JAARVERSLAG
2023
Inhoudsopgave
Opmerkingen voor de lezer
Disclaimer
Dit document is slechts een ‘websiteversie’ en is niet het officiële financiële jaarverslag, inclusief bijbehorende gecontroleerde jaarrekening, zoals bedoeld in
artikel 2:361 van het Burgerlijk Wetboek. Het officiële financiële jaarverslag, de bijbehorende gecontroleerde jaarrekening en de controleverklaring onafhankelijke
accountant zijn samengevoegd in één pakket dat te vinden is via https://www.ctac.nl/wp-content/uploads/2023/03/Jaarverslag-2022-ESEF.zip
Bij verschillen tussen de websiteversie en het pakket met het financiële jaarverslag heeft het pakket met het financiële jaarverslag voorrang.
NB: de in de websiteversie opgenomen accountantsverklaring heeft slechts betrekking op het officiële financiële jaarverslag en niet op de websiteversie. Aan het
gebruik van de websiteversie, inclusief de niet-officiële kopie van de accountantsverklaring, kunnen geen rechten worden ontleend. Onze accountants hebben niet
gecontroleerd (en hoeven niet te controleren) of de websiteversie identiek is aan de officiële versie.
5 OVER CTAC
6 CTAC IN HET KORT
7 VOORWOORD CEO
8 FEITEN EN CIJFERS
9 STRATEGIE 2024 – 2028
11 MATERIALITEITSMATRIX
17 ONZE OMGEVING
18 MARKTOMGEVING
20 STAKEHOLDERSDIALOOG
23 VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR
24 RAAD VAN BESTUUR
25 TOELICHTING CEO
26 PERFORMANCE
32 OUTLOOK
33 GOVERNANCE
34 RISICOMANAGEMENT
40 COMPLIANCE MET DE NEDERLANDSE CORPORATE GOVERNANCE CODE
47 VERSLAG VAN DE RAAD VAN COMMISSARISSEN
48 RAAD VAN COMMISSARISSEN
49 VOORWOORD VOORZITTER RAAD VAN COMMISSARISSEN
51 VERSLAG VAN DE RAAD VAN COMMISSARISSEN
54 REMUNERATIERAPPORT 2023 – CTAC N.V.
63 JAARREKENING
64 GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER
65 GECONSOLIDEERDE WINST-EN-VERLIESREKENING
66 GECONSOLIDEERD OVERZICHT VAN HET TOTAALRESULTAAT
66 GECONSOLIDEERD MUTATIEOVERZICHT EIGEN VERMOGEN
67 GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT
68 TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE JAARREKENING
68 BELANGRIJKSTE GRONDSLAGEN VOOR DE JAARREKENING
115 VENNOOTSCHAPPELIJKE BALANS PER 31 DECEMBER
116 VENNOOTSCHAPPELIJKE WINST-EN-VERLIESREKENING
116 TOELICHTING OP DE VENNOOTSCHAPPELIJKE BALANS EN DE WINST-EN-VERLIESREKENING
123 OVERIGE GEGEVENS
124 OVERIGE GEGEVENS
126 CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
140 MEERJARENOVERZICHT
141 HET AANDEEL CTAC
143 INDEX TERMINOLOGIE
144 COLOFON
3CTAC JAARVERSLAG 2023
4 CTAC JAARVERSLAG 2023
Ctac in het kort
Ctac in het kort
Ctac ontzorgt klanten volledig: van strategisch advies
en praktische begeleiding bij de transitie naar de
(public) cloud, Enterprise Resource Planning (ERP),
hosting tot en met het creëren en managen van de
ideale IT-werkplek. Het uitgangspunt is altijd dat Ctac
meedenkt en ondersteunt om klanten te helpen bij het
verwezenlijken van hun zakelijke ambities. We noemen
dat ‘Enabling Your Ambition’.
Ctac richt zich primair op autonome groei in de
kernmarkten Nederland en België. Ctac is optimaal
ingericht voor klanten die tussen de € 100 miljoen
en € 1,5 miljard omzet maken en richt zich op de
focusmarkten Retail, Wholesale en Manufacturing.
Andere markten waar we een goede positie hebben,
zijn onze focusmarkten Real Estate, Public en
Professional Services.
Onze organisatiecultuur is gebaseerd op de vijf
kernwaarden Samen, Gedreven, Resultaatgericht,
Bewust en Ondernemerschap. Op deze manier blijven
we bouwen aan een cultuur waarbij mensen het
maximale uit zichzelf halen. Waar mensen met plezier
en passie projecten realiseren en tastbare meerwaarde
creëren, niet alleen voor opdrachtgevers, maar voor
álle klanten, medewerkers, leveranciers, partners én
aandeelhouders.
Ctac heeft een beursnotering op de NYSE Euronext in
Amsterdam (TICKER: CTAC) en opereert in Nederland
en België.
Missie
Enabling Your Ambition
Stabiliteit en vertrouwen bieden in de dynamiek van
business- en IT-processen. Sinds 1992 maken wij
organisaties toekomstbestendig. Het begeleiden van
de digitale transformatie is een uitdaging die verder
gaat dan alleen IT. Een succesvolle transformatie vraagt
om aanpassingen van bedrijfsprocessen en -cultuur.
Dit betekent dat we de business van onze klanten
begrijpen en de dynamiek van een organisatie snappen.
Wij ontwikkelen effectieve oplossingen waarmee we
klanten helpen hun ambitie waar te maken.
Dit vereist van ons dat we niet alleen kennis hebben
van IT, maar ook van de business van onze klanten.
Door inzet van deze kennis en ervaring houden we
organisaties toekomstbestendig en maken we de
ambities van onze klanten met behulp van technologie
werkbaar.
We noemen dit: Enabling Your Ambition.
Ctac is een leidende Business & Cloud Integrator. Ons team van 461 FTE’s en 212 professionele
inhuurkrachten heeft gedegen technologische kennis, gecombineerd met diepgaande kennis van
markten en bedrijfsprocessen.
6 CTAC JAARVERSLAG 2023
Tegelijkertijd zien we een toenemende vraag naar
cybersecurity, realtime-inzichten in de toeleveringsketen
en datahonger op het gebied van duurzaamheid en
energieverbruik. Om in te spelen op deze trends,
hebben we dit jaar onze strategie op een aantal
belangrijke punten aangepast en herijkt. Samen legden
wij het fundament waar we de komende jaren verder
op bouwen.
De krapte op de arbeidsmarkt blijft een uitdaging. Ctac
speelt hier creatief op in met verschillende initiatieven.
Met trots kijk ik naar het succes van de Ctacademy,
ons eigen studiehuis. Ervaren medewerkers geven
vaardigheidstrainingen en workshops aan collega’s.
Via de Ctacademy scherpen Ctac’ers met collega’s
hun talent verder aan. Zo versterken we niet alleen het
talent, maar stimuleren we ook het ondernemerschap in
de organisatie.
Door de integratie van eerdere overnames hebben
we onze expertise dit jaar gebundeld en verankerd.
Hier horen ook pijnlijke keuzes bij, zoals de bijzondere
waardevermindering van Technology2Enjoy die
volgt op de strategische herijking van Ctac en de
strategische review. We versterken in 2023 onze positie
als strategisch SAP partner en versnellen de groei in
public- en hybrid-cloudoplossingen. In 2024 ligt de
aandacht op het optimaliseren van processen en het
verhogen van onze effectiviteit. Dit zorgt voor een meer
gestroomlijnde organisatie en wendbare teams die zijn
toegerust op een snel veranderende markt. Zo kunnen
we onze klanten ondersteunen bij een nog breder scala
van digitaliseringsvraagstukken.
Hoewel ik Ctac natuurlijk al ruim 15 jaar ken, ben ik
onder de indruk van de veerkracht, het ondernemerschap
en de ambitie die ik overal zie in de organisatie. We
zullen de organisatie steeds duidelijker richten op de
marktproposities en brengen een betere focus aan op
de prestatie-indicatoren binnen de organisatie. Met de
organisatie zijn we gekomen tot een herijking van de
strategie. Ik wil alle collega’s bedanken voor hun inzet.
Het schept veel vertrouwen in onze belangrijkste
doelstelling naar de toekomst: een ondernemende
organisatie waar de ambitie van de klant leidend is voor
de digitale transformatie.
Gerben Moerland
Chief Executive Officer (CEO)
Voorwoord CEO
We kijken terug op een roerig jaar. In het eerste kwartaal van 2023 is Pieter-Paul Saasen ons
ontvallen, een verdrietig en groot verlies. In het opvangen van dit verlies heeft iedereen zich van
zijn beste kant laten zien. Daar wil ik onze medewerkers voor bedanken.
De verschuiving die we zien in ons resultaat, past bij een sector in transitie. IT-kennis wordt
vaker uitbesteed, de traditionele softwarelicenties verschuiven naar een op gebruik gebaseerde
benadering en de adoptie van cloudoplossingen versnelt. Dit vertaalt zich in een nadruk op
kostenbeheersing en projecten van kleinere omvang. Klanten willen een investering met duidelijke
looptijd. Ctac heeft al de kennis en ervaring in huis om klanten te helpen grip te krijgen op hun
IT-architectuur.
7CTAC JAARVERSLAG 2023
Feiten en cijfers
Kengetallen
2023 2022
Resultaten (in € x 1 miljoen)
Omzet uit contracten met klanten 127,2 117,6
Resultaat vóór aftrek van rente, belastingen, amortisatie, depreciation
(EBITDA)
10,2 12,3
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 1,0 4,7
Operationele kasstroom 10,6 6,1
Medewerkers en professionele inhuurkrachten (in fte)
Medewerkers gemiddeld over het jaar 461 463
Professionele inhuurkrachten gemiddeld over het jaar 212 182
Omzet per medewerker, inclusief inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 189 182
Omzet per directe medewerker, inclusief inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 218 213
Tevredenheid
Medewerkerstevredenheid 7,3 7,2
Klanttevredenheid 8,2 7,6
Ratio’s
Omzetgroei t.o.v. vorig jaar 8,2% 10,6%
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) / omzet uit contracten 8,0% 10,5%
Nettoresultaat / omzet uit contracten met klanten
0,8% 4,0%
8 CTAC JAARVERSLAG 2023
Aansluiten bij een veranderende wereld
De IT-wereld is sterk in verandering. Belangrijke
trends in de markt zijn uitbesteding van IT-kennis, een
verschuiving van traditionele softwarelicenties naar een
meer op gebruik gebaseerde benadering, en een focus
op de cloud. De overgang naar de cloud is voor veel
organisaties een grote digitale transformatie waar ze
hulp bij zoeken en Ctac is uitstekend gepositioneerd
om klanten hierbij te begeleiden. Daarnaast zien we
ook steeds meer vraag naar regiemanagement. Dit is
een nieuw type dienstverlening dat groeit in de IT-markt
en waar Ctac op inspeelt.
Om te zorgen dat Ctac klanten optimaal kan blijven
bedienen, beweegt de organisatie de komende jaren
mee met deze ontwikkelingen. Hierbij maken we
slim gebruik van voortschrijdende technologische
expertise. Door de samenwerking binnen de merken
van de Ctac-groep (Purple Square, Oliver IT, Digimij
en Technology2Enjoy) nog meer op te zoeken,
versterken we de groep en kunnen klanten verder
profiteren van de breed beschikbare expertise binnen
de groep. De groep biedt Ctac de mogelijkheid
om klanten te ondersteunen van strategie en visie
tot en met de implementatie van (ERP-)applicaties.
Bovendien verzorgt Ctac de gehele digitale ervaring:
IT-infrastructuur, de on- and off-boarding, de digitale
werkplek en de optimalisatie van andere IT-aspecten.
Intern komt er de komende tijd nog meer aandacht
voor ondernemerschap en de ontwikkeling van
werknemers. Zo blijft Ctac in een veranderend en
uitdagend landschap een aantrekkelijke werkgever –
waar ook de klanten profijt van hebben.
Building excellence
In de komende jaren zal Ctac op gefaseerde wijze het
fundament versterken om zo verdere groei mogelijk te
maken. Hierbij passen uniforme (kwaliteits)standaarden,
een preferred positie bij een beperkt(er) aantal partners,
en het innoveren en implementeren op basis van
bewezen technologie. Ctac gaat de komende periode uit
van autonome groei, de onderneming staat open voor het
doen van acquisities, mits deze complementair zijn.
Doel is een geoptimaliseerde organisatie die volledig
is ingericht op het helpen van klanten bij hun digitale
transformaties. Ctac is de partner of choice in gekozen
markten in Nederland en België als het gaat om
strategisch advies of praktische begeleiding bij de
implementatie rondom de verplaatsing naar de (public)
cloud, Enterprise Resource Planning (ERP), housing,
hosting of het creëren en managen van de ideale
IT-werkplek.Het uitgangspunt hierbij is altijd dat Ctac
meedenkt en ondersteunt om de zakelijke ambities van
klanten mogelijk te maken met behulp van technologie
– we noemen dat ‘Enabling Your Ambition’.
Onze proposities zijn georganiseerd rond vier thema’s:
1. Strategie en transformatie; we adviseren onze klanten
over hun digitale- of IT-transitie en begeleiden hen
met programma- en regiemanagement.
2. Digital experience; we kunnen onze klanten volledig
ontzorgen van services rondom de IT-infrastructuur
tot de realisatie van een flexibele werkplek, inclusief
hardware, hosting, monitoring, beheer en security.
3. Core en insights; we begeleiden onze klanten bij
de transitie naar een ERP-oplossing in de cloud
en bieden inzicht door te zorgen voor een basis
die past bij hun ERP. We halen relevante data uit
de organisatie om de efficiëntie en effectiviteit te
verhogen en inzichten te vergroten.
4. Technologie; de basis is technologie waarbij we
gepersonaliseerde oplossingen combineren met
standaardapplicaties, zodat de klant geen onnodige
kosten maakt en flexibel is. Hierbij wordt rekening
gehouden met de nieuwste technologische
ontwikkelingen, zoals AI.
Naast deze vier thema’s blijven we onze klanten
ondersteunen met de juiste mensen (resourcing).
Ctac is optimaal ingericht voor klanten die tussen de
100 miljoen en 1,5 miljard omzet maken, en richt zich op
de volgende focusmarkten.
Retail
Wholesale
Manufacturing
Retail
In Retail neemt de vraag naar realtime-inzichten continu
toe. Retailers werken, net als groothandels, met steeds
kleinere voorraden. Ctac past de dienstverlening aan
om te voldoen aan de veranderende vraag. Ctac heeft
voor nationale en internationale retailers een aparte
propositie voor point-of-sale (POS) in combinatie met
ERP. Dit maakt Ctac uniek.
De strategie van Ctac voor de komende jaren richt zich op het begeleiden van klanten bij de
transitie naar de (public) cloud en het functioneren als een trusted IT-partner voor klanten in onze
focusmarkten. Daarbij wordt gebruikgemaakt van bewezen oplossingen op IT-gebied om de
ambities van klanten waar te maken.
Strategie 2024
2028
9CTAC JAARVERSLAG 2023
Wholesale
Al tijdens de COVID-19-periode bleek de kwetsbaarheid
van lange toeleveringsketens. Door geopolitieke onrust
is opnieuw duidelijk geworden dat afhankelijkheid van
productie en distributie buiten Europa operationele
risico’s met zich meebrengt. Bedrijven kijken daarom
naar mogelijkheden om delen van productie en
distributie te insourcen en terug te halen naar Europa.
Dat betekent aanpassingen aan het voorraadbeheer en
meer distributiecentra dichter bij huis.
Traditioneel werkt de groothandel met grote volumes
en een jaarplanning verdeeld over seizoenen. Door de
relatieve onzekerheid kiezen bedrijven vaker voor het
aanhouden van kleinere voorraden. De sector heeft niet
alleen te maken met verstoring in de keten, maar ook
met afnemende loyaliteit van prijsbewustere klanten.
Deze dynamiek vraagt om nog meer inzicht en
realtime-informatie. Ctac verwacht dat deze trend
doorzet en is goed gepositioneerd om hier op in te
spelen. Verder tuigen groothandels ook onlinekanalen
op, of breiden ze uit. Dat maakt de behoefte aan
ondersteuning, integratie en beschikbaarheid nog groter.
Succesvolle S/4HANA implementatie bij Beeztees
International Pet Trade Service B.V., bestaande
uit Beeztees en Karlie GMBH, is al meer dan
50 jaar specialist in huisdierenbenodigdheden.
Ctac begeleidde Beeztees in de succesvolle
migratie van SAP ECC naar SAP S/4HANA. Het
doel van deze migratie was het realiseren van
een modern, schaalbaar en toekomstbestendig
ERP-platform waarmee op het gebied van
digitalisering en automatisering verdere groei en
innovatie kan worden gefaciliteerd, aansluitend op
de ambitieuze groeiplannen van Beeztees. Op basis
van een gedegen projectplan en een zeer goed
samenwerkend team van Beeztees-medewerkers en
Ctac-consultants is in een korte periode het legacy
systeem succesvol geconverteerd naar het nieuwe
platform, zonder enige disruptie in de operatie van
Beeztees. Met SAP S/4HANA is de continuïteit,
bestendigheid, veiligheid, en innovatiekracht voor
Beeztees geborgd en is men 'fit for the future'!
Manufacturing
Net als bij Wholesale merkt ook Manufacturing de
gevoeligheid van de supply chain, mede door sterk
wisselende marktprijzen van grondstoffen. Dat heeft
effect op leverbetrouwbaarheid. Kleinere voorraden in
Retail en Wholesale hebben ook gevolgen voor fabrikanten.
Die zien het aantal orders toenemen terwijl het
volume per order daalt. De vraag om maatwerk vereist
flexibiliteit en aanpassingsvermogen. Ctac biedt
inzicht in planningen, inkooporders, nacalculaties,
leverbetrouwbaarheid en voorraden. Ctac biedt
fabrikanten wat ze nodig hebben om in te spelen
op een onzekere supply chain, de veranderende
klantvraag, marges en het behalen van een zo optimaal
mogelijk rendement.
Thielco Steel Solutions binnen 13 weken live met
public cloud
Ctac heeft productiebedrijf Thielco Steel Solutions
geadviseerd over een toekomstbestendige weg
naar groei. Onze jarenlange klant besloot de stap
naar SAP S/4HANA Cloud, public edition te maken
en in slechts 13 weken is het implementatietraject
succesvol afgerond. Daarbij implementeerde Ctac
best-practices in de verkoop, inkoopproductie en
financiële modules.
Andere markten waar we een goede positie hebben en
gebruikmaken van de kennis van onze focusmarkten,
zijn Real Estate, Public en Professional Services.
Real Estate
Ctac biedt flexibele oplossingen voor de vastgoedsector
met end-to-end bedrijfsapplicaties die volledig
in de cloud worden gerealiseerd. Dit biedt voor
opdrachtgevers flexibiliteit en meer grip op de kosten.
Public
Ctac helpt overheidsinstellingen zoals gemeentes,
provincies en hoge scholen en maakt op basis van deze
specifieke domeinkennis in combinatie met de breedte
van ons serviceaanbod het verschil.
Professional Services
Naast de eerder genoemde markten bedient Ctac ook
de professional-servicesmarkt. In deze markt vallen
zakelijke dienstverleners in accountancy, finance, legal
en de uitzendbranche. Van het outsourcen van volledige
infrastructuur maar ook het ontzorgen van klanten op
gebied van de werkplek, waarmee medewerkers een
vernieuwde digital experience krijgen.
Strategie 2024 – 2028
10 CTAC JAARVERSLAG 2023
Materialiteitsmatrix
Introductie
De aandacht voor duurzaam ondernemen, ook wel
ESG (Environmental, Social en Governance) genoemd,
groeit. Met de Europese Green Deal streeft Europa
de transitie naar klimaatneutrale economie na. De
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) is
onderdeel van de Green Deal. Ctac zal in 2026 over
verslagjaar 2025 conform de CSRD en bijbehorende
European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
rapporteren. Ter voorbereiding heeft Ctac in 2023 een
dubbele materialiteits- en stakeholdersanalyse
uitgevoerd. Deze analyse bekijkt ESG-factoren vanuit
impactmaterialiteit (het ‘inside-out’ perspectief) en
financiële materialiteit (‘outside-in’ perspectief’).
Proces om materiële thema’s en impacts, risico's en kansen (IROs) te bepalen
Ctac heeft een proces van vijf stappen doorlopen om de materiële thema’s te bepalen.
Hieronder lichten we stapsgewijs het proces toe.
Stap 1
Aan de hand van desktopresearch en gesprekken met interne en externe stakeholders is een shortlist van elf
ESG-onderwerpen opgesteld. Ctac heeft de materiële onderwerpen gekoppeld aan de gerelateerde ESRS
sub-onderwerpen en standaarden.
De shortlist met thema’s en de bijbehorende definities zijn hieronder weergegeven:
Inzicht krijgen in Ctac’s huidige
situatie en externe context (trends
en landschap) om een shortlist aan
relevante ESG-thema’s en
ontwerp-IROs op te stellen.
Nauwkeurig begrijpen van Ctac’s
bedrijf/waardeketen, belangrijkste
belanghebbenden en mogelijke
ESG-impact.
Betrek interne en externe stakeholders
voor het valideren van de shortlist en het
verzamelen van input ten aanzien van de
impact van elk onderwerp op milieu/
maatschappij en bedrijf (risico’s en kansen).
Prioriteit geven aan de potentiële/actuele
positieve en negatieve gevolgen, risico’s
en kansen die samenhangen met de
geïdentificeerde duurzaamheidskwesties.
Valideren van de resultaten van
de materialiteitsbeoordeling
en het proces vastleggen in
een memo.
Stap 1
360
o
analyse en
bepalen shortlist
Stap 2
Stakeholder & Value
Chain Mapping
Stap 3
Stakeholder
Engagement
Stap 4
IROs review
Stap 5
Validatie en
memo
# Shortlist onderwerp ESRS sub-onderwerp Definitie
1 Broeikasgasemissies Klimaatmitigatie
Energie
Beheersen en reduceren scope 1, 2, 3 emissies
Klimaatmitigatie (verduurzaming / elektrificering
wagenpark en kantoorgebouw)
Energiemanagement (consumptie / efficiency /
vergroening)
2 Water Water Waterverbruik / wateronttrekking in eigen
operatie
11CTAC JAARVERSLAG 2023
# Shortlist onderwerp ESRS sub-onderwerp Definitie
3 Afval en circulariteit Materiaalinstromen,
inclusief materiaalgebruik
Materiaaluitstromen met
betrekking tot producten
en diensten
Afval(stoffen)
Materiaalefficiëntie en circulaire processen in
de kantooromgeving, bijvoorbeeld het gebruik
van materialen en producten met een lagere
milieu-impact, zoals refurbished ICT-hardware
of hardware met een hoger aandeel gerecycled
materiaal
Beheer van afval en efficiëntie (binnen eigen
bedrijfsactiviteiten), met in het bijzonder e-waste
4 Gezondheid, veiligheid
en welzijn
Arbeidsvoorwaarden Arbeidsomstandigheden medewerkers (eigen en
inhuur) ten aanzien van:
Evenwicht tussen werk en privéleven
Gezondheid en veiligheid, sturen op (verlagen)
ziekteverzuim
Mentaal en fysiek welzijn, vitaliteit
5 Diversiteit,
gelijkwaardigheid
en inclusie
Gelijke behandeling
en gelijke kansen voor
iedereen
Arbeidsomstandigheden medewerkers (eigen en
inhuur) ten aanzien van:
Gelijke behandeling en kansen voor iedereen
Gendergelijkheid en gelijke beloning voor
gelijkwaardig werk
Inclusieve werkomgeving (maatregelen tegen
discriminatie / maatregelen tegen geweld en
pesterijen op het werk, werkgelegenheid en
integratie van personen met een handicap;
bieden vertrouwenspersoon)
Divers personeelsbestand, gelijke man-vrouw-
verhouding binnen Ctac
6 Talentontwikkeling Gelijke behandeling
en gelijke kansen voor
iedereen - opleiding
en ontwikkeling van
vaardigheden en
baanzekerheid
Borgen van talentontwikkeling en behoud door
aandacht voor:
Recruitment, inclusief aanname van talent met
diverse achtergronden, niet Nederlands-taligen
en vluchtelingen
Employer branding
Evaluatie medewerkerstevredenheid
Training en ontwikkeling van vaardigheden en het
werken met persoonlijke ontwikkelplannen
Interne groeimogelijkheden en beloning
7 Duurzaam Inkopen Beheer relaties met
leveranciers, inclusief
betalingspraktijken
en werknemers in de
waardeketen
Verantwoorde inkoop en beheer van relaties
met leveranciers; ten behoeve van het mitigeren
van (mogelijke) impacts ten aanzien van
mens en milieu in de keten, inclusief: eerlijke
arbeidsvoorwaarden, gelijke behandeling / kansen,
beschermen van mensen- en kinderrechten voor
werknemers in de keten
Materialiteitsmatrix
12 CTAC JAARVERSLAG 2023
# Shortlist onderwerp ESRS sub-onderwerp Definitie
8 Privacy en data security Privacy Het borgen van data privacy en digitale veiligheid
in eigen organisatie en bij klanten door focus op:
Compliance met de Algemene Verordening
Gegevensbescherming
• Informatiebeveiligingsbeleid
9 Verantwoorde digitale
innovatie
Geen (Ctac-specifiek
onderwerp)
Het zorgvuldig overwegen en testen (met
gebruikers) van een nieuw product of service
(bijvoorbeeld: IT-systeem, toegepaste AI en
algoritmes) en mitigeren van potentiële risico’s
(bijvoorbeeld: discriminatie en bias)
Het ontwikkelen van (software)producten met
een kleinere milieu-impact
10 Ethiek en compliance Bedrijfscultuur
Bescherming
klokkenluiders
Corruptie en omkoping
Naleving van wet- en regelgeving
Ethische bedrijfsvoering, bedrijfscultuur in
overeenstemming met Ctac-gedragscode
Preventie van corruptie en omkoping
Bescherming van klokkenluiders
11 Duurzaamheidstransitie Geen (Ctac-specifiek
onderwerp)
Duurzaamheidstransitie / agenda intern Ctac
doorontwikkelen
Duurzaamheid bij klanten faciliteren door
dienstverlening
Duurzame propositie uitbouwen
Stap 2
De elf onderwerpen zijn in een waardeketen geplot om te begrijpen waar (mogelijk) de grootste impacts, risico's
of kansen kunnen ontstaan en op welke stakeholders dat betrekking heeft. Deze mapping bevat kernachtig de
activiteiten van Ctac gecategoriseerd in upstream-, eigen-operaties- en downstream-activiteiten. Tevens is in
deze fase een stakeholder mapping uitgevoerd, aangeduid in de tabel op pagina 14 met betroffen stakeholder of
gebruiker van de toekomstige duurzaamheidsverklaring.
13CTAC JAARVERSLAG 2023
Stakeholder (vetgedrukt= key stakeholder) Type stakeholder
Klant / opdrachtgever Betroffen stakeholder
Leveranciers / partners Betroffen stakeholder
Bestuur Betroffen stakeholder
Raad van commissarissen Betroffen stakeholder
Medewerkers Betroffen stakeholder
Investeerders / aandeelhouders Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Financiers Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Brancheorganisaties Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Overheid / wetgever Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Rating en benchmark agencies Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Universiteiten en researchorganisaties Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Media Gebruiker duurzaamheidsverklaring
Bredere community Betroffen stakeholder
Stap 3 Stakeholder engagement
Op basis van onze stakeholderanalyse is een aantal key stakeholders geselecteerd. Met hen zijn gesprekken
gevoerd om onze thema’s te valideren en om input te verzamelen ten aanzien van impacts, risico's en kansen
ten aanzien van deze thema’s.
Stap 4 Beoordelen impacts, risico's en kansen
Aan de hand van interne documentatie, aanvullende inzichten en de gesprekken met stakeholders is een register
met impacts, risico's en kansen per thema opgesteld. Impacts zijn geformuleerd op basis van het jaarverslag 2022
aangevuld met interne en externe inzichten. Relevante ESG-risicofactoren uit Ctac’s risicoanalyse zijn integraal
overgenomen, ESG-kansen zijn op basis van de stakeholdergesprekken geformuleerd. Deze IROs zijn beoordeeld
en kwantitatief gescoord aan de hand van de in ESRS 1 voorgeschreven parameters.
Impactmaterialiteit (impacts)
Waar in de waardeketen: upstream, eigen activiteiten, downstream of een combinatie hiervan.
Richting van de impact: positief of negatief.
Potentieel of actueel.
Schaal: ernst van de negatieve impact of voordeel / gunstigheid van de positieve impact.
Reikwijdte: hoe wijdverspreid de impact is (bijvoorbeeld: aantal mensen betroffen).
Onomkeerbaarheid: mate waarin een negatieve impact kan worden hersteld.
Waarschijnlijkheid: kans dat een potentiële impact optreedt.
Financiële materialiteit (kansen en risico’s)
Magnitude: omvang van risico / kans.
Waarschijnlijkheid.
IROs die boven de gestelde grenswaarde vielen, zijn als materieel beschouwd en meegenomen in de prioritering
op themaniveau.
Materialiteitsmatrix
14 CTAC JAARVERSLAG 2023
Stap 5 Prioriteren materiële thema’s
Als laatste stap zijn de scores per IRO vertaald naar scores op themaniveau. Het resultaat hiervan is opgenomen
in onderstaande materialiteitsmatrix. De thema’s in de vakken linksboven, rechtsboven en rechtsonder beschouwt
Ctac als materieel. Niet elk onderwerp is van even groot belang: de thema’s rechts in de matrix beschouwt Ctac van
strategisch belang, voor de onderwerpen linksboven neemt Ctac haar verantwoordelijkheid.
Broeikasgasemissies
Duurzaamheidstransitie
Talentontwikkeling
Ethiek en
compliance
Afval en
Circulariteit
Water
Duurzaam
inkopen
Verantwoordelijk
digitale innovatie
Financiële continuïteit
hooglaag
hoogmedium
weinig
Financiële materialiteit
Impactmaterialteit
Gezondheid,
veiligheid en
welzijn
Waarde creëren
Diversiteit,
gelijkwaardigheid
en inclusie
Privacy
en data
Verantwoordelijkheid nemen
Dit resultaat is met onze raad van bestuur en executive committee besproken en gevalideerd. Als vervolgstap zal
Ctac in 2024 een ESRS gap-analyse uitvoeren. De bevindingen uit deze analyse worden gebruikt om de zeven
materiële onderwerpen (verder) in te bedden in de organisatie. Dit zorgt ervoor dat we onszelf zowel inhoudelijk als
op het gebied van verzamelen en analyseren van data verbeteren op deze onderwerpen. Hierdoor is Ctac in staat
om onze IROs beter te benutten en beheersen.
Materiële thema’s
1. Talentontwikkeling
2. Privacy en data security
3. Duurzaamheidstransitie
4. Gezondheid, veiligheid en welzijn
5. Broeikasgasemissies
6. Diversiteit, gelijkwaardigheid en inclusie
7. Verantwoorde digitale innovatie
Evironment
Social
Gonvernance
15CTAC JAARVERSLAG 2023
16 CTAC JAARVERSLAG 2023
Onze omgeving
Inleiding
2023 is voor Europese economieën een jaar van
uitdagingen. De aanhoudende inflatie dwingt de
Europese Centrale Bank tot renteverhogingen. De duur
van deze verhogingen is onzeker, omdat de situatie
door een recessie of nieuwe schuldencrisis snel kan
veranderen. Nervositeit kenmerkt ook de energiemarkt.
Het leidt begin dit jaar tot concurrentie tussen
EU-lidstaten om de gasvoorraden gevuld te houden.
Prijzen staan op recordhoogte en sommige
energie-intensieve industrieën liggen stil.
Deze macro-economische ontwikkelingen liggen buiten
de macht van ondernemers en brengen onzekerheid.
De dreiging van een recessie hangt boven de markt.
De industrie kiest ervoor om eerst voorraden af te
bouwen, die het na de COVID-19-periode gehamsterd
had. De onzekerheid vertaalt zich in terughoudendheid
bij investeringen en een scherpere focus op
kostenbeheersing.
Tegelijkertijd biedt 2023 hoop op verandering. Ondanks
de focus op kosten houdt de economische groei stand
en door inflatiecorrecties blijft de koopkracht van
consumenten redelijk op peil. Ook neemt kunstmatige
intelligentie (AI) dit jaar een vlucht. Na de lancering van
ChatGPT eind 2022 krijgen bedrijven en consumenten
in 2023 op grote schaal toegang tot de kennis en
mogelijkheden die AI biedt. De taalmodellen krijgen
hierdoor zelf in één klap toegang tot de kennis en input
van miljoenen mensen. Het enthousiasme is groot en
start-ups die de nieuwe AI-modellen van Microsoft,
Google en OpenAI omzetten in praktische applicaties,
schieten als paddenstoelen uit de grond.
Werkgevers en werknemers zoeken naar de juiste
balans tussen thuiswerken en op kantoor. Werkgevers
spreken zich dit jaar nadrukkelijker uit over de
negatieve effecten van thuiswerken op de cohesie
op de werkvloer. Desondanks is een of twee dagen
thuiswerken in veel sectoren geaccepteerd als nieuwe
norm. Het biedt werknemers meer flexibiliteit, de
overheid omarmt het vanuit duurzaamheidsoogpunt
en wettelijke verankering ervan hangt in de lucht. Wel
vraagt ‘anyplace, anywhere’-werken meer aandacht
voor dataveiligheid, integratie en connectiviteit.
De energietransitie, het toepassen van AI en het
faciliteren van werken op afstand biedt zowel kansen
als uitdagingen voor organisaties. Het vereist een
digitale transformatie om de kansen die deze
ontwikkelingen bieden volledig te benutten. Ctac is
goed gepositioneerd om organisaties te begeleiden
in deze transformatie.
Markttrends
Cloudmigratie
Een trend die in 2023 doorzet, is de cloudmigratie.
Organisaties staan de komende jaren voor een
digitale transformatie, waarbij applicaties of zelfs de
volledige Enterprise Resource Planning (ERP) naar de
cloud verhuist. De motor achter deze verschuiving
zijn softwareleveranciers zoals SAP en Microsoft, en
infrastructuurpartijen zoals Google Cloud en Amazon
Web Services. Zo stuurt SAP aan op migratie van alle
klanten naar de nieuwe (public-)cloudomgeving voor
2028. Een transitie naar de cloud betekent niet alleen
een wijziging voor de IT-infrastructuur, het heeft ook
invloed op de gehele business. Dat maakt dat naast
een vlekkeloze IT-implementatie verandermanagement
cruciaal is voor een succesvolle cloudmigratie.
Kansen voor Ctac
Bij de migratie naar de (public) cloud wordt er
geherstructureerd. De kern van het systeem wordt
eenvoudig gehouden en met geavanceerde, op de
klant afgestemde cloudoplossingen versterkt in plaats
van een volledig gepersonaliseerd ERP-systeem. De
taken van IT-afdelingen verschuiven hierdoor naar het
houden van regie en worden meer doelgericht. Deze
ontwikkeling biedt een aantal kansen.
IT-integratie
Voor het optimaal benutten van data is het
noodzakelijk dat deze niet ‘vast’ zitten in losse
systemen, maar breed toegankelijk zijn. Waar
integratie voorheen een noodzakelijk kwaad was,
is het nu een strategische keuze. Ctac biedt een
op de klantbehoefte afgestemde totaaloplossing
bij integratie en kan hierbij zorgen voor advies,
implementatie, beheer en monitoring.
Regiemanagement
Organisaties hebben vaak meerdere applicaties en
oplossingen van verschillende leveranciers in huis.
Mede door de migratie naar de cloud is er behoefte
aan aansturing van de IT-keten, waarbij veranderingen
in de bedrijfsprocessen worden vertaald naar
nieuwe functionele en technische oplossingen.
Dit vraagt om een optimale samenwerking met
diverse partners binnen en buiten de organisatie,
waarbij de continuïteit van de dienstverlening een
randvoorwaarde is. Regiemanagement is onmisbaar om
het overzicht te bewaren in het leverancierslandschap,
welke licenties nodig zijn, hoe systemen gekoppeld
zijn en hoe data verwerkt wordt. Waarbij ook security
en privacy erg belangrijke aspecten zijn. Ctac kan die
regiefunctie volledig op zich nemen voor klanten.
Applicatieontwikkeling
D
e huidige tools en platformen
maken het eenvoudiger
om snel klantspecifieke toepassingen te ontwikkelen
in aanvulling op de gestandaardiseerde kern van de
cloudapplicatie.
Marktomgeving
18 CTAC JAARVERSLAG 2023
Voordelen voor bedrijven
De voordelen voor bedrijven om over te stappen op de
cloudomgeving zijn de volgende.
Kostenbeheersing en flexibiliteit
On-premise IT-infrastructuur vraagt grote
investeringen van bedrijven in hard- en software.
Deze eenmalige investeringen zijn zeker in een
omgeving met hogere rentestanden minder
aantrekkelijk. Door de abonnementsmodellen in
de cloud verschuiven de eenmalige investeringen
(CapEx) naar operationele kosten (OPEX), wat
meer flexibiliteit biedt. Zo houden bedrijven meer
grip op de kosten en vermijden ze onverwachte
onderhoudskosten op kapitaalintensieve
IT-investeringen.
Schaalbaarheid
Bedrijven kunnen in de cloud IT-infrastructuur sneller
op- en afschalen op basis van de behoeften. Hierbij
wordt alleen betaald voor de applicaties die zij op
dat moment gebruiken.
Applicatieontwikkeling
Implementatie van nieuwe technologieën
en services kan sneller in de cloudomgeving
dan in legacy-omgevingen. In de huidige
marktomgeving, gekenmerkt door snel veranderende
omstandigheden, biedt deze kortere time-to-market
concurrentievoordelen.
Cybersecurity
Uit de MKB Cybersecurity Monitor 2023 van KPN blijkt dat
cyberveiligheid onder druk staat. Het aantal bedrijven dat
in 2023 te maken had met een cyberdreiging of -incident,
nam met 34% toe. Tegelijkertijd nemen de kosten per
datalek toe en vormt het voor bedrijven en overheden
daarmee een steeds groter operationeel risico.
Door de cloudmigratie wordt data verplaatst van oude
omgevingen naar nieuwe en worden deze data verspreid
over verschillende applicaties opgeslagen. Organisaties
gaan nieuwe diensten en apps gebruiken, soms naast
bestaande. Het toegankelijk maken van deze gegevens
op verschillende devices vraagt om een gedegen
securitybeleid. Aandacht voor de cyberveiligheid van
de nieuwe omgeving is onmisbaar om continuïteit,
beschikbaarheid en integriteit van het gehele IT-landschap
te waarborgen.
Connectivity
De roep om betere connectiviteit is ook verbonden
met de cloudmigratie. Steeds meer organisaties willen
hun medewerkers ‘anyplace, anywhere’ kunnen laten
werken, werknemers moeten remote even effectief
kunnen werken als op kantoor. Dit vraagt om betere
integratie, beveiliging en verbinding van systemen en
apparaten.
ESG (Environment, Social en Governance)
Europese wet- en regelgeving verplicht bedrijven
om de eigen impact op de (natuurlijke) omgeving te
monitoren en daarop te rapporteren. De CSRD-richtlijn
is in 2023 van kracht voor beursgenoteerde
ondernemingen met meer dan 500 medewerkers
en wordt per 2024 uitgebreid naar middelgrote
ondernemingen met meer dan 250 werknemers of meer
dan € 40 miljoen aan omzet.
De roep om verandering wordt gehoord en
omarmd door het bedrijfsleven. Verandering vereist
dataverzameling en transparantie. Klanten vragen
om IT-oplossingen die inzicht verschaffen in de eigen
toeleveringsketen en ondersteunen bij het maken van
ESG-rapportages.
Consolidatie
De IT-markt is aan het consolideren. Klanten vragen
een totaaloplossing en zoeken een partij die de
regie neemt, waardoor er minder plek is voor
nicheaanbieders. Daarnaast vragen huidige IT-projecten
om een combinatie van oplossingen en personeel
dat hier ervaring mee heeft, en door de krapte op de
arbeidsmarkt in de sector is het steeds lastiger om
de juiste mensen te krijgen. De strijd om talent in de
krappe Nederlandse arbeidsmarkt is een aanjager van
consolidatie in de IT-sector. Ctac heeft de afgelopen
jaren met verschillende overnames ingespeeld op deze
trends en blijft openstaan voor strategische aanvullende
acquisities.
19CTAC JAARVERSLAG 2023
Ctac’s langetermijnstrategie is gericht op de continuïteit
van de onderneming en langetermijnwaardecreatie voor
alle stakeholders. Onze stakeholders zijn groepen en
individuen die direct of indirect invloed hebben
op de activiteiten van Ctac, dan wel groepen en
individuen die direct of indirect getroffen worden door
de activiteiten van Ctac. De verschillende achtergronden
van onze stakeholders en hun kennis van Ctac zijn
een goed startpunt om de dialoog aan te gaan. Om
onze omgang en dialoog met stakeholders verder te
professionaliseren, heeft Ctac in 2023 als onderdeel
van onze dubbele materialiteitsanalyse een diepgaande
stakeholderanalyse gedaan.
Op basis van deze analyse onderscheiden we zeven
typen stakeholders. Dit zijn stakeholders met wie we al
regelmatig contact mee hebben. In navolging van deze
stakeholdertoets is eind 2023 een stakeholderbeleid
opgesteld. Het beleid is in overeenstemming met
de Corporate Governance Code ontwikkeld en biedt een
kader voor de interactie met Ctac’s interne en externe
stakeholdergroepen. Ctac zoekt de dialoog en vraagt
feedback op de onderwerpen die het meest belangrijk
zijn voor haar stakeholders; dit betreffen actuele zaken,
maar ook strategisch relevante ontwikkelingen, inclusief
op het gebied van ESG/duurzaamheid.
Op deze manier doen we continu nieuwe inzichten op
ten aanzien van impacts, risico’s en kansen voor Ctac
en haar stakeholders. Dit helpt ons bij het aanscherpen
en verbeteren van onze langetermijnstrategie.
In onderstaande stakeholderdialoogtabel is op hoofdlijnen
te zien hoe we de dialoog met stakeholders organiseren
en borgen.
Stakeholdersdialoog
Stakeholdergroep Wijze van interactie
Klanten / opdrachtgevers Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Evenementen
Webinars
Klanttevredenheidsonderzoeken
Social media
Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Leveranciers / partners Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Evenementen
Webinars
Social media
Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Raad van bestuur Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Ondernemingsraad
Intranet / Viva Engage
Social media
Townhall meetings
Evenementen
Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders
Stakeholderdialoog
Frequentie: dagelijks
Raad van commissarissen Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders
Stakeholderdialoog
Frequentie: regelmatig
20 CTAC JAARVERSLAG 2023
Medewerkers Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Ondernemingsraad
Intranet / Viva Engage
Social media
Townhall meetings
Video-updates
Evenementen
Medewerkerstevredenheidsonderzoeken
Stakeholderdialoog
Nieuwsbrieven
Frequentie: dagelijks
Aandeelhouders / financiers Telefoon en e-mail
Fysieke en digitale vergaderingen
Algemene en Bijzondere Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders
Roadshows
Investeerderdagen
Stakeholderdialoog
Frequentie: regelmatig
Lokale gemeenschap Vrijwilligerswerk door werknemers
Donaties en goede doelen
Samenwerking en initiatieven met lokale gemeenschappen
Stageplekken voor afstudeerders
Frequentie: regelmatig
21CTAC JAARVERSLAG 2023
22 CTAC JAARVERSLAG 2023
Verslag van de raad
van bestuur
Raad van bestuur
Gerben Moerland (1972)
Nederlandse nationaliteit.
Statutair directeur.
Chief Executive Officer
Benoemd met ingang
van 13 oktober 2023.
Paul de Koning (1963)
Nederlandse nationaliteit.
Statutair directeur.
Chief Financial Officer
Benoemd met ingang
van 13 april 2023.
24 CTAC JAARVERSLAG 2023
Toelichting CEO
We sluiten 2023 af met een omzetstijging van 8,1%.
De omzetgroei wordt met name gedreven door een
dubbelcijferige omzetgroei in Cloud services, de
dienstverlening waar we ons als Business & Cloud
Integrator nadrukkelijker op richten. De motor
hierachter is de push van ERP-leveranciers om klanten
in de komende vier jaar naar de (public) cloud te
brengen. Zo hebben we in het vierde kwartaal bij een
manufacturingklant in dertien weken een SAP public
cloud-implementatieproject live gebracht. Tegelijkertijd
weten we dat door de transitie de omzet uit hosting
zal afnemen. De herijkte strategie zal invulling geven
aan de verschuiving in ons verdienmodel om de cloud
transitie bij klanten te supporten.
Enabling Your Ambition
Klanten hebben behoefte aan ondersteuning in de
transitie naar de (public) cloud. Deze transformatie
gaat verder dan IT en vereist dus ook een partner die
klanten niet alleen adviseert, maar ook begeleidt. Naast
cloudmigratie zien we meer uitbesteding van IT-kennis
en een verschuiving van traditionele software licenties
naar een op gebruik gebaseerde benadering. Wij
voorzien dat dit blijvende trends zijn en hebben hier in
het tweede halfjaar van 2023 met de strategieherijking
op ingespeeld, zoals uitvoeriger besproken in hoofdstuk
‘Strategie 2024 - 2028’.
We brengen uniformiteit aan in (kwaliteits)standaarden
en kiezen voor een preferred positie bij een select aantal
partners. Daarnaast versterken we de samenwerking
binnen de Ctac-groep en leggen we meer nadruk op
ondernemerschap. Door deze aanpassingen zijn we
voor kortere projecten beter toegerust en richten we de
organisatie beter in op het helpen van klanten bij hun
digitale transformatie.
De bijzondere waardevermindering volgt op de
strategische herijking van Ctac en de strategische
review van onze activiteiten. Als onderdeel hiervan
blijkt dat voor Technology2Enjoy de implementatie
van lopende projecten meer tijd en investeringen
vergt dan initieel verwacht. Technology2Enjoy heeft
een aantal projecten die zijn aangenomen tegen
een vaste aanneemsom en die niet kostendekkend
kunnen worden afgerond. Ctac heeft daarom een
bijzondere waardevermindering van de immateriële
vaste activa van € 0,9 miljoen en een afwaardering van
de actieve belastinglatentie van € 1,2 miljoen verwerkt.
De focus ligt nu op het afronden van de lopende
implementatietrajecten en op de ontwikkeling van een
duurzame oplossing.
Daarnaast hebben wij voor langdurig zieken een
voorziening gevormd. Tot op heden was Ctac
eigenrisicodrager voor de WGA. Vanaf 2024 is hiervoor
een verzekering afgesloten.
Gerben Moerland
Chief Executive Officer (CEO)
25CTAC JAARVERSLAG 2023
Performance
In 2023 kwam de omzet uit contracten met klanten uit op € 127,2 miljoen, een toename van 8,1% waarvan 7,1%
autonoom. Naast het effect van in omvang kleinere projecten – een trend die we in de hele IT-markt terugzien –
wordt het resultaat gedrukt door eenmalige lasten en een gevormde voorziening.
Bij Projecten en detachering steeg de omzet met
4,0% waarbij zowel de project- als detacheringsomzet
steeg. De omzet wordt gedrukt door de geringere
omvang en kortere duur van projecten. Ondanks
terughoudendheid van ondernemingen voor grote
investeringen, stijgt de omzet in Cloud services
met 15,8%. De groei komt door de verschuiving van
on premise-licenties naar cloudbased-licenties en
verhoging van de tarieven.
De omzet van de publieke sector steeg naar € 8,8
miljoen in 2023 (2022: € 6,4 miljoen) en de omzet
uit Security services is verdeeld over Projecten en
detachering en Cloud services en stijgt licht naar € 4,5
miljoen (in 2022: € 4,3 miljoen). Door de verschuiving
naar publieke cloud omgevingen daalde de omzet
van Licentie- en hardwareverkopen. De post Overige
inkomsten heeft betrekking op verkoop van de
corporatie softwaredienst Fit4Woco in 2022 en de
gedeeltelijke afwikkeling in 2023.
Omzet naar diensten
€ mln (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Projecten en detachering 73,1 70,3 +4,0%
Cloud services 51,9 44,8 +15,8%
Licentie- en hardwareverkopen 2,2 2,6 -15,4%
Omzet uit contracten met klanten 127,2 117,7 +8,1%
Overige inkomsten
0,3 0,7 -57,1%
Kerncijfers
€ mln (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Omzet 127,2 117,7 +8,1%
Resultaat vóór aftrek van rente, belastingen,
amortisatie, depreciation (EBITDA)
10,2 12,3 -17,1%
Bedrijfsresultaat 4,1 6,9 -40,6%
Nettoresultaat 1,1 5,0 -78,0%
26 CTAC JAARVERSLAG 2023
Het gemiddeld aantal directe FTE’s eind 2023 is gelijk
aan vorig jaar. Het gemiddeld aantal indirecte FTE’s
daalde met 2,2% als gevolg van optimalisatie van de
organisatie. De toename van het aantal professionele
inhuurkrachten hangt samen met de omzetgroei bij
Projecten en detachering.
Vanwege kleinere projecten, die zorgden voor
uitdagingen in het optimaliseren van de bezetting,
nam de omzet per medewerker (op basis van
gemiddeld aantal directe FTE’s inclusief professionele
inhuurkrachten) minder dan verwacht toe naar € 218.000
(2022: € 213.000).
De EBITDA daalde met 17,1% en komt uit op € 10,2
miljoen, wat zich vertaalt in een EBITDA-marge
van 8,0%. De margeontwikkeling werd gedrukt
door verliezen op implementatieprojecten van
Technology2Enjoy en kleinere omvang in projecten.
Daarnaast zijn er eenmalige lasten genomen van € 0,6
miljoen voor het aanscherpen van de organisatie en een
gevormde voorziening van € 0,8 miljoen voor langdurig
zieken. De EBITDA-marge genormaliseerd voor
eenmalige lasten komt uit op € 11,8, met een marge van
9,3%, in lijn met de margedoelstelling voor 2023.
De EBIT daalde naar € 4,1 miljoen (2022: € 6,9 miljoen),
waardoor de EBIT-marge uitkomt op 3,2%. Naast
voorgenoemde eenmalige lasten beïnvloedt de
bijzondere waardevermindering op geactiveerde
immateriële vaste activa gerelateerd aan
Technology2Enjoy de EBIT.
EBITDA en EBIT
€ mln (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Resultaat vóór aftrek van rente, belastingen,
amortisatie, depreciation (EBITDA)
10,2 12,3 -17,1%
Marge 8,0% 10,5% -2,5%
Afschrijvingen en amortisatie 6,1 5,4 +13,0%
Bedrijfsresultaat (EBIT) 4,1 6,9 -40,6%
Marge 3,2% 5,9% -2,7%
Medewerkers
FTE (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Ultimo
Direct 365 385 -5,2%
Indirect 88 92 -4,3%
Totaal 453 477 -5,0%
Gemiddeld
Direct 371 371 0,0%
Indirect 90 92 -2,2%
Totaal 461 463 -0,4%
Professionele inhuurkrachten (direct) 212 182 +16,5%
27CTAC JAARVERSLAG 2023
De belastingdruk steeg naar 68,5% (2022: 21,2%) door
de bijzondere waardevermindering van de actieve
belastinglatentie die is gevormd voor de te verrekenen
verliezen bij Technology2Enjoy, en het niet vormen van
een actieve belastinglatentie voor het verlies dat in 2023
is gerealiseerd. De impact hiervan is € 1,5 miljoen.
Het nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders van
Ctac N.V. daalde naar € 1,0 miljoen, wat overeenkomt
met een resultaat per gewogen gemiddeld uitstaand
gewoon aandeel van € 0,07 (2022: € 0,34).
Het genormaliseerde nettoresultaat toekomend aan
aandeelhouders van Ctac N.V. betreft € 4,2 miljoen,
wat neerkomt op een resultaat per gewogen aandeel
van € 0,30.
Het totaal aantal uitstaande gewone aandelen per
ultimo 2023 was 14.149.023, een stijging van 1,5%
ofwel 217.375 aandelen. Deze stijging werd veroorzaakt
doordat het dividend over het boekjaar 2022
gedeeltelijk in aandelen is uitgekeerd.
De operationele kasstroom kwam uit op € 10,7
miljoen (2022: € 5,7 miljoen). De kasstroom werd
positief beïnvloed door het gemiddeld snellere
betalingsgedrag van klanten en daarmee een verlaging
van de debiteurenpositie. Daarnaast waren er geen
bijzonderheden in het reguliere werkkapitaalbeheer
(debiteuren en crediteuren).
Ctac heeft in 2023 het resterende aandelenbelang
van 39% in Oliver B.V. versneld overgenomen. De
koopsom hiervan is conform de eerder gemaakte
waarderingssystematiek bepaald en betreft in totaal
€ 2,36 miljoen.
Per ultimo 2023 kwam de nettocash uit op € 7,0 miljoen.
De lopende kredietfaciliteit bedroeg per ultimo
2023 € 10,0 miljoen, waardoor de headroom € 18,3
miljoen bedraagt. De faciliteit is in het vierde kwartaal
vernieuwd en vastgelegd voor vier jaar met een
mogelijkheid om met één jaar te verlengen. In 2023 is
€ 0,7 miljoen aan leningen afgelost. De liquiditeits- en
kapitaalposities van Ctac zijn gezond en geven een
goede uitgangspositie voor verdere groei.
Nettowinst
€ mln (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Financiële lasten -0,5 -0,5 0,0%
Belastingen -2,5 -1,4 -78,6%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders van
Ctac N.V.
1,0 4,7 -78,7%
Winst per aandeel (in €) 0,07 0,34 -79,4%
Financiële slagkracht
€ mln (tenzij anders vermeld)
2023 2022 Delta
Operationele kasstroom 10,7 5,7 +87,7%
Nettocash (per ultimo) 7,0 5,4 +29,6%
Headroom* 18,3 14,6 +25,3%
*) De headroom is berekend op basis van het saldo liquide middelen + het saldo van de lopende kredietfaciliteiten.
Verslag van de raad van bestuur
28 CTAC JAARVERSLAG 2023
Balans
Ultimo 2023 daalden de immateriële vaste activa met
€ 1,8 miljoen naar € 26,8 miljoen. Dit komt enerzijds
door € 0,9 miljoen aan bijzondere waardevermindering
van geactiveerde immateriële vaste activa inzake
de overname van Technology2Enjoy en reguliere
afschrijvingen van € 1,5 miljoen. Anderzijds door een
toename van € 0,6 miljoen door investeringen in de
doorontwikkeling van het omnichannel-platform XV.
De afwaardering van de geactiveerde verliezen uit de
overname van Technology2Enjoy leidt tot een afname
van de latente belastingvordering. Ultimo 2023 zijn de
gewaardeerde verliezen nihil. Overige langlopende
vorderingen daalden doordat het nog te ontvangen
deel van de koopsom door de verkoop van Fit4Woco
kortlopend is geworden. Handelsdebiteuren en overige
vorderingen daalden met circa € 0,7 miljoen naar
€ 24,6 miljoen, voornamelijk als gevolg van kortere
gemiddelde betaaltermijn van debiteuren.
Het eigen vermogen daalde naar € 28,5 miljoen (ultimo
2022: € 30,9 miljoen). Het nettoresultaat over 2023
(€ 1,0 miljoen), het gedeeltelijk in aandelen uitgekeerde
dividend over 2022 (€ -0,8 miljoen), het uitgekeerde
dividend aan minderheidsaandeelhouders (€ -0,3
miljoen) en de afwikkeling van het minderheidsaandeel
van Oliver B.V. (€ -2,36 miljoen) zijn verwerkt in het eigen
vermogen.
De korte en lange leaseverplichtingen kwamen uit op
€ 9,2 miljoen (ultimo 2022: € 10,1 miljoen).
De schulden aan kredietinstellingen bedraagt
€ 1,4 miljoen, die ultimo 2023 volledig als kortlopend
is opgenomen als gevolg van vervroegde aflossing
in 2024.
De voorzieningen zijn toegenomen in verband met het
vormen van een voorziening langdurig zieken. Ctac was
tot en met ultimo 2023 eigenrisicodrager van de WGA.
Vanaf 2024 heeft Ctac dit risico verzekerd.
De totale earn-out verplichtingen aan de
minderheidsaandeelhouders bedroegen per ultimo 2023
€ 0,1 miljoen en zijn kortlopend (2022: € 0,7 miljoen).
De handelscrediteuren en overige schulden bedragen
per ultimo 2023 € 29,5 miljoen (ultimo 2022: € 29,5
miljoen).
Voorgesteld dividend
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
wordt voorgesteld om over het boekjaar 2023 een
cashdividend uit te keren van € 0,11 per gewoon
aandeel (2022: € 0,12 per aandeel).
Dit komt neer op een pay-out ratio van circa 37,1%
van het genormaliseerde nettoresultaat, in lijn met
het dividendbeleid.
Juridische structuur
Ctac heeft haar meerderheidsbelang in Oliver B.V.
uitgebreid van 61% naar 100%. Daarnaast is het
resterende 10% minderheidsbelang in Purple Square
Management B.V. door Ctac overgenomen. Purple
Square Management B.V. is als gevolg van deze
aandelentransactie een 100% deelneming.
Voor Digisolve-Mijn ICT B.V. is 15% van het resterende
belang, overgenomen.
Ontwikkelingen na balansdatum
Er zijn geen ontwikkelingen na balansdatum.
Personele ontwikkelingen
Medewerker centraal
De tagline van Ctac ‘Enabling Your Ambition’ heeft
mede direct betrekking op onze medewerkers: Ctac
realiseert haar ambities alleen met goed gekwalificeerde
en gemotiveerde medewerkers. Medewerkers zijn dan
ook de belangrijkste asset voor Ctac. Hun talent is
kritisch voor onze missie: het waarmaken van ambities
van onze klanten. Dat maakt dat we onze medewerkers
in staat stellen hun persoonlijke ambities binnen Ctac te
realiseren. Het humanresourcesbeleid is er dan ook op
gericht om een werkklimaat te creëren, waarin ruimte is
voor persoonlijke groei, ontwikkeling en initiatieven.
In 2023 is, in samenwerking met Effectory, in Nederland
en België een medewerkerstevredenheidsonderzoek
gehouden. De uitkomsten daarvan zijn in de eerste helft
van 2023 gedeeld en besproken met de medewerkers.
Verbeterpunten en een actieprogramma zijn per team
benoemd en opgevolgd. Daarnaast zijn de generieke
verbeterpunten centraal opgevolgd.
Ctac opereert in een competitieve arbeidsmarkt.
IT is een kernaspect van nagenoeg alle organisaties
geworden. Onze afzetmarkt is hoog-dynamisch en
stelt grote eisen aan de vaardigheden van onze
medewerkers. Investeren in onze medewerkers blijft
daarom van groot belang. Ctac omarmt dan ook de
noodzaak van gestructureerd opleiden als instrument
om enerzijds de kennis en vaardigheden in stand te
houden, en anderzijds in te spelen op de persoonlijke
opleidings- en ontwikkelbehoeften van medewerkers.
De uitgangspunten voor deze ontwikkeling worden
jaarlijks door de medewerker in samenspraak met de
manager opgesteld. Deze persoonlijke doelstellingen
gaan uit van de ambities van de medewerker en
schragen de ambities van Ctac. De implementatie
van de Ctacademy heeft ertoe geleid dat de ‘body
of knowledge and skills’ incrementeel en structureel
versterkt wordt.
29CTAC JAARVERSLAG 2023
Strategische Personeelsplanning
Ctac is actief met Strategische Personeelsplanning (SPP)
en Future Workforce Planning (FWP). De strategische
context verandert en de workforce dient daarin mee
te veranderen. Er is in deze aanpak steeds meer
aandacht voor de doorvertaling van ontwikkelingen in
technologie naar het talent dat Ctac nodig heeft. Via
SPP en FWP wordt invulling gegeven aan succession
planning, talentmanagement en recruitment. In 2023
zijn SPP en FWP zowel in België als in Nederland
geïmplementeerd en vertaald naar actieplannen op
het niveau van team en individu.
Ctacademy
Leren en ontwikkelen is een centraal thema in het
humanresourcesbeleid van Ctac. De bundeling van
deze activiteiten in de Ctacademy vergroot de impact
en het leerklimaat in het bedrijf. Er worden in-house
trajecten aangeboden, waarin de Ctac-werkwijze wordt
geïmplementeerd door en voor eigen medewerkers,
aanvullend op een ontwikkelprogramma van soft skills
samen met externe partners. Door een toegankelijk
en laagdrempelig platform te bieden, dat voor iedere
medewerker een rijk aanbod kent, zorgt Ctac tevens
voor het vergroten van het engagement en voor de
duurzame inzetbaarheid van het talent.
Talentmanagement
Voor medewerkers met het potentieel en ambitie
om door te groeien is het Talent & Development
Programma ontwikkeld. Door dit programma wordt met
maatwerk ingespeeld op de ontwikkelbehoefte. Op de
langere termijn wordt hierdoor ook onze succession
planning gevoed. Op deze manier kan het talent van
Ctac optimaal renderen ten bate van het individu en de
continuïteit van de organisatie.
Vitaliteit
Vitaliteit is een speerpunt en een multidisciplinair team
verwerkt dit tot een gevarieerd aanbod van fysieke en
mentale activiteiten. Ctac benadert vitaliteit actief door
frequent workshops aan te bieden op het mentale en
fysieke vlak.
Ctac voert een actief verzuimbeleid ter voorkoming
van (langdurige) uitval. Zo heeft Ctac in 2023, in
samenwerking met Werkatleet, het vitaliteitsprogramma
‘fitness voor je brein’ gehouden. Dit programma betreft
workshops die gericht zijn op de mentale gezondheid.
Daarnaast zet Ctac preventief medische onderzoeken in
om het gezondheidsbewustzijn van de medewerkers te
vergroten.
Sportende medewerkers zijn productiever, fitter én
verzuimen gemiddeld minder. Als werkgever stimuleert
Ctac haar medewerkers tot een gezonde leefstijl
met voldoende beweging. Daarom bieden wij onze
medewerkers een bedrijfsfitnessregeling aan.
Recruitment en employer branding
De werken-bij-site is het online-wervingskanaal van
Ctac dat blijft leiden tot spontane sollicitaties. Tegelijk
hebben we de inspanningen op de arbeidsmarkt
geïntensiveerd. Door structureel content over Ctac,
onze propositie en onze projecten met de relevante
doelgroepen te delen, is de onlineherkenbaarheid
van Ctac versterkt. Per doelgroep wordt gekeken naar
de online candidate journey en waar nodig wordt die
geoptimaliseerd.
Belangrijk in recruitment zijn onze eigen medewerkers:
zij vormen onze ambassadeurs op de arbeidsmarkt.
Zij vertellen over hun baan, ervaringen en uitdagingen
bij Ctac. Deze content wordt op social media bij de
relevante doelgroepen gericht onder de aandacht
gebracht. Onze eigen medewerkers zijn een belangrijk
wervingskanaal en zij worden gewaardeerd voor de
referral, die uiteindelijk resulteert in een wervingsbonus.
Ctac is al langere tijd in intensief contact met
onderwijsinstellingen. We doen dat door bijvoorbeeld
deel te nemen aan speedmeetings, het faciliteren van
gastcolleges en het bieden van stageplaatsen. Doel
hiervan is om talent van de nabije toekomst kennis te
laten maken met Ctac.
Medezeggenschap
In 2023 hebben meerdere overlegvergaderingen met
de ondernemingsraad plaatsgevonden. Dit komt de
formele medezeggenschap, maar ook de informele
dialoog tussen raad van bestuur en ondernemingsraad
ten goede. Er is periodiek overleg gevoerd over
alle aspecten van de bedrijfsvoering. Vaste thema’s
in deze overlegvergaderingen zijn de markt- en
resultaatontwikkelingen, organisatiewijzigingen en het
humanresourcesbeleid.
Duurzaam ondernemen
Voor de berekeningen over het kalenderjaar 2023 is
gebruikgemaakt van energieverbruik gegevens met
betrekking tot de huisvesting, (externe) datacenters
en mobiliteit van medewerkers. Deze gegevens zijn
ontvangen van externe leveranciers. Aan de hand van
deze gegevens is de ingeschatte totale CO2-emissie
voor de Ctac-organisatie berekend. Vanaf boekjaar
2023 zijn alle deelnemingen toegevoegd aan de scope
doordat over deze entiteiten vanaf dit jaar sprake is van
operationele controle.
Om de operationele grenzen (scope) af te bakenen,
is gebruikgemaakt van de categorisering van de
internationale richtlijn Greenhouse Gas Protocol
(GHG). Dit protocol onderscheidt drie bronnen van
emissie: scope 1, 2 en 3. Per scope is beschreven
welke CO2-genererende activiteiten door Ctac zijn
opgenomen in de berekening.
Verslag van de raad van bestuur
30 CTAC JAARVERSLAG 2023
De totale emissie over het kalenderjaar 2023 bedroeg
voor de gehele groep gezamenlijk 1.291,84 ton CO2
(2022: 1.238,51 ton CO2).
Voornaamste reden voor de stijging betreft de
uitbreiding van de scope met de deelnemingen. Op
basis van de scope van 2022 bedraagt de totale emissie
1.060,01 ton CO2. De daling op basis van de oude
scope is hoofdzakelijk gerealiseerd door elektrificatie
van het wagenpark.
Scope 1
In scope 1 gaat het om de directe uitstoot
van broeikasgassen. Directe emissie van CO2
wordt veroorzaakt door het gebruik van fossiele
energiedragers (aardgas, benzine etc.). Voor het
berekenen van de CO2-emissie wordt het gebruik van
fossiele brandstoffen in kaart gebracht en verrekend
met vastgestelde specifieke conversiefactoren.
Voor Ctac omvat dit brandstofverbruik, aardgas en
verbruik koudemiddelen. Bij elkaar levert dit een
CO2-emissie over 2023 op van 1.050,90 ton (2022:
1.031,86 ton). Hierbinnen is de uitstoot als gevolg van
verbruikte brandstof de belangrijkste factor.
Scope 2
Naast directe emissie van broeikasgassen wordt in
een CO2-voetafdruk ook indirecte CO2-emissie ten
gevolge van het elektriciteitsgebruik meegenomen. Bij
de productie van elektriciteit in de elektriciteitscentrale
wordt CO2 uitgestoten. Door het inkopen van
elektriciteit is Ctac dus indirect verantwoordelijk voor
deze CO2-emissie.
De totale CO2-emissie in scope 2 bedroeg voor
Ctac 227,03 ton (2022: 206,35 ton). De stijging wordt
veroorzaakt doordat het wagenpark uit steeds meer
elektrische auto’s bestaat.
Scope 3
Ten slotte komt er bij een organisatie indirect CO2
vrij als gevolg van de activiteiten van het bedrijf, die
voortkomen uit bronnen die geen eigendom van het
bedrijf zijn, noch beheerd worden door het bedrijf.
Deze indirecte emissies worden scope 3-emissies
genoemd.
Voor Ctac is in het kader van scope 3 een beperkt
aantal bronnen van CO2-emissie in kaart gebracht.
De totale CO2-emissie over het kalenderjaar 2023
bedraagt 13,91 ton (in 2022: 0,3 ton), de stijging komt
hoofdzakelijk door toegenomen aantal vluchten.
Bestuursverklaring
De effectiviteit en werking van de interne
risicobeheersings- en controlesystemen worden
jaarlijks besproken met de auditcommissie en de
raad van commissarissen. Rekening houdend met
de hiervoor beschreven risico’s en daarop gerichte
beheersingsmaatregelen, en in overeenstemming met
de best practice-bepaling I.4.3 van de Nederlandse
Corporate Governance Code, verklaart de raad van
bestuur, voor zover bekend, dat:
het verslag in voldoende mate inzicht geeft in
eventuele tekortkomingen in de werking van de
interne risicobeheersings- en controlesystemen;
voornoemde systemen een redelijke mate van
zekerheid geven, dat de financiële verslaggeving
geen onjuistheden van materieel belang bevat;
het naar de huidige stand van zaken gerechtvaardigd
is, dat de financiële verslaggeving is opgesteld op
going concern-basis;
in het verslag de materiële risico’s en onzekerheden
zijn vermeld, die relevant zijn ter zake van de
verwachting van de continuïteit van de vennootschap
voor een periode van twaalf maanden na opstelling
van het verslag.
Daarnaast verklaart de raad van bestuur in lijn met
artikel 5:25c van de Wet op het financieel toezicht dat,
voor zover hem bekend:
de jaarrekening een getrouw beeld geeft van
de activa, de passiva, de financiële positie en de
winst of het verlies van de uitgevende instelling
en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen
ondernemingen;
het bestuursverslag een getrouw beeld geeft over
de toestand op de balansdatum, de gang van zaken
gedurende het boekjaar van de uitgevende instelling
en van de met haar verbonden ondernemingen
waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn
opgenomen, en dat in het bestuursverslag de
wezenlijke risico’s waarmee de uitgevende instelling
wordt geconfronteerd, zijn beschreven.
31CTAC JAARVERSLAG 2023
Vooruitzichten
We kijken met vertrouwen naar de toekomst. Met de
herijkte strategie zijn we goed gepositioneerd om onze
klanten te ondersteunen in de digitale transformatie.
Het jaar 2024 staat in het teken van het versterken van
de onderlinge samenwerking en extra investeringen
in operational excellence. We verwachten in 2024
een stijgende omzet, waarbij de nadruk zal liggen
op resultaatverbetering. Onze expertise als Business
& Cloud Integrator en de grote vraag naar migratie-
oplossingen zijn de motor voor groei en het fundament
voor de verdere ontwikkeling van Ctac.
De raad van bestuur ziet geen reden om te twijfelen
aan de continuïteitsinschatting van de dienstverlening
van Ctac – de huidige performance en financiële positie
geven de raad van bestuur vertrouwen in de toekomst
van Ctac.
De verwachte investeringen in 2024 zijn zullen
toezien op het vervangen van hardware en voor de
modernisering van ons kantoorpand. Daarnaast zullen
we investeringen doen voor het vervangen van ons
ERP-systeem, waarbij Ctac over zal gaan naar S4 Public
Cloud. Deze investering bestaat uit te bestede uren van
onze eigen medewerkers.
De investeringen in ICT-hardware gedurende 2023
hebben met name betrekking op investeringen in
laptops en capaciteit voor het datacenter. Op termijn
is het de verwachting dat de investeringen in het eigen
datacenter zullen afnemen als gevolg van de migratie
van private- naar public-cloudomgevingen.
s-Hertogenbosch, 26 februari 2024
De raad van bestuur
Gerben Moerland (CEO)
Paul de Koning (CFO)
Outlook
32 CTAC JAARVERSLAG 2023
Governance
Risicomanagement
Risicomanagement
Risicomanagement is van groot belang voor Ctac.
Enerzijds kan Ctac door structureel risicomanagement
de dienstverlening en services blijven leveren aan
klanten en is het een belangrijk onderdeel van het
vertrouwen van klanten in Ctac. Anderzijds wordt via
bottum op en top down het risicomanagementproces
continu de effectiviteit van geïmplementeerde
maatregelen gemeten met als doel om de
bedrijfsprocessen verder te verbeteren. Ctac zorgt
door een continu proces van interne controles en
metingen voor het zo optimaal mogelijk bewaken en
het tijdig identificeren en, indien noodzakelijk,
mitigeren van risico’s.
Risicomanagementproces
Het risicomanagementproces (figuur 1) is een cyclus
waarbij de materiele risico’s worden bepaald en
geanalyseerd, de kans en impact van de risico’s worden
bepaald, wat leidt tot onderstaande heat map (figuur 2),
en op basis waarvan passende beheersmaatregelen
worden opgesteld. Dit wordt besproken met de raad
van bestuur. Het risicomanagementproces met de
controlemiddelen en mitigerende maatregelen is ook
een terugkerend onderwerp op de agenda van de raad
van commissarissen.
Figuur 1
Figuur 2
Heat map
Proces
Evaluatie van
bestaande
risicoanalyse.
Werksessie met CFO,
CISO en Corporate
Controller.
Bepalen en
ranken (kans
en impact) van
de belangrijkste
risico’s.
Beheersingsmaatregelen in kaart
brengen en heat map opstellen.
Bespreking uitkomsten
riskassessment met
raad van bestuur.
Bespreken uitkomsten
riskassessment met raad
van commissarissen.
5
11
1
7
8
2
10
9
4
3
6
IMPACT
KANS
Risico’s
1 Conjunctuurgevoeligheid
2 Concurrentie- en prijsdruk
3 Technologische ontwikkelingen
4 Krappe arbeidsmarkt
5 Partnerships
6 Kredietrisico
7 Liquiditeitsrisico
8 Waardering vaste activa
9 Cybersecurity-incidenten
10
Compliance-risico’s en
negatieve berichtgeving
11 Projectrisico
34 CTAC JAARVERSLAG 2023
Verantwoordelijkheden
Risicomanagement is een integraal onderdeel van
de planning- en controlecyclus. Ctac hanteert zo veel
mogelijk uniforme werkprocessen, procedures en
informatiesystemen met vaste richtlijnen, procedures
en processen. Ieders verantwoordelijkheden,
bevoegdheden en de functiescheidingen liggen
vast. Het is van groot belang dat de medewerkers
zich bewust zijn van de mogelijke risico’s en hoe zij
hiermee om moeten gaan. Hier wordt naast door het
management ook aandacht voor gevraagd via onder
andere e-learnings. Daarnaast is voor een effectieve
beheersing van risico’s een open cultuur van groot
belang en Ctac zoekt hierbij continu naar de balans
tussen beheersingen het stimuleren van decentrale
verantwoordelijkheden en ondernemerschap. De Chief
Information Security Officer (CISO) heeft hier een
initiërende en coördinerende rol in.
Het management en de businesscontrollers van
de verschillende bedrijfsonderdelen rapporteren
maandelijks aan de raad van bestuur. Ze melden de
voortgang van de realisatie van hun businessplan,
de daaruit voortvloeiende KPI’s en de financiële
performance en samenhangende risico’s aan de
raad van bestuur. De raad van bestuur draagt de
eindverantwoordelijkheid voor het risicomanagement.
Sinds 2023 zijn maandelijkse bedrijfsreviews
ingevoerd.
In de reviews komen onder meer de volgende
onderwerpen aan de orde:
in eerdere reviews afgesproken acties;
relevante commerciële ontwikkelingen;
project- en klantontwikkelingen/risico’s;
financiële resultaten van de afgesloten maand
en de geactualiseerde vooruitzichten;
voortgang op de geïdentificeerde KPI’s;
ontwikkelingen op het gebied van organisatie en
medewerkers.
Risicobereidheid
Onderdeel van het risicomanagementproces is het
bepalen van onze risicobereidheid. Risico’s overstijgen
onze risicobereidheid op het moment dat:
onze continuïteit in het geding komt;
onze reputatie op het gebied van compliance en
integriteit in het geding komt;
er een materiële impact op de omzet of op de
winstgevendheid is.
Materiële risico’s
Ctac onderscheidt de volgende risico’s:
strategische risico’s;
financiële risico’s;
cyberrisico’s;
operationele risico’s.
In onderstaande risicomatrix zijn de meest relevante
risico’s die op dit moment voor Ctac gelden,
uiteengezet. Risico’s die op dit moment niet onderkend
zijn of die als niet-materieel worden beschouwd,
worden hier niet genoemd.
Strategisch
Risico Toelichting risico Kans Impact Mitigatie
1. Conjunctuur-
gevoeligheid
Schommelingen in de
economische conjunctuur
door bijvoorbeeld inflatie of
een instabiele geopolitieke
situatie in combinatie
met een relatief vaste
kostenstructuur hebben
direct effect op het resultaat.
Hoog Medium Ctac streeft naar meer toegevoegde waarde in
de dienstverlening door te focussen op:
- businessproposities en marktthema’s;
- het onderhouden en versterken van
langdurige samenwerkingen;
- een beheersbare en flexibele kostenstructuur;
- verhoging van de omzet uit contracten met
een langere looptijd;
- omzetspreiding over de verschillende
markten;
- indexatie van contracten.
Risicomatrix
35
CTAC JAARVERSLAG 2023
Risico Toelichting risico Kans Impact Mitigatie
2. Concurrentie-
en prijsdruk
De markt voor IT-
dienstverlening is volwassen.
De concurrerende markt
veroorzaakt druk op prijzen
en marges.
Medium Medium Het maken van heldere strategische keuzes ten
aanzien van de positionering in de markt.
Investeren in de ontwikkeling van competenties
en vaardigheden van de medewerkers.
3. Technologische
ontwikkelingen
Snelle ontwikkelingen in
technologie kunnen ervoor
zorgen dat medewerkers niet
duurzaam inzetbaar zijn en dat
klanten alternatieve keuzes
maken en/of mogelijk niet
de beste oplossing voor hun
probleem krijgen.
Hoog Hoog Aansluiten businessproposities bij
marktontwikkelingen.
Duurzame inzetbaarheid van medewerkers
door onder andere uitgebreide
opleidingsmogelijkheden voor medewerkers.
4. Krappe
arbeidsmarkt
Voor Ctac zijn medewerkers
de belangrijkste asset van het
bedrijf. Ctac groeit dankzij
medewerkers. Schaarste op
de arbeidsmarkt kan groei
in IT-kennis in kwalitatieve
zin remmen. Kwantitatief
kan het leiden tot stijgende
personeelskosten of
beperking van de omzetgroei.
Hoog Hoog HR-beleid voor een stimulerend werkklimaat
waarin ruimte is voor groei van medewerkers.
Naast het aantrekken van nieuwe medewerkers is
het behoud van medewerkers een belangrijk doel.
Employer branding in lijn met de strategie en
gericht op verschillende doelgroepen.
Talentmanagement, diversiteit en vitaliteit zijn
belangrijke thema’s, ook bij het aantrekken van
nieuwe medewerkers.
Succesvol referral-kanaal.
Sterke banden met onderwijsinstellingen.
5. Partnerships Het risico dat Ctac niet
voldoet aan de compliance
eisen van businesspartners,
waardoor Ctac een
continuïteitsrisico loopt op
het leveren van producten
en diensten van deze
businesspartners.
Laag Hoog Periodiek overleggen met de partnermanagers van
onze businesspartners.
Wekelijks gesprek met de partnermanager van SAP
en regelmatige gesprekken met andere partners.
Regelmatig overleg over het businessplan.
Monitoring of Ctac voldoet aan de
certificeringseisen door middel van wekelijkse
dashboards.
Tussentijdse externe audits om vast te stellen dat
Ctac voldoet aan de compliance eisen. Voorbeelden
hiervan zijn ISAE 3402 type II, accountantscontrole
en ISO-certificeringen. Ook zijn periodieke controles
in processen ingeregeld om non-compliance te
mitigeren.
Risicomanagement
36 CTAC JAARVERSLAG 2023
Financieel
Risico Toelichting risico Kans Impact Mitigatie
6. Kredietrisico Ctac heeft een materiële
post aan vorderingen. Als
er bij klanten of leveranciers
liquiditeits-, solvabiliteits-
of continuïteitsissues zijn,
zouden ze de contractueel
aangegane verplichtingen
niet na kunnen komen. Dat
vormt een kredietrisico voor
Ctac.
Medium Laag Centrale beheersing van het kredietrisico.
Kredietwaardigheid van klanten wordt vooraf
beoordeeld op basis van acceptatiecriteria
en indien beschikbaar met behulp van
externe credit ratings. Als er geen externe
beoordelingen beschikbaar zijn, beoordeelt Ctac
de kredietwaardigheid op basis van onder meer
de financiële positie en eerdere ervaringen.
Interne maandelijkse rapportage over
betaalgedrag en de uitstaande facturen.
Afnemers worden voortdurend beoordeeld op
naleving van afspraken over betalingscondities.
7. Liquiditeits-
risico
De marktontwikkelingen
en/of kritische houding
van financiers beperken
de beschikbaarheid van
financieringsmogelijk-heden
in de markt.
Medium Laag Centraal liquiditeitenbeheer.
Kredietfaciliteiten aanwezig in Nederland en
België. Periodieke liquiditeitsprognoses voor
zowel de korte als de middellange termijn. De
prognoses worden periodiek bijgesteld op basis
van realisatie.
8. Waarde vaste
activa
Verslechterende
marktomstandigheden en
toekomst-verwachtingen
kunnen leiden tot de
afwaardering van de vaste
activa. Gezien de hoogte
van de vaste activa, zou het
effect materieel zijn.
Medium Medium Jaarlijks wordt beoordeeld of de op de balans
gerepresenteerde waarde nog steeds kan
worden terugverdiend.
37CTAC JAARVERSLAG 2023
Cyberrisico’s
Risico Toelichting risico Kans Impact Mitigatie
9. Cybersecurity-
incidenten
Als aanbieder van algemene
IT- en clouddiensten is het
voor Ctac vanzelfsprekend
aandacht te besteden
aan het identificeren
en behandelen van de
cyberrisico’s die gerelateerd
zijn aan de geleverde
diensten.
Het risico bestaat dat
onrechtmatig toegang wordt
verkregen tot systemen
en data van Ctac of Ctac’s
klanten als gevolg van deze
cyberrisico’s.
De onrechtmatige toegang
tot systemen en data kan
reputatieschade als gevolg
hebben.
Medium Hoog De Chief Information Security Officer (CISO)
zorgt er samen met de Privacy Officer, de
businessunits en de staforganisatie voor dat de
hieraan verbonden risico’s inzichtelijk worden.
In overleg worden de nodige mitigerende
maatregelen geïmplementeerd om het risico
naar een acceptabel niveau terug te brengen.
Tevens heeft Ctac een Cyber Security Board
onder leiding van de CFO, die per kwartaal
bijeenkomt om security- en privacyrisico’s te
bespreken en op te volgen.
Ctac heeft het Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402- en ISAE300-
raamwerk. Alle mitigerende maatregelen en
activiteiten worden door middel van interne
en externe audits jaarlijks getoetst op opzet,
bestaan en werking.
Als onderdeel van het ISMS heeft Ctac een
intern operationeel securityteam. Dit team
monitort continu het IT-landschap en zal bij
dreiging direct reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac
een groot aantal preventieve maatregelen
geïmplementeerd.
Ctac heeft een cybersecurity-verzekering om in
geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op externe specialisten ter ondersteuning
van het eigen team.
Risicomanagement
38 CTAC JAARVERSLAG 2023
Risicomanagement ten aanzien van duurzaamheid
De impact van duurzaamheidsrisico’s op onze bedrijfsvoering schatten we op dit moment nog als laag in. We hebben
een
aantal materiële onderwerpen geïdentificeerd op het gebied van duurzaamheid en maatschappelijk verantwoord
ondernemen, waarvoor we verwijzen naar het hoofdstuk 'Materialiteitsmatrix'. Deze onderwerpen vallen buiten de
kaders van de heat map, zoals opgenomen in figuur 2.
Operationele risico’s
Risico Toelichting risico Kans Impact Mitigatie
10. Compliance-
risico’s en
negatieve
berichtgeving
Ctac moet in de
bedrijfsvoering voldoen
aan wet- en regelgeving.
De reputatie van Ctac kan
geschaad worden door
ongunstige berichtgeving
in de media en op social
media. Daarnaast bestaat
het risico op claims als niet
voldaan is aan de wet- en
regelgeving.
Medium Medium Ctac hanteert een multidisciplinaire aanpak
wet- en regelgeving om risico’s te bewaken.
Ctac heeft een gedrags-, insiders- en
klokkenluidersregeling opgesteld, waaraan
alle medewerkers zich moeten houden.
Deze zijn te vinden op de website.
11. Projectrisico Ctac heeft verschillende
contractvormen met klanten.
Een belangrijk deel van de
omzet genereert Ctac door
projecten voor klanten uit te
voeren. Hoe Ctac projecten
uitvoert, kan invloed
hebben op de prestaties en
resultaten van Ctac.
Het risico bestaat dat
projecten niet conform
specificatie, afspraken en
geplande marges worden
opgeleverd.
Laag Medium Nauwkeurige formulering van de scope,
een frequente rapportering aan de Project
Review Board en uitvoering door ervaren en
gekwalificeerde medewerkers.
39CTAC JAARVERSLAG 2023
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
Ctac bewaakt op verschillende manieren haar interne
processen. Zo beschikt zij over een Debiteuren Board,
over een Project Review Board en over een
contractmanagementsysteem. De interne auditfunctie
en de interne risicobeheersings- en controlesystemen
zijn dus geïntegreerd in de administratieve organisatie/
interne beheersing. Doordat risico’s en afwijkingen
adequaat gerapporteerd worden en afwijkingen
achteraf hersteld kunnen worden, wordt een
gesepareerde interne auditfunctie niet noodzakelijk
geacht (1.3, zoals expliciet toegestaan in 1.3.6). In het
verlengde daarvan wordt ook afgeweken van de
subonderdelen (1.3.1 t/m 1.3.5iii en 2.6.4). Jaarlijks
wordt door zowel de externe accountant als (de raad
van commissarissen van) Ctac zelf stilgestaan bij de
vraag of het interne toetsingssysteem nog volstaat, of
dat de organisatie op een bepaald moment niet alsnog
over een dergelijke functie dient te beschikken. Daaruit
is gebleken dat daartoe (nog) geen noodzaak bestaat.
Alle leden van de raad van commissarissen van Ctac
zijn ook lid van de auditcommissie, wat betekent
dat er geen informatieoverdracht hoeft plaats te
vinden van de auditcommissie naar de raad van
commissarissen. Om deze reden heeft Ctac ervoor
gekozen dat de auditcommissie niet separaat
rapporteert aan de raad van commissarissen
(1.5.3, 1.5.4, 1.6.1 en 1.6.3). Hetzelfde geldt
voor de verslaglegging door de remuneratie-,
selectie- en benoemingscommissie aan de raad
van commissarissen, aangezien alle leden van de
raad van commissarissen ook zitting hebben in de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie aan
de raad van commissarissen (2.2.5, 2.3.5 en 3.2.1).
Gezien de beperkte omvang van de leden van de
raad van bestuur en de raad van commissarissen,
hanteert Ctac geen vooraf geformaliseerd plan of
procedure voor de opvolging en herbenoeming van
leden van de raad van bestuur en de raad van
commissarissen (2.2, 2.2.4, 2.2.5.iv). De raad van
commissarissen en de remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie beoordelen elk jaar aan de
hand van onder andere het rooster van aftreden, het
diversiteitsbeleid en indien van toepassing de
profielschets voor de raad van commissarissen hoe
en wanneer het opvolgingstraject gestart en
vormgegeven dient te worden. Deze aanpak biedt
Ctac aanvullende flexibiliteit om te acteren op
(personele) ontwikkelingen op het gebied van
opvolgingskwesties.
Ctac heeft geen secretaris van de raad van bestuur
aangesteld, omdat deze functie niet past bij de omvang
van de onderneming en haar bestuursstructuur (2.3.10).
Ctac geeft op andere wijze invulling aan wat de
Corporate Governance Code op dit punt voorschrijft.
Het bestuurssecretariaat faciliteert de
informatievoorziening van de raad van bestuur en de
raad van commissarissen, en ondersteunt de
organisatie van de vergaderingen van de raad van
commissarissen; de Head of Legal ziet erop toe dat de
juiste procedures worden gevolgd en dat wordt
gehandeld in overeenstemming met de wettelijke en
statutaire verplichtingen.
Onder bijzondere omstandigheden maakt Ctac
gebruik van webcams en/of andere technische
hulpmiddelen voor het volgen van analisten- en
andere bijeenkomsten en vergaderingen door
derden (4.2.3). De presentaties die Ctac aan deze
doelgroepen geeft, zijn voor iedereen beschikbaar
via de website.
In 2023 heeft de raad van commissarissen geen
zelfevaluatie uitgevoerd of externe evaluatie laten
plaatsvinden. De reden hiervoor is dat de raad van
commissarissen gedurende een deel van het jaar uit
twee leden bestond en er regulier contact was, waar
ook regelmatig gereflecteerd werd op de aanpak
(2.2.6, 2.2.8.iii en 2.2.8.iv).
Gedetailleerde informatie over Ctac’s Corporate
Governance is te vinden op Ctac’s website onder
Over Ctac, sectie Corporate Governance.
De raad van commissarissen en de raad van bestuur, gezamenlijk verantwoordelijk voor de
corporate-governance-structuur van Ctac, onderschrijven in beginsel alle principes en best
practices in de Nederlandse Corporate Governance Code 2022 (zoals te raadplegen via
www.mccg.nl) en passen die ook zoveel mogelijk toe. Ctac wijkt slechts op een beperkt aantal
punten af van deze code; deze afwijkingen worden in dit onderdeel toegelicht (tussen haakjes
wordt telkens verwezen naar de relevante bepaling van de Corporate Governance Code van
20 december 2022).
40 CTAC JAARVERSLAG 2023
Raad van bestuur
De raad van bestuur van Ctac is verantwoordelijk voor
het ontwikkelen van doelstellingen en strategie, en
voor het uitvoeren van het strategische en operationele
beleid van de onderneming. De raad van bestuur
richt zich bij het uitvoeren van zijn taak op het belang
van de vennootschap en de daarmee verbonden
onderneming. Daarbij streeft de raad van bestuur naar
het realiseren van duurzame langetermijnwaardecreatie
voor Ctac.
Hierbij wordt rekening gehouden met de
belangen van alle stakeholders en de effecten van het
handelen van de vennootschap en de daarmee verbonden
ondernemingen op mens en milieu. In dit kader is aan de
raad van bestuur een op KPI’s gebaseerde kortetermijn- en
langetermijnvariabele beloning toegezegd.
De heer Pieter-Paul Saasen, als CEO in functie sinds
15 november 2021, heeft op 28 maart 2023 wegens
gezondheidsredenen zijn functie neergelegd en is per
direct teruggetreden als statutair bestuurder. De heer
Paul de Koning is vanaf 15 februari 2023 werkzaam
voor de vennootschap in zijn hoedanigheid als CFO,
niet-statutair bestuurder. Op het moment dat de heer
Saasen terugtrad als statutair bestuurder, heeft de
raad van commissarissen de heer De Koning en de
heer Wim Geraats aangewezen als tijdelijk bestuurders
om de taken van de heer Saasen waar te nemen. Op
13 april 2023 is de heer De Koning door de raad van
commissarissen benoemd tot statutair-bestuurder in
de rol van CFO en is de heer Geraats teruggetreden
als tijdelijk bestuurder. De heer Gerben Moerland is op
1 september 2023 aangesteld als CEO, niet-statutair
bestuurder. De raad van commissarissen heeft de heer
Moerland op 13 oktober 2023 benoemd tot statutair
bestuurder, vanaf welk moment de heer Moerland de
taak van CEO en voorzitter van de raad van bestuur
vervult. Voor gegevens over de raad van bestuur
verwijzen wij naar pagina 24.
Executive committee
Om de uitvoering van de strategie te bevorderen, is aan
het begin van 2022 het executive committee (ook wel
directie genoemd) ingesteld. Naast de leden van de
raad van bestuur nemen daarin plaats de operationeel
leidinggevenden, zijnde de directeur Cloud, directeur
Sales en directeur Ctac België. Als gevolg van deze
opzet wordt de raad van bestuur directer en completer
geïnformeerd, waardoor hij, samen met de overige
leden van het executive committee, meer grip krijgt
op de operationele gang van zaken en beter in staat
is de strategie te implementeren. De taak van het
executive committee is erop gericht om op dagelijkse
basis sturing te geven aan de operationele activiteiten,
businessunit-overstijgende uitdagingen aan te pakken
en de door de raad van bestuur geformuleerde
strategie uit te voeren.
Gedurende het jaar worden leden van het executive
committee (niet zijnde leden van de raad van
bestuur) uitgenodigd om deel te nemen aan de
vergaderingen van de raad van commissarissen, om
specifieke businessonderwerpen toe te lichten en in
gezamenlijkheid te bespreken. Op deze manier wordt
de raad van commissarissen verdergaand in staat
gesteld om toezicht te houden op de aansturing van de
operatie en de uitvoering van de strategie.
Raad van commissarissen
De raad van commissarissen is primair belast met het
houden van toezicht op het beleid van, en het beheer
door de raad van bestuur, zowel vanuit strategisch als
vanuit operationeel perspectief. Daarnaast fungeert de
raad van commissarissen als adviesorgaan voor de raad
van bestuur. De werkwijze en het profiel van de raad van
commissarissen zijn vastgelegd in een reglement en in
een profielschets, die zijn gepubliceerd op de website
van Ctac.
De raad van commissarissen bestaat thans uit de
heren Harry Hendriks (voorzitter) en Ton Vernaus, en
mevrouw Marlies van Elst. Mevrouw Van Elst heeft
de plaats ingenomen van mevrouw Liesbeth Karsten,
wiens termijn als commissaris is geëindigd na afloop
van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
op 13 april 2023. Sinds haar benoeming op 13
oktober 2023 onderhoudt mevrouw Van Elst namens
de raad van commissarissen het contact met de
ondernemingsraad. Mevrouw Van Elst wordt met
instemming van de ondernemingsraad beschouwd als
commissaris ten aanzien van wie de ondernemingsraad
een versterkt aanbevelingsrecht heeft op grond
van het structuurregime, welk regime Ctac vanaf de
statutenwijziging van 5 mei 2022 heeft ingevoerd.
Benoeming van de commissarissen vindt plaats
conform de Corporate Governance Code, in die zin
dat een benoemingstermijn van tweemaal vier jaar als
uitgangspunt dient te gelden, en eventuele benoeming
nadien wordt gemotiveerd in het verslag van de raad
van commissarissen. Voor gegevens over de leden
van de raad van commissarissen verwijzen wij naar
pagina 48.
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
Jaarlijks vindt een Algemene Vergadering van
Aandeelhouders plaats. Alle besluiten worden
genomen op basis van het principe ‘één aandeel,
één stem’. Besluiten worden genomen met volstrekte
meerderheid van stemmen, tenzij de statuten of de wet
een grotere meerderheid voorschrijft.
De belangrijkste bevoegdheden van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van Ctac zijn:
- uitgifte van aandelen of verlening van rechten tot
het nemen van aandelen, alsook delegatie van
voornoemde bevoegdheden aan de raad van bestuur;
41CTAC JAARVERSLAG 2023
- vaststelling van de jaarrekening;
- vaststelling van de winstverdeling en het dividend;
- verlening van decharge aan de raad van bestuur voor
het gevoerde beleid;
- verlening van decharge aan de raad van commissarissen
voor het gehouden toezicht op het gevoerde beleid
van, en het beheer door de raad van bestuur;
- benoeming van commissarissen op voordracht van
de raad van commissarissen;
- opzegging van het vertrouwen in de raad van
commissarissen;
- benoeming van de externe accountant;
- wijziging van de statuten op voorstel van de raad van
bestuur, welk voorstel is goedgekeurd door de raad
van commissarissen;
- machtiging van de raad van bestuur tot de inkoop
van eigen aandelen;
- vaststelling van het bezoldigingsbeleid van Ctac
(op voorstel van de raad van commissarissen) en
vaststelling van de bezoldiging van de leden van de
raad van commissarissen;
- adviserende stemming over het bezoldigingsverslag;
- goedkeuring van belangrijke bestuursbesluiten.
Communicatie
Ctac hecht grote waarde aan open en transparante
communicatie met de financiële gemeenschap in het
algemeen, en met haar kapitaalverschaffers in het
bijzonder. Ctac onderhoudt regelmatig contact met
analisten en beleggers, alsmede met de financiële
media die de belangrijkste informatiebronnen vormen
voor particuliere beleggers. Ctac baseert zich in haar
communicatie met deze doelgroepen op informatie die
door middel van persberichten openbaar is gemaakt.
Ctac heeft in haar disclosure policy vastgelegd welke
informatie openbaar wordt gemaakt en wanneer
dat gebeurt. Zo is zorgvuldige en gelijktijdige
informatieverstrekking aan alle aandeelhouders
gewaarborgd. Daarnaast heeft Ctac in haar beleid
stakeholderdialoog opgenomen op welke wijze zij
interacteert met haar stakeholders. Dit beleidsstuk is te
vinden op Ctac’s website onder Over Ctac, Corporate
Governance, Code & Regelgeving.
Gedragscode
Ctac kent een gedragscode. De gedragscode beoogt
de medewerkers van de vennootschap bewust te
maken van integer handelen door vast te leggen wat
wel en wat niet als wenselijk gedrag moet worden
beschouwd. De gedragscode is van toepassing op
alle medewerkers van de vennootschap en haar
dochterbedrijven, en geldt tevens voor degenen die op
basis van een tijdelijk contract of flexibele relatie voor
de vennootschap werken. Gedetailleerde informatie
over Ctac’s gedragscode is te vinden op Ctac’s website
onder Over Ctac, Corporate Governance, Code &
Regelgeving.
Toelichting op het diversiteitsbeleid en de
uitvoering daarvan
Ctac heeft een diversiteits- en inclusiebeleid (hierna
“D&I-beleid”) voor de onderneming ingevoerd, met
daarin concrete, passende en ambitieuze doelen om
een goede balans te bereiken in genderdiversiteit en
andere voor Ctac relevante aspecten van D&I. Deze
doelen hebben betrekking op de samenstelling van
de raad van bestuur, de raad van commissarissen, de
directie (ook wel het executive committee genoemd),
de subtop en het overig leidinggevend kader.
Het D&I-beleid ten aanzien van de samenstelling van
de raad van bestuur en de raad van commissarissen
is vastgesteld door de raad van commissarissen. Het
D&I-beleid ten aanzien van de samenstelling van
het executive committee, de subtop en het overige
werknemersbestand is vastgesteld door de raad van
bestuur na voorafgaande goedkeuring door de raad
van commissarissen.
Hierna volgt een toelichting op het D&I-beleid en de
uitvoering daarvan in het afgelopen boekjaar.
Doelen van het D&I-beleid
Het D&I-beleid is bedoeld om ervoor te zorgen dat binnen
Ctac een (meer) diverse en inclusieve werkomgeving wordt
gecreëerd, waarbij iedereen zich welkom en gewaardeerd
voelt, ongeacht afkomst, ras, seksuele geaardheid,
geslacht, leeftijd, religie, culturele achtergrond of fysieke
gesteldheid. Ctac ontwikkelt en implementeert het
beleid in lijn met haar kernwaarden: samen, gedreven,
ondernemend, resultaatgericht en bewust.
Op het gebied van D&I heeft Ctac de volgende
doelstellingen geformuleerd met een streefdatum van
ultimo 2027, tenzij anders aangegeven.
Diversiteit in het leidinggevend kader:
ten minste 1/3
e
van de leden van de raad van
commissarissen is vrouw en ten minste 1/3
e
is man;
1
ten minste 1/3
e
van de leden van de raad van bestuur
is vrouw en ten minste 1/3
e
is man;
ten minste 1/3
e
van de leden van het executive
committee is vrouw en ten minste 1/3
e
is man; en
ten minste 1/3
e
van de leden die deel uitmaken van
de subtop
2
is vrouw en ten minste 1/3
e
is man.
Diversiteit in promoties:
ten minste 1/3
e
van de doorstroom naar de volgende
leidinggevende functies: Team Leads, Competence
Leads, of posities die onderdeel uitmaken van de
subtop (hierna: “Leidinggevende Functies”), is vrouw
en ten minste 1/3
e
is man; en
ten minste 20% van de doorstroom naar hogere
functies (schaal 7 of 8), niet zijnde Leidinggevende
Functies, is vrouw en ten minste 20% is man.
Compliance met de Nederlandse Corporate Governance Code
42 CTAC JAARVERSLAG 2023
Diversiteit in het werknemersbestand:
ten minste 25% van het werknemersbestand is vrouw
en ten minste 25% is man;
ten minste 15% van het werknemersbestand heeft
een niet-Nederlandse of niet-Belgische achtergrond;
3
ten minste 10% van het werknemersbestand heeft
een niet-Europese achtergrond;
4
ten minste 30% van het werknemersbestand is
<35 jaar; en
participatie van ten minste zes personen met een
afstand tot de arbeidsmarkt.
Inclusie:
ten minste 60% van het medewerkersbestand heeft de
online training “onbewuste vooroordelen” gevolgd;
5
een nader te bepalen verbetering ten opzichte van
de nulmeting ‘inclusieve employee experience’, uit te
voeren in 2024.
Plan van aanpak
Ten aanzien van alle functies hanteert Ctac de volgende
uitgangspunten bij de werving, selectie, doorstroom en
promotie:
iedereen met dezelfde competenties, wendbaarheid
en potentieel heeft in beginsel gelijke kansen op
dezelfde functie, waarbij in bepaalde gevallen de
voorkeur wordt gegeven aan kandidaten die qua
gender of achtergrond ondervertegenwoordigd zijn;
beslissingen worden genomen op basis van relevante
en objectieve criteria, waarbij discriminatie moet
worden voorkomen;
verschillen worden in positieve zin gewaardeerd.
Raad van bestuur en raad van commissarissen
Indien vacatures ontstaan in de raad van bestuur of de
raad van commissarissen, zal telkens worden bekeken
wat de mogelijkheden zijn om het streefpercentage
van de man-vrouwverhouding zoals opgenomen in
het diversiteitsbeleid, te bereiken. Dit vanzelfsprekend
zonder de overige aspecten van diversiteit uit het oog
te verliezen. Het plan van aanpak van Ctac is erop
gericht om te komen tot een (meer) inclusieve en
diverse profielschets, het wervings- en selectieproces
zodanig in te richten, dat meer vrouwelijke kandidaten
worden gevonden en daarbij concrete doelstellingen
te hanteren bij de longlist en shortlist (bij beide
dient minstens 1/3
e
van de kandidaten vrouw te zijn).
Bovendien geldt dat, zolang het streefpercentage
niet is bereikt, bij gelijke geschiktheid de voorkeur
uitgaat naar een vrouw. Ctac streeft er eveneens
naar voldoende diversiteit ten aanzien van leeftijd en
(culturele) achtergrond te bereiken, ook hier zonder de
overige aspecten van diversiteit uit het oog te verliezen.
Executive committee, subtop en overig
leidinggevend kader
Indien vacatures ontstaan in deze categorie functies, zal
telkens worden bekeken wat de mogelijkheden zijn om
het streefpercentage van de man-vrouwverhouding zoals
opgenomen in het diversiteitsbeleid, te bereiken. Het
plan van aanpak van Ctac is erop gericht om te komen
tot een (meer) inclusieve en diverse functieomschrijving
en selectiecriteria, het implementeren van mentoring-
en coachingprogramma’s gericht op vrouwen, en
het voeren van bewustwordingscampagnes over
vooroordelen en biases. Daarnaast wordt het wervings-
en selectieproces inclusiever gemaakt en gewijzigd
om de diversiteit van de kandidaten te bevorderen.
Via een samenwerkingsverband met de Refugee
Talent Hub weet Ctac ook kandidaten te bereiken,
die een vluchtelingenstatus of een verblijfsstatus
hebben. Zowel bij de instroom als bij de doorstroom
van medewerkers geldt dat bij gelijke geschiktheid de
voorkeur uitgaat naar een vrouw of naar iemand met
een niet-Nederlandse/niet-Belgische achtergrond.
1
Dit streefcijfer geldt per direct, in lijn met toepasselijke wetgeving.
2
De subtop bestaat uit enerzijds de business unit managers en de directieleden van alle groepsentiteiten (niet
zijnde leden van het executive committee) en anderzijds de hoofden van de stafafdelingen en de business
managementteams.
3
Personen met een niet-Nederlandse respectievelijk niet-Belgische achtergrond worden geacht te zijn personen die
zelf niet in Nederland respectievelijk België zijn geboren of van wie minstens één van de ouders niet in Nederland
respectievelijk België is geboren. Voor de vestigingen van de Ctac-groep ziet deze doelstelling op medewerkers
met een niet-Nederlandse achtergrond en voor de vestiging van Ctac in België gaat het om medewerkers met een
niet-Belgische achtergrond.
4
Conform de CBS-definitie wordt onder Europa mede begrepen Rusland, maar niet Turkije, Georgië en Armenië.
Personen met een niet-Europese achtergrond worden geacht te zijn personen die zelf niet in Europa zijn geboren
of van wie minstens één van de ouders niet in Europa is geboren.
5
Deze doelstelling dient voor eind 2025 te worden behaald.
43CTAC JAARVERSLAG 2023
Resultaten van het D&I-beleid en verantwoording
Raad van bestuur
Gedurende het jaar 2023 is de samenstelling van de
raad van bestuur gewijzigd. De heer Pieter-Paul Saasen,
als CEO in functie sinds 15 november 2021, heeft op
28 maart 2023 wegens gezondheidsredenen zijn functie
neergelegd en is per direct teruggetreden als statutair
bestuurder. De heer Paul de Koning is op 13 april 2023
benoemd tot statutair-bestuurder (CFO) en de heer
Gerben Moerland is op 13 oktober 2023 benoemd
tot statutair-bestuurder (CEO). Doordat twee mannen
zijn aangesteld als bestuurder, is de samenstelling
van de raad van bestuur, gelet op het geformuleerde
streefpercentage, nog niet verbeterd. De streefdatum
voor het behalen van deze doelstelling is vastgesteld
op ultimo 2027, gezien de meer algemene uitdaging
die bestaat binnen de IT-branche om voldoende
vrouwelijke bestuurders aan te trekken.
Raad van commissarissen
De samenstelling van de raad van commissarissen is
gedurende 2023 ook veranderd: mevrouw Liesbeth
Karsten is na afloop van de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders op 13 april 2023 teruggetreden,
en mevrouw Marlies van Elst is op 13 oktober 2023
benoemd tot commissaris. De raad van commissarissen,
bestaande uit twee mannen en een vrouw, voldoet aan
het (wettelijk) geformuleerde streefpercentage.
Executive committee
Gedurende het jaar 2023 is de samenstelling van de
directie gewijzigd, maar de man-vrouwverhouding is
ongewijzigd gebleven: deze bestaat uit vijf mannen
en geen vrouwen. Vastgesteld kan worden dat de
samenstelling van het executive committee, gelet
op het geformuleerde streefpercentage, nog niet is
verbeterd. Ook hier geldt dat de streefdatum voor
het behalen van deze doelstelling is vastgesteld op
ultimo 2027, gezien de meer algemene uitdaging die
bestaat binnen de IT-branche om voldoende vrouwen
in leidinggevende functies aan te trekken en/of door te
laten groeien.
Ten aanzien van de vacatures die gedurende het jaar
2023 zijn ontstaan, zijn er binnen de organisatie geen
kandidaten van het vrouwelijke geslacht aanwezig
geweest, die in aanmerking kwamen voor de betreffende
posities. Ctac wil met het bevorderen van de instroom
en doorstroom van vrouwelijke collega’s conform het
D&I-beleid zorgen dat er meer vrouwen in de hogere
managementlagen van de organisatie participeren,
waardoor zij eerder in aanmerking kunnen komen voor
directieposities in het geval er een vacature ontstaat.
Subtop
Gedurende het jaar 2023 is de samenstelling van de
subtop gewijzigd, deze bestaat thans uit tien mannen
en vier vrouwen. De subtop, aldus voor 71% uit mannen
en voor 29% uit vrouwen bestaande, voldoet nog niet
aan het geformuleerde streefpercentage voor ultimo
2027. Wel is de man-vrouwverhouding gedurende het
jaar 2023 veranderd in de richting van het streefdoel,
aangezien de subtop in het jaar 2022 bestond uit elf
mannen en drie vrouwen. Hierbij zij opgemerkt dat Ctac
de subtop als zodanig heeft gedefinieerd en daarover
rapporteert vanaf het boekjaar 2023.
Samenstelling per ultimo 2023
Onderstaande tabel geeft de samenstelling weer voor
wat betreft geslacht van de raad van bestuur, de raad
van commissarissen, het executive committee en de
subtop aan het einde van 2023.
Diver siteit
Raad van
commis-
sarissen
Raad van
bestuur
Executive
committee
Subtop
# % # % # % # %
Man 2 67% 2 100% 5 100% 10 71%
Vrouw 1 33% 0 0% 0 0% 4 29%
Instroom, doorstroom en retentie van werknemers
Onderstaande tabel geeft over 2023 de man-vrouw-
verhouding weer binnen Ctac op het gebied van
instroom, uitstroom en retentie van werknemers. Het
monitoren van – en sturen op – de instroom, uitstroom
en retentie van mannen en vrouwen is voor Ctac mede
behulpzaam bij het bereiken van de geformuleerde
genderdiversiteitsdoelstellingen.
Diversiteit Instroom Uitstroom Retentie
6
# % # % #
Man 59 78% 85 79% 78%
Vrouw 17 22% 22 21% 79%
Ctac monitort daarnaast de doorstroom van medewerkers
naar Leidinggevende Functies en andere hogere functies
(schaal 7 of 8, niet zijnde Leidinggevende Functies).
6
Het retentiepercentage is als volgt berekend: (aantal werknemers per ultimo 2023 – aantal ingestroomde
werknemers) / (aantal werknemers per ultimo 2022).
Compliance met de Nederlandse Corporate Governance Code
44 CTAC JAARVERSLAG 2023
Onderstaande tabel categoriseert deze doorstroom op
basis van gender, gedurende het jaar 2023.
Doorstroom/
promoties
Leidinggevende
Functies
Schaal 7 of 8
(niet zijnde
Leiding gevende
Functies)
Totaal
# % # % # %
Man 9 75% 8 89% 17 81%
Vrouw 3 25% 1 11% 4 19%
Diversiteit van het werknemersbestand
De overige diversiteitsdoelstellingen en de behaalde
resultaten per doelstelling zijn weergegeven in de tabel
hieronder. Voor nagenoeg alle doelstellingen geldt dat
deze nog niet zijn behaald tijdens het jaar 2023. Dit is
in lijn met de verwachting, aangezien het streven erop
is gericht de doelstellingen voor het einde van 2027 te
verwezenlijken.
Diversiteit
werknemersbestand
Doelstelling per
ultimo 2027
Resultaat
Man ≥25% 80%
Vrouw ≥25% 20%
Niet-Nederlandse/
niet-Belgische achtergrond
≥15% 15%
Niet-Europese achtergrond ≥10% 12%
Werknemers jonger
dan 35 jaar
≥30% 28%
Participatie van
werknemers met afstand
tot de arbeidsmarkt
≥6 mede werkers 1
Inclusie:
De uitvoering van de initiatieven gericht op het
verbeteren van inclusie binnen Ctac, wordt vanaf
2024 in gang gezet. Dit is qua timing in lijn met de
geformuleerde doelstellingen op dit vlak.
45CTAC JAARVERSLAG 2023
46 CTAC JAARVERSLAG 2023
Verslag van de
raad van commissarissen
Harry Hendriks (1950),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter van de raad van
commissarissen.
Voorzitter raad van commissarissen
bij Pala Groep en bestuurslid Stichting
PSV Voetbal.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Ton Vernaus (1965),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter auditcommissie.
CFO GreenV, dochteronderneming
van HAL.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Marlies van Elst (1966),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie.
Lid raad van commissarissen bij
BNG Bank en Bank Mendes Gans
De volledige opsomming van haar
relevante nevenfuncties is vermeld
in het verslag van de raad van
commissarissen op pagina 51.
Benoemd tot commissaris van Ctac
in oktober 2023. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2027.
Raad van commissarissen
48 CTAC JAARVERSLAG 2023
Personele wijzigingen
In februari 2023 is de heer Paul de Koning voorgedragen
als Chief Financial Officer (CFO). In die rol is hij
officieel benoemd na de Algemene vergadering van
Aandeelhouders op 13 april 2023. Ctac zocht naar een
CFO die ervaring heeft bij een beursgenoteerd bedrijf,
weet hoe die dynamiek werkt en direct mee kan draaien.
De ervaring van de heer De Koning en zijn senioriteit
past bij Ctac. Kort na het overlijden van Pieter-Paul
is gestart met de zoektocht naar een nieuwe Chief
Executive Officer (CEO). In oktober konden we de heer
Gerben Moerland als beoogde CEO aankondigen.
De heer Moerland is ervaren, ook als ondernemer.
Daarnaast kent hij Ctac inhoudelijk en onderscheidt
hij zich door zijn probleemoplossend vermogen. Zijn
resultaatgerichtheid en kennis van de IT-markt gaven de
doorslag.
Tijdens de Bijzondere Algemene vergadering van
Aandeelhouders, waarna de heer Moerland is benoemd,
is ook ingestemd met de benoeming van mevrouw
Marlies van Elst als lid van de raad van commissarissen.
De jarenlange bestuurservaring en kennis van mevrouw
Van Elst van digitale transformaties bij publieke en
private organisaties is van grote waarde voor de raad van
commissarissen van Ctac. De raad van commissarissen
is zo, na het vertrek van mevrouw Liesbeth Karsten
vanwege het einde van de (her)benoemingsperiode en
in lijn met de Nederlandse Corporate Governance Code,
weer op volle sterkte. We bedanken mevrouw Karsten
voor de prettige samenwerking en de bijdrage die ze de
afgelopen jaren heeft geleverd.
Strategie-update
Halverwege 2023 is de raad van bestuur en het
executive committee gestart met de herijking
van de strategie. De raad van commissarissen is
betrokken geweest bij dit proces waarbij we gekeken
hebben naar de belangen van alle stakeholders, de
marktsegmentatie, technologische ontwikkelingen en
Ctac’s huidige portfolio. In de huidige consoliderende
markt is het van groot belang om helder te hebben wat
de toegevoegde waarde van de verschillende diensten
is. De herijking van de strategie moet Ctac nog beter
positioneren voor de toekomst.
Resultaten
De raad van commissarissen kijkt terug op een goed
financieel jaar waarin Ctac een omzetstijging van 8,1%,
waarvan 7,1% autonoom, heeft laten zien. We zien
dat de trend waar de projecten kleiner van omvang
worden zijn effect heeft gehad. Daarnaast heeft een
noodzakelijke bijzondere waardevermindering van de
immateriële vaste activa en een afwaardering van de
actieve belastinglatentie van Technology2Enjoy en een
voorziening voor langdurig zieken de winstgevendheid
gedrukt. De raad van commissarissen is door de
raad van bestuur geïnformeerd over de operationele
verliezen in 2023 bij het in 2022 aangekochte
Technology2Enjoy en steunt het ingrijpen door het
bestuur na de teleurstellende ontwikkelingen.
Er zijn in de tweede helft van het jaar mooie stappen
gezet voor de omzet van de toekomst en er is met de
strategieherijking ingespeeld op de transitie naar de
(public) cloud. De groei van Cloud services van 15,8%
laat zien dat hiermee een juiste weg is ingeslagen. We
realiseren ons hierbij terdege dat deze transitie ook een
ander verdienmodel met zich meebrengt. We hebben
er alle vertrouwen in dat de ingezette weg in 2024
bijdraagt aan de verwachte resultaatverbetering.
Uitdagingen
In een uitdagende arbeidsmarkt, zijn we nog steeds
in staat om personeel aan te trekken. Het verloop
van personeel geeft een gelijkblijvend patroon in
vergelijking met voorgaande jaren. Verder is de raad
van commissarissen scherp op cybersecurity, ook met
het oog op de verschuiving van diensten naar de cloud.
We kijken niet alleen naar de beveiliging van Ctac, we
benadrukken ook wat Ctac kan betekenen voor andere
bedrijven.
Stakeholders
We hebben zowel contact te houden met de
grootaandeelhouders als met de andere aandeelhouders.
Een van de onderwerpen van gesprek met de
aandeelhouders was, zoals elk jaar, remuneratie.
Daarnaast kijken we met en voor de aandeelhouders
en alle stakeholders naar wat het beste is voor de
onderneming.
Voorwoord voorzitter
raad van commissarissen
De raad van commissarissen van Ctac kijkt terug op een dynamisch jaar. We denken daarbij vooral
aan Pieter-Paul Saasen die ons dit jaar is ontvallen. Daarnaast kenmerkt het jaar zich, mede door
zijn overlijden, door een aantal bestuurswisselingen. Tegen de tijd dat dit verslag verschijnt is
zowel de raad van bestuur als de raad van commissarissen alweer een aantal maanden op volle
sterkte. Een ander belangrijk wapenfeit was de strategieherijking die als doel heeft om Ctac nog
beter te positioneren voor de toekomst in een consoliderende sector.
49CTAC JAARVERSLAG 2023
Ook hebben we open en regelmatig contact gehad
gehad met de ondernemingsraad. Het is erg belangrijk
dat de cultuur binnen een bedrijf goed is en de
ondernemingsraad speelt daar een belangrijke rol in.
Naast de vaste commissarisvergaderingen hebben
we goed en regelmatig contact gehad met de
raad van bestuur. We werken actief samen met het
managementteam, waarbij we de juiste balans houden
tussen constructieve begeleiding en noodzakelijk
toezicht. Ik kan daarom ook voluit zeggen dat wij
vertrouwen hebben in de aangescherpte koers die het
bestuur onder leiding van CEO de heer Moerland heeft
gepresenteerd en dat wij deze ook ondersteunen.
We zien dat met de herijking van de strategie Ctac
een scherper profiel krijgt, goed gepositioneerd in de
markt welke een goed groei verwachting kent. Ook is
aandacht gegeven door de raad van commissarissen
aan de verdere stappen die gemaakt worden in de
organisatie om effectiviteit en efficiëntie te verbeteren
op het gebied van profilering, operatie en sales.
Woord van dank
Namens de raad van commissarissen wil ik het bestuur
danken voor hun inzet en toewijding afgelopen jaar. In
het bijzonder dank ik de heer De Koning en de heer
Geraats voor hun bereidheid om op interim-basis de
CEO-taken op zich te nemen in een moeilijke periode.
Daarnaast gaat er een woord van dank uit naar de
medewerkers van Ctac voor hun niet aflatende inzet
en flexibiliteit in het afgelopen jaar. Ook wil ik mijn
medecommissarissen en aandeelhouders bedanken
voor hun toewijding en vertrouwen.
Ctac heeft met de herijking kennis en commitment
weten te combineren tot een nieuwe, breed gedragen
strategie. De Fransen spreken van ‘reculer pour mieux
sauter’, oftewel ‘een stap terug om beter te kunnen
springen’. De raad van commissarissen is ervan
overtuigd dat de doorgevoerde veranderingen Ctac
verder brengen.
Namens de raad van commissarissen,
Harry Hendriks – voorzitter
Pieter-Paul Saasen
De aankondiging van Pieter-Paul Saasen om terug te treden en zijn overlijden kort daarna heeft ons en het
hele bedrijf diep geraakt. Hij was in vele opzichten een absolute kanjer, die moest capituleren voor een
onzichtbare vijand met een snelheid die ons allemaal schokte.
Pieter-Paul verlaat ons na het beste jaar in de geschiedenis van de vennootschap. Hij was als geen ander
in staat om ambities en zakelijk leiderschap te combineren met oog voor mensen. Pieter-Paul was niet van
de problemen, Pieter-Paul was van de oplossingen. Niet alleen in de vorm van voorstellen, maar vooral van
panklare acties en doorpakken. Tussen de regels door kon je lezen dat hij popelde van ongeduld om zijn
leiderschapskwaliteiten nieuwe dimensies te geven.
Namens iedereen bij Ctac uit ik via deze weg nogmaals die grote waardering en dankbaarheid uit voor zijn
collegialiteit, onwaarschijnlijke inzet en versterking van het hart van de onderneming.
Voorwoord voorzitter raad van commissarissen
50 CTAC JAARVERSLAG 2023
De raad van commissarissen is primair belast met
het houden van toezicht op het beleid, de algemene
gang van zaken en het functioneren van de raad van
bestuur. Hierbij richt de raad van commissarissen zich
ook op de effectiviteit van de risicobeheersings- en
controle-systemen en de integriteit en kwaliteit van de
financiële en duurzaamheidsverslaglegging. Daarnaast
fungeert de raad van commissarissen als adviesorgaan
voor de raad van bestuur. De werkwijze en het profiel
van de raad van commissarissen zijn vastgelegd in een
regle ment en in een profielschets, die zijn gepubliceerd
op de website.
Samenstelling raad van commissarissen
De raad van commissarissen bestaat uit drie leden:
voorzitter de heer Hendriks, mevrouw Van Elst en
de heer Vernaus. Tijdens de Bijzondere Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van 13 oktober 2023
is mevrouw Van Elst benoemd tot commissaris voor
een periode van vier jaar, die eindigt na afloop van de
jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders
in 2027.
De personalia en profielen van alle leden van de raad
zijn hieronder weergegeven. Meer details zijn te vinden
op de website.
De samenstelling van de raad van commissarissen
voldoet aan de richtlijnen van de Corporate
Governance Code van 2022. De raad van
commissarissen stelt vast dat is voldaan aan wat
in best practice-bepaling 2.1.7 is bepaald over de
onafhankelijkheid van de raad van commissarissen.
Alle commissarissen zijn onafhankelijk in de zin
van best practice-bepaling 2.1.8. De voorzitter van
de raad van commissarissen is onafhankelijk in de
zin van best practice-bepaling 2.1.9. Gelet op de
beperkte omvang van de raad van commissarissen,
zijn er twee kerncommissies ingesteld, te weten een
auditcommissie en een remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie. De auditcommissie bestaat uit
drie leden: voorzitter de heer Vernaus, de heer Hendriks
en mevrouw Van Elst. De remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie bestaat ook uit drie leden:
voorzitter mevrouw Van Elst, de heer Vernaus en de
heer Hendriks.
Naam Hoofdfunctie
Geslacht en
geboortejaar
Nationaliteit
Relevante
nevenfuncties
Eerste
benoeming
Huidige
termijn
H.J.G. (Harry)
Hendriks
Voorzitter
raad van
commissarissen
Man, 1950 Nederlandse
Voorzitter raad van
commissarissen Pala
Groep; bestuurslid
Stichting PSV Voetbal
Mei 2021
Vier jaar,
tot AVA
2025
T. (Ton) Vernaus
Voorzitter
auditcommissie
Man, 1965 Nederlandse
CFO GreenV,
dochteronderneming
van HAL
Mei 2021
Vier jaar,
tot AVA
2025
M.E.R. (Marlies)
van Elst
Voorzitter
remuneratie-,
selectie- en
benoemings-
commissie
Vrouw, 1966 Nederlandse
Lid raad van
commissarissen BNG
Bank en Bank Mendes
Gans, lid Raad van
Toezicht Nictiz,
IKNL, VSBfonds,
voorzitter Raad van
Toezicht Nederlands
Hypotheken Fonds,
bestuurslid VSB
Vermogensfonds
en Voedselbank
Amsterdam
Oktober
2023
Vier jaar,
tot AVA
2027
E. (Liesbeth)
Karsten
Voorzitter
remuneratie-,
selectie- en
benoemings-
commissie (t/m
13 april 2023)
Vrouw, 1954 Nederlandse Mei 2014
April
2023
Verslag van de
raad van commissarissen
51CTAC JAARVERSLAG 2023
Vergaderingen
De raad van commissarissen heeft in 2023 acht keer
vergaderd, waarvan acht keer in aanwezigheid van het
bestuur. Voor specifieke onderwerpen zijn leden van
het executive committee of stafleden uitgenodigd
om hun inbreng te delen. Alle commissarissen
waren aanwezig bij vergaderingen van de raad van
commissarissen en commissievergaderingen, waardoor
het aanwezigheidspercentage 100% is geweest.
Onderwerpen op de vergaderingen van de raad van
commissarissen waren onder meer de samenstelling
van de raad van bestuur en raad van commissarissen,
de marktontwikkelingen en de omzetpijplijn,
risicomanagement, resultaatontwikkeling, het budget
en de realisatie daarvan, de organisatiestructuur en
-cultuur, de algemene operationele gang van zaken,
duurzaamheidsverslaglegging en de strategische
herijking. Als onderdeel van de strategische herijking
heeft de raad van commissarissen bijzondere
aandacht gehad voor Technology2Enjoy en de
toekomstige richting hiervan. Het vaststellen van het
bezoldigingsbeleid had in het eerste kwartaal van
2023 verhoogde aandacht, ter voorbereiding van de
Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Ook
keek de raad van commissarissen mee naar potentiële
acquisities.
Door de voltallige raad van commissarissen is
meermaals met de ondernemingsraad gesproken.
Onder andere over de benoemingen van de CFO en
CEO, en over de actuele stand van zaken binnen alle
onderdelen van Ctac. De raad van commissarissen
constateert met tevredenheid dat er sprake is van een
gezonde en open dialoog met de ondernemingsraad.
Auditcommissie
De auditcommissievergaderingen borgen de
integriteit en kwaliteit van de financiële en
duurzaamheidsverslaggeving en de effectiviteit van
de systemen voor interne risicobeheersing en interne
controle. De relatie met en opvolging van aanbevelingen
door de externe accountant, financiering, de toepassing
van informatie- en communicatietechnologie waaronder
cybersecurityrisicos, en het belastingbeleid van Ctac
komen aan bod. De auditcommissie kwam in 2023 in
totaal vijf keer bijeen. Daarbij besprak de commissie
IT-risicomanagement, de overkoepelende risicoanalyse,
duurzaamheidsverslaggeving, het controleplan en
planning budget 2024 en het fraude-assessment /
internal control framework. Naast de voltallige raad
van commissarissen was ook het bestuur bij deze
vergaderingen aanwezig.
Remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
Vaste taken en gespreksonderwerpen van de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
zijn gericht op het voorbereiden van adequate
besluitvorming door de raad van commissarissen
ten aanzien van te voeren bezoldigingsbeleid
voor de raad van bestuur, en het opmaken van het
remuneratierapport.
Strategieherijking
In 2023 is onder leiding van het nieuwe bestuur, de heer
De Koning en de heer Moerland, een proces gestart
om de strategie te herijken in nauwe samenwerking met
de leden van het executive committee. De raad van
commissarissen hield toezicht, gaf advies terzijde en
fungeerde als klankbord. De raad van commissarissen
keek hierbij nadrukkelijk of de strategie gericht is op
duurzame langetermijnwaardecreatie, de positionering
van de onderneming in de markt, kwaliteit van de
organisatie om de doelstellingen te realiseren en de rol
die zij speelt in de consolidering van de markt.
Aanstelling CEO de heer Gerben Moerland
De raad van commissarissen heeft een gedegen
zoektocht ondernomen om een geschikte CEO te
vinden. Nadat een longlist van geschikte kandidaten is
opgesteld, hebben gesprekken met deze kandidaten
plaatsgevonden. Naar aanleiding daarvan is de longlist
teruggebracht naar een shortlist met de meest kansrijke
kandidaten. Met deze kandidaten hebben intensieve
vervolggesprekken plaatsgevonden, waarin uitvoerig
is ingegaan op de gewenste vaardigheden op zowel
operationeel als communicatief vlak en leiderschapsstijl.
Om de keuze voor de heer Moerland ook objectief te
onderbouwen, is een assessment uitgevoerd. Ook heeft
er een peerreview plaatsgevonden.
Bij de aanvang van 2023 had Ctac een meerderheidsbelang
van 61% in Oliver IT en een calloptie om jaarlijks 10%
van de aandelen in Oliver IT over te nemen. In verband
met de voordracht van de heer Moerland heeft de raad
van commissarissen besloten om de overname van het
resterende 39% aandelenbelang van de heer Moerland
in Oliver IT versneld af te ronden om potentiële
belangenconflicten te voorkomen bij de uitoefening
van zijn bestuurstaak in Ctac.
De overname van het resterende 39% aandelenbelang
kwalificeert als een ‘related party transaction’ als bedoeld
in art. 2:169 BW. De koopsom van het resterende belang
is conform de eerder gemaakte waarderingssystematiek
bepaald en betreft in totaal een vastgesteld bedrag van
€ 2,36 miljoen. De raad van commissarissen van Ctac
heeft de transactie goedgekeurd en is van oordeel dat
de transactie conform de in 2021 overeengekomen
uitgangspunten redelijk en billijk is gelet op de belangen
van Ctac en de stakeholders.
Risicomanagement
Er zijn in 2023 geen vermeldenswaardige geschillen met
klanten of leveranciers ontstaan. Er zijn geen wijzigingen
geweest van de strategie voor risicomanagement.
Verslag van de raad van commissarissen
52 CTAC JAARVERSLAG 2023
Gezien de geringe omvang van de organisatie,
heeft Ctac geen interne auditfunctie. De raad van
commissarissen stemt in met het besluit van de raad
van bestuur om ook in het jaar 2024 geen interne
auditfunctie in te stellen.
Het onderwerp van fraudepreventie en risicomanagement
stond op de agenda tijdens overleg tussen de raad van
commissarissen, de externe accountant en de raad van
bestuur. Er zijn geen indicaties voor eventuele fraude of
non-compliance geconstateerd.
De raad van commissarissen vindt de frauderisicoanalyse
door de raad van bestuur passend en heeft de resultaten
gezien.
Evaluatie
In 2023 heeft geen externe of zelfevaluatie
plaatsgevonden. De reden hiervoor is dat de raad van
commissarissen gedurende een deel van het jaar uit
twee leden bestond en er regulier contact was, waar
ook regelmatig gereflecteerd werd op de aanpak.
De raad van commissarissen heeft in 2023 ook buiten de
reguliere vergaderingen intensief contact onderhouden,
zowel onderling als met de rest van de organisatie.
Corporate Sustainability Reporting Directive
In 2026 zal Ctac in lijn met de richtlijn Corporate
Sustainability Reporting Directive rapporteren over
boekjaar 2025 over de impact van haar activiteiten op
mens en milieu, en andersom. De voorbereidende
activiteiten op dit vlak verlopen volgens planning.
Jaarrekening 2023
Ctac heeft het boekjaar 2023 met een nettoresultaat
van € 1,0 miljoen afgesloten. De raad van bestuur
heeft de jaarrekening 2023 en het bestuursverslag
ter goedkeuring voorgelegd aan de raad van
commissarissen. De accountantscontrole is uitgevoerd
door PricewaterhouseCoopers Accountants N.V., die
een goedkeurende verklaring heeft afgegeven. Deze
verklaring is opgenomen op de pagina’s 126 tot en met
139 van dit jaarverslag.
De raad van commissarissen heeft vastgesteld dat het
verslag van de raad van bestuur over 2023 voldoet aan
de eisen van transparantie en dat de jaarrekening 2023
een juist beeld geeft van de financiële positie en de
winstgevendheid van de onderneming. Daarom stellen
we aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
voor om de jaarrekening 2023 vast te stellen en de raad
van bestuur en de raad van commissarissen decharge
te verlenen voor het gevoerde beleid en het gehouden
toezicht op dit beleid over het afgelopen boekjaar.
Resultaatbestemming
De raad van commissarissen stemt verder in met het
voorstel van de raad van bestuur om aan houders van
een gewoon aandeel Ctac een cashdividend uit te
keren van € 0,11 per aandeel.
53CTAC JAARVERSLAG 2023
Remuneratierapport 2023 – Ctac N.V.
Dit remuneratierapport is opgesteld op basis van artikel 2:135b BW en best-practicebepaling 3.4.1
van de Nederlandse Corporate Governance Code 2022. In dit kader is rekening gehouden met de
relevante uitgangspunten op het gebied van bezoldiging, zoals verwerkt in de Corporate Governance
Code 2022 en de in 2019 in de Nederlandse wetgeving geïmplementeerde herziene Europese
Aandeelhoudersrichtlijn. Dit rapport beschrijft hoe het beloningsbeleid in 2023 is uitgevoerd.
De samenstelling van zowel de raad van bestuur als
de raad van commissarissen is gewijzigd gedurende
het verslagjaar. De heer P.P.J.G. Saasen, in functie
als CEO sinds 15 november 2021, heeft op 28 maart
2023 wegens gezondheidsredenen zijn functie
neergelegd en is per direct teruggetreden als statutair
bestuurder. De heer P.H.J. de Koning is vanaf 15
februari 2023 werkzaam voor de vennootschap in zijn
hoedanigheid van CFO, niet-statutair bestuurder. Vanaf
zijn benoeming tot statutair bestuurder door de raad
van commissarissen op 13 april 2023 maakt de heer
De Koning als CFO formeel deel uit van de raad van
bestuur. De heer G.M. Moerland is op 1 september
2023 aangesteld als CEO, niet-statutair bestuurder,
van de vennootschap. De raad van commissarissen
heeft de heer Moerland op 13 oktober 2023 benoemd
tot statutair bestuurder, vanaf welk moment de heer
Moerland de taak van CEO en voorzitter van de
raad van bestuur vervult. Na een totale termijn van
negen jaar te hebben gediend als lid van de raad van
commissarissen, is mevrouw E. Karsten direct na afloop
van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
op 13 april 2023 (de ‘AvA 2023’) teruggetreden
als commissaris. Tijdens de Bijzondere Algemene
Vergadering van Aandeelhouders op 13 oktober 2023
(de ‘BAVA 2023’) is mevrouw M. van Elst benoemd als
lid van de raad van commissarissen voor een periode
van vier jaar, welke periode eindigt na afloop van de
jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders
van 2027.
Het remuneratierapport 2022 is in de AvA 2023
goedgekeurd met 99% van de in totaal uitgebrachte
stemmen.
Bezoldigingsbeleid 2023
De raad van commissarissen heeft voor 2023 een
nieuw voorstel beloningsbeleid opgesteld. Het
voorstel bezoldigingsbeleid is op 13 april 2023 aan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders ter
vaststelling voorgelegd en met 78% van de stemmen
aangenomen. Dit bezoldigingsbeleid is met ingang van
1 januari 2023 van toepassing.
Toepassing bezoldigingsbeleid 2023
De raad van commissarissen wil een helder en
transparant beeld verschaffen over de toepassing
van het beleid dat is gevoerd met betrekking tot de
beloning van de leden van de raad van bestuur in 2023.
Dit mede met het oog op het zich blijvend kunnen
verzekeren van gekwalificeerde en ervaren bestuurders,
alsook het bieden van een passende beloning die
marktconform en maatschappelijk aanvaardbaar is. Het
bezoldigingsbeleid draagt bij aan de bedrijfsstrategie,
de (duurzame) langetermijnbelangen en de
duurzaamheidsdoelstellingen van de vennootschap, de
met haar verbonden onderneming en de belangen van
haar stakeholders.
Voor de toepassing van het bezoldigingsbeleid zijn de
volgende uitgangspunten gehanteerd.
De belangen van de stakeholders worden
gediend door te voldoen aan de hoogst
mogelijke professionele eisen aan bestuurders en
leidinggevenden, aan wie een adequate beloning
dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de vereiste
deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van
de raad van bestuur en leidinggevenden inbrengen
ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de
beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en
variabel deel.
De beloning dient afgestemd te worden op de
resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en
vormt derhalve een jaarlijks bespreekpunt van de
raad van commissarissen, waarin onder meer de
prestatiecriteria als onderdeel van de korte termijn
en lange termijn variabele bezoldiging worden
vastgesteld, waarop een toetsing zal plaatsvinden.
De remuneratiecommissie heeft de beloningsniveaus
in 2023 vastgesteld, daarbij gebruikmakend van
geobjectiveerde en marktconforme salarisschalen.
Dit borgt een passende beloning en zorgt ervoor
dat geen beloning wordt toegekend waarvoor het
maatschappelijk draagvlak zowel binnen als buiten de
onderneming zou ontbreken. Bij het bepalen van de
54 CTAC JAARVERSLAG 2023
beloningsniveaus wordt daarnaast rekening gehouden
met de beloning en de arbeidsvoorwaarden van de
werknemers van Ctac alsmede met de interne pay ratio
om ervoor te zorgen dat de bezoldiging van de raad
van bestuur in lijn blijft met de identiteit, missie en
waarden van Ctac.
De remuneratiecommissie heeft dit jaar geen separate
scenarioanalyse uitgevoerd, omdat het beloningsbeleid
een weergave van de maximaal te ontvangen beloning
voor de drie scenario's: benedengemiddeld
(doelstellingen niet gehaald), gemiddeld (‘at target’), en
bovengemiddeld bevat. Er is wel specifiek gekeken of
de strategische doelstellingen van Ctac N.V. aansluiten
bij de gehanteerde doelstellingen die van toepassing
zijn op de variabele beloning voor de bestuurders. Voor
het jaar 2023 heeft de remuneratiecommissie de gekozen
doelstellingen als passend beoordeeld, omdat de
doelstellingen van de raad van bestuur zijn afgestemd
op de doelstellingen van Ctac als onderneming. De
STI- en LTI-prestatiemaatstaven voor de raad van bestuur
zijn gekoppeld aan de financiële en niet-financiële
prestatie-indicatoren die Ctac hanteert. Voor 2023 zijn de
doelstellingen voor de leden van de raad van bestuur
gelijk, ook al vond de benoeming van de CEO pas later
in 2023 plaats.
Vaste beloning – Basissalaris
Het vaste deel van de beloning van de heer Moerland
bestaat in 2023 uit een brutojaarsalaris van € 300.000
(het basissalaris), inclusief vakantiegeld. Voor de heer
De Koning betreft het vaste deel van de beloning in
2023 een brutojaarsalaris van € 265.000 (het basissalaris),
inclusief vakantiegeld. Voor beide bestuurders geldt dat
zij een pro-ratadeel daarvan krijgen vanaf het moment
dat zij in hun respectievelijke rol als statutair bestuurder
zijn aangesteld. Voor de heer De Koning is dit 13 april
2023 en voor de heer Moerland is dit 13 oktober 2023.
Variabele beloningen
Ieder statutair lid van de raad van bestuur komt
in aanmerking voor een jaarlijkse korte termijn en
lange termijn variabele beloning, waarvan de hoogte
afhankelijk is van het realiseren van vooraf tussen
de raad van commissarissen en de statutaire leden
van de raad van bestuur afgesproken doelstellingen.
De doelstellingen dragen bij aan de uitvoering van
de strategie, financiële prestaties en de (duurzame)
langetermijnbelangen en duurzaamheidsdoelstellingen
van Ctac. De vaststelling van de gerealiseerde korte
termijn en lange termijn variabele beloning vindt plaats
door de raad van commissarissen op advies van de
remuneratiecommissie. De externe accountant van
de onderneming beoordeelt de berekeningen met
betrekking tot de realisatie van de overeengekomen
doelstellingen van de korte termijn en lange termijn
variabele beloning.
Ten aanzien van de variabele beloning wordt nog
opgemerkt dat de vennootschap bevoegd is deze
geheel of gedeeltelijk terug te vorderen, indien en
voor zover de uitkering heeft plaatsgevonden op
basis van onjuiste informatie over het bereiken van
de aan de variabele beloning ten grondslag liggende
doelen of over de omstandigheden waarvan deze
afhankelijk was gesteld. De vordering kan namens de
vennootschap ook worden ingesteld door de raad van
commissarissen. Er is in 2023 geen sprake geweest van
een terugvordering van variabele beloning als bedoeld
in art. 2:135 lid 8 BW.
Korte termijn variabele beloning (STI)
Het doel van de STI-regeling is te bewerkstelligen dat
de raad van bestuur gestimuleerd wordt om relatief
kortere termijn (strategische) doelstellingen succesvol
te behalen. Hiertoe stelt de raad van commissarissen
doelstellingen (targets) die binnen één jaar dienen
te worden behaald. De STI-regeling bestaat uit
een cashbeloning. De totale STI bestaat voor 70%
uit financiële prestatiemaatstaven en voor 30% uit
niet-financiële prestatiemaatstaven.
Prestatiemaatstaven
Voor het jaar 2023 heeft de raad van commissarissen
de volgende financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging 70% van de totale STI):
het realiseren van de omzettarget conform budget,
waarbij het budget aan het begin van 2023 is bepaald
op € 135,6 miljoen;
het realiseren van een EBITDA-target conform
budget, waarbij het EBITDA-bedrag aan het begin
van 2023 is bepaald op € 15,1 miljoen.
Bovengenoemde STI-componenten vertegenwoordigen
30% (omzettarget) respectievelijk 40% (EBITDA-target)
van de totale STI.
Voor het jaar 2023 heeft de raad van commissarissen
de volgende niet-financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging is 30% van de totale STI):
het aanscherpen en herijken van de strategie op
groepsniveau voor de periode 2024-2028, waarbij
de oplevering van het strategieplan als een
noodzakelijke deliverable wordt gezien om voor
toekenning van deze STI-component in aanmerking
te komen;
het opstellen van een plan met een concrete roadmap
om Ctac tijdig in staat te stellen om te voldoen aan
de Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD) waarbij de oplevering van dit plan als een
noodzakelijke deliverable wordt gezien om voor
toekenning van deze STI-component in aanmerking te
komen. Naast het opstellen van voornoemd plan is tot
doel gesteld om een dubbele materialiteitsanalyse uit
te voeren voor het eind van 2023.
Bovengenoemde targets vertegenwoordigen elk 15%
van de totale STI.
55CTAC JAARVERSLAG 2023
Prestatiemeting en -hoogte
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt de STI
bij het behalen van de at-targetprestatie 27% van het
basissalaris, met een minimum van 0% en een maximum
van 40% van het basissalaris.
<90%
target 90% – 100% target
100%
target 100% – 120% target
>120%
target
STI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
27%
Pro rata
100% – 150% target
40%
Omzet
(30% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
8,1%
Pro rata
100% – 150% target
12%
EBITDA
(40% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
10,8%
Pro rata
100% – 150% target
16%
Strategieplan
(15% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4,05%
Pro rata
100% – 150% target
6%
CSRD
voorbereidingsplan
(15% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4,05%
Pro rata
100% – 150% target
6%
Remuneratierapport Ctac N.V.
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve doelstellingen
wordt voorafgaande aan het prestatiejaar het minimale,
het target- en het maximale realisatieniveau bepaald. De
variabele beloning wordt proportioneel toegekend bij
een prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau niet
wordt bereikt, wordt voor die doelstelling geen variabele
beloning toegekend.
De uiteindelijke totale uitbetaling van de STI wordt
berekend door de verschillende uitbetalingen per
doelstelling op te tellen, waaruit een percentage van de
at-targetuitbetaling volgt.
Lange termijn variabele beloning (LTI)
Het doel van het LTI-plan is het verder in lijn brengen
van de belangen van de raad van bestuur met die
van de stakeholders, onder wie aandeelhouders, en
de langetermijndoelstellingen van Ctac. Het LTI-plan
bestrijkt een prestatieperiode van drie jaar, van 1 januari
2023 tot en met 31 december 2025, waarbij sprake is
van een jaarlijkse voorwaardelijke toekenning welke
aan het eind van de drie-jaarsprestatieperiode in cash
zal worden afgewikkeld, mits gedurende die drie jaar
aan de vereisten is voldaan. De totale LTI bestaat voor
80% uit financiële prestatiemaatstaven en voor 20% uit
niet-financiële prestatiemaatstaven.
Prestatiemaatstaven
De financiële prestatiemaatstaven voor het LTI-plan zijn:
een winst-gerelateerde prestatiemaatstaf, namelijk
de realisatie van de gebudgetteerde EBITDA (weging
50% van de totale LTI-toekenning); en
een maatstaf gerelateerd aan de groei van de
Earnings Per Share (‘EPS’, weging 30% van de
totale LTI-toekenning), gemeten van 1 januari
tot en met 31 december van de relevante drie-
jaarsprestatieperiode. De EPS-target voor de drie-
jaarsprestatieperiode van 1 januari 2023 tot en met
31 december 2025 is vastgesteld op een procentuele
groei van 6% per jaar.
De EBITDA-prestatiemaatstaf en de EPS-groeidoelstelling
geven inrichting aan de doelen voor duurzame groei
van de onderneming.
Voor de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari
2023 tot en met 31 december 2025 heeft de raad
van commissarissen de volgende niet-financiële
LTI-prestatiemaatstaven geformuleerd:
het realiseren van een klanttevredenheid (KTV) op
een niveau van 8,0 of hoger;
het realiseren van een medewerkerstevredenheid
(MTV) bij Ctac op een niveau van 8,0 of hoger.
Binnen de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari
2023 tot en met 31 december 2025 worden de
prestatiemaatstaven op het gebied van KTV en MTV
gradueel opgebouwd. De KTV- en MTV doelstellingen
voor het jaar 2023 betreffen een niveau van 7,5 of
hoger. In boekjaar 2024 loopt dit op naar een niveau
van 7,7 of hoger, waarna de doelstelling in 2025 uitkomt
op een niveau van 8,0 of hoger.
Elk van bovengenoemde niet-financiële LTI-componenten
vertegenwoordigt 10% van de totale LTI.
De vaststelling van de gerealiseerde STI-beloning vindt plaats door de raad van commissarissen op advies van de
remuneratiecommissie aan de hand van de volgende methode.
56 CTAC JAARVERSLAG 2023
Prestatiemeting en -hoogte
De waarde bij het behalen van de doelstellingen
(at-targetniveau) is gebaseerd op een percentage van
het jaarlijkse basissalaris.
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt de LTI
at-target 40% van het basissalaris, met een minimum
van 0% en een maximum van 60% van het basissalaris
(150% van target).
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve
doelstellingen wordt voorafgaand aan de
prestatieperiode het minimale, het target- en het
maximale realisatieniveau bepaald. De variabele
beloning wordt proportioneel toegekend bij een
prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau niet
wordt bereikt, dan wordt voor die doelstelling geen
variabele beloning toegekend.
EBITDA
De EBITDA-prestatie wordt gemeten over een periode
van drie jaren (1 januari tot en met 31 december over
de drie-jaarsprestatieperiode). Ctac rapporteert jaarlijks
de behaalde EBITDA als zodanig in het jaarverslag.
Earnings Per Share
De jaarlijkse EPS-groei wordt gemeten over een
periode van drie jaren (1 januari tot en met 31
december over de drie-jaarsprestatieperiode). De
EPS wordt bepaald door de nettowinst toekomend
aan de aandeelhouders van Ctac N.V. te delen door
het gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone
aandelen.
<90%
target 90% – 100% target
100%
target 100% – 120% target
>120%
target
LTI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
40%
Pro rata
100% – 150% target
60%
EBITDA (50% van LTI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
20%
Pro rata
100% – 150% target
30%
EPS (30% van LTI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
12%
Pro rata
100% – 150% target
18%
KTV: kwalitatieve meting
klanttevredenheid (10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
100% – 150% target
6%
MTV: kwalitatieve meting
medewerkerstevredenheid
(10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
50% – 100% target
6%
Het vaststellen van het gedeelte van de LTI-toekenning dat onvoorwaardelijk wordt op basis van de EBITDA-
gerelateerde maatstaf, de EPS-gerelateerde maatstaf en, waar van toepassing (indien kwantitatief), de KTV- en
MTV-doelstellingen, vindt plaats door de raad van commissarissen op advies van de remuneratiecommissie aan de
hand van de volgende methode.
57CTAC JAARVERSLAG 2023
Uitwerking variabel beloningsbeleid 2023
Berekening korte termijn variabele beloning (STI) 2023
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre de geformuleerde financiële en niet-financiële STI-doelstellingen voor
2023 zijn behaald, waarbij de targets voor de CEO en CFO gelijk zijn voor de heer Moerland en de heer De Koning.
Vervolgens zal worden toegelicht hoe de gerealiseerde prestaties zich verhouden tot de doelstellingen, hoe deze
prestaties worden gemeten en vervolgens worden uitgedrukt in een targetpercentage.
Toelichting behaalde doelstellingen
Realisatie omzet conform budget
Aan het begin van 2023 is de gebudgetteerde omzet
bepaald op € 135,6 miljoen. De gerealiseerde omzet
over 2023 is € 127,5 miljoen en bedraagt daarmee
94,0% van het budget. De hoogte van de variabele
beloning voor dit onderdeel is vervolgens berekend
op basis van 94,0% van het targetpercentage op dit
onderdeel conform de methodiek vermeld in de tabel
op pagina 56.
Realisatie EBITDA conform budget
Aan het begin van 2023 is de gebudgetteerde EBITDA
bepaald op € 15,1 miljoen. De EBITDA over 2023 komt
uit op een bedrag van € 10,2 miljoen, wat resulteert in
67,5% van het budget. Aangezien de realisatie lager is
dan 90% van de doelstelling, is geen variabele bonus
toegekend. De hoogte van de variabele beloning
voor dit onderdeel is berekend conform de methodiek
vermeld in de tabel op pagina 56.
Realisatie van een nieuw strategieplan
Halverwege 2023 is de raad van bestuur, destijds
nog alleen bestaande uit de heer De Koning (CFO),
aangevangen met het herijken van de strategie.
De heer Moerland is vanaf dat moment feitelijk
betrokken geweest bij de herijking van de strategie,
vanuit zijn rol als lid van het executive committee van
Ctac.
Vervolgens is de heer Moerland in oktober 2023
benoemd tot CEO en lid van de raad van bestuur, waarna
de raad van bestuur gezamenlijk met volle energie de
strategie van de Ctac-groep verder heeft vormgegeven.
De raad van bestuur heeft in dat verband een herziende
strategie voor de periode 2024 – 2028 opgesteld,
op basis van zowel kwalitatieve als kwantitatieve
aspecten. De strategie is met behulp van medewerkers
uit verschillende delen van de organisatie tot stand
gekomen. Deze betrokkenheid heeft als doel gehad
de organisatie te betrekken bij de nieuwe strategische
richting, eigenaarschap te beleggen op de juiste niveaus
binnen de organisatie en de executie van de herijkte
strategie direct op gang te brengen. In het vierde
kwartaal van 2023 zijn de herijkte visie, richting en focus
binnen de organisatie gedeeld, voor zover mogelijk.
Gezien de korte duur dat de raad van bestuur op volle
sterkte was in 2023, is enerzijds veel voortgang geboekt
maar is het anderzijds niet gelukt om het hele plan in al
haar facetten te completeren en extern te communiceren
richting haar stakeholders. Alhoewel de raad van
commissarissen het herijkte strategieplan nog niet finaal
heeft goedgekeurd, ziet zij dat het strategieproces in de
afrondende fase is eind 2023.
Voor het bereiken van de drempeldoelstelling (90% van
de target) is het opleveren van een herijkt strategieplan
vereist. Voor het bereiken van 100% van de target
(targetdoelstelling) is vereist dat het herijkt strategieplan
op goedkeuring van de raad van commissarissen kan
rekenen. Aangezien het herijkt strategieplan enerzijds
tijdig is opgeleverd en ook al deels ten uitvoer is
gelegd en anderzijds nog niet formeel is goedgekeurd
door de raad van commissarissen, heeft de raad van
commissarissen een performance van 95% toegekend,
gelijk aan een 75% targetscore.
(in € x 1.000 tenzij anders is weergegeven)
Target CEO en CFO
Gewicht in
toekenning at target Score STI-waarde CEO STI-waarde CFO
Financiële doelstellingen
Realiseren omzet conform budget 30% 94,0% 3.551 10.633
Realiseren EBITDA conform budget 40% 67,5% 0 0
Niet-financiële doelstellingen
Strategieplan
15% 95,0% 1.898 5.702
CSRD voorbereidingsplan
15% 100,0% € 2.531 € 7.602
Totaal 100% € 7.980 € 23.967
Remuneratierapport Ctac N.V.
58 CTAC JAARVERSLAG 2023
(in € x 1.000 tenzij anders is weergegeven)
Target CEO en CFO
Gewicht in
toekenning
at target
Score per
31 december
2023 (% ten
opzichte van
target)
LTI-waarde
CEO
LTI-waarde
CFO
Financiële doelstellingen
EBITDA 50% 67,5% 0 0
Earnings per Share (EPS) groei 6% per jaar 30% 19,4% 0 0
Niet-financiële doelstellingen
Realisatie klanttevredenheid (>7,5)
10% 109,3% 1.028 3.088
Realisatie medewerkerstevredenheid (>7,5)
10% 96,0% 667 2.003
Totaal 100% 1.695 5.091
Realisatie van een plan met roadmap ter voorbereiding
op de CSRD
Gedurende het jaar 2023 heeft de raad van bestuur een
plan opgesteld om Ctac voor te bereiden op de CSRD.
De CSRD wordt vanaf boekjaar 2025 van toepassing op
Ctac, hetgeen betekent dat Ctac in 2026 voor het eerst
haar jaarverslag dient in richten conform de eisen van
de CSRD. Uiterlijk vanaf boekjaar 2025 dient Ctac beleid
te hebben geformuleerd ten aanzien van de voor haar
materiële duurzaamheidsonderwerpen en in staat te zijn
de benodigde data ten aanzien van die onderwerpen te
kunnen monitoren en analyseren. Het door de raad van
bestuur opgestelde plan bevat een roadmap waarin is
uitgewerkt welke stappen Ctac voor uiterlijk eind 2024
dient te hebben afgerond om aan het voorgaande te
kunnen voldoen. Als onderdeel van dit plan is in 2023
de dubbele materialiteitsanalyse uitgevoerd, die tevens
is toegelicht in het jaarverslag op pagina 11.
Nu de raad van bestuur een plan heeft opgeleverd
dat door de raad van commissarissen is goedgekeurd,
is de raad van commissarissen van oordeel dat de
doelstelling voor 100% is behaald. Daarbij neemt de
raad van commissarissen in ogenschouw dat als de raad
van bestuur slechts een plan had opgesteld dat niet
op de goedkeuring van de raad van commissarissen
kon rekenen er sprake zou zijn geweest van een
performance van 90%. Als de raad van bestuur voor de
gestelde doelen significant meer vervolgstappen uit het
plan zou hebben gerealiseerd dan gepland, dan zou de
raad van bestuur een performance van 120% of meer
hebben bereikt.
Berekening lange termijn variabele beloning
(LTI) 2023
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre
de geformuleerde financiële en niet-financiële
LTI-doelstellingen voor 2023 zijn behaald.
Realisatie EBITDA conform budget
Voor een toelichting rondom realisatie van de
EBITDA wordt verwezen naar de toelichting op
de STI op pagina 57.
Earnings Per Share (‘EPS’) groei met 6%
Aan het begin van 2023 is de EPS-doelstelling bepaald
op € 0,36. De gerealiseerde EPS over 2023 is € 0,07
en bedraagt daarmee 19,4% van de doelstelling.
Aangezien de realisatie lager is dan 90% van de
doelstelling, is geen variabele bonus toegekend. De
hoogte van de variabele beloning voor dit onderdeel is
berekend conform de methodiek vermeld in de tabel
op pagina 57.
Realisatie klanttevredenheid
De doelstelling voor klanttevredenheid in 2023 is
bepaald op een cijfer van 7,5 (op een schaal van
0 tot 10). De gemeten klanttevredenheid over 2023 is
8,2 en bedraagt daarmee 109,3% van de target. De
hoogte van de variabele beloning voor dit onderdeel
is vervolgens berekend op basis van 109,3% van het
targetpercentage voor dit onderdeel conform de
methodiek vermeld in de tabel op pagina 57.
Realisatie medewerkerstevredenheid
De doelstelling voor medewerkerstevredenheid in 2023
is bepaald op een cijfer van 7,5 (op een schaal van 0 tot
10). De gemeten medewerkerstevredenheid over 2023
komt uit op 7,2 en bedraagt daarmee 96,0% van de
target. De hoogte van de variabele beloning voor dit
onderdeel is vervolgens berekend op basis van 96,0%
van het targetpercentage voor dit onderdeel conform
de methodiek vermeld in de tabel op pagina 57.
59CTAC JAARVERSLAG 2023
Het verschil tussen de ten laste van de vennootschap
gebrachte bezoldiging (€ 86 en € 255) en de verstrekte
vaste en variabele beloning (€ 85 en € 250) betreft de
LTI-beloning.
Pensioen
Het salaris is pensioengevend tot een bedrag van
€ 128.810 per jaar. Ctac hanteert een defined
contribution-pensioenregeling met een percentage
beschikbare premie volgens een leeftijdsstaffel.
Arbeidsverhoudingen
Met de heren Moerland en De Koning is op
1 september 2023 respectievelijk 15 februari 2023 een
directieovereenkomst aangegaan voor een bepaalde
tijd, welke beide eindigen na afloop van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van 2027. Beide
overeenkomsten kennen een vaste (tevens maximale)
ontslagvergoeding van één jaarsalaris.
Ieder lid van de raad van bestuur ontvangt geen
additionele bezoldiging van dochtermaatschappijen
voor zijn bestuursposten binnen de groep.
(in € x 1.000)
2023 2023 2023 2022
G.M.
Moerland
P.H.J.
de Koning
P.P.J.G.
Saasen
Periodiek betaalbare beloningen* 69 208 84 356
Overige beloningen betaalbaar op termijn** 18 47 67 150
Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - - - -
Uitkeringen bij beëindiging dienstverband
- - 78 -
Betalingen op basis van aandelen - - - -
Totaal beloning raad van bestuur 87 255 229 506
*) Periodiek betaalbare beloningen betreft het basissalaris en de autokosten.
**) Overige beloningen betaalbaar op termijn betreft de variabele beloningen en de kosten inzake pensioen- en
werknemersverzekeringen.
De ten laste van de vennootschap gebrachte bezoldiging van de raad van bestuur is als volgt.
Bezoldiging in 2023
Over het jaar 2023 zijn de verstrekte vaste en variabele bezoldiging van de leden van de raad van bestuur als volgt.
(in € x 1.000 tenzij anders is weergegeven)
Functie Bestuur der Boek jaar Vaste beloning
Variabele
beloning
Buiten-
gewone
items
Totale
remune-
ratie
Aandeel vast
en variabel
Basis-
salaris
Overige
beloningen*
STI LTI Variabel Vast
CEO P.P.J.G.
Saasen
2023
(01-01/31-03)
84 2 6 59 78 229 28% 72%
CEO G.M.
Moerland
2023
(13-10/31-12)
63 14 8 - - 85 9% 91%
CFO P.H.J.
de Koning
2023
(13-04/31-12)
188 38 24 - - 250 10% 90%
CEO P.P.J.G.
Saasen
2022 326 50 71 - - 447 16% 84%
*) Overige beloningen betreft de autokosten, de onkostenvergoeding en de kosten inzake pensioen- en
werknemersverzekeringen.
Remuneratierapport Ctac N.V.
De heer P.P.J.G. Saasen heeft op 28 maart 2023 wegens
gezondheidsredenen zijn functie neergelegd en is
per direct teruggetreden als statutair bestuurder, en is
op 31 maart 2023 overleden. De heer Saasen heeft tot
31 maart 2023 zijn basissalaris ontvangen en daarnaast
is er postuumloon uitgekeerd, zijnde € 78.000. De raad
van commissarissen heeft besloten om de financiële
STI-componenten af te wikkelen op basis van de
realisatie ten opzichte van gebudgetteerde omzet
en EBITDA voor de eerste drie maanden. Het
uitgekeerde STI-bedrag over 2023 bedraagt € 6.000.
Het uitgekeerde LTI-bedrag over 2022 betaald in 2023
bedraagt € 59.000.
60 CTAC JAARVERSLAG 2023
De (voormalige) leden van de raad van bestuur hielden
in 2023 aandelen in Ctac. Er is geen sprake van
aandelen die aan de raad van bestuur zijn toegekend in
het kader van een beloningsregeling.
Pay ratio
Ter bevordering van consistente bezoldigingsverhoudingen
en overeenkomstig artikel 2:135b BW en best-
practicebepaling 3.4.1 sub iv van de Nederlandse
Corporate Governance Code 2022 is de
bezoldigingsverhouding tussen de raad van bestuur en
overige medewerkers binnen Ctac, de zogenaamde pay
ratio, hierboven weergegeven.
Deze pay ratio is berekend door de gemiddelde kosten
van de raad van bestuur over 2023, die ten laste van
de vennootschap zijn gekomen, te delen door de
gemiddelde kosten per medewerker voor Ctac, exclusief
de leden van de raad van bestuur respectievelijk de
CEO. De gemiddelde kosten van de werknemers zijn
berekend door de totale personeelskosten exclusief
de overige personeelskosten overeenkomstig de
jaarrekening op te tellen bij de autokosten die zijn
verantwoord onder de overige bedrijfskosten (exclusief
kosten raad van bestuur). De pay ratio voor de raad van
bestuur bedraagt over 2023 5,1 (2022: 4,7). De pay ratio
voor de beloning van de CEO bedraagt over 2023 2,8
(2022: 4,7).
Het totaal van de beloningen voor de raad van
commissarissen is in 2023 lager doordat de benoeming
van mevrouw Van Elst pas later in 2023 plaatsvond.
Gezien de aard van de onderneming (waarbij de kosten
voor externen een afwijkend beeld zouden geven ten
opzichte van de kosten van eigen medewerkers en
daarmee het beeld zouden vertroebelen) en in afwijking
van de aanbeveling van de Monitoring Commissie
Corporate Governance, zijn extern ingehuurde
medewerkers buiten beschouwing gelaten.
De pay ratio is gestegen ten opzichte van het
voorgaande jaar. Dit wordt veroorzaakt doordat in
2023 sprake was van twee bestuurders (in 2022 één
bestuurder), waardoor de kosten van de raad van
bestuur zijn toegenomen. De pay ratio van de CEO is
gedaald ten opzichte van voorgaande jaar. Door het
overlijden van de heer Saasen en de benoeming van
Ontwikkeling bezoldiging van de raad van bestuur
(in € x 1.000)
2023 2022 2021 2020 2019*
Remuneratie bestuurders
CEO G.M. Moerland (m.i.v. 13 oktober 2023) 87 - - - -
CFO P.H.J. de Koning (m.i.v. 13 april 2023) 255 - - - -
CEO P.P.J.G. Saasen (m.i.v. 15 november 2021
t/m 31 maart 2023)
229 506 47 - -
CEO H.L.J. Hilgerdenaar (t/m 1 november 2021) - - 634 470 444
CFO P.P.J.G. Saasen (t/m 14 november 2021) - - 607 384 347
CFO D.G.H. van der Werf (t/m 14 mei 2019) - - - - -
Ontwikkeling bedrijfsresultaat
Omzet 127.230 117.672 106.424 87.534 81.872
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 951 4.728 4.455 3.032 1.262
Gemiddelde remuneratie op fulltime basis
Bestuurders 571 506 644 427 396
Medewerkers 112 108 106 109 94
Pay ratio bestuurders 5,1 4,7 6,1 3,9 4,2
Pay ratio CEO 2,8 4,7 6,0 4,3 4,7
*) In 2020 is als gevolg van COVID-19 60% van de gereserveerde bonus uitbetaald. Als gevolg hiervan is de
remuneratie in 2019 gecorrigeerd.
61CTAC JAARVERSLAG 2023
de heer Moerland eind 2023 is niet het gehele jaar een
CEO in dienst geweest. Daarnaast waren de variabele
beloningen in 2022 hoger, wat ook resulteert in een
hogere pay ratio van de CEO.
Bezoldiging leden raad van commissarissen
De bezoldiging van leden van de raad van
commissarissen bedroeg in 2023 € 45.000 voor
de voorzitter en € 32.500 voor de overige leden.
Deze beloning is vast en kent geen variabele en
pensioenelementen.
De leden van de raad van commissarissen worden
niet beloond in aandelen of opties op aandelen.
De bezoldiging is niet afhankelijk van de resultaten
van de vennootschap, noch van een eventuele
wijziging in de zeggenschap. De leden van de raad
van commissarissen ontvangen geen additionele
bezoldiging van dochtermaatschappijen voor hun
bestuursposten binnen de groep.
Over de afgelopen vijf jaren ontvingen de individuele
leden van de raad van commissarissen de volgende
beloning.
(in € x 1.000)
2023 2022 2021 2020 2019
M. van Elst (m.i.v. 13 oktober 2023) 8 - - - -
H.J.G. Hendriks (m.i.v. 12 mei 2021) 45 45 28 - -
L.A.M. Vernaus (m.i.v. 12 mei 2021) 33 33 21 - -
E. Karsten (t/m 13 april 2023)
10 33 33 33 33
G. van de Weerdhof (m.i.v. 10 mei 2017
t/m 12 mei 2021)
- - 17 45 45
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) - - 12 33 33
Totaal beloningen 96 111 111 111 111
Het totaal van de beloningen voor de raad van
commissarissen is in 2023 lager doordat de benoeming
van mevrouw Van Elst pas later in 2023 plaatsvond.
Overig
Aan het lid van de raad van bestuur noch aan de
leden van de raad van commissarissen zijn door de
vennootschap noch haar dochterondernemingen
leningen, voorschotten en/of garanties verstrekt.
62 CTAC JAARVERSLAG 2023
63CTAC JAARVERSLAG 2023
Jaarrekening
Jaarrekening
Geconsolideerde balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2023 2022
ACTIVA
VASTE ACTIVA
Immateriële vaste activa 1 26.852 28.694
Gebruiksrechten 2 8.947 9.908
Materiële vaste activa 3 1.892 1.227
Latente belastingvorderingen 4 74 1.340
Overige langlopende vorderingen 5 400 1.378
38.165 42.547
VLOTTENDE ACTIVA
Voorraden 6 175 200
Handelsdebiteuren 7 13.469 14.748
Overige vorderingen 7 11.184 10.644
Liquide middelen 8 8.312 7.439
33.140 33.031
71.305 75.578
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 9
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.396 3.344
Agioreserve 11.403 11.455
Overige reserves 12.761 10.234
Resultaat boekjaar 951 4.728
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 28.511 29.761
Aandeel derden - 1.171
GROEPSVERMOGEN 28.511 30.932
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 10 - 1.125
Leaseverplichtingen 2 6.873 7.279
Overige langlopende verplichtingen 11 346 1.054
Latente belastingverplichtingen 4 1.227 1.620
8.446 11.078
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN
Leaseverplichtingen 2 2.336 2.858
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 10 1.350 900
Voorzieningen 12 1.083 58
Handelscrediteuren en overige schulden 13 29.527 29.543
Te betalen vennootschapsbelasting 52 209
34.348 33.568
71.305 75.578
64 CTAC JAARVERSLAG 2023
Geconsolideerde winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting 2023 2022
Omzet uit contracten met klanten 14 127.230 117.672
Overige inkomsten 14.1 250 704
Totaal bedrijfsopbrengsten 127.480 118.376
Bedrijfslasten
Inkoopwaarde hard- en software (12.822) (9.223)
Uitbesteed werk (40.944) (35.807)
Personeelskosten 15 (50.805) (48.156)
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 (1.513) (1.437)
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 (3.109) (3.527)
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 (594) (428)
Bijzondere waardevermindering 1 (888) -
Overige bedrijfskosten 16 (12.732) (12.897)
Totaal bedrijfslasten (123.407) (111.475)
Bedrijfsresultaat 4.073 6.901
Financieringslasten 17 (473) (502)
Totaal financieringslasten (473) (502)
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 3.600 6.399
Belastingen 18 (2.466) (1.356)
Nettoresultaat 1.134 5.043
Aandeel derden 183 315
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 951 4.728
Totaal 1.134 5.043
Winst per aandeel 19
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.
per aandeel (in €)
0,07 0,34
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.
per aandeel na verwatering (in €)
0,07 0,34
Aantal gewone aandelen ultimo 14.149.023 13.931.648
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.076.565 13.809.008
Gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen ten
behoeve van de berekening van de verwaterde winst per aandeel
14.076.565 13.809.008
65CTAC JAARVERSLAG 2023
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat
(in € x 1.000)
2023 2022
Nettoresultaat over het boekjaar 1.134 5.043
Overig totaalresultaat, niet afgewikkeld via het resultaat - -
Totaalresultaat over het boekjaar 1.134 5.043
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders Ctac N.V. 951 4.728
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeel derden 183 315
Totaalresultaat over het boekjaar 1.134 5.043
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2023
(€ x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.344 11.455 10.234 4.728 29.761 1.171 30.932
Nettoresultaat boekjaar - - - 951 951 183 1.134
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 951 951 183 1.134
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 3.910 (3.910) - - -
Dividend 52 (52) - (818) (818) - (818)
Uitbetaald aan derden
- - (1.383) - (1.383) (1.354) (2.737)
Overige mutaties - - - - - - -
Saldo per 31 december 3.396 11.403 12.761 951 28.511 - 28.511
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2022
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.273 11.526 6.796 4.455 26.050 1.111 27.161
Nettoresultaat boekjaar - - - 4.728 4.728 315 5.043
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 4.728 4.728 315 5.043
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 4.146 (4.146) - - -
Dividend 71 (71) - (309) (309) - (309)
Uitbetaald aan derden - - (742) - (742) (255) (997)
Overige mutaties - - 34 - 34 - 34
Saldo per 31 december 3.344 11.455 10.234 4.728 29.761 1.171 30.932
Jaarrekening
66 CTAC JAARVERSLAG 2023
Geconsolideerd kasstroomoverzicht
(in € x 1.000)
Toelichting 2023 2022
KASSTROOMOVERZICHT
Bedrijfsresultaat 4.073 6.901
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.513 1.437
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 3.109 3.527
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 594 428
Bijzondere waardevermindering 1 888 -
Winst verkoop immaterieel vast actief 14.1 - (704)
Mutatie voorzieningen 12 1.025 (375)
Mutatie overige langlopende verplichtingen 11 (5) (260)
Verandering in werkkapitaal
Voorraad 25 (136)
Vorderingen * 1.717 (4.528)
Kortlopende schulden * (52) 756
Kasstroom uit operationele activiteiten 12.887 7.046
Betaalde rente (446) (501)
Betaalde winstbelasting (1.751) (829)
Kasstroom uit operationele bedrijfsactiviteiten 10.690 5.716
Verwerving deelneming - (1.317)
Betalingen aan minderheidsaandeelhouders 9 - (500)
Investeringen in immateriële vaste activa 1 (559) (459)
Desinvesteringen in immateriële vaste activa 1 - 1.388
Investeringen in materiële vaste activa 3 (1.269) (817)
Desinvesteringen in materiële vaste activa 3 10 -
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (1.818) (1.705)
Aflossingen schulden aan kredietinstellingen 10 (675) (900)
Betaling earn out-verplichtingen 11 (693) (1.772)
Dividenduitkering aan aandeelhouders Ctac N.V. 9 (818) (309)
Dividenduitkering aan minderheidsaandeelhouders van
verworven deelnemingen 9 (374) (497)
Leasebetalingen 2 (3.076) (3.498)
Verwerving minderheidsbelang 9 (2.363) -
Kasstroom uit financieringsactiviteiten (7.999) (6.976)
Mutatie liquide middelen 873 (2.965)
Liquide middelen 8 7.439 10.404
Saldo liquide middelen per 1 januari 7.439 10.404
Liquide middelen 8 8.312 7.439
Saldo liquide middelen per 31 december 8.312 7.439
Mutatie liquide middelen 873 (2.965)
67CTAC JAARVERSLAG 2023
Toelichting kasstroomoverzicht
In het kasstroomoverzicht wordt zoveel mogelijk
aangesloten op bedragen volgens de winst-en-
verliesrekening en balansmutaties.
Met betrekking tot de kasstroom uit operationele
activiteiten zijn de non-cashtransacties afzonderlijk
benoemd in het kasstroomoverzicht.
De betaalde winstbelasting betreft de winstbelasting
volgens de winst-en-verliesrekening van € 2.466 duizend
gecorrigeerd voor de non-cashmutaties in de latente
belastingverplichtingen van € -872 duizend en de
mutatie in de balanspositie vennootschapsbelasting
van € 157 duizend.
De uitgaande kasstroom voor de verwerving
minderheidsbelang betreft de overname van de
resterende aandelen van Oliver B.V., deze transactie
is toegelicht in paragraaf 9. Aangezien er sprake is
van een kasstroom voor de verwerving van een deel
van de aandelen van een reeds geconsolideerde
dochteronderneming is sprake van een
financieringskasstroom.
De in 2023 verantwoorde bijzondere waardevermindering
betreft de afgewaardeerde klantrelaties en goodwill
ten aanzien van de acquisitie van Technology2Enjoy
Holding B.V. Zie voor verdere toelichting paragraaf 1.1.
De in 2022 verantwoorde desinvestering immateriële
vaste activa betreft de desinvestering gerelateerd aan
de verkoop van het immaterieel actief ten aanzien van
de Fit4Woco-applicatie van € 684 duizend, alsmede de
boekwinst die is gemaakt uit hoofde de verkoop van
het actief € 704 duizend. Zie verloopoverzicht onder
paragraaf 1.
De mutatie langlopende schulden aan kredietinstellingen
betreft de reclassificatie van het kortlopende gedeelte van
de schulden aan kredietinstelling, die is opgenomen in
de verandering van het werkkapitaal. De daadwerkelijke
aflossingen van de schulden aan kredietinstellingen zijn
verantwoord onder de financieringskasstroom.
De totale mutatie (kort- en langlopend) in de earn
out-verplichting komt tot stand door amortisatie van de
verplichting per balansdatum van € 4 duizend, en de
cashuitbetaling van earn out-verplichtingen van € 693
duizend. Zie verloopoverzicht onder paragraaf 11.1.
In 2023 is een gedeelte van het dividend in cash
afgewikkeld en een gedeelte is uitgekeerd als
stockdividend. Enkel het cashdividend van € 818
duizend is verwerkt in het kasstroomoverzicht. Voor
toelichting omtrent het uitgekeerde dividend wordt
verwezen naar paragraaf 9.
* In de jaarrekening 2022 is de investering in
financiële vaste activa € -978 en de mutatie uit
de overige langlopende verplichtingen € 552
gepresenteerd onder respectievelijk de investerings-
en financieringskasstroom. Voor de vergelijkende
cijfers in de jaarrekening van 2023 zijn deze cijfers
gereclassificeerd naar het werkkapitaal, als onderdeel
van de operationele kasstroom, gegeven het feit dat
geen sprake van een feitelijke kasstroom was.
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Algemene informatie over Ctac
Als Business & Cloud Integrator helpt Ctac haar klanten
hun ambities waar te maken. Door continu te innoveren,
creëert Ctac daarvoor de benodigde business
value. De organisatie biedt een breed portfolio met
oplossingen van SAP en Microsoft ‘on any cloud’ en
levert diensten op het gebied van Modern Workplace,
Integratie, Transformatie & Changemanagement,
Security & Trust en Business Transformation. Daarnaast
heeft Ctac een aantal eigen producten, waaronder
de XV Retail Suite bestaande uit een omnichannel-
gedreven Point-of-Sale & Loyalty platform en
SaaS-oplossingen voor het commercieel vastgoed
Fit4RealEstate. Tot de klantenkring behoren ongeveer
zeshonderd organisaties van elke bedrijfsgrootte en
in uiteenlopende branches. Ultimo 2023 had Ctac
453 FTE in dienst. Ctac is actief in Nederland en
België. Het hoofdkantoor is gevestigd in Nederland te
s-Hertogenbosch, Meerendonkweg 11, waar ook de
statutaire zetel van Ctac N.V. is gevestigd, met Kamer
van Koophandel-dossiernummer 16066162. Het bedrijf
is genoteerd aan Euronext Amsterdam (ticker: CTAC).
De raad van bestuur heeft op 26 februari 2024 de
jaarrekening opgemaakt en ter publicatie goedgekeurd.
De jaarrekening wordt ter vaststelling voorgelegd aan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders op
9 april 2024.
Overeenstemmingsverklaring met International
Financial Reporting Standards
De geconsolideerde jaarrekening en toelichtingen zijn
in overeenstemming met de International Financial
Reporting Standards (IFRS) en de interpretaties daarvan,
zoals vastgesteld door de International Accounting
Standards Board (IASB) en aanvaard binnen de
Europese Unie en met Titel 9 Boek 2 BW (Nederlandse
verslaggevingsregels). De door Ctac toegepaste
waarderingsgrondslagen zijn in overeenstemming met
de van kracht zijnde IFRS.
Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld in het
Nederlands en in het Engels, waarbij de Nederlandstalige
versie leidend is. De jaarrekening wordt gepresenteerd
Jaarrekening
68 CTAC JAARVERSLAG 2023
in euro’s. Bedragen zijn vermeld in duizenden euro’s,
tenzij anders aangegeven. De euro is de functionele en
presentatievaluta van Ctac N.V.
De geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. is
opgesteld op basis van historische kostprijs voor zover
IFRS de waardering en resultaatbepaling van specifieke
posten niet op andere wijze voorschrijft. In afwijking
hiervan geldt dat bepaalde activa en verplichtingen
tegen reële waarde worden gewaardeerd. Dit betreft de
earn out-verplichtingen en in de cijfers van 2022 de
LTI-verplichting. Gezien het gewijzigde
bezoldigingsbeleid, is de LTI-regeling aangepast en
vanaf 2023 gebaseerd op cash in plaats van aandelen.
Het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening
vereist van de raad van bestuur dat hij beoordelingen,
inschattingen en aannames maakt, die de uitwerking
van richtlijnen en de waarderingen voor activa,
verplichtingen, opbrengsten en kosten beïnvloeden.
De gemaakte schattingen en aannames zijn gebaseerd
op historische ervaringen en diverse andere factoren
die onder de gegeven omstandigheden als reëel
worden beschouwd. De gemaakte inschattingen
en aannames hebben gediend als basis voor de
beoordeling van de waarde van de verantwoorde
activa en verplichtingen. Werkelijke resultaten en
omstandigheden kunnen echter afwijken van gemaakte
inschattingen. Schattingen en onderliggende aannames
worden voortdurend beoordeeld en indien noodzakelijk
aangepast. Wijzigingen in schattingen en aannames
worden verwerkt in de periode waarin de schattingen
worden herzien als de herziening uitsluitend op
de betreffende periode betrekking heeft, of in de
periode van herziening en toekomstige perioden als
de herziening zowel de huidige als de toekomstige
perioden beïnvloedt. De schattingen en beoordelingen
van de raad van bestuur bij de toepassing van IFRS,
die een belangrijk effect hebben op de jaarrekening
en toekomstige perioden, zijn opgenomen onder
paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’.
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld op basis van
de continuïteitsveronderstelling, waarbij het bestuur
concludeert dat het hanteren van deze veronderstelling
op basis van de huidige inzichten voor de komende
twaalf maanden gerechtvaardigd is.
Effecten van invoering van herziene grondslagen voor
toekomstige jaren
Ctac heeft in het boekjaar nieuwe en gewijzigde
IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast.
Alle gepubliceerde IFRS-standaarden en -interpretaties die
nog niet van toepassing zijn voor verslaggevingsperiodes
die aanvangen op 1 januari 2023, zijn niet vervroegd
toegepast. Ctac past deze standaarden en interpretaties
niet vervroegd toe en verwacht niet dat de toepassing
hiervan een significante impact heeft op Ctac’s
toekomstige geconsolideerde jaarrekening. Ctac zal deze
standaarden en interpretaties toepassen zodra deze van
kracht zijn. Dit betreffen de volgende standaarden:
wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Classification of Liabilities as Current or
Non-Current’. De wijziging verduidelijkt dat schulden
worden geclassificeerd als kort- of langlopend
afhankelijk van het recht dat aan het einde van de
verslaggevingsperiode bestaat. De classificatie wordt
niet beïnvloed bij de verwachting van de entiteit of
een gebeurtenis na balansdatum. Deze wijziging
verduidelijkt eveneens wat in IAS 1 wordt bedoeld
met ‘settlement’ van een schuld. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2024;
wijziging op IFRS 16 ‘Leases’ – ‘Lease Liability in a
Sale and Leaseback’. De wijziging licht toe hoe een
sale and leaseback na de datum van de transactie
moet worden verwerkt. De wijziging zorgt ervoor
dat de verkoper en de lessee leasebetalingen en
herziene leasebetalingen vaststellen op een manier
dat dit niet resulteert in het verwerken van een
resultaat verband houdende met het gebruiksrecht.
De wijziging is verplicht per 1 januari 2024;
wijziging op IAS 7 ‘Statement of Cash Flows’ en
IFRS 7 ‘Financial Instruments: Disclosures’ – ‘Supplier
finance arrangements’ (SFAs). Het doel van de
nieuwe toelichting is om informatie te verschaffen
over SFAs, die investeerders in staat stelt om de
effecten op verplichtingen, kasstromen en exposure
op liquiditeitsrisico’s van de entiteit te beoordelen.
De wijziging is verplicht per 1 januari 2024;
wijziging op IFRS 10 ‘Consolidated Financial
Statements’ en IAS 28 ‘Investments in Associates
and Joint Ventures’ – ‘Sale or contribution of
assets between an investor and its associate or
joint venture’. De wijzigingen verduidelijken de
boekhoudkundige verwerking van verkoop of
inbreng van activa tussen een investeerder en zijn
deelnemingen of joint ventures. De verwerking hangt
af van het feit of de niet-monetaire activa die zijn
verkocht of overgedragen aan de deelneming of
joint venture, een bedrijf vormen (zoals gedefinieerd
in IFRS 3 ‘Business Combinations’). Wanneer de
niet-monetaire activa een bedrijf vormen, dient de
investeerder de volledige winst of het verlies op de
verkoop of inbreng van activa te verantwoorden.
Als de activa niet voldoen aan de definitie van
een bedrijf, dan wordt de winst of het verlies door
de investeerder verantwoord tot het bedrag van
het belang van de overige investeerders in de
deelneming of joint venture. De wijzigingen moeten
prospectief worden verwerkt. Er is nog niet bekend
vanaf wanneer deze wijziging effectief wordt.
Naar verwachting hebben nieuwe standaarden die van
toepassing zijn na 2023 geen materieel effect op het
vermogen en resultaat van Ctac en de toelichting in
de jaarrekening.
69CTAC JAARVERSLAG 2023
Effecten van invoering van nieuwe grondslagen voor
huidige boekjaar
Ctac N.V. past met ingang van 1 januari 2023 voor het
eerst de onderstaande standaarden en wijzigingen in
standaarden toe:
implementatie IFRS 17 ‘Insurance Contracts’ –
vervanging IFRS 4 door IFRS 17. Aangezien Ctac geen
contracten heeft die onder de toepassing van IFRS 17
vallen, heeft deze wijziging geen impact.;
wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Disclosure of Accounting Policies’.
Verplichten van het toelichten van ‘materiële’ in plaats
van ‘significante’ verslaggevingsstandaarden. In de
wijziging wordt ook gedefinieerd wat dit inhoudt. Ook
wordt verduidelijkt dat niet-materiële informatie over
verslaggevingsstandaarden niet toegelicht hoeft te
worden. Ctac heeft deze wijziging meegenomen bij
het formuleren van toelichtingen in dit jaarverslag;
wijziging op IAS 8 ‘Accounting Policies, Changes
in Accounting Estimates and Errors – Definition of
Accounting Estimates’. De wijziging verduidelijkt
op welke wijze entiteiten veranderingen moeten
onderscheiden in de verslaggevingsgrondslagen
als gevolg van wijzigingen in schattingen. Het
onderscheid is belangrijk, omdat wijzigingen
in schattingen prospectief worden toegepast.
Wijzigingen in verslaggevingsgrondslagen
worde
n in het algemeen retrospectief toegepast
op gebeurtenissen uit het verleden en overige
gebeurtenissen in het heden. Ctac heeft deze wijziging
meegenomen bij het opstellen van dit jaarverslag;
wijziging op IAS 12 ‘Income Taxes – Deferred Tax
related to Assets and Liabilities arising from a Single
Transaction’. De wijziging verplicht entiteiten om een
belastinglatentie te identificeren op transacties die,
bij eerste verwerking, aanleiding geven tot gelijke
bedragen voor belastbare en verrekenbare tijdelijke
verschillen. Dit komt vaak voor bij transacties zoals
leases en ontmantelingsverplichtingen en vereisen
opname van aanvullende actieve en passieve
belastinglatenties. De wijziging moet worden
toegepast op transacties die plaatsvinden op of na
het begin van de periode van de vergelijkende cijfers.
Het cumulatieve effect van verantwoorden van deze
wijzigingen wordt verwerkt in de overige reserves
of een andere component in het eigen vermogen. .
Aangezien bij Ctac geen sprake is van voorgenoemde
transacties, heeft deze wijziging geen impact;
implementatie ‘OECD Pillar Two Rules’ en wijziging
IAS 12 ‘Income Taxes – Deferred Tax related to Assets
and Liabilities arising from a Single Transaction’.
De toepassing van deze standaarden heeft geen
invloed op de jaarrekening van Ctac, aangezien
Ctac geen rechtsgebieden heeft waar de effectieve
belastinglast lager is dan 15%.
De hierboven vermelde wijzigingen hadden geen
invloed op de gerapporteerde cijfers in voorgaande
perioden. Daarnaast hebben de wijzigingen geen
materieel effect op het vermogen en resultaat van
Ctac en de toelichting in de jaarrekening.
Grondslagen voor de consolidatie
Ctac N.V. staat aan het hoofd van de groep. In
de consolidatie zijn opgenomen Ctac N.V. en alle
deelnemingen waarover Ctac N.V. overheersende
zeggenschap kan uitoefenen. Overheersende
zeggenschap is van kracht indien Ctac N.V. direct dan
wel indirect de financiële en operationele bedrijfsvoering
van een onderneming kan bepalen. De jaarrekeningen
van deze deelnemingen zijn in de geconsolideerde
jaarrekening opgenomen vanaf de datum waarop voor het
eerst sprake is van beslissende zeggenschap tot aan het
moment waarop Ctac N.V. de beslissende zeggenschap
verliest. Ctac N.V. is het hoofd van de groep
.
Onderstaande deelnemingen zijn in de consolidatie
opgenomen.
DeelnemingenVestigingsplaats Deelname in %ultimo 2023 ultimo 2022Ctac Nederland B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Ctac B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Ctac Resourcing B.V. s-Hertogenbosch 100 100 Purple Square Management Partners B.V. Weert 100 90Oliver B.V. s-Hertogenbosch 100 61Digisolve-Mijn ICT B.V. Helmond 95 80Technology2Enjoy Holding B.V. Amstelveen 100 100Technology2Enjoy B.V. Zoetermeer 100 100Technology2Enjoy Consulting Services B.V. Amstelveen 100 100Technology2Enjoy Resourcing Services B.V. Amstelveen 100 100Ctac België N.V. Wommelgem, België 100 100
Jaarrekening
70 CTAC JAARVERSLAG 2023
Intercompany-balansverhoudingen, transacties en
niet-gerealiseerde winsten op dergelijke transacties
worden bij het opstellen van de geconsolideerde
jaarrekening geëlimineerd.
De grondslagen voor de waardering en de resultaatbepaling
zoals opgenomen in deze jaarrekening, zijn van toepassing
op de balans en winst-en-verliesrekening van
alle in de
consolidatie opgenomen groepsmaatschappijen.
Bedrijfscombinaties
Een bedrijfscombinatie wordt verwerkt op basis van
de ‘acquisition method’ per overnamedatum. Dit is de
datum waarop de overheersende zeggenschap naar
Ctac N.V. is overgegaan.
De transactieprijs van een nieuw verworven deelneming
wordt bepaald op basis van het geldbedrag dat is
overeengekomen voor de verkrijging van de overgenomen
deelneming, alsmede, indien van toepassing, de reële
waarde op de overname van enige andere tegenprestatie
(uitgegeven eigenvermogensinstrumenten) die door Ctac
wordt verstrekt. Dit laatste is niet van toepassing.
Kosten die verband houden met een acquisitie worden
verantwoord ten laste van het resultaat op het moment
dat zij zich voordoen.
Bepaling reële waarde
Een aantal grondslagen en de informatieverschaffing van
Ctac vereisen de bepaling van de reële waarde van
financiële verplichtingen. Hierbij wordt het niveau van de
hiërarchie van de reële waarden waarin dergelijke
waarderingen worden ingedeeld, vermeld.
In overeenstemming met IFRS 13 wordt voor de bepaling
van de reële waarde van de opgenomen financiële
instrumenten een aantal waarderingsniveaus gedefinieerd:
niveau 1: genoteerde marktprijzen (niet gecorrigeerd)
in actieve markten voor identieke activa of
verplichtingen;
niveau 2: input die geen onder niveau 1 vallende
genoteerde marktprijzen betreft en die waarneembaar
is voor het actief of de verplichting, hetzij rechtstreeks
(in de vorm van een prijs), hetzij indirect (afgeleid van
een prijs);
niveau 3: input voor het actief of de verplichting die
niet is gebaseerd op waarneembare marktgegevens
(niet-waarneembare input). Ctac maakt bij deze
bepaling gebruik van algemeen geaccepteerde
waarderingsmodellen.
De methoden waarop de reële waarde is bepaald,
zijn hierna voor de relevante jaarrekeningposten
opgenomen.
Ctac N.V.Ctac België N.V.Ctac Nederland B.V.100%100%Ctac B.V.CtacOliver B.V.Purple Square Digisolve- Technology- Resourcing B.V.Management Mijn ICT B.V.2Enjoy Holding Partners B.V.B.V.100%100%100%100%95%100%Technology- 2Enjoy B.V.100%Technology2Enjoy Technology2Enjoy Resourcing Services B.V.Consulting Services B.V.100%100%
71CTAC JAARVERSLAG 2023
Immateriële vaste activa
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van
deelnemingen, is het verschil tussen de verkrijgingsprijs
van acquisitie minus het saldo van de reële waarde
van identificeerbare activa en de reële waarde van de
overgenomen verplichtingen van de onderneming.
Betalingen gerelateerd aan de acquisitie worden
gewaardeerd op basis van de betaalde en te betalen
liquide middelen per transactiedatum, alsmede,
indien van toepassing, de reële waarde van de
vermogensinstrumenten (i.e. aandelen) gebruikt
ter financiering van de acquisitie. Voorwaardelijke
elementen in de aankoopprijs worden bij acquisitie
gewaardeerd op reële waarde en tevens verantwoord
als schuld, waarbij afwijkingen als gevolg van
waardeverschillen ten bate of ten laste van de
resultatenrekening worden gebracht.
Goodwill wordt gewaardeerd tegen kostprijs
onder vermindering van cumulatieve bijzondere
waardeverminderingen.
Goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende
eenheden. Een bijzondere waardevermindering van de
goodwill wordt, indien van toepassing, ten laste van
de winst-en-verliesrekening gebracht. Een bijzondere
waardevermindering met betrekking tot goodwill wordt
nimmer teruggenomen. Bij verkoop van een entiteit
wordt de boekwaarde van de goodwill in het resultaat
verwerkt.
De opname van een uitgestelde belastingverplichting
in geval van reële waardeaanpassingen is van invloed
op de hoogte van de goodwill.
Inzicht in de voorwaardelijke verplichtingen en een
beschrijving van de factoren die bijgedragen hebben
aan de kostprijs die resulteert in de opname van
goodwill, kunnen niet altijd direct verstrekt worden
doordat in voorkomende gevallen de businessplannen
nog onvoldoende uitgewerkt zijn. De reële waarde
die eventueel nog aan immateriële vaste activa moet
worden toegekend, wordt dan later uitgewerkt en
vastgesteld. Daar waar van toepassing, zal dit binnen
twaalf maanden na de overnamedatum plaatsvinden.
Klant- en contractportefeuilles
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte klant- en contractportefeuilles hebben
betrekking op de in overeenstemming met IFRS 3
geïdentificeerde immateriële vaste activa van
acquisities en worden gewaardeerd tegen kostprijs,
zijnde de reële waarde op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte klant- en contractportefeuilles is
gebaseerd op de zogenoemde Multi-Period Excess
Earnings-Method (‘MPEEM’) op basis van geschatte
toekomstige kasstromen.
Klant- en contractportefeuilles worden geactiveerd
en indien noodzakelijk verminderd met cumulatieve
bijzondere waardeverminderingsverliezen. Klant- en
contractportefeuilles worden op basis van de
gebruiksduur per individuele component afgeschreven.
Klant- en contractportefeuilles worden na de initiële
waardering gewaardeerd tegen kostprijs verminderd
met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere
waardeverminderingsverliezen.
Merknamen
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte merknamen hebben betrekking op de
in overeenstemming met IFRS 3 geïdentificeerde
immateriële vaste activa van acquisities en worden
gewaardeerd tegen kostprijs, zijnde de reële waarde
op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte merknamen is gebaseerd op de
zogenoemde Relief-From-Royalty-methode (RFR).
Volgens deze methode wordt de waarde geschat door
de besparing van de royalty die verband houdt met het
eigendom van de merknaam.
De merknamen worden op basis van de gebruiksduur
per individuele component afgeschreven. Merknamen
hebben beperkte gebruiksduur en worden na de initiële
waardering gewaardeerd tegen kostprijs verminderd
met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere
waardeverminderingsverliezen.
In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
Deze immateriële vaste activa hebben betrekking op in
eigen beheer ontwikkelde producten en gekoppelde
distributierechten. Ontwikkelingskosten worden
geactiveerd op basis van gemaakte kosten voor het
aankopen en gebruiksklaar maken van de software.
Intern ontwikkelde software wordt geactiveerd voor
zover de kostprijs voortvloeit uit de ontwikkelings- en
testfase van een project en indien kan worden
aangetoond dat:
het project technisch uitvoerbaar is, zodat het
geschikt is voor gebruik;
de intentie aanwezig is om het project te voltooien
en de software te gebruiken;
de software in de toekomst aantoonbaar
economische voordelen zal genereren;
er technische, financiële en andere middelen
aanwezig zijn om de software te voltooien en te
gebruiken;
het mogelijk is om de uitgaven, die kunnen worden
toegerekend aan de ontwikkelde software, op een
betrouwbare wijze te bepalen.
Jaarrekening
72 CTAC JAARVERSLAG 2023
Kosten van eigen medewerkers direct gerelateerd
aan de ontwikkelde producten, worden tegen directe
kostprijs geactiveerd. Indien ten behoeve van de
ontwikkelde producten gebruik wordt gemaakt van
diensten van derden, worden deze geactiveerd
tegen kostprijs.
De software heeft een eindige gebruiksduur en
wordt gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met
afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen.
De afschrijving wordt lineair ten laste van de winst-en-
verliesrekening gebracht op basis van de verwachte
gebruiksduur. Op in eigen beheer vervaardigde
software wordt afgeschreven vanaf de datum van
ingebruikname.
Uitgaven na initiële investering
Uitgaven na initiële investering voor geactiveerde
immateriële vaste activa worden uitsluitend geactiveerd
wanneer hierdoor de toekomstige economische
voordelen, voortvloeiend uit de investering, toenemen.
Alle overige uitgaven worden als last verantwoord in de
winst-en-verliesrekening.
Afschrijving van immateriële vaste activa
Afschrijvingskosten worden lineair berekend en ten
laste van de winst-en-verliesrekening gebracht op basis
van de economische gebruiksduur van een immaterieel
actief. Goodwill wordt jaarlijks op balansdatum getest
op bijzondere waardevermindering. Op overige
immateriële vaste activa wordt afgeschreven vanaf
de datum van ingebruikname. De economische
gebruiksduur van de immateriële vaste activa op grond
waarvan de afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
klant- en contractportefeuilles 8 jaar - 12 jaar
merknamen 10 jaar
in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa 3 jaar - 7 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks geëvalueerd
en indien noodzakelijk aangepast.
Voor een toelichting op bijzondere waardeverminderingen
van immateriële vaste activa wordt verwezen naar de
paragraaf ‘Bijzondere waardevermindering van activa’.
Gebruiksrechten- en leaseverplichtingen
Ctac beschikt over een groot aantal operationele
hardware- en personenautoleasecontracten, en over
enkele langlopende onroerend-goedhuurcontracten.
Bij het aangaan van een nieuwe overeenkomst
beoordeelt Ctac of het contract aan de definitie van
een lease voldoet. Een lease wordt gedefinieerd
als “een contract of een deel van een contract dat
het recht geeft om een actief te gebruiken voor een
periode in ruil voor vergoeding”. Om deze definitie toe
te passen, wordt beoordeeld of het contract aan drie
belangrijke criteria voldoet, namelijk:
het contract bevat een geïdentificeerd actief,
dat expliciet dan wel impliciet in het contract is
geïdentificeerd;
Ctac heeft het recht om nagenoeg alle economische
voordelen te verkrijgen uit het gebruik van
het geïdentificeerde actief gedurende de
gebruiksperiode, gezien haar rechten binnen
de gedefinieerde reikwijdte van het contract;
Ctac heeft het recht op het gebruik van het
geïdentificeerde actief over de gehele
gebruiksperiode. Ctac beoordeelt of zij het recht
heeft om te bepalen hoe en met welk doel het actief
gedurende de gebruiksperiode wordt gebruikt.
Contracten die als leaseovereenkomst worden
gedefinieerd, worden opgenomen op de balans
onder gebruiksrechten en leaseverplichtingen.
Gebruiksrechten
Een gebruiksrecht wordt verantwoord op het moment
dat de leaseovereenkomst wordt aangegaan en het
betreffende actief beschikbaar is voor gebruik. Het
gebruiksrecht wordt gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingen, en gecorrigeerd
voor aanpassingen ingevolge de herwaardering
van de leaseverplichting. De boekwaarde van het
gebruiksrecht bevat het bedrag van de verantwoorde
leaseverplichting, initiële directe kosten verbonden
aan de lease, en leasebetalingen die zijn gedaan
voorafgaand aan of op het moment dat de
leaseovereenkomst wordt aangegaan, verminderd met
mogelijke lease-incentives. Gebruiksrechten worden
lineair afgeschreven over de gebruiksduur van het actief
of de kortere leaseovereenkomstperiode voor zover er
geen redelijke zekerheid bestaat dat Ctac eigendom
verkrijgt over het geleasete actief aan het eind van de
leasetermijn. De leasecontracten die worden afgesloten
door Ctac, bevatten geen koopoptie die redelijkerwijs
zeker zal worden uitgeoefend. Gebruiksrechten worden
beoordeeld op bijzondere waardevermindering.
Ctac past de vrijstelling voor leases met een looptijd
korter dan 12 maanden toe voor de huur. Deze leases
hebben een looptijd vanaf de aanvangsdatum van
minder dan 12 maanden en bevatten geen koopoptie.
Tevens wordt de vrijstelling voor leases met een geringe
waarde (minder dan € 5.000) toegepast. Betalingen met
betrekking tot korte termijn leases of leases met een
geringe waarde worden verantwoord ten laste van de
winst-en-verliesrekening evenredig verdeeld over de
looptijd van de lease.
Leaseverplichtingen
De leaseverplichting wordt initieel gewaardeerd op
basis van de contante waarde van de toekomstige
leasebetalingen gedurende de looptijd van het
contract. Bij de berekening van de leaseverplichting
73CTAC JAARVERSLAG 2023
worden de niet-leasecomponenten uitgesloten. De
leaseverplichtingen worden verdisconteerd aan de
hand van de in de lease impliciete rentevoet als die
direct beschikbaar is, of de incrementele rente op de
startdatum van het contract. Dit betreft de rentevoet
waartegen de huurder op het tijdstip van het aangaan
van de lease het bedrag nodig voor de aankoop
van het actief zou hebben kunnen lenen voor een
overeenkomstige tijdsduur en met overeenkomstige
zekerheid. De leaseverplichtingen worden afzonderlijk
gepresenteerd in de balans. Na aanvang van de
leaseovereenkomst wordt de leaseverplichting
verhoogd met interest en verminderd met betaalde
leasetermijnen. Aanvullend wordt de leaseverplichting
aangepast indien sprake is van een aanpassing van
het contract, aanpassing van looptijd of wijziging
in de leasebetalingen. Rente in verband met de
ophoging van de leaseverplichting wordt onder de
financieringslasten ten laste van het resultaat gebracht.
Afschrijvingen van gebruiksrechten- en
leaseverplichtingen
De economische gebruiksduur van de gebruiksrechten-
en leaseverplichtingen op grond waarvan de
afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
Gebouwen 1 jaar - 10 jaar
Leaseauto’s 3 jaar - 4 jaar
Overige apparatuur 1 jaar - 2 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks geëvalueerd
en indien noodzakelijk aangepast.
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa in eigendom
Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
kostprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen
en bijzondere waardeverminderingen. In de kostprijs
zijn begrepen de bijkomende kosten die direct
toerekenbaar zijn aan de verkrijging of vervaardiging
van het actief. Kosten gemaakt na eerste verwerking
in de jaarrekening, zijn inbegrepen in de boekwaarde
van het actief dan wel een afzonderlijk actief indien
het waarschijnlijk is dat de toekomstige economische
voordelen met betrekking tot het actief naar Ctac zullen
vloeien en de kosten van het actief op betrouwbare
wijze kunnen worden bepaald.
Boekwinsten en -verliezen bij verkoop van materiële vaste
activa worden verwerkt in de winst-en-verliesrekening.
Afschrijving van materiële vaste activa
De materiële vaste activa worden gewaardeerd
tegen verkrijgingsprijs verminderd met lineaire
afschrijvingen, berekend op basis van de
verwachte economische levensduur. De jaarlijkse
afschrijvingspercentages zijn voor:
bouwkundige aanpassingen
gehuurde panden 10 jaar
ICT-hardware 2 jaar - 5 jaar
inventaris en vervoersmiddelen 4 jaar - 10 jaar
Verbouwingen worden afgeschreven over de resterende
looptijd van de huurovereenkomsten van de betreffende
gebouwen of de economische levensduur indien deze
korter is. De restwaarde die veelal is bepaald op nihil en
de gebruiksduur van de materiële vaste activa worden
jaarlijks per balansdatum beoordeeld en aangepast
indien noodzakelijk. Op activa in bestelling wordt niet
afgeschreven.
Bijzondere waardevermindering van activa
Periodiek wordt beoordeeld of er aanwijzingen zijn
dat de boekwaarde van daarvoor kwalificerende activa
onderhevig is aan bijzondere waardeverminderingsverliezen
.
Indien er dergelijke aanwijzingen zijn, wordt een
schatting gemaakt van de realiseerbare waarde van
het actief op basis van de contante waarde van de
verwachte toekomstige kasstromen dan wel de directe
opbrengstwaarde. Indien het niet mogelijk is de
realiseerbare waarde voor het individuele actief
te bepalen, wordt de realiseerbare waarde van
de kasstroomgenererende eenheid waartoe het
actief behoort, bepaald. Indien de boekwaarde hoger
is dan de realiseerbare waarde, wordt een bijzonder
waardeverminderingsverlies ten laste van het
resultaat gebracht.
Voor de materiële vaste activa en gebruiksrechten
heeft Ctac de geïdentificeerde segmenten als
kasstroomgenererende eenheid gedefinieerd. Voor de
immateriële vaste activa is gebruik gemaakt van CGU’s,
wat de kleinste kasstroomgenerende eenheid is, voor
deze CGU’s wordt verwezen naar de impairmenttest
onder paragraaf 1.2.
Berekening van de realiseerbare waarde
De realiseerbare waarde van een actief of
kasstroomgenererende eenheid is de hoogste waarde
van de reële waarde minus vervreemdingskosten en
de bedrijfswaarde. De reële waarde van een financieel
instrument is de prijs die zou worden ontvangen om
een activum te verkopen of die zou worden betaald
om een verplichting over te dragen in een reguliere
transactie tussen marktdeelnemers op de
waarderingsdatum. De bedrijfswaarde is de contante
waarde van de verwachte kasstromen uit een actief of
kasstroomgenererende eenheid. Bij het bepalen van de
bedrijfswaarde wordt de contante waarde van de
geschatte toekomstige kasstromen berekend met
behulp van een disconteringsvoet vóór belasting, die
de weerslag is zowel van de actuele markttaxaties van
de tijdswaarde van geld, als van het specifieke risico
met betrekking tot het actief. Voor een actief dat geen
individueel te bepalen kasstromen genereert, wordt de
bedrijfswaarde bepaald voor de kasstroomgenererende
eenheid waarvan het actief onderdeel uitmaakt.
Jaarrekening
74 CTAC JAARVERSLAG 2023
Terugname van bijzondere waardeverminderingen
Een bijzondere waardevermindering met betrekking
tot goodwill wordt nimmer teruggenomen. Jaarlijks
wordt beoordeeld of er aanwijzingen zijn dat een
bijzondere waardevermindering die in voorgaande
perioden is opgenomen voor een actief, niet meer
bestaat of mogelijk is afgenomen. Wanneer een
bijzondere waardevermindering ophoudt te bestaan,
dan wordt de boekwaarde van het actief verhoogd naar
de herziene realiseerbare waarde, met uitzondering
van de goodwill, maar nooit hoger dan de boekwaarde
die zou zijn opgenomen indien de bijzondere
waardevermindering niet had plaatsgevonden.
Latente belastingvorderingen en latente
belastingverplichtingen
Latenties worden berekend op basis van vastgestelde
belastingtarieven en wetten die van toepassing zijn of
waartoe materieel reeds op balansdatum besloten is,
en die naar verwachting van toepassing zullen zijn op
het moment dat de gerelateerde latente
belastingvordering gerealiseerd wordt of de latente
belastingverplichting betaald wordt.
Latente belastingvorderingen ter zake compensabele
verliezen worden uitsluitend geactiveerd voor zover
het waarschijnlijk is dat verrekening kan plaatsvinden
met in de komende jaren te behalen winsten. Latente
belastingverplichtingen worden opgenomen voor
tijdelijke verschillen tussen de waarde van de activa
en passiva volgens fiscale voorschriften enerzijds, en
de boekwaarden die in deze jaarrekening gevolgd
worden anderzijds. Latente belastingvorderingen en
-verplichtingen met dezelfde looptijd en bij dezelfde
fiscale entiteit worden gesaldeerd op de balans voor
zover een wettelijk recht tot salderen bestaat.
Voorraden
De voorraden handelsgoederen worden gewaardeerd
tegen kostprijs of verkrijgingsprijzen onder toepassing
van de FIFO-methode (‘first in, first out’) of lagere
opbrengstwaarde.
De kostprijs bestaat uit de verkrijgings- of
vervaardigingsprijs (alle kosten die samenhangen met
de verkrijging of vervaardiging) en gemaakte kosten om
de voorraden op hun huidige plaats en in hun huidige
staat te brengen.
De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs
onder aftrek van direct toerekenbare verkoopkosten.
Bij de bepaling van de opbrengstwaarde wordt
rekening gehouden met de incourantheid van de
voorraden.
Financiële instrumenten
Niet-afgeleide financiële instrumenten
De niet-afgeleide financiële instrumenten omvatten:
overige langlopende vorderingen:
- waarborgsommen;
- langlopende vordering inzake verkoop Fit4Woco;
handelsdebiteuren en overige vorderingen:
- handelsdebiteuren;
- nog te factureren omzet;
- contractactiva;
- overige vorderingen;
liquide middelen;
langlopende schulden aan kredietinstellingen;
leaseverplichtingen (paragraaf ‘Gebruiksrechten en
leaseverplichtingen’);
overige langlopende verplichtingen:
- earn out-verplichting;
- langlopende verplichting inzake verkoop Fit4Woco;
kortlopende schulden aan kredietinstellingen;
handelscrediteuren en overige schulden:
- handelscrediteuren;
- belastingen en premies sociale verzekeringen;
- overige schulden;
Niet-afgeleide financiële instrumenten worden bij
de eerste opname verwerkt tegen reële waarde.
Na de eerste opname worden niet-afgeleide
financiële instrumenten gewaardeerd tegen de
geamortiseerde kostprijs verminderd met bijzondere
waardeverminderingsverliezen. De eerste opname en
het moment van niet langer opnemen worden verwerkt
op de settlement date.
Waardeveranderingen van financiële instrumenten die
op reële waarde gewaardeerd zijn, worden verwerkt in de
geconsolideerde winst-en-verliesrekening. Zie hiervoor
grondslagen note ’Overige langlopende verplichtingen’
en ‘Handelscrediteuren en overige schulden’.
Onder toepassing van IFRS 9 ‘Financiële
instrumenten’ wordt een voorziening getroffen voor
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen, contractactiva, overige
vorderingen, overlopende activa, overige langlopende
vorderingen en liquide middelen, en wordt de
vereenvoudigde benadering toegepast voor het
berekenen van verwachte kredietverliezen tijdens de
gehele levensduur. Er wordt een voorzieningenmatrix
gehanteerd voor het berekenen van verwachte
kredietverliezen. Op basis van deze matrix worden
verwachte kredietverliezen voor groeperingen van
verschillende klantsegmenten in kaart gebracht, en
worden handelsdebiteuren, nog te factureren omzet
ter zake contracten op basis van nacalculatie, en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva, indien
kredietverliezen worden verwacht, afgewaardeerd.
Voor de posities overige vorderingen, overige
langlopende vorderingen en liquide middelen worden
geen kredietverliezen verwacht.
75CTAC JAARVERSLAG 2023
De verwachte verliespercentages zijn gebaseerd op de
betalingsprofielen van verkopen over een periode van
zestig maanden vóór respectievelijk 31 december 2023
en de overeenkomstige historische kredietverliezen die
binnen deze periode zijn geleden. De historische
verliespercentages worden aangepast om de huidige
en toekomstgerichte informatie over macro-
economische factoren weer te geven, die van invloed
zijn op het vermogen van de klanten om de
vorderingen af te wikkelen.
De macro-economische omstandigheden in het land
van verkoop zijn aangemerkt als de meest relevante
factor en dienovereenkomstig worden de historische
verliespercentages aangepast op basis van verwachte
veranderingen in deze factor.
De overige kortlopende vorderingen betreffen de
nog te factureren bedragen inzake contracten op
basis van nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen,
contractactiva, overige vorderingen, alsmede
overlopende activa. Contractactiva is het recht op
vergoeding in ruil voor goederen of diensten die zijn
overgedragen aan de klant. Als dit recht op vergoeding
ontstaat voordat de klant deze betaalt of voordat de
betaling verschuldigd is, wordt een contractactief
opgenomen. De contractactiva worden verantwoord
onder de overige kortlopende activa voor zover deze
contractactiva de contractverplichtingen voor deze
projecten overschrijden. Een contractverplichting is de
verplichting om goederen of diensten over te dragen
aan een klant voor zover Ctac hiervoor een vergoeding
van de klant heeft ontvangen. Contractverplichtingen
worden opgenomen als opbrengsten wanneer Ctac
voldoet aan haar contractuele prestatieverplichting.
Indien voor lopende projecten de contractverplichtingen
hoger zijn dan de contractactiva, wordt het saldo
betreffende deze projecten verantwoord onder de
overige kortlopende verplichtingen. In dit kader
wordt tevens verwezen naar de grondslagen ter zake
de omzetverantwoording (zie grondslag ‘Omzet uit
contracten met klanten’).
Overige vorderingen
Vorderingen worden bij eerste verwerking gewaardeerd
tegen de reële waarde van de tegenprestatie.
Vorderingen worden na eerste verwerking gewaardeerd
tegen de geamortiseerde kostprijs. Indien geen
sprake is van (dis)agio en transactiekosten is de
geamortiseerde kostprijs gelijk aan de nominale waarde
van de vorderingen.
Liquide middelen en kortlopende schulden aan
kredietinstellingen
De liquide middelen betreffen aanwezige kassaldi
en saldi uit hoofde van lopende rekeningen bij
kredietinstellingen, en worden gewaardeerd tegen
geamortiseerde kostprijs. Onder de liquide middelen
zijn ook geblokkeerde bankrekeningen opgenomen
waarmee alleen de loonheffingen e/of de BTW voldaan
kan worden. De opgenomen bedragen onder de
kredietfaciliteit in rekening-courant zijn opgenomen
onder kortlopende schulden aan kredietinstellingen.
Langlopende schulden aan kredietinstellingen
Leningen worden in de jaarrekening bij eerste opname
gewaardeerd tegen reële waarde plus transactiekosten.
Na eerste opname worden leningen gewaardeerd
tegen geamortiseerde kostprijs.
Overige langlopende verplichtingen
In de jaarrekening zijn financiële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De put-optie is het recht
van de minderheidsaandeelhouders om het resterende
aandelenbelang te verkopen. De call-optie is het
recht van Ctac om het resterende aandelenbelang van
de minderheidsaandeelhouders te kopen. Door de
gespiegelde voorwaarden in de put-/call-overeenkomst
kan worden aangenomen dat uiteindelijk 100% van
het aandelenkapitaal door Ctac zal worden verworven.
Daarom verantwoordt Ctac deze overeenkomsten als
een earn out-verplichting.
De earn out-verplichting wordt op het moment
van acquisitie gewaardeerd tegen reële waarde.
De vervolgwaardering betreft de reële waarde via
het resultaat. De reële waarde wordt bepaald door
de contante waarde van schattingen van toekomstige
bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de
businessplannen van de betreffende ondernemingen
waarbij wijzigingen in deze schuld worden verwerkt
in de winst-en-verliesrekening als onderdeel van de
overige bedrijfskosten. De kosten van amortisatie
van earn out-verplichtingen zijn verantwoord als
financieringsbaten en -lasten als onderdeel van de
financieringslasten.
Handelscrediteuren en overige schulden
Handelscrediteuren en overige schulden worden in
de jaarrekening bij eerste opname gewaardeerd tegen
reële waarde plus transactiekosten. Na eerste opname
worden handelscrediteuren en overige schulden
gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs.
Verplichtingen inzake lonen en salarissen, inclusief
niet-monetaire vergoedingen, vakantiegeld en
vakantiedagen, uitkeringen of opbouw van ziekteverlof,
die naar verwachting volledig binnen twaalf maanden
worden afgewikkeld na het einde van de periode waarin
de werknemers de gerelateerde prestatie hebben
verricht, worden op basis van de verrichte prestaties in
de verslaggevingsperiode verantwoord. In het geval van
verplichtingen inzake vaststellingsovereenkomsten wordt
Jaarrekening
76 CTAC JAARVERSLAG 2023
de verplichting opgenomen tegen het bedrag dat naar
verwachting betaald zal worden, wanneer de verplichting
zal worden afgewikkeld. De verplichtingen worden op de
balans gepresenteerd onder de overlopende passiva.
Op aandelen gebaseerde betalingen worden in 2022
aan de leden van de raad van bestuur verstrekt via het
Long-Term Incentive (“LTI”) plan.
De reële waarde van de in geldmiddelen afgewikkelde
beloningen toegekend aan bestuurders in het kader
van de LTI-regeling wordt als last opgenomen over
de betreffende prestatieperiode. De verplichting
wordt op elke rapporteringsdatum geherwaardeerd
tegen reële waarde, waarbij eventuele wijzigingen
in de reële waarde worden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening. De verplichting wordt gepresenteerd
onder overlopende passiva, als onderdeel van de
handelscrediteuren en overige schulden in de balans.
Gezien het nieuwe bezoldigingsbeleid is er geen sprake
meer van een op aandelen gebaseerde LTI-regeling.
Het aantal toekenningen dat naar verwachting
onvoorwaardelijk zal worden, wordt geschat
tijdens de verwervingsperiode op basis van de
servicevoorwaarden en niet-marktgerelateerde
voorwaarden. De schattingen worden aan het einde van
elke verslagperiode herzien en eventuele aanpassingen
worden in de winst-en-verliesrekening opgenomen.
Afgeleide financiële instrumenten (derivaten)
Ctac heeft geen afgeleide financiële instrumenten.
De waarderingsgrondslagen voor financiële instrumenten
zijn toegepast voor de volgende balansposten.
De verplichtingen zijn opgenomen tegen reële waarde,
zijnde de waarde waartegen naar verwachting wordt
afgewikkeld.
Eigen vermogen
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente
aandelen. Het geplaatste kapitaal ultimo 2023 bestaat
uit 14.149.023 gewone aandelen. Alle geplaatste
aandelen zijn volgestort.
Inkoop eigen aandelen
Op het moment dat Ctac N.V. eigen aandelen inkoopt
(zogenaamde Treasury Shares), wordt het bedrag van
de vergoeding voor deze inkoop inclusief eventuele
direct toewijsbare kosten (onder aftrek van belastingen)
in mindering gebracht op de overige reserves tot het
moment dat de betreffende aandelen worden ingetrokken,
Reële Reële Geamorti-waarde waarde seerdevia het via het (in € x 1.000)kostprijsresultaatvermogen Derivaten TotaalSaldo per 31 december 2023Overige langlopende vorderingen 400 - - - 400Handelsdebiteuren en overige vorderingen 24.653 - - - 24.653Liquide middelen 8.312 - - - 8.312Langlopende schulden aan kredietinstellingen - - - - -Leaseverplichtingen 9.209 - - - 9.209Overige langlopende verplichtingen 346 - - - 346Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 1.350 - - - 1.350Handelscrediteuren en overige schulden 29.471 56 - - 29.527Saldo per 31 december 2022Overige langlopende vorderingen 1.378 - - - 1.378Handelsdebiteuren en overige vorderingen 25.392 - - - 25.392Liquide middelen 7.439 - - - 7.439Langlopende schulden aan kredietinstellingen 1.125 - - - 1.125Leaseverplichtingen 10.137 - - - 10.137Overige langlopende verplichtingen 1.008 46 - - 1.054Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 - - - 900Handelscrediteuren en overige schulden 28.778 765 - - 29.543
77CTAC JAARVERSLAG 2023
heruitgegeven of verkocht. Indien ingekochte eigen
aandelen worden verkocht of heruitgegeven, dan wordt
het ontvangen bedrag onder aftrek van direct toewijsbare
kosten (onder aftrek van belastingen) verantwoord ten
gunste van de overige reserves.
Op 31 december 2023 worden geen eigen aandelen
gehouden door Ctac N.V. of door een van haar
dochterondernemingen.
Dividenden
Een dividenduitkering aan de aandeelhouders van
Ctac N.V. wordt als verplichting verantwoord op
het moment dat de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders daartoe besluit.
Wettelijke reserves
Overeenkomstig de wettelijke verplichtingen wordt
in de vennootschappelijke jaarrekening een wettelijke
reserve gevormd ter hoogte van de geactiveerde
kosten van in eigen beheer ontwikkelde immateriële
vaste activa. De wettelijke reserve is niet uitkeerbaar.
De overige reserves zijn vrij uitkeerbaar. Voor de hoogte
van de reserves wordt verwezen naar paragraaf 30.
Aandeel derden
Het aandeel derden als onderdeel van het
groepsvermogen wordt gewaardeerd tegen het
bedrag van het nettobelang in de nettoactiva van de
desbetreffende groepsmaatschappijen.
Voorzieningen
De voorzieningen worden opgenomen tegen de
contante waarde van de voor de afwikkeling van de
voorziening naar verwachting noodzakelijke uitgaven.
In de balans wordt een voorziening verwerkt indien aan
de volgende voorwaarden wordt voldaan:
er is sprake van een in rechte afdwingbare of feitelijke
verplichting van Ctac als gevolg van een gebeurtenis
in het verleden;
het is aannemelijk dat voor afwikkeling van die
verplichting sprake zal zijn van een uitstroom van
middelen;
er kan een betrouwbare inschatting worden gemaakt
van de uitstroom van geldmiddelen, die noodzakelijk
wordt geacht om de verplichting af te wikkelen.
Jubileumvoorziening
In de arbeidsvoorwaarden van diverse
groepsmaatschappijen is een jubileumregeling
opgenomen, op grond waarvan medewerkers
bij het bereiken van een bepaalde duur van hun
dienstverband een bruto-uitkering ontvangen, die
onafhankelijk is van het salaris. In overeenstemming
met IAS 19 ‘Employee Benefits’ is een voorziening
gevormd voor de voorwaardelijke verplichting die
voortvloeit uit hoofde van deze jubileumregeling.
Deze voorziening wordt gewaardeerd tegen de
contante waarde van de toekomstige vergoedingen in
het kader van jubileum. De voorziening wordt gevormd
op basis van het verwachte aantal gemiddelde
dienstjaren per medewerker, de vertrekkans en de
hoogte van de uitkering, en is opgenomen tegen de
contante waarde (disconteringsvoet 4,5%).
Verlieslatende contracten
Een verlieslatend contract is een contract waarbij
de onvermijdelijke kosten om de verplichtingen uit
hoofde van het contract te voldoen, hoger zijn dan
de economische voordelen die naar verwachting nog
zullen worden ontvangen. Bij een verlieslatend contract
met klanten wordt een voorziening opgenomen en
gewaardeerd voor zover de onvermijdelijke kosten
voor het voltooien van het contract hoger zijn dan de
contractprijs.
Voorziening langdurig zieken
Een voorziening gevormd voor op balansdatum
bestaande verplichtingen tot het in de toekomst
doorbetalen van beloningen aan personeelsleden
die per balansdatum naar verwachting niet in staat
zijn om werkzaamheden te verrichten door ziekte of
arbeidsongeschiktheid.
Omzet uit contracten met klanten
Omzet uit contracten met klanten wordt verantwoord
op het moment dat aan de prestatieverplichting is
voldaan en de beschikkingsmacht over de geleverde
dienst of het geleverde goed is overgedragen aan de
klant. De omzetverantwoording vindt over de looptijd
van het contract plaats (‘over time’) als aan één van de
volgende voorwaarden is voldaan:
1. de klant verkrijgt en gebruikt de voordelen uit het
product of de dienst over de looptijd van het
contract;
2. Ctac vervaardigt een goed (‘onderhanden project’)
voor rekening en risico van de klant;
3. Ctac vervaardigt in opdracht van de klant een goed
dat zij niet op alternatieve wijze kan aanwenden en
waarbij zij het recht heeft op betaling voordat de
vervaardiging is afgerond.
Indien niet voldaan is aan de criteria voor
verantwoording van opbrengsten gedurende een
periode, wordt de opbrengst verantwoord op een
specifiek moment (‘at a point in time’).
Ten behoeve van haar dienstverlening gaat Ctac
contracten aan met haar klanten. Het contract betreft
een overeenkomst met één of meerdere partijen
waaruit de rechten en verplichtingen voortkomen.
Ctac beoordeelt of sprake is van afzonderlijke
prestatieverplichtingen binnen een contract. Een
prestatieverplichting betreft een toezegging aan
de klant om diensten en/of goederen te leveren.
Jaarrekening
78 CTAC JAARVERSLAG 2023
Een prestatieverplichting kan betrekking hebben op
een levering van een individuele dienst of individueel
goed, of op een serie van individueel te onderscheiden
diensten of goederen, die grotendeels gelijke
kenmerken vertonen en een gelijk patroon van levering
kennen. Een prestatieverplichting wordt vastgesteld bij
aanvang van het contract op basis van de contractuele
voorwaarden en afspraken.
Omzet wordt per afzonderlijke prestatieverplichting
verantwoord tot het bedrag dat verwacht wordt te
ontvangen voor de individuele prestatieverplichting,
waarbij rekening wordt gehouden met, indien van
toepassing, variabele vergoedingen, significante
financieringselementen, non-cashvergoedingen en
vergoedingen die worden betaald aan de klant.
Ctac onderkent op hoofdlijnen de volgende
prestatieverplichtingen of combinaties daarvan.
Beheer- en hostingcontracten
De dienstverlening uit hoofde van beheer- en
hostingcontracten wordt uitgevoerd in overeenstemming
met de in service level agreements (SLAs) vastgelegde
service levels en is opgebouwd uit verschillende
serviceonderdelen die vervolgens zijn opgebouwd uit
diverse servicecomponenten. Deze onderdelen worden in
de overeenkomst beknopt beschreven inclusief de
hieraan verbonden verkoopprijzen. Een uitgebreide
beschrijving wordt opgenomen in de bij de overeenkomst
gevoegde Service Catalogus. Ctac verantwoordt haar
omzet uit beheer- en hostingcontracten ‘over time’
aangezien de prestatieverplichting wordt voldaan
gedurende de looptijd van het contract, waarbij geldt dat
de voortgang van de werkzaamheden redelijkerwijs en
voldoende betrouwbaar kan worden ingeschat.
Detacheringscontracten
De dienstverlening uit hoofde van detachering behelst
het beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers op
basis van een vooraf overeengekomen aantal uren.
De omzet uit detacheringscontracten wordt gedurende
de looptijd ‘over time’ verantwoord, waarbij aan de
prestatieverplichting is voldaan wanneer de uren
zijn gemaakt.
Projectovereenkomsten
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedefinieerde criteria zoals opgenomen in het
projectplan. De omzet op projectovereenkomsten op
basis van nacalculatie wordt ook ‘over time’
verantwoord. De omzet wordt verantwoord op het
moment dat de uren zijn gemaakt en de
beschikkingsmacht is overgedragen; op dat moment is
aan de prestatieverplichting voldaan. Bij projecten met
een vaste aanneemsom verantwoordt Ctac omzet
op basis van de verhouding tussen de werkelijke
kosten en de gebudgetteerde kosten. Waarbij de
gebudgetteerde kosten maandelijks worden bijgesteld
door de projectmanagers om de voortgang van
de projecten goed in te kunnen schatten. De
omzetverantwoording vindt plaats volgens de
POC (‘percentage of completion’).
Licentieverkopen
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
(eeuwigdurende) gebruiksrecht van software. Ctac
verantwoordt omzet uit de verkoop van licenties ‘at a
point in time’ aangezien aan de prestatieverplichting
wordt voldaan op het moment van levering van de
licenties. Op dat moment wordt de beschikkingsmacht
overgedragen. Ctac heeft geen aanvullende
prestatieverplichtingen bij de verkoop van een licentie.
Onderhoudscontracten
De dienstverlening bestaat uit onderhoudswerkzaamheden
volgens vooraf gedefinieerde prestaties. Doorgaans
heeft dit betrekking op foutdetectie en -herstel,
niet-gespecificeerde aanpassingen als gevolg van
externe ontwikkelingen, zoals wijzigingen in wet- en
regelgeving, en overige niet-gespecificeerde updates
indien beschikbaar. Deze omzet wordt ‘over time’
verantwoord. De omzet wordt verantwoord op het
moment dat de dienst geleverd wordt.
Hardwareverkopen
De prestatieverplichting heeft betrekking op het
leveren van de bestelde hardware conform
opgegeven specificaties. De omzet uit de verkoop
van hardware wordt ‘at a point in time’ verantwoord.
De prestatieverplichting wordt voldaan op het moment
van levering van de hardware, de beschikkingsmacht
wordt op dat moment overgedragen.
Combinatiecontracten
Licentieverkopen / Beheer- en hostingcontracten
Bij levering van een softwaregebruiksrecht in
combinatie met beheer- en hostingdiensten geldt
voor deze goederen of diensten dat de afnemer
die zelfstandig kan benutten. Aan het criterium van
onderscheidbaarheid wordt voldaan doordat de
beheer- en hostingactiviteiten het softwareproduct niet
significant wijzigen of integreren als één gecombineerd
product / gecombineerde dienst met een hoge mate
van wederzijdse afhankelijkheid.
Licentieverkopen / Onderhoudscontracten
Onderhoudscontracten kunnen in combinatie met
softwarecontracten worden aangeboden, maar er is
geen sprake van een gecombineerde afnameplicht.
Indien gecombineerd aangeboden, worden beide
contracten als afzonderlijke prestatieverplichtingen
gezien. Softwaregebruiksrechten kunnen zelfstandig
worden benut of onderhoud kan via een andere
afnemer worden ingekocht. De functionaliteit van de
software wordt niet kritiek beïnvloed door het niet
afnemen van algemene onderhoudsdiensten.
79CTAC JAARVERSLAG 2023
Licentieverkopen / Projectovereenkomsten
Doorgaans voldoet de dienstverlening aan de
voorwaarde van zelfstandigheid en onderscheidbaarheid
doordat de licenties veelal geen betrekking hebben op
significante aanpassingen (‘customization’) waardoor de
functionaliteit van de gekochte software substantieel
wijzigt.
Hardwareverkopen / Projectverkopen of
Beheer- en hostingopdrachten
Hardwareverkopen betreffen een categorie
prestatieverplichtingen, die zelfstandig kan worden
benut (hardware kan voor andere doeleinden of in
combinatie met andere externe, niet-Ctac-services
worden benut) en onderscheidbaar is van andere
goederen of diensten (hardware kan via andere afnemers
worden ingekocht).
Projectovereenkomsten / Beheer- en
hostingcontracten
Bij de dienstverlening die bestaat uit de oplevering van
het project dat betrekking heeft op het onboarden van
de SaaS-dienst van een eigen IP en de dienstverlening
uit hoofde van beheer- en hosting van de SaaS-dienst,
is het project niet onderscheidbaar van de beheer- en
hostingdienstverlening. De diensten zijn onderling
dusdanig verbonden, dat het niet mogelijk is om te
spreken over een afzonderlijke prestatieverplichting.
Het combinatiecontract wordt verwerkt als ware het één
prestatieverplichting. De opbrengst wordt verantwoord
‘over time’ over de looptijd van het beheer- en
hostingcontract.
De transactieprijs is het geldbedrag dat Ctac verwacht
in ruil voor de levering van haar product of dienst. Bij
het vaststellen van de transactieprijs wordt rekening
gehouden met variabele vergoedingen voor zover het
hoogstwaarschijnlijk is dat een significante terugname van
deze variabele vergoeding niet zal plaatsvinden. Kortingen
worden ten laste van de omzet verantwoord tenzij het
hoogstwaarschijnlijk is dat de korting niet zal worden
verstrekt aan de klant. Afhankelijk van de kortingsvorm
zoals vastgelegd in het contract, wordt de korting
bepaald op basis van de reeds verantwoorde omzet en
de inschatting van de totaal te verantwoorden omzet. Er is
geen financieringselement aanwezig, omdat de verkopen
plaatsvinden met een relatief korte krediettermijn.
Inkoopwaarde hard- en software en uitbestede
werkzaamheden
Kosten ter zake inkoopwaarde van hard- en software en
uitbestede werkzaamheden worden verantwoord tegen
historische kostprijs in de periode waarin ze zijn gemaakt.
In relatie tot uitbesteed werk treedt Ctac altijd op als
principaal.
Gemaakte kosten voor contracten met klanten die zijn
toe te wijzen aan prestaties in toekomstige perioden,
worden geactiveerd als contractactiva voor zover
deze kosten direct kunnen worden toegekend aan het
contract met de klant, de kosten een bedrijfsmiddel
genereren of verbeteren voor de toekomstige uitvoering
van het contract, en voor zover deze kosten kunnen
worden terugverdiend in het contract.
Deze kosten worden vervolgens afgeschreven naarmate
de prestaties in toekomstige perioden worden geleverd.
Personeelskosten
Lonen en salarissen
De beloningen van het personeel worden als last
in de winst-en-verliesrekening verantwoord in de
periode waarin de arbeidsprestatie wordt verricht en,
voor zover nog niet uitbetaald, als verplichting op de
balans opgenomen. Als de reeds betaalde bedragen
de verschuldigde beloningen overtreffen, wordt het
meerdere opgenomen als een overlopend actief
voor zover er sprake zal zijn van terugbetaling door
het personeel of van verrekening met toekomstige
betalingen door de vennootschap.
Voor de beloningen met opbouw van rechten en
bonussen worden de verwachte lasten gedurende
het dienstverband in aanmerking genomen.
Toevoegingen aan en vrijval van verplichtingen worden
ten laste respectievelijk ten gunste van de winst-en-
verliesrekening gebracht.
Sociale lasten
Sociale lasten worden op grond van de arbeidsvoorwaarden
verwerkt in de winst-en-verliesrekening voor zover ze
verschuldigd zijn aan de belastingautoriteit.
Pensioenlasten
Werknemers bouwen bij Ctac voor eigen rekening en
risico pensioen op (toegezegde-bijdrageregeling).
Door Ctac worden vaste premies betaald aan een
verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft geen wettelijke
of feitelijke verplichting om aanvullende premies
te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en
toekomstige pensioenen te betalen. De bijdrage
van Ctac hieraan wordt verantwoord in de winst-en-
verliesrekening onder de personeelskosten.
Overige bedrijfskosten
De kosten worden bepaald op historische basis
en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij
betrekking hebben.
Jaarrekening
80 CTAC JAARVERSLAG 2023
Financieringsbaten en -lasten
De financieringsbaten omvatten de rente ter zake
tegoeden in rekening-courant die worden aangehouden
bij kredietinstellingen, alsmede de rentevergoedingen
ter zake de afwikkeling van financiële vorderingen. De
financieringslasten omvatten de rente op opgenomen
gelden, die wordt berekend door kredietinstellingen,
alsmede de verschuldigde rente bij de afwikkeling van
fiscale verplichtingen en de amortisatie van de earn
out-verplichtingen. Onder de financieringslasten wordt
tevens het rentebestanddeel van de leaseverplichtingen
(zie grondslag ‘Gebruiksrechten en leaseverplichtingen’)
verantwoord.
Belastingen over het resultaat
Belastingen over het resultaat van het boekjaar omvatten
de over de verslagperiode verschuldigde en verrekenbare
belastingen en latente belastingen. Belasting over
het resultaat wordt in de winst-en-verliesrekening
verantwoord.
De over de verslagperiode verschuldigde en
verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting over
het belastbare resultaat, die wordt berekend aan de hand
van de geldende belastingtarieven, waarbij rekening
wordt gehouden met vrijgestelde winstbestanddelen en
niet-aftrekbare bedragen, alsmede met correcties op de
belasting over eerdere boekjaren.
Grondslag voor het kasstroomoverzicht
Het overzicht van kasstromen is opgesteld door
toepassing van de indirecte methode: in het
kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt
tussen de kasstromen uit operationele activiteiten,
investerings- en financieringsactiviteiten. Ontvangsten
en uitgaven ter zake winstbelasting, alsmede
renteontvangsten en -betalingen maken deel uit
van de nettokasstroom uit operationele activiteiten.
Kasstromen als gevolg van de verwerving dan wel
de afstoting van financiële belangen (deelnemingen
en investeringen), voor zover sprake is van eerste
verwerving zijn opgenomen onder de kasstroom uit
investeringsactiviteiten, waarbij rekening wordt gehouden
met aanwezige liquide middelen in deze belangen.
Betalingen van earn out-verplichtingen na initiële
verwerving en verkrijging van minderheidsbelangen zijn
opgenomen in de financieringskasstroom. Uitgekeerde
dividenden worden opgenomen onder de kasstroom
uit financieringsactiviteiten. In het kasstroomoverzicht
wordt het saldo liquide middelen opgenomen inclusief
de opgevraagde rekening-courant, zoals opgenomen
onder de kortlopende schulden. De non-cashtransacties
zijn opgenomen in de toelichting onder het
kasstroomoverzicht.
Financieel risicomanagement
Ctac wordt geconfronteerd met diverse financiële risico’s,
zoals marktrisico, kredietrisico en liquiditeitsrisico. De
vanuit de raad van bestuur gestuurde algemene
risicobeheersing binnen Ctac strekt zich uit tot een
breder veld dan alleen financiële risico’s. De beheersing
is erop gericht om de belangrijkste risico’s te inventariseren
en de gerichte beheersing daarvan op basis van
richtlijnen, procedures, systemen, best practices,
controles en audits. Het financieel-risicomanagement is
specifiek gericht op de voor Ctac in dit kader relevante
risico’s.
Financieel marktrisico
Renterisico
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico’s die zich
uitsluitend beperken tot de eurozone. Om deze risico’s
te minimaliseren, heeft het renterisicobeleid tot doel
de renterisico’s die voortkomen uit de financiering van
de onderneming, te beperken. Het renterisico heeft
betrekking op de kortetermijnfinanciering en ontstaat
door ontwikkelingen in de eenmaands gemiddelde
Euribor. Ctac analyseert continu de ontwikkeling
van de liquiditeiten in relatie tot de beschikbare
financieringsfaciliteiten en schommelingen in
rentepercentages.
Ctac heeft de volgende langlopende rentedragende
schulden:
de leaseverplichtingen onder toepassing van
IFRS 16 ‘Leases’.
De in 2020 afgesloten lening voor € 4,5 miljoen voor
de financiering van de acquisitie van Purple Square
Management Partners B.V. zal per januari 2024
vroegtijdig worden afgelost. De rente die geldend
was voor 2023, bestaat uit driemaands Euribor plus een
opslag van 2,95% per jaar.
Met betrekking tot de kortlopende rentedragende
bancaire schuld, zijnde de kredietfaciliteit, is Ctac
een variabele basisrente verschuldigd. Ctac heeft
de kredietfaciliteit in december 2023 vernieuwd.
De geldende rentes tot december 2023 bestaan uit
eenmaands gemiddeld Euribor plus een opslag die
bepaald is op 3,00%. De bank heeft de mogelijkheid
om deze opslag per kwartaal te wijzigen. Een dergelijke
wijziging heeft niet plaatsgevonden. Vanaf december
2023 is sprake van de vernieuwde kredietfaciliteit. De
kredietfaciliteit is vanaf december 2023 gecommitteerd
voor een periode van vier jaar, met de optie om deze te
verlengen met één jaar. De rente bestaat uit eenmaands
gemiddeld Euribor plus een marktopslag die bepaald is
op 1,20%.
Gedurende 2023 heeft Ctac gebruikgemaakt van de
kredietfaciliteit. Als gedurende 2023 met betrekking tot
de langlopende en kortlopende bancaire financieringen
met een variabele rente de rente 0,1% hoger of lager
zou zijn geweest, met constant gebleven overige
variabelen, dan zou dit geen materieel effect hebben
81CTAC JAARVERSLAG 2023
gehad op het resultaat na belastingen. Het gehanteerde
percentage van 0,1% is gebaseerd op de volatiliteit van
rentepercentages gedurende 2023.
Ctac heeft geen significante interestdragende activa.
Opbrengsten van de groep zijn daarom nagenoeg
geheel onafhankelijk van wijzigingen in de rentevoet.
Voor de non-cashtransacties wordt verwezen naar de
toelichting op het kasstroomoverzicht.
Valutarisico
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd in de
eurozone. Het overgrote deel van de omzet en inkopen
wordt gerealiseerd binnen de eurozone. Hierdoor is in
beperkte mate sprake van inkoopfacturen in vreemde
valuta. Negatieve gevolgen van koersveranderingen
hebben mogelijke gevolgen voor het bedrijfsresultaat.
De rapportagevaluta en functionele valuta van Ctac
zijn derhalve de euro. Ctac bezit geen activa en
verplichtingen buiten de eurozone. De raad van bestuur
van Ctac beoordeelt de valutarisico’s ultimo 2023 als zeer
beperkt.
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van financieel verlies voor Ctac
indien een afnemer of tegenpartij van een financieel
instrument de aangegane contractuele verplichting
niet nakomt. Deze definitie wordt gehanteerd voor de
categorieën handelsdebiteuren, nog te factureren omzet,
contractactiva, overige langlopende vorderingen en
liquide middelen.
Het kredietrisico wordt centraal beheerst. Het
kredietrisico vloeit voort uit liquide middelen en
transacties met cliënten inclusief openstaande
vorderingen. Voor banken en financiële instellingen
worden alleen professionele partijen binnen Nederland
geaccepteerd. De financieringsfaciliteit van Ctac is voor
de groep ondergebracht bij ABN AMRO Bank.
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Indien geen
externe beoordelingen beschikbaar zijn, beoordeelt Ctac
de kredietwaardigheid van de afnemer, waarbij onder
meer de financiële positie, ervaringen in het verleden en
overige factoren worden meegenomen. De kredietrisico’s
ter zake opdrachtgevers worden doorlopend
beoordeeld. De raad van bestuur van Ctac schat de
kredietrisico’s van de opdrachtgevers in als beperkt,
gezien de individuele omvang en onafhankelijke positie
van de verschillende afnemers. Met een groot deel van
onze afnemers wordt meerdere jaren zaken gedaan en in
het verleden is er slechts in incidentele gevallen sprake
geweest van een situatie waarin de afnemer niet aan zijn
verplichtingen heeft kunnen voldoen. Afnemers worden
voortdurend en op individuele basis beoordeeld op
naleving van afspraken betreffende betalingscondities.
Er is geen onderverdeling in groepen gemaakt. Alle
vorderingen hebben naar aard hetzelfde karakter als
hierboven beschreven.
Ctac past bij de categorieën handelsdebiteuren, nog te
factureren omzet, contractactiva, overlopende activa,
overige vorderingen, overige langlopende vorderingen en
liquide middelen IFRS 9 ‘Expected Credit Loss Model’ toe.
Het maximale kredietrisico per balansdatum is de waarde
van elke post uit de vorderingen zoals bovenstaand
omschreven. Ctac heeft geen zekerheden verkregen ter
zake deze vorderingen.
Het maximale kredietrisico op de handelsdebiteuren
(bruto), de nog te factureren omzet betreffende reeds
verrichte diensten, de contractactiva, overlopende activa,
overige vorderingen, overige langlopende vorderingen
en liquide middelen bedroegen op balansdatum per
segment de volgende bedragen.
Handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva worden
afgeschreven wanneer er geen redelijke verwachting van
herstel is. Indicatoren dat er geen redelijke verwachting
van terugvordering is, zijn onder meer het onvermogen
van een debiteur om een aflossingsplan met de groep
af te sluiten, en het niet voldoen aan contractuele
betalingen gedurende een periode van meer dan
negentig dagen achterstallig. Het kredietrisico op de
handelsdebiteuren is afgelopen boekjaar niet significant
toegenomen. Dit is vastgesteld op basis van de
ouderdom van de debiteuren gedurende het boekjaar.
Voor de liquide middelen en overige langlopende
vorderingen wordt op individuele basis vastgesteld of
sprake is van onvermogen van de tegenpartij om aan de
betalingsverplichting te voldoen. Op basis hiervan vindt
afschrijving van deze posten plaats.
(in € x 1.000) 2023 2022Nederland 27.618 28.917België 6.027 5.572Maximaal kredietrisico per 31 december 33.645 34.489
Jaarrekening
82 CTAC JAARVERSLAG 2023
De posten nog te factureren omzet, liquide middelen,
contractactiva en overige langlopende vorderingen
betreffen posities met een laag risico op kredietverliezen.
Het kredietrisico op de nog te factureren omzet,
contractactiva, liquide middelen en overige langlopende
vorderingen is afgelopen boekjaar niet significant
toegenomen.
Bijzondere waardeverminderingsverliezen op
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva
worden gepresenteerd als netto bijzondere
waardeverminderingsverliezen binnen het
bedrijfsresultaat. Latere terugvorderingen van eerder
afgeschreven bedragen worden gecrediteerd op
dezelfde post.
De te verwachten kredietverliezen zijn als volgt te
specificeren.
De kredietverliezen in eerdere jaren zijn zeer beperkt
geweest. Daarnaast heeft Ctac klanten met over het
algemeen een goede kredietwaardigheid. Dit verklaart
het lage te verwachte kredietverlies.
De liquide middelen zijn ondergebracht bij professionele
marktpartijen waarvan de kredietkwaliteit als goed
wordt beoordeeld. De credit rating van deze partijen
betreft minimaal A. De overige langlopende
vorderingen betreffen voor € 400 duizend de
waarborgsommen. Hiervoor is gezien de aard geen
analyse van het verwachte kredietverlies uitgevoerd.
Liquiditeitsrisico
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Het liquiditeitsrisico ontstaat op het moment
dat de bedrijfsactiviteiten niet gecontinueerd kunnen
worden als gevolg van een tekort aan liquiditeiten.
Hiertoe wordt voor de groep gebruikgemaakt van
de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN
AMRO Bank, waarvoor in december 2023 een nieuwe
combinatiefaciliteit ter hoogte van € 10 miljoen is
overeengekomen. De kredietfaciliteit in België bij
ING Bank is opgezegd. De kredietfaciliteit is
gecommitteerd voor vier jaar, met een optie om
na het eerste jaar te verlengen met één jaar.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt
gevormd door een ‘total net debt/EBITDA’-ratio.
De ratio mag maximaal 2,5 bedragen (2022: 2,0).
O
nder ‘total net debt’ worden alle bancaire
rentedragende schulden verstaan, die worden
verminderd met de direct opeisbare liquide middelen.
De EBITDA betreft het resultaat vóór afschrijvingen
en impairments op materieel en immaterieel actief,
rente en overige financieringsbaten en -lasten, resultaat
deelnemingen, belastingen en aandeel derden. Over
2023 bedraagt de ratio -0,99 (2022: -0,62). Gezien deze
ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor geen
gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
Het liquiditeitenbeheer is erop gericht de beschikbare
liquide middelen en kredietfaciliteiten binnen Ctac
zo optimaal mogelijk aan te wenden. Hiertoe worden
periodiek liquiditeitsprognoses opgesteld voor zowel
de korte als de middellange termijn. Deze prognoses
worden periodiek bijgesteld op basis van realisatie en
eventueel bijgestelde prognoses.
Het navolgende overzicht toont een analyse van de
financiële verplichtingen onderverdeeld naar relevante
contractuele vervaldata, gebaseerd op de resterende
periode van balansdatum tot contractuele vervaldatum.
De bedragen betreffen de onvoorwaardelijke,
contractuele, niet-verdisconteerde kasstromen. Daar
waar van toepassing zijn toekomstige interestbetalingen
begrepen in de vermelde kasstromen.
(in € x 1.000) 31 december 2023Betaaltermijn Tussen Tussen nog niet Minder dan 3 en 6 6 en 12 Meer dan verstreken3 maandenmaandenmaanden1 jaarVerwacht kredietverlies <0,1% <0,1% <0,1% 5,0% 100,0%Handelsdebiteuren 11.998 1.271 122 82 254Nog te factureren omzet 8.143 - - - -Liquide middelen 8.312 - - - -Contractactiva 362 - - - -Overige langlopende vorderingen 400 - - - -Verwacht kredietverlies - - - 4 254
83CTAC JAARVERSLAG 2023
Kapitaalrisicomanagement
Het management van kapitaal vindt centraal plaats
en is gericht op enerzijds de continuïteit van Ctac en
anderzijds het optimaliseren van de kapitaalstructuur,
teneinde de kosten van kapitaal te reduceren en
rendement voor aandeelhouders te genereren.
Onder kapitaal wordt verstaan het saldo van de
liquide middelen plus het saldo van de lopende
kredietfaciliteit. Het kapitaalrisico ontstaat op het
moment dat de bedrijfsactiviteiten niet gecontinueerd
kunnen worden als gevolg van een tekort aan liquide
middelen en kredietfaciliteit.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur te
komen, zijn gelegen in het dividendbeleid, de
mogelijkheid om eigen aandelen te kopen en de
mogelijkheid om aandelen te emitteren, in het bijzonder
in verband met de financiering van mogelijke acquisities
of de reductie van schuldposities.
De solvabiliteit ultimo 2023 bedroeg circa 40,0% (ultimo
2022: circa 40,9%). De solvabiliteitsratio wordt bepaald
op basis van het groepsvermogen in verhouding tot het
balanstotaal. Ctac beschouwt een minimale solvabiliteit
van 25% als een verantwoord minimum. Er is geen
sprake van een externe vereiste ten aanzien van de
solvabiliteit.
Projectrisico
Ctac heeft met haar klanten verschillende
contractvormen. Een belangrijk deel van de omzet
van Ctac komt tot stand door uitvoering van projecten
ten behoeve van klanten. De wijze van uitvoering van
projecten en opdrachten kan een belangrijke invloed
hebben op de prestaties en resultaten van Ctac. Het
risico bestaat dat projecten niet conform specificatie,
afspraken en geplande marges worden opgeleverd.
Als gevolg hiervan kunnen door klanten claims worden
ingediend. De beheersing van de financiële risico’s
geschiedt door nauwkeurige formulering van de scope,
een frequente rapportering aan een Project Board
en uitvoering door ervaren projectmanagement en
gekwalificeerde medewerkers.
Fraude risicomanagement
Als onderdeel van het proces voor het identificeren
van risico’s die het gevolg zijn van fraude, zijn
frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke
toe-eigening van activa, en omkoping en corruptie.
Er is geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormen
voor de aanwezigheid van risico’s. De belangrijkste
frauderisicofactoren zijn de volgende.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene IT- en clouddiensten is het
voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te besteden aan
het identificeren en behandelen van de cyberrisico’s die
gerelateerd zijn aan de geleverde diensten.
Het risico bestaat dat onrechtmatig toegang wordt
verkregen tot systemen en data van Ctac of Ctac’s
klanten als gevolg van deze cyberrisico’s. Het
onrechtmatig toegang tot systemen en data kan
reputatieschade als gevolg hebben.
(in € x 1.000) 31 december 2023Financiële tussen verplichting <1 jaar1 en 2 jaar >2 jaarSchulden aan kredietinstellingen 1.350 1.350 - -Leasebetalingen 9.887 2.574 3.886 3.427Handelscrediteuren en overige schulden 29.527 29.373 115 39Overige langlopende verplichtingen 346 - 126 220
(in € x 1.000) 31 december 2022Financiële tussen verplichting <1 jaar1 en 2 jaar >2 jaarSchulden aan kredietinstellingen 2.025 900 1.125 -Leasebetalingen 10.843 3.074 3.629 4.140Handelscrediteuren en overige schulden 29.543 29.543 - -Overige langlopende verplichtingen 1.054 - 656 398
Jaarrekening
84 CTAC JAARVERSLAG 2023
De Chief Information Security Officer (CISO) zorgt er
samen met de Privacy Officer, de businessunits en de
staforganisatie voor dat de hieraan verbonden risico’s
inzichtelijk worden. In overleg worden de nodige
mitigerende maatregelen geïmplementeerd om het
risico naar een acceptabel niveau terug te brengen.
Tevens heeft Ctac een Cyber Security Board onder
leiding van de CFO, die per kwartaal bijeenkomt om
security en privacy risico’s te bespreken en opvolgen.
Ctac heeft het Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402 en ISAE300-raamwerk.
Alle mitigerende maatregelen en activiteiten worden
door middel van interne en externe audits jaarlijks
getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van het ISMS heeft Ctac een intern
operationeel securityteam. Dit team monitort continu
het IT-landschap en zal bij dreiging direct reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot
aantal preventieve maatregelen geïmplementeerd.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering om in geval
van een cyberaanval beroep te kunnen doen op externe
specialisten ter ondersteuning van het eigen team.
Onrechtmatig handelen met voorkennis
Het risico bestaat dat medewerkers onrechtmatig
met voorkennis handelen in aandelen Ctac N.V.
Om dit risico te mitigeren, heeft Ctac N.V. een
insidersreglement opgesteld, dat is bedoeld om
handelen met voorwetenschap in aandelen Ctac N.V.
door haar medewerkers te voorkomen. Hierin zijn
onder andere de volgende mitigerende maatregelen
beschreven:
de Compliance Officer is verantwoordelijk voor
het bijhouden van een insiderlijst en het schriftelijk
bericht doen aan personen die aan deze lijst worden
toegevoegd omtrent de verbodsbepalingen met
betrekking tot het beschikken over voorwetenschap,
alsmede de sancties die toegepast worden bij
overtreding van deze bepalingen ingevolge de Wet
op het financieel toezicht Wft;
de Compliance Officer is verantwoordelijk voor het
tijdig, uiterlijk voor het begin van elk kalenderjaar,
bekendmaken van de perioden in het desbetreffende
kalenderjaar, die in elk geval gelden als gesloten
periode, hetzij de periode waarin niet gehandeld
mag worden in aandelen Ctac N.V.;
insiders zijn verplicht tot het melden van transacties
in aandelen Ctac N.V. bij de Compliance Officer
van Ctac. De Compliance Officer van Ctac is
verantwoordelijk voor het melden van de transacties
bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM), indien en
voor zover wettelijk vereist.
Door middel van het insiderreglement wordt beoogd
het risico te beperken dat de goede reputatie en de
zakelijke integriteit van Ctac N.V. worden geschonden
als gevolg van dergelijke handel.
Onterecht geactiveerde uren inzake intern
ontwikkelde producten
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software deels
in eigen beheer. Een deel van de kosten wordt
geactiveerd op de balans. Het risico bestaat dat interne
uren ten onrechte worden geactiveerd, gerelateerd
aan intern ontwikkelde producten. Om dit risico te
mitigeren, beoordeelt Ctac periodiek welke uren in
aanmerking komen voor activering op basis van de
geschreven en goedgekeurde uren. Er wordt bij het
schrijven van uren reeds onderscheid gemaakt tussen
de onderzoeks- en de ontwikkelingsfase. Enkel de uren
van ontwikkeling worden beoordeeld voor activering.
Onrechtmatige betalingen
Het verrichten van betalingen brengt standaardrisico’s
met zich mee. Het risico bestaat dat onrechtmatige
betalingen worden verricht. Ctac heeft allereerst een
maatregel aangebracht in haar proces voor het
aanmaken en/of wijzigen van crediteurenstamgegevens,
waarbij nieuwe en/of gewijzigde crediteurenstamgegevens
in het ERP-systeem dienen te worden vrijgegeven,
waarbij in alle gevallen functiescheiding wordt
toegepast. Daarnaast is tevens functiescheiding
ingeregeld in de bankapplicatie tussen het klaarzetten
van betalingen en het autoriseren van betalingen.
Steekpenningen
Het risico dat er steekpenningen worden betaald aan
opdrachtgevers om langdurige verkoopcontracten
te sluiten. Corruptie in de vorm van steekpenningen
is eenvoudiger te bewerkstelligen als bij de
corruptiehandelingen minder mensen betrokken zijn.
In het kader van beheerovereenkomsten zou sprake
kunnen zijn van langdurige contracten. De overige
overeenkomsten hebben een relatief kort karakter.
Bij de verkoop van beheerdienstverlening zijn altijd
meerdere medewerkers betrokken, waardoor het risico
op steekpenningen gemitigeerd is en als zeer klein
wordt ingeschat.
Onrechtmatig onttrekken van IP door medewerkers
Het risico dat medewerkers onrechtmatig IP ten
aanzien van zelf ontwikkelde software XV Retail of
Fit4RealEstate onttrekken. De broncode van het IP is
door Ctac ontwikkeld. Deze broncode is opgeslagen
in een repository (opslagplaats). De toegang tot deze
repository is geregeld op basis van need-to-know
en role-based access methodes, dat het risico tot
onrechtmatig onttrekken mitigeert.
85CTAC JAARVERSLAG 2023
Belangrijkste schattingen en aannames
Onderstaand wordt een toelichting gegeven bij de
belangrijkste schattingen en aannames die van invloed
zijn op de waardering van activa en verplichtingen voor
het komende jaar.
Schattingen ter zake bijzondere waardevermindering
van goodwill
Ctac beoordeelt minimaal jaarlijks voor de
geïdentificeerde kasstroomgenererende eenheden of
er sprake is van een bijzondere waardevermindering
van de aan de betreffende kasstroomgenererende
eenheden toegerekende goodwill. Er is sprake van een
bijzondere waardevermindering indien de boekwaarde
de realiseerbare waarde overschrijdt. De berekeningen
van de realiseerbare waarde brengen het gebruik
van schattingen en aannames met zich mee. Voor de
calculatie wordt gebruikgemaakt van toekomstige
kasstromen gebaseerd op een meerjarenprojectie voor
de komende vijf jaar. Uitgangspunt voor de bepaling
van de toekomstige kasstromen betreft het budget voor
aankomend boekjaar, alsmede inschattingen voor de
meerjarenprojecties op het gebied van groei in omzet,
bedrijfsresultaat en aannames voor ontwikkelingen in
investeringen en werkkapitaal. Daarnaast wordt voor de
berekening gebruikgemaakt van de Weighted Average
Cost of Capital (WACC). Bij de bepaling van de
WACC wordt een inschatting gemaakt van de kosten
van het eigen vermogen en de kosten van schulden.
Hiervoor wordt gebruikgemaakt van entiteitspecifieke
parameters die de activiteiten en het risicoprofiel van
Ctac reflecteren. Voor een uitgebreide toelichting
op de uitgevoerde impairmenttests op goodwill
verwijzen wij naar paragraaf 1.2. De boekwaarde
bedraagt € 20 miljoen per 31 december 2023.
Schattingen ter zake goodwill en aangekochte
klant- en contractportefeuilles
In de jaarrekening is een materieel bedrag opgenomen
voor de aan acquisitie gerelateerde immateriële activa
in verband met de overnames van Purple Square
Management Partners B.V. (in 2020 geacquireerd),
Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V. (in 2021
geacquireerd) en Technology2Enjoy Holding B.V. (in
2022 geacquireerd). De eerste waardering tegen reële
waarde van deze activa wordt bepaald aan de hand van
waarderingsmodellen. De uitkomsten zijn in belangrijke
mate afhankelijk van managementinschattingen
ten aanzien van de gehanteerde uitgangspunten
(zoals groeipercentages, economische levensduur)
en toekomstverwachtingen. Het verschil tussen de
overnamesom en de verkregen netto reële waarde
van de identificeerbare activa en verplichtingen wordt
verantwoord als goodwill.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Purple Square Management Partners B.V.
bedraagt € 3.511 duizend, de boekwaarde van
daarmee samenhangende aangekochte klant- en
contractportefeuilles bedraagt € 2.204 duizend en de
boekwaarde van de merknaam bedraagt € 220 duizend.
De boekwaarde van de goodwill inzake de
acquisitie van Oliver B.V. bedraagt € 2.037 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 933 duizend, de boekwaarde van de merknaam
bedraagt € 320 duizend en de boekwaarde van de
technologie bedraagt € 251 duizend. De technologie
is in het verloopoverzicht immateriële vaste activa
gepresenteerd onder de in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Digisolve-Mijn ICT B.V. bedraagt € 611 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 937 duizend.
De boekwaarde van de goodwill en aangekochte
klantcontractportefeuilles inzake de acquisitie van
Technology2Enjoy Holding B.V. is per 31 december
2023 nihil, na incidentele afwaardering. Voor een
toelichting zie paragraaf 1.1.
Financiële verplichtingen voor put-/call-overeenkomsten
In de jaarrekening zijn financiële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De earn out-verplichting
wordt op het moment van acquisitie gewaardeerd
tegen reële waarde. De vervolgwaardering betreft de
reële waarde via het resultaat. De reële waarde wordt
bepaald door de contante waarde van schattingen van
toekomstige bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de
businessplannen van de betreffende ondernemingen.
De verplichting ziet toe op de put-optie inzake de
overname van Digisolve-Mijn ICT B.V.; de verplichtingen
bedragen ultimo 2023 € 56 duizend. Voor een toelichting
wordt verwezen naar paragraaf 11.1.
De kortlopende
put-/call verplichtingen ultimo 2022 zijn gedurende
2023 afgewikkeld. De verplichtingen zijn afgewikkeld
overeenkomstig de waardering per ultimo 2022.
Schattingen ter zake de activering van in eigen beheer
vervaardigde activa
De bepaling of kosten voldoen aan de activeringscriteria,
is gebaseerd op schattingen en aannames. Hierbij
wordt beoordeeld of de gemaakte kosten in de
toekomst zullen resulteren in economische voordelen.
Uitgangspunt bij de bepaling zijn de kasstromen
van reeds bestaande, gecontracteerde klanten. Bij
het inschatten van de kasstromen van potentiële
klanten dient rekening gehouden te worden met de
marktontwikkelingen en de timing waarop bestaande
Jaarrekening
86 CTAC JAARVERSLAG 2023
en/of potentiële klanten het end of life-stadium van hun
huidige software bereiken, en de kans op het verwerven
van nieuwe klanten.
Schattingen ter zake omzet uit contracten met klanten
met een vaste aanneemsom
Indien sprake is van contracten met een vaste
aanneemsom, maakt Ctac een inschatting van de tot
op het verslaggevingsmoment verrichte diensten als
percentage van de totaal te verrichten diensten. Deze
inschatting wordt bepaald op basis van de periodiek
beschikbare informatie ten aanzien van de status
van de betreffende projecten. Bij deze bepaling van
het percentage gereedheid wordt gebruikgemaakt
van gedetailleerde voorcalculaties. Op basis van de
realisatie en inschattingen van projectleiders wordt
maandelijks per project een inschatting gemaakt van
de verrichte diensten als percentage van de totaal
te verrichten diensten. Tevens wordt op basis van
deze informatie beoordeeld of een voorziening voor
verlieslatende projecten gevormd dient te worden.
Dit is het geval indien de voor Ctac onvermijdbare
kosten om aan de verplichtingen uit de betreffende
overeenkomst te voldoen, de door Ctac naar
verwachting te behalen voordelen overschrijden.
De feitelijke situatie kan afwijken van deze inschattingen.
De balansposities inzake contracten met een vaste
aanneemsom bedragen € 290 duizend opgenomen
onder de contractactiva, en € 6 duizend als onderdeel
van de contractverplichtingen.
Belangrijke schattingen en aannames bij de
beoordeling van verlengingsopties
In de huurovereenkomsten van Ctac zijn verlengopties
opgenomen. Bij de waardering wordt beoordeeld of
de verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend.
Bij de bepaling van de contante waarde is een mogelijke
verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek
opnieuw beoordelen of gebruik wordt gemaakt van
verlengingsopties. In het huurcontract van Nederland
is een verlengingsoptie opgenomen van vijf jaar.
Schattingen inzake de actieve belastinglatentie
Ctac beschikt over compensabele verliezen. Het risico
bestaat dat voor gewaardeerde verliezen onvoldoende
belastbare fiscale winsten ter beschikking staan, met als
gevolg dat (een deel van) de latente belastingvordering
niet realiseerbaar is.
Waardering van de rechten op verliescompensatie
houdt rekening met de belastingregels zoals vastgelegd
in artikel 20 Wet op de vennootschapsbelasting 1969
(Wet Vpb 1969) en schattingen ten aanzien van de
omvang en timing van toekomstige belastbare fiscale
winsten. In 2023 is een bijzondere waardevermindering
van de actieve belastinglatentie die is gevormd voor te
verrekenen verliezen bij Technology2Enjoy Holding B.V.
verwerkt. Een belangrijk uitgangspunt bij de schattingen
betreft de implementaties van ByDesgin projecten
in combinatie met de recurring omzet als gevolg van
licentie inkomsten. In de tweede helft van 2023 is
geconcludeerd dat de implementaties van lopende
projecten meer tijd en investeringen vergt, waardoor
deze projecten niet kostendekkend kunnen worden
afgerond. Daarnaast zien we een terugloop in de
detacheringsactiviteiten van Technology2Enjoy. Deze
ontwikkelingen hebben impact op de toekomstige
kasstromen als gevolg waarvan de bijzondere
waardevermindering is verwerkt. Voor een verdere
toelichting wordt verwezen naar paragraaf 1.1.
Het totaal van de beschikbare verliezen op
groepsniveau bedraagt ultimo 2023 circa € 8,4 miljoen
(ultimo 2022: circa € 7,5 miljoen). Met ingang van 2022
zijn verliezen binnen Nederland onbeperkt in de tijd
verrekenbaar. Gelijktijdig met deze aanpassing is
bepaald dat verliesverrekening kan plaatsvinden over
maximaal € 1,0 miljoen plus 50% van het belastbaar
bedrag dat de € 1,0 miljoen te boven gaat. Voor een
bedrag van € 8,4 miljoen aan compensabele verliezen is
geen latente belastingvordering opgenomen. De
boekwaarde van de actieve belastinglatentie bedraagt
€ 74 duizend (2022: € 1,3 miljoen). De resterende
boekwaarde is gerelateerd aan tijdelijke verschillen in
verband met IFRS 16.
Gesegmenteerde verslaggeving
IFRS 8 vraagt om gesegmenteerde informatie in
de jaarrekening, die moet aansluiten bij de interne
informatie op basis waarvan de raad van bestuur,
als ‘chief operation decision maker’, de resultaten
beoordeelt, middelen toekent en beslissingen maakt.
De raad van bestuur, zijnde de ‘chief operating decision
maker’ ontvangt afzonderlijke rapporten voor elk van
Ctac’s werkmaatschappijen (Ctac B.V., Ctac Resourcing
B.V., Oliver B.V., Purple Square Management B.V.,
Technology2Enjoy Holiding B.V., Digisolve-Mijn-ICT
B.V. en Ctac België B.V.). De entiteiten worden daarmee
gezien als afzonderlijke operating segments. De raad
van bestuur heeft de Nederlandse werkmaatschappijen
samen gevoegd tot een afzonderlijk te rapporteren
segment Nederland, omdat ze dezelfde economische
kenmerken hebben. België wordt daarnaast als een
afzonderlijk te rapporteren segment aangemerkt.
De raad van bestuur ontvangt haar informatie op het
niveau van de operationele segmenten. Op grond van
IFRS 8.12 wordt voldaan aan alle kwalitatieve elementen
en daarmee zijn deze samengevoegd tot een reporting
segment. De holding activiteiten zijn opgenomen in het
segment overig.
Digisolve-Mijn ICT B.V. in 2022 is vanwege kwantitatieve
drempels, zoals beschreven in IFRS 8.13, gepresenteerde
in het segment Overig.
87CTAC JAARVERSLAG 2023
De segmenten Nederland, België en Overig genereren
de navolgende opbrengsten:
opbrengsten uit hoofde van detachering, zijnde het
beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers;
opbrengsten ten aanzien van de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedefinieerde criteria;
opbrengsten ten aanzien van beheer en
hostingcontracten;
opbrengsten ten aanzien van licentie- en
hardwareverkopen;
opbrengsten ten aanzien van onderhoudscontracten.
De transacties tussen de segmenten met betrekking tot
de omzet betreft het saldo van het in- en uitlenen van
medewerkers tussen Nederland en België.
De prijzen en condities voor transacties tussen
segmenten worden op een zakelijke, objectieve
grondslag bepaald. De investeringen in kapitaalgoederen
van een segment betreffen het totaal van de in de
verslagperiode gemaakte kosten voor verwerving
van de activa van het segment, die naar verwachting
langer dan een verslagperiode in gebruik zullen zijn.
Sturingsinformatie ter zake balansposities en analyse
hiervan vindt plaats op het niveau van Nederland,
respectievelijk België en Overig.
Voor één klant uit het segment Nederland bedraagt
de gerealiseerde omzet in 2023 meer dan 10% van
de totale omzet. De omzet bij deze klant bedraagt
€ 23,6 miljoen (2022: € 17,6 miljoen).
De gesegmenteerde resultaten over het jaar 2023 zijn als volgt te specificeren.
Resultaten 2023(in € x 1.000)Inter- segment-Geconso- Nederland België OverigeliminatielideerdOmzet uit contracten met klanten 122.434 23.200 519 (18.923) 127.230Overige inkomsten250 - - - 250Bedrijfsresultaat5.904 1.843 (3.674) - 4.073Financieringslasten (111) (22) (340) - (473)Resultaat voor belasting 5.794 1.821 (4.015) - 3.600Belastingen (2.694) (492) 720 - (2.466)Nettoresultaat 3.100 1.329 (3.295) - 1.134
Resultaten 2022(in € x 1.000)Inter- segment-Geconso- Nederland België OverigeliminatielideerdOmzet uit contracten met klanten 110.413 22.147 2.095 (16.983) 117.672Overige inkomsten 704 - - - 704Bedrijfsresultaat8.017 1.446 (2.562) - 6.901Financieringslasten(127) (32) (343) - (502)Resultaat voor belasting 7.890 1.414 (2.905) - 6.399Belastingen (980) (432) 56 - (1.356)Nettoresultaat 6.910 982 (2.849) - 5.043
Jaarrekening
88 CTAC JAARVERSLAG 2023
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2023 zijn als volgt te specificeren.
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2023(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdTotaal activa 32.065 6.768 32.472 71.305Totaal verplichtingen26.302 5.905 10.587 42.794
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2022 zijn als volgt te specificeren.
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2022(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdTotaal activa 34.752 6.552 34.274 75.578Totaal verplichtingen25.881 4.694 14.071 44.646
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2023 is als volgt.
Afschrijvingen 2023(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdImmateriële vaste activa 724 - 789 1.513Gebruiksrechten1.944 297 868 3.109Materiële vaste activa290 35 269 594Totaal afschrijvingen2.958 332 1.926 5.216
Investeringen 2023(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdImmateriële vaste activa 559 - - 559Gebruiksrechten1.615 - - 1.615Materiële vaste activa62 42 1.165 1.269Totaal investeringen2.236 42 1.165 3.443
Bijzondere waardeverminderingen 2023(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdImmateriële vaste activa - - 888 888Totaal bijzondere waardeverminderingen- - 888 888
89CTAC JAARVERSLAG 2023
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2022 is als volgt.
Afschrijvingen 2022(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdImmateriële vaste activa 621 - 816 1.437Gebruiksrechten2.471 306 750 3.527Materiële vaste activa108 32 288 428Totaal afschrijvingen3.200 338 1.854 5.392
Investeringen 2022(in € x 1.000)Geconso- Nederland België OveriglideerdImmateriële vaste activa 459 - 974 1.433Gebruiksrechten1.441 442 - 1.883Materiële vaste activa401 35 381 817Totaal investeringen2.301 477 1.355 4.133
De omzet en activa gepresenteerd naar geografische gebieden, is als volgt.
Omzet uit contracten met klanten Totaal activa(in € x 1.000) 2023 2022 2023 2022Nederland 118.702 100.812 64.537 69.026België 23.200 22.147 6.768 6.552Intersegmenteliminatie (14.672) (5.287) - -Totaal 127.230 117.672 71.305 75.578
Jaarrekening
90 CTAC JAARVERSLAG 2023
1. Immateriële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
In eigen Aangekochte beheer klant- en vervaardigde contract-immateriële Goodwillportefeuilles Merknamenvaste activa Totaal(in € x 1.000)2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022Totaal aanschaffingswaarde32.520 32.357 6.807 5.996 824 824 7.316 8.454 47.467 47.631Totaal afschrijvingen en waardeverminderingen (12.313) (12.313) (1.364) (743) (201) (119) (4.895) (5.074) (18.773) (18.249)Boekwaarde per 1 januari20.207 20.044 5.443 5.253 623 705 2.421 3.380 28.694 29.382In eigen beheer vervaardigd- - - - - - 559 459 559 459Investeringen- 163 - 811 - - - - - 974Desinvesteringen- - - - - - - (684) - (684)Afschrijvingen- - (644) (621) (83) (82) (786) (734) (1.513) (1.437)Bijzondere waardevermindering(163) - (725) - - - - - (888) -Boekwaarde per 31 december20.044 20.207 4.074 5.443 540 623 2.194 2.421 26.852 28.694Totaal aanschaffingswaarde32.357 32.520 5.996 6.807 824 824 7.875 7.316 47.052 47.467Totaal afschrijvingen en waardeverminderingen (12.313) (12.313) (1.922) (1.364) (284) (201) (5.681) (4.895) (20.200) (18.773)Boekwaarde per 31 december20.044 20.207 4.074 5.443 540 623 2.194 2.421 26.852 28.694
1.1 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Gedurende 2022 en 2023 zijn binnen Technology2Enjoy Holding B.V. verschillende projecten gestart met een vaste
aanneemsom en de implementatie bleek meer tijd en investeringen te kosten dan eerder verwacht. Daarmee heeft
Ctac geconstateerd dat de bestaande propositie verlieslatend is. Daarnaast is vastgesteld dat de huidige propositie
niet concurrerend in de markt te implementeren is, waarbij we ons zullen richten op een duurzame oplossing.
In het boekjaar heeft vervolgens een beoordeling plaatsgevonden hoe de toekomstige kasstromen van
Technology2Enjoy Holding B.V. (bedrijfswaarde van het actief), op basis van voorgaande positie, zich verhoudt
tot de boekwaarde van de immateriële vaste activa (goodwill en gewaardeerde klantrelaties). Op basis van deze
berekening is geconcludeerd dat er sprake is van een negatieve bedrijfswaarde, wat resulteert in de verwerking
van een bijzondere waardevermindering. De goodwill is afgewaardeerd met € 163 duizend en de afwaardering
op de geactiveerde klantrelaties bedraag € 725 duizend, waarmee de waardes ultimo 2023 nihil bedragen. De
aanschafwaarde van de klantrelaties bedroeg € 811 duizend en de cumulatieve afschrijvingen € 86 duizend. De actieve
belastinglatentie is met € 1,2 miljoen volledig afgewaardeerd, zie hiervoor paragraaf 4.
Voor de lopende implementatieprojecten zijn voorzieningen verlieslatende contracten gevormd, hiervoor wordt
verwezen naar paragraaf 12.
Ctac heeft in 2024 een bedrag van € 275 duizend ontvangen in relatie tot de acquisitie van Technology2Enjoy welke
classificeert als een verlaging van de verkrijgingsprijs. Dit bedrag is niet verwerkt in de cijfers over 2023.
Ctac heeft in 2023, evenals in 2022, geen bijzondere waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren,
teruggenomen.
91CTAC JAARVERSLAG 2023
1.2 Impairmenttest voor kasstroomgenererende eenheden (CGU) waaraan goodwill kan worden toegerekend
De goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende eenheden (CGU). Op dit niveau wordt een impairmenttest
uitgevoerd. Per groep van CGU’s is de goodwill als volgt verdeeld.
CGU(in € x 1.000)2023 2022Ctac B.V. 13.592 13.592Purple Square 3.511 3.511Oliver 2.037 2.037Digisolve-Mijn ICT 611 611Overig 293 293Technology2Enjoy - 163Boekwaarde 31 december 20.044 20.207
De CGU Overig betreft de goodwill met betrekking op de Resourcing-activiteiten.
De disconteringsvoet voor belastingen in 2023 is vastgesteld met inbegrip van de effecten van toepassing IFRS 16.
Voor alle CGU’s bedraagt de disconteringsvoet voor belasting in 2023 15,9% (2022: 16,5%).
De realiseerbare waarde per CGU is gebaseerd op de bedrijfswaarde. De bedrijfswaarde wordt bepaald op grond
van de toekomstige kasstroomprognoses. Er wordt, evenals voorgaand jaar, per CGU in detail een prognose voor
het komende jaar opgesteld op basis van de budgetten over 2024, en voor de jaren daarna worden prognoses
opgesteld op basis van assumpties voor groei in brutomarge en margeontwikkeling van de EBITDA (bedrijfsresultaat
voor afschrijvingen). De budgetten over het boekjaar 2024 zijn goedgekeurd door de raad van commissarissen.
Onderstaand zijn de belangrijkste veronderstellingen vermeld zoals toegepast bij de impairmenttest.
De assumpties voor alle CGU’s die niet afzonderlijk zijn toegelicht, zijn vanaf boekjaar 2025 als volgt:
2% groei in de brutomarge (omzet uit contracten met klanten minus uitbesteed werk en inkoopwaarde
hard- en software), en
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) blijft gelijk aan gebudgetteerde
marge in 2024 zijnde tussen de 15% en 42%.
Voorgaand jaar zijn dezelfde assumpties gehanteerd voor de prognoses vanaf boekjaar 2024.
Voor de CGU Digisolve-Mijn ICT is voor de EBITDA-marge een afwijkende assumptie gehanteerd. Deze is als volgt:
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) stijgt vanaf 2025 tot en met 2029 ieder
jaar met 1%. De huidige EBITDA-marge is lager door investeringen in de organisatie. De verwachting is dat de
EBITDA-marge in de aankomende jaren weer gaat groeien naar het niveau van 2021. In boekjaar 2022 is dezelfde
afwijkende assumptie gehanteerd voor de periode vanaf 2024 tot en met 2028.
In voorgaand jaar is voor CGU Purple Square in de prognoses vanaf boekjaar 2024 ook een afwijkende assumptie
gehanteerd in verband met twee tijdelijk beperkt inzetbare medewerkers. De EBITDA-marge vanaf 2024 bedroeg
19% in plaats van de gebudgetteerde EBITDA-marge van 15% voor 2023.
Kasstromen na de vijfjaarsperiode worden, evenals voorgaand jaar, geëxtrapoleerd met een groeipercentage
van 2%. Op basis van de gekozen uitgangspunten leidden de bovenstaande impairmenttests, met uitzondering
van Technology2Enjoy, niet tot een bijzondere waardevermindering ultimo 2023. Voor een toelichting op CGU
Technology2Enjoy wordt verwezen naar paragraaf 1.1.
Jaarrekening
92 CTAC JAARVERSLAG 2023
Aanvullend op de impairmenttest ultimo 2023 zijn, evenals voorgaand jaar, voor alle CGU’s, met uitzondering
van CGU Technology2Enjoy, gevoeligheidsanalyses uitgevoerd. Onderstaand een toelichting van de
gevoeligheidsanalyses:
de EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) daalt met 10%, of
de disconteringsvoet stijgt met 2%, of
de disconteringvoet stijgt met 2% en de EBITDA daalt met 10%.
Deze gevoeligheidsanalyses leiden niet tot een bijzondere waardevermindering in één van de CGU’s.
1.3 Investeringen aangekochte klant- en contractportefeuilles en merknaam
In het boekjaar 2023 zijn geen investeringen gedaan in nieuwe klant- en contractportefeuilles of merknamen.
1.4 In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
De boekwaarde van de ‘in eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa’ bedraagt ultimo 2023 € 2,2 miljoen.
Deze boekwaarde betreft voornamelijk de ontwikkelkosten van de kassasoftware XV Retail, het Integration-as-a-
Service-softwarepakket Oliver Connect en cloud development platform Oliver Cloud, en de Fit4RealEstate-applicatie.
De investering in 2023 heeft betrekking op de nieuwe functionaliteiten van het XV-product. De desinvestering in
2022 heeft betrekking op de verkoop van de Fit4Woco-applicatie.
In 2023 is geen volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2022: € 15 duizend).
FFit4RealEstate en Fit4Woco
Fit4RealEstate-applicatie betreft een SaaS-oplossing voor commercieel vastgoed. De boekwaarde per 31 december
2023 bedraagt € 126 duizend. De resterende levensduur van het actief betreft nog twee jaar.
De Fit4Woco-applicatie is in 2022 verkocht. De aanschafwaarde van de Fit4Woco-applicatie bedroeg € 1,6 miljoen
en de cumulatieve afschrijving € 0,9 miljoen. Als gevolg van de verkoop is het gerelateerde immaterieel actief
gedesinvesteerd voor € 0,7 miljoen. De boekwinst uit de verkoop is verantwoord als overige inkomsten en is
toegelicht in paragraaf 14.1.
Waardering
Er is voor de Fit4RealEstate-applicatie beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet geval.
XV Retail
XV Retail betreft kassasoftware bestaande uit een omnichannel-gedreven Point-of-Sale & Loyalty-platform.
De boekwaarde per 31 december 2023 bedraagt € 1,7 miljoen. De resterende levensduur van het actief
betreft tussen de negen maanden en zes jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet het geval.
Oliver Connect en Oliver Cloud
Oliver Connect betreft een Integration-as-a-Service-softwarepakket welke het platform, eventuele migratie van
bestaande interfaces en ontwikkeling van nieuwe interfaces verzorgt. Oliver Cloud betreft een cloud development
platform. Dit is een op open source gebaseerd platform dat gebruikt wordt om op een efficiënte manier de te
ontwikkelen applicaties te realiseren. De boekwaarde per 31 december 2023 bedraagt € 259 duizend. De resterende
levensduur van het actief betreft tussen de drie en vier jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet geval.
93CTAC JAARVERSLAG 2023
2. Gebruiksrechten en leaseverplichtingen
Het verloop van de gebruiksrechten is als volgt.
Overige Gebouwen Leaseauto’sapparatuur Totaal(in € x 1.000) 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022Totaal aanschaffingswaarde9.192 8.541 6.405 4.536 3.316 3.116 18.913 16.193Totaal afschrijvingen en (2.972) (2.083) (3.305) (1.590) (2.728) (1.805) (9.005) (5.478)waardeverminderingenBoekwaarde per 1 januari6.220 6.458 3.100 2.946 588 1.311 9.908 10.715Eerste toepassing IFRS 16 nieuw - - - 106 - - - 106verworven deelnemingenBoekwaarde na verwerving 6.220 6.458 3.100 3.052 588 1.311 9.908 10.821nieuwe deelnemingInvesteringen / nieuwe contracten- - 1.615 1.883 - - 1.615 1.883Tussentijdse contractaanpassingen603 651 (70) (120) - 200 533 731Afschrijvingen (1.017) (889) (1.577) (1.715) (515) (923) (3.109) (3.527)Boekwaarde per 31 december5.806 6.220 3.068 3.100 73 588 8.947 9.908Totaal aanschaffingswaarde9.795 9.192 7.950 6.405 3.316 3.316 21.061 18.913Totaal afschrijvingen en (3.989) (2.972) (4.882) (3.305) (3.243) (2.728) (12.114) (9.005)waardeverminderingenBoekwaarde per 31 december5.806 6.220 3.068 3.100 73 588 8.947 9.908
Onder de gebruiksrechten zijn contracten opgenomen met een resterende looptijd korter dan één jaar. Dit is ultimo
2023 een bedrag van € 0,2 miljoen (2022: € 0,8 miljoen).
Onder de categorie Gebouwen zijn de huurverplichtingen voor een drietal kantoorpanden opgenomen, onder
de categorie Leaseauto’s de leaseverplichtingen voor de leaseauto’s die aan medewerkers ter beschikking
gesteld zijn, en onder de categorie Overige apparatuur zijn voornamelijk leaseverplichtingen van printers en
datacentergerelateerde hardware opgenomen.
Het huurcontract van het hoofdkantoor in Nederland loopt tot 2030. De looptijd van het huurcontract van het
kantoor in België loopt tot 2026. Het huurcontract van Oliver loopt tot 2025. De looptijd van contracten betreffende
leaseauto’s varieert over het algemeen tussen de 36 en 48 maanden. De initiële looptijd van contracten betreffende
overige apparatuur betreft 36 maanden.
De huurcontracten van Technology2Enjoy en Digisolve-Mijn ICT B.V. zijn niet gewaardeerd, aangezien sprake is van
een looptijd korter dan één jaar. Daarnaast is geen sprake van low-value-leasecontracten.
Bij de waardering wordt beoordeeld of een verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend. Bij de bepaling
van de contante waarde is een mogelijke verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek opnieuw beoordelen of
gebruik wordt gemaakt van verlengingsopties.
Jaarrekening
94 CTAC JAARVERSLAG 2023
Het verloop van de leaseverplichtingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Boekwaarde per 1 januari 10.137 10.914Eerste toepassing IFRS 16 nieuw verworven deelnemingen - 108Boekwaarde inclusief nieuw verworven deelnemingen 10.137 11.022Investeringen/nieuwe contracten 1.615 1.883Tussentijdse contractaanpassingen 533 731Interestlasten 271 272Leasebetalingen (inclusief rentecomponent) (3.347) (3.771)Boekwaarde per 31 december 9.209 10.137Leaseverplichtingen – langlopend 6.873 7.279Leaseverplichtingen – kortlopend 2.336 2.8589.209 10.137
Bij de berekening van de contante waarde van de leaseverplichting is rekening gehouden met een incrementele
rentevoet. De incrementele rentepercentages zoals gehanteerd, zijn bepaald op basis van onderliggende activa
en de looptijd van de betreffende leaseovereenkomsten en zitten tussen de 2,6% en 5,5%. Het incrementele
interestpercentage voor nieuwe investeringen wordt jaarlijks bepaald.
Betreffende leasecontracten zijn de volgende bedragen verantwoord ten laste van het resultaat.
(in € x 1.000) 2023 2022Afschrijvingen van gebruiksrechten (3.109) (3.527)Interestlasten betreffende leaseverplichtingen (271) (272)Totaal (3.380) (3.799)
95CTAC JAARVERSLAG 2023
3. Materiële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
Bouwkundige aanpassingen Inventaris en gehuurde vervoers-panden ICT hardwaremiddelen Totaal(in € x 1.000)2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022Totaal aanschaffingswaarde1.533 1.520 2.046 2.378 909 776 4.488 4.688Totaal afschrijvingen(1.461) (1.400) (1.139) (1.819) (661) (631) (3.261) (3.850)Boekwaarde per 1 januari72 120 907 559 248 145 1.227 838Investeringen 10613 993 633170171 1.269 817Desinvesteringen -- - -(10)- (10) -Afschrijvingen (31)(61) (474) (299)(89)(68) (594) (428)Boekwaarde per 31 december14772 1.426 907319248 1.892 1.227Totaal aanschaffingswaarde1.6391.533 2.920 2.0461.042909 5.601 4.488Totaal afschrijvingen(1.492)(1.461) (1.494) (1.139)(723)(661) (3.709) (3.261)Boekwaarde per 31 december14772 1.426 907319248 1.892 1.227
3.1 Investeringen en desinvesteringen
De investeringen in ICT-hardware gedurende 2023 hebben met name betrekking op investeringen in laptops
en hardware voor het datacenter.
De aanschafwaarde van de desinvesteringen bedroeg € 30 duizend en de cumulatieve afschrijvingen
€ 20 duizend.
In 2023 is voor een bedrag van € 125 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld
(2022: € 1,1 miljoen). Dit is van invloed op de totale aanschafwaarde en totale afschrijvingen.
3.2 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Ctac heeft geen bijzondere waardevermindering op materiële vaste activa verantwoord in 2023. Ctac heeft in
2023, evenals in 2022, geen bijzondere waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen.
Jaarrekening
96 CTAC JAARVERSLAG 2023
4. Latente belastingen
De latente belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Latente belastingvorderingen 74 1.340Latente belastingverplichtingen (1.227) (1.620)Boekwaarde per 31 december (1.153) (280)
Er is geen sprake van saldering van latente belastingvorderingen en -verplichtingen, aangezien sprake is van
afzonderlijke fiscale eenheden.
Het verloop van de latente belastingvorderingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Saldo per 1 januari Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 1.277 731Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 63 51Totaal latente belastingvorderingen 1.340 782InvesteringGewaardeerde rechten op verliescompensatie als gevolg van nieuw verworven - 1.237deelnemingVerantwoord in de winst-en-verliesrekeningAfgewaardeerde rechten op verliescompensatie (1.237) -Verrekening verliezen (40) (703)Wijziging tarieven - 13Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 11 11Saldo per 31 decemberGewaardeerde rechten op verliescompensatie - 1.277Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 74 63Totaal latente belastingvorderingen 74 1.340
Waardering van de rechten op verliescompensatie vindt plaats indien de compensabele verliezen naar verwachting
zullen worden verrekend (totaal ultimo 2023: € 0, ultimo 2022 circa: € 5,5 miljoen). Waardering vindt plaats tegen het
nominale tarief zoals dit voor toekomstige jaren van toepassing is, zonder rekening te houden met discontering.
De afgewaardeerde rechten op verliescompensatie betreft de afwaardering van de actieve belastinglatentie die
is gevormd voor de te verrekenen verliezen bij Technology2Enjoy Holding B.V. Mede als gevolg hiervan is voor
een bedrag van € 8,4 miljoen aan compensabele verliezen geen latente belastingvordering opgenomen. Voor een
toelichting wordt verwezen naar significante schattingen.
De tijdelijke waarderingsverschillen zien toe op de discontering van de leaseverplichting.
De latente belastingvorderingen gevormd voor de commercieel fiscale verschillen inzake gebruiksrechten hebben
naar verwachting voor € 82 duizend een looptijd langer dan twaalf maanden na balansdatum. Het kortlopend
deel betreft een schuld van € 8 duizend; omdat de posities simultaan worden afgewikkeld, zijn deze gesaldeerd
opgenomen onder de latente belastingvorderingen.
97CTAC JAARVERSLAG 2023
Het verloop van de latente belastingverplichtingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Saldo per 1 januari Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.620 1.610Totaal latente belastingverplichtingen 1.620 1.610InvesteringImmateriële vaste activa - 209Verantwoord in de winst-en-verliesrekening(Im)materiële vaste activa afschrijving (206) (199)Bijzondere waardevermindering (187) -Saldo per 31 decemberVerschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.227 1.620Totaal latente belastingverplichtingen 1.227 1.620
De latente belastingverplichting voor immateriële vaste activa per 1 januari 2023 heeft betrekking op de kosten voor
de in eigen beheer vervaardigde immateriële activa die fiscaal direct ten laste van het resultaat gebracht zijn, en
verkregen immateriële vaste activa als gevolg van overnames.
De toevoeging in 2022 heeft betrekking op de overname van Technnolgy2Enjoy Holding B.V. De bijzondere
waardevermindering in 2023 heeft betrekking op afwaardering van de immateriële activa in verband met overname
van Technology2Enjoy Holding B.V.
Een bedrag van € 1,0 miljoen van de latente belastingverplichtingen wordt naar verwachting verrekend na een
periode van langer dan twaalf maanden na balansdatum.
5. Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Saldo per 1 januari 1.378 400Storting borgsom -Langlopende vordering inzake verkoop Fit4Woco (978) 978Saldo per 31 december 400 1.378
Ctac is tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager voor de WGA. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat
een financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd.
Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de waarborgsom
benadert de boekwaarde.
De overige langlopende vordering in 2022 betreft een deel van de koopsom voor de verkoop van het immaterieel
vast actief gerelateerd aan de Fit4Woco-applicatie, die nog ontvangen moet worden. Deze vordering is per
31 december 2023 kortlopend geworden.
Jaarrekening
98 CTAC JAARVERSLAG 2023
6. Voorraden
De specificatie van de voorraad is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Handelsgoederen 175 200Totaal voorraad per 31 december 175 200
Er zijn geen handelsgoederen tegen lagere opbrengstwaarde gewaardeerd.
Gedurende het boekjaar is een bedrag van € 0 ten laste van het resultaat gebracht als gevolg van afschrijving van
incourante voorraad.
7. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Handelsdebiteuren 13.727 15.002Voorziening voor te verwachten kredietverliezen (258) (254)Totaal handelsdebiteuren netto 13.469 14.748Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen 8.143 8.020Contractactiva 362 238Overige vorderingen 1.025 1.481Overlopende activa 1.654 905Totaal overige vorderingen 11.184 10.644Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 24.653 25.392
De overlopende activa betreffen vooruitbetaalde kosten, de overige vordering betreft de nog te ontvangen
bedragen in het kader van de verkoop Fit4Woco. De overige vorderingen en de overlopende activa hebben zowel
ultimo 2023 als ultimo 2022 overwegend een looptijd korter dan één jaar.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde. Op 31 december
2023 geldt dat voor een bedrag aan handelsdebiteuren van € 1,7 miljoen (31 december 2022: € 1,6 miljoen) de
betaaltermijn is verstreken. Ondanks het feit dat de betaaltermijn is verstreken voor vorderingen tot een bedrag
van € 1,7 miljoen, zijn er per balansdatum geen indicaties dat de betreffende handelsdebiteuren niet aan hun
betalingsverplichtingen zullen voldoen, met uitzondering van facturen die langer openstaan dan een halfjaar.
99CTAC JAARVERSLAG 2023
De ouderdom van de handelsdebiteuren is als volgt.
2023 2022Handels-Handels-Handels-debiteuren debiteuren (in € x 1.000)debiteuren VoorzieningnettonettoHandelsdebiteuren waarvan geen sprake is van een kredietverlies en de betaaltermijn nog niet is verstreken 11.998 11.998 13.421Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van kredietverlies en de betaaltermijn is verstrekenminder dan 3 maanden 1.271 - 1.271 1.190tussen 3 en 6 maanden 122 - 122 -tussen 6 en 12 maanden 82 (4) 78 137meer dan 1 jaar 254 (254) - -1.729 (258) 1.471 1.327Totaal handelsdebiteuren netto per 31 december 13.727 (258) 13.469 14.748
Het verloop van de voorziening voor te verwachten kredietverliezen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Saldo per 1 januari 254 164Dotatie aan de voorziening 6 90Afboeking in verband met verwacht kredietverlies - -Vrijval uit de voorziening (2) -Saldo per 31 december 258 254
Ultimo 2023 bedraagt de voorziening voor te verwachten kredietverliezen € 0,3 miljoen (ultimo 2022: € 0,3 miljoen).
Het totale bedrag dat ten laste van de winst-en-verliesrekening is gebracht betreft € 4 duizend (2022: € 90 duizend).
De vorderingen op handelsdebiteuren zijn uitsluitend in euro’s. Bedragen opgenomen in de voorziening, worden
doorgaans afgeboekt op het moment dat er geen verwachting is dat er nog ontvangsten zullen plaatsvinden op de
vordering. De overige vorderingen bevatten geen activa met een waardevermindering. Hiervoor is dan ook geen
afzonderlijke opstelling gemaakt van de ouderdom van deze posities.
8. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen bevat ultimo 2023 voor € 0,5 miljoen middelen op een G-rekening. Dit deel staat niet vrij
ter beschikking van Ctac.
Jaarrekening
100 CTAC JAARVERSLAG 2023
9. Eigen vermogen
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo 2023 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen met een nominale
waarde van € 0,24 en wel 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal
bestaat uit 14.149.023 gewone aandelen. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere zeggenschapsrechten
verbonden. Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar aandelen. Er zijn geen beperkingen
op de uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Voor de overdracht van preferente aandelen is goedkeuring vereist van de raad van commissarissen.
In 2023 zijn 217.375 nieuwe aandelen uitgegeven als gevolg van de keuze voor de uitkering van stockdividend
(2022: 294.336 nieuwe aandelen). Het cashdividend aan aandeelhouders Ctac bedraagt € 818 duizend.
In 2023 is voor € 374 duizend aan dividend betaald aan minderheidsaandeelhouders. Dit is in het verloopoverzicht
verwerkt in de regel uitbetaald aan derden.
Verwerking aankoop minderheidsbelang Oliver B.V.
Bij de aanvang van 2023 had Ctac een meerderheidsbelang van 61% in Oliver IT en een calloptie om jaarlijks
10% van de aandelen in Oliver B.V over te nemen. Ctac heeft in het verleden geen systematische put/call optie
gewaardeerd, maar het reserende belang als aandeel derden (onderdeel van het eigen vermogen) verantwoord.
In verband met de voordracht van Gerben Moerland (CEO) heeft de raad van commissarissen besloten om de
overname van het resterende 39% aandelenbelang van de heer Moerland in Oliver B.V. versneld af te ronden om
potentiële belangenconflicten te voorkomen bij de uitoefening van zijn bestuurstaak in Ctac. De koopsom van
het resterende belang is conform de eerder gemaakte waarderingssystematiek bepaald en betreft in totaal een
vastgesteld bedrag van € 2,36 miljoen. In het eigen vermogen is als gevolg van deze transactie het aandeel derden
nihil. Het restant is verwerkt als vermogensmutatie in de overige reserves. Ctac heeft tevens vastgesteld dat de
aandelentransactie niet classificeert als een IFRS 2 expenses.
Het resultaat van Oliver B.V. is tot en met de overnamedatum voor 39% verwerkt in het aandeel derden. Na afronding
van de overname, welke op 16 oktober 2023 is geëffectueerd nadat de heer Moerland op 13 oktober 2023 door de
raad van commissarissen tot statutair bestuurder is benoemd, worden de resultaten van Oliver B.V. volledig
meegenomen in de winst per aandeel en dividenduitkering aan de aandeelhouders van Ctac.
Mutatie overige reserves 2022
In het verloopoverzicht van het eigen vermogen van 2022 is een vermogensmutatie in de overige reserves van
€ 742 duizend opgenomen.
Deze mutatie betreft voor € 242 duizend een uitbetaling aan de minderheidsaandeelhouder van Purple Square
Management Partners B.V., die toeziet op uitbetaling van dividend over boekjaar 2021.
In de originele koopovereenkomst zijn afspraken met de minderheidsaandeelhouder gemaakt over de koop van
de resterende aandelen, zijnde 30%. Met de minderheidsaandeelhouder is overeengekomen om de aankoop van
10% van het resterend belang versneld af te wikkelen in 2022 in plaats van 2023. Deze afwikkeling vindt plaats in
contanten in plaats van aandelen. Dit heeft er in 2022 toe geleid dat een belang van 20% is overgenomen. De
afwikkeling is als volgt verwerkt:
Koopprijs van € 524 duizend voor eerste 10% van de aandelen gebaseerd op de gemiddelde nettowinst van
boekjaar 2020 en 2021, verwerkt als afwikkeling van earn out-verplichting met eventuele waarderingsverschillen via
de winst- en verliesrekening;
Koopprijs van € 524 duizend voor tweede 10% van de aandelen gebaseerd op de gemiddelde nettowinst van
boekjaar 2020 en 2021, verwerkt als afwikkeling van earn out-verplichting met eventuele waarderingsverschillen via
de winst- en verliesrekening;
Aanvullende betaling in de vorm van dividend aan de minderheidsaandeelhouder voor een bedrag van € 500
duizend, verwerkt als directe vermogensmutatie in de overige reserves in plaats van verwerkt als earn out-
verplichting in de winst-en-verliesrekening op basis van IFRS. De betaling houdt verband met de gedeeltelijke
compensatie van de koersstijging tussen de openingskoers van het aandeel van Ctac N.V. op 18 december 2019
zoals opgenomen in de initiële koopovereenkomst en het moment van versneld afwikkelen 1 april 2022.
101CTAC JAARVERSLAG 2023
De samenstelling en het verloop van het eigen vermogen over de jaren 2023 en 2022 zijn opgenomen op pagina 66
van de jaarrekening.
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaal aantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
10. Langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen
De in 2020 afgesloten lening voor € 4,5 miljoen voor de financiering van de acquisitie van Purple Square
Management Partners B.V. zal per januari 2024 vroegtijdig worden afgelost. De rente die geldend was voor
2023, bestaat uit driemaands Euribor plus een opslag van 2,95% per jaar.
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal plaats. Hiertoe wordt voor de groep gebruikgemaakt
van de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN AMRO Bank, waarvoor in december 2023 een nieuwe
combinatiefaciliteit ter hoogte van € 10 miljoen is overeengekomen. De kredietfaciliteit in België bij ING Bank is
opgezegd. De kredietfaciliteit is gecommitteerd voor vier jaar, met een optie om na het eerste jaar te verlengen met
één jaar.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt gevormd door een ‘total net debt/EBITDA’-ratio. De ratio
mag maximaal 2,5 bedragen (2022: 2,0). Onder ‘total net debt’ worden alle bancaire rentedragende schulden
verstaan, die worden verminderd met de direct opeisbare liquide middelen. De EBITDA betreft het resultaat vóór
afschrijvingen en impairments op materieel en immaterieel actief, rente en overige financieringsbaten en -lasten,
resultaat deelnemingen, belastingen en aandeel derden. Over 2023 bedraagt de ratio -0,99 (2022: -0,62). Gezien
deze ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor geen gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
Aflossings-Aflossings-Nominaal bedrag bij verplichtingen verplichtingen Boekwaarde Boekwaarde (in € x 1.000)aanvangna 5 jaarvan 1-5 jaar31-12-202331-12-2022Langlopende lening 4.500 - - - 1.125Totaal langlopende schulden aan kredietinstellingen 4.500 - - - 1.125(in € x 1.000) 2023 2022Aflossingsverplichting 1.350 900Totaal kortlopende schulden aan kredietinstellingen 1.350 900
Jaarrekening
102 CTAC JAARVERSLAG 2023
11. Overige langlopende verplichtingen
11.1 Earn out-verplichting
De verplichting ten aanzien van de put/callovereenkomst per eind 2023 heeft betrekking op de aankoop van het
minderheidsbelang 5% in Digisolve-Mijn ICT B.V. bij de overname in oktober 2021.
Digisolve-Mijn ICT B.V.
De koopsom van de resterende verplichting van Digisolve-Mijn ICT B.V. is afhankelijk van het gerealiseerde
bedrijfsresultaat plus afschrijvingen in 2023. De op basis van de geschatte resultaten berekende verplichtingen voor
de resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,5%). De verplichting zal als
volgt worden afgewikkeld:
de aankoop van 5%, op zijn vroegst per 31 januari 2024 te betalen in contanten.
De resultaten van Digisolve-Mijn ICT B.V. in 2023 zijn in lijn met de prognose gebruikt voor de waardering van de
verplichting per 31 december 2022. Dit heeft hierdoor in 2023 niet geresulteerd in een waarderingsverschil. In 2022
is een waarderingsverschil van € 0,1 miljoen in de winst-en-verliesrekening verantwoord.
Het verloop van de earn out-verplichtingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Langlopende earn out-verplichting 46 1.490Kortlopende earn out-verplichting 706 1.267Saldo per 1 januari 752 2.757Nieuwe earn out-verplichting - 366Waarderingsverschillen (4) (260)Amortisatie verplichting - 27Afwikkeling resterende earn out-verplichting (692) (2.138)Saldo per 31 december 56 752Saldo langlopende verplichting - 46Saldo kortlopende verplichting 56 706
De afwikkeling van de resterende earn out-verplichting in 2023 betreft de aankoop van het minderheidsbelang
15% in Digisolve-Mijn ICT B.V. en de aankoop van het minderheidsbelang van 10% in Purple Square Management
Partners B.V.
De waarderingsverschillen in 2022 omvatten naast het bedrag van Digisolve-Mijn ICT B.V. een waarderingsverschil
van € 0,1 miljoen voor Purple Square Management Partners B.V.
11.2 Vooruit ontvangen kortingen
Dit betreft vooruit ontvangen kortingen met een looptijd langer dan een jaar. De reële waarde van de vooruit
ontvangen kortingen benadert de boekwaarde.
Het verloop van de vooruit ontvangen kortingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Saldo per 1 januari 329 412Vrijval vooruit ontvangen korting (5) -Overboeking naar kortlopende verplichtingen (52) (83)Saldo per 31 december 272 329
103CTAC JAARVERSLAG 2023
De vervaldata van de vooruit ontvangen kortingen, inclusief het deel onder de kortlopende verplichtingen,
zijn als volgt.
Totaal inclusief kortlopende (in € x 1.000) <1 jaar 1-2 jaar >2 jaarverplichtingenVooruit ontvangen kortingen 52 52 220 324Totaal vooruit ontvangen kortingen52 52 220 324
11.3 Langlopende verplichtingen inzake verkoop Fit4Woco
Dit betreft in 2022 een langlopende verplichting van € 0,6 miljoen in verband met de verkoop van Fit4Woco.
De reële waarde van de verplichting benadert de boekwaarde.
12. Voorzieningen
Het verloop van de voorzieningen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Jubileum-Langdurig Verlieslatende uitkeringenziekencontracten Totaal TotaalSaldo per 1 januari 58 - - 58 433Dotatie ten laste van het resultaat 14 767 257 1.038 -Vrijval ten gunste van het resultaat - - - - (40)Aangewend (13) - - (13) (335)Saldo per 31 december 59 767 257 1.083 58
12.1 Jubileumvoorziening
De jubileumvoorziening heeft voor € 50 duizend (2022: € 46 duizend) een looptijd langer dan een jaar. De voorziening
wordt gevormd voor uitkering van jubileumvergoedingen als gevolg van langdurige dienstverbanden. Uitkering
vindt plaats in de maand nadat een jubileum wordt behaald.
De kans bestaat dat een voorziening wordt gevormd voor medewerkers die vóór de jubileumdatum uit dienst gaan.
Om dit te ondervangen, zijn waarschijnlijkheidspercentages toegepast bij het bepalen van het bedrag.
12.2 Voorziening voor langdurig zieken
Er is een voorziening gevormd voor op balansdatum bestaande verplichtingen tot het in de toekomst doorbetalen van
beloningen aan personeelsleden die per balansdatum naar verwachting niet in staat zijn om werkzaamheden te
verrichten door ziekte of arbeidsongeschiktheid. Bij het bepalen van de voorziening is rekening gehouden met
veronderstellingen rondom revalidatie. De voorziening is gevormd ten laste van de personeelskosten, zie paragraaf 15.
De voorziening wordt gevormd, omdat Ctac tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager is van de WGA. Vanaf 2024
heeft Ctac dit risico verzekerd bij een verzekeraar.
In 2022 is geen voorziening langdurig zieken gevormd, gezien de verwachting rondom werkhervatting.
12.3 Voorziening voor verlieslatende contracten
De voorziening voor verlieslatende contracten heeft een looptijd van minder dan een jaar. Er is een voorziening
gevormd op basis van de inschatting voor nog te bestede uren, tegen het kostprijstarief om de projecten af te
ronden.
Jaarrekening
104 CTAC JAARVERSLAG 2023
13. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Handelscrediteuren 8.482 8.329Belastingen en premies sociale verzekeringen 4.716 5.209Contractverplichtingen 3.815 1.945Overige schulden 86 754Overlopende passiva 12.428 13.306Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 29.527 29.543
De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert de boekwaarde.
De contractverplichtingen betreffen de verplichtingen om goederen of diensten over te dragen aan een klant,
voor zover Ctac hiervoor een vergoeding aan de klant heeft gefactureerd. De contractverplichtingen hebben
voor € 0,2 miljoen een looptijd langer dan een jaar (2022: € 0,2 miljoen).
De post overige schulden bestaat in zowel 2023 als 2022 voornamelijk uit de af te wikkelen earn out-verplichtingen.
Alle overige schulden hebben een looptijd korter dan een jaar.
De overlopende passiva betreffen onder meer verplichtingen ter zake vakantiegeld, vakantiedagen en bonussen
€ 6,5 miljoen, alsmede overige nog te betalen posten € 5,5 miljoen die ingevolge de grondslagen voor de
resultaatbepaling ten laste van het boekjaar worden gebracht. De nog te betalen posten betreft onder andere nog
te betalen externe inhuur over de maand december.
13.1 Op aandelen gebaseerde betalingen
Ctac had in 2022 een op aandelen gebaseerde LTI-regeling. In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders 2022
is het nieuwe beloningsbeleid goedgekeurd en daarmee is de LTI-regeling gewijzigd. In het nieuwe beloningsbeleid
is afgesproken dat de oude LTI-regeling (regeling geldend in 2022) afgewikkeld wordt in cash wanneer het nieuwe
beloningsbeleid in werking treedt. Ctac heeft als gevolg daarvan de LTI-regeling van 2022 afgewikkeld. De in 2022
opgenomen kosten voor op aandelen gebaseerde betalingen voor de in geldmiddelen afgewikkelde LTI-regeling
bedroegen € 59 duizend, gebaseerd op 17.614 aandelen. De verplichting is per 31 december 2022 opgenomen
onder overlopende passiva, als onderdeel van de handelscrediteuren en overige schulden. Voor een toelichting over
de totstandkoming van de LTI in 2022 wordt verwezen naar het jaarverslag 2022.
105CTAC JAARVERSLAG 2023
14. Omzet uit contracten met klanten
Met betrekking tot de verantwoorde omzet uit contracten met klanten wordt onderstaande toelichting gegeven.
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)2023 2022Licentie- en hardwareverkopen 2.263 2.592Cloudservices 51.888 44.832Detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten 73.079 70.248Totale omzet uit contracten met klanten 127.230 117.672
Omzetverdeling over boekjaar 2023 op basis van de gerapporteerde segmenten.
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)Nederland België Overig TotaalLicentie- en hardwareverkopen 2.037 226 - 2.263Cloudservices45.594 6.294 - 51.888Detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten58.933 14.146 - 73.079Totale omzet uit contracten met klanten106.564 20.666 - 127.230
Timing van omzetverantwoording(in € x 1.000)2023 2022Goederen overgedragen ‘at a point in time’ 2.263 2.592Diensten verricht ‘over time’ 124.967 115.080Totale omzet uit contracten met klanten 127.230 117.672
Verdeling timing van omzetverantwoording over boekjaar 2023 op basis van de gerapporteerde segmenten.
Aard van de leveringen of diensten(in € x 1.000)Nederland België Overig TotaalGoederen overgedragen ‘at a point in time’ 2.037 226 - 2.263Diensten verricht ‘over time’104.527 20.440 - 124.967Totale omzet uit contracten met klanten106.564 20.666 - 127.230
Er is geen omzet verantwoord voor reeds in voorgaand jaar afgeronde prestatieverplichtingen. Het voldoen van de
prestatieverplichtingen en de ontvangst van de hiervoor te ontvangen gelden liggen in lijn met elkaar. Hierdoor is
slechts beperkt sprake van een timingsverschil.
Jaarrekening
106 CTAC JAARVERSLAG 2023
Balansposities uit contracten met klanten
De balansposities gerelateerd aan contracten met klanten, zijn als volgt.
Balanspositie inzake contracten met klanten(in € x 1.000)31 december 2023 31 december 2022Handelsdebiteuren 13.469 14.748Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen 8.143 8.020Contractactiva362 238Contractverplichtingen(3.815) (1.945)
De handelsdebiteuren zijn niet rentedragend en kennen een betaaltermijn die varieert tussen de veertien en
negentig dagen. Facturatie vindt plaats direct na het leveren van de prestatie op basis van de contractuele afspraken
met de klant, waarbij in de regel een periode van een kalendermaand wordt gehanteerd. Bij facturatie ten aanzien
van projecten kunnen afwijkende facturatieafspraken worden gehanteerd.
De nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie of vaste maandelijkse termijnen
heeft betrekking op reeds verrichte prestaties die op korte termijn worden gefactureerd aan klanten, waarna
verantwoording plaatsvindt onder de handelsdebiteuren.
Contractactiva hebben betrekking op verantwoorde omzet die op basis van contractueel overeengekomen
voorwaarden en termijnen wordt gefactureerd aan klanten, waarna verantwoording plaatsvindt onder de
handelsdebiteuren. Van de contractactiva ultimo 2023 zal circa € 289 duizend tot omzet leiden in de jaren na
2024. De contractactiva die ultimo 2022 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van € 119 duizend omzet
geleid in 2023.
Afloop contractactiva(in € x 1.000)Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaarContractactiva ultimo 2022 119 46 73Contractactiva ultimo 2023 289 46 27
Ultimo 2023 is een voorziening voor verwachte kredietverliezen op handelsdebiteuren verantwoord van circa
€ 0,3 miljoen (ultimo 2022: € 0,3 miljoen). Op de nog te factureren omzet en contractactiva is geen verwacht
kredietverlies verantwoord.
De contractverplichtingen hebben betrekking op reeds gefactureerde bedragen aan klanten ter zake waarvan de
betreffende diensten nog moeten worden geleverd. Omzetverantwoording zal plaatsvinden op het moment dat aan
de prestatieverplichting is voldaan. Van de contractverplichtingen ultimo 2023 zal circa € 3,6 miljoen tot omzet leiden
in de jaren na 2024. De contractverplichtingen die ultimo 2022 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van
€ 1,7 miljoen omzet geleid in 2023.
107CTAC JAARVERSLAG 2023
Afloop contractverplichtingen(in € x 1.000.000)Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaarContractverplichtingen ultimo 2022 1,7 0,2 -Contractverplichtingen ultimo 2023 3,6 0,2 -
14.1 Overige inkomsten
De overige inkomsten in 2023 betreffen de voorwaardelijke koopprijs van de verkoop van Fit4Woco. Deze is per
ultimo 2023 onvoorwaardelijk geworden en daarom verantwoord in het resultaat.
De overige inkomsten betreffen in 2022 de boekwinst uit de verkoop van Fit4Woco. Het bedrag betreft het saldo
van de opbrengsten en de verplichtingen gerelateerd aan de verkooptransactie, alsmede de desinvestering van de
geactiveerde ontwikkelkosten Fit4Woco.
Met betrekking tot de verantwoorde opbrengst uit de verkoop van Fit4Woco wordt onderstaande toelichting
gegeven.
Opbrengsten inzake Fit4Woco(in € x 1.000)2023 2022Opbrengsten 250 3.361Verplichtingen- (1.973)Desinvestering Fit4Woco- (684)Overige inkomsten250 704
De balansposities gerelateerd aan verkooptransactie Fit4Woco zijn als volgt.
Balansposities inzake verkooptransactie Fit4Woco(in € x 1.000)31 december 2023 31 december 2022Langlopende vorderingen - 978Overige vorderingen976 1.099Overige langlopende schulden- (552)Contractverplichtingen(586) (611)
Jaarrekening
108 CTAC JAARVERSLAG 2023
15. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022Salarissen 39.961 39.050Sociale lasten 5.911 5.085Pensioenlasten 2.160 2.128Overige personeelskosten 2.773 1.893Totaal personeelskosten 50.805 48.156
De pensioenlasten betreffen afdrachten van premies uit hoofde van een beschikbaar premiestelsel. Onder de
overige personeelskosten zijn onder meer de wervingskosten, de kosten uit hoofde van uitzendkrachten en
opleidingskosten opgenomen. De stijging van de personeelskosten is voornamelijk te verklaren door indexatie
van de lonen.
Daarnaast is onder de overige personeelskosten een eenmalige last voor de voorziening langdurig zieken
opgenomen. Voor een nadere toelichting hierop wordt verwezen naar de voorzieningen onder paragraaf 12.2.
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering, zijn in het
boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2023 bedraagt 461 (2022: 463), als volgt verdeeld
over de segmenten.
Aantal fte’s per segment 2023 2022Nederland 370 363België 49 49Overig 42 51Totaal aantal fte’s 461 463Professionele inhuurkrachten (direct) 212 182
Aantal fte’s per afdeling 2023 2022Cloud services 127 119Consulting & Resourcing 256 252Staff 42 53Sales 34 38RvB 2 1Totaal aantal fte’s 461 463
109CTAC JAARVERSLAG 2023
16. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Autokosten 2.456 2.352Huisvestingskosten 961 1.021Infrastructuurkosten 5.356 5.683Marketing- en verkoopkosten 1.477 1.426Overige kosten 2.487 2.675Waarderingsverschillen earn out-verplichtingen (5) (260)Totaal overige bedrijfskosten 12.732 12.897
De overige kosten betreffen onder meer kosten van verzekeringen en accountants- en advieskosten. De
advieskosten van € 15 duizend in verband met de overname van Technology2Enjoy zijn in 2022 verwerkt in de
overige kosten.
De waarderingsverschillen van de earn out-verplichtingen zijn afkomstig van de afwikkeling van de earn
out-verplichtingen. Zie hiervoor paragraaf 11.1.
Accountantshonoraria
In het boekjaar zijn de volgende bedragen aan accountantshonoraria over de boekjaren in rekening gebracht:
2023Onafhankelijke (in € x 1.000)accountant Overig netwerk Totaal netwerkControle van de jaarrekening 280 24 304Andere controlewerkzaamheden- - -Fiscale dienstverlening- - -Andere niet-controlediensten- - -280 24 304
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie betrokken
maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals bedoeld in artikel 1, lid 1
Wta (Wet toezicht accountantsorganisaties) en de in rekening gebrachte honoraria van het gehele netwerk waartoe
de accountantsorganisatie behoort. Deze honoraria hebben betrekking op het onderzoek van de jaarrekening over
het boekjaar 2023, ongeacht of de werkzaamheden reeds gedurende het boekjaar zijn verricht.
2022Onafhankelijke (in € x 1.000)accountant Overig netwerk Totaal netwerkControle van de jaarrekening 280 24 304Andere controlewerkzaamheden- - -Fiscale dienstverlening- - -Andere niet-controlediensten- - -280 24 304
Jaarrekening
110 CTAC JAARVERSLAG 2023
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie betrokken
maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals bedoeld in artikel 1,
lid 1 Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), en de in rekening gebrachte honoraria van het gehele netwerk
waartoe de accountantsorganisatie behoort.
17. Financieringslasten
De financieringslasten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Financieringslasten (202) (203)Amortisatie earn out-verplichtingen - (27)Financieringslasten leaseverplichtingen (271) (272)Totaal financieringslasten (473) (502)
Onder de financieringslasten zijn de verschuldigde rente met betrekking tot de rekening-courantfaciliteiten bij
banken en de verschuldigde rente met betrekking tot IFRS 16 verantwoord. Onder de financieringslasten zijn geen
kredietverliezen verantwoord.
18. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022Acute belastingen lopend boekjaar (1.560) (1.217)Latente belastingen (873) (480)Belastingen voorgaande boekjaren (33) 341Totaal belastingen (2.466) (1.356)
De belastingdruk op het resultaat voor belastingen bedraagt 68,5% (2022: 21,2%) en is als volgt opgebouwd.
In % van het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 2023 2022Nominale belastingdruk 25,8 25,8Effecten verlaagd tarief eerste drempel (1,8) (2,5)Tariefverschil buitenland (0,5) -Innovatiebox lopend boekjaar (3,2) (2,7)Tariefswijziging komende jaren - (0,2)Niet-aftrekbare bedragen 2,5 1,8Betalingsverschillen earn out-regeling - (0,9)Niet geactiveerde latentie verliesverrekening 8,0 0,7Waarderingsverschil actieve belastinglatentie voor verrekenbare verliezen 35,5 -Overige verschillen 2,2 (0,8)Belastingdruk volgens de geconsolideerde jaarrekening 68,5 21,2
De effectieve belastingdruk in 2023 is met name hoger dan de nominale belastingdruk van 25,8% door afwaardering
van de actieve belastinglatentie die is gevormd voor de te verrekenen verliezen bij Technology2Enjoy Holding B.V.
en het niet vormen van een actieve belastinglatentie voor het verlies dat in 2023 is gerealiseerd bij Technology2Enjoy
Holding B.V.
111CTAC JAARVERSLAG 2023
Daartegenover staat het lagere belastingtarief voor de belastbare winst van de fiscale eenheid Ctac N.V. als
gevolg van toepassing van de Innovatiebox. Ook is de effectieve belastingdruk lager als gevolg van het verlaagde
belastingtarief voor het drempelbedrag voor vijf fiscale entiteiten.
Het aan de Innovatiebox toerekenbare gedeelte bedraagt 45% van de operationele winst van het geschoonde
fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van onze XV Retail-activiteiten. Dit bedrag is gemaximeerd op 40% van het fiscale
bedrijfsresultaat (EBIT) van de Nederlandse fiscale eenheid Ctac N.V.
Als gevolg van de liquidatie van Ctac France SAS in 2021 is het belastbare bedrag van 2021 en 2022 van de fiscale
eenheid Ctac N.V. in boekjaar 2023 voor € 0,2 miljoen (2022: € 1,4 miljoen) met het liquidatieverlies verrekend. Er is
per 31 december 2023 geen sprake van resterend liquidatieverlies.
19. Resultaten per aandeel
De berekening van de basiswinst en van de verwaterde winst per aandeel, die toekomt aan aandeelhouders van de
moederonderneming, is gebaseerd op de volgende gegevens.
Winst per aandeel 2023 2022Nettoresultaat (in € x 1.000) 1.134 5.043Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) 951 4.728Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) 951 4.728Aantal aandelen Aantal gewone aandelen primo 13.931.648 13.637.312Aantal gewone aandelen ultimo 14.149.023 13.931.648Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.076.565 13.809.008Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. per gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen (in €) 0,07 0,34Gemiddelde koers (in €) 3,63 3,85
20. Dividend per aandeel
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een cashdividend uit te keren van
0,11 per aandeel.
In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 13 april 2023 is een dividend vastgesteld van € 0,12 per
gewoon aandeel Ctac N.V., uitgekeerd als keuzedividend. Volgend op dit besluit, zijn in 2023 217.375 aandelen als
stockdividend uitgegeven.
21. Niet uit de balans blijkende voorwaardelijke en contractuele vorderingen en verplichtingen
De vennootschap en haar deelnemingen hebben in totaal voor een bedrag van circa € 0,3 miljoen (2022: circa
€ 0,3 miljoen) aan garanties uitstaan. Deze garanties zijn gesteld ten behoeve van lopende huurverplichtingen.
Ultimo 2023 is Ctac inkoopverplichtingen aangegaan ter zake SAP Public Cloud en een leiderschapstraining
voor een totaalbedrag van € 1,0 miljoen. In 2022 was sprake van een investeringsverplichting gerelateerd aan het
datacenter voor een bedrag van € 0,8 miljoen.
Ctac heeft in het kader van haar huur- en leaseverplichtingen in totaal voor een bedrag van circa € 3,9 miljoen
(2022: € 4,2 miljoen) aan verplichtingen betreffende servicecomponenten met betrekking tot huur-, data- en
autoleasecontracten.
Ctac heeft in 2024 een contract gesloten om het eigen risico voor de WGA te verzekeren. Als gevolg van dit
contract zal eenmalig een bedrag voor het inlooprisico worden betaald van € 0,8 miljoen. Daarnaast zal een jaarlijkse
verzekeringspremie worden betaald van circa € 0,1 miljoen.
Jaarrekening
112 CTAC JAARVERSLAG 2023
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.,
vormen een fiscale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met
uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT
B.V. en Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg
daarvan zijn de betrokken vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de fiscale eenheid.
Verrekening van de betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekening-couranten.
22. Acquisities en desinvesteringen
Ctac heeft haar meerderheidsbelang in Oliver B.V. uitgebreid van 61% naar 100%, zie voor toelichting paragraaf 9.
Daarnaast is het resterende 10% minderheidsbelang in Purple Square Management B.V. door Ctac overgenomen,
zie paragraaf 11.1. Purple Square Management B.V. is als gevolg van deze aandelentransactie een 100% deelneming.
Voor Digiscolve-Mijn ICT B.V. is 15% van het resterende belang overgenomen, zie paragraaf 11.1.
23. Verbonden partijen
23.1 Identiteit verbonden partijen
Als verbonden partijen van Ctac N.V. zijn te onderscheiden de groepsmaatschappijen, de leden van de raad
van commissarissen, de leden van de raad van bestuur, de minderheidsaandeelhouders en grootaandeelhouders.
De leden van de raad van bestuur worden beoordeeld als key management.
De transacties met verbonden partijen vinden plaats op basis van zakelijke gronden (‘at arm’s length’). De aard
en condities van de onderlinge transacties zijn vastgelegd in een service level agreement en worden jaarlijks
geëvalueerd. Onderstaande transacties hebben in 2023 plaatsgevonden tussen groepsmaatschappijen:
in- en verkoop van hardware en software;
in- en verhuur van consultants;
het leveren van holdingactiviteiten;
het leveren van hostingservices;
het beschikbaar stellen van intellectueel eigendom in bezit van Ctac B.V.
Naast bovenstaande transacties is in het boekjaar 2023 dividend van Oliver B.V. over het boekjaar 2022 uitgekeerd
aan de medeaandeelhouder Oliver B.V. van € 307 duizend. Dit bedrag is in het verloopoverzicht verantwoord onder
uitbetaald aan derden, als onderdeel van aandeel derden.
23.2 Transacties met de leden van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen
23.2.1 Remuneratiebeleid
Het remuneratiebeleid van Ctac N.V. heeft tot doel een helder beeld te verschaffen van het beleid dat gevoerd dient
te worden met betrekking tot de beloning van de leden van de raad van bestuur en leidinggevenden; dit mede met
het oog op het zich blijvend kunnen verzekeren van gekwalificeerde en ervaren bestuurders. Een dergelijk beleid
kan niet los gezien worden van de volgende uitgangspunten.
Het belang van de klant staat centraal. Dat belang wordt gediend door te voldoen aan de hoogst mogelijke
professionele eisen aan bestuurders en leidinggevenden, aan wie een adequate beloning dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de getoonde deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van de raad
van bestuur en leidinggevenden inbrengen ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en variabel deel.
De beloning dient afgestemd te worden op de resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en vormt
derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de vergadering van de raad van commissarissen, waarin onder meer de
prestatiecriteria worden vastgesteld, waarop een toetsing zal plaatsvinden.
113CTAC JAARVERSLAG 2023
23.2.2 Beloning leden raad van bestuur
Inzake de beloning van de leden van de raad van bestuur zijn de volgende bedragen opgenomen in het resultaat
van 2023 respectievelijk 2022.
Raad van bestuur (key management)(in € x 1.000)2023 2022Periodiek betaalbare beloningen 452 356Overige beloningen betaalbaar op termijn 156 150Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - -Uitkeringen bij beëindiging dienstverband 78 -Betalingen op basis van aandelen - -Totaal beloning raad van bestuur 686 506
Gedetailleerde toelichting over de remuneratie van de raad van bestuur is opgenomen in het remuneratierapport op
pagina 54. De overige beloningen betaalbaar op termijn bestaan uit de LTI, STI en de pensioenpremies.
Ctac heeft in 2023 het resterende 39% aandelenbelang van de heer Moerland in Oliver B.V. versneld overgenomen.
De koopsom van het resterende belang is conform de eerder gemaakte waarderingssystematiek bepaald en betreft
in totaal een vastgesteld bedrag van € 2,36 miljoen. De raad van commissarissen van Ctac heeft de transactie
goedgekeurd en is van oordeel dat de transactie conform de in 2021 overeengekomen uitgangspunten redelijk en
billijk is, gelet op de belangen van Ctac en haar stakeholders. Ctac heeft vastgesteld dat de aandelentransactie niet
classificeert als een IFRS 2 expenses.
Er zijn geen leningen, voorschotten of garanties verstrekt aan de statutaire directie.
23.2.3 Beloning raad van commissarissen
Inzake de beloning van de leden van de raad van commissarissen zijn de volgende bedragen opgenomen in het
resultaat van 2023 respectievelijk 2022.
Raad van commissarissen(in € x 1.000)2023 2022M. van Elst (vanaf 13 oktober 2023) 8 -E. Karsten (t/m 13 april 2023) 10 33H.J.G. Hendriks (vanaf 13 mei 2021) 45 45L.A.M. Vernaus (vanaf 13 mei 2021) 33 33Totaal beloning 96 111
23.2.4 Aandelenbezit en optierechten raad van commissarissen
Er is één lid van de raad van commissarissen, die aandelen in bezit heeft. Op basis van een interne regeling is
de commissaris niet bevoegd te handelen gedurende de benoemingstermijn. Aan de leden van de raad van
commissarissen zijn geen optierechten toegekend.
24. Gebeurtenissen na balansdatum
Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum.
Jaarrekening
114 CTAC JAARVERSLAG 2023
Vennootschappelijke balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2023 2022
ACTIVA
Vaste activa
Immateriële vaste activa 25 2.477 2.519
Materiële vaste activa 26 18 6
Financiële vaste activa 27 30.171 28.517
32.666 31.042
Vlottende activa
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 28 5.314 12.081
Liquide middelen 29 396 132
5.710 12.213
38.376 43.255
PASSIVA
Eigen vermogen 30
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.396 3.344
Agioreserve 11.403 11.455
Wettelijke reserves 2.193 2.383
Overige reserves 10.568 7.851
Resultaat boekjaar 2.933 4.728
30.493 29.761
Voorzieningen
Voorzieningen 27 - 83
- 83
Kortlopende verplichtingen
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 31 - -
Handelscrediteuren en overige schulden 32 7.883 13.411
7.883 13.411
38.376 43.255
115CTAC JAARVERSLAG 2023
Vennootschappelijke winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting 2023 2022
Omzet - 1
Bedrijfslasten
Personeelskosten 33 1.042 609
Afschrijvingen 25-26 45 53
Overige bedrijfskosten 34 361 1.209
Totaal bedrijfslasten (1.448) (1.871)
Bedrijfsresultaat (1.448) (1.870)
Financieringslasten 35 (79) (81)
Totaal financieringslasten (79) (81)
Resultaat voor winstbelastingen (1.527) (1.951)
Belastingen 36 181 (310)
Resultaat na winstbelastingen (1.346) (2.261)
Resultaat uit groepsmaatschappijen 27.1 4.279 6.989
Nettoresultaat 2.933 4.728
Toelichting op de vennootschappelijke balans en de winst-en-verliesrekening
Grondslagen voor opstellen enkelvoudige jaarrekening
De vennootschappelijke jaarrekening van Ctac N.V. wordt opgesteld in overeenstemming met de wettelijke
bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Hierbij wordt gebruikgemaakt van de door artikel 2:362 lid 8 BW geboden
mogelijkheid om in de vennootschappelijke jaarrekening de grondslagen van waardering en resultaatbepaling
(waaronder begrepen de grondslagen voor presentatie van financiële instrumenten als eigen of vreemd vermogen)
toe te passen, die in de geconsolideerde jaarrekening worden gehanteerd.
Ingevolge een wetswijziging is het voor organisaties van openbaar belang, waaronder beursvennootschappen,
niet langer toegestaan een verkorte winst-en-verliesrekening te presenteren in de enkelvoudige jaarrekening (zoals
voorheen toegestaan op grond van artikel 2:402 lid 2 BW).
De cijfers voor 2022 zijn, waar nodig, geherrubriceerd ten einde vergelijking met die van 2023 mogelijk te maken.
Dit betreft een herpresentatie van uitbesteed werk en doorbelaste personeelskosten binnen de overige
bedrijfskosten naar personeelskosten.
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van deelnemingen, is het verschil tussen de aankoopprijs van
acquisitie minus het saldo van de reële waarde van identificeerbare activa en de reële waarde van de overgenomen
verplichtingen van de onderneming.
Presentatie van goodwill is afhankelijk van de structuur van de acquisitie. Goodwill wordt afzonderlijk in de
enkelvoudige jaarrekening gepresenteerd indien het een acquisitie betreft die door de onderneming zelf is verricht,
zijnde Ctac N.V.
Financiële vaste activa / deelnemingen in groepsmaatschappijen
Groepsmaatschappijen worden in de vennootschappelijke balans gewaardeerd tegen de
nettovermogenswaarde. Een eventuele negatieve waardering van de deelneming wordt in mindering gebracht op
de vordering op de betreffende groepsmaatschappij.
Jaarrekening
116 CTAC JAARVERSLAG 2023
Het resultaat uit groepsmaatschappijen bestaat uit de resultaten van het boekjaar van de in de balans opgenomen
deelnemingen.
Uitzondering presenteren kasstroomoverzicht
In de vennootschappelijke jaarrekening is in lijn met RJ 360.104 geen kasstroomoverzicht opgenomen. Het
kapitaal van de rechtspersoon wordt volledig verschaft in het kasstroomoverzicht welke is opgenomen bij de
geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. op pagina 67 van dit jaarverslag.
25. Immateriële vaste activa
Het verloop van de immateriële vaste activa is als volgt.
Goodwill
In eigen beheer
vervaardigde
immateriële
vaste activa Totaal
(in € x 1.000) 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Boekwaarde per 1 januari 2.450 2.450 69 118 2.519 2.568
Afschrijvingen - - (42) (49) (42) (49)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 27 69 2.477 2.519
Totaal aanschaffingswaarde 6.646 6.646 1.192 1.192 7.838 7.838
Totaal afschrijvingen en waardeverminderingen (4.196) (4.196) (1.165) (1.123) (5.361) (5.319)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 27 69 2.477 2.519
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering, zijn in het
boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
26. Materiële vaste activa
Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt.
Totaal ICT hardware
(in € x 1.000)
2023 2022
Boekwaarde per 1 januari 6 6
Investeringen 15 4
Afschrijvingen (3) (4)
Boekwaarde per 31 december 18 6
Totaal aanschaffingswaarde 87 72
Totaal afschrijvingen (69) (66)
Boekwaarde per 31 december 18 6
In 2023 is geen volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2022: € 3 duizend).
117CTAC JAARVERSLAG 2023
27. Financiële vaste activa
De samenstelling van de financiële vaste activa is als volgt.
(in € x 1.000) 31-12-2023 31-12-2022
Deelnemingen 29.771 28.077
Overige vorderingen 400 440
Totaal financiële vaste activa 30.171 28.517
De vennootschappen waarin wordt deelgenomen, vormen eveneens verbonden partijen op grond van het feit dat
invloed van betekenis kan worden uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid.
Er is geen sprake van deelnemingen waarvoor een voorziening is gevormd.
27.1 Deelnemingen
Het verloop van de post deelnemingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022
Stand per 1 januari 28.077 22.447
Resultaat uit groepsmaatschappijen 4.279 6.989
Dividend (1.268) (1.392)
Aankoop aandelen deelneming (1.317) -
Overige mutaties - 33
Stand per 31 december 29.771 28.077
De Aankoop aandelen deelneming heeft betrekking op de overname van de resterende 39% aandelen in Oliver B.V.
waarmee het belang van Ctac Nederland B.V. is toegenomen tot 100%. Deze mutatie is afzonderlijk opgenomen
gezien deze transactie de nettovermogenswaarde (of deelnemingswaarde) van Ctac Nederland B.V. beinvloedt.
Het resterende belang was gewaardeerd als aandeel derden (onderdeel van het eigen vermogen). Het verschil
tussen het gewaarde aandeel derden en de koopsom is verwerkt als Aankoop aandelen deelneming.
De Overige mutaties in 2022 betreffen het resultaat deelneming 2022 van Ctac België N.V., dat in 2021 ten onrechte
niet is verwerkt.
Voor een overzicht van naam, statutaire zetel en gehouden aandeel in kapitaalbelangen wordt verwezen naar bijlage 1
bij de jaarrekening.
27.2 Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022
Saldo per 1 januari 440 1.131
Mutatie latente belastingvorderingen (40) (691)
Saldo per 31 december 400 440
Ctac is tot en met ultimo 2023 eigen risicodrager voor de WGA. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat
een financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd.
Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de waarborgsom
benadert de boekwaarde.
Jaarrekening
118 CTAC JAARVERSLAG 2023
De latente belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022
Latente belastingvorderingen - 40
Latente belastingverplichtingen - (83)
Boekwaarde per 31 december - (43)
28. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022
Handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen 4.226 10.777
Overige vorderingen en overlopende activa 273 289
Belastingen 815 1.015
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 5.314 12.081
De vorderingen op groepsmaatschappijen hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen zekerheden of
garanties verstrekt op de handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen. Tevens is geen interest in
rekening gebracht.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde.
29. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen staat ultimo 2023 volledig vrij ter beschikking van Ctac N.V.
30. Eigen vermogen
Het verloop van het eigen vermogen in 2023 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december 2022 3.344 11.455 2.383 7.851 4.728 29.761
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 3.910 (3.910) -
Dividend 52 (52) - - (818) (818)
Resultaat boekjaar - - - - 2.933 2.933
Uitbetaald aan derden - - - (1.383) - (1.383)
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (190) 190 - -
Overige mutaties - - - - - -
Saldo per 31 december 2023 3.396 11.403 2.193 10.568 2.933 30.493
Het verschil tussen het eigen vermogen volgens de enkelvoudige balans en het eigen vermogen volgens de
geconsolideerde balans wordt verklaard door het feit dat een in de consolidatie opgenomen deelneming
Technology2Enjoy Holding B.V. een negatieve nettovermogenswaarde heeft, doch in de enkelvoudige balans op
nihil wordt gewaardeerd. Er is voor deze vennootschap geen aansprakelijkheidsverklaring of andere borgstelling
afgegeven.
119CTAC JAARVERSLAG 2023
Het verschil tussen het enkelvoudige en geconsolideerde eigen verImogen en resultaat heeft zich in het boekjaar
ontwikkeld als hieronder vermeld.
(in € x 1.000) per 31 december 2023
Geconsolideerd eigen vermogen 28.511
Negatieve vermogenswaarde van geconsolideerde deelneming
Technology2Enjoy Holding B.V.
1.982
Enkelvoudig eigen vermogen 30.493
Aangezien Ctac zich niet aansprakelijk heeft gesteld voor de schulden, is geen voorzieningdeelneming gevormd.
Dit betekent dat ten behoeve van de enkelvoudige jaarrekening de deelnemingswaarde is verlaagd tot nihil.
De afwijking tussen het geconsolideerde resultaat en het enkelvoudige resultaat toekomend aanaandeelhouders
van Ctac N.V. is als volgt te specificeren:
(in € x 1.000) 2023
Geconsolideerd resultaat 951
Negatieve vermogenswaarde van geconsolideerde deelneming
Technology2Enjoy Holding B.V.
1.982
Enkelvoudig resultaat 2.933
Het verschil tussen het geconsolideerde resultaat en het enkelvoudig resultaat wordt veroorzaakt door het negatief
eigen vermogen van een van deelnemingen. De relevante deelnemingswaarde is verlaagd tot nihil. Voor een
toelichting ten aanzien van het eigen vermogen wordt verwezen naar paragraaf 9.
Het verloop van het eigen vermogen in 2022 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december 2021 3.273 11.526 3.380 3.416 4.455 26.050
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 4.146 (4.146) -
Dividend 71 (71) - - (309) (309)
Resultaat boekjaar - - - - 4.728 4.728
Uitbetaald aan derden
- - - (742) - (742)
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (997) 997 - -
Overige mutaties - - - 34 - 34
Saldo per 31 december 2022 3.344 11.455 2.383 7.851 4.728 29.761
In 2023 zijn 217.375 nieuwe aandelen uitgegeven van Ctac N.V. als gevolg van de keuze voor de uitkering van
stockdividend (2022: 294.336 nieuwe aandelen). Dit betreffen gewone aandelen.
De wettelijke reserves zien geheel toe op de geactiveerde ontwikkelingskosten voor de in eigen beheer
ontwikkelde activa.
De overige mutatie in het verloopoverzicht van 2022 betreft het resultaat deelneming 2022 van Ctac België N.V.,
dat in 2021 ten onrechte niet is verwerkt.
Jaarrekening
120 CTAC JAARVERSLAG 2023
30.1 Voorstel winstbestemming
Over het verslagjaar 2023 is een nettowinst gerealiseerd van € 1,0 miljoen. Over het boekjaar 2023 is sprake van een
cashdividend. Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een dividend uit te keren
van € 0,11 per aandeel.
31. Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
Onder de kortlopende schulden aan kredietinstellingen zijn de door Ctac N.V. opgevraagde bedragen onder
de totale kredietfaciliteit in rekening-courant, ultimo 2023 € 10,0 miljoen (2022: € 6,3 miljoen), opgenomen.
De kortlopende schulden aan kredietinstellingen bedragen ultimo 2023, evenals 2022, nihil.
32. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022
Handelscrediteuren 1.091 2.122
Belastingen en premies sociale verzekeringen 26 12
Overige schulden aan groepsmaatschappijen 6.018 10.298
Overlopende passiva 748 979
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 7.883 13.411
Alle handelscrediteuren en overige schulden hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen zekerheden of
garanties verstrekt op de handelscrediteuren, overige schulden en schulden aan groepsmaatschappijen. Tevens is
geen interest in rekening gebracht. De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert de
boekwaarde.
33. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2023 2022
Salarissen 828 792
Sociale lasten 5 15
Pensioenlasten 22 16
Overige personeelskosten 169 295
Inhuur vanuit groepsmaatschappijen 775 425
Doorbelasting naar groepsmaatschappijen (757) (934)
Totaal personeelskosten 1.042 609
Ctac hanteert een defined contribution pensioenregeling met een percentage beschikbare premie volgens
een leeftijdsstaffel. Door Ctac worden vaste premies betaald aan een verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft
geen wettelijke of feitelijke verplichting om aanvullende premies te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en toekomstige pensioenen te betalen.
De belangrijkste kenmerken van de pensioenregeling is:
de pensioenleeftijd is 68 jaar (2022: 68 jaar);
de pensioenopbouw is gebaseerd op het werkelijke loon in een bepaalde maand verminderd met de geldende
franchise;
het maximaal pensioengevend salaris wordt jaarlijks geïndexeerd;
de maximale premie bedraagt 27,7% van de som van de pensioengrondslagen van alle actieve deelnemers;
Ctac behoudt zich het recht voor om de werknemersbijdrage te herzien. In het voorkomende geval zal dit tijdig
worden gecommuniceerd.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2023 bedraagt 1,5 (2022: 1).
Er zijn bij Ctac N.V. geen werknemers buiten Nederland werkzaam.
121CTAC JAARVERSLAG 2023
34. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten bestaan voornamelijk uit leasekosten voor auto’s, marketing- en verkoopkosten,
automatiseringskosten, accountants- en advieskosten, en de doorbelasting van kosten aan de overige
groepsmaatschappijen.
35. Financieringslasten
De financieringslasten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022
Financieringslasten (79) (81)
Totaal financieringslasten (79) (81)
36. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2023 2022
Acute belasting boekjaar 271 125
Belasting voorgaande boekjaren (50) 338
Latente belasting boekjaar (40) (773)
Totaal belastingen 181 (310)
De belasting voorgaande boekjaren in 2023 heeft voornamelijk betrekking op nagekomen lasten op basis van de
definitief opgelegde aanslagen over 2021 en 2022 in het boekjaar. In 2022 heeft dit voornamelijk betrekking op carry
back van de te verrekenen verliezen als gevolg van de liquidatie van Ctac France SAS in 2021. Carry back wordt
toegepast op de belastbare winst uit boekjaar 2020.
VOORWAARDELIJKE VERPLICHTINGEN
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.,
vormen een fiscale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met
uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT
B.V. en Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg
daarvan zijn de betrokken vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de fiscale eenheid.
Verrekening van de betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekening-couranten.
s-Hertogenbosch, 26 februari 2024
Raad van bestuur
Paul de Koning
Gerben Moerland
Raad van commissarissen
Harry Hendriks
Ton Vernaus
Marlies van Elst
Jaarrekening
122 CTAC JAARVERSLAG 2023
Overige
gegevens
Overige gegevens
Statutaire bepaling omtrent winstbestemming
Volgens artikel 34 van de statuten wordt door de
raad van bestuur, onder goedkeuring van de raad van
commissarissen, vastgesteld welk deel van de winst
wordt gereserveerd. De na reservering resterende winst
staat ter beschikking van de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders.
Voorstel winstbestemming
Over het boekjaar 2023 is sprake van een cashdividend.
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
wordt voorgesteld om een dividend in contanten uit te
keren van € 0,11 per gewoon aandeel ten laste van de
onverdeelde winst en de overige reserves.
Nevenvestigingen
Voor de nevenvestigingen wordt verwezen naar een
overzicht met deelnemingen, zie pagina's 70 en 71 van
het jaarverslag.
Beschermingsmaatregelen
Ctac kent de navolgende beschermingsmaatregelen:
- de mogelijkheid preferente aandelen te plaatsen
bij de Stichting Continuïteit Ctac;
- de mogelijkheid om de Stichting Continuïteit
Ctac financieel te ondersteunen door de Stichting
Support Ctac.
Voor wat betreft de inzetbaarheid geldt het
navolgende.
Stichting Continuïteit Ctac
De Stichting Continuïteit Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig, dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
continteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten,
naar maximaal vermogen worden geweerd, alsmede
het verrichten van al hetgeen met het vorenstaande
verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn. De
Stichting Continuïteit Ctac tracht haar doel te bereiken
door het verwerven en houden van aandelen – in het
bijzonder van preferente aandelen – in het kapitaal van
de vennootschap en door het uitoefenen van de aan
die aandelen verbonden rechten, waaronder met name
begrepen het stemrecht op die aandelen. Op 26 maart
2013 heeft de Stichting Continuïteit Ctac een optierecht
van de Stichting Prioriteit Ctac (welke laatste stichting
in 2022 is ontbonden en opgeheven) en van Ctac N.V.
verkregen, op grond waarvan de Stichting Continuïteit
Ctac onder omstandigheden en zonder medewerking
van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van
de vennootschap preferente aandelen kan verkrijgen
in Ctac N.V. gelijk aan 100% van het totale nominale
bedrag van de geplaatste gewone aandelen in het
kapitaal van de vennootschap. Preferente aandelen
kunnen tegen gedeeltelijke volstorting worden
uitgegeven met dien verstande, dat het verplicht te
storten gedeelte van het nominale bedrag voor elk
preferent aandeel gelijk moet zijn en dat bij het nemen
van preferente aandelen ten minste een vierde (25%)
van het nominale bedrag moet zijn gestort. De Stichting
Continuïteit Ctac is bevoegd de door haar verworven
aandelen te vervreemden, te verpanden – mits daarbij
het aan de betreffende aandelen verbonden stemrecht
niet overgaat op de pandhouder – of anderszins
te bezwaren met dien verstande, dat zij voor het
vervreemden van de aandelen goedkeuring behoeft
van de raad van commissarissen. Vóór 26 maart 2013
bestond een optierecht dat op het moment van
uitoefening van de optie gelijk was aan 50% van het
geplaatste kapitaal van Ctac N.V. De verhoging naar
100% is nodig geacht om de Stichting Continuïteit Ctac,
indien sprake is van een vijandige overname, voldoende
mogelijkheden te bieden om deze te pareren.
Het bestuur van de Stichting Continuïteit Ctac
bestaat uit ten minste drie leden. De bestuursleden
worden benoemd door het bestuur van de stichting
zelf en kunnen door dat bestuur worden geschorst en
ontslagen. Besluiten tot benoeming van een bestuurslid
behoeven de goedkeuring van het bestuur van de
vennootschap, voor welke goedkeuring het bestuur van
de vennootschap de goedkeuring behoeft van de raad
van commissarissen van de vennootschap. De Stichting
Continuïteit Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Continuïteit Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Continuïteit Ctac
in 2023 waren:
1. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
31 maart 2017 en voorzitter sinds 1 januari 2020);
2. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds
11 december 2019);
3. mevrouw A. Haan (bestuurslid sinds 11 december 2019).
De heer P.J.M. van den Brink is gepensioneerd. Hij heeft
een juridische opleiding. In zijn werkzame leven is hij
met name actief geweest in het bankwezen, waar hij
onder andere directeur van ING Bank Nederland is
geweest. Hij heeft een scala van maatschappelijke
nevenfuncties en een aantal commissariaten bekleed.
De heer A.J.B.W. Dingen rondde in 1981 zijn opleiding
tot registeraccountant af en is gedurende zijn gehele
loopbaan werkzaam geweest als accountant, in eerste
instantie bij Van Dien & Co Accountants en vervolgens
twintig jaar bij BDO, waar hij tevens partner was. Sinds
2009 is de heer Dingen actief als financieel adviseur en/
of bestuurder bij verschillende instanties.
124 CTAC JAARVERSLAG 2023
Mevrouw A. Haan startte haar loopbaan als advocaat in
1990 bij CMS Derks Star Busmann, nadat zij in datzelfde
jaar haar rechtenstudie afrondde. In 2000 trad zij toe als
partner bij CMS. Zij is naast advocaat tevens actief in
verschillende nevenfuncties waaronder als commissaris.
Mevrouw Haan is bovendien hoofd ESG bij CMS.
Stichting Support Ctac
Op 10 februari 2020 is de Stichting Support Ctac
opgericht. De Stichting Support Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig, dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
continteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten, naar
maximaal vermogen worden geweerd door middel van
het verstrekken van leningen aan Stichting Continuïteit
Ctac, alsmede door het inlenen van gelden, het
verstrekken van zekerheden en het aangaan van
overeenkomsten in verband met deze activiteiten.
Het bestuur van de Stichting Support Ctac bestaat uit
drie bestuurders, van wie twee bestuurders A en één
bestuurder B. De twee bestuurders A worden benoemd
door de Stichting Continuïteit Ctac uit het midden van
de bestuurders van deze stichting. De bestuurder B
wordt benoemd door de vennootschap. De Stichting
Support Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Support Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Support Ctac in
2023 waren:
1. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds 10 februari
2020 en voorzitter sinds diezelfde datum);
2. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
10 februari 2020);
3. de heer J.H.W. Roelofs (bestuurslid van 4 mei 2021
tot 17 juli 2023);
4. de heer P.J.J.M. Swinkels (bestuurslid sinds
17 juli 2023).
De heer J.H.W. Roelofs is werkzaam als
bestuursvoorzitter van Refresco, een wereldwijde
onderneming op het gebied van de ontwikkeling en
productie van sappen en frisdranken. Hij heeft ruime
ervaring als bestuurder én ondernemer in met name
de voedingsindustrie. Daarnaast heeft hij gewoond
en gewerkt in onder andere Frankrijk, Spanje en
de Verenigde Staten. De heer Roelofs is actief in
diverse maatschappelijke instellingen en een fervent
sportliefhebber.
De heer P.J.J.M. Swinkels is werkzaam als CEO en
bestuursvoorzitter van Royal Swinkels, een familiebedrijf
met diverse activiteiten, zoals de productie van bier
en frisdranken (B2C), de productie van mout (B2B) en
vastgoed. Het bedrijf is wereldwijd actief. Daarnaast is
hij lid van de raad van advies van ABN AMRO Bank N.V.,
lid van het algemeen bestuur van Brabants Landschap,
bestuurslid van Belgische Brouwers en lid van de raad
van commissarissen van Bolsius Group.
Recht van enquête
Ctac heeft overeenkomstig artikel 2:346 lid c BW
het recht van enquête toegekend aan de Stichting
Continuïteit Ctac. De Stichting Continuïteit Ctac is
tevens bevoegd voorlopige voorzieningen ex artikel
2:349a BW te vorderen, indien het belang van Ctac dit
bepaaldelijk vordert. De Stichting Continuïteit Ctac zal
van het recht van enquête en het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken binnen
de doelstelling van de Stichting Continuïteit Ctac,
indien er gegronde redenen zijn om aan een juist beleid
te twijfelen. De Stichting Continuïteit Ctac zal van het
recht van enquête dan wel het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken na
voorafgaand overleg met de raad van bestuur van Ctac
en de raad van commissarissen van Ctac.
Onafhankelijkheidsverklaring Stichting
Continuïteit Ctac
De raad van bestuur van Ctac N.V. en het bestuur van
de Stichting Continuïteit Ctac verklaren dat, naar hun
gezamenlijke oordeel, de Stichting Continuïteit Ctac
een van Ctac N.V. onafhankelijke rechtspersoon is, zoals
bedoeld in artikel 5:71 lid 1, onderdeel c Wet op het
financieel toezicht.
125CTAC JAARVERSLAG 2023
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Aan: de algemene vergadering en de raad van commissarissen van Ctac N.V.
VERKLARING OVER DE JAARREKENING 2023
Ons oordeel
Naar ons oordeel:
geeft de geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V., samen met haar dochtermaatschappijen, (‘de groep’) een
getrouw beeld van de grootte en samenstelling van het vermogen van de groep op 31 december 2023 en van
het resultaat en de kasstromen over 2023, in overeenstemming met International Financial Reporting Standards
zoals goedgekeurd binnen de Europese Unie (‘EU-IFRS’) en met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende
Burgerlijk Wetboek (‘BW’);
geeft de enkelvoudige jaarrekening van Ctac N.V. (‘de vennootschap’) een getrouw beeld van de grootte en
samenstelling van het vermogen van de vennootschap op 31 december 2023 en van het resultaat over 2023 in
overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (‘BW’).
Wat we hebben gecontroleerd
Wij hebben de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening 2023 van Ctac N.V. te ’s-Hertogenbosch gecontroleerd.
De jaarrekening omvat de geconsolideerde jaarrekening van de groep en de enkelvoudige jaarrekening.
De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:
de geconsolideerde balans per 31 december 2023;
de volgende overzichten over 2023: de geconsolideerde winst-en-verliesrekening, het geconsolideerd
overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen en het geconsolideerd
kasstroomoverzicht; en
de toelichting met een overzicht van de belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening en overige toelichtingen.
De vennootschappelijke jaarrekening bestaat uit:
de vennootschappelijke balans per 31 december 2023;
de vennootschappelijke winst-en-verliesrekening voor het jaar eindigend op 31 december 2023; en
de toelichting met een overzicht van de belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening en overige toelichtingen.
Het stelsel voor financiële verslaggeving dat is gebruikt voor het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening is
EU-IFRS en de relevante bepalingen uit Titel 9 Boek 2 BW en het stelsel dat is gebruikt voor het opmaken van de
enkelvoudige jaarrekening is Titel 9 Boek 2 BW.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden
vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden
voor de controle van de jaarrekening’.
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
Onafhankelijkheid
Wij zijn onafhankelijk van Ctac N.V. zoals vereist in de Europese verordening betreffende specifieke eisen
voor de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht
accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assuranceopdrachten
(ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan
de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).
126 CTAC JAARVERSLAG 2023
Onze controleaanpak
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met betrekking tot de kernpunten, fraude en continuïteit, en de
aangelegenheden daaruit bepaald in de context van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen
van ons oordeel hierover. De informatie ter ondersteuning van ons oordeel, zoals onze bevindingen en observaties
ten aanzien van individuele kernpunten, de controleaanpak frauderisico’s en de controleaanpak continuïteit, moet in
dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.
Samenvatting en context
Ctac N.V. is een organisatie die IT- en businessconsultingdiensten verzorgt voor klanten. De groep bestaat uit
verschillende groepsonderdelen en daarom hebben wij de reikwijdte en aanpak van de groepscontrole overwogen
zoals uiteengezet in de paragraaf ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’.
Het financiële jaar 2023 kenmerkte zich door autonome groei van Ctac’s bedrijfsactiviteiten, maar ook teleurstellende
resultaten van Technology2Enjoy die hebben geleid tot een strategische heroriëntatie voor dit groepsonderdeel.
Dit had invloed op de bepaling van de materialiteit en de reikwijdte van de groepscontrole zoals beschreven in de
secties ‘Materialiteit’, ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’ en ‘De kernpunten van onze controle’.
Als onderdeel van het ontwerpen van onze controleaanpak hebben wij de materialiteit bepaald en het risico van
materiële afwijkingen in de jaarrekening geïdentificeerd en ingeschat. Wij besteden bijzondere aandacht aan die
gebieden waar de raad van bestuur belangrijke schattingen heeft gemaakt, bijvoorbeeld bij significante schattingen
waarbij veronderstellingen over toekomstige gebeurtenissen worden gemaakt die inherent onzeker zijn. Hierbij
hebben wij onder meer aandacht besteed de assumpties die horen bij de fysieke en transitie risico’s als gevolg van
klimaatverandering.
In de paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’ van de jaarrekening heeft de vennootschap de
schattingsposten en de belangrijkste bronnen van schattingsonzekerheid uiteengezet. De bijzondere
waardevermindering gerelateerd aan de immateriële vaste activa en actieve belastinglatentie van Technology2Enjoy
hebben wij als kernpunt aangemerkt in onze controle, vanwege de omvang van de verantwoorde bijzondere
waardevermindering en de schattingsonzekerheid gerelateerd aan de verwachte toekomstige kasstromen.
Daarnaast hebben wij het risico op fraude in de opbrengstverantwoording, specifiek gericht op het bestaan van
de niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met klanten, aangemerkt als kernpunt. Beide kernpunten zijn
uiteengezet in de paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’. Het in 2022 aangemerkte kernpunt ‘Verkoop van het
immaterieel vast actief gerelateerd aan de Fit4Woco-applicatie’ is in 2023 niet als kernpunt aangemerkt, aangezien
deze verkooptransactie in 2022 heeft plaatsgevonden.
Andere aandachtsgebieden in onze controle, die niet als kernpunten zijn aangemerkt, zijn de overname van de
resterende aandelen in Oliver B.V. en de gevormde voorziening voor langdurig zieken per 31 december 2023.
Ctac N.V. heeft de potentiële impact van klimaatverandering op zijn financiële positie beoordeeld. In het verslag
van de raad van bestuur heeft de vennootschap de risico’s voortkomend uit de klimaatverandering nader toegelicht.
Wij hebben de beoordeling van de aan klimaat gerelateerde risico’s door de raad van bestuur besproken, en de
potentiële impact op de financiële positie inclusief de onderliggende assumpties en schattingen geëvalueerd. De
verwachte effecten van klimaatverandering leiden niet tot een kernpunt in onze controle.
Wij hebben ervoor gezorgd dat ons controleteam over voldoende specialistische kennis en expertise beschikt
die nodig is voor de controle van een IT- en business consulting dienstverleningsorganisatie. Wij hebben daarom
experts en specialisten op het gebied van IT en remuneratie in ons team opgenomen.
127CTAC JAARVERSLAG 2023
De hoofdlijnen van onze controleaanpak waren als volgt:
Materialiteit
Materialiteit: €1.270.000
Reikwijdte van de controle
We hebben controlewerkzaamheden uitgevoerd op het hoofdkantoor van Ctac in Nederland.
We hebben in het bijzonder aandacht besteed aan de controle van de significante componenten in Nederland
en België.
De dekking van de controlewerkzaamheden: 93% van de geconsolideerde totale bedrijfsopbrengsten, 96% van
het geconsolideerde balanstotaal en 92% van het geconsolideerde nettoresultaat.
Kernpunten
Bijzondere waardevermindering gerelateerd aan de immateriële vaste activa en actieve belastinglatentie van
Technology2Enjoy.
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met klanten.
Materialiteit
De reikwijdte van onze controle wordt beïnvloed door het toepassen van materialiteit. Het begrip ‘materieel’ wordt
toegelicht in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’.
Wij bepalen, op basis van ons professionele oordeel, kwantitatieve grenzen voor materialiteit waaronder de
materialiteit voor de jaarrekening als geheel, zoals uiteengezet in de onderstaande tabel. Deze grenzen, evenals de
kwalitatieve overwegingen daarbij, helpen ons om de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden
voor de individuele posten en toelichtingen in de jaarrekening te bepalen en om het effect van onderkende
afwijkingen, zowel individueel als gezamenlijk, op de jaarrekening als geheel en op ons oordeel, te evalueren.
Materialiteit voor de groep €1.270.000 (2022: €1.100.000).
Hoe is de materialiteit bepaald Wij bepalen de materialiteit op basis van ons professionele oordeel.
Als basis voor deze oordeelsvorming gebruikten we 1% van de omzet
uit contracten met klanten.
De overwegingen voor de gekozen
benchmark
We gebruikten de omzet uit contracten met klanten als de primaire,
algemeen geaccepteerde, benchmark, op basis van onze analyse
van de gemeenschappelijke informatiebehoeften van gebruikers
van de jaarrekening. Het resultaat uit gewone bedrijfsoefening voor
belastingen is relatief volatiel en de omzet uit contracten met klanten
representeert de ontwikkelingen van de bedrijfsactiviteiten van Ctac.
Op basis daarvan zijn wij van mening dat omzet uit contracten met
klanten een belangrijk kengetal is voor de financiële prestaties van
de groep.
Materialiteit voor groepsonderdelen Aan elk groepsonderdeel, binnen de reikwijdte van onze controle,
is, op basis van onze oordeelsvorming, een materialiteit toegerekend
die lager ligt dan de materialiteit voor de groep als geheel.
De materialiteit die we hebben toegerekend aan de
groepsonderdelen lag tussen de €615.000 en €1.270.000.
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve
redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen
boven de €63.500 (2022: €54.000) aan hen rapporteren evenals kleinere afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen relevant zijn.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
128 CTAC JAARVERSLAG 2023
De reikwijdte van onze groepscontrole
Ctac is de moedermaatschappij van een groep van entiteiten. De financiële informatie van deze groep is
opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Ctac.
Wij hebben de reikwijdte van onze controle zodanig bepaald dat wij voldoende controlewerkzaamheden verrichten
om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel. Daarbij hebben wij, onder meer, in
aanmerking genomen de managementstructuur van de groep, de aard van de activiteiten van de groepsonderdelen,
de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de aard en omvang van de werkzaamheden bepaald op het niveau van de
groepsonderdelen die noodzakelijk waren om door het groepsteam en door de accountants van groepsonderdelen
te worden uitgevoerd.
De groepscontrole heeft zich voornamelijk gericht op de significante onderdelen Nederland (bestaande uit: Ctac
N.V., Ctac Nederland B.V., Ctac B.V. en Ctac Resourcing B.V.) en België (Ctac België N.V.).
Bij de groepsonderdelen Nederland en België zijn controles van de volledige financiële informatie uitgevoerd
omdat deze groepsonderdelen individueel een significante financiële omvang hebben. Additioneel is een
groepsonderdeel in de reikwijdte van de groepscontrole betrokken om voldoende dekking te verkrijgen voor de
controle van individuele posten van de geconsolideerde jaarrekening. Bij het groepsonderdeel Technology2Enjoy
zijn specifieke controlewerkzaamheden op een geïdentificeerd significant risico verricht. Wij hebben dit tevens
aangemerkt als kernpunt zoals uiteengezet in de paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’.
In totaal hebben wij met het uitvoeren van deze werkzaamheden de volgende dekking over onderstaande
jaarrekeningposten verkregen:
Bedrijfsopbrengsten 93%
Balanstotaal 96%
Nettoresultaat 92%
De groepsonderdelen die niet onder de reikwijdte van de controle vallen vertegenwoordigen geen van alle meer
dan 4% van de geconsolideerde totale bedrijfsopbrengsten of 3% van het geconsolideerde balanstotaal. Op de
financiële informatie van deze resterende groepsonderdelen hebben we op groepsniveau onder meer cijferanalyses
uitgevoerd om onze inschatting dat deze onderdelen geen significante risico’s op materiële fouten bevatten
te bevestigen.
Door de bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)onderdelen, gecombineerd met aanvullende werkzaamheden
op groepsniveau, zijn wij in staat geweest om voldoende en geschikte controle-informatie met betrekking tot de
financiële informatie van de groep te verkrijgen als basis voor ons oordeel over de jaarrekening.
129CTAC JAARVERSLAG 2023
Controleaanpak frauderisico’s
Wij hebben risico’s op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude
geïdentificeerd en ingeschat. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in Ctac en haar omgeving en de
componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop
de raad van bestuur inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort en de wijze waarop de
raad van commissarissen toezicht uitoefent en de uitkomsten daarvan. Wij verwijzen naar de paragraaf ’Fraude
risicomanagement’ van de geconsolideerde jaarrekening, waarin de raad van bestuur haar frauderisicoanalyse heeft
opgenomen en de paragraaf ‘Risicomanagement’ van het verslag van de raad van commissarissen waar de raad van
commissarissen op deze frauderisicoanalyse reflecteert.
Wij hebben ten aanzien van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude de opzet en
implementatie van de interne beheersing geëvalueerd, waaronder de frauderisicoanalyse van de raad van bestuur,
de gedragscode, klokkenluidersregeling en het insiderreglement zoals gepubliceerd op de website van Ctac.
Wij hebben om inlichtingen gevraagd bij de leden van de raad van bestuur, juridische zaken en de raad van
commissarissen of zij op de hoogte zijn van feitelijke, vermeende of vermoede fraude. Hieruit volgden geen signalen
van feitelijke, vermeende of vermoede fraude die kunnen leiden tot een afwijking van materieel belang.
Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van frauderisico’s hebben wij frauderisicofactoren overwogen
met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en
corruptie. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van frauderisico’s.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
130 CTAC JAARVERSLAG 2023
GEÏDENTIFICEERDE FRAUDERISICO’S
Het risico dat de raad van bestuur interne
beheersingsmaatregelen doorbreekt
De raad van bestuur bevindt zich in een unieke
positie om fraude te plegen, omdat deze in staat is
de administratieve vastlegging te manipuleren en
frauduleuze financiële overzichten op te stellen door
interne beheersingsmaatregelen te doorbreken die
anderszins effectief lijken te werken.
Daarom besteden wij bij al onze controles aandacht
aan het risico van het doorbreken van maatregelen
van interne beheersing door de raad van bestuur met
betrekking tot:
journaalposten en andere aanpassingen die tijdens
het opstellen van de jaarrekening zijn gemaakt;
• schattingen;
significante transacties buiten het kader van de
normale bedrijfsuitoefening.
Wij hebben daarbij bijzondere aandacht voor
tendensen als gevolg van mogelijke belangen
van het bestuur, waaronder de potentiële
druk op de raad van bestuur om de resultaten
gunstiger voor te stellen als gevolg van het
bezoldigingsbeleid, de budgetdoelstellingen en
aandeelhoudersverwachtingen.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN EN
OBSERVATIES
Wij hebben de opzet en implementatie geëvalueerd
van de maatregelen van interne beheersing en de
effectieve werking van deze maatregelen getoetst in
de processen voor het genereren en verwerken van
journaalposten en de processen voor het maken van
schattingen. Tevens hebben wij specifieke aandacht
gegeven aan de toegangsbeveiligingen in het IT-
systeem en de mogelijkheid dat hierin functiescheiding
kan worden doorbroken.
Onze controleaanpak was voornamelijk
gegevensgericht.
Wij selecteerden op basis van risicocriteria
journaalboekingen, en hebben hierop
specifieke controlewerkzaamheden verricht.
Deze controlewerkzaamheden bevatten, onder andere,
het inspecteren van onderliggende brondocumentatie.
Daarnaast gaven wij specifieke aandacht aan
consolidatie- en eliminatieboekingen.
Wij constateerden geen significante transacties buiten
de normale bedrijfsuitoefening.
Hiernaast hebben wij in het bijzonder aandacht
gehad voor het inherente risico van mogelijke
vooringenomenheid van het bestuur bij schattingen. De
belangrijkste schattingen zijn door de raad van bestuur
toegelicht in de paragraaf ‘Belangrijkste schattingen
en aannames’ in de toelichting op de geconsolideerde
jaarrekening.
Wij hebben specifieke controlewerkzaamheden verricht
ten aanzien van de belangrijkste schattingen van de
raad van bestuur, waaronder:
mogelijke indicaties voor bijzondere
waardevermindering van goodwill en aangekochte
klant- en contractportefeuilles;
de waardering van (actieve) belastinglatenties;
de waardering en activering van in eigen beheer
vervaardigde activa;
de waardering van voorziening en overige
verplichtingen.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specifieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Hiervoor verwijzen wij naar het kernpunt
‘Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten’ in de
paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’.
De door ons geïdentificeerde frauderisico’s en uitgevoerde specifieke werkzaamheden zijn als volgt:
Het risico van frauduleuze financiële verslaggeving in
niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met
klanten ten gevolge van te hoog verantwoorde omzet
131CTAC JAARVERSLAG 2023
Wij hebben in onze controle een element van onvoorspelbaarheid ingebouwd. Daarnaast hebben we
kennisgenomen van een advocatenbrief en zijn wij tijdens de controle alert gebleven op indicaties voor fraude.
Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen
zijn die een aanwijzing vormen voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving.
Controleaanpak continuïteit
Zoals toegelicht in het onderdeel ‘risicoprofiel en -beheersing’ in het verslag van de raad van bestuur en in het
onderdeel ‘belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening’ in de jaarrekening heeft de raad van bestuur zijn
continuïteitsbeoordeling voor de voorzienbare toekomst uitgevoerd en geen gebeurtenissen of omstandigheden
geïdentificeerd die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de mogelijkheid van de entiteit om haar continuïteit
te handhaven (hierna: continuïteitsrisico’s).
Onze werkzaamheden om de continuïteitsbeoordeling van de raad van bestuur te evalueren omvatten onder andere
het volgende:
Overwegen of de continuïteitsbeoordeling van de raad van bestuur alle relevante informatie bevatte waarvan
wij als gevolg van onze controle kennis hadden door de raad van bestuur te bevragen over de belangrijkste
veronderstellingen en uitgangspunten. De raad van bestuur heeft hierbij onder andere aandacht besteed aan
de verwachtingen ten aanzien van de omzet, verwachte bedrijfsresultaten, verwachte nettoresultaten en daarvan
afgeleide kasstromen.
Evalueren van de begrote operationele resultaten en daaraan gerelateerde kasstromen voor de periode
van tenminste twaalf maanden vanaf de datum van opmaken van de jaarrekening rekening houdend met de
ontwikkelingen in de branche en onze kennis uit de controle.
Evalueren van de beschikbare kredietfaciliteiten in Nederland zoals toegelicht in het onderdeel ‘financieel
risicomanagement’ in de jaarrekening en het evalueren van het convenant binnen de kredietfaciliteit in
Nederland zoals toegelicht in het onderdeel ‘langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen’
in de jaarrekening.
Het inwinnen van inlichtingen bij de raad van bestuur over haar kennis van continuïteitsrisico’s na de periode van
de door de raad van bestuur verrichte continuïteitsbeoordeling.
Onze controlewerkzaamheden hebben geen informatie opgeleverd die strijdig is met de veronderstellingen en
aannames van de raad van bestuur over de gehanteerde continuïteitsveronderstelling.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk
waren tijdens de controle van de jaarrekening. Wij hebben de raad van commissarissen op de hoogte gebracht
van de kernpunten. De kernpunten vormen geen volledige weergave van alle risico’s en punten die wij tijdens onze
controle hebben geïdentificeerd en hebben besproken. Wij hebben in deze paragraaf de kernpunten beschreven
met daarbij een samenvatting van de op deze punten door ons uitgevoerde werkzaamheden.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
132 CTAC JAARVERSLAG 2023
KERNPUNTEN
Bijzondere waardevermindering gerelateerd aan de
immateriële vaste activa en actieve belastinglatentie
van Technology2Enjoy
Zie: ‘Belangrijkste schattingen en aannames’, en de
toelichtingen ‘1.1 Bijzondere waardeverminderingen en
terugnemen van bijzondere waardeverminderingen’ en
‘4. Latente belastingen’
Op 1 juni 2022 heeft Ctac alle aandelen in
Technology2Enjoy verworven, en immateriële
vaste activa, bestaande uit goodwill (€163.000)
en aangekochte klant- en contractenportefeuilles
(€811.000) geactiveerd. Daarnaast was in de
jaarrekening voor het jaar 2022 een belastinglatentie
voor beschikbare fiscale verliezen geactiveerd, met een
waarde van €1.236.000.
De raad van bestuur heeft in 2023 geconstateerd
dat sprake is van negatieve resultaten ten aanzien
van groepsonderdeel Technology2Enjoy, en de
overgenomen klant- en contractenportefeuilles
verlieslatend zijn. Ook voerde de raad van bestuur
een strategische review uit op de activiteiten van
Technology2Enjoy. Op basis van de verlieslatende
contracten en de strategische review, concludeerde
de raad van bestuur dat ontoereikende toekomstige
kasstromen verwacht zijn vanuit de aangekochte
businessactiviteiten van Technology2Enjoy, en een
bijzondere waardevermindering op de immateriële
vaste activa en volledige afwaardering van de
belastinglatentie voor beschikbare fiscale verliezen
noodzakelijk is. De resterende boekwaarde van de
immateriële vaste activa en de belastinglatentie voor
fiscale verliesverrekening van Technology2Enjoy zijn per
31 december 2023 nihil.
Gezien de omvang van de verantwoorde bijzondere
waardevermindering en de schattingsonzekerheid
gerelateerd aan de verwachte toekomstige kasstromen
hebben wij dit als kernpunt aangemerkt.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij constateerden dat er sprake is van gebeurtenissen
en omstandigheden die een indicatie geven voor een
bijzondere waardevermindering van de immateriële
vaste activa en actieve belastinglatentie van
Technology2Enjoy.
Op basis van een cijferanalyse hebben wij vastgesteld
dat sprake is van negatieve resultaten voor
groepsonderdeel Technology2Enjoy.
Wij voerden specifieke controlewerkzaamheden
uit om vast te stellen dat de aangekochte klant- en
contractenportefeuille naar verwachting verlieslatend
is. Wij toetsten de conclusie van de raad van bestuur
of er sprake is van verlieslatende contracten, door de
aanneemsommen aan te sluiten met klantcontracten en
de reeds gemaakte en verwachte kosten voor afronding
van de projecten aan te sluiten naar de urenregistraties
en projectenadministratie. Wij hebben tevens
communicatie tussen Technology2Enjoy en betreffende
klanten geïnspecteerd.
Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij de raad
van bestuur en raad van commissarissen en
kennis genomen van notulen van plaatsgevonden
overleg door de raad van bestuur en de raad
van commissarissen. Hierbij stelden wij vast dat
een strategische herijking van de activiteiten
van Technology2Enjoy heeft plaatsgevonden en
onvoldoende toekomstige kasstromen worden verwacht
vanuit de bedrijfsactiviteiten van Technology2Enjoy om
goodwill, immateriële vaste activa en/of een actieve
belastinglatentie te onderbouwen.
Wij hebben de gerelateerde toelichtingen in de
jaarrekening getoetst op toereikendheid.
Op basis van onze controlewerkzaamheden,
concluderen wij dat de inschattingen van de raad
van bestuur onderbouwd worden met onderliggende
controleinformatie.
133CTAC JAARVERSLAG 2023
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
134 CTAC JAARVERSLAG 2023
KERNPUNTEN
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten
Zie ‘Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening’,
paragraaf ‘Omzet uit contracten met klanten’, en
toelichting ’14. Omzet uit contracten met klanten’
Zoals toegelicht in de bovenstaande secties verzorgt
Ctac verschillende typen diensten aan haar klanten,
waarvoor individuele contractafspraken worden
gemaakt.
Ctac heeft een duidelijke en ambitieuze taakstelling
neergelegd voor het realiseren van omzetgroei. Hieraan
zijn resultaatafhankelijke bonussen voor de raad van
bestuur en andere functionarissen gekoppeld. Hierdoor
zou druk op de raad van bestuur kunnen bestaan om
niet afgewikkelde omzettransacties te verantwoorden.
We veronderstellen hierbij het inherente risico dat
de raad van bestuur opdrachten waarvoor nog geen
prestatieverplichting is vervuld, of niet bestaat,
wél verantwoordt als omzet uit contracten met klanten
in het huidige boekjaar. Dit risico is specifiek gericht
op het bestaan van omzettransacties die nog niet zijn
afgewikkeld per 31 december 2023.
Gezien het resulterend inherent frauderisico en de
significantie van opbrengstverantwoording hebben wij
de opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzet uit contracten met klanten als kernpunt voor
onze controle geïdentificeerd.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij hebben de opzet, implementatie en effectieve
werking van de interne beheersingsmaatregelen
getoetst zowel ten aanzien van de
omzetverantwoording als in het proces voor genereren
van journaalposten met betrekking tot de omzet.
Wij hebben op basis van risicocriteria data-analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specifieke
gegevensgerichte werkzaamheden verricht en waar van
toepassing vastgesteld dat deze omzetboekingen zijn
gebaseerd op daadwerkelijke leveringen of diensten in
het betreffende boekjaar.
Wij hebben deelwaarnemingen uitgevoerd en de
geleverde prestaties en transactieprijzen die ten
grondslag liggen aan de omzettransacties getoetst aan
de hand van de onderliggende contracten met klanten,
interne urenregistratie en verkoopfacturen.
Wij hebben op basis van deelwaarnemingen het
bestaan van debiteuren per 31 december 2023 getoetst
aan de hand van externe saldobevestigingen. Voor
externe saldobevestigingen van debiteuren die niet
door ons zijn terugontvangen, hebben wij het bestaan
van de omzettransactie en de vordering op de debiteur
vastgesteld door deze aan te sluiten met de bank
ontvangst in 2024. Indien de betaling in 2024 niet was
ontvangen, hebben wij op basis van brondocumentatie,
zoals klantcontracten en urenregistraties, vastgesteld
dat de omzettransactie bestaat.
Tevens onderzochten wij of in 2024 creditnota’s
zijn verstuurd die een indicatie geven van onjuist
verantwoorde omzet in het huidige boekjaar.
Daarnaast hebben wij een deelwaarneming uitgevoerd
op de nog te factureren omzet uit contracten met
klanten per 31 december 2023 en getoetst aan de
hand van de interne urenadministratie en contracten
met klanten dat deze omzet terecht als zodanig is
verantwoord.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specifieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie
Het jaarverslag omvat ook andere informatie. Dat betreft alle informatie in het jaarverslag anders dan de
jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:
met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat;
alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist voor het bestuursverslag en de overige
gegevens en op grond van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW voor het bezoldigingsverslag.
Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de
jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW, artikel 2:135b lid 7
BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze
controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag
en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De raad van bestuur en de raad van
commissarissen zijn verantwoordelijk voor het opstellen en openbaar maken van het bezoldigingsverslag in
overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.
135CTAC JAARVERSLAG 2023
Verklaring betreffende overige door wet- en regelgeving gestelde vereisten en ESEF
Onze benoeming
Wij zijn op 1 juli 2020 benoemd als externe accountant van Ctac door de raad van commissarissen volgend een
besluit van de algemene vergadering op 4 mei 2020 dat jaarlijks is herbevestigd door de aandeelhouders. Wij zijn nu
voor een onafgebroken periode van 4 jaar accountant van de vennootschap.
Europees uniform elektronisch formaat (ESEF)
Ctac heeft het jaarverslag, inclusief de jaarrekening, opgesteld in ESEF. De vereisten hiervoor zijn vastgelegd
in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 met technische reguleringsnormen voor de specificatie van
een uniform elektronisch verslagleggingsformaat (hierna: de RTS voor ESEF).
Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld in XHTML-formaat, met daarin opgenomen de
gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening zoals door Ctac opgenomen in de rapportageset, in alle van
materieel belang zijnde aspecten aan de RTS voor ESEF.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening,
in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de raad van bestuur de verschillende onderdelen
samenvoegt in één enkele rapportageset.
Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid te krijgen voor ons oordeel dat het
jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS voor ESEF.
Onze werkzaamheden bestond onder andere uit:
het verkrijgen van inzicht in het financiële rapportageproces van de entiteit, waaronder het opstellen van de
rapportageset;
het identificeren en inschatten van de risico’s dat het jaarverslag niet in alle van materieel belang zijnde
aspecten voldoet aan de RTS voor ESEF en het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van verdere
assurancewerkzaamheden als basis voor ons oordeel, waaronder:
- het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of de
rapportageset, met de daarin opgenomen Inline XBRL-instancedocument en de XBRL-extensie-
taxonomiebestanden in overeenstemming met de technische specificaties zoals opgenomen in de RTS
voor ESEF zijn opgesteld;
- het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening in
de rapportageset om vast te stellen of alle vereiste markeringen zijn toegepast en of deze in
overeenstemming zijn met de RTS voor ESEF.
Geen verboden diensten
Wij hebben, naar ons beste weten en overtuiging, geen verboden diensten geleverd, als bedoeld in artikel
5, lid 1 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële
overzichten van organisaties van openbaar belang.
Geleverde diensten
De diensten die wij, in aanvulling op de controle van de jaarrekening, hebben geleverd aan de vennootschap
en haar dochtermaatschappijen, in de periode waarop onze wettelijke controle betrekking heeft, zijn
toegelicht in punt 16 van de toelichting van de jaarrekening.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
136 CTAC JAARVERSLAG 2023
Verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening en de accountantscontrole
Verantwoordelijkheden van de raad van bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor:
het opmaken en het getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9
Boek 2 BW; en voor
een zodanige interne beheersing die de raad van bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening
mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de raad van bestuur afwegen of de vennootschap in staat is om haar
werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemde verslaggevingsstelsels moet de raad van
bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de raad van bestuur het
voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging
het enige realistische alternatief is. De raad van bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor
gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten kan voortzetten, toelichten in de
jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële
verslaggeving van de vennootschap.
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee
voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.
Onze doelstellingen zijn een redelijke mate van zekerheid te verkrijgen over de vraag of de jaarrekening als geheel
geen afwijking van materieel belang bevat als gevolg van fraude of van fouten en een controleverklaring uit te
brengen waarin ons oordeel is opgenomen. Een redelijke mate van zekerheid is een hoge mate maar geen absolute
mate van zekerheid en is geen garantie dat een controle die overeenkomstig de controlestandaarden is uitgevoerd
altijd een afwijking van materieel belang ontdekt wanneer hier sprake van is.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden
verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die
gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.
Een meer gedetailleerde beschrijving van onze verantwoordelijkheden is opgenomen in de bijlage bij onze
controleverklaring.
Eindhoven, 26 februari 2024
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
Origineel getekend door drs. J.J.T. van Kessel RA
137CTAC JAARVERSLAG 2023
Bijlage bij onze controleverklaring over de jaarrekening 2023 van Ctac N.V.
In aanvulling op wat is vermeld in onze controleverklaring hebben wij in deze bijlage onze
verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening nader uiteengezet en toegelicht wat een
controle inhoudt.
De verantwoordelijkheden van de accountant voor de controle van de jaarrekening
Wij hebben deze accountantscontrole professioneel-kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele
oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische
voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit het volgende:
Het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als
gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden
en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude
is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan
sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het
opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.
Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel
controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden
hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de
vennootschap.
Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het
evalueren van de redelijkheid van schattingen door de raad van bestuur en de toelichtingen die daarover in de
jaarrekening staan.
Het vaststellen dat de door de raad van bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar
is. Ook op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden
zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit
kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht
om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de
jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn
gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige
gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet
langer kan handhaven.
Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen
toelichtingen en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties
en gebeurtenissen.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
138 CTAC JAARVERSLAG 2023
Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van,
het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang van de
uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen bepaald om te waarborgen dat we voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel.
Bepalend hierbij zijn de geografische structuur van de groep, de omvang en/of het risicoprofiel van de
groepsonderdelen of de activiteiten, de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak
waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de
financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was.
Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van
de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder
eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. In dit kader geven wij ook een verklaring aan
de auditcommissie op grond van artikel 11 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de
wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende
verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.
Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voorschriften over
onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met hen over alle relaties en andere zaken die
redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen
die zijn getroffen om de geïdentificeerde bedreigingen weg te nemen en onze onafhankelijkheid te waarborgen.
Wij bepalen, vanuit alle zaken die wij met de raad van commissarissen hebben besproken, die aangelegenheden
die het meest significant waren bij de controle van de jaarrekening van de huidige periode en derhalve
kernpunten van de controle zijn. Wij beschrijven deze zaken in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden
door wet- of regelgeving of wanneer wij, in buitengewoon zeldzame omstandigheden, bepalen dat een
aangelegenheid niet in de controleverklaring zou moeten worden gecommuniceerd omdat redelijkerwijs
verwacht wordt dat de nadelige gevolgen van dergelijke communicatie groter zijn dan de voordelen voor het
maatschappelijk verkeer.
139
CTAC JAARVERSLAG 2023
Meerjarenoverzicht
Meerjarenoverzicht
2023 2022 2021 2020 2019
Resultaten (x € 1.000)
Omzet uit contracten met klanten 127.230 117.672 106.424 87.307 81.782
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 10.177 12.293 12.049 10.227 7.525
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA)
% van de omzet
8,0% 10,4% 11,3% 11,7% 9,2%
Nettoresultaat toekomend aan
aandeelhouders Ctac N.V.
951 4.728 4.455 3.032 1.262
Nettoresultaat toekomend aan
aandeelhouders Ctac N.V. in % van de omzet
0,7% 4,0% 4,2% 3,5% 1,5%
Afschrijvingen 6.104 5.392 5.587 5.566 5.464
Kasstromen (x € 1.000)
Operationele kasstroom 10.690 6.142 9.542 15.148 8.092
Nettocash positie 7,0 5,4 7,5 6,7 1,5
Balans (x € 1.000)
Eigen vermogen 28.511 30.932 27.161 22.489 19.457
Totaal vermogen 71.305 75.578 74.010 64.520 45.370
Solvabiliteit in % ten opzichte van totaal
vermogen
40,0% 40,9% 36,7% 34,9% 42,9%
Per aandeel € 0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande
gewone aandelen
14.076.565 13.809.008 13.603.100 13.243.302 12.879.601
(Voorgesteld) dividend per aandeel 0,11 0,12 0,11 0,08 0,08
Nettowinst per aandeel (toekomend aan
aandeelhouders van Ctac N.V.)
0,07 0,34 0,33 0,23 0,10
Operationele kasstroom per aandeel 0,76 0,44 0,70 1,14 0,63
Gegevens op basis van gepubliceerde jaarverslagen van desbetreffende jaren.
140 CTAC JAARVERSLAG 2023
Het aandeel Ctac
Wet op het financieel toezicht
Het register van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in het kader van de melding substantiële deelnemingen van
aandeelhouders in uitgevende instellingen bevat per 31 december 2023 de volgende beleggers met deelnemingen
boven 2,5% (bron: AFM).
Datum melding
Meldingplichtige Belang
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
2 maart 2022 Regents of the University of Michigan 3,85%
2 maart 2022 Otus Capital Management Ltd 8,48%
1 juni 2022 H.P.W.P.T.M. van Groenendael 2,94%
Financiële agenda 2024
27 februari 2024 publicatie jaarcijfers 2023 + jaarverslag 2023
9 april 2024 Algemene Vergadering van Aandeelhouders
24 april 2024 publicatie bericht over het eerste kwartaal 2024
26 juli 2024 publicatie bericht halfjaarcijfers 2024
25 oktober 2024 publicatie bericht over het derde kwartaal 2024
141CTAC JAARVERSLAG 2023
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente
aandelen. Het geplaatste kapitaal bestaat uit 14.149.023
gewone aandelen.
Ontwikkeling aandelenkapitaal
Het aantal uitstaande gewone aandelen op
31 december 2023 bedraagt 14.149.023.
Dividendbeleid
Het dividendbeleid van Ctac is in principe gericht op
het uitkeren van 30% tot 40% van de nettowinst. Voor
het jaar 2023 is gekozen om aan aandeelhouders een
cashdividend uit te keren, om verwatering van de
uitstaande aandelen tegen te gaan. Daarnaast heeft
Ctac voor het jaar 2023 besloten om 30% tot 40% van
de genormaliseerde nettowinst uit te keren, omdat de
nettowinst voornamelijk lager is uitgevallen wegens
eenmalige tegenvallers zoals omschreven op pagina 91.
Met het oog op het financieren van toekomstige groei
is het mogelijk dat Ctac van dit beleid afwijkt.
Kengetallen per gewoon aandeel
In € (tenzij anders vermeld)
2023 2022
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 14.079.055 13.809.008
Hoogste slotkoers 4,20 4,37
Laagste slotkoers 3,24 3,26
Slotkoers ultimo 3,30 3,35
Nettoresultaat 0,07 0,34
Bedrijfsresultaat 0,29 0,50
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 0,72 0,89
Operationele kasstroom 0,76 0,44
Eigen vermogen 2,03 2,24
(Voorgesteld) dividend 0,11 0,12
Dividendrendement op slotkoers 3,3% 3,6%
Het aandeel Ctac
142 CTAC JAARVERSLAG 2023
Index terminologie
AI (Artificial Intelligence) - Kunstmatige
intelligentie. Een technologie die
menselijke intelligentie nabootst
om taken uit te voeren en zichzelf
herhaaldelijk kan verbeteren op basis
van de vergaarde informatie.
AVG (Algemene Verordening
Gegevensbescherming) - De AVG is
sinds 25 mei 2018 van toepassing, wat
betekent dat in de hele Europese Unie
(EU) dezelfde privacywetgeving geldt.
CapEx (Capital Expenditures) -
Kapitaaluitgaven / investeringsuitgaven.
Het betreft de kosten voor ontwikkeling
of levering van niet-verbruikbare
onderdelen van een product of systeem
(investering).
ChatGPT - ChatGPT is een prototype
van een chatbot met kunstmatige
intelligentie, ontwikkeld door OpenAI.
Gebruikers voeren een voorstel,
bepaalde informatie of vraagstelling in
en ChatGPT komt met hapklare tekst.
CISO (Chief Information Security
Officer) - Een CISO is verantwoordelijk
voor het informatiebeveiligingsbeleid.
Dit betreft zowel het implementeren van
beleid als het toezicht houden op de
uitvoering ervan.
Corporate Governance Code -
Gedragsregels voor goed bestuur
van een beursgenoteerd bedrijf
beschermen de belangen van
aandeelhouders, werknemers en
belanghebbenden en staan in
de Corporate Governance Code.
Beursgenoteerde bedrijven moeten
deze code naleven.
CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive) - De CSRD
is een Europese richtlijn voor
duurzaamheidsrapportage. Deze
richtlijn verplicht ondernemingen te
rapporteren over hun duurzaamheid
aan de hand van verschillende
duurzaamheidscriteria. Het doel van de
CSRD, die sinds januari 2023 van kracht
is, is om duurzaamheidsrapportage
op één lijn te brengen met financiële
rapportage.
Cybersecurity - Cybersecurity is het
samenkomen van mensen, processen
en technologie om organisaties,
personen of netwerken te beschermen
tegen digitale aanvallen.
ERP-systeem (Enterprise Resource
Planning) - Software waarmee
bedrijfsprocessen administratief worden
ondersteund.
ESRS (European Sustainability
Reporting Standards) - De ESRS zijn de
normen voor duurzaamheidsrapportage
die de richtlijn voor duurzaamheids-
rapportage over bedrijven (Corporate
Sustainability Reporting Directive -
CSRD) ondersteunen. Het doel van de
CSRD, die sinds januari 2023 van kracht
is, is om duurzaamheidsrapportage
op één lijn te brengen met financiële
rapportage.
Hybrid cloud - De hybrid cloud is een
combinatie van een of meerdere private
en public clouds. Deze twee typen
infrastructuren blijven los van elkaar
functioneren, maar wisselen waar nodig
wel applicaties en data met elkaar uit.
ISAE3402 - De internationale
standaard voor zekerheid bij zekerheid
over aspecten als risicomanagement,
cybersecurity of privacy bij outsourcing.
ISAE300 - Het ISAE3000-rapport is
gebaseerd op het Cobit framework.
Op basis van externe beoordeling kan
worden aangetoond dat op de juiste
kwalitatieve manier wordt omgegaan
met het beheren van infrastructuur en
van financiële systemen van klanten.
ISO - ISO certificering is een instrument
om de organisatie continu te
verbeteren. Processen en procedures
dienen in een managementsysteem te
worden vastgelegd.
ISO27001 - ISO 27001 is een
wereldwijd erkende norm op het
gebied van informatiebeveiliging. De
norm beschrijft hoe men procesmatig
met het beveiligen van informatie
kan omgaan, met als doel om de
vertrouwelijkheid, beschikbaarheid en
integriteit van informatie binnen een
organisatie zeker te stellen.
OpenAI - Een Amerikaanse
onderneming die onderzoek doet naar
en producten ontwikkelt op het gebied
van kunstmatige intelligentie (AI).
OPEX (Operating Expenditures) -
Operationele uitgaven. Terugkerende
kosten voor een product, systeem of
onderneming.
POS (Point of Sale) - Kassa.
Privacy Officer (PO) - Een Privacy
Officer waarborgt de privacywetgeving
en beschermt de persoonsgegevens
van klanten binnen de organisatie.
Private cloud - Een private cloud is een
infrastructuur die een cloudaanbieder
levert aan één specifieke organisatie.
Hierbij wordt beschikt over de
middelen die horen bij cloud
computing, maar er wordt geen hard-
of software met andere organisaties
gedeeld. De private infrastructuur staat
on-premises bij de organisatie zelf of bij
de leverancier.
Public cloud - De public cloud – of
openbare cloud - is een cloudoplossing
waarbij gebruik wordt gemaakt van
een gedeelde, online infrastructuur.
Applicaties en data bevinden zich in
deze infrastructuur die zich op een
locatie van de cloudaanbieder bevindt.
Refugee Talent Hub - Refugee
Talent Hub brengt werkgevers en
vluchtelingen samen met betaald werk
als doel.
S/4HANA - Branchespecifiek
geïntregreerd ERP-systeem.
WMS -
(Warehousemanagementsysteem)
- Een magazijnbeheersysteem is een
software-oplossing die inzicht biedt in
de volledige voorraad van een bedrijf
en supply chain-processen beheert
vanaf het distributiecentrum tot in de
winkelschappen.
143CTAC JAARVERSLAG 2023
Uitgave
Ctac
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
T. +31 (0)73 692 06 92
F. +31 (0)73 692 06 88
E. info@ctac.nl
I. www.ctac.nl
Concept en ontwerp
Creative Compound, Oisterwijk
Redactie
CFF Communications, Amsterdam
Ctac N.V.
Druk
Chris Russell, Groningen
Colofon
144
CTAC N.V.
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
Postbus 773
5201 AT ’s-Hertogenbosch
The Netherlands
T: +31 (0) 73 692 06 92
F: +31 (0) 73 692 06 88
E: info@ctac.nl
I: www.ctac.nl
CTAC BELGIUM
Uilenbaan 82
2160 Wommelgem
Belgium
T: +32 (0) 3 354 09 79
F: +32 (0) 3 354 07 89
E: info@ctac.be
I: www.ctac.be
www.twitter.com/CtacNV
www.linkedin.com/company/Ctac
www.instagram.com/werken_bij_ctac
www.youtube.com/CtacVideo
724500BGF3XIKX9EST182023-12-31724500BGF3XIKX9EST182022-12-31724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesxbrli:shares