Jaarverslag
2024
At heart of business
2 Ctac jaarverslag 2024
3
Ctac in 2024 4
Ctac in het kort 5
Voorwoord CEO 6
Activiteiten in 2024 8
Feiten en cijfers 10
Verslag van het bestuur 12
Raad van bestuur 13
Toelichting CEO 14
Performance 15
Outlook 2025 19
Interview met klant: 20
Tim Vannieuwenhuyse –
WAAK Maatwerkbedrijf
Strategie 22
Omgeving & markttrends 23
Strategie 2024 – 2028 28
Interview met medewerker: 32
René van Mil
Duurzaamheid 34
Duurzaamheid algemeen 35
Terugkijken en vooruitkijken – Environment 43
Terugkijken en vooruitkijken – Social 46
Terugkijken en vooruitkijken – Governance 50
Interview met medewerker: 52
Jeroen Valgaerts
Governance 54
Risicomanagement 55
Compliance met de Nederlandse Corporate 60
Governance Code
Interview met klant: 66
Martijn Leenknegt – DKG Group
Verslag van de raad van 68
commissarissen
Raad van commissarissen 69
Verslag van de raad van commissarissen 70
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V. 74
Interview met medewerkster: 84
Kelly van der Elst
Jaarrekening 86
Overige gegevens 162
Overige gegevens 163
Controleverklaring van de onafhankelijke 166
accountant
Meerjarenoverzicht 178
Het aandeel Ctac 179
Index terminologie 182
Bijlage 184
Stakeholdersdialoog 185
Colofon 186
Inhoudsopgave
Opmerkingen voor de lezer:
Disclaimer Dit document is slechts een ‘websiteversie’ en is niet het officiële financiële jaarverslag, inclusief bijbehorende gecontroleerde jaarrekening, zoals
bedoeld in artikel 2:361 van het Burgerlijk Wetboek. Het officiële financiële jaarverslag, de bijbehorende gecontroleerde jaarrekening en de controleverklaring
onafhankelijke accountant zijn samengevoegd in één pakket dat te vinden is via https://www.ctac.nl/app/uploads/2025/02/Jaarverslag-2024-ESEF.zip.
Bij verschillen tussen de websiteversie en het pakket met het financiële jaarverslag heeft het pakket met het financiële jaarverslag voorrang.
NB: de in de websiteversie opgenomen accountantsverklaring heeft slechts betrekking op het officiële financiële jaarverslag en niet op de websiteversie. Aan
het gebruik van de websiteversie, inclusief de niet-officiële kopie van de accountantsverklaring, kunnen geen rechten worden ontleend. Onze accountants
hebben niet gecontroleerd (en hoeven niet te controleren) of de websiteversie identiek is aan de officiële versie.
Ctac heeft in voorbereiding op de verwachte naderende CSRD-vereisten als onderdeel van haar jaarverslag informatie rondom het thema duurzaamheid
opgenomen. Deze duurzaamheidsinformatie voldoet nog niet aan de CSRD-vereisten en is thans niet separaat door de accountant getoetst op basis daarvan.
4 Ctac jaarverslag 2024
Ctac in 2024
5
A
Digimij is de betrouwbare partner voor producten
en diensten op het gebied van IT-security,
modern werken en hardware.
A
Oliver IT helpt bedrijven om IT-processen
te vereenvoudigen en IT toegankelijk en
gebruiksvriendelijk te maken door middel van
IT-roadmaps, slimme integraties en op maat
gemaakte bedrijfsapplicaties.
A
Purple Square is gespecialiseerd in programma-
en projectmanagement. Door succesvol
transformaties te realiseren in bedrijfsprocessen,
informatietechnologie en organisaties, helpen
ze organisaties bij de verbetering van hun
bedrijfsvoering.
A
Technology2Enjoy is een gerenommeerde
specialist in SAP diensten en projecten met een
focus op overheidsorganisaties, en staat bekend
om een pragmatische aanpak in combinatie met
diepgaande branchekennis.
Ctac biedt een compleet scala aan IT-diensten: van
strategisch advies en transformatie tot en met het
leveren van gespecialiseerde IT-professionals via
staffingdiensten. Waar nodig bundelen we onze
krachten om samen het beste resultaat te behalen
en bedrijven te ondersteunen bij het realiseren van
hun ambities.
Onze missie
Ctac helpt bedrijven flexibel in te spelen op de
uitdagingen van vandaag en morgen. Door ambities,
technologie en effectieve verandering te combineren,
creëren wij een toekomstbestendige omgeving waarin
organisaties kunnen floreren.
Ctac is beursgenoteerd aan NYSE Euronext
Amsterdam (TICKER: CTAC).
Ctac N.V. is een groep van gespecialiseerde
IT-bedrijven die organisaties helpen hun ambities
te realiseren. Door de juiste IT-expertise te
combineren, zetten wij technologie slim in, zodat
bedrijven kunnen blijven groeien in een snel
veranderend technologisch landschap. Onze
focus ligt op het bieden van rust en vertrouwen in
IT-processen, zodat organisaties flexibel blijven en
klaar zijn voor de toekomst.
Onze kracht komt voort uit de diversiteit van de
bedrijven binnen de groep, die elk hun eigen expertise
en diensten aanbieden. Deze unieke structuur stelt
ons in staat om een breed scala aan IT-oplossingen
te bieden, die perfect aansluiten op de specifieke
behoeften van verschillende organisaties.
A
Ctac richt zich als IT-consultancybedrijf op
het begrijpen van de business van de klant
om effectieve systemen en processen te
implementeren, gebruikmakend van bewezen
technologie van marktleiders.
Ctac in het kort
Ctac Group wordt in dit jaarverslag aangeduid als Ctac.
6 Ctac jaarverslag 2024
De energie en het vertrouwen in de gezamenlijk
ontwikkelde nieuwe proposities benadrukken
het succes van de aanpak. Wat mij het meest
raakt, is de flexibiliteit en vindingrijkheid van
onze mensen. Van het delen van kennis via de
Ctacademy tot initiatieven zoals hackathons. Het
zijn onze medewerkers die de kern vormen van ons
succes en onze identiteit. Hun toewijding, talent en
samenwerking maken het verschil en brengen onze
ambities tot leven. Ik wil dan ook graag mijn dank
uitspreken aan alle medewerkers met wie we voor
onze klanten samenwerken aan de toekomst
van Ctac.
Ook buiten Ctac bracht 2024 inspiratie. De
indrukwekkende overwinning van Sifan Hassan in
Parijs was een voorbeeld van doorzettingsvermogen
en zelfvertrouwen. Haar race – rustig opbouwen en
versnellen op het juiste moment – bracht Nederland
een geweldige primeur in de sport, die ook ons
inspireert. Je hoofd koel houden en je eigen koers
bepalen.
Neem bijvoorbeeld AI (Artificial Intelligence), dat
binnen afzienbare tijd al niet meer is weg te denken
uit onze samenleving. Het is een krachtig hulpmiddel
om processen te versnellen en dienstverlening
efficiënter te maken, maar we zien het gebruik
ervan niet als doel op zich. Foute conclusies op
basis van slechte data en het onderschatten van
cybersecurityrisico’s liggen op de loer. Daarom
investeren we in datamanagement en gebruiken we
de technologie om oplossingen te ontwikkelen, waar
onze klanten in de praktijk veel aan hebben.
2024 was voor Ctac Group het eerste jaar van
transitie na de lancering van de herijkte strategie.
We versterken onze rol als trusted IT-partner in
onze focusmarkten en begeleiden klanten bij
de overgang naar de (public) cloud. Door binnen
alle onderdelen van Ctac de samenwerking te
versterken, kunnen we onze klanten van begin tot
eind ondersteunen bij hun digitale transitie.
We hebben grote stappen gezet. Ctac transformeerde
van een organisatie met sterke, zelfstandige merken
naar een hechte Ctac-groep met gezamenlijke
proposities waarin onze specialistische kennis
en marktbenadering tot uiting komen. Dit past bij
het veranderend IT-landschap en de overstap van
traditionele softwarelicenties naar een op gebruik
gebaseerde benadering. De cloud biedt schaalbare
en flexibele oplossingen op een gestandaardiseerde
basis. Een partner die oplossingen met elkaar
verbindt en zorgt dat technologie en gebruikers
dezelfde taal spreken, is de sleutel naar succes.
Vanuit dit principe zetten we binnen de groep in op
standaardisatie. We implementeren een nieuw public
cloud ERP-systeem en optimaliseren onze interne
processen. Wat we onze klanten adviseren, passen
we binnen onze eigen organisatie toe, zodat we straks
zelf ook de mogelijkheden van de (public) cloud
ervaren.
Terugkijkend op het afgelopen jaar, zijn er veel
hoogtepunten geweest, die onze transformatie
markeren. Een persoonlijk hoogtepunt was het
propositiecafé. De collega’s die verantwoordelijk zijn
voor en hebben geholpen bij het vormgeven van de
12 proposities van Ctac, pitchten deze samen met
de collega’s van Sales vol enthousiasme aan de
andere collega’s.
Voorwoord CEO
7
Nu de basis staat, ligt in het tweede jaar van de
transitie de focus op operational excellence en het
versterken van ondernemerschap en klantgerichtheid.
We blijven kritisch naar onze processen kijken en
richten ons tegelijkertijd op innovatie en groei. We
zetten in op verjonging en verbreding van onze teams,
bewegen mee met de wereld van morgen en geven
die ook vorm.
Ik kijk met vertrouwen naar 2025. Ctac staat klaar
om met onze klanten te werken aan schaalbare,
innovatieve oplossingen die bijdragen aan hun
doelen. Ik nodig u uit om in dit jaarverslag te
ontdekken hoe we werken ‘at the heart of business’
en bouwen aan een toekomst waarin technologie in
dienst staat van de gebruikers.
Gerben Moerland – CEO
8 Ctac jaarverslag 2024
Activiteiten in 2024
Start Leiderschapsprogramma
WeAreDevelopers World Congress
Women’s Day 2024PSV Vitality
Start Talent &
Development-programma
Resourcing event
9
Propositiecafé
Actie Alpe d’HuZes Kick-off 2024
Cheque Stichting Ambulance Wens
ICT & Logistiek beurs
ConsulTales
10 Ctac jaarverslag 2024
Feiten en
cijfers
Kerngetallen
Resultaten
10 Ctac jaarverslag 2024
11
441
200
226
2024 2024 20242023 2023 2023
461
212
218
Omzet uit contacten
met klanten
(x € 1 mln)
Resultaat vóór
aftrek van rente,
belastingen,
amortisatie,
depreciation (EBITDA)
(x € 1 mln)
Nettoresultaat
toekomend aan
aandeelhouders
Ctac N.V.
(x € 1 mln)
Kasstroom uit
operationele
bedrijfsactiviteiten
(x € 1 mln)
Aantal fte gemiddeld
over het jaar
Professionele
inhuurkrachten in
fte gemiddeld over
het jaar
Omzet per
gemiddelde directe
medewerker, inclusief
inhuurkrachten
(per fte x € 1.000)
124,3
10,7
3,9
10,3
2024 2024 2024 20242023 2023 2023 2023
127, 2
10,2
1,0
10,7
12 Ctac jaarverslag 2024
Verslag van het bestuur
13
Gerben Moerland (1972)
Nederlandse nationaliteit
Statutair directeur
Chief Executive Officer
Benoemd met ingang van 13 oktober 2023.
Paul de Koning (1963)
Nederlandse nationaliteit
Statutair directeur
Chief Financial Officer
Benoemd met ingang van 13 april 2023.
Raad van bestuur
14 Ctac jaarverslag 2024
Toelichting CEO
In 2024 hebben wij zowel de omzet als de
winstgevendheid succesvol op peil gehouden. Dit in
een jaar dat wij de transitie hebben ingezet om onze
organisatie toekomstbestendig te maken inspelend
op de snel veranderende markt. De uitgaven aan
marketingactiviteiten en salescapaciteit zorgden
voor een stijging van de indirecte kosten, maar legden
de basis voor groei.
Onder het FUN-dament-programma hebben
wij zes projecten uitgerold, waarmee wij met
ondersteunende IT-oplossingen de bedrijfsprocessen
optimaliseren. Met de vervanging van het
servicemanagementsysteem en de transitie van
ons ERP-systeem naar de public cloud zetten
wij belangrijke stappen in de herinrichting van de
organisatie.
De succesvolle lancering van nieuwe, gezamenlijke
proposities rond de thema’s strategy &
transformation, core & insights, technology, digital
experience en people versterken het profiel van Ctac.
De groepsbrede proposities zijn een eerste resultaat
van de cultuurverandering en dragen er verder aan
bij. Mensen wisten elkaar in 2024 beter te vinden,
waardoor cross-sell toenam en de orderpijplijn
aanzienlijk is verbeterd.
De verschuiving van traditionele hosting naar
cloudgebaseerde licenties verloopt volgens
verwachting. De afname van hostingactiviteiten
in 2024 is grotendeels gecompenseerd door een
stijging in cloudlicenties, wat de effectiviteit van
onze strategie bevestigt. Daarnaast zet Ctac zelf
de stap naar de cloud, met de verwachting dat deze
transitie in de eerste helft van 2025 succesvol wordt
afgerond.
Binnen al onze proposities hebben we in 2024
belangrijke deals gerealiseerd, onder andere op
het gebied van ERP en digital experience. Onze
orderpijplijn blijft zich sterk ontwikkelen. Met een
solide basis en een duidelijke strategische koers
bouwen we aan een toekomstbestendige organisatie
die klaar is voor verdere groei en ontwikkeling.
Gerben Moerland
Chief Executive Officer (CEO)
15
Performance
Kerncijfers
€ mln (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
Omzet 124,3 127,2 -2,3%
Resultaat vóór aftrek van rente, belastingen, amortisatie,
depreciation (EBITDA) 10,7 10,2 +4,9%
EBIT 5,6 4,1 +36,6%
Nettoresultaat 3,9 1,1 +254,5%
Omzet naar diensten
€ mln (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
Projecten en detachering 70,3 73,1 -3,8%
Cloud services 50,9 51,9 -1,9%
Licentie- en hardwareverkopen 3,1 2,2 +40,9%
Totaal omzet uit contracten met klanten 124,3 127,2 -2,3%
Overige inkomsten 0,3 0,3 0,0%
In 2024 daalde de omzet licht (-2,3%) naar
€ 124,3 miljoen door afname van de hostingomzet
en de kleinere omvang van projecten. De
winstgevendheid heeft zich in de loop van het jaar
De omzet uit Projecten en detachering daalde door
terughoudendheid van klanten in het doen van
investeringen en de trend om kleinere projecten te
doen. Dit leidde tot uitdagingen in het optimaliseren
van de bezettingsgraad. Bij Cloud services zorgde
de transitie van klanten naar de public cloud en
uitstel van investeringen tot een daling van de
omzet uit hosting. Een toename van de cloud-based
licenties en indexatie van de tarieven dragen positief
bij aan de omzet uit Cloud services. De omzet uit
Licentie- en hardwareverkopen is gestegen door
verkoop van extra licenties. Onder Overige inkomsten
worden de opbrengsten verantwoord die zijn
aangewend om de lopende implementatietrajecten bij
Technology2Enjoy uit te voeren.
hersteld en blijft op jaarbasis op peil. De stijging van
de EBITDA van 4,9% naar € 10,7 miljoen is als gevolg
van eenmalige lasten van € 1,6 miljoen in 2023.
Het nettoresultaat komt uit op € 3,9 miljoen.
16 Ctac jaarverslag 2024
Performance
De afname van het aantal directe inhuurkrachten
wordt veroorzaakt door het meebewegen van de
flexibele schil met de teruglopende omzet uit
Projecten en detachering. Door de investeringen in
onder andere onze salesorganisatie is het aantal
indirecte medewerkers met 2,2% gestegen.
Medewerkers
Fte (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
Ultimo
Direct 340 365 -6,8%
Indirect 98 88 +11,4%
Totaal 438 453 -3,3%
Gemiddeld
Direct 349 371 -5,9%
Indirect 92 90 +2,2%
Totaal 441 461 -4,3%
Professionele inhuurkrachten (direct) 200 212 -5,7%
De omzet per medewerker (op basis van gemiddeld
aantal directe fte’s inclusief professionele
inhuurkrachten) steeg in 2024 naar € 226.400,
ten opzichte van € 218.000 in 2023.
EBITDA en EBIT
€ mln (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
EBITDA 10,7 10,2 +4,9%
Marge 8,6% 8,0% +0,6%
Afschrijvingen en amortisatie 5,1 6,1 -16,4%
EBIT 5,6 4,1 +36,6%
Marge 4,5% 3,2% +1,3%
De EBITDA-marge heeft zich in 2024 goed hersteld bij
een licht dalende omzet. Het resultaat wordt gedrukt
door de kleinere omvang van projecten, investeringen
in onze salesorganisatie en de tijdsinvestering die de
organisatieaanpassing vraagt van onze medewerkers.
De EBITDA over 2023 omvatte eenmalige lasten voor
het aanscherpen van de organisatie (€ 0,6 miljoen) en
een voorziening voor langdurig zieken (€ 0,8 miljoen).
De EBIT steeg naar € 5,6 miljoen, waarbij
het resultaat over 2023 werd beïnvloed door
bovenstaande effecten en een bijzondere
waardevermindering op geactiveerde immateriële
vaste activa gerelateerd aan Technology2Enjoy.
17
Nettowinst
€ mln (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
Financieringslasten -0,4 -0,5 -20,0%
Belastingen -1,3 -2,5 -48,0%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders van Ctac N.V. 3,9 1,0 +290,0%
Winst per aandeel (in €) 0,28 0,07 +300,0%
In 2024 normaliseerde de belastingdruk en daalde
naar 24,3% (2023: 68,5%). De hoge belastingdruk
in 2023 werd veroorzaakt door de bijzondere
waardevermindering van de actieve belastinglatentie
die was gevormd voor de te verrekenen verliezen
bij Technology2Enjoy, en het niet vormen van een
actieve belastinglatentie voor het verlies dat in 2023
werd gerealiseerd.
Het nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders
van Ctac N.V. steeg naar € 3,9 miljoen, wat
overeenkomt met een resultaat per gewogen
gemiddeld uitstaand gewoon aandeel van € 0,28
(2023: € 0,07).
Het totaal aantal uitstaande gewone aandelen per
ultimo 2024 was met 14.149.023 gelijk aan het aantal
aandelen in 2023.
Financiële slagkracht
€ mln (tenzij anders vermeld)
2024 2023 Delta
Kasstroom uit operationele bedrijfsactiviteiten 10,3 10,7 -3,7%
Netto cash (per ultimo) 9,6 7,0 +37,1%
Headroom* 19,6 18,3 +7,1%
*) De headroom is berekend op basis van het saldo liquide middelen plus het ongebruikte deel van de lopende kredietfaciliteiten.
De afname in operationele kasstroom wordt verklaard
door de stijging van de kortlopende schulden per
ultimo 2024. Daarnaast waren er geen bijzonderheden
in het reguliere werkkapitaalbeheer (debiteuren en
crediteuren).
Per ultimo 2024 kwam de netto cash uit op € 9,6
miljoen. De lopende kredietfaciliteit bedroeg per ultimo
2024 € 10,0 miljoen, waardoor de headroom
€ 19,6 miljoen bedraagt. De resterende schulden aan
kredietinstellingen zijn in 2024 volledig afgelost.
De liquiditeits- en kapitaalpositie van Ctac zijn gezond
en geven een goede uitgangspositie voor verdere groei.
Balans
Per ultimo 2024 is de immateriële vaste activa met
€ 26,8 miljoen nagenoeg gelijk aan ultimo 2023. Dit
komt enerzijds door reguliere afschrijvingen van
€ 1,5 miljoen. Anderzijds door een toename van
€ 1,5 miljoen door investeringen in de vervanging van
het servicemanagementsysteem, de implementatie
van het public cloud ERP-systeem en de
doorontwikkeling van het omnichannel platform XV.
Gedurende 2024 steeg de materiële vaste activa
met € 0,9 miljoen naar € 2,9 miljoen door reguliere
afschrijvingen en investeringen in hardware.
18 Ctac jaarverslag 2024
Performance
Handelsdebiteuren en overige vorderingen daalden
met circa € 1,0 miljoen naar € 23,7 miljoen.
Het eigen vermogen steeg naar € 30,9 miljoen (ultimo
2023: € 28,5 miljoen). Het nettoresultaat over 2024
(€ 3,9 miljoen) en het in cash uitgekeerde dividend
over 2023 (€ 1,6 miljoen) zijn verwerkt in het eigen
vermogen.
De korte en lange leaseverplichtingen kwamen uit op
€ 8,8 miljoen (ultimo 2023: € 9,2 miljoen).
De voorzieningen ultimo 2023 betroffen voornamelijk
de voorziening voor langdurig zieken. De voorziening
is aangewend om reeds langdurig zieken onder te
brengen binnen de afgesloten WGA-verzekering.
De handelscrediteuren en overige schulden bedragen
per ultimo 2024 € 30,8 miljoen (ultimo 2023: € 29,5
miljoen).
Voorgesteld dividend
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
wordt voorgesteld om over het boekjaar 2024 een
cashdividend uit te keren van € 0,11 per gewoon
aandeel (2023: € 0,11 per aandeel). Dit komt neer op
een payout-ratio van 39,8% van het nettoresultaat,
conform het dividendbeleid.
Juridische structuur
Ctac heeft het resterende 5% minderheidsbelang in
Digisolve-Mijn ICT B.V. overgenomen. Digisolve-Mijn
ICT B.V. is als gevolg van deze aandelentransactie
een 100% deelneming.
Gebeurtenissen na balansdatum
Er zijn geen ontwikkelingen die nog informatie geven
over de situatie per balansdatum.
Bestuursverklaring
De effectiviteit en werking van de interne
risicobeheersings- en controlesystemen worden
jaarlijks besproken met de auditcommissie en de
raad van commissarissen. Rekening houdend met
de hiervoor beschreven risico’s en daarop gerichte
beheersingsmaatregelen, en in overeenstemming met
de best practice-bepaling I.4.3 van de Nederlandse
Corporate Governance Code, verklaart de raad van
bestuur, voor zover bekend, dat:
A
het verslag in voldoende mate inzicht geeft in
eventuele tekortkomingen in de werking van de
interne risicobeheersings- en controlesystemen;
A
voornoemde systemen een redelijke mate van
zekerheid geven, dat de financiële verslaggeving
geen onjuistheden van materieel belang bevat;
A
het naar de huidige stand van zaken
gerechtvaardigd is, dat de financiële
verslaggeving is opgesteld op going concern-
basis;
A
in het verslag de materiële risico’s en
onzekerheden zijn vermeld, die relevant zijn ter
zake van de verwachting van de continuïteit van
de vennootschap voor een periode van twaalf
maanden na opstelling van het verslag.
Daarnaast verklaart de raad van bestuur in lijn met
artikel 5:25c van de Wet op het financieel toezicht
dat, voor zover hem bekend:
A
de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de
activa, de passiva, de financiële positie en de
winst of het verlies van de uitgevende instelling
en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen
ondernemingen;
A
het bestuursverslag een getrouw beeld geeft
over de toestand op de balansdatum, de
gang van zaken gedurende het boekjaar van
de uitgevende instelling en van de met haar
verbonden ondernemingen waarvan de gegevens
in haar jaarrekening zijn opgenomen, en dat in het
bestuursverslag de wezenlijke risico’s waarmee
de uitgevende instelling wordt geconfronteerd,
zijn beschreven.
19
Outlook 2025
Vooruitzichten
Vooruitkijkend naar 2025, blijven we gefocust op
het versterken van ons fundament en het uitbouwen
en positioneren van onze proposities. De positieve
ontwikkelingen en verbeteringen van het afgelopen
jaar vormen een stevige basis om operationeel nog
efficiënter te worden en onze groei te versnellen. Dat
we op de goede weg zitten wordt bevestigd door het
goed gevulde orderboek en de toename van ERP-
migraties naar de cloud. Daarnaast blijven we scherp
kijken naar de balans tussen directe en indirecte
kosten, zodat we onze organisatie nog slagvaardiger
kunnen maken en onze ambities kunnen blijven
waarmaken.
De raad van bestuur ziet geen reden om te
twijfelen aan de continuïteitsinschatting van de
dienstverlening van Ctac – de huidige performance
en financiële positie geven de raad van bestuur
vertrouwen in de toekomst van Ctac.
De verwachte investeringen in 2025 zullen
toezien op het vervangen van hardware en voor de
modernisering van ons kantoorpand.
s-Hertogenbosch, 26 februari 2025
De raad van bestuur
Gerben Moerland – CEO
Paul de Koning – CFO
Tim
Vannieuwenhuyse
Algemeen directeur
WAAK Maatwerkbedrijf
20 Ctac jaarverslag 2024
Interview met klant
21
Big Bang-strategie. Het resulteerde in een
ontzettend spannend weekend begin mei 2023.
Twee intense dagen met tientallen mensen die
paraat stonden om problemen op te vangen, maar
de overgang verliep vlot. Achteraf ben ik blij dat we
deze aanpak hebben gekozen.
Hoe verliep de samenwerking met Ctac?
Zo’n grootschalige transformatie, die alle
bedrijfsprocessen raakt, heeft een enorme impact op
de organisatie. Het is stressvol en er is ook wel eens
een traantje gelaten in dit proces. We hebben Ctac
in 2024 echt goed leren kennen en het was niet altijd
makkelijk. Je komt onverwachte obstakels tegen en
het is een proces van vallen en opstaan. Je moet
elkaar scherp houden en de waarheid durven zeggen.
Dat is soms moeilijk, maar open communicatie
is essentieel. Ctac heeft zich tot het uiterste
ingespannen om de overgang zonder productieverlies
of verstoringen door te voeren, en heeft bewezen niet
alleen technisch sterk, maar ook betrokken te zijn.
Dat heb ik erg gewaardeerd.
Welke rol speelt innovatie en hoe helpt
Ctac daarbij?
Voor ons is innovatie geen doel op zich, maar een
middel om onze missie te realiseren. We willen werk
toegankelijker en makkelijker maken voor onze
medewerkers en zetten technologie in om complexe
taken eenvoudiger te maken. Dankzij cobots,
augmented reality en slimme instructiesystemen
kunnen we mensen met een afstand tot de
arbeidsmarkt begeleiden bij uitdagender werk. Met
bijvoorbeeld projectietafels en visuele tools die we
nu gebruiken, wordt moeilijk werk overzichtelijker
en intuïtiever. Zo kunnen we routinematig werk
verder automatiseren en meer tijd vrijmaken
voor begeleiding. De stap naar het nieuwe ERP-
systeem was noodzakelijk om onze missie te
blijven waarmaken: zinvolle banen creëren, mensen
versterken en de sociale economie bevorderen.
Wat doet WAAK en hoe?
Sinds 2011 werk ik als algemeen directeur bij WAAK,
één van de grootste Vlaamse maatwerkbedrijven,
dat werk creëert voor mensen met een afstand
tot de arbeidsmarkt. We hebben vijf afdelingen
die uiteenlopende activiteiten verrichten, zoals
het assembleren van kabels voor onder andere
HVAC-toepassingen, groenonderhoud, metaal- en
kunststofassemblage en verpakkingswerk. Anders
dan de sociale werkvoorziening in Nederland
staan maatwerkbedrijven in België dichterbij het
bedrijfsleven. Onze medewerkers – met name
mensen met een fysieke en/of mentale beperking,
maar ook mensen met een psychosociale
problematiek, vluchtelingen en ex-gedetineerden
– werken volwaardig mee. Met een omzet van 55
miljoen euro en leveringen aan 24 landen dragen we
niet alleen bij aan de economie, maar ook aan onze
lokale gemeenschappen.
Waar begon de samenwerking met Ctac?
Ons zelfgebouwde ERP-systeem, IRIS, was na twintig
jaar toe aan vervanging. We zochten een oplossing
die onze brede mix van activiteiten kon ondersteunen
en maakten een grondige analyse van mogelijke
ERP-oplossingen. De keuze viel op SAP S/4HANA.
Voor de implementatie sprong Ctac eruit door hun
uitgebreide ervaring en goede klik met het team. Ctac
hielp ons een geïntegreerd systeem op te zetten, met
SAP als kern, aangevuld met tools als Ometa voor
productiesturing en Precisely voor klantkoppelingen.
Hierdoor werken we nu efficiënter en zijn we beter
voorbereid op de toekomst.
Hoe is de implementatie verlopen?
Aanvankelijk overwogen we een gefaseerde
aanpak, maar dat bracht risico’s met zich mee.
Het zou betekenen dat we verschillende tijdelijke
oplossingen moesten opzetten om oude en nieuwe
systemen te verbinden. Uiteindelijk besloten we
alles in één keer over te zetten – een zogenoemde
22 Ctac jaarverslag 2024
Strategie
23
Omgeving & markttrends
In 2024 stabiliseert de inflatie in Nederland en
België. De strategische focus komt meer te liggen
op de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt.
Verder bestaan er zorgen over de internationale
spanningen en de mogelijke handelsbelemmeringen
die daaruit volgen. Samen met de onzekerheid die
er bestaat over de energietransitie zorgt dit ervoor
dat bedrijven terughoudender zijn en meer tijd
nemen voor investeringsbeslissingen.
De digitale samenleving
Door snelle technologische ontwikkelingen
digitaliseren alle facetten van de samenleving met
invloed op de economie en bedrijfsmodellen. De
eerste praktische toepassingen van AI hebben hun
weg gevonden naar de markt. Het roept vragen
op over onze manier van werken, leren en kennis
verwerven. Een trend die zich niet heeft doorgezet,
is het volledig remote werken. Het lijkt voor de
dienstensector niet de toekomst: hybride werken
is het nieuwe normaal en het is zoeken naar een
evenwichtige balans tussen thuis, onderweg en op
kantoor.
Kansen en uitdagingen door regeldruk
Nieuwe regelgeving, zoals de CSRD-richtlijn en de
aanstaande cybersecuritywetgeving (NIS2), dwingt
bedrijven productieketens en werkprocessen in
kaart te brengen. Het is een belangrijke drijfveer
voor de uitrol van een digitaal productpaspoort. Niet
alleen overheden vragen meer transparantie, ook
consumenten. Zij willen de samenstelling, herkomst,
recyclingmogelijkheden en milieu-impact van
producten kennen.
De toenemende regeldruk valt samen met krapte
op de arbeidsmarkt. Bedrijven zoeken daarom naar
geïntegreerde IT-oplossingen die ze in staat stellen
te voldoen aan de huidige eisen zonder de werklast
te verzwaren. Om mee te bewegen met de groei
van organisaties, moeten oplossingen schaalbaar
en toekomstbestendig zijn. Het is een belangrijke
groeidrijver voor cloudoplossingen, die wordt
versneld doordat steeds meer organisaties de door
SAP ingezette transitie naar de cloud volgen.
Grote internationale cloudaanbieders leiden de
race naar steeds grotere datacenters en digitale
rekenkracht. Het biedt kleine ondernemingen de kans
om gebruik te maken van complexe IT-oplossingen
die zij zelf niet kunnen realiseren. Tegelijkertijd zien
we een tegenbeweging. Bedrijven willen de risico’s
van te grote afhankelijkheid van hyperscalers
beperken. Strategische autonomie, grip op kritieke
processen en data in eigen beheer winnen aan
belang. Bedrijven kiezen daarom vaker voor een
combinatie van publieke en private cloudoplossingen.
Een hybride-variant waar Ctac op inspeelt met eigen
datacenteroplossingen.
De rol van Ctac
In een steeds complexer digitale wereld is Ctac dé
strategische partner voor digitale transformatie.
Met een heldere end-to-end aanpak helpen wij
bedrijven om koploper te blijven in hun sector. Wij
bieden inzicht en een solide basis met onze ERP- en
dataservices, en combineren maatwerkoplossingen
met bewezen standaardapplicaties. Daarnaast
leveren we aanvullende capaciteit of specialistische
IT-kennis precies op het moment dat het nodig
is. Dankzij naadloze technologische integratie en
productontwikkeling bieden we bovendien complete
gemoedsrust.
Met oplossingen op het gebied van
cloudinfra structuur, het moderne werken en digitale
veiligheid creëren wij een geoptimaliseerde digitale
ervaring. Zo kunnen onze klanten zich volledig richten
op hun eigen expertise en het realiseren van hun
ambities.
24 Ctac jaarverslag 2024
Omgeving & markttrends
Cloudtransitie
We zien dat de abonnementsmodellen van
cloudaanbieders aansluiten bij de vraag naar meer
operationele flexibiliteit. Hier is onze dienstverlening
op aangepast. De IT-uitgaven van klanten verschuiven
hiermee van grote eenmalige investeringen (CapEx)
naar kleinere, terugkerende betalingen (OpEx). Dit
leidt tot verbeterde cashflow, financiële flexibiliteit
en voorspelbaarheid. Onze klanten hebben hierdoor
toegang tot de nieuwste technologie en kunnen zich
concentreren op hun kernactiviteiten.
Strategisch personeelsbeleid
Personeelsschaarste vraagt van onze klanten dat
zij strategisch omgaan met personeelsbeleid en de
inzet van flexibele krachten. Met Modern Workplace
Solutions optimaliseren wij hybride werken. Dit biedt
klanten een belangrijk concurrentievoordeel op de
krappe arbeidsmarkt.
De groeiende vraag naar specialisten vereist een
efficiënte inzet van onze consultants. Zo hebben we
onze kennis in de manufacturing-markt vertaald naar
een templateaanpak: de Qualified Partner Package
Solution (QPPS). Deze aanpak maakt de implementatie
van SAP oplossingen efficiënter. Daarnaast ontwikkelt
Ctac eigen accelerators om projecten te versnellen
voor een vliegende start. Investeren in het verhogen
van de arbeidsproductiviteit is niet langer alleen
een kosten-batenafweging. Door de vergrijzende
arbeidsmarkt is het noodzakelijk om de werkdruk
beheersbaar te houden.
Sectoren
Retail: de retailsector ondergaat een ingrijpende
transformatie, waarbij de fysieke en digitale
verkoop steeds meer met elkaar verweven raken.
Klanten verwachten een frictieloze koopervaring
via alle kanalen, wat retailers dwingt om zich aan
te passen aan een omnichannel omgeving. Een
360°-klantbeeld is cruciaal om de behoeften van
klanten goed te begrijpen en hierop in te spelen.
Met het toenemende aantal verkoopkanalen wordt
het steeds belangrijker voor bedrijven om zich te
onderscheiden van de concurrentie. Daarnaast
moeten retailers effectieve strategieën ontwikkelen
voor retourmanagement, waarbij keuzes gemaakt
moeten worden over ontvangst, kwaliteitscontrole
en terugbetalingsopties. Ctac biedt uitgebreide
ondersteuning aan retailers bij het ontwikkelen van
waardevolle klantinzichten en het optimaliseren
van de klantreis, zodat zij hun klanten beter kunnen
bedienen.
Wholesale: groothandels ervaren een significante
verschuiving in de markt, waarbij de grenzen met
retail vervagen en producenten en eindklanten elkaar
steeds beter weten te vinden. Door de toegenomen
transparantie die internet met zich meebrengt,
kunnen zowel consumenten als zakelijke klanten
razendsnel hun weg vinden in het wereldwijde
aanbod, wat hun koopgedrag drastisch verandert.
Ze vinden en kopen producten sneller dan ooit,
op elk moment en via verschillende kanalen. Voor
groothandels wordt het daarom essentieel om
klanten aan zich te binden door een optimale
klantreis te bieden. Ctac helpt ze om slim in te
spelen op deze nieuwe manier van werken door ze
te ondersteunen bij het creëren van een wendbare
supply chain en een optimaal omnichannel
IT-landschap.
Manufacturing: de Europese maakindustrie
beweegt ook dichter naar de klant toe en zoekt naar
oplossingen om de relatie met de klant te versterken.
Dit vertaalt zich in aftersalesoplossingen, zoals
voorspellend onderhoud en servicemanagement.
Bedrijven produceren niet alleen, maar blijven continu
waarde bieden door uitgebreide servicepakketten
te leveren, die de levensduur van producten
verlengen. Het is een trend die zich door de vraag
naar een duurzamere, circulaire economie blijft
ontwikkelen. Daarnaast vragen klant en overheid
om inzicht in hun CO₂-voetafdruk. Met innovaties
als het digitaal productpaspoort kan de impact
van het productieproces steeds nauwkeuriger in
25
kaart worden gebracht. Ctac ondersteunt deze
transformatie door data uit de toeleveringsketen
inzichtelijk te maken. We leveren toekomstbestendige
ERP-oplossingen die schaalbaar zijn en mee kunnen
groeien met de klant.
Publieke sector: overheidsorganisaties blijven
investeren in toekomstbestendige IT-oplossingen
om de efficiëntie en veiligheid van hun diensten
te waarborgen. Door de toenemende nadruk op
datagedreven openbaar bestuur stijgt daarnaast de
vraag naar realtime rapportages die eenvoudig te
raadplegen en te interpreteren zijn door verschillende
overheidsdiensten. Ctac helpt organisaties met
hun digitale transformatie, waarbij flexibiliteit,
kostenbesparing en naleving van wet- en regelgeving
belangrijke drijfveren zijn.
Professional Services: voor de sector van
professionele dienstverlening blijven het optimaal
inrichten van het hybride werken en het bieden van
efficiënte werkplekken belangrijke trends. Ctac biedt
oplossingen die deze flexibiliteit ondersteunen en
bedrijven helpen om hun operationele efficiëntie te
verbeteren, wat cruciaal is in een sector waar marges
onder druk staan.
Strategische kansen
Differentiatie door expertise en partnerships:
Ctac onderscheidt zich in de markt door zijn sterke
focus op samenwerking met toonaangevende
technologiepartners als SAP en Microsoft. Als partner
van SAP kan Ctac zich nog sterker profileren op het
gebied van ERP-implementaties en cloudtransities.
Ook hebben we als Microsoft-partner verschillende
soorten expertcertificeringen, waaronder op het gebied
van Modern Work, Azure, Security en Data & AI. Door
nauwe samenwerkingen als deze, gecombineerd met de
uitgebreide expertise van Ctac in het aanbieden van op
maat gemaakte oplossingen, wordt de positie van Ctac
als de partner voor digitale transformatie versterkt.
Cyberveiligheid en duurzaamheid: digitalisering,
robotisering en traceability bieden kansen. Ctac biedt
geavanceerde IT-oplossingen die organisaties helpen
bij het verzamelen en analyseren van data, wat
essentieel is voor ESG-rapportages en het verbeteren
van supply chain-transparantie. Daarnaast is zeker
bij digitale transformaties een integrale aanpak
van cyberveiligheid cruciaal. Ctac heeft oog voor
de menselijke component, kent de zwakke plekken
en begrijpt de gedragsverandering die nodig is om
digitale veiligheid tot een succes te maken. We
beschermen organisaties tegen cyberdreigingen en
hebben oog voor het belang van de offline wereld om
de digitale omgeving veilig te houden.
Innovatie in cloudoplossingen en IT-integratie:
doordat SAP en Microsoft hun klanten stimuleren
richting de cloud, staat voor bedrijven cloudmigratie
hoger op de agenda. Hierdoor ontstaat een
combinatie van publieke en private cloudoplossingen.
De vraag naar IT-integratieoplossingen groeit
sterk, omdat bedrijven streven naar een
minder complex IT-landschap. Ctac speelt een
belangrijke rol in deze transities door klanten te
helpen bij het implementeren van schaalbare en
toekomstbestendige cloudoplossingen.
Strategische richting voor 2024 – 2028: Ctac blijft
zich profileren als trusted advisor die klanten in staat
stelt ambities te realiseren. We blijven investeren in
innovatie en versterking van ons dienstenaanbod om
in te spelen op eerder genoemde trends. De focus
ligt op het ondersteunen van klanten bij hun digitale
transformatie, waarbij de menselijke kant van nieuwe
technologieën centraal staat: de gebruiker moet mee
kunnen in de verandering. Ctac helpt klanten om te
gaan met de huidige marktomstandigheden door
strategisch advies te combineren met praktische
implementatie.
26 Ctac jaarverslag 2024
Marktonderzoek: hoe organisaties
omgaan met digitale transformatie en
IT-uitdagingen
De wereld om ons heen verandert razendsnel. Technologie
innoveert in hoog tempo, klantverwachtingen worden steeds
hoger, en wet- en regelgeving groeit in complexiteit. Deze
ontwikkelingen vragen om bedrijven die exibel zijn en
snel kunnen inspelen op veranderingen. Maar hoe pakken
organisaties dat aan? Hoe zorgen ze ervoor dat technologie
niet alleen ondersteunend is, maar juist een integraal
onderdeel van de bedrijfsvoering wordt?
Ontevredenheid over samenwerking tussen business en IT
Bijna een derde van de respondenten geeft aan dat zij niet tevreden zijn over de huidige
samenwerking tussen business en IT. Verouderde technologie en een tekort aan budgetten
zijn de grootste knelpunten. Daarnaast zorgen een te technische insteek vanuit IT en een
te abstracte benadering vanuit de business voor wrijving. Ook een gebrek aan kennis bij
medewerkers en onvoldoende middelen vormen een uitdaging.
Security blijft topprioriteit
Meer dan 80% van de respondenten geeft aan dat security de afgelopen vijf jaar een
belangrijke rol heeft gespeeld binnen hun organisatie. Dit blijft een speerpunt, naast andere
thema’s zoals data-analyse, digitale transformatie, cloud computing, Internet of Things en AI &
Machine Learning.
Hybride cloud als norm
Veel organisaties maken de stap naar de cloud, maar een volledig afscheid van on-premises
oplossingen blijkt vaak nog een brug te ver. Voor de meeste bedrijven is een hybride oplossing
– een mix van on-premises en cloud – momenteel de standaard, vooral bij grotere organisaties.
Duidelijke IT-strategie ontbreekt vaak
Een duidelijke IT-strategie en een roadmap voor de lange termijn zijn essentieel om organisaties
wendbaar te maken. Toch blijkt dat slechts 50% van de respondenten een gedegen IT-strategie
heeft. Meer dan 20% geeft aan helemaal geen strategie of roadmap te hebben. Dit belemmert
de ontwikkeling op de lange termijn en vergroot de kans op reactief in plaats van proactief
handelen.
Belangrijkste bevindingen
Om antwoord te krijgen op deze vragen en inzicht te bieden
in de stand van zaken, heeft Ctac marktonderzoeksbureau
Markteffect gevraagd een onderzoek uit te voeren. Bij dit
onderzoek zijn 112 organisaties in de retail, wholesale,
productie en zakelijke dienstverlening betrokken. Het
resultaat is een helder beeld van waar bedrijven nu staan
op het gebied van digitale transformatie, waar de grootste
kansen liggen en welke obstakels er nog overwonnen
moeten worden.
1
2
3
4
Omgeving & markttrends
Waarom dit onderzoek?
Met dit onderzoek wil Ctac bijdragen aan meer inzicht in de
uitdagingen waar organisaties vandaag de dag voor staan.
De resultaten bieden niet alleen een beeld van de huidige
stand van zaken, maar ook inspiratie voor hoe bedrijven zich
beter kunnen voorbereiden op de toekomst.
Benieuwd naar meer details en inzichten? Scan de QR-code
om het volledige marktonderzoeksrapport te lezen.
Lees
verder
27
28 Ctac jaarverslag 2024
Strategie 2024 2028
Ctac begeleidt klanten in hun digitale transformatie
en is trusted IT-partner in de focusmarkten retail,
wholesale, manufacturing, professional services
en public. Wij bieden schaalbare IT-oplossingen
om de strategische ambities van onze klanten
waar te maken. In 2023 is de strategische herijking
afgerond en deze is in april 2024 in een roadshow
voorgelegd aan onze aandeelhouders. We liggen
op koers met de implementatie en er zijn geen
wijzigingen doorgevoerd.
In 2024 hebben we onze strategische basis versterkt
met een focus op operational excellence, het
stimuleren van ondernemerschap, het versterken
van de interne samenwerking en het ontwikkelen van
een groepsbrede benadering van onze proposities.
Daarbij is ook meer prioriteit gegeven aan de flexibele
inzet van onze mensen en hebben wij geïnvesteerd in
de uitbreiding van onze salescapaciteit.
Inspelen op een veranderend IT-landschap
De IT-markt verandert. Public cloudoplossingen
winnen aan populariteit vanwege de flexibiliteit
en schaalbaarheid. Dit vraagt om een andere
klantbenadering. Ctac biedt niet alleen technische
ondersteuning, we identificeren ook kansen om IT in
te zetten als verlengstuk van de strategie.
Door intensieve samenwerking binnen alle
onderdelen van Ctac leveren we geïntegreerde
oplossingen die klanten volledig ontzorgen. Dit
gaat van ERP-implementaties tot het leveren en
optimaliseren van digitale werkplekken en
bijbehorende infrastructuur. Deelnemingen opereren
zelfstandig, maar treden naar klanten op als
onderdeel van Ctac. Dit draagt bij aan een sterker
groepsprofiel in de markt.
In 2023 hebben we de ambitie uitgesproken om in de
komende jaren het fundament van Ctac te versterken
door te investeren in operational excellence. Met
nieuwe proposities, gestandaardiseerde processen
en uniformiteit in de projecten creëren we inzicht en
vergroten we de transparantie. Door deze stappen
is Ctac beter gepositioneerd om autonoom te
groeien en acquisities te doen, die aansluiten bij de
kernactiviteiten.
In 2024 is het FUN-dament-programma uitgerold
om processen in de organisatie opnieuw in te
richten en de langetermijnstrategie te borgen. Het
FUN-dament-programma bestaat uit zes projecten
om verschillende bedrijfsprocessen binnen de
organisatie te optimaliseren op onder andere het
gebied van sales, de service- en projectenuitvoering,
en administratieve processen. Onderdelen van het
FUN-dament-programma zijn de vervanging van het
servicemanagementsysteem en de transitie van ons
ERP-systeem naar de public cloud.
29
Proposities en thema’s
Onze proposities zijn georganiseerd rond vijf
strategische thema’s.
1 Strategy & transformation: wij adviseren
onze klanten over hun digitale of IT-transitie en
begeleiden hen met change-, programma- en
regiemanagement.
2 Core & insights: wij begeleiden onze klanten
bij de transitie naar een ERP-oplossing in de
cloud en bieden inzicht door te zorgen voor een
basis die past bij hun ERP. Daarbij halen we
relevante data uit de organisatie om de efficiëntie
en effectiviteit te verhogen en inzichten te
vergroten.
3 Technology: de basis wordt gevormd door
technology, waarbij we gepersonaliseerde
oplossingen combineren met standaard-
applicaties, zodat de klant geen onnodige
kosten maakt en flexibel is.
4 Digital experience: wij kunnen onze klanten
volledig ontzorgen, van services rondom de
IT-infrastructuur tot de realisatie van een
flexibele werkplek.
5 People: ons netwerk van professionals biedt
de oplossing voor alle (staffing)behoeften
van onze klanten, zodat zij snel kunnen
inspelen op veranderende behoeften en
marktomstandigheden.
Deze thema’s worden groepsbreed bediend; meerdere
onderdelen van Ctac werken tegelijkertijd samen aan
een enkele propositie.
STRATEGY &
TRANSFORMATION
NEXT
CHANGE MANAGEMENT
REGIEMANAGEMENT
CORE &
INSIGHTS
ERP (BUILD EN RUN)
DATA SERVICES
DIGITAL
EXPERIENCE
CLOUD INFRA STRUCTURE
SECURITY
MODERN WORK
TECHNOLOGY
INTEGRATIE
DEVELOPMENT
PRODUCTS
PEOPLE
STAFFING
30 Ctac jaarverslag 2024
Focusmarkten
Ctac richt zich op vijf kernmarkten en is optimaal
ingericht voor klanten met een omzet tussen
€ 100 miljoen en € 1,5 miljard. Wij richten ons op de
volgende focusmarkten, elk met sectorspecifieke
benaderingen.
1 Retail: realtime inzicht en voorraadbeheer.
2 Wholesale: supply chain-optimalisatie en
integratie van online kanalen.
3 Manufacturing: planning en
orderbeheeroplossingen.
4 Professional Services: digitale werkplek en
infrastructuur voor zakelijke dienstverleners.
5 Public: oplossingen voor overheden.
Onze proposities zijn het product van jarenlange
ervaring in onze focusmarkten. Doordat we
de uitdagingen in deze sectoren kennen en
begrijpen, bieden wij oplossingen die passen bij
industriestandaarden en wet-en-regelgeving. Met
standaardoplossingen ondersteunen wij onze klanten
end-to-end. Dit wordt aangevuld met maatwerk:
afgestemd op de individuele behoeften
en uitdagingen van de klant.
Door onze proposities te verbinden met
marktgerichte doelstellingen, processen en best
practices, creëren we meerwaarde en groeikansen.
Zo versterken we onze rol als strategische partner,
benutten we cross- en upsell-mogelijkheden, en
bedienen we klanten beter.
PROFESSIONAL SERVICES
PUBLIC
RETAIL
WHOLESALE
MANUFACTURING
Strategie 2024 2028
31
Mens en cultuur
Onze bedrijfscultuur is gericht op samenwerking
en ondernemerschap. In 2024 hebben we stappen
gezet om medewerkers meer verantwoordelijkheid
te geven en ondernemerschap te stimuleren. De
bonusstructuur is aangepast naar een model waarin
prestaties worden gewaardeerd op groepsniveau,
unitniveau en persoonlijk niveau.
Propositiecafé
Met maandelijkse interactieve sessies voor de
medewerkers brengen wij vraagstukken rondom de
strategie onder de aandacht en halen we feedback
op om onze dienstverlening te verbeteren. In deze
sessies zijn de nieuwe proposities opgesteld door
de teams zelf. Het sluitstuk van dit proces was het
propositiecafé, waar duidelijk werd hoe zeer de
themas en onze diensten elkaar versterken. Het
bevestigt dat onze integrale groepsbenadering op
veel enthousiasme binnen, en waardering buiten de
organisatie kan rekenen.
Vooruitblik
Met een stevig fundament en duidelijke strategie
kijkt Ctac naar de toekomst. We blijven investeren in
hybride-cloudoplossingen, AI-gedreven innovaties
en verdere optimalisatie van onze operationele
processen. Onze ambitie is om autonoom te groeien,
ondersteund door gerichte acquisities en verdere
versterking van onze positie in focusmarkten
als Public en Professional Services. Met een
klantgerichte aanpak en groepsbrede samenwerking
staan we klaar om de ambities van onze klanten waar
te maken.
32 Ctac jaarverslag 2024
René
van Mil
Technology Officer bij
Oliver IT en Ctac
32 Ctac jaarverslag 2024
Interview met medewerker
33
naar de cloud, en bieden we Integration as a Service
aan. Hierbij besteden klanten alles rondom integratie
uit aan Oliver IT. Dit is samen met Software as a
Service de belangrijkste dienst van Oliver IT.
Wat zijn de kansen voor verdere
samenwerking?
De grootste kans ligt in het bieden van een complete
oplossing voor digitale transformatie naar de cloud.
We kunnen nu het hele traject begeleiden: van
het analyseren van de bedrijfsprocessen tot en
met het ontwerpen van de IT-architectuur en het
implementeren van alle benodigde systemen. We
streven ernaar om niet vanuit één specialisme te
ondersteunen, maar juist breder te kijken naar hoe
we klanten kunnen helpen. Dit begint al bij de sales:
in plaats van alleen SAP aan te bieden, nemen we
nu bijvoorbeeld enterprise-architecten mee om een
completer beeld te schetsen van onze mogelijkheden.
We streven ernaar om niet
vanuit één specialisme te
ondersteunen, maar kijken
juist breder”
Wat was jouw hoogtepunt in de
samenwerking in 2024?
Een belangrijk hoogtepunt was het project bij
Meubelfabriek De Toekomst. Oliver IT leverde al eerder
een dealerportaal en monteursapp als Software as
a Service op basis van op Amazon Web Services. In
nauwe samenwerking met Ctac Nederland hielpen
we deze klant vervolgens met de overstap naar SAP
S/4HANA public cloud. Dit project werd een succes
dankzij het vertrouwen in de expertise van elkaar. Het
laat zien hoe we door samenwerking binnen de groep
vooruitgang boeken in het breder toepassen van
technologie, zodat we onze klanten nog beter kunnen
helpen bij hun digitale transformatie.
Wat doe je voor werk bij Oliver IT
en Ctac?
Ik werk sinds 2015 als Technology Officer bij Oliver
IT, een dochteronderneming van Ctac. Sinds februari
2024 vervul ik een dubbele rol: 50% bij Oliver IT en
50% bij de groep. Als Technology Officer richt ik me
op het ontwikkelen en onderhouden van de visie en
strategie op technologie, zowel binnen Oliver IT als nu
ook binnen Ctac.
Onze platte organisatie
stelt ons in staat om snel
te schakelen en nieuwe
technologie te omarmen”
Waar ligt de kracht van Oliver IT?
Oliver IT heeft een ondernemende en flexibele
werkcultuur. We zijn een bedrijf van ongeveer
50 medewerkers, bijna allemaal techneuten. Onze
consultants helpen met de transitie van oude IT
naar de cloud. Onze platte organisatie stelt ons in
staat om snel te schakelen, nieuwe technologie te
omarmen en kansen te benutten. Dit ondernemende
karakter willen we als katalysator gebruiken om de al
aanwezige dynamiek in de groep verder te versterken:
onze samenwerking verder verbeteren, nog meer in
mogelijkheden denken, en nieuwe initiatieven volop
de ruimte geven.
Hoe verloopt de samenwerking tussen
Oliver IT en Ctac?
De samenwerking is geleidelijk gegroeid. We leggen
actief verbindingen tussen verschillende onderdelen
van de groep en doen ook zelf steeds vaker
opdrachten bij Ctac-klanten. De salesteams werken
nauw samen, waardoor we elkaar in twee richtingen
kunnen helpen. We fungeren als de integratie- en
developmentfabriek van de groep. Zo hebben we
bijvoorbeeld met klanten van Technology2Enjoy de
volgende stap gezet op het gebied van de transitie
34 Ctac jaarverslag 2024
Duurzaamheid
35
Duurzaamheid algemeen
Grondslagen voor ESG-verslaglegging
In dit verslag rapporteren we over de voortgang die
Ctac boekt op het gebied van ESG (Environmental,
Social en Governance). We nemen hierbij de
Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD), onderdeel van de Europese Green Deal, als
leidraad, maar rapporteren nog niet in lijn met deze
standaarden. Ctac zal naar verwachting in 2026 over
verslagjaar 2025 conform de CSRD en bijbehorende
European Sustainability Reporting Standards
(ESRS) rapporteren. De basis hiervoor vormt de
stakeholder- en dubbele materialiteitsanalyse
(DMA). Voor meer informatie hierover zie onderdeel
Materialiteitsanalyse.
Rapportageperiode
Dit duurzaamheidsverslag beslaat de rapportage-
periode van 1 januari 2024 tot en met 31 december
2024 en is onderdeel van het Ctac-jaarverslag.
Entiteiten
Onze ESG-informatie is op dezelfde manier
geconsolideerd als onze jaarrekening en omvat de
volgende entiteiten.
A
Ctac N.V.
A
Ctac Nederland B.V.
A
Ctac B.V.
A
Ctac Resourcing B.V.
A
Purple Square Management Partners B.V.
A
Oliver B.V.
A
Digisolve-Mijn ICT BV
A
Technology2Enjoy Holding B.V.
A
Technology2Enjoy B.V.
A
Technology2Enjoy Consulting B.V.
A
Technology2Enjoy Resourcing Services B.V.
A
Ctac België N.V.
Tenzij anders vermeld, omvat onze ESG-rapportage
alleen de activiteiten van alle entiteiten van Ctac
zoals hierboven omschreven. Informatie over de
impacts, kansen en risico’s in onze upstream- en
downstream-keten is nog geen onderdeel van dit
duurzaamheidsverslag.
Dit rapport biedt een overzicht van de belangrijkste
ontwikkelingen van financiële en niet-financiële
KPIs op het gebied van ESG. Bij het opstellen van dit
rapport is rekening gehouden met de thema’s die voor
de stakeholders van Ctac het meest belangrijk zijn.
Materialiteitsanalyse
In aanloop naar de implementatie van de CSRD
heeft Ctac in 2023 de dubbele materialiteits- en
stakeholdersanalyse uitgevoerd. Deze analyse bekijkt
ESG-factoren vanuit impactmaterialiteit (het ‘inside-
out’ perspectief) en financiële materialiteit (‘outside-in
perspectief’). Ctac doorliep een vijf-stappenproces om
de materiële thema’s te bepalen.
360° analyse en bepalen
shortlist
Stakeholder & Value Chain
Mapping
Stakeholder Engagement IROs review Validatie en memo
Inzicht krijgen in Ctac’s huidige
situatie en externe context
(trends en landschap) om een
shortlist aan relevante ESG-
thema’s en ontwerp-IROs op te
stellen.
Nauwkeurig begrijpen van
Ctac’s bedrijf/waardeketen,
belangrijkste belanghebbenden
en mogelijke ESG-impact.
Betrek interne en externe
stakeholders voor het
valideren van de shortlist en
het verzamelen van input ten
aanzien van de impact van
elk onderwerp op milieu/
maatschappij en bedrijf (risico’s
en kansen).
Prioriteit geven aan de
potentiële/actuele positieve
en negatieve gevolgen, risico’s
en kansen die samenhangen
met de geïdenticeerde
duurzaamheidskwesties.
Valideren van de resultaten van
de materialiteitsbeoordeling en
het proces vastleggen in
een memo.
1
2 3 4 5
36 Ctac jaarverslag 2024
Duurzaamheid algemeen
Hieronder lichten we stapsgewijs het proces toe.
Stap 1
Analyse en bepalen shortlist
Aan de hand van desktopresearch en gesprekken
met interne en externe stakeholders is een shortlist
# Shortlistonderwerp ESRS-subonderwerp Definitie
1 Broeikasgasemissies Klimaatmitigatie
Energie
A Beheersen en reduceren scope 1, 2, 3 emissies
A Klimaatmitigatie (verduurzaming / elektrificeren
wagenpark en kantoorgebouw)
A Energiemanagement (consumptie / efficiency /
vergroening)
2 Water Water A Waterverbruik / wateronttrekking in eigen operatie
3 Afval en circulariteit Materiaalinstromen, inclusief
materiaalgebruik
Materiaaluitstromen met
betrekking tot producten en
diensten
Afval(stoffen)
A Materiaalefficiëntie en circulaire processen in de
kantooromgeving, bijvoorbeeld het gebruik van
materialen en producten met een lagere milieu-impact,
zoals refurbished ICT-hardware of hardware met een
hoger aandeel gerecycled materiaal
A Beheer van afval en efficiëntie (binnen eigen
bedrijfsactiviteiten), in het bijzonder e-waste
4 Gezondheid,
veiligheid en welzijn
Arbeidsvoorwaarden Arbeidsomstandigheden medewerkers, bijvoorbeeld:
A evenwicht tussen werk en privéleven
A gezondheid en veiligheid, sturen op (verlagen)
ziekteverzuim
A mentaal en fysiek welzijn, vitaliteit
5 Diversiteit,
gelijkwaardigheid en
inclusie
Gelijke behandeling en gelijke
kansen voor iedereen
Arbeidsomstandigheden medewerkers met focus op:
A gelijke behandeling en kansen voor iedereen
A gendergelijkheid en gelijke beloning voor gelijkwaardig
werk
A inclusieve werkomgeving (maatregelen tegen
discriminatie / maatregelen tegen geweld en
pesterijen op het werk, werkgelegenheid en
integratie van personen met een handicap, bieden
vertrouwenspersoon)
A divers personeelsbestand, gelijke man-vrouwverhouding
binnen Ctac
6 Talentontwikkeling Gelijke behandeling en gelijke
kansen voor iedereen
- opleiding en ontwikkeling
van vaardigheden en
baanzekerheid
Borgen van talentontwikkeling en behoud door aandacht
voor:
A focus op inclusie bij recruitment met als doel talent
aan te nemen met een brede verscheidenheid aan
achtergronden
A employer branding
A onderzoek naar betrokkenheid en tevredenheid van
medewerkers
A het volgen van trainingen en het ontwikkelen van
vaardigheden van medewerkers wordt gestimuleerd,
onder andere door middel van persoonlijke
ontwikkelingsplannen
A bieden van interne groeimogelijkheden en bijpassende
beloning
van elf ESG-onderwerpen opgesteld. De materiële
onderwerpen zijn gekoppeld aan de gerelateerde
ESRS-subonderwerpen en -standaarden.
37
Stap 2
Stakeholder en value chain mapping
Om te begrijpen waar en bij wie de meeste
impact gemaakt kan worden en wat de grootste
risico’s en kansen zijn, zijn de activiteiten van
Ctac gecategoriseerd in upstream-, eigen-, en
downstream-activiteiten. Daarbij zijn ook de
stakeholders in kaart gebracht; een overzicht hiervan
is te vinden op de volgende pagina.
# Shortlistonderwerp ESRS-subonderwerp Definitie
7 Duurzaam inkopen Beheer van relaties met
leveranciers, inclusief
betalingspraktijken
en werknemers in de
waardeketen
A Verantwoorde inkoop en beheer van relaties met
leveranciers ten behoeve van het mitigeren van
(mogelijke) impacts ten aanzien van mens en milieu in
de keten, inclusief eerlijke arbeidsvoorwaarden, gelijke
behandeling / kansen, beschermen van mensen- en
kinderrechten voor werknemers in de keten
8 Privacy en data
security
Privacy Het borgen van data privacy en digitale veiligheid in eigen
organisatie en bij klanten door focus op:
A compliance met de Algemene Verordening
A gegevensbescherming
A informatiebeveiligingsbeleid
9 Verantwoorde
digitale innovatie
Geen (Ctac-specifiek
onderwerp)
A Door zorgvuldig overwegen en testen van een nieuw
product of service (bijvoorbeeld: IT-systeem, toegepaste
AI en algoritmes) en gebruikers hierbij te betrekken,
worden potentiële risico’s gemitigeerd (bijvoorbeeld:
discriminatie en bias)
A Softwareproducten ontwikkelen met een kleinere milieu-
impact
10 Ethiek en compliance Bedrijfscultuur
Bescherming klokkenluiders
Corruptie en omkoping
A Naleving van wet- en regelgeving
A Ethische bedrijfsvoering, bedrijfscultuur in
overeenstemming met Ctac-gedragscode
A Preventie van corruptie en omkoping
A Bescherming van klokkenluiders
11 Duurzaam-
heidstransitie
Geen (Ctac-specifiek
onderwerp)
A Duurzaamheidstransitie / agenda Ctac-intern
doorontwikkelen
A Duurzaamheid bij klanten faciliteren door dienstverlening
A Duurzame propositie uitbouwen
Stap 3
Stakeholder engagement
Op basis van de analyse in stap 2 is een aantal key
stakeholders gedefinieerd. Met een selectie van hen
is gesproken om de thema’s te valideren en om input
te verzamelen ten aanzien van impacts, risico’s en
kansen.
38 Ctac jaarverslag 2024
Duurzaamheid algemeen
Stap 4
Beoordelen impacts, risico’s en kansen
Aan de hand van interne documentatie, aanvullende
inzichten en de gesprekken met stakeholders zijn de
impact, risico’s en kansen (hierna IROs) per thema
opgesteld. De impacts ten tijde van de dubbele
materialiteitsanalyse zijn geformuleerd op basis
van het jaarverslag 2022, aangevuld met interne en
externe inzichten. Bij het identificeren en beoordelen
van ESG-risico’s heeft Ctac de uitkomsten van
haar reguliere risicomanagementanalyse gebruikt.
Relevante ESG-risicofactoren uit Ctac’s risicoanalyse
zijn integraal overgenomen, ESG-kansen zijn op basis
van de stakeholdergesprekken geformuleerd. Deze
IROs zijn beoordeeld en kwantitatief gescoord aan de
hand van de in ESRS 1 voorgeschreven parameters.
Stakeholder
(vetgedrukt=
key stakeholder)
Type stakeholder Positie in keten
Belang van
stakeholder
(klein/midden/
groot)
Invloed van
stakeholder
(klein/midden/
groot)
Klant / opdrachtgever Belanghebbende Downstream Groot Midden
Leveranciers / partners Belanghebbende Upstream Groot Groot
Bestuur Belanghebbende Eigen operatie Groot Groot
Raad van commissarissen Belanghebbende Eigen operatie Groot Groot
Medewerkers Belanghebbende Eigen operatie Groot Midden
Investeerders /
aandeelhouders
Gebruiker duur-
zaamheids verklaring
Downstream Midden Midden/groot
Financiers Gebruiker duur-
zaamheids verklaring
Upstream Midden Midden
Brancheorganisaties Gebruiker
duurzaamheidsverklaring
Upstream /
downstream
Klein Klein
Overheid / wetgever Gebruiker
duurzaamheidsverklaring
Upstream /
downstream
Midden Midden
Rating en benchmark
agencies
Gebruiker
duurzaamheidsverklaring
Upstream Klein Midden
Universiteiten en
researchorganisaties
Gebruiker
duurzaamheidsverklaring
Upstream Klein Klein
Media Gebruiker
duurzaamheidsverklaring
Upstream /
downstream
Klein/midden Klein/midden
Bredere community Belanghebbende Downstream Klein Klein
Impactmaterialiteit (impact)
A
Waar in de waardeketen: upstream, eigen
activiteiten, downstream of een combinatie hiervan.
A
Richting van de impact: positief of negatief.
A
Potentieel of actueel.
A
Schaal: ernst van de negatieve impact of
voordeel/gunstigheid van de positieve impact.
A
Reikwijdte: hoe wijdverspreid de impact is
(bijvoorbeeld: aantal mensen betroffen).
A
Onomkeerbaarheid: mate waarin een negatieve
impact kan worden hersteld.
A
Waarschijnlijkheid: kans dat een potentiële
impact optreedt.
Financiële materialiteit (kansen en risico’s)
A
Magnitude: omvang van risico / kans.
A
Waarschijnlijkheid.
IROs die boven de gestelde grenswaarde vielen,
zijn als materieel beschouwd en meegenomen in de
prioritering op themaniveau.
39
Stap 5
Prioriteren materiële thema’s
Als laatste stap zijn de scores per IRO vertaald naar
scores op themaniveau. Het resultaat hiervan is
Resultaat dubbele materialiteitsanalyse
Materiële thema’s
1 Talentontwikkeling
2 Privacy en data security
3 Duurzaamheidstranstite
4 Gezondheid, veiligheid en welzijn
5 Diversiteit, gelijkwaardigheid en
inclusie
Financiële materialiteit
Impactmaterialiteit
Weinig
Weinig
Medium
Medium
Hoog
Hoog
Environment
Verantwoordelijkheid nemen
Diversiteit,
gelijkwaardigheid
en inclusie
Afval &
Circulariteit
Water
Gezondheid,
veiligheid en
welzijn
Ethiek en
compliance
Duurzaam inkopen
Privacy en data security
Duurzaamheidstransitie
Verantwoorde
digitale innovatie
Talentontwikkeling
Waarde creëren
Financiële continuiteit
Social
Governance
Bijstelling materiële thema’s in 2024
De uitkomst van de dubbele materaliteitsanalyse
is met de raad van bestuur en executive committee
besproken en gevalideerd. Medio 2024 is een
herijking van de materiële thema’s uitgevoerd.
Als gevolg hiervan heeft een aantal wijzigingen
plaatsgevonden. Het themaVerantwoorde Digitale
Innovatie” is niet meer zelfstandig als materieel
beschouwd. Als onderwerp is het opgenomen in het
materiële thema ‘Duurzaamheidstransitie’.
Verder is het thema ‘Broeikasgasemissies’ als
losstaand materieel thema komen te vervallen.
Alle IROs die voor dit thema zijn onderkend,
opgenomen in onderstaande materialiteitsmatrix.
Naast de matrix is aangegeven welke thema’s door
Ctac als materieel zijn beschouwd.
40 Ctac jaarverslag 2024
Duurzaamheid algemeen
zijn samengevoegd onder het materiële thema
‘Duurzaamheidstransitie. Wij onderkennen bij onze
klanten steeds vaker een beweging naar public
cloudoplossingen waardoor de verantwoordelijkheid
voor de broeikasgasemissies niet meer bij Ctac
ligt. Daarnaast werkt Ctac versneld toe naar
elektrificatie van zijn wagenpark. Bij Ctac-
entiteiten is in de richtlijnen opgenomen dat
alleen nieuwe leasecontracten afgesloten mogen
worden voor 100% elektrische auto’s. Deze twee
zaken zorgen ervoor dat de impact op het thema
‘Broeikasgasemissies’ beperkter wordt.
Thema ESRS sub-onderwerp Bijbehorende materiële I/R/O’s
Talentontwikkeling Gelijke behandeling
en gelijke kansen voor
iedereen - opleiding
en ontwikkeling
vaardigheden &
baanzekerheid
A Actueel positieve impact: talentontwikkeling
A Potentieel negatieve impact: ontwikkelingsachterstanden en
arbeidsmarktpositie
A Risico: technologische ontwikkelingen / inzetbaarheid medewerkers
A Risico: krappe arbeidsmarkt / aantrekken talent
Privacy en data security Privacy A Actueel positieve impact: bescherming klantgegevens
A Potentieel negatieve impact: privacyschending / onveilig
datagebruik
A Risico: cybersecurity-incidenten
A Kans: uitbreiding data security - propositie
Duurzaamheids transitie Geen Ctac-specifiek
onderwerp
A Potentieel positieve impact: duurzaamheid bij klanten faciliteren
A Kans: duurzame positionering
A Kans: propositie-uitbreiding
A Risico: niet-behalen duurzaamheidsagenda Ctac
Klimaatmitigatie A Actueel negatieve impact: uitstoot CO
2
-emissies
Energie A Actueel positieve impact: vergroenen mobiliteit
Gezondheid, veiligheid en
welzijn
Arbeidsvoorwaarden A Actueel negatieve impact: balans werk & privé
A Actueel positieve impact: versterken vitaliteit
A Potentieel negatieve impact: effecten gezondheid & welzijn
A Risico: ziektegerelateerde uitval / onvoldoende productiviteit
Diversiteit,
gelijkwaardigheid
en inclusie
Gelijke behandeling
en gelijke kansen voor
iedereen
A Actueel negatieve impact: man/vrouwverhouding
A Potentieel negatieve impact: onvoldoende beleid & ongelijke
kansen
A Actueel positieve impact: recruitment diverse bevolkingsgroepen
en niet-Nederlandstaligen (incl. statushouders)
Vervolgstappen 2024 en outlook 2025
Na de uitvoering van de dubbele materialiteitsanalyse
in 2023 heeft Ctac in het eerste halfjaar van 2024
een ESRS gap-analyse uitgevoerd. De punten
zijn toegevoegd aan de ESG roadmap voor Ctac.
Ctac is in de tweede helft van 2024 gestart met
dataverzameling. Eind 2024 is een start gemaakt
met het verder uitwerken van de impact van de
EU Taxonomy op de organisatie. Dit wordt in 2025
gefinaliseerd en geïmplementeerd. In 2025 wordt de
duurzaamheidsstrategie van Ctac gefinaliseerd, deze
zal in lijn zijn met de groepsstrategie.
ESRS-subonderwerpen en bijbehorende IRO’s:
41
Stakeholderdialoog
Om de omgang en dialoog van Ctac met zijn
stakeholders verder te professionaliseren, heeft
Ctac in 2023 als onderdeel van onze dubbele
materialiteitsanalyse een stakeholderanalyse
gedaan. Op basis van deze analyse onderscheiden we
zeven typen stakeholders. Dit zijn stakeholders met
wie we regelmatig contact hebben, hieronder conform
ESRS-vereisten ingedeeld naar type (“betroffen” of
gebruiker van de duurzaamheidsverklaring).
Eind 2023 is een stakeholderbeleid opgesteld.
Uitgangspunt is dat Ctac de dialoog zoekt en
feedback vraagt op de onderwerpen die het meest
belangrijk zijn voor haar stakeholders.
Op deze manier doen we continu nieuwe inzichten
op. Wanneer relevante duurzaamheidsgerelateerde
Materieel onderwerp Indicator
Duurzaam heids transitie Totaal energieverbruik eigen operaties
Duurzaam heids transitie Niet-hernieuwbare energieproductie
Duurzaamheidstransitie Hernieuwbare energieproductie
Duurzaamheidstransitie Scope 1 broeikasgasuitstoot
Duurzaamheidstransitie Scope 2 broeikasgasuitstoot (location-based en market-based)
Duurzaamheidstransitie Scope 3 broeikasgasuitstoot (alleen relevante categorieën)
Privacy en data security Grote datalekken
Privacy en data security Kleine datalekken
Privacy en data security Datalekken tijdig gemeld aan autoriteiten
thema’s aan bod komen, die van strategisch
belang zijn, worden raad van bestuur en raad van
commissarissen hierover geïnformeerd.
Een overzicht van onze stakeholderdialoog in 2024 is
te vinden in de bijlage.
ESG Dataverzameling & Consolidatie
Rapportage van KPI’s en consolidatie/scope
Ctac rapporteert zowel over ESRS-prestatie-
indicatoren (KPI’s) met betrekking tot het milieu,
als over KPI’s die gericht zijn op medewerkers.
Aanvullend heeft Ctac KPI’s ontwikkeld voor de
onderwerpen duurzaamheidstransitie, diversiteit en
inclusie, talentontwikkeling en gezondheid, veiligheid
en welzijn, en privacy en data security.
Hieronder is weergegeven over welke KPI’s wij in dit verslag rapporteren.
42 Ctac jaarverslag 2024
Duurzaamheid algemeen
Proces van dataverzameling
Bij het verzamelen van ESG-data worden gegevens
uit zowel interne systemen als externe bronnen
gebruikt.
A
Voor gegevens over onze werknemers wordt de
HR-administratie in SAP gebruikt. De gegevens
uit SAP zijn onderdeel van een maandelijkse
rapportage.
A
Gegevens over privacy en data security worden
geregistreerd in Microsoft 365.
A
Gegevens betreft energieconsumptie en
CO
2
-uitstoot worden verzameld via externe
gegevensbronnen van leveranciers (zoals
energie- en leasemaatschappijen).
De ESG-dataverzameling wordt gecoördineerd
door Controlling. Zij verzamelen de data vanuit de
diverse afdelingen en groepsmaatschappijen. Alle
data wordt gecontroleerd en geconsolideerd om
betrouwbaarheid te waarborgen, en vervolgens
gerapporteerd volgens de vereisten van de ESRS. In
bepaalde gevallen zijn de werkelijke milieugegevens
pas beschikbaar na publicatie van dit verslag,
daarom wordt in deze gevallen met aannames en
extrapolaties gewerkt.
Energiebron Eenheid Verbruik 2024 Verbruik 2023 Delta
Fossiele energie
Fossiele brandstof leaseauto’s MWh 2.423 3.557 (1.134)
Verbruik aardgas in panden MWh 39 57 (18)
Verbruik elektriciteit, warmte, stroom en koeling MWh 1.115 727 388
Nucleaire energie MWh - - -
Stadsverwarming MWh - - -
Hernieuwbare energie
Verbruik biogas in panden MWh - - -
Ingekochte hernieuwbare elektriciteit MWh - - -
Ingekochte hernieuwbare warmte MWh - - -
Ingekochte hernieuwbare stoom MWh - - -
Ingekochte hernieuwbare koeling MWh - - -
Hernieuwbare elektriciteit op locatie MWh - - -
Onderstaande tabel geeft ons totale energieverbruik onder scope 1 en 2 aan over het boekjaar 2024,
uitgesplitst naar energiebron. Om vergelijking met voorgaand jaar mogelijk te maken, is de data van 2023
eveneens toegevoegd.
Voor de conversie van literverbruik naar megawattuur zijn de brandstofconversiefactoren van Defra vanaf 2024 gebruikt.
Gehanteerde aannames
Bij Digimij hebben wij voor het boekjaar 2024 geen
data verkregen over het verbruik van aardgas,
elektriciteit, warmte, stroom en koeling voor het
bedrijfspand. Hierdoor hebben wij ons gebaseerd op
het verbruik uit 2023.
Bij Oliver hebben wij geen gegevens ontvangen
ten aanzien van het verbruik van aardgas in het
pand. Ook hiervoor hebben wij ons gebaseerd op
het verbruik uit 2023. Bij dit pand is eveneens een
zonnepaneleninstallatie aanwezig. Wij hebben geen
data over de hoeveelheid hernieuwbare elektriciteit
hiervoor is ingekocht.
43
Environment
Energiebronnen
Energieverbruik komt van de verbranding van
aardgas in onze panden, hernieuwbare elektriciteit
en warmteverbruik, evenals het verbruik van fossiele
brandstoffen voor onze leaseauto’s. Vanaf 2023
is Ctac begonnen met het aanscherpen van het
leaseautobeleid. Zo is het vanaf dat jaar bij de
Ctac-entiteiten alleen nog mogelijk om een volledig
elektrische leaseauto te bestellen.
Doordat Ctac geen activiteiten heeft in sectoren
met een hoge klimaatimpact, splitsen wij het totale
energieverbruik uit fossiele bronnen niet verder uit.
Definities
A
Fossiele energie: totale energieverbruik uit
fossiele bronnen.
A
Fossiele brandstof leaseauto’s: totale verbruik
van verbruikte fossiele brandstoffen door
leaseauto’s met een fossiele brandstofmotor
uit de database van de leasemaatschappij
omgerekend naar MWh.
A
Verbruik aardgas in panden: totale verbruik van
aardgas omgerekend naar MWh.
A
Verbruik elektriciteit, warmte, stroom en koeling:
totale verbruik van ingekochte of verworven
elektriciteit omgerekend naar MWh.
A
Nucleaire energie: Ctac maakt geen gebruik van
nucleaire energie.
A
Stadsverwarming: Ctac maakt geen gebruik van
stadsverwarming.
A
Hernieuwbare energie: het totale energieverbruik
uit hernieuwbare bronnen.
A
Verbruik biogas in panden: Ctac maakt geen
gebruik van biogas in haar panden.
A
Ingekochte hernieuwbare elektriciteit: de
ingekochte elektriciteit in de gebouwen (kWh)
en door elektrische autos (kWh) omgerekend
naar MWh.
A
Ingekochte hernieuwbare warmte: Ctac maakt
geen gebruik van hernieuwbare warmte.
A
Ingekochte hernieuwbare stoom: Ctac maakt
geen gebruik van hernieuwbare stoom.
A
Ingekochte hernieuwbare koeling: de hoeveelheid
ingekochte koudemiddelen (GJ) omgerekend
naar MWh.
A
Hernieuwbare elektriciteit op locatie: de totale
opgewekte en verbruikte zonne-energie (kWh)
omgerekend naar MWh.
GHG-emissies
Voor de berekeningen over het kalenderjaar 2024 is
gebruikgemaakt van energieverbruikgegevens met
betrekking tot huisvesting, (externe) datacenters en
mobiliteit van onze medewerkers. De gegevens zijn
ontvangen van externe leveranciers. Aan de hand van
deze gegevens is de ingeschatte totale CO
2
-emissie
voor Ctac berekend.
Om de operationele grenzen (scope) af te bakenen,
is gebruikgemaakt van de categorisering van de
internationale richtlijn Greenhouse Gas Protocol
(GHG). Dit protocol onderscheidt drie bonnen van
emissie: scope 1, 2 en 3. Per scope is beschreven
welke CO
2
-genererende activiteiten door Ctac zijn
opgenomen in de berekening.
Scope 1
Hierbij gaat het om de directe uitstoot van
broeikasgassen door gebruik van fossiele
energiedragers (aardgas, benzine etc.). Voor Ctac
omvat dit het brandstofverbruik van leaseautos en
verbruik van aardgas en verbruik koudemiddelen in de
panden.
Scope 2
Naast de directe emissie van broeikasgassen wordt
ook de indirecte CO₂-emissie als gevolg van het
elektriciteitsverbruik meegenomen. Door het inkopen
van elektriciteit is Ctac indirect verantwoordelijk
voor deze emissies. Onder deze scope valt zowel het
elektriciteitsverbruik in de panden als het verbruik
van de leaseauto’s.
Terugkijken en vooruitkijken
44 Ctac jaarverslag 2024
Terugkijken en vooruitkijken
In ton CO
2
2024 2023 Delta
Scope 1 GHG-emissies
Bruto scope 1-emissies 738 1.051 (313)
% van scope 1-emissies van gereguleerde ETS 0% 0% 0%
Scope 2 GHG-emissies
Bruto location-based scope 2-emissies 366 227 139
Bruto market-based scope 2-emissies 598 324 274
Significante scope 3 GHG-emissies
Bruto scope 3 GHG-emissies 29 14 15
Totale GHG-emissies
Totale GHG-emissies (location-based) 1.133 1.292 (159)
Totale GHG-emissies (market-based) 1.365 1.389 (24)
Scope 3
Ten slotte komt er bij een organisatie indirect CO
vrij als gevolg van de activiteiten van het bedrijf, die
voortkomen uit bronnen die geen eigendom van het
bedrijf zijn, noch beheerd worden door het bedrijf.
Onderstaande tabel laat de totale emissies zien, uitgesplitst naar scope 1, 2 en 3. Om vergelijking met
voorgaand jaar mogelijk te maken, is de data van 2023 eveneens toegevoegd.
Scope 1
In 2024 is een daling zichtbaar in de CO2-uitstoot
binnen Scope 1. De uitstoot door brandstoffen voor
voertuigen is gedaald van 1.040 ton in 2023 naar
727 ton in 2024. Deze daling is gerealiseerd door
elektrificatie van het wagenpark.
Scope 1 in zijn geheel laat een reductie zien van
1.051 ton in 2023 naar 738 ton in 2024. Deze daling
bevestigt de geleverde inspanningen om directe
emissies te verminderen.
Scope 2
De uitstoot onder Scope 2 (location-based) laat
een stijging zien van 227 ton in 2023 naar 366 ton
in 2024. Dit wordt verklaard door een toename
in energiebehoefte door gebruik van elektrische
auto’s. Door over te stappen naar duurzamere
Deze emissies vallen onder scope 3. Bij Ctac betreft
het hier de zakelijke reizen die gemaakt worden. Over
eventuele andere scope 3-items, bijvoorbeeld afval,
wordt niet gerapporteerd.
elektriciteitsopwekking liggen hier kansen voor het
verder reduceren van de CO2 uitstoot.
Voor location-based scope 2-emissies wordt er met
de gemiddelde conversiefactor van Nederland/Belgie
gerekend. Dit is gelijk aan stroom onbekend. Voor
market-based scope 2-emissies wordt er gewerkt met
de specifieke situatie voor de onderneming. Hiervoor
is gerekend met grijze stroom.
Scope 3
De scope 3 emissies zijn 2024 toegenomen
naar 28,57 ton. Dit wijst erop dat het zakelijk
personenvervoer aanzienlijk is gegroeid, voornamelijk
door events in het buitenland. Doordat de
datacenters groene stroom gebruiken is hier geen
CO2 uitstoot aan verbonden.
45
GHG-intensiteit
*
2024 2023 Delta
GHG-intensiteit in verhoudingscijfers
Totale GHG-emissies (location-based) in verhouding tot omzet 0,009 0,010 (0,001)
Totale GHG-emissies (market-based) in verhouding tot omzet 0,011 0,010 0,001
Totale GHG-emissies per fte 5,65 5,82 (0,17)
Definities
A
Bruto scope 1-emissies: de totale directe
emissies (ton CO₂) die Ctac in eigendom of onder
beheer heeft.
A
% van scope 1-emissies van gereguleerde
ETS: dit betreft het percentage van de scope
1-emissies die worden ontvangen door het EU
ETS-systeem.
A
Bruto location-based scope 2-emissies: totale
indirecte emissies (ton CO₂) die Ctac in eigendom
of onder beheer heeft, waarbij gebruik is gemaakt
van location-based conversiefactoren.
A
Bruto market-based scope 2-emissies: totale
indirecte emissies (ton CO₂) die Ctac in eigendom
of onder beheer heeft, waarbij gebruik is gemaakt
van market-based conversiefactoren.
A
Bruto scope 3 GHG-emissies: totale indirecte
emissies (ton CO₂) van onze upstream-
activiteiten in de waardeketen.
A
Totale GHG-emissies (location-based): totaal van
bruto scope 1-, bruto location-based scope 2- en
bruto scope 3-emissies.
A
Totale GHG-emissies (market-based) totaal van
bruto scope 1-, bruto market-based scope 2- en
bruto scope 3-emissies.
* De GHG-intensiteit is berekend door gebruik te maken van de omzet in duizenden euro’s en de fte’s zoals gerapporteerd in de geconsolideerde jaarrekening
van Ctac N.V. voor het respectievelijke boekjaar.
46 Ctac jaarverslag 2024
Terugkijken en vooruitkijken
Social
Ctac is een moderne en betrokken werkgever
gericht op samenwerking, ondernemerschap
en resultaat. We streven naar het creëren
van een werkomgeving waarin medewerkers
met plezier effectief kunnen werken, onder-
steund door geoptimaliseerde processen.
Medewerkerstevredenheid staat bij Ctac
centraal. Bij Ctac werken gemiddeld 441 fte’s
en 200 professionele inleenkrachten. Er wordt
gebruikgemaakt van inhuur om efficiënt in te spelen
op operationele behoeften en regionale vraag.
Flexibele en ondernemende teams
De medewerkers bepalen het succes van Ctac.
De kennis en expertise van onze organisatie zitten
niet alleen in onze technologische applicaties, maar
zijn verankerd in de gedeelde kennis en ervaring.
Het stimuleren van samenwerking is de basis voor
innovatie en dankzij het creatieve denkvermogen van
onze teams worden de ambities van onze klanten
vertaald naar concrete oplossingen.
Sinds 2022 wordt gewerkt met kleine teams die geleid
worden door competence leads. Dit versterkt de
autonomie van teams, stimuleert ondernemerschap
en maakt de organisatie wendbaarder.
Leiderschap en samenwerking
In lijn met de strategische herijking heeft Ctac
in 2024 zijn HR-beleid verder aangescherpt en
belangrijke stappen gezet in leiderschaps ontwikkeling.
Het leiderschaps programma, gelanceerd in 2024,
wordt uitgerold binnen de hele Ctac-groep. Het
programma richt zich op het creëren van een
omgeving waarin medewerkers hun talenten optimaal
benutten, zich betrokken voelen en gezamenlijk
verantwoordelijkheid nemen voor resultaten.
De structuur van de prestatiegerichte beloning is
in 2024 tegen het licht gehouden. Waar voorheen
bonussen gebaseerd waren op individuele
prestaties en EBIT-doelstellingen, worden team-
en afdelingsdoelstellingen nu ook meegenomen.
Deze verandering heeft als doel ondernemerschap
en eigenaarschap van onze teams nog meer te
stimuleren. Om samenwerking en verbondenheid
te versterken, worden verhalen, nieuws en best
practices gedeeld via het magazine C-YOU. Daarnaast
organiseren we evenementen als collegetours,
waar externe sprekers medewerkers inspireren en
informeren over actuele themas.
Inspelen op krapte op de arbeidsmarkt
In 2024 zijn de arbeidsvoorwaarden aangepast
en is geïnvesteerd in voorzieningen om de
aantrekkelijkheid van Ctac te vergroten in een
krappe arbeidsmarkt. Door de herziening van het
arbeidsvoorwaardenpakket bieden we medewerkers
nu meer flexibiliteit. Zo is het mogelijk om tijd-voor-
tijduren fiscaal vriendelijk in te zetten voor het
bekostigen van een sportabonnement, leasefiets
of een extra pensioenstorting. Daarnaast zijn de
reiskostenvergoeding en thuiswerkvergoeding
herzien en sluiten deze nu aan bij de realiteit van
hybride werken.
Ontwikkeling
Ctac heeft de investeringen in talentontwikkeling
in 2024 uitgebreid. Het Talent & Development-
programma voor Young Professionals was een
succes, met elf deelnemers die trainingen hebben
gevolgd, ondersteund met coaching en assessments.
Binnen de eigen Ctacademy zijn nieuwe trainingen
opgestart, passend bij de huidige trainingsbehoefte
en (technologische) ontwikkelingen. Deze
programma’s zijn belangrijke pijlers die passen bij
de ontwikkelbehoefte en onze strategische visie op
learning & development. We blijven investeren in onze
consultants en identificeren en ontwikkelen talent
voor toekomstige leiderschapsrollen binnen
de organisatie.
47
Ctac biedt medewerkers toegang tot een online
trainingsplatform met e-learningmodules op het
gebied van persoonlijke ontwikkeling, vitaliteit
en taaltrainingen. Daarnaast worden consultants
continu bijgeschoold met certificeringen met
name op het gebied van Microsoft en SAP. Deze
opleidingsmogelijkheden zijn essentieel om de kennis
en vaardigheden van medewerkers actueel te houden.
Medewerkerstevredenheid
In 2023 is, in samenwerking met een externe
partner, in Nederland en België een uitgebreid
tweejaarlijks medewerkerstevredenheidsonderzoek
uitgevoerd, waarbij is gemeten op bevlogenheid
en organisatierichting. Naar aanleiding hiervan zijn
verbeterpunten en actieprogramma’s opgesteld,
die in 2024 zijn opgevolgd en gemonitord, zowel
per team als op centraal niveau. In 2024 heeft er
opnieuw een uitgebreide meting plaatsgevonden,
die vooral betrekking had op de opvallende en
dominante thema’s uit het onderzoek van 2023. De
medewerkerstevredenheid is gedaald mede door
het grote aantal veranderingen in de organisatie.
Ten opzichte van 2023 scoren we daarentegen
beter op de thema’s werkplezier, management,
samenwerking en energie. In 2024 ligt de focus
op het implementeren van de verbeteringen en
vervolgonderzoek staat gepland voor 2025. Dit
vervolgonderzoek zal plaatsvinden aan de hand van
een nieuwe externe partner waarbij één grote meting
wordt vervangen door meerdere geautomatiseerde
kortere enquêtes die frequent worden afgenomen
bij vooraf bepaalde momenten, zoals onboarding,
na een training en bij uitdiensttreding. Hierdoor zijn
we in staat om sneller in te spelen op signalen en
ontwikkelingen.
Medezeggenschap
In 2024 zijn meerdere overlegvergaderingen met de
ondernemingsraad gehouden. Deze vergaderingen
bevorderen zowel de formele medezeggenschap
als de informele communicatie tussen de raad
van bestuur en de ondernemingsraad (OR). Tijdens
deze bijeenkomsten zijn alle aspecten van de
bedrijfsvoering besproken met onderwerpen zowel
vanuit de bestuurders als vanuit de OR.
Een belangrijk onderwerp in 2024 was de
samenstelling van de raad van commissarissen.
Ook het herstructureren en uniformeren van
de organisatiestructuur behoorde tot de
gespreksonderwerpen. Daarnaast kwamen vaste
thema’s, zoals marktontwikkelingen, resultaten en
het HR-beleid, aan bod. Voorbeelden hiervan zijn
voorstellen in het kader van het leasebeleid, de
tijd-voor-tijduren en het beleid inzake de variabele
beloning.
Klokkenluidersregeling
De klokkenluidersregeling stelt (i) werknemers en
(ii) enig persoon anders dan een werknemer die
op grond van de Wet bescherming klokkenluiders
bevoegd is, in staat om op een veilige en
vertrouwelijke manier een vermoeden van een
misstand te melden. Deze regeling is conform de
Wet bescherming klokkenluiders en de Europese
richtlijn 2019/1937 ingericht en biedt een vaste
procedure om dergelijke meldingen te behandelen.
De procedure voor meldingen staat beschreven in de
klokkenluidersregeling, welke vindbaar is op Ctac’s
website onder Over Ctac, Investor Relations, Code &
Regelgeving. In 2024 waren er geen meldingen.
Diversiteit en inclusie
Op het gebied van diversiteit en inclusie zijn in
samenspraak met de raad van commissarissen
parameters opgesteld om de impact van ons beleid
meetbaar te maken. Een van de doelstellingen is
dat in 2027 30% van het personeel jonger moet
zijn dan 35 jaar. Naast verjonging streven we naar
een betere balans in de man-vrouwverhouding. De
doelstellingen zijn verder uitgewerkt in het hoofdstuk
Diversiteitsbeleid.
48 Ctac jaarverslag 2024
Terugkijken en vooruitkijken
Vitaliteit en welzijn
We streven naar een organisatie waarin werkplezier
en een gebalanceerd personeelsbestand bijdragen
aan de duurzame inzetbaarheid van medewerkers.
Onze initiatieven zijn gericht op ziektepreventie
en we voeren proactief beleid op het versterken
van mentale weerbaarheid en het verbeteren van
de fysieke gezondheid. Ctac heeft een interne en
externe vertrouwenspersoon bij wie medewerkers
terechtkunnen voor psychosociale hulp en bij wie
onveilige situaties op het werk vertrouwelijk gemeld
kunnen worden.
Ctac maakt gebruik van een arbodienst. Zij stellen
een vaste bedrijfsarts ter beschikking zowel aan
Ctac als aan de medewerkers. De bedrijfsarts heeft
een adviserende rol naar beide partijen. Ctac zet
de arbodienst preventief in of als een medewerker
verzuimt door ziekte.
In samenwerking met verschillende bedrijven bieden
we preventief hulp bij signalen van overbelasting
of stress. Medewerkers kunnen gebruikmaken
van vitaliteitsprogramma’s, waaronder een
sport- en voedingsprogramma van twaalf weken
in samenwerking met PSV Vitality. Ctac biedt een
leasefietsregeling en bedrijfsfitnessregeling om
bewegen te stimuleren. Daarnaast bieden we onze
medewerkers preventief medisch onderzoek aan,
waardoor ze aan de hand van afgenomen fysieke
onderzoeken adviezen krijgen van een sportarts.
Ctac heeft een programma voor mantelzorg om
medewerkers te ondersteunen bij het combineren
van werk en zorg voor een naaste. Onze zorgpartner
biedt daarbij een luisterend oor, geeft advies en kent
relevante wet- en regelgeving bij diverse gemeenten.
Ook de fun factor krijgt binnen Ctac voldoende
aandacht. Onze personeelsvereniging ‘Club Ctac’
organiseert gedurende het jaar verschillende events,
zoals een VR game of een ‘Wie is de mol-‘spel in de
binnenstad van Den Bosch.
Het ziekteverzuim bleef in 2024 stabiel rond
3,5%, in lijn met het sectorgemiddelde. Ctac heeft
effectieve re-integratieprogrammas die medewerkers
ondersteunen bij hun terugkeer naar werk na ziekte.
Nieuw talent
Met Strategische PersoneelsPlanning (SPP) en
Future Workforce Planning (FWP) anticipeert Ctac op
natuurlijk verloop, de impact van marktontwikkelingen
en de verschuiving in onze strategische focus.
Naast versterking van de salesorganisatie en het
doorontwikkelen van competenties op het gebied van
cloudmigratie ligt er veel nadruk op het vertalen van
technologische ontwikkelingen naar vaardigheden.
SPP en FWP ondersteunen hierbij met succession
planning, talentmanagement en werving. In 2024 zijn
SPP en FWP in Nederland en België geïmplementeerd
en uitgewerkt in actieplannen. Dit heeft geresulteerd
in nieuwe trainingen in de Ctacademy en
aanscherping van de recruitment om meer balans te
brengen in het personeelsbestand.
De arbeidsmarkt in 2024 was uitdagend, maar Ctac
heeft belangrijke stappen gezet in het aantrekken
van talent. Naast actieve wervingscampagnes,
zoals campusrecruitment bij Avans Hogeschool
en Fontys, investeert Ctac in employer branding.
Het opstellen van een werkgeversverhaal
(Employer Value Proposition) vormt de basis voor
toekomstige wervingscampagnes, waarbij de
samenwerking met SAP en PSV wordt gebruikt om
Ctac nadrukkelijker te profileren als aantrekkelijke
werkgever. Wij anticiperen op groei in verschillende
bedrijfsonderdelen en hebben het aantal
openstaande vacatures in de loop van het jaar
uitgebreid voor de specifieke groeigebieden.
49
Met de referral fee benutten wij het persoonlijk
netwerk van onze medewerkers, een belangrijke bron
voor het aantrekken van talent. De beloning voor het
aandragen van geschikte kandidaten vergroot de
betrokkenheid van medewerkers en verrijkt de pool
van potentiële kandidaten.
Plannen voor 2025
In 2025 ligt de focus op de intensivering van de
interne samenwerking, het verder verbeteren van
Ctac in cijfers
Aantal instromers jonger dan 32 jaar in 2024 26
Huidige score voor medewerkerstevredenheid 7,0
leiderschapsontwikkeling en het aanjagen van het
ondernemende karakter van Ctac om medewerkers
uit te dagen en te behouden. Het is onze ambitie om
een toekomstbestendig personeelsbestand op te
bouwen, met een sterke nadruk op verjonging, groei
en diversiteit en inclusiviteit. Ctac blijft zich inzetten
voor een werkomgeving waarin medewerkers zich
kunnen blijven ontwikkelen, en waar diversiteit en
inclusiviteit bijdragen aan het succes van de teams
en de organisatie.
50 Ctac jaarverslag 2024
Terugkijken en vooruitkijken
Governance
Ctac heeft te maken met financiële, technische,
commerciële en ethische uitdagingen, zowel op
individuele basis als voor de organisatie als geheel.
Om onze medewerkers hierbij te helpen, heeft
Ctac een gedragscode die medewerkers helpt
zich bewust te worden van integer handelen door
wenselijk en onwenselijk gedrag te verduidelijken.
De gedragscode geldt voor alle medewerkers, ook
voor degenen met een tijdelijk contract of flexibele
relatie. Meer informatie over de gedragscode is te
vinden op de website van Ctac.
Klokkenluidersregeling
De klokkenluidersregeling is te vinden op de website
van Ctac.
Insiderreglement
Om te voorkomen dat medewerkers onrechtmatig
met voorkennis handelen in aandelen Ctac N.V., is
door Ctac een insidersreglement opgesteld. De
Compliance Officer is verantwoordelijk voor het
bijhouden van een insiderlijst en het schriftelijk
melding doen aan personen die aan deze lijst worden
toegevoegd omtrent de verbodsbepalingen met
betrekking tot het beschikken over voorwetenschap,
en de sancties die toegepast worden bij overtreding
van deze bepalingen ingevolge de Wet op het
financieel toezicht (Wft).
De Compliance Officer is daarnaast verantwoordelijk
voor het tijdig, uiterlijk voor het begin van elk
kalenderjaar, bekendmaken van de perioden in het
desbetreffende kalenderjaar, die in elk geval gelden
als gesloten periode. In de gesloten periode mag niet
gehandeld worden in aandelen Ctac N.V.
Insiders zijn verplicht tot het melden van transacties
in aandelen Ctac N.V. bij de Compliance Officer. De
Compliance Officer is verantwoordelijk voor het
melden van de transacties bij de Autoriteit Financiële
Markten (AFM), indien en voor zover wettelijk vereist.
Privacy en data security
Ctac beheert de data van klanten waarmee
wij hen ondersteunen in het optimaliseren van
besluitvormingsprocessen.
Het voorkomen van datalekken is één van de hoogste
prioriteiten van Ctac. Een datalek is schadelijk voor
de klanten van Ctac en schaadt de reputatie van Ctac
als trusted advisor. Daarnaast kan een datalek voor
Ctac leiden tot significante boetes en verlies van
omzet.
Een van de mitigerende maatregelen die Ctac
treft, is het opzetten van een Informatie Security
Management Systeem (ISMS) gebaseerd op
de ISO 27001-normering en een ISAE 3402- en
ISAE 3000-raamwerk. Ctac is in het bezit van de
bijbehorende certificeringen waarop jaarlijks interne
en externe audits plaatsvinden. Als onderdeel
van het ISMS heeft Ctac een intern operationeel
securityteam. Dit team monitort continu het
IT-landschap en reageert direct bij bedreigingen.
Daarnaast heeft Ctac een cybersecurityverzekering
om in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op externe specialisten ter ondersteuning van
het eigen team.
Naast dat het een risico is, ligt hier ook een kans.
Ctac heeft diensten ingericht, waarmee klanten
hun data, infrastructuur en cyberrisico’s kunnen
identificeren en beheersen en zo hun systemen vrij
kunnen houden van ongewenste verstoringen.
51
Resultaten
In onderstaande tabel zijn de resultaten opgenomen, die Ctac heeft gerealiseerd op de voor Ctac belangrijkste
KPIs op het gebied van privacy en data security.
Privacy en data security 2024 2023 Delta Target
Grote datalekken - - - -
Kleine datalekken 3 2 1 Maximaal 5
Datalekken tijdig gemeld aan autoriteiten 100% 100% 0% 100%
In het huidige boekjaar zijn de drie targets op het
gebied van privacy en data security behaald. Er is
geen sprake geweest van datalekken die verplicht
gemeld moeten worden aan de autoriteiten.
Ctac committeert zich ook voor aankomende jaren
aan deze targets en werkt in een continu proces aan
een aanscherping van de interne procedures
en richtlijnen.
Ctac maakt onderscheid tussen grote en kleine
datalekken.
Groot datalek
Een groot datalek betreft een datalek waardoor een
aanzienlijk aantal personen zijn getroffen of het zeer
gevoelige informatie betreft. Bij een groot datalek zal
er in principe de verplichting zijn om betrokkenen te
informeren en is er een grotere kans op reputatie- of
financiële schade.
Klein datalek
Een klein datalek betreft een datalek met een
beperkte impact en waardoor minder personen
zijn getroffen of het minder gevoelige informatie
betreft. Bij een klein datalek zal er in principe geen
verplichting zijn om betrokkenen te informeren en
is er een beperkte kans op reputatie- of financiële
schade.
52 Ctac jaarverslag 2024
“Leuk aan Ctac is de
afwisseling en het
samenwerken aan
complexe processen
Jeroen
Valgaerts
Sales Accountmanager
bij Ctac
52 Ctac jaarverslag 2024
Interview met medewerker
53
Elke stap die we samen zetten,
brengt ons dichter bij de top
En het hoogtepunt van 2024?
Samen met het team werken aan demo’s. Daar gaan
we met ons allen echt voor en dat maakt me heel
trots! Het past ook bij de kernwaarde van Ctac die het
dichtst bij mij staat, namelijk ‘gedreven’. Elke stap die
we samen zetten, brengt ons dichter bij de top, en dat
geeft een enorme drive om het maximale te bereiken!
Wat voor werk doe je bij Ctac?
Ik heb de afgelopen vijf jaar in verschillende
rollen gewerkt bij Ctac. Ik richt mij met name op
new business development in de implementatie
van SAP S/4HANA en de transformatie naar
de public cloud. Dit begint bij het spotten van
kansen, waarbij ik ondersteund word door events
en LinkedIn-campagnes van ons marketingteam.
In de daaropvolgende fase werk ik nauw samen
met collega’s in het presalesteam om op inhoud
klantgesprekken te voeren. In de laatste fase
bereiden we samen met een klein team een
demo voor. Dankzij de vroege betrokkenheid van
presales consultants, en hun rol bij de uitvoering
van projecten, kennen wij de klant en kunnen we
waarmaken wat we verkopen.
We kunnen waarmaken
wat we verkopen”
Waar haal jij het meest plezier uit?
Wat ik echt waardeer aan Ctac, is de cultuur van
eigen initiatief. Als je zelf met een idee komt, krijg je
veel support om het te realiseren. Daarnaast is er
ruimte voor groei en persoonlijke ontwikkeling. Ik heb
op eigen verzoek een aantal leiderschapstrainingen
gevolgd en krijg nu de verantwoordelijkheid om dat in
de praktijk te brengen. Zo ben ik recent bijvoorbeeld
coach geworden van het staffing-team. Verder
waardeer ik de samenwerking binnen het team:
presales geeft inhoudelijke feedback die ons helpt
bij het beoordelen of een project echt bij ons past.
Iedereen zet zich volledig in om op maat gemaakte
diensten te leveren en het gezamenlijke doel te
behalen. Het is voor niemand te veel om net die extra
stap te zetten.
Ctac jaarverslag 202454
Governance
55
Risicomanagement
Risicomanagement
Gezien de aard van Ctac’s business, is
risicomanagement een van onze topprioriteiten.
Enerzijds is het een belangrijk onderdeel voor
het vertrouwen van klanten in Ctac, omdat het
de organisatie in staat stelt om hoogwaardige
dienstverlening en services te blijven leveren aan
klanten. Anderzijds biedt het risicomanagementproces
inzicht in de effectiviteit van genomen maatregelen,
met als doel om de bedrijfsprocessen steeds te
verbeteren. Ctac zorgt door een continu proces van
interne controles en metingen voor het zo optimaal
mogelijk bewaken en tijdig identificeren en, indien
noodzakelijk, mitigeren van risico’s. Dit proces is
geborgd in het controleraamwerk dat we gebruiken
voor onze ISAE 3000/3402-verklaring, aangevuld
met regelmatige controles ten behoeve van onze
ISO27001/9001-certificering.
Risicomanagementproces
Het risicomanagementproces (figuur 1) is een
jaarlijkse cyclus waarbij de materiële risico’s worden
bepaald en geanalyseerd, de kans en impact van de
risico’s worden bepaald, wat leidt tot onderstaande
heat map (figuur 2), en op basis waarvan passende
beheersmaatregelen worden opgesteld. In 2024 is
het senior management gevraagd welke risico’s men
ziet, hoe men die inschat en of er nieuwe risico’s zijn.
De uitkomsten zijn geanalyseerd door de raad van
commissarissen en de raad van bestuur. Dit heeft
geleid tot een herziene risicoanalyse, zie hiervoor
figuur 2. Het risicomanagementproces met de
controlemiddelen en mitigerende maatregelen is een
terugkerend onderwerp op de agenda van de raad van
commissarissen. Onderwerpen zoals cyberrisicos,
risicoassessment en compliance worden daarnaast
regelmatig besproken.
Figuur 2
Risico’s
1 Conjuctuurgevoeligheid
2 Concurentie- en prijsdruk
3 Technologische ontwikkelingen
4 Krappe arbeidsmarkt
5 Partnerships
6 Kredietrisico
7 Liquiditeitsrisico
8 Waardering vaste activa
9 Cybersecurity-incidenten
10 Compliance risico’s en negatieve
berichtgeving
11 Projectrisico
Impact
Zeer hoog
Zeer hoogHoogMediumLaagZeer laag
Hoog
Medium
Laag
Zeer laag
5
4
3
2
1 2 3 4 5
1
Kans
5
4
3
2
1
10
8
6
4
2
15
12
9
6
3
20
16
12
8
4
25
20
15
10
5
1
11
2
3
4
9
5
7
10
8
6
Evaluatie van bestaande
risicoanalyse.
Review van uitkomsten risicoanalyse
door raad van bestuur.
Enquête voor senior management
over inschatten kans en impact reeds
geïdenticeerde risico’s en bevraagd of
er nieuwe risico’s zich voordoen.
Bespreken uitkomsten
risicoanalyse met
raad van commissarissen.
1
2 3 4
Figuur 1
56 Ctac jaarverslag 2024
Risicomanagement
Verantwoordelijkheden
Risicomanagement is een integraal onderdeel van de
planning- en controlecyclus. Ctac hanteert zoveel
mogelijk uniforme werkprocessen, procedures,
richtlijnen en informatiesystemen. Ieders
verantwoordelijkheden, bevoegdheden en de
functiescheidingen liggen vast. Deze uniformiteit en
duidelijkheid helpen risico’s te vermijden.
Ctac past het ‘three lines of defense’-model toe om
de interne beheersing effectief te organiseren en
risico’s adequaat te managen.
1 Operationeel: dit is de eerstelijnsverantwoorde-
lijkheid die ligt bij de dagelijkse beheerteams.
2 Controle en advies: dit is belegd in de functie van
de Chief Information Security Officer (CISO), die
zorgt voor beleid en handhaving.
3 Audit: dit zijn de interne en externe periodieke
onderzoeken van onder meer ISO-normen en
jaarverslagen.
Het is van groot belang dat de medewerkers zich
bewust zijn van de mogelijke risico’s en weten hoe zij
hiermee om moeten gaan. Het management vraagt
aandacht voor risicos en e-learnings ondersteunen
het zich bewust worden van risico’s. Ctac organiseert
elk halfjaar een campagne, bestaande uit modules
van 3 tot 4 weken. De inhoud en onderwerpen
van deze modules worden bepaald op basis van
marktontwikkelingen. In 2024 stond het verantwoord
gebruik van AI centraal. Daarnaast worden bepaalde
e-learnings regelmatig herhaald, waaronder over het
Beleid Gebruik ICT-middelen, privacy en phishing.
Deze e-learnings zijn verplicht voor alle medewerkers
van de groep, inclusief externe medewerkers die voor
Ctac werken.
Een open cultuur is daarnaast cruciaal voor een
effectieve risicobeheersing. Ctac zoekt hierbij
continu naar de balans tussen beheersing en het
stimuleren van decentrale verantwoordelijkheden
en ondernemerschap. Eventuele risico’s van
ondernemerschap worden gemitigeerd door
maandelijkse gesprekken over de voortgang en
planning van corrigerende maatregelen.
Het management en de businesscontrollers van de
verschillende bedrijfsonderdelen rapporteren maan-
delijks aan de raad van bestuur. In deze reviews komen
onder meer de volgende onderwerpen aan de orde:
A
in eerdere reviews afgesproken acties;
A
relevante commerciële ontwikkelingen;
A
project- en klantontwikkelingen/risico’s;
A
propositie-ontwikkeling;
A
in- en externe risico’s in het kader van cyber-
en datasecurity, technologie, markt en
personeelsplanning;
A
financiële resultaten van de afgesloten maand en
de geactualiseerde vooruitzichten;
A
voortgang op de geïdentificeerde KPI’s;
A
ontwikkelingen op het gebied van organisatie en
medewerkers.
+ Chief Information Security Officer (CISO)
rapporteert aan de raad van bestuur en is
binnen Ctac verantwoordelijk voor de bescher-
ming van data en intellectueel eigendom.
Dit gebeurt op basis van best practices, het
ISO27001-framework en beleid voor infor-
matiebeveiliging en data-inbraken. De CISO
volgt ook interne en externe audits.
+ Information Security Officer (ISO) houdt
toezicht op de naleving van Ctac’s security-
beleid en adviseert over beleid en awareness,
en maakt businessimpactanalyses.
+ Compliance Officer/Functionaris
Gegevensbescherming (FG)
meldt datalekken aan de Autoriteit
Persoonsgegevens volgens de AVG-criteria.
De FG werkt onafhankelijk en rapporteert aan
de raad van bestuur, met ondersteuning van
Legal voor privacytaken.
57
Risicomatrix
STRATEGISCH
Risico Toelichting risico Kans Impact Migratie
1.
Conjunctuur-
gevoeligheid
Schommelingen in de
economische conjunctuur door
bijvoorbeeld inflatie of een
instabiele geopolitieke situatie in
combinatie met een relatief vaste
kostenstructuur hebben direct
effect op het resultaat.
Medium Medium Ctac streeft naar meer toegevoegde waarde in de dienst verlening
door te focussen op:
+ businessproposities en marktthema’s;
+ het onderhouden en versterken van langdurige
samenwerkingen;
+ een beheersbare en flexibele kostenstructuur;
+ verhoging van de omzet uit contracten met een langere
looptijd;
+ omzetspreiding over de verschillende markten;
+ indexatie van contracten.
2.
Concurrentie-
en prijsdruk
De markt voor IT-dienstver lening
is volwassen. De concurrerende
markt veroor zaakt druk op
prijzen en marges.
Hoog Medium Het maken van heldere strategische keuzes ten aanzien van de
positionering in de markt.
Investeren in de ontwikkeling van competenties en vaardigheden
van de medewerkers.
3.
Technologische
ontwikkelingen
Snelle ontwikkelingen in
technologie kunnen ervoor
zorgen dat medewerkers niet
duurzaam inzetbaar zijn en
dat klanten alternatieve keuzes
maken en/of mogelijk niet
de beste oplossing voor hun
probleem krijgen.
Hoog Hoog Aansluiten businessproposities bij marktontwikkelingen.
Strategische personeelsplanning en opleidingsprogramma’s.
4.
Krappe
arbeidsmarkt
Voor Ctac zijn medewerkers
de belangrijkste asset van het
bedrijf. Ctac groeit dankzij
medewerkers. Schaarste op
de arbeidsmarkt kan groei
in IT-kennis in kwalitatieve
zin remmen. Kwantitatief
kan het leiden tot stijgende
personeelskosten of beperking
van de omzetgroei.
Hoog Hoog HR-beleid voor een stimulerend werkklimaat waarin ruimte is voor
groei van medewerkers.
Naast het aantrekken van nieuwe medewerkers is het behoud van
medewerkers een belangrijk doel. Employer branding is in lijn met
de strategie en gericht op verschillende doelgroepen.
Talentmanagement, diversiteit en vitaliteit zijn belangrijke thema’s,
ook bij het aantrekken van nieuwe medewerkers.
Succesvol referral-kanaal.
Sterke banden met onderwijsinstellingen.
Risicobereidheid
Ctac bevordert ondernemerschap, terwijl we
tegelijkertijd zorgen voor een hoge kwaliteit van
dienstverlening. We minimaliseren daarbij het
risico op non-compliance en integriteitsproblemen
ter bescherming van zowel onze reputatie
als die van onze klanten. Onderdeel van ons
risicomanagementproces is het bepalen van
onze risicobereidheid. Risicos overstijgen onze
risicobereidheid op het moment dat:
A
onze continuïteit in het geding komt;
A
onze reputatie op het gebied van compliance en
integriteit in het geding komt;
A
er een materiële impact op de omzet of op de
winstgevendheid is.
Materiële risico’s
Ctac onderscheidt de volgende risico’s:
A
strategische risico’s;
A
financiële risico’s;
A
cyberrisicos;
A
operationele risico’s.
In onderstaande risicomatrix zijn de meest relevante
risico’s uiteengezet, die op dit moment voor Ctac
gelden. Risico’s die op dit moment niet onderkend zijn
of die als niet-materieel worden beschouwd, worden
hier niet genoemd.
58 Ctac jaarverslag 2024
Risicomanagement
Risicomatrix
STRATEGISCH
Risico Toelichting risico Kans Impact Migratie
5.
Partnerships
Het risico dat Ctac niet voldoet
aan de compliance-eisen van
businesspartners, waardoor
Ctac een continuïteitsrisico
loopt op het leveren van
producten en diensten van deze
businesspartners.
Laag Hoog Periodiek overleggen met de partnermanagers van onze
businesspartners.
Wekelijks gesprek met de partnermanager van SAP en regelmatige
gesprekken met andere partners.
Regelmatig overleg over het businessplan.
Monitoring of Ctac voldoet aan de certificeringseisen door middel
van wekelijkse dashboards.
Tussentijdse externe audits om vast te stellen dat Ctac voldoet
aan de compliance-eisen. Voorbeelden hiervan zijn ISAE 3402
type II, accountantscontrole en ISO-certificeringen. Ook zijn
periodieke controles in processen ingeregeld om non-compliance
te mitigeren.
FINANCIEEL
Risico Toelichting risico
Kans Impact Migratie
6.
Kredietrisico
Ctac heeft een materiële
post aan vorderingen. Als
er bij klanten of leveranciers
liquiditeits-, solvabiliteits- of
continuïteitsissues zijn,
zouden ze de contractueel
aangegane verplichtingen
niet na kunnen komen. Dat
vormt een kredietrisico voor
Ctac.
Laag Laag Centrale beheersing van het kredietrisico.
Kredietwaardigheid van klanten wordt vooraf beoordeeld op
basis van acceptatiecriteria en indien beschikbaar met behulp
van externe credit ratings. Als er geen externe beoordelingen
beschikbaar zijn, beoordeelt Ctac de kredietwaardigheid op basis
van onder meer de financiële positie en eerdere ervaringen.
Interne maandelijkse rapportage over en monitoring van
betaalgedrag en de uitstaande facturen, waarbij eventuele issues
ten minste maandelijks worden besproken met CFO.
Afnemers worden voortdurend beoordeeld op naleving van
afspraken over betalingscondities.
7.
Liquiditeitsrisico
De marktontwikkelingen en/of
kritische houding van financiers
beperken de beschikbaarheid
van financieringsmogelijkheden
in de markt.
Laag Medium Centraal liquiditeitenbeheer.
Kredietfaciliteiten aanwezig in Nederland en België. Periodieke
liquiditeitsprognoses voor zowel de korte als de middellange
termijn. De prognoses worden periodiek bijgesteld op basis van
realisatie.
8.
Waardering
vaste activa
Verslechterende marktom-
standigheden en toekomst-
verwachtingen kunnen leiden
tot de afwaardering van de vaste
activa. Gezien de hoogte van
de vaste activa, zou het effect
materieel zijn.
Laag Medium Jaarlijks wordt beoordeeld of de op de balans gerepresenteerde
waarde nog steeds kan worden terugverdiend.
59
CYBERRISICO’S
Risico Toelichting risico
Kans Impact Migratie
9.
Cybersecurity-
incidenten
Als aanbieder van algemene
IT- en clouddiensten is het voor
Ctac vanzelfsprekend aandacht te
besteden aan het identificeren en
behandelen van de cyberrisico’s die
gerelateerd zijn aan de geleverde
diensten.
Het risico bestaat dat
onrechtmatig toegang wordt
verkregen tot systemen
en data van Ctac of Ctac’s
klanten als gevolg van deze
cyberrisico’s.
De onrechtmatige toegang
tot systemen en data kan
reputatieschade als gevolg
hebben.
Medium Hoog De Chief Information Security Officer (CISO) zorgt er samen met
de Privacy Officer, de businessunits en de staforganisatie voor
dat de hieraan verbonden risico’s inzichtelijk worden. In overleg
worden de nodige mitigerende maatregelen geïmplementeerd
om het risico naar een acceptabel niveau terug te brengen.
Tevens heeft Ctac een Cyber Security Board onder leiding
van de CFO, die per kwartaal bijeenkomt om security- en
privacyrisico’s te bespreken en op te volgen.
Ctac heeft het Information Security Management Systeem
(ISMS) gebaseerd op de ISO 27001-normering en een
ISAE 3402- en ISAE 3000-raamwerk. Alle mitigerende
maatregelen en activiteiten worden door middel van interne en
externe audits jaarlijks getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van het ISMS heeft Ctac een intern operationeel
securityteam. Dit team monitort continu het IT-landschap en zal
bij dreiging direct reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot aantal
preventieve maatregelen geïmplementeerd.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering om in geval van een
cyberaanval beroep te kunnen doen op externe specialisten ter
ondersteuning van het eigen team.
OPERATIONELE RISICO’S
Risico Toelichting risico Kans Impact Migratie
10.
Compliance-
risico's en
negatieve
berichtgeving
Ctac moet in de bedrijfsvoering
voldoen aan wet- en regelgeving.
De reputatie van Ctac kan
geschaad worden door ongunstige
berichtgeving in de media en op
social media. Daarnaast bestaat
het risico op claims als niet voldaan
is aan de wet- en regelgeving.
Laag Medium Ctac hanteert een multidisciplinaire aanpak van wet- en
regelgeving om risico’s te bewaken.
Ctac heeft een gedrags-, insiders- en klokkenluidersregeling
opgesteld, waaraan alle medewerkers zich moeten houden.
Deze zijn te vinden op de website.
11.
Projectrisico
Ctac heeft verschillende
contractvormen met klanten.
Een belangrijk deel van de omzet
genereert Ctac door projecten
voor klanten uit te voeren. Hoe
Ctac projecten uitvoert, kan
invloed hebben op de prestaties en
resultaten van Ctac.
Het risico bestaat dat projecten
niet conform specificatie,
afspraken en geplande marges
worden opgeleverd.
Medium Medium Nauwkeurige formulering van de scope, een frequente
rapportering aan de Project Review Board en uitvoering door
ervaren en gekwalificeerde medewerkers.
Risicomanagement ten aanzien van duurzaamheid
De impact van duurzaamheidsrisico’s op onze bedrijfsvoering schatten we op dit moment als laag in.
We hebben een aantal materiële onderwerpen geïdentificeerd op het gebied van duurzaamheid en
maatschappelijk verantwoord ondernemen, waarvoor we verwijzen naar de materialiteitsmatrix als onderdeel
van het hoofdstuk ‘Duurzaam Algemeen’. Deze onderwerpen vallen buiten de kaders van de heat map, zoals
opgenomen in figuur 2.
60 Ctac jaarverslag 2024
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
A
Gezien het beperkte aantal leden van de raad
van bestuur en de raad van commissarissen,
hanteert Ctac geen vooraf geformaliseerd plan
of procedure voor de opvolging en herbenoeming
van leden van de raad van bestuur en de raad
van commissarissen (2.2, 2.2.4 en 2.2.5.iv). De
raad van commissarissen en de remuneratie-,
selectie- en benoemingscommissie beoordelen
elk jaar aan de hand van onder andere het
rooster van aftreden, het diversiteitsbeleid en
indien van toepassing de profielschets voor
de raad van commissarissen hoe en wanneer
het opvolgingstraject gestart en vormgegeven
dient te worden. Deze aanpak biedt Ctac
aanvullende flexibiliteit om te acteren op
(personele) ontwikkelingen op het gebied van
opvolgingskwesties.
A
Ctac heeft vanwege de beperkte omvang van
de onderneming en de bestuursstructuur geen
secretaris van de raad van bestuur aangesteld
(2.3.10). Ctac geeft op andere wijze invulling aan
wat de Corporate Governance Code op dit punt
voorschrijft. Het bestuurssecretariaat faciliteert
de informatievoorziening van de raad van bestuur
en de raad van commissarissen, en ondersteunt
de organisatie van de vergaderingen van de raad
van commissarissen; de Senior Legal Counsel ziet
erop toe dat de juiste procedures worden gevolgd
en dat wordt gehandeld in overeenstemming met
de wettelijke en statutaire verplichtingen.
A
Onder bijzondere omstandigheden maakt Ctac
gebruik van webcams en/of andere technische
hulpmiddelen voor het volgen van analisten- en
andere bijeenkomsten en vergaderingen door
derden (4.2.3). De presentaties die Ctac aan deze
doelgroepen geeft, worden na afloop van de
bijeenkomsten op de website geplaatst.
Ctac past de principes en best practices van de
Nederlandse Corporate Governance Code 2022
zoveel mogelijk toe. Afwijkingen van de code zijn
beperkt en worden in dit onderdeel toegelicht
met een verwijzing naar de relevante bepaling
van de Corporate Governance Code van
20 december 2022.
A
Ctac beschikt over een Debiteuren
Board, een Project Review Board en een
contractmanagementsysteem. De interne
auditfunctie en de interne risicobeheersings-
en controlesystemen zijn geïntegreerd
in de administratieve organisatie/interne
beheersing. Doordat risico’s en afwijkingen
adequaat gerapporteerd worden en afwijkingen
achteraf hersteld kunnen worden, acht Ctac
een gesepareerde interne auditfunctie niet
noodzakelijk (1.3, zoals expliciet toegestaan
in 1.3.6). In het verlengde daarvan wordt ook
afgeweken van de subonderdelen 1.3.1 t/m 1.3.5iii
en 2.6.4. Jaarlijks wordt door zowel de externe
accountant als Ctac zelf stilgestaan bij de vraag
of het interne toetsingssysteem nog volstaat,
of dat de organisatie op een bepaald moment
niet alsnog over een dergelijke functie dient te
beschikken. Daaruit is gebleken dat daartoe (nog)
geen noodzaak bestaat.
A
Alle leden van de raad van commissarissen
van Ctac zijn lid van de auditcommissie. Om
deze reden heeft Ctac ervoor gekozen dat
de auditcommissie niet separaat rapporteert
aan de raad van commissarissen (1.5.3,
1.5.4, 1.6.1 en 1.6.3). Hetzelfde geldt voor de
verslaglegging door de remuneratie-, selectie-
en benoemingscommissie aan de raad van
commissarissen, aangezien alle leden van de
raad van commissarissen ook zitting hebben in de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
(2.2.5, 2.3.5, 3.1.1 en 3.2.1).
61
Gedetailleerde informatie over Ctac’s Corporate
Governance is te vinden op de website van Ctac
onder Over Ctac, Investor Relations, Code &
Regelgeving.
Raad van bestuur
De raad van bestuur van Ctac is verantwoordelijk
voor het ontwikkelen van doelstellingen en strategie,
en voor het uitvoeren van het strategische en
operationele beleid van de onderneming. De raad
van bestuur richt zich bij het uitvoeren van zijn taak
op het belang van de vennootschap en de daarmee
verbonden onderneming. Daarbij streeft de raad
van bestuur naar het realiseren van duurzame
langetermijnwaardecreatie voor Ctac. Hierbij wordt
rekening gehouden met de belangen van alle
stakeholders en met de effecten van het handelen
van de vennootschap en de daarmee verbonden
ondernemingen op mens en milieu. In dit kader is
aan de raad van bestuur een op KPI’s gebaseerde
variabele kortetermijn- en langetermijnbeloning
toegezegd.
De raad van bestuur werd in 2024 gevormd door de
heren Gerben Moerland (CEO) en Paul de Koning
(CFO). De raad van commissarissen heeft Gerben
Moerland op 13 oktober 2023 benoemd tot statutair
bestuurder. Vanaf dat moment is hij zowel CEO als
voorzitter van de raad van bestuur. De raad van
commissarissen heeft Paul de Koning op 13 april
2023 benoemd tot statutair bestuurder in de rol
van CFO. Voor gegevens over de raad van bestuur
verwijzen wij naar pagina 13.
Executive committee
Om de uitvoering van de strategie te bevorderen, is
aan het begin van 2022 het executive committee
(ook wel directie genoemd) ingesteld. Naast de leden
van de raad van bestuur nemen daarin plaats de
operationeel leidinggevenden, zijnde de directeur
Cloud, directeur Sales Nederland, directeur Sales
België en directeur België. Als gevolg van deze opzet
wordt de raad van bestuur directer en completer
geïnformeerd, waardoor de raad van bestuur, samen
met de overige leden van het executive committee,
meer grip krijgt op de operationele gang van zaken
en beter in staat is de strategie te implementeren.
De taak van het executive committee is om op
dagelijkse basis sturing te geven aan de operationele
activiteiten, businessunit overstijgende uitdagingen
aan te pakken en de door de raad van bestuur
geformuleerde strategie uit te voeren.
In terugkerende gevallen worden leden van het
executive committee (niet zijnde leden van de raad
van bestuur) uitgenodigd om deel te nemen aan de
vergaderingen van de raad van commissarissen om
specifieke businessonderwerpen toe te lichten en in
gezamenlijkheid te bespreken. Op deze manier wordt
de raad van commissarissen verdergaand in staat
gesteld om toezicht te houden op de aansturing van
de operatie en de uitvoering van de strategie.
Raad van commissarissen
De raad van commissarissen is primair belast met het
houden van toezicht op het beleid van, en het beheer
door de raad van bestuur, zowel vanuit strategisch als
vanuit operationeel perspectief. Daarnaast fungeert
de raad van commissarissen als adviesorgaan voor
de raad van bestuur. De werkwijze en het profiel
van de raad van commissarissen zijn vastgelegd
in een reglement en in een profielschets, die zijn
gepubliceerd op de website van Ctac.
De raad van commissarissen bestond in 2024 uit de
heren Harry Hendriks (voorzitter) en Ton Vernaus, en
mevrouw Marlies van Elst. Sinds haar benoeming op
13 oktober 2023 is mevrouw Van Elst het
aanspreekpunt voor de ondernemingsraad.
62 Ctac jaarverslag 2024
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
Mevrouw Van Elst is aangesteld met versterkt
aanbevelingsrecht op grond van het structuurregime
dat Ctac toepast. Ultimo 2024 is mevrouw Van
Elst teruggetreden als commissaris. De raad van
commissarissen is inmiddels gestart met de procedure
voor het werven van een opvolger. Commissarissen
worden benoemd conform de Corporate Governance
Code met een benoemingstermijn van maximaal
twee keer vier jaar als uitgangspunt. Een eventuele
herbenoeming daarna wordt toegelicht in het verslag
van de raad van commissarissen. Voor gegevens over
de leden van de raad van commissarissen verwijzen wij
naar pagina 69.
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
Jaarlijks vindt een Algemene Vergadering van
Aandeelhouders plaats. Alle besluiten worden
genomen op basis van het principe ‘één aandeel, één
stem’. Besluiten worden genomen met volstrekte
meerderheid van stemmen, tenzij de statuten of de
wet een grotere meerderheid voorschrijft.
De belangrijkste bevoegdheden van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van Ctac zijn:
A
uitgifte van aandelen of verlening van rechten
tot het nemen van aandelen, alsook delegatie
van voornoemde bevoegdheden aan de raad van
bestuur;
A
vaststelling van de jaarrekening;
A
vaststelling van de winstverdeling en het
dividend;
A
verlening van decharge aan de leden van de raad
van bestuur voor het gevoerde beleid;
A
verlening van decharge aan de leden van de raad
van commissarissen voor het gehouden toezicht
op het gevoerde beleid van, en het beheer door
de raad van bestuur;
A
benoeming van commissarissen op voordracht
van de raad van commissarissen;
A
opzegging van het vertrouwen in de raad van
commissarissen;
A
benoeming van de externe accountant;
A
wijziging van de statuten op voorstel van de raad
van bestuur, welk voorstel is goedgekeurd door
de raad van commissarissen;
A
machtiging van de raad van bestuur tot de inkoop
van eigen aandelen;
A
vaststelling van het bezoldigingsbeleid van Ctac
(op voorstel van de raad van commissarissen) en
vaststelling van de bezoldiging van de leden van
de raad van commissarissen;
A
adviserende stemming over het
bezoldigingsverslag;
A
goedkeuring van bepaalde belangrijke
bestuursbesluiten.
Communicatie
Ctac hecht grote waarde aan open en transparante
communicatie met de financiële gemeenschap in
het algemeen, en met haar kapitaalverschaffers in
het bijzonder. Ctac onderhoudt regelmatig contact
met analisten, beleggers en (financiële) media. Ctac
communiceert door middel van openbaar gemaakte
persberichten en waarborgt zorgvuldige, gelijktijdige
informatieverstrekking aan alle aandeelhouders
middels zijn disclosure policy. In dit beleid, te
vinden op Ctac’s website onder Over Ctac, Investor
Relations, Code & Regelgeving, is ook de interactie
met stakeholders vastgelegd.
Gedragscode
Ctac heeft een gedragscode die medewerkers helpt
zich bewust te maken van integer handelen door
wenselijk en onwenselijk gedrag te verduidelijken.
De gedragscode geldt voor alle medewerkers, ook
die met een tijdelijk contract of flexibele relatie. Meer
informatie over de gedragscode is te vinden op Ctac’s
website onder Over Ctac, Investor Relations, Code &
Regelgeving.
63
Toelichting op het diversiteits- en
inclusiebeleid en de uitvoering daarvan
Ctac heeft een diversiteits- en inclusiebeleid (hierna
“D&I-beleid”) voor de onderneming ingevoerd, met
daarin concrete, passende en ambitieuze doelen om
een goede balans te bereiken in genderdiversiteit en
andere voor Ctac relevante aspecten van D&I. Deze
doelen hebben betrekking op de samenstelling van
de raad van bestuur, de raad van commissarissen, de
directie (ook wel het executive committee genoemd)
en de subtop.
Het D&I-beleid ten aanzien van de samenstelling van
de raad van bestuur en de raad van commissarissen
is vastgesteld door de raad van commissarissen.
Het D&I-beleid ten aanzien van de samenstelling van
het executive committee, de subtop en het overige
werknemersbestand is vastgesteld door de raad van
bestuur na voorafgaande goedkeuring door de raad
van commissarissen.
Hierna volgt een toelichting op het D&I-beleid en de
uitvoering daarvan in het afgelopen boekjaar.
Doelen van het D&I-beleid
Het D&I-beleid is gericht op het creëren van een
(meer) diverse en inclusieve werkomgeving waarin
iedereen zich welkom en gewaardeerd voelt,
ongeacht afkomst, ras, seksuele geaardheid,
geslacht, leeftijd, religie, culturele achtergrond of
fysieke gesteldheid. Dit beleid sluit aan bij Ctac’s
kernwaarden: samen, gedreven, ondernemend,
resultaatgericht en bewust.
Ctac heeft voor het D&I-beleid doelen gesteld
met een streefdatum van eind 2027, tenzij anders
aangegeven.
Diversiteit in het leidinggevend kader:
A
ten minste 1/3
e
van de leden van de raad van
commissarissen is vrouw en ten minste 1/3
e
is man;
1
A
ten minste 1/3
e
van de leden van de raad van
bestuur is vrouw en ten minste 1/3
e
is man;
A
ten minste 1/3
e
van de leden van het executive
committee is vrouw en ten minste 1/3
e
is man;
A
ten minste 1/3
e
van de leden in de subtop
2
is
vrouw en ten minste 1/3
e
is man.
Diversiteit in het werknemersbestand:
A
ten minste 25% van het werknemersbestand is
vrouw en ten minste 25% is man;
A
ten minste 15% van het werknemersbestand
heeft een niet-Nederlandse of niet-Belgische
achtergrond;
3
A
ten minste 30% van het werknemersbestand is
<35 jaar;
A
participatie van ten minste zes personen met een
afstand tot de arbeidsmarkt.
Inclusie:
A
ten minste 60% van het medewerkersbestand
heeft de online training “onbewuste
vooroordelen” gevolgd.
4
Onderstaande doelen zijn in 2024 verwijderd uit het
herziene D&I-beleid ten einde de meetbaarheid te
verbeteren en het beleid beter te laten aansluiten op
de doelstellingen van Ctac:
A
ten minste 1/3
e
van de doorstroom naar de
volgende leidinggevende functies: Team Leads,
Competence Leads, of posities die onderdeel
uitmaken van de subtop, is vrouw en minstens
1/3
e
is man;
1) Dit streefcijfer geldt per direct in lijn met toepasselijke wetgeving.
2) Onder de subtop wordt verstaan: salarisschaal 7 of hoger.
3) Personen met een niet-Nederlandse respectievelijk niet-Belgische achtergrond worden geacht te zijn personen die zelf niet in Nederland/België zijn
geboren, of van wie minstens één van de ouders niet in Nederland/België is geboren. Voor de vestigingen van Ctac ziet deze doelstelling op medewerkers
met een niet-Nederlandse achtergrond en voor de vestiging in België gaat het om medewerkers met een niet-Belgische achtergrond.
4) Deze doelstelling dient voor eind 2025 te worden behaald.
64 Ctac jaarverslag 2024
A
ten minste 20% van de doorstroom naar hogere
functies (schaal 7 of 8), niet zijnde leidinggevende
functies, is vrouw en minstens 20% is man;
A
ten minste 10% van het werknemersbestand
heeft een niet-Europese achtergrond;
A
een nader te bepalen verbetering ten opzichte
van de nulmeting inclusieve employee
experience, uit te voeren in 2024.
Plan van aanpak
Ten aanzien van alle functies hanteert Ctac de
volgende uitgangspunten bij de werving, selectie,
doorstroom en promotie:
A
iedereen met dezelfde competenties,
wendbaarheid en potentieel heeft in beginsel
gelijke kansen op dezelfde functie, waarbij in
bepaalde gevallen de voorkeur wordt gegeven
aan kandidaten die qua gender of achtergrond
ondervertegenwoordigd zijn;
A
beslissingen worden genomen op basis
van relevante en objectieve criteria, waarbij
discriminatie moet worden voorkomen;
A
verschillen worden in positieve zin gewaardeerd.
Raad van bestuur en raad van commissarissen
Indien vacatures ontstaan in de raad van bestuur
of in de raad van commissarissen, zal telkens
worden bekeken wat de mogelijkheden zijn om het
streefpercentage van de man-vrouwverhouding zoals
opgenomen in het diversiteitsbeleid, te bereiken.
Dit vanzelfsprekend zonder de overige aspecten
van diversiteit en inclusie uit het oog te verliezen.
Het plan van aanpak van Ctac is erop gericht om
te komen tot een (meer) inclusieve en diverse
profielschets, het wervings- en selectieproces
zodanig in te richten, dat meer vrouwelijke kandidaten
worden gevonden en daarbij concrete doelstellingen
te hanteren bij de longlist en shortlist (bij beide
dient minstens 1/3
e
van de kandidaten vrouw te zijn).
Bovendien geldt dat, zolang het streefpercentage
niet is bereikt, bij gelijke geschiktheid de voorkeur
uitgaat naar een vrouw. Ctac streeft er eveneens
naar voldoende diversiteit ten aanzien van leeftijd en
(culturele) achtergrond te bereiken, ook hier zonder
de overige aspecten van diversiteit en inclusie uit het
oog te verliezen.
Executive committee en overig subtop kader
Indien vacatures ontstaan in deze categorie functies,
zal telkens worden bekeken wat de mogelijkheden
zijn om het streefpercentage van de man-
vrouwverhouding zoals opgenomen in het D&I beleid,
te bereiken. Het plan van aanpak van Ctac is erop
gericht om te komen tot een (meer) inclusieve en
diverse functieomschrijving en selectiecriteria,
het implementeren van mentoring- en
coachingprogramma’s gericht op vrouwen, en
het voeren van bewustwordingscampagnes
over vooroordelen en biases. Het wervings- en
selectieproces wordt inclusiever ingericht om de
diversiteit van de kandidaten te vergroten. Bij zowel
de instroom als de doorstroom van medewerkers
geldt dat bij gelijke geschiktheid de voorkeur uitgaat
naar een vrouw of naar iemand met een niet-
Nederlandse/niet-Belgische achtergrond.
Resultaten van het D&I-beleid en
verantwoording
Raad van bestuur
In 2024 is de samenstelling van de raad van bestuur
ongewijzigd gebleven. De raad van bestuur bestaat
uit twee mannen, waardoor het geformuleerde
streefpercentage nog niet is behaald. De doelstelling
om meer diversiteit te bereiken, is vastgesteld op
eind 2027, mede vanwege de algemene uitdaging in
de IT-branche om voldoende vrouwelijke bestuurders
aan te trekken.
Raad van commissarissen
In 2024 is de samenstelling van de raad van
commissarissen ongewijzigd gebleven. De raad van
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
65
commissarissen, bestaande uit twee mannen en een
vrouw, voldoet aan het (wettelijk) geformuleerde
streefpercentage.
Executive committee
In 2024 is de samenstelling van het executive
committee gewijzigd. De functie directeur Sales
België is hier in 2024 aan toegevoegd, waardoor de
man-vrouwverhouding zes mannen en geen vrouwen
betreft. Dit betekent dat de samenstelling, in lijn
met het geformuleerde streefpercentage, nog niet
is verbeterd. De streefdatum om deze doelstelling te
behalen, is vastgesteld op eind 2027, mede vanwege
de algemene uitdaging in de IT-branche om voldoende
Diversiteit Raad van commisarissen Raad van bestuur
Executive
committee
Subtop
# % # % # % # %
Man 2 67% 2 100% 6 100% 148 90%
Vrouw 1 33% 0 0% 0 0% 16 10%
Samenstelling per ultimo 2024
De onderstaande tabel geeft de samenstelling weer voor wat betreft geslacht van de leden van de raad van
bestuur, de raad van commissarissen, het executive committee en in de subtop per eind 2024.
Diversiteit werknemersbestand Doelstelling per ultimo 2027 Resultaat
Man ≥25% 80%
Vrouw ≥25% 20%
Niet-Nederlandse/niet-Belgische achtergrond ≥15% 5%
Werknemers jonger dan 35 jaar ≥30% 29%
Participatie van werknemers met afstand tot de
arbeidsmarkt
≥6 werknemers 0
Diversiteit van het werknemersbestand
De overige diversiteitsdoelstellingen en de behaalde resultaten per doelstelling zijn weergegeven in de tabel
hieronder. Zoals verwacht zijn de meeste doelstellingen in 2024 nog niet behaald, aangezien deze gericht zijn
op realisatie tegen het einde van 2027.
vrouwen aan te trekken voor leidinggevende functies
en hun doorstroom te bevorderen.
Subtop
In 2024 is de samenstelling van de groep
medewerkers in de subtop gewijzigd. Deze groep
bestaat uit 148 mannen en zestien vrouwen, waardoor
het geformuleerde streefpercentage nog niet is
behaald. De streefdatum om deze doelstelling
te behalen, is vastgesteld op eind 2027, mede
vanwege de algemene uitdaging in de IT-branche om
voldoende vrouwen aan te trekken voor de subtop en
hun doorstroom te bevorderen.
Inclusie
In 2025 zal er verder invulling worden gegeven aan de online training “onbewuste voordelen”.
66 Ctac jaarverslag 2024
Martijn
Leenknegt
Directeur ICT & Data
van DKG Group
66 Ctac jaarverslag 2024
Interview met klant
67
manier waarop wij SAP inzetten. Ctac ondersteunde
ons van planning tot en met implementatie. Dankzij
hun expertise hebben we een snel en flexibel
IT-landschap uitgedacht, waarmee we beter en
sneller inspelen op de markt. Vorig jaar spraken
we met Ctac over onze ambitie om voorop te
lopen in digitalisering. Ctac kwam toen direct met
praktijkvoorbeelden op het gebied van IT-strategie,
die precies aansloten bij onze vraag. Daarnaast heeft
Oliver IT al onze systemen grondig geanalyseerd
en een adviesrapport opgesteld over de volgende
stappen. Deze fase van analyse en advies, Oliver
Next, is inmiddels afgerond. We zitten nu in de fase
Oliver Move: de overgang van de huidige situatie naar
de nieuwe situatie. Voor ons betekent dit, dat SAP
behouden blijft, maar dat we overgaan naar S/4HANA.
De grootste verandering zit in de samenstelling van
ons totale IT-landschap. We moeten een nieuwe IT-
omgeving opbouwen met standaardbouwblokken. Een
groot project dat naar verwachting minimaal vijf jaar
duurt. We zijn blij dat we hierin ondersteund worden
door Oliver IT.
Hoe verloopt de samenwerking met
Oliver IT en Ctac?
Wij zijn heel tevreden met de samenwerking.
Ze ondersteunen ons echt op twee verschillende
stukken: Oliver IT helpt ons bij het upgraden van
systemen, zoals CPI en het vormgeven van een
modern klantlandschap, en Ctac helpt ons met het
beheer van SAP, het licentiemodel en upgraden
naar Cloud S4/HANA. Daarnaast biedt Ctac ook
extra ondersteuning met inhoudelijke kennis en
programmeren. Zowel Ctac als Oliver IT is heel goed
op zijn eigen vakgebied. Wij werken ook samen met
andere IT-partners en de samenwerking en koppeling
tussen systemen verloopt soepel. Uiteindelijk hangt
veel af van de mensen met wie je samenwerkt, en
daar hebben we veel geluk mee.
Wat doe je bij DKG?
Sinds 2023 ben ik directeur ICT & Data. Ik werk al
voor het bedrijf sinds 2012, toen nog bij Bruynzeel
Keukens, voordat we samengingen als combinatie
met Keller en DKG. Mijn achtergrond ligt ook in de
IT: ik ben begonnen in de audiovisuele techniek in
Hilversum, heb voor KPN in glasvezeltechnologie
gewerkt en daarna in de zorgsector. Mijn rol bij DKG
is uitdagend, omdat het veel verschillende aspecten
van IT omvat.
Wat voor rol spelen data en ICT
binnen DKG?
DKG heeft drie afzetmarkten: B2B, dealer en retail.
Binnen alle drie verwacht de klant van vandaag
een andere dienstverlening dan tien jaar geleden.
Klanten willen geïnspireerd worden en zelf keuzes
maken. Om in te spelen op die wens, hebben we een
snel en flexibel IT-landschap nodig, waarbinnen we
gebruik kunnen maken van moderne technieken,
zoals grafische vormgeving en AI. Wij hebben
ons de afgelopen tijd opnieuw georganiseerd om
dit mogelijk te maken. Onze IT-afdeling bestaat
nu uit drie verschillende teams: een Operations-
afdeling voor ondersteuning van onze primaire en
productieprocessen met SAP en met netwerk- en
systeembeheer voor het meest technische stuk, een
Applications-afdeling die verantwoordelijk is voor de
klantgedreven processen en commerciële software,
en een nieuwe Data Science-afdeling. Deze laatste
afdeling houdt zich bezig met nieuwe technologieën,
zoals AI, en maakt het mogelijk om datagedreven
te werken. Door op basis van feiten te werken in
plaats van gevoel, kunnen we fouten in de productie
voorkomen, wat veel scheelt in kosten.
Waar helpen Ctac en Oliver IT jullie bij?
Ctac is sinds de implementatie van SAP onze vaste
ICT-partner en heeft de blauwdruk ontwikkeld voor de
Ctac jaarverslag 202468
Verslag van de raad
van commissarissen
69
Harry Hendriks (1950)
Nederlandse nationaliteit
Voorzitter van de raad van
commissarissen
Voorzitter raad van
commissarissen bij Pala Groep
en bestuurslid Stichting
PSV Voetbal
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Ton Vernaus (1965)
Nederlandse nationaliteit
Voorzitter auditcommissie
Bestuurder bij Speyzer
International B.V.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Marlies van Elst (1966)
Nederlandse nationaliteit
Voorzitter remuneratie-, selectie-
en benoemingscommissie
Lid raad van commissarissen bij
BNG Bank. De volledige opsomming
van haar relevante nevenfuncties is
vermeld in het verslag van de raad
van commissarissen op pagina 70.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in oktober 2023. Termijn
beëindigd om persoonlijke redenen
per 31 december 2024.
Raad van commissarissen
70 Ctac jaarverslag 2024
Verslag van de raad van commissarissen
Samenstelling raad van commissarissen
In 2024 bestond de raad van commissarissen uit Harry
Hendriks (voorzitter), Ton Vernaus en Marlies van Elst.
De personalia en profielen van de leden van de raad
zijn hierboven weergegeven. Meer details zijn te vinden
op www.ctac.nl/investor-relations/rvc-rvb/raad-van-
commissarissen.
De samenstelling van de raad van commissarissen
voldoet aan de richtlijnen van de Corporate
Governance Code van 2022. De raad van
commissarissen stelt vast dat is voldaan aan wat
in best practice-bepaling 2.1.7 is bepaald over de
onafhankelijkheid van de raad van commissarissen.
Alle commissarissen zijn onafhankelijk in de zin van
best practice-bepaling 2.1.8. De voorzitter van de raad
van commissarissen is onafhankelijk in de zin van best
practice-bepaling 2.1.9.
Gelet op de beperkte omvang van de raad van
commissarissen, zijn er twee kerncommissies ingesteld,
te weten een auditcommissie en een remuneratie-,
selectie- en benoemingscommissie. In 2024 bestond
de auditcommissie uit drie leden: voorzitter de heer
Vernaus, de heer Hendriks en mevrouw Van Elst. De
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
bestond in 2024 ook uit drie leden: voorzitter mevrouw
Van Elst, de heer Vernaus en de heer Hendriks. Met
ingang van 1 januari 2025 bestaat de audit commissie en
de remuneratie-, selectie- en benoemings commissie uit
de heren Hendriks en Vernaus.
Naam Hoofdfunctie
Geslacht en
geboortejaar
Nationaliteit
Relevante
nevenfunctie
Eerste
benoeming
Huidige
termijn
H.J.G. (Harry)
Hendriks
Voorzitter
raad van
commissarissen
Man, 1950 Nederlandse Voorzitter raad van
commissarissen Pala
Groep; bestuurslid
Stichting PSV Voetbal
Mei 2021 Vier jaar, tot
AVA 2025
T. (Ton)
Vernaus
Voorzitter
auditcommissie
Man, 1965 Nederlandse Bestuurder bij
Speyzer International
B.V.
Mei 2021 Vier jaar, tot
AVA 2025
M.E.R.
(Marlies)
van Elst
Voorzitter
remuneratie-,
selectie- en
benoeming s-
commissie
Vrouw, 1966 Nederlandse Lid raad van
commissarissen
BNG Bank, lid Raad
van Toezicht Nictiz,
IKNL, VSBfonds,
voorzitter Raad van
Toezicht Nederlands
Hypotheken Fonds,
bestuurslid VSB
Vermogensfonds
Oktober 2023 Termijn
beëindigd om
persoonlijke
redenen per
31 december
2024
Raad van commissarissen
De raad van commissarissen houdt toezicht op het
beleid van het bestuur en de algemene gang van
zaken binnen Ctac. Daarnaast ondersteunt de raad
van commissarissen het bestuur met advies bij de
uitvoering van zijn taken, waarbij het belang van de
onderneming en haar stakeholders centraal staat.
De raad van commissarissen richt zich ook op
het bevorderen van langetermijnwaardecreatie
en houdt toezicht op strategische vraagstukken,
maatschappelijk verantwoord ondernemen,
risicomanagement, financiële verslaglegging en
de algehele gezondheid van de organisatie.
71
Strategie: van plan naar praktijk
Het succes van de strategie ligt in een evenwichtige
uitvoering, waarbij snelheid hand in hand gaat met
het zorgvuldig betrekken van stakeholders. Na de
introductie van de herijkte strategie in 2023 ligt de
focus van de raad van commissarissen in 2024 op
het toezicht op de implementatie van de strategie.
Als gevolg van de herijking lag er veel nadruk op het
versterken van interne processen, het intensiveren
van de samenwerking en het optimaliseren van de
salesorganisatie. Door de verschuiving naar kortere
projecten die drukken op de winstgevendheid, heeft
de raad van commissarissen ook extra aandacht
gehad voor kostenbeheersing.
De eerste helft van het jaar is gewerkt aan de
voorbereidingen, zoals procesoptimalisatie en
de afstemming tussen centrale en decentrale
verantwoordelijkheden. De tweede helft van het jaar
richtte zich op het realiseren van concrete resultaten,
met name door verbeterde klantbediening en
conversie van kansen.
Samenwerking
Voor een succesvolle implementatie van de
strategie is een werkomgeving essentieel, waarin
Ctac-medewerkers elkaar makkelijk kunnen vinden.
Het medewerkerstevredenheidsonderzoek is voor de
raad van commissarissen een belangrijke graadmeter.
Heldere communicatie vanuit het management
speelt een sleutelrol en het is goed om te zien dat dit
volgens geïnterviewden is verbeterd.
Ctac zet in op een balans tussen zelfstandigheid
en regie, volgens het principe “centraal wat moet,
decentraal wat kan”. Tegelijkertijd vindt de raad van
commissarissen het belangrijk dat er een goede
balans bestaat tussen centrale sturing en lokale
autonomie. Dit stelt de organisatie in staat om
efficiënt te opereren binnen duidelijke kaders, terwijl
de zelfstandigheid en expertise van de bedrijven
behouden blijven.
Inspelen op technologische ontwikkelingen
De transitie van onze klanten naar de cloud biedt
kansen, maar zorgt ook voor een verschuiving in
het verdienmodel. Het was van belang dat Ctac
tijdig inspeelde op deze veranderingen en de
organisatie nog steeds wendbaar was. Gelijk met
de organisatorische veranderingen heeft Ctac
aandacht gehouden voor financiële stabiliteit en het
waarborgen van klanttevredenheid.
Technologie speelt een steeds prominenter rol in de
strategische koers van Ctac. Artificial Intelligence
(AI) biedt kansen voor productiviteitsverbetering
en innovatie, maar vraagt ook om zorgvuldige
afwegingen op het gebied van ethiek en
risicobeheersing. De raad van commissarissen
ondersteunt het bestuur bij het vinden van een
balans tussen deze aspecten, en onderwerpen
als AI, risicomanagement en cybersecurity zijn
terugkerende onderwerpen op de agenda.
Resultaten
De raad van commissarissen kijkt terug op
een overgangsjaar waarin Ctac de omzet met
€ 124,3 miljoen op peil heeft gehouden, ondanks
de verschuiving in het verdienmodel. Projecten zijn
kleiner van omvang en de terughoudendheid om grote
investeringen te doen houdt aan. In de eerste helft
van het jaar lag de focus op bescherming van de
winstgevendheid. In de tweede helft van 2024 heeft
het inspelen op de transitie naar de (public) cloud
geresulteerd in een aantal mooie successen. De raad
van commissarissen kijkt met veel vertrouwen naar
2025. De positieve ontwikkelingen en verbeteringen
van het afgelopen jaar vormen een sterk fundament
om de ambities van Ctac verder waar te maken.
72 Ctac jaarverslag 2024
Verslag van de raad van commissarissen
Duurzaamheid
Duurzaamheid is de afgelopen jaren in het beleid
geïntegreerd en met de implementatie van de
Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD) start nu ook de rapportage op effectiviteit
en voortgang. De raad van commissarissen houdt
toezicht op de voortgang en waarborgt dat de
organisatie niet alleen voldoet aan de wettelijke
vereisten, maar ook een leidende rol speelt in
het creëren van waarde op de lange termijn. Dit
vraagt om duidelijke doelstellingen, effectieve
samenwerking tussen afdelingen en een koppeling
tussen verduurzaming en financiële prestaties. In
2024 heeft de focus gelegen op de nulmeting, het
vaststellen van de indicatoren en transparante
rapportage over Ctac’s impact op mens en milieu.
De raad van commissarissen en zal toezien op de
voortgang van de implementatie van de CSRD en
hierover met het bestuur in gesprek blijven.
Evaluatie
In 2024 voerde de raad van commissarissen een
zelfevaluatie uit en werd de samenwerking met de
raad van bestuur geëvalueerd. Deze analyse bracht
verbeterpunten aan het licht, waaronder frequentere
tussentijdse evaluaties en meer aandacht voor de
onderlinge communicatie. Deze aandachtspunten
werden vertaald naar een verbeterplan dat in 2025
wordt uitgerold.
Stakeholders
In 2024 lag de focus op het verder versterken van de
relatie met stakeholders, onder wie aandeelhouders
en de ondernemingsraad. Transparantie en
regelmatige communicatie stonden centraal en
hebben bijgedragen aan een verbeterd vertrouwen.
Een open en constructieve dialoog met de
ondernemings raad speelde bovendien een rol in het
versterken van betrokkenheid en motivatie binnen de
organisatie.
De raad van commissarissen leverde input
op, en ondersteunde de communicatie van
kwartaalresultaten en strategische updates en
de manier waarop belangrijke informatie naar
stakeholders wordt gecommuniceerd. Zo werden in
april aandeelhouders via roadshows actief betrokken
bij de voorgestelde strategieherijking, waardoor
hun input kon worden meegenomen in de verdere
ontwikkeling en implementatie van de strategische
koers.
Samenstelling
De raad van commissarissen heeft in 2024 uitvoerig
aandacht besteed aan de opvolgingsplanning.
Ten eerste is er voorgesorteerd op het vertrek van
voorzitter Harry Hendriks.
Marlies van Elst heeft per 31 december 2024 haar
functie vanwege persoonlijke redenen neergelegd.
Verder heeft Ton Vernaus, na afronding van de eerste
termijn, aangegeven af te zien van herbenoeming.
De raad van commissarissen is tijdig gestart met
een zorgvuldig opvolgingsproces om ervoor te
zorgen dat de continuïteit en diversiteit binnen de
raad is gewaarborgd. Tegen de tijd dat dit verslag
verschijnt, is de verwachting dat de voordracht van
de nieuwe leden is afgerond. Door te investeren
in een evenwichtige samenstelling blijft de raad
van commissarissen goed gepositioneerd om Ctac
ook in de toekomst effectief te ondersteunen. De
raad van commissarissen zal zorgdragen voor een
goede overdracht en zal bewaken dat sprake is van
continuiteit en een onafhankelijk toezicht.
73
Vergaderingen
De raad van commissarissen heeft in 2024
zes formele vergaderingen gehouden.
Alle commissarissen waren aanwezig bij
vergaderingen van de raad van commissarissen
en commissievergaderingen, waardoor het
aanwezigheidspercentage 100% is geweest.
Mevrouw Van Elst was de eerste contactpersoon
van de ondernemingsraad.
Commissies
De auditcommissie borgt de integriteit en kwaliteit
van de financiële en duurzaamheidsverslaggeving
en de effectiviteit van de systemen voor interne
risicobeheersing en interne controle. De relatie
met, en opvolging van aanbevelingen door de
externe accountant, financiering, de toepassing van
informatie- en communicatietechnologie waaronder
cybersecurityrisico’s, en het belastingbeleid van Ctac
komen aan bod.
De auditcommissie kwam in 2024 in totaal zes
keer bijeen. Daarbij besprak de commissie
IT-risicomanagement, de overkoepelende
risicoanalyse, duurzaamheidsverslaggeving, het
controleplan en planning budget 2025, en het
fraude-assessment / internal control framework.
Naast de voltallige raad van commissarissen was ook
het bestuur bij deze vergaderingen aanwezig.
Vaste taken en gespreksonderwerpen van de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
zijn gericht op het voorbereiden van adequate
besluitvorming door de raad van commissarissen
ten aanzien van het te voeren bezoldigingsbeleid
voor de raad van bestuur, en het opmaken van het
remuneratierapport.
Woord van dank
Namens de raad van commissarissen wil ik het
bestuur danken voor zijn leiding en strategisch
inzicht. Daarnaast wil ik namens de raad van
commissarissen mijn waardering uitspreken voor
alle medewerkers van Ctac. Hun niet-aflatende inzet,
flexibiliteit en toewijding hebben een essentiële
bijdrage geleverd aan de organisatie en de
verandering waar wij samen voor staan.
Ook dank ik de aandeelhouders voor hun vertrouwen
en ondersteuning. Ctac heeft in 2024 opnieuw
laten zien dat samenwerking de basis is voor een
toekomstbestendige strategie. Met de herijking van
onze koers is er gewerkt aan een breed gedragen
plan dat de organisatie in staat stelt om sterker
vooruit te gaan. De raad van commissarissen is ervan
overtuigd dat Ctac op de juiste weg is om de kansen
en uitdagingen van de toekomst aan te gaan.
Namens de raad van commissarissen,
Harry Hendriks – voorzitter
74 Ctac jaarverslag 2024
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V.
Dit remuneratierapport is opgesteld op basis van
artikel 2:135b BW en best-practicebepaling 3.4.1 van
de Nederlandse Corporate Governance Code 2022.
In dit kader is rekening gehouden met de relevante
uitgangspunten op het gebied van bezoldiging
zoals verwerkt in de Corporate Governance
Code 2022 en de in 2019 in de Nederlandse
wetgeving geïmplementeerde, herziene Europese
Aandeelhoudersrichtlijn. Dit rapport beschrijft hoe
het beloningsbeleid in 2024 is uitgevoerd.
De samenstelling van de raad van bestuur en van de
raad van commissarissen is ongewijzigd gebleven in
het verslagjaar.
Het remuneratierapport 2023 is in de AvA 2024
goedgekeurd met 99% van de in totaal uitgebrachte
stemmen.
Bezoldigingsbeleid 2024
Het bezoldigingsbeleid dat in de AvA van 13 april 2023
is goedgekeurd, is van toepassing in 2024.
Toepassing bezoldigingsbeleid 2024
De raad van commissarissen wil een helder en
transparant beeld verschaffen over de toepassing
van het beleid dat is gevoerd met betrekking
tot de beloning van de leden van de raad van
bestuur in 2024. Dit mede met het oog op het zich
blijvend kunnen verzekeren van gekwalificeerde
en ervaren bestuurders, alsook het bieden
van een passende beloning die marktconform
en maatschappelijk aanvaardbaar is. Het
bezoldigingsbeleid draagt bij aan de bedrijfsstrategie,
de (duurzame) langetermijnbelangen en de
duurzaamheidsdoelstellingen van de vennootschap,
de met haar verbonden ondernemingen en de
belangen van haar stakeholders.
Voor de toepassing van het bezoldigingsbeleid zijn de
volgende uitgangspunten gehanteerd.
A
De belangen van de stakeholders worden
gediend door te voldoen aan de hoogst mogelijke
professionele eisen aan bestuurders en
leidinggevenden, aan wie een adequate beloning
dient plaats te vinden.
A
De beloning is een honorering van de vereiste
deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden
van de raad van bestuur en leidinggevenden
inbrengen ten behoeve van Ctac N.V.
A
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met
de beloning van bestuurders en leidinggevenden
binnen vergelijkbare ondernemingen en omvat
een vast en variabel deel.
A
De beloning dient afgestemd te worden op de
resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en
vormt derhalve een jaarlijks bespreekpunt van
de raad van commissarissen, waarbij onder meer
de prestatiecriteria als onderdeel van de korte
termijn en lange termijn variabele bezoldiging
worden vastgesteld, waarop een toetsing zal
plaatsvinden.
De remuneratiecommissie heeft de beloningsniveaus
in 2024 vastgesteld, daarbij gebruikmakend van
geobjectiveerde en marktconforme salarisschalen.
Dit borgt een passende beloning en zorgt ervoor
dat geen beloning wordt toegekend, waarvoor het
maatschappelijk draagvlak zowel binnen als buiten
de onderneming zou ontbreken. Bij het bepalen
van de beloningsniveaus wordt daarnaast rekening
gehouden met de beloning en de arbeidsvoorwaarden
van de werknemers van Ctac, alsmede met de interne
pay ratio om ervoor te zorgen dat de bezoldiging van
de raad van bestuur in lijn blijft met de identiteit,
missie en waarden van Ctac.
De remuneratiecommissie heeft dit jaar voor de
variabele beloningen scenarioanalyses uitgevoerd,
die zowel kwalitatief als kwantitatief van aard zijn.
Daarnaast is specifiek gekeken of de strategische
doelstellingen van Ctac N.V. aansluiten bij de
gehanteerde doelstellingen die van toepassing zijn
75
op de variabele beloning voor de bestuurders. Voor
het jaar 2024 heeft de remuneratiecommissie de
gekozen doelstellingen als passend beoordeeld.
De STI- en LTI-prestatiemaatstaven voor de raad van
bestuur zijn gekoppeld aan de financiële en niet-
financiële prestatie-indicatoren die Ctac hanteert.
Voor 2024 zijn de doelstellingen voor de leden van
de raad van bestuur gelijk.
Vaste beloning - Basissalaris
Het vaste deel van de beloning van de heer Moerland
bestaat in 2024 uit een brutojaarsalaris van
€ 311.548 (het basissalaris) inclusief vakantiegeld.
Voor de heer De Koning betreft het vaste deel van
de beloning in 2024 een brutojaarsalaris van
€ 275.202 (het basissalaris) inclusief vakantiegeld.
De salarissen van de raad van bestuur zijn dit jaar
geïndexeerd in overeenstemming met de toegepaste
indexatiepercentages van de Ctac-medewerkers
(3,8%).
Variabele beloningen
Ieder statutair lid van de raad van bestuur komt
in aanmerking voor een jaarlijkse korte termijn
en lange termijn variabele beloning, waarvan
de hoogte afhankelijk is van het realiseren van
vooraf tussen de raad van commissarissen en
de statutaire leden van de raad van bestuur
afgesproken doelstellingen. De doelstellingen dragen
bij aan de uitvoering van de strategie, financiële
prestaties en de (duurzame) langetermijnbelangen
en duurzaamheidsdoelstellingen van Ctac. De
vaststelling van de gerealiseerde korte termijn en
lange termijn variabele beloning vindt plaats door
de raad van commissarissen op advies van de
remuneratiecommissie. De externe accountant van
de onderneming beoordeelt de berekeningen met
betrekking tot de realisatie van de overeengekomen
doelstellingen van de korte termijn en de lange
termijn variabele beloning.
Ten aanzien van de variabele beloning wordt nog
opgemerkt dat de vennootschap bevoegd is deze
geheel of gedeeltelijk terug te vorderen, indien en
voor zover de uitkering heeft plaatsgevonden op
basis van onjuiste informatie over het bereiken van
de aan de variabele beloning ten grondslag liggende
doelen of over de omstandigheden waarvan deze
afhankelijk was gesteld. De vordering kan namens de
vennootschap ook worden ingesteld door de raad van
commissarissen. Er is in 2024 geen sprake geweest
van een terugvordering van variabele beloning als
bedoeld in art. 2:135 lid 8 BW.
Korte termijn variabele beloning (STI)
Het doel van de STI-regeling is te bewerkstelligen
dat de raad van bestuur gestimuleerd wordt om
relatief kortere termijn (strategische) doelstellingen
succesvol te behalen. Hiertoe stelt de raad van
commissarissen doelstellingen (targets) die binnen
één jaar dienen te worden behaald. De STI-regeling
bestaat uit een cashbeloning. De totale STI bestaat
voor 70% uit financiële prestatiemaatstaven en voor
30% uit niet-financiële prestatiemaatstaven.
Prestatiemaatstaven
Voor het jaar 2024 heeft de raad van commissarissen
de volgende financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging is 70% van de totale STI):
A
het realiseren van de omzettarget conform
budget, waarbij het budget aan het begin van
2024 is bepaald op € 131,2 miljoen;
A
het realiseren van een EBITDA-target conform
budget, waarbij het EBITDA-bedrag aan het begin
van 2024 is bepaald op € 13,0 miljoen.
Bovengenoemde STI-componenten
vertegenwoordigen 30% (omzettarget) respectievelijk
40% (EBITDA-target) van de totale STI.
Voor het jaar 2024 heeft de raad van commissarissen
de volgende niet-financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging is 30% van de totale STI):
76 Ctac jaarverslag 2024
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V.
A
het implementeren van zes geformuleerde
projecten die gerelateerd zijn aan het realiseren
van ondersteunende IT-oplossingen en
daarmee samenhangend het optimaliseren
van bedrijfsprocessen. De projecten dienen
gerealiseerd te zijn voor het einde van het jaar,
waarbij de oplevering van vier projecten als target
wordt gezien om voor toekenning van deze
STI-component in aanmerking te komen;
A
een maandelijkse business balance scorecard,
waarbij 80% van de vooraf gedefinieerde
parameters gerapporteerd moet worden.
Oplevering van de maandelijkse rapportage in mei
wordt als target gezien om voor toekenning van
deze STI-component in aanmerking te komen.
Bovengenoemde targets vertegenwoordigen elk 15%
van de totale STI.
Prestatiemeting en -hoogte
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt de
STI bij het behalen van de at-targetprestatie 27% van
het basissalaris, met een minimum van 0% en een
maximum van 40% van het basissalaris.
<90%
target
90% –
100% target
100%
target
100% –
120% target
>120%
target
STI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
27%
Pro rata
100% – 150% target
40%
A Omzet (30% van STI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
8,1%
Pro rata
100% – 150% target
12%
A EBITDA (40% van STI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
10,8%
Pro rata
100% – 150% target
16%
A FUN-damentprojecten
(15% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4,05%
Pro rata
100% – 150% target
6%
A Business balance score
card (15% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4,05%
Pro rata
100% – 150% target
6%
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve
doel stellingen worden voorafgaande aan het
prestatiejaar het minimale, het target- en het
maximale realisatieniveau bepaald. De variabele
beloning wordt proportioneel toegekend bij een
prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau
niet wordt bereikt, wordt voor die doelstelling geen
variabele beloning toegekend.
De uiteindelijke totale uitbetaling van de STI wordt
berekend door de verschillende uitbetalingen per
doelstelling op te tellen, waaruit een percentage van
de at-targetuitbetaling volgt.
Lange termijn variabele beloning (LTI)
Het doel van het LTI-plan is het verder in lijn brengen
van de belangen van de raad van bestuur met die van
de stakeholders, onder wie aandeelhouders, en
de langetermijndoelstellingen van Ctac. Het
LTI-plan bestrijkt een prestatieperiode van drie jaar,
van 1 januari 2023 tot en met 31 december 2025,
waarbij sprake is van een jaarlijkse voorwaardelijke
toekenning welke aan het eind van de
drie-jaarsprestatieperiode in cash zal worden
afgewikkeld, mits gedurende die drie jaar aan de
vereisten is voldaan. De totale LTI bestaat voor 80%
uit financiële prestatiemaatstaven en voor 20% uit
niet-financiële prestatiemaatstaven.
De vaststelling van de gerealiseerde STI-beloning vindt plaats door de raad van commissarissen op advies van
de remuneratiecommissie aan de hand van de volgende methode.
77
Binnen de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari
2023 tot en met 31 december 2025 worden de
prestatiemaatstaven op het gebied van KTV en MTV
gradueel opgebouwd. De KTV- en MTV-doelstellingen
voor het jaar 2023 betroffen een niveau van 7,5 of
hoger. In boekjaar 2024 loopt dit op naar een niveau
van 7,7 of hoger, waarna de doelstelling in 2025
uitkomt op een niveau van 8,0 of hoger.
Elk van bovengenoemde niet-financiële LTI-
componenten vertegenwoordigt 10% van de totale LTI.
Prestatiemeting en -hoogte
De waarde bij het behalen van de doelstellingen
(at-targetniveau) is gebaseerd op een percentage
van het jaarlijkse basissalaris.
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt
de LTI at-target 40% van het basissalaris, met een
minimum van 0% en een maximum van 60% van het
basissalaris (150% van target).
Het vaststellen van het gedeelte van de LTI-toekenning
dat onvoorwaardelijk wordt op basis van de
EBITDA-gerelateerde maatstaf, de EPS-gerelateerde
maatstaf en, waar van toepassing (indien kwantitatief),
de KTV- en MTV-doelstellingen vindt plaats door de
raad van commissarissen op advies van de
remuneratie commissie aan de hand van de volgende
methode.
Prestatiemaatstaven
De financiële prestatiemaatstaven voor het
LTI-plan zijn:
A
een winstgerelateerde prestatiemaatstaf,
namelijk de realisatie van de gebudgetteerde
EBITDA (weging is 50% van de totale LTI-
toekenning); en
A
een maatstaf gerelateerd aan de groei van de
Earnings Per Share (‘EPS’, weging is 30% van
de totale LTI-toekenning), gemeten van 1 januari
tot en met 31 december van de relevante
drie-jaarsprestatieperiode. De EPS-target voor de
drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari 2023 tot
en met 31 december 2025 is vastgesteld op een
procentuele groei van 6% per jaar.
De EBITDA-prestatiemaatstaf en de
EPS-groeidoelstelling geven richting aan de doelen
voor duurzame groei van de onderneming.
Voor de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari 2023
tot en met 31 december 2025 heeft de raad van
commissarissen de volgende niet-financiële
LTI-prestatiemaatstaven geformuleerd:
A
het realiseren van een klanttevredenheid (KTV)
op een niveau van 8,0 of hoger;
A
het realiseren van een medewerkerstevredenheid
(MTV) bij Ctac op een niveau van 8,0 of hoger.
<90%
target
90% –
100% target
100%
target
100% –
120% target
>120%
target
LTI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
40%
Pro rata
100% – 150% target
60%
A EBITDA (50% van LTI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
20%
Pro rata
100% – 150% target
30%
A EPS (30% van LTI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
12%
Pro rata
100% – 150% target
18%
A KTV: kwalitatieve meting
klanttevredenheid
(10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
100% – 150% target
6%
A MTV: kwalitatieve meting
medewerkerstevredenheid
(10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
100% – 150% target
6%
78 Ctac jaarverslag 2024
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V.
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve
doelstellingen wordt voorafgaand aan de
prestatieperiode het minimale, het target- en het
maximale realisatieniveau bepaald. De variabele
beloning wordt proportioneel toegekend bij een
prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau
niet wordt bereikt, dan wordt voor die doelstelling
geen variabele beloning toegekend.
EBITDA
De EBITDA-prestatie wordt gemeten over een periode
van drie jaren (1 januari tot en met 31 december over
Toelichting behaalde doelstellingen
Realisatie omzet conform budget
Aan het begin van 2024 is de gebudgetteerde omzet
bepaald op € 131,2 miljoen. De gerealiseerde omzet
over 2024 is € 124,6 miljoen en bedraagt daarmee
de drie-jaarsprestatieperiode). Ctac rapporteert
jaarlijks de behaalde EBITDA als zodanig in het
jaarverslag.
Earnings Per Share
De jaarlijkse EPS-groei wordt gemeten over een
periode van drie jaren (1 januari tot en met
31 december over de drie-jaarsprestatieperiode).
De EPS wordt bepaald door de nettowinst toekomend
aan de aandeelhouders van Ctac N.V. te delen door
het gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone
aandelen.
Uitwerking variabel beloningsbeleid 2024
Berekening korte termijn variabele beloning (STI) 2024
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre de geformuleerde financiële en niet-financiële
STI-doelstellingen voor 2024 zijn behaald, waarbij de targets voor de CEO en CFO gelijk zijn voor de heer
Moerland en de heer De Koning. Vervolgens zal worden toegelicht hoe de gerealiseerde prestaties zich
verhouden tot de doelstellingen, hoe deze prestaties worden gemeten en vervolgens worden uitgedrukt in
een targetpercentage.
Target CEO en CFO
Gewicht in
toekenning
at target Score
STI-waarde
CEO
STI-waarde
CFO
Financiële doelstellingen
Realiseren omzet conform budget 30% 95,0% 18.923 16.715
Realiseren EBITDA conform budget 40% 82,1% - -
Niet-financiële doelstellingen
FUN-damentprojecten 15% 100,0% 12.618 11.146
Business balance score card 15% 120,0% 18.927 16.719
Totaal 100% 50.468 44.580
95,0% van het budget. De hoogte van de variabele
beloning voor dit onderdeel is vervolgens berekend
op basis van 95,0% van het targetpercentage op dit
onderdeel conform de methodiek vermeld in de tabel
op pagina 56.
79
Realisatie EBITDA conform budget
Aan het begin van 2024 is de gebudgetteerde EBITDA
bepaald op € 13,0 miljoen. De EBITDA over 2024 komt
uit op een bedrag van € 10,7 miljoen, wat resulteert in
82,1% van het budget. Aangezien de realisatie lager is
dan 90% van de doelstelling, is geen variabele bonus
toegekend. De hoogte van de variabele beloning voor
dit onderdeel is berekend conform de methodiek
vermeld in de tabel op pagina 76.
Realisatie van FUN-damentprojecten
Voor het bereiken van de targetdoelstelling (100%)
is het realiseren van vier projecten vereist. Voor het
bereiken van 120% van de target (plafonddoelstelling)
is vereist dat zes projecten zijn gerealiseerd. Er zijn
in 2024 vier projecten gerealiseerd. De overige twee
projecten zitten in de afrondende fase. Op basis van
het voorgaande is de raad van commissarissen van
oordeel dat de doelstelling voor 100% is behaald. Dit
resulteert in een 100% targetscore.
Realisatie van business balance score card
Gedurende 2024 heeft de raad van bestuur een
business balance score card opgesteld met daarin
opgenomen vooraf gedefinieerde kritische prestatie-
indicatoren (KPI’s). De raad van bestuur heeft
een dashboard ontwikkeld, waarin maandelijks de
vooraf gedefinieerde KPI’s zijn gepresenteerd. Het
dashboard is in april opgeleverd. Het door de raad
van bestuur gerapporteerde business balance
score card bevat minimaal 80% van alle vooraf
gedefinieerde KPI’s. Aangezien het dashboard in april
2024 is opgeleverd en minimaal 80% van alle KPI’s
bevat, is een maximale realisatie bereikt, zijnde een
performance van 120%.
Target CEO en CFO
Gewicht in
toekenning
at target
Score per 31
december 2024 (% ten
opzichte van target)
LTI-waarde
CEO
LTI-waarde
CFO
Financiële doelstellingen
EBITDA 50% 82,1% - -
Earnings Per Share (EPS) groei 6% per jaar 30% 73,4% - -
Niet-financiële doelstellingen
Realisatie klanttevredenheid (>7,7) 10% 107,8% 4.963 4.384
Realisatie medewerkerstevredenheid (>7,7) 10% 90,9% 2.266 2.001
Totaal 100% 7.229 6.385
Berekening lange termijn variabele beloning (LTI) 2024
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre de geformuleerde financiële en niet-financiële
LTI-doelstellingen voor 2024 zijn behaald.
Realisatie EBITDA conform budget
Voor een toelichting rondom realisatie van de EBITDA
wordt verwezen naar de toelichting op de STI op
pagina 78.
Earnings Per Share (‘EPS’) groei met 6%
Aan het begin van 2024 is de EPS-groeidoelstelling
bepaald op € 0,38. De gerealiseerde EPS-groei over
2024 is € 0,28 en bedraagt daarmee 73,4% van de
doelstelling. Aangezien de realisatie lager is dan
90% van de doelstelling, is geen variabele bonus
80 Ctac jaarverslag 2024
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V.
toegekend. De hoogte van de variabele beloning voor
dit onderdeel is berekend conform de methodiek
vermeld in de tabel op pagina 77.
Realisatie klanttevredenheid
De doelstelling voor klanttevredenheid in 2024 is
bepaald op een cijfer van 7,7 (op een schaal van 0
tot 10). De gemeten klanttevredenheid over 2024 is
8,3 en bedraagt daarmee 107,8% van de target. De
hoogte van de variabele beloning voor dit onderdeel
is vervolgens berekend op basis van 107,8% van het
targetpercentage voor dit onderdeel conform de
methodiek vermeld in de tabel op pagina 77.
Bezoldiging in 2024
Over het jaar 2024 zijn de verstrekte vaste en variabele bezoldiging van de leden van de raad van bestuur
als volgt.
Realisatie medewerkerstevredenheid
De doelstelling voor medewerkerstevredenheid in
2024 is bepaald op een cijfer van 7,7 (op een schaal
van 0 tot 10). De gemeten medewerkerstevredenheid
over 2024 komt uit op 7,0 en bedraagt daarmee
90,9% van de target. De hoogte van de variabele
beloning voor dit onderdeel is vervolgens berekend
op basis van 90,9% van het targetpercentage voor
dit onderdeel conform de methodiek vermeld in de
tabel op pagina 77.
(in € x 1.000 tenzij anders is weergegeven)
Functie Bestuurder Boekjaar
Vaste
beloning
Variabele
beloning
Buiten-
gewone
items
Totale
remune-
ratie
Aandeel vast
en variabel
Basissalaris
Overige
beloningen
*
STI LTI Variabel Vast
CEO
G.M.
Moerland
2024 311 60 50 - - 421 12% 88%
CFO
P.H.J.
de Koning
2024 275 68 45 - - 388 12% 88%
CEO
P.P.J.G.
Saasen
2023
(01-01-31-03)
84 2 6 59 78 229 28% 72%
CEO
G.M.
Moerland
2023
(13-10/31-12)
63 14 8 - - 85 9% 91%
CFO
P.H.J.
de Koning
2023
(13-04/31-12)
188 38 24 - - 250 10% 90%
* Overige beloningen betreffen de autokosten, de onkostenvergoeding en de kosten inzake pensioen- en werknemersverzekeringen.
81
De ten laste van de vennootschap gebrachte bezoldiging van de raad van bestuur is als volgt.
* Periodiek betaalbare beloningen betreffen het basissalaris en de autokosten.
** Overige beloningen betaalbaar op termijn betreffen de variabele beloningen en de kosten inzake pensioen- en werknemersverzekeringen.
(in € x 1.000)
2024 2024 2023 2023 2023
G.M.
Moerland
P.H.J.
de Koning
G.M.
Moerland
P.H.J.
de Koning
P.P.J.G.
Saasen
Periodiek betaalbare beloningen* 340 304 69 208 84
Overige beloningen betaalbaar op termijn
**
88 90 18 47 67
Kosten voor beloning na beëindiging
dienstverband
- - - - -
Uitkeringen bij beëindiging dienstverband - - - - 78
Betalingen op basis van aandelen - - - - -
Totaal beloning raad van bestuur 428 394 87 255 229
Pensioen
Het salaris is pensioengevend tot een bedrag
van € 137.800 per jaar. Ctac hanteert een defined
contribution-pensioenregeling met een percentage
beschikbare premie volgens een leeftijdsstaffel.
Arbeidsverhoudingen
Met de heren Moerland en De Koning is op
1 september 2023 respectievelijk 15 februari 2023
een directieovereenkomst aangegaan voor een
bepaalde tijd, welke beide eindigen na afloop van de
Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 2027.
Beide overeenkomsten kennen een vaste (tevens
maximale) ontslagvergoeding van één jaarsalaris.
Ieder lid van de raad van bestuur ontvangt geen
additionele bezoldiging van dochtermaatschappijen
voor zijn bestuursposten binnen de groep.
Het verschil tussen de ten laste van de vennootschap gebrachte bezoldiging (€ 428 en € 382) en de
verstrekte vaste en variabele beloning (€ 421 en € 376) betreft de LTI-beloning.
82 Ctac jaarverslag 2024
Remuneratierapport 2024 – Ctac N.V.
Ontwikkeling bezoldiging van de raad van bestuur
De leden van de raad van bestuur houden in 2024 aandelen in Ctac. Er is geen sprake van aandelen die aan de
raad van bestuur zijn toegekend in het kader van een beloningsregeling.
(in € x 1.000)
2024 2023 2022 2021 2020
Remuneratie bestuurders
CEO G.M. Moerland (m.i.v. 13 oktober 2023) 428 87 - - -
CFO P.H.J. de Koning (m.i.v. 13 april 2023) 394 255 - - -
CEO P.P.J.G. Saasen (m.i.v. 15 november 2021 t/m
31 maart 2023)
- 229 506 47 -
CEO H.L.J. Hilgerdenaar (t/m 1 november 2021) - - - 634 470
CFO P.P.J.G. Saasen (t/m 14 november 2021) - - - 607 384
Ontwikkeling bedrijfsresultaat
Omzet 124.331 127.230 117.672 106.424 87.534
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 3.910 951 4.728 4.455 3.032
Gemiddelde remuneratie
Bestuurders 411 381 506 644 427
Medewerkers 110 112 108 106 109
Pay ratio bestuurders 3,7 3,4 4,7 6,1 3,9
Pay ratio CEO 3,9 2,8 4,7 6,0 4,3
Pay ratio
Ter bevordering van consistente
bezoldigingsverhoudingen en overeenkomstig artikel
2:135b BW en best-practicebepaling 3.4.1 sub iv van
de Nederlandse Corporate Governance Code 2022
is de bezoldigingsverhouding tussen de raad van
bestuur en overige medewerkers binnen Ctac, de
zogenaamde pay ratio, hierboven weergegeven.
Deze pay ratio is berekend door de gemiddelde
kosten van de raad van bestuur over 2024, die
ten laste van de vennootschap zijn gekomen, te
delen door de gemiddelde kosten per medewerker
voor Ctac, exclusief de leden van de raad van
bestuur respectievelijk de CEO. De gemiddelde
kosten van de werknemers zijn berekend door
de totale personeelskosten exclusief de overige
personeelskosten overeenkomstig de jaarrekening op
te tellen bij de autokosten die zijn verantwoord onder
de overige bedrijfskosten (exclusief kosten raad
van bestuur). De pay ratio voor de raad van bestuur
bedraagt over 2024 3,7 (2023: 3,4). De pay ratio voor
de beloning van de CEO bedraagt over 2024
3,9 (2023: 2,8).
Gezien de aard van de onderneming (waarbij
de kosten voor externen een afwijkend beeld
zouden geven ten opzichte van de kosten van
eigen medewerkers en daarmee het beeld zouden
vertroebelen) zijn extern ingehuurde medewerkers
buiten beschouwing gelaten.
De pay ratio is gestegen ten opzichte van het
voorgaande jaar. Dit wordt veroorzaakt doordat in
* De gemiddelde remuneratie van bestuurders en de daarmee samenhangende pay ratio bestuurders over 2023 is aangepast, doordat geen rekening is
gehouden met het gemiddeld aantal fte in 2023.
83
2024 sprake was van een toename van het gemiddeld
aantal fte in 2024, waardoor de kosten van de raad
van bestuur zijn toegenomen. De pay ratio van de
CEO is gestegen ten opzichte van het voorgaande
jaar, doordat er in 2023 niet het gehele jaar een CEO
in dienst is geweest.
Bezoldiging leden raad van commissarissen
De bezoldiging van leden van de raad van
commissarissen bedroeg in 2024 € 45.000 voor
de voorzitter en € 32.500 voor de overige leden.
Deze beloning is vast en kent geen variabele en
pensioenelementen.
De leden van de raad van commissarissen worden
niet beloond in aandelen of opties op aandelen. De
bezoldiging is niet afhankelijk van de resultaten
van de vennootschap, noch van een eventuele
wijziging in de zeggenschap. De leden van de raad
van commissarissen ontvangen geen additionele
bezoldiging van dochtermaatschappijen voor hun
bestuursposten binnen de groep.
Over de afgelopen vijf jaren ontvingen de individuele
leden van de raad van commissarissen de volgende
beloning.
(in € x 1.000)
2024 2023 2022 2021 2020
M. van Elst (m.i.v. 13 oktober 2023) 33 8 - - -
H.J.G. Hendriks (m.i.v. 12 mei 2021) 45 45 45 28 -
L.A.M. Vernaus (m.i.v. 12 mei 2021) 33 33 33 21 -
E. Karsten (t/m 13 april 2023) - 10 33 33 33
G. van de Weerdhof (m.i.v. 10 mei 2017 t/m 12 mei
2021)
- - - 17 45
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) - - - 12 33
Totaal beloningen 111 96 111 111 111
Het totaal van de beloningen voor de raad van commissarissen is in 2023 lager doordat de benoeming van
mevrouw Van Elst pas later in 2023 plaatsvond.
Overig
Aan het lid van de raad van bestuur noch aan de leden van de raad van commissarissen zijn door de
vennootschap noch haar dochterondernemingen leningen, voorschotten en/of garanties verstrekt.
Kelly
van der Elst
SAP Supply Chain Consultant
bij Ctac
84 Ctac jaarverslag 2024
Interview met medewerkster
85
Wat doe je voor werk bij Ctac?
Ik werk nu drie jaar als SAP Supply Chain
Consultant bij Ctac. Binnen onze ERP-unit richt
ik me voornamelijk op verkoopprocessen: van het
moment dat een bestelling wordt geplaatst tot en
met de facturatie. Dit doe ik projectmatig samen
met mijn collega’s en de klant in opdrachten
van wisselende duur. Zo ben ik al ruim twee
jaar betrokken bij de digitale transformatie van
Technische Unie, maar we doen ook kortlopende
projecten waar wij al binnen drie maanden
toewerken naar de oplevering van een innovatieve
ERP-oplossingen. Ik ben ooit bij Ctac gestart
via een Masterclass. Het is leuk om te zien dat
Ctac weer verjongt en dat we met het Talent en
Development-programma veel tijd investeren in de
interne opleiding van jong talent.
“Leuk aan Ctac is de afwisseling
en het samenwerken aan
complexe processen”
Wat bevalt je het meest aan je werk?
Wat ik zo leuk vind aan werken bij Ctac, is de
afwisseling en het samenwerken aan complexe
processen. Ik merk dat als je elkaar goed kent en
weet waar binnen Ctac bepaalde expertise zit, je een
brede blik hebt, die tot slimmere oplossingen leidt.
Een goed voorbeeld is onze samenwerking met het
Data Services-team. We weten elkaar ook op kantoor
goed te vinden en kunnen daardoor snel schakelen.
‘Samen’ is de kernwaarde van Ctac, die me het
meest aanspreekt. Dat is wat ik de hele dag doe: in
teamverband aan een gezamenlijk doel werken. Ik
krijg niet per se energie van de oplossing. Dat is leuk,
maar het gaat me meer om de weg ernaartoe. Samen
de doelstelling van de klant bereiken. Dat doelgericht
werken komt ook terug in mijn privéleven. Ik heb
in Boxtel een klushuis gekocht en de planmatige
aanpak en structuur die ik op werk gewend ben, pas ik
nu toe in mijn eigen project. Nu ik er zo over nadenk:
als collega’s mij zouden moeten typeren, is het
waarschijnlijk ‘doelgericht’. ‘Resultaatgericht’ is dus
ook een kernwaarde die mij wel past.
Hoogtepunt in 2024 was de
succesvolle livegang van mijn
eerste public cloud-project”
Wat was jouw hoogtepunt in 2024?
Het hoogtepunt van het afgelopen jaar was de
succesvolle livegang van mijn eerste public cloud-
project op 1 januari 2024. Dat was niet alleen voor mij,
maar ook voor Ctac een belangrijke stap richting de
toekomst. De cloudtransitie is de weg die we opgaan
en hiermee hebben we laten zien dat we deze ook in
korte tijd succesvol kunnen volbrengen.
86 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
87
Geconsolideerde balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting
2024 2023
ACTIVA
VASTE ACTIVA
Immateriële vaste activa 1 26.817 26.852
Gebruiksrechten 2 8.438 8.947
Materiële vaste activa 3 2.887 1.892
Latente belastingvorderingen 4 88 74
Overige langlopende vorderingen 5 - 400
38.230 38.165
VLOTTENDE ACTIVA
Voorraden 6 86 175
Handelsdebiteuren 7 13.990 13.469
Overige vorderingen 7 9.711 11.184
Te vorderen vennootschapsbelasting 366 -
Liquide middelen 8 9.577 8.312
33.730 33.140
71.960 71.305
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN
9
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.396 3.396
Agioreserve 11.403 11.403
Overige reserves 12.156 12.761
Resultaat boekjaar 3.910 951
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 30.865 28.511
GROEPSVERMOGEN 30.865 28.511
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN
Leaseverplichtingen 2 6.227 6.873
Overige langlopende verplichtingen 10 372 346
Latente belastingverplichtingen 4 1.057 1.227
7.656 8.446
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN
Leaseverplichtingen 2 2.552 2.336
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 11 - 1.350
Voorzieningen 12 71 1.083
Handelscrediteuren en overige schulden 13 30.816 29.527
Te betalen vennootschapsbelasting - 52
33.439 34.348
71.960 71.305
88 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Geconsolideerde winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting
2024 2023
Omzet uit contracten met klanten 14 124.331 127.230
Overige inkomsten 14.1 275 250
Totaal bedrijfsopbrengsten 124.606 127.480
Bedrijfslasten
Inkoopwaarde hard- en software (14.892) (12.822)
Uitbesteed werk (39.768) (40.944)
Personeelskosten 15 (47.220) (50.805)
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 (1.508) (1.513)
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 (2.860) (3.109)
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 (807) (594)
Bijzondere waardevermindering 1 - (888)
Overige bedrijfskosten 16 (11.994) (12.732)
Totaal bedrijfslasten (119.049) (123.407)
Bedrijfsresultaat 5.557 4.073
Financieringslasten 17 (390) (473)
Totaal financieringslasten (390) (473)
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 5.167 3.600
Belastingen 18 (1.257) (2.466)
Nettoresultaat 3.910 1.134
Aandeel derden - 183
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 3.910 951
Totaal 3.910 1.134
Winst per aandeel 19
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.
per aandeel (in €) 0,28 0,07
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.
per aandeel na verwatering (in €) 0,28 0,07
Aantal gewone aandelen ultimo 14.149.023 14.149.023
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.149.023 14.076.565
Gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen ten
behoeve van de berekening van de verwaterde winst per aandeel 14.149.023 14.076.565
89
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat
(in € x 1.000)
2024 2023
Nettoresultaat over het boekjaar 3.910 1.134
Overig totaalresultaat, niet afgewikkeld via het resultaat - -
Totaalresultaat over het boekjaar 3.910 1.134
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders Ctac N.V. 3.910 951
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeel derden - 183
Totaalresultaat over het boekjaar 3.910 1.134
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2024
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.396 11.403 12.761 951 28.511 - 28.511
Nettoresultaat boekjaar - - - 3.910 3.910 - 3.910
Totaalresultaat over het boekjaar - - - 3.910 3.910 - 3.910
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - - - - -
Dividend - - (605) (951) (1.556) - (1.556)
Uitbetaald aan derden - - - - - - -
Saldo per 31 december 3.396 11.403 12.156 3.910 30.865 - 30.865
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2023
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.344 11.455 10.234 4.728 29.761 1.171 30.932
Nettoresultaat boekjaar - - - 951 951 183 1.134
Totaalresultaat over het boekjaar - - - 951 951 183 1.134
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - 3.910 (3.910) - - -
Dividend 52 (52) - (818) (818) - (818)
Uitbetaald aan derden - - (1.383) - (1.383) (1.354) (2.737)
Saldo per 31 december 3.396 11.403 12.761 951 28.511 - 28.511
90 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Geconsolideerde kasstroomoverzicht
(in € x 1.000)
Toelichting
2024 2023
KASSTROOMOVERZICHT
Bedrijfsresultaat 5.557 4.073
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.508 1.513
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 2.860 3.109
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 807 594
Bijzondere waardevermindering 1 - 888
Mutatie voorzieningen 12 (1.012) 1.025
Mutatie overige langlopende verplichtingen 10 - (5)
Verandering in werkkapitaal
Voorraad 89 25
Vorderingen 1.352 1.717
Kortlopende schulden 1.398 (52)
Kasstroom uit operationele activiteiten 12.559 12.887
Betaalde rente (417) (446)
Betaalde winstbelasting (1.859) (1.751)
Kasstroom uit operationele bedrijfsactiviteiten 10.283 10.690
Investeringen in immateriële vaste activa 1 (1.473) (559)
Investeringen in materiële vaste activa 3 (1.812) (1.269)
Desinvesteringen in materiële vaste activa 3 10 10
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (3.275) (1.818)
Aflossingen schulden aan kredietinstellingen 11 (1.350) (675)
Betaling earn out-verplichtingen 10 (56) (693)
Dividenduitkering aan aandeelhouders Ctac N.V. 9 (1.556) (818)
Dividenduitkering aan minderheidsaandeelhouders van verworven
deelnemingen 9 - (374)
Leasebetalingen 2 (2.781) (3.076)
Verwerving minderheidsbelang 9 - (2.363)
Kasstroom uit financieringsactiviteiten (5.743) (7.999)
Mutatie liquide middelen 1.265 873
Liquide middelen 8 8.312 7.439
Saldo liquide middelen per 1 januari 8.312 7.439
Liquide middelen 8 9.577 8.312
Saldo liquide middelen per 31 december 9.577 8.312
Mutatie liquide middelen 1.265 873
91
Toelichting kasstroomoverzicht
In het kasstroomoverzicht wordt zoveel mogelijk
aangesloten op bedragen volgens de winst-en-
verliesrekening en balansmutaties.
Met betrekking tot de kasstroom uit operationele
bedrijfsactiviteiten zijn de non-cashtransacties
afzonderlijk benoemd in het kasstroomoverzicht.
De betaalde winstbelasting betreft de winstbelasting
volgens de winst-en-verliesrekening van € 1.257
duizend (2023: € 2.466 duizend) gecorrigeerd
voor de non-cashmutaties in de latente
belastingverplichtingen van € 184 duizend (2023:
€ -872 duizend) en de mutatie in de balanspositie
vennootschapsbelasting van € 418 duizend (2023:
€ 157 duizend).
De in 2023 uitgaande kasstroom voor de verwerving
minderheidsbelang betreft de overname van de
resterende aandelen van Oliver B.V. deze transactie
is toegelicht in paragraaf 9. Aangezien er sprake is
van een kasstroom voor de verwerving van een deel
van de aandelen van een reeds geconsolideerde
dochteronderneming, is sprake van een
financieringskasstroom.
De in 2023 verantwoorde bijzondere
waardevermindering betreft de afgewaardeerde
klantrelaties en goodwill ten aanzien van de
acquisitie van Technology2Enjoy Holding B.V. Zie
voor verdere toelichting paragraaf 1.1.
De in 2023 verantwoorde mutatie langlopende
schulden aan kredietinstellingen betreft de
reclassificatie van het kortlopende gedeelte van de
schulden aan kredietinstelling, die is opgenomen
in de verandering van het werkkapitaal. De
daadwerkelijke aflossingen in 2023 en 2024 van de
schulden aan kredietinstellingen zijn verantwoord
onder de financieringskasstroom.
In 2024 is het resterende earn-out bedrag betaald.
De in 2023 verantwoorde totale mutatie (kort- en
langlopend) in de earn out-verplichting komt tot
stand door amortisatie van de verplichting per
balansdatum van € 4 duizend, en de cashuitbetaling
van earn-out-verplichtingen van € 693 duizend. Zie
verloopoverzicht onder paragraaf 10.1.
In 2024 is het dividend volledig in cash afgewikkeld
en opgenomen in het kasstroomoverzicht. In 2023 is
een gedeelte van het dividend in cash afgewikkeld en
een gedeelte is uitgekeerd als stockdividend. Enkel
het cashdividend van € 818 duizend is verwerkt in
het kasstroomoverzicht. Voor toelichting omtrent
het uitgekeerde dividend wordt verwezen naar
paragraaf 9.
Toelichting op de geconsolideerde
jaarrekening
Algemene informatie over Ctac
Ctac bestaat uit IT-bedrijven die ambities laten
werken. Ambities van organisaties die IT slim willen
inzetten. Door continu te innoveren creëert Ctac
daarvoor de benodigde business value.
Dat doen we met sterke bedrijven als Ctac, Digimij,
Oliver IT, Purple Square en Technology2Enjoy op
het gebied van strategy & transformation, core
& insights, digital experience, technology en
people. Met ieder een eigen expertise zoals NEXT,
change management, regie management, ERP, data
services, integration,development, products, cloud
infrastructure, modern work, security en resourcing
wat onze groep krachtig maakt. Ctac biedt een breed
portfolio met oplossingen van SAP en Microsoft
on any cloud’ en heeft daarnaast een aantal eigen
producten waaronder de XV Retail Suite bestaande
uit een omnichannel gedreven Point-of-Sale & Loyalty
platform.Ctac heeft ruime ervaring en inhoudelijke
kennis opgebouwd in de sectoren retail, wholesale,
manufacturing, real estate, professional services en
public. Ultimo 2024 had Ctac 439 fte in dienst. Ctac
92 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
gewaardeerd. Dit betreft de earn out-verplichtingen
in de cijfers van 2023.
Het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening
vereist van de raad van bestuur dat hij beoordelingen,
inschattingen en aannames maakt, die de
uitwerking van richtlijnen en de waarderingen voor
activa, verplichtingen, opbrengsten en kosten
beïnvloeden. De gemaakte schattingen en aannames
zijn gebaseerd op historische ervaringen en
diverse andere factoren die onder de gegeven
omstandigheden als reëel worden beschouwd.
De gemaakte inschattingen en aannames hebben
gediend als basis voor de beoordeling van de waarde
van de verantwoorde activa en verplichtingen.
Werkelijke resultaten en omstandigheden kunnen
echter afwijken van gemaakte inschattingen.
Schattingen en onderliggende aannames worden
voortdurend beoordeeld en indien noodzakelijk
aangepast. Wijzigingen in schattingen en aannames
worden verwerkt in de periode waarin de schattingen
worden herzien als de herziening uitsluitend
op de betreffende periode betrekking heeft, of
in de periode van herziening en toekomstige
perioden als de herziening zowel de huidige als de
toekomstige perioden beïnvloedt. De schattingen
en beoordelingen van de raad van bestuur bij de
toepassing van IFRS, die een belangrijk effect
hebben op de jaarrekening en toekomstige perioden,
zijn opgenomen onder paragraaf ‘Belangrijkste
schattingen en aannames’.
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld op basis
van de continuïteitsveronderstelling, waarbij het
bestuur concludeert dat het hanteren van deze
veronderstelling op basis van de huidige inzichten
voor de komende twaalf maanden gerechtvaardigd is.
is actief in Nederland en België. Het hoofdkantoor
is gevestigd in Nederland te ’s-Hertogenbosch,
Meerendonkweg 11, waar ook de statutaire zetel van
Ctac N.V. is gevestigd, met Kamer van Koophandel-
dossiernummer 16066162. Het bedrijf is genoteerd
aan Euronext Amsterdam (ticker: CTAC).
De raad van bestuur heeft op 26 februari 2025
de jaarrekening opgemaakt en ter publicatie
goedgekeurd. De jaarrekening wordt ter vaststelling
voorgelegd aan de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders op 15 april 2025.
Overeenstemmingsverklaring met IFRS
Accounting Standards
De geconsolideerde jaarrekening en toelichtingen
zijn in overeenstemming met de IFRS Accounting
Standards en de interpretaties daarvan, zoals
vastgesteld door de International Accounting
Standards Board (IASB) en aanvaard binnen
de Europese Unie en met Titel 9 Boek 2 BW
(Nederlandse verslaggevingsregels). De door
Ctac toegepaste waarderingsgrondslagen zijn in
overeenstemming met de van kracht zijnde IFRS.
Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld in
het Nederlands en in het Engels, waarbij de
Nederlandstalige versie leidend is. De jaarrekening
wordt gepresenteerd in euro’s. Bedragen zijn vermeld
in duizenden euros, tenzij anders aangegeven. De
euro is de functionele en presentatievaluta van
Ctac N.V.
De geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. is
opgesteld op basis van historische kostprijs voor
zover IFRS de waardering en resultaatbepaling van
specifieke posten niet op andere wijze voorschrijft.
In afwijking hiervan geldt dat bepaalde activa
en verplichtingen tegen reële waarde worden
93
die de kasstromen kunnen veranderen
(zoals sommige financiële instrumenten met
kenmerken die gekoppeld zijn aan het behalen
van ESG doelstellingen) en
A de toelichtingen updaten voor aandelen-
instrumenten die geclassificeerd zijn tegen de
reële waarde via het totaalresultaat (FVOCI).
A
De wijziging is verplicht per 1 januari 2026;
A
Implementatie IFRS 18 ‘Presentation and
Disclosure in Financial Statements’. Dit is de
nieuw standaard voor presentatie en toelichting
van de jaarrekening welke IAS 1 gaat vervangen
met een focus op de resultatenrekening.
De belangrijkste nieuwe concepten die
geïntroduceerd worden zijn:
A De structuur van de resultatenrekening
inclusief gedefinieerde subtotalen;
A Vereisten voor het bepalen van de meest
bruikbare structuur voor het presenteren van
kosten in de resultatenrekening;
A Vereist toelichtingen in de jaarrekening voor
bepaalde KPI’s die worden gerapporteerd
buiten de jaarrekeningen (door het
management gedefinieerde KPI’s)
A Verbeterde richtlijnen voor het aggregeren
en disaggregeren welke van toepassing zijn
op de primaire cijfers en toelichtingen in het
algemeen.
De nieuwe standaard verplicht per
1 januari 2027;
A
Implementatie IFRS 19 ‘Subsidiaries without
Public Accountability: Disclosures’. Deze
standard geeft deelnemingen die niet
beursgenoteerd zijn en een moedermaatschappij
hebben die rapporteren op basis van IFRS
vrijstellingen. Deze vrijstellingen zien toe op
het verminderen van toelichtingsvereisten om
hiermee kosten te besparen bij het opstellen van
de jaarrekening. De nieuwe standaard is vrijwillig
van toepassing per 1 januari 2027.
Effecten van invoering van herziene grondslagen
voor toekomstige jaren
Ctac heeft in het boekjaar nieuwe en gewijzigde
IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast.
Alle gepubliceerde IFRS-standaarden en
-interpretaties die van toepassing zijn voor
verslaggevingsperiodes die aanvangen op 1 januari
2025, zijn niet vervroegd toegepast. Ctac past deze
standaarden en interpretaties niet vervroegd toe
en verwacht niet dat de toepassing hiervan een
significante impact heeft op Ctac’s toekomstige
geconsolideerde jaarrekening. Ctac zal deze
standaarden en interpretaties toepassen zodra
deze van kracht zijn. Dit betreffen de volgende
standaarden:
A
Wijziging op IAS 21 ‘Lack of Exchangeability’.
De wijziging verduidelijkt of een munteenheid
inwisselbaar is voor een andere munteenheid,
en wanneer dit niet zo is tegen welke koers de
niet-inwisselbare munteenheid moet worden
omgerekend. Voor de ingang van de wijziging was
wisselkoers enkel bekend voor munteenheden
die tijdelijk niet inwisselbaar zijn. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2025;
A
Wijziging op IFRS 9 ‘Financial Instruments’ en
IFRS 7 ‘Financial Instruments: Disclosures’.
De wijziging verduidelijkt een aantal zaken die
niet alleen van toepassing zijn op financiële
instellingen. De wijzigingen zijn:
A verduidelijken van de datum van erkenning en
derecognitie van bepaalde financiële activa
en passiva, met een nieuwe uitzondering
voor bepaalde financiële verplichtingen die
worden afgewikkeld via een elektronisch
kasoverschrijvingssysteem;
A verduidelijken en verder toelichting geven over
de beoordeling of een financieel actief voldoet
aan het criterium van uitsluitend betalen van
de hoofdsom en rente (SPPI);
A nieuwe toelichtingen toevoegen voor bepaalde
instrumenten met contractuele voorwaarden
94 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
A
wijziging op IAS 7 ‘Statement of Cash Flows’
en IFRS 7 ‘Financial Instruments: Disclosures’
– ‘Supplier finance arrangements’ (SFAs). Het
doel van de nieuwe toelichting is om informatie
te verschaffen over SFAs, die investeerders in
staat stelt om de effecten op verplichtingen,
kasstromen en exposure op liquiditeitsrisico’s
van de entiteit te beoordelen. Deze wijziging
heeft geen impact op de gerapporteerde cijfers,
omdat er geen sprake is van SFAs. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2024;
De hierboven vermelde wijzigingen hebben daarnaast
geen materieel effect op het vermogen en resultaat
van Ctac en de toelichting in de jaarrekening.
Grondslagen voor de consolidatie
Ctac N.V. staat aan het hoofd van de groep. In
de consolidatie zijn opgenomen Ctac N.V. en alle
deelnemingen waarover Ctac N.V. overheersende
zeggenschap kan uitoefenen. Overheersende
zeggenschap is van kracht indien Ctac N.V. direct
dan wel indirect de financiële en operationele
bedrijfsvoering van een onderneming kan bepalen.
De jaarrekeningen van deze deelnemingen zijn
in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen
vanaf de datum waarop voor het eerst sprake is
van beslissende zeggenschap tot aan het moment
waarop Ctac N.V. de beslissende zeggenschap
verliest. Ctac N.V. is het hoofd van de groep.
Naar verwachting hebben nieuwe standaarden die
van toepassing zijn na 2024 geen materieel effect op
het vermogen en resultaat van Ctac en de toelichting
in de jaarrekening. Wel gaat de implementatie van
IFRS 18 gevolgen hebben voor de presentatie en
toelichtingen in de jaarrekening van Ctac.
Effecten van invoering van nieuwe grondslagen voor
huidige boekjaar
Ctac N.V. past met ingang van 1 januari 2024 voor het
eerst de onderstaande standaarden en wijzigingen in
standaarden toe:
A
wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Classification of Liabilities as
Current or Non-Current’. De wijziging verduidelijkt
dat schulden worden geclassificeerd als kort- of
langlopend afhankelijk van het recht dat aan het
einde van de verslaggevingsperiode bestaat.
De classificatie wordt niet beïnvloed bij de
verwachting van de entiteit of een gebeurtenis
na balansdatum. Deze wijziging verduidelijkt
eveneens wat in IAS 1 wordt bedoeld met
settlement’ van een schuld. Deze wijziging heeft
geen tot beperkte impact op de gerapporteerde
cijfers, omdat er geen sprake is van convenanten
ten aanzien van balansposities. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2024;
A
wijziging op IFRS 16 ‘Leases’ – ‘Lease Liability
in a Sale and Leaseback’. De wijziging licht toe
hoe een sale and leaseback na de datum van de
transactie moet worden verwerkt. De wijziging
zorgt ervoor dat de verkoper en de lessee
leasebetalingen en herziene leasebetalingen
vaststellen op een manier dat dit niet resulteert
in het verwerken van een resultaat verband
houdende met het gebruiksrecht. Deze wijziging
heeft geen impact op de gerapporteerde cijfers,
omdat er geen sprake is van sale en leaseback
transacties. De wijziging is verplicht per 1 januari
2024;
95
Onderstaande deelnemingen zijn in de consolidatie opgenomen.
Deelnemingen Vestigingsplaats Deelname in %ultimo 2024 ultimo 2023Ctac Nederland B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Ctac B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Ctac Resourcing B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Purple Square Management Partners B.V. ’s-Hertogenbosch 100 100Oliver B.V. s-Hertogenbosch 100 100Digisolve-Mijn ICT B.V. Helmond 100 95Technology2Enjoy Holding B.V. ’s-Hertogenbosch 100 100Technology2Enjoy B.V. s-Hertogenbosch 100 100Technology2Enjoy Consulting Services B.V. s-Hertogenbosch 100 100Technology2Enjoy Resourcing Services B.V. ’s-Hertogenbosch 100 100Ctac België N.V. Wommelgem, België 100 100
Ctac N.V.Ctac België N.V.Ctac Nederland B.V.100%100%Ctac B.V.CtacOliver B.V.Purple Square Digisolve- Technology- Resourcing B.V.Management Mijn ICT B.V.2Enjoy Holding Partners B.V.B.V.100%100%100%100%100%100%Technology- 2Enjoy B.V.100%Technology2Enjoy Technology2Enjoy Resourcing Services B.V.Consulting Services B.V.100%100%
96 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Intercompany-balansverhoudingen, transacties en
niet-gerealiseerde winsten op dergelijke transacties
worden bij het opstellen van de geconsolideerde
jaarrekening geëlimineerd.
De grondslagen voor de waardering en de
resultaatbepaling zoals opgenomen in deze
jaarrekening, zijn van toepassing op de balans en
winst-en-verliesrekening van alle in de consolidatie
opgenomen groepsmaatschappijen.
Bedrijfscombinaties
Een bedrijfscombinatie wordt verwerkt op basis van
de ‘acquisition method’ per overnamedatum. Dit is de
datum waarop de overheersende zeggenschap naar
Ctac N.V. is overgegaan.
De transactieprijs van een nieuw verworven
deelneming wordt bepaald op basis van het
geldbedrag dat is overeengekomen voor de
verkrijging van de overgenomen deelneming,
alsmede, indien van toepassing, de reële waarde
op de overname van enige andere tegenprestatie
(uitgegeven eigen-vermogensinstrumenten) die
door Ctac wordt verstrekt. Dit laatste is niet van
toepassing.
Kosten die verband houden met een acquisitie
worden verantwoord ten laste van het resultaat op
het moment dat zij zich voordoen.
Bepaling reële waarde
Een aantal grondslagen en de informatieverschaffing
van Ctac vereisen de bepaling van de reële waarde
van financiële verplichtingen. Hierbij wordt het
niveau van de hiërarchie van de reële waarden waarin
dergelijke waarderingen worden ingedeeld, vermeld.
In overeenstemming met IFRS 13 wordt voor
de bepaling van de reële waarde van de
opgenomen financiële instrumenten een aantal
waarderingsniveaus gedefinieerd:
A
niveau 1: genoteerde marktprijzen (niet
gecorrigeerd) in actieve markten voor identieke
activa of verplichtingen;
A
niveau 2: input die geen onder niveau 1
vallende genoteerde marktprijzen betreft en
die waarneembaar is voor het actief of de
verplichting, hetzij rechtstreeks (in de vorm van
een prijs), hetzij indirect (afgeleid van een prijs);
A
niveau 3: input voor het actief of de verplichting
die niet is gebaseerd op waarneembare
marktgegevens (niet-waarneembare input). Ctac
maakt bij deze bepaling gebruik van algemeen
geaccepteerde waarderingsmodellen.
De methoden waarop de reële waarde is bepaald,
zijn hierna voor de relevante jaarrekeningposten
opgenomen.
Immateriële vaste activa
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities
van deelnemingen, is het verschil tussen de
verkrijgingsprijs van acquisitie minus het saldo van de
reële waarde van identificeerbare activa en de reële
waarde van de overgenomen verplichtingen van de
onderneming.
Betalingen gerelateerd aan de acquisitie worden
gewaardeerd op basis van de betaalde en te betalen
liquide middelen per transactiedatum, alsmede,
indien van toepassing, de reële waarde van de
vermogensinstrumenten (i.e. aandelen) gebruikt
ter financiering van de acquisitie. Voorwaardelijke
elementen in de aankoopprijs worden bij acquisitie
gewaardeerd op reële waarde en tevens verantwoord
als schuld, waarbij afwijkingen als gevolg van
waardeverschillen ten bate of ten laste van de
resultatenrekening worden gebracht.
97
Goodwill wordt gewaardeerd tegen kostprijs
onder vermindering van cumulatieve bijzondere
waardeverminderingen.
Goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende
eenheden. Een bijzondere waardevermindering van de
goodwill wordt, indien van toepassing, ten laste van
de winst-en-verliesrekening gebracht. Een bijzondere
waardevermindering met betrekking tot goodwill
wordt nimmer teruggenomen. Bij verkoop van een
entiteit wordt de boekwaarde van de goodwill in het
resultaat verwerkt.
De opname van een uitgestelde belastingverplichting
in geval van reële waardeaanpassingen is van invloed
op de hoogte van de goodwill.
Inzicht in de voorwaardelijke verplichtingen en
een beschrijving van de factoren die bijgedragen
hebben aan de kostprijs die resulteert in de opname
van goodwill, kunnen niet altijd direct verstrekt
worden doordat in voorkomende gevallen de
businessplannen nog onvoldoende uitgewerkt zijn.
De reële waarde die eventueel nog aan immateriële
vaste activa moet worden toegekend, wordt dan later
uitgewerkt en vastgesteld. Daar waar van toepassing,
zal dit binnen twaalf maanden na de overnamedatum
plaatsvinden.
Klant- en contractportefeuilles
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte klant- en contractportefeuilles hebben
betrekking op de in overeenstemming met IFRS
3 geïdentificeerde immateriële vaste activa van
acquisities en worden gewaardeerd tegen kostprijs,
zijnde de reële waarde op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte klant- en contractportefeuilles is
gebaseerd op de zogenoemde Multi-Period Excess
Earnings-Method (‘MPEEM’) op basis van geschatte
toekomstige kasstromen.
Klant- en contractportefeuilles worden geactiveerd
en indien noodzakelijk verminderd met cumulatieve
bijzondere waardeverminderingsverliezen. Klant-
en contractportefeuilles worden op basis van
de gebruiksduur per individuele component
afgeschreven. Klant- en contractportefeuilles worden
na de initiële waardering gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingsverliezen.
Merknamen
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte merknamen hebben betrekking op de
in overeenstemming met IFRS 3 geïdentificeerde
immateriële vaste activa van acquisities en worden
gewaardeerd tegen kostprijs, zijnde de reële waarde
op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte merknamen is gebaseerd op de
zogenoemde Relief-From-Royalty-methode (RFR).
Volgens deze methode wordt de waarde geschat door
de besparing van de royalty die verband houdt met
het eigendom van de merknaam.
De merknamen worden op basis van de gebruiksduur
per individuele component afgeschreven. Merknamen
hebben beperkte gebruiksduur en worden na de
initiële waardering gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingsverliezen.
In eigen beheer vervaardigde immateriële
vaste activa
Deze immateriële vaste activa hebben betrekking
Deze immateriële vaste activa hebben betrekking
op in eigen beheer ontwikkelde producten en
gekoppelde distributierechten. Ontwikkelingskosten
worden geactiveerd op basis van gemaakte kosten
voor het aankopen en gebruiksklaar maken van
de software. Intern ontwikkelde software wordt
98 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Afschrijving van immateriële vaste activa
Afschrijvingskosten worden lineair berekend en
ten laste van de winst-en-verliesrekening gebracht
op basis van de economische gebruiksduur
van een immaterieel actief. Goodwill wordt
jaarlijks op balansdatum getest op bijzondere
waardevermindering. Op overige immateriële vaste
activa wordt afgeschreven vanaf de datum van
ingebruikname. De economische gebruiksduur van
de immateriële vaste activa op grond waarvan de
afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
A
klant- en contractportefeuilles 8 jaar - 12 jaar
A
merknamen 10 jaar
A
in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa 3 jaar - 7 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks
geëvalueerd en indien noodzakelijk aangepast.
Voor een toelichting op bijzondere waarde-
verminderingen van immateriële vaste activa wordt
verwezen naar de paragraaf ‘Bijzondere waarde-
vermindering van activa.
Gebruiksrechten- en leaseverplichtingen
Ctac beschikt over operationele hardware- en
personenautoleasecontracten, en over enkele
langlopende onroerend-goedhuurcontracten. Bij het
aangaan van een nieuwe overeenkomst beoordeelt
Ctac of het contract aan de definitie van een lease
voldoet.
Een lease wordt gedefinieerd als “een contract of
een deel van een contract dat het recht geeft om
een actief te gebruiken voor een periode in ruil voor
vergoeding”. Om deze definitie toe te passen, wordt
beoordeeld of het contract aan drie belangrijke
criteria voldoet, namelijk:
A
het contract bevat een geïdentificeerd actief,
dat expliciet dan wel impliciet in het contract is
geïdentificeerd;
A
Ctac heeft het recht om nagenoeg alle
economische voordelen te verkrijgen uit het
geactiveerd voor zover de kostprijs voortvloeit uit de
ontwikkelings- en testfase van een project en indien
kan worden aangetoond dat:
A
het project technisch uitvoerbaar is, zodat het
geschikt is voor gebruik;
A
de intentie aanwezig is om het project te
voltooien en de software te gebruiken;
A
de software in de toekomst aantoonbaar
economische voordelen zal genereren;
A
er technische, financiële en andere middelen
aanwezig zijn om de software te voltooien en te
gebruiken;
A
het mogelijk is om de uitgaven, die kunnen
worden toegerekend aan de ontwikkelde
software, op een betrouwbare wijze te bepalen.
Kosten van eigen medewerkers direct gerelateerd
aan de ontwikkelde producten, worden tegen directe
kostprijs geactiveerd. Indien ten behoeve van de
ontwikkelde producten gebruik wordt gemaakt van
diensten van derden, worden deze geactiveerd tegen
kostprijs.
De software heeft een eindige gebruiksduur en
wordt gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met
afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen.
De afschrijving wordt lineair ten laste van de
winst-en-verliesrekening gebracht op basis van
de verwachte gebruiksduur. Op in eigen beheer
vervaardigde software wordt afgeschreven vanaf
de datum van ingebruikname.
Uitgaven na initiële investering
Uitgaven na initiële investering voor geactiveerde
immateriële vaste activa worden uitsluitend
geactiveerd wanneer hierdoor de toekomstige
economische voordelen, voortvloeiend uit de
investering, toenemen. Alle overige uitgaven worden
als last verantwoord in de winst-en-verliesrekening.
99
minder dan 12 maanden en bevatten geen koopoptie.
Tevens wordt de vrijstelling voor leases met een
geringe waarde (minder dan € 5.000) toegepast.
Betalingen met betrekking tot korte termijn leases of
leases met een geringe waarde worden verantwoord
ten laste van de winst-en-verliesrekening evenredig
verdeeld over de looptijd van de lease.
Leaseverplichtingen
De leaseverplichting wordt initieel gewaardeerd op
basis van de contante waarde van de toekomstige
leasebetalingen gedurende de looptijd van het
contract. Bij de berekening van de leaseverplichting
worden de niet-leasecomponenten uitgesloten. De
leaseverplichtingen worden verdisconteerd aan de
hand van de in de lease impliciete rentevoet als
die direct beschikbaar is, of de incrementele rente
op de startdatum van het contract. Dit betreft de
rentevoet waartegen de huurder op het tijdstip
van het aangaan van de lease het bedrag nodig
voor de aankoop van het actief zou hebben kunnen
lenen voor een overeenkomstige tijdsduur en met
overeenkomstige zekerheid. De leaseverplichtingen
worden afzonderlijk gepresenteerd in de balans.
Na aanvang van de leaseovereenkomst wordt
de leaseverplichting verhoogd met interest en
verminderd met betaalde leasetermijnen. Aanvullend
wordt de leaseverplichting aangepast indien sprake
is van een aanpassing van het contract, aanpassing
van looptijd of wijziging in de leasebetalingen. Rente
in verband met de ophoging van de leaseverplichting
wordt onder de financieringslasten ten laste van het
resultaat gebracht.
gebruik van het geïdentificeerde actief gedurende
de gebruiksperiode, gezien haar rechten binnen
de gedefinieerde reikwijdte van het contract;
A
Ctac heeft het recht op het gebruik van
het geïdentificeerde actief over de gehele
gebruiksperiode. Ctac beoordeelt of zij het recht
heeft om te bepalen hoe en met welk doel het
actief gedurende de gebruiksperiode wordt
gebruikt.
Contracten die als leaseovereenkomst worden
gedefinieerd, worden opgenomen op de balans onder
gebruiksrechten en leaseverplichtingen.
Gebruiksrechten
Een gebruiksrecht wordt verantwoord op het moment
dat de leaseovereenkomst wordt aangegaan en het
betreffende actief beschikbaar is voor gebruik. Het
gebruiksrecht wordt gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingen, en gecorrigeerd
voor aanpassingen ingevolge de herwaardering
van de leaseverplichting. De boekwaarde van het
gebruiksrecht bevat het bedrag van de verantwoorde
leaseverplichting, initiële directe kosten verbonden
aan de lease, en leasebetalingen die zijn gedaan
voorafgaand aan of op het moment dat de
leaseovereenkomst wordt aangegaan, verminderd
met mogelijke lease-incentives. Gebruiksrechten
worden lineair afgeschreven over de gebruiksduur van
het actief of de kortere leaseovereenkomstperiode
voor zover er geen redelijke zekerheid bestaat dat
Ctac eigendom verkrijgt over het geleasete actief
aan het eind van de leasetermijn. De leasecontracten
die worden afgesloten door Ctac, bevatten geen
koopoptie die redelijkerwijs zeker zal worden
uitgeoefend. Gebruiksrechten worden beoordeeld op
bijzondere waardevermindering.
Ctac past de vrijstelling voor leases met een looptijd
korter dan 12 maanden toe voor de huur. Deze leases
hebben een looptijd vanaf de aanvangsdatum van
100 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Verbouwingen worden afgeschreven over de
resterende looptijd van de huurovereenkomsten
van de betreffende gebouwen of de economische
levensduur indien deze korter is. De restwaarde
die veelal is bepaald op nihil en de gebruiksduur
van de materiële vaste activa worden jaarlijks per
balansdatum beoordeeld en aangepast indien
noodzakelijk. Op activa in bestelling wordt niet
afgeschreven.
Bijzondere waardevermindering van activa
Periodiek wordt beoordeeld of er aanwijzingen
zijn dat de boekwaarde van daarvoor
kwalificerende activa onderhevig is aan bijzondere
waardeverminderingsverliezen. Indien er dergelijke
aanwijzingen zijn, wordt een schatting gemaakt van
de realiseerbare waarde van het actief op basis van
de contante waarde van de verwachte toekomstige
kasstromen dan wel de directe opbrengstwaarde.
Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde
voor het individuele actief te bepalen, wordt de
realiseerbare waarde van de kasstroomgenererende
eenheid waartoe het actief behoort, bepaald. Indien
de boekwaarde hoger is dan de realiseerbare waarde,
wordt een bijzonder waardeverminderingsverlies ten
laste van het resultaat gebracht.
Voor de materiële vaste activa en gebruiksrechten
heeft Ctac de geïdentificeerde segmenten als
kasstroomgenererende eenheid gedefinieerd. Voor
de immateriële vaste activa is gebruik gemaakt
van CGU’s, wat de kleinste kasstroomgenerende
eenheid is, voor deze CGU’s wordt verwezen naar de
impairmenttest onder paragraaf 1.2.
Berekening van de realiseerbare waarde
De realiseerbare waarde van een actief of
kasstroomgenererende eenheid is de hoogste waarde
van de reële waarde minus vervreemdingskosten en
de bedrijfswaarde. De reële waarde van een financieel
instrument is de prijs die zou worden ontvangen
Afschrijvingen van gebruiksrechten- en
leaseverplichtingen
De economische gebruiksduur van de
gebruiksrechten- en leaseverplichtingen op grond
waarvan de afschrijvingen worden bepaald, is
als volgt:
A
Gebouwen 1 jaar - 10 jaar
A
Leaseautos 3 jaar - 4 jaar
A
Overige apparatuur 1 jaar - 2 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks
geëvalueerd en indien noodzakelijk aangepast.
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa in eigendom
Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
kostprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen
en bijzondere waardeverminderingen. In de kostprijs
zijn begrepen de bijkomende kosten die direct
toerekenbaar zijn aan de verkrijging of vervaardiging
van het actief. Kosten gemaakt na eerste verwerking
in de jaarrekening, zijn inbegrepen in de boekwaarde
van het actief dan wel een afzonderlijk actief indien
het waarschijnlijk is dat de toekomstige economische
voordelen met betrekking tot het actief naar Ctac
zullen vloeien en de kosten van het actief op
betrouwbare wijze kunnen worden bepaald.
Boekwinsten en -verliezen bij verkoop van materiële
vaste activa worden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening.
Afschrijving van materiële vaste activa
De materiële vaste activa worden gewaardeerd
tegen verkrijgingsprijs verminderd met lineaire
afschrijvingen, berekend op basis van de
verwachte economische levensduur. De jaarlijkse
afschrijvingspercentages zijn voor:
A
Bouwkundige aanpassingen
gehuurde panden 6 jaar - 10 jaar
A
ICT-hardware 2 jaar - 5 jaar
A
Inventaris en vervoersmiddelen 4 jaar - 10 jaar
101
Latente belastingvorderingen ter zake compensabele
verliezen worden uitsluitend geactiveerd voor zover
het waarschijnlijk is dat verrekening kan plaatsvinden
met in de komende jaren te behalen winsten. Latente
belastingverplichtingen worden opgenomen voor
tijdelijke verschillen tussen de waarde van de activa
en passiva volgens fiscale voorschriften enerzijds,
en de boekwaarden die in deze jaarrekening gevolgd
worden anderzijds. Latente belastingvorderingen en
-verplichtingen met dezelfde looptijd en bij dezelfde
fiscale entiteit worden gesaldeerd op de balans voor
zover een wettelijk recht tot salderen bestaat.
Voorraden
De voorraden handelsgoederen worden gewaardeerd
tegen kostprijs of verkrijgingsprijzen onder
toepassing van de FIFO-methode (‘first in, first out’)
of lagere opbrengstwaarde.
De kostprijs bestaat uit de verkrijgings- of
vervaardigingsprijs (alle kosten die samenhangen met
de verkrijging of vervaardiging) en gemaakte kosten
om de voorraden op hun huidige plaats en in hun
huidige staat te brengen.
De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs
onder aftrek van direct toerekenbare verkoopkosten.
Bij de bepaling van de opbrengstwaarde wordt
rekening gehouden met de incourantheid van de
voorraden.
Financiële instrumenten
Niet-afgeleide financiële instrumenten
De niet-afgeleide financiële instrumenten omvatten:
A
overige langlopende vorderingen:
A waarborgsommen;
A langlopende vordering inzake verkoop
Fit4Woco;
A
handelsdebiteuren en overige vorderingen:
A handelsdebiteuren;
A nog te factureren omzet;
om een activum te verkopen of die zou worden
betaald om een verplichting over te dragen in een
reguliere transactie tussen marktdeelnemers op de
waarderingsdatum. De bedrijfswaarde is de contante
waarde van de verwachte kasstromen uit een actief
of kasstroomgenererende eenheid. Bij het bepalen
van de bedrijfswaarde wordt de contante waarde van
de geschatte toekomstige kasstromen berekend met
behulp van een disconteringsvoet vóór belasting, die
de weerslag is zowel van de actuele markttaxaties
van de tijdswaarde van geld, als van het specifieke
risico met betrekking tot het actief. Voor een
actief dat geen individueel te bepalen kasstromen
genereert, wordt de bedrijfswaarde bepaald voor de
kasstroomgenererende eenheid waarvan het actief
onderdeel uitmaakt.
Terugname van bijzondere waardeverminderingen
Een bijzondere waardevermindering met betrekking
tot goodwill wordt nimmer teruggenomen.
Jaarlijks wordt beoordeeld of er aanwijzingen zijn dat
een bijzondere waardevermindering die in voorgaande
perioden is opgenomen voor een actief, niet meer
bestaat of mogelijk is afgenomen.
Wanneer een bijzondere waardevermindering
ophoudt te bestaan, dan wordt de boekwaarde van
het actief verhoogd naar de herziene realiseerbare
waarde, met uitzondering van de goodwill, maar nooit
hoger dan de boekwaarde die zou zijn opgenomen
indien de bijzondere waardevermindering niet had
plaatsgevonden.
Latente belastingvorderingen en latente
belastingverplichtingen
Latenties worden berekend op basis van vastgestelde
belastingtarieven en wetten die van toepassing zijn
of waartoe materieel reeds op balansdatum besloten
is, en die naar verwachting van toepassing zullen
zijn op het moment dat de gerelateerde latente
belastingvordering gerealiseerd wordt of de latente
belastingverplichting betaald wordt.
102 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
gehele levensduur. Er wordt een voorzieningenmatrix
gehanteerd voor het berekenen van verwachte
kredietverliezen. Op basis van deze matrix worden
verwachte kredietverliezen voor groeperingen van
verschillende klantsegmenten in kaart gebracht, en
worden handelsdebiteuren, nog te factureren omzet
ter zake contracten op basis van nacalculatie, en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva,
indien kredietverliezen worden verwacht,
afgewaardeerd.
Voor de posities overige vorderingen, overige
langlopende vorderingen en liquide middelen worden
geen kredietverliezen verwacht.
De verwachte verliespercentages zijn gebaseerd
op de betalingsprofielen van verkopen over een
periode van zestig maanden vóór respectievelijk 31
december 2024 en de overeenkomstige historische
kredietverliezen die binnen deze periode zijn geleden.
De historische verliespercentages worden aangepast
om de huidige en toekomstgerichte informatie over
macro-economische factoren weer te geven, die van
invloed zijn op het vermogen van de klanten om de
vorderingen af te wikkelen.
De macro-economische omstandigheden in het
land van verkoop zijn aangemerkt als de meest
relevante factor en dienovereenkomstig worden de
historische verliespercentages aangepast op basis
van verwachte veranderingen in deze factor.
De overige kortlopende vorderingen betreffen de
nog te factureren bedragen inzake contracten
op basis van nacalculatie en vaste maandelijkse
termijnen, contractactiva, overige vorderingen,
alsmede overlopende activa. Contractactiva is
het recht op vergoeding in ruil voor goederen of
diensten die zijn overgedragen aan de klant. Als
dit recht op vergoeding ontstaat voordat de klant
deze betaalt of voordat de betaling verschuldigd
is, wordt een contractactief opgenomen. De
A contractactiva;
A overige vorderingen;
A
liquide middelen;
A
langlopende schulden aan kredietinstellingen;
A
leaseverplichtingen (paragraaf ‘Gebruiksrechten
en leaseverplichtingen);
A
overige langlopende verplichtingen:
A earn out-verplichting;
A langlopende verplichting inzake verkoop
Fit4Woco;
A
kortlopende schulden aan kredietinstellingen;
A
handelscrediteuren en overige schulden:
A handelscrediteuren;
A belastingen en premies sociale
verzekeringen;
A overige schulden.
Niet-afgeleide financiële instrumenten worden bij
de eerste opname verwerkt tegen reële waarde.
Na de eerste opname worden niet-afgeleide
financiële instrumenten gewaardeerd tegen de
geamortiseerde kostprijs verminderd met bijzondere
waardeverminderingsverliezen. De eerste opname
en het moment van niet langer opnemen worden
verwerkt op de settlement date.
Waardeveranderingen van financiële instrumenten die
op reële waarde gewaardeerd zijn, worden verwerkt
in de geconsolideerde winst-en-verliesrekening. Zie
hiervoor grondslagen note ’Overige langlopende
verplichtingen’ en ‘Handelscrediteuren en overige
schulden’.
Onder toepassing van IFRS 9 ‘Financiële
instrumenten’ wordt een voorziening getroffen voor
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen, contractactiva, overige
vorderingen, overlopende activa, overige langlopende
vorderingen en liquide middelen, en wordt de
vereenvoudigde benadering toegepast voor het
berekenen van verwachte kredietverliezen tijdens de
103
Overige langlopende verplichtingen
In de jaarrekening zijn financiële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De put-optie is het
recht van de minderheidsaandeelhouders om het
resterende aandelenbelang te verkopen. De call-
optie is het recht van Ctac om het resterende
aandelenbelang van de minderheidsaandeelhouders
te kopen. Door de gespiegelde voorwaarden in de
put-/call-overeenkomst kan worden aangenomen dat
uiteindelijk 100% van het aandelenkapitaal door Ctac
zal worden verworven. Daarom verantwoordt Ctac
deze overeenkomsten als een earn out-verplichting.
De earn out-verplichting wordt op het moment van
acquisitie gewaardeerd tegen reële waarde. De
vervolgwaardering betreft de reële waarde via het
resultaat. De reële waarde wordt bepaald door de
contante waarde van schattingen van toekomstige
bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de
businessplannen van de betreffende ondernemingen
waarbij wijzigingen in deze schuld worden verwerkt
in de winst-en-verliesrekening als onderdeel van de
overige bedrijfskosten. De kosten van amortisatie
van earn out-verplichtingen zijn verantwoord als
financieringsbaten en -lasten als onderdeel van de
financieringslasten.
Handelscrediteuren en overige schulden
Handelscrediteuren en overige schulden worden
in de jaarrekening bij eerste opname gewaardeerd
tegen reële waarde plus transactiekosten. Na eerste
opname worden handelscrediteuren en overige
schulden gewaardeerd tegen geamortiseerde
kostprijs.
Verplichtingen inzake lonen en salarissen, inclusief
niet-monetaire vergoedingen, vakantiegeld en
vakantiedagen, uitkeringen of opbouw van ziekte-
contractactiva worden verantwoord onder de
overige kortlopende activa voor zover deze
contractactiva de contractverplichtingen voor deze
projecten overschrijden. Een contractverplichting
is de verplichting om goederen of diensten over
te dragen aan een klant voor zover Ctac hiervoor
een vergoeding van de klant heeft ontvangen.
Contractverplichtingen worden opgenomen als
opbrengsten wanneer Ctac voldoet aan haar
contractuele prestatieverplichting.
Indien voor lopende projecten de
contractverplichtingen hoger zijn dan de
contractactiva, wordt het saldo betreffende
deze projecten verantwoord onder de overige
kortlopende verplichtingen. In dit kader wordt
tevens verwezen naar de grondslagen ter zake de
omzetverantwoording (zie grondslag ‘Omzet uit
contracten met klanten).
Overige vorderingen
Vorderingen worden bij eerste verwerking
gewaardeerd tegen de reële waarde van de
tegenprestatie. Vorderingen worden na eerste
verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde
kostprijs. Indien geen sprake is van (dis)agio en
transactiekosten is de geamortiseerde kostprijs gelijk
aan de nominale waarde van de vorderingen.
Liquide middelen en kortlopende schulden aan
kredietinstellingen
De liquide middelen betreffen aanwezige kassaldi
en saldi uit hoofde van lopende rekeningen bij
kredietinstellingen, en worden gewaardeerd tegen
geamortiseerde kostprijs. Onder de liquide middelen
zijn ook geblokkeerde bankrekeningen opgenomen
waarmee alleen de loonheffingen e/of de BTW
voldaan kan worden. De opgenomen bedragen
onder de kredietfaciliteit in rekening-courant
zijn opgenomen onder kortlopende schulden aan
kredietinstellingen.
104 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
worden afgewikkeld. De verplichtingen worden op de
balans gepresenteerd onder de overlopende passiva.
Afgeleide financiële instrumenten (derivaten)
Ctac heeft geen afgeleide financiële instrumenten.
De waarderingsgrondslagen voor financiële
instrumenten zijn toegepast voor de volgende
balansposten.
verlof, die naar verwachting volledig binnen twaalf
maanden worden afgewikkeld na het einde van de
periode waarin de werknemers de gerelateerde
prestatie hebben verricht, worden op basis van de
verrichte prestaties in de verslaggevingsperiode
verantwoord. In het geval van verplichtingen inzake
vaststellingsovereenkomsten wordt de verplichting
opgenomen tegen het bedrag dat naar verwachting
betaald zal worden, wanneer de verplichting zal
De verplichtingen zijn opgenomen tegen reële
waarde, zijnde de waarde waartegen naar
verwachting wordt afgewikkeld.
Eigen vermogen
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000
en is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en
wel: 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000
preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal ultimo
2024 bestaat uit 14.149.023 gewone aandelen. Alle
geplaatste aandelen zijn volgestort.
Inkoop eigen aandelen
Op het moment dat Ctac N.V. eigen aandelen inkoopt
(zogenaamde Treasury Shares), wordt het bedrag
van de vergoeding voor deze inkoop inclusief
eventuele direct toewijsbare kosten (onder aftrek
van belastingen) in mindering gebracht op de
overige reserves tot het moment dat de betreffende
aandelen worden ingetrokken, heruitgegeven of
verkocht. Indien ingekochte eigen aandelen worden
verkocht of heruitgegeven, dan wordt het ontvangen
bedrag onder aftrek van direct toewijsbare kosten
Reële waarde Reële waarde Geamortiseerde via het via het (in € x 1.000)kostprijsresultaatvermogen Derivaten TotaalSaldo per 31 december 2024Overige langlopende vorderingen- - - - -Handelsdebiteuren en overige vorderingen23.701 - - - 23.701Liquide middelen 9.577 - - - 9.577Leaseverplichtingen8.779 - - - 8.779Overige langlopende verplichtingen372 - - - 372Kortlopende schulden aan - - - - -kredietinstellingenHandelscrediteuren en overige schulden 30.816 - - - 30.816Saldo per 31 december 2023Overige langlopende vorderingen400 - - - 400Handelsdebiteuren en overige vorderingen24.653 - - - 24.653Liquide middelen 8.312 - - - 8.312Leaseverplichtingen9.209 - - - 9.209Overige langlopende verplichtingen346 - - - 346Kortlopende schulden aan 1.350 - - - 1.350kredietinstellingenHandelscrediteuren en overige schulden29.471 56 - - 29.527
105
(onder aftrek van belastingen) verantwoord ten
gunste van de overige reserves.
Op 31 december 2024 worden geen eigen aandelen
gehouden door Ctac N.V. of door een van haar
dochterondernemingen.
Dividenden
Een dividenduitkering aan de aandeelhouders van
Ctac N.V. wordt als verplichting verantwoord op
het moment dat de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders daartoe besluit.
Wettelijke reserves
Overeenkomstig de wettelijke verplichtingen wordt in
de vennootschappelijke jaarrekening een wettelijke
reserve gevormd ter hoogte van de geactiveerde
kosten van in eigen beheer ontwikkelde immateriële
vaste activa. De wettelijke reserve is niet uitkeerbaar.
De overige reserves zijn vrij uitkeerbaar. Voor
de hoogte van de reserves wordt verwezen naar
paragraaf 30.
Aandeel derden
Het aandeel derden als onderdeel van het
groepsvermogen wordt gewaardeerd tegen het
bedrag van het nettobelang in de nettoactiva van de
desbetreffende groepsmaatschappijen.
Voorzieningen
De voorzieningen worden opgenomen tegen de
contante waarde van de voor de afwikkeling van de
voorziening naar verwachting noodzakelijke uitgaven.
In de balans wordt een voorziening verwerkt indien
aan de volgende voorwaarden wordt voldaan:
A
er is sprake van een in rechte afdwingbare of
feitelijke verplichting van Ctac als gevolg van een
gebeurtenis in het verleden;
A
het is aannemelijk dat voor afwikkeling van die
verplichting sprake zal zijn van een uitstroom van
middelen;
A
er kan een betrouwbare inschatting worden
gemaakt van de uitstroom van geldmiddelen, die
noodzakelijk wordt geacht om de verplichting af
te wikkelen.
Jubileumvoorziening
In de arbeidsvoorwaarden van diverse
groepsmaatschappijen is een jubileumregeling
opgenomen, op grond waarvan medewerkers
bij het bereiken van een bepaalde duur van hun
dienstverband een bruto-uitkering ontvangen, die
onafhankelijk is van het salaris. In overeenstemming
met IAS 19 ‘Employee Benefits’ is een voorziening
gevormd voor de voorwaardelijke verplichting die
voortvloeit uit hoofde van deze jubileumregeling.
Deze voorziening wordt gewaardeerd tegen de
contante waarde van de toekomstige vergoedingen in
het kader van jubileum. De voorziening wordt gevormd
op basis van het verwachte aantal gemiddelde
dienstjaren per medewerker, de vertrekkans en de
hoogte van de uitkering, en is opgenomen tegen de
contante waarde (disconteringsvoet 4,5%).
Verlieslatende contracten
Een verlieslatend contract is een contract waarbij de
onvermijdelijke kosten om de verplichtingen uit hoofde
van het contract te voldoen, hoger zijn dan de economi-
sche voordelen die naar verwachting nog zullen worden
ontvangen. Bij een verlieslatend contract met klanten
wordt een voorziening opgenomen en gewaardeerd voor
zover de onvermijdelijke kosten voor het voltooien van
het contract hoger zijn dan de contractprijs.
Voorziening langdurig zieken
Een voorziening gevormd voor op balansdatum
bestaande verplichtingen tot het in de toekomst
doorbetalen van beloningen aan personeelsleden
die per balansdatum naar verwachting niet in staat
zijn om werkzaamheden te verrichten door ziekte of
arbeidsongeschiktheid.
106 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
verantwoord tot het bedrag dat verwacht wordt te
ontvangen voor de individuele prestatieverplichting,
waarbij rekening wordt gehouden met, indien van
toepassing, variabele vergoedingen, significante
financieringselementen, non-cashvergoedingen
en vergoedingen die worden betaald aan de
klant. Ctac onderkent op hoofdlijnen de volgende
prestatieverplichtingen of combinaties daarvan.
Beheer- en hostingcontracten
De dienstverlening uit hoofde van beheer-
en hostingcontracten wordt uitgevoerd in
overeenstemming met de in service level agreements
(SLAs) vastgelegde service levels en is opgebouwd
uit verschillende serviceonderdelen die vervolgens
zijn opgebouwd uit diverse servicecomponenten.
Deze onderdelen worden in de overeenkomst
beknopt beschreven inclusief de hieraan verbonden
verkoopprijzen. Een uitgebreide beschrijving wordt
opgenomen in de bij de overeenkomst gevoegde
Service Catalogus. Ctac verantwoordt haar omzet uit
beheer- en hostingcontracten ‘over time’ aangezien
de prestatieverplichting wordt voldaan gedurende
de looptijd van het contract, waarbij geldt dat de
voortgang van de werkzaamheden redelijkerwijs en
voldoende betrouwbaar kan worden ingeschat.
Detacheringscontracten
De dienstverlening uit hoofde van detachering behelst
het beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers op
basis van een vooraf overeengekomen aantal uren. De
omzet uit detacheringscontracten wordt gedurende
de looptijd ‘over time’ verantwoord, waarbij aan de
prestatieverplichting is voldaan wanneer de uren zijn
gemaakt.
Projectovereenkomsten
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedefinieerde criteria zoals opgenomen in het
projectplan.
Omzet uit contracten met klanten
Omzet uit contracten met klanten wordt verantwoord
op het moment dat aan de prestatieverplichting is
voldaan en de beschikkingsmacht over de geleverde
dienst of het geleverde goed is overgedragen aan de
klant. De omzetverantwoording vindt over de looptijd
van het contract plaats (‘over time’) als aan één van
de volgende voorwaarden is voldaan:
1 de klant verkrijgt en gebruikt de voordelen uit
het product of de dienst over de looptijd van het
contract;
2 Ctac vervaardigt een goed (‘onderhanden
project’) voor rekening en risico van de klant;
3 Ctac vervaardigt in opdracht van de klant
een goed dat zij niet op alternatieve wijze kan
aanwenden en waarbij zij het recht heeft op
betaling voordat de vervaardiging is afgerond.
Indien niet voldaan is aan de criteria voor Indien
niet voldaan is aan de criteria voor verantwoording
van opbrengsten gedurende een periode, wordt de
opbrengst verantwoord op een specifiek moment
(‘at a point in time’).
Ten behoeve van haar dienstverlening gaat Ctac
contracten aan met haar klanten. Het contract
betreft een overeenkomst met één of meerdere
partijen waaruit de rechten en verplichtingen
voortkomen. Ctac beoordeelt of sprake is van
afzonderlijke prestatieverplichtingen binnen een
contract. Een prestatieverplichting betreft een
toezegging aan de klant om diensten en/of goederen
te leveren. Een prestatieverplichting kan betrekking
hebben op een levering van een individuele dienst of
individueel goed, of op een serie van individueel te
onderscheiden diensten of goederen, die grotendeels
gelijke kenmerken vertonen en een gelijk patroon
van levering kennen. Een prestatieverplichting wordt
vastgesteld bij aanvang van het contract op basis
van de contractuele voorwaarden en afspraken.
Omzet wordt per afzonderlijke prestatieverplichting
107
Hardwareverkopen
De prestatieverplichting heeft betrekking op
het leveren van de bestelde hardware conform
opgegeven specificaties. De omzet uit de verkoop van
hardware wordt ‘at a point in time’ verantwoord. De
prestatieverplichting wordt voldaan op het moment
van levering van de hardware, de beschikkingsmacht
wordt op dat moment overgedragen.
De omzet is gesegmenteerd onder drie categorieën,
zijnde Cloud sercices, Projecten en detachering
en Hardware- en licentieverkopen. De omzet Cloud
services omvat de beheer- en hostingcontracten
en de onderhoudscontracten. De omzet uit
projecten en detachering betreft alle omzet uit
detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten.
De Hardwareverkopen en Licentieverkopen zijn
verantwoord onder de categorie Hardware- en
licentieverkopen.
Combinatiecontracten
Licentieverkopen / Beheer- en hostingcontracten
Bij levering van een softwaregebruiksrecht in
combinatie met beheer- en hostingdiensten geldt
voor deze goederen of diensten dat de afnemer die
zelfstandig kan benutten. Aan het criterium van
onderscheidbaarheid wordt voldaan doordat de
beheer- en hostingactiviteiten het softwareproduct
niet significant wijzigen of integreren als één
gecombineerd product / gecombineerde dienst met
een hoge mate van wederzijdse afhankelijkheid.
Licentieverkopen / Onderhoudscontracten
Onderhoudscontracten kunnen in combinatie met
softwarecontracten worden aangeboden, maar er is
geen sprake van een gecombineerde afnameplicht.
Indien gecombineerd aangeboden, worden beide
contracten als afzonderlijke prestatieverplichtingen
gezien. Softwaregebruiksrechten kunnen zelfstandig
worden benut of onderhoud kan via een andere
afnemer worden ingekocht. De functionaliteit van de
De omzet op projectovereenkomsten op basis van
nacalculatie wordt ook ‘over time’ verantwoord.
De omzet wordt verantwoord op het moment dat
de uren zijn gemaakt en de beschikkingsmacht
is overgedragen; op dat moment is aan de
prestatieverplichting voldaan.
Bij projecten met een vaste aanneemsom
verantwoordt Ctac omzet op basis van de
verhouding tussen de werkelijke kosten en de
gebudgetteerde kosten. Waarbij de gebudgetteerde
kosten maandelijks worden bijgesteld door de
projectmanagers om de voortgang van de projecten
goed in te kunnen schatten. De omzetverantwoording
vindt plaats volgens de POC (‘percentage of
completion).
Licentieverkopen
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van
het (eeuwigdurende) gebruiksrecht van software.
Ctac verantwoordt omzet uit de verkoop van
licenties ‘at a point in time’ aangezien aan de
prestatieverplichting wordt voldaan op het moment
van levering van de licenties. Op dat moment wordt
de beschikkingsmacht overgedragen. Ctac heeft
geen aanvullende prestatieverplichtingen bij de
verkoop van een licentie.
Onderhoudscontracten
De dienstverlening bestaat uit onderhouds-
werkzaamheden volgens vooraf gedefinieerde
prestaties. Doorgaans heeft dit betrekking op
foutdetectie en -herstel, niet-gespecificeerde
aanpassingen als gevolg van externe ontwikkelingen,
zoals wijzigingen in wet- en regelgeving, en overige
niet-gespecificeerde updates indien beschikbaar.
Deze omzet wordt ‘over time’ verantwoord. De omzet
wordt verantwoord op het moment dat de dienst
geleverd wordt.
108 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
significante terugname van deze variabele vergoeding
niet zal plaatsvinden. Kortingen worden ten laste van
de omzet verantwoord tenzij het hoogstwaarschijnlijk
is dat de korting niet zal worden verstrekt aan
de klant. Afhankelijk van de kortingsvorm zoals
vastgelegd in het contract, wordt de korting bepaald
op basis van de reeds verantwoorde omzet en de
inschatting van de totaal te verantwoorden omzet.
Er is geen financieringselement aanwezig, omdat
de verkopen plaatsvinden met een relatief korte
krediettermijn.
Inkoopwaarde hard- en software en uitbestede
werkzaamheden
Kosten ter zake inkoopwaarde van hard- en software
en uitbestede werkzaamheden worden verantwoord
tegen historische kostprijs in de periode waarin ze
zijn gemaakt. In relatie tot uitbesteed werk treedt
Ctac altijd op als principaal.
Gemaakte kosten voor contracten met klanten die
zijn toe te wijzen aan prestaties in toekomstige
perioden, worden geactiveerd als contractactiva
voor zover deze kosten direct kunnen worden
toegekend aan het contract met de klant, de kosten
een bedrijfsmiddel genereren of verbeteren voor de
toekomstige uitvoering van het contract, en voor
zover deze kosten kunnen worden terugverdiend in
het contract.
Deze kosten worden vervolgens afgeschreven
naarmate de prestaties in toekomstige perioden
worden geleverd.
Personeelskosten
Lonen en salarissen
De beloningen van het personeel worden als last
in de winst-en-verliesrekening verantwoord in de
periode waarin de arbeidsprestatie wordt verricht en,
voor zover nog niet uitbetaald, als verplichting op de
balans opgenomen. Als de reeds betaalde bedragen
software wordt niet kritiek beïnvloed door het niet
afnemen van algemene onderhoudsdiensten.
Licentieverkopen / Projectovereenkomsten
Doorgaans voldoet de dienstverlening
aan de voorwaarde van zelfstandigheid en
onderscheidbaarheid doordat de licenties veelal geen
betrekking hebben op significante aanpassingen
(‘customization’) waardoor de functionaliteit van de
gekochte software substantieel wijzigt.
Hardwareverkopen / Projectverkopen of
Beheer- en hostingopdrachten
Hardwareverkopen betreffen een categorie
prestatieverplichtingen, die zelfstandig kan worden
benut (hardware kan voor andere doeleinden of in
combinatie met andere externe, niet-Ctac-services
worden benut) en onderscheidbaar is van andere
goederen of diensten (hardware kan via andere
afnemers worden ingekocht).
Projectovereenkomsten / Beheer- en
hostingcontracten
Bij de dienstverlening die bestaat uit de oplevering
van het project dat betrekking heeft op het
onboarden van de SaaS-dienst van een eigen IP en de
dienstverlening uit hoofde van beheer- en hosting van
de SaaS-dienst, is het project niet onderscheidbaar
van de beheer- en hostingdienstverlening. De
diensten zijn onderling dusdanig verbonden, dat het
niet mogelijk is om te spreken over een afzonderlijke
prestatieverplichting. Het combinatiecontract wordt
verwerkt als ware het één prestatieverplichting. De
opbrengst wordt verantwoord ‘over time’ over de
looptijd van het beheer- en hostingcontract.
De transactieprijs is het geldbedrag dat Ctac
verwacht in ruil voor de levering van haar product
of dienst. Bij het vaststellen van de transactieprijs
wordt rekening gehouden met variabele vergoedingen
voor zover het hoogstwaarschijnlijk is dat een
109
rentevergoedingen ter zake de afwikkeling van
financiële vorderingen. De financieringslasten
omvatten de rente op opgenomen gelden, die wordt
berekend door kredietinstellingen, alsmede de
verschuldigde rente bij de afwikkeling van fiscale
verplichtingen en de amortisatie van de earn
out-verplichtingen. Onder de financieringslasten
wordt tevens het rentebestanddeel van de
leaseverplichtingen (zie grondslag ‘Gebruiksrechten
en leaseverplichtingen) verantwoord.
Belastingen over het resultaat
Belastingen over het resultaat van het boekjaar
omvatten de over de verslagperiode verschuldigde
en verrekenbare belastingen en latente belastingen.
Belasting over het resultaat wordt in de winst-en-
verliesrekening verantwoord.
De over de verslagperiode verschuldigde en
verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting
over het belastbare resultaat, die wordt berekend
aan de hand van de geldende belastingtarieven,
waarbij rekening wordt gehouden met vrijgestelde
winstbestanddelen en niet-aftrekbare bedragen,
alsmede met correcties op de belasting over eerdere
boekjaren.
Grondslag voor het kasstroomoverzicht
Het overzicht van kasstromen is opgesteld door
toepassing van de indirecte methode: in het
kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt
tussen de kasstromen uit operationele activiteiten,
investerings- en financieringsactiviteiten.
Ontvangsten en uitgaven ter zake winstbelasting,
alsmede renteontvangsten en -betalingen maken
deel uit van de nettokasstroom uit operationele
activiteiten. Kasstromen als gevolg van de verwerving
dan wel de afstoting van financiële belangen
(deelnemingen en investeringen), voor zover sprake
is van eerste verwerving zijn opgenomen onder
de kasstroom uit investeringsactiviteiten, waarbij
de verschuldigde beloningen overtreffen, wordt het
meerdere opgenomen als een overlopend actief
voor zover er sprake zal zijn van terugbetaling door
het personeel of van verrekening met toekomstige
betalingen door de vennootschap.
Voor de beloningen met opbouw van rechten en
bonussen worden de verwachte lasten gedurende het
dienstverband in aanmerking genomen. Toevoegingen
aan en vrijval van verplichtingen worden ten
laste respectievelijk ten gunste van de winst-en-
verliesrekening gebracht.
Sociale lasten
Sociale lasten worden op grond van de
arbeidsvoorwaarden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening voor zover ze verschuldigd zijn aan de
belastingautoriteit.
Pensioenlasten
Werknemers bouwen bij Ctac voor eigen
rekening een risico pensioen op (toegezegde-
bijdrageregeling). Door Ctac worden vaste premies
betaald aan een verzekeringsmaatschappij en
Ctac heeft geen wettelijke of feitelijke verplichting
om aanvullende premies te betalen indien de
verzekeringsmaatschappij onvoldoende middelen
heeft om huidige en toekomstige pensioenen
te betalen. De bijdrage van Ctac hieraan wordt
verantwoord in de winst-en-verliesrekening onder
de personeelskosten.
Overige bedrijfskosten
De kosten worden bepaald op historische basis
en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij
betrekking hebben.
Financieringsbaten en -lasten
De financieringsbaten omvatten de rente ter
zake tegoeden in rekening-courant die worden
aangehouden bij kredietinstellingen, alsmede de
110 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Ctac heeft de volgende langlopende rentedragende
schulden:
A
de leaseverplichtingen onder toepassing van
IFRS 16 ‘Leases’.
De afgesloten lening voor € 4,5 miljoen voor de
financiering van de acquisitie van Purple Square
Management Partners B.V. is per januari 2024
vroegtijdig worden afgelost. De rente die geldend
was, bestaat uit driemaands Euribor plus een opslag
van 2,95% per jaar.
Met betrekking tot de kortlopende rentedragende
bancaire schuld, zijnde de kredietfaciliteit, is Ctac
een variabele basisrente verschuldigd. Ctac heeft
de kredietfaciliteit in december 2023 vernieuwd. De
kredietfaciliteit is gecommitteerd voor een periode
van vier jaar, met de optie om deze te verlengen met
één jaar. De rente bestaat uit eenmaands gemiddeld
Euribor plus een marktopslag die bepaald is op
1,20%. De geldende rentes tot december 2023
bestonden uit eenmaands gemiddeld Euribor plus een
opslag die bepaald is op 3,00%.
Gedurende 2024 heeft Ctac gebruikgemaakt van de
kredietfaciliteit. Als gedurende 2024 met betrekking
tot de langlopende en kortlopende bancaire
financieringen met een variabele rente de rente
0,1% hoger of lager zou zijn geweest, met constant
gebleven overige variabelen, dan zou dit geen
materieel effect hebben gehad op het resultaat na
belastingen. Het gehanteerde percentage van 0,1%
is gebaseerd op de volatiliteit van rentepercentages
gedurende 2024.
Ctac heeft geen significante interestdragende activa.
Opbrengsten van de groep zijn daarom nagenoeg
geheel onafhankelijk van wijzigingen in de rentevoet.
Voor de non-cashtransacties wordt verwezen naar de
toelichting op het kasstroomoverzicht.
rekening wordt gehouden met aanwezige liquide
middelen in deze belangen. Betalingen van earn out-
verplichtingen na initiële verwerving en verkrijging
van minderheidsbelangen zijn opgenomen in de
financieringskasstroom. Uitgekeerde dividenden
worden opgenomen onder de kasstroom uit
financieringsactiviteiten. In het kasstroomoverzicht
wordt het saldo liquide middelen opgenomen
inclusief de opgevraagde rekening-courant, zoals
opgenomen onder de kortlopende schulden. De non-
cashtransacties zijn opgenomen in de toelichting
onder het kasstroomoverzicht.
Financieel risicomanagement
Ctac wordt geconfronteerd met diverse financiële
risico’s, zoals marktrisico, kredietrisico en
liquiditeitsrisico. De vanuit de raad van bestuur
gestuurde algemene risicobeheersing binnen
Ctac strekt zich uit tot een breder veld dan alleen
financiële risico’s. De beheersing is erop gericht
om de belangrijkste risico’s te inventariseren en de
gerichte beheersing daarvan op basis van richtlijnen,
procedures, systemen, best practices, controles en
audits. Het financieel-risicomanagement is specifiek
gericht op de voor Ctac in dit kader relevante risico’s.
Financieel marktrisico
Renterisico
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico’s
die zich uitsluitend beperken tot de eurozone.
Om deze risico’s te minimaliseren, heeft het
renterisicobeleid tot doel de renterisico’s die
voortkomen uit de financiering van de onderneming,
te beperken. Het renterisico heeft betrekking
op de kortetermijnfinanciering en ontstaat door
ontwikkelingen in de eenmaands gemiddelde
Euribor. Ctac analyseert continu de ontwikkeling
van de liquiditeiten in relatie tot de beschikbare
financieringsfaciliteiten en schommelingen in
rentepercentages.
111
externe beoordelingen beschikbaar zijn, beoordeelt
Ctac de kredietwaardigheid van de afnemer, waarbij
onder meer de financiële positie, ervaringen in het
verleden en overige factoren worden meegenomen.
De kredietrisico’s ter zake opdrachtgevers worden
doorlopend beoordeeld. De raad van bestuur van
Ctac schat de kredietrisico’s van de opdrachtgevers
in als beperkt, gezien de individuele omvang en
onafhankelijke positie van de verschillende afnemers.
Met een groot deel van onze afnemers wordt meerdere
jaren zakengedaan en in het verleden is er slechts in
incidentele gevallen sprake geweest van een situatie
waarin de afnemer niet aan zijn verplichtingen heeft
kunnen voldoen. Afnemers worden voortdurend en
op individuele basis beoordeeld op naleving van
afspraken betreffende betalingscondities. Er is geen
onderverdeling in groepen gemaakt. Alle vorderingen
hebben naar aard hetzelfde karakter als hierboven
beschreven.
Ctac past bij de categorieën handelsdebiteuren, nog
te factureren omzet, contractactiva, overlopende
activa, overige vorderingen en liquide middelen IFRS 9
‘Expected Credit Loss Model’ toe.
Het maximale kredietrisico per balansdatum
is de waarde van elke post uit de vorderingen
zoals bovenstaand omschreven. Ctac heeft geen
zekerheden verkregen ter zake deze vorderingen.
Het maximale kredietrisico op de handelsdebiteuren
(bruto), de nog te factureren omzet betreffende reeds
verrichte diensten, de contractactiva, overlopende
activa, overige vorderingen en liquide middelen
bedroegen op balansdatum per segment de volgende
bedragen.
Valutarisico
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd
in de eurozone. Het overgrote deel van de
omzet en inkopen wordt gerealiseerd binnen de
eurozone. Hierdoor is in beperkte mate sprake
van inkoopfacturen in vreemde valuta. Negatieve
gevolgen van koersveranderingen hebben
mogelijke gevolgen voor het bedrijfsresultaat. De
rapportagevaluta en functionele valuta van Ctac
zijn derhalve de euro. Ctac bezit geen activa en
verplichtingen buiten de eurozone. De raad van
bestuur van Ctac beoordeelt de valutarisico’s ultimo
2024 als zeer beperkt.
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van financieel verlies voor
Ctac indien een afnemer of tegenpartij van een
financieel instrument de aangegane contractuele
verplichting niet nakomt. Deze definitie wordt
gehanteerd voor de categorieën handelsdebiteuren,
nog te factureren omzet, contractactiva, overige
langlopende vorderingen en liquide middelen.
Het kredietrisico wordt centraal beheerst. Het
kredietrisico vloeit voort uit liquide middelen en
transacties met cliënten inclusief openstaande
vorderingen. Voor banken en financiële instellingen
worden alleen professionele partijen binnen Nederland
geaccepteerd. De financieringsfaciliteit van Ctac is
voor de groep ondergebracht bij ABN AMRO Bank.
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Indien geen
(in € x 1.000)2024 2023Nederland 26.582 27.618België 6.696 6.027Maximaal kredietrisico per 31 december 33.278 33.645
112 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De posten nog te factureren omzet, liquide middelen
en contractactiva betreffen posities met een laag
risico op kredietverliezen. Het kredietrisico op de
nog te factureren omzet, contractactiva en liquide
middelen is afgelopen boekjaar niet significant
toegenomen.
Bijzondere waardeverminderingsverliezen op
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva
worden gepresenteerd als netto bijzondere
waardeverminderingsverliezen binnen het
bedrijfsresultaat. Latere terugvorderingen van eerder
afgeschreven bedragen worden gecrediteerd op
dezelfde post.
De te verwachten kredietverliezen zijn als volgt te
specificeren.
Handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva
worden afgeschreven wanneer er geen redelijke
verwachting van herstel is. Indicatoren dat er geen
redelijke verwachting van terugvordering is, zijn
onder meer het onvermogen van een debiteur om een
aflossingsplan met de groep af te sluiten, en het niet
voldoen aan contractuele betalingen gedurende een
periode van meer dan negentig dagen achterstallig.
Het kredietrisico op de handelsdebiteuren is
afgelopen boekjaar niet significant toegenomen.
Dit is vastgesteld op basis van de ouderdom van
de debiteuren gedurende het boekjaar. Voor de
liquide middelen en overige langlopende vorderingen
wordt op individuele basis vastgesteld of sprake
is van onvermogen van de tegenpartij om aan de
betalingsverplichting te voldoen. Op basis hiervan
vindt afschrijving van deze posten plaats.
Liquiditeitsrisico
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Het liquiditeitsrisico ontstaat op het moment
dat de bedrijfsactiviteiten niet gecontinueerd kunnen
worden als gevolg van een tekort aan liquiditeiten.
Hiertoe wordt voor de groep gebruikgemaakt van
de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN
AMRO Bank, waarvoor in december 2023 een nieuwe
combinatiefaciliteit ter hoogte van € 10 miljoen is
De kredietverliezen in eerdere jaren zijn zeer beperkt
geweest. Daarnaast heeft Ctac klanten met over
het algemeen een goede kredietwaardigheid. Dit
verklaart het lage te verwachte kredietverlies.
De liquide middelen zijn ondergebracht bij
professionele marktpartijen waarvan de krediet-
kwaliteit als goed wordt beoordeeld. De credit
rating van deze partijen betreft minimaal A.
(in € x 1.000)31 december 2024Betaaltermijn nog niet Minder dan Tussen 3 en Tussen 6 en Meer dan verstreken3 maanden6 maanden12 maanden1 jaarVerwacht kredietverlies <0,1% <0,1% <0,1% 38,0% 100%Handelsdebiteuren 12.072 1.704 143 114 2Nog te factureren omzet 7.013 - - - -Liquide middelen 9.577 - - - -Contractactiva 149 - - - -Verwacht kredietverlies - - - (43) (2)
113
overeengekomen. De kredietfaciliteit in België bij
ING Bank is in 2023 opgezegd. De kredietfaciliteit is
gecommitteerd voor vier jaar, met een optie om na
het eerste jaar te verlengen met één jaar.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt
gevormd door een ‘total net debt/EBITDA’-ratio.
De ratio mag maximaal 2,5 bedragen. Onder ‘total
net debt’ worden alle bancaire rentedragende
schulden verstaan, die worden verminderd met de
direct opeisbare liquide middelen. De EBITDA betreft
het resultaat vóór afschrijvingen en impairments
op materieel en immaterieel actief, rente en
overige financieringsbaten en -lasten, resultaat
deelnemingen, belastingen en aandeel derden. Over
2024 bedraagt de ratio -1,22 (2023: -0,99). Gezien
deze ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor
geen gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
Het liquiditeitenbeheer is erop gericht de beschikbare
liquide middelen en kredietfaciliteiten binnen Ctac
zo optimaal mogelijk aan te wenden. Hiertoe worden
periodiek liquiditeitsprognoses opgesteld voor zowel
de korte als de middellange termijn. Deze prognoses
worden periodiek bijgesteld op basis van realisatie en
eventueel bijgestelde prognoses.
Het navolgende overzicht toont een analyse van
de financiële verplichtingen onderverdeeld naar
relevante contractuele vervaldata, gebaseerd
op de resterende periode van balansdatum
tot contractuele vervaldatum. De bedragen
betreffen de onvoorwaardelijke, contractuele,
niet-verdisconteerde kasstromen. Daar waar van
toepassing zijn toekomstige interestbetalingen
begrepen in de vermelde kasstromen.
(in € x 1.000)31 december 2024Financiële tussen verplichting <1 jaar1 en 2 jaar >2 jaarSchulden aan kredietinstellingen - - - -Leasebetalingen 8.779 2.552 2.170 4.057Handelscrediteuren en overige schulden 30.816 30.785 31 -Overige langlopende verplichtingen 372 52 128 192
(in € x 1.000)31 december 2023Financiële tussen verplichting <1 jaar1 en 2 jaar >2 jaarSchulden aan kredietinstellingen 1.350 1.350 - -Leasebetalingen 9.887 2.574 3.886 3.427Handelscrediteuren en overige schulden 29.527 29.373 115 39Overige langlopende verplichtingen 346 - 126 220
114 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
een frequente rapportering aan een Project Board
en uitvoering door ervaren projectmanagement en
gekwalificeerde medewerkers.
Fraude risicomanagement
Als onderdeel van het proces voor het identificeren
van risico’s die het gevolg zijn van fraude, zijn
frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke
toe-eigening van activa, en omkoping en corruptie. Er
is geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormen
voor de aanwezigheid van risico’s. De belangrijkste
frauderisicofactoren zijn de volgende.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene IT- en clouddiensten Als
aanbieder van algemene IT- en clouddiensten is het
voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te besteden aan
het identificeren en behandelen van de cyberrisico’s
die gerelateerd zijn aan de geleverde diensten.
Het risico bestaat dat onrechtmatig toegang wordt
verkregen tot systemen en data van Ctac of Ctac’s
klanten als gevolg van deze cyberrisico’s. Het
onrechtmatig toegang tot systemen en data kan
reputatieschade als gevolg hebben.
De Chief Information Security Officer (CISO) zorgt er
samen met de Privacy Officer, de businessunits en de
staforganisatie voor dat de hieraan verbonden risicos
inzichtelijk worden. In overleg worden de nodige
mitigerende maatregelen geïmplementeerd om het
risico naar een acceptabel niveau terug te brengen.
Tevens heeft Ctac een Cyber Security Board onder
leiding van de CFO, die per kwartaal bijeenkomt om
security en privacy risico’s te bespreken en opvolgen.
A
Ctac heeft het Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402 en ISAE300-
raamwerk. Alle mitigerende maatregelen en
activiteiten worden door middel van interne
Kapitaalrisicomanagement
Het management van kapitaal vindt centraal
plaats en is gericht op enerzijds de continuïteit
van Ctac en anderzijds het optimaliseren van de
kapitaalstructuur, teneinde de kosten van kapitaal
te reduceren en rendement voor aandeelhouders
te genereren. Onder kapitaal wordt verstaan het
saldo van de liquide middelen plus het saldo van de
lopende kredietfaciliteit. Het kapitaalrisico ontstaat
op het moment dat de bedrijfsactiviteiten niet
gecontinueerd kunnen worden als gevolg van een
tekort aan liquide middelen en kredietfaciliteit.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur
te komen, zijn gelegen in het dividendbeleid,
de mogelijkheid om eigen aandelen te kopen
en de mogelijkheid om aandelen te emitteren,
in het bijzonder in verband met de financiering
van mogelijke acquisities of de reductie van
schuldposities.
De solvabiliteit ultimo 2024 bedroeg circa 42,9%
(ultimo 2023: circa 40,0%). De solvabiliteitsratio
wordt bepaald op basis van het groepsvermogen in
verhouding tot het balanstotaal. Ctac beschouwt een
minimale solvabiliteit van 25% als een verantwoord
minimum. Er is geen sprake van een externe vereiste
ten aanzien van de solvabiliteit.
Projectrisico
Ctac heeft met haar klanten verschillende
contractvormen. Een belangrijk deel van de omzet
van Ctac komt tot stand door uitvoering van projecten
ten behoeve van klanten. De wijze van uitvoering van
projecten en opdrachten kan een belangrijke invloed
hebben op de prestaties en resultaten van Ctac. Het
risico bestaat dat projecten niet conform specificatie,
afspraken en geplande marges worden opgeleverd.
Als gevolg hiervan kunnen door klanten claims worden
ingediend. De beheersing van de financiële risico’s
geschiedt door nauwkeurige formulering van de scope,
115
Compliance Officer van Ctac. De Compliance
Officer van Ctac is verantwoordelijk voor het
melden van de transacties bij de Autoriteit
Financiële Markten (AFM), indien en voor zover
wettelijk vereist.
Door middel van het insiderreglement wordt beoogd
het risico te beperken dat de goede reputatie en de
zakelijke integriteit van Ctac N.V. worden geschonden
als gevolg van dergelijke handel.
Onterecht geactiveerde uren inzake intern
ontwikkelde producten
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software
deels in eigen beheer. Een deel van de kosten wordt
geactiveerd op de balans. Het risico bestaat dat
interne uren ten onrechte worden geactiveerd,
gerelateerd aan intern ontwikkelde producten. Om dit
risico te mitigeren, beoordeelt Ctac periodiek welke
uren in aanmerking komen voor activering op basis
van de geschreven en goedgekeurde uren. Er wordt
bij het schrijven van uren reeds onderscheid gemaakt
tussen de onderzoeks- en de ontwikkelingsfase.
Enkel de uren van ontwikkeling worden beoordeeld
voor activering.
Onrechtmatige betalingen
Het verrichten van betalingen brengt
standaardrisico’s met zich mee. Het risico bestaat
dat onrechtmatige betalingen worden verricht.
Ctac heeft allereerst een maatregel aangebracht in
haar proces voor het aanmaken en/of wijzigen van
crediteurenstamgegevens, waarbij nieuwe en/of
gewijzigde crediteurenstamgegevens in het ERP-
systeem dienen te worden vrijgegeven, waarbij in
alle gevallen functiescheiding wordt toegepast.
Daarnaast is tevens functiescheiding ingeregeld in de
bankapplicatie tussen het klaarzetten van betalingen
en het autoriseren van betalingen.
en externe audits jaarlijks getoetst op opzet,
bestaan en werking.
A
Als onderdeel van het ISMS heeft Ctac een intern
operationeel securityteam. Dit team monitort
continu het IT-landschap en zal bij dreiging direct
reageren.
A
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac
een groot aantal preventieve maatregelen
geïmplementeerd.
A
Ctac heeft een cybersecurityverzekering om
in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op externe specialisten ter ondersteuning
van het eigen team.
Onrechtmatig handelen met voorkennis
Het risico bestaat dat medewerkers onrechtmatig
met voorkennis handelen in aandelen Ctac N.V.
Om dit risico te mitigeren, heeft Ctac N.V. een
insidersreglement opgesteld, dat is bedoeld om
handelen met voorwetenschap in aandelen Ctac N.V.
door haar medewerkers te voorkomen. Hierin zijn
onder andere de volgende mitigerende maatregelen
beschreven:
A
de Compliance Officer is verantwoordelijk
voor het bijhouden van een insiderlijst en het
schriftelijk bericht doen aan personen die
aan deze lijst worden toegevoegd omtrent de
verbodsbepalingen met betrekking tot het
beschikken over voorwetenschap, alsmede de
sancties die toegepast worden bij overtreding
van deze bepalingen ingevolge de Wet op het
financieel toezicht Wft;
A
de Compliance Officer is verantwoordelijk
voor het tijdig, uiterlijk voor het begin van elk
kalenderjaar, bekendmaken van de perioden in
het desbetreffende kalenderjaar, die in elk geval
gelden als gesloten periode, hetzij de periode
waarin niet gehandeld mag worden in aandelen
Ctac N.V.;
A
insiders zijn verplicht tot het melden van
transacties in aandelen Ctac N.V. bij de
116 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
van toekomstige kasstromen gebaseerd op een
meerjarenprojectie voor de komende vijf jaar.
Uitgangspunt voor de bepaling van de toekomstige
kasstromen betreft het budget voor aankomend
boekjaar, alsmede inschattingen voor de
meerjarenprojecties op het gebied van groei in omzet,
bedrijfsresultaat en aannames voor ontwikkelingen
in investeringen en werkkapitaal. Daarnaast wordt
voor de berekening gebruikgemaakt van de Weighted
Average Cost of Capital (WACC). Bij de bepaling
van de WACC wordt een inschatting gemaakt van
de kosten van het eigen vermogen en de kosten
van schulden. Hiervoor wordt gebruikgemaakt van
entiteitspecifieke parameters die de activiteiten
en het risicoprofiel van Ctac reflecteren. Voor
een uitgebreide toelichting op de uitgevoerde
impairmenttests op goodwill verwijzen wij naar
paragraaf 1.2. De boekwaarde bedraagt
€ 20 miljoen per 31 december 2024.
Schattingen ter zake goodwill en aangekochte
klant- en contractportefeuilles
In de jaarrekening is een materieel bedrag
opgenomen voor de aan acquisitie gerelateerde
immateriële activa in verband met de overnames
van Purple Square Management Partners B.V. (in
2020 geacquireerd), Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT
B.V. (in 2021 geacquireerd) en Technology2Enjoy
Holding B.V. (in 2022 geacquireerd). De eerste
waardering tegen reële waarde van deze activa wordt
bepaald aan de hand van waarderingsmodellen.
De uitkomsten zijn in belangrijke mate afhankelijk
van managementinschattingen ten aanzien
van de gehanteerde uitgangspunten (zoals
groeipercentages, economische levensduur) en
toekomstverwachtingen. Het verschil tussen de
overnamesom en de verkregen netto reële waarde
van de identificeerbare activa en verplichtingen
wordt verantwoord als goodwill.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Purple Square Management Partners B.V.
Steekpenningen
Het risico dat er steekpenningen worden betaald aan
opdrachtgevers om langdurige verkoopcontracten
te sluiten. Corruptie in de vorm van steekpenningen
is eenvoudiger te bewerkstelligen als bij de
corruptiehandelingen minder mensen betrokken zijn.
In het kader van beheerovereenkomsten zou sprake
kunnen zijn van langdurige contracten. De overige
overeenkomsten hebben een relatief kort karakter.
Bij de verkoop van beheerdienstverlening zijn altijd
meerdere medewerkers betrokken, waardoor het
risico op steekpenningen gemitigeerd is en als zeer
klein wordt ingeschat.
Onrechtmatig onttrekken van IP door medewerkers
Het risico dat medewerkers onrechtmatig IP ten
aanzien van zelf ontwikkelde software XV Retail of
Fit4RealEstate onttrekken. De broncode van het IP is
door Ctac ontwikkeld. Deze broncode is opgeslagen
in een repository (opslagplaats). De toegang tot deze
repository is geregeld op basis van need-to-know
en role-based access methodes, dat het risico tot
onrechtmatig onttrekken mitigeert.
Belangrijkste schattingen en aannames
Onderstaand wordt een toelichting gegeven bij
de belangrijkste schattingen en aannames die
van invloed zijn op de waardering van activa en
verplichtingen voor het komende jaar.
Schattingen ter zake bijzondere
waardevermindering van goodwill
Ctac beoordeelt minimaal jaarlijks voor de
geïdentificeerde kasstroomgenererende eenheden of
er sprake is van een bijzondere waardevermindering
van de aan de betreffende kasstroom genererende
eenheden toegerekende goodwill. Er is sprake
van een bijzondere waardevermindering indien de
boekwaarde de realiseerbare waarde overschrijdt. De
berekeningen van de realiseerbare waarde brengen
het gebruik van schattingen en aannames met zich
mee. Voor de calculatie wordt gebruikgemaakt
117
bereiken, en de kans op het verwerven van nieuwe
klanten.
Schattingen ter zake omzet uit contracten met
klanten met een vaste aanneemsom
Indien sprake is van contracten met een vaste
aanneemsom, maakt Ctac een inschatting van de tot
op het verslaggevingsmoment verrichte diensten als
percentage van de totaal te verrichten diensten. Deze
inschatting wordt bepaald op basis van de periodiek
beschikbare informatie ten aanzien van de status
van de betreffende projecten. Bij deze bepaling van
het percentage gereedheid wordt gebruikgemaakt
van gedetailleerde voorcalculaties. Op basis van de
realisatie en inschattingen van projectleiders wordt
maandelijks per project een inschatting gemaakt van
de verrichte diensten als percentage van de totaal
te verrichten diensten. Tevens wordt op basis van
deze informatie beoordeeld of een voorziening voor
verlieslatende projecten gevormd dient te worden.
Dit is het geval indien de voor Ctac onvermijdbare
kosten om aan de verplichtingen uit de betreffende
overeenkomst te voldoen, de door Ctac naar
verwachting te behalen voordelen overschrijden. De
feitelijke situatie kan afwijken van deze inschattingen.
De balansposities inzake contracten met een vaste
aanneemsom bedragen € 149 duizend opgenomen
onder de contractactiva, en € 251 duizend als
onderdeel van de contractverplichtingen.
Belangrijke schattingen en aannames bij de
beoordeling van verlengingsopties
In de huurovereenkomsten van Ctac zijn
verlengopties opgenomen. Bij de waardering wordt
beoordeeld of de verlengoptie redelijkerwijs zal
worden uitgeoefend. Bij de bepaling van de contante
waarde is een mogelijke verlenging niet meegenomen.
Ctac zal periodiek opnieuw beoordelen of gebruik
wordt gemaakt van verlengingsopties. In het
huurcontract van Nederland is een verlengingsoptie
opgenomen van vijf jaar.
bedraagt € 3.511 duizend, de boekwaarde van
daarmee samenhangende aangekochte klant- en
contractportefeuilles bedraagt € 1.929 duizend en
de boekwaarde van de merknaam bedraagt € 184
duizend.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Oliver B.V. bedraagt € 2.037 duizend en
de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 782 duizend, de boekwaarde van de merknaam
bedraagt € 274 duizend en de boekwaarde van de
technologie bedraagt € 189 duizend. De technologie
is in het verloopoverzicht immateriële vaste activa
gepresenteerd onder de in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Digisolve-Mijn ICT B.V. bedraagt € 611 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 774 duizend.
De boekwaarde van de goodwill en aangekochte
klantcontractportefeuilles inzake de acquisitie van
Technology2Enjoy Holding B.V. is per 31 december
2023 nihil, na incidentele afwaardering in 2023. Voor
een toelichting zie paragraaf 1.1.
Schattingen ter zake de activering van in eigen
beheer vervaardigde activa
De bepaling of kosten voldoen aan de
activeringscriteria, is gebaseerd op schattingen
en aannames. Hierbij wordt beoordeeld of de
gemaakte kosten in de toekomst zullen resulteren
in economische voordelen. Uitgangspunt bij de
bepaling zijn de kasstromen van reeds bestaande,
gecontracteerde klanten. Bij het inschatten van de
kasstromen van potentiële klanten dient rekening
gehouden te worden met de marktontwikkelingen en
de timing waarop bestaande en/of potentiële klanten
het end of life-stadium van hun huidige software
118 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De raad van bestuur, zijnde de ‘chief operating
decision maker’ ontvangt afzonderlijke rapporten
voor elk van Ctac’s werkmaatschappijen (Ctac B.V.,
Ctac Resourcing B.V., Oliver B.V., Purple Square
Management B.V., Technology2Enjoy Holiding B.V.,
Digisolve-Mijn-ICT B.V. en Ctac België B.V.). De
entiteiten worden daarmee gezien als afzonderlijke
operating segments. De raad van bestuur heeft de
Nederlandse werkmaatschappijen samen gevoegd tot
een afzonderlijk te rapporteren segment Nederland,
omdat ze dezelfde economische kenmerken hebben.
België wordt daarnaast als een afzonderlijk te
rapporteren segment aangemerkt. De raad van
bestuur ontvangt haar informatie op het niveau van
de operationele segmenten. Op grond van IFRS 8.12
wordt voldaan aan alle kwalitatieve elementen en
daarmee zijn deze samengevoegd tot een reporting
segment. De holding activiteiten zijn opgenomen in
het segment overig.
De segmenten Nederland en België genereren de
navolgende opbrengsten:
A
opbrengsten uit hoofde van detachering,
zijnde het beschikbaar stellen (inzetten) van
medewerkers;
A
opbrengsten ten aanzien van de oplevering
van het project (of projectonderdelen)
overeenkomstig de vooraf gedefinieerde criteria;
A
opbrengsten ten aanzien van beheer en
hostingcontracten;
A
opbrengsten ten aanzien van licentie- en
hardwareverkopen;
A
opbrengsten ten aanzien van onderhouds-
contracten.
De transacties tussen de segmenten met betrekking
tot de omzet betreft het saldo van het in- en uitlenen
van medewerkers tussen Nederland en België.
De prijzen en condities voor transacties tussen
segmenten worden op een zakelijke, objectieve
grondslag bepaald. De investeringen in
kapitaalgoederen van een segment betreffen het
totaal van de in de verslagperiode gemaakte kosten
Schattingen inzake de actieve belastinglatentie
Ctac beschikt over compensabele verliezen. Het
risico bestaat dat voor gewaardeerde verliezen
onvoldoende belastbare fiscale winsten ter
beschikking staan, met als gevolg dat (een deel van)
de latente belastingvordering niet realiseerbaar is.
Waardering van de rechten op verliescompensatie
houdt rekening met de belastingregels
zoals vastgelegd in artikel 20 Wet op de
vennootschapsbelasting 1969 (Wet Vpb 1969) en
schattingen ten aanzien van de omvang en timing
van toekomstige belastbare fiscale winsten. In 2023
is een bijzondere waardevermindering van de actieve
belastinglatentie die is gevormd voor te verrekenen
verliezen bij Technology2Enjoy Holding B.V. verwerkt.
Het totaal van de beschikbare verliezen op
groepsniveau bedraagt ultimo 2024 circa € 8,6
miljoen (ultimo 2023: circa € 8,4 miljoen). Met
ingang van 2022 zijn verliezen binnen Nederland
onbeperkt in de tijd verrekenbaar. Gelijktijdig met
deze aanpassing is bepaald dat verliesverrekening
kan plaatsvinden over maximaal € 1,0 miljoen
plus 50% van het belastbaar bedrag dat de € 1,0
miljoen te boven gaat. Voor een bedrag van € 8,6
miljoen aan compensabele verliezen is geen latente
belastingvordering opgenomen. De inschatting van
de toekomstige resultaten geven nog onvoldoende
aanleiding om de verliezen te activeren. De
boekwaarde van de actieve belastinglatentie
bedraagt € 88 duizend (2023: € 74 duizend). De
resterende boekwaarde is gerelateerd aan tijdelijke
verschillen in verband met IFRS 16.
Gesegmenteerde verslaggeving
IFRS 8 vraagt om gesegmenteerde informatie in
de jaarrekening, die moet aansluiten bij de interne
informatie op basis waarvan de raad van bestuur,
als ‘chief operation decision maker, de resultaten
beoordeelt, middelen toekent en beslissingen maakt.
119
Voor één klant uit het segment Nederland bedraagt
de gerealiseerde omzet in 2024 meer dan 10% van de
totale omzet. De omzet bij deze klant bedraagt € 26,5
miljoen (2023: € 23,6 miljoen).
voor verwerving van de activa van het segment, die
naar verwachting langer dan een verslagperiode
in gebruik zullen zijn. Sturingsinformatie ter zake
balansposities en analyse hiervan vindt plaats op het
niveau van Nederland, respectievelijk België en Overig.
Resultaten 2024(in € x 1.000)Intersegment-Nederland Belgie Overigeliminatie GeconsolideerdOmzet uit contracten met klanten 110.983 22.954 1.284 (10.890) 124.331Overige inkomsten - - 275 - 275Personeelskosten (37.538) (5.635) (5.070) 1.023 (47.220)Overige bedrijfskosten (17.566) (2.396) 6.234 1.734 (11.994)Bedrijfsresultaat 5.405 1.603 (1.451) - 5.557Financieringslasten (156) (37) (197) - (390)Resultaat voor belasting 5.249 1.566 (1.648) - 5.167Belastingen (1.181) (435) 359 - (1.257)Nettoresultaat 4.068 1.131 (1.289) - 3.910
Resultaten 2023(in € x 1.000)Intersegment-Nederland Belgie Overigeliminatie GeconsolideerdOmzet uit contracten met klanten 112.927 23.200 519 (9.416) 127.230Overige inkomsten 250 - - - 250Personeelskosten (40.166) (5.768) (5.429) 558 (50.805)Overige bedrijfskosten (17.669) (2.409) 5.071 2.275 (12.732)Bedrijfsresultaat 5.904 1.843 (3.674) - 4.073Financieringslasten (111) (22) (340) - (473)Resultaat voor belasting 5.794 1.821 (4.015) - 3.600Belastingen (2.694) (492) 720 - (2.466)Nettoresultaat 3.100 1.329 (3.295) - 1.134
De gesegmenteerde resultaten over het jaar 2024 zijn als volgt te specificeren.
* De baten in de Overige bedrijfskosten als onderdeel van het segment Overig betreffen de doorbelaste kosten vanuit dit segment aan de andere segmenten.
120 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2024(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdTotaal activa 35.724 7.645 28.591 71.960Totaal verplichtingen 26.457 5.307 9.331 41.095
Afschrijvingen 2024(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdImmateriële vaste activa 747 - 7611.508Gebruiksrechten 1.540 426 8942.860Materiële vaste activa 467 24 316807Totaal afschrijvingen 2.754 450 1.971 5.175
Investeringen 2024(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdImmateriële vaste activa 486 - 987 1.473Gebruiksrechten 1.934 461 - 2.395Materiële vaste activa 1.207 31 574 1.812Totaal investeringen 3.627 492 1.561 5.680
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2023(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdTotaal activa 32.065 6.768 32.472 71.305Totaal verplichtingen 26.302 5.905 10.587 42.794
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2023 zijn als volgt te specificeren.
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2024 is als volgt.
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2024 zijn als volgt te specificeren.
121
Afschrijvingen 2023(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdImmateriële vaste activa 724 - 789 1.513Gebruiksrechten 1.944 297 868 3.109Materiële vaste activa 290 35 269 594Totaal afschrijvingen 2.958 332 1.926 5.216
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2023 is als volgt.
Omzet uit contracten Totaal activamet klanten(in € x 1.000)2024 2023 2024 2023Nederland 112.266 113.696 64.315 64.537Belgie 22.954 23.200 7.645 6.768Intersegmenteliminatie (10.889) (9.666) - -Totaal 124.331 127.230 71.960 71.305
De omzet en activa gepresenteerd naar geografische gebieden, is als volgt.
Investeringen 2023(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdImmateriële vaste activa 559 - - 559Gebruiksrechten 1.615 - - 1.615Materiële vaste activa 62 42 1.165 1.269Totaal investeringen 2.236 42 1.165 3.443
Ten behoeve van de vergelijkbaarheid en transparantie zijn er enkele herrubriceringen in de vergelijkende cijfers aangebracht.
Bijzondere waardeverminderingen 2023(in € x 1.000)Nederland Belgie Overig GeconsolideerdImmateriële vaste activa - - 888 888Totaal bijzondere waardeverminderingen - - 888 888
122 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
In eigen Aangekochte beheer klant- en vervaardigde contract- immateriële Activa in Goodwillportefeuilles Merknamenvaste activabestelling Totaal(in € x 1.000)2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Totaal aan-32.357 32.520 5.996 6.807 824 824 7.875 7.316 - - 47.052 47.467schaffings waardeTotaal af-schrijvingen (12.313) (12.313) (1.922) (1.364) (284) (201) (5.681) (4.895) - - (20.200) (18.773)Boekwaarde per 20.044 20.207 4.074 5.443 540 623 2.194 2.421 - - 26.852 28.6941 januariIn eigen beheer - - - - - - 320 559 770 - 1.264 559vervaardigdInvesteringen - - - - - - 296 - 87 - 383 -Desinvesteringen aan schaffings-- - - - - - (579) - - - - -waardeCumulatieve afschrijvingen - - - - - - 579 - - - - -desinvesteringenAfschrijvingen - - (590) (644) (82) (83) (836) (786) - - (1.508) (1.513)Bijzondere waarde-- (163) - (725) - - - - - - - (888)verminderingBoekwaarde per 20.044 20.044 3.484 4.074 458 540 1.974 2.194 857 - 26.817 26.85231 decemberTotaal aan-32.357 32.357 5.996 5.996 824 824 7.912 7.875 857 - 47.946 47.052schaffings waardeTotaal (12.313) (12.313) (2.512) (1.922) (366) (284) (5.938) (5.681) - - (21.129) (20.200)afschrijvingenBoekwaarde per 20.044 20.044 3.484 4.074 458 540 1.974 2.194 857 - 26.817 26.85231 december
1. Immateriële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
In het totaal afschrijvingen zijn ook eventuele bijzondere waardevermindering opgenomen.
123
1.1 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Gedurende 2022 en 2023 zijn binnen Technology2Enjoy Holding B.V. verschillende projecten gestart met een
vaste aanneemsom en de implementatie bleek meer tijd en investeringen te vergen dan eerder verwacht.
Daarmee heeft Ctac geconstateerd dat de bestaande propositie verlieslatend is. Daarnaast is vastgesteld dat
de huidige propositie niet concurrerend in de markt te implementeren is, waarbij we ons zullen richten op een
duurzame oplossing.
In 2023 heeft vervolgens een beoordeling plaatsgevonden hoe de toekomstige kasstromen van
Technology2Enjoy Holding B.V. (bedrijfswaarde van het actief), op basis van voorgaande positie, zich verhoudt
tot de boekwaarde van de immateriële vaste activa (goodwill en gewaardeerde klantrelaties). Op basis van
deze berekening is geconcludeerd dat er sprake is van een negatieve bedrijfswaarde, wat resulteert in de
verwerking van een bijzondere waardevermindering. De goodwill is afgewaardeerd met € 163 duizend en de
afwaardering op de geactiveerde klantrelaties bedraagt € 725 duizend, waarmee de waardes ultimo 2023 nihil
bedragen. De aanschafwaarde van de klantrelaties bedroeg € 811 duizend en de cumulatieve afschrijvingen
€ 86 duizend. De actieve belastinglatentie is in 2023 met € 1,2 miljoen volledig afgewaardeerd, zie hiervoor
paragraaf 4.
Voor de lopende implementatieprojecten zijn in 2023 voorzieningen verlieslatende contracten gevormd;
hiervoor wordt verwezen naar paragraaf 12.
Ctac heeft in 2024 een bedrag van € 275 duizend ontvangen in relatie tot de acquisitie van Technology2Enjoy,
welke classificeert als een verlaging van de verkrijgingsprijs. Dit bedrag is verantwoord als overige inkomsten
in 2024.
Ctac heeft in 2024, evenals in 2023, geen bijzondere waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren,
teruggenomen.
1.2 Impairmenttest voor kasstroomgenererende eenheden (CGU) waaraan goodwill kan worden
toegerekend
De goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende eenheden (CGU). Op dit niveau wordt een
impairmenttest uitgevoerd. Per groep van CGU’s is de goodwill als volgt verdeeld.
CGU(in € x 1.000)2024 2023Ctac B.V. 13.592 13.592Purple Square 3.511 3.511Olivier 2.037 2.037Digisolve-Mijn ICT 611 611Overig 293 293Boekwaarde 31 december 20.044 20.044
124 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De CGU Overig betreft de goodwill met betrekking op de Resourcing-activiteiten.
De disconteringsvoet voor belastingen in 2024 is vastgesteld met inbegrip van de effecten van toepassing
IFRS 16. Voor alle CGU’s bedraagt de disconteringsvoet voor belasting in 2024 13,1% (2023: 15,9%).
De realiseerbare waarde per CGU is gebaseerd op de bedrijfswaarde. De bedrijfswaarde wordt bepaald op
grond van de toekomstige kasstroomprognoses. Er wordt, evenals voorgaand jaar, per CGU in detail een
prognose voor het komende jaar opgesteld op basis van de budgetten over 2025, en voor de jaren daarna
worden prognoses opgesteld op basis van assumpties voor groei in brutomarge en margeontwikkeling van de
EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen). De budgetten over het boekjaar 2025 zijn goedgekeurd door de
raad van commissarissen. Onderstaand zijn de belangrijkste veronderstellingen vermeld zoals toegepast bij de
impairmenttest.
De assumpties voor alle CGUs die niet afzonderlijk zijn toegelicht, zijn vanaf boekjaar 2026 als volgt:
A
2% groei in de brutomarge (omzet uit contracten met klanten minus uitbesteed werk en inkoopwaarde hard-
en software), en
A
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) blijft gelijk aan gebudgetteerde marge in
2025 zijnde tussen de 15% en 40%.
Voorgaand jaar zijn dezelfde assumpties gehanteerd voor de prognoses vanaf boekjaar 2025.
Voor de CGU Digisolve-Mijn ICT is voor de EBITDA-marge een afwijkende assumptie gehanteerd. Deze is als
volgt:
A
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) stijgt vanaf 2026 ieder jaar met
4%. De huidige EBITDA-marge is lager door de vele wijzigingen in het personeelsbestand in 2024. De
verwachting is dat de EBITDA-marge in de aankomende jaren gaat groeien door integratie van Digisolve-
Mijn ICT in de Ctac-strategie. In boekjaar 2023 is de assumptie gehanteerd dat de EBITDA-marge stijgt met
1% voor de periode vanaf 2025 tot en met 2029.
Voor de CGU Purple Square is voor de groei in brutomarge en EBITDA-marge een afwijkende assumptie
gehanteerd. Deze is als volgt:
A
7% groei in de brutomarge vanaf boekjaar 2026, gelijk aan een toename van 2 fte;
A
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) stijgt vanaf 2026 als gevolg van
toename absolute EBITDA als gevolg van stijging in aantal fte.
Kasstromen na de vijfjaarsperiode worden, evenals voorgaand jaar, geëxtrapoleerd met een groeipercentage
van 2%. Op basis van de gekozen uitgangspunten leidden de bovenstaande impairmenttests niet tot een
bijzondere waardevermindering ultimo 2024.
125
Aanvullend op de impairmenttest ultimo 2024 zijn, evenals voorgaand jaar, voor alle CGU’s,
gevoeligheidsanalyses uitgevoerd. Onderstaand een toelichting van de gevoeligheidsanalyses:
A
de EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) daalt met 10%, of
A
de disconteringsvoet stijgt met 2%, of
A
de disconteringvoet stijgt met 2% en de EBITDA daalt met 10%.
Deze gevoeligheidsanalyses leiden niet tot een bijzondere waardevermindering in één van de CGU’s.
1.3 Investeringen aangekochte klant- en contractportefeuilles en merknaam
In het boekjaar 2024 zijn geen investeringen gedaan in nieuwe klant- en contractportefeuilles of merknamen.
1.4 In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
De boekwaarde van de ‘in eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa’ bedraagt ultimo 2024 € 2,0
miljoen. Deze boekwaarde betreft voornamelijk de ontwikkelkosten van de kassasoftware XV Retail, het
Integration-as-a-Service-softwarepakket en Oliver Connect en cloud development platform Oliver Cloud.
De in eigen beheer vervaardigde toevoeging van € 0,3 miljoen in 2024 heeft betrekking op de nieuwe
functionaliteiten van het XV-product. De overige investering ziet voornamelijk toe op de vervanging van ons
servicemanagementsysteem.
XV Retail
XV Retail betreft kassasoftware bestaande uit een omnichannel-gedreven Point-of-Sale & Loyalty-platform.
De boekwaarde per 31 december 2024 bedraagt € 1,4 miljoen. De resterende levensduur van het actief betreft
maximaal drie jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet het geval.
Oliver Connect en Oliver Cloud
Oliver Connect betreft een Integration-as-a-Service-softwarepakket welke het platform, eventuele migratie
van bestaande interfaces en ontwikkeling van nieuwe interfaces verzorgt. Oliver Cloud betreft een cloud
development platform. Dit is een op open source gebaseerd platform dat gebruikt wordt om op een efficiënte
manier de te ontwikkelen applicaties te realiseren. De boekwaarde per 31 december 2024 bedraagt € 189
duizend. De resterende levensduur van het actief betreft tussen de drie en vier jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet het geval.
126 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
2. Gebruiksrechten en leaseverplichtingen
Het verloop van de gebruiksrechten is als volgt.
Onder de gebruiksrechten zijn contracten opgenomen met een resterende looptijd korter dan één jaar. Dit is
ultimo 2024 een bedrag van € 0,2 miljoen (2023: € 0,2 miljoen).
Onder de categorie Gebouwen zijn de huurverplichtingen voor een drietal kantoorpanden opgenomen, onder
de categorie Leaseauto’s de leaseverplichtingen voor de leaseautos die aan medewerkers ter beschikking
gesteld zijn, en onder de categorie Overige apparatuur zijn voornamelijk leaseverplichtingen van printers en
datacenter-gerelateerde hardware opgenomen.
Het huurcontract van het hoofdkantoor in Nederland loopt tot 2030. De looptijd van het huurcontract van
het kantoor in België loopt tot 2026. Het huurcontract van Oliver loopt tot 2025. De looptijd van contracten
betreffende leaseauto’s varieert over het algemeen tussen de 36 en 48 maanden. De initiële looptijd van
contracten betreffende overige apparatuur betreft 36 maanden.
Het huurcontract van Digisolve-Mijn ICT B.V. is niet gewaardeerd, aangezien sprake is van een looptijd korter
dan één jaar. Ctac heeft de mogelijkheid om fietsen te leasen tot een bedrag van € 5.000. Alle afgesloten
leasecontracten met betrekking tot fietsen worden aangemerkt als low-value lease en zijn daarom niet
gewaardeerd.
Gebouwen Leaseauto’s Overige apparatuur Totaal(in € x 1.000)2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Totaal aanschaffingswaarde 9.795 9.192 7.950 6.405 3.316 3.316 21.061 18.913Totaal afschrijvingen (3.989) (2.972) (4.882) (3.305) (3.243) (2.728) (12.114) (9.005)Boekwaarde per 1 januari 5.806 6.220 3.068 3.100 73 588 8.947 9.908Investeringen / nieuwe - - 2.395 1.615 - - 2.395 1.615contractenTussentijdse 126 603 (170) (70) - - (44) 533contractaanpassingenAfschrijvingen (1.050) (1.017) (1.750) (1.577) (60) (515) (2.860) (3.109)Beëindigingen - - (2.103) (1.364) (2.882) (443) (4.985) (1.807)Cumulatieve afschrijvingen - - 2.103 1.364 2.882 443 4.985 1.807beëindigingenBoekwaarde per 31 december 4.882 5.806 3.543 3.068 13 73 8.438 8.947Totaal aanschaffingswaarde 9.921 9.795 8.072 7.950 434 3.316 18.427 21.061Totaal afschrijvingen (5.039) (3.989) (4.529) (4.882) (421) (3.243) (9.989) (12.114)Boekwaarde per 31 december 4.882 5.806 3.543 3.068 13 73 8.438 8.947
127
(in € x 1.000)2024 2023Boekwaarde per 1 januari 9.209 10.137Investeringen / nieuwe contracten 2.395 1.615Tussentijdse contractaanpassingen (44) 533Interestlasten 317 271Leasebetalingen (inclusief rentecomponent) (3.098) (3.347)Boekwaarde per 31 december 8.779 9.209Leaseverplichtingen – langlopend 6.227 6.873Leaseverplichtingen – kortlopend 2.552 2.3368.779 9.209
Bij de waardering wordt beoordeeld of een verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend. Bij de bepaling
van de contante waarde is een mogelijke verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek opnieuw beoordelen
of gebruik wordt gemaakt van verlengingsopties. De tussentijdse contractaanpassing van de gebouwen ziet
voornamelijk toe op huurindexaties.
Het verloop van de leaseverplichtingen is als volgt te specificeren.
Bij de berekening van de contante waarde van de leaseverplichting is rekening gehouden met een
incrementele rentevoet. De incrementele rentepercentages zoals gehanteerd, zijn bepaald op basis van
onderliggende activa en de looptijd van de betreffende leaseovereenkomsten en zitten tussen de 2,6% en
5,5%. Het incrementele interestpercentage voor nieuwe investeringen wordt jaarlijks bepaald.
Betreffende leasecontracten zijn de volgende bedragen verantwoord ten laste van het resultaat.
(in € x 1.000)2024 2023Afschrijvingen van gebruiksrechten (2.860) (3.109)Interestlasten betreffende leaseverplichtingen (317) (271)Totaal (3.177) (3.380)
128 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
3. Materiële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
3.1 Investeringen en desinvesteringen
De investeringen in ICT-hardware gedurende 2024 hebben met name betrekking op investeringen in laptops en
hardware voor het datacenter.
Per 1 januari 2024 heeft er na beoordeling van de activalijst een verschuiving plaatsgevonden van inventaris
en vervoersmiddelen naar ICT-hardware. Dit betroffen assets met een totale aanschaffingswaarde van
€ 56 duizend en cumulatieve afschrijvingen van € 39 duizend. Hierdoor sluit de beginstand in deze twee
categorieën van 1 januari 2024 niet aan met de eindstand per 31 december 2023.
3.2 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Ctac heeft geen bijzondere waardevermindering op materiële vaste activa verantwoord in 2024. Ctac heeft in
2024, evenals in 2023, geen bijzondere waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen.
Bouwkundige Inventaris en aanpassingen ICT hardwarevervoers-Totaalgehuurde pandenmiddelen(in € x 1.000)2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Totaal aanschaffingswaarde 1.639 1.533 2.976 2.046 986 909 5.601 4.488Totaal afschrijvingen (1.492) (1.461) (1.533) (1.139) (684) (661) (3.709) (3.261)Boekwaarde per 1 januari 147 72 1.443 907 302 248 1.892 1.227Investeringen 278 106 1.453 993 81 170 1.812 1.269Desinvesteringen aanschaf-(18) - (787) (119) (348) (37) (1.153) (156)waardeCumulatieve afschrijvingen 18 - 784 119 341 27 1.143 146desinvesteringenAfschrijvingen (31) (31) (688) (474) (88) (89) (807) (594)Boekwaarde per 31 december 394 147 2.205 1.426 288 319 2.887 1.892Totaal aanschaffingswaarde 1.899 1.639 3.642 2.920 719 1.042 6.260 5.601Totaal afschrijvingen (1.505) (1.492) (1.437) (1.494) (431) (723) (3.373) (3.709)Boekwaarde per 31 december 394 147 2.205 1.426 288 319 2.887 1.892
129
(in € x 1.000)2024 2023Latente belastingvorderingen 88 74Latente belastingverplichtingen (1.057) (1.227)Boekwaarde per 31 december (969) (1.153)
(in € x 1.000)2024 2023Saldo per 1 januari Gewaardeerde rechten op verliescompensatie - 1.277Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 74 63Totaal latente belastingvorderingen 74 1.340Verantwoord in de winst-en-verliesrekeningAfgewaardeerde rechten op verliescompensatie - (1.237)Verrekening verliezen - (40)Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 14 11Saldo per 31 decemberGewaardeerde rechten op verliescompensatie - -Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 88 74Totaal latente belastingvorderingen 88 74
4. Latente belastingen
De latente belastingen zijn als volgt te specificeren.
Er is geen sprake van saldering van latente belastingvorderingen en -verplichtingen, aangezien sprake is van
afzonderlijke fiscale eenheden.
Het verloop van de latente belastingvorderingen is als volgt te specificeren.
Waardering van de rechten op verliescompensatie vindt plaats indien de compensabele verliezen naar
verwachting zullen worden verrekend (totaal ultimo 2024: € 0, ultimo 2023: € 0). Waardering vindt plaats
tegen het nominale tarief zoals dit voor toekomstige jaren van toepassing is, zonder rekening te houden met
discontering.
De afgewaardeerde rechten op verliescompensatie in 2023 betreft de afwaardering van de actieve
belastinglatentie die is gevormd voor de te verrekenen verliezen bij Technology2Enjoy Holding B.V.
Mede als gevolg hiervan is voor een bedrag van € 8,6 miljoen aan compensabele verliezen geen latente
belastingvordering opgenomen. Voor een toelichting wordt verwezen naar paragraaf significante schattingen.
De tijdelijke waarderingsverschillen zien toe op de discontering van de leaseverplichting.
130 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De latente belastingverplichting voor immateriële vaste activa per 1 januari 2024 heeft betrekking op de
kosten voor de in eigen beheer vervaardigde immateriële activa die fiscaal direct ten laste van het resultaat
gebracht zijn, en verkregen immateriële vaste activa als gevolg van overnames.
De bijzondere waardevermindering in 2023 heeft betrekking op afwaardering van de immateriële activa in
verband met overname van Technology2Enjoy Holding B.V.
Een bedrag van € 0,9 miljoen van de latente belastingverplichtingen wordt naar verwachting verrekend na een
periode van langer dan twaalf maanden na balansdatum.
5. Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Saldo per 1 januari 400 1.378Mutatie waarborgsom (400) -Langlopende vordering inzake verkoop Fit4Woco - (978)Saldo per 31 december - 400
De latente belastingvorderingen gevormd voor de commercieel fiscale verschillen inzake gebruiksrechten
hebben naar verwachting voor € 90 duizend een looptijd langer dan twaalf maanden na balansdatum. Het
kortlopend deel betreft een schuld van € 2 duizend; omdat de posities simultaan worden afgewikkeld, zijn deze
gesaldeerd opgenomen onder de latente belastingvorderingen.
Het verloop van de latente belastingverplichtingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000)2024 2023Saldo per 1 januari Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.227 1.620Totaal latente belastingverplichtingen 1.227 1.620Verantwoord in de winst-en-verliesrekening(Im)materiële vaste activa afschrijving (170) (206)Bijzondere waardevermindering - (187)Saldo per 31 decemberVerschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.057 1.227Totaal latente belastingverplichtingen 1.057 1.227
131
Ctac is tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager voor de WGA. De verplichte garantie aan de Belastingdienst
dat een financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is in
2024 herverzekerd. Ctac heeft hiervoor in het verleden een borgsom van 400k gestort. Er is een terugbetaling
overeengekomen in januari 2025, daarmee is het bedrag opgenomen onder overige vorderingen gegeven dit
ultimo 2024 een kortlopend karakter heeft.
6. Voorraden
De specificatie van de voorraad is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Handelsgoederen 86 175Totaal voorraad per 31 december 86 175
Er zijn geen handelsgoederen tegen lagere opbrengstwaarde gewaardeerd.
Gedurende het boekjaar is een bedrag van € 0 ten laste van het resultaat gebracht als gevolg van afschrijving
van incourante voorraad.
7. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Handelsdebiteuren 14.035 13.727Voorziening voor kredietverliezen (45) (258)Totaal handelsdebiteuren netto 13.990 13.469Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie en vaste 7.0138.143maandelijkse termijnenContractactiva149362Overige vorderingen6021.025Overlopende activa1.9471.654Totaal overige vorderingen 9.711 11.184Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 23.701 24.653
De overlopende activa betreffen vooruitbetaalde kosten. De overige vordering in 2024 betreft de waarborgsom
inzake eigenrisicodrager WGA die per ultimo 2024 kortlopend is geworden. De overige vordering in 2023 betreft de
nog te ontvangen bedragen in het kader van de verkoop van Fit4Woco. De overige vorderingen en de overlopende
activa hebben zowel ultimo 2024 als ultimo 2023 overwegend een looptijd korter dan één jaar.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde. Op 31 december
2024 geldt dat voor een bedrag aan handelsdebiteuren van € 2,0 miljoen (31 december 2023: € 1,7 miljoen) de
132 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
betaaltermijn is verstreken. Ondanks het feit dat de betaaltermijn is verstreken voor vorderingen tot een bedrag
van € 2,0 miljoen, zijn er per balansdatum geen indicaties dat de betreffende handelsdebiteuren niet aan hun
betalingsverplichtingen zullen voldoen, met uitzondering van facturen die langer openstaan dan een halfjaar.
De ouderdom van de handelsdebiteuren is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Saldo per 1 januari 258 254Dotatie aan de voorziening 43 6Afboeking in verband met kredietverlies (256) -Vrijval uit de voorziening - (2)Saldo per 31 december 45 258
Ultimo 2024 bedraagt de voorziening voor te verwachten kredietverliezen € 45 duizend (ultimo 2023:
€ 0,3 miljoen). Het totale bedrag dat ten laste van de winst-en-verliesrekening is gebracht, betreft
€ 43 duizend (2023: € 4 duizend).
De vorderingen op handelsdebiteuren zijn uitsluitend in euro’s. Bedragen opgenomen in de voorziening, worden
doorgaans afgeboekt op het moment dat er geen verwachting is dat er nog ontvangsten zullen plaatsvinden
op de vordering. De overige vorderingen bevatten geen activa met een waardevermindering. Hiervoor is dan
ook geen afzonderlijke opstelling gemaakt van de ouderdom van deze posities.
(in € x 1.000)2024 2023Handels- Handels- Handels- debiteuren debiteuren debiteuren VoorzieningnettonettoHandelsdebiteuren waarvan geen sprake is van een 12.072 - 12.072 11.998kredietverlies en de betaaltermijn nog niet is verstreken Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van kredietverlies en de betaaltermijn is verstrekenminder dan 3 maanden1.704-1.704 1.271tussen 3 en 6 maanden143- 143122tussen 6 en 12 maanden114 (43) 71 78meer dan 1 jaar2 (2) - -1.963(45) 1.918 1.471Totaal handelsdebiteuren netto per 31 december 14.035 (45) 13.990 13.469
Het verloop van de voorziening voor te verwachten kredietverliezen is als volgt.
133
8. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen bevat ultimo 2024 voor € 0,4 miljoen middelen op een G-rekening. Dit deel staat
niet vrij ter beschikking van Ctac.
9. Eigen vermogen
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo 2024 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen met een
nominale waarde van € 0,24 en wel 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente aandelen. Het
geplaatste kapitaal bestaat uit 14.149.023 gewone aandelen. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden. Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar
aandelen. Er zijn geen beperkingen op de uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Voor de overdracht van preferente aandelen is goedkeuring vereist van de raad van commissarissen.
In 2024 zijn geen nieuwe aandelen uitgegeven als gevolg van de uitkering van cashdividend (2023: 217.375 nieuwe
aandelen als gevolg van stockdividend). Het cashdividend aan aandeelhouders Ctac bedraagt in 2024 € 1.556
duizend.
In 2023 is voor € 374 duizend aan dividend betaald aan minderheidsaandeelhouders. Dit is in het verloopoverzicht
verwerkt in de regel uitbetaald aan derden.
Verwerking aankoop minderheidsbelang Oliver B.V. in 2023
Bij de aanvang van 2023 had Ctac een meerderheidsbelang van 61% in Oliver IT en een calloptie om jaarlijks
10% van de aandelen in Oliver B.V over te nemen. Ctac heeft in het verleden geen systematische put/calloptie
gewaardeerd, maar het resterende belang als aandeel derden (onderdeel van het eigen vermogen) verantwoord.
In verband met de voordracht in 2023 van Gerben Moerland (CEO) heeft de raad van commissarissen besloten om
de overname van het resterende 39%-aandelenbelang van de heer Moerland in Oliver B.V. versneld af te ronden
om potentiële belangenconflicten te voorkomen bij de uitoefening van zijn bestuurstaak in Ctac. De koopsom
van het resterende belang is conform de eerder gemaakte waarderingssystematiek bepaald en betreft in totaal
een vastgesteld bedrag van € 2,36 miljoen. In het eigen vermogen van 2023 is als gevolg van deze transactie
het aandeel derden nihil. Het restant is verwerkt als vermogensmutatie in de overige reserves. Ctac heeft tevens
vastgesteld dat de aandelentransactie in 2023 niet classificeert als IFRS 2 expenses.
Het resultaat van Oliver B.V. is tot en met de overnamedatum voor 39% verwerkt in het aandeel derden. Na
afronding van de overname, welke op 16 oktober 2023 is geëffectueerd nadat de heer Moerland op 13 oktober 2023
door de raad van commissarissen tot statutair bestuurder is benoemd, worden de resultaten van Oliver B.V. volledig
meegenomen in de winst per aandeel en dividenduitkering aan de aandeelhouders van Ctac.
De samenstelling en het verloop van het eigen vermogen over de jaren 2024 en 2023 zijn opgenomen op pagina 89
van de jaarrekening.
134 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
(in € x 1.000)2024 2023Langlopende earn out-verplichting - 46Kortlopende earn out-verplichting 56 706Saldo per 1 januari 56 752Waarderingsverschillen - (4)Afwikkeling resterende earn out-verplichting (56) (692)Saldo per 31 december - 56Saldo langlopende verplichting - -Saldo kortlopende verplichting - 56
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaal aantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
10. Overige langlopende verplichtingen
10.1 Earn out-verplichting
De verplichting ten aanzien van de put/callovereenkomst per eind 2023 heeft betrekking op de aankoop van
het minderheidsbelang van 5% in Digisolve-Mijn ICT B.V, die in 2024 is afgewikkeld.
Het verloop van de earn-out-verplichtingen is als volgt.
De afwikkeling van de resterende earn-out-verplichting in 2023 betreft de aankoop van het minderheidsbelang
van 15% in Digisolve-Mijn ICT B.V. en de aankoop van het minderheidsbelang van 10% in Purple Square
Management Partners B.V.
10.2 Vooruit ontvangen kortingen
Dit betreft vooruit ontvangen huurkortingen met een looptijd langer dan een jaar. De reële waarde van de
vooruit ontvangen kortingen benadert de boekwaarde.
Het verloop van de vooruit ontvangen kortingen is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Saldo per 1 januari 272 324Overboeking naar kortlopende verplichtingen (52) (52)Saldo per 31 december 220 272
135
De vervaldata van de vooruit ontvangen kortingen, inclusief het deel onder de kortlopende verplichtingen, zijn
als volgt.
Totaal inclusief kortlopende (in € x 1.000)<1 jaar 1-2 jaar >2 jaarverplichtingenVooruit ontvangen kortingen 52 52 116 220Totaal vooruit ontvangen kortingen 52 52 116 220
(in € x 1.000)2024 2023Kortlopende schulden aan kredietinstellingen - 1.350Totaal kortlopende schulden aan kredietinstellingen - 1.350
10.3 Overige langlopende verplichting
De overige verplichting van € 152 duizend ziet toe op te betalen kosten aan derden met een looptijd langer dan
één jaar.
11. Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
De afgesloten lening voor € 4,5 miljoen voor de financiering van de acquisitie van Purple Square Management
Partners B.V. is per januari 2024 vroegtijdig afgelost. De rente die geldend was voor 2023, bestaat uit
driemaands Euribor plus een opslag van 2,95% per jaar.
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal plaats. Hiertoe wordt voor de groep gebruikgemaakt
van de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN AMRO Bank, waarvoor in december 2023 een nieuwe
combinatiefaciliteit ter hoogte van € 10 miljoen is overeengekomen. De kredietfaciliteit in België bij ING
Bank is opgezegd. De kredietfaciliteit is gecommitteerd voor vier jaar, met een optie om na het eerste jaar te
verlengen met één jaar.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt gevormd door een ‘total net debt/EBITDA’-ratio. De ratio
mag maximaal 2,5 bedragen (2023: 2,5). Onder ‘total net debt’ worden alle bancaire rentedragende schulden
verstaan, die worden verminderd met de direct opeisbare liquide middelen. De EBITDA betreft het resultaat
vóór afschrijvingen en impairments op materieel en immaterieel actief, rente en overige financieringsbaten
en -lasten, resultaat deelnemingen, belastingen en aandeel derden. Over 2024 bedraagt de ratio -1,22 (2023:
-0,99). Doordat deze ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor geen gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
136 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
12. Voorzieningen
Het verloop van de voorzieningen is als volgt.
12.1 Jubileumvoorziening
De jubileumvoorziening heeft voor € 51 duizend (2023: € 50 duizend) een looptijd langer dan een jaar.
De voorziening wordt gevormd voor uitkering van jubileumvergoedingen als gevolg van langdurige
dienstverbanden. Uitkering vindt plaats in de maand nadat een jubileum wordt behaald.
De kans bestaat dat een voorziening wordt gevormd voor medewerkers die vóór de jubileumdatum uit dienst
gaan. Om dit te ondervangen, zijn waarschijnlijkheidspercentages toegepast bij het bepalen van het bedrag.
12.2 Voorziening voor langdurig zieken
Er is in 2023 een voorziening gevormd voor op balansdatum bestaande verplichtingen tot het in de toekomst
doorbetalen van beloningen aan personeelsleden die per balansdatum naar verwachting niet in staat zijn
om werkzaamheden te verrichten door ziekte of arbeidsongeschiktheid. Bij het bepalen van de voorziening is
rekening gehouden met veronderstellingen rondom revalidatie. De voorziening is in 2023 gevormd ten laste
van de personeelskosten, zie paragraaf 15.
De voorziening wordt gevormd, omdat Ctac tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager is van de WGA.
Vanaf 2024 heeft Ctac dit risico verzekerd bij een verzekeraar; als gevolg daarvan is de voorziening voor
€ 0,8 miljoen aangewend om het inlooprisico bij de verzekeraar te betalen. Het resterende bedrag is
vrijgevallen ten gunste van het resultaat.
12.3 Voorziening voor verlieslatende contracten
De voorziening voor verlieslatende contracten is voor € 237 duizend onvoorwaardelijk geworden en
gepresenteerd als verplichting onder de overige langlopende schulden en overige schulden.
(in € x 1.000)2024 2023Jubileum- Langdurig Verlieslatende uitkeringenziekencontracten Totaal TotaalSaldo per 1 januari 59 767 257 1.083 58Dotatie ten laste van het resultaat 23 - 51 74 1.038Vrijval ten gunste van het resultaat - (12) - (12) -Aangewend (11) (755) (308) (1.074) (13)Saldo per 31 december 71 - - 71 1.083
137
13. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert de boekwaarde.
De contractverplichtingen betreffen de verplichtingen om goederen of diensten over te dragen aan een klant,
voor zover Ctac hiervoor een vergoeding aan de klant heeft gefactureerd. De contractverplichtingen hebben
voor € 31 duizend een looptijd langer dan een jaar (2023: € 0,2 miljoen).
In 2023 betreft de post Overige schulden voornamelijk de af te wikkelen earn-out-verplichtingen. In 2024
betreft het nog te betalen bedragen aan derden. Alle overige schulden hebben een looptijd korter dan een jaar.
De overlopende passiva betreffen onder meer verplichtingen ter zake vakantiegeld, vakantiedagen en
bonussen € 6,3 miljoen, alsmede overige nog te betalen posten € 5,5 miljoen, die ingevolge de grondslagen
voor de resultaatbepaling ten laste van het boekjaar worden gebracht. De nog te betalen posten betreffen
onder andere nog te betalen externe inhuur over de maand december.
(in € x 1.000)2024 2023Handelscrediteuren 8.059 8.482Belastingen en premies sociale verzekeringen 4.617 4.716Contractverplichtingen 5.986 3.815Overige schulden 123 86Overlopende passiva 12.031 12.428Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 30.816 29.527
138 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Omzetverdeling over boekjaar 2024 op basis van de gerapporteerde segmenten.
Verdeling timing van omzetverantwoording over boekjaar 2024 op basis van de gerapporteerde segmenten.
14. Omzet uit contracten met klanten
Met betrekking tot de verantwoorde omzet uit contracten met klanten wordt onderstaande toelichting
gegeven.
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)2024 2023Licentie- en hardwareverkopen 3.098 2.263Cloudservices 50.804 51.888Projecten en detachering 70.429 73.079Totale omzet uit contracten met klanten 124.331 127.230
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)Nederland België Overig TotaalLicentie- en hardwareverkopen 2.210 888 - 3.098Cloudservices 44.458 6.346 - 50.804Detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten 57.110 13.319 - 70.429Totale omzet uit contracten met klanten 103.778 20.553 - 124.331
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)Nederland België Overig TotaalGoederen overgedragen ‘at a point in time’ 2.210 888 - 3.098Diensten verricht ‘over time’ 101.568 19.665 - 121.233Totale omzet uit contracten met klanten 103.778 20.553 - 124.331
Timing van omzetverantwoording(in € x 1.000)2024 2023Goederen overgedragen ‘at a point in time’ 3.098 2.263Diensten verricht ‘over time’ 121.233 124.967Totale omzet uit contracten met klanten 124.331 127.230
139
Er is geen omzet verantwoord voor reeds in voorgaand jaar afgeronde prestatieverplichtingen. Het voldoen
van de prestatieverplichtingen en de ontvangst van de hiervoor te ontvangen gelden liggen in lijn met elkaar.
Hierdoor is slechts beperkt sprake van een timingsverschil.
Balansposities uit contracten met klanten
De balansposities gerelateerd aan contracten met klanten, zijn als volgt.
Balanspositie inzake contracten met klanten(in € x 1.000)31 december 2024 31 december 2023Handelsdebiteuren 13.990 13.469Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van 7.013 8.143nacalculatie en vaste maandelijkse termijnenContractactiva 149 362Contractverplichtingen (5.986) (3.815)
De handelsdebiteuren zijn niet rentedragend en kennen een betaaltermijn die varieert tussen de veertien en
negentig dagen. Facturatie vindt plaats direct na het leveren van de prestatie op basis van de contractuele
afspraken met de klant, waarbij in de regel een periode van een kalendermaand wordt gehanteerd. Bij
facturatie ten aanzien van projecten kunnen afwijkende facturatieafspraken worden gehanteerd.
De nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie of vaste maandelijkse termijnen
heeft betrekking op reeds verrichte prestaties die op korte termijn worden gefactureerd aan klanten, waarna
verantwoording plaatsvindt onder de handelsdebiteuren.
Contractactiva hebben betrekking op verantwoorde omzet die op basis van contractueel overeengekomen
voorwaarden en termijnen wordt gefactureerd aan klanten, waarna verantwoording plaatsvindt onder de
handelsdebiteuren. Van de contractactiva ultimo 2024 zal circa € 19 duizend tot omzet leiden in de jaren
na 2025. De contractactiva die ultimo 2023 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van € 289 duizend
omzet in 2024 geleid.
Afloop contractactiva(in € x 1.000)Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaarContractactiva ultimo 2023 289 46 27Contractactiva ultimo 2024 129 7 13
Ultimo 2024 is een voorziening voor verwachte kredietverliezen op handelsdebiteuren verantwoord van circa
€ 45 duizend (ultimo 2023: € 0,3 miljoen). Op de nog te factureren omzet en contractactiva is geen verwacht
kredietverlies verantwoord.
140 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De contractverplichtingen hebben betrekking op reeds gefactureerde bedragen aan klanten ter zake waarvan
de betreffende diensten nog moeten worden geleverd. Omzetverantwoording zal plaatsvinden op het moment
dat aan de prestatieverplichting is voldaan. Van de contractverplichtingen ultimo 2024 zal alles tot omzet
leiden in 2025. De contractverplichtingen die ultimo 2023 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van
€ 3,6 miljoen omzet geleid in 2024.
14.1 Overige inkomsten
Ctac heeft in 2024 een bedrag van € 275 duizend ontvangen in relatie tot de acquisitie van Technology2Enjoy,
welke classificeert als een verlaging van de verkrijgingsprijs. Dit bedrag is verantwoord als overige inkomsten
in 2024.
De overige inkomsten in 2023 betreffen de voorwaardelijke koopprijs van de verkoop van Fit4Woco. Deze is per
ultimo 2023 onvoorwaardelijk geworden en daarom verantwoord in het resultaat.
Met betrekking tot de verantwoorde opbrengst uit de verkoop van Fit4Woco wordt onderstaande toelichting
gegeven.
De balansposities gerelateerd aan verkooptransactie Fit4Woco zijn als volgt.
Afloop contractverplichtingen(in € x 1.000.000)Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaarContractverplichtingen ultimo 2023 3,6 0,2 -Contractverplichtingen ultimo 2024 6,0 - -
Opbrengsten inzake Fit4Woco(in € x 1.000)20242023Opbrengsten - 250Overige inkomsten - 250
Balansposities inzake verkooptransactie Fit4Woco(in € x 1.000)31 december 202431 december 2023Overige vorderingen - 976Contactverplichtingen - (586)
141
15. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000)2024 2023Salarissen 37.751 39.961Sociale lasten 5.795 5.911Pensioenlasten 2.055 2.160Overige personeelskosten 1.619 2.773Totaal personeelskosten 47.220 50.805
De pensioenlasten betreffen afdrachten van premies uit hoofde van een beschikbaar premiestelsel. Onder de
overige personeelskosten zijn onder meer de wervingskosten, de kosten uit hoofde van uitzendkrachten en
opleidingskosten opgenomen.
Daarnaast is in 2023 onder de overige personeelskosten een eenmalige last voor de voorziening langdurig
zieken opgenomen. Voor een nadere toelichting hierop wordt verwezen naar de voorzieningen onder
paragraaf 12.2.
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering,
zijn in het boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2024 bedraagt 441 (2023: 461), als volgt
verdeeld over de segmenten.
Aantal fte’s per segment2024 2023Nederland 364 378België 47 49Overig 30 34Totaal aantal fte’s 441 461Professionele inhuurkrachten (direct) 200 212
Ten behoeve van de vergelijkbaarheid en transparantie zijn er enkele herrubriceringen in de vergelijkende cijfers aangebracht.
142 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
16. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten zijn als volgt te specificeren.
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie
betrokken maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals
2024(in € x 1.000)Onafhankelijke accountant Overig netwerk Totaal netwerkControle van de jaarrekening 333 24 357Andere controlewerkzaamheden - - -Fiscale dienstverlening - - -Andere niet-controlediensten - - -333 24 357
Aantal fte’s per afdeling2024 2023Cloud services 139 127Consulting & Resourcing 220 256Staff 34 40Sales 46 36RvB 2 2Totaal aantal fte’s 441 461
(in € x 1.000)2024 2023Autokosten2.045 2.456Huisvestingskosten873 961Infrastructuurkosten5.685 5.356Marketing- en verkoopkosten1.366 1.477Overige kosten2.025 2.487Waarderingsverschillen earn out-verplichtingen- (5)Totaal overige bedrijfskosten 11.994 12.732
De overige kosten betreffen onder meer kosten van verzekeringen en accountants- en advieskosten.
De waarderingsverschillen van de earn-out-verplichtingen zijn afkomstig van de afwikkeling van de earn-out-
verplichting. Zie hiervoor paragraaf 10.1.
Accountantshonoraria
In het boekjaar zijn de volgende bedragen aan accountantshonoraria over de boekjaren in rekening gebracht:
143
bedoeld in artikel 1, lid 1 Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), en de in rekening gebrachte honoraria
van het gehele netwerk waartoe de accountantsorganisatie behoort. Deze honoraria hebben betrekking op het
onderzoek van de jaarrekening over het boekjaar 2024, ongeacht of de werkzaamheden reeds gedurende het
boekjaar zijn verricht.
2023(in € x 1.000)Onafhankelijke accountant Overig netwerk Totaal netwerkControle van de jaarrekening 280 24 304Andere controlewerkzaamheden - - -Fiscale dienstverlening - - -Andere niet-controlediensten - - -280 24 304
(in € x 1.000)2024 2023Financieringslasten (73) (202)Financieringslasten leaseverplichtingen (317) (271)Totaal financieringslasten (390) (473)
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie
betrokken maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals
bedoeld in artikel 1, lid 1 Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), en de in rekening gebrachte honoraria
van het gehele netwerk waartoe de accountantsorganisatie behoort.
17. Financieringslasten
De financieringslasten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000)2024 2023Acute belastingen lopend boekjaar (1.483) (1.560)Latente belastingen 184 (873)Belastingen voorgaande boekjaren 42 (33)Totaal belastingen (1.257) (2.466)
Onder de financieringslasten zijn de verschuldigde rente met betrekking tot de rekening-courantfaciliteiten
bij banken en de verschuldigde rente met betrekking tot leases (IFRS 16) verantwoord. Onder de
financieringslasten zijn geen kredietverliezen verantwoord.
18. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
144 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
De effectieve belastingdruk in 2023 is met name hoger dan de nominale belastingdruk van 25,8%
door afwaardering van de actieve belastinglatentie die is gevormd voor de te verrekenen verliezen bij
Technology2Enjoy Holding B.V. en het niet vormen van een actieve belastinglatentie voor het verlies dat in
2023 is gerealiseerd bij Technology2Enjoy Holding B.V. Vanwege toevoeging van Technology2Enjoy Holding
B.V. in de fiscale eenheid van Ctac N.V. per 1 maart 2024 is de impact van niet geactiveerde verliezen in
2024 beperkt.
De effectieve belastingdruk is lager als gevolg van toepassing van de Innovatiebox in 2023 en 2024.
Het aan de Innovatiebox toerekenbare gedeelte bedraagt 45% van de operationele winst van het geschoonde
fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van onze XV Retail-activiteiten. Dit bedrag is gemaximeerd op 40% van het
fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van de Nederlandse fiscale eenheid Ctac N.V.
Daarnaast is de effectieve belastingdruk in 2023 en 2024 lager als gevolg van het verlaagde belastingtarief
voor het drempelbedrag voor vijf fiscale entiteiten. De impact in 2024 is hiervan lager doordat niet alle fiscale
entiteiten het drempelbedrag benutten.
In % van het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen2024 2023Nominale belastingdruk 25,8 25,8Effecten verlaagd tarief eerste drempel (1,0) (1,8)Tariefverschil buitenland (0,2) (0,5)Innovatiebox lopend boekjaar (2,0) (3,2)Niet-aftrekbare bedragen 1,6 2,5Niet geactiveerde latentie verliesverrekening 0,3 8,0Waarderingsverschil actieve belastinglatentie voor verrekenbare verliezen - 35,5Overige verschillen (0,2) 2,2Belastingdruk volgens de geconsolideerde jaarrekening 24,3 68,5
De belastingdruk op het resultaat voor belastingen bedraagt 24,3% (2023: 68,5%) en is als volgt opgebouwd.
145
19. Resultaten per aandeel
De berekening van de basiswinst en van de verwaterde winst per aandeel, die toekomt aan aandeelhouders
van de moederonderneming, is gebaseerd op de volgende gegevens.
20. Dividend per aandeel
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een cashdividend uit te keren van
0,11 per aandeel.
In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 9 april 2024 is een dividend vastgesteld van € 0,11 per
gewoon aandeel Ctac N.V., uitgekeerd als cashdividend.
21. Niet uit de balans blijkende voorwaardelijke en contractuele vorderingen
en verplichtingen
De vennootschap en haar deelnemingen hebben in totaal voor een bedrag van circa € 0,3 miljoen (2023: circa
€ 0,3 miljoen) aan garanties uitstaan. Deze garanties zijn gesteld ten behoeve van lopende huurverplichtingen.
Ultimo 2024 zijn geen inkoop- en investeringsverplichtingen aangegaan. In 2023 was sprake van een
inkoopverplichting gerelateerd aan SAP Public Cloud en een leiderschapstraining voor een totaalbedrag van
€ 1,0 miljoen.
Ctac heeft in het kader van haar huur- en leaseverplichtingen in totaal voor een bedrag van circa € 3,0 miljoen
(2023: € 3,9 miljoen) aan verplichtingen betreffende servicecomponenten met betrekking tot huur-, data- en
autoleasecontracten.
Winst per aandeel2024 2023Nettoresultaat (in € x 1.000) 3.910 1.134Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) 3.910 951Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten toekomend aan de aandeelhouders 3.910 951Ctac N.V. (in € x 1.000)Aantal aandelen Aantal gewone aandelen primo 14.149.023 13.931.648Aantal gewone aandelen ultimo 14.149.023 14.149.023Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.149.023 14.076.565Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. per gewogen 0,28 0,07gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen (in €)Gemiddelde koers (in €) 3,17 3,63
146 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V., vormen een fiscale
eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van
Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V., vormen
een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken vennootschappen
hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de fiscale eenheid. Verrekening van de betalingen met
groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekeningen-courant.
22. Acquisities en desinvesteringen
Voor Digisolve-Mijn ICT B.V. is in 2024 5% (2023: 15%) van het resterende belang overgenomen, zie
paragraaf 10.1.
Ctac heeft in 2023 haar meerderheidsbelang in Oliver B.V. uitgebreid van 61% naar 100%, zie voor toelichting
paragraaf 9. Daarnaast is in 2023 het resterende 10%-minderheidsbelang in Purple Square Management B.V.
door Ctac overgenomen en heeft Ctac 15% in Digisolve-Mijn ICT B.V. overgenomen, zie paragraaf 10.1.
23. Verbonden partijen
23.1 Identiteit verbonden partijen
Als verbonden partijen van Ctac N.V. zijn te onderscheiden de groepsmaatschappijen, de leden van de raad van
commissarissen, de leden van de raad van bestuur en grootaandeelhouders. De leden van de raad van bestuur
worden beoordeeld als key management.
De transacties met verbonden partijen vinden plaats op basis van zakelijke gronden (at arm’s length’). De aard
en condities van de onderlinge transacties zijn vastgelegd in een service level agreement en worden jaarlijks
geëvalueerd. Onderstaande transacties hebben in 2024 plaatsgevonden tussen groepsmaatschappijen:
A
in- en verkoop van hardware en software;
A
in- en verhuur van consultants;
A
het leveren van holdingactiviteiten;
A
het leveren van hostingservices;
A
het beschikbaar stellen van intellectueel eigendom in bezit van Ctac B.V.
Naast bovenstaande transacties is in het boekjaar 2023 dividend van Oliver B.V. over het boekjaar 2022
uitgekeerd aan de medeaandeelhouder Oliver B.V. van € 307 duizend. Dit bedrag is in het verloopoverzicht van
2023 verantwoord onder uitbetaald aan derden, als onderdeel van aandeel derden.
23.2 Transacties met de leden van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen
23.2.1 Remuneratiebeleid
Het remuneratiebeleid van Ctac N.V. heeft tot doel een helder beeld te verschaffen van het beleid dat gevoerd
dient te worden met betrekking tot de beloning van de leden van de raad van bestuur en leidinggevenden; dit
147
mede met het oog op het zich blijvend kunnen verzekeren van gekwalificeerde en ervaren bestuurders. Een
dergelijk beleid kan niet los gezien worden van de volgende uitgangspunten.
A
Het belang van de klant staat centraal. Dat belang wordt gediend door te voldoen aan de hoogst
mogelijke professionele eisen aan bestuurders en leidinggevenden, aan wie een adequate beloning dient
plaats te vinden.
A
De beloning is een honorering van de getoonde deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van de
raad van bestuur en leidinggevenden inbrengen ten behoeve van Ctac N.V.
A
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en variabel deel.
A
De beloning dient afgestemd te worden op de resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en vormt
derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de vergadering van de raad van commissarissen, waarin onder meer
de prestatiecriteria worden vastgesteld, waarop een toetsing zal plaatsvinden.
23.2.2 Beloning leden raad van bestuur
Inzake de beloning van de leden van de raad van bestuur zijn de volgende bedragen opgenomen in het
resultaat van 2024 respectievelijk 2023.
Raad van bestuur (key management)(in € x 1.000)2024 2023Periodiek betaalbare beloningen 632 452Overige beloningen betaalbaar op termijn 178 156Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - -Uitkeringen bij beëindiging dienstverband - 78Betalingen op basis van aandelen - -Totaal beloning raad van bestuur 810 686
Gedetailleerde toelichting over de remuneratie van de raad van bestuur is opgenomen in het
remuneratierapport op pagina 74. De overige beloningen betaalbaar op termijn bestaan uit de LTI, STI en de
pensioenpremies.
Ctac heeft in 2023 het resterende 39%-aandelenbelang van de heer Moerland in Oliver B.V. versneld
overgenomen. Ctac heeft in 2023 vastgesteld dat de aandelentransactie niet classificeert als een IFRS 2
expenses en daarmee niet opgenomen in bovenstaande tabel.
Er zijn geen leningen, voorschotten of garanties verstrekt aan de statutaire directie.
148 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
23.2.3 Beloning raad van commissarissen
Inzake de beloning van de leden van de raad van commissarissen zijn de volgende bedragen opgenomen in het
resultaat van 2024 respectievelijk 2023.
23.2.4 Aandelenbezit en optierechten raad van commissarissen
Er is één lid van de raad van commissarissen, die aandelen in bezit heeft. Op basis van een interne regeling
is de commissaris niet bevoegd te handelen gedurende de benoemingstermijn. Aan de leden van de raad van
commissarissen zijn geen optierechten toegekend.
24. Gebeurtenissen na balansdatum
Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum.
Raad van commissarissen(in € x 1.000)2024 2023M. van Elst (vanaf 13 oktober 2023) 33 8E. Karsten (t/m 13 april 2023) - 10H.J.G. Hendriks (vanaf 13 mei 2021) 45 45L.A.M. Vernaus (vanaf 13 mei 2021) 33 33Totaal beloning 111 96
149
Vennootschappelijke balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2024 2023
ACTIVA
Vaste activa
Immateriële vaste activa 25 3.453 2.477
Materiële vaste activa 26 30 18
Financiële vaste activa 27 28.407 30.171
31.890 32.666
Vlottende activa
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 28 8.614 5.314
Liquide middelen 29 - 396
8.614 5.710
40.504 38.376
PASSIVA
Eigen vermogen 30
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.396 3.396
Agioreserve 11.403 11.403
Wettelijke reserves 1.974 2.193
Overige reserves 12.165 10.568
Resultaat boekjaar 1.927 2.933
30.865 30.493
Kortlopende verplichtingen
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 31 2.464 -
Handelscrediteuren en overige schulden 32 7.175 7.883
9.639 7.883
40.504 38.376
150 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Vennootschappelijke winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting 2024 2023
Omzet - -
Bedrijfslasten
Uitbesteed werk (110) -
Personeelskosten 33 (2.116) 1.042
Afschrijvingen 25-26 (32) 45
Overige bedrijfskosten 34 623 361
Totaal bedrijfslasten (1.635) (1.448)
Bedrijfsresultaat (1.635) (1.448)
Financieringsbaten 35 245 -
Financieringslasten (202) (79)
Totaal financieringsbaten en -lasten 43 (79)
Resultaat voor winstbelastingen (1.592) (1.527)
Belastingen 36 283 181
Resultaat na winstbelastingen (1.309) (1.346)
Resultaat uit groepsmaatschappijen 27.1 3.236 4.279
Nettoresultaat 1.927 2.933
151
Toelichting op de vennootschappelijke balans en de winst-en-verliesrekening
Grondslagen voor opstellen enkelvoudige jaarrekening
De vennootschappelijke jaarrekening van Ctac N.V. wordt opgesteld in overeenstemming met de wettelijke
bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Hierbij wordt gebruikgemaakt van de door artikel 2:362 lid 8 BW geboden
mogelijkheid om in de vennootschappelijke jaarrekening de grondslagen van waardering en resultaatbepaling
(waaronder begrepen de grondslagen voor presentatie van financiële instrumenten als eigen of vreemd
vermogen) toe te passen, die in de geconsolideerde jaarrekening worden gehanteerd.
De cijfers voor 2024 zijn, waar nodig, geherrubriceerd ten einde vergelijking met die van 2023 mogelijk
te maken.
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van deelnemingen, is het verschil tussen de aankoopprijs
van acquisitie minus het saldo van de reële waarde van identificeerbare activa en de reële waarde van de
overgenomen verplichtingen van de onderneming.
Presentatie van goodwill is afhankelijk van de structuur van de acquisitie. Goodwill wordt afzonderlijk in de
enkelvoudige jaarrekening gepresenteerd indien het een acquisitie betreft, die door de onderneming zelf is
verricht, zijnde Ctac N.V.
Financiële vaste activa / deelnemingen in groepsmaatschappijen
Groepsmaatschappijen worden in de vennootschappelijke balans gewaardeerd tegen de
nettovermogenswaarde. Een eventuele negatieve waardering van de deelneming wordt in mindering gebracht
op de vordering op de betreffende groepsmaatschappij.
Het resultaat uit groepsmaatschappijen bestaat uit de resultaten van het boekjaar van de in de balans
opgenomen deelnemingen.
Uitzondering presenteren kasstroomoverzicht
In de vennootschappelijke jaarrekening is in lijn met RJ 360.104 geen kasstroomoverzicht opgenomen. Het
kapitaal van de rechtspersoon wordt volledig verschaft in het kasstroomoverzicht welke is opgenomen bij de
geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. op pagina 90 van dit jaarverslag.
152 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
In eigen beheer
vervaardigde
immateriële vaste
activa
Activa in
bestelling Goodwill Totaal
(in € x 1.000)
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Totaal aanschaffingswaarde 1.192 1.192 - - 6.646 6.646 7.838 7.838
Totaal afschrijvingen (1.165) (1.123) - - (4.196) (4.196) (5.361) (5.319)
Boekwaarde per 1 januari 27 69 - - 2.450 2.450 2.477 2.519
In eigen beheer vervaardigd - - 857 - - - 857 -
Investering 146 - - - - - 146 -
Afschrijvingen (27) (42) - - - - (27) (42)
Boekwaarde per 31 december 146 27 857 - 2.450 2.450 3.453 2.477
Totaal aanschaffingswaarde 304 1.192 857 - 6.646 6.646 7.807 7.838
Totaal afschrijvingen (158) (1.165) - - (4.196) (4.196) (4.354) (5.361)
Boekwaarde per 31 december 146 27 857 - 2.450 2.450 3.453 2.477
In 2024 is voor een bedrag van € 52 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld
(2023: € 0). Dit is van invloed op de totale aanschafwaarde en totale afschrijvingen.
De afschrijvingstermijn voor in eigen beheer vervaardigde activa is 3 tot 4 jaar. Op goodwill wordt niet
afgeschreven.
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering,
zijn in het boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
25. Immateriële vaste activa
Het verloop van de immateriële vaste activa is als volgt.
153
26. Materiële vaste activa
Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt.
Totaal ICT hardware
(in € x 1.000)
2024 2023
Totaal aanschaffingswaarde 87 72
Totaal afschrijvingen (69) (66)
Boekwaarde per 31 december 18 6
Investeringen 17 15
Afschrijvingen (5) (3)
Boekwaarde per 31 december 30 18
Totaal aanschaffingswaarde 62 87
Totaal afschrijvingen (32) (69)
Boekwaarde per 31 december 30 18
In 2024 is € 42 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2023: nihil).
27. Financiële vaste activa
De samenstelling van de financiële vaste activa is als volgt.
(in € x 1.000)
31-12-2024 31-12-2023
Deelnemingen 28.407 29.771
Overige vorderingen - 400
Totaal financiële vaste activa 28.407 30.171
De vennootschappen waarin wordt deelgenomen, vormen eveneens verbonden partijen op grond van het feit
dat invloed van betekenis kan worden uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid.
Er is geen sprake van deelnemingen waarvoor een voorziening is gevormd.
154 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
27.1 Deelnemingen
Het verloop van de post deelnemingen is als volgt.
(in € x 1.000)
2024 2023
Stand per 1 januari 29.771 28.077
Resultaat uit groepsmaatschappijen 3.236 4.279
Dividend (4.600) (1.268)
Aankoop aandelen deelneming - (1.317)
Stand per 31 december 28.407 29.771
De in 2023 verantwoorde Aankoop aandelen deelneming heeft betrekking op de overname van de resterende
39% aandelen in Oliver B.V., waarmee het belang van Ctac Nederland B.V. is toegenomen tot 100%. Deze
mutatie is afzonderlijk opgenomen, omdat deze transactie de nettovermogenswaarde (of deelnemingswaarde)
van Ctac Nederland B.V. beïnvloedt. Het resterende belang was in 2023 gewaardeerd als aandeel derden
(onderdeel van het eigen vermogen). Het verschil tussen het gewaarde aandeel derden en de koopsom is
verwerkt als Aankoop aandelen deelneming.
Voor een overzicht van naam, statutaire zetel en gehouden aandeel in kapitaalbelangen wordt verwezen naar
bijlage 1 bij de jaarrekening.
27.2 Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000)
2024 2023
Saldo per 1 januari 400 440
Mutatie overige langlopende vorderingen (400) (40)
Saldo per 31 december - 400
Ctac is tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager voor de WGA. De verplichte garantie aan de Belastingdienst
dat een financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is in
2024 herverzekerd. Ctac heeft hiervoor in het verleden een borgsom van 400k gestort. Er is een terugbetaling
overeengekomen in januari 2025, daarmee is het bedrag opgenomen onder de overige vorderingen en
overlopende activa gegeven dit ultimo 2024 een kortlopend karakter heeft.
155
28. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000)
31-12-2024 31-12-2023
Handelsdebiteuren 202 145
Vorderingen op groepsmaatschappijen 7.007 4.081
Overige vorderingen en overlopende activa 864 273
Belastingen en premies sociale verzekeringen 541 815
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 8.614 5.314
Alle handelsdebiteuren en overige vorderingen hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen
zekerheden of garanties verstrekt op alle bovengenoemde vorderingen. Tevens is geen interest in rekening
gebracht.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde.
De post Belastingen en premies sociale verzekeringen bedraagt voor € 453 duizend te ontvangen
omzetbelasting; de overige bedragen betreffen te ontvangen vennootschapsbelasting en pensioenen.
29. Liquide middelen
In 2024 is geen sprake van een positieve stand liquide middelen.
30. Eigen vermogen
Het verloop van het eigen vermogen in 2024 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onverdeelde
winst Totaal
Saldo per 1 januari 2024 3.396 11.403 2.193 10.568 2.933 30.493
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - - - -
Dividend - - - (605) (951) (1.556)
Resultaat boekjaar - - - - 1.927 1.927
Uitbetaald aan derden - - - - - -
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (219) 219 - -
Overige mutaties - - 1.982 (1.982) -
Saldo per 31 december 2024 3.396 11.403 1.974 12.165 1.927 30.865
156 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en
wel: 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal ultimo 2024
bestaat uit 14.149.023 gewone aandelen. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort.
In 2024 zijn geen nieuwe aandelen van Ctac N.V. uitgegeven als gevolg van de keuze voor de uitkering van
cashdividend (2023: 217.375 nieuwe aandelen als gevolg van stockdividend). De in 2023 uitgekeerde aandelen
betreffen gewone aandelen.
De wettelijke reserves zien geheel toe op de geactiveerde ontwikkelingskosten voor de in eigen beheer
ontwikkelde activa.
De overige mutatie ziet toe op het cumulatieve negatieve resultaat van Technology2Enjoy tot en met 2023. Dit
verschil is alsnog verwerkt, doordat Ctac vanaf 2024 aansprakelijk is voor de schulden van Technology2Enjoy.
Het verloop van het eigen vermogen in 2023 is als volgt.
(in € x 1.000)
Per 31 december 2023
Geconsolideerd eigen vermogen 28.511
Negatieve vermogenswaarde van geconsolideerde deelneming Technology2Enjoy Holding B.V. 1.982
Enkelvoudig eigen vermogen 30.493
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onverdeelde
winst Totaal
Saldo per 1 januari 2024 3.344 11.455 2.383 7.851 4.728 29.761
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 3.910 (3.910) -
Dividend 52 (52) - - (818) (818)
Resultaat boekjaar - - - - 2.933 2.933
Uitbetaald aan derden - - - (1.383) - (1.383)
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (190) 190 - -
Overige mutaties - - - - - -
Saldo per 31 december 2024 3.396 11.403 2.193 10.568 2.933 30.493
Het verschil tussen het eigen vermogen volgens de enkelvoudige balans en het eigen vermogen
volgens de geconsolideerde balans in 2023 wordt verklaard door het feit dat een in de consolidatie
opgenomen deelneming Technology2Enjoy Holding B.V. een negatieve nettovermogenswaarde heeft,
doch in de enkelvoudige balans op nihil wordt gewaardeerd. Er is voor deze vennootschap in 2023 geen
aansprakelijkheidsverklaring of andere borgstelling afgegeven. In 2024 is wel een aansprakelijkheidsverklaring
afgegeven, waardoor geen sprake meer is van een verschil tussen het eigen vermogen in de enkelvoudige
balans en het eigen vermogen volgens de geconsolideerde balans in 2024.
Het verschil in 2023 tussen het enkelvoudige en geconsolideerde eigen vermogen en resultaat heeft zich in
het boekjaar ontwikkeld als hieronder vermeld.
157
Aangezien Ctac zich in 2023 niet aansprakelijk heeft gesteld voor de schulden, is geen voorziening deelneming
gevormd. Dit betekent dat ten behoeve van de enkelvoudige jaarrekening de deelnemingswaarde is verlaagd
tot nihil. In 2024 is een voorziening deelneming in Ctac Nederland gevormd.
De afwijking in 2023 tussen het geconsolideerde resultaat en het enkelvoudige resultaat toekomend aan
aandeelhouders van Ctac N.V., is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000)
2024 2023
Handelscrediteuren 1.644 1.091
Overige schulden aan groepsmaatschappijen 4.732 6.018
Belastingen en premies sociale verzekeringen 24 26
Overige schulden en overlopende passiva 775 748
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 7.175 7.883
Het verschil tussen het geconsolideerde resultaat en het enkelvoudig resultaat in 2023 wordt veroorzaakt door
het negatief eigen vermogen van een van de deelnemingen. De relevante deelnemingswaarde is verlaagd tot
nihil. Voor een toelichting ten aanzien van het eigen vermogen wordt verwezen naar paragraaf 9.
30.1 Voorstel winstbestemming
Over het verslagjaar 2024 is een nettowinst gerealiseerd van € 3,9 miljoen. Over het boekjaar 2024 is sprake
van een cashdividend. Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een dividend
uit te keren van € 0,11 per aandeel.
31. Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
Onder de kortlopende schulden aan kredietinstellingen zijn de door Ctac N.V. opgevraagde bedragen onder de
totale kredietfaciliteit in rekening-courant, ultimo 2024 € 10,0 miljoen (2023: € 10,0 miljoen), opgenomen.
De kortlopende schulden aan kredietinstellingen bedragen ultimo 2024 € 2,5 miljoen, in 2023 nihil.
32. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000)
2023
Geconsolideerd resultaat 951
Toename negatieve vermogenswaarde van geconsolideerde deelneming Technology2Enjoy
Holding B.V.
1.982
Enkelvoudig resultaat 2.933
158 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
(in € x 1.000)
2024 2023
Salarissen 880 828
Sociale lasten 26 5
Pensioenlasten 39 22
Overige personeelskosten 323 169
Inhuur vanuit groepsmaatschappijen 1.734 775
Doorbelasting naar groepsmaatschappijen (886) (757)
Totaal personeelskosten 2.116 1.042
Alle handelscrediteuren en overige schulden hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen zekerheden
of garanties verstrekt op de handelscrediteuren, overige schulden en schulden aan groepsmaatschappijen.
Tevens is geen interest in rekening gebracht. De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden
benadert de boekwaarde.
De belastingen en premies sociale verzekeringen betreffen te betalen loonheffing.
33. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
Ctac hanteert een ‘defined contribution’ pensioenregeling met een percentage beschikbare premie
volgens een leeftijdsstaffel. Door Ctac worden vaste premies betaald aan een verzekeringsmaatschappij
en Ctac heeft geen wettelijke of feitelijke verplichting om aanvullende premies te betalen indien de
verzekeringsmaatschappij onvoldoende middelen heeft om huidige en toekomstige pensioenen te betalen.
De belangrijkste kenmerken van de pensioenregeling zijn:
A
de pensioenleeftijd is 68 jaar (2023: 68 jaar);
A
de pensioenopbouw is gebaseerd op het werkelijke loon in een bepaalde maand verminderd met de
geldende franchise;
A
het maximaal pensioengevend salaris wordt jaarlijks geïndexeerd;
A
de maximale premie bedraagt 27,7% van de som van de pensioengrondslagen van alle actieve deelnemers;
A
Ctac behoudt zich het recht voor om de werknemersbijdrage te herzien. In het voorkomende geval zal dit
tijdig worden gecommuniceerd.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2024 bedraagt 2,0 (2023: 1,5). Er zijn bij
Ctac N.V. geen werknemers buiten Nederland werkzaam.
34. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten bestaan voornamelijk uit leasekosten voor auto’s, marketing- en verkoopkosten,
automatiseringskosten, accountants- en advieskosten, en de doorbelasting van kosten aan de overige
groepsmaatschappijen.
159
35. Financieringsbaten- en lasten
De financieringsbaten- en lasten zijn als volgt te specificeren.
36. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
De belastingen voorgaande jaren in boekjaar 2023 heeft voornamelijk betrekking op nagekomen lasten op
basis van de definitief opgelegde aanslagen over 2021 en 2022.
De belastingdruk op het resultaat voor belastingen bedraagt 17,8% negatief (2023: 11,6% negatief) doordat
het gerealiseerde verlies wordt verrekend in het belastbare resultaat van de fiscale eenheid waar Ctac N.V.
onderdeel van uitmaakt.
(in € x 1.000)
2024 2023
Financieringsbaten 245 -
Financieringslasten (202) (79)
Totaal financieringsbaten- en lasten 43 (79)
(in € x 1.000)
2024 2023
Acute belasting boekjaar 291 271
Belasting voorgaande boekjaren - (50)
Latente belasting boekjaar (8) (40)
Totaal belastingen 283 181
160 Ctac jaarverslag 2024
Jaarrekening
VOORWAARDELIJKE VERPLICHTINGEN
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V., vormen een fiscale
eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van
Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V., vormen
een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken vennootschappen
hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de fiscale eenheid. Verrekening van de betalingen met
groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekeningen-courant.
s-Hertogenbosch, 26 februari 2025
Raad van bestuur
Paul de Koning
Gerben Moerland
Raad van commissarissen
Harry Hendriks
Ton Vernaus
161
Ctac jaarverslag 2024162
Overige gegevens
163
Statutaire bepaling omtrent
winstbestemming
Volgens artikel 34 van de statuten wordt door de
raad van bestuur, onder goedkeuring van de raad van
commissarissen, vastgesteld welk deel van de winst
wordt gereserveerd. De na reservering resterende
winst staat ter beschikking van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders.
Voorstel winstbestemming
Over het boekjaar 2024 is sprake van een
cashdividend. Aan de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders wordt voorgesteld om een dividend
in contanten uit te keren van € 0,11 per gewoon
aandeel ten laste van de onverdeelde winst en de
overige reserves.
Nevenvestigingen
Voor de nevenvestigingen wordt verwezen naar een
overzicht met deelnemingen, zie pagina 95 van het
jaarverslag.
Beschermingsmaatregelen
Ctac kent de navolgende beschermingsmaatregelen:
A
de mogelijkheid preferente aandelen te plaatsen
bij de Stichting Continuïteit Ctac;
A
de mogelijkheid om de Stichting Continuïteit Ctac
financieel te ondersteunen door de Stichting
Support Ctac.
Voor wat betreft de inzetbaarheid geldt het
navolgende.
Stichting Continuïteit Ctac
De Stichting Continuïteit Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met
haar en haar groepsmaatschappijen verbonden
ondernemingen en alle daarbij betrokkenen, en wel
zodanig, dat deze belangen zo goed mogelijk worden
gewaarborgd en dat invloeden die de zelfstandigheid
en/of de continuïteit en/of de identiteit van de
vennootschap, de groepsmaatschappijen en de
ondernemingen in strijd met die belangen zouden
kunnen aantasten, naar maximaal vermogen worden
geweerd, alsmede het verrichten van al hetgeen
met het vorenstaande verband houdt of daartoe
bevorderlijk kan zijn. De Stichting Continuïteit Ctac
tracht haar doel te bereiken door het verwerven
en houden van aandelen – in het bijzonder van
preferente aandelen – in het kapitaal van de
vennootschap en door het uitoefenen van de aan
die aandelen verbonden rechten, waaronder met
name begrepen het stemrecht op die aandelen. Op
26 maart 2013 heeft de Stichting Continuïteit Ctac
een optierecht van de Stichting Prioriteit Ctac (welke
laatste stichting in 2022 is ontbonden en opgeheven)
en van Ctac N.V. verkregen, op grond waarvan de
Stichting Continuïteit Ctac onder omstandigheden en
zonder medewerking van de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders van de vennootschap preferente
aandelen kan verkrijgen in Ctac N.V. gelijk aan
100% van het totale nominale bedrag van de
geplaatste gewone aandelen in het kapitaal van de
vennootschap. Preferente aandelen kunnen tegen
gedeeltelijke volstorting worden uitgegeven met
dien verstande, dat het verplicht te storten gedeelte
van het nominale bedrag voor elk preferent aandeel
gelijk moet zijn en dat bij het nemen van preferente
aandelen ten minste een vierde (25%) van het
nominale bedrag moet zijn gestort. De Stichting
Continuïteit Ctac is bevoegd de door haar verworven
aandelen te vervreemden, te verpanden – mits
daarbij het aan de betreffende aandelen verbonden
stemrecht niet overgaat op de pandhouder – of
anderszins te bezwaren met dien verstande, dat zij
voor het vervreemden van de aandelen goedkeuring
behoeft van de raad van commissarissen. Vóór
26 maart 2013 bestond een optierecht dat op het
moment van uitoefening van de optie gelijk was aan
50% van het geplaatste kapitaal van Ctac N.V. De
verhoging naar 100% is nodig geacht om de Stichting
Continuïteit Ctac, indien sprake is van een vijandige
Overige gegevens
164 Ctac jaarverslag 2024
Overige gegevens
Mevrouw A. Haan startte haar loopbaan als advocaat
in 1990 bij CMS Derks Star Busmann, nadat zij in
datzelfde jaar haar rechtenstudie afrondde. In 2000
trad zij toe als partner bij CMS. Zij is naast advocaat
tevens actief in verschillende nevenfuncties,
waaronder als commissaris. Mevrouw Haan is
bovendien hoofd ESG bij CMS.
Stichting Support Ctac
Op 10 februari 2020 is de Stichting Support Ctac
opgericht. De Stichting Support Ctac heeft tot doel
het behartigen van de belangen van Ctac, de met
haar en haar groepsmaatschappijen verbonden
ondernemingen en alle daarbij betrokkenen, en wel
zodanig, dat deze belangen zo goed mogelijk worden
gewaarborgd en dat invloeden die de zelfstandigheid
en/of de continuïteit en/of de identiteit van de
vennootschap, de groepsmaatschappijen en de
ondernemingen in strijd met die belangen zouden
kunnen aantasten, naar maximaal vermogen worden
geweerd door middel van het verstrekken van
leningen aan Stichting Continuïteit Ctac, alsmede
door het inlenen van gelden, het verstrekken van
zekerheden en het aangaan van overeenkomsten in
verband met deze activiteiten.
Het bestuur van de Stichting Support Ctac bestaat
uit drie bestuurders, van wie twee bestuurders A en
één bestuurder B. De twee bestuurders A worden
benoemd door de Stichting Continuïteit Ctac uit het
midden van de bestuurders van deze stichting. De
bestuurder B wordt benoemd door de vennootschap.
De Stichting Support Ctac is onafhankelijk van
Ctac. De Stichting Support Ctac kan slechts worden
vertegenwoordigd door twee gezamenlijk handelende
bestuursleden.
overname, voldoende mogelijkheden te bieden om
deze te pareren.
Het bestuur van de Stichting Continuïteit Ctac
bestaat uit ten minste drie leden. De bestuursleden
worden benoemd door het bestuur van de stichting
zelf en kunnen door dat bestuur worden geschorst
en ontslagen. Besluiten tot benoeming van een
bestuurslid behoeven de goedkeuring van het bestuur
van de vennootschap, voor welke goedkeuring
het bestuur van de vennootschap de goedkeuring
behoeft van de raad van commissarissen van de
vennootschap. De Stichting Continuïteit Ctac is
onafhankelijk van Ctac. De Stichting Continuïteit Ctac
kan slechts worden vertegenwoordigd door twee
gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Continuïteit Ctac
in 2024 waren:
A
de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
31 maart 2017 en voorzitter sinds 1 januari 2020);
A
de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds
11 december 2019);
A
mevrouw A. Haan (bestuurslid sinds
11 december 2019).
De heer P.J.M. van den Brink is gepensioneerd. Hij
heeft een juridische opleiding. In zijn werkzame leven
is hij met name actief geweest in het bankwezen,
waar hij onder andere directeur van ING Bank
Nederland is geweest. Hij heeft een scala van
maatschappelijke nevenfuncties en een aantal
commissariaten bekleed.
De heer A.J.B.W. Dingen rondde in 1981 zijn opleiding
tot registeraccountant af en is gedurende zijn gehele
loopbaan werkzaam geweest als accountant, in eerste
instantie bij Van Dien & Co Accountants en vervolgens
twintig jaar bij BDO, waar hij tevens partner was. Sinds
2009 is de heer Dingen actief als financieel adviseur
en/of bestuurder bij verschillende instanties.
165
Onafhankelijkheidsverklaring Stichting
Continuïteit Ctac
De raad van bestuur van Ctac N.V. en het bestuur van
de Stichting Continuïteit Ctac verklaren dat, naar hun
gezamenlijke oordeel, de Stichting Continuïteit Ctac
een van Ctac N.V. onafhankelijke rechtspersoon is,
zoals bedoeld in artikel 5:71 lid 1, onderdeel c Wet op
het financieel toezicht.
De bestuursleden van de Stichting Support Ctac in
2024 waren:
A
de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds
10 februari 2020 en voorzitter sinds diezelfde
datum);
A
de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
10 februari 2020);
A
de heer P-J.J.M. Swinkels (bestuurslid sinds
17 juli 2023).
De heer P-J.J.M. Swinkels is werkzaam als CEO
en bestuursvoorzitter van Royal Swinkels, een
familiebedrijf met diverse activiteiten, zoals de
productie van bier en frisdranken (B2C), de productie
van mout en moutextract (B2B) en vastgoed. Het
bedrijf is wereldwijd actief. Daarnaast is hij lid van
de raad van advies van ABN AMRO Bank N.V., lid van
het algemeen bestuur van Brabants Landschap,
bestuurslid van The Brewers of Europe en lid van de
raad van commissarissen van Bolsius Group.
Recht van enquête
Ctac heeft overeenkomstig artikel 2:346 lid c BW
het recht van enquête toegekend aan de Stichting
Continuïteit Ctac. De Stichting Continuïteit Ctac is
tevens bevoegd voorlopige voorzieningen ex artikel
2:349a BW te vorderen, indien het belang van Ctac
dit bepaaldelijk vordert. De Stichting Continuïteit
Ctac zal van het recht van enquête en het recht
om voorlopige voorzieningen te vorderen slechts
gebruikmaken binnen de doelstelling van de Stichting
Continuïteit Ctac, indien er gegronde redenen zijn
om aan een juist beleid te twijfelen. De Stichting
Continuïteit Ctac zal van het recht van enquête
dan wel het recht om voorlopige voorzieningen te
vorderen slechts gebruikmaken na voorafgaand
overleg met de raad van bestuur van Ctac en de raad
van commissarissen van Ctac.
166 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Aan: de algemene vergadering en de raad van
commissarissen van Ctac N.V.
Verklaring over de jaarrekening 2024
Ons oordeel
Naar ons oordeel:
A
geeft de geconsolideerde jaarrekening van
Ctac N.V., samen met haar dochter-
maatschappijen, (‘de groep’) een getrouw
beeld van de grootte en samenstelling van het
vermogen van de groep op 31 december 2024 en
van het resultaat en de kasstromen over 2024,
in overeenstemming met de IFRS Accounting
Standards zoals aanvaard binnen de Europese
Unie (‘EU’) en met Titel 9 Boek 2 van het in
Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (‘BW’);
A
geeft de vennootschappelijke jaarrekening
van Ctac N.V. (‘de vennootschap’) een getrouw
beeld van de grootte en samenstelling van
het vermogen van de vennootschap op 31
december 2024 en van het resultaat over 2024 in
overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in
Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (‘BW’).
Wat we hebben gecontroleerd
Wij hebben de in dit jaarverslag opgenomen
jaarrekening 2024 van Ctac N.V. te ‘s-Hertogenbosch
gecontroleerd. De jaarrekening omvat de
geconsolideerde jaarrekening van de groep en de
vennootschappelijke jaarrekening.
De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:
A
de geconsolideerde balans per 31 december 2024;
A
de volgende overzichten over 2024: de
geconsolideerde winst-en-verliesrekening, het
geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat,
het geconsolideerd mutatieoverzicht
eigen vermogen en het geconsolideerde
kasstroomoverzicht; en
A
de toelichting waarin opgenomen de grondslagen
voor financiële verslaggeving die van materieel
belang zijn en overige toelichtingen.
De enkelvoudige jaarrekening bestaat uit:
A
de vennootschappelijke balans per 31 december
2024;
A
de vennootschappelijke winst-en-verliesrekening;
en
A
de toelichting met een overzicht van de
gehanteerde grondslagen voor financiële
verslaggeving en overige toelichtingen.
Het stelsel voor financiële verslaggeving dat is
gebruikt voor het opmaken van de geconsolideerde
jaarrekening is IFRS Accounting Standards zoals
aanvaard binnen de EU en de relevante bepalingen uit
Titel 9 Boek 2 BW en het stelsel dat is gebruikt
voor het opmaken van de vennootschappelijke
jaarrekening is Titel 9 Boek 2 BW.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd
volgens Nederlands recht, waaronder ook
de Nederlandse controlestandaarden vallen.
Onze verantwoordelijkheden op grond
hiervan zijn beschreven in de paragraaf ‘Onze
verantwoordelijkheden voor de controle van de
jaarrekening’.
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-
informatie voldoende en geschikt is als basis voor
ons oordeel.
Onafhankelijkheid
Wij zijn onafhankelijk van Ctac N.V. zoals vereist in
de Europese verordening betreffende specifieke
eisen voor de wettelijke controles van financiële
overzichten van organisaties van openbaar belang,
de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta),
167
de Verordening inzake de onafhankelijkheid
van accountants bij assuranceopdrachten
(ViO) en andere voor de opdracht relevante
onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder
hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en
beroepsregels accountants (VGBA).
Onze controleaanpak
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met
betrekking tot de kernpunten, fraude en continuïteit,
en de aangelegenheden daaruit, bepaald in de
context van de controle van de jaarrekening als
geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover.
De informatie ter ondersteuning van ons oordeel,
zoals onze bevindingen en observaties ten aanzien
van individuele kernpunten, de controleaanpak
frauderisico’s en de controleaanpak continuïteit,
moet in dat kader worden bezien en niet als
afzonderlijke oordelen of conclusies.
Samenvatting en context
Ctac N.V. is een organisatie die IT- en business
consulting diensten verzorgt voor klanten. De groep
bestaat uit verschillende groepsonderdelen en
daarom hebben wij de reikwijdte en aanpak van de
groepscontrole overwogen zoals uiteengezet in de
paragraaf ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’.
Het kalenderjaar 2024 was voor Ctac het eerste jaar
van transitie na de lancering van de herijkte strategie,
waarbij het versterken van haar rol als trusted
IT-partner in haar focusmarkten en begeleiden
van klanten bij de overgang naar de (public) cloud
centraal staan. In dit kader is Ctac op dit moment
bezig met het implementeren van een nieuw public
cloud ERP-systeem en het optimaliseren van haar
interne processen. Wij hebben deze ontwikkelingen
in het kader van onze controle geëvalueerd en onze
controleaanpak waar nodig bijgesteld.
Als onderdeel van het ontwerpen van onze
controleaanpak hebben wij de materialiteit
bepaald en het risico van materiële afwijkingen in
de jaarrekening geïdentificeerd en ingeschat. Wij
besteden bijzondere aandacht aan die gebieden waar
de raad van bestuur belangrijke schattingen heeft
gemaakt, bijvoorbeeld bij significante schattingen
waarbij veronderstellingen over toekomstige
gebeurtenissen worden gemaakt die inherent onzeker
zijn. Hierbij hebben wij onder meer aandacht besteed
aan de assumpties die horen bij de fysieke en
transitie risico’s als gevolg van klimaatverandering.
Ctac N.V. heeft de potentiële impact van
klimaatverandering op zijn financiële positie
beoordeeld. In het verslag van het bestuur
heeft de entiteit de risico’s voortkomend uit de
klimaatverandering nader toegelicht. Wij hebben de
van de aan klimaat gerelateerde risicos besproken
met de raad van bestuur, en de potentiële impact
op de financiële positie inclusief de onderliggende
assumpties en schattingen geëvalueerd. De
verwachte effecten van klimaatverandering leiden
niet tot een kernpunt in onze controle.
Wij hebben ervoor gezorgd dat ons controleteam
over voldoende specialistische kennis en expertise
beschikt die nodig zijn voor de controle van een IT-
en business consulting dienstverleningsorganisatie.
Wij hebben daarom deskundigen op onder meer
het gebied van IT en remuneratie in ons team
opgenomen.
168 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
De hoofdlijnen van onze controleaanpak waren
als volgt:
Materialiteit
A
Materialiteit: € 1.240.000
Reikwijdte van de controle
A
We hebben controlewerkzaamheden uitgevoerd
op het hoofdkantoor van Ctac in Nederland.
A
We hebben in het bijzonder aandacht besteed aan
de controle van de significante componenten in
Nederland en België.
A
Dekking controlewerkzaamheden: 92% van
de geconsolideerde omzet uit contracten
met klanten, 95% van het geconsolideerde
balanstotaal en 86% van het geconsolideerde
nettoresultaat.
Kernpunten
A
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten.
Materialiteit
De reikwijdte van onze controle wordt beïnvloed
door het toepassen van materialiteit. Het begrip
materieel’ wordt toegelicht in de paragraaf ‘Onze
verantwoordelijkheden voor de controle van de
jaarrekening’.
Wij bepalen, op basis van ons professionele oordeel,
kwantitatieve grenzen voor materialiteit waaronder
de materialiteit voor de jaarrekening als geheel, zoals
uiteengezet in onderstaande tabel. Deze grenzen,
evenals de kwalitatieve overwegingen daarbij,
helpen ons om de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden voor de individuele posten
en toelichtingen in de jaarrekening te bepalen en
om het effect van onderkende afwijkingen, zowel
individueel als gezamenlijk, op de jaarrekening als
geheel en op ons oordeel, te evalueren.
Materialiteit voor
de groep
€ 1.240.000 (2023: € 1.270.000).
Hoe is de materialiteit
bepaald
Wij bepalen de materialiteit op basis van ons professionele oordeel. Als basis voor
deze oordeelsvorming gebruikten we 1% van de omzet uit contracten met klanten.
De overwegingen
voor de gekozen
benchmark
We gebruikten de omzet uit contracten met klanten als de primaire, algemeen
geaccepteerde, benchmark, op basis van onze analyse van de gemeenschappelijke
informatiebehoeften van gebruikers van de jaarrekening. Het resultaat uit gewone
bedrijfsoefening voor belastingen is relatief volatiel en de omzet uit contracten met
klanten representeert de ontwikkelingen van de bedrijfsactiviteiten van Ctac. Op
basis daarvan zijn wij van mening dat omzet uit contracten met klanten een belangrijk
kengetal is voor de financiële prestaties van de groep.
Materialiteit voor
groepsonderdelen
Aan elk groepsonderdeel, binnen de reikwijdte van onze controle, is, op basis van onze
oordeelsvorming, een materialiteit toegerekend die lager ligt dan de materialiteit voor
de groep als geheel.
De materialiteit die we hebben toegerekend aan de groepsonderdelen lag tussen de
€ 688.000 en € 1.240.000.
169
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of
mogelijke afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen
overeengekomen dat wij tijdens onze controle
geconstateerde afwijkingen boven de € 62.000
(2023: € 63.500) aan hen rapporteren evenals
kleinere afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen relevant zijn.
De reikwijdte van onze groepscontrole
Ctac N.V. is de moedermaatschappij van een
groep van entiteiten. De financiële informatie van
deze groep is opgenomen in de geconsolideerde
jaarrekening van Ctac N.V.
Wij zijn verantwoordelijk voor het identificeren
en inschatten van risico’s op een afwijking van
materieel belang in de jaarrekening van de groep,
met inbegrip van risico’s met betrekking tot het
consolidatieproces. Op basis van onze risico-
inschatting hebben wij de reikwijdte van onze
controle zodanig bepaald dat wij voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat
te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening
als geheel. Daarbij hebben wij, onder meer, in
aanmerking genomen de managementstructuur
van de groep, de aard van de activiteiten van de
groepsonderdelen, de bedrijfsprocessen en interne
beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak waarin de
vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de aard en omvang
van de werkzaamheden bepaald op het niveau van
de groepsonderdelen die noodzakelijk waren om
door het groepsteam en door de accountants van
groepsonderdelen te worden uitgevoerd.
De groepscontrole heeft zich voornamelijk gericht
op de significante onderdelen Nederland (bestaande
uit: Ctac N.V., Ctac Nederland B.V., Ctac B.V. en Ctac
Resourcing B.V.) en België (Ctac België N.V.).
Op basis hiervan hebben wij bij twee
groepsonderdelen (Nederland en België) controles
van de volledige financiële informatie uitgevoerd
omdat deze groepsonderdelen significant werden
geacht op basis van risico of omvang.
In totaal hebben wij met het uitvoeren van deze
werkzaamheden de volgende dekking over
onderstaande jaarrekeningposten verkregen:
Omzet uit contracten met klanten 92%
Balanstotaal 95%
Nettoresultaat 86%
De groepsonderdelen die niet onder de reikwijdte
van de controle vallen vertegenwoordigen geen
van alle meer dan 4% van de geconsolideerde
omzet uit contracten met klanten of 4% van het
geconsolideerde balanstotaal. Op de financiële
informatie van deze resterende groepsonderdelen
hebben we op groepsniveau, onder meer,
cijferanalyses uitgevoerd om onze inschatting,
dat deze onderdelen geen significante risico’s op
materiële fouten bevatten, te bevestigen.
Door bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)
onderdelen zijn wij in staat geweest om voldoende en
geschikte controle-informatie met betrekking tot de
financiële informatie van de groep te verkrijgen als
basis voor ons oordeel over de jaarrekening.
170 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Controleaanpak frauderisico’s
Wij hebben risico’s op een afwijking van materieel
belang in de jaarrekening die het gevolg is van
fraude geïdentificeerd en ingeschat. Wij hebben
tijdens onze controle inzicht verkregen in Ctac
N.V. en haar omgeving en de componenten van
het interne beheersingssysteem, waaronder het
risico- inschattingsproces en de wijze waarop de
raad van bestuur inspeelt op frauderisico’s en
het interne beheersingssysteem monitort en de
wijze waarop de raad van commissarissen toezicht
uitoefent en de uitkomsten daarvan. Wij verwijzen
naar de paragraaf ‘Fraude risicomanagement’ van
de geconsolideerde jaarrekening, waarin de raad van
bestuur haar frauderisicoanalyse heeft opgenomen
en de paragraaf ‘Risicomanagement’ van het verslag
van de raad van commissarissen waar de raad
van commissarissen op deze frauderisicoanalyse
reflecteert.
Wij hebben ten aanzien van het risico op afwijkingen
van materieel belang als gevolg van fraude de
opzet en implementatie van de interne beheersing
geëvalueerd, waaronder de frauderisicoanalyse
van de raad van bestuur, de gedragscode,
klokkenluidersregeling en het insiderreglement
zoals gepubliceerd op de website van Ctac, en
voor zover wij dat noodzakelijk achtten voor onze
controle, de werking getoetst van deze interne
beheersmaatregelen.
Wij hebben om inlichtingen gevraagd bij de leden
van de raad van bestuur, juridische zaken, andere
functionarissen en de raad van commissarissen of
zij op de hoogte zijn van feitelijke, vermeende of
vermoede fraude. Hieruit volgden geen signalen van
feitelijke, vermeende of vermoede fraude die kunnen
leiden tot een afwijking van materieel belang.
Als onderdeel van ons proces voor het identificeren
van frauderisico’s, hebben wij in nauwe
samenwerking met onze forensische specialisten
frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke
toe-eigening van activa en omkoping en corruptie. Wij
hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie
vormden voor de aanwezigheid van frauderisico’s.
171
De door ons geïdentificeerde frauderisico’s en uitgevoerde specifieke werkzaamheden zijn als volgt:
Het risico dat de raad van bestuur
interne beheersingsmaatregelen
doorbreekt
De raad van bestuur bevindt zich
in een unieke positie om fraude
te plegen, omdat deze in staat is
de administratieve vastlegging te
manipuleren en frauduleuze financiële
overzichten op te stellen door
interne beheersingsmaatregelen te
doorbreken die anderszins effectief
lijken te werken.
Daarom besteden wij bij al onze
controles aandacht aan het risico van
het doorbreken van maatregelen van
interne beheersing door de raad van
bestuur met betrekking tot:
+ journaalposten en andere
aanpassingen die tijdens het
opstellen van de jaarrekening zijn
gemaakt;
+ schattingen;
+ significante transacties buiten
het kader van de normale
bedrijfsuitoefening.
Wij hebben daarbij bijzondere
aandacht voor tendensen als gevolg
van mogelijke belangen van het
bestuur, waaronder de potentiële
druk op de raad van bestuur om de
resultaten gunstiger voor te stellen
als gevolg van het bezoldigingsbeleid,
de budgetdoelstellingen en
aandeelhoudersverwachtingen.
Het risico van frauduleuze financiële
verslaggeving in niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten
met klanten ten gevolge van te hoog
verantwoorde omzet.
Wij hebben de opzet en implementatie geëvalueerd van de
maatregelen van interne beheersing en de effectieve werking van
deze maatregelen getoetst in de processen voor het genereren en
verwerken van journaalposten en de processen voor het maken van
schattingen. Tevens hebben wij specifieke aandacht gegeven aan
de toegangsbeveiligingen in het IT-systeem en de mogelijkheid dat
hierin functiescheiding kan worden doorbroken.
Onze controleaanpak was voornamelijk gegevensgericht.
Wij selecteerden op basis van risicocriteria journaalboekingen,
en hebben hierop specifieke controlewerkzaamheden verricht.
Deze controlewerkzaamheden bevatten, onder andere, het
inspecteren van onderliggende brondocumentatie.
Daarnaast gaven wij specifieke aandacht aan consolidatie- en
eliminatieboekingen.
Wij constateerden geen significante transacties buiten de normale
bedrijfsuitoefening.
Hiernaast hebben wij in het bijzonder aandacht gehad voor het
inherente risico van mogelijke vooringenomenheid van het bestuur
bij schattingen. De belangrijkste schattingen zijn door de raad van
bestuur toegelicht in de paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en
aannames’ in de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening.
Wij hebben specifieke controlewerkzaamheden verricht ten
aanzien van de belangrijkste schattingen van de raad van bestuur,
waaronder:
+ mogelijke indicaties voor bijzondere waardevermindering van
goodwill en aangekochte klant- en contractportefeuilles;
+ de waardering en activering van in eigen beheer vervaardigde
activa;
+ de waardering van voorziening en overige verplichtingen.
Onze werk zaam heden hebben niet geleid tot specifieke
aanwijzingen voor fraude of ver moedens van fraude ten aanzien van
het door breken van de interne beheersing door de raad van bestuur.
Hiervoor verwijzen wij naar het kernpunt ‘Opbrengstverantwoording
van niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met klanten’
in de paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’.
Geïdentificeerde frauderisico’s Onze controlewerkzaamheden en observaties
172 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Wij hebben in onze controle een element van
onvoorspelbaarheid ingebouwd. Daarnaast hebben
we kennisgenomen van een advocatenbrief en zijn
wij tijdens de controle alert gebleven op indicaties
voor fraude. Ook hebben wij de uitkomst van andere
controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen
of er bevindingen zijn die een aanwijzing vormen voor
fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving.
Controleaanpak continuïteit
Zoals toegelicht in het onderdeel ‘Vooruitzichten’
in het verslag van het bestuur en in het onderdeel
‘belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening’
in de jaarrekening heeft de raad van bestuur de
continuïteitsbeoordeling van de vennootschap voor
ten minste twaalf maanden vanaf de datum van
opmaken van de jaarrekening uitgevoerd en geen
gebeurtenissen of omstandigheden geïdentificeerd
die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de
mogelijkheid van de entiteit om haar continuïteit te
handhaven (hierna: continuïteitsrisico’s).
Onze werkzaamheden om de continteitsbeoordeling
van de raad van bestuur te evalueren omvatten onder
andere:
A
Overwegen of de continuïteitsbeoordeling van
de raad van bestuur alle relevante informatie
bevatte waarvan wij als gevolg van onze
controle kennis hadden door de raad van
bestuur te bevragen over de belangrijkste
veronderstellingen en uitgangspunten. De raad
van bestuur heeft hierbij onder andere aandacht
besteed aan de verwachtingen ten aanzien
van de omzet voortkomend uit contracten
met klanten, verwachte bedrijfsresultaten,
verwachte nettoresultaten en daarvan afgeleide
kasstromen.
A
Evalueren van de begrote operationele resultaten
en daaraan gerelateerde kasstromen voor de
periode van ten minste twaalf maanden vanaf de
datum van opmaken van de jaarrekening rekening
houdend met de ontwikkelingen in de branche en
onze kennis uit de controle.
A
Evalueren van de beschikbare kredietfaciliteit
Onze controlewerkzaamheden hebben geen
informatie opgeleverd die strijdig is met
de veronderstellingen en aannames van
de raad van bestuur over de gehanteerde
continuïteitsveronderstelling.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven
wij zaken die naar ons professionele oordeel het
meest belangrijk waren tijdens de controle van de
jaarrekening. Wij hebben de raad van commissarissen
op de hoogte gebracht van de kernpunten.
De kernpunten vormen geen volledige weergave van
alle risico’s en punten die wij tijdens onze controle
hebben geïdentificeerd en hebben besproken. Wij
hebben in deze paragraaf de kernpunten beschreven
met daarbij een samenvatting van de op deze punten
door ons uitgevoerde werkzaamheden.
173
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten
Het risico dat de raad van bestuur interne
beheersingsmaatregelen doorbreekt
Zie ‘Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening’,
paragraaf ‘Omzet uit contracten met klanten’, en
toelichting ’14. Omzet uit contracten met klanten’.
Zoals toegelicht in de bovenstaande secties verzorgt
Ctac verschillende typen diensten aan haar klanten,
waarvoor individuele contractafspraken worden
gemaakt.
Ctac heeft een duidelijke en ambitieuze taakstelling
neergelegd voor het realiseren van omzetgroei.
Hieraan zijn resultaatafhankelijke bonussen voor
de raad van bestuur en andere functionarissen
gekoppeld. Hierdoor zou druk kunnen bestaan om niet
afgewikkelde omzettransacties te verantwoorden.
We veronderstellen hierbij het inherente risico dat
de raad van bestuur opdrachten waarvoor nog geen
prestatieverplichting is vervuld, of niet bestaat, wél
verantwoordt als omzet uit contracten met klanten in
het huidige boekjaar.
Dit risico is specifiek gericht op het bestaan van
omzettransacties die nog niet zijn afgewikkeld per 31
december 2024.
Gezien het resulterend inherent frauderisico en de
significantie van opbrengstverantwoording hebben wij
het bestaan van de opbrengstverantwoording van niet
afgewikkelde omzet uit contracten met klanten als
kernpunt voor onze controle geïdentificeerd.
Wij hebben de opzet, implementatie en effectieve
werking van de interne beheersingsmaatregelen
getoetst zowel ten aanzien van de omzet-
verantwoording als in het proces voor genereren van
journaalposten met betrekking tot de omzet.
Wij hebben op basis van risicocriteria data- analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specifieke
gegevensgerichte werkzaamheden verricht en waar
van toepassing vastgesteld dat deze omzetboekingen
zijn gebaseerd op daadwerkelijke leveringen of
diensten in het betreffende boekjaar.
Wij hebben deelwaarnemingen uitgevoerd en de
geleverde prestaties en transactieprijzen die ten
grondslag liggen aan de omzettransacties getoetst
aan de hand van de onderliggende contracten met
klanten, interne urenregistratie en verkoopfacturen.
Wij hebben op basis van deelwaarnemingen het
bestaan van debiteuren per 31 december 2024
getoetst aan de hand van externe saldobevestigingen.
Voor externe saldobevestigingen van debiteuren die
niet door ons zijn terugontvangen hebben wij het
bestaan van de omzettransactie en de vordering
op de klant vastgesteld door een combinatie
van onderliggende brondocumentatie, zoals
klantcontracten en urenregistraties, en waar van
toepassing bankontvangsten in 2025.
Daarnaast hebben wij een deelwaarneming uitgevoerd
op de nog te factureren omzet uit contracten met
klanten per 31 december 2024. Hierbij hebben
we onder andere aan de hand van de interne
urenadministratie en contracten met klanten getoetst
dat deze omzet terecht als zodanig is verantwoord.
Tevens onderzochten wij of in 2025 creditnota’s
zijn verstuurd die een indicatie geven van onjuist
verantwoorde omzet in het huidige boekjaar.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot
specifieke aanwijzingen voor fraude of vermoedens
van fraude ten aanzien van het doorbreken van de
interne beheersing door de raad van bestuur.
Kernpunten Onze controlewerkzaamheden en observaties
174 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Verklaring over de in het jaarverslag
opgenomen andere informatie
Het jaarverslag omvat ook andere informatie. Dat
betreft alle informatie in het jaarverslag anders dan
de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij
van mening dat de andere informatie:
A
met de jaarrekening verenigbaar is en geen
materiële afwijkingen bevat;
A
alle informatie bevat die op grond van Titel
9 Boek 2 BW is vereist voor het verslag van
het bestuur, de overige gegevens en op grond
van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW voor het
remuneratierapport.
Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben
op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen
vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins,
overwogen of de andere informatie materiële
afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan
de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW, artikel 2:135b
lid 7 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze
werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als
onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het
opstellen van de andere informatie, waaronder het
verslag van het bestuur en de overige gegevens
in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De
raad van bestuur en de raad van commissarissen
zijn verantwoordelijk voor het opstellen en
openbaar maken van het remuneratierapport in
overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145
lid 2 BW.
Verklaring betreffende overige door wet-
en regelgeving gestelde vereisten en ESEF
Onze benoeming
Wij zijn op 1 juli 2020 benoemd als externe
accountant van Ctac N.V. door de raad van
commissarissen volgend een besluit van de
algemene vergadering op 4 mei 2020 dat jaarlijks
is herbevestigd door de aandeelhouders. Wij zijn nu
voor een onafgebroken periode van 5 jaar accountant
van de vennootschap.
Europees uniform elektronisch formaat (ESEF)
Ctac N.V. heeft het jaarverslag opgesteld in ESEF. De
vereisten hiervoor zijn vastgelegd in de Gedelegeerde
Verordening (EU) 2019/815 met technische
reguleringsnormen voor de specificatie van een
uniform elektronisch verslagleggingsformaat (hierna:
de RTS voor ESEF).
Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld
in XHTML-formaat, met daarin opgenomen de
gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening zoals
door Ctac N.V. opgenomen in de rapportageset, in
alle van materieel belang zijnde aspecten aan de RTS
voor ESEF.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor
het opstellen van het jaarverslag, inclusief de
jaarrekening, in overeenstemming met de RTS voor
ESEF, waarbij de raad van bestuur de verschillende
onderdelen samenvoegt in één enkele rapportageset.
Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate
van zekerheid te krijgen voor ons oordeel dat het
jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS
voor ESEF.
Wij hebben ons onderzoek uitgevoerd volgens
Nederlands recht, waaronder de Nederlandse
Standaard 3950N ‘Assuranceopdrachten inzake het
voldoen aan de criteria voor het opstellen van een
digitaal verantwoordingsdocument’.
175
Onze onderzoek bestond onder andere uit:
A
Het verkrijgen van inzicht in het financiële
rapportageproces van de entiteit, waaronder het
opstellen van de rapportageset.
A
Het identificeren en inschatten van de risico’s
dat het jaarverslag niet in alle van materieel
belang zijnde aspecten voldoet aan de RTS voor
ESEF en het in reactie op deze risico’s bepalen en
uitvoeren van verdere assurancewerkzaamheden
als basis voor ons oordeel, waaronder:
A het verkrijgen van de rapportageset en
het uitvoeren van validaties om vast te
stellen of de rapportageset, met de daarin
opgenomen Inline XBRL-instancedocument
en de XBRL- extensie-taxonomiebestanden
in overeenstemming met de technische
specificaties zoals opgenomen in de RTS
voor ESEF zijn opgesteld;
A het onderzoeken van de informatie
met betrekking tot de geconsolideerde
jaarrekening in de rapportageset om vast
te stellen of alle vereiste markeringen zijn
toegepast en of deze in overeenstemming
zijn met de RTS voor ESEF.
Geen verboden diensten
Wij hebben, naar ons beste weten en overtuiging,
geen verboden diensten geleverd, als bedoeld
in artikel 5, lid 1 van de Europese verordening
betreffende specifieke eisen voor de wettelijke
controles van financiële overzichten van organisaties
van openbaar belang.
Verantwoordelijkheden met betrekking tot
de jaarrekening en de accountantscontrole
Verantwoordelijkheden van de raad van
bestuur en de raad van commissarissen voor
de jaarrekening
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor:
A
het opmaken en het getrouw weergeven van
de jaarrekening in overeenstemming met IFRS
Accounting Standards zoals aanvaard binnen de
EU en met Titel 9 Boek 2 BW; en voor
A
een zodanige interne beheersing die de raad
van bestuur noodzakelijk acht om het opmaken
van de jaarrekening mogelijk te maken zonder
afwijkingen van materieel belang als gevolg van
fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de
raad van bestuur afwegen of de vennootschap in
staat is om haar werkzaamheden in continuïteit
voort te zetten. Op grond van genoemde
verslaggevingsstelsels moet de raad van bestuur
de jaarrekening opmaken op basis van de
continuïteitsveronderstelling, tenzij de raad van
bestuur het voornemen heeft om de vennootschap
te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen
of als beëindiging het enige realistische alternatief
is. De raad van bestuur moet gebeurtenissen en
omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen
bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten
kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk
voor het uitoefenen van toezicht op het proces van
financiële verslaggeving van de vennootschap.
176 Ctac jaarverslag 2024
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Onze verantwoordelijkheden voor de
controle van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen
en uitvoeren van een controleopdracht dat wij
daarmee voldoende en geschikte controle-informatie
verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.
Onze doelstellingen zijn een redelijke mate
van zekerheid te verkrijgen over de vraag of de
jaarrekening als geheel geen afwijking van materieel
belang bevat als gevolg van fraude of van fouten
en een controleverklaring uit te brengen waarin
ons oordeel is opgenomen. Een redelijke mate van
zekerheid is een hoge mate maar geen absolute mate
van zekerheid en is geen garantie dat een controle
die overeenkomstig de controlestandaarden is
uitgevoerd altijd een afwijking van materieel belang
ontdekt wanneer hier sprake van is.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude
of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs
kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk
of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de
economische beslissingen die gebruikers op basis
van deze jaarrekening nemen. De materialiteit
beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van het
effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.
Een meer gedetailleerde beschrijving van onze
verantwoordelijkheden is opgenomen in de bijlage bij
onze controleverklaring.
Eindhoven, 26 februari 2025
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
Origineel getekend door
J.J.T. van Kessel RA
177
178 Ctac jaarverslag 2024
Meerjarenoverzicht
(in € x 1.000)
2024 2023 2022 2021 2020 2019
Resultaten
Omzet uit contracten met klanten 124.331 127.230 117.672 106.424 87.307 81.782
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 10.732 10.177 12.293 12.049 10.227 7.525
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA)
% van de omzet
8,6% 8,0% 10,4% 11,3% 11,7% 9,2%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders
Ctac N.V.
3.910 951 4.728 4.455 3.032 1.262
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders
Ctac N.V. in % van de omzet
3,1% 0,7% 4,0% 4,2% 3,5% 1,5%
Afschrijvingen 5.175 6.104 5.392 5.587 5.566 5.464
Kasstromen
Operationele kasstroom 10.283 10.690 6.142 9.542 15.148 8.092
Nettocash positie 9,6 7,0 5,4 7,5 6,7 1,5
Balans
Eigen vermogen 30.865 28.511 30.932 27.161 22.489 19.457
Totaal vermogen 71.960 71.305 75.578 74.010 64.520 45.370
Solvabiliteit in % ten opzichte van totaal vermogen 42,9% 40,0% 40,9% 36,7% 34,9% 42,9%
Per aandeel €0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande
gewone aandelen
14.149.023 14.076.565 13.809.008 13.603.100 13.243.302 12.879.601
(Voorgesteld) dividend per aandeel 0,11 0,11 0,12 0,11 0,08 0,08
Nettowinst per aandeel (toekomend aan
aandeelhouders van Ctac N.V.)
0,28 0,07 0,34 0,33 0,23 0,10
Operationele kasstroom per aandeel 0,73 0,76 0,44 0,70 1,14 0,63
Gegevens op basis van gepubliceerde jaarverslagen van desbetreffende jaren.
179
Het aandeel Ctac
Wet op het financieel toezicht
Het register van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in het kader van de melding substantiële deelnemingen
van aandeelhouders in uitgevende instellingen bevat per 31 december 2024 de volgende beleggers met
deelnemingen boven 2,5% (bron: AFM).
Financiële agenda 2025
27 februari 2025 Publicatie jaarcijfers 2024 + jaarverslag 2024
15 april 2025 Algemene Vergadering van Aandeelhouders
24 april 2025 Trading update Q1 2025
25 juli 2025 Publicatie bericht halfjaarcijfers 2025
23 oktober 2025 Trading update Q3 2025
Datum melding Meldingplichtige Belang
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
1 juni 2022 H.P.W.P.T.M. van Groenendael 2,94%
22 maart 2024 Nedvest Capital Management B.V. 10,01%
180 Ctac jaarverslag 2024
Het aandeel Ctac
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000
en is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en
wel: 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000
preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal bestaat
uit 14.149.023 gewone aandelen.
Ontwikkeling aandelenkapitaal
Het aantal uitstaande gewone aandelen op
31 december 2024 bedraagt 14.149.023.
Kengetallen per gewoon aandeel
In € (tenzij anders vermeld)
2024 2023
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.149.023 14.079.055
Hoogste slotkoers 4,10 4,20
Laagste slotkoers 2,66 3,24
Slotkoers ultimo 2,98 3,30
Nettoresultaat 0,28 0,07
Bedrijfsresultaat 0,39 0,29
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 0,76 0,72
Operationele kasstroom 0,73 0,76
Eigen vermogen 2,18 2,03
(Voorgesteld) dividend 0,11 0,11
Dividendrendement op slotkoers 3,7% 3,3%
Dividendbeleid
Het dividendbeleid van Ctac is in principe
gericht op het uitkeren van 30% tot 40% van de
nettowinst. Voor het jaar 2024 is gekozen om aan
aandeelhouders een cashdividend uit te keren, om
verwatering van de uitstaande aandelen tegen te
gaan. Met het oog op het financieren van toekomstige
groei is het mogelijk dat Ctac van dit beleid afwijkt.
181
182 Ctac jaarverslag 2024
Index terminologie
AI
(Artificial Intelligence) - Kunstmatige
intelligentie. Een technologie die
menselijke intelligentie nabootst om taken
uit te voeren en zichzelf herhaaldelijk
kan verbeteren op basis van telkens
aanvullende informatie.
Augmented reality
Augmented reality is een live, direct
of indirect, beeld van de werkelijkheid
waaraan elementen worden toegevoegd
door een computer.
AVG
(Algemene Verordening
Gegevensbescherming) - De AVG is sinds
25 mei 2018 van toepassing, wat betekent
dat in de hele Europese Unie dezelfde
privacywetgeving geldt.
B2B
(Business-to-Business) - Een internationale
aanduiding voor bedrijven die specifiek
zaken doen met andere bedrijven.
CapEx
(Capital Expenditures) - Kapitaaluitgaven /
investeringsuitgaven. Het betreft de kosten
voor ontwikkeling of levering van niet-
verbruikbare onderdelen van een product
of systeem (investering).
Cobots
Cobots zijn robots die bedoeld zijn om
samen te werken met mensen in een
gemeenschappelijke werkomgeving.
Corporate Governance Code
Gedragsregels voor goed bestuur van
een beursgenoteerd bedrijf beschermen
de belangen van aandeelhouders,
werknemers en belanghebbenden en
staan in de Corporate Governance Code.
Beursgenoteerde bedrijven moeten deze
code naleven.
CPI
(Cloud Platform Integration) - Een SAP
integratieplatform dat bedrijven helpt om
verschillende applicaties en systemen met
elkaar te verbinden, zowel binnen als buiten
de organisatie.
CSRD
(Corporate Sustainability Reporting
Directive) - De CSRD is een Europese
richtlijn voor duurzaamheidsrapportage.
Deze richtlijn verplicht ondernemingen
te rapporteren over hun duurzaamheid
aan de hand van verschillende
duurzaamheidscriteria. Het doel van de
CSRD, sinds januari 2023 van kracht, is om
duurzaamheidsrapportage op één lijn te
brengen met financiële rapportage.
Cybersecurity
Cybersecurity is het samenkomen van
mensen, processen en technologie om
organisaties, personen en/of netwerken te
beschermen tegen digitale aanvallen.
DMA
(Double Materiality Assessment) - De
dubbele materialiteitsanalyse helpt
organisaties om duurzaamheidsthema’s
te identificeren en te prioriteren, die zowel
invloed hebben op de organisatie (outside-
in), als de impact van de organisatie op
mens, milieu en maatschappij (inside-out).
Enterprise-architect
Een professional die verantwoordelijk
is voor het ontwikkelen en beheren
van de enterprise-architectuur binnen
een organisatie. Deze architectuur
omvat de structuur en werking van de
organisatie, inclusief de processen,
informatievoorziening, applicaties en
technische infrastructuur.
ERP-systeem
(Enterprise Resource Planning) - Software
waarmee bedrijfsprocessen administratief
worden ondersteund.
ESG-vastlegging
(Environmental, Social, Governance)
- Het is een manier waarop bedrijven
rapporteren over hun prestaties en impact
op het gebied van milieu (Environmental),
maatschappij (Social) en bestuur
(Governance).
ESRS
(European Sustainability Reporting
Standards) - De ESRS zijn de normen
voor duurzaamheidsrapportage, die de
richtlijn voor duurzaamheidsrapportage
over bedrijven (Corporate Sustainability
Reporting Directive - CSRD)
ondersteunen. Het doel van de CSRD is om
duurzaamheidsrapportage op één lijn te
brengen met financiële rapportage.
ETS
(Emission Trading System) - Een systeem
voor het verhandelen van emissierechten,
waarbij bedrijven rechten kunnen kopen
en verkopen om een bepaalde hoeveelheid
broeikasgassen uit te stoten.
Europese Green Deal
De Europese Green Deal is een reeks
beleidsinitiatieven met als overkoepelende
doelstelling om Europa tegen 2050
183
klimaatneutraal te maken en daarmee het
eerste klimaatneutrale continent te worden.
GHG
(Greenhouse Gas) - Broeikasgassen
zijn gassen in de atmosfeer, die warmte
vasthouden en bijdragen aan de opwarming
van de aarde.
HVAC-systemen
(Heating, Ventilation and Air Conditioning)
- HVAC-systemen worden gebruikt om het
binnenklimaat in gebouwen te regelen en te
optimaliseren.
Integration as a Service
Een cloudgebaseerde oplossing die
bedrijven helpt om eenvoudig verschillende
applicaties, systemen en diensten te
integreren.
ISAE 3000
ISAE 3000 is een wereldwijde standaard
voor het rapporteren over de beheersing
van uitbestede IT-dienstverlening,
vooral gericht op de beheersing van
IT-systemen welke niet-financiële
processen afhandelen. Deze standaard
wordt gebruikt door (IT-)auditors om
zekerheid te verkrijgen over diverse
onderwerpen, zoals beheersbaarheid,
beschikbaarheid, capaciteit, continuïteit en
informatiebeveiliging.
ISAE 3402
ISAE 3402 is een wereldwijde standaard
voor het rapporteren over de beheersing
van uitbestede IT-processen, vooral gericht
op de beheersing van IT-systemen welke
financiële processen afhandelen. Deze
standaard wordt gebruikt door (IT-)auditors
om zekerheid te verkrijgen over diverse
onderwerpen, zoals beheersbaarheid,
continuïteit en informatiebeveiliging.
ISO 27001
ISO 27001 is een wereldwijd erkende norm
op het gebied van informatiebeveiliging. De
norm beschrijft hoe men procesmatig met
het beveiligen van informatie kan omgaan,
met als doel om de vertrouwelijkheid,
beschikbaarheid en integriteit van
informatie binnen een organisatie zeker te
stellen.
ISO 9001
ISO 9001 is een internationale norm
voor kwaliteitsmanagementsystemen.
Deze norm stelt eisen aan het
kwaliteitsmanagementsysteem van een
organisatie om ervoor te zorgen dat zij
consistent producten en diensten kunnen
leveren, die voldoen aan de eisen van
klanten en aan toepasselijke wet- en
regelgeving.
NIS2
(Network and Information Systems Directive)
- Een Europese wetgeving die gericht is op
het versterken van de cyberveiligheid in de
Europese Unie. Het beoogt de bescherming
van essentiële diensten als energie,
transport en gezondheidszorg, en van
financiële diensten.
Ontwerp-IROs
(Impacts, Risks and Opportunities) - Het
ontwerp-IROs verwijst naar het proces van
het identificeren en evalueren van impact,
risico’s en kansen tijdens de ontwerpfase
van projecten of initiatieven.
OPEX
(Operating Expenditures) - Operationele
uitgaven. Terugkerende kosten voor een
product, systeem of onderneming.
Private cloud
Een private cloud is een infrastructuur
die een cloudaanbieder levert aan één
specifieke organisatie. Hierbij wordt
beschikt over de middelen die horen bij
cloud computing, maar er wordt geen
hard- of software met andere organisaties
gedeeld. De private infrastructuur staat
on-premises bij de organisatie zelf of bij de
leverancier.
Public cloud
De public cloud – of openbare cloud -
is een cloudoplossing waarbij gebruik
wordt gemaakt van een gedeelde, online
infrastructuur. Applicaties en data
bevinden zich in deze infrastructuur, die
zich op een locatie van de cloudaanbieder
bevindt.
S/4HANA
Branchespecifiek geïntregreerd ERP-
systeem.
Software as a Service
Een softwareleveringsmodel waarbij
applicaties niet lokaal op de computers van
gebruikers worden geïnstalleerd, maar via
het internet beschikbaar worden gesteld.
Bijlage
184 Ctac jaarverslag 2024
185
Stakeholdersdialoog
Stakeholdergroep Wijze van interactie
Klanten / opdrachtgevers A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Evenementen
A Webinars
A Klanttevredenheidsonderzoeken
A Social media
A Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Leveranciers / partners A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Evenementen
A Webinars
A Social media
A Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Raad van bestuur A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Ondernemingsraad
A Intranet / Viva Engage
A Social media
A Townhall meetings
A Evenementen
A Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders
A Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Raad van commissarissen A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van aandeelhouders
A Stakeholderdialoog
Frequentie: regelmatig
Medewerkers A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Ondernemingsraad
A Intranet / Viva Engage
A Social media
A Townhall meetings
A Video-updates
A Evenementen
A Medewerkerstevredenheidsonderzoeken
A Stakeholderdialoog
A Nieuwsbrieven
Frequentie: dagelijks
Aandeelhouders / financiers A Telefoon en e-mail
A Fysieke en digitale vergaderingen
A Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders
A Roadshows
A Investeerderdagen
A Stakeholderdialoog
Frequentie: regelmatig
Lokale gemeenschap A Vrijwilligerswerk door werknemers
A Donaties en goede doelen
A Samenwerking en initiatieven met lokale gemeenschappen
A Stageplekken voor afstudeerders
Frequentie: regelmatig
186 Ctac jaarverslag 2024
Colofon
Uitgave
Ctac N.V.
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
T +31 (0)73 692 06 92
F +31 (0)73 692 06 88
E info@ctac.nl
I www.ctac.nl
Concept en ontwerp
Creative Compound, Tilburg
Redactie
CFF Communications, Amsterdam
Ctac N.V.
Druk
Chris Russell, Groningen
Ctac jaarverslag 2024
724500BGF3XIKX9EST182024-12-31724500BGF3XIKX9EST182023-12-31724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesxbrli:shares