724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31hydra:RetainedEarningsExcludingUndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31hydra:UndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462019-12-31 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31hydra:RetainedEarningsExcludingUndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31hydra:UndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-01-012020-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31hydra:RetainedEarningsExcludingUndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31hydra:UndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31hydra:RetainedEarningsExcludingUndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31hydra:UndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-01-012021-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31hydra:OtherStatutoryReservesMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31hydra:RetainedEarningsExcludingUndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31hydra:UndividedResultsMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 724500V8D4IPLZ5TWT462021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR xbrli:shares iso4217:EURxbrli:shares

Inhoudsopgave

Het bestuursverslag als bedoeld in Titel 9 Boek 2 BW betreft de volgende onderdelen: Profiel, activiteiten, doelstellingen en strategie, waardecreatie, ontwikkelingen 2021, Corporate Governance en verslag van de RvC.

Jaarverslag 2021

Hydratec Industries

Inhoudsopgave

Het bestuursverslag als bedoeld in Titel 9 Boek 2 BW betreft de volgende onderdelen: Profiel, activiteiten, doelstellingen en strategie, waardecreatie, ontwikkelingen 2021, Corporate Governance en verslag van de RvC.

Voorwoord

Geachte aandeelhouders, medewerkers, klanten en partners,

In 1997 ging Hydratec Industries naar de beurs in Amsterdam. In 2022 vieren we ons 25-jarig jubileum. Daarbij kijken we terug op een succesvol 2021: we behaalden een recordomzet en recordresultaat. 

In het begin van het jaar was er al sprake van een opwaartse trend, maar door de voortdurende corona pandemie was het nog onduidelijk hoe de markten zich zouden ontwikkelen en wat het effect zou zijn op de investeringsbereidheid in de verschillende markten.
In deze dynamiek hebben onze medewerkers zich zeer flexibel en wendbaar getoond. Door de positieve omzetontwikkelingen groeide het vertrouwen dat het ondanks corona een goed jaar zou kunnen worden. We hebben goed gebruik gemaakt van de veerkracht van de markten waarin we opereren. De vraag naar modernisering, automatisering en capaciteitsuitbreiding van productieprocessen kwam in 2021 weer duidelijk op gang. Een deel van deze investeringen betrof een inhaalvraag maar in sommige markten, zoals Health, hebben de coronaontwikkelingen tot een blijvende versnelling van de business geleid. Alleen in de Mobility markt is de omzet tegen het eind van het jaar gekrompen door een gebrek aan micro-elektronica.

"In de dynamiek van de markten hebben onze medewerkers zich flexibel en wendbaar getoond"

Tegelijkertijd hebben we zelf diverse maatregelen ingezet om het resultaat te verbeteren. Zo zijn succesvolle besparingsoperaties doorgevoerd, onder andere bij Rollepaal Pipe Extrusion Technology, dat in 2021 weer winstgevend is geworden. Ook bij andere bedrijven zijn scherpe keuzes gemaakt, wat onder meer heeft geleid tot het afbouwen van de productie bij Polmer.

Ondanks deze positieve ontwikkelingen blijven we te maken houden met externe uitdagingen. Recent wordt onzekerheid veroorzaakt door de situatie in Oekraïne. Ook hebben de plots terugvallende vraag in 2020 en het snelle herstel daarna geleid tot onrust in de keten van toeleveranciers. Levertijden van materialen en grondstoffen werden aanzienlijk langer en onbetrouwbaarder. Prijzen stegen, transportkosten werden hoger en marges kwamen onder druk te staan. Zeker in de tweede helft van het jaar hebben de toeleveringsproblemen geleid tot een vertragend effect op de omzet. Ook dat heeft veel gevergd van onze flexibiliteit en anticiperend vermogen. Meer dan ooit is het nodig om situaties snel te kunnen analyseren en beoordelen op basis van beschikbare data. Daar zit nog verbeterpotentieel.

Een andere realiteit in 2021 was de krapte op de arbeidsmarkt, nationaal en internationaal. Het kost meer moeite om medewerkers te werven, binden en te behouden. Dat gold al langere tijd voor technisch personeel, maar inmiddels zien we ook bij andere functiegroepen tekorten ontstaan. We slagen er evenwel nog steeds in om goede medewerkers te werven en te behouden. We zijn ervan overtuigd dat onze organisatievorm, met zelfstandige werkmaatschappijen die dicht op de markt opereren, ertoe leidt dat medewerkers voelen dat ze direct een waardevolle invloed hebben op het resultaat. Dit heeft zich bewezen als een goede structuur in de huidige dynamiek. We blijven ons inspannen om een aantrekkelijke werkgever te zijn en blijven, onder meer door ontwikkel- en opleidingsmogelijkheden. We investeren in jong talent met leerzame en boeiende traineeships en stageplaatsen met uitzicht op een baan.

Tegelijkertijd bieden deze uitdagingen ook kansen: de toenemende tekorten aan materiaal en arbeid leiden tot een verhoogde behoefte aan grondstofbesparing en automatisering. Onze focus op innovaties om verspilling tegen te gaan, vormt voor klanten een stimulans om voor onze oplossingen te kiezen. Samen met kenniscentra, universiteiten en leveranciers werken we intensief samen en zoeken we voortdurend naar verbetermogelijkheden in de producten en de productieprocessen.

"Onze focus op innovaties stimuleert klanten om voor onze oplossingen te kiezen"

We kunnen – eind 2021 – stellen dat we sterker uit de crisis zijn gekomen en stellen een dividend voor van € 6,75 per aandeel over 2021. Hoewel 2022 nog onzeker is, kijken we met vertrouwen naar de toekomst. Natuurlijk zullen er onzekerheden blijven, zoals het effect van de omikron-variant van het coronavirus en de situatie in de Oekraïne. Ook verwachten we dat de problemen in de toeleverketen nog tot ver in 2022 zullen aanhouden. Daar hebben we ons zo goed mogelijk op voorbereid. Het orderboek is goed gevuld. 

Afgelopen jaar heeft de raad van commissarissen afscheid genomen van Jan Vaandrager. We hebben jarenlang op zijn steun en expertise kunnen rekenen en willen hem daarvoor hartelijk bedanken. Met de komst van Piet Veenema in mei 2021 bleef de raad op volle sterkte opereren. We kijken uit naar onze samenwerking en verwachten goed gebruik te kunnen maken van zijn jarenlange ervaring in de industrie.

Wij danken alle collega’s voor hun grote inzet, flexibiliteit, passie en toewijding. Wij zijn onze klanten, partners, commissarissen en aandeelhouders erkentelijk voor het vertrouwen en de ondersteuning om Hydratec Industries verder te ontwikkelen.

Bart Aangenendt, CEO

Profiel

Profiel van de onderneming

Hydratec Industries levert Industriële Systemen en Plastic Componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan voedsel, gezondheid en mobiliteit te voorzien. Hydratec Industries staat sinds 1997 genoteerd aan Euronext Amsterdam en heeft wereldwijd 1.419 medewerkers. Alle bedrijven hebben een hoofdvestiging in Nederland, maar ook productievestigingen in het buitenland, waaronder België, Brazilië, Duitsland, India, Polen en de VS. Ongeveer 50% van onze medewerkers woont en werkt in Nederland.

Kerncijfers

Highlights 2021

Aandeelhoudersinformatie

Beursnotering

De aandelen van Hydratec zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam (ISIN NL 000 939 1242). Het totaal aantal geplaatste gewone aandelen bedroeg per 31 december 2021 1.292.805 aandelen. 

Financiële kalender 2022

Meldingen aandelenbelangen

De volgende, in het kader van de Wet Financieel Toezicht gemelde belangen groter dan 3% zijn bekend per 31 december 2021:

Aandeelhouder

 

Belang

 

Datum melding

A.C. ten Cate

 

23,3%

 

21 maart 2017

F. ten Cate

 

23,3%

 

21 maart 2017

J. ten Cate

 

23,3%

 

21 maart 2017

P. Chr. Van Leeuwen Beheer B.V.

 

6,0%

 

9 mei 2014

B.F. Aangenendt

 

5,5%

 

28 juni 2016

M. Spiersma

 

3,2%

 

2 december 2014

Financiële gegevens per gewoon aandeel

Bedragen in euro’s, tenzij anders vermeld

2021

2020

Aantal uitstaande aandelen

1.292.805

1.290.944

Gewogen gemiddeld aantal aandelen

1.291.875

1.289.557

Bedrijfsresultaat

17,05

2,59

Winst

11,71

1,01

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

58,89

48,92

Beschikbare kasstroom1

20,90

14,25

Dividendvoorstel

6,75

-

Koers ultimo

74,5

54,0

Laagste koers

54,0

41,2

Hoogste koers

79,0

70,0

Personalia 

Raad van commissarissen

De raad van commissarissen van Hydratec Industries N.V. bestaat uit mr. E. ten Cate (voorzitter), mr. M.E.P. Sanders en drs. P. Veenema.

Van links naar rechts: dhr. E. ten Cate, mw. M. Sanders, dhr. P. Veenema

Mr. E. ten Cate (1945), voorzitter rvc

  • Jaar van aantreden: 2000

  • Einde huidige termijn: 2024

  • Huidige functie: directeur Bank ten Cate & Cie N.V.

Commissariaten/nevenfuncties:

    • Commissaris Hendrick de Keyser

    • Bestuurder Stichting Kasteel Rechteren

Mr. M. Sanders (1953), vicevoorzitter rvc en voorzitter audit commissie

  • Jaar van aantreden: 2017

  • Einde huidige termijn: 2025

Commissariaten/nevenfuncties:

    • Lid raad van commissarissen Stern Groep

    • Voorzitter raad van commissarissen Hoens Broadcast Facilities B.V.

    • Voorzitter raad van commissarissen Meilink B.V.

    • Bestuurslid Stichting TivoliVredenburg Fonds

Drs. P. Veenema (1955), lid rvc en auditcommissie

  • Jaar van aantreden: 2021

  • Einde huidige termijn: 2025

  • Laatst beklede functie: lid raad van bestuur en CEO Kendrion N.V.

Commissariaten/nevenfuncties:

    • Lid raad van commissarissen Aalberts Industries N.V.

Alle leden van de raad van commissarissen en directie hebben de Nederlandse nationaliteit.

Directie

De directie van Hydratec Industries N.V. bestaat uit: Ir. B.F. Aangenendt en drs. E.H. Slijkhuis RA.

Ir. B.F. Aangenendt (1964), CEO

  • Jaar van aantreden: 2012

  • Einde huidige termijn: 2024

Bart Aangenendt is in 2012 statutair benoemd tot directeur van Hydratec Industries en tot algemeen directeur in 2015. Hij is voormalig directeur van Pas Reform, een dochteronderneming van Hydratec Industries.

Drs. E.H. Slijkhuis RA (1968), CFO

  • Jaar van aantreden: 2018

  • Einde huidige termijn: 2022

Everien Slijkhuis is in 2018 statutair benoemd tot CFO van Hydratec Industries. Daarvoor vervulde zij diverse financiële en IT eindverantwoordelijke functies, waarvan een groot deel in internationale productiebedrijven en de maakindustrie. Naast haar rol bij Hydratec is ze lid van de raad van toezicht en auditcommissie van de Veluwse Onderwijs Groep en het Deventer Ziekenhuis.

Activiteiten

Industrial Systems

In ons Industrial Systems-segment zijn Original Equipment Manufacturers (OEM’s) actief, die onder eigen merknaam complete machines op de markt brengen. Het gaat om duurzame productiesystemen die inspelen op de groeiende wereldvraag naar voedsel en schoon drinkwater. De oplossingen van onze bedrijven zijn innovatief en geïntegreerd en daardoor gaan ze verspilling tegen in de productieprocessen van onze klanten. De belangrijkste deelmarkten voor Industrial Systems zijn de wereldwijde pluimvee-, convenience food- en petfoodsector en de aanleg van waterleidingen voor sanitair en schoon water.

Met Industrial Systems bieden we een breed productenpakket en realiseren we een goede spreiding over verschillende landen en klanten. Tegelijkertijd ligt onze focus op specialisatie en standaardisatie om kosteneffectief te blijven. Door slimme standaardisatie kunnen we goede oplossingen hergebruiken, waardoor kosten en risico’s dalen. Als leverancier van systemen gaan wij verder dan het bouwen van machines. Wij verdiepen ons ook in de operaties van klanten. In hechte samenwerking met klanten, leveranciers en universiteiten ontwikkelen en introduceren we voortdurend nieuwe producten die ook bij bestaande klanten meer functies vervullen en grotere meerwaarde realiseren.

‘De betrouwbaarheid van producten is belangrijk in de groei van ons bedrijf. Klanttevredenheid vormt het fundament voor klantloyaliteit en trekt nieuwe klanten aan.’

Milou Jansen, Marketing & Communication Manager, Lan | Handling Technologies

Lan | Handling Technologies

Lan Handling Technologies is al meer dan 50 jaar gespecialiseerd in het ontwikkelen en produceren van (gesteriliseerde) product-handlingsystemen en end-of-line automatisering voor de wereldwijde voedingsmiddelen- en verpakkingsindustrie, zowel bij multinationals als snelgroeiende startups. Het bedrijf neemt het hele proces van concept tot ingebruikname voor zijn rekening. Ontwerp, constructie, assemblage en installatie gebeuren in eigen beheer.

Door slimme toepassing van modularisatie in het productportfolio bieden wij een uitgebreid palet aan klantspecifieke oplossingen op basis van de laatste technologie. Wereldwijd zijn inmiddels meer dan 500 hoogwaardige systemen geplaatst. Vanuit de vestigingen in Tilburg en Halfweg ontwikkelt Lan automatiseringsoplossingen voor een breed scala aan verpakkingen; van gesteriliseerde voeding in pouch, blik en pot tot maaltijdsalades en agrifood in zakken, netten, dozen en kratten.

Hogere efficiency, toenemende productdiversiteit, aandacht voor traceability en ‘zero waste’ hebben impact op de productieomgeving. In intensieve samenwerking met universiteiten, vooraanstaande multinationals en innovatieve startups in de voedingsindustrie spelen wij in op deze trends en werken wij aan thema's als Industry 4.0, Digital Twins en Big Data. Zo levert Lan Handling Technologies een belangrijke bijdrage aan de groeiende behoefte aan veilige voedselproducten.

De volautomatische handling systemen van LAN worden ook toegepast bij Coroos, een innovatieve voedingsproducent die fruit, groenten en peulvruchten voor iedereen bereikbaar maakt: in potten, blikken, pouches en cups.

‘Data-gestuurde innovaties van Royal Pas Reform zullen de broederij steeds meer controle geven over het verloop van het broedproces.’

Rik Bargeman, Mechanical Engineer, Royal Pas Reform | Integrated Hatchery Solutions

Royal Pas Reform | Integrated Hatchery Solutions

Royal Pas Reform is wereldwijd de enige single-sourceleverancier van slimme, geïntegreerde en duurzame oplossingen voor broederijen. Het bedrijf is een van de grootste producenten van kuikenbroedmachines ter wereld en is actief in meer dan 100 landen.

Sinds haar oprichting loopt Royal Pas Reform voorop bij het ontwikkelen van slimme, geïntegreerde en duurzame broederijoplossingen. Het bedrijf levert:

  • industriële broedmachines voor de productie van uniforme, robuuste eendagskuikens;

  • broederij-automatiseringssystemen voor het efficiënt verwerken van broedeieren en eendagskuikens;

  • klimaatbeheersingsapparatuur voor een duurzame en hygiënische lucht- en waterbehandeling;

  • broederij managementsoftware voor monitoring, analyse en optimalisatie van het broedproces;

  • service en support voor een efficiënte en betrouwbare werking van geïntegreerde broederijsystemen.

Het hart van het bedrijf is de Pas Reform Academy. In nauwe samenwerking met klanten en universiteiten verrichten we onderzoek naar de invloed van het broedproces op de embryonale ontwikkeling van het kuiken. Deze specialistische kennis gebruiken we voor de ontwikkeling van nieuwe, innovatieve producten en diensten voor de broederij-industrie en voor het trainen en begeleiden van broedmeesters. Zo heeft Royal Pas Reform in de loop der jaren tientallen innovatieve oplossingen ontwikkeld voor broederijen, zoals SmartStart™ Early Feeding, een praktische voeroplossing waarmee kuikens direct na uitkomst worden voorzien van voer en water. Early Feeding bevordert de ontwikkeling van robuuste eendagskuikens en helpt het gebruik van antibiotica te beperken.

De verkoop- en serviceactiviteiten van Royal Pas Reform verlopen via drie vestigingen: Royal Pas Reform in Nederland, Pas Reform do Brasil in Brazilië en Pas Reform North America in de Verenigde Staten. Daarnaast beschikt Royal Pas Reform over eigen verkoopkantoren in Afrika, Azië, Europa, Midden-Oosten en Zuid-Amerika, en een uitgebreid netwerk van agenten in meer dan 60 landen.

SmartStart™ Early Feeding is een praktische voeroplossing waarmee kuikens direct na uitkomst worden voorzien van voer en water. Het systeem wordt toegepast bij Broederij Schotman en bevordert de ontwikkeling van robuuste eendagskuikens.

Rollepaal | Pipe Extrusion Technology

Rollepaal is een toonaangevend fabrikant van extrusie-apparatuur voor PVC, PVC-O en PO-buizen. De hightech machines staan bekend om hun hoge kwaliteit met de focus op duurzaamheid, service en support. Het is de missie van Rollepaal om actief bij te dragen aan het succes van klanten door duurzame, kostenbesparende oplossingen te ontwikkelen.

Bij de fabricage van kunststof buizen vormen de grondstoffen veruit de grootste kostencomponent. Daarom is het belangrijk om met behoud van de vereiste specificaties voor de buis het gewicht maximaal te verminderen. Rollepaal biedt verschillende oplossingen om de kwaliteit van de buis tijdens de productie te beheersen. Met de machines van Rollepaal kunnen de klanten zowel overgewicht minimaliseren als controle houden over de wanddikte, waardoor de kosten van hun producten worden verlaagd.

De klanten van Rollepaal bevinden zich over de hele wereld. We exporteren onze producten naar meer dan 100 landen. Via onze vestigingen in Nederland (Dedemsvaart), in de Verenigde Staten (Baltimore) en in India (Ahmedabad) en via agenten wereldwijd, hebben we in veel landen advies en service direct beschikbaar.

Rollepaal ontwikkelt duurzame, innovatieve en kostenbesparende oplossingen voor buisproducenten als Pipelife, een van de grootste leveranciers van kunststof leidingsystemen in Europa. Deze worden in de fabriek in Enkhuizen vervaardigd op verschillende volcontinuproductielijnen.

Plastic Components

Kunststof is een relatief jonge grondstof, waarnaar de vraag onverminderd stijgt. Door de unieke eigenschappen spelen deze materialen, bijvoorbeeld als metaalvervanger, een cruciale rol in een duurzamere en grondstofefficiënte toekomst. In ons Plastic Components-segment ontwikkelen en produceren we constructieve kunststofonderdelen voor OEMs. Onze klanten zijn vooral actief in de markten Food, Mobility en Health. Met name in de Health-markt zijn de kwaliteits- en hygiënevoorschriften zeer streng. Zo vindt assemblage van bijvoorbeeld point-of-care-diagnostics in cleanroom-omstandigheden plaats. 

Ons Plastic Components segment beschikt over hoogstaande productietechnologieën, zoals het spuitgieten van thermoplast- en thermoset-producten. Een belangrijke andere technologie is de volledig geautomatiseerde assemblage van onderdelen tot functionele modules met behulp van robot- en vision-technologie. Omdat Plastic Components opereert in concurrerende markten, hebben kostenreductie en duurzaamheid hoge prioriteit. Dit betekent dat we ons richten op gewichtsverlaging van onderdelen, reductie van materiaalgebruik en hergebruik van reststoffen. Ook de beperking van energieverbruik en transportkosten wordt belangrijker. Dit helpt klanten bij het behalen van hun duurzaamheidsdoelen. Het Plastic Components segment heeft een procesmatig karakter, waardoor de schommelingen minder groot zijn dan bij de activiteiten van Industrial Systems.

‘Klanten van Timmerije willen steeds vaker een circulair ontwerp voor de nieuwste uitvoering van hun plastic producten. Er zijn veel kansen voor het toepassen van recyclaat van hoge kwaliteit.’

- Frank Bruins, Account Manager, Timmerije | High-Tech Plastic Components

Timmerije | High-Tech Plastic Components

In ruim 85 jaar is Timmerije in de Benelux uitgegroeid tot specialist in kunststof spuitgietproducten. Als ontwerper en producent van hoogwaardige kunststofproducten voor OEM’s van bekende Europese topmerken maakt het bedrijf serieproducties voor just-in-time-toelevering aan de food & agro-industrie, mobiliteitsindustrie, en diverse andere industrieën.

De hoogwaardige kunststofproducten en samenstellingen van onderdelen vinden hun weg in uiteenlopende toepassingen. Van klimaatsystemen tot vrachtwagens. En van fietsonderdelen tot koffiezetapparaten. Het bedrijf beheerst het complete proces en beschikt over een eigen engineeringsafdeling, gereedschapsmakerij en assemblage-afdeling.

Projectmanagement, matrijzenbouw, onderhoud & reparatie en het samenstellen van componenten vindt plaats onder één dak. Nauw op elkaar afgestemde ontwerp-, productie- en logistieke processen staan garant voor een korte time-to-market en bieden continuïteit. Bovendien heeft Timmerije de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in de productie van kunststof spuitgietproducten. We beschikken over meer dan 50 moderne spuitgietmachines van 25 tot 1.400 ton sluitkracht. Met dit moderne machinepark, ons team van specialisten en ons adequate kwaliteitssysteem staat Timmerije voor innovatie, betrouwbare processen en servicegerichtheid.

Samen met Koninklijke Gazelle heeft Timmerije een ‘design for recycling’ project, technisch hoogwaardige Battery Covers uit gerecycled kunststof vervaardigd. Deze worden op elke e-bike van Gazelle gemonteerd. Samen werken zij aan een groene en gezonde toekomst.

Samenwerking met bedrijven die beschikken over aanvullende technologieën, stelt Helvoet in staat om in de groeiende vraag naar hoogwaardige consumables in de Health markt te voorzien.'

Herman Koks, Business Development Manager, Helvoet | High Precision Plastic Components

Helvoet | High Precision Plastic Components

Helvoet is al meer dan 80 jaar wereldwijd leverancier van precisiecomponenten in rubber en kunststof. Het bedrijf is gespecialiseerd in complexe assemblages. Samen met de klant ontwikkelt Helvoet producten uit kunststof (thermoplast en thermoset), rubber, of een combinatie daarvan. Vervolgens assembleert het bedrijf die tot een halffabricaat of complete functionele module. Deze combinatie van kennisintensieve en kostenefficiënte ontwikkeling geeft Helvoet een unieke positie in de wereld van precisiedelen. Helvoets producten worden toegepast in onder andere brandstof-, rem- en aandrijfsystemen, doseersystemen voor bier, koffie en melk, medische cartridges, point-of-care instrumenten en diagnose-apparaten. De seriegroottes variëren van middelgroot tot zeer groot.

Voor de technologie op basis van kunststof en rubber dienen zich steeds meer mogelijkheden aan die wedijveren met gangbare materialen. Zo worden in de automotive steeds vaker kunststofdelen ingezet als vervanger voor metalen delen. Dat levert gewichtsbesparing op en verlaagt de belasting voor het milieu. Helvoet streeft continu naar het verbeteren van de product- en proceskwaliteit. Tegenwoordig is ‘zero defects’ de standaard. De productielocaties van Helvoet beschikken over alle kwaliteitssystemen en certificaten die nodig zijn voor hun specifieke markten. Om aan dit hoge kwaliteitsniveau te blijven voldoen, investeert Helvoet voortdurend in zijn mensen, processen en machines.

Een van de klanten van Helvoet in de medische markt is Vitreq, onderdeel van BVI Medical. Na een intensieve samenwerking in de ontwikkelingsfase, levert Helvoet diverse producten voor oogchirurgie instrumenten.

Doelstellingen en strategie

Hydratec Industries wil wereldwijd op een duurzame manier bijdragen aan de vraag naar voeding, gezondheid en mobiliteit. Deze vraag groeit sterk, als gevolg van de wereldwijde bevolkingsgroei en stijgende welvaart. Door de diversificatie in zowel Industrial Systems als Plastic Components is Hydratec Industries wendbaar en beter bestand tegen marktschommelingen.

Food

Onze bedrijven leveren industriële oplossingen die helpen om op efficiënte wijze steeds meer mensen en dieren van voedsel en water te voorzien.

Health

Door het produceren van onderdelen voor medische toepassingen, dragen onze bedrijven bij aan de verbetering van onze gezondheid.

Mobility

Onze bedrijven produceren kunststof onderdelen voor bijvoorbeeld auto’s, vrachtauto’s en tweewielers. Deze verminderen het gewicht, wat resulteert in een lager brandstofverbruik en minder uitstoot.

Innovatie is sleutelwoord

Binnen Hydratec Industries zijn zelfstandige, wendbare bedrijven actief waar slimme producten en functies worden ontwikkeld die bijdragen aan het succes van de klant. We verbeteren niet alleen de primaire functies, maar ook logistiek, onderhoud, ontwerp en advies. De focus op innovatie is een belangrijke factor voor ons succes. In nauwe samenwerking met klanten gaan onze medewerkers voortdurend op zoek naar verbeteringen in producten en in productieprocessen.

Leidende posities

Het is onze strategie om met al onze activiteiten consistent en over een langere periode een groei van omzet en resultaat te realiseren op ten minste een marktconform niveau. We streven daarom naar leidende posities in de verschillende nichemarkten, die het mogelijk maken hoge toegevoegde waarde te realiseren voor de eindgebruiker.

Onze vergaande dienstverlening leidt tot grote klantenbinding. Door slimme toepassing van nieuwe technologieën maken we voor onze klanten het verschil en breiden we ons productenpakket uit bij bestaande afnemers. Daarnaast steken we veel energie in verschillende Operational Excellence-programma’s om verspilling in de productieprocessen van onze klanten te voorkomen. De gevolgen voor het milieu en de maatschappelijke acceptatie van onze activiteiten en producten speelt een steeds belangrijkere rol in alles wat wij en onze klanten doen.

De systemen van Industrial Systems worden projectmatig en wereldwijd afgezet, waardoor de resultaten kunnen fluctueren. De afhankelijkheid van macro-economische factoren is hierdoor groot, maar zorgt ook voor spreiding van risico's. De activiteiten binnen Plastic Components hebben een procesmatig karakter, waardoor de schommelingen minder groot zijn dan bij Industrial Systems.

Zelfstandig en wendbaar

De directies van de bedrijven zijn binnen afgesproken kaders verantwoordelijk voor hun eigen operationele activiteiten en concentreren zich op hun eigen specifieke markten. Die zelfstandigheid maakt de organisatie wendbaar en innovatief. Ook in 2021 heeft deze organisatievorm zijn waarde bewezen. Alle bedrijfsactiviteiten konden zich snel en op eigen wijze aanpassen aan de omstandigheden, bijvoorbeeld waar het ging om problemen in de supply chain en de arbeidsmarkt. Bovendien is onze structuur kostenefficiënt: er zijn geen centrale stafafdelingen, waardoor de overheadkosten beperkt blijven.

De directie van Hydratec Industries voert regulier overleg met het management van de bedrijven, waarbij alle bedrijfsaspecten en de periodieke ontwikkelingen van resultaten worden besproken. Het overleg is gebaseerd op een vast kader van reguliere rapportages, inclusief analyses van de belangrijkste prestatie-indicatoren. Daarnaast is er veelvuldig informeel overleg. Dit alles vindt plaats op basis van ambitieuze, maar realistische doelstellingen, afgeleid van scenario’s die voor alle betrokkenen een leidraad vormen. Jaarlijks worden per segment de strategische posities en opties geëvalueerd en wordt een SWOT-analyse uitgevoerd. Op basis daarvan komen we tot beslissingen over langetermijninvesteringen en tot prioriteiten in de product-marktontwikkelingen. Een richtlijn daarbij is een consistent en adequaat rendement voor onze aandeelhouders.

Ondernemerschap en ambitie

Om actief in te spelen op elke marktverandering en kans, is het essentieel dat elke bedrijfsactiviteit beschikt over goed en gemotiveerd management en medewerkers. ‘The war for talent’ is in volle gang en voor onze groeidoelstelling geven we extra aandacht aan het vinden en binden van goede medewerkers, onder andere door het structureel aanbieden van stage- en afstudeerplaatsen. Bovendien bevorderen we continu de ontwikkeling van de medewerkers, onder meer met opleidingen.

Financiële doelstellingen

Binnen Hydratec Industries streven we naar voldoende winstgevendheid. Hierdoor wordt ruimte gecreëerd voor investeringen en de opvang van tegenslagen. Tenzij er zich bijzondere economische omstandigheden voordoen of aanpassingen nodig zijn in de organisatie, geldt voor elk segment een doelstelling voor het bedrijfsresultaat over de langere termijn. Voor Industrial Systems is dat ten minste 10% en voor Plastic Components is dat 8%. Samenhangend met de beoogde groei van Hydratec Industries en een gewenste solvabiliteit van minimaal 30%, streven we een dividenduitkering na van ten minste 40% van het resultaat na belastingen (exclusief eventuele eenmalige baten).

Groei

Het is onze ambitie om met de huidige activiteiten kwalitatief door te groeien. Aanjagers hiervan zijn de groei van de wereldbevolking en het innovatieve vermogen van Hydratec. Onze segmenten zijn actief in gespecialiseerde nichemarkten, zitten dicht op die markt en spelen snel in op veranderingen. Daarnaast willen we de activiteiten uitbreiden en verbreden door overnames en samenwerkingen. Op basis van de huidige activiteiten volgen we een zogenoemde ‘buy and build’ acquisitiestrategie. Activiteiten die zich structureel beter kunnen ontwikkelen binnen andere bedrijfsorganisaties en dus onvoldoende langetermijnpotentieel voor Hydratec Industries bieden, stoten we af.

Waardecreatie

Met onze strategie willen we waarde toevoegen aan de samenleving, zowel in Nederland als internationaal. Om duidelijk te maken wat onze invloed is, hebben we ons waardecreatiemodel schematisch in beeld gebracht. In dit jaarverslag hebben we het waardecreatiemodel en het verslag inhoudelijk op elkaar afgestemd. De ontwikkelingen in 2021 worden aan de hand van het waardecreatiemodel beschreven.

Inputs, outputs en outcome

In 2021 hebben we voor de kapitalen kpi’s gedefinieerd. Met deze kpi’s geven we nadere invulling aan onze activiteiten en laten we transparant zien hoe we presteren. Zo komen in de hoofdstukken waarin we de ontwikkelingen in 2021 beschrijven de kpi's nader aan de orde. Het is onze ambitie om de dataset de komende jaren te verbeteren en verder uit te bouwen.

Businessmodel

Centraal in het waardecreatiemodel staat ons bedrijfsmodel. Dat begint met ons doel om met industriële systemen en plastic componenten duurzaam te voorzien in de behoefte aan voeding, gezondheid en mobiliteit voor de groeiende wereldbevolking. Hier wordt samen aan gewerkt: wendbaar, dicht op de markt en met veel kennis van de nichemarkten. Met gedreven medewerkers en technische innovaties voegen we duurzaam waarde toe aan de processen bij klanten. Klanten waarderen onze inzet en daardoor groeit ons marktaandeel en de winstgevendheid. Dit leidt tot gezonde financiële resultaten waardoor we kunnen investeren in opleiding en ontwikkeling van mensen, in innovaties en in acquisities. In ons businessmodel hebben we daarnaast te maken met (externe) factoren als governance en risico’s.

Bijdragen aan de SDG’s

We willen bij Hydratec Industries ook op lange termijn impact hebben op de samenleving. Daarom dragen we bij aan de Sustainable Development Goals (SDG) van de Verenigde Naties. Onze focus ligt vooral op de vijf SDG’s die onze activiteiten het meest raken in relatie tot een duurzamere samenleving.

Ontwikkelingen 2021

Medewerkers

Onze ruim 1.400 medewerkers zijn ons belangrijkste kapitaal en de sturende kracht achter ons succes. Wij streven naar sterke lokale organisaties met een grote mate van ondernemerschap en gevoel voor verantwoordelijkheid voor alle bedrijfsprocessen. In die lokale organisaties zijn er korte communicatielijnen en gedelegeerde bevoegdheden. Iedere werkmaatschappij voert een eigen personeelsbeleid, afgestemd op de wensen en omstandigheden per locatie, maar altijd passend binnen de richtlijnen en waarden van Hydratec Industries. De hr-managers hebben periodiek overleg met elkaar om dit beleid af te stemmen.

De afname van het personeelsbestand is voor het grootste deel het gevolg van het stoppen van de activiteiten bij Polmer en de reorganisatie eind 2020 bij Rollepaal. 

Diversiteit

Hydratec Industries streeft naar een diverse en inclusieve samenstelling van het personeelsbestand dat een weerspiegeling is van de samenleving. We sturen hierop in het wervingsbeleid: we maken geen onderscheid tussen leeftijd, geslacht en etniciteit. Wij bieden iedereen met de juiste vaardigheden, opleiding en drive gelijke kansen op ontwikkeling en doorstroom. Hydratec Industries zet zich in voor gelijkheid tussen mannen en vrouwen, zowel nationaal als internationaal. Vrouwen en mannen die hetzelfde werk verrichten, worden in een gelijke situatie gelijk beloond.

Voor Hydratec Industries is diversiteit in het personeelsbestand van grote waarde, omdat we ervan overtuigd zijn dat dit innovatie stimuleert en omdat verschillende percepties leiden tot verschillende invalshoeken en betere besluiten. Diversiteit komt onder andere voort uit verschillen in opleidingsniveau, achtergrond, leeftijd, geslacht en etniciteit. Mede daarom streven we naar een evenwichtige verhouding tussen jong en oud talent, en een goede man-vrouwverdeling, ook op managementposities. Dit is voor een organisatie met een duidelijke technische oriëntatie niet altijd eenvoudig. Binnen de groep zijn 21% vrouwelijke medewerkers in dienst (2020: 22%). Ook in de samenstelling van de directie en raad van commissarissen streven we naar diversiteit. Binnen het bestuur is 50% vrouw en binnen de raad van commissarissen 33,3%.

Opleiding en ontwikkeling

Wij vinden ontwikkeling van medewerkers van groot belang, zodat zij duurzaam inzetbaar blijven. Daartoe worden uiteenlopende middelen ingezet, waaronder on-boardingcursussen bij indiensttreding, jobrotation, interne cursussen door collega’s, het volgen van webinars, externe cursussen en vervolgstudies. Onze medewerkers volgden afgelopen jaar 20.218 opleidingsuren. Dat is meer dan in 2020, toen door de coronapandemie opleiding en scholing nauwelijks mogelijk waren. Het is echter minder dan gepland door de snel aantrekkende markten en bijhorende drukte bij onze bedrijven in 2021.  In 2021 werkten we aan de ontwikkeling van jong talent door in de bedrijven in totaal 40 traineeships aan te bieden. Voor 2022 zijn de opleidingsbudgetten  verhoogd.

Veiligheid, gezondheid en welzijn 

Onze medewerkers werken met grote installaties en in sommige gevallen met gevaarlijke stoffen. Dat kan potentieel risicovolle situaties opleveren. In 2021 vonden er relatief weinig ernstige ongevallen plaats: 11 (2020: 17). Desondanks vinden we elk incident er een te veel. Daarom besteden we door onder meer monitoring, training en bewustwording veel aandacht aan veiligheid en de preventie van ongelukken. Dat is niet alleen een kwestie van regels en afspraken, maar vooral ook van bewustwording en gedrag. Ook mentale veiligheid komt aan bod: wij vinden het belangrijk dat elke collega zich veilig voelt en zich durft uit te spreken. Zo creëren we samen een loyale organisatie met flexibiliteit en ambitie.

Het welzijn en de inzetbaarheid van onze mensen was in 2021 wederom topprioriteit. Collega’s zijn voorzien van middelen om goed te kunnen thuiswerken. Daarnaast hebben we mogelijkheden geboden om ­– met inachtneming van de geldende regels – op locatie te kunnen werken. Er is veel tijd gestoken in het actief adresseren van thema’s als (sociale) verbondenheid, werk-privébalans en het in contact blijven met onze klanten. Enkele voorbeelden van initiatieven die hebben plaatsgevonden zijn het installeren van machines op afstand, het organiseren van events op kleine schaal, en het organiseren van webinars voor medewerkers. In 2022 houden wij de aandacht voor vitaliteit, welzijn en inzetbaarheid van medewerkers onverminderd vast.

Het algemene verzuim bij Hydratec Industries is ten opzichte van eerdere jaren relatief hoog: 5,6% (2020: 3,7%). Het ziekteverzuim is inclusief corona-gerelateerd verzuim. Het verzuim heeft onze continue aandacht. Bedrijven zijn decentraal verantwoordelijk voor hun eigen gezondheids- en verzuimbeleid maar stemmen dit wel onderling af.

Werving

Als resultaat van ons consequente en heldere personeelsbeleid kennen we relatief weinig personeelsverloop en lukte het ook in 2021 goed om vacatures in te vullen. We constateerden in 2021 wel een toenemende krapte op de arbeidsmarkt. Daarom blijven we zoeken naar creatieve manieren om medewerkers aan Hydratec te binden en ze te blijven boeien. Waar mogelijk bieden we mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, soms via een sociale werkplaats, kansen bij hun ontwikkeling. Met nieuwe collega's voeren we een uitgebreid introductiegesprek. Daarbij gaat het niet alleen om werkafspraken en regels, maar ook om de normen en waarden van Hydratec Industries. Wij vinden het belangrijk dat iedere nieuwe collega zich thuis voelt. En voor het bespreken van werknemersbelangen wordt in elke werkmaatschappij regelmatig en constructief overleg gevoerd met de ondernemingsraden. De centrale directie neemt één keer per jaar deel aan dit overleg.

Intellectueel en innovatie

Innovatie is voor Hydratec Industries van groot belang om een toonaangevende positie in de Food, Health en Mobility markten te verwerven en te behouden. Innovatie stelt ons in staat om waarde toe te voegen aan de processen van onze klanten en onszelf daarmee te onderscheiden. Het merendeel van onze innovaties is gericht op het tegengaan van verspilling in processen en producten.
Onze klanten zijn daarbij onze grootste bron van inspiratie: door processen bij de klant goed te begrijpen – soms beter dan de klant zelf – signaleren we mogelijkheden om deze effectief te verbeteren. Daarbij zoeken we waar mogelijk samenwerking, niet alleen met onze klanten, maar ook met leveranciers en kennisinstituten als universiteiten en hogescholen. Gezamenlijk beschikken we over meer kennis en vernieuwingskracht.

Zo vindt de productinnovatie binnen Plastic Components plaats in early supplier involvement-projecten, waarin we samen met de klant nieuwe toepassingen ontwikkelen. Vaak gaat het daarbij om projecten waarin kostbare, natuurlijke of schaarse materialen zoals hout, glas of metaal worden vervangen door een constructief, liefst recyclebaar plastic. In 2021 zijn er door ons meer dan 57 duizend uur aan dergelijke projecten besteed, dat was fors meer dan in 2020.

Op het gebied van innovatie is een algemene trend binnen Industrial Systems de intensievere toepassing van sensoren. De data die deze sensoren opleveren, gebruiken we om apparatuur nog efficiënter te laten opereren en processen nauwkeuriger te sturen. Daarbij maken we steeds meer gebruik van simulatie, waardoor op voorhand gemodelleerd en geanalyseerd kan worden welke effecten bepaalde productontwikkelingen en -vernieuwingen hebben. Deze data gerichte aanpak zal tot een versnelling in de productontwikkeling leiden.

Markten en productie

Industrial Systems

Belangrijkste marktontwikkelingen

De Food markt is de belangrijkste markt binnen Industrial Systems. Met 7 productievestigingen verdeeld over 4 landen worden de belangrijkste deelmarkten bediend. Dit zijn de wereldwijde pluimvee-, convenience food- en petfoodsector en de aanleg van waterleidingen voor sanitair en schoon water. In deze markten realiseren we een goede spreiding van producten over verschillende landen en klanten. Zo hebben we in 2021 in 90 landen omzet gegenereerd (2020: 93) met een omzet van € 132,3 miljoen(+28%). Het overgrote deel van de omzet (94%) werd buiten Nederland gerealiseerd (2020: 95%). De omzet steeg met name in Europa fors. (van 41% naar 56%) Buiten Europa nam de omzet licht af, vooral in Oceanië nam de omzet fors af. Met name Lan Handling Technologies had in 2019 een groot project in Australië gerealiseerd. We zien dat specialisatie en standaardisatie nodig zijn om in onze nichemarkten kosteneffectief te blijven. Juist door standaardisatie kunnen we goede oplossingen hergebruiken en kosten en risico’s verminderen. Hierin hebben we in 2021 grote stappen gezet.

De huidige materiaal- en arbeidsschaarste leiden ertoe dat klanten meer investeren in automatisering en materiaalbesparende oplossingen. Dat heeft afgelopen jaar tot verhoogde orderintake geleid. Het aantal projecten groter dan € 50 duizend nam in 2021 belangrijk toe van 154 naar 181 projecten. Vooral de petfood-sector maakte in 2021 weer een forse groei door. Ook de investeringsbereidheid bij extrusiemachines en kuikenbroederijen nam opnieuw toe. Daar tegenover staat dat sommige uitbreidings- en vervangingsinvesteringen, bijvoorbeeld in Noord-Amerika, worden uitgesteld, onder andere vanwege het gebrek aan voldoende gekwalificeerd personeel. Op langere termijn ondersteunen de demografische ontwikkelingen de vraag in Afrika en Azië. Uiteraard blijft het van het grootste belang om in iedere regio een sterke marktpositie bij aansprekende klanten te behouden.

Belangrijkste productieontwikkelingen

Lan Handling Technologies behaalde over 2021 een zeer goede omzet. In Tilburg is de volumeflexibiliteit voor productie sterk vergroot het afgelopen jaar. Dit werd mogelijk door niet alleen de fabricage van onderdelen bij toeleveranciers, maar ook de voormontage van complete submodules uit te besteden. Daardoor heeft Lan Handling Technologies met een vergelijkbare productiecapaciteit als in 2020 veel meer omzet kunnen realiseren. Het bedrijf heeft bij de end-of-line-activiteiten succesvol nieuwe klanten in (convenience) food verworven. In 2021 is besloten een groter pand in Halfweg te betrekken om op één locatie toekomstige productiegroei efficiënt mogelijk te maken.

De wereldwijde pluimvee-industrie herstelt van de coronacrisis. In Europa werd die verbetering afgelopen jaar al zichtbaar, maar met name in Azië lijkt het op zich te laten wachten. Bij Pas Reform Integrated Hatchery Solutions was de omzet vergelijkbaar met vorig jaar. De positionering als ‘total solutions provider’ is steeds duidelijker, door uitbreiding van het productenpakket met apparatuur die de logistiek rond broedsystemen verbetert. Ook is een product ontwikkeld voor vaccinatie van embryo’s in eieren. Pas Reform Hatchery Solutions heeft in 2021 geïnvesteerd in een ERP-systeem, waardoor de interne efficiëntie naar verwachting verder zal toenemen.  

Bij Rollepaal Pipe Extrusion Technolgies heeft een pijnlijke reorganisatie  de gewenste resultaten opgeleverd. De organisatie is vereenvoudigd en er is meer focus aangebracht in de marktbenadering: er wordt verregaand ingezet op duurzame en kostenbesparende oplossingen voor klanten, die daardoor met minder (virgin) materiaal betere waterbuizen kunnen maken. De omzet is sterk gestegen en Rollepaal Extrusion Technology kwam ultimo 2021 uit op een redelijk resutaat.

Plastic Components

Belangrijkste marktontwikkelingen

De belangrijkste markten voor Plastic Components zijn Mobility, Food & Health. Met 8 productievestigingen verdeeld over 5 landen worden deze markten bediend. De componenten zijn in 2021 naar 38 landen geëxporteerd (2020: 36) met een omzet van € 127,4 miljoen (+10%).
Binnen de Mobility markt is ingezet op diversificatie. Door nieuwe onderdelen te ontwikkelen voor vrachtwagens, brommers en fietsen hebben we de afhankelijkheid van de automotive markt verkleind. Binnen de automotive markt gaat de innovatiekracht vooral naar autonoom rijden en elektrificatie. Waar begin 2021 nog sprake was van een aantrekkende vraag, zakte deze in de tweede helft door een onevenwichtige supply chain weer terug. Door een tekort aan chips werden autofabrieken stilgelegd en konden zij niet voldoende produceren om aan de vraag te voldoen. Het is niet duidelijk wanneer deze tekorten weer kunnen worden ingelopen. Mede door groei van de tweewielermarkt is de omzet in de Mobility markt in 2021 toch duidelijk gestegen en boven het niveau van 2019 uitgekomen.

De productie van doseersystemen voor out-of-home-producten, zoals koffie en bier, kende een slechte start in 2021. Toen in de tweede helft van het jaar de Covid-19-beperkingen werden opgeheven en out-of-home-consumptie weer op gang kwam, nam de omzet snel toe. De achterstand in omzet kon echter niet meer worden ingehaald. De omzet van de andere componenten in deze markt groeide wel.

De omzet binnen Health nam toe. We hebben onder meer belangrijke stappen gezet in de ontwikkeling als leverancier van complete cartridge-toepassingen voor MicroFluidics. Door strategische samenwerking met externe partners kunnen wij oplossingen bieden die onze klanten moeilijk elders kunnen krijgen. Ook de reguliere productie voor grote aantallen kwam in 2021 met enige vertraging op gang. Verder opschalen is inmiddels ingezet. Deze ontwikkelingen hebben op hun beurt weer geleid tot andere engineeringopdrachten van gerenommeerde klanten in de medische sector. We zijn nu actief op het gebied van (bloed)testen, en kunnen goed inspelen op de vragen op dat terrein. De verwachting is dat in de toekomst steeds meer getest zal gaan worden. In 2021 nam de groei van deze markt verder toe. Voor de Health markt voorzien we structureel meer mogelijkheden, omdat er meer bewustwording en aandacht is ontstaan voor preventie.

Productieontwikkelingen

De Nederlandse productielocaties van Helvoet richtten zich in 2021 nadrukkelijk op MicroFluidics, waarmee de medische sector snellere point-of-care diagnoses kan stellen. Helvoet levert hiervoor nanoplates, kleine kunststof plaatjes met precisiekanalen. Voor de productie van deze componenten werd afgelopen jaar in Tilburg een nieuwe, grote ISO class 7-cleanroom in gebruik genomen. Ook de productiebedrijven in India en Duitsland kenden een goed jaar. Door chiptekorten in de automotive industrie nam de omzet in de tweede helft van 2021 met name in België af.  Gezien de resultaten bij Polmer is besloten de spuitgietactiviteiten in Polen af te bouwen. 

Bij Timmerije nam de omzet belangrijk toe. Dit resultaat is deels toe te schrijven aan het doorberekenen van hogere grondstofprijzen, maar voor het grootste deel door toename naar de vraag. De verbeterde informatievoorziening door het MES-systeem heeft onder meer geresulteerd in een daling van het afvalpercentage met 10%. In Neede zijn nieuwe projecten gestart voor de fabricage van complexe, vaak samengestelde delen, waardoor we meer toegevoegde waarde voor onze klant leveren. Zowel Timmerij als Helvoet zagen in 2021 de productie voor de tweewielermarkt toenemen.

In totaal beschikte het segment Plastic Components in 2021 over 225 spuitgietmachines, tegenover 216 in 2020.

Financiële ontwikkelingen 2021

 

2021

2020

Winst-en-verliesrekening

  

Netto-omzet

257.297

217.550

Bedrijfsresultaat

22.027

3.342

Nettoresultaat

15.133

771

Kasstroom

  

Uit operationele activiteiten

33.664

22.946

Uit investeringsactiviteiten

-6.661

-4.576

Uit financieringsactiviteiten

-26.568

-16.031

Nettokasstroom

435

2.339

Balans

  

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders

76.082

63.079

Eigen vermogen

76.261

63.240

Balanstotaal

213.591

198.607

Kengetallen

  

Bedrijfsresultaat in % van de omzet

8,6%

1,5%

Rentabiliteit geïnvesteerd vermogen1

15,1%

0,7%

Rentabiliteit eigen vermogen2

21,7%

2,1%

Solvabiliteit3

35,7%

31,8%

Aantal uitstaande aandelen

1.292.805

1.290.944

Winst per aandeel (in euro’s)

11,70

1,01

Aantal eigen medewerkers4

1.092

1.206

Resultaat 2021

De omzet in het jaar 2021 bedroeg € 257 miljoen en is hiermee 18 % gestegen ten opzichte van 2020 (€ 218 miljoen). De omzet bedroeg 17% meer dan in het jaar voorafgaand aan Corona, 2019. In het eerste kwartaal van 2021 was de omzet lager dan in de overige kwartalen. De marge is over 2021 met 52,1% lager dan over 2020 (53,0%). Dit werd veroorzaakt door de stijgende materiaalprijzen in 2021, gevolgd door stijgende energieprijzen aan het einde van het jaar. Prijsstijgingen van deze aard kunnen echter over het algemeen pas met enige vertraging worden doorberekend.

De operationele kosten lagen in 2021 met € 112 miljoen gelijk aan 2020. Het hogere omzetniveau in combinatie met een gelijkblijvend kostenniveau heeft geleid tot een fors hoger resultaat in 2021 in vergelijking met 2020: 22,0 miljoen tegenover 3,3 miljoen in 2020. Door een lagere schuldenpositie gedurende 2021 nam de financiële last af van € 1,8 miljoen in 2020 naar € 1,5 miljoen in 2021. In 2020 was er nog een eenmalige financiële bate van € 1,7 miljoen. De belastingen over 2021 bedroegen € 5,5 miljoen. De effectieve belastingdruk was 26,6% Het nettoresultaat (na belastingen) over 2021 bedroeg € 15,1 miljoen.

Kasstroom

De operationele kasstroom bedroeg in 2021 € 33,7 miljoen (2020: € 22,9 miljoen). In totaal hebben we afgelopen jaar € 6,7 miljoen geïnvesteerd. Dat is een toename na 2020, waarin we het investeringsniveau bewust laag hebben gehouden vanwege de onzekerheden rondom de coronapandemie. Daarnaast is er afgelost en is er ingelopen op de stand van de rekeningcourant, wat in totaal een kasstroom uit financieringsactiviteiten met zich meebrengt van € 26,6 miljoen.

Financiële positie

Het balanstotaal is gestegen van € 199 miljoen naar  214 miljoen. Het hogere balanstotaal wordt veroorzaakt doordat de voorraden in 2021 gestegen zijn door hogere prijzen en door strategische keuzes. Ook is het onderhanden werk door een hoger activiteitenniveau toegenomen. De bankschuldpositie is verder afgenomen.

Van de per 31 december 2021 beschikbare kredietfaciliteit met een totale omvang van € 45,5 miljoen heeft Hydratec Industries N.V. per balansdatum niets opgenomen.

De debt/EBITDA bedroeg 0,9 per 31 december 2021. Door de positieve cashflow in 2021 is de rekening-courant positie verder verbeterd en hiermee de debt gedaald. De toegenomen EBITDA van € 32,5 miljoen draagt ook bij aan een verbetering van de debt/EBITDA ratio.

De solvabiliteit per ultimo 2021 bedroeg 35,5% versus 31,8% in 2020 en is daarmee aanzienlijk verbeterd.

Financieel resultaat Industrial Systems

x € 1.000

2021

2020

Omzet

132.346

103.416

Bruto-marge

60.086

49.167

Afschrijvingen

3.926

6.463

Investeringen

2.014

1.528

Bedrijfsresultaat

17.477

2.736

Bedrijfsresultaat (%)

13,2%

2,6%

EBITDA

21.403

9.199

Gemiddeld aantal FTE's

366

436

In 2021 kwam de omzet binnen Industrial Systems 28% hoger uit dan in 2020. Met name LAN Handling Technologies zag de omzet fors toenemen. Bij Rollepaal Pipe Extrusion Technology steeg de omzet in belangrijke mate, bij Pas Reform Hatchery Solutions bleef deze nagenoeg gelijk. De omzet is met minder fte gerealiseerd in vergelijking met 2020. Per fte bedroeg de omzet gemiddeld fte € 362 duizend, een stijging van 52% ten opzichte van 2020 (€ 237 duizend). Dit is het gevolg van efficiënter werken en meer uitbesteding bij partners. Voor alle activiteiten  gold dat reisrestricties als gevolg van de coronapandemie de verkoop remden, vooral buiten Europa. Zonder uitdagingen in de supply chain zou de omzet nog hoger zijn geweest. Door de hogere omzet steeg ook de absolute marge. De relatieve marge kwam (tijdelijk) onder druk door de hogere materiaal- en transportprijzen. Deze konden op de lopende projecten niet of slechts met vertraging worden doorberekend naar de klanten. In nieuwe projecten worden deze vanzelfsprekend wel doorberekend.
Door eenmalige afschrijvingen in 2020 en minder investeringen het afgelopen jaar, lag het afschrijvingsniveau voor Industrial Systems in 2021 lager. De absolute kosten zijn in 2021 lager, wat samen met de hoge omzet heeft geleid tot een EBIT van € 17,5 miljoen, die daarmee fors hoger is dan in 2020. De procentuele EBIT marge van 13,2% is ook fors hoger dan voorgaand jaar. De EBITDA is meer dan verdubbeld.
Binnen Industrial Systems hebben we ten opzichte van 2020 meer geïnvesteerd, met name in IT.

Financieel resultaat Plastic Components

x € 1.000

2021

2020

Omzet

127.435

115.639

Bruto-marge

73.938

66.027

Afschrijvingen

8.192

7.819

Investeringen

4.605

4.831

Bedrijfsresultaat

7.031

2.747

Bedrijfsresultaat (%)

5,5%

2,4%

EBITDA

15.223

10.566

Gemiddeld aantal FTE's

782

816

Met € 127 miljoen is de omzet voor Plastic Components in 2021 10% hoger uitgekomen dan in 2020, ondanks chip-problemen. Door het besluit in 2021 met de activiteiten van Polmer te stoppen nam daar de omzet met € 3 miljoen af. Hiervoor gecorrigeerd zou de omzet met 12,6% gestegen zijn. Vooral de Mobility markt heeft een flink herstel laten zien. De omzet per fte nam met 15% toe, van € 142 duizend naar € 163 duizend per fte.

Ondanks hogere grondstofprijzen is door een betere mix van producten de marge gestegen van 57,1% naar 58%.

Het bedrijfsresultaat komt door de hogere omzet, betere marge en procentueel lagere algemene kosten uit op € 7,0 miljoen, oftewel 5,5% van de omzet en € 4,3 miljoen hoger dan in 2020. Bij Polmer ontstond een negatief bedrijfsresultaat van EUR 1,6 miljoen inclusief eenmalige kosten in verband met de beëindiging van de activiteiten. Exclusief de Polmeractiviteiten zou het bedrijfsresultaat 7,2% van de omzet zijn geweest. In verband met de onzekerheid rondom de coronapandemie is door de Plastic Components-bedrijven nog terughoudend geïnvesteerd. Wel is bij Helvoet Nederland een nieuw ERP-systeem in gebruik genomen. Het aantal fte is afgenomen in 2021

Dividendvoorstel

De winst per aandeel bedraagt in 2021 € 11,70 (2020: € 1,01). Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar 2021 vast te stellen op € 6,75 per aandeel. Deze dividenduitkering past in het beleid om ten minste 40% van het resultaat na belastingen exclusief eenmalige baten uit te keren. In augustus 2021 is een interim-dividend van € 2,10 over 2021 uitgekeerd. Het restant ad € 4,65 zal ook worden uitgekeerd in contanten. Het nettoresultaat na dividend over 2021 komt ten gunste van de overige reserves.

Vooruitzichten en verwachtingen

Hydratec is 2022 goed begonnen. De marktpositie van de bedrijven is onveranderd sterk, ieder in hun eigen niche. Hierdoor verwachten wij dat een eventueel voortdurende inflatie, wellicht vertraagd, kan worden doorberekend. Onzekerheid bestaat er door de situatie in Oekraïne. Wij verwachten in 2022 geen wijzigingen in ons personeels-, investerings- en financieringsbeleid. Er is sprake van een goed gevuld orderboek. Door macro-economische ontwikkelingen zoals volatiele valutakoersen, handelsbeperkingen, onzekerheden in de supply chain, oplopende inflatie en uitzonderlijke omstandigheden als gevolg van Covid-19 achten wij het niet mogelijk concretere uitspraken te doen over 2022. 

Milieu

Het beleid van Hydratec Industries richt zich op de vermindering van onze totale milieubelasting door het verminderen, vaker (her)gebruiken en recyclen van grondstoffen en producten langs de assen van Reduce - Re-use - Recycle. We zoeken actief naar mogelijkheden om onze CO2-footprint te verminderen. Dit aspect blijft in belang toenemen, ook omdat onze afnemers stringentere eisen stellen op dit gebied. Wij zijn voornemens om ons CO2-verbruik op termijn inzichtelijk te maken en hierover te rapporteren.

Hydratec streeft ernaar nadelige milieueffecten van de bedrijfsvoering door preventieve maatregelen tot een minimum te beperken en waar mogelijk te voorkomen. We kijken hierbij naar elk stadium van onze productieprocessen en de levenscyclus van onze producten. Enkele van onze activiteiten monitoren hergebruik van grondstoffen in het productieproces. Daarnaast bieden we oplossingen aan die tot een efficiënter productieproces leiden of minder milieubelastend zijn. Het risico dat wij onderkennen met betrekking tot milieu, milieuwetgeving en mitigerende maatregelen is weergegeven in onze risicomatrix. In de productieketen van onze klanten dienen wij te voldoen aan milieucertificeringen.

Hydratec heeft het beleid voor energie- en afvalreductie, verduurzaming en verspilling beschreven in onze gedragscode. Ons beleid is er op gericht om onze voetafdruk zoveel mogelijk te beperken. Voor onze partnerrelaties hebben wij een klantenbeleid en agentenbeleid. Onze bedrijven geven individueel invulling aan de aspecten waarvoor op de groep geen formeel beleid is bepaald. De groep heeft geen KPI’s bepaald waarmee deze onderwerpen worden gemeten.

Reduce

Het voorkomen van verspilling kan op verschillende manieren. Een ervan is het verminderen van energie die nodig is om producten te fabriceren. Zo is in 2021 het gas- en het elektriciteitsverbruik binnen Hydratec per euro omzet gedaald. In 2020 hebben we bij onze productielocaties in Nederland CO2-besparingsmogelijkheden geïnventariseerd en grotendeels in 2021 geïmplementeerd. Voorbeelden hiervan zijn het gebruik van led-verlichting, verbeterde regelingen en tijdsklokken op de verwarming en verlichting, gebruik van zonneboilers en betere isolatie. Verder reduceren we materiaal- en grondstoffengebruik, ook bij onze klanten. Zo hebben we bij Lan Handling Technologies in 2021 een systeem ontwikkeld waarmee onze klanten verpakkingsmaterialen ‘inline’ kunnen drogen, direct wanneer ze uit de sterilisatieketel komen. Deze oplossing reduceert het energieverbruik met 60% en heeft een 50% kleinere footprint doordat de machine minder ruimte in beslag neemt.

Vaak is gewichtsreductie een belangrijke ontwerpeis, waardoor materiaal- en vaak ook energieverbruik van de toepassing sterk afnemen. Zo levert Rollepaal Pipe Extrusion Technology voor het vervaardigen van waterbuizen PVC-O-systemen waarvoor tot 60% minder PVC nodig is in vergelijking met traditionele productiesystemen. Pas Reform Hatchery Solutions vermindert voerverspilling door eendagskuikens direct vanaf de geboorte te laten beschikken over voedsel, waardoor de dieren beter groeien op minder voer. 
Helvoet en Timmerije besteden veel aandacht aan het reduceren van afvalstromen tijdens het spuitgieten. Zo is door betere kwaliteitsprocedures en informatiegebruik de hoeveelheid afval in 2021 met 10% verlaagd ten opzichte van 2020.

Re-use

We focussen naast reductie ook op langer gebruik van onze producten. Dat doen we allereerst door de kwaliteit van producten te verhogen, zodat ze langer meegaan dan alternatieve systemen en componenten. Daarnaast produceren de bedrijven van Hydratec Industries geen wegwerpproducten. Uitzondering hierop zijn toepassingen voor de Health-markt, waarvoor strenge regels gelden ten aanzien van productie en gebruik. Waar mogelijk leveren we upgrades op bestaande apparatuur, zodat ze langer kunnen worden gebruikt . Zo worden nieuwe besturingen op oudere machine-versies geleverd.

Recycle

Recyclen gebeurt onder andere door afval in-house direct in het productieproces terug te leiden, waardoor minder (virgin) materialen ingekocht hoeven te worden. Waar mogelijk kopen we gerecycled materiaal in als grondstof voor onze producten. Om de kennis op het gebied van de recyclebaarheid van producten te vergroten, willen we samen met andere innovatieve mkb-bedrijven, industrie en kennisinstellingen deel nemen aan het Nationaal Programma Plastic Recycling. In samenwerking met Swapfiets, de Nederlandse leverancier van fietsmobiliteit, werkte Timmerije in 2021 aan een volledig circulaire fiets, waarvan alle onderdelen vervaardigd zijn van recyclebaar kunststof. Rollepaal levert multilayer-oplossingen waarbij enkel de buitenste laag van de waterbuis van virgin materiaal is vervaardigd en de binnenkant van gerecycled materiaal.

EU Taxonomy

Op 1 januari 2022 treedt het eerste deel van EU-taxonomie voor ecologisch duurzame activiteiten in werking. Vanuit de regelgeving is het in de verslaggeving van 2021 verplicht om de activiteiten van Hydratec te classificeren. In 2021 is de eligibility bepaald ten aanzien van de EU-Taxonomy wetgeving. Voor revenues is bepaald welke NACE code bij de werkmaatschappijen horen en in hoeverre deze NACE codes zijn opgenomen in Annex I en Annex II van de wetgeving. Op basis van de huidige wetgeving geldt dat geen van de NACE codes van de werkmaatschappijen eligible zijn.  

Daarnaast is bepaald wat de eligibility is van de capex en de opex. Voor de capex is de eligibility bepaald door de investeringen in economische activiteiten uit Annex I en II (teller) te delen door de totale investeringen in 2021 uit toelichting 1.29, 1.30 en 1.31 (noemer). Voor 2021 zijn alleen de investeringen in zonnepanelen voor LAN Handling eligible (8%). Voor de opex is de eligibility bepaald door de kosten van economische activiteiten uit Annex I en II (teller) te delen door de totale operationele bedrijfskosten uit toelichting 1.27 inclusief vrachtkosten opgenomen in het verbruik materiaal en hulpstoffen (noemer). De transportkosten (freight) zijn eligible voor alle werkmaatschappijen. De omvang van de eligibility is in onderstaande tabel opgenomen:

     
 

NACE Code

Revenue

Capex

Opex

Industrial Systems

    

Lan

28.22

0%

8%

21%

Pas Reform

28.99

0%

0%

25%

Rollepaal

28.86

0%

0%

2%

Plastic Components

      

Helvoet

22.29/22.19

0%

0%

7%

Timmerije

22.29

0%

0%

17%

Sociaal en relatie

Gedragscode

Elke werkmaatschappij heeft gedragsregels (Code of Conduct) opgesteld waar werknemers en management zich aan hebben gecommitteerd. Deze code heeft onder andere betrekking op gezondheid, veiligheid, milieu, mensenrechten, omkoping en het voldoen aan wet- en regelgeving. Richtinggevend voor alle gedragsregels zijn de kernwaarden van Hydratec Industries.

Het beleid van Hydratec op het gebied van mensenrechten is erop gericht om het risico van directe of indirecte negatieve impact op de gemeenschap zoveel mogelijk te mitigeren. Wij respecteren mensenrechten, zoals neergelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en streven ernaar dat deze niet worden geschonden. Schending van mensenrechten heeft niet alleen een impact op de persoonlijke levenssfeer van een individu, maar heeft ook gevolgen voor de reputatie van Hydratec voor klanten, leveranciers of (nieuwe) medewerkers. Hydratec heeft, gezien het risicoprofiel, geen generieke indicatoren op dit onderdeel. Er gelden gelijke maatstaven op het gebied van mensenrechten voor onze buitenlandse vestigingen en voor onze tussenpersonen. Bij Hydratec zijn geen meldingen van schending van mensenrechten gedaan of bekend geworden.

Voor Hydratec is voor klant- en medewerkerstevredenheid, betekenisvol werk en transparante bedrijfsvoering beleid vastgelegd in de Hydratec gedragscode. Deze gedragscode is beschikbaar op de website van Hydratec. Voor onze partnerrelaties hebben wij een klantenbeleid en een agentenbeleid. Gedragscodes worden getekend door onze medewerkers en agenten. Onze bedrijven geven individueel invulling aan de aspecten waarvoor op de groep geen formeel beleid is bepaald. De groep heeft geen KPI’s bepaald waarmee deze onderwerpen worden gemeten. Via onze klokkenluidersregeling hebben klanten, medewerkers en andere belanghebbenden de mogelijkheid om melding te maken van eventuele misstanden. Deze regeling is beschikbaar op onze website.

De mitigerende maatregelen vanuit het beleid ten aanzien van bestrijding van corruptie en omkoping zijn toegelicht onder het risico legal.

Onze bijdrage aan de samenleving

Voor onze eigen organisatie hebben we geïnventariseerd hoe Hydratec kan bijdragen aan de ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties. Hiervoor hebben we de SDG’s vergeleken met onze bedrijfsvoering, kernactiviteiten en ons gehele proces van waardecreatie. Daarbij is gekeken welke doelen het beste aansluiten bij enerzijds onze eigen initiatieven, doelstellingen en strategie en anderzijds de verwachting van onze stakeholders. Via deze methode zijn we gekomen tot vier ontwikkelingsdoelen waar Hydratec zich op richt.

SDG 2: Geen honger

De voedselproductie moet omhoog, zonder ecosystemen aan te tasten. Zo realiseren we door innovaties en standaardisaties meer output in het productieproces van voedsel. Bovendien maken we de efficiënte productie van uniforme, robuuste eendagskuikens mogelijk, waardoor minder grondstoffen nodig zijn voor de productie van voedsel.

SDG 3: Goede gezondheid en welzijn

Er moet meer aandacht komen voor onderzoek naar vaccins en medicijnen. Onze Plastic Components-segment werkt intensief samen met klanten voor het ontwikkelen van efficiënte toepassingen in diagnoses en vaccins.

SDG 6: Schoon water en sanitair

Schoon drinkwater en schone sanitaire voorzieningen hebben een positieve invloed op andere Global Goals, zoals voedselveiligheid, onderwijs en gezondheid. Binnen ons segment Industrial Systems ontwikkelen en leveren we systemen voor de productie van waterbuizen. Door een betere infrastructuur komt schoon drinkwater ook op afgelegen plekken ter beschikking en verbeteren de hygiënische omstandigheden.

SDG 8: Waardig werk en economische groei

Wij besteden veel aandacht aan ondernemerschap, creativiteit en innovatie binnen alle vestigingen, wereldwijd. Door het naleven van onze Code of Conduct keren wij ons tegen moderne slavernij, mensenhandel en gedwongen arbeid, inclusief kinderarbeid en kindsoldaten.

SDG 12: Verantwoorde consumptie en productie

Wij dragen bij aan schone en efficiënte productie van goederen door afvalproductie aanzienlijk te beperken, via preventie, vermindering en hergebruik. Zo voorkomt het langer houdbaar maken van voedsel door sterilisatie verspilling. Met innovaties en continuous improvement-programma’s maken we onze bedrijven en de klanten van onze bedrijven efficiënter door meer met minder te produceren.

Corporate Governance

Corporate governance

Aandeelhoudersvergadering

Hydratec Industries N.V. is een structuurvennootschap en heeft enkel gewone aandelen uitgegeven. Er zijn geen bijzondere zeggenschapsrechten verbonden aan aandelen. Ook kent Hydratec Industries geen bijzondere beschermingsmaatregelen tegen ongewenste overnames. Minimaal één keer per jaar wordt een Algemene Vergadering van Aandeelhouders gehouden, waarbij alle besluiten worden genomen op basis van het principe ‘één aandeel, één stem’.

Aandeelhouders hebben – alleen of met een gezamenlijk belang van ten minste 3% van het geplaatste aandelenkapitaal – het recht de directie of de raad van commissarissen te verzoeken bepaalde onderwerpen op de agenda te plaatsen. Belangrijke bestuursbesluiten die een verandering van de identiteit of het karakter van de onderneming met zich kunnen meebrengen, moeten worden goedgekeurd door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De statuten van de vennootschap staan vermeld op de website van Hydratec Industries en daar worden ook de belangrijkste taken en bevoegdheden van de Algemene Aandeelhoudersvergadering, alsmede van de raad van commissarissen en directie vermeld.

In de statuten (beschikbaar op de website) zijn ook de voorschriften betreffende benoeming en ontslag van bestuurders en commissarissen en wijzigingen van de statuten opgenomen. In het artikel Aandeelhoudersinformatie zijn aandeelhouders met een belang groter dan 3% opgenomen waarvoor een meldingsplicht bestaat overeenkomstig de Wet op het financieel toezicht.

Inkoop en uitgifte van aandelen van de vennootschap

Conform de statutaire bepalingen is de directie slechts bevoegd tot inkoop en uitgifte van aandelen indien de Algemene vergadering van Aandeelhouders haar aanwijst als het tot inkoop of uitgifte bevoegde orgaan. Deze aanwijzing heeft plaatsgevonden in de Algemene vergadering van Aandeelhouders van 26 mei 2021. De directie is aangewezen als bevoegd orgaan om gewone aandelen in het kapitaal van Hydratec Industries N.V. uit te gegeven en rechten te verlenen tot het nemen van aandelen in het kapitaal van Hydratec Industries N.V. De bevoegdheid van de directie is beperkt tot de uitgifte van gewone aandelen tot een maximum van 10% van het geplaatste aandelenkapitaal op het moment van de uitgifte. De duur van de gevraagde machtiging geldt voor een periode van 18 maanden, beginnend op 26 mei 2021. Een besluit van de Algemene vergadering van Aandeelhouders tot uitgifte van aandelen, tot aanwijzing van een ander, tot uitgifte bevoegd orgaan of de intrekking van een besluit tot aanwijzing, kan slechts worden genomen op gezamenlijk voorstel van de raad van commissarissen en de directie. De Algemene vergadering van Aandeelhouders heeft geen bevoegdheden verleend tot inkoop van eigen aandelen.

Verklaring inzake corporate governance

De raad van commissarissen en de directie onderschrijven de principes van corporate governance en Hydratec Industries volgt de bepalingen zoals vastgelegd in de Nederlandse Corporate Governance Code. Kernbegrippen als transparantie en het afleggen van verantwoording aan de aandeelhouders over ons beleid zijn belangrijke uitgangspunten. Van tegenstrijdige belangen was tijdens het boekjaar geen sprake. Verder zijn er de volgende afwijkingen van de code:

  • Gelet op de omvang van de vennootschap ontbreekt een interne auditfunctie (§ 1.3).

  • De heer E. ten Cate (voorzitter van de raad van commissarissen) voldoet niet aan de onafhankelijkheidscriteria zoals gedefinieerd in de code, omdat zijn bloedverwanten in de eerste graad een aandelenpakket houden van meer dan 10% (§2.1.) en de heer E. ten Cate in het verleden bestuurder is geweest van de vennootschap (§2.1.9).

  • Hydratec Industries is van mening dat ervaring en kennis van de onderneming van zijn commissarissen een belangrijke basis zijn voor hun functioneren en bepalend dienen te zijn voor de zittingsduur. Er geldt geen maximale zittingsduur voor commissarissen. Telkens na een zittingsduur kan een commissaris, na een zorgvuldige overweging, dan ook worden herbenoemd voor een nieuwe periode (§ 2.2.2.i).

  • Webcasting van presentaties aan beleggers en analisten wordt niet aangeboden omdat Hydratec Industries een Veilingfonds is (§ 4.2.3).

Samenstelling directie en raad van commissarissen

Ons doel is evenwichtigheid in alle leidinggevende functies en directieposities. Dit betekent dat in de directies en raad van commissarissen minstens 30% vrouwen zijn benoemd. Gedurende het jaar bestond de directie van Hydratec Industries uit 1 vrouw en 1 man. De raad van commissarissen bestaat uit 1 vrouw en 2 mannen. De personalia van de leden van de directie en de raad van commissarissen worden vermeld in het artikel Personalia.

Remuneratie

Remuneratiebeleid

De raad van commissarissen van Hydratec Industries N.V. past een remuneratiebeleid toe voor de directie van de onderneming dat gebaseerd is op de volgende uitgangspunten:

  • Remuneratie van de directie moet het mogelijk maken goede bestuurders aan te trekken en te behouden.

  • Het remuneratiebeleid moet in overeenstemming zijn met het corporate governance-beleid van de onderneming.

  • De remuneratie mag geen incentives bevatten die gericht zijn op eigenbelang en die strijdig zijn met de belangen van de onderneming.

  • De remuneratie moet in het teken staan van de strategische en financiële doelstellingen en prestatiegericht zijn, waarbij een goed evenwicht aanwezig dient te zijn tussen korte- en langetermijnresultaten en doelstellingen.

Het remuneratiebeleid voor de directie van Hydratec Industries is vastgesteld door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders gehouden op 26 juni 2020. De feitelijke remuneratie van de directie wordt vastgesteld door de raad van commissarissen. De bezoldiging van de directie is deels afhankelijk van het bedrijfsresultaat, middels een variabele beloning die als volgt is samengesteld:

  • besluit tot toekenning van de variabele beloning geschiedt in maart bij de bespreking van de jaarcijfers;

  • de variabele beloning is gemaximeerd tot 50% van de vaste beloning en wordt als volgt bepaald:

    • 50% van de variabele beloning is afhankelijk van persoonlijke doelstellingen. De doelstellingen zijn gericht op de lange termijnontwikkeling van de onderneming en het directielid, verhogen van kwaliteit van opdrachten en toegevoegde waarde en het creëren van bewustwording binnen de segmenten. Er zijn geen vooraf gedefinieerde KPI's vastgesteld en vaststelling staat ter discretie van de raad van commissarissen om deze toe te kennen;

    • 50% van de variabele beloning is afhankelijk van het geconsolideerde bedrijfsresultaat (EBIT). De volgende ranges zijn hierbij van toepassing:

      • Bij een EBIT <5% vindt er geen bonusuitkering plaats;

      • Bij een EBIT groter dan 7% wordt de maximale variabele bonus uitbetaald;

      • Bij een EBIT tussen 5% en 7% wordt deze naar rato van bovenstaande bepaald.

Na toekenning heeft de directie de keuze om de helft van de variabele beloning om te zetten in aandelen Hydratec Industries als onderdeel van het aandelenparticipatieprogramma. Indien de directie hiertoe besluit, wordt de variabele beloning met 25% verhoogd als incentive om de directie voor langere termijn aan de onderneming te binden. De aandelen worden bij omzetting uitgegeven tegen de gemiddelde koers van januari en februari en mogen voor een periode van drie jaar niet verkocht worden.

Eventuele ontslagvergoedingen voldoen aan de eisen van de Nederlandse Corporate Governance Code en bedragen daarom niet meer dan eenmaal het jaarsalaris. Er is een pensioenregeling voor de directie, waarbij boven een drempelbedrag een eigen bijdrage wordt verlangd. De raad van commissarissen toetst de daadwerkelijke beloning van de directie op regelmatige basis aan het beloningsbeleid en past deze indien nodig aan. Het remuneratiebeleid 2021 zal ter vaststelling worden voorgelegd aan de aandeelhoudersvergadering in 2022.

Remuneratieverslag 2021

De doelstelling van het totale remuneratiepakket is dat de totale beloning in verhouding staat tot het niveau en complexiteit van gevraagde verantwoordelijkheden. Daarnaast dient deze voldoende concurrerend te zijn. Het remuneratiepakket dient het resultaat te zijn van de taken en verantwoordelijkheden die de statutaire directie als geheel en individueel heeft ten aanzien van de onderneming. Het interne loongebouw wordt daarbij als referentie gebruikt en de uitkomst daarvan wordt vergeleken met de externe markt. De raad van commissarissen heeft hiervoor de beloning vergeleken met die van Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen met een vergelijkbare omvang en complexiteit. Gezien de verschillen tussen ondernemingen is de remuneratie autonoom door de raad van commissarissen bepaald.

In 2021 is de jaarlijkse vaste beloning van de directie vastgesteld, gebaseerd op bovengenoemde uitgangspunten. De vaste beloningen worden periodiek geïndexeerd voor inflatie. Er zijn geen leningen verstrekt of ontslagvergoedingen uitgekeerd in 2021. Ook is er gedurende het jaar geen eerder toegekende variabele beloning teruggevorderd.

Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van 26 mei 2021 is met meerderheid van stemmen ingestemd met het remuneratieverslag 2020.

Dit remuneratieverslag 2021 zal ter adviserende stemming aan de algemene vergadering van aandeelhouders van 2022 worden voorgelegd. Hiermee wordt verantwoording afgelegd over de uitvoering van het remuneratiebeleid in het verslagjaar 2021. De raad van commissarissen zal rekening houden met deze uitgebrachte adviserende stem en zal hierover in het remuneratieverslag van 2022 een mededeling doen.

De bezoldiging van de directie, alsmede de aan haar toegekende variabele beloning over boekjaar 2021 en 2020, is op de volgende pagina weergegeven. De raad van commissarissen heeft te kennen gegeven dat de directie in 2021 positieve resultaten heeft behaald en de onderneming succesvol door het verdere verloop van de Covid-19 crisis heeft geleid. De directie heeft aangegeven dat zij wil deelnemen aan het aandelenparticipatieplan.

Bij het bepalen van het variabele inkomen over 2021 heeft de raad van commissarissen het volgende in overweging genomen:

  • Ondanks de voortdurende COVID-19-pandemie heeft Hydratec een goed resultaat behaald en een goede groei laten zien;

  • De supply chain van de bedrijven is verder verbeterd wat heeft geresulteerd in een hogere toegevoegde waarde;

  • Economische en strategische uitdagingen zijn op juiste wijze gemitigeerd om marges in 2021 en de komende jaren te verstevigen en bewustwording binnen de segmenten te vergroten.

De beloning van de directie is in 2021 fors toegenomen doordat in 2020 geen variabele beloning is toegekend in verband met NOW. 

De verhouding tussen de gemiddelde beloning voor de directie op voltijdsbasis ten opzichte van de in Nederland werkzame werknemers van Hydratec Industries is 8,4 (2020: 4,8).

Beloning bestuursleden

 

Vaste basis beloning

Pensioen

Prestatie

Overige

Totaal beloning

Variabel als % vaste beloning

  

bijdrage

beloning

beloning*

  

x € 1.000

2021

2020

2021

2020

2021

2020

2021

2020

2021

2020

2021

2020

B. Aangenendt

304

272

26

26

191

-

3

2

524

300

36,45%

0,00%

E. Slijkhuis

207

164

22

22

129

-

4

4

362

190

35,64%

0,00%

Totaal

511

436

48

48

320

-

7

6

886

490

  

De statutaire directie ontvangt arbeidsvoorwaarden die passend zijn bij functie en verantwoordelijkheden. In het algemeen liggen de overige arbeidsvoorwaarden van de statutaire directie in dezelfde bandbreedte als die voor de overige medewerkers, zoals bijvoorbeeld de bedrijfsautoregeling. Bij het bepalen van de beloning is het gehele beloningsbeleid besproken en in overweging genomen.

De heer Aangenendt bezat op balansdatum 71.225 aandelen en mevrouw Slijkhuis bezat op balansdatum 138 aandelen. Dit aantal is inclusief de aandelen die voor een periode van drie jaar niet verkocht mogen worden.

Hieronder de beloning van directie in de laatste vijf jaar in verhouding tot de omzet, het bedrijfsresultaat, het aantal fte en de gemiddelde beloning van alle werknemers binnen de groep:

x € 1.000

2021

2020

2019

2018

2017

Beloning directie

     

B. Aangenendt

524

300

341

392

355

E. Slijkhuis

362

190

212

54

M. van den Burg

89

219

Bedrijfsgegevens

     

Omzet

257.297

217.550

219.607

208.388

169.323

Bedrijfsresultaat

22.027

3.342

10.240

8.930

8.311

Fte per jaareinde

1.419

1.575

1.770

1.531

1.036

Gemiddelde beloning werknemers

     

Werknemers

52

51

46

48

56

Verhouding gemiddelde beloning directie en medewerkers

8,4

4,8

6,0

3,7

5,1

Bezoldiging raad van commissarissen

De remuneratie van de raad van commissarissen wordt vastgesteld door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De bezoldiging is onafhankelijk van het door de onderneming behaalde resultaat. Er is geen beloning in aandelen of opties op aandelen voor de commissarissen. Op de Algemene Vergadering op 26 mei 2021 is deze remuneratie vastgesteld op € 30 duizend per jaar per lid van de raad. De wijziging van de bezoldiging is ingegaan per juli 2021.

De bezoldiging van de raad van commissarissen in de laatste 5 jaar is:

x € 1.000

2021

 

2020

 

2019

 

2018

 

2017

E. ten Cate

25

 

19

 

19

 

19

 

19

M.E.P Sanders

25

 

19

 

19

 

19

 

19

P. Veenema

15

 

-

 

-

 

-

 

-

J.E. Vaandrager

10

 

19

 

19

 

19

 

19

H.A.A. Kienhuis

-

 

-

 

-

 

-

 

10

Totaal

74

 

57

 

57

 

57

 

67

De heer Ten Cate bezat op balansdatum 7.130 aandelen. De overige leden houden geen aandelen per balansdatum.

Risicobeheer

Risicomanagement is een essentieel onderdeel van de ondernemingsstrategie van Hydratec Industries. Het doel is het identificeren en mitigeren van risico’s die een grote negatieve impact kunnen hebben op het realiseren van de strategische en financiële doelstellingen en daarmee de waarde van de onderneming. Hydratec Industries heeft een ondernemende cultuur waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en eigenaarschap van medewerkers centraal staat. We zoeken steeds naar een balans tussen deze ondernemersgeest en het aangaan van risico's. Een adequaat risicobeheersingssysteem is daarbij van groot belang. De eindverantwoordelijkheid van het risicomanagement berust bij de directie. Wanneer risico’s zichtbaar worden, kunnen maatregelen worden getroffen deze risico’s te beheersen. Directie, management, audit commissie en raad van commissarissen waarborgen een cultuur waarin iedereen de vrijheid voelt om verantwoord om te gaan met risico’s.

Strategische en operationele beslissingen zijn gericht op het creëren van duurzame waarde. Dit voorkomt dat beslissingen worden genomen die positief zijn voor de korte termijn maar waarde vernietigen op de langere termijn. Het voordeel van deze oriëntatie is dat risicomanagement goed geïntegreerd en onlosmakelijk verbonden is met de bedrijfsvoering. Tijdens de jaarlijkse strategische evaluatie met de raad van commissarissen wordt beoordeeld of het risicobeoordelingssysteem voldoende functioneert of dat het systeem aanpassingen behoeft.

De belangrijkste risico’s zijn geïdentificeerd en geclusterd in vier categorieën: strategie, operatie, financieel en compliance.

  • Per risico(gebied) hebben wij een inschatting gemaakt van de mogelijke impact op de organisatie en de waarschijnlijkheid dat dit risico zich voordoet. Tot de impact behoren financiële en niet-financiële factoren. Het is de taak van de directie om de bedrijfskansen af te wegen tegen de verwachtingen en belangen van aandeelhouders, medewerkers, financiers, toezichthouders en andere stakeholders.

  • Vervolgens hebben wij per cluster aangegeven wat onze risicobereidheid is. Er wordt nadrukkelijk gezocht naar een balans tussen acceptabel risico enerzijds en het gevoerde ondernemerschap in het kader van een lange termijn waardecreatie anderzijds.

  • Ten slotte hebben we per risico aangegeven wat onze maatregelen betreffen om op het acceptabele risico uit te komen. Deze maatregelen zijn verder verbeterd om de risico's tot een acceptabel niveau te mitigeren.

Risico-inschatting

Om tot een schematisch overzicht te komen van onze risico’s, is in onderstaande grafiek per risico(gebied) een inschatting gemaakt van de impact en kans van deze risico’s. De risico's hebben zowel financiële als niet-financiële impact.

Risicobereidheid

Hydratec zoekt nadrukkelijk naar een balans tussen een acceptabel risico enerzijds en ondernemerschap en lange termijn waardecreatie anderzijds. Hydratec heeft een gemiddelde tot hoge risicobereidheid op het gebied van productontwikkeling en commerciële initiatieven. De risicobereidheid op het gebied van wet- en regelgeving is echter laag. Onze bereidheid per risicocategorie is:

Categorie

Risicobereidheid

Strategisch

Hoog

Financieel

Laag

Operationeel

Gemiddeld

Compliance

Laag

Risicomaatregelen

Om de door Hydratec te lopen risico’s aan te laten sluiten bij de risicobereidheid zijn per risico de onderstaande maatregelen genomen. De risico’s zijn gegroepeerd in de vier eerdere genoemde clusters.

Strategie

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregelen

1

Markt & geopolitiek

Economische en geopolitieke ontwikkelingen hebben invloed op de executie van de strategie en financiële positie en resultaten.

Spreiden van activiteiten over meerdere bedrijven, producten en landen.

 

Flexibele kostenstructuur.

   

Sterke financiële balans bewaren.

2

Technologie & innovatie

Ontoereikende technologieontwikkeling en innovatie.

Continu aandacht en middelen voor vernieuwing en executie van de R&D-roadmap.

   

Focus op voedsel, gezondheid en mobiliteit.

3

M&A-agenda

Niet-succesvol integreren en/of opereren van geacquireerde ondernemingen.

Procedures en richtlijnen voor de uitvoering van het due diligence proces.

   

Snelle integratie en harmonisatie in de rapportage- en beheersingssystemen en van de bedrijfsprocessen.

   

Kennisuitwisseling.

Financieel

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

4

Valuta

Volatiliteit van valuta’s waardoor winstmarges onder druk komen te staan.

Afdekken van valutarisico’s met termijncontracten.

5

Grondstoffen

Beperkte beschikbaarheid van grondstoffen en volatiliteit van grondstofprijzen.

Prijsontwikkelingen zoveel mogelijk verrekenen in verkoopprijs.

  

Strategische inkoop bij meerdere leveranciers

6

Verslaggeving

Risico dat financiële verslaggeving materiële fouten bevat.

Interne procedures en richtlijnen voor de interne en externe financiële verslaggeving.

 

Training en opleiding.

Operatie

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

7

Projectmanagement

Risico dat projecten niet conform specificatie, afspraken en geplande marges worden opgeleverd.

Investering in gekwalificeerd personeel.

  

Training en opleiding van personeel.

  

Richtlijnen en procedures ten aanzien van projectbeheersing en projectadministratie.

8

IT & Security

Risico op schending van beschikbaarheid, vertrouwelijkheid en integriteit van data (inclusief IP).

IT-control framework

  

Kennisuitwisseling tussen de verschillende IT-managers.

  

Strikte procedures bij uitval of storting van systemen.

  

Continue aandacht voor cybersecurity en Awareness bij medewerkers.

9

Personeel

Schaarste aan goed gekwalificeerd personeel, het niet kunnen behouden van gekwalificeerd personeel en hoog ziekteverzuim.

Talentmanagementprogramma en personeelsmanagement

  

Training en opleiding van personeel.

  

Goede reputatie inzetten om talent te werven.

  

Samenwerkingsprogramma’s met opleidingsinstituten.

10

Economische crisis/pandemie

De wereldwijde pandemie kan leiden tot nieuwe/meer restricties opgelegd door overheden en een lage investeringsbereidheid.

Flexibele kostenstructuur.

 

Interne efficiency -en kostenbesparingsprogramma’s.

  

Productontwikkeling zodat vervangingsinvesteringen voor klanten attractiever worden.

11

Milieuwetgeving

Het produceren en verwerken van kunststofproducten brengt milieurisico’s met zich mee.

Concrete actieplannen inzake preventieve maatregelen.

  

Interne richtlijnen inzake het voldoen aan milieuwetgeving.

12

Productaansprakelijkheid

Fouten in het productieproces of technologie die kunnen leiden tot kwaliteitsverlies en discontinuïteit.

Strikte kwaliteitsnormen en certificering.

  

Risico Inventarisaties en Evaluaties.

  

Brandverzekering.

Compliance

Risico

Naam

Omschrijving

Mitigerende maatregel

13

Legal

Schade (inclusief reputatie) door overtreding van wet- en regelgeving, onder andere op het gebied van export en sanctieregelgeving, oneerlijke concurrentie, fraude, richtlijnen agenten, corruptie en omkoping.

Interne richtlijnen ten aanzien van compliance.

  

UBO- en achtergrondcheck.

  

Getekende overeenkomst met agenten.

  

Getekende gedragscode geldend voor agenten.

  

Controle op begunstigde van vergoeding aan agenten.

   

Periodieke frauderisico workshops.

   

Gedragscode geldend voor al het personeel.

14

Fiscaliteit

Schade (inclusief reputatie) door overtreding van fiscale wet- en regelgeving.

Monitoring op compliance en ontwikkelingen van fiscale wet- en regelgeving.

   

Gebruik maken van externe fiscale adviseurs

   

Tax Control Framework.

In control statement

In lijn met de best practice bepaling 1.4.3. van de Code, verklaart de directie naar haar beste weten dat:

  • het bestuursverslag voldoende mate van inzicht geeft in de werking van de interne risico management- en controlesystemen, zie hoofstuk risicobeheer op pagina 56-60;

  • de hiervoor genoemde systemen een redelijke mate van zekerheid geven dat de financiële verslaggeving geen onjuistheden van materieel belang bevat, zie hoofstuk risicobeheer op pagina 56-60;

  • het gerechtvaardigd is dat de financiële verslaggeving is opgesteld op basis van continuïteit, zie paragraaf 1.1.3 op pagina 77; en

  • het bestuursverslag materiële risico’s en onzekerheden bevat die relevant zijn voor de continuïteitsveronderstelling voor een periode van 12 maanden na opstelling van het bestuursverslag, zie paragraaf 1.1.3 op pagina 77.

Ondanks de interne risicobeheersings- en controlesystemen kunnen materiële onjuistheden, fraude of onrechtmatige handelingen plaatsvinden. De systemen bieden dan ook geen absolute zekerheid dat doelstellingen worden behaald, maar zijn ontwikkeld zodat de financiële verslaggeving geen onjuistheden van materieel belang bevat.

Daarnaast verklaart de directie in lijn met artikel 5:25c van de Wet financieel toezicht en voor zover bij hen bekend dat:

  • de jaarrekening naar haar mening een getrouw beeld geeft van de activa, de passiva, de financiële positie en de winst of het verlies van de onderneming en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen ondernemingen; en

  • het bestuursverslag een getrouw beeld geeft over de toestand op balansdatum, de gang van zaken gedurende het boekjaar van de onderneming en van de met haar verbonden ondernemingen, waarvan de gegevens in de jaarrekening zijn opgenomen. In het bestuursverslag zijn de wezenlijke risico’s beschreven waarmee de onderneming wordt geconfronteerd.

Amersfoort, 17 maart 2022

Directie

B.F. Aangenendt, CEO
E.H. Slijkhuis, CFO

Verslag van de RvC

Verslag van de raad van commissarissen

Het afgelopen jaar

2021 is goed verlopen voor Hydratec Industries N.V. Wel leidde de Covid-19-crisis tot onzekerheden voor onze activiteiten. De geconsolideerde omzet steeg autonoom met 18%. Beide segmenten hebben hun resultaten flink verbeterd en realiseerden positieve bedrijfsresultaten. Bij zowel Industrial Systems als Plastic Components werden deze in de loop van het jaar beïnvloed door stijgende inkoop- en grondstofprijzen. Ondanks de uitdagingen in 2021 heeft Hydratec Industries N.V. een positief resultaat gerealiseerd, het beste in de geschiedenis van het bedrijf. Het geconsolideerde bedrijfsresultaat in 2021 was € 22,0 miljoen. Er resulteert een nettowinst van € 15,1 miljoen, ten opzichte van € 1,3 miljoen in 2020.

Jaarverslag

Hierbij bieden wij u aan het door de directie opgestelde jaarverslag 2021 van Hydratec Industries N.V., waarin de jaarrekening is opgenomen. Deze jaarrekening is gecontroleerd door Ernst & Young Accountants LLP en op 3 maart 2022 besproken met de directie in aanwezigheid van de accountant. De goedkeurende verklaring is hier opgenomen. Mede op grond daarvan zijn wij van mening dat het jaarverslag voldoet aan de eisen van transparantie en een adequate basis vormt voor de verantwoording door de raad van commissarissen voor het gehouden toezicht. Wij stellen u voor de jaarrekening vast te stellen, het dividendvoorstel te aanvaarden en decharge te verlenen aan de directie voor het gevoerde beleid en aan de raad van commissarissen voor het daarop gehouden toezicht.

Samenstelling raad van commissarissen

De personalia van de leden van de raad van commissarissen worden hier vermeld. De profielschets voor de raad van commissarissen is gepubliceerd op de website van de vennootschap. Mevrouw Sanders is in de algemene vergadering van aandeelhouders van 26 mei 2021 herbenoemd voor een periode van vier jaar. De heer Veenema is in deze vergadering benoemd voor een periode van vier jaar. Wij zijn verheugd met de toetreding van een ervaren commissaris met ruime ervaring in de maak- en productie-industrie.

Achtergrond en ervaring van de leden van de raad van commissarissen zijn divers. Eén commissaris heeft gedurende zijn loopbaan diverse functies in het bedrijfsleven vervuld en sloot zijn actieve carrière af als lid van de raad van bestuur en CEO van een beursgenoteerd concern in de maak- en productie-industrie. De tweede commissaris heeft een ruime ervaring als ondernemer en als commissaris bij diverse bedrijven. De derde commissaris is een ervaren ondernemer die bovendien jarenlang nauw betrokken is geweest bij de ontwikkeling van Hydratec Industries tot zijn huidige omvang.

De raad is van mening dat deze variëteit van ervaringen en achtergronden een goede diversiteit oplevert. De huidige samenstelling is een goede balans tussen de vereiste vaardigheden, relevante kennis en ervaring waardoor de raad kritisch kan opereren. De samenstelling van de raad voldoet aan de wettelijke eisen op het gebied van genderdiversiteit. De heer E. ten Cate voldoet niet aan de onafhankelijkheidsvereisten zoals is beschreven in de corporate governance code. De raad als geheel voldoet wel aan de vereisten voor onafhankelijkheid. Dit stelt ons in staat om de aan ons opgelegde wettelijke taak tot het houden van toezicht op en het met raad terzijde staan van de directie, goed uit te kunnen oefenen.

Toezicht

Maandelijks wordt de raad geïnformeerd over de operationele gang van zaken binnen de onderneming aan de hand van een financiële rapportage met toelichting van de directie. Daarnaast ontvangen wij ieder kwartaal een uitgebreide rapportage over de ontwikkelingen van de voorafgaande drie maanden en over de progressie en voortgang die is geboekt ten opzichte van de jaarbegroting en doelen. Conclusies en actiepunten worden geformuleerd en geadresseerd in de volgende vergadering. Elk jaar bespreken wij tijdens een strategiedag de strategie met de directies van de bedrijven voor de komende jaren. De raad van commissarissen heeft in 2021 zesmaal volgens een vast rooster vergaderd met de directie, waarbij steeds alle commissarissen aanwezig waren.

Gedurende het jaar zijn het risicoprofiel, risicobeheersingssysteem, strategie, activiteiten en de maatregelen die zijn genomen om deze risico’s te mitigeren, opnieuw tegen het licht gehouden. Tenslotte zijn de effectiviteit van de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen geëvalueerd.

Naar het oordeel van de raad van commissarissen is het risicoprofiel van Hydratec verlaagd. Het liquiditeitsrisico is verminderd in 2021, na een uitdagend 2020. Dit is zichtbaar doordat bankconvenanten zijn gewijzigd naar de situatie van voor 2020.

Voorafgaand aan de algemene vergadering van aandeelhouders op 26 mei 2021 heeft de raad, buiten aanwezigheid van de directie, het eigen functioneren, het functioneren van (de leden van) de directie en de beloning van de directie besproken. Bij de evaluatie van het eigen functioneren kwamen diverse onderwerpen aan de orde, onder meer de tijd en aandacht van alle commissarissen, de wijze van uitvoering van de toezichthoudende functie, de rolverdeling en de samenstelling van de raad van commissarissen in termen van onafhankelijkheid, deskundigheid, expertise, competenties en ervaringen. De evaluatie van de directie heeft plaatsgevonden in een gesprek tussen de raad van commissarissen en de directie. Naar aanleiding van de evaluatie is de invulling van het toezicht van de auditcommissie in 2021 gewijzigd en vergadert zij zelfstandig. Indien gewenst vergadert de raad voor aanvang van de vergadering waarbij de directie niet aanwezig is.

Auditcommissie

De auditcommissie bestaat uit mevrouw Sanders en de heer Veenema. Zij houdt toezicht op jaarcijfers, wettelijke controle van de jaarcijfers, de administratieve organisatie en verslaggevingsproces, uitkomsten van interne controle- en risicobeheersingssystemen, onafhankelijkheid en selectieproces van de accountant, en spreekt periodiek met leidinggevenden en andere medewerkers van bedrijven om een goed beeld te krijgen van de ontwikkelingen in de markt en van de bedrijven en segmenten. Hydratec kent, mede gelet op haar omvang en werkwijze, geen interne auditdienst of functie. De commissie heeft in 2021 vijfmaal volgens een vast rooster vergaderd, waarbij steeds alle leden aanwezig waren.

Hydratec kent een ondernemende cultuur waarin eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en eigenaarschap van medewerkers centraal staan. Het is binnen de organisatie een breed gedragen overtuiging dat dit zorgt voor een optimaal risicobeheer.

Wel worden er kansen gezien om de aanwezige kennis en ervaring binnen de organisatie breder in te zetten op de effectiviteit en werkzaamheid van ingeregelde beheersingsprocessen. Periodiek worden audits uitgevoerd bij de segmenten door de groep. Hierin worden risico’s zoals zijn geïdentificeerd in het risicobeheer geadresseerd. Uitkomsten worden gerapporteerd aan de raad van commissarissen en auditcommissie. De raad van commissarissen, auditcommissie en directie beoordelen jaarlijks of adequate alternatieve maatregelen zijn getroffen.

In de vergadering van 26 mei 2021 is EY aangesteld voor de controle van jaarrekening van 2021, 2022 en 2023. Met de externe accountant heeft de raad van commissarissen in 2021 tweemaal overleg gevoerd, waarvan eenmaal (deels) zonder directie. De werkzaamheden van de externe accountant zijn beoordeeld en het auditplan werd geaccordeerd.

Samenstelling directie

In de directie van Hydratec Industries N.V. heeft gedurende 2021 geen wijziging plaatsgevonden. De heer ir. B.F. Aangenendt is CEO, mevrouw drs. E.H. Slijkhuis RA is CFO.

De raad van commissarissen complimenteert de directie, de managementteams en alle medewerkers voor de mooie gerealiseerde resultaten en is hen erkentelijk voor hun inzet, motivatie en ambities in 2021.

Amersfoort, 17 maart 2022

Raad van commissarissen
E. ten Cate (voorzitter)
M.E.P. Sanders (vicevoorzitter)
P. Veenema

Meerjarenoverzicht

Bedragen in duizenden euro’s, tenzij anders vermeld

 

2021

 

2020

 

2019

 

2018

 

2017

Winst- en verliesrekening

          

Netto-omzet

 

257.297

 

217.550

 

219.607

 

208.388

 

169.323

Bedrijfsresultaat

 

22.027

 

3.342

 

10.240

 

8.930

 

8.311

Nettoresultaat

 

15.133

 

771

 

6.635

 

8.507

 

7.129

Nettoresultaat voor aandeelhouders

 

15.118

 

1.301

 

6.635

 

8.507

 

7.129

Kasstroom

          

Kasstroom uit operationele activiteiten

 

33.664

 

22.946

 

7.170

 

9.510

 

13.962

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

 

-6.661

 

-4.576

 

-31.695

 

-15.010

 

-8.000

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

 

-26.568

 

-16.031

 

-4.979

 

2.063

 

-334

Nettokasstroom

 

435

 

2.339

 

-29.504

 

-3.437

 

5.628

Balans

          

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

 

76.082

 

63.079

 

62.700

 

59.189

 

53.399

Eigen vermogen

 

76.261

 

63.240

 

63.200

 

59.189

 

53.399

Bedragen in duizenden euro’s, tenzij anders vermeld

2021

 

2020

 

2019

 

2018

 

2017

Kengetallen

         

Bedrijfsresultaat in % van de omzet

8,6%

 

1,5%

 

4,7%

 

4,3%

 

4,9%

Rentabiliteit geïnvesteerd vermogen 1

15,1%

 

0,7%

 

6,9%

 

9,6%

 

11,8%

Rentabiliteit eigen vermogen  2

21,7%

 

2,1%

 

10,9%

 

15,1%

 

14,0%

Solvabiliteit 3

35,7%

 

31,8%

 

29,5%

 

35,3%

 

38,6%

Gegevens per gewoon aandeel (in euro’s)

         

Bedrijfsresultaat 4

17,05

 

2,59

 

7,96

 

6,96

 

6,52

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

58,89

 

48,92

 

48,73

 

46,13

 

41,92

Winst per aandeel voortgezette activiteiten

11,71

 

2,74

 

5,16

 

6,63

 

5,60

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten exclusief derden

11,70

 

1,01

 

5,16

 

6,63

 

5,60

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten derden

  

-0,41

      

Winst per aandeel inclusief beëindigde activiteiten

11,71

 

0,60

 

5,16

 

6,63

 

5,60

Dividend (voorstel) per aandeel

6,75

     

2,70

 

2,25

Koers ultimo

74,5

 

54,0

 

68,5

 

63,0

 

55,0

Laagste koers

54,0

 

41,2

 

64,5

 

54,0

 

44,1

Hoogste koers

79,0

 

70,0

 

78,0

 

74,0

 

64,0

Overige gegevens

         

Gemiddeld aantal medewerkers

1.151

 

1.255

 

1.147

 

956

 

787

Netto-omzet per medewerker

223,5

 

173,3

 

191,5

 

218,1

 

215,1

Loonkosten per medewerker (exclusief inhuur en NOW regeling)

52,5

 

51,6

 

48,3

 

52,5

 

56,2

  • 1 Nettoresultaat + rentelasten in % van het geïnvesteerd vermogen (totaal activa minus liquide middelen minus kortlopende, niet-rentedragende schulden).
  • 2 Nettoresultaat in % van het gemiddeld eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders van Hydratec.
  • 3 Eigen vermogen als % van het balanstotaal.
  • 4 Voortgezette activiteiten.

Jaarrekening

Geconsolideerde winst- & verliesrekening

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

Netto-omzet

1.23

 

257.297

 

217.550

Verbruik materiaal en hulpstoffen ¹

 

-123.273

 

-102.356

 

Lonen, salarissen en inleenkrachten

1.25.1

-56.635

 

-56.274

 

Sociale lasten en pensioenen

1.25.2

-13.108

 

-12.436

 

Afschrijving op vaste activa

1.29 / 1.30 / 1.31

-11.606

 

-12.052

 

Bijzondere waardeverminderingen

1.29 / 1.30 / 1.31

-569

 

-2.286

 

Overige bedrijfskosten

1.27

-30.079

 

-28.804

 

Totaal bedrijfslasten

  

-235.270

 

-214.208

Bedrijfsresultaat

  

22.027

 

3.342

Financiële baten

1.24.1

 

76

 

1.701

Financiële lasten

  

-1.479

 

-1.774

Resultaat voor belastingen

  

20.624

 

3.269

Belastingen

1.28

 

-5.491

 

265

Nettoresultaat voortgezette activiteiten

  

15.133

 

3.534

Nettoresultaat beëindigde activiteiten

  

0

 

-2.763

Nettoresultaat

  

15.133

 

771

      

Nettoresultaat toe te rekenen aan:

     

Aandeelhouders

  

15.118

 

1.301

Derden

  

15

 

-530

Gewogen gemiddeld aantal aandelen toerekenbaar aan aandeelhouders

  

1.291.875

 

1.289.557

Winst per aandeel toe te rekenen aan aandeelhouders:

     

Winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

11,70

 

1,01

Verwaterde winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

11,72

 

1,01

Winst per aandeel voortgezette activiteiten:

     

Winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

11,70

 

2,74

Verwaterde winst per gewoon aandeel (in euro’s)

  

11,72

 

2,74

  • 1 In de vergelijkende cijfers zijn de wijzigingen in voorraden gereed product gerubriceerd onder verbruik materiaal en hulpstoffen.

Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat

GECONSOLIDEERD OVERZICHT VAN HET TOTAALRESULTAAT

    

x € 1.000

 

2021

 

2020

Nettoresultaat

 

15.133

 

771

Elementen die mogelijk in de toekomst in de winst- en verliesrekening worden verantwoord

    

Kasstroom hedges – aanpassing in reële waarde (incl. belastingen)

133

 

62

 

Buitenlandse activiteiten – valuta omrekeningsverschillen

220

 

-1.168

 
  

353

 

-1.106

Elementen die niet in de toekomst in de winst- en verliesrekening worden verantwoord

    

Pensioen

-1

 

-5

 
  

-1

 

-5

Totaal van niet-gerealiseerde resultaten

 

352

 

-1.111

     

Totaalresultaat na belastingen

 

15.485

 

-340

Totaalresultaat toe te rekenen aan:

    

Aandeelhouders

 

15.467

 

196

Derden

 

18

 

-536

Geconsolideerde balans per 31 december 

Vóór verwerking van het resultaat

GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER

     

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

ACTIVA

     

Immateriële vaste activa

1.29

 

27.967

 

27.544

Materiële vaste activa

1.30

 

61.033

 

64.279

Gehuurde activa

1.31

 

11.817

 

11.680

Uitgestelde belastingvorderingen

1.32

 

5.090

 

5.621

Financiële vaste activa

  

24

 

172

Totaal vaste activa

  

105.931

 

109.296

Contractactiva

1.23.6

 

16.338

 

7.563

Voorraden

1.33

 

32.871

 

26.211

Handelsdebiteuren

1.34

 

46.584

 

45.287

Vennootschapsbelasting

  

446

 

613

Overige belastingen en premies sociale verzekeringen

1.35

 

1.916

 

1.560

Overige vorderingen

  

2.138

 

1.975

Overlopende activa

  

1.327

 

1.473

Kas en kasequivalenten

1.36

 

5.199

 

4.629

Totaal vlottende activa

  

106.819

 

89.311

Activa aangehouden voor verkoop

1.37

 

841

 

0

Totaal activa

  

213.591

 

198.607

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

PASSIVA

     

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

1.38

 

76.082

 

63.079

Aandeel derden

  

179

 

161

Totaal vermogen

1.38

 

76.261

 

63.240

Personeel gerelateerde voorzieningen

1.40

 

2.507

 

3.253

Overige voorzieningen

1.40

 

2.448

 

2.314

Uitgestelde belastingverplichtingen

1.40.5

 

1.255

 

1.390

Leningen en huurverplichtingen

1.41.1

 

22.483

 

27.337

Overige financiële instrumenten

1.41.2

 

610

 

889

Totaal voorzieningen en langlopende schulden

  

29.303

 

35.183

Contractverplichtingen

1.23.6

 

41.748

 

28.736

Handelscrediteuren

  

20.306

 

17.154

Vennootschapsbelasting

  

3.863

 

2.284

Overige belastingen en premies sociale verzekeringen

1.42

 

2.045

 

3.001

Leningen en huurverplichtingen

1.41.1

 

8.168

 

5.713

Rekening courant Bank

1.41.1 / 1.43

 

722

 

18.069

Overige schulden en overlopende passiva

1.44

 

31.175

 

25.227

Totaal kortlopende schulden

  

108.027

 

100.184

Totaal passiva

  

213.591

 

198.607

Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen

GECONSOLIDEERD MUTATIEOVERZICHT EIGEN VERMOGEN

  
  

Geplaatst kapitaal

Agio

Translatie­reserve

Hedge-reserve

Overige wettelijke reserve

Overige reserves

Onverdeeld resultaat

Toe te rekenen aan aandeelhouders Hydratec

Toe te rekenen aan derden

Eigen vermogen

x € 1.000

Toelichting

1.38.1

1.38.2

1.38.3

1.38.4

1.38.5

1.38.6

1.38.7

   

Boekwaarde per 1 januari 2020

 

580

6.041

-696

-384

299

50.225

6.635

62.700

500

63.200

Aandeelhouder gerelateerde mutaties:

           

• Dividendbetaling 2019

      

0

 

0

 

0

• Aandelen uitgifte Participatieplan

1.25.3

1

99

     

100

 

100

• Aandelen uitgifte overname Pas Reform USA

 

1

88

     

89

 

89

Overige mutaties:

           

Resultaatbestemming 2019

      

6.635

-6.635

0

 

0

Kapitaal storting

        

0

191

191

Niet-gerealiseerde resultaten

           

Hedgereserve

    

62

   

62

 

62

Reserve omrekeningsverschillen

   

-1.168

    

-1.168

 

-1.168

Pensioen

      

-5

 

-5

 

-5

Gerealiseerde resultaten

           

Netto resultaat 2020

       

1.301

1.301

-530

771

Toename (afname) in het eigen vermogen

 

2

187

-1.168

62

0

6.630

-5.334

379

-339

40

Boekwaarde per 31 december 2020

 

582

6.228

-1.864

-322

299

56.855

1.301

63.079

161

63.240

Aandeelhouder gerelateerde mutaties:

           

• Dividendbetaling 2020

      

0

 

0

 

0

• Dividendbetaling 2021

      

-2.715

 

-2.715

 

-2.715

• Aandelen uitgifte Participatieplan

1.25.3

1

43

   

150

 

194

 

194

• Aandelen uitgifte overname Pas Reform USA

  

57

     

57

 

57

Overige mutaties:

           

Resultaatbestemming 2020

      

1.301

-1.301

0

0

0

Kapitaal storting

        

0

 

0

Niet-gerealiseerde resultaten

           

Hedgereserve

    

133

   

133

 

133

Reserve omrekeningsverschillen

   

217

    

217

3

220

Pensioen

      

-1

 

-1

 

-1

Gerealiseerde resultaten

           

Netto resultaat 2021

       

15.118

15.118

15

15.133

Toename (afname) in het eigen vermogen

 

1

100

217

133

0

-1.265

13.817

13.003

18

13.021

Boekwaarde per 31 december 2021

 

583

6.328

-1.647

-189

299

55.590

15.118

76.082

179

76.261

Geconsolideerd kasstroomoverzicht

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT

    

x € 1.000

Toelichting

2021

 

2020

Resultaat voor belastingen

 

20.624

 

3.269

Aanpassing voor:

    

• Afschrijvingen

 

11.594

 

12.094

• Bijzondere waardeveranderingen

 

569

 

2.244

• Winst uit verkoop (voorheen aangehouden activa voor verkoop)

 

297

 

-290

Financiële baten en lasten

 

1.375

 

74

Mutatie voorzieningen

 

-474

 

2.009

Veranderingen in werkkapitaal:

    

• Voorraden

 

-6.306

 

2.915

• Kortlopende vorderingen

 

-10.291

 

-16.284

• Kortlopende schulden (exclusief VPB schuld en leaseverplichtingen)

 

20.556

 

20.039

Totaal veranderingen in werkkapitaal

 

3.959

 

6.670

Betaalde financiële lasten

 

-972

 

-1.202

Betaalde winstbelasting

 

-3.308

 

-313

Kasstroom uit beëindigde bedrijfsactiviteiten*

 

0

 

-1.609

Kasstroom uit operationele activiteiten

 

33.664

 

22.946

Investeringen in immateriële vaste activa

 

-970

 

-1.635

Investeringen in materiële vaste activa

 

-5.735

 

-3.632

Investeringen in financiële vaste activa

 

-40

 

-170

Desinvestering materiële vaste activa

 

84

 

883

Kasstroom uit beëindigde bedrijfsactiviteiten*

 

0

 

-22

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

 

-6.661

 

-4.576

Betaald dividend aan aandeelhouders Hydratec

 

-2.610

 

0

Aflossing langlopende schulden

 

-2.907

 

-3.311

Aflossing lease verplichtingen

 

-3.777

 

-3.202

Opname langlopende leningen

 

73

 

0

Aflossing/opname rekening courant bank

 

-17.347

 

-8.197

Aankoop deelnemingen

1.24.1

0

 

-1.000

Kasstroom uit beëindigde bedrijfsactiviteiten*

 

0

 

-321

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

 

-26.568

 

-16.031

Netto kasstroom

 

435

 

2.339

Omrekeningsverschillen op geldmiddelen

 

135

 

-655

Mutatie kas en kasequivalenten

 

570

 

1.684

Kas en kasequivalenten per 1 januari

 

4.629

 

2.945

Kas en kasequivalenten per 31 december

 

5.199

 

4.629

1.1 Algemeen

1.1.1 Introductie

Hydratec Industries N.V. (in het vervolg omschreven als Hydratec) is statutair gevestigd en kantoorhoudend te Amersfoort en ingeschreven bij het Handelsregister Kamer van Koophandel onder nummer 23073095. De geconsolideerde jaarrekening van de onderneming voor het jaar geëindigd op 31 december 2021 bestaat uit de jaarrekening van de onderneming en al haar dochterondernemingen (samen ‘de Groep’ genoemd). Per 31 december 2021 maken de volgende dochterondernemingen onderdeel uit van de Groep:

Naam

Vestigingsplaats

Timmerije B.V.

Neede

Lias Industries B.V.

Zeddam

Pas Reform B.V.

Zeddam

Pas Reform Participações LTDA

São Paulo, Brazilië

Pas Reform do Brasil LTDA

São Paulo, Brazilië

Windmolen Holding LTDA

São Paulo, Brazilië

ION (54,5%)

São Paulo, Brazilië

Pas Reform North America LLC

Jacksonville, VS

Lias Vastgoed B.V.

Zeddam

Lan Handling Technologies B.V.

Tilburg

Lan Vastgoed B.V.

Tilburg

ABAR Automation B.V.

Halfweg

Lan Handling Solutions B.V.

Tilburg

Lan Robotics B.V.

Tilburg

Lan Services International B.V.

Tilburg

Polmer Sp. z o.o.

Wroclaw, Polen

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

Tilburg

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

Lommel, België

Helvoet Services BVBA

Lommel, België

High Technology Plastics (India) Pvt. Ltd.

Loni, India

Helvoet Rubber & Plastic Technologies GmbH

Gilching, Duitsland

Schwarzpunkt Schwarz GmbH & Co. KG

Gilching, Duitsland

Helvoet Polska Sp. z.o.o.

Kaniów, Polen

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

Dedemsvaart

Rollepaal Inc.

Baltimore, VS

Rollepaal Engineering India Pvt. Ltd.

Ahmedabad, India

De Groep houdt, tenzij anders vermeld, 100% van de aandelen van de genoemde vennootschappen. Alle dochterondernemingen hebben dezelfde rapportagedatum als Hydratec en hun boekjaar eindigt ook op 31 december.

Voor een overzicht van de activiteiten van de Groep wordt verwezen naar het onderdeel Profiel waarin het profiel van Hydratec is weergegeven.

De jaarcijfers zijn door de directie opgesteld en na goedkeuring van de raad van commis­sarissen vrijgegeven voor publicatie op 17 maart 2022. De jaarstukken 2021 zijn besproken in de vergadering van de raad van commissarissen van 16 maart 2022 en zullen ter vaststelling worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering van 25 mei 2022.

1.1.2 Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening

De basis voor het opstellen van de jaarrekening is de historische kostprijs, tenzij hierna anders is toegelicht. De jaarrekening wordt gepresenteerd in de valuta euro (€). Bedragen worden gemeld in duizenden euro’s, tenzij anders aangegeven. De euro is de functionele- en presentatievaluta van Hydratec. De jaarrekening is opgemaakt in overeenstemming met de IFRS-EU standaarden. Deze vereisen van het management dat zij beoordelingen, inschattingen en aannames maakt die de toepassing van richtlijnen en de gerapporteerde bedragen voor activa, passiva, inkomsten en uitgaven beïnvloeden. De gemaakte inschattingen en daarmee samenhangende aannames zijn gebaseerd op historische ervaringen en diverse andere factoren die onder de gegeven omstandigheden als redelijk worden beschouwd. De gemaakte inschattingen en aannames hebben gediend als basis voor de beoordeling van de waarde van de verantwoorde activa en passiva waarvoor vanuit andere bronnen de omvang op dit moment nog niet blijkt. Werkelijke uitkomsten kunnen echter afwijken van gemaakte inschattingen. Schattingen en onderliggende aannames worden voortdurend beoordeeld. Wijzigingen in schattingen en aannames worden verwerkt in de periode waarin de schattingen worden herzien als de herziening uitsluitend op de desbetreffende periode betrekking heeft, of in de periode van herziening en toekomstige perioden als de herziening zowel de huidige als toekomstige perioden beïnvloedt. De grondslagen voor waardering en resultaatbepaling zijn consistent toegepast door de ondernemingen van de Groep voor de in deze geconsolideerde jaarrekening gepresenteerde perioden.

1.1.3 Continuïteit

Door gedegen liquiditeitsprognoses en omzetverwachtingen zien wij geen risico ten aanzien van de liquiditeit, het voldoen aan de afspraken in de kredietovereenkomst en continuïteit voor de komende 12 maanden. De impact van Covid-19 op 2021 is beperkt. Wij verwachten dat de impact op 2022 beperkt maar desalniettemin onzeker zal zijn.

1.2 Overeenstemmingsverklaring

De geconsolideerde jaarrekening van de Groep is opgesteld op basis van het continuïteitsbeginsel, in overeenstemming met International Financial Reporting Standards (IFRS-EU), zoals aanvaard door de Europese Unie, en met Titel 9 Boek 2 BW. Indien nodig zijn vergelijkende cijfers aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.

1.2.1 Nieuwe standaarden en interpretaties die per 1 januari 2021 zijn ingegaan

Hydratec heeft in het boekjaar, indien van toepassing, nieuwe en gewijzigde voor de onderneming relevante IFRS standaarden en IFRIC interpretaties toegepast. De nieuwe standaarden en aanpassingen op bestaande standaarden in 2021 hebben geen materieel effect op het vermogen en resultaat van de Groep en de toelichting in de jaarrekening.

1.2.2 Nieuwe standaarden of interpretaties die nog niet zijn ingegaan

Ultimo 2021 zijn diverse nieuwe en aangepaste standaarden en interpretaties gepubliceerd, maar nog niet effectief op het moment van publicatie van deze jaarrekening. Hydratec zal deze nieuwe en aangepaste standaarden en interpretaties toepassen, voor zover van toepassing, zodra deze effectief worden. Alle gepubliceerde nieuwe en aangepaste IFRS standaarden en IFRIC interpretaties welke nog niet van toepassing zijn voor verslaggevingsperiodes welke aanvangen op 1 januari 2021 zijn niet vervroegd toegepast. Naar verwachting hebben nieuwe standaarden welke van toepassing zijn na 2021 geen materieel effect op het vermogen en resultaat van de Groep en de toelichting in de jaarrekening. Meer specifiek, de gepubliceerde aanpassing van IAS 37 betreffende verlieslatende contracten, welke met ingang van 1 januari 2022 moet worden toegepast, heeft geen materieel effect voor Hydratec omdat verantwoording reeds plaatsvindt in lijn met de aangepaste standaard.

1.3 Schattingen en oordeelsvorming door het management

Bij het opstellen van de jaarrekening en de waardering van bepaalde posten in de jaar­rekening maakt Hydratec gebruik van aannames, veronderstellingen en schattingen. Deze zijn in belangrijke mate gebaseerd op kennis van de diverse bedrijfssegmenten, ervaringen uit het verleden en op een zo betrouwbaar mogelijke schatting door het management van Hydratec van de specifieke omstandigheden die – naar de mening van het management – gegeven de situatie van toepassing zijn. Veelal betreffen de gehanteerde veronderstellingen, aannames en schattingen in de jaarrekening verwachtingen omtrent toekomstige ontwikkelingen. De werkelijke ontwikkelingen kunnen afwijken van de gehanteerde veronderstellingen en aannames, waardoor de werkelijke uitkomst in belangrijke mate kan afwijken van de huidige waardering van een aantal posten in de jaarrekening. De gehanteerde veronderstellingen, aannames en schattingen kunnen derhalve significante invloed hebben op vermogen en resultaat. Gehanteerde veronder­stellingen, aannames en schattingen worden periodiek getoetst en zo nodig aangepast. In de jaarrekening van Hydratec zijn met name de volgende posten aan veronderstellingen, aannames en schattingen onderhevig:

  • de identificatie en waardering van immateriële vaste activa bij overnames en impairment-tests;

  • de waardering bij overnames van materiële vaste activa en de levensduurbepaling;

  • de waardering van voorraden in verschillende stadia;

  • de waardering van fiscaal verrekenbare verliezen;

  • de bepaling van voorzieningen;

  • financiële instrumenten;

  • identificatie en bepaling van segmenten;

  • bepaling van de NOW-subsidie;

  • de omzetverantwoording en waardering bij contractactiva/verplichtingen.

Schattingen en onzekerheden ten aanzien van bovenstaande posten zijn beschreven bij de toelichting van de individuele jaarrekeningposten. Behalve de al in de toelichting op de jaarrekening uiteengezette elementen zijn er geen andere kritische waarderingsinschattingen die nadere toelichting vereisen.

Bij een Industrial Systems bedrijf is een schattingswijziging doorgevoerd waarbij de voortgang van de projecten niet langer gemeten wordt op basis van de gemaakte uren maar op basis van totale kosten. Door de modularisatie is naast de gemaakte uren ook het materiaal een steeds betere input voor het meten van de voortgang op projecten. Door de schattingswijziging is de omzet van de Groep in 2021 € 0,8 miljoen lager vergeleken met de oude systematiek voor het bepalen van de voortgang.

1.4 Consolidatie

1.4.1 Dochterondernemingen

Dochterondernemingen zijn die ondernemingen waarin Hydratec direct dan wel indirect beslissende zeggenschap heeft of kan uitoefenen. Deze deelnemingen worden aangemerkt als dochterondernemingen. Beslissende zeggenschap houdt in dat Hydratec is blootgesteld aan, of rechten heeft op, veranderlijke opbrengsten uit hoofde van haar betrokkenheid bij de deelneming en over de mogelijkheid beschikt deze opbrengsten via haar macht over de deelneming te beïnvloeden. De jaar­rekeningen van deze dochterondernemingen zijn in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen vanaf de datum dat zeggenschap wordt verworven tot het moment dat Hydratec beslissende zeggenschap verliest.

De winsten, verliezen en elke component van de niet-gerealiseerde resultaten worden toegerekend aan de aandeelhouders van Hydratec en aan het minderheidsbelang derden, zelfs als dit er toe leidt dat het aandeel derden een negatief saldo vertonen.

Een verandering van het aandeel derden, zonder verlies van zeggenschap, wordt verwerkt als een aandelentransactie. Als Hydratec niet langer beslissende zeggenschap heeft over een dochteronderneming dan neemt zij niet langer de betreffende activa, verplichtingen minderheidsbelang derden en andere onderdelen van het eigen vermogen op, terwijl de daaruit voortvloeiende winst of verlies wordt verantwoord in de winst- en verliesrekening.

1.4.2 Geëlimineerde transacties in de consolidatie

Balansposities tussen ondernemingen in de Groep, transacties tussen deze ondernemingen en niet-gerealiseerde winsten op dergelijke transacties worden geëlimineerd bij het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening.

1.5 Vreemde valuta

1.5.1 Valutatransacties en omrekening

Transacties in vreemde valuta worden in euro’s omgerekend tegen de gemiddelde maandkoers van de maand waarin de transactie plaatsvindt. In vreemde valuta luidende monetaire activa en verplichtingen op de balansdatum worden in euro’s omgerekend tegen de op de balansdatum geldende koers. Valutaomrekeningsverschillen worden in de winst- en verliesrekening verantwoord.

1.5.2 De jaarrekening van buitenlandse deelnemingen

De activa en verplichtingen van buitenlandse activiteiten worden in euro’s omgerekend tegen de koersen die gelden op de balansdatum. De opbrengsten en kosten van buitenlandse activiteiten worden in euro’s omgerekend tegen koersen die de wisselkoersen benaderen die golden op de datum van de transactie. Valutaomrekenverschillen worden rechtstreeks via het geconsolideerde overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten verantwoord en als afzonderlijk vermogensbestanddeel in het eigen vermogen verwerkt.

Valutakoersen

      

Valuta

 

€ 1 is omgerekend tegen

 

2021

 

2020

USD

 

Slotkoers

 

1,13

 

1,23

  

Gemiddelde

 

1,18

 

1,14

INR

 

Slotkoers

 

84,13

 

89,64

  

Gemiddelde

 

87,40

 

84,50

BRL

 

Slotkoers

 

6,31

 

6,37

  

Gemiddelde

 

6,31

 

5,86

PLN

 

Slotkoers

 

4,60

 

4,56

  

Gemiddelde

 

4,56

 

4,44

1.6 Financiële instrumenten

1.6.1. Niet-afgeleide financiële instrumenten

Niet-afgeleide financiële instrumenten omvatten handels- en overige vorderingen, liquide middelen, leningen, handelsschulden, overige te betalen posten en de categorie overig in de financiële vaste activa. De Groep classificeert deze niet-afgeleide financiële instrumenten onder de categorie leningen en vorderingen. Niet-afgeleide financiële instrumenten worden bij de eerste opname (op transactiedatum) verwerkt tegen reële waarde, waarbij de direct toerekenbare transactiekosten in de eerste opname worden meegenomen. Na de eerste opname worden niet-afgeleide financiële instrumenten gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs met gebruikmaking van de effectieve-rentemethode, verminderd met bijzondere waardeverminderingsverliezen. Deze waardeverminderingsverliezen worden verwerkt in de winst- en verliesrekening.

1.6.2. Afgeleide financiële instrumenten

Diverse Hydratec-bedrijven hebben renteswaps (IRS, Interest Rate Swaps) afgesloten ter verlaging van het rentefluctuatierisico op de bedrijfsfinancieringen. Deze financieringen zijn verstrekt met een variabele rente en zijn door de renteswap vastgezet. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van afgeleide financiële instrumenten zoals bijvoorbeeld valutatermijncontracten (Forwards) en valutaswaps (FX Swaps) om het valutarisico af te dekken op projecten die worden betaald in buitenlandse valuta. Al deze afgeleide financiële instrumenten zijn gekwalificeerd als ‘cash flow hedge’ en worden initieel opgenomen tegen de reële waarde op contractdatum en op volgende rapporteringsdata opgenomen tegen de dan geldende reële waarde.

Voor het effectieve deel worden mutaties rechtstreeks ten gunste of ten laste van het eigen vermogen verwerkt op een aparte eigenvermogenscomponent: de hedgereserve. Een eventueel niet-effectief deel wordt verwerkt in de winst- en verliesrekening. Hydratec wijst alleen het spotelement van termijncontracten aan als hedge instrument. 

Hydratec heeft als onderdeel van de Stork/Rollepaal acquisitie in 2019 call opties gekocht en put opties uitgegeven. De call opties zijn initieel gewaardeerd tegen de reële waarde. Voor de put opties is de contante waarde van de uitoefenprijs verantwoord als verplichting. Door de uitruil van Stork en Rollepaal aandelen zijn beide opties in 2020 afgewikkeld. De waardeontwikkeling in 2020 van zowel de call als de put opties zijn verantwoord als onderdeel van de financiële baten en lasten, evenals het resultaat dat is ontstaan als gevolg van afwikkeling van de opties ten tijde van de ruiltransactie met betrekking tot de entiteiten Rollepaal en Stork per 30 juni 2020.

1.6.3. Looptijd activa / passiva

Financiële activa en passiva worden als kortlopend aangemerkt indien de resterende looptijd per balansdatum minder dan 12 maanden bedraagt. Indien de resterende looptijd meer dan 12 maanden is, dan wordt het actief respectievelijk passief als langlopend aan­gemerkt.

1.6.4. Bepaling reële waarde

De reële waarde is de prijs die zou worden ontvangen bij verkoop van een actief of zou worden betaald bij overdracht van een verplichting in een ordelijke transactie tussen marktpartijen. Zie overige financiële instrumenten voor toelichting over de bepaling van de reële waarde voor de derivaten die gebruikt worden voor hedge accounting. De reële waardering van alle andere financiële instrumenten wordt bepaald met algemeen aanvaarde waarderingsmodellen (level 2 waardering). Alleen wanneer deze significant afwijkt van de boekwaarde zijn de reële waardes toegelicht.

1.7 Immateriële vaste activa

1.7.1. Overnames en goodwill

Overgenomen entiteiten worden geconsolideerd vanaf de datum waarop de controlerende zeggenschap over is gegaan. De initiële waardering van de overgenomen activa, passiva en voorwaardelijke verplichtingen is de reële waarde. Deze waardering is gebaseerd op een beoordeling van de feiten en omstandigheden op overnamedatum. Alle kosten die samenhangen met de acquisitie worden direct in de winst- en verliesrekening verantwoord.

De aanpassing van de minderheidsbelangen uit hoofde van transacties waarbij geen sprake is van verlies van zeggenschap zijn gebaseerd op een evenredig bedrag van de netto-activa in de dochteronderneming.

Goodwill is het verschil tussen de verkrijgingsprijs die wordt betaald op het moment van de aankoop van een onderneming en de reële waarde van de identificeerbare netto-activa van de geacquireerde onderneming. Goodwill op acquisities van groepsmaatschappijen wordt verantwoord onder immateriële vaste activa. Na initiële verantwoording wordt goodwill gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs onder aftrek van eventuele geaccumuleerde bijzondere waardeverminderingen. Ten behoeve van het onderkennen van bijzondere waardeverminderingen wordt de goodwill toegerekend aan de kasstroomgenererende eenheden waarvan wordt verwacht dat ze voordeel hebben van de acquisitie waarbij de goodwill tot stand is gekomen.

De waarde van goodwill wordt op elk rapportagemoment getest op bijzondere waardeverminderingen en wanneer omstandigheden wijzigen die erop wijzen dat de waarde niet meer de reële waarde vertegenwoordigt. Hierbij wordt de boekwaarde van de kasstroom genererende eenheid, inclusief toegerekende goodwill, getoetst aan de realiseerbare waarde. De realiseerbare waarde van een kasstroom genererende eenheid wordt vastgesteld als de hoogste van de bedrijfswaarde en de reële waarde minus verkoopkosten. Voor de berekeningen van de bedrijfswaarde wordt gebruikgemaakt van kasstroomprojecties, gebaseerd op de door de bedrijfssegmenten aan de directie en raad van commissarissen gepresenteerde budgetten en Lange Termijn Plannen (LTP’s). De geschatte kasstromen na belasting worden contant gemaakt tegen een disconteringsvoet na belasting, die de tijdswaarde van geld en de aan de activa gerelateerde risico’s reflecteert. De verwachte toekomstige kasstromen met betrekking tot deze activa zijn derhalve niet gecorrigeerd voor deze risico’s. Een bijzondere waardevermindering, het verschil tussen de boekwaarde en realiseerbare waarde, wordt verwerkt in de winst- en verlies­rekening als onderdeel van de afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. Bijzondere waarde­verminderingen op goodwill worden niet teruggeboekt.

Bij een overname is sprake van winst uit voordelige koop (‘badwill’) als de verkrijgingsprijs lager is dan het nettobedrag van de reële waarde van de identificeerbare activa en passiva. Winst uit voordelige koop wordt direct ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht.

1.7.2. Software

Software wordt gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen en cumulatieve bijzondere waardeverminderingen. Er wordt afgeschreven vanaf de datum dat software beschikbaar komt voor gebruik. De afschrijvingstermijn voor software is vijf jaar.

1.7.3. Overige immateriële vaste activa

Deze bestaan uit geïdentificeerde reële waarden van klanten(contacten), agenten, merknamen, rechten en patenten bij overname van deelnemingen of gekochte rechten. Deze worden bij eerste opname in de balans gewaardeerd tegen reële waarde zoals deze zijn vastgesteld bij overname of aankoop en afgeschreven conform paragraaf 1.7.5.

1.7.4. Onderzoek en ontwikkeling

Uitgaven in verband met onderzoeksactiviteiten, gemaakt met als doel nieuwe technische kennis te vergaren, worden ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht wanneer zij zich voordoen. Interne ontwikkelingsuitgaven, waarvoor toekomstige economische voordelen betrouwbaar kunnen worden ingeschat, die eenduidig kunnen worden vastgesteld, waarbij het actief dat is gecreëerd identificeerbaar is, het actief bruikbaar of beschikbaar is voor verkoop, kosten betrouwbaar kunnen worden geschat gedurende ontwikkeling en niet zijn gemaakt voor het onderhouden van een bestaand product of het aanpassen aan nieuwe markt­omstandigheden, worden geactiveerd. Alle overige ontwikkelingskosten worden op het moment dat de uitgaven zich voordoen ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. De verantwoorde waarde van de geactiveerde ontwikkelingskosten bestaat uit externe en direct toerekenbare (in)directe kosten.

1.7.5. Afschrijving

Afschrijvingskosten worden lineair ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht op basis van de economische gebruiksduur van een immaterieel actief. Periodiek wordt op individuele basis beoordeeld of de afschrijvingsperiode nog aansluit met de economische levensduur van het actief. De afschrijvingstermijnen zijn:

Categorie

Afschrijving in jaren

Klanten

11-20

Agenten

20

Merken

20

Rechten

8

Patenten

5 - 6

Software

5

1.8 Materiële vaste activa

1.8.1. Activa in eigendom

Materiële vaste activa worden verantwoord tegen verkrijgingsprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen (zie grondslag 1.13). De verantwoorde waarde van in eigen beheer vervaardigde activa bestaat uit kosten van materiaal, kosten van directe manuren en direct toerekenbare kosten. Een actief dat wordt vervaardigd of ontwikkeld voor toekomstig gebruik, wordt geclassificeerd als materiële vaste activa en wordt gewaardeerd tegen kostprijs tot het moment dat constructie of ontwikkeling is afgerond. Kosten van leningen die verband houden met de aanschaf van materiële vaste activa of met activa in uitvoering worden geactiveerd voor zover ze direct toerekenbaar zijn aan de aankoop, productie of constructie van een kwalificerend actief met uitzondering van evt. ‘oprenting’ als gevolg van een gewaardeerde voorziening onlosmakelijk verbonden aan de ontwikkeling van het actief. Wanneer een actief uit meerdere componenten met een uiteenlopende levensduur bestaat, worden de componenten separaat verantwoord. Aanbetalingen op materiële vaste activa worden verantwoord als vaste activa in uitvoering.

1.8.2. Uitgaven na initiële investering

Periodieke vervangingsuitgaven die samenhangen met materiële vaste-activacomponenten worden in de waardering van de materiële vaste activacomponent geactiveerd, mits de toekomstige economische voordelen voortvloeiend uit het actief naar de Groep zullen gaan en de kosten van dergelijke periodieke vervangingsuitgaven betrouwbaar kunnen worden bepaald. Alle andere uitgaven worden als last in de winst- en verliesrekening verantwoord wanneer zij worden gemaakt.

1.8.3. Desinvesteringen

Materiële vaste activa wordt niet langer opgenomen op de balans na vervreemding (d.w.z. op de datum waarop de ontvanger zeggenschap verkrijgt) of wanneer er geen toekomstige economische voordelen worden verwacht van het gebruik. Elke winst of verlies die voortvloeit uit het niet langer opnemen van het actief (berekend als het verschil tussen de netto verkoopopbrengst en de boekwaarde van het actief) wordt opgenomen in het overzicht van winst of verlies wanneer het actief niet langer op de balans wordt opgenomen.

1.8.4. Afschrijving

Afschrijvingskosten worden lineair ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht tot de restwaarde op basis van de geschatte economische gebruiksduur van de verschillende componenten waaruit een actief bestaat en in lijn met het verwachte patroon aan toekomstige economische voordelen die toevloeien naar de onderneming. Op grond en activa in uitvoering wordt niet afgeschreven. De economische gebruiksduur van materiële vaste activa varieert en is voor de verschillende onderdelen als volgt:

Categorie

Afschrijving in jaren

Gebouwen

33 -40

Machines en installaties

5-10

Computers en kantoormeubelen

5

Inrichting en installaties gebouwen

5-10

1.9 Gehuurde activa

De Groep verantwoordt gehuurde activa op de ingangsdatum van de lease (de datum waarop het onderliggende activum beschikbaar is voor gebruik). Activa voor gebruik worden gewaardeerd tegen kostprijs, verminderd met eventuele geaccumuleerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingsverliezen en gecorrigeerd voor eventuele herwaardering van leaseverplichtingen. De kostprijs van de gehuurde activa omvat het bedrag van de opgenomen leaseverplichtingen, gemaakte initiële directe kosten en leasebetalingen die vóór de ingangsdatum zijn gedaan, verminderd met eventuele ontvangen incentives. De gehuurde activa worden afgeschreven over de leaseperiode of verwachte levensduur indien deze korter is dan de leaseperiode of als een koopoptie wordt uitgeoefend.

Hydratec heeft ervoor gekozen de vrijstelling toe te passen inzake kortlopende huurcontracten en leasing van activa met lage waarde. In plaats van een gebruiksrecht en leaseverplichting op te nemen, worden de betalingen die hiermee verband houden lineair over de leaseperiode als last in de winst- en verliesrekening opgenomen

1.10 Voorraden

De aangekochte voorraden worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs (op basis van laatste inkoopprijs) of opbrengstwaarde minus verkoopkosten, indien deze lager is. De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs in het kader van de normale bedrijfsvoering minus de geschatte kosten van voltooiing. De intern geproduceerde voorraden halffabricaat en gereed product alsmede de voorraad in bewerking worden gewaardeerd tegen vervaardigingsprijs, bestaande uit de aanschafkosten van gebruikte grond- en hulpstoffen, vermeerderd met de bestede manuren, omgerekend tegen het ultimo boekjaar geldende uurtarief. In het uurtarief zijn indirecte kosten ingecalculeerd. Bij de waardering van de voorraden wordt rekening gehouden met het risico van incourantheid.

1.11 Overige vorderingen

1.11.1 Handels- en overige vorderingen

Handels- en overige vorderingen worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs gebruikmakend van de effectieve-rentemethode onder aftrek van cumulatieve bijzondere waardeverminderingen.

Hydratec past de IFRS 9 simplified approach toe inzake de voorziening op verwachte kredietverliezen op de handelsdebiteuren. Als gevolg hiervan wordt geen rekening gehouden met wijzigingen in kredietrisico. Er wordt een kredietvoorziening opgenomen op basis van een verwacht verlies voor de gehele looptijd van de desbetreffende vordering. De IFRS 9 simplified approach kan niet worden toegepast op de overige vorderingen. Deze voorziening wordt bepaald op basis van historische kredietverliezen gecorrigeerd voor economische ontwikkelingen en toekomstverwachtingen relevant voor de specifieke vorderingen.

De dotatie aan de voorziening op verwachte kredietverliezen wordt verantwoord in winst- en verliesrekening onder de overige bedrijfslasten. Vorderingen hebben een looptijd van 12 maanden of korter en bevatten derhalve geen significante financieringscomponent.

1.11.2 Contractactiva

Diverse Hydratec-bedrijven voeren projecten uit in opdracht van derden tot het vervaardigen van klant specifieke producten, op basis van aangegane overeenkomsten. Als de prestatieverplichting wordt uitgevoerd door goederen of diensten aan een klant over te dragen voordat de klant een vergoeding betaalt of voordat de betaling verschuldigd is, wordt het contract gepresenteerd als een contractactief, exclusief bedragen die worden gepresenteerd als een vordering. Voor bepaling van de omvang van de prestatieverplichting zie waarderingsgrondslagen voor netto-omzet. Elk jaar wordt beoordeeld of er indicaties bestaan dat contractactiva een bijzondere waardevermindering hebben ondergaan. In lijn met de toepassing op handelsdebiteuren in paragraaf 1.11.1 wordt voor de voorziening op verwachte kredietverliezen ook de IFRS 9 simplified approach toegepast.

1.11.3 Activa en passiva aangehouden voor verkoop en niet voortgezette activiteiten

Activa en passiva worden gerubriceerd als 'aangehouden voor verkoop' indien hun boekwaarde hoofdzakelijk zal worden gerealiseerd door middel van een verkooptransactie in plaats van door voortgezet gebruik. Voor verkoop aangehouden activa en passiva worden gewaardeerd tegen boekwaarde of lagere reële waarde verminderd met verkoopkosten. Verkoopkosten zijn de incrementele kosten die direct kunnen worden toegeschreven aan de verkoop van een actief, exclusief eventuele financieringskosten en inkomstenbelasting. 

De criteria voor classificatie als activa aangehouden voor verkoop geldt wanneer een verkoop zeer waarschijnlijk is, in huidige staat direct beschikbaar is voor verkoop, verkoop naar verwachting binnen een jaar zal zijn afgerond, het onwaarschijnlijk is dat het plan tot verkoop wordt veranderd of wordt ingetrokken en management zich heeft gecommitteerd tot het plan tot verkoop. Op activa aangehouden voor verkoop wordt niet afgeschreven

Een groep activa die wordt afgestoten kwalificeert als een 'niet-voortgezette activiteit' als het (een onderdeel van) een entiteit is die ofwel afgestoten of gerubriceerd als voor verkoop aangehouden, en:

  • een afzonderlijk belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch gebied vertegenwoordigt;

  • deel uitmaakt van een gecoördineerd plan om een afzonderlijk belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch gebeid af te stoten; of

  • een dochteronderneming is, welke uitsluitend overgenomen is met het oog op wederverkoop.

Niet-voortgezette activiteiten worden apart gepresenteerd. Alle overige toelichtingen in de jaarrekening omvatten bedragen voor voortgezette activiteiten, tenzij anders aangegeven.

1.12 Kas en kasequivalenten

Kas en kasequivalenten, bestaande uit banksaldi, kasgelden en direct opvraagbare deposito’s, worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Rekening-courantfaciliteiten bij banken worden gepresenteerd onder overige schulden. Voor het kasstroomoverzicht wordt hetzelfde begrip gehanteerd als voor de balans.

1.13 Bijzondere waardevermindering

Elk jaar wordt beoordeeld of er indicaties bestaan dat vaste activa een bijzondere waardevermindering hebben ondergaan. Indien een dergelijke indicatie bestaat, dan wordt de realiseerbare waarde van het actief berekend. Een bijzonder waardeverminderingsverlies ontstaat op het moment dat de boekwaarde van een actief of een kasstroom genererende eenheid de realiseerbare waarde overtreft. Bijzondere waardeverminderingsverliezen worden ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht.

1.14 Eigen vermogen

1.14.1. Aandelenkapitaal

Het aandelenkapitaal is gekwalificeerd als eigen vermogen. De Groep heeft geen preferente aandelen uitgegeven. Transactiekosten voor uitgifte van aandelen worden ten laste van het eigen vermogen verantwoord. De uitgifte van aandelen “boven pari” verhoogt de agioreserve.

1.14.2 Dividenden

Dividenden worden als een verplichting verantwoord in de periode waarin ze door de aandeelhoudersvergadering wordt vastgesteld.

1.14.3 Mutatieoverzicht van het eigen vermogen

Voor het overzicht van de mutaties in het eigen vermogen en verdere toelichting van enkele vermogenscomponenten wordt verwezen naar het geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen en paragraaf 1.38.

1.14.4 Resultaat per aandeel

Het gewone resultaat per aandeel (voortgezette- en/of beëindigde bedrijfsactiviteiten) is gebaseerd op het aan de houders van gewone (certificaten van) aandelen toe te rekenen resultaat na belastingen en het gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen dat gedurende 2021 heeft uitgestaan.

Het resultaat per aandeel na verwatering wordt berekend door het resultaat na belastingen te delen door het gemiddelde aantal uitstaande aandelen gedurende het boekjaar inclusief alle voorwaardelijk toegekende aandelen in het kader van aandelengerelateerde beloningen.

1.15 Voorzieningen

In de balans wordt een voorziening verwerkt wanneer sprake is van een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting voor de Groep als gevolg van een gebeurtenis op of voor balansdatum en het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van die verplichting een uitstroom van middelen nodig is die op betrouwbare wijze is in te schatten. Indien de tijdswaarde van geld van betekenis is, worden de voorzieningen gewaardeerd tegen de contante waarde van de te verwachten kosten voor het voldoen aan de verplichting. De voorziening wordt contant gemaakt tegen een percentage voor belasting, rekening houdend met de tijdswaarde van geld in de huidige markt en de risico’s specifiek voor de verplichting. De toename van een voorziening ingevolge het verstrijken van tijd wordt verantwoord als financieringslast.

1.15.1 Pensioenregelingen op basis van toegezegde-bijdrageregelingen

Verplichtingen ten aanzien van bijdragen aan pensioen en daaraan gerelateerde regelingen op basis van toegezegde-bijdrageregelingen (op basis van het beschikbare-premiestelsel) worden als last in de winst- en verliesrekening verwerkt in de periode waarop deze betrekking hebben.

1.15.2 Bedrijfstakpensioenregelingen

De Groep heeft een aantal pensioenregelingen waarbij premies worden betaald aan een pensioenfonds of verzekeringsmaatschappij. De belangrijkste pensioenregelingen, die zijn ondergebracht bij bedrijfstakpensioenfondsen, betreffen collectieve regelingen waarbij meerdere werkgevers zijn aangesloten. Deze regelingen betreffen in wezen toegezegd-pensioenregelingen. Bij al deze bedrijfstakpensioenfondsen is de bijdrage van Hydratec, in termen van inleg, een zeer gering percentage van de gehele bijdrage. Bedrijfstak­pensioenfondsen verstrekken aangesloten bedrijven geen informatie waarmee de pensioenverplichting berekend kan worden en dus kan Hydratec actuariële risico’s niet inschatten. Om deze reden worden deze regelingen behandeld als toegezegde-bijdrage­regelingen bij Hydratec en worden de verschuldigde pensioenpremies over het boekjaar verwerkt als pensioenlasten in de jaarrekening. De verwachtte pensioenlast voor het volgende boekjaar bedraagt € 4 miljoen.

Voor verplichtingen naast de aan de pensioenuitvoerders te betalen premie wordt een voorziening opgenomen, indien per balansdatum sprake is van een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting aan de pensioenuitvoerder en/of werknemer, het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van die verplichting een uitstroom van middelen noodzakelijk is, en er een betrouwbare schatting kan worden gemaakt van de omvang van de verplichting. De voorziening voor additionele verplichtingen aan de pensioenuitvoerder en/of werknemer, wordt gewaardeerd tegen de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de desbetreffende verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. De voorziening wordt gewaardeerd tegen de contante waarde als het effect van de tijdswaarde van geld materieel is (waarbij de disconteringsvoet vóór belastingen de actuele marktrente weergeeft).

Een pensioenvordering uit hoofde van aanwezige overschotten bij de pensioenuitvoerders wordt opgenomen als de groep beschikkingsmacht heeft over het overschot, het waarschijnlijk is dat het tot toekomstige economische voordelen voor de groep leidt en het betrouwbaar kan worden vastgesteld. Een pensioenoverschot wordt op dezelfde wijze gewaardeerd als een voorziening.

De resulterende baten of lasten worden in de winst- en verliesrekening verwerkt.

1.15.3 Toegezegde pensioenregelingen

De netto verplichting uit hoofde van de toegezegde pensioenregelingen wordt voor iedere regeling afzonderlijk berekend door een schatting te maken van de pensioenaanspraken die werknemers hebben opgebouwd in ruil voor hun diensten in de verslagperiode en voorgaande perioden. De pensioenaanspraken worden verdisconteerd om de contante waarde te bepalen. De pensioenaanspraken en de kosten van de toegezegde pensioenen zijn gebaseerd op de ‘projected unit credit method’, waarbij per balansdatum actuariële berekeningen worden opgesteld. Deze methode houdt rekening met toekomstige salarisstijgingen als gevolg van de carrièrekansen van werknemers en algemene loonontwikkelingen inclusief inflatiecorrectie. De disconteringsvoet is het rendement per balansdatum van hoogwaardige ondernemingsobligaties waarvan de looptijd de termijn van de verplichtingen van Hydratec benadert. Actuariële winsten en verliezen worden via het geconsolideerd overzicht totaalresultaat direct verantwoord als niet-gerealiseerde resultaten die nooit zullen worden gereclassificeerd naar de winst- en verliesrekening. De netto-rentelasten over het netto-saldo van de pensioenverplichtingen en de gerelateerde beleggingen worden als rentelasten als onderdeel van de financiële lasten verwerkt. Wanneer de pensioenaanspraken uit hoofde van een regeling worden gewijzigd, dan wordt het gedeelte van de daaruit voortvloeiende wijziging in pensioenaanspraken met betrekking tot de verstreken diensttijd of de winst of het verlies op die wijziging direct verwerkt in het resultaat. De pensioenlasten, inclusief pensioenlasten over verstreken diensttijd en de gevolgen van afwikkelingen en inperkingen, worden als personeelskosten verwerkt. Per balansdatum zijn er geen pensioenvoorzieningen.

1.15.4 Personeel gerelateerde beloningen

Deze voorziening betreft voornamelijk de per balansdatum opgebouwde rechten voor jubileumgratificaties. De opgebouwde jubileumgratificaties worden opgenomen op basis van actuariële berekeningen, berekend met behulp van een disconteringsvoet vóór belasting die een afspiegeling is van de marktrente. De voorziening voor jubileumgratificaties heeft een overwegend langlopend karakter van meer dan 5 jaar.

1.15.5 Garantievoorziening

Op basis van daadwerkelijke garantiekosten in de afgelopen jaren maakt de onderneming een beste inschatting van de toekomstige garantiekosten voor de producten (veelal machines) die nog in de garantietermijn zitten. Hierbij wordt naast het aantal machines ook rekening gehouden met het soort machine en klant. De garantie voor de meeste installaties is 12 tot 24 maanden. Deze garantie betreft geen separate prestatieverplichtingen onder IFRS 15. 

1.15.6 Reorganisatievoorziening

Een voorziening in verband met reorganisatie wordt verantwoord indien per balansdatum aan de volgende voorwaarden wordt voldaan:

  1. een gedetailleerd plan voor de reorganisatie is geformaliseerd, waarin ten minste worden aangegeven:

    • de betrokken (delen van de) activiteiten;

    • de belangrijkste locaties;

    • de locatie, functie en het verwachte aantal werknemers dat voor het beëindigen van zijn werkzaamheden een vergoeding zal ontvangen;

    • de uitgaven die hiermee zijn gemoeid;

    • wanneer het plan zal worden uitgevoerd; en

  2. de gerechtvaardigde verwachting is gewekt bij hen voor wie de reorganisatie gevolgen zal hebben, dat de reorganisatie zal worden uitgevoerd door ermee te beginnen of door de hoofdlijnen ervan bekend te maken aan hen voor wie de reorganisatie gevolgen zal hebben.

Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, wordt deze voorziening contant gemaakt. Deze voorziening zal tot een mogelijke kasuitstroom leiden binnen 1 jaar.

1.15.7 Overige voorzieningen

Voorzieningen worden enkel verantwoord indien er een betrouwbare schatting gemaakt kan worden van het bedrag van de verwachte kosten. Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, worden de voorzieningen contant gemaakt. Deze voorziening is voornamelijk langlopend van aard.

1.16 Belastingen

(Winst)belastingen omvatten actuele en uitgestelde belastingen. Belasting wordt opgenomen in winst of verlies behalve voor zover het betrekking heeft op een bedrijfscombinatie of posten die rechtstreeks in het eigen vermogen zijn opgenomen of in het geconsolideerd overzicht totaalresultaat. De acute belasting omvat de verwachte te betalen of te ontvangen belasting op de belastbare inkomsten of verliezen in het huidige boekjaar en elke aanpassing van de te betalen of te ontvangen belasting met betrekking tot voorgaande jaren. De te betalen of te ontvangen belasting is de beste schatting van het verwachte te betalen of ontvangen belasting. Acute belasting omvat ook eventuele bronbelasting op dividenden. Acute belastingvorderingen en -verplichtingen worden alleen gesaldeerd als Hydratec het recht en de intentie heeft om deze gelijktijdig af te wikkelen.

Uitgestelde belastingen worden opgenomen met betrekking tot tijdelijke verschillen tussen de boekwaarden van activa en passiva in de jaarrekening en de fiscale boekwaarden. Belastinglatenties worden niet opgenomen voor:

  • tijdelijke verschillen bij de eerste opname van activa of passiva in een transactie die geen bedrijfscombinatie betreft en die geen invloed op boekhoudkundige noch belastbare winst of verlies heeft;

  • tijdelijke verschillen in verband met investeringen in dochterondernemingen, geassocieerde deelnemingen en gezamenlijke overeenkomsten voor zover de Groep in staat is om de timing van de terugboeking van het tijdelijke te beheersen verschillen en het is waarschijnlijk dat ze in de nabije toekomst niet zullen omkeren; en

  • belastbare tijdelijke verschillen die ontstaan bij de eerste opname van goodwill.

Uitgestelde belastingverplichtingen worden berekend op basis van belastingtarieven die uiterlijk op de balansdatum (in substance) zijn vast­gesteld en van toepassing zullen zijn op het moment dat de gerelateerde uitgestelde belastingverplichtingen wordt voldaan. Uitgestelde belastingvorderingen hebben betrekking op de naar verwachting te realiseren verliescompensatie en tijdelijke verschillen tussen boekwaarde van activa en verplichtingen en de fiscale boekwaarden van deze posten. Uitgestelde belastingvorderingen worden op elke balansdatum gewaardeerd tegen belastingtarieven die uiterlijk op de balansdatum zijn vast­gesteld en waarvoor ze naar verwachting worden gerealiseerd en afgewaardeerd voor zover het niet langer waarschijnlijk is dat deze kan worden gerealiseerd. De uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen worden gesaldeerd indien is voldaan aan de voorwaarden voor saldering.

1.17 Leningen en leaseverplichtingen

Op de ingangsdatum van de leaseovereenkomst neemt de Groep lease verplichtingen op die worden gewaardeerd tegen de contante waarde van de leasebetalingen die over de leaseperiode moeten worden gedaan. Bij de berekening van de contante waarde van leasebetalingen gebruikt de Groep de incrementele rentevoet op de ingangsdatum van de lease als de impliciete rentevoet niet direct kan worden bepaald. Na de ingangsdatum wordt het bedrag van de leaseverplichtingen verhoogd om de aangroei van rente weer te geven en verlaagd voor de betaalde leasebetalingen. Bovendien wordt de boekwaarde van huurverplichtingen en bijbehorende gebruiksrechten geherwaardeerd als er sprake is van significante wijzigingen in het huurcontract, wijziging van de leaseperiode, wijziging leasebetalingen en wijziging in de inschatting van het uitoefenen van een koopoptie.

De leningen worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde (inclusief direct toerekenbare transactiekosten) en daarna tegen geamortiseerde kostprijs waarbij de effectieve rentemethode gebruikt wordt.

1.18 Handelsschulden en overige schulden

Handelsschulden en overige schulden worden bij de eerste verwerking in de jaarrekening opgenomen tegen reële waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs. De opgenomen bedragen hebben een looptijd van korter dan één jaar.

1.18.1 Contractverplichtingen

In een deel van de contracten met klanten worden afspraken gemaakt ten aanzien van vooruitbetaling voor in de toekomst te leveren goederen. Daarnaast worden er bedragen vooruit gefactureerd die betrekking hebben op toekomstige leveringen en diensten.

Als een klant een vergoeding betaalt voordat Hydratec producten of diensten overdraagt, wordt een contractverplichting opgenomen. Contractverplichtingen worden opgenomen als opbrengsten wanneer er onder het contract gepresteerd wordt.

1.19 Netto-omzet

Er zijn twee significante netto-omzetcomponenten te onderscheiden, namelijk omzet uit:

  • leveren van goederen: betreft een significant deel van de omzet bij Plastic Components bedrijven alsmede één van de Industrial Systems bedrijven.

  • projecten: betreft een deel van de omzet van Plastic Components bedrijven alsmede de Industrial Systems bedrijven.

Bij een betalingstermijn korter dan 1 jaar houdt Hydratec geen rekening met een financieringselement
(‘practical expedient’ IFRS 15.63). Hydratec verwerkt incrementele kosten met betrekking tot het verwerven van een contract direct als kosten in de winst- en verliesrekening als het verwacht dat de afschrijftermijn voor het anders op te nemen actief maximaal een jaar betreft (‘practical expedient’ IFRS 15.63)

Leveren van goederen

Onder omzet inzake het leveren van goederen wordt verstaan de (contractuele) vergoeding die de entiteit verwacht te ontvangen voor de overdracht van goederen aan klanten. Naast overdracht van de goederen, zijn er geen andere afzonderlijke prestatieverplichtingen die van invloed kunnen zijn op de omzetverantwoording uit hoofde van de goederenoverdracht. Omzet inzake leveren van goederen wordt verantwoord wanneer de beschikkingsmacht is overgedragen. De verantwoorde omzet wordt niet gecorrigeerd voor verwachte retouren, omdat de te verwachten retouren immaterieel zijn.

Projecten

Onder de omzet uit projecten wordt verstaan de vergoeding die de entiteit verwacht te ontvangen voor de overdracht van systemen of diensten aan klanten. Voor deze projecten heeft Hydratec geen alternatieve gebruiksmogelijkheid als klant project annuleert, maar wel een afdwingbaar recht op betaling voor reeds verrichte prestaties. In de praktijk worden projecten in uitvoering vrijwel nooit geannuleerd. Indien de resultaten van een project betrouwbaar kunnen worden geschat, worden project­opbrengsten verantwoord op basis van de verhouding tussen werkelijke kosten en de gebudgetteerde kosten. Indien de resultaten van een project niet betrouwbaar kunnen worden geschat, worden opbrengsten slechts verantwoord tot het bedrag van de gemaakte projectkosten voor zover deze met voldoende zekerheid worden gedekt uit de opbrengsten van het project. Als het waarschijnlijk is dat de totale projectkosten hoger uitvallen dan de totale project­opbrengsten, wordt het volledige verwachtte verlies voorzien.

De projecten worden gefinancierd met aanbetalingen van klanten welke geen significante financieringscomponent bevat. De werkzaamheden waarvoor deze aanbetalingen zijn ontvangen worden meestal kort daarna uitgevoerd. Gezien de korte looptijd en gezien er tevens geen sprake is van kwalificerende activa met betrekking tot de projecten, worden aanbetalingen dan ook niet opgerent.

Naast de twee significante netto-omzetcomponenten is er omzet uit service, installatie en overige diensten. Deze worden verantwoord wanneer de prestatie wordt geleverd.

De verplichting van de groep om producten te repareren of te vervangen onder de standaard garantievoorwaarden worden verantwoord als een voorziening.

1.20 Kosten

1.20.1 Materiaalverbruik/overige externe kosten

Dit betreft kosten van grond- en hulpstoffen waaronder begrepen de direct met de inkoop daarvan verband houdende kosten.

1.20.2 Overige bedrijfskosten

Kosten worden tegen historische kostprijs verantwoord in dezelfde periode als de daaraan gerelateerde opbrengsten/prestaties.

1.20.3 Subsidies

Overheidssubsidies worden opgenomen wanneer er een redelijke zekerheid bestaat dat de subsidie zal worden ontvangen en aan alle voorwaarden zal worden voldaan. Overheidssubsidies worden in de winst- en verliesrekening verantwoord in dezelfde periode als de hieraan gerelateerde kosten.

1.20.4 Financiële baten en lasten

Rentebaten en -lasten worden verwerkt in het boekjaar waarop zij betrekking hebben en zijn bepaald op basis van de effectieve-rentemethode. 

1.21 Belastingen naar de winst

Belastingen naar de winst over het resultaat van het boekjaar omvatten de over de verslagperiode verschuldigde, verrekenbare  en uitgestelde belasting. Belasting naar de winst wordt in de winst- en verliesrekening verantwoord. De over de verslagperiode verschuldigde en verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting over het belastbare resultaat, die wordt berekend aan de hand van belastingtarieven die wettelijk zijn vast­gesteld, en correcties op belasting over eerdere boekjaren.

1.22 Grondslagen voor het kasstroomoverzicht

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. In het kasstroom­overzicht wordt onderscheid gemaakt tussen kasstromen uit operationele activiteiten, investerings- en financieringsactiviteiten. Kasstromen in vreemde valuta worden omgerekend tegen een gemiddelde maandkoers gedurende het verslagjaar. Koers­verschillen op geldmiddelen worden afzonderlijk in het kasstroomoverzicht getoond. Ontvangsten en uitgaven voor winstbelasting alsmede renteontvangsten en -betalingen zijn opgenomen onder kasstroom uit operationele activiteiten. Kasstromen als gevolg van de verwerving dan wel afstoting van financiële belangen (dochterondernemingen en deelnemingen) zijn opgenomen onder kasstroom uit investeringsactiviteiten voor zover betaling in geld heeft plaatsgevonden. Uitgekeerde dividenden worden opgenomen onder kasstroom uit financieringsactiviteiten. Transacties waarbij geen instroom of uitstroom van kasmiddelen plaatsvindt, waaronder financiële leasing en het uitgestelde deel van de koopprijs van deelnemingen (‘earn out’), zijn niet in het kasstroomoverzicht opgenomen. Kasstromen inzake (doorlopende) leningen en verplichtingen uit hoofde van lease worden gepresenteerd als onderdeel van de kasstroom uit hoofde financieringsactiviteiten.

1.23 Segmentenrapportage voortgezette activiteiten

Hydratec Industries is georganiseerd langs de volgende twee activiteiten welke als te rapporteren segment zijn geïdentificeerd:

  • Industrial Systems: binnen het segment Industrial Systems worden onder eigen merknaam en op projectmatige basis complete industriële systemen vervaardigd.

  • Plastic Components: binnen het segment Plastic Components worden constructieve kunststof onderdelen ontwikkeld en geproduceerd.

De resultaten van de twee segmenten worden beoordeeld op het niveau van het operationeel resultaat.

Naast de twee segmenten zijn er ook hoofdkantoor activiteiten en eliminaties van intersegment posities en transacties. De hoofdkantoor activiteiten zijn gerelateerd aan ondersteunende activiteiten en hoofdkantoor gerelateerde projecten.

Verkopen tussen segmenten onderling vinden plaats tegen marktprijzen. Er zijn geen asymmetrische doorbelastingen tussen groepsentiteiten onderling.

1.23.1 Specificatie naar bedrijfssegmenten

 

Industrial Systems

Plastic Components

Totaal segmenten

Holdingkosten en eliminaties

Totaal

x € 1.000

2021

2020

2021

2020

2021

2020

2021

2020

2021

2020

Levering goederen

36.055

39.226

109.342

103.823

145.397

143.049

-

-

145.397

143.049

Projecten

87.826

55.839

15.609

10.311

103.435

66.150

-

-

103.435

66.150

Overige omzet

8.465

8.351

  

8.465

8.351

-

-

8.465

8.351

Netto-omzet

132.346

103.416

124.951

114.134

257.297

217.550

-

-

257.297

217.550

Intersegment-omzet

  

2.484

1.505

2.484

1.505

-2.484

-1.505

-

-

Totaal segment omzet

132.346

103.416

127.435

115.639

259.781

219.055

-2.484

-1.505

257.297

217.550

Verbruik materiaal en hulpstoffen

-72.260

-54.249

-53.497

-49.612

-125.757

-103.861

2.484

1.505

-123.273

-102.356

Brutomarge

60.086

49.167

73.938

66.027

134.024

115.194

-

-

134.024

115.194

Afschrijvingen

-3.926

-6.463

-8.192

-7.819

-12.118

-14.282

-57

-56

-12.175

-14.338

Personeels- en overige kosten

-38.683

-39.968

-58.715

-55.461

-97.398

-95.429

-2.424

-2.085

-99.822

-97.514

Bedrijfsresultaat

17.477

2.736

7.031

2.747

24.508

5.483

-2.481

-2.141

22.027

3.342

Financiële baten en lasten

-841

871

-544

-995

-1.385

-124

-17

51

-1.402

-73

Resultaat voor belastingen

16.636

3.607

6.487

1.752

23.123

5.359

-2.498

-2.090

20.625

3.269

Belastingen

-4.308

-1.341

-1.809

1.094

-6.117

-247

625

512

-5.492

265

Nettoresultaat voortgezette activiteiten

12.328

2.266

4.678

2.846

17.006

5.112

-1.873

-1.578

15.133

3.534

           

Segmentactiva

144.227

118.783

92.276

90.699

236.503

209.482

-22.912

-10.875

213.591

198.607

Segmentverplichtingen

103.787

90.656

54.127

53.296

157.914

143.952

-20.584

-8.583

137.330

135.369

Investeringen in (im)materiële vaste activa

2.014

1.528

4.605

4.831

6.619

6.359

86

26

6.705

6.385

1.23.2 Specificatie naar geografische oorsprong van de segmenten

  

Nederland

 

Niet Nederland

 

Totaal

x € 1.000

 

2021

 

2020

 

2021

 

2020

 

2021

 

2020

Netto-omzet

 

199.894

 

156.744

 

57.403

 

60.806

 

257.297

 

217.550

Segmentactiva

 

164.674

 

146.195

 

48.917

 

52.412

 

213.591

 

198.607

Investeringen in (im)materiële vaste activa

 

5.495

 

3.914

 

1.210

 

2.471

 

6.705

 

6.385

1.23.3 Specificatie geografische omzetverdeling naar afzetgebied

x € 1.000

 

2021

 

%

 

2020

 

%

Nederland

 

48.499

 

18,8

 

43.062

 

19,8

Rest van Europa

 

121.407

 

47,2

 

87.422

 

40,2

Azië

 

37.304

 

14,5

 

34.253

 

15,7

Noord-Amerika

 

29.827

 

11,6

 

28.664

 

13,2

Zuid-Amerika

 

7.267

 

2,8

 

3.492

 

1,6

Afrika

 

7.946

 

3,1

 

9.521

 

4,4

Oceanië

 

5.047

 

2,0

 

11.136

 

5,1

Totaal

 

257.297

 

100,0

 

217.550

 

100,0

1.23.4 Specificatie omzetverdeling naar soort

x € 1.000

 

2021

 

%

 

2020

 

%

Levering goederen

 

145.398

 

56,5

 

143.049

 

65,8

Projecten

 

103.435

 

40,2

 

66.150

 

30,4

Overige omzet

 

8.464

 

3,3

 

8.351

 

3,8

Totaal

 

257.297

 

100,0

 

217.550

 

100

Overige omzet betreft omzet uit service, installatie en overige diensten.

Geen afnemer heeft een omzetaandeel van meer dan 5% gedurende 2021.

1.23.5 Specificatie omzetverdeling naar vervulling prestatieverplichting

x € 1.000

 

2021

 

%

 

2020

 

%

Over een periode vervulde prestatie­verplichtingen

 

111.899

 

43,5

 

74.501

 

34,2

Op een tijdstip vervulde prestatieverplichtingen

 

145.398

 

56,5

 

143.049

 

65,8

Totaal

 

257.297

 

100,0

 

217.550

 

100

1.23.6 Contractsaldi

Hieronder het overzicht van vorderingen, contractactiva en contractverplichtingen uit hoofde van contracten met klanten.

x € 1.000

Toelichting

2021

2020

Debiteuren

1.34

46.584

45.287

Vooruitontvangen bedragen

1.44

12.743

7.965

Contractactiva

 

16.338

7.563

Contractverplichtingen

 

41.748

28.736

De toename van de contractverplichting en debiteuren heeft betrekking op vooruit gefactureerde termijnen voor projecten welke in een vroeg stadium van productie zitten. De overgrote meerderheid van de contractverplichtingen hebben een looptijd korter dan een jaar. De contractverplichtingen welke ultimo 2020 zijn verantwoord, hebben volledig tot omzet geleid in 2021. Contractactiva heeft betrekking op projecten waarop meer kosten zijn gemaakt dan gefactureerd. Vooruitontvangen bedragen hebben betrekking op projecten die nog niet zijn gestart maar waarvoor wel een vooruitbetaling is ontvangen.

De toename van de contract activa heeft betrekking op de toegenomen omzet uit projecten ten opzichte van 2020.

Naar verwachting zullen de prestatieverplichtingen op lopende contracten binnen een periode van 1 jaar worden verricht (‘practical expedient’ IFRS 15.121).

De overige verplichtingen en overlopende passiva (uitgestelde omzet) zijn voor € 2,3 miljoen gereclassificeerd naar de contractverplichtingen in de vergelijkende cijfers. 

1.24 Beëindigde activiteiten

1.24.1 Ruiltransactie Stork en Rollepaal

In 2021 is er geen sprake van beëindigde activiteiten.

 In het tweede kwartaal van 2020 heeft een uitruil van aandelen Stork en Rollepaal tussen Hydratec en Wadinko plaatsgevonden. Als onderdeel van de ruiltransactie zijn ook de put/call opties die per 31 december 2019 als netto-verplichting van € 2,7 miljoen stonden verantwoord afgewikkeld in de ruiltransactie. Door de ruil is het resterende 25% belang in Rollepaal overgenomen in ruil voor het 75% aandelenbelang in Stork, kwijtschelding achtergestelde lening en zijn de opties afgewikkeld tegen een betaling van € 1,0 miljoen. Stork classificeert als beëindigde bedrijfsactiviteit, omdat het een significant bedrijfsonderdeel is dat door deze transactie is afgestoten. Alle gepresenteerde resultaten uit de beëindigde bedrijfsactiviteiten hebben betrekking op Stork. De verliezen bestaan uit resultaten van Stork over de eerste 6 maanden, afboeking netto-activa Stork en een afboeking op de achtergestelde lening aan Stork. Het resultaat op de afwikkeling van put/call opties staat opgenomen onder de financiële baten. Het verantwoorde resultaat uit hoofde van opties bedraagt € 1,7 miljoen.

1.24.2 Resultaten beëindigde activiteiten

x € 1.000

 

1-1-2020 t/m 30-06-2020

Omzet

 

12.740

Kosten (inclusief rentelasten)

 

-14.672

Bedrijfsresultaat

 

-1.932

Belastingen

 

47

Nettoresultaat

 

-1.885

Resultaat ruiltransactie

 

-115

Nettoresultaat afboeking lening aan Stork

 

-763

Resultaat beëindigde activiteiten

 

-2.763

De winst per aandeel voor beëindigde activiteiten bedroeg € -1,73.

1.24.3 Kasstromen uit beëindigde activiteiten

x € 1.000

 

1-1-2020 t/m 30-06-2020

Netto kasstroom operationele activiteiten

 

-1.609

Netto kasstroom investeringsactiviteiten

 

-22

Netto kasstroom financieringsactiviteiten

 

-321

Netto kasstroom

 

-1.952

1.25 Personeel

1.25.1 Lonen, salarissen en inleenkrachten

x € 1.000

 

2021

 

2020

Lonen en salarissen

 

46.690

 

49.595

Inleenkrachten

 

10.543

 

7.043

Kosten van regelingen inzake uitkeringen bij vertrek

 

578

 

2.785

NOW regeling

 

-1.176

 

-3.149

Totaal

 

56.635

 

56.274

De kosten van op aandelen gebaseerde beloningen, verwerkt overeenkomstig IFRS 2 bedraagt € 150 duizend en bestaat uit de verhoging van 25% van de variabele bonus bij omzetting naar aandelen die geheel ten laste van het resultaat in het verslagleggingsjaar komt. De totale variabele beloning inclusief het aandelenparticipatieplan bedraagt € 750 duizend.

De kosten voor omzetten van variabele beloning in cash naar aandelen wordt verantwoord als lonen en salarissen. Het deel van de beloning inzake het aandelenparticipatieplan dat in eigenvermogensinstrumenten van de rechtspersoon wordt afgewikkeld is toegevoegd aan de overige reserve. De aandelen worden uitgegeven tegen de gemiddelde aandeelprijs van januari en februari en uitgegeven door Hydratec in het volgende boekjaar.

Binnen de Hydratec groep is NOW 1,2 en 3.1 aangevraagd. De totale NOW is verantwoord in 2020 en 2021. In 2021 en 2022 hebben de aanvragende vennootschappen een verzoek tot vaststelling ingediend bij het UWV. In 2021 is dividend uitgekeerd door de niet aanvragende vennootschappen aan Hydratec. Na indienen van de verzoeken heeft reparatie plaatsgevonden als ware de uitkering nooit heeft plaatsgevonden. De reparatie is gemeld aan het UWV in februari 2022.

1.25.2. Sociale lasten en pensioen

x € 1.000

 

2021

 

2020

Sociale lasten

 

8.172

 

8.101

Pensioenpremies

 

4.936

 

4.335

Totaal

 

13.108

 

12.436

1.25.3 Bezoldiging raad van commissarissen en directie

x € 1.000

 

2021

 

2020

Raad van commissarissen

    

E. ten Cate

 

25

 

19

M.E.P. Sanders

 

25

 

19

P. Veenema

 

15

 

-

J.E. Vaandrager

 

10

 

19

Totaal

 

74

 

57

De heer Ten Cate bezat op balansdatum 7.130 aandelen.

Key management van Hydratec bestaat uit de directeuren B. F. Aangenendt en E. H. Slijkhuis.

x € 1.000

  

2021

 

2020

B.F. Aangenendt

Basissalaris

 

304

 

272

 

Variabele beloning in geld­middelen

 

96

 

-

 

Variabele beloning in aandelen

 

96

 

-

 

Pensioenkosten

 

26

 

26

 

Overige beloning

 

3

 

2

   

524

 

300

      

E.H. Slijkhuis

Basissalaris

 

207

 

164

 

Variabele beloning in geld­middelen

 

65

 

-

 

Variabele beloning in aandelen

 

65

 

-

 

Pensioenkosten

 

22

 

22

 

Overige beloning

 

4

 

4

   

362

 

190

      

Totaal

  

886

 

490

De directie heeft in 2021 geen beloningsbestandsdelen omgezet in aandelen Hydratec Industries.

De heer Aangenendt bezat op balansdatum 71.225 aandelen, mevrouw Slijkhuis bezat op balansdatum 138 aandelen.

1.26 Gemiddeld aantal eigen werknemers op fulltimebasis

  

2021

 

2020

Productie direct

 

573

 

620

Productie indirect

 

233

 

276

Engineering

 

158

 

154

Verkoop

 

74

 

81

Management & Finance

 

113

 

124

Totaal

 

1.151

 

1.255

Waarvan in buitenland werkzaam

 

502

 

535

1.27 Overige bedrijfskosten

x € 1.000

 

2021

 

2020

Huisvesting

 

2.275

 

2.249

Verkoop

 

5.467

 

5.681

Productie en onderhoud

 

10.999

 

9.873

Onderzoek

 

254

 

773

Koersverschillen

 

-6

 

452

Algemene kosten

 

11.090

 

9.776

Totaal

 

30.079

 

28.804

Royal Pas Reform en Rollepaal beschikken over een uitgebreid netwerk van agenten. De wijze van samenwerking met agenten wordt contractueel vastgelegd waarin specifieke bepalingen en vereisten zijn opgenomen vanuit onze Gedragscode, zie ook sectie ‘Gedragscode’ in het bestuursverslag waarin de belangrijkste uitgangspunten van de gedragscode zijn opgenomen. Werken met agenten in verschillende landen brengt het risico met zich mee dat de onderneming betrokken raakt bij overtreding van lokale en internationale wet- en regelgeving wat aanzienlijke (financiële) gevolgen kan hebben. Er zijn meerdere interne beheersingsmaatregelen ingesteld (zie ook sectie ‘Risicobeheer’ in het bestuursverslag) om het non-compliance risico in voldoende mate te mitigeren.  

In de verkoopkosten zijn € 2,5 miljoen (2020: € 2,7 miljoen) aan kosten agenten opgenomen.

Kosten accountant

x € 1.000

 

2021

 

2020

Controle jaarrekening EY LLP

 

524

 

-

Overige dienstverlening EY LLP/KPMG

 

-

 

-

Controle jaarrekening KPMG

 

-

 

562

Andere controleopdrachten

 

45

 

257

Totaal kosten

 

569

 

819

1.28 Belastingen

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

Acute belasting

  

-4.842

 

2.562

Aanpassing over voorgaande jaren en niet aftrekbare kosten

  

-269

 

-173

Uitgestelde belasting

1.32

 

-380

 

-2.124

Totaal belasting over resultaat

  

-5.491

 

265

De belastinglast in de winst-en-verliesrekening betreft de winstbelasting berekend over het commercieel resultaat van zowel de in Nederland als de in het buitenland gevestigde dochtervennootschappen.

Berekening belastingdruk

x € 1.000

 

2021

 

%

 

2020

 

%

Resultaat voor belastingen

 

20.624

   

3.269

  

Belastinglast op basis van Nederlands nominaal tarief

 

-5.156

 

25,0

 

-817

 

25,0

Tariefkortingen

 

123

 

-0,6

 

52

 

-1,6

Toepassing lokale nominale tarieven

 

-63

 

0,3

 

-108

 

3,3

Voordeel uit innovatiebox / RDA

 

114

 

-0,6

 

-

 

-

Inkomsten onbelast

 

7

 

0,0

 

202

 

-6,2

(De)activering verrekenbare verliezen en waarderingsverschillen

 

-254

 

1,2

 

1.242

 

-38,0

Wijzigingen lokale belastingtarieven

 

7

 

0,0

 

-133

 

4,1

Niet aftrekbare kosten en correcties oude jaren

 

-269

 

1,3

 

-173

 

5,3

Belastinglast volgens winst- en verlies­rekening

 

-5.491

 

26,6

 

265

 

-8,1

1.29 Immateriële vaste activa

x € 1.000

Goodwill

Klanten

Agenten

Merken

Rechten

Patenten

Software

In uitvoering

Totaal

Boekwaarde 1 januari 2020

21.802

1.816

437

719

912

1.263

2.141

 

29.090

In gebruikname

      

183

 

183

Investeringen

    

366

 

214

910

1.490

Afschrijvingen

 

-210

-39

-46

-113

-173

-573

 

-1.154

Bijzondere waardevermindering

-1.700

       

-1.700

Deconsolidatie

   

-187

  

-147

 

-334

Effecten van omrekenen vreemde valuta

   

-1

-29

 

-1

 

-31

Aanschafwaarde

20.102

2.726

747

907

1.961

1.263

6.197

910

34.813

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-

-1.120

-349

-422

-825

-173

-4.380

-

-7.269

Boekwaarde per 31 december 2020

20.102

1.606

398

485

1.136

1.090

1.817

910

27.544

In gebruikname

    

58

 

1.465

-860

663

Investeringen

      

275

697

972

Afschrijvingen

 

-155

-37

-46

-115

-165

-707

 

-1.225

Bijzondere waardevermindering

        

-

Deconsolidatie

        

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

1

   

16

 

-4

 

13

Aanschafwaarde

20.102

2.726

747

907

2.035

1.263

7.933

747

36.460

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-

-1.275

-386

-467

-940

-338

-5.087

-

-8.493

Boekwaarde per 31 december 2021

20.102

1.451

361

440

1.095

925

2.846

747

27.967

1.29.1 Impairment test

Met betrekking tot de goodwill Pas Reform/Lan Handling Technologies, Lan Handling Technologies, Pas Reform en Rollepaal is per december 2021 een impairment test uitgevoerd. Hierbij is de bedrijfswaarde bepaald op basis van toekomstige kasstroomprognoses over vijf jaren, waarbij voor Rollepaal een afwijkende budgetperiode projectietermijn van 10 jaar wordt gehanteerd. Wij hebben voor deze afwijkende budgetperiode gekozen omdat volgens onze prognose de groei de komende 10 jaar hoger is dan de lange termijngroei. Deze kasstroomprognoses zijn ontleend aan de interne langetermijnplannen welke jaarlijks worden opgesteld en goedgekeurd door de directie. Deze zijn mede gebaseerd op beschikbare relevante marktgegevens betreffende de verwachtingen voor de korte en middellange termijn. De marktgegevens betreffen sectorrapportages van onderzoeksbureaus, brancheorganisaties en financiële instellingen. 

De toekomstige kasstromen zijn verdisconteerd tegen de in onderstaande tabel opgenomen disconteringsvoet die is gebaseerd op het specifieke risicoprofiel (risicovrije rente, specifieke landen opslag en bedrijfsspecifieke risico opslag). Op basis van de gekozen uitgangspunten leidt de uitgevoerde impairment test niet tot een bijzondere waardevermindering van de goodwill ultimo 2021. Op basis van de forse headroom in het model hebben wij vastgesteld dat elke aannemelijke aanpassing in de belangrijkste veronderstellingen, zowel individueel als gecombineerd, niet leidt tot een bijzondere waardevermindering. Hierdoor is er geen gevoeligheidsanalyse toegelicht.

x € 1.000

 

Goodwill

 

Gemiddelde omzet groeiprognose 1-5 jaar (Rollepaal 1-10 jaar)

 

Groeivoetprognose na 5/10 jaar

 

Disconteringsvoet (voor belasting)

Pas Reform/Lan Handling Technologies

 

13.487

 

5,5%

 

1,1%

 

11,7%

Lan Handling Technologies

 

1.565

 

6,0%

 

1,1%

 

11,7%

Pas Reform

 

2.832

 

5,0%

 

1,1%

 

11,6%

Rollepaal

 

2.218

 

5,2%

 

1,1%

 

11,0%

  

20.102

      

1.29.2 Overige immateriële vaste activa

De overige immateriële vaste activa (klanten, agenten en merken) hebben betrekking op:

  • De activiteiten van Industrial Systems die zijn geïdentificeerd bij de overname in 2011 en 2019. 

  • De rechten hebben betrekking op het gebruikrecht op patenten van derden.

  • De patenten hebben betrekking op eigen patenten van Rollepaal.

1.30 Materiële vaste activa

x € 1.000

Bedrijfs­gebouwen en -terreinen

 

Machines en installaties

 

Andere bedrijfsmiddelen

 

In uitvoering

 

Totaal

Aanschafwaarde

59.428

 

74.177

 

20.890

 

2.771

 

157.266

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-16.327

 

-52.874

 

-14.718

   

-83.919

Boekwaarde per 1 januari 2020

43.101

 

21.304

 

6.172

 

2.771

 

73.348

Investeringen

1.140

 

596

 

575

 

2.497

 

4.808

In gebruikname

1.487

 

1.281

 

560

 

-3.328

 

-

Transfer naar software

      

-183

 

-183

Afschrijvingen

-992

 

-4.320

 

-1.640

   

-6.952

Verkoop

  

-309

 

-19

   

-328

Effecten van omrekenen vreemde valuta

-263

 

-493

 

-50

 

-13

 

-819

Bijzondere waardevermindering

-290

   

-254

   

-544

deconsolidatie

-4.596

 

-411

   

-44

 

-5.051

Aanschafwaarde

62.566

 

74.491

 

22.978

 

1.700

 

161.735

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-22.979

 

-56.843

 

-17.634

   

-97.456

Boekwaarde per 31 december 2020

39.587

 

17.648

 

5.344

 

1.700

 

64.279

Investeringen

705

 

702

 

748

 

3.579

 

5.734

In gebruikname

-606

 

2.252

 

642

 

-3.126

 

-838

Transfer naar software

        

-

Afschrijvingen

-1.464

 

-4.586

 

-1.645

   

-7.695

Verkoop

7

 

18

 

-3

 

-21

 

1

Activa aangehouden voor verkoop

        

-

Effecten van omrekenen vreemde valuta

-25

 

119

 

23

 

4

 

121

Bijzondere waardevermindering

-50

 

-518

 

-1

   

-569

deconsolidatie

        

-

Aanschafwaarde

62.736

 

67.384

 

21.912

 

2.136

 

154.168

Cumulatieve afschrijvingen / impairment

-24.582

 

-51.749

 

-16.804

 

-

 

-93.135

Boekwaarde per 31 december 2021

38.154

 

15.635

 

5.108

 

2.136

 

61.033

1.30.1 Bijzonder waardeverminderingsverlies en terugnemen van bijzonder waardeverminderingsverlies

In 2021 heeft er een bijzondere waardevermindering plaatsgevonden van € 569 duizend (2020: € 544 duizend). Er zijn geen bijzondere waardeverminderingen op materiële vaste activa, verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen in 2021 (2020: nihil). 

1.30.2 Machines en installaties

Bij machines en installaties zijn er activa die nog in gebruik zijn, maar op basis van eerdere inschattingen al volledig zijn afgeschreven.

1.30.3 Zekerheden

De materiële vaste activa zijn gedeeltelijk als zekerheid verstrekt voor langlopende financiering van Plastic Components en Industrial Systems. In 1.41.1 is een nadere specificatie van de verstrekte zekerheden opgenomen.

1.31 Gehuurde activa

x € 1.000

Bedrijfs­gebouwen en -terreinen

 

Machines en installaties

 

Andere bedrijfs­middelen

 

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2020

8.074

 

5.819

 

2.100

 

15.993

Toevoegingen

135

   

1.238

 

1.373

Afschrijvingen

-1.126

 

-1.623

 

-799

 

-3.548

Bijzondere waardevermindering

-42

     

-42

Valutaverschillen

-557

 

-28

 

-9

 

-594

Deconsolidatie

-318

 

-623

 

-561

 

-1.502

Boekwaarde per 31 december 2020

6.166

 

3.545

 

1.969

 

11.680

Toevoegingen

2.703

 

144

 

677

 

3.524

Afschrijvingen

-1.225

 

-726

 

-825

 

-2.776

Verkoop

-236

 

-649

 

-4

 

-889

Bijzondere waardevermindering

      

-

Valutaverschillen

288

 

-7

 

-3

 

278

Deconsolidatie

      

-

Boekwaarde per 31 december 2021

7.696

 

2.307

 

1.814

 

11.817

In 2021 heeft er geen bijzondere waardevermindering plaatsgevonden (2020: € 42 duizend). Er heeft geen terugneming van bijzondere waardeverminderingen plaatsgevonden (2020: nihil). Voor de leaseverplichtingen zie toelichting 1.41.

1.32 Uitgestelde belastingvordering

De ultimo 2021 aanwezige uitgestelde belastingvorderingen hebben overwegend een looptijd van langer dan één jaar (kortlopende deel betreft € 0,9 miljoen) . Ultimo 2021 zijn verrekenbare verliezen aanwezig die voor een bedrag van € 6,8 miljoen (2020: € 5,4 miljoen) niet in de balans zijn verantwoord. Deze zijn oneindig verrekenbaar.

De uitgestelde belastingvorderingen zijn als volgt onderverdeeld:

x € 1.000

Immateriële vaste activa

Materiële vaste activa

Leases

Werkkapitaal

Voorzieningen

Derivaten

Compen-sabele verliezen

Totaal voor saldering

Saldering uitgestelde belastingen

Totaal na saldering

Boekwaarde per 1 januari 2020

5

2.302

-

37

985

75

2.880

6.284

-2.576

3.708

Mutatie

157

93

117

1

-292

-2

3.429

3.503

-1.379

2.124

Deconsolidatie

    

-161

  

-161

 

-161

Valutaverschillen

 

-9

 

-3

-7

 

-31

-50

 

-50

Boekwaarde per 31 december 2020

162

2.386

117

35

525

73

6.278

9.576

-3.955

5.621

Mutatie

 

36

19

22

-227

3

-714

-861

346

-515

Deconsolidatie

       

-

 

-

Valutaverschillen

 

4

1

1

2

 

-24

-16

 

-16

Boekwaarde per 31 december 2021

162

2.426

137

58

300

76

5.540

8.699

-3.609

5.090

1.33 Voorraden

x € 1.000

 

2021

 

2020

Grond- en hulpstoffen

 

10.087

 

7.099

Halffabricaat en voorraad in bewerking

 

5.225

 

5.077

Gereed product

 

17.559

 

14.035

Totaal

 

32.871

 

26.211

In deze waardering opgenomen voorziening incourante voorraad bedroeg per ultimo 2021 € 2,6 miljoen (2020: € 3,0 miljoen). 

1.34 Debiteuren

De debiteurenpositie, verminderd met de voorziening voor verwacht kredietverlies, is als volgt te analyseren:

Dagen

 

2021

 

%

 

2020

 

%

0-30

 

26.270

 

56,39

 

28.767

 

63,52

31-60

 

16.524

 

35,47

 

9.644

 

21,30

61-90

 

1.141

 

2,45

 

4.086

 

9,02

> 90

 

2.649

 

5,69

 

2.790

 

6,16

Totaal

 

46.584

 

100,00

 

45.287

 

100,0

x € 1.000

 

2021

 

2020

Bruto debiteurensaldo

 

47.553

 

46.430

Waarvan binnen vervaltermijn

 

37.199

 

38.482

Waarvan buiten vervaltermijn

 

10.354

 

7.948

Voorziening verwacht kredietverlies

 

-969

 

-1.143

Netto debiteurensaldo

 

46.584

 

45.287

Voor het bepalen van de voorziening verwacht kredietverlies worden periodiek de openstaande saldi geanalyseerd. Er wordt een kredietvoorziening opgenomen op basis van een verwacht verlies voor de gehele looptijd van de desbetreffende vordering. De voorziening verwacht kredietverlies heeft betrekking op het totaal verwachte kredietverlies. In de onderstaande tabel is het verloopoverzicht van deze voorziening opgenomen. Zie financiële risicofactoren voor meer informatie over kredietrisico.

x € 1.000

 

2021

 

2020

Beginbalans 1 januari

 

1.143

 

880

Vrijval/gebruik

 

-174

 

-

Toevoegingen

 

-

 

339

Acquisitie

 

-

 

-

Deconsolidatie

 

-

 

-76

Eindbalans 31 december

 

969

 

1.143

1.35 Overige belastingen en premies sociale verzekeringen (activa)

x € 1.000

 

2021

 

2020

Omzetbelasting

 

1.788

 

1.486

Loonheffing

 

32

 

21

Pensioenen en sociale verzekeringen

 

27

 

3

Overige belastingen

 

69

 

50

Totaal overige belastingen en premies sociale verzekeringen

 

1.916

 

1.560

1.36 kas en kasequivalenten

De kas en kasequivalenten van de vennootschap bestaan uit kasgelden, banksaldi en kortlopende deposito’s en deze zijn vrij beschikbaar voor de onderneming.

x € 1.000

 

2021

 

2020

Banksaldi

 

4.735

 

4.468

Kasgeld

 

67

 

11

Deposito’s

 

397

 

150

Totaal

 

5.199

 

4.629

1.37 Activa aangehouden voor verkoop

De activa aangehouden voor verkoop heeft betrekking op bedrijfsgebouwen binnen Industrial Systems die op balansdatum worden aangeboden voor verkoop en voldoet aan de voorwaarden zoals beschreven in 1.11.3. Het betreffende actief is beschikbaar voor verkoop gekomen door een ander gebruik van de beschikbare ruimte. Er zijn geen indicaties voor een bijzondere waardevermindering. De verwachting is dat de verkoop in het eerste halfjaar van 2022 zal worden geëffectueerd.

1.38 Eigen vermogen

Voor het overzicht van mutaties in het eigen vermogen wordt verwezen naar het primaire overzicht.

1.38.1 Gestort en opgevraagd kapitaal

Per 31 december 2021 staan 1.292.805 aandelen van € 0,45 nominaal uit. Gedurende het jaar zijn 1.861 (2020: 2.766) aandelen uitgegeven ten behoeve van het participatieplan en de earn out betaling inzake de acquisitie van Pas Reform North America (voorheen: NatureForm) in 2018. De laatste transactie ten behoeve van de earn out betaling heeft in 2021 plaatsgevonden.

Er zijn geen rechten toegekend tot het nemen van aandelen in het kapitaal van de vennootschap. De houders van gewone aandelen hebben recht op uitkering van dividend zoals periodiek door de Algemene Vergadering goed te keuren. Bovendien hebben houders recht op één stem per aandeel op de aandeelhoudersvergadering van het bedrijf. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 2.250 duizend, verdeeld in vijf miljoen (5.000.000) aandelen, elk groot € 0,45.

Hydratec kent een aandelenparticipatieplan. Indien een medewerker na jaareinde kiest om mee te doen aan het plan, wordt 50% van de variabele beloning omgezet in aandelen. De aandelen worden bij omzetting uitgegeven tegen de gemiddelde koers van januari en februari en mogen voor een periode van drie jaar niet verkocht worden. Voor nadere toelichting omtrent verwerking zie toelichtingen 1.25 en 1.38.6.

1.38.2 Agioreserve

De agioreserve is te beschouwen als gestort kapitaal. Door de aandelenuitgifte in 2021 is de agioreserve met € 100 duizend toegenomen.

1.38.3 Reserve omrekeningsverschillen

De reserve omrekeningsverschillen omvat alle koersverschillen op vreemde valuta die ontstaan door de omrekening van de jaarrekening van buitenlandse activiteiten die een geïntegreerd deel zijn van de activiteiten van de Groep. Deze reserves zijn niet uitkeerbaar.

1.38.4 Hedgereserve

In de bedrijven zijn derivaten (renteswaps op de financiering) opgenomen. Deze derivaten classificeren als een kasstroomhedge en derhalve is in het geconsolideerd eigen vermogen een hedgereserve gevormd. De mutatie in 2021 bedroeg € 133 duizend positief (2020: € 62 duizend positief) en is direct in het eigen vermogen verwerkt. Deze reserve is niet uitkeerbaar.

1.38.5 Overige wettelijke reserves

De overige wettelijke reserves hebben betrekking op wettelijke reserve aangehouden voor geactiveerde zelfontwikkelde immateriële vaste activa.

1.38.6 Overige reserves

De overige reserves betreft ingehouden winsten van voorgaande jaren welke vrij uitkeerbaar zijn.

De mutatie aandelenparticipatieplan betreft verwerking van de verplichtingen onder IFRS 2 aangaande dit aandelenparticipatieplan. Voor verdere toelichting en verwerking verwijzen wij naar toelichting 1.25.

1.38.7 Onverdeeld resultaat

Het onverdeeld resultaat betreft het resultaat boekjaar.

1.38.8 Voorstel winstbestemming

Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar 2021 vast te stellen op € 6,75 per aandeel. Deze dividenduitkering past in het beleid om ten minste 40% van het resultaat na belastingen exclusief eenmalige baten uit te keren. In augustus 2021 is een interim-dividend van € 2,10 over 2021 uitgekeerd. Het dividend van € 4,65 zal worden uitgekeerd in contanten. Het nettoresultaat na dividend over 2021 komt ten gunste van de overige reserves.

1.38.9 Aandeel derden

Bij de dochterondernemingen die gedurende het verslagjaar op enig moment geen volledig eigendom zijn of waren, bestaat een aandeel derden.

1.39 Resultaat per aandeel

  

2021

 

2020

Resultaat toe te rekenen aan aandeelhouders (x € 1.000)

 

15.118

 

1.301

Gewogen gemiddeld aantal aandelen (x 1)

 

1.291.875

 

1.289.557

Winst per aandeel (x € 1)

 

11,70

 

1,01

Verwaterde winst per aandeel (x € 1)

 

11,72

 

1,01

1.40 Voorzieningen

x € 1.000

 

Personeel gerelateerde voorzieningen

 

Personeel gerelateerde voorzieningen (Reorganisatie)

 

Garantie­verplichtingen

 

Overig

 

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2021

 

1.832

 

1.421

 

914

 

1.400

 

5.567

Dotaties gedurende het jaar

 

772

   

663

 

832

 

2.267

Onttrekkingen

 

-337

   

-703

 

-108

 

-1.148

Transfer kortlopende verplichtingen

 

169

       

169

Vrijval ten gunste van winst- en verliesrekening

 

-693

 

-672

 

-94

 

-459

 

-1.918

Valutaverschillen

 

15

   

2

 

1

 

18

Deconsolidatie

         

-

Boekwaarde per 31 december 2021

 

1.758

 

749

 

782

 

1.666

 

4.955

De voorziening voor personeelgerelateerde beloningen betreft voornamelijk de verplichting voor jubileum­uitkeringen. 

1.40.1 Jubileumvoorziening

De jublieumvoorziening is bepaald volgens ‘’Projected Unit Credit Method’’. Deze voorziening is berekend op basis van actuariële grondslagen, waarbij rekening is gehouden met verwachte blijfkansen en salarisontwikkelingen en een rentevoet van gemiddeld 0,59% (2020: 0,87%). De looptijd van de voorziening is grotendeels langer dan één jaar.

1.40.2 Reorganisatie

Gedurende het jaar is er een reorganisatievoorziening gevormd bij Plastic Components. Per jaareinde heeft de voorziening enkel nog betrekking op Plastic Components.

1.40.3 Garantieverplichtingen

De voorziening voor garantieverplichtingen is gebaseerd op historische garantiekosten van producten die nog in de garantieperiode zitten. Gezien de beperkte looptijd is deze voorziening niet contant gemaakt tegen een rentevoet.

1.40.4 Overig

De overige voorzieningen hebben voornamelijk betrekking op het afbouwen van de productie bij Polmer en een prestatieregeling. Voor de bepaling van de voorzieningen zijn inschattingen gemaakt van o.a. toekomstige resultaten en vertrekkans. Derhalve kunnen er verschillen zijn tussen de boekwaarde van de voorzieningen op balansdatum en de daadwerkelijke uitstroom van geldmiddelen. De looptijd van de voorzieningen zijn grotendeels langlopend.

1.40.5 Uitgestelde belastingverplichtingen

De uitgestelde belastingverplichtingen zijn als volgt onderverdeeld:

x € 1.000

 

Immateriële vaste activa

 

Materiële vaste activa

 

Totaal voor saldering

 

Saldering uitgestelde belastingen

 

Totaal na saldering

Boekwaarde per 1 januari 2020

 

374

 

4.303

 

4.677

 

-2.576

 

2.101

Mutatie

 

634

 

34

 

668

 

-1.379

 

-711

Boekwaarde per 31 december 2020

 

1.008

 

4.337

 

5.345

 

-3.955

 

1.390

Mutatie

 

-201

 

-280

 

-481

 

346

 

-135

Boekwaarde per 31 december 2021

 

807

 

4.057

 

4.864

 

-3.609

 

1.255

Deze verplichting heeft een overwegend langlopend karakter.

1.41 Financiële instrumenten

1.41.1 Leningen en huur verplichtingen

De leningen hebben betrekking op:

  • een hypothecaire lening met een langlopend deel ad € 1,6 miljoen voor de financiering van onroerend goed in Industrial Systems met een looptijd tot 2034 met een gemiddelde rentevoet van 5,4% (vast);

  • een hypothecaire lening met een langlopend deel ad € 5,7 miljoen voor de financiering van onroerend goed in Industrial Systems met een looptijd tot 2039 met een rentevoet van 3,45% (vast);

  • een algemene lening voor Industrial Systems met een kortlopend deel ad € 3,6 miljoen. De resterende looptijd van de lening is 1 jaar. De variabele rente op de lening is de 3-maands EURIBOR plus een opslag van 1,25%;

  • een algemene lening voor Industrial Systems met een langlopend deel ad € 0,5 miljoen. De resterende looptijd van de lening is 3 jaar. De variabele rente op de lening is de 3-maands EURIBOR plus een opslag van 2,50%;

  • een algemene lening voor Plastic Components met een langlopend deel ad € 2,2 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 4 jaar. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vast gezet door middel van een rente swap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 4,9%;

  • een algemene lening voor Plastic Components met een langlopend deel ad € 2,0 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 6 jaar. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vastgezet door middel van een renteswap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 2,38%; en

  • een algemene lening voor Plastic Components met een langlopend deel ad € 1,0 miljoen. De resterende looptijd van deze lening is 6 jaar. Het variabele rentedeel is gedurende de looptijd van de lening vastgezet door middel van een renteswap waardoor het rentepercentage is gefixeerd op 2,35%.  

x € 1.000

 

Leningen

 

Lease verplichtingen

 

Totaal

Boekwaarde per 31 december 2019

 

26.870

 

14.983

 

41.853

Opgenomen leningen

   

1.340

 

1.340

Aflossing leningen

 

-2.644

 

-3.935

 

-6.579

Omzetting in kapitaal

     

-

Deconsolidatie Stork

 

-2.000

 

-1.501

 

-3.501

Rente

   

521

 

521

Valutaverschillen

   

-584

 

-584

Boekwaarde per 31 december 2020

 

22.226

 

10.824

 

33.050

Opgenomen leningen

 

35

 

3.568

 

3.603

Aflossing leningen

 

-2.702

 

-3.777

 

-6.479

Deconsolidatie Stork

     

-

Rente

   

472

 

472

Valutaverschillen

 

5

   

5

Boekwaarde per 31 december 2021

 

19.564

 

11.087

 

30.651

Waarvan kortlopend:

      

Per 31 december 2021

 

6.305

 

1.863

 

8.168

per 31 december 2020

 

2.857

 

2.856

 

5.713

Waarvan langlopend:

      

Per 31 december 2021

 

13.259

 

9.224

 

22.483

per 31 december 2020

 

19.369

 

7.968

 

27.337

Voor de gehuurde activa zie toelichting 1.31.

De ten laste van 2021 verwerkte interestbedragen op leaseverplichtingen bedroegen € 472 duizend (2020: € 521 duizend). De kasstromen van leaseverplichtingen bedroegen € 3,8 miljoen (2020: €3,2 miljoen).

In relatie tot de kredietfaciliteiten zijn aan de banken zekerheden voor beide segmenten verstrekt die betrekking hebben op:

  • krediethypotheek op de onroerende zaken te Noordijk, Doetinchem, Tilburg, Hellevoetsluis en Lommel;

  • pandrecht op voorraden;

  • pandrecht op bedrijfsinventaris; en

  • pandrecht op vorderingen.

De reële waarde van de langlopende leningen is ongeveer € 0,2 miljoen hoger (2020: € 0,2 miljoen) dan de boekwaarde.

1.41.2 Overige financiële instrumenten

Rentederivaten en valutatermijncontracten

x € 1.000

 

Valutaderivaten

 

Rentederivaten

 

Put optie

 

Overig

 

Totaal

           

Boekwaarde per 31 december 2019

 

10

 

481

 

3.863

 

547

 

4.901

Betalingen

       

-100

 

-100

Rente

       

13

 

13

Mutatie reële waarde

 

-10

 

-52

     

-62

Ruiltransactie

     

-3.863

   

-3.863

Boekwaarde per 31 december 2020

 

-

 

429

 

-

 

460

 

889

Mutatie reële waarde

   

-192

   

-87

 

-279

Ruiltransactie

         

-

Boekwaarde per 31 december 2021

 

-

 

237

 

-

 

373

 

610

Voor toelichting inzake de put optie zie 1.24.1.

De financiële derivaten hebben betrekking op:

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel deel rente lening met een omvang per ultimo 2021 € 2,5 miljoen, looptijd tot 1 oktober 2025;

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel rentedeel van de lening met een omvang per ultimo 2021 € 1,2 miljoen, looptijd tot 1 juli 2027; en

  • een renteswap voor het vastzetten van het variabel rentedeel van de lening met een omvang per ultimo 2021 € 2,7 miljoen, looptijd tot 1 juli 2028.

De reële waarde is gebaseerd op de toekomstige kasstromen over de looptijd en omvang van de contracten. Deze berekening is gebaseerd op andere dan genoteerde prijzen die direct of indirect waarneembaar zijn en kwalificeert zich derhalve als een Level 2-inschatting zoals gedefinieerd in IFRS 13. De waarde van de put optie is bepaald op basis van Level 3 inschatting. Al deze afgeleide derivaten kwalificeren als ‘cash flow hedge’ welke 100% effectief zijn per jaareinde (2020: 100%). Er bestaat een directe economische relatie tussen de het hedge instrument en de afgedekte positie, het kredietrisico van het hedge instrument als de afgedekte positie zijn vergelijkbaar en er is sprake van een 1:1 hedge ratio. Er is een hedgereserve gevormd in het eigen vermogen. Mutaties op de waarde van deze swaps worden in het overzicht totaalresultaat verwerkt.

1.42 Overige belastingen en premies sociale verzekeringen (passiva)

x € 1.000

 

2021

 

2020

Omzetbelasting

 

293

 

554

Loonheffing

 

594

 

754

Pensioenen en sociale verzekeringen

 

1.158

 

1.693

Totaal overige belastingen en premies sociale verzekeringen

 

2.045

 

3.001

1.43 Rekening courant Bank

x € 1.000

2021

 

2020

Boekwaarde per 1 januari

18.069

 

29.347

Opname/aflossing

-17.347

 

-11.278

Rekening-courant bank

722

 

18.069

Op balansdatum is geen gebruik gemaakt van de maximaal beschikbare rekening courant faciliteit (2020: idem). Voor de toelichting van de groepsfaciliteit zie paragraaf 1.46.3.

1.44 Overige schulden en overlopende passiva

x € 1.000

2021

 

2020

Rente

73

 

141

Personeel gerelateerde kosten

6.414

 

7.392

Vooruitontvangen bedragen

12.743

 

7.965

Te betalen commissies aan agenten

3.655

 

2.805

Overlopende passiva en overige schulden

8.290

 

6.924

Totaal overige verplichtingen en overlopende passiva

31.175

 

25.227

De overige verplichtingen en overlopende passiva (uitgestelde omzet) zijn voor € 2,3 miljoen gereclassificeerd naar de contractverplichtingen in de vergelijkende cijfers.

1.45 Financiële risicofactoren

De activiteiten stellen de Groep bloot aan financiële risico’s, zoals kapitaal-, liquiditeit-, markt-, krediet-, valuta-, grondstofprijs- en renterisico.

Het risicomanagement richt zich op het zo veel mogelijk beperken van de negatieve effecten op de financiële prestatie van de Groep. Het risicomanagement wordt uitgevoerd door de directie op basis van door de raad van commissarissen goedgekeurde richtlijnen. De directie identificeert en evalueert financiële risico’s, en dekt deze af in samenwerking met de dochtermaatschappijen van de Groep.

1.45.1 Kapitaalrisico

Zoals beschreven in de strategie van Hydratec zijn de volgende doelstellingen omschreven: Er wordt in de bedrijven gestreefd naar een omzetgroei op ten minste markconform niveau, met een bedrijfsresultaat (EBIT) van 8% tot 10% over de omzet. Daarbij dienen de ondernemingen gezond gefinancierd te zijn met een solvabiliteit van ten minste 25%. Deze focus helpt de bedrijven gericht te zijn op continuïteit, hetgeen voor Hydratec een belangrijk instrument is voor bescherming van haar kapitaal. Daarnaast is een heldere dialoog met het management van de bedrijven ten aanzien van de geleverde prestaties van groot belang om zicht te houden op de realisatie van de langetermijndoelstellingen.

Hiervoor wordt een eenduidige rapportage en evaluatiecyclus gehanteerd op basis waarvan de dialoog tussen het management van de bedrijven, de directie en de raad van commissarissen van Hydratec plaatsheeft. De vennootschap kent convenanten in het kader van de kredietovereenkomst.

1.45.2 Liquiditeitsrisico

Hydratec beheerst de voortschrijdende prognoses van de liquiditeitspositie bestaande uit de banktegoeden (€ 5,2 miljoen) en de bancaire rekening courant faciliteiten (€ 0,7 miljoen) op basis van verwachte kasstromen. In het algemeen gebeurt dit op lokaal niveau door de werkmaatschappijen, binnen de door de Groep vastgestelde kaders en limieten. Verder omvat het liquiditeitsbeheer van de Groep het bewaken van bankconvenanten om aan de vereisten van de banken te voldoen, en het onderhouden van aflossingsschema’s.

De contractuele uitgaande kasstromen op de lopende financiële instrumenten zijn als volgt:

x € 1.000

 

Totaal

 

< 1 jaar

 

1-5 jaar

 

> 5 jaar

Schulden aan kredietinstellingen

 

19.564

 

6.305

 

6.728

 

6.532

Lease verplichtingen

 

11.087

 

1.863

 

5.452

 

3.772

Overige financiële instrumenten

 

500

 

100

 

400

 

-

Handelscrediteuren

 

20.306

 

20.306

 

-

 

-

Overige schulden en overlopende passiva ¹

 

24.340

 

24.340

 

-

 

-

Rente op financiële instrumenten

 

2.958

 

529

 

1.288

 

1.141

  • 1 De overige schulden en overlopende activa zijn exclusief vooruitontvangen bedragen en inclusief schulden overige belastingen en sociale verzekering en VPB.

De rente op financiële instrumenten is gebaseerd op de rentestanden aan het eind van het huidige boekjaar. De verwachting is dat de daadwerkelijke uitgaande kasstromen naar verwachting niet (veel) eerder zullen plaatsvinden dan in bovenstaande tabel staat weer­gegeven.

1.45.3 Kredietrisico

Het management hanteert interne grondslagen voor het beheersen van het kredietrisico, waaronder debiteurenrisico, waarop doorlopend toezicht wordt gehouden. Op alle debiteuren wordt, indien relevant, een kredietwaardigheidsbeoordeling toegepast, in overweging nemend de financiële positie, ervaringen uit het verleden en andere factoren. Er zijn kredietverzekeringen afgesloten die voorzien in een dekking van uitstaande vorderingen, waarbij het maximale kredietbedrag per individuele relatie wordt bepaald. Alleen banken en financiële instellingen met minimaal een onafhankelijk bepaalde rating van ‘A’ of hoger worden geaccepteerd. De totale debiteurenpositie ultimo 2021 bedraagt respectievelijk € 25,4 miljoen voor Industrial Systems en € 21,1 miljoen voor Plastic Components. Voor de ouderdomsanalyse van de debiteuren wordt verwezen naar 1.34.

1.45.4 Marktrisico

Hydratec is onderhevig aan de volgende potentiële marktrisico’s:

  • grondstofprijsrisico: het risico dat fluctuaties in de inkoopprijzen van grondstoffen de winstgevendheid van de bedrijven negatief beïnvloeden;

  • valutarisico: het risico dat de waarde van een financieel instrument verandert als gevolg van fluctuaties van valutakoersen;

  • renterisico: het risico dat rentelasten stijgen als gevolg van veranderingen in marktrentes.

Hydratec dekt valuta en renterisico’s af door middel van de aan- en verkoop van derivaten. Hydratec tracht de volatiliteit in de winst- en verliesrekening zo veel mogelijk te beperken door het toepassen van hedge accounting.

Bovenstaande risico’s zijn hierna verder beschreven.

1.45.5 Grondstofprijsrisico

De Groep koopt voor de bedrijven binnen Plastic Components grondstoffen in die direct dan wel indirect als ‘commodity’ kunnen worden aangemerkt. Het risico van prijsschommelingen is beperkt door afspraken met klanten waarin grondstofprijsstijgingen deels kunnen worden doorberekend.

1.45.6 Valutarisico

De Groep bezit monetaire posten in andere valuta dan de Euro. In de consolidatiekring betreft het voornamelijk Helvoet en Rollepaal in India, Helvoet in Polen, Polmer in Polen, Pas Reform North America in USA alsook Pas Reform do Brasil en ION. Lokale activa en passiva worden voornamelijk gewaardeerd tegen lokale valuta. Fluctuaties in valutawisselkoersen tussen begin- en eindbalansdatum zorgen voor waarderingsverschillen bij het herleiden van dergelijke activa en passiva in euro’s tijdens het consolidatieproces. Dergelijke verschillen worden verantwoord in de niet-gerealiseerde translatieresultaten binnen het vermogen van de Groep. Voor nadere informatie wordt verwezen naar 1.38.3

Uitgaande van de monetaire posten van deze dochterondernemingen ultimo 2021 is de impact van een fluctuatie van de lokale valuta:

  • een fluctuatie van de Indiase roepie versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 76 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Braziliaanse real versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 30 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Poolse zloty versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 73 duizend tot gevolg;

  • een fluctuatie van de Amerikaanse dollar versus de euro van 10% heeft een mutatie van € 51 duizend tot gevolg.

1.45.7 Renterisico

De Groep beschikt over kredietfaciliteiten met een rentepercentage dat afhankelijk is van de European Interbank Offered Rate (Euribor). De met rentevaste swaps gecombineerde faciliteiten zijn ultimo 2021 voor 100% afgedekt. De swaps worden op reële waarde gewaardeerd. De waardemutatie in 2021 was € 133 duizend positief (2020: € 62 duizend positief). De schulden aan kredietinstellingen waarover een renterisico gelopen wordt bedragen ultimo 2021 € 0,7 miljoen. Daarentegen beschikt de Groep per balansdatum over liquide middelen ter grootte van € 5,2 miljoen. Als de rente met één procentpunt stijgt, heeft dit een invloed op het resultaat vóór belasting tot gevolg van ongeveer € 0,1 miljoen positief.

1.46 Niet in balans opgenomen verplichtingen

1.46.1 Aangegane verplichtingen tot kapitaalsinvesteringen

Ultimo 2021 is de Groep voor € 0,3 miljoen verplichtingen aangegaan voor de aanschaf van machines (2020: nihil).

1.46.2 Bankgaranties

De Groep heeft bankgaranties verstrekt met een totale waarde van € 8,1 miljoen (2020: € 3,5 miljoen). Deze bankgaranties zijn voornamelijk verstrekt aan klanten voor het succesvol voltooien van machinebouwprojecten.

1.46.3 Groepsfaciliteit

Er is voor Hydratec een Euribor groepfaciliteit afgesproken bij ABN AMRO Bank met een cash pool faciliteit en onderlinge hoofdelijke aansprakelijkheid bestaande uit een rekening courant faciliteit per 31 december 2021 met een maximum van € 45,5 miljoen welke elk jaar op 1 januari verlaagd wordt met € 1,5 miljoen tot uiteindelijk € 36 miljoen.

De opslag voor deze 1-maands gemiddeld Euribor faciliteit bedraagt 1,50% per jaar vermeerderd met de dan geldende markttoeslag (was 0,3 % op balansdatum). Daarnaast geldt een bereidstellingsprovisie van 0,5%.

De rekeningcourant muteert op dagelijkse basis. 

Ten aanzien van de kredietovereenkomst zijn de volgende convenanten afgesproken per
31 december 2021:

  • de debt/EBITDA verhouding moet kleiner zijn dan 2,5;

  • de debt coverage service ratio groter zijn dan 1,0.

Per balansdatum voldoet Hydratec aan alle afgesproken convenanten.

Onder de definitie van de kredietverstrekker bevat debt alle rentedragende schulden.

Op balansdatum is geen gebruik gemaakt van de maximaal beschikbare rekening courant faciliteit (2020: idem).

1.47 Transacties verbonden partijen

In 2021 hebben er geen transacties met verbonden partijen plaatsgevonden anders dan:

  • beloning aan directie en raad van commissarissen, zie toelichting 1.25.3.

1.48 Gebeurtenissen na balansdatum

Er hebben zich geen gebeurtenissen na balansdatum voorgedaan die tot materiële wijzigingen leiden.

Enkelvoudige jaarrekening 2021

Enkelvoudige balans per 31 december vóór verwerking van het resultaat

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

ACTIVA

     

Immateriële vaste activa

     

Goodwill

2.2

 

13.487

 

13.487

Software

  

69

 

10

Materiële vaste activa

     

Gebruiksrechten op gehuurde activa

  

107

 

135

Materiële vaste activa

  

25

 

15

Financiële vaste activa

2.3

    

Deelnemingen in groepsmaatschappijen

  

78.374

 

65.350

Leningen aan groepsmaatschappijen

  

10.693

 

13.459

Vlottende activa

     

Vorderingen op groepsmaatschappijen

  

8.970

 

4.853

Overige vorderingen en overlopende activa

  

40

 

164

Liquide middelen

     

Bank

  

1.325

 

-

Totaal activa

  

113.090

 

97.473

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

PASSIVA

     

Eigen vermogen

2.5

    

Geplaatst kapitaal

  

583

 

581

Agioreserve

  

6.328

 

6.230

Reserve omrekeningsverschillen

  

-1.647

 

-1829

Hedgereserve

  

-189

 

-322

Overige wettelijke reserve

  

299

 

299

Herwaarderingsreserve

  

1.128

 

1.161

Reserve voor geactiveerde kosten van ontwikkeling

  

1.063

 

1.087

Overige reserve

  

53.399

 

54.571

Onverdeeld resultaat

  

15.118

 

1.301

   

76.082

 

63.079

Voorzieningen

2.6

 

1.399

 

869

Kortlopende schulden

     

Schulden aan kredietinstellingen

2.7

 

-

 

12.698

Handelscrediteuren

  

53

 

91

Schulden aan groepsmaatschappijen

2.4

 

35.159

 

19.952

Overige schulden en overlopende passiva

  

397

 

784

   

35.609

 

33.525

Totaal passiva

  

113.090

 

97.473

Enkelvoudige winst- en verliesrekening

x € 1.000

Toelichting

 

2021

 

2020

      

Bedrijfskosten

     

Lonen, salarissen en inleenkrachten

2.9

-1.197

 

-694

 

Sociale lasten en pensioenen

 

-126

 

-118

 

Overige bedrijfskosten

 

-1.157

 

-1.329

 

Bedrijfsresultaat

  

-2.480

 

-2.141

Financiële baten en lasten

  

-20

 

-948

Resultaat voor belastingen

  

-2.500

 

-3.089

Belastingen

  

625

 

766

Resultaat deelnemingen

  

16.993

 

3.624

Nettoresultaat

  

15.118

 

1.301

Toelichting bij de enkelvoudige jaarrekening

2.1 Grondslagen voor de waardering van activa en passiva en de resultaatbepaling

De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. Hydratec maakt voor de bepaling van de grondslagen voor de waardering van activa en passiva en resultaatbepaling van zijn enkelvoudige jaar­rekening gebruik van de optie die wordt geboden in artikel 2.362 lid 8 BW. Dit houdt in dat de grondslagen voor de waardering van activa en passiva en resultaatbepaling van de enkelvoudige jaarrekening van Hydratec gelijk zijn aan die van de geconsolideerde jaar­rekening. Hierbij worden deelnemingen, waarop invloed van betekenis wordt uitgeoefend, gewaardeerd volgens de nettovermogenswaardemethode. De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld volgens de door de International Accounting Standards Board vastgestelde en door de Europese Unie aanvaarde standaarden. Voor een beschrijving van deze grondslagen wordt verwezen naar de grondslagen bij de geconsolideerde jaar­rekening. De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld op basis van het continuïteits­beginsel waarbij wordt verwezen naar paragraaf 1.1.3 van de geconsolideerde jaar­rekening. Het aandeel in het resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen omvat het aandeel van Hydratec in de resultaten van deze deelnemingen. Resultaten op transacties waarbij overdracht van activa en passiva tussen Hydratec en zijn deelnemingen en tussen deelnemingen onderling heeft plaatsgevonden, zijn niet verwerkt voor zover deze als niet gerealiseerd kunnen worden beschouwd.

Hydratec past de optie in RJ-Uiting 2018-1 toe: ontwerp-Richtlijn 100.107a ‘verduidelijking van de verwerking van te verwachten kredietverliezen in de enkelvoudige jaarrekening bij toepassing van combinatie 3’. Hierdoor wordt het effect van te verwachten kredietverliezen op leningen en vorderingen op de deelnemingen in de enkelvoudige jaarrekening geëlimineerd. Met als gevolg dat er geen verschillen optreden tussen het eigen vermogen Hydratec enkelvoudig en het eigen vermogen zoals staat gepresenteerd in de geconsolideerde jaarrekening.

2.2 Goodwill

De vennootschappelijke opgenomen goodwill van € 13.487 duizend bestaat uit de bedragen gerelateerd aan Pas Reform/Lan Handling Technologies (2020: € 13.487 duizend).

2.3 Verloopoverzicht financiële vaste activa

2.3.1 Financiële vaste activa

x € 1.000

 

Deelnemingen

Stand per 1 januari 2020

 

59.960

Resultaat deelnemingen

 

3.624

Dividenden groepsmaatschappijen

 

-800

Reserve omrekeningsverschillen

 

-1.168

Mutatie hedge-reserve

 

62

Overige wettelijke reserve

 

-5

Kapitaalstortingen

 

3.677

Stand per 31 december 2020

 

65.350

Resultaat deelnemingen

 

16.993

Dividenden groepsmaatschappijen

 

-4.300

Reserve omrekeningsverschillen

 

198

Mutatie hedge-reserve

 

133

Overige wettelijke reserve

 

-

Kapitaalstortingen

 

-

Stand per 31 december 2021

 

78.374

Hydratec bezit (tenzij anders vermeld) direct en indirect aandelen in de volgende vennootschappen (tussen haakjes het aandelenbelang anders dan 100%) per 31 december 2021:

Naam

Vestigingsplaats

Timmerije B.V.

Neede

Lias Industries B.V.

Zeddam

Pas Reform B.V.

Zeddam

Pas Reform Participações LTDA

São Paulo, Brazilië

Pas Reform do Brasil LTDA

São Paulo, Brazilië

Windmolen Holding LTDA

São Paulo, Brazilië

ION (54,5%)

São Paulo, Brazilië

Pas Reform North America LLC

Jacksonville, VS

Lias Vastgoed B.V.

Zeddam

Lan Handling Technologies B.V.

Tilburg

Lan Vastgoed B.V.

Tilburg

ABAR Automation B.V.

Halfweg

Lan Handling Solutions B.V.

Tilburg

Lan Robotics B.V.

Tilburg

Lan Services International B.V.

Tilburg

Polmer Sp. z o.o.

Wroclaw, Polen

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

Tilburg

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

Lommel, België

Helvoet Services BVBA

Lommel, België

High Technology Plastics (India) Pvt. Ltd.

Loni, India

Helvoet Rubber & Plastic Technologies GmbH

Gilching, Duitsland

Schwarzpunkt Schwarz GmbH & Co. KG

Gilching, Duitsland

Helvoet Polska Sp. z.o.o.

Kaniów, Polen

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

Dedemsvaart

Rollepaal Inc.

Baltimore, VS

Rollepaal Engineering India Pvt. Ltd.

Ahmedabad, India

2.3.2 Leningen aan groepsmaatschappijen

x € 1.000

Leningen aan groepsmaatschappijen

Boekwaarde per 1 januari 2021

13.459

Aflossing leningen

-3.000

Rente

234

Boekwaarde per 31 december 2021

10.693

De leningen betreffen twee leningen aan groepsmaatschappijen. De eerste lening met een boekwaarde van € 2,1 miljoen heeft een looptijd tot 31 december 2032. De interest bedraagt 5% per jaar. De reële waarde is in lijn met de waarde zoals opgenomen in de balans. De tweede lening van €8,5 miljoen is een lening voor onbepaalde tijd met een interest van 1 maands Euribor +1,95%.

2.4 Groepsmaatschappijen

De vorderingen en schulden aan groepsmaatschappijen hebben betrekking op rekeningcourant posities welke samenhangen met de bancaire faciliteit en een direct opeisbare lening waar een marktconforme rente over berekend wordt. 
 

2.5 Eigen vermogen

Voor het verloopoverzicht van het vermogen wordt verwezen naar toelichting 1.38. Per 31 december 2021 staan 1.292.805 aandelen van € 0,45 nominaal uit. Er zijn geen rechten toegekend voor het nemen van aandelen in het kapitaal van de vennootschap. 

De herwaarderingsreserve en reserve voor geactiveerde kosten van ontwikkeling hebben betrekking op een Systems bedrijf.

2.6 Voorzieningen

x € 1.000

Voorzieningen

Boekwaarde per 1 januari 2021

869

Dotaties gedurende het jaar

530

Boekwaarde per 31 december 2021

1.399

De  voorzieningen hebben  betrekking op prestatieregelingen. De looptijd is langlopend.

2.7 Schulden aan kredietinstellingen

De schulden aan kredietinstellingen hebben betrekking op de rekening courant met de bank. Zie toelichting 1.43.

2.8 Niet uit balans blijkende verplichtingen

De vennootschap is per 1 oktober 2015 onderdeel van een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Afrekening vindt plaat via de vordering- of schuld aan groepsmaatschappijen.

Hydratec heeft aan de volgende vennootschappen een aansprakelijkheidsverklaring afgegeven:

Timmerije B.V.

ABAR Automation B.V.

Lias Industries B.V.

LAN Handling Solutions B.V.

Pas Reform B.V.

LAN Robotics B.V.

Lias Vastgoed B.V.

LAN Services International B.V.

LAN Handling Technologies B.V.

LAN Vastgoed B.V.

Rollepaal Pipe Extrusion Technology B.V.

 

Tevens heeft Hydratec zich hoofdelijk verbonden aan de bancaire bankfaciliteit zoals beschreven in 1.43. Deze verbondenheid geldt ten aanzien van de onderstaande vennootschappen:

Timmerije B.V.

LAN Handling Solutions B.V.

Lias Industries B.V.

LAN Robotics B.V.

Pas Reform B.V.

LAN Services International B.V.

Lias Vastgoed B.V.

Helvoet Rubber & Plastic Technologies B.V.

LAN Handling Technologies B.V.

Helvoet Rubber & Plastic Technologies N.V.

ABAR Automation B.V.

Rollepaal Pipe Extrusion Technologie B.V.

Lan Vastgoed B.V.

 

2.9 Personeelskosten

Er waren gedurende 2021 6 personeelsleden in dienst van de vennootschap (2020: 5). Voor de beloning van de directie wordt verwezen naar 1.25.3.

Amersfoort, 17 maart 2022

Statutaire Directie

  • B.F. Aangenendt

  • E.H. Slijkhuis

Raad van commissarissen

  • E. ten Cate

  • M.E.P. Sanders

  • P. Veenema

Overige gegevens

Winstbestemming

In artikel 34 van de statuten is ten aanzien van de winstverdeling het volgende bepaald:

  1. Van de winst, zoals deze blijkt uit de door de algemene vergadering vastgestelde jaar­rekening zullen zodanige bedragen worden gereserveerd als de directie onder goedkeuring van de raad van commissarissen zal bepalen.

  2. Het tenslotte overblijvende gedeelte van de winst staat ter vrije beschikking van de algemene vergadering.

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

Aan: de aandeelhouders en raad van commissarissen van Hydratec Industries N.V.

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2021

Ons oordeel

Wij hebben de jaarrekening voor het jaar geëindigd op 31 december 2021 van Hydratec Industries N.V. te Amersfoort gecontroleerd. De jaarrekening omvat de geconsolideerde en de enkelvoudige jaarrekening.

Naar ons oordeel:

  • geeft de in dit jaarverslag opgenomen geconsolideerde jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Hydratec Industries N.V. per 31 december 2021 en van het resultaat en de kasstromen over 2021 in overeenstemming met International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie (EU-IFRS) en met Titel 9 Boek 2 BW

  • geeft de in dit jaarverslag opgenomen enkelvoudige jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Hydratec Industries N.V. per 31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW.

De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:

  • de geconsolideerde balans per 31 december 2021

  • de volgende overzichten over 2021: de geconsolideerde winst- en verliesrekening, het geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht

  • de toelichting met een overzicht van de belangrijke grondslagen voor financiële verslaggeving en overige toelichtingen.

De enkelvoudige jaarrekening bestaat uit:

  • de enkelvoudige balans per 31 december 2021

  • de enkelvoudige winst- en verliesrekening over 2021

  • de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen.

De basis voor ons oordeel

Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening.

Wij zijn onafhankelijk van Hydratec Industries N.V. (hierna ook wel Hydratec of de onderneming) zoals vereist in de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).

Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Informatie ter ondersteuning van ons oordeel

Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

Ons inzicht in de onderneming

Hydratec levert industriële systemen en plastic componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan voedsel, gezondheid en mobiliteit te voorzien. De groepsstructuur bestaat voornamelijk uit twee bedrijven die plastic componenten ontwikkelen en produceren (Helvoet en Timmerije) en drie bedrijven die industriële systemen produceren (Royal Pas Reform, Rollepaal en Lan Handling Solutions) en wij hebben onze controle daarop ingericht. Wij hebben bijzondere aandacht in onze controle besteed aan aantal onderwerpen op basis van de activiteiten van de groep en onze risicoanalyse.

Wij beginnen met het bepalen van de materialiteit en het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fraude of fouten, om in reactie op deze risico’s de controlewerkzaamheden te bepalen ter verkrijging van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.

Materialiteit

Materialiteit

€ 1.850.000

Toegepaste benchmark

0,7% van de netto-omzet

Nadere toelichting

Wij beschouwen de netto-omzet als de meest geschikte benchmark, omdat wij verwachten dat de belangrijkste gebruikers van de jaarrekening zich met name richten op de ontwikkeling van de netto-omzet en de leidende positie in de markt op de lange termijn in lijn met de strategie van Hydratec om met alle activiteiten consistent en over een langere periode een groei van omzet en resultaat te realiseren.

Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn.

Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij aan de raad tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven € 92.500 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve redenen relevant zijn.

Reikwijdte van de groepscontrole

Hydratec staat aan het hoofd van een groep van entiteiten (groepsonderdelen). De financiële informatie van deze groep is opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening.

Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van, het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen. Bepalend hierbij zijn de omvang en/of het risicoprofiel van de groepsonderdelen of de activiteiten. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de volledige financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was.

De groepscontrole heeft zich met name gericht op de significante onderdelen. Wij hebben:

  • in onze hoedanigheid als externe accountant zelfstandig de controles uitgevoerd van de significante groepsonderdelen in Nederland: Royal Pas Reform Nederland, Lan Handling Solutions, Helvoet Nederland, Rollepaal Nederland en Timmerije.

  • Gedetailleerde instructies uitgestuurd naar de accountants die betrokken zijn bij Helvoet België en Helvoet India. In deze instructies zijn de belangrijkste controlegebieden benoemd waaronder de relevante risico’s op materiële afwijkingen. Wij hebben de uitkomsten van de werkzaamheden van de accountants van groepsonderdelen geëvalueerd, onder andere op basis van de aan ons gerapporteerde bevindingen.

De controlewerkzaamheden in relatie tot onder andere de goodwill impairment test, de continuïteitsveronderstelling, de winstbelastingposities, verantwoording van de NOW subsidies, op aandelen gebaseerde betalingen, de gehanteerde rekenrente voor leases (IFRS16) en de entiteit Polmer zijn door ons op groepsniveau uitgevoerd.

Voor de onderdelen die niet in scope waren, hebben wij cijferanalyses uitgevoerd om te bevestigen dat onze scoping gedurende de controle passend bleef en vastgesteld dat de liquide middelen bestaan en juist zijn gewaardeerd.

Vanwege voortdurende beperkingen ten aanzien van (internationale) reizen en social distancing als gevolg van de Covid-19 pandemie, hebben wij in mindere mate bezoek kunnen brengen aan het management en/of de accountants van groepsonderdelen om bijvoorbeeld de zakelijke activiteiten en geïdentificeerde significante risico’s te bespreken of om relevante delen van de controledocumentatie van de accountant van deze groepsonderdelen te evalueren en significante aangelegenheden die bij die evaluatie aan de orde komen te bespreken op locatie. Wij hebben in deze omstandigheden voornamelijk gebruik gemaakt van communicatietechnologie en schriftelijke informatie-uitwisseling teneinde voldoende en geschikte controle-informatie te verkrijgen. De voorraadinventarisaties als onderdeel van de controle van de significante groepsonderdelen zijn wel fysiek bijgewoond.

In totaal vertegenwoordigen bovengenoemde werkzaamheden 87% van de totale activa, 100% van het resultaat voor belastingen en 88% van de netto-omzet van de groep.

Door bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)onderdelen, gecombineerd met aanvullende werkzaamheden op groepsniveau, hebben wij voldoende en geschikte controle-informatie met betrekking tot de financiële informatie van de groep verkregen om een oordeel te geven over de geconsolideerde jaarrekening.

Opdrachtteam en gebruikmaken van het werk van specialisten

Wij hebben zorggedragen dat het opdrachtteam zowel op het niveau van de groep als op het niveau van de groepsonderdelen over de juiste kennis en vaardigheden beschikt die nodig zijn voor de controle van een beursgenoteerd productiebedrijf. Wij hebben in het opdrachtteam specialisten opgenomen op het gebied van IT audit, forensische accountancy, duurzaamheid en belastingspecialisten. Daarnaast hebben wij eigen deskundigen ingeschakeld voor de controle van de waardering van de goodwill.

Onze focus op fraude en het niet-naleven van wet- en regelgeving

Onze verantwoordelijkheid

Hoewel wij niet verantwoordelijk zijn voor het voorkomen van fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving en van ons niet verwacht kan worden dat wij het niet-naleven van iedere wet- en regelgeving ontdekken, is het onze verantwoordelijkheid om een redelijke mate van zekerheid te verkrijgen dat de jaarrekening als geheel geen afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude.

Onze controle-aanpak met betrekking tot frauderisico’s

Wij identificeren en schatten risico’s in op een afwijking van materieel belang op de jaarrekening die het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in het bedrijf en zijn omgeving, de componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop de directie inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort en de wijze waarop de raad van commissarissen toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten daarvan.

Wij verwijzen naar hoofdstuk ‘Risicobeheer’ van het jaarverslag, waarin de directie zijn (fraude)risicoanalyse heeft opgenomen en het verslag van de RvC waar de raad van commissarissen op deze (fraude)risicoanalyse reflecteert.

Wij hebben de opzet en de relevante aspecten van het interne beheersingssysteem en in het bijzonder de frauderisicoanalyse geëvalueerd alsook bijvoorbeeld de gedragscode, klokkenluidersregeling en de incidentenregistratie. Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd, en voor zover wij noodzakelijk achten, de werking getoetst van interne beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s.

Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van frauderisico’s, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie in nauwe samenwerking met onze forensische specialisten. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude.

In onze controle bouwen wij een element in van onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving.

Zoals in al onze controles houden wij rekening met het risico dat het management interne beheersmaatregelen kan doorbreken. Vanwege het risico dat management interne beheersmaatregelen kan doorbreken, hebben wij onder meer schattingen beoordeeld op tendenties met name gericht op belangrijke gebieden die oordeelsvorming vereisen en significante schattingsposten, zoals toegelicht in toelichting 1.3 ‘Schattingen en oordeelsvorming door het management’ in de jaarrekening. Ook hebben wij data analyse gebruikt om journaalposten met een verhoogd risico te signaleren en te toetsen.

Deze risico’s vereisten echter geen significante aandacht in aanvulling op de volgende frauderisico’s die wij hebben geïdentificeerd in onze controle.

Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (Wwft anti-corruptie)

Frauderisico

De groepsonderdelen Royal Pas Reform en Rollepaal van Hydratec Industries N.V. hebben een internationaal klantennetwerk en werken met lokale partners en agenten in diverse landen, waaronder een aantal hoog risico landen (volgens de corruption perception index).Wij hebben vanwege transacties met partijen in hoog risico landen, het risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (Wwft anti-corruptie) aangemerkt als kernpunt van onze controle.

Onze controleaanpak

Wij verwijzen naar het kernpunt ‘Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (Wwft anti-corruptie)’ waarin wij onze controleaanpak ten aanzien van dit frauderisico beschrijven.

Veronderstelde frauderisico’s bij de opbrengstenverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken

Frauderisico

Bij het identificeren en inschatten van frauderisico’s gaan wij uit van de veronderstelling dat er bij de opbrengstenverantwoording frauderisico’s bestaan en houden wij rekening met het risico dat het management interne beheersmaatregelen kan doorbreken. Wij hebben de juistheid van de omzetverantwoording en de waardering van de (omzet uit) onderhanden projecten aangemerkt als kernpunt van onze controle.

Onze controleaanpak

Wij verwijzen naar het kernpunt ‘Risico op onjuiste omzetverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken’ waarin wij onze controleaanpak ten aanzien van dit frauderisico beschrijven.

Wij hebben kennis genomen van de beschikbare informatie en om inlichtingen gevraagd bij leden van de directie, management en de raad van commissarissen.

Uit de door ons geïdentificeerde frauderisico’s, ontvangen inlichtingen en andere beschikbare informatie volgen geen specifieke aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude met een mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening. Inherent aan het werken met agenten zijn er risico’s zoals toegelicht in de paragraaf ‘risicobeheer’ van het jaarverslag.

Onze controle-aanpak met betrekking tot het risico van niet voldoen aan wet- en regelgeving

Wij hebben de omstandigheden ingeschat met betrekking tot het risico van niet-naleven van wet- en regelgeving waarvan redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze van materiële invloed kunnen zijn op de jaarrekening, op basis van onze ervaring in de sector, door afstemming met de directie, het lezen van notulen, het kennisnemen van rapporten van de interne accountant en compliance afdeling en het uitvoeren van gegevensgerichte werkzaamheden gericht op transactiestromen, jaarrekeningposten en toelichtingen.

We hebben verder kennis genomen van advocatenbrieven en correspondentie met toezichthouders en zijn tijdens de controle alert gebleven op indicaties voor een (mogelijke) niet-naleving gedurende de controle. Tenslotte hebben we schriftelijk de bevestiging ontvangen dat alle bekende gebeurtenissen van niet-naleving van wet- en regelgeving met ons zijn gedeeld. Voor de werkzaamheden die wij specifiek hebben verricht voor het risico op niet-naleving van de Wwft en anticorruptiewetgeving verwijzen wij naar het kernpunt “Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (Wwft anti-corruptie)”.

Onze controle-aanpak met betrekking tot de continuïteitsveronderstelling

Zoals toegelicht in de overeenstemmingsverklaring (1.2) in de jaarrekening en het in control statement in het directieverslag, heeft de directie een specifieke beoordeling gemaakt van de mogelijkheid van de onderneming om haar continuïteit te handhaven en de activiteiten voort te zetten voor tenminste de komende 12 maanden.

Wij hebben de specifieke beoordeling met de directie besproken en professioneel-kritisch geëvalueerd.

Wij hebben overwogen of de specifieke beoordeling van de directie op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, alle gebeurtenissen en omstandigheden bevat waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen.

Op basis van onze werkzaamheden hebben wij geen serieuze bedreiging van de continuïteit geïdentificeerd voor de komende 12 maanden.

Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven.

De kernpunten van onze controle

In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk waren tijdens onze controle van de jaarrekening. De kernpunten van onze controle hebben wij met de raad van commissarissen gecommuniceerd, maar vormen geen volledige weergave van alles wat is besproken.

Risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving (Wwft anti-corruptie)

Risico

De groepsonderdelen Royal Pas Reform en Rollepaal van Hydratec Industries N.V. hebben een internationaal klanten-netwerk en werken met lokale partners en agenten in diverse landen, waaronder een aantal hoog risico landen. Hoog risico landen zijn de landen die zijn aangewezen als staat waar een hoger risico op witwassen of financieren van terrorisme bestaat vanwege strategische tekortkomingen in hun nationale AML/CFT-regelgeving zoals aangewezen door de Europese Commissie, de FATF-lijst landen en landen met lage scores op de Corruption Perceptions Index (CPI) van Transparency International. Zoals beschreven in sectie ‘Risicobeheer’ van het directieverslag kunnen de gevolgen van corruptie en omkoping en mogelijke daarmee verband houdende risico’s op witwassen leiden tot schade (inclusief reputatieschade) voor de groep als geheel.

Transacties met partijen in hoog risico landen worden vanwege het risico op fraude en overtreding van wet- en regelgeving gezien als een kernpunt in onze controle vanwege mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening als gevolg van fraude en overtreding van wet- en regelgeving. De aard, omvang en bijbehorende risico’s van de commissies aan agenten zijn in de jaarrekening van 2021 toegelicht in sectie 1.27 ‘Overige bedrijfskosten’ .

 

Onze controleaanpak

Wij hebben in onze controle specialisten ingezet voor het opzetten van een specifiek werkprogramma, het uitvoeren van dit werkprogramma en het vaststellen van observaties inzake het proces en het risico op niet-naleven van wet- en regelgeving. Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

-       Het verkrijgen van inzicht in de aard en omvang van de transacties met agenten en de verwerking daarvan in de jaarrekening.

-       Het verkrijgen van inzicht in het proces rondom het aangaan van contracten, de autorisatie van betalingen aan agenten, de uitgevoerde achtergrondonderzoeken en het evalueren van de opzet en implementatie van interne beheersmaatregelen die hiermee verband houden.

-       Het houden van interviews met het management van de groepsonderdelen, de directie en de Raad van Commissarissen en het lezen van notulen van vergaderingen van directie en raad van commissarissen voor indicaties op non-compliance met wet- en regelgeving.

-       Het uitvoeren van gegevensgerichte werkzaamheden op (1) betalingen aan agenten; (2) transacties met overheden en politically exposed persons (PEP); (3) contante betalingen; (4) reis- en marketingkosten, (5) UBO-checks, (6) aanwezigheid van contracten en code of conduct, (7) en de vaststelling van de geleverde diensten en de verhouding van de commissie ten opzichte van de geleverde dienst voorafgaand aan betaling.

-       Het vaststellen in hoeverre aanbevelingen van de voorgaande accountant zijn opgevolgd,

-       Het evalueren van de toereikendheid van de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan en of de restrisico’s tot uitdrukking komen in het directieverslag.

Belangrijke observaties

Uit de door ons onderzochte transacties met partijen in hoog risico landen volgen geen specifieke aanwijzingen voor of vermoedens van fraude of niet naleving met wet- en regelgeving met een mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening die niet toereikend zijn verwerkt of toegelicht in de jaarrekening. In dit kader hebben wij aanbevelingen gedaan ten aanzien van tekortkomingen in de interne beheersing en vastgesteld in hoeverre er sprake is van (geaccepteerde) restrisico’s.

Risico op onjuiste omzetverantwoording en het risico dat het management interne beheersingsmaatregelen kan doorbreken

Risico

Wij veronderstellen op basis van onze inschatting dat de opbrengsten uit projecten (over een periode) en de opbrengsten uit de levering van goederen (moment in tijd) aanleiding geven tot het risico op onjuiste omzetverantwoording.

Deze netto-omzet is toegelicht in sectie 1.19 ‘Netto-omzet’ van de geconsolideerde jaarrekening. De directie beschrijft deze risico’s in sectie ‘risicobeheer’ van het jaarverslag.

 

Het risico bestaat dat niet-bestaande omzet wordt verantwoord als gevolg van fraude om te voldoen aan de verwachtingen ten aanzien van de omzetgroei. Bij omzetstromen waarbij omzet over een periode wordt verantwoord bestaat het risico op een onjuiste inschatting van voortgang en verwachte kosten voor lopende contracten. Dit geldt voor de werkmaatschappijen Rollepaal en Lan Handling Technologies. Bij omzetstromen waarbij omzet op een moment in tijd wordt verantwoord bestaat het risico op het verantwoorden van omzet rond balansdatum zonder dat een prestatieverplichting is vervuld. Dit geldt voor alle significante werkmaatschappijen.

Vanwege de onderkende risico’s hebben wij de controle van de juiste omzetverantwoording als kernpunt van onze controle aangemerkt.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

-       Het evalueren van de opzet en implementatie van interne beheersmaatregelen binnen het verkoopproces en het toetsen van de interne beheersmaatregelen getoetst voor zover deze het frauderisico mitigeren.

-       Het gebruiken van data analyse om transacties met een verhoogd risico of ongebruikelijke transacties te identificeren en voor deze journaalposten vaststellen of de omzet juist is verantwoord.

-       Het evalueren of individueel significante contracten zijn verwerkt in overeenstemming met IFRS 15 ‘Opbrengsten van contracten met klanten’.

-       Het toetsen van de afgrenzing van de omzet aan de hand van contractuele afspraken en de leverdocumentatie voor transacties rond balansdatum.

-       Het onderzoeken van creditnota's na balansdatum en vaststellen of deze in de juiste periode zijn verantwoord.

In aanvulling hierop hebben wij voor de opbrengsten uit projecten (over een periode) nog de volgende werkzaamheden uitgevoerd:

-       Het inspecteren van correspondentie met klant, en het inspecteren van notulen en vragen om inlichtingen bij projectmanagers met betrekking tot de adequaatheid van de significante schattingen rondom voortgang, nog te maken kosten en projectresultaat.

-       Het beoordelen of er sprake is van verlieslatende contracten middels marge-analyses en het doornemen van de projectadministratie.

-       Het vaststellen in hoeverre de schattingen van vorig jaar betrouwbaar zijn aan de hand van de werkelijke projectresultaten in 2021 (back-testing).

-       Het evalueren van de toelichtingen in de jaarrekening.

Belangrijke observaties

Uit de door ons onderzochte opbrengsttransacties volgen geen bevindingen van materieel belang met betrekking tot de juistheid van de verantwoorde netto-omzet en de waardering van de (omzet uit) onderhanden projecten en de toelichting hieromtrent in de jaarrekening.

Risico op onjuiste waardering goodwill (IAS36)

Risico

Bij diverse overnames door Hydratec Industries N.V. en haar dochtermaatschappijen is goodwill ontstaan die in lijn met IAS 36 ‘Bijzondere waardevermindering van activa’ jaarlijks wordt getoetst op bijzondere waardeverminderingen. Hierbij worden aannames en schattingen gemaakt, bijvoorbeeld ten aanzien van toekomstige kasstromen en disconteringsvoeten.

 

Wij verwijzen naar toelichtingen 1.7.1 ‘Overnames en goodwill’ en 1.29.1 ‘Impairment test’ in de jaarrekening.

  
 

Onze belangrijkste overwegingen om dit als een kernpunt aan te merken zijn:

 

► er is een grote mate van schattingsonzekerheid in de waardering van de goodwill gebaseerd op inschattingen over de toekomst;

 

► de berekeningsmethode is complex;

 

► de onderliggende aannames en uitgangspunten zijn subjectief.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

 

-       Het verkrijgen van inzicht in het proces omtrent de goodwill impairmentanalyse en het evalueren van de opzet en implementatie van de interne beheersmaatregelen die hiermee verband houden.

 

-       Het vaststellen dat de door de Hydratec gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving in overeenstemming zijn met IAS 36 ‘Bijzondere waardevermindering van activa’

 

-       Het evalueren van de geschiktheid en de rekenkundige juistheid van de toegepaste waarderingsmodellen en parameters met behulp van specialisten, in het bijzonder de eindwaarde groeivoet, de disconteringspercentages vóór belastingen, de waarderingsmethodiek en het waarderingsmodel.

 

-       Het beoordelen van de toekomstige kasstromen zoals opgenomen in budgetten en Lange Termijn Plannen (LTP’s) en de plausibiliteit van de daarbij gehanteerde aannames.

 

-       Het uitvoeren van een gevoeligheidsanalyse op de belangrijkste aannames.

 

-       Het vaststellen in hoeverre de inschattingen van toekomstige kasstromen van vorig jaar betrouwbaar zijn aan de hand van de werkelijke kasstromen in 2021.

 

-       het evalueren van de toereikendheid van de toelichting in de jaarrekening en met name in hoeverre de toelichting ingaat op de belangrijkste schattingen en veronderstellingen en de schattingsonzekerheid benoemt.

Belangrijke observaties

Op basis van onze werkzaamheden zijn wij van mening dat de aannames van de directie acceptabel zijn en de uitkomsten op basis van onze gevoeligheidsanalyses zich binnen de redelijke bandbreedte bevinden en adequaat zijn toegelicht.

Verantwoording van NOW Subsidies

Risico

Hydratec Industries heeft in het kader van de tijdelijke noodmaatregelen overbrugging voor behoud van werkgelegenheid (NOW) subsidie aangevraagd op basis van de werkmaatschappijregeling. Als gevolg van deze regeling worden loonkosten vergoed op basis van de procentuele daling van de omzet in de verschillende NOW tijdvakken. Om aanspraak te maken op de NOW zijn verdere voorwaarden van toepassing, zoals een groepsbreed verbod op dividenden, ontslagvergoedingen en bonussen aan bestuurders.

 

Hydratec Industries heeft over 2020 NOW subsidies aangevraagd voor de eerste, tweede en derde tranche voor de werkmaatschappijen Royal Pas Reform en Rollepaal (de aanvragers). De totale omvang van NOW subsidies bedraagt € 4,4 miljoen waarvan € 3,2 miljoen in 2020 is verantwoord en € 1,2 miljoen in 2021. Hiervan is reeds € 3,4 miljoen definitief bij het UWV aangevraagd.

 

Tijdens onze controle van de jaarrekening hebben wij vastgesteld dat er door een drietal werkmaatschappijen, niet zijnde de aanvragers, dividend is uitgekeerd over het boekjaar 2020 in 2021, zoals toegelicht in sectie 1.25 ‘Personeel’. Eén van de voorwaarden om in aanmerking te komen voor NOW subsidie is dat geen enkele werkmaatschappij van de groep van ondernemingen onder Hydratec noch Hydratec zelf een dividend uitkeert over 2020, ook niet intern. Hiermee is voor de reeds ingediende aanvragen (€ 3,4 miljoen) dus niet voldaan aan de van toepassing zijnde NOW-regeling.

 

De directie heeft inmiddels de dividenduitkeringen teruggedraaid teneinde materieel te voldoen aan de verplichtingen van de NOW.

 

Het risico bestaat dat Hydratec niet aan alle voorwaarden en verplichtingen voor NOW voldoet waardoor de verantwoording van steunmaatregelen in de jaarrekening niet juist is. In dit kader verwijzen wij naar sectie 1.3 Schattingen en oordeelsvorming door management in de jaarrekening. Wij hebben derhalve de verantwoording van de NOW subsidies als kernpunt van onze controle aangemerkt.

Onze controleaanpak

Onze werkzaamheden bestonden onder andere uit:

 

-       Wij hebben kennis genomen van de NOW regelingen en de voorwaarden en verplichtingen die gelden om in aanmerking te komen voor de regeling.

 

-       Wij hebben gegevensgerichte werkzaamheden uitgevoerd op de naleving van de voorwaarden die van toepassing zijn, zoals de controle van ontslagvergoedingen, dividenden en bonussen.

 

-       Wij hebben aanvullende werkzaamheden verricht onder andere met betrekking tot de naleving van de verplichting tot het niet uitkeren van dividenden voor alle entiteiten binnen de groep.

 

-       Wij hebben kennis genomen van het ingewonnen extern juridisch advies omtrent de naleving van voorwaarden en toekenning van de NOW subsidie.

 

-       Het evalueren van verantwoording en de toelichting van de onzekerheid in de jaarrekening.

Belangrijke observaties

Op basis van onze werkzaamheden zijn wij van mening dat verwerkingswijze van de NOW subsidies en toelichtingen hieromtrent in de jaarrekeningacceptabel zijn en dat de onzekerheid in de verantwoording voldoende in de jaarrekening is toegelicht.

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie

Het jaarverslag omvat andere informatie naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:

  • met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat

  • alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist voor het bestuursverslag en de overige gegevens en op grond van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW is vereist voor het bezoldigingsverslag.

Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW artikel 2:135b lid 7 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.

De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De directie en de raad van commissarissen zijn verantwoordelijk het opstellen en openbaar maken van het bezoldigingsverslag in overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.

Verklaring betreffende overige door wet- of regelgeving gestelde vereisten en ESEF

Benoeming

Wij zijn door de algemene vergadering op 26 mei 2021 benoemd als accountant van Hydratec Industries N.V. vanaf de controle van het boekjaar 2021.

Geen verboden diensten

Wij hebben geen verboden diensten geleverd als bedoeld in artikel 5, lid 1 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang.

Europees uniform elektronisch verslaggevingsformaat (ESEF)

Hydratec heeft het jaarverslag opgesteld in ESEF. De vereisten hiervoor zijn vastgelegd in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 met technische reguleringsnormen voor de specificatie van een uniform elektronisch verslagleggingsformaat (hierna: de RTS voor ESEF).

Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld in het XHTML-formaat met daarin opgenomen de deels gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening, zoals door Hydratec Industries N.V. opgenomen in de rapportageset, in alle van materieel zijnde aspecten aan de RTS voor ESEF.

De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening, in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de directie de verschillende onderdelen samenvoegt in één enkele rapportageset.

Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid te krijgen voor ons oordeel dat het jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS voor ESEF.

Onze werkzaamheden bestonden, met inachtneming van NBA Alert 43, onder andere uit:

  • het verkrijgen van inzicht in het financiële rapportageproces van de onderneming, waaronder het opstellen van de rapportageset

  • het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of de rapportageset met het daarin opgenomen Inline XBRL-instance document en de XBRL-extensie taxonomiebestanden in overeenstemming met de technische specificaties zoals opgenomen in de RTS voor ESEF zijn opgesteld

  • het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening in de rapportageset om vast te stellen of alle vereiste markeringen zijn toegepast en of deze in overeenstemming zijn met de RTS voor ESEF.

Beschrijving van verantwoordelijkheden voor de jaarrekening

Verantwoordelijkheden van de directie en de raad van commissarissen voor de jaarrekening

De directie is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is de directie verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die de directie noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet de directie afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemde verslaggevingsstelsels moet de directie de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de directie het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. De directie moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.

De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de onderneming.

Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening

Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.

Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fouten of fraude en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.

Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. De sectie ‘Informatie ter onderbouwing van ons oordeel’ hierboven, bevat een informatieve samenvatting van onze verantwoordelijkheden en de uitgevoerde werkzaamheden als basis voor ons oordeel.

Onze controle bestond verder onder andere uit:

  • Het in reactie op de ingeschatte risico’s uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel

  • Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de onderneming

  • Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door de directie en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan

  • het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen

  • het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen

Communicatie

Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing.

In dit kader geven wij ook een verklaring aan de auditcommissie van de raad van commissarissen op grond van artikel 11 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.

Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voorschriften over onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met de raad over alle relaties en andere zaken die redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen om onze onafhankelijkheid te waarborgen.

Wij bepalen de kernpunten van onze controle van de jaarrekening op basis van alle zaken die wij met de raad van commissarissen hebben besproken. Wij beschrijven deze kernpunten in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden door wet- of regelgeving of in buitengewoon zeldzame omstandigheden wanneer het niet vermelden in het belang van het maatschappelijk verkeer is.

Zwolle, 17 maart 2022

Ernst & Young Accountants LLP

Daniël Groot Zwaaftink

Contactgegevens

Hydratec Industries N.V.

Algemene gegevens

 

Naam van de onderneming

Hydratec Industries N.V.

Wettige vestigingsplaats

Nederland

Rechtsvorm

Naamloze Vennootschap

Land van oprichting

Nederland

Statutaire adres

Spoetnik 20, 3824 MG Amersfoort

Hoofdvestiging

Amersfoort

Beschrijving

Hydratec Industries levert Industriële Systemen en Plastic Componenten om duurzaam in de groeiende behoefte aan Voedsel, Gezondheid en Mobiliteit te voorzien.

Contactgegevens per onderneming

Hydratec Industries NV

 

CEO

Ir. B.F Aangenendt

CFO

Drs. E.H. Slijkhuis RA

Adres

Spoetnik 20

 

3824 MG Amersfoort

Telefoon

033 - 469 73 25

E-mail

info@hydratec.nl

Internet

www.hydratec.nl

Industrial Systems

Lan Handling Technologies BV

Directeur

Ing. K. van de Wiel

Adres

Nieuwe Atelierstraat 9

 

5056 DZ Berkel Enschot

Telefoon

013 - 532 25 25

E-mail

info.tilburg@lanhandling.com

Internet 

www.lanhandling.com

Pas Reform BV

Directeur

Ir. P. Smits

Adres

Bovendorpsstraat 11

  
 

7038 CH Zeddam

Telefoon

0314 - 65 91 11

E-mail

info@pasreform.com

Internet 

www.pasreform.com

Rollepaal Pipe Extrusion Technology BV

Directeur

H. Hoven MSc

Adres

Rollepaal 13

 

7701 BR Dedemsvaart

Telefoon

052 - 362 45 99

E-mail

info@rollepaal.com

Internet 

www.rollepaal.com

Plastic Components

Helvoet Rubber & Plastic Technologies BV

Directeur

Drs. E.T.H. Hogenkamp-van Velp RA

Adres

Centaurusweg 146

 

5015 TA Tilburg

Telefoon

013 - 547 86 00

E-mail

info.tilburg@helvoet.com

Internet 

www.helvoet.com

Timmerije BV

Directeur

Dr. H. Kolnaar

Adres

Schoolweg 29

 

Postbus 3

 

7160 AA Neede

Telefoon

0545 - 28 38 00

E-mail

info@timmerije.com

Internet 

www.timmerije.com

Backcover

Spoetnik 20
3824 MG Amersfoort
+31 (0) 33 469 73 25
info@hydratec.nl
www.hydratec.nl