JAARVERSLAG
2022
Hoe kunnen we de algehele performance van Ctac
verder omhoog stuwen en daardoor samen komen tot
een beter rendement? Met die vraag in het achterhoofd
ging begin 2022 het Ignite-programma van start.
De afgelopen jaren timmerden we als onderneming
goed aan de weg: in 2021 realiseerden we voor het
eerst een omzet van meer dan 100 miljoen euro, en
inmiddels is de volgende mijlpaal van 150 miljoen euro
in zicht. Tegelijkertijd constateerden we dat er óók nog
ruimte lag voor verbetering. Onder begeleiding van
een onafhankelijke externe partij hebben we daarom
kritisch gekeken naar onze organisatiestructuur, naar
het klantbedieningsconcept en naar wat dat betekent
voor onze mensen.
Inmiddels is Ignite nagenoeg afgerond en zijn de
eerste concrete resultaten zichtbaar. 2023 wordt
nu het jaar van de waarheid, het jaar waarin we de
medewerkerstevredenheid en de klanttevredenheid
daadwerkelijk verder omhoog stuwen, en waarin we
laten zien dat wat we samen bedacht hebben in de
praktijk ook écht leidt tot een betere performance.
Trusted advisor, onafhankelk regisseur
Voor onze klanten betekent dat onder meer dat we
nóg beter gaan luisteren naar de uitdagingen waar
zij voor staan. Wat is de vraag áchter de vraag? Zodat
we vervolgens, vanuit een stevige positie als trusted
advisor, op strategisch niveau kunnen adviseren over
de meest optimale oplossing – onafhankelijk van
een bepaalde leverancier of een specifiek product.
Onder de noemer ‘C-level IT’ helpen we op basis
van onze diepgaande branche- en proceskennis
en gebruikmakend van bewezen technologie van
marktleiders onze klanten bij het vertalen van hun
ambities van de boardroom naar de werkvloer.
Dat vraagt tegelijkertijd ook het nodige van onze
medewerkers: nog meer proactiviteit en ondernemer-
schap, de voortdurende drive om jezelf te blijven
ontwikkelen én een brede blik op alles wat er om
ons heen gebeurt en welke mogelijke oplossingen
voorhanden zijn.
Cloudambities waarmaken
Een goed voorbeeld is het toenemende aantal
klanten dat de komende jaren de beweging naar
de cloud maakt. Een ontwikkeling die wij als Ctac
vanzelfsprekend niet kunnen en willen stoppen.
Maar het betekent wel dat we mee zullen moeten
veranderen, altijd met het klantperspectief in ons
achterhoofd. Wat willen onze klanten? Maar ook:
wat is volgens óns de beste keuze? We groeien
steeds meer toe naar een rol als regisseur, waarbij we
productonafhankelijk adviseren over hoe onze klanten
hun cloudambities het beste waar kunnen maken.
Dat vraagt wel van ons dat we diepgaande kennis
hebben van al die verschillende producten, zodat
we onze klanten ook daadwerkelijk optimaal
kunnen bedienen.
Cybersecurity: steeds hoger op de agenda
Naast cloudtransformatie is cybersecurity een ander
onderwerp dat in steeds meer boardrooms – en dus
zeker ook binnen onze klantenkring – prominent op de
agenda staat. Nu cybercriminelen steeds inventiever
(en brutaler) worden, en steeds meer organisaties aan
den lijve ondervinden hoeveel impact een cyberaanval
kan hebben, is cybersecurity uitgegroeid tot een
absolute must have binnen IT-dienstverlening. Ons
cybersecurityteam groeide in 2022 dan ook flink, en
die groei zet dit jaar verder door.
Op basis van de benodigde kennis en kunde bieden
we ondersteuning en preventie aan onze klanten bij
een eventuele cyberaanval en borgen we op die manier
borgen we hun bedrijfscontinuïteit. Ondertussen
houden we onze kennis op dit vlak voortdurend op
peil, zodat we onze klanten in dit continu veranderende
speelveld optimaal kunnen blijven beschermen.
Aanhoudende onzekerheid
Dit alles voltrekt zich tegen een achtergrond van
aanhoudende onzekerheid over de toestand in de
wereld. Begin 2022 hielden maar weinigen écht serieus
rekening met een Russische inval in Oekraïne. En áls
het tot een inval zou komen, zou dat hoogstens leiden
Voorwoord
2022 was het jaar waarin we de grootste piek van de COVID-19-pandemie achter ons lieten,
maar waarin de wereld ook geconfronteerd werd met nauwelks voorziene geopolitieke
ontwikkelingen en ongekende inatie – met alle gevolgen van dien voor onze klanten en onszelf.
Te midden van alle tumult bleef Ctac netjes op koers: onze omzet ontwikkelde zich conform de
eerder uitgestippelde groeistrategie. Ondertussen brachten we intern ons Ctac-huis nog beter op
orde, een ontwikkeling waar onze klanten in 2023 ongetwfeld de vruchten van gaan plukken.
3CTAC JAARVERSLAG 2022
tot een felle, maar korte strijd. Inmiddels zijn we ruim
een jaar verder en voelen we allemaal dagelijks de
gevolgen van de oorlog in Oekraïne. Naast al het
leed voor de Oekraïners betekent dit ook stijgende
en onvoorspelbare energieprijzen, ongekende
inflatie, verstoorde aanvoerketens en steeds nijpender
grondstoftekorten. In minder dan een jaar is daarmee
voor burgers en bedrijven de context van leven en
werken drastisch veranderd. Het zijn ontwikkelingen
die veel van onze klanten raken, en waarin wij als
leverancier ook op strategisch niveau proberen mee te
denken. Hoe kunnen we onze klanten helpen om de
aanhoudende onzekerheid zo goed mogelijk het hoofd
te bieden?
Talent koesteren
De aanhoudende inflatie heeft ons ook doen
besluiten om onze werknemers dit jaar ruimhartig te
compenseren voor de hogere prijzen voor energie en
van dagelijkse boodschappen. Dat doen we niet alleen
omdat we simpelweg een goede werkgever willen zijn,
maar ook omdat we ons talent willen koesteren.
We vinden onze mensen belangrijk en houden hen
graag bij ons – zeker nu de arbeidsmarkt ongekend
krap is.
De krappe arbeidsmarkt onderstreept ook het
groeiende belang van de Ctacademy, ons eigen Ctac-
studiehuis waarmee we medewerkers in staat stellen
om hun kennis en vaardigheden op peil te houden en
deze verder te verdiepen. Daarnaast is de Ctacademy
een uitstekend middel gebleken om talentvolle net-
afgestudeerden in sneltreinvaart klaar te stomen voor
een rol als junior consultant en hen een solide basis te
bieden voor een carrière binnen Ctac. Op die manier
lukte het ons afgelopen jaar om – naast de reguliere
instroom – ons werknemersbestand ook vanaf de
onderkant te blijven voeden. In dat opzicht mag ook
de Refugee Talent Hub niet onvermeld blijven: een
landelijk programma om nieuwkomers – die doorgaans
staan te popelen om in Nederland aan de slag te gaan
– in contact te brengen met geschikte werkgevers.
Afgelopen jaar mochten we via de Refugee Talent Hub
diverse talentvolle nieuwe medewerkers verwelkomen.
Ons personeelsbestand wordt steeds groter en diverser.
Was Ctac lange tijd een echt ‘Bosch’ bedrijf, inmiddels
wordt onze scope steeds internationaler. Bovendien
mochten we de afgelopen jaren tal van nieuwe collega’s
verwelkomen via diverse acquisities. Onze laatste
aanwinst, Technology2Enyoy (T2E), voegde zich op
1 juni 2022 bij de Ctac-familie – met alle synergieën op
financieel en operationeel vlak van dien. Ondertussen
zitten we op het overnamevlak niet stil. Ook in 2023
blijven we kortom bouwen aan ons bedrijf en onze
groeistrategie.
Waardevolle partnerships
Verder mag ook niet onvermeld blijven dat we in
2022 al onze gezamenlijke plannen met SAP hebben
gerealiseerd, en dat we meerdere prestigieuze awards
wonnen op het SAP partnergala. Bovendien heeft
SAP – om zijn cloudtransformatie te versterken – in
het najaar van 2022 drie strategische channelpartners
benoemd, waaronder Ctac. Concreet betekent dit, dat
we vanaf 1 januari 2023 nóg intensiever met SAP gaan
samenwerken om onze klanten verder te begeleiden in
hun (cloud)transformatie naar een Intelligent Enterprise.
Een feit dat ons vanzelfsprekend trots stemt.
Daarnaast sloten we het eerste jaar van onze
samenwerking met Amazon Web Services (AWS)
succesvol af; eind 2022 werden we tijdens de EMEA
AWS Partner Awards uitgeroepen tot AWS Rising Star
of the Year. Een prestigieuze prijs, die het succes van
onze intensieve samenwerking op het gebied van
innovatieve cloudoplossingen onderstreept.
Samenvattend
Ik ben enorm trots op Ctac en alles wat we het
afgelopen jaar samen hebben neergezet. 2022 was
bij uitstek een dynamisch jaar: een jaar waarin we
met onszelf aan de slag gingen, maar waarin we ook
nadrukkelijk keken naar de wereld om ons heen en
alles wat daar gebeurt. Voor mij – in mijn eerste jaar als
CEO – is het een enorme eer om al die ontwikkelingen,
samen met onze klanten, partners en collega’s, van
dichtbij mee te mogen maken.
Pieter-Paul Saasen
Chief Executive Officer (CEO)
4 CTAC JAARVERSLAG 2022
Inhoudsopgave
Opmerkingen voor de lezer
Disclaimer
Dit document is slechts een ‘websiteversie’ en is niet het officiële financiële jaarverslag, inclusief bijbehorende gecontroleerde jaarrekening, zoals bedoeld in
artikel 2:361 van het Burgerlijk Wetboek. Het officiële financiële jaarverslag, de bijbehorende gecontroleerde jaarrekening en de accountantsverklaring zijn
samengevoegd in één pakket dat te vinden is via https://www.ctac.nl/wp-content/uploads/2022/03/Jaarverslag-2021-Ctac-N.V.-ESEF.zip
Bij verschillen tussen de websiteversie en het pakket met het financiële jaarverslag heeft het pakket met het financiële jaarverslag voorrang.
NB: de in de websiteversie opgenomen accountantsverklaring heeft slechts betrekking op het officiële financiële jaarverslag en niet op de websiteversie. Aan het
gebruik van de websiteversie, inclusief de niet-officiële kopie van de accountantsverklaring, kunnen geen rechten worden ontleend. Onze accountants hebben niet
gecontroleerd (en hoeven niet te controleren) of de websiteversie identiek is aan de officiële versie.
3 VOORWOORD
5 INHOUDSOPGAVE
6 CTAC IN CIJFERS
7 PROFIEL
12 HET AANDEEL CTAC
14 RAAD VAN BESTUUR
15 RAAD VAN COMMISSARISSEN
16 VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR
35 COMPLIANCE MET DE NEDERLANDSE CORPORATE GOVERNANCE CODE
38 VERSLAG VAN DE RAAD VAN COMMISSARISSEN
41 REMUNERATIERAPPORT CTAC N.V.
52 JAARREKENING
52 Geconsolideerde balans per 31 december
53 Geconsolideerde winst-en-verliesrekening
54 Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat
54 Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen
55 Geconsolideerd kasstroomoverzicht
56 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
56 Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening
105 Vennootschappelijke balans per 31 december
106 Vennootschappelijke winst-en-verliesrekening
107 Toelichting op de vennootschappelijke balans en de winst-en-verliesrekening
114 OVERIGE GEGEVENS
118 CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
132 MEERJARENOVERZICHT
133 BIJLAGE 1
134 INDEX TERMINOLOGIE
136 COLOFON
5CTAC JAARVERSLAG 2022
Ctac in cijfers
Kengetallen
2022 2021
Resultaten (in € x 1 miljoen)
Omzet uit contracten met klanten 117,7 106,4
Bedrijfsresultaat 6,9 6,5
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 12,3 12,0
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 6,4 6,0
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4,7 4,5
Nettoresultaat 5,0 4,7
Operationele kasstroom 6,1 9,5
Medewerkers en professionele inhuurkrachten (in fte)
Medewerkers per 31 december 477 445
Medewerkers gemiddeld over het jaar 463 430
Professionele inhuurkrachten gemiddeld over het jaar 182 161
Omzet per medewerker, incl. inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 182 180
Omzet per directe medewerker, incl. inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 213 217
Enkele balansgegevens (in € x 1 miljoen)
Eigen vermogen (intrinsieke waarde) 30,9 27,2
Liquide middelen 7,4 10,4
Bancaire schuld 2,0 2,9
Totaal vermogen 75,6 74,0
Ratio’s
Bedrijfsresultaat / omzet uit contracten met klanten 5,9% 6,1%
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) / omzet uit contracten 10,5% 11,3%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. /
omzet uit contracten met klanten
4,0% 4,2%
Nettoresultaat / gemiddeld eigen vermogen 17,4% 18,8%
Eigen vermogen / totaal vermogen 40,9% 36,7%
Gegevens per aandeel van € 0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande gewone aandelen 13.809.008 13.603.100
Nettoresultaat (toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.) 0,34 0,33
Operationele kasstroom 0,44 0,70
Eigen vermogen (intrinsieke waarde) 2,24 2,00
(Voorgesteld) dividend 0,12 0,11
6 CTAC JAARVERSLAG 2022
Proel
Enabling Your Ambition
Ctac biedt rust en vertrouwen, zowel in de dagelijkse
praktijk en ook in de onstuimige omstandigheden waar
de dynamiek in de business en complexe IT-processen
onze opdrachtgevers voor grote uitdagingen stellen.
Ctac gaat die uitdagingen aan met een team van
gedreven en ervaren IT- en businessprofessionals.
Op deze manier komt onze passie tot haar recht en
klaren wij samen elke klus. De klant jaagt zijn ambities
na en Ctac zorgt voor het evenwicht. We gaan verder
dan IT en de transformatie doen we samen: mensen,
team en vakkennis maken het verschil. Dat doen we
sinds 1992 op basis van gedegen technologische kennis
gecombineerd met diepgaande kennis van markten
en bedrijfsprocessen. Ctac opereert vanuit Nederland
en België.
Het bieden van passende, innovatieve en toekomst-
vaste proposities op het snijvlak van business en
technologie om onze opdrachtgevers in staat te stellen
hun ambities waar te maken – zo omschrijven we in
het kort onze doelstelling. Die vinden we terug in ons
missiestatement Enabling Your Ambition.
Business enabler
Organisaties hebben oplossingen nodig die snel
renderen, met een zo kort mogelijke implementatietijd
en tegen beheersbare kosten. Die vormen een
basis voor de wendbaarheid die elke organisatie
tegenwoordig nodig heeft. Ctac haakt hier doeltreffend
op in met haar producten- en dienstenportfolio:
unieke, krachtige brancheoplossingen die voldoen
aan een optimale afstemming tussen medewerkers,
technologie en bedrijfsprocessen. Ze zijn eenvoudig
te koppelen tot een brede, modulaire oplossing
(bijvoorbeeld een end-to-end oplossing, zoals
ons Fit4-platform dat ondersteuning biedt aan de
real estate-sector). Daarnaast levert Ctac het XV-
platform voor alle vormen van verkoop-, loyalty- en
transactieverwerkingsfunctionaliteit, en oplossingen
voor onder andere security, integratie, data en
analytics. Voor de lokale overheden hebben wij het
Gemeentelijke Package ontwikkeld, waarmee we deze
organisaties ondersteunen op basis van Cloud ERP
van SAP.
Een aantal van onze proposities komt in samenwerking
met onze businesspartners tot stand. Hier hanteert
Ctac een beleid dat gebaseerd is op het sluiten van
strategische partnerships met professionele partijen
die qua producten- en dienstenportfolio een verrijking
vormen op het brede portfolio van Ctac. Naast SAP,
Microsoft, AWS en Google werken we samen met
toonaangevende spelers als Boomi, Precisely en inriver.
Markten
De Ctac-organisatie richt zich op strategische markten.
In deze markten excelleert Ctac in diepgaande kennis
van de business van onze opdrachtgever en diens
essentiële bedrijfsprocessen. De oplossingen die wij
aandragen, zijn specifiek voor het betreffende segment
en worden op projectbasis of op interimbasis geleverd.
Puttend uit een brede pool van kennis, ervaring en
hun netwerk, spreken de specialisten van Ctac de
taal van de opdrachtgever. Zij zijn steevast de eersten
die marktveranderingen signaleren en deze vertalen
in innovatieve IT-oplossingen. Ctac is actief in de
hieronder benoemde markten. Daarnaast bedient Ctac
haar klanten marktbreed en met een cross-industry-
filosofie op het gebied van consultancy, cloudservices,
security en modern workplace.
Retail
In de retail willen bedrijven niet te veel hoeven nadenken
over de basis – IT, dat moet vanzelf gaan. Een slank en
flexibel systeem, aangepast aan de branche, biedt
de beste condities voor groei. Daarom passen wij
oplossingen toe, die afgestemd zijn op retailprocessen,
ontwikkeld na jarenlange ervaring in deze branche.
Oplossingen die ondernemingen inzicht, analyse en
efficiency bieden voor zowel hun ‘clicks’ als hun ‘bricks’.
Ctac geeft u, als ervaren Business & Cloud Integrator, de mogelkheid om effectief en intuïtief
in te spelen op veranderingen in uw markt. Door u te ontzorgen met het inzetten van de juiste
kennis en technologie, vergroten we uw wendbaarheid, concurrentievermogen en resultaat.
Anders gezegd: als business enabler helpt Ctac u naar een organisatie die klaar is voor de toekomst!
Dat doen we sinds 1992 op basis van gedegen technologische kennis gecombineerd met
diepgaande kennis van markten en bedrfsprocessen. Ctac opereert vanuit Nederland en België.
In 2022 vierden we ons 30-jarig bestaan, vanwege de beperkende maatregelen rondom de
COVID-19-pandemie kon dat evenwel niet worden gevierd.
7CTAC JAARVERSLAG 2022
De retailmarkt is zoals altijd volop in beweging,
zeker in de uitdagende periode gedurende en na de
COVID-19-pandemie en in de crisissituatie met de
wereldwijde spanning vanwege het conflict in Oekraine.
De opdrachtgevers van Ctac gaan mee in de digitale
transformatie. Fysieke winkels worden steeds meer
en intensiever geïntegreerd met onlineshops, en
klantbeleving is trending. Ook daarbij kan Ctac als
business enabler helpen en breidt zij haar portfolio
continu uit met complementaire oplossingen.
Wholesale
De processen in de groothandel lijken steeds
meer op de processen die we kennen in de retail.
De klant centraal, omnichannel beleving en direct-to-
customer zijn gevestigde zaken in de groothandel.
Tegenwoordig is het de gewoonste zaak van de wereld
dat een groothandel ook dozen verstuurt met maar
één enkel product. Dat neemt niet weg dat datzelfde
pakketje zo snel mogelijk bij de eindgebruiker moet
zijn. Groothandels moeten zowel sneller als vaker
leveren. Deze eisen zijn bepalend voor de manier
waarop groothandelsbedrijven hun bedrijfsvoering
inrichten. Ze dienen zich steeds meer op te stellen als
ketenregisseur. Klanten vinden, binden en verrassen
staan centraal. Dat klinkt eenvoudig. Maar het heeft een
geweldige impact op alle facetten van de organisatie.
Van logistiek en customer engagement tot en met
service, finance en aftersales.
Manufacturing
De slimste fabriek staat op een solide fundament –
een fundament waarbij Ctac bedrijven helpt om dit te
realiseren. Dit geeft ze maximaal inzicht in planningen,
inkooporders, nacalculaties, leverbetrouwbaarheid
en voorraden. Ook helpen wij fabrikanten om beter
om te gaan met de verandering van de verwachting
van de klant en de daarbij horende interactie. Alles
wat ze nodig hebben om hun marges te bewaken,
optimaal rendement te creëren en goed in te spelen
op de veranderende klantvraag, en door toegenomen
wendbaarheid meer weerbaar te worden.
Real estate
Afgestemd op de commerciële vastgoedmarkt,
bieden wij een toekomstvaste oplossing. Ctac levert
een end-to-end bedrijfsapplicatie, 100% in de cloud.
Het maakt het voor onze opdrachtgevers mogelijk te
starten met de bedrijfsapplicaties die daadwerkelijk
nodig zijn. Dit betekent dat klein kan worden
begonnen en indien nodig kan worden opgeschaald,
zowel in aantal gebruikers als in functionaliteit. Het
platform ondersteunt alle processen van admini stratie,
projectorganisatie, onderhoud, ketenregie en klant-
contact. Daarnaast bieden wij een complete set van
consultancydiensten voor real estate-organisaties in de
breedte, waarmee we deze organisaties ondersteunen
in de dagelijkse operatie alsook in zaken zoals het
signaleren van en inregelen van wetswijzigingen,
compliancy-maatregelen, etc.
Hiermee dekken wij zowel de tactische als de opera-
tionele processen van een real estate-organisatie af.
Professional Services
Vanuit ons portfolio leveren wij diensten die niet alleen
voor retail, wholesale, manufacturing en real estate
van toepassing zijn. Zo biedt Ctac een gamma van
specialismen waarmee zij haar klanten marktbreed kan
bedienen. Binnen de professional-servicesmarkt zijn wij
actief voor zakelijke dienstverleners in de accountancy,
finance, legal en uitzendbranche.
Met de recente acquisitie van Technology2Enjoy
(T2E) hebben we daarnaast een belangrijke footprint
verworven bij lokale overheden. Denk hierbij aan
gemeenten, waterschappen en veiligheidsregio’s;
dit is voor Ctac een groeimarkt voor de toekomst,
waar geopolitieke en economische effecten minder
impact hebben.
Think, Build, Run (& Optimise)
Schaalgrootte is cruciaal om de ambities van
opdrachtgevers te kunnen faciliteren. We zijn dan
ook in staat om bijna elke gewenste IT-oplossing te
bedenken, te bouwen en te optimaliseren. Met deze
combinatie van Think, Build & Run bieden we de
opdrachtgever totale ontzorging: van inspiratie naar
ontwerp, van ontwerp naar implementatie en van
implementatie naar continue optimalisatie.
Strategische focusgebieden
Naast het brede portfolio van producten en
diensten heeft Ctac extra focus op de volgende zes
focusgebieden.
1. ERP (SAP Cloud) & businessconsultancy
2. Dataservices
3. Integration
4. Cloud services
5. Cybersecurity
6. XV-platform
Innovatie- & transformatiepartner
Om ambities te kunnen waarmaken, is verandering van
bedrijfsprocessen, systemen en mensen een vereiste.
Technologische vernieuwing is vaak de aanjager van
deze verandering en staat dan ook hoog op de agenda
van onze opdrachtgevers.
Proel
8 CTAC JAARVERSLAG 2022
Vooral duurzame oplossingen met toegevoegde
waarde, want organisaties investeren in technologie
met het oog op langdurig rendement. Ctac sluit
proactief aan bij de nieuwe mogelijkheden om de IT-
omgeving van organisaties toekomstvast te maken en
te houden. Aan belangrijke thema’s als duurzaamheid,
transparantie, provenance en augmented reality worden
concrete invullingen gegeven om toegevoegde waarde
te leveren voor de opdrachtgever. Daarbij spelen we in
op actuele klantvragen als: hoe ga je om met data en
de beveiliging daarvan? Hoe kun je apps inzetten om
efficiënter te werken? Welke voordelen biedt de wereld
van public cloud? Hoe bepaal je van welke cloud(s)
je gebruik wil maken? Wat is de businessmeerwaarde
van SAP S/4HANA en hoe en wanneer kun je hier
het beste op aanhaken? Relevante vragen, maar met
verstrekkende gevolgen als ze verkeerd beantwoord
worden.
Wij helpen in onze Think-activiteiten – uitgevoerd
door onze businessconsultants en enterprise-
architecten – in verschillende sessies om hier passende
oplossingen voor te vinden en eventueel te (helpen)
implementeren. Hierbij begeleiden en borgen we
eveneens de verandering binnen de organisatie van de
opdrachtgever.
In de afgelopen jaren hebben onze professionals
brede en diepgaande expertise opgebouwd in
bedrijfsprocessen binnen uiteenlopende markten.
Die kennis ligt ten grondslag aan ons brede
spectrum van innovatieve oplossingen voor vrijwel
alle kernprocessen binnen ondernemingen. Deze
oplossingen zijn tot stand gekomen in nauwe
samenwerking met de marktpartijen en sluiten hierdoor
optimaal aan bij de ambities van de opdrachtgever.
Dankzij dit proces van co-innovatie kunnen bedrijven
sneller hun informatievoorziening op het gewenste
niveau brengen en direct efficiënter opereren.
Middels onze Oliver NEXT-propositie kiezen we
er bewust voor om klanten vanuit een heel ander
perspectief dan alleen techniek en IT-oplossingen te
benaderen en te ondersteunen. In een bewezen aanpak
maken we samen met de klant de doorvertaling van
visie, missie en strategie naar een roadmap voor de
(digitale) transformatie van hun organisatie.
Hierin is specifiek aandacht voor drie domeinen:
Organisatie, Processen, Applicatie & Data.
Welke knelpunten en verbeterkansen zien we hier
richting de toekomst? Welke doelarchitectuur hoort
hierbij? En hoe zou een roadmap eruitzien om de
transformatie verantwoord uit te voeren?
Tot slot ondersteunt Ctac ook bij het uitvoeren van
selectietrajecten voor de verschillende onderdelen in
een doelarchitectuur.
Ctac draagt ook actief bij aan innovatieprogramma’s bij
onze technologiepartners en bij onze opdrachtgevers.
Portfolio
Naast branchespecifieke proposities leveren we een
breed spectrum van generieke oplossingen.
Zo hebben we op het gebied van integratie, zoals de
integratie van de verschillende private/public clouds,
in korte tijd een uitstekende positie in de markt
opgebouwd. Hiermee borgen wij de flexibiliteit voor
onze opdrachtgevers om snel data en informatie in en
over alle systemen beschikbaar te krijgen op de veilige
en vlot aanpasbare manier die de business eist.
Ctac completeert haar brede productenpakket met een
reeks hoogwaardige diensten waarmee opdrachtgevers
het maximale uit hun IT-investeringen halen.
Deze variëren van businessconsultancy, programma- en
changemanagement en softwareontwikkeling tot en
met clouddiensten en detachering.
Ctac staat garant voor optimale dienstverlening,
ongeacht of het gaat om de implementatie van
bedrijfssoftware of het beheer van systemen.
Dit betekent steeds vaker dat wij voor onze
opdrachtgevers fungeren als regisseur. Een rol die wij
graag op ons nemen, waar gewenst in samenwerking
met kritisch geselecteerde derden, om samen de
totaaloplossing succesvol in te voeren en te kunnen
onderhouden.
Het kiezen van het juiste licentiemodel voor een
organisatie kan een uitdaging zijn. Na aanschaf is
vervolgens zowel de opdrachtgever als het model aan
veranderingen onderhevig. Ctac heeft specialistische
kennis op het gebied van software asset management
(SAM) voor Microsoft en SAP. Hiermee staan we onze
opdrachtgevers duurzaam bij om het juiste model bij
hun organisatie te zoeken, waardoor de kosten voor
licenties en onderhoud zo laag mogelijk blijven.
Daarnaast beschikt Ctac over de expertise
om assessments uit te voeren, gericht op
kostenoptimalisatie in een multi-cloud wereld.
In lijn met de strategie van business enabler is het
producten- en dienstenportfolio van Ctac verder
toegespitst op de marktvraag. In met name de markten
retail, wholesale en manufacturing zien we de transitie
van proces- en productgedreven naar klantgedreven
business, waarbij vooral predicitive analytics kan helpen
de businessprocessen te ondersteunen.
9CTAC JAARVERSLAG 2022
Proel
De volgende thema’s in het Ctac-portfolio behoren tot
onze specialismen.
Consultancy
Markten zijn toenemend competitief en in beweging,
waardoor bedrijfsprocessen met regelmaat veranderen.
In die adaptatieslag kan de bedrijfssoftware niet
achterblijven. Of het nu gaat om aanpassingen in SAP
of Microsoft, of om compleet nieuwe applicaties – Ctac
maakt het mogelijk. Ctac levert direct te implementeren
businessapplicaties met naadloze integratie binnen elke
omgeving om de gewenste vooruitgang zo geruisloos
mogelijk te maken.
Cloud services
Soepel kunnen meebewegen met een veranderende
markt en veranderend portfolio is voor veel bedrijven
het voornaamste argument vóór (public) cloud.
Ctac speelt hier in samenwerking met haar
cloudpartners op in met een totaaloplossing van cloud-
diensten waaronder cloud assessments, migraties naar
de cloud maar ook cloudoptimalisatie zoals finops en
andere cloudbeheerdiensten. Geen eigen investeringen
in infrastructuur of licenties, altijd de laatste software-
updates en gegarandeerde beschikbaarheid. De
klant kan weer focussen op zijn corebusiness in de
geruststellende wetenschap dat zijn applicaties in de
beste handen zijn.
Dataservices
Voor ons zijn data en analytics méér dan het toegan-
kelijk maken, analyseren en begrijpen van ruwe data.
Het gaat om de vertaling in nuttige informatie die door
toepassing van kennis kan leiden tot actie en resultaat –
operationeel, tactisch of strategisch. Liefst aangeboden
aan de functionaris in plaats van dat die rapportages
moet gaan opvragen. Effectief, kwalitatief goed en dus
efficiënt. Ctac zorgt ervoor dat investeringen in data
en analytics ook leiden tot echt competitief voordeel:
een onderbouwde sturing van processen en betere
beheersing van risico’s. De inzet van SAP Analytics
Cloud is hier een mooi voorbeeld van.
De stap naar het direct impact maken in de
bedrijfsprocessen middels de inzet van data ligt in
het domein van data science. Ctac beschikt over
een team van data scientists die in staat zijn om
complexe businessvraagstukken te ondersteunen
met mathematische modellen en instant inzichten te
creëren, die direct van impact zijn op processen en
in besluitvorming.
Met de duizelingwekkende groei van data klinkt in
de markt de roep om het rendement van gegevens
te verhogen. Data omzetten in informatie is het doel.
Beslissingen worden immers niet genomen op basis
van data, maar op basis van informatie. Voor bedrijven
kan het ontbreken van gedegen en strategisch
informatiemanagement en slechte kwaliteit van data
leiden tot operationele inefficiëntie, onjuiste besluiten
en het ontbreken van de mogelijkheid om data uit
te wisselen in het ecosysteem. Ctac ondersteunt
organisaties in het brede domein van datamanagement
met oog voor data governance, data consistency, data
management tooling en data lifecycle management.
Ctac heeft een strategisch partnership met Precisely
voor zowel datamanagement als process automation.
Als het gaat om Product Informatie Management en
Digital Asset Management levert Ctac de producten
van (strategisch) partner inriver en partner Bynder.
Modern workplace
Mensen bepalen het succes van een organisatie. Een
geoptimaliseerde samenwerking tussen medewerkers,
partners en opdrachtgevers is essentieel om dit succes
te consolideren en te vergroten.
Bijvoorbeeld het creëren van virtuele kantoren, waar
verschillende mensen, teams en bedrijven aan dezelfde
objecten kunnen werken – onafhankelijk van tijd, locatie
of device. Informatie wordt beter vindbaar en aan de
gebruiker aangeboden, en inzichten worden effectiever
gedeeld. Dit verhoogt de productiviteit en slagkracht
van de organisatie.
De bedrijfsvoering verschuift steeds meer naar online
en cloud. Met de moderne werkplek van Ctac hebben
gebruikers de zekerheid dat hun kantoor/werkplek
maximaal beschikbaar is. Via de onlinewerkplekservices
creëren we beveiligde toegang tot de digitale
bedrijfsomgeving vanaf elk device, waar ook ter wereld.
De benefits: altijd en overal kunnen werken met de
laatste software tegen voorspelbare kosten.
Continuous improvement
De vraag van organisaties naar de ontzorging van hun
IT-landschap groeit. Ctac biedt deze ontzorging door
applicatiemanagement voor SAP en Microsoft, en office
automation aan te bieden. Het passende antwoord
op vraagstukken rondom continuïteit, performance,
capaciteit en optimalisaties. Hiermee leggen we de
basis voor professionele dienstverlening, aangevuld
met een servicedesk en een zelfserviceportal dat 24/7
operationeel is.
10 CTAC JAARVERSLAG 2022
Na een intensief implementatietraject willen
organisaties dat hun door Ctac geïmplementeerde
en/of geïntegreerde SAP/Microsoft-systemen en
kantoorautomatisering optimaal presteren en dit in de
toekomst passend blijven doen. Als Strategic Partner
van SAP, als Microsoft Gold Partner en als AWS Select
Partner heeft Ctac de juiste tools en kennis in huis om
het passende antwoord te bieden op alle voorkomende
vraagstukken rondom nieuw-gewenste functionaliteit,
continuïteit, performance, capaciteit en optimalisaties.
Meer dan 450 consultants en experts staan klaar om
dit steeds waar te maken. Juist onze integrale aanpak
van technisch en functioneel beheer staat borg voor
een vlotte en kosteneffectieve aanpak. Naast het
traditionele beheer volgens het ITIL Framework vullen
we steeds vaker de vraag naar applicatiemanagement
op een moderne manier en met bijbehorende
werkvorm in.
In multidisciplinaire teams bestaande uit business- &
IT-vertegenwoordigers van onze klanten, aangevuld met
onze specialisten, pakken we de Build & Run steeds
meer gecombineerd op. Daarmee verlaten we het
traditionele spoor van incidenten, problems en changes
en werken we in een DEVOPS-structuur iteratief aan
nieuwe ontwikkelingen en dagelijkse zaken die directe
aandacht verdienen.
Changemanagement en adoptie
Elke functionele en technische IT-implementatie en
-optimalisatie maakt een organisatie sterker.
Ook op de verandercomponent is Ctac een uitstekende
partner. Met onze collega’s van Purple Square zorgen
wij, naast de inhoudelijke expertise, voor een goede
ontvangst van de verandering in uw organisatie. De
change-component wordt vaak onderschat – ten
onrechte, omdat uiteindelijk het resultaat door de
collega’s op de werkplek wordt behaald. Onze mensen
beschikken over de relevante certificeringen, zoals
Prosci ADKAR.
XV-Platform
Sinds 2007 levert Ctac een eigen product: XV Retail
Suite, waarmee we belangrijke waarde toevoegen
in de winkelprocessen van onze retail- en wholesale-
opdrachtgevers. Dit product is volledig geïntegreerd
met SAP. Zowel de primaire afrekenprocessen als de
secundaire processen die op de winkelvloer zorgen
voor een gesloten geld- en goederenstroom, kunnen
worden ondersteund door XV Retail. In tijden waarin
fysieke winkels steeds meer onder druk komen te staan,
innoveert Ctac én investeert in haar oplossing, en trans-
formeert die van alleen het instore kanaal naar een
set van services die los van kanalen voorzien in prijs-
en promotiecalculatie, winkelmandjesfunctionaliteit,
nieuwe vormen van bestellen, betalen en loyalty.
Wij ondersteunen hierbij de verschillende
opdrachtgevers, waarvan enkele in een groot aantal
landen van Europa aanwezig zijn. In het pakket zijn
hiertoe diverse landafhankelijke eisen (bijvoorbeeld
muntsoort) en wettelijke eisen (bijvoorbeeld fiscale)
opgenomen. Een aantal jaren geleden is de suite
compleet herbouwd en op de laatste technologie gezet
om beter schaalbaar te zijn en grote capaciteit aan te
kunnen. Inmiddels heeft deze nieuwe XV5-versie haar
kwaliteit, capaciteitsmogelijkheid, performance en
betrouwbaarheid in de markt bewezen.
De toekomst van het XV-platform beweegt zich verder
in de richting van een (micro)servicesgedreven platform
dat marktbreed organisaties kan ondersteunen in
transactieverwerking en loyalty, onafhankelijk van de
(gebruikers)interface. XV vormt daarmee de generieke
gateway in unified-commerce-omgevingen.
11CTAC JAARVERSLAG 2022
Het aandeel Ctac
Wet op het financieel toezicht
Het register van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in het kader van de melding substantiële deelnemingen van
aandeelhouders in uitgevende instellingen bevat per 31 december 2022 de volgende beleggers met deelnemingen
boven 2,5% (bron: AFM).
Datum melding
Meldingplichtige Belang
1 maart 2016 Alpha Holding B.V., Elpico B.V., Invenet B.V. 4,99%
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
2 maart 2022 Regents of the University of Michigan 3,85%
2 maart 2022 Otus Capital Management Ltd 8,48%
1 juni 2022 H.P.W.P.T.M. van Groenendael 2,94%
Financiële agenda 2023
17 februari 2023 publicatie jaarcijfers 2022
2 maart 2023 publicatie jaarverslag 2022
13 april 2023 Algemene Vergadering van Aandeelhouders
26 april 2023 publicatie bericht over het eerste kwartaal 2023
28 juli 2023 publicatie bericht halfjaarcijfers 2023
26 oktober 2023 publicatie bericht over het derde kwartaal 2023
12 CTAC JAARVERSLAG 2022
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente
aandelen. Het geplaatste kapitaal bestaat uit 13.931.648
gewone aandelen.
Ontwikkeling aandelenkapitaal
Het aantal uitstaande gewone aandelen op
31 december 2022 bedraagt 13.931.648.
Dividendbeleid
Het dividendbeleid van Ctac is in principe gericht op
het uitkeren van 30% tot 40% van de nettowinst, waarbij
aan de aandeelhouders de mogelijkheid van een
keuze dividend wordt geboden. Aan aandeelhouders
die geen keuze kenbaar maken, wordt automatisch een
dividend in aandelen toegekend. Met het oog op het
financieren van toekomstige groei is het mogelijk dat
Ctac van dit beleid afwijkt.
Kengetallen per gewoon aandeel
In € (tenzij anders vermeld)
2022 2021
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.809.008 13.603.100
Hoogste slotkoers 4,37 4,88
Laagste slotkoers 3,26 2,86
Slotkoers ultimo 3,35 4,25
Nettoresultaat 0,34 0,33
Bedrijfsresultaat 0,50 0,48
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 0,89 0,89
Operationele kasstroom 0,44 0,70
Eigen vermogen 2,24 2,00
(Voorgesteld) dividend 0,12 0,11
Dividendrendement op slotkoers 3,6% 2,6%
13CTAC JAARVERSLAG 2022
De heer P.P.J.G. Saasen (1975),
Nederlandse nationaliteit.
Statutair directeur
Chief Executive Ofcer vanaf 15 november 2021
(Chief Financial Ofcer tot 15 november 2021)
Raad van bestuur
14 CTAC JAARVERSLAG 2022
De heer H.J.G. Hendriks (1950),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter van de raad van
commissarissen.
Voorzitter raad van commissarissen
bij Pala Groep en bestuurslid
Stichting PSV Voetbal.
Benoemd tot commissaris van Ctac in
mei 2021. Huidige termijn is voor vier
jaar tot de datum van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders
van 2025.
De heer L.A.M. Vernaus (1965),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter auditcommissie.
CFO GreenV, dochteronderneming
van HAL.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Mevrouw E. Karsten (1954),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter remuneratie-, selectie-
en benoemingscommissie.
Benoemd tot commissaris van Ctac
in mei 2014. Na het verstrijken van
haar tweede termijn in 2022 is deze
verlengd met een jaar tot de datum
van de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2023.
Raad van commissarissen
15CTAC JAARVERSLAG 2022
Verslag van de
raad van bestuur
Introductie
Een korte samenvatting van de voornaamste kengetallen is als volgt.
Strategie Ctac
Enabling Your Ambition
Ctac helpt organisaties in de sectoren retail, wholesale,
manufacturing, real estate en professional services bij
het waarmaken van hun ambities. Dat doen we door
de voordelen van informatietechnologie om te zetten
in ‘business value’. Dat kan lagere kosten tot resultaat
hebben. Maar vooral ook hogere marges, efficiëntere
processen, tevreden klanten en trotse medewerkers.
Wij geloven dat organisaties beter kunnen presteren
dankzij digitalisering en dat zij hierdoor relevant blijven
voor hun klanten. Inzet van technologie alleen is echter
niet voldoende. Wij vertrouwen in onze aanpak waarin
samenwerking, vertrouwen, kennis en technologie de
uiteindelijke doorslag geven voor het realiseren van de
ambitie van een toekomstbestendige organisatie.
Onze strategie is gericht op het ontzorgen van
onze opdrachtgevers en het inspireren van onze
medewerkers. Wij ontzorgen door businesskennis te
combineren met technologiekennis vanuit de volgende
focusgebieden.
ERP
Nu de vorige generatie ERP-oplossingen van SAP de ‘end
of life’ status bereikt, groeit de behoefte aan S/4HANA
(Public) Cloud, de nieuwe standaard van SAP.
Hiermee stellen wij organisaties in staat om te focussen
op de zaken waarin ze onderscheidend kunnen zijn in
hun markt. Wij zorgen middels implementatie voor het
neerzetten van een standaard solide fundament en zorgen
dat de businessprocessen doorgang kunnen vinden.
Ontwikkelingen (public) cloud
Strategische partnerships met ‘hyperscalers’ spelen
een grote rol binnen de public-cloudstrategie van
Ctac. Het opbouwen en optimaliseren van deze relaties
staat daarom hoog op de agenda. In 2022 zijn er grote
stappen gezet in het verder professionaliseren van deze
partnerships. Zo werd Ctac als Amazon Web Services
(AWS) partner de Select status toegekend voor de
getoonde progressie op commercieel en operationeel
gebied en won Ctac het de prestigieuze Benelux
Rising Star Award. Met de toevoeging van AWS tot
het cloudportfolio heeft Ctac naast Microsoft Azure nu
meerdere journey to cloud scenario’s beschikbaar voor
haar klanten. Hiermee versterken we onze adviserende
rol als ‘vendor agnostic’ partner voor onze huidige
en toekomstige klanten en kunnen we verder groeien
in de public-cloudmarkt richting de rol van end-to-
end cloudtransformatiepartner. Om klanten volledig
te ontzorgen zijn buiten de bestaande technische
migratieservices, Organisational Change Management,
Technische Architectuur en Cloud Security toegevoegd
aan de professionele dienstverlening.
Dataservices
Ctac helpt organisaties om datagedreven te werken.
Dat doen we door onze klanten te helpen om data te
verzamelen, verrijken, ontsluiten, samen te brengen,
te analyseren en inzichten direct toe te passen in hun
processen. Zo transformeren we ‘data’ tot waardevolle
stuurinformatie.
Resultaten
(in € x 1.000)
2022 2021 2020* 2019* 2018
Omzet uit contracten met klanten 117.672 106.424 87.307 81.232 82.998
Bedrijfsresultaat 6.901 6.462 4.661 2.389 2.412
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.728 4.455 3.032 1.262 1.715
Medewerkers
Gemiddeld aantal medewerkers (fte) 463 430 382 377 418
Ratio’s
Bedrijfsresultaat/omzet uit contracten met klanten 5,9% 6,1% 5,3% 2,7% 2,9%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders
Ctac N.V. / omzet uit contracten met klanten
4,0% 4,2% 3,5% 1,6% 2,1%
* De cijfers zijn zowel in 2020 als in 2019 exclusief Ctac France in verband met de beëindigde activiteiten.
16 CTAC JAARVERSLAG 2022
Integration
Organisaties ondersteunen hun bedrijfsprocessen met
tal van (cloud)systemen en applicaties. Daarnaast zijn
zij actief in een steeds groter wordend ecosysteem
van businesspartners. Ctac is in staat om samen
met Oliver, als onderdeel van de Ctac-familie, al die
oplossingen en partners naadloos te integreren en
optimaal met elkaar te laten communiceren, waardoor
processen gestroomlijnd verlopen en de kans op fouten
geminimaliseerd wordt. Daarnaast zorgt dit voor de
benodigde wendbaarheid in de samenwerking met
onder andere klanten en leveranciers.
Cybersecurity
Digitale veiligheid is in korte tijd een essentieel thema
geworden binnen iedere organisatie. Ctac heeft de
benodigde kennis, kunde, hardware en software om
fraude, hacks, datalekken, spionage en gijzelingen
te voorkomen. Wij helpen onze opdrachtgevers hun
gegevens en systemen veilig te houden, waarmee we
hen helpen de bedrijfscontinuïteit van hun operaties te
waarborgen c.q. zo snel mogelijk weer online te zijn in
geval van een calamiteit.
XV-platform
Het XV-platform is ons Unified Commerce Platform
waarmee organisaties, waaronder retailers en groot-
handels, ál hun online- en offlinetransacties en
afrekenprocessen organiseren en voor een frictieloze
aankoopervaring zorgen.
Modern workplace
De ideale werkplek ondersteunt medewerkers optimaal
bij het uitvoeren van hun taken. Of ze nu thuis zijn,
onderweg of op kantoor. Alles moet kloppen: van de
hardware en de software tot en met de gestroomlijnde
toegang tot systemen. Ctac verzorgt veilige, moderne
werkplekken die aan ál die eisen voldoen.
Fit4RealEstate
Fit4RealEstate is ons all-in-one platform voor de
ondersteuning van de tactische en operationele
processen van commercieel-vastgoedorganisaties.
Van institutionele beleggers tot en met vastgoed-
beheerders. Processen gerelateerd aan de
thema’s klantcontact, beheer en onderhoud,
contractmanagement, documentenbeheer en finance
en reporting zijn vertegenwoordigd in ons op SAP
S/4HANA gebaseerde platform.
Focus op waardecreatie
Ctac brengt de bedrijfsvoering van organisaties
naar een hoger plan. Hiervoor bieden we innovatieve
oplossingen die naadloos aansluiten bij de branche, de
organisatie en de uitdagingen van onze klant. Wij zijn
een moderne IT-partner die ziet wat er in de markt van
onze klant gebeurt, weet wat dat voor zo’n organisatie
betekent en begrijpt hoe we de medewerkers van onze
klanten vervolgens optimaal kunnen ondersteunen.
Zo creëren we waarde.
Dat is geen kwestie van hit-and-run. Het ondersteunen
van klanten bij het waarmaken van hun ambities en het
creëren van waarde is een continu proces.
Daarom investeren wij nadrukkelijk in langetermijn-
relaties. Met onze klanten. Met de mensen die bij onze
klanten werken. En met onze eigen medewerkers.
Klanten stellen dit (of: ons) voortdurende streven naar
permanente waardecreatie op prijs, zien Ctac als hun
trusted IT-partner en zullen daarom minder snel omzien
naar alternatieven in de markt. De medewerkers van
onze klanten voelen zich nadrukkelijk in hun kracht
gezet door de toegevoegde waarde die Ctac biedt.
Dat wederzijdse vertrouwen legt een gedegen
fundament voor de verdieping en de verbreding van
de relatie en zorgt voor hogere klanttevredenheid.
Onze eigen mensen vinden het prettig om een
waardevolle bijdrage te kunnen leveren aan het succes
van onze klanten en tegelijkertijd aan hun eigen
professionele groei te werken bij een prettige werkgever.
Deze combinatie van klanttevredenheid en mede-
werkerstevredenheid vormt een krachtig vliegwiel dat
de naam van Ctac in de markt versterkt en onze positie
als succesvolle IT-partner en aantrekkelijke werkgever
verder verstevigt.
Think, Build, Run
Klanten helpen bij het realiseren van hun ambities is
een continu proces dat niet alleen gedreven wordt
door doelstellingen van onze klanten, maar ook door
externe factoren. Denk bijvoorbeeld aan veranderende
wet- en regelgeving, politieke bewegingen, markt-
ontwikkelingen, technologische innovaties of zelfs de
gevolgen van pandemieën. Dat betekent dat we snel
moeten kunnen schakelen en breed moeten kunnen
denken waar het gaat over zowel IT als de business.
De afgelopen jaren heeft Ctac zich ontwikkeld tot
een vooraanstaande Business & Cloud Integrator. De
aandacht in 2022 was gericht op het verder opzetten
en versterken van geïntegreerde, kennisgerichte
businessunits die optimaal zijn uitgerust om
opdracht gevers van hoogwaardige en specialistische
oplossingen te voorzien, en maximaal te ontzorgen
volgens de drietrapsraket Think, Build, Run.
Think – Samen met de klant bedenken wij de meest
elegante, meest effectieve en meest passende
oplossing voor een vraagstuk. Borgen van kwaliteit en
architectuur in onze delivery.
17CTAC JAARVERSLAG 2022
Build – Wij bouwen de oplossing, integreren deze
naadloos in het IT-landschap en zorgen dat iedereen
ermee overweg kan.
Run – Wij zorgen ervoor dat de oplossing veilig
on-premise, in de cloud of hybride gehost
wordt. Daarnaast zorgen we dat de oplossing
blijft meebewegen met de klantvraag en met de
technologische ontwikkelingen.
Marktontwikkelingen
De sector waarin Ctac zich bevindt, is permanent in
beweging. Zo vindt er momenteel een consolidatieslag
plaats: kleinere partijen gaan samenwerken of worden
onderdeel van grotere nationale of internationale
bedrijven. Per saldo zullen er minder spelers in de
markt overblijven. Die afzonderlijke spelers zijn echter
veel breder dan nu het geval is, dan wel uitsluitend
gespecialiseerd binnen een bepaalde niche in de markt.
Verder zien we dat technologische ontwikkelingen
in hoog tempo volwassen worden. Denk daarbij aan
predictive analytics, robotics, artificial intelligence (AI)
en het Internet of Things (IoT). Deze technologieën
zetten de deur open naar nieuwe waardeketens,
ecosystemen en verdienmodellen. We constateren dat
bedrijven behoefte hebben aan partijen die helpen om
het potentieel van deze digitaliseringsmogelijkheden
te benutten. Daarom verwachten wij dat er in de
Nederlandse en Belgische markten meer behoefte
gaat komen aan ondersteuning op het gebied van
businessconsultancy.
De adoptie van (public) cloud en de opkomst van ‘as-a-
service’ maken dat traditionele verdienmodellen onder
druk komen te staan, dat de rol van system integrators
verandert en dat ook de aard van IT-projecten
verandert. Standaardsoftware en adoptie van best
practices wordt steeds meer de norm. Die software laat
zich eenvoudiger configureren en implementeren.
Doordat klanten steeds vaker rechtstreeks met hun
cloudleveranciers afrekenen, zullen onze licentie-
inkomsten in de toekomst naar verwachting gaan
dalen. We verwachten bovendien minder grootschalige
nieuwe SAP implementaties uit te voeren, omdat die
markt vrijwel verzadigd is, maar juist veel meer relatief
kleinere deelprojecten te doen, al dan niet voor eigen
rekening en risico, dan wel via een outsourcingsmodel.
Die projecten landen bovendien niet per definitie in
onze eigen private-cloudhosting-omgeving, maar op de
cloudservers van de eerdergenoemde cloudleveranciers
of zelfs on-premise.
Strategische doelstellingen
Alle ontwikkelingen overziend, staat voor ons vast dat
Ctac het zich niet kan veroorloven om stil te blijven
staan. Wij moeten ons sterk blijven focussen op het
belang van de klant en dat van onze mensen. Door de
ambities van klanten én van onze medewerkers waar te
maken, blijven wij relevant.
De strategie van Ctac blijft bovendien nadrukkelijk
gericht op groei. Wij groeien niet alleen autonoom,
maar ook door de juiste strategische acquisities. De
recente acquisities van Technology2Enjoy (2022), Oliver
(2021), Digisolve-Mijn ICT (2021) en Purple Square
(2020) zijn hiervan goede voorbeelden.
Ctac onderscheidt de volgende strategische
doelstellingen:
Een nog verdere ontwikkeling van ERP-dienstverlener
naar een onderscheidende aanbieder van business-
consultancydienstverlener. Met onze Oliver NEXT-
businessconsultancydienstverlening zetten we in
op duurzame groei voor onze opdrachtgevers,
zowel maatschappelijk als commercieel. Dit doen
wij door de processen en IT-landschappen bij onze
opdrachtgever zodanig te ontwerpen, dat ze door
efficiëntieverbeteringen waarde creëren en kosten
verminderen.
Het onderscheidend vermogen van Ctac verder
versterken en de afhankelijkheid verminderen door
verbreding van ons portfolio. Door ons portfolio
op het gebied van hardware, software, hosting
en services slim te verbreden, verminderen wij de
afhankelijkheid van specifieke leveranciers en kunnen
wij onze dienstverlening beter laten aansluiten op de
wensen in de markt.
(Internationale) opdrachtgevers in het midden-
segment en het grotere segment ontzorgen door
passende en betrouwbare IT-oplossingen tegen
aantrekkelijke kosten te bieden.
Doordat technologie in hoge mate geïntegreerd is in
onze samenleving, krijgt IT een strategische rol. Ctac
helpt haar opdrachtgevers bij het inzetten van IT als
een strategische asset.
Opdrachtgevers helpen om het potentieel van
digitalisering maximaal uit te nutten. Door samen
met onze opdrachtgevers projecten en programma’s
te ontwerpen en te beheren, helpen wij onze
opdrachtgevers hun investeringen om te zetten in
businesswaarde. Businesswaarde die de medewerkers
van onze opdrachtgevers ook accepteren doordat
Ctac hen ondersteunt om de verandering in lijn te
brengen met de waarden voor de medewerkers.
Een innovatieve business enabler zijn. Voor het
succesvol toepassen van innovaties is het een
randvoorwaarde dat de aandacht niet slechts
uitgaat naar technologie, maar ook en vooral naar
de business/gebruikers, waarbij een gelijkwaardige
Verslag van de raad van bestuur
18 CTAC JAARVERSLAG 2022
combinatie van deze twee het beste werkt.
Dit realiseren wij door innovatie tot leven te brengen
in co-creatieworkshops.
Dit doen we onder andere door inzet van eigen
IP-oplossingen, zoals onze XV Point-of-Sales en
loyalty-platformen, het iPaaS-integratieplatform,
onze Fit4-oplossing voor de vastgoedsector en het
Gemeentelijke Package voor de lokale overheden.
Cultuur versterken
Naast de strategische doelstellingen is een sterke
organisatiecultuur neergezet. Een organisatiecultuur
die past bij onze visie, missie en strategie, en die
ambassadeurs maakt van opdrachtgevers, van
medewerkers en van leveranciers.
Onze organisatiecultuur is gebaseerd op de vijf
kernwaarden Samen, Gedreven, Resultaatgericht,
Ondernemend en Bewust.
Medewerkers voelen zich veilig en gewaardeerd en
identificeren zich met onze visie, missie en strategie.
Op deze manier blijven we bouwen aan een cultuur
waarbij mensen hun volle potentie bereiken.
Waar mensen met plezier en passie mooie dingen
realiseren en tastbare meerwaarde creëren, niet alleen
voor opdrachtgevers, maar ook voor álle stakeholders
– klanten, medewerkers, leveranciers, partners én
aandeelhouders.
Markten waarin Ctac actief is
Ctac benadert de markten waarin zij actief is – retail,
wholesale, manufacturing, real estate en professional
services – op een wijze die aansluit bij de proposities
en het portfolio. Periodiek vindt een strategische
aanscherping of actualisering plaats, waarbij er
specifieke aandacht is voor onze specialistische kennis
van verschillende marktsectoren. Deze kennis is ons
onderscheidend vermogen en werkt als bindende
factor in de relatie met onze klanten. Ctac zet, in nauwe
samenwerking met haar businesspartners, concrete
stappen naar strategische samenwerkingen met public-
cloudproviders in een multi-vendor-landschap. Ctac
ontwikkelt haar competenties en portfolio door, in
lijn met de veranderende rol van de integrator in een
hybride-cloudwereld.
Ctac richt zich op bovenstaande markten en gebieden
waarin zij een actieve rol wil en kan spelen, en
waarin het portfoliomodel – gebaseerd op (business)
consultancy, cloud en beheerdienstverlening, en op
softwareproducten van SAP, inriver, Boomi, Precisely en
Microsoft – toepasbaar is.
De COVID-19-pandemie, met de schommelingen in
beperkende maatregelen en versoepelingen, nieuwe
varianten die opduiken en verschillend beleid per land,
trof vrijwel alle sectoren. Aandelenkoersen reageerden
over een breed front en het aanvankelijke voorzichtige
economische herstel is gestagneerd vanwege het
gewapende conflict tussen Oekraïne en Rusland,
waardoor de inflatie inmiddels hoog oploopt.
De toegenomen vraag naar diensten en goederen
loopt vast op schaarste zowel in personeel als in
grondstoffen. Als gevolg hiervan nemen de kansen
op blijvende gedragsveranderingen toe. Thuiswerken
wordt structureler van aard, kantoorruimte zal
beschikbaar komen voor woningen en consumenten
winkelen steeds meer en vaker online. Al deze
ontwikkelingen zien wij terug bij onze opdrachtgevers
in de voor Ctac belangrijke marktsegmenten.
In onze bedrijfsstructuur zijn gelijksoortige disciplines
geclusterd. Ctac onderscheidt daarbij drie onderdelen:
Business Services (Sales en Business Development),
Delivery Services (IP, Projecten en Beheer) en
Professional Workforce (Mens en ontwikkeling).
Onze mensen
Ons grootste kapitaal staat niet op onze balans, want
dat zijn onze mensen. Zij moeten zich continu kunnen
blijven ontwikkelen en zich uitgedaagd voelen om
steeds dat stapje extra te kunnen doen. Dat houdt
onze mensen scherp, houdt het werk leuk en is de
motor achter succesvolle innovatie, implementaties,
tevreden klanten en tevreden medewerkers. Met onze
professionele workforce bedoelen we alle medewerkers
van Ctac die indirect en direct ingezet (kunnen) worden
op dienstverlening aan onze klanten.
Voor de bovenstaande focusmarkten waarin Ctac
actief is, worden onze medewerkers in brede zin
ingezet op onze delivery services, bestaande uit ‘Think
Services’ (adviesdiensten), ‘Build Services’ (consultancy
en implementatiediensten) en ‘Run Services’ (onze
cloud- en managed-servicesdienstverlening).
Strategische personeelsplanning, mede op basis van
onze marktbenadering en ons brede portfolio van
proposities, helpt ons vast te stellen hoe de workforce
er in de nabije toekomst uit moet zien en welke
recruitment- en opleidingsstrategie daarbij aansluit.
Daarmee komen we tot een gebalanceerde workforce
die aansluit op de delivery-vraag van onze klanten op
zowel de korte als de lange termijn.
De persoonlijke groei en betrokkenheid van onze
medewerkers vergroten we met onze interne en
externe opleidingsmogelijkheden, certificeringen,
masterclasses, expertisegroepen en diverse interne
initiatieven waarbij het delen van kennis onderling,
het vieren van successen, alsook het maken van plezier
centraal staan.
19CTAC JAARVERSLAG 2022
Ctac Resourcing
Ctac Resourcing is in aanvulling op onze focusmarkten
in de breedte van de markt actief en ook daar worden
onze detacheringsactiviteiten ingezet. Met Resourcing
richt Ctac zich al jarenlang succesvol op detachering
van IT-consultants. Met name bij de grotere opdracht-
gevers heeft dat ook in 2022 geleid tot een bredere
dienstverlening en een omzettoename.
De kwaliteit van de dienstverlening van Ctac Resourcing
wordt niet alleen erkend door IT-eindgebruikers.
In 2021 zijn er ook partnerships gestart met een tweetal
grote internationale consultancypartijen, wat ook in
2022 heeft geleid tot een aantal nieuwe opdrachten.
Op het gebied van new business bij eindklanten
blijft Resourcing zich ook verder ontwikkelen. In 2022
werden er opdrachten gescoord bij een aantal nieuwe
opdrachtgevers met als doel de samenwerking in de
komende jaren verder uit te bouwen.
De activiteiten van Resourcing zijn in het verleden
operationeel één geworden met die van Cloud services
en Consulting. Dit heeft een positieve invloed gehad op
de ontwikkeling en samenwerking van de verschillende
onderdelen, op flexibiliteit en op continuïteit. Naast
het detacheren van consultants bij opdrachtgevers
is Resourcing ook verantwoordelijk voor de inhuur
van externe consultants ten behoeve van zowel Ctac
Resourcing en Ctac Consulting, als Ctac Cloud services.
Voor de inhuur van consultants maakt Resourcing
gebruik van een groot en kwalitatief hoogwaardig
netwerk van freelancers én van een fors aantal partners
die consultants in dienst hebben.
Ctac Resourcing heeft daarnaast binnen de unit zelf
consultants in dienst, die werken in een freelance+
model, voorheen bekend als midlance. In dit model
wordt het inkomen van de consultants voor een groot
deel bepaald door de omzet die zij maandelijks maken.
Deze vorm zit tussen een dienstverband met een vast
salaris en freelance in.
Door al deze bovenstaande mogelijkheden is Ctac
uitstekend in staat om continu in te spelen op de
veranderingen in, en flexibilisering van de arbeidsmarkt.
Belangrijkste ontwikkelingen
Selectie van nieuwe partnerships/projecten/
contracten
Ontwikkelingen in de partnerships
Partner Ecosysteem
Strategische partnerships met ‘public cloudproviders’
spelen een steeds grotere rol binnen de cloudstrategie
van Ctac. Het opbouwen en optimaliseren van deze
relaties staan daarom hoog op de agenda. In 2022 zijn
er grote stappen gezet in het verder professionaliseren
hiervan. Zo werd aan Ctac als Amazon Web Services-
partner (AWS) de Select-status toegekend voor de
getoonde progressie op commercieel en operationeel
gebied en afgesloten met de AWS Rising Start award
voor Ctac in de Benelux regio. Met de toevoeging van
AWS tot het cloudportfolio heeft Ctac naast Microsoft
Azure nu meerdere ‘Journey to Cloud’-scenario’s
beschikbaar voor haar klanten. Hiermee versterken we
onze adviserende rol als ‘vendor agnostic’ partner voor
onze huidige en toekomstige klanten, en kunnen we
verder groeien in de public-cloudmarkt richting de rol
van end-to-end cloudtransformatiepartner.
In 2022 is Ctac toegetreden tot de Premium Partner
Council bij SAP. De relatie met SAP is de laatste
jaren verder verbeterd en op alle relevante niveaus
geïntensiveerd. SAP kende aan Ctac de prestigieuze
Partner Award Rise with SAP toe. Daarnaast werd Ctac
genomineerd voor de VAR-award.
Voor Winshuttle stond 2022 in het teken van de
overname door Precisely (www.precisely.com).
Ook onder deze nieuwe naam heeft Ctac in 2022 een
aantal mooie successen geboekt.
Als Official Partner van PSV kreeg onze samenwerking
met PSV verder vorm. Tot en met 2024 is Ctac
Official Partner van de Eindhovense voetbalclub.
De ondersteuning op IT-gebied bij PSV kreeg in 2022
een flinke impuls. Dit wordt nog verder geïntensiveerd
in 2023.
In het voorjaar van 2022 heeft Ctac de verkoop van
haar corporatie softwaredienst (Fit4Woco), inclusief
overdracht van alle activa en passiva die hier aan
gerelateerd zijn, aan DataBalk B.V. afgerond.
DataBalk richt zich met haar IT-oplossingen en
-diensten primair op de corporatiesector en heeft
zich gecommitteerd om de continuïteit van de Ctac-
klantrelaties binnen deze sector onverminderd voort
te zetten.
Nieuwe projecten en contracten
Technische Unie
Nadat in 2021 de belangrijkste projecten in het SAP
S/4HANA migratie-programma van de Technische
Unie zijn opgeleverd, stond 2022 in het teken van de
Verslag van de raad van bestuur
20 CTAC JAARVERSLAG 2022
verdere optimalisatie en uitbreiding van de benoemde
processen. Zo is zowel het Order Fulfillment-project als
de Procure 2 Pay SAP productie succesvol afgerond.
Daarnaast is een start gemaakt met een tweetal nieuwe
projecten in het sales-, service- en logistieke domein.
Prodrive Technologies produceert technieken en
elektronische producten die essentiële schakels zijn in
vaak net zo essentiële systemen. Denk aan onderdelen
van MRI-apparaten, fijnstofsensoren voor auto’s of
moederborden voor industriële machines.
In Eindhoven (Ekkersrijt) heeft Prodrive Technologies
een nieuw, volautomatisch distributiecentrum met een
opslagruimte van meer dan 20.000 vierkante meter
gebouwd. Ctac heeft geholpen bij de automatisering
van dit nieuwe distributiecentrum.
Door een optimale magazijninrichting en door robots
die ’s nachts eenvoudig door kunnen werken, kan
Prodrive Technologies met hetzelfde aantal mensen
meer output leveren, waardoor ze de fabrieken nog
beter kunnen beleveren.
Building Materials
Medio 2021 is onze opdrachtgever Saint Gobain
Distribution the Netherlands verkocht aan Building
Materials Europe. De nieuwe naam werd daarbij
Building Materials Distribution the Netherlands
(BMDNL). Als gevolg van deze verkoop moesten alle
IT-systemen en -applicaties verhuisd worden van de
centrale Saint Gobain-IT-omgevingen in Frankrijk
naar een eigen platform. Met een gezamenlijk team
vanuit Building Materials en Ctac is gewerkt aan het
nieuwe applicatieplatform op Azure. Parallel aan de
SAP migratie en het bouwen van het Azure-platform
is ook de nieuwe werkplek gebouwd voor alle 1.200
gebruikers, verdeeld over 40 vestigingen.
Kalundborg Refinery Denmark
Begin april 2022 zijn de contracten getekend met onze
nieuwe klant Kalundborg Refinery A/S.
Kalundborg is een olieraffinaderij in Denemarken, die
door de investeringsmaatschappij Klesch (bekend van
onze klant Heide in Noord-Duitsland) is overgenomen
van Equinor, de Noorse oliemaatschappij. Doordat
Equinor de Kalundborg-raffinaderij verkocht aan
Klesch, moest de gezamenlijke SAP omgeving
worden ‘ontvlochten’. SAP heeft deze carve-out van
de SAP systemen gemaakt, zodat twee separate SAP
omgevingen ontstonden met elk hun eigen data, één
voor Equinor en één voor Kalundborg. Ctac heeft in dit
project de Azure-omgeving gebouwd, de SAP software
geïnstalleerd en alle SAP data geïmporteerd, en de
benodigde nabewerkingen uitgevoerd.
De Raad voor Rechtsbijstand, verantwoordelijk
voor de organisatie en borging van gesubsidieerde
mediation en rechtsbijstand, uitvoering van de Wet
schuldsanering natuurlijke personen en van de Wet
beëdigde tolken en vertalers, heeft de ambitie
uitmuntend te zijn in haar communicatie naar burgers
en ketenpartners. Ctac heeft de opdracht gekregen
om Enterprise Calling en bellen met Microsoft
Teams in te richten in combinatie met een nieuw in
te richten callcenterapplicatie. De uitvoering vindt
plaats met de strategische partner van Ctac, Ask
Roger! Middels integratie met achterliggende CRM-
en backofficesystemen gaat dit bijdragen aan een
360º klantbeeld en daarmee aan een nog betere en
efficiëntere communicatie.
Begin 2022 heeft Wereldhave het contract getekend
met Ctac (en SAP) voor de aanschaf en implementatie
van S/4HANA ter vervanging van haar maatwerk
ERP-pakket. In maart 2022 is Ctac gestart met de
implementatie van fase 1, waarbij SAP haar Rise with
SAP Private S/4HANA Cloudoplossing beschikbaar
heeft gesteld en Ctac haar Fit4RealEstate Accelerator
heeft ingezet (met deze Accelerator krijgt Wereldhave
op basis van Real Estate SAP Best practices een
standaardoplossing die naadloos aansluit op haar
vastgoedprocessen). Na afronding van fase 1 begin
2023 is er al een fase 2 gedefinieerd en zal Ctac tevens
het functioneel beheer van de S/4 omgeving voor haar
rekening gaan nemen.
KAO (de producent van onder andere de merken
John Frieda en Goldwell) gebruikte al sinds een
paar jaar naar volle tevredenheid Precisely Automate
Studio (voormalig Winshuttle Studio) binnen het
Finance Team. Vervolgens waren zij toe aan de
volgende professionaliseringsslag ten behoeve van het
vereenvoudigen van de businessprocessen binnen het
Global Finance Team; in het najaar van 2022 is besloten
om met Precisely Automate Evolve aan de slag te gaan.
Naast de licenties die KAO hiervoor nodig heeft, zullen
Ctac en KAO in januari 2023 starten met de uitrol van
dit project.
Voor Clarebout (één van de belangrijkste spelers
ter wereld op het gebied van diepvriesaardappel-
producten) heeft Ctac Precisely Automate Evolve
geïmplementeerd om complexe SAP dataprocessen
te automatiseren.
Biobest heeft gekozen voor een migratie naar SAP
S/4HANA, waarbij Ctac hielp om de datamigratie te
ondersteunen dankzij Precisely Automate-software.
Hierdoor werd een vlotte en correcte datamigratie
gerealiseerd, die wordt ingezet voor de migratie in
30 andere landen waar Biobest actief is.
In 2022 zijn er daarnaast weer een paar nieuwe
klantnamen aan het Precisely-portfolio toegevoegd,
waaronder Woodvision en DSM.
21CTAC JAARVERSLAG 2022
Tot vrij recent werden de Precisely-softwareovereen-
komsten per kalenderjaar verlengd. Nu hebben
ongeveer 30 klanten besloten om de overeenkomst
met drie of vijf kalenderjaren te verlengen. Dit getuigt
van vertrouwen in Ctac als Precisely-partner en in de
performance van de Precisely Automate-software.
Ook hebben meerdere klanten hun bestaande licenties
geüpgraded naar de nieuwste versie en hebben daarbij
extra functionaliteiten tot hun beschikking gekregen.
Dit betrof onder andere Heijmans, Friesland Campina,
Marel en Royal BAM.
In 2022 heeft Ctac drie nieuwe klanten mogen
verwelkomen in het PIM-team (Product Information
Management). Atlas Copco Airpower NV selecteerde
inriver als PIM-oplossing met Ctac als integratiepartner
om hun business wereldwijd te ondersteunen.
Het project is in maart 2022 gestart en zal ook zeker in
2023 binnen het PIM-team nog volop voor werk zorgen.
Fluidra SA, een Spaanse multinational in zwembaden,
heeft Ctac geselecteerd voor zijn implementatie van
inriver. Het project betekent dat Ctac voor alle lokale
sites inriver uitrolt.
Eichholtz is een wholesaler op het gebied van luxueuze
meubelen in het absolute topsegment. Zij is na een
overname door Gilde Equity Management snel aan het
professionaliseren; in dit kader is de implementatie
van een best of breed PIM-oplossing (inriver) hier
onderdeel van.
De in 2022 geacquireerde (thans dochteronderneming)
Technology2Enjoy heeft met de gemeente Hilversum
en de gemeente Wijdemeren een contract getekend
inzake de implementatie van SAP ERP Cloud
‘Gemeente ByDesign’ en support.
In 2022 is de eerste Sligro-vestiging live gegaan
met XV Retail (Point of Sales Software): de vestiging
Antwerpen. Met Sligro heeft Ctac weer een high-
volume horecagroothandel kunnen toevoegen aan
haar XV Retail-domein. Sligro staat bekend als dé
horecagroothandel voor foodprofessionals met een
uitgebreid assortiment van bekende A-merken tot en
met exclusieve (eigen) merken. In 2023 staan de overige
vestigingen in Nederland en België in de planning voor
XV Retail-implementatie.
Lunch Garden (de grootste restaurantketen in België)
heeft bij zijn digitale transformatieproject gekozen voor
een duidelijke cloudstrategie. Met Ctac als consulting
partner is SAP S/4HANA geïmplementeerd op het
AWS-platform.
Shin-Etsu, Loodswezen, Kemetyl en RNHB hebben
alle het vertrouwen voor de komende jaren in Ctac
uitgesproken door de (SAP) beheerovereenkomsten
weer met jaren te verlengen.
Daarnaast boekt Ctac regelmatig commerciële
successen met/via United VARS om internationale
klanten in Nederland ook te ondersteunen (via All for
One en Mibcon). Ctac is in Nederland de enige SAP
partner die lid is van dit wereldwijde netwerk. In elk land
is daarin 1 SAP partner vertegenwoordigd.
Resourcing heeft in 2022 een mooie groei
doorgemaakt in alle verschillende markten die Ctac
bedient. De schaarste op de arbeidsmarkt nam verder
toe, maar door een verder toenemende mate van
effectieve samenwerking met de verschillende partners
in het ecosysteem zijn wij in staat geweest om op
de juiste wijze invulling te geven bij onze klanten.
Detachering is inmiddels over de volledige as van IT
heen, waardoor klanten ons ook steeds meer zien als
single point of contact voor IT resources.
Voornamelijk in de manufacturing hebben wij een
enorme groei doorgemaakt, terwijl we in andere
markten stabiel gebleven zijn.
De Cybersecurity-unit van Ctac heeft het afgelopen
jaar grote stappen gezet. De securitymonitoring-
dienstverlening is geprofessionaliseerd en de integratie
tussen IT en security heeft verder vorm gekregen.
De dienstverlening is in de breedte gegroeid naar meer
dan 20 medewerkers over de verschillende betrokken
consultancy- en operationele teams. Tevens is het
dienstenportfolio op het vlak van strategie en beleid,
operationeel cybersecuritymanagement en managed-
cybersecuritydienstverlening doorontwikkeld.
Bij meerdere Ctac-klanten wordt het securitymanage-
ment nu ondersteund door ervaren consultants
van Ctac.
Assuranceverklaringen / certificeringen
ISAE3402 Type II-rapport
Voor het kalenderjaar 2022 is door KPMG een ISAE3402
type II-rapportage afgegeven. In deze rapportage
wordt inzicht gegeven naar opzet, bestaan en werking
van het Ctac-controleraamwerk. De scope van dit
controleraamwerk is toegespitst op de verschillende
Ctac-clouddiensten.
ISO27001:2017 Informatiebeveiliging
Ctac is al vele jaren houder van een ISO27001-
certificaat. In september 2022 is de nieuwe cyclus van
3 jaar gestart door een volledige hercertificering te
laten uitvoeren door KIWA. Deze hercertificering is
succesvol doorlopen, waarna Ctac dit certificaat mag
continueren.
ISO9001:2015 Kwaliteit
Naast de ISO27001-certificering is Ctac ook houder
van een ISO9001-certificaat. In september 2022 is ook
hiervoor de nieuwe cyclus van 3 jaar gestart door een
volledige hercertificering te laten uitvoeren door KIWA.
Deze hercertificering is succesvol doorlopen, waarna
Ctac dit certificaat mag continueren.
Verslag van de raad van bestuur
22 CTAC JAARVERSLAG 2022
Financiële ontwikkelingen
Omzet uit contracten met klanten en overige
inkomsten
In 2022 kwam de omzet uit contracten met klanten uit
op € 117,7 miljoen, een toename van 10,6% (autonoom
8,0%) die met name werd gedreven door Detachering
en projecten.
Bij Detachering en projecten steeg de omzet met 15,2%
door een sterke vraag naar detacheringsactiviteiten
en door de acquisities van Digimij en Technology2Enjoy
die respectievelijk in oktober 2021 en juni 2022 werden
overgenomen. Bij Cloud services steeg de omzet met
6,2% met name door de aanhoudende vraag naar
cloudmigratie van een private naar publieke omgeving.
De omzet van Licentie- en hardwareverkopen daalde
met 18,8%, als gevolg van verschuiving naar publieke
cloudomgevingen.
Overige inkomsten heeft betrekking op de boekwinst
uit de verkoop van de corporatie softwaredienst
Fit4Woco. Genormaliseerd heeft dit een marge effect
van € 0,2 miljoen.
23CTAC JAARVERSLAG 2022
Medewerkers
Het gemiddeld aantal directe FTE’s steeg met 12,8%
door werving van nieuw talent en als gevolg van de
acquisities. Het gemiddeld aantal indirecte FTE’s
daalde met 8,9% door het aanbrengen van meer
focus in de organisatie. Daarnaast was sprake van een
toename van het aantal professionele inhuurkrachten
die samenhangt met de omzetgroei bij Detachering
en projecten.
Door investeringen in kennisontwikkeling en
opleiding van jong IT-talent als onderdeel van het
veranderprogramma Ignite daalde de omzet per
medewerker (op basis van gemiddeld aantal directe
FTE’s inclusief professionele inhuurkrachten) met 2,0%
naar € 213.000.
Omzet naar diensten
€ mln
2022 2021 Delta
Detachering en projecten 70,3 61,0 +15,2%
Cloud services 44,8 42,2 +6,2%
Licentie- en hardwareverkopen 2,6 3,2 -18,8%
Totaal omzet uit contracten met klanten 117,7 106,4 +10,6%
Overige inkomsten 0,7 - +100,0%
Medewerkers
FTE (tenzij anders vermeld)
2022 2021 Delta
Ultimo
Direct 385 340 +13,2%
Indirect 92 104 -11,5%
Totaal 477 444 +7,4%
Gemiddeld
Direct 371 329 +12,8%
Indirect 92 101 -8,9%
Totaal 463 430 +7,7%
Professionele inhuurkrachten (direct) 182 161 +13,0%
EBITDA en EBIT
De EBITDA steeg 2,5% naar € 12,3 miljoen wat zich
vertaalt in een EBITDA-marge van 10,5% die in lijn is
met de eerder afgegeven doelstelling voor 2022. De
marge-ontwikkeling werd gedrukt door investeringen
in het kader van het veranderprogramma Ignite en
in IT-talent.
De EBIT nam toe met 6,2% naar € 6,9 miljoen, waardoor
de EBIT-marge uitkwam op 5,9%. In de EBIT was circa
€ 1,2 miljoen aan eenmalige lasten opgenomen (2021:
€ 1,0 miljoen). In 2022 bestonden deze eenmalige lasten
uit advieskosten voor overnames, advieskosten voor
het veranderprogramma Ignite en afvloeiingskosten.
De verkoop van corporatie softwaredienst Fit4Woco
heeft een genormaliseerd effect op de marge van
€ 0,2 miljoen. Exclusief eenmalige effecten steeg de
EBIT met 5,3% naar € 7,9 miljoen (2021: € 7,5 miljoen).
Nettowinst en resultaat per aandeel
De belastingdruk daalde naar 21,2% (2021: 22,2%)
door de verhoging van de drempel van het verlaagde
belastingtarief en door aanpassingen van de latenties
als gevolg van tariefswijzigingen.
Het nettoresultaat steeg met 6,4% naar € 5,0 miljoen.
Het resultaat per gewogen gemiddeld uitstaande
gewone aandelen betreft € 0,34 (2021: € 0,33).
Het totaal aantal uitstaande gewone aandelen per
ultimo 2022 was 13.931.648, een stijging van 2,2%
ofwel 294.336 aandelen. Deze stijging werd veroorzaakt
doordat het dividend over het boekjaar 2021
gedeeltelijk in aandelen is uitgekeerd.
Balans
Per ultimo 2022 daalden de immateriële vaste activa
met € 0,7 miljoen naar € 28,7 miljoen als gevolg van per
saldo € 0,7 miljoen aan investeringen in verband met
de overname van Technology2Enjoy, de verkoop van
Fit4Woco en reguliere afschrijvingen.
De latente belastingvorderingen stegen door de
vorming van een belastinglatentie uit hoofde van
gewaardeerde verliescompensatie afkomstig uit de
overname van Technology2Enjoy. Overige langlopende
vorderingen namen toe in verband met een nog te
ontvangen deel van de koopsom voor de verkoop
van Fit4Woco.
Handelsdebiteuren en overige vorderingen stegen met
circa € 4,0 miljoen naar € 25,4 miljoen, voornamelijk als
gevolg van de hogere omzet.
Het eigen vermogen steeg naar € 30,9 miljoen
(ultimo 2021: € 27,2 miljoen). Het nettoresultaat
toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. over 2022
Verslag van de raad van bestuur
24 CTAC JAARVERSLAG 2022
EBITDA en EBIT
€ mln (tenzij anders vermeld)
2022 2021 Delta
EBITDA 12,3 12,0 +2,5%
Marge 10,5% 11,3% -0,8%
Afschrijvingen en amortisatie 5,4 5,5 -1,8%
EBIT 6,9 6,5 +6,2%
Marge 5,9% 6,1% -0,2%
Nettowinst en resultaat per aandeel
€ mln (tenzij anders vermeld)
2022 2021 Delta
Financiële lasten -0,5 -0,5 0,0%
Belastingen -1,4 -1,3 -7,7%
Nettoresultaat 5,0 4,7 +6,4%
Winst per aandeel (in €) 0,34 0,33 +3,0%
(€ 4,7 miljoen), het gedeeltelijk in aandelen uitgekeerde
dividend over 2021 (€ -0,3 miljoen) en de betalingen
aan minderheidsaandeelhouders (€ -0,7 miljoen) zijn
verwerkt in het eigen vermogen.
De korte en lange leaseverplichtingen kwamen
uit op € 10,1 miljoen (ultimo 2021: € 10,9 miljoen).
De bankschuld is volledig gerelateerd aan de
financiering van Purple Square en bedraagt
€ 2,0 miljoen, waarvan € 0,9 miljoen kortlopend.
De totale earn-out verplichtingen aan de minder heids-
aandeelhouders bedroegen per ultimo 2022 € 0,8
miljoen en zijn volledig kortlopend
(2021: € 2,8 miljoen).
De handelscrediteuren en overige schulden bedragen
per ultimo 2022 € 29,5 miljoen (ultimo 2021: € 28,9
miljoen). De toename is mede het gevolg van de
consolidatie van Technology2Enjoy.
Kasstroom en investeringen
De operationele kasstroom kwam uit op € 6,1 miljoen
positief (2021: € 9,5 miljoen). De daling wordt verklaard
door een sterke stijging van de kortlopende schulden in
2021 ten opzichte van 2020 als gevolg van de acquisities
van Oliver en Digimij. Daarnaast kende het reguliere
werkkapitaalbeheer (debiteuren en crediteuren) geen
bijzonderheden.
De kasstroom uit investeringen daalde als gevolg van
de desinvestering Fit4Woco, alsmede lagere verwerving
deelnemingen.
In 2022 is de acquisitie van Technology2Enjoy, 10%
van het resterende aandelenbelang van Oliver, 20%
van het resterende aandelenbelang van Purple Square
en een earn-out tranche aan Digimij in cash betaald.
De lopende kredietfaciliteit bedroeg per ultimo 2022
€ 7,2 miljoen, wat resulteert in een headroom van
€ 14,6 miljoen. De faciliteit is gecommitteerd tot april
2024. In 2022 is € 0,9 miljoen aan leningen afgelost.
De liquiditeitspositie is gezond en geeft Ctac een
goede uitgangspositie voor verdere groei.
Voorstel dividend
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
wordt voorgesteld om over het boekjaar 2022 een
keuzedividend uit te keren van € 0,12 per gewoon
aandeel (2021: € 0,11 per aandeel). Dit komt neer op
een pay-out ratio van circa 35% van het nettoresultaat,
in lijn met het dividendbeleid.
Juridische structuur
Ctac heeft in 2022 een 100% belang in Technology2Enjoy
Holding B.V. verkregen en daarnaast haar aandelen-
belang in Oliver B.V. en Purple Square Management
Partners B.V. met respectievelijk 10% en 20% uitgebreid,
resulterend in een belang van respectievelijk 61%
en 90%.
Ontwikkelingen na balansdatum
Er zijn geen ontwikkelingen na balansdatum.
25CTAC JAARVERSLAG 2022
Kasstroom en investeringen
€ mln (tenzij anders vermeld)
2022 2021 Delta
Operationele kasstroom 6,1 9,5 -35,8%
Netto cash (per ultimo) 5,4 7,5 -28,0%
Headroom* 14,6 17,6 -17,0%
* De headroom is berekend op basis van het saldo liquide middelen + het saldo van de lopende kredietfaciliteiten.
Verslag van de raad van bestuur
Personele ontwikkelingen
Medewerker centraal
De tagline van Ctac is ‘Enabling Your Ambition’.
Dat heeft direct betrekking op onze medewerkers:
Ctac realiseert haar ambities alleen met goed
gekwalificeerde en gemotiveerde medewerkers.
Medewerkers zijn dan ook de belangrijkste asset voor
Ctac. Hun talent is kritisch voor onze strategie: het
waarmaken van ambities van onze klanten.
Dat impliceert dat we ook onze medewerkers in staat
stellen hun persoonlijke ambities binnen Ctac te
realiseren. Het humanresourcesbeleid is er dan ook
op gericht om een werkklimaat te creëren, waarin
ruimte is voor persoonlijke groei, ontwikkeling en
initiatieven. Dit is een gedeelde verantwoordelijkheid
van medewerker, manager en Ctac. De balans tussen
werk en privé is en blijft een belangrijk onderdeel van
het humanresourcesbeleid, zeker in de post-COVID-19
periode, waarin de grens tussen privé en werk diffuser
is geworden.
Gedurende dit jaar zijn diverse enquêtes gehouden
naar werkbeleving, ervaringen en vitaliteit.
Dit verschaft een goed inzicht in de percepties
van onze medewerkers. In het kader van Project
Ignite is met hoge frequentie zowel kwalitatief als
kwantitatief de mening van medewerkers gevraagd
naar de veranderingen en is hun input ook verwerkt
in de oplossingsrichtingen. Een groot, regulier
medewerkerstevredenheidsonderzoek staat gepland
voor 2023 en dat gebeurt voor Nederland en België
in samenwerking met Effectory.
Ctac opereert in een competitieve arbeidsmarkt.
IT is een kernaspect van nagenoeg alle organisaties
geworden. Onze afzetmarkt is hoog-dynamisch en
stelt grote eisen aan de vaardigheden van onze
medewerkers. Investeren in onze medewerkers blijft
daarom van groot belang. Ctac omarmt dan ook de
noodzaak van gestructureerd opleiden als instrument
om enerzijds de kennis en vaardigheden in stand te
houden, en anderzijds in te spelen op de persoonlijke
opleidings- en ontwikkelbehoeften van medewerkers.
De uitgangspunten voor deze ontwikkeling worden
jaarlijks door de medewerker in samenspraak met de
manager opgesteld. Deze persoonlijke doelstellingen
gaan uit van de ambities van de medewerker en
schragen de ambities van Ctac. De implementatie
van de Ctacademy heeft ertoe geleid dat de ‘body
of knowledge and skills’ incrementeel en structureel
versterkt wordt.
Topstructuur
In 2022 bestond de raad van bestuur uit de heer
P.P.J.G. Saasen (CEO), die reeds sinds 2019 als statutair
bestuurder betrokken is bij Ctac, en de heer W. Geraats
(CFO ad interim) als non-statutair lid van de raad van
bestuur. Het opvolgingsproces voor de heer Geraats
wordt in 2023 afgerond. In het kader van Project Ignite
is de organisatiestructuur verder gestroomlijnd en
geoptimaliseerd.
Strategische Personeelsplanning
Ctac is actief met Strategische Personeelsplanning
(SPP) en Future Workforce Planning (FWP).
De strategische context verandert en de workforce
dient daarin mee te veranderen. Er is in deze aanpak
steeds meer aandacht voor de doorvertaling van
ontwikkelingen in technologie naar het talent dat Ctac
nodig heeft. Via SPP en FWP wordt invulling gegeven
aan succession planning, talentmanagement en
recruitment. In 2022 zijn SPP en FWP zowel in België
als in Nederland geïmplementeerd en vertaald naar
actieplannen op het niveau van team en individu.
Ctacademy
Leren en ontwikkelen is een centraal thema in het
humanresourcesbeleid. De bundeling van deze
activiteiten in de Ctacademy vergroot de impact en
het leerklimaat in het bedrijf. Er worden in-house
trajecten aangeboden, waarin de Ctac-werkwijze wordt
geïmplementeerd door en voor eigen medewerkers,
aanvullend op een ontwikkelprogramma van soft skills
samen met externe partners. Door een toegankelijk
en laagdrempelig platform te bieden, dat voor iedere
medewerker een rijk aanbod kent, zorgt Ctac tevens
voor het vergroten van het engagement en voor de
duurzame inzetbaarheid van het talent.
Talentmanagement
De concurrentie op de arbeidsmarkt is enorm.
Het aantrekken en ontwikkelen van medewerkers is
van groot belang en daarom staat talentmanagement
prominent op de humanresourcesagenda.
‘Enabling Your Ambition’ geldt ook voor de talenten
van de medewerkers. Voor een groep met het
vermogen om door te groeien en de juiste ambitie
is het Talent & Development Programma ontwikkeld.
Door dit programma wordt met maatwerk ingespeeld
op de ontwikkelbehoefte. Op de langere termijn wordt
hierdoor ook onze succession planning gevoed.
Op deze manier kan het talent van Ctac optimaal
renderen ten bate van de continuïteit van
de organisatie.
Diversiteit en inclusiviteit
Diversiteit is wat mensen zien en waarnemen,
inclusiviteit is wat zij zelf voelen. Bij Ctac is in 2022
gemiddeld 21% van de medewerkers vrouw.
Diversiteit gaat echter niet alleen over de verhouding
man-vrouw, maar gaat vooral om respect voor de
verschillen tussen medewerkers en/of hun sociaal-
culturele achtergrond en levenshouding. Ctac
hecht in het bijzonder waarde aan diversiteit binnen
de organisatie, waarbij het er niet om gaat wat
één medewerker specifiek weet of kan, maar wat
26 CTAC JAARVERSLAG 2022
medewerkers samen kunnen en weten. Ctac staat
open voor iedereen, en dit blijkt ook uit de kansen die
medewerkers krijgen om te groeien.
Ook in de wervingsactiviteiten komt dit tot uiting door
de aanname van talent uit diverse bevolkingsgroepen
en niet-Nederlandstaligen. De samenwerking met
de Talent Refugee Hub heeft geleid tot instroom van
nieuwe collega’s met een verblijfsstatus in Nederland.
Dat Ctac de daad bij het woord voegt en diversiteit
daadwerkelijk uitdraagt, komt naar voren in de dialoog
hierover met het management en medewerkers.
Mede werkers van Ctac vinden elkaar in het belang van
een veilig werkklimaat voor iedereen, waarin samen-
werken op basis van respect de norm is. Ook de rol
van een vertrouwenspersoon past hierbij. Ctac heeft
zowel een interne als een externe vertrouwenspersoon.
Ctac draagt haar diversiteitsbeleid uit naar de arbeids-
markt door middel van een diversiteitsclausule in de
vacatureteksten.
Verbinding tussen mensen is een voorwaarde tot
succes. Ctac biedt een methodiek (Insights Discovery)
aan, waarin zelfinzicht in gedragsvoorkeuren leidt tot
begrip voor anderen. Dit versterkt de individuele en
persoonlijke groei, de samenwerking in teams en met
onze partners. Inmiddels is 39% van de medewerkers in
het bezit van een profiel conform deze methodiek.
Vitaliteit
Vitaliteit is een speerpunt en een multidisciplinair team
verwerkt dit tot een gevarieerd aanbod van fysieke
en mentale activiteiten. Ctac benadert vitaliteit actief
door frequent workshops aan te bieden op het mentale
en fysieke vlak. Daarnaast is het een onderdeel van
het verzuimbeleid: door diverse maatregelen voert
Ctac een actief verzuimbeleid op het voorkomen
van (langdurige) uitval. In 2022 is het ziekteverzuim
binnen Ctac Nederland 4,0% (2021: 3,1%). In het
kader van verzuimpreventie wordt actief gestuurd op
verzuimmanagement en daarmee op de inzetbaarheid
van medewerkers. Dit heeft geleid tot een stabiel laag
verzuimniveau.
Vitale medewerkers zijn een sleutel voor duurzaam
succes. Een groter gezondheidsbewustzijn bij
medewerkers leidt tot een vitalere workforce.
Sportende medewerkers zijn productiever, fitter én
verzuimen gemiddeld minder. Als werkgever stimuleert
Ctac haar medewerkers tot een gezonde leefstijl
met voldoende beweging. Daarom bieden wij onze
medewerkers een bedrijfsfitnessregeling aan.
Continuering Preventief Medische Onderzoeken
De inzet van Preventief Medische Onderzoeken
(PMO) is van vitale waarde voor het vergroten van
het gezondheidsbewustzijn van de medewerkers die
eraan deelnemen. Inzichten op organisatieniveau
worden vertaald naar vitaliteitsbeleid. In 2022 is de
samenwerking met het Jeroen Bosch Ziekenhuis
gecontinueerd.
Recruitment en employer branding
De werken-bij-site is het online-wervingskanaal van
Ctac dat blijft leiden tot spontane sollicitaties. Tegelijk
hebben we de inspanningen op de arbeidsmarkt
geïntensiveerd. Door structureel content over Ctac,
onze propositie en onze projecten met de relevante
doelgroepen te delen, is de onlineherkenbaarheid
van Ctac versterkt. Per doelgroep wordt gekeken naar
de online candidate journey en waar nodig wordt die
geoptimaliseerd.
Belangrijk in recruitment zijn onze eigen medewerkers:
zij vertellen over hun baan, ervaringen en uitdagingen
bij Ctac. Deze content wordt op social media bij de
relevante doelgroepen gericht onder de aandacht
gebracht.
Ctac is al langere tijd in intensief contact met
onderwijsinstellingen. We doen dat door bijvoorbeeld
deel te nemen aan speedmeetings, het faciliteren
van gastcolleges en het bieden van stageplaatsen.
Doel hiervan is om talent van de nabije toekomst
kennis te laten maken met Ctac. Er is een groeiend
aantal stagiaires en circa 30% van de stagiaires komt
uiteindelijk bij ons in dienst.
Een belangrijk wervingskanaal zijn onze eigen
medewerkers: zij vormen onze ambassadeurs op
de arbeidsmarkt. Zo worden collega’s gewaardeerd
voor de referral, die uiteindelijk resulteert in een
wervingsbonus. Circa 35% van de instroom komt uit het
netwerk van bestaande medewerkers.
Masterclass
De schaarste op de IT-arbeidsmarkt is here to stay.
De vraag naar IT’ers groeit harder dan het aanbod.
Digitale transformatie binnen organisaties wordt steeds
meer een primaire businessbehoefte, waardoor de
vraag naar IT-professionals toeneemt. In 2022 heeft
Ctac zich expliciet gericht op het werven van junior-
IT-professionals voor de XV-retailpropositie, wat heeft
geresulteerd in de start van een Masterclass. In 2023
wordt dit initiatief herhaald voor andere profielen.
Medezeggenschap
In 2022 hebben meerdere overlegvergaderingen met
de ondernemingsraad plaatsgevonden. Dit komt de
formele medezeggenschap, maar ook de informele
dialoog tussen raad van bestuur en ondernemingsraad
ten goede. Er is periodiek overleg gevoerd over alle
aspecten van de bedrijfsvoering, waarbij in 2022 ook
tweemaal een lid van de raad van commissarissen
het overleg heeft bijgewoond. Vaste thema’s in deze
overlegvergaderingen zijn de markt- en resultaat-
27CTAC JAARVERSLAG 2022
ontwikkelingen, organisatiewijzigingen en het
humanresourcesbeleid. Over 2022 wordt positief
teruggekeken op de geleverde bijdrage van de
ondernemingsraad, die in verschillende zaken advies
en/of instemming heeft gegeven. Voorbeelden zijn:
acquisities Ctac;
advisering over Project Ignite;
advisering over organisatiewijzigingen;
arbeidsvoorwaardelijke thema’s (zoals mobiliteit,
pensioen).
Post-COVID-19-pandemie
In 2020 brak de wereldwijde Covid-19-pandemie
uit en dat heeft ook nog in 2022 effect gehad
op onze medewerkers en de wijze waarop we
samenwerken. Vanaf medio maart 2022 zijn de
beperkingen in de maatschappij en dientengevolge
het bedrijf opgeheven. Het aanpassingsvermogen
dat medewerkers tijdens de gehele periode hebben
gedemonstreerd, is groot en indrukwekkend.
Ons team is er knap in geslaagd zich aan deze realiteit
aan te passen.
Duurzaam ondernemen
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
binnen Ctac
De langetermijnvisie en continuïteit van Ctac zijn
belangrijke uitgangspunten van maatschappelijk
verantwoord ondernemen (mvo). Op de arbeidsmarkt
is ook waarneembaar dat jong talent dit als een
selectiecriterium voor een baan ziet. Daarnaast is
binnen de IT-markt in algemene zin sprake van een
duidelijke bewustwording om duurzamer te gaan
werken. De gevolgen van grondstofschaarste en de
eindigheid van fossiele brandstoffen hebben ook
invloed op de sector. Zo streeft de Nederlandse
overheid ernaar om al haar producten en diensten
duurzaam in te kopen, waaronder IT-diensten.
Deze trend onderschrijft het belang van duurzaamheid
in haar dienstverlening zowel aan haar klanten als aan
de maatschappij in het algemeen.
Ctac brengt elk jaar het energieverbruik in kaart en stelt
een Carbon Footprint-rapportage op.
Door het inzichtelijk maken van het energieverbruik met
daaraan verbonden een Carbon Footprint-rapportage
wordt er jaarlijks gestuurd op vermindering van het
energieverbruik en op het verlagen van de CO
2
-
uitstoot. Ctac heeft als jaarlijks doel de uitkomst van de
Carbon Footprint-rapportage te verlagen.
Ctac kijkt naar de drie P’s (People, Planet, Profit) van
maatschappelijk verantwoord ondernemen.
Deze integrale aanpak maakt het voor Ctac mogelijk
om progressie te boeken op het gebied van
duurzaamheid, zowel op sociaal en maatschappelijk
vlak, als op economisch vlak.
De P van People staat in het teken van het waarmaken
van ambities door de medewerker. Ctac is erop
gericht om een werkklimaat te creëren, waarin ruimte
is voor groei, ontwikkeling en nieuwe uitdagingen.
Ctac investeert in haar medewerkers en biedt hen
de mogelijkheid zich professioneel en persoonlijk te
ontwikkelen.
Voor de invulling van de P van Planet is optimalisatie
van de Carbon Footprint het uitgangspunt. Uit de
Carbon Footprint-rapportages van de afgelopen jaren
blijkt dat het grootste gedeelte van de CO
2
-uitstoot
wordt veroorzaakt door het brandstofverbruik van
de leaseauto’s. Een van de doelstellingen die Ctac
zichzelf had opgelegd, was het terugdringen van het
brandstofverbruik van de leaseauto’s.
Het wagenpark van Ctac wordt per januari 2023
geëlektrificeerd doordat auto’s met een verbrandings-
motor niet meer geleased kunnen worden.
Hierdoor wordt, vooruitlopend op overheidsbeleid per
januari 2025, het wagenpark successievelijk vervangen
door elektrische auto’s. Het aantal elektrische
kilometers stijgt ten koste van fossiele kilometers.
De P van Profit wordt ingevuld door producten en
diensten in te zetten/te ontwikkelen, waarbij de focus
ligt op duurzaamheid. Deze producten zullen bij de
klanten van Ctac besparingen realiseren op het gebied
van energie, afval en CO
2
-uitstoot. Ctac werkt samen
met klanten, leveranciers en partners om een bijdrage
te leveren aan een gezonder milieu.
Duurzaamheid
De meeste klanten hebben een duurzaamheidsbeleid
waarin veelal nog beperkt aandacht wordt besteed aan
de rol van IT. Terwijl IT – mede door het gebruik van
software en datamanagement – een belangrijke rol kan
spelen in het terugdringen van het energieverbruik.
De ambitie is om stap voor stap de doelen te
realiseren ten aanzien van mobiliteit (verminderen
fossiele brandstof, verhogen elektrisch vervoer),
energiebesparing in het eigen gebouw (isolatie,
verlichting, energiemanagement of het optimaliseren
van de bestaande installaties) en het toepassen van
zonnepanelen.
Ctac blijft zich ten doel stellen om de CO
2
-uitstoot
betreffende het wagenpark te verminderen. Ctac hecht
waarde aan het monitoren van de CO
2
-uitstoot als
gevolg van haar bedrijfsactiviteiten.
Om die reden wordt al meerdere jaren achtereen een
Carbon Footprint-rapportage opgesteld. Op deze
manier kunnen verschillen tussen de jaren worden
geanalyseerd en biedt het handvatten voor het
nemen van maatregelen om de organisatie verder
te verduurzamen.
Verslag van de raad van bestuur
28 CTAC JAARVERSLAG 2022
De focus voor 2022 lag, naast het verlagen van de
CO
2
-uitstoot van het wagenpark, ook op duurzame
afvalverwerking. Dit omvat onder andere het gescheiden
inzamelen van afval en het reduceren van afval, onder
andere door wegwerpservies te vervangen door
recyclebare producten.
Ctac behoudt de ambitie om het duurzaamheidsbeleid
een impuls te geven. In 2022 is door een projectteam
een nieuw beleid uitgewerkt, met betrokkenheid van de
medewerkers. De leidraad daarbij zijn de Sustainability
Development Goals, zoals geformuleerd door de
Verenigde Naties.
Een viertal thema’s is geselecteerd:
1. goede gezondheid en welzijn;
2. kwaliteitsonderwijs;
3. betaalbare en duurzame energie;
4. verantwoorde consumptie en productie.
Op deze thema’s is en wordt de komende periode
door Ctac actie ondernomen. Daarnaast wordt in 2023
gewerkt aan de voorbereidingen op de CSRD.
Ctac heeft geconcludeerd dat de klimaatrisico’s niet van
materiële invloed zijn op het businessmodel van Ctac.
Carbon Footprint Ctac 2022
Voor de berekeningen over het kalenderjaar 2022 is
gebruikgemaakt van energieverbruikgegevens met
betrekking tot de huisvesting, (externe) datacenters
en mobiliteit van medewerkers. Deze gegevens zijn
ontvangen van externe leveranciers. Aan de hand van
deze gegevens is de ingeschatte totale CO
2
-emissie voor
de Ctac-organisatie berekend.
Om de operationele grenzen (scope) af te bakenen,
is gebruikgemaakt van de categorisering van de
internationale richtlijn Greenhouse Gas Protocol (GHG).
Dit protocol onderscheidt drie bronnen van emissie:
scope 1, 2 en 3. Per scope is beschreven welke CO
2
-
genererende activiteiten door Ctac zijn opgenomen in
de berekening.
De totale emissie over het kalenderjaar 2022 bedroeg
voor Nederland en België gezamenlijk 1.209,36 ton CO
2
.
Voornaamste reden voor de stijging betreft het
toegenomen aantal gereden kilometers na COVID-19.
Het aantal leaseauto’s is nagenoeg hetzelfde gebleven.
De verlaging van deze CO
2
-emissie staat als doel voor
2023 gesteld. De verdere elektrificatie van het wagenpark
speelt daar een rol in.
Scope 1
In scope 1 gaat het om de directe uitstoot
van broeikasgassen. Directe emissie van CO
2
wordt veroorzaakt door het gebruik van fossiele
energiedragers (aardgas, benzine etc.). Voor het
berekenen van de CO
2
-emissie wordt het gebruik van
fossiele brandstoffen in kaart gebracht en verrekend
met vastgestelde specifieke conversiefactoren.
Voor Ctac is enkel en alleen het brandstofverbruik van
de leaseauto’s geregistreerd, gebaseerd op het totale
verbruik (zakelijk en privé). Bij elkaar levert dit een
CO
2
-emissie over 2022 op van 760,89 ton (2021: 558,52
ton). De CO
2
-emissie van scope 1 is de grootste factor
binnen de totale uitstoot, iets wat overigens gebruikelijk
is bij bedrijven in de zakelijke dienstverlening.
Daarbinnen is de uitstoot als gevolg van verbruikte
brandstof de belangrijkste factor. Door de post-COVID-
19-situatie is de uitstoot van CO
2
in 2022 toegenomen,
als gevolg van minder thuiswerken.
Ctac heeft tevens het vliegverkeer vanaf 2019 in kaart
gebracht. De trend maakt duidelijk dat er sinds 2019
nauwelijks wordt gevlogen.
Scope 2
Naast directe emissie van broeikasgassen (scope 1)
wordt in een CO
2
-voetafdruk ook indirecte CO
2
-emissie
ten gevolge van het elektriciteitsgebruik meegenomen.
Bij de omzetting van elektrische energie in ‘bruikbare’
energie komt weliswaar geen CO
2
vrij (met andere
woorden: in een elektrisch apparaat vindt geen
verbrandingsproces plaats), maar bij de productie van
elektriciteit in de elektriciteitscentrale gebeurt dat wel.
Door het inkopen van elektriciteit is Ctac dus indirect
verantwoordelijk voor deze CO
2
-emissie.
De totale CO
2
-emissie in scope 2 bedroeg voor Ctac
in 2021 194,96 ton. Binnen deze scope heeft er ten
opzichte van 2021 een afname plaatsgevonden. In 2022
bedroeg deze scope voor Ctac namelijk 169,78 ton.
Dat is een daling van 15%. De vermindering in uitstoot
van CO
2
komt omdat de CO
2
-emissie factor per kWh
grijze stroom naar beneden is gegaan door meer
groene stroom in de mix.
Scope 3
Ten slotte komt er bij een organisatie indirect CO
2
vrij als gevolg van de activiteiten van het bedrijf, die
voortkomen uit bronnen die geen eigendom van het
bedrijf zijn, noch beheerd worden door het bedrijf.
De organisatie heeft geen directe invloed op deze
emissies. Deze indirecte emissies worden scope
3-emissies genoemd.
Voor Ctac is in het kader van scope 3 een beperkt
aantal bronnen van CO
2
-emissie in kaart gebracht.
De totale CO
2
-emissie over het kalenderjaar 2022
bedraagt nagenoeg 0,3 ton (in 2021: 0 ton), dit vanwege
het feit dat er louter met groene stroom wordt gewerkt.
29CTAC JAARVERSLAG 2022
Ctac, kwaliteit, informatiebeveiliging en privacy
Al jaren heeft Ctac een duidelijk informatiebeveiligings-
beleid dat stevig verankerd is in de organisatie.
Dit beleid is gebaseerd op meerdere pijlers, waar onder
andere het bewustzijn bij de medewerkers, het ingericht
hebben van de diverse processen en het zowel intern
als extern laten auditen van de processen en werkwijzen
standaard deel van uitmaken. Sinds 8 december 2008 is
Ctac houder van een ISO27001-certificering.
Doordat informatiebeveiliging integraal deel uitmaakt
en de kwaliteit meebepaalt van de dienstverlening
van Ctac, is Ctac sinds 2009 ook drager van een
ISO9001-certificaat. De ISO-certificaten zijn nooit een
doel op zich geweest, maar ondersteunen Ctac in het
aanhouden van de focus op haar dienstverlening. Ctac
streeft naar een continu proces van optimaliseren en
verbeteren, onder andere door het gebruik van het
‘security by design’-principe, waardoor de kwaliteit van
de procesvoering, van de productlevering en van de
manier van werken op een steeds hoger niveau komt
te liggen.
Ook in 2023 heeft Ctac haar certificaten op orde. In
2022 is door KIWA Nederland B.V. een hercertificering
uitgevoerd over de ISO27001- en ISO9001-
beheersmaatregelen, waardoor Ctac de ISO-certificaten
zonder probleem kan continueren. Dit toont aan
dat Ctac organisatieonderdelen als eigenaarschap,
procesverantwoordelijkheid en managementparticipatie
stevig onder de knie heeft.
Privacy is en blijft een belangrijk onderdeel in de
strategie van Ctac. Als IT-organisatie zijn we dit niet
alleen aan onszelf, maar zeker ook aan onze klanten
verplicht. Het privacyaspect en de uitvoering van de
maatregelen die beschreven staan in de AVG, blijven
een vast onderdeel uitmaken van de activiteiten
binnen Ctac.
Naast de ISO-certificeringen en de continuering van
de naleving van de AVG is ook de ISAE3402 type II-
verslaglegging over 2022 een feit: een rapportage die
de ‘Plan, Do, Check, Act’-cyclus van het Ctac ISAE3402-
raamwerk nauwgezet toetst op een juiste werking
ervan. Dit onderzoek is in 2022 uitgevoerd door KPMG.
Ctac heeft ook dit onderzoek prima doorstaan en kan in
2023 wederom een niet-geconditioneerd ISAE3402 type
II-rapport overleggen.
Naast het continu streven naar optimaal werkende
managementsystemen over de verschillende
domeinen heen, met de daarbij behorende
toetsingen en certificaten, is er uiteraard ook steeds
plaats voor eventueel aanvullende wensen van onze
opdrachtgevers.
Risicoprofiel en -beheersing
Risicohouding
De raad van bestuur draagt de eindverantwoordelijk-
heid over het risicomanagement systeem. Hij streeft
ernaar om risico’s te beperken en geen substantiële
risico’s aan te gaan zonder dat deze tot een voor
Ctac aanvaardbaar niveau zijn teruggebracht.
Voor het identificeren, analyseren en mitigeren van
risico’s heeft Ctac een risicoraamwerk opgesteld.
Met dit raamwerk wordt de effectiviteit van geïmple-
menteerde maatregelen gemeten teneinde de Ctac-
gerelateerde bedrijfs processen te verbeteren.
De interne beheer sing wordt continu beoordeeld en
verder geprofessionaliseerd. Ctac zorgt, door een
continu proces van interne controles en metingen,
voor het zo optimaal mogelijk bewaken en het tijdig
identificeren en, indien noodzakelijk, mitigeren van
ontstane risico’s.
Algemeen
Ctac’s langetermijnstrategie is gericht op continuïteit
van de onderneming en de langetermijnwaardecreatie
voor alle stakeholders door groei en een positieve
ontwikkeling van de winstgevendheid. Ctac beoogt
deze langetermijnwaardecreatie te bereiken door
op structurele wijze de technische en commerciële
activiteiten binnen de strategie op elkaar af te
stemmen en de organisatie hier in aard en omvang
op aan te passen. Door middel van strategische
meerderheidsbelangen wil Ctac de langetermijn-
waardecreatie een versnelling geven. Op basis van een
structureel risicomanagementprogramma kan Ctac de
continuïteit van de dienstverlening en services blijven
leveren aan onze klanten. Voor de eigen IP-producten
heeft 2022 in het teken gestaan van doorontwikkeling
van functionaliteiten en verbeteringen. Met deze
producten beoogt Ctac een inkomstenstroom op
langere termijn te blijven realiseren. Het investeren in,
en kansen bieden aan medewerkers om zich verder te
ontwikkelen, dragen bij aan langetermijnwaardecreatie.
De strategische koers van Ctac wordt jaarlijks uitgebreid
besproken met de raad van commissarissen.
Het risicomanagementsysteem met zijn controle-
middelen en mitigerende maatregelen is eveneens een
periodiek terugkerend onderwerp op de agenda van
de raad van commissarissen. Ook worden jaarlijks als
onderdeel van de controle van de jaarrekening door de
externe accountant de administratieve organisatie en
de interne beheersing qua opzet, bestaan en werking
geëvalueerd.
Risicomanagement is een integraal onderdeel van de
planning- en controlecyclus. De strategische doelen
van Ctac worden door de raad van bestuur samen
met de directeuren van de diverse bedrijfsonderdelen
vertaald naar businessplannen en budgetten per
bedrijfsonderdeel. Het businessplan bevat concrete
Verslag van de raad van bestuur
30 CTAC JAARVERSLAG 2022
businessdoelstellingen, financiële doelstellingen
en een aantal Key Performance Indicators (KPI’s).
Gedurende het jaar worden deze doelstellingen
consequent gemeten en beoordeeld op voortgang.
De operationele en financiële resultaten per
bedrijfsonderdeel worden maandelijks door de raad
van bestuur en de directie van de bedrijfsonderdelen
vergeleken met de resultaten van het jaar ervoor en
met de budgetten voor het lopende jaar. Indien nodig
worden nadere acties gedefinieerd en verwachtingen
bijgesteld. De belangrijkste KPI’s bij Ctac zijn zowel
intern als extern gericht. Intern worden onder andere
bezettingsgraad, tarieven, aantal directe en indirecte
fte’s, en efficiency van de processen gemeten.
Extern gaat het vooral over de klanttevredenheid, die
vanuit de diverse contacten met de opdrachtgever
wordt gemeten. Voorbeelden hiervan zijn de calls die
met een tevredenheidskwalificatie door de aanvrager
worden afgesloten, customer reviews en de reviews van
individuele consultants. Waar nodig worden passende
maatregelen genomen om de hoge standaard te
kunnen blijven leveren.
Ctac hanteert zo veel mogelijk uniforme werkprocessen,
procedures en informatiesystemen, en legt
daarbij verantwoordelijkheden, bevoegdheden,
functiescheidingen, richtlijnen, procedures en
processen op heldere en toegankelijke wijze vast.
Ctac heeft ook in 2022, mede in het kader van project
Ignite, gewerkt aan het verder optimaliseren van haar
risicobeheersings- en interne- controlesystemen. Ctac
is zich ervan bewust dat dergelijke systemen geen
absolute zekerheid kunnen bieden. In Ctac’s systeem
van risicomanagement en controle zijn de volgende
belangrijke elementen te onderscheiden:
strategische risico’s;
financiële risico’s;
cyberrisico’s;
operationele risico’s.
In onderstaande paragrafen zijn de meest relevante
risico’s die op dit moment voor Ctac gelden,
uiteengezet. Risico’s die op dit moment niet onderkend
zijn of die als niet-materieel worden beschouwd,
worden hier niet genoemd.
Strategische risico’s/marktrisico’s
Ctac wil voortdurend adequate IT-oplossingen blijven
ontwikkelen. De ontwikkelingen in de markten waarin
Ctac opereert, gaan snel. Het risico bestaat dat Ctac
onvoldoende in staat is om tijdig te anticiperen en in
te spelen op marktontwikkelingen met het ontwikkelen
en aanbieden van nieuwe producten en diensten.
Om dit te voorkomen, werkt Ctac enerzijds samen met
haar vaste partners om steeds op de hoogte te blijven
van de laatste ontwikkelingen in de markt, en werkt
zij anderzijds zo veel mogelijk samen met klanten aan
het verbeteren van de (bedrijfs)processen van de klant
om deze nieuwe technologieën te kunnen inzetten.
De toenemende wens van klanten om een volwaardig
partnerschap aan te gaan, blijft zich continueren.
Organisaties zijn steeds meer afhankelijk van optimaal
functionerende IT-systemen ter ondersteuning van de
(bedrijfs)processen. Hierdoor is een one-stop-shop-
oplossing met aangeboden diepgaande kennis van
de verticale markt in combinatie met een breed scala
van oplossingen bij de klant, zoals Ctac die aanbiedt,
noodzakelijk.
De markt voor IT-dienstverlening is volwassen.
De opkomst van nichespelers veroorzaakt druk op
prijzen en marges. Ctac probeert dit risico te mitigeren
door het maken van heldere strategische keuzes ten
aanzien van haar positionering in de markt, en door
voortdurend te investeren in de ontwikkeling van
competenties en vaardigheden van de medewerkers.
In het geval dat Ctac bedrijven zou acquireren, is
het uiteindelijke doel om de beoogde synergieën te
maximaliseren. Als acquisities aan de orde zijn, wordt
allereerst beoordeeld of er een voldoende strategic
and cultural fit is. Vervolgens zal Ctac komen tot een
reële prijs en een adequaat Post Merger Integration-
traject.
Om neerwaartse risico’s op haar omzet te mitigeren,
heeft Ctac zich tot doel gesteld om uiteindelijk een
substantieel deel van de totale jaaromzet te behalen
uit meerjarige contracten en uit de dagelijkse
dienstverlening die door de bestaande klantenkring
wordt gevraagd. Ctac bedient ongeveer zeshonderd
klanten, verspreid over verschillende sectoren.
Met een dergelijke brede exposure naar grotere
klanten minimaliseert Ctac neerwaartse risico’s op
de omzet.
Om op een eventueel verminderde vraag naar IT-
diensten en -projecten te kunnen inspelen, wordt
getracht om de gevolgen ervan zoveel mogelijk te
beperken door het efficiënt en flexibel inzetten van
medewerkers en waar nodig inhuurkrachten.
Steeds meer bedrijven verkennen de mogelijkheden
van de public cloud en integratie van applicaties
die vanuit de verschillende cloudproviders worden
aangeboden. De snelheid waarmee dit proces zich
in de toekomst zal ontwikkelen, blijft moeilijk in te
schatten, en Ctac tracht hier commercieel zo goed
mogelijk op in te spelen door het voortdurend
aanpassen van haar businessproposities. Door op de
juiste manier contracten met zowel opdrachtgevers als
leveranciers te definiëren en looptijden waar mogelijk
te optimaliseren, beoogt Ctac te voorkomen dat het
migreren van systemen van opdrachtgevers van Ctac
naar public-cloudproviders negatieve gevolgen heeft
op haar omzet en resultaten.
Zo monitort Ctac elk kwartaal hoe de situatie voor
de komende drie jaar kan worden ingeschat om te
beoordelen of de handelwijze moet worden aangepast.
31CTAC JAARVERSLAG 2022
Om het identificeren, analyseren en mitigeren van
risico’s zo adequaat mogelijk aan te pakken, heeft
Ctac daartoe haar IT-risicomanagement apart
gepositioneerd binnen de organisatie.
Financiële risico’s
Ctac is onderhevig aan een aantal financiële risico’s,
zoals marktrisico (rente- en valutarisico), kredietrisico,
liquiditeitsrisico en kapitaalrisico. Daarnaast is goodwill
ontstaan bij acquisities. Deze acquisities zijn verregaand
geïntegreerd binnen Ctac. Jaarlijks wordt getoetst op
de aanwezigheid van impairment-triggers.
Een omschrijving van de financiële risico’s en de
beheersing daarvan is terug te vinden in de toelichting
op de geconsolideerde jaarrekening. Ctac probeert
mogelijke risico’s tijdig in beeld te krijgen en treft waar
mogelijk mitigerende maatregelen.
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico’s
die zich uitsluitend beperken tot de eurozone.
Om deze risico’s te minimaliseren, heeft het
renterisicobeleid tot doel de renterisico’s die
voortkomen uit de financiering van de onderneming,
te beperken. Het renterisico heeft betrekking
op zowel de langetermijnfinanciering als de
kortetermijnfinanciering. Ctac analyseert continu
de ontwikkeling van de liquiditeiten in relatie
tot de beschikbare financieringsfaciliteiten en
schommelingen in rentepercentages. Ctac heeft
geen financiële instrumenten afgesloten om het
renterisico te beperken. Ctac heeft geen significante
interestdragende activa. Opbrengsten van de groep
zijn daarom nagenoeg geheel onafhankelijk van
wijzigingen in de rentevoet.
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd in
de eurozone. Het overgrote deel van de omzet wordt
gerealiseerd binnen de eurozone.
De rapportagevaluta en functionele valuta van Ctac
zijn derhalve de euro. Ctac bezit geen activa en
verplichtingen buiten de eurozone. De raad van
bestuur van Ctac beoordeelt de valutarisico’s ultimo
2022 als zeer beperkt.
Kredietrisico is het risico van financieel verlies
voor Ctac als een afnemer of tegenpartij van een
financieel instrument de aangegane contractuele
verplichting niet nakomt. Het kredietrisico wordt
centraal beheerst. Het kredietrisico vloeit voort
uit liquide middelen en transacties met cliënten
inclusief openstaande vorderingen. Voor banken en
financiële instellingen worden alleen professionele
partijen binnen Nederland geaccepteerd. De
financieringsfaciliteit van Ctac is voor Nederland
ondergebracht bij ABN AMRO Bank en voor
België bij ING Bank. Dit betreffen professionele
marktpartijen waarvan de kredietkwaliteit als goed
wordt beoordeeld. De credit ratings van deze partijen
betreffen minimaal A.
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Als
er geen externe beoordelingen beschikbaar zijn,
beoordeelt Ctac de kredietwaardigheid van de
afnemer, waarbij onder meer de financiële positie,
ervaringen in het verleden en overige factoren
worden meegenomen. De kredietrisico’s ter zake
opdrachtgevers worden doorlopend beoordeeld. De
raad van bestuur van Ctac N.V. schat de kredietrisico’s
van de opdrachtgevers in als beperkt, gezien de
individuele omvang en onafhankelijke positie van
de verschillende afnemers. Met een groot deel van
onze afnemers wordt meerdere jaren zaken gedaan
en in het verleden is er slechts in incidentele gevallen
sprake geweest van een situatie waarin de afnemer
niet aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen.
Afnemers worden voortdurend en op individuele
basis beoordeeld op naleving van afspraken over
betalingscondities.
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Hiertoe wordt in Nederland per 31 december
2022 gebruikgemaakt van een combinatiefaciliteit
ter hoogte van totaal € 6.300.000. De kredietfaciliteit
is gecommitteerd voor drie jaar vanaf april 2021.
In België wordt per 31 december 2022 gebruik-
gemaakt van de kredietfaciliteit bij ING Bank ter
hoogte van € 900.000. Als zekerheid is pandrecht
verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting,
IP-rechten en aandelen. Het liquiditeitenbeheer
is erop gericht de beschikbare liquide middelen
en kredietfaciliteiten binnen Ctac zo optimaal
mogelijk aan te wenden. Hiertoe worden periodiek
liquiditeitsprognoses opgesteld voor zowel de
korte als de middellange termijn. Deze prognoses
worden periodiek bijgesteld op basis van realisatie en
eventueel bijgestelde prognoses.
Het management van kapitaal vindt centraal plaats
en is gericht op enerzijds de continuïteit van Ctac en
anderzijds het optimaliseren van de kapitaalstructuur
teneinde de kosten van kapitaal te reduceren en
rendement voor aandeelhouders te genereren.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur
te komen, zijn gelegen in het dividendbeleid,
de mogelijkheid om eigen aandelen te kopen
en de mogelijkheid om aandelen te emitteren,
in het bijzonder in verband met de financiering
van mogelijke acquisities of de reductie van
schuldposities.
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software
deels in eigen beheer. Een deel van de kosten
wordt geactiveerd op de balans. Technolo-
gische ontwikkelingen en veranderende markt-
omstandigheden kunnen ertoe leiden dat
geactiveerde kosten niet langer terugverdiend
kunnen worden. Ctac is terughoudend bij het
activeren van kosten. Jaarlijks wordt bovendien
beoordeeld of de op de balans gerepresenteerde
Verslag van de raad van bestuur
32 CTAC JAARVERSLAG 2022
waarde nog steeds kan worden terugverdiend.
Ctac is belastingplichtig en loopt dus fiscale risico’s
bij het verrichten van haar activiteiten. Ctac managet
deze risico’s door het up-to-date houden van
fiscale kennis, het raadplegen van deskundigen,
het proactief signaleren en beheersen van fiscale
risico’s, en het uitvoeren van steekproeven op
administraties. Ctac heeft met de Belastingdienst een
handhavingsconvenant afgesloten en valt dus onder
het zogenaamd Horizontaal Toezicht, wat impliceert
dat de Belastingdienst en Ctac wederzijds proactief
opereren. Tevens werkt Ctac aan de implementatie
van een zogeheten tax control framework. Het risico
bestaat dat deze verliezen niet genoeg kunnen
worden gecompenseerd, met als gevolg dat (een
deel van) de latente belastingvordering moet worden
afgewaardeerd. Ctac heeft de verwachting dat
deze verliezen in de komende jaren met de winst
verrekend kunnen worden.
Er is in Nederland en in België een tekort aan
goed opgeleide IT’ers. Deze krapte is zowel
conjunctureel als structureel: er is een beperkt
aanbod en verhoudingsgewijs lage instroom vanuit
de hogescholen en universiteiten op de arbeidsmarkt
in relatie tot de grote vraag naar digitalisering.
De krappe arbeidsmarkt maakt dat klanten en
sommige concurrenten aantrekkelijk zijn voor onze
medewerkers. Met de huidige vacaturedruk blijft een
forse wervingsinspanning noodzakelijk om ervaren
professionals aan te trekken. Deze situatie kan ook
leiden tot stijgende personeelskosten of hoge kosten
voor de inhuur van externen.
Om medewerkers aan te trekken en te behouden,
heeft Ctac de employer branding in lijn gebracht met
de strategie. Onze employer branding richt zich op
meerdere doelgroepen. Ctac wil een aantrekkelijke
werkgever zijn voor starters, young professionals en
ervaren krachten. Hierbinnen zijn talentmanagement,
diversiteit en vitaliteit belangrijke thema’s.
Deze onderwerpen komen ook terug in onze werving.
Daarnaast maken we gebruik van ons succesvolle
referral-kanaal, waarbij medewerkers zelf talent
interesseren voor een carrière bij Ctac, en zijn de
banden met de onderwijsinstellingen geïntensiveerd.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene IT- en clouddiensten is het
voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te besteden aan
het identificeren en behandelen van de cyberrisico’s die
gerelateerd zijn aan de geleverde diensten.
De Chief Information Security Officer (CISO) samen
met de Privacy Officer zorgen er met de verschillende
businessunits en de interne staforganisatie voor dat
de hieraan verbonden risico’s inzichtelijk worden.
In overleg met deze afdelingen en het senior
management worden de nodige mitigerende maat-
regelen geïmplementeerd om het risico naar een
acceptabel niveau terug te brengen.
Ctac heeft haar Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402-raamwerk.
Alle mitigerende maatregelen en activiteiten worden
door middel van interne en externe audits periodiek
getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van dit ISMS heeft Ctac sinds enkele
jaren een intern operationeel securityteam. Dit team
staat in voor het continu monitoren van het gehele
IT-landschap en zal bij de minste dreiging direct
reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot
aantal preventieve maatregelen operationeel op de
verschillende lagen in het IT-landschap.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering afgesloten
om in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op meer gespecialiseerde partijen ter onder-
steuning van het eigen securityteam.
Operationele risico’s
Ctac onderkent een aantal operationele risico’s die
voortvloeien uit de wijze waarop de bedrijfsvoering
plaatsvindt. Zo voert Ctac projecten voor klanten uit,
levert Ctac (cloud)diensten en zet het verschillende
leveranciers en partners in als onderdeel van de
dienstenketen. Elke vorm van dienstverlening heeft haar
eigen specifieke risico’s. In alle gevallen besteedt Ctac
aandacht aan het vooraf onafhankelijk, inhoudelijk en
juridisch toetsen van af te sluiten contracten.
Een belangrijk deel van de omzet van Ctac komt tot
stand door uitvoering van projecten ten behoeve
van klanten. Daar waar een directe en volledige
invloed van een risico op het te bereiken resultaat
aan Ctac toe te schrijven is, neemt Ctac hiervoor de
vanzelfsprekende verantwoordelijkheid. De wijze
van uitvoering van projecten en opdrachten kan
een belangrijke invloed hebben op de prestaties en
resultaten van Ctac. Om de hiermee samenhangende
risico’s zoveel mogelijk te minimaliseren, beschikt
de Ctac-organisatie over een intern kwaliteits- en
beheersingssysteem. In dit kader bewaakt de project
review board vanaf de presalesfase tot en met de
aanbieding en eventuele presentatie bij de klant
de risico’s om deze zo veel mogelijk te mitigeren.
Project- en opdrachtcontrole zijn voor Ctac de
belangrijkste pijlers bij het uitvoeren van projecten
en opdrachten.
33CTAC JAARVERSLAG 2022
Voor een IT-dienstverlener als Ctac zijn medewerkers
de belangrijkste asset van het bedrijf. Ctac kan
alleen verder groeien dankzij haar medewerkers.
Schaarste op de arbeidsmarkt kan in kwalitatieve
zin groei in IT-kennis, of in kwantitatieve zin groei
van de omzet remmen. Daarom voert Ctac een
humanresourcesbeleid dat erop is gericht om
een stimulerend werkklimaat te creëren, waarin
ruimte is voor groei en ontwikkeling van, en nieuwe
uitdagingen voor de medewerkers. Het behoud van
deskundige medewerkers is daarin een belangrijk
doel en is samen met het aantrekken van talentvolle
medewerkers een speerpunt.
Als gevolg van de steeds gecompliceerder
business waarin Ctac opereert, treden af en toe
geschillen met opdrachtgevers op. Ctac is in haar
dienstverlening voortdurend alert op het voorkomen
van dergelijke geschillen en wenst in het geval van
eventuele geschillen om ze snel en adequaat op
te lossen in het belang van de klant. Om in geval
van claims de continuïteit te kunnen waarborgen,
beschikt Ctac over een algemene en een degelijke
beroepsaansprakelijkheidsverzekering.
Bestuursverklaring
De effectiviteit en werking van de interne
risicobeheersings- en controlesystemen worden
jaarlijks besproken met de auditcommissie en de
raad van commissarissen. Rekening houdend met
de hiervoor beschreven risico’s en daarop gerichte
beheersingsmaatregelen, en in overeenstemming met
de best practice-bepaling I.4.3 van de Nederlandse
Corporate Governance Code verklaart de raad van
bestuur, voor zover bekend, dat:
het verslag in voldoende mate inzicht geeft in
eventuele tekortkomingen in de werking van de
interne risicobeheersings- en controlesystemen;
voornoemde systemen een redelijke mate van
zekerheid geven, dat de financiële verslaggeving
geen onjuistheden van materieel belang bevat;
het naar de huidige stand van zaken gerechtvaardigd
is, dat de financiële verslaggeving is opgesteld op
going concern-basis;
in het verslag de materiële risico’s en onzekerheden
zijn vermeld, die relevant zijn ter zake van de
verwachting van de continuïteit van de vennootschap
voor een periode van twaalf maanden na opstelling
van het verslag.
Daarnaast verklaart de raad van bestuur in lijn met
artikel 5:25c van de Wet op het financieel toezicht dat,
voor zover hem bekend:
de jaarrekening een getrouw beeld geeft van
de activa, de passiva, de financiële positie en de
winst of het verlies van de uitgevende instelling
en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen
ondernemingen;
het bestuursverslag een getrouw beeld geeft over
de toestand op de balansdatum, de gang van zaken
gedurende het boekjaar van de uitgevende instelling
en van de met haar verbonden ondernemingen
waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn
opgenomen, en dat in het bestuursverslag de
wezenlijke risico’s waarmee de uitgevende instelling
wordt geconfronteerd, zijn beschreven.
Vooruitzichten
De oorlog in de Oekraïne zorgt voor wereldwijde
economische onzekerheid welke ook effect heeft op
de IT-services markt. Tegelijkertijd is de verwachting
dat in de komende jaren de digitale transformatie door
bedrijven en overheden versneld doorgaat.
Met een goed gevulde pijplijn en een solide financiële
positie beschikt Ctac over een sterke uitgangspositie
om de groei en financiële prestaties te continueren.
De financiële positie geeft daarbij ook voldoende
ruimte voor mogelijke nieuwe acquisities.
De raad van bestuur ziet geen reden om te twijfelen
aan de continuïteitsinschatting van de dienstverlening
van Ctac – de huidige performance en financiële positie
geven de raad van bestuur vertrouwen in de toekomst
van Ctac.
Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, verwacht
Ctac in 2023 een enkelcijferige autonome omzetgroei
en een EBITDA-marge van 11% – 13% te realiseren.
De verwachte investeringen in 2023 zijn beperkt en
zullen toezien op het vervangen van hardware en
voor de modernisering van ons kantoorpand. De
investeringen in ICT-hardware gedurende 2022 hebben
met name betrekking op investeringen in laptops
en capaciteit voor het datacenter. Op termijn is het
de verwachting dat de investeringen in het eigen
datacenter zullen afnemen als gevolg van de migratie
van private- naar public-cloudomgevingen.
Woord van dank
In 2022 heeft het project Ignite centraal gestaan.
Veel Ctac’ers hebben hier een bijdrage aan geleverd
en dat is hartverwarmend. Ook maakt het trots.
We hebben daarnaast een mooie omzetgroei
gerealiseerd. Voor het eerst zijn we door de grens van
500 medewerkers gegaan. Alle reden om iedereen die
hieraan een bijdrage heeft geleverd te bedanken!
s-Hertogenbosch, 2 maart 2023
De raad van bestuur
De heer P.P.J.G. Saasen (CEO)
Verslag van de raad van bestuur
34 CTAC JAARVERSLAG 2022
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
Ctac bewaakt op verschillende manieren haar interne
processen. Zo beschikt zij over een Debiteuren
Board, over een Project Review Board en over
een contractmanagementsysteem. De interne
auditfunctie en de interne risicobeheersings- en
controlesystemen zijn dus geïntegreerd in de
administratieve organisatie/interne beheersing
(1.2 en 1.3).
Doordat risico’s en afwijkingen adequaat
gerapporteerd worden en afwijkingen achteraf
hersteld kunnen worden, wordt een gesepareerde
interne auditfunctie niet noodzakelijk geacht. In het
verlengde daarvan wordt ook afgeweken van de
subonderdelen 1.3.1 t/m 1.3.5iii).
Jaarlijks wordt door zowel de externe accountant
als Ctac zelf stilgestaan bij de vraag of het interne
toetsingssysteem nog volstaat, of dat de organisatie
op een bepaald moment niet alsnog over een
dergelijke functie dient te beschikken.
Alle leden van de raad van commissarissen van Ctac
zijn ook lid van de auditcommissie, wat betekent
dat er geen informatieoverdracht hoeft plaats te
vinden van de auditcommissie naar de raad van
commissarissen. Om deze reden heeft Ctac ervoor
gekozen dat de auditcommissie niet separaat
rapporteert aan de raad van commissarissen
(1.5.3, 1.5.4, 1.6.1.). Hetzelfde geldt voor de
verslaglegging door de remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie, aangezien alle leden van
de raad van commissarissen ook zitting hebben
in de remuneratie-, selectie- en benoemings-
commissie (2.3.5).
Gezien de beperkte omvang van de leden van het
bestuur en de raad van commissarissen, hanteert
Ctac geen vooraf geformaliseerd plan of procedure
voor de opvolging en herbenoeming van leden van
het bestuur en de raad van commissarissen (2.2,
2.2.4.i, 2.2.5.iv). De raad van commissarissen en de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
beoordelen elk jaar aan o.a. het rooster van aftreden,
het diversiteitsbeleid en indien van toepassing de
profielschets voor de raad van commissarissen,
hoe en wanneer het opvolgingstraject gestart
en vormgegeven dient te worden. Deze aanpak
biedt Ctac aanvullende flexibiliteit om te acteren
op (personele)ontwikkelingen op het gebied van
opvolgingskwesties.
Ctac heeft geen secretaris van de raad van
bestuur aangesteld, omdat deze functie niet
past bij de omvang van de onderneming en haar
bestuursstructuur (2.3.10). Ctac geeft op andere
wijze invulling aan wat de code op dit punt
voorschrijft. Het bestuurssecretariaat faciliteert de
informatievoorziening van de raad van bestuur en
de raad van commissarissen, en ondersteunt de
organisatie van de vergaderingen van de raad van
commissarissen; de Head of Legal ziet erop toe dat
de juiste procedures worden gevolgd en dat wordt
gehandeld in overeenstemming met de wettelijke en
statutaire verplichtingen.
Onder bijzondere omstandigheden maakt Ctac
gebruik van webcams en/of andere technische
hulpmiddelen voor het volgen van analisten- en
andere bijeenkomsten en vergaderingen door
derden (4.2.3). De presentaties die Ctac aan deze
doelgroepen geeft, zijn voor iedereen beschikbaar
via de website.
Gedetailleerde informatie over Ctac’s Corporate
Governance is te vinden op Ctac’s website onder
Over Ctac, Corporate Governance.
De raad van commissarissen en de raad van bestuur, gezamenlk verantwoordelk voor de
corporate-governance-structuur van Ctac, onderschrven in beginsel alle principes en best
practices in de Nederlandse Corporate Governance Code 2016 en passen die ook zoveel
mogelk toe. Ctac wkt slechts op een beperkt aantal punten af van deze code; deze afwkingen
worden in dit onderdeel toegelicht (tussen haakjes wordt telkens verwezen naar de relevante
bepaling van de Corporate Governance Code van 8 december 2016).
35CTAC JAARVERSLAG 2022
Toelichting op het diversiteitsbeleid en de
uitvoering daarvan
Door de raad van commissarissen is een
diversiteitsbeleid opgesteld voor de samenstelling
van de raad van bestuur, de raad van commissarissen
en de directie (ook wel het executive committee
genoemd), waarin wordt ingegaan op de concrete
doelstellingen ten aanzien van diversiteit en de voor
Ctac relevante aspecten van diversiteit, zoals leeftijd,
geslacht, nationaliteit en achtergrond inzake opleiding
en beroepservaring. Hierna volgt een toelichting op
het diversiteitsbeleid en de uitvoering daarvan in het
afgelopen boekjaar.
Om voldoende diversiteit te waarborgen ten aanzien
van opleiding en beroepservaring, hebben de leden
van de raad van bestuur, de raad van commissarissen en
de directie uiteenlopende achtergrondprofielen, waar
bij de aanstelling van nieuwe leden telkens rekening
mee wordt gehouden en zo nodig voorafgaand aan de
aanstelling op wordt bijgeschoold.
Indien vacatures ontstaan in de raad van bestuur, de
raad van commissarissen en het executive committee,
zal telkens worden bekeken wat de mogelijkheden zijn
om het streefpercentage van de man-vrouwverhouding
zoals opgenomen in het diversiteitsbeleid (een
bezetting van voornoemde functies voor ten minste
30% door mannen en ten minste 30% door vrouwen),
te bereiken. Dit vanzelfsprekend zonder de overige
aspecten van diversiteit uit het oog te verliezen.
Het plan van aanpak van Ctac is erop gericht om via
het sturen op de instroom en de doorstroom van
nieuwe medewerkers de diversiteit te bevorderen.
Bovendien geldt dat, zolang het streefpercentage
niet is bereikt, bij gelijke geschiktheid de voorkeur
uitgaat naar een vrouw. Ctac streeft er eveneens naar
voldoende diversiteit (ook hier zonder de overige
aspecten van diversiteit uit het oog te verliezen)
ten aanzien van leeftijd en (culturele) achtergrond
te bereiken.
Bereikte doelen
Gedurende het jaar 2022 vormde de heer Pieter-
Paul Saasen als CEO de raad van bestuur. Het
streefpercentage voor de samenstelling van het bestuur
is niet gehaald; dit vindt zijn oorzaak in het feit dat
gedurende 2022 geen tweede bestuurder is aangesteld.
De samenstelling van de raad van commissarissen is
gedurende 2022 in feite ook onveranderd gebleven,
aangezien mevrouw Karsten tijdens de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders op 4 mei 2022 is
herbenoemd voor de duur van één jaar. De raad van
commissarissen, bestaande uit twee mannen en een
vrouw, voldoet aan het genoemde streefpercentage.
Gedurende het jaar 2022 is ook de samenstelling van
de directie, bestaande uit vijf mannen en geen vrouwen,
ongewijzigd gebleven. Het gebrek aan wijziging van de
samenstelling van de directie vormt tevens de oorzaak
van het niet behalen van het streefcijfer, aangezien er
geen vacatures zijn ontstaan waarbij een vrouwelijk
directielid benoemd had kunnen worden.
Raad van bestuur
De raad van bestuur van Ctac is verantwoordelijk voor
het ontwikkelen van doelstellingen en strategie, en
voor het uitvoeren van het strategische en operationele
beleid van de onderneming. De raad van bestuur
richt zich bij het uitvoeren van zijn taak op het belang
van de vennootschap en de daarmee verbonden
ondernemingen. Hierbij wordt rekening gehouden met
de belangen van alle stakeholders. In dit kader is aan de
raad van bestuur een op KPI’s gebaseerde kortetermijn-
en langetermijn-variabele beloning toegezegd.
De raad van bestuur van Ctac werd in 2022 gevormd
door de heer Pieter-Paul Saasen. Per 15 november 2021
is Pieter-Paul Saasen benoemd als CEO. Voor gegevens
over de raad van bestuur verwijzen wij naar pagina 14.
Executive committee
Om de uitvoering van de strategie te bevorderen is
aan het begin van 2022 het executive committee (ook
wel directie genoemd) ingesteld. Naast de leden van
het bestuur nemen daarin plaats de operationeel
leidinggevenden (directeur Consulting, directeur Cloud,
directeur Sales en directeur Ctac België) en directeur HR.
Als gevolg van deze opzet wordt het bestuur directer en
completer geïnformeerd, waardoor zij, samen met de
overige leden van het executive committee, meer grip
krijgt op de operatie en beter in staat is de strategie te
implementeren. De taak van het executive committee is
erop gericht om op dagelijkse basis sturing te geven aan
de operationele activiteiten, business unit overstijgende
uitdagingen aan te pakken en de door het bestuur
geformuleerde strategie uit te voeren.
Gedurende het jaar wordt elk kwartaal een vergadering
georganiseerd in gezamenlijke aanwezigheid van de
raad van commissarissen en het executive committee.
Op deze manier wordt de raad van commissarissen
verdergaand in staat gesteld om toezicht te houden op
de aansturing van de operatie en de uitvoering van de
strategie.
Raad van commissarissen
De raad van commissarissen is primair belast met het
houden van toezicht op het beleid en het beheer van
de raad van bestuur, zowel vanuit strategisch als vanuit
operationeel perspectief. Daarnaast fungeert de raad
van commissarissen als adviesorgaan voor de raad van
bestuur. De werkwijze en het profiel van de raad van
commissarissen zijn vastgelegd in een reglement en
in een profielschets, die zijn gepubliceerd op
onze website.
Compliance met de Nederlandse Corporate Governance Code
36 CTAC JAARVERSLAG 2022
De raad van commissarissen bestaat thans uit de
heren Harry Hendriks (voorzitter) en Ton Vernaus,
en mevrouw Liesbeth Karsten. Mevrouw Karsten
onderhoudt namens de raad van commissarissen
het contact met de ondernemingsraad. Vanaf de
statutenwijziging van 5 mei 2022, op basis waarvan Ctac
het structuurregime heeft ingevoerd, wordt mevrouw
Karsten met instemming van de ondernemingsraad
beschouwd als commissaris ten aanzien van wie de
ondernemingsraad een versterkt aanbevelingsrecht
heeft. Benoeming van de commissarissen vindt plaats
conform de Corporate Governance Code, in die zin
dat een benoemingstermijn van tweemaal vier jaar als
uitgangspunt dient te gelden, en eventuele benoeming
nadien wordt gemotiveerd in het verslag van de raad
van commissarissen. Voor gegevens over de leden
van de raad van commissarissen verwijzen wij naar
pagina 15.
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
Jaarlijks vindt een Algemene Vergadering van Aandeel-
houders plaats. Alle besluiten worden genomen
op basis van het principe ‘één aandeel, één stem’.
Besluiten worden genomen met volstrekte meerderheid
van stemmen, tenzij de statuten of de wet een grotere
meerderheid voorschrijft.
De belangrijkste bevoegdheden van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van Ctac zijn:
- uitgifte van aandelen of verlening van rechten tot
het nemen van aandelen, alsook delegatie van
voornoemde bevoegdheden aan de raad van
bestuur;
- vaststelling van de jaarrekening;
- vaststelling van de winstverdeling en het dividend;
- verlening van decharge aan de raad van bestuur voor
het gevoerde beleid;
- verlening van decharge aan de raad van
commissarissen voor het gehouden toezicht op het
gevoerde beleid van, en het beheer door de raad van
bestuur;
- benoeming van commissarissen, op voordracht van
de raad van commissarissen;
- opzegging van het vertrouwen in de raad van
commissarissen;
- benoeming van de externe accountant;
- wijziging van de statuten op voorstel van de raad van
bestuur, welk voorstel is goedgekeurd door de raad
van commissarissen;
- machtiging van de raad van bestuur tot de inkoop
van eigen aandelen;
- vaststelling van het bezoldigingsbeleid van Ctac
(op voorstel van de raad van commissarissen) en
vaststelling van de bezoldiging van de leden van de
raad van commissarissen;
- goedkeuring van belangrijke bestuursbesluiten.
Communicatie
Ctac hecht grote waarde aan open en transparante
communicatie met de financiële gemeenschap in het
algemeen, en met haar kapitaalverschaffers in het
bijzonder. Ctac onderhoudt regelmatig contact met
analisten en beleggers, alsmede met de financiële
media die de belangrijkste informatiebronnen vormen
voor particuliere beleggers. Ctac baseert zich in haar
communicatie met deze doelgroepen op informatie die
door middel van persberichten openbaar is gemaakt.
Ctac heeft in haar disclosure policy vastgelegd welke
informatie openbaar wordt gemaakt en wanneer
dat gebeurt. Zo is zorgvuldige en gelijktijdige
informatieverstrekking aan alle aandeelhouders
gewaarborgd.
Gedragscode
Ctac kent een gedragscode. De gedragscode beoogt
de medewerkers van de vennootschap bewust te
maken van integer handelen door vast te leggen wat
wel en wat niet als wenselijk gedrag moet worden
beschouwd. De gedragscode is van toepassing op
alle medewerkers van de vennootschap en haar
dochterbedrijven, en geldt tevens voor degenen die op
basis van een tijdelijk contract of flexibele relatie voor
de vennootschap werken. Gedetailleerde informatie
over Ctac's gedragscode is te vinden op Ctac's website
onder Over Ctac, Corporate Governance, Code &
Regelgeving.
37CTAC JAARVERSLAG 2022
Verslag van de
raad van commissarissen
Samenstelling van de raad van commissarissen
en zijn commissies
Gedurende het verslagjaar is de samenstelling
van zowel de raad van commissarissen als de raad
van bestuur ongewijzigd gebleven. De raad van
commissarissen bestaat uit drie leden: Harry Hendriks,
tevens voorzitter van de raad van commissarissen,
Liesbeth Karsten en Ton Vernaus.
Tijdens de aandeelhoudersvergadering van 4 mei
2022 is mevrouw Karsten herbenoemd als commissaris
voor de duur van één jaar. Haar termijn loopt af
direct na de aandeelhoudersvergadering in 2023.
Er is voor gekozen om mevrouw Karsten voor te
dragen voor herbenoeming vanwege de kennis
en inzichten die zij heeft opgedaan in de eerdere
zittingsperiodes, waardoor zij een stabiele factor
vormt in een dynamische periode. Op 12 mei 2021
is de samenstelling van de raad van commissarissen
gewijzigd door de toetreding van twee nieuwe
commissarissen, en er zijn in het bestuur alsmede
het directieteam enkele mutaties opgetreden.
Herbenoeming van mevrouw Karsten impliceert voor
de vennootschap en de raad van commissarissen een
behoud van de opgebouwde kennis en inzichten,
alsmede een continuering van de relatie met het
bestuur, directie en de ondernemingsraad.
De personalia en profielen van de leden van de raad
zijn hieronder weergegeven en zijn in meer detail
raadpleegbaar op de website van Ctac.
De samenstelling van de raad van commissarissen
voldoet aan de richtlijnen van de Corporate
Governance Code van 2016 en de gewenste diversiteit.
Naar het oordeel van de raad van commissarissen is
voldaan aan hetgeen in best practice-bepaling 2.1.7 is
bepaald inzake de onafhankelijkheid van de raad van
commissarissen. Alle commissarissen zijn onafhankelijk
in de zin van best practice-bepaling 2.1.8. De voorzitter
van de raad van commissarissen is onafhankelijk in de
zin van best practice-bepaling 2.1.9.
Gelet op de beperkte omvang van de raad van
commissarissen zijn er twee kerncommissies ingesteld,
te weten een auditcommissie en een remuneratie-,
selectie- en benoemingscommissie.
De auditcommissie bestaat uit drie leden: Ton Vernaus,
tevens voorzitter van de auditcommissie, Harry Hendriks
en Liesbeth Karsten. De remuneratie-, selectie- en
benoemingscommissie bestaat uit drie leden:
Liesbeth Karsten, tevens voorzitter van de remuneratie-,
selectie- en benoemingscommissie, Ton Vernaus en
Harry Hendriks.
Vergaderingen van de raad en zijn commissies
De raad van commissarissen heeft in 2022 twaalf keer
vergaderd in aanwezigheid van de raad van bestuur
(waarvan vijf keer in aanwezigheid van zowel het bestuur
als het executive committee) en er zijn daarnaast zes
commissievergaderingen gehouden. Geen van de
commissarissen is afwezig geweest tijdens de raad van
commissarissen en commissievergaderingen, waardoor
het aanwezigheidspercentage 100% is geweest.
Vaste terugkerende onderwerpen op de vergadering
van de raad van commissarissen – naast de strategie –
waren de resultaatontwikkeling, het budget en de
realisatie daarvan, de marktontwikkelingen en de
omzetpijplijn, de organisatiestructuur en -cultuur,
de algemene en operationele gang van zaken, en
het risicomanagement.
In de auditcommissievergaderingen staan de integriteit
en kwaliteit van de financiële verslaggeving van Ctac
en de effectiviteit van de interne risicobeheersings-
en controlesystemen van Ctac steeds op de agenda.
In dat verband komt onder meer aan bod: de relatie
Naam Hoofdfunctie
Geslacht en
geboortejaar
Nationaliteit
Relevante
nevenfuncties
Eerste
benoeming
Huidige
termijn
Harry Hendriks
Voorzitter
raad van
commissarissen
man, 1950 Nederlandse
voorzitter raad van
commissarissen
bij Pala Groep en
bestuurslid Stichting
PSV Voetbal
mei 2021
vier jaar,
tot AVA
2025
Ton Vernaus
Voorzitter
auditcommissie
man, 1965 Nederlandse
CFO GreenV,
dochteronderneming
van HAL
mei 2021
vier jaar,
tot AVA
2025
Liesbeth Karsten
Voorzitter
remuneratie-,
selectie- en
benoemings-
commissie
vrouw, 1954 Nederlandse n.v.t. mei 2014
een
jaar, tot
AVA
2023
38 CTAC JAARVERSLAG 2022
met en opvolging van aanbevelingen door de
externe accountant, financiering, de toepassing van
informatie- en communicatietechnologie, waaronder
cybersecurityrisico’s, en het belastingbeleid van Ctac.
Vaste taken en gesprekonderwerpen van de
remuneratie-, selectie- en benoemingscommissie
zijn gericht op het voorbereiden van adequate
besluitvorming door de raad van commissarissen
ten aanzien van te voeren bezoldigingsbeleid
voor de raad van bestuur en het opmaken van het
remuneratierapport.
Tweemaal per jaar woont de voorzitter van de
remuneratiecommissie een vergadering bij van de
ondernemingsraad van Ctac, maar ook door de
voltallige raad van commissarissen is meermaals
met de ondernemingsraad gesproken. De raad van
commissarissen constateert met tevredenheid dat er
sprake is van een gezonde en open dialoog met de
ondernemingsraad.
Strategie
Ctac blijft inzetten op groei, die zowel organisch als
met acquisities moet worden bereikt. De raad van
bestuur boekt goede voortgang om de ambitieuze
groeidoelstellingen te verwezenlijken. Op 1 juni
2022 heeft Ctac de overname van Technology2Enjoy
afgerond.
De raad van commissarissen heeft in 2022
de (verwachte) impact van de acquisitie van
Technology2Enjoy op de groeistrategie op de voet
kunnen volgen aan de hand van de gedetailleerde
rapportages van de raad van bestuur. De raad van
commissarissen heeft daarbij vastgesteld dat de
acquisitie past binnen de strategische doelstellingen
van Ctac.
De acquisitie van Technology2Enjoy past naadloos in de
strategie van Ctac om haar positionering als Business &
Cloud Integrator te versterken, die erop is gericht om
klanten te ondersteunen bij hun digitale transformatie.
Met het onboarden van Technology2Enjoy is het ERP-
portfolio verder uitgebreid en wordt ingespeeld op de
trend in de markt, waarbij organisaties kiezen voor een
eenvoudige ERP-kern. SAP Business ByDesign voorziet
in deze toenemende behoefte, en Technology2Enjoy
is met name actief als implementatiepartner van SAP
Business ByDesign.
Risicomanagement
Er zijn in 2022 geen vermeldenswaardige geschillen met
klanten of leveranciers ontstaan.
Nadat de raad van commissarissen in december 2020
zijn akkoord heeft gegeven op het nieuw vastgestelde
internal control framework, is dit in 2021 in uitvoering
gebracht en in detail verder aangescherpt. Deze
lijn is doorgezet in 2022. Ctac heeft gedurende het
jaar beoordeeld in hoeverre de organisatiewijziging
voortgebracht door project Ignite een aanpassing van
het internal control framework behoeft; waar nodig zijn
de aanpassingen doorgevoerd. Ctac heeft geen interne
auditfunctie ingesteld, gezien de geringe omvang van
de organisatie. De raad van commissarissen stemt in
met het besluit van de raad van bestuur om ook in het
jaar 2023 geen interne auditfunctie in te stellen.
Het onderwerp van fraudepreventie en risico-
management heeft op de agenda gestaan tijdens
overleg tussen de raad van commissarissen, accountant
en raad van bestuur. Er zijn geen indicaties voor
eventuele fraude of non-compliance geconstateerd.
De raad van commissarissen heeft kennisgenomen
van de door de raad van bestuur uitgevoerde
frauderisicoanalyse en acht deze passend.
Evaluatie
De raad van commissarissen hanteert een doorlopend
evaluatieproces, waarbij ten aanzien van elke
vergadering van de raad van commissarissen
respectievelijk de auditcommissie een voorbespreking
en een nabespreking wordt gehouden. Tijdens die
voor- en nabesprekingen wordt het functioneren van
de raad van commissarissen en de auditcommissie
aan de orde gesteld, waaronder ook het optreden
van individuele leden van de raad van commissarissen
wordt besproken en geëvalueerd.
De prestatiedialoog met de bestuurders vindt
gedurende het jaar frequent plaats tijdens de
vergaderingen tussen raad van commissarissen en
raad van bestuur. Met de individuele bestuurders
wordt jaarlijks een evaluatiegesprek gevoerd. Leden
van de raad van bestuur initiëren dit proces door een
zelfevaluatie te schrijven. Een delegatie van de raad van
commissarissen voert daar samen met de individuele
bestuurder een reflectieve dialoog over.
De conclusies van de jaarlijkse evaluatie worden
vastgelegd in het personeelsdossier en vormen de
basis voor een eventuele aanpassing van het vaste
jaarsalaris.
De raad van commissarissen heeft in 2022 buiten de
reguliere vergaderingen intensief contact onderhouden,
zowel onderling als met de organisatie.
Corporate governance
De raad van commissarissen en de raad van bestuur
onderschrijven vrijwel alle principes en best practices
in de Corporate Governance Code. Ctac wijkt slechts
op een beperkt aantal punten af van deze code, zie
pagina’s 35 tot en met 37 van dit jaarverslag. Er zijn in
het verslagjaar geen transacties geweest met leden van
39CTAC JAARVERSLAG 2022
de raad van bestuur en/of de raad van commissarissen,
waarbij een belangenconflict had kunnen spelen.
Alle transacties tussen de vennootschap en de leden
van de raad van commissarissen en de leden van
de raad van bestuur worden gepubliceerd in het
jaarverslag. Er wordt hiermee voldaan aan de best
practice-bepalingen 2.7.3 en 2.7.4.
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
Tijdens de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
op 4 mei 2022 is een voorstel tot aanpassing van het
bezoldigingsbeleid van de raad van bestuur gedaan.
Dit voorstel kon echter niet rekenen op de vereiste 75%
instemming van de algemene vergadering, net als in
boekjaren 2020 en 2021. Ook heeft een meerderheid
in de algemene vergadering een negatief advies
uitgebracht over het remuneratierapport over het
boekjaar 2021.
Gedurende het jaar 2022 is de raad van commissarissen
de dialoog aangegaan met diverse stakeholders om
hun bezwaren in kaart te brengen met het oog op het
tot stand brengen van een breed gedragen nieuw
beloningsbeleid. Daarover is aanvullende informatie
opgenomen in het remuneratierapport van de raad van
commissarissen; verwezen wordt naar de pagina’s 41
tot en met 50 van dit verslag.
De beloning van de raad van commissarissen is niet
gekoppeld aan de resultaten van de onderneming.
In de beloning, die in 2017 is vastgesteld, wordt geen
wijziging aangebracht.
Daarnaast is tijdens de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders op 4 mei 2022 besloten tot het
moderniseren van de governance. Het handhaven van
een stichting prioriteit als beschermingsconstructie
werd niet langer passend geacht omdat het afwijkt van
de huidige market practice en daarnaast niet aansluit bij
de toepassing van het volledige structuurregime. Door
het ontmantelen van deze beschermingsconstructie
komt Ctac bovendien tegemoet aan de feedback die
zij heeft ontvangen van verschillende stakeholders die
zich hebben uitgesproken tegen het continueren van
de stichting prioriteit als beschermingsmaatregel. Bij
de statutenwijziging is tevens – vooruitlopend op de
wettelijke verplichting daartoe vanaf 4 februari 2023
– het volledige structuurregime geïmplementeerd.
Voornoemde wijzigingen zijn geïmplementeerd
middels een voorstel tot wijziging van de statuten
van de vennootschap, welk is aangenomen door
de algemene vergadering. Als gevolg van deze
statutenwijziging is de prioriteit – het enige geplaatste
prioriteitsaandeel werd gehouden door Stichting
Prioriteit C/TAC – niet langer onderdeel van de statuten
en is de prioriteitsstructuur opgeheven.
De bevoegdheden die aan de prioriteit toekwamen,
zijn in beginsel toegekend aan de algemene verga-
dering. Het prioriteitsaandeel is omgezet in een
gewoon aandeel en is vervolgens ingekocht door de
vennootschap.
Ten slotte heeft het voorstel tot het verlenen van
een emissiebevoegdheid in 2022 de vereiste
tweederdemeerderheid gehaald, net als in 2021.
Jaarrekening 2022
Ctac heeft het boekjaar 2022 met een nettoresultaat
van € 4,7 miljoen afgesloten. De raad van bestuur
heeft de jaarrekening 2022 en het bestuursverslag
ter goedkeuring voorgelegd aan de raad van
commissarissen. De accountantscontrole is uitgevoerd
door PricewaterhouseCoopers Accountants NV, die
een goedkeurende verklaring heeft afgegeven.
Deze verklaring is opgenomen op de pagina’s 118
tot en met 131 van dit jaarverslag.
De raad van commissarissen heeft vastgesteld dat het
verslag van de raad van bestuur over 2022 voldoet aan
de eisen van transparantie en dat de jaarrekening 2022
een getrouw beeld geeft van de financiële positie en de
winstgevendheid van de onderneming.
Derhalve wordt aan de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders voorgesteld om de jaarrekening
2022 vast te stellen en de raad van bestuur en de raad
van commissarissen decharge te verlenen voor het
gevoerde beleid respectievelijk het gehouden toezicht
op dit beleid over het afgelopen boekjaar.
Resultaatbestemming
De raad van commissarissen stemt eveneens in met het
voorstel van de raad van bestuur om aan houders van
een gewoon aandeel Ctac een dividend uit te keren van
€ 0,12 per aandeel.
Tot slot
De raad van commissarissen spreekt wederom zijn
bijzondere waardering uit jegens alle medewerkers,
het management en de raad van bestuur. Gedurende
het jaar 2022 heeft de Ctac-organisatie een ingrijpend
verandertraject genaamd project Ignite afgelegd,
hetgeen heeft geleid tot een wijziging van de
organisatie structuur. De vele organisatorische wijzigingen
hebben ook impact gehad op alle medewerkers.
Desondanks is Ctac in staat gebleken haar operationele
prestaties in lijn te houden met haar ambities. De
implementatie van Technology2Enjoy verloopt conform
plan. De uitgangspunten voor de toekomst en de
bijbehorende groeidoelstellingen zijn positief.
s-Hertogenbosch, 2 maart 2023
De raad van commissarissen
De heer H.J.G. Hendriks (Voorzitter)
Verslag van de raad van commissarissen
40 CTAC JAARVERSLAG 2022
Remuneratierapport 2022 – Ctac N.V.
Dit remuneratierapport is opgesteld op basis van artikel 2:135b Burgerlk Wetboek (‘BW’) en
best practice bepaling 3.4.1 van de Nederlandse Corporate Governance Code 2016. In dit kader
is rekening gehouden met de relevante uitgangspunten op het gebied van bezoldiging, zoals
verwerkt in de Corporate Governance Code 2016 en de in 2019 in de Nederlandse wetgeving
geïmplementeerde herziene Europese Aandeelhoudersrichtln. Dit rapport beschrft hoe het
beloningsbeleid in 2022 is uitgevoerd.
De samenstelling van de raad van bestuur en van de
raad van commissarissen is ongewijzigd gebleven in
het verslagjaar. De heer P.P.J.G. Saasen was reeds
per 15 november 2021 benoemd als CEO, welke
benoeming door de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders op voordracht van de prioriteit is
geschied, in lijn met de destijds geldende statuten.
Tijdens de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
op 4 mei 2022 (de ‘AVA 2022’) is mevrouw E. Karsten
herbenoemd als lid van de raad van commissarissen
voor de duur van één jaar, tot direct na de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders in 2023.
Status en invulling bezoldigingsbeleid
Tijdens de AVA 2022 is een voorstel tot aanpassing
van het bezoldigingsbeleid voor de raad van bestuur
gedaan. Dit voorstel is echter niet door de algemene
vergadering aangenomen. Ook heeft een meerderheid
in de algemene vergadering, in lijn met het advies van
de stembureaus, een negatief stemadvies uitgebracht
ten aanzien van het remuneratierapport over het
boekjaar 2021.
Tijdens en na de AVA 2022 hebben verschillende
stakeholders Ctac voorzien van commentaar op het
voorgestelde beloningsbeleid. Dit commentaar zag met
name op de complexiteit van het bezoldigingsbeleid,
en de wijze van inrichting en gebruik van
prestatiecriteria. De raad van commissarissen heeft
eveneens kennisgenomen van de analyses en
conclusies van de stembureaus. Tegelijkertijd wordt
er perspectief geboden in die zin, dat positief is
geadviseerd over het nieuwe bezoldigingsbeleid dat
aan de AVA 2022 is voorgesteld.
De raad van commissarissen heeft het negatieve
stemadvies van de aandeelhoudersvergadering en de
adviezen van de stemadviesbureaus ten aanzien van het
remuneratierapport 2021 beschouwd als fundamentele
kritiek op de uitvoering van het bezoldigingsbeleid
zoals dat tot en met boekjaar 2021 vorm heeft
gekregen. De raad van commissarissen heeft daarop
besloten een marktconforme en maatschappelijk
aanvaardbare invulling te geven aan het variabele deel
van het beloningsbeleid in 2022. Bij deze invulling
is rekening gehouden met het commentaar van
belanghebbenden, inclusief (groot)aandeelhouders en
de stemadviesbureaus. De raad van commissarissen
heeft met toepassing van zijn bevoegdheid het
bezoldigings beleid voor 2022 ingevuld in de geest
van het laatst voorgestelde bezoldigingsbeleid, dat
weliswaar niet is aangenomen tijdens de AVA 2022,
maar wel qua structuur en inhoud kon rekenen op
een positief stemadvies van de stemadviesbureaus.
Ook doet deze invulling recht aan de variabele
beloningsafspraken (STI en LTI) die de raad van
commissarissen met de heer Saasen heeft gemaakt.
De raad van commissarissen gaat ervan uit dat door
deze invulling van het in 2022 toegepaste beleid
tegemoet wordt gekomen aan het commentaar van de
stakeholders. In dit remuneratierapport zal zo concreet
mogelijk uitleg worden gegeven over de gehanteerde
prestatiemaatstaven en de behaalde prestaties en de
daarvoor toegekende variabele beloning zo concreet
en transparant mogelijk worden beschreven.
Voorstel bezoldigingsbeleid 2023
Daarnaast heeft de raad van commissarissen een
nieuw voorstel beloningsbeleid voor 2023 opgesteld
en heeft daarbij ook de overige door de stakeholders
genoemde bezwaren in overweging genomen. Het
aangepaste voorstel is, ten opzichte van het voorstel
dat tijdens de AVA 2022 in stemming is gebracht,
op een aantal relevante punten vereenvoudigd om
tegemoet te komen aan het commentaar van de AVA
2022, de stemadviesbureaus en vanuit de dialogen
met aandeelhouders. Zo is in het voorstel voor 2023
het aantal financiële prestatiecriteria teruggebracht,
is een door stakeholders als ingewikkeld ervaren
prestatiecriterium zoals de maatstaf relatieve ‘Total
Shareholder Return’ afgeschaft, zijn de prestatiecriteria
meer kwantificeerbaar en beter meetbaar ingericht
en is het op aandelen gebaseerde karakter van de
LTI-beloning losgelaten. Dit voorstel is vervolgens
met verschillende stakeholders, waaronder de
ondernemingsraad, besproken. Het aangepaste
voorstel bezoldigingsbeleid zal op 13 april 2023 aan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders ter
vaststelling worden voorgelegd en dit voorgestelde
beleid zal bij de agenda worden opgenomen.
41CTAC JAARVERSLAG 2022
Toepassing bezoldigingsbeleid 2022
De raad van commissarissen wil een helder en
transparant beeld verschaffen over de toepassing
van het beleid dat is gevoerd met betrekking tot
de beloning van de leden van de raad van bestuur
in 2022. Dit mede met het oog op het zich blijvend
kunnen verzekeren van gekwalificeerde en ervaren
bestuurders, alsook het bieden van een passende
beloning die marktconform en maatschappelijk
aanvaardbaar is. Het bezoldigingsbeleid draagt bij aan
de bedrijfsstrategie, de langetermijnbelangen en de
duurzaamheidsdoelstellingen van de vennootschap, de
met haar verbonden onderneming en de belangen van
haar stakeholders.
Voor de toepassing van het bezoldigingsbeleid zijn de
volgende uitgangspunten gehanteerd:
Het belang van de klant en de medewerkers staat
centraal. Dat belang wordt gediend door te voldoen
aan de hoogst mogelijke professionele eisen aan
bestuurders en leidinggevenden, aan wie een
adequate beloning dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de vereiste
deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van
de raad van bestuur en leidinggevenden inbrengen
ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de
beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en
variabel deel.
De beloning dient afgestemd te worden op de
resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en
vormt derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de
vergadering van de raad van commissarissen, waarin
onder meer de prestatiecriteria als onderdeel van de
korte termijn en lange termijn variabele bezoldiging
worden vastgesteld, waarop een toetsing zal
plaatsvinden.
De remuneratiecommissie herijkt de beloningsniveaus
regelmatig, daarbij gebruikmakend van
geobjectiveerde en marktconforme salarisschalen.
Dit borgt een passende beloning en zorgt ervoor
dat geen beloning wordt toegekend, waarvoor het
maatschappelijk draagvlak zowel binnen als buiten de
onderneming zou ontbreken. Bij het bepalen van de
beloningsniveaus wordt daarnaast rekening gehouden
met de beloning en de arbeidsvoorwaarden van de
werknemers van Ctac alsmede met de interne pay ratio
om ervoor te zorgen dat de bezoldiging van de raad
van bestuur in lijn blijft met de identiteit, missie en
waarden van Ctac.
De remuneratiecommissie voert jaarlijks scenario-
analyses uit. Deze scenarioanalyses zijn zowel
kwantitatief als kwalitatief van aard. Tevens wordt
gekeken of de strategische doelstellingen van
Ctac N.V. aansluiten bij de gehanteerde doelstellingen
van toepassing op de variabele beloning voor de
bestuurders. Voor het jaar 2022 heeft de remuneratie-
commissie de gekozen doelstellingen als passend
beoordeeld, omdat de doelstellingen van het bestuur
zijn afgestemd op de doelstellingen van Ctac als
onderneming. De STI- en LTI-prestatiemaatstaven voor
het bestuur zijn gekoppeld aan de financiële en niet-
financiële prestatie indicatoren die Ctac hanteert.
Vaste beloning – Basissalaris
Het vaste deel van de beloning van de heer Saasen
bestaat in 2022 uit een bruto jaarsalaris van € 300.000
(het basissalaris), inclusief vakantiegeld.
Variabele beloningen
Ieder statutair lid van de raad van bestuur komt
in aanmerking voor een jaarlijkse korte termijn
en lange termijn variabele beloning, waarvan de
hoogte afhankelijk is van het realiseren van vooraf
tussen de raad van commissarissen en de statutaire
leden van de raad van bestuur voorafgaande aan
de start van de prestatieperiode afgesproken
doelstellingen. De doelstellingen dragen bij aan de
uitvoering van de strategie, financiële prestaties en de
langetermijnbelangen en duurzaamheidsdoelstellingen
van Ctac. De vaststelling van de gerealiseerde korte
termijn en lange termijn variabele beloning vindt plaats
door de raad van commissarissen, op advies van de
remuneratiecommissie. De externe accountant van
de onderneming beoordeelt de berekeningen met
betrekking tot de realisatie van de overeengekomen
doelstellingen van de korte termijn en lange termijn
variabele beloning.
Ten aanzien van de variabele beloning wordt nog
opgemerkt dat de vennootschap bevoegd is deze
geheel of gedeeltelijk terug te vorderen indien en
voor zover de uitkering heeft plaatsgevonden op
basis van onjuiste informatie over het bereiken van
de aan de variabele beloning ten grondslag liggende
doelen of over de omstandigheden waarvan deze
afhankelijk was gesteld. De vordering kan namens de
vennootschap ook worden ingesteld door de raad van
commissarissen. Er is in 2022 geen sprake geweest van
een terugvordering van variabele beloning als bedoeld
in art. 2:135 lid 8 BW.
Korte termijn variabele beloning (STI)
Het doel van de STI-regeling is te bewerkstelligen dat
de raad van bestuur gestimuleerd wordt om relatief
kortere termijn (strategische) doelstellingen succesvol
te bereiken. Hiertoe stelt de raad van commissarissen
doelstellingen (targets) die binnen één jaar dienen
te worden behaald. De STI-regeling bestaat uit een
cashbeloning. De totale STI bestaat voor 70% uit
financiële prestatiemaatstaven, en voor 30% uit niet-
financiële prestatiemaatstaven.
Remuneratierapport Ctac N.V.
42 CTAC JAARVERSLAG 2022
Prestatiemaatstaven
Voor het jaar 2022 heeft de raad van commissarissen
de volgende financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging 70% van de totale STI):
het realiseren van de omzet target conform budget,
waarbij het budget aan het begin van 2022 is bepaald
op € 114,3 miljoen.
het realiseren van een EBITDA-target conform
budget, waarbij het EBITDA-bedrag aan het begin
van 2022 is bepaald op € 13,6 miljoen.
Elk van bovengenoemde STI-componenten
vertegenwoordigt 35% van de totale STI.
Voor het jaar 2022 heeft de raad van commissarissen
de volgende niet-financiële STI-prestatiemaatstaven
geformuleerd (weging is 30% van de totale STI):
het afronden van Project Ignite en het opleveren van
een eindrapportage, waarbij beide elementen als een
noodzakelijke deliverable worden gezien om voor
toekenning van deze STI-component in aanmerking
te komen;
het borgen van de ESG-beleidsvoornemens in
een beleidsplan, waarbij de oplevering van het
beleidsplan als een noodzakelijke deliverable wordt
gezien om voor toekenning van deze STI-component
in aanmerking te komen.
Bovengenoemde targets vertegenwoordigen 25%
(Project Ignite) respectievelijk 5% (ESG-beleidsplan)
van de totale STI.
Prestatiemeting & -hoogte
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt de STI
bij het behalen van de at-target prestatie 27% van het
basissalaris, met een minimum van 0% en een maximum
van 40% van het basissalaris.
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve doelstellingen
wordt voorafgaande aan het prestatiejaar het minimale,
de target en het maximale realisatieniveau bepaald. De
variabele beloning wordt proportioneel toegekend bij
een prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau niet
wordt bereikt, wordt voor die doelstelling geen variabele
beloning toegekend.
De uiteindelijke totale uitbetaling van de STI wordt
berekend door de verschillende uitbetalingen per
doelstelling op te tellen, waaruit een percentage van
de at-targetuitbetaling volgt.
Lange termijn variabele beloning (LTI)
Het doel van het op aandelen gebaseerde LTI-plan is
het verder in lijn brengen van de belangen van de raad
van bestuur met die van de stakeholders, onder wie
aandeelhouders, en de langetermijndoelstellingen van
Ctac. Het LTI-plan bestrijkt een prestatieperiode van drie
jaar, van 1 januari 2022 tot en met 31 december 2024,
waarbij sprake is van een jaarlijkse voorwaardelijke op
aandelen gerelateerde toekenning welke aan het eind
van de drie-jaarsprestatieperiode in cash zal worden
afgewikkeld, mits gedurende die drie jaar aan de
prestatievereisten is voldaan. De totale LTI bestaat voor
80% uit financiële prestatiemaatstaven, en voor 20% uit
niet-financiële prestatiemaatstaven.
De vaststelling van de gerealiseerde STI-beloning vindt plaats door de raad van commissarissen
op advies van de remuneratiecommissie aan de hand van de volgende methode.
<90%
target 90% – 100% target
100%
target 100% – 120% target
>120%
target
STI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
27%
Pro rata
100% – 150% target
40%
Omzet
(35% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
9,45%
Pro rata
100% – 150% target
14%
EBITDA
(35% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
9,45%
Pro rata
100% – 150% target
14%
Project Ignite
(25% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
6,75%
Pro rata
100% – 150% target
10%
ESG beleidsplan
(5% van STI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
1,35%
Pro rata
100% – 150% target
2%
43CTAC JAARVERSLAG 2022
Prestatiemaatstaven
De financiële prestatiemaatstaven voor het LTI-plan zijn:
- de Relatieve Total Shareholder Return (‘TSR’) van
het aandeel Ctac, gemeten ten opzichte van de
ondernemingen in de AScX-index – Euronext
Amsterdam (weging 50% van de totale LTI-
toekenning). De Relatieve TSR-prestatiemaatstaf voor
de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari 2022 tot
en met 31 december 2024 is in een tabel hieronder
opgenomen onder ‘Prestatiemeting en -hoogte’;
- een maatstaf gerelateerd aan de groei van de
Earnings Per Share (‘EPS’, weging 30% van de totale
LTI-toekenning), gemeten van 1 januari tot en met 31
december van de relevante drie-jaarsprestatieperiode.
De EPS-target voor de drie-jaarsprestatieperiode
van 1 januari 2022 tot en met 31 december 2024 is
vastgesteld op een procentuele groei van 8% per jaar.
Het meten van de Relatieve TSR ten opzichte van de
ondernemingen in de AScX-index is ingegeven door
het aandeelhoudersrendement van Ctac te meten
ten opzichte van het aandeelhoudersrendement
gerealiseerd in de AScX index op basis van de
strategie van Ctac en de uitgesproken doelstelling om
opgenomen te worden in de AScX-index. De EPS-
groeidoelstelling geeft inrichting aan de doelen voor
duurzame groei van de onderneming.
Voor de drie-jaarsprestatieperiode van 1 januari 2022
tot en met 31 december 2024 heeft de raad van
commissarissen de volgende niet-financiële LTI-
prestatiemaatstaven geformuleerd:
- het realiseren van lange termijn strategische ESG-
doelstellingen in lijn met het ESG-beleid;
- het realiseren van een medewerkerstevredenheid
(MTV) bij Ctac op een niveau van 8 of hoger.
Elk van bovengenoemde niet-financiële LTI-
componenten vertegenwoordigt 10% van de totale LTI.
Prestatiemeting en -hoogte
De waarde bij het behalen van de doelstellingen (at-
target-niveau) is gebaseerd op een percentage van het
jaarlijkse basissalaris en wordt als referentie gebruikt
om het aantal voorwaardelijke en virtueel toegekende
aandelen op de toekenningsdatum vast te stellen.
Voor de leden van de raad van bestuur bedraagt
de LTI at-target 40% van het basissalaris, met een
minimum van 0% en een maximum van 60% van het
basissalaris (150% van target). Het aantal onderliggende
voorwaardelijke en virtuele aandelen op de
toekenningsdatum wordt berekend op basis van het at-
target-niveau en de driemaands gemiddelde slotkoers
voorafgaande aan de start van de prestatieperiode.
De onvoorwaardelijke toekenning van cashwaarde
van de onderliggende virtuele aandelen hangt af
van de realisatie van financiële en niet-financiële
doelstellingen, gemeten over een periode van drie jaar.
Het vaststellen van het gedeelte van de LTI-toekenning dat onvoorwaardelijk wordt op basis van de EPS-
gerelateerde maatstaf en, waar van toepassing (indien kwantitatief), de ESG en MTV-doelstellingen, vindt plaats
door de raad van commissarissen op advies van de remuneratiecommissie aan de hand van de volgende methode.
Remuneratierapport Ctac N.V.
<90%
target 90% – 100% target
100%
target 100% – 120% target
>120%
target
LTI totaal
(% van basissalaris)
0%
Pro rata
50% – 100% target
40%
Pro rata
100% – 150% target
60%
Relatieve TSR
(50% van LTI)
% at target is afhankelijk van positie Ctac in TSR–referentiegroep
(zie toelichting onder ‘Relatieve Total Shareholder Return’).
0% 20% 30%
EPS (30% van LTI) 0%
Pro rata
50% – 100% target
12%
Pro rata
100% – 150% target
18%
ESG: realiseren strategische
ESG–doelstellingen
(10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
100% – 150% target
6%
MTV: kwalitatieve meting
medewerkerstevredenheid
(10% van LTI)
0%
Pro rata
50% – 100% target
4%
Pro rata
50% – 100% target
6%
44 CTAC JAARVERSLAG 2022
Ook bij de vaststelling van de kwalitatieve
doelstellingen wordt voorafgaand aan de
prestatieperiode het minimale, de target en het
maximale realisatieniveau bepaald. De variabele
beloning wordt proportioneel toegekend bij een
prestatiescore tussen het minimale en het maximale
realisatieniveau. Als het minimale prestatieniveau niet
wordt bereikt, dan wordt voor die doelstelling geen
variabele beloning toegekend.
Earnings Per Share
De jaarlijkse EPS-groei wordt gemeten over een
periode van drie jaren (1 januari tot 31 december over
de drie-jaarsprestatieperiode). De EPS wordt bepaald
door de nettowinst toekomend aan de aandeelhouders
van Ctac N.V. te delen door het gewogen gemiddeld
aantal uitstaande gewone aandelen.
Relatieve Total Shareholder Return
De TSR wordt gemeten aan de hand van het totale
aandeelhoudersrendement (koersontwikkeling met
herinvestering van dividenden) van het aandeel Ctac en
de ondernemingen in de AScX-index over een periode
van drie jaren (1 januari tot en met 31 december over
de drie-jaarsprestatieperiode). De berekening wordt
gebaseerd op basis van de gemiddelde koers in de drie
maanden voor het begin van de prestatieperiode en de
drie maanden aan het einde van de prestatieperiode.
Vervolgens wordt dit totale aandeelhoudersrendement
vergeleken met de TSR-referentiegroep.
Het percentage van de lange termijn variabele beloning (aandelen) dat onvoorwaardelijk wordt toegekend op basis
van relatieve TSR, wordt bepaald aan de hand van de positie die Ctac inneemt ten opzichte van de ondernemingen
in de TSR-referentiegroep. De berekeningen in het kader van de Relatieve TSR-doelstelling worden uitgevoerd
door een externe adviseur. De onvoorwaardelijke toekenning wordt bepaald op basis van de positie binnen de
TSR-referentiegroep van ondernemingen waarmee de Relatieve TSR wordt gemeten aan de hand van onderstaande
positioneringstabel (waarbij toekenningen onvoorwaardelijk worden vanaf prestaties boven de mediaan, zijnde vanaf
positie 13):
Circuit breaker
Wanneer Ctac aan het einde van de prestatieperiode
een positie inneemt bij de onderste drie posities
(i.e. positionering 26 tot en met 24) binnen de TSR-
peergroep, vervalt de volledige LTI-toekenning voor
dat jaar (ook de niet-TSR-gerelateerde elementen van
het LTI-plan). De LTI-toekenning kan dan niet meer
onvoorwaardelijk worden.
Het uiteindelijke deel van de LTI-toekenning dat
onvoorwaardelijk wordt, wordt berekend door de
verschillende uitkomsten per doelstelling op te tellen
(mits is voldaan aan de circuit breaker), waaruit een
percentage volgt dat zal worden toegepast op het
aantal van at-target toegekende virtuele aandelen.
Posititie 14-26 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Uitbetaling 0% 50% 58% 67% 75% 83% 92% 100% 108% 117% 125% 133% 142% 150%
45CTAC JAARVERSLAG 2022
Target CEO
Gewicht in
toekenning at target Score STI-waarde
Financiële doelstellingen
Realiseren omzet conform budget 35% 103,1% € 30.519
Realiseren EBITDA conform budget 35% 94,3% € 20.307
Niet-financiële doelstellingen
Project Ignite afronden en het opleveren
van een eindrapportage
25% 100,0% € 20.250
Borgen ESG-beleidsvoornemens in een beleidsplan
5% 0,0% € 0
Totaal 100% € 71.076
Uitwerking variabel beloningsbeleid 2022
Berekening korte termijn variabele beloning
(STI) 2022
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre de
geformuleerde financiële en niet-financiële STI-
doelstellingen voor 2022 zijn behaald, waarbij de
target voor de CEO geldend is voor de heer Saasen.
Vervolgens zal worden toegelicht hoe de gerealiseerde
prestaties zich verhouden tot de doelstellingen, hoe
deze prestaties worden gemeten en vervolgens worden
uitgedrukt in een targetpercentage.
Remuneratierapport Ctac N.V.
Toelichting behaalde doelstellingen
- Realisatie omzet conform budget:
Aan het begin van 2022 is de gebudgetteerde omzet
bepaald op € 114,3 miljoen. De gerealiseerde omzet
over 2022 is € 117,8 miljoen, en bedraagt daarmee
103,1% van het budget. De hoogte van de variabele
beloning voor dit onderdeel is vervolgens berekend
op basis van 103,1% van het targetpercentage op dit
onderdeel, conform de methodiek vermeld in de tabel
op pagina 43.
- Realisatie EBITDA conform budget:
Aan het begin van 2022 is de gebudgetteerde EBITDA
bepaald op € 13,6 miljoen. De genormaliseerde
EBITDA (voor de out of pocket kosten met betrekking
tot project Ignite) over 2022 komt uit op een bedrag
van € 12,8 miljoen, wat resulteert in 94,3% van het
budget. De hoogte van de variabele beloning voor dit
onderdeel is vervolgens berekend op basis van 94,3%
van het targetpercentage op dit onderdeel, conform de
methodiek vermeld in de tabel op pagina 43.
- Realisatie van de afronding van Project Ignite en het
opleveren van een eindrapportage:
Project Ignite is begin 2022 van start gegaan en betrof
een organisatie-breed verandertraject dat erop was
gericht om de algehele performance van Ctac te
verbeteren. Als gevolg van dit project is onder andere
de organisatiestructuur gewijzigd, zijn strategische
doelstellingen op operationeel niveau verder ingevuld
en zijn meerdere werkprocessen veranderd en
verbeterd. De doelstelling (100% target) is vastgesteld
op het afronden van project Ignite op basis van de
geldende uitgangspunten en tijdlijnen. Daarnaast is
het opleveren van een deugdelijke eindrapportage
aangemerkt als een voorwaarde voor toekenning,
zodat de raad van commissarissen – naast tussentijdse
updates over de voortgang van het project – ook kan
beschikken over een onderbouwde verslaglegging
over de wijze waarop het project is uitgevoerd en welke
resultaten er zijn behaald. De raad van bestuur heeft
de projectfasen van het project nagenoeg afgerond en
daarover gerapporteerd. Ook heeft de raad van bestuur
het project genaamd Improve, zijnde de opvolger van
project Ignite, geïnitieerd aan het einde van 2022.
De raad van commissarissen is van oordeel, afgaande
op de eindrapportage van de raad van bestuur, en
daarnaast de tussentijdse updates en bevindingen
van de raad van bestuur, de ondernemingsraad en de
executive committee over de uitvoering en oplevering
van project Ignite, dat de doelstelling voor 100% is
behaald. Daarbij neemt de raad van commissarissen in
ogenschouw dat als de raad van bestuur de gestelde
doelen voor Ignite niet volledig zou hebben bereikt aan
het einde van het jaar, er sprake zou zijn geweest van
een performance van 90% of minder. Als de raad van
bestuur de gestelde doelen voor Ignite ofwel significant
eerder zou hebben gerealiseerd voor het einde van het
46 CTAC JAARVERSLAG 2022
Target CEO
Gewicht in
toekenning at-target
Score per 31 december 2022
(% ten opzichte van target)
Financiële doelstellingen
Relatieve Total shareholder Return (rTSR) 50% 58,0%
Earnings per Share (EPS) groei 8% per jaar 30% 95,4%
Niet-financiële doelstellingen
Realisatie strategische ESG-doelstellingen
10% 0,0%
Realisatie medewerkerstevredenheid (>8)
10% 100,0%
Totaal 100%
jaar, dan wel significant meer resultaten zou hebben
geboekt dan gepland, dan zou de raad van bestuur een
performance van 120% of meer hebben bereikt.
Nu de performance van de raad van bestuur in lijn is
met de doelstellingen die zijn geformuleerd, is de raad
van commissarissen van oordeel dat de doelstelling
voor 100% is behaald.
- Realisatie van het borgen van de ESG-
beleidsvoornemens in een beleidsplan
Conform de doelstelling had de raad van bestuur voor
het einde van 2022 de ESG-beleidsvoornemens van
Ctac dienen te uitwerken in een beleidsplan. De raad
van bestuur heeft een beleidsplan opgesteld, maar dit
is naar het oordeel van de raad van commissarissen
onvoldoende concreet en specifiek uitgewerkt om
te voldoen aan de gestelde prestaties. De raad van
bestuur heeft gedurende het jaar 2022 meer focus en
prioriteit toegekend aan het succesvol afronden van
project Ignite, het verbeteren van de medewerkers-
en klanttevredenheid en het sturen op operationele
excellentie.
Berekening lange termijn variabele beloning (LTI)
2022
Onderstaand overzicht geeft weer in hoeverre de
geformuleerde financiële en niet-financiële LTI-
doelstellingen voor 2022 zijn behaald, waarbij de
target voor de CEO geldend is voor de heer Saasen.
Voorwaardelijke toekenning aantal LTI-aandelen
Zoals eerder vermeld wordt het aantal voorwaardelijke
virtueel toegekende aandelen op de toekenningsdatum
berekend door het basissalaris (€ 300 duizend) te
vermenigvuldigen met het at-target percentage (40%)
en dit te delen door de driemaands gemiddelde
slotkoers voorafgaande aan de start van de
prestatieperiode (€ 4,23).
Het voorgaande betekent dat over 2022 een aantal van
28.364 virtuele aandelen voorwaardelijk is toegekend
aan de heer Saasen. De waarde van de LTI-beloning per
ultimo 31 december 2022 bedraagt € 59.005. Dit
is gebaseerd op de gerealiseerde scores in
bovenstaande tabel.
47CTAC JAARVERSLAG 2022
Bezoldiging in 2022
Over het jaar 2022 zijn de verstrekte vaste en variabele bezoldiging van het lid van de raad van bestuur als volgt.
(in € x 1.000)
2022 2021 2021
P.P.J.G. Saasen H.L.J. Hilgerdenaar
Periodiek betaalbare beloningen* 356 324 319
Overige beloningen betaalbaar op termijn** 150 330 247
Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - - -
Uitkeringen bij beëindiging dienstverband
- - 497
Betalingen op basis van aandelen - - -
Totaal beloning raad van bestuur 506 654 1.063
*) De periodiek betaalbare beloningen betreft het basissalaris (€ 326), de autokosten en de onkostenvergoeding (€ 30)
**) De overige beloningen betaalbaar op termijn betreffen de variabele beloningen en de kosten inzake
pensioenverzekeringen
(in € x 1.000 tenzij anders is weergegeven)
Functie Bestuur der Boek jaar Vaste beloning
Variabele
beloning
Buiten-
gewone
items
Totale
remune-
ratie
Aandeel vast
en variabel
Basis-
salaris*
Overige
beloningen**
STI LTI Variabel Vast
CEO P.P.J.G.
Saasen
2022 326 50 71 - - 447 16% 84%
CEO P.P.J.G.
Saasen
2021
(15-11/31-12)
41 6 - - 47 0% 100%
CFO P.P.J.G.
Saasen
2021
(01-01/14-11)
253 44 103 207 - 607 51% 49%
CEO H.L.J.
Hilgerdenaar
2021
(01-01/01-11)
293 52 81 140 497 1.063 21% 79%
*) In de bovenstaande tabel is het basissalaris ook de pensioencompensatie opgenomen.
**) De overige beloningen betreft de autokosten, de onkostenvergoeding en de kosten inzake pensioen- en
werknemersverzekeringen.
De ten laste van de vennootschap gebrachte bezoldiging van de raad van bestuur is als volgt.
Het verschil tussen de ten laste van de vennootschap
gebrachte bezoldiging (€ 506) en de verstrekte vaste en
variabele beloning (€ 447) betreft de LTI-beloning.
Pensioen
Het salaris is pensioengevend tot een bedrag
van € 112.189 per jaar. Ctac hanteert een defined-
contribution-pensioenregeling met een percentage
beschikbare premie volgens een leeftijdsstaffel.
De heer Saasen ontvangt een gedeeltelijke
compensatie voor de opbouw van een pensioen boven
de fiscale grens. Het gaat om een bedrag van € 26.329.
Arbeidsverhoudingen
Met de heer Saasen is op 15 november 2021 een
directieovereenkomst aangegaan voor een bepaalde
tijd, welke eindigt na afloop van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders gehouden in 2025.
De overeenkomst kent een vaste (tevens maximale)
ontslagvergoeding van één jaarsalaris.
Ieder lid van de raad van bestuur ontvangt geen
additionele bezoldiging van dochtermaatschappijen
voor zijn bestuursposten binnen de groep.
Remuneratierapport Ctac N.V.
48 CTAC JAARVERSLAG 2022
De (voormalige) leden van de raad van bestuur hielden in 2022 aandelen in Ctac. Er is geen sprake van aandelen die
aan de raad van bestuur zijn toegekend in het kader van een beloningsregeling.
Pay ratio
Ter bevordering van consistente bezoldigings-
verhoudingen en overeenkomstig artikel 2:135b
BW en best practice-bepaling 3.4.1 sub iv van de
Nederlandse Corporate Governance Code 2016, is de
bezoldigingsverhouding tussen de raad van bestuur
en overige medewerkers binnen Ctac, de zogenaamde
pay ratio, hierboven weergegeven.
Deze pay ratio is berekend door de gemiddelde
kosten van de raad van bestuur over 2022 die ten
laste van de vennootschap zijn gekomen, te delen
door de gemiddelde kosten per medewerker
voor Ctac, exclusief de leden van de raad van
bestuur respectievelijk de CEO. De gemiddelde
kosten van de werknemers zijn berekend door
de totale personeelskosten exclusief de overige
personeelskosten overeenkomstig de jaarrekening
op te tellen bij de autokosten die zijn verantwoord
onder de overige bedrijfskosten (exclusief kosten raad
van bestuur). De pay ratio voor de raad van bestuur
bedraagt over 2022 4,7 (2021: 6,1).
Sinds verslagjaar 2021 wordt de ratio tevens berekend
door de verhouding weer te geven tussen de totale
jaarlijkse beloning van de CEO en de gemiddeld
jaarlijkse beloning van de eigen werknemers (exclusief
kosten CEO). Deze pay ratio is 4,7 (2021: 6,0).
Gezien de aard van de onderneming (waarbij de kosten
voor externen een afwijkend beeld zouden geven ten
opzichte van de kosten van eigen medewerkers en
daarmee het beeld zouden vertroebelen) en in afwijking
van de aanbeveling van de Monitoring Commissie
Corporate Governance, zijn extern ingehuurde
medewerkers buiten beschouwing gelaten.
De pay ratio is gedaald ten opzichte van het
voorgaande jaar. Dit wordt veroorzaakt doordat de
kosten in verband met de variabele beloningen van de
raad van bestuur zijn afgenomen en de gemiddelde
kosten per werknemer zijn toegenomen.
Ontwikkeling bezoldiging van de raad van bestuur
(in € x 1.000)
2022 2021 2020 2019** 2018
Remuneratie bestuurders *)
CEO P.P.J.G. Saasen (m.i.v. 15 november 2021) 506 47 - - -
CEO H.L.J. Hilgerdenaar (t/m 1 november 2021) - 634 470 444 449
CFO P.P.J.G. Saasen (t/m 14 november 2021) - 607 384 347 -
CFO D.G.H. van der Werf (t/m 14 mei 2019) - - - - 427
Ontwikkeling bedrijfsresultaat
Omzet 117.672 106.424 87.534 81.872 82.998
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.728 4.455 3.032 1.262 1.715
Gemiddelde remuneratie op fulltime basis
Bestuurders 506 644 427 396 438
Medewerkers 108 106 109 94 100
Pay ratio bestuurders 4,7 6,1 3,9 4,2 4,4
Pay ratio CEO 4,7 6,0 4,3 4,7 4,5
*) In een jaar met bestuurswisseling is uitgegaan van de beloning op jaarbasis van de meest recente functiehouder.
**) In 2020 is als gevolg van COVID-19 60% van de gereserveerde bonus uitbetaald. Als gevolg hiervan is de
remuneratie in 2019 gecorrigeerd.
49CTAC JAARVERSLAG 2022
Bezoldiging leden raad van commissarissen
De bezoldiging voor leden van de raad van
commissarissen bedroeg in 2022 € 45.000 voor de
voorzitter en € 32.500 voor de overige leden. Deze
beloning is vast en kent geen variabele en pensioen
elementen.
De leden van de raad van commissarissen worden
niet beloond in aandelen of opties op aandelen.
De bezoldiging is niet afhankelijk van de resultaten
van de vennootschap, noch van een eventuele
wijziging in de zeggenschap. De leden van de raad
van commissarissen ontvangen geen additionele
bezoldiging van dochtermaatschappijen voor hun
bestuursposten binnen de groep.
Over de afgelopen vijf jaren ontvingen de individuele
leden van de raad van commissarissen de volgende
beloning.
Overig
Er waren in het verslagjaar geen transacties met een
mogelijk belangenconflict met leden van de raad van
commissarissen of van de raad van bestuur. Aan het lid
van de raad van bestuur noch aan de leden van de raad
van commissarissen zijn door de vennootschap noch
haar dochterondernemingen leningen, voorschotten
en/of garanties verstrekt.
(in € x 1.000)
2022 2021 2020 2019 2018
H.J.G. Hendriks (m.i.v. 12 mei 2021) 45 28 - - -
L.A.M. Vernaus (m.i.v. 12 mei 2021) 33 21 - - -
E. Karsten 33 33 33 33 33
G. van de Weerdhof
(m.i.v. 10 mei 2017 t/m 12 mei 2021)
- 17 45 45 45
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) - 12 33 33 33
Totaal beloningen 111 111 111 111 111
Remuneratierapport Ctac N.V.
50 CTAC JAARVERSLAG 2022
51CTAC JAARVERSLAG 2022
Jaarrekening
Geconsolideerde balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2022 2021
ACTIVA
VASTE ACTIVA
Immateriële vaste activa 1 28.694 29.382
Gebruiksrechten 2 9.908 10.715
Materiële vaste activa 3 1.227 824
Latente belastingvorderingen 4 1.340 782
Overige langlopende vorderingen 5 1.378 400
42.547 42.103
VLOTTENDE ACTIVA
Voorraden 6 200 64
Handelsdebiteuren 7 14.748 13.154
Overige vorderingen 7 10.644 8.285
Liquide middelen 8 7.439 10.404
33.031 31.907
75.578 74.010
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 9
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.344 3.273
Agioreserve 11.455 11.526
Overige reserves 10.234 6.796
Resultaat boekjaar 4.728 4.455
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 29.761 26.050
Aandeel derden 1.171 1.111
GROEPSVERMOGEN 30.932 27.161
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 10 1.125 2.025
Leaseverplichtingen 2 7.279 7.941
Overige langlopende verplichtingen 11 1.054 1.902
Latente belastingverplichtingen 4 1.620 1.610
11.078 13.478
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN
Leaseverplichtingen 2 2.858 2.973
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 10 900 900
Voorzieningen 12 58 433
Handelscrediteuren en overige schulden 13 29.543 28.869
Te betalen vennootschapsbelasting 209 196
33.568 33.371
75.578 74.010
52 CTAC JAARVERSLAG 2022
Geconsolideerde winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting 2022 2021
Omzet uit contracten met klanten 14 117.672 106.424
Overige inkomsten 14.1 704 -
Bedrijfslasten
Inkoopwaarde hard- en software 9.223 9.388
Uitbesteed werk 35.807 26.956
Personeelskosten 15 48.156 47.162
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.437 1.507
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 3.527 3.599
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 428 481
Overige bedrijfskosten 16 12.897 10.869
Totaal bedrijfslasten (111.475) (99.962)
Bedrijfsresultaat 6.901 6.462
Financieringslasten 17 (502) (465)
Totaal financieringslasten (502) (465)
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 6.399 5.997
Belastingen 18 (1.356) (1.332)
Aandeel derden 315 210
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.728 4.455
Nettoresultaat 5.043 4.665
Winst per aandeel 19
Nettoresultaat per aandeel (in €) 0,34 0,33
Nettoresultaat per aandeel na verwatering (in €)
0,34 0,32
Aantal gewone aandelen ultimo 13.931.648 13.637.312
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.809.008 13.603.100
Gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen ten
behoeve van de berekening van de verwaterde winst per aandeel
13.809.008 13.911.837
53CTAC JAARVERSLAG 2022
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat
(in € x 1.000)
2022 2021
Nettoresultaat over het boekjaar 5.043 4.665
Overig totaalresultaat, niet afgewikkeld via het resultaat - -
Totaalresultaat over het boekjaar 5.043 4.665
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.728 4.455
Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeel derden 315 210
Totaalresultaat over het boekjaar 5.043 4.665
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2022
(€ x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.273 11.526 6.796 4.455 26.050 1.111 27.161
Nettoresultaat boekjaar - - - 4.728 4.728 315 5.043
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 4.728 4.728 315 5.043
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 4.146 (4.146) - - -
Dividend 71 (71) - (309) (309) - (309)
Uitbetaald aan derden
- - (742) - (742) (255) (997)
Overige mutaties - - 34 - 34 - 34
Saldo per 31 december 3.344 11.455 10.234 4.728 29.761 1.171 30.932
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2021
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.253 11.546 4.658 3.032 22.489 - 22.489
Nettoresultaat boekjaar - - - 4.455 4.455 210 4.665
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 4.455 4.455 210 4.665
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 2.286 (2.286) - - -
Dividend 20 (20) - (746) (746) - (746)
Minderheidsbelang verworven
deelneming
- - - - - 921 921
Uitbetaald aan derden - - (148) - (148) (20) (168)
Saldo per 31 december 3.273 11.526 6.796 4.455 26.050 1.111 27.161
Jaarrekening
54 CTAC JAARVERSLAG 2022
Geconsolideerd kasstroomoverzicht
(in € x 1.000)
Toelichting 2022 2021
KASSTROOMOVERZICHT
Bedrijfsresultaat 6.901 6.462
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.437 1.507
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 3.527 3.599
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 428 481
Winst verkoop immaterieel vast actief 14.1 (704) -
Mutatie voorzieningen 12 (375) (145)
Waarderingsverschillen langlopende verplichtingen 11 (260) 192
Verandering in werkkapitaal
Voorraad (136) (11)
Vorderingen (3.550) (3.606)
Kortlopende schulden 204 3.020
Kasstroom uit operationele activiteiten 7.472 11.499
Betaalde rente (501) (423)
Betaalde winstbelasting (829) (1.534)
Kasstroom uit operationele bedrijfsactiviteiten 6.142 9.542
Verwerving deelneming (1.317) (3.345)
Betalingen aan minderheidsaandeelhouders 9 (500) -
(Des)investeringen in immateriële vaste activa 1 929 (601)
Investeringen in materiële vaste activa 3 (817) (237)
Investeringen in financiële vaste activa 5 (978) (149)
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (2.683) (4.332)
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 10 (900) (900)
Betaling earn out-verplichtingen 11 (1.772) -
Dividenduitkering aan aandeelhouders Ctac N.V. 9 (309) (746)
Dividenduitkering aan minderheidsaandeelhouders van
verworven deelnemingen 9 (497) (168)
Overige langlopende verplichtingen 552 -
Leasebetalingen 2 (3.498) (3.544)
Kasstroom uit financieringsactiviteiten (6.424) (5.358)
Mutatie liquide middelen (2.965) (148)
Liquide middelen 8 10.404 10.552
Saldo liquide middelen per 1 januari 10.404 10.552
Liquide middelen 8 7.439 10.404
Saldo liquide middelen per 31 december 7.439 10.404
Mutatie liquide middelen (2.965) (148)
55CTAC JAARVERSLAG 2022
Toelichting kasstroomoverzicht
In het kasstroomoverzicht wordt zoveel mogelijk
aangesloten op bedragen volgens de winst-en-
verliesrekening en balansmutaties.
Met betrekking tot de kasstroom uit operationele
activiteiten zijn de non-cashtransacties afzonderlijk
benoemd in het kasstroomoverzicht.
Ten aanzien van de mutaties in de kasstroom uit
operationele activiteiten is niet in alle gevallen een
directe aansluiting te maken met de balansmutaties.
Dit aangezien de openingsbalansen van de acquisities
niet in de vergelijkende cijfers zijn verwerkt.
De betaalde winstbelasting betreft de winstbelasting
volgens de winst-en-verliesrekening minus de non-
cashmutaties in de latente belastingverplichtingen en
de mutatie in de balanspositie vennootschapsbelasting.
De uitgaande kasstroom voor de acquisitie is in
het kasstroomoverzicht verwerkt voor de koopsom
vermeerderd met de wettelijke handelsrente onder
aftrek van geldmiddelen en kasequivalenten. De
inbrengwaarde en de koopsom van acquisities zijn
vermeld in paragraaf 22.
De (des)investering immateriële vaste activa betreft
de desinvestering gerelateerd aan de verkoop van
het immaterieel actief ten aanzien van de Fit4Woco
applicatie, alsmede de investeringen in de immateriële
vaste activa. Zie verloopoverzicht onder paragraaf 1.
De mutatie langlopende schulden aan krediet-
instellingen betreft de oorspronkelijke hoofdsom minus
de verrichte aflossingen en minus de aflossingen die
binnen twaalf maanden na balansdatum plaats moeten
vinden. Deze zijn begrepen in de verandering van het
werkkapitaal.
De totale mutatie (kort- en langlopend) in de earn
out-verplichting komt tot stand door de non-cash-
amortisatie van de verplichting, toevoeging van de
nieuwe verplichting als gevolg van acquisities (zie
paragraaf 22), amortisatie van de verplichting naar per
balansdatum, en de cash-uitbetaling van earn out-
verplichtingen. Zie verloopoverzicht onder paragraaf
11.1.
In 2022 is een gedeelte van het dividend in cash
afgewikkeld en een gedeelte is uitgekeerd als
stockdividend.
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Algemene informatie over Ctac
Als Business & Cloud Integrator helpt Ctac haar klanten
hun ambities waar te maken. Door continu te innoveren,
creëert Ctac daarvoor de benodigde business
value. De organisatie biedt een breed portfolio met
oplossingen van SAP en Microsoft ‘on any cloud’ en
levert diensten op het gebied van Modern Workplace,
Integratie, Transformatie & Changemanagement,
Security & Trust en Business Transformation. Daarnaast
heeft Ctac een aantal eigen producten, waaronder
de XV Retail Suite bestaande uit een omnichannel-
gedreven Point-of-Sale & Loyalty platform en
SaaS-oplossingen voor het commercieel vastgoed
Fit4RealEstate. Tot de klantenkring behoren ongeveer
zeshonderd organisaties van elke bedrijfsgrootte en
in uiteenlopende branches. Ultimo 2022 had Ctac 463
medewerkers in dienst. Ctac is actief in Nederland en
België. Het hoofdkantoor is gevestigd in Nederland te
s-Hertogenbosch, Meerendonkweg 11, waar ook de
statutaire zetel van Ctac N.V. is gevestigd, met Kamer
van Koophandel-dossiernummer 16066162. Het bedrijf
is genoteerd aan Euronext Amsterdam (ticker: CTAC).
De raad van bestuur heeft op 2 maart de jaarrekening
opgemaakt en ter publicatie goedgekeurd.
De jaarrekening wordt ter vaststelling voorgelegd aan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders op
13 april 2023.
Overeenstemmingsverklaring met
International Financial Reporting Standards
De geconsolideerde jaarrekening en toelichtingen zijn
in overeenstemming met de International Financial
Reporting Standards (IFRS) en de interpretaties daarvan,
zoals vastgesteld door de International Accounting
Standards Board (IASB) en aanvaard binnen de
Europese Unie en met Titel 9 Boek 2 BW (Nederlandse
verslaggevingsregels). De door Ctac toegepaste
waarderingsgrondslagen zijn in overeenstemming met
de van kracht zijnde IFRS.
Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld in
het Nederlands en in het Engels, waarbij de
Nederlandstalige versie leidend is. De jaarrekening
wordt gepresenteerd in euro’s. Bedragen zijn vermeld
in duizenden euro’s, tenzij anders aangegeven. De euro
is de functionele en presentatievaluta van Ctac N.V.
De cijfers voor 2021 zijn, waar nodig, geherrubriceerd
teneinde vergelijking met die van 2022 mogelijk
te maken.
De geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. is
opgesteld op basis van historische kostprijs voor zover
IFRS de waardering en resultaatbepaling van specifieke
posten niet op andere wijze voorschrijft. In afwijking
Jaarrekening
56 CTAC JAARVERSLAG 2022
hiervan geldt dat bepaalde activa en verplichtingen
tegen reële waarde worden gewaardeerd. Dit betreft de
earn out-verplichtingen en LTI-verplichting.
Het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening
vereist van de raad van bestuur dat hij beoordelingen,
inschattingen en aannames maakt, die de uitwerking
van richtlijnen en de waarderingen voor activa,
verplichtingen, opbrengsten en kosten beïnvloeden.
De gemaakte schattingen en aannames zijn gebaseerd
op historische ervaringen en diverse andere factoren
die onder de gegeven omstandigheden als reëel
worden beschouwd. De gemaakte inschattingen
en aannames hebben gediend als basis voor de
beoordeling van de waarde van de verantwoorde
activa en verplichtingen. Werkelijke resultaten en
omstandigheden kunnen echter afwijken van gemaakte
inschattingen. Schattingen en onderliggende aannames
worden voortdurend beoordeeld en indien noodzakelijk
aangepast. Wijzigingen in schattingen en aannames
worden verwerkt in de periode waarin de schattingen
worden herzien als de herziening uitsluitend op
de betreffende periode betrekking heeft, of in de
periode van herziening en toekomstige perioden als
de herziening zowel de huidige als de toekomstige
perioden beïnvloedt. De schattingen en beoordelingen
van de raad van bestuur bij de toepassing van IFRS,
die een belangrijk effect hebben op de jaarrekening en
toekomstige perioden, zijn opgenomen onder paragraaf
‘Belangrijkste schattingen en aannames’.
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld op basis van
de continuïteitsveronderstelling, waarbij het bestuur
concludeert dat het hanteren van deze veronderstelling
op basis van de huidige inzichten voor de komende
twaalf maanden gerechtvaardigd is.
Effecten van invoering van herziene grondslagen voor
toekomstige jaren
Ctac heeft in het boekjaar nieuwe en gewijzigde IFRS-
standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast.
Alle gepubliceerde IFRS-standaarden en
-interpretaties die nog niet van toepassing zijn voor
verslaggevingsperiodes die aanvangen op 1 januari
2022, zijn niet vervroegd toegepast. Ctac past deze
standaarden en interpretaties niet vervroegd toe en
verwacht niet dat de toepassing hiervan een significante
impact heeft op Ctac’s toekomstige geconsolideerde
jaarrekening. Ctac zal deze standaarden en
interpretaties toepassen zodra deze van kracht zijn. Dit
betreffen de volgende standaarden:
implementatie IFRS 17 ‘Insurance Contracts’ –
vervanging IFRS 4 door IFRS 17. De toepassing
van deze standaard heeft naar verwachting geen
materiële invloed op de jaarrekening van Ctac;
wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Classification of Liabilities as Current or
Non-Current’. De wijziging verduidelijkt dat schulden
worden geclassificeerd als kort- of langlopend
afhankelijk van het recht dat aan het einde van de
verslaggevingsperiode bestaat. De classificatie wordt
niet beïnvloed bij de verwachting van de entiteit of
een gebeurtenis na balansdatum. Deze wijziging
verduidelijkt eveneens wat in IAS 1 wordt bedoeld
met ‘settlement’ van een schuld. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2023;
wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Disclosure of Accounting Policies’.
Verplichten van het toelichten van ‘materiële’ in
plaats van ‘significante’ verslaggevingsstandaarden.
In de wijziging wordt ook gedefinieerd wat dit
inhoudt. Ook wordt verduidelijkt dat niet-materiële
informatie over verslaggevingstandaarden niet
toegelicht hoeft te worden. De wijziging is verplicht
per 1 januari 2023;
wijziging op IAS 8 ‘Accounting Policies, Changes
in Accounting Estimates and Errors – Definition of
Accounting Estimates’. De wijziging verduidelijkt
op welke wijze entiteiten veranderingen moeten
onderscheiden in de verslaggevingsgrondslagen
als gevolg van wijzigingen in schattingen. Het
onderscheid is belangrijk, omdat wijzigingen
in schattingen prospectief worden toegepast.
Wijzigingen in verslaggevingsgrondslagen
worden in het algemeen retrospectief toegepast
op gebeurtenissen uit het verleden en overige
gebeurtenissen in het heden. De wijziging is verplicht
per 1 januari 2023;
wijziging op IAS 12 ‘Income Taxes – Deferred Tax
related to Assets and Liabilities arising from a Single
Transaction’. De wijziging verplicht entiteiten om een
belastinglatentie te identificeren op transacties die,
bij eerste verwerking, aanleiding geven tot gelijke
bedragen voor belastbare en verrekenbare tijdelijke
verschillen. Dit komt vaak voor bij transacties zoals
leases en ontmantelingsverplichtingen en vereisen
opname van aanvullende actieve en passieve
belastinglatenties. De wijziging moet worden
toegepast op transacties die plaatsvinden op of na
57CTAC JAARVERSLAG 2022
het begin van de periode van de vergelijkende cijfers.
Het cumulatieve effect van verantwoorden van deze
wijzigingen wordt verwerkt in de overige reserves of
een andere component in het eigen vermogen. De
wijziging is verplicht per 1 januari 2023;
wijziging op IFRS 10 ‘Consolidated financial
statements’ en IAS 28 ‘Investments in associates
and joint ventures’ – ‘Sale or contribution of
assets between an investor and its associate or
joint venture’. De wijzigingen verduidelijken de
boekhoudkundige verwerking van verkoop of
inbreng van activa tussen een investeerder en zijn
deelnemingen of joint ventures. De verwerking hangt
af van het feit of de niet-monetaire activa die zijn
verkocht of overgedragen aan de deelneming of
joint venture, een bedrijf vormen (zoals gedefinieerd
in IFRS 3 ‘Business Combinations’). Wanneer de
niet-monetaire activa een bedrijf vormen, dient de
investeerder de volledige winst of het verlies op de
verkoop of inbreng van activa te verantwoorden.
Als de activa niet voldoen aan de definitie van
een bedrijf, dan wordt de winst of het verlies door
de investeerder verantwoord tot het bedrag van
het belang van de overige investeerders in de
deelneming of joint venture. De wijzigingen moeten
prospectief worden verwerkt. Er is nog niet bekend
vanaf wanneer deze wijziging effectief wordt.
Naar verwachting hebben nieuwe standaarden die van
toepassing zijn na 2022 geen materieel effect op het
vermogen en resultaat van Ctac en de toelichting in de
jaarrekening.
Effecten van invoering van nieuwe grondslagen voor
huidige boekjaar
Ctac N.V. past met ingang van 1 januari 2022 voor het
eerst de onderstaande standaarden en wijzigingen in
standaarden toe:
wijziging op IAS 16 ‘Property, Plant and Equipment:
proceeds before intended use’. Op basis van deze
wijziging mogen mogelijke (tijdelijke) opbrengsten
niet meer in mindering worden gebracht op de
initiële kostprijs van een materieel vast actief;
wijziging op IFRS 3 ‘Reference to the
Conceptual Framework’. Wijziging voegt
een verwachtingselement toe op het
verantwoordingsprincipe van IFRS 3;
wijziging op IAS 37 ‘Onerous Contracts – Cost of
Fulfilling a Contract’. Van toepassing wordt de direct
gerelateerde kosten-approach voor de bepaling van
de omvang van een verlieslatend contract;
wijziging op IFRS 9 ‘Financial Instruments – Fees in
the 10 percent test for derecognition of financial
liabilities’. Verduidelijking van op welke wijze fees in
de beoordeling dienen te worden meegenomen bij
wijzigingen van contractuele leningsvoorwaarden en
de mogelijke impact daarvan op de verantwoording
van het financiële instrument;
wijziging op IFRS 16 ‘Leases’. Wijziging van illustratief
voorbeeld 13 door het verwijderen van de betalingen
van de verhuurder met betrekking tot aanpassingen
aan gehuurde panden om verwarring met de
behandeling van huurincentives weg te nemen;
wijziging op IFRS 1 ‘First-time Adoption of
International Financial Reporting Standards’. De
wijziging staat entiteiten, die hun vorderingen
en verplichtingen tegen boekwaarde hebben
gewaardeerd in de moedermaatschappij, toe om
cumulatieve omrekenverschillen te waarderen
door gebruik te maken van de waarden zoals
gepresenteerd door de moedermaatschappij. Deze
wijziging is ook van toepassing op deelnemingen en
joint ventures waarop dezelfde IFRS 1-vrijstelling van
toepassing is;
wijziging op IAS 41 ‘Agriculture’. Niet van toepassing
voor Ctac.
De hierboven vermelde wijzigingen hadden geen
invloed op de gerapporteerde cijfers in voorgaande
perioden. Daarnaast hebben de wijzigingen geen
materieel effect op het vermogen en resultaat van Ctac
en de toelichting in de jaarrekening.
Grondslagen voor de consolidatie
Ctac N.V. staat aan het hoofd van de groep. In
de consolidatie zijn opgenomen Ctac N.V. en alle
deelnemingen waarover Ctac N.V. overheersende
zeggenschap kan uitoefenen. Overheersende
zeggenschap is van kracht indien Ctac N.V. direct
dan wel indirect de financiële en operationele
bedrijfsvoering van een onderneming kan bepalen.
De jaarrekeningen van deze deelnemingen zijn in de
geconsolideerde jaarrekening opgenomen vanaf de
datum waarop voor het eerst sprake is van beslissende
zeggenschap tot aan het moment waarop Ctac N.V.
de beslissende zeggenschap verliest. Ctac N.V. is het
hoofd van de groep.
Jaarrekening
58 CTAC JAARVERSLAG 2022
Intercompany-balansverhoudingen, transacties en niet-
gerealiseerde winsten op dergelijke transacties worden
bij het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening
geëlimineerd.
De grondslagen voor de waardering en de
resultaatbepaling zoals opgenomen in deze
jaarrekening, zijn van toepassing op de balans en
winst-en-verliesrekening van alle in de consolidatie
opgenomen groepsmaatschappijen.
Deelnemingen
Vestigingsplaats Deelname in %
ultimo 2022 ultimo 2021
Ctac Nederland B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Ctac B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Ctac Resourcing B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Purple Square Management Partners B.V. Weert 90 70
Oliver B.V. s-Hertogenbosch 61 51
Digisolve-Mijn ICT B.V. Helmond 80 80
Technology2Enjoy Holding B.V. Amstelveen 100 -
Techology2Enjoy B.V. Zoetermeer 100 -
Technoglogy2Enjoy Consulting Services B.V. Amstelveen 100 -
Technology2Enjoy Resourcing Services B.V. Amstelveen 100 -
Ctac België N.V. Wommelgem, België 100 100
Ctac België N.V.
100%
Ctac N.V.
Ctac Nederland B.V.
100%
Ctac B.V.
100%
Ctac
Resourcing B.V.
100%
Oliver B.V.
61%
Purple Square
Management
Partners B.V.
90%
Digisolve-
Mijn ICT B.V.
80%
Technology-
2Enjoy Holding
B.V.
100%
Technology-
2Enjoy B.V.
100%
Technology- 2Enjoy
Resourcing Services B.V.
100%
Technology- 2Enjoy
Consulting Services B.V.
100%
59CTAC JAARVERSLAG 2022
Bedrijfscombinaties
Een bedrijfscombinatie wordt verwerkt op basis van de
‘purchase accounting’-methode per overnamedatum.
Dit is de datum waarop de overheersende zeggenschap
naar Ctac N.V. is overgegaan.
De transactieprijs van een nieuw verworven deelneming
wordt bepaald op basis van het geldbedrag dat
is overeengekomen voor de verkrijging van de
overgenomen deelneming, alsmede, indien van
toepassing, de reële waarde op de overname van
enige andere tegenprestatie (uitgegeven eigen-
vermogensinstrumenten) die door Ctac wordt verstrekt.
Kosten die verband houden met een acquisitie worden
verantwoord ten laste van het resultaat op het moment
dat zij zich voordoen.
Bepaling reële waarde
Een aantal grondslagen en de informatieverschaffing
van Ctac vereisen de bepaling van de reële waarde van
financiële verplichtingen. Hierbij wordt het niveau van
de hiërarchie van de reële waarden waarin dergelijke
waarderingen worden ingedeeld, vermeld.
In overeenstemming met IFRS 13 wordt voor de
bepaling van de reële waarde van de opgenomen
financiële instrumenten een aantal waarderingsniveaus
gedefinieerd:
niveau 1: genoteerde marktprijzen (niet gecorrigeerd)
in actieve markten voor identieke activa of
verplichtingen;
niveau 2: input die geen onder niveau 1
vallende genoteerde marktprijzen betreft en die
waarneembaar is voor het actief of de verplichting,
hetzij rechtstreeks (in de vorm van een prijs), hetzij
indirect (afgeleid van een prijs);
niveau 3: input voor het actief of de verplichting die
niet is gebaseerd op waarneembare marktgegevens
(niet-waarneembare input). Ctac maakt bij deze
bepaling gebruik van algemeen geaccepteerde
waarderingsmodellen.
De methoden waarop de reële waarde is bepaald,
zijn hierna voor de relevante jaarrekeningposten
opgenomen.
Immateriële vaste activa
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van
deelnemingen, is het verschil tussen de aankoopprijs
van acquisitie minus het saldo van de reële waarde
van identificeerbare activa en de reële waarde van de
overgenomen verplichtingen van de onderneming.
Betalingen gerelateerd aan de acquisitie worden
gewaardeerd op basis van de betaalde en te betalen
liquide middelen per transactiedatum, alsmede,
indien van toepassing, de reële waarde van de
vermogensinstrumenten (i.e. aandelen) gebruikt
ter financiering van de acquisitie. Voorwaardelijke
elementen in de aankoopprijs worden bij acquisitie
gewaardeerd op reële waarde en tevens verantwoord
als schuld, waarbij afwijkingen als gevolg van
waardeverschillen ten bate of ten laste van de
resultatenrekening worden gebracht.
Goodwill wordt gewaardeerd tegen kostprijs
onder vermindering van cumulatieve bijzondere
waardeverminderingen.
Goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende
eenheden. Een bijzondere waardevermindering van de
goodwill wordt, indien van toepassing, ten laste van
de winst-en-verliesrekening gebracht. Een bijzondere
waardevermindering met betrekking tot goodwill wordt
nimmer teruggenomen. Bij verkoop van een entiteit
wordt de boekwaarde van de goodwill in het resultaat
verwerkt.
De opname van een uitgestelde belastingverplichting
in geval van reële waardeaanpassingen is van invloed
op de hoogte van de goodwill.
Inzicht in de voorwaardelijke verplichtingen en een
beschrijving van de factoren die bijgedragen hebben
aan de kostprijs die resulteert in de opname van
goodwill, kunnen niet altijd direct verstrekt worden
doordat in voorkomende gevallen de businessplannen
nog onvoldoende uitgewerkt zijn. De reële waarde
die eventueel nog aan immateriële vaste activa moet
worden toegekend, wordt dan later uitgewerkt en
vastgesteld. Daar waar van toepassing, zal dit binnen
twaalf maanden na de overnamedatum plaatsvinden.
Klant- en contractportefeuilles
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte klant- en contractportefeuilles hebben
betrekking op de in overeenstemming met IFRS
3 geïdentificeerde immateriële vaste activa van
acquisities en worden gewaardeerd tegen kostprijs,
zijnde de reële waarde op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte klant- en contractportefeuilles is
gebaseerd op de zogenoemde Multi-Period Excess
Earnings-Method (‘MPEEM’) op basis van geschatte
toekomstige kasstromen.
Klant- en contractportefeuilles worden geactiveerd
en indien noodzakelijk verminderd met cumulatieve
bijzondere waardeverminderingsverliezen. Klant-
en contractportefeuilles worden op basis van de
gebruiksduur per individuele component afgeschreven.
Jaarrekening
60 CTAC JAARVERSLAG 2022
Merknamen
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte merknamen hebben betrekking op de
in overeenstemming met IFRS 3 geïdentificeerde
immateriële vaste activa van acquisities en worden
gewaardeerd tegen kostprijs, zijnde de reële waarde op
het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte merknamen is gebaseerd op de
zogenoemde Relief-From-Royalty-methode (RFR).
Volgens deze methode wordt de waarde geschat door
de besparing van de royalty die verband houdt met het
eigendom van de merknaam.
De merknamen worden op basis van de gebruiksduur
per individuele component afgeschreven. Merknamen
hebben beperkte gebruiksduur en worden na de initiële
waardering gewaardeerd tegen kostprijs verminderd
met cumulatieve afschrijvingen en bijzondere
waardeverminderingsverliezen.
In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
Deze immateriële vaste activa hebben betrekking op in
eigen beheer ontwikkelde producten en gekoppelde
distributierechten. Ontwikkelingskosten worden
geactiveerd op basis van gemaakte kosten voor het
aankopen en gebruiksklaar maken van de software.
Intern ontwikkelde software wordt geactiveerd voor
zover de kostprijs voortvloeit uit de ontwikkelings-
en testfase van een project en indien kan worden
aangetoond dat:
het project technisch uitvoerbaar is, zodat het
geschikt is voor gebruik;
de intentie aanwezig is om het project te voltooien
en de software te gebruiken;
de software in de toekomst aantoonbaar
economische voordelen zal genereren;
er technische, financiële en andere middelen
aanwezig zijn om de software te voltooien en te
gebruiken;
het mogelijk is om de uitgaven, die kunnen worden
toegerekend aan de ontwikkelde software, op een
betrouwbare wijze te bepalen.
Kosten van eigen medewerkers direct gerelateerd
aan de ontwikkelde producten, worden tegen directe
kostprijs geactiveerd. Indien ten behoeve van de
ontwikkelde producten gebruik wordt gemaakt van
diensten van derden, worden deze geactiveerd tegen
kostprijs.
De software heeft een eindige gebruiksduur en
wordt gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met
afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen.
De afschrijving wordt lineair ten laste van de winst-en-
verliesrekening gebracht op basis van de verwachte
gebruiksduur.
Op in eigen beheer vervaardigde software wordt
afgeschreven vanaf de datum van ingebruikname.
Uitgaven na initiële investering
Uitgaven na initiële investering voor geactiveerde
immateriële vaste activa worden uitsluitend geactiveerd
wanneer hierdoor de toekomstige economische
voordelen, voortvloeiend uit de investering, toenemen.
Alle overige uitgaven worden als last verantwoord in de
winst-en-verliesrekening.
Afschrijving van immateriële vaste activa
Afschrijvingskosten worden lineair berekend en ten
laste van de winst-en-verliesrekening gebracht op basis
van de economische gebruiksduur van een immaterieel
actief. Goodwill wordt jaarlijks op balansdatum getest
op bijzondere waardevermindering. Op overige
immateriële vaste activa wordt afgeschreven vanaf
de datum van ingebruikname. De economische
gebruiksduur van de immateriële vaste activa op grond
waarvan de afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
klant- en contractportefeuilles 8 jaar - 17 jaar
merknamen 10 jaar
in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa 3 jaar - 7 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks geëvalueerd
en indien noodzakelijk aangepast.
Voor een toelichting op bijzondere waarde-
verminderingen van immateriële vaste activa
wordt verwezen naar de paragraaf ‘Bijzondere
waardevermindering van activa’.
Gebruiksrechten- en leaseverplichtingen
Ctac beschikt over een groot aantal operationele
hardware- en personenautoleasecontracten, en over
enkele langlopende onroerend-goedhuurcontracten. Bij
het aangaan van een nieuwe overeenkomst beoordeelt
Ctac of het contract aan de definitie van een lease
voldoet. Een lease wordt gedefinieerd als “een contract
of een deel van een contract dat het recht geeft om
een actief te gebruiken voor een periode in ruil voor
vergoeding”. Om deze definitie toe te passen, wordt
beoordeeld of het contract aan drie belangrijke criteria
voldoet, namelijk:
het contract bevat een geïdentificeerd actief,
dat expliciet dan wel impliciet in het contract is
geïdentificeerd;
Ctac heeft het recht om nagenoeg alle economische
voordelen te verkrijgen uit het gebruik van
het geïdentificeerde actief gedurende de
gebruiksperiode, gezien haar rechten binnen de
gedefinieerde reikwijdte van het contract;
Ctac heeft het recht op het gebruik van
het geïdentificeerde actief over de gehele
gebruiksperiode. Ctac beoordeelt of zij het recht
heeft om te bepalen hoe en met welk doel het actief
gedurende de gebruiksperiode wordt gebruikt.
61CTAC JAARVERSLAG 2022
Contracten die als leaseovereenkomst worden
gedefinieerd, worden opgenomen op de
balans onder gebruiksrechten en leaseverplichtingen.
Gebruiksrechten
Een gebruiksrecht wordt verantwoord op het moment
dat de leaseovereenkomst wordt aangegaan en het
betreffende actief beschikbaar is voor gebruik. Het
gebruiksrecht wordt gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingen, en gecorrigeerd
voor aanpassingen ingevolge de herwaardering
van de leaseverplichting. De boekwaarde van het
gebruiksrecht bevat het bedrag van de verantwoorde
leaseverplichting, initiële directe kosten verbonden
aan de lease, en leasebetalingen die zijn gedaan
voorafgaand aan of op het moment dat de
leaseovereenkomst wordt aangegaan, verminderd met
mogelijke lease-incentives. Gebruiksrechten worden
lineair afgeschreven over de gebruiksduur van het actief
of de kortere leaseovereenkomstperiode voor zover er
geen redelijke zekerheid bestaat dat Ctac eigendom
verkrijgt over het geleasete actief aan het eind van
de leasetermijn. De leasecontracten die worden
afgesloten door Ctac, bevatten geen koopoptie
die redelijkerwijs zeker zal worden uitgeoefend.
Gebruiksrechten worden beoordeeld op bijzondere
waardevermindering.
Leaseverplichtingen
De leaseverplichting wordt initieel gewaardeerd op
basis van de contante waarde van de toekomstige
leasebetalingen gedurende de looptijd van het
contract. Bij de berekening van de leaseverplichting
worden de niet-leasecomponenten uitgesloten. De
leaseverplichtingen worden verdisconteerd aan de
hand van de in de lease impliciete rentevoet als die
direct beschikbaar is, of de incrementele rente op de
startdatum van het contract. Dit betreft de rentevoet
waartegen de huurder op het tijdstip van het aangaan
van de lease het bedrag nodig voor de aankoop
van het actief zou hebben kunnen lenen voor een
overeenkomstige tijdsduur en met overeenkomstige
zekerheid. De leaseverplichtingen worden afzonderlijk
gepresenteerd in de balans. Na aanvang van de
leaseovereenkomst wordt de leaseverplichting
verhoogd met interest en verminderd met betaalde
leasetermijnen. Aanvullend wordt de leaseverplichting
aangepast indien sprake is van een aanpassing van
het contract, aanpassing van looptijd of wijziging
in de leasebetalingen. Rente in verband met de
ophoging van de leaseverplichting wordt onder de
financieringslasten ten laste van het resultaat gebracht.
Afschrijvingen van gebruiksrechten- en
leaseverplichtingen
De economische gebruiksduur van de gebruiksrechten-
en leaseverplichtingen op grond waarvan de
afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
Gebouwen 1 jaar - 8 jaar
Leaseauto’s 3 jaar - 4 jaar
Overige apparatuur 3 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks geëvalueerd
en indien noodzakelijk aangepast.
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa in eigendom
Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
kostprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen
en bijzondere waardeverminderingen. In de kostprijs
zijn begrepen de bijkomende kosten die direct
toerekenbaar zijn aan de verkrijging of vervaardiging
van het actief. Kosten gemaakt na eerste verwerking
in de jaarrekening, zijn inbegrepen in de boekwaarde
van het actief dan wel een afzonderlijk actief indien
het waarschijnlijk is dat de toekomstige economische
voordelen met betrekking tot het actief naar Ctac zullen
vloeien en de kosten van het actief op betrouwbare
wijze kunnen worden bepaald.
Boekwinsten en -verliezen bij verkoop van materiële
vaste activa worden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening.
Afschrijving van materiële vaste activa
De materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
verkrijgingsprijs verminderd met lineaire afschrijvingen,
berekend op basis van de verwachte economische
levensduur. De jaarlijkse afschrijvingspercentages zijn
voor:
bouwkundige aanpassingen
gehuurde panden 10 jaar
ICT hardware 2 jaar - 5 jaar
inventaris en vervoersmiddelen 4 jaar - 10 jaar
Verbouwingen worden afgeschreven over de
resterende looptijd van de huurovereenkomsten
van de betreffende gebouwen of de economische
levensduur indien deze korter is. De restwaarde die
veelal is bepaald op nihil en de gebruiksduur van de
materiële vaste activa worden jaarlijks per balansdatum
beoordeeld en aangepast indien noodzakelijk. Op
activa in bestelling wordt niet afgeschreven.
Bijzondere waardevermindering van activa
Periodiek wordt beoordeeld of er aanwijzingen
zijn dat de boekwaarde van daarvoor
kwalificerende activa onderhevig is aan bijzondere
waardeverminderingsverliezen. Indien er dergelijke
aanwijzingen zijn, wordt een schatting gemaakt van
de realiseerbare waarde van het actief op basis van
de contante waarde van de verwachte toekomstige
Jaarrekening
62 CTAC JAARVERSLAG 2022
kasstromen dan wel de directe opbrengstwaarde.
Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde voor
het individuele actief te bepalen, wordt de realiseerbare
waarde van de kasstroomgenererende eenheid waartoe
het actief behoort, bepaald. Indien de boekwaarde
hoger is dan de realiseerbare waarde, wordt een
bijzonder waardeverminderingsverlies ten laste van het
resultaat gebracht.
Voor de overige immateriële vaste activa, materiële
vaste activa en gebruiksrechten heeft Ctac de
geïdentificeerde segmenten als kasstroomgenererende
eenheid gedefinieerd.
Berekening van de realiseerbare waarde
De realiseerbare waarde van een actief of
kasstroomgenererende eenheid is de hoogste waarde
van de reële waarde minus vervreemdingskosten en de
bedrijfswaarde. De reële waarde is de opbrengstwaarde
die wordt verkregen bij verkoop van een
kasstroomgenererende eenheid aan een derde partij
(in een ‘at arm’s length transaction’). De bedrijfswaarde
is de contante waarde van de verwachte kasstromen
uit een actief of kasstroomgenererende eenheid. Bij
het bepalen van de bedrijfswaarde wordt de contante
waarde van de geschatte toekomstige kasstromen
berekend met behulp van een disconteringsvoet vóór
belasting, die de weerslag is zowel van de actuele
markttaxaties van de tijdswaarde van geld, als van het
specifieke risico met betrekking tot het actief. Voor
een actief dat geen individueel te bepalen kasstromen
genereert, wordt de economische waarde bepaald voor
de kasstroomgenererende eenheid waarvan het actief
onderdeel uitmaakt.
Terugname van bijzondere waardeverminderingen
Een bijzondere waardevermindering met betrekking tot
goodwill wordt nimmer teruggenomen.
Jaarlijks wordt beoordeeld of er aanwijzingen zijn dat
een bijzondere waardevermindering die in voorgaande
perioden is opgenomen voor een actief, niet meer
bestaat of mogelijk is afgenomen.
Wanneer een bijzondere waardevermindering
ophoudt te bestaan, dan wordt de boekwaarde van
het actief verhoogd naar de herziene realiseerbare
waarde, met uitzondering van de goodwill, maar nooit
hoger dan de boekwaarde die zou zijn opgenomen
indien de bijzondere waardevermindering niet had
plaatsgevonden.
Latente belastingvorderingen en latente
belastingverplichtingen
Latenties worden berekend op basis van vastgestelde
belastingtarieven en wetten die van toepassing zijn of
waartoe materieel reeds op balansdatum besloten is, en
die naar verwachting van toepassing zullen zijn op het
moment dat de gerelateerde latente belastingvordering
gerealiseerd wordt of de latente belastingverplichting
betaald wordt.
Latente belastingvorderingen ter zake compensabele
verliezen worden uitsluitend geactiveerd voor zover
het waarschijnlijk is dat verrekening kan plaatsvinden
met in de komende jaren te behalen winsten. Latente
belastingverplichtingen worden opgenomen voor
tijdelijke verschillen tussen de waarde van de activa
en passiva volgens fiscale voorschriften enerzijds, en
de boekwaarden die in deze jaarrekening gevolgd
worden anderzijds. Latente belastingvorderingen en
-verplichtingen met dezelfde looptijd en bij dezelfde
fiscale entiteit worden gesaldeerd op de balans voor
zover een wettelijk recht tot salderen bestaat.
Voorraden
De voorraden handelsgoederen worden gewaardeerd
tegen kostprijs of verkrijgingsprijzen onder toepassing
van de FIFO-methode (‘first in, first out’) of lagere
opbrengstwaarde.
De kostprijs bestaat uit de verkrijgings- of
vervaardigingsprijs (alle kosten die samenhangen met
de verkrijging of vervaardiging) en gemaakte kosten om
de voorraden op hun huidige plaats en in hun huidige
staat te brengen.
De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs onder
aftrek van direct toerekenbare verkoopkosten.
Bij de bepaling van de opbrengstwaarde wordt rekening
gehouden met de incourantheid van de voorraden.
Financiële instrumenten
Niet-afgeleide financiële instrumenten
De niet-afgeleide financiële instrumenten omvatten:
overige langlopende vorderingen:
- waarborgsommen;
- langlopende vordering inzake verkoop Fit4Woco;
handelsdebiteuren en overige vorderingen:
- handelsdebiteuren;
- nog te factureren omzet;
- contractactiva;
- overige vorderingen;
- overlopende activa;
liquide middelen;
langlopende schulden aan kredietinstellingen;
leaseverplichtingen (paragraaf ‘Gebruiksrechten en
leaseverplichtingen’);
overige langlopende verplichtingen:
- earn out-verplichting;
- vooruit ontvangen kortingen;
- langlopende verplichting inzake verkoop Fit4Woco;
kortlopende schulden aan kredietinstellingen;
handelscrediteuren en overige schulden:
- handelscrediteuren;
- belastingen en premies sociale verzekeringen;
- contractverplichtingen;
- overige schulden;
- overlopende passiva.
63CTAC JAARVERSLAG 2022
Niet-afgeleide financiële instrumenten worden bij
de eerste opname verwerkt tegen reële waarde.
Na de eerste opname worden niet-afgeleide
financiële instrumenten gewaardeerd tegen de
geamortiseerde kostprijs verminderd met bijzondere
waardeverminderingsverliezen. De eerste opname en
het moment van niet langer opnemen worden verwerkt
op de settlement date.
Waardeveranderingen van financiële instrumenten die
op reële waarde gewaardeerd zijn, worden verwerkt in de
geconsolideerde winst-en-verliesrekening. Zie hiervoor
grondslagen note ’Overige langlopende verplichtingen’
en ‘Handelscrediteuren en overige schulden’.
Onder toepassing van IFRS 9 ‘Financiële
instrumenten’ wordt een voorziening getroffen voor
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen, contractactiva, overige
vorderingen, overlopende activa, overige langlopende
vorderingen en liquide middelen, en wordt de
vereenvoudigde benadering toegepast voor het
berekenen van verwachte kredietverliezen tijdens de
gehele levensduur. Er wordt een voorzieningenmatrix
gehanteerd voor het berekenen van verwachte
kredietverliezen. Op basis van deze matrix worden
verwachte kredietverliezen voor groeperingen van
verschillende klantsegmenten in kaart gebracht, en
worden handelsdebiteuren, nog te factureren omzet
ter zake contracten op basis van nacalculatie, en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva, indien
kredietverliezen worden verwacht, afgewaardeerd.
Voor de posities overige vorderingen, overlopende
activa, overige langlopende vorderingen en liquide
middelen worden geen kredietverliezen verwacht.
De verwachte verliespercentages zijn gebaseerd
op de betalingsprofielen van verkopen over een
periode van zestig maanden vóór respectievelijk
31 december 2022 en de overeenkomstige historische
kredietverliezen die binnen deze periode zijn geleden.
De historische verliespercentages worden aangepast
om de huidige en toekomstgerichte informatie over
macro-economische factoren weer te geven, die van
invloed zijn op het vermogen van de klanten om de
vorderingen af te wikkelen.
De macro-economische omstandigheden in het land
van verkoop zijn aangemerkt als de meest relevante
factor en dienovereenkomstig worden de historische
verliespercentages aangepast op basis van verwachte
veranderingen in deze factor.
De overige kortlopende vorderingen betreffen de nog
te factureren bedragen inzake contracten op basis
van nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen,
contractactiva, overige vorderingen, alsmede
overlopende activa. Contractactiva is het recht op
vergoeding in ruil voor goederen of diensten die zijn
overgedragen aan de klant. Als dit recht op vergoeding
ontstaat voordat de klant deze betaalt of voordat de
betaling verschuldigd is, wordt een contractactief
opgenomen. De contractactiva worden verantwoord
onder de overige kortlopende activa voor zover deze
contractactiva de contractverplichtingen voor deze
projecten overschrijden. Een contractverplichting is de
verplichting om goederen of diensten over te dragen
aan een klant voor zover Ctac hiervoor een vergoeding
van de klant heeft ontvangen. Contractverplichtingen
worden opgenomen als opbrengsten wanneer Ctac
voldoet aan haar contractuele prestatieverplichting.
Indien voor lopende projecten de
contractverplichtingen hoger zijn dan de
contractactiva, wordt het saldo betreffende deze
projecten verantwoord onder de overige kortlopende
verplichtingen. In dit kader wordt tevens verwezen naar
de grondslagen ter zake de omzetverantwoording (zie
grondslag ‘Omzet uit contracten met klanten’).
Liquide middelen en kortlopende schulden aan
kredietinstellingen
De liquide middelen betreffen aanwezige kassaldi
en saldi uit hoofde van lopende rekeningen bij
kredietinstellingen, en worden gewaardeerd tegen
geamortiseerde kostprijs. De opgenomen bedragen
onder de kredietfaciliteit in rekening-courant zijn
opgenomen onder kortlopende schulden aan
kredietinstellingen.
Langlopende schulden aan kredietinstellingen
Leningen worden in de jaarrekening bij eerste opname
gewaardeerd tegen reële waarde plus transactiekosten.
Na eerste opname worden leningen gewaardeerd
tegen geamortiseerde kostprijs.
Overige langlopende verplichtingen
In de jaarrekening zijn financiële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De put-optie is het recht
van de minderheidsaandeelhouders om het resterende
aandelenbelang te verkopen. De call-optie is het
recht van Ctac om het resterende aandelenbelang van
de minderheidsaandeelhouders te kopen. Door de
gespiegelde voorwaarden in de put-/call-overeenkomst
kan worden aangenomen dat uiteindelijk 100% van
het aandelenkapitaal door Ctac zal worden verworven.
Daarom verantwoordt Ctac deze overeenkomsten als
een earn out-verplichting.
De earn out-verplichting wordt op het moment van
acquisitie gewaardeerd tegen reële waarde. De
vervolgwaardering betreft de reële waarde via het
resultaat. De reële waarde wordt bepaald door de
Jaarrekening
64 CTAC JAARVERSLAG 2022
(in € x 1.000)
Geamorti-
seerde
kostprijs
Reële
waarde
via het
resultaat
Reële
waarde
via het
vermogen Derivaten Totaal
Saldo per 31 december 2022
Overige langlopende vorderingen 1.378 - - - 1.378
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 25.392 - - - 25.392
Liquide middelen 7.439 - - - 7.439
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 1.125 - - - 1.125
Leaseverplichtingen 10.137 - - - 10.137
Overige langlopende verplichtingen 1.008 46 - - 1.054
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 - - - 900
Handelscrediteuren en overige schulden 28.778 765 - - 29.543
Saldo per 31 december 2021
Overige langlopende vorderingen 400 - - - 400
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 21.439 - - - 21.439
Liquide middelen 10.404 - - - 10.404
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 2.025 - - - 2.025
Leaseverplichtingen 10.914 - - - 10.914
Overige langlopende verplichtingen 412 1.490 - - 1.902
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 - - - 900
Handelscrediteuren en overige schulden 27.255 1.614 - - 28.869
contante waarde van schattingen van toekomstige
bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de business-
plannen van de betreffende ondernemingen waarbij
wijzigingen in deze schuld worden verwerkt in de
winst-en-verliesrekening als onderdeel van de overige
bedrijfskosten. De kosten van amortisatie van earn out-
verplichtingen zijn verantwoord als financieringsbaten
en -lasten als onderdeel van de financieringslasten.
Handelscrediteuren en overige schulden
Handelscrediteuren en overige schulden worden in de
jaarrekening bij eerste opname gewaardeerd tegen reële
waarde plus transactiekosten. Na eerste opname worden
handelscrediteuren en overige schulden gewaardeerd
tegen geamortiseerde kostprijs.
Verplichtingen inzake lonen en salarissen, inclusief
niet-monetaire vergoedingen, vakantiegeld en
vakantiedagen, uitkeringen of opbouw van ziekteverlof,
die naar verwachting volledig binnen twaalf maanden
worden afgewikkeld na het einde van de periode waarin
de werknemers de gerelateerde prestatie hebben
verricht, worden op basis van de verrichte prestaties in
de verslaggevingsperiode verantwoord. In het geval van
verplichtingen inzake vaststellingsovereenkomsten wordt
de verplichting opgenomen tegen het bedrag dat naar
verwachting betaald zal worden, wanneer de verplichting
zal worden afgewikkeld. De verplichtingen worden op de
balans gepresenteerd onder de over lopende passiva.
Op aandelen gebaseerde betalingen worden aan
de leden van de raad van bestuur verstrekt via het
Long-Term Incentive (“LTI”) plan.
De reële waarde van de in geldmiddelen afgewikkelde
beloningen toegekend aan bestuurders in het kader
van de LTI-regeling wordt als last opgenomen over
de betreffende prestatieperiode. De verplichting
wordt op elke rapporteringsdatum geherwaardeerd
tegen reële waarde, waarbij eventuele wijzigingen
in de reële waarde worden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening. De verplichting wordt gepresenteerd
onder overlopende passiva, als onderdeel van de
handelscrediteuren en overige schulden in de balans.
Het aantal toekenningen dat naar verwachting
onvoorwaardelijk zal worden, wordt geschat tijdens
de verwervingsperiode op basis van de service-
voorwaarden en niet-marktgerelateerde voorwaarden.
De schattingen worden aan het einde van elke
verslagperiode herzien en eventuele aanpassingen
worden in de winst-en-verliesrekening opgenomen.
Afgeleide financiële instrumenten (derivaten)
Ctac heeft geen afgeleide financiële instrumenten.
De waarderingsgrondslagen voor financiële instrumenten
zijn toegepast voor de volgende balansposten.
65CTAC JAARVERSLAG 2022
De verplichtingen zijn opgenomen tegen reële waarde,
zijnde de waarde waartegen naar verwachting wordt
afgewikkeld.
Eigen vermogen
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente
aandelen. Het geplaatste kapitaal ultimo 2022 bestaat
uit 13.931.648 gewone aandelen. Alle geplaatste
aandelen zijn volgestort.
Inkoop eigen aandelen
Op het moment dat Ctac N.V. eigen aandelen inkoopt
(zogenaamde Treasury Shares), wordt het bedrag van
de vergoeding voor deze inkoop inclusief eventuele
direct toewijsbare kosten (onder aftrek van belastingen)
in mindering gebracht op de overige reserves tot
het moment dat de betreffende aandelen worden
ingetrokken, heruitgegeven of verkocht. Indien ingekochte
eigen aandelen worden verkocht of heruitgegeven,
dan wordt het ontvangen bedrag onder aftrek van
direct toewijsbare kosten (onder aftrek van belastingen)
verantwoord ten gunste van de overige reserves.
Op 31 december 2022 worden geen eigen aandelen
gehouden door Ctac N.V. of door een van haar
dochterondernemingen.
Overige reserves
In de beginbalans van 2022 heeft een correctie
plaatsgevonden van € 34.000 als gevolg van niet
verdeelde winst van één van de deelnemingen
over 2021. De vergelijkende cijfers zijn hier niet op
aangepast.
Dividenden
Een dividenduitkering aan de aandeelhouders van Ctac
N.V. wordt als verplichting verantwoord op het moment
dat de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
daartoe besluit.
Wettelijke reserves
Overeenkomstig de wettelijke verplichtingen wordt in
de vennootschappelijke jaarrekening een wettelijke
reserve gevormd ter hoogte van de geactiveerde
kosten van in eigen beheer ontwikkelde immateriële
vaste activa. De wettelijke reserve is niet uitkeerbaar.
De overige reserves zijn vrij uitkeerbaar. Voor de hoogte
van de reserves wordt verwezen naar paragraaf 30.
Aandeel derden
Het aandeel derden als onderdeel van het
groepsvermogen wordt gewaardeerd tegen het
bedrag van het nettobelang in de nettoactiva van de
desbetreffende groepsmaatschappijen.
Voor zover de desbetreffende groepsmaatschappij een
negatieve nettovermogenswaarde heeft, worden de
negatieve waarde en de eventuele verdere verliezen
niet toegewezen aan het aandeel derden, tenzij de
derden-aandeelhouders een feitelijke verplichting
hebben en in staat zijn om de verliezen voor hun
rekening te nemen. Zodra de nettovermogenswaarde
van de groepsmaatschappij weer positief is, worden
resultaten toegekend aan het aandeel derden.
Voorzieningen
De voorzieningen worden opgenomen tegen de
contante waarde van de voor de afwikkeling van de
voorziening naar verwachting noodzakelijke uitgaven.
In de balans wordt een voorziening verwerkt indien aan
de volgende voorwaarden wordt voldaan:
er is sprake van een in rechte afdwingbare of feitelijke
verplichting van Ctac als gevolg van een gebeurtenis
in het verleden;
het is aannemelijk dat voor afwikkeling van die
verplichting sprake zal zijn van een uitstroom van
middelen;
er kan een betrouwbare inschatting worden gemaakt
van de uitstroom van geldmiddelen, die noodzakelijk
wordt geacht om de verplichting af te wikkelen.
Jubileumvoorziening
In de arbeidsvoorwaarden van diverse
groepsmaatschappijen is een jubileumregeling
opgenomen, op grond waarvan medewerkers
bij het bereiken van een bepaalde duur van hun
dienstverband een bruto-uitkering ontvangen, die
onafhankelijk is van het salaris. In overeenstemming
met IAS 19 ‘Employee Benefits’ is een voorziening
gevormd voor de voorwaardelijke verplichting die
voortvloeit uit hoofde van deze jubileumregeling. Deze
voorziening wordt gewaardeerd tegen de contante
waarde van de toekomstige vergoedingen in het
kader van jubileum. De voorziening wordt gevormd
op basis van het verwachte aantal gemiddelde
dienstjaren per medewerker en de hoogte van de
uitkering, en is opgenomen tegen de contante waarde
(disconteringsvoet 1%).
Verlieslatende contracten
Een verlieslatend contract is een contract waarbij
de onvermijdelijke kosten om de verplichtingen uit
hoofde van het contract te voldoen, hoger zijn dan
de economische voordelen die naar verwachting nog
zullen worden ontvangen. Bij een verlieslatend contract
met klanten wordt een voorziening opgenomen en
gewaardeerd voor zover de onvermijdelijke kosten
voor het voltooien van het contract hoger zijn dan de
contractprijs.
Ontslagvergoedingen
Een voorziening voor ontslagvergoedingen wordt
gevormd wanneer een medewerker in een ontslag-
Jaarrekening
66 CTAC JAARVERSLAG 2022
procedure zit, maar er nog geen feitelijke afwikkeling
heeft plaatsgevonden. Er wordt geen voorziening
gevormd voor toekomstige te verwachtten ontslagen.
Omzet uit contracten met klanten
Omzet uit contracten met klanten wordt verantwoord
op het moment dat aan de prestatieverplichting is
voldaan en de beschikkingsmacht over de geleverde
dienst of het geleverde goed is overgedragen aan de
klant. De omzetverantwoording vindt over de looptijd
van het contract plaats (‘over time’) als aan één van de
volgende voorwaarden is voldaan:
1. de klant verkrijgt en gebruikt de voordelen uit
het product of de dienst over de looptijd van het
contract;
2. Ctac vervaardigt een goed (‘onderhanden project’)
voor rekening en risico van de klant;
3. Ctac vervaardigt in opdracht van de klant een goed
dat zij niet op alternatieve wijze kan aanwenden en
waarbij zij het recht heeft op betaling voordat de
vervaardiging is afgerond.
Indien niet voldaan is aan de criteria voor
verantwoording van opbrengsten gedurende een
periode, wordt de opbrengst verantwoord op een
specifiek moment (‘at a point in time’).
Ten behoeve van haar dienstverlening gaat Ctac
contracten aan met haar klanten. Het contract betreft
een overeenkomst met één of meerdere partijen
waaruit de rechten en verplichtingen voortkomen.
Ctac beoordeelt of sprake is van afzonderlijke
prestatieverplichtingen binnen een contract. Een
prestatieverplichting betreft een toezegging aan de
klant om diensten en/of goederen te leveren. Een
prestatieverplichting kan betrekking hebben op een
levering van een individuele dienst of individueel
goed, of op een serie van individueel te onderscheiden
diensten of goederen, die grotendeels gelijke
kenmerken vertonen en een gelijk patroon van levering
kennen. Een prestatieverplichting wordt vastgesteld bij
aanvang van het contract op basis van de contractuele
voorwaarden en afspraken.
Omzet wordt per afzonderlijke prestatieverplichting
verantwoord tot het bedrag dat verwacht wordt te
ontvangen voor de individuele prestatieverplichting,
waarbij rekening wordt gehouden met, indien van
toepassing, variabele vergoedingen, significante
financieringselementen, non-cashvergoedingen
en vergoedingen die worden betaald aan de
klant. Ctac onderkent op hoofdlijnen de volgende
prestatieverplichtingen of combinaties daarvan.
Beheer- en hostingcontracten
De dienstverlening uit hoofde van beheer- en
hostingcontracten wordt uitgevoerd in overeen-
stemming met de in service level agreements (SLAs)
vastgelegde service levels en is opgebouwd uit
verschillende serviceonderdelen die vervolgens
zijn opgebouwd uit diverse servicecomponenten.
Deze onderdelen worden in de overeenkomst
beknopt beschreven inclusief de hieraan verbonden
verkoopprijzen. Een uitgebreide beschrijving wordt
opgenomen in de bij de overeenkomst gevoegde
Service Catalogus. Ctac verantwoordt haar omzet uit
beheer- en hostingcontracten ‘over time’ aangezien
de prestatieverplichting wordt voldaan gedurende
de looptijd van het contract, waarbij geldt dat de
voortgang van de werkzaamheden redelijkerwijs en
voldoende betrouwbaar kan worden ingeschat.
Detacheringscontracten
De dienstverlening uit hoofde van detachering behelst
het beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers op
basis van een vooraf overeengekomen aantal uren.
De omzet uit detacheringscontracten wordt gedurende
de looptijd ‘over time’ verantwoord, waarbij aan de
prestatieverplichting is voldaan wanneer de uren
zijn gemaakt.
Projectovereenkomsten
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedefinieerde criteria zoals opgenomen in het
projectplan.
De omzet op projectovereenkomsten op basis van
nacalculatie wordt ook ‘over time’ verantwoord. De
omzet wordt verantwoord op het moment dat de uren
zijn gemaakt en de beschikkingsmacht is overgedragen;
op dat moment is aan de prestatieverplichting voldaan.
Bij projecten met een vaste aanneemsom verantwoordt
Ctac omzet op basis van de verhouding tussen de
werkelijke kosten en de gebudgetteerde kosten. De
omzetverantwoording vindt plaats volgens de POC
(‘percentage of completion’).
Licentieverkopen
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
(eeuwigdurende) gebruiksrecht van software. Ctac
verantwoordt omzet uit de verkoop van licenties ‘at a
point in time’ aangezien aan de prestatieverplichting
wordt voldaan op het moment van levering van de
licenties. Op dat moment wordt de beschikkingsmacht
overgedragen.
Onderhoudscontracten
De dienstverlening bestaat uit onderhoudswerk-
zaamheden volgens vooraf gedefinieerde prestaties.
Doorgaans heeft dit betrekking op foutdetectie en
-herstel, niet-gespecificeerde aanpassingen als gevolg
van externe ontwikkelingen, zoals wijzigingen in wet- en
regelgeving, en overige niet-gespecificeerde updates
indien beschikbaar. Deze omzet wordt ‘over time’
verantwoord. De omzet wordt verantwoord op het
moment dat de dienst geleverd wordt.
67CTAC JAARVERSLAG 2022
Hardwareverkopen
De prestatieverplichting heeft betrekking op
het leveren van de bestelde hardware conform
opgegeven specificaties. De omzet uit de verkoop van
hardware wordt ‘at a point in time’ verantwoord. De
prestatieverplichting wordt voldaan op het moment van
levering van de hardware, de beschikkingsmacht wordt
op dat moment overgedragen.
Combinatiecontracten
Licentieverkopen / Beheer- en hostingcontracten
Bij levering van een softwaregebruiksrecht in
combinatie met beheer- en hostingdiensten geldt
voor deze goederen of diensten dat de afnemer
die zelfstandig kan benutten. Aan het criterium van
onderscheidbaarheid wordt voldaan doordat de
beheer- en hostingactiviteiten het softwareproduct niet
significant wijzigen of integreren als één gecombineerd
product / gecombineerde dienst met een hoge mate
van wederzijdse afhankelijkheid.
Licentieverkopen / Onderhoudscontracten
Onderhoudscontracten kunnen in combinatie met
softwarecontracten worden aangeboden, maar er is
geen sprake van een gecombineerde afnameplicht.
Indien gecombineerd aangeboden, worden beide
contracten als afzonderlijke prestatieverplichtingen
gezien. Softwaregebruiksrechten kunnen zelfstandig
worden benut of onderhoud kan via een andere
afnemer worden ingekocht. De functionaliteit van de
software wordt niet kritiek beïnvloed door het niet
afnemen van algemene onderhoudsdiensten.
Licentieverkopen / Projectovereenkomsten
Doorgaans voldoet de dienstverlening
aan de voorwaarde van zelfstandigheid en
onderscheidbaarheid doordat de gevraagde diensten
veelal geen betrekking hebben op significante
aanpassingen (‘customization’) waardoor de
functionaliteit van de gekochte software substantieel
wijzigt.
Hardwareverkopen / Projectverkopen of
Beheer- en hostingopdrachten
Hardwareverkopen betreffen een categorie
prestatieverplichtingen, die zelfstandig kan worden
benut (hardware kan voor andere doeleinden of in
combinatie met andere externe, niet-Ctac-services
worden benut) en onderscheidbaar is van andere
goederen of diensten (hardware kan via andere
afnemers worden ingekocht).
Projectovereenkomsten / Beheer- en
hostingcontracten
Bij de dienstverlening die bestaat uit de oplevering van
het project dat betrekking heeft op het onboarden van
de SaaS-dienst van een eigen IP en de dienstverlening
uit hoofde van beheer- en hosting van de SaaS-dienst,
is het project niet onderscheidbaar van de beheer- en
hostingdienstverlening. De diensten zijn onderling
dusdanig verbonden, dat het niet mogelijk is om te
spreken over een afzonderlijke prestatieverplichting.
Het combinatiecontract wordt verwerkt als ware het één
prestatieverplichting. De opbrengst wordt verantwoord
‘over time’ over de looptijd van het beheer- en
hostingcontract.
De transactieprijs is het geldbedrag dat Ctac verwacht
in ruil voor de levering van haar product of dienst. Bij
het vaststellen van de transactieprijs wordt rekening
gehouden met variabele vergoedingen voor zover het
hoogstwaarschijnlijk is dat een significante terugname
van deze variabele vergoeding niet zal plaatsvinden.
Kortingen worden ten laste van de omzet verantwoord
tenzij het hoogstwaarschijnlijk is dat de korting niet
zal worden verstrekt aan de klant. Afhankelijk van de
kortingsvorm zoals vastgelegd in het contract, wordt de
korting bepaald op basis van de reeds verantwoorde
omzet en de inschatting van de totaal te verantwoorden
omzet. Er is geen financieringselement aanwezig,
omdat de verkopen plaatsvinden met een relatief korte
krediettermijn.
Inkoopwaarde hard- en software en uitbestede
werkzaamheden
Kosten ter zake inkoopwaarde van hard- en software
en uitbestede werkzaamheden worden verantwoord
tegen historische kostprijs in de periode waarin ze zijn
gemaakt. In relatie tot uitbesteed werk treedt Ctac altijd
op als principaal.
Gemaakte kosten voor contracten met klanten die zijn
toe te wijzen aan prestaties in toekomstige perioden,
worden geactiveerd als contractactiva voor zover
deze kosten direct kunnen worden toegekend aan het
contract met de klant, de kosten een bedrijfsmiddel
genereren of verbeteren voor de toekomstige
uitvoering van het contract, en voor zover deze kosten
kunnen worden terugverdiend in het contract.
Deze kosten worden vervolgens afgeschreven naarmate
de prestaties in toekomstige perioden worden
geleverd.
Personeelskosten
Lonen en salarissen
De beloningen van het personeel worden als last
in de winst-en-verliesrekening verantwoord in de
periode waarin de arbeidsprestatie wordt verricht en,
voor zover nog niet uitbetaald, als verplichting op de
balans opgenomen. Als de reeds betaalde bedragen
de verschuldigde beloningen overtreffen, wordt het
meerdere opgenomen als een overlopend actief
voor zover er sprake zal zijn van terugbetaling door
het personeel of van verrekening met toekomstige
betalingen door de vennootschap.
Jaarrekening
68 CTAC JAARVERSLAG 2022
Voor de beloningen met opbouw van rechten en
bonussen worden de verwachte lasten gedurende
het dienstverband in aanmerking genomen.
Toevoegingen aan en vrijval van verplichtingen worden
ten laste respectievelijk ten gunste van de winst-en-
verliesrekening gebracht.
Indien een beloning wordt betaald waarbij geen
rechten worden opgebouwd (bijvoorbeeld doorbetaling
in geval van ziekte of arbeidsongeschiktheid), worden
de verwachte lasten verantwoord in de periode
waarover deze beloning is verschuldigd.
Sociale lasten
Sociale lasten worden op grond van de
arbeidsvoorwaarden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening voor zover ze verschuldigd zijn aan de
belastingautoriteit.
Pensioenlasten
Werknemers bouwen bij Ctac voor eigen rekening en
risico pensioen op (toegezegde-bijdrageregeling).
Door Ctac worden vaste premies betaald aan een
verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft geen wettelijke
of feitelijke verplichting om aanvullende premies
te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en
toekomstige pensioenen te betalen. De bijdrage
van Ctac hieraan wordt verantwoord in de winst-en-
verliesrekening onder de personeelskosten.
Overige bedrijfskosten
De kosten worden bepaald op historische basis en
toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking
hebben.
Financieringsbaten en -lasten
De financieringsbaten omvatten de rente ter
zake tegoeden in rekening-courant die worden
aangehouden bij kredietinstellingen, alsmede de
rentevergoedingen ter zake de afwikkeling van
financiële vorderingen. De financieringslasten omvatten
de rente op opgenomen gelden, die wordt berekend
door kredietinstellingen, alsmede de verschuldigde
rente bij de afwikkeling van fiscale verplichtingen en de
amortisatie van de earn out-verplichtingen. Onder de
financieringslasten wordt tevens het rentebestanddeel
van de leaseverplichtingen (zie grondslag
‘Gebruiksrechten en leaseverplichtingen’) verantwoord.
Belastingen over het resultaat
Belastingen over het resultaat van het boekjaar
omvatten de over de verslagperiode verschuldigde
en verrekenbare belastingen en latente belastingen.
Belasting over het resultaat wordt in de winst-en-
verliesrekening verantwoord.
De over de verslagperiode verschuldigde en
verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting
over het belastbare resultaat, die wordt berekend
aan de hand van de geldende belastingtarieven,
waarbij rekening wordt gehouden met vrijgestelde
winstbestanddelen en niet-aftrekbare bedragen,
alsmede met correcties op de belasting over eerdere
boekjaren.
Grondslag voor het kasstroomoverzicht
Het overzicht van kasstromen is opgesteld door
toepassing van de indirecte methode: in het
kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt tussen
de kasstromen uit operationele activiteiten, investerings-
en financieringsactiviteiten. Ontvangsten en uitgaven
ter zake winstbelasting, alsmede renteontvangsten en
-betalingen maken deel uit van de nettokasstroom uit
operationele activiteiten. Kasstromen als gevolg van de
verwerving dan wel de afstoting van financiële belangen
(deelnemingen en investeringen) zijn opgenomen
onder de kasstroom uit investeringsactiviteiten,
waarbij rekening wordt gehouden met aanwezige
liquide middelen in deze belangen. Uitgekeerde
dividenden worden opgenomen onder de kasstroom
uit financieringsactiviteiten. In het kasstroomoverzicht
wordt het saldo liquide middelen opgenomen inclusief
de opgevraagde rekening-courant, zoals opgenomen
onder de kortlopende schulden. De non-cashtransacties
zijn opgenomen in de toelichting onder het
kasstroomoverzicht.
Financieel risicomanagement
Ctac wordt geconfronteerd met diverse financiële
risico’s, zoals marktrisico, kredietrisico en
liquiditeitsrisico. De vanuit de raad van bestuur
gestuurde algemene risicobeheersing binnen Ctac strekt
zich uit tot een breder veld dan alleen financiële risico’s.
De beheersing is erop gericht om de belangrijkste
risico’s te inventariseren en de gerichte beheersing
daarvan op basis van richtlijnen, procedures, systemen,
best practices, controles en audits. Het financieel-
risicomanagement is specifiek gericht op de voor Ctac
in dit kader relevante risico’s.
Financieel marktrisico
Renterisico
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico’s die zich
uitsluitend beperken tot de eurozone. Om deze risico’s
te minimaliseren, heeft het renterisicobeleid tot doel
de renterisico’s die voortkomen uit de financiering van
de onderneming, te beperken. Het renterisico heeft
betrekking op zowel de langetermijnfinanciering als
de kortetermijnfinanciering. Ctac analyseert continu
de ontwikkeling van de liquiditeiten in relatie tot de
beschikbare financieringsfaciliteiten en schommelingen
in rentepercentages.
69CTAC JAARVERSLAG 2022
Ctac heeft de volgende langlopende rentedragende
schulden:
acquisitiefinanciering ter hoogte van € 4,5 miljoen
(hoofdsom), per balansdatum resteert € 2,0 miljoen;
de leaseverplichtingen onder toepassing van IFRS 16
Leases.
In januari 2020 is een lening afgesloten voor € 4,5
miljoen met een looptijd van vijf jaar. Deze lening is
afgesloten voor de financiering van de acquisitie van
Purple Square Management Partners B.V. De lening is
rentedragend. De rente bestaat uit driemaands Euribor
plus een opslag van 2,95% per jaar. De bank heeft de
mogelijkheid om deze opslag per kwartaal te wijzigen.
Een dergelijke wijziging heeft niet plaatsgevonden.
Met betrekking tot de kortlopende rentedragende
bancaire schuld, zijnde de kredietfaciliteit, is Ctac een
variabele basisrente verschuldigd. De rente bestaat uit
eenmaands gemiddeld Euribor plus een marktopslag
Euribor en een opslag. In de in april 2021 gewijzigde
kredietovereenkomst is deze vaste opslag bepaald
op 3,00%. De bank heeft de mogelijkheid om deze
opslag per kwartaal te wijzigen. Een dergelijke wijziging
heeft niet plaatsgevonden. De kredietfaciliteit is
gecommitteerd voor drie jaar vanaf april 2021.
Gedurende 2022 heeft Ctac beperkt gebruikgemaakt
van de kredietfaciliteit. Als gedurende 2022 met
betrekking tot de langlopende en kortlopende bancaire
financieringen met een variabele rente de rente 0,1%
hoger of lager zou zijn geweest, met constant gebleven
overige variabelen, dan zou dit geen materieel effect
hebben gehad op het resultaat na belastingen. Het
gehanteerde percentage van 0,1% is gebaseerd op de
volatiliteit van rentepercentages gedurende 2022.
Ctac heeft geen significante interestdragende activa.
Opbrengsten van de groep zijn daarom nagenoeg
geheel onafhankelijk van wijzigingen in de rentevoet.
Voor de non-cashtransacties wordt verwezen naar het
kasstroomoverzicht.
Valutarisico
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd in
de eurozone. Het overgrote deel van de omzet wordt
gerealiseerd binnen de eurozone. De rapportagevaluta
en functionele valuta van Ctac zijn derhalve de euro.
Ctac bezit geen activa en verplichtingen buiten de
eurozone. De raad van bestuur van Ctac beoordeelt de
valutarisico’s ultimo 2022 als zeer beperkt.
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van financieel verlies voor Ctac
indien een afnemer of tegenpartij van een financieel
instrument de aangegane contractuele verplichting
niet nakomt.
Het kredietrisico wordt centraal beheerst. Het
kredietrisico vloeit voort uit liquide middelen en
transacties met cliënten inclusief openstaande
vorderingen. Voor banken en financiële instellingen
worden alleen professionele partijen binnen Nederland
geaccepteerd. De financieringsfaciliteit van Ctac is voor
Nederland ondergebracht bij ABN AMRO Bank en voor
België bij ING Bank.
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Indien geen
externe beoordelingen beschikbaar zijn, beoordeelt
Ctac de kredietwaardigheid van de afnemer, waarbij
onder meer de financiële positie, ervaringen in het
verleden en overige factoren worden meegenomen.
De kredietrisico’s ter zake opdrachtgevers worden
doorlopend beoordeeld. De raad van bestuur van
Ctac schat de kredietrisico’s van de opdrachtgevers
in als beperkt, gezien de individuele omvang en
onafhankelijke positie van de verschillende afnemers.
Met een groot deel van onze afnemers wordt meerdere
jaren zaken gedaan en in het verleden is er slechts in
incidentele gevallen sprake geweest van een situatie
waarin de afnemer niet aan zijn verplichtingen heeft
kunnen voldoen. Afnemers worden voortdurend en
op individuele basis beoordeeld op naleving van
afspraken betreffende betalingscondities. Er is geen
onderverdeling in groepen gemaakt. Alle vorderingen
hebben naar aard hetzelfde karakter als hierboven
beschreven.
Ctac past bij de categorie handelsdebiteuren, nog te
factureren omzet, contractactiva, overlopende activa,
overige vorderingen, overige langlopende vorderingen
en liquide middelen IFRS 9 ‘Expected Credit Loss
Model’ toe.
Het maximale kredietrisico per balansdatum is
de waarde van elke post uit de vorderingen zoals
bovenstaand omschreven. Ctac heeft geen zekerheden
verkregen ter zake deze vorderingen.
Jaarrekening
70 CTAC JAARVERSLAG 2022
Het maximale kredietrisico op de handelsdebiteuren
(bruto), de nog te factureren omzet betreffende reeds
verrichte diensten, de contractactiva, overlopende
activa, overige vorderingen, overige langlopende
vorderingen en liquide middelen bedroegen op
balansdatum per segment de volgende bedragen.
(in € x 1.000) 2022 2021*
Nederland 28.917 25.460
België 5.572 6.947
Maximaal kredietrisico per 31 december 34.489 32.407
*) Zoals bovenstaand in detail toegelicht zijn de vergelijkende cijfers voor 2021 aangepast ten opzichte van de
jaarrekening 2021.
(in € x 1.000) 31 december 2022
Betaaltermijn
nog niet
verstreken
Minder dan
3 maanden
Tussen 3 en
6 maanden
Tussen
6 en 12
maanden
Meer dan
1 jaar
Verwacht kredietverlies <0,1% <0,1% <0,1% <11% 100%
Handelsdebiteuren 13.421 1.190 - 154 237
Nog te factureren omzet 8.020 - - - -
Contractactiva 238 - - - -
Overige langlopende vorderingen 1.378 - - - -
Verwacht kredietverlies - - - 17 237
Handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva worden
afgeschreven wanneer er geen redelijke verwachting
van herstel is. Indicatoren dat er geen redelijke
verwachting van terugvordering is, zijn onder meer het
onvermogen van een debiteur om een aflossingsplan
met de groep af te sluiten en het niet voldoen aan
contractuele betalingen gedurende een periode
van meer dan negentig dagen achterstallig. Het
kredietrisico is afgelopen boekjaar niet significant
toegenomen. Dit is vastgesteld op basis van de
ouderdom van de debiteuren gedurende het boekjaar.
Bijzondere waardeverminderingsverliezen op
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie, en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva
worden gepresenteerd als netto bijzondere
waardeverminderingsverliezen binnen het
bedrijfsresultaat. Latere terugvorderingen van eerder
afgeschreven bedragen worden gecrediteerd op
dezelfde post.
De te verwachten kredietverliezen zijn als volgt te
specificeren.
De liquide middelen zijn ondergebracht bij
professionele marktpartijen waarvan de kredietkwaliteit
als goed wordt beoordeeld. De credit ratings van
deze partijen betreffen minimaal A. De overige
langlopende vorderingen betreft voor € 978
duizend een langlopende vordering inzake verkoop
Fit4Woco, hiervoor is de betaaltermijn nog niet
verstreken. De resterende € 400 duizend betreft enkel
waarborgsommen. Hiervoor is gezien de aard geen
analyse van het verwachte kredietverlies uitgevoerd.
Liquiditeitsrisico
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Hiertoe wordt in Nederland gebruikgemaakt van
de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN AMRO
Bank, die in april 2021 als volgt zijn overeengekomen:
een combinatiefaciliteit ter hoogte van totaal € 6,3
miljoen, waarbij ten aanzien van Oliver B.V. een
sublimiet geldt van een bedrag van € 0,3 miljoen. In
België wordt gebruikgemaakt van de kredietfaciliteit bij
ING Bank ter hoogte van € 0,9 miljoen. Als zekerheid is
pandrecht verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting,
IP-rechten en aandelen. De kredietfaciliteit is
gecommitteerd voor drie jaar.
71CTAC JAARVERSLAG 2022
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt
gevormd door een ‘senior net debt/EBITDA’-ratio.
De ratio mag maximaal 2,0 bedragen. Onder ‘senior
net debt’ worden alle bancaire rentedragende
schulden verstaan, die worden verminderd met de
direct opeisbare liquide middelen. De EBITDA betreft
het resultaat vóór afschrijvingen op materieel en
immaterieel actief, rente en overige financieringsbaten
en -lasten, resultaat deelnemingen, belastingen
en aandeel derden. Over 2022 bedraagt de ratio
-0,62. Het gemiddeld opgenomen bedrag onder
de kredietfaciliteit was in 2022 nihil. Gezien deze
ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor geen
gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
Het liquiditeitenbeheer is erop gericht de beschikbare
liquide middelen en kredietfaciliteiten binnen Ctac
zo optimaal mogelijk aan te wenden. Hiertoe worden
periodiek liquiditeitsprognoses opgesteld voor zowel
de korte als de middellange termijn. Deze prognoses
worden periodiek bijgesteld op basis van realisatie en
eventueel bijgestelde prognoses.
Het navolgende overzicht toont een analyse van de
financiële verplichtingen onderverdeeld naar relevante
contractuele vervaldata, gebaseerd op de resterende
periode van balansdatum tot contractuele vervaldatum.
De bedragen betreffen de onvoorwaardelijke,
contractuele, niet-verdisconteerde kasstromen. Daar
waar van toepassing zijn toekomstige interestbetalingen
begrepen in de vermelde kasstromen.
(in € x 1.000) 31 december 2022
Financiële
verplichting < 1 jaar
tussen
1 en 2 jaar > 2 jaar
Schulden aan kredietinstellingen 2.025 900 1.125
Leasebetalingen 10.137 2.858 3.353 3.926
Handelscrediteuren en overige schulden 29.543 29.543 - -
Overige langlopende verplichtingen 1.054 - 1.054 -
(in € x 1.000) 31 december 2021
Financiële
verplichting < 1 jaar
tussen
1 en 2 jaar > 2 jaar
Schulden aan kredietinstellingen 2.925 900 900 1.125
Leasebetalingen 10.914 2.973 2.161 5.780
Handelscrediteuren en overige schulden 28.869 28.901 - -
Overige langlopende verplichtingen 1.902 - 1.397 505
Kapitaalrisicomanagement
Het management van kapitaal vindt centraal plaats
en is gericht op enerzijds de continuïteit van Ctac en
anderzijds het optimaliseren van de kapitaalstructuur,
teneinde de kosten van kapitaal te reduceren en
rendement voor aandeelhouders te genereren.
Onder kapitaal wordt verstaan het saldo van de
liquide middelen plus het saldo van de lopende
kredietfaciliteit.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur
te komen, zijn gelegen in het dividendbeleid, de
mogelijkheid om eigen aandelen te kopen en de
mogelijkheid om aandelen te emitteren, in het
bijzonder in verband met de financiering van mogelijke
acquisities of de reductie van schuldposities.
De solvabiliteit ultimo 2022 bedroeg circa 40,9% (ultimo
2021: circa 36,7%). De solvabiliteitsratio wordt bepaald
op basis van het groepsvermogen in verhouding tot het
balanstotaal. Ctac beschouwt een minimale solvabiliteit
van 25% als een verantwoord minimum. Er is geen
sprake van een externe vereiste ten aanzien van de
solvabiliteit.
Projectrisico
Ctac heeft met haar klanten verschillende
contractvormen. Een belangrijk deel van de omzet
van Ctac komt tot stand door uitvoering van projecten
ten behoeve van klanten. De wijze van uitvoering van
projecten en opdrachten kan een belangrijke invloed
hebben op de prestaties en resultaten van Ctac. Het
risico bestaat dat projecten niet conform specificatie,
Jaarrekening
72 CTAC JAARVERSLAG 2022
afspraken en geplande marges worden opgeleverd.
De beheersing van de financiële risico’s geschiedt door
nauwkeurige formulering van de scope, een frequente
rapportering aan een Project Board en uitvoering
door ervaren projectmanagement en gekwalificeerde
medewerkers.
Fraude risicomanagement
Als onderdeel van het proces voor het identificeren
van risico’s die het gevolg zijn van fraude, zijn
frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke
toe-eigening van activa, en omkoping en corruptie. Er
is geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormen
voor de aanwezigheid van risico’s. De belangrijkste
frauderisicofactoren zijn de volgende.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene IT- en clouddiensten is het
voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te besteden aan
het identificeren en behandelen van de cyberrisico’s die
gerelateerd zijn aan de geleverde diensten. Het risico
bestaat dat onrechtmatig toegang wordt verkregen tot
systemen en data van Ctac of haar klanten als gevolg
van deze cyberrisico’s.
De Corporate Information Security Officer (CISO) samen
met de Privacy Officer zorgen er met de verschillende
businessunits en de interne staforganisatie voor dat de
nodige mitigerende maatregelen geïmplementeerd
worden om het risico naar een acceptabel niveau terug
te brengen.
Ctac heef haar Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO
27001-normering en een ISAE3402-raamwerk. Alle
mitigerende maatregelen en activiteiten worden
door middel van interne en externe audits periodiek
getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van dit ISMS heeft Ctac sinds enkele
jaren een intern operationeel securityteam. Dit team
staat in voor het continu monitoren van het gehele
IT-landschap en zal bij de minste dreiging direct
reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot
aantal preventieve maatregelen operationeel op de
verschillende lagen in het IT-landschap.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering afgesloten
om in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op meer gespecialiseerde partijen ter
ondersteuning van het eigen securityteam.
Onrechtmatig handelen met voorkennis
Het risico bestaat dat medewerkers onrechtmatig
met voorkennis handelen in aandelen Ctac N.V.
Om dit risico te mitigeren, heeft Ctac N.V. een
insidersreglement opgesteld, dat is bedoeld om
handelen met voorwetenschap in aandelen Ctac N.V.
door haar medewerkers te voorkomen. Hierin zijn
onder andere de volgende mitigerende maatregelen
beschreven:
de Compliance Officer is verantwoordelijk voor
het bijhouden van een insiderlijst en het schriftelijk
bericht doen aan personen die aan deze lijst worden
toegevoegd omtrent de verbodsbepalingen met
betrekking tot het beschikken over voorwetenschap,
alsmede de sancties die toegepast worden bij
overtreding van deze bepalingen ingevolge de Wet
op het financieel toezicht Wft;
de Compliance Officer is verantwoordelijk voor het
tijdig, uiterlijk voor het begin van elk kalenderjaar,
bekendmaken van de perioden in het desbetreffende
kalenderjaar, die in elk geval gelden als gesloten
periode, hetzij de periode waarin niet gehandeld
mag worden in aandelen Ctac N.V.;
insiders zijn verplicht tot het melden van transacties
in aandelen Ctac N.V. bij de Compliance Officer
van Ctac. De Compliance Officer van Ctac is
verantwoordelijk voor het melden van de transacties
bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM), indien en
voor zover wettelijk vereist.
Door middel van het insiderreglement wordt beoogd
het risico te beperken dat de goede reputatie en de
zakelijke integriteit van Ctac N.V. worden geschonden
als gevolg van dergelijke handel.
Onterecht geactiveerde uren inzake intern
ontwikkelde producten
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software deels
in eigen beheer. Een deel van de kosten wordt
geactiveerd op de balans. Het risico bestaat dat interne
uren ten onrechte worden geactiveerd, gerelateerd
aan intern ontwikkelde producten. Om dit risico te
mitigeren, beoordeelt Ctac periodiek welke uren in
aanmerking komen voor activering op basis van de
geschreven en goedgekeurde uren. Er wordt bij het
schrijven van uren reeds onderscheid gemaakt tussen
de onderzoeks- en de ontwikkelingsfase. Enkel de uren
van ontwikkeling worden beoordeeld voor activering.
Onrechtmatige betalingen
Het verrichten van betalingen brengt
standaardrisico’s met zich mee. Het risico bestaat
dat onrechtmatige betalingen worden verricht.
Ctac heeft allereerst een maatregel aangebracht
in haar proces voor het aanmaken en/of wijzigen
van crediteurenstamgegevens, waarbij nieuwe en/
of gewijzigde crediteurenstamgegevens in het ERP-
systeem dienen te worden vrijgegeven, waarbij in alle
gevallen functiescheiding wordt toegepast. Daarnaast is
tevens functiescheiding ingeregeld in de bankapplicatie
tussen het klaarzetten van betalingen en het autoriseren
van betalingen.
73CTAC JAARVERSLAG 2022
Steekpenningen
Het risico dat er steekpenningen worden betaald aan
opdrachtgevers om langdurige verkoopcontracten
te sluiten. Corruptie in de vorm van steekpenningen
is eenvoudiger te bewerkstelligen als bij de
corruptiehandelingen minder mensen betrokken zijn.
In het kader van beheerovereenkomsten zou sprake
kunnen zijn van langdurige contracten. De overige
overeenkomsten hebben een relatief kort karakter.
Bij de verkoop van beheerdienstverlening zijn altijd
meerdere medewerkers betrokken, waardoor het risico
op steekpenningen gemitigeerd is en als zeer klein
wordt ingeschat.
Onrechtmatig onttrekken van IP door medewerkers
Het risico dat medewerkers onrechtmatig IP ten
aanzien van zelf ontwikkelde software XV Retail of
Fit4RealEstate onttrekken. De broncode van het IP is
door Ctac ontwikkeld. Deze broncode is opgeslagen
in een repository (opslagplaats). De toegang tot deze
repository is geregeld op basis van need-to-know
en role-based access methodes, dat het risico tot
onrechtmatig onttrekken mitigeert.
Belangrijkste schattingen en aannames
Onderstaand wordt een toelichting gegeven bij de
belangrijkste schattingen en aannames die van invloed
zijn op de waardering van activa en verplichtingen voor
het komende jaar.
Schattingen ter zake bijzondere waardevermindering
van goodwill
Ctac beoordeelt minimaal jaarlijks voor de geïden-
tificeerde kasstroomgenererende eenheden of er
sprake is van een bijzondere waardevermindering
van de aan de betreffende kasstroom genererende
eenheden toegerekende goodwill. Er is sprake van een
bijzondere waardevermindering indien de boekwaarde
de realiseerbare waarde overschrijdt. De berekeningen
van de realiseerbare waarde brengen het gebruik
van schattingen en aannames met zich mee. Voor de
calculatie wordt gebruikgemaakt van toekomstige
kasstromen gebaseerd op een meerjarenprojectie voor
de komende vijf jaar. Uitgangspunt voor de bepaling
van de toekomstige kasstromen betreft het budget voor
aankomend boekjaar, alsmede inschattingen voor de
meerjarenprojecties op het gebied van groei in omzet,
bedrijfsresultaat en aannames voor ontwikkelingen in
investeringen en werkkapitaal. Voor een uitgebreide
toelichting op de uitgevoerde impairmenttests
op goodwill verwijzen wij naar paragraaf 1.2.
De boekwaarde bedraagt € 20.207 duizend per
31 december 2022.
Schattingen ter zake goodwill en aangekochte klant-
en contractportefeuilles
In de jaarrekening is een materieel bedrag opgenomen
voor de aan acquisitie gerelateerde immateriële activa
in verband met de overnames van Purple Square
Management Partners B.V. (in 2020 geacquireerd),
Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V. (in 2021
geacquireerd) en Technology2Enjoy Holding B.V. De
eerste waardering tegen reële waarde van deze activa
wordt bepaald aan de hand van waarderingsmodellen.
De uitkomsten zijn in belangrijke mate afhankelijk
van managementinschattingen ten aanzien van de
gehanteerde uitgangspunten (zoals groeipercentages,
economische levensduur) en toekomstverwachtingen.
Het verschil tussen de overnamesom en de verkregen
netto reële waarde van de identificeerbare activa en
verplichtingen wordt verantwoord als goodwill.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Purple Square Management Partners B.V.
bedraagt € 3.511 duizend, de boekwaarde van
daarmee samenhangende aangekochte klant- en
contractportefeuilles bedraagt € 2.480 duizend en de
boekwaarde van de merknaam bedraagt € 257 duizend.
De boekwaarde van de goodwill inzake de
acquisitie van Oliver B.V. bedraagt € 2.037 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 1.084 duizend, de boekwaarde van de merknaam
bedraagt € 366 duizend en de boekwaarde van de
technologie bedraagt € 314 duizend. De technologie
is in het verloopoverzicht immateriële vaste activa
gepresenteerd onder de in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Digisolve-Mijn ICT B.V. bedraagt € 611 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 1.100 duizend.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Technology2Enjoy Holding B.V. bedraagt € 163
duizend. De boekwaarde van de aangekochte klant- en
contractportefeuilles inzake deze acquisitie bedraagt
€ 779 duizend.
Financiële verplichtingen voor put-/call-overeenkomsten
In de jaarrekening zijn financiële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De earn out-verplichting
wordt op het moment van acquisitie gewaardeerd
tegen reële waarde. De vervolgwaardering betreft de
reële waarde via het resultaat. De reële waarde wordt
bepaald door de contante waarde van schattingen van
toekomstige bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de
businessplannen van de betreffende ondernemingen.
Jaarrekening
74 CTAC JAARVERSLAG 2022
De verplichtingen zien toe op de put-opties inzake de
overnames van Purple Square Management Partners
B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.; de verplichtingen
bedragen ultimo 2022 € 0,8 miljoen.
Schattingen ter zake de activering van in eigen beheer
vervaardigde activa
De bepaling of kosten voldoen aan de activerings-
criteria, is gebaseerd op schattingen en aannames.
Hierbij wordt beoordeeld of de gemaakte kosten
in de toekomst zullen resulteren in economische
voordelen. Uitgangspunt bij de bepaling zijn de
kasstromen van reeds bestaande, gecontracteerde
klanten. Bij het inschatten van de kasstromen van
potentiële klanten dient rekening gehouden te worden
met de marktontwikkelingen en de timing waarop
bestaande en/of potentiële klanten het end of life-
stadium van hun huidige software bereiken, en de
kans op het verwerven van nieuwe klanten.
Schattingen ter zake omzet uit contracten met klanten
met een vaste aanneemsom
Indien sprake is van contracten met een vaste
aanneemsom, maakt Ctac een inschatting van de tot
op het verslaggevingsmoment verrichte diensten als
percentage van de totaal te verrichten diensten. Deze
inschatting wordt bepaald op basis van de periodiek
beschikbare informatie ten aanzien van de status
van de betreffende projecten. Bij deze bepaling van
het percentage gereedheid wordt gebruikgemaakt
van gedetailleerde voorcalculaties. Op basis van de
realisatie en inschattingen van projectleiders wordt
maandelijks per project een inschatting gemaakt van
de verrichte diensten als percentage van de totaal
te verrichten diensten. Tevens wordt op basis van
deze informatie beoordeeld of een voorziening voor
verlieslatende projecten gevormd dient te worden.
Dit is het geval indien de voor Ctac onvermijdbare
kosten om aan de verplichtingen uit de betreffende
overeenkomst te voldoen, de door Ctac naar
verwachting te behalen voordelen overschrijden. De
feitelijke situatie kan afwijken van deze inschattingen.
De balansposities inzake contracten met een vaste
aanneemsom bedragen € 238 duizend opgenomen
onder de contractactiva, en € 119 duizend als onderdeel
van de contractverplichtingen.
Belangrijke schattingen en aannames bij de
beoordeling van verlengingsopties
In de huurovereenkomsten van Ctac zijn verlengopties
opgenomen. Bij de waardering wordt beoordeeld of de
verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend. Bij
de bepaling van de contante waarde is een mogelijke
verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek
opnieuw beoordelen of gebruik wordt gemaakt van
verlengingsopties. In het huurcontract van Nederland
is een verlengingsoptie opgenomen van vijf jaar.
Schattingen inzake de actieve belastinglatentie
Ctac beschikt over compensabele verliezen, die
voornamelijk bestaat uit gewaardeerde verliezen in
verband met de overname van Technology2Enjoy. Het
risico bestaat dat ten opzichte van deze gewaardeerde
verliezen onvoldoende belastbare fiscale winsten ter
beschikking staan, met als gevolg dat (een deel van) de
latente belastingvordering niet realiseerbaar is.
Waardering van de rechten op verliescompensatie
houdt rekening met de belastingregels zoals vastgelegd
in Artikel 20 Wet op de Vennootschapsbelasting
1969 (`Wet VPB 1969) en schattingen ten aanzien van
de omvang en timing van toekomstige belastbare
fiscale winsten. Bij de inschatting van de toekomstige
winsten wordt gebruik gemaakt van budget 2023
en meerjarenprojecties, welke deels afhankelijk zijn
van de operationele intenties welke Ctac heeft met
Technology2Enjoy. Waardering vindt plaats tegen
het nominale tarief zoals dit voor toekomstige jaren
van toepassing is op basis van bestaande wetgeving,
rekening houdende met het geldende opstaptarief.
Bij de waardering ultimo 2022 is rekening gehouden
met de tarieven vennootschapsbelasting zoals deze
definitief zijn vastgesteld voor de jaren 2023 en
verder. Eventuele toekomstige wijzigingen in deze
wet- en regelgeving zullen in de toekomst worden
gereflecteerd.
Het totaal van de beschikbare verliezen op
groepsniveau bedraagt ultimo 2022 circa € 7,5 miljoen
(ultimo 2021: circa € 3,2 miljoen). Met ingang van 2022
zijn verliezen binnen Nederland onbeperkt in de tijd
verrekenbaar. Gelijktijdig met deze aanpassing is
bepaald dat verliesverrekening kan plaatsvinden over
maximaal € 1,0 miljoen plus 50% van het belastbaar
bedrag dat de € 1,0 miljoen te boven gaat. Voor een
bedrag van € 2,0 miljoen aan compensabele verliezen
is geen latente belastingvordering opgenomen. De
boekwaarde van de actieve belastinglatentie bedraagt
€ 1,3 miljoen (2021: € 0,7 miljoen).
Gesegmenteerde verslaggeving
IFRS 8 vraagt om gesegmenteerde informatie in
de jaarrekening, die moet aansluiten bij de interne
informatie op basis waarvan de raad van bestuur,
als ‘chief operation decision maker’, de resultaten
beoordeelt, middelen toekent en beslissingen maakt.
De raad van bestuur stuurt Ctac aan op basis van
twee geografische segmenten, namelijk ‘Nederland’
en ’België’, en een segment ‘Overig’ bestaande uit
Digisolve-Mijn ICT B.V. en de overige activiteiten,
waaronder de holding.
75CTAC JAARVERSLAG 2022
Een operationeel segment wordt als een afzonderlijk te
rapporteren segment aangemerkt als aan één van de
kwantitatieve drempels wordt voldaan, zoals beschreven
in IFRS 8.13. Digisolve-Mijn ICT B.V. voldoet niet aan één
van deze kwantitatieve kenmerken en is in 2022 daarom
gepresenteerd in het segment ‘Overig’.
De segmenten Nederland, België en Overig genereren
de navolgende opbrengsten:
opbrengsten uit hoofde van detachering, zijnde het
beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers;
opbrengsten ten aanzien van de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedefinieerde criteria;
opbrengsten ten aanzien van beheer en
hostingcontracten;
opbrengsten ten aanzien van licentie- en
hardwareverkopen;
opbrengsten ten aanzien van onderhoudscontracten.
Hoewel de dienstverlening van de segmenten van
Nederland, België en Overig op basis van de aard
van de producten / dienstverlening overeenkomsten
bevatten, worden de segmenten niet geaggregeerd,
aangezien niet aan alle kenmerken van IFRS 8.12
wordt voldaan.
De transacties tussen de segmenten met betrekking tot
de omzet betreft het saldo van het in- en uitlenen van
medewerkers tussen Nederland en België.
De prijzen en condities voor transacties tussen
segmenten worden op een zakelijke, objectieve
grondslag bepaald. De investeringen in
kapitaalgoederen van een segment betreffen het totaal
van de in de verslagperiode gemaakte kosten voor
verwerving van de activa van het segment, die naar
verwachting langer dan een verslagperiode in gebruik
zullen zijn. Sturingsinformatie ter zake balansposities
en analyse hiervan vindt plaats op het niveau van
Nederland, respectievelijk België en Overig.
Voor één klant uit het segment Nederland bedraagt
de gerealiseerde omzet in 2022 meer dan 10% van de
totale omzet. De omzet bij deze klant bedraagt € 17,6
miljoen (2021: € 11,9 miljoen).
Jaarrekening
76 CTAC JAARVERSLAG 2022
De gesegmenteerde resultaten over het jaar 2022 zijn als volgt te specificeren.
Resultaten 2022
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Inter-
segment-
eliminatie
Geconso-
lideerd
Omzet uit contracten met klanten 110.413 22.147 2.095 (16.983) 117.672
Overige inkomsten
704 - - - 704
Bedrijfsresultaat
8.017 1.446 (2.562) - 6.901
Financieringsbaten - - - - -
Financieringslasten
(127) (32) (343) (502)
Resultaat voor belasting 7.890 1.414 (2.905) - 6.399
Belastingen (980) (432) 56 - (1.356)
Nettoresultaat 6.910 982 (2.849) - 5.043
Resultaten 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Inter-
segment-
eliminatie
Geconso-
lideerd
Omzet uit contracten met klanten 90.518 22.662 626 (7.382) 106.424
Bedrijfsresultaat
6.346 986 (870) - 6.462
Financieringsbaten - - - - -
Financieringslasten
(122) (45) (298) - (465)
Resultaat voor belasting 6.224 941 (1.168) - 5.997
Belastingen (1.245) (284) 197 - (1.332)
Nettoresultaat 4.979 657 (971) - 4.665
77CTAC JAARVERSLAG 2022
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2022 zijn als volgt te specificeren.
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2022 is als volgt.
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2021 zijn als volgt te specificeren.
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2022
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Totaal activa 34.752 6.552 34.274 75.578
Totaal verplichtingen
25.881 4.694 14.071 44.646
Afschrijvingen 2022
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 621 - 816 1.437
Gebruiksrechten
2.471 306 750 3.527
Materiële vaste activa
108 32 288 428
Totaal afschrijvingen
3.200 338 1.854 5.392
Investeringen 2022
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 459 - 974 1.433
Gebruiksrechten
1.441 442 - 1.883
Materiële vaste activa
401 35 381 817
Totaal investeringen
2.301 477 1.355 4.133
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Totaal activa 31.319 7.889 34.802 74.010
Totaal verplichtingen
24.516 4.323 18.010 46.849
Jaarrekening
78 CTAC JAARVERSLAG 2022
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2021 is als volgt.
De omzet en activa gepresenteerd naar geografische gebieden is als volgt.
Afschrijvingen 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 829 - 678 1.507
Gebruiksrechten
2.518 365 716 3.599
Materiële vaste activa
127 27 327 481
Totaal afschrijvingen
3.474 392 1.721 5.587
Investeringen 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 502 - 6.335 6.837
Gebruiksrechten
2.474 264 - 2.738
Materiële vaste activa
30 16 191 237
Totaal investeringen
3.006 280 6.526 9.812
Omzet uit contracten
met klanten Totaal activa
(in € x 1.000) 2022 2021 2022 2021
Nederland 100.812 88.722 69.026 66.121
België 22.147 22.662 6.552 7.889
Intersegmenteliminatie (5.287) (4.960) - -
Totaal 117.672 106.424 75.578 74.010
79CTAC JAARVERSLAG 2022
1. Immateriële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
1.1 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Ctac heeft in 2022, evenals in 2021, geen bijzondere waardeverminderingen op goodwill verantwoord of bijzondere
waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen.
1.2 Impairmenttest voor kasstroomgenererende eenheden (CGU) waaraan goodwill kan worden toegerekend
De goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende eenheden (CGU). Op dit niveau wordt een impairmenttest
uitgevoerd. Per groep van CGU’s is de goodwill als volgt verdeeld.
Goodwill
Aangekochte
klant- en
contract-
portefeuilles Merknamen
In eigen
beheer
vervaardigde
immateriële
vaste activa
Immateriële
vaste activa
in ont-
wikkeling Totaal
(in € x 1.000)
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Totaal
aanschaffingswaarde
32.357 29.709 5.996 3.306 824 367 8.454 7.412 - - 47.631 40.794
Totaal afschrijvingen en
waardeverminderingen (12.313) (12.313) (743) (275) (119) (37) (5.074) (4.117) - - (18.249) (16.742)
Boekwaarde per
1 januari
20.044 17.396 5.253 3.031 705 330 3.380 3.295 - - 29.382 24.052
In eigen beheer
vervaardigd
- - - - - - 421 601 38 - 459 601
Investeringen
163 2.648 811 2.690 - 457 - 441 - - 974 6.236
Desinvesteringen
- - - - - - (684) - - - (684) -
Afschrijvingen
- - (621) (468) (82) (82) (734) (957) - - (1.437) (1.507)
Boekwaarde per
31 december
20.207 20.044 5.443 5.253 623 705 2.383 3.380 38 - 28.694 29.382
Totaal
aanschaffingswaarde
32.520 32.357 6.807 5.996 824 824 7.278 8.454 38 - 47.467 47.631
Totaal afschrijvingen en
waardeverminderingen (12.313) (12.313) (1.364) (743) (201) (119) (4.895) (5.074) - - (18.773) (18.249)
Boekwaarde per
31 december
20.207 20.044 5.443 5.253 623 705 2.383 3.380 38 - 28.694 29.382
CGU
(in € x 1.000)
2022 2021
Nederland 13.755 13.592
Purple Square 3.511 3.511
Oliver 2.037 2.037
Digisolve-Mijn ICT 611 611
Overig 293 293
Boekwaarde 31 december 20.207 20.044
Jaarrekening
80 CTAC JAARVERSLAG 2022
De CGU Overig betreft de goodwill met betrekking op de Resourcing-activiteiten.
De disconteringsvoet voor belastingen in 2022 is vastgesteld met inbegrip van de effecten van toepassing IFRS 16.
Voor alle CGU’s bedraagt de disconteringsvoet voor belasting in 2022 16,5% (2021: 14,2%).
De realiseerbare waarde per CGU is gebaseerd op de bedrijfswaarde. De bedrijfswaarde wordt bepaald op
grond van de toekomstige kasstroomprognoses. Er wordt per CGU in detail een prognose voor het komende jaar
opgesteld op basis van de budgetten over 2023, en voor de jaren daarna worden prognoses opgesteld op basis van
assumpties voor groei in brutomarge en margeontwikkeling van de EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen).
De budgetten over het boekjaar 2023 zijn goedgekeurd door de raad van commissarissen.
De assumpties voor alle CGU’s zijn vanaf boekjaar 2023 als volgt:
2% groei in de brutomarge (omzet uit contracten met klanten minus uitbesteed werk en inkoopwaarde hard- en
software), en
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) gelijk aan gebudgetteerde marge in 2023,
zijnde tussen de 14-18%.
Voor de CGU’s Digisolve-Mijn ICT en Purple Square zijn voor de EBITDA-marge afwijkende assumpties gehanteerd.
Bij Digisolve-Mijn ICT is de volgende afwijkende assumptie gehanteerd:
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) stijgt vanaf 2024 tot en met 2028 ieder jaar
met 1%. De huidige EBITDA-marge is lager dan in 2021 door problemen met de levering van hardware.
De verwachting is dat de EBITDA-marge in de aankomende jaren weer gaat groeien naar het niveau van 2021.
Bij Purple Square is de afwijkende assumptie ten aanzien van de EBITDA-marge als volgt:
de EBITDA-marge is vanaf 2024 gelijk aan 19%. De huidige EBITDA-marge in 2022 en de gebudgetteerde
EBITDA-marge voor 2023 (15%) zijn lager dan de gerealiseerde EBITDA-marge in 2021 door twee medewerkers
met beperkte inzetbaarheid. Vanaf 2024 wordt verwacht dat zij weer volledig inzetbaar zijn.
Kasstromen na de vijfjaarsperiode worden geëxtrapoleerd met een groeipercentage van 2%. Op basis van de
gekozen uitgangspunten leiden de uitgevoerde impairmenttests niet tot een bijzondere waardevermindering van
de goodwill ultimo 2022.
Aanvullend op de impairmenttest ultimo 2022 zijn gevoeligheidsanalyses uitgevoerd. Voor alle CGU’s zijn
onderstaande gevoeligheidsanalyses uitgevoerd, waarbij:
de EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) met 10% daalt, of
de disconteringsvoet met 2% stijgt, of
de disconteringvoet stijgt met 2% en de EBITDA daalt met 10%.
Deze gevoeligheidsanalyses leiden niet tot een bijzondere waardevermindering in één van de CGU’s.
1.3 Investeringen en waardering aangekochte klant- en contractportefeuilles en merknaam
De investering in 2022 ziet toe op de klantrelaties van Technology2Enjoy Holding B.V. Deze zijn als onderdeel
van de Purchase Price Allocation geïdentificeerd. Voor verdere toelichting wordt verwezen naar paragraaf 22.
De boekwaarde van de klantrelaties bedraagt per 31 december 2022 € 5,4 miljoen. De resterende looptijd betreft
nog zeven tot zeventien jaar. De boekwaarde van de merknamen bedraagt € 0,6 miljoen per 31 december 2022.
De resterende looptijd betreft nog zeven tot acht jaar.
1.4 In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
De boekwaarde van de ‘In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa’ bedraagt ultimo 2022 € 2,4 miljoen.
Deze boekwaarde betreft voornamelijk de ontwikkelkosten van de nieuwe release van de kassasoftware XV Retail,
het Integration-as-a-Service-softwarepakket Oliver Connect en cloud development platform Oliver Cloud van Oliver
B.V. en de Fit4RealEstate-applicatie. De investering in 2022 heeft betrekking op de nieuwe functionaliteiten van het
XV5-product. De desinvestering heeft betrekking op de verkoop van de Fit4Woco-applicatie.
In 2022 is voor een bedrag van € 15 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2021: nihil).
81CTAC JAARVERSLAG 2022
Fit4RealEstate en Fit4Woco
Fit4RealEstate-applicatie betreft een SaaS-oplossing voor commercieel vastgoed. De boekwaarde per 31 december
2022 bedraagt € 0,2 miljoen. De resterende levensduur van het actief betreft nog twee jaar.
De Fit4Woco-applicatie is in 2022 verkocht. De aanschafwaarde van de Fit4Woco-applicatie bedroeg € 1,6 miljoen
en de cumulatieve afschrijving € 0,9 miljoen. Als gevolg van de verkoop is het gerelateerde immaterieel actief
afgeschreven voor € 0,7 miljoen. De boekwinst uit de verkoop is verantwoord als overige inkomsten en is toegelicht
in paragraaf 14.1.
Waardering
Er is voor de Fit4RealEstate-applicatie beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet geval.
XV Retail
XV Retail betreft kassasoftware bestaande uit een omnichannel-gedreven Point-of-Sale & Loyalty-platform.
De boekwaarde per 31 december 2022 bedraagt € 1,7 miljoen. De resterende levensduur van het actief betreft
tussen de twee en zes jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of sprake is van een impairment-trigger, dit is niet het geval.
Oliver Connect en Oliver Cloud
Oliver Connect betreft een Integration-as-a-Service-softwarepakket welke het platform, eventuele migratie van
bestaande interfaces en ontwikkeling van nieuwe interfaces verzorgt. Oliver Cloud betreft een cloud development
platform. Dit is een op open source gebaseerd platform dat gebruikt wordt om op een efficiënte manier de te
ontwikkelen applicaties te realiseren. De boekwaarde per 31 december 2022 bedraagt € 11 duizend. De resterende
levensduur van het actief betreft tussen de vier en vijf jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment-trigger, dit is niet geval.
2. Gebruiksrechten en leaseverplichtingen
Het verloop van de gebruiksrechten is als volgt.
Jaarrekening
Gebouwen Leaseauto’s
Overige
apparatuur Totaal
(in € x 1.000) 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Boekwaarde per 1 januari 6.458 6.785 2.946 2.392 1.311 1.430 10.715 10.607
Eerste toepassing IFRS 16 nieuw
verworven deelnemingen
- 19 106 440 - - 106 459
Boekwaarde inclusief nieuw
verworven deelnemingen 6.458 6.804 3.052 2.832 1.311 1.430 10.821 11.066
Investeringen / nieuwe contracten - - 1.883 1.819 - 919 1.883 2.738
Tussentijdse contractaanpassingen 651 536 (120) (176) 200 150 731 510
Afschrijvingen (889) (882) (1.715) (1.529) (923) (1.188) (3.527) (3.599)
Boekwaarde per 31 december 6.220 6.458 3.100 2.946 588 1.311 9.908 10.715
Onder de gebruiksrechten zijn contracten opgenomen met een looptijd korter dan één jaar. Dit is ultimo 2022 een
bedrag van € 0,8 miljoen (2021: € 0,4 miljoen).
Onder de categorie gebouwen zijn de huurverplichtingen voor een drietal kantoorpanden opgenomen, onder
de categorie leaseauto’s de leaseverplichtingen voor de leaseauto’s die aan medewerkers ter beschikking gesteld
zijn, en onder de categorie overige apparatuur zijn voornamelijk leaseverplichtingen van printers en datacenter
gerelateerde hardware opgenomen.
82 CTAC JAARVERSLAG 2022
Het huurcontract van het hoofdkantoor in Nederland loopt tot 2030. De looptijd van het huurcontract van het
kantoor in België loopt tot 2026. Het huurcontract van Oliver loopt tot 2024. De looptijd van contracten betreffende
leaseauto’s varieert over het algemeen tussen de 36 en 48 maanden. De initiële looptijd van contracten betreffende
overige apparatuur betreft 36 maanden.
De huurcontracten van Technology2Enjoy en Digisolve-Mijn ICT B.V. zijn niet gewaardeerd, aangezien sprake is van
een looptijd korter dan één jaar. Daarnaast is geen sprake van low-value-leasecontracten.
Bij de waardering wordt beoordeeld of een verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend. Bij de bepaling
van de contante waarde is een mogelijke verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek opnieuw beoordelen of
gebruik wordt gemaakt van verlengingsopties.
Het verloop van de leaseverplichtingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Boekwaarde per 1 januari 10,914 10.744
Eerste toepassing IFRS 16 nieuw verworven deelnemingen 108 467
Boekwaarde inclusief nieuw verworven deelnemingen 11.022 11.211
Investeringen/nieuwe contracten 1.883 2.738
Tussentijdse contractaanpassingen 731 510
Interestlasten 272 285
Leasebetalingen (inclusief rentecomponent) (3.771) (3.830)
Boekwaarde per 31 december 10.137 10.914
Leaseverplichtingen – langlopend 7.279 7.941
Leaseverplichtingen – kortlopend 2.858 2.973
10.137 10.914
Bij de berekening van de contante waarde van de leaseverplichting is rekening gehouden met een incrementele
rentevoet. De incrementele rentepercentages zoals gehanteerd, zijn bepaald op basis van onderliggende activa en
de looptijd van de betreffende leaseovereenkomsten, en betreffen 2,6%.
Betreffende leasecontracten zijn de volgende bedragen verantwoord ten laste van het resultaat.
(in € x 1.000) 2022 2021
Afschrijvingen van gebruiksrechten (3.527) (3.599)
Interestlasten betreffende leaseverplichtingen (272) (285)
Totaal (3.799) (3.884)
83CTAC JAARVERSLAG 2022
3. Materiële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
Jaarrekening
3.1 Investeringen en desinvesteringen
De investeringen in ICT-hardware gedurende 2022 hebben met name betrekking op investeringen in laptops en
servers voor het datacenter.
In 2022 is voor een bedrag van € 1,1 miljoen volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2021: € 40 duizend).
Dit is van invloed op de totale aanschafwaarde en totale afschrijvingen.
3.2 Bijzondere waardeverminderingen en terugnemen van bijzondere waardeverminderingen
Ctac heeft geen bijzondere waardevermindering op materiële vaste activa verantwoord in 2022.
Tevens zijn geen waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen in 2022.
Bouwkundige
aanpassingen
gehuurde
panden ICT hardware
Inventaris en
vervoers-
middelen Totaal
(in € x 1.000)
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Totaal aanschaffingswaarde
1.520 1.516 2.378 2.195 776 763 4.674 4.474
Totaal afschrijvingen
(1.400) (1.247) (1.819) (1.565) (631) (594) 3.850 (3.406)
Boekwaarde per 1 januari
120 269 559 630 145 169 824 1.068
Boekwaarde nieuw verworven
deelneming per overnamedatum
- - 14 - - - 14 -
Boekwaarde na verwerving
nieuwe deelneming
120 269 573 630 145 169 838 1.068
Investeringen
13 4 633 220 171 13 817 237
Desinvesteringen
- - - - - - - -
Afschrijvingen
(61) (153) (299) (291) (68) (37) (428) (481)
Boekwaarde per 31 december
72 120 907 559 248 145 1.227 824
Totaal aanschaffingswaarde
1.533 1.520 2.046 2.378 909 776 4.488 4.674
Totaal afschrijvingen
(1.461) (1.400) (1.139) (1.819) (661) (631) (3.261) (3.850)
Boekwaarde per 31 december
72 120 907 559 248 145 1.227 824
84 CTAC JAARVERSLAG 2022
4. Latente belastingen
De latente belastingen zijn als volgt te specificeren.
Het verloop van de latente belastingvorderingen is als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Latente belastingvorderingen 1.340 782
Latente belastingverplichtingen (1.620) (1.610)
Boekwaarde per 31 december (280) (828)
Waardering van de rechten op verliescompensatie vindt plaats indien de compensabele verliezen naar verwachting
zullen worden verrekend (totaal ultimo 2022 circa: € 5,5 miljoen ultimo 2021 circa: € 3,2 miljoen). Waardering vindt
plaats tegen het nominale tarief zoals dit voor toekomstige jaren van toepassing is, zonder rekening te houden met
discontering. Er is een latente belastingvordering opgenomen inzake verliescompensatie voor totaal € 1,3 miljoen.
Voor een bedrag van € 2,0 miljoen aan compensabele verliezen is geen latente belastingvordering opgenomen.
Deze verliezen zijn onbeperkt verrekenbaar met toekomstige winsten.
De tijdelijke waarderingsverschillen zien toe op de discontering van de leaseverplichting.
De latente belastingvorderingen hebben naar verwachting voor € 1,2 miljoen een looptijd langer dan twaalf
maanden na balansdatum.
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 731 1.280
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 51 36
Totaal latente belastingvorderingen 782 1.316
Investering
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie als gevolg van nieuw verworven
deelneming
1.237 -
Toepassing IFRS 16 van nieuw verworven deelnemingen - 2
Verantwoord in de winst-en-verliesrekening
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie - 73
Verrekening verliezen (703) (596)
Wijziging tarieven 13 (26)
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 11 13
Saldo per 31 december
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 1.277 731
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - fiscaal 63 51
Totaal latente belastingvorderingen 1.340 782
85CTAC JAARVERSLAG 2022
Het verloop van de latente belastingverplichtingen is als volgt te specificeren.
Jaarrekening
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari
Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.610 820
Verdiscontering earn out-verplichting - -
Totaal latente belastingverplichtingen 1.610 820
Investering
Immateriële vaste activa 209 907
Nieuw verworven deelnemingen - 3
Verantwoord in de winst-en-verliesrekening
(Im)materiële vaste activa afschrijving (199) (160)
Tariefswijziging - 40
Saldo per 31 december
Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.620 1.610
Totaal latente belastingverplichtingen 1.620 1.610
De latente belastingverplichting voor immateriële vaste activa per 1 januari 2022 heeft betrekking op de kosten voor
de in eigen beheer vervaardigde immateriële activa die fiscaal direct ten laste van het resultaat gebracht zijn, en
verkregen immateriële vaste activa als gevolg van overnames.
In 2022 is € 209 duizend toegevoegd als latente belastingverplichting in verband met de immateriële vaste activa
behorend bij de overname van Technnolgy2Enjoy Holding B.V. De toevoeging in 2021 heeft betrekking op de
overname van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.
Een bedrag van € 1,3 miljoen van de latente belastingverplichtingen wordt naar verwachting verrekend na een
periode van langer dan twaalf maanden na balansdatum.
5. Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
Vanaf 2016 draagt Ctac het WGA-risico volledig zelf. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat een
financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd
in 2021. Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de
waarborgsom benadert de boekwaarde.
De overige langlopende vordering betreft een deel van de koopsom voor de verkoop van het immaterieel vast actief
gerelateerd aan de Fit4Woco applicatie die nog ontvangen moet worden. Deze vordering heeft een looptijd tussen
de 1 en 2 jaar.
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari 400 251
Storting borgsom - 149
Langlopende vordering inzake verkoop Fit4Woco 978 -
Saldo per 31 december 1.378 400
86 CTAC JAARVERSLAG 2022
6. Voorraden
De specificatie van de voorraad is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Handelsgoederen 200 64
Totaal voorraad per 31 december 200 64
Er zijn geen handelsgoederen tegen lagere opbrengstwaarde gewaardeerd.
Gedurende het boekjaar is een bedrag van € 0 ten laste van het resultaat gebracht als gevolg van afschrijving
van incourante voorraad.
7. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Handelsdebiteuren 15.002 13.318
Voorziening voor te verwachten kredietverliezen (254) (164)
Totaal handelsdebiteuren netto 14.748 13.154
Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie
en vaste maandelijkse termijnen 8.020 7.042
Contractactiva 238 171
Overige vorderingen 1.481 140
Overlopende activa 905 932
Totaal overige vorderingen 10.644 8.285
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 25.392 21.439
De overlopende activa betreffen vooruitbetaalde kosten. De overige vorderingen hebben zowel ultimo 2022 als
ultimo 2021 overwegend een looptijd korter dan één jaar.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde. Op 31 december
2022 geldt dat voor een bedrag aan handelsdebiteuren van € 1,6 miljoen (31 december 2021: € 1,6 miljoen) de
betaaltermijn is verstreken. Ondanks het feit dat de betaaltermijn is verstreken voor vorderingen tot een bedrag
van € 1,6 miljoen, zijn er per balansdatum geen indicaties dat de betreffende handelsdebiteuren niet aan hun
betalingsverplichtingen zullen voldoen, met uitzondering van facturen die langer openstaan dan een halfjaar.
Voor enkele van deze debiteuren zijn overige voorzieningen getroffen, omdat er nog openstaande verplichtingen
zijn met betrekking tot de uitvoering van de projecten.
87CTAC JAARVERSLAG 2022
De ouderdom van de handelsdebiteuren is als volgt.
2022 2021
(in € x 1.000)
Handels-
debiteuren Voorziening
Handels-
debiteuren
netto
Handels-
debiteuren
netto
Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van
een kredietverlies en de betaaltermijn nog niet is
verstreken 13.421 - 13.421 11.696
Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van
kredietverlies en de betaaltermijn is verstreken
minder dan 3 maanden 1.190 - 1.190 1.410
tussen 3 en 6 maanden - - - -
tussen 6 en 12 maanden 154 (17) 137 26
meer dan 1 jaar 237 (237) - 22
1.581 (254) 1.327 1.458
Totaal handelsdebiteuren netto per 31 december 15.002 (254) 14.748 13.154
Het verloop van de voorziening voor te verwachten kredietverliezen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari 164 165
Dotatie aan de voorziening 90 -
Afboeking in verband met verwacht kredietverlies - (1)
Vrijval uit de voorziening - -
Saldo per 31 december 254 164
Ultimo 2022 bedraagt de voorziening voor te verwachten kredietverliezen € 0,3 miljoen (ultimo 2021: € 0,2 miljoen).
Het totale bedrag dat ten laste van de winst-en-verliesrekening is gebracht betreft € 90 duizend (2021: € 1 duizend).
De vorderingen op handelsdebiteuren zijn uitsluitend in euro’s. Bedragen opgenomen in de voorziening, worden
doorgaans afgeboekt op het moment dat er geen verwachting is dat er nog ontvangsten zullen plaatsvinden op de
vordering. De overige vorderingen bevatten geen activa met een waardevermindering. Hiervoor is dan ook geen
afzonderlijke opstelling gemaakt van de ouderdom van deze posities.
8. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen bevat ultimo 2022 voor € 1,2 miljoen middelen op een G-rekening. Dit deel staat niet vrij
ter beschikking van Ctac.
9. Eigen vermogen
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo 2022 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen van € 0,24 en
wel 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000 preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal bestaat uit 13.931.648
gewone aandelen. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden. Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar
aandelen. Er zijn geen beperkingen op de uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Voor de overdracht van preferente aandelen is goedkeuring vereist van de raad van commissarissen.
Jaarrekening
88 CTAC JAARVERSLAG 2022
In 2022 zijn 294.336 nieuwe aandelen uitgegeven als gevolg van de keuze voor de uitkering van stockdividend (2021:
82.109 nieuwe aandelen).
In het verloopoverzicht van het eigen vermogen is een vermogensmutatie in de overige reserves van € 742 duizend
opgenomen.
Deze mutatie betreft voor € 242 duizend een uitbetaling aan de minderheidsaandeelhouder van Purple Square
Management Partners B.V., die toeziet op uitbetaling van dividend over boekjaar 2021. Dit op basis van het
geldende dividendrecht voor de minderheidsaandeelhouder.
In de originele koopovereenkomst zijn afspraken met de minderheidsaandeelhouder gemaakt over de koop van
de resterende aandelen, zijnde 30%. Met de minderheidsaandeelhouder is overeengekomen om de aankoop van
10% van het resterend belang versneld af te wikkelen in 2022 in plaats van 2023. Deze afwikkeling vindt plaats in
contanten in plaats van aandelen. Dit heeft er in 2022 toe geleid dat een belang van 20% is overgenomen. De
afwikkeling is als volgt verwerkt:
Koopprijs van € 524 duizend voor eerste 10% van de aandelen gebaseerd op de gemiddelde nettowinst van
boekjaar 2020 en 2021, verwerkt als afwikkeling van earn out-verplichting met eventuele waarderingsverschillen
via de winst- en verliesrekening;
Koopprijs van € 524 duizend voor tweede 10% van de aandelen gebaseerd op de gemiddelde nettowinst van
boekjaar 2020 en 2021, verwerkt als afwikkeling van earn out-verplichting met eventuele waarderingsverschillen
via de winst- en verliesrekening;
Aanvullende betaling in de vorm van dividend aan de minderheidsaandeelhouder voor een bedrag van
€ 500 duizend, verwerkt als directe vermogensmutatie in de overige reserves in plaats van verwerkt als earn out-
verplichting in de winst-en-verliesrekening op basis van IFRS. De betaling houdt verband met de gedeeltelijke
compensatie van de koersstijging tussen de openingskoers van het aandeel van Ctac N.V. op 18 december 2019
zoals opgenomen in de initiële koopovereenkomst en het moment van versneld afwikkelen 1 april 2022.
De samenstelling en het verloop van het eigen vermogen over de jaren 2022 en 2021 zijn opgenomen op pagina 54
van de jaarrekening.
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaal aantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
10. Langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen
In januari 2020 is een lening afgesloten voor € 4,5 miljoen met een looptijd van vijf jaar. Deze lening is afgesloten
voor de financiering van de acquisitie van Purple Square Management Partners B.V. De lening is rentedragend.
De rente bestaat uit driemaands Euribor plus een opslag van 2,95% per jaar.
In april 2021 is de bestaande kredietfaciliteit met de ABN AMRO Bank vernieuwd; hierbij is als volgt
overeengekomen: een combinatiefaciliteit ter hoogte van totaal € 6,3 miljoen. De faciliteit is gecommitteerd voor
drie jaar. Met betrekking tot de combinatiefaciliteit is Ctac een variabele basisrente verschuldigd. De rente bestaat
uit eenmaands gemiddeld Euribor plus een marktopslag Euribor en een opslag. In de in april 2021 gewijzigde
kredietovereenkomst is deze vaste opslag bepaald op 3,00%.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit van ABN AMRO Bank wordt gevormd door een ‘senior net debt’ / EBITDA-
ratio. De ratio mag maximaal 2,0 bedragen. Onder ‘senior net debt’ worden alle bancaire rentedragende schulden
verstaan, die worden verminderd met de liquide middelen. De EBITDA betreft het resultaat vóór afschrijvingen op
materieel en immaterieel actief, rente en overige financieringsbaten en -lasten, resultaat deelnemingen, belastingen
en aandeel derden. Over 2022 bedraagt de ratio -0,62. Het gemiddeld opgenomen bedrag onder de kredietfaciliteit
was in 2022 nihil.
89CTAC JAARVERSLAG 2022
In België wordt gebruikgemaakt van de kredietfaciliteit bij ING Bank ter hoogte van € 0,9 miljoen. Als zekerheid
is pandrecht verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting, IP-rechten en aandelen. De boekwaarde van deze
vorderingen, bedrijfsuitrusting, IP-rechten en aandelen bedraagt € 8,3 miljoen. De bank kan de faciliteit op elk
moment verlagen of opzeggen.
(in € x 1.000)
Nominaal
bedrag bij
aanvang
Aflossings-
verplichtingen
na 5 jaar
Aflossings-
verplichtingen
van 1-5 jaar
Boekwaarde
31-12-2022
Boekwaarde
31-12-2021
Langlopende lening 4.500 - 1.125 1.125 2.025
Totaal langlopende schulden
aan kredietinstellingen 4.500 - 1.125 1.125 2.025
(in € x 1.000) 2022 2021
Aflossingsverplichting 900 900
Totaal kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 900
11. Overige langlopende verplichtingen
11.1 Earn out-verplichting
De verplichting ten aanzien van de put-/call-overeenkomst per eind 2022 heeft betrekking op de aankoop van het
minderheidsbelang van 10% in Purple Square Management Partners B.V. zoals overeengekomen bij de overname
in januari 2020, en de aankoop van het minderheidsbelang van 20% in Digisolve-Mijn ICT B.V. bij de overname in
oktober 2021.
Purple Square Management Partners B.V.
De koopsom van de resterende verplichting van Purple Square Management Partners B.V. is afhankelijk van
het gerealiseerde nettoresultaat in 2020, 2021 en 2022. De op basis van de geschatte resultaten berekende
verplichtingen voor de resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,5%).
De verplichting zal als volgt worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 1 januari 2023 te betalen in contanten.
Het gerealiseerde nettoresultaat in 2020, 2021 en 2022 is lager dan de prognose gebruikt voor de waardering van de
earn out-verlichting. Dit heeft in 2022 geresulteerd in een positief waarderingsverschil van € 0,1 miljoen verantwoord
in de winst-en-verliesrekening 2022. In 2021 is geen waarderingsverschil verantwoord.
Digisolve-Mijn ICT B.V.
De koopsom van de resterende verplichting van Digisolve-Mijn ICT B.V. is afhankelijk van het gerealiseerde
bedrijfsresultaat plus afschrijvingen in 2022 en 2023. De schatting van de toekomstige resultaten van de entiteit
wordt bepaald op basis van een detailprognose voor het komende jaar, en assumpties voor omzetgroei en
margeontwikkeling voor het jaar 2023. De op basis van de geschatte resultaten berekende verplichtingen voor de
resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,5%). De verplichting zal als volgt
worden afgewikkeld:
de aankoop van 15%, op zijn vroegst per 31 januari 2023 te betalen in contanten;
de aankoop van 5%, op zijn vroegst per 31 januari 2024 te betalen in contanten.
In 2022 heeft een wijziging van de originele koopovereenkomst plaatsgevonden, waarbij is overeengekomen dat 5%
van het resterend belang in cash zal worden afgewikkeld in plaats van in aandelen.
Jaarrekening
90 CTAC JAARVERSLAG 2022
Als gevolg van problemen bij de verkrijgbaarheid van hardware was het nettoresultaat 2022 van Digisolve-Mijn
ICT B.V. lager dan volgens de prognose gebruikt voor de waardering van de initiële verplichting van de put-/call-
overeenkomst per 3 december 2021. Dit heeft in 2022 geresulteerd in een positief waarderingsverschil van € 0,1
miljoen verantwoord in de winst-en-verliesrekening 2022. In 2021 is geen waarderingsverschil verantwoord.
Het verloop van de earn out-verplichtingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Langlopende earn out-verplichting 1.490 1.667
Kortlopende earn out-verplichting 1.267 -
Saldo per 1 januari 2.757 1.667
Nieuwe earn out-verplichting 366 884
Waarderingsverschillen (260) 192
Amortisatie verplichting 27 14
Afwikkeling resterende earn out-verplichting (2.138) -
Saldo per 31 december 752 2.757
Saldo langlopende verplichting 46 1.490
Saldo kortlopende verplichting 706 1.267
De nieuwe earn out-verplichting ziet toe op Technology2Enjoy. Hiervoor was een restbetaling verschuldigd, die
tevens in 2022 is betaald en daarom ook is opgenomen in de afwikkeling resterende earn out-verplichting. In het
kasstroomoverzicht is dit bedrag echter toegerekend aan de post verwerving deelneming.
11.2 Vooruit ontvangen kortingen
Dit betreft vooruit ontvangen kortingen met een looptijd langer dan een jaar. De reële waarde van de vooruit
ontvangen kortingen benadert de boekwaarde.
Het verloop van de vooruit ontvangen kortingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari 412 254
Dotatie vooruit ontvangen korting - 241
Overboeking naar kortlopende verplichtingen (83) (83)
Saldo per 31 december 329 412
De vervaldata van de vooruit ontvangen kortingen, inclusief het deel onder de kortlopende verplichtingen, zijn
als volgt.
(in € x 1.000) < 1 jaar 1-2 jaar > 2 jaar
Totaal inclusief
kortlopende
verplichtingen
Vooruit ontvangen kortingen 83 57 272 412
Totaal vooruit ontvangen kortingen
83 57 272 412
91CTAC JAARVERSLAG 2022
11.3 Langlopende verplichtingen inzake verkoop Fit4Woco
Dit betreft een langlopende verplichting van € 0,6 miljoen in verband met de verkoop van Fit4Woco. Deze
verplichting heeft een looptijd tussen de 1 en 2 jaar. De reële waarde van de verplichting benadert de boekwaarde.
12. Voorzieningen
Het verloop van de voorzieningen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Jubileum-
uitkeringen
Ontslag-
vergoeding
Verlieslatende
contracten Overig Totaal Totaal
Saldo per 1 januari 78 178 - 177 433 578
Dotatie ten laste van het resultaat - - - - - 310
Vrijval ten gunste van het resultaat (5) - - (35) (40) (126)
Aangewend (15) (178) - (142) (335) (329)
Saldo per 31 december 58 - - - 58 433
12.1 Jubileumvoorziening
De jubileumvoorziening heeft voor € 46 duizend (2021: € 60 duizend) een looptijd langer dan een jaar.
De voorziening wordt gevormd voor uitkering van jubileumvergoedingen als gevolg van langdurige
dienstverbanden. Uitkering vindt plaats in de maand nadat een jubileum wordt gehaald.
De kans bestaat dat een voorziening wordt gevormd voor medewerkers die vóór de jubileumdatum uit dienst
gaan. Om dit te ondervangen, zijn waarschijnlijkheidspercentages toegepast bij het bepalen van het bedrag.
12.2 Voorziening voor ontslagvergoedingen
Er is ultimo 2022 niet sprake van een voorziening ontslagvergoedingen.
12.3 Voorziening voor verlieslatende contracten
Er zijn ultimo 2022 geen verlieslatende contracten.
13. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Handelscrediteuren 8.329 6.976
Belastingen en premies sociale verzekeringen 5.209 4.633
Contractverplichtingen 1.945 3.053
Overige schulden 754 1.280
Overlopende passiva 13.306 12.927
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 29.543 28.869
De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert de boekwaarde.
De contractverplichtingen betreffen de verplichtingen om goederen of diensten over te dragen aan een klant,
voor zover Ctac hiervoor een vergoeding aan de klant heeft gefactureerd. De contractverplichtingen hebben geen
looptijd langer dan een jaar (2021: € 0,2 miljoen).
De post overige schulden betreft zowel in 2022 als in 2021 de af te wikkelen earn out-verplichtingen. Alle overige
schulden hebben een looptijd korter dan een jaar.
Jaarrekening
92 CTAC JAARVERSLAG 2022
De overlopende passiva betreffen onder meer verplichtingen ter zake vakantiegeld, vakantiedagen en bonussen,
alsmede overige te betalen posten die ingevolge de grondslagen voor de resultaatbepaling ten laste van het
boekjaar worden gebracht.
13.1 Op aandelen gebaseerde betalingen
Het doel van de op aandelen gebaseerde LTI-regeling is het verder in lijn brengen van de belangen van de raad
van bestuur met die van de stakeholders, onder wie aandeelhouders, en de langetermijndoelstellingen van Ctac.
De LTI-regeling bestrijkt een prestatieperiode van drie jaar, waarbij er jaarlijks sprake is van voorwaardelijke
toekenning van de prestatie en aan het eind van de drie-jaars prestatieperiode in cash zal worden afgewikkeld,
mits de toekenningen onvoorwaardelijk zijn geworden.
De financiële prestatiemaatstaven voor de LTI-regeling zijn:
Relatieve TSR (“rTSR”), gemeten ten opzichte van de ondernemingen in de AScX-index - Euronext Amsterdam
(50% van de LTI-toekenning).
De groei van de Earnings Per Share (‘EPS’, 30% van de LTI-toekenning), gemeten van 1 januari tot en met
31 december van de relevante drie-jaarsprestatieperiode.
Niet-financiële prestatiemaatstaven (20% van de LTI-toekenning) worden geselecteerd aan het begin van de
nieuwe prestatieperiode. Hiertoe selecteert de raad van commissarissen jaarlijks maximaal twee niet-financiële
maatstaven en bepaalt de relatieve onderlinge weging. De geselecteerde niet-financiële prestatiemaatstaven zijn
typisch gerelateerd aan de Corporate Social Responsibility (‘CSR’) agenda van Ctac en worden gemeten van
1 januari tot en met 31 december van de relevante drie-jaarsprestatieperiode.
De TSR wordt gemeten aan de hand van het totale aandeelhoudersrendement (koersontwikkeling met
herinvestering van dividenden) van het aandeel Ctac en de ondernemingen in de AScX-index over een periode van
drie jaren (1 januari tot en met 31 december over de drie-jaarsprestatieperiode). De berekening wordt gebaseerd
op basis van de gemiddelde koers in de drie maanden voor het begin van de prestatieperiode en de drie maanden
aan het einde van de prestatieperiode. Vervolgens wordt dit totale aandeelhoudersrendement vergeleken met de
TSR-referentiegroep. De onvoorwaardelijke toekenning wordt bepaald op basis van de positie van Ctac binnen de
TSR-referentiegroep, waarbij gebruik wordt gemaakt van onderstaande positioneringstabel:
Posititie 14-26 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Uitbetaling 0% 50% 58% 67% 75% 83% 92% 100% 108% 117% 125% 133% 142% 150%
Wanneer Ctac aan het einde van de prestatieperiode een positie inneemt bij de onderste drie posities (i.e.
positionering 26 tot en met 24) binnen de TSR-peergroep, vervalt de volledige LTI-toekenning voor dat jaar (ook
de niet-TSR-gerelateerde elementen van de LTI-regeling). De LTI-toekenning kan dan niet meer onvoorwaardelijk
worden (de zogenaamde ‘Circuit Breaker’).
Gedurende 2022 is het verloop van het aantal toekenningen als volgt:
2022
Uitstaand 1 januari 2022 -
Toegekend gedurende het jaar 28.368
Vervallen gedurende het jaar -
Uitstaand 31 december 2022 28.368
Per 31 december 2022 zijn geen toekenningen onvoorwaardelijk geworden. Op basis van de gerealiseerde scores
zijn 17.614 aandelen toegekend.
De reële waarde van de toekenningen, afhankelijk van de winst per aandeel en niet-financiële prestaties, wordt
bepaald op basis van de aandelenkoers aangepast voor verwachte dividenden en de Circuit Breaker wordt bepaald
met behulp van een Monte Carlo-simulatiemodel. De reële waarde van de toekenningen is afhankelijk van de
relatieve TSR-voorwaarde bepaald met behulp van een Monte Carlo-simulatiemodel.
93CTAC JAARVERSLAG 2022
De reële waarde op de rapporteringsdatum en de belangrijkste inputs gebruikt bij de waardering van de reële
waarde van de in geldmiddelen afgewikkelde beloningen per 31 december 2022 zijn als volgt:
rTSR EPS and non-financial
Reële waarde 2,23 3,10
Aandelenkoers 3,35 3,35
Verwachte volatiliteit 29,7% -
Verwachte levensduur 2 jaar -
Verwachte dividenden 3,2% 3,2%
Risk-free interest rate (AAA-rated euro area central
government bonds)
2,69% -
De in 2022 opgenomen kosten voor op aandelen gebaseerde betalingen voor de in geldmiddelen afgewikkelde LTI-
regeling bedroegen 59 duizend (2021: € 0). De verplichting per 31 december 2022 opgenomen onder overlopende
passiva, als onderdeel van de handelscrediteuren en overige schulden bedraagt 59 duizend (2021: € 0).
14. Omzet uit contracten met klanten
Met betrekking tot de verantwoorde omzet uit contracten met klanten wordt onderstaande toelichting gegeven.
Aard van de leveringen of diensten
(in € x 1.000)
2022 2021
Licentie- en hardwareverkopen 2.592 3.236
Beheer- en hostingcontracten 44.832 42.206
Detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten 70.248 60.982
Totale omzet uit contracten met klanten 117.672 106.424
Timing van omzetverantwoording
(in € x 1.000)
2022 2021
Goederen overgedragen ‘at a point in time’ 2.592 3.236
Diensten verricht ‘over time’ 115.080 103.188
Totale omzet uit contracten met klanten 117.672 106.424
Er is geen omzet verantwoord voor reeds in voorgaand jaar afgeronde prestatieverplichtingen. Het voldoen van de
prestatieverplichtingen en de ontvangst van de hiervoor te ontvangen gelden liggen in lijn met elkaar. Hierdoor is
slechts beperkt sprake van een timingsverschil.
Jaarrekening
94 CTAC JAARVERSLAG 2022
Balansposities uit contracten met klanten
De balansposities gerelateerd aan contracten met klanten zijn als volgt.
Balanspositie inzake contracten met klanten
(in € x 1.000)
31 december 2022 31 december 2021
Handelsdebiteuren 14.748 13.154
Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van
nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen 8.020 7.042
Contractactiva
238 171
Contractverplichtingen
(1.945) (3.053)
De toename van de handelsdebiteuren en de nog te facturen omzet is voornamelijk te verklaren door de overname
van Technology2Enjoy Holding B.V.
De handelsdebiteuren zijn niet rentedragend en kennen een betaaltermijn die varieert tussen de veertien en
negentig dagen. Facturatie vindt plaats direct na het leveren van de prestatie op basis van de contractuele afspraken
met de klant, waarbij in de regel een periode van een kalendermaand wordt gehanteerd. Bij facturatie ten aanzien
van projecten kunnen afwijkende facturatieafspraken worden gehanteerd.
De nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie of vaste maandelijkse termijnen
heeft betrekking op reeds verrichte prestaties die op korte termijn worden gefactureerd aan klanten, waarna
verantwoording plaatsvindt onder de handelsdebiteuren.
Contractactiva hebben betrekking op verantwoorde omzet die op basis van contractueel overeengekomen
voorwaarden en termijnen wordt gefactureerd aan klanten, waarna verantwoording plaatsvindt onder de
handelsdebiteuren.
Ultimo 2022 is een voorziening voor verwachte kredietverliezen op handelsdebiteuren, nog te factureren omzet en
contractactiva verantwoord van circa € 0,3 miljoen (ultimo 2021: circa € 0,2 miljoen).
De contractverplichtingen hebben betrekking op reeds gefactureerde bedragen aan klanten ter zake waarvan de
betreffende diensten nog moeten worden geleverd. Omzetverantwoording zal plaatsvinden op het moment dat aan
de prestatieverplichting is voldaan. Van de contractverplichtingen ultimo 2022 zal circa € 0 tot omzet leiden in de
jaren na 2023. De contractverplichtingen die ultimo 2021 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van
€ 2,9 miljoen omzet geleid in 2022.
Afloop contractverplichtingen
(in € x 1.000.000)
Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaar
Contractverplichtingen ultimo 2021 2,9 0,1 0,1
Contractverplichtingen ultimo 2022 1,9 - -
95CTAC JAARVERSLAG 2022
14.1 Overige inkomsten
De overige inkomsten betreffen de boekwinst uit de verkoop van Fit4Woco. Het bedrag betreft het saldo van
de opbrengsten en de verplichtingen gerelateerd aan de verkooptransactie, alsmede de desinvestering van de
geactiveerde ontwikkelkosten Fit4Woco.
Met betrekking tot de verantwoorde opbrengst uit de verkoop van Fit4Woco wordt onderstaande toelichting
gegeven.
Opbrengsten inzake Fit4Woco
(in € x 1.000)
2022
Opbrengsten 3.361
Verplichtingen
(1.973)
Desinvestering Fit4Woco
(684)
Overige inkomsten
704
De balansposities gerelateerd aan verkooptransactie Fit4Woco, zijn als volgt.
Balansposities inzake verkooptransactie Fit4Woco
(in € x 1.000)
31 december 2022
Langlopende vorderingen 978
Overige vorderingen
1.099
Overige langlopende schulden
(552)
Overlopende passiva
(611)
Jaarrekening
96 CTAC JAARVERSLAG 2022
15. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Salarissen 39.079 38.704
Sociale lasten 5.085 4.606
Pensioenlasten 2.128 1.954
Overige personeelskosten 1.864 1.898
Totaal personeelskosten 48.156 47.162
De pensioenlasten betreffen afdrachten van premies uit hoofde van een beschikbaar premiestelsel. Onder de
overige personeelskosten zijn onder meer de wervingskosten, de kosten uit hoofde van uitzendkrachten en
opleidingskosten opgenomen. De stijging van de personeelskosten is voornamelijk te verklaren door de acquisitie
van Technology2Enjoy Holding B.V.
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering, zijn in het
boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2022 bedraagt 463 (2021: 430), als volgt verdeeld
over de segmenten.
Aantal fte’s per segment 2022 2021
Nederland 363 338
België 49 53
Overig 51 39
Totaal aantal fte’s 463 430
Professionele inhuurkrachten (direct) 182 161
Aantal fte’s per afdeling 2022 2021
Cloud services 119 104
Consulting & Resourcing 252 233
Staff 53 55
Sales 38 36
RvB 1 2
Totaal aantal fte’s 463 430
97CTAC JAARVERSLAG 2022
16. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Autokosten 2.352 1.671
Huisvestingskosten 1.021 683
Infrastructuurkosten 5.683 5.301
Marketing- en verkoopkosten 1.426 729
Overige kosten 2.675 2.293
Waarderingsverschillen earn out-verplichtingen (260) 192
Totaal overige bedrijfskosten 12.897 10.869
De overige kosten betreffen onder meer kosten van verzekeringen en accountants- en advieskosten. De advieskosten
van € 15 duizend in verband met de overname van Technology2Enjoy zijn verwerkt in de overige kosten.
De waarderingsverschillen van de earn out-verplichtingen zijn afkomstig van de afwikkeling van de earn out-
verplichtingen. Zie hiervoor note 11.1.
Accountantshonoraria
In het boekjaar zijn de volgende bedragen aan accountantshonoraria ten laste van het resultaat gebracht:
2022
(in € x 1.000)
Onafhankelijke
accountant Overig netwerk Totaal netwerk
Controle van de jaarrekening 280 24 304
Andere controlewerkzaamheden
- - -
Fiscale dienstverlening
- - -
Andere niet-controlediensten
- - -
280 24 304
Deze honoraria hebben betrekking op het onderzoek van de jaarrekening over het boekjaar 2022, ongeacht of de
werkzaamheden reeds gedurende het boekjaar zijn verricht.
2021
(in € x 1.000)
Onafhankelijke
accountant Overig netwerk Totaal netwerk
Controle van de jaarrekening 254 20 274
Andere controlewerkzaamheden
- - -
Fiscale dienstverlening
- - -
Andere niet-controlediensten
- - -
254 20 274
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie betrokken
maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals bedoeld in artikel 1, lid 1
Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), en de in rekening gebrachte honoraria van het gehele netwerk waartoe
de accountantsorganisatie behoort.
Jaarrekening
98 CTAC JAARVERSLAG 2022
17. Financieringslasten
De financieringslasten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Financieringslasten (203) (166)
Amortisatie earn out-verplichtingen (27) (14)
Financieringslasten leaseverplichtingen (272) (285)
Totaal financieringslasten (502) (465)
Onder de financieringslasten zijn de verschuldigde rente met betrekking tot de rekening-courantfaciliteiten bij
banken en de verschuldigde rente met betrekking tot belastingen verantwoord.
Onder de financieringslasten zijn geen kredietverliezen verantwoord.
18. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Acute belastingen lopend boekjaar (1.217) (944)
Latente belastingen (480) (416)
Belastingen voorgaande boekjaren 341 28
Totaal belastingen (1.356) (1.332)
De belastingen voorgaande boekjaren hebben voornamelijk betrekking op carry back van de te verrekenen verliezen
als gevolg van de liquidatie van Ctac France SAS in 2021. Carry back wordt toegepast op de belastbare winst uit
boekjaar 2020.
De belastingdruk op het resultaat voor belastingen bedraagt 21,2% (2021: 22,2%) en is als volgt opgebouwd.
In % van het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen 2022 2021
Nominale belastingdruk 25,8 25,0
Effecten verlaagd tarief eerste drempel (2,5) (1,7)
Innovatiebox lopend boekjaar (2,7) (3,5)
Tariefswijziging komende jaren (0,2) 0,2
Niet-aftrekbare bedragen 1,8 2,4
Betalingsverschillen earn out-regeling (0,9) 0,8
Niet geactiveerde latentie verliesverrekening 0,7 (1,2)
Overige verschillen (0,8) 0,2
Belastingdruk volgens de geconsolideerde jaarrekening 21,2 22,2
99CTAC JAARVERSLAG 2022
De effectieve belastingdruk in 2022 is met name lager dan de nominale belastingdruk van 25,8% door het lagere
belastingtarief voor de belastbare winst van de fiscale eenheid Ctac N.V. als gevolg van toepassing van de
Innovatiebox. Daarnaast is de effectieve belastingdruk lager als gevolg van het verlaagd belastingtarief voor het
drempelbedrag voor vijf fiscale entiteiten.
Voor het boekjaar 2021 bedraagt het aan de Innovatiebox toerekenbare gedeelte van de operationele winst 40% van
het geconsolideerde geschoonde fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van de Nederlandse fiscale eenheid Ctac N.V. Voor
het boekjaar 2022 bedraagt het aan de Innovatiebox toerekenbare gedeelte van de operationele winst 45% van het
geschoonde fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van onze XV Retail-activiteiten. Dit bedrag is gemaximeerd op 40% van
het fiscale bedrijfsresultaat (EBIT) van de Nederlandse fiscale eenheid Ctac N.V.
Als gevolg de liquidatie van Ctac France SAS in 2021 zal het belastbare bedrag 2022 van de fiscale eenheid Ctac N.V.
voor € 1,4 miljoen verrekend kunnen worden met het liquidatieverlies. Het resterende liquidatieverlies is geactiveerd
als actieve belastinglatentie.
19. Resultaten per aandeel
De berekening van de basiswinst en van de verwaterde winst per aandeel, die toekomt aan aandeelhouders van de
moederonderneming, is gebaseerd op de volgende gegevens.
Winst per aandeel 2022 2021
Nettoresultaat (in € x 1.000) 5.043 4.665
Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) 4.728 4.455
Aantal aandelen
Aantal gewone aandelen primo 13.637.312 13.555.203
Aantal gewone aandelen ultimo 13.931.648 13.637.312
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.809.008 13.603.100
Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. per gewogen
gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen (in €) 0,34 0,33
Gemiddelde koers (in €) 3,85 4,04
Potentiële verwatering van gewone aandelen - 308.737
Aantal potentiële aandelen t.b.v. de verwaterde winst per aandeel 13.809.008 13.911.837
Nettoresultaat toekomend aan de aandeelhouders Ctac N.V. per aandeel na
potentiële verwatering (in €) 0,34 0,32
In 2022 is geen sprake meer van een potentiële verwatering van gewone aandelen dit in verband de gewijzigde
put-/call-overeenkomsten met de minderheidsaandeelhouder van Purple Square Management Partners B.V. en de
minderheidsaandeelhouders van Digisolve-Mijn ICT B.V. Voor een toelichting wordt verwezen naar pagina 89 en
pagina 90.
20. Dividend per aandeel
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een keuzedividend uit te keren van
0,12 per aandeel.
In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 4 mei van 2022 is een dividend vastgesteld van € 0,11 per
gewoon aandeel Ctac N.V., uitgekeerd als keuzedividend. Volgend op dit besluit, zijn in 2022 294.336 aandelen als
stockdividend uitgegeven.
Jaarrekening
100 CTAC JAARVERSLAG 2022
21. Niet uit de balans blijkende voorwaardelijke en contractuele vorderingen en verplichtingen
De vennootschap en haar deelnemingen hebben in totaal voor een bedrag van circa € 0,3 miljoen (2021: circa € 0,3
miljoen) aan garanties uitstaan. Deze garanties zijn gesteld ten behoeve van lopende huurverplichtingen.
Ultimo 2022 is Ctac investeringsverplichtingen aangegaan ter zake nieuwe inventaris en vervanging van de
datacenters voor een bedrag van € 0,8 miljoen (2021: € 0,1 miljoen).
Ctac heeft in het kader van haar huur- en leaseverplichtingen in totaal voor een bedrag van circa € 4,2 miljoen
(2021: € 3,2 miljoen) aan verplichtingen betreffende servicecomponenten met betrekking tot huur-, data- en
autoleasecontracten.
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT B.V. en
Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse
groepsmaatschappijen, met uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V.,
Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT B.V. en Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de
vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor
de verplichtingen van de fiscale eenheid. Verrekening van de betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats
middels de rekening-couranten.
22. Acquisities en desinvesteringen
Technology2Enjoy Holding B.V.
Op 1 juni 2022 heeft Ctac 100% van de aandelen in Technology2Enjoy Holding B.V. overgenomen. Technolgy2Enjoy
levert ICT-consultancydiensten voor de toepassing, implementatie en integratie van SAP (Business ByDesign
en S/4HANA), Oracle Peoplesoft en Oracle Cloud software. Technlogy2Enjoy is met name actief als
implementatiepartner van SAP Business ByDesign. Het team bestaat momenteel uit circa 20 medewerkers.
Deze acquisitie past naadloos in onze strategie om de positionering als Business & Cloud Integrator te versterken.
Met het onboarden van Technology2Enjoy breiden we ons ERP-portfolio verder uit en spelen we in op de trend in
de markt, waarbij organisaties kiezen voor een eenvoudige ERP-kern volgens het principe ‘keep the core clean’. SAP
Business ByDesign voorziet in deze toenemende behoefte naar meer wendbaarheid en effectiviteit, en wij voorzien
dan ook verdere groei in dit segment van de ERP-markt. Daarnaast biedt de overname junior consultants meer
mogelijkheden om relatief vroeg in hun opleiding tot consultant de volledige breedte van bedrijfsprocessen te leren
overzien en begrijpen. Dit draagt bij aan Ctac’s verschuiving naar een meer klant- en talentgerichte organisatie.
Aankoopprijs
De details van de overname zijn als volgt.
(in € x 1.000)
Betaald in contanten 1.057
Uitgestelde vergoeding 352
Totale aankoopprijs 1.409
Uitgestelde voorwaarde vergoeding
Ctac is overeengekomen dat een gedeelte van de koopprijs, zijnde € 352 duizend vermeerderd met de wettelijke
handelsrente (conform artikel 6:119a BW), is voldaan in contanten op 30 december 2022. De uitgestelde betaling is
initieel gewaardeerd op € 365 duizend.
101CTAC JAARVERSLAG 2022
Overnamekosten
De met de overname samenhangende kosten, zoals juridische kosten en kosten due diligence, zijn in 2022
verantwoord onder de overige bedrijfskosten. De overnamekosten bedragen in 2022 in totaal € 15 duizend.
Geïdentificeerde activa en passiva
De verkregen activa en passiva als gevolg van de overname zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) Boekwaarde
Reële waarde-
aanpassingen Reële waarde
Immateriële vaste activa klantrelaties - 811 811
Materiële vaste activa
14 - 14
Gebruiksrechten leaseauto’s
106 - 106
Latente belastingvordering
- 1.237 1.237
Liquide middelen
106 - 106
Overige vlottende activa
403 - 403
Kortlopende schulden (exclusief leaseverplichtingen)
(987) (127) (1.114)
Leaseverplichtingen
(108) - (108)
Latente belastingverplichtingen
- (209) (209)
Totaal verkregen netto activa
(466) 1.712 1.246
De overige vlottende activa bestaan voor € 0,4 miljoen uit debiteuren en nog te factureren bedragen. Er zijn geen
kredietverliezen verantwoord.
Er is een latente belastingvordering gewaardeerd uit hoofde van compensabele belastbare verliezen. Voor een
toelichting wordt verwezen naar de paragraaf “belangrijkste schattingen”.
De klantrelaties van Technology2Enjoy Holding B.V. zijn als onderdeel van de Purchase Price Allocation als volgt
gewaardeerd:
de klantrelaties zijn gewaardeerd op € 0,8 miljoen en worden afgeschreven over een periode van veertien tot
zeventien jaar.
Omdat de afschrijvingskosten fiscaal geen lasten zijn, is een belastinglatentie gevormd van 25,8% van het totaal van
de immateriële vaste activa klantrelaties, zijnde € 209 duizend.
De waarde is bepaald op basis van de inkomstenbenadering, waarbij de reële waarde bepaald wordt op basis van
toekomstige kasstromen toe te rekenen aan de immateriële activa, uitgaande van een levensduur van veertien tot
zeventien jaar voor de klantrelaties.
De kasstromen zijn contant gemaakt tegen een disconteringsvoet, waarin het risico van de kasstromen
verdisconteerd is.
Jaarrekening
102 CTAC JAARVERSLAG 2022
Goodwill
De goodwill die voortvloeit uit de overname wordt als volgt bepaald.
(in € x 1.000) Technology2Enjoy
Totale aankoopprijs 1.409
Netto verkregen activa (1.246)
Goodwill 163
De goodwill is met name toe te rekenen aan de verwachte omzetgroei als gevolg van de synergie.
Omzet en resultaat
De omzet in boekjaar 2022 betreft € 1,5 miljoen, het bedrijfsresultaat betreft € 0,3 miljoen negatief en nettoresultaat
€ 0,3 miljoen negatief.
23. Verbonden partijen
23.1 Identiteit verbonden partijen
Als verbonden partijen van Ctac N.V. zijn te onderscheiden de groepsmaatschappijen, de leden van de raad van
commissarissen, de leden van de raad van bestuur, de minderheidsaandeelhouders en grootaandeelhouders.
De leden van de raad van bestuur worden beoordeeld als key management.
De transacties met verbonden partijen vinden plaats op basis van zakelijke gronden (‘at arm’s length’). De aard
en condities van de onderlinge transacties zijn vastgelegd in een service level agreement en worden jaarlijks
geëvalueerd. Onderstaande transacties hebben in 2022 plaatsgevonden tussen groepsmaatschappijen:
in- en verkoop van hardware en software;
in- en verhuur van consultants;
het leveren van holdingactiviteiten;
het leveren van hostingservices;
het beschikbaar stellen van intellectueel eigendom in bezit van Ctac B.V.
Naast bovenstaande transacties is in het boekjaar 2022 dividend uitgekeerd aan de medeaandeelhouders van
respectievelijk Purple Square Management Partners B.V. en Oliver B.V.
23.2 Transacties met de leden van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen
23.2.1 Remuneratiebeleid
Het remuneratiebeleid van Ctac N.V. heeft tot doel een helder beeld te verschaffen van het beleid dat gevoerd dient
te worden met betrekking tot de beloning van de leden van de raad van bestuur en leidinggevenden; dit mede met
het oog op het zich blijvend kunnen verzekeren van gekwalificeerde en ervaren bestuurders. Een dergelijk beleid
kan niet los gezien worden van de volgende uitgangspunten.
Het belang van de klant staat centraal. Dat belang wordt gediend door te voldoen aan de hoogst mogelijke
professionele eisen aan bestuurders en leidinggevenden, aan wie een adequate beloning dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de getoonde deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van de raad
van bestuur en leidinggevenden inbrengen ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en variabel deel.
De beloning dient afgestemd te worden op de resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en vormt
derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de vergadering van de raad van commissarissen, waarin onder meer de
prestatiecriteria worden vastgesteld, waarop een toetsing zal plaatsvinden.
103CTAC JAARVERSLAG 2022
23.2.2 Beloning leden raad van bestuur
Inzake de beloning van de leden van de raad van bestuur zijn de volgende bedragen opgenomen in het resultaat
van 2022 respectievelijk 2021.
Raad van bestuur (key management)
(in € x 1.000)
2022 2021
Periodiek betaalbare beloningen 356 643
Overige beloningen betaalbaar op termijn 150 577
Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - -
Uitkeringen bij beëindiging dienstverband - 497
Betalingen op basis van aandelen - -
Totaal beloning raad van bestuur 506 1.717
Gedetailleerde toelichting over de remuneratie van de raad van bestuur is opgenomen in het remuneratierapport
vanaf pagina 41. De overige beloningen betaalbaar op termijn bestaan uit de LTI, STI en de pensioenpremies.
Er zijn geen leningen, voorschotten of garanties verstrekt aan de statutaire directie.
23.2.3 Beloning raad van commissarissen
Inzake de beloning van de leden van de raad van commissarissen zijn de volgende bedragen opgenomen in het
resultaat van 2022 respectievelijk 2021.
Raad van commissarissen
(in € x 1.000)
2022 2021
G. van de Weerdhof (t/m 12 mei 2021) - 17
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) - 12
E. Karsten 33 33
H.J.G. Hendriks (vanaf 13 mei 2021) 45 28
L.A.M. Vernaus (vanaf 13 mei 2021) 33 21
Totaal beloning 111 111
23.2.4 Aandelenbezit en optierechten raad van commissarissen
Er is één lid van de raad van commissarissen, die aandelen in bezit heeft. Op basis van een interne regeling is
de commissaris niet bevoegd te handelen gedurende de benoemingstermijn. Aan de leden van de raad van
commissarissen zijn geen optierechten toegekend.
24. Gebeurtenissen na balansdatum
Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum.
Jaarrekening
104 CTAC JAARVERSLAG 2022
Vennootschappelijke balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2022 2021
ACTIVA
Vaste activa
Immateriële vaste activa 25 2.519 2.568
Materiële vaste activa 26 6 6
Financiële vaste activa 27 28.517 23.578
31.042 26.152
Vlottende activa
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 28 12.081 2.925
Liquide middelen 29 132 643
12.213 3.568
43.255 29.720
PASSIVA
Eigen vermogen 30
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.344 3.273
Agioreserve 11.455 11.526
Wettelijke reserves 2.383 3.380
Overige reserves 7.851 3.416
Resultaat boekjaar 4.728 4.455
29.761 26.050
Langlopende verplichtingen
Latente belastingverplichtingen 27 83 -
83 -
Kortlopende verplichtingen
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 31 - -
Handelscrediteuren en overige schulden 32 13.411 3.670
13.411 3.670
43.255 29.720
105CTAC JAARVERSLAG 2022
Vennootschappelijke winst-en-verliesrekening
(in € x 1.000)
Toelichting 2022 2021
Omzet 1 -
Bedrijfslasten
Uitbesteed werk 425 289
Personeelskosten 33 1.118 2.241
Afschrijvingen 25-26 53 76
Overige bedrijfskosten 34 275 (2.310)
Totaal bedrijfslasten (1.871) (296)
Bedrijfsresultaat (1.870) (296)
Financieringslasten 35 (81) (2)
Totaal financieringslasten (81) (2)
Resultaat voor winstbelastingen (1.951) (298)
Belastingen 36 (310) 75
Resultaat na winstbelastingen (2.261) (223)
Resultaat uit groepsmaatschappijen 27.1 6.989 4.678
Nettoresultaat 4.728 4.455
Jaarrekening
106 CTAC JAARVERSLAG 2022
Toelichting op de vennootschappelijke balans en de winst-en-verliesrekening
Grondslagen voor opstellen enkelvoudige jaarrekening
De vennootschappelijke jaarrekening van Ctac N.V. wordt opgesteld in overeenstemming met de wettelijke
bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Hierbij wordt gebruikgemaakt van de door artikel 2:362 lid 8 BW geboden
mogelijkheid om in de vennootschappelijke jaarrekening de grondslagen van waardering en resultaatbepaling
(waaronder begrepen de grondslagen voor presentatie van financiële instrumenten als eigen of vreemd vermogen)
toe te passen, die in de geconsolideerde jaarrekening worden gehanteerd.
Ingevolge een wetswijziging is het voor organisaties van openbaar belang, waaronder beursvennootschappen,
niet langer toegestaan een verkorte winst-en-verliesrekening te presenteren in de enkelvoudige jaarrekening (zoals
voorheen toegestaan op grond van artikel 2:402 lid 2 BW).
De cijfers voor 2021 zijn, waar nodig, geherrubriceerd teneinde vergelijking met die van 2022 mogelijk te maken.
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van deelnemingen, is het verschil tussen de aankoopprijs van
acquisitie minus het saldo van de reële waarde van identificeerbare activa en de reële waarde van de overgenomen
verplichtingen van de onderneming.
Presentatie van goodwill is afhankelijk van de structuur van de acquisitie. Goodwill wordt afzonderlijk in de
enkelvoudige jaarrekening gepresenteerd indien het een acquisitie betreft die door de onderneming zelf is verricht,
zijnde Ctac N.V.
Financiële vaste activa / deelnemingen in groepsmaatschappijen
Groepsmaatschappijen worden in de vennootschappelijke balans gewaardeerd tegen de nettovermogens waarde.
Een eventuele negatieve waardering van de deelneming wordt in mindering gebracht op de vordering op de
betreffende groepsmaatschappij.
Het resultaat uit groepsmaatschappijen bestaat uit de resultaten van het boekjaar van de in de balans opgenomen
deelnemingen.
Uitzondering presenteren kasstroomoverzicht
In de vennootschappelijke jaarrekening is in lijn met RJ 360.104 geen kasstroomoverzicht opgenomen. Het
kapitaal van de rechtspersoon wordt volledig verschaft in het kasstroomoverzicht welke is opgenomen bij de
geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. op pagina 55 van dit jaarverslag.
107CTAC JAARVERSLAG 2022
25. Immateriële vaste activa
Het verloop van de immateriële vaste activa is als volgt.
Goodwill
In eigen beheer
vervaardigde
immateriële
vaste activa Totaal
(in € x 1.000) 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Boekwaarde per 1 januari 2.450 2.450 118 84 2.568 2.534
Investeringen - - - 100 - 100
Afschrijvingen - - (49) (66) (49) (66)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 69 118 2.519 2.568
Totaal aanschaffingswaarde 6.646 6.646 1.192 1.194 7.838 7.840
Totaal afschrijvingen en waardeverminderingen (4.196) (4.196) (1.123) (1.076) (5.319) (5.272)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 69 118 2.519 2.568
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering, zijn in het
boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
26. Materiële vaste activa
Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt.
Totaal ICT hardware
(in € x 1.000)
2022 2021
Boekwaarde per 1 januari 6 16
Investeringen 4 -
Afschrijvingen (4) (10)
Boekwaarde per 31 december 6 6
Totaal aanschaffingswaarde 72 71
Totaal afschrijvingen (66) (65)
Boekwaarde per 31 december 6 6
In 2022 is voor een bedrag van € 3 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2021: nihil).
Jaarrekening
108 CTAC JAARVERSLAG 2022
27. Financiële vaste activa
De samenstelling van de financiële vaste activa is als volgt.
(in € x 1.000) 31-12-2022 31-12-2021
Deelnemingen 28.077 22.447
Overige vorderingen 357 1.131
Totaal financiële vaste activa 28.434 23.578
De vennootschappen waarin wordt deelgenomen, vormen eveneens verbonden partijen op grond van het feit dat
invloed van betekenis kan worden uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid.
Er is geen sprake van deelnemingen waarvoor een voorziening is gevormd.
27.1 Deelnemingen
Het verloop van de post deelnemingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Stand per 1 januari 22.447 17.678
Resultaat uit groepsmaatschappijen 6.989 4.678
Dividend (1.392) (148)
Overige mutaties 33 239
Stand per 31 december 28.077 22.447
De overige mutatie betreft het resultaat deelneming 2021 van Ctac België N.V., dat in 2021 onterecht niet is verwerkt.
Voor een overzicht van naam, statutaire zetel en gehouden aandeel in kapitaalbelangen wordt verwezen naar bijlage
1 bij de jaarrekening.
27.2 Overige langlopende vorderingen
De specificatie van de overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Saldo per 1 januari 1.131 1.344
Storting borgsom - 149
Mutatie latente belastingvorderingen (691) (362)
Saldo per 31 december 440 1.131
Vanaf 2016 draagt Ctac het WGA-risico volledig zelf. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat een
financiële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd in
2021. Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de overige
langlopende vorderingen benadert de boekwaarde.
De latente belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Latente belastingvorderingen 40 731
Latente belastingverplichtingen (83) -
Boekwaarde per 31 december (43) 731
109CTAC JAARVERSLAG 2022
28. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specificatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen 10.777 2.036
Overige vorderingen en overlopende activa 289 235
Belastingen 1.015 654
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 12.081 2.925
Er zijn geen vorderingen op groepsmaatschappijen die een looptijd langer dan één jaar hebben. Er zijn geen
zekerheden of garanties verstrekt op de handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen. Tevens is
geen interest in rekening gebracht.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde.
29. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen staat ultimo 2022 volledig vrij ter beschikking van Ctac.
30. Eigen vermogen
Het verloop van het eigen vermogen in 2022 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december 2021 3.273 11.526 3.380 3.416 4.455 26.050
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 4.146 (4.146) -
Dividend 71 (71) - - (309) (309)
Resultaat boekjaar - - - - 4.728 4.728
Uitbetaald aan derden - - - (742) - (742)
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (997) 997 - -
Overige mutaties - - - 34 - 34
Saldo per 31 december 2022 3.344 11.455 2.383 7.851 4.728 29.761
Voor een toelichting ten aanzien van het eigen vermogen wordt verwezen naar paragraaf 9.
Het verloop van het eigen vermogen in 2021 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelijke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december 2020 3.253 11.546 3.295 1.363 3.032 22.489
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 2.286 (2.286) -
Dividend 20 (20) - - (746) (746)
Resultaat boekjaar - - - - 4.455 4.455
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - 85 (85) - -
Uitbetaald aan derden - - - (148) - (148)
Saldo per 31 december 2021 3.273 11.526 3.380 3.416 4.455 26.050
Jaarrekening
110 CTAC JAARVERSLAG 2022
In 2022 zijn 294.336 nieuwe aandelen uitgegeven van Ctac N.V. als gevolg van de keuze voor de uitkering van
stockdividend (2021: 82.109 nieuwe aandelen). Dit betreffen gewone aandelen.
30.1 Voorstel winstbestemming
Over het verslagjaar 2022 is een nettowinst gerealiseerd van € 4,7 miljoen. Over het boekjaar 2022 is sprake van een
keuzedividend. Aan aandeelhouders die geen keuze kenbaar maken, wordt automatisch een dividend in aandelen
toegekend. Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om in dit laatste geval een
dividend in aandelen uit te keren van € 0,12 per aandeel in de vorm van gewone aandelen van de vennootschap ten
laste van de belastingvrije agioreserve of de overige reserves.
31. Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
Onder de kortlopende schulden aan kredietinstellingen zijn de door Ctac N.V. opgevraagde bedragen onder
de totale kredietfaciliteit in rekening-courant, ultimo 2022 € 6,3 miljoen (2021: € 6,3 miljoen), opgenomen.
De kortlopende schulden aan kredietinstellingen bedragen ultimo 2022, evenals 2021, nihil.
32. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Handelscrediteuren 2.122 1.951
Belastingen en premies sociale verzekeringen 12 57
Overige schulden aan groepsmaatschappijen 10.298 26
Overlopende passiva 979 1.636
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 13.411 3.670
Alle handelscrediteuren en overige schulden hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen zekerheden of
garanties verstrekt op de handelscrediteuren, overige schulden en schulden aan groepsmaatschappijen. Tevens is
geen interest in rekening gebracht. De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert
de boekwaarde.
33. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2022 2021
Salarissen 792 1.672
Sociale lasten 15 23
Pensioenlasten 16 29
Overige personeelskosten 295 517
Totaal personeelskosten 1.118 2.241
111CTAC JAARVERSLAG 2022
Ctac hanteert een defined contribution pensioenregeling met een percentage beschikbare premie volgens
een leeftijdsstaffel. Door Ctac worden vaste premies betaald aan een verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft
geen wettelijke of feitelijke verplichting om aanvullende premies te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en toekomstige pensioenen te betalen.
De belangrijkste kenmerken van de pensioenregeling is:
de pensioenleeftijd is 68 jaar (2021: 68 jaar);
de pensioenopbouw is gebaseerd op het werkelijke loon in een bepaalde maand verminderd met de geldende
franchise;
het maximaal pensioengevend salaris wordt jaarlijks geïndexeerd;
de maximale premie bedraagt 27,7% van de som van de pensioengrondslagen van alle actieve deelnemers;
Ctac behoudt zich het recht voor om de werknemersbijdrage te herzien. In het voorkomende geval zal dit tijdig
worden gecommuniceerd.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2022 bedraagt 1 (2021: 2).
Er zijn bij Ctac N.V. geen werknemers buiten Nederland werkzaam.
34. Overige bedrijfskosten
De overige bedrijfskosten bestaan voornamelijk uit leasekosten voor auto’s, marketing- en verkoopkosten,
automatiseringskosten, accountants- en advieskosten, en de doorbelasting van kosten aan de overige
groepsmaatschappijen.
35. Financieringslasten
De financieringslasten zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Financieringslasten (81) (2)
Totaal financieringslasten (81) (2)
36. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te specificeren.
(in € x 1.000) 2022 2021
Acute belasting boekjaar 125 -
Belasting voorgaande boekjaren 338 (17)
Latente belasting boekjaar (773) 92
Totaal belastingen (310) 75
De belasting voorgaande boekjaren heeft voornamelijk betrekking op carry back van de te verrekenen verliezen
als gevolg van de liquidatie van Ctac France SAS in 2021. Carry back wordt toegepast op de belastbare winst uit
boekjaar 2020.
Jaarrekening
112 CTAC JAARVERSLAG 2022
VOORWAARDELIJKE VERPLICHTINGEN
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT B.V. en
Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse
groepsmaatschappijen, met uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V.,
Oliver B.V., Digisolve-Mijn ICT B.V. en Technology2Enjoy Holding B.V., vormen een fiscale eenheid voor de
vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor
de verplichtingen van de fiscale eenheid. Verrekening van de betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats
middels de rekening-couranten.
s-Hertogenbosch, 2 maart 2023
Raad van bestuur
De heer P.P.J.G. Saasen
Raad van commissarissen
De heer H.J.G. Hendriks
De heer L.A.M. Vernaus
Mevrouw E. Karsten
113CTAC JAARVERSLAG 2022
Overige gegevens
Statutaire bepaling omtrent winstbestemming
Volgens artikel 34 van de statuten wordt door de
raad van bestuur, onder goedkeuring van de raad van
commissarissen, vastgesteld welk deel van de winst
wordt gereserveerd. De na reservering resterende winst
staat ter beschikking van de algemene vergadering.
Voorstel winstbestemming
Over het boekjaar 2022 is sprake van keuzedividend.
Aan aandeelhouders die geen keuze kenbaar
maken, wordt automatisch een dividend in aandelen
toegekend. Aan de algemene vergadering wordt
voorgesteld om in dat geval een dividend in aandelen
uit te keren van € 0,12 per aandeel in de vorm van
gewone aandelen van de vennootschap ten laste van
de belastingvrije agioreserve of de overige reserves.
Het voorstel omvat mede het verlenen van een
machtiging aan de raad van bestuur tot uitgifte van de
gewone aandelen benodigd voor de dividenduitkering
in aandelen.
Nevenvestigingen
Voor de nevenvestigingen wordt verwezen naar een
overzicht met deelnemingen, zie pagina 59 van het
jaarverslag.
Beschermingsmaatregelen
Ctac kent de navolgende beschermingsmaatregelen:
- het prioriteitsaandeel, gehouden door de Stichting
Prioriteit Ctac (beëindigd per 5 mei 2022);
- de mogelijkheid preferente aandelen te plaatsen bij
de Stichting Continuïteit Ctac;
- de mogelijkheid om de Stichting Continuïteit Ctac
financieel te ondersteunen door de Stichting
Support Ctac.
Voor wat betreft de inzetbaarheid geldt het
navolgende.
Stichting Prioriteit Ctac
Aan het prioriteitsaandeel dat tot 5 mei 2022 gehouden
werd door de Stichting Prioriteit Ctac, waren bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden. Op 4 mei 2022
heeft de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
besloten tot conversie van het op dat moment door
Stichting Prioriteit Ctac gehouden prioriteitsaandeel in
een gewoon aandeel, welke conversie is geëffectueerd
op grond van de statutenwijziging die op 5 mei 2022
heeft plaatsgevonden.
Voorgaande heeft ertoe geleid dat op 5 mei 2022
de betreffende beschermingsmaatregel is komen te
vervallen. De Stichting Prioriteit Ctac heeft vanaf dat
moment haar activiteiten gestaakt en haar lopende
verplichtingen administratief afgewikkeld.
In dat kader heeft Stichting Prioriteit Ctac het
geconverteerde aandeel om niet overgedragen
aan Ctac N.V., waarna Stichting Prioriteit Ctac op 29
september 2022 ontbonden en opgehouden is te
bestaan.
Aangezien de Stichting Prioriteit Ctac tot 5 mei 2022
effectief in functie is geweest als beschermings-
maatregel, hecht Ctac er in het kader van transparantie
waarde aan om de bevoegdheden en de samenstelling
van het bestuur van Stichting Prioriteit Ctac toe
te lichten.
Aan het prioriteitsaandeel waren tot 5 mei 2022 de
volgende bijzondere zeggenschapsrechten verbonden.
De uitgifte van de aandelen vond plaats ingevolge een
besluit van de Stichting Prioriteit Ctac. De aanwijzing
van de Stichting Prioriteit Ctac als het tot uitgifte
bevoegde orgaan kon bij de statuten of bij besluit
van de algemene vergadering telkens voor niet langer
dan vijf jaren worden verlengd. Besluiten tot uitgifte
van preferente aandelen of tot het verlenen van enig
recht tot het nemen van zodanige aandelen van andere
organen dan de algemene vergadering, waren steeds
onderworpen aan de medewerking van de raad van
commissarissen. Voor de overdracht van preferente
aandelen was goedkeuring vereist van de raad van
commissarissen. Het voorkeursrecht bij uitgifte van
aandelen kon worden beperkt of uitgesloten door
de Stichting Prioriteit Ctac. De daartoe strekkende
bevoegdheid van de Stichting Prioriteit Ctac eindigde
op een tijdstip waarop de bevoegdheid van de
prioriteit tot uitgifte van de aandelen is geëindigd.
De Stichting Prioriteit Ctac speelde voorts een rol bij de
benoeming, de schorsing en het ontslag van leden van
de raad van bestuur. De leden van de raad van bestuur
werden door de algemene vergadering benoemd
uit een bindende voordracht, op te maken door de
Stichting Prioriteit Ctac. Een besluit tot schorsing of
ontslag van een lid van de raad van bestuur kon, indien
dit niet werd genomen op voorstel van de Stichting
Prioriteit Ctac, slechts worden genomen met een
meerderheid van twee derde van de uitgebrachte
stemmen die meer dan de helft van het geplaatste
kapitaal vertegenwoordigden. Tot slot speelde de
Stichting Prioriteit Ctac een doorslaggevende rol bij
statutenwijzigingen en bij het besluit tot ontbinding van
de vennootschap. Dergelijke besluiten konden slechts
op voorstel van de Stichting Prioriteit Ctac worden
genomen.
Het bestuur van de Stichting Prioriteit Ctac bestond
uit ten minste drie bestuursleden, van wie 1) één
114 CTAC JAARVERSLAG 2022
bestuurslid A, te benoemen door de raad van
bestuur uit het midden van de raad van bestuur,
2) één bestuurslid B, te benoemen door de raad
van commissarissen uit het midden van de raad van
commissarissen, en 3) één bestuurslid C, te benoemen
door het bestuur van de stichting zelf. De Stichting
Prioriteit Ctac kon slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Prioriteit Ctac in
2022 waren:
1. de heer H.P.M. Jägers (voorzitter, vanaf 15 maart
2021);
2. mevrouw E. Karsten (vanaf 15 maart 2021);
3. de heer P.P.J.G. Saasen (vanaf 1 november 2021).
De heer Jägers is een (business)professional met ruime
ervaring in zowel grote als kleine ondernemingen.
Hij heeft ervaring op financieel, economisch en
operationeel terrein. De heer Jägers is emeritus
hoogleraar aan de faculteit Economie en Bedrijfskunde
van de Universiteit van Amsterdam en is onder andere
lid Raad van Advies van Alliancys Group en voorzitter
van Ontmoeting in Beweging.
Stichting Continuïteit Ctac
De Stichting Continuïteit Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig, dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
continuïteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten,
naar maximaal vermogen worden geweerd, alsmede
het verrichten van al hetgeen met het vorenstaande
verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn.
De Stichting Continuïteit Ctac tracht haar doel te
bereiken door het verwerven en houden van aandelen
– in het bijzonder van preferente aandelen – in het
kapitaal van de vennootschap en door het uitoefenen
van de aan die aandelen verbonden rechten, waaronder
met name begrepen het stemrecht op die aandelen.
Op 26 maart 2013 heeft de Stichting Continuïteit Ctac
een optierecht van de Stichting Prioriteit Ctac en van
Ctac N.V. verkregen, op grond waarvan de Stichting
Continuïteit Ctac onder omstandigheden en zonder
medewerking van de algemene vergadering van de
vennootschap preferente aandelen kan verkrijgen
in Ctac N.V. gelijk aan 100% van het totale nominale
bedrag van de geplaatste gewone aandelen in het
kapitaal van de vennootschap. Preferente aandelen
kunnen tegen gedeeltelijke volstorting worden
uitgegeven met dien verstande, dat het verplicht
te storten gedeelte van het nominale bedrag voor
elk preferent aandeel gelijk moet zijn en dat bij het
nemen van preferente aandelen ten minste een vierde
(25%) van het nominale bedrag moet zijn gestort. De
Stichting Continuïteit Ctac is bevoegd de door haar
verworven aandelen te vervreemden, te verpanden
– mits daarbij het aan de betreffende aandelen
verbonden stemrecht niet overgaat op de pandhouder
– of anderszins te bezwaren met dien verstande, dat zij
voor het vervreemden van de aandelen goedkeuring
behoeft van de raad van commissarissen. Vóór 26 maart
2013 bestond een optierecht dat op het moment van
uitoefening van de optie gelijk was aan 50% van het
geplaatste kapitaal van Ctac N.V. De verhoging naar
100% is nodig geacht om de Stichting Continuïteit Ctac,
indien sprake is van een vijandige overname, voldoende
mogelijkheden te bieden om deze te pareren.
Het bestuur van de Stichting Continuïteit Ctac bestaat
uit ten minste drie leden. De bestuursleden worden
benoemd door het bestuur van de stichting zelf
en kunnen door dat bestuur worden geschorst en
ontslagen. Besluiten tot benoeming van een bestuurslid
behoeven de goedkeuring van het bestuur van de
vennootschap, voor welke goedkeuring het bestuur van
de vennootschap de goedkeuring behoeft van de raad
van commissarissen van de vennootschap. De Stichting
Continuïteit Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Continuïteit Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Continuïteit Ctac
in 2022 waren:
1. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds 31
maart 2017 en voorzitter sinds 1 januari 2020);
2. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds 11
december 2019);
3. mevrouw A. Haan (bestuurslid sinds 11 december
2019).
De heer P.J.M. van den Brink is gepensioneerd.
Hij heeft een juridische opleiding. In zijn werkzame
leven is hij met name actief geweest in het bank-
wezen, waar hij onder andere directeur van ING
Bank Nederland is geweest. Hij heeft een scala
van maatschappelijke nevenfuncties en een aantal
commissariaten bekleed.
De heer A.J.B.W. Dingen rondde in 1981 zijn opleiding
tot registeraccountant af en is gedurende zijn gehele
loopbaan werkzaam geweest als accountant, in eerste
instantie bij Van Dien & Co Accountants en vervolgens
twintig jaar bij BDO, waar hij tevens partner was.
115CTAC JAARVERSLAG 2022
Sinds 2009 is de heer Dingen actief als financieel
adviseur en/of bestuurder bij verschillende instanties.
Mevrouw A. Haan startte haar loopbaan als advocaat in
1990 bij CMS Derks Star Busmann, nadat zij in datzelfde
jaar haar rechtenstudie afrondde. In 2000 trad zij toe als
partner bij CMS. Zij is naast advocaat tevens actief in
verschillende nevenfuncties waaronder als commissaris.
Mevrouw Haan is bovendien actief in de ESG Taskforce
van CMS.
Stichting Support Ctac
Op 10 februari 2020 is de Stichting Support Ctac
opgericht. De Stichting Support Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig, dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
continuïteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten, naar
maximaal vermogen worden geweerd door middel van
het verstrekken van leningen aan Stichting Continuïteit
Ctac, alsmede door het inlenen van gelden, het
verstrekken van zekerheden en het aangaan van
overeenkomsten in verband met deze activiteiten.
Het bestuur van de Stichting Support Ctac bestaat uit
drie bestuurders, van wie twee bestuurders A en één
bestuurder B. De twee bestuurders A worden benoemd
door de Stichting Continuïteit Ctac uit het midden van
de bestuurders van deze stichting. De bestuurder B
wordt benoemd door de vennootschap. De Stichting
Support Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Support Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Support Ctac in
2022 waren:
1. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds 10 februari
2020 en voorzitter sinds diezelfde datum);
2. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
10 februari 2020);
3. de heer J.H.W. Roelofs (bestuurslid sinds 4 mei 2021).
De heer Roelofs is werkzaam als bestuursvoorzitter
van Refresco, een wereldwijde onderneming op het
gebied van de ontwikkeling en productie van sappen
en frisdranken. Hij heeft ruime ervaring als bestuurder
én ondernemer in met name de voedingsindustrie.
Daarnaast heeft hij gewoond en gewerkt in onder
andere Frankrijk, Spanje en de Verenigde Staten.
De heer Roelofs is actief in diverse maatschappelijke
instellingen en een fervent sportliefhebber.
Recht van enquête
Ctac heeft overeenkomstig artikel 2:346 lid c BW
het recht van enquête toegekend aan de Stichting
Continuïteit Ctac. De Stichting Continuïteit Ctac is
tevens bevoegd voorlopige voorzieningen ex artikel
2:349a BW te vorderen, indien het belang van Ctac dit
bepaaldelijk vordert. De Stichting Continuïteit Ctac zal
van het recht van enquête en het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken binnen
de doelstelling van de Stichting Continuïteit Ctac,
indien er gegronde redenen zijn om aan een juist beleid
te twijfelen. De Stichting Continuïteit Ctac zal van het
recht van enquête dan wel het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken na
voorafgaand overleg met de raad van bestuur van Ctac
en de raad van commissarissen van Ctac.
Onafhankelijkheidsverklaring Stichting
Continuïteit Ctac
De raad van bestuur van Ctac N.V. en het bestuur van
de Stichting Continuïteit Ctac verklaren dat, naar hun
gezamenlijke oordeel, de Stichting Continuïteit Ctac
een van Ctac N.V. onafhankelijke rechtspersoon is, zoals
bedoeld in artikel 5:71 lid 1, onderdeel c Wet op het
financieel toezicht.
Overige gegevens
116 CTAC JAARVERSLAG 2022
117CTAC JAARVERSLAG 2022
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Aan: de algemene vergadering en de raad van commissarissen van Ctac N.V.
VERKLARING OVER DE JAARREKENING 2022
Ons oordeel
Naar ons oordeel:
geeft de geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V., samen met haar dochtermaatschappijen (‘de groep’) een
getrouw beeld van de grootte en samenstelling van het vermogen van de groep op 31 december 2022 en van
het resultaat en de kasstromen over 2022, in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards
zoals aanvaard binnen de Europese Unie (‘EU-IFRS’) en met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende
Burgerlijk Wetboek;
geeft de enkelvoudige jaarrekening van Ctac N.V. (‘Ctac’) een getrouw beeld van de grootte en samenstelling
van het vermogen van de vennootschap op 31 december 2022 en van het resultaat over 2022
in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (‘BW’).
Wat we hebben gecontroleerd
Wij hebben de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening 2022 van Ctac te ‘s-Hertogenbosch gecontroleerd.
De jaarrekening omvat de geconsolideerde jaarrekening van de groep en de enkelvoudige jaarrekening.
De jaarrekening bestaat uit:
de geconsolideerde en vennootschappelijke balans per 31 december;
de volgende overzichten over 2022: de geconsolideerde en vennootschappelijke winst-en-verliesrekening het
geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2022
en het geconsolideerd kasstroomoverzicht; en
de toelichting met een overzicht van de belangrijke grondslagen voor financiële verslaggeving en overige
toelichtingen.
Het stelsel voor financiële verslaggeving dat is gebruikt voor het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening is
EU-IFRS en de relevante bepalingen uit Titel 9 Boek 2 BW en het stelsel dat is gebruikt voor het opmaken van de
vennootschappelijke jaarrekening is Titel 9 Boek 2 BW.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden
vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden
voor de controle van de jaarrekening’.
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
Onafhankelijkheid
Wij zijn onafhankelijk van Ctac zoals vereist in de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor
de wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht
accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assuranceopdrachten
(ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan
de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).
118 CTAC JAARVERSLAG 2022
Onze controleaanpak
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met betrekking tot de kernpunten, fraude en continuïteit, en de
aangelegenheden daaruit, bepaald in de context van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen
van ons oordeel hierover. De informatie ter ondersteuning van ons oordeel, zoals onze bevindingen en observaties
ten aanzien van individuele kernpunten, de controleaanpak frauderisico’s en de controleaanpak continuïteit, moet in
dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.
Samenvatting en context
Ctac is een organisatie die IT- en business consulting diensten verzorgt voor klanten. De groep bestaat uit
verschillende groepsonderdelen en daarom hebben wij de reikwijdte en aanpak van de groepscontrole overwogen
zoals uiteengezet in de paragraaf ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’.
Het financiële jaar 2022 kenmerkte zich door de focus op het realiseren van de groeistrategie van Ctac, zowel
autonoom als door acquisitie. Dit had invloed op de bepaling van de materialiteit en de reikwijdte van de
groepscontrole zoals beschreven in de secties ‘Materialiteit’, ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’ en ‘De
kernpunten van onze controle’.
Als onderdeel van het ontwerpen van onze controleaanpak hebben wij de materialiteit bepaald en het risico van
materiële afwijkingen in de jaarrekening geïdentificeerd en ingeschat. Wij besteden bijzondere aandacht aan die
gebieden waar de raad van bestuur belangrijke schattingen heeft gemaakt, bijvoorbeeld bij significante schattingen
waarbij veronderstellingen over toekomstige gebeurtenissen worden gemaakt die inherent onzeker zijn. Hierbij
hebben wij onder meer aandacht besteed aan de assumpties die horen bij de fysieke en transitierisico’s als gevolg
van klimaatverandering. In de paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’ van de jaarrekening heeft de
vennootschap de schattingsposten en de belangrijkste bronnen van schattingsonzekerheid uiteengezet. Vanwege
het gerelateerde hogere inherente risico verbonden aan de complexiteit van de verwerking van de verkoop van
het immaterieel vast actief gerelateerd aan de Fit4Woco-applicatie, hebben wij deze aangemerkt als kernpunt.
Daarnaast hebben wij het bestaan van de verantwoording van niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met
klanten aangemerkt als kernpunt vanwege de omvang en diversiteit van contracten met klanten. Beide kernpunten
zijn uiteengezet in de paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’. Het in 2021 aangemerkte kernpunt ‘Initiële
verwerking en waardering acquisitie Oliver’ is in 2022 niet als kernpunt aangemerkt.
Andere aandachtsgebieden in onze controle, die niet als kernpunten zijn aangemerkt zijn de initiële verwerking
en waardering van de aangekochte klant- en contractportefeuille van Technology2Enjoy Holding B.V.
(‘Technology2Enjoy’), de verrekenbaarheid van de actieve belastinglatentie gerelateerd aan de acquisitie van
Technology2Enjoy, de activering van ontwikkelkosten en de waardering van goodwill en immateriële vaste activa.
Ctac heeft de potentiële impact van klimaatverandering op zijn financiële positie beoordeeld. In het verslag van
de raad van bestuur heeft de vennootschap de risico’s voortkomend uit de klimaatverandering nader toegelicht.
Wij hebben de beoordeling van de aan klimaat gerelateerde risico’s door de raad van bestuur besproken, en de
potentiële impact op de financiële positie inclusief de onderliggende assumpties en schattingen geëvalueerd. De
verwachte effecten van klimaatverandering leiden niet tot een kernpunt in onze controle.
Wij hebben ervoor gezorgd dat de controleteams, zowel op groepsniveau als op het niveau van de
groepsonderdelen, over voldoende specialistische kennis en expertise beschikten die nodig zijn voor de controle
van een business consulting- en IT-dienstverleningsorganisatie. Wij hebben daarom experts en specialisten op onder
meer het gebied van IT, fiscaliteit, waarderingen en beloningen in ons team opgenomen.
119CTAC JAARVERSLAG 2022
De hoofdlijnen van onze controleaanpak waren als volgt:
Materialiteit
Materialiteit: €1.100.000
Reikwijdte van de controle
We hebben alle controlewerkzaamheden uitgevoerd op het hoofdkantoor van Ctac in Nederland.
We hebben in het bijzonder aandacht besteed aan de controle van de significante componenten Nederland
en België.
Dekking controlewerkzaamheden: 97% van de geconsolideerde omzet, 91% van het geconsolideerde
balanstotaal en 74% van het geconsolideerde resultaat voor belastingen.
Kernpunten
Verkoop van het immaterieel vast actief gerelateerd aan de Fit4Woco-applicatie
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met klanten
Materialiteit
De reikwijdte van onze controle wordt beïnvloed door het toepassen van materialiteit. Het begrip ‘materieel’ wordt
toegelicht in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’.
Wij bepalen, op basis van ons professionele oordeel, kwantitatieve grenzen voor materialiteit waaronder de
materialiteit voor de jaarrekening als geheel, zoals uiteengezet in onderstaande tabel. Deze grenzen, evenals de
kwalitatieve overwegingen daarbij, helpen ons om de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden
voor de individuele posten en toelichtingen in de jaarrekening te bepalen en om het effect van onderkende
afwijkingen, zowel individueel als gezamenlijk, op de jaarrekening als geheel en op ons oordeel, te evalueren.
Materialiteit voor de groep €1.100.000 (2021: €1.000.000).
Hoe is de materialiteit bepaald Wij bepalen de materialiteit op basis van ons professionele oordeel.
Als basis voor deze oordeelsvorming gebruikten we 1% van de omzet
uit contracten met klanten.
De overwegingen voor de gekozen
benchmark
We gebruikten de omzet uit contracten met klanten als de primaire,
algemeen geaccepteerde, benchmark, op basis van onze analyse
van de gemeenschappelijke informatiebehoeften van gebruikers van
de jaarrekening. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor
belastingen is relatief volatiel en de omzet uit contracten met klanten
representeert de ontwikkeling van de bedrijfsactiviteiten van Ctac.
Op basis daarvan zijn wij van mening dat omzet uit contracten met
klanten een belangrijk kengetal is voor de financiële prestaties van
de vennootschap.
Materialiteit voor groepsonderdelen Aan elk groepsonderdeel, binnen de reikwijdte van onze controle,
is, op basis van onze oordeelsvorming, een materialiteit toegerekend
die lager ligt dan de materialiteit voor de groep als geheel.
De materialiteit die we hebben toegerekend aan de groeps-
onderdelen lag tussen de €660.000 en €1.100.000.
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve
redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen
boven de €54.000 (2021: €50.000) aan hen rapporteren evenals kleinere afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen relevant zijn.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
120 CTAC JAARVERSLAG 2022
De reikwijdte van onze groepscontrole
Ctac is de moedermaatschappij van een groep van entiteiten. De financiële informatie van deze groep is
opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Ctac.
Wij hebben de reikwijdte van onze controle zodanig bepaald dat wij voldoende controlewerkzaamheden verrichten
om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel. Daarbij hebben wij, onder meer, in
aanmerking genomen de managementstructuur van de groep, de aard van de activiteiten van de groepsonderdelen,
de bedrijfsprocessen en de interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de aard en omvang van de werkzaamheden bepaald op het niveau van de
groepsonderdelen die noodzakelijk waren om door het groepsteam en door de accountants van groepsonderdelen
te worden uitgevoerd.
De groepscontrole heeft zich voornamelijk gericht op de significante groepsonderdelen Nederland (bestaande uit:
Ctac N.V., Ctac Nederland B.V., Ctac B.V. en Ctac Resourcing B.V.) en België (Ctac België N.V.).
Bij de groepsonderdelen Nederland en België zijn controles van de volledige financiële informatie uitgevoerd,
omdat deze groepsonderdelen individueel een significante financiële omvang hebben. Additioneel zijn twee
groepsonderdelen in de reikwijdte van de groepscontrole betrokken om voldoende dekking te verkrijgen voor
de controle van individuele posten van de geconsolideerde jaarrekening.
In totaal hebben wij met het uitvoeren van deze werkzaamheden de volgende dekking over onderstaande
jaarrekeningposten verkregen:
Omzet 97%
Balanstotaal 91%
Resultaat voor belasting 74%
De groepsonderdelen die niet onder de reikwijdte van de controle vallen vertegenwoordigen geen van alle meer
dan 2% van de geconsolideerde omzet of 4% van het geconsolideerde balanstotaal. Op de financiële informatie van
deze resterende groepsonderdelen hebben we op groepsniveau, onder meer, cijferanalyses uitgevoerd om onze
inschatting te bevestigen, dat deze onderdelen geen significante risico’s op materiële fouten bevatten.
Door bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)onderdelen, gecombineerd met aanvullende werkzaamheden
op groepsniveau, zijn wij in staat geweest om voldoende en geschikte controle-informatie met betrekking tot de
financiële informatie van de groep te verkrijgen als basis voor ons oordeel over de jaarrekening.
121CTAC JAARVERSLAG 2022
Controleaanpak frauderisico’s
Wij hebben risico’s geïdentificeerd en ingeschat op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het
gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in Ctac en zijn omgeving, de componenten
van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop de raad van
bestuur inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort, alsmede de wijze waarop de
raad van commissarissen toezicht uitoefent en de uitkomsten daarvan. Wij verwijzen naar de paragraaf ‘Fraude
risicomanagement’ van de geconsolideerde jaarrekening, waarin de raad van bestuur zijn frauderisicoanalyse heeft
opgenomen en de paragraaf ‘Risicomanagement’ van het verslag van de raad van commissarissen waar de raad van
commissarissen op deze frauderisicoanalyse reflecteert.
Wij hebben ten aanzien van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude de opzet
en implementatie van de interne beheersing geëvalueerd, waaronder de frauderisicoanalyse van de raad van
bestuur, de gedragscode, de klokkenluidersregeling en de insiderreglement zoals gepubliceerd op de website
van Ctac, en voor zover wij dat noodzakelijk achtten voor onze controle, de werking getoetst van deze interne
beheersingsmaatregelen.
Wij hebben om inlichtingen gevraagd bij de leden van de raad van bestuur, Juridische Zaken en de raad van
commissarissen of zij op de hoogte zijn van feitelijke, vermeende of vermoede fraude. Hieruit volgden geen
signalen van feitelijke, vermeende of vermoede fraude die kunnen leiden tot een afwijking van materieel belang.
Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de
jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie. Wij hebben
geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van
materieel belang als gevolg van fraude.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
122 CTAC JAARVERSLAG 2022
GEÏDENTIFICEERDE FRAUDERISICO’S
Het risico dat de raad van bestuur interne
beheersingsmaatregelen doorbreekt
De raad van bestuur bevindt zich in een unieke
positie om fraude te plegen, omdat deze in staat is
de administratieve vastleggingen te manipuleren en
frauduleuze financiële overzichten op te stellen door
interne beheersingsmaatregelen te doorbreken die
anderszins effectief lijken te werken.
Daarom besteden wij bij al onze controles aandacht
aan het risico van het doorbreken van maatregelen
van interne beheersing door de raad van bestuur met
betrekking tot:
journaalposten en andere aanpassingen die tijdens
het opstellen van de jaarrekening zijn gemaakt.
• schattingen.
significante transacties buiten het kader van de
normale bedrijfsuitoefening.
Wij hebben daarbij bijzondere aandacht voor
tendensen als gevolg van mogelijke belangen
van het bestuur, waaronder de potentiële
druk op de raad van bestuur om het resultaat
gunstiger voor te stellen als gevolg van het
bezoldigings beleid, de budgetdoelstellingen en
aandeelhoudersverwachtingen.
UITGEVOERDE WERKZAAMHEDEN EN
UITKOMSTEN
Wij hebben de opzet en implementatie geëvalueerd
van de maatregelen van interne beheersing en de
effectieve werking van deze maatregelen getoetst in
de processen voor het genereren en verwerken van
journaalposten en de processen voor het maken van
schattingen. Ook hebben wij specifieke aandacht
gegeven aan de toegangsbeveiliging in het IT-systeem
en de mogelijkheid dat hierin functiescheiding kan
worden doorbroken.
Wij hebben op basis van risicocriteria data-analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specifieke
controlewerkzaamheden verricht. Hierbij hebben wij
ook aandacht besteed aan significante transacties
buiten de normale bedrijfsuitoefening, waaronder de
initiële verwerking en waardering van de acquisitie van
Technology2Enjoy.
Daarnaast hebben wij specifieke
controlewerkzaamheden verricht ten aanzien van de
belangrijkste schattingen van de raad van bestuur,
waaronder:
bijzondere waardevermindering van goodwill;
waardering van de financiële verplichtingen voor
put-/call-overeenkomsten;
waardering van goodwill en aangekochte klant- en
contractportefeuilles;
waardering van belastinglatenties;
activering van in eigen beheer vervaardigde activa.
Wij hebben in het bijzonder aandacht gehad voor het
inherente risico van mogelijke vooringenomenheid
van het bestuur bij schattingen. De belangrijkste
schattingen zijn door de raad van bestuur toegelicht in
de paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’ in
de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specifieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Hiervoor verwijzen wij naar het kernpunt
‘Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten’ in de
paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’.
De door ons geïdentificeerde frauderisico’s en uitgevoerde specifieke werkzaamheden zijn als volgt:
Het risico van frauduleuze financiële verslaggeving in
niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met
klanten ten gevolge van te hoog verantwoorde omzet
123CTAC JAARVERSLAG 2022
Wij hebben in onze controle een element van onvoorspelbaarheid ingebouwd. Tevens hebben we kennis genomen
van advocatenbrieven en zijn wij tijdens de controle alert gebleven op indicaties voor signalen van fraude.
Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen
zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving. Indien daar sprake van was,
hebben wij onze evaluatie van het risico van fraude en de gevolgen daarvan voor onze controlewerkzaamheden
opnieuw geëvalueerd.
Controleaanpak continuïteit
Zoals toegelicht in het onderdeel ‘risicoprofiel en -beheersing’ in het verslag van de raad van bestuur en in het
onderdeel ‘belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening’ in de jaarrekening heeft de raad van bestuur zijn
continuïteitsbeoordeling voor de voorzienbare toekomst uitgevoerd en geen gebeurtenissen of omstandigheden
geïdentificeerd die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de mogelijkheid van de vennootschap om haar
continuïteit te handhaven (hierna: continuïteitsrisico’s).
Onze werkzaamheden om de continuïteitsbeoordeling van de raad van bestuur te evalueren omvatten
onder andere:
Overwegen of de continuïteitsbeoordeling van de raad van bestuur alle relevante informatie bevat waarvan
wij als gevolg van onze controle kennis hebben door de raad van bestuur te bevragen over de belangrijkste
veronderstellingen en uitgangspunten. De raad van bestuur heeft hierbij onder andere aandacht besteed aan
verwachtingen ten aanzien van de omzet, verwachte bedrijfsresultaten, verwachte nettoresultaten en daarvan
afgeleide kasstromen.
Evalueren van de begrote operationele resultaten en daaraan gerelateerde kasstromen voor de periode van
tenminste twaalf maanden vanaf de datum van het opmaken van de jaarrekening rekening houdend met de
ontwikkelingen in de branche en onze kennis uit de controle.
Evalueren van de beschikbare kredietfaciliteiten in Nederland en België zoals toegelicht in het onderdeel
‘financieel risicomanagement’ in de jaarrekening en het evalueren van het convenant binnen de kredietfaciliteit
in Nederland zoals toegelicht in het onderdeel ‘langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen’
in de jaarrekening.
Inwinnen van inlichtingen bij de raad van bestuur over de raads kennis van continuïteitsrisico’s na de periode van
de door de raad van bestuur verrichte continuïteitsbeoordeling.
Onze controlewerkzaamheden hebben geen informatie opgeleverd die strijdig is met de veronderstellingen en
aannames van de raad van bestuur over de gehanteerde continuïteitsveronderstelling.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk
waren tijdens de controle van de jaarrekening. Wij hebben de raad van commissarissen op de hoogte gebracht
van de kernpunten. De kernpunten vormen geen volledige weergave van alle risico’s en punten die wij tijdens onze
controle hebben geïdentificeerd en hebben besproken. Wij hebben in deze paragraaf de kernpunten beschreven
met daarbij een samenvatting van de op deze punten door ons uitgevoerde werkzaamheden.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
124 CTAC JAARVERSLAG 2022
KERNPUNTEN
Verkoop van het immaterieel vast actief gerelateerd
aan de Fit4Woco-applicatie
Zie paragraaf 1.4 ‘In eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa’, toelichting 5 ‘Overige
langlopende vorderingen’, toelichting 11.3
‘Langlopende verplichtingen inzake verkoop Fit4Woco’
en toelichting 14.1 ‘Overige inkomsten’
Met de economische overdrachtsdatum van 1 januari
2022 heeft Ctac B.V. het immaterieel vast actief
gerelateerd aan de Fit4Woco-applicatie, inclusief één
klantcontract voor het gebruik van deze applicatie,
verkocht. De verkooptransactie leidt tot toekomstige
prestatieverplichtingen voor Ctac, en kent een
afwikkeling van de transactieprijs in de toekomst.
Ctac heeft de boekwinst op deze verkooptransactie
bepaald door de transactieprijs te verminderen met
Ctac’s toekomstige prestatieverplichtingen en met
de cumulatieve afschrijvingen gerelateerd aan het
verkochte immaterieel vast actief. Deze boekwinst is
gepresenteerd als ‘Overige inkomsten’.
Dit is voor ons een kernpunt in de controle, omdat
dit een complexe transactie met meerdere
contract partijen betreft, die buiten de normale
bedrijfsuitoefening valt. Bovendien is de bepaling van
de boekwinst complex, doordat de waardering van de
toekomstige prestatieverplichtingen gebaseerd is op
inschattingen van Ctac voor de te besteden uren en
kosten voor licenties.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij hebben kennisgenomen van deze transactie door
gesprekken met de raad van bestuur. Wij hebben alle
contracten gerelateerd aan deze verkooptransactie
verkregen, en door kennis te nemen van deze
contracten een begrip verkregen van de structuur
van de verkooptransactie en de hieraan gerelateerde
rechten en verplichtingen.
Wij hebben de berekening van de boekwinst van Ctac
ontvangen, en deze berekening aangesloten met de
financiële administratie en de jaarrekening. Wij hebben
herberekeningen uitgevoerd om vast te stellen dat de
financiële berekening accuraat is.
Voor de waardering van de (langlopende en
kortlopende) prestatieverplichtingen gerelateerd aan
de verkoop van het immaterieel vast actief gerelateerd
aan Fit4Woco, hebben wij controlewerkzaamheden
verricht om de juistheid en volledigheid van de
verplichting tot het leveren van uren en licenties
te valideren.
De in de toekomst te besteden uren hebben we
aangesloten op de verkoopovereenkomst. Het tarief
voor deze uren is gebaseerd op de kostprijs van
een IT specialist werkzaam bij Ctac. Wij hebben de
kostprijs gecontroleerd door deze aan te sluiten met
het gemiddelde uurloon van een IT specialist van Ctac
volgens de salarisadministratie.
De kosten voor licenties hebben wij aangesloten op
inkoopcontracten en -facturen.
Wij hebben de toereikendheid van de aan de transactie
gerelateerde toelichtingen, en de toelichtingen van de
schattingen en aannames getoetst.
Wij hebben bij de uitvoering van onze werkzaamheden
geen materiële bevindingen geconstateerd.
125CTAC JAARVERSLAG 2022
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
126 CTAC JAARVERSLAG 2022
KERNPUNTEN
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten
Zie Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening,
paragraaf ‘Omzet uit contracten met klanten’, en
toelichting 14 Omzet uit contracten met klanten
Zoals toegelicht in de belangrijkste grondslagen
voor de jaarrekening, in de paragraaf ‘Omzet uit
contracten met klanten’, verzorgt Ctac verschillende
typen diensten aan zijn klanten, waarvoor individuele
contractafspraken worden gemaakt.
Ctac heeft een duidelijke en ambitieuze taakstelling
neergelegd voor het realiseren van omzetgroei. Hieraan
zijn resultaatafhankelijke bonussen voor de raad van
bestuur gekoppeld. Hierdoor zou druk op de raad
van bestuur kunnen bestaan om niet afgewikkelde
omzettransacties te verantwoorden.
We veronderstellen hierbij het inherente risico dat
de raad van bestuur opdrachten waarvoor nog geen
prestatieverplichting is vervuld, of die niet bestaan,
wél verantwoordt als omzet uit contracten met klanten
in het huidige boekjaar. Daarom ziet dit risico specifiek
toe op omzettransacties die nog niet zijn afgewikkeld
per 31 december 2022.
Gezien het resulterend inherent frauderisico en de
significantie van de opbrengstverantwoording hebben
wij de opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzet uit contracten met klanten als kernpunt voor
onze controle geïdentificeerd.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij hebben de opzet, implementatie en effectieve
werking van de interne beheersingsmaatregelen
getoetst zowel ten aanzien van de omzetverant-
woording als in het proces voor het genereren van
journaalposten met betrekking tot de omzet.
Wij hebben op basis van risicocriteria data-analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specifieke
gegevensgerichte controlewerkzaamheden verricht
en, waar van toepassing, vastgesteld dat deze
omzetboekingen zijn gebaseerd op daadwerkelijke
leveringen in het desbetreffende boekjaar.
Wij hebben op basis van deelwaarnemingen het
bestaan van debiteuren per 31 december 2022 getoetst
aan de hand van externe saldobevestigingen. Voor
externe saldobevestigingen van debiteuren die niet
door ons zijn terugontvangen, hebben wij aan de hand
van betalingen door de debiteuren in 2023 het bestaan
vastgesteld.
Ook hebben wij onderzocht of in 2023 creditnota’s
zijn verstuurd die een indicatie geven van onjuist
verantwoorde omzet in het huidige boekjaar.
Daarnaast hebben wij een deelwaarneming uitgevoerd
op de nog te factureren omzet uit contracten met
klanten per 31 december 2022 en getoetst aan de hand
van de interne urenadministratie en contracten met
klanten dat deze omzet terecht als zodanig
is verantwoord.
Wij hebben een deelwaarnemingen uitgevoerd en
de geleverde prestaties en transactieprijzen die ten
grondslag liggen aan de omzettransacties getoetst aan
de hand van de onderliggende contracten met klanten,
interne urenregistratie en verkoopfacturen.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specifieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie
Het jaarverslag omvat ook andere informatie. Dat betreft alle informatie in het jaarverslag anders dan de
jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:
met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat;
alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist voor het bestuursverslag en de overige
gegevens en op grond van artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW voor het bezoldigingsverslag.
Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de
jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW, artikel 2:135b lid 7
BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze
controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag
en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De raad van bestuur en de raad van
commissarissen zijn verantwoordelijk voor het opstellen en openbaar maken van het bezoldigingsverslag in
overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.
127CTAC JAARVERSLAG 2022
Verklaring betreffende overige door wet- en regelgeving gestelde vereisten en ESEF
Onze benoeming
Wij zijn op 1 juli 2020 benoemd als externe accountant van Ctac door de raad van commissarissen volgend een
besluit van de algemene vergadering op 4 mei 2020 dat jaarlijks is herbevestigd door de aandeelhouders. Wij zijn nu
voor een onafgebroken periode van drie jaar accountant van de vennootschap.
Europees uniform elektronisch formaat (ESEF)
Ctac heeft het jaarverslag, inclusief de jaarrekening, opgesteld in ESEF. De vereisten hiervoor zijn vastgelegd
in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 met technische reguleringsnormen voor de specificatie van
een uniform elektronisch verslagleggingsformaat (deze vereisten worden hierna aangeduid met: de RTS
voor ESEF).
Naar ons oordeel voldoet het jaarverslag, opgesteld in het XHTML-formaat, met daarin opgenomen de deels
gemarkeerde geconsolideerde jaarrekening zoals door Ctac opgenomen in de rapportageset, in alle van
materieel belang zijnde aspecten, aan de RTS voor ESEF.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening,
in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de raad van bestuur de verschillende onderdelen
samenvoegt in één rapportageset. Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid voor
ons oordeel te krijgen dat het jaarverslag in deze rapportageset voldoet aan de RTS voor ESEF.
Onze werkzaamheden bestonden, met inachtneming van NBA Alert 43 van de Koninklijke Nederlandse
Beroepsorganisatie van Accountants, onder andere uit:
het verkrijgen van inzicht in het financiële rapportageproces van de entiteit, waaronder het opstellen van de
rapportageset.
het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of de rapportageset,
met het daarin opgenomen Inline XBRL-instancedocument en de XBRL-extensie-taxonomiebestanden, in
alle van materieel belang zijnde aspecten, is opgesteld in overeenstemming met de technische specificaties
zoals opgenomen in de RTS voor ESEF.
het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening in de
rapportageset om vast te stellen of alle vereiste markeringen zijn toegepast en of deze in overeenstemming
zijn met de RTS voor ESEF.
Geen verboden diensten
Wij hebben, naar ons beste weten en overtuiging, geen verboden diensten geleverd, als bedoeld in artikel
5, lid 1 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de wettelijke controles van financiële
overzichten van organisaties van openbaar belang.
Geleverde diensten
De diensten die wij, in aanvulling op de controle van de jaarrekening, hebben geleverd aan de vennootschap
en haar dochtermaatschappijen, in de periode waarop onze wettelijke controle betrekking heeft, zijn
toegelicht in punt 16 van de toelichting van de jaarrekening.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
128 CTAC JAARVERSLAG 2022
Verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening en de accountantscontrole
Verantwoordelijkheden van de raad van bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor:
het opmaken en het getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9
Boek 2 BW; en voor
een zodanige interne beheersing die de raad van bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening
mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de raad van bestuur afwegen of de vennootschap in staat is om haar
werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van de genoemde verslaggevingsstelsels moet de raad
van bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de raad van bestuur het
voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging
het enige realistische alternatief is. De raad van bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor
gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten kan voortzetten, toelichten in de
jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële
verslaggeving van de vennootschap.
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee
voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.
Onze doelstellingen zijn een redelijke mate van zekerheid te verkrijgen over de vraag of de jaarrekening als geheel
geen afwijking van materieel belang bevat als gevolg van fraude of van fouten en een controleverklaring uit te
brengen waarin ons oordeel is opgenomen. Een redelijke mate van zekerheid is een hoge mate maar geen absolute
mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle afwijkingen van materieel belang
ontdekken.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden
verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die
gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.
Een meer gedetailleerde beschrijving van onze verantwoordelijkheden is opgenomen in de bijlage bij onze
controleverklaring.
Eindhoven, 2 maart 2023
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
Origineel getekend door drs. J.J.T. van Kessel RA
129CTAC JAARVERSLAG 2022
Bijlage bij onze controleverklaring over de jaarrekening 2022 van Ctac N.V.
In aanvulling op wat is vermeld in onze controleverklaring hebben wij in deze bijlage onze
verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening nader uiteengezet en toegelicht wat een
controle inhoudt.
De verantwoordelijkheden van de accountant voor de controle van de jaarrekening
Wij hebben deze accountantscontrole professioneel-kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele
oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische
voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:
Het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als
gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden
en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude
is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan
sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het
opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.
Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel
controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden
hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de
vennootschap.
Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het
evalueren van de redelijkheid van schattingen door de raad van bestuur en de toelichtingen die daarover in de
jaarrekening staan.
Het vaststellen dat de door de raad van bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar
is. Ook op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden
zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit
kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht
om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de
jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn
gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige
gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet
langer kan handhaven.
Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen
toelichtingen en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties
en gebeurtenissen.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
130 CTAC JAARVERSLAG 2022
Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van,
het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang van de
uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen bepaald om te waarborgen dat we voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel.
Bepalend hierbij zijn de geografische structuur van de groep, de omvang en/of het risicoprofiel van de
groepsonderdelen of de activiteiten, de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak
waarin de vennootschap opereert. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een
controle of beoordeling van de financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was.
Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van
de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder
eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. In dit kader geven wij ook een verklaring aan
de auditcommissie op grond van artikel 11 van de Europese verordening betreffende specifieke eisen voor de
wettelijke controles van financiële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende
verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.
Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voorschriften over
onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met hen over alle relaties en andere zaken die
redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen
die zijn getroffen om de geïdentificeerde bedreigingen weg te nemen en onze onafhankelijkheid te waarborgen.
Wij bepalen de kernpunten van onze controle van de jaarrekening vanuit alle zaken die wij met de raad van
commissarissen hebben besproken. Wij beschrijven deze zaken in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden
door wet- of regelgeving of in buitengewoon zeldzame omstandigheden wanneer het niet vermelden in het
belang is van het maatschappelijk verkeer.
131CTAC JAARVERSLAG 2022
Meerjarenoverzicht
Meerjarenoverzicht (o.b.v. IFRS 16)
2022 2021 2020
Resultaten (x € 1.000)
Omzet uit contracten met klanten 117.672 106.424 87.307
Bedrijfsresultaat 6.901 6.462 4.661
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 12.293 12.049 10.227
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.728 4.455 3.032
Nettoresultaat 5.043 4.665 3.032
Afschrijvingen 5.392 5.587 5.566
Operationele kasstroom 6.142 9.542 15.148
Vermogen (x € 1.000)
Immateriële vaste activa 28.694 29.382 24.052
Gebruiksrechten 9.908 10.715 10.607
Materiële vaste activa 1.227 824 921
Financiële vaste activa 2.718 1.182 1.567
Vlottende activa 33.031 31.907 27.373
Langlopende verplichtingen 11.078 13.478 13.640
Kortlopende verplichtingen 33.568 33.371 28.391
Eigen vermogen 30.932 27.161 22.489
Totaal vermogen 75.578 74.010 64.520
Ratio’s
Bedrijfsresultaat / omzet uit contracten met klanten 5,9% 6,1% 5,3%
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) / omzet uit contracten 10,5% 11,3% 11,7%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. / omzet uit
omzet uit contracten met klanten
4,0% 4,2% 3,5%
Nettoresultaat / gemiddeld eigen vermogen 17,4% 18,8% 14,5%
Vlottende activa / kortlopende verplichtingen 0,98 0,96 0,96
Eigen vermogen / totaal vermogen 40,9% 36,7% 34,9%
Per aandeel € 0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande gewone aandelen 13.809.008 13.603.100 13.243.302
(Voorgesteld) dividend 0,12 0,11 0,08
Nettoresultaat (toekomend aan aandeelhouders van Ctac N.V.) 0,34 0,33 0,23
Operationele kasstroom 0,44 0,70 1,14
Gegevens op basis van gepubliceerde jaarverslagen van desbetreffende jaren.
132 CTAC JAARVERSLAG 2022
Bijlage 1
Besluit melding zeggenschap en kapitaalbelang (Besluit artikel 10 Overnamerichtlijn)
Ctac N.V. is genoteerd aan Euronext Amsterdam (ticker: CTAC). Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo
2022 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel: 20.000.000 gewone aandelen en 20.000.000
preferente aandelen. Het geplaatste kapitaal bestaat uit 13.931.648 gewone aandelen. Alle geplaatste aandelen
zijn volgestort. In 2022 zijn 294.336 nieuwe aandelen uitgegeven als gevolg van de keuze voor de uitkering van
stockdividend (2021: 82.109 nieuwe aandelen).
Nadere informatie over statutaire bepalingen omtrent winstbestemming en over bijzondere statutaire
zeggenschapsrechten van Ctac N.V. is opgenomen onder ‘Overige gegevens’ in dit jaarverslag op de pagina’s 114
tot en met 116.
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaalaantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden.
Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar aandelen. Er zijn geen beperkingen op de
uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Wet op het financieel toezicht
Per 31 december 2022 hebben volgens het 'register substantiële deelnemingen' van de Autoriteit Financiële
Markten (AFM) de volgende partijen belangen in Ctac N.V. van 2,5% of meer:
Datum melding
Meldingplichtige Belang
1 maart 2016 Alpha Holding B.V., Elpico B.V., Invenet B.V. 4,99%
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
2 maart 2022 Regents of the University of Michigan 3,85%
2 maart 2022 Otus Capital Management Ltd 8,48%
1 juni 2022 H.P.W.P.T.M. van Groenendael 2,94%
Ctac N.V. is niet bekend met overeenkomsten met een aandeelhouder, die aanleiding kunnen geven tot een
beperking van de overdracht van aandelen of tot beperking van het stemrecht.
Ctac N.V. kent geen werknemersparticipatieplan of werknemersaandelen-optieplan. Gedetailleerde informatie
over Ctac's Insiderreglement is te vinden op Ctac's website onder Over Ctac, Corporate Governance. Het
Insiderreglement is bedoeld om misbruik van voorwetenschap in handel in effecten door haar medewerkers te
voorkomen. Het Insiderreglement beoogt het risico te beperken dat de goede reputatie en de zakelijke integriteit
van de vennootschap worden geschonden als gevolg van dergelijke handel.
Ctac N.V. is geen partij bij belangrijke overeenkomsten die tot stand komen, gewijzigd of ontbonden worden onder
de voorwaarde van een wijziging van zeggenschap over de vennootschap nadat een openbaar bod in de zin van
artikel 5:70 van de Wet op het financieel toezicht is uitgebracht.
Ctac N.V. heeft geen overeenkomsten gesloten met een bestuurder of werknemer, die voorzien in een uitkering bij
beëindiging van het dienstverband naar aanleiding van een openbaar bod in de zin van artikel 5:70 van de Wet op
het financieel toezicht.
133CTAC JAARVERSLAG 2022
Index terminologie
Artificial Intelligence - Kunstmatige
intelligentie.
Augmented Reality - Een live, direct
of indirect, beeld van de werkelijkheid
waaraan elementen worden
toegevoegd door een computer.
AVG (Algemene Verordening
Gegevensbescherming) - De AVG is
sinds 25 mei 2018 van toepassing,
wat betekent dat in de hele Europese
Unie (EU) dezelfde privacywetgeving
geldt.
Azure - Het cloudplatform van
Microsoft dat voorziet in een breed
scala van IT-componenten, o.a. cloud
hosting, security, apps etc.
BI (Business Intelligence) - Het
proces om gegevens om te zetten in
informatie, wat vervolgens leidt tot
kennis.
CISO (Chief Information Security
Officer) - Een CISO is verantwoordelijk
voor het informatiebeveiligingsbeleid.
Dit betreft zowel het implementeren
van beleid als het toezicht houden op
de uitvoering ervan.
Cloud - Cloud computing is het via
het internet op aanvraag beschikbaar
stellen van hardware, software en
gegevens, ongeveer zoals elektriciteit
uit het lichtnet.
Decharge - Ontheffing, vrijspreking.
DEVOPS - Een efficiënte en
wendbare manier van samenwerken,
die anders dan in traditioneel
beheer, toeziet op bundeling van
mensen, processen en technologie
om doorlopend verbeteringen met
waarde voor de business door
te voeren.
ERP-systeem (Enterprise Resource
Planning) - Software waarmee
bedrijfsprocessen administratief
worden ondersteund.
FG (Functionaris Gegevens-
bescherming) - Een FG is iemand die
binnen een bedrijf/organisatie
verantwoordelijk is voor naleving van
de regelgeving die voortvloeit uit de
AVG. Sinds de inwerkingtreding van
deze wet op 25 mei 2018 zijn bepaalde
organisaties verplicht een Functionaris
Gegevensbescherming aan te stellen.
Fit4RealEstate - SaaS oplossing
voor beheerders van commercieel
real estate.
Fit4Woco - SaaS oplossing voor
processen van de
Woningbouwcorporaties.
Inriver - Inriver is een nieuwe
generatie Product Information
Management-platform (PIM) dat
organisaties in staat stelt om alle
productgerelateerde informatie
gestandaardiseerd, sneller en
efficiënter te creëren, onderhouden
en distribueren.
Internet of Things - Op Internet
aangesloten -simpele- apparatuur.
iPaaS (integratie-Platform-as-a-
Service) - Platform om applicaties/
data vlot aan elkaar te koppelen.
ITIL Framework (Information
Technology Infrastructure Library) -
Een best practices gedreven
referentiekader voor het inrichten van
de beheerprocessen binnen een
IT-organisatie.
Midlance - Dienstverband bij Ctac
tegen een resultaatgerelateerd
salaris.
OR - Ondernemingsraad Ctac.
PaaS (Platform-as-a-Service)
- Via het internet leveren van
besturingssystemen en bijbehorende
diensten zonder deze te hoeven
downloaden of installeren.
Portal - Centrale ingang via internet tot
applicaties en informatie.
POS - Point of Sale (kassa).
Post Merger Integration-traject
(PMI) - PMI is een complex proces
van het combineren en herschikken
van bedrijven om potentiële
efficiëntieverbeteringen en synergieën
te realiseren die gewoonlijk fusies en
overnames motiveren. De PMI is een
cruciaal aspect bij fusies; het gaat om
het combineren van de oorspronkelijke
logistiek-socio-technische systemen
van de fuserende organisaties tot één
nieuw gecombineerd systeem.
Precisely - Precisely is een workflow
engine platform geïntegreerd met
en geschikt voor het gebruik in
combinatie met SAP. Dit platform
voorziet onder andere in een data
automate & quality oplossing.
Predictive Analytics - Voorspelling aan
de hand van data.
134 CTAC JAARVERSLAG 2022
Product Informatie Management-
oplossing (PIM) - Software om
Productinformatie te genereren
en beheren.
Prosci ADKAR - Het Prosci ADKAR-
model is een op resultaat gericht
change management model dat
individuele en organisatorische
veranderingen begeleidt.
S/4HANA - Branche specifiek
geïntegreerd ERP system.
SaaS (Software-as-a-Service) -
Ook wel eens Software on Demand
genoemd, is software die als een
online dienst wordt aangeboden.
De klant hoeft de software niet aan te
schaffen, maar sluit bijvoorbeeld een
contract per maand per gebruiker
of betaalt voor alleen voor wat is
gebruikt.
SAM (Software Asset Management)
- Het registreren, administreren en zo
kostenefficiënt mogelijk inkopen van
licenties.
SAP Analytics Cloud (SAC) - SAP’s
oplossing voor business intelligence
& analytics, gericht op dashboarding
en datavisualisatie.
SAP HANA - SAP realtime in-
memory dataplatform dat bedrijven
concurrentievoordeel biedt door
razendsnelle en betaalbare analyse
van eigen klantgegevens.
Tax Control Framework (TCF) -
Een geheel van processen en interne
beheersingsmaatregelen dat ervoor
moet zorgen dat de fiscale risico's
van een bedrijf bekend zijn en
beheerst worden.
Unified-commerce-omgeving - Een
omgeving waarin alle verkoopkanalen
van een organisatie en daarbuiten
samensmelten, ondersteund door
centrale IT-services.
Vendor agnostic partner -
Leverancier-neutraal, een
bedrijfsmodel waarbij geen enkele
leverancier het monopolie heeft
op alle technologieën die door
een partij worden gebruikt. Een
leveranciersonafhankelijke of
-neutrale partner die niet aandringt
op een bepaald merk of bepaalde
technologie. In plaats daarvan biedt
de partner een onbevooroordeelde
benadering. Door met verschillende
merken en technologieën te werk,
vindt de partner de beste optie om
aan de unieke behoefte van de klant
te voldoen.
XV5/XV Retail - Customer
Engagement en POS oplossing.
XV Loyalty-platform - Het loyalty-
platform van Ctac dat spaarsystemen,
cadeaukaarten en waardevouchers
faciliteert, ongeacht in welk
verkoopkanaal deze worden
toegepast.
XV Point-of-Sales - De instore
oplossing van Ctac voor de retail en
wholesale voorziet in bemande en
onbemande afrekenpunten.
135CTAC JAARVERSLAG 2022
Uitgave
Ctac
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
T. +31 (0)73 692 06 92
F. +31 (0)73 692 06 88
E. info@ctac.nl
I. www.ctac.nl
Concept en realisatie
De Merkenbouwers, s-Hertogenbosch
Redactie Ctac
Ctac N.V.
Druk
Chris Russell, Groningen
Colofon
136
CTAC N.V.
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
Postbus 773
5201 AT ’s-Hertogenbosch
The Netherlands
T: +31 (0) 73 692 06 92
F: +31 (0) 73 692 06 88
E: info@ctac.nl
I: www.ctac.nl
CTAC BELGIUM
Uilenbaan 82
2160 Wommelgem
Belgium
T: +32 (0) 3 354 09 79
F: +32 (0) 3 354 07 89
E: info@ctac.be
I: www.ctac.be
www.twitter.com/CtacNV
www.linkedin.com/company/Ctac
www.instagram.com/werken_bij_ctac
www.youtube.com/CtacVideo
724500BGF3XIKX9EST182022-12-31724500BGF3XIKX9EST182021-12-31724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesxbrli:shares