersteunen. Helvoet’s innovatieve kunststofprocestechnologie schept nieuwe mogelijkheden voor onder andere de analyse van DNA via PCR-technieken. 

Helvoet’s technologie wordt eveneens toegepast in brandstof-, rem- en aandrijfsystemen, brandstofcellen, doseersystemen voor dranken en sensortechnologie voor autonoom rijden. De seriegroottes variëren van middelgroot tot zeer groot. 

Het continu verbeteren van de product- en proceskwaliteit en ‘zero defects manufacturing’ is standaard instrumentarium van Helvoet. De productielocaties van Helvoet beschikken over alle kwaliteitssystemen en certificaten die nodig zijn voor hun specifieke markten. Om aan dit hoge kwaliteitsniveau te blijven voldoen investeert Helvoet voortdurend in zijn mensen, processen en machines.

25 jaar Hydratec Industries

In 1997 ging Hydratec Industries naar de beurs in Amsterdam. Vorig jaar vierden we dit 25-jarig jubileum in Burgers’ Zoo Arnhem met onze collega’s en hun familieleden.

Doelstellingen en strategie

Hydratec Industries wil wereldwijd op een duurzame manier bijdragen aan de vraag naar voeding, gezondheid en mobiliteit. Deze vraag groeit sterk, als gevolg van de wereldwijde bevolkingsgroei en stijgende welvaart. Door de diversificatie in zowel Industrial Systems als Hightech Components is Hydratec Industries wendbaar en beter bestand tegen marktschommelingen.

Food

Onze bedrijven leveren industriële oplossingen die helpen om op efficiënte wijze steeds meer mensen en dieren van voedsel en water te voorzien.

Health

Door het produceren van onderdelen voor medische toepassingen, dragen onze bedrijven bij aan de verbetering van ieders gezondheid.

Mobility

Onze bedrijven produceren kunststof onderdelen voor bijvoorbeeld auto’s, vrachtauto’s en tweewielers. Deze verminderen het gewicht. Dat verlaagt brandstofverbruik en minder uitstoot.

Innovatie is sleutelwoord

Binnen Hydratec Industries zijn zelfstandige, wendbare bedrijven actief waar slimme producten en functies worden ontwikkeld die bijdragen aan het succes van de klant. In nauwe samenwerking met klanten gaan onze medewerkers voortdurend op zoek naar verbeteringen in producten en in productieprocessen. We verbeteren niet alleen de primaire functies, maar ook logistiek, onderhoud, ontwerp en advies. We besteden bijzondere aandacht aan verbetering van duurzaamheid en het voorkomen van verspilling in het bijzonder.

Leidende posities

We streven naar leidende posities in de verschillende nichemarkten, zitten dicht op die markten en spelen snel in op veranderingen. Het is onze strategie om met al onze activiteiten consistent en over een langere periode een groei van omzet en resultaat te realiseren op ten minste een marktconform niveau. Zo maken we het mogelijk om hoge toegevoegde waarde te realiseren voor de eindgebruiker.

Onze vergaande dienstverlening leidt tot grote klantenbinding. Door slimme toepassing van nieuwe technologieën maken we voor onze klanten het verschil en breiden we ons productenpakket uit bij bestaande afnemers. Daarnaast steken we veel energie in verschillende Operational Excellence-programma’s om verspilling in de productieprocessen van onze klanten te voorkomen. De gevolgen voor het milieu en de maatschappelijke acceptatie van onze activiteiten en producten speelt een steeds belangrijkere rol in alles wat wij en onze klanten doen.

De systemen van Industrial Systems worden projectmatig en wereldwijd afgezet, waardoor de resultaten kunnen fluctueren. De afhankelijkheid van macro-economische factoren is hierdoor groot, maar zorgt ook voor spreiding van risico's. De activiteiten binnen Hightech Components hebben een procesmatig karakter, waardoor de schommelingen minder groot zijn dan bij Industrial Systems.

Zelfstandig en wendbaar

De directies van de bedrijven zijn binnen afgesproken kaders verantwoordelijk voor hun eigen operationele activiteiten en concentreren zich op hun eigen specifieke markten. Die zelfstandigheid maakt de organisatie wendbaar en innovatief. Ook in 2022 heeft deze organisatievorm zijn waarde bewezen. Alle bedrijfsactiviteiten konden zich snel en op eigen wijze aanpassen aan de omstandigheden, bijvoorbeeld waar het ging om de plotseling oplopende inflatie, problemen in de supply chain en de arbeidsmarkt. Bovendien is onze structuur kostenefficiënt: er zijn geen centrale stafafdelingen, waardoor de overheadkosten beperkt blijven.

De directie van Hydratec Industries voert regulier overleg met het management van de bedrijven, waarbij alle bedrijfsaspecten en de periodieke ontwikkelingen van resultaten worden besproken. Het overleg is gebaseerd op een vast kader van reguliere rapportages, inclusief analyses van de belangrijkste prestatie-indicatoren. Daarnaast is er veelvuldig informeel overleg. Dit alles vindt plaats op basis van ambitieuze, maar realistische doelstellingen, afgeleid van scenario’s die voor alle betrokkenen een leidraad vormen. Jaarlijks worden per segment de strategische posities en opties geëvalueerd en wordt een SWOT-analyse uitgevoerd. Op basis daarvan komen we tot beslissingen over langetermijninvesteringen en tot prioriteiten in de product-marktontwikkelingen. Een richtlijn daarbij is een consistent en adequaat rendement voor onze aandeelhouders.

Ondernemerschap en ambitie

Om actief in te spelen op relevante marktveranderingen en kansen, is het essentieel dat elke bedrijfsactiviteit beschikt over goed en gemotiveerd management en medewerkers. ‘The war for talent’ is in volle gang en voor onze groeidoelstelling geven we extra aandacht aan het vinden en binden van goede medewerkers, onder andere door het structureel aanbieden van stage- en afstudeerplaatsen. Bovendien bevorderen we continu de ontwikkeling van de medewerkers, onder meer met opleidingen.

Financiële doelstellingen

Binnen Hydratec Industries streven we naar voldoende winstgevendheid. Hierdoor wordt ruimte gecreëerd voor investeringen in mensen en innovaties en voor de opvang van tegenslagen. Tenzij er zich bijzondere economische omstandigheden voordoen of aanpassingen nodig zijn in de organisatie, geldt voor elk segment een doelstelling voor het bedrijfsresultaat over de langere termijn. Voor Industrial Systems is dat ten minste 10% en voor Hightech Components is dat ten minste 8%. Samenhangend met de beoogde groei van Hydratec Industries en een gewenste solvabiliteit van minimaal 30%, streven we een dividenduitkering na van ten minste 40% van het resultaat na belastingen (exclusief eventuele eenmalige baten).

Groei

Het is onze ambitie om met de huidige activiteiten kwalitatief door te groeien. Aanjagers hiervan zijn de groei van de wereldbevolking en het innovatieve vermogen van Hydratec Industries. Daarnaast willen we de activiteiten uitbreiden en verbreden door overnames en samenwerkingen. Op basis van de huidige activiteiten volgen we een zogenoemde ‘buy and build’ acquisitiestrategie. In 2022 hebben zich enkele acquisitiemogelijkheden in het Systems segment voorgedaan, die nog niet tot een resultaat hebben geleid. Activiteiten die onvoldoende langetermijnpotentieel bieden voor Hydratec Industries en zich structureel beter kunnen ontwikkelen binnen andere organisaties, stoten we af.

Waardecreatie

Met onze strategie willen we waarde toevoegen aan de samenleving, zowel in Nederland als internationaal. Om duidelijk te maken wat onze invloed is, hebben we ons waardecreatiemodel schematisch in beeld gebracht. In dit jaarverslag hebben we het waardecreatiemodel en het verslag inhoudelijk op elkaar afgestemd. Wij bereiden ons voor op de impact van de Corporate Sustainability Reporting Directive van de EU en wat deze voor onze waardecreatie en rapportageverplichtingen op de middellange en lange termijn gaat betekenen.

Inputs, outputs en outcome

Voor de kapitalen hebben we kpi’s gedefinieerd. Met deze kpi’s geven we nadere invulling aan onze activiteiten en laten we transparant zien hoe we presteren. Zo komen in de hoofdstukken waarin we de ontwikkelingen in 2022 beschrijven de kpi's nader aan de orde. Het is onze ambitie om de dataset de komende jaren te verbeteren en verder uit te bouwen.

Businessmodel

Centraal in het waardecreatiemodel staat ons bedrijfsmodel. Dat begint met ons doel om met industriële systemen en hightech componenten duurzaam te voorzien in de behoefte aan voeding, gezondheid en mobiliteit voor de groeiende wereldbevolking. Hier wordt samen aan gewerkt: wendbaar, dicht op de markt en met veel kennis van de nichemarkten. Met gedreven medewerkers en technische innovaties voegen we duurzaam waarde toe aan de processen bij klanten. Klanten waarderen onze inzet en daardoor groeit ons marktaandeel en de winstgevendheid. Dit leidt tot gezonde financiële resultaten waardoor we kunnen investeren in opleiding en ontwikkeling van mensen, in innovaties en in acquisities. In ons businessmodel hebben we daarnaast te maken met (externe) factoren als governance en risico’s.

Onze bijdrage aan de samenleving 

We willen bij Hydratec Industries op lange termijn impact hebben op de samenleving. Voor onze eigen organisatie hebben we geïnventariseerd hoe Hydratec kan bijdragen aan de ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties (SDG’s). Hiervoor hebben we de SDG’s vergeleken met onze bedrijfsvoering, kernactiviteiten en ons gehele proces van waardecreatie. Daarbij is gekeken welke doelen het beste aansluiten bij enerzijds onze eigen initiatieven, doelstellingen en strategie en anderzijds de verwachtingen van onze stakeholders. Via deze methode zijn we gekomen tot vijf ontwikkelingsdoelen waar wij ons op richten:

SDG 2: Geen honger

De wereldbevolking blijft groeien. Hoe meer mensen er zijn, hoe groter de uitdaging om iedereen van voldoende voedsel te kunnen voorzien. Zeker via traditionele productiemethoden. De producten van Hydratec helpen meer output in het productieproces van voedsel te realiseren. We maken de productie van uniforme, robuuste eendagskuikens efficiënt, waardoor minder grondstoffen nodig zijn voor de productie van voedsel.

SDG 3: Goede gezondheid en welzijn

Iedereen heeft recht op effectieve medicatie die voor iedereen beschikbaar en betaalbaar is. De kosten van diagnoses en vaccins moeten omlaag, massaproductie moet omhoog. Ons Hightech Components segment werkt intensief met klanten samen aan technologische toepassingen voor diagnose-apparatuur, point-of-care instrumenten en medische componenten. Hiermee leveren onze bedrijven een concrete bijdrage aan wereldwijde zorg van goede kwaliteit. 

SDG 6: Schoon water en sanitair

Schoon drinkwater en schone sanitaire voorzieningen zijn essentieel voor onze gezondheid en voedselveiligheid. Binnen ons segment Industrial Systems ontwikkelen en leveren we systemen voor de productie van waterbuizen. Door deze toe passen in waterleidingsystemen maken we schoon drinkwater overal beschikbaar, ook op afgelegen plekken en helpen we de hygiënische omstandigheden verbeteren.

SDG 8: Waardig werk en economische groei

Economische groei is pas duurzaam als kapitaal, arbeid en grondstoffen verantwoordelijk worden ingezet. En als winsten verdeeld worden en werk eerlijk wordt beloond. Wij besteden veel aandacht aan goed ondernemer- en werkgeverschap. Met vestigingen in Brazilië en India voelen we het ook als een extra verantwoordelijkheid om te zorgen voor waardig werk en economische groei. Door het naleven van onze Code of Conduct keren wij ons tegen moderne slavernij, mensenhandel en gedwongen (kinder)arbeid.

SDG 12: Verantwoorde consumptie en productie

Duurzame productie en consumptie verlagen de druk op het milieu en verminderen de afhankelijkheid van schaarse grondstoffen. Daarom doen we er alles aan om productieprocessen schoner en efficiënter te maken en afval te voorkomen, verminderen en hergebruiken. Met Swapfiets, de Nederlandse leverancier van fietsmobiliteit, werkte Timmerije aan een volledig circulaire fiets, waarvan alle onderdelen vervaardigd zijn van recyclebaar kunststof. Innovatie- en verbeterprogramma's maken onze processen toekomstbestendig: we produceren meer met minder. 

Ontwikkelingen

Markten en productie

Industrial Systems

Belangrijkste marktontwikkelingen

Food is de belangrijkste markt binnen Industrial Systems. Met 7 productievestigingen verdeeld over 4 landen worden de belangrijkste deelmarkten bediend. Dit zijn de wereldwijde pluimvee-, convenience food- en petfoodsector en de aanleg van waterleidingen voor sanitair en schoon water. In deze markten realiseren we een goede spreiding van producten over verschillende landen en klanten. In 2022 hebben we in 96 landen omzet gegenereerd (2021: 90) met een omzet van € 157 miljoen (+19%). De omzetdaling in Rusland en Oekraïne door de oorlog werd meer dan gecompenseerd in andere regio’s. Het overgrote deel van de omzet (97%) werd buiten Nederland gerealiseerd (2021: 94%). De omzet daalde in Europa maar nam toe in Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Specialisatie en standaardisatie blijven nodig om in onze nichemarkten kosteneffectief te blijven. Door standaardisatie hebben we goede oplossingen kunnen hergebruiken en kosten en risico’s kunnen verminderen. Hier zullen we de komende jaren mee doorgaan.

De voortdurende materiaal- en arbeidsschaarste leidt ertoe dat klanten meer investeren in automatisering en materiaalbesparende oplossingen. De stand van het orderboek eind 2022 is weer toegenomen ten opzichte van de stand eind 2021. Het aantal projecten groter dan € 50 duizend nam in 2022 af van 181 naar 139 projecten. Gemiddeld werden de projecten dus groter. De investeringsbereidheid bij extrusiemachine-klanten en kuikenbroederijen nam toe. Daar staat tegenover dat sommige uitbreidings- en vervangingsinvesteringen, met name in Europa, werden uitgesteld. Dit werd versterkt door onzekerheid als gevolg van inflatie, oplopende rente en met name energiekosten. Op langere termijn ondersteunen de demografische ontwikkelingen de vraag in Afrika en Azië. Uiteraard blijft het van het grootste belang om in iedere regio een sterke marktpositie bij aansprekende klanten te behouden.

Belangrijkste productieontwikkelingen

Voortdurende onrust in de supply chain heeft voor uitdagingen gezorgd bij de productie van onze systemen. Sommige materialen waren moeilijk verkrijgbaar of hadden zeer lange en onbetrouwbare levertijden. Bij andere materialen werden we met onverwachte prijsstijgingen geconfronteerd. Toch is de productieachterstand over het algemeen beperkt gebleven, wel liepen de voorraden op.

De productie van handling systemen door Lan is in 2022 duidelijk toegenomen, waardoor een goed resultaat is behaald. In Tilburg is in 2022 volop geprofiteerd van de toegenomen volumeflexibiliteit voor productie, door de succesvolle uitbesteding van de voormontage van complete submodules in het jaar ervoor. Lan heeft ook in 2022 weer enkele nieuwe klanten verworven.

Bij Royal Pas Reform is de productie van systemen voor kuikenbroederijen in 2022 aanzienlijk toegenomen. De wereldwijde pluimvee-industrie is hersteld van de coronacrisis. Royal Pas Reform is een zogeheten ‘total solutions provider’, een positionering die met name in de VS goed aanslaat. De omzet in de VS was aanzienlijk hoger, maar vooral ook de activiteiten in Zuid-Amerika en Afrika droegen bij aan de omzetstijging. De omzet in Rusland en Oekraïne was door de oorlog fors minder. We zijn in 2022 gestart met de verkoop en productie van het gepatenteerde in-ovo vaccinatiesysteem, dat we in 2021 hebben geïntroduceerd.

De productie van Pijp-Extrusiesystemen door Rollepaal is in vergelijking met het jaar ervoor in 2022 sterk toegenomen. De stijging was in zowel Europa, Noord-Amerika en Azië aanwezig. Die toename was te zien bij alle productgroepen, maar met name in de productgroep PVC-O. Hier is in 2022 weer een nieuwe machinelijn voor buisproductie geleverd die tot 60% minder materiaal verbruikt dan conventionele machinelijnen. De focus die is aangebracht in de marktbenadering heeft zijn vruchten afgeworpen: er wordt verregaand ingezet op duurzame en kostenbesparende oplossingen voor klanten.

Hightech Components

Belangrijkste marktontwikkelingen

De belangrijkste markten voor Hightech Components zijn Mobility, Food & Health. Met 7 productievestigingen verdeeld over 5 landen worden deze markten bediend. De componenten zijn in 2022 naar 38 landen geëxporteerd (2021: 38) met een omzet van € 128 miljoen, hetzelfde als in 2021. Binnen de Mobility-markt wordt onze technologie toegepast in brandstof-, rem- en aandrijfsystemen, doseersystemen en sensortechnologie voor autonoom rijden. Door nieuwe onderdelen te ontwikkelen voor vrachtwagens, brommers en fietsen hebben we de afhankelijkheid van de automotive-markt verder verkleind. Binnen de automotive-markt gaat de innovatiekracht vooral naar autonoom rijden en elektrificatie. Waar begin 2022 nog sprake was van een aantrekkende vraag, zakte deze in de tweede helft door een onevenwichtige supply chain opnieuw terug. Door een tekort aan chips werden autofabrieken weer stilgelegd en konden zij niet voldoende produceren om aan de vraag te voldoen. Het lijkt erop dat deze tekorten in de loop van 2023 weer kunnen worden ingelopen. Al met al hield het omzetniveau in 2022 gelijke tred met de omzet in 2021.
De Food-markt trok in 2022 weer goed aan. We zagen met name dat de vraag naar doseersystemen voor out-of-home-producten, zoals koffie en bier, afgelopen jaar opveerde naar het niveau van vóór corona. In deze productgroepen nam de omzet sterk toe.

Ook nam de omzet binnen de Health-markt belangrijk toe. Met name de reguliere productie voor grote aantallen nieuwe cartridge-toepassingen voor MicroFluidics kwam in 2022 met vertraging op gang. Deze ontwikkeling leidde tot andere engineeringopdrachten van gerenommeerde klanten in de medische sector. De toenemende vraag naar intelligente sampling methoden met zogenaamde ‘smart consumables’ maakt dat Helvoet ideaal gepositioneerd is voor uiteenlopende Health Tech toepassingen, zoals medische cartridges, point-of-care instrumenten en diagnose-apparaten.

Productieontwikkelingen

Er is met minder spuitgiet machines (213 in plaats van 225) door de afbouw van productie in Polen, dezelfde omzet behaald als in 2021. In Nederland richtten we ons nadrukkelijk op het opschalen van MicroFluidics-projecten in cleanroom-omstandigheden. Helvoet levert hiervoor nanoplates: kleine kunststof plaatjes met precisiekanalen. Voor de productie van deze componenten werden afgelopen jaar in Tilburg enkele spuitgietmachines, vision -apparatuur, een assemblagelijn en een cleanroom in gebruik genomen. Door supply chain-problemen bij onze klanten was het niveau van activiteiten in de vestiging in Duitsland duidelijk lager dan in 2021. De chiptekorten in de automotive industrie zorgde voor een belangrijke afname van de omzet in België, terwijl het productiebedrijf in India juist een sterke en gezonde groei doormaakte. Om verdere groei in India te kunnen faciliteren is besloten het onroerend goed te kopen en deze niet langer te huren.

Bij Timmerije nam de productie in 2022 duidelijk toe. Dit is deels toe te schrijven aan het doorberekenen van hogere grondstofprijzen, maar grotendeels aan toename van de vraag. De verbeterde terugkoppeling van informatie uit het Manufacturing Execution Systeem, waarmee productieprocessen gemonitord worden, heeft onder meer geresulteerd in een daling van het afvalpercentage van 8,5%. In Neede zijn nieuwe klantprojecten gestart voor de fabricage van complexe, vaak samengestelde delen. Door de groei aan activiteiten hebben we besloten om de capaciteit in Neede uit te breiden. Er zullen meer spuitgietmachines worden geplaatst door onder meer de opslag van gereed product elders te organiseren.

Intellectueel en innovatie

Innovatie is voor Hydratec Industries van groot belang om een toonaangevende positie in de Food, Health en Mobility-markten te verwerven en te behouden. Innovatie stelt ons in staat om waarde toe te voegen aan de processen van onze klanten en onszelf daarmee te onderscheiden. Het merendeel van onze innovaties is gericht op het tegengaan van verspilling in processen en producten.
Onze klanten zijn daarbij onze grootste bron van inspiratie: door processen bij de klant goed te begrijpen – soms beter dan de klant zelf – signaleren we mogelijkheden om deze effectief te verbeteren. Daarbij zoeken we waar mogelijk samenwerking, niet alleen met onze klanten, maar ook met leveranciers en kennisinstituten als universiteiten en hogescholen. Gezamenlijk beschikken we over meer kennis en vernieuwingskracht.

Zo vindt de productinnovatie binnen Hightech Components plaats in projecten waarbij we vroegtijdig met de klant samenwerken om nieuwe toepassingen te ontwikkelen. Vaak gaat het daarbij om projecten waarin kostbare, natuurlijke of schaarse materialen zoals hout, glas of metaal worden vervangen door een constructief, liefst recyclebaar plastic. Er is veel aandacht voor de toekomstbestendigheid van kunststof oplossingen. Met name in de Healthmarkt vinden ontwikkelingen plaats om de toenemende vraag naar intelligente sampling methoden te ondersteunen met zogenaamde Nanoplates, die gebruikt worden bij diagnose apparatuur of point of care instrumenten

Waar mogelijk stimuleren we het gebruik van recyclaat en passen we design-for-recycling-technieken toe. Dat gebeurde in 2022 onder meer bij de productie van fiets- en vrachtwagenonderdelen. In 2022 hebben we meer dan 54.100 uur aan dergelijke projecten besteed. Dat was vergelijkbaar met 2021 (57.600 uur).

Een innovatie binnen Industrial Systems betreft de intensievere toepassing van sensoren. De data die sensoren opleveren, gebruiken we om apparatuur nog efficiënter te laten opereren en processen nauwkeuriger te sturen. Hiermee kunnen we verspilling bij onze klanten tegengaan. Voorbeelden zijn de sensoren in de motoren van aandrijfsystemen die het preventief onderhoud van deze transportsystemen vergemakkelijken. Verder maken we steeds meer gebruik van simulatie, waardoor op voorhand gemodelleerd en geanalyseerd kan worden welke effecten bepaalde productontwikkelingen en -vernieuwingen hebben. Deze datagerichte aanpak zal tot een versnelling in de productontwikkeling leiden en mogelijk tot nieuwe verdienmodellen met niet alleen eenmalige verkoop van apparatuur, maar ook onderhoud of lease. Een voorbeeld hiervan is het recent ontwikkelde vaccinatiesysteem voor broedeieren in de pluimvee-industrie, dat als leaseproduct wordt aangeboden.

Financiële ontwikkelingen 

x € 1.000

2022

2021

Winst-en-verliesrekening

  

Netto-omzet

283.261

257.297

Bedrijfsresultaat

21.787

22.027

Nettoresultaat

15.820

15.133

Kasstroom

  

Uit operationele activiteiten

43.459

33.664

Uit investeringsactiviteiten

-8.681

-6.661

Uit financieringsactiviteiten

-14.577

-26.568

Nettokasstroom

20.201

435

Balans

  

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders

85.990

76.082

Eigen vermogen

86.089

76.261

Balanstotaal

240.319

213.591

Kengetallen

  

Bedrijfsresultaat in % van de omzet

7,7%

8,6%

Rentabiliteit geïnvesteerd vermogen1

19,1%

15,1%

Rentabiliteit eigen vermogen2

19,7%

21,7%

Solvabiliteit3

35,8%

35,7%

Aantal uitstaande aandelen

1.294.876

1.292.805

Winst per aandeel (in euro’s)

12,31

11,70

Aantal eigen medewerkers4

1.032

1.092

  • 1 Netto resultaat + rentelasten in % van het geïnvesteerd vermogen (totaal activa minus liquide middelen minus kortlopende, niet-rentedragende schulden).
  • 2 Nettoresultaat in % van het gemiddelde eigen vermogen, toe te rekenen aan aandeelhouders van Hydratec.
  • 3 Eigen vermogen als % van het balanstotaal.
  • 4 FTE's eigen werknemers ultimo jaar.

Resultaat 2022

De omzet in het jaar 2022 bedroeg € 283 miljoen. Dat is een stijging van 10% ten opzichte van 2021 (€ 257 miljoen). De omzetstijging werd gerealiseerd binnen Industrial Systems. Door de afbouw van productie bij Polmer bleef de omzet van Hightech Components op hetzelfde niveau als voorgaand jaar. In het vierde kwartaal werd net als in het derde kwartaal een recordomzet gerealiseerd. De marge is over 2022 met 49,5% lager dan over 2021 (52,1%). Dit was het gevolg van stijgende materiaalprijzen in 2022, gecombineerd met het hoge orderboek van eind 2021. Prijsstijgingen kunnen over het algemeen pas met enige vertraging worden doorberekend.

De operationele kosten kwamen in 2022 uit op € 118 miljoen (2021: € 112 miljoen). De stijging heeft verscheidene oorzaken. Door hogere beloningen en meer inhuur zijn de totale salariskosten gestegen. Daarnaast stegen ook de saleskosten doordat er na corona weer meer is gereisd en we vaker deelnamen aan beurzen. Een andere belangrijke oorzaak zijn verhoogde productiegerelateerde kosten voor energie en onderhoud. Ook is er meer geld gestoken in productontwikkeling en ontwikkelkosten.

Het hogere omzetniveau in combinatie met hogere kosten heeft geresulteerd in een bedrijfsresultaat dat vergelijkbaar is met 2021. Door een lagere schuldenpositie gedurende 2022 nam de financiële last af van € 1,4 miljoen in 2021 naar € 0,9 miljoen in 2022. De belastingdruk over 2022 was 24,2% en lager dan in 2021. Door deze effecten was het nettoresultaat (na belastingen) over 2022 hoger dan in 2021: € 15,8 miljoen.

Kasstroom

De operationele kasstroom bedroeg in 2022 € 43,3 miljoen (2021: € 33,7 miljoen). In totaal hebben we afgelopen jaar € 11,3 miljoen geïnvesteerd. Een groot deel hiervan was in het pand van Helvoet in India. Daarnaast is er gedesinvesteerd in machines van Polmer en een pand van Rollepaal. Uitbetaling van dividend, aflossing op en van langlopende leningen en lease-verplichtingen hebben tot een kasuitstroom van € 13,9 miljoen geleid. Per saldo bedroeg de netto kasstroom € 20 miljoen.

Financiële positie

Het balanstotaal is gestegen van € 214 miljoen in 2021 naar € 240 miljoen het afgelopen jaar. De voorraden zijn gestegen door hogere volumes tegen een hoger prijsniveau. De positieve bankstand is verder toegenomen terwijl de bankschuldpositie verder is afgenomen. De vooruitbetalingen op projecten door debiteuren zijn ook toegenomen.

Van de per 31 december 2022 beschikbare kredietfaciliteit met een totale omvang van € 44 miljoen heeft Hydratec Industries N.V. per balansdatum niets als rekening-courant opgenomen. Er zijn wel bankgaranties per balansdatum.

De solvabiliteit per ultimo 2022 bedroeg 35,8% versus 35,7% in 2021 en is daarmee verbeterd.

Financieel resultaat Industrial Systems

x € 1.000

2022

2021

Omzet

157.148

132.346

Bruto-marge

65.323

60.086

Afschrijvingen

3.692

3.926

Investeringen

1.076

2.014

Bedrijfsresultaat

17.152

17.477

Bedrijfsresultaat (%)

10,9%

13,2%

EBITDA

20.844

21.403

Gemiddeld aantal FTE's

348

366

In 2022 kwam de omzet binnen Industrial Systems 19% hoger uit dan in 2021. Door een goed gevuld orderboek aan het begin van het jaar en een goede intake gedurende het jaar werd meer omzet behaald. Alle markten binnen Industrial Systems droegen bij aan de verhoogde omzet:  Royal Pas Reform aanzienlijk, Rollepaal sterk en Lan duidelijk. De problemen in de supply-chain hadden een negatief effect op de omzet. De brutomarge steeg maar was procentueel lager door hogere materiaal- en transportprijzen in combinatie met een orderboek dat hoog was aan het begin van het jaar. Dit betekent dat er relatief veel omzet gerealiseerd is op orders die in het verleden zijn behaald. De kostenverhogingen op deze projecten konden slechts gedeeltelijk worden doorberekend aan klanten. In nieuwe projecten wordt vanzelfsprekend wel met hogere materiaalkosten gerekend. Daarnaast heeft de andere verdeling van de omzet over de markten ook een verlagend effect op de procentuele marge.

De kosten zijn in 2022 toegenomen. De personeelskosten stegen doordat in 2021 nog een eenmalige NOW-bate is verantwoord. Daarnaast waren de salaris- en inhuurkosten hoger. Het aantal fte bleef ongeveer gelijk. In het eerste jaar na corona is meer aan saleskosten (reizen en beurzen) en productontwikkeling uitgegeven.

De combinatie van hogere omzet met een lagere procentuele marge en hogere kosten heeft tot een operationeel resultaat geleid dat vergelijkbaar is met 2021: € 17,2 miljoen. 

De omzet per fte is gestegen naar € 451 duizend, een stijging van 25% ten opzichte van 2021 (€ 362 duizend). Dit is het gevolg van efficiënter werken en meer uitbesteding bij partners.

Financieel resultaat Hightech Components

x € 1.000

2022

2021

Omzet

127.617

127.435

Bruto-marge

74.901

73.938

Afschrijvingen

7.357

8.192

Investeringen

10.193

4.605

Bedrijfsresultaat

7.777

7.031

Bedrijfsresultaat (%)

6,1%

5,5%

EBITDA

15.134

15.223

Gemiddeld aantal FTE's

680

782

Met € 128 miljoen is de omzet voor Hightech Components in 2022 gelijk gebleven met het voorgaande jaar. Exclusief de afgebouwde activiteiten van Polmer is de omzet binnen Hightech Components in 2022 met 5,9% gestegen.

Ondanks hogere grondstofprijzen steeg de marge van 58,0% naar 58,7% door een betere mix van producten. Door het wegvallen van het grootste deel van de kosten bij Polmer zijn de kosten binnen dit segment op hetzelfde niveau gebleven. Binnen de actieve markten van Hightech Components namen productie gerelateerde kosten van energie en onderhoud toe, net als de overige algemene kosten. Ondanks de toename van de energiekosten is het vaste kosten percentage voor de actieve markten stabiel gebleven.

Door de hogere brutomarge steeg het operationeel resultaat van € 7 miljoen naar € 7,8 miljoen.

Er is in 2022 meer geïnvesteerd dan in 2021. De grootste investering betrof de productie-locatie in India die voorheen gehuurd werd. Daarnaast is vooral geïnvesteerd in spuitgietmachines.

De omzet per fte nam met 15% toe, van € 163 duizend naar € 187 duizend per fte.

Dividendvoorstel

De winst per aandeel bedraagt in 2022 € 12,31 (2021: € 11,70). Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar 2022 vast te stellen op € 6,- per aandeel. Deze dividenduitkering past in het beleid om ten minste 40% van het resultaat na belastingen exclusief eenmalige baten uit te keren. Het nettoresultaat na dividend over 2022 komt ten gunste van de overige reserves.

Vooruitzichten en verwachtingen

Hydratec is 2023 goed begonnen. De marktpositie van de bedrijven is onveranderd sterk, ieder in hun eigen niche. Hierdoor verwachten wij dat een eventueel voortdurende inflatie, wellicht vertraagd, kan worden doorberekend. Onzekerheid bestaat er door de situatie in Oekraïne. Wij verwachten in 2023 geen wijzigingen in ons personeels-, investerings- en financieringsbeleid. Wel zullen we kritisch blijven kijken naar activiteiten die onvoldoende bijdragen. Zo zijn we voornemens de vestiging in Hellevoetsluis te sluiten en de winstgevende activiteiten te verplaatsen naar andere locaties. Er is sprake van een goed gevuld orderboek. Door macro-economische ontwikkelingen zoals volatiele valutakoersen, handelsbeperkingen, onzekerheden in de supply chain en oplopende inflatie achten wij het niet mogelijk concretere uitspraken te doen over 2023. 

Medewerkers

Onze medewerkers zijn ons belangrijkste kapitaal. Zij zijn de stuwende kracht achter ons succes. Wij streven in ons bedrijf naar sterke, lokale organisaties met een grote mate van ondernemerschap en gevoel voor verantwoordelijkheid voor alle bedrijfsprocessen. In die lokale organisaties zijn er korte communicatielijnen en gedelegeerde bevoegdheden. Iedere werkmaatschappij voert een eigen personeelsbeleid, afgestemd op de wensen en omstandigheden per locatie, maar altijd passend binnen de richtlijnen en waarden van Hydratec Industries. De HR-managers hebben periodiek overleg met elkaar om dit beleid af te stemmen.

Werving

In 2022 hadden we te maken met een verder verkrappende arbeidsmarkt, niet alleen voor technische functies maar over de volle breedte van functies en profielen. Door onze decentrale organisatie en hiermee samenhangende grote betrokkenheid en verantwoordelijkheid van onze medewerkers, kennen we relatief weinig personeelsverloop. Bovendien lukte het ook in 2022 om vacatures in te vullen door slim gebruik te maken van diverse communicatiekanalen. De arbeidsmarktsituatie heeft bij de bedrijven van Hydratec afgelopen jaar dan ook niet tot grote problemen geleid, alhoewel de werkdruk bij tijden wel opliep.
We blijven zoeken naar creatieve manieren om medewerkers aan Hydratec te binden en ze te blijven boeien. Waar mogelijk bieden we mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, soms via een sociale werkplaats, kansen bij hun ontwikkeling. Met nieuwe collega's wordt een uitgebreid onboarding-proces doorlopen. Daarbij gaat het niet alleen om werkafspraken en regels, maar ook om de normen en waarden van Hydratec Industries. Wij vinden het belangrijk dat iedere nieuwe collega zich thuis voelt. En voor het bespreken van werknemersbelangen wordt in elke werkmaatschappij regelmatig en constructief overleg gevoerd met de ondernemingsraden. De centrale directie neemt één keer per jaar deel aan dit overleg.

Diversiteit

Hydratec Industries streeft naar een diverse en inclusieve samenstelling van het personeelsbestand, dat een weerspiegeling is van de samenleving. We sturen hierop in het wervingsbeleid: we maken geen onderscheid tussen leeftijd, geslacht en etniciteit. Wij bieden iedereen met de juiste vaardigheden, opleiding en drive gelijke kansen op ontwikkeling en doorstroom. Hydratec Industries zet zich in voor gelijkheid tussen mannen en vrouwen, zowel nationaal als internationaal. Vrouwen en mannen die hetzelfde werk verrichten, worden in een gelijke situatie gelijk beloond.

Voor Hydratec Industries is diversiteit in het personeelsbestand van grote waarde, omdat we ervan overtuigd zijn dat dit innovatie stimuleert en omdat verschillende percepties leiden tot verschillende invalshoeken en betere besluiten. Diversiteit komt onder andere voort uit verschillen in opleidingsniveau, achtergrond, leeftijd, geslacht en etniciteit. Mede daarom streven we naar een evenwichtige verhouding tussen jong en oud talent, en een goede man-vrouwverdeling, ook op managementposities. In 2022 waren er 24 verschillende nationaliteiten in dienst (2021: 21). Binnen de groep waren eind 2022 19% vrouwelijke medewerkers in dienst (2021: 21%). Het vergt extra aandacht om bij een organisatie met een duidelijke technische oriëntatie voldoende geschikte vrouwelijke medewerkers aan te trekken. Ook in de samenstelling van de directie en raad van commissarissen streven we naar diversiteit. Binnen het bestuur is 50% (1) vrouw, binnen de raad van commissarissen is 33,3% (1) vrouw en van  personeel in leidinggevende posities is 20% (1) vrouw. Hydratec heeft nog geen concreet doel gesteld voor het aandeel vrouwen in leidinggevende posities. Als onderdeel van de CSRD implementatie wordt dit vormgegeven.

Opleiding en ontwikkeling

Onze medewerkers volgden afgelopen jaar 31.297 opleidingsuren (2021: 20.218). Zowel de interne als de externe opleidingsuren zijn fors hoger dan in 2021. Wij vinden ontwikkeling van medewerkers van groot belang, zodat zij duurzaam inzetbaar blijven. Daartoe worden uiteenlopende middelen ingezet, waaronder on-boardingcursussen bij indiensttreding, jobrotation, interne cursussen door collega’s, het volgen van webinars, externe cursussen en vervolgstudies. In 2022 werkten we aan de ontwikkeling van jong talent door in de bedrijven in totaal 40 traineeships aan te bieden. Ook hebben we aandacht geschonken aan het verbeteren van leiderschap binnen onze organisatie. We hebben hiervoor managers in het middenkader een managementopleiding aangeboden.

Veilig werken

Onze medewerkers werken met grote installaties en in sommige gevallen met gevaarlijke stoffen. Dat kan potentieel risicovolle situaties opleveren. In 2022 vonden er relatief weinig ongevallen plaats: 13 (2021: 11). We vinden het belangrijk dat alle incidenten ook worden gemeld. We vinden elk incident er een te veel. Daarom besteden we door onder meer monitoring, training en bewustwording veel aandacht aan veiligheid en de preventie van ongelukken. Dat is niet alleen een kwestie van regels en afspraken, maar vooral ook van bewustwording en gedrag.
Ook mentale veiligheid kwam in 2022 aan bod, mede naar aanleiding van meldingen van grensoverschrijdend gedrag in andere sectoren. Wij vinden het belangrijk dat elke collega zich in zijn werkomgeving veilig voelt en zich durft uit te spreken. Wij ontvingen in 2022 geen meldingen van ongepast gedrag of signalen dat dit bij Hydratec aan de orde is. We zijn ons ervan bewust dat dit niet wil zeggen dat ontoelaatbaar gedrag zich bij ons niet voordoet. Daarom moeten we zelf actief blijven onderzoeken of hiervan bij Hydratec sprake is. We stimuleren onze managers om zo’n proactieve, onderzoekende houding aan te nemen en het thema met medewerkers bespreekbaar te houden. 

Gezondheid en inzetbaarheid 

Het welzijn en de inzetbaarheid van onze mensen was in 2022 wederom topprioriteit. Op verschillende locaties hebben we een medewerkerstevredenheidsonderzoek uitgevoerd. De resultaten zijn met de ondernemingsraad besproken en met collega’s gedeeld. Een van de verbeteracties uit het onderzoek is het verbeteren van interne communicatie, zowel top-down als tussen afdelingen of teams. We hebben daarop tijd gestoken in het actief adresseren van thema’s als (sociale) verbondenheid, werk-privébalans en het in contact blijven met onze klanten. We hebben op verschillende locaties events georganiseerd. Tijdens de drukbezochte viering van onze 25-jarige beursnotering in Burgers’ Zoo konden medewerkers op een laagdrempelige manier met elkaar in contact komen. In 2023 houden wij de aandacht voor vitaliteit, welzijn en inzetbaarheid van medewerkers onverminderd vast.

Het algemene verzuim bij Hydratec Industries is ten opzichte van eerdere jaren relatief hoog: 5,7% (2021: 4,8%), de stijging is mede door enkele langdurige ziektegevallen veroorzaakt. Door kleine corona-effecten kende het ziekteverzuim gedurende het jaar een wisselend verloop. Ook verzuim houdt onze continue aandacht. De organisaties zijn decentraal verantwoordelijk voor hun eigen gezondheids- en verzuimbeleid maar stemmen dit wel onderling af.

Milieu

Het beleid van Hydratec Industries richt zich op de vermindering van onze totale milieubelasting door het verminderen, vaker (her)gebruiken en recyclen van grondstoffen en producten langs de assen van Reduce - Re-use - Recycle. We zoeken actief naar mogelijkheden om onze CO2-footprint te verminderen. Dit aspect blijft in belang toenemen, ook omdat onze afnemers stringentere eisen stellen op dit gebied. Over 2022 hebben wij voor het eerst onze CO2-uitstoot berekend en die kwam neer op 130 Kg1 per € 1.000 toegevoegde waarde. Dit is een goed startpunt om ons CO2-reductie beleid de komende jaren verder vorm te geven.

Hydratec streeft ernaar nadelige milieueffecten van de bedrijfsvoering door preventieve maatregelen tot een minimum te beperken en waar mogelijk te voorkomen. We kijken hierbij naar elk stadium van onze productieprocessen en de levenscyclus van onze producten. Enkele van onze activiteiten monitoren hergebruik van grondstoffen in het productieproces. Daarnaast bieden we oplossingen aan die tot een efficiënter productieproces leiden of minder milieubelastend zijn. Klimaatverandering en de energietransitie bepalen in belangrijke mate de maatschappelijke agenda. Deze kunnen impact hebben op de financiële verslaggeving omdat deze risico’s meebrengen voor de bedrijfsvoering, de waardering van activa en voorzieningen en de toegang tot financiële markten. Wij schatten dit risico momenteel als laag in. Het risico dat wij onderkennen met betrekking tot milieu, milieuwetgeving en mitigerende maatregelen is weergegeven in onze risicomatrix. In de productieketen van onze klanten dienen wij te voldoen aan milieucertificeringen.

Het beleid van Hydratec Industries richt zich op de vermindering van onze totale milieubelasting door het verminderen, vaker (her)gebruiken en recyclen van grondstoffen en producten langs de assen van Reduce - Re-use - Recycle. We zoeken actief naar mogelijkheden om onze CO2-footprint te verminderen. Dit aspect blijft in belang toenemen, ook omdat onze afnemers stringentere eisen stellen op dit gebied. Over 2022 hebben wij voor het eerst onze CO2-uitstoot berekend en die kwam neer op 130 Kg1 per € 1.000 toegevoegde waarde. Dit is een goed startpunt om ons CO2-reductie beleid de komende jaren verder vorm te geven.

  • 1 CO2-uitstoot op basis van brandstofverbruik leaseauto's, elektriciteits- en gasverbruik. Per bron is voor de CO2-uitstoot (in kg) de volgende omrekenfactor gebruikt: m3 gas (aardgas) - 2,09 | kWh (groen) - 0,00 | kWh (grijs/onbekend)- 0,52 | kWh (opgewekt) - 0,00 | Liter benzine - 2,78 | Liter diesel - 3,26 | Liter gas - 0,81 | kWh elektriciteit - 0,10

Hydratec heeft het beleid voor energie- en afvalreductie, verduurzaming en verspilling beschreven in onze gedragscode. Ons beleid is erop gericht om onze voetafdruk zoveel mogelijk te beperken. Voor onze partnerrelaties hebben wij een klantenbeleid en agentenbeleid. Onze bedrijven geven individueel invulling aan de aspecten waarvoor op de groep geen formeel beleid is bepaald. De groep heeft centraal geen KPI’s bepaald waarmee deze onderwerpen worden gemeten.

Energiegebruik 

In 2022 kregen we te maken met een wereldwijde energiecrisis, met ongekend stijgende energieprijzen. In onze bedrijven verbruiken we relatief weinig energie. Bij Hightech Components verbruiken we over het algemeen meer dan bij Industrial Systems. Kosten van elektriciteitsverbruik door machines bedragen bij Components bedrijven tot enkele procenten van de omzet. Bij Industrial Systems bedrijven betreft energieverbruik met name de verwarming van de panden.

Reduce

Het voorkomen van verspilling kan op verschillende manieren. Een ervan is het verminderen van energie die nodig is om producten te fabriceren. De stijging van de energiekosten heeft uiteraard een boost gegeven aan verschillende besparingsinitiatieven. Zo is in 2022 het gas- en het elektriciteitsverbruik binnen Hydratec per €1.000 toegevoegde waarde belangrijk gedaald. Dit is onder ander het gevolg van het gebruik van led-verlichting, verbeterde regelingen en tijdsklokken op de verwarming en verlichting, gebruik van zonneboilers en betere isolatie. Verder reduceerden we materiaal- en grondstoffengebruik, ook bij onze klanten. Zo hebben we bij Lan een systeem op de markt gebracht waarmee onze klanten verpakkingsmaterialen ‘inline’ kunnen drogen, zodra ze uit de sterilisatieketel komen. Deze oplossing reduceert het energieverbruik met 60% en leidt tot een 50% kleinere footprint doordat de machine minder ruimte in beslag neemt. 

Vaak is gewichtsreductie een belangrijke ontwerpeis, waardoor materiaal- en vaak ook energieverbruik van de toepassing sterk afnemen. Zo levert Rollepaal, voor het vervaardigen van waterbuizen, systemen waarvoor tot 60% minder PVC nodig is in vergelijking met traditionele productiesystemen. Royal Pas Reform vermindert voerverspilling door eendagskuikens direct vanaf de geboorte te laten beschikken over voedsel, waardoor de dieren beter groeien op minder voer.
Helvoet en Timmerije besteden veel aandacht aan het reduceren van afvalstromen tijdens het spuitgieten. Zo is door betere kwaliteitsprocedures en informatiegebruik de hoeveelheid afval in 2022 met 8% verlaagd ten opzichte van 2021.

Re-use

We focussen naast reductie ook op langer gebruik van onze producten. Dat doen we allereerst door de kwaliteit van producten te verhogen, zodat ze langer meegaan dan alternatieve systemen en componenten. Daarnaast produceren de bedrijven van Hydratec Industries geen wegwerpproducten. Uitzondering hierop zijn toepassingen voor de Health-markt, waarvoor strenge hygiëneregels gelden ten aanzien van productie en gebruik. Waar mogelijk leveren we upgrades op bestaande apparatuur, zodat ze langer kunnen worden gebruikt. Zo worden nieuwe besturingen op oudere machine-versies geleverd.

Recycle

Recyclen gebeurt onder andere door afval in-house direct in het productieproces terug te leiden, waardoor minder (virgin) materialen ingekocht hoeven te worden. Waar mogelijk kopen we gerecycled materiaal in als grondstof voor onze producten. Om de kennis op het gebied van de recyclebaarheid van kunststofproducten te vergroten, werken we intensief samen binnen de sector. Met Swapfiets, de Nederlandse leverancier van fietsmobiliteit, werkte Timmerije aan een volledig circulaire fiets, waarvan alle onderdelen vervaardigd zijn van recyclebaar kunststof. Rollepaal levert multilayer-oplossingen waarbij enkel de buitenste laag van de waterbuis van virgin materiaal is vervaardigd en de binnenkant van gerecycled materiaal.

EU Taxonomy

Op 1 januari 2022 is het eerste deel van EU-taxonomie voor ecologisch duurzame activiteiten in werking getreden. De EU-taxonomy biedt een gestandaardiseerd en verplicht classificatie model om vast te stellen welke economische activiteiten als duurzaam worden geclassificeerd. Vanuit de regelgeving is het in de verslaggeving van 2022 verplicht om de economische activiteiten van Hydratec te classificeren en toe te lichten. Jaarlijks bepaalt Hydratec welke economische activiteiten van toepassing zijn en of deze classificeren als eligible activiteiten voor de EU-taxonomy vereisten.

Voor 2022 zijn Annex I en II van toepassing (climate change mitigation and adaptation). De overige Annexen zijn in 2022 nog in ontwikkeling en niet van toepassing verklaard. Om te kwalificeren voor de EU-taxonomie moeten de economische activiteiten van de segmenten voldoen aan de technische screening criteria die worden genoemd in de regelgeving in Annex I en Annex II.

Voor revenues is bepaald welke economische activiteiten bij de segmenten horen en in hoeverre deze zijn opgenomen in Annex I en Annex II van de wetgeving. Op basis van de huidige wetgeving geldt dat geen van de economische activiteiten van de segmenten eligible zijn. De economische activiteiten waren in 2021 ook niet eligible.

Daarnaast is bepaald wat de eligibility is van de capex en de opex. Voor de capex is de eligibility bepaald door de investeringen in economische activiteiten uit Annex I en II (teller) te delen door de totale investeringen in 2022 uit toelichting 1.29, 1.30 en 1.31 (noemer). Hieruit volgt dat er in 2022 voor € 4,4 miljoen is geïnvesteerd in bedrijfsgebouwen en terreinen voor een Hightech Components bedrijf in India.  Deze investering bedraagt 33% van de totale investeringen in 2022. Het betreft een eligible activity (7.7), maar is niet taxonomie aligned omdat deze niet voldoet aan de technische criteria. Op basis van de bedrijfsactiviteiten, locatie en omgeving is er geen investeringsplan om het bedrijfsgebouw en terrein binnen 5 jaren taxonomie aligned te krijgen. Wel zijn er plannen om het pand verder te verduurzamen in de komende periode. In 2021 waren de investeringen in zonnepanelen voor LAN Handling eligible (8%).

Voor de opex is de eligibility bepaald door de kosten van economische activiteiten uit Annex I en II (teller) te delen door de totale operationele bedrijfskosten uit toelichting 1.27 (noemer). Op basis van de huidige wetgeving geldt dat geen van de economische activiteiten van de werkmaatschappijen eligible zijn. Dit geldt ook voor de vergelijkende cijfers.

Gezien enkel de capex activiteiten eligible zijn voor de EU Taxonomy, is onderstaand een verkorte tabel opgenomen waarin vermeld de relevante bedrijfsactiviteiten. De gerapporteerde activiteiten ten aanzien van vrachtkosten in 2021 zijn gecorrigeerd, aangezien deze niet tot de hoofdactiviteiten van Hydratec Industries behoort. De regelgeving is de komende jaren naar verwachting sterk in ontwikkeling. Hydratec zal deze ontwikkelingen blijven monitoren en impact in de komende jaren toelichten in het jaarverslag.

Aandeel van de kapitaaluitgaven voor taxonomy economische activiteiten

Economische activiteiten

Code

Daadwerkelijke
uitgave 2022 (€)

Verhouding versus totale kapitaalinvesteringen 2022 (%)

Percentage in lijn met taxonomy van de kapitaaluitgave jaar 2021

     

1. Milieu duurzame activiteiten in lijn met de taxonomy

LAN - Opgewekte elektriciteit

4.1

  

8%

     

2. Activiteiten die in aanmerking komen, maar niet niet in lijn met de taxonomy

Helvoet - Aankoop bedrijfspand

7.7

4,4M

33%

 

Totaal

 

4,4M

33%

8%

Sociaal en relatie

Elke werkmaatschappij heeft gedragsregels (Code of Conduct) opgesteld waar werknemers en management zich aan hebben gecommitteerd. Deze code heeft onder andere betrekking op gezondheid, veiligheid, milieu, mensenrechten, omkoping en het voldoen aan wet- en regelgeving. Richtinggevend voor alle gedragsregels zijn de kernwaarden van Hydratec Industries.

Het beleid van Hydratec op het gebied van mensenrechten is erop gericht om het risico van directe of indirecte negatieve impact op de gemeenschap zoveel mogelijk te mitigeren. Wij respecteren mensenrechten, zoals neergelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en streven ernaar dat deze niet worden geschonden. Schending van mensenrechten heeft niet alleen een impact op de persoonlijke levenssfeer van een individu, maar heeft ook gevolgen voor de reputatie van Hydratec voor klanten, leveranciers of (nieuwe) medewerkers. Hydratec heeft, gezien het risicoprofiel, geen generieke indicatoren op dit onderdeel. Er gelden gelijke maatstaven op het gebied van mensenrechten voor onze buitenlandse vestigingen en voor onze tussenpersonen. Bij Hydratec zijn geen meldingen van schending van mensenrechten gedaan of bekend geworden.

Voor Hydratec is voor klant- en medewerkerstevredenheid, betekenisvol werk en transparante bedrijfsvoering beleid vastgelegd in de Hydratec gedragscode. Deze gedragscode is beschikbaar op de website van Hydratec. Voor onze partnerrelaties hebben wij een klantenbeleid en een agentenbeleid. Gedragscodes worden getekend door onze medewerkers en agenten. Onze bedrijven geven individueel invulling aan de aspecten waarvoor op de groep geen formeel beleid is bepaald. De groep heeft geen KPI’s bepaald waarmee deze onderwerpen worden gemeten. Via onze klokkenluidersregeling hebben klanten, medewerkers en andere belanghebbenden de mogelijkheid om melding te maken van eventuele misstanden. Deze regeling is beschikbaar op onze website.

De mitigerende maatregelen vanuit het beleid ten aanzien van bestrijding van corruptie en omkoping zijn toegelicht onder het risico legal.

Corporate Governance

Corporate governance

Aandeelhoudersvergadering

Hydratec Industries N.V. is een structuurvennootschap en heeft enkel gewone aandelen uitgegeven. Er zijn geen bijzondere zeggenschapsrechten verbonden aan aandelen. Ook kent Hydratec Industries geen bijzondere beschermingsmaatregelen tegen ongewenste overnames. Minimaal één keer per jaar wordt een Algemene Vergadering van Aandeelhouders gehouden, waarbij alle besluiten worden genomen op basis van het principe ‘één aandeel, één stem’.

Aandeelhouders hebben – alleen of met een gezamenlijk belang van ten minste 3% van het geplaatste aandelenkapitaal – het recht de directie of de raad van commissarissen te verzoeken bepaalde onderwerpen op de agenda te plaatsen. Belangrijke bestuursbesluiten die een verandering van de identiteit of het karakter van de onderneming met zich kunnen meebrengen, moeten worden goedgekeurd door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De statuten van de vennootschap staan vermeld op de website van Hydratec Industries en daar worden ook de belangrijkste taken en bevoegdheden van de Algemene Aandeelhoudersvergadering, alsmede van de raad van commissarissen en directie vermeld.

In de statuten (beschikbaar op de website) zijn ook de voorschriften betreffende benoeming en ontslag van bestuurders en commissarissen en wijzigingen van de statuten opgenomen. In het artikel Aandeelhoudersinformatie zijn aandeelhouders met een belang groter dan 3% opgenomen waarvoor een meldingsplicht bestaat overeenkomstig de Wet op het financieel toezicht.

Inkoop en uitgifte van aandelen van de vennootschap

Conform de statutaire bepalingen is de directie slechts bevoegd tot inkoop en uitgifte van aandelen indien de Algemene vergadering van Aandeelhouders haar aanwijst als het tot inkoop of uitgifte bevoegde orgaan. Deze aanwijzing heeft plaatsgevonden in de Algemene vergadering van Aandeelhouders van 25 mei 2022. De directie is aangewezen als bevoegd orgaan om gewone aandelen in het kapitaal van Hydratec Industries N.V. uit te gegeven en rechten te verlenen tot het nemen van aandelen in het kapitaal van Hydratec Industries N.V. De bevoegdheid van de directie is beperkt tot de uitgifte van gewone aandelen tot een maximum van 10% van het geplaatste aandelenkapitaal op het moment van de uitgifte. De duur van de gevraagde machtiging geldt voor een periode van 18 maanden, beginnend op 25 mei 2022. Een besluit van de Algemene vergadering van Aandeelhouders tot uitgifte van aandelen, tot aanwijzing van een ander, tot uitgifte bevoegd orgaan of de intrekking van een besluit tot aanwijzing, kan slechts worden genomen op gezamenlijk voorstel van de raad van commissarissen en de directie. De Algemene vergadering van Aandeelhouders heeft geen bevoegdheden verleend tot inkoop van eigen aandelen.

Verklaring inzake corporate governance

De raad van commissarissen en de directie onderschrijven de principes van corporate governance en Hydratec Industries volgt de bepalingen zoals vastgelegd in de Nederlandse Corporate Governance Code. Kernbegrippen als transparantie en het afleggen van verantwoording aan de aandeelhouders over ons beleid zijn belangrijke uitgangspunten. Van tegenstrijdige belangen of transacties was tijdens het boekjaar geen sprake. Verder zijn er de volgende afwijkingen van de code:

  • Gelet op de omvang van de vennootschap ontbreekt een interne auditfunctie (§ 1.3).

  • De heer E. ten Cate (voorzitter van de raad van commissarissen) voldoet niet aan de onafhankelijkheidscriteria zoals gedefinieerd in de code, omdat zijn bloedverwanten in de eerste graad een aandelenpakket houden van meer dan 10% (§2.1) en de heer E. ten Cate in het verleden bestuurder is geweest van de vennootschap (§2.1.9).

  • Hydratec Industries is van mening dat ervaring en kennis van de onderneming van zijn commissarissen een belangrijke basis zijn voor hun functioneren en bepalend dienen te zijn voor de zittingsduur. Er geldt geen maximale zittingsduur voor commissarissen. Telkens na een zittingsduur kan een commissaris, na een zorgvuldige overweging, dan ook worden herbenoemd voor een nieuwe periode (§ 2.2.2.i).

  • Webcasting van presentaties aan beleggers en analisten wordt niet aangeboden omdat Hydratec Industries een Veilingfonds is (§ 4.2.3).

Op 20 december 2022 is de definitieve versie van de geactualiseerde Code gepubliceerd. In 2023 zal Hydratec de statuten, reglementen en procedures aanpassen aan de geactualiseerde Code voor zover mogelijk en van toepassing. In het bestuursverslag 2022 rapporteren wij aan de hand van de Code die in 2016 is vastgesteld. In het bestuursverslag over 2023 zullen we voor het eerst verantwoording afleggen over naleving van de geactualiseerde Code.

Samenstelling directie en raad van commissarissen

Ons doel is evenwichtigheid in alle leidinggevende functies en directieposities. Dit betekent dat in de directie en raad van commissarissen minstens 30% vrouwen zijn benoemd. Gedurende het jaar bestond de directie van Hydratec Industries uit 1 vrouw en 1 man. De raad van commissarissen bestaat uit 1 vrouw en 2 mannen. De personalia van de leden van de directie en de raad van commissarissen worden vermeld in het artikel Personalia.

Remuneratie

Remuneratiebeleid

De raad van commissarissen van Hydratec Industries N.V. past een remuneratiebeleid toe voor de directie van de onderneming dat gebaseerd is op de volgende uitgangspunten:

  • Remuneratie van de directie moet het mogelijk maken goede bestuurders aan te trekken en te behouden.

  • Het remuneratiebeleid moet in overeenstemming zijn met het corporate governance-beleid van de onderneming.

  • De remuneratie mag geen incentives bevatten die gericht zijn op eigenbelang en die strijdig zijn met de belangen van de onderneming.

  • De remuneratie moet in het teken staan van de strategische en financiële doelstellingen en prestatiegericht zijn, waarbij een goed evenwicht aanwezig dient te zijn tussen korte- en langetermijnresultaten en doelstellingen.

Het remuneratiebeleid voor de directie van Hydratec Industries is vastgesteld door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders gehouden op 26 juni 2020. De feitelijke remuneratie van de directie wordt vastgesteld door de raad van commissarissen. De bezoldiging van de directie is deels afhankelijk van het bedrijfsresultaat, middels een prestatiebeloning en een beloning betaalbaar op termijn die als volgt is samengesteld:

Prestatiebeloning

  • besluit tot toekenning van de prestatiebeloning geschiedt in maart bij de bespreking van de jaarcijfers;

  • de prestatiebeloning is gemaximeerd tot 50% van de vaste beloning en wordt als volgt bepaald:

    • 50% van de prestatiebeloning is afhankelijk van persoonlijke doelstellingen. De doelstellingen zijn gericht op de lange termijnontwikkeling van de onderneming en het directielid, verhogen van kwaliteit van opdrachten en toegevoegde waarde en het creëren van bewustwording binnen de segmenten. Er zijn geen vooraf gedefinieerde KPI's vastgesteld en vaststelling staat ter discretie van de raad van commissarissen om deze toe te kennen;

    • 50% van de prestatiebeloning is afhankelijk van het geconsolideerde bedrijfsresultaat (EBIT). De volgende ranges zijn hierbij van toepassing:

      • Bij een EBIT <5% vindt er geen bonusuitkering plaats;

      • Bij een EBIT groter dan 7% wordt de maximale prestatiebonus uitbetaald;

      • Bij een EBIT tussen 5% en 7% wordt deze naar rato van bovenstaande bepaald.

Na toekenning heeft de directie de keuze om de helft van de prestatiebeloning om te zetten in aandelen Hydratec Industries als onderdeel van het aandelenparticipatieprogramma. Indien de directie hiertoe besluit, wordt de prestatiebeloning met 25% verhoogd als incentive om de directie voor langere termijn aan de onderneming te binden. De aandelen worden bij omzetting uitgegeven tegen de gemiddelde koers van januari en februari en mogen voor een periode van drie jaar niet verkocht worden.

Beloning betaalbaar op termijn:

De beloning op termijn betreft een Stock Appreciation Right (hierna SAR) waarbij de directie wordt beloond over de waardestijging van Hydratec over een periode van minimaal 5 jaar. Hierbij is de instapwaarde bepaald op 5x EBIT 2021. In de jaren 2022, 2023, 2024, 2025 en 2026 zal jaarlijks maximaal 0,5% van de waarde van de onderneming worden toegekend. De waarde van de onderneming wordt hierbij bepaald op basis van 5x de gemiddelde EBIT over de laatste 3 boekjaren. De omvang van de jaarlijkse toekenning is gebaseerd op prestatiecriteria ter beoordeling van de raad van commissarissen van Hydratec. Over 2022 is 0,5% toegekend. De SAR kan slechts eenmaal worden uitgeoefend binnen een periode van een maand nadat de geconsolideerde jaarcijfers van Hydratec door de accountant zijn goedgekeurd, en niet eerder dan na het jaar 2026. Ook als meer dan 50% van de aandelen van Hydratec wordt overgedragen aan een derde wordt de SAR uitgeoefend. De exit-waarde is dan de hoogste van 5x de gemiddelde EBIT over de laatste 3 boekjaren en de waarde op basis van de verkoopprijs. De kans dat dit zich voordoet is kleiner dan 50% en derhalve niet gewaardeerd conform IFRS 2. Wanneer tijdens de looptijd van de SAR significante overnames of verkopen worden gedaan zal redelijke herijking hiervoor plaatsvinden op de SAR.

Indien het dienstverband tussen Hydratec en een directielid eindigt voor uitoefening van de regeling, vervalt de SAR. Tenzij het dienstverband is geëindigd door overlijden of op grond van artikel 7:669 lid 3 onder a en b. In dit geval heeft directielid recht op 33,3% van het bedrag.

Eventuele ontslagvergoedingen voldoen aan de eisen van de Nederlandse Corporate Governance Code en bedragen daarom niet meer dan eenmaal het jaarsalaris. Er is een pensioenregeling voor de directie, waarbij boven een drempelbedrag een eigen bijdrage wordt verlangd. De raad van commissarissen toetst de daadwerkelijke beloning van de directie op regelmatige basis aan het beloningsbeleid en past deze indien nodig aan. Het remuneratiebeleid 2022 zal ter vaststelling worden voorgelegd aan de aandeelhoudersvergadering in 2023.

Remuneratieverslag

De doelstelling van het totale remuneratiepakket is dat de totale beloning in verhouding staat tot het niveau en complexiteit van gevraagde verantwoordelijkheden. Daarnaast dient deze voldoende concurrerend te zijn. Het remuneratiepakket dient het resultaat te zijn van de taken en verantwoordelijkheden die de statutaire directie als geheel en individueel heeft ten aanzien van de onderneming. Het interne loongebouw wordt daarbij als referentie gebruikt en de uitkomst daarvan wordt vergeleken met de externe markt. De raad van commissarissen heeft hiervoor de beloning vergeleken met die van Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen met een vergelijkbare omvang en complexiteit. Gezien de verschillen tussen ondernemingen is de remuneratie autonoom door de raad van commissarissen bepaald.

In 2022 is de jaarlijkse vaste beloning van de directie vastgesteld, gebaseerd op bovengenoemde uitgangspunten. De vaste beloningen worden periodiek geïndexeerd voor inflatie. Er zijn geen leningen verstrekt of ontslagvergoedingen uitgekeerd in 2022. Ook is er gedurende het jaar geen eerder toegekende prestatiebeloning teruggevorderd.
Tijdens de Algemene vergadering van Aandeelhouders van 25 mei 2022 is met meerderheid van stemmen ingestemd met het remuneratieverslag 2021.

Dit remuneratieverslag 2022 zal ter adviserende stemming aan de Algemene vergadering van Aandeelhouders van 2023 worden voorgelegd. Hiermee wordt verantwoording afgelegd over de uitvoering van het remuneratiebeleid in het verslagjaar 2022. De raad van commissarissen zal rekening houden met deze uitgebrachte adviserende stem en zal hierover in het remuneratieverslag van 2023 een mededeling doen.

De totale beloning van de directie is op de volgende pagina weergegeven. De raad van commissarissen heeft te kennen gegeven dat de directie in 2022 positieve resultaten heeft behaald en de onderneming succesvol door het verdere verloop van de crisis heeft geleid. De directie heeft aangegeven dat zij wil deelnemen aan het aandelenparticipatieplan.

Bij het bepalen van het variabele inkomen over 2022 heeft de raad van commissarissen het volgende in overweging genomen:

  • Ondanks de moeilijke omstandigheden in het jaar heeft Hydratec een goed resultaat behaald en een goede groei laten zien;

  • De supply chain van de bedrijven is verder verbeterd wat heeft geresulteerd in een hogere toegevoegde waarde;

  • Economische en strategische uitdagingen zijn op juiste wijze gemitigeerd om marges in 2022 en de komende jaren te verstevigen en bewustwording binnen de segmenten te vergroten.

De verhouding tussen de gemiddelde beloning voor de directie op voltijdsbasis ten opzichte van de werknemers van Hydratec Industries is 12,4 (2021: 8,4).

Beloning bestuursleden

 

Vaste basis

Pensioen

Prestatie

Beloning betaalbaar

Overige

Totaal

Variabel als %

 

beloning

bijdrage

beloning

op termijn

beloning*

beloning

totale beloning

x € 1.000

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

B. Aangenendt

318

304

27

26

179

191

254

-

3

3

781

524

55,44%

36,45%

E. Slijkhuis

235

207

25

22

132

129

254

-

4

4

650

362

59,38%

35,64%

Totaal

553

511

52

48

311

320

508

-

7

7

1.431

886

  
  • * Betreft de belastinglast voor privegebruik van een leaseauto en een onkostenvergoeding omdat dit gezien kan worden als een (indirecte) beloning.

De statutaire directie ontvangt arbeidsvoorwaarden die passend zijn bij functie en verantwoordelijkheden. In het algemeen liggen de overige arbeidsvoorwaarden van de statutaire directie in dezelfde bandbreedte als die voor de overige medewerkers, zoals bijvoorbeeld de bedrijfsautoregeling. Bij het bepalen van de beloning is het gehele beloningsbeleid besproken en in overweging genomen. De verhouding van beloning van de directie ten opzichte van de medewerkers is toegenomen door toekenning van de beloning betaalbaar op termijn.

De heer Aangenendt bezat op balansdatum 71.844 aandelen en mevrouw Slijkhuis bezat op balansdatum 560 aandelen. Dit aantal is inclusief de aandelen die voor een periode van drie jaar niet verkocht mogen worden.

Hieronder de beloning van directie in de laatste vijf jaar in verhouding tot de omzet, het bedrijfsresultaat, het aantal fte en de gemiddelde beloning van alle werknemers binnen de groep:

x € 1.000

2022

2021

2020

2019

2018

Beloning directie

     

B. Aangenendt

781

524

300

341

392

E. Slijkhuis

650

362

190

212

54

M. van den Burg

89

Bedrijfsgegevens

     

Omzet

283.261

257.297

217.550

219.607

208.388

Bedrijfsresultaat

21.787

22.027

3.342

10.240

8.930

Fte per jaareinde

1.374

1.419

1.575

1.770

1.531

Gemiddelde beloning

     

Werknemers

58

52

51

46

48

Verhouding gemiddelde beloning directie en medewerkers

12,4

8,4

4,8

6,0

3,7

Bezoldiging raad van commissarissen

De remuneratie van de raad van commissarissen wordt vastgesteld door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De bezoldiging is onafhankelijk van het door de onderneming behaalde resultaat. Er is geen beloning in aandelen of opties op aandelen voor de commissarissen. Op de Algemene Vergadering op 26 mei 2021 is deze remuneratie vastgesteld op € 30 duizend per jaar per lid van de raad. De wijziging van de bezoldiging is ingegaan per juli 2021. De bezoldiging van de raad van commissarissen in de laatste 5 jaar:

x € 1.000

2022

2021

2020

2019

2018

E. ten Cate

30

25

19

19

19

M.E.P Sanders

30

25

19

19

19

P. Veenema

30

15

-

-

-

J.E. Vaandrager

-

10

19

19

19

Totaal

90

74

57

57

57

De heer Ten Cate bezat op balansdatum 7.130 aandelen. De overige leden houden geen aandelen per balansdatum.

Risicobeheer

Risicomanagement is een essentieel onderdeel van de ondernemingsstrategie van Hydratec Industries. Het doel is het identificeren en mitigeren van risico’s die een grote negatieve impact kunnen hebben op het realiseren van de strategische en financiële doelstellingen en daarmee de waarde van de onderneming. Hydratec Industries heeft een ondernemende cultuur waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en eigenaarschap van medewerkers centraal staat. We zoeken steeds naar een balans tussen deze ondernemersgeest en het aangaan van risico's. Een adequaat risicobeheersingssysteem is daarbij van groot belang. De eindverantwoordelijkheid van het risicomanagement berust bij de directie. Wanneer risico’s zichtbaar worden, kunnen maatregelen worden getroffen deze risico’s te beheersen. Directie, management, audit commissie en raad van commissarissen waarborgen een cultuur waarin iedereen de vrijheid voelt om verantwoord om te gaan met risico’s.

Strategische en operationele beslissingen zijn gericht op het creëren van duurzame waarde. Dit voorkomt dat beslissingen worden genomen die positief zijn voor de korte termijn maar waarde vernietigen op de langere termijn. Het voordeel van deze oriëntatie is dat risicomanagement goed geïntegreerd en onlosmakelijk verbonden is met de bedrijfsvoering. Tijdens de jaarlijkse strategische evaluatie met de raad van commissarissen wordt beoordeeld of het risicobeoordelingssysteem voldoende functioneert of dat het systeem aanpassingen behoeft.

De belangrijkste risico’s zijn geïdentificeerd en geclusterd in vier categorieën: strategie, operatie, financieel en compliance.

  • Per risico(gebied) hebben wij een inschatting gemaakt van de mogelijke impact op de organisatie en de waarschijnlijkheid dat dit risico zich voordoet. Tot de impact behoren financiële en niet-financiële factoren. Het is de taak van de directie om de bedrijfskansen af te wegen tegen de verwachtingen en belangen van aandeelhouders, medewerkers, financiers, toezichthouders en andere stakeholders.

  • Vervolgens hebben wij per cluster aangegeven wat onze risicobereidheid is. Er wordt nadrukkelijk gezocht naar een balans tussen acceptabel risico enerzijds en het gevoerde ondernemerschap in het kader van een langetermijnwaardecreatie anderzijds.

  • Ten slotte hebben we per bruto-risico aangegeven wat onze maatregelen betreffen om op het acceptabele netto-risico uit te komen. Deze maatregelen zijn verder verbeterd om de risico's tot een acceptabel niveau te mitigeren.

Risico-inschatting

Om tot een schematisch overzicht te komen van onze netto-risico’s, is in onderstaande grafiek per risico(gebied) een inschatting gemaakt van de impact en kans van deze risico’s. De risico's hebben zowel financiële als niet-financiële impact. Voor gebruikte financiële instrumenten wordt verwezen naar hoofdstuk 1.41 van de jaarrekening. 

Risicobereidheid

Hydratec zoekt nadrukkelijk naar een balans tussen een acceptabel risico enerzijds en ondernemerschap en lange termijn waardecreatie anderzijds. De risicobereidheid houdt verband met de kans en impact. Onze bereidheid per risicocategorie is:

Categorie

Beschrijving categorie

Risicobereidheid

Strategisch

Risico’s die van invloed zijn op de langetermijnpositionering en prestatie van Hydratec

Gemiddeld – Hydratec is bereid risico’s te nemen die ons in staat stelt om op een verantwoorde manier de belangen van onze stakeholders en onze langetermijndoelen na te streven. Deze dienen onze groeiambitie te ondersteunen, rekening houdend met onze financiële positie.

Financieel

Risico’s met invloed op de financiële prestatie van Hydratec

Laag – Hydratec heeft een lage bereidheid op het gebied van financiële risico’s. Hydratec streeft naar een financiële positie die langetermijndoelen ondersteunt en onze stakeholders beloont.

Operationeel

Risico’s met invloed op interne processen, mensen, systemen en/of externe zaken die strategische doelen beïnvloeden

Gemiddeld - Hydratec heeft een gemiddelde risicobereidheid met betrekking tot operationele risico’s om strategische doelen na te kunnen streven die niet ten koste gaan van operationele efficiëntie.

Compliance

Risico van non-compliance met wet- en regelgeving, interne processen en procedures in brede zin.

Laag - Hydratec en haar medewerkers streven ernaar ten alle tijden te voldoen aan wet- en regelgeving.

Risicomaatregelen

Om de door Hydratec te lopen risico’s aan te laten sluiten bij de risicobereidheid zijn per risico de onderstaande maatregelen genomen. De risico’s zijn gegroepeerd in de vier eerdere genoemde categorieën.

Strategie

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregelen

1

Markt & geopolitiek

Economische en geopolitieke ontwikkelingen hebben invloed op de executie van de strategie en financiële positie en resultaten.

Spreiden van activiteiten over meerdere bedrijven, producten en landen.

 

Flexibele kostenstructuur.

 

Sterke financiële balans bewaren.

2

Technologie & innovatie

Ontoereikende technologieontwikkeling en innovatie.

Continu aandacht en middelen voor vernieuwing en executie van de R&D-roadmap.

 

Focus op voedsel, gezondheid en mobiliteit.

3

M&A-agenda

Niet-succesvol integreren en/of opereren van geacquireerde ondernemingen.

Gedegen multidisciplinair vooronderzoek.

 

Acquisitie guidelines.

 

Procedures en richtlijnen voor de uitvoering van het due diligence proces.

 

Inschakelen externe deskundige.

 

Snelle integratie en harmonisatie in de rapportage- en beheersingssystemen en van bedrijfsprocessen.

Financieel

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

4

Valuta

Volatiliteit van valuta’s waardoor winstmarges onder druk komen te staan.

Afdekken van valutarisico’s met termijncontracten.

5

Supply chain

Beperkingen in de supply chain resulterend in beperkte beschikbaarheid van materialen en volatiliteit van materiaalprijzen waardoor omzet en marges onder druk komt te staan

Prijsontwikkelingen worden zoveel mogelijk verrekenend in de verkoopprijs.

  

Strategische inkoop bij meerdere leveranciers.

  

Marge analyses.

  

Interne efficiency- en kostenbesparingsprogramma’s.

6

Verslag-geving

Risico dat de verslaggeving materiële fouten bevatten en niet voldoet aan wet- en regelgeving.

Interne procedures en richtlijnen voor de interne en externe financiële verslaggeving.

  

Training en opleiding.

Operatie

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

7

Project-management

Risico dat projecten niet conform specificatie, afspraken en geplande marges worden opgeleverd.

Investering in gekwalificeerd personeel.

 

Training en opleiding van personeel.

 

Richtlijnen en procedures ten aanzien van projectbeheersing en projectadministratie.

8

IT & Security

Risico op schending van beschikbaarheid, vertrouwelijkheid en integriteit van data (inclusief IP).

IT-control framework.

 

Kennisuitwisseling tussen de verschillende IT-managers.

 

Strikte procedures bij uitval of storting van systemen.

 

Continue aandacht voor cybersecurity en awareness bij medewerkers.

9

Personeel

Schaarste aan goed gekwalificeerd personeel, het niet kunnen behouden van gekwalificeerd personeel en hoog ziekteverzuim.

Talentmanagementprogramma en personeelsmanagement.

 

Training en opleiding van personeel.

 

Goede reputatie inzetten om talent te werven.

 

Samenwerkingsprogramma’s met opleidingsinstituten.

10

Economische crisis

Dalend consumentenvertrouwen en stijgende rentes kunnen leiden tot een lage investeringsbereidheid.

Flexibele kostenstructuur.

 

Interne efficiency- en kostenbesparingsprogramma’s.

 

Productontwikkeling zodat vervangingsinvesteringen voor klanten attractiever worden.

 

Werkkapitaal management.

11

Product-aansprakelijkheid

Fouten in het productieproces of technologie die kunnen leiden tot kwaliteitsverlies en discontinuïteit.

Strikte kwaliteitsnormen en certificering.

 

Risico inventarisaties en evaluaties.

 

(Brand)verzekering.

 

Standaardisatie van producten en processen.

Compliance

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

12

Legal

Schade (inclusief reputatie) door overtreding van wet- en regelgeving onder andere op het gebied van o.a. export en sanctieregelgeving, oneerlijke concurrentie, fraude, corruptie en omkoping.

Interne richtlijnen ten aanzien van compliance.

  

UBO- en achtergrondcheck.

  

Getekende overeenkomst met agenten.

  

Getekende gedragscode geldend voor agenten.

  

Controle op begunstigde van vergoeding aan agenten.

  

Periodieke frauderisico workshops.

  

Gedragscode geldend voor al het personeel.

  

Interne richtlijnen inzake het voldoen aan milieuwetgeving.

13

Fiscaliteit

Schade (inclusief reputatie) door overtreding van fiscale wet- en regelgeving.

Monitoring op compliance en ontwikkelingen van fiscale wet- en regelgeving.

  

Gebruik maken van externe fiscale adviseurs.

  

Tax Control Framework.

In control statement

In lijn met de best practice bepaling 1.4.3. van de Code, verklaart de directie naar haar beste weten dat:

  • het bestuursverslag voldoende mate van inzicht geeft in de werking van de interne risico management- en controlesystemen, zie hoofstuk risicobeheer;

  • de hiervoor genoemde systemen een redelijke mate van zekerheid geven dat de financiële verslaggeving geen onjuistheden van materieel belang bevat, zie hoofstuk risicobeheer;

  • het gerechtvaardigd is dat de financiële verslaggeving is opgesteld op basis van continuïteit, zie paragraaf 1.1.3; en

  • het bestuursverslag materiële risico’s en onzekerheden bevat die relevant zijn voor de continuïteitsveronderstelling voor een periode van 12 maanden na opstelling van het bestuursverslag, zie paragraaf 1.1.3.

Ondanks de interne risicobeheersings- en controlesystemen kunnen materiële onjuistheden, fraude of onrechtmatige handelingen plaatsvinden. De systemen bieden dan ook geen absolute zekerheid dat doelstellingen worden behaald, maar zijn ontwikkeld zodat de financiële verslaggeving geen onjuistheden van materieel belang bevat.

Daarnaast verklaart de directie in lijn met artikel 5:25c van de Wet financieel toezicht en voor zover bij hen bekend dat:

  • de jaarrekening naar haar mening een getrouw beeld geeft van de activa, de passiva, de financiële positie en de winst of het verlies van de onderneming en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen ondernemingen; en

  • het bestuursverslag een getrouw beeld geeft over de toestand op balansdatum, de gang van zaken gedurende het boekjaar van de onderneming en van de met haar verbonden ondernemingen, waarvan de gegevens in de jaarrekening zijn opgenomen. In het bestuursverslag zijn de wezenlijke risico’s beschreven waarmee de onderneming wordt geconfronteerd.

Amersfoort, 16 maart 2023

Directie

B.F. Aangenendt, CEO
E.H. Slijkhuis, CFO

Verslag van de RvC

Verslag van de raad van commissarissen

Het afgelopen jaar

Hydratec Industries N.V. was afgelopen jaar 25 jaar genoteerd op de beurs. Deze mijlpaal vierden wij met de directie, medewerkers en hun gezinnen. 2022 is ook een jaar waarin economische en maatschappelijke ontwikkelingen tot onzekerheden hebben geleid. Het jaar kenmerkte zich door supplychain-problemen, beperkte beschikbaarheid van materialen, stijgende inkoopprijzen en stijgende loonkosten die niet direct in de verkoopprijzen doorberekend konden worden. Ondanks deze uitdagingen heeft Hydratec Industries N.V. in 2022 de hoogste nettowinst gerealiseerd in de geschiedenis van het bedrijf: € 15,8 miljoen, ten opzichte van € 15,1 miljoen in 2021. Het geconsolideerde bedrijfsresultaat in 2022 bedroeg € 21,8 miljoen, ten opzichte van € 22,0 miljoen in 2021.

Industrial Systems en Hightech Components realiseerden positieve bedrijfsresultaten. Zij werden beiden in de loop van het jaar in meer of mindere mate beïnvloed door de effecten zoals hierboven beschreven. Bij Industrial Systems leidde het tot een licht lager bedrijfsresultaat. Bij Hightech Components was het bedrijfsresultaat hoger.

Jaarverslag

Hierbij bieden wij u aan het door de directie opgestelde jaarverslag 2022 van Hydratec Industries N.V., waarin de jaarrekening is opgenomen. Deze jaarrekening is gecontroleerd door Ernst & Young Accountants en op 27 februari 2023 besproken met de directie in aanwezigheid van de accountant. De goedkeurende verklaring is hier opgenomen. Mede op grond daarvan zijn wij van mening dat het jaarverslag voldoet aan de eisen van transparantie en een adequate basis vormt voor de verantwoording van het door de raad van commissarissen gehouden toezicht. Wij stellen u voor de jaarrekening vast te stellen, het dividendvoorstel te aanvaarden en decharge te verlenen aan de directie voor het gevoerde beleid en aan de raad van commissarissen voor het daarop gehouden toezicht.

Samenstelling raad van commissarissen

De personalia van de leden van de raad van commissarissen worden hier vermeld. De profielschets voor de raad van commissarissen is gepubliceerd op de website van de vennootschap.

Achtergrond en ervaring van de leden van de raad van commissarissen zijn divers. Eén commissaris heeft gedurende zijn loopbaan diverse functies in het bedrijfsleven vervuld en sloot zijn actieve carrière af als lid van de raad van bestuur en CEO van een beursgenoteerd concern in de maakindustrie. De tweede commissaris heeft een ruime ervaring als ondernemer en als commissaris bij diverse bedrijven. De derde commissaris is een ervaren ondernemer die bovendien jarenlang nauw betrokken is geweest bij de ontwikkeling van Hydratec Industries tot zijn huidige vorm.

De raad is van mening dat deze variëteit van ervaringen en achtergronden een goede diversiteit oplevert. De huidige samenstelling is een goede balans tussen de vereiste vaardigheden, relevante kennis en ervaring waardoor de raad kritisch kan opereren. De samenstelling van de raad voldoet aan de wettelijke eisen op het gebied van genderdiversiteit. De heer E. ten Cate voldoet niet aan de onafhankelijkheidsvereisten zoals is beschreven in de corporate governance code. De raad als geheel voldoet wel aan de vereisten voor onafhankelijkheid. Dit stelt ons in staat om de aan ons opgelegde wettelijke taak tot het houden van toezicht op en het met raad terzijde staan van de directie, goed uit te kunnen oefenen.

Toezicht

Maandelijks wordt de raad geïnformeerd over de operationele gang van zaken binnen de onderneming aan de hand van een financiële rapportage met toelichting van de directie. Daarnaast ontvangen wij ieder kwartaal een uitgebreide rapportage over de ontwikkelingen van de voorafgaande drie maanden en over de progressie en voortgang die is geboekt ten opzichte van de jaarbegroting en doelen. Conclusies en actiepunten worden geformuleerd en geadresseerd in de volgende vergadering van de raad van commissarissen. Elk jaar bespreken wij tijdens een strategiedag de strategie voor de komende jaren met de directies per segment. De raad van commissarissen heeft in 2022 zesmaal volgens een vast rooster vergaderd met de directie, waarbij steeds alle commissarissen aanwezig waren.

Gedurende het jaar zijn het risicoprofiel, risicobeheersingssysteem, strategie, activiteiten en de maatregelen die zijn genomen om deze risico’s te mitigeren, opnieuw tegen het licht gehouden. Tenslotte zijn de effectiviteit van de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen geëvalueerd.

Naar het oordeel van de raad van commissarissen is het totale risicoprofiel van Hydratec verlaagd omdat de directie in staat is geweest om negatieve gevolgen van ontwikkelingen in 2022 tot een acceptabel niveau te beperken, zoals is beschreven in de risicoparagraaf in het jaarverslag.

Voorafgaand aan de algemene vergadering van aandeelhouders op 26 mei 2022 heeft de raad, buiten aanwezigheid van de directie, het eigen functioneren, het functioneren van (de leden van) de directie en de beloning van de directie besproken. Bij de evaluatie van het eigen functioneren kwamen diverse onderwerpen aan de orde, onder meer de tijd en aandacht van alle commissarissen, de wijze van uitvoering van de toezichthoudende functie, de rolverdeling en de samenstelling van de raad van commissarissen in termen van onafhankelijkheid, deskundigheid, expertise, competenties en ervaringen. De evaluatie van de directie heeft plaatsgevonden in een gesprek tussen de raad van commissarissen en de directie. Naar aanleiding van de evaluatie concludeert de raad van commissarissen dat het separaat vergaderen van de auditcommissie tot het gewenste resultaat heeft geleid. Indien gewenst vergadert de raad voor aanvang van de vergadering waarbij de directie niet aanwezig is.

Auditcommissie

De auditcommissie bestaat uit mevrouw Sanders en de heer Veenema. Beide commissieleden zijn deskundig op het gebied van financiële verslaggeving of de controle van de jaarrekening. De commissie houdt toezicht op jaarcijfers, wettelijke controle van de jaarcijfers, de administratieve organisatie en verslaggevingsproces, fraude, cybersecurity, claims, uitkomsten van interne controle- en risicobeheersingssystemen, onafhankelijkheid en selectieproces van de accountant, en spreekt periodiek met leidinggevenden en andere medewerkers van bedrijven om een goed beeld te krijgen van de ontwikkelingen in de markt en van de bedrijven en segmenten. Hydratec kent, mede gelet op haar omvang en werkwijze, geen interne auditdienst of functie. De commissie heeft in 2022 vijfmaal volgens een vast rooster vergaderd, waarbij steeds alle leden aanwezig waren.

Hydratec kent een ondernemende cultuur waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en eigenaarschap van medewerkers centraal staan. Het is binnen de organisatie een breed gedragen overtuiging dat dit zorgt voor een optimaal risicobeheer.

Wel worden er kansen gezien om de aanwezige kennis en ervaring binnen de organisatie breder in te zetten op de effectiviteit en werkzaamheid van ingeregelde beheersingsprocessen. Periodiek worden audits en reviews op de interne beheersing en het risicobeheer uitgevoerd bij de segmenten door de groep. Hierin worden risico’s zoals die zijn geïdentificeerd in het risicobeheer geadresseerd. Uitkomsten worden gerapporteerd aan de raad van commissarissen en de auditcommissie. De raad van commissarissen, auditcommissie en directie beoordelen jaarlijks of er adequate alternatieve maatregelen zijn getroffen.

In de vergadering van 26 mei 2021 is EY aangesteld voor de controle van de jaarrekening van 2021, 2022 en 2023. Met de externe accountant heeft de raad van commissarissen in 2022 driemaal overleg gevoerd, waarvan eenmaal (deels) zonder directie. De werkzaamheden van de externe accountant zijn beoordeeld en het auditplan werd geaccordeerd.

Samenstelling directie

In de directie van Hydratec Industries N.V. heeft gedurende 2022 geen wijziging plaatsgevonden. De heer ir. B.F. Aangenendt is CEO, mevrouw drs. E.H. Slijkhuis RA is CFO. In 2022 liep de termijn van mevrouw Slijkhuis af. De raad van commissarissen heeft mevrouw Slijkhuis herbenoemd tijdens de raad van commissarissen vergadering van 29 september 2022.

De raad van commissarissen complimenteert de directie, de managementteams en alle medewerkers voor de mooie gerealiseerde resultaten en is hen erkentelijk voor hun inzet, motivatie en ambities in 2022.

Amersfoort, 16 maart 2023

Raad van commissarissen
E. ten Cate (voorzitter)
M.E.P. Sanders (vicevoorzitter)
P. Veenema

Meerjarenoverzicht

Bedragen in duizenden euro’s, tenzij anders vermeld

 

2022

 

2021

 

2020

 

2019

 

2018

Winst- en verliesrekening

          

Netto-omzet

 

283.261

 

257.297

 

217.550

 

219.607

 

208.388

Bedrijfsresultaat

 

21.787

 

22.027

 

3.342

 

10.240

 

8.930

Nettoresultaat

 

15.820

 

15.133

 

771

 

6.635

 

8.507

Nettoresultaat voor aandeelhouders

 

15.927

 

15.118

 

1.301

 

6.635

 

8.507

Kasstroom

          

Kasstroom uit operationele activiteiten

 

43.459

 

33.664

 

22.946

 

7.170

 

9.510

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

 

-8.681

 

-6.661

 

-4.576

 

-31.695

 

-15.010

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

 

-14.577

 

-26.568

 

-16.031

 

-4.979

 

2063

Nettokasstroom

 

20.201

 

435

 

2.339

 

-29.504

 

-3.437

Balans

          

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

 

85.990

 

76.082

 

63.079

 

62.700

 

59.189

Eigen vermogen

 

86.089

 

76.261

 

63.240

 

63.200

 

59.189

Bedragen in duizenden euro’s, tenzij anders vermeld

2022

 

2021

 

2020

 

2019

 

2018

Kengetallen

         

Bedrijfsresultaat in % van de omzet

7,7%

 

8,6%

 

1,5%

 

4,7%

 

4,3%

Rentabiliteit geïnvesteerd vermogen 1

19,1%

 

15,1%

 

0,7%

 

6,9%

 

9,6%

Rentabiliteit eigen vermogen  2

19,7%

 

21,7%

 

2,1%

 

10,9%

 

15,1%

Solvabiliteit 3

35,8%

 

35,7%

 

31,8%

 

29,5%

 

35,3%

Gegevens per gewoon aandeel (in euro’s)

         

Bedrijfsresultaat 4

16,84

 

17,05

 

2,59

 

7,96

 

6,96

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

66,46

 

58,89

 

48,92

 

48,73

 

46,13

Winst per aandeel voortgezette activiteiten

12,23

 

11,71

 

2,74

 

5,16

 

6,63

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten exclusief derden

12,31

 

11,70

 

1,01

 

5,16

 

6,63

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten derden

    

-0,41

    

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten

12,23

 

11,71

 

0,60

 

5,16

 

6,63

Dividend (voorstel) per aandeel

6,00

 

6,75

     

2,70

Koers ultimo

73,0

 

74,5

 

54,0

 

68,5

 

63,0

Laagste koers

68,0

 

54,0

 

41,2

 

64,5

 

54,0

Hoogste koers

94,0

 

79,0

 

70,0

 

78,0

 

74,0

Overige gegevens

         

Gemiddeld aantal medewerkers

1.032

 

1.151

 

1.255

 

1.147

 

956

Netto-omzet per medewerker

274,5

 

223,5

 

173,3

 

191,5

 

218,1

Loonkosten per medewerker (exclusief inhuur en NOW regeling)

57,8

 

52,5

 

51,6

 

48,3

 

52,5

  • 1 Nettoresultaat + rentelasten in % van het geïnvesteerd vermogen (totaal activa minus liquide middelen minus kortlopende, niet-rentedragende schulden).
  • 2 Nettoresultaat in % van het gemiddeld eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders van Hydratec.
  • 3 Eigen vermogen als % van het balanstotaal.
  • 4 Voortgezette activiteiten.

Jaarrekening

Geconsolideerde winst- & verliesrekening

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

Netto-omzet

1.23

 

283.261

 

257.297

Verbruik materiaal en hulpstoffen

 

-143.037

 

-123.273

 

Lonen, salarissen en inleenkrachten

1.25.1

-60.387

 

-56.635

 

Sociale lasten en pensioenen

1.25.2

-12.226

 

-13.108

 

Afschrijving op vaste activa

1.29 / 1.30 / 1.31

-10.918

 

-11.606

 

Bijzondere waardeverminderingen

1.29 / 1.30 / 1.31

-218

 

-569

 

Overige bedrijfskosten

1.27

-34.688

 

-30.079

 

Totaal bedrijfslasten

  

-261.474

 

-235.270

Bedrijfsresultaat

  

21.787

 

22.027

      

Financiële baten

  

135

 

76

Financiële lasten

  

-1.064

 

-1.479

Resultaat voor belastingen

  

20.858

 

20.624

Belastingen

1.28

 

-5.038

 

-5.491

Nettoresultaat voortgezette activiteiten

  

15.820

 

15.133

Nettoresultaat beëindigde activiteiten

  

0

 

0

Nettoresultaat

  

15.820

 

15.133

      

Nettoresultaat toe te rekenen aan:

     

Aandeelhouders

  

15.927

 

15.118

Derden

  

-107

 

15

Gewogen gemiddeld aantal aandelen toerekenbaar aan aandeelhouders

  

1.293.841

 

1.291.875

Winst per aandeel toe te rekenen aan aandeelhouders:

     

Winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

12,31

 

11,70

Verwaterde winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

12,29

 

11,68

Winst per aandeel voortgezette activiteiten:

     

Winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

12,31

 

11,70

Verwaterde winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

12,29

 

11,68

Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat

GECONSOLIDEERD OVERZICHT VAN HET TOTAALRESULTAAT

    

x € 1.000

 

2022

 

2021

Nettoresultaat

 

15.820

 

15.133

Elementen die mogelijk in de toekomst in de winst- en verliesrekening worden verantwoord

    

Kasstroom hedges – aanpassing in reële waarde (incl. belastingen)

291

 

133

 

Buitenlandse activiteiten – valuta omrekeningsverschillen

-458

 

220

 
  

-167

 

353

Elementen die niet in de toekomst in de winst- en verliesrekening worden verantwoord

    

Pensioen

24

 

-1

 
  

24

 

-1

Totaal van niet-gerealiseerde resultaten

 

-143

 

352

     

Totaalresultaat na belastingen

 

15.677

 

15.485

Totaalresultaat toe te rekenen aan:

    

Aandeelhouders

 

15.784

 

15.467

Derden

 

-107

 

18

Geconsolideerde balans per 31 december 

Vóór verwerking van het resultaat

GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER

     

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

ACTIVA

     

Immateriële vaste activa

1.29

 

27.109

 

27.967

Materiële vaste activa

1.30

 

63.731

 

61.033

Gehuurde activa

1.31

 

8.864

 

11.817

Uitgestelde belastingvorderingen

1.32

 

3.709

 

5.090

Financiële vaste activa

  

300

 

24

Totaal vaste activa

  

103.713

 

105.931

Contractactiva

1.23.6

 

14.539

 

16.338

Voorraden

1.33

 

41.966

 

32.871

Handelsdebiteuren

1.34

 

47.365

 

46.584

Vennootschapsbelasting

  

117

 

446

Overige belastingen en premies sociale verzekeringen

1.35

 

3.096

 

1.916

Overige vorderingen

  

1.489

 

2.138

Overlopende activa

  

2.832

 

1.327

Kas en kasequivalenten

1.36

 

25.202

 

5.199

Totaal vlottende activa

  

136.606

 

106.819

Activa aangehouden voor verkoop

1.37

 

0

 

841

Totaal activa

  

240.319

 

213.591

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

PASSIVA

     

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

1.38

 

85.990

 

76.082

Aandeel derden

  

99

 

179

Totaal vermogen

1.38

 

86.089

 

76.261

Personeel gerelateerde voorzieningen

1.40

 

1.865

 

2.507

Overige voorzieningen

1.40

 

1.492

 

2.448

Uitgestelde belastingverplichtingen

1.40.5

 

129

 

1.255

Leningen en huurverplichtingen

1.41.1

 

17.515

 

22.483

Overige financiële instrumenten

1.41.2

 

283

 

610

Totaal voorzieningen en langlopende schulden

  

21.284

 

29.303

Contractverplichtingen

1.23.6

 

29.197

 

41.748

Handelscrediteuren

  

19.857

 

20.306

Vennootschapsbelasting

  

2.531

 

3.863

Overige belastingen en premies sociale verzekeringen

1.42

 

4.086

 

2.045

Leningen en huurverplichtingen

1.41.1

 

3.897

 

8.168

Rekening courant Bank

1.43

 

1.505

 

722

Overige schulden en overlopende passiva

1.44

 

71.873

 

31.175

Totaal kortlopende schulden

  

132.946

 

108.027

Totaal passiva

  

240.319

 

213.591

Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen

GECONSOLIDEERD MUTATIEOVERZICHT EIGEN VERMOGEN

    
  

Geplaatst kapitaal

Agio

Translatie­reserve

Hedge-reserve

Overige wettelijke reserve

Overige reserves

Onverdeeld resultaat

Toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

Toe te rekenen aan derden

Eigen vermogen

x € 1.000

Toelichting

1.38.1

1.38.2

1.38.3

1.38.4

1.38.5

1.38.6

1.38.7

   

Boekwaarde per 1 januari 2021

 

582

6.228

-1.864

-322

299

56.855

1.301

63.079

161

63.240

Aandeelhouder gerelateerde mutaties:

           

• Dividendbetaling 2020

      

0

 

0

 

0

• Dividendbetaling 2021

      

-2.715

 

-2.715

 

-2.715

• Aandelen uitgifte Participatieplan

1.25

1

43

   

150

 

194

 

194

• Aandelen uitgifte overname Pas Reform USA

  

57

     

57

 

57

Overige mutaties:

           

Resultaatbestemming 2020

      

1.301

-1.301

0

 

0

Kapitaal storting

        

0

 

0

Niet-gerealiseerde resultaten

           

Hedgereserve

    

133

   

133

 

133

Reserve omrekeningsverschillen

   

217

    

217

3

220

Pensioen

      

-1

 

-1

 

-1

Gerealiseerde resultaten

           

Netto resultaat 2021

       

15.118

15.118

15

15.133

Toename (afname) in het eigen vermogen

 

1

100

217

133

0

-1.265

13.817

13.003

18

13.021

Boekwaarde per 31 december 2021

 

583

6.328

-1.647

-189

299

55.590

15.118

76.082

179

76.261

Aandeelhouder gerelateerde mutaties:

           

• Dividendbetaling 2021

      

-6.012

 

-6.012

 

-6.012

• Aandelen uitgifte Participatieplan

1.25

1

171

   

-9

 

163

 

163

Overige mutaties:

           

Resultaatbestemming 2021

      

15.118

-15.118

0

 

0

Kapitaal storting

        

0

 

0

Niet-gerealiseerde resultaten

           

Hedgereserve

    

291

   

291

 

291

Reserve omrekeningsverschillen

   

-485

    

-485

27

-458

Pensioen

      

24

 

24

 

24

Gerealiseerde resultaten

           

Netto resultaat 2022

     

1.901

-1.901

15.927

15.927

-107

15.820

Toename (afname) in het eigen vermogen

 

1

171

-485

291

1.901

7.220

809

9.908

-80

9.828

Boekwaarde per 31 december 2022

 

584

6.499

-2.132

102

2.200

62.810

15.927

85.990

99

86.089

Geconsolideerd kasstroomoverzicht

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT

   

x € 1.000

Toelichting

2022

2021

Resultaat voor belastingen

 

20.858

20.624

Aanpassing voor:

   

• Afschrijvingen

 

10.843

11.594

• Bijzondere waardeveranderingen

 

218

569

• Winst uit verkoop (voorheen aangehouden activa voor verkoop)

 

-515

297

Financiële baten en lasten

 

895

1.375

Mutatie voorzieningen

 

-1.563

-474

Veranderingen in werkkapitaal:

   

• Voorraden

 

-8.984

-6.306

• Kortlopende vorderingen

 

-3.381

-10.291

• Kortlopende schulden (exclusief VPB schuld en leaseverplichtingen)

 

31.938

20.556

Totaal veranderingen in werkkapitaal

 

19.573

3.959

Betaalde financiële lasten

 

-890

-972

Betaalde winstbelasting

 

-5.960

-3.308

Kasstroom uit operationele activiteiten

 

43.459

33.664

Investeringen in immateriële vaste activa

 

-565

-970

Investeringen in materiële vaste activa

 

-10.260

-5.735

Investeringen in financiële vaste activa

 

-18

-40

Desinvestering materiële vaste activa

 

2.162

84

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

 

-8.681

-6.661

Betaald dividend aan aandeelhouders Hydratec

 

-5.843

-2.610

Aflossing langlopende schulden

 

-7.263

-2.907

Aflossing lease verplichtingen

 

-2.254

-3.777

Opname langlopende leningen

 

0

73

Aflossing/opname rekening courant bank

 

783

-17.347

Aankoop deelnemingen

1.24

0

0

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

 

-14.577

-26.568

Netto kasstroom

 

20.201

435

Omrekeningsverschillen op geldmiddelen

 

-198

135

Mutatie kas en kasequivalenten

 

20.003

570

Kas en kasequivalenten per 1 januari

 

5.199

4.629

Kas en kasequivalenten per 31 december

 

25.202

5.199

1.1 Algemeen

1.1.1 Introductie

Hydratec Industries N.V. Naamloze Vennootschap (in het vervolg omschreven als Hydratec) is statutair gevestigd en kantoorhoudend te Amersfoort en ingeschreven bij het Handelsregister Kamer van Koophandel onder nummer 23073095. De geconsolideerde jaarrekening van de onderneming voor het jaar geëindigd op 31 december 2022 bestaat uit de jaarrekening van de onderneming en al haar dochterondernemingen (samen ‘de Groep’ genoemd). Per 31 december 2022 maken de volgende dochterondernemingen onderdeel uit van de Groep:

Naam

Vestigingsplaats

Timmerije B.V.

Neede

Lias Industries B.V.

Zeddam

Pas Reform B.V.

Zeddam

Pas Reform Participações LTDA

São Paulo, Brazilië

Pas Reform do Brasil LTDA

São Paulo, Brazilië

Windmolen Holding LTDA

São Paulo, Brazilië

ION (54,5%)

São Paulo, Brazilië

Pas Reform North America LLC

Jacksonville, VS

Lias Vastgoed B.V.

Zeddam

Lan Handling Technologies B.V.

Tilburg

Lan Vastgoed B.V.

Tilburg

ABAR Automation B.V.

Halfweg

Lan Handling Solutions B.V.

Tilburg

Lan Robotics B.V.

Tilburg

Lan Services International B.V.

Tilburg

Polmer Sp. z o.o.

Wroclaw, Polen

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

Tilburg

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

Lommel, België

Helvoet Services BVBA

Lommel, België

High Technology Plastics (India) Pvt. Ltd.

Pune, India

Helvoet Rubber & Plastic Technologies GmbH

Gilching, Duitsland

Schwarzpunkt Schwarz GmbH & Co. KG

Gilching, Duitsland

Helvoet Polska Sp. z.o.o.

Kaniów, Polen

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

Dedemsvaart

Rollepaal Inc.

Baltimore, VS

Rollepaal Engineering India Pvt. Ltd.

Ahmedabad, India

De Groep houdt, tenzij anders vermeld, 100% van de aandelen van de genoemde vennootschappen. Alle dochterondernemingen hebben dezelfde rapportagedatum als Hydratec en hun boekjaar eindigt ook op 31 december.

Voor een overzicht van de activiteiten van de Groep wordt verwezen naar het hoofdstuk Profiel waarin het profiel van Hydratec is weergegeven.

De jaarcijfers zijn door de directie opgesteld en na goedkeuring van de raad van commis­sarissen vrijgegeven voor publicatie op 16 maart 2023. De jaarstukken 2022 zijn besproken in de vergadering van de raad van commissarissen van 15 maart 2023 en zullen ter vaststelling worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering van 17 mei 2023.

1.1.2 Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening

De basis voor het opstellen van de jaarrekening is de historische kostprijs, tenzij hierna anders is toegelicht. De jaarrekening wordt gepresenteerd in de valuta euro (€). Bedragen worden gemeld in duizenden euro’s, tenzij anders aangegeven. De euro is de functionele- en presentatievaluta van Hydratec. De jaarrekening is opgemaakt in overeenstemming met de IFRS-EU standaarden. Deze vereisen van het management dat zij beoordelingen, inschattingen en aannames maakt die de toepassing van richtlijnen en de gerapporteerde bedragen voor activa, passiva, inkomsten en uitgaven beïnvloeden. De gemaakte inschattingen en daarmee samenhangende aannames zijn gebaseerd op historische ervaringen en diverse andere factoren die onder de gegeven omstandigheden als redelijk worden beschouwd. De gemaakte inschattingen en aannames hebben gediend als basis voor de beoordeling van de waarde van de verantwoorde activa en passiva waarvoor vanuit andere bronnen de omvang op dit moment nog niet blijkt. Werkelijke uitkomsten kunnen echter afwijken van gemaakte inschattingen. Schattingen en onderliggende aannames worden voortdurend beoordeeld. Wijzigingen in schattingen en aannames worden verwerkt in de periode waarin de schattingen worden herzien als de herziening uitsluitend op de desbetreffende periode betrekking heeft, of in de periode van herziening en toekomstige perioden als de herziening zowel de huidige als toekomstige perioden beïnvloedt. De grondslagen voor waardering en resultaatbepaling zijn consistent toegepast door de ondernemingen van de Groep voor de in deze geconsolideerde jaarrekening gepresenteerde perioden.

1.1.3 Continuïteit

Door gedegen liquiditeitsprognoses en omzetverwachtingen zien wij geen risico ten aanzien van de liquiditeit, het voldoen aan de afspraken in de kredietovereenkomst en continuïteit voor de komende 12 maanden. De impact van Covid-19 op 2022 is beperkt. Wij verwachten dat de impact op 2023 beperkt maar desalniettemin onzeker zal zijn.

1.2 Overeenstemmingsverklaring

De geconsolideerde jaarrekening van de Groep is opgesteld op basis van het continuïteitsbeginsel, in overeenstemming met International Financial Reporting Standards (IFRS-EU), zoals aanvaard door de Europese Unie, en met Titel 9 Boek 2 BW. Indien nodig zijn vergelijkende cijfers aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.

1.2.1 Nieuwe standaarden en interpretaties die per 1 januari 2022 zijn ingegaan

Hydratec heeft in het boekjaar, indien van toepassing, nieuwe en gewijzigde voor de onderneming relevante IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast. De nieuwe standaarden en aanpassingen op bestaande standaarden in 2022 hebben geen materieel effect op het vermogen en resultaat van de Groep en de toelichting in de jaarrekening.

1.2.2 Nieuwe standaarden of interpretaties die nog niet zijn ingegaan

Ultimo 2022 zijn diverse nieuwe en aangepaste standaarden en interpretaties gepubliceerd, maar nog niet effectief op het moment van publicatie van deze jaarrekening. Hydratec zal deze nieuwe en aangepaste standaarden en interpretaties toepassen, voor zover van toepassing, zodra deze effectief worden. Alle gepubliceerde nieuwe en aangepaste IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties welke nog niet van toepassing zijn voor verslaggevingsperiodes welke aanvangen op 1 januari 2022 zijn niet vervroegd toegepast. Naar verwachting hebben nieuwe standaarden welke van toepassing zijn na 2022 geen materieel effect op het vermogen en resultaat van de Groep en de toelichting in de jaarrekening.

1.3 Schattingen en oordeelsvorming door het management

Bij het opstellen van de jaarrekening en de waardering van bepaalde posten in de jaar­rekening maakt Hydratec gebruik van aannames, veronderstellingen en schattingen. Deze zijn in belangrijke mate gebaseerd op kennis van de diverse bedrijfssegmenten, ervaringen uit het verleden en op een zo betrouwbaar mogelijke schatting door het management van Hydratec van de specifieke omstandigheden die – naar de mening van het management – gegeven de situatie van toepassing zijn. Veelal betreffen de gehanteerde veronderstellingen, aannames en schattingen in de jaarrekening verwachtingen over toekomstige ontwikkelingen. De werkelijke ontwikkelingen kunnen afwijken van de gehanteerde veronderstellingen en aannames, waardoor de werkelijke uitkomst in belangrijke mate kan afwijken van de huidige waardering van een aantal posten in de jaarrekening. De gehanteerde veronderstellingen, aannames en schattingen kunnen daarom significante invloed hebben op vermogen en resultaat. Gehanteerde veronder­stellingen, aannames en schattingen worden periodiek getoetst en zo nodig aangepast. In de jaarrekening van Hydratec zijn met name de volgende posten aan veronderstellingen, aannames en schattingen onderhevig:

  • de identificatie en waardering van immateriële vaste activa bij overnames en impairment-tests;

  • de waardering bij overnames van materiële vaste activa en de levensduurbepaling;

  • de waardering van voorraden in verschillende stadia;

  • de waardering van fiscaal verrekenbare verliezen;

  • de bepaling van voorzieningen;

  • financiële instrumenten;

  • identificatie en bepaling van segmenten;

  • de omzetverantwoording en waardering bij contractactiva/verplichtingen.

Schattingen en onzekerheden ten aanzien van bovenstaande posten zijn beschreven bij de toelichting van de individuele jaarrekeningposten. Behalve de al in de toelichting op de jaarrekening uiteengezette elementen zijn er geen andere kritische waarderingsinschattingen die nadere toelichting vereisen.

1.4 Consolidatie

1.4.1 Dochterondernemingen

Dochterondernemingen zijn die ondernemingen waarin Hydratec direct dan wel indirect beslissende zeggenschap heeft of kan uitoefenen. Deze deelnemingen worden aangemerkt als dochterondernemingen. Beslissende zeggenschap houdt in dat Hydratec is blootgesteld aan, of rechten heeft op, veranderlijke opbrengsten uit hoofde van haar betrokkenheid bij de deelneming en over de mogelijkheid beschikt deze opbrengsten via haar macht over de deelneming te beïnvloeden. De jaar­rekeningen van deze dochterondernemingen zijn in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen vanaf de datum dat zeggenschap wordt verworven tot het moment dat Hydratec beslissende zeggenschap verliest.

De winsten, verliezen en elke component van de niet-gerealiseerde resultaten worden toegerekend aan de aandeelhouders van Hydratec en aan het minderheidsbelang derden, zelfs als dit ertoe leidt dat het aandeel derden een negatief saldo vertonen.

Een verandering van het aandeel derden, zonder verlies van zeggenschap, wordt verwerkt als een aandelentransactie. Als Hydratec niet langer beslissende zeggenschap heeft over een dochteronderneming dan neemt zij niet langer de betreffende activa, verplichtingen minderheidsbelang derden en andere onderdelen van het eigen vermogen op, terwijl de daaruit voortvloeiende winst of verlies wordt verantwoord in de winst- en verliesrekening.

1.4.2 Geëlimineerde transacties in de consolidatie

Balansposities tussen ondernemingen in de Groep, transacties tussen deze ondernemingen en niet-gerealiseerde winsten op dergelijke transacties worden geëlimineerd bij het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening.

1.5 Vreemde valuta

1.5.1 Valutatransacties en omrekening

Transacties in vreemde valuta worden in euro’s omgerekend tegen de gemiddelde maandkoers van de maand waarin de transactie plaatsvindt. In vreemde valuta luidende monetaire activa en verplichtingen op de balansdatum worden in euro’s omgerekend tegen de op de balansdatum geldende koers. Valutaomrekeningsverschillen worden in de winst- en verliesrekening verantwoord.

1.5.2 De jaarrekening van buitenlandse deelnemingen

De activa en verplichtingen van buitenlandse activiteiten worden in euro’s omgerekend tegen de koersen die gelden op de balansdatum. De opbrengsten en kosten van buitenlandse activiteiten worden in euro’s omgerekend tegen koersen die de wisselkoersen benaderen die golden op de datum van de transactie. Valutaomrekenverschillen worden rechtstreeks via het geconsolideerde overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten verantwoord en als afzonderlijk vermogensbestanddeel in het eigen vermogen verwerkt.

Valutakoersen

      

Valuta

 

€ 1 is omgerekend tegen

 

2022

 

2021

USD

 

Slotkoers

 

1,07

 

1,13

  

Gemiddelde

 

1,05

 

1,18

INR

 

Slotkoers

 

88,18

 

84,13

  

Gemiddelde

 

82,67

 

87,40

BRL

 

Slotkoers

 

5,64

 

6,31

  

Gemiddelde

 

5,54

 

6,31

PLN

 

Slotkoers

 

4,68

 

4,60

  

Gemiddelde

 

4,68

 

4,56

1.6 Financiële instrumenten

1.6.1. Niet-afgeleide financiële instrumenten

Niet-afgeleide financiële instrumenten omvatten handels- en overige vorderingen, liquide middelen, leningen, handelsschulden, overige te betalen posten en de categorie overig in de financiële vaste activa. De Groep classificeert deze niet-afgeleide financiële instrumenten onder de categorie leningen en vorderingen. Niet-afgeleide financiële instrumenten worden bij de eerste opname (op transactiedatum) verwerkt tegen reële waarde, waarbij de direct toerekenbare transactiekosten in de eerste opname worden meegenomen. Na de eerste opname worden niet-afgeleide financiële instrumenten gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs met gebruikmaking van de effectieve-rentemethode, verminderd met bijzondere waardeverminderingsverliezen. Deze waardeverminderingsverliezen worden verwerkt in de winst- en verliesrekening.

1.6.2. Afgeleide financiële instrumenten

Diverse Hydratec-bedrijven hebben renteswaps (IRS, Interest Rate Swaps) afgesloten ter verlaging van het rentefluctuatierisico op de bedrijfsfinancieringen. Deze financieringen zijn verstrekt met een variabele rente en zijn door de renteswap vastgezet. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van afgeleide financiële instrumenten zoals bijvoorbeeld valutatermijncontracten (Forwards) en valutaswaps (FX Swaps) om het valutarisico af te dekken op projecten die worden betaald in buitenlandse valuta. Al deze afgeleide financiële instrumenten zijn gekwalificeerd als ‘cash flow hedge’ en worden initieel opgenomen tegen de reële waarde op contractdatum en op volgende rapporteringsdata opgenomen tegen de dan geldende reële waarde.

Voor het effectieve deel worden mutaties rechtstreeks ten gunste of ten laste van het eigen vermogen verwerkt op een aparte eigenvermogenscomponent: de hedgereserve. Een eventueel niet-effectief deel wordt verwerkt in de winst- en verliesrekening. Hydratec wijst alleen het spotelement van termijncontracten aan als hedge instrument. 

1.6.3. Looptijd activa / passiva

Financiële activa of passiva worden als kortlopend aangemerkt als deze naar verwachting gerealiseerd, verkocht, verbruikt of afgewikkeld worden in de normale bedrijfscyclus, deze voornamelijk aangehouden worden voor handelsdoeleinden, naar verwachting de resterende looptijd minder dan 12 maanden bedraagt of er geen onvoorwaardelijk recht bestaat om de afwikkeling van de aansprakelijkheid met ten minste twaalf maanden uit te stellen na de verslaggevingsperiode.

Alle overige activa en passiva worden gepresenteerd als langlopend.

Latente belastingvorderingen en -verplichtingen worden geclassificeerd als langlopende vorderingen en verplichtingen.

1.6.4. Bepaling reële waarde

De reële waarde is de prijs die zou worden ontvangen bij verkoop van een actief of zou worden betaald bij overdracht van een verplichting in een ordelijke transactie tussen marktpartijen. Zie overige financiële instrumenten voor toelichting over de bepaling van de reële waarde voor de derivaten die gebruikt worden voor hedge accounting. De reële waardering van alle andere financiële instrumenten wordt bepaald met algemeen aanvaarde waarderingsmodellen (level 2 waardering). Alleen wanneer deze significant afwijkt van de boekwaarde zijn de reële waardes toegelicht.

1.7 Immateriële vaste activa

1.7.1. Overnames en goodwill

Overgenomen entiteiten worden geconsolideerd vanaf de datum waarop de controlerende zeggenschap over is gegaan. De initiële waardering van de overgenomen activa, passiva en voorwaardelijke verplichtingen is de reële waarde. Deze waardering is gebaseerd op een beoordeling van de feiten en omstandigheden op overnamedatum. Alle kosten die samenhangen met de acquisitie worden direct in de winst- en verliesrekening verantwoord.

De aanpassing van de minderheidsbelangen uit hoofde van transacties waarbij geen sprake is van verlies van zeggenschap zijn gebaseerd op een evenredig bedrag van de netto-activa in de dochteronderneming.

Goodwill is het verschil tussen de verkrijgingsprijs die wordt betaald op het moment van de aankoop van een onderneming en de reële waarde van de identificeerbare netto-activa van de geacquireerde onderneming. Goodwill op acquisities van groepsmaatschappijen wordt verantwoord onder immateriële vaste activa. Na initiële verantwoording wordt goodwill gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs onder aftrek van eventuele geaccumuleerde bijzondere waardeverminderingen. Ten behoeve van het onderkennen van bijzondere waardeverminderingen wordt de goodwill toegerekend aan de kasstroomgenererende eenheden waarvan wordt verwacht dat ze voordeel hebben van de acquisitie waarbij de goodwill tot stand is gekomen.

De waarde van goodwill wordt op elk rapportagemoment getest op bijzondere waardeverminderingen en wanneer omstandigheden wijzigen die erop wijzen dat de waarde niet meer de reële waarde vertegenwoordigt. Hierbij wordt de boekwaarde van de kasstroom genererende eenheid, inclusief toegerekende goodwill, getoetst aan de realiseerbare waarde. De realiseerbare waarde van een kasstroom genererende eenheid wordt vastgesteld als de hoogste van de bedrijfswaarde en de reële waarde minus verkoopkosten. Voor de berekeningen van de bedrijfswaarde wordt gebruikgemaakt van kasstroomprojecties, gebaseerd op de door de bedrijfssegmenten aan de directie en raad van commissarissen gepresenteerde budgetten en Lange Termijn Plannen (LTP’s). De geschatte kasstromen na belasting worden contant gemaakt tegen een disconteringsvoet na belasting, die de tijdswaarde van geld en de aan de activa gerelateerde risico’s reflecteert. De verwachte toekomstige kasstromen met betrekking tot deze activa zijn derhalve niet gecorrigeerd voor deze risico’s. Een bijzondere waardevermindering, het verschil tussen de boekwaarde en realiseerbare waarde, wordt verwerkt in de winst- en verlies­rekening als onderdeel van de afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. Bijzondere waarde­verminderingen op goodwill worden niet teruggeboekt.

Bij een overname is sprake van winst uit voordelige koop (‘badwill’) als de verkrijgingsprijs lager is dan het nettobedrag van de reële waarde van de identificeerbare activa en passiva. Winst uit voordelige koop wordt direct ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht.

1.7.2. Software

Software wordt gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen en cumulatieve bijzondere waardeverminderingen. Er wordt afgeschreven vanaf de datum dat software beschikbaar komt voor gebruik. De afschrijvingstermijn voor software is vijf jaar.

1.7.3. Overige immateriële vaste activa

Deze bestaan uit geïdentificeerde reële waarden van klanten(contacten), agenten, merknamen, rechten en patenten bij overname van deelnemingen of gekochte rechten. Deze worden bij eerste opname in de balans gewaardeerd tegen reële waarde zoals deze zijn vastgesteld bij overname of aankoop en afgeschreven conform paragraaf 1.7.5.

1.7.4. Onderzoek en ontwikkeling

Uitgaven in verband met onderzoeksactiviteiten, gemaakt met als doel nieuwe technische kennis te vergaren, worden ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht wanneer zij zich voordoen. Interne ontwikkelingsuitgaven, waarvoor toekomstige economische voordelen betrouwbaar kunnen worden ingeschat, die eenduidig kunnen worden vastgesteld, waarbij het actief dat is gecreëerd identificeerbaar is, het actief bruikbaar of beschikbaar is voor verkoop, kosten betrouwbaar kunnen worden geschat gedurende ontwikkeling en niet zijn gemaakt voor het onderhouden van een bestaand product of het aanpassen aan nieuwe marktomstandigheden, worden geactiveerd. Alle overige ontwikkelingskosten worden op het moment dat de uitgaven zich voordoen ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. De verantwoorde waarde van de geactiveerde ontwikkelingskosten bestaat uit externe en direct toerekenbare (in)directe kosten.

1.7.5. Afschrijving

Afschrijvingskosten worden lineair ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht op basis van de economische gebruiksduur van een immaterieel actief. Periodiek wordt op individuele basis beoordeeld of de afschrijvingsperiode nog aansluit met de economische levensduur van het actief. De afschrijvingstermijnen zijn:

Categorie

Afschrijving in jaren

Klanten

11-20

Agenten

20

Merken

20

Rechten

8

Patenten

5-6

Software

5

1.8 Materiële vaste activa

1.8.1. Activa in eigendom

Materiële vaste activa worden verantwoord tegen verkrijgingsprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen (zie grondslag 1.13). De verantwoorde waarde van in eigen beheer vervaardigde activa bestaat uit kosten van materiaal, kosten van directe manuren en direct toerekenbare kosten. Een actief dat wordt vervaardigd of ontwikkeld voor toekomstig gebruik, wordt geclassificeerd als materiële vaste activa en wordt gewaardeerd tegen kostprijs tot het moment dat constructie of ontwikkeling is afgerond. Kosten van leningen die verband houden met de aanschaf van materiële vaste activa of met activa in uitvoering worden geactiveerd voor zover ze direct toerekenbaar zijn aan de aankoop, productie of constructie van een kwalificerend actief. Wanneer een actief uit meerdere componenten met een uiteenlopende levensduur bestaat, worden de componenten separaat verantwoord. Aanbetalingen op materiële vaste activa worden verantwoord als vaste activa in uitvoering.

1.8.2. Uitgaven na initiële investering

Periodieke vervangingsuitgaven die samenhangen met materiële vaste-activacomponenten worden in de waardering van de materiële vaste activacomponent geactiveerd, mits de toekomstige economische voordelen voortvloeiend uit het actief naar de Groep zullen gaan en de kosten van dergelijke periodieke vervangingsuitgaven betrouwbaar kunnen worden bepaald. Alle andere uitgaven worden als last in de winst- en verliesrekening verantwoord wanneer zij worden gemaakt.

1.8.3. Desinvesteringen

Materiële vaste activa wordt niet langer opgenomen op de balans na vervreemding (d.w.z. op de datum waarop de ontvanger zeggenschap verkrijgt) of wanneer er geen toekomstige economische voordelen worden verwacht van het gebruik. Elke winst of verlies die voortvloeit uit het niet langer opnemen van het actief (berekend als het verschil tussen de netto verkoopopbrengst en de boekwaarde van het actief) wordt opgenomen in het overzicht van winst of verlies wanneer het actief niet langer op de balans wordt opgenomen.

1.8.4. Afschrijving

Afschrijvingskosten worden lineair ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht tot de restwaarde op basis van de geschatte economische gebruiksduur van de verschillende componenten waaruit een actief bestaat en in lijn met het verwachte patroon aan toekomstige economische voordelen die toevloeien naar de onderneming. Op grond en activa in uitvoering wordt niet afgeschreven. De economische gebruiksduur van materiële vaste activa varieert en is voor de verschillende onderdelen als volgt:

Categorie

Afschrijving in jaren

Gebouwen

33-40

Machines en installaties

5-10

Computers en kantoormeubelen

5

Inrichting en installaties gebouwen

5-10

1.9 Gehuurde activa

De Groep verantwoordt gehuurde activa op de ingangsdatum van de lease (de datum waarop het onderliggende activum beschikbaar is voor gebruik). Activa voor gebruik worden gewaardeerd tegen kostprijs, verminderd met eventuele geaccumuleerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingsverliezen en gecorrigeerd voor eventuele herwaardering van leaseverplichtingen. De kostprijs van de gehuurde activa omvat het bedrag van de opgenomen leaseverplichtingen, gemaakte initiële directe kosten en leasebetalingen die vóór de ingangsdatum zijn gedaan, verminderd met eventuele ontvangen incentives. De gehuurde activa worden afgeschreven over de leaseperiode of verwachte levensduur indien deze korter is dan de leaseperiode of als een koopoptie wordt uitgeoefend.

Hydratec heeft ervoor gekozen de vrijstelling toe te passen inzake kortlopende huurcontracten en leasing van activa met lage waarde. In plaats van een gebruiksrecht en leaseverplichting op te nemen, worden de betalingen die hiermee verband houden lineair over de leaseperiode als last in de winst- en verliesrekening opgenomen

1.10 Voorraden

De aangekochte voorraden worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs (op basis van laatste inkoopprijs) of opbrengstwaarde minus verkoopkosten, indien deze lager is. De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs in het kader van de normale bedrijfsvoering minus de geschatte kosten van voltooiing. De intern geproduceerde voorraden halffabricaat en gereed product alsmede de voorraad in bewerking worden gewaardeerd tegen vervaardigingsprijs, bestaande uit de aanschafkosten van gebruikte grond- en hulpstoffen, vermeerderd met de bestede manuren, omgerekend tegen het ultimo boekjaar geldende uurtarief. In het uurtarief zijn indirecte kosten ingecalculeerd. Bij de waardering van de voorraden wordt rekening gehouden met het risico van incourantheid.

1.11 Overige vorderingen

1.11.1 Handels- en overige vorderingen

Handels- en overige vorderingen worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs gebruikmakend van de effectieve-rentemethode onder aftrek van cumulatieve bijzondere waardeverminderingen.

Hydratec past de IFRS 9 simplified approach toe inzake de voorziening op verwachte kredietverliezen op de handelsdebiteuren. Als gevolg hiervan wordt geen rekening gehouden met wijzigingen in kredietrisico. Er wordt een kredietvoorziening opgenomen op basis van een verwacht verlies voor de gehele looptijd van de desbetreffende vordering. De IFRS 9 simplified approach kan niet worden toegepast op de overige vorderingen. Deze voorziening wordt bepaald op basis van historische kredietverliezen gecorrigeerd voor economische ontwikkelingen en toekomstverwachtingen relevant voor de specifieke vorderingen.

De dotatie aan de voorziening op verwachte kredietverliezen wordt verantwoord in winst- en verliesrekening onder de overige bedrijfslasten. Vorderingen hebben een looptijd van 12 maanden of korter en bevatten derhalve geen significante financieringscomponent.

1.11.2 Contractactiva

Diverse Hydratec-bedrijven voeren projecten uit in opdracht van derden tot het vervaardigen van klant specifieke producten, op basis van aangegane overeenkomsten. Als de prestatieverplichting wordt uitgevoerd door goederen of diensten aan een klant over te dragen voordat de klant een vergoeding betaalt of voordat de betaling verschuldigd is, wordt het contract gepresenteerd als een contractactief, exclusief bedragen die worden gepresenteerd als een vordering. Voor bepaling van de omvang van de prestatieverplichting zie waarderingsgrondslagen voor netto-omzet. Elk jaar wordt beoordeeld of er indicaties bestaan dat contractactiva een bijzondere waardevermindering hebben ondergaan. In lijn met de toepassing op handelsdebiteuren in paragraaf 1.11.1 wordt voor de voorziening op verwachte kredietverliezen ook de IFRS 9 simplified approach toegepast.

1.11.3 Activa en passiva aangehouden voor verkoop en niet voortgezette activiteiten

Activa en passiva worden gerubriceerd als 'aangehouden voor verkoop' indien hun boekwaarde hoofdzakelijk zal worden gerealiseerd door middel van een verkooptransactie in plaats van door voortgezet gebruik. Voor verkoop aangehouden activa en passiva worden gewaardeerd tegen boekwaarde of lagere reële waarde verminderd met verkoopkosten. Verkoopkosten zijn de incrementele kosten die direct kunnen worden toegeschreven aan de verkoop van een actief, exclusief eventuele financieringskosten en inkomstenbelasting. 

De criteria voor classificatie als activa aangehouden voor verkoop geldt wanneer een verkoop zeer waarschijnlijk is, in huidige staat direct beschikbaar is voor verkoop, verkoop naar verwachting binnen een jaar zal zijn afgerond, het onwaarschijnlijk is dat het plan tot verkoop wordt veranderd of wordt ingetrokken en management zich heeft gecommitteerd tot het plan tot verkoop. Op activa aangehouden voor verkoop wordt niet afgeschreven

Een groep activa die wordt afgestoten kwalificeert als een 'niet-voortgezette activiteit' als het (een onderdeel van) een entiteit is die ofwel afgestoten of gerubriceerd als voor verkoop aangehouden, en:

  • een afzonderlijk belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch gebied vertegenwoordigt;

  • deel uitmaakt van een gecoördineerd plan om een afzonderlijk belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch gebeid af te stoten; of

  • een dochteronderneming is, welke uitsluitend overgenomen is met het oog op wederverkoop.

Niet-voortgezette activiteiten worden apart gepresenteerd. Alle overige toelichtingen in de jaarrekening omvatten bedragen voor voortgezette activiteiten, tenzij anders aangegeven.

1.12 Kas en kasequivalenten

Kas en kasequivalenten, bestaande uit banksaldi, kasgelden en direct opvraagbare deposito’s, worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Rekening-courantfaciliteiten bij banken worden gepresenteerd onder overige schulden. Voor het kasstroomoverzicht wordt hetzelfde begrip gehanteerd als voor de balans.

1.13 Bijzondere waardevermindering

Elk jaar wordt beoordeeld of er indicaties bestaan dat vaste activa een bijzondere waardevermindering hebben ondergaan. Indien een dergelijke indicatie bestaat, dan wordt de realiseerbare waarde van het actief berekend. Een bijzonder waardeverminderingsverlies ontstaat op het moment dat de boekwaarde van een actief of een kasstroom genererende eenheid de realiseerbare waarde overtreft. Bijzondere waardeverminderingsverliezen worden ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht.

1.14 Eigen vermogen

1.14.1. Aandelenkapitaal

Het aandelenkapitaal is gekwalificeerd als eigen vermogen. De Groep heeft geen preferente aandelen uitgegeven. Transactiekosten voor uitgifte van aandelen worden ten laste van het eigen vermogen verantwoord. De uitgifte van aandelen “boven pari” verhoogt de agioreserve.

1.14.2 Dividenden

Dividenden worden als een verplichting verantwoord in de periode waarin ze door de aandeelhoudersvergadering wordt vastgesteld.

1.14.3 Mutatieoverzicht van het eigen vermogen

Voor het overzicht van de mutaties in het eigen vermogen en verdere toelichting van enkele vermogenscomponenten wordt verwezen naar het geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen en paragraaf 1.38.

1.14.4 Resultaat per aandeel

Het gewone resultaat per aandeel (voortgezette- en/of beëindigde bedrijfsactiviteiten) is gebaseerd op het aan de houders van gewone (certificaten van) aandelen toe te rekenen resultaat na belastingen en het gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen dat gedurende 2022 heeft uitgestaan.

Het resultaat per aandeel na verwatering wordt berekend door het resultaat na belastingen te delen door het gemiddelde aantal uitstaande aandelen gedurende het boekjaar inclusief alle voorwaardelijk toegekende aandelen in het kader van aandelengerelateerde beloningen.

1.15 Voorzieningen

In de balans wordt een voorziening verwerkt wanneer sprake is van een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting voor de Groep als gevolg van een gebeurtenis op of voor balansdatum en het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van die verplichting een uitstroom van middelen nodig is die op betrouwbare wijze is in te schatten. Indien de tijdswaarde van geld van betekenis is, worden de voorzieningen gewaardeerd tegen de contante waarde van de te verwachten kosten voor het voldoen aan de verplichting. De voorziening wordt contant gemaakt tegen een percentage voor belasting, rekening houdend met de tijdswaarde van geld in de huidige markt en de risico’s specifiek voor de verplichting. De toename van een voorziening ingevolge het verstrijken van tijd wordt verantwoord als financieringslast.

1.15.1 Pensioenregelingen op basis van toegezegde-bijdrageregelingen

Verplichtingen ten aanzien van bijdragen aan pensioen en daaraan gerelateerde regelingen op basis van toegezegde-bijdrageregelingen (op basis van het beschikbare-premiestelsel) worden als last in de winst- en verliesrekening verwerkt in de periode waarop deze betrekking hebben.

1.15.2 Bedrijfstakpensioenregelingen

De Groep heeft een aantal pensioenregelingen waarbij premies worden betaald aan een pensioenfonds of verzekeringsmaatschappij. De belangrijkste pensioenregelingen, die zijn ondergebracht bij bedrijfstakpensioenfondsen, betreffen collectieve regelingen waarbij meerdere werkgevers zijn aangesloten. Deze regelingen betreffen in wezen toegezegd-pensioenregelingen. Bij al deze bedrijfstakpensioenfondsen is de bijdrage van Hydratec, in termen van inleg, een zeer gering percentage van de gehele bijdrage. Bedrijfstak­pensioenfondsen verstrekken aangesloten bedrijven geen informatie waarmee de pensioenverplichting berekend kan worden en dus kan Hydratec actuariële risico’s niet inschatten. Om deze reden worden deze regelingen behandeld als toegezegde-bijdrage­regelingen bij Hydratec en worden de verschuldigde pensioenpremies over het boekjaar verwerkt als pensioenlasten in de jaarrekening. De verwachtte pensioenlast voor het volgende boekjaar bedraagt € 4,6 miljoen.

Voor verplichtingen naast de aan de pensioenuitvoerders te betalen premie wordt een voorziening opgenomen, indien per balansdatum sprake is van een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting aan de pensioenuitvoerder en/of werknemer, het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van die verplichting een uitstroom van middelen noodzakelijk is, en er een betrouwbare schatting kan worden gemaakt van de omvang van de verplichting. De voorziening voor additionele verplichtingen aan de pensioenuitvoerder en/of werknemer, wordt gewaardeerd tegen de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de desbetreffende verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. De voorziening wordt gewaardeerd tegen de contante waarde als het effect van de tijdswaarde van geld materieel is (waarbij de disconteringsvoet vóór belastingen de actuele marktrente weergeeft).

Een pensioenvordering uit hoofde van aanwezige overschotten bij de pensioenuitvoerders wordt opgenomen als de groep beschikkingsmacht heeft over het overschot, het waarschijnlijk is dat het tot toekomstige economische voordelen voor de groep leidt en het betrouwbaar kan worden vastgesteld. Een pensioenoverschot wordt op dezelfde wijze gewaardeerd als een voorziening.

De resulterende baten of lasten worden in de winst- en verliesrekening verwerkt.

1.15.3 Toegezegde pensioenregelingen

De netto verplichting uit hoofde van de toegezegde pensioenregelingen wordt voor iedere regeling afzonderlijk berekend door een schatting te maken van de pensioenaanspraken die werknemers hebben opgebouwd in ruil voor hun diensten in de verslagperiode en voorgaande perioden. De pensioenaanspraken worden verdisconteerd om de contante waarde te bepalen. De pensioenaanspraken en de kosten van de toegezegde pensioenen zijn gebaseerd op de ‘projected unit credit method’, waarbij per balansdatum actuariële berekeningen worden opgesteld. Deze methode houdt rekening met toekomstige salarisstijgingen als gevolg van de carrièrekansen van werknemers en algemene loonontwikkelingen inclusief inflatiecorrectie. De disconteringsvoet is het rendement per balansdatum van hoogwaardige ondernemingsobligaties waarvan de looptijd de termijn van de verplichtingen van Hydratec benadert. Actuariële winsten en verliezen worden via het geconsolideerd overzicht totaalresultaat direct verantwoord als niet-gerealiseerde resultaten die nooit zullen worden gereclassificeerd naar de winst- en verliesrekening. De netto-rentelasten over het netto-saldo van de pensioenverplichtingen en de gerelateerde beleggingen worden als rentelasten als onderdeel van de financiële lasten verwerkt. Wanneer de pensioenaanspraken uit hoofde van een regeling worden gewijzigd, dan wordt het gedeelte van de daaruit voortvloeiende wijziging in pensioenaanspraken met betrekking tot de verstreken diensttijd of de winst of het verlies op die wijziging direct verwerkt in het resultaat. De pensioenlasten, inclusief pensioenlasten over verstreken diensttijd en de gevolgen van afwikkelingen en inperkingen, worden als personeelskosten verwerkt. Per balansdatum zijn er geen pensioenvoorzieningen.

1.15.4 Personeel gerelateerde beloningen

Deze voorziening betreft voornamelijk de per balansdatum opgebouwde rechten voor jubileumgratificaties. De opgebouwde jubileumgratificaties worden opgenomen op basis van actuariële berekeningen, berekend met behulp van een disconteringsvoet vóór belasting die een afspiegeling is van de marktrente. De voorziening voor jubileumgratificaties heeft een overwegend langlopend karakter van meer dan 5 jaar.

1.15.5 Garantievoorziening

Op basis van daadwerkelijke garantiekosten in de afgelopen jaren maakt de onderneming een beste inschatting van de toekomstige garantiekosten voor de producten (veelal machines) die nog in de garantietermijn zitten. Hierbij wordt naast het aantal machines ook rekening gehouden met het soort machine en klant. De garantie voor de meeste installaties is 12 tot 24 maanden. Deze garantie betreft geen separate prestatieverplichtingen onder IFRS 15. 

1.15.6 Reorganisatievoorziening

Een voorziening in verband met reorganisatie wordt verantwoord indien per balansdatum aan de volgende voorwaarden wordt voldaan:

  1. een gedetailleerd plan voor de reorganisatie is geformaliseerd, waarin ten minste worden aangegeven:

    • de betrokken (delen van de) activiteiten;

    • de belangrijkste locaties;

    • de locatie, functie en het verwachte aantal werknemers dat voor het beëindigen van zijn werkzaamheden een vergoeding zal ontvangen;

    • de uitgaven die hiermee zijn gemoeid;

    • wanneer het plan zal worden uitgevoerd; en

  2. de gerechtvaardigde verwachting is gewekt bij hen voor wie de reorganisatie gevolgen zal hebben, dat de reorganisatie zal worden uitgevoerd door ermee te beginnen of door de hoofdlijnen ervan bekend te maken aan hen voor wie de reorganisatie gevolgen zal hebben.

Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, wordt deze voorziening contant gemaakt. Deze voorziening zal tot een mogelijke kasuitstroom leiden binnen 1 jaar.

1.15.7 Overige voorzieningen

Voorzieningen worden enkel verantwoord indien er een betrouwbare schatting gemaakt kan worden van het bedrag van de verwachte kosten. Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, worden de voorzieningen contant gemaakt. Deze voorziening is voornamelijk langlopend van aard.

1.16 Belastingen

(Winst)belastingen omvatten actuele en uitgestelde belastingen. Belasting wordt opgenomen in winst of verlies behalve voor zover het betrekking heeft op een bedrijfscombinatie of posten die rechtstreeks in het eigen vermogen zijn opgenomen of in het geconsolideerd overzicht totaalresultaat. De acute belasting omvat de verwachte te betalen of te ontvangen belasting op de belastbare inkomsten of verliezen in het huidige boekjaar en elke aanpassing van de te betalen of te ontvangen belasting met betrekking tot voorgaande jaren. De te betalen of te ontvangen belasting is de beste schatting van het verwachte te betalen of ontvangen belasting. Acute belasting omvat ook eventuele bronbelasting op dividenden. Acute belastingvorderingen en -verplichtingen worden alleen gesaldeerd als Hydratec het recht en de intentie heeft om deze gelijktijdig af te wikkelen.

Uitgestelde belastingen worden opgenomen met betrekking tot tijdelijke verschillen tussen de boekwaarden van activa en passiva in de jaarrekening en de fiscale boekwaarden. Belastinglatenties worden niet opgenomen voor:

  • tijdelijke verschillen bij de eerste opname van activa of passiva in een transactie die geen bedrijfscombinatie betreft en die geen invloed op boekhoudkundige noch belastbare winst of verlies heeft;

  • tijdelijke verschillen in verband met investeringen in dochterondernemingen, geassocieerde deelnemingen en gezamenlijke overeenkomsten voor zover de Groep in staat is om de timing van de terugboeking van het tijdelijke te beheersen verschillen en het is waarschijnlijk dat ze in de nabije toekomst niet zullen omkeren; en

  • belastbare tijdelijke verschillen die ontstaan bij de eerste opname van goodwill.

Uitgestelde belastingverplichtingen worden berekend op basis van belastingtarieven die uiterlijk op de balansdatum (in substance) zijn vast­gesteld en van toepassing zullen zijn op het moment dat de gerelateerde uitgestelde belastingverplichtingen wordt voldaan. Uitgestelde belastingvorderingen hebben betrekking op de naar verwachting te realiseren verliescompensatie en tijdelijke verschillen tussen boekwaarde van activa en verplichtingen en de fiscale boekwaarden van deze posten. Uitgestelde belastingvorderingen worden op elke balansdatum gewaardeerd tegen belastingtarieven die uiterlijk op de balansdatum zijn vast­gesteld en waarvoor ze naar verwachting worden gerealiseerd en afgewaardeerd voor zover het niet langer waarschijnlijk is dat deze kan worden gerealiseerd. De uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen worden gesaldeerd indien is voldaan aan de voorwaarden voor saldering.

1.17 Leningen en leaseverplichtingen

Op de ingangsdatum van de leaseovereenkomst neemt de Groep leaseverplichtingen op die worden gewaardeerd tegen de contante waarde van de leasebetalingen die over de leaseperiode moeten worden gedaan. Bij de berekening van de contante waarde van leasebetalingen gebruikt de Groep de incrementele rentevoet op de ingangsdatum van de lease als de impliciete rentevoet niet direct kan worden bepaald. Na de ingangsdatum wordt het bedrag van de leaseverplichtingen verhoogd om de aangroei van rente weer te geven en verlaagd voor de betaalde leasebetalingen. Bovendien wordt de boekwaarde van huurverplichtingen en bijbehorende gebruiksrechten geherwaardeerd als er sprake is van significante wijzigingen in het huurcontract, wijziging van de leaseperiode, wijziging leasebetalingen en wijziging in de inschatting van het uitoefenen van een koopoptie.

De leningen worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde (inclusief direct toerekenbare transactiekosten) en daarna tegen geamortiseerde kostprijs waarbij de effectieve rentemethode gebruikt wordt.

1.18 Handelsschulden en overige schulden

Handelsschulden en overige schulden worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs. De opgenomen bedragen hebben een looptijd van korter dan één jaar.

1.18.1 Contractverplichtingen

In een deel van de contracten met klanten worden afspraken gemaakt ten aanzien van vooruitbetaling voor in de toekomst te leveren goederen. Daarnaast worden er bedragen vooruit gefactureerd die betrekking hebben op toekomstige leveringen en diensten.

Als een klant een vergoeding betaalt voordat Hydratec producten of diensten overdraagt, wordt een contractverplichting opgenomen. Contractverplichtingen worden opgenomen als opbrengsten wanneer er onder het contract gepresteerd wordt.

1.19 Netto-omzet

Er zijn twee significante netto-omzetcomponenten te onderscheiden, namelijk omzet uit:

  • leveren van goederen: betreft een significant deel van de omzet bij Hightech Components bedrijven alsmede één van de Industrial Systems bedrijven.

  • projecten: betreft een deel van de omzet van Hightech Components bedrijven alsmede de Industrial Systems bedrijven.

Bij een betalingstermijn korter dan 1 jaar houdt Hydratec geen rekening met een financieringselement
(‘practical expedient’ IFRS 15.63). Hydratec verwerkt incrementele kosten met betrekking tot het verwerven van een contract direct als kosten in de winst- en verliesrekening als het verwacht dat de afschrijftermijn voor het anders op te nemen actief maximaal een jaar betreft (‘practical expedient’ IFRS 15.94)

1.19.1 Leveren van goederen

Onder omzet inzake het leveren van goederen wordt verstaan de (contractuele) vergoeding die de entiteit verwacht te ontvangen voor de overdracht van goederen aan klanten. De prestatieverplichting vervalt op het moment dat er aan de contractuele verplichting wordt voldaan of wanneer de zeggenschap over de goederen of diensten wordt overgedragen aan de klant tegen een bedrag waarop de Groep verwacht recht te hebben. Naast overdracht van de goederen, zijn er geen andere afzonderlijke prestatieverplichtingen die van invloed kunnen zijn op de omzetverantwoording uit hoofde van de goederenoverdracht. Omzet inzake leveren van goederen wordt verantwoord wanneer de beschikkingsmacht is overgedragen. De verantwoorde omzet wordt niet gecorrigeerd voor verwachte retouren, omdat de te verwachten retouren immaterieel zijn.

1.19.2 Projecten

Onder de omzet uit projecten wordt verstaan de vergoeding die de entiteit verwacht te ontvangen voor de overdracht van systemen of diensten aan klanten. Voor deze projecten heeft Hydratec geen alternatieve gebruiksmogelijkheid als klant project annuleert, maar wel een afdwingbaar recht op betaling voor reeds verrichte prestaties. In de praktijk worden projecten in uitvoering vrijwel nooit geannuleerd. Indien de resultaten van een project betrouwbaar kunnen worden geschat, worden project­opbrengsten verantwoord op basis van de verhouding tussen werkelijke kosten en de gebudgetteerde kosten. Indien de resultaten van een project niet betrouwbaar kunnen worden geschat, worden opbrengsten slechts verantwoord tot het bedrag van de gemaakte projectkosten voor zover deze met voldoende zekerheid worden gedekt uit de opbrengsten van het project. Als het waarschijnlijk is dat de totale projectkosten hoger uitvallen dan de totale project­opbrengsten, wordt het volledige verwachtte verlies voorzien.

De projecten worden gefinancierd met aanbetalingen van klanten welke geen significante financieringscomponent bevat. De werkzaamheden waarvoor deze aanbetalingen zijn ontvangen worden meestal kort daarna uitgevoerd. Gezien de korte looptijd en gezien er tevens geen sprake is van kwalificerende activa met betrekking tot de projecten, worden aanbetalingen dan ook niet opgerent.

Naast de twee significante netto-omzetcomponenten is er omzet uit service, installatie en overige diensten. Deze worden verantwoord wanneer de prestatie wordt geleverd.

De verplichting van de groep om producten te repareren of te vervangen onder de standaard garantievoorwaarden worden verantwoord als een voorziening.

1.20 Kosten

1.20.1 Materiaalverbruik/overige externe kosten

Dit betreft kosten van grond- en hulpstoffen waaronder begrepen de direct met de inkoop daarvan verband houdende kosten.

1.20.2 Overige bedrijfskosten

Kosten worden tegen historische kostprijs verantwoord in dezelfde periode als de daaraan gerelateerde opbrengsten/prestaties.

1.20.3 Subsidies

Overheidssubsidies worden opgenomen wanneer er een redelijke zekerheid bestaat dat de subsidie zal worden ontvangen en aan alle voorwaarden zal worden voldaan. Overheidssubsidies worden in de winst- en verliesrekening verantwoord in dezelfde periode als de hieraan gerelateerde kosten.

1.20.4 Financiële baten en lasten

Rentebaten en -lasten worden verwerkt in het boekjaar waarop zij betrekking hebben en zijn bepaald op basis van de effectieve-rentemethode. 

1.21 Belastingen naar de winst

Belastingen naar de winst over het resultaat van het boekjaar omvatten de over de verslagperiode verschuldigde, verrekenbare en uitgestelde belasting. Belasting naar de winst wordt in de winst- en verliesrekening verantwoord. De over de verslagperiode verschuldigde en verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting over het belastbare resultaat, die wordt berekend aan de hand van belastingtarieven die wettelijk zijn vast­gesteld, en correcties op belasting over eerdere boekjaren.

1.22 Grondslagen voor het kasstroomoverzicht

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. In het kasstroom­overzicht wordt onderscheid gemaakt tussen kasstromen uit operationele activiteiten, investerings- en financieringsactiviteiten. Kasstromen in vreemde valuta worden omgerekend tegen een gemiddelde maandkoers gedurende het verslagjaar. Koers­verschillen op geldmiddelen worden afzonderlijk in het kasstroomoverzicht getoond. Ontvangsten en uitgaven voor winstbelasting alsmede renteontvangsten en -betalingen zijn opgenomen onder kasstroom uit operationele activiteiten. Kasstromen als gevolg van de verwerving dan wel afstoting van financiële belangen (dochterondernemingen en deelnemingen) zijn opgenomen onder kasstroom uit investeringsactiviteiten voor zover betaling in geld heeft plaatsgevonden. Uitgekeerde dividenden worden opgenomen onder kasstroom uit financieringsactiviteiten. Transacties waarbij geen instroom of uitstroom van kasmiddelen plaatsvindt, waaronder leasing en het uitgestelde deel van de koopprijs van deelnemingen (‘earn out’), zijn niet in het kasstroomoverzicht opgenomen. Kasstromen inzake (doorlopende) leningen en aflossing van lease worden gepresenteerd als onderdeel van de kasstroom uit hoofde financieringsactiviteiten. De kasstromen inzake de rente van lease worden gepresenteerd onder de betaalde financiële lasten.

1.23 Segmentenrapportage voortgezette activiteiten

Hydratec Industries is georganiseerd langs de volgende twee activiteiten welke als te rapporteren segment zijn geïdentificeerd:

  • Industrial Systems: binnen het segment Industrial Systems worden onder eigen merknaam en op projectmatige basis complete industriële systemen vervaardigd.

  • Hightech Components: binnen het segment Hightech Components worden constructieve kunststof onderdelen ontwikkeld en geproduceerd.

De resultaten van de twee segmenten worden beoordeeld op het niveau van het operationeel resultaat.

Naast de twee segmenten zijn er ook hoofdkantoor activiteiten en eliminaties van intersegment posities en transacties. De hoofdkantoor activiteiten zijn gerelateerd aan ondersteunende activiteiten en hoofdkantoor gerelateerde projecten.

Verkopen tussen segmenten onderling vinden plaats tegen marktprijzen. Er zijn geen asymmetrische doorbelastingen tussen groepsentiteiten onderling.

1.23.1 Specificatie naar bedrijfssegmenten

 

Industrial Systems

Hightech Components

Totaal segmenten

Holdingkosten en eliminaties

Totaal

x € 1.000

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

2022

2021

Levering goederen

57.882

36.055

112.234

109.342

170.116

145.397

  

170.116

145.397

Projecten

97.835

87.826

13.879

15.609

111.714

103.435

  

111.714

103.435

Overige omzet

1.431

8.465

  

1.431

8.465

  

1.431

8.465

Netto-omzet

157.148

132.346

126.113

124.951

283.261

257.297

  

283.261

257.297

Intersegment-omzet

  

1.504

2.484

1.504

2.484

-1.504

-2.484

  

Totaal segment omzet

157.148

132.346

127.617

127.435

284.765

259.781

-1.504

-2.484

283.261

257.297

Verbruik materiaal en hulpstoffen

-91.825

-72.260

-52.716

-53.497

-144.541

-125.757

1.504

2.484

-143.037

-123.273

Brutomarge

65.323

60.086

74.901

73.938

140.224

134.024

  

140.224

134.024

Afschrijvingen

-3.692

-3.926

-7.357

-8.192

-11.049

-12.118

-88

-57

-11.137

-12.175

Personeels- en overige kosten

-44.479

-38.683

-59.767

-58.715

-104.246

-97.398

-3.054

-2.424

-107.300

-99.822

Bedrijfsresultaat

17.152

17.477

7.777

7.031

24.929

24.508

-3.142

-2.481

21.787

22.027

Financiële baten en lasten

-768

-841

-36

-544

-804

-1.385

-125

-17

-929

-1.402

Resultaat voor belastingen

16.384

16.636

7.741

6.487

24.125

23.123

-3.267

-2.498

20.858

20.625

Belastingen

-4.098

-4.308

-1.782

-1.809

-5.880

-6.117

842

625

-5.038

-5.492

Nettoresultaat voortgezette activiteiten

12.286

12.328

5.959

4.678

18.245

17.006

-2.425

-1.873

15.820

15.133

           

Segmentactiva

161.492

144.227

99.893

92.276

261.385

236.503

-21.066

-22.912

240.319

213.591

Segmentverplichtingen

115.314

103.787

56.067

54.127

171.381

157.914

-17.151

-20.584

154.230

137.330

Investeringen in (im)materiële vaste activa

1.076

2.014

10.193

4.605

11.269

6.619

2

86

11.271

6.705

1.23.2 Specificatie naar geografische oorsprong van de segmenten

  

Nederland

 

Niet Nederland

 

Totaal

x € 1.000

 

2022

 

2021

 

2022

 

2021

 

2022

 

2021

Netto-omzet

 

227.097

 

199.894

 

56.164

 

57.403

 

283.261

 

257.297

Segmentactiva

 

179.415

 

164.674

 

60.904

 

48.917

 

240.319

 

213.591

Investeringen in (im)materiële vaste activa

 

4.874

 

5.495

 

6.397

 

1.210

 

11.271

 

6.705

1.23.3 Specificatie geografische omzetverdeling naar afzetgebied

x € 1.000

 

2022

 

%

 

2021

 

%

Nederland

 

55.749

 

19,7

 

48.499

 

18,8

Rest van Europa

 

110.609

 

39,0

 

121.407

 

47,2

Azië

 

45.996

 

16,2

 

37.304

 

14,5

Noord-Amerika

 

42.680

 

15,1

 

29.827

 

11,6

Zuid-Amerika

 

13.723

 

4,8

 

7.267

 

2,8

Afrika

 

12.662

 

4,5

 

7.946

 

3,1

Oceanië

 

1.842

 

0,7

 

5.047

 

2,0

Totaal

 

283.261

 

100,0

 

257.297

 

100,0

1.23.4 Specificatie omzetverdeling naar soort

x € 1.000

 

2022

 

%

 

2021

 

%

Levering goederen

 

170.115

 

60,1

 

145.398

 

56,5

Projecten

 

111.715

 

39,4

 

103.435

 

40,2

Overige omzet

 

1.431

 

0,5

 

8.464

 

3,3

Totaal

 

283.261

 

100,0

 

257.297

 

100,0

Overige omzet betreft omzet uit service, installatie en overige diensten.

Binnen Industrial Systems is er een afnemer met verschillende entiteiten die in gezamenlijkheid een omzet vertegenwoordigt van € 40,4 miljoen en daardoor een omzetaandeel van meer dan 10% heeft in 2022 (2021: € 34,5 miljoen).

1.23.5 Specificatie omzetverdeling naar vervulling prestatieverplichting

x € 1.000

 

2022

 

%

 

2021

 

%

Over een periode vervulde prestatie­verplichtingen

 

113.146

 

39,9

 

111.899

 

43,5

Op een tijdstip vervulde prestatieverplichtingen

 

170.115

 

60,1

 

145.398

 

56,5

Totaal

 

283.261

 

100,0

 

257.297

 

100,0

1.23.6 Contractsaldi

Hieronder het overzicht van vorderingen, contractactiva en contractverplichtingen uit hoofde van contracten met klanten.

x € 1.000

Toelichting

2022

2021

Debiteuren

1.34

47.365

46.584

Vooruitontvangen bedragen

1.44

48.858

12.743

Contractactiva

 

14.539

16.338

Contractverplichtingen

 

29.197

41.748

De afname van contractverplichtingen wordt veroorzaakt doordat er in tegenstelling tot 2021 minder projecten zijn die in een vroeg stadium van productie zitten waarvoor vooruit gefactureerd is. De overgrote meerderheid van de contractverplichtingen hebben een looptijd korter dan een jaar. De contractverplichtingen welke ultimo 2021 zijn verantwoord, hebben volledig tot omzet geleid in 2022. Contractactiva heeft betrekking op projecten waarop meer kosten zijn gemaakt dan gefactureerd. Vooruitontvangen bedragen hebben betrekking op projecten die nog niet zijn gestart maar waarvoor wel een vooruitbetaling is ontvangen. Ten opzichte van 2021 zijn de vooruitbetalingen van klanten op projecten, die nog niet zijn gestart, toegenomen. 

Naar verwachting zullen de prestatieverplichtingen op lopende contracten binnen een periode van 1 jaar worden verricht (‘practical expedient’ IFRS 15.121).

1.24 Beëindigde activiteiten

In zowel 2021 als 2022 is er geen sprake van beëindigde activiteiten.

1.25 Personeel

1.25.1 Lonen, salarissen en inleenkrachten

x € 1.000

 

2022

 

2021

Lonen en salarissen

 

47.224

 

46.690

Inleenkrachten

 

12.871

 

10.543

Kosten van regelingen inzake uitkeringen bij vertrek

 

185

 

578

NOW regeling

 

107

 

-1.176

Totaal

 

60.387

 

56.635

De kosten van op aandelen gebaseerde beloningen, verwerkt overeenkomstig IFRS 2 bedraagt € 141 duizend (2021: € 150 duizend) en bestaat uit de verhoging van 25% van de variabele bonus bij omzetting naar aandelen die geheel ten laste van het resultaat in het verslagleggingsjaar komt. De totale variabele beloning inclusief het aandelenparticipatieplan bedraagt € 703 duizend (2021: € 750 duizend).

De kosten voor omzetten van variabele beloning in cash naar aandelen wordt verantwoord als lonen en salarissen. Het deel van de beloning inzake het aandelenparticipatieplan dat in eigenvermogensinstrumenten van de rechtspersoon wordt afgewikkeld is toegevoegd aan de overige reserve. De aandelen worden uitgegeven tegen de gemiddelde aandeelprijs van januari en februari en uitgegeven door Hydratec in het volgende boekjaar.

In 2022 is de NOW binnen de Hydratec groep nagenoeg afgerond.

1.25.2. Sociale lasten en pensioen

x € 1.000

 

2022

 

2021

Sociale lasten

 

7.629

 

8.172

Pensioenpremies

 

4.597

 

4.936

Totaal

 

12.226

 

13.108

1.25.3 Bezoldiging raad van commissarissen en directie

x € 1.000

 

2022

 

2021

Raad van commissarissen

    

E. ten Cate

 

30

 

25

M.E.P. Sanders

 

30

 

25

P. Veenema

 

30

 

15

J.E. Vaandrager

 

-

 

10

Totaal

 

90

 

74

De heer Ten Cate bezat op balansdatum 7.130 aandelen.

Key management van Hydratec bestaat uit de directeuren B. F. Aangenendt en E. H. Slijkhuis.

x € 1.000

  

2022

 

2021

B.F. Aangenendt

Basissalaris

 

318

 

304

 

Variabele beloning in geld­middelen

 

90

 

96

 

Variabele beloning in aandelen

 

90

 

96

 

Pensioenkosten

 

27

 

26

 

Beloning betaalbaar op termijn

 

254

 

-

 

Overige beloning

 

3

 

3

   

781

 

524

      

E.H. Slijkhuis

Basissalaris

 

235

 

207

 

Variabele beloning in geld­middelen

 

66

 

65

 

Variabele beloning in aandelen

 

66

 

65

 

Pensioenkosten

 

25

 

22

 

Beloning betaalbaar op termijn

 

254

 

-

 

Overige beloning

 

4

 

4

   

650

 

362

      

Totaal

  

1.431

 

886

De directie heeft in 2022 beloningsbestandsdelen omgezet in aandelen Hydratec Industries. Voor de toelichting over de beloning betaalbaar op termijn, zie toelichting 1.40.4.

De heer Aangenendt bezat op balansdatum 71.844 aandelen (2021: 71.225 aandelen), mevrouw Slijkhuis bezat op balansdatum 560 aandelen (2021: 138 aandelen).

1.26 Gemiddeld aantal eigen werknemers op fulltimebasis

  

2022

 

2021

Productie direct

 

491

 

573

Productie indirect

 

213

 

233

Engineering

 

153

 

158

Verkoop

 

70

 

74

Management & Finance

 

105

 

113

Totaal

 

1.032

 

1.151

Waarvan in buitenland werkzaam

 

432

 

502

1.27 Overige bedrijfskosten

x € 1.000

 

2022

 

2021

Huisvesting

 

2.176

 

2.275

Verkoop

 

5.934

 

5.467

Productie en onderhoud

 

12.448

 

10.999

Onderzoek

 

1542

 

254

Koersverschillen

 

272

 

-6

Algemene kosten

 

12.316

 

11.090

Totaal

 

34.688

 

30.079

Royal Pas Reform en Rollepaal beschikken over een uitgebreid netwerk van agenten. De wijze van samenwerking met agenten wordt contractueel vastgelegd waarin specifieke bepalingen en vereisten zijn opgenomen vanuit onze Gedragscode, zie ook sectie ‘Gedragscode’ in het bestuursverslag waarin de belangrijkste uitgangspunten van de gedragscode zijn opgenomen. Werken met agenten in verschillende landen brengt het risico met zich mee dat de onderneming betrokken raakt bij overtreding van lokale en internationale wet- en regelgeving wat aanzienlijke (financiële) gevolgen kan hebben. Er zijn meerdere interne beheersingsmaatregelen ingesteld (zie ook sectie ‘Risicobeheer’ in het bestuursverslag) om het non-compliance risico in voldoende mate te mitigeren.  

In de verkoopkosten zijn € 1,7 miljoen (2021: € 2,5 miljoen) aan kosten agenten opgenomen.

Kosten accountant

x € 1.000

2022

2021

Controle jaarrekening EY LLP

663

524

Overige dienstverlening EY LLP

-

-

Andere controleopdrachten

-

45

Totaal kosten

663

569

1.28 Belastingen

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

Acute belasting

  

-4.760

 

-4.842

Aanpassing over voorgaande jaren

  

-35

 

-269

Uitgestelde belasting

1.32

 

-243

 

-380

Totaal belasting over resultaat

  

-5.038

 

-5.491

De belastinglast in de winst-en-verliesrekening betreft de winstbelasting berekend over het commercieel resultaat van zowel de in Nederland als de in het buitenland gevestigde dochtervennootschappen.

Berekening belastingdruk

x € 1.000

 

2022

 

%

 

2021

 

%

Resultaat voor belastingen

 

20.858

   

20.624

  

Belastinglast op basis van Nederlands nominaal tarief

 

-5.381

 

25,8

 

-5.156

 

25,0

Tariefkortingen

 

214

 

-1,0

 

123

 

-0,6

Toepassing lokale nominale tarieven

 

-62

 

0,3

 

-63

 

0,3

Voordeel uit innovatiebox

 

68

 

-0,3

 

114

 

-0,6

Inkomsten (on)belast

 

-182

 

0,9

 

7

 

0,0

(De)activering verrekenbare verliezen en waarderingsverschillen

 

406

 

-1,9

 

-254

 

1,2

Wijzigingen lokale belastingtarieven

 

-66

 

0,3

 

7

 

0,0

Niet aftrekbare kosten en correcties oude jaren

 

-35

 

0,2

 

-269

 

1,3

Belastinglast volgens winst- en verlies­rekening

 

-5.038

 

24,2

 

-5.491

 

26,6

1.29 Immateriële vaste activa

x € 1.000

Goodwill

Klanten

Agenten

Merken

Rechten

Patenten

Software

In uitvoering

Totaal

Boekwaarde 1 januari 2021

20.102

1.606

398

485

1.136

1.090

1.817

910

27.544

In gebruikname

    

58

 

1.465

-860

663

Investeringen

      

275

697

972

Afschrijvingen

 

-155

-37

-46

-115

-165

-707

 

-1.225

Bijzondere waardevermindering

        

-

Deconsolidatie

        

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

1

   

16

 

-4

 

13

Aanschafwaarde

20.102

2.726

747

907

2.035

1.263

7.933

747

36.460

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-

-1.275

-386

-467

-940

-338

-5.087

-

-8.493

Boekwaarde per 31 december 2021

20.102

1.451

361

440

1.095

925

2.846

747

27.967

In gebruikname

      

912

-914

-2

Investeringen

     

85

286

194

565

Afschrijvingen

 

-157

-37

-45

-148

-143

-954

 

-1.484

Bijzondere waardevermindering

      

9

 

9

Deconsolidatie

        

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

    

54

   

54

Aanschafwaarde

20.102

2.726

747

907

2.110

2.463

8.637

27

37.719

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-

-1.432

-423

-513

-1.108

-1.596

-5.538

 

-10.610

Boekwaarde per 31 december 2022

20.102

1.294

324

394

1.002

867

3.099

27

27.109

Onder Software is €2,2 miljoen aan ontwikkelkosten opgenomen.

1.29.1 Impairment test

Met betrekking tot de goodwill Pas Reform/Lan Handling Technologies, Lan Handling Technologies, Pas Reform en Rollepaal is per december 2022 een impairment test uitgevoerd. Hierbij is de bedrijfswaarde bepaald op basis van toekomstige kasstroomprognoses over vijf jaren, waarbij voor Rollepaal een afwijkende budgetperiode projectietermijn van 10 jaar wordt gehanteerd. Wij hebben voor deze afwijkende budgetperiode gekozen omdat volgens onze prognose de groei de komende 10 jaar hoger is dan de lange termijngroei. Deze kasstroomprognoses zijn ontleend aan de interne langetermijnplannen welke jaarlijks worden opgesteld en goedgekeurd door de directie. Deze zijn mede gebaseerd op beschikbare relevante marktgegevens betreffende de verwachtingen voor de korte en middellange termijn. De marktgegevens betreffen sectorrapportages van onderzoeksbureaus, brancheorganisaties en financiële instellingen. 

De toekomstige kasstromen zijn verdisconteerd tegen de in onderstaande tabel opgenomen disconteringsvoet die is gebaseerd op het specifieke risicoprofiel (risicovrije rente, specifieke landen opslag en bedrijfsspecifieke risico-opslag). Op basis van de gekozen uitgangspunten leidt de uitgevoerde impairment test niet tot een bijzondere waardevermindering van de goodwill ultimo 2022. Op basis van de forse headroom in het model hebben wij vastgesteld dat elke aannemelijke aanpassing in de belangrijkste veronderstellingen, zowel individueel als gecombineerd, niet leidt tot een bijzondere waardevermindering. Hierdoor is er geen gevoeligheidsanalyse toegelicht.

x € 1.000

Goodwill

Gemiddelde omzet groeiprognose 1-5 jaar (Rollepaal 1-10 jaar)

Groeivoetprognose na 5/10 jaar

Disconteringsvoet (voor belasting)

Lan Handling Technologies

7.095

-0,3%

2,0%

13,6%

Pas Reform

10.789

3,3%

2,0%

13,3%

Rollepaal

2.218

10,1%

2,0%

12,7%

 

20.102

   

1.29.2 Overige immateriële vaste activa

De overige immateriële vaste activa (klanten, agenten en merken) hebben betrekking op:

  • De activiteiten van Industrial Systems die zijn geïdentificeerd bij de overname in 2011 en 2019. 

  • De rechten hebben betrekking op het gebruikrecht op patenten van derden.

  • De patenten hebben betrekking op eigen patenten van Rollepaal.

1.30 Materiële vaste activa

x € 1.000

Bedrijfs­gebouwen en -terreinen

Machines en installaties

Andere bedrijfsmiddelen

In uitvoering

Totaal

Aanschafwaarde

62.566

74.491

22.978

1.700

161.735

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-22.979

-57.193

-17.284

 

-97.456

Boekwaarde per 1 januari 2021

39.587

17.298

5.694

1.700

64.279

Investeringen

705

702

748

3.579

5.734

In gebruikname

-606

2.252

642

-3.126

-838

Transfer naar software

    

-

Afschrijvingen

-1.464

-4.968

-1.263

 

-7.695

Verkoop

7

18

-3

-21

1

Activa aangehouden voor verkoop

    

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

-25

119

23

4

121

Bijzondere waardevermindering

-50

-518

-1

 

-569

Deconsolidatie

    

-

Aanschafwaarde

62.736

67.384

21.912

2.136

154.168

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-24.582

-52.131

-16.422

-

-93.135

Boekwaarde per 31 december 2021

38.154

15.253

5.490

2.136

61.033

Investeringen

147

1.896

1.144

7.519

10.706

In gebruikname

4.699

2.272

1.130

-8.546

-445

Transfer naar software

    

-

Afschrijvingen

-1.536

-4.020

-1.516

2

-7.070

Verkoop

 

-37

  

-37

Activa aangehouden voor verkoop

    

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

-104

-144

9

2

-237

Bijzondere waardevermindering

8

-127

-100

-

-219

Deconsolidatie

    

-

Aanschafwaarde

67.494

69.335

23.821

1.113

161.763

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-26.126

-54.242

-17.664

-

-98.032

Boekwaarde per 31 december 2022

41.368

15.093

6.157

1.113

63.731

1.30.1 Bijzonder waardeverminderingsverlies en terugnemen van bijzonder waardeverminderingsverlies

In 2022 heeft er een bijzondere waardevermindering plaatsgevonden van € 219 duizend (2021: € 569 duizend). Er zijn geen bijzondere waardeverminderingen op materiële vaste activa, verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen in 2022 (2021: nihil). 

1.30.2 Machines en installaties

Bij machines en installaties zijn er activa die nog in gebruik zijn, maar op basis van eerdere inschattingen al volledig zijn afgeschreven.

1.30.3 Zekerheden

De materiële vaste activa zijn gedeeltelijk als zekerheid verstrekt voor langlopende financiering van Hightech Components en Industrial Systems. In 1.41.1 is een nadere specificatie van de verstrekte zekerheden opgenomen.

1.31 Gehuurde activa

x € 1.000

Bedrijfs­gebouwen en -terreinen

Machines en installaties

Andere bedrijfs­middelen

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2021

6.166

3.545

1.969

11.680

Toevoegingen

2.703

144

677

3.524

Afschrijvingen

-1.225

-726

-825

-2.776

Buitengebruikstellingen

-236

-649

-4

-889

Bijzondere waardevermindering

   

-

Valutaverschillen

288

-7

-3

278

Deconsolidatie

   

-

Boekwaarde per 31 december 2021

7.696

2.307

1.814

11.817

Toevoegingen

1.311

240

696

2.247

Afschrijvingen

-1.186

-487

-787

-2.460

Buitengebruikstellingen

-1.961

-821

-4

-2.786

Bijzondere waardevermindering

   

-

Valutaverschillen

49

 

-3

46

Deconsolidatie

   

-

Boekwaarde per 31 december 2022

5.909

1.239

1.716

8.864

In 2022 heeft er geen bijzondere waardevermindering plaatsgevonden (2021: nihil). Er heeft geen terugneming van bijzondere waardeverminderingen plaatsgevonden (2021: nihil). Voor de leaseverplichtingen zie toelichting 1.41.

1.32 Uitgestelde belastingvordering

De ultimo 2022 aanwezige uitgestelde belastingvorderingen hebben overwegend een looptijd van langer dan één jaar (kortlopende deel betreft € 1 miljoen). Ultimo 2022 zijn verrekenbare verliezen aanwezig die voor een bedrag van € 2,5 miljoen (2021: € 6,8 miljoen) niet in de balans zijn verantwoord. Deze zijn oneindig verrekenbaar. In de mutatie van 2022 is voor een bedrag van € 130 duizend aan prior year correcties opgenomen.

De uitgestelde belastingvorderingen zijn als volgt onderverdeeld:

x € 1.000

Immateriële vaste activa

Materiële vaste activa

Leases

Werkkapitaal

Voorzieningen

Derivaten

Compen-sabele verliezen

Totaal voor saldering

Saldering uitgestelde belastingen

Totaal na saldering

Boekwaarde per 1 januari 2021

162

2.386

117

35

525

73

6.278

9.576

-3.955

5.621

Mutatie

 

36

19

22

-227

3

-714

-861

346

-515

Deconsolidatie

       

-

 

-

Valutaverschillen

 

4

1

1

2

 

-24

-16

 

-16

Boekwaarde per 31 december 2021

162

2.426

137

58

300

76

5.540

8.699

-3.609

5.090

Mutatie

-

64

-68

-16

-248

-6

-392

-666

-703

-1.369

Deconsolidatie

       

-

 

-

Valutaverschillen

  

-1

-2

-2

-1

-6

-12

 

-12

Boekwaarde per 31 december 2022

162

2.490

68

40

50

69

5.142

8.021

-4.312

3.709

1.33 Voorraden

x € 1.000

 

2022

 

2021

Grond- en hulpstoffen

 

12.584

 

10.087

Halffabricaat en voorraad in bewerking

 

9.349

 

5.225

Gereed product

 

20.033

 

17.559

Totaal

 

41.966

 

32.871

In deze waardering opgenomen voorziening incourante voorraad bedroeg per ultimo 2022 € 2,9 miljoen (2021: € 2,6 miljoen). 

1.34 Debiteuren

De debiteurenpositie, verminderd met de voorziening voor verwacht kredietverlies, is als volgt te analyseren:

Dagen

 

2022

 

%

 

2021

 

%

0-30

 

33.764

 

71,3

 

26.270

 

56,4

31-60

 

5.570

 

11,8

 

16.524

 

35,5

61-90

 

3.290

 

6,9

 

1.141

 

2,4

> 90

 

4.741

 

10,0

 

2.649

 

5,7

Totaal

 

47.365

 

100,0

 

46.584

 

100,0

x € 1.000

 

2022

 

2021

Bruto debiteurensaldo

 

48.178

 

47.553

Waarvan binnen vervaltermijn

 

30.821

 

37.199

Waarvan buiten vervaltermijn

 

17.357

 

10.354

Voorziening verwacht kredietverlies

 

-813

 

-969

Netto debiteurensaldo

 

47.365

 

46.584

Voor het bepalen van de voorziening verwacht kredietverlies worden periodiek de openstaande saldi geanalyseerd. Er wordt een kredietvoorziening opgenomen op basis van een verwacht verlies voor de gehele looptijd van de desbetreffende vordering. De voorziening verwacht kredietverlies heeft betrekking op het totaal verwachte kredietverlies. In de onderstaande tabel is het verloopoverzicht van deze voorziening opgenomen. Zie financiële risicofactoren voor meer informatie over kredietrisico.

x € 1.000

 

2022

 

2021

Beginbalans 1 januari

 

969

 

1.143

Vrijval/gebruik

 

-156

 

-174

Toevoegingen

 

-

 

-

Acquisitie

 

-

 

-

Deconsolidatie

 

-

 

-

Eindbalans 31 december

 

813

 

969

1.35 Overige belastingen en premies sociale verzekeringen (activa)

x € 1.000

 

2022

 

2021

Omzetbelasting

 

2.997

 

1.788

Loonheffing

 

43

 

32

Pensioenen en sociale verzekeringen

 

6

 

27

Overige belastingen

 

50

 

69

Totaal overige belastingen en premies sociale verzekeringen

 

3.096

 

1.916

1.36 kas en kasequivalenten

De kas en kasequivalenten van de vennootschap bestaan uit kasgelden, banksaldi en kortlopende deposito’s. Deze zijn vrij beschikbaar voor de onderneming.

x € 1.000

 

2022

 

2021

Banksaldi

 

25.189

 

4.735

Kasgeld

 

8

 

67

Deposito’s

 

5

 

397

Totaal

 

25.202

 

5.199

1.37 Activa aangehouden voor verkoop

Per balansdatum zijn er geen activa aangehouden voor verkoop. Van de op balansdatum in 2021 aangehouden bedrijfsgebouwen binnen Industrial Systems is de verkoop in 2022 geëffectueerd.

1.38 Eigen vermogen

Voor het overzicht van mutaties in het eigen vermogen wordt verwezen naar het primaire overzicht.

1.38.1 Gestort en opgevraagd kapitaal

Per 31 december 2022 staan 1.294.976 aandelen van € 0,45 nominaal uit. Gedurende het jaar zijn 2.171 (2021: 1.861) aandelen uitgegeven ten behoeve van het participatieplan. In 2021 heeft de laatste transactie inzake de earn out betaling met betrekking tot de acquisitie van Pas Reform North America in 2018 plaatsgevonden.

Er zijn geen rechten toegekend tot het nemen van aandelen in het kapitaal van de vennootschap. De houders van gewone aandelen hebben recht op uitkering van dividend zoals periodiek door de Algemene Vergadering goed te keuren. Bovendien hebben houders recht op één stem per aandeel op de aandeelhoudersvergadering van het bedrijf. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 2.250 duizend, verdeeld in vijf miljoen (5.000.000) aandelen, elk groot € 0,45.

Hydratec kent een aandelenparticipatieplan. Indien een medewerker na jaareinde kiest om mee te doen aan het plan, wordt 50% van de variabele beloning omgezet in aandelen. De aandelen worden bij omzetting uitgegeven tegen de gemiddelde koers van januari en februari en mogen voor een periode van drie jaar niet verkocht worden. Voor nadere toelichting omtrent verwerking zie toelichtingen 1.25 en 1.38.6.

1.38.2 Agioreserve

De agioreserve is te beschouwen als gestort kapitaal. Door de aandelenuitgifte in 2022 is de agioreserve met € 171 duizend toegenomen (2021: € 100 duizend).

1.38.3 Reserve omrekeningsverschillen

De reserve omrekeningsverschillen omvat alle koersverschillen op vreemde valuta die ontstaan door de omrekening van de jaarrekening van buitenlandse activiteiten die een geïntegreerd deel zijn van de activiteiten van de Groep. Deze reserves zijn niet uitkeerbaar.

1.38.4 Hedgereserve

In de bedrijven zijn derivaten (renteswaps op de financiering) opgenomen. Deze derivaten classificeren als een kasstroomhedge en daarom is in het geconsolideerd eigen vermogen een hedgereserve gevormd. De mutatie in 2022 bedroeg € 291 duizend positief (2021: € 133 duizend positief) en is direct in het eigen vermogen verwerkt. Deze reserve is niet uitkeerbaar.

1.38.5 Overige wettelijke reserves

De overige wettelijke reserves hebben betrekking op wettelijke reserve aangehouden voor geactiveerde zelfontwikkelde immateriële vaste activa.

1.38.6 Overige reserves

De overige reserves betreft ingehouden winsten van voorgaande jaren welke vrij uitkeerbaar zijn.

De mutatie aandelenparticipatieplan betreft verwerking van de verplichtingen onder IFRS 2 aangaande dit aandelenparticipatieplan. Voor verdere toelichting en verwerking verwijzen wij naar toelichting 1.25.

1.38.7 Onverdeeld resultaat

Het onverdeeld resultaat betreft het resultaat boekjaar.

1.38.8 Voorstel winstbestemming

Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar 2022 vast te stellen op 6,00 per aandeel. Deze dividenduitkering past in het beleid om ten minste 40% van het resultaat na belastingen uit te keren. Het dividend zal worden uitgekeerd in contanten. Het nettoresultaat na dividend over 2022 komt ten gunste van de overige reserves.

1.38.9 Aandeel derden

Bij de dochterondernemingen die gedurende het verslagjaar op enig moment geen volledig eigendom zijn of waren, bestaat een aandeel derden.

1.39 Resultaat per aandeel

  

2022

 

2021

Resultaat toe te rekenen aan aandeelhouders (x € 1.000)

 

15.927

 

15.118

Gewogen gemiddeld aantal aandelen (x 1)

 

1.293.841

 

1.291.875

Winst per aandeel (x € 1)

 

12,31

 

11,70

Verwaterde winst per aandeel (x € 1)

 

12,29

 

11,68

De verwaterde winst per aandeel is berekend door 1.927 (2021: 2.013) voorwaardelijk toegekende aandelen toe te kennen aan het aantal aandelen.

1.40 Voorzieningen

x € 1.000

 

Personeel gerelateerde voorzieningen

 

Personeel gerelateerde voorzieningen (Reorganisatie)

 

Garantie­verplichtingen

 

Overig

 

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2022

 

1.758

 

749

 

782

 

1.666

 

4.955

Dotaties gedurende het jaar

 

302

 

310

 

265

 

1.668

 

2.545

Onttrekkingen

 

-287

 

-97

 

-185

 

-54

 

-623

Transfer kortlopende verplichtingen

   

-749

   

-2.230

 

-2.979

Vrijval ten gunste van winst- en verliesrekening

 

-109

   

-225

 

-188

 

-522

Valutaverschillen

 

-12

   

-4

 

-3

 

-19

Deconsolidatie

         

-

Boekwaarde per 31 december 2022

 

1.652

 

213

 

633

 

859

 

3.357

De voorziening voor personeelgerelateerde beloningen betreft voornamelijk de verplichting voor jubileum­uitkeringen. 

1.40.1 Jubileumvoorziening

De jublieumvoorziening is bepaald volgens ‘’Projected Unit Credit Method’’. Deze voorziening is berekend op basis van actuariële grondslagen, waarbij rekening is gehouden met verwachte blijfkansen en salarisontwikkelingen en een rentevoet van gemiddeld 0,59% (2021: 0,59%). De looptijd van de voorziening is grotendeels langer dan één jaar.

1.40.2 Reorganisatie

Gedurende het jaar is er een reorganisatievoorziening gevormd bij Hightech Components. Per jaareinde heeft de voorziening enkel nog betrekking op Hightech Components.

1.40.3 Garantieverplichtingen

De voorziening voor garantieverplichtingen is gebaseerd op historische garantiekosten van producten die nog in de garantieperiode zitten. Gezien de beperkte looptijd is deze voorziening niet contant gemaakt tegen een rentevoet.

1.40.4 Overig

De overige voorzieningen hebben voornamelijk betrekking op het afbouwen van de productie bij Polmer en SAR-regelingen. Voor de bepaling van de voorzieningen zijn inschattingen gemaakt van onder andere toekomstige resultaten en vertrekkans. Derhalve kunnen er verschillen zijn tussen de boekwaarde van de voorzieningen op balansdatum en de daadwerkelijke uitstroom van geldmiddelen. De looptijd van de voorzieningen zijn grotendeels langlopend.

SAR-regeling:

De groepsdirectie en een aantal directieleden van werkmaatschappijen hebben een SAR regeling waarbij ze een beloning ontvangen op basis van de waardestijging van de onderneming over een periode van vier of vijf jaren. Tenzij er sprake is van verkoop van Hydratec aan derden is deze waarde stijging gebaseerd op een percentage van 2,5%-5% van 5 keer de gemiddelde EBIT over drie boekjaren. De verwachte eindwaarde  is gebaseerd op de verwachte EBIT uit de Lange Termijn Plannen van Hydratec en niet op de verwachte waarde bij verkoop aan derden. De SAR voorziening zonder exit is op grond van IAS 19 bepaald volgens ‘’Projected Unit Credit Method’’. De verplichting is contant gemaakt tegen een rentevoet van 4%. De ingeschatte blijfkans varieert van 65% tot 100% gedurende de periode tot eerste uitoefenrecht. Wanneer meer dan 50% van de aandelen van de groepsmaatschappij of groep wordt overgedragen aan een derde wordt de SAR uitgeoefend. De exit-waarde is dan de hoogste van 5x de gemiddelde EBIT over de laatste 3 boekjaren en de waarde op basis van de verkoopprijs. De kans hierop is gering en derhalve niet gewaardeerd conform IFRS 2. Indien het dienstverband tussen Hydratec en een directielid eindigt voor uitoefening van de regeling, vervalt de SAR. Tenzij het dienstverband is geëindigd door overlijden of op grond van artikel 7:669 lid 3 onder a en b. In dit geval heeft directielid recht op 33,3% van het bedrag. De SAR kan slechts eenmaal worden uitgeoefend binnen een periode van een maand nadat de geconsolideerde jaarcijfers van Hydratec door de accountant zijn goedgekeurd, en niet eerder dan de termijn van de regeling.

Bij de groepsdirectie wordt jaarlijks maximaal 0,5%, tot een maximum van 2,5% over de 5 jaren, van de waarde toegekend door de Raad van Commissarissen. De jaarlijkse toekenning aan de groepsdirectie staat ter discretie van de Raad van Commissarissen. Hydratec schat in dat in komende 4 jaar gemiddeld 80% van dit percentage wordt toegekend . Over 2022 is 100% toegekend.

1.40.5 Uitgestelde belastingverplichtingen

De uitgestelde belastingverplichtingen zijn als volgt onderverdeeld:

x € 1.000

 

Immateriële vaste activa

 

Materiële vaste activa

 

Totaal voor saldering

 

Saldering uitgestelde belastingen

 

Totaal na saldering

Boekwaarde per 1 januari 2021

 

1.008

 

4.337

 

5.345

 

-3.955

 

1.390

Mutatie

 

-201

 

-280

 

-481

 

346

 

-135

Boekwaarde per 31 december 2021

 

807

 

4.057

 

4.864

 

-3.609

 

1.255

Mutatie

 

-50

 

-373

 

-423

 

-703

 

-1.126

Boekwaarde per 31 december 2022

 

757

 

3.684

 

4.441

 

-4.312

 

129

Deze verplichting heeft een overwegend langlopend karakter. In de mutatie van 2022 is een bedrag van € 72 duizend aan prior year correcties opgenomen.

1.41 Financiële instrumenten

1.41.1 Leningen en huur verplichtingen

De leningen hebben betrekking op:

  • een hypothecaire lening met een langlopend deel ad € 1,5 miljoen voor de financiering van onroerend goed in Industrial Systems met een looptijd tot 2034 met een gemiddelde rentevoet van 5,40% (vast);

  • een hypothecaire lening met een langlopend deel ad € 5,3 miljoen voor de financiering van onroerend goed in Industrial Systems met een looptijd tot 2039 met een rentevoet van 3,45% (vast);

  • een algemene lening voor Hightech Components met een langlopend deel ad € 1,6 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 2 jaar en 9 maanden. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vastgezet door middel van een rente swap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 4,90%;

  • een algemene lening voor Hightech Components met een langlopend deel ad € 1,6 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 5 jaar en 6 maanden. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vastgezet door middel van een renteswap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 2,38%; en

  • een algemene lening voor Hightech Components met een langlopend deel ad € 0,8 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 4 jaar en 6 maanden. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vastgezet door middel van een renteswap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 2,35%.

x € 1.000

Leningen

Lease verplichtingen

Totaal

Boekwaarde per 31 december 2020

22.226

10.824

33.050

Opgenomen leningen

35

3.568

3.603

Aflossing leningen

-2.702

-3.777

-6.479

Rente

 

472

472

Valutaverschillen

5

 

5

Boekwaarde per 31 december 2021

19.564

11.087

30.651

Opgenomen leningen

-

2.160

2.160

Aflossing leningen

-6.723

-4.648

-11.371

Rente

 

-28

-28

Valutaverschillen

-

 

-

Boekwaarde per 31 december 2022

12.841

8.571

21.412

Waarvan kortlopend:

   

Per 31 december 2022

1.964

1.933

3.897

Per 31 december 2021

6.305

1.863

8.168

Waarvan langlopend:

   

Per 31 december 2022

10.877

6.638

17.515

Per 31 december 2021

13.259

9.224

22.483

Voor de gehuurde activa zie toelichting 1.31.

De ten laste van 2022 verwerkte interestbedragen op leaseverplichtingen bedroegen € 25 duizend (2021: € 472 duizend). De kasstromen van leaseverplichtingen bedroegen € 2,2 miljoen (2021: € 3,8 miljoen).

In relatie tot de kredietfaciliteiten zijn aan de banken zekerheden voor beide segmenten verstrekt die betrekking hebben op:

  • krediethypotheek op de onroerende zaken te Noordijk, Doetinchem, Tilburg, Hellevoetsluis en Lommel;

  • pandrecht op voorraden;

  • pandrecht op bedrijfsinventaris; en

  • pandrecht op vorderingen.

De reële waarde van de langlopende leningen is ongeveer € 0,2 miljoen hoger (2021: € 0,2 miljoen) dan de boekwaarde.

1.41.2 Overige financiële instrumenten

Rentederivaten en valutatermijncontracten

x € 1.000

Valutaderivaten

Rentederivaten

Put optie

Overig

Totaal

Boekwaarde per 31 december 2020

-

429

-

460

889

Mutatie reële waarde

 

-192

 

-87

-279

Ruiltransactie

    

-

Boekwaarde per 31 december 2021

-

237

-

373

610

Mutatie reële waarde

 

-237

 

-90

-327

Ruiltransactie

    

-

Boekwaarde per 31 december 2022

-

-

-

283

283

De financiële derivaten hebben betrekking op:

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel deel rente lening met een omvang per ultimo 2022 € 1,9 miljoen, looptijd tot 1 oktober 2025;

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel rentedeel van de lening met een omvang per ultimo 2022 € 1,0 miljoen, looptijd tot 1 juli 2027; en

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel rentedeel van de lening met een omvang per ultimo 2022 € 2,3 miljoen, looptijd tot 1 juli 2028.

De reële waarde is gebaseerd op de toekomstige kasstromen over de looptijd en omvang van de contracten. Deze berekening is gebaseerd op andere dan genoteerde prijzen die direct of indirect waarneembaar zijn en kwalificeert zich derhalve als een Level 2-inschatting zoals gedefinieerd in IFRS 13. De afgeleide derivaten kwalificeren als ‘cash flow hedge’ welke 100% effectief zijn per jaareinde (2021: 100%). Er bestaat een directe economische relatie tussen de het hedge instrument en de afgedekte positie, het kredietrisico van het hedge instrument als de afgedekte positie zijn vergelijkbaar en er is sprake van een 1:1 hedge ratio. Er is een hedgereserve gevormd in het eigen vermogen. Mutaties op de waarde van deze swaps worden in het overzicht totaalresultaat verwerkt.

1.42 Overige belastingen en premies sociale verzekeringen (passiva)

x € 1.000

 

2022

 

2021

Omzetbelasting

 

1.233

 

293

Loonheffing

 

1.234

 

594

Pensioenen en sociale verzekeringen

 

1.619

 

1.158

Totaal overige belastingen en premies sociale verzekeringen

 

4.086

 

2.045

1.43 Rekening courant Bank

x € 1.000

2022

 

2021

Boekwaarde per 1 januari

722

 

18.069

Opname/aflossing

783

 

-17.347

Rekening-courant bank

1.505

 

722

Op balansdatum is geen gebruik gemaakt van de maximaal beschikbare rekening courant faciliteit (2021: idem). Voor de toelichting van de groepsfaciliteit zie paragraaf 1.46.3.

1.44 Overige schulden en overlopende passiva

x € 1.000

2022

 

2021

Rente

111

 

73

Personeel gerelateerde kosten

10.003

 

6.414

Vooruitontvangen bedragen

48.858

 

12.743

Te betalen commissies aan agenten

3.279

 

3.655

Overlopende passiva en overige schulden

9.622

 

8.290

Totaal overige verplichtingen en overlopende passiva

71.873

 

31.175

1.45 Financiële risicofactoren

De activiteiten stellen de Groep bloot aan financiële risico’s, zoals kapitaal-, liquiditeit-, markt-, krediet-, valuta-, grondstofprijs- en renterisico.

Het risicomanagement richt zich op het zo veel mogelijk beperken van de negatieve effecten op de financiële prestatie van de Groep. Het risicomanagement wordt uitgevoerd door de directie op basis van door de raad van commissarissen goedgekeurde richtlijnen. De directie identificeert en evalueert financiële risico’s, en dekt deze af in samenwerking met de dochtermaatschappijen van de Groep.

1.45.1 Kapitaalrisico

Zoals beschreven in de strategie van Hydratec zijn de volgende doelstellingen omschreven: Er wordt in de bedrijven gestreefd naar een omzetgroei op ten minste markconform niveau, met een bedrijfsresultaat (EBIT) van 8% tot 10% over de omzet. Daarbij dienen de ondernemingen gezond gefinancierd te zijn met een solvabiliteit van ten minste 25%. Deze focus helpt de bedrijven gericht te zijn op continuïteit, hetgeen voor Hydratec een belangrijk instrument is voor bescherming van haar kapitaal. Daarnaast is een heldere dialoog met het management van de bedrijven ten aanzien van de geleverde prestaties van groot belang om zicht te houden op de realisatie van de langetermijndoelstellingen.

Hiervoor wordt een eenduidige rapportage en evaluatiecyclus gehanteerd op basis waarvan de dialoog tussen het management van de bedrijven, de directie en de raad van commissarissen van Hydratec plaatsheeft. De vennootschap kent convenanten in het kader van de kredietovereenkomst.

1.45.2 Liquiditeitsrisico

Hydratec beheerst de voortschrijdende prognoses van de liquiditeitspositie bestaande uit de banktegoeden voor € 25,2 miljoen (2021: € 5,2 miljoen) en de bancaire rekening courant faciliteiten voor € 1,5 miljoen (2021: € 0,7 miljoen) op basis van verwachte kasstromen. In het algemeen gebeurt dit op lokaal niveau door de werkmaatschappijen, binnen de door de Groep vastgestelde kaders en limieten. Verder omvat het liquiditeitsbeheer van de Groep het bewaken van bankconvenanten om aan de vereisten van de banken te voldoen, en het onderhouden van aflossingsschema’s.

De contractuele uitgaande kasstromen op de lopende financiële instrumenten zijn als volgt:

x € 1.000

 

Totaal

 

< 1 jaar

 

1-5 jaar

 

> 5 jaar

2021

Schulden aan kredietinstellingen

 

12.841

 

1.964

 

5.393

 

5.484

19.564

Lease verplichtingen

 

8.571

 

1.933

 

3.934

 

2.704

11.087

Overige financiële instrumenten

 

400

 

100

 

300

  

500

Handelscrediteuren

 

19.857

 

19.857

    

20.306

Overige schulden en overlopende passiva ¹

 

29.632

 

29.632

    

24.340

Rente op financiële instrumenten

 

2.422

 

420

 

1.077

 

925

2.958

  • 1 De overige schulden en overlopende activa zijn exclusief vooruitontvangen bedragen en inclusief schulden overige belastingen en sociale verzekering en VPB.

De rente op financiële instrumenten is gebaseerd op de rentestanden aan het eind van het huidige boekjaar. De verwachting is dat de daadwerkelijke uitgaande kasstromen naar verwachting niet (veel) eerder zullen plaatsvinden dan in bovenstaande tabel staat weer­gegeven.

1.45.3 Kredietrisico

Het management hanteert interne grondslagen voor het beheersen van het kredietrisico waarop doorlopend toezicht wordt gehouden. Op alle vorderingen met derden wordt, indien relevant, een kredietwaardigheidsbeoordeling toegepast, in overweging nemend de financiële positie, ervaringen uit het verleden, macro-economische ontwikkelingen en andere factoren. Er zijn kredietverzekeringen afgesloten die voorzien in een dekking van uitstaande vorderingen, waarbij het maximale kredietbedrag per individuele relatie wordt bepaald. Alleen banken en financiële instellingen met minimaal een onafhankelijk bepaalde rating van ‘A’ of hoger worden geaccepteerd. De totale debiteurenpositie ultimo 2022 bedraagt respectievelijk € 25,3 miljoen voor Industrial Systems (2021: € 25,4 miljoen) en € 22,2 miljoen voor Hightech Components (2021: € 21,1 miljoen). Voor de ouderdomsanalyse van de debiteuren wordt verwezen naar 1.34.

1.45.4 Marktrisico

Hydratec is onderhevig aan de volgende potentiële marktrisico’s:

  • grondstofprijsrisico: het risico dat fluctuaties in de inkoopprijzen van grondstoffen de winstgevendheid van de bedrijven negatief beïnvloeden;

  • valutarisico: het risico dat de waarde van een financieel instrument verandert als gevolg van fluctuaties van valutakoersen;

  • renterisico: het risico dat rentelasten stijgen als gevolg van veranderingen in marktrentes.

Hydratec dekt valuta en renterisico’s af door middel van de aan- en verkoop van derivaten. Hydratec tracht de volatiliteit in de winst- en verliesrekening zo veel mogelijk te beperken door het toepassen van hedge accounting.

Bovenstaande risico’s zijn hierna verder beschreven.

1.45.5 Grondstofprijsrisico

De Groep koopt voor de bedrijven binnen Hightech Components grondstoffen in die direct dan wel indirect als ‘commodity’ kunnen worden aangemerkt. Het risico van prijsschommelingen is beperkt door afspraken met klanten waarin grondstofprijsstijgingen deels kunnen worden doorberekend.

1.45.6 Valutarisico

De Groep bezit monetaire posten in andere valuta dan de euro. In de consolidatiekring betreft het voornamelijk Helvoet en Rollepaal in India, Helvoet in Polen, Polmer in Polen, Pas Reform North America in USA als ook Pas Reform do Brasil en ION. Lokale activa en passiva worden voornamelijk gewaardeerd tegen lokale valuta. Fluctuaties in valutawisselkoersen tussen begin- en eindbalansdatum zorgen voor waarderingsverschillen bij het herleiden van dergelijke activa en passiva in euro’s tijdens het consolidatieproces. Dergelijke verschillen worden verantwoord in de niet-gerealiseerde translatieresultaten binnen het vermogen van de Groep. Voor nadere informatie wordt verwezen naar 1.38.3

Uitgaande van de monetaire posten van deze dochterondernemingen ultimo 2022 is de impact van een fluctuatie van de lokale valuta:

  • een fluctuatie van de Indiase roepie versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 103 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Braziliaanse real versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 54 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Poolse zloty versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 81 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Amerikaanse dollar versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 1,5 miljoen tot gevolg.

1.45.7 Renterisico

De Groep beschikt over kredietfaciliteiten met een rentepercentage dat afhankelijk is van de European Interbank Offered Rate (Euribor). De met rentevaste swaps gecombineerde faciliteiten zijn ultimo 2022 voor 100% afgedekt. De swaps worden op reële waarde gewaardeerd. De waardemutatie in 2022 was € 291 duizend positief (2021: € 133 duizend positief). De schulden aan kredietinstellingen waarover een renterisico gelopen wordt bedragen ultimo 2022 € 1,5 miljoen. Daarentegen beschikt de Groep per balansdatum over liquide middelen ter grootte van € 25,2 miljoen. Als de rente met één procentpunt stijgt, heeft dit een invloed op het resultaat vóór belasting tot gevolg van ongeveer € 0,2 miljoen positief.

1.46 Niet in balans opgenomen verplichtingen

1.46.1 Aangegane verplichtingen tot kapitaalsinvesteringen

Ultimo 2022 is de Groep voor € 1,3 miljoen verplichtingen aangegaan voor de aanschaf van machines (2021: € 0,3 miljoen).

1.46.2 Bankgaranties

De Groep heeft bankgaranties verstrekt met een totale waarde van € 3,1 miljoen (2021: € 8,1 miljoen). Deze bankgaranties zijn voornamelijk verstrekt aan klanten voor het succesvol voltooien van machinebouwprojecten.

1.46.3 Groepsfaciliteit

Er is voor Hydratec een Euribor groepfaciliteit afgesproken bij ABN AMRO Bank met een cash pool faciliteit en onderlinge hoofdelijke aansprakelijkheid bestaande uit een rekening courant faciliteit per 31 december 2022 met een maximum van € 44,0 miljoen welke elk jaar op 1 januari verlaagd wordt met € 1,5 miljoen tot uiteindelijk € 36,0 miljoen.

De opslag voor deze 1-maands gemiddeld Euribor faciliteit bedraagt 1,50% per jaar vermeerderd met de dan geldende markttoeslag (was 0,30% op balansdatum). Daarnaast geldt een bereidstellingsprovisie van 0,50%.

De rekeningcourant muteert op dagelijkse basis. 

Ten aanzien van de kredietovereenkomst zijn de volgende convenanten afgesproken per
31 december 2022:

  • de debt/EBITDA verhouding moet kleiner zijn dan 2,5;

  • de debt coverage service ratio groter zijn dan 1,0.

Per balansdatum voldoet Hydratec aan alle afgesproken convenanten.

Onder de definitie van de kredietverstrekker bevat debt alle rentedragende schulden.

Op balansdatum is geen gebruik gemaakt van de maximaal beschikbare rekening courant faciliteit (2021: idem).

1.47 Transacties verbonden partijen

In 2022 hebben er geen transacties met verbonden partijen plaatsgevonden anders dan:

  • beloning aan directie en raad van commissarissen, zie toelichting 1.25.3.

1.48 Gebeurtenissen na balansdatum

Er hebben zich geen gebeurtenissen na balansdatum voorgedaan die tot materiële wijzigingen leiden. Hydratec is voornemens de vestiging in Hellevoetsluis te sluiten en de winstgevende activiteiten te verplaatsen naar andere locaties. Een schatting van de financiële impact kan nog niet worden gemaakt. Dit voornemen heeft geen invloed op de feitelijke situatie per balansdatum.

Enkelvoudige jaarrekening 2022

Enkelvoudige balans per 31 december vóór verwerking van het resultaat

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

ACTIVA

     

Immateriële vaste activa

     

Goodwill

2.2

 

13.487

 

13.487

Software

  

53

 

69

Materiële vaste activa

     

Gebruiksrechten op gehuurde activa

  

109

 

107

Materiële vaste activa

  

20

 

25

Financiële vaste activa

2.3

    

Deelnemingen in groepsmaatschappijen

  

89.920

 

78.374

Leningen aan groepsmaatschappijen

  

1.724

 

10.693

Vlottende activa

     

Vorderingen op groepsmaatschappijen

  

14.415

 

8.970

Overige vorderingen en overlopende activa

  

27

 

40

Liquide middelen

     

Bank

  

5.673

 

1.325

Totaal activa

  

125.428

 

113.090

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

PASSIVA

     

Eigen vermogen

2.5

    

Geplaatst kapitaal

  

584

 

583

Agioreserve

  

6.499

 

6.328

Reserve omrekeningsverschillen

  

-2.132

 

-1.647

Hedgereserve

  

119

 

-189

Overige wettelijke reserve

  

2.200

 

299

Herwaarderingsreserve

  

1.120

 

1.128

Reserve voor geactiveerde kosten van ontwikkeling

  

1.054

 

1.063

Overige reserve

  

60.619

 

53.399

Onverdeeld resultaat

  

15.927

 

15.118

   

85.990

 

76.082

Voorzieningen

2.6

 

785

 

1.399

Kortlopende schulden

     

Schulden aan kredietinstellingen

2.7

 

-

 

-

Handelscrediteuren

  

145

 

53

Schulden aan groepsmaatschappijen

2.4

 

36.089

 

35.159

Overige schulden en overlopende passiva

  

2.419

 

397

   

38.653

 

35.609

Totaal passiva

  

125.428

 

113.090

Enkelvoudige winst- en verliesrekening

x € 1.000

Toelichting

 

2022

 

2021

      

Bedrijfskosten

     

Lonen, salarissen en inleenkrachten

2.9

-1.563

 

-1.197

 

Sociale lasten en pensioenen

 

-126

 

-126

 

Overige bedrijfskosten

 

-1.453

 

-1.157

 

Bedrijfsresultaat

  

-3.142

 

-2.480

Financiële baten en lasten

  

-126

 

-20

Resultaat voor belastingen

  

-3.268

 

-2.500

Belastingen

  

842

 

625

Resultaat deelnemingen

  

18.353

 

16.993

Nettoresultaat

  

15.927

 

15.118

Toelichting bij de enkelvoudige jaarrekening

2.1 Grondslagen voor de waardering van activa en passiva en de resultaatbepaling

De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. Hydratec maakt voor de bepaling van de grondslagen voor de waardering van activa en passiva en resultaatbepaling van zijn enkelvoudige jaar­rekening gebruik van de optie die wordt geboden in artikel 2.362 lid 8 BW. Dit houdt in dat de grondslagen voor de waardering van activa en passiva en resultaatbepaling van de enkelvoudige jaarrekening van Hydratec gelijk zijn aan die van de geconsolideerde jaar­rekening. Hierbij worden deelnemingen, waarop invloed van betekenis wordt uitgeoefend, gewaardeerd volgens de nettovermogenswaardemethode. De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld volgens de door de International Accounting Standards Board vastgestelde en door de Europese Unie aanvaarde standaarden. Voor een beschrijving van deze grondslagen wordt verwezen naar de grondslagen bij de geconsolideerde jaar­rekening. De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld op basis van het continuïteits­beginsel waarbij wordt verwezen naar paragraaf 1.1.3 van de geconsolideerde jaar­rekening. Het aandeel in het resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen omvat het aandeel van Hydratec in de resultaten van deze deelnemingen. Resultaten op transacties waarbij overdracht van activa en passiva tussen Hydratec en zijn deelnemingen en tussen deelnemingen onderling heeft plaatsgevonden, zijn niet verwerkt voor zover deze als niet gerealiseerd kunnen worden beschouwd.

2.2 Goodwill

De vennootschappelijke opgenomen goodwill van € 13.487 duizend bestaat uit de bedragen gerelateerd aan Pas Reform en Lan Handling Technologies (2021: € 13.487 duizend).

2.3 Verloopoverzicht financiële vaste activa

2.3.1 Financiële vaste activa

x € 1.000

 

Deelnemingen

Stand per 1 januari 2021

 

65.350

Resultaat deelnemingen

 

16.993

Dividenden groepsmaatschappijen

 

-4.300

Reserve omrekeningsverschillen

 

198

Mutatie hedge-reserve

 

133

Overige wettelijke reserve

  

Kapitaalstortingen

  

Stand per 31 december 2021

 

78.374

Resultaat deelnemingen

 

18.353

Dividenden groepsmaatschappijen

 

-6.614

Reserve omrekeningsverschillen

 

-500

Mutatie hedge-reserve

 

307

Overige wettelijke reserve

  

Kapitaalstortingen

  

Stand per 31 december 2022

 

89.920

Hydratec bezit (tenzij anders vermeld) direct en indirect aandelen in de volgende vennootschappen (tussen haakjes het aandelenbelang anders dan 100%) per 31 december 2022:

Naam

Vestigingsplaats

Timmerije B.V.

Neede

Lias Industries B.V.

Zeddam

Pas Reform B.V.

Zeddam

Pas Reform Participações LTDA

São Paulo, Brazilië

Pas Reform do Brasil LTDA

São Paulo, Brazilië

Windmolen Holding LTDA

São Paulo, Brazilië

ION (54,5%)

São Paulo, Brazilië

Pas Reform North America LLC

Jacksonville, VS

Lias Vastgoed B.V.

Zeddam

Lan Handling Technologies B.V.

Tilburg

Lan Vastgoed B.V.

Tilburg

ABAR Automation B.V.

Halfweg

Lan Handling Solutions B.V.

Tilburg

Lan Robotics B.V.

Tilburg

Lan Services International B.V.

Tilburg

Polmer Sp. z o.o.

Wroclaw, Polen

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

Tilburg

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

Lommel, België

Helvoet Services BVBA

Lommel, België

High Technology Plastics (India) Pvt. Ltd.

Pune, India

Helvoet Rubber & Plastic Technologies GmbH

Gilching, Duitsland

Schwarzpunkt Schwarz GmbH & Co. KG

Gilching, Duitsland

Helvoet Polska Sp. z.o.o.

Kaniów, Polen

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

Dedemsvaart

Rollepaal Inc.

Baltimore, VS

Rollepaal Engineering India Pvt. Ltd.

Ahmedabad, India

2.3.2 Leningen aan groepsmaatschappijen

x € 1.000

Leningen aan groepsmaatschappijen

Boekwaarde per 1 januari 2022

10.693

Aflossing leningen

-9.133

Rente

164

Boekwaarde per 31 december 2022

1.724

De leningen betreffen twee leningen aan groepsmaatschappijen. De eerste lening met een boekwaarde van € 1,7 miljoen heeft een looptijd tot 31 december 2032. De interest bedraagt 5% per jaar. De reële waarde is in lijn met de waarde zoals opgenomen in de balans. De tweede lening van € 8,5 miljoen had een interest van 1 maands Euribor +1,95%. Deze is afgelost in 2022.

2.4 Groepsmaatschappijen

De vorderingen en schulden aan groepsmaatschappijen hebben betrekking op rekeningcourant posities welke samenhangen met de bancaire faciliteit en een direct opeisbare lening waar een marktconforme rente over berekend wordt. 
 

2.5 Eigen vermogen

Voor het verloopoverzicht van het vermogen wordt verwezen naar toelichting 1.38. Per 31 december 2022 staan 1.294.976 aandelen van € 0,45 (2021: 1.292.805 aandelen) nominaal uit. Er zijn geen rechten toegekend voor het nemen van aandelen in het kapitaal van de vennootschap. 

De herwaarderingsreserve en reserve voor geactiveerde kosten van ontwikkeling hebben betrekking op een Systems bedrijf.

2.6 Voorzieningen

x € 1.000

2022

2021

Boekwaarde per 1 januari

1.399

869

Transfer kortlopend

-2.227

0

Dotaties gedurende het jaar

1.613

530

Boekwaarde per 31 december

785

1.399

De voorzieningen hebben betrekking op SAR-regelingen. Voor nadere toelichting zie hoofdstuk 1.40.4. De looptijd is langlopend.

2.7 Schulden aan kredietinstellingen

De schulden aan kredietinstellingen hebben betrekking op de rekening courant met de bank. Zie toelichting 1.43.

2.8 Niet uit balans blijkende verplichtingen

De vennootschap is per 1 oktober 2015 onderdeel van een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Afrekening vindt plaats via de vordering- of schuld aan groepsmaatschappijen.

Hydratec heeft aan de volgende vennootschappen een aansprakelijkheidsverklaring afgegeven:

Timmerije B.V.

ABAR Automation B.V.

Lias Industries B.V.

LAN Handling Solutions B.V.

Pas Reform B.V.

LAN Robotics B.V.

Lias Vastgoed B.V.

LAN Services International B.V.

LAN Handling Technologies B.V.

LAN Vastgoed B.V.

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

 

Tevens heeft Hydratec zich hoofdelijk verbonden aan de bancaire bankfaciliteit zoals beschreven in 1.43. Deze verbondenheid geldt ten aanzien van de onderstaande vennootschappen:

Timmerije B.V.

LAN Handling Solutions B.V.

Lias Industries B.V.

LAN Robotics B.V.

Pas Reform B.V.

LAN Services International B.V.

Lias Vastgoed B.V.

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

LAN Handling Technologies B.V.

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

ABAR Automation B.V.

Rollepaal Pipe Extrusion Technologie B.V.

Lan Vastgoed B.V.

 

2.9 Personeelskosten

Er waren gedurende 2022 zes personeelsleden in dienst van de vennootschap (2021: 6). Voor de beloning van de directie wordt verwezen naar 1.25.3.

Amersfoort, 16 maart 2023

Statutaire Directie

  • B.F. Aangenendt

  • E.H. Slijkhuis

Raad van commissarissen

  • E. ten Cate

  • M.E.P. Sanders

  • P. Veenema

Overige gegevens

Winstbestemming

In artikel 34 van de statuten is ten aanzien van de winstverdeling het volgende bepaald:

  1. Van de winst, zoals deze blijkt uit de door de algemene vergadering vastgestelde jaar­rekening zullen zodanige bedragen worden gereserveerd als de directie onder goedkeuring van de raad van commissarissen zal bepalen.

  2. Het tenslotte overblijvende gedeelte van de winst staat ter vrije beschikking van de algemene vergadering.

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2022

Ons oordeel

Wij hebben de jaarrekening voor het jaar geëindigd op 31 december 2022 van Hydratec Industries N.V. te Amersfoort gecontroleerd. De jaarrekening omvat de geconsolideerde en de enkelvoudige jaarrekening.

Naar ons oordeel:

  • geeft de in dit jaarverslag opgenomen geconsolideerde jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Hydratec Industries N.V. per 31 december 2022 en van het resultaat en de kasstromen over 2022 in overeenstemming met International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie (EU-IFRS) en met Titel 9 Boek 2 BW

  • geeft de in dit jaarverslag opgenomen enkelvoudige jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Hydratec Industries N.V. per 31 december 2022 en van het resultaat over 2022 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW.

De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:

  • de geconsolideerde balans per 31 december 2022

  • de volgende overzichten over 2022: de geconsolideerde winst- en verliesrekening, het geconsolideerde overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerde mutatieoverzicht eigen vermogen en het geconsolideerde kasstroomoverzicht

  • de toelichting met een overzicht van de belangrijke grondslagen voor financiële verslaggeving en overige toelichtingen.

De enkelvoudige jaarrekening bestaat uit:

  • de enkelvoudige balans per 31 december 2022

  • de enkelvoudige winst- en verliesrekening over 2022

  • de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen.

De basis voor ons oordeel

Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening.

Wij zijn onafhankelijk van Hydratec Industries N.V. (hierna ook wel Hydratec of de onderneming) zoals vereist in de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).

Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Informatie ter ondersteuning van ons oordeel

Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

Ons inzicht in de onderneming

Hydratec levert industriële systemen en hightech componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan voedsel, gezondheid en mobiliteit te voorzien. De groepsstructuur bestaat voornamelijk uit twee bedrijven die hightech componenten ontwikkelen en produceren (Helvoet, met vestigingen in Nederland, België, Duitsland, India en Polen en Timmerije, gevestigd in Nederland) en drie bedrijven die industriële systemen produceren (Royal Pas Reform, met vestigingen in Nederland, de Verenigde staten en Brazilië, Rollepaal, met vestigingen in Nederland, de Verenigde Staten en India, en Lan Handling Solutions met vestigingen in Nederland) en wij hebben onze controle daarop ingericht. Wij hebben bijzondere aandacht in onze controle besteed aan een aantal onderwerpen op basis van de activiteiten van de groep en onze risicoanalyse.

Wij hebben de materialiteit bepaald en de risico’s geïdentificeerd en ingeschat dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fraude of fouten, om in reactie op deze risico’s de controlewerkzaamheden te bepalen ter verkrijging van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Materialiteit

Materialiteit

€ 2.200.000 (2021: 1.850.000)

Toegepaste benchmark

0,8% van de netto-omzet

Nadere toelichting

Wij beschouwen de netto-omzet als de meest geschikte benchmark, omdat wij verwachten dat de belangrijkste gebruikers van de jaarrekening zich met name richten op de ontwikkeling van de netto-omzet. De strategie van Hydratec is om met alle activiteiten consistent en over een langere periode een groei van omzet en resultaat te realiseren. De wijze waarop wij de materialiteit hebben bepaald, is consistent met voorgaand boekjaar.

Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn.

Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij aan de raad tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven € 110.000 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve redenen relevant zijn.

Reikwijdte van de groepscontrole

Hydratec staat aan het hoofd van een groep van entiteiten (groepsonderdelen). De financiële informatie van deze groep is opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening.

Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van, het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen. Bepalend hierbij zijn de omvang en/of het risicoprofiel van de groepsonderdelen of de activiteiten. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de volledige financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was.

De groepscontrole heeft zich met name gericht op de significante onderdelen. Wij hebben:

  • in onze hoedanigheid als externe accountant zelfstandig de controles uitgevoerd van de significante groepsonderdelen in Nederland: Royal Pas Reform Nederland, Lan Handling Solutions, Helvoet Nederland, Rollepaal Nederland, Timmerije en de enkelvoudige jaarrekening van Hydratec Industries N.V.

  • Gedetailleerde instructies uitgestuurd naar de accountants die betrokken zijn bij Helvoet België en Helvoet India. In deze instructies zijn de belangrijkste controlegebieden benoemd waaronder de relevante risico’s op materiële afwijkingen. Wij hebben de uitkomsten van de werkzaamheden van de accountants van groepsonderdelen geëvalueerd, onder andere op basis van de aan ons gerapporteerde bevindingen.

De controlewerkzaamheden in relatie tot onder andere de goodwill impairment test, de voorzieningen gerelateerd aan personeelsbeloningen, op aandelen gebaseerde betalingen, leases, de langlopende schulden, de winstbelastingposities en de continuïteitsveronderstelling zijn door ons op groepsniveau uitgevoerd.

Voor de onderdelen die niet in scope waren, hebben wij cijferanalyses uitgevoerd om te bevestigen dat onze scoping gedurende de controle passend bleef en geen indicaties gaven voor aanvullende risico’s of nadere detailwerkzaamheden.

In totaal vertegenwoordigen bovengenoemde werkzaamheden 78% van de totale activa, 90% van de netto-omzet van de groep en 96% van het resultaat voor belastingen.

Door bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)onderdelen, gecombineerd met aanvullende werkzaamheden op groepsniveau, hebben wij voldoende en geschikte controle-informatie met betrekking tot de financiële informatie van de groep verkregen om een oordeel te geven over de geconsolideerde jaarrekening.

Opdrachtteam en gebruikmaken van het werk van specialisten

Wij hebben zorggedragen dat het opdrachtteam zowel op het niveau van de groep als op het niveau van de groepsonderdelen over de juiste kennis en vaardigheden beschikt die nodig zijn voor de controle van een beursgenoteerd productiebedrijf. Wij hebben in het opdrachtteam specialisten opgenomen op het gebied van IT audit, forensische controle en duurzaamheidsverslaggeving. Daarnaast hebben wij belastingspecialisten en eigen deskundigen ingeschakeld voor de controle van de waardering van de belastingposities en de goodwill.

Onze aandacht voor klimaatrisico’s en de energietransitie

Klimaatverandering en de energietransitie bepalen in belangrijke mate de maatschappelijke agenda. Zaken als CO2-reductie hebben een impact op de financiële verslaggeving, omdat deze onder meer risico’s meebrengen voor de bedrijfsvoering, de waardering van activa en voorzieningen of de houdbaarheid van het bedrijfsmodel en toegang tot financiële markten van bedrijven met een grotere CO2 voetafdruk.

De directie  rapporteert in het hoofdstuk ’Milieu’ van het bestuursverslag hoe Hydratec omgaat met klimaat-gerelateerde en milieurisico's.

Als onderdeel van onze controle van de jaarrekening, hebben wij geëvalueerd in hoeverre bij schattingen en belangrijke veronderstellingen met name met betrekking tot bijzondere waardevermindering van goodwill, alsmede in de opzet van relevante interne beheersmaatregelen Hydratec rekening houdt met klimaatrisico’s en de mogelijke effecten van de energietransitie en met eventuele toezeggingen op dit gebied. Verder hebben wij het bestuursverslag gelezen en overwogen of er een inconsistentie van materieel belang is tussen de niet-financiële informatie in het hoofdstuk ‘Milieu’ en de jaarrekening.

Op basis van onze controlewerkzaamheden achten wij de klimaatrisico's niet van materieel belang voor de in de jaarrekening verwerkte schattingen of belangrijke veronderstellingen per 31 december 2022.

Onze focus op fraude en het niet-naleven van wet- en regelgeving

Onze verantwoordelijkheid

Hoewel wij niet verantwoordelijk zijn voor het voorkomen van fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving en van ons niet verwacht kan worden dat wij het niet-naleven van alle wet- en regelgeving ontdekken, is het onze verantwoordelijkheid om een redelijke mate van zekerheid te verkrijgen dat de jaarrekening als geheel geen afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.

Onze controle-aanpak met betrekking tot frauderisico’s

Wij hebben de risico’s geïdentificeerd en ingeschat op een afwijking van materieel belang op de jaarrekening die het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in de onderneming en haar omgeving, de componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop de directie inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort en de wijze waarop de raad van commissarissen toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten daarvan.

Wij verwijzen naar hoofdstuk ‘Risicobeheer’ van het jaarverslag, waarin de directie zijn (fraude)risicoanalyse heeft opgenomen en het verslag van de Raad van Commissarissen waar de raad op deze (fraude)risicoanalyse reflecteert. Wij constateren dat de directie niet beschikt over een geformaliseerde frauderisicoanalyse.

Wij hebben de opzet en de relevante aspecten van het interne beheersingssysteem en in het bijzonder de frauderisicoanalyse geëvalueerd alsook bijvoorbeeld de gedragscode, klokkenluidersregeling en de incidentenregistratie. Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd, en voor zover wij noodzakelijk achten, de werking getoetst van interne beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s.

Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van frauderisico’s, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie in nauwe samenwerking met onze forensische specialisten. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude.

In onze controle bouwen wij een element in van onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving.

Zoals in al onze controles houden wij rekening met het risico dat het management interne beheersmaatregelen kan doorbreken. Vanwege dit risico hebben wij onder meer schattingen beoordeeld op tendenties die mogelijk een risico vormen op een afwijking van materieel belang, met name gericht op belangrijke gebieden die oordeelsvorming vereisen en significante schattingsposten, zoals toegelicht in toelichting 1.3 ‘Schattingen en oordeelsvorming door het management’ in de jaarrekening. Ook hebben wij data analyse gebruikt om journaalposten met een verhoogd risico te signaleren en te toetsen en de zakelijke beweegredenen (of het ontbreken daarvan) beoordeeld van bijzondere transacties, waaronder die met verbonden partijen.

Deze risico’s vereisten echter geen significante aandacht. De volgende frauderisico’s die wij hebben geïdentificeerd vereisten wel significante aandacht in onze controle.

Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (anti-corruptie)

Frauderisico

Het groepsonderdeel Royal Pas Reform van Hydratec Industries N.V. heeft een internationaal klantennetwerk en werkt met lokale partners en agenten in diverse landen, waaronder een aantal hoog risico landen.

 

Wij hebben ten aanzien van transacties met deze partners en agenten in hoog risico landen een risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (anti-corruptie) geïdentificeerd.

Onze controleaanpak

Wij verwijzen naar het kernpunt ‘Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (anti-corruptie)’ waarin wij onze controleaanpak ten aanzien van dit frauderisico beschrijven.

Veronderstelde frauderisico’s bij de opbrengstenverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken

Frauderisico

Bij het identificeren en inschatten van frauderisico’s gaan wij uit van de veronderstelling dat er bij de opbrengstenverantwoording frauderisico’s bestaan en houden wij rekening met het risico dat het management interne beheersmaatregelen kan doorbreken.

 

Wij hebben overwogen dat dit risico zich voornamelijk voor zal doen ten aanzien van de juistheid van de omzetverantwoording en de waardering van de (omzet uit) onderhanden projecten.

Onze controleaanpak

Wij verwijzen naar het kernpunt ‘Risico op onjuiste omzetverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken’ waarin wij onze controleaanpak ten aanzien van dit frauderisico beschrijven.

Wij hebben kennis genomen van de beschikbare informatie en om inlichtingen gevraagd bij leden van de directie, management en de raad van commissarissen.

Uit de door ons geïdentificeerde frauderisico’s, ontvangen inlichtingen en andere beschikbare informatie volgen geen specifieke aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude met een mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening. Inherent aan het werken met agenten zijn er risico’s zoals toegelicht in de paragraaf ‘risicobeheer’ van het jaarverslag.

Onze controle-aanpak met betrekking tot het risico van niet voldoen aan wet- en regelgeving

Wij hebben passende controlewerkzaamheden verricht inzake de naleving van de bepalingen van de relevante wet- en regelgeving die van directe invloed zijn op de verantwoorde bedragen en toelichtingen in de jaarrekening. Daarnaast hebben wij de omstandigheden ingeschat met betrekking tot het risico van niet-naleven van wet- en regelgeving waarvan redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze van materiële invloed kunnen zijn op de jaarrekening, op basis van onze ervaring in de sector, door afstemming met de directie, het lezen van notulen, het kennisnemen van rapporten van de interne accountant en compliance afdeling en het uitvoeren van gegevensgerichte werkzaamheden gericht op transactiestromen, jaarrekeningposten en toelichtingen.

We hebben verder kennis genomen van advocatenbrieven en correspondentie met toezichthouders en zijn alert gebleven op indicaties voor een (mogelijke) niet-naleving gedurende de controle. Ten slotte hebben we schriftelijk de bevestiging ontvangen dat alle bekende gebeurtenissen van niet-naleving van wet- en regelgeving met ons zijn gedeeld. Voor de werkzaamheden die wij specifiek hebben verricht voor het risico op niet-naleving van de anticorruptiewetgeving verwijzen wij naar het kernpunt “Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (anti-corruptie)”.

Onze controle-aanpak met betrekking tot de continuïteitsveronderstelling

Zoals toegelicht in de note ‘1.1.3 continuïteit’ in de jaarrekening, is de jaarrekening opgemaakt op basis van de continuïteitsveronderstelling. Bij het opmaken van de jaarrekening heeft de directie een specifieke beoordeling gemaakt van de mogelijkheid van de onderneming om haar continuïteit te handhaven en de activiteiten voort te zetten voor de voorzienbare toekomst.

Wij hebben de specifieke beoordeling met de directie besproken en professioneel-kritisch geëvalueerd. Wij hebben overwogen of de specifieke beoordeling van de directie op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, alle relevante gebeurtenissen en omstandigheden bevat waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen.

Op basis van onze werkzaamheden hebben wij geen materiële onzekerheden ten aanzien van de continuïteit geïdentificeerd. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven

De kernpunten van onze controle

In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk waren tijdens onze controle van de jaarrekening. De kernpunten van onze controle hebben wij met de raad van commissarissen gecommuniceerd, maar vormen geen volledige weergave van alles wat is besproken.

Het kernpunt ‘Onzekerheid in de NOW verantwoording’ van onze controle in voorgaand boekjaar beschouwen wij niet langer als kernpunt van deze controle, aangezien in 2022 (nagenoeg) alle NOW bijdragen door het UWV zijn vastgesteld en daarmee de resterende onzekerheid niet materieel meer is.

Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (anti-corruptie)

Risico

Het groepsonderdeel Royal Pas Reform van Hydratec Industries N.V. heeft een internationaal klanten-netwerk en werkt met lokale partners en agenten in diverse landen, waaronder een aantal hoog risico landen. Hoog risico landen zijn de landen die zijn aangewezen als staat waar een hoger risico op witwassen of financieren van terrorisme bestaat vanwege strategische tekortkomingen in hun nationale AML/CFT-regelgeving zoals aangewezen door de Europese Commissie, de FATF-lijst landen en landen met lage scores op de Corruption Perceptions Index (CPI) van Transparency International. Zoals beschreven in sectie ‘Risicobeheer’ van het directieverslag kunnen de gevolgen van corruptie en omkoping en mogelijke daarmee verband houdende risico’s op witwassen leiden tot schade (inclusief reputatieschade) voor de groep als geheel.

Transacties met lokale partners en agenten in hoog risico landen worden vanwege het risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving gezien als een kernpunt in onze controle vanwege mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening als gevolg van fraude en overtreding van wet- en regelgeving. De aard, omvang en bijbehorende risico’s van de commissies aan agenten zijn in de jaarrekening van 2022 toegelicht in sectie 1.27 ‘Overige bedrijfskosten’ en in het bestuursverslag in de sectie ‘Risicobeheer’.

 
 

In afwijking op vorig jaar hebben wij gedurende controle vastgesteld dat dit risico niet meer van toepassing is op werkmaatschappij Rollepaal gezien de beperkte omvang van de transacties met agenten.

Onze controleaanpak

Wij hebben in onze controle forensisch specialisten ingezet voor het opzetten van een specifiek werkprogramma, het uitvoeren van dit werkprogramma en het vaststellen van observaties inzake het proces en het risico op niet-naleven van wet- en regelgeving. Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

-       Het verkrijgen van inzicht in de aard en omvang van de transacties met agenten en de verwerking daarvan in de jaarrekening.

-       Het verkrijgen van inzicht in het proces rondom het aangaan van contracten, de autorisatie van betalingen aan agenten, de uitgevoerde achtergrondonderzoeken en het evalueren van de opzet en implementatie van interne beheersmaatregelen die hiermee verband houden.

-       Het houden van interviews met het management van de groepsonderdelen, de directie en de Raad van Commissarissen en het lezen van notulen van vergaderingen van directie en raad van commissarissen voor indicaties op non-compliance met wet- en regelgeving.

-       Het uitvoeren van gegevensgerichte werkzaamheden op (1) transacties met agenten; (2) transacties met overheden en politically exposed persons (PEP); (3) contante betalingen; (4) reis- en marketingkosten, (5) UBO-checks, (6) aanwezigheid van contracten en code of conduct, (7) en de vaststelling van de geleverde diensten en de verhouding van de commissie ten opzichte van de geleverde dienst voorafgaand aan betaling.

-       Het vaststellen in hoeverre onze bevindingen van afgelopen jaar zijn opgevolgd,

-       Het evalueren van de toereikendheid van de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan en of de restrisico’s tot uitdrukking komen in het directieverslag.

Belangrijke observaties

Uit de door ons onderzochte transacties met lokale partners en agenten in hoog risico landen volgen geen specifieke aanwijzingen voor of vermoedens van fraude of niet naleving met wet- en regelgeving met een mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening die niet toereikend zijn verwerkt of toegelicht in de jaarrekening. In dit kader hebben wij aanbevelingen gedaan ten aanzien van tekortkomingen in de interne beheersing en vastgesteld in hoeverre er sprake is van (door Hydratec) geaccepteerde restrisico’s.

Risico op onjuiste omzetverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken

Risico

Wij veronderstellen op basis van onze inschatting dat de opbrengsten uit projecten (over een periode) en de opbrengsten uit de levering van goederen (moment in tijd) aanleiding geven tot het risico op onjuiste omzetverantwoording.

Deze netto-omzet is toegelicht in sectie 1.19 ‘Netto-omzet’ van de geconsolideerde jaarrekening. De directie beschrijft deze risico’s in sectie ‘risicobeheer’ van het jaarverslag.

Het risico bestaat dat niet-bestaande omzet wordt verantwoord als gevolg van fraude om te voldoen aan de verwachtingen ten aanzien van de omzetgroei. Bij omzetstromen waarbij omzet over een periode wordt verantwoord bestaat het risico op een bewust onjuiste inschatting van voortgang en verwachte kosten voor lopende contracten. Dit geldt voor de werkmaatschappijen Helvoet, Rollepaal en Lan Handling Solutions. Bij omzetstromen waarbij omzet op een moment in tijd (point in time) wordt verantwoord bestaat het risico op het verantwoorden van omzet rond balansdatum zonder dat een prestatieverplichting is vervuld. Dit geldt voor de werkmaatschappijen Royal Pas Reform, Timmerije, Helvoet Nederland, Helvoet België en Helvoet India.

Vanwege de onderkende risico’s hebben wij de controle van de juiste omzetverantwoording als kernpunt van onze controle aangemerkt.

In afwijking op vorig jaar hebben wij gedurende controle vastgesteld dat het fraude risico (point in time) niet meer van toepassing op werkmaatschappij Rollepaal is gezien de beperkte omzet point-in-time.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

-       Het evalueren van de opzet en implementatie van interne beheersmaatregelen binnen het verkoopproces en het toetsen van de interne beheersmaatregelen voor zover deze het frauderisico mitigeren.

-       Het gebruiken van data analyse werkzaamheden om handmatige journaalposten met een verhoogd risico of ongebruikelijke transacties te identificeren en voor deze transacties vaststellen of de omzet juist is verantwoord.

-       Het evalueren of individueel significante contracten zijn verwerkt in overeenstemming met IFRS 15 ‘Opbrengsten van contracten met klanten’.

-       Het toetsen van de afgrenzing van de omzet aan de hand van contractuele afspraken en de leverdocumentatie voor transacties rond balansdatum.

-       Het onderzoeken van creditnota's na balansdatum en vaststellen of deze in de juiste periode zijn verantwoord.

In aanvulling hierop hebben wij voor de opbrengsten uit projecten (over een periode) nog de volgende werkzaamheden uitgevoerd:

-       Het inspecteren van correspondentie met klant, en het inspecteren van notulen en vragen om inlichtingen bij projectmanagers met betrekking tot de adequaatheid van de significante schattingen rondom voortgang, nog te maken kosten en projectresultaat.

-       Detailwerkzaamheden om de juistheid en volledigheid van de door het management gemaakte inschatting van de nog te maken kosten in de geselecteerde projecten te toetsen.

-       Het beoordelen of er sprake is van verlieslatende contracten middels marge-analyses en het inspecteren van project rapportages.

-       Het vaststellen in hoeverre de schattingen van vorig jaar betrouwbaar waren aan de hand van de werkelijke projectresultaten in 2022 (backtesting).

 

-       Het evalueren van de toelichtingen in de jaarrekening.

Belangrijke observaties

Uit de door ons onderzochte opbrengsttransacties volgen geen bevindingen van materiële omvang met betrekking tot de juistheid van de verantwoorde netto-omzet en de waardering van de (omzet uit) onderhanden projecten en de toelichting hieromtrent in de jaarrekening.

Risico op onjuiste waardering goodwill (IAS36)

Risico

Bij diverse overnames door Hydratec Industries N.V. en haar dochtermaatschappijen is goodwill ontstaan die in lijn met IAS 36 ‘Bijzondere waardevermindering van activa’ jaarlijks wordt getoetst op bijzondere waardeverminderingen (impairment). Hierbij worden aannames en schattingen gemaakt, bijvoorbeeld ten aanzien van toekomstige kasstromen en disconteringsvoeten.

 

Wij verwijzen naar toelichtingen 1.7.1 ‘Overnames en goodwill’ en 1.29.1 ‘Impairment test’ in de jaarrekening.

  
 

Onze belangrijkste overwegingen om dit als een kernpunt aan te merken zijn:

 

► er is een grote mate van schattingsonzekerheid in de waardering van de goodwill gebaseerd op inschattingen over de toekomst;

 

► de berekeningsmethode is complex;

 

► de onderliggende aannames en uitgangspunten, waaronder de eindwaarde groeivoet en de disconteringspercentages vóór belastingen, zijn subjectief.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

 

-       Het verkrijgen van inzicht in het proces omtrent de goodwill impairment analyse en het evalueren van de opzet en implementatie van de interne beheersmaatregelen die hiermee verband houden.

 

-       Het vaststellen dat de door de Hydratec gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving in overeenstemming zijn met IAS 36.

 

-       Het evalueren van de geschiktheid en de rekenkundige juistheid van de toegepaste waarderingsmodellen en de gehanteerde aannames en uitgangspunten met behulp van specialisten, in het bijzonder de eindwaarde groeivoet en de disconteringspercentages vóór belastingen.

 

-       Het beoordelen van de toekomstige kasstromen zoals opgenomen in budgetten en Lange Termijn Plannen (LTP’s) en de plausibiliteit van de daarbij gehanteerde aannames.

 

-       Het vaststellen in hoeverre de inschattingen van toekomstige kasstromen van vorig jaar betrouwbaar zijn gebleken aan de hand van de werkelijke kasstromen in 2022.

 

-       Het uitvoeren van een gevoeligheidsanalyse op de belangrijkste aannames.

 

-       het evalueren van de toereikendheid van de toelichting in de jaarrekening en met name in hoeverre de toelichting ingaat op de belangrijkste schattingen en veronderstellingen en de schattingsonzekerheid benoemt.

Belangrijke observaties

Op basis van onze werkzaamheden zijn wij van mening dat de aannames van de directie acceptabel zijn en de uitkomsten op basis van onze gevoeligheidsanalyses zich binnen de redelijke bandbreedte bevinden en adequaat zijn toegelicht.

Verantwoording van NOW Subsidies

Risico

Hydratec Industries heeft in het kader van de tijdelijke noodmaatregelen overbrugging voor behoud van werkgelegenheid (NOW) subsidie aangevraagd op basis van de werkmaatschappijregeling. Als gevolg van deze regeling worden loonkosten vergoed op basis van de procentuele daling van de omzet in de verschillende NOW tijdvakken. Om aanspraak te maken op de NOW zijn verdere voorwaarden van toepassing, zoals een groepsbreed verbod op dividenden, ontslagvergoedingen en bonussen aan bestuurders.

Hydratec Industries heeft over 2020 NOW subsidies aangevraagd voor de eerste, tweede en derde tranche voor de werkmaatschappijen Royal Pas Reform en Rollepaal (de aanvragers). De totale omvang van NOW subsidies bedraagt € 4,4 miljoen waarvan € 3,2 miljoen in 2020 is verantwoord en € 1,2 miljoen in 2021. Hiervan is reeds € 3,4 miljoen definitief bij het UWV aangevraagd.

Tijdens onze controle van de jaarrekening hebben wij vastgesteld dat er door een drietal werkmaatschappijen, niet zijnde de aanvragers, dividend is uitgekeerd over het boekjaar 2020 in 2021, zoals toegelicht in sectie 1.25 ‘Personeel’. Eén van de voorwaarden om in aanmerking te komen voor NOW subsidie is dat geen enkele werkmaatschappij van de groep van ondernemingen onder Hydratec noch Hydratec zelf een dividend uitkeert over 2020, ook niet intern. Hiermee is voor de reeds ingediende aanvragen (€ 3,4 miljoen) dus niet voldaan aan de van toepassing zijnde NOW-regeling.

De directie heeft inmiddels de dividenduitkeringen teruggedraaid teneinde materieel te voldoen aan de verplichtingen van de NOW.

Het risico bestaat dat Hydratec niet aan alle voorwaarden en verplichtingen voor NOW voldoet waardoor de verantwoording van steunmaatregelen in de jaarrekening niet juist is. In dit kader verwijzen wij naar sectie 1.3 Schattingen en oordeelsvorming door management in de jaarrekening. Wij hebben derhalve de verantwoording van de NOW subsidies als kernpunt van onze controle aangemerkt.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

-       Wij hebben kennis genomen van de NOW regelingen en de voorwaarden en verplichtingen die gelden om in aanmerking te komen voor de regeling.

-       Wij hebben gegevensgerichte werkzaamheden uitgevoerd op de naleving van de voorwaarden die van toepassing zijn, zoals de controle van ontslagvergoedingen, dividenden en bonussen.

-       Wij hebben aanvullende werkzaamheden verricht onder andere met betrekking tot de naleving van de verplichting tot het niet uitkeren van dividenden voor alle entiteiten binnen de groep.

-       Wij hebben kennis genomen van het ingewonnen extern juridisch advies omtrent de naleving van voorwaarden en toekenning van de NOW subsidie.

-       Het evalueren van verantwoording en de toelichting van de onzekerheid in de jaarrekening.

Belangrijke observaties

Op basis van onze werkzaamheden zijn wij van mening dat verwerkingswijze van de NOW subsidies en toelichtingen hieromtrent in de jaarrekeningacceptabel zijn en dat de onzekerheid in de verantwoording voldoende in de jaarrekening is toegelicht.

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie

Het jaarverslag omvat andere informatie naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:

  • met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat

  • alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist voor het bestuursverslag en de overige gegevens en op grond van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW is vereist voor het bezoldigingsverslag.

Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW artikel 2:135b lid 7 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.

De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De directie en de raad van commissarissen zijn verantwoordelijk het opstellen en openbaar maken van het bezoldigingsverslag in overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.

Verklaring betreffende overige door wet- of regelgeving gestelde vereisten en ESEF

Benoeming

Wij zijn door de algemene vergadering op 26 mei 2021 benoemd als accountant van Hydratec Industries N.V. vanaf de controle van het boekjaar 2021 en zijn sinds dat boekjaar tot nu toe de externe accountant.

Geen verboden diensten

Wij hebben geen verboden diensten geleverd als bedoeld in artikel 5, lid 1 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang.

Europees uniform elektronisch verslaggevingsformaat (ESEF)

Hydratec heeft het jaarverslag opgesteld in ESEF. De vereisten hiervoor zijn vastgelegd in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 met technische reguleringsnormen voor de specificatie van een uniform elektronisch verslagleggingsformaat (hierna: de RTS voor ESEF).

Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld in het XHTML-formaat met daarin opgenomen de (deels) gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening, zoals door Hydratec Industries N.V. opgenomen in de rapportageset, in alle van materieel zijnde aspecten aan de RTS voor ESEF.

De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening, in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de directie de verschillende onderdelen samenvoegt in één enkele rapportageset.

Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid te krijgen voor ons oordeel dat het jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS voor ESEF.

Wij hebben ons onderzoek uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder de Nederlandse Standaard 3950N ‘Assurance-opdrachten inzake het voldoen aan de criteria voor het opstellen van een digitaal verantwoordingsdocument’. Ons onderzoek bestond onder andere uit:

  • het verkrijgen van inzicht in het financiële rapportageproces van Hydratec, waaronder het opstellen van de rapportageset

  • het identificeren en inschatten van de risico’s dat het jaarverslag niet in alle van materieel belang zijnde aspecten voldoet aan de RTS voor ESEF en het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van verdere assurance-werkzaamheden als basis voor ons oordeel, waaronder:

    • - het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of de rapportageset met het daarin opgenomen Inline XBRL-instance document en de XBRL-extensie taxonomiebestanden in overeenstemming met de technische specificaties zoals opgenomen in de RTS voor ESEF zijn opgesteld

    • - het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening in de rapportageset om vast te stellen of alle vereiste markeringen zijn toegepast en of deze in overeenstemming zijn met de RTS voor ESEF.

Beschrijving van verantwoordelijkheden voor de jaarrekening

Verantwoordelijkheden van de directie en de raad van commissarissen voor de jaarrekening

De directie is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is de directie verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die de directie noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet de directie afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemde verslaggevingsstelsels moet de directie de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de directie het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. De directie moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.

De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de onderneming.

Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening

Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.

Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fouten of fraude en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.

Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. De sectie ‘Informatie ter ondersteuning van ons oordeel’ hierboven, bevat een informatieve samenvatting van onze verantwoordelijkheden en de uitgevoerde werkzaamheden als basis voor ons oordeel.

Onze controle bestond verder onder andere uit:

  • Het in reactie op de ingeschatte risico’s uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel

  • Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de onderneming

  • Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door de directie en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan

  • het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen

  • het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen

Communicatie

Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing.

In dit kader geven wij ook een verklaring aan de auditcommissie van de raad van commissarissen op grond van artikel 11 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.

Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voorschriften over onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met de raad over alle relaties en andere zaken die redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen om onze onafhankelijkheid te waarborgen.

Wij bepalen de kernpunten van onze controle van de jaarrekening op basis van alle zaken die wij met de raad van commissarissen hebben besproken. Wij beschrijven deze kernpunten in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden door wet- of regelgeving of in buitengewoon zeldzame omstandigheden wanneer het niet vermelden in het belang van het maatschappelijk verkeer is.

Zwolle, 16 maart 2023

Ernst & Young Accountants LLP

drs. Daniël Groot Zwaaftink RA

Contactgegevens

Hydratec Industries N.V.

Algemene gegevens

 

Naam van de onderneming

Hydratec Industries N.V.

Wettige vestigingsplaats

Nederland

Rechtsvorm

Naamloze Vennootschap

Land van oprichting

Nederland

Statutaire adres

Spoetnik 20, 3824 MG Amersfoort

Hoofdvestiging

Amersfoort

Beschrijving

Hydratec Industries levert Industriële Systemen en Hightech Componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan Voedsel, Gezondheid en Mobiliteit te voorzien.

Contactgegevens per onderneming

Hydratec Industries NV

 

CEO

Ir. B.F Aangenendt

CFO

Drs. E.H. Slijkhuis RA

Adres

Spoetnik 20

 

3824 MG Amersfoort

Telefoon

033 - 469 73 25

E-mail

info@hydratec.nl

Internet

www.hydratec.nl

Industrial Systems

Lan Handling Technologies BV

Directeur

Ing. C. van Terheijden

Adres

Nieuwe Atelierstraat 9

 

5056 DZ Berkel Enschot

Telefoon

013 - 532 25 25

E-mail

info.tilburg@lanhandling.com

Internet 

www.lanhandling.com

Pas Reform BV

Directeur

Ir. E.M. Stodel

Adres

Bovendorpsstraat 11

 

7038 CH Zeddam

Telefoon

0314 - 65 91 11

E-mail

info@pasreform.com

Internet 

www.pasreform.com

Rollepaal Pipe Extrusion Technology BV

Directeur

H. Hoven MSc

Adres

Rollepaal 13

 

7701 BR Dedemsvaart

Telefoon

052 - 362 45 99

E-mail

info@rollepaal.com

Internet 

www.rollepaal.com

Hightech Components

Helvoet Rubber & Plastic Technologies BV

Directeur

Drs. E.T.H. Hogenkamp-van Velp RA

Adres

Centaurusweg 146

 

5015 TA Tilburg

Telefoon

013 - 547 86 00

E-mail

info.tilburg@helvoet.com

Internet 

www.helvoet.com

Timmerije BV

Directeur

Dr. H. Kolnaar

Adres

Schoolweg 29

 

Postbus 3

 

7160 AA Neede

Telefoon

0545 - 28 38 00

E-mail

info@timmerije.com

Internet 

www.timmerije.com

Backcover

Spoetnik 20
3824 MG Amersfoort
+31 (0) 33 469 73 25
info@hydratec.nl
www.hydratec.nl