JAARVERSLAG
2021
Voor u ligt het jaarverslag over 2021. Kijkend naar 2021
durf ik te stellen dat Ctac een van de beste jaren uit de
geschiedenis achter de rug heeft. Voor het eerst was
onze omzet hoger dan honderd miljoen euro. Ook het
rendement op het aandeel Ctac was hoog. Bovendien
telde Ctac een recordaantal medewerkers. Eind 2021
waren er 473 mensen in dienst. We zijn er in geslaagd
om ondanks de overspannen arbeidsmarkt te groeien
in aantallen medewerkers, zowel autonoom als door
de overnames.
Tegelijkertijd was het een vreemd jaar. Door de
coronapandemie was de afstand tot elkaar groter
dan ooit. Het merendeel van onze nieuwe collega’s
heeft onze kantoren in Nederland en België nauwelijks
nog van binnen gezien. Iedereen werkte voornamelijk
thuis en klantbezoeken beperkten we tot een minimum,
wat wel past in onze duurzaamheidsdoelen. Het onder-
houden van persoonlijke banden met klanten, collega’s,
partners en leveranciers was ontzettend lastig.
Ik ben dan ook geweldig trots op mijn team. Natuurlijk
ben ik blij met het nette eindresultaat dat we behaalden.
Maar écht trots ben ik op de geweldige mate van
veerkracht en exibiliteit die iedereen bij Ctac aan de
dag gelegd heeft.
Solide strategie
Hoe komt het dat Ctac het zo goed gedaan heeft
in 2021? Op de keper beschouwd, bleek een paar
ontwikkelingen cruciaal. Een niet te onderschatten
factor is onze groeistrategie. Die meerjarenstrategie
staat als een huis. We hebben afgelopen jaar de
eerste fase behaald. We zetten in de tweede fase heel
nadrukkelijk in op autonome én organische groei.
In het kader van onze visie op groei en ontwikkeling
hebben we voortdurend oog voor bedrijven die
bij ons passen en ons aanbod verdiepen. In januari
2021 hebben we daarom de overname van Oliver
afgerond. Negen maanden later namen we een
meerderheidsbelang in Digisolve-Mijn ICT. Het zijn
twee mooie organisaties die écht van toegevoegde
waarde zijn voor Ctac. Deze twee overnames dragen
ertoe bij dat wij op koers liggen om een omzet van
150 miljoen euro te kunnen behalen als in 2023 de
laatste fase van onze groeistrategie aoopt.
Daarnaast hebben we ons portfolio met producten
en diensten onder de loep genomen en meer
focus aangebracht. We zijn ons bovendien op een
andere manier gaan organiseren. In 2021 zijn we
met expertisegroepen gaan werken. Binnen die
expertisegroepen kunnen onze mensen elkaar beter
uitdagen op de inhoud én onze klanten bovendien
van beter advies voorzien.
Met ons aanbod kunnen we onze klanten volledig
en integraal ondersteunen. Dat aanbod is samen te
vatten in drie woorden: Think, Build, Run. De Think-
fase draait om het analyseren van de uitdaging en
het vinden van de best passende oplossing. In de
Build-fase ontwikkelen en implementeren we de
oplossing. Run draait om zaken als hosting,
onderhoud en optimalisatie.
Mensen zn de motor
Naast een sterke groeistrategie en ons aangescherpte
portfolio zijn voornamelijk onze mensen de belangrijkste
reden van ons succes. Wij hebben geen machines,
geen schappen en geen voorraden; wij moeten het
hebben van onze mensen. Bij Ctac doen we er alles aan
om mensen in staat te stellen hun allerbeste prestaties
te leveren. Ook in 2021, ondanks de coronapandemie
en ondanks de afstand tot collega’s en klanten.
Het centrale streven daarbij is verbondenheid.
Want om te zorgen dat Ctac fungeert als een soepel
draaiend geheel dat het élke dag beter wil doen dan de
voorgaande dag, is verbondenheid randvoorwaardelijk.
Die verbondenheid is het resultaat van de vele
manieren waarop wij onze mensen boeien en binden.
Denk aan de CtacAcademy, masterclasses en intensieve
communicatie. Maar ook aan coffee meetings die
gebruikt worden om elkaar bij te praten. Verbonden zijn
heeft ook te maken met trots. Trots op het bedrijf. Trots
op de mooie dingen die we doen voor onze klanten.
De mate van verbondenheid die mensen ervaren, heeft
een directe relatie met de werknemerstevredenheid,
het plezier dat onze mensen uit hun werk halen en
de manier waarop ze zich ontwikkelen. Dit staat
Voorwoord
Ctac heeft een bzonder jaar achter de rug. We noteerden zowel de hoogste omzet als het
grootste aantal medewerkers ooit. Tegelkertd werkte heel Ctac thuis en stonden onze kantoren
in Nederland en België maandenlang grotendeels leeg. Terug- en vooruitkkend overheerst een
gevoel van optimisme en trots. Optimisme over de toekomst en de koers van Ctac. En trots op
het feit dat we een omgeving creëren waarin onze mensen de juiste dingen kunnen doen voor
onze klanten.
3CTAC JAARVERSLAG 2021
weer in verbinding met de kwaliteit van het werk
dat we leveren. Heel simpel: een hogere mate van
verbondenheid leidt tot enthousiaste collega’s, beter
werk en tevreden klanten. Die heldere visie vormt het
fundament onder het succes van Ctac.
Dialoog
Naast de relatie met onze klanten en medewerkers,
hechten wij ook zeer aan de relatie met stakeholders.
In 2021 hebben we getracht die relatie op verschillende
manieren te verdiepen.
Het succes van een relatie valt en staat met een goede,
permanente dialoog. Daarom organiseerden wij in de
zomer van 2021 voor het eerst een Capital Markets Day.
Op 11 juni 2021 presenteerden we onze strategie voor
succesvolle groei en versnelling van Ctac tot en met
2025. Het evenement was niet alleen een goed moment
om onze ideeën voor de komende jaren uit de doeken
te doen, maar ook een ideale gelegenheid om te
luisteren naar onze investeerders en de mensen die
een investering in Ctac overwegen.
Wat uit die dialoog onder meer naar voren kwam, is
de waarde die onze stakeholders hechten aan een
partij die zichzelf continu blijft uitdagen, succes niet als
een vanzelfsprekendheid ziet en zichzelf voortdurend
wil blijven pushen om onderscheidend en relevant te
blijven. Dat is een signaal dat wij zeer ter harte nemen.
Een dialoog voer je niet alleen op gevoel, maar ook
op basis van feiten. Daarom zijn wij blij dat twee
analistenbureaus het aandeel Ctac regelmatig op
de snijtafel leggen. ABN AMRO – ODDO BHF doet
al sinds 2020 research naar Ctac. In 2021 doet ook
Degroof Petercam Equity Research onderzoek naar
het aandeel Ctac. Degroof Petercam verricht
sponsored research.
Samenvattend
Al met al was 2021 in diverse opzichten een enerverend
en bijzonder jaar. Alle ingrediënten zijn aanwezig om
het succes van 2021 door te kunnen trekken naar het
nieuwe jaar. Door onze klanten én onze medewerkers
voortdurend centraal te blijven stellen, verwacht ik
dat wij het succes van Ctac geleidelijk kunnen laten
groeien. Ik heb er dan ook alle vertrouwen in dat u aan
de hand van dit jaarverslag een vergelijkbare conclusie
trekt. Ctac nóg nadrukkelijker op de kaart zetten, daar
willen wij gezamenlijk onze schouders onder gaan
zetten. In 2022. En daarna.
Pieter-Paul Saasen
Chief Executive Ofcer (CEO)
Inhoudsopgave
3 VOORWOORD
5 INHOUDSOPGAVE
6 CTAC IN CIJFERS
7 PROFIEL
12 HET AANDEEL CTAC
14 RAAD VAN BESTUUR
15 RAAD VAN COMMISSARISSEN
16 VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR
36 COMPLIANCE MET DE NEDERLANDSE CORPORATE GOVERNANCE CODE
39 VERSLAG VAN DE RAAD VAN COMMISSARISSEN
42 REMUNERATIERAPPORT CTAC N.V.
48 JAARREKENING
52 Algemene informatie over Ctac
52 Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening
65 Grondslag voor het kasstroomoverzicht
65 Financieel risicomanagement
68 Frauderisicoanalyse
69 Belangrijkste schattingen en aannames
71 Gesegmenteerde verslaggeving
75 Immateriële vaste activa
78 Gebruiksrechten en leasverplichtingen
79 Materiële vaste activa
80 Latente belastingen
81 Overige langlopende vorderingen
82 Voorraden
82 Handelsdebiteuren en overige vorderingen
83 Liquide middelen
83 Eigen vermogen
84 Langlopende en kortlopende schulden van kredietinstellingen
85 Overige langlopende verplichtingen
87 Voorzieningen
87 Handelscrediteuren en overige schulden
88 Omzet uit contracten met klanten
89 Personeelskosten
90 Overige bedrijfskosten
91 Financieringsbaten en -lasten
92 Belastingen
93 Resultaten per aandeel
93 Dividend per aandeel
94 Niet uit de balans blijkende voorwaardelijke en contractuele vorderingen en verplichtingen
94 Acquisities en desinvesteringen
98 Verbonden partijen
99 Gebeurtenissen na balansdatum
101 Toelichting op de vennootschappelijke balans en de winst-en-verliesrekening
102 Immateriële vaste activa
102 Materiële vaste activa
103 Financiële vaste activa
104 Handelsdebiteuren en overige vorderingen
104 Liquide middelen
104 Eigen vermogen
105 Latente belastingverplichtingen
105 Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
105 Handelscrediteuren en overige schulden
105 Personeelskosten
106 Overige bedrijfskosten
106 Financieringsbaten en -lasten
106 Belastingen
107 Voorwaardelijke verplichtingen
107 Bestuurdersverklaring
108 OVERIGE GEGEVENS
112 CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
126 MEERJARENOVERZICHT
127 BIJLAGE 1
128 INDEX TERMINOLOGIE
130 COLOFON
4 5CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Ctac in cijfers Proel
Het bieden van passende, innovatieve en toekomst-
vaste proposities op het snijvlak van business en
technologie om onze opdrachtgevers in staat te stellen
hun ambities waar te maken – zo omschrijven we in het
kort onze doelstelling. Die vinden we terug in zowel ons
mission statement Enabling your ambition by getting
you towards a futureproof business als in onze tagline
Enabling Your Ambition.
Enabling Your Ambition
Uitgangspunt hiervan is het leveren van passende en
betrouwbare IT-oplossingen die leiden tot verbetering
en rendement bij onze opdrachtgever. Die oplossingen
ondersteunen organisaties in hun streven naar
duurzaamheid, continuïteit en winstgevendheid,
maar ook naar hun groei, exibiliteit, slagkracht, het
realiseren van lagere kosten, een nog efciëntere
bedrijfsvoering en betere producten, diensten en/of
een groter marktaandeel. Kortom, op meerdere vlakken
meer concurrentievoordeel.
Business enabler
Organisaties hebben oplossingen nodig die snel
renderen, met een zo kort mogelijke implementatietijd
en tegen beheersbare kosten. Die vormen een
basis voor de wendbaarheid die elke organisatie
tegenwoordig nodig heeft. Ctac haakt hier doeltreffend
op in met haar producten- en dienstenportfolio:
unieke, krachtige branche-oplossingen die voldoen
aan een optimale afstemming tussen medewerkers,
technologie en bedrijfsprocessen. Ze zijn eenvoudig
te koppelen tot een brede, modulaire oplossing
(bijvoorbeeld een end-to-end oplossing, zoals
ons Fit4-platform dat ondersteuning biedt aan de
real estate-sector). Daarnaast levert Ctac het XV-
platform voor alle vormen van verkoop-, loyalty- en
transactieverwerkingsfunctionaliteit en oplossingen
voor onder andere, security, integratie, data en analytics.
Een aantal van onze proposities komt in samenwerking
met onze businesspartners tot stand. Hier hanteert
Ctac een beleid dat gebaseerd is op het sluiten
van strategische partnerships met professionele
partijen die qua producten- en dienstenportfolio
een verrijking vormen op het brede portfolio van
Ctac. Naast SAP, Microsoft en AWS werken we samen
met toonaangevende spelers als Boomi, Winshuttle
en inRiver.
Markten
De Ctac-organisatie richt zich op strategische markten.
In deze markten excelleert Ctac in diepgaande kennis
van de business van onze opdrachtgever en diens
essentiële bedrijfsprocessen. De oplossingen die
wij aandragen, zijn speciek voor het betreffende
segment en worden op projectbasis of op interim-basis
ondersteund. Puttend uit een brede pool van kennis,
ervaring en hun netwerk, spreken de specialisten van
Ctac de taal van de opdrachtgever. Zij zijn steevast de
eersten die marktveranderingen signaleren en deze
vertalen in innovatieve IT-oplossingen. Ctac is actief in
de hieronder benoemde markten. Daarnaast bedient
Ctac haar klanten marktbreed en met een cross-
industry-losoe op het gebied van cloud services,
security en modern workplace.
• Retail
In de retail willen bedrijven niet te veel hoeven
nadenken over de basis – IT, dat moet vanzelf gaan.
Een slank en exibel systeem, aangepast aan de
branche, biedt de beste condities voor groei.
Daarom passen wij oplossingen toe die afgestemd
zijn op retailprocessen, ontwikkeld na jarenlange
ervaring in deze branche. Oplossingen die
ondernemingen inzicht, analyse en efciency
bieden voor zowel hun ‘clicks’ als hun ‘bricks’.
Ctac geeft u, als ervaren Business & Cloud Integrator, de mogelkheid om effectief en intuïtief
in te spelen op veranderingen in uw markt. Door u te ontzorgen met het inzetten van de juiste
kennis en technologie, vergroten we uw wendbaarheid, concurrentievermogen en resultaat.
Anders gezegd: als business enabler helpt Ctac u naar een organisatie die klaar is voor de toekomst!
Dat doen we sinds 1992 op basis van gedegen technologische kennis gecombineerd met
diepgaande kennis van markten en bedrfsprocessen. Ctac opereert vanuit Nederland en België.
In 2022 vieren we ons 30-jarig jubileum - iets waar we uitgebreid b stil zullen staan, samen met
onze opdrachtgevers, partners en medewerkers.
Kengetallen
2021 2020
Resultaten (in € x 1 miljoen)
Omzet uit contracten met klanten* 106,4 87,3
Bedrijfsresultaat* 6,5 4,7
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA)* 12,0 10,2
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen* 6,0 4,3
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4,5 3,0
Operationele kasstroom 9,5 15,1
Medewerkers en professionele inhuurkrachten (in fte)
Medewerkers per 31 december* 445 382
Medewerkers gemiddeld over het jaar* 430 382
Professionele inhuurkrachten gemiddeld over het jaar 161 119
Omzet per medewerker, incl. inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 180 174
Omzet per directe medewerker, incl. inhuurkrachten (per fte x € 1.000) 217 215
Enkele balansgegevens (in € x 1 miljoen)
Eigen vermogen (intrinsieke waarde) 27,2 22,5
Liquide middelen 10,4 10,6
Bancaire schuld 2,9 3,8
Totaal vermogen 74,0 64,5
Ratio’s
Bedrijfsresultaat / omzet uit contracten met klanten 6,1% 5,3%
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) / omzet uit contracten 11,3% 11,7%
Nettoresultaat / omzet uit contracten met klanten 4,2% 3,5%
Nettoresultaat / gemiddeld eigen vermogen 17,9% 14,5%
Eigen vermogen / totaal vermogen 36,7% 34,9%
Gegevens per aandeel van € 0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande gewone aandelen 13.603.100 13.243.302
Nettoresultaat (toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V.) 0,33 0,23
Operationele kasstroom 0,70 1,14
Eigen vermogen (intrinsieke waarde) 2,00 1,70
(Voorgesteld) dividend 0,11 0,08
* Voor 2020 exclusief de beëindigde activiteiten Frankrijk.
6 7CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
De retailmarkt is zoals altijd volop in beweging, zeker
nu in de uitdagende periode gedurende de pandemie.
De opdrachtgevers van Ctac gaan mee in de digitale
transformatie. Fysieke winkels worden steeds meer
en intensiever geïntegreerd met onlineshops, en
klantbeleving is trending. Ook daarbij kan Ctac als
business enabler helpen en breidt haar portfolio
continu uit met complementaire oplossingen.
• Wholesale
De processen in de groothandel lijken steeds
meer op de processen die we kennen in de retail.
De klant centraal, omnichannel beleving en direct-2-
customer zijn gevestigde zaken in de groothandel.
Tegenwoordig is het de gewoonste zaak van de wereld
dat een groothandel ook dozen verstuurt met maar
één enkel product. Dat neemt niet weg dat datzelfde
pakketje zo snel mogelijk bij de eindgebruiker moet
zijn. Groothandels moeten zowel sneller als vaker
leveren. Deze eisen zijn bepalend voor de manier
waarop groothandelsbedrijven hun bedrijfsvoering
inrichten. Ze dienen zich steeds meer op te stellen als
ketenregisseur. Klanten vinden, binden en verrassen
staat centraal. Dat klinkt eenvoudig. Maar het heeft een
geweldige impact op alle facetten van de organisatie.
Van logistiek en customer engagement tot en met
service, nance en aftersales.
• Manufacturing
De slimste fabriek staat op een solide fundament –
een fundament waarbij Ctac bedrijven helpt om dit te
realiseren. Dit geeft ze maximaal inzicht in planningen,
inkooporders, nacalculaties, leverbetrouwbaarheid
en voorraden. Ook helpen wij fabrikanten om beter
om te gaan met de verandering van de verwachting
van de klant en de daarbij horende interactie.
Alles wat ze nodig hebben om hun marges te
bewaken, optimaal rendement te creëren, goed in
te spelen op de veranderende klantvraag en door
toegenomen wendbaarheid meer weerbaar te worden.
• Real estate
Afgestemd op de commerciële vastgoedmarkt,
bieden wij een toekomstvaste oplossing. Ctac levert
een end-to-end bedrijfsapplicatie, 100% in de cloud.
Het maakt het voor onze opdrachtgevers mogelijk te
starten met de bedrijfsapplicaties die daadwerkelijk
nodig zijn. Dit betekent dat klein kan worden
begonnen en indien nodig kan worden opgeschaald,
zowel in aantal gebruikers als in functionaliteit. Het
platform ondersteunt alle processen van administratie,
projectorganisatie, onderhoud, ketenregie en klant-
contact. Hiermee dekken wij zowel de tactische als
operationele processen van een vastgoedorganisatie af.
• Professional services
Vanuit ons portfolio leveren wij diensten die niet alleen
voor retail, wholesale, manufacturing en real estate
van toepassing zijn. Zo biedt Ctac een pallet aan
specialismen waarmee zij haar klanten marktbreed
kan bedienen. Binnen de professional services markt
zijn wij actief voor zakelijke dienstverleners in de
accountancy, nance, legal en uitzendbranche.
Think, Build, Run (& Optimize)
Schaalgrootte is cruciaal om de ambities van
opdrachtgevers te kunnen faciliteren. We zijn dan
ook in staat om bijna elke gewenste IT-oplossing te
bedenken, te bouwen en te optimaliseren. Met deze
combinatie van Think, Build & Run bieden we de
opdrachtgever totale ontzorging, van inspiratie naar
ontwerp, van ontwerp naar implementatie en van
implementatie naar continue optimalisatie.
Strategische speerpunten
Naast het brede portfolio van producten en diensten
heeft Ctac extra focus op de volgende zes speerpunten:
1. SAP S/4HANA
2. Data services
3. Integration
4. Modern workplace
5. Cybersecurity
6. XV-platform
Innovatiepartner
Om ambities te kunnen waarmaken, is verandering
van bedrijfsprocessen, systemen en mensen een
vereiste. Technologische vernieuwing is vaak de
aanjager van deze verandering en staat dan ook
hoog op de agenda van onze opdrachtgevers. Vooral
duurzame oplossingen met toegevoegde waarde,
want organisaties investeren in technologie met het
oog op langdurig rendement. Ctac sluit proactief aan
bij de nieuwe mogelijkheden om de IT-omgeving van
organisaties toekomstvast te maken en te houden.
"CTAC ONTZORGT U VOLLEDIG
DOOR HET BEDENKEN, BOUWEN
EN DUURZAAM ONDERHOUDEN
VAN DE OPLOSSING."
Proel
Trends als machine learning, augmented reality en
Internet of Things worden ingezet om toegevoegde
waarde te leveren voor de opdrachtgever. Daarbij
spelen we in op actuele klantvragen als: hoe ga je om
met data en de beveiliging daarvan? Hoe kun je apps
inzetten om efciënter te werken? Welke voordelen
biedt werken in de cloud? Hoe bepaal je van welke
cloud(s) je gebruik wil maken? Wat is de meerwaarde
van SAP S/4HANA en hoe en wanneer kun je hier het
beste hierop aanhaken? Relevante vragen, maar met
verstrekkende gevolgen als ze verkeerd beantwoord
worden. Wij helpen met onze businessconsultants en
enterprise-architecten in verschillende sessies om hier
passende oplossingen voor te vinden en eventueel te
(helpen) implementeren. Hierbij begeleiden en borgen
we eveneens de verandering binnen de organisatie van
de opdrachtgever.
In de afgelopen jaren hebben onze professionals
brede en diepgaande expertise opgebouwd in
bedrijfsprocessen binnen uiteenlopende markten.
Die kennis ligt ten grondslag aan ons brede
spectrum van innovatieve oplossingen voor vrijwel
alle kernprocessen binnen ondernemingen. Deze
oplossingen zijn tot stand gekomen in nauwe
samenwerking met de marktpartijen en sluiten hierdoor
optimaal aan bij de ambities van de opdrachtgever.
Dankzij dit proces van co-innovatie kunnen bedrijven
sneller hun informatievoorziening op het gewenste
niveau brengen en direct efciënter opereren.
Ctac draagt ook actief bij aan innovatieprogramma’s bij
onze technologiepartners en bij onze opdrachtgevers.
Daarnaast is Ctac actief in het innovatieve ecosysteem
in de regio ’s-Hertogenbosch (Innovatiedistrict Den
Bosch) en Eindhoven (Brainport High Tech Software
Cluster).
Portfolio
Naast branchespecieke proposities leveren we
een breed spectrum van generieke oplossingen.
Zo hebben we op het gebied van integratie, zoals
de integratie van de verschillende private/public
clouds, in korte tijd een uitstekende positie in de
markt opgebouwd. Hiermee borgen wij de exibiliteit
voor onze opdrachtgevers om snel data en informatie
in en over alle systemen beschikbaar te krijgen op de
veilige en vlot aanpasbare manier die de business eist.
Ctac completeert haar brede productenpakket met een
reeks hoogwaardige diensten waarmee opdrachtgevers
het maximale uit hun IT-investeringen halen. Deze
variëren van businessconsultancy, programma- en
changemanagement en softwareontwikkeling tot
clouddiensten en detachering.
Ctac staat garant voor optimale dienstverlening,
ongeacht of het gaat om de implementatie van
bedrijfssoftware of het beheer van systemen.
Dit betekent steeds vaker dat wij voor onze
opdrachtgevers fungeren als regisseur. Een rol
die wij graag op ons nemen, waar gewenst in
samenwerking met kritisch geselecteerde derden,
om samen de totaaloplossing succesvol in te voeren
en te kunnen onderhouden.
Het kiezen van het juiste licentiemodel voor een
organisatie kan een uitdaging zijn. Na aanschaf is
vervolgens zowel de opdrachtgever als het model aan
veranderingen onderhevig. Ctac heeft specialistische
kennis op het gebied van software asset management
(SAM) en Microsoft en SAP. Hiermee staan we onze
opdrachtgevers duurzaam bij om het juiste model bij
hun organisatie te zoeken, waardoor de kosten voor
licenties en onderhoud zo laag mogelijk blijven.
In lijn met de strategie van business enabler is het
producten- en dienstenportfolio van Ctac verder
toegespitst op de marktvraag. In met name de markten
retail, wholesale en manufacturing zien we de transitie
van proces- en productgedreven naar klantgedreven
business, waarbij vooral predicitive analytics kan helpen
de businessprocessen te ondersteunen.
De volgende thema’s in het Ctac-portfolio behoren tot
onze specialismen:
• Consultancy
Markten zijn toenemend competitief en in beweging,
waardoor bedrijfsprocessen met regelmaat veranderen.
In die adaptatieslag kan de bedrijfssoftware niet
achterblijven. Of het nu gaat om aanpassingen in SAP
of Microsoft, of om compleet nieuwe applicaties – Ctac
maakt het mogelijk. Ctac levert direct te implementeren
businessapplicaties met naadloze integratie binnen elke
omgeving om de gewenste vooruitgang zo geruisloos
mogelijk te maken.
• Cloud
Soepel kunnen meebewegen met een veranderende
markt en veranderend portfolio is voor veel bedrijven
het voornaamste argument vóór cloud. Ctac speelt
hierop in met een totaalpakket van state-of-the-
art clouddiensten die 24/7 beschikbaar zijn. Geen
eigen investeringen in infrastructuur of licenties,
altijd de laatste software-updates en gegarandeerde
beschikbaarheid. De klant kan weer focussen op zijn
corebusiness in de geruststellende wetenschap dat zijn
applicaties in de beste handen zijn.
8 9CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Proel
• Data services
Voor ons zijn data en analytics méér dan het
toegankelijk maken, analyseren en begrijpen van
ruwe data. Het gaat om de vertaling in nuttige
informatie die door toepassing van kennis kan leiden
tot actie en resultaat – operationeel, tactisch of
strategisch. Liefst aangeboden aan de functionaris in
plaats van dat die rapportages moet gaan opvragen.
Effectief, kwalitatief goed en dus efciënt. Ctac zorgt
ervoor dat investeringen in data en analytics ook leiden
tot echt competitief voordeel: een onderbouwde
sturing van processen en betere beheersing van risico’s.
De inzet van SAP Analytics Cloud is hier een mooi
voorbeeld van.
Met de duizelingwekkende groei van data klinkt in
de markt de roep om het rendement van gegevens
te verhogen. Data omzetten in informatie is het doel.
Beslissingen worden immers niet genomen op basis
van data, maar op basis van informatie. Voor bedrijven
kan het ontbreken van gedegen en strategisch
informatiemanagement en slechte kwaliteit van data
leiden tot operationele inefciëntie, onjuiste besluiten
en het ontbreken van de mogelijkheid om data uit
te wisselen in het ecosysteem. Ctac ondersteunt
organisaties in het brede domein van datamanagement
met oog voor data governance, data consistency, data
management tooling en data lifecycle management.
Ctac heeft een strategisch partnership met Winshuttle
voor zowel datamanagement als workow.
Als het gaat om Product Informatie Management en
Digital Asset Management levert Ctac de producten
van (strategisch) partner inRiver en partner Bynder.
• Modern workplace
Mensen bepalen het succes van een organisatie.
Een geoptimaliseerde samenwerking tussen mede-
werkers, partners en opdrachtgevers is essentieel om
dit succes te consolideren en te vergroten. Bijvoorbeeld
het creëren van virtuele kantoren, waar verschillende
mensen, teams en bedrijven aan dezelfde objecten
kunnen werken – onafhankelijk van tijd, locatie of
device. Informatie wordt beter vindbaar en aan de
gebruiker aangeboden, en inzichten worden effectiever
gedeeld. Dit verhoogt de productiviteit en slagkracht
van de organisatie.
De bedrijfsvoering verschuift steeds meer naar online
en cloud. Met de moderne werkplek van Ctac hebben
gebruikers de zekerheid dat hun kantoor/werkplek
maximaal beschikbaar is. Via de onlinewerkplekservices
creëren we beveiligde toegang tot de digitale
bedrijfsomgeving vanaf elk device, waar ook ter wereld.
De benets: altijd en overal kunnen werken met de
laatste software tegen voorspelbare kosten.
• Continuous improvement
De vraag van organisaties naar de ontzorging van hun
IT-landschap groeit. Ctac biedt deze ontzorging door
applicatiemanagement voor SAP en Microsoft en ofce
automation aan te bieden. Het passende antwoord
op vraagstukken rondom continuïteit, performance,
capaciteit en optimalisaties. Hiermee leggen we de
basis voor professionele dienstverlening, aangevuld
met een servicedesk en een zelfserviceportal dat 24/7
operationeel is.
• Changemanagement en adoptie
Elke functionele en technische IT-implementatie
en -optimalisatie maken een organisatie sterker.
Ook op de verandercomponent is Ctac een uitstekende
partner. Samen met onze collega’s van Purple Square
zorgen wij naast de inhoudelijke expertise voor een
goede ontvangst van de verandering in uw organisatie.
De change-component wordt vaak onderschat – ten
onrechte, omdat uiteindelijk het resultaat door de
collega’s op de werkplek wordt behaald.
Na een intensief implementatietraject willen
organisaties dat hun door Ctac geïmplementeerde
en/of geïntegreerde SAP/Microsoft-systemen en
kantoorautomatisering optimaal presteren en dit in de
toekomst passend blijven doen. Als Platinumpartner
van SAP en als Microsoft Gold Partner heeft Ctac
de juiste tools en knowhow in huis om het passende
antwoord te bieden op alle voorkomende vraagstukken
rondom nieuw-gewenste functionaliteit, continuïteit,
performance, capaciteit en optimalisaties. Meer
dan 450 consultants en experts staan klaar om dit
steeds waar te maken. Juist onze integrale aanpak
van technisch en functioneel beheer staat borg voor
een vlotte en kosteneffectieve aanpak. Naast het
traditionele beheer volgens de ITIL Framework, biedt
Ctac tevens ondersteuning aan ‘mode-2’-organisaties,
waarbij Ctac integraal in samenwerking met de klant
zorgt voor continuous improvement.
• XV-platform
Sinds 2007 levert Ctac een eigen product: XV Retail
Suite, waarmee we belangrijke waarde toevoegen
in de winkelprocessen van onze retail- en wholesale-
opdrachtgevers. Dit product is volledig geïntegreerd
met SAP. Zowel de primaire afrekenprocessen als de
secundaire processen die op de winkelvloer zorgen
voor een gesloten geld- en goederenstroom, kunnen
worden ondersteund door XV Retail. In tijden waarin
fysieke winkels steeds meer onder druk komen te staan,
innoveert Ctac én investeert in haar oplossing, en
transformeert die van alleen het instore kanaal naar een
set van services die los van kanalen voorzien in prijs-
en promotiecalculatie, winkelmandjesfunctionaliteit,
nieuwe vormen van bestellen, betalen en loyalty.
Wij ondersteunen hierbij de verschillende
opdrachtgevers, waarvan enkele in een groot aantal
landen van Europa aanwezig zijn. In het pakket zijn
hiertoe diverse landafhankelijke eisen (bijvoorbeeld
muntsoort) en wettelijke eisen (bijvoorbeeld scale)
opgenomen. Een aantal jaren geleden is de suite
compleet herbouwd en op de laatste technologie
gezet, om beter schaalbaar te zijn en grote capaciteit
aan te kunnen. Inmiddels heeft deze nieuwe XV5-versie
haar kwaliteit, capaciteitsmogelijkheid, performance en
betrouwbaarheid in de markt bewezen.
De toekomst van het XV-platform beweegt zich
verder in de richting van een (micro)services-
gedreven platform, dat marktbreed organisaties kan
ondersteunen in transactieverwerking en loyalty,
onafhankelijk van de (gebruikers)interface. XV vormt
daarmee de generieke gateway in unied-commerce-
omgevingen.
10 11CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Het aandeel Ctac
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
19.999.999 gewone aandelen, 20.000.000 preferente
aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Het geplaatste
kapitaal bestaat uit 13.637.312 gewone aandelen en
1 prioriteitsaandeel.
Ontwikkeling aandelenkapitaal
Het aantal uitstaande gewone aandelen op
31 december 2021 bedraagt 13.637.312.
Dividendbeleid
Het dividendbeleid van Ctac is in principe gericht op
het uitkeren van 30% tot 40% van de nettowinst, waarbij
aan de aandeelhouders de mogelijkheid van een
keuzedividend wordt geboden. Aan aandeelhouders
die geen keuze kenbaar maken, wordt automatisch een
dividend in aandelen toegekend. Met het oog op het
nancieren van toekomstige groei is het mogelijk dat
Ctac van dit beleid afwijkt.
Wet op het nancieel toezicht
Het register van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in het kader van de melding substantiële deelnemingen van
aandeelhouders in uitgevende instellingen bevat per 31 december 2021 de volgende beleggers met deelnemingen
boven 3% (bron: AFM).
Datum melding
Meldingplichtige Belang
1 maart 2016 Alpha Holding B.V., Elpico B.V., Invenet B.V. 4,99%
1 september 2017 D. Lindenbergh 10,00%
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
Financiële agenda 2022
25 februari 2022 publicatie jaarcijfers 2021
23 maart 2022 publicatie jaarverslag 2021
29 april 2022 publicatie bericht over het eerste kwartaal 2022
4 mei 2022 Algemene Vergadering van Aandeelhouders
29 juli 2022 publicatie bericht halfjaarcijfers 2022
26 oktober 2022 publicatie bericht over het derde kwartaal 2022
Kengetallen per gewoon aandeel
In € (tenzij anders vermeld)
2021 2020
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.603.100 13.243.302
Hoogste slotkoers 4,88 2,94
Laagste slotkoers 2,86 1,23
Slotkoers ultimo 4,25 2,86
Nettoresultaat 0,33 0,23
Bedrijfsresultaat 0,48 0,35
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 0,89 0,77
Operationele kasstroom 0,70 1,14
Eigen vermogen 2,00 1,70
(Voorgesteld) dividend 0,11 0,08
Dividendrendement op slotkoers 2,6% 2,8%
12 13CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
De heer P.P.J.G. Saasen (1975),
Nederlandse nationaliteit.
Statutair directeur
Chief Executive Ofcer vanaf 15 november 2021
(Chief Financial Ofcer tot 15 november 2021)
Vacature
Statutair directeur
Chief Financial Ofcer (CFO)
De heer H.J.G. Hendriks (1950),
Nederlandse nationaliteit.
Voorzitter van de raad van
commissarissen.
Voorzitter raad van commissarissen
bij Pala Groep en bestuurslid
Stichting PSV Voetbal.
Benoemd tot commissaris van Ctac
in mei 2021. Huidige termijn is
voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
De heer L.A.M. Vernaus (1965),
Nederlandse nationaliteit.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2021. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2025.
Mevrouw E. Karsten (1954),
Nederlandse nationaliteit.
Benoemd tot commissaris van
Ctac in mei 2014. Huidige termijn
is voor vier jaar tot de datum van
de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 2022.
Raad van bestuur Raad van commissarissen
14 15CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Verslag van de
raad van bestuur
Introductie
Een korte samenvatting van de voornaamste kengetallen is als volgt.
Strategie Ctac
Enabling Your Ambition
Ctac helpt organisaties in de sectoren retail, wholesale,
manufacturing, real estate en professional services bij
het waarmaken van hun ambities. Dat doen we door
de voordelen van informatietechnologie om te zetten
in ‘business value’. Dat kan lagere kosten tot resultaat
hebben. Maar vooral ook hogere marges, efciëntere
processen, tevreden klanten en trotse medewerkers.
Wij geloven dat organisaties beter kunnen presteren
dankzij digitalisering en dat zij hierdoor relevant blijven
voor hun klanten. Inzet van technologie alleen is echter
niet voldoende. Wij vertrouwen in onze aanpak waarin
samenwerking, vertrouwen, kennis en technologie de
uiteindelijke doorslag geven voor het realiseren van de
ambitie van een toekomstbestendige organisatie.
Onze strategie is gericht op het ontzorgen van
onze opdrachtgevers en het inspireren van onze
medewerkers. Wij ontzorgen door businesskennis
te combineren met technologiekennis vanuit de
volgende speerpunten:
SAP S/4HANA
Nu de vorige generatie ERP-oplossingen van SAP
‘end of life’ beginnen te raken, groeit de behoefte aan
S/4HANA, de nieuwe standaard van SAP. Hierbij stellen
wij organisaties in staat om te focussen op de zaken
waarin ze onderscheidend kunnen zijn in hun markt.
Wij zorgen middels implementatie voor het neerzetten
van een standaard solide fundament en zorgen
dagdagelijks dat de business processen doorgang
kunnen vinden.
Data services
Ctac helpt organisaties om datagedreven te werken.
Dat doen we door onze klanten te helpen om data te
verzamelen, verrijken, ontsluiten, samen te brengen,
te analyseren en inzichten direct toe te passen in hun
processen. Zo transformeren we ‘data’ tot waardevolle
stuurinformatie.
• Integration
Organisaties ondersteunen hun bedrijfsprocessen met
tal van (cloud-)systemen en applicaties. Daarnaast zijn
zij actief in een steeds groter wordend ecosysteem
van business partners. Ctac is in staat om samen
met Oliver, als onderdeel van de Ctac-familie, al die
oplossingen en partners naadloos te integreren en
optimaal met elkaar te laten communiceren waardoor
processen gestroomlijnd verlopen en de kans op fouten
geminimaliseerd wordt. Daarnaast zorgt dit voor de
benodigde wendbaarheid in de samenwerking met o.a.
klanten en leveranciers.
• Cybersecurity
Digitale veiligheid is in korte tijd een essentieel thema
geworden binnen iedere organisatie. Ctac heeft de
benodigde kennis, kunde, hardware en software om
fraude, hacks, datalekken, spionage en gijzelingen te
voorkomen. Wij adviseren onze opdrachtgevers hun
gegevens en systemen veilig te houden, daarmee
helpen we hen de bedrijfscontinuïteit van hun operaties
te waarborgen, c.q. zo snel mogelijk weer online te zijn
in geval van een calamiteit.
• XV-platform
Het XV-platform is ons Unied commerce platform,
waarmee organisaties, waaronder retailers en
groothandels, ál hun online en ofine transacties en
afrekenprocessen organiseren en voor een frictieloze
aankoopervaring zorgen.
Modern workplace
De ideale werkplek ondersteunt medewerkers optimaal
bij het uitvoeren van hun taken. Of ze nu thuis zijn,
onderweg of op kantoor. Alles moet kloppen, van
de hardware en de software tot de gestroomlijnde
toegang tot systemen. Ctac verzorgt veilige, moderne
werkplekken die aan ál die eisen voldoen.
Aanvullend voeren wij een aantal eigen producten
en platforms, waaronder:
Fit4RealEstate
Fit4RealEstate is ons all-in-one platform voor de
ondersteuning van de tactische en operationele
processen van commercieel-vastgoedorganisaties.
Van institutionele beleggers tot vastgoedbeheerders.
Processen gerelateerd aan de thema’s klantcontact,
beheer en onderhoud, contractmanagement,
documentenbeheer en nance en reporting zijn
vertegenwoordigd in ons op SAP S/4HANA
gebaseerde platform.
Focus op waardecreatie
Ctac brengt de bedrijfsvoering van organisaties naar
een hoger plan. Hiervoor bieden we innovatieve
oplossingen die naadloos aansluiten bij de branche,
de organisatie en de uitdagingen van onze klant.
Wij zijn een moderne IT-partner die ziet wat er in
de markt van onze klant gebeurt, weet wat dat voor
zo’n organisatie betekent en begrijpt hoe we de
medewerkers van onze klanten vervolgens optimaal
kunnen ondersteunen. Zo creëren we waarde.
Dat is geen kwestie van hit and run. Het ondersteunen
van klanten bij het waarmaken van hun ambities en
het creëren van waarde is een continu proces.
Daarom investeren wij nadrukkelijk in langetermijn-
relaties. Met onze klanten. Met de mensen die bij onze
klanten werken. En met onze eigen medewerkers.
Klanten stellen dit (of: ons) voortdurende streven naar
permanente waardecreatie op prijs, zien Ctac als hun
trusted IT-partner en zullen daarom minder snel omzien
naar alternatieven in de markt. De medewerkers van
onze klanten voelen zich nadrukkelijk in hun kracht
gezet door de toegevoegde waarde die Ctac biedt. Dat
wederzijdse vertrouwen legt een gedegen fundament
voor de verdieping en de verbreding van de relatie en
zorgt voor hogere klanttevredenheid.
Onze eigen mensen vinden het prettig om een
waardevolle bijdrage te kunnen leveren aan het
succes van onze klanten en tegelijkertijd aan hun
eigen professionele groei te werken bij een prettige
werkgever.
Deze combinatie van klanttevredenheid en
medewerkerstevredenheid vormt een krachtig vliegwiel
dat de naam van Ctac in de markt versterkt en onze
positie als succesvolle IT-partij en aantrekkelijke
werkgever verder verstevigt.
Think, Build, Run
Klanten helpen bij het realiseren van hun ambities is
een continu proces dat niet alleen gedreven wordt
door doelstellingen van onze klanten, maar ook door
externe factoren. Denk bijvoorbeeld aan veranderende
wet- en regelgeving, politieke bewegingen,
marktontwikkelingen, technologische innovaties of
zelfs de gevolgen van pandemieën. Dat betekent dat
we snel moeten kunnen schakelen en breed moeten
kunnen denken, zowel waar het gaat over IT als over
de business.
De afgelopen jaren heeft Ctac zich ontwikkeld tot
een vooraanstaande Business & Cloud Integrator.
De aandacht in 2021 was gericht op het opzetten
en versterken van geïntegreerde, markt- en/
of kennisgerichte businessunits die optimaal zijn
uitgerust om opdrachtgevers van hoogwaardige en
specialistische oplossingen te voorzien en maximaal te
ontzorgen volgens de drietrapsraket Think, Build, Run.
Think – Samen met de klant bedenken wij de meest
elegante, meest effectieve en meest passende
oplossing voor een vraagstuk.
Build – Wij bouwen de oplossing, integreren deze
naadloos in het IT-landschap en zorgen dat iedereen
ermee overweg kan.
Run – Wij zorgen ervoor dat de oplossing veilig
on-premise, in de cloud of hybride gehost wordt.
Daarnaast zorgen we dat de oplossing mee blijft
bewegen met de klantvraag en de technologische
ontwikkelingen.
Resultaten
(in € x 1.000)
2021 2020* 2019* 2018 2017
Omzet uit contracten met klanten 106.424 87.307 81.232 82.998 81.597
Bedrijfsresultaat 6.462 4.661 2.389 2.412 3.669
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.455 3.032 1.262 1.715 2.800
Medewerkers
Gemiddeld aantal medewerkers (fte) 430 382 377 418 425
Ratio’s
Bedrijfsresultaat/omzet uit contracten met klanten 6,1% 5,3% 2,7% 2,9% 4,5%
Nettoresultaat/omzet uit contracten met klanten 4,2% 3,5% 1,6% 2,1% 3,4%
* De cijfers zijn zowel in 2020 als in 2019 exclusief Ctac France in verband met de beëindigde activiteiten.
16 17CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Marktontwikkelingen
De sector waarin Ctac zich bevindt, is permanent in
beweging. Zo vindt er momenteel een consolidatieslag
plaats; kleinere partijen gaan samenwerken of worden
onderdeel van grotere nationale of internationale
bedrijven. Per saldo zullen er minder spelers in de
markt overblijven. Die afzonderlijke spelers zijn echter
veel breder dan nu het geval is, dan wel uitsluitend
gespecialiseerd binnen een bepaalde niche in de markt.
Tegelijkertijd neemt de wereldwijde dominantie van
toonaangevende techreuzen zoals Amazon, Google
en Microsoft toe. Zij domineren het landschap en
dicteren de richting waarin en de snelheid waarmee
automatisering zich ontwikkelt. Ctac past zich hier
op aan, zodat wij slim gebruik kunnen maken van de
kansen die dit met zich meebrengt.
Verder zien we dat technologische ontwikkelingen
in hoog tempo volwassen worden. Denk daarbij aan
predictive analytics, robotics, articial intelligence (AI)
en het Internet of Things (IoT). Deze technologieën
zetten de deur open naar nieuwe waardeketens,
ecosystemen en verdienmodellen. We constateren dat
bedrijven behoefte hebben aan partijen die helpen om
het potentieel van deze digitaliseringsmogelijkheden
te benutten. Daarom verwachten wij dat er op de
Nederlandse en Belgische markten meer behoefte gaat
komen aan ondersteuning op het gebied van business
consultancy.
De adoptie van cloud en de opkomst van ‘as-a-service’
maakt dat traditionele verdienmodellen onder druk
komen te staan, dat de rol van system integrators
verandert en dat ook de aard van IT-projecten
verandert. Standaardsoftware wordt steeds meer de
norm. Die software laat zich eenvoudiger congureren
en implementeren.
Omdat klanten steeds vaker rechtstreeks met hun
cloudleveranciers afrekenen, zullen onze licentie-
inkomsten in de toekomst naar verwachting gaan
dalen. We verwachten bovendien minder grootschalige
nieuwe SAP implementaties te gaan doen omdat die
markt vrijwel verzadigd is, maar juist veel meer relatief
kleinere deelprojecten te doen, al dan niet voor eigen
rekening en risico, dan wel via een outsourcingsmodel.
Die projecten landen bovendien niet per denitie in
onze eigen private-cloudhosting-omgeving, maar op
de cloudservers van de eerdergenoemde techreuzen of
zelfs on-premise.
Strategische doelstellingen
Alle ontwikkelingen overziend, staat voor ons vast dat
Ctac het zich niet kan veroorloven om stil te blijven
staan. Wij moeten ons sterk blijven focussen op het
belang van de klant en dat van onze mensen. Door de
ambities van klanten én van onze medewerkers waar te
maken, blijven wij relevant.
De strategie van Ctac blijft bovendien nadrukkelijk
op groei gericht. Wij groeien niet alleen autonoom,
maar ook door de juiste strategische acquisities. De
recente acquisities van Oliver (2021), Digisolve-Mijn
ICT (2021) en Purple Square (2020) zijn hiervan goede
voorbeelden.
Ctac onderscheidt de volgende strategische
doelstellingen:
Een nog verdere ontwikkeling van ERP-dienstverlener
naar een onderscheidende aanbieder van
businessconsultancydienstverlener. Met onze
businessconsultancydienstverlening zetten we in op
duurzame groei voor onze opdrachtgevers, zowel
maatschappelijk als commercieel. Dit doen wij
door de processen bij onze opdrachtgever zodanig
te ontwerpen, dat ze waarde creëren en kosten
verminderen door efciëntieverbeteringen.
Het onderscheidend vermogen van Ctac verder
versterken en de afhankelijkheid verminderen door
verbreding van ons portfolio. Door ons portfolio
op het gebied van hardware, software, hosting
en services slim te verbreden, verminderen wij de
afhankelijkheid van specieke leveranciers en kunnen
wij onze dienstverlening beter aan laten sluiten op de
wensen van de markt.
(Internationale) opdrachtgevers in het midden-
segment en het grotere segment ontzorgen door
passende en betrouwbare IT-oplossingen tegen
aantrekkelijke kosten te bieden. Omdat technologie
in hoge mate geïntegreerd is in onze samenleving,
krijgt IT een strategische rol. Ctac helpt haar
opdrachtgevers bij het inzetten van IT als een
strategische asset.
Opdrachtgevers helpen om het potentieel van
digitalisering maximaal uit te nutten. Door samen
met onze opdrachtgevers projecten en programma’s
te ontwerpen en te beheren, helpen wij onze
opdrachtgevers hun investeringen om te zetten in
businesswaarde. Businesswaarde die de medewerkers
van onze opdrachtgevers ook accepteren, doordat
Ctac ondersteunt om de verandering in lijn te
brengen met de waarden voor de medewerkers.
Een innovatieve business enabler zijn. Voor het
succesvol toepassen van innovaties is het een
randvoorwaarde dat de aandacht niet slechts
uitgaat naar technologie, maar ook en vooral naar
de business/gebruikers, waarbij een gelijkwaardige
combinatie van deze twee het beste werkt. Dit
realiseren wij door innovatie tot leven te brengen in
co-creatieworkshops.
Een nog verdere ontwikkeling als Business & Cloud
Integrator. Dit doen we onder andere door inzet van
eigen IP-oplossingen, zoals onze XV Point-of-Sales-
en loyalty-platformen, het iPaaS-integratieplatform
en onze Fit4-oplossing voor de vastgoedsector.
Cultuur versterken
Naast de strategische doelstellingen achten we het
van belang een sterke organisatiecultuur neer te
zetten. Een organisatiecultuur die past bij onze visie,
missie en strategie, en die ambassadeurs maakt van
opdrachtgevers, van medewerkers en van leveranciers.
Onze organisatiecultuur is gebaseerd op de vijf
kernwaarden Samen, Gedreven, Resultaatgericht,
Ondernemend en Bewust.
Medewerkers moeten zich veilig en gewaardeerd
voelen en zich daarbij kunnen identiceren met onze
visie, missie en strategie. Op deze manier creëren
we een cultuur waarbij mensen hun volle potentie
bereiken. Waar mensen met plezier en passie mooie
dingen realiseren en tastbare meerwaarde creëren,
niet alleen voor opdrachtgevers, maar ook voor álle
stakeholders – klanten, medewerkers, leveranciers,
partners én aandeelhouders.
Markten waarin Ctac actief is
De pandemie, met de schommelingen in beperkende
maatregelen en versoepelingen, nieuwe varianten
die opduiken en verschillend beleid per land, treft
vrijwel alle sectoren. Aandelenkoersen reageren over
een breed front, met het voorzichtige economische
herstel loopt ook de inatie op, de toegenomen vraag
naar diensten en goederen loopt vast op schaarste
(zowel in personeel als grondstoffen). Als gevolg
van de pandemie, nemen de kans op blijvende
gedragsveranderingen toe. Thuiswerken wordt
structureler van aard, kantoorruimte zal beschikbaar
komen voor woningen en consumenten winkelen
steeds meer en vaker online. Al deze ontwikkelingen
zien wij terug bij onze opdrachtgevers in de voor Ctac
belangrijke marktsegmenten.
Ctac benadert de markten waarin zij actief is – retail,
wholesale, manufacturing, real estate en professional
services – op een wijze die aansluit bij de proposities
en het portfolio. Periodiek vindt een strategische
aanscherping of actualisering plaats, waarbij
specialistische kennis van verschillende marktsectoren
als bindende factor hierin faciliteert. Ctac zet, in nauwe
samenwerking met haar businesspartners, concrete
stappen naar strategische samenwerkingen met
public-cloudproviders in een multi-vendorlandschap.
Ctac ontwikkelt haar competenties en portfolio door,
in lijn met de veranderende rol van de integrator in
een hybride-cloudwereld.
Ctac richt zich op bovenstaande markten en gebieden
waarin zij een actieve rol wil en kan spelen, en
waarin het portfoliomodel – gebaseerd op (business)
consultancy, cloud en beheerdienstverlening en
softwareproducten van SAP, inRiver, Dell Boomi,
Winshuttle en Microsoft – toepasbaar is.
In onze bedrijfsstructuur zijn gelijksoortige disciplines
geclusterd. Ctac onderscheidt daarbij drie onderdelen:
Business Services (Sales en Business Development),
Delivery Services (IP, Projecten en Beheer) en
Professional Workforce (Mens en ontwikkeling).
Business Services
Deze discipline bevat de sales- en business-
development-activiteiten. Hier wordt niet
alleen gestuurd op het verwerven van nieuwe
opdrachten, maar ook op het nieuw ontwikkelen
en doorontwikkelen van Value Propositions.
Daarmee is dit bedrijfsonderdeel een stuwende
kracht van de omvang en actualiteit van het diensten-
en productenportfolio.
Delivery Services – IP en Projecten
Dit onderdeel bevat alle SAP en Microsoft-gerelateerde
activiteiten voor en over markten heen. Vanuit dit
onderdeel is Ctac actief in de volgende specieke
marktsectoren: retail, wholesale, manufacturing en real
estate. Als generieke sector completeert het segment
Professional Services het vijftal sectoren waarin Ctac
actief is.
Ook de strategische eigen producten (IP) XV-platform
voor de retail- en wholesale-branche alsook het
Fit4-platform gericht op vastgoedorganisaties vallen
binnen dit onderdeel. Zowel de productontwikkeling
als het onderhouden en aanpassen, wordt in nauwe
samenspraak met de opdrachtgevers gedaan. XV
heeft inmiddels in zowel Nederland als België een
vooraanstaande positie in een zeer concurrerende
markt ingenomen. Ons XV-product is internationaal
actief, wordt ingezet in zeven verschillende landen
en voldoet aan in die landen geldende wettelijke en
scale regels.
Delivery Services – Beheer
Delivery Services en Beheer is onderdeel van de
dienstverlening van Ctac’s Cloud Services-afdeling.
Cloud Services biedt hostingdiensten middels Ctac’s
private-cloudomgeving alsook public-clouddiensten
(Microsoft Azure, Amazon Web Services) die Ctac
congureert en continu optimaliseert voor onze klanten.
Daarnaast biedt Cloud Services cloudtransformatie- en
-migratiediensten, dus programma’s waarbij we onze
klanten helpen om van on-premise- en/of private-
cloudomgevingen naar public-cloudomgevingen
(multi-cloud en/of hybride cloud) te migreren. De
beheerdiensten die door Cloud Services geleverd
Verslag van de raad van bestuur
18 19CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
worden, richten zich met name op diensten in
het FAM- (functioneel applicatiebeheer) en TAM-
domein (technisch applicatiebeheer) van SAP, en
het werkplekbeheer van Microsoft 365 en oudere
Ofce-omgevingen. Met uitzondering van onderdelen
van de FAM-dienstverlening, is de dienstverlening
van Cloud Services niet gebonden aan specieke
marktsectoren. Met Ctac Cloud Services neemt
Ctac haar opdrachtgevers de zorg voor systemen en
applicaties uit handen. Cloud Services ondersteunt
de gehele lifecycle van systemen en applicaties, zodat
opdrachtgevers zich volledig kunnen concentreren
op hun corebusiness. Cloud Services richt zich steeds
meer op cloudintegratie en (cyber-)security, waarbij wij
onze klanten ontzorgen door het veilig integreren van
de (multi- of hybride) cloudomgeving waaruit zij de
diensten afnemen.
De toenemende dreiging op het gebied van
cybercriminaliteit in combinatie met de steeds
toenemende afhankelijkheid van informatievoorziening,
maakt dat Ctac haar securitymaatregelen steeds verder
aanscherpt en professionaliseert. Dit proces vindt
continu plaats om zo de integriteit, beschikbaarheid en
condentialiteit van de informatie van klanten te blijven
waarborgen. Het huidige Ctac Cyber Security-portfolio
omvat een set van diensten die geleverd worden
binnen de standaard proposities. Deze proposities zijn
opgezet onder zowel het Modern Workplace-beheer
(Microsoft), als onder Cloud Services (Windows OS- &
PaaS-beheer). Het Ctac cybersecurityportfolio bestaat
uit de onderdelen Monitoring & Control, Advies &
Consultancy, Vulnerability Management, en Basic IT
Security-diensten. Deze expertises worden steeds vaker
ook als losse diensten bij onze klanten ingezet.
De combinatie van Ctac’s focus op de business van
onze klanten, gecombineerd met diepgaande kennis
van de (SAP) businessapplicaties, maakt dat klanten
(na implementatie) de exploitatie van hun IT-landschap
graag aan Ctac uit handen willen geven.
Naast de exploitatie van de geïntegreerde
business-backbone (business-software, integratie
en onderliggende infrastructuren) van onze klanten,
is in 2021 de dienstverlening op het gebied van
werkplekbeheer fors gegroeid (waaronder Microsoft
Ofce, Teams, SharePoint en device management
waarbij de in oktober 2021 afgeronde acquisitie van
Digisolve-Mijn ICT een belangrijke rol speelt). Naast
de eenmalige implementatie- en onboardingdiensten
komen hier steeds vaker langlopende beheercontracten
en licentieovereenkomsten uit voort, samen met een
verdere afname van Ctac’s data-servicesdienstverlening
alsook aanvullende (Azure) clouddiensten.
Door deze combinatie van diensten is Ctac in steeds
meer gevallen het primaire aanspreekpunt van de
klant geworden voor de totale IT-exploitatie, waarbij
de regievoering plaatsvindt over het totale palet van
dienstverleners voor die desbetreffende klant.
Professional Workforce
Ons grootste kapitaal staat niet op onze balans, want
dat zijn onze mensen. Zij moeten zich continu kunnen
blijven ontwikkelen en zich uitgedaagd voelen om
steeds dat stapje extra te kunnen doen. Dat houdt
onze mensen scherp, houdt het werk leuk en is de
motor achter succesvolle innovatie, implementaties,
tevreden klanten en tevreden medewerkers. Met
onze professionele workforce bedoelen we alle
medewerkers van Ctac die indirect en direct ingezet
(kunnen) worden op dienstverlening aan onze klanten.
Deze medewerkers worden in brede zin ingezet op
onze delivery services, bestaande uit ‘Think services’
(adviesdiensten), ‘Build services’ (consultancy en
implementatiediensten) en ‘Run services’ (onze
cloud- en managed-servicesdienstverlening).
Strategische personeelsplanning, mede op basis van
onze marktbenadering en ons brede portfolio van
proposities, helpt ons vast te stellen hoe de workforce
er in de nabije toekomst uit moet zien en welke
recruitment- en opleidingsstrategie daarbij aansluit.
Daarmee komen we tot een gebalanceerde workforce,
die aansluit op de deliveryvraag van onze klanten op
zowel de korte als de lange termijn.
De persoonlijke groei en betrokkenheid van onze
medewerkers vergroten we met onze interne en
externe opleidingsmogelijkheden, certiceringen,
masterclasses, expertisegroepen en diverse interne
initiatieven waarbij het delen van kennis onderling, het
vieren van successen, alsook het maken van plezier
centraal staat.
Datacenterfaciliteiten
Ctac heeft haar datacenteractiviteiten voor exploitatie
van SAP en Microsoft-diensten ondergebracht
bij Equinix, Digital Realty en Interxion. Deze
datacenters zijn met zorg gekozen om onze private-
cloudproposities uiterst stabiel en veilig in de
markt te kunnen zetten. Door de unieke ligging en
redundante directe verbinding naar de Amsterdam
Internet Exchange (AMS-IX), een van de grootste
datacommunicatieknooppunten ter wereld, zijn de
mogelijkheden voor snelle, veilige dienstverlening,
waar ook ter wereld, vrijwel onbeperkt. Ctac helpt en
ontzorgt haar klanten bij het inrichten, exploiteren
en vernieuwen van een hoogwaardige veilige ICT-
infrastructuur en bij het ontwikkelen en implementeren
van branchegerichte iPaaS- (integratie-Platform-
as-a-Service), PaaS- (Platform-as-a-Service), IaaS-
(Infrastructure-as-a-Service) en SaaS- (Software-as-a
Service)oplossingen. Het capaciteitsmanagement van
deze datacenterfaciliteiten en -infrastructuren is zodanig
ingericht dat deze exibel mee kan schalen met
behoeften en markttrends, zoals public-cloudadoptie,
hybrid-cloudexploitatie en multi-cloudintegratie.
Ctac Resourcing
Onder Ctac Resourcing vallen de detacherings-
activiteiten van Ctac. Met Resourcing richt Ctac
zich al jarenlang succesvol op detachering van SAP
consultants. Vanaf medio 2019 worden er ook op breder
ICT-gebied consultants gedetacheerd. Met name
bij de grotere opdrachtgevers heeft dat ook in 2021
geleid tot een bredere dienstverlening en een forse
omzettoename. Doelstelling van Resourcing is om
deze bredere dienstverlening de komende jaren nog
verder uit te breiden bij zowel bestaande als nieuwe
opdrachtgevers.
De kwaliteit van de dienstverlening van Ctac Resourcing
wordt niet alleen erkend door ICT-eindgebruikers. In
2021 zijn er ook partnerships gestart met een tweetal
grote internationale consultancy-partijen, wat inmiddels
heeft geleid tot een aantal lopende opdrachten.
Op het gebied van new business bij eindklanten
blijft Resourcing zich ook verder ontwikkelen. In 2021
werden er opdrachten gescoord bij een aantal nieuwe
opdrachtgevers met als doel de samenwerking verder
uit te bouwen in de komende jaren.
De activiteiten van Resourcing zijn in het verleden
operationeel één geworden met die van Cloud Services
en Consulting. Dit heeft een positieve invloed gehad op
de ontwikkeling en samenwerking van de verschillende
onderdelen, op exibiliteit en op continuïteit. Naast
het detacheren van consultants bij opdrachtgevers
is Resourcing ook verantwoordelijk voor de inhuur
van externe consultants ten behoeve van zowel Ctac
Resourcing, Ctac Consulting als Ctac Cloud Services.
Voor de inhuur van consultants maakt Resourcing
gebruik van een groot en kwalitatief hoogwaardig
netwerk van freelancers én van een aantal partners die
consultants in dienst hebben.
Ctac Resourcing heeft daarnaast binnen de unit zelf
consultants in dienst die werken in een freelance+-
model, voorheen bekend als midlance. In dit model
wordt het inkomen van de consultants voor een groot
deel bepaald door de omzet die zij maandelijks maken.
Deze vorm zit tussen een dienstverband met een
vast salaris en freelance in.
Door al deze mogelijkheden is Ctac in staat om
uitstekend in te spelen op de hedendaagse én
toekomstige arbeidsmarkt.
Belangrkste ontwikkelingen
Selectie van nieuwe partnerships/projecten/
contracten
Nieuwe partnerships
Presentation Partner: Presentation Partner is al meer
dan dertig jaar een zekerheid in de wereld van
innovatieve audiovisuele oplossingen. Microsoft Teams
is niet meer weg te denken in de huidige wereld van
communicatie en samenwerking, met een enorme
groei van het gebruik in de huidige coronapandemie,
waardoor het aandeel thuiswerken een enorme
vlucht heeft genomen. Presentation Partner heeft
een samenwerking met Ctac op het gebied van
inrichting van vergaderruimtes met Microsoft Teams-
gecerticeerde apparatuur. Eenvoudig in gebruik,
professioneel vergaderen en samenwerken met de
hoogste kwaliteit van beeld en geluid. Dit zetten we
zowel in voor eigen gebruik alsook in onze relaties met
opdrachtgevers.
AskRoger!: in de digitale wereld van samenwerking
en communicatie waarbij de moderne werkplek en
traditionele telefonieomgevingen samenkomen in
Microsoft Teams, heeft Ctac een samenwerking met
AskRoger! opgezet. Samen met AskRoger! werkt Ctac
aan het creëren van een impactvolle klantbeleving. Voor
de klanten van onze opdrachtgevers alsook de eigen
medewerkers van onze opdrachtgevers. Van bellen met
Microsoft Teams tot volledige klantcontactcentra en
ondersteuning van primaire businessprocessen.
Ofcial Partner van PSV:
In 2021 kreeg onze
samenwerking met PSV nadrukkelijk vorm. Tot en
met 2024 zijn we Ofcal Partner van de Eindhovense
voetbalclub. Dat betekent onder meer dat het logo
van Ctac de komende jaren nadrukkelijk aanwezig is
op de trainingsshirts van PSV. Op onze beurt zullen
wij PSV ondersteunen op IT-gebied. Wij zien dat de
samenwerking met PSV een inke bijdrage levert
aan de versterking van ons employer brand. De
intense samenwerking met PSV helpt ons om nóg
gerichter onder de aandacht te komen van jonge,
talentvolle mensen die een baan in de IT ambiëren.
Wij kijken ernaar uit om PSV vooruit te helpen met
onze passie voor technologie en ons scherpe oog voor
bedrijfsprocessen.
Nieuwe projecten en contracten
In juni 2021 is een overeenkomst gesloten met Royal de
Boer Stalinrichtingen BV in Leeuwarden. Royal de Boer
is een producent van stalinrichtingen. De opdracht vanuit
Royal de Boer aan Ctac betrof de levering van nieuwe
SAP licenties, het hosten van een eigen SAP omgeving
en het proactief beheren van het SAP systeem. De
implementatie hiervan heeft inmiddels plaatsgevonden.
Verslag van de raad van bestuur
20 21CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Om de groei van Boretti, een Italiaans lifestyle brand,
te ondersteunen, werd gezocht naar een schaalbare
en exibele PIM-oplossing, in lijn met de omnichannel
en e-commercewensen, met als belangrijkste wens:
een centrale plek om productinformatie te kunnen
verrijken en distribueren. Ctac heeft inRiver PIM
geïmplementeerd met als eerste uitgangspunt een
MVP-oplossing (Minimal Viable Product), die in een
later stadium aan het nieuwe e-commerceplatform
wordt gekoppeld.
Sumitomo Chemical Europe is een
dochteronderneming van Sumitomo Chemical
Company (Japan) en fungeert als coördinator tussen
de verschillende Sumitomo Chemical-locaties binnen
Europa en het hoofdkantoor in Tokio. Om meer
inzichten te krijgen in hun data en over te gaan tot een
sneller beslissingsproces, koos Sumitomo Chemical
Europe ervoor om hun BI-omgeving te vernieuwen. De
keuze viel op de nieuwste data-warehouse-oplossing
van SAP, BW/4HANA. Deze oplossing biedt hun de
mogelijkheid om sneller en op een intuïtievere manier
aan de slag te gaan met hun data.
WAAK is een Belgisch uniek maatwerkbedrijf dat sinds
1965 duurzame en aangepaste tewerkstelling creëert
voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt.
Ctac helpt WAAK in de vervanging van hun op maat
ontwikkelde ERP-systeem door de implementatie van
SAP S/4HANA Cloud, private cloud edition.
Clarebout is een Belgisch familiebedrijf dat is
uitgegroeid tot een van de belangrijkste spelers ter
wereld op gebied van diepvries-aardappelproducten
voor private labels. Ctac helpt Clarebout, samen met
Winshuttle, om de stroom aan informatie te capteren
en te structureren. Clarebout heeft ervoor gekozen om
hun workow onder te brengen in Winshuttle Evolve en
zo hun proces te stroomlijnen.
Assuranceverklaringen / certiceringen
ISAE3402 Type II-rapport
Voor het kalenderjaar 2021 is door EY een ISAE3402
type II-rapportage afgegeven. In deze rapportage
wordt inzicht gegeven naar opzet, bestaan en werking
van het Ctac-controleraamwerk. De scope van dit
controleraamwerk is toegespitst op de verschillende
Ctac clouddiensten.
ISO27001:2013 Informatiebeveiliging
Ctac is al vele jaren houder van een ISO27001-certicaat.
Na een opvolgaudit in september 2021 door KIWA kan
Ctac dit certicaat continueren.
ISO9001:2015 Kwaliteit
Naast de ISO27001-certicering is Ctac ook houder van
een ISO9001-certicaat. Ook dit certicaat kan vanaf
september 2021, na controle, gecontinueerd worden.
SNA-keurmerk/NEN4400-1
In het kader van de Resourcing-dienstverlening is
Ctac drager van het SNA-keurmerk. Dit keurmerk
wordt afgegeven op basis van het behalen van de
NEN4400-1-norm. Na de jaarlijkse controle
door Bureau Cicero kan Ctac het keurmerk verder
aanhouden.
BOVIB-keurmerk
Ctac Resourcing B.V. is sinds 2019 ook de houder van
het BOVIB-keurmerk. Een keurmerk, door de sector
zelf in het leven geroepen, dat onafhankelijkheid en
kwaliteit waarborgt.
Aspen Oss, onderdeel van het Zuid-Afrikaanse concern
Aspen Pharmacare, produceert actieve ingrediënten
voor farmaceutische bedrijven over de hele wereld.
Masterdata speelt een belangrijke rol in de supply
chain, de doorlooptijden van farmaceutische productie
zijn vaak lang (het proces van grondstof tot eindproduct
kan zes tot wel achttien maanden duren). Informatie
moet altijd herleidbaar zijn, ook om compliant te zijn
met de wet- en regelgeving in de farmaceutische
industrie. Aspen Oss heeft ervoor gekozen om de
datastromen te ondervangen via de workow-oplossing
van Winshuttle, op advies van Ctac. Het licentiecontract
loopt via Ctac en onze consultants helpen Aspen Oss
bij de verdere uitrol van dit project.
De samenwerking tussen Ctac en Oliver werpt zijn
vruchten af. Bij Meubelfabriek de Toekomst is gestart
met de realisatie van de website en het klant/dealer-
portal, waardoor een vereenvoudigde orderinvoer voor
medewerkers van De Toekomst mogelijk is via dit order-
portal. Dit betekent de integratie tussen het portal en
SAP (en alle noodzakelijke SAP aanpassingen).
Ctac optimaliseert de SAP inrichting, Oliver levert de
IT-oplossingen die met klanten, dealers en gebruikers
communiceert.
Ctac is sinds enkele jaren betrokken bij het programma
om SAP S/4HANA te implementeren bij Technische
Unie. De belangrijkste projecten uit het programma zijn
eind 2021 opgeleverd. De projecten zijn succesvol live
gegaan, waarbij met name veel aandacht is besteed
aan integraties in het hybride landschap van Technische
Unie. De samenwerking is goed verlopen en na een
aantal geplande opschaalweekenden is het volume aan
verkoopkantoren/klanten en orders gecontroleerd live
gebracht.
Met de gecombineerde kennis en kunde van ruim
zeshonderd medewerkers voorziet HLB Witlox Van
den Boomen ondernemers van hoogwaardig advies
op het gebied van accountancy, scale, juridische,
corporate-nance- en HR-vraagstukken. Daarbij maakt
men maximaal gebruik van de mogelijkheden op het
gebied van IT en data. HLB – Witlox Van den Boomen
hebben Ctac als CSP-partner (Cloud Solution Provider)
gekozen om als trusted partner ondersteuning en
advies te bieden op het gebied van alle Microsoft-
licenties en -services.
De Raad voor Rechtsbstand is als zelfstandig
bestuursorgaan verantwoordelijk voor de uitvoering van
gesubsidieerde rechtsbijstand in Nederland en de BES-
eilanden Bonaire, Sint Eustatius en Saba. Daarnaast
voert de Raad (een deel van) de Wet schuldsanering
natuurlijke personen (Wsnp) en de Wet beëdigde
tolken en vertalers (Wbtv) uit. Ctac gaat de Raad in
samenwerking met AskRoger! helpen en adviseren
om deze doelstelling waar te maken, waarbij er een
nieuwe telefonie- en contactcenteromgeving binnen
een nieuwe moderne werkplek en Microsoft Teams
gebouwd en ontwikkeld wordt.
Na een gedegen vooronderzoek heeft Ctac voor
Bridgestone Mobility Solutions B.V. (voorheen
Webeet Solutions), Europa’s marktleider in
voertuigvolgsysteem- en wagenparkbeheersoftware,
de SAP ECC omgevingen gemigreerd naar S/4HANA.
Sinds november 2021 is Bridgestone hiermee, conform
de strakke planning, live gegaan. Hiermee is de nieuwe
basis gelegd om vervolgstappen te kunnen nemen voor
de geplande innovaties en optimalisaties.
Verslag van de raad van bestuur
CTAC ZIET HET ALS HAAR
MISSIE OM DE AMBITIES VAN
HAAR OPDRACHTGEVERS
MOGELIJK TE MAKEN DOOR
INFORMATIETECHNOLOGIE OM TE
ZETTEN NAAR ‘BUSINESS VALUE’
22 23CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Financiële ontwikkelingen
Omzet
De omzet kwam in 2021 uit op € 106,4 miljoen, een
toename van 21,9%, waarvan 14,3% autonoom. Naast
de bijdrage aan de omzetstijging vanuit de acquisities,
zien we ook autonoom een stijging over de gehele linie.
Bij Detachering en projecten nam de omzet
met 38,0% toe door autonome groei van de
detacheringsactiviteiten en door de bijdrage van
integratie- en software specialist Oliver die in januari
2021 werd overgenomen. Bij Cloud services steeg de
omzet met name doordat meer klanten migreren van
een private naar een public-cloudomgeving. De omzet
van Licentie- en hardwareverkopen steeg met 6,7%,
mede als gevolg van de overname van Digisolve-Mijn
ICT in oktober 2021.
EBITDA en EBIT
De EBITDA steeg met 17,6% naar € 12,0 miljoen. De
EBITDA-marge daalde licht naar 11,3% ten opzichte
van 11,7% in 2020. De daling wordt hoofdzakelijk
veroorzaakt door de investeringen in de Ctac
Masterclass en in Ctac Security.
De EBIT nam toe met 38,2% naar € 6,5 miljoen. De
EBIT-marge steeg naar 6,1%. De eerder afgegeven
doelstelling van 6% voor 2021 is daarmee gerealiseerd.
In de EBIT was circa € 1,0 miljoen aan eenmalige lasten
opgenomen (2020: € 1,8 miljoen). In 2021 bestonden
deze eenmalige lasten uit advieskosten voor overnames
en afvloeiingskosten van de voormalige CEO. Exclusief
eenmalige lasten steeg de EBIT met 15,2% naar € 7,5
miljoen (2020: € 6,5 miljoen).
Nettowinst en resultaat per aandeel
De belastingdruk steeg naar 22,2% (2020: -9,2%).
In 2020 was sprake van een liquidatieverlies waarvoor
niet eerder een belastinglatentie was gevormd.
Het nettoresultaat over 2021 steeg naar € 4,5 miljoen.
Dit komt overeen met een resultaat per gewogen
gemiddeld uitstaand gewoon aandeel van € 0,33 (2020:
€ 0,23), een stijging van 43,5%.
Het totaal aantal uitstaande gewone aandelen per
ultimo 2021 was 13.637.312, een stijging van 0,6% of
te wel 82.109 aandelen doordat het dividend over het
boekjaar 2020 gedeeltelijk in aandelen is uitgekeerd.
Balans
De immateriële vaste activa stegen met € 5,3 miljoen als
gevolg van de overnames en door geactiveerde uren in
verband met de doorontwikkeling van het omnichannel
platform XV5.
De handelsdebiteuren en overige vorderingen stegen
met circa € 4,6 miljoen naar € 21,4 miljoen.
De korte en lange leaseverplichtingen bedragen ultimo
2021 € 10,9 miljoen (ultimo 2020: € 10,7 miljoen).
De bankschuld is volledig gerelateerd aan de
nanciering van Purple Square en bedraagt
ultimo 2021 € 2,9 miljoen, waarvan € 0,9 miljoen
kortlopend. De totale earn-out verplichtingen aan de
minderheidsaandeelhouders bedragen ultimo 2021
€ 2,8 miljoen, waarvan € 1,3 miljoen kortlopend.
De handelscrediteuren en overige schulden bedragen
per ultimo 2021 € 28,9 miljoen (ultimo 2020: € 23,4
miljoen). De toename is mede het gevolg van de
consolidatie van Oliver en Digisolve-Mijn ICT.
24 25CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Medewerkers
Het gemiddeld aantal FTE's steeg met 12,6% naar
430 met name door de overnames van Oliver en
Digisolve-Mijn ICT. Het gemiddeld aantal directe FTE’s
nam met 14,6% toe. Het aantal indirecte FTE’s steeg
eveneens als gevolg van de overnames. Daarnaast is
sprake van een toename van het aantal professionele
directe inhuurkrachten, gerelateerd aan de groei in
Detachering en projecten. De omzet per medewerker
(op basis van gemiddeld aantal directe FTE inclusief
professionele inhuurkrachten) nam toe naar € 217.000
in 2021 (2020: € 215.000).
Omzet naar diensten
€ mln
2021 2020 Delta
Detachering en projecten 61,0 44,2 +38,0%
Cloud services 42,2 40,1 +5,2%
Licentie- en hardwareverkopen 3,2 3,0 +6,7%
Totaal 106,4 87,3 +21,9%
EBITDA en EBIT
€ mln (tenzij anders vermeld)
2021 2020 Delta
EBITDA 12,0 10,2 +17,6%
Marge 11,3% 11,7% -0,4%
Afschrijvingen en amortisatie 5,6 5,6 +0,0%
EBIT 6,5 4,7 +38,3%
Marge 6,1% 5,4% +0,7%
Nettowinst en resultaat per aandeel
€ mln (tenzij anders vermeld)
2021 2020 Delta
Financiële lasten (netto) -0,5 -0,4 +25,0%
Belastingen -1,3 0,3 +533,3%
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4,5 3,0 +50,0%
Winst per aandeel (in €) 0,33 0,23 +43,5%
Medewerkers
FTE (tenzij anders vermeld)
2021 2020 Delta
Ultimo
Direct 340 294 +15,6%
Indirect 104 90 +15,6%
Totaal 444 384 +15,6%
Gemiddeld
Direct 329 287 +14,6%
Indirect 101 95 +6,3%
Totaal 430 382 +12,6%
Professionele inhuurkrachten (direct) 161 119 +35,3%
Verslag van de raad van bestuur
Het eigen vermogen per ultimo 2021 is per saldo
gestegen met 17,0% naar € 27,1 miljoen (2020: € 22,5
miljoen). Als gevolg van de overname van Oliver is
een minderheidsbelang van 39%, zijnde € 0,9 miljoen,
alsmede het resultaat over 2021 toekomend aan de
minderheidsaandeelhouders van Oliver zijnde € 0,2
miljoen, opgenomen als aandeel derden onder het
eigen vermogen. Het nettoresultaat over 2021 (€ 4,5
miljoen), het gedeeltelijk in aandelen uitgekeerde
dividend over 2020 (€ -0,7 miljoen) en het dividend
aan minderheidsaandeelhouders (€ -0,2 miljoen) zijn
verwerkt in het eigen vermogen per ultimo 2021.
De latente belastingverplichting is gestegen in verband
met de immateriële vaste activa behorend bij de
overnames van Oliver en Digisolve-Mijn ICT.
Kasstroom en investeringen
De nanciële slagkracht is in 2021 verder toegenomen.
De operationele kasstroom nam weliswaar af, maar
zowel de netto cash positie als de leencapaciteit
verbeterden. De daling van de operationele
kasstroom wordt verklaard door een cash out
van vennootschapsbelasting over 2020 en 2021.
In verband met Covid-19 werd in 2020 vrijwel geen
vennootschapsbelasting betaald. Daarnaast kende
het reguliere werkkapitaalbeheer (debiteuren en
crediteuren) geen bijzonderheden. De omzet bij
de grote klanten is in het vierde kwartaal gestegen,
waardoor onze debiteurenpositie per ultimo 2021 meer
dan gemiddeld is toegenomen. Dat geldt evenwel niet
voor het percentage vervallen posten.
In 2021 zijn de overnames van Oliver en Digisolve-Mijn ICT
in cash betaald, is een deel van het dividend in cash
uitbetaald (in 2020: volledig stock dividend) en zijn de
bonussen weer volledig uitbetaald (in 2020: 60% van
de bonussen).
De lopende kredietfaciliteit is niet aangewend en
bedroeg per ultimo 2021 € 7,2 miljoen, als gevolg
waarvan de headroom € 17,6 miljoen bedraagt. De
faciliteit is in 2021 gecommitteerd voor een periode van
drie jaar, alsmede in verband met de overname van Oliver
met € 0,3 miljoen verruimd. Als zekerheid is pandrecht
op vorderingen, bedrijfsuitrusting en IP-rechten verstrekt.
Gedurende 2021 is € 0,9 miljoen aan leningen afgelost.
De liquiditeitspositie is gezond en geeft Ctac een goede
uitgangspositie voor verdere groei.
Personele ontwikkelingen
Medewerker centraal
De tagline van Ctac is ‘Enabling Your Ambition’.
Dat heeft direct betrekking op onze medewerkers:
Ctac realiseert haar ambities alleen met goed
gekwaliceerde en gemotiveerde medewerkers.
Medewerkers zijn dan ook de belangrijkste asset
voor Ctac. Hun talent is kritisch voor onze strategie:
het waarmaken van ambities van onze klanten. Dat
impliceert dat we ook onze medewerkers in staat
stellen hun persoonlijke ambities binnen Ctac te
realiseren. Het humanresourcesbeleid is er dan ook
op gericht om een werkklimaat te creëren, waarin
ruimte is voor persoonlijke groei, ontwikkeling en
initiatieven. Dit is een gedeelde verantwoordelijkheid
van medewerker, manager en Ctac. De balans tussen
werk en privé blijft een belangrijk onderdeel van het
humanresourcesbeleid, zeker in 2021, waar door corona
de grens tussen privé en werk diffuser was.
Gedurende dit jaar zijn enkele korte ‘pulse’-enquêtes
gehouden naar werkbeleving, effecten van corona en
vitaliteit. Dit verschaft goed inzicht in de beleving en
de ervaringen van medewerkers. In november 2020 is,
in samenwerking met Effectory, in Nederland en België
een medewerkerstevredenheidsonderzoek gehouden.
De uitkomsten daarvan zijn in de eerste helft van 2021
op intensieve wijze gedeeld en besproken met de
medewerkers. Verbeterpunten en een actieprogramma
zijn per team benoemd en nagevolgd.
Ctac opereert in een competitieve arbeidsmarkt.
ICT is een kernaspect van nagenoeg alle organisaties
geworden. Onze afzetmarkt is hoog dynamisch en
stelt grote eisen aan de vaardigheden van onze
medewerkers. Investeren in onze medewerkers blijft
daarmee van groot belang. Ctac omarmt dan ook de
noodzaak van gestructureerd opleiden als instrument
om enerzijds de kennis en vaardigheden in stand te
houden, en anderzijds in te spelen op de persoonlijke
opleidings- en ontwikkelbehoeften van medewerkers.
De uitgangspunten voor deze ontwikkeling worden
jaarlijks, door de medewerker in samenspraak met de
manager opgesteld. Deze persoonlijke doelstellingen
gaan uit van de ambities van de medewerker en
schragen de ambities van Ctac. De implementatie van
de CtacAdemy per april 2021 leidt ertoe dat de ‘body
of knowledge and skills’ incrementeel en structureel
versterkt wordt.
Topstructuur
In 2021 heeft een wisseling in de raad van bestuur
plaatsgevonden. De heer H.L.J. Hilgerdenaar heeft zijn
functie als CEO neergelegd en is opgevolgd door de
heer P.P.J.G. Saasen, die reeds sinds 2019 als statutair
bestuurder betrokken was bij Ctac in de functie als
CFO. Naar verwachting wordt in 2022 voorzien in een
structurele invulling van de CFO-positie, die nu op
interim-basis wordt vervuld.
Strategische Personeelsplanning
Ctac is actief met Strategische Personeelsplanning (SPP)
en Future Workforce Planning (FWP). De strategische
context verandert en de workforce dient daarin mee
te veranderen. Er is in deze aanpak steeds meer
aandacht voor de doorvertaling van ontwikkelingen in
technologie naar het talent dat Ctac nodig heeft. Via
SPP en FWP wordt invulling gegeven aan succession
planning, talentmanagement en recruitment. In 2021
zijn SPP en FWP zowel in België als in Nederland
geïmplementeerd en vertaald naar actieplannen.
CtacAdemy
Leren en ontwikkelen is een centraal thema in het
humanresourcesbeleid. De bundeling van deze
activiteiten in de CtacAdemy vergroot de impact en
het leerklimaat in het bedrijf. Er worden ‘in-house’
trajecten aangeboden waarin de Ctac-werkwijze wordt
geïmplementeerd door en voor eigen medewerkers,
aanvullend op een ontwikkelprogramma van soft skills
samen met externe partners. Door een toegankelijk
en laagdrempelig platform te bieden dat voor iedere
medewerker een rijk aanbod kent, zorgt Ctac tevens
voor het vergroten van het engagement en de
duurzame inzetbaarheid van het talent.
Talentmanagement
De concurrentie op de arbeidsmarkt is enorm. Het
aantrekken en ontwikkelen van medewerkers is van
groot belang en daarom staat talentmanagement
bovenaan de HR-agenda. ‘Enabling Your Ambition’
geldt ook voor de talenten van de medewerkers. Voor
een groep met het vermogen om door te groeien en
de juiste ambitie is het Talent & Carrière Programma
ontwikkeld. Dit programma is ook in 2021 gestart
met een groep collega’s uit Nederland en België. Via
dit programma wordt met maatwerk ingespeeld op
de ontwikkelbehoefte. Op de langere termijn wordt
hierdoor ook succession planning gevoed. Op deze
manier kan het talent van Ctac optimaal renderen ten
bate van de continuïteit van de organisatie.
Diversiteit en inclusiviteit
Diversiteit is wat mensen zien en waarnemen,
inclusiviteit is wat zij zelf voelen. Bij Ctac is in 2021
gemiddeld 22% van de medewerkers vrouw. Diversiteit
gaat echter niet alleen over de verhouding man-vrouw,
maar gaat vooral om respect voor de verschillen tussen
medewerkers en/of hun sociaal-culturele achtergrond
en levenshouding. Ctac hecht in het bijzonder waarde
aan diversiteit binnen de organisatie, waarbij het er
niet om gaat wat één medewerker speciek weet of
Voorstel dividend
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
wordt voorgesteld om over het boekjaar 2021 een
keuzedividend uit te keren van € 0,11 per gewoon
aandeel (2020: € 0,08 per aandeel ). Dit komt neer op
een pay-out ratio van circa 34% van het nettoresultaat,
in lijn met het dividendbeleid. Aan de aandeelhouders
die geen voorkeur in de keuzeperiode kenbaar maken
zal een dividend in aandelen worden uitgekeerd.
Juridische structuur
Ctac heeft in 2021 een 51% belang in Oliver B.V.
verkregen en een 80% belang in Digisolve-Mijn ICT B.V.
Ontwikkelingen na balansdatum
Er zijn geen ontwikkelingen na balansdatum.
26 27CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Kasstroom en investeringen
€ mln (tenzij anders vermeld)
2021 2020 Delta
Operationele kasstroom 9,5 15,1 -37,1%
Netto cash (per ultimo) 7,5 6,7 +11,9%
Headroom (per ultimo) 17,6 17,5 +0,6%
kan, maar wat medewerkers samen kunnen en weten.
Ctac staat open voor iedereen, en dit blijkt ook uit de
kansen die medewerkers krijgen om te groeien. Ook
in de wervingsactiviteiten komt dit tot uiting door de
aanname van talent uit diverse bevolkingsgroepen en
niet-Nederlandstaligen.
Dat Ctac de daad bij het woord voegt en diversiteit
daadwerkelijk uitdraagt, komt naar voren in de dialoog
hierover met het management en medewerkers.
Medewerkers van Ctac vinden elkaar in het belang
van een veilig werkklimaat voor iedereen, waarin
samenwerken op basis van respect de norm is. Ctac
draagt haar diversiteitsbeleid uit naar de arbeidsmarkt
door middel van een diversiteitsclausule in de
vacatureteksten.
Verbinding tussen mensen is een voorwaarde tot
succes. Ctac biedt sinds dit jaar een methodiek (Insights
Discovery) aan waarin zelnzicht in gedragsvoorkeuren
leidt tot begrip voor anderen. Dit versterkt de
individuele en persoonlijke groei, de samenwerking in
teams en met onze partners.
Vitaliteit
Vitaliteit is een speerpunt. Een multidisciplinair team
heeft dit verwerkt tot een gevarieerd programma dat
in 2021 is gestart. Ctac benadert vitaliteit actief, door
frequent workshops aan te bieden op het mentale
en fysieke vlak. Daarnaast is het een onderdeel van
het verzuimbeleid: door diverse maatregelen voert
Ctac een actief verzuimbeleid op het voorkomen van
(langdurige) uitval. Hierdoor slaagt Ctac erin verzuim
als gevolg van ziekte te reduceren. In 2021 is het
ziekteverzuim binnen Ctac Nederland 3,1% (2020:
3,8%). In het kader van verzuimpreventie wordt er actief
gestuurd op verzuimmanagement en daarmee op de
inzetbaarheid van medewerkers. Dit heeft geleid tot
een stabiel verzuimniveau.
Vitale medewerkers zijn een sleutel voor duurzaam
succes. Een groter gezondheidsbewustzijn bij
medewerkers leidt tot een vitalere workforce.
Sportende medewerker zijn productiever, tter én
verzuimen gemiddeld minder. Als werkgever wil Ctac
haar medewerkers stimuleren in een gezonde leefstijl
met voldoende beweging. Daarom bieden wij onze
medewerkers een bedrijfstnessregeling aan.
Continuering Preventief Medische Onderzoeken
De inzet van Preventief Medische Onderzoeken
(PMO) is van grote waarde voor het vergroten van het
gezondheidsbewustzijn van de medewerkers die eraan
hebben deelgenomen. Inzichten op organisatieniveau
zijn vertaald naar vitaliteitsbeleid. In 2021 zijn honderd
medewerkers in een PMO betrokken geraakt in
samenwerking met het Jeroen Bosch Ziekenhuis.
Recruitment en employer branding
In 2021 is een nieuwe werken-bij-site gelanceerd en zijn
de inspanningen op de arbeidsmarkt geïntensiveerd.
Door structureel content over Ctac, onze propositie
en onze projecten met de relevante doelgroepen te
delen, is de online herkenbaarheid van Ctac versterkt.
Per doelgroep wordt gekeken naar de online candidate
journey en waar nodig geoptimaliseerd.
In 2021 is een campagne, getiteld ‘Jouw Talent’,
omgezet in instroom van nieuw talent. Hierbij wordt
gebruikgemaakt van onze eigen medewerkers: zij
vertellen over hun baan, ervaringen en uitdagingen bij
Ctac. Deze content wordt op de social media gericht bij
de relevante doelgroepen onder de aandacht gebracht.
Ctac is in intensief contact met hogescholen en
universiteiten door bijvoorbeeld deel te nemen aan
speedmeetings en het faciliteren van gastcolleges en
stageplaatsen. Doel hiervan is om talent van de nabije
toekomst kennis te laten maken met Ctac. Er is een
groeiend aantal stagiaires.
Een belangrijk wervingskanaal zijn onze eigen
medewerkers; zij vormen onze belangrijkste
ambassadeurs op de arbeidsmarkt. Zo worden
collega’s gewaardeerd voor de ‘referral’, die uiteindelijk
resulteert in een relevante wervingsbonus. Het onder
de aandacht blijven brengen van de referralregeling
heeft continue focus. Circa 35% van de instroom komt
uit het netwerk van de bestaande medewerkers.
Masterclass
De schaarste op de IT-arbeidsmarkt is here to stay.
De vraag naar IT’ers groeit harder dan het aanbod.
Digitale transformatie binnen organisaties wordt steeds
meer een primaire businessbehoefte, waardoor de
vraag naar IT-professionals toeneemt. In 2021 heeft
Ctac zich expliciet gericht op het werven van junior-IT-
professionals, wat heeft geresulteerd in de start van een
Masterclass. Na een intensief opleidingsprogramma zijn
de eerste professionals gestart op klantprojecten. In
2022 wordt dit initiatief naar verwachting herhaald.
Medezeggenschap
In 2021 hebben vijf overlegvergaderingen met de
ondernemingsraad plaatsgevonden. Dit komt de
formele medezeggenschap, maar ook de informele
dialoog tussen raad van bestuur en ondernemingsraad
ten goede. Er is periodiek overleg gevoerd over alle
aspecten van de bedrijfsvoering, waarbij in 2021 ook
eenmaal een lid van de raad van commissarissen
het overleg heeft bijgewoond. Vaste thema’s in
deze overlegvergaderingen zijn de markt- en
resultaatontwikkelingen, organisatiewijzigingen en
het humanresourcesbeleid. Over 2021 wordt positief
teruggekeken op de geleverde bijdrage van de
ondernemingsraad, die in verschillende zaken advies
en/of instemming heeft gegeven. Voorbeelden van
onderwerpen die besproken zijn:
acquisities Ctac;
benoeming nieuwe commissarissen;
wijziging beoordelingssystematiek;
arbeidsvoorwaardelijke thema's
(kostenvergoedingen, bonusregeling).
Covid-19
In 2020 brak de wereldwijde Covid-19-pandemie
uit en dat heeft ook in 2021 effect gehad op onze
medewerkers en de wijze waarop we samenwerken.
Vanaf medio maart 2020 wordt er primair vanuit huis
gewerkt, en incidenteel vanuit kantoor. De exibiliteit
die van medewerkers wordt gevraagd is groot, en het
aanpassingsvermogen is eveneens groot. Ons team
is er knap in geslaagd zich aan te passen aan deze
realiteit. De Covid-19-situatie heeft tot gevolg gehad
dat de onderlinge interactie vaker digitaal verloopt.
Tegelijkertijd biedt dit ook mogelijkheden tot nieuwe
connecties en kennismakingen. De dienstverlening
aan klanten en interne collegialiteit zijn van een hoog
niveau gebleven. Er worden andere eisen gesteld
aan samenwerken, leiden en communiceren. We
hebben bemerkt dat vitaliteit en persoonlijk welzijn
van medewerkers een prominentere plek heeft
gekregen. De behoefte hieraan is vormgegeven in een
programma gericht op vitaliteit.
Duurzaam ondernemen
Maatschappelk verantwoord ondernemen
binnen Ctac
De langetermijnvisie en continuïteit van Ctac zijn de
belangrijkste uitgangspunten van maatschappelijk
verantwoord ondernemen. Daarnaast is binnen de
ICT-markt sprake van een duidelijke bewustwording
om duurzamer te gaan werken. De gevolgen van
grondstofschaarste en de eindigheid van fossiele
brandstoffen hebben ook invloed op de sector.
Zo streeft de Nederlandse overheid ernaar om al
haar producten en diensten duurzaam in te kopen,
waaronder ICT-diensten. Ctac onderschrijft het belang
van duurzaamheid in haar dienstverlening zowel aan
haar klanten als aan de maatschappij in het algemeen.
Ctac brengt elk jaar het energieverbruik in kaart en
stelt een Carbon Footprint-rapportage op. Door het
inzichtelijk maken van het energieverbruik met daaraan
verbonden een Carbon Footprint-rapportage kan er
jaarlijks gestuurd worden op vermindering van het
energieverbruik (waar mogelijk) en op het verlagen van
de CO
2
-uitstoot. Ctac heeft als jaarlijks doel de uitkomst
van de Carbon Footprint-rapportage te verlagen.
Ctac kijkt naar de drie P’s (People, Planet, Prot) van
maatschappelijk verantwoord ondernemen. Deze
integrale aanpak maakt het voor Ctac mogelijk om
progressie te boeken op het gebied van duurzaamheid,
zowel op sociaal en maatschappelijk vlak als op
economisch vlak.
De P van People staat in het teken van het waarmaken
van ambities door de medewerker. Ctac is erop
gericht om een werkklimaat te creëren waarin ruimte
is voor groei, ontwikkeling en nieuwe uitdagingen.
Ctac investeert in haar medewerkers en biedt hun de
mogelijkheid zich te ontwikkelen.
Voor de invulling van de P van Planet is optimalisatie van
de Carbon Footprint het uitgangspunt. Uit de Carbon
Footprint-rapportages van de afgelopen jaren blijkt dat
het merendeel van de CO
2
-uitstoot wordt veroorzaakt
door het brandstofverbruik van de leaseauto’s. Een
van de doelstellingen die Ctac zichzelf had opgelegd,
was het terugdringen van het brandstofverbruik van
de leaseauto’s. Een daling in de CO
2
-emissie heeft
plaatsgevonden over de afgelopen jaren. Deze doel-
stelling blijft staan voor de komende jaren, echter de
reductie wordt wel kleiner. Zo heeft Ctac in 2021 1,5%
minder CO
2
-uitstoot gerealiseerd ten opzichte van het
brandstofverbruik in 2020, te weten: 8,62 ton CO
2
minder.
Ctac ziet een toename van het rijden in elektrische
voertuigen door medewerkers en verwacht de komende
jaren dan ook een verdere daling in CO
2
-uitstoot. Door
de Covid-19-situatie is de uitstoot van CO
2
in 2021 net als
in 2020 verlaagd als gevolg van het vele thuiswerken.
De P van Prot wordt ingevuld door producten en
diensten in te zetten/te ontwikkelen, waarbij de focus
ligt op duurzaamheid. Deze producten zullen bij de
klanten van Ctac besparingen realiseren op het gebied
van energie, afval en CO
2
-uitstoot. Ctac werkt samen
met klanten, leveranciers en partners om een bijdrage
te leveren aan een gezonder milieu.
Duurzaamheid
De meeste klanten hebben een duurzaamheidsbeleid
waarin veelal nog beperkt aandacht wordt besteed
aan de rol van ICT. Terwijl ICT – mede door het gebruik
van software – een belangrijke rol kan spelen in het
terugdringen van het energieverbruik.
De ambitie is om stap voor stap de doelen te realiseren
ten aanzien van mobiliteit (verminderen autokilometers,
elektrisch vervoer), energiebesparing in het eigen
gebouw (isolatie, verlichting, energiemanagement of
het optimaliseren van de bestaande installaties) of het
toepassen van zonnepanelen.
Verslag van de raad van bestuur
28 29CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Ctac blijft zich ten doel stellen om de CO
2
-uitstoot
betreffende het wagenpark te verminderen. Ctac hecht
waarde aan het monitoren van de CO
2
-uitstoot als
gevolg van haar bedrijfsactiviteiten. Om die reden wordt
al meerdere jaren achtereen een Carbon Footprint-
rapportage opgesteld. Op deze manier kunnen
verschillen tussen de jaren worden geanalyseerd en biedt
het handvatten voor het nemen van maatregelen om de
organisatie verder te verduurzamen.
De focus voor 2021 lag, naast het verlagen van de
CO
2
-uitstoot van het wagenpark, ook op duurzame
afvalverwerking. Dit omvat onder andere het gescheiden
inzamelen van afval en het reduceren van afval, onder
andere door wegwerpservies te vervangen door
recyclebare producten.
Carbon Footprint Ctac 2021
Voor de berekeningen over het kalenderjaar 2021 is
gebruikgemaakt van energieverbruikgegevens met
betrekking tot de huisvesting, (externe) datacenters
en mobiliteit van medewerkers. Aan de hand van
deze gegevens is de totale CO
2
-emissie voor de
Ctac-organisatie berekend.
Om de operationele grenzen (scope) af te bakenen,
is gebruikgemaakt van de categorisering van de
internationale richtlijn Greenhouse Gas (GHG) Protocol.
Dit protocol onderscheidt drie bronnen van emissie:
scope 1, 2 en 3. Per scope is beschreven welke CO
2
-
genererende activiteiten door Ctac zijn opgenomen in
de berekening.
De totale emissie over het kalenderjaar 2021 bedroeg
voor Nederland en België gezamenlijk 901,88 ton CO
2
.
Dit betekent een daling van circa 5% ten opzichte van
de uitstoot over het kalenderjaar 2020. Voornaamste
reden voor de daling betreft het beperkt aantal
gereden kilometers in verband met Covid-19. Het
aantal leaseauto’s is nagenoeg hetzelfde gebleven. Het
gestelde doel is hiermee behaald. De verlaging van deze
CO
2
-emissie staat wederom als doel voor 2022 gesteld.
Scope 1
In scope 1 gaat het om de directe uitstoot
van broeikasgassen. Directe emissie van CO
2
wordt veroorzaakt door het gebruik van fossiele
energiedragers (aardgas, benzine, etc.). Voor het
berekenen van de CO
2
-emissie wordt het gebruik van
fossiele brandstoffen in kaart gebracht en verrekend
met vastgestelde specieke conversiefactoren.
Voor Ctac is enkel en alleen het brandstofverbruik van
de leaseauto’s geregistreerd, gebaseerd op het totale
verbruik (zakelijk en privé). Bij elkaar levert dit een
CO
2
-emissie over 2020 op van 558,52 ton (2020: 573
ton). Deze afname is verklaarbaar doordat er in 2021
als gevolg van de coronasituatie substantieel minder
woon-werkverkeer is. De CO
2
-emissie van scope 1 is
de grootste factor binnen de totale uitstoot, iets wat
overigens gebruikelijk is bij bedrijven in de zakelijke
dienstverlening. Daarbinnen is de uitstoot als gevolg
van verbruikte brandstof de belangrijkste factor.
Scope 2
Naast directe emissie van broeikasgassen (scope 1)
wordt in een CO
2
-voetafdruk ook indirecte CO
2
- emissie
ten gevolge van het elektriciteitsgebruik meegenomen.
Bij de omzetting van elektrische energie in ‘bruikbare’
energie komt weliswaar geen CO
2
vrij (met andere
woorden: in een elektrisch apparaat vindt geen
verbrandingsproces plaats), maar bij de productie van
elektriciteit in de elektriciteitscentrale gebeurt dat wel.
Door het inkopen van elektriciteit is Ctac dus indirect
verantwoordelijk voor deze CO
2
-emissie.
De totale CO
2
-emissie in scope 2 bedroeg voor Ctac in
2020 383 ton. Binnen deze scope heeft er, ten opzichte
van 2020, een afname plaatsgevonden. In 2021 bedroeg
deze scope voor Ctac namelijk 194,96 ton. Dat is een
daling van 49%.
Scope 3
Ten slotte komt er bij een organisatie indirect CO
2
vrij als gevolg van de activiteiten van het bedrijf, die
voortkomen uit bronnen die geen eigendom van het
bedrijf zijn, noch beheerd worden door het bedrijf.
Zo ontstaat er CO
2
-emissie door woon-werkverkeer
van de medewerkers, door zakelijke kilometers die
worden gereden met privéauto’s, door verwerking
van door de organisatie geproduceerd afval, door
productie van materialen die de organisatie inkoopt,
etc. De organisatie heeft geen directe invloed op
deze emissies. Deze indirecte emissies worden scope
3-emissies genoemd.
Voor Ctac is in het kader van scope 3 een beperkt
aantal bronnen van CO
2
-emissie in kaart gebracht. De
totale CO
2
-emissie over het kalenderjaar 2021 bedraagt
nagenoeg 0 ton (in 2020: 0,07 ton), dit vanwege het feit
dat er louter met groene stroom wordt gewerkt.
Vooruitblik 2022
Ctac bevindt zich op het terrein van duurzaam
ondernemen in een overgangsfase, waarbij de ambitie
is om het duurzaamheidsbeleid een impuls te geven.
In 2022 wordt door een projectteam een nieuw beleid
uitgewerkt, met betrokkenheid van de medewerkers.
De leidraad daarbij zijn de Sustainability Development
Goals, zoals geformuleerd door de Verenigde Naties.
Ctac, kwaliteit, informatiebeveiliging en privacy
Al jaren heeft Ctac een duidelijk informatie-
beveiligingsbeleid dat stevig verankerd is in de
organisatie. Dit beleid is gebaseerd op meerdere
pijlers, waar onder andere het bewustzijn bij de
medewerkers, het ingericht hebben van de diverse
processen en het zowel intern als extern laten
auditen van de processen en werkwijzen, standaard
deel van uitmaken. Sinds 8 december 2008 is Ctac
houder van een ISO27001-certicering. Doordat
informatiebeveiliging integraal deel uitmaakt en de
kwaliteit meebepaalt van de dienstverlening van Ctac,
is Ctac sinds 2009 ook drager van een ISO9001-
certicaat. De ISO-certicaten zijn nooit een doel
op zich geweest, maar ondersteunen Ctac in het
vasthouden van de focus op haar dienstverlening.
Ctac streeft naar een continu proces van optimaliseren
en verbeteren, onder andere door het gebruik van het
‘security by design’-principe, waardoor de kwaliteit van
de procesvoering, van de productlevering en van de
manier van werken op een steeds hoger niveau komt
te liggen.
Anno 2022 heeft Ctac nog steeds haar certicaten
prima op peil. In 2021 is door KIWA Nederland B.V. een
opvolgaudit uitgevoerd over de ISO27001:2013- en
ISO9001:2015-beheersmaatregelen, waardoor Ctac
de ISO-certicaten zonder probleem kan continueren.
Een bewijs dat Ctac organisatieonderdelen als
eigenaarschap, procesverantwoordelijkheid en
managementparticipatie stevig onder de knie heeft.
Privacy is en blijft een belangrijk onderdeel in de
strategie van Ctac. Als ICT-organisatie zijn we dit niet
alleen aan onszelf verplicht, maar zeker ook aan onze
klanten. Het privacy-aspect en de uitvoering van
de maatregelen die beschreven staan in de AVG
blijven vast onderdeel uitmaken van de activiteiten
binnen Ctac.
Naast de ISO-certiceringen en de continuering van
de AVG is ook de ISAE3402 type II-verslaglegging over
2021 een feit: een rapportage die de Plan Do Check
Act-cyclus van het Ctac ISAE3402-raamwerk nauwgezet
toetst op een juiste werking ervan. Dit onderzoek is in
2021 wederom door EY uitgevoerd. Ctac heeft ook dit
onderzoek prima doorstaan en kan in 2022 wederom
een niet-geconditioneerd ISAE3402 type II-rapport
voorleggen.
Naast het continu streven naar optimaal werkende
managementsystemen over de verschillende
domeinen heen met de daarbij behorende toetsingen
en certicaten, is er uiteraard ook steeds plaats
voor eventueel aanvullende wensen van onze
opdrachtgevers.
Risicoproel en -beheersing
Risicohouding
De raad van bestuur draagt de eindverantwoordelijk-
heid over het risicomanagementsysteem. Hij streeft
ernaar om risico’s te beperken en geen substantiële
risico’s aan te gaan zonder dat deze op een voor
Ctac aanvaardbaar niveau zijn teruggebracht. Voor
het identiceren, analyseren en mitigeren van risico’s
heeft Ctac een risicoraamwerk opgesteld. Met dit
raamwerk wordt de effectiviteit van geïmplementeerde
maatregelen gemeten, teneinde de Ctac-gerelateerde
bedrijfsprocessen te verbeteren. De interne
beheersing wordt continu beoordeeld en verder
geprofessionaliseerd. Ctac zorgt, door een continu
proces van interne controles en metingen, voor het zo
optimaal mogelijk bewaken en het tijdig identiceren
en, indien noodzakelijk, mitigeren van ontstane risico’s.
Algemeen
Ctac’s langetermijnstrategie is gericht op continuïteit
van de onderneming en de langetermijnwaardecreatie
voor alle stakeholders door groei en een positieve
ontwikkeling van de winstgevendheid. Ctac
beoogt deze langetermijnwaardecreatie te
bereiken door op structurele wijze de technische
en commerciële activiteiten binnen de strategie
op elkaar af te stemmen en de organisatie hier in
aard en omvang op aan te passen. Door middel van
strategische meerderheidsbelangen wil Ctac de
langetermijnwaardecreatie een versnelling geven. Op
basis van een structureel risicomanagement programma
kan Ctac de continuïteit van de dienstverlening en
services blijven leveren aan onze klanten. Voor de
eigen IP-producten heeft 2021 in het teken gestaan
van doorontwikkeling van functionaliteiten en
verbeteringen. Met deze producten beoogt Ctac
een inkomstenstroom op langere termijn te blijven
realiseren. Het investeren in, en kansen bieden aan
medewerkers om zich verder te ontwikkelen dragen bij
aan langetermijnwaardecreatie.
De strategische koers van Ctac wordt jaarlijks uitgebreid
besproken met de raad van commissarissen. Het
risicomanagementsysteem met zijn controlemiddelen
en mitigerende maatregelen is eveneens een periodiek
terugkerend onderwerp op de agenda van de raad van
commissarissen. Ook worden jaarlijks als onderdeel
van de controle van de jaarrekening door de externe
accountant, de administratieve organisatie en de
interne beheersing qua opzet, bestaan en werking
geëvalueerd.
Risicomanagement is een integraal onderdeel van de
planning- en controlecyclus. De strategische doelen
van Ctac worden door de raad van bestuur samen
met de directeuren van de diverse bedrijfsonderdelen
vertaald naar businessplannen en budgetten per
bedrijfsonderdeel. Het businessplan bevat concrete
businessdoelstellingen, nanciële doelstellingen
en een aantal Key Performance Indicators (KPI’s).
Gedurende het jaar worden deze doelstellingen
consequent gemeten en beoordeeld op voortgang.
De operationele en nanciële resultaten per
bedrijfsonderdeel worden maandelijks door de raad
Verslag van de raad van bestuur
30 31CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
van bestuur en de directie van de bedrijfsonderdelen
vergeleken met de resultaten van het jaar ervoor
en met de budgetten voor het lopende jaar. Indien
nodig worden nadere acties gedenieerd en worden
verwachtingen bijgesteld. De belangrijke KPI’s bij Ctac
zijn zowel intern als extern gericht. Intern worden onder
andere bezettingsgraad, tarieven, aantal directe en
indirecte fte’s, en efciency van de processen gemeten.
Extern gaat het vooral over de klanttevredenheid, die
vanuit de diverse contacten met de opdrachtgever
wordt gemeten. Voorbeelden hiervan zijn de calls die
met een tevredenheidskwalicatie door de aanvrager
worden afgesloten, customer reviews en de reviews van
individuele consultants. Waar nodig worden passende
maatregelen genomen om de hoge standaard te
kunnen blijven leveren.
Ctac hanteert zoveel mogelijk uniforme werkprocessen,
procedures en informatiesystemen, en legt
daarbij verantwoordelijkheden, bevoegdheden,
functiescheidingen, richtlijnen, procedures en
processen op heldere en toegankelijke wijze vast.
Ctac heeft ook in 2021 gewerkt aan het verder
optimaliseren van haar risicobeheersings- en interne-
controlesystemen. Ctac is zich ervan bewust dat
dergelijke systemen geen absolute zekerheid kunnen
bieden. In Ctac’s systeem van risicomanagement en
controle zijn de volgende belangrijke elementen te
onderscheiden:
Strategische risico’s;
Financiële risico’s;
• Cyberrisico’s;
Operationele risico’s.
In onderstaande paragrafen zijn de meest relevante
risico’s die op dit moment voor Ctac gelden,
uiteengezet. Risico’s die op dit moment niet onderkend
zijn of die als niet-materieel worden beschouwd,
worden hier niet genoemd.
Strategische risico’s/marktrisico’s
Ctac wil voortdurend adequate ICT-oplossingen blijven
ontwikkelen. De ontwikkelingen in de markten waarin
Ctac opereert, gaan snel. Het risico bestaat dat Ctac
onvoldoende in staat is om tijdig te anticiperen en in
te spelen op marktontwikkelingen met het ontwikkelen
en aanbieden van nieuwe producten en diensten. Om
dit te voorkomen, werkt Ctac enerzijds samen met
haar vaste partners om steeds op de hoogte te blijven
van de laatste ontwikkelingen in de markt en werkt
zij anderzijds zoveel mogelijk samen met klanten aan
het verbeteren van de (bedrijfs)processen van de klant
om deze nieuwe technologieën te kunnen inzetten.
De toenemende wens van klanten om een volwaardig
partnerschap aan te gaan, blijft zich continueren.
Organisaties zijn steeds meer afhankelijk van optimaal
functionerende ICT-systemen ter ondersteuning van
de (bedrijfs)processen. Hierdoor is een one-stop-shop-
oplossing met aangeboden diepgaande kennis van
de verticale markt in combinatie met een breed scala
van oplossingen bij de klant, zoals Ctac die aanbiedt,
noodzakelijk.
De markt voor ICT-dienstverlening is volwassen. De
opkomst van nichespelers veroorzaakt druk op prijzen
en marges. Ctac probeert dit risico te mitigeren
door het maken van heldere strategische keuzes ten
aanzien van haar positionering in de markt, en door
voortdurend te investeren in de ontwikkeling van
competenties en vaardigheden van de medewerkers.
In het geval dat Ctac bedrijven zou acquireren, is
het uiteindelijke doel om de beoogde synergieën te
maximaliseren. Als acquisities aan de orde zijn, wordt
allereerst beoordeeld of er een voldoende ‘strategic
and cultural t’ is. Vervolgens zal Ctac komen tot
een reële prijs en een adequaat Post Merger
Integration-traject.
Om neerwaartse risico’s op haar omzet te mitigeren,
heeft Ctac zich tot doel gesteld om uiteindelijk een
substantieel deel van de totale jaaromzet te behalen
uit meerjarige contracten en uit de dagelijkse
dienstverlening die door de bestaande klantenkring
wordt gevraagd. Ctac bedient ongeveer zeshonderd
klanten, verspreid over verschillende sectoren. Met
een dergelijke brede exposure naar grotere klanten
minimaliseert Ctac neerwaartse risico’s op de omzet.
Om op een eventueel verminderde vraag naar ICT-
diensten en -projecten te kunnen inspelen, wordt
getracht om de gevolgen ervan zoveel mogelijk te
beperken door het efciënt en exibel inzetten van
medewerkers en waar nodig inhuurkrachten.
Steeds meer bedrijven verkennen de mogelijkheden
van de public cloud en integratie van applicaties
die vanuit de verschillende cloudproviders worden
aangeboden. De snelheid waarmee dit proces zich
in de toekomst zal ontwikkelen, blijft moeilijk in te
schatten, en Ctac tracht hier commercieel zo goed
mogelijk op in te spelen door het voortdurend
aanpassen van haar businessproposities. Door op de
juiste manier contracten met zowel opdrachtgevers
als leveranciers te deniëren en looptijden waar
mogelijk te optimaliseren, beoogt Ctac te voorkomen
dat het migreren van systemen van opdrachtgevers
van Ctac naar public-cloudproviders negatieve
gevolgen heeft op haar omzet en resultaten. Zo
monitort Ctac elk kwartaal hoe de situatie voor
de komende drie jaar kan worden ingeschat om
te beoordelen of de handelwijze moet worden
aangepast.
Om het identiceren, analyseren en mitigeren van
risico’s zo adequaat mogelijk aan te pakken, heeft
Ctac daartoe haar IT-risicomanagement apart
gepositioneerd binnen de organisatie.
Financiële risico’s
Ctac is onderhevig aan een aantal nanciële risico’s,
zoals marktrisico (rente- en valutarisico), kredietrisico,
liquiditeitsrisico en kapitaalrisico. Daarnaast is goodwill
ontstaan bij acquisities. Deze acquisities zijn verregaand
geïntegreerd binnen Ctac. Jaarlijks wordt getoetst
op de aanwezigheid van impairment-triggers. Een
omschrijving van de nanciële risico’s en de beheersing
daarvan is terug te vinden in de toelichting op de
geconsolideerde jaarrekening. Ctac probeert mogelijke
risico’s tijdig in beeld te krijgen en treft waar mogelijk
mitigerende maatregelen.
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico's
die zich uitsluitend beperken tot de eurozone.
Om deze risico's te minimaliseren, heeft het
renterisicobeleid tot doel de renterisico's die
voortkomen uit de nanciering van de onderneming,
te beperken. Het renterisico heeft betrekking
op zowel de langetermijnnanciering als de
kortetermijnnanciering. Ctac analyseert continu
de ontwikkeling van de liquiditeiten in relatie
tot de beschikbare nancieringsfaciliteiten en
schommelingen in rentepercentages. Ctac heeft
geen nanciële instrumenten afgesloten om het
renterisico te beperken. Ctac heeft geen signicante
interestdragende activa. Opbrengsten van de groep
zijn daarom nagenoeg geheel onafhankelijk van
wijzigingen in de rentevoet.
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd
in de eurozone. Het overgrote deel van de omzet
wordt gerealiseerd binnen de eurozone. De
rapportagevaluta en functionele valuta van Ctac
zijn derhalve de euro. Ctac bezit geen activa en
verplichtingen buiten de eurozone. De raad van
bestuur van Ctac beoordeelt de valutarisico’s ultimo
2021 als zeer beperkt.
Kredietrisico is het risico van nancieel verlies
voor Ctac als een afnemer of tegenpartij van een
nancieel instrument de aangegane contractuele
verplichting niet nakomt. Het kredietrisico wordt
centraal beheerst. Het kredietrisico vloeit voort
uit liquide middelen en transacties met cliënten
inclusief openstaande vorderingen. Voor banken en
nanciële instellingen worden alleen professionele
partijen binnen Nederland geaccepteerd. De
nancieringsfaciliteit van Ctac is voor Nederland
ondergebracht bij ABN AMRO Bank en voor
België bij ING Bank. Dit betreffen professionele
marktpartijen waarvan de kredietkwaliteit als goed
wordt beoordeeld. De credit ratings van deze partijen
betreffen minimaal A.
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Als
er geen externe beoordelingen beschikbaar zijn,
beoordeelt Ctac de kredietwaardigheid van de
afnemer, waarbij onder meer de nanciële positie,
ervaringen in het verleden en overige factoren
worden meegenomen. De kredietrisico’s ter zake
opdrachtgevers worden doorlopend beoordeeld. De
raad van bestuur van Ctac N.V. schat de kredietrisico’s
van de opdrachtgevers in als beperkt, gezien de
individuele omvang en onafhankelijke positie van
de verschillende afnemers. Met een groot deel van
onze afnemers wordt meerdere jaren zaken gedaan
en in het verleden is er slechts in incidentele gevallen
sprake geweest van een situatie waarin de afnemer
niet aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen.
Afnemers worden voortdurend en op individuele
basis beoordeeld op naleving van afspraken over
betalingscondities.
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Hiertoe wordt in Nederland per 31 december
2021 gebruikgemaakt overeengekomen:
een combinatie faciliteit ter hoogte van totaal
€ 6.300.000. In België wordt per 31 december 2021
gebruikgemaakt van de kredietfaciliteit bij ING Bank
ter hoogte van € 900.000. Als zekerheid is pandrecht
verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting, IP-rechten
en aandelen. De banken kunnen de faciliteit op elk
moment verlagen of opzeggen.
Het liquiditeitenbeheer is erop gericht de
beschikbare liquide middelen en kredietfaciliteiten
binnen Ctac zo optimaal mogelijk aan te wenden.
Hiertoe worden periodiek liquiditeitsprognoses
opgesteld voor zowel de korte als de middellange
termijn. Deze prognoses worden periodiek bijgesteld
op basis van realisatie en eventueel bijgestelde
prognoses.
Het management van kapitaal vindt centraal plaats
en is gericht op enerzijds de continuïteit van Ctac en
anderzijds het optimaliseren van de kapitaalstructuur,
teneinde de kosten van kapitaal te reduceren en
rendement voor aandeelhouders te genereren.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur
te komen zijn gelegen in het dividendbeleid,
de mogelijkheid om eigen aandelen te kopen
en de mogelijkheid om aandelen te emitteren,
in het bijzonder in verband met de nanciering
van mogelijke acquisities of de reductie van
schuldposities.
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software deels
in eigen beheer. Een deel van de kosten wordt
geactiveerd op de balans. Technologische
ontwikkelingen en veranderende marktomstandig-
heden kunnen ertoe leiden dat geactiveerde kosten
niet langer terugverdiend kunnen worden. Ctac is
terughoudend bij het activeren van kosten. Jaarlijks
wordt bovendien beoordeeld of de op de balans
gerepresenteerde waarde nog steeds kan worden
terugverdiend.
Verslag van de raad van bestuur
32 33CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Ctac is belastingplichtig en loopt dus scale risico’s
bij het verrichten van haar activiteiten. Ctac managet
deze risico’s door het up-to-date houden van
scale kennis, het raadplegen van deskundigen,
het proactief signaleren en beheersen van scale
risico’s, en het uitvoeren van steekproeven op
administraties. Ctac heeft met de Belastingdienst een
handhavingsconvenant afgesloten en valt dus onder
het zogenaamd ‘Horizontaal Toezicht’, wat impliceert
dat de Belastingdienst en Ctac wederzijds proactief
opereren. Tevens werkt Ctac aan de implementatie
van een zogeheten tax control framework. Speciek
beschikt Ctac ultimo 2021 over € 3,2 miljoen scale
verliezen, waarvoor een actieve belastinglatentie
is gevormd € 0,7 miljoen. Het risico bestaat dat
deze verliezen niet tijdig genoeg kunnen worden
gecompenseerd, met als gevolg dat (een deel
van) de latente belastingvordering moet worden
afgewaardeerd. De scale verliezen zijn ten opzichte
van 2020 verkleind en Ctac heeft de verwachting dat
deze verliezen in de komende jaren met de winst
verrekend kunnen worden.
Er is in Nederland en in België een tekort aan
goed opgeleide IT'ers. Deze krapte is zowel
conjunctureel als structureel: er is een beperkt
aanbod en verhoudingsgewijs lage instroom vanuit
de hogescholen en universiteiten op de arbeidsmarkt
in relatie tot de grote vraag naar digitalisering.
De krappe arbeidsmarkt maakt dat klanten en
sommige concurrenten aantrekkelijk zijn voor onze
medewerkers. Met de huidige vacaturedruk blijft
een forse wervingsinspanning noodzakelijk om
ervaren professionals aan te trekken. Deze situatie
kan ook leiden tot stijgende personeelskosten
of hoge kosten voor de inhuur van externen. Om
medewerkers aan te trekken en te behouden heeft
Ctac de employer branding in lijn gebracht met de
strategie. Onze employer branding richt zich op
meerdere doelgroepen. Ctac wil een aantrekkelijke
werkgever zijn voor starters, young professionals en
ervaren krachten. Hierbinnen zijn talentmanagement,
diversiteit en vitaliteit belangrijke thema's. Deze
onderwerpen komen ook terug in onze werving.
Daarnaast maken we gebruik van ons succesvolle
referral kanaal, waarbij medewerkers zelf talent
interesseren voor een carrière bij Ctac en zijn de
banden met de onderwijsinstellingen geïntensiveerd.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene ICT- en clouddiensten
is het voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te
besteden aan het identiceren en behandelen van
de cyberrisico’s die gerelateerd zijn aan de geleverde
diensten. De Corporate Information Security Ofcer
(CISO) samen met de Privacy Ofcer zorgen er
met de verschillende businessunits en de interne
staforganisatie voor dat de hieraan verbonden risico’s
inzichtelijk worden. In overleg met deze afdelingen en
het senior management worden de nodige mitigerende
maatregelen geïmplementeerd, om het risico naar een
acceptabel niveau terug te brengen.
Ctac heef haar Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402-raamwerk. Alle
mitigerende maatregelen en activiteiten worden
door middel van interne en externe audits periodiek
getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van dit ISMS heeft Ctac sinds enkele
jaren een intern operationeel securityteam. Dit team
staat in voor het continu monitoren van het gehele
IT-landschap en zal bij de minste dreiging direct
reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot
aantal preventieve maatregelen operationeel op de
verschillende lagen in het IT-landschap.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering afgesloten
om in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op meer gespecialiseerde partijen ter
ondersteuning van het eigen securityteam.
Operationele risico’s
Ctac onderkent een aantal operationele risico’s die
voortvloeien uit de wijze waarop de bedrijfsvoering
plaatsvindt. Zo voert Ctac projecten voor klanten uit,
levert Ctac (cloud)diensten en zet het verschillende
leveranciers en partners in als onderdeel van de
dienstenketen. Elke vorm van dienstverlening heeft zijn
eigen specieke risico’s. In alle gevallen besteedt Ctac
aandacht aan het vooraf onafhankelijk, inhoudelijk en
juridisch toetsen van af te sluiten contracten.
Een belangrijk deel van de omzet van Ctac komt tot
stand door uitvoering van projecten ten behoeve
van klanten. Daar waar een directe en volledige
invloed van een risico op het te bereiken resultaat
aan Ctac toe te schrijven is, neemt Ctac hiervoor de
vanzelfsprekende verantwoordelijkheid. De wijze
van uitvoering van projecten en opdrachten kan
een belangrijke invloed hebben op de prestaties en
resultaten van Ctac. Om de hiermee samenhangende
risico’s zoveel mogelijk te minimaliseren, beschikt
de Ctac-organisatie over een intern kwaliteits- en
beheersingssysteem. In dit kader bewaakt de project
review board vanaf de presalesfase tot en met de
aanbieding en eventuele presentatie bij de klant, de
risico’s om deze zoveel mogelijk te mitigeren. Project-
en opdrachtcontrole zijn voor Ctac de belangrijkste
pijlers bij het uitvoeren van projecten en opdrachten.
Voor een ICT-dienstverlener als Ctac zijn
medewerkers de belangrijkste asset van het
bedrijf. Ctac kan alleen verder groeien dankzij haar
medewerkers. Schaarste op de arbeidsmarkt kan in
kwalitatieve zin groei in ICT-kennis, of in kwantitatieve
zin groei van de omzet remmen. Daarom voert Ctac
een humanresourcesbeleid dat erop is gericht om
een stimulerend werkklimaat te creëren, waarin
ruimte is voor groei en ontwikkeling van, en nieuwe
uitdagingen voor de medewerkers. Het behoud van
deskundige medewerkers is daarin een belangrijk
doel en is samen met het aantrekken van talentvolle
medewerkers een speerpunt.
Als gevolg van de steeds gecompliceerder
business waarin Ctac opereert, treden af en toe
geschillen met opdrachtgevers op. Ctac is in haar
dienstverlening voortdurend alert op het voorkomen
van dergelijke geschillen en wenst in het geval van
eventuele geschillen om ze snel en adequaat op
te lossen in het belang van de klant. Om in geval
van claims de continuïteit te kunnen waarborgen,
beschikt Ctac over een algemene en een degelijke
beroepsaansprakelijkheidsverzekering.
Bestuursverklaring
De effectiviteit en werking van de interne
risicobeheersings- en controlesystemen worden
jaarlijks besproken met de auditcommissie en de
raad van commissarissen. Rekening houdend met
de hiervoor beschreven risico’s en daarop gerichte
beheersingsmaatregelen, en in overeenstemming met
de best practice bepaling I.4.3 van de Nederlandse
Corporate Governance Code, verklaart de raad van
bestuur, voor zover bekend, dat:
Het verslag in voldoende mate inzicht geeft in
eventuele tekortkomingen in de werking van de
interne risicobeheersings- en controlesystemen;
Voornoemde systemen een redelijke mate van
zekerheid geven dat de nanciële verslaggeving
geen onjuistheden van materieel belang bevat;
Het naar de huidige stand van zaken gerechtvaardigd
is dat de nanciële verslaggeving is opgesteld op
going concern basis;
In het verslag de materiële risico’s en onzekerheden
zijn vermeld die relevant zijn ter zake van de
verwachting van de continuïteit van de vennootschap
voor een periode van twaalf maanden na opstelling
van het verslag.
Daarnaast verklaart de raad van bestuur in lijn met
artikel 5:25c van de Wet op het nancieel toezicht dat
voor zover hun bekend:
De jaarrekening een getrouw beeld geeft van
de activa, de passiva, de nanciële positie en de
winst of het verlies van de uitgevende instelling
en de gezamenlijk in de consolidatie opgenomen
ondernemingen;
Het bestuursverslag een getrouw beeld geeft over
de toestand op de balansdatum, de gang van zaken
gedurende het boekjaar van de uitgevende instelling
en van de met haar verbonden ondernemingen
waarvan de gegevens in haar jaarrekening zijn
opgenomen en dat in het bestuursverslag de
wezenlijke risico's waarmee de uitgevende instelling
wordt geconfronteerd, zijn beschreven.
De opgaaf als bedoeld in art. 2:153 BW bij het
handelsregister van de Kamer van Koophandel is
voldaan op 4 februari 2021.
Vooruitzichten
Ctac is in 2021, net als elk ander bedrijf, geconfronteerd
met de economische en maatschappelijke gevolgen van
de wereldwijde pandemie. Ondanks dat de pandemie
op zijn retour lijkt, spelen geopolitieke en economische
onzekerheden een rol in de investeringsbereidheid
van onze klanten. Dit kan impact hebben op de timing
van toekomstige investeringen in IT services. De lange
termijn outlook blijft desalniettemin overeind, namelijk
dat digitalisering een steeds belangrijkere accelerator
van bedrijfsmodellen en strategieën zal worden.
Om die reden voorzien wij een verdere groei van
onze activiteiten.
De raad van bestuur ziet geen reden om te twijfelen
aan de continuïteitsinschatting van de dienstverlening
van Ctac – de huidige performance en nanciële positie
geven de raad van bestuur vertrouwen in de toekomst
van Ctac.
Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, wordt
in 2022 een verdere absolute stijging verwacht van
omzet en EBITDA. Daarbij wordt gericht op een single
digit autonome omzetgroei en een EBITDA-marge
van 10% -12%.
De verwachte investeringen in 2022 zijn beperkt
en zullen toezien op het vervangen van hardware
waaronder die in het datacenter. In 2021 is regulier
geïnvesteerd in het uitbreiden van capaciteit van het
datacenter. Op termijn is het de verwachting dat de
investeringen in het eigen datacenter zullen afnemen
als gevolg van de migratie van private- naar public-
cloud omgevingen.
Woord van dank
2021 was, evenals als 2020, in alle opzichten een
bijzonder jaar waarin de gevolgen van de pandemie
centraal stonden. Ctac is door de tomeloze inzet en
betrokkenheid van alle collega’s erin geslaagd om
desondanks een mooie groei en dito nancieel resultaat
te behalen. Vanaf deze plek bedanken wij iedereen die
hieraan een bijdrage heeft geleverd.
s-Hertogenbosch, 15 maart 2022
De raad van bestuur
De heer P.P.J.G. Saasen (CEO)
Verslag van de raad van bestuur
34 35CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Toelichting op het diversiteitsbeleid en de
uitvoering daarvan
Door de raad van commissarissen is een diversiteits-
beleid opgesteld voor de samenstelling van de
raad van bestuur, de raad van commissarissen en
de directie, waarin wordt ingegaan op de concrete
doelstellingen ten aanzien van diversiteit en de voor
Ctac relevante aspecten van diversiteit, zoals leeftijd,
geslacht, nationaliteit en achtergrond inzake opleiding
en beroepservaring. Hierna volgt een toelichting op
het diversiteitsbeleid en de uitvoering daarvan in het
afgelopen boekjaar.
Om voldoende diversiteit te waarborgen ten aanzien
van opleiding en beroepservaring, hebben de leden
van de raad van bestuur, de raad van commissarissen en
de directie uiteenlopende achtergrondproelen, waar
bij de aanstelling van nieuwe leden telkens rekening
mee wordt gehouden, en zo nodig voorafgaand aan de
aanstelling op wordt bijgeschoold.
Indien vacatures ontstaan in de raad van bestuur, de
raad van commissarissen en de directie, zal telkens
worden bekeken wat de mogelijkheden zijn om het
streefpercentage van de man-vrouwverhouding zoals
opgenomen in het diversiteitsbeleid (een bezetting
van voornoemde functies voor ten minste 30% door
mannen en tenminste 30% door vrouwen) te bereiken.
Dit vanzelfsprekend zonder de overige aspecten
van diversiteit uit het oog te verliezen. Zolang het
streefpercentage niet is bereikt, gaat bij gelijke
geschiktheid de voorkeur uit naar een vrouw. Ctac
streeft er eveneens naar voldoende diversiteit (ook hier
zonder de overige aspecten van diversiteit uit het oog
te verliezen) ten aanzien van leeftijd te bereiken.
Raad van bestuur
De raad van bestuur van Ctac is verantwoordelijk voor
het ontwikkelen van doelstellingen en strategie, en
voor het uitvoeren van het strategische en operationele
beleid van de onderneming. De raad van bestuur
richt zich bij het uitvoeren van zijn taak op het belang
van de vennootschap en de daarmee verbonden
ondernemingen. Hierbij wordt rekening gehouden
met de belangen van alle stakeholders. In dit kader
is aan de raad van bestuur een op KPI’s gebaseerde
kortetermijn- en langetermijnbonus toegezegd.
De raad van bestuur van Ctac werd in 2021 gevormd
door de heren Henny Hilgerdenaar en Pieter-Paul
Saasen. Henny Hilgerdenaar heeft per 1 november
2021 zijn functie als CEO van Ctac neergelegd en is
teruggetreden als statutair bestuurder. Per 15 november
2021 is Pieter-Paul Saasen benoemd als CEO. Voor
gegevens over de leden van de raad van bestuur
verwijzen wij naar pagina 14.
Raad van commissarissen
De raad van commissarissen is primair belast met het
houden van toezicht op het beleid en het beheer van
de raad van bestuur, zowel vanuit strategisch als vanuit
operationeel perspectief. Daarnaast fungeert de raad
van commissarissen als adviesorgaan voor de raad
van bestuur. De werkwijze en het proel van de raad
van commissarissen zijn vastgelegd in een reglement
en in een proelschets, die zijn gepubliceerd op onze
website.
De raad van commissarissen bestaat thans uit de heren
Harry Hendriks (voorzitter) en Ton Vernaus en mevrouw
Liesbeth Karsten. Tot de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders d.d. 12 mei 2021 waren de
heren Gert van de Weerdhof en Ed Kraaijenzank als
commissaris actief. Mevrouw Karsten onderhoudt
namens de raad van commissarissen het contact met de
ondernemingsraad. Benoeming van de commissarissen
vindt plaats conform de Corporate Governance Code,
in die zin dat een benoemingstermijn van tweemaal
vier jaar als uitgangspunt heeft te gelden, en eventuele
benoeming nadien wordt gemotiveerd in het verslag
van de raad van commissarissen. Voor gegevens over
de leden van de raad van commissarissen verwijzen wij
naar pagina 15.
Compliance met de Nederlandse
Corporate Governance Code
Ctac bewaakt op verschillende manieren haar interne
processen. Zo beschikt zij over een Debiteuren
Board, over een Project Review Board en over een
contractmanagementsysteem. De interne auditfunctie
en de interne risicobeheersings- en controlesystemen
zijn dus geïntegreerd in de administratieve
organisatie/interne beheersing (1.2 en 1.3). Doordat
risico’s en afwijkingen adequaat gerapporteerd
worden, en afwijkingen achteraf hersteld kunnen
worden, wordt een gesepareerde interne auditfunctie
niet noodzakelijk geacht. Jaarlijks wordt door zowel
de externe accountant als Ctac zelf stilgestaan bij de
vraag of het interne toetsingssysteem nog volstaat,
of dat de organisatie op een bepaald moment
niet alsnog over een dergelijke functie dient te
beschikken.
Ctac heeft geen secretaris van de raad van
bestuur aangesteld, omdat deze functie niet
past bij de omvang van de onderneming en haar
bestuursstructuur (2.3.10). Ctac geeft op andere wijze
invulling aan wat de code op dit punt voorschrijft.
Onder bijzondere omstandigheden maakt Ctac
gebruik van webcams en/of andere technische
hulpmiddelen voor het volgen van analisten- en
andere bijeenkomsten en vergaderingen door
derden, en deelname van aandeelhouders aan
vergaderingen (4.2.3). De presentaties die Ctac
aan deze doelgroepen geeft, zijn voor iedereen
beschikbaar via de website.
Met inachtneming van hetgeen daaromtrent is
bepaald in de wet, worden de leden van de raad van
bestuur benoemd door de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders uit een voordracht op te
maken door de Stichting Prioriteit. Een voordracht
wordt opgemaakt binnen een termijn die start
bij het ontstaan van de vacature en eindigt zeven
dagen voor de datum van de oproep voor de
Algemene Vergadering van Aandeelhouders waarin
in de vacature zal worden voorzien. Als binnen die
termijn geen voordracht is opgesteld, dan is de
Algemene Vergadering van Aandeelhouders vrij in
de benoeming. In afwijking van de code (4.3.3) kan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders het
bindende karakter aan een voordracht ontnemen
door middel van een besluit genomen met een
meerderheid van ten minste twee derde van de
uitgebrachte stemmen die meer dan de helft van
het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen. Indien
de voordracht een kandidaat voor een te vervullen
plaats bevat, heeft een besluit over de voordracht
tot gevolg dat de kandidaat is benoemd, tenzij
het bindende karakter aan de voordracht wordt
ontnomen.
Gedetailleerde informatie over Ctac’s Corporate
Governance is te vinden op Ctac’s website onder
Over Ctac, Corporate Governance.
De raad van commissarissen en de raad van bestuur, gezamenlk verantwoordelk voor de
corporate-governance-structuur van Ctac, onderschrven in beginsel alle principes en best
practices in de Nederlandse Corporate Governance Code en passen die ook zoveel mogelk toe.
Ctac wkt slechts op een beperkt aantal punten af van deze code; deze afwkingen worden in dit
onderdeel toegelicht (tussen haakjes wordt telkens verwezen naar de relevante bepaling van de
Corporate Governance Code van 8 december 2016).
36 37CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
Jaarlijks vindt een Algemene Vergadering van
Aandeelhouders plaats. Alle besluiten worden
genomen op basis van het principe ‘één aandeel,
één stem’. Besluiten worden genomen met volstrekte
meerderheid van stemmen, tenzij de statuten of de wet
een grotere meerderheid voorschrijven.
De belangrijkste bevoegdheden van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van Ctac zijn:
- vaststelling van de jaarrekening;
- vaststelling van de winstverdeling en het dividend;
- verlening van decharge aan de raad van bestuur voor
het gevoerde beleid;
- verlening van decharge aan de raad van
commissarissen voor het gehouden toezicht op het
gevoerde beleid van en het beheer door de raad van
bestuur;
- benoeming, schorsing en ontslag van de leden
van de raad van bestuur en van de raad van
commissarissen;
- benoeming van de externe accountant;
- besluiten tot het wijzigen van de statuten op voorstel
van de Stichting Prioriteit;
- machtiging van de raad van bestuur tot de inkoop
van eigen aandelen;
- vaststelling van de bezoldiging van de leden van de
raad van commissarissen;
- goedkeuring van belangrijke bestuursbesluiten.
Communicatie
Ctac hecht grote waarde aan open en transparante
communicatie met de nanciële gemeenschap in het
algemeen, en met haar kapitaalverschaffers in het
bijzonder. Ctac onderhoudt regelmatig contact met
analisten en beleggers, alsmede met de nanciële
media die de belangrijkste informatiebronnen vormen
voor particuliere beleggers. Ctac baseert zich in haar
communicatie met deze doelgroepen op informatie die
door middel van persberichten openbaar is gemaakt.
Ctac heeft in een disclosure policy vastgelegd welke
informatie openbaar wordt gemaakt en wanneer
dat gebeurt. Zo is zorgvuldige en gelijktijdige
informatieverstrekking aan alle aandeelhouders
gewaarborgd.
Gedragscode
Ctac N.V. kent een gedragscode. De gedragscode
beoogt de medewerkers van de vennootschap bewust
te maken van integer handelen door vast te leggen
wat wel en niet als wenselijk gedrag moet worden
beschouwd. De Gedragscode is van toepassing
op alle medewerkers van de vennootschap en haar
dochterbedrijven, en geldt tevens voor degenen die op
basis van een tijdelijk contract of exibele relatie voor
de vennootschap werken. Gedetailleerde informatie
over Ctac's gedragscode is te vinden op Ctac's website
onder Over Ctac, Corporate Governance, Code &
Regelgeving.
Compliance met de Nederlandse Corporate Governance Code
Verslag van de
raad van commissarissen
Samenstelling van de raad van commissarissen
Het verslagjaar kende een bijzondere dynamiek
gelet op zowel de samenstelling van de raad van
commissarissen als de raad van bestuur. In de
aandeelhoudersvergadering van 12 mei 2021 zijn
de heren Gert van de Weerdhof en Ed Kraaijenzank
teruggetreden als commissaris. In hun plaats zijn
benoemd Harry Hendriks, tevens voorzitter van de
raad van commissarissen, en Ton Vernaus, tevens
voorzitter van de auditcommissie. Tezamen met
Liesbeth Karsten bestaat de raad van commissarissen
uit drie leden. Mevrouw Karsten is tevens voorzitter van
de remuneratiecommissie. De termijn van mevrouw
Karsten loopt af in 2022. Uit continuïteitsoverweging
zal zij worden voorgedragen in de komende aandeel-
houdersvergadering voor een verlenging van twee jaar.
De personalia en proelen van de leden van de raad
zijn raadpleegbaar op de website van Ctac.
De samenstelling van de raad van commissarissen
voldoet aan de richtlijnen van de Corporate
Governance Code en de gewenste diversiteit.
Naar het oordeel van de raad van commissarissen
is voldaan aan het in bestpractice-bepaling 2.1.7
bepaalde. Alle commissarissen zijn onafhankelijk in de
zin van bestpractice-bepaling 2.1.8. De voorzitter van
de raad van commissarissen is onafhankelijk in de zin
van bestpractice-bepaling 2.1.9.
Vergaderingen van de raad en zn commissies
De raad van commissarissen heeft in 2021 dertien
keer vergaderd in aanwezigheid van de raad van
bestuur en er zijn zes commissievergaderingen
gehouden. Geen van de commissarissen is afwezig
geweest tijdens de raad van commissarissen- en
auditcommissie-vergaderingen waardoor het
aanwezigheidspercentage 100% is geweest.
Vaste terugkerende onderwerpen op de
vergadering – naast de strategie – waren de
resultaatontwikkeling, het budget en de realisatie
daarvan, de marktontwikkelingen en de omzetpijplijn,
de organisatiestructuur en -cultuur, de algemene en
operationele gang van zaken, het risicomanagement.
Tweemaal per jaar woont de voorzitter van de
remuneratiecommissie een vergadering bij van de
ondernemingsraad van Ctac, maar ook door de
voltallige raad van commissarissen is meermaals
met de ondernemingsraad gesproken. De raad van
commissarissen constateert met tevredenheid dat er
sprake is van een gezonde en open dialoog met de
ondernemingsraad.
Strategie
Ctac blijft inzetten op groei, die zowel organisch als
met acquisities moet worden bereikt. De raad van
bestuur boekt goede voortgang om de ambitieuze
groeidoelstellingen te verwezenlijken. In januari 2021
werd de overname van Oliver beklonken en op
1 oktober 2021 die van Digisolve-Mijn ICT.
De raad van commissarissen heeft in 2021 de impact
van de acquisities van Oliver en Digisolve-Mijn ICT op
de groeistrategie op de voet kunnen volgen aan de
hand van de gedetailleerde rapportages van de raad
van bestuur. De raad van commissarissen heeft in beide
gevallen vastgesteld dat de acquisities passen binnen
de strategische doelstellingen van Ctac.
Beide overnames passen naadloos in de strategische
keuze om aan de klanten van Ctac toegevoegde
waarde te bieden bij hun digital transformation journey,
niet alleen door het bieden van de juiste ICT-oplossing,
maar ook door actieve betrokkenheid tijdens de
businesstransformatie.
38 39CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Algemene Vergadering van Aandeelhouders
De remuneratiecommissie heeft in 2019 en begin 2020
een nieuw beloningsbeleid opgesteld voor de leden
van de raad van bestuur. Nadat dit voorstel op 1 juli
2020 de vereiste 75% instemming niet heeft gehaald,
heeft de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
ook met de aangepaste versie op 12 mei 2021 niet
ingestemd. In tegenstelling tot 2020, heeft het voorstel
tot het verlenen van een emissiebevoegdheid in 2021
wel de vereiste tweederdemeerderheid gehaald.
De beloning van de raad van commissarissen is niet
gekoppeld aan de resultaten van de onderneming.
In de beloning, die in 2017 is vastgesteld, wordt geen
wijziging aangebracht. Voor het remuneratierapport van
de raad van commissarissen wordt verwezen naar de
pagina’s 42 tot en met 47 van dit verslag.
Jaarrekening 2021
Ctac heeft het boekjaar 2021 met een nettoresultaat
van € 4,5 miljoen afgesloten. De raad van bestuur
heeft de jaarrekening 2021 en het bestuursverslag
ter goedkeuring voorgelegd aan de raad van
commissarissen. De accountantscontrole is uitgevoerd
door PricewaterhouseCoopers Accountants NV,
die een goedkeurende verklaring heeft afgegeven.
Deze verklaring is opgenomen op de pagina’s 112 tot
en met 125 van dit jaarverslag.
De raad van commissarissen heeft vastgesteld dat het
verslag van de raad van bestuur over 2021 voldoet aan
de eisen van transparantie en dat de jaarrekening 2021
een getrouw beeld geeft van de nanciële positie en de
winstgevendheid van de onderneming. Derhalve wordt
aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
voorgesteld om de jaarrekening 2021 vast te stellen en
de raad van bestuur en de raad van commissarissen
decharge te verlenen voor het gevoerde beleid
respectievelijk het gehouden toezicht op dit beleid
over het afgelopen boekjaar.
Resultaatbestemming
De raad van commissarissen stemt eveneens in met het
voorstel van de raad van bestuur om aan houders van
een gewoon aandeel Ctac een dividend uit te keren van
€ 0,11 per aandeel.
Tot slot
De raad van commissarissen spreekt zijn bijzondere
waardering uit jegens alle medewerkers, het
management en de raad van bestuur. Na de Covid-
19-uitbraak in 2020, is ook het jaar 2021 een lastig
jaar geweest waar Ctac zich uitstekend doorheen
heeft weten te werken. De implementatie van Oliver
en Digisolve-Mijn ICT verloopt conform plan. De
uitgangspunten voor de toekomst en de bijbehorende
groeidoelstellingen zijn positief.
Risicomanagement
In 2021 heeft Ctac haar Franse activiteiten denitief
beëindigd, nadat in 2020 een einde kwam aan een
langlopend geschil in Frankrijk. Er zijn in 2021 geen
nieuwe geschillen met klanten of leveranciers ontstaan.
Nadat de raad van commissarissen in december 2020
haar akkoord heeft gegeven op het nieuw vastgestelde
internal control framework, is dit in 2021 in uitvoering
gebracht en in detail verder aangescherpt. Ctac heeft
geen interne auditfunctie ingesteld, gezien de geringe
omvang van de organisatie. De raad van commissarissen
stemt in met het besluit van de raad van bestuur om
ook in het jaar 2022 geen interne auditfunctie in
te stellen.
Het onderwerp van fraudepreventie en risico-
management heeft op de agenda gestaan tijdens
overleg tussen de raad van commissarissen, accountant
en raad van bestuur. Er zijn geen indicaties voor
eventuele fraude of non-compliance geconstateerd.
De raad van commissarissen heeft kennisgenomen van
de door het bestuur uitgevoerde frauderisicoanalyse
en acht deze passend.
Evaluatie
Nadat bij de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders van 12 mei 2021 twee van de
drie commissarissen werden vervangen, heeft de
vernieuwde raad van commissarissen zich intensief
ingewerkt in het wel en wee van de organisatie.
De raad van commissarissen heeft gesprekken
gevoerd met diverse stakeholders om eventueel
benodigde organisatorische aanpassingen in kaart te
kunnen brengen. Ook is in overleg met de raad van
bestuur gericht gekeken naar het aanscherpen van de
strategie en het risicomanagement.
Aangezien de raad van commissarissen in 2021 een
nieuwe samenstelling heeft gekregen, hebben op
het einde van iedere vergadering mini-evaluaties
plaatsgevonden. In 2022 zal dit evaluatieproces
verder worden gestandaardiseerd, via een
evaluatievergadering. Met de heer Saasen is
een beoordelingsgesprek gehouden.
De raad van commissarissen heeft in 2021 buiten de
reguliere vergaderingen intensief contact onderhouden,
zowel onderling als met de organisatie.
Henny Hilgerdenaar heeft per 1 november 2021
zijn functie als CEO van Ctac neergelegd en is
teruggetreden als statutair bestuurder. Hij is vanaf
de oprichting nauw verbonden geweest met de
onderneming en was gedurende de laatste tien
jaar CEO. De raad van commissarissen is Henny
Hilgerdenaar zeer erkentelijk voor zijn grote
betrokkenheid en bijdragen aan Ctac. Tot zijn opvolger
is benoemd Pieter-Paul Saasen, tot dan de CFO van
Ctac. Om te voorzien in de opvolging Pieter-Paul
Saasen is inmiddels een zoekproces gestart.
Corporate governance
De raad van commissarissen en de raad van bestuur
onderschrijven vrijwel alle principes en best practices
in de Corporate Governance Code. Ctac wijkt slechts
op een beperkt aantal punten af van deze code, zie
pagina’s 36 tot en met 38 van dit jaarverslag. Er zijn in
het verslagjaar geen transacties geweest met leden van
de raad van bestuur en/of de raad van commissarissen,
waarbij een belangenconict had kunnen spelen.
Alle transacties tussen de vennootschap en de
leden van de raad van commissarissen en de leden
van de raad van bestuur worden gepubliceerd in
het jaarverslag. Er wordt hiermee voldaan aan de
bestpractice-bepalingen 2.7.3 en 2.7.4.
"DE RAAD VAN BESTUUR BOEKT
GOEDE VOORTGANG OM DE
AMBITIEUZE GROEIDOELSTELLINGEN
TE VERWEZENLIJKEN."
Verslag van de raad van commissarissen
40 41CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Remuneratierapport Ctac N.V.
Dit remuneratierapport is opgesteld zoals bedoeld in artikel 2:135b BW en 3.4.1 van de Nederlandse
Corporate Governance Code ('Code'). In dit kader is rekening gehouden met de relevante
uitgangspunten op het gebied van bezoldiging, zoals verwerkt in de Code en de in 2019 in werking
getreden herziene Europese Aandeelhoudersrichtln zoals verwerkt in de Nederlandse wetgeving.
Dit rapport beschrft hoe het beloningsbeleid in 2021 is uitgevoerd.
Bezoldiging in 2021
Over het jaar 2021 zijn de vaste en variabele bezoldiging van de leden van de raad van bestuur als volgt.
De samenstelling van de raad van bestuur en de
raad van commissarissen wijzigde in het verslagjaar.
De heer H.L.J. Hilgerdenaar trad per 1 november 2021
in wederzijds overleg als statutair bestuurder terug uit
de raad van bestuur van de vennootschap. De heer
P.P.J.G. Saasen is per 15 november 2021 (door de
raad van commissarissen) benoemd als CEO. De heer
E. Kraaijenzank en de heer G. van den Weerdhof zijn
tijdens de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
op 12 mei 2021 teruggetreden als leden van de
raad van commissarissen, de heer H.J.G. Hendriks
en de heer L.A.M. Vernaus zijn tijdens de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders benoemd als nieuwe
leden van de raad van commissarissen.
Bezoldigingsbeleid
Het bezoldigingsbeleid van Ctac N.V. heeft tot doel
een helder beeld te verschaffen van het beleid dat
gevoerd dient te worden met betrekking tot de
beloning van de leden van de raad van bestuur en
leidinggevenden; dit mede met het oog op het zich
blijvend kunnen verzekeren van gekwaliceerde en
ervaren bestuurders. Het bezoldigingsbeleid draagt bij
aan de bedrijfsstrategie, de langetermijnbelangen en
de duurzaamheid van de vennootschap.
Een dergelijk beleid kan niet los gezien worden van de
volgende uitgangspunten:
Het belang van de klant staat centraal. Dat belang
wordt gediend door te voldoen aan de hoogst
mogelijke professionele eisen aan bestuurders en
leidinggevenden, aan wie een adequate beloning
dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de getoonde
deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van
de raad van bestuur en leidinggevenden inbrengen
ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de
beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en
variabel deel.
De beloning dient deels afgestemd te worden op
de resultaten die door Ctac N.V. worden behaald,
en vormt derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de
vergadering van de raad van commissarissen, waarin
onder meer de prestatiecriteria als onderdeel van de
kortetermijn- en langetermijn-variabele bezoldiging
worden vastgesteld, waarop een toetsing zal
plaatsvinden.
De remuneratiecommissie herijkt de beloningsniveaus
regelmatig, daarbij gebruikmakend van de
geobjectiveerde marktconforme salarisschalen.
Dit zorgt ervoor dat geen beloning wordt toegekend
waarvoor het maatschappelijk draagvlak zowel binnen
als buiten de onderneming zou ontbreken.
Bij het bepalen van de beloningsniveaus wordt
daarnaast rekening gehouden met de beloning en
de arbeidsvoorwaarden van de werknemers van Ctac
alsmede met de interne pay ratio om ervoor te zorgen
dat de bezoldiging van de raad van bestuur in lijn blijft
met de identiteit, missie en waarden van Ctac.
De remuneratiecommissie voert jaarlijks scenario-
analyses uit. Deze scenario-analyses zijn zowel
kwantitatief als kwalitatief van aard. Er wordt onder
andere gekeken of de strategische doelstellingen van
Ctac N.V. aansluiten bij de gehanteerde doelstellingen
voor de bestuurders. Voor het jaar 2021 zijn de gekozen
doelstellingen als passend beoordeeld.
Variabele beloningen
Het bezoldigingsbeleid van de raad van bestuur
bevat ten aanzien van de variabele beloningen zowel
een kortetermijnbonus als een langetermijnbonus.
Hiermee wordt beoogd zowel meer kortetermijn targets
voor Ctac als langetermijnwaardecreatie te realiseren.
Bij de jaarlijkse vaststelling van de prestatiecriteria, en
de weging daarvan, wordt hiermee eveneens rekening
gehouden. Deze variabele beloningscomponenten
vormen een beperkt doch stimulerend onderdeel
van de volledige bezoldiging, die worden beïnvloed
door de marktontwikkelingen en de prestaties van de
vennootschap.
Ten aanzien van de bonussen wordt nog opgemerkt
dat de vennootschap bevoegd is deze geheel of
gedeeltelijk terug te vorderen voor zover de uitkering
heeft plaatsgevonden op basis van onjuiste informatie
over het bereiken van de aan de bonus ten grondslag
liggende doelen of over de omstandigheden waarvan
de bonus afhankelijk was gesteld. De vordering kan
namens de vennootschap ook worden ingesteld door
de raad van commissarissen. Er is in 2021 geen sprake
geweest van een terugvordering van een bonus als
bedoeld in art. 2:135 lid 8 BW.
Kortetermnbonus (STI)
De STI beloopt maximaal 45% van het vaste jaarsalaris
en is afhankelijk van de realisatie van doelstellingen
en budget. De remuneratiecommissie bepaalt hiertoe
jaarlijks de relevante doelstellingen, waarvan een deel
gekoppeld is aan nanciële doelstellingen, en een deel
gekoppeld is aan niet-nanciële doelstellingen. Bij het
realiseren van de doelstellingen at target wordt 35%
van het vaste salaris toegekend; bij een realisatie van
110% of meer van de doelstellingen wordt de maximale
score van 45% bereikt. Bij 90% wordt 25% van het vaste
salaris toegekend, bij 80% nog maar 10% en bij 75%
de minimale toekenning van 5% van het vaste salaris.
Beneden de 75% wordt geen bonus toegekend.
Langetermnbonus (LTI)
Op basis van het geldende bezoldigingsbeleid geldt
de LTI voor de periode 2018-2022 en wordt bepaald op
basis van een ctief aantal aandelen voor de CEO en
de CFO vanaf ofwel het begin van de periode, ofwel bij
latere indiensttreding vanaf dat moment. Voor de CEO
is het aantal ctieve aandelen bepaald op 200.000, voor
de CFO op 170.000. Uitkering vindt plaats in contanten
aan het einde van de LTI-periode indien de functionaris
dan nog in dienst is.
Of uitkering plaatsvindt hangt af van twee voorwaarden.
1. Koerswinst: de LTI is gebaseerd op de koers op
meetmoment 2018 plus het uitgekeerde dividend in
de LTI-periode, waarbij de koers op meetmoment
2022 gehanteerd wordt om het verschil in koerswinst
uit te rekenen. De meetmomenten zijn de tweede
maandag in januari 2018 en de tweede maandag in
januari 2022. De hieruit volgende koerswinst maal
het ctief aantal aandelen bepaalt de hoogte van
de bonus.
2. Realisatie van het budget:
bij realisatie 100% budget wordt 100% van de LTI
opgebouwd/uitgekeerd;
bij realisatie 99-90% budget wordt 75% van de LTI
opgebouwd/uitgekeerd;
bij realisatie 89-75% budget wordt 50% van de LTI
opgebouwd/uitgekeerd;
bij realisatie < 75% budget wordt geen LTI
opgebouwd/uitgekeerd.
(in € x 1.000)
H.L.J. Hilgerdenaar
CEO
01-01/01-11
P.P.J.G. Saasen
CFO
01-01/14-11
P.P.J.G. Saasen
CEO
15-11/31-12
Vaste beloning 293 253 41
Bedrijfsauto en overige bijkomende voordelen 26 26 3
Variabele beloning STI 81 103 -
LTI 140 207 -
Pensioen- en WAO-verzekeringen en
overige werkgeverslasten 26 18 3
Buitengewone items 497 - -
Totale remuneratie 1.063 607 47
Aandeel variabel in % * 21% 51% 0%
Aandeel vast in % ** 79% 49% 100%
* variabele beloning / totale remuneratie
** (vaste beloning + bedrijfsauto en overige bijkomende voordelen + pensioen en WAO-verzekering +
buitengewone items) / totale remuneratie
42 43CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Beëindiging arbeidsovereenkomst H.L.J. Hilgerdenaar
Met de heer Hilgerdenaar wordt de arbeidsovereen-
komst per 1 mei 2022 beëindigd. Hij is op 1 november
2021 teruggetreden als statutair bestuurder. De aan
hem toegekende beëindigingsvergoeding bedraagt
€ 309.000, waarmee is gehandeld binnen de richtlijnen
van de Nederlandse Corporate Governance Code.
Ten aanzien van de variabele beloningen is Ctac
met de heer Hilgerdenaar afzonderlijke afspraken
overeengekomen. De heer Hilgerdenaar heeft recht
op een pro rata bonusaanspraak voor het jaar 2021
tot 1 november 2021 in overeenstemming met
het geldende STI-reglement. Dit betekent dat
bij de berekening van de waarde van de pro rata
bonusaanspraak zal worden uitgegaan van een
performance over de periode van 1 januari 2021 tot
en met 1 november 2021. Voor de overeengekomen
doelstellingen en de realisatie daarvan wordt
verwezen naar de paragraaf met betrekking tot de
kortetermijnbonus. Voor de langetermijnbonus is een
vast bedrag overeengekomen van € 140.000.
Berekening kortetermnbonus (STI) 2021
Over het jaar 2021 zijn de volgende STI-doelstellingen
gehanteerd, waarbij de target voor de CEO geldend
is voor de heer Hilgerdenaar en de target voor de
CFO geldend is voor de heer Saasen. Gedurende heel
2021 zijn de STI-doelstellingen voor de heer Saasen
gehanteerd conform de targets als CFO, ook al is de
heer Saasen vanaf 15 november tot CEO benoemd.
Remuneratierapport Ctac N.V.
Target CEO
Gewicht in
toekenning
at target Score
Toekenning
staffel
Opbouw
bonus naar
rato
Financiële doelstellingen
Realiseren omzet conform budget 15% 105% 35% 5,25%
Realiseren EBITDA conform budget 25% 97% 25% 6,25%
Recurring omzet 30% 20% 134% 45% 9,00%
Realiseren EBITDA Purple Square en
Oliver conform budget
15% 112% 45% 6,75%
Stijging van het aandeel cloud service
provider-omzet met 30%
5% 117% 45% 2,25%
Het contracteren van één Fit4-opdracht
met reguliere brutomarge
5% 0% 0% 0,00%
Niet-nanciële doelstellingen
Realiseren medewerkerstevredenheidsscore
boven de 7*
5% 0% 0% 0,00%
Inrichten van corporate social responsibility-team
en communicatiestructuur
5% 100% 35% 1,75%
Het contracteren van vijf opdrachten in verband
met SAP S4/HANA implementaties
5% 0% 0% 0,00%
Totaal 100% 31,25%
* De medewerkerstevredenheidsscore is 0% aangezien een onderzoek niet heeft plaatsgevonden, behoudens
enkele pulse enquêtes.
Target CFO
Gewicht in
toekenning
at target Score
Toekenning
staffel
Opbouw
bonus naar
rato
Financiële doelstellingen
Realiseren omzet conform budget 15% 106% 35% 5,25%
Realiseren EBITDA conform budget 25% 102% 35% 8,75%
Recurring omzet 30% 20% 132% 45% 9,00%
Realiseren EBITDA Purple Square en
Oliver conform budget
15% 108% 35% 5,25%
Werkkapitaalontwikkeling is positief 15% 100% 35% 5,25%
Hernanciering kredietfaciliteit inclusief
commitmentperiode van drie jaar
5% 100% 35% 1,75%
Niet-nanciële doelstellingen
Realiseren medewerkerstevredenheidsscore
boven de 7*
5% 0% 0% 0,00%
Totaal 100% 35,25%
Berekening langetermnbonus (LTI) 2021
De koers bedroeg op 8 januari 2018 (tweede maandag)
€ 3,45 en op 10 januari 2022 (tweede maandag) € 4,35.
Het uitgekeerde dividend in 2018, 2019, 2020 en 2021
betreft per jaar € 0,08 cent per aandeel. De koers op
het meetmoment in 2022 (€ 4,35) plus viermaal de
dividenduitkering € 0,08 (€ 0,32) = € 4,67.
Dit bedrag is hoger dan de koers op het meetmoment
in 2018, hiermee wordt voldaan aan de eerste
voorwaarde (koerswinst). Daarnaast is tevens voldaan
aan de tweede voorwaarde (realisatie van het budget).
De fair value van de LTI voor de heer Saasen bedraagt
per 31 december 2021 € 207.000. Er zal derhalve in
2022 een uitbetaling van de LTI-bonus plaatsvinden.
Zoals hiervoor is opgemerkt heeft in het kader van
de beëindiging van de arbeidsovereenkomst met
de heer Hilgerdenaar ook afwikkeling van de LTI
plaatsgevonden. Verwezen wordt naar hetgeen
hierover is opgemerkt op pagina 44, opgenomen
onder het hiervoor genoemde kopje “Beëindiging
arbeidsovereenkomst H.L.J. Hilgerdenaar”.
Pensioen
Het salaris is pensioengevend tot een bedrag
van € 112.189 per jaar. Ctac hanteert een dened-
contribution-pensioenregeling met een percentage
beschikbare premie volgens een leeftijdsstaffel.
De opbouw over het bovenwettelijke gedeelte is
voor de heer Saasen tot en met 14 november 2021
verdisconteerd in het brutosalaris, conform een vaste
premiestelling van 12,5% van het bovenwettelijk deel
van het salaris. Voor de heer Hilgerdenaar, alsmede
voor de heer Saasen vanaf 15 november 2021, is
de pensioencompensatie een additionele uitkering
die is gebaseerd op de binnen Ctac gehanteerde
premiestaffel over het bovenwettelijke gedeelte.
Arbeidsverhoudingen
Met de heer Hilgerdenaar wordt de arbeidsovereen-
komst per 1 mei 2022 beëindigd. Hij is op 1 november
2021 teruggetreden als statutair bestuurder.
De heer Saasen is als statutair bestuurder benoemd
tijdens de Buitengewone Algemene Vergadering van
Aandeelhouders op 24 september 2019. Daarna is
met hem een directieovereenkomst gesloten.
Per 15 november 2021 is een nieuwe directie-
overeenkomst gesloten, gezien de benoeming tot
CEO. De directie overeenkomst is ingegaan op
15 november 2021 voor een bepaalde tijd en eindigt
na aoop van de aandeelhoudersvergadering
gehouden in 2025. De overeenkomst kent een vaste
ontslagvergoeding van één jaarsalaris.
De leden van de raad van bestuur ontvangen geen
additionele bezoldiging van dochtermaatschappijen
voor hun bestuursposten binnen de groep.
44 45CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Remuneratierapport Ctac N.V.
Pay ratio
Ter bevordering van consistente bezoldigings-
verhoudingen en overeenkomstig bestpractice-
bepaling 3.4.1 sub iv van de Nederlandse Corporate
Governance Code, is de bezoldigingsverhouding
tussen de raad van bestuur en overige medewerkers
binnen Ctac, de zogenaamde pay ratio, hierboven
weergegeven.
Deze pay ratio is berekend door de gemiddelde
kosten van de raad van bestuur over 2021, exclusief de
kosten die verband houden met de beëindiging van
de arbeidsovereenkomst van de heer H. Hilgerdenaar,
te delen door de gemiddelde kosten per medewerker
voor Ctac, exclusief de leden van de raad van bestuur.
De gemiddelde kosten van de werknemers zijn
berekend door de totale personeelskosten exclusief
de overige personeelskosten overeenkomstig de
jaarrekening plus de autokosten die zijn verantwoord
onder de overige bedrijfskosten. De pay ratio voor de
raad van bestuur bedraagt over 2021 6,1 (2020: 3,9).
Met ingang van verslagjaar 2021 en vooruitlopend op
ontwikkelingen wordt de ratio tevens berekend door
de verhouding weer te geven tussen de totale jaarlijkse
beloning van de CEO en de gemiddeld jaarlijkse
beloning van de eigen werknemers. Deze pay ratio
is 6,0 (2020: 4,3).
Gezien de aard van de onderneming (waarbij de kosten
voor externen een afwijkend beeld zouden geven
ten opzichte van de kosten van eigen medewerkers
en daarmee het beeld zouden vertroebelen) en in
afwijking van het voorlopige advies van de Monitoring
Commissie Corporate Governance zijn extern
ingehuurde medewerkers buiten beschouwing gelaten.
De pay ratio is toegenomen ten opzichte van het
voorgaande jaar. Dit wordt veroorzaakt doordat
de kosten in verband met de variabele beloningen
van de raad van bestuur zijn toegenomen en de
gemiddelde kosten per werknemer zijn afgenomen.
De stijging van de variabele beloningen is gerelateerd
aan de langetermijnbonus. Het effect van de
langetermijnbonus heeft in 2022 een grote impact,
aangezien de looptijd van de langetermijnbonus in
2022 ten einde is gekomen en de fair value in 2022
fors is toegenomen als gevolg van de koersstijging
van het aandeel.
De daling van de gemiddelde personeelskosten per
werknemer is te verklaren doordat in 2020 sprake was
van hogere afvloeiingskosten.
Bezoldiging leden raad van commissarissen
De bezoldiging voor leden van de raad van
commissarissen bedroeg in 2021 € 45.000 voor
de voorzitter en € 32.500 voor de leden.
De leden van de raad van commissarissen worden
niet beloond in aandelen of opties op aandelen.
De bezoldiging is niet afhankelijk van de resultaten
van de vennootschap, noch van een eventuele
wijziging in de zeggenschap. De leden van de raad
van commissarissen ontvangen geen additionele
bezoldiging van dochtermaatschappijen voor hun
bestuursposten binnen de groep.
Over de afgelopen vijf jaren ontvingen de individuele
leden van de raad van commissarissen de volgende
beloning.
Ontwikkeling bezoldiging van de raad van bestuur
(in € x 1.000)
2021 2020 2019** 2018 2017
Remuneratie bestuurders *)
CEO H.L.J. Hilgerdenaar (t/m 1 november 2021) 634 470 444 449 408
CEO P.P.J.G. Saasen (m.i.v. 15 november 2021) 47 - - - -
CFO P.P.J.G. Saasen (t/m 14 november 2021) 607 384 347 - -
CFO D.G.H. van der Werf (t/m 14 mei 2019) - - - 427 385
Ontwikkeling bedrfsresultaat
Omzet 106.424 87.534 81.872 82.998 81.597
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders aan Ctac N.V. 4.455 3.032 1.262 1.715 2.800
Gemiddelde remuneratie op fulltime basis
Bestuurders 644 427 396 438 396
Medewerkers 106 109 94 100 96
Pay ratio bestuurders 6,1 3,9 4,2 4,4 4,1
Pay ratio CEO 6,0 4,3 4,7 4,5 4,3
*) In een jaar met bestuurswisseling is uitgegaan van de beloning op jaarbasis van de meest recente functiehouder.
**) In 2020 is als gevolg van Covid-19 60% van de gereserveerde bonus uitbetaald. Als gevolg hiervan is de
remuneratie in 2019 gecorrigeerd.
(in € x 1.000)
2021 2020 2019 2018 2017
H.J.G. Hendriks (m.i.v. 12 mei 2021) 28 - - - -
L.A.M. Vernaus (m.i.v. 12 mei 2021) 21 - - - -
E. Karsten 33 33 33 33 33
G. van de Weerdhof
(m.i.v. 10 mei 2017 t/m 12 mei 2021)
17 45 45 45 29
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) 12 33 33 33 33
H.G.B. Olde Hartmann (t/m 10 mei 2017) - - - - 11
Totaal beloningen 111 111 111 111 106
Algemene Vergadering van Aandeelhouders van
12 mei 2021
Tijdens de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
van 12 mei 2021 is een voorstel tot aanpassing
van het bezoldigingsbeleid van de raad van
bestuur gedaan. Dit voorstel is echter niet door
de vergadering aangenomen. Wel is een positieve
adviserende stemming over het remuneratierapport
over boekjaar 2020 uitgebracht tijdens de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders van 12 mei 2021.
Vervolgens heeft overleg plaatsgevonden met een
aantal aandeelhouders dat tegen aanpassing van
het bezoldigingsbeleid heeft gestemd, waarna het
voorstel is aangepast om aan de bezwaren tegemoet
te komen. Het aangepaste voorstel zal op 4 mei 2022
aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders ter
vaststelling worden voorgelegd.
De (voormalige) leden van de raad van bestuur hielden
in 2021 aandelen in Ctac. Er is geen sprake van
aandelen die aan de raad van bestuur zijn toegekend in
het kader van een beloningsregeling.
Overig
Er waren in het verslagjaar geen transacties met een
mogelijk belangenconict met leden van de raad
van commissarissen of de raad van bestuur. Aan de
leden van de raad van bestuur noch de raad van
commissarissen zijn door de vennootschap noch haar
dochterondernemingen leningen, voorschotten en/of
garanties verstrekt.
In 2021 is geen sprake geweest van een afwijking van
het beloningsbeleid of het besluitvormingsproces voor
de uitvoering van het beloningsbeleid.
46 47CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
Geconsolideerde balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2021 2020
ACTIVA
VASTE ACTIVA
Immateriële vaste activa 1 29.382 24.052
Gebruiksrechten 2 10.715 10.607
Materiële vaste activa 3 824 921
Latente belastingvorderingen 4 782 1.316
Overige langlopende vorderingen 5 400 251
42.103 37.147
VLOTTENDE ACTIVA
Voorraden 6 64 -
Handelsdebiteuren 7 13.154 9.842
Overige vorderingen 7 8.285 6.979
Liquide middelen 8 10.404 10.552
31.907 27.373
74.010 64.520
PASSIVA
EIGEN VERMOGEN 9
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.273 3.253
Agioreserve 11.526 11.546
Overige reserves 6.796 4.658
Resultaat boekjaar 4.455 3.032
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 26.050 22.489
Aandeel derden 1.111 -
GROEPSVERMOGEN 27.161 22.489
LANGLOPENDE VERPLICHTINGEN
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 10 2.025 2.925
Leaseverplichtingen 2 7.941 7.974
Overige langlopende verplichtingen 11 1.902 1.921
Latente belastingverplichtingen 4 1.610 820
13.478 13.640
KORTLOPENDE VERPLICHTINGEN
Leaseverplichtingen 2 2.973 2.770
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 10 900 900
Voorzieningen 12 433 578
Handelscrediteuren en overige schulden 13 28.869 23.351
Te betalen vennootschapsbelasting 196 792
33.371 28.391
74.010 64.520
Geconsolideerde winst-en-verliesrekening over
(in € x 1.000)
Toelichting 2021 2020
Omzet uit contracten met klanten 14 106.424 87.307
Bedrfslasten
Inkoopwaarde hard- en software 9.388 8.819
Uitbesteed werk 26.956 19.661
Personeelskosten 15 47.162 38.831
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.507 1.283
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 3.599 3.601
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 481 482
Bijzondere waardevermindering immateriële vaste activa 1 - 200
Overige bedrijfskosten 16 10.869 9.769
Totaal bedrfslasten (99.962) (82.646)
Bedrfsresultaat 6.462 4.661
Financieringsbaten 17 - 72
Financieringslasten 17 (465) (482)
Totaal nancieringsbaten en -lasten (465) (410)
Resultaat uit gewone bedrfsuitoefening voor belastingen 5.997 4.251
Belastingen 18 (1.332) 390
Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten 4.665 4.641
Nettoresultaat uit beëindigde activiteiten - (1.609)
Nettoresultaat 4.665 3.032
Aandeel derden 210 -
Toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.455 3.032
Nettoresultaat 4.665 3.032
Winst per aandeel 19
Nettoresultaat per aandeel (in €) voortgezette activiteiten 0,33 0,35
Nettoresultaat per aandeel na verwatering (in €)
voortgezette activiteiten
0,32 0,34
Nettoresultaat per aandeel (in €) beëindigde activiteiten - (0,12)
Nettoresultaat per aandeel na verwatering (in €)
beëindigde activiteiten - (0,12)
Aantal gewone aandelen ultimo 13.637.312 13.555.203
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.603.100 13.243.302
Gewogen gemiddeld aantal gewone aandelen ten
behoeve van de berekening van de verwaterde winst per aandeel
13.911.837 13.539.887
48 49CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat over
(in € x 1.000)
2021 2020
Nettoresultaat over het boekjaar 4.665 3.032
Overig totaalresultaat, niet afgewikkeld via het resultaat - -
Totaalresultaat over het boekjaar 4.665 3.032
Nettoresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.455 3.032
Nettoresultaat toe te rekenen aan aandeel derden 210 -
Totaal nettoresultaat over het boekjaar 4.665 3.032
Uit voortgezette activiteiten 4.455 4.641
Uit beëindigde activiteiten - (1.609)
Totaalresultaat over het boekjaar toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.455 3.032
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2021
(€ x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.253 11.546 4.658 3.032 22.489 - 22.489
Nettoresultaat boekjaar - - - 4.455 4.455 210 4.665
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 4.455 4.455 210 4.665
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 2.286 (2.286) - - -
Dividend 20 (20) - (746) (746) - (746)
Minderheidsbelang verworven
deelneming
- - - - - 921 921
Uitbetaald aan derden - - (148) - (148) (20) (168)
Saldo per 31 december 3.273 11.526 6.796 4.455 26.050 1.111 27.161
Geconsolideerd mutatieoverzicht eigen vermogen over 2020
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst
Toekomend
aan aandeel-
houders
Ctac N.V.
Aandeel
derden
Groeps-
vermogen
Saldo per 1 januari 3.104 11.695 3.396 1.262 19.457 - 19.457
Nettoresultaat boekjaar - - - 3.032 3.032 - 3.032
Totaalresultaat over het
boekjaar
- - - 3.032 3.032 - 3.032
Resultaatbestemming vorig
boekjaar
- - 1.262 (1.262) - - -
Uitbetaald aan derden 149 (149) - - - - -
Saldo per 31 december 3.253 11.546 4.658 3.032 22.489 - 22.489
Geconsolideerd kasstroomoverzicht
(in € x 1.000)
Toelichting 2021 2020
KASSTROOMOVERZICHT
Bedrijfsresultaat 6.462 4.063
Afschrijvingen immateriële vaste activa 1 1.507 1.283
Afschrijvingen gebruiksrechten 2 3.599 3.601
Afschrijvingen materiële vaste activa 3 481 482
Bijzondere waardevermindering immateriële vaste activa 1 - 200
Mutatie voorzieningen 12 (145) 359
Waarderingsverschillen langlopende verplichtingen 11 192 (235)
Verandering in werkkapitaal
Voorraad (11) -
Vorderingen (3.606) 1.614
Kortlopende schulden 3.020 4.439
Kasstroom uit operationele activiteiten 11.499 15.806
Betaalde rente (423) (332)
Betaalde winstbelasting (1.534) (326)
Kasstroom uit operationele bedrfsactiviteiten 9.542 15.148
Verwerving deelneming (3.345) (3.914)
Investeringen in immateriële vaste activa 1 (601) (788)
Investeringen in materiële vaste activa 3 (237) (130)
Investeringen in nanciële vaste activa 5 (149) (45)
Kasstroom uit investeringsactiviteiten (4.332) (4.877)
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 10 (900) 2.925
Betaling earn out-verplichtingen 11 - (399)
Dividenduitkering aan aandeelhouders Ctac N.V. 9 (746) -
Dividenduiterking aan minderheidsaandeelhouders van
verworven deelnemingen 9 (168) -
Leasebetalingen 2 (3.544) (3.709)
Kasstroom uit nancieringsactiviteiten (5.358) (1.183)
Mutatie liquide middelen (148) 9.088
Liquide middelen 8 10.552 1.864
Kortlopende bancaire schulden 10 - (400)
Saldo liquide middelen per 1 januari 10.552 1.464
Liquide middelen 8 10.404 10.552
Saldo liquide middelen per 31 december 10.404 10.552
Mutatie liquide middelen (148) 9.088
Kasstroom uit operationele activiteiten beëindigde bedrijfsactiviteiten - (197)
Kasstroom uit investeringsactiviteiten beëindigde bedrijfsactiviteiten - 284
Kasstroom uit nancieringsactiviteiten beëindigde bedrijfsactiviteiten - -
50 51CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
Toelichting kasstroomoverzicht
In het kasstroomoverzicht wordt zoveel mogelijk
aangesloten op bedragen volgens de winst-en-
verliesrekening en balansmutaties.
Met betrekking tot de kasstroom uit operationele
activiteiten zijn de non-cashtransacties afzonderlijk
benoemd in het kasstroomoverzicht.
Ten aanzien van de mutaties in de kasstroom uit
operationele activiteiten is niet in alle gevallen een
directe aansluiting te maken met de balansmutaties.
Dit aangezien de openingsbalansen van de acquisities
niet in de vergelijkende cijfers zijn verwerkt.
De betaalde winstbelasting betreft de winstbelasting
volgens de winst-en-verliesrekening, minus de non-
cashmutaties in de latente belastingverplichtingen en
de mutatie in de balanspositie vennootschapsbelasting.
De uitgaande kasstroom voor de acquisitie is in
het kasstroomoverzicht verwerkt voor de koopsom
onder aftrek van geldmiddelen en kasequivalenten.
De inbrengwaarde en de koopsom van acquisities is
vermeld in paragraaf 22.
De mutatie langlopende schulden aan
kredietinstellingen betreft de oorspronkelijke hoofdsom
minus de in verrichte aossingen en minus de
aossingen die binnen twaalf maanden na balansdatum
plaats moeten vinden. Deze zijn begrepen in de
verandering van het werkkapitaal.
De totale mutatie (kort- en langlopend) in de earn
out-verplichting komt tot stand door de non-cash-
amortisatie van de verplichting, toevoeging van de
nieuwe verplichting als gevolg van acquisities (zie
paragraaf 22), amortisatie van de verplichting naar per
balansdatum, en de cash-uitbetaling van earn out-
verplichtingen. Zie verloopoverzicht onder paragraaf
11.1.
Voor wat betreft dividend 2020 is alleen stockdividend
uitgekeerd aan de aandeelhouders, derhalve heeft
geen cashtransactie plaatsgevonden. In 2021 is een
gedeelte van het dividend in cash afgewikkeld en een
gedeelte is uitgekeerd is als stockdividend.
Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening
Algemene informatie over Ctac
Als Business & Cloud Integrator helpt Ctac haar klanten
hun ambities waar te maken. Door continu te innoveren,
creëert Ctac daarvoor de benodigde business value.
De organisatie biedt een breed portfolio met
oplossingen van SAP en Microsoft ‘on any cloud’ en
levert diensten op het gebied van business consultancy,
managed services, projecten, learning en detachering.
Daarnaast heeft Ctac een aantal eigen producten,
waaronder de XV Retail Suite bestaande uit een
omnichannel-gedreven Point-of-Sale & Loyalty-platform
en SaaS-oplossingen voor de woningcorporatie en het
commercieel vastgoed, respectievelijk Fit4Woco en
Fit4RealEstate. Tot de klantenkring behoren ongeveer
zeshonderd organisaties van elke bedrijfsgrootte en
in uiteenlopende branches. Ultimo 2021 had Ctac 473
medewerkers in dienst. Ctac is actief in Nederland en
België. De liquidatie van Frankrijk is in 2021 juridisch
volledig afgewikkeld. Het hoofdkantoor is gevestigd in
Nederland te ’s-Hertogenbosch, Meerendonkweg 11,
waar ook de statutaire zetel van Ctac N.V. is gevestigd,
met Kamer van Koophandel-dossiernummer 16066162.
Het bedrijf is genoteerd aan Euronext Amsterdam
(ticker: CTAC).
De raad van bestuur heeft op 15 maart de jaarrekening
opgemaakt en en ter publicatie goedgekeurd. De
jaarrekening wordt ter vaststelling voorgelegd aan
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders op
4 mei 2022.
Overeenstemmingsverklaring met
International Financial Reporting Standards
De geconsolideerde jaarrekening en toelichtingen zijn
in overeenstemming met de International Financial
Reporting Standards (IFRS) en de interpretaties daarvan,
zoals vastgesteld door de International Accounting
Standards Board (IASB) en aanvaard binnen de
Europese Unie en met Titel 9 Boek 2 BW (Nederlandse
verslaggevingsregels). De door Ctac toegepaste
waarderingsgrondslagen zijn in overeenstemming met
de van kracht zijnde IFRS.
Belangrkste grondslagen voor de jaarrekening
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld in
het Nederlands en in het Engels, waarbij de
Nederlandstalige versie leidend is. De jaarrekening
wordt gepresenteerd in euro’s. Bedragen zijn vermeld
in duizenden euro’s, tenzij anders aangegeven. De euro
is de functionele en presentatievaluta van Ctac N.V.
De cijfers voor 2020 zijn, waar nodig, geherrubriceerd
teneinde vergelijking met die van 2021 mogelijk te
maken. De in 2020 beëindigde activiteiten in Frankrijk
hebben geresulteerd in een scaal verrekenbaar
liquidatieverlies, waarvoor de belastingbate van
EUR 1.280 duizend in de jaarrekening van 2020 is
toegerekend aan het resultaat uit voortgezette
activiteiten van Ctac N.V., aangezien zij dit verlies kan
compenseren. Om een genormaliseerd inzicht in de
ontwikkeling van de cijfers weer te geven, prefereren wij
thans een toerekening van deze belastingbate aan de
veroorzaker van deze verliezen en derhalve toekenning
aan het resultaat uit beëindigde activiteiten. Dit is in
het persbericht en 'Meerjarenoverzicht' als zodanig
toegepast. In de jaarrekening zijn de vergelijkende
cijfers niet aangepast.
De geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V. is
opgesteld op basis van historische kostprijs voor zover
IFRS de waardering en resultaatbepaling van specieke
posten niet op andere wijze voorschrijft.
Het opmaken van de geconsolideerde jaarrekening
vereist van de raad van bestuur dat hij beoordelingen,
inschattingen en aannames maakt die de uitwerking
van richtlijnen en de waarderingen voor activa,
verplichtingen, opbrengsten en kosten beïnvloeden.
De gemaakte schattingen en aannames zijn gebaseerd
op historische ervaringen en diverse andere factoren
die onder de gegeven omstandigheden als reëel
worden beschouwd. De gemaakte inschattingen
en aannames hebben gediend als basis voor de
beoordeling van de waarde van de verantwoorde
activa en verplichtingen. Werkelijke resultaten en
omstandigheden kunnen echter afwijken van gemaakte
inschattingen. Schattingen en onderliggende aannames
worden voortdurend beoordeeld en indien noodzakelijk
aangepast. Wijzigingen in schattingen en aannames
worden verwerkt in de periode waarin de schattingen
worden herzien als de herziening uitsluitend op
de betreffende periode betrekking heeft, of in de
periode van herziening en toekomstige perioden als
de herziening zowel de huidige als de toekomstige
perioden beïnvloedt. De schattingen en beoordelingen
van de raad van bestuur bij de toepassing van IFRS,
die een belangrijk effect hebben op de jaarrekening en
toekomstige perioden, zijn opgenomen onder paragraaf
‘Belangrijkste schattingen en aannames’.
De jaarrekening van Ctac N.V. is opgesteld op basis van
de continuïteitsveronderstelling, waarbij het bestuur,
rekening houdend met de reeds bekende en verwachte
effecten van Covid-19 concludeert dat het hanteren van
deze veronderstelling op basis van de huidige inzichten
voor de komende twaalf maanden gerechtvaardigd is.
Toepassing van aangepaste en nieuwe grondslagen
Ctac heeft in het boekjaar nieuwe en gewijzigde
IFRS-standaarden en IFRIC-interpretaties toegepast.
Behoudens de onderstaande toelichting heeft de
toepassing in 2021 geen materieel effect op het
vermogen en resultaat van Ctac, en op de toelichting in
de jaarrekening.
Alle gepubliceerde IFRS-standaarden en -interpretaties
die nog niet van toepassing zijn voor verslaggevings-
periodes die aanvangen op 1 januari 2021, zijn niet
vervroegd toegepast. Ctac zal deze standaarden en
interpretaties toepassen zodra deze van kracht zijn.
Dit betreffen de volgende standaarden:
Implementatie IFRS 17 ‘Insurance Contracts’ –
Vervanging IFRS 4 door IFRS 17. Niet van toepassing
voor Ctac;
Wijziging op IAS 16 ‘Property, Plant and Equipment:
proceeds before intended use’. Op basis van deze
wijziging mogen mogelijke (tijdelijke) opbrengsten
niet meer in mindering worden gebracht op de
initiële kostprijs van een materieel vast actief.
De wijziging is verplicht per 1 januari 2022;
Wijziging op IFRS 3 ‘Reference to the
Conceptual Framework’. Wijziging voegt
een verwachtingselement toe op het
verantwoordingsprincipe van IFRS 3. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2022;
Wijziging op IAS 37 ‘Onerous Contracts – Cost of
Fullling a Contract’. Van toepassing wordt de direct
gerelateerde kosten-approach voor de bepaling
van de omvang van een verlieslatend contract.
De wijziging is verplicht per 1 januari 2022;
Wijziging op IFRS 9 ‘Financial Instruments – Fees
in the 10 percent test for derecognition of nancial
liabilities’. Verduidelijking van op welke wijze fees in
de beoordeling dienen te worden meegenomen bij
wijzigingen van contractuele leningsvoorwaarden en
de mogelijke impact daarvan op de verantwoording
van het nanciële instrument. De wijziging is verplicht
per 1 januari 2022;
Wijziging op IFRS 16 ‘Leases’. Wijziging van
illustratief voorbeeld 13 door het verwijderen van
de betalingen van de verhuurder met betrekking tot
aanpassingen aan gehuurde panden, om verwarring
met de behandeling van huurincentives weg te
nemen. De wijziging is verplicht per 1 januari 2022;
Wijziging op IFRS 1 ‘First-time Adoption of
International Financial Reporting Standards’.
De wijziging staat entiteiten, die hun vorderingen
en verplichtingen tegen boekwaarde hebben
gewaardeerd in de moedermaatschappij, toe om
cumulatieve omrekenverschillen te waarderen
door gebruik te maken van de waarden zoals
gepresenteerd door de moedermaatschappij.
Deze wijziging is ook van toepassing op
deelnemingen en joint ventures waarop dezelfde
IFRS 1-vrijstelling van toepassing is. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2022;
Wijziging op IAS 41 ‘Agriculture’. Niet van toepassing
voor Ctac;
Wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Classication of Liabilities as Current or
Non-Current’. De wijziging verduidelijkt dat schulden
worden geclassiceerd als kort- of langlopend
afhankelijk van het recht dat aan het einde van de
52 53CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Intercompany-balansverhoudingen, transacties en niet-
gerealiseerde winsten op dergelijke transacties worden
bij het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening
geëlimineerd.
De grondslagen voor de waardering en de
resultaatbepaling zoals opgenomen in deze
jaarrekening, zijn van toepassing op de balans en
winst-en-verliesrekening van alle in de consolidatie
opgenomen groepsmaatschappijen.
Beëindigde activiteiten
De activiteiten van Ctac France SAS zijn in 2020
gestaakt en de liquidatie van Ctac France SAS is in 2021
juridisch volledig afgewikkeld. Ctac France SAS is in de
jaarrekening in de vergelijkende cijfers gepresenteerd
als beëindigde activiteiten (discontinued operation).
Een ‘discontinued operation’ is een ‘component
of an entity’ die ofwel is afgestoten, ofwel wordt
gekwaliceerd als ‘held for sale’ en voldoet aan één van
de volgende kenmerken:
betreft een afzonderlijke, signicante productgroep
of geograsch gebied;
is onderdeel van een afzonderlijk, gecoördineerd
plan om een signicante productgroep of
geograsch gebied af te stoten;
betreft een dochteronderneming die uitsluitend is
verworven met de bedoeling haar weer te verkopen.
Een ‘component of an entity’ bestaat uit activiteiten
en kasstromen die zowel operationeel als voor
verslaggevingsdoeleinden duidelijk kunnen worden
onderscheiden van de rest van de rechtspersoon, in
feite een kasstroomgenererende eenheid of een groep
van kasstroomgenererende eenheden. De resultaten
zullen afzonderlijk worden opgenomen, zodat de
nanciële gevolgen van de beëindigde activiteiten
kunnen worden geëvalueerd.
Jaarrekening
verslaggevingsperiode bestaat. De classicatie wordt
niet beïnvloed bij de verwachting van de entiteit of
een gebeurtenis na balansdatum. Deze wijziging
verduidelijkt eveneens wat in IAS 1 wordt bedoeld
met ‘settlement’ van een schuld. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2023;
Wijziging op IAS 1 ‘Presentation of Financial
Statements – Disclosure of Accounting Policies’.
Verplichten van het toelichten van ‘materiële’ in
plaats van ‘signicante’ verslaggevingsstandaarden.
In de wijziging wordt ook gedenieerd wat dit
inhoudt. Ook wordt verduidelijkt dat niet-materiële
informatie over verslaggevingstandaarden niet
toegelicht hoeft te worden. De wijziging is verplicht
per 1 januari 2023;
Wijziging op IAS 8 ‘Accounting Policies, Changes
in Accounting Estimates and Errors – Denition of
Accounting Estimates’. De wijziging verduidelijkt
op welke wijze entiteiten veranderingen moeten
onderscheiden in de verslaggevingsgrondslagen
als gevolg van wijzigingen in schattingen.
Het onderscheid is belangrijk, omdat wijzigingen
in schattingen prospectief worden toegepast.
Wijzigingen in verslaggevingsgrondslagen
worden in het algemeen retrospectief toegepast
op gebeurtenissen uit het verleden en overige
gebeurtenissen in het heden. De wijziging is
verplicht per 1 januari 2023;
Wijziging op IAS 12 ‘Income Taxes – Deferred Tax
related to Assets and Liabilities arising from a Single
Transaction’. De wijziging verplicht entiteiten om een
belastinglatentie te identiceren op transacties die,
bij eerste verwerking, aanleiding geven tot gelijke
bedragen voor belastbare en verrekenbare tijdelijke
verschillen. Dit komt vaak voor bij transacties zoals
leases en ontmantelingsverplichtingen en vereisen
opname van aanvullende actieve en passieve
belastinglatenties. De wijziging moet worden
toegepast op transacties die plaatsvinden op of na
het begin van de periode van de vergelijkende cijfers.
Het cumulatieve effect van verantwoorden van deze
wijzigingen wordt verwerkt in de overige reserves of
een ander component in het eigen vermogen.
De wijziging is verplicht per 1 januari 2023;
Wijziging op IFRS 10 ‘Consolidated nancial
statements’ en IAS 28 ‘Investments in associates
and joint ventures’ – ‘Sale or contribution of
assets between an investor and its associate or
joint venture’. De wijzigingen verduidelijken de
boekhoudkundige verwerking van verkoop of
inbreng van activa tussen een investeerder en zijn
deelnemingen of joint ventures. De verwerking hangt
af van het feit of de niet-monetaire activa die zijn
verkocht of overgedragen aan de deelneming of
joint venture een bedrijf vormen (zoals gedenieerd
in IFRS 3 ‘Business Combinations’). Wanneer de
niet-monetaire activa een bedrijf vormen, dient de
investeerder de volledige winst of het verlies op de
verkoop of inbreng van activa te verantwoorden.
Als de activa niet voldoen aan de denitie van
een bedrijf, dan wordt de winst of het verlies door
de investeerder verantwoord tot het bedrag van
het belang van de overige investeerders in de
deelneming of joint venture. De wijzigingen moeten
prospectief worden verwerkt. Er is nog niet bekend
vanaf wanneer deze wijziging effectief wordt.
Naar verwachting hebben nieuwe standaarden die van
toepassing zijn na 2021 geen materieel effect op het
vermogen en resultaat van Ctac en de toelichting in de
jaarrekening.
Ctac N.V. past met ingang van 1 januari 2021 voor het
eerst de onderstaande standaarden en wijzigingen in
standaarden toe:
‘Covid-19 related rent concessions’ – wijziging in IFRS 16
De wijzigingen in IFRS 16 bieden een vereenvoudiging
voor lessees voor het toepassen van IFRS 16-richtlijnen
voor de boekhoudkundige verwerking van
huurconcessies die een direct gevolg zijn van de
Covid-19-pandemie. Als praktisch hulpmiddel kan een
huurder ervoor kiezen om niet te beoordelen of een
aan Covid-19 gerelateerde huurconcessie van een
verhuurder een wijziging van de huurovereenkomst is.
Een lessee die deze keuze maakt, verantwoordt elke
wijziging in leasebetalingen die voortvloeien uit de
aan Covid-19 gerelateerde huurconcessie op dezelfde
manier als hij de wijziging onder IFRS 16 zou verwerken,
als de wijziging geen wijziging van de lease zou zijn.
Ctac N.V. heeft geen gebruikgemaakt van dit praktische
hulpmiddel.
De hierboven vermelde wijzigingen hadden geen
invloed op de gerapporteerde cijfers in voorgaande
perioden. Daarnaast hebben de wijzigingen geen
materieel effect op het vermogen en resultaat van Ctac
en de toelichting in de jaarrekening.
Grondslagen voor de consolidatie
Ctac N.V. staat aan het hoofd van de groep. In de
consolidatie zijn opgenomen Ctac N.V. en alle
deelnemingen waarover Ctac N.V. overheersende
zeggenschap kan uitoefenen. Overheersende
zeggenschap is van kracht indien Ctac N.V. direct
dan wel indirect de nanciële en operationele
bedrijfsvoering van een onderneming kan bepalen.
De jaarrekeningen van deze deelnemingen zijn in de
geconsolideerde jaarrekening opgenomen vanaf de
datum waarop voor het eerst sprake is van beslissende
zeggenschap tot aan het moment waarop Ctac N.V.
de beslissende zeggenschap verliest. Ctac N.V. is het
hoofd van de groep.
Ctac België N.V.
100%
Ctac B.V.
100%
Ctac N.V.
Ctac Resourcing B.V.
100%
Oliver B.V.
51%
Digisolve/
Mijn ICT B.V.
80%
Purple Square
Management Partners B.V.
70%
Ctac Nederland B.V.
100%
Deelnemingen
Vestigingsplaats Deelname in %
ultimo 2021 ultimo 2020
Ctac Nederland B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Ctac B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Ctac Resourcing B.V. s-Hertogenbosch 100 100
Purple Square Management Partners B.V. Weert 70 70
Oliver B.V. s-Hertogenbosch 51 -
Digisolve-Mijn ICT B.V. Helmond 80 -
Ctac België N.V. Wommelgem, België 100 100
Ctac France SAS Parijs, Frankrijk - 100
Onderstaande deelnemingen zijn in de consolidatie opgenomen.
54 55CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Merknamen
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte merknamen hebben betrekking op de
in overeenstemming met IFRS 3 geïdenticeerde
immateriële vaste activa van acquisities en worden
gewaardeerd tegen kostprijs, zijnde de reële waarde op
het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname
van de aangekochte merknamen is gebaseerd op
de zogenoemde Relief-From-Royalty-methode
(RFR). Deze methode wordt gebruikt om de waarde
van de merknamen te schatten op basis van de
veronderstelling dat het eigendom van het actief de
eigenaar van het bezit een royalty aan een derde moet
schenken voor het gebruik van het actief. Volgens deze
methode wordt de waarde geschat door de besparing
van de royalty die verband houdt met het eigendom
van de merknaam.
De merknamen worden geactiveerd en indien
noodzakelijk verminderd met cumulatieve bijzondere
waardeverminderingsverliezen. Merknamen worden op
basis van de gebruiksduur per individuele component
afgeschreven.
In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
Deze immateriële vaste activa hebben betrekking op in
eigen beheer ontwikkelde producten en gekoppelde
distributierechten. Ontwikkelingskosten worden
geactiveerd op basis van gemaakte kosten voor het
aankopen en gebruiksklaar maken van de software.
Intern ontwikkelde software wordt geactiveerd voor
zover de kostprijs voortvloeit uit de ontwikkelings-
en testfase van een project en indien kan worden
aangetoond dat:
het project technisch uitvoerbaar is zodat het
geschikt is voor gebruik;
de intentie aanwezig is om het project te voltooien
en de software te gebruiken;
de software in de toekomst aantoonbaar
economische voordelen zal genereren;
er technische, nanciële en andere middelen
aanwezig zijn om de software te voltooien en te
gebruiken;
het mogelijk is om de uitgaven, die kunnen worden
toegerekend aan de ontwikkelde software, op een
betrouwbare wijze te bepalen.
Kosten van eigen medewerkers direct gerelateerd
aan de ontwikkelde producten, worden tegen directe
kostprijs geactiveerd. Indien ten behoeve van de
ontwikkelde producten gebruik wordt gemaakt van
diensten van derden, worden deze geactiveerd tegen
kostprijs.
De software heeft een eindige gebruiksduur en
wordt gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met
afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen.
De afschrijving wordt lineair ten laste van de winst-en-
verliesrekening gebracht op basis van de verwachte
gebruiksduur. Op in
eigen beheer vervaardigde software wordt
afgeschreven vanaf de datum van ingebruikname.
Uitgaven na initiële investering
Uitgaven na initiële investering voor geactiveerde
immateriële vaste activa worden uitsluitend geactiveerd
wanneer hierdoor de toekomstige economische
voordelen, voortvloeiend uit de investering, toenemen.
Alle overige uitgaven worden als last verantwoord in de
winst-en-verliesrekening.
Afschrijving van immateriële vaste activa
Afschrijvingskosten worden lineair berekend en ten
laste van de winst-en-verliesrekening gebracht op basis
van de economische gebruiksduur van een immaterieel
actief. Goodwill wordt jaarlijks op balansdatum getest
op bijzondere waardevermindering. Op overige
immateriële vaste activa wordt afgeschreven vanaf
de datum van ingebruikname. De economische
gebruiksduur van de immateriële vaste activa op grond
waarvan de afschrijvingen worden bepaald, is als volgt:
klant- en contractportefeuilles 8 jaar - 12 jaar
merknamen 10 jaar
in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa 3 jaar - 7 jaar
De afschrijvingstermijnen worden jaarlijks geëvalueerd
en indien noodzakelijk aangepast.
Voor een toelichting op bijzondere waarde-
verminderingen van immateriële vaste activa
wordt verwezen naar de paragraaf ‘Bijzondere
waardevermindering van activa’.
Gebruiksrechten- en leaseverplichtingen
Ctac beschikt over groot aantal operationele
hardware- en personenautoleasecontracten en enkele
langlopende onroerend-goedhuurcontracten. Bij het
aangaan van een nieuwe overeenkomst beoordeelt
Ctac of het contract aan de denitie van een lease
voldoet. Een lease wordt gedenieerd als ‘een contract
of een deel van een contract dat het recht geeft om
een actief te gebruiken voor een periode in ruil voor
vergoeding’. Om deze denitie toe te passen, wordt
beoordeeld of het contract aan drie belangrijke criteria
voldoet, namelijk:
het contract bevat een geïdenticeerd actief,
dat expliciet dan wel impliciet in het contract is
geïdenticeerd;
Ctac heeft het recht om nagenoeg alle economische
voordelen te verkrijgen uit het gebruik van
het geïdenticeerde actief gedurende de
gebruiksperiode, gezien haar rechten binnen de
gedenieerde reikwijdte van het contract; en
Ctac heeft het recht op het gebruik van
Bedrijfscombinaties
Een bedrijfscombinatie wordt verwerkt op basis van de
‘purchase accounting’-methode per overnamedatum.
Dit is de datum waarop de overheersende zeggenschap
naar Ctac N.V. is overgegaan.
De transactieprijs van een nieuw verworven deelneming
wordt bepaald op basis van het geldbedrag dat
is overeengekomen voor de verkrijging van de
overgenomen deelneming, alsmede, indien van
toepassing, de reële waarde op de overname van
enige andere tegenprestatie (uitgegeven eigen-
vermogensinstrumenten) die door Ctac wordt verstrekt.
Kosten die verband houden met een acquisitie worden
verantwoord ten laste van het resultaat op het moment
dat zij zich voordoen.
Bepaling reële waarde
Een aantal grondslagen en de informatieverschafng
van Ctac vereisen de bepaling van de reële waarde van
nanciële verplichtingen. Hierbij wordt het niveau van
de hiërarchie van de reële waarden waarin dergelijke
waarderingen worden ingedeeld, vermeld.
In overeenstemming met IFRS 13 wordt voor de
bepaling van de reële waarde van de opgenomen
nanciële instrumenten een aantal waarderingsniveaus
gedenieerd:
Niveau 1: genoteerde marktprijzen (niet
gecorrigeerd) in actieve markten voor identieke activa
of verplichtingen.
Niveau 2: input die geen onder niveau 1
vallende genoteerde marktprijzen betreft en die
waarneembaar is voor het actief of de verplichting,
hetzij rechtstreeks (in de vorm van een prijs), hetzij
indirect (afgeleid van een prijs).
Niveau 3: input voor het actief of de verplichting die
niet is gebaseerd op waarneembare marktgegevens
(niet-waarneembare input). Ctac maakt bij deze
bepaling gebruik van algemeen geaccepteerde
waarderingsmodellen.
De methoden waarop de reële waarde is bepaald,
zijn hierna voor de relevante jaarrekeningposten
opgenomen.
Immateriële vaste activa
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van
deelnemingen is het verschil tussen de aankoopprijs
van acquisitie minus het saldo van de reële waarde
van identiceerbare activa en de reële waarde van de
overgenomen verplichtingen van de onderneming.
Betalingen gerelateerd aan de acquisitie worden
gewaardeerd op basis van de betaalde en te betalen
liquide middelen per transactiedatum, alsmede,
indien van toepassing, de reële waarde van de
vermogensinstrumenten (i.e. aandelen) gebruikt
ter nanciering van de acquisitie. Voorwaardelijke
elementen in de aankoopprijs worden bij acquisitie
gewaardeerd op reële waarde en tevens verantwoord
als schuld, waarbij afwijkingen als gevolg van
waardeverschillen ten bate of ten laste van de
resultatenrekening worden gebracht.
Goodwill wordt gewaardeerd tegen kostprijs
onder vermindering van cumulatieve bijzondere
waardeverminderingen.
Goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende
eenheden. Een bijzondere waardevermindering van de
goodwill wordt, indien van toepassing, ten laste van
de winst-en-verliesrekening gebracht. Een bijzondere
waardevermindering met betrekking tot goodwill wordt
nimmer teruggenomen. Bij verkoop van een entiteit
wordt de boekwaarde van de goodwill in het resultaat
verwerkt.
De opname van een uitgestelde belastingverplichting
in geval van reële waardeaanpassingen is van invloed
op de hoogte van de goodwill.
Inzicht in de voorwaardelijke verplichtingen en een
beschrijving van de factoren die bijgedragen hebben
aan de kostprijs die resulteert in de opname van
goodwill, kunnen niet altijd direct verstrekt worden
doordat in voorkomende gevallen de businessplannen
nog onvoldoende uitgewerkt zijn. De reële waarde
die eventueel nog aan immateriële vaste activa moet
worden toegekend, wordt dan later uitgewerkt en
vastgesteld. Daar waar van toepassing, zal dit binnen
twaalf maanden na de overnamedatum plaatsvinden.
Klant- en contractportefeuilles
De immateriële vaste activa gerelateerd aan
aangekochte klant- en contractportefeuilles hebben
betrekking op de in overeenstemming met IFRS 3
geïdenticeerde immateriële vaste activa van acquisities
en worden gewaardeerd tegen kostprijs, zijnde de reële
waarde op het moment van overname.
De reële waarde op het moment van overname van
de aangekochte klant- en contractportefeuilles, is
gebaseerd op de zogenoemde Multi-Period Excess
Earnings-methode (‘MPEEM’) op basis van geschatte
toekomstige kasstromen.
Klant- en contractportefeuilles worden geactiveerd
en indien noodzakelijk verminderd met cumulatieve
bijzondere waardeverminderingsverliezen. Klant-
en contractportefeuilles worden op basis van de
gebruiksduur per individuele component afgeschreven.
Jaarrekening
56 57CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
het geïdenticeerde actief over de gehele
gebruiksperiode. Ctac beoordeelt of zij het recht
heeft om te bepalen hoe en met welk doel het actief
gedurende de gebruiksperiode wordt gebruikt.
Contracten die als leaseovereenkomst worden
gedenieerd, worden opgenomen op de
balans onder gebruiksrechten en leaseverplichtingen.
Gebruiksrechten
Een gebruiksrecht wordt verantwoord op het moment
dat de leaseovereenkomst wordt aangegaan en
het betreffende actief beschikbaar is voor gebruik.
Het gebruiksrecht wordt gewaardeerd tegen kostprijs
verminderd met cumulatieve afschrijvingen en
bijzondere waardeverminderingen, en gecorrigeerd
voor aanpassingen ingevolge de herwaardering
van de leaseverplichting. De boekwaarde van het
gebruiksrecht bevat het bedrag van de verantwoorde
leaseverplichting, initiële directe kosten verbonden
aan de lease en leasebetalingen die zijn gedaan
voorafgaand aan of op het moment dat de lease-
overeenkomst wordt aangegaan, verminderd met
mogelijke lease-incentives. Gebruiksrechten worden
lineair afgeschreven over de gebruiksduur van het actief
of de kortere leaseovereenkomstperiode voor zover er
geen redelijke zekerheid bestaat dat Ctac eigendom
verkrijgt over het geleasete actief aan het eind van
de leasetermijn. De leasecontracten die worden
afgesloten door Ctac, bevatten geen koopoptie
die redelijkerwijs zeker zal worden uitgeoefend.
Gebruiksrechten worden beoordeeld op bijzondere
waardevermindering.
Leaseverplichtingen
De leaseverplichting wordt initieel gewaardeerd op
basis van de contante waarde van de toekomstige
leasebetalingen gedurende de looptijd van het
contract. Bij de berekening van de leaseverplichting
worden de niet-leasecomponenten uitgesloten.
De leaseverplichtingen worden verdisconteerd aan
de hand van de in de lease impliciete rentevoet als
die direct beschikbaar is of de incrementele rente
op de startdatum van het contract. Dit betreft de
rentevoet waartegen de huurder op het tijdstip
van het aangaan van de lease, het bedrag nodig
voor de aankoop van het actief zou hebben kunnen
lenen voor een overeenkomstige tijdsduur en met
overeenkomstige zekerheid. De leaseverplichtingen
worden afzonderlijk gepresenteerd in de balans.
Na aanvang van de leaseovereenkomst wordt de
leaseverplichting verhoogd met interest en verminderd
met betaalde leasetermijnen. Aanvullend wordt de
leaseverplichting aangepast indien sprake is van een
aanpassing van het contract, aanpassing van looptijd of
wijziging in de leasebetalingen. Rente in verband met
de ophoging van de leaseverplichting wordt onder de
nancieringslasten ten laste van het resultaat gebracht.
Materiële vaste activa
Materiële vaste activa in eigendom
Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
kostprijs verminderd met cumulatieve afschrijvingen
en bijzondere waardeverminderingen. In de kostprijs
zijn begrepen de bijkomende kosten die direct
toerekenbaar zijn aan de verkrijging of vervaardiging
van het actief. Kosten gemaakt na eerste verwerking
in de jaarrekening, zijn inbegrepen in de boekwaarde
van het actief dan wel een afzonderlijk actief indien
het waarschijnlijk is dat de toekomstige economische
voordelen met betrekking tot het actief naar Ctac zullen
vloeien en de kosten van het actief op betrouwbare
wijze kunnen worden bepaald. Onderhoudskosten
worden verantwoord in de winst-en-verliesrekening in
de periode waarin zij zich voordoen.
Boekwinsten en -verliezen bij verkoop van materiële
vaste activa worden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening.
Afschrijving van materiële vaste activa
De materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen
verkrijgingsprijs verminderd met lineaire afschrijvingen,
berekend op basis van de verwachte economische
levensduur. De jaarlijkse afschrijvingspercentages zijn
voor:
bouwkundige aanpassingen
gehuurde panden 10 jaar
ICT hardware 2 jaar - 5 jaar
inventaris en vervoersmiddelen 4 jaar - 10 jaar
Verbouwingen worden afgeschreven over de
resterende looptijd van de huurovereenkomsten
van de betreffende gebouwen of de economische
levensduur indien deze korter is. De restwaarde die
veelal is bepaald op nihil en de gebruiksduur van de
materiële vaste activa worden jaarlijks per balansdatum
beoordeeld en aangepast indien noodzakelijk.
Op activa in bestelling wordt niet afgeschreven.
Bzondere waardevermindering van activa
Periodiek wordt beoordeeld of er aanwijzingen
zijn dat de boekwaarde van daarvoor
kwalicerende activa onderhevig is aan bijzondere
waardeverminderingsverliezen. Indien er dergelijke
aanwijzingen zijn, wordt een schatting gemaakt van
de realiseerbare waarde van het actief op basis van
de contante waarde van de verwachte toekomstige
kasstromen, dan wel de directe opbrengstwaarde.
Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde voor
het individuele actief te bepalen, wordt de realiseerbare
waarde van de kasstroomgenererende eenheid waartoe
het actief behoort, bepaald. Indien de boekwaarde
hoger is dan de realiseerbare waarde wordt een
bijzonder waardeverminderingsverlies ten laste van het
resultaat gebracht.
Voor de overige immateriële vaste activa, materiële
vaste activa en gebruiksrechten, heeft Ctac de
geïdenticeerde segmenten als kasstroomgenererende
eenheid gedenieerd.
Berekening van de realiseerbare waarde
De realiseerbare waarde van een actief of
kasstroomgenererende eenheid is de hoogste waarde
van de reële waarde minus vervreemdingskosten en de
bedrijfswaarde. De reële waarde is de opbrengstwaarde
die wordt verkregen bij verkoop van een kasstroom-
genererende eenheid aan een derde partij (in een
‘at arm’s length transaction’). De bedrijfswaarde is de
contante waarde van de verwachte kasstromen uit
een actief of kasstroomgenererende eenheid. Bij het
bepalen van de bedrijfswaarde wordt de contante
waarde van de geschatte toekomstige kasstromen
berekend met behulp van een disconteringsvoet vóór
belasting, die de weerslag is zowel van de actuele
markttaxaties van de tijdswaarde van geld, als van
het specieke risico met betrekking tot het actief.
Voor een actief dat geen individueel te bepalen
kasstromen genereert, wordt de economische waarde
bepaald voor de kasstroomgenererende eenheid
waarvan het actief onderdeel uitmaakt.
Terugname van bijzondere waardeverminderingen
Een bijzondere waardevermindering met betrekking tot
goodwill wordt nimmer teruggenomen.
Jaarlijks wordt beoordeeld of er aanwijzingen zijn dat
een bijzondere waardevermindering die in voorgaande
perioden is opgenomen voor een actief, niet meer
bestaat of mogelijk is afgenomen.
Wanneer een bijzondere waardevermindering
ophoudt te bestaan, dan wordt de boekwaarde van
het actief verhoogd naar de herziene realiseerbare
waarde, met uitzondering van de goodwill, maar nooit
hoger dan de boekwaarde die zou zijn opgenomen
indien de bijzondere waardevermindering niet had
plaatsgevonden.
Latente belastingvorderingen en latente
belastingverplichtingen
Latenties worden berekend op basis van vastgestelde
belastingtarieven en wetten die van toepassing zijn of
waartoe materieel reeds op balansdatum besloten is, en
die naar verwachting van toepassing zullen zijn op het
moment dat de gerelateerde latente belastingvordering
gerealiseerd wordt of de latente belastingverplichting
betaald wordt.
Latente belastingvorderingen ter zake compensabele
verliezen worden uitsluitend geactiveerd voor zover
het waarschijnlijk is dat verrekening kan plaatsvinden
met in de komende jaren te behalen winsten.
Latente belastingvorderingen en -verplichtingen
met dezelfde looptijd en bij dezelfde scale entiteit
worden gesaldeerd op de balans voor zover een
wettelijk recht tot salderen bestaat.
Voorraden
De voorraden handelsgoederen worden gewaardeerd
tegen kostprijs of verkrijgingsprijzen onder toepassing
van de FIFO-methode (‘rst in, rst out’) of lagere
opbrengstwaarde.
De kostprijs bestaat uit de verkrijgings- of
vervaardigingsprijs (alle kosten die samenhangen met
de verkrijging of vervaardiging) en gemaakte kosten om
de voorraden op hun huidige plaats en in hun huidige
staat te brengen.
De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs
onder aftrek van direct toerekenbare verkoopkosten.
Bij de bepaling van de opbrengstwaarde wordt rekening
gehouden met de incourantheid van de voorraden.
Financiële instrumenten
Niet-afgeleide nanciële instrumenten
De niet-afgeleide nanciële instrumenten omvatten:
overige langlopende vorderingen;
handelsdebiteuren en overige vorderingen;
liquide middelen;
langlopende schulden aan kredietinstellingen;
leaseverplichtingen (paragraaf ‘Gebruiksrechten
en leaseverplichtingen’);
kortlopende schulden aan kredietinstellingen;
overige langlopende verplichtingen;
handelscrediteuren en overige schulden.
Niet-afgeleide nanciële instrumenten worden bij
de eerste opname verwerkt tegen reële waarde.
Na de eerste opname worden niet-afgeleide
nanciële instrumenten gewaardeerd tegen de
geamortiseerde kostprijs verminderd met bijzondere
waardeverminderingsverliezen. De eerste opname en
het moment van niet langer opnemen wordt verwerkt
op de settlement date.
Onder toepassing van IFRS 9 ‘Financiële
instrumenten’ wordt een voorziening getroffen voor
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva en wordt
de vereenvoudigde benadering toegepast voor het
berekenen van verwachte kredietverliezen tijdens de
gehele levensduur. Er wordt een voorzieningenmatrix
gehanteerd voor het berekenen van verwachte
kredietverliezen. Op basis van deze matrix worden
verwachte kredietverliezen voor groeperingen van
verschillende klantsegmenten in kaart gebracht en
worden handelsdebiteuren, nog te factureren omzet
ter zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva, indien
kredietverliezen worden verwacht, afgewaardeerd.
De verwachte verliespercentages zijn gebaseerd
op de betalingsproelen van verkopen over een
periode van zestig maanden vóór respectievelijk
Jaarrekening
58 59CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
31 december 2021 en de overeenkomstige historische
kredietverliezen die binnen deze periode zijn geleden.
De historische verliespercentages worden aangepast
om de huidige en toekomstgerichte informatie over
macro-economische factoren weer te geven die van
invloed zijn op het vermogen van de klanten om de
vorderingen af te wikkelen.
De macro-economische omstandigheden in het land
van verkoop zijn aangemerkt als de meest relevante
factor en dienovereenkomstig worden de historische
verliespercentages aangepast op basis van verwachte
veranderingen in deze factor.
De overige kortlopende vorderingen betreffen de nog
te factureren bedragen inzake contracten op basis
van nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen,
contractactiva, overige vorderingen, alsmede
overlopende activa. Contractactiva is het recht op
vergoeding in ruil voor goederen of diensten die zijn
overgedragen aan de klant. Als dit recht op vergoeding
ontstaat voordat de klant deze betaalt of voordat de
betaling verschuldigd is, wordt een contractactief
opgenomen. De contractactiva worden verantwoord
onder de overige kortlopende activa voor zover deze
contractactiva de contractverplichtingen voor deze
projecten overschrijden. Een contractverplichting is de
verplichting om goederen of diensten over te dragen
aan een klant voor zover Ctac hiervoor een vergoeding
van de klant heeft ontvangen. Contractverplichtingen
worden opgenomen als opbrengsten wanneer Ctac
voldoet aan haar contractuele prestatieverplichting.
Indien voor lopende projecten de contract-
verplichtingen hoger zijn dan de contractactiva,
wordt het saldo betreffende deze projecten
verantwoord onder de overige kortlopende
verplichtingen. In dit kader wordt tevens verwezen
naar de grondslagen ter zake de omzetverantwoording
(zie grondslag ‘Omzet uit contracten met klanten’).
Liquide middelen en kortlopende schulden aan
kredietinstellingen
De liquide middelen betreffen aanwezige kassaldi
en saldi uit hoofde van lopende rekeningen bij
kredietinstellingen, en worden gewaardeerd tegen
geamortiseerde kostprijs. De opgenomen bedragen
onder de kredietfaciliteit in rekening-courant zijn
opgenomen onder kortlopende schulden aan
kredietinstellingen.
Langlopende schulden aan kredietinstellingen
Leningen worden in de jaarrekening bij eerste opname
gewaardeerd tegen reële waarde plus transactiekosten.
Na eerste opname worden leningen gewaardeerd
tegen geamortiseerde kostprijs.
Overige langlopende verplichtingen
In de jaarrekening zijn nanciële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De putoptie is het recht
van de minderheidsaandeelhouders om het resterende
aandelenbelang te verkopen. De calloptie is het recht
van Ctac om het resterende aandelenbelang van
de minderheidsaandeelhouders te kopen. Door de
gespiegelde voorwaarden in de put-/call-overeenkomst
kan worden aangenomen dat uiteindelijk 100% van
het aandelenkapitaal door Ctac zal worden verworven.
Daarom verantwoordt Ctac deze overeenkomsten als
een earn out-verplichting.
De earn out-verplichting wordt op het moment
van acquisitie gewaardeerd tegen reële waarde.
De vervolgwaardering betreft de reële waarde via
het resultaat. De reële waarde wordt bepaald door
de contante waarde van schattingen van toekomstige
bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de business-
plannen van de betreffende ondernemingen waarbij
wijzigingen in deze schuld worden verwerkt in de
winst-en-verliesrekening als onderdeel van de overige
bedrijfskosten. De kosten van amortisatie van earn out-
verplichtingen zijn verantwoord als nancieringsbaten
en -lasten als onderdeel van de nancieringslasten.
Handelscrediteuren en overige schulden
Handelscrediteuren en overige schulden worden in de
jaarrekening bij eerste opname gewaardeerd tegen
reële waarde plus transactiekosten. Na eerste opname
worden handelscrediteuren en overige schulden
gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs.
Verplichtingen inzake lonen en salarissen, inclusief
niet-monetaire vergoedingen, vakantiegeld
en vakantiedagen, uitkeringen of opbouw van
ziekteverlof, die naar verwachting volledig binnen
twaalf maanden worden afgewikkeld na het einde van
de periode waarin de werknemers de gerelateerde
prestatie hebben verricht, worden op basis van de
verrichte prestaties in de verslaggevingsperiode
verantwoord. In het geval van verplichtingen inzake
vaststellingsovereenkomsten wordt de verplichting
opgenomen tegen het bedrag dat naar verwachting
betaald zal worden, wanneer de verplichting zal worden
afgewikkeld. De verplichtingen worden op de balans
gepresenteerd onder de overlopende passiva. De LTI-
verplichting wordt gewaardeerd tegen reële waarde.
De vervolgwaardering betreft de reële waarde via het
resultaat.
Afgeleide nanciële instrumenten (derivaten)
Ctac heeft geen afgeleide nanciële instrumenten.
De waarderingsgrondslagen voor nanciële instrumenten
zijn toegepast voor de volgende balansposten.
Jaarrekening
(in € x 1.000)
Geamorti-
seerde
kostprs
Reële
waarde
via het
resultaat
Reële
waarde
via het
vermogen Derivaten Totaal
Saldo per 31 december 2021
Overige langlopende vorderingen 400 - - - 400
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 21.439 - - - 21.439
Liquide middelen 10.404 - - - 10.404
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 2.025 - - - 2.025
Leaseverplichtingen 10.914 - - - 10.914
Overige langlopende verplichtingen 412 1.490 - - 1.902
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 - - - 900
Handelscrediteuren en overige schulden 27.255 1.614 - - 28.901
Saldo per 31 december 2020
Overige langlopende vorderingen 251 - - - 251
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 16.821 - - - 16.821
Liquide middelen 10.552 - - - 10.552
Langlopende schulden aan kredietinstellingen 2.925 - - - 2.925
Leaseverplichtingen 10.774 - - - 10.774
Overige langlopende verplichtingen 254 1.667 - - 1.921
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 - - - 900
Handelscrediteuren en overige schulden 23.351 - - - 23.351
De verplichtingen zijn opgenomen tegen reële waarde,
zijnde de waarde waartegen naar verwachting wordt
afgewikkeld.
Eigen vermogen
Gestort en opgevraagd kapitaal
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 9.600.000 en
is verdeeld in 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel:
19.999.999 gewone aandelen, 20.000.000 preferente
aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Het geplaatste
kapitaal ultimo 2021 bestaat uit 13.637.321 gewone
aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Alle geplaatste
aandelen zijn volgestort.
Inkoop eigen aandelen
Op het moment dat Ctac N.V. eigen aandelen
inkoopt (zogenaamde Treasury Shares), wordt het
bedrag van de vergoeding voor deze inkoop inclusief
eventuele direct toewijsbare kosten (onder aftrek van
belastingen) in mindering gebracht op de overige
reserves tot het moment dat de betreffende aandelen
worden ingetrokken, heruitgegeven of verkocht.
Indien ingekochte eigen aandelen worden verkocht of
heruitgegeven, dan wordt het ontvangen bedrag onder
aftrek van direct toewijsbare kosten (onder aftrek van
belastingen) verantwoord ten gunste van de overige
reserves.
Op 31 december 2021 worden geen eigen aandelen
gehouden door Ctac N.V. of door een van haar
dochterondernemingen.
Dividenden
Een dividenduitkering aan de aandeelhouders van Ctac
N.V. wordt als verplichting verantwoord op het moment
dat de Algemene Vergadering van Aandeelhouders
daartoe besluit.
Wettelijke reserves
Overeenkomstig de wettelijke verplichtingen wordt in
de vennootschappelijke jaarrekening een wettelijke
reserve gevormd ter hoogte van de geactiveerde
kosten van in eigen beheer ontwikkelde immateriële
vaste activa. De wettelijke reserve is niet uitkeerbaar.
De overige reserves zijn vrij uitkeerbaar. Voor de hoogte
van de reserves wordt verwezen naar paragraaf 29.
Aandeel derden
Het aandeel derden als onderdeel van het
groepsvermogen wordt gewaardeerd tegen het
bedrag van het netto-belang in de netto-activa van de
desbetreffende groepsmaatschappijen.
Voor zover de desbetreffende groepsmaatschappij een
negatieve nettovermogenswaarde heeft, worden de
negatieve waarde en de eventuele verdere verliezen
niet toegewezen aan het aandeel derden, tenzij de
60 61CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Detacheringscontracten
De dienstverlening uit hoofde van detachering behelst
het beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers op
basis van een vooraf overeengekomen aantal uren.
De omzet uit detacheringscontracten wordt gedurende
de looptijd ‘over time’ verantwoord, waarbij aan de
prestatieverplichting is voldaan wanneer de uren zijn
gemaakt.
Projectovereenkomsten
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedenieerde criteria zoals opgenomen in het
projectplan. De omzet op projectovereenkomsten
op basis van nacalculatie wordt ook ‘over time’
verantwoord. De omzet wordt verantwoord op
het moment dat de uren zijn gemaakt en de
beschikkingsmacht is overgedragen, op dit moment
is aan de prestatieverplichting voldaan. Bij projecten
met een vaste aanneemsom verantwoordt Ctac
omzet op basis van de verhouding tussen de
werkelijke kosten en de gebudgetteerde kosten.
De omzetverantwoording vindt plaats volgens de
POC (‘percentage of completion’).
Licentieverkopen
De dienstverlening bestaat uit de oplevering van het
(eeuwigdurende) gebruiksrecht van software. Ctac
verantwoordt omzet uit de verkoop van licenties ‘at a
point in time’ aangezien aan de prestatieverplichting
wordt voldaan op het moment van levering van de
licenties. Op dat moment wordt de beschikkingsmacht
overgedragen.
Onderhoudscontracten
De dienstverlening bestaat uit onderhoudswerk-
zaamheden volgens vooraf gedenieerde prestaties.
Doorgaans heeft dit betrekking op foutdetectie en
-herstel, niet-gespeciceerde aanpassingen als gevolg
van externe ontwikkelingen, zoals wijzigingen in wet- en
regelgeving, en overige niet-gespeciceerde updates
indien beschikbaar. Deze omzet wordt ‘over time’
verantwoord. De omzet wordt verantwoord op het
moment dat de dienst geleverd wordt.
Hardwareverkopen
De prestatieverplichting heeft betrekking op
het leveren van de bestelde hardware conform
opgegeven specicaties. De omzet uit de verkoop
van hardware wordt ‘at a point in time’ verantwoord.
De prestatieverplichting wordt voldaan op het moment
van levering van de hardware, de beschikkingsmacht
wordt op dat moment overgedragen.
Combinatiecontracten
Licentieverkopen / Beheer- en hostingcontracten
Bij levering van een softwaregebruiksrecht in
combinatie met beheer- en hostingdiensten geldt
voor deze goederen of diensten dat de afnemer
die zelfstandig kan benutten. Aan het criterium van
onderscheidbaarheid wordt voldaan doordat de
beheer- en hostingactiviteiten het softwareproduct niet
signicant wijzigen of integreren als één gecombineerd
product / gecombineerde dienst met een hoge mate
van wederzijdse afhankelijkheid.
Licentieverkopen / Onderhoudscontracten
Onderhoudscontracten kunnen in combinatie met
softwarecontracten worden aangeboden, maar er is
geen sprake van een gecombineerde afnameplicht.
Indien gecombineerd aangeboden, worden beide
contracten als afzonderlijke prestatieverplichtingen
gezien. Softwaregebruiksrechten kunnen zelfstandig
worden benut of onderhoud kan via een andere
afnemer worden ingekocht. De functionaliteit van de
software wordt niet kritiek beïnvloed door het niet
afnemen van algemene onderhoudsdiensten.
Licentieverkopen / Projectovereenkomsten
Doorgaans voldoet de dienstverlening aan de
voorwaarde van zelfstandigheid en onderscheid-
baarheid doordat de gevraagde diensten veelal geen
betrekking hebben op signicante aanpassingen
(‘customization’) waardoor de functionaliteit van de
gekochte software substantieel wijzigt.
Hardwareverkopen / Projectverkopen of
Beheer- en hostingopdrachten
Hardwareverkopen betreffen een categorie
prestatieverplichtingen, die zelfstandig kan worden
benut (hardware kan voor andere doeleinden of in
combinatie met andere externe, niet-Ctac-services
worden benut) en onderscheidbaar is van andere
goederen of diensten (hardware kan via andere
afnemers worden ingekocht).
Projectovereenkomsten / Beheer- en
hostingcontracten
Bij de dienstverlening die bestaat uit de oplevering van
het project dat betrekking heeft op het onboarden van
de SaaS-dienst van een eigen IP en de dienstverlening
uit hoofde van beheer- en hosting van de SaaS-dienst,
is het project niet onderscheidbaar van de beheer- en
hostingdienstverlening. De diensten zijn onderling
dusdanig verbonden, dat het niet mogelijk is om te
spreken over een afzonderlijke prestatieverplichting.
Het combinatiecontract wordt verwerkt als ware het één
prestatieverplichting. De opbrengst wordt verantwoord
‘over time’ over de looptijd van het beheer- en
hostingcontract.
De transactieprijs is het geldbedrag dat Ctac verwacht
in ruil voor de levering van haar product of dienst. Bij
het vaststellen van de transactieprijs wordt rekening
gehouden met variabele vergoedingen voor zover het
hoogstwaarschijnlijk is dat een signicante terugname
derden-aandeelhouders een feitelijke verplichting
hebben en in staat zijn om de verliezen voor hun
rekening te nemen. Zodra de nettovermogenswaarde
van de groepsmaatschappij weer positief is, worden
resultaten toegekend aan het aandeel derden.
Voorzieningen
In de balans wordt een voorziening verwerkt indien aan
de volgende voorwaarden wordt voldaan:
er is sprake van een in rechte afdwingbare of feitelijke
verplichting van Ctac als gevolg van een gebeurtenis
in het verleden;
het is aannemelijk dat voor afwikkeling van die
verplichting sprake zal zijn van een uitstroom van
middelen;
er kan een betrouwbare inschatting worden gemaakt
van de uitstroom van geldmiddelen, die noodzakelijk
wordt geacht om de verplichting af te wikkelen.
Jubileumvoorziening
In de arbeidsvoorwaarden van diverse
groepsmaatschappijen is een jubileumregeling
opgenomen, op grond waarvan medewerkers bij
het bereiken van een bepaalde duur van hun
dienstverband een bruto-uitkering ontvangen, die
onafhankelijk is van het salaris. In overeenstemming
met IAS 19 ‘Employee Benets’ is een voorziening
gevormd voor de voorwaardelijke verplichting die
voortvloeit uit hoofde van deze jubileumregeling.
Deze voorziening wordt gewaardeerd tegen de
contante waarde van de toekomstige vergoedingen
in het kader van jubileum. De voorziening wordt
gevormd op basis van het verwachte aantal gemiddelde
dienstjaren per medewerker en de hoogte van de
uitkering, en is opgenomen tegen de contante waarde
(disconteringsvoet 1%).
Verlieslatende contracten
Een verlieslatend contract is een contract waarbij
de onvermijdelijke kosten om de verplichtingen uit
hoofde van het contract te voldoen, hoger zijn dan
de economische voordelen die naar verwachting nog
zullen worden ontvangen. Bij een verlieslatend contract
met klanten wordt een voorziening opgenomen en
gewaardeerd voor zover de onvermijdelijke kosten
voor het voltooien van het contract hoger zijn dan de
contractprijs.
Omzet uit contracten met klanten
Omzet uit contracten met klanten wordt verantwoord
op het moment dat aan de prestatieverplichting is
voldaan en de beschikkingsmacht over de geleverde
dienst of het geleverde goed is overgedragen aan de
klant. De omzetverantwoording vindt over de looptijd
van het contract plaats (‘over time’) als aan één van de
volgende voorwaarden is voldaan:
1. de klant verkrijgt en gebruikt de voordelen uit
het product of de dienst over de looptijd van het
contract;
2. Ctac vervaardigt een goed (‘onderhanden project’)
voor rekening en risico van de klant;
3. Ctac vervaardigt in opdracht van de klant een goed
dat zij niet op alternatieve wijze kan aanwenden en
waarbij zij het recht heeft op betaling voordat de
vervaardiging is afgerond.
Indien niet voldaan is aan de criteria voor
verantwoording van opbrengsten gedurende een
periode, wordt de opbrengst verantwoord op een
speciek moment (‘at a point in time’).
Ten behoeve van haar dienstverlening gaat Ctac
contracten aan met haar klanten. Het contract betreft
een overeenkomst met één of meerdere partijen
waaruit de rechten en verplichtingen voortkomen.
Ctac beoordeelt of sprake is van afzonderlijke
prestatieverplichtingen binnen een contract.
Een prestatieverplichting betreft een toezegging
aan de klant om diensten en/of goederen te leveren.
Een prestatieverplichting kan betrekking hebben op
een levering van een individuele dienst of individueel
goed of op een serie van individueel te onderscheiden
diensten of goederen, die grotendeels gelijke
kenmerken vertonen en een gelijk patroon van levering
kennen. Een prestatieverplichting wordt vastgesteld bij
aanvang van het contract op basis van de contractuele
voorwaarden en afspraken.
Omzet wordt per afzonderlijke prestatieverplichting
verantwoord tot het bedrag dat verwacht wordt te
ontvangen voor de individuele prestatieverplichting,
waarbij rekening wordt gehouden met, indien van
toepassing, variabele vergoedingen, signicante
nancieringselementen, non-cashvergoedingen
en vergoedingen die worden betaald aan de
klant. Ctac onderkent op hoofdlijnen de volgende
prestatieverplichtingen of combinaties daarvan.
Beheer- en hostingcontracten
De dienstverlening uit hoofde van beheer- en
hostingcontracten wordt uitgevoerd in overeen-
stemming met de in service level agreements (SLAs)
vastgelegde service levels en is opgebouwd uit
verschillende serviceonderdelen die vervolgens
zijn opgebouwd uit diverse servicecomponenten.
Deze onderdelen worden in de overeenkomst
beknopt beschreven inclusief de hieraan verbonden
verkoopprijzen. Een uitgebreide beschrijving wordt
opgenomen in de bij de overeenkomst gevoegde
Service Catalogus. Ctac verantwoordt haar omzet uit
beheer- en hostingcontracten ‘over time’ aangezien
de prestatieverplichting wordt voldaan gedurende
de looptijd van het contract, waarbij geldt dat de
voortgang van de werkzaamheden redelijkerwijs en
voldoende betrouwbaar kan worden ingeschat.
Jaarrekening
62 63CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
van deze variabele vergoeding niet zal plaatsvinden.
Kortingen worden ten laste van de omzet verantwoord
tenzij het hoogstwaarschijnlijk is dat de korting niet
zal worden verstrekt aan de klant. Afhankelijk van de
kortingsvorm zoals vastgelegd in het contract, wordt de
korting bepaald op basis van de reeds verantwoorde
omzet en de inschatting van de totaal te verantwoorden
omzet. Er is geen nancieringselement aanwezig,
omdat de verkopen plaatsvinden met een relatief
korte krediettermijn.
Inkoopwaarde hard- en software en uitbestede
werkzaamheden
Kosten ter zake inkoopwaarde van hard- en software
en uitbestede werkzaamheden worden verantwoord
tegen historische kostprijs in de periode waarin ze zijn
gemaakt. In relatie tot uitbesteed werk treedt Ctac altijd
op als principaal.
Gemaakte kosten voor contracten met klanten die zijn
toe te wijzen aan prestaties in toekomstige perioden,
worden geactiveerd als contractactiva voor zover
deze kosten direct kunnen worden toegekend aan het
contract met de klant, de kosten een bedrijfsmiddel
genereren of verbeteren voor de toekomstige
uitvoering van het contract en voor zover deze kosten
kunnen worden terugverdiend in het contract.
Deze kosten worden vervolgens afgeschreven naarmate
de prestaties in toekomstige perioden worden
geleverd.
Personeelskosten
Lonen en salarissen
De beloningen van het personeel worden als last
in de winst-en-verliesrekening verantwoord in de
periode waarin de arbeidsprestatie wordt verricht en,
voor zover nog niet uitbetaald, als verplichting op de
balans opgenomen. Als de reeds betaalde bedragen
de verschuldigde beloningen overtreffen, wordt het
meerdere opgenomen als een overlopend actief
voor zover er sprake zal zijn van terugbetaling door
het personeel of van verrekening met toekomstige
betalingen door de vennootschap.
Voor de beloningen met opbouw van rechten en
bonussen worden de verwachte lasten gedurende
het dienstverband in aanmerking genomen.
Toevoegingen aan en vrijval van verplichtingen worden
ten laste respectievelijk ten gunste van de winst-en-
verliesrekening gebracht.
Indien een beloning wordt betaald waarbij geen
rechten worden opgebouwd (bijvoorbeeld doorbetaling
in geval van ziekte of arbeidsongeschiktheid), worden
de verwachte lasten verantwoord in de periode
waarover deze beloning is verschuldigd.
Sociale lasten
Sociale lasten worden op grond van de
arbeidsvoorwaarden verwerkt in de winst-en-
verliesrekening voor zover ze verschuldigd zijn
aan de belastingautoriteit.
Pensioenlasten
Werknemers bouwen bij Ctac voor eigen rekening en
risico pensioen op (toegezegde-bijdrageregeling).
Door Ctac worden vaste premies betaald aan een
verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft geen wettelijke
of feitelijke verplichting om aanvullende premies
te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en
toekomstige pensioenen te betalen. De bijdrage
van Ctac hieraan wordt verantwoord in de winst-en-
verliesrekening onder de personeelskosten.
Overige bedrfskosten
De kosten worden bepaald op historische basis en
toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking
hebben.
Financieringsbaten en -lasten
De nancieringsbaten omvatten de rente ter
zake tegoeden in rekening-courant die worden
aangehouden bij kredietinstellingen, alsmede de
rentevergoedingen ter zake de afwikkeling van
nanciële vorderingen. De nancieringslasten omvatten
de rente op opgenomen gelden, die wordt berekend
door kredietinstellingen, alsmede de verschuldigde
rente bij de afwikkeling van scale verplichtingen en de
amortisatie van de earn out-verplichtingen. Onder de
nancieringslasten wordt tevens het rentebestanddeel
van de leaseverplichtingen (zie grondslag ‘Gebruiks-
rechten en leaseverplichtingen’) verantwoord.
Belastingen over het resultaat
Belastingen over het resultaat van het boekjaar
omvatten de over de verslagperiode verschuldigde
en verrekenbare belastingen en latente belastingen.
Belasting over het resultaat wordt in de winst-en-
verliesrekening verantwoord.
De over de verslagperiode verschuldigde en
verrekenbare belasting bestaat uit de winstbelasting
over het belastbare resultaat, die wordt berekend
aan de hand van de geldende belastingtarieven,
waarbij rekening wordt gehouden met vrijgestelde
winstbestanddelen en niet-aftrekbare bedragen,
alsmede met correcties op de belasting over eerdere
boekjaren.
Grondslag voor het kasstroomoverzicht
Het overzicht van kasstromen is opgesteld door
toepassing van de indirecte methode: in het
kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt
tussen de kasstromen uit operationele activiteiten,
investerings- en nancieringsactiviteiten. Ontvangsten
en uitgaven ter zake winstbelasting, alsmede
renteontvangsten en -betalingen, maken deel uit
van de netto kasstroom uit operationele activiteiten.
Kasstromen als gevolg van de verwerving dan wel de
afstoting van nanciële belangen (deelnemingen en
investeringen) zijn opgenomen onder de kasstroom
uit investeringsactiviteiten, waarbij rekening wordt
gehouden met aanwezige liquide middelen in deze
belangen. Uitgekeerde dividenden worden opgenomen
onder de kasstroom uit nancieringsactiviteiten. In het
kasstroomoverzicht wordt het saldo liquide middelen
opgenomen inclusief de opgevraagde rekening-courant,
zoals opgenomen onder de kortlopende schulden.
De non-cashtransacties zijn opgenomen in de
toelichting onder het kasstroomoverzicht.
Financieel risicomanagement
Ctac wordt geconfronteerd met diverse nanciële
risico’s, zoals marktrisico, kredietrisico en
liquiditeitsrisico. De vanuit de raad van bestuur
gestuurde algemene risicobeheersing binnen Ctac
strekt zich uit tot een breder veld dan nanciële risico’s.
De beheersing is erop gericht om de belangrijkste
risico’s te inventariseren en de gerichte beheersing
daarvan op basis van richtlijnen, procedures, systemen,
best practices, controles en audits. Het nancieel-
risicomanagement is speciek gericht op de voor
Ctac in dit kader relevante risico’s.
Financieel marktrisico
Renterisico
Ctac wordt geconfronteerd met renterisico's die zich
uitsluitend beperken tot de eurozone. Om deze risico's
te minimaliseren, heeft het renterisicobeleid tot doel
de renterisico's die voortkomen uit de nanciering van
de onderneming, te beperken. Het renterisico heeft
betrekking op zowel de langetermijnnanciering als
de kortetermijnnanciering. Ctac analyseert continu
de ontwikkeling van de liquiditeiten in relatie tot de
beschikbare nancieringsfaciliteiten en schommelingen
in rentepercentages.
Ctac heeft de volgende langlopende rentedragende
schulden:
acquisitie nanciering ter hoogte van € 4,5 miljoen
(hoofdsom), per balansdatum resteert € 2,9 miljoen;
de leaseverplichtingen onder toepassing van IFRS 16
Leases.
In januari 2020 is een lening afgesloten voor € 4,5
miljoen met een looptijd van vijf jaar. Deze lening is
afgesloten voor de nanciering van de acquisitie van
Purple Square Management Partners B.V. De lening is
rentedragend. De rente bestaat uit driemaands Euribor
plus een opslag van 2,95% per jaar. De bank heeft de
mogelijkheid om deze opslag per kwartaal te wijzigen.
Een dergelijke wijziging heeft niet plaatsgevonden.
Met betrekking tot de kortlopende rentedragende
bancaire schuld, zijnde de kredietfaciliteit, is Ctac een
variabele basisrente verschuldigd. De rente bestaat uit
eenmaands gemiddeld Euribor plus een marktopslag
Euribor en een opslag. In de in april 2021 gewijzigde
kredietovereenkomst is deze vaste opslag bepaald
op 3,00%. De bank heeft de mogelijkheid om deze
opslag per kwartaal te wijzigen. Een dergelijke wijziging
heeft niet plaatsgevonden. De kredietfaciliteit is
gecommitteerd voor drie jaar vanaf april 2021.
Gedurende 2021 heeft Ctac zeer beperkt gebruik-
gemaakt van de kredietfaciliteit. Als gedurende 2021
met betrekking tot de langlopende en kortlopende
bancaire nancieringen met een variabele rente
de rente 0,1% hoger of lager zou zijn geweest, met
constant gebleven overige variabelen, dan zou dit
geen materieel effect hebben gehad op het resultaat
na belastingen. Het gehanteerde percentage van 0,1%
is gebaseerd op de volatiliteit van rentepercentages
gedurende 2021.
Ctac heeft geen signicante interestdragende activa.
Opbrengsten van de groep zijn daarom nagenoeg
geheel onafhankelijk van wijzigingen in de rentevoet.
Voor de non-cashtransacties wordt verwezen naar het
kasstroomoverzicht.
Valutarisico
Alle ondernemingen binnen Ctac zijn gevestigd in
de eurozone. Het overgrote deel van de omzet wordt
gerealiseerd binnen de eurozone. De rapportagevaluta
en functionele valuta van Ctac zijn derhalve de euro.
Ctac bezit geen activa en verplichtingen buiten de
eurozone. De raad van bestuur van Ctac beoordeelt
de valutarisico’s ultimo 2021 als zeer beperkt.
Kredietrisico
Kredietrisico is het risico van nancieel verlies voor
Ctac indien een afnemer of tegenpartij van een
nancieel instrument de aangegane contractuele
verplichting niet nakomt.
Het kredietrisico wordt centraal beheerst. Het krediet-
risico vloeit voort uit liquide middelen en transacties
met cliënten inclusief openstaande vorderingen.
Voor banken en nanciële instellingen worden alleen
professionele partijen binnen Nederland geaccepteerd.
De nancieringsfaciliteit van Ctac is voor Nederland
ondergebracht bij ABN AMRO Bank en voor België bij
ING Bank.
Jaarrekening
64 65CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Met betrekking tot de cliënten wordt op basis van
acceptatiecriteria de kredietwaardigheid vooraf
beoordeeld. Indien beschikbaar wordt hierbij
gebruikgemaakt van externe credit ratings. Indien geen
externe beoordelingen beschikbaar zijn, beoordeelt
Ctac de kredietwaardigheid van de afnemer, waarbij
onder meer de nanciële positie, ervaringen in het
verleden en overige factoren worden meegenomen.
De kredietrisico’s ter zake opdrachtgevers worden
doorlopend beoordeeld. De raad van bestuur van Ctac
N.V. schat de kredietrisico’s van de opdrachtgevers
in als beperkt, gezien de individuele omvang en
onafhankelijke positie van de verschillende afnemers.
Met een groot deel van onze afnemers wordt meerdere
jaren zaken gedaan en in het verleden is er slechts in
incidentele gevallen sprake geweest van een situatie
waarin de afnemer niet aan zijn verplichtingen heeft
kunnen voldoen. Afnemers worden voortdurend en
op individuele basis beoordeeld op naleving van
afspraken betreffende betalingscondities. Er is geen
onderverdeling in groepen gemaakt. Alle vorderingen
hebben naar aard hetzelfde karakter als hierboven
beschreven.
Ctac past bij de categorie handelsdebiteuren, nog te
factureren omzet en contractactiva, IFRS 9 ‘Expected
Credit Loss Model’ toe.
Het maximale kredietrisico per balansdatum is
de waarde van elke post uit de vorderingen zoals
bovenstaand omschreven. Ctac heeft geen zekerheden
verkregen ter zake deze vorderingen. Het maximale
kredietrisico op de handelsdebiteuren (bruto), de
nog te factureren omzet betreffende reeds verrichte
diensten en de contractactiva, bedroegen op
balansdatum per segment de volgende bedragen.
De liquide middelen zijn ondergebracht bij professionele
marktpartijen waarvan de krediet kwaliteit als goed
wordt beoordeeld. De credit ratings van deze partijen
betreffen minimaal A. De overige langlopende
vorderingen betreffen enkel waarborgsommen.
Hiervoor is gezien de aard geen analyse van het
verwachte kredietverlies uitgevoerd.
Liquiditeitsrisico
Het liquiditeitenbeheer binnen Ctac vindt centraal
plaats. Hiertoe wordt in Nederland gebruikgemaakt van
de centraal beheerde kredietfaciliteiten bij ABN AMRO
Bank, die in april 2021 als volgt zijn overeengekomen:
een combinatiefaciliteit ter hoogte van totaal € 6,3 miljoen,
waarbij ten aanzien van Oliver B.V. een sublimiet geldt
van een bedrag van € 0,3 miljoen. In België wordt
gebruikgemaakt van de kredietfaciliteit bij ING Bank
ter hoogte van € 0,9 miljoen. Als zekerheid is pandrecht
verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting, IP-rechten
en aandelen. De kredietfaciliteit is gecommitteerd voor
drie jaar.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit wordt
gevormd door een ‘senior net debt/EBITDA’-ratio.
De ratio mag maximaal 2,0 bedragen. Onder ‘senior
net debt’ worden alle bancaire rentedragende
schulden verstaan, die worden verminderd met de
direct opeisbare liquide middelen. De EBITDA betreft
het resultaat vóór afschrijvingen op materieel en
immaterieel actief, rente en overige nancieringsbaten
en -lasten, resultaat deelnemingen, belastingen
en aandeel derden. Over 2021 bedraagt de ratio
-0,89. Het gemiddeld opgenomen bedrag onder
de kredietfaciliteit was in 2021 nihil. Gezien deze
ratio ruimschoots wordt behaald, is hiervoor geen
gevoeligheidsanalyse uitgevoerd.
Het liquiditeitenbeheer is erop gericht de beschikbare
liquide middelen en kredietfaciliteiten binnen Ctac
zo optimaal mogelijk aan te wenden. Hiertoe worden
periodiek liquiditeitsprognoses opgesteld voor zowel
de korte als de middellange termijn. Deze prognoses
worden periodiek bijgesteld op basis van realisatie en
eventueel bijgestelde prognoses.
Het navolgende overzicht toont een analyse van
de nanciële verplichtingen onderverdeeld naar
relevante contractuele vervaldata, gebaseerd op de
resterende periode van balansdatum tot contractuele
vervaldatum. De bedragen betreffen de onvoorwaardelijke,
contractuele, niet-verdisconteerde kasstromen.
Daar waar van toepassing zijn toekomstige interest-
betalingen begrepen in de vermelde kasstromen.
Jaarrekening
(in € x 1.000) 2021 2020
Nederland 16.262 12.531
België 4.269 3.544
Overig - 110
Maximaal kredietrisico per 31 december 20.531 16.185
Handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en vaste
maandelijkse termijnen en contractactiva, worden
afgeschreven wanneer er geen redelijke verwachting
van herstel is. Indicatoren dat er geen redelijke
verwachting van terugvordering is, zijn onder meer
het onvermogen van een debiteur om een aossings-
plan met de groep af te sluiten en het niet voldoen
aan contractuele betalingen gedurende een
periode van meer dan negentig dagen achterstallig.
Het kredietrisico is afgelopen boekjaar niet signicant
toegenomen. Dit is vastgesteld op basis van de
ouderdom van de debiteuren gedurende het boekjaar.
Bijzondere waardeverminderingsverliezen op
handelsdebiteuren, nog te factureren omzet ter
zake contracten op basis van nacalculatie en
vaste maandelijkse termijnen en contractactiva,
worden gepresenteerd als netto bijzondere
waardeverminderingsverliezen binnen het
bedrijfsresultaat. Latere terugvorderingen van eerder
afgeschreven bedragen worden gecrediteerd op
dezelfde post.
De te verwachten kredietverliezen zijn als volgt te
speciceren.
(in € x 1.000) 31 december 2021
Betaaltermn
nog niet
verstreken
Minder dan
3 maanden
Tussen 3 en
6 maanden
Tussen
6 en 12
maanden
Meer dan
1 jaar
Verwacht kredietverlies <0,1% <0,1% <0,1% <0,1% 88,0%
Handelsdebiteuren 11.696 1.410 - 26 186
Nog te factureren omzet 7.042 - - - -
Contractactiva 171 - - - -
Verwacht kredietverlies - - - - 164
(in € x 1.000) 31 december 2021
Financiële
verplichting < 1 jaar
tussen
1 en 2 jaar > 2 jaar
Schulden aan kredietinstellingen 2.925 900 900 1.125
Leasebetalingen 10.914 2.973 2.161 5.780
Handelscrediteuren en overige schulden 28.869 28.901 - -
Overige langlopende verplichtingen 1.902 - 1.397 505
(in € x 1.000) 31 december 2020
Financiële
verplichting < 1 jaar
tussen
1 en 2 jaar > 2 jaar
Schulden aan kredietinstellingen 3.825 900 900 2.025
Leasebetalingen 10.744 2.770 1.957 6.017
Handelscrediteuren en overige schulden 23.351 23.351 - -
Overige langlopende verplichtingen 1.921 - 626 1.295
Kapitaalrisicomanagement
Het management van kapitaal vindt centraal plaats
en is gericht op enerzijds de continuïteit van Ctac en
anderzijds het optimaliseren van de kapitaalstructuur,
teneinde de kosten van kapitaal te reduceren en
rendement voor aandeelhouders te genereren.
Instrumenten om tot een optimale kapitaalstructuur
te komen, zijn gelegen in het dividendbeleid, de
mogelijkheid om eigen aandelen te kopen en de
mogelijkheid om aandelen te emitteren, in het
bijzonder in verband met de nanciering van mogelijke
acquisities of de reductie van schuldposities.
66 67CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
de geschreven en goedgekeurde uren. Er wordt bij het
schrijven van uren reeds onderscheid gemaakt tussen
onderzoeks- en ontwikkelingsfase. Enkel de uren van
ontwikkeling worden beoordeeld voor activering.
Onrechtmatige betalingen
Het verrichten van betalingen brengt standaard
frauderisico’s met zich mee. Het risico bestaat dat
onrechtmatige betalingen worden verricht. Ctac
heeft allereerst een maatregel aangebracht in
haar proces voor het aanmaken en/of wijzigen van
crediteurenstamgegevens, waarbij nieuwe en/of
gewijzigde crediteurenstamgegevens in het ERP-
systeem dienen te worden vrijgegeven, waarbij in alle
gevallen functiescheiding wordt toegepast. Daarnaast
is tevens functiescheiding ingeregeld in de bank-
applicatie tussen het klaarzetten van betalingen en
het autoriseren van betalingen.
Steekpenningen
Het risico dat er steekpenningen worden betaald aan
opdrachtgevers om langdurige verkoopcontracten te
sluiten. Corruptie in de vorm van steekpenningen is
eenvoudiger te bewerkstelligen als bij de corruptie-
handelingen minder mensen betrokken zijn. In
het kader van beheerovereenkomsten zou sprake
kunnen zijn van langdurige contracten. De overige
overeenkomsten hebben een relatief kort karakter.
Bij de verkoop van beheerdienstverlening zijn altijd
meerdere medewerkers betrokken, waardoor het risico
op steekpenningen gemitigeerd is en als zeer klein
wordt ingeschat.
Onrechtmatig onttrekken van IP door medewerkers
Het risico dat medewerkers onrechtmatig IP ten
aanzien van zelf ontwikkelde software XV Retail of
Fit4 onttrekken. De broncode van het IP is door
Ctac ontwikkeld. Deze broncode is opgeslagen in
een repository (opslagplaats). De toegang tot deze
repository is geregeld op basis van need-to-know
en role-based access methodes, dat het risico tot
onrechtmatig onttrekken mitigeert.
Belangrkste schattingen en aannames
Onderstaand wordt een toelichting gegeven bij de
belangrijkste schattingen en aannames die van invloed
zijn op de waardering van activa en verplichtingen voor
het komende jaar.
Schattingen ter zake bijzondere waardevermindering
van goodwill
Ctac beoordeelt minimaal jaarlijks voor de
geïdenticeerde kasstroomgenererende eenheden of
er sprake is van een bijzondere waarde vermindering
van de aan de betreffende kasstroom genererende
eenheden toegerekende goodwill. Er is sprake van een
bijzondere waardevermindering indien de boekwaarde
de realiseerbare waarde overschrijdt. De berekeningen
van de realiseerbare waarde brengen het gebruik
van schattingen en aannames met zich mee. Voor de
calculatie wordt gebruikgemaakt van toekomstige
kasstromen gebaseerd op een meerjarenprojectie voor
de komende vijf jaar. Uitgangspunt voor de bepaling
van de toekomstige kasstromen betreft het budget voor
aankomend boekjaar, alsmede inschattingen voor de
meerjarenprojecties op het gebied van groei in omzet,
bedrijfsresultaat, en aannames voor ontwikkelingen in
investeringen en werkkapitaal. Voor een uitgebreide
toelichting op de uitgevoerde impairmenttests
op goodwill verwijzen wij naar paragraaf 1.2.
De boekwaarde bedraagt € 20.044 duizend per
31 december 2021.
Schattingen ter zake goodwill en aangekochte klant-
en contractportefeuilles
In de jaarrekening is een materieel bedrag opgenomen
voor de aan acquisitie gerelateerde immateriële
activa in verband met de overname van Purple Square
Management Partners B.V. (reeds in 2020 geacquireerd),
Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V. De eerste
waardering tegen reële waarde van deze activa wordt
bepaald aan de hand van waarderingsmodellen.
De uitkomsten zijn in belangrijke mate afhankelijk
van managementinschattingen ten aanzien van de
gehanteerde uitgangspunten (zoals groeipercentages,
economische levensduur) en toekomstverwachtingen.
Het verschil tussen de overnamesom en de verkregen
netto reële waarde van de identiceerbare activa en
verplichtingen wordt verantwoord als goodwill.
De solvabiliteit ultimo 2021 bedroeg circa 36,7% (ultimo
2020: circa 34,9%). De solvabiliteitsratio wordt bepaald
op basis van het groepsvermogen in verhouding tot het
balanstotaal. Ctac beschouwt een minimale solvabiliteit
van 25% als een verantwoord minimum. Er is geen
sprake van een externe vereiste ten aanzien van de
solvabiliteit.
Projectrisico
Ctac heeft met haar klanten verschillende
contractvormen. Een belangrijk deel van de omzet
van Ctac komt tot stand door uitvoering van projecten
ten behoeve van klanten. De wijze van uitvoering van
projecten en opdrachten kan een belangrijke invloed
hebben op de prestaties en resultaten van Ctac.
Het risico bestaat dat projecten niet conform
specicatie, afspraken en geplande marges worden
opgeleverd. De beheersing van de nanciële risico’s
geschiedt door nauwkeurige formulering van de scope,
een frequente rapportering aan een Project Board
en uitvoering door ervaren projectmanagement en
gekwaliceerde medewerkers.
Fraude risicomanagement
Als onderdeel van het proces voor het identiceren
van risico's die het gevolg zijn van fraude, zijn
frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze nanciële verslaggeving, oneigenlijke
toe-eigening van activa en omkoping en corruptie.
Er is geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormen
voor de aanwezigheid van risico's. De belangrijkste
frauderisicofactoren zijn:
Onrechtmatig handelen met voorkennis
Het risico bestaat dat medewerkers onrechtmatig
met voorkennis handelen in aandelen Ctac N.V.
Om dit risico te mitigeren heeft Ctac N.V. een
insidersreglement opgesteld, dat is bedoeld om
handelen met voorwetenschap in aandelen Ctac N.V.
door haar medewerkers te voorkomen. Hierin zijn
onder andere de volgende mitigerende maatregelen
beschreven:
De Compliance Ofcer is verantwoordelijk voor
het bijhouden van een insiderlijst en het schriftelijk
bericht doen aan personen die aan deze lijst worden
toegevoegd omtrent de verbodsbepalingen met
betrekking tot het beschikken over voorwetenschap
alsmede de sancties die toegepast worden bij
overtreding van deze bepalingen ingevolge de Wft.
De Compliance Ofcer is verantwoordelijk
voor het tijdig, uiterlijk voor het begin van elk
kalenderjaar, bekend maken van de perioden in het
desbetreffende kalenderjaar die in elk geval gelden
als gesloten periode, hetzij de periode waarin niet
gehandeld mag worden in aandelen Ctac N.V.
Insiders zijn verplicht tot het melden van transacties
in aandelen Ctac N.V. bij de Compliance Ofcer van
Ctac. De Compliance Ofcer is verantwoordelijk voor
het melden van de transacties bij de AFM, indien en
voor zover wettelijk vereist.
Door middel van het insiderreglement wordt beoogd
het risico te beperken dat de goede reputatie en de
zakelijke integriteit van Ctac N.V. worden geschonden
als gevolg van dergelijke handel.
Cyberrisico’s
Als aanbieder van algemene ICT- en clouddiensten is
het voor Ctac vanzelfsprekend aandacht te besteden
aan het identiceren en behandelen van de cyberrisico’s
die gerelateerd zijn aan de geleverde diensten.
Het risico bestaat dat onrechtmatig toegang wordt
verkregen tot systemen en data van Ctac of haar
klanten als gevolg van deze cyberrisico’s.
De Corporate Information Security Ofcer (CISO) samen
met de Privacy Ofcer zorgen er met de verschillende
businessunits en de interne staforganisatie dat de
nodige mitigerende maatregelen geïmplementeerd,
om het risico naar een acceptabel niveau terug te
brengen.
Ctac heeft haar Information Security Management
Systeem (ISMS) gebaseerd op de ISO27001-
normering en een ISAE3402-raamwerk. Alle
mitigerende maatregelen en activiteiten worden
door middel van interne en externe audits periodiek
getoetst op opzet, bestaan en werking.
Als onderdeel van dit ISMS heeft Ctac sinds enkele
jaren een intern operationeel securityteam. Dit team
staat in voor het continu monitoren van het gehele
IT-landschap en zal bij de minste dreiging direct
reageren.
Naast de detectiemaatregelen heeft Ctac een groot
aantal preventieve maatregelen operationeel op de
verschillende lagen in het IT-landschap.
Ctac heeft een cybersecurityverzekering afgesloten
om in geval van een cyberaanval beroep te kunnen
doen op meer gespecialiseerde partijen ter
ondersteuning van het eigen securityteam.
Onterecht geactiveerde uren inzake intern
ontwikkelde producten
Ctac ontwikkelt klantoplossingen en software deels
in eigen beheer. Een deel van de kosten wordt
geactiveerd op de balans. Het frauderisico bestaat
dat interne uren ten onrechte worden geactiveerd
gerelateerd aan intern ontwikkelde producten. Om dit
risico te mitigeren beoordeelt Ctac periodiek welke
uren in aanmerking komen voor activering op basis van
68 69CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Purple Square Management Partners B.V.
bedraagt € 3.511 duizend, de boekwaarde van
daarmee samenhangende aangekochte klant- en
contractportefeuilles bedraagt € 2.755 duizend en de
boekwaarde van de merknaam bedraagt € 294 duizend.
De boekwaarde van de goodwill inzake de
acquisitie van Oliver B.V. bedraagt € 2.037 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 1.235 duizend, de boekwaarde van de merknaam
bedraagt € 411 duizend en de boekwaarde van de
technologie bedraagt € 337 duizend. De technologie
is in het verloopoverzicht immateriële vaste activa
gepresenteerd onder de in eigen beheer vervaardigde
immateriële vaste activa.
De boekwaarde van de goodwill inzake de acquisitie
van Digisolve-Mijn ICT B.V. bedraagt € 611 duizend
en de boekwaarde van daarmee samenhangende
aangekochte klant- en contractportefeuilles bedraagt
€ 1.263 duizend.
Financiële verplichtingen voor put-/call-overeenkomsten
In de jaarrekening zijn nanciële verplichtingen
opgenomen voor verplichtingen inzake uitkoop van
minderheidsaandeelhouders. Deze verplichtingen
vloeien voort uit put-/call-overeenkomsten met
minderheidsaandeelhouders. De earn out-verplichting
wordt op het moment van acquisitie gewaardeerd
tegen reële waarde. De vervolgwaardering betreft de
reële waarde via het resultaat. De reële waarde wordt
bepaald door de contante waarde van schattingen van
toekomstige bedrijfsresultaten, die zijn ontleend aan de
businessplannen van de betreffende ondernemingen.
De verplichtingen zien toe op de putopties inzake
de overnames van Purple Square Management
Partners B.V., Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.;
de verplichtingen bedragen ultimo 2021 € 2,5 miljoen.
Schattingen ter zake de activering van in eigen beheer
vervaardigde activa
De bepaling of kosten voldoen aan de activerings-
criteria, is gebaseerd op schattingen en aannames.
Hierbij wordt beoordeeld of de gemaakte kosten in de
toekomst zullen resulteren in economische voordelen.
Uitgangspunt bij de bepaling zijn de kasstromen
van reeds bestaande, gecontracteerde klanten.
Bij het inschatten van de kasstromen van potentiële
klanten dient rekening gehouden te worden met de
marktontwikkelingen en de timing waarop bestaande
en/of potentiële klanten het end of life stadium van hun
huidige software bereiken en de kans op het verwerven
van nieuwe klanten.
Schattingen ter zake omzet uit contracten met klanten
met een vaste aanneemsom
Indien sprake is van contracten met een vaste
aanneemsom, maakt Ctac een inschatting van de tot
op het verslaggevingsmoment verrichte diensten als
percentage van de totaal te verrichten diensten.
Deze inschatting wordt bepaald op basis van de
periodiek beschikbare informatie ten aanzien van de
status van de betreffende projecten. Bij deze bepaling
van het percentage gereedheid wordt gebruikgemaakt
van gedetailleerde voorcalculaties. Op basis van de
realisatie en inschattingen van projectleiders wordt
maandelijks per project een inschatting gemaakt van
de verrichte diensten als percentage van de totaal
te verrichten diensten. Tevens wordt op basis van
deze informatie beoordeeld of een voorziening voor
verlieslatende projecten gevormd dient te worden.
Dit is het geval indien de voor Ctac onvermijdbare
kosten om aan de verplichtingen uit de betreffende
overeenkomst te voldoen, de door Ctac naar
verwachting te behalen voordelen overschrijden.
De feitelijke situatie kan afwijken van deze
inschattingen. De balansposities inzake contracten
met een vaste aanneemsom bedragen € 171 duizend
opgenomen onder de contractactiva en € 77 duizend
als onderdeel van de contractverplichtingen.
Belangrijke schattingen en aannames bij de
beoordeling van verlengingsopties
In de huurovereenkomsten van Ctac zijn verlengopties
opgenomen. Bij de waardering wordt beoordeeld of
de verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend.
Bij de bepaling van de contante waarde is een
mogelijke verlenging niet meegenomen. Ctac zal
periodiek opnieuw beoordelen of gebruik wordt
gemaakt van verlengingsopties. In het huurcontract
van Nederland is een verlengingsoptie opgenomen
van vijf jaar.
Gesegmenteerde verslaggeving
IFRS 8 vraagt om gesegmenteerde informatie in
de jaarrekening die moet aansluiten bij de interne
informatie op basis waarvan de raad van bestuur,
als ‘chief operation decision maker’, de resultaten
beoordeelt, middelen toekent en beslissingen maakt.
De raad van bestuur stuurt Ctac aan op basis van
twee geograsche segmenten, namelijk ‘Nederland’
en ’België’, en een segment ‘Overig’ bestaande uit
Digisolve-Mijn ICT B.V. en de overige activiteiten,
waaronder de holding.
Een operationeel segment wordt als een afzonderlijk te
rapporteren segment aangemerkt als aan één van de
kwantitatieve drempels wordt voldaan, zoals beschreven
in IFRS 8.13. Digisolve-Mijn ICT B.V. voldoet niet aan één
van deze kwantitatieve kenmerken en is in 2021 daarom
gepresenteerd in het segment ‘Overig’.
De segmenten Nederland, België en Overig genereren
de navolgende opbrengsten:
opbrengsten uit hoofde van detachering, zijnde het
beschikbaar stellen (inzetten) van medewerkers;
opbrengsten ten aanzien van de oplevering van het
project (of projectonderdelen) overeenkomstig de
vooraf gedenieerde criteria;
opbrengsten ten aanzien van beheer en
hostingcontracten;
opbrengsten ten aanzien van licentie- en
hardwareverkopen;
opbrengsten ten aanzien van onderhoudscontracten.
Hoewel de dienstverlening van de segmenten van
Nederland, België en Overig op basis van de aard
van de producten / dienstverlening overeenkomsten
bevatten, worden de segmenten niet geaggregeerd,
aangezien niet aan alle kenmerken van IFRS 8.12 wordt
voldaan.
De transacties tussen de segmenten met betrekking tot
de omzet betreft het saldo van het in- en uitlenen van
medewerkers tussen Nederland en België.
De prijzen en condities voor transacties tussen
segmenten worden op een zakelijke, objectieve
grondslag bepaald. De investeringen in
kapitaalgoederen van een segment betreffen het totaal
van de in de verslagperiode gemaakte kosten voor
verwerving van de activa van het segment die naar
verwachting langer dan een verslagperiode in gebruik
zullen zijn. Sturingsinformatie ter zake balansposities
en analyse hiervan vindt plaats op het niveau van
Nederland, respectievelijk België en Overig.
Voor één klant uit het segment Nederland bedraagt
de gerealiseerde omzet in 2021 meer dan 10% van de
totale omzet. De omzet bij deze klant bedraagt € 11,9
miljoen (2020: € 6,7 miljoen).
70 71CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
De gesegmenteerde resultaten over het jaar 2021 zijn als volgt te speciceren.
De gesegmenteerde resultaten over het jaar 2020 zijn als volgt te speciceren.
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2021 zijn als volgt te speciceren.
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2021 is als volgt.
De activa en verplichtingen per segment per 31 december 2020 zijn als volgt te speciceren.
Resultaten 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Inter-
segment-
eliminatie
Geconso-
lideerd
Omzet uit contracten met klanten 90.518 22.662 626 (7.382) 106.424
Bedrijfsresultaat
6.346 986 (870) - 6.462
Financieringsbaten - - - - -
Financieringslasten
(122) (45) (298) - (465)
Resultaat voor belasting 6.224 941 (1.168) - 5.997
Belastingen (1.245) (284) 197 - (1.332)
Nettoresultaat 4.979 657 (971) - 4.665
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Totaal activa 31.319 7.889 34.802 74.010
Totaal verplichtingen
24.516 4.323 18.010 46.849
Afschrvingen 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 829 - 678 1.507
Gebruiksrechten
2.518 365 716 3.599
Materiële vaste activa
127 27 327 481
Totaal afschrvingen
3.474 392 1.721 5.587
Investeringen 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 502 - 6.335 6.837
Gebruiksrechten
2.474 264 - 2.738
Materiële vaste activa
30 16 191 237
Totaal investeringen
3.006 280 6.526 9.812
Bzondere waardeverminderingen 2021
(in € x 1.000)
Nederland België Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa - - - -
Materiële vaste activa
- - - -
Totaal bzondere waardeverminderingen
- - - -
Activa en verplichtingen ultimo 31 december 2020
(in € x 1.000)
Nederland België
Frankrk
(beëindigde
activiteiten) Overig
Geconso-
lideerd
Totaal activa 25.831 5.714 166 32.809 64.520
Totaal verplichtingen
19.521 3.924 390 18.196 42.031
Resultaten 2020
(in € x 1.000)
Nederland België
Frankrk
(beëindigde
activiteiten) Overig
Inter-
segment-
eliminatie
Geconso-
lideerd
Omzet uit contracten met klanten 72.496 16.484 254 5.491 (7.164) 87.561
Bedrijfsresultaat
5.225 77 (598) (641) - 4.063
Financieringsbaten - 98 137 99 (125) 209
Financieringslasten
(114) (221) (72) (272) 125 (554)
Resultaat voor belasting 5.111 (46) (533) (814) - 3.718
Belastingen (653) (79) (1.076) 1.122 - (686)
Nettoresultaat 4.458 (125) (1.609) 308 - 3.032
72 73CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
1. Immateriële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
Goodwill
Aangekochte
klant- en
contract-
portefeuilles Merknamen
In eigen
beheer
vervaardigde
immateriële
vaste activa Totaal
(in € x 1.000)
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Totaal aanschafngswaarde
29.709 26.198 3.306 - 367 - 7.412 6.624 40.794 32.822
Totaal afschrijvingen en
waardeverminderingen (12.313) (12.313) (275) - (37) - (4.117) (2.946) (16.742) (15.259)
Boekwaarde per 1 januari
17.396 13.885 3.031 - 330 - 3.295 3.678 24.052 17.563
In eigen beheer vervaardigd
- - - - - - 601 605 601 605
Investeringen
2.648 3.511 2.690 3.306 457 367 441 183 6.236 7.367
Desinvesteringen
- - - - - - - - - -
Afschrijvingen
- - (468) (275) (82) (37) (957) (971) (1.507) (1.283)
Bijzondere waardevermindering
- - - - - - - (200) - (200)
Boekwaarde per 31 december
20.044 17.396 5.253 3.031 705 330 3.380 3.295 29.382 24.052
Totaal aanschafngswaarde
32.357 29.709 5.996 3.306 824 367 8.454 7.412 47.631 40.794
Totaal afschrijvingen en
waardeverminderingen (12.313) (12.313) (743) (275) (119) (37) (5.074) (4.117) (18.249) (16.742)
Boekwaarde per 31 december
20.044 17.396 5.253 3.031 705 330 3.380 3.295 29.382 24.052
1.1 Bzondere waardeverminderingen en terugnemen van bzondere waardeverminderingen
Ctac heeft in 2021, evenals in 2020, geen bijzondere waardeverminderingen op goodwill verantwoord of bijzondere
waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen.
1.2 Impairmenttest voor kasstroomgenererende eenheden (CGU) waaraan goodwill kan worden toegerekend
De goodwill is toegerekend aan kasstroomgenererende eenheden (‘CGU’). Op dit niveau wordt een impairmenttest
uitgevoerd. Per groep van CGU’s is de goodwill als volgt verdeeld.
CGU
(in € x 1.000)
2021 2020
Nederland 13.592 13.592
Purple Square 3.511 3.511
Oliver 2.037 -
Digisolve-Mijn ICT 611 -
Overig 293 293
Boekwaarde 31 december 20.044 17.396
De overige gesegmenteerde informatie ter zake de winst-en-verliesrekening 2020 is als volgt.
Een toelichting omtrent de bijzondere waardevermindering is opgenomen in paragraaf 1.
De omzet en activa gepresenteerd naar geograsche gebieden is als volgt.
Afschrvingen 2020
(in € x 1.000)
Nederland België
Frankrk
(beëindigde
activiteiten) Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 753 - - 530 1.283
Gebruiksrechten
2.244 408 - 949 3.601
Materiële vaste activa
141 50 - 291 482
Totaal afschrvingen
3.138 458 - 1.770 5.366
Investeringen 2020
(in € x 1.000)
Nederland België
Frankrk
(beëindigde
activiteiten) Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 788 - - 7.184 7.972
Gebruiksrechten
2.148 - - 71 2.219
Materiële vaste activa
125 16 1 213 355
Totaal investeringen
3.061 16 1 7.468 10.546
Bzondere waardeverminderingen 2020
(in € x 1.000)
Nederland België
Frankrk
(beëindigde
activiteiten) Overig
Geconso-
lideerd
Immateriële vaste activa 200 - - - 200
Materiële vaste activa
- - - - -
Totaal bzondere waardeverminderingen
200 - - - 200
Omzet uit contracten
met klanten Totaal activa
(in € x 1.000) 2021 2020 2021 2020
Nederland 88.722 75.015 66.121 58.640
België 22.662 16.484 7.889 5.714
Frankrijk (beëindigde activiteiten) - 254 - 166
Intersegment-eliminatie (4.960) (4.192) - -
Totaal 106.424 87.561 74.010 64.520
Jaarrekening
74 75CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Vanaf boekjaar 2021 is de goodwill in verband met de acquisitie van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V.
toegerekend aan respectievelijke CGU Oliver en Digisolve-Mijn ICT. De CGU Overig betreft de goodwill met
betrekking op de Resourcing-activiteiten.
De disconteringsvoet voor belastingen in 2021 is vastgesteld met inbegrip van de effecten van toepassing IFRS 16.
Voor alle CGU’s bedraagt de disconteringsvoet voor belasting in 2021 14,2% (2020: 12,2%).
De realiseerbare waarde per CGU is gebaseerd op de bedrijfswaarde. De bedrijfswaarde wordt bepaald op
grond van de toekomstige kasstroomprognoses. Er wordt per CGU in detail een prognose voor het komende jaar
opgesteld op basis van de budgetten over 2022, en voor de jaren daarna worden prognoses opgesteld op basis van
assumpties voor groei in brutomarge en margeontwikkeling. De budgetten over het boekjaar 2022 zijn goedgekeurd
door de raad van commissarissen.
De assumpties voor alle CGU’s zijn vanaf boekjaar 2023 als volgt:
2% groei in de brutomarge (omzet uit contracten met klanten minus uitbesteed werk en inkoopwaarde hard- en
software), en
de EBITDA-marge (procentueel bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) gelijk aan gebudgetteerde marge in 2022.
Voor alle CGU’s zijn dezelfde assumpties gehanteerd.
Kasstromen na de vijfjaarsperiode worden geëxtrapoleerd met een groeipercentage van 2%. Op basis van de
gekozen uitgangspunten leiden de uitgevoerde impairmenttests niet tot een bijzondere waardevermindering van de
goodwill ultimo 2021.
Aanvullend op de impairmenttest ultimo 2021 zijn gevoeligheidsanalyses uitgevoerd. Voor alle CGU’s zijn
onderstaande gevoeligheidsanalyses uitgevoerd waarbij:
de EBITDA (bedrijfsresultaat voor afschrijvingen) met 10% daalt, of
de disconteringsvoet met 2% stijgt, of
de disconteringvoet stijgt met 2% en de EBITDA daalt met 10%.
Deze gevoeligheidsanalyses leiden niet tot een bijzondere waardevermindering in één van de CGU’s.
Ctac is, evenals elk ander bedrijf, gedurende 2021 geconfronteerd met de economische en maatschappelijke
gevolgen van het coronavirus. Ctac is echter wendbaar gebleken en Covid-19 heeft Ctac in 2021 nauwelijks geraakt.
Wij hebben de mogelijke impact wel meegenomen in onze gevoeligheidsanalyses, maar hiervoor geen extra
scenario’s uitgewerkt.
1.3 Investeringen en waardering aangekochte klant- en contractportefeuilles en merknaam
De investeringen in 2021 zien toe op de klantrelaties en merknaam van Oliver B.V. en de klantrelaties van
Digisolve-Mijn ICT B.V. Deze zijn als onderdeel van de Purchase Price Allocation geïdenticeerd. Voor verdere
toelichting wordt verwezen naar paragraaf 22. De boekwaarde van de klantrelaties bedraagt per 31 december 2021
€ 5,3 miljoen. De resterende looptijd betreft nog acht tot tien jaar. De boekwaarde van de merknamen bedraagt
€ 705 duizend per 31 december 2021. De resterende looptijd betreft nog acht tot negen jaar.
1.4 In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
De boekwaarde van de ‘In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa’ bedraagt ultimo 2021 € 3,4 miljoen.
Deze boekwaarde betreft voornamelijk de ontwikkelkosten van de Fit4Woco- en Fit4RealEstate-applicatie,
een nieuwe release van de kassasoftware XV Retail, het Integration-as-a-Service-softwarepakket Oliver Connect en
cloud development platform Oliver Cloud van Oliver B.V. De investering in 2021 heeft betrekking op de nieuwe
functionaliteiten van het XV5-product en Oliver Cloud.
Fit4Woco en Fit4RealEstate
Fit4 betreft een SaaS-oplossing voor woningcoöperaties en commercieel vastgoed. De boekwaarde per
31 december 2021 bedraagt € 1,0 miljoen. De resterende levensduur van het actief betreft nog drie jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment trigger, dit is niet geval.
In 2020 is een bijzondere waardevermindering van € 200 duizend verantwoord op de immateriële vaste activa
gerelateerd aan ontwikkelde producten. Ctac heeft in 2020 geconstateerd dat de commerciële uitrol van haar
IP-producten voor woningcorporaties Fit4Woco en de commerciële vastgoedmarkt Fit4RealEstate als gevolg
van Covid-19 vertraging heeft opgelopen. Hierdoor is besloten tot een afwaardering van de geactiveerde
ontwikkelingskosten in 2020 ter hoogte van € 200 duizend.
XV Retail
XV Retail betreft kassasoftware bestaande uit een omnichannel-gedreven Point-of-Sale & Loyalty-platform.
De boekwaarde per 31 december 2021 bedraagt € 1,9 miljoen. De resterende levensduur van het actief betreft
tussen de drie en zes jaar.
Waardering
Er is beoordeeld of er sprake is van een impairment trigger, dit is niet geval.
Oliver Connect en Oliver Cloud
Oliver Connect betreft een Integration-as-a-Service-softwarepakket welke het platform, eventuele migratie van
bestaande interfaces en ontwikkeling van nieuwe interfaces verzorgt. Oliver Cloud betreft een cloud development
platform. Dit is een op open source gebaseerd platform dat gebruikt wordt om op een efciënte manier de te
ontwikkelen applicaties te realiseren. De boekwaarde per 31 december 2021 bedraagt € 391 duizend. De resterende
levensduur van het actief betreft tussen de vijf en zes jaar. Bij acquireren van de deelneming is de technologie
geherwaardeerd. Zie hiervoor de toelichting in paragraaf 22.
Waardering
Een beoordeling van de realiseerbare waarde voor Oliver Cloud en Oliver Connect heeft ultimo 2021
plaatsgevonden. Op basis hiervan is geconcludeerd dat geen sprake is van een impairment-trigger.
Jaarrekening
76 77CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
2. Gebruiksrechten en leaseverplichtingen
Het verloop van de gebruiksrechten is als volgt.
Gebouwen Leaseauto’s
Overige
apparatuur Totaal
(in € x 1.000) 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Boekwaarde per 1 januari 6.785 2.062 2.392 2.847 1.430 1.323 10.607 6.232
Eerste toepassing IFRS 16 nieuw
verworven deelnemingen
19 - 440 207 - - 459 207
Boekwaarde inclusief nieuw
verworven deelnemingen 6.804 2.062 2.832 3.054 1.430 1.323 11.066 6.439
Investeringen / nieuwe contracten - - 1.819 876 919 1.343 2.738 2.219
Tussentijdse contractaanpassingen 536 5.602 (176) (53) 150 1 510 5.550
Afschrijvingen (882) (879) (1.529) (1.485) (1.188) (1.237) (3.599) (3.601)
Boekwaarde per 31 december 6.458 6.785 2.946 2.392 1.311 1.430 10.715 10.607
Onder de gebruiksrechten zijn contracten opgenomen met een looptijd korter dan één jaar. Dit is ultimo 2021 een
bedrag van € 0,4 miljoen (2020: € 0,5 miljoen).
Onder de categorie gebouwen zijn de huurverplichtingen voor een drietal kantoorpanden opgenomen, onder de
categorie leaseauto’s de leaseverplichtingen voor de leaseauto’s die aan medewerkers ter beschikking gesteld zijn, en
onder de categorie overige apparatuur zijn voornamelijk leaseverplichtingen van printers en datacenters opgenomen.
Het huurcontract van het hoofdkantoor in Nederland loopt tot 2030. De looptijd van het huurcontract van het
kantoor in België loopt tot 2026. Het huurcontract van Oliver loopt tot 2023. De looptijd van contracten betreffende
leaseauto’s varieert over het algemeen tussen de 36 en 48 maanden. De initiële looptijd van contracten betreffende
overige apparatuur betreft 36 maanden.
Er wordt geen gebruikgemaakt van de praktische uitzondering voor leasecontracten met een looptijd korter dan één
jaar. Daarnaast is geen sprake van low-value-leasecontracten.
Bij de waardering wordt beoordeeld of een verlengoptie redelijkerwijs zal worden uitgeoefend. Bij de bepaling
van de contante waarde is een mogelijke verlenging niet meegenomen. Ctac zal periodiek opnieuw beoordelen of
gebruik wordt gemaakt van verlengingsopties.
Het verloop van de leaseverplichtingen is als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Boekwaarde per 1 januari 10.744 6.472
Eerste toepassing IFRS 16 nieuw verworven deelnemingen 467 212
Boekwaarde inclusief nieuw verworven deelnemingen 11.211 6.684
Investeringen/nieuwe contracten 2.738 2.219
Tussentijdse contractaanpassingen 510 5.549
Interestlasten 285 118
Leasebetalingen (inclusief rentecomponent) (3.830) (3.826)
Boekwaarde per 31 december 10.914 10.744
Leaseverplichtingen – langlopend 7.941 7.974
Leaseverplichtingen – kortlopend 2.973 2.770
10.914 10.744
Bij de berekening van de contante waarde van de leaseverplichting is rekening gehouden met een incrementele
rentevoet. De incrementele rentepercentages zoals gehanteerd, zijn bepaald op basis van onderliggende activa en
de looptijd van de betreffende leaseovereenkomsten, en betreft 2,6%.
Betreffende leasecontracten zijn de volgende bedragen verantwoord ten laste van het resultaat.
(in € x 1.000) 2021 2020
Afschrijvingen van gebruiksrechten (3.599) (3.601)
Interestlasten betreffende leaseverplichtingen (285) (118)
Totaal (3.884) (3.719)
3. Materiële vaste activa
Het volgende overzicht geeft het verloop weer van de onder deze balanspost opgenomen activa.
Bouwkundige
aanpassingen
gehuurde
panden ICT hardware
Inventaris en
vervoers-
middelen
Activa in
bestelling Totaal
(in € x 1.000)
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Totaal aanschafngswaarde
1.384 1.388 2.063 4.702 517 624 - 110 3.964 6.824
Totaal afschrijvingen
(1.130) (1.001) (1.465) (4.119) (448) (546) - - (3.043) (5.666)
Boekwaarde per 1 januari
254 387 598 583 69 78 - 110 921 1.158
Boekwaarde Oliver per
overnamedatum
15 - 32 - 8 - - - 55 -
Boekwaarde Digisolve-Mijn ICT
per overnamedatum
- - - - 92 - - - 92 -
Boekwaarde na acquisities
269 387 630 583 169 78 - 110 1.068 1.158
Investeringen
4 4 220 331 13 20 - - 237 355
Desinvesteringen
- - - - - - - (110) - (110)
Afschrijvingen
(153) (137) (291) (316) (37) (29) - - (481) (482)
Boekwaarde per 31 december
120 254 559 598 145 69 - - 824 921
Totaal aanschafngswaarde
1.520 1.384 2.378 2.063 776 517 - - 4.674 3.964
Totaal afschrijvingen
(1.400) (1.130) (1.819) (1.465) (631) (448) - - (3.850) (3.043)
Boekwaarde per 31 december
120 254 559 598 145 69 - - 824 921
3.1 Investeringen en desinvesteringen
De investeringen in ICT hardware gedurende 2021 hebben met name betrekking op investeringen in laptops.
In 2021 is voor een bedrag van € 40 duizend volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2020: € 3,1 miljoen).
3.2 Bzondere waardeverminderingen en terugnemen van bzondere waardeverminderingen
Ctac heeft geen bijzondere waardevermindering op materiële vaste activa verantwoord in 2021. Tevens zijn geen
waardeverminderingen verwerkt in voorgaande jaren, teruggenomen in 2021.
Jaarrekening
78 79CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
4. Latente belastingen
De latente belastingen zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Latente belastingvorderingen 782 1.316
Latente belastingverplichtingen (1.610) (820)
Boekwaarde per 31 december (828) 496
Het verloop van de latente belastingvorderingen is als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 1.280 1.095
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - scaal 36 86
Totaal latente belastingvorderingen 1.316 1.181
Investering
Toepassing IFRS 16 van nieuw verworven deelnemingen 2 1
Verantwoord in de winst-en-verliesrekening
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 73 185
Verrekening verliezen (596) -
Wijziging tarieven (26) -
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - scaal 13 (51)
Saldo per 31 december
Gewaardeerde rechten op verliescompensatie 731 1.280
Tijdelijke waarderingsverschillen commercieel - scaal 51 36
Totaal latente belastingvorderingen 782 1.316
Waardering van de rechten op verliescompensatie vindt plaats indien de compensabele verliezen naar verwachting
zullen worden verrekend (totaal ultimo 2021 circa: € 3,2 miljoen, ultimo 2020 circa: € 5,4 miljoen). Waardering vindt
plaats tegen het nominale tarief zoals dit voor toekomstige jaren van toepassing is, zonder rekening te houden met
discontering. Er is een latente belastingvordering opgenomen inzake verliescompensatie voor totaal € 0,7 miljoen.
De tijdelijke waarderingsverschillen zien toe op de discontering van de leaseverplichting.
De latente belastingvorderingen hebben naar verwachting voor € 0,4 miljoen een looptijd langer dan twaalf
maanden na balansdatum. Er is geen sprake van een onzekerheid in de realisatie van de belastingvordering.
Het verloop van de latente belastingverplichtingen is als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari
Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 820 47
Verdiscontering earn out-verplichting - 6
Totaal latente belastingverplichtingen 820 53
Investering
Immateriële vaste activa 907 797
Nieuw verworven deelnemingen 3 -
Verantwoord in de winst-en-verliesrekening
(Im)materiële vaste activa afschrijving (160) (142)
Tariefswijziging 40 118
Verdiscontering earn out-verplichting - (6)
Saldo per 31 december
Verschillen afschrijving (im)materiële vaste activa 1.610 820
Verdiscontering earn out-verplichting - -
Totaal latente belastingverplichtingen 1.610 820
De latente belastingverplichting voor immateriële vaste activa per 1 januari 2021 heeft betrekking op de kosten voor
de in eigen beheer vervaardigde immateriële activa die scaal direct ten laste van het resultaat gebracht zijn.
In 2021 is € 907 duizend toegevoegd als latente belastingverplichting in verband met de immateriële vaste activa
behorend bij de overname van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V. De toevoeging in 2020 heeft betrekking op de
overname van Purple Square Management Partners B.V.
Door de aangekondigde belastingverhoging naar 25,8% in Nederland voor de komende jaren, heeft aanpassing van
de latente belastingverplichting plaatsgevonden naar waardering op basis van een tarief van 25,8%.
Een bedrag van € 1,4 miljoen van de latente belastingverplichtingen wordt naar verwachting verrekend na een
periode van langer dan twaalf maanden na balansdatum.
5. Overige langlopende vorderingen
De specicatie van de overige langlopende vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari 251 206
Storting borgsom 149 45
Saldo per 31 december 400 251
Jaarrekening
80 81CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
De ouderdom van de handelsdebiteuren is als volgt.
2021 2020
(in € x 1.000)
Handels-
debiteuren Voorziening
Handels-
debiteuren
netto
Handels-
debiteuren
netto
Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van
een kredietverlies en de betaaltermijn nog niet is
verstreken 11.696 - 11.696 7.841
Handelsdebiteuren waarvan geen sprake is van
kredietverlies en de betaaltermijn is verstreken
minder dan 3 maanden 1.410 - 1.410 1.961
tussen 3 en 6 maanden - - - -
tussen 6 en 12 maanden 26 - 26 -
meer dan 1 jaar 186 (164) 22 40
1.622 (164) 1.458 2.001
Totaal handelsdebiteuren netto per 31 december 13.318 (164) 13.154 9.842
Het verloop van de voorziening voor te verwachten kredietverliezen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari 165 244
Dotatie aan de voorziening - 8
Afboeking in verband met verwacht kredietverlies (1) (66)
Vrijval uit de voorziening - (21)
Saldo per 31 december 164 165
Ultimo 2021 bedraagt de voorziening voor te verwachten kredietverliezen € 0,2 miljoen (ultimo 2020: € 0,2 miljoen).
Het totale bedrag dat ten laste van de winst-en-verliesrekening is gebracht betreft € 1 duizend (2020: € 13 duizend).
De vorderingen op handelsdebiteuren zijn uitsluitend in euro’s. Bedragen opgenomen in de voorziening, worden
doorgaans afgeboekt op het moment dat er geen verwachting is dat er nog ontvangsten zullen plaatsvinden op de
vordering. De overige vorderingen bevatten geen activa met een waardevermindering.
8. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen bevat ultimo 2021 voor € 1,0 miljoen middelen op een G-rekening. Dit deel staat niet vrij
ter beschikking van Ctac.
9. Eigen vermogen
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo 2021 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen van € 0,24 en
wel: 19.999.999 gewone aandelen, 20.000.000 preferente aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Het geplaatste kapitaal
bestaat uit 13.637.312 gewone aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden. Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar
aandelen. Er zijn geen beperkingen op de uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Vanaf 2016 draagt Ctac het WGA-risico volledig zelf. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat een
nanciële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd.
Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de waarborgsom
benadert de boekwaarde.
6. Voorraden
De specicatie van de voorraad is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Handelsgoederen 64 -
Totaal voorraad per 31 december 64 -
De handelsgoederen die tegen lagere opbrengstwaarde zijn gewaardeerd, hebben op balansdatum een
boekwaarde van € 0.
Gedurende het boekjaar is een bedrag van € 0 ten laste van het resultaat gebracht als gevolg van afschrijving
van incourante voorraad.
7. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specicatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Handelsdebiteuren 13.318 10.007
Voorziening voor te verwachten kredietverliezen (164) (165)
Totaal handelsdebiteuren netto 13.154 9.842
Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie
en vaste maandelijkse termijnen 7.042 6.020
Contractactiva 171 323
Overige vorderingen 140 84
Overlopende activa 932 552
Totaal overige vorderingen 8.285 6.979
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 21.439 16.821
De overlopende activa betreffen vooruitbetaalde kosten. De overige vorderingen hebben zowel ultimo 2021 als
ultimo 2020 overwegend een looptijd korter dan een jaar.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde. Op 31 december
2021 geldt dat voor een bedrag aan handelsdebiteuren van € 1,6 miljoen (31 december 2020: € 2,0 miljoen), de
betaaltermijn is verstreken. Ondanks het feit dat de betaaltermijn is verstreken voor vorderingen tot een bedrag
van €1,6 miljoen, zijn er per balansdatum geen indicaties dat de betreffende handelsdebiteuren niet aan hun
betalingsverplichtingen zullen voldoen, met uitzondering van facturen die langer openstaan dan één jaar.
Voor enkele van deze debiteuren zijn overige voorzieningen getroffen, omdat er nog openstaande verplichtingen
zijn met betrekking tot de uitvoering van de projecten.
Jaarrekening
82 83CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
11. Overige langlopende verplichtingen
11.1 Earn out-verplichting
De verplichting ten aanzien van de put-/call-overeenkomst per eind 2021 heeft betrekking op de aankoop van het
minderheidsbelang van 30% in Purple Square Management Partners B.V. zoals overeengekomen bij de overname in
januari 2020, de aankoop van 10% van het minderheidsbelang in Oliver B.V. zoals overeengekomen bij de overname
in januari 2021, en de aankoop van het minderheidsbelang van 20% in Digisolve-Mijn ICT B.V. bij de overname in
oktober 2021.
Purple Square Management Partners B.V.
De koopsom van de resterende verplichting van Purple Square Management Partners B.V. is afhankelijk van het
gerealiseerde nettoresultaat in 2020, 2021 en 2022. De schatting van de toekomstige resultaten van de entiteit wordt
bepaald op basis van een detailprognose voor het komende jaar (2022), hierin zijn assumpties voor omzetgroei
en margeontwikkeling meegenomen. De op basis van de geschatte resultaten berekende verplichtingen voor de
resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,5%). De verplichting zal als volgt
worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 1 januari 2022 te betalen in contanten;
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 1 januari 2023 te betalen in contanten;
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 1 januari 2023 te betalen in aandelen Ctac N.V. op basis van de
openingskoers van het aandeel van Ctac N.V. op 18 december 2019.
Als gevolg van Covid-19 was het nettoresultaat 2020 van Purple Square Management Partners B.V. lager dan volgens
de prognose gebruikt voor de waardering van de initiële verplichting van de put/call-overeenkomst per 14 januari
2020. Dit heeft in 2020 geresulteerd in een positief waarderingsverschil van € 0,3 miljoen verantwoord in de winst-en-
verliesrekening 2020. In 2021 is geen waarderingsverschil verantwoord.
Oliver B.V.
De koopsom van 10% van het aandelenbelang van Oliver B.V. betreft een vastgesteld bedrag zijnde € 0,4 miljoen,
tenzij het gerealiseerde bedrijfsresultaat in 2021 van Oliver B.V., hoger is dan het vastgestelde bedrag. De
berekende verplichting is tegen contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,1%). De verplichting zal als volgt
worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, op zijn laatst per 31 maart 2022 te betalen in contanten.
Digisolve-Mijn ICT B.V.
De koopsom van de resterende verplichting van Digisolve-Mijn ICT B.V. is afhankelijk van het gerealiseerde
bedrijfsresultaat plus afschrijvingen in 2022 en 2023. De schatting van de toekomstige resultaten van de entiteit
wordt bepaald op basis van een detailprognose voor het komende jaar, en assumpties voor omzetgroei en
margeontwikkeling voor het jaar 2023. De op basis van de geschatte resultaten berekende verplichtingen voor de
resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,5%). De verplichting zal als volgt
worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 31 januari 2023 waarvan 5% te betalen in contanten en in 5% aandelen
Ctac N.V. op basis van de openingskoers van het aandeel van Ctac N.V. op 1 oktober 2021;
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 31 januari 2024 te betalen in contanten.
Earn out
De earn out-verplichting per 31 december 2021 betreft de verplichting van Ctac aan minderheidsaandeelhouders
van dochterondernemingen van Ctac N.V., zijnde Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V., en waarmee earn out-
afspraken zijn gemaakt.
Ctac is overeengekomen dat indien Oliver B.V. in het eerste jaar voldoet aan een vastgesteld drempelbedrag ten
aanzien van te realiseren bedrijfsresultaat, Ctac een nabetaling zal doen van € 200 duizend. Deze nabetaling /
voorwaardelijke vergoeding is initieel gewaardeerd op € 99 duizend. Ctac is met de minderheidsaandeelhouder van
Oliver overeengekomen dat zij recht hebben op een vergoeding van € 100 duizend.
Ctac is overeengekomen dat indien Digisolve-Mijn ICT B.V. in 2021 voldoet aan een vastgesteld drempelbedrag
ten aanzien van een te realiseren EBITDA, Ctac een nabetaling zal doen van maximaal € 173 duizend. Deze
nabetaling / voorwaardelijke vergoeding is initieel gewaardeerd op € 27 duizend. Aangezien het drempelbedrag is
gerealiseerd en dus door Digisolve-Mijn ICT B.V. aan de voorwaarden is voldaan, is de vergoeding per 31 december
2021 gewaardeerd op € 173 duizend. Dit heeft geresulteerd in een negatief waarderingsverschil van € 146 duizend
verantwoord in de winst-en-verliesrekening 2021.
Voor de overdracht van preferente aandelen is goedkeuring vereist van de raad van commissarissen.
In 2021 zijn 82.109 nieuwe aandelen uitgegeven als gevolg van de keuze voor de uitkering van stockdividend
(2020: 623.802 nieuwe aandelen).
De samenstelling en het verloop van het eigen vermogen over de jaren 2021 en 2020 zijn opgenomen op pagina 50
van de jaarrekening.
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaal aantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
Met betrekking tot de prioriteitsaandelen hebben geen mutaties plaatsgevonden. Aan het prioriteitsaandeel dat
gehouden wordt door de Stichting Prioriteit van Ctac, zijn bijzondere zeggenschapsrechten verbonden betreffende
benoeming, schorsing en ontslag van de raad van bestuur, uitgifte van aandelen, voorkeursrecht, statutenwijziging
en ontbinding van de vennootschap.
10. Langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen
In januari 2020 is een lening afgesloten voor € 4,5 miljoen met een looptijd van vijf jaar. Deze lening is afgesloten
voor de nanciering van de acquisitie van Purple Square Management Partners B.V. De lening is rentedragend. De
rente bestaat uit driemaands Euribor plus een opslag van 2,95% per jaar.
In april 2021 is de bestaande kredietfaciliteit met de ABN AMRO Bank vernieuwd, hierbij is als volgt
overeengekomen: een combinatiefaciliteit ter hoogte van totaal € 6,3 miljoen. De faciliteit is gecommitteerd voor
drie jaar. Met betrekking tot de combinatiefaciliteit is Ctac een variabele basisrente verschuldigd. De rente bestaat
uit eenmaands gemiddeld Euribor plus een marktopslag Euribor en een opslag. In de in april 2021 gewijzigde
kredietovereenkomst is deze vaste opslag bepaald op 3,00%.
Het convenant binnen de kredietfaciliteit van de ABN AMRO wordt gevormd door een ‘senior net debt’ / EBITDA-
ratio. De ratio mag maximaal 2,0 bedragen. Onder ‘senior net debt’ worden alle bancaire rentedragende schulden
verstaan, die worden verminderd met de liquide middelen. De EBITDA betreft het resultaat vóór afschrijvingen op
materieel en immaterieel actief, rente en overige nancieringsbaten en -lasten, resultaat deelnemingen, belastingen
en aandeel derden. Over 2021 bedraagt de ratio -0,89. Het gemiddeld opgenomen bedrag onder de kredietfaciliteit
was in 2021 nihil.
In België wordt gebruikgemaakt van de kredietfaciliteit bij ING Bank ter hoogte van € 0,9 miljoen. Als zekerheid
is pandrecht verstrekt op vorderingen, bedrijfsuitrusting, IP-rechten en aandelen. De bank kan de faciliteit op elk
moment verlagen of opzeggen.
(in € x 1.000)
Nominaal
bedrag b
aanvang
Aossings-
verplichtingen
na 5 jaar
Aossings-
verplichtingen
van 1-5 jaar
Boekwaarde
31-12-2021
Boekwaarde
31-12-2020
Langlopende lening 4.500 - 2.025 2.025 2.925
Totaal langlopende schulden
aan kredietinstellingen 4.500 - 2.025 2.025 2.925
(in € x 1.000) 2021 2020
Aossingsverplichting 900 900
Totaal kortlopende schulden aan kredietinstellingen 900 900
Jaarrekening
84 85CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
12. Voorzieningen
Het verloop van de voorzieningen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Jubileum-
uitkeringen
Ontslag-
vergoeding
Verlieslatende
contracten Overig Totaal Totaal
Saldo per 1 januari 94 298 40 146 578 219
Dotatie ten laste van het resultaat 1 178 - 131 310 490
Vrijval ten gunste van het resultaat - (73) (10) (43) (126) -
Aangewend (17) (225) (30) (57) (329) (131)
Saldo per 31 december 78 178 - 177 433 578
12.1 Jubileumvoorziening
De jubileumvoorziening heeft voor € 60 duizend (2020: € 75 duizend) een looptijd langer dan een jaar.
De voorziening wordt gevormd voor uitkering van jubileumvergoedingen als gevolg van langdurige
dienstverbanden. Uitkering vindt plaats in de maand nadat een jubileum wordt gehaald.
De kans bestaat dat een voorziening wordt gevormd voor medewerkers die vóór de jubileumdatum uit dienst gaan.
Om dit te ondervangen, zijn waarschijnlijkheidspercentages toegepast bij het bepalen van het bedrag.
12.2 Voorziening voor ontslagvergoedingen
De voorziening voor ontslagvergoedingen ziet volledig toe op het beëindigen van arbeidsovereenkomsten.
De voorziening heeft ultimo 2021 een looptijd van minder dan een jaar.
12.3 Voorziening voor verlieslatende contracten
Er zijn ultimo 2021 geen verlieslatende contracten.
13. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Handelscrediteuren 6.976 4.705
Belastingen en premies sociale verzekeringen 4.633 5.341
Contractverplichtingen 3.053 3.036
Overige schulden 1.280 159
Overlopende passiva 12.927 10.110
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 28.869 23.351
De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden benadert de boekwaarde.
De contractverplichtingen betreffen de verplichtingen om goederen of diensten over te dragen aan een klant, voor
zover Ctac hiervoor een vergoeding van de klant heeft gefactureerd. De contractverplichtingen hebben voor een
bedrag van € 0,2 miljoen een looptijd langer dan een jaar (2020: € 0,3 miljoen).
De post overige schulden in 2021 betreft de in 2022 af te wikkelen earn out-verplichtingen. In 2020 betrof het een
nog te betalen bedrag aan Parval B.V. Alle overige schulden hebben een looptijd korter dan een jaar.
De overlopende passiva betreffen onder meer verplichtingen ter zake vakantiegeld, vakantiedagen en bonussen,
alsmede overige te betalen posten die ingevolge de grondslagen voor de resultaatbepaling ten laste van het
boekjaar worden gebracht.
Het verloop van de earn out-verplichtingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Langlopende earn out-verplichting 1.667 181
Kortlopende earn out-verplichting - 98
Saldo per 1 januari 1.667 279
Nieuwe earn out-verplichting 884 2.003
Waarderingsverschillen 192 (235)
Amortisatie verplichting 14 18
Afwikkeling resterende earn out-verplichting - (398)
Saldo per 31 december 2.757 1.667
Saldo langlopende verplichting 1.490 1.667
Saldo kortlopende verplichting 1.267 -
11.2 Vooruit ontvangen kortingen
Dit betreft vooruit ontvangen kortingen met een looptijd langer dan een jaar. De reële waarde van de vooruit
ontvangen korting benadert de boekwaarde.
Het verloop van de vooruit ontvangen kortingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari 254 34
Vrijval vooruit ontvangen korting - (34)
Dotatie vooruit ontvangen korting 241 349
Overboeking naar kortlopende verplichtingen (83) (95)
Saldo per 31 december 412 254
De vervaldata van de vooruit ontvangen kortingen, inclusief het deel onder de kortlopende verplichtingen,
zijn als volgt.
(in € x 1.000) < 1 jaar 1-2 jaar > 2 jaar
Totaal inclusief
kortlopende
verplichtingen
Vooruit ontvangen kortingen 83 83 329 495
Totaal vooruit ontvangen kortingen
83 83 329 495
Jaarrekening
86 87CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
De nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van nacalculatie of vaste maandelijkse termijnen
heeft betrekking op reeds verrichte prestaties die op korte termijn worden gefactureerd aan klanten, waarna
verantwoording plaatsvindt onder de handelsdebiteuren.
Contractactiva hebben betrekking op verantwoorde omzet die op basis van contractueel overeengekomen
voorwaarden en termijnen wordt gefactureerd aan klanten, waarna verantwoording plaatsvindt onder de
handelsdebiteuren.
Ultimo 2021 is een voorziening voor verwachte kredietverliezen op handelsdebiteuren, nog te factureren omzet en
contractactiva verantwoord van circa € 0,2 miljoen (ultimo 2020: circa € 0,2 miljoen).
De contractverplichtingen hebben betrekking op reeds gefactureerde bedragen aan klanten ter zake waarvan de
betreffende diensten nog moeten worden geleverd. Omzetverantwoording zal plaatsvinden op het moment dat aan
de prestatieverplichting is voldaan. Van de contractverplichtingen ultimo 2021 zal circa € 0,2 miljoen tot omzet leiden
in de jaren na 2022. De contractverplichtingen die ultimo 2020 zijn verantwoord, hebben tot een verwerking van
€ 2,7 miljoen omzet geleid in 2021.
Aoop contractverplichtingen
(in € x 1.000.000)
Binnen 1 jaar Van 1-2 jaar Na 2 jaar
Contractverplichtingen ultimo 2020 2,7 0,1 0,2
Contractverplichtingen ultimo 2021 2,9 0,1 0,1
15. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Salarissen 38.704 32.700
Sociale lasten 4.606 4.336
Pensioenlasten 1.954 1.763
Overige personeelskosten 1.898 32
Totaal personeelskosten 47.162 38.831
De pensioenlasten betreffen afdrachten van premies uit hoofde van een beschikbaar premiestelsel. Onder de
overige personeelskosten zijn onder meer de wervingskosten, de kosten uit hoofde van uitzendkrachten en
opleidingskosten opgenomen. De stijging van de personeelskosten is voornamelijk te verklaren door van de
acquisities van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT B.V. De overige personeelskosten zijn gestegen doordat in 2020
sprake was van geactiveerde personeelskosten gerelateerd aan IFRS 15.
De eventuele kosten voor onderzoek en ontwikkeling die niet in aanmerking zijn gekomen voor activering zijn in het
boekjaar opgenomen onder de personeelskosten.
14. Omzet uit contracten met klanten
Met betrekking tot de verantwoorde omzet uit contracten met klanten wordt onderstaande toelichting gegeven.
Aard van de leveringen of diensten
(in € x 1.000)
2021 2020
Licentie- en hardwareverkopen 3.236 3.037
Beheer- en hostingcontracten 42.206 40.109
Detacheringsopdrachten en projectovereenkomsten 60.982 44.161
Totale omzet uit contracten met klanten 106.424 87.307
Timing van omzetverantwoording
(in € x 1.000)
2021 2020
Goederen overgedragen ‘at a point in time’ 3.236 3.037
Diensten verricht ‘over time’ 103.188 84.270
Totale omzet uit contracten met klanten 106.424 87.307
Er is geen omzet verantwoord voor reeds in voorgaand jaar afgeronde prestatieverplichtingen. Het voldoen van de
prestatieverplichtingen en de ontvangst van de hiervoor te ontvangen gelden liggen in lijn met elkaar. Hierdoor is
slechts beperkt sprake van een timingsverschil.
Balansposities uit contracten met klanten
De balansposities gerelateerd aan contracten met klanten zijn als volgt.
Balanspositie inzake contracten met klanten
(in € x 1.000)
31 december 2021 31 december 2020
Handelsdebiteuren 13.154 9.842
Nog te factureren omzet ter zake contracten op basis van
nacalculatie en vaste maandelijkse termijnen 7.042 6.020
Contractactiva
171 323
Contractverplichtingen
(3.053) (3.036)
De toename van de handelsdebiteuren en de nog te facturen omzet is te verklaren door de overnames van Oliver B.V.
en Digisolve-Mijn ICT B.V.
De handelsdebiteuren zijn niet rentedragend en kennen een betaaltermijn die varieert tussen de veertien en
negentig dagen. Facturatie vindt plaats direct na het leveren van de prestatie op basis van de contractuele afspraken
met de klant, waarbij in de regel een periode van een kalendermaand wordt gehanteerd. Bij facturatie ten aanzien
van projecten kunnen afwijkende facturatieafspraken worden gehanteerd.
Jaarrekening
88 89CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Accountantshonoraria
2021
(in € x 1.000) Accountants Overig netwerk Totaal netwerk
Controle van de jaarrekening 254 20 274
Andere controlewerkzaamheden
- - -
Fiscale dienstverlening
- - -
Andere niet-controlediensten
- - -
254 20 274
Deze honoraria hebben betrekking op het onderzoek van de jaarrekening over het boekjaar 2021, ongeacht of de
werkzaamheden reeds gedurende het boekjaar zijn verricht.
2020
(in € x 1.000) Accountants Overig netwerk Totaal netwerk
Controle van de jaarrekening 217 13 230
Andere controlewerkzaamheden
- 5 5
Fiscale dienstverlening
- - -
Andere niet-controlediensten
- - -
217 18 235
Bovenstaande honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie betrokken
maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants zoals bedoeld in artikel 1, lid 1
Wta (Wet toezicht accountantsorganisaties) en de in rekening gebrachte honoraria van het gehele netwerk waartoe
de accountantsorganisatie behoort.
17. Financieringsbaten en -lasten
De nancieringsbaten en -lasten zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Financieringsbaten - 72
Financieringslasten (166) (346)
Amortisatie earn out-verplichtingen (14) (18)
Financieringslasten leaseverplichtingen (285) (118)
Totaal nancieringsbaten en -lasten (465) (410)
Onder de nancieringslasten zijn de verschuldigde rente met betrekking tot de rekening-courantfaciliteiten bij
banken en de verschuldigde rente met betrekking tot belastingen verantwoord.
Jaarrekening
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2021 bedraagt 430 (2020: 386), als volgt verdeeld
over de segmenten.
Aantal fte’s per segment 2021 2020
Nederland 338 272
België 53 51
Frankrijk (beëindigde activiteiten) 0 4
Overig 39 59
Totaal aantal fte’s 430 386
Professionele inhuurkrachten (direct) 161 119
Aantal fte’s per afdeling 2021 2020*
Cloud services 104 101
Consulting & Resourcing 233 195
Staff 55 51
Sales 36 33
RvB 2 2
Totaal aantal fte’s 430 382
* exclusief Frankrijk
16. Overige bedrfskosten
De overige bedrijfskosten zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Autokosten 1.671 1.727
Huisvestingskosten 683 607
Infrastructuurkosten 5.301 5.325
Marketing- en verkoopkosten 729 374
Overige kosten 2.293 1.971
Waarderingsverschillen earn out-verplichtingen 192 (235)
Totaal overige bedrfskosten 10.869 9.769
De overige kosten betreffen onder meer kosten van verzekeringen en accountants- en advieskosten. De advieskosten
van € 0,4 miljoen in verband met de overname van Purple Square in 2020 en Oliver B.V. in 2021 zijn verwerkt in de
overige kosten. Van het totaal van deze kosten is € 0,3 miljoen verantwoord in boekjaar 2020 en € 0,1 miljoen in
boekjaar 2021.
90 91CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
19. Resultaten per aandeel
De berekening van de basiswinst en van de verwaterde winst per aandeel die toekomt aan aandeelhouders van de
moederonderneming, is gebaseerd op de volgende gegevens.
Winst (verlies) per aandeel 2021 2020
Nettoresultaat (in € x 1.000) 4.455 3.032
Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten (in € x 1.000) 4.455 4.641
Nettoresultaat uit beëindigde activiteiten (in € x 1.000) - (1.609)
Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) 4.455 4.641
Nettoresultaat uit beëindigde activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. (in € x 1.000) - (1.609)
Aantal aandelen
Aantal gewone aandelen primo 13.555.203 12.931.401
Aantal gewone aandelen ultimo 13.637.312 13.555.203
Gewogen gemiddeld aantal uitstaande gewone aandelen 13.603.100 13.243.302
Nettoresultaat uit voortgezette activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. per gewogen gemiddeld
aantal uitstaande gewone aandelen (in €) 0,33 0,35
Nettoresultaat uit beëindigde activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. per gewogen gemiddeld
aantal uitstaande gewone aandelen (in €) - (0,12)
Gemiddelde koers (in €) 4,04 2,00
Potentiële verwatering van gewone aandelen 308.737 296.585
Aantal potentiële aandelen t.b.v. de verwaterde winst per aandeel 13.911.837 13.539.887
Nettoresultaat uit voorgezette activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. per aandeel
na potentiële verwatering (in €) 0,32 0,34
Nettoresultaat uit beëindigde activiteiten toekomend
aan de aandeelhouders Ctac N.V. per aandeel
na potentiële verwatering (in €) - (0,12)
De potentiële verwatering is het resultaat van de put-/call-overeenkomst met de minderheidsaandeelhouders van
Purple Square Management Partners B.V. waarvoor de derde tranche zal worden afgewikkeld in aandelen en de
put-/call-overeenkomst met de minderheidsaandeelhouders van Digisolve-Mijn ICT B.V. waarvoor een gedeelte van
de eerste tranche zal worden afgewikkeld in aandelen.
20. Dividend per aandeel
Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om een keuzedividend uit te keren van
€ 0,11 per aandeel.
In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van 12 mei 2021 is een dividend vastgesteld van € 0,08 per
gewoon aandeel Ctac N.V., uitgekeerd als keuzedividend. Volgend op dit besluit, zijn in 2021 82.109 aandelen als
stockdividend uitgegeven.
18. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Acute belastingen lopend boekjaar (944) (831)
Latente belastingen (416) 1.239
Belastingen voorgaande boekjaren 28 (18)
Totaal belastingen (1.332) 390
De belastingdruk op het resultaat voor belastingen bedraagt 22,2% (2020: -9,2%) en is als volgt opgebouwd.
In % van het resultaat uit gewone bedrfsuitoefening voor belastingen 2021 2020
Nominale belastingdruk 25,0 25,0
Effecten verlaagd tarief eerste drempel (1,7) (1,2)
Tariefverschillen buitenland - 0,3
Innovatiebox lopend boekjaar (3,5) (4,6)
Tariefswijziging komende jaren 0,2 2,1
Niet-aftrekbare bedragen 2,4 3,0
Betalingsverschillen earn out-regeling 0,8 (1,4)
Niet geactiveerde latentie verliesverrekening (1,2) (32,4)
Overige verschillen 0,2 -
Belastingdruk volgens de geconsolideerde jaarrekening 22,2 (9,2)
In 2021 is een verzoek ingediend bij de Belasting om de VSO Innovatiebox in verband met de R&D-activiteiten
te verlengen onder vergelijkbare voorwaarden aangezien de voorgaande liep tot en met eind 2020. De stellige
verwachting bestaat dat ook voor 2021 het aan de Innovatiebox toerekenbare gedeelte van de operationele winst,
40% van het geconsolideerde geschoonde scale bedrijfsresultaat (EBIT) van de Nederlandse scale eenheid Ctac
bedraagt.
De belastingdruk in 2021 is met name lager dan de nominale belastingdruk van 25% door het lagere belastingtarief
voor belastbare winst van de scale eenheid Ctac N.V. als gevolg van de Innovatiebox en als gevolg van het verlaagd
tarief voor het drempelbedrag voor vijf scale entiteiten.
Als gevolg de liquidatie van Ctac France SAS in 2021 zal het belastbare bedrag 2021 van de scale eenheid Ctac N.V.
geheel verrekend kunnen worden met het liquidatieverlies ter hoogte van het opgeofferde bedrag. Het resterende
liquidatieverlies is geactiveerd als actieve belastinglatentie.
Jaarrekening
92 93CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Verplichting inzake verstrekte putoptie
De verplichting inzake de verstrekte putoptie heeft betrekking op de aankoop van 10% van het minderheidsbelang
in Oliver zoals overeengekomen bij de overname in januari 2021. De koopsom van de resterende verplichting
betreft een vastgesteld bedrag, tenzij het gerealiseerde bedrijfsresultaat in 2021 van Oliver B.V. hoger is dan het
vastgestelde bedrag. De berekende verplichting is tegen contante waarde opgenomen (disconteringsvoet 1,1%).
De verplichting zal als volgt worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, voor 31 maart 2022 te betalen in contanten.
Overnamekosten
De met de overname samenhangende kosten, zoals juridische kosten en kosten due diligence, zijn in 2021 en in
2020 verantwoord onder de overige bedrijfskosten. De overnamekosten bedragen in 2021 in totaal € 0,1 miljoen en
in 2020 € 0,2 miljoen.
Geïdenticeerde activa en passiva
De verkregen activa en passiva als gevolg van de overname zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) Boekwaarde
Reële waarde-
aanpassingen Reële waarde
Immateriële vaste activa klantrelaties - 1.386 1.386
Immateriële vaste activa merknaam
- 457 457
Immateriële vaste activa technologie
80 360 440
Materiële vaste activa
55 - 55
Gebruiksrechten leaseauto’s
459 - 459
Liquide middelen
50 - 50
Overige vlottende activa
861 - 861
Kortlopende schulden (exclusief leaseverplichtingen)
(886) - (886)
Leaseverplichtingen
(467) - (467)
Latente belastingverplichtingen
6 (571) (565)
Totaal verkregen netto activa
158 1.632 1.790
De overige vlottende activa bestaan voor € 0,8 miljoen uit debiteuren en nog te factureren bedragen. Er zijn geen
kredietverliezen verantwoord.
De klantrelaties, de merknaam en de technologie van Oliver B.V. zijn als onderdeel van de Purchase Price Allocation
als volgt gewaardeerd:
de klantrelaties zijn gewaardeerd op € 1,4 miljoen en worden afgeschreven over een periode van negen tot elf jaar;
de merknaam is gewaardeerd op € 0,5 miljoen en wordt afgeschreven over een periode van tien jaar;
de technologie is gewaardeerd op € 0,4 miljoen en wordt afgeschreven over een periode van zeven jaar.
Omdat de afschrijvingskosten scaal geen lasten zijn, is een belastinglatentie gevormd van 25,8% van het totaal van
de immateriële vaste activa klantrelaties, merknaam en technologie. In 2021 bedragen de totale afschrijvingskosten
na belasting € 260 duizend.
De waarde is bepaald op basis van de inkomstenbenadering, waarbij de reële waarde bepaald wordt op basis van
toekomstige kasstromen toe te rekenen aan de immateriële activa, uitgaande van een levensduur van twaalf jaar
voor de klantrelaties en tien jaar voor de merknaam.
De kasstromen zijn contant gemaakt tegen een disconteringsvoet, waarin het risico van de kasstromen
verdisconteerd is.
21. Niet uit de balans blkende voorwaardelke en contractuele vorderingen en verplichtingen
De vennootschap en haar deelnemingen hebben in totaal voor een bedrag van circa € 0,3 miljoen (2020: circa
€ 0,3 miljoen) aan garanties uitstaan. Deze garanties zijn gesteld ten behoeve van lopende huurverplichtingen.
Ultimo 2021 is Ctac investeringsverplichtingen aangegaan ter zake nieuwe inventaris en uitbreiding van de
datacenters voor een bedrag van € 0,1 miljoen (2020: € 1,0 miljoen).
Ctac heeft in het kader van haar huur- en leaseverplichtingen in totaal voor een bedrag van circa € 3,2 miljoen
(2020: € 2,7 miljoen) aan verplichtingen betreffende servicecomponenten met betrekking tot huur-, data- en
autoleasecontracten.
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT
B.V., vormen een scale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen,
met uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V. en Digisolve-
Mijn ICT B.V., vormen een scale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken
vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de scale eenheid. Verrekening van de
betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekening-couranten.
22. Acquisities en desinvesteringen
Oliver B.V.
Op 14 januari 2021 heeft Ctac 51% van de aandelen in Oliver B.V. aangekocht. Oliver is een specialist in integratie en
softwareontwikkeling. Oliver is gevestigd in ‘s-Hertogenbosch en opgericht in 2009. Het team bestaat momenteel uit
circa veertig medewerkers. Oliver werkt volgens het motto Redening Simplicity en is een marktleidende partij op
het gebied van integratie, web en mobiele oplossingen.
Ctac’s strategie is erop gericht om leidende posities in te nemen in de domeinen IT modernisation, connected
intelligence, transformation & changemanagement, security & trust en business transformation. De verkrijging van
het meerderheidsbelang in Oliver B.V. sluit naadloos aan bij het business model en de strategie van Ctac.
Ctac is de bedrijfscombinatie aangegaan met het oog op het behalen van bepaalde synergievoordelen ten aanzien
van de integratie van de salesfunctie. Zo kunnen de producten en diensten van Oliver worden aangeboden aan
bestaande klanten van Ctac en de producten van Ctac aan bestaande klanten van Oliver. Deze procesmatige
synergievoordelen van de bedrijfscombinatie zullen leiden tot goodwill die ontstaat uit de bedrijfscombinatie van
Ctac en Oliver.
Aankoopprs
De details van de overname zijn als volgt.
(in € x 1.000)
Betaald in contanten 2.400
Uitgestelde / voorwaardelijke vergoeding 99
Putoptieverplichting 407
Totale aankoopprs 2.906
Uitgestelde voorwaarde vergoeding
Ctac is overeengekomen dat indien Oliver B.V. in het eerste jaar voldoet aan een vastgesteld drempelbedrag ten
aanzien van te realiseren bedrijfsresultaat, Ctac een nabetaling zal doen van € 200 duizend. Deze nabetaling /
voorwaardelijk vergoeding is initieel gewaardeerd op € 99 duizend. Ctac is met de minderheidsaandeelhouder
overeengekomen dat zij recht hebben op een vergoeding van € 100 duizend.
Jaarrekening
94 95CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Geïdenticeerde activa en passiva
De verkregen activa en passiva als gevolg van de overname zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) Boekwaarde
Reële waarde-
aanpassingen Reële waarde
Immateriële vaste activa klantrelaties - 1.304 1.304
Materiële vaste activa
92 - 92
Voorraad
53 - 53
Liquide middelen
273 - 273
Overige vlottende activa
151 - 151
Kortlopende schulden aan minderheidsaandeelhouders
(299) - (299)
Kortlopende schulden (exclusief leaseverplichtingen)
(197) - (197)
Latente belastingverplichtingen
(7) (336) (343)
Totaal verkregen netto activa
66 968 1.034
De klantrelaties zijn als onderdeel van de Purchase Price Allocation als volgt gewaardeerd:
de klantrelaties zijn gewaardeerd op € 1,3 miljoen en worden afgeschreven over een periode van acht jaar.
Omdat de afschrijvingskosten scaal geen lasten zijn, is een belastinglatentie gevormd van 25,8% van het totaal van
de immateriële vaste activa klantrelaties. In 2021 bedragen de totale afschrijvingskosten na belasting € 41 duizend.
De waarde is bepaald op basis van de inkomstenbenadering, waarbij de reële waarde bepaald wordt op basis
van toekomstige kasstromen toe te rekenen aan de immateriële activa, uitgaande van een levensduur van acht
jaar voor de klantrelaties.
De kasstromen zijn contant gemaakt tegen een disconteringsvoet, waarin het risico van de kasstromen
verdisconteerd is.
Goodwill
De goodwill die voortvloeit uit de overnames wordt als volgt bepaald.
(in € x 1.000) Digisolve-Mn ICT
Totale aankoopprijs 1.645
Netto verkregen activa (1.034)
Goodwill 611
De goodwill is met name toe te rekenen aan de verwachte omzetgroei als gevolg van de synergie.
Omzet en resultaat
De in de consolidatie opgenomen omzet in boekjaar 2021 betreft € 626 duizend, het bedrijfsresultaat betreft
€ 142 duizend en nettoresultaat € 114 duizend.
Goodwill
De goodwill die voortvloeit uit de overname wordt als volgt bepaald.
(in € x 1.000) Oliver
Totale aankoopprijs 2.906
Aandeel derden 921
Netto verkregen activa (1.790)
Goodwill 2.037
De goodwill is met name toe te rekenen aan de gekwaliceerde consultants en de verwachte omzetgroei als gevolg
van de synergie.
Het aandeel derden van Oliver B.V. is gewaardeerd op 39% van de geïdenticeerde activa en passiva, exclusief
de belastinglatentie.
Omzet en resultaat
De omzet in boekjaar 2021 betreft € 6,3 miljoen, het bedrijfsresultaat betreft € 692 duizend en nettoresultaat
€ 539 duizend.
Digisolve-Mn ICT B.V.
Op 1 oktober 2021 is een belang van 80% verkregen in Digisolve-Mijn ICT B.V., een specialist in software- en
hardware-oplossingen. De verkrijging van het meerderheidsbelang in Digisolve-Mijn ICT B.V. sluit goed aan bij het
business model en de strategie van Ctac, en zal bijdragen aan de strategie om leidende posities in te nemen in
de domeinen IT modernisation, connected intelligence, transformation & changemanagement, security & trust en
business transformation.
Aankoopprs
De details van de overname zijn als volgt.
(in € x 1.000)
Betaald in contanten 1.268
Uitgestelde / voorwaardelijke vergoeding 27
Putoptieverplichting 350
Totale aankoopprs 1.645
Verplichting inzake verstrekte putoptie
De verplichting inzake de verstrekte putoptie heeft betrekking op de aankoop van 20% van het minderheidsbelang
in Digisolve-Mijn ICT B.V. zoals overeengekomen bij de overname in oktober 2021. De koopsom van de resterende
verplichting is afhankelijk van het gerealiseerde bedrijfsresultaat plus afschrijvingen in 2022 en 2023. De schatting
van de toekomstige resultaten van de entiteit wordt bepaald op basis van een detailprognose voor het komende
jaar, en assumpties voor een omzetgroei en margeontwikkeling voor het jaar 2023. De op basis van de geschatte
resultaten berekende verplichtingen voor de resterende jaren zijn tegen de contante waarde opgenomen
(disconteringsvoet 1,5%). De verplichting zal als volgt worden afgewikkeld:
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 31 januari 2023 waarvan 5% te betalen in contanten en in 5% aandelen
Ctac N.V. op basis van de openingskoers van het aandeel van Ctac N.V. op 1 oktober 2021;
de aankoop van 10%, op zijn vroegst per 31 januari 2024 te betalen in contanten.
Overnamekosten
Er zijn geen overnamekosten verbonden aan deze acquisitie.
Jaarrekening
96 97CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
23.2.3 Beloning raad van commissarissen
Inzake de beloning van de leden van de raad van commissarissen zijn de volgende bedragen opgenomen in het
resultaat van 2021 respectievelijk 2020.
Raad van commissarissen
(in € x 1.000)
2021 2020
G. van de Weerdhof (t/m 12 mei 2021) 17 45
E. Kraaijenzank (t/m 12 mei 2021) 12 33
E. Karsten 33 33
H.J.G. Hendriks (vanaf 13 mei 2021) 28 -
L.A.M. Vernaus (vanaf 13 mei 2021) 21 -
Totaal beloning 111 111
23.2.4 Aandelenbezit en optierechten raad van commissarissen
Er is één lid van de raad van commissarissen dat aandelen in bezit heeft. Op basis van een interne regeling is
de commissaris niet bevoegd te handelen gedurende zijn benoemingstermijn. Aan de leden van de raad van
commissarissen zijn geen optierechten toegekend.
24. Gebeurtenissen na balansdatum
Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum.
23. Verbonden parten
23.1 Identiteit verbonden parten
Als verbonden partijen van Ctac N.V. zijn te onderscheiden de groepsmaatschappijen, de leden van de raad van
commissarissen, de leden van de raad van bestuur en grootaandeelhouders. De leden van de raad van bestuur
worden beoordeeld als key management.
23.2 Transacties met de leden van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen
23.2.1 Remuneratiebeleid
Het remuneratiebeleid van Ctac N.V. heeft tot doel een helder beeld te verschaffen van het beleid dat gevoerd dient
te worden met betrekking tot de beloning van de leden van de raad van bestuur en leidinggevenden; dit mede met
het oog op het zich blijvend kunnen verzekeren van gekwaliceerde en ervaren bestuurders. Een dergelijk beleid kan
niet los gezien worden van de volgende uitgangspunten.
Het belang van de klant staat centraal. Dat belang wordt gediend door te voldoen aan de hoogst mogelijke
professionele eisen aan bestuurders en leidinggevenden, aan wie een adequate beloning dient plaats te vinden.
De beloning is een honorering van de getoonde deskundigheid, inzet en betrokkenheid die leden van de raad
van bestuur en leidinggevenden inbrengen ten behoeve van Ctac N.V.
De hoogte van de beloning is vergelijkbaar met de beloning van bestuurders en leidinggevenden binnen
vergelijkbare ondernemingen en omvat een vast en variabel deel.
De beloning dient deels afgestemd te worden op de resultaten die door Ctac N.V. worden behaald, en vormt
derhalve een jaarlijks bespreekpunt in de vergadering van de raad van commissarissen, waarin onder meer de
prestatiecriteria worden vastgesteld, waarop een toetsing zal plaatsvinden.
23.2.2 Beloning leden raad van bestuur
Inzake de beloning van de leden van de raad van bestuur zijn de volgende bedragen opgenomen in het resultaat
van 2021 respectievelijk 2020.
(in € x 1.000) 2021 2020
Raad van bestuur (key management)
Periodiek betaalbare beloningen 643 685
Overige beloningen betaalbaar op termijn 577 168
Kosten voor beloning na beëindiging dienstverband - -
Uitkeringen bij beëindiging dienstverband 497 -
Betalingen op basis van aandelen - -
Totaal beloning raad van bestuur 1.717 853
Gedetailleerde toelichting over de remuneratie van de raad van bestuur is opgenomen in het remuneratierapport op
pagina 42. De overige beloningen betaalbaar op termijn bestaan uit de LTI, STI en de pensioenpremies.
Ten behoeve van de statutaire directie zijn leningen noch voorschotten noch garanties verstrekt.
Jaarrekening
98 99CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Jaarrekening
Vennootschappelke balans per 31 december (voor winstbestemming)
(in € x 1.000)
Toelichting 2021 2020
ACTIVA
Vaste activa
Immateriële vaste activa 25 2.568 2.534
Materiële vaste activa 26 6 16
Financiële vaste activa 27 23.578 19.022
26.152 21.572
Vlottende activa
Handelsdebiteuren en overige vorderingen 28 2.925 2.921
Liquide middelen 29 643 1.028
3.568 3.949
29.720 25.521
PASSIVA
Eigen vermogen 30
Gestort en opgevraagd kapitaal 3.273 3.253
Agio 11.526 11.546
Wettelijke reserves 3.380 3.295
Overige reserves 3.416 1.363
Resultaat boekjaar 4.455 3.032
26.050 22.489
Voorzieningen
Latente belastingverplichtingen 31 - 9
- 9
Kortlopende verplichtingen
Kortlopende schulden aan kredietinstellingen 32 - -
Handelscrediteuren en overige schulden 33 3.670 3.023
3.670 3.023
29.720 25.521
Vennootschappelke winst-en-verliesrekening over
(in € x 1.000)
Toelichting 2021 2020
Omzet - -
Bedrfslasten
Uitbesteed werk 289 351
Personeelskosten 34 2.241 1.273
Afschrijvingen 25-26 76 235
Overige bedrijfskosten 35 (2.310) (934)
Totaal bedrfslasten (296) (925)
Bedrfsresultaat (296) (925)
Financieringsbaten 36 - 99
Financieringslasten 36 (2) (101)
Totaal nancieringsbaten en -lasten (2) (2)
Resultaat voor winstbelastingen (298) (927)
Belastingen 37 75 1.237
Resultaat na winstbelastingen (223) 310
Resultaat uit groepsmaatschappijen 27.1 4.678 2.722
Nettoresultaat 4.455 3.032
Toelichting op de vennootschappelke balans en de winst-en-verliesrekening
Grondslagen voor opstellen enkelvoudige jaarrekening
De vennootschappelijke jaarrekening van Ctac N.V. wordt opgesteld in overeenstemming met de wettelijke
bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Hierbij wordt gebruikgemaakt van de door artikel 2:362 lid 8 BW geboden
mogelijkheid om in de vennootschappelijke jaarrekening de grondslagen van waardering en resultaatbepaling
(waaronder begrepen de grondslagen voor presentatie van nanciële instrumenten als eigen of vreemd vermogen)
toe te passen die in de geconsolideerde jaarrekening worden gehanteerd.
Ingevolge een wetswijziging is het voor organisaties van openbaar belang, waaronder beursvennootschappen,
niet langer toegestaan een verkorte winst-en-verliesrekening te presenteren in de enkelvoudige jaarrekening
(zoals voorheen toegestaan op grond van artikel 2:402 lid 2 BW).
De cijfers voor 2020 zijn, waar nodig, geherrubriceerd teneinde vergelijking met die van 2021 mogelijk te maken.
Goodwill
Goodwill die kan voortvloeien uit de acquisities van deelnemingen is het verschil tussen de aankoopprijs van
acquisitie minus het saldo van de reële waarde van identiceerbare activa en de reële waarde van de overgenomen
verplichtingen van de onderneming.
Presentatie van goodwill is afhankelijk van de structuur van de acquisitie. Goodwill wordt afzonderlijk in de
enkelvoudige jaarrekening gepresenteerd indien het een acquisitie betreft die door de onderneming zelf is verricht,
zijnde Ctac N.V.
100 101CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
27. Financiële vaste activa
De samenstelling van de nanciële vaste activa is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Deelnemingen en vordering deelnemingen 22.447 17.678
Overige vorderingen 1.131 1.344
Totaal nanciële vaste activa 23.578 19.022
De vennootschappen waarin wordt deelgenomen vormen eveneens verbonden partijen op grond van het feit dat
invloed van betekenis kan worden uitgeoefend op het zakelijke en nanciële beleid.
Er is geen sprake van deelnemingen waarvoor een voorziening is gevormd.
27.1 Deelnemingen
Het verloop van de post deelnemingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Stand per 1 januari 17.678 35.619
Resultaat uit groepsmaatschappijen 4.678 2.722
Dividend (148) (24.000)
Overige mutaties 239 3.337
Stand per 31 december 22.447 17.678
De overige mutaties in 2020 zien voornamelijk toe op de liquidatie van de tussenholding in België.
Voor een overzicht van naam, statutaire zetel en gehouden aandeel in kapitaalbelangen wordt verwezen naar
bijlage 1 bij de jaarrekening.
27.2 Overige langlopende vorderingen
De specicatie van de overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari 1.344 206
Storting borgsom 149 45
Mutatie latente belastingvorderingen (362) 1.093
Saldo per 31 december 1.131 1.344
Vanaf 2016 draagt Ctac het WGA-risico volledig zelf. De verplichte garantie aan de Belastingdienst dat een
nanciële instelling de verplichting zal overnemen indien Ctac daartoe zelf niet langer in staat is, is herverzekerd.
Hiertoe is een borg van € 400 duizend gestort. Dit contract loopt tot 2032. De reële waarde van de overige
langlopende vorderingen benadert de boekwaarde.
Financiële vaste activa / deelnemingen in groepsmaatschappen
Groepsmaatschappijen worden in de vennootschappelijke balans gewaardeerd tegen de
nettovermogenswaarde. Een eventuele negatieve waardering van de deelneming wordt in mindering gebracht op
de vordering op de betreffende groepsmaatschappij.
Het resultaat uit groepsmaatschappijen bestaat uit de resultaten van het boekjaar van de in de balans opgenomen
deelnemingen.
25. Immateriële vaste activa
Het verloop van de immateriële vaste activa is als volgt.
Goodwill
In eigen beheer
vervaardigde
immateriële
vaste activa Totaal
(in € x 1.000) 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Boekwaarde per 1 januari 2.450 2.450 84 303 2.534 2.753
Investeringen - - 100 - 100 -
Afschrijvingen - - (66) (219) (66) (219)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 118 84 2.568 2.534
Totaal aanschafngswaarde 6.646 6.646 1.194 1.094 7.840 7.740
Totaal afschrijvingen en waardeverminderingen (4.196) (4.196) (1.076) (1.010) (5.272) (5.206)
Boekwaarde per 31 december 2.450 2.450 118 84 2.568 2.534
26. Materiële vaste activa
Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt.
Totaal ICT hardware
(in € x 1.000)
2021 2020
Boekwaarde per 1 januari 16 32
Investeringen - -
Afschrijvingen (10) (16)
Boekwaarde per 31 december 6 16
Totaal aanschafngswaarde 71 71
Totaal afschrijvingen (65) (55)
Boekwaarde per 31 december 6 16
In 2021 is geen volledig afgeschreven activa buiten gebruik gesteld (2020: € 150 duizend).
Jaarrekening
102 103CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
30.1 Voorstel winstbestemming
Over het verslagjaar 2021 is een nettowinst gerealiseerd van € 4,5 miljoen. Over het boekjaar 2021 is sprake van een
keuzedividend. Aan aandeelhouders die geen keuze kenbaar maken, wordt automatisch een dividend in aandelen
toegekend. Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders wordt voorgesteld om in dit laatste geval een
dividend in aandelen uit te keren van € 0,11 per aandeel in de vorm van gewone aandelen van de vennootschap ten
laste van de belastingvrije agioreserve of de overige reserves.
31. Latente belastingverplichtingen
Het verloop van de latente belastingverplichtingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Saldo per 1 januari 9 57
In eigen beheer vervaardigde immateriële vaste activa
Verantwoord in de winst-en-verliesrekening (9) (48)
Saldo per 31 december - 9
32. Kortlopende schulden aan kredietinstellingen
Onder de kortlopende schulden aan kredietinstellingen zijn de door Ctac N.V. opgevraagde bedragen onder
de totale kredietfaciliteit in rekening-courant, ultimo 2021 € 6,3 miljoen (2020: € 6,0 miljoen), opgenomen.
De kortlopende schulden aan kredietinstellingen bedragen ultimo 2021, evenals 2020, nihil.
33. Handelscrediteuren en overige schulden
De samenstelling van de handelscrediteuren en overige schulden is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Handelscrediteuren 1.951 1.937
Belastingen en premies sociale verzekeringen 48 55
Overige schulden aan groepsmaatschappijen 26 28
Overlopende passiva 1.636 681
Vennootschapsbelasting 9 322
Totaal handelscrediteuren en overige schulden per 31 december 3.670 3.023
Alle handelscrediteuren en overige schulden hebben een looptijd korter dan één jaar. Er zijn geen zekerheden
of garanties verstrekt op de handelscrediteuren, overige schulden en schulden op groepsmaatschappijen.
Tevens is geen interest in rekening gebracht. De reële waarde van de handelscrediteuren en overige schulden
benadert de boekwaarde.
34. Personeelskosten
De samenstelling van de personeelskosten is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Salarissen 1.672 751
Sociale lasten 23 17
Pensioenlasten 29 29
Overige personeelskosten 517 476
Totaal personeelskosten 2.241 1.273
28. Handelsdebiteuren en overige vorderingen
De specicatie van de handelsdebiteuren en overige vorderingen is als volgt.
(in € x 1.000) 2021 2020
Handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen 2.036 2.088
Overige vorderingen en overlopende activa 889 833
Totaal handelsdebiteuren en overige vorderingen per 31 december 2.925 2.921
Er zijn geen vorderingen op groepsmaatschappijen die een looptijd langer dan één jaar hebben. Er zijn geen
zekerheden of garanties verstrekt op de handelsdebiteuren en vorderingen op groepsmaatschappijen. Tevens is
geen interest in rekening gebracht.
De reële waarde van de handelsdebiteuren en overige vorderingen benadert de boekwaarde.
29. Liquide middelen
Het saldo liquide middelen staat ultimo 2021 volledig vrij ter beschikking van Ctac.
30. Eigen vermogen
Het verloop van het eigen vermogen in 2021 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december vorig boekjaar 3.253 11.546 3.295 1.363 3.032 22.489
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 2.286 (2.286) -
Dividend 20 (20) - - (746) (746)
Resultaat boekjaar - - - - 4.455 4.455
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - 85 (85) - -
Uitbetaald aan derden - - - (148) - (148)
Saldo per 31 december 3.273 11.526 3.380 3.416 4.455 26.050
Het uitbetaalde bedrag aan derden betreft dividenduitkering aan minderheidsaandeelhouders van verworven
deelnemingen.
Het verloop van het eigen vermogen in 2020 is als volgt.
(in € x 1.000)
Geplaatst
kapitaal
Agio-
reserve
Wettelke
reserves
Overige
reserves
Onver-
deelde
winst Totaal
Saldo per 31 december vorig boekjaar 3.104 11.695 3.678 (282) 1.262 19.457
Resultaatbestemming vorig boekjaar - - - 1.262 (1.262) -
Dividend 149 (149) - - - -
Resultaat boekjaar - - - - 3.032 3.032
Mutatie ingevolge wettelijke reserve - - (383) 383 - -
Saldo per 31 december 3.253 11.546 3.295 1.363 3.032 22.489
In 2021 zijn 82.109 nieuwe aandelen uitgegeven van Ctac N.V. als gevolg van de keuze voor de uitkering van
stockdividend (2020: 623.802 nieuwe aandelen).
Jaarrekening
104 105CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
VOORWAARDELKE VERPLICHTINGEN
Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen, met uitzondering van Oliver B.V. en Digisolve-Mijn ICT
B.V., vormen een scale eenheid voor de omzetbelasting. Ctac N.V. en de Nederlandse groepsmaatschappijen,
met uitzondering van Ctac Resourcing B.V., Purple Square Management Partners B.V., Oliver B.V. en Digisolve-
Mijn ICT B.V., vormen een scale eenheid voor de vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan zijn de betrokken
vennootschappen hoofdelijk aansprakelijk voor de verplichtingen van de scale eenheid. Verrekening van de
betalingen met groepsmaatschappijen vindt plaats middels de rekening-couranten.
s-Hertogenbosch, 15 maart 2022
Raad van bestuur
De heer P.P.J.G. Saasen
Raad van commissarissen
De heer H.J.G. Hendriks
De heer L.A.M. Vernaus
Mevrouw E. Karsten
Ctac hanteert een dened contribution pensioenregeling met een percentage beschikbare premie volgens
een leeftijdsstaffel. Door Ctac worden vaste premies betaald aan een verzekeringsmaatschappij en Ctac heeft
geen wettelijke of feitelijke verplichting om aanvullende premies te betalen indien de verzekeringsmaatschappij
onvoldoende middelen heeft om huidige en toekomstige pensioenen te betalen.
Ctac heeft een aantal pensioenregelingen. De belangrijkste kenmerken van deze regelingen zijn:
de pensioenleeftijd is 68 jaar (2020: 68 jaar);
de pensioenopbouw is gebaseerd op het werkelijke loon in een bepaalde maand verminderd met de geldende
franchise;
het maximaal pensioengevend salaris wordt jaarlijks geïndexeerd;
de maximale premie bedraagt 27,7% van de som van de pensioengrondslagen van alle actieve deelnemers;
Ctac behoudt zich het recht voor om de werknemersbijdrage te herzien. In het voorkomende geval zal dit tijdig
worden gecommuniceerd.
Voor buitenlandse pensioenregelingen die vergelijkbaar zijn met de wijze waarop het Nederlandse pensioenstelsel
is ingericht en functioneert, vindt verwerking en waardering van verplichtingen die voortvloeien uit buitenlandse
pensioenregelingen plaats overeenkomstig de waardering van de Nederlandse pensioenregelingen.
De gemiddelde personeelsbezetting op basis van fte’s over het jaar 2021 bedraagt 2 (2020: 2).
Er zijn bij Ctac N.V. geen werknemers buiten Nederland werkzaam.
35. Overige bedrfskosten
De overige bedrijfskosten bestaan voornamelijk uit autokosten, marketing- en verkoopkosten,
automatiseringskosten, accountants- en advieskosten, en de doorbelasting van kosten aan de overige
groepsmaatschappijen, waardoor een bate is ontstaan.
36. Financieringsbaten en -lasten
De nancieringsbaten en -lasten zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Financieringsbaten - 99
Financieringslasten (2) (101)
Totaal nancieringsbaten en -lasten (2) (2)
37. Belastingen
De belastingen zijn als volgt te speciceren.
(in € x 1.000) 2021 2020
Acute belasting boekjaar - 100
Belasting voorgaande boekjaren (17) (4)
Latente belasting boekjaar 92 1.141
Totaal belastingen 75 1.237
Jaarrekening
106 107CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Overige gegevens
Statutaire bepaling omtrent winstbestemming
Volgens artikel 30 van de statuten wordt op het
prioriteitsaandeel een dividend uitgekeerd gelijk
aan 6% van het nominale bedrag. Vervolgens wordt
door de raad van bestuur, onder goedkeuring van de
raad van commissarissen, vastgesteld welk deel van
de overblijvende winst wordt gereserveerd. De na
reservering resterende winst staat ter beschikking van
de Algemene Vergadering van Aandeelhouders.
Voorstel winstbestemming
Over het boekjaar 2021 is sprake van keuzedividend.
Aan aandeelhouders die geen keuze kenbaar
maken, wordt automatisch een dividend in aandelen
toegekend. Aan de Algemene Vergadering van
Aandeelhouders wordt voorgesteld om in dit laatste
geval een dividend in aandelen uit te keren van EUR
0,11 per aandeel in de vorm van gewone aandelen
van de vennootschap ten laste van de belastingvrije
agioreserve of de overige reserves. Het voorstel omvat
mede het verlenen van een machtiging aan de raad van
bestuur tot uitgifte van de gewone aandelen benodigd
voor de dividenduitkering in aandelen.
Nevenvestigingen
Voor de nevenvestigingen wordt verwezen naar een
overzicht met deelnemingen, zie pagina 55 van het
jaarverslag.
Beschermingsmaatregelen
Ctac kent de navolgende beschermingsmaatregelen:
- het prioriteitsaandeel, gehouden door de Stichting
Prioriteit Ctac;
- de mogelijkheid preferente aandelen te plaatsen bij
de Stichting Continuïteit Ctac;
- de mogelijkheid om de Stichting Continuïteit Ctac
nancieel te ondersteunen door de Stichting
Support Ctac;
- certicering van de aandelen.
Voor wat betreft de inzetbaarheid geldt het
navolgende.
Stichting Prioriteit Ctac
Aan het prioriteitsaandeel dat gehouden wordt
door de Stichting Prioriteit Ctac, zijn bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden. Zo geschiedt de
uitgifte van de aandelen ingevolge een besluit van de
Stichting Prioriteit Ctac. De aanwijzing van de Stichting
Prioriteit Ctac als het tot uitgifte bevoegde orgaan
kan bij de statuten of bij besluit van de Algemene
Vergadering van Aandeelhouders telkens voor niet
langer dan vijf jaren worden verlengd. Besluiten tot
uitgifte van preferente aandelen of tot het verlenen
van enig recht tot het nemen van zodanige aandelen
van andere organen dan de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders, zijn steeds onderworpen aan
de medewerking van de raad van commissarissen.
Voor de overdracht van preferente aandelen is
goedkeuring vereist van de raad van commissarissen.
Het voorkeursrecht bij uitgifte van aandelen kan worden
beperkt of uitgesloten door de Stichting Prioriteit
Ctac. De daartoe strekkende bevoegdheid van de
Stichting Prioriteit Ctac eindigt op een tijdstip waarop
de bevoegdheid van de prioriteit tot uitgifte van de
aandelen eindigt.
De Stichting Prioriteit Ctac speelt voorts een rol bij
de benoeming, de schorsing en het ontslag van
leden van de raad van bestuur. De leden van de raad
van bestuur worden door de Algemene Vergadering
van Aandeelhouders benoemd uit een bindende
voordracht, op te maken door de Stichting Prioriteit
Ctac. Een besluit tot schorsing of ontslag van een lid
van de raad van bestuur kan, indien dit niet wordt
genomen op voorstel van de Stichting Prioriteit Ctac,
slechts worden genomen met een meerderheid van
twee derde van de uitgebrachte stemmen die meer dan
de helft van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen.
Tot slot speelt de Stichting Prioriteit Ctac een
doorslaggevende rol bij statutenwijzigingen en bij het
besluit tot ontbinding van de vennootschap. Dergelijke
besluiten kunnen slechts op voorstel van de Stichting
Prioriteit Ctac worden genomen.
Het bestuur van de Stichting Prioriteit Ctac
bestaat uit ten minste drie bestuursleden, waarvan
1) één bestuurslid A, te benoemen door de raad van
bestuur uit het midden van de raad van bestuur,
2) één bestuurslid B, te benoemen door de raad
van commissarissen uit het midden van de raad van
commissarissen, en 3) één bestuurslid C, te benoemen
door het bestuur van de stichting zelf. De Stichting
Prioriteit Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Prioriteit Ctac in
2021 waren:
1. de heer E. Kraaijenzank (voorzitter, t/m 14 maart 2021);
2. de heer H.L.J. Hilgerdenaar (t/m 31 oktober 2021);
3. de heer H.P.M. Jägers (voorzitter, vanaf 15 maart 2021);
4. mevrouw E. Karsten (vanaf 15 maart 2021);
5. de heer P.P.J.G. Saasen (vanaf 1 november 2021).
De heer Jägers is een (business)professional met ruime
ervaring in zowel grote als kleine ondernemingen.
Hij heeft ervaring op nancieel, economisch en
operationeel terrein. De heer Jägers is emeritus
hoogleraar aan de faculteit Economie en Bedrijfskunde
van de Universiteit van Amsterdam en is onder andere
voorzitter van de raad van toezicht van de Stichting
Erfgoed en voorzitter van de Koepel Zorgcoöperaties
Zuid-Nederland.
Stichting Continuïteit Ctac
De Stichting Continuïteit Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig, dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd,
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
continuïteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten,
naar maximaal vermogen worden geweerd, zomede
het verrichten van al hetgeen met het vorenstaande
verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn. De
Stichting Continuïteit Ctac tracht haar doel te bereiken
door het verwerven en houden van aandelen – in het
bijzonder van preferente aandelen – in het kapitaal van
de vennootschap en door het uitoefenen van de aan
die aandelen verbonden rechten, waaronder met name
begrepen het stemrecht op die aandelen. Op 26 maart
2013 heeft de Stichting Continuïteit Ctac een optierecht
van de Stichting Prioriteit Ctac en van Ctac N.V.
verkregen, op grond waarvan de Stichting Continuïteit
Ctac onder omstandigheden en zonder medewerking
van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van
de vennootschap, preferente aandelen kan verkrijgen
in Ctac N.V. gelijk aan 100% van het totale nominale
bedrag van de geplaatste gewone aandelen en het
geplaatste prioriteitsaandeel in het kapitaal van de
vennootschap. Preferente aandelen kunnen tegen
gedeeltelijke volstorting worden uitgegeven met dien
verstande, dat het verplicht te storten gedeelte van het
nominale bedrag voor elk preferent aandeel gelijk moet
zijn en dat bij het nemen van preferente aandelen ten
minste een vierde (25%) van het nominale bedrag moet
zijn gestort. De Stichting Continuïteit Ctac is bevoegd
de door haar verworven aandelen te vervreemden,
te verpanden – mits daarbij het aan de betreffende
aandelen verbonden stemrecht niet overgaat op
de pandhouder – of anderszins te bezwaren met
dien verstande, dat zij voor het vervreemden van
de aandelen goedkeuring behoeft van de raad van
commissarissen. Vóór 26 maart 2013 bestond een
optierecht dat op het moment van uitoefening van de
optie gelijk was aan 50% van het geplaatste kapitaal
van Ctac N.V. De verhoging naar 100% is nodig geacht
om de Stichting Continuïteit Ctac, indien sprake is van
een vijandige overname, voldoende mogelijkheden te
bieden om deze te pareren.
Het bestuur van de Stichting Continuïteit Ctac bestaat
uit ten minste drie leden. De bestuursleden worden
benoemd door het bestuur van de stichting zelf
en kunnen door dat bestuur worden geschorst en
ontslagen. Besluiten tot benoeming van een bestuurslid
behoeven de goedkeuring van het bestuur van de
vennootschap, voor welke goedkeuring het bestuur van
de vennootschap de goedkeuring behoeft van de raad
van commissarissen van de vennootschap. De Stichting
Continuïteit Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Continuïteit Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Continuïteit Ctac
in 2021 waren:
1. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
31 maart 2017 en voorzitter sinds 1 januari 2020);
2. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds
11 december 2019);
3. mevrouw A. Haan (bestuurslid sinds 11 december 2019).
De heer P.J.M. van den Brink is gepensioneerd. Hij
heeft een juridische opleiding. In zijn werkzame leven
is hij met name actief geweest in het bankwezen,
waar hij onder andere directeur ING Bank Nederland
is geweest. Hij heeft een scala van maatschappelijke
nevenfuncties en een aantal commissariaten bekleed.
De heer A.J.B.W. Dingen rondde in 1981 zijn opleiding
tot registeraccountant af en is gedurende zijn gehele
loopbaan werkzaam geweest als accountant, in eerste
instantie bij Van Dien & Co Accountants en vervolgens
twintig jaar bij BDO, waar hij tevens partner was. Sinds
2009 is de heer Dingen actief als nancieel adviseur
en/of bestuurder/toezichthouder bij verschillende
instanties.
Mevrouw A. Haan startte haar loopbaan als advocaat in
1990 bij CMS Derks Star Busmann, nadat zij in datzelfde
jaar haar rechtenstudie afrondde. In 2000 trad zij toe als
partner bij CMS. Vanaf 2016 is zij tevens werkzaam als
MfN-gecerticeerd mediator. Naast het voornoemde
heeft mevrouw Haan diverse nevenfuncties bij
verschillende maatschappelijke organisaties en is zij
actief als commissaris.
Stichting Support Ctac
Op 10 februari 2020 is de Stichting Support Ctac
opgericht. De Stichting Support Ctac heeft tot doel het
behartigen van de belangen van Ctac, de met haar en
haar groepsmaatschappijen verbonden ondernemingen
en alle daarbij betrokkenen, en wel zodanig dat deze
belangen zo goed mogelijk worden gewaarborgd,
en dat invloeden die de zelfstandigheid en/of de
108 109CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
continuïteit en/of de identiteit van de vennootschap,
de groepsmaatschappijen en de ondernemingen in
strijd met die belangen zouden kunnen aantasten, naar
maximaal vermogen worden geweerd, door middel van
het verstrekken van leningen aan Stichting Continuïteit
Ctac, alsmede door het inlenen van gelden, het
verstrekken van zekerheden en het aangaan van
overeenkomsten in verband met deze activiteiten.
Het bestuur van de Stichting Support Ctac bestaat uit
drie bestuurders, waarvan twee bestuurders A en één
bestuurder B. De twee bestuurders A worden benoemd
door de Stichting Continuïteit Ctac uit het midden van
de bestuurders van deze Stichting. De bestuurder B
wordt benoemd door de vennootschap. De Stichting
Support Ctac is onafhankelijk van Ctac. De Stichting
Support Ctac kan slechts worden vertegenwoordigd
door twee gezamenlijk handelende bestuursleden.
De bestuursleden van de Stichting Support Ctac
in 2021 waren:
1. de heer A.J.B.W. Dingen (bestuurslid sinds
10 februari 2020 en voorzitter sinds diezelfde datum);
2. de heer P.J.M. van den Brink (bestuurslid sinds
10 februari 2020);
3. de heer H.J.G. Hendriks (bestuurslid sinds
10 februari 2020 t/m 29 maart 2021);
4. de heer J.H.W. Roelofs (bestuurslid sinds 4 mei 2021).
De heer Roelofs is werkzaam als bestuursvoorzitter
van Refresco, een wereldwijde onderneming op het
gebied van de ontwikkeling en productie van sappen
en frisdranken. Hij heeft ruime ervaring als bestuurder
én ondernemer in, met name, de voedingsindustrie.
Daarnaast heeft hij gewoond en gewerkt in onder
andere Frankrijk, Spanje en de Verenigde Staten.
De heer Roelofs is actief in diverse maatschappelijke
instellingen en een fervent sportliefhebber.
Recht van enquête
Ctac heeft overeenkomstig artikel 2:346 lid c BW
het recht van enquête toegekend aan de Stichting
Continuïteit Ctac. De Stichting Continuïteit Ctac is
tevens bevoegd voorlopige voorzieningen ex artikel
2:349a BW te vorderen, indien het belang van Ctac dit
bepaaldelijk vordert. De Stichting Continuïteit Ctac zal
van het recht van enquête en het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken binnen
de doelstelling van de Stichting Continuïteit Ctac,
indien er gegronde redenen zijn om aan een juist beleid
te twijfelen. De Stichting Continuïteit Ctac zal van het
recht van enquête dan wel het recht om voorlopige
voorzieningen te vorderen slechts gebruikmaken na
voorafgaand overleg met de raad van bestuur van Ctac
en de raad van commissarissen van Ctac.
Certicering van de aandelen
Op dit moment zijn er geen met medewerking van de
vennootschap uitgegeven certicaten.
Onafhankelkheidsverklaring Stichting
Continuïteit Ctac
De raad van bestuur van Ctac N.V. en het bestuur van
de Stichting Continuïteit Ctac verklaren dat, naar hun
gezamenlijke oordeel, de Stichting Continuïteit Ctac
een van Ctac N.V. onafhankelijke rechtspersoon is, zoals
bedoeld in artikel 5:71 lid 1, onderdeel c Wet op het
nancieel toezicht.
Overige gegevens
110 111CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Controleverklaring van de
onafhankelijke accountant
Aan: de algemene vergadering en de raad van commissarissen van Ctac N.V.
VERKLARING OVER DE JAARREKENING 2021
Ons oordeel
Naar ons oordeel:
geeft de geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V., samen met haar dochtermaatschappijen (‘de groep’) een
getrouw beeld van de grootte en samenstelling van het vermogen van de groep op 31 december 2021 en van het
resultaat en de kasstromen over 2021, in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards
zoals aanvaard binnen de Europese Unie (EU-IFRS) en met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk
Wetboek (BW);
geeft de enkelvoudige jaarrekening van Ctac N.V. (‘de vennootschap’) een getrouw beeld van de grootte en
samenstelling van het vermogen van de vennootschap op 31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in
overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (BW).
Wat we hebben gecontroleerd
Wij hebben de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening 2021 van Ctac N.V. te ’s-Hertogenbosch gecontroleerd.
De jaarrekening omvat de geconsolideerde jaarrekening van de groep en de enkelvoudige jaarrekening.
De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit:
de geconsolideerde balans per 31 december 2021;
de volgende overzichten over 2021: de geconsolideerde winst-en-verliesrekening, het geconsolideerde
overzicht van het totaalresultaat, het geconsolideerde mutatieoverzicht eigen vermogen en het geconsolideerde
kasstroomoverzicht; en
de toelichting met de gehanteerde grondslagen voor nanciële verslaggeving en overige toelichtingen.
De enkelvoudige jaarrekening bestaat uit:
de enkelvoudige balans per 31 december 2021;
de enkelvoudige winst-en-verliesrekening over 2021; en
de toelichting met de gehanteerde grondslagen voor nanciële verslaggeving en overige toelichtingen.
Het stelsel voor nanciële verslaggeving dat is gebruikt voor het opmaken van de jaarrekening is EU-IFRS en de
relevante bepalingen uit Titel 9 Boek 2 BW en het stelsel dat is gebruikt voor het opmaken van de enkelvoudige
jaarrekening is Titel 9 Boek 2 BW.
De basis voor ons oordeel
Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden
vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden
voor de controle van de jaarrekening’.
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
Onafhankelijkheid
Wij zijn onafhankelijk van Ctac N.V. zoals vereist in de Europese verordening betreffende specieke eisen
voor de wettelijke controles van nanciële overzichten van organisaties van openbaar belang, de Wet toezicht
accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assuranceopdrachten
(ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan
de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).
Onze controleaanpak
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met betrekking tot de kernpunten, fraude en continuïteit, en de
aangelegenheden daaruit, bepaald in de context van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen
van ons oordeel hierover. De informatie ter ondersteuning van ons oordeel, zoals onze bevindingen en observaties
ten aanzien van individuele kernpunten, de controleaanpak frauderisico’s en de controleaanpak continuïteit, moet in
dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.
Samenvatting en context
Ctac N.V. (‘Ctac’) is een organisatie die ICT- en business consulting diensten verzorgt voor klanten. De groep
bestaat uit verschillende groepsonderdelen en daarom hebben wij de reikwijdte en aanpak van de groepscontrole
overwogen zoals uiteengezet in de paragraaf ‘De reikwijdte van onze groepscontrole’.
Het nanciële jaar 2021 kenmerkte zich door de focus op het realiseren van Ctac’s groeistrategie waarin
nadrukkelijk wordt ingezet op autonome en organische groei. Dit had invloed op de bepaling van de materialiteit
en de reikwijdte van de groepscontrole zoals beschreven in de secties ‘Materialiteit’ en ‘De reikwijdte van onze
groepscontrole’ en ‘De kernpunten van onze controle’.
Als onderdeel van het ontwerpen van onze controleaanpak hebben wij de materialiteit bepaald en het risico van
materiële afwijkingen in de jaarrekening geïdenticeerd en ingeschat. Wij besteden bijzondere aandacht aan die
gebieden waar de raad van bestuur belangrijke schattingen heeft gemaakt, bijvoorbeeld bij signicante schattingen
waarbij veronderstellingen over toekomstige gebeurtenissen worden gemaakt die inherent onzeker zijn. Hierbij
hebben wij aandacht besteed aan onder meer de assumpties die horen bij de fysieke- en transitie risico's als
gevolg van klimaatverandering. In paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’ van de jaarrekening heeft
de vennootschap de schattingsposten en de belangrijkste bronnen van schattingsonzekerheid uiteengezet. Van
deze schattingen en bronnen van schattingsonzekerheid hebben wij de initiële verwerking en waardering van de
aangekochte klant- en contractportefeuille, merknamen en technologie van Oliver B.V. (‘Oliver’) aangemerkt als
kernpunt. Daarnaast hebben wij het bestaan van de verantwoording van niet afgewikkelde omzettransacties uit
contracten met klanten aangemerkt als kernpunt vanwege de omvang en diversiteit van contracten met klanten.
Beide kernpunten zijn uiteengezet in de paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’. De in 2020 aangemerkte
kernpunten 'initiële waardering acquisitie Purple Square', 'waardering van immateriële vaste activa Fit4Woco en
Fit4RealEstate' en 'opbrengstverantwoording XV Retail en Fit4 contracten op basis van IFRS15' zijn in 2021 niet als
kernpunt aangemerkt.
Andere aandachtsgebieden in onze controle, die niet als kernpunten zijn aangemerkt, waren de geautomatiseerde
beheersingsomgeving, de initiële verwerking en waardering van de aangekochte klant- en contractportefeuille
Digisolve-Mijn ICT B.V. (‘Digisolve’), de verwerking van omzettransacties welke voortkomen uit in eigen beheer
vervaardigde immateriële vaste activa, de activering van ontwikkelkosten en de waardering van goodwill en
immateriële vaste activa.
Wij hebben de klimaat gerelateerde risico’s, inclusief de assumpties en schattingen onderliggend aan de
jaarrekeningposten geëvalueerd en besproken met de raad van bestuur. De impact van klimaatverandering heeft
geen impact op de kernpunten in onze controle.
Wij hebben ervoor gezorgd dat ons controleteam over voldoende specialistische kennis en expertise beschikte
die nodig zijn voor de controle van een business consulting en ICT-dienstverlenende organisatie, en de transacties
die hebben plaatsgevonden in 2021. Wij hebben daarom experts en specialisten op onder meer het gebied van IT,
waarderingen en beloningen in ons team opgenomen.
112 113CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
De hoofdlijnen van onze controleaanpak waren als volgt:
Materialiteit
Materialiteit: €1.000.000
Reikwijdte van de controle
We hebben alle controlewerkzaamheden uitgevoerd op het hoofdkantoor van Ctac in Nederland.
We hebben in het bijzonder aandacht besteed aan de controle van de signicante componenten Nederland en
België, alsmede de acquisitie van het meerderheidsbelang van Oliver en Digisolve.
Dekking controlewerkzaamheden: 94% van de geconsolideerde omzet, 94% van het geconsolideerde balanstotaal
en 69% van het geconsolideerde resultaat voor belastingen.
Kernpunten
Initiële verwerking en waardering acquisitie Oliver
Het bestaan van de verantwoording van niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met klanten
Materialiteit
De reikwijdte van onze controle wordt beïnvloed door het toepassen van materialiteit. Het begrip ‘materieel’ wordt
toegelicht in de paragraaf ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’.
Wij bepalen, op basis van ons professionele oordeel, kwantitatieve grenzen voor materialiteit waaronder de
materialiteit voor de jaarrekening als geheel, zoals uiteengezet in onderstaande tabel. Deze grenzen, evenals de
kwalitatieve overwegingen daarbij, helpen ons om de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden
voor de individuele posten en toelichtingen in de jaarrekening te bepalen en om het effect van onderkende
afwijkingen, zowel individueel als gezamenlijk, op de jaarrekening als geheel en op ons oordeel, te evalueren.
De reikwijdte van onze groepscontrole
Ctac N.V. is de moedermaatschappij van een groep van entiteiten. De nanciële informatie van deze groep is
opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Ctac N.V.
Wij hebben de reikwijdte van onze controle zodanig bepaald dat wij voldoende controlewerkzaamheden verrichten
om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel. Daarbij hebben wij, onder meer, in
aanmerking genomen de managementstructuur van de groep, de aard van de activiteiten van de groepsonderdelen,
de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak waarin de vennootschap opereert.
Op grond hiervan hebben wij de aard en omvang van de werkzaamheden bepaald op het niveau van de
groepsonderdelen die noodzakelijk waren om door het groepsteam en door de accountants van groepsonderdelen
te worden uitgevoerd.
De groepscontrole heeft zich voornamelijk gericht op de signicante groepsonderdelen Nederland (bestaande uit:
Ctac N.V., Ctac Nederland B.V., Ctac B.V. en Ctac Resourcing B.V.) en België (Ctac België N.V.).
Bij de groepsonderdelen Nederland en België zijn controles van de volledige nanciële informatie uitgevoerd,
omdat deze groepsonderdelen individueel een signicante nanciële omvang hebben.
Bij één niet signicant groepsonderdeel zijn specieke controlewerkzaamheden op geïdenticeerde signicante
risico’s verricht.
In totaal hebben wij met het uitvoeren van deze werkzaamheden de volgende dekking over onderstaande
jaarrekeningposten verkregen:
Materialiteit voor de groep €1.000.000 (2020: €875.000).
Hoe is de materialiteit bepaald Wij bepalen de materialiteit op basis van ons professionele oordeel.
Als basis voor deze oordeelsvorming gebruikten we 1% van omzet uit
contracten met klanten.
De overwegingen voor de gekozen
benchmark
We gebruikten omzet uit contracten met klanten als de primaire,
algemeen geaccepteerde, benchmark, op basis van onze analyse
van de gemeenschappelijke informatiebehoeften van gebruikers van
de jaarrekening. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor
belastingen is relatief volatiel en de omzet uit contracten met klanten
representeert de ontwikkeling van de bedrijfsactiviteiten van Ctac.
Op basis daarvan zijn wij van mening dat omzet uit contracten met
klanten een belangrijk kengetal is voor de nanciële prestaties van de
vennootschap.
Materialiteit voor groepsonderdelen Aan elk groepsonderdeel, binnen de reikwijdte van onze controle, is,
op basis van onze oordeelsvorming, een materialiteit toegerekend
die lager ligt dan de materialiteit voor de groep als geheel. De
materialiteit die we hebben toegerekend aan de groepsonderdelen
lag tussen de €570.000 en €1.000.000.
Omzet 94%
Balanstotaal 94%
Resultaat voor belasting 69%
Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve
redenen materieel zijn.
Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen
boven de €50.000 (2020: €43.750) aan hen rapporteren evenals kleinere afwijkingen die naar onze mening om
kwalitatieve redenen relevant zijn.
De groepsonderdelen die niet onder de reikwijdte van de controle vallen vertegenwoordigen geen van alle meer
dan 5% van de geconsolideerde omzet of 3% het geconsolideerde balanstotaal. Op de nanciële informatie
van deze resterende groepsonderdelen hebben we op groepsniveau, onder meer, cijferanalyses uitgevoerd om
onze inschatting, dat deze onderdelen geen signicante risico’s op materiële fouten bevatten, te bevestigen.
Alle controlewerkzaamheden voor de groepsonderdelen zijn door ons controleteam uitgevoerd.
Door bovengenoemde werkzaamheden bij (groeps)onderdelen zijn wij in staat geweest om voldoende en geschikte
controle-informatie met betrekking tot de nanciële informatie van de groep te verkrijgen als basis voor ons oordeel
over de jaarrekening.
114 115CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
Controleaanpak frauderisico’s
Wij hebben risico’s geïdenticeerd en ingeschat op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die
het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in Ctac en haar omgeving, de
componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop de
raad van bestuur inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort alsmede de wijze waarop de
raad van commissarissen toezicht uitoefent en de uitkomsten daarvan.
Wij hebben ten aanzien van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude de opzet van
het interne beheersingssysteem geëvalueerd, waaronder de frauderisicoanalyse van de raad van bestuur, de
gedragscode, klokkenluidersregeling en insiderreglement zoals gepubliceerd op de website van Ctac. Wij hebben
de opzet en het bestaan geëvalueerd, en voor zover wij dat noodzakelijk achtten, de werking getoetst van interne
beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s.
Wij verwijzen naar hoofdstuk ‘frauderisicoanalyse’ zoals opgenomen in de jaarrekening, waarin het bestuur zijn
frauderisicoanalyse heeft opgenomen en naar het verslag van de raad van commissarissen waar de raad van
commissarissen op deze frauderisicoanalyse reecteert.
Wij hebben om inlichtingen gevraagd bij de raad van bestuur, legal counsel en de raad van commissarissen of zij op
de hoogte zijn van feitelijke, vermeende of vermoede fraude. Hieruit volgden geen signalen van fraude die kunnen
leiden tot een afwijking van materieel belang.
Als onderdeel van ons proces voor het identiceren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de
jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot
frauduleuze nanciële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie. Wij hebben
geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van
materieel belang als gevolg van fraude.
GEÏDENTIFICEERDE FRAUDERISICO’S
Het risico dat de raad van bestuur interne
beheersingsmaatregelen doorbreekt
Het bestuur bevindt zich in een unieke positie
om fraude te plegen, omdat het in staat is de
administratieve vastleggingen te manipuleren en
frauduleuze nanciële overzichten op te stellen door
interne beheersingsmaatregelen te doorbreken die
anderszins effectief lijken te werken.
Daarom besteden wij bij al onze controles aandacht
aan het risico van het doorbreken van maatregelen
van interne beheersing door de raad van bestuur met
betrekking tot:
Journaalposten en andere aanpassingen die tijdens
het opstellen van de jaarrekening zijn gemaakt.
• Schattingen.
Signicante transacties buiten het kader van de
normale bedrijfsuitoefening.
Wij hebben daarbij bijzondere aandacht voor
tendenties als gevolg van mogelijke belangen van het
bestuur, waaronder de potentiële druk op de raad van
bestuur om het resultaat gunstiger voor te stellen als
gevolg van bezoldigingsbeleid, budgetdoelstellingen
en aandeelhoudersverwachtingen.
UITGEVOERDE WERKZAAMHEDEN EN
UITKOMSTEN
Wij hebben de opzet en implementatie geëvalueerd
van de maatregelen van interne beheersing en de
effectieve werking van deze maatregelen getoetst in
de processen voor het genereren en verwerken van
journaalposten en de processen voor het maken van
schattingen. Tevens hebben wij specieke aandacht
gegeven aan de toegangsbeveiligingen in het IT-
systeem en de mogelijkheid dat hierin functiescheiding
kan worden doorbroken.
Wij hebben op basis van risicocriteria data-analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specieke
controlewerkzaamheden verricht. Hierbij hebben wij
tevens aandacht besteed aan signicante transacties
buiten de normale bedrijfsuitoefening, waaronder de
initiële verwerking en waardering van de acquisities
van Oliver en Digisolve. Voor Oliver verwijzen wij naar
het kernpunt van onze controle ‘Initiële verwerking en
waardering acquisitie Oliver’.
Daarnaast hebben wij specieke
controlewerkzaamheden verricht ten aanzien van de
belangrijkste schattingen van de Raad van Bestuur,
waaronder:
Bijzondere waardevermindering van goodwill;
Waardering van de nanciële verplichtingen voor
put-/call-overeenkomsten;
Waardering van goodwill, aangekochte klant- en
contractportefeuilles, aangekochte merknamen en
aangekochte technologie;
Activering van in eigen beheer vervaardigde activa.
Wij hebben in het bijzonder aandacht gehad voor het
inherente risico van mogelijke vooringenomenheid
van het bestuur bij schattingen. De belangrijkste
schattingen zijn door de raad van bestuur toegelicht in
de paragraaf 'Belangrijkste schattingen en aannames'
in de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Hiervoor verwijzen wij naar het kernpunt
‘opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten’ in de
paragraaf ‘De kernpunten van onze controle’.
De door ons geïdenticeerde frauderisicofactoren die geleid hebben tot signicante frauderisico’s en uitgevoerde
specieke werkzaamheden zijn als volgt:
Het risico van frauduleuze nanciële verslaggeving in
niet afgewikkelde omzettransacties uit contracten met
klanten ten gevolge van te hoog verantwoorde omzet
116 117CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
Voorts hebben wij in onze controle een element van onvoorspelbaarheid ingebouwd. Tevens hebben we
kennisgenomen van advocatenbrieven en correspondentie met toezichthouders en zijn wij tijdens de controle alert
gebleven op indicaties voor signalen van fraude. Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden
beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet-
en regelgeving. Indien daar sprake van was, hebben wij onze evaluatie van het risico van fraude en de gevolgen
daarvan voor onze controlewerkzaamheden opnieuw geëvalueerd.
Controleaanpak continuïteit
Zoals toegelicht in het onderdeel 'risicoproel en -beheersing' in het verslag van de raad van bestuur en in het
onderdeel 'belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening' in de jaarrekening heeft de raad van bestuur zijn
continuïteitsbeoordeling voor de voorzienbare toekomst uitgevoerd en geen gebeurtenissen of omstandigheden
geïdenticeerd die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de mogelijkheid van de entiteit om haar continuïteit
te handhaven (hierna: continuïteitsrisico's).
Onze werkzaamheden om de continuïteitsbeoordeling van het bestuur te evalueren omvatten onder andere:
Overwegen of de continuïteitsbeoordeling van de raad van bestuur alle relevante informatie bevat
waarvan wij als gevolg van onze controle kennis hebben en de raad van bestuur bevragen over de
belangrijkste veronderstellingen en uitgangspunten. In het bijzonder heeft de raad van bestuur in haar
continuïteitsveronderstelling aandacht besteed aan verwachtingen ten aanzien van de omzet, verwachte
bedrijfsresultaten, verwachte nettoresultaten en daarvan afgeleide kasstromen.
Evalueren van de begroting inclusief de verwachtingen ten aanzien van de omzet, de belangrijkste speerpunten
en markten, de verwachte ontwikkelingen in bedrijfsresultaat, nettoresultaat en daarvan afgeleide kasstromen en
investeringsbudgetten tot en met 2023 ter identicatie van indicatoren die kunnen duiden op continuïteitsrisico's
hierbij rekening houdend met de ontwikkelingen in de branche en onze kennis uit de controle.
Evalueren van de beschikbare kredietfaciliteiten in Nederland en België zoals toegelicht in het onderdeel
'nancieel risicomanagement' in de jaarrekening en het evalueren van het convenant binnen de kredietfaciliteit in
Nederland zoals toegelicht in het onderdeel 'langlopende en kortlopende schulden aan kredietinstellingen' in de
jaarrekening.
Inwinnen van inlichtingen bij de raad van bestuur over zijn kennis van continuïteitsrisico's na de periode van de
door de raad van bestuur verrichte continuïteitsbeoordeling.
Onze controlewerkzaamheden hebben geen informatie opgeleverd die strijdig is met de veronderstellingen en
aannames van de raad van bestuur over de gehanteerde continuïteitsveronderstelling.
De kernpunten van onze controle
In de kernpunten van onze controle beschrijven wij zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk
waren tijdens de controle van de jaarrekening. Wij hebben de raad van commissarissen op de hoogte gebracht
van de kernpunten. De kernpunten vormen geen volledige weergave van alle risico’s en punten die wij tijdens onze
controle hebben geïdenticeerd en hebben besproken. Wij hebben in deze paragraaf de kernpunten beschreven
met daarbij een samenvatting van de op deze punten door ons uitgevoerde werkzaamheden.
Wij hebben onze controlewerkzaamheden met betrekking tot deze kernpunten bepaald in het kader van de
jaarrekeningcontrole als geheel. Onze bevindingen en observaties ten aanzien van individuele kernpunten moeten
in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen over deze kernpunten of over specieke elementen
van de jaarrekening.
KERNPUNTEN
Initiële verwerking en waardering acquisitie Oliver
Zie paragraaf ‘Belangrijkste schattingen en aannames’
en toelichtingen 1. Immateriële vaste activa en
22. Acquisities en desinvesteringen
Ctac heeft in 2021 een investering in immateriële
vaste activa van €2,3 miljoen verantwoord, gerelateerd
aan de acquisitie van het in 2021 aangekochte
meerderheidsbelang in Oliver.
De investering in Oliver betreft voornamelijk de
initiële waardering van de aangekochte klant- en
contractenportefeuilles van €1,4 miljoen, merknaam
van €0,5 miljoen en technologie van €0,4 miljoen.
Ctac waardeert de aangekochte klant- en
contractportefeuilles, de merknamen en technologie
initieel tegen kostprijs, zijnde de reële waarde op het
moment van acquisitie.
De reële waarde van de aangekochte klant- en
contractenportefeuille en technologie is door Ctac
bepaald door de contante waarde van de verwachte
kasstromen in te schatten. Ctac gebruikte hiervoor
als basis de gebudgetteerde resultaten van Oliver
voor het jaar 2021, een groeiratio voor de omzet en
margeontwikkeling, het relatieve verloop van klanten
van Oliver en een disconteringsvoet.
De reële waarde van de merknamen is door Ctac
bepaald door de waarde van de merknamen te
schatten door middel van de Relief-From-Royalty-
methode. Deze methode gaat uit van een berekening
van hypothetische royalty's die bespaard zou zijn door
en een actief in eigendom te hebben in plaats van het
in licentie te geven.
Ctac heeft voor de bepaling van de reële waarde van
de klant- en contractenportefeuille, merknamen en
technologie een waarderingsexpert ingeschakeld.
De initiële waardering is complex en afhankelijk
van schattingen door Ctac, die inherent onzeker
zijn. Aangezien de aangekochte klant- en
contractenportefeuilles, merknamen en technologie
een materiële post zijn, kan een eventuele wijziging
in de gehanteerde aannames en schattingen een
signicante invloed hebben op de jaarrekening van
Ctac. Daarom hebben wij dit aangemerkt als kernpunt
van onze controle.
In het bijzonder hadden wij aandacht voor de aannames
en schattingen ten aanzien van de groeiratio van de
omzet, de margeontwikkeling, de disconteringsvoet en
royalty’s.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij hebben inzicht verkregen in de aankoop van de
aandelen in Oliver, door gesprekken met de raad van
bestuur en de raad van commissarissen, en door kennis
te nemen van de onderliggende overeenkomsten.
Hiernaast hebben wij de opzet en het bestaan van het
proces voor de bepaling van de initiële waardering van
de aangekochte activa en passiva, geëvalueerd.
Wij hebben waarderingsexperts aan ons team
toegevoegd om ons te ondersteunen in het
toetsen van het waarderingsmodel, de aannames
en de schattingen die Ctac heeft gehanteerd. De
objectiviteit, capaciteiten en deskundigheid van de
door raad van bestuur ingeschakelde deskundigen
hebben wij geëvalueerd. Daarnaast hebben wij inzicht
verkregen in de werkzaamheden uitgevoerd door de
waarderingsexperts en geëvalueerd in welke mate
de uitgevoerde werkzaamheden geschikt zijn als
controleinformatie.
De disconteringsvoet, evenals de redelijkheid van de
gebruikte bandbreedte, hebben wij getoetst door de
disconteringsvoet te vergelijken met andere bedrijven.
Ten aanzien van de groeiratio voor de omzet en
margeontwikkeling, hebben wij een retrospectieve
analyse uitgevoerd op de resultaten voor het jaar 2021,
door deze met de werkelijke resultaten te vergelijken.
Ook hebben wij herberekeningen uitgevoerd om te
toetsen of de door Ctac gehanteerde groeiratio voor
de omzet en margeontwikkeling in lijn zijn met in het
verleden gerealiseerde resultaten van Oliver.
Wij hebben sensitiviteitsanalyses uitgevoerd ten
aanzien van de belangrijkste aannames om te evalueren
in hoeverre een verandering van een aanname leidt tot
een aanpassing in de waardering.
Wij hebben de toereikendheid van de toelichtingen ten
aanzien van de schattingen en aannames, de acquisitie
van Oliver, alsmede de verwerking van de initiële
waardering van de klant- en contractenportefeuilles,
merknamen en technologie getoetst.
Wij hebben bij de uitvoering van onze werkzaamheden
geen materiële bevindingen geconstateerd.
118 119CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie
Het jaarverslag omvat ook andere informatie. Dat betreft alle informatie in het jaarverslag anders dan de
jaarrekening en onze controleverklaring daarbij.
Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:
met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat;
alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW en artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW is vereist.
Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit
de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat.
Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW, artikel 2:135b lid 7 BW
en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controle-
werkzaamheden bij de jaarrekening.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het Verslag van de
Raad van Bestuur en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW en het Remuneratierapport in
overeenstemming met artikelen 2:135b en 2:145 lid 2 BW.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
120 121CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
KERNPUNTEN
Opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzettransacties uit contracten met klanten
Zie Belangrijkste grondslagen voor de jaarrekening,
paragraaf ‘Omzet uit contracten met klanten’, en
toelichting 14 Omzet uit contracten met klanten
Zoals toegelicht in de belangrijkste grondslagen voor
de jaarrekening, in de paragraaf grondslag ‘Omzet uit
contracten met klanten’, verzorgt Ctac verschillende
typen diensten aan haar klanten, waarvoor individuele
contractafspraken worden gemaakt.
Ctac heeft een duidelijke en ambitieuze taakstelling
neergelegd voor het realiseren van omzetgroei. Hieraan
zijn resultaatafhankelijke bonussen voor de raad van
bestuur gekoppeld. Hierdoor zou druk op de raad
van bestuur kunnen bestaan om niet afgewikkelde
omzettransacties te verantwoorden.
We veronderstellen hierbij het inherente risico dat
raad van bestuur opdrachten waarvoor nog geen
prestatieverplichting is vervuld, of niet bestaan, wél
verantwoordt als omzet uit contracten met klanten in
huidige boekjaar. Derhalve ziet dit risico speciek toe
op omzettransacties die nog niet zijn afgewikkeld per
31 december 2021.
Gezien het resulterend inherent frauderisico en de
signicantie van opbrengstverantwoording hebben wij
de opbrengstverantwoording van niet afgewikkelde
omzet uit contracten met klanten als kernpunt voor
onze controle geïdenticeerd.
ONZE CONTROLEWERKZAAMHEDEN
EN OBSERVATIES
Wij hebben de opzet, implementatie en effectieve
werking van de interne beheersingsmaatregelen
getoetst zowel ten aanzien van de omzet-
verantwoording als in het proces voor genereren
van journaalposten met betrekking tot de omzet.
Wij hebben op basis van risicocriteria data-analyse
uitgevoerd op journaalboekingen en hierop specieke
controlewerkzaamheden verricht. Wij hebben op basis
van deelwaarnemingen het bestaan van debiteuren per
31 december 2021 getoetst aan de hand van externe
saldobevestigingen. Voor externe saldobevestigingen
van debiteuren die niet door ons zijn terugontvangen,
hebben wij aan de hand van betalingen door de
debiteuren in 2022 het bestaan vastgesteld.
Tevens hebben wij onderzocht of in het volgende
boekjaar creditnota’s zijn geboekt die een indicatie
geven van onjuist verantwoorde omzet in het huidige
boekjaar.
Daarnaast hebben wij een deelwaarneming uitgevoerd
op de nog te factureren omzet uit contracten met
klanten per 31 december 2021 en getoetst aan de
hand van de interne urenadministratie en contracten
met klanten dat deze omzet dat deze omzet terecht als
omzet is verantwoord.
Wij hebben een deelwaarnemingen uitgevoerd en
de geleverde prestaties en transactieprijzen die ten
grondslag liggen aan de omzettransacties getoetst aan
de hand van de onderliggende contracten met klanten,
interne urenregistratie en verkoopfacturen.
Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specieke
aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten
aanzien van het doorbreken van de interne beheersing
door de raad van bestuur.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
Verklaring betreffende overige door wet- en regelgeving gestelde vereisten en ESEF
Onze benoeming
Wij zijn op 1 juli 2020 benoemd als externe accountant van Ctac N.V. door de raad van commissarissen volgend een
besluit van de algemene vergadering op 1 juli 2020 dat op 12 mei 2021 is herbevestigd door de aandeelhouders. Wij
zijn nu voor een onafgebroken periode van 2 jaar accountant van de vennootschap.
Europees uniform elektronisch formaat (ESEF)
Ctac N.V. heeft het jaarverslag, inclusief de jaarrekening, opgesteld in ESEF. De vereisten waaraan dit formaat
moet voldoen zijn vastgelegd in de Gedelegeerde Verordening (EU) 2019/815 van de Commissie met
technische reguleringsnormen voor de specicatie van een uniform elektronisch verslagleggingsformaat
(deze vereisten worden hierna aangeduid met: de RTS voor ESEF).
Naar ons oordeel is het jaarverslag, opgesteld in het XHTML-formaat, met daarin opgenomen de deels
getagde geconsolideerde jaarrekening zoals door Ctac N.V. opgenomen in de rapportageset, in alle van
materieel belang zijnde aspecten opgesteld in overeenstemming met de RTS voor ESEF.
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het jaarverslag, inclusief de jaarrekening,
in overeenstemming met de RTS voor ESEF, waarbij de raad van bestuur de verschillende onderdelen
samenvoegt in een rapportageset. Het is onze verantwoordelijkheid een redelijke mate van zekerheid voor
ons oordeel te krijgen dat het jaarverslag in deze rapportageset in overeenstemming is met de RTS voor ESEF.
Onze werkzaamheden bestonden, met inachtneming van NBA Alert 43 van de Koninklijke Nederlandse
Beroepsorganisatie van Accountants, onder andere uit:
Het verkrijgen van inzicht in het nanciële rapportageproces van de entiteit, waaronder het opstellen van de
rapportageset.
Het verkrijgen van de rapportageset en het uitvoeren van validaties om vast te stellen of de rapportageset
met daarin opgenomen het Inline XBRL-instancedocument en de XBRL-extensie-taxonomiebestanden,
in alle van materieel belang zijnde aspecten, in overeenstemming met de technische specicaties zoals
opgenomen in de RTS voor ESEF is opgesteld.
Het onderzoeken van de informatie met betrekking tot de geconsolideerde jaarrekening in de
rapportageset om vast te stellen of alle vereiste taggings zijn toegepast en of deze in overeenstemming zijn
met de RTS voor ESEF.
Geen verboden diensten
Wij hebben, naar ons beste weten en overtuiging, geen verboden diensten geleverd, als bedoeld in artikel
5, lid 1 van de Europese verordening betreffende specieke eisen voor de wettelijke controles van nanciële
overzichten van organisaties van openbaar belang.
Geleverde diensten
De diensten die wij, in aanvulling op de controle van de jaarrekening, hebben geleverd aan de vennootschap
en haar dochtermaatschappijen, in de periode waarop onze wettelijke controle betrekking heeft, zijn
toegelicht in punt 16 van de toelichting van de jaarrekening.
Verantwoordelkheden met betrekking tot de jaarrekening en de accountantscontrole
Verantwoordelkheden van de raad van bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening
De raad van bestuur is verantwoordelijk voor:
het opmaken en het getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met EU-IFRS en met Titel 9
Boek 2 BW; en voor
een zodanige interne beheersing die de raad van bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening
mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.
Bij het opmaken van de jaarrekening moet de raad van bestuur afwegen of de vennootschap in staat is om haar
werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemde verslaggevingsstelsels moet de raad van
bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de raad van bestuur het
voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging
het enige realistische alternatief is. De raad van bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor
gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten kan voortzetten, toelichten in
de jaarrekening.
De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van nanciële
verslaggeving van de vennootschap.
Onze verantwoordelkheden voor de controle van de jaarrekening
Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee
voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.
Onze doelstellingen zijn een redelijke mate van zekerheid te verkrijgen over de vraag of de jaarrekening als
geheel geen afwijking van materieel belang bevat als gevolg van fraude of van fouten en een controleverklaring
uit te brengen waarin ons oordeel is opgenomen. Een redelijke mate van zekerheid is een hoge mate maar geen
absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle afwijkingen van
materieel belang ontdekken.
Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden
verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die
gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze
controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Een meer
gedetailleerde beschrijving van onze verantwoordelijkheden is opgenomen in de bijlage bij onze controleverklaring.
Eindhoven, 15 maart 2022
PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.
drs. J.J.T. van Kessel RA
122 123CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
Blage b onze controleverklaring over de jaarrekening 2021 van Ctac N.V.
In aanvulling op wat is vermeld in onze controleverklaring hebben wij in deze bijlage onze verantwoordelijk-
heden voor de controle van de jaarrekening nader uiteengezet en toegelicht wat een controle inhoudt.
De verantwoordelkheden van de accountant voor de controle van de jaarrekening
Wij hebben deze accountantscontrole professioneel-kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele
oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische
voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:
Het identiceren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als
gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden
en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude
is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan
sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het
opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.
Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel
controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden
hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de
vennootschap.
Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor nanciële verslaggeving en het
evalueren van de redelijkheid van schattingen door de raad van bestuur en de toelichtingen die daarover in de
jaarrekening staan.
Het vaststellen dat de door de raad van bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar
is. Ook op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden
zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vennootschap haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit
kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht
om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de
jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn
gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige
gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet
langer kan handhaven.
Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen
toelichtingen en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties
en gebeurtenissen.
Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van,
het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang van de
uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen bepaald om te waarborgen dat we voldoende
controlewerkzaamheden verrichten om in staat te zijn een oordeel te geven over de jaarrekening als geheel.
Bepalend hierbij zijn de geograsche structuur van de groep, de omvang en/of het risicoproel van de
groepsonderdelen of de activiteiten, de bedrijfsprocessen en interne beheersingsmaatregelen en de bedrijfstak
waarin de vennootschap opereert. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een
controle of beoordeling van de nanciële informatie of specieke posten noodzakelijk was.
Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van
de controle en over de signicante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder
eventuele signicante tekortkomingen in de interne beheersing. In dit kader geven wij ook een verklaring aan
de auditcommissie op grond van artikel 11 van de Europese verordening betreffende specieke eisen voor de
wettelijke controles van nanciële overzichten van organisaties van openbaar belang. De in die aanvullende
verklaring verstrekte informatie is consistent met ons oordeel in deze controleverklaring.
Wij bevestigen aan de raad van commissarissen dat wij de relevante ethische voorschriften over
onafhankelijkheid hebben nageleefd. Wij communiceren ook met hen over alle relaties en andere zaken die
redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen
die zijn getroffen om de geïdenticeerde bedreigingen weg te nemen en onze onafhankelijkheid te waarborgen.
Wij bepalen de kernpunten van onze controle van de jaarrekening vanuit alle zaken die wij met de raad van
commissarissen hebben besproken. Wij beschrijven deze zaken in onze controleverklaring, tenzij dit is verboden
door wet- of regelgeving of in buitengewoon zeldzame omstandigheden wanneer het niet vermelden in het
belang is van het maatschappelijk verkeer.
124 125
CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Meerjarenoverzicht Bijlage 1
Besluit melding zeggenschap en kapitaalbelang (Besluit artikel 10 Overnamerichtln)
Ctac N.V. is genoteerd aan Euronext Amsterdam (ticker: CTAC). Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ultimo
2021 € 9.600.000 en bestaat uit 40.000.000 aandelen van € 0,24 en wel: 19.999.999 gewone aandelen, 20.000.000
preferente aandelen en 1 prioriteitsaandeel. Het geplaatste kapitaal bestaat uit 13.637.312 gewone aandelen en
1 prioriteitsaandeel. Alle geplaatste aandelen zijn volgestort. In 2021 zijn 82.109 nieuwe aandelen uitgegeven als
gevolg van de keuze voor de uitkering van stockdividend (2020: 623.802 nieuwe aandelen).
Nadere informatie over statutaire bepalingen omtrent winstbestemming en over bijzondere statutaire
zeggenschapsrechten van Ctac N.V. is opgenomen onder ‘Overige gegevens’ in dit jaarverslag op de pagina’s
108 tot en met 110.
Het aantal uitstaande optierechten zal maximaal 10% van het totaal aantal uitstaande gewone aandelen bedragen.
Er zijn geen uitstaande optierechten.
Per gewoon aandeel kan één stem worden uitgebracht. Aan gewone aandelen zijn geen bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden.
Aan het prioriteitsaandeel dat gehouden wordt door de Stichting Prioriteit van Ctac, zijn bijzondere
zeggenschapsrechten verbonden betreffende benoeming, schorsing en ontslag van de raad van bestuur, uitgifte
van aandelen, voorkeursrecht, statutenwijziging en ontbinding van de vennootschap. Met betrekking tot het
prioriteitsaandeel hebben geen mutaties plaatsgevonden.
Ctac N.V. heeft geen beperkingen opgelegd aan de overdracht van haar aandelen. Er zijn geen beperkingen op de
uitoefening van aan aandelen verbonden stemrechten.
Wet op het nancieel toezicht
Per 31 december 2021 hebben volgens het 'register substantiële deelnemingen' van de Autoriteit Financiële
Markten (AFM) de volgende partijen belangen in Ctac N.V. van 3% of meer:
Datum melding Meldingplichtige Belang
1 maart 2016 Alpha Holding B.V., Elpico B.V., Invenet B.V. 4,99%
1 september 2017 D. Lindenbergh 10,00%
30 maart 2021 P.C. van Leeuwen 5,16%
11 mei 2021 Value8 N.V. 27,76%
13 juli 2021 J.P. Visser 14,99%
16 juli 2021 MI Chelverton European Select Fund 3,26%
Ctac N.V. is niet bekend met overeenkomsten met een aandeelhouder die aanleiding kunnen geven tot een
beperking van de overdracht van aandelen of tot beperking van het stemrecht.
Ctac N.V. kent geen werknemersparticipatieplan of werknemersaandelen-optieplan. Gedetailleerde informatie
over Ctac's insiderreglement is te vinden op Ctac's website onder Over Ctac, Corporate Governance. Het
Insiderreglement is bedoeld om misbruik van voorwetenschap in handel in effecten door haar medewerkers te
voorkomen. Het Insiderreglement beoogt het risico te beperken dat de goede reputatie en de zakelijke integriteit
van de vennootschap worden geschonden als gevolg van dergelijke handel.
Ctac N.V. is geen partij bij belangrijke overeenkomsten die tot stand komen, worden gewijzigd of ontbonden onder
de voorwaarde van een wijziging van zeggenschap over de vennootschap nadat een openbaar bod in de zin van
artikel 5:70 van de Wet op het nancieel toezicht is uitgebracht.
Ctac N.V. heeft geen overeenkomsten gesloten met een bestuurder of werknemer die voorzien in een uitkering bij
beëindiging van het dienstverband naar aanleiding van een openbaar bod in de zin van artikel 5:70 van de Wet op
het nancieel toezicht.
Meerjarenoverzicht (o.b.v. IFRS 16)
2021 2020* 2019
Resultaten (x € 1.000)
Omzet uit contracten met klanten 106.424 87.307 81.782
Bedrijfsresultaat 6.462 4.661 2.061
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) 12.049 10.227 7.525
Nettoresultaat toekomend aan aandeelhouders Ctac N.V. 4.455 3.032 1.262
Afschrijvingen 5.587 5.566 5.464
Operationele kasstroom 9.542 15.148 8.092
Vermogen (x € 1.000)
Immateriële vaste activa 29.382 24.052 17.563
Gebruiksrechten 10.715 10.607 6.232
Materiële vaste activa 824 921 1.275
Financiële vaste activa 1.182 1.567 1.387
Vlottende activa 31.907 27.373 18.913
Langlopende verplichtingen 13.478 13.640 3.701
Kortlopende verplichtingen 33.371 28.391 22.212
Eigen vermogen 27.161 22.489 19.457
Totaal vermogen 74.010 64.520 45.370
Ratio’s
Bedrijfsresultaat / omzet uit contracten met klanten 6,1% 5,3% 2,5%
Bedrijfsresultaat + afschrijvingen (EBITDA) / omzet uit contracten 11,3% 11,7% 9,2%
Nettoresultaat / omzet uit contracten met klanten 4,2% 3,5% 1,5%
Nettoresultaat / gemiddeld eigen vermogen 17,9% 14,5% 6,5%
Vlottende activa / kortlopende verplichtingen 0,96 0,96 0,85
Eigen vermogen / totaal vermogen 36,7% 34,9% 42,9%
Per aandeel € 0,24 nominaal
Aantal gewogen gemiddeld uitstaande gewone aandelen 13.603.100 13.243.302 12.879.601
(Voorgesteld) dividend 0,11 0,08 0,08
Nettoresultaat (toekomend aan aandeelhouders van Ctac N.V.) 0,33 0,23 0,10
Operationele kasstroom 0,70 1,14 0,63
Gegevens op basis van gepubliceerde jaarverslagen van desbetreffende jaren.
*) Voor een toelichting ten aanzien van de cijfers 2020 wordt verwezen naar pagina 52 / 53.
126 127CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Index terminologie
Articial Intelligence - Kunstmatige
intelligentie.
Augmented Reality - Een live, direct
of indirect, beeld van de werkelijkheid
waaraan elementen worden
toegevoegd door een computer.
AVG (Algemene Verordening
Gegevensbescherming) - De AVG is
sinds 25 mei 2018 van toepassing,
wat betekent dat in de hele Europese
Unie (EU) dezelfde privacywetgeving
geldt.
Azure - Het cloudplatform van
Microsoft dat voorziet in een breed
scala van IT-componenten, o.a. cloud
hosting, security, apps etc.
BI (Business Intelligence) - Het
proces om gegevens om te zetten in
informatie, wat vervolgens leidt tot
kennis.
CISO (Chief Information Security
Ofcer) - Een CISO is verantwoordelijk
voor het informatiebeveiligingsbeleid.
Dit betreft zowel het implementeren
van beleid als het toezicht houden op
de uitvoering ervan.
Cloud - Cloud computing is het via
het internet op aanvraag beschikbaar
stellen van hardware, software en
gegevens, ongeveer zoals elektriciteit
uit het lichtnet.
Decharge - Onthefng, vrijspreking.
ERP-systeem (Enterprise Resource
Planning) - Software waarmee
bedrijfsprocessen administratief
worden ondersteund.
FG (Functionaris Gegevens-
bescherming) - Een FG is iemand die
binnen een bedrijf/organisatie
verantwoordelijk is voor naleving van
de regelgeving die voortvloeit uit de
AVG. Sinds de inwerkingtreding van
deze wet op 25 mei 2018 zijn bepaalde
organisaties verplicht een Functionaris
Gegevensbescherming aan te stellen.
Fit4RealEstate - SaaS oplossing
voor beheerders van commercieel
Real Estate.
Fit4Woco - SaaS oplossing voor
processen van de
Woningbouwcorporaties.
IaaS (Infrastructure-as-a-Service)
- De infrastructuur wordt virtueel
aange boden. De hardware waar onder
servers, netwerk appara tuur en de
werk stations zijn eigendom van de
serviceprovider. De afnemer betaalt
alleen voor hetgeen daadwerkelijk
gebruikt wordt.
Internet of Things - Op Internet
aangesloten -simpele- apparatuur.
iPaaS (integratie-Platform-as-a-
Service) - Platform om applicaties/
data vlot aan elkaar te koppelen.
ITIL Framework (Information
Technology Infrastructure Library) -
Een best practices gedreven
referentiekader voor het inrichten van
de beheerprocessen binnen een
ICT-organisatie.
Machine Learning - Software die
zichzelf kan aanpassen aan de
omstandigheden.
Microsoft Ofce 365 - Een
verzameling van internetdiensten,
bedoeld voor bedrijven, thuis-
gebruik en het onderwijs. Deze
internetdiensten worden deels
aangeboden als online diensten,
deels als applicaties op desktop PC,
tablet en telefoon en als combinatie
van beide.
Midlance - Dienstverband bij Ctac
tegen een resultaatgerelateerd
salaris.
OR - Ondernemingsraad Ctac.
PaaS (Platform-as-a-Service)
- Via het internet leveren van
besturingssystemen en bijbehorende
diensten zonder deze te hoeven
downloaden of installeren.
Portal - Centrale ingang via internet
tot applicaties en informatie.
POS - Point of Sale (kassa).
Post Merger Integration-traject
(PMI) - PMI is een complex proces
van het combineren en herschikken
van bedrijven om potentiële
efciëntieverbeteringen en synergieën
te realiseren die gewoonlijk fusies en
overnames motiveren. De PMI is een
cruciaal aspect bij fusies; het gaat om
het combineren van de oorspronkelijke
logistiek-socio-technische systemen
van de fuserende organisaties tot één
nieuw gecombineerd systeem.
Predictive Analytics - Voorspelling aan
de hand van data.
Product Informatie Management-
oplossing (PIM) - Software om
Productinformatie te genereren en
beheren.
S/4HANA - Branche speciek
geïntegreerd ERP system.
SaaS (Software-as-a-Service) - Ook
wel eens Software on Demand
genoemd, is software die als een
online dienst wordt aangeboden. De
klant hoeft de software niet aan te
schaffen, maar sluit bijvoorbeeld een
contract per maand per gebruiker
of betaalt voor alleen voor wat is
gebruikt.
SAM (Software Asset Management)
- Het registreren, administreren en zo
kostenefciënt mogelijk inkopen van
licenties.
SAP Analytics Cloud (SAC) - SAP’s
oplossing voor business intelligence
& analytics, gericht op dashboarding
en datavisualisatie.
SAP C/4HANA - Customer
experience suite.
SAP HANA - SAP realtime in-
memory dataplatform dat bedrijven
concurrentievoordeel biedt door
razendsnelle en betaalbare analyse
van eigen klantgegevens.
Sharepoint - Een platform van
Microsoft dat dient als een raamwerk
voor het opzetten van een website
voor informatie-uitwisseling en online
samenwerking binnen een groep of
organisatie, zoals dat vaak op een
intranet gebeurt.
Tax Control Framework (TCF) - Een
geheel van processen en interne
beheersingsmaatregelen dat ervoor
moet zorgen dat de scale risico's van
een bedrijf bekend zijn en beheerst
worden.
Unied-commerce-omgeving - Een
omgeving waarin alle verkoopkanalen
van een organisatie en daarbuiten
samensmelten, ondersteund door
centrale IT-services.
XV5/XV Retail - Customer
Engagement en POS oplossing.
XV Loyalty-platform - Het
loyalty-platform van Ctac dat
spaarsystemen, cadeaukaarten en
waardevouchers faciliteert, ongeacht
in welk verkoopkanaal deze worden
toegepast.
XV Point-of-Sales - De instore
oplossing van Ctac voor de retail en
wholesale voorziet in bemande en
onbemande afrekenpunten.
128 129CTAC JAARVERSLAG 2021 CTAC JAARVERSLAG 2021
Uitgave
Ctac
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
T. +31 (0)73 692 06 92
F. +31 (0)73 692 06 88
E. info@ctac.nl
I. www.ctac.nl
Concept en realisatie
De Merkenbouwers, ’s-Hertogenbosch
Redactie Ctac
Ctac N.V.
Druk
Chris Russell, Groningen
Colofon
130 CTAC JAARVERSLAG 2021130
CTAC N.V.
Meerendonkweg 11
5216 TZ ’s-Hertogenbosch
Postbus 773
5201 AT ’s-Hertogenbosch
The Netherlands
T: +31 (0) 73 692 06 92
F: +31 (0) 73 692 06 88
E: info@ctac.nl
I: www.ctac.nl
CTAC BELGIUM
Uilenbaan 82
2160 Wommelgem
Belgium
T: +32 (0) 3 354 09 79
F: +32 (0) 3 354 07 89
E: info@ctac.be
I: www.ctac.be
www.twitter.com/CtacNV
www.linkedin.com/company/Ctac
www.instagram.com/werken_bij_ctac
www.youtube.com/CtacVideo
724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31724500BGF3XIKX9EST182021-12-31724500BGF3XIKX9EST182020-12-31724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31CTA:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31CTA:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31CTA:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31CTA:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31CTA:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31CTA:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31CTA:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31CTA:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31CTA:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31CTA:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember724500BGF3XIKX9EST182019-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesxbrli:sharesN/A