mobility
matters
Jaarrapport 2021
De verslagperiode waarover in dit jaarrapport wordt gerapporteerd loopt van 1 januari t/m
31 december 2021. Stern Groep N.V. kent een formele halfjaarlijkse verslaggevings cyclus.
Het jaarrapport 2021 is op 18 maart 2022 gepubliceerd.
Deze kopie van het jaarverslag 2021 van Stern Groep N.V. is niet de versie die is opgesteld in
overeenstemming met de ESEF vereisten zoals opgesteld door de Europese Commissie in de
Regulatory Technical Standard op ESEF. De ESEF rapportage is beschikbaar op www.pb-holding.nl.
1 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Inhoudsopgave
Algemeen
2 Legal statement
3 Voorwoord
4 Kerncijfers
5 Afzet
6 Executive Committee
Bestuursverslag
7 Proel
8 Automerkenportfolio
11 Mobiliteitsdiensten
12 Aandeelhoudersinformatie
14 Vijfjarenoverzicht
15 Verslag van de Directie
22 29 jaar Stern
28 Personeel
30 Kansen en risico’s
36 Corporate Governance
40 Maatschappelijk verantwoord
ondernemen
48 Vooruitzichten
49 Bestuursverklaring
Verslag van de Raad
van Commissarissen
50 Raad van Commissarissen
51 Verslag van de Raad van
Commissarissen
Remuneratie
55 Remuneratierapport
Jaarrekening
61 Geconsolideerde jaarrekening
68 Toelichting op de geconsolideerde
jaarrekening
97 Vennootschappelijke jaarrekening
99 Toelichting op de vennootschap-
pelijke jaarrekening
Overige gegevens
101 Statutaire winstverdeling
102 Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Overige informatie
111 Adres
Op 10 januari 2022 heeft Stern Groep N.V. (Stern) aangekondigd overeenstemming
te hebben bereikt met Hedin Mobility Group AB over de verkoop van alle aandelen
in SternFacilitair B.V. De transactie betrof alle bedrijfsactiva en passiva van de kern-
activiteiten van Stern, die bestaan uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten,
de auto verhuuractiviteiten en holdingactiviteiten, maar exclusief de certicaten van
aandelen die Stern in Bovemij bezit.
Op 23 februari 2022 heeft een Buitengewone Algemene Vergadering plaatsgevonden en
is de transactie door de aandeelhouders goedgekeurd. Op 16 maart 2022 zijn alle
activiteiten van SternFacilitair B.V. ofcieel overgedragen.
Hedin Mobility Group AB zet het gebruik van de merknaam Stern in Nederland voorlopig
voort.
Op 16 maart 2022 is de naam Stern Groep N.V. gewijzigd in PB Holding N.V.,
houder van een belang van 5,06% in certicaten van aandelen in Bovemij.
PB Holding N.V. is schuldenvrij en behoudt een beperkt bedrag aan liquiditeiten
om ten minste de komende twee jaar aan haar lopende verplichtingen te kunnen
blijven voldoen. Strategische opties voor het Bovemij-belang worden nader
onderzocht, waarbij als beursfonds optimalisering van de waarde en opbrengst
voor aandeelhouders voorop staat.
Legal Statement
2 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De afgelopen jaren boog Stern de jarenlange buy & build-strategie om en richtte alle
inspanningen op het optimaliseren van het vestigingennetwerk en merkenportfolio,
in combinatie met inke investeringen in digitalisering en in Stern als consumenten- en
werkgeversmerk. Tegelijkertijd werd gewerkt aan het versterken van onze nanciële positie
en werden de leaseactiviteiten verkocht aan ALD Automotive. Zowel voor een zelfstandige
toekomst als voor een fusie met of overname door een andere Europese dealergroep, was
deze transformatie van de onderneming noodzakelijk. Stern werd klaargestoomd voor de
volgende fase die past bij de komende ingrijpende veranderingen in de autodistributie.
Stern is een solide bedrijf met al jaren een positie van betekenis in de Nederlandse markt,
maar heeft al vroeg de hiervoor genoemde ontwikkelingen herkend en erkend. Hoewel
Stern is klaargestoomd om de komende drie jaar een rol van betekenis te blijven spelen in
de Nederlandse automotivemarkt, zou het op eigen kracht uitbouwen van de organisatie
tot een moderne pan-Europese groep veel tijd en geld vergen en zou dit niet zonder
risico’s zijn. Vandaar dat actief gezocht is naar mogelijkheden om aan te sluiten bij een
andere Europese dealergroep.
Al begin 2020 spraken we in dit kader intensief met Hedin Mobility Group en eind 2021
deed Hedin een bod op alle kernactiviteiten van Stern Groep, met uitzondering van het
belang dat Stern Groep houdt in Bovemij. Recent werd de transactie goedgekeurd door
de aandeelhouders en kon de transactie worden afgerond. Wij zijn ervan overtuigd dat
met Hedin een goede partner is gevonden. De continuïteit van de kernactiviteiten van
Stern Groep is hiermee duurzaam geborgd en alle medewerkers zijn opnieuw onderdeel
van een nancieel sterke, maar nu pan-Europees opererende, dealergroep met ambitie.
Met de opbrengsten uit de transactie met Hedin is een agio-uitkering aan aandeelhouders
gedaan van € 14,50 per aandeel. De naam van Stern Groep is per 16 maart 2022 gewijzigd
in PB Holding, dat zich ten doel stelt aandeelhouders een hogere opbrengst voor het
belang in Bovemij te bezorgen dan de huidige boekwaarde door in te zetten op de
marktwaarde van Bovemij zonder discount.
Henk van der Kwast
Directievoorzitter
Voorwoord
H.H. van der Kwast
H.H. van der Kwast (1954) is statutair
bestuurder van Stern Groep N.V. (per 16
maart 2022 PB Holding N.V.). Hij investeerde
in 1993 in de toen sterk verlieslatende
Amsterdamse RIVA-bedrijven en bouwde
vanaf die basis Stern in 29 jaar uit tot een
van de grotere Nederlandse retailers in
automobiliteit. Via Merel Investments B.V.
is de heer Van der Kwast tevens (groot-)
aandeelhouder.
De heer Van der Kwast heeft de Nederlandse
nationaliteit.
3 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Totaal
medewerkers
(fte’s)
1.452
2020: 1.557
Mannen
(fte’s)
1.298
2020: 1.401
Vrouwen
(fte’s)
154
2020: 156
Kerncijfers
(x € 1 miljoen)
Netto-omzet Omzet
Stern Automotive
*
Bruto-EBITDA Omzet
Stern Mobility
EBITA
751
820
2020 2021
35,7
44,7
2020 20202021
4,4
16,7
2021
776
870
2020 2021
50,7
67,4
2020 2021
4 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
*Omzet voor eliminatie intercompany- en interne omzet.
Afzet
Afgehandelde
schades
17.862
2020: 21.007
Verkochte
inrichtingen
2.442
2020: 2.064
Aantal
vervoerde colli
193.600
2020: 172.317
Aantal
aeveradressen
4.052
2020: 3.496
Mobiliteits-
contracten
41.880
2020: 46.410
Private
lease
3.830
2020: 3.707
Wagenpark
in beheer
10.529
2020: 9.693
Verkochte
verhuurdagen
642.615
2020: 560.162
Totale afzet
31.996
2020: 32.432
Gebruikte
personenauto’s
en bedrijfswagens
15.183
2020: 15.231
Nieuwe
personenauto’s
12.592
2020: 13.514
Nieuwe
bedrijfswagens
4.221
2020: 3.687
5 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Executive Committee
Tot 16 maart 2022
Henk van der Kwast
Directievoorzitter
Bastiaan Geurts
Chief Customer Ofcer
Finus Porsius
Financieel directeur
Matthieu Snel
Directeur Stern Automotive
Dwight de Weerd
Directeur Stern Automotive
Loes van Dalen
Directeur Human Resources
Marco Vlaar
Directeur Stern Mobility
Olivier Hoffmann
Groepscontroller
6 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Kernwaarden
Betrokken
We tonen oprechte interesse in
onze klanten en hun vervoers-
behoefte. En we luisteren naar
elke werknemer of elk talent.
Daar besteden we graag onze
aandacht aan.
Inventief
We werken pragmatisch en
denken graag mee in minder
conventionele oplossingen.
Zowel in vervoersoplossingen
voor klanten en relaties als in
mogelijkheden om verder door
te ontwikkelen of door te
groeien voor medewerkers.
Loyaal
We waarderen onze relaties en
willen deze duurzaam in stand
houden. We zijn allemaal mensen
met een autohart en dat voel je.
Onze gezamenlijke passie zorgt
voor loyale en lang durige relaties
met diverse stakeholdergroepen.
Proel
Stern Groep N.V. (Stern) was tot de verkoop van alle kernactiviteiten
aan Hedin Mobility Group AB op 16 maart 2022, een van de grote
automotiveconcerns in Nederland. Met ruim 1.450 medewerkers
(fte’s) realiseerde Stern een omzet van ruim € 800 miljoen op jaar-
basis. 89% van de medewerkers is man en 11% vrouw. In 2021 had
Stern 123 leerlingen in dienst. De naam Stern wordt door Hedin
voortgezet, daarom is de naam van Stern Groep N.V. per 16 maart
2022 gewijzigd in PB Holding N.V.
Missie
Stern wil mensen meer
gevoel van vrijheid geven.
Ambitie
Stern wil de meest
gewaardeerde en aanbevolen
partner in Nederland zijn
voor individuele mobiliteits-
oplossingen.
Stern vertegenwoordigt negentien
toonaangevende automerken met een
nagenoeg landelijke dekking, waaronder
Mercedes-Benz, Renault, Nissan, Ford,
Volvo, Land Rover, Kia, Peugeot en Opel.
Het netwerk van Stern telt 65 locaties.
De totale afzet aan nieuwe en gebruikte
personen- en bedrijfswagens bedraagt
bijna 32.000 auto’s. Aanvullend biedt
Stern diensten, zoals leasing, verhuur,
verzekering, nanciering, verlengde
garantie, (merkerkend) schade herstel,
carrosseriebouw, bedrijfswagen inrichting
en -bestickering en auto-onderdelen.
Stern is al 29 jaar het bedrijf met
ge passioneerde medewerkers met een
hart voor auto’s. Alle auto’s. Groot of
klein, personen- of bedrijfsauto’s,
langzaam of snel, nieuw of gebruikt,
fossiel of elektrisch.
Bij Stern vind je altijd iemand met een
autohart, of liever gezegd met hart voor
de zaak. Zo gaan we altijd een stapje
verder en zetten we met onze Stern
services en diensten dé standaard voor
alle autobedrijven in Nederland.
Visie
Stern gelooft dat mobiliteit
een eerste levensbehoefte
is. Bij voorkeur kiezen
mensen voor individuele
mobiliteit. Want zelf kunnen
beslissen over de plaats en
tijd van vertrek en een eigen
route rijden geeft een
gevoel van vrijheid. En men-
sen voelen zich emotioneel
verbonden met een auto,
zij hechten veel waarde aan
het persoonlijke gebruik.
7 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Automerkenportfolio
8 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Aantal
2.228
2020: 1.817
Marktaandeel
7,4%
2020: 6,8%
Aantal
257
2020: 211
Marktaandeel
6,0%
2020: 4,3%
Aantal
756
2020: 897
Marktaandeel
4,9%
2020: 4,4%
Aantal
64
2020: 73
Marktaandeel
4,9%
2020: 5,8%
Aantal
2.149
2020: 2.325
Marktaandeel
17,4%
2020: 16,5%
Aantal
1.487
2020: 2.003
Marktaandeel
9,2%
2020: 9,9%
Aantal
3.905
2020: 4.479
Marktaandeel
21,4%
2020: 23,1%
Aantal
1.026
2020: 956
Marktaandeel
6,4%
2020: 5,9%
Aantal
720
2020: 753
Overige merken
Smart, Dacia, Nissan, Jaguar, Alfa Romeo,
Jeep, LEVC, Mitsubishi en Subaru
9 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Personenauto’s
Aantal
158
2020: 141
Marktaandeel
2,9%
2020: 2,9%
Aantal
113
2020: 69
Marktaandeel
3,0%
2020: 2,1%
Aantal
1.419
2020: 1.372
Marktaandeel
15,0%
2020: 14,0%
Aantal
499
2020: 411
Marktaandeel
5,2%
2020: 6,3%
Aantal
28
2020: 53
Marktaandeel
4,3%
2020: 6,3%
Aantal
2.004
2020: 1.641
Marktaandeel
18,7%
2020: 18,5%
10 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Bedrijfswagens
Mobiliteitsdiensten
Private lease
Voor de particuliere markt biedt Stern
private lease-oplossingen aan, gebaseerd
op verwachte kilometrage en looptijd van
het contract. Private lease van Stern is in
de meeste gevallen voordeliger dan zelf
een nieuwe auto kopen.
Zakelijke lease
Stern biedt verschillende zakelijke lease-
vormen aan. Full operational lease is de
meest gekozen leasevorm. Stern neemt
hierbij het volledige beheer van de auto
of het wagenpark uit handen. Daarnaast
biedt Stern ook
nancial lease- en
occasionlease-oplos singen
aan.
Shortlease
Voor het leasen van een auto of bedrijfs-
wagen voor een kortere periode, van 1 tot
24 maanden, biedt Stern shortlease aan.
De auto wordt uit voorraad geleverd en de
auto is na één maand dagelijks opzegbaar.
Shortlease is snel en exibel.
Verhuur
Met een wagenpark van circa 3.000 auto’s
voorziet Stern in de behoefte aan tijdelijke
mobiliteit van consumenten en bedrijven
door middel van autoverhuur. Daarnaast
worden vervangend vervoer en servicever-
huur geleverd ten behoeve van de klanten
van de eigen bedrijven.
Occasions
Stern onderscheidt zich in de occasion-
markt door op geselecteerde gebruikte
auto’s extra servicediensten aan te bieden
zoals garantie en pechhulp. Stern biedt
tevens unieke toegevoegde waarde zoals
levenslange gratis APK, dertig dagen
omruilgarantie en een vaste scherpe
all-inprijs.
Schadeherstel
Binnen het netwerk van Stern is een groot
aantal locaties gespecialiseerd in auto-
schadeherstel. Hier wordt gerepareerd
volgens fabrieksrichtlijnen en bij reparatie
worden uitsluitend originele onderdelen
gebruikt. Een groot aantal Nederlandse
verzekeraars heeft Stern geselecteerd
als voorkeurs hersteller.
Verzekeringen
Stern verzorgt autoverzekeringen voor
particulieren en bedrijven met een uit-
gebreide dekking, maximale zekerheid en
heldere voorwaarden. De klant heeft de
mogelijkheid om zijn of haar auto WA,
Beperkt Casco of Volledig Casco te
verzekeren in verschillende varianten.
Daarnaast worden aanvullende auto-
gerelateerde verzekeringsproducten
aangeboden.
Onderdelen
De onderdelendienst van Stern levert
originele onderdelen in het grootste deel
van Nederland. Onderdelen van alle
Stern-merken worden meerdere malen
per dag geleverd. De bezorgdienst brengt
de bestelde onderdelen direct naar het
opgegeven adres of er kan afgesproken
worden om de onderdelen op te halen
bij een Stern-vestiging.
Financieringen
Stern biedt autogerelateerde consumptieve
en zakelijke nancieringsproducten, zoals
huurkoop en nancial lease. Deze produc-
ten zijn exclusief voor klanten die een auto
of ander vervoermiddel aanschaffen bij een
Stern-bedrijf.
Bedrijfswagen-
inrichting
Voor de inbouw van speciale bedrijfs-
wageninrichtingen kan men ook terecht
bij Stern. Stern voorziet in zowel standaard
als op maat gemaakte bedrijfswagen-
inrichtingen. Stern Automotive maakt voor
haar klanten intensief gebruik van deze
dienstverlening.
Carrosseriebouw
Voor op- of inbouw van bedrijfswagens
levert Stern carrosseriebouw. Of het nu
gaat om specieke op maat gemaakte
carrosseriebouw of het opbouwen van
een standaardproduct, samen met de
klant zoeken we naar de beste oplossing
voor elke transportvraag.
Belettering
Van personenauto’s tot bestelbussen en
trucks, Stern kan ieder voertuig voorzien
van belettering. Wie zijn personenauto of
bedrijfswagen wil beplakken met een
bedrijfslogo of andere unieke bestickering,
kan bij Stern terecht voor een professioneel
ontwerp.
11 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Beleid bilaterale contacten
Stern Groep acht een goede relatie met elk van zijn aandeelhouders van belang en
besteedt in dat verband veel aandacht aan zorgvuldige communicatie met aandeel-
houders. Stern Groep vindt het daarnaast belangrijk dat zijn aandeelhouders – klein
of groot – zich op een gelijk informatieniveau bevinden en daar geeft Stern Groep op
verschillende wijze invulling aan. Zo publiceert Stern Groep met grote regelmaat pers-
berichten (met zowel nanciële als strategische informatie) en wordt informatie die tijdens
analisten bijeenkomsten wordt verstrekt gelijktijdig via de website beschikbaar gesteld.
Stern Groep kent slechts gewone aandelen. De aandelen luiden, ter keuze van de houder,
aan toonder of op naam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 900.000, verdeeld in
9.000.000 gewone aandelen à € 0,10. Het geplaatste kapitaal bedraagt € 592.500 en
bestaat uit 5.925.000 gewone aandelen.
Er zijn geen aandelen waaraan bijzondere zeggenschapsrechten zijn verbonden.
Elk aandeel geeft recht op één stem. Er zijn geen beperkingen op de uitoefening van aan
de aandelen verbonden stemrechten. Certicaten van aandelen zijn niet uitgegeven.
De aandelen zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam en zijn aldaar vrij verhandelbaar.
Aandelen
Geplaatst aantal 5.925.000
Uitstaand aantal 5.675.000
Free oat (per 31 december 2021) 45%
Aandelenbezit Directie
Ir. H.H. van der Kwast
(via Merel Investments B.V.) 725.000
Aandelenbezit Raad van Commissarissen
De heer H. Ten Hove 10.000
Mevrouw M.E.P. Sanders 10.000
De heer P.P.M. Nielen 10.000
Aandeelhouders informatie
Per 10 februari 2022
Aandeelhouders
Bij Stern Groep zijn de volgende belangen van 3% of meer bekend op basis van
het aantal uitstaande aandelen per 10 februari 2022:
NPM Capital N.V.
Merel Investments B.V.
Bibiana Beheer B.V.
Teslin Participaties Coöperatief U.A.
Nyenburgh Holding B.V.
Otus Capital Management Ltd.
F.A.M. Faas
J.H. Langendoen
Aandelenbelang < 3%
25,0%
12,8%
9,5%
8,2%
5,5%
4,2%
3,3%
3,2%
28,9%
12 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Belangrijke data in 2022 en 2023
Jaarverslag 2021 online beschikbaar 18 maart 2022
Oproeping Algemene Vergadering van 12 mei 2022 31 maart 2022
Algemene Vergadering jaarrekening 2021 12 mei 2022
Publicatie cijfers eerste halfjaar 2022 23 september 2022
Publicatie jaarcijfers 2022 28 april 2023
Algemene Vergadering jaarrekening 2022 28 juni 2023
Publicatie cijfers eerste halfjaar 2023 22 september 2023
Dividend
Dividendbeleid
Bij aandeelhouders bestaat de behoefte aan een solide dividendrendement. Het huidige
dividendbeleid is op de Algemene Vergadering van 24 mei 2012 goedgekeurd. Stern
Groep hanteert een ruime solvabiliteit van 15% voor de activiteiten van Stern Mobility en
van 30% voor de andere activiteiten van de groep. Het meerdere (over solvabiliteit) kan
Stern Groep maximaal uitkeren als dividend.
Het dividendbeleid gecorrigeerd voor IFRS 15 en 16 is ongewijzigd. In de Algemene
Vergadering van 12 mei 2022 zal dit nader worden toegelicht. Tevens zal voor deze
vergadering een nieuw dividendbeleid worden voorgesteld voor PB Holding N.V.
(na 16 maart 2022) dat aansluit bij het dividendbeleid van Bovemij.
Uitkering
In lijn met de voorwaarden voor gebruik van NOW-loonkostencompensatie, wordt het
dividend 2021 gepasseerd.
13 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Aandeelhouders informatie
Vijfjarenoverzicht
(Bedragen x € 1.000, tenzij anders aangegeven)
2021 2020 2019
5
2018 2017
Resultaatgegevens*
Netto-omzet 819.791 751.057 876.873 1.106.402 1.124.677
Bedrijfsresultaat 1.362 (16.254) 2.061 7.247 12.690
EBITDA
6
44.745 35.709 37.673 32.738 38.628
EBITA 16.676 4.430 2.921 7.247 12.690
Resultaat na belastingen (23.355) (27.369) 21.377 486 7.499
Rentabiliteit gemiddeld
groepsvermogen (in %) (20,5) (18,7) 13,9 0,3 4,9
Balansgegevens
Immateriële vaste activa 2.314 22.395 30.572 30.502
Materiële vaste activa 103.847 120.966 327.490 297.056
Lease activa 94.645 108.026
Financiële vaste activa 19.364 27.032 27.219 32.545 34.902
Eigen vermogen 102.195 125.387 152.639 155.161 159.348
Langlopende schulden 113.532 145.423 246.894 209.194
Balanstotaal 382.061 433.403 573.419 675.404 625.113
Solvabiliteit autolease-
activiteiten (in %)
1
12,5 12,5
Solvabiliteit autoverhuur-
activiteiten (in %)
1
20,0 20,0
Solvabiliteit overige
activiteiten (in %)
1
26,7 28,9 26,6 32,3 34,0
2021 2020 2019
5
2018 2017
Per aandeel van € 0,01
Eigen vermogen
2
18,01 22,09 26,90 27,34 28,08
Resultaat na belastingen
3
(4,12) (4,82) 3,77 0,09 1,32
Dividend 3,50 1,00
Hoogste koers 17,95 17,90 19,20 19,96 25,15
Laagste koers 11,30 7,92 12,20 13,65 17,64
Ultimo koers 17,95 11,70 14,40 14,30 20,00
Aantal aandelen
Winstgerechtigd 5.925.000 5.925.000 5.925.000 5.925.000 5.925.000
Uitstaand ultimo boekjaar
4
5.675.000 5.675.000 5.675.000 5.675.000 5.675.000
Gemiddeld uitstaand
2
5.675.000 5.675.000 5.675.000 5.675.000 5.675.000
Totale beurswaarde
ultimo boekjaar 101.866 66.397 81.720 81.153 113.500
Aantal medewerkers
per jaarultimo 1.577 1.674 2.004 2.305 2.323
Aantal fte’s per jaarultimo 1.452 1.557 1.858 2.099 2.106
1
Op basis van normatieve solvabiliteit.
2
Op basis van het uitstaand aantal aandelen.
3
Naar tijdsgelang gewogen.
4
Aangepast naar aanleiding van stockdividend 2014.
5
Exclusief Heron Auto B.V.
6
EBITDA en EBITA uit voort te zetten en niet voort te zetten activiteiten.
* Uit voort te zetten activiteiten.
14 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag van de Directie
15 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Marktontwikkelingen en trends
Gedreven door de wereldwijde beweging om de CO
2
-uitstoot duurzaam terug te dringen,
is de afgelopen jaren de elektricatie van nieuwe automodellen in een stroomversnelling
gekomen. Autofabrikanten kampen hierdoor ook de komende jaren met aanzienlijk hogere
kosten per auto als gevolg van grote investeringen in research en development, hogere
productiekosten en hogere kosten voor de benodigde grondstoffen. In combinatie met het
feit dat elektrisch aangedreven auto’s minder aan slijtage onderhevige onderdelen bevat-
ten en daarmee de onderdelenomzet van autofabrikanten op lange termijn zal afnemen,
onderzoeken autofabrikanten de opties om de distributiekosten van hun producten te
verlagen en ontwikkelen zij nieuwe diensten om aanvullende opbrengsten te genereren.
Als gevolg van digitalisering is de afgelopen jaren de relevantie van de traditioneel jn-
mazige netwerken van autoshowrooms ink afgenomen. Nagenoeg alle merken sturen
dan ook actief op rationalisatie van het bestaande dealernetwerk en het aantal contract-
partners. Bovendien biedt digitalisering autofabrikanten de mogelijkheid om auto's direct
te verkopen aan consumenten zonder tussenkomst van de dealer, dat tevens een hogere
marge mogelijk maakt, mits ongezonde prijsconcurrentie kan worden bedwongen.
Daarvoor zijn andere contractvormen wenselijk en onderzoeken meerdere autofabrikanten
de mogelijkheid om dealerovereenkomsten op te zeggen en in plaats daarvan minder
contractpartijen als agent aan te stellen. Daarmee wordt de gehanteerde verkoopprijs van
nieuwe auto’s door de fabrikant landelijk bepaald en wordt zo de prijsconcurrentie tussen
dealers weg genomen en de marktmacht van de grootzakelijke markt, waaronder de
leasemaatschappijen, beteugeld.
Digitalisering zorgt er ook voor dat fabrikanten nieuwe diensten ontwikkelen die inspelen
op de behoefte van consumenten aan meer exibiliteit ten aanzien van de invulling van
hun eigen mobiliteit. Fabrikanten ontwikkelen in dat kader diensten die rechtstreeks aan
berijders geleverd worden, zoals Mobility as a Service (MaaS-)diensten en aanvullende
producteigenschappen die met een druk op de knop na aanschaf van de auto tegen
betaling digitaal kunnen worden in- en uitgeschakeld (Over-The-Air-diensten).
Fabrikanten zoeken in het rationalisatie- en digitaliseringsproces van hun autodistributie
langdurige samenwerking met grotere, professionele en goed presterende dealergroepen
die bereid zijn te investeren. Nationale mededingingsregels beperken de groei van
dergelijke dealergroepen, wat de afgelopen jaren voor een snelle toename heeft gezorgd
van internationaal opererende dealergroepen met activiteiten in meerdere Europese
landen.
De verhoudingen in de traditionele bedrijfskolom staan door deze ontwikkelingen meer
dan ooit onder druk. Zeker is dat het aantal fysieke locaties de komende jaren drastisch
zal dalen. Stern heeft de optimalisatie van het eigen dealernetwerk enkele jaren geleden in
gang gezet, omdat een weldoordachte afbouw van het aantal vestigingen afhankelijk is
van vele factoren en daardoor tijd vergt. Autobedrijven in heel Europa worden gedwongen
hun toegevoegde waarde voor klanten opnieuw aan te tonen en hun businessmodellen
daaraan aan te passen. Daarnaast werkt Stern meer dan ooit aan het creëren van eigen
toegevoegde waarde voor zijn klanten. Dealervestigingen worden experience centers en
het verzamelen, bewaken en analyseren van klantgegevens en autodata is een strategisch
speerpunt geworden, want deze data zijn cruciaal voor het behouden van toegevoegde
waarde in de keten en daarbuiten. Het (her)kennen van de individuele behoeften en
voorkeuren van klanten is noodzakelijk om in de digitale wereld een relevante en persoon-
lijke ervaring te bieden en daarmee een voorkeurspositie te verwerven. De effecten van de
hiervoor beschreven trends in de automotive retail zijn door de COVID-pandemie versterkt.
Stern is een solide bedrijf met al jaren een waardevolle positie in de Nederlandse markt,
maar heeft al vroeg de hiervoor genoemde ontwikkelingen herkend en erkend. Hoewel
Stern is klaargestoomd om de komende drie jaar een rol van betekenis te blijven spelen in
de Nederlandse automotive markt, zou het op eigen kracht uitbouwen van de organisatie
tot een moderne pan-Europese groep veel tijd en geld vergen en zou dit niet zonder
risico’s zijn. Vandaar dat actief gezocht is naar mogelijkheden om aan te sluiten bij een
andere Europese dealergroep, wat uiteindelijk recent uitmondde in de overname van
Stern door Hedin Mobility Group per 16 maart 2022.
16 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag van de Directie
Overname door Hedin
Op 30 januari 2020 kondigden Stern en Hedin aan in gesprek te zijn over een mogelijke
fusie. De belangrijkste reden was dat de combinatie van Stern en Hedin sterk comple -
mentair is op zowel geograsch gebied als voor wat betreft de gevoerde automerken.
Daarnaast zou de combinatie in een uitstekende positie zijn om een leidende rol te spelen
in de verwachte verdere consolidatie van automotive retailers in Europa. Vanwege de
reisbeperkingen als gevolg van de COVID-pandemie werd in maart 2020 aangekondigd
dat deze onderhandelingen voorlopig opgeschort werden. Wel hebben partijen na die
aankondiging regelmatig contact met elkaar gehouden. In het najaar van 2021 zijn de
gesprekken weer geïntensiveerd, dat uiteindelijk op 9 december 2021 resulteerde in een
bod van Hedin Mobility Group op alle aandelen in SternFacilitair B.V. Ten tijde van de
fusiebesprekingen begin 2020 was voor Hedin Mobility Group de Euronext Amsterdam
notering van Stern Groep, als toegang tot de kapitaalmarkt, gewenst als een platform voor
verdere groei. Door de sterke verbetering van de eigen vermogens- en nancieringspositie
van Hedin sinds begin 2020, door zowel uitstekende resultaten in 2020 en in 2021 als ook
door een forse uitbreiding van het eigen vermogen door het onlangs toetreden van een
25%-aandeelhouder, is de Euronext-notering voor Hedin nu niet meer van belang. Tijdens
de besprekingen met Hedin eind 2021 werd duidelijk dat het door Stern gehouden belang
in Bovemij N.V. voor Hedin niet de waarde vertegenwoordigt die het in de ogen van Stern
Groep heeft. Mede daarom heeft Hedin er niet voor gekozen om een bod uit te brengen op
de aandelen Stern Groep N.V., maar in plaats daarvan op de aandelen SternFacilitair B.V.,
met als voorwaarde dat het belang in Bovemij zou achter blijven in Stern Groep N.V. Door
de aankoop van de aandelen SternFacilitair B.V. verkrijgt Hedin alle bedrijfsactiviteiten
van Stern Groep, bestaande uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten, de
auto verhuuractiviteiten en de holdingactiviteiten. Alleen het door Stern gehouden
5,06%-belang in Bovemij blijft achter bij Stern Groep (per 16 maart 2022 PB Holding N.V.).
Op 10 december 2021 is kenbaar gemaakt dat Hedin een bod heeft uitgebracht op alle
aandelen SternFacilitair en dat de Directie en de Raad van Commissarissen van Stern
Groep de voornaamste kenmerken van het bod hebben geaccepteerd, onder voorbehoud
van contract (koop overeenkomst), goedkeuring door toezichthouders en aandeelhouders
en due diligence door Hedin. Op 10 januari 2022 is overeenstemming bereikt met Hedin
Mobility Group over de verkoop van alle aandelen in SternFacilitair en is de koopovereen-
komst getekend. In de Buitengewone Algemene Vergadering van 23 februari 2022 hebben
de aandeel houders ingestemd met de transactie. De transactie is vervolgens op 16 maart
2022 afgewikkeld. De opbrengst van de verkoop van aandelen SternFacilitair bedraagt
€ 102,2 miljoen. Na aftrek van de eind 2021 door Stern Groep aan SternFacilitair betaalde
koopsom van € 19,4 miljoen voor het belang in Bovemij en transactiekosten, resteert netto
€ 82,8 miljoen aan vrije middelen in Stern Groep.
Toekomst
In de koopovereenkomst is opgenomen dat Hedin gedurende de komende jaren ervoor
zal zorgen dat de identiteit en integriteit van Stern in vorm en inhoud worden gehandhaafd
en dat Stern zijn bedrijfscultuur kan behouden. Hedin wenst de activiteiten en relaties van
Stern en zijn gelieerde ondernemingen met alle belanghebbenden, inclusief de werk-
nemers, klanten en leveranciers op een goede en verantwoorde manier voort te zetten,
gericht op duurzame waardecreatie. Het hoofdkantoor, het centrale management en de
belangrijkste ondersteunende functies van Stern blijven op het huidige hoofdkantoor in
Amsterdam-Duivendrecht actief en SternFacilitair blijft een afzonderlijke juridische entiteit
en organisatie binnen Hedin Automotive Group.
Verslag
RvB
17 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
PB Holding stelt zich ten doel de opbrengst voor aandeelhouders te optimaliseren en voert
in dat kader nauw overleg met andere certicaathouders van Bovemij, met Bovemij zelf en
met BOVAG. BOVAG is overigens veruit de grootste aandeelhouder van Bovemij. Door
Bovemij is in september 2021 kenbaar gemaakt dat een externe partij de opties onder-
zoekt om de verhandelbaarheid van de certicaten van aandelen in Bovemij te verbeteren
c.q. de mogelijkheid van een exit op korte of langere termijn voor certicaathouders
Bovemij te creëren. Een belangrijk punt daarbij is de relevantie van de tot dusverre
gehanteerde afslag van 20% bij de jaarlijkse waardering door PwC van certicaten van
aandelen in Bovemij. Uiteraard zijn de certicaathouders van Bovemij van mening dat die
afslag geen rol zou mogen spelen bij het creëren van exitmogelijkheden voor certicaat-
houders van Bovemij.
De Directie is voornemens alle opties voor verbetering van de verhandelbaarheid van
de certicaten Bovemij c.q. de mogelijkheden voor exit binnen afzienbare termijn te
bespreken met Bovemij, met BOVAG en met haar mede-certicaathouders. De Directie
ziet het als haar taak de opbrengst van het belang in Bovemij in overeenstemming te
brengen met de huidige marktwaarde van alle aandelen in Bovemij.
De bepaling van de dividenduitkering door Bovemij inzake het boekjaar 2021 wordt
behandeld op de jaarvergadering van Bovemij N.V. van 22 april 2022. De uitkering van het
dividend zal vervolgens plaatsvinden in mei 2022. Tijdens deze jaarvergadering wordt door
Bovemij ook de PwC-waardering per certicaat bekendgemaakt, die gebaseerd is op de
informatie per 31 december 2021.
Financiële gang van zaken
De Directie is van mening dat het gerechtvaardigd is om bij de nanciële verslaglegging
uit te gaan van going concern van Stern Groep N.V. (per 16 maart 2022 PB Holding N.V.).
Presentatie SternFacilitair B.V. in jaarrekening 2021 Stern Groep N.V.
Per balansdatum (31 december 2021) was de verkoop van SternFacilitair B.V. waar-
schijnlijk. Als gevolg hiervan is op grond van IFRS 5 voor de verantwoording en waardering
in de jaarrekening 2021 van Stern Groep N.V. ervan uitgegaan dat SternFacilitair B.V. en de
onderliggende kernactiviteiten, niet voort te zetten activiteiten betreffen. Het resultaat van
SternFacilitair is gepresenteerd als resultaat uit niet voort te zetten activiteiten en de activa
en passiva van SternFacilitair zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als aangehouden
voor verkoop. Het resultaat uit niet voor te zetten activiteiten (SternFacilitair dus) wordt
gepresenteerd als één bedrag in de winst-en-verliesrekening. Hierin zijn opgenomen het
operationele resultaat na belastingen en de last uit hoofde van de afwaardering van de
vaste activa naar lagere opbrengstwaarde minus verkoopkosten.
Verslag van de Directie
18 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Resultaat na belastingen
Ondanks een goed operationeel resultaat na belastingen van € 12,9 miljoen kwam het
resultaat na belastingen in 2021 uit op een verlies van € 23,4 miljoen, ofwel een afname
van het verlies ten opzichte van vorig jaar van € 3,0 miljoen (resultaat 2020 na belastingen
was € 27,4 miljoen negatief). De resultaten zijn als volgt uit te splitsen:
(x € 1.000) 2021 2020
Voort te zetten activiteiten
Resultaat na belastingen 1.362 4.638
Niet voort te zetten activiteiten
Operationeel resultaat na belastingen 11.499 (5.284)
Last afwaardering naar lagere opbrengstwaarde (36.216)
Last impairment goodwill en afboeking VPB-vordering
(26.723)
(24.717) (32.007)
Totaal (23.335) (27.369)
Het resultaat uit voort te zetten activiteiten (2021: € 1,4 miljoen en 2020: € 4,6 miljoen)
betreft de resultaten welke zijn toe te rekenen aan het 5,06%-belang dat achterblijft in
Stern Groep N.V. na de verkoop van alle aandelen SternFacilitair B.V. aan Hedin Mobility
Group.
Het resultaat bestaat uit:
Het in het boekjaar ontvangen dividend van Bovemij (in 2021: € 0,6 miljoen,
in 2020: € 0,5 miljoen).
De in het boekjaar verantwoorde herwaardering van het belang in Bovemij
(in 2021: € 0,9 miljoen, in 2020: € 4,3 miljoen).
In beide jaren is € 0,1 miljoen aan bedrijfskosten toegerekend aan de voort te zetten
activiteiten.
De bepaling van de dividenduitkering door Bovemij over het boekjaar wordt behandeld op
de jaarvergadering van Bovemij volgend op het betreffende boekjaar. Het dividend inzake
het boekjaar 2021 wordt behandeld tijdens de Algemene Vergadering van Bovemij op
22 april 2022. Indien besloten wordt om dividend uit te keren volgt de uitkering vervolgens
in mei 2022. Het ontvangen dividend in 2021 (inzake 2020) was € 0,6 miljoen (€ 1,09 per
certicaat) en in 2020 (inzake 2019) was dat € 0,5 miljoen (€ 0,95 per certicaat). Het
dividendbeleid van Bovemij bepaalt dat het dividend minimaal 30% van de winst na
be lasting in enig jaar bedraagt. De resultaten van Bovemij worden elk halfjaar gepubli-
ceerd. Het resultaat voor het eerste halfjaar 2021 bedroeg € 31,7 miljoen ofwel € 3,12 per
certicaat (in het eerste halfjaar 2020 was dat € 26,2 miljoen ofwel € 2,01 per certicaat).
De participaties van Stern (tot 20%) worden in de jaarrekening gewaardeerd tegen actuele
waarde, met waardemutaties die via de winst-en-verliesrekening door het resultaat lopen.
Voor de actuele waarde van het belang in Bovemij wordt door Stern uitgegaan van de
jaarlijkse waardering van Bovemij zoals deze door PwC Consulting wordt opgesteld.
In opdracht van de directie van Bovemij wordt jaarlijks door een externe valuator
(PwC Consulting) een waardering gemaakt van de aandelen c.q. certicaten van aandelen
Bovemij per ultimo voorgaande boekjaar. De uitkomst is de waardering per certicaat.
De mutatie in de waardering bedroeg in 2021 € 0,9 miljoen (bate), in 2020 was dat
€ 4,3 miljoen (bate).
Het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten in 2021 bedraagt € 24,7 miljoen
negatief (2020: € 32,0 miljoen negatief). Volgens de IFRS-voorschriften wordt dit als één
bedrag in de winst-en-verliesrekening getoond. Omwille van het inzicht is dit bedrag in
bovenstaand overzicht gesplitst in drie posten:
Het operationele resultaat na belastingen 2021. Dit zou het door Stern Groep N.V.
gerapporteerde resultaat van de verkochte activiteiten zijn geweest als de verkoop van
alle aandelen SternFacilitair B.V. aan Hedin Mobility Group niet had plaatsgevonden,
waarbij opgemerkt wordt dat uit dit resultaat de resultaten op het Bovemij-belang zijn
geëlimineerd. Die resultaten zijn in bovenstaande opstelling als voort te zetten activitei-
ten gepresenteerd. Het op deze wijze bepaalde operationele resultaat 2021 bedraagt
een positief resultaat van € 11,5 miljoen (2020: € 5,3 miljoen verlies).
Verslag
RvB
Verslag van de Directie
19 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De last uit hoofde van afwaardering naar lagere opbrengstwaarde. Dit betreft de in
2021 verantwoorde last uit hoofde van de afwaardering van de vaste activa naar lagere
opbrengstwaarde minus verkoopkosten, overeenkomstig de bepalingen van IFRS 5.
Het eigen vermogen van SternFacilitair B.V. eind 2021 bedraagt € 138,4 miljoen, de
verkoopopbrengst bedraagt € 102,2 miljoen. De afwaardering ten laste van het resultaat
2021 bedraagt derhalve € 36,2 miljoen, waarmee het belang in SternFacilitair B.V. reeds
eind 2021 is afgewaardeerd naar de directe opbrengstwaarde.
Impairment goodwill en afboeking uitgestelde VPB-vordering. Dit betreft de in 2020
verantwoorde last uit hoofde van een eenmalige non-cash-afboeking van goodwill
Dealergroep Stern van € 20,0 miljoen alsmede de eind 2020 uitgevoerde non-cash-
afwaardering van € 6,7 miljoen op de belastingvorderingen uit hoofde van voorwaartse
verliescompensatie.
Het operationeel resultaat na belastingen van de niet voort te zetten activiteiten is in
2021 uitgekomen op een winst van € 11,5 miljoen ten opzichte van een verlies van € 5,3
miljoen in 2020. Het operationele resultaat is zowel in 2021 (last € 1,5 miljoen) als in 2020
(last € 1,9 miljoen) beïnvloed door incidentele posten. In 2021 betreft het de advieskosten
in verband met de verkoop van SternFacilitair B.V. aan Hedin. In 2020 betreft de inciden-
tele last de reservering van € 1,3 miljoen voor de afwikkeling van 2 rechtszaken uit de jaren
2010/2012, de advieskosten in verband met de fusiegesprekken met Hedin Automotive
(€ 0,3 miljoen) en een boekverlies op de verkoop van panden (€ 0,3 miljoen).
De netto-omzet van Stern is ten opzichte van 2020 toegenomen met 9,2% tot
€ 819,8 miljoen. Het aantal verkochte nieuwe personenauto’s nam af met 6,8%.
Deze afname is volledig gecompenseerd door een toename (+14,3%) van de
gemiddelde verkoopprijs per auto.
De afzet van nieuwe personenauto’s in Nederland is voornamelijk als gevolg van een
tekort aan computerchips fors afgenomen. In 2021 werden in Nederland 9,3% minder
personenauto’s geregistreerd (in 2021: 323.000 auto’s). Voor bedrijfswagens was daar-
entegen sprake van een toename van 13,3% (68.000 bedrijfswagens).
Het brutomarge percentage komt in 2021 uit op 18,7% tegenover 18,2% in 2020.
Het bruto omzetresultaat komt door een combinatie van de toegenomen omzet en deze
hogere relatieve marge uit op € 153,0 miljoen (11,8%).
De personeelskosten zijn € 2,2 miljoen (2,5 %) lager dan in 2020, ondanks de
cao-verhoging met 2,0% per 1 februari 2021. De afname van de personeelskosten wordt
voornamelijk veroorzaakt door de afbouw van het aantal fte’s met 106 ten opzichte van
eind 2020. In 2021 is, evenals in 2020, gebruikgemaakt van de tijdelijke Noodmaatregel
Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Deze bijdragen (2021: € 8,2 miljoen en 2020:
€ 11,1 miljoen) zijn in mindering gebracht op de personeelskosten.
De bedrijfskosten komen 0,7% hoger uit dan in 2020, als gevolg van de incidentele
advieskosten inzake de verkoop van SternFacilitair B.V. Zonder deze incidentele kosten is
sprake van een duidelijke afname, die is gerealiseerd door de sluiting van een vestiging
van Stern Automotive en drie vestigingen van SternPoint.
De financiële lasten komen in 2021 uit op € 4,5 miljoen, een afname van € 1,0 miljoen
ten opzichte van 2020. In 2021 zijn € 2,7 miljoen lasten opgenomen inzake IFRS 16 (2020:
€ 3,1 miljoen). De afname van de nanciële lasten wordt veroorzaakt door een strakke
monitoring van het werkkapitaalgebruik door Stern Automotive.
De belastingen in het operationele resultaat 2021 bedragen een bate van € 0,6 miljoen
(2020: nihil).
Balans
In verband met de verkoop van SternFacilitair B.V. aan Hedin Mobility Group zijn de activa
en passiva van SternFacilitair in de balans van Stern Groep N.V. per 31 december 2021
gepresenteerd als aangehouden voor verkoop. Alle activa en alle passiva zijn derhalve als
één post activa en één post passiva in de balans van Stern Groep N.V. opgenomen (saldo
van activa en passiva aangehouden voor verkoop is € 102,2 miljoen). In de vergelijkende
cijfers van de balans eind 2020 is deze verwerkingswijze niet toegepast. In de jaarrekening
2021 is bij onderdeel 15 een toelichting opgenomen op de activa en passiva aangehouden
voor verkoop. In dat overzicht is bij de vaste activa-posten reeds de hiervoor toegelichte
afwaardering van € 36,2 miljoen verwerkt.
Verslag
RvB
Verslag van de Directie
20 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De vennootschappelijke balans van Stern Groep N.V. bestaat eind 2021, naast de boek-
waarde van de deelneming SternFacilitair B.V., vooral uit de boekwaarde van het
5,06%-belang in Bovemij (€ 19,4 miljoen), het eigen vermogen (€ 102,2 miljoen) en een
bankschuld van € 86,9 miljoen die na de verkoop van SternFacilitair B.V. volledig wordt
afgelost. In 2022 heeft inmiddels een terugbetaling van agio van € 69,0 miljoen aan Hedin
Mobility Group plaats gevonden door SternFacilitair aan Stern Groep N.V., waarmee de
boekwaarde van de deelneming SternFacilitair B.V. uitgekomen is op € 102,2 miljoen.
De participatie in Bovemij wordt in de jaarrekening gewaardeerd tegen actuele waarde,
met waardemutaties die via de winst- en-verliesrekening door het resultaat lopen. Voor
de actuele waarde van het belang in Bovemij wordt door Stern uitgegaan van de jaarlijkse
waardering van Bovemij zoals deze door PwC Consulting wordt opgesteld. In opdracht
van de directie van Bovemij N.V. wordt jaarlijks door een externe valuator (PwC Consulting)
een waardering gemaakt van de aandelen c.q. certicaten van aandelen Bovemij N.V.
per ultimo voorgaande boekjaar. De uitkomst is de waardering per certicaat. In de balans
per 31 december 2021 van Stern Groep N.V. wordt uitgegaan van de waardering door
PwC per eind 2020 (€ 37,60 per certicaat, Stern heeft 515.000 certicaten met boek-
waarde van € 19,4 miljoen). Omdat de actuele waardering pas medio april van het jaar
volgend op de datum van waardering bekend wordt gemaakt, loopt deze in de jaar-
rekening van Stern Groep N.V. steeds een jaar achter.
Het eigen vermogen is in het verslagjaar afgenomen met € 27,3 miljoen tot € 102,2
miljoen eind 2021. De afname met € 23,2 miljoen is het gevolg van het saldo van het
positieve operationele resultaat na belastingen over 2021 en de afwaardering naar lagere
opbrengstwaarde van SternFacilitair.
Solvabiliteit De overall solvabiliteit van Stern Groep is ultimo 2021 uitgekomen
op 26,7% (2020: 28,9%).
Ultimo 2021 bedraagt de voor de bankconvenanten van belang zijnde solvabiliteit
46,1% (2020: 39,7%). Met de banken is een minimumsolvabiliteit van 30,0% overeen-
gekomen. De koopprijs die Hedin Mobility Group op Closing moet betalen, bedraagt
€ 102,2 miljoen. Hiervan is € 19,4 miljoen reeds in 2021 aangewend door Stern Groep
voor de aankoop van het 5,06% belang in Bovemij van SternFacilitair B.V., waardoor
€ 82,8 miljoen aan vrije middelen resteert. Hierdoor is Stern Groep in staat een agio-
uitkering te doen van € 14,50 per aandeel (€ 82,3 miljoen). Hiervoor is op de Buitengewone
Algemene Vergadering van 23 februari 2022 instemming verkregen van de aandeel-
houders. Deze uitkering zal naar verwachting eind maart 2022 plaatsvinden.
Aandelen en winst per aandeel Het aantal geplaatste aandelen is in het verslagjaar
met 5.925.000 aandelen ongewijzigd gebleven. Ultimo 2021 heeft de vennootschap
250.000 eigen – niet-ingetrokken – aandelen in portefeuille. Dit is ongewijzigd ten opzichte
van ultimo 2020.
In 2021 was het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen 5.675.000
(2020: 5.675.000). Op basis van het gewogen gemiddelde aantal uitstaande aandelen
bedraagt het resultaat per aandeel over 2021 € 4,12 negatief (2020: € 4,82 negatief).
Het resultaat per aandeel uit voort te zetten activiteiten bedraagt in 2021 € 0,24 positief
(2020: € 0,83 positief).
Eigen vermogen per aandeel Het eigen vermogen per aandeel, berekend op basis van
het aantal uitstaande aandelen ultimo 2021, bedraagt € 18,01 (ultimo 2020: € 22,10).
Financiering
Inzake de faciliteiten van kredietinstellingen zijn afspraken gemaakt over minimaal te
realiseren ratio’s (gecorrigeerd voor goodwill en de effecten van IFRS 15 en IFRS 16) die
betrekking hebben op de solvabiliteit en de rentedekkingsratio (ICR). De solvabiliteit dient
minimaal 30% te zijn. In de bankconvenanten is een minimale ICR opgenomen van 3,00.
Het betreft een 12-maands ICR, die per kwartaal wordt berekend/getoetst op basis van
EBITDA en de netto rentelasten in de afgelopen 12 maanden. De ICR is de uitkomst van
EBITDA gedeeld door de netto rentelasten. Voor het berekenen van de ICR mag op
12-maands-basis maximaal € 1,25 miljoen aan incidentele lasten gecorrigeerd worden.
In de bankconvenanten is opgenomen dat nieuwe verslaggevingsstandaarden (ten
opzichte van die welke in de jaarrekening 2017 zijn toegepast) geen impact hebben op
de berekende ratio’s. Gedurende 2021 heeft Stern Groep N.V. (per 16 maart PB Holding N.V.)
ruimschoots aan de afgesproken ratio’s voldaan.
Verslag
RvB
Verslag van de Directie
21 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Verslag van de Directie
De bestaande nancieringsfaciliteiten bij de kredietinstellingen hebben op balansdatum
Stern Groep N.V. als hoofd van de groep. In verband met de verkoop van SternFacilitair
B.V. is de kredietfaciliteit direct opeisbaar geworden, daarom is deze in de balans per
31 december 2021 volledig als kortlopend gepresenteerd. Inmiddels is de volledige
kredietfaciliteit in 2022 – op de dag van de verkoop van SternFacilitair B.V. – volledig
afgelost. Op diezelfde dag is het pandrecht dat de banken hadden op het 5,06%-belang
in Bovemij vrijgegeven.
Kasstromen
Door herstel van het operationele resultaat en verdere daling van het werkkapitaal in 2021
nam de operationele kasstroom toe tot € 52,1 miljoen (2020: € 39,9 miljoen). De netto
investeringen kwamen uit op € 27,7 miljoen negatief (2020: € 10,2 miljoen positief) vooral
door de groei van de verhuurvloot. Met de resterende vrije kasstroom van € 24,3 miljoen
(2020: € 50,4 miljoen) zijn de rentedragende leningen en leaseverplichtingen afgelost.
Vanaf de verkoop van SternFacilitair B.V. op 16 maart 2022 bestaan de operationele
kasstromen uit het dividend van Bovemij N.V. en de kosten voor het beheer van het
kapitaalbelang in Bovemij N.V.
Investeringen
Stern Groep heeft in 2021 voor € 49,5 miljoen geïnvesteerd (2020: € 34,0 miljoen). Een
groot deel hiervan (€ 40,0 miljoen) heeft betrekking op de aanschaf van verhuurauto’s
(2020: € 22,0 miljoen). De overige investeringen zien voornamelijk op verbouwingen van
panden en op Corporate Identity-investeringen die door de importeurs worden voor -
geschreven. De desinvesteringen in de verhuurvloot in 2021 bedroegen € 17,8 miljoen
(2020: € 27,1 miljoen).
In 2021 zijn twee panden verkocht, totaal met een boekwaarde van € 4,7 miljoen.
In 2020 zijn onder andere drie panden en een terrein verkocht, totaal met een boekwaarde
van € 8,8 miljoen.
Werkkapitaal
Vanaf het moment dat de impact van COVID-19 op de omzetontwikkeling duidelijk was
(al in 2020), zijn wij nog strakker gaan sturen op cashow. Kostenbewaking en uitstellen
van investeringen waren de belangrijkste instrumenten. In 2021 is een deel van de in 2020
uitgestelde investeringen alsnog uitgevoerd. In 2021 hebben wij (evenals in 2020) geen
gebruikgemaakt van de mogelijkheid van uitgestelde betaling van belastingen. Van de
kredietfaciliteit van € 54 miljoen werd per 31 december 2021 voor slechts € 20,9 miljoen
gebruikgemaakt (eind 2020: € 17,4 miljoen) ten behoeve van voort te zetten en niet-voort
te zetten activiteiten.
2005
Van Kalmthout
Met de overname van Van Kalmthout & Van Niel, een
succesvolle grote Ford-dealer in de regio Hoofddorp,
werd een sterke positie verkregen in een groot en
aaneen gesloten, autodicht rayon waar Stern nog slechts
beperkt was vertegenwoordigd.
Alle activiteiten binnen Stern op het gebied van verzekerin-
gen en nancieringen worden ondergebracht in Stern
Finance en enkele nieuwe Sternproducten worden
geïntroduceerd (SternDirect en Stern Polis).
22 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
184
€ 35.340.000
(netto-omzet)
€ 182.000
(nettowinst)
2001
Reuzensprong
Stern ging een reuzen-
sprong vooruit met de
overname van alle
dealerbedrijven,
dealerleasebedrijven en
een auto schadebedrijf van
Athlon. Deze overname
betekende voor Stern een
omzetgroei van 60%.
Een andere belangrijke
overname was Fassam
met onder meer vijf
Renault-dealerbedrijven
in Brabant.
1.749
€ 667.456.000
(netto-omzet)
€ 10.096.000
(nettowinst)
220
€ 64.327.000
(netto-omzet)
€ 406.000
(nettowinst)
1995
Overname Blok-groep
In november 1995 diende zich een tweede overname kandidaat aan in
Amsterdam: de in moeilijkheden verkerende Blok-groep met twee
Renault-dealerbedrijven, een benzinestation en een autoschadebedrijf.
1998
Overname ENTAM
Binnen de Amsterdamse regio werd
in 1998 Entam overgenomen van
Reaal. Dit bedrijf draaide al lange tijd
niet goed en bestond uit een
autoschadeherstelbedrijf, vier
Shell-benzinestations en een
Ford-dealerbedrijf.
1999
Aandeelhouder
Stern krijgt de eerste
externe aandeelhouder.
NPM Capital neemt een
groot minderheids belang.
Opbouw Coated
Nieuwe naam RIVA: Merel
Toen de reorganisatie van RIVA in 1994 zijn
afronding naderde, wilde men dat met een nieuwe
naam duidelijk maken. Gekozen werd voor Merel,
een vriende lijke vogelnaam van vijf letters.
1994
De start
Samen met enkele particulieren
namen Henk van der Kwast en
Leen Hollander RIVA Amsterdam
over. Een ingrijpende organisatie
werd ingezet omdat het bedrijf
grote verliezen leed.
Henk van der Kwast,
Directeur 1993-heden
Leen Hollander,
Bestuurslid 1993-2000.
1993
853
€ 402.002.000
(netto-omzet)
€ 5.965.000
(nettowinst)
Naar de beurs
Een belangrijke gebeurtenis was de fusie
op 21 juni 2000 van Stern met het beurs -
genoteerde AIR Holding in Rotterdam.
2000
29 jaar Stern
224
€ 76.200.000
(netto-omzet)
€ 202.000
(nettowinst)
549
€ 163.286.000
(netto-omzet)
€ 2.772.000
(nettowinst)
Verder als Stern Groep
Omdat eind 1996 de groep al niet meer
zo klein was, werden Merel, Arend en
Stergam samengebracht in een holding,
die uiteraard ook een vijetterige
vogelnaam kreeg: Stern.
1997
2006
Overname Ford Rotterdam
Stern nam in 2006 een vijftal Ford-dealers in
de regio Rotterdam over, handelend onder de
naam Ford Rotterdam.
2008
Sponsorcontract
Het sponsorcontract met Vogelbescherming
Nederland wordt verlengd voor de periode
2008-2012, gericht op de bescherming van
de zwarte stern en de broedgebieden van de
sterns aan de kust.
2010
Stern door de crisis
Operatie Stormvogel verloopt
volgens plan, waardoor Stern
de crisis goed doorkomt.
23 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
1.858
€ 989.335.000
(netto-omzet)
€ 521.377.000
(nettowinst)
2021
Autohart van Nederland
Iedereen die bij Stern werkt heeft iets met auto’s, in de breedste zin van het
woord. In alle hoeken van ons bedrijf leven we – en werken we – met auto’s.
Die binding met elkaar, daar zijn we trots op en dat hebben we vertaald naar
de campagne Autohart van Nederland.
Het verhaal over ons autohart is de rode draad. Maar niet alleen wij, maar ook
de mensen om ons heen voelen zich vaak emotioneel verbonden met een auto
en hebben daarom ook in meer of mindere mate een autohart. Volg je hart.
Welkom bij Autohart van Nederland. Welkom bij Stern.
1.452
€ 820.000.000
(netto-omzet)
€ 12.900.000
(nettowinst)
2020
Transitie naar één merk: Stern
Alle dealers worden Stern. Het voeren van
dezelfde naam zorgt voor een grotere naams-
bekendheid, zowel ofine als online.
De link met de aanvullende mobiliteitsdiensten van
Stern is voor klanten en verkopers veel logischer
geworden. Sinds 1 juli 2020 zijn we één Stern en
op die datum ging het nieuwe online-platform live.
Het vinden, kopen, leasen, huren of laten
repareren of herstellen van een auto is daarmee
nog makkelijker geworden.
2.230
756.194.000
(netto-omzet)
€ 12.607.000
(nettowinst)
2.825
932.654.000
(netto-omzet)
€ 4.422.000
(nettowinst)
2.379
938.619.000
(netto-omzet)
€ 6.035.000
(nettowinst)
2.262
€ 1.097.600.000
(netto-omzet)
€ 11.348.000
(nettowinst)
2016
Sprong Voorwaarts
Met het nieuwe driejarenplan Sprong Voorwaarts
wil Stern de transitie van een grote dealerholding
naar een eersteklas en stevig renderend mobiliteits-
concern hebben gerealiseerd.
2022
Overname door Hedin
Stern heeft overeenstemming bereikt
met Hedin Mobility Group over de
verkoop van alle aandelen in
SternFacilitair, betreffende alle
bedrijfsactiva en passiva van de
kernactiviteiten van Stern.
Stern Groep gaat verder onder de
naam PB Holding.
2019
Verkoop SternLease en Heron Auto
Alle aandelen in SternLease worden in 2019 verkocht aan
ALD Automotive en een strategische partner overeenkomst is
gesloten, inzake het aanbrengen van leasecontracten en de
levering van auto’s en mobiliteitsdiensten door Stern.
In december is overeenstemming bereikt met Broekhuis voor
de verkoop van Heron Auto per 1 januari 2020. Heron Auto
vertegenwoordigt de merken Audi, Volkswagen, Skoda en
Seat in het oostelijk deel van Noord-Holland boven het
Noordzeekanaal.
Interview met Henk van der Kwast, Bestuursvoorzitter Stern Groep:
‘Cultuur bepaalt het succes van
ondernemingen’
Henk: ‘In 1993 liep Riva bepaald niet goed, maar het gaat wel om een groot dealerbedrijf in
Amsterdam met een sterk merk als Opel. Samen met partners heb ik toen behoorlijk mijn
nek uitgestoken, want ik had nog nooit een bedrijf geleid of personeel gehad en er stonden
toen wel 200 man op de payroll. Door veel aandacht te besteden aan de cultuur van de
onderneming en de juiste mensen te belonen en vooral te motiveren, wisten we Riva echter
in korte tijd winstgevend te maken. Dit was een mooie leerschool, want ik leerde dat de
juiste cultuur met de juiste mensen de ingrediënten waren voor succes’.
‘Niets staat ons in de weg om verder door te groeien.
In de jaren tachtig van de vorige eeuw was Henk van der Kwast bankier bij
ABN en later bij Kempen. Hij kon toen al terugkijken op een imposante
roeicarrière met een plek in de nationale selectie en een zilveren medaille op
het WK in 1978 en daarna als roeicoach op WK's en de Olympische Spelen in
1988 in Seoul. Na een aantal jaren bij Kempen wordt hij ondernemer en start
hij samen met Bart van Hedel een corporate nance boutique met advisering
over complexe nanciële vraagstukken. In die periode kwam het dossier van
Riva op zijn bureau. Dit was het begin van Stern Groep en een imposante,
bijna 30-jarige, loopbaan in de automotive. In dit jaarverslag kijken we samen
met Henk terug en ook vooruit.
Ook Renault en Mercedes
In 1995 komt ING met een vergelijkbaar dossier bestaande uit een verlieslatende Renault-
dealer en -schadebedrijf in Amsterdam. Ook hier volgt een turn around. In 1997 komen
daar de Ford-dealers van Entam bij. Henk: ‘Ondertussen lagen al onze bedrijven goed op
koers en konden we Stergam, een Mercedes-Benz-dealer in Amsterdam, kopen van een
van de partners (Leen Hollander). Best uniek want de combinatie van automerken als Opel,
Renault, Ford en Mercedes was in die tijd bijzonder. We waren een dealerholding avant la
lettre met ook hier veel aandacht voor de cultuur binnen het bedrijf. Even later werd de
naam Stern geboren. Om nancieel solide te blijven, stapte NPM Capital toen binnen als
grootaandeelhouder. Financiële soliditeit is een ander strategisch ingrediënt van Stern.’
Naar de beurs
‘Later richtten we een eigen leasemaatschappij op en zo breidde Stern zich gestaag verder
uit. In juni 2000 gaat Stern Groep via een reverse take-over naar de beurs. Een bijzonder
moment in 2001 is de overname van lease- en autobedrijven van Athlon. Op 11 september
2001 tekende ik het contract en even later stortten gekaapte vliegtuigen zich in de torens
van het World Trade Center in New York. Hoewel er een ontsnappingsclause was inge-
bouwd, hebben we deze deal toch doorgezet. Achteraf een prima strategische zet. Het
resultaat van alle overnames was dat we de eerste echte dealerholding van Nederland
werden met een geïntegreerde visie op mobiliteit en een merkenportefeuille van meer dan
twintig auto merken’, aldus Henk.
Coachend leiderschap
Henk lachend: ‘Wat mij typeert, is dat ik altijd doorga. Ook nu nog op mijn 68
e
. Maar wie
mij goed kent, weet dat ik al enige tijd meer het motto van coachend leiderschap omarm.
En dit bevalt me uitstekend. Mijn eerste levensles dat cultuur het succes van ondernemingen
bepaalt, komt ook nu goed van pas. Hier hebben we als Stern immers jarenlang in
geïnvesteerd. Ook in onze nieuwe strategische setting is dit van eminent belang. Onze
betrokken mensen en positieve cultuur maken ook nu het verschil. Op de Europese auto-
markt zien we dat alleen pan-Europese spelers overleven. We hebben als Stern dan ook
een heldere strategische afweging gemaakt. Voor grote acquisities zijn we een te kleine
speler en schiet onze nanciële armlengte tekort. Kralenrijgen door een serie van kleinere
overnames zou kunnen, maar is riskant en duurt te lang. Daarom is de overname door
24 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Hedin Mobility Group een slimme en verstandige strategische zet. We zijn complementair
en Hedin is net als wij nancieel sterk, zeker nu een nieuwe aandeelhouder honderden
miljoenen euro’s in het bedrijf heeft gestopt. Als sterke Nederlandse hub van een pan-
Europese automotive-onderneming kunnen we samen met hen echt mooie stappen maken.
Dit kan ook omdat Stern hier klaar voor is. We zijn door verkoop van onze leaseactiviteiten
zo goed als schuldenvrij, keren aan aandeelhouders een surplus uit, acteren met veel succes
als één merk en maken met minder fysieke locaties en een sterke online aanwezigheid een
prima resultaat. Voor het oog van de markt zijn we kleiner geworden, maar hierin schuilt juist
onze kracht.’
Pan-Europese automarkt
Henk: ‘De Europese consolidatie binnen de automotive markt versnelt. Daarom moeten
we haast maken. De autofabrikanten zetten in op een kostbaar traject naar versnelde
elektricatie en mede daarom zijn er nu mooie acquisities te doen. Hedin heeft hier ook
naar geacteerd, bijvoorbeeld met de overname van vier importeursvestigingen van
Mercedes-Benz in Antwerpen en met het verkrijgen van het importeurschap van Renault
in Zweden en van Renault in Denemarken. Samen met Hedin is sprake van een sterke
synergie, zowel op het gebied van IT, nanciering, M&A en de pan-Europese handel in
gebruikte auto’s. En binnen Hedin kunnen we onze altijd al goede relatie met de auto-
fabrikanten verder versterken, wat zich in deze tijd van materiaal- en chiptekorten nu al
uitbetaalt. Op het gebied van M&A is de Stern-ervaring ook voor Hedin een mooie toe-
voeging. Niets staat ons in de weg om verder door te groeien!’
Stern zit in de kern van mijn ziel
Henk is een man die altijd positief vooruit kijkt, ook nu. ‘Samen met Hedin staat er nu een
sterke pan-Europese automotivespeler, die er goed voorstaat. De aandeelhouders en –
niet onbelangrijk – ook de medewerkers van Stern zijn positief. Hedin is nu de zevende
speler in Europa en verdere groei ligt in het verschiet. Daar zijn onze medewerkers best trots
op, merk ik. En deze schaalgrootte gaat ons ook helpen in het aantrekken van nieuwe en
bevlogen mensen die – ik blijf er op hameren – goed passen bij onze cultuur. Dan resteert
nog een belang van 5% in Bovemij, deze zit niet in de deal met Hedin en hiervoor zijn
meerdere strategische mogelijkheden die we op een rijtje gaan zetten. Ik blijf bestuurder van
PB Holding, waar ik me zal toeleggen op het ontsluiten van de marktwaarde van het belang
in Bovemij en het optimaliseren van de opbrengst voor aandeelhouders. Naast mijn rol als
bestuurder van PB Holding (eigenaar van de certicaten van aandelen in Bovemij), ga ik tot
medio 2024 onder de vleugels van Hedin door als CEO van Stern. Ik ben dus nog zeker niet
klaar. Wel ga ik iets meer genieten van het leven: sporten om t te blijven, varen door de
Griekse wateren en ietsje meer van de wereld zien. Maar Stern zit nog altijd in de kern van
mijn ziel en dat blijft zo!
Als sterke Nederlandse hub van een pan-Europese automotive-
onderneming kunnen we echt mooie stappen maken.’
25 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
When did you start the company and what is the prole of Hedin now?
In 1985 together with my father Ingemar Hedin, we acquired the rst Hedin-Bil facility in the
city of Borås in Sweden. This was one dealership with two brands: Mercedes-Benz and
Nissan. This marked the start of our company. In 2022, Hedin Mobility Group is a large family
business with activities in Sweden, Norway, Denmark, Germany, Belgium and Switzerland,
mainly in the sale and service of vehicles, wholesale of spare parts and tires, rental cars and
nancial mobility products and services. The company employs over 6,200 employees and
we represent 36 brands. In 2022, we expect to sell over 230,000 cars in wholesale or retail
world-wide.
What are the main highlights of the past three years?
Besides having my rst grandchild, I would also like to mention the shift from Retailer to also
importer for Ford and MG in Sweden, and of course, nally coming to an agreement with the
shareholders of Stern Groep.
Now that the acquisition of Stern Groep by Hedin Mobility Group has been
completed, we are pleased to meet CEO Anders Hedin.
What is the Hedin strategy?
Our strategy is simple, we strive to be customer focused on all we do, stay dynamic and
agile, and most importantly, work to have engaged employees. We need to be the best!
How do you hold this together? Is there enough focus?
Personally, I stay very close to the business and keep a laser focus on all KPIs, however,
I also have a competent and great team surrounding me, helping with day-to-day and
long-term strategies.
How were last three years results developing?
During the past three years we have enjoyed both a stable growth in revenue and operating
prots. Revenues in Hedin Group went from € 2.5 billion in 2019, to € 3.4 billion in 2021, and
operating prots increased from € 32 million in 2019 to € 144 million in 2021 (note: 2021 is
not audited yet).
What are the major trends in the European automotive market?
How does Hedin react on these trends?
Automotive retail is changing rapidly with new sales channels and sales formats. This is
driven mainly by customer demands and the need for efciencies in business models,
and we have to change with it. Car manufacturers and other business partners are looking
for professional parties that contribute to a better customer experience and loyalty. This
ultimately leads to consolidation in the market with larger dealer groups in clusters. Together,
Stern and Hedin will achieve commercial synergies and take the next step in creating a
pan-European mobility provider, with Stern as the Dutch hub. In terms of size, Hedin Mobility
Group is growing into one of the largest dealer groups in Europe. We look forward to working
with Stern's team to achieve this goal.
Interview with Anders Hedin, Owner and CEO of Hedin:
‘Hedin Mobility Group is growing
into one of the largest dealer
groups in Europe’
‘Together, Stern and Hedin will take the next step in creating
a pan-European mobility provider.
26 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Another trend is ESG. We know that having a strong Environmental, Social, and Governance
(ESG) proposition will create great value for the company, hence thinking and acting on
ESG in a proactive way is something we strive for in our everyday work.
What is in for the Dutch clients and employees of Stern?
As mentioned already, we have to be customer focused and attentive to changing
behaviors in order to stay competitive in the market, and the employees of Stern gain
a very experienced owner with an entrepreneurial mindset who is investing long-term.
Does the acquisition strengthen your relations with OEMs?
The relationship with OEMs is very important, and this acquisition denitely brings us closer
to them. As a company, we have to offer the OEM´s brand dedication and brand focus.
How about synergies between Hedin and Stern?
Hedin brings scale and additional nancial resources to help Stern play an important role in
its ambitious business plans. Stern will also benet from leveraging the key IT and other
systems that Hedin Mobility Group deploys in its other European markets. The scale of
relationships with major car manufacturers and other participants in the value chain in a
pan-European group provides additional diversication and fewer commercial risks for all
stakeholders. In addition, the combined group will be very well positioned to play a leading
role in the expected ongoing consolidation of automotive retailers in Europe. Stern has huge
potential and opportunities and have very capable employees, so I expect this to materialize
in happy customers and further protable growth.
Design: QPG Architecture / Photo: Ulf Celander
27 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Dealergroep Stern
Stern Mobility
Overige
76%
19%
5%
Leerlingen
(aantal)
Aantal
1.577
2020: 1.674
Met contract
voor bepaalde tijd
216
2020: 197
Arbeidsverzuim
4,4%
*
2020: 4,9%
Stagiair(e)s
beroepsopleidende
leerweg
43
2020: 29
Medewerkers
Medewerkers per divisie
Personeel
FTE’s
1.452
2020: 1.557
Met vast contract
1.236
2020: 1.360
Gemiddelde leeftijd
43,9
2020: 43,4
Leerlingen
beroepsbegeleidende
leerweg
80
2020: 90
Stern Groep Executive
Committee
Diversiteit
Man
87,5%
Aantal: 7
Vrouw
12,5%
Aantal: 1
Man
66%
Aantal: 3
Vrouw
33%
Aantal: 1
Man
89%
Aantal: 1.298
Vrouw
11%
Aantal: 154
* inclusief RIVM-verzuim
Raad van
Commissarissen
28 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Verslag
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
Personeelsaantallen
2021 2020
Man Vrouw Totaal Man Vrouw Totaal
Medewerkers
jaarultimo in fte’s
Stern Automotive 1.003 105 1.108 1.077 106 1.183
Stern Mobility 261 19 280 288 23 311
Overige
34 30 64 36 27 63
Totaal 1.298 154 1.452 1.401 156 1.557
Medewerkers
jaarultimo in aantallen
Sern Automotive 1.075 135 1.210 1.139 138 1.277
Stern Mobility 273 23 296 297 29 326
Overige
36 35 71 39 32 71
Totaal 1.384 193 1.577 1.475 199 1.674
2021 2020
Vast
contract
Bepaalde
tijd Totaal
Vast
contract
Bepaalde
tijd Totaal
Medewerkers
jaarultimo in fte’s
Stern Automotive 936 172 1.108 1.023 160 1.183
Stern Mobility 242 38 280 278 33 311
Overige
58 6 64 59 4 63
Totaal 1.236 216 1.452 1.360 197 1.557
2021 2020
Vast
contract
Bepaalde
tijd Totaal
Vast
contract
Bepaalde
tijd Totaal
Medewerkers Stern
Automotive jaarultimo
in fte’s
Stern 1 285 61 346 304 54 358
Stern 2 115 26 141 127 29 156
Stern 3 240 25 265 260 28 288
Stern 4 145 22 167 167 25 192
Stern 5 126 31 157 137 16 153
Stern Customer
Services
25 7 32 28 8 36
Totaal 936 172 1.108 1.023 160 1.183
Medewerkers Stern
Mobility jaarultimo
in fte’s
SternRent 66 9 75 76 5 81
SternPoint
176 29 205 202 28 230
Totaal 242 38 280 278 33 311
Medewerkers Overige
Overige
58 6 64 59 4 63
Totaal 58 6 64 59 4 63
29 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Personeel
Verslag
RvB
Risicomanagement richt zich op het beheersen van strategische, operationele en
nanciële risico’s. Strategische risico’s zijn externe gebeurtenissen of omstandigheden
die de haalbaarheid van de doelstelling van Stern negatief beïnvloeden en daarmee
waardecreatie en bestaande waarden bedreigen. Operationele risico’s zijn interne
gebeurtenissen of omstandigheden die de uitvoering van de strategie belemmeren.
Financiële risico’s hebben betrekking op het voldoen aan nanciële doelstellingen,
nanciële verplichtingen en (bank)ratio’s. In dit hoofdstuk worden de belangrijkste
kansen en risico's beschreven ten aanzien van de kernactiviteiten van Stern Groep
voordat SternFacilitair B.V. werd verkocht.
In de tweede helft van 2021 is opnieuw een herbeoordeling gedaan van de belangrijkste
risico’s die impact kunnen hebben op de realisatie van onze strategische doelstellingen.
De wijze waarop we een aantal van de reeds eerder erkende risico's beheersen heeft een
goede bijdrage geleverd aan onze reactie op COVID-19. De Stern-cultuur is hier een goed
voorbeeld van. De exibiliteit van de organisatie, waardoor snel kosten gereduceerd
werden en het ondernemerschap om ook onder deze omstandigheden op een nette
manier zaken te blijven doen met klanten en leveranciers, tonen dit aan. De exibiliteit was
zichtbaar bij de exibele contracten met de importeurs en de verhuurders van onze
locaties, de omgang met grote leasemaatschappijen (als klant), de centrale besluitvorming
waardoor snel gehandeld kon worden en bij de onderlinge uitwisselbaarheid van monteurs
tussen locaties waardoor de bezetting en productiviteit geoptimaliseerd konden worden.
Overigens zien wij wel het belang om het risico op interruptie van de continuïteit van Stern
vanaf heden ruimer op te vatten en daarmee ook de preventieve maatregelen die we op dit
vlak treffen. De belangrijkste risico’s die we onderkennen zijn daarmee overigens niet
veranderd. Op het gebied van deze belangrijke risico’s hebben zich, behalve de COVID-
19-pandemie, geen noemenswaardige incidenten voorgedaan in 2021.
Aan de hand van de beoordeling op kans en impact is ook bepaald wat de risicobereid-
heid is. Redenen om risico’s als onacceptabel te kwaliceren kunnen zijn:
onze continuïteit komt in het geding;
onze reputatie op het gebied van compliance en integriteit komt in het geding;
een materiële impact op de omzet en, meer in het bijzonder, op de winstgevendheid.
In het verslagjaar zijn alle bestaande controls beoordeeld en zijn aanpassingen door-
gevoerd door verantwoordelijke directies en hun teams voor controls die nog niet goed
werkten of die, bijvoorbeeld als gevolg van wijzigingen in de ICT-systemen, op een betere
en/of efciëntere wijze konden worden geregeld. Via een gestructureerd proces worden op
groepsdirectieniveau de belangrijke risico’s beoordeeld en vastgelegd in het risicoregister,
hierbij worden tevens de belangrijkste frauderisico’s meegenomen. In het risicoregister zijn
per risico de kans, de impact en de beheersingsmaatregelen vastgelegd. Dit risicoregister
wordt elk jaar geactualiseerd en besproken in het Audit Committee.
Wij beschouwen de volgende kansen en risico’s als materieel in de bedrijfsvoering.
Kansen en risico’s
Strategisch risicomanagement stelt de Directie in staat om
transparant en gestructureerd in te spelen op risico’s die een
bedreiging vormen voor de organisatiedoelstelling. Het realise-
ren van deze doelstelling leidt tot waardecreatie en continuïteit.
Risicomanagement geeft geen garantie voor het daadwerkelijk
realiseren van de doelstelling, maar geeft inzicht in de risico’s en
de kansen die met de doelstelling samenhangen en welke
beheersingsmaatregelen zijn genomen.
30 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
Strategische risico’s
Afhankelijkheid van leveranciers
Stern vervult voor negentien automerken een retailfunctie in Nederland. De fabrikanten en
importeurs hebben op basis van Europese regelgeving, de dealercontracten en hun
omvang aanzienlijke invloed op de prijsstelling, het product aanbod, de tarieven, de
investeringen en de bedrijfsvoering. Door hun monopoliepositie en de concentratie van
contractpartners hebben importeurs stevige grip op de automarkt. Daarnaast is een risico
dat importeurs steeds meer direct (online) contact met de eindklant zoeken en de keten
van producent-importeur-dealer-klant steeds verder in elkaar wordt gedrukt, terwijl een
onevenredig groot deel van de uitvoeringskosten, voorraad-prijsrisico’s en renterisico’s
voor rekening van de dealer komt. De afgelopen jaren is hierdoor de druk op de sales-
marges en voorraadniveaus toegenomen, terwijl inkrimping van het dealernetwerk
langzaam verloopt. Het blijft de vraag of importeurs de noodzaak voelen om het aantal
(sales)vestigingen actief fors af te bouwen. Gevolg is een groter prijsrisico, lagere
restmarge, balansverlenging en een lagere solvabiliteit. Stern speelt hierop in door het
optimaliseren van het vestigingennetwerk op basis van bijdrage en strategisch belang.
De afgelopen jaren zijn scherpe keuzes gemaakt ten aanzien van automerken, dealer-
vestigingen en optimale bedrijfsomvang per dealercluster. In 2020 werd een nieuw eigen
occasionlabel uitgerold, in combinatie met nanciële mobiliteitsproducten, om op die
manier de groei te stimuleren in een segment waar Stern zelfstandig kan opereren.
Toenemende onderhandelingskracht van leasemaatschappijen
De consolidatieslag in de leasemarkt en groei van private lease zorgen ervoor dat de
onderhandelingskracht van leasemaatschappijen steeds groter wordt. Deze macht wordt
gebruikt voor het afdwingen van korting op de inkoop van auto’s en het afdwingen van
scherpe aftersales- en schadehersteltarieven. Daarnaast monitoren de leasemaat-
schappijen, met behulp van steeds intelligentere data-analyses, of niet te veel of inefciënt
onderhoud en schadeherstel worden gepleegd aan de leasevloot. De afgelopen jaren is
het aantal leaseklanten ten opzichte van particuliere en klein zakelijke klanten verder
toegenomen, waardoor de druk op de sales- en aftersalesmarges steeds groter wordt. Stern
heeft hier op ingespeeld door, gelijktijdig met de verkoop in 2019 van SternLease B.V., met
ALD Automotive een zevenjarige strategische partnerovereenkomst af te sluiten inzake het
aanbrengen van leasecontracten en de levering van auto’s en mobiliteits diensten door Stern.
De online-klant
De verkoop van auto’s en mobiliteitsproducten is steeds meer afhankelijk van de kwaliteit
van de website, de online-marketingstrategie en het proces van lead to order. Ook voor
aftersales wordt het gebruiksvriendelijk online-contact met de klant steeds belangrijker en
is het de verwachting dat bijvoorbeeld meer (online-)prijstransparantie de onderhouds-
tarieven zal drukken. De online-verkoopkanalen worden steeds volwassener en dat zorgt
ervoor dat de relevantie van showrooms afneemt. Stern heeft in 2020 succesvol een nieuw
online-platform gelanceerd dat de bestaande websites van alle werkmaatschappijen heeft
vervangen en een belangrijke rol speelt in het verder digitaliseren van het contact met
klanten. Hiertoe is ook een uniforme CRM-oplossing in gebruik genomen, die wordt
ingezet om maat werk mogelijk te maken.
31 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
Kansen en risico’s
Operationele risico’s
De arbeidsmarkt
Stern is ervan overtuigd dat de uitvoering van zijn strategie staat of valt met de motivatie,
de kwaliteiten en het werkplezier van zijn werknemers. Het is de afgelopen jaren (tot de
COVID-pandemie) steeds lastiger geworden om gekwaliceerd personeel te vinden en
vast te houden. In de loop van 2020 werd het tijdelijk makkelijker om aan geschikte
werknemers te komen, terwijl vorig jaar is gebleken de situatie zelfs ernstiger is dan
daarvoor.
Gezien het belang van een optimale samenstelling van ons werknemersbestand is beleid
voor het werven, belonen, trainen en beoordelen van werknemers, samen met goede en
uitdagende werkomstandigheden, essentieel. Op basis van de uitkomsten van het
Medewerker Onderzoek dat eind 2018 en eind 2020 heeft plaatsgevonden, zijn allerlei
verbeteracties genomen om de betrokkenheid van medewerkers verder te versterken.
Teneinde talenten en de beste professionals uit de automotivebranche aan te trekken en
te behouden is eind 2021 een brede in- en externe campagne gelanceerd onder de naam
Autohart van Nederland.
Efciëntie in werkplaatsen en showrooms
Grip op de efciency in de werkplaatsen en showrooms is essentieel voor stabiel winst-
gevende aftersales en sales. De klant is steeds vaker een leasemaatschappij met veel
inkoopkracht die niet wil betalen voor de inefciency binnen het traditionele dealer- en
schadeherstelbedrijf.
Stern speelt hierop in door middel van interne verbeterprogramma’s en het monitoren van
de effecten van die programma’s op basis van uniforme KPI’s. Zo is de afgelopen jaren in
alle werkplaatsen de ‘Stern Manier van Werken’ geïmplementeerd, onder andere door het
trainen van de werknemers en het implementeren van een uniform dashboard met
specieke informatie voor elke functie. Het optimaliseren van de werkplaats KPI’s werkt
het beste als er voldoende werkaanbod is. In 2021 herstelde de vraag naar onderhoud,
waardoor de efciency in de werkplaats in 2021 ten opzichte van 2020 is verbeterd.
Op het gebied van sales wordt vol ingezet op het verhogen van de prestatie en efciency
van alle verkoopmedewerkers, mede door de online-propositie van Stern. In het bijzonder
geldt dit voor de verkoop van occasions door middel van het uitrollen van een eigen
occasionlabel waarbij de huidige processen en resultaten worden verbeterd door het
verhogen van het volume, de omloopsnelheid en een betere voorraadmix.
Kostenontwikkeling
Onvoldoende grip op kostenontwikkeling, mede als gevolg van de eisen van importeurs,
het grote vestigingennetwerk en de krapte op de arbeidsmarkt, kan leiden tot een te
hoog en inexibel kostenniveau, zeker als omzet en marges onder druk staan. Het in 2019
ingezette kostenbesparingsprogramma bij de dealerbedrijven en bij delen van de holding
is in 2021 voortgezet. Het vestigingennetwerk wordt op basis van bijdrage geoptimaliseerd
en tevens worden activiteiten waar mogelijk samengevoegd.
Automatisering en datasecurity
Goed werkende ICT-systemen in combinatie met kwaliteit van de data zijn van groot
belang voor Stern. Niet of niet goed werkende ICT-systemen kunnen de continuïteit van de
gehele onderneming binnen relatief korte tijd bedreigen. We nemen dan ook steeds meer
maatregelen om de kans hierop te minimaliseren. Daarnaast zijn data en datakwaliteit van
groot belang voor een goede bedrijfsvoering en voor de informatie die wij uitwisselen met
onze klanten en leveranciers. Er zijn strikte wettelijke eisen gesteld op het gebied van data
en privacy, waardoor de bescherming van data een speerpunt is binnen Stern.
Stern investeert jaarlijks veel tijd en geld in verdere optimalisatie en beveiliging van de
centraal geïntegreerde ICT-omgeving met een focus op continuïteit en stabiliteit.
Dat geldt voor zowel de standaardapplicaties van de importeurs als voor de door onszelf
op maat gemaakte toepassingen. Beveiliging van buiten naar binnen en beveiliging van
binnenuit blijven belangrijk in een steeds verder digitaliserende wereld met de vele
verschijningsvormen van cybercriminaliteit.
32 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Kansen en risico’s
Verslag
RvB
Financiële risico’s
In toelichting 1 Waarderingsgrondslagen van de jaarrekening (pagina 68) is stilgestaan bij
een aantal specieke nanciële risico’s waar Stern mee te maken heeft. Daar wordt onder
meer inzicht gegeven in krediet-, liquiditeits- en marktrisico’s. Ook is een gevoeligheids-
analyse van deze factoren opgenomen. Wij beschouwen deze risico’s overigens niet als
bijzonder, noch van karakter, noch van omvang. Voor zover relevant sluit Stern verzekerin-
gen af voor een aantal gebruikelijke risico’s, waardoor de nanciële gevolgen van grote
calamiteiten zoveel mogelijk opgevangen kunnen worden.
Risicobeheersings- en controlesystemen
De Directie is van mening dat risicobeheersing onderdeel moet zijn van de dagelijkse
manier van denken en werken van alle medewerkers. Niet omdat het voorgeschreven is,
maar omdat daardoor transparantie wordt bevorderd en de bedrijfsvoering verbetert.
Stern telde in 2021 11 werkmaatschappijen en 64 locaties. Het is noodzakelijk dat de gang
van zaken bij al deze vennootschappen en bedrijfsvestigingen steeds tijdig en volledig
inzichtelijk is. Stern is daarbij afhankelijk van een goede administratieve organisatie,
waardoor op doordachte wijze kan worden bepaald of taken centraal dan wel decentraal
moeten worden uitgevoerd. De administratieve organisatie bestaat uit uniforme rappor-
tage- en controlesystemen. De Directie werkt voortdurend aan verdere verbetering van
deze systemen.
Het Accounting Manual wordt jaarlijks gevalideerd en daarin zijn de richtlijnen voor
managementrapportage en externe nanciële verslaggeving beschreven. Naast het
Accounting Manual golden gedetailleerde bevoegd heden schema’s, waarin verantwoorde-
lijkheden en bevoegdheden vastlagen.
Het risico-identicatie- en risicomanagementproces is geformaliseerd onder de noemer
Stern in Control (SIC). De afdeling Controlling, Analysis en Reporting (Stern CAR) was ook
in 2021 belast met het monitoren van de administratieve organisatie en de interne controles
binnen de werkmaatschappijen.
De functionele afdelingen van de werkmaatschappijen waren uiteraard verantwoordelijk
voor de eigen adequate administratieve organisatie en interne controle. Voor de ver-
schillende bedrijfsactiviteiten zijn op maat gemaakte risicoanalyses uitgevoerd. Voor alle
geïdenticeerde belangrijkste procesrisico’s zijn key controls aanwezig en waar deze key
controls niet adequaat blijken, worden deze aangepast. Op kwartaalbasis worden de key
controls bij alle Stern-entiteiten getest en gereviewd onder toezicht van de afdeling CAR.
De uitkomsten hiervan worden elk kwartaal door de Directie gerapporteerd aan en
besproken met het Audit Committee. Ook de externe accountant (EY) nam kennis van
de uitkomsten van de uitgevoerde SIC-werkzaamheden.
Doordat Stern vele locaties heeft, wordt veel gebruikgemaakt van interne benchmarking.
Daarbij ondersteunt de managementinformatie uit de IBM-Cognos-consolidatieapplicatie
(Cognos) de interne controle. Cijferbeoordelingen vangen daarbij mogelijke leemtes in de
interne controle op die samenhangen met de informele en ondernemende bedrijfscultuur.
Door de centrale aanpak en de zeer directe aansturing van en controle op de bedrijfs-
activiteiten door de Directie en stafdiensten wordt centraal toezicht gehouden op de
administratieve processen van de werkmaatschappijen. Op basis van jarenlange ervaring
kan worden gesteld dat de periodieke verslaglegging een betrouwbaar inzicht geeft in de
ontwikkeling van de bedrijfsactiviteiten. Er is geen behoefte aan belangrijke aanpassingen.
Verbetering van managementinformatie is een continu proces. In het Audit Committee
wordt op kwartaalbasis aandacht gegeven aan rapportages en aan de administratieve
organisatie. Bovendien is het contact met de externe accountant intensief. De manage-
ment letter werd in 2021 door de externe accountant met het Audit Committee en
de Raad van Commissarissen besproken. De Directie is van mening dat de interne
risicobeheersings- en controlesystemen een redelijke mate van zekerheid geven dat
de nanciële verslaglegging geen onjuistheden van materieel belang bevat en dat deze
systemen in het verslagjaar naar behoren hebben gewerkt. Tevens verwijzen wij naar de
bestuursverklaring op pagina 49 e.v.
33 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Kansen en risico’s
Maatschappelijke risico’s
Klimaatrisico’s
De impact van auto’s op het klimaat is aanzienlijk. Als autoretailer van negentien wereld-
wijd opererende automerken heeft Stern, met een marktaandeel in de jaarlijkse verkoop
van nieuwe auto’s in Nederland van circa 4%, slechts minimale invloed op de motoren die
fabrikanten aanbieden en hun productiemethoden. Het milieubeleid van Europese,
landelijke en gemeentelijke overheden is de laatste jaren wel van grote invloed gebleken
op de vraag naar en verkoop van schonere auto’s. Nederland behoort nog altijd bij de
kopgroep in Europa voor wat betreft de gemiddelde CO
2
-uitstoot per geregistreerde
nieuwe personenauto. Het aanbod van scaal aantrekkelijke elektrische auto’s is in 2021
opnieuw toegenomen, hoewel de levering werd bemoeilijkt door het veelbesproken tekort
aan computerchips. Daarnaast brengt het exploiteren van autobedrijven, autoschade-
herstelbedrijven en benzinestations risico’s voor het milieu met zich mee.
De beperking van die risico’s is voor Stern al jaren een belangrijk aandachtspunt.
De werkmaatschappijen dienen dan ook voortdurend alert te zijn op de voor hun bedrijfs-
voering relevante milieuaspecten. Dit betreft niet alleen het al dan niet voldoen aan de
eisen van de milieuwetgeving, maar ook dienen soms preventieve maatregelen te worden
getroffen. De effectiviteit van genomen maatregelen wordt doorlopend gecontroleerd om
risico’s zo veel mogelijk te beperken. De verschillende maatregelen en rapportages zijn
vastgelegd in een controlesysteem. Bij overnames worden gerichte milieuonderzoeken
uitgevoerd. Na overname van een bedrijf worden de procedures die bij Stern van toe-
passing zijn geïmplementeerd. Over de wijze waarop Stern de eigen impact op het milieu
terugdringt, is meer te lezen op pagina 40 e.v. van dit jaarrapport.
Sociale risico’s
Het veranderende klantgedrag, de margedruk en de consolidatie in de autobranche
hebben ook gevolgen voor medewerkers. De noodzakelijke digitalisering van processen
vraagt om aanpassingsvermogen en exibiliteit van medewerkers en kan leiden tot
omscholing, herplaatsing of beëindiging van de arbeidsovereenkomst. De optimalisatie
van het vestigingennetwerk leidt tot het samenvoegen van vestigingen, verkoop of in
extreme gevallen tot sluiting. Dat kan voor medewerkers leiden tot langere reistijden, een
nieuwe werkgever of ontslag. Door adequate en veelvuldige communicatie betrekt Stern
medewerkers bij de ontwikkelingen in de branche en de keuzes die in dat kader worden
gemaakt. Indien noodzakelijk worden medewerkers actief begeleid bij het vinden van een
andere uitdaging binnen of buiten Stern.
Private lease maakt kapitaalintensieve producten toegankelijker voor consumenten in alle
lagen van de bevolking. Zij gaan echter een nanciële verplichting aan voor een lange
periode (vaak 48 maanden of meer). Stern werkt voor het aanbieden van private lease
volgens het door de leasebranche ontwikkelde keurmerk, dat toeziet op eerlijke voorwaar-
den, een compleet product en bescherming van consumenten tegen het aangaan van te
hoge nanciële lasten.
In dit hoofdstuk zijn de onderkende risico’s behandeld zoals deze in 2021 van toepassing
waren en in 2022 tot de datum van verkoop van de aandelen SternFacilitair BV.
Het risicoproel van Stern Groep N.V. is na de verkoop van SternFacilitair B.V. wezenlijk
veranderd. Vanaf de verkoop worden de volgende risico’s geïdenticeerd.
Liquiditeitsrisico’s
Het liquiditeitsrisico is het risico dat PB Holding N.V. over onvoldoende liquiditeiten
beschikt om de lopende kosten te kunnen betalen. Onder normale omstandigheden is dit
risico beperkt. De opbrengsten van Stern Groep na de verkoop van Stern Facilitair B.V.
bestaan uit dividendinkomsten van het 5,06% belang in Bovemij. Indien door Bovemij
geen dividend uitbetaald wordt heeft PB Holding N.V. geen inkomsten.
34 Stern Jaarrapport 2021
Verslag
RvB
Voorwoord
Verslag
RvC
Jaarrekening
Kansen en risico’s
Onder dit risico wordt ook het verhandelbaarheidsrisico geclassiceerd. Dit is het gemak
waarmee beleggingen verkocht kunnen worden tegen marktwaarde. Liquiditeitsrisico’s
kunnen daardoor ontstaan wanneer de belegging in Bovemij moelijk te verkopen is
Dit risico wordt ondervangen door een ruime nanciële buffer aan te houden, zodat ook
zonder ontvangst dividend de doorlopende kosten nog een aantal jaren kunnen worden
betaald.
Risicobeheer
Binnen PB Holding N.V. zijn duidelijke afspraken gemaakt over de bevoegdheid van de
Directie en de rol van de Raad van Commissarissen op het gebied van monitoren van het
beleid van de Directie.
35 Stern Jaarrapport 2021
Verslag
RvB
Verslag
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Kansen en risico’s
Corporate Governance
Het Reglement van de Directie, alsmede het Reglement van de Raad van Commissarissen
en de daarbij behorende bijlagen van maart 2018 zijn in lijn met de Code opgesteld.
Structuur en aandeel houdersvergadering
Stern Groep N.V. was een structuurvennootschap tot 28 februari 2022. Stern Groep N.V.
kende geen beschermingsmaatregelen. Na voltooiing van de verkoop van alle kernactivitei-
ten aan Hedin Mobility Group per 16 maart 2022, is de naam van Stern Groep N.V. gewijzigd
in PB Holding N.V., die sinds die datum niet langer voldoet aan de criteria voor toepassing
van het structuurregime. De registratie van het structuurregime bij de Kamer van
Koophandel is doorgehaald. De statuten zullen daarop worden aangepast, waaronder het
minimale aantal commissarissen dat zal worden gewijzigd van drie naar twee.
Directie en Raad van Commissarissen onderschrijven het belang van een volwaardige en
actieve deelname van aandeelhouders aan de besluitvorming in de Algemene Vergadering.
Ten minste eenmaal per jaar wordt de Algemene Vergadering gehouden. Buitengewone
Algemene Vergaderingen kunnen worden gehouden op verzoek van de Directie of
de Raad van Commissarissen. Aandeelhouders die ten minste 1% van het geplaatste
kapitaal vertegenwoordigen kunnen agendavoorstellen inbrengen tot zestig dagen voor de
Vergadering. De Directie heeft de mogelijkheid tot het hanteren van een registratiedatum ten
aanzien van de uitoefening van het stemrecht. Besluiten worden met volstrekte meerderheid
van stemmen genomen, tenzij de wet of de statuten een grotere meerderheid voorschrijven.
De Algemene Vergadering stelt de jaarrekening vast en kan decharge verlenen aan de leden
van de Directie voor het gevoerde beleid en aan de leden van de Raad van Commissarissen
voor het gehouden toezicht over het afgelopen boekjaar.
Daarnaast zijn besluiten van de Directie omtrent een belangrijke verandering van de
identiteit van de onderneming aan goedkeuring van de Algemene Vergadering onder-
worpen. De statuten van de vennootschap kunnen worden gewijzigd bij besluit van de
Algemene Vergadering, op voorwaarde dat het besluit wordt genomen met een meerderheid
van ten minste twee derde van de uitgebrachte stemmen en dat ten minste de helft van het
geplaatste kapitaal is vertegenwoordigd. Is het voorstel tot het nemen van een besluit tot
statutenwijziging uitgegaan van de Directie, onder goedkeuring van de Raad van
Commissarissen, dan kan een dergelijk besluit worden genomen met volstrekte meerder-
heid van stemmen, ongeacht het vertegenwoordigde kapitaal.
Directie
De Directie bestuurt de vennootschap en is verantwoordelijk voor de realisatie van de
doelstellingen, het beleid en de strategie van de vennootschap en de daaruit voort-
vloeiende ontwikkeling van het resultaat.
De leden van de statutaire Directie worden benoemd door de Raad van Commissarissen.
De Raad van Commissarissen geeft de Algemene Vergadering kennis van een voorgeno-
men benoeming van een lid van de statutaire Directie. De Raad van Commissarissen kan
een lid van de statutaire Directie te allen tijde schorsen of ontslaan. De Raad van
Commissarissen ontslaat een lid van de statutaire Directie niet dan nadat de Algemene
Vergadering over het voorgenomen ontslag is gehoord.
De Nederlandse Corporate Governance Code (de ‘Code’), zoals
vastgesteld in december 2016, is op grond van artikel 2:391
Burgerlijk Wetboek aangewezen als gedragscode waaraan
beursgenoteerde vennootschappen in hun bestuursverslag
moeten refereren en waarbij deze vennootschappen moeten
aangeven in hoeverre zij de codevoorschriften naleven. Directie
en Raad van Commissarissen gebruiken de Code als leidraad
voor de inrichting van de governance en als een richtsnoer voor
effectieve samenwerking en bestuur.
36 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
De Raad van Commissarissen bepaalt het aantal leden van de Directie. Stern Groep N.V.
kende tot 28 februari 2022 twee directieleden: de heer ir. H.H. van der Kwast (statutair
bestuurder) en de heer L.G. Porsius RA (titulair nancieel directeur met ruime procuratie).
Geen van de directieleden is commissaris bij een beursgenoteerde onderneming, noch
bekleden zij (andere) nevenfuncties. De heer Van der Kwast is per 21 juni 2000 benoemd
als statutair bestuurder. De heer Porsius is benoemd per 1 oktober 2018, maar was geen
statutair bestuurder. Met ingang van 16 maart 2022 telt Stern Groep N.V. nog slechts één
statutair bestuurder, te weten de heer H.H. Van der Kwast.
De beloning van de leden van de statutaire Directie wordt met inachtneming van het
beloningsbeleid vastgesteld door de Raad van Commissarissen, dat nader wordt toe-
gelicht in het Verslag van de Raad van Commissarissen en het Remuneratierapport. In het
Remuneratierapport en in de Toelichting op de jaarrekening is opgave gedaan van de
uitvoering van het beloningsbeleid in het boekjaar 2021. Een specicatie van de beloning
als bedoeld in de artikelen 2:383c tot en met 2:383e van het Burgerlijk Wetboek is opge-
nomen in dit jaarrapport op pagina 95 (toelichting 29 van de jaarrekening), alsmede in het
Remuneratierapport 2021 op pagina 55 e.v.
De Directie vormde tot 28 februari 2022 samen met de directeuren van de werkmaat-
schappijen, de directeur HRM en de Chief Customer Ofcer de Groepsraad, die iedere
maand vergaderde. Besluiten zijn steeds genomen op basis van unanimiteit. Bepaalde in
de statuten genoemde besluiten zijn aan goedkeuring van de Raad van Commissarissen
en de Algemene Vergadering onderworpen.
Onder goedkeuring van de Raad van Commissarissen besluit de Algemene Vergadering
tot uitgifte van aandelen. De Directie is bevoegd tot het uitgeven van aandelen indien en
voor zover de Directie hiertoe door de Algemene Vergadering is aangewezen als bevoegd
orgaan. De Directie behoeft voor een zodanig besluit toestemming van de Raad van
Commissarissen. De Algemene Vergadering heeft op 6 mei 2021 besloten tot verlening
van de bevoegdheid tot uitgifte van aandelen aan de Directie voor een periode van
achttien maanden. De verlenging van deze bevoegdheid voor een periode van achttien
maanden zal opnieuw ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering
op 12 mei 2022.
Inkoop van aandelen kan slechts plaatsvinden indien de Algemene Vergadering het
bestuur daartoe gemachtigd heeft. De Algemene Vergadering heeft op 6 mei 2021
besloten tot machtiging van de Directie tot inkoop van aandelen voor een periode van
achttien maanden. De verlening van deze machtiging aan de Directie voor een periode van
achttien maanden zal opnieuw ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Algemene
Vergadering op 12 mei 2022. Aan de Algemene Vergadering zal eveneens goedkeuring
worden gevraagd voor het verlenen van de bevoegdheid aan de Directie voor een periode
van achttien maanden om, na verkregen goedkeuring van de Raad van Commissarissen,
te besluiten tot vervreemding van door de vennootschap verworven aandelen in haar eigen
kapitaal.
Besluiten tot het aangaan van transacties waarbij tegenstrijdige belangen van bestuurders
spelen die van materiële betekenis zijn voor de vennootschap en/of voor het betrokken lid
van de Directie, behoeven goedkeuring van de Raad van Commissarissen. Dergelijke
transacties worden gepubliceerd in het bestuursverslag, met vermelding van het tegen-
strijdig belang en de verklaring dat best practice bepalingen 2.7.3 en 2.7.4 zijn nageleefd.
Over het boekjaar hebben geen transacties met een (potentieel) tegenstrijdig belang
plaatsgevonden. Voor informatie over verbonden partijen wordt verwezen naar de toe-
lichting 28 op pagina 94 van dit jaarrapport.
Alle transacties tussen de vennootschap en natuurlijke of rechtspersonen die ten
minste 10% van de aandelen in de vennootschap houden, worden tegen op de markt
gebruikelijke condities overeengekomen. Besluiten tot het aangaan van transacties met
deze personen die van materiële betekenis zijn voor de vennootschap en/of voor deze
personen, behoeven goedkeuring van de Raad van Commissarissen. Dergelijke trans-
acties worden gepubliceerd in het bestuursverslag, met de verklaring dat best practice
bepaling 2.7.5 is nageleefd. Over het boekjaar hebben geen materiële transacties met
aandeelhouders plaatsgevonden.
37 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Corporate Governance
Verslag
RvB
Raad van Commissarissen
De Raad van Commissarissen heeft tot taak toezicht te houden op de uitvoering van het
beleid van de Directie en op de algemene gang van zaken binnen de onderneming, en
staat de Directie met raad terzijde. Commissarissen worden, op voordracht van de Raad
van Commissarissen, benoemd door de Algemene Vergadering. De Algemene Vergadering
heeft een aanbevelingsrecht ten aanzien van de voor te dragen commissaris. De Algemene
Vergadering kan bij volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen de voltallige
Raad van Commissarissen ontslaan, mits de desbetreffende meerderheid ten minste
één derde deel van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigt. Een commissaris wordt
benoemd voor een periode van vier jaar en treedt, behoudens herbenoeming, af op
het moment bepaald in het rooster van aftreden (welk rooster op de website van
PB Holding N.V. is geplaatst). De Algemene Vergadering kan aan de commissarissen een
vaste beloning toekennen.
De Raad van Commissarissen bestond vanaf 6 mei 2021 uit drie leden, welk aantal na
voltooiing van de verkoop van alle kernactiviteiten aan Hedin Mobility Group is terug-
gebracht tot twee, en benoemt uit zijn midden een voorzitter en een vicevoorzitter. De
leden van de Raad van Commissarissen voldoen allen aan de in de Code gestelde
onafhankelijkheidscriteria. De Raad van Commissarissen had een Audit Committee
ingesteld, bestaande uit twee leden. Na de verkoop van SternFacilitair B.V. en de dienten-
gevolge sterk geslonken omvang van de onderneming is besloten de Audit Committee na
de Algemene Vergadering van 12 mei 2022 op te heffen en deze onderwerpen voortaan te
behandelen in reguliere vergaderingen van de Raad van Commissarissen.
Ten aanzien van de taken en de werkwijze van de Raad van Commissarissen is een
reglement opgesteld dat op de website van PB Holding N.V. is geplaatst. Aan dit regle-
ment is ook een proel schets voor de leden van de Raad van Commissarissen toege-
voegd.
Voor meer informatie over de leden van de Raad van Commissarissen en de werkwijze
van de Raad wordt verwezen naar het Verslag van de Raad van Commissarissen
op pagina 51 van dit jaarrapport en naar het Remuneratierapport 2021 op pagina 55.
Wat betreft de beloning van de Raad van Commissarissen wordt eveneens verwezen
naar het Verslag van de Raad van Commissarissen (pagina 51 e.v.) en de Toelichting op
de geconsolideerde jaarrekening (toelichting 29 Beloning Directie en Raad van
Commissarissen) op pagina 95 van dit jaar rapport. Besluiten tot het aangaan van
transacties waarbij tegenstrijdige belangen van commissarissen spelen, die van materiële
betekenis zijn voor de vennootschap of de betrokken commissaris, behoeven goedkeuring
van de Raad van Commissarissen. In 2021 zijn geen tegenstrijdige belangen gemeld.
Diversiteit
Directie en Raad van Commissarissen hechten grote waarde aan diversiteit en zullen de
best practice bepalingen waar mogelijk toepassen binnen de organisatie. Het diversiteits-
beleid heeft als uitgangspunt de werkvloer en het management een afspiegeling van de
samenleving te laten zijn.
Iedereen, ongeacht zijn of haar afkomst, geslacht, religie, seksuele geaardheid, nationali-
teit et cetera, moet gelijke kansen krijgen, zichzelf zoveel mogelijk kunnen ontplooien en
natuurlijk zichzelf kunnen zijn. Met het oog op diversiteit wordt onder andere gestreefd
naar een evenwichtige verdeling van man-vrouwzetels, ook wat betreft de samenstelling
van de Directie en de Raad van Commissarissen. Rekening houdend met de relatief
beperkte omvang van de Raad van Commissarissen en de Directie, is het niet opportuun
om doelstellingen in de vorm van (minimum) percentages te hanteren met betrekking tot
ons diversiteitsbeleid zoals nationaliteit, leeftijd, geslacht, achtergrond en ervaring
(zie pagina 28). De onderneming telt één mannelijke statutaire bestuurder. Ten aanzien van
de Raad van Commissarissen gold in 2021 dat ten minste 30% van de zetels door
vrouwen en ten minste 30% door mannen werd bezet. Bij toekomstige wijzigingen in het
bestuur en de Raad van Commissarissen zal het wettelijke quotum worden nagestreefd.
38 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Corporate Governance
Afwijkingen Corporate Governance Code
Met veel waardering voor de Code tekenen de Directie en de Raad van Commissarissen
aan dat een aantal van de in de Code verwoorde ‘best practice bepalingen’ minder goed
passen bij de kleinere beursvennootschappen, waartoe de onderneming zich rekent. Deze
overweging leidt ertoe dat, ook op termijn, in beperkte mate wordt afgeweken van de
Code. Hieronder wordt, met verwijzing naar de relevante bepaling in de Code, aangegeven
op welke onderdelen wordt afgeweken van de Code.
Interne auditfunctie (principe 1.3)
Directie en Raad van Commissarissen hebben ervoor gekozen geen interne auditor aan te
stellen, maar hebben adequate alternatieve maatregelen getroffen om de werking van de
interne risicobeheersings- en controlesystemen te beoordelen. Voor een nadere toelichting
wordt verwezen naar het hoofdstuk Kansen en risico’s op pagina 30 e.v. van dit jaar-
rapport. Conform het bepaalde in best practice bepaling 1.3.6 van de Code evalueert de
Raad van Commissarissen jaarlijks, mede op basis van een advies van de auditcommissie,
of adequate alternatieve maatregelen zijn getroffen en beziet of behoefte bestaat om een
interne audit-dienst in te richten. De raad van commissarissen neemt de conclusies
alsmede eventuele aanbevelingen en alternatief getroffen maatregelen die daaruit voort-
komen, op in het verslag van de raad van commissarissen.
Bijeenkomsten en presentaties (best practice bepaling 4.2.3)
Analistenbijeenkomsten en -presentaties worden door de onderneming vooraf aangekon-
digd via de website. Uit kostenoverwegingen zijn de bijeenkomsten en presentaties voor
aandeelhouders niet gelijktijdig te volgen door middel van webcasting of telefoon. Gelet
op de omvang van de organisatie vergt het faciliteren daarvan bovendien verhoudings-
gewijs te veel van de organisatie. Uiteraard onderschrijven de Directie en de Raad van
Commissarissen het belang van het principe om aandeelhouders gelijktijdig en evenredig
te informeren, in welk verband presentaties die worden gegeven tijdens analistenbijeen-
komsten gelijktijdig op de website worden geplaatst.
39 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Corporate Governance
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Over dit MVO-verslag
Maatschappelijk verantwoord onder-
nemen maakte ook in 2021 integraal
deel uit van de strategie van Stern. Wij
kijken verder dan de winst- en verlies-
cijfers en besteden veel aandacht aan
de invloed van onze bedrijfsactiviteiten
op mens en milieu, op lange en korte
termijn. Wij zoeken naar duurzame
oplossingen die een sociaal en/of
milieuvriendelijk voordeel opleveren in
combinatie met een nancieel direct of
indirect voordeel. Ons duurzaamheids-
beleid gaat verder dan wat wet- en
regelgeving voorschrijft.
40 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
De verantwoordelijkheid voor maatschappelijk verantwoord
ordernemen lag in 2021 bij de Chief Customer Ofcer, die
deel uitmaakt van de Executive Committee, het operationele
besturingsorgaan van de onderneming. Het thema maat-
schappelijk verantwoord ondernemen is in 2021 meermalen
onderwerp van gesprek geweest in vergaderingen van de
Executive Committee. De Chief Customer Ofcer is voor-
zitter van het Duurzaam heidsteam, waarin van iedere
werkmaatschappij een vertegenwoordiger zitting heeft.
Importeurs
Aandeelhouders
Overheid
Brancheinstellingen
Leveranciers
Opleidingsinstituten
Maatschappelijke instellingen
Klanten
Medewerkers
Stakeholderoverzicht
Verslag
RvB
Erkend Duurzaam Premium
Stern heeft in december 2019 als eerste dealerholding in
Nederland het zogenaamde Erkend Duurzaam Premium-
certicaat ontvangen. Erkend Duurzaam Premium is de
MVO-certicering op het hoogste niveau, uitgevoerd door het
Instituut voor Duurzame Mobiliteit (IvDM). In 2021 is Stern
opnieuw geauditeerd en het resultaat is wederom verbeterd
ten opzichte van voorgaande jaren. IvDM: ‘Stern is erg goed
en duurzaam bezig: een koploper in de branche!’
Voldoende
Stern 2021
Stern 2019
Stern 2017
Maatshappelijk
Verantwoord
Ondernemen
Energiebeheer
Productiemiddelen
Energiebeheer -
Verbruiken en Faciliteiten
Afval - Opslag
en Afvoer
Afval - Preventie
en Scheiding
8,7
9,2
8,3
9,1
7,1
0 2 4 6 8 10
41 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Stakeholderdialoog en materiële topics
Stern betrekt stakeholders nauw bij de vorming en verdere
ontwikkeling van het MVO-beleid. Voor de selectie van
de belangrijkste MVO-onderwerpen zijn niet alleen de
eigen medewerkers betrokken, maar ook externe belang-
hebbenden, zoals klanten, auto-importeurs, aandeelhouders,
nanciers, de (lokale) overheid en maatschappelijke
organisaties. Voor de belangrijkste onderwerpen zijn
er concrete doelen geformuleerd om de resultaten te
monitoren en bij te sturen. In de connectiviteitstabel op
pagina 44-45 gaan we in op de resultaten die geboekt zijn
op het gebied van duurzaamheid, met betrekking tot deze
tien materiële topics.
Stakeholdergroep Besproken onderwerpen Overlegfrequentie
Importeurs Ontwikkeling nieuwe automodellen, innovatie, CO
2
-uitstoot, introductie
nieuwe hybride en elektrische auto’s, opleiding en training
Maandelijks
Klanten Reductie CO
2
-uitstoot, kostenbesparingen, vlootmanagement,
raamcontracten, duurzaamheidsbeleid
Maandelijks
Opleidingsinstituten Scholing en opleiding, opleidingsbeleid, effectanalyse, kosten, eisen die
de markt stelt, aantrekkelijker maken van de autobranche en de beroepen
daarbinnen
Tweemaal per jaar
Overheid en branche-
instellingen
Vergroening wagenpark, reductie CO
2
-uitstoot, subsidieregelingen,
innovatie, mobiliteitseffecten zelfrijdende auto’s, duurzaamheidsbeleid
Viermaal per jaar
Medewerkers Medewerkerstevredenheidmetingen, opleidingen, cao, verzuimbeheersing,
veiligheid, gezondheid van medewerkers, social return
Dagelijks
Leveranciers MVO in inkoop, Code of Conduct, leveranciersaudits, energiebesparing,
circulaire economie, afvalbeleid
Tweemaal per jaar
Maatschappelijke
organisaties
Projecten, betrokkenheid, bestemming nanciële bijdrage, communicatie,
duurzaamheidsbeleid, delen van kennis en ervaring
Tweemaal per jaar
Financiers Rendement, strategie, duurzaamheidsbeleid, trends, nanciële positie,
solvabiliteit, investeringen
Ieder kwartaal
Verslag
RvB
Materialiteitsmatrix
De in de groene sectie weergegeven topics zijn al enkele jaren de materiële topics van Stern en zijn voortgekomen
uit gesprekken met externe stakeholders en het Duurzaamheidsteam. Dit verslag omvat de gegevens en informatie
van alle bedrijven van Stern. Wanneer hiervan wordt afgeweken is dit in de tekst aangegeven.
Bijdrage aan duurzame ontwikkelingsdoelen
De Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen (SDG’s –
Sustainable Development Goals) zijn een reeks doel-
stellingen voor toekomstige internationale ontwikkeling.
De SDG’s zijn in 2015 opgesteld door de 193 landen van
de Verenigde Naties (VN) als wereldwijde doel stellingen
voor duurzame ontwikkeling voor de periode tot 2030.
Ook Stern levert hieraan een (bescheiden) bijdrage.
Voor Stern zijn de volgende SDG’s relevant:
Duurzaamheids-
keurmerk
Vitale
mede-
werkers
Verbeteren
afval- en
grondstof-
prestaties
Betrokken
medewerkers
Optimaal geschoolde
medewerkers
Terugdringen
CO
2
-footprint
Actief
leerbedrijf
Privacy by design
Relevantie voor stakeholders
Relevantie voor Stern
Tevreden klanten
Aantrekkelijke
werkgever
Evenwichtige
leeftijdsopbouw
Veilige werkomgeving
Betrokken leveranciers
Maatschappelijke bijdrage
Gezond
personeelsverloop
Diversiteit
Social return
Flexibele
en inzetbare
medewerkers
Loyale
medewerkers
Integer
management
42 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Verslag
RvB
Waardecreërend
vermogen
Met het geïntegreerde businessmodel creëert Stern
waarde met verschillende kapitalen: nancieel, menselijk,
fysiek en natuurlijk, concrete output in de vorm van
mobiliteitsoplossingen, klant tevredenheid en bedrijfs-
continuïteit én in de vorm van meer maatschappelijk
relevante outcome zoals veilig verkeer, reductie van
de CO
2
-uitstoot, innovatie in de keten, continuïteit in
mobiliteit en werkgelegenheid. Zie in dit kader ook de
connectiviteits tabel op pagina 44-45.
Bijdrage
CO
2
-reductie
Veilig
verkeer
Innovatie in
de keten
Continuïteit
in mobiliteit
Werk-
gelegenheid
Bedrijfscontinuïteit
Netto-omzet
Bedrijfsresultaat
Solvabiliteit
Verkochte (bedrijfs)-
wagens
Nieuwe personenauto’s
Nieuwe bedrijfswagens
Gebruikte personen- en
bedrijfswagens
€ 820 mln.
€ 16,7 mln.
26,7%
12.592
4.221
15.183
Klanttevredenheids-
score
Gemiddeld
Stern Mobility
Wagenpark in beheer
Verkochte verhuurdagen
Mobiliteitscontracten
8,8
10.529
642.615
41.880
Milieu-impact
CO
2
-uitstoot (scope 1 en 2)
% recycling schadeherstel
% recycling dealerbedrijven
Afgehandelde schades
Verkochte inrichtingen
Aantal vervoerde colli
-0,4%
68%
83%
17.862
2.442
193.600
Toegevoegde waarde
Output
Wagenparkbeheer Verhuur Private lease Mobiliteitscontracten Bedrijfswagen-
inrichting
Onderdelen Schadeherstel Logistiek
Stern Mobility
Klantrelatie Data Merkwaarde OFM-relaties Knowhow
Stern Automotive
Financieel
kapitaal
Eigen vermogen
per aandeel 18,01
Menselijk
kapitaal
Fte’s 1.452
Outcome
Input
Natuurlijk
kapitaal
Elektriciteitsverbruik
Hoog 7.760 kWh
Laag 3.279 kWh
Gasverbruik 1.778 m
3
Bijdrage van Stern aan de Sustainable Development Goals (SDG’s)
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Stern Jaarrapport 2021 43
Fysiek
kapitaal
Dealerlocaties 51
Schadelocaties 11
Verhuurlocaties 18
Verslag
RvB
Materieel
topic
KPI’s
Beschrijving Hoofddoelstelling SDG Impact Stern
Relevante
kapitalen Risico’s
Target
2021
R ealisati e
2021
Tevreden klanten 8,5 8,8 Klanten worden gevraagd hun
algemene tevreden heid uit te
drukken in een cijfer tussen 1 (zeer
ontevreden) en 10 (zeer tevreden).
De meest gewaardeerde
en aanbevolen partner
voor individuele
mobiliteit van Nederland.
8 + 12 Wij zien ons zelf als dé
partner voor individuele
mobiliteit. De waardering van
onze klant is daarvoor het
bewijs.
Menselijk
Fysiek
Financieel
Natuurlijk
Afhankelijkheid van
leveranciers
Onderhandelings-
Kracht leasemaat-
schappijen
Onlineklant
Privacy by
design
0 0 Uiterst zorgvuldig omgaan met
persoons gegevens van klanten en
medewerkers.
Geen boetes van de
Autoriteit Persoons-
gegevens.
11 Wij waarborgen de privacy
van onze klanten en
medewerkers, beheren hun
gegevens veilig en zijn
duidelijk over waarvoor wij
die gebruiken.
Menselijk
Financieel
Automatisering en
data security
Optimaal
geschoolde
medewerkers
N.n.b. N.n.b. Als werkgever de opleiding van
een mede werker betalen of een
werknemer betaald verlof geven
voor studiedagen. Stern stelt zich
ten doel gemiddeld €1.000 per
medewerker per jaar uit te geven
aan opleiding en training.
Medewerkers die
beschikken over de juiste
kennis en vaardigheden
voor hun werk en hun
ambities.
4 + 8 Het ontwikkelen van onze
medewerkers draagt bij aan
hun intrinsieke motivatie, de
interne mobiliteit van onze
medewerkers en hun
loyaliteit.
Menselijk
Financieel
Efciëntie in werkplaatsen
en showrooms
Arbeidsmarkt
Kosten ontwikkeling
Aantrekkelijke
werkgever
N.n.b. N.n.b. De mate waarin Stern op de
arbeidsmarkt wordt gezien als
aantrekkelijke werkgever.
Trotse medewerkers
die optreden als
ambassadeur voor
de onder neming.
8 Het vinden van voldoende
gekwaliceerde collega’s
is van groot belang voor
de continuïteit van de
onderneming.
Menselijk
Financieel
Natuurlijk
Arbeidsmarkt
Kostenontwikkeling
Betrokken
medewerkers
8,0 7,5 De mate waarin medewerkers
aangeven gelukkig en content te
zijn met hun werk en de daarbij
behorende omgeving.
Een algemeen rapport-
cijfer van medewerkers
hoger dan een 8,0 ,
gemeten in het Mede -
werker Onderzoek.
8 Wij scheppen en waarborgen
een werkklimaat waarin
medewerkers gelukkig en
content zijn.
Menselijk
Financieel
Arbeidsmarkt
Kostenontwikkeling
Connectiviteitstabel
44 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Materieel
topic
KPI’s
Beschrijving Hoofddoelstelling SDG Impact Stern
Relevante
kapitalen Risico’s
Target
2021
R ealisati e
2021
Vitale
medewerkers
Lager dan branche
4,5%
4,4% Het beheersen, voorkomen en
terugdringen van het korte,
middellange en lange verzuim als
gevolg van ziekte.
Een gemiddeld
ziekte verzuim lager dan
gemiddelde in de
branche.
3 + 8
Wij investeren in de fysieke
en mentale gezondheid van
medewerkers, zij zijn ons
belangrijkste kapitaal.
Menselijk
Financieel
Efciëntie in werkplaatsen
en showrooms
Arbeidsmarkt
Kostenontwikkeling
Duurzaamheids-
keurmerk
Plus Premium Erkend Duurzaam wordt uitgevoerd
door het Instituut voor Duurzame
Mobiliteit (IvdM) en is hét
duurzaamheidskeurmerk van de
auto branche.
Alle vestigingen minimaal
Erkend Duurzaam
Plus-gecerticeerd.
13 Wij zoeken primair naar
duurzame oplossingen die
een sociaal en/of milieu-
vriendelijk voordeel opleveren
in combinatie met een
nancieel direct of indirect
voordeel.
Menselijk
Fysiek
Natuurlijk
Efciëntie in werkplaatsen
en showrooms
Terugdringen
CO
2
-footprint
-1% -0,4% Continu wordt bijgestuurd om, ook
bij veranderende interne en externe
factoren, de zorgvuldige omgang
met ons leefmilieu te waarborgen.
Jaarlijks een daling van
de CO
2
-uitstoot met 1%.
13 Wij werken aan het
minimaliseren van ons
energieverbruik door het
stimuleren van energie-
besparende maatregelen.
Menselijk
Fysiek
Financieel
Natuurlijk
Kostenontwikkeling
Verbeteren
afval- en
grondstof-
prestaties
Hoeveelheid
restafval -1%
Scheidings-
percentage
Stern Auto-
motive 82%
Scheidings-
percentage
SternPoint 75%
Hoeveelheid
restafval -4%
Scheidings-
percentage
Stern Auto-
motive 83%
Scheidings-
percentage
SternPoint 68%
Minimaliseren van restafval door
het faciliteren en stimuleren van
afvalscheiding en waar mogelijk
voorkomen van afvalstromen. Door
het afvalbeleid milieuprestaties
blijven verbeteren en afvalkosten
beheersbaar en inzichtelijk houden.
Jaarlijks een afname van
de hoeveelheid restafval
met 1%.
13 Wij werken actief aan het
minimaliseren van restafval
door het stimuleren van
afvalscheiding en waar
mogelijk het voorkomen van
afvalstromen.
Menselijk
Natuurlijk
Financieel
Natuurlijk
Kostenontwikkeling
Actief leerbedrijf >5% 7,8% Het aantal leerlingen dat binnen
Stern-bedrijven actief is.
Meer dan 5% leerlingen
in dienst.
4 + 8 Wij investeren in leergierige
mensen.
Menselijk
Financieel
Arbeidsmarkt
Kostenontwikkeling
45 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
Connectiviteitstabel
Nieuwe rapportagevereisten en ontwikkelingen
De NFI-richtlijn en de toekomstige CSRD zijn een belangrijk onderdeel van de Europese
Green Deal; de groeistrategie van Europa die tot doel heeft het welzijn en de gezondheid
van de burgers te verbeteren, Europa tegen 2050 klimaatneutraal te maken en het natuur-
lijk kapitaal en de biodiversiteit van de Europese Unie te beschermen, in stand te houden
en te versterken. Deze verordeningen stellen eisen aan bedrijven voor wat betreft hun
duurzaamheidsverslaglegging in het jaarverslag op diverse thema’s.
Wij hebben een beoordeling uitgevoerd naar de mate van overeenstemming tussen het
huidige jaarverslag (2020) en de vereisten vanuit het NFI-richtlijn en de aangekondigde
CSRD, die de Europese Commissie in april 2021 heeft aangenomen. Enkele aanbevelingen
konden wij eenvoudig reeds nu verwerken, omdat wij beschikken over de data om over
deze onderwerpen te kunnen rapporteren. Daarmee komen wij ook tegemoet aan de
verzoeken op dit gebied van een aantal van onze aandeelhouders en rating agencies.
Overige vereisten die de CSRD stelt, worden de komende tijd geanalyseerd en op lossin-
gen daartoe geïmplementeerd met als doel om aan de CSRD-vereisten te voldoen zodra
die in werking treden.
Daarnaast is medio 2020 de EU-taxonomieverordening in werking getreden. De taxonomie-
verordening beoogt ‘duurzame nanciering en beleggingen’ te stimuleren en het inzicht
daarover te vergroten. Daartoe is een EU-taxonomie ontwikkeld met daarin opgenomen
de criteria die ecologisch duurzaam (‘groen’) zijn en wordt rapportage daarover verplicht.
De resultaten van deze classicatie worden jaarlijks bedrijfsspeciek gerapporteerd.
Artikel 9 van de taxonomieverordening identiceert zes milieudoelstellingen.
De EU heeft de eerste twee gedelegeerde verordeningen voor klimaatmitigatie en klimaat-
adaptatie aangenomen. Middels deze verordeningen wordt bepaald welke economische
activiteiten als ‘in aanmerking komend’ (‘eligible’) kunnen worden beschouwd. Wat betreft
de classicatie van een activiteit als ‘milieuvriendelijk’ in termen van de EU-taxonomie, is
een onderscheid vereist tussen voor de taxonomie ‘in aanmerking komende’ economische
activiteiten (‘eligible’) en op de taxonomie ‘afgestemde’ economische activiteiten ('aligned’).
In de eerste stap moet worden onderzocht of een activiteit is beschreven in de gedele-
geerde verordening, aangezien alleen die activiteiten in aanmerking komen (eligible zijn)
voor de EU-taxonomie. Vervolgens dient als tweede stap een analyse te worden uit-
gevoerd om vast te stellen of aan de gespeciceerde technische screeningcriteria in de
gedelegeerde verordening is voldaan, wat bepaalt of activiteiten zijn afgestemd (aligned)
op de taxonomie. Alignment geeft aan of ‘de in aanmerking komende activiteiten ook
daadwerkelijk duurzaam zijn’. Dit is voorzien voor volgend jaar.
Voor het verslagjaar 2021 hoeven, in overeenstemming met een lichtere openbaar -
makingsverplichting van de EU, alleen het aandeel van taxonomie eligible en taxonomie-
niet-eligible activiteiten in Omzet, CapEx (investeringen) en OpEx (een speciek deel van
de operationele kosten) te worden gerapporteerd, die kunnen bijdragen aan de (twee)
doelstellingen van klimaatmitigatie of klimaatadaptatie.
EU-taxonomie KPIs
In overeenstemming met de EU-taxonomieverordening publiceren wij het aandeel van
taxonomie-eligible en taxonomie-niet-eligble activiteiten in omzet, CapEx en OpEx.
Wanneer activiteiten van Stern Groep voorkomen in de categorisatie van de EU-taxonomie
worden omzet, CapEx en OpEx met betrekking tot deze activiteit geclassiceerd als
taxonomie-eligible.
Omzet CapEx OpEx
Taxonomie-eligible activiteiten (%) 0 1 0
Taxonomie-niet-eligible activiteiten (%) 100 99 100
Totaal (in eur miljoen) 820 49 29
EU-taxonomie Omzet
Aangezien geen van de omzetgenererende activiteiten van Stern Groep N.V. in de
gedelegeerde verordeningen beschreven staat, en daarmee niet eligible zijn, is de
EU-taxonomie eligible omzet voor ons 0%. Als en wanneer specieke Stern Groep
economische activiteiten aan de gedelegeerde verordeningen worden toegevoegd, zal
het eligibility percentage voor Stern Groep voor de KPI omzet toenemen.
46 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
EU-taxonomie CapEx
Slechts een gedeelte van onze investeringen in 2021 in immateriële activa en materiële
vaste activa van samen € 49 miljoen, zoals opgenomen in toelichting 8 van de jaarrekening,
is op dit moment onder de activiteiten van de gedelegeerde verordeningen beschreven.
Dit betreft investeringen in – en renovatie aan – gebouwen, installatie van energie-efciënte
uitrusting, oplaadstations voor elektrische voertuigen, installaties voor hernieuwbare
energie en emissievrije en lage-emissie transportmiddelen (waaronder elektrische auto’s
uit de verhuurvloot).
In 2021 hebben wij geïnvesteerd in oplaadstations voor elektrische auto’s bij al onze
dealers en in elektrische auto’s voor onze verhuurvloot. De investeringen die kwaliceren
als ‘eligible’ betreffen daarmee 1,4% van onze totale investeringen gedurende het jaar
2021. De overige investeringen die wij in 2021 hebben gedaan waar minder grote energie-
besparingen zijn gerealiseerd, zijn (nog) niet opgenomen in de verordeningen en daarmee
niet-eligible.
EU-taxonomie OpEx
De KPI ‘OpEx’ onder de EU-taxonomie betreft bij Stern Groep slechts een zeer klein
gedeelte van onze totale bedrijfskosten. Hierin dient volgens de gedelegeerde
verordeningen te worden gekeken naar directe niet-geactiveerde kosten in verband met
onderzoek en ontwikkeling, maatregelen voor de renovatie van gebouwen, leaseovereen-
komsten van korte duur, onderhoud en reparatie, en alle andere directe uitgaven in
verband met het dagelijkse onderhoud van materiële vaste activa. De totale kosten die
wij uitgeven aan deze activiteiten bedroegen in 2021 € 0,8 miljoen, zijnde 2,6% van onze
totale bedrijfskosten. Van deze kosten heeft 1% betrekking op activa of processen die
verband houden met op de taxonomie afgestemde economische activiteiten, zijnde het
onderhoud aan de elektrische auto’s uit de verhuurvloot.
Bij het vaststellen van de bedragen inzake omzet CapEx en OpEx zijn dubbeltellingen
geëlimineerd.
Mensenrechten
Stern onderschrijft de OESO-richtlijnen voor MVO en de UN ‘Guiding Principles for
Business and Human Rights’. Om daar invulling aan te geven is gewenst gedrag binnen
Stern vastgelegd in een gedragscode en hebben werknemers van Stern toegang tot een
klokkenluidersregeling en vertrouwenspersonen. Als Nederlandse retailer respecteert Stern
uiteraard alle nationale wet- en regelgevingen, ook die op het gebied van mensenrechten.
De onderstreping daarvan lijkt overbodig, maar wordt van ons verlangd op basis van
Europese regelgeving met betrekking tot de openbare publicatie van niet-nanciële
informatie. Over 2021 zijn opnieuw geen gevallen bekend van schending van mensen-
rechten. Stern voert geen actief beleid omtrent mensenrechten, omdat Stern alleen actief
is in Nederland en daar geen risico’s worden gezien. De risico’s liggen meer bij second-
tier-leveranciers en de invloed daarop van Stern is minimaal.
Voorkomen van fraude, omkoping en corruptie
Stern erkent de noodzaak om richtlijnen, beheersingsmaatregelen en rapportages te
hebben ten behoeve van het voorkomen van fraude, omkoping en corruptie. Zodat door
Stern en zijn werknemers wordt voldaan aan wet- en regelgeving. Mogelijke incidenten
worden op gepaste wijze onderzocht en behandeld. In de Code of Conduct van Stern
Groep is beleid geformuleerd gericht op het voorkomen van omkoping en corruptie.
Ook in het Personeelshandboek van Stern, dat nieuwe medewerkers bij indiensttreding
ontvangen, wordt aandacht besteed aan het beleid dat wij nastreven met betrekking tot
het voorkomen van omkoping en corruptie. Over 2021 zijn opnieuw geen gevallen van
omkoping of corruptie bekend. Het risico van corruptie is beperkt, omdat aan de inkoop-
kant voor de belangrijkste categorie (de nieuwe auto’s) de prijzen worden vastgesteld
door de importeurs. Aan de verkoopkant worden de belangrijkste transacties (verkopen
auto’s) integraal in functiescheiding beoordeeld.
47 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvB
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Na afronding van de verkoop van alle bedrijfsactiviteiten van Stern, resteert in Stern Groep
de deelneming in Bovemij. Dit betekent dat de vooruitzichten van Bovemij en de uitwer-
king van de strategische opties voor het belang in Bovemij bepalend zullen zijn voor de
waardeontwikkeling en de liquiditeit van Stern Groep. Op grond van de halfjaarcijfers van
Bovemij, de gunstige schadeontwikkeling in de tweede helft van 2021 en de waarschijnlijk
redelijk goede beleggingsresultaten, verwachten wij dat Bovemij over 2021 opnieuw een
bijzonder goed resultaat laat zien. In lijn met de vigerende dividendpolitiek zal Bovemij
over 2021 ten minste 30% van de gerapporteerde netto winst uitkeren als dividend. Voor
meer informatie wordt verwezen naar de Continuïteitsveronderstelling bij de jaarrekening
op pagina 68.
Over 2020 heeft Bovemij een netto winst van € 48,8 miljoen gerapporteerd en een
dividend uitgekeerd van iets meer dan € 11,1 miljoen (22,7%). De vennootschap houdt
515.000 certicaten van aandelen Bovemij. Dit komt overeen met een belang van 5,06%.
Per certicaat van aandeel is € 1,09 dividend uitgekeerd, zodat de vennootschap
in 2021 over het boekjaar 2020 in totaal € 561.350 dividend heeft ontvangen.
Het resultaat na belastingen van Bovemij over het eerste halfjaar 2021 is uitgekomen op
€ 39,1 miljoen (2020: € 26,2 miljoen). Onze verwachting is dat het resultaat over heel 2021
duidelijk hoger zal uitkomen dan € 50,0 miljoen. Bij een pay-out ratio van 30% zou het
2021-dividend dan uitkomen op ten minste € 15,0 miljoen, waardoor PB Holding in mei
een dividendbetaling over het boekjaar 2021 tegemoet zou kunnen zien van ten minste
€ 750.000. De vooruitzichten bij Bovemij voor komend jaar kunnen wij overigens pas
bekendmaken zodra het jaarverslag van 2021 van Bovemij in de loop van maart
beschikbaar komt.
Ten aanzien van de strategische opties worden constructieve gesprekken gevoerd met
Bovemij en met BOVAG. Verwacht wordt dat de komende maanden meer duidelijkheid
kan worden gegeven over de opties die ons ter beschikking staan. Inzet van de Directie
is de marktwaarde van het belang van de vennootschap in Bovemij te ontsluiten en voor
aandeelhouders PB Holding binnen 2 jaar een optimale opbrengst voor het belang
te realiseren.
Vooruitzichten
48 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Verslag
RvB
Bestuursverklaring
49 Stern Jaarrapport 2021
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
De Directie is verantwoordelijk voor de interne risicobeheersings- en controle systemen en
voor het evalueren van de effectiviteit daarvan. De systemen zijn ontworpen om de belang-
rijkste risico’s te beheersen die zouden kunnen verhinderen dat we onze bedrijfsdoelstellin-
gen behalen. De systemen geven echter geen volledige zekerheid dat alle onjuistheden van
materieel belang voorkomen worden.
In het verslagjaar is de (effectiviteit van de) opzet en de werking van bestaande interne
risicobeheersings- en controlesystemen geëvalueerd. De uitkomsten daarvan, inclusief
Stern’s risicoproel, zijn besproken met het Audit Committee en de voltallige Raad van
Commissarissen.
Op basis van de uitgevoerde evaluatie is de Directie van mening dat de interne risico-
beheersings- en controlesystemen in het verslagjaar naar behoren hebben gewerkt, en
dat ze een redelijke mate van zekerheid geven dat de nanciële verslaggeving geen onjuist-
heden van materieel belang bevat. De conclusie ten aanzien van de continuïteit is gebaseerd
op de begroting en een inschatting van de economische vooruitzichten van de onder-
neming.
In lijn met het voorgaande en best practice bepaling 1.4.3 van de Nederlandse Corporate
Governance Code verklaart de Directie naar zijn beste wetenschap dat:
het bestuursverslag in voldoende mate inzicht geeft in eventuele tekortkomingen in de
werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen (meer informatie is
terug te vinden op pagina 30 e.v. van dit bestuursverslag waarin de (opzet en werking
van de) bestaande interne risicobeheersings- en controlesystemen zijn beschreven);
voornoemde systemen een redelijke mate van zekerheid geven dat de nanciële
verslaggeving 2021 geen onjuistheden van materieel belang bevat (meer informatie is
terug te vinden op pagina 17 e.v. van dit bestuursverslag);
het naar de huidige stand van zaken gerechtvaardigd is dat de nanciële verslaggeving
is opgesteld op going concern basis; en
in het verslag de materiële risico’s en onzekerheden zijn vermeld die relevant zijn ter
zake van de verwachting van de continuïteit van de onderneming voor een periode van
twaalf maanden na opstelling van het verslag (meer informatie is terug te vinden in het
hoofdstuk Kansen en risico’s op pagina 30 e.v. van dit bestuursverslag).
Daarnaast verklaart de Directie in lijn met artikel 5:25c van de Wet op het nancieel toezicht
dat voor zover hem bekend:
de jaarrekening per 31 december 2021 onder toepassing van IFRS EU en ook opge-
maakt in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW, als vermeld op pagina 61 e.v. van
dit jaarverslag, een getrouw beeld geeft van de activa, de passiva, de nanciële positie
en het resultaat van Stern Groep N.V. en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen
ondernemingen;
het bestuursverslag een getrouw beeld geeft van de toestand per 31 december 2021
en de gang van zaken gedurende het boekjaar 2021 van Stern Groep N.V. en de met
haar verbonden ondernemingen waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn
opge nomen, en dat in het bestuursverslag de wezenlijke risico’s zijn beschreven
waar mee Stern Groep N.V. wordt geconfronteerd (zie het hoofdstuk Kansen en
risico’s op pagina 30 e.v. van dit bestuursverslag).
Amsterdam, 18 maart 2022
H.H. van der Kwast
Verslag
RvB
Raad van Commissarissen
H. ten Hove
(1952, voorzitter)
Datum benoeming
De heer Ten Hove is in mei 2021
benoemd als lid van de Raad van
Commissarissen van Stern Groep.
Loopbaan
De heer Ten Hove studeerde economie
aan de Universiteit van Amsterdam. Hij
bekleedde verschillende management-
functies bij Wavin, waarvan hij van 2010
tot 2013 CEO was. Na de overname door
Mexichem in 2012, gaf hij leiding aan
de eerste fase van de integratie.
Overige commissariaten
In 2013 trad de heer Ten Hove toe tot de
Raad van Commissarissen van Kendrion,
waarvan hij van 2014 tot april 2021
voorzitter was. In 2014 werd de heer Ten
Hove ook commissaris bij Unica. Sinds
juli 2014 is de heer Ten Hove voorzitter
van de stichting aandelen Remeha, de
enige aandeelhouder van de BDR
Thermea Group. Vanaf 2018 is hij
daarnaast voorzitter van de Raad van
Commissarissen van Alfen.
Nationaliteit
De heer Ten Hove heeft de Nederlandse
nationaliteit.
Rooster van aftreden
2025
M.E.P. Sanders
(1953, vicevoorzitter)
Datum benoeming
Mevrouw Sanders is in oktober 2012
benoemd als lid van de Raad van
Commissarissen van Stern Groep.
Commissies
Mevrouw Sanders is voorzitter van het
Audit Committee van Stern Groep.
Loopbaan
Mevrouw Sanders is onder meer
werkzaam geweest voor ABN AMRO,
Atlas, de Nederlandse Spoorwegen en
Greeneld Capital Partners. Ook was zij
betrokken bij de opstart van Telfort.
Overige commissariaten
Mevrouw Sanders vervult verschillende
toezichthoudende functies, namelijk
voorzitter Raad van Commissarissen
Meilink B.V., voorzitter Raad van Advies
Difrax Beheer B.V., voorzitter van de
Raad van Commissarissen van Hoens
Broadcast Facilities B.V., lid van de Raad
van Commissarissen van Hydratec
Industries N.V., voorzitter Investment
Committee van het SI² Fund te Brussel
en bestuurslid van het TivoliVredenburg
fonds.
Nationaliteit
Mevrouw Sanders heeft de Nederlandse
nationaliteit.
Rooster van aftreden
2024
P.P.M. Nielen
(1964)
Datum benoeming
De heer Nielen is in december 2017
benoemd als lid van de Raad van
Commissarissen van Stern Groep.
Commissies
De heer Nielen is lid van het Audit
Committee van Stern Groep.
Loopbaan
De heer Nielen heeft bedrijfseconomie en
Nederlands recht gestudeerd aan de VU
te Amsterdam. De heer Nielen heeft
diverse commerciële management-
functies vervuld op het terrein van
corporate banking en corporate nance,
onder andere bij MeesPierson en NIBC.
Tot en met 2016 is de heer Nielen partner
geweest van NielenSchuman, van welke
onderneming hij medeoprichter is. In
die hoedanigheid heeft de heer Nielen
diverse adviestrajecten begeleid bij
verschillende automotive holdings,
waaronder bij Stern Groep. Van 2015
t/m 2020 is de heer Nielen partner bij
Scheybeeck Investments geweest.
Overige commissariaten
De heer Nielen is momenteel bestuurslid
van de stichting Happy Watoto, lid raad
van advies WMP Private Debt Pool I
en lid van de investment committees
van Health Investment Partners en van
Enterprising Finance.
Nationaliteit
De heer Nielen heeft de Nederlandse
nationaliteit.
Rooster van aftreden
2025
Henk ten Hove
Voorzitter
Maja Sanders
Vicevoorzitter
Paul Nielen
50 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Jaarrekening
Verslag
RvC
Voorwoord
Verslag van de Raad van Commissarissen
51 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvC
Jaarrekening en verdeling van het resultaat
In dit jaarrapport treft u de door de Directie opgemaakte jaarrekening aan van Stern Groep
over het boekjaar 2021. De jaarrekening is voorzien van een goedkeurende controle-
verklaring van Ernst & Young Accountants LLP, die is opgenomen op pagina 102 e.v.
van dit jaarrapport.
Recent is op de Buitengewone Algemene Vergadering van 23 februari 2022 de verkoop
van SternFacilitair B.V. aan Hedin Mobility Group AB goedgekeurd, alsmede een agio-
uitkering aan aandeelhouders ter hoogte van € 14,50 per aandeel. Op de Algemene
Vergadering van 12 mei 2022 zal geen voorstel voor dividenduitkering worden voorgesteld.
De Raad van Commissarissen adviseert de aandeelhouders de jaarrekening 2021 in de
op 12 mei 2022 te houden Algemene Vergadering vast te stellen, alsmede decharge te
verlenen aan de Directie voor het gevoerde bestuur en aan de leden van de Raad van
Commissarissen voor het gehouden toezicht gedurende het boekjaar 2021.
Vergaderingen
Tijdens het verslagjaar kwam de Raad van Commissarissen in totaal tienmaal bijeen
(waarvan zeven reguliere bijeenkomsten). Alle tien bijeenkomsten vonden plaats in
aanwezigheid van de Directie en alle leden van de Raad van Commissarissen (100%). Alle
reguliere bijeenkomsten werden voorafgegaan door een vooroverleg tussen de leden van
de Raad van Commissarissen zonder de aanwezigheid van de Directie. In verband met de
maatregelen als gevolg van COVID-19, vonden vijf van de tien bijeenkomsten plaats in de
vorm van een video call. Voorts vond regelmatig informeel overleg plaats tussen de leden
van de Raad van Commissarissen en met de Directie. Tevens heeft de Raad van
Commissarissen begin 2021 bezoeken gebracht aan een aantal werkmaatschappijen.
Met de externe accountant werd door de Raad van Commissarissen in 2021 en
Q1-2022 tweemaal vergaderd, waarbij de resultaten over 2020 en 2021, alsmede de
controlebevindingen, werden besproken.
Tijdens de vergaderingen is de voortgang met betrekking tot de operational, nancial en
commercial excellence van de werkmaatschappijen meermalen onderwerp van gesprek
geweest, waaronder de cijfermatige operationele en nanciële resultaten ten opzichte van
de begroting. De nagestreefde verbeteringen bij de werkplaatsen zijn in 2021 gerealiseerd,
terwijl de schadebedrijven als gevolg van een terugval van het aantal gereden kilometers
door relatief veel thuiswerken opnieuw kampten met vraaguitval. Door chiptekorten steeg
de schaarste aan nieuwe auto’s, terwijl de markt voor occasions al overspannen was.
Beide ontwikkelingen zorgden voor het eerst in jaren wel voor goede verkoopmarges.
Daarnaast is regelmatig gesproken over de gevolgen van coronamaatregelen op mede-
werkers, management, klanten, omzet en resultaten. Ook werd dit jaar opnieuw aandacht
gegeven aan de digitale transformatie en daarmee samenhangende uitdagingen op het
gebied van cultuur, cybersecurity en het waarborgen van de privacy van medewerkers en
klanten.
In september 2021 is tijdens het jaarlijkse tweedaagse strategisch overleg tussen de Raad
van Commissarissen en de Directie, in aanwezigheid van de top van het management, de
voortgang geëvalueerd van het vigerende strategisch plan. Daarnaast werden de belang-
rijkste automotive trends besproken, alsmede de verwachte consequenties daarvan voor
Algemeen
Stern Groep (per 16 maart 2022 PB Holding N.V.) streeft naar een
corporate governance die past bij zijn positie als kleinere beurs-
genoteerde vennootschap en hanteert daarbij de Nederlandse
Corporate Governance Code als leidraad. Een nadere uitwerking
hiervan is in dit jaarrapport weergegeven op pagina 36 e.v. en
is te vinden op www.pb-holding.nl.
52 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvC
Verslag van de Raad van Commissarissen
de autodistributie in het algemeen en Stern in het bijzonder. Tegen deze achtergrond
zijn drie realistische toekomstscenario’s voor de onderneming tegen elkaar afgewogen.
Op basis van de gevoerde discussies is een strategisch plan voor de komende drie jaar
vastgesteld, waarin Stern zelfstandig zijn positie in Nederland verder optimaliseert door
verdere digitalisering van de onderneming en het blijven optimaliseren van het merk-
portfolio en het dealernetwerk. Het plan heeft de naam Brand Value door Customer
Focus gekregen.
In de vergaderingen vanaf oktober is veel aandacht besteed aan het overnamebod van
Hedin Mobility Group en de daaropvolgende onderhandelingen over de voorwaarden.
De RvC heeft in dit proces de grootst mogelijke zorgvuldigheid betracht, waarbij extra
aandacht is besteed aan de belangen van minderheidsaandeelhouders, aan waarborging
van de continuïteit van de onderneming en aan eventuele conicterende belangen, gezien
het aandelenbelang van zowel Directie als Commissarissen in Stern Groep.
Enkele bedrijfsonderdelen kampten ook in 2021 met omzetderving als gevolg van de
coronapandemie en kwaliceerden om die reden voor NOW-looncompensatie waardoor
een marktconform rendement kon worden gerealiseerd. De nanciële positie van Stern is
gezond en in 2021 opnieuw verder verbeterd. Daarnaast was de kredietruimte bij banken
bijzonder ruim. De laatste jaren is de onderneming heel behoudend geweest en is met het
oog op de ingrijpende langetermijnveranderingen in de autobranche, veel aandacht
besteed aan het optimaliseren en rationaliseren van de onderneming en de CO
2
-footprint
in Nederland. De tastbare gevolgen van die strategie zijn mede door de coronacrisis snel
materieel geworden.
Evenals in vorige jaren waren ook het HR-beleid, de aan de onderneming verbonden
risico’s, de nanciële structuur, de interne beheerssystemen van de onderscheiden
kernactiviteiten en de corporate governance van de onderneming terugkerende onder-
werpen van gesprek. Zoals gebruikelijk werd de te publiceren nanciële informatie, zoals
kwartaal- en jaarcijfers en andere persberichten, vooraf ter bestudering aan de Raad van
Commissarissen voorgelegd.
Met betrekking tot de remuneratie van de Directie van de onderneming zijn aan het begin
van het jaar de doelstellingen 2021 vastgesteld door middel van target setting en een
bonusstructuur. In verband met COVID-19 zijn de bonusafspraken met de Directie in de
loop van het jaar geschrapt. Verder heeft de Raad van Commissarissen zorggedragen voor
het opstellen van het Remuneratierapport waarin verantwoording wordt afgelegd over de
uitvoering van het beloningsbeleid.
Audit Committee
Sinds 1 januari 2003 is een Audit Committee actief. Deze commissie bestaat uit mevrouw
M.E.P. Sanders (voorzitter) en de heer P.P.M. Nielen en kwam gedurende het verslagjaar
vijfmaal bijeen in aanwezigheid van de nancieel directeur en de groepscontroller.
In verband met de maatregelen als gevolg van COVID-19, vonden twee van de vijf bijeen-
komsten plaats in de vorm van een video call. Drie van de vergaderingen vonden plaats in
het bijzijn van de externe accountant. Tijdens deze vergaderingen is onder meer aandacht
besteed aan de verwerking van voorgenomen acquisities en desinvesteringen, de waarde-
ring van acquisitiegoodwill en -badwill, de interne controlesystemen, verlieslatende
activiteiten, de nakoming van wet- en regelgeving, de belastingpositie, de automatisering,
de administratieve organisatie, de nanciering, presentaties door controllers van werk-
maatschappijen, de relatie met de externe accountant en de naleving en opvolging van
diens aanbevelingen. Daarnaast was ‘Stern in Control’ een vast onderwerp (voor een
toelichting op Stern in Control wordt verwezen naar pagina 33 van dit jaarrapport). De
jaarrekening, zoals opgenomen in het jaarrapport 2020, werd in het verslagjaar beoordeeld.
De Raad van Commissarissen had een Audit Committee ingesteld, bestaande uit twee
leden. Sinds de voltooiing van de transactie met Hedin, worden de onderwerpen van de
Audit Committee besproken in de vergaderingen van de Raad van Commissarissen.
Remuneration Committee
Na het, volgens rooster, aftreden van twee commissarissen in mei 2020, telt de Raad van
Commissarissen sindsdien drie leden. In dat kader is het Remuneration Committee na de
Algemene Vergadering van 6 mei 2021 opgeheven en worden deze onderwerpen behan-
deld in de reguliere vergaderingen van de Raad van Commissarissen.
53 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvC
Interne auditfunctie
De onderneming heeft er gezien zijn omvang voor gekozen geen interne auditor aan te
stellen, maar heeft in plaats daarvan adequate maatregelen getroffen om de werking van
de interne risicobeheersings- en controlesystemen te beoordelen. Voor een nadere
toe lichting wordt verwezen naar het hoofdstuk Kansen en risico’s op pagina 30 e.v. van
dit jaarrapport. De Raad van Commissarissen is van oordeel dat deze alternatieve maat-
regelen afdoende zijn en ziet op dit moment geen aanleiding om een interne auditfunctie
in te richten.
Beloning Raad van Commissarissen
Op de Algemene Vergadering van 6 mei 2021 is goedkeuring verkregen voor een aan-
passing van de beloning van commissarissen met in gang van 1 januari 2021. Aanleiding
hiervoor was dat de basisbeloning sinds 2011 ongewijzigd was, het aantal leden van de
Raad van Commissarissen in 2020 is teruggebracht van vijf naar drie en dat naar de
beloning een benchmarkonderzoek is gedaan. Voor de vastgestelde honorering voor
commissarissen wordt verwezen naar het Remuneratierapport op pagina 55 e.v. van
dit jaarrapport.
Beloning Directie
Het beloningsbeleid voor de Directie, dat tijdens de Algemene Vergadering van
12 mei 2005 is besproken, is ook in 2021 uitgevoerd. Het inkomen bestaat uit een vast
brutojaarsalaris met een pensioenbijdrage, aangevuld met een variabel deel van maximaal
een derde deel van het brutojaarsalaris indien aan vooraf geformuleerde criteria wordt
voldaan. In verband met COVID-19 zijn de bonusafspraken voor 2021 geschrapt. Voor de
kwantitatieve gegevens, alsmede de criteria voor 2021, wordt verwezen naar het
Remuneratierapport op pagina 55 e.v. van dit jaarrapport.
Evaluatie Directie en Raad van Commissarissen
De Raad van Commissarissen is de heer Goeminne, die op 6 mei 2021 terugtrad uit de
Raad van Commissarissen, zeer erkentelijk en bedankt hem voor zijn niet aatende inzet
en plezierige en open samenwerking tijdens de vele jaren waarin hij optrad als voorzitter.
De heer Ten Hove heeft na zijn aanstelling als voorzitter in mei 2021 een intensief en
plezierig inwerkprogramma genoten waarin hij kennismaakte met senior management
en relevante stakeholders.
Buiten aanwezigheid van de Directie zijn het eigen functioneren van de Raad van
Commissarissen en het Audit Committee, de onderlinge interactie, de relatie tot de
Directie, het functioneren van (de leden van) de Directie regelmatig onderwerp van gesprek
geweest. Daarbij zijn diverse onderwerpen aan de orde gekomen, onder meer de tijd en
aandacht van alle commissarissen, de wijze van uitvoering van de toezichthoudende
functie, de rolverdeling en het samenspel tussen de Raad van Commissarissen en de
Directie en de samenstelling van de Raad van Commissarissen in termen van onafhanke-
lijkheid, deskundigheid, expertise, competenties en ervaring.
De governance van Stern Groep na de verkoop van SternFacilitair B.V. aan Hedin Mobility
Group, alsmede de omvang en samenstelling van de Raad van Commissarissen na de
voltooiing van de transactie zijn eveneens uitvoerig besproken.
Benoeming en aftreden
Volgens rooster is geen van de commissarissen aan de beurt om af te treden. Echter,
als gevolg van de verkoop van SternFacilitair B.V. en de dientengevolge sterk geslonken
omvang van de onderneming, zal op de Algemene Vergadering op 12 mei 2022
de heer Ten Hove zijn functie neerleggen.
Diversiteit
De onderneming hecht belang aan diversiteit op vele vlakken en streeft in dat kader onder
andere een evenwichtige verdeling van man-vrouwzetels na, ook wat betreft de samen-
stelling van de Directie en de Raad van Commissarissen. De Directie telde in 2021 één
mannelijke statutaire bestuurder. Ten aanzien van de Raad van Commissarissen gold in
2021 dat ten minste 30% van de zetels door vrouwen en ten minste 30% door mannen
werd bezet. Indien de nieuwe samenstelling van de Raad van Commissarissen tijdens de
Algemene Vergadering op 12 mei 2022 wordt goedgekeurd, bestaat de Raad van
Commissarissen voor 50% uit mannen en voor 50% uit vrouwen en wordt aan het
wettelijke quotum voldaan.
Onafhankelijkheid
De Raad van Commissarissen is van oordeel dat in 2021 met zijn samenstelling en met de
samenstelling van het Audit Committee is voldaan aan het onafhankelijkheidscriterium als
bedoeld in best practice bepalingen 2.1.7 tot en met 2.1.9.
Verslag van de Raad van Commissarissen
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
De onderneming geeft al jaren bewust invulling aan maatschappelijk verantwoord
ondernemen en laat zich bij zijn beleidsbeslissingen steeds leiden door bedrijfseconomi-
sche en maatschappelijke overwegingen voor de lange termijn. De beperking van milieu-
risico’s en duurzaam zorgvuldig handelen met het oog op de omgeving, zijn belangrijke
aandachtspunten. Stern behaalde eind december 2021 opnieuw voor twee jaar
de Erkend Duurzaam Premium-certicering, wat blijk geeft van de mate waarin de werk-
maatschappijen voortdurend alert zijn op de voor hun bedrijfsvoering relevante duurzaam-
heidsaspecten. De CO
2
-uitstoot is de afgelopen jaren versneld fors afgebouwd, evenals
het absolute energieverbruik, dat in 2021 met opnieuw met meer dan 0,4% afnam.
Een nadere uitwerking van alle activiteiten op het gebied van maatschappelijk verantwoord
ondernemen wordt weergegeven op pagina 40 e.v.
De Raad van Commissarissen spreekt waardering uit voor de inzet van de Directie en alle
medewerkers in 2021 en is ervan overtuigd dat met Hedin Mobility Group een hele goede
partner voor Stern gevonden is. De overname betekent weliswaar een nieuwe eigenaar,
maar het bedrijf en het management blijven voorlopig hetzelfde. Voor beide partijen is het
belangrijk dat Stern zijn positie in de markt behoudt en bij voorkeur zelfs vergroot.
Daarvoor vindt Hedin Mobility Group een goed doordacht vertrekpunt in het strategisch
plan Brand Value door Customer Focus.
Amsterdam, 18 maart 2022
H. ten Hove
M.E.P. Sanders
P.P.M. Nielen
54 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
JaarrekeningVoorwoord
Verslag
RvC
Verslag van de Raad van Commissarissen
Remuneratierapport 2021
Het Remuneratiebeleid is gepubliceerd op de website
van Stern Groep N.V. (per 16 maart 2022 PB Holding N.V.).
In de Algemene Vergadering van 7 mei 2020 is het
Remuneratiebeleid aangepast aan de EU-richtlijn
‘Aandeelhouders betrok kenheid’, die in de Nederlandse
wetgeving sinds 1december 2019 van kracht is. Gelet op
het Remuneratiebeleid zoals dat reeds bestond en werd
toegepast, leidt de wetswijziging niet tot materiële aan-
passingen van het Remuneratiebeleid. In de jaarrekening
wordt de beloning van de Directie jaarlijks toegelicht.
De hoofdlijnen van het Remuneratiebeleid zijn:
Het beleid omvat zowel de beloning van de leden van
de Directie als van de Raad van Commissarissen.
De Raad van Commissarissen stelt dit beleid op en
de Algemene Vergadering stelt het vast.
Het beleid wordt ten minste iedere vier jaar na vast-
stelling opnieuw aan de Algemene Vergadering
voorgelegd ter vaststelling.
Het doel van het beleid is het aantrekken, motiveren en
behouden van gekwaliceerde directieleden, die Stern
in staat stellen zijn strategische en operationele
doelstellingen te realiseren.
Het beleid heeft een ondernemend karakter, maar dient
tevens in redelijke relatie te staan tot de overige
managementleden.
Het beleid past bij de identiteit en strategie van Stern,
is resultaatgericht en is eenvoudig toepasbaar. Daarbij
wordt rekening gehouden met de maatschappelijke
context, de corporate governance structuur en de
belangen van de stakeholders van Stern.
Dit Remuneratierapport is tevens het bezoldigingsverslag
als bedoeld in artikel 2: 135b BW en zal op 12 mei 2022
aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd voor
een adviserende stem.
Het bezoldigingsverslag 2020 is aan de Algemene
Vergadering op 6 mei 2021 voorgelegd ter adviserende
stem. Een overgrote meerderheid van aandeelhouders
heeft ingestemd met het beloningsbeleid van Stern over
2020. Op basis van deze adviserende stemuitslag zien de
Directie en Raad van Commissarissen geen reden om het
beloningsbeleid te wijzigen. Het beloningsbeleid wordt in
2022 opnieuw beoordeeld, nadat SternFacilitair B.V. is
verkocht.
Bij Stern bestaat geen Remuneration Committee meer
vanwege de afname van het aantal leden van de Raad
van Commissarissen van vijf naar drie in mei 2020. Het
Remuneratiebeleid en het vaststellen van de individuele
remuneratie van de leden van de Directie komen sinds
mei 2020 in de vergadering van de Raad van
Commissarissen aan de orde.
Het Remuneratiepakket van de leden van de Directie
bestaat uit:
een vast brutojaarsalaris;
8% vakantiegeld;
een variabel beloningsdeel van maximaal 33%
van het vaste brutojaarsalaris, indien aan vooraf
gefor muleerde criteria wordt voldaan. Deze nanciële
en niet-nanciële doelstellingen zijn gericht op lange-
termijnwaardecreatie;
pensioen op basis van een beschikbaar-
premie systeem;
overige arbeidsvoorwaarden (onkostenvergoeding
en leaseauto).
De bezoldiging van de leden van de Directie die in 2021
ten laste van het resultaat is gebracht, bedroeg € 719.518
(2020: € 723.226).
Het huidige Remuneratiebeleid is vastgesteld op
7 mei 2020. Bij het formuleren en vaststellen van de
bezoldiging van de Directie zijn door de Raad van
Commissarissen scenarioanalyses gemaakt, zoals
bedoeld in de principes 3.1 en 3.2 van de Corporate
Governance Code. De scenarioanalyses zijn gemaakt
om het langetermijneffect van het niveau en de structuur
van de variabele beloning van de Directie te bepalen. De
variabele beloning (op lange termijn) is volledig gericht op
het realiseren van strategische doelen en waardecreatie
van Stern op lange termijn. Doelstellingen zijn voor 40%
nancieel van aard en gericht op de beoogde versnelling
in de ontwikkeling van de onderneming; 60% wordt
bepaald door persoonlijke doelstellingen die zijn afgeleid
van het Strategisch Plan. Elk jaar beoordeelt de Raad van
Commissarissen het totale beloningsniveau van de
Directie om ervoor te zorgen dat het pakket concurrerend
blijft en de juiste en op risico gebaseerde prikkels biedt.
De beloning van de Directie wordt iedere vijf jaar door een
extern bureau getoetst aan een geselecteerde referentie-
groep van vijftien bedrijven (vijf niet-beursgenoteerde
‘direct competitors’ en tien Nederlandse beursgenoteerde
bedrijven).
De COVID-19-uitbraak is van invloed geweest op de
bedrijfsactiviteiten van Stern. Stern heeft gebruikgemaakt
van de NOW-regeling en daarom is het niet mogelijk om de
aan de Directie toe te kennen bonus over 2021 uit te keren.
Het resultaat op de voor 2021 vastgestelde doelstellingen
wordt op de volgende pagina echter wel toegelicht.
55 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
In verband met de voorgenomen verkoop van SternFacilitair aan Hedin Mobility Group zal op de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders op 12 mei 2022 een voorstel tot wijziging van het huidige Remuneratie beleid worden voorgelegd aan de aandeelhouders.
Gebaseerd op de verwachte inzet zal een beloning per jaar worden voorgesteld van € 40.000 voor de statutair bestuurder en € 20.000
per commissaris.
Individuele honorering Directie
(bedragen x € 1)
Vast salaris
(incl.
vakantie geld)
Sociale
lasten Bonus
Pensioen -
premie* en
compensatie Subtotaal Autokosten
Onkosten-
vergoeding Totaal
Jaar 2021
Ir. H.H. van der Kwast 606.000 6.601 26.517 639.118 72.000 8.400 719.518
Jaar 2020
Ir. H.H. van der Kwast 486.000 11.358 145.468 642.826 72.000 8.400 723.226
* De heer H.H. van der Kwast heeft in de periode 1 januari 2015 tot en met 31 december 2020 een compensatie van € 120.000 per jaar ontvangen voor de versobering van de pensioenopbouw
vanwege gewijzigde wetgeving.
Vaste beloning
De vaste beloning bestaat uit een vast brutojaarsalaris,
pensioen en een auto- en onkostenvergoeding.
De vaste beloning van de Directie bedroeg in 2021 100%
van de totale beloning (2020: 100%).
Variabele beloning
Voor het jaar 2021 zijn de criteria met betrekking tot de
bonusbetalingen vastgesteld op:
financiële doelstellingen (40%): het conform begroting
2021 realiseren van omzet (5%), nettowinst (20%),
rendement op eigen vermogen (5%) en werkkapitaal
(10%), en
niet-financiële doelstellingen (60%): het realiseren van
de doelstellingen uit het strategisch plan Focus on Value
(15%), het ontwikkelen en het uitvoeren van de Stern
Equity Story (25%), het behalen van targets op het
gebied van organisatieontwikkeling (5%) en de realisatie
van operationele efciëntie en digitalisering (15%).
Bij de vaststelling van de budgettaire winstdoelstelling en
de overige doelstellingen worden scenarioanalyses met
betrekking tot de beloning in overweging genomen.
De Raad van Commissarissen heeft vastgesteld dat van
de nanciële doelstellingen voor 2021, wegend voor 40%,
35% is behaald:
0% voor omzetdoelstellingen, omdat meer dan 5%
negatief is afgeweken van de begroting;
30% voor winstdoelstellingen conform het scenario dat
meer dan 10% positief is afgeweken van de begroting,
maar vanwege eenmalige baten wordt het scenario
gewijzigd naar conform begroting 20%;
5% voor doelstellingen voor rendement op eigen
vermogen, omdat deze conform begroting was;
10% voor de werkkapitaal doelstelling. De bonus-
doelstelling is volledig gerealiseerd, omdat het gebruik
van werk kapitaal met meer dan € 5 miljoen is afge-
nomen ten opzichte van de begroting.
56 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Remuneratierapport 2021
Van de niet-nanciële doelstellingen, wegend voor 60%,
is 45% behaald:
10% voor de doelstellingen uit het strategisch plan,
omdat de reorganisatie van de dealerbedrijven in 2021
volledig is uitgewerkt;
25% voor het ontwikkelen en uitvoeren van de Stern
Equity Story, omdat de besprekingen met Hedin
Automotive Group hebben geleid tot een bod op de
aandelen van SternFacilitair;
5% op het gebied van organisatieontwikkeling, omdat
de taak- en rolverdeling binnen het Executive
Committee is uitgekristalliseerd;
10% voor operationele efciëntie en digitalisering,
omdat de toekomstbestendige noodzakelijke digitali-
sering verder is uitgerold en ook een kostenreductie
heeft plaatsgevonden.
Op basis van het voorgaande heeft de Raad van
Commissarissen vastgesteld dat de totale variabele
beloning over het jaar 2021 zou uitkomen op 85% van
de maximaal te behalen bonus van 33% van het vaste
brutojaarsalaris (€ 171.700).
De COVID-19-uitbraak is van invloed geweest op de
bedrijfsactiviteiten van Stern. Stern heeft gebruikgemaakt
van de NOW-regeling en daarom is het niet mogelijk om
de aan de Directie toegekende bonus over 2021 uit te
keren.
Ontwikkeling in beloning
(bedragen x € 1) 2021 2020 2019 2018 2017
Remuneratie Directie
H.H. van der Kwast (CEO) 639.118 642.826 886.557 680.286 698.578
A. A. Swijter (CFO)
(1-6-2016 – 28-9-2018) 267.263* 391.056
Bedrijfs resultaat
Omzet (x € 1.000) 819.791 751.057 989.335 1.106.402 1.124.677
Netto resultaat (x € 1.000) 12.861 (27.369) 21.377 486 7.499
Dividend (in € ) 3,50 1,00
* Beloning tot 28-09-2018.
Gemiddelde remuneratie (gebaseerd op fulltimebasis):
2021 2020 2019 2018 2017
CEO 639.118 642.826 886.557 680.286 698.578
Medewerkers 54.788 55.206 53.113 52.412 50.975
57 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Voorwoord
Versla g
RvC
Jaarrekening
Remuneratierapport 2021
Beloningsverhouding (pay ratio)
Met betrekking tot de beloningsverhouding is het gemiddelde brutoloon (vast salaris,
variabele beloning en pensioen) van alle werknemers (exclusief oproepkrachten en
leerlingen) vergeleken met het brutoloon (vast salaris, variabele beloning en pensioen)
van de CEO.
De ontwikkeling van de pay ratio van Stern over de afgelopen jaren is als volgt:
2021 2020 2019 2018 2017
11,7 11,6 16,7 13,0 13,7
De afname van de bezoldiging van de leden van de Directie wordt veroorzaakt doordat het
niet mogelijk is de aan de Directie toe te kennen bonus over 2021 en 2020 uit te keren
vanwege het gebruikmaken van de NOW-regeling. Indien de bonus wel zou kunnen
worden uitgekeerd zou de pay ratio 14,5 (2020: 12,5) zijn geweest.
Bij de berekening van de gemiddelde bezoldiging van de medewerkers van Stern is geen
rekening gehouden met de door de overheid ingestelde regelingen in het kader van de
NOW, omdat bij deze regeling de medewerkers in dienst blijven van Stern. In verband met
de inzichtelijkheid en de vergelijkbaarheid van de cijfers zijn de door de overheid inge-
stelde regelingen in het kader van de NOW niet meegenomen bij het berekenen van de
pay ratio.
In de toekomst zal deze beloningsverhouding worden vergeleken met vergelijkbare
bedrijven in Nederland en zullen andere beloningsverhoudingen worden onderzocht en
gerapporteerd, zoals die tussen mannen en vrouwen.
Individuele honorering Raad van Commissarissen
(bedragen x € 1)
Periodiek
betaalbare
beloningen
Beloningen
Audit
Committee
Totaal
2021
Totaal
2020
D.R. Goeminne (tot 6-5-2021) 19.250 19.250 41.250
M.E.P. Sanders 40.000 10.000 50.000 42.000
A. Roggeveen (tot 7-5-2020) 10.666
S.G. Brummelhuis (tot 7-5-2020) 12.332
P.P.M. Nielen 40.000 5.000 45.000 37.000
H. ten Hove (vanaf 6-5-2021)
35.750 35.750
Totaal 135.000 15.000 150.000 143.248
(bedragen x € 1) 2021 2020 2019 2018 2017
Specificatie afgelopen
vijf jaar:
D.R. Goeminne
(tot 6-5-2021) 19.250 41.250 42.500 43.840 50.000
M.E.P. Sanders 50.000 42.000 42.000 42.000 42.000
A. Roggeveen
(tot 7-5-2020) 10.666 32.000 83.350* 32.000
S.G. Brummelhuis
(tot 7-5-2020) 12.332 37.000 37.000 32.000
P.P.M. Nielen
(vanaf 21-12-2017) 45.000 37.000 37.000 36.107
H. ten Hove
(vanaf 6-5-2021)
35.750
Totaal 150.000 143.248 190.500 241.404 156.000
*
Vanwege de beëindiging van het dienstverband van de Financieel directeur medio 2018 is de heer Roggeveen
gevraagd om ten behoeve van het Fast Forward-project extra beschikbaar te zijn (overige beloningen € 51.350). De
Algemene Vergadering van 9 mei 2019 heeft bij meerderheid van stemmen de voorgestelde beloning goedgekeurd.
58 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Remuneratierapport 2021
De beloning van de commissarissen stimuleert een adequate uitoefening van de functie en
is niet afhankelijk van de resultaten van Stern. De beloning van de commissarissen
reecteert de tijdsbesteding en de verantwoordelijkheden van de functie. Periodiek wordt
een beloningsbenchmark uitgevoerd om vast te stellen of het beloningsniveau van de
commissarissen nog passend is of aanpassing behoeft. Aan een commissaris worden bij
wijze van beloning geen aandelen of opties toegekend.
Aandelenbezit Directie
2021 2020
H.H. van der Kwast (via Merel Investments B.V.) 725.000 722.101
Aandelenbezit Raad van Commissarissen
2021 2020
D.R. Goeminne (tot 6-5-2021) 25.000
M.E.P. Sanders 10.000
P.P.M. Nielen 10.000
H. ten Hove (vanaf 6-5-2021) 10.000
Er zijn geen optierechten, leningen, voorschotten of garanties verstrekt aan de leden van
de Directie van Stern Groep N.V. en/of leden van de Raad van Commissarissen.
Het aandelenbezit van de leden van de Raad van Commissarissen in Stern is ter belegging
op de lange termijn.
59 Stern Jaarrapport 2021
Verslag
RvB
Verslag
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Remuneratierapport 2021
60 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Vogelbescherming
Met deze bijzondere expositie geven Stern en Vogelbescherming weer een praktische
en waardevolle invulling aan hun jarenlange partnerschap.
Interactieve expositie
Wat mooi is en van waarde, dat laat je graag zien. Of het nu vier wielen heeft of twee
vleugels. Zo kon Vogelbescherming dankzij Stern in 2021 vijf bijzondere vogels in de
etalage zetten. Niet verrassend vijf soorten sterns, gepositioneerd in het decor van het
machtige en gevarieerde IJsselmeergebied. De ‘etalage’ is in dit geval een uiterst informa-
tieve en interactieve expositie onder de naam ‘De Stern’. Een mobiele tentoon stelling
bovendien, want deze is de komende jaren op verschillende plaatsen langs het IJsselmeer
te bewonderen. In augustus 2021 startte de expositie op het eiland Pampus en na enkele
maanden volgde een verhuizing naar het Afsluitdijk Wadden Center bij Kornwerderzand.
Bekeken door de ogen van vijf soorten sterns – visdief, reuzenstern, dwergstern, lachstern
en zwarte stern – ontdek je de waardevolle en veelzijdige natuur van het IJsselmeergebied,
zowel onder als boven het wateroppervlak. Roept de tentoonstelling zelf al de nodige
verwondering en bewondering op, de ervaring wordt compleet door de mogelijkheid er zelf
met een leenkijker en vogelzoekkaart op uit te gaan. Dat kan natuurlijk alle jaargetijden,
maar wie sterns in het vizier wil krijgen moet wachten tot april, wanneer deze vogels uit
hun zuidelijke winterkwartieren terugkeren om in ons land te nestelen. Zoals de visdief,
die onder meer broedt op schaars begroeide eilandjes in het IJsselmeergebied. Eilandjes
waarvan sommige dankzij Stern in het verleden ook geschikt zijn gemaakt als broedplaats
voor de visdief.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord

Geconsolideerde jaarrekening
62 Geconsolideerde winst-en-verliesrekening
63 Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en
niet-gerealiseerde resultaten
64 Geconsolideerde balans per 31 december
65 Mutaties in het eigen vermogen
66 Geconsolideerd kasstroomoverzicht
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
68 1. Waarderingsgrondslagen
78 2. Gesegmenteerde informatie
81 3. Opbrengsten uit kapitaalbelangen
81 4. Overige toelichtingen
81 5. Winstbelasting
82 6. Niet voort te zetten activiteiten
83 7. Immateriële vaste activa
84 8. Materiële vaste activa
85 9. Geleasede activa en leaseverplichtingen
86 10. Overige nanciële activa
86 11. Voorraden
86 12. Handelsvorderingen
86 13. Overige vorderingen en overlopende activa
87 14. Liquide middelen
87 15. Activa en passiva aangehouden voor verkoop
87 16. Eigen vermogen
88 17. Pensioenverplichtingen
88 18. Voorzieningen
88 19. Rentedragende leningen
90 20. Financiële instrumenten
91 21. Crediteuren
91 22. Belastingen en premies sociale verzekeringen
92 23. Terugkoopverplichtingen
92 24. Overige schulden en overlopende passiva
92 25. Kasstroomoverzicht
92 26. Doelstellingen en beleid inzake beheer van
nanciële risico’s
94 27. Voorwaardelijke activa en verplichtingen
94 28. Informatie over verbonden partijen
95 29. Beloning Directie en Raad van Commissarissen
96 30. Gebeurtenissen na balansdatum
Vennootschappelijke jaarrekening
97 Vennootschappelijke winst-en-verliesrekening
98 Vennootschappelijke balans per 31 december
Toelichting op de vennootschappelijke
jaarrekening
99 1. Waarderingsgrondslagen
99 2. Financiële vaste activa
100 3. Eigen vermogen
100 4. Rentedragende leningen
100 5. Overige toelichtingen
Overige gegevens
101 Statutaire winstverdeling
102 Controleverklaring van de onafhankelijke
accountant
111 Adres
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Toelich ting 2021 2020
Voort te zetten activiteiten
Netto-omzet
Kostprijs van de omzet
Brutowinst
Opbrengsten uit kapitaalbelangen
3 1.462 4.738
Personeelskosten (50) (50)
Bijzondere waardevermindering goodwill
Afschrijving immateriële vaste activa
Afschrijving materiële vaste activa
Afschrijving geleasede activa
Overige bedrijfskosten
(50) (50)
Bedrijfsresultaat (EBIT) 1.362 4.638
Resultaat geassocieerde deelnemingen
Financiële baten en lasten
Resultaat voor belastingen 1.362 4.638
Belastingen resultaat
5
Resultaat uit voort te zetten activiteiten 1.362 4.638
Toelich ting 2021 2020
Niet voort te zetten
activiteiten
Resultaat uit niet voort te zetten activiteiten na
belastingen
6 (24.717) (32.007)
Resultaat na belastingen
(toe te rekenen aan de Aandeelhouders van
Stern Groep N.V.)
(23.355) (27.369)
Resultaat per aandeel
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande aandelen 5.675.000 5.675.000
Resultaat per aandeel voort te zetten activiteiten 0,24 0,83
Resultaat per aandeel niet voort te zetten
activiteiten
€ (4,36) € (5,65)
Totaal resultaat per aandeel € (4,12) € (4,82)
(bedragen x €1.000)

Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord


2021 2020
Resultaat na belastingen
(toe te rekenen aan de Aandeelhouders van Stern Groep N.V.) (23.355) (27.369)
Niet-gerealiseerde resultaten
Niet-gerealiseerde resultaten die in volgende perioden
naar de winst-en-verliesrekening worden overgeboekt:
Effectief deel van mutaties in de kasstroom hedge 217 156
Effect winstbelasting
(54) (39)
Baten en lasten niet verwerkt in de winst-en-verliesrekening
163 117
Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten na belastingen
(toe te rekenen aan de aandeelhouders van Stern Groep N.V.) (23.192) (27.252)
Totaal resultaat toe te rekenen aan:
Voort te zetten activiteiten 1.362 4.638
Niet voort te zetten activiteiten
(24.554) (31.890)
Totaal resultaat (23.192) (27.252)
(bedragen x €1.000)
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
(bedragen x €1.000)
Toelichting 31 december 2021 31 december 2020
Activa
Vaste activa
Immateriële vaste activa
7 2.314
Materiële vaste activa
8 103.848
Geleasede activa
9 94.645
Overige nanciële activa
10 19.364 18.779
Uitgestelde belastingvorderingen
5 8.253
19.364 227.839
Vlottende activa
Voorraden
11 181.187
Handelsvorderingen
12 10.921
Belastingen en premies
sociale verzekeringen
22 325
Overige vorderingen en
overlopende activa
13 109 12.848
Liquide middelen
14 5 283
114 205.564
Activa aangehouden voor
verkoop
15 362.583
Totaal activa 382.061 433.403

Toelichting 31 december 2021 31 december 2020
Passiva
Eigen vermogen (toekomend
aan de aandeelhouders van
Stern Groep N.V.)
16
Geplaatst kapitaal 593 593
Reserves
101.602 124.794
102.195 125.387
Langlopende verplichtingen
Rentedragende leningen
19 27.934
Leaseverplichtingen
9 84.419
Voorzieningen
18 1.179
113.532
Kortlopende verplichtingen
Rentedragende leningen
19 17.909 76.527
Leaseverplichtingen
9 16.852
Voorzieningen
18 411
Crediteuren
21 71.487
Derivaten
20 217
Belastingen en premies sociale
verzekeringen
22 118 2.160
Terugkoopverplichtingen
23 11.032
Overige schulden en
overlopende passiva
24 1.451 15.798
19.478 194.484
Passiva behorende bij activa
aangehouden voor verkoop
15 260.388
Totaal passiva 382.061 433.403
6 5 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Herwaar-
derings-
reserve
Onverdeeld
resultaat Totaal
Saldo 1 januari 2021 593 114.734 31.710 9.968 (31.618) 125.387
Resultaat na belastingen 901 (24.256) (23.355)
Niet-gerealiseerde resultaten na belastingen
163 163
Totaal gerealiseerd en niet-gerealiseerd resultaat 2021
(toe te rekenen aan de aandeelhouders van Stern Groep N.V.) 1.064 (24.256) (23.192)
Resultaatbestemming
(31.618) 31.618
Saldo 31 december 2021
593 114.734 92 11.032 (24.256) 102.195
Saldo 1 januari 2020 593 114.734 10.436 5.602 21.274 152.639
Resultaat na belastingen 4.249 (31.618) (27.369)
Niet-gerealiseerde resultaten na belastingen
117 117
Totaal gerealiseerd en niet-gerealiseerd resultaat 2020
(toe te rekenen aan de aandeel houders van Stern Groep N.V.) 4.366 (31.618) (27.252)
Resultaatbestemming
21.274 (21.274)
Saldo 31 december 2020
593 114.734 31.710 9.968 (31.618) 125.387
Mutaties in het eigen vermogen
(bedragen x €1.000)
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
(bedragen x €1.000)
Toe lichting 2021 2020
Resultaat voor belastingen
Voort te zetten activiteiten 1.362 4.638
Niet voort te zetten activiteiten
(25.358) (27.174)
(23.996) (22.536)
Aanpassingen voor:
Resultaat geassocieerde deelnemingen (6)
Resultaat Bovemij N.V.
3 (901) (4.247)
Rentelasten in resultaat 4.456 5.470
Bijzondere waardevermindering goodwill
7 20.023
Afwaardering naar reële waarde minus verkoopkosten
6 36.216
Afschrijving immateriële vaste activa
7 42 58
Afschrijving materiële vaste activa
8 12.764 15.175
Afschrijving geleasede activa
9 14.651 16.047
Verkoopresultaat bedrijfsonderdelen (375)
Verkoopresultaat materiële vaste activa (432) (340)
Dotatie/(onttrekking) voorzieningen
18 421 (3.443)
Veranderingen in werkkapitaal:
mutatie voorraden 34.731 20.165
mutatie kortlopende vorderingen (1.788) 25.190
mutatie kortlopende schulden
(19.635) (25.693)
Kasstroom uit bedrijfsoperaties 56.529 45.488
Betaalde rente
(4.450) (5.611)
(4.450) (5.611)
Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten 52.079 39.877

Voor de staande weergave van
de geconsolideerde balans klik hier.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Toe lichting 2021 2020
Acquisities (187)
Ontvangst uit verkoop bedrijfsonderdelen 8.351
Investering in materiële vaste activa
8 (49.475) (34.020)
Desinvestering in materiële vaste activa
8 21.809 36.019
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (27.666) 10.163
Mutatie rentedragende leningen
19 (9.678) (35.233)
Aossing leaseverplichtingen
9 (14.578) (15.207)
Kasstroom uit financieringsactiviteiten
(24.256) (50.440)
Mutatie liquide middelen 157 (400)
Stand liquide middelen aanvang jaar 283 683
Stand liquide middelen ultimo jaar inzake voort te zetten activiteiten 5 283
Stand liquide middelen ultimo jaar inzake niet voort te zetten activiteiten
435
Mutatie liquide middelen 157 (400)
Voor de staande weergave van
de geconsolideerde balans klik hier.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
1 Waarderingsgrondslagen
Algemeen
Stern Groep N.V. (per 16 maart 2022 PB Holding N.V.) is statutair gevestigd te Amsterdam
in Nederland en is actief op het gebied van automobiliteit in Nederland. Stern Groep N.V.
is een naamloze vennootschap naar Nederlands recht, ingeschreven in het handelsregister
van de Kamer van Koophandel onder nummer 24064937. Het hoofdkantoor is gevestigd
op Pieter Braaijweg 6, 1114 AJ Amsterdam-Duivendrecht, in Nederland.
De aandelen Stern Groep N.V. zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam. De kernactiviteiten,
tot het moment van verkoop van SternFacilitair B.V. op 16 maart 2022, omvatten:
Stern Automotive richt zich op de verkoop van nieuwe en gebruikte personenauto’s en
bedrijfswagens, alsmede het verzorgen van onderhoud en reparatie aan personenauto’s
en bedrijfswagens.
Stern Mobility richt zich op het verzorgen van autoschadeherstel, inbouw van
bedrijfswagens, autoverhuur, wagenparkbeheer, en verkoop van (nanciële)
mobiliteitsproducten.
Na de verkoop van SternFacilitair B.V. is de kernactiviteit van Stern Groep N.V. het beheren
van het kapitaalbelang in Bovemij.
De Directie heeft op 18 maart 2022 de jaarrekening opgemaakt. De jaarrekening zal
ter vaststelling worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering op 12 mei 2022.
Voorgenomen verkoop SternFacilitair B.V. en de uitgangspunten voor
verwerking in de jaarrekening en naamswijziging
Stern Groep N.V. heeft in december 2021 aangekondigd dat zij in onderhandeling was
met Hedin Mobility Group AB over de verkoop van alle aandelen in SternFacilitair B.V.
De transactie betreft alle bedrijfsactiva en de kernactiviteiten van Stern Groep N.V., die
bestaan uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten, de autoverhuuractiviteiten
en holdingactiviteiten (hierna: Verkoopgroep).
Op 10 januari 2022 is overeenstemming bereikt met Hedin Mobility Group over de verkoop
van alle aandelen in SternFacilitair B.V. en is de koopovereenkomst getekend. Alleen het
door Stern Groep N.V. gehouden 5,06% belang in Bovemij blijft achter bij Stern Groep N.V.
De verkoop van SternFacilitair B.V. is tijdens de Buitengewone Algemene Vergadering op
23 februari 2022 goedgekeurd door de aandeelhouders en op 16 maart 2022 geëffectueerd.
De opbrengst van de verkoop bedraagt € 102,2 miljoen en na afwikkeling van alle
verplichtingen per 16 maart 2022 resteert € 82,8 miljoen aan kasmiddelen en het belang
in Bovemij van € 19,4 miljoen. Op de Buitengewone Algemene Vergadering op
23 februari 2022 hebben de aandeelhouders de naamswijziging van Stern Groep N.V.
naar PB Holding N.V. goedgekeurd. Deze statutaire naamswijzigingen heeft inmiddels
op 16 maart 2022 plaatsgevonden.
Per balansdatum was de verkoop van SternFacilitair B.V. waarschijnlijk. Als gevolg hiervan
is voor de verantwoording en waardering in jaarrekening 2021 ervan uitgegaan dat
SternFacilitair B.V. en de onderliggende kernactiviteiten, niet voort te zetten activiteiten
zijn. Het resultaat van Verkoopgroep is gepresenteerd als resultaat uit niet voort te zetten
activiteiten en de activa en passiva van Verkoopgroep zijn per 31 december 2021
gepresenteerd als aangehouden voor verkoop.
Continuïteitsveronderstelling
Stern Groep N.V. bezit na de verkoop van SternFacilitair B.V. alleen nog een 5,06%
kapitaalbelang in Bovemij. Na de verkoop van SternFacilitair B.V. en het terugbetalen van
agio aan de aandeelhouders is Stern Groep N.V. schuldenvrij, met een ruime liquiditeit
gezonde solvabiliteit en dividendinkomsten vanuit het kapitaalbelang in Bovemij, waardoor
Stern Groep de komende 12 maanden ruimschoots aan haar verplichtingen kan voldoen.
Na de transactie worden strategische opties onderzocht voor het optimaliseren van de
waarde van het kapitaalbelang in Bovemij.
COVID-19
Maatregelen van het management
Vanaf het uitbreken van de COVID-19-pandemie in maart 2020 heeft het management
van Stern Groep N.V. diverse maatregelen genomen gericht op het aanpassen van de
kostenbasis, het afbouwen van werkkapitaal, het beperken van investeringen en het
optimaliseren van het kredietgebruik. Tevens is in 2020 en 2021 gebruikgemaakt van
de Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Per saldo heeft dit
per 31 december 2021 geleid tot ruime liquiditeit en gezonde solvabiliteit.
(bedragen x €1.000)

Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Geleasede activa en verplichtingen
In lijn met de wijziging in IFRS 16 Leases zijn de COVID-19-gerelateerde huurconcessies
direct in de winst-en-verliesrekening verwerkt en is de waardering van geleasede activa en
leaseverplichtingen niet aangepast. De impact op het resultaat 2021 bedraagt € 0,6 miljoen
positief (2020: € 0,8 miljoen positief).
NOW Loonkostencompensatie en overige steunmaatregelen van de overheid
Stern Groep N.V. heeft als concern in 2020 gebruik gemaakt van NOW in Q2-2020 (NOW 1)
en in Q4-2020 (NOW 3.1) op concernniveau voor heel Stern Groep N.V. En in 2021 van
NOW in Q1-2021 (NOW 3.2), in Q2-2021 (NOW 3.3.), in Q3-2021 (NOW 4) en in Q4-2021
(NOW 5) voor enkele werkmaatschappijen. NOW 1 is in 2021 denitief vastgesteld.
Voor de overige NOW-regelingen wordt naar verwachting in 2022 een aanvraag tot
denitieve vaststelling ingediend. Per 31 december is onder de Overige schulden een
bedrag van € 0,9 miljoen opgenomen, dit betreft het saldo van nog te vorderen en terug
te betalen NOW-tegemoetkoming. De in het resultaat 2021 verantwoorde NOW
Loonkostencompensatie (in 2021 bate € 8,2 miljoen, 2020: € 11,1 miljoen) betreft een
inschatting van de afrekening. De werkelijke afrekening moet nog plaatsvinden nadat
de accountantscontrole is afgerond. De NOW Loonkostencompensatie is in mindering
gebracht op de personeelskosten.
Kredietverliezen
Naar aanleiding van COVID-19 zijn de kredietrisico’s opnieuw beoordeeld en zijn waar
nodig aanvullende voorzieningen gevormd voor verwachte kredietverliezen. Dit heeft in
2021 niet geleid tot een extra dotatie aan de voorziening voor oninbare vorderingen
(2020: € 0,4 miljoen).
Algemene grondslagen voor de opstelling van de geconsolideerde
jaarrekening
De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld met toepassing van de grondslagen voor
de waardering en resultaatbepaling van Stern Groep N.V. en is in overeenstemming met
de International Financial Reporting Standards (IFRS) zoals gepubliceerd door de
International Accounting Standards Board (IASB) en aanvaard door de Europese Unie.
De jaarrekening is opgesteld in Euro’s. Alle transacties in het boekjaar waren in euro’s.
De waardering en de bepaling van het resultaat heeft plaatsgevonden op basis van
historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders wordt vermeld, zijn de
activa en passiva opgenomen tegen historische kostprijs. Baten en lasten zijn toegerekend
aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten zijn slechts opgenomen voor zover zij
op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het
einde van het verslagjaar zijn in acht genomen indien zij voor het opmaken van de
jaarrekening bekend zijn geworden. Alle saldi, transacties, baten en lasten binnen de
groep en winsten en verliezen voortvloeiend uit transacties binnen de groep die zijn
opgenomen in de activa, zijn volledig geëlimineerd.
Consolidatiegrondslagen en groepsverhoudingen
In de geconsolideerde jaarrekening zijn begrepen de cijfers van de vennootschappelijke
jaarrekening van Stern Groep N.V. en haar groepsmaatschappijen waarover Stern Groep N.V.
overheersende zeggenschap heeft. Overheersende zeggenschap is de macht om
het nanciële en operationele beleid te sturen teneinde voordelen te verkrijgen uit de
activiteiten. Groepsmaatschappijen worden geconsolideerd vanaf het moment waarop
beslissende zeggenschap kan worden uitgeoefend. De resultaten van groepsmaatschappijen
die zijn afgestoten, worden in de consolidatie verwerkt tot het moment waarop die
beslissende zeggenschap ophoudt te bestaan. De in de consolidatie opgenomen
vennootschappen zijn weergegeven in onderstaande lijst, die is opgesteld met
inachtneming van de organisatiestructuur. De organisatiestructuur wijkt af van de
juridische structuur.
SternFacilitair B.V. Amsterdam
SternFacilitair MN B.V. Amsterdam
SternFacilitair SLB B.V. Amsterdam
Stern Customer Services B.V. Amsterdam
Stern Mobility Solutions B.V. Purmerend
Stern 8 B.V. Amsterdam
SternExclusief B.V. Haarlem
SternPartners B.V. Purmerend
Stern Automotive B.V. Amsterdam
• Stern 1 B.V. Utrecht
Stern 1M B.V. Utrecht
Stern 1ME B.V. Amsterdam
• Stern 2 B.V. Eindhoven
Stern 2R B.V. Eindhoven
Stern 2N B.V. Eindhoven
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
• Stern 3 B.V. Rotterdam
Stern 3F B.V. Hoofddorp
Stern 3FE B.V. Amsterdam
• Stern 4 B.V. Amsterdam
Stern 4V B.V. Haarlem
Stern 4VE B.V. Amsterdam
Stern 4J B.V. Purmerend
Stern 4F B.V. Houten
• Stern 5 B.V. Amsterdam
Stern 5K B.V. Purmerend
Stern 5O B.V. Wormerveer
Stern Mobility B.V. Purmerend
• SternPoint B.V. Amsterdam
• SternRent B.V. Purmerend
Het bovenstaande geeft de situatie weer per 31 december 2021. De nanciële gegevens
van groepsmaatschappijen zijn volledig in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen
onder eliminatie van onderlinge vordering- en schuldverhoudingen en transacties.
Stern Groep N.V. heeft zich tot 17 januari 2022 hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de
verplichtingen voortvloeiende uit rechtshandelingen van de in bovenstaand schema
vermelde vennootschappen (alle 100%), conform artikel 403 van Titel 9, Boek 2 BW.
Op 21 januari 2022 heeft Stern Groep N.V. deze 403-verklaring ingetrokken en is een
advertentie geplaatst in een landelijk dagblad om de restaansprakelijkheid af te wikkelen.
De periode om verzet in te dienen tegen intrekking van de 403-verklaring loopt op
21 maart 2022 af.
Stern Groep N.V. vormt een scale eenheid voor de vennootschapsbelasting en
omzetbelasting met haar dochtermaatschappijen. Overeenkomstig de standaard-
voorwaarden voor een scale eenheid zijn de deelnemende ondernemingen hoofdelijk en
gezamenlijk aansprakelijk voor de te betalen belasting. Dit geldt niet voor Stern 1ME B.V.,
Stern 3FE B.V. en Stern 4VE B.V. die niet tot de scale eenheid voor de vennootschaps-
belasting behoren, maar zelfstandig belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting zijn.
Groepsmaatschappijen worden geconsolideerd vanaf het moment waarop beslissende
zeggenschap kan worden uitgeoefend. De resultaten van groepsmaatschappijen die zijn
afgestoten, worden in de consolidatie verwerkt tot het moment waarop die beslissende
zeggenschap ophoudt te bestaan.
Belangrijke oordelen en schattingen
De belangrijkste veronderstellingen omtrent de toekomst en andere belangrijke bronnen
van schattingsonzekerheden per balansdatum, die een aanmerkelijk risico in zich dragen
van een belangrijke aanpassing van de boekwaarde van activa en verplichtingen in het
volgende boekjaar, worden als volgt uiteengezet.
Niet voort te zetten activiteiten en activa en passiva aangehouden
voor verkoop
Per 31 december 2021 kwaliceren alle kernactiviteiten van Stern Groep N.V., die bestaan
uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten, de autoverhuuractiviteiten en
holdingactiviteiten, als niet voort te zetten activiteiten (Verkoopgroep). Het resultaat in
2020 en 2021 van Verkoopgroep wordt gepresenteerd als resultaat uit niet voort te zetten
activiteiten. De activa en passiva van Verkoopgroep zijn per 31 december 2021
gepresenteerd als aangehouden voor verkoop. Zie toelichting 6. Niet voort te zetten
activiteiten en toelichting 15. Activa en passiva aangehouden voor verkoop.
Belastinglatenties
Voor zover het waarschijnlijk is dat er sprake zal zijn van belastbare winst waartegen
de verliezen kunnen worden afgezet, worden voor niet verrekende scale verliezen en
voor tijdelijke verschillen tussen commerciële en scale waardering van activa uitgestelde
belastingvorderingen opgenomen. Om het bedrag aan uitgestelde belastingvorderingen
te bepalen dat kan worden verantwoord, is een aanzienlijke mate van beoordeling door het
management nodig van de omvang van toekomstige belastbare winsten en het moment
waarop zij naar verwachting beschikbaar komen. De werkelijke belastbare winsten
waartegen compensabele verliezen kunnen worden afgezet, kunnen afwijken van de
inschattingen van het management. Na de verkoop van SternFacilitair B.V. beschikt
Stern Groep N.V. over circa € 4,0 miljoen compensabele verliezen, die per 31 december
2021 niet zijn gewaardeerd omdat de resterende dividendinkomsten uit het kapitaalbelang
in Bovemij onder de deelnemingsvrijstelling vallen en scaal dus onbelast zijn.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Kapitaalbelang in Bovemij
In verband met het ontbreken van een actieve nanciële markt voor deze aandelen is
het belang in Bovemij N.V. gewaardeerd op basis van een, in opdracht de directie van
Bovemij Verzekeringen N.V., door PwC Consulting uitgevoerde waardering van
Bovemij N.V. Deze waardering is gebaseerd op het ongewogen gemiddelde van de
waarde op basis van een Dividend Discount Methode (DDM) en een waardering-multiples
benadering (Price/Earnings multiple) op basis van vergelijkbaar geachte Europese
beursvennootschappen. Aanpassing van de assumpties die zijn gebruikt in de
waarderingsmodellen, kunnen leiden tot materiële verschillen in de waardering.
Niet voort te zetten activiteiten en activa en passiva aangehouden
voor verkoop
Activa en passiva worden geclassiceerd als aangehouden voor verkoop indien de
boekwaarde zeer waarschijnlijk wordt gerealiseerd via een verkooptransactie in plaats
van via voortgezet gebruik. De activa en passiva die worden aangehouden voor verkoop
worden gewaardeerd tegen boekwaarde of lagere reële waarde minus de verkoopkosten.
Verkoopkosten zijn kosten die direct toerekenbaar zijn aan de vervreemding van
de Verkoopgroep. Nadat materiële vaste activa en immateriële vaste activa zijn
geclassiceerd als aangehouden voor verkoop, wordt hier niet meer op afgeschreven.
Het resultaat uit niet voor te zetten activiteiten wordt gepresenteerd als één bedrag in de
winst-en-verliesrekening, hierin zijn opgenomen het operationele resultaat na belastingen
en de last uit hoofde van de afwaardering van de vaste activa naar lagere reële waarde
minus verkoopkosten.
Samenvatting van belangrijkste grondslagen voor nanciële
verslaggeving

Goodwill
Goodwill wordt eerst tegen zijn kostprijs gewaardeerd, zijnde het bedrag waarmee
de overgedragen vergoeding het saldo van de verkregen activa en de overgenomen
verplichtingen overschrijdt. Indien deze vergoeding minder bedraagt dan de reële waarde
van de netto activa van de overgenomen dochteronderneming, wordt het verschil in
de winst-en-verliesrekening verantwoord.
Na de eerste opname wordt de goodwill gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met
eventuele geaccumuleerde bijzondere waardeverminderingen. Voor de toetsing op
bijzondere waardevermindering wordt de goodwill die is voortgekomen uit een
bedrijfscombinatie vanaf de overnamedatum toegerekend aan de kasstroomgenererende
eenheden die naar verwachting voordeel zullen halen uit de bedrijfscombinatie, ongeacht
of activa of verplichtingen van de overgenomen entiteit aan deze eenheden zijn
toegerekend.
Indien goodwill onderdeel van een kasstroomgenererende eenheid is en een deel van
de bedrijfsactiviteit binnen die eenheid wordt afgestoten, wordt de goodwill die op de
afgestoten activiteit betrekking heeft, opgenomen in de boekwaarde van die activiteit voor
de vaststelling van het uit de afstoting voortvloeiende resultaat. Goodwill die in een
dergelijke omstandigheid wordt afgestoten, wordt bepaald op basis van de relatieve
verhouding in waarden van de afgestoten activiteit ten opzichte van de relatieve
verhouding in waarden van het gedeelte van de kasstroomgenererende eenheid dat wordt
behouden. Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop is de
goodwill per 31 december 2021 afgewaardeerd naar nihil.
Vergunningen
Vergunningen voor de exploitatie van brandstofverkooppunten, met het bijbehorende recht
op exploitatieresultaten, die afzonderlijk zijn verworven, worden bij de eerste opname
gewaardeerd tegen kostprijs. Vergunningen die zijn verworven bij een bedrijfscombinatie
worden als zodanig opgenomen, gewaardeerd op hun reële waarde per overnamedatum.
Na de waardering bij de eerste opname worden vergunningen gewaardeerd tegen kostprijs
na aftrek van cumulatieve afschrijvingen en eventuele cumulatieve bijzondere
waardevermindering. Voor de vergunningen wordt bepaald of deze een beperkte of
onbepaalde gebruiksduur hebben. Vergunningen met beperkte gebruiksduur worden
afgeschreven over de gebruiksduur, rekening houdend met een restwaarde en jaarlijks
getoetst op bijzondere waardevermindering.
De afschrijvingsperiode en -methode voor een vergunning met een beperkte gebruiksduur
worden ten minste aan het einde van ieder boekjaar beoordeeld. Wijzigingen in de
verwachte gebruiksduur of in het verwachte patroon van toekomstige economische
voordelen van het actief worden verantwoord door middel van een wijziging van
de afschrijvingsperiode of -methode en behandeld als schattingswijziging.
De afschrijvingslast op immateriële vaste activa met een beperkte gebruiksduur wordt
opgenomen in de winst-en-verliesrekening in de kostencategorie die past bij het
immaterieel vast actief. Vergunningen met een onbepaalde gebruiksduur worden niet
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
afgeschreven, maar jaarlijks getoetst op bijzondere waardeverminderingen. Als gevolg
van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop zijn de vergunningen per
31 december 2021 afgewaardeerd naar nihil.

Materiële vaste activa
Materiële vaste activa worden tegen kostprijs opgenomen, exclusief de kosten van
dagelijks onderhoud, onder aftrek van de cumulatieve afschrijvingen en de cumulatieve
bijzondere waardeverminderingen. De kostprijs bevat tevens de kosten van het vervangen
van onderdelen van deze materiële vaste activa indien die kosten voldoen aan de
voorwaarden voor opname in de balans. Afschrijving is lineair op basis van de
gebruiksduur van de betreffende activa.
De boekwaarde van de materiële vaste activa wordt getoetst op bijzondere
waardevermindering indien gebeurtenissen of veranderingen in de omstandigheden
erop wijzen dat de boekwaarde mogelijk niet realiseerbaar is. Eventuele bijzondere
waardeverminderingen worden ten laste van de winst-en-verliesrekening gebracht.
Een terugneming van een bijzondere waardevermindering wordt ten gunste van de
winst-en-verliesrekening gebracht tot de boekwaarde die zou zijn bepaald als in
voorgaande jaren geen bijzondere waardevermindering voor het actief was genomen.
Een materieel vast actief wordt niet meer op de balans opgenomen in geval van afstoting
of indien er geen toekomstige economische voordelen van het gebruik worden verwacht.
Een eventuele opbrengst of verlies voortvloeiend uit de verwijdering van het actief van de
balans wordt opgenomen in de winst-en-verliesrekening gedurende het jaar waarin het
actief wordt verwijderd van de balans. De restwaarde van het actief en de gebruiksduur
worden jaarlijks beoordeeld en indien noodzakelijk aangepast per einde boekjaar.
Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop zijn de materiele vaste
activa per 31 december 2021 afgewaardeerd naar de lagere opbrengstwaarde.
Activa in uitvoering
Activa in uitvoering voor eigen gebruik wordt gewaardeerd tegen de per balansdatum
gemaakte directe kosten, vermeerderd met rechtstreeks toe te rekenen nancieringskosten
en verminderd met eventuele bijzondere waardevermindering. De nancieringskosten
worden toegerekend aan de boekwaarde van de activa in uitvoering totdat het betreffende
actief geschikt is voor gebruik. Het rentepercentage wordt bepaald door uit te gaan van
de rente die de vennootschap betaalt op de kortlopende nancieringen (Euribor met een
opslag).
Verhuurauto’s
De kostprijs van de voor verhuur aangehouden auto’s bestaat uit de inkoopprijs daarvan,
vermeerderd met de eventueel direct toerekenbare kosten voor het op het gewenste
operationele niveau brengen van de huurauto’s. Bij de berekening van de inkoopprijs
worden handelskortingen in mindering gebracht. De verhuurauto’s worden opgenomen
tegen kostprijs onder aftrek van cumulatieve afschrijvingen en eventuele cumulatieve
bijzondere waardeverminderingen. De verhuurauto’s worden lineair afgeschreven over de
gebruiksduur tot de verwachte restwaarde. De afschrijvingskosten worden verwerkt onder
de kostprijs van de omzet. Bijzondere waardeverminderingen zijn doorgaans het gevolg
van een negatieve ontwikkeling van de restwaarde van de verhuurauto’s. Per balansdatum
wordt beoordeeld of er sprake is van signalen die op bijzondere waardevermindering
duiden. Is dat inderdaad het geval, dan wordt een schatting gemaakt van de realiseerbare
waarde. Bijzondere waardeverminderingen worden in de winst-en-verliesrekening
verantwoord en onder kostprijs van de omzet opgenomen op het moment dat en voor
zover de boekwaarde van de verhuurauto’s de realiseerbare waarde daarvan overtreft.
Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop zijn de verhuurauto’s
per 31 december 2021 afgewaardeerd naar de lagere opbrengstwaarde.
Geleasede activa
Voor gehuurde activa, vooral huurpanden en leaseauto’s, met een waarde groter dan
€ 5.000 en een looptijd langer dan 1 jaar wordt het gebruiksrecht op de balans
geactiveerd. Bij aanvang van het huurcontract is de eerste waardering van het
gebruiksrecht gelijk aan de contante waarde van de toekomstige leaseverplichting,
rekening houdend met initiële directe kosten en leasebetalingen die voor ingangsdatum
van het leasecontract zijn gedaan. Bij het berekenen van de contante waarde van de
leaseverplichtingen is gebruik gemaakt van de marginale rentevoet. Dit is de rente die
Stern Groep N.V. zou moeten betalen voor een lening voor een vergelijkbaar actief, met
soortgelijke looptijd, zekerheden en onder soortgelijke economische omstandigheden.
Na eerste verwerking van de geleasede activa wordt de kostprijs verminderd met de
cumulatieve afschrijvingen, bijzondere waardeverminderingsverliezen en gecorrigeerd voor
herwaardering van de leaseverplichtingen. De geleasede activa wordt lineair afgeschreven
over de gebruiksduur van de activa. Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden
voor verkoop zijn de geleasede activa per 31 december 2021 afgewaardeerd naar de
lagere opbrengstwaarde.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord

Overige nanciële activa
Investeringen in eigen vermogensinstrumenten worden gewaardeerd tegen reële waarde.
De waardemutaties die hier uit voortkomen worden verwerkt in de winst-en-verliesrekening.

Voorraden
De voorraden worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, dan wel lagere realiseerbare
waarde. De marktwaarde van de voorraad gebruikte personenauto’s en bedrijfswagens is
de direct realiseerbare opbrengstwaarde bij verkoop. De verkrijgingsprijs van de voorraad
gebruikte en nieuwe personenauto’s die zijn onderworpen aan Belasting Personenauto’s
en Motorrijwielen (bpm), is exclusief bpm voor niet op kenteken gestelde personenauto’s
en inclusief bpm voor personenauto’s die wel op kenteken zijn gesteld.
Marge auto’s zijn tweedehandsauto’s waarvan bij inkoop de btw niet meer kan worden
teruggevorderd door Stern. Bij verkoop van marge auto’s is alleen btw verschuldigd over
de gerealiseerde marge. Bij de waardering van de voorraad marge auto’s is rekening
gehouden met de daarbij horende latente btw-verplichting. Dit betekent dat de latente
btw-verplichting in mindering is gebracht op de boekwaarde van de voorraad gebruikte
personenauto’s, waarbij rekening is gehouden met in de voorraad begrepen
verkoopmarge.
Auto’s met een terugkoopverplichting
Op basis van de specieke bepalingen van IFRS 15 Opbrengsten uit contracten met
klanten inzake terugkoopovereenkomsten, wordt bij deze verkooptransacties niet
onmiddellijk de volledige verkoopomzet verantwoord. Op basis van IFRS 15 worden deze
transacties verwerkt als een operationele lease waarbij de auto’s onder de voorraad op de
balans blijven staan (zie toelichting 11) met de bijbehorende terugkoopverplichting onder
de kortlopende verplichtingen (toelichting 23). In de winst- en-verliesrekening worden
de leasing-omzet en afschrijvingslasten verantwoord.
Handelsvorderingen, overige vorderingen en overlopende activa
De handelsvorderingen en overige vorderingen worden bij de eerste verwerking opgenomen
tegen reële waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs, gebruikmakend van
de effectieve rentemethode en onder aftrek van de voorziening voor oninbaarheid.
Een voorziening voor oninbaarheid wordt gevormd voor de verwachte kredietverliezen.
De dotatie aan de voorziening wordt in de winst-en-verliesrekening verwerkt
Liquide middelen
De liquide middelen betreffen de vrij opeisbare tegoeden bij de banken, alsmede
de aanwezige kasgelden

Voorzieningen
Een voorziening wordt opgenomen indien (i) Stern Groep N.V. een huidige (contractuele
of feitelijke) verplichting heeft als gevolg van een gebeurtenis in het verleden; (ii) het
waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen die economische voordelen in zich
bergen, vereist zal zijn om de verplichting af te wikkelen, en (iii) een betrouwbare schatting
gemaakt kan worden van het bedrag van de verplichting. Indien Stern Groep N.V. verwacht
dat (een deel van) het voorziene bedrag wordt vergoed, bijvoorbeeld ingevolge een
verzekeringscontract, wordt de vergoeding alleen opgenomen als een afzonderlijk actief
indien de vergoeding vrijwel zeker is. De last, die met een voorziening samenhangt,
wordt opgenomen in de winst-en-verliesrekening na aftrek van een eventuele vergoeding.
Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, worden de voorzieningen
contant gemaakt tegen een verdisconteringvoet vóór belastingen die, indien noodzakelijk,
met de specieke risico’s van de verplichting rekening houdt. Indien verdisconteerd wordt,
wordt de toename in de voorziening wegens het verstrijken van de tijd verantwoord als
nancieringskosten.
Onder IAS 19 dient een voorziening voor toekomstige jubileumuitkeringen te worden
opgenomen. Deze voorziening wordt getroffen gedurende de looptijd van het
dienstverband van een werknemer. De voorziening wordt tegen contante waarde
opgenomen, waarbij gebruik gemaakt wordt van de ‘Projected Unit Credit’ methode,
waarbij actuariële resultaten direct in de winst-en-verliesrekening worden verantwoord.
Pensioenen en overige regelingen inzake vergoedingen na uitdiensttreding
De pensioenen van vrijwel alle werknemers van Stern Groep N.V. zijn ondergebracht bij het
Pensioenfonds Metaal en Techniek (PMT). Deze pensioenregeling is te karakteriseren als
een zogeheten toegezegde pensioenregeling, waarbij de pensioenuitkering gebaseerd is op
de lengte van het dienstverband en het gemiddelde salaris van de werknemer gedurende
het dienstverband. Het saldo van de met de regeling samenhangende activa en passiva
dient in de balans opgenomen te worden als een vordering of verplichting. Het PMT heeft
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
aangegeven dat zij niet in staat is om aan deelnemende ondernemingen de informatie
te verschaffen die volgens IAS 19 noodzakelijk is inzake toegezegde pensioenregelingen.
Tevens is er geen contractuele overeenkomst tussen het PMT en Stern Groep N.V. waarin
wordt bepaald dat tekorten door Stern Groep N.V. moeten worden aangevuld. Daarom
wordt de regeling behandeld als toegezegde bijdrageregeling en worden de verschuldigde
pensioenpremies over het boekjaar als pensioenlast in het resultaat verantwoord.
De werknemers welke niet bij het PMT zijn ondergebracht zijn ondergebracht bij Nationale
Nederlanden N.V. Deze pensioenregeling is een toegezegde bijdrageregeling.
Rentedragende leningen
Alle leningen worden bij de eerste opname opgenomen tegen de reële waarde van
de ontvangen tegenprestatie minus de direct toerekenbare transactiekosten. Na deze
eerste opname worden de rentedragende leningen vervolgens gewaardeerd tegen de
geamortiseerde kostprijs op basis van de effectieve rentemethode. Winsten en verliezen
worden opgenomen in het resultaat zodra de schulden niet langer op de balans worden
opgenomen, alsmede via het amortisatieproces.
Leaseverplichtingen
Voor gehuurde activa, vooral huurpanden en leaseauto’s, met een waarde groter dan
€ 5.000 en een looptijd langer dan 1 jaar wordt de leaseverplichting op de balans
geactiveerd. Bij aanvang van het huurcontract is de eerste waardering van de
leaseverplichting gelijk aan de contante waarde van de toekomstige leaseverplichting.
Bij het berekenen van de contante waarde van de leaseverplichtingen is gebruik gemaakt
van de marginale rentevoet. Dit is de rente die Stern Groep N.V. zou moeten betalen voor
een lening voor een vergelijkbaar actief, met soortgelijke looptijd, zekerheden en onder
soortgelijke economische omstandigheden. Na eerste verwerking worden de
leaseverplichtingen vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs op basis
van de effectieve rentemethode.
De leaseverplichtingen worden aangepast indien sprake is van een modicatie van
het leasecontract of aanpassing van de leasevoorwaarden of vaste leasebetalingen.
Bij de bepaling van de leaseverplichting wordt rekening gehouden met verlengingsopties
en koopopties indien het redelijk zeker is dat van de opties gebruik zal worden gemaakt.
Bij de bepaling van de leaseverplichting wordt geen rekening gehouden met beëindigings-
opties indien het redelijk zeker is dat van deze opties geen gebruik zal worden gemaakt.
Verschuldigde en verrekenbare belastingen
Verschuldigde en verrekenbare belastingvorderingen en -verplichtingen voor het lopende
jaar en voorgaande jaren worden gewaardeerd op het bedrag dat naar verwachting zal
worden teruggevorderd van, of betaald aan, de Belastingdienst. Het belastingbedrag
wordt berekend op basis van de geldende belastingwetgeving.
Uitgestelde belastingen
Voor uitgestelde belastingverplichtingen wordt een voorziening gevormd op basis van de
tijdelijke verschillen per balansdatum tussen de scale boekwaarde van activa en passiva
en de boekwaarde in deze jaarrekening. Uitgestelde belastingvorderingen worden
opgenomen voor alle verrekenbare tijdelijke verschillen, onbenutte scale faciliteiten
en niet verrekende scale verliezen, voor zover het waarschijnlijk is dat er scale winst
beschikbaar zal zijn waarmee het verrekenbare tijdelijke verschil kan worden verrekend
en de verrekenbare tijdelijke verschillen, onbenutte scale faciliteiten en onbenutte scale
verliezen kunnen worden aangewend.
De boekwaarde van de uitgestelde belastingvorderingen wordt per balansdatum
beoordeeld en verlaagd voor zover het niet waarschijnlijk is dat voldoende scale winst
beschikbaar zal zijn waarmee het tijdelijke verschil geheel of gedeeltelijk kan worden
verrekend. Niet opgenomen uitgestelde belastingvorderingen worden per balansdatum
beoordeeld en opgenomen voor zover het waarschijnlijk is dat in de toekomst scale winst
aanwezig zal zijn waarmee deze uitgestelde vordering kan worden verrekend. Uitgestelde
belastingvorderingen en -verplichtingen worden gewaardeerd tegen de belastingtarieven
die naar verwachting van toepassing zullen zijn op de periode waarin de vordering wordt
gerealiseerd of de verplichting wordt afgewikkeld, op basis van de geldende belasting-
wetgeving. De belasting over posten die direct in het eigen vermogen zijn verwerkt, wordt
direct in het eigen vermogen verwerkt. Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen
worden gesaldeerd indien er een in rechte afdwingbaar recht bestaat om belasting-
vorderingen te salderen met belastingverplichtingen en de uitgestelde belastingen verband
houden met dezelfde belastbare entiteit en dezelfde belastingautoriteit.
Crediteuren, overige schulden en overlopende passiva
Crediteuren en overige schulden worden in eerste instantie tegen reële waarde op de
balans opgenomen. Daarna vindt waardering plaats tegen geamortiseerde kostprijs.
Gezien de veelal korte looptijd zijn de reële waarde en geamortiseerde kostprijs van deze
posten over het algemeen nagenoeg gelijk aan de nominale waarde.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord

Financiële activa
Financiële activa worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde
en geclassiceerd in één van de volgende waarderingscategorieën:
Geamortiseerde kostprijs.
Reële waarde met waardeveranderingen in de winst-en-verliesrekening.
Reële waarde met waardeveranderingen in het eigen vermogen.
De classicatie van nanciële activa hangt af van de contractuele kasstromen van een
actief en de wijze waarop Stern Groep N.V. deze kasstromen beheert. Het beheren van
kasstromen kan door het innen van de contractuele kasstromen (aossing en rente),
maar ook door het verkopen van nanciële activa. Voor de beschrijving van de waardering
van specieke nanciële activa wordt verwezen naar de waarderingsgrondslagen van
de individuele activa.
Financiële verplichtingen
Financiële verplichtingen worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen de reële
waarde en daarna tegen de geamortiseerde kostprijs. Voor de beschrijving van de
waardering van specieke nanciële passiva wordt verwezen naar de waarderings-
grondslagen van de individuele passiva.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Grondslagen voor de bepaling van het resultaat
Netto-omzet
Onder de netto-omzet wordt verstaan de opbrengst van de in het verslagjaar geleverde
goederen, vergoedingen voor servicekosten en diensten onder aftrek van kortingen,
exclusief bpm en btw. De netto omzet wordt verantwoord als Stern Groep N.V. een
prestatieverplichting heeft vervuld. Een prestatieverplichting ontstaat nadat Stern Groep N.V.
een contract met de klant heeft gesloten voor het leveren van een product of dienst voor
een overeengekomen prijs. De belangrijkste omzetstromen en prestatieverplichtingen uit
contracten met klanten zijn:
Omzetstroom Prestatie verplichting Moment prestatie en omzetverantwoording
Substromen
(Toelichting 4 Netto-omzet)
Verkoop van
voertuigen
Levering voertuig (overdracht eigendom/
beschikkingsmacht)
Omzet wordt volledig verantwoord bij aeveren van het voertuig. Nieuwe personenauto’s
Nieuwe bedrijfswagens
Gebruikte personenauto’s en bedrijfswagens
Verkoop van
onderdelen
Levering onderdelen (overdracht
eigendom/beschikkingsmacht)
Omzet wordt volledig verantwoord bij leveren van de onderdelen. Magazijnen
Werkplaats Uitvoeren van reparatie en onderhoud Omzet wordt volledig verantwoord na het voltooien van de werkzaamheden.
Indien de openstaande werkorders materieel zijn, worden deze gewaardeerd
als onderhanden werk in de voorraad (over time).
Werkplaats
Schadeherstel Uitvoeren van schadeherstel Omzet wordt volledig verantwoord na het voltooien van de werkzaamheden.
Indien de openstaande werkorders materieel zijn, worden deze gewaardeerd
als onderhanden werk in de voorraad (over time).
Schadeherstel
Bedrijfswagen-
inrichtingen
Inbouwen van bedrijfswageninrichting Omzet wordt volledig verantwoord na het voltooien van de werkzaamheden.
Indien de openstaande werkorders materieel zijn, worden deze gewaardeerd
als onderhanden werk in de voorraad (over time).
Bedrijfs wageninrichtingen
Autoverhuur Beschikbaar stellen van voertuigen tot
maximaal 1 jaar
Omzet wordt gedurende de looptijd van de verhuurperiode (over time)
verantwoord.
Autoverhuur
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De provisie-inkomsten van de nancieringen worden verantwoord op het moment dat het
krediet is verstrekt. Ten aanzien van de verzekeringsactiviteiten worden de provisie-
opbrengsten verantwoord op het moment van premiebetaling van de uiteindelijke klant.
De provisie-inkomsten zijn verantwoord in de kostprijs van de verkoop van voertuigen.
Kostprijs van de omzet
Onder de kostprijs van de omzet zijn begrepen de direct met de levering van goederen en
diensten samenhangende kosten (exclusief bpm), anders dan personeelskosten, alsmede
de rentelasten en de afschrijvingslasten die samenhangen met de verhuuractiviteiten.
Opbrengsten uit kapitaalbelangen
De opbrengsten uit kapitaalbelangen zijn baten, die bestaan uit herwaardering naar reële
waarde en ontvangen dividend, die rechtstreeks verband hebben met het 5,06% belang
dat Stern Groep N.V. in Bovemij houdt. Baten inzake verkoop van kapitaalbelangen
worden verantwoord zodra het eigendom is overgedragen.
Resultaat deelnemingen
Als resultaat van niet-geconsolideerde deelnemingen wordt verantwoord het aan
Stern Groep N.V. toekomende aandeel in het resultaat. Dit resultaat wordt bepaald op
basis van de bij Stern Groep N.V. geldende grondslagen voor waardering en resultaat-
bepaling. Onder het resultaat deelnemingen is mede begrepen het verschil tussen de
gerealiseerde verkoopopbrengst van een deelneming enerzijds en de boekwaarde ervan
op het moment van verkoop anderzijds.
Winstbelastingen
Winstbelastingen bestaan uit acute en latente belastingen. De acute belastingen hebben
betrekking op de verwachte verschuldigde belastingen over de belastbare winst van het
boekjaar op basis van geldende belastingtarieven. Latente belastingen worden opgenomen
voor tijdelijke verschillen tussen de commerciële waardering en scale waardering van
activa en verplichtingen en voor compensabele verliezen. De latente belastingen worden
berekend op basis van vastgestelde belastingtarieven en regelgeving die naar verwachting
van toepassing zijn op het moment dat de latente belastingvordering of -verplichting wordt
gerealiseerd. Latente belastingvorderingen worden alleen opgenomen als de verwachting
is dat er voldoende toekomstige scale winst beschikbaar is, waarmee de tijdelijke
verschillen en beschikbare compensabele verliezen kunnen worden gerealiseerd.
Grondslagen voor de opstelling van het geconsolideerd
kasstroomoverzicht
Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. Ontvangsten
en uitgaven uit hoofde van rente en vennootschapsbelastingen, alsmede ontvangen
dividenden van niet geconsolideerde deelnemingen, worden opgenomen onder de
kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde dividenden worden opgenomen onder
de kasstroom uit nancieringsactiviteiten. De betaalde verkrijgingsprijs van verworven
deelnemingen wordt opgenomen onder de kasstroom uit investeringsactiviteiten.
De mutatie van rentedragende leningen betreft het saldo van de opnames en aossingen
gedurende het boekjaar. De aossing van leaseverplichtingen wordt opgenomen onder
de kasstroom uit nancieringsactiviteiten. Transacties waarbij geen ruil van geldmiddelen
plaatsvindt, worden niet in het kasstroomoverzicht verantwoord.
Wijzigingen in IFRS
Regelmatig worden door de IASB nieuwe accounting standaarden, wijzigingen in
bestaande standaarden en interpretaties gepubliceerd. Deze nieuwe accounting
standaarden, wijzigingen in bestaande standaarden en interpretaties dienen vervolgens
door de Europese Unie te worden aanvaard. Stern Groep N.V. heeft in 2021, indien van
toepassing, nieuwe en gewijzigde IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast.
De toepassing van overige nieuwe en gewijzigde standaarden en interpretaties in 2021
geen materieel effect gehad op het vermogen, het resultaat en de toelichting in de
jaarrekening.
Recente publicaties (IFRS)
De gepubliceerde nieuwe en gewijzigde IFRS-standaarden en -interpretaties, die nog niet
van toepassing waren in 2021, zijn niet vervroegd toegepast. De inschatting is dat nieuwe
en gewijzigde IFRS-standaarden en interpretaties, die zijn gepubliceerd en na 2021 van
toepassing zijn, geen materieel effect hebben op het vermogen, het resultaat en de
toelichting in de jaarrekening.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
2 Gesegmenteerde informatie
De binnen Stern Groep N.V. geïdenticeerde segmenten worden voornamelijk beïnvloed
door verschillen in de producten en diensten die worden geleverd. De segmenten zijn
afzonderlijk georganiseerd en worden geleid op basis van de aard van de producten
en de diensten, waarbij ieder segment een strategische business unit vertegenwoordigt
die verschillende producten en diensten levert en verschillende markten bedient.
Deze indeling sluit een-op-een aan met de structuur van interne rapportage binnen Stern.
Stern Groep N.V. behaalt nagenoeg al haar omzet in Nederland.
Interne verrekenprijzen tussen de operationele segmenten worden op zakelijke basis
bepaald op een wijze die vergelijkbaar is met transacties met derden. De opbrengsten per
segment omvatten tevens de onderlinge transacties tussen de operationele segmenten,
die bij de consolidatie worden geëlimineerd.
De gerapporteerde segmenten van Stern Groep N.V. zijn Stern Automotive, Stern Mobility
en Overige. Stern Automotive richt zich op de verkoop van nieuwe en gebruikte
personenauto’s en bedrijfswagens, alsmede het verzorgen van onderhoud en reparatie aan
personenauto’s en bedrijfswagens. Stern Mobility richt zich op autoschadeherstel, inbouw
van bedrijfswagens, autoverhuur, de verkoop van nanciële mobiliteitsproducten en
wagenparkbeheer. Het segment Overige betreft de Holdings en overige activiteiten.
In deze jaarrekening zijn voor het eerst de segmenten Stern Mobility Solutions
(Autoverhuur) en Stern Car Services (Schadeherstel en Bedrijfswagen inbouw) samen-
gevoegd in het segment Stern Mobility. Met deze wijzigingen sluit de segmentatie aan
op de in 2021 gewijzigde organisatorische structuur en interne rapportagelijnen binnen
Stern Groep N.V.
Omdat de verkoop van SternFacilitair B.V. per 31 december 2021 waarschijnlijk was, zijn
de activa en passiva van Stern Automotive en Stern Mobility gepresenteerd als activa en
passiva aangehouden voor verkoop.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Boekjaar 2021
Stern
Automotive
Stern
Mobility Overige
Aange-
houden voor
verkoop Totaal
Balans
Totaal activa volgens balans 19.478 362.583 382.061
Totale verplichtingen volgens balans 19.478 260.388 279.866
Stern
Automotive
Stern
Mobility Overige Totaal
Winst-en-verliesrekening
Opbrengsten uit kapitaalbelangen 1.462 1.462
Personeelskosten (50) (50)
Overige bedrijfskosten (50) (50)
Bedrijfsresultaat (EBIT)
1.362 1.362
Resultaat geassocieerde deelnemingen
Financiële baten en lasten
Resultaat voor belastingen 1.362
Belastingen resultaat
Resultaat uit voort te zetten activiteiten
1.362
Niet voort te zetten activiteiten
Resultaat uit niet voort te zetten activiteiten (24.717)
Resultaat na belasting (23.355)
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Boekjaar 2020
Stern
Automotive
Stern
Mobility Overige
Aange-
houden voor
verkoop Totaal
Balans
Totaal activa volgens balans 303.528 50.764 79.111 433.403
Totale verplichtingen volgens balans 248.485 37.032 22.499 308.016
Investeringen in materiële vaste activa 4.039 22.531 7.450 34.020
Stern
Automotive
Stern
Mobility Overige Eliminaties Totaal
Winst-en-verliesrekening
Opbrengsten uit kapitaalbelangen 4.738 4.738
Personeelskosten (50) (50)
Overige bedrijfskosten (50) (50)
Bedrijfsresultaat (EBIT)
4.638 4.638
Resultaat geassocieerde deelnemingen
Financiële baten en lasten
Resultaat voor belastingen 4.638
Belastingen resultaat
Resultaat uit voort te zetten activiteiten
4.638
Niet voort te zetten activiteiten
Resultaat uit niet voort te zetten activiteiten (32.007)
Resultaat na belasting (27.369)
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
3 Opbrengsten uit kapitaalbelangen
De opbrengsten uit kapitaalbelangen in 2021 hebben betrekking op ontvangen dividend
van € 0,6 miljoen (2020: € 0,5 miljoen) en de herwaardering van € 0,9 miljoen van het
belang in Bovemij N.V. (2020: € 4,2 miljoen).
4
Overige toelichtingen
In het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten zijn de accountantskosten opgenomen.
De vergoeding voor de accountant is als volgt:
2021 2020
Controle van de jaarrekening (493) (475)
Overige dienstverlening
(30)
Totaal (493) (505)
5
Winstbelasting
Effectieve belastingdruk % 2021 % 2020
Resultaat voor belastingen 1.362 (21.718)
Nominale belastingdruk 25,0% 25,0% (341) 25,0% 5.430
Onbelaste resultaten (26,9%) 366 5,5% 1.187
Beperk/niet aftrekbare kosten 0% (23,4%) (5.081)
Correctie voorgaande jaren 0% 2,5% 537
Mutatie tariefaanpassingen 0% 7,0% 1.523
Waardemutatie uitgestelde
belastingen 0% (38,0%) (8.250)
Overige mutaties
1,9% (25) (0,8%) (179)
Effectief belastingtarief 0% (22%) (4.833)
Effectieve belastingdruk
(in % van het resultaat voor
belastingen) 0% (22%)
Nominaal belastingtarief 25% 25%
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De presentatie van de latente belastingvorderingen is gebaseerd op het hierna opgenomen
verloop per relevante jaarrekeningpost. Het verloop van de latente belastingvorderingen is
als volgt:
Overige
activa
Voorziening
en schulden
Compen-
sabele
verliezen Totaal
Saldo 1 januari 2020 2.041 73 10.556 12.670
Belastingen in resultaat 368 225 (5.426) (4.833)
Overige mutaties
(14) 430 416
Mutaties in boekjaar 2020 368 211 (4.996) (4.417)
Saldo 31 december 2020
2.409 284 5.560 8.253
Belastingen in resultaat 6.431 (230) (5.560) 641
Overige mutaties (54) (54)
Reclassicatie als aan-
gehouden voor verkoop
(8.840) (284) (8.940)
Mutaties in boekjaar 2021 (2.409) (284) (5.560) (8.253)
Saldo 31 december 2021
Door de verkoop van SternFacilitair BV op 16 maart 2022 is de scale eenheid voor
de vennootschapsbelasting per die datum verbroken. Voor Stern Groep N.V. resteert per
die datum een restant compensabel verlies van € 4,0 miljoen, dat niet gewaardeerd is in
de balans van Stern Groep N.V. per 31 december 2021.
Met de verkoop van SternFacilitair BV is de gehele scale positie, behoudens de hiervoor
genoemde € 4,0 miljoen compensabel verlies, achtergebleven in SternFacilitair B.V.
In de koopovereenkomst zijn garanties afgegeven door koper (Hedin Mobility Group AB),
Stern Groep N.V. is gevrijwaard voor alle eventuele aansprakelijkheden die voortkomen uit
de periode van de scale eenheid vennootschapsbelasting tot 16 maart 2022.
6
Niet voort te zetten activiteiten
Stern Groep N.V. heeft in december 2021 aangekondigd dat zij in onderhandeling was
met Hedin Mobility Group AB over de verkoop van alle aandelen in SternFacilitair B.V.
De transactie betreft alle bedrijfsactiva en de activiteiten van de kernactiviteiten van
Stern Groep N.V., die bestaan uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten,
de autoverhuuractiviteiten en holdingactiviteiten (hierna: Verkoopgroep).
Op 10 januari 2022 is overeenstemming bereikt met Hedin Mobility Group over de verkoop
van alle aandelen in SternFacilitair B.V. en is de koopovereenkomst getekend. Alleen het
door Stern Groep N.V. gehouden 5,06% belang in Bovemij blijft achter bij Stern Groep N.V.
De Transactie is tijdens de Buitengewone Algemene Vergadering op 23 februari 2022
goedgekeurd door de aandeelhouders en op 16 maart 2022 geëffectueerd. De opbrengst
van de verkoop bedraagt € 102,2 miljoen en na afwikkeling van alle verplichtingen resteert
€ 82,8 miljoen aan kasmiddelen en het belang in Bovemij van € 19,4 miljoen.
Per balansdatum was de verkoop van SternFacilitair B.V. waarschijnlijk. Als gevolg hiervan
is voor de verantwoording en waardering in jaarrekening 2021 ervan uitgegaan dat
SternFacilitair B.V. en de onderliggende kernactiviteiten, niet voort te zetten activiteiten
zijn. Het resultaat van Verkoopgroep is gepresenteerd als resultaat uit niet voort te zetten
activiteiten en de activa en passiva van Verkoopgroep zijn per 31 december 2021
gepresenteerd als aangehouden voor verkoop. Onderdeel van het resultaat uit niet voort
te zetten activiteiten is de afwaardering van immateriële vaste activa, materiële vaste
activa en geleasede activa naar lagere reële waarde minus verkoopkosten.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten in bestaat uit:
2021 2020
Operationeel resultaat 10.858 (26.738)
Resultaat verkoop activiteiten (436)
Resultaat afwaardering naar reële waarde
(36.216)
Resultaat voor belastingen (25.358) (27.174)
Belastingen resultaat
641 (4.833)
Resultaat uit niet voort te zetten activiteiten (24.717) (32.007)
In onderstaand overzicht is de verkorte winst-en-verliesrekening van de niet voort te zetten
activiteiten weergegeven:
2021 2020
Netto omzet 819.791 990.028
Resultaat verkoop activiteiten (436)
Resultaat herwaardering naar reële waarde (36.216)
Kosten
(808.933) (1.016.766)
Resultaat voor belastingen (25.358) (27.174)
Belastingen resultaat
641 (4.833)
Resultaat uit niet voort te zetten activiteiten (24.717) (32.007)
In onderstaand overzicht is het verkorte kasstroomoverzicht van de niet voort te zetten
activiteiten weergegeven (exclusief de kasstroom uit de verkoop van bedrijfsactiviteiten):
2021 2020
Kasstroom uit bedrijfsactiviteiten 51.618 39.386
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (8.302) 10.163
Kasstroom uit nancieringsactiviteiten
(43.620) (50.440)
Mutatie geldmiddelen (304) (891)
7
Immateriële vaste activa
Goodwill
Ver-
gunningen Totaal
Aanschaffingswaarde
Saldo 31 december 2019 28.665 1.354 30.019
Verwerving
Saldo 31 december 2020 28.665 1.354 30.019
Verwerving
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(28.665) (1.354) (30.019)
Saldo 31 december 2021
Cumulatieve afschrijvingen en bijzondere
waardevermindering
Saldo 31 december 2019 6.610 1.014 7.624
Afschrijvingen 58 58
Bijzondere waardevermindering
20.023 20.023
Saldo 31 december 2020 26.633 1.072 27.705
Afschrijvingen 42 42
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(26.633) (1.114) (27.747)
Saldo 31 december 2021
Boekwaarde 31 december 2021
Boekwaarde 31 december 2020 2.032 282 2.314
Toetsing goodwill op bijzondere waardeverminderingen
Ten behoeve van de toetsing op bijzondere waardevermindering is goodwill, verworven
door middel van bedrijfscombinaties, toegerekend aan kasstroom genererende eenheid
SternRent die onderdeel uitmaakt van het segment Stern Mobility.
Op basis van de per 30 juni 2020 uitgevoerde toetsing op bijzondere waardevermindering
bleek dat de bedrijfswaarde van Stern Automotive lager was dan de boekwaarde en dat
sprake was van bijzondere waardevermindering. Daarom is in het tweede kwartaal van
2020 de volledige goodwill van Stern Automotive afgewaardeerd en is een bijzonder
waardeverminderingsverlies van € 20,0 miljoen in resultaat 2020 verantwoord.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
8 Materiële vaste activa
Bedrijfs-
gebouwen en
-terreinen
Machines en
installaties
Overige vaste
bedrijfs-
middelen
Activa in
uitvoering Subtotaal
Auto’s voor
lease en
verhuur
Totaal
materiële vaste
activa
Aanschaffingswaarde
Saldo 31 december 2019 77.320 27.651 28.348 1.619 134.938 56.918 191.856
Investeringen/in gebruik 7.761 1.046 3.377 (146) 12.038 21.982 34.020
Desinvesteringen
(16.955) (4.832) (1.472) (23.259) (36.335) (59.594)
Saldo 31 december 2020
68.126 23.865 30.253 1.473 123.717 42.565 166.282
Investeringen/in gebruik 2.351 2.112 2.573 2.443 9.479 39.997 49.476
Desinvesteringen
(5.361) (467) (716) (6.544) (22.437) (28.981)
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(65.116) (25.510) (32.110) (3.916) (126.652) (60.125) (186.777)
Saldo 31 december 2021
Cumulatieve afschrijvingen
Saldo 31 december 2019 24.400 19.684 17.632 61.716 9.174 70.890
Afschrijvingen 3.122 1.542 3.207 7.871 7.304 15.175
Desinvesteringen
(9.425) (4.010) (953) (14.388) (9.243) (23.631)
Saldo 31 december 2020
18.097 17.216 19.886 55.199 7.235 62.434
Afschrijvingen 2.926 1.835 2.111 6.872 5.877 12.749
Desinvesteringen
(2.221) (295) (459) (2.975) (4.612) (7.587)
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(18.802) (18.756) (21.538) (59.096) (8.500) (67.596)
Saldo 31 december 2021
Boekwaarde 31 december 2021
Boekwaarde 31 december 2020
50.029 6.649 10.367 1.473 68.518 35.330 103.848
Geschatte economische levensduur in jaren 15–40* 5–20 3–10 3–4
* Over bedrijfsterreinen in eigendom wordt niet afgeschreven.
Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop is de goodwill en zijn
de vergunningen per 31 december 2021 afgewaardeerd naar nihil. De afwaardering is in
2021 verantwoord in het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De afschrijving inzake de auto’s voor verhuur is opgenomen onder de kostprijs van de
omzet. Auto’s voor verhuur betreffen personenauto’s en bedrijfswagens die zijn ingezet
onder operationele verhuurcontracten.
Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop is de materiële vaste
activa per 31 december 2021 afgewaardeerd naar reële waarde. De afwaardering is
verantwoord in 2021 in het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten.
Voor informatie over activa als zekerheid gesteld voor nanciering wordt verwezen naar
toelichting 19.
9
Geleasede activa en leaseverplichtingen
Huurpanden Leaseauto’s
Totaal
geleasede
activa
Geleasede activa
1 januari 2020 105.900 2.126 108.026
Nieuwe leasecontracten 2.578 187 2.765
Tussentijdse contractaanpassingen 142 (241) (99)
Afschrijvingen
(15.095) (952) (16.047)
31 december 2020
93.525 1.120 94.645
Nieuwe leasecontracten 532 532
Tussentijdse contractaanpassingen 14.899 14.899
Afschrijvingen (14.087) (564) (14.651)
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(94.869) (556) (95.425)
31 december 2021
Leaseverplichtingen
Langlopende huurverplichtingen 84.419
Kortlopende huurverplichtingen
16.852
1 januari 2021
101.271
Nieuwe leasecontracten 532
Tussentijdse contractaanpassingen 14.999
Interestlasten 2.672
Leasebetalingen inclusief interestlasten (17.250)
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(102.224)
Saldo 31 december 2021
Langlopende huurverplichtingen
Kortlopende huurverplichtingen
Saldo 31 december 2021
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De toekomstige leasebetalingen inzake huurpanden zijn contant gemaakt tegen een
gemiddelde rentevoet van 2,75% (2020: 2,75%). De toekomstige leasebetalingen inzake
leaseauto’s zijn contant gemaakt tegen een gemiddelde rentevoet van 6,50% (2020: 6,50%).
De tussentijdse contractaanpassingen betreft vooral verlenging van bestaande lease-
contracten.
Als gevolg van de presentatie als activa aangehouden voor verkoop zijn de geleasede
activa per 31 december 2021 afgewaardeerd naar reële waarde. De afwaardering is
verantwoord in 2021 in het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten.
10
Overige nanciële activa
2021 2020
Belangen SternPartners B.V. (kleiner dan 20%) 167
Belang Bovemij N.V. (5,06%) 19.364 18.463
Overige
149
Totaal 19.364 18.779
In verband met het ontbreken van een actieve nanciële markt voor deze aandelen is
het belang in Bovemij N.V. in de balans per 31 december 2021 gewaardeerd op basis
van de meest recente – in opdracht de directie van Bovemij N.V. – door PwC Consulting
uitgevoerde waardering per maart 2021 van Bovemij N.V. (waardering van € 37,60 per
certicaat, Stern Groep N.V. heeft 515.000 certicaten dus de boekwaarde bedraagt
€ 19,4 miljoen). De uitgevoerde waardering is gebaseerd op de beschikbare informatie
per 31 december 2020.
Deze waardering is gebaseerd op het ongewogen gemiddelde van de waarde op basis van
een Dividend Discount Methode (DDM) en een waardering-multiples benadering (Price/
Earnings multiple) op basis van vergelijkbaar geachte Europese beursvennootschappen.
Vervolgens is door PwC Consulting een afslag van 20% toegepast voor beperkte
verhandelbaarheid en omvang en is het voorgestelde dividend over het resultaat van het
voorgaande boekjaar in mindering gebracht. Deze afslag bedroeg € 9,68 per certicaat,
zonder deze afslag bedraagt de waardering derhalve € 47,28. Uit de gerapporteerde
gevoeligheidsanalyse blijkt dat een wijziging van de gehanteerde discount rate per
bedrijfsactiviteit met 10%, leidt tot een stijging of daling van de prijs per certicaat van
€ 2,10. Waardoor de waardering van het kapitaalbelang van Stern Groep in Bovemij
€ 1,1 miljoen hoger of lager zou uitkomen. De resultaten van Bovemij worden elk halfjaar
gepubliceerd. Het resultaat voor eerste halfjaar 2021 bedroeg € 31,7 miljoen ofwel € 3,12
per certicaat (eerste halfjaar 2020 was dat € 26,2 miljoen ofwel € 2,01 per certicaat).
11
Voorraden
2021 2020
Nieuwe personenauto´s en bedrijfswagens 85.124 110.477
Auto’s met een terugkoopverplichting 11.151 10.571
Gebruikte personenauto’s en bedrijfswagens 38.343 47.352
Onderdelen 10.115 10.259
Overige 1.723 2.528
Reclassicatie als aangehouden voor verkoop
(146.456)
Totaal 181.187
Op basis van specieke bepalingen in IFRS 15 Opbrengsten uit contracten met klanten,
wordt bij verkooptransacties met een terugkoopverplichting geen verkoopomzet
verantwoord. Auto’s met een terugkoopverplichting blijven op de balans staan onder de
voorraden en worden afgeschreven tot de reële waarde op terugkoopdatum. Van de auto’s
met een terugkoopverplichting heeft 90% een looptijd korter dan 1 jaar. De voorraden zijn
per 31 december 2021 gepresenteerd als activa aangehouden voor verkoop.
12
Handelsvorderingen
Handelsvorderingen zijn niet-rentedragend en hebben over het algemeen een
betalingstermijn van 30 dagen. Bedragen boven deze betalingstermijn worden als
achterstallig aangemerkt. De handelsvorderingen zijn per 31 december 2021
gepresenteerd als activa aangehouden voor verkoop.
13
Overige vorderingen en overlopende activa
De hieronder opgenomen posten hebben een looptijd van maximaal 1 jaar.
De overlopende activa bestaan voornamelijk uit per balansdatum vooruitbetaalde kosten.
De overige vorderingen zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als activa aangehouden
voor verkoop.
8 7 Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
14 Liquide middelen
De liquide middelen staan geheel ter vrije beschikking van Stern Groep N.V. en betreffen
kasgelden en banktegoeden. Over banktegoeden wordt rente vergoed tegen variabele
rentes die zijn gebaseerd op de dagelijkse rentepercentages.
15
Activa en passiva aangehouden voor verkoop
De activa en passiva van SternFacilitair B.V. en alle onderliggende kernactiviteiten
(Verkoopgroep), die per 31 december 2021 worden aangehouden voor verkoop,
bestaan uit:
31-12-2021
Activa
Immateriële vaste activa
Materiële vaste activa 100.331
Geleasede activa 80.332
Overige nanciële activa 242
Uitgestelde belastingvorderingen 8.840
Voorraden 146.456
Handelsvorderingen 20.174
Overige activa
6.208
Activa aangehouden voor verkoop
362.583
Passiva
Voorzieningen 2.011
Rentedragende leningen 76.874
Leaseverplichtingen 102.224
Terugkoopverplichtingen 12.071
Crediteuren 47.031
Overige verplichtingen
20.177
Passiva aangehouden voor verkoop
260.388
Netto activa aangehouden voor verkoop 102.195
Direct voor het moment van herclassicatie van activa en passiva als aangehouden voor
verkoop is ingeschat wat de realiseerbare waarde van de vaste activa was, naar aanleiding
daarvan is geen bijzondere waardevermindering geïdenticeerd.
Als gevolg van de classicatie als aangehouden voor verkoop zijn de immateriële vaste
activa, de materiële vaste activa en geleasede activa van Verkoopgroep afgewaardeerd
met € 36,2 miljoen, zodat de netto activa aangehouden voor verkoop zijn gewaardeerd
op de reële waarde, die gelijk is aan de verwachte verkoopopbrengst van Verkoopgroep,
minus de kosten die zijn gemaakt voor de verkoop. Deze afwaardering is in 2021
verantwoord in het resultaat uit niet voort te zetten activiteiten.
16
Eigen vermogen
Geplaatst kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 900.000, verdeeld in 9.000.000 gewone aandelen
van € 0,10 nominaal. Het geplaatst kapitaal bedraagt € 592.500 (2020: € 592.500) en
bestaat uit 5.925.000 aandelen (2020: 5.925.000 aandelen). Gedurende het boekjaar
hebben zich geen mutaties voorgedaan.
Agioreserve
Deze reserve wordt gemuteerd indien aandelen worden uitgegeven met een uitgifteprijs
boven de nominale waarde. Tevens worden de uitgekeerde stockdividenden ten laste van
deze reserve gebracht.
Herwaarderingsreserve
De herwaarderingsreserve van € 11,0 miljoen bestaat per 31 december 2021 uit het niet
gerealiseerde deel van de herwaardering van het kapitaalbelang in Bovemij N.V. naar reële
waarde. De herwaarderingsreserve van € 10,0 miljoen bestond per 31 december 2020 uit
het niet gerealiseerde deel van de herwaardering van het kapitaalbelang in Bovemij N.V. en
een kasstroomhedgereserve. De renteswaps waarop hedge-accounting werd toegepast
zijn in 2021 volledig afgelopen.
Overige reserves
De door Stern Groep N.V. ingekochte eigen aandelen zijn in mindering gebracht op de
overige reserves. Per 31 december 2021 heeft Stern Groep N.V. 250.000 eigen aandelen
in bezit (2020: 250.000 aandelen).
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
17 Pensioenverplichtingen
Pensioenfonds PMT
Uit een opgave van het PMT blijkt dat de dekkingsgraad per 31 december 2021 106,1%
bedraagt (2020: 96,3%). PMT geeft aan dat in 2021 de kans op pensioenverlaging is
afgenomen.
18
Voorzieningen
Jubileum Garantie
Re orga ni-
satie Overige Totaal
Saldo 31 december 2019 1.303 366 3.364 5.033
Aanwending (191) (293) (3.364) (3.848)
Dotatie winst-en-verlies-
rekening
75 330 405
Saldo 31 december 2020
1.187 403 1.590
Aanwending (122) (322) (444)
Dotatie winst-en-verlies-
rekening 19 306 540 865
Reclassicatie als aan-
gehouden voor verkoop
(1.084) (387) (540) (2.011)
Saldo 31 december 2021
Indien het effect van de tijdswaarde van geld materieel is, worden voorzieningen
gewaardeerd op basis van de contante waarde van de verwachte kasstromen die nodig
zijn om aan de verplichtingen te voldoen. Per 31 december 2021 is gerekend met een
verdisconteringsvoet van 2,0% (2020: 2,0%).
Jubileumvoorziening
Dit betreft de geschatte kosten inzake uitkeringen ter gelegenheid van jubilea van
personeel, rekening houdend met sterftekansen, uitdiensttreding en salarisontwikkelingen
gedurende de tijd tot aan het betreffende jubileum.
Garantievoorziening
De voorziening betreft de geschatte kosten uit hoofde van garantie op door Stern Groep N.V.
geleverde producten en diensten en is overwegend kortlopend van aard. Ter zake van garantie
op personenauto’s en bedrijfswagens is rekening gehouden met vergoedingen door de
autofabrikanten.
Overige voorzieningen
Deze voorziening betreft de geschatte kosten in verband gesloten vestigingen.
De voorzieningen zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als passiva aangehouden voor
verkoop.
19
Rentedragende leningen
Effectief
rente-
percentage Verval datum 2021 2020
Langlopend
Hypothecaire leningen 2,75% 2022/2023 8.106 10.561
Kredietinstellingen 2,25% 2022
17.373
Reclassicatie als aan-
gehouden voor verkoop
(8.106)
Totaal 31 december
27.934
Kortlopend
Hypothecaire leningen 2,75% 2022 1.000 1.000
Kredietinstellingen 2,25% 2022 20.911
Financiering gebruikte
personenauto’s 0,79% 2022 27.467 46.319
Financiering verhuurvloot 1,59% 2022 37.299 29.208
Reclassicatie als aan-
gehouden voor verkoop
(68.768)
Totaal 31 december 17.909 76.527
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Hypothecaire leningen
De hypothecaire leningen, opgenomen onder rentedragende leningen, hebben een
gewogen gemiddelde rentevoet van 2,75% (2020: 2,75%). Tot zekerheid van de leningen
zijn hypotheken gevestigd op bedrijfsgebouwen met een boekwaarde van € 29,3 miljoen
(2020: € 26,0 miljoen). Het rentepercentage is gebaseerd op 3-maands Euribor.
Er zijn geen hypotheken met een resterende looptijd langer dan 5 jaar (2020: nihil).
De hypothecaire leningen zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als passiva
aangehouden voor verkoop.
Kredietinstellingen
Stern Groep N.V. heeft nancieringsfaciliteiten bij de kredietinstellingen ter grootte van
€ 54,0 miljoen ten behoeve van retail activiteiten, waarvan per 31 december 2021 voor
€ 20,9 miljoen gebruik werd gemaakt (2020: € 17,4 miljoen). De faciliteiten worden in 2022
verlaagd naar € 51,0 miljoen. Er zijn zekerheden verstrekt in de vorm van verpanding van
de handelsvorderingen, voorraad betaalde nieuwe personenauto’s, bedrijfswagens en de
bedrijfsinventaris. De faciliteit loopt tot en met 31 mei 2023 en de rente is gebaseerd op
3-maands Euribor met een opslag. Van het opgenomen saldo is eind 2021 € 3,0 miljoen
gepresenteerd als passiva aangehouden voor verkoop en € 19,9 miljoen als passiva die
bestemd is voor voort te zetten activiteiten. De nancieringsfaciliteiten bij de
kredietinstellingen worden op moment van verkoop van SternFacilitair B.V. volledig
afgelost, waardoor Stern Groep N.V. vanaf dan geen rentedragende schulden meer heeft.
Financiering gebruikte personenauto’s
Door een nancieringsmaatschappij gelieerd aan een autofabrikant is een kredietfaciliteit
ter beschikking gesteld voor de nanciering van gebruikte personenauto’s ter grootte van
€ 53,0 miljoen (2020: € 55,0 miljoen), waarvan per 31 december 2021 voor € 27,5 miljoen
gebruik werd gemaakt (2020: € 46,3 miljoen). Voor de beschikbaarstelling van deze
faciliteit is pandrecht verstrekt op de genancierde gebruikte personenauto’s.
Het rentepercentage is gebaseerd op 1-maands Euribor met een opslag. De nanciering
gebruikte personenauto’s is per 31 december 2021 gepresenteerd als passiva
aangehouden voor verkoop.
Financiering verhuurvloot
Door een nancieringsmaatschappij gelieerd aan een autofabrikant is een kredietfaciliteit
ter beschikking gesteld voor de nanciering van de verhuurvloot van SternRent ter grootte
van € 40,0 miljoen (2020: € 42,0 miljoen), waarvan per 31 december 2021 voor € 37,3 miljoen
gebruik werd gemaakt (2020: € 29,2 miljoen). Voor de beschikbaarstelling van deze
faciliteit is pandrecht verstrekt op de genancierde verhuurauto’s. Het rentepercentage
is gebaseerd op 1-maands Euribor met een opslag. De nanciering verhuurvloot is per
31 december 2021 gepresenteerd als passiva aangehouden voor verkoop.
Bankconvenanten
Inzake de faciliteiten van kredietinstellingen en hypothecaire leningen zijn afspraken
gemaakt over minimaal te realiseren ratio’s die betrekking hebben op de solvabiliteit
en de rentedekkingsratio (ICR).
De solvabiliteit, gecorrigeerd voor goodwill en de effecten van IFRS 16 Leases, dient
minimaal 30% te zijn.
In de bankconvenanten is een minimale ICR opgenomen van 3,00. Dit betreft een
12-maands ICR, die per kwartaal wordt berekend op basis van EBITDA en de netto
rentelasten in de afgelopen 12 maanden. De ICR is de uitkomst van EBITDA gedeeld door
de netto rentelasten. Bijzondere lasten tot een bedrag van € 1,25 miljoen per jaar mogen
buiten de berekening van de ICR worden gehouden.
In de bankconvenanten is opgenomen dat nieuwe verslaggevingsstandaarden geen
impact hebben op de berekende ratio’s.
Indien de ratio’s uit de bankconvenanten worden doorbroken, moet rekening gehouden
worden met een additionele renteopslag, waarbij de kredietinstellingen tevens de
mogelijkheid hebben om de afspraken in de bankconvenanten te herzien. Indien niet
binnen de convenanten wordt geopereerd, zijn de faciliteiten in principe direct opeisbaar.
Het voldoen aan de convenanten wordt actief gemonitord door de Directie.
Gedurende 2021 heeft Stern Groep N.V. aan de afgesproken ratio’s voldaan.
Ten aanzien van dividenduitkeringen is met de kredietinstellingen afgesproken dat deze
niet mogen leiden tot het doorbreken van de bankconvenanten.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De onderstaande tabel is een overzicht van de vervaldata van de nanciële verplichtingen
van de voort te zetten activiteiten van Stern Groep N.V. per 31 december 2021 op basis
van contractuele, niet contant gemaakte betalingen van rente en aossingen.
Verplichtingen inzake voort te zetten activiteiten
Boekwaarde
ultimo jaar
Binnen
12 maanden
1 tot
5 jaar
> 5 jaar
31-12-2021
Kredietinstellingen
17.909 17.976
17.909 17.976
31-12-2020
Hypothecaire leningen 11.561 1.304 10.903
Kredietinstellingen 17.373 391 17.568
Financiering gebruikte
personenauto’s 46.319 46.505
Financiering verhuurvloot 29.208 29.442
Derivaten
217 217
104.678 77.859 28.471
20
Financiële instrumenten
Reële waarde
In het volgende overzicht wordt een vergelijking gegeven van de boekwaarde en de reële
waarde van alle in de jaarrekening opgenomen nanciële activa en verplichtingen van de
voort te zetten activiteiten van Stern Groep N.V.
Financiële instrumenten inzake voort te zetten activiteiten
Boekwaarde Reële waarde
2021 2020 2021 2020
Financiële activa
Geldmiddelen 5 283 5 283
Belangen SternPartners B.V.
(kleiner dan 20%) 167 167
Belang Bovemij N.V. 19.364 18.463 19.364 18.463
Overige 149 149
Financiële verplichtingen
Hypothecaire leningen 11.561 11.561
Kredietinstellingen 17.909 17.373 17.909 17.373
Financiering gebruikte
personenauto’s 46.319 46.319
Financiering verhuurvloot 29.208 29.208
Lease verplichtingen 101.271 101.271
Derivaten 217 217
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
De reële waarde van de derivaten en opgenomen leningen is berekend door het contant
maken van de verwachte toekomstige kasstromen tegen de geldende markttarieven.
De nanciering vindt grotendeels plaats op basis van een korte termijn rente zodat de
boekwaarde de reële waarde van de nanciële verplichtingen benadert. De gemiddelde
rente waarmee de leaseverplichtingen contant zijn gemaakt is nagenoeg gelijk aan de
marginale rentevoet, waardoor de boekwaarde de reële waarde van de leaseverplichtingen
benadert.
Stern Groep N.V. gebruikt de volgende drie niveaus voor de indeling en toelichting van
nanciële instrumenten welke op reële waarde worden gewaardeerd:
Niveau 1: prijsnoteringen in actieve markten;
Niveau 2: waarderingstechnieken waarbij de input kan worden afgeleid van
waarneembare markten;
Niveau 3: waarderingstechnieken waarbij de input niet kan worden afgeleid van
waarneembare markten.
De volgende tabel toont de nanciële instrumenten gewaardeerd tegen reële waarde
ingedeeld naar waarderingsniveau:
Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3 Totaal
31-12-2021
Belang Bovemij N.V. 19.364 19.364
Derivaten
31-12-2020
Belang Bovemij N.V. 18.463 18.463
Derivaten (217) (217)
Het verloop van de nanciële instrumenten in niveau 3 in het boekjaar was als volgt:
2021 2020
Niveau 3
Saldo 1 januari 18.463 14.216
Reële waardemutaties
901 4.247
Saldo 31 december 19.364 18.463
De reële waarde van het belang in Bovemij N.V. is gebaseerd op een extern waarderings-
rapport op basis van de beschikbare informatie per 31 december 2020.
21
Crediteuren
Onder deze post zijn mede opgenomen de door autofabrikanten ter beschikking gestelde
kredietfaciliteiten in het kader van de uitvoering van de onderliggende dealercontracten.
Voor de beschikbaarstelling van deze faciliteiten is pandrecht verstrekt op de
genancierde personenauto’s, bedrijfswagens, onderdelen en accessoires.
De rentepercentages zijn gebaseerd op Euribor-tarieven met een opslag. De crediteuren
zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als passiva aangehouden voor verkoop.
22
Belastingen en premies sociale verzekeringen
Onder de kortlopende verplichtingen inzake voort te zetten activiteiten is in de post
Belastingen en premies sociale verzekeringen de per 31 december 2021 te vorderen
omzetbelasting van nihil verantwoord (2020: te vorderen € 0,3 miljoen).
Onder de kortlopende verplichtingen inzake voort te zetten activiteiten is in de post
Belastingen en premies sociale verzekeringen de per 31 december 2021 te betalen
loonhefng van € 0,1 miljoen verantwoord (2020: € 2,2 miljoen).
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
23 Terugkoopverplichtingen
Op basis van specieke bepalingen in IFRS 15 Opbrengsten uit contracten met klanten,
wordt bij verkooptransacties met een terugkoopverplichting geen verkoopomzet
verantwoord. Auto’s met een terugkoopverplichting blijven op de balans staan onder de
voorraden en worden afgeschreven tot de reële waarde op terugkoopdatum. De auto’s
met een terugkoopverplichting zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als activa
aangehouden voor verkoop. Tegenover de auto’s staan terugkoopverplichtingen op
de balans, waarvan 90% een looptijd korter dan 1 jaar heeft. De terugkoopverplichtingen
zijn per 31 december 2021 gepresenteerd als passiva aangehouden voor verkoop.
24
Overige schulden en overlopende passiva
De overige schulden inzake voort te zetten activiteiten per 31 december 2021 bestaan
vooral uit € 1,0 miljoen nog te betalen rente en het saldo van € 0,4 miljoen van nog te
vorderen en terug te betalen NOW-tegemoetkoming.
25
Kasstroom overzicht
Het kasstroomoverzicht geeft een toelichting op de wijzigingen in liquide middelen.
Bij het opstellen van dit overzicht wordt uitgegaan van een vergelijking van de beginbalans
en eindbalans. Vervolgens worden de wijzigingen die niet tot een kasstroom hebben geleid
zoals acquisities en bijzondere waardeverminderingen geëlimineerd. Wijzigingen in het
werkkapitaal kunnen grotendeels worden ontleend aan het wijzigingsoverzicht van de
betreffende balansposten en rekening houdend met mutaties als gevolg van de
geacquireerde en verkochte bedrijven. Inzake IFRS 16 Leases worden de leasebetalingen
gesplitst in interest en aossingen (toelichting 9). De interestbetalingen worden
opgenomen onder de operationele kasstroom en de aossingen worden verantwoord als
kasstroom uit nancieringsactiviteiten. Het kasstroomoverzicht bevat ook de kasstromen
uit niet voort te zetten activiteiten. In toelichting 6 Niet voort te zetten activiteiten is een
overzicht opgenomen met kasstromen uit niet voort te zetten activiteiten.
26
Doelstellingen en beleid inzake beheer van
nanciële risico’s
Financiële instrumenten en risicobeleid
Het renteproel van de nanciële verplichtingen, na rekening te hebben gehouden met
de daarvoor afgesloten dekkingstransacties en exclusief de IFRS 16 Leaseverplichtingen,
is als volgt:
Verplichtingen inzake voort te zetten activiteiten
31-12-2021 31-12-2020
Verplichtingen met variabele rente 17.909 56.461
Verplichtingen met vaste rente
48.000
17.909 104.461
Verplichtingen met vaste rente
Gewogen gemiddelde rentevoet (%) 1,8
Gewogen gemiddelde looptijd (jaren) 0,9
De rentepercentages voor de nanciële verplichtingen zijn voornamelijk gebaseerd
op Euribor (toelichting 19). De renteswaps zijn in 2021 volledig afgelopen.
De belangrijkste nanciële instrumenten inzake de voort te zetten activiteiten van
Stern Groep N.V. omvatten bankkredieten en geldmiddelen. Stern Groep N.V. heeft
verschillende andere nanciële activa en passiva, zoals vorderingen en schulden,
die direct voortkomen uit de bedrijfsactiviteiten.
De belangrijkste risico’s die voortvloeien uit de nanciële instrumenten van Stern Groep N.V.
zijn renterisico’s. De Directie beoordeelt en geeft haar goedkeuring voor het beleid
ten aanzien van de beperking van deze risico’s.
Renterisico
Stern Groep N.V. streeft ernaar om de risico’s voortvloeiende uit de operationele
activiteiten en de nanciering daarvan te beperken. Het renterisico was deels ingedekt
door middel van renteswaps, die in 2021 volledig zijn afgelopen. Na eerste verwerking
werden deze instrumenten tegen reële waarde gewaardeerd. Uit het navolgende overzicht
blijkt de boekwaarde van de renteswaps per 31 december 2020, die in 2021 volledig zijn
afgelopen, waarop hedge accounting werd toegepast.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
2021 2020
Inzake
Nominale
waarde
Boek-
waarde
Reële
waarde
Nominale
waarde
Boek-
waarde
Reële
waarde
Hypothecaire leningen 12.000 (54) (54)
Financiering gebruikte personenauto’s
36.000
(163) (163)
Totaal 31 december 48.000 (217) (217)
Op deze afdekkingen wordt kasstroomhedge accounting toegepast. Het resultaat
betreffende het afdekkingsinstrument is in 2021 en 2020 gemuteerd in het overzicht van
gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten. Uit de swap-overeenkomsten vloeiden geen
margin verplichtingen voort.
Na de verkoop van SternFacilitair B.V. en afwikkeling van alle verplichtingen per
16 maart 2022 resteert € 82,8 miljoen aan vrije middelen en het belang in Bovemij van
€ 19,4 miljoen, waardoor Stern Groep N.V. vanaf dan geen rentedragende schulden meer
heeft.
Kredietrisico
Stern Groep N.V. handelt alleen met kredietwaardige derden. Het beleid binnen Stern
Groep N.V. is dat alle klanten die tegen betaling op termijn wensen te handelen, aan
kredietvericatie procedures worden onderworpen. Bovendien worden de openstaande
saldi continu bewaakt, opdat Stern Groep N.V. geen grote risico’s loopt met betrekking tot
dubieuze debiteuren. Op de overige nanciële activa van Stern Groep N.V., die bestaan uit
geldmiddelen en kas-equivalenten, voor handelsdoeleinden aangehouden nanciële activa
en bepaalde derivaten, wordt kredietrisico gelopen voor zover de tegenpartij in gebreke
blijft tot maximaal het bedrag van de boekwaarde van deze instrumenten.
Aangezien Stern Groep N.V. slechts met kredietwaardige derden handelt is er geen
noodzaak voor onderpand.
Liquiditeitsrisico
Stern Groep N.V. heeft het beheer over de liquiditeiten en directe kredietfaciliteiten
geconcentreerd bij een beperkt aantal bancaire instellingen (zie toelichting 19). In verband
daarmee zijn de bankrekeningen van werkmaatschappijen ondergebracht in cashpool-
arrangementen en wordt de maximale kredietruimte per werkmaatschappij centraal
bewaakt.
Renterisico gevoeligheidsanalyse
De volgende tabel toont de gevoeligheid van het resultaat voor belasting uit voort te zetten
activiteiten van Stern Groep N.V. (door het effect van de variabel rentende leningen) als
mede voor het eigen vermogen (door het effect van de waardering van de renteswaps)
voor een mogelijke verandering in de Euribor-rentetarieven, waarbij alle overige variabelen
constant zijn gehouden.
Rente stijging
of -daling
in basis-
punten
Effect op
resultaat
voor
belasting
Effect op
eigen
vermogen
Boekjaar 2021 +100 (179) (179)
–100
Boekjaar 2020 +100 (565) (93)
–100 565 93
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
Kapitaalbeheer
Het primaire doel van het kapitaalbeheer van Stern Groep N.V. is de instandhouding van
een goede kredietwaardigheid en een gezonde solvabiliteit als ondersteuning van de
activiteiten van Stern Groep N.V. en om de aandeelhouderswaarde te optimaliseren.
Stern Groep N.V. beheert haar kapitaalstructuur en past die bij wijzigingen in de
economische omstandigheden aan. Om de kapitaalstructuur te handhaven of aan te
passen, kan Stern Groep N.V. de dividendbetaling aan aandeelhouders aanpassen,
kapitaal aan aandeelhouders terugbetalen of nieuwe aandelen uitgeven. In de boekjaren
2021 en 2020 zijn in de doelstellingen, het beleid en de processen geen wijzigingen
aangebracht.
Stern Groep N.V. bewaakt haar kapitaal met behulp van een solvabiliteitsratio, zijnde het
geconsolideerd eigen vermogen gedeeld door het totaal vermogen.
27
Voorwaardelijke activa en verplichtingen
Bankgaranties
Ten behoeve van verhuurders heeft Stern Groep N.V. per 31 december 2021 een
bankgarantie afgegeven van € 4,0 miljoen (2020: € 4,0 miljoen).
Economische voorraadpositie
Indien importeurs nog niet alle belangrijke rechten op economische voordelen en alle
belangrijke risico’s ten aanzien van nieuwe personenauto’s en bedrijfswagens aan
Stern Automotive hebben overgedragen, worden deze voertuigen nog niet in de balans
opgenomen. De economische voorraadpositie van voertuigen, die door importeurs zijn of
nog worden geleverd, bedraagt per 31 december 2021 € 27,8 miljoen (2020: € 37,0 miljoen).
Stern Automotive verkoopt trucks met lease- of nancieringsovereenkomsten waarin
voor de koper een optie is opgenomen om de truck na aoop van het contract terug
te verkopen aan Stern Automotive. Omdat uit ervaringen in het verleden blijkt dat het
merendeel van de kopers geen gebruik maakt van deze optie, zijn deze trucks niet als
terugkoopverplichting op de balans opgenomen. De maximale terugkoopverplichting uit
hoofde van deze overeenkomsten bedraagt per 31 december 2021 € 7,0 miljoen
(2020: € 7,2 miljoen).
28
Informatie over verbonden partijen
H.H. van der Kwast, voorzitter van de Directie van Stern Groep N.V., is verbonden partij
van Kluut Vastgoed B.V. (middellijk belang van 50%). Door Stern Groep N.V. wordt één
pand gehuurd van Kluut Vastgoed B.V. De totale huursom over 2021 bedraagt € 65.000
(2020: € 96.000).
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
29 Beloning Directie en Raad van Commissarissen
De beloning van de leden van de Directie bestaat uit een vast bruto jaarsalaris met een
pensioenbijdrage, aangevuld met een variabel deel van maximaal 33% van het vaste bruto
jaarsalaris, indien aan vooraf geformuleerde criteria wordt voldaan.
Individuele honorering Directie
(bedragen x €1)
Vast salaris
Sociale
lasten Bonus
Pensioen-
premie en
-compen-
satie Totaal
Jaar 2021
H.H. van der Kwast
606.000 6.601 26.517 639.118
Totaal 606.000 6.601 26.517 639.118
Jaar 2020
H.H. van der Kwast
486.000 11.358 145.468 642.826
Totaal 486.000 11.358 145.468 642.826
De criteria met betrekking tot de winstdeling en bonusbetalingen voor 2021 waren:
Het conform begroting 2021 realiseren van omzet, nettowinst, rendement op eigen
vermogen en reduceren van werkkapitaal.
Het realiseren van de doelstellingen uit het strategisch plan.
Het behalen van targets op het gebied van organisatie ontwikkeling en operationele
efciëntie en digitalisering.
De criteria met betrekking tot de winstdeling en bonusbetalingen over boekjaar 2021 zijn
deels behaald. De COVID-19-pandemie en overheidsmaatregelen zijn van invloed geweest
op de bedrijfsactiviteiten van Stern Groep N.V. In lijn met de voorwaarden voor NOW ziet
de Directie af van haar bonus over 2021.
De criteria met betrekking tot de winstdeling en bonusbetalingen voor 2022 zijn nog
niet bekend en zullen tijdens de Algemene Vergadering op 12 mei 2022 met de
aandeelhouders besproken worden.
Individuele honorering Raad van Commissarissen
(bedragen x €1)
Periodiek
betaalbare
beloningen
Beloningen
Audit
Committee Totaal 2021 Totaal 2020
H. ten Hove (vanaf 6 mei 2021) 35.750 35.750
D.R. Goeminne (tot 6 mei 2021) 19.250 19.250 41.250
M.E.P. Sanders 40.000 10.000 50.000 42.000
A. Roggeveen (tot 7 mei 2020) 10.666
S.G. Brummelhuis
(tot 7 mei 2020) 12.333
P.P.M. Nielen
40.000 5.000 45.000 37.000
Totaal 135.000 15.000 150.000 143.249
Aandelenbezit Directie
2021 2020
H.H. van der Kwast (via Merel Investments B.V.) 725.000 722.101
Aandelenbezit Raad van Commissarissen
2021 2020
H. ten Hove 10.000
M.E.P. Sanders 10.000
P.P.M. Nielen 10.000
D.R. Goeminne (tot 6 mei 2021) 25.000
Er zijn geen optierechten, leningen, voorschotten of garanties verstrekt aan de leden van
de Directie van Stern Groep N.V. en/of leden van de Raad van Commissarissen.
Stern Jaarrapport 2021
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
30 Gebeurtenissen na balansdatum
Stern Groep N.V. heeft in december 2021 aangekondigd dat zij in onderhandeling was
met Hedin Mobility Group AB over de verkoop van alle aandelen in SternFacilitair B.V.
De transactie betreft alle bedrijfsactiva en de activiteiten van de kernactiviteiten van
Stern Groep, die bestaan uit de dealeractiviteiten, de schadeherstelactiviteiten,
de autoverhuuractiviteiten en holdingactiviteiten (hierna: Verkoopgroep).
Op 10 januari 2022 is overeenstemming bereikt met Hedin Mobility Group over de verkoop
van alle aandelen in SternFacilitair B.V. en is de koopovereenkomst getekend. Alleen het
door Stern Groep N.V. gehouden 5,06% belang in Bovemij blijft achter bij Stern Groep N.V.
De Transactie is tijdens de Buitengewone Algemene Vergadering op 23 februari 2022
goedgekeurd door de aandeelhouders en op 16 maart 2022 geëffectueerd. De opbrengst
van de verkoop bedraagt € 102,2 miljoen en na afwikkeling van alle verplichtingen resteert
€ 82,8 miljoen aan vrije middelen en het belang in Bovemij van € 19,4 miljoen.
Door de verkoop daalt het balanstotaal van Stern Groep N.V. met € 280 miljoen. Nagenoeg
alle operationele activa en passiva verdwijnen door de verkoop van de balans, wat resteert
zijn de liquide middelen vanuit de verkoop van SternFacilitair B.V. en het belang in Bovemij.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
(bedragen x €1.000)
2021 2020
Overige bedrijfsopbrengsten 10.516 -
Personeelskosten (2.767) (2.890)
Overige bedrijfskosten
(276) (275)
Bedrijfsresultaat 7.473 (3.165)
Resultaat deelnemingen (30.255) (23.761)
Financiële baten en lasten
(1.780) (1.660)
Resultaat voor belastingen (24.562) (28.586)
Belastingen resultaat
1.207 1.217
Resultaat na belastingen (23.355) (27.369)

Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord
(bedragen x €1.000) (Na winstbestemming)
Toelichting 31 december 2021 31 december 2020
Vaste activa
Financiële vaste activa
2
Deelnemingen in groepsmaatschappijen 171.195 201.301
Overige deelnemingen
19.364 149
190.559 201.450
Vaste activa 190.559 201.450
Vlottende activa
Vorderingen op groepsmaatschappijen 82 1.856
Overige vorderingen en overlopende activa 26 43
Liquide middelen
1 8
109 1.907
Totaal activa 190.668 203.357
Eigen vermogen
3
Geplaatst kapitaal 593 593
Reserves
101.602 124.794
102.195 125.387
Kortlopende schulden
Rentedragende leningen
4 86.904 74.991
Schulden aan groepsmaatschappijen 3
Belastingen en premies sociale verzekeringen 118 122
Overige schulden en overlopende passiva 1.451 1.631
Latente belastingschuld
1.223
88.473 77.970
Totaal passiva 190.668 203.357

Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord

1 Waarderingsgrondslagen
De vennootschappelijke jaarrekening is opgesteld op basis van Titel 9 Boek 2 BW waarbij
gebruik wordt gemaakt van de door artikel 2:362 lid 8 geboden mogelijkheid om in de
vennootschappelijke jaarrekening de IFRS-waarderingsgrondslagen toe te passen die
in de geconsolideerde jaarrekening worden gehanteerd.
Grondslagen van waardering en resultaatbepaling
Voor de grondslagen van waardering en resultaatbepaling wordt verwezen naar
de grondslagen zoals die in de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening zijn
opgenomen en die eveneens gelden voor de vennootschappelijke jaarrekening, tenzij
anders vermeld.
Deelnemingen
De deelnemingen in groepsmaatschappijen worden gewaardeerd tegen netto
vermogenswaarde. De verslagdata van de groepsmaatschappijen zijn gelijk aan die van
Stern Groep N.V. De grondslagen voor nanciële verslaggeving zijn voor soortgelijke
transacties en gebeurtenissen in vergelijkbare omstandigheden in overeenstemming
met die van Stern Groep N.V.
Overige deelnemingen
Investeringen in eigen vermogensinstrumenten worden gewaardeerd tegen reële waarde.
De waardemutaties die hier uit voortkomen worden verwerkt in de winst-en-verliesrekening.
Winstbelastingen
Winstbelastingen bestaan uit acute en latente belastingen. De acute belastingen hebben
betrekking op de verwachte verschuldigde belastingen over de belastbare winst van
het boekjaar op basis van geldende belastingtarieven. Latente belastingen worden
opgenomen voor tijdelijke verschillen tussen de commerciële waardering en scale
waardering van activa en verplichtingen en voor compensabele verliezen. De latente
belastingen worden berekend op basis van vastgestelde belastingtarieven en regelgeving
die naar verwachting van toepassing zijn op het moment dat de latente belastingvordering
of -verplichting wordt gerealiseerd. Latente belastingvorderingen worden alleen
opgenomen als de verwachting is dat er voldoende toekomstige scale winst beschikbaar
is, waarmee de tijdelijke verschillen en beschikbare compensabele verliezen kunnen
worden gerealiseerd. Stern Groep N.V. rekent af op basis van het scale resultaat van
groepsmaatschappijen, met inachtneming van een toerekening van de voordelen van de
scale eenheid aan de verschillende groepsmaatschappijen die daarvan deel uitmaken.
2
Financiële vaste activa
Deelnemingen
in groeps-
maatschappijen Overige Totaal
Boekwaarde 1 januari 2021 201.301 149 201.450
Resultaat boekjaar 6.110 (149) 5.961
Afwaardering naar reële waarde minus
verkoopkosten (36.216) (36.216)
Investeringen
19.364 19.364
Boekwaarde 31 december 2021 171.195 19.364 190.559
Deelnemingen in groepsmaatschappijen
Onder de deelnemingen in groepsmaatschappijen is opgenomen het 100% belang
in SternFacilitair B.V. te Purmerend, de houdstermaatschappij van alle overige
groepsmaatschappijen.
Als gevolg van de classicatie als aangehouden voor verkoop is de deelneming in
SternFacilitair B.V. afgewaardeerd met € 35,4 miljoen, zodat de deelneming aangehouden
voor verkoop is gewaardeerd op de reële waarde, die gelijk is aan de verwachte
verkoopopbrengst van Verkoopgroep, minus de kosten die worden gemaakt voor de
verkoop. Deze afwaardering is in 2021 verantwoord in het resultaat uit niet voort te zetten
activiteiten. Voor een uitgebreide toelichting wordt verwezen naar toelichting 6 en
toelichting 15 bij de geconsolideerde jaarrekening. Bij de verkoop van SternFacilitair B.V. is
overeengekomen dat het eigen vermogen van SternFacilitair B.V., vlak voor het moment
van verkoop, gelijkgetrokken wordt met het eigen vermogen van Stern Groep N.V., dit is
op 24 februari 2022 gerealiseerd door het terugbetalen van € 68,9 miljoen agio door
SternFacilitair B.V. aan Stern Groep N.V.
(bedragen x €1.000)
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
JaarrekeningVoorwoord

Overige deelnemingen
Onder de overige deelnemingen is het kapitaalbelang in Bovemij N.V. opgenomen, dat op
28 december 2021 is gekocht voor € 19,4 miljoen door Stern Groep N.V. van SternFacilitair
B.V. Het belang in Bovemij N.V. wordt gewaardeerd op basis van een door PwC Consulting
uitgevoerde waardering per maart 2021 van Bovemij N.V. Voor een uitgebreidere toelichting
op de waardering wordt verwezen naar toelichting 3, toelichting 10 en toelichting 20 bij
de geconsolideerde jaarrekening.
3
Eigen vermogen
Voor het verloop van het eigen vermogen wordt verwezen naar de geconsolideerde
jaarrekening.
4
Rentedragende leningen
Stern Groep N.V. heeft nancieringsfaciliteiten bij kredietinstellingen. Voor een uitgebreide
toelichting op deze faciliteiten en bijbehorende zekerheden en bankconvenanten wordt
verwezen naar toelichting 19 bij de geconsolideerde jaarrekening. Op het moment van
verkoop van SternFacilitair B.V. op 16 maart 2022 werden de rentedragende leningen
volledig afgelost.
5
Overige toelichtingen
Dividend
Na de verkoop van SternFacilitair B.V. en afwikkeling van de verplichtingen resteert
€ 82,8 miljoen aan vrije middelen en het belang in Bovemij van € 19,4 miljoen. Op
23 februari 2022 is een voorstel voor terugbetaling van agio van € 14,50 per aandeel
goedgekeurd. Deze terugbetaling vindt naar verwachting medio maart 2022 plaats.
Voorwaardelijke activa en verplichtingen
Stern Groep N.V. heeft zich ten behoeve van de op pagina 69 vermelde groeps-
maatschappijen gedurende 2021 hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor schulden, inclusief
belastingen, die voortvloeien uit rechtshandelingen van de groepsmaatschappijen conform
artikel 403 van Titel 9, Boek 2 BW.
Op 21 januari 2022 heeft Stern Groep N.V. deze 403 verklaring ingetrokken en is een
advertentie geplaatst in een landelijk dagblad om de rest aansprakelijkheid af te wikkelen.
De periode om verzet in te dienen tegen intrekking van de 403 verklaring loopt op
21 maart 2022 af.
Beloning Directie en Commissarissen
Voor de beloning van Directie en Commissarissen wordt verwezen naar toelichting 29 uit
de geconsolideerde jaarrekening 2021.
Accountantskosten
Voor de accountantskosten wordt verwezen naar toelichting 4 bij de geconsolideerde
jaarrekening 2021.
Aantal werknemers
Het aantal personeelsleden te behoeve van voort te zetten activiteiten, inclusief de
Directie, bedraagt per 31 december 2021: 1 (2020: 9).
Amsterdam, 18 maart 2022
De Directie De Raad van Commissarissen
H.H. van der Kwast H. ten Hove
M.E.P. Sanders
P.P.M. Nielen
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening
Statutaire winstverdeling
Artikel 38
1. Van de winst zal de Directie, onder goedkeuring van de Raad van Commissarissen,
zoveel reserveren als hij nodig oordeelt. Voorzover de winst niet met toepassing van de
vorige zin wordt gereserveerd, staat zij ter beschikking van de Algemene Vergadering
hetzij geheel of gedeeltelijk ter uitkering aan de aandeelhouders in verhouding van hun
bezit aan aandelen.
De vennootschap kan aan de aandeelhouders en andere gerechtigden tot voor
uitkering vatbare winst slechts uitkeringen doen voorzover haar eigen vermogen groter
is dan het bedrag van het gestorte en opgevraagde deel van het kapitaal vermeerderd
met de reserve die krachtens de wet moet worden aangehouden.
Artikel 39
1. Winstuitkeringen zijn betaalbaar vier weken na vaststelling, tenzij de Algemene
Vergadering daartoe op voorstel van de Directie een andere datum bepaalt.
2. Winstuitkeringen die binnen vijf jaren, nadat zij opeisbaar zijn geworden, niet in
ontvangst zijn genomen, vervallen aan de vennootschap.
3. Besluiten van de Algemene Vergadering tot gehele of gedeeltelijke ophefng van
reserves behoeven de goedkeuring van de Directie en Raad van Commissarissen,
onverminderd het bepaalde in lid 6.
4. De Directie kan, onder voorafgaande goedkeuring van de Raad van Commissarissen,
een tussentijdse winstuitkering uitkeren, met inachtneming van het bepaalde in artikel
105, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek.
5. De Algemene vergadering kan, mits op voorstel van de Directie en na voorafgaande
goedkeuring van de Raad van Commissarissen, besluiten dat winstuitkeringen op
aandelen geheel of gedeeltelijk in de vorm van aandelen in het kapitaal van de
vennootschap zullen worden uitgekeerd.
6. Ten laste van de door de wet voorgeschreven reserves mag een tekort slechts worden
gedelgd voor zover de wet dat toestaat.

Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

Aan: de aandeelhouders en de raad van commissarissen van PB Holding N.V.
(voorheen Stern Groep N.V.)
Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen
jaarrekening 2021
Ons oordeel
Wij hebben de jaarrekening 2021 van Stern Groep N.V. te Amsterdam gecontroleerd.
De jaarrekening omvat de geconsolideerde en de enkelvoudige jaarrekening.
Naar ons oordeel:
geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte
en de samenstelling van het vermogen van Stern Groep N.V. per 31 december 2021 en
van het resultaat en de kasstromen over 2021 in overeenstemming met International
Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie (EU-IFRS) en
met Titel 9 Boek 2 BW;
geeft de in dit jaarverslag opgenomen enkelvoudige jaarrekening een getrouw beeld
van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stern Groep N.V. per
31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in overeenstemming met Titel 9
Boek 2 BW.
De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:
de geconsolideerde balans per 31 december 2021;
de volgende overzichten over 2021: de geconsolideerde winst-en-verliesrekening,
het geconsolideerde overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten,
het geconsolideerde mutatieoverzicht eigen vermogen en het geconsolideerde
kasstroomoverzicht;
de toelichting met een overzicht van de belangrijkste grondslagen voor nanciële
verslaggeving en overige toelichtingen.
De enkelvoudige jaarrekening bestaat uit:
de vennootschappelijke balans per 31 december 2021;
de vennootschappelijke winst-en-verliesrekening over 2021;
de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor nanciële
verslaggeving en andere toelichtingen.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de
Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan
zijn beschreven in de sectie Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de
jaarrekening.
Wij zijn onafhankelijk van Stern Groep N.V. zoals vereist in de Europese verordening
betreffende specieke eisen voor de wettelijke controles van nanciële overzichten van
organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de
Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO)
en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder
hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als
basis voor ons oordeel.
Informatie ter ondersteuning van ons oordeel
Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van
de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande
informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader
worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.
Ons inzicht in Stern Groep N.V.
Stern Groep N.V. is één van de grootste automotive concerns in Nederland. De activiteiten
van Stern Groep N.V. bestaan in belangrijke mate uit de verkoop, verhuur en het onder-
houd van auto’s. De groepsstructuur bestaat uit verschillende groepsonderdelen en wij
hebben onze controle daarop ingericht. Wij hebben bijzondere aandacht in onze controle
besteed aan een aantal onderwerpen op basis van de activiteiten van de groep en onze
risicoanalyse.
Wij beginnen met het bepalen van de materialiteit en het identiceren en inschatten van de
risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fraude of
fouten, om in reactie op deze risico’s de controlewerkzaamheden te bepalen ter verkrijging
van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten.
Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk
nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het
doorbreken van de interne beheersing.
Materialiteit
Materialiteit € 1.500.000 (2020: € 1.300.000)
Toegepaste
benchmark
1,5% van het eigen vermogen (2020: 1% van de brutowinst)
Nadere toelichting De balans per 31 december 2021 en de resultatenrekening
over 2021 zijn sterk beïnvloed door de in 2021 voorgenomen
verkoop van de aandelen SternFacilitair B.V. aan Hedin
Mobility Group AB en de geboden prijs voor deze aandelen.
Wij achten een benchmark gebaseerd op de brutowinst
derhalve niet langer passend.
Wij verwachten dat de stakeholders als gevolg van deze
verkoop met name geïnteresseerd zijn in de waarde die de
entiteit vertegenwoordigt na de verkoop van de aandelen
SternFacilitair B.V. Op grond hiervan hebben wij het eigen
vermogen gehanteerd als benchmark voor de bepaling van
de materialiteit.
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze
mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij aan de raad tijdens
onze controle geconstateerde afwijkingen boven € 75.000 rapporteren alsmede kleinere
afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve redenen relevant zijn.
Reikwijdte van de groepscontrole
Stern Groep N.V. staat aan het hoofd van een groep van entiteiten. De nanciële informatie
van deze groep is opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening.
Bepalend voor de reikwijdte van de controle zijn:
het feit dat de activiteiten van de onderneming in Nederland plaatsvinden;
de organisatorische inrichting van de activiteiten van Stern Groep N.V.;
de omvang en/of het risicoproel van de groepsonderdelen en activiteiten;
dat de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen grotendeels op dezelfde
wijze binnen de verschillende dealerbedrijven plaatsvinden.
Dit houdt in dat de dealerbedrijven niet afzonderlijk worden gecontroleerd, maar dat
voor een groot deel van onze controle de dealerbedrijven als één component worden
beschouwd, naast de verhuur- en overige activiteiten. Indien bij bedrijven afwijkingen van
de standaard interne beheersing aanwezig zijn, hebben wij daar in de controle rekening
mee gehouden.
Alle werkzaamheden bij de groepsonderdelen en op groepsniveau zijn door hetzelfde
opdrachtteam uitgevoerd.
Door bovengenoemde werkzaamheden hebben wij voldoende en geschikte controle-
informatie met betrekking tot de nanciële informatie van de groep verkregen om een
oordeel te geven over de geconsolideerde jaarrekening.
Opdrachtteam en gebruikmaken van het werk van specialisten
Wij hebben ervoor zorggedragen dat het opdrachtteam zowel op het niveau van de groep
als op het niveau van de groepsonderdelen over de juiste kennis en vaardigheden beschikt
die nodig zijn voor de controle van een beursgenoteerd bedrijf in de automotive sector.
Wij hebben in het opdrachtteam specialisten opgenomen op het gebied van IT audit en
belastingen.
Onze focus op fraude en het niet-naleven van wet- en regelgeving
Onze verantwoordelijkheid
Hoewel wij niet verantwoordelijk zijn voor het voorkomen van fraude of het niet-naleven
van wet- en regelgeving en van ons niet verwacht kan worden dat wij het niet-naleven van
iedere wet- en regelgeving ontdekken, is het onze verantwoordelijkheid om een redelijke
mate van zekerheid te verkrijgen dat de jaarrekening als geheel geen afwijkingen van
materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

Onze controle-aanpak met betrekking tot frauderisico’s
Wij identiceren en schatten risico’s in op een afwijking van materieel belang op de
jaarrekening die het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen
in Stern Groep N.V. en haar omgeving, de componenten van het interne beheersingssysteem,
waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop de directie inspeelt op
frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort en de wijze waarop de raad van
commissarissen toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten daarvan. Wij verwijzen naar het
hoofdstuk Kansen en risico’s van het jaarverslag, waarin de directie zijn (fraude)risicoanalyse
heeft opgenomen.
Wij hebben de opzet en de relevante aspecten van het interne beheersingssysteem en in het
bijzonder de frauderisicoanalyse geëvalueerd alsook bijvoorbeeld de gedragscode en de
klokkenluidersregeling. Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd van interne
beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s.
Als onderdeel van ons proces voor het identiceren van frauderisico’s, hebben wij fraude-
risicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze nanciële verslaggeving en
oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie. Wij hebben geëvalueerd of
deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van
materieel belang als gevolg van fraude.
In onze controle bouwen wij een element in van onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de
uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen
zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving.
De door ons geïdenticeerde frauderisico’s en uitgevoerde specieke werkzaamheden zijn
als volgt:
NOW Loonkostencompensaties
Frauderisico De verantwoorde NOW Loonkostencompensatie (hierna: NOW)
hebben wij onderkend als risico, omdat een mogelijke
tendentie bestaat voor het lager verantwoorden van de
loonkostencompensatie als gevolg van management override.
Volgens onze inschatting geven met name de inschattingen
ten aanzien van de NOW Loonkostencompensaties aanleiding
tot dit risico.
Onze
controleaanpak
Wij beschrijven in de controleaanpak van het kernpunt
“NOW Loonkostencompensatie” onze controlewerkzaamheden
om in te spelen op het risico van een mogelijke tendentie bij
de directie ten aanzien van een te lage inschatting van de te
ontvangen loonkostencompensatie.
Wij hebben kennisgenomen van de beschikbare informatie en om inlichtingen gevraagd bij
leden van de directie, het management (waaronder juridische zaken, personeelszaken en
directeuren van de groepsonderdelen) en de raad van commissarissen.
Uit de door ons geïdenticeerde frauderisico’s, ontvangen inlichtingen en andere
beschikbare informatie volgen geen specieke aanwijzingen voor fraude of vermoedens
van fraude met een mogelijk materieel belang voor het beeld van de jaarrekening.
Onze controle-aanpak met betrekking tot het risico van niet voldoen aan
wet- en regelgeving
Wij hebben de omstandigheden ingeschat met betrekking tot het risico van niet-naleven
van wet- en regelgeving waarvan redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze van materiële
invloed kunnen zijn op de jaarrekening, op basis van onze ervaring in de sector, door
afstemming met de directie, het lezen van notulen, het kennisnemen van rapporten van
de bedrijfsjurist en het uitvoeren van gegevensgerichte werkzaamheden gericht op
transactiestromen, jaarrekeningposten en toelichtingen.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

We hebben verder kennisgenomen van advocatenbrieven en correspondentie met
toezichthouders en zijn tijdens de controle alert gebleven op indicaties voor een (mogelijke)
niet-naleving gedurende de controle. Ten slotte hebben we schriftelijk de bevestiging
ontvangen dat alle bekende gebeurtenissen van niet-naleving van wet- en regelgeving met
ons zijn gedeeld.
Onze controleaanpak met betrekking tot de continuïteitsveronderstelling
De directie heeft een specieke beoordeling gemaakt van de mogelijkheid van de
onderneming om haar continuïteit te handhaven en de activiteiten voort te zetten voor
ten minste de komende twaalf maanden. Voor een toelichting verwijzen wij naar het
verslag van de raad van bestuur en naar de paragraaf “Continuïteitsveronderstelling”
in toelichting 1.
Wij hebben de specieke beoordeling met de directie besproken en professioneel-kritisch
geëvalueerd. Wij hebben overwogen of de specieke beoordeling van de directie op basis
van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins,
alle gebeurtenissen en omstandigheden bevat waardoor gerede twijfel zou kunnen
bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij
concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om
aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen
in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring
aanpassen. Op basis van onze werkzaamheden hebben wij geen serieuze bedreiging van
de continuïteit geïdenticeerd voor de komende twaalf maanden.
Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum
van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er
echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele
oordeel het belangrijkst waren tijdens onze controle van de jaarrekening. De kernpunten
van onze controle hebben wij met de raad van commissarissen gecommuniceerd, maar
vormen geen volledige weergave van alles wat is besproken.
In vergelijking met het boekjaar 2020 hebben wij de volgende wijzigingen aangebracht.
Het kernpunt “De impact van COVID-19 pandemie” hebben wij beperkt tot de
NOW Loonkostensubsidie.
Het kernpunt “Waardering goodwill en latente belastingvordering” vormt voor 2021
onderdeel van het kernpunt “Verwerking voorgenomen verkoop SternFacilitair B.V.”.
“Waardering belang Bovemij N.V.” is een nieuw kernpunt van onze controle, omdat na
de verkoop alleen het 5,06% belang in Bovemij N.V. achterblijft bij Stern Groep N.V.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

Risico Onze controle-aanpak Belangrijke observaties
Verwerking voorgenomen verkoop SternFacilitair B.V.
Toelichting 1 “Waarderingsgrondslagen: Voorgenomen verkoop SternFacilitair B.V. en de uitgangspunten voor de verwerking in de jaarrekening en naamswijziging”
Op 9 december 2021 heeft Stern Groep N.V. aangekondigd in onderhandeling te zijn met Hedin
Mobility Group AB over de verkoop van alle aandelen in SternFacilitair B.V. Op 10 januari 2022
is de Share Sale and Purchase Agreement getekend.
De belangrijkste risico’s van deze voorgenomen verkoop voor de jaarrekening 2021 hebben
betrekking op:
de waardering van de actieve belastinglatentie;
de verwerking en toelichting van de voorgenomen transactie.
Gezien de omvang van de transactie en de impact op de jaar rekening van Stern Groep N.V.
was dit een kernpunt van onze controle.
Voor het controleren van de juistheid van de verwerking
van de voorgenomen verkoop van SternFacilitair B.V.
hebben wij onder andere:
kennisgenomen van de verkoopdocumentatie;
vastgesteld dat is voldaan aan de vereisten van IFRS 5;
met behulp van onze scalisten vastgesteld dat de door
de onderneming gedane belastingherstructurering leidt
tot realisatie van de verliescompensatie en het ontstaan
van scaal afschrijfbare goodwill;
de veronderstellingen van de directie ten aanzien van
toe komstige scale winsten getoetst om vast te stellen
dat de scaal afschrijfbare goodwill juist is gewaardeerd;
vastgesteld dat de afwaardering naar lagere reële
waarde minus verkoopkosten heeft plaatsgevonden door
volledige afwaardering van de immateriële vaste activa
(goodwill en vergunningen) en procentuele afwaardering
van de materiële vaste activa en geleasede activa;
vastgesteld dat de toelichtingen in de jaarrekening in
overeenstemming zijn met EU-IFRS.
De waardering van de latente belasting-
voorziening is sensitief voor de gemaakte
veronderstellingen. Wij achten de beoordeling
van de directie ten aanzien van de waardering
van de latente belasting vordering aanvaardbaar
en in overeenstemming met EU-IFRS.
Wij hebben vastgesteld dat de voorgenomen
verkoop is verwerkt en toegelicht in
overeenstemming met IFRS 5 “Non-current
assets held for sale and discontinued
operations”.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

Risico Onze controle-aanpak Belangrijke observaties
Waardering belang in Bovemij N.V.
Toelichting 1 ”Waarderingsgrondslagen: Belangrijke oordelen en schattingen” en Toelichting 10 “Overige nanciële activa”
Stern houdt 515.000 Bovemij certicaten. De certicaten worden gewaardeerd op
marktwaarde.
Bovemij heeft een notering met een besloten markt op het handelsplatform van Captin.
Deze markt is uitsluitend toegankelijk voor aangesloten certicaathouders. De handel in de
certicaten Bovemij N.V. is fractioneel (<0,5%) en daardoor zijn deze verkoopprijzen geen
goede indicatie van de marktwaarde.
Eenmaal per jaar wordt op initiatief van Bovemij N.V. en Stichting Administratiekantoor
Bovemij N.V., door een externe waardering deskundige de waardering en prijsbepaling van de
certicaten bepaald.
De waarderingsdeskundige heeft bij de waardering gebruikgemaakt van de Dividend Discount
Methode en een waarderingsmethode op basis van multiples, P/E multiple per 1 januari 2021.
Aangezien deze waarderingsmethodes uitgaan van liquide aandelen in grote beursgenoteerde
bedrijven is door de externe waarderings deskundige in verband met de beperkte verhandel-
baarheid van de certicaten een 20% afslag toegepast op de berekende prijs.
De meest recente prijsbepaling is op de aandeelhouders vergadering van Bovemij N.V. in april
2021 openbaar gemaakt. Dit is de prijs die Captin hanteert voor de waardering van de
certicaten per 31 december 2021.
De waardebepaling door de externe waarderingsdeskundige is uitgevoerd in opdracht van
Bovemij N.V. De directie en wij hebben derhalve geen volledig inzicht in belangrijke schattingen
en aan names die zijn gehanteerd bij de waardebepaling. Aanpassingen in deze schattingen en
aannames kunnen leiden tot materiële verschillen. Gegeven deze inherente subjectiviteit
onderkennen wij de waardering van de certicaten als een kernpunt in onze controle.
Ten aanzien van de waardering van de certicaten Bovemij
N.V. hebben wij onder meer de volgende werkzaamheden
verricht:
Wij hebben vastgesteld dat ook in 2021 slechts
fractioneel is gehandeld in certicaten Bovemij N.V.
Wij hebben vastgesteld dat de gehanteerde prijs zoals
deze door Captin en Stern Groep N.V. wordt gehanteerd
overeenkomt met de meest recente, door de externe
waarderingsdeskundige berekende prijs.
Wij hebben kennisgenomen van de toelichting op de
gehanteerde waarderingssystematiek en prijsbepaling
door de externe waarderings deskundige en vastgesteld
dat de methodiek aanvaardbaar is.
Wij hebben vastgesteld dat de gehanteerde methodiek
niet is gewijzigd ten opzichte van voorgaande jaren.
Tot slot hebben wij de volledigheid en juistheid
van de toelichting beoordeeld.
Wij vinden de gehanteerde waarderings-
methode adequaat en de aannames en
de gekozen waarderingsgrondslag en
verwerkingswijze aanvaardbaar.
Wij hebben vastgesteld dat toelichting in
overeen stemming met EU-IFRS is en dat de
inherente onzekerheid voldoende is toegelicht.
Risico Onze controle-aanpak Belangrijke observaties
NOW Loonkostencompensaties
Toelichting 1 “Waarderingsgrondslagen: NOW Loonkostencompensatie en overige steunmaatregelen van de overheid”
De verantwoorde NOW Loonkostencompensatie (hierna: NOW) hebben wij onderkend als
risico, omdat een mogelijke tendentie bestaat voor het lager verantwoorden van de
loonkostencompensatie.
Gezien de omvang van de verantwoorde loonkostencompensatie en de impact op de
jaarrekening van Stern Groep N.V. was dit een kernpunt van onze controle.
Voor het controleren van de juistheid en volledigheid van
de verantwoorde NOW-compensatie hebben wij voor
NOW-3.1, NOW-3.2, NOW-4 en NOW-5 onder meer:
vastgesteld dat aan de vereisten is voldaan;
de juistheid van de referentie omzet gecontroleerd;
de juistheid van de omzetafgrenzing en het SV-loon
gecontroleerd;
de loonkostencompensatie herrekend;
de juiste verwerking vastgesteld;
de toelichting in de jaarrekening beoordeeld.
Op basis van de door ons uitgevoerde
werkzaamheden hebben wij geen signicante
onjuistheden geconstateerd.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g

Versla g

 Jaarrekening

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen
andere informatie
Het jaarverslag omvat andere informatie naast de jaarrekening en onze controleverklaring
daarbij. Deze andere informatie bestaat uit:
het bestuursverslag, inclusief het remuneratierapport;
de overige gegevens;
het maatschappelijk verantwoord ondernemen verslag.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:
met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat
alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist voor het bestuurs-
verslag en de overige gegevens en op grond van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW
is vereist voor het bezoldigingsverslag.
Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons
begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere
informatie materiële afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW,
artikel 2:135b lid 7 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben
niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.
De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder
het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW.
De directie en de raad van commissarissen zijn verantwoordelijk het opstellen en openbaar
maken van het bezoldigingsverslag in overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145
lid 2 BW.
Verklaring betreffende overige door wet- of
regelgeving gestelde vereisten en ESEF
Benoeming
Wij zijn door de raad van commissarissen benoemd als accountant van Stern Groep N.V.
vanaf de controle van het boekjaar 2003 en zijn sinds dat boekjaar tot nu toe de externe
accountant.
Geen verboden diensten
Wij hebben geen verboden diensten geleverd als bedoeld in artikel 5, lid 1 van de
Europese verordening betreffende specieke eisen voor de wettelijke controles van
nanciële overzichten van organisaties van openbaar belang.
Europees uniform elektronisch verslaggevingsformaat (ESEF)
Stern Groep N.V. heeft het jaarverslag opgesteld in ESEF. De vereisten hiervoor zijn
vastgelegd in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 met technische regulerings-
normen voor de specicatie van een uniform elektronisch verslagleggingsformaat
(hierna: de RTS voor ESEF).
Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld in het XHTML-formaat met
daarin opgenomen de deels gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening, zoals door
Stern Groep N.V. opgenomen in de rapportageset, in alle van materieel zijnde aspecten
aan de RTS voor ESEF.
De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaar-
rekening, in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de directie de verschillende
onderdelen samenvoegt in één enkele rapportageset.
Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid te krijgen voor ons
oordeel dat het jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS voor ESEF.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening

Onze werkzaamheden bestonden, met inachtneming van NBA Alert 43, onder andere uit:
het verkrijgen van inzicht in het nanciële rapportageproces van Stern Groep N.V.,
waaronder het opstellen van de rapportageset;
het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of
de rapportageset met het daarin opgenomen Inline XBRL-instance document en de
XBRL-extensie taxonomiebestanden in overeenstemming met de technische
specicaties zoals opgenomen in de RTS voor ESEF zijn opgesteld;
het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening
in de rapportageset om vast te stellen of alle vereiste markeringen zijn toegepast en of
deze in overeenstemming zijn met de RTS voor ESEF.
Beschrijving van verantwoordelijkheden
voor de jaarrekening
Verantwoordelijkheden van de directie en de raad van commissarissen
voor de jaarrekening
De directie is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaar-
rekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is de
directie verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die de directie noodzakelijk
acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van
materieel belang als gevolg van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de directie afwegen of de onderneming in
staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemde
verslaggevingsstelsels moet de directie de jaarrekening opmaken op basis van de
continuïteitsveronderstelling, tenzij de directie het voornemen heeft om de vennootschap
te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige
realistische alternatief is. De directie moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor
gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in
continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het
proces van nanciële verslaggeving van de vennootschap.
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht
dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons
af te geven oordeel.
Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid
waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude
ontdekken.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fouten of fraude en zijn materieel indien
redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed
kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze
jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen
op ons oordeel.
Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben
waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de
Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
De sectie “Informatie ter onderbouwing van ons oordeel” hierboven, bevat een
informatieve samenvatting van onze verantwoordelijkheden en de uitgevoerde
werkzaamheden als basis voor ons oordeel. Onze controle bestond verder onder
andere uit:
het in reactie op de ingeschatte risico’s uitvoeren van controlewerkzaamheden en het
verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons
oordeel;
het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met
als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden.
Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de
effectiviteit van de interne beheersing van Stern Groep N.V.;
het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor nanciële
verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door de directie en
de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan;
het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin
opgenomen toelichtingen;
het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende
transacties en gebeurtenissen.
Stern Jaarrapport 2021
Versla g

Versla g

 Jaarrekening

Communicatie
Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande
reikwijdte en timing van de controle en over de signicante bevindingen die uit onze
controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele signicante tekortkomingen in
de interne beheersing.
In dit kader geven wij ook een verklaring aan het audit committee op grond van artikel 11
van de Europese verordening betreffende specieke eisen voor de wettelijke controles
van nanciële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende
verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.
Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voor-
schriften over onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met de raad
over alle relaties en andere zaken die redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen
beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen om onze
onafhankelijkheid te waarborgen.
Wij bepalen de kernpunten van onze controle van de jaarrekening op basis van alle zaken
die wij met de raad van commissarissen hebben besproken. Wij beschrijven deze kern-
punten in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden door wet- of regelgeving of in
buitengewoon zeldzame omstandigheden wanneer het niet vermelden in het belang van
het maatschappelijk verkeer is.
Amsterdam, 18 maart 2022
Ernst & Young Accountants LLP
Was getekend J.J. Kooistra RA
 Stern Jaarrapport 2021
Versla g
RvB
Versla g
RvC
Voorwoord Jaarrekening
Adres
per 16 maart 2022
PB Holding N.V.
Pieter Braaijweg 6
1114 AJ Amsterdam-Duivendrecht
Colofon
Dit jaarrapport is uitgegeven door:
Stern Groep N.V. per 16 maart 2022 PB Holding N.V.
Pieter Braaijweg 6
1114 AJ Amsterdam-Duivendrecht
Postbus 94949
1090 GX Amsterdam
T (020) 613 60 28
www.pb-holding.nl
Eindredactie, concept en realisatie
CF Report
Pagina 60 is tot stand gekomen met medewerking
van Vogelbescherming Nederland.
724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31724500BQF15DIYK3CX292021-12-31724500BQF15DIYK3CX292020-12-31724500BQF15DIYK3CX292020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BQF15DIYK3CX292021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BQF15DIYK3CX292020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BQF15DIYK3CX292021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BQF15DIYK3CX292020-12-31STE:RetainedEarningsAppropriatedAndMiscellaneousOtherReservesMember724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31STE:RetainedEarningsAppropriatedAndMiscellaneousOtherReservesMember724500BQF15DIYK3CX292021-12-31STE:RetainedEarningsAppropriatedAndMiscellaneousOtherReservesMember724500BQF15DIYK3CX292020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember724500BQF15DIYK3CX292021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember724500BQF15DIYK3CX292020-12-31STE:RetainedEarningsNotAppropriatedMember724500BQF15DIYK3CX292021-01-012021-12-31STE:RetainedEarningsNotAppropriatedMember724500BQF15DIYK3CX292021-12-31STE:RetainedEarningsNotAppropriatedMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31STE:RetainedEarningsAppropriatedAndMiscellaneousOtherReservesMember724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31STE:RetainedEarningsAppropriatedAndMiscellaneousOtherReservesMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31STE:RetainedEarningsNotAppropriatedMember724500BQF15DIYK3CX292020-01-012020-12-31STE:RetainedEarningsNotAppropriatedMember724500BQF15DIYK3CX292019-12-31iso4217:EURxbrli:sharesiso4217:EURxbrli:shares