Kalmar Oyj, Y-tunnus 3424222-7 | Osa hallituksen toimintakertomusta | 2 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 3 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 4 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 5 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 6 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 7 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 8 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 9 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 10 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 11 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 12 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 13 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 14 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 15 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 16 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 17 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 18 |
Huolellisuusvelvoitteen keskeiset osatekijät | Sijainti kestävyysraportissa |
Huolellisuusvelvoitteen sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | • ESRS 2: GOV-2; GOV-3; SBM-3 • ESRS E1-2 • ESRS E5-1 • ESRS S1-1 • ESRS S2-1 |
Vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa | • ESRS 2: GOV-2; SBM-2; IRO-1 • ESRS S1-2 • ESRS S2-2 |
Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi | • ESRS 2: IRO-1 |
Toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi | • ESRS E1-1; E1-3 • ESRS E5-2 • ESRS S1-2; S1-4 • ESRS S2-2; S2-4 |
Kyseisten toimien tuloksellisuuden seuranta ja viestintä | • ESRS E1-4; E1-5; E1-6 • ESRS E5-3; E5-4; E5-5 • ESRS S1-5: S1-6; S1-7; S1-9; S1-13; S1-14; S1-16; S1-17 • ESRS S2-5 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 19 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 20 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 21 |
Sidosryhmä | Esimerkkejä vuorovaikutuksesta | Vuorovaikutuksen tavoite ja lopputulos |
Työntekijät | • Työntekijöiden ja johtajien kehittäminen yhteistyön ja vuoropuhelun kautta • Säännölliset yksilö- ja ryhmäkeskustelut esihenkilöiden ja heidän tiimiensä • jäsenten välillä • Yhteis- ja henkilöstötapaamiset • Henkilöstöhallinnon tietojärjestelmät tietojen käsittelyyn • Yhteistyön parantaminen ja tiedon jakaminen intranetin kautta • Vuosittaiset ja kuukausittaiset henkilöstökyselyt • Vuosittaiset tavoite- ja kehityskeskustelut • Koulutukseen ja yhteistyöhön tarkoitettu oppimisalusta | • Hyvä johtajuus, monimuotoisuus ja inkluusio edistävät innovaatioita ja kasvua, kun ihmiset tuntevat olonsa turvalliseksi ja uskaltavat tuoda esiin tietonsa ja taitonsa • LEAN-kulttuuri, jonka perimmäinen tavoite on luoda jatkuvan kehityksen ilmapiiri, jossa jokainen osallistuu asioiden parantamiseen joka päivä • Oikeudenmukaiset mahdollisuudet ja nollatoleranssi syrjintää kohtaan • Turvallisemmat työolosuhteet toiminnan tehostamiseksi |
Asiakkaat | • Asiakaspalautteen kerääminen on avainasemassa yhtiön strategiassa • Aktiivisen vuoropuhelun ylläpitäminen asiakkaiden kanssa tapaamisten, markkinoinnin, ekstranetin, uutiskirjeiden ja sosiaalisen median kautta • Asiakaskäynnit liiketoiminnan ja tarpeiden ymmärtämiseksi | • Tuotteiden laatu ja turvallisuus • Vähäpäästöisten, sähköisten ja vastuullisten ratkaisujen kehittäminen |
Sijoittajat ja osakkeenomistajat | • Taloudellinen viestintä ja raportointi • Sijoittajavuorovaikutus • Sijoittajien pyyntöjen käsittely ja niihin vastaaminen • Tapahtumat, tapaamiset ja kiertueet • Sosiaalinen media | • Omistaja-arvon luominen • Avoin viestintä • Kasvava kiinnostus vastuullisia ratkaisuja ja ekoratkaisujen tuoteryhmää kohtaan • Eettiset liiketoimintakäytännöt |
Toimittajat | • Toimittajia koskevat vaatimukset • Toimittajien itsearvioinnit, mukaan lukien tarvittavia parannuksia koskeva vuoropuhelu • Auditoinnit, työntekijähaastattelut ja korjaavien toimenpiteiden seuranta | • Riskien vähentäminen: ihmisoikeuksiin kohdistuvien kielteisten vaikutusten ehkäiseminen • Ennakoiva toimintamalli fossiilittoman teräksen hankintaan • Yhdenmukaiset vastuullisuustavoitteet |
Jälleenmyyjät | •Jälleenmyyjien perehdytys, mukaan lukien riskinarvioinnit •Aktiivinen vuoropuhelu koulutusten, yhteisten tapahtumien ja säännöllisten tapaamisten kautta •Kaksi kertaa vuodessa järjestettävät jälleenmyyjätapahtumat | •Yhdenmukaiset tavoitteet •Jälleenmyyjien tyytyväisyyden parantaminen |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 22 |
Teema | Alateema | Ala-alateema | Olennainen oman toiminnan näkökulmasta. | Olennainen arvoketjun näkökulmasta |
E1 Ilmastonmuutos | Ilmastonmuutoksen hillintä | - | Kyllä | Kyllä |
Energia | - | Kyllä | Kyllä | |
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | - | Kyllä | Kyllä |
Resurssien ulosvirtaukset, jotka liittyvät tuotteisiin ja palveluihin | - | Kyllä | Kyllä | |
Resurssien ulosvirtaukset, jäte | - | Ei | Kyllä | |
S1 Oma työvoima | Työolosuhteet | Terveys ja turvallisuus | Kyllä | Ei |
Oikeudenmukainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | Sukupuolten välinen tasa-arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä | Kyllä | Ei | |
Väkivallan ja häirinnän vastaiset toimenpiteet työpaikalla | Kyllä | Ei | ||
Monimuotoisuus | Kyllä | Ei | ||
Koulutus ja osaamisen kehittäminen | Kyllä | Ei | ||
S2 Arvoketjun työntekijät | Työolosuhteet | Terveys ja turvallisuus | Ei | Kyllä |
Työaika | Ei | Kyllä | ||
Riittävä palkka | Ei | Kyllä | ||
Muut työhön liittyvät oikeudet | Pakkotyö | Ei | Kyllä | |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | Yrityskulttuuri | - | Kyllä | Kyllä |
Korruptio ja lahjonta | - | Kyllä | Kyllä | |
Suhteet toimittajiin | - | Kyllä | Ei |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 23 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 24 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 25 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 26 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 27 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 28 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 29 |
Ilmastonmuutoksen hillintä ja energia |
Vaikutukset |
– Kalmarin koko arvoketjussa kulutetaan energiaa polttoaineina, sähkönä ja kaukolämpönä, mikä aiheuttaa kasvihuonekaasupäästöjä. – Kasvihuonekaasupäästöjä (scope 1, 2 ja 3) muodostuu Kalmarin koko arvoketjussa, ja ne edistävät ilmastonmuutosta. + Kalmar tarjoaa vähäpäästöisiä ja vastuullisia ratkaisuja, jotka auttavat hillitsemään ilmastonmuutosta. |
Mahdollisuudet |
+Sähkölaitteiden ja vastuullisten ratkaisujen kysynnän odotetaan kasvavan, mikä saattaa lisätä ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä. |
Riskit* |
– Koska vähähiiliset tuotteet ovat tällä hetkellä yleisesti ottaen perinteisiä tuotteita kalliimpia, niiden kysyntä ja asiakkaiden maksuhalukkuus saattavat muuttua epävarmemmiksi. Tämä voi johtaa sähköisten mallien odotettua pienempään kysyntään. – Riskinä on, että sähkökäyttöisten laitteiden toimittajien välinen kilpailu kiristyy. Kalmarin keskeisille markkinasegmenteille on tulossa yhä enemmän kilpailijoita, jotka haastavat yhtiötä sekä hinnoittelulla että teknologialla. |
*Tunnistetut olennaiset ilmastoon liittyvät riskit ovat siirtymävaiheen riskejä |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 30 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 31 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 32 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 33 |
2025 tavoitteet | 2025 saavutukset | 2026 tavoitteet | 2030 tavoitteet |
Päästöintensiteetin vähentäminen < 1 290 tCO2 /MEUR | Päästöintensiteetti 1 270 tCO 2 /MEUR | Päästöintensiteetin vähentäminen < 1 270 tCO2 /MEUR | CO2-päästöjen vähentäminen arvoketjussa (scope 3) 40 % (vertailuvuosi 2023) |
Oman toiminnan sähköstä fossiilitonta >90 % | Oman toiminnan sähköstä fossiilitonta 91 % | Oman toiminnan sähköstä fossiilitonta >90 % | CO2-päästöjen vähentäminen omassa toiminnassa (scope 1 & 2) 90 % (vertailuvuosi 2023) |
Vähäpäästöisen teräksen osuuden kasvattaminen >1,1 %* | Vähäpäästöisen teräksen osuus 1,0 % | Vähäpäästöisen teräksen osuuden kasvattaminen >6,0 % | Teräksen CO2-päästöjen vähentäminen vähintään 40 % (vertailuvuosi 2023) |
Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuuden kasvattaminen >41 % | Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuus liikevaihdosta 44 % | Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuuden kasvattaminen >44 % | Ekoratkaisut ovat linjassa kehittyvien sääntelyvaatimusten kanssa ja tukevat ilmastotavoitteita sekä sidosryhmien odotuksia. |
*Suorituskykyä on oikaistu parannetun ja tarkemman laskentamenetelmän vuoksi | |||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 34 |
Energiankulutus (MWh) | 2025 | 2024 |
Fossiilisen energian kulutus* | 31 460 | 36 320 |
Öljytuotteet | 24 660 | 27 890 |
Maakaasu | 3 530 | 2 990 |
Hankittu fossiilinen sähkö* | 1 390 | 3 110 |
Hankittu fossiilinen lämpö* | 1 880 | 2 330 |
Ydinenergian kulutus** | 0 | 2 170 |
Uusiutuvan energian kulutus | 21 830 | 17 770 |
Biopolttoaineet | 160 | 140 |
Itse tuotettu aurinkoenergia | 3 250 | 3 260 |
Hankittu uusiutuva sähkö | 13 860 | 10 250 |
Hankittu uusiutuva lämpö | 4 560 | 4 120 |
Energiankulutus yhteensä* | 53 290 | 56 260 |
Uusiutuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%)* | 41 % | 32 % |
Fossiilittoman sähkön osuus sähkön kokonaiskulutuksesta (%)* | 91 % | 80 % |
Energiaintensiteetti* | 30 | 30 |
* Lukujen oikaisu – katso yksityiskohtainen selitys kohdasta Metodologiakehitys ja -muutokset ** Ydinenergian osuus on raportoitu vain kokoonpanolaitosten ja innovaatiokeskusten osalta. | ||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 35 |
Edellisvuosien tiedot | Tavoitevuodet | |||||
Kasvihuonekaasupäästöt (tCO 2 e) | 2025 | 2024 | % 2025/2024 | Vertailu vuosi 2023 | 2030 | 2050 |
Scope 1 -päästöt | 7 300 | 8 100 | -10 % | 10 200 | -90 % | |
Scope 2 -päästöt (markkinapohjaiset)* | 700 | 1 300 | -46 % | 6 800 | ||
Scope 2 -päästöt (sijaintipohjaiset)* | 8 700 | 9 200 | -5 % | 10 800 | ||
Scope 3 -päästöt* | 2 204 600 | 2 204 700 | <-1% | 3 130 800 | -40 % | |
1 Ostetut tavarat ja palvelut* | 419 300 | 427 500 | -2 % | 522 400 | ||
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 71 700 | 76 800 | -7 % | 94 300 | ||
11 & 13 Myytyjen laitteiden käyttö ja loppupään vuokratut omaisuuserät* | 1 713 600 | 1 700 400 | 1 % | 2 514 100 | ||
Kokonaispäästöt (markkinapohjaiset)* | 2 212 600 | 2 214 100 | <-1% | 3 147 800 | -90 % | |
Kokonaispäästöt (sijaintipohjaiset)* | 2 220 600 | 2 222 000 | <-1% | 3 151 800 | ||
Päästöintensiteetti (markkinapohjainen)* | 1 270 | 1 290 | -2 % | 1 500 | ||
Päästöintensiteetti (sijaintipohjainen)* | 1 280 | 1 290 | -1 % | 1 500 | ||
* Lukujen oikaisu – katso yksityiskohtainen selitys kohdasta Metodologiakehitys ja -muutokset | ||||||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 36 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 37 |
Resurssien sisäänvirtaukset, resurssien käyttö mukaan lukien |
Vaikutukset |
–Kalmarin liiketoiminta perustuu suurten ja raskaiden laitteiden valmistukseen, joka on erittäin materiaali-intensiivistä ja vaatii suuria määriä rajallisia resursseja, kuten terästä. |
Riskit |
–Sähköistymisen trendin vuoksi sähköajoneuvoissa käytettävien komponenttien (akut, moottorit ja puolijohteet) kysynnän odotetaan kasvavan, mikä johtaa rajoitettuun saatavuuteen ja mahdollisesti komponenttien puutteeseen. Rajoitettu saatavuus aiheuttaa hintojen nousua, kun taas komponenttien puute aiheuttaa tuotannon viivästymistä. |
Resurssien ulosvirtaukset, jotka liittyvät tuotteisiin ja palveluihin |
Vaikutukset |
+Kalmarin palvelutoiminta tukee tuotteiden elinkaaren pidentämistä. Tarjoamalla elinkaariratkaisuja Kalmar voi pitää tuotteensa toiminnassa pidempään, mikä lisää resurssitehokkuutta ja vähentää päästöjä. |
Mahdollisuudet |
+Kalmarin palvelutoiminnot, jotka mahdollistavat elinkaariratkaisut, luovat uusia liiketoimintamahdollisuuksia. |
Resurssien ulosvirtaukset, jäte |
Vaikutukset |
– Jätettä syntyy tuotantoketjun alkupäässä, valmistusprosesseissa sekä loppupäässä, kun Kalmarin tuotteet tulevat käyttöikänsä päähän. |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 38 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 39 |
2025 tavoitteet | 2025 saavutukset | 2026 tavoitteet | 2030 tavoitteet |
Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuuden kasvattaminen >41 % | Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuus liikevaihdosta 44 % | Ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin osuuden kasvattaminen >44 % | Ekoratkaisut ovat linjassa kehittyvien sääntelyvaatimusten kanssa ja tukevat ilmastotavoitteita sekä sidosryhmien odotuksia. |
Käytetyt materiaalit, t | 2025 | 2024* |
Käytetyt materiaalit yhteensä | 114 430 | 103 790 |
Teräsrakenteet | 67 790 | 65 430 |
Kierrätysteräs | 11 690 | 11 460 |
Kierrätysteräksen osuus teräsrakenteiden kokonaismäärästä | 17 % | 18 % |
* Lukujen oikaisu – katso yksityiskohtainen selitys kohdasta Raportointiperiaatteet | ||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 40 |
Jätteet, tonnia | 2025 | 2024 |
Vaarallinen jäte | 290 | 290 |
Ohjattu kierrätykseen | 50 | 50 |
valmisteltu uudelleenkäyttöön | 0 | 0 |
kierrätetty | 50 | 50 |
muut talteenottotoimet | 0 | 0 |
Ohjattu hävitettäväksi | 240 | 240 |
toimitettu kaatopaikalle | 0 | 0 |
poltettu | 220 | 230 |
muut hävitystoimet | 20 | 10 |
Vaaraton jäte | 5 830 | 4 850 |
Ohjattu kierrätykseen | 5 240 | 4 520 |
valmisteltu uudelleenkäyttöön | 0 | 0 |
kierrätetty | 5 240 | 4 520 |
muut talteenottotoimet | 0 | 0 |
Ohjattu hävitettäväksi | 590 | 330 |
toimitettu kaatopaikalle | 150 | 180 |
poltettu | 370 | 120 |
muut hävitystoimet | 70 | 30 |
Yhteensä | 6 120 | 5 140 |
Kierrätetyn jätteen kokonaismäärä | 5 290 | 4 570 |
- % | 86 % | 89 % |
Kierrättämättömän jätteen kokonaismäärä | 830 | 570 |
- % | 14 % | 11 % |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 41 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 42 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 43 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 44 |
Taloudellinen toiminta | Koodi | Absoluuttinen liikevaihto (MEUR) | Osuus liikevaihdosta (%) | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutoksen sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Ilmastonmuutokse n hillintä | Ilmastonmuutokse n sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Vähimmäistason suojatoimet | Luokka mahdollistava toiminta, M | Luokka siirtymätoiminta, S | |
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta (taksonomian mukainen) | |||||||||||||||||||
K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | M | ||||||
CCM 3.20. | 0,2 | 0,0 % | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
CE 4.1. | 0,3 | 0,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
8,6 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 8,0 % | |||||
10,8 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | ||||||
E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | |||||||
CE 5.5. | 44,3 | 2,5 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 2,7 % | |||
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan liikevaihto (taksonomian mukainen) (A.1) | 761,0 | 43,7 % | 19,5 % | - | - | 24,2 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | 41,1 % | |||
- | - | 0,0 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | M | |||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | S | |||
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian mukainen toiminta) | |||||||||||||||||||
0,1 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,2 % | ||||||||||||
CCM 3.20. | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
CE 4.1. | 1,8 | 0,1 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,1 % | ||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
CE 5.5. | 0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan liikevaihto (ei taksonomian mukainen toiminta) (A.2) | 4,3 | 0,2 % | 0,1 % | - | - | 0,1 % | - | - | |||||||||||
- | - | - | - | ||||||||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
100,0 % | |||||||||||||||||||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 45 |
Taloudellinen toiminta | Koodi | Absoluuttiset pääomamenot (MEUR) | Osuus pääomamenoista (%) | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutoksen sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutoksen sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Vähimmäistason suojatoimet | Luokka mahdollistava toiminta, M | Luokka siirtymätoiminta, S | |
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 2,8 % | M | |||||
CCM 3.20. | 0,0 | 0,0 % | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
CE 4.1. | 0,0 | 0,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
10,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | ||||||
0,0 | 0,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | ||||
E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | |||||||
CE 5.5. | 32,6 | 38,5 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 27,2 % | |||
46,5 | 54,9 % | 3,4 % | - | - | 51,5 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | 54,7 % | ||||
- | - | 0,0 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | 2,8 % | M | ||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | S | |||
0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
CCM 3.20. | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
CE 4.1. | 0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
CE 5.5. | 0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
0 | 0,0 % | 0,0 % | - | - | 0,0 % | - | - | ||||||||||||
- | - | - | - | ||||||||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
100,0 % | |||||||||||||||||||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 46 |
Taloudellinen toiminta | Koodi | Absoluuttiset toimintamenot (MEUR) | Osuus toimintamenoista (%) | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutoksen sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutoksen sopeutuminen | Vesi- ja merivarojen suojeleminen | Kiertotalouden edistäminen | Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen | Ekosysteemien ja biodiversiteetin suojeleminen | Vähimmäistason suojatoimet | Luokka mahdollistava toiminta, M | Luokka siirtymätoiminta, S | |
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta (taksonomian mukainen) | |||||||||||||||||||
18,2 | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | M | |||||
CCM 3.20. | 0,0 | 0,0 % | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
CE 4.1. | 0,0 | 0,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | M | ||
E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | |||||||
2,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 1,1 % | |||||
E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | |||||||
CE 5.5. | 0,0 | 0,0 % | E/S | E/S | E/S | K | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0,0 % | |||
24,2 | 32,8 % | 24,7 % | - | - | 8,1 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | 32,8 % | ||||
18,2 | - | - | 0,0 % | - | - | K | K | K | K | K | K | K | M | ||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | S | |||
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian mukainen toiminta) | |||||||||||||||||||
0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
CCM 3.20. | 0,0 | 0,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
CE 4.1. | 0,9 | 1,2 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 1,0 % | ||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | |||||||||||
CE 5.5. | 0,0 | 0,0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan toimintamenot (ei taksonomian mukainen toiminta) (A.2) | 0.9 | 1,2 % | 0,0 % | - | - | 1,2 % | - | - | |||||||||||
- | - | - | - | ||||||||||||||||
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA | |||||||||||||||||||
66,0 % | |||||||||||||||||||
100,0 % | |||||||||||||||||||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 47 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 48 |
Työolosuhteet |
Vaikutukset |
– Kalmar toimii alalla, jolla henkilöstön turvallisuuteen liittyy suuria riskejä, ja liiketoiminnalla voi olla haitallisia vaikutuksia työntekijöiden ja ulkopuolisen työvoiman terveyteen ja turvallisuuteen (esim. loukkaantumiset). + Kalmar arvioi jatkuvasti toimintaansa voidakseen havaita, ehkäistä ja vähentää loukkaantumisia ja sairastumisia sekä hyödyntää mahdollisuudet parantaa turvallisuutta |
Oikeudenmukainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille |
Vaikutukset |
– Kalmar toimii miesvaltaisella alalla, jossa sukupuolten moninaisuus on vähäistä ja jossa on olemassa riski, että samanarvoisesta työstä maksetaan erisuuruista palkkaa. Tämä saattaa johtaa epäoikeudenmukaiseen kohteluun tai syrjintään. – Mahdollinen häirintä tai kiusaaminen todennäköisesti heikentää työntekijöiden hyvinvointia ja motivaatiota sekä työpaikan ilmapiiriä. + Kaikille työntekijöille tarjotaan henkilökohtaisia kehityskeskusteluja, joissa kannustetaan henkilökohtaiseen kehitykseen ja tarttumaan uramahdollisuuksiin. Henkilökohtainen kehitys lisää motivaatiota ja hyvinvointia. |
Riskit |
–Kalmarin ilmastosiirtymä sisältää osaamisen kehittämiseen liittyviä riskejä. Esimerkiksi sähköistäminen edellyttää uutta tuoteturvallisuuden ja laitteiden kunnossapidon asiantuntemusta, sillä sähkölaitteiden tekniset ominaisuudet eroavat vastaavien perinteisten laitteiden ominaisuuksista. Kalmarin on varmistettava, että sillä on pätevät työntekijät näiden vaatimusten täyttymiseksi. |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 49 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 50 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 51 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 52 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 53 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 54 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 55 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 56 |
2025 tavoitteet | 2025 saavutukset | 2026 tavoitteet | 2030 tavoitteet |
TRIFR <4,5 | TRIFR 5,8 | TRIFR <4,0 | Jokainen palaa kotiin turvallisesti joka päivä |
Sosiaaliset auditoinnit kaikille isoille yksiköille (vuoteen 2026 mennessä) | Kolme kuudesta isoista yksiköistä auditoitu | Sosiaaliset auditoinnit kaikille isoille yksiköille | Koko arvoketjussa täysi läpinäkyvyys ihmisoikeuksiin |
DE&I-toimintasuunnitelma ja toimenpiteet määritelty | Oikeudenmukainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille sisällytettynä olemassa oleviin HR-prosesseihin | Vähintään 32 % johtavassa asemassa olevia naisia | Oikeudenmukainen kohtelu ja mahdollisuus kaikille: • Vähintään 35 % johtavassa asemassa olevia naisia • Sama palkka samasta ja samanarvoisesta työstä |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 57 |
Keskeiset työntekijäluvut | 2025 | 2024 |
Työntekijöiden määrä | 5 316 | 5 218 |
Naiset | 1 017 | 984 |
Miehet | 4 299 | 4 234 |
Joista vakituisia | 4 893 | 4 781 |
Naiset | 928 | 890 |
Miehet | 3 965 | 3 891 |
Joista määräaikaisia | 423 | 437 |
Naiset | 89 | 94 |
Miehet | 334 | 343 |
Vaihtelevan työajan työntekijät* | 224 | 241 |
Naiset | 47 | 43 |
Miehet | 177 | 198 |
Joista kokoaikaisia | 5 224 | 5 125 |
Naiset | 977 | 951 |
Miehet | 4 247 | 4 174 |
Joista osa-aikaisia | 92 | 93 |
Naiset | 40 | 33 |
Miehet | 52 | 60 |
Ulkopuolisen työvoiman määrä | 171 | 186 |
Työvoima yhteensä | 5 487 | 5 404 |
* Vaihtelevan työajan työntekijät voivat olla joko vakituisia tai määräaikaisia. | ||
Työntekijöiden määrä alueittain | AMER | APAC | EMEA | Yhteensä |
Vakituisten työntekijöiden määrä | 506 | 1 293 | 3 094 | 4 893 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | 1 | 148 | 274 | 423 |
Vaihtelevan työajan piiriin kuuluvien työntekijöiden määrä | 194 | 4 | 26 | 224 |
Kokoaikaisten työntekijöiden määrä | 507 | 1 430 | 3 287 | 5 224 |
Osa-aikaisten työntekijöiden määrä | 0 | 11 | 81 | 92 |
Omat työntekijät yhteensä | 507 | 1 441 | 3 368 | 5 316 |
Työntekijöiden määrä maittain, joissa oli vähintään 10 % työvoimasta vuonna 2025 | |
Malesia | 779 |
Puola | 710 |
Suomi | 560 |
Espanja | 549 |
Työntekijöiden vaihtuvuus | 2025 | 2024 |
Yhtiöstä lähteneiden työntekijöiden määrä | 615 | 574 |
Työntekijöiden vaihtuvuus (%) | 13 % | 12 % |
* Työntekijöiden vaihtuvuusmittarit sisältävät vain omat vakituiset työntekijät, jotka lähtevät yhtiöstä omasta tahdostaan. | ||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 58 |
Ikäryhmä | 2025 | 2024 |
Alle 30-vuotiaat | 843 | 808 |
30–50-vuotiaat | 3 217 | 3 180 |
Yli 50-vuotiaat | 1 256 | 1 230 |
Johtoryhmä | Johtotehtävät | |||
Ylemmät toimihenkilöt sukupuolittain | lukumäärä | % | lukumäärä | % |
Mies | 7 | 64 % | 82 | 71 % |
Nainen | 4 | 36 % | 34 | 29 % |
Osaamisen kehittämisen mittarit | 2025 | 2024 |
Työntekijät, jotka käyvät säännöllisesti tavoite- ja kehityskeskusteluja | 97 % | 97 % |
Nainen | 97 % | 97 % |
Mies | 97 % | 96 % |
Työterveys- ja turvallisuusmittarit | 2025 | 2024 |
Kaikkien työtapaturmien taajuus (TRIFR)* | 5,8 | 5,5 |
Kirjattavat työtapaturmat | 66 | 55 |
Työperäisistä loukkaantumisista ja sairastumisista johtuneet kuolemantapaukset | 0 | 0 |
Omat työntekijät, jotka kuuluvat terveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmän piiriin, ISO 45001** | 100 % | 100 % |
* Mittari ilmaistaan tapaturmien määränä miljoonaa työtuntia kohti. ** Kokoonpanolaitokset ja innovaatiokeskukset | ||
Palkkatiedot | 2025 | 2024 |
Sukupuolten palkkaero (%) | -4,9 % | -1,1 % |
Kokonaispalkkiosuhde | 20,5 | 10,8 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 59 |
Ilmoitukset ja tapaukset | 2025 | 2024 |
Syrjintäilmoitukset, häirintä mukaan lukien | 11 | 12 |
Vakavat ihmisoikeusloukkaukset | 0 | 0 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 60 |
Työolosuhteet |
Vaikutukset |
– Kalmarin liiketoiminnalla on kielteisiä vaikutuksia ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen koko arvoketjussa. + Kalmar asettaa turvallisuuden etusijalle laitteidensa suunnittelussa ja sisällyttää niihin useita ominaisuuksia, jotka vähentävät onnettomuus- ja loukkaantumisriskejä. – Kalmarin toimitusketju on monimutkainen, ja huonoja työoloja, kuten riittämättömiä palkkoja ja/tai liian pitkiä työpäiviä, saattaa esiintyä tuotantoketjun alkupäässä erityisesti maissa, joissa työlainsäädäntö on riittämätön tai sen noudattamista valvotaan heikosti. + Kalmar voi auttaa toimittajiaan parantamaan ihmisoikeuksiin liittyvää suoritustaan toimittajien huolellisuusvelvoitteen prosessien avulla. Kalmar tarkastaa strategisia toimittajiaan, ja yhtiöllä on tiukat vaatimukset kaikille toimittajille. |
Muut työhön liittyvät oikeudet |
Vaikutukset |
–Ilman läpinäkyvyyttä ja säännöllistä työolojen seurantaa ylävirran arvoketjussa voi esiintyä vakavia ihmisoikeusongelmia, kuten nykyaikaista orjuutta ja pakkotyötä. |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 61 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 62 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 63 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 64 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 65 |
Yrityskulttuuri |
Vaikutukset |
+Kalmarilla on vahvat hallinnointimenettelyt eettisten toimintaohjeiden, liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden ja muiden ohjesääntöjen ansiosta. Yhtiöllä on selkeät toimintaohjeet ja se tukee toimittajiaan eettisten toimintaohjeiden ja ohjesääntöjen noudattamisessa. +Kalmarilla on kattavat vastuullisen hankinnan käytännöt, joissa keskitytään vastuullisuusriskien tunnistamiseen ja lieventämiseen yhtiön koko toimitusketjussa. |
Korruptio ja lahjonta – ennaltaehkäiseminen ja havaitseminen, mukaan lukien koulutus |
Vaikutukset |
+Kalmarilla on tehokkaat käytännöt mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen ja ehkäisemiseen ja niihin reagoimiseen, toiminnan eettisyyttä koskevat ohjeet sekä ilmoituskanavat. Näiden toimien ja lahjomattomuuteen sitoutumisensa ansiosta Kalmar voi vähentää ja käsitellä epäeettisiin liiketoimintakäytäntöihin liittyviä riskejä. |
Suhteet toimittajiin |
Vaikutukset |
+Kalmar voi auttaa toimittajia parantamaan vastuullisuuteen liittyvää suorituskykyään toimittajille suunnattujen vuorovaikutusprosessiensa avulla. |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 66 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 67 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 68 |
Korruption ja lahjonnan ehkäisy (%) | 2025 | 2024 |
Eettisiä toimintaohjeita koskevan koulutuksen suorittaminen* | 100 % | 93 % |
* Kaikki työntekijät | ||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 69 |
2025 tavoitteet | 2025 saavutukset | 2026 tavoitteet | 2030 tavoitteet |
Vastuullisen hankinnan ohjelman kehittäminen laajentamalla kattavuutta > 78 % (perustuen hankintakustannuksiin) ja parantamalla kestävyyssuorituskykyä > 3. | Vastuullisen hankinnan ohjelman kattavuus 83 % (perustuen hankintakustannuksiin) ja kestävyyssuorituskykyä mittaavien arviointien tulos oli 3,4. | Toimittajien kestävyyssuorituksen parantaminen neljällä keskeisellä osa-alueella: toimittajien sitouttaminen, vaarallisten aineiden hallinta, toimittajien kestävyyden arvioinnit ja vastuullisten mineraalien hallinta. | Läpinäkyvä ja vastuullinen arvoketju: • Toimittajat ja jälleenmyyjät noudattavat kaikkia Kalmarin vastuullisuusvaatimuksia • Vastuullinen myyntiprosessi toteutettu |
Kaikki jälleenmyyjät ja agentit perehdytetty liikekumppanien vaatimustenmukaisuus- ohjelman mukaisesti. Korkean riskin alueilla toimiville on tarjottu lisäkoulutusta. | Kaikki jälleenmyyjät ja agentit perehdytetty liikekumppanien vaatimustenmukaisuus- ohjelman mukaisesti. Korkean riskin alueilla toimiville on tarjottu lisäkoulutusta. | Kaikki jälleenmyyjät ja agentit perehdytetty liikekumppanien vaatimustenmukaisuus- ohjelman mukaisesti. Korkean riskin alueilla toimiville on tarjottu lisäkoulutusta. |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 70 |
Tila | Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä datapiste | Sivu | |
ESRS2 Yleiste tiedot | |||
⬤ | BP-1 | Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet | |
⬤ | BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | |
⬤ | GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
⬤ | – kohdat 21 (d) ja (e) | ||
⬤ | GOV-2 | Yhtiön hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | |
⬤ | GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | |
⬤ | GOV-4 | Selvitys huolellisuusvelvoitteesta | |
⬤ | – kohta 30 | ||
⬤ | GOV-5 | Riskienhallinta ja kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta | |
⬤ | SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | |
⬤ | – kohdat 40 (d) i, ii, iii ja iv | ei olennainen | |
⬤ | SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
⬤ | SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
⬤ | IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista | |
⬤ | IRO-2 | Yrityksen kestävyysraportissa huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | |
Tila | Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä datapiste | Sivu | |
ESRS E1 Ilmastonmuutos | |||
⬤ | E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | |
⬤ | – kohta 14 | ||
⬤ | – kohta 16 (g) | ||
⬤ | E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |
⬤ | E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | |
⬤ | E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | |
⬤ | – kohta 34 | ||
⬤ | E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | |
⬤ | – kohdat 37 ja 38 | ||
⬤ | – kohdat 40 - 43 | ||
⬤ | E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1, 2 ja 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | |
⬤ | – kohta 44 | ||
⬤ | – kohdat 53 - 55 | ||
⬤ | E1-7 | – kohta 56 | ei olennainen |
⬤ | E1-9 | – kohdat 66, 66 (a), (c), 67 (c) ja 69 | ei olennainen |
ESRS E2 Pilaantuminen | |||
⬤ | E2-4 | – kohta 28 (c) | ei olennainen |
ESRS E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat | |||
⬤ | E3-1 | – kohdat 9, 13, 14 | ei olennainen |
⬤ | E3-4 | – kohdat 28 (c) ja 29 | ei olennainen |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 71 |
Tila | Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä datapiste | Sivu | |
ESRS E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | |||
⬤ | ESRS2 IRO1-E4 | – kohdat 16 (a) i ja 16 (b), (c) | ei olennainen |
⬤ | E4-2 | – kohdat 24 (b), (c) ja (d) | ei olennainen |
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||
⬤ | E5-1 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | |
⬤ | E5-2 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | |
⬤ | E5-3 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | |
⬤ | E5-4 | Resurssien sisäänvirtaukset | |
⬤ | E5-5 | Resurssien ulosvirtaukset | |
⬤ | – kohdat 37 (d) ja 39 | ||
ESRS S1 Oma työvoima | |||
⬤ | ESRS2 SBM3-S1 | – kohdat 14 (f) ja (g) | |
⬤ | S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | |
⬤ | – kohdat 20, 21, 22 ja 23 | ||
⬤ | S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa | |
⬤ | S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
⬤ | – kohta 32 (c) | ||
⬤ | S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | |
⬤ | S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | |
⬤ | S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
Tila | Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä datapiste | Sivu | |
⬤ | S1-7 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
⬤ | S1-9 | Monimuotoisuusmittarit | |
⬤ | S1-13 | Koulutuksen ja osaamisen kehittämisen mittarit | |
⬤ | S1-14 | Työterveys- ja työturvallisuusmittarit | |
⬤ | – kohdat 88 (b), (c) ja (e) | ||
⬤ | S1-16 | Palkitsemismittarit | |
⬤ | – kohdat 97 (a) ja (b) | ||
⬤ | S1-17 | Väärinkäytökset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | |
⬤ | – kohdat 103 (a) ja 104 (a) | ||
ESRS S2 Arvoketjun työntekijät | |||
⬤ | ESRS2 SBM3-S2 | – kohta 11 (b) | |
⬤ | S2-1 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | |
⬤ | – kohdat 17,18 ja 19 | ||
⬤ | S2-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa | |
⬤ | S2-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
⬤ | S2-4 | Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | |
⬤ | – kohta 36 | ||
⬤ | S2-5 | Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | |
ESRS S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | |||
⬤ | S3-1 | – kohdat 16 ja 17 | ei olennainen |
⬤ | S3-4 | – kohta 36 | ei olennainen |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 72 |
Tila | Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä datapiste | Sivu | |
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||
⬤ | S4-1 | – kohdat 16 ja 17 | ei olennainen |
⬤ | S4-4 | – kohta 35 | ei olennainen |
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | |||
⬤ | G1-1 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | |
⬤ | – kohdat 10 (b) ja (d) | ||
⬤ | G1-2 | Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin | |
⬤ | G1-3 | Korruption ja lahjonnan ehkäisy ja havaitseminen | |
⬤ | G1-4 | Korruptio- ja lahjontatapaukset | |
⬤ | – kohdat 24 (a) ja (b) | ||
Osa hallituksen toimintakertomusta | 73 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 74 |
Ulkoinen viitekehys | Sisäinen viitekehys |
• Suomalainen osakeyhtiölaki • Julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevat suomalaiset lait ja määräykset • Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisema listayhtiöiden hallinnointikoodi 2025 • Nasdaq Helsingin, Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen ja Finanssivalvonnan säännöt ja määräykset | • Yhtiöjärjestys • Eettiset toimintaohjeet • Hallituksen ja sen valiokuntien työjärjestykset • Kalmarin toimintapolitiikat, menettelyt ja käytännöt |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 75 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 76 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 77 |
Osakkeenomistaja | Osakkeet 3.6.2025 | Osakkeet 31.12.2025 | Edustaja |
Wipunen varainhallinta oy | 2 940 067 A-sarjan osakkeita | 2 940 067 A-sarjan osakkeita | Ville Herlin |
Mariatorp Oy | 2 940 067 A-sarjan osakkeita | 2 940 067 A-sarjan osakkeita | Heikki Herlin |
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 2 206 777 B-sarjan osakkeita | 2 010 777 B-sarjan osakkeita | Timo Sallinen, sijoitusjohtaja, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 655 000 B-sarjan osakkeita | 1 736 000 B-sarjan osakkeita | Mikko Mursula, toimitusjohtaja, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 78 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 79 |
Jaakko Eskola Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2024 Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja vuodesta 2024 s. 1958, mies, Suomen kansalainen Vuorineuvos, diplomi-insinööri Päätoimi: Hallitusammattilainen Keskeisimmät luottamustoimet: • Meyer Turku Oy, hallituksen puheenjohtaja • Oy HIFK-Hockey Ab, hallituksen puheenjohtaja • Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma, hallituksen puheenjohtaja • Oy Pörssitalo-Börshuset Ab, hallituksen jäsen • Pörssisäätiö, hallituksen jäsen | Lars Engström Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan jäsen vuodesta 2024 Teknologiavaliokunnan jäsen vuodesta 2025 s. 1963, mies, Ruotsin kansalainen Diplomi-insinööri Päätoimi: Hallitusammattilainen Keskeisimmät luottamustoimet: • FL Smidth & Co. A/S, hallituksen jäsen • Boart Longyear Group Ltd, hallituksen neuvonantaja • Normet Group Oyj, hallituksen jäsen • Alcadon Group AB, hallituksen jäsen | Marcus Hedblom Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan jäsen vuodesta 2024 s. 1970, mies, Ruotsin kansalainen Diplomi-insinööri Päätoimi: Ovako AB, toimitusjohtaja Keskeisimmät luottamustoimet: • Lindab International AB, hallituksen jäsen • Jernkontoret (Ruotsin raudan- ja teräksentuottajien yhdistys), hallituksen jäsen | Teresa Kemppi-Vasama Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen vuodesta 2024 s. 1970, nainen, Suomen kansalainen Valtiotieteiden maisteri (sosiaalipsykologia), MBA Päätoimi: Kemppi Group, omistaja-yrittäjä Keskeisimmät luottamustoimet: • Kemppi Oy, hallituksen jäsen • Kempower Oyj, hallituksen jäsen • Kemptron Oy, hallituksen varapuheenjohtaja • Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto LUT, hallituksen puheenjohtaja • Montia Oy, hallituksen puheenjohtaja • Bellator Oy, hallituksen puheenjohtaja • Viipurin Taloudellinen Korkeakouluseura ry, hallituksen varapuheenjohtaja |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 80 |
Vesa Laisi Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan jäsen vuodesta 2024 Teknologiavaliokunnan puheenjohtaja vuodesta 2025 s. 1957, mies, Suomen kansalainen Diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri Päätoimi: Hallitusammattilainen Keskeisimmät luottamustoimet: • Kempower Oyj, hallituksen puheenjohtaja • Axopar Boats Oy, hallituksen puheenjohtaja • Axopar Holdings Oy, hallituksen puheenjohtaja • Wirepas Oy, hallituksen jäsen | Casimir Lindholm Hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2025 Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen vuodesta 2025 s. 1971, mies, Suomen kansalainen Kauppatieteiden maisteri, MBA Päätoimi: Meyer Turku Oy, toimitusjohtaja Keskeisimmät luottamustoimet: • Hiab Oyj, hallituksen varapuheenjohtaja • YIT Oyj, hallituksen varapuheenjohtaja, investointi- ja hankevaliokunnan puheenjohtaja | Sari Pohjonen Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan puheenjohtaja vuodesta 2024 s. 1966, nainen, Suomen kansalainen Kauppatieteiden maisteri Päätoimi: Hallitusammattilainen Keskeisimmät luottamustoimet: • OP Osuuskunta (OP Pohjola), hallituksen jäsen • Lindex Group Oyj, hallituksen puheenjohtaja • Jane ja Aatos Erkon säätiö, hallituksen jäsen | Emilia Torttila-Miettinen Hallituksen jäsen vuodesta 2024 Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen vuodesta 2024 Teknologiavaliokunnan jäsen vuodesta 2025 s. 1979, nainen, Suomen kansalainen Diplomi-insinööri Päätoimi: Valmet Oyj, johtaja, Automaatioratkaisut-liiketoiminta-alue Keskeisimmät luottamustoimet: • Hissi ja Kuormaustila M & M Oy, hallituksen varajäsen | |||
Hallituksen jäsenten ansioluettelot ovat nähtävillä kokonaisuudessaan Kalmarin verkkosivuilla www.kalmar.fi/ |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 81 |
Hallituksen jäsen | Osakkeet |
Jaakko Eskola (puheenjohtaja) | 9 938 |
Lars Engström | 3 104 |
Marcus Hedblom | 3 032 |
Teresa Kemppi-Vasama | 7 468 |
Vesa Laisi | 3 248 |
Casimir Lindholm (varapuheenjohtaja 1.4.2025 alkaen) | 1 512 |
Sari Pohjonen | 3 369 |
Emilia Torttila-Miettinen | 3 008 |
Yhteensä | 34 679 |
*Suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus | |
Hallituksen jäsen | Läsnäolo (%) | Kokoukset |
Jaakko Eskola (puheenjohtaja) | 100 % | 9/9 |
Lars Engström | 100 % | 9/9 |
Marcus Hedblom | 100 % | 9/9 |
Teresa Kemppi-Vasama | 100 % | 9/9 |
Vesa Laisi | 100 % | 9/9 |
Casimir Lindholm (varapuheenjohtaja 1.4.2025 alkaen) | 100 % | 7/7 |
Sari Pohjonen | 100 % | 9/9 |
Emilia Torttila-Miettinen | 100 % | 9/9 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 82 |
Valiokunnan jäsen | Läsnäolo (%) | Kokoukset |
Sari Pohjonen (puheenjohtaja) | 100 % | 5/5 |
Lars Engström | 80 % | 4/5 |
Marcus Hedblom | 100 % | 5/5 |
Vesa Laisi | 100 % | 5/5 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 83 |
Valiokunnan jäsen | Läsnäolo (%) | Kokoukset |
Jaakko Eskola (puheenjohtaja) | 100 % | 5/5 |
Casimir Lindholm (valiokunnan jäsen 1.4.2025 alkaen) | 100 % | 4/4 |
Teresa Kemppi-Vasama | 100 % | 5/5 |
Emilia Torttila-Miettinen | 100 % | 5/5 |
Valiokunnan jäsen | Läsnäolo (%) | Kokoukset |
Vesa Laisi (puheenjohtaja) | 100 % | 3/3 |
Lars Engström | 100 % | 3/3 |
Emilia Torttila-Miettinen | 100 % | 3/3 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 84 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 85 |
Sami Niiranen Toimitusjohtaja Syntynyt 1972, mies, Suomen ja Ruotsin kansalainen Diplomi-insinööri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 5 000 | Sakari Ahdekivi Talous- ja rahoitusjohtaja Syntynyt 1963, mies, Suomen kansalainen Kauppatieteiden maisteri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 1 000 | Ulla Bono Lakiasiainjohtaja Syntynyt 1970, nainen, Suomen kansalainen Oikeustieteen lisensiaatti, Executive MBA Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 1 000 | Thor Brenden Johtaja, Terminal Tractors -liiketoiminta Syntynyt 1968, mies, Norjan kansalainen Diplomi-insinööri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: – |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 86 |
Carina Geber-Teir Sijoittajasuhde-, markkinointi- ja viestintäjohtaja Syntynyt 1972, nainen, Suomen kansalainen Valtiotieteiden maisteri (valtio-oppi) Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 11 545 | Alf-Gunnar Karlgren Johtaja, Counter Balanced -liiketoiminta Syntynyt 1981, mies, Ruotsin kansalainen Diplomi-insinööri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 8 018 | Arto Keskinen Johtaja, Horizontal Transportation - liiketoiminta Syntynyt 1974, mies, Suomen kansalainen Tuotantotalouden kandidaatti Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 6 376 | Thomas Malmborg Palveluliiketoiminnan johtaja Syntynyt 1964, mies, Ruotsin kansalainen Teknillisen lukion (autoala) tutkinto Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 13 049 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 87 |
Johtoryhmän jäsenten ansioluettelot ovat nähtävillä kokonaisuudessaan Kalmarin verkkosivuilla www.kalmar.fi/ Mathias Höglund, henkilöstöjohtaja, toimi johtoryhmän jäsenenä 8.4.2025 saakka. | ||||||
Tommi Pettersson Johtaja, strategia, kestävä kehitys ja teknologia Syntynyt 1968, mies, Suomen kansalainen Diplomi-insinööri ja kauppatieteiden maisteri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 3 013 | Hanna Reijonen Henkilöstöjohtaja Syntynyt 1973, nainen, Suomen kansalainen Kauppatieteiden maisteri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: – | Shushu Zhang Johtaja, Bromma-liiketoiminta Syntynyt 1980, nainen, Kiinan kansalainen Yhteiskuntatieteiden maisteri Omistuksessa olevat Kalmarin osakkeet (suora ja määräysvaltayhteisöjen omistus) 31.12.2025: 3 965 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 88 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 89 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 90 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 91 |
Palkkiot lajeittain, MEUR | 2025 |
Tilintarkastus | 1,9 |
Varmennuspalvelut | 0,1 |
Veroneuvonta | 0,0 |
Muut palvelut | 0,0 |
Kalmar Oyj, Y-tunnus 3424222-7 | Osa tilinpäätöstä | 92 |
Osa tilinpäätöstä | 93 |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024* | |
Liikevaihto | 2.1, 2.2 | |||
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut*** | - | - | ||
Bruttokate*** | ||||
Bruttokate, % | 26,2 % | 26,3 % | ||
Myynnin ja markkinoinnin kulut | - | - | ||
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut | - | - | ||
Hallinnon kulut | - | - | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.3 | |||
Liiketoiminnan muut kulut | 2.3 | - | - | |
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 7.2 | - | ||
Liikevoitto | 2.1, 2.3, 2.4, 3.1, 6.4 | |||
Liikevoitto, % | 12,7 % | 10,1 % | ||
Rahoitustuotot | 2.5 | |||
Rahoituskulut | 2.5 | - | - | |
Tulos ennen veroja | ||||
Tulos ennen veroja, % | 12,1 % | 10,0 % | ||
Tuloverot | 4.1 | - | - | |
Kauden tulos | ||||
Kauden tulos, % | 9,4 % | 7,4 % | ||
Kauden tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | ||||
Määräysvallattomille omistajille | ||||
Yhteensä | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR** | 2.6 | |||
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, EUR** | 2.6 | |||
* Tuloslaskelman erät 1.7.2024 asti ovat carve-out perusteisia. | ||||
** Kalmar Oyj:n listautumista 1.7.2024 edeltävät kaudet lasketaan listautumishetken osakemäärän perusteella. | ||||
*** Vertailuvuoden 2024 myytyjä suoritteita vastaavat kulut ja bruttokate on muuttunut 0,0 miljoonaa euroa vuonna 2024 johtuen uudelleenjärjestelykulujen esittämistavan muutoksesta tuloslaskelmassa vuonna 2025. | ||||
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024* |
Kauden tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät | |||
Erät, joita ei voida siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Vakuutusmatemaattiset voitot (+) / tappiot (-) etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4 | - | |
Verot laajan tuloksen eristä, joita ei voida siirtää tulosvaikutteisiksi | 4.1 | - | |
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Voitot (+) / tappiot (-) rahavirran suojauksista | - | ||
Tulokseen siirretyt voitot (+) / tappiot (-) rahavirran suojauksista | - | ||
Muuntoerot | - | ||
Verot laajan tuloksen eristä, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | 4.1 | - | |
Osakkuusyritysten muiden laajan tuloksen erien osuus verojen jälkeen | |||
Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen | - | ||
Kauden laaja tulos | |||
Kauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Yhteensä | |||
* Laajan tuloslaskelman erät 1.7.2024 asti ovat carve-out perusteisia. | |||
Osa tilinpäätöstä | 94 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VARAT | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 6.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 6.2 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | ||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7.2 | ||
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 8.2 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 4.2 | ||
Muut korottomat saamiset | 5.3, 8.2 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 5.2 | ||
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 8.2 | ||
Tuloverosaamiset | |||
Johdannaisvarat | 8.2, 8.5 | ||
Myyntisaamiset | 5.3, 8.2 | ||
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2.2, 5.3 | ||
Muut korottomat saamiset | 5.3 | ||
Rahavarat* | 8.2, 8.3 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Varat yhteensä | |||
* Sisältyvät korolliseen nettovelkaan. | |||
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Muuntoerot | - | - | |
Arvonmuutosrahasto | - | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 8.6 | ||
Määräysvallattomien omistajien osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Korolliset velat* | 8.2, 8.4, 9.1 | ||
Laskennalliset verovelat | 4.2 | ||
Eläkevelvoitteet | 3.4 | ||
Varaukset | 5.5 | ||
Muut korottomat velat | 5.4, 8.2 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset* | 8.2, 8.4, 9.1 | ||
Muut korolliset velat* | 8.2, 8.4 | ||
Varaukset | 5.5 | ||
Tuloverovelat | |||
Johdannaisvelat | 8.2, 8.5 | ||
Ostovelat | 5.4, 8.2 | ||
Sopimuksiin perustuvat velat | 2.2 | ||
Muut korottomat velat | 5.4, 8.2 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä | |||
* Sisältyvät korolliseen nettovelkaan. | |||
Osa tilinpäätöstä | 95 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
MEUR | Liite | Sijoitettu oma pääoma ja kertyneet voittovarat | Osake- pääoma | Arvon- muutos- rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2025 | - | - | ||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | ||||||||||
Muuntoerot | - | - | - | |||||||
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4, 4.1 | |||||||||
Kauden laaja tulos* | - | |||||||||
Voitonjako | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Oma pääoma 31.12.2025 | - | |||||||||
*Netto verojen jälkeen | ||||||||||
Osa tilinpäätöstä | 96 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
MEUR | Liite | Sijoitettu oma pääoma ja kertyneet voittovarat | Osake pääoma | Arvon muutos rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | Määräys vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Sijoitettu oma pääoma 1.1.2024, Carve-out | - | |||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | - | - | - | |||||||
Muuntoerot | - | - | - | |||||||
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4, 4.1 | - | - | - | ||||||
Kauden laaja tulos* | - | - | ||||||||
Oman pääoman ehtoiset liiketoimet Cargotec- konsernin kanssa | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Sijoitettu oma pääoma 30.6.2024, Carve-out | - | - | ||||||||
Jakautuminen 30.6.2024 | - | |||||||||
Oma pääoma 30.6.2024 | - | - | ||||||||
Oman pääoman muutokset jakautumisen jälkeen (7-12/2024) | ||||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | - | - | - | |||||||
Muuntoerot | ||||||||||
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4, 4.1 | - | - | - | ||||||
Kauden laaja tulos* | - | |||||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | - | ||||||||
* Netto verojen jälkeen | ||||||||||
Osa tilinpäätöstä | 97 |
MEUR | Liite | 1.1.−31.12.2025 | 1.1.−31.12.2024* |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
Kauden tulos | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 6.4 | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | 2.5 | ||
Verot | 4.1 | ||
EBITDA | |||
Vaihto-omaisuuden muutos | - | ||
Korottomien saamisten muutos | - | ||
Korottomien velkojen muutos | - | ||
Nettokäyttöpääoman muutos | - | ||
Muut oikaisut | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | |||
Saadut korot | |||
Maksetut korot | - | - | |
Saadut osingot | |||
Muut rahoituserät | - | ||
Maksetut tuloverot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
Investointien nettorahavirta | |||
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin | 6.2, 6.3 | - | - |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myynnit | 2.3, 6.2, 6.3 | ||
Investointien nettorahavirta, muut erät | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | |
MEUR | Liite | 1.1.−31.12.2025 | 1.1.−31.12.2024* |
Rahoituksen nettorahavirta | |||
Omien osakkeiden hankinta | - | ||
Oman pääoman ehtoinen nettorahoitus Cargotec-konsernin kanssa | - | ||
Cargotec-konsernin lainojen nostot / takaisinmaksut | |||
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | 8.4 | - | - |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 8.4 | ||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 8.4 | - | - |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 8.4 | ||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 8.4 | - | - |
Maksetut osingot | - | - | |
Rahoituksen nettorahavirta | - | ||
Rahavarojen muutos | |||
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 1.1. | 8.3 | ||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 31.12. | |||
Käytetyt pankkitililimiitit 31.12. | 8.3 | ||
Rahavarat 31.12. | |||
* Vuoden 2024 avaavat saldot ja tuloslaskelman erät 1.7.2024 asti, joita rahavirtalaskelmassa on käytetty, ovat carve-out perusteisia. | |||
Osa tilinpäätöstä | 98 |
Osa tilinpäätöstä | 99 |
Osa tilinpäätöstä | 100 |
Laatimisperiaate | Liitetieto tai liitetieto-osio |
Segmenttiraportointi | 2.1 Segmentti-informaatio |
Tuottojen kirjaaminen ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat | 2.2 Myyntituotot |
Julkiset avustukset | 2.3 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut |
Korkotuotot ja -kulut | 2.5 Rahoitustuotot ja -kulut |
Osakekohtainen tulos | 2.6 Osakekohtainen tulos |
Osakeperusteiset maksut | 3.2 Osakeperusteiset maksut |
Eläkevelvoitteet | 3.4 Eläkevelvoitteet |
Tuloverot | 4. Tuloverot |
Vaihto-omaisuus | 5.2 Vaihto-omaisuus |
Myyntisaamiset | 5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset |
Varaukset | 5.5 Varaukset |
Liikearvo | 6.1 Liikearvo |
Aineettomat hyödykkeet ja tutkimus- ja tuotekehitysmenot | 6.2 Aineettomat hyödykkeet |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 Aineelliset hyödykkeet |
Arvonalentumiset | 6.4 Poistot ja arvonalentumiset |
Konsolidointiperiaatteet, ulkomaanrahan määräiset tapahtumat, ulkomaiset konserniyritykset, yrityshankinnat ja -myynnit, yhteisyritykset ja osakkuusyhtiöt, ja myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät | 7. Konsernin rakenne |
Rahoitusvarat, rahavarat, rahoitusvelat, rahoitusvarojen ja -velkojen esittäminen nettomääräisesti, johdannaisinstrumentit ja suojauslaskenta, voitonjako ja omat osakkeet | 8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit |
Vuokrasopimukset | 9.1 Vuokrasopimukset |
Ehdolliset velat ja sitoumukset | 9.2 Ehdolliset velat ja sitoumukset |
Osa tilinpäätöstä | 101 |
Osa tilinpäätöstä | 102 |
Osa tilinpäätöstä | 103 |
Osa tilinpäätöstä | 104 |
Osa tilinpäätöstä | 105 |
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset | Liitetieto tai liitetieto-osio |
Tuloutus | 2.2 Myyntituotot |
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet | 3.4 Eläkevelvoitteet |
Tuloverot | 4. Tuloverot |
Vaihto-omaisuus | 5.2 Vaihto-omaisuus |
Varaukset | 5.5 Varaukset |
Liikearvon ja aineettomien hyödykkeiden arvonalentumistestaus | 6.1 Liikearvo |
Poistoajat | 6.2 Aineettomat hyödykkeet 6.3 Aineelliset hyödykkeet |
Arvonalentumistestaus | 6.4 Poistot ja arvonalentumiset |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 7. Konsernin rakenne |
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot | 8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit |
Vuokrasopimukset | 9.1 Vuokrasopimukset |
Osa tilinpäätöstä | 106 |
Osa tilinpäätöstä | 107 |
1.1.–31.12.2025 MEUR | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut ja sisäisen liikevaihdon eliminointi | Konserni yhteensä |
Liikevaihto | 1 137,4 | 601,6 | 1 739,0 | 2,4 | 1 741,4 |
Sisäinen liikevaihto | 0,5 | – | 0,5 | -0,5 | – |
Vertailukelpoinen liikevoitto* | 147,7 | 105,9 | 253,6 | -30,3 | 223,3 |
% liikevaihdosta | 13,0 % | 17,6 % | 12,8 % | ||
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät | -0,7 | -0,6 | -1,3 | -1,6 | -2,9 |
Liikevoitto | 147,1 | 105,3 | 252,4 | -31,9 | 220,4 |
% liikevaihdosta | 12,9 % | 17,5 % | 12,7 % | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | – | – | – | -9,3 | -9,3 |
Tulos ennen veroja | 147,1 | 105,3 | 252,4 | -41,2 | 211,2 |
Poistot ja arvonalentumiset | 39,2 | 13,9 | 53,1 | 3,5 | 56,5 |
EBITDA | 186,2 | 119,2 | 305,4 | -28,4 | 277,0 |
1.1.–31.12.2024 MEUR | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut ja sisäisen liikevaihdon eliminointi | Konserni yhteensä |
Liikevaihto | 1 159,5 | 560,0 | 1 719,6 | 0,9 | 1 720,5 |
Sisäinen liikevaihto | 1,1 | – | 1,1 | -1,1 | – |
Vertailukelpoinen liikevoitto* | 150,1 | 97,8 | 247,9 | -31,1 | 216,8 |
% liikevaihdosta | 12,9 % | 17,5 % | 12,6 % | ||
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät | -10,7 | – | -10,7 | -31,7 | -42,4 |
Liikevoitto | 139,4 | 97,8 | 237,2 | -62,7 | 174,4 |
% liikevaihdosta | 12,0 % | 17,5 % | 10,1 % | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | – | – | – | -2,0 | -2,0 |
Tulos ennen veroja | 139,4 | 97,8 | 237,2 | -64,7 | 172,5 |
Poistot ja arvonalentumiset | 48,4 | 12,5 | 60,9 | 5,0 | 65,8 |
EBITDA | 187,7 | 110,3 | 298,1 | -57,8 | 240,3 |
Osa tilinpäätöstä | 108 |
31.12.2025 MEUR | Liite | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut | Konserni yhteensä |
Liikearvo | 6.1 | 134,3 | 122,0 | 256,3 | – | 256,3 |
Aineettomat hyödykkeet | 6.2 | 1,1 | 0,0 | 1,1 | 4,7 | 5,8 |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | 230,3 | 34,8 | 265,1 | 13,0 | 278,1 |
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7.2 | – | – | – | 49,1 | 49,1 |
Käyttöpääomavarat | 5.1 | 495,7 | 265,3 | 761,0 | 56,4 | 817,4 |
Kohdistamattomat varat, korolliset | 8.2 | – | – | – | 281,2 | 281,2 |
Kohdistamattomat varat, korottomat | – | – | – | 60,6 | 60,6 | |
Varat yhteensä | 861,3 | 422,2 | 1 283,5 | 465,0 | 1 748,5 | |
Käyttöpääomavelat | 5.1 | 493,0 | 108,2 | 601,2 | 121,6 | 722,8 |
Kohdistamattomat velat, korolliset | 8.2 | – | – | – | 286,5 | 286,5 |
Kohdistamattomat velat, korottomat | – | – | – | 21,4 | 21,4 | |
Velat yhteensä | 493,0 | 108,2 | 601,2 | 429,4 | 1 030,6 | |
Operatiivinen sitoutunut pääoma | 368,3 | 314,0 | 682,3 | 1,6 | 683,9 | |
Investoinnit ilman yritysostoja ja asiakasrahoitusta | 20,0 | 15,3 | 35,3 | 3,4 | 38,7 |
31.12.2024 MEUR | Liite | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut | Konserni yhteensä |
Liikearvo | 6.1 | 139,7 | 122,3 | 261,9 | – | 261,9 |
Aineettomat hyödykkeet | 6.2 | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 6,1 | 6,5 |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | 217,2 | 33,2 | 250,5 | 14,7 | 265,2 |
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7.2 | – | – | – | 53,1 | 53,1 |
Käyttöpääomavarat | 5.1 | 470,5 | 245,4 | 715,9 | 54,9 | 770,9 |
Kohdistamattomat varat, korolliset | 8.2 | – | – | – | 264,7 | 264,7 |
Kohdistamattomat varat, korottomat | – | – | – | 73,5 | 73,5 | |
Varat yhteensä | 827,8 | 401,0 | 1 228,8 | 467,1 | 1 695,9 | |
Käyttöpääomavelat | 5.1 | 452,1 | 118,7 | 570,8 | 125,2 | 696,0 |
Kohdistamattomat velat, korolliset | 8.2 | – | – | – | 340,9 | 340,9 |
Kohdistamattomat velat, korottomat | – | – | – | 20,8 | 20,8 | |
Velat yhteensä | 452,1 | 118,7 | 570,8 | 487,0 | 1 057,7 | |
Operatiivinen sitoutunut pääoma | 375,8 | 282,3 | 658,0 | 3,6 | 661,6 | |
Investoinnit ilman yritysostoja ja asiakasrahoitusta | 7,3 | 18,6 | 25,9 | 2,2 | 28,1 |
Osa tilinpäätöstä | 109 |
Saadut tilaukset | Tilauskanta | |||
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Laitteet | 1 198,6 | 1 098,8 | 840,3 | 831,0 |
Palvelut | 618,1 | 580,0 | 134,9 | 119,8 |
Muut | – | 0,2 | 1,4 | 4,0 |
Yhteensä | 1 816,7 | 1 679,1 | 976,6 | 954,8 |
Keskimäärin | Kauden lopussa | |||
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Laitteet | 2 532 | 2 493 | 2 554 | 2 463 |
Palvelut | 2 194 | 2 184 | 2 187 | 2 212 |
Muut | 553 | 480 | 559 | 532 |
Yhteensä | 5 279 | 5 157 | 5 300 | 5 207 |
1.1.–31.12.2025 MEUR | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut | Konserni yhteensä |
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka) | 522,4 | 357,9 | 880,2 | 0,9 | 881,1 |
22,5 | 15,2 | 37,7 | 0,7 | 38,4 | |
Muu EMEA | 499,8 | 342,7 | 842,5 | 0,2 | 842,7 |
Amerikat | 425,6 | 172,3 | 597,9 | 0,0 | 597,9 |
Yhdysvallat | 260,3 | 128,1 | 388,4 | – | 388,4 |
Muut Amerikat | 165,3 | 44,2 | 209,5 | 0,0 | 209,5 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 189,5 | 71,4 | 260,9 | 1,5 | 262,4 |
Yhteensä | 1 137,4 | 601,6 | 1 739,0 | 2,4 | 1 741,4 |
1.1.–31.12.2024 MEUR | Laitteet | Palvelut | Segmentit yhteensä | Muut | Konserni yhteensä |
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka) | 498,2 | 324,4 | 822,5 | -0,1 | 822,5 |
25,9 | 12,4 | 38,3 | -0,5 | 37,7 | |
Muu EMEA | 472,3 | 312,0 | 784,3 | 0,5 | 784,8 |
Amerikat | 498,5 | 159,4 | 657,9 | 0,0 | 657,9 |
Yhdysvallat | 318,7 | 122,0 | 440,7 | 0,0 | 440,7 |
Muut Amerikat | 179,8 | 37,4 | 217,2 | 0,0 | 217,2 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 162,9 | 76,2 | 239,1 | 0,9 | 240,0 |
Yhteensä | 1 159,5 | 560,0 | 1 719,6 | 0,9 | 1 720,5 |
Osa tilinpäätöstä | 110 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka) | 282,0 | 271,8 |
Amerikat | 17,6 | 20,3 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 33,4 | 32,7 |
Liikearvo | 256,3 | 261,9 |
Yhteensä | 589,3 | 586,8 |
* Lukuun ottamatta rahoitusinstrumentteja ja laskennallisia verosaamisia. Liikearvoa ei ole kohdistettu maantieteellisille alueille. | ||
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka) | 25,9 | 20,7 |
Amerikat | 4,4 | 1,3 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 8,4 | 6,1 |
Yhteensä | 38,7 | 28,1 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka) | 3 367 | 3 217 |
Amerikat | 503 | 551 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 1 430 | 1 439 |
Yhteensä | 5 300 | 5 207 |
Osa tilinpäätöstä | 111 |
Osa tilinpäätöstä | 112 |
Osa tilinpäätöstä | 113 |
1.1.–31.12.2025 MEUR | Laitteet | Palvelut | Muut | Konserni yhteensä |
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä | 1 043,9 | 493,5 | 0,9 | 1 538,3 |
Kirjattu ajan kuluessa | 93,5 | 108,1 | 1,5 | 203,1 |
Liikevaihto yhteensä | 1 137,4 | 601,6 | 2,4 | 1 741,4 |
1.1.–31.12.2024 MEUR | Laitteet | Palvelut | Muut | Konserni yhteensä |
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä | 1 049,8 | 452,1 | 0,1 | 1 501,9 |
Kirjattu ajan kuluessa | 109,8 | 108,0 | 0,8 | 218,5 |
Liikevaihto yhteensä | 1 159,5 | 560,0 | 0,9 | 1 720,5 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät MEUR | 2025 | 2024 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 1.1. | 5,5 | 9,3 |
Kurssierot | -0,3 | 0,0 |
Siirrot myyntisaamisiin | -83,1 | -88,7 |
Muutokset luottotappiovarauksissa ja arvonalentumisissa | 0,0 | 0,0 |
Työn edistymiseen, kustannusestimaatteihin ja myyntihintoihin perustuvat muutokset | 84,5 | 84,9 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 31.12. | 6,6 | 5,5 |
Sopimuksiin perustuvat velat MEUR | 2025 | 2024 |
Sopimuksiin perustuvat velat 1.1. | 110,9 | 109,8 |
Kurssierot | -2,8 | 1,2 |
Tuloutus sopimuksiin perustuvasta velasta 1.1 | -89,6 | -82,3 |
Saatu/maksettu rahamäärä vähennettynä tuloutuksella | 117,9 | 82,3 |
Sopimuksiin perustuvat velat 31.12. | 136,4 | 110,9 |
Osa tilinpäätöstä | 114 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot | 2,2 | 0,1 |
Asiakasrahoitukseen liittyvät muut tuotot | 27,4 | 28,5 |
Vuokratuotot | 0,6 | 0,7 |
Julkiset avustukset* | 4,2 | 0,3 |
Muut tuotot | 1,1 | 0,9 |
Liiketoiminnan muut tuotot, Cargotec-konserni** | – | 6,2 |
Yhteensä | 35,5 | 36,7 |
* Julkiset avustukset muodostuvat valtaosin tutkimus- ja kehitystoimintaa varten saaduista avustuksista. ** Liiketoiminnan muut tuotot Cargotec-konsernilta 1.7.2024 asti. | ||
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntitappiot | 0,1 | 0,3 |
Asiakasrahoitukseen liittyvät muut kulut | 27,1 | 28,0 |
Osittaisjakautumiseen ja listautumiseen liittyvät kulut | -0,3 | 28,4 |
Muut kulut | 1,6 | 10,6 |
Yhteensä | 28,5 | 67,3 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Tilintarkastus | 1,9 | 2,0 |
Varmennuspalvelut | 0,1 | 0,1 |
Veroneuvonta | 0,0 | 0,0 |
Muut palvelut | 0,0 | 0,4 |
Yhteensä | 2,0 | 2,6 |
Osa tilinpäätöstä | 115 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät | ||
Osittaisjakautumiseen ja listautumiseen liittyvät kulut | 0,3 | 31,7 |
Muut kulut | 2,6 | 10,7 |
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä | 2,9 | 42,4 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusvaroista | 7,4 | 6,6 |
Muut rahoitustuotot | 0,0 | 0,0 |
Valuuttakurssierot, netto | 0,0 | – |
Rahoitustuotot | 7,4 | 6,6 |
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusvaroista, Cargotec-konserni* | – | 10,5 |
Rahoitustuotot, Cargotec-konserni* | – | 10,5 |
Rahoitustuotot yhteensä | 7,4 | 17,0 |
* Rahoitustuotot Cargotec-konsernin kanssa 1.7.2024 asti. | ||
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista | 9,0 | 8,8 |
Korkokulut vuokrasopimuksista | 3,7 | 3,6 |
Valuuttatermiinien korkokomponentti, netto | 1,9 | 1,5 |
Muut rahoituskulut | 2,1 | 0,6 |
Valuuttakurssierot, netto | – | 1,3 |
Rahoituskulut | 16,7 | 15,9 |
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista, Cargotec-konserni* | – | 1,5 |
Valuuttatermiinien korkokomponentti, netto, Cargotec- konserni* | – | 1,6 |
Rahoituskulut, Cargotec-konserni* | – | 3,1 |
Rahoituskulut yhteensä | 16,7 | 19,0 |
* Rahoituskulut Cargotec-konsernin kanssa 1.7.2024 asti. | ||
Osa tilinpäätöstä | 116 |
Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, MEUR | 163,3 | 127,9 | |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 129 | 64 267 | |
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR | 2,55 | 1,99 |
Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, MEUR | 163,3 | 127,9 | |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 129 | 64 267 | |
Osakepohjaisten kannustinohjelmien vaikutus, 1 000 kpl** | 3.2 | 59 | 78 |
Osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 188 | 64 345 | |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, EUR | 2,54 | 1,99 |
Osa tilinpäätöstä | 117 |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Palkat ja palkkiot | 260,8 | 253,0 | |
Osakeperusteiset maksut, osakkeina maksettavat | 3.2 | 1,3 | 1,5 |
Osakeperusteiset maksut, rahana maksettavat | 3.2 | 1,8 | 2,5 |
Eläkekulut | 3.4 | 36,1 | 32,7 |
Muut henkilösivukulut | 32,6 | 33,8 | |
Yhteensä | 332,6 | 323,5 |
Osa tilinpäätöstä | 118 |
2025 | |
Suorituskriteerit: | |
Ansaintajakso 2023 | Osakekohtainen tulos (EPS) |
Ansaintajakso 2024 | Palvelut segmentin bruttokate |
Ansaintajakso 2025 | Ekoratkaisujen tuoteryhmän osuus saaduista tilauksista |
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen | 0–154 821 osaketta sekä rahaosuus veroihin |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 3,3 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 41 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2025 | 31 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 154 821 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 13 100 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 108 850 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2026 ensimmäinen vuosineljännes |
Osa tilinpäätöstä | 119 |
2025 | |
Suorituskriteerit: | |
Ansaintajakso 2024 | Osakekohtainen tulos (EPS) |
Ansaintajakso 2025-2026 | Osakkeen kokonaistuoton kehitys (TSR) (40% painoarvo), Palvelut segmentin liikevaihdon kasvu (40%), hiilidioksidipäästöjen vähentäminen (15%), naisten osuus yrityksen johtavissa tehtävissä (5%) |
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen | 0–185 470 osaketta sekä rahaosuus veroihin |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 5,6 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 41 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2025 | 33 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 185 470 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 18 370 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 154 660 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2027 ensimmäinen vuosineljännes |
2025 | |
Suorituskriteerit: | |
Ansaintajakso 2025-2027 | Osakkeen kokonaistuoton kehitys (TSR) (40% painoarvo), Palvelut segmentin liikevaihdon kasvu (40%), hiilidioksidipäästöjen vähentäminen (15%), naisten osuus yrityksen johtavissa tehtävissä (5%) |
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen | 0 - 256 700 osaketta mukaanlukien rahaosuus veroihin |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 1,5 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 62 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2025 | 61 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 256 700 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 2 000 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 254 700 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2028 ensimmäinen vuosineljännes |
Osa tilinpäätöstä | 120 |
2025 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 0,4 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 4 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2025 | 2 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä vuonna 2025 | 0 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 1 290 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 650 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 14 340 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2026 ensimmäinen vuosineljännes |
2025 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 0,0 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 0 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2025 | 0 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä vuonna 2025 | 0 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 0 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2027 ensimmäinen vuosineljännes |
2025 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 0,0 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 0 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2025 | 0 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä vuonna 2025 | 0 |
Kaudella 2025 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Kaudella 2025 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2025 | 0 |
Palkkion maksuajankohta | Vuoden 2028 ensimmäinen vuosineljännes |
Osa tilinpäätöstä | 121 |
Kirjattu kaudella kuluksi MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.7.−31.12.2024 | 1.1.−30.6.2024 Carve-out |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | -0,1 | 0,2 | 0,8 |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2023– 2025 | 0,5 | 0,3 | 0,1 |
Sitouttava osakepohjainen kannustinohjelma 2022–2024 | – | – | 0,2 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2022–2024 | 0,5 | 0,0 | 0,8 |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2022– 2024 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–2026 | 1,6 | 1,1 | 0,2 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2025–2027 | 0,7 | – | – |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2021–2023 | – | – | 0,5 |
Bridge Programme 2023-2025 | – | – | -0,5 |
Yhteensä | 3,3 | 1,8 | 2,3 |
Kirjattu varauksena taseeseen 31.12. MEUR | 2025 | 2024 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2022–2024 | – | 2,8 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | 2,0 | 1,8 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–2026 | 3,1 | 1,4 |
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2025–2027 | 0,7 | – |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2022–2024 | – | 0,3 |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | 0,8 | 0,4 |
Yhteensä | 6,6 | 6,7 |
Osa tilinpäätöstä | 122 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.7.−31.12.2024 | 1.1.−30.6.2024 Carve-out |
Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 6,0 | 3,4 | 1,4 |
Osakeperusteiset palkkiot | 1,9 | 1,3 | 3,5 |
Työsuhteen päättymisen yhteydessä suoritettavat etuudet | 0,2 | 0,0 | – |
Yhteensä | 8,2 | 4,7 | 4,9 |
Toimitusjohtaja | Muut johtoryhmän jäsenet | ||||
Maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
Suoritusperusteinen osakepalkkio- ohjelma 2022–2024 | – | – | 24 008 | – | |
Suoritusperusteinen osakepalkkio- ohjelma 2023–2025 | – | – | – | – | |
Suoritusperusteinen osakepalkkio- ohjelma 2024–2026 | – | – | – | – | |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2022–2024 | – | – | 2 080 | – | |
Ehdollinen osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | – | – | 450 | – | |
Yhteensä | – | – | 26 538 | – | |
Osa tilinpäätöstä | 123 |
1 000 EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.7.−31.12.2024 | |
Sami Niiranen | Toimitusjohtaja | 1 018,6 | 273,0 |
Jaakko Eskola | Hallituksen puheenjohtaja | 183,0 | 176,3 |
Casimir Lindholm* | Hallituksen varapuheenjohtaja | 111,6 | – |
Lars Engström | Hallituksen jäsen | 127,3 | 90,7 |
Marcus Hedblom | Hallituksen jäsen | 120,1 | 90,7 |
Teresa Kemppi- Vasama** | Hallituksen jäsen | 97,5 | 100,8 |
Vesa Laisi | Hallituksen jäsen | 114,6 | 90,7 |
Sari Pohjonen | Hallituksen jäsen | 107,6 | 100,8 |
Emilia Torttila-Miettinen | Hallituksen jäsen | 104,6 | 85,6 |
Osa tilinpäätöstä | 124 |
Osa tilinpäätöstä | 125 |
MEUR | 2025 | 2024 |
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo | 39,2 | 40,8 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 2,6 | 2,8 |
Varojen käypä arvo | 2,1 | 2,2 |
Nettovelka | 39,7 | 41,4 |
Nettovelka taseessa | 39,7 | 43,0 |
Nettovara taseessa | – | 1,6 |
Kulut maksuperusteisista eläkejärjestelyistä | 33,5 | 30,3 |
Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen päättymisen jälkeisistä etuuksista | 2,6 | 2,4 |
Kulu tuloslaskelmassa | 36,1 | 32,7 |
Arvonmuutos etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen päättymisen jälkeisistä etuuksista | -3,6 | 4,1 |
Arvonmuutos laajassa tuloslaskelmassa | -3,6 | 4,1 |
2025 MEUR | Järjestelyyn sisältyvien velvoitteiden nykyarvo | Järjestelyyn sisältyvien varojen käypä arvo | Yhteensä |
1.1. | 43,6 | -2,2 | 41,4 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 1,3 | – | 1,3 |
Korkokulu (+) / -tuotto (-) | 1,4 | -0,1 | 1,3 |
Arvon uudelleenmääritys: | |||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois lukien tuloslaskelmaan kirjattu korko | – | 0,1 | 0,1 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) johtuen muutoksista väestötilastollisissa oletuksissa | 0,0 | – | 0,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa | -4,1 | – | -4,1 |
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 0,4 | – | 0,4 |
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+) | 1,1 | 0,0 | 1,1 |
Työnantajan suorittamat maksut | – | -0,1 | -0,1 |
Maksetut etuudet | -1,8 | 0,1 | -1,7 |
Velvoitteen täyttäminen | -0,1 | – | -0,1 |
31.12. | 41,8 | -2,1 | 39,7 |
Osa tilinpäätöstä | 126 |
2024 MEUR | Järjestelyyn sisältyvien velvoitteiden nykyarvo | Järjestelyyn sisältyvien varojen käypä arvo | Yhteensä |
1.1. | 40,9 | -2,2 | 38,7 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 1,2 | – | 1,2 |
Korkokulu (+) / -tuotto (-) | 1,3 | -0,1 | 1,3 |
Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno | 0,0 | – | 0,0 |
Arvon uudelleenmääritys: | |||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois lukien tuloslaskelmaan kirjattu korko | – | 0,1 | 0,1 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) johtuen muutoksista väestötilastollisissa oletuksissa | 0,0 | – | 0,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+) johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa | 2,8 | – | 2,8 |
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 1,2 | – | 1,2 |
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+) | -0,7 | 0,1 | -0,6 |
Työnantajan suorittamat maksut | – | -0,1 | -0,1 |
Maksetut etuudet | -2,1 | 0,1 | -1,9 |
Velvoitteen täyttäminen | – | – | 0,0 |
Osittaisjakautumisen vaikutus | -1,1 | – | -1,1 |
31.12. | 43,6 | -2,2 | 41,4 |
2025 | 2024 | |||||
MEUR | Ruotsi | Muut maat | Yhteensä | Ruotsi | Muut maat | Yhteensä |
Järjestelyyn sisältyvien velvoitteiden nykyarvot | 36,2 | 5,6 | 41,8 | 37,7 | 5,9 | 43,6 |
Järjestelyyn sisältyvien varojen käypä arvo | — | 2,1 | 2,1 | – | 2,2 | 2,2 |
2025 | 2024 | |||
% | Ruotsi | Muut maat* | Ruotsi | Muut maat* |
Diskonttokorko | 3,8 % | 3,3 % | 3,1 % | 2,8 % |
Tuleva palkankorotusolettama | 2,2 % | 3,2 % | 2,3 % | 3,1 % |
Eläkkeiden korotusolettama | 1,7 % | 2,1 % | 1,8 % | 2,2 % |
* Painotettu keskiarvo | ||||
MEUR | 2025 | 2024 |
0,5 %-yksikön lisäys käytetyssä muuttujassa | ||
Diskonttokorko | -2,7 | -3,0 |
Tuleva palkankorotusolettama | 1,1 | 1,1 |
Eläkkeiden korotusolettama | 2,4 | 2,7 |
0,5 %-yksikön vähennys käytetyssä muuttujassa | ||
Diskonttokorko | 3,1 | 3,5 |
Tuleva palkankorotusolettama | -0,9 | -0,9 |
Eläkkeiden korotusolettama | -2,2 | -2,5 |
Elinaikaodotteen muutos | ||
Kasvu yhdellä vuodella | 1,4 | 1,6 |
Lasku yhdellä vuodella | -1,4 | -1,5 |
Osa tilinpäätöstä | 127 |
Osa tilinpäätöstä | 128 |
Osa tilinpäätöstä | 129 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Kauden verot | 42,4 | 40,2 |
Kauden laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutos | 7,2 | -1,7 |
Verot edellisiltä kausilta | -1,7 | 6,1 |
Yhteensä | 47,8 | 44,6 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Voitto ennen veroja | 211,2 | 172,5 |
Suomen verokannan mukainen vero (20%) | 42,2 | 34,5 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | 2,6 | -1,3 |
Verot edellisiltä kausilta | -1,7 | 6,1 |
Verovapaat tuotot ja vähennyskelvottomat menot | -0,3 | 0,6 |
Laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyys | 3,1 | 3,1 |
Lähdeverot, hyvityskelvoton osuus | 1,0 | 1,4 |
Muutos epävarmoissa veropositioissa | 1,2 | – |
Täydennysverot Pilari 2-säännösten johdosta | 0,2 | 0,3 |
Verokantojen muutosten vaikutus laskennallisiin veroihin | -0,4 | 0,0 |
Muut | -0,1 | 0,0 |
Tuloslaskelman verot yhteensä | 47,8 | 44,6 |
Efektiivinen veroaste, % | 22,7 | 25,8 |
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |||||
MEUR | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen |
Rahavirran suojaukset | 2,0 | -0,4 | 1,6 | -4,4 | 1,0 | -3,4 |
Muuntoerot | -25,3 | – | -25,3 | 8,0 | – | 8,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot (+) / tappiot (-) etuuspohjaisista järjestelyistä | 3,6 | -0,7 | 2,9 | -4,1 | 0,9 | -3,3 |
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | -19,7 | -1,1 | -20,9 | -0,5 | 1,9 | 1,3 |
Osa tilinpäätöstä | 130 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Laskennalliset verosaamiset ja -velat | ||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vaihto- omaisuus | -14,9 | -8,2 |
Varaukset ja jaksotukset | 26,0 | 27,0 |
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset | 10,3 | 12,3 |
Muut väliaikaiset erot | 16,9 | 14,7 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen | 38,3 | 45,7 |
Laskennalliset verosaamiset* | 45,9 | 50,4 |
Laskennalliset verovelat * | 7,6 | 4,7 |
* Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään konsernitilinpäätöksessä toisistaan IAS 12:n mukaisesti. | ||
MEUR | 2025 | 2024 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen 1.1. | 45,7 | 44,5 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | -6,5 | -0,6 |
Kirjattu laajaan tulokseen | -1,1 | 2,0 |
Muuntoerot | 0,3 | -0,2 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen 31.12. | 38,3 | 45,7 |
MEUR | 2025 | 2024 |
Vanhenemisaika on viiden vuoden kuluessa | 0,0 | 1,8 |
Ei ole vanhenemisaikaa tai se on yli viisi vuotta | 51,2 | 56,9 |
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot 31.12. | 51,2 | 58,8 |
Osa tilinpäätöstä | 131 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vaihto-omaisuus | 5.2 | 460,6 | 437,3 |
Operatiiviset johdannaisvarat | 2,5 | 4,7 | |
Myyntisaamiset | 5.3 | 280,9 | 263,9 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2.2, 5.3 | 6,6 | 5,5 |
Muut operatiiviset korottomat saamiset | 66,9 | 59,4 | |
Käyttöpääomavarat | 817,4 | 770,9 | |
Varaukset | 5.5 | -72,6 | -91,9 |
Operatiiviset johdannaisvelat | -3,3 | -7,0 | |
Eläkevelvoitteet | 3.4 | -39,7 | -43,0 |
Ostovelat | 5.4 | -181,3 | -163,4 |
Sopimuksiin perustuvat velat | 2.2, 5.4 | -136,4 | -110,9 |
Muut operatiiviset korottomat velat | -289,6 | -279,8 | |
Käyttöpääomavelat | -722,8 | -696,0 | |
Yhteensä | 94,6 | 74,9 |
Osa tilinpäätöstä | 132 |
31.12.2025 MEUR | Bruttoarvo | Epäkuranttius varaus | Nettoarvo taseella |
Aineet ja tarvikkeet | 206,7 | -32,6 | 174,1 |
Keskeneräiset tuotteet | 139,7 | – | 139,7 |
Valmiit tuotteet | 178,7 | -33,1 | 145,5 |
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut | 1,3 | – | 1,3 |
Yhteensä | 526,3 | -65,7 | 460,6 |
31.12.2024 MEUR | Bruttoarvo | Epäkuranttius varaus | Nettoarvo taseella |
Aineet ja tarvikkeet | 207,7 | -32,8 | 174,9 |
Keskeneräiset tuotteet | 103,7 | – | 103,7 |
Valmiit tuotteet | 183,9 | -28,3 | 155,6 |
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut | 3,1 | – | 3,1 |
Yhteensä | 498,4 | -61,1 | 437,3 |
Osa tilinpäätöstä | 133 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | |||
Muut korottomat saamiset | 8.2 | 1,4 | 2,6 |
Lyhytaikaiset | |||
Myyntisaamiset | 8.2 | 280,9 | 263,9 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2.2, 8.2 | 6,6 | 5,5 |
Muut korottomat saamiset | 66,2 | 57,5 | |
Lyhytaikaiset yhteensä | 353,7 | 327,0 | |
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset yhteensä | 355,1 | 329,7 |
Osa tilinpäätöstä | 134 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | |||
Pitkäaikaiset korottomat saamiset | 8.2 | 1,4 | 2,6 |
Lyhytaikaiset | |||
Arvonlisäverosaamiset | 39,2 | 33,3 | |
Korkojaksotukset | 8.2 | 0,1 | 0,1 |
Julkisiin avustuksiin liittyvät saamiset | 1,9 | – | |
Muut siirtosaamiset | 25,0 | 24,1 | |
Lyhytaikaiset yhteensä | 66,2 | 57,5 | |
Muut korottomat saamiset yhteensä | 67,6 | 60,2 |
Odotettavissa olevat luottotappiot | |||||
31.12.2025 MEUR | Bruttoarvo | Historia tietoon perustuen | Ennakoi vaan riski arviointiin perustuen | Keski määräinen arvonalen tumisaste | Nettoarvo taseella |
Erääntymättömät myyntisaamiset ja sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 214,2 | -0,1 | -0,3 | 0 % | 213,7 |
1−90 päivää erääntyneet | 63,7 | -0,3 | 0,0 | 0 % | 63,4 |
91−360 päivää erääntyneet | 10,5 | -0,8 | -0,9 | -16 % | 8,9 |
Yli 360 päivää erääntyneet | 3,2 | -0,9 | -0,7 | -51 % | 1,5 |
Yhteensä | 291,5 | -2,1 | -2,0 | -1 % | 287,5 |
Odotettavissa olevat luottotappiot | |||||
31.12.2024 MEUR | Bruttoarvo | Historia tietoon perustuen | Ennakoi vaan riski arviointiin perustuen | Keski määräinen arvonalen tumisaste | Nettoarvo taseella |
Erääntymättömät myyntisaamiset ja sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 206,3 | -0,1 | -0,4 | 0 % | 205,9 |
1−90 päivää erääntyneet | 48,7 | -0,2 | 0,0 | 0 % | 48,5 |
91−360 päivää erääntyneet | 15,7 | -0,8 | -1,4 | -14 % | 13,4 |
Yli 360 päivää erääntyneet | 4,4 | -1,2 | -1,4 | -61 % | 1,7 |
Yhteensä | 275,1 | -2,4 | -3,2 | -2 % | 269,5 |
Luottotappiovaraus MEUR | 2025 | 2024 |
Varaus 1.1. | 5,6 | 7,3 |
Kurssierot | -0,1 | 0,0 |
Varauksen lisäys | 0,9 | -1,3 |
Varauksen käyttö | -2,0 | -0,1 |
Peruttu varaus | -0,3 | -0,4 |
Varaus 31.12. | 4,0 | 5,6 |
Luottotappiovaraus MEUR | 2025 | 2024 |
Varauksen muutos kauden aikana | 0,5 | -1,6 |
Kirjattu suoraan arvonalentumisiksi | 0,3 | 0,4 |
Yhteensä | 0,9 | -1,3 |
Osa tilinpäätöstä | 135 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | |||
Muut korottomat velat | 8.2 | 74,8 | 71,5 |
Lyhytaikaiset | |||
Ostovelat | 8.2 | 181,3 | 163,4 |
Sopimuksiin perustuvat velat | 2.2 | 136,4 | 110,9 |
Muut korottomat velat | 215,3 | 209,0 | |
Ostovelat ja muut korottomat velat yhteensä | 607,8 | 554,7 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | |||
Takaisinostovelvoitteet asiakasrahoitussopimuksista | 8.2 | 72,8 | 69,2 |
Muut velkaerät | 8.2 | 2,0 | 2,2 |
Pitkäaikaiset muut korottomat velat yhteensä | 74,8 | 71,5 | |
Lyhytaikaiset | |||
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset | 55,8 | 62,1 | |
Jälkikustannusvaraukset | 28,3 | 25,6 | |
Ennakkovuokrat asiakasrahoitussopimuksista | 78,0 | 69,3 | |
Arvonlisäverovelat | 14,1 | 15,3 | |
Korkojaksotukset | 8.2 | 0,5 | 0,8 |
Muut siirtovelat | 38,7 | 35,8 | |
Lyhytaikaiset muut korottomat velat yhteensä | 215,3 | 209,0 | |
Muut korottomat velat yhteensä | 290,1 | 280,4 |
Osa tilinpäätöstä | 136 |
2025 MEUR | Tuote takuut | Korvaus vaateet | Toiminnan uudelleen- järjestelyt | Tappiolliset sopimukset | Muut | Yhteensä |
Varaukset 1.1. | 59,0 | 1,6 | 14,2 | 0,3 | 16,8 | 91,9 |
Kurssierot | -0,3 | -0,1 | -0,2 | 0,0 | -0,4 | -0,9 |
Lisäykset | 4,0 | 0,2 | 2,7 | 0,3 | 5,4 | 12,6 |
Käytetyt varaukset | -10,1 | -0,5 | -3,7 | -0,2 | -10,4 | -24,9 |
Varausten peruutukset | -4,8 | -0,4 | -0,1 | -0,1 | -0,7 | -6,0 |
Uudelleenryhmittelyt | – | 0,1 | – | – | -0,1 | – |
Varaukset 31.12. | 47,7 | 1,0 | 12,9 | 0,4 | 10,6 | 72,6 |
2024 MEUR | Tuote takuut | Korvaus vaateet | Toiminnan uudelleen- järjestelyt | Tappiolliset sopimukset | Muut | Yhteensä |
Varaukset 1.1. | 57,6 | 1,6 | 19,3 | 2,8 | 7,2 | 88,5 |
Kurssierot | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
Lisäykset | 16,3 | 0,8 | 0,1 | 0,3 | 13,2 | 30,7 |
Käytetyt varaukset | -10,1 | -0,2 | -2,6 | -2,4 | -3,2 | -18,4 |
Varausten peruutukset | -5,2 | -0,6 | -2,4 | -0,3 | -0,4 | -9,0 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,2 | – | -0,2 | – | -0,1 | – |
Varaukset 31.12. | 59,0 | 1,6 | 14,2 | 0,3 | 16,8 | 91,9 |
Osa tilinpäätöstä | 137 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset varaukset | 1,2 | 2,2 |
Lyhytaikaiset varaukset | 71,4 | 89,7 |
Yhteensä | 72,6 | 91,9 |
Osa tilinpäätöstä | 138 |
Osa tilinpäätöstä | 139 |
MEUR | 2025 | 2024 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 261,9 | 260,2 |
Kurssierot | -5,6 | 1,8 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 256,3 | 261,9 |
2025 | 2024 | |||
MEUR | Liikearvo | WACC | Liikearvo | WACC |
Counterbalanced | 65,5 | 14,8 % | 65,9 | 12,8 % |
Terminal Tractors | 26,5 | 13,7 % | 30,0 | 12,5 % |
Horizontal Transportation | 20,9 | 13,4 % | 21,9 | 11,5 % |
Bromma | 21,3 | 11,7 % | 21,9 | 10,5 % |
Palvelut | 122,0 | 13,2 % | 122,3 | 11,4 % |
Yhteensä | 256,3 | 13,7 % | 261,9 | 12,0 % |
Osa tilinpäätöstä | 140 |
Osa tilinpäätöstä | 141 |
2025 MEUR | Ohjelmis tot ja IT- kehitys | Tuote kehitys | Asiakas suhteet ja tavaramerkit | Muut* | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 21,6 | 29,8 | 7,5 | 2,6 | 61,4 |
Kurssierot | -0,2 | 0,2 | 0,0 | -0,1 | -0,0 |
Lisäykset | 0,6 | – | – | 0,2 | 0,9 |
Lisäykset - sisäinen kehittämistyö | – | 0,5 | – | – | 0,5 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | -1,0 | -29,9 | -2,7 | -0,0 | -33,6 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,2 | – | – | -0,2 | 0,0 |
Hankintameno 31.12. | 21,4 | 0,6 | 4,8 | 2,5 | 29,2 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -15,5 | -29,7 | -7,1 | -2,5 | -54,9 |
Kurssierot | 0,1 | -0,2 | -0,0 | 0,1 | 0,0 |
Tilikauden poistot | -2,0 | -0,0 | -0,1 | – | -2,2 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | 1,0 | 29,9 | 2,7 | 0,0 | 33,6 |
Uudelleenryhmittelyt | – | – | – | – | – |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -16,4 | -0,1 | -4,6 | -2,4 | -23,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5,0 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 5,8 |
2024 MEUR | Ohjelmis tot ja IT- kehitys | Tuote kehitys | Asiakas suhteet ja tavaramerkit | Muut* | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 28,7 | 39,2 | 9,7 | 2,6 | 80,1 |
Kurssierot | 0,1 | -0,2 | 0,0 | 0,1 | -0,1 |
Lisäykset | 0,5 | – | – | 0,2 | 0,7 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | -8,0 | -9,2 | -2,2 | -0,1 | -19,4 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,3 | 0,0 | – | -0,2 | 0,1 |
Hankintameno 31.12. | 21,6 | 29,8 | 7,5 | 2,6 | 61,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -21,2 | -30,1 | -8,9 | -2,5 | -62,7 |
Kurssierot | -0,1 | 0,2 | 0,0 | -0,1 | 0,1 |
Tilikauden poistot | -2,4 | -4,4 | -0,4 | – | -7,1 |
Arvonalentumiset | – | -4,7 | – | – | -4,7 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | 8,0 | 9,2 | 2,2 | – | 19,4 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,2 | 0,0 | – | – | 0,2 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -15,5 | -29,7 | -7,1 | -2,5 | -54,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 6,1 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 6,5 |
Osa tilinpäätöstä | 142 |
Osa tilinpäätöstä | 143 |
Omistetut käyttöomaisuuserät | Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||
2025 MEUR | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Muille vuokratut koneet | Keskeneräiset investoinnit ja ennakkomaksut | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 93,3 | 104,1 | 196,0 | 1,2 | 106,7 | 32,1 | 533,4 |
Kurssierot | -3,0 | -3,0 | -1,2 | 0,0 | -0,8 | -0,3 | -8,2 |
Lisäykset | 0,4 | 3,3 | 46,0 | 15,2 | 4,9 | 13,5 | 83,3 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | -1,7 | -7,0 | -49,5 | -0,9 | -1,9 | -5,9 | -67,0 |
Uudelleenryhmittelyt | 1,5 | 4,3 | 1,9 | -5,8 | – | – | 1,9 |
Hankintameno 31.12. | 90,4 | 101,7 | 193,3 | 9,6 | 108,8 | 39,5 | 543,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -44,6 | -81,7 | -77,2 | 0,0 | -47,4 | -17,2 | -268,1 |
Kurssierot | 2,0 | 2,3 | 0,8 | 0,0 | 0,8 | 0,1 | 6,1 |
Tilikauden poistot | -3,7 | -6,8 | -24,8 | – | -11,4 | -7,6 | -54,3 |
Arvonalentumiset | 0,0 | – | – | – | – | – | 0,0 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | 1,6 | 6,8 | 31,5 | – | 1,7 | 5,1 | 46,7 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 4,4 | – | 0,0 | – | 4,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -44,7 | -79,3 | -65,3 | 0,0 | -56,3 | -19,7 | -265,3 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 45,7 | 22,4 | 128,0 | 9,6 | 52,5 | 19,8 | 278,1 |
Osa tilinpäätöstä | 144 |
Omistetut käyttöomaisuuserät | Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||
2024 MEUR | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Muille vuokratut koneet | Keskeneräiset investoinnit ja ennakkomaksut | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 89,4 | 103,0 | 209,3 | 3,0 | 100,9 | 24,9 | 530,6 |
Kurssierot | 3,3 | 2,7 | -1,0 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 5,3 |
Lisäykset | 0,9 | 3,5 | 31,7 | 3,8 | 8,3 | 11,0 | 59,2 |
Jakautumishetken lisäys | – | – | – | 0,7 | 3,4 | 0,2 | 4,3 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | -2,4 | -8,7 | -43,7 | -0,2 | -6,2 | -4,0 | -65,2 |
Uudelleenryhmittelyt | 2,1 | 3,6 | -0,4 | -6,3 | 0,0 | 0,0 | -0,9 |
Hankintameno 31.12. | 93,3 | 104,1 | 196,0 | 1,2 | 106,7 | 32,1 | 533,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -41,3 | -81,7 | -80,3 | 0,0 | -40,3 | -14,2 | -257,7 |
Kurssierot | -1,7 | -2,0 | 0,3 | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -3,7 |
Tilikauden poistot | -3,6 | -6,5 | -26,2 | – | -11,4 | -6,4 | -54,0 |
Arvonalentumiset | 0,0 | – | – | 0,0 | – | – | 0,0 |
Vähennykset ja poiskirjaukset | 2,0 | 8,5 | 27,7 | – | 4,6 | 3,3 | 46,1 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 1,4 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 1,3 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -44,6 | -81,7 | -77,2 | 0,0 | -47,4 | -17,2 | -268,1 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 48,7 | 22,4 | 118,8 | 1,2 | 59,3 | 14,9 | 265,2 |
Osa tilinpäätöstä | 145 |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Myydyt suoritteet | 44,7 | 44,0 | |
Myynti ja markkinointi | 3,1 | 3,0 | |
Tutkimus- ja kehitystoiminta | 1,7 | 5,9 | |
Hallinto | 7,1 | 8,4 | |
Muut | 0,0 | 4,7 | |
Yhteensä | 56,5 | 65,8 |
Osa tilinpäätöstä | 146 |
Osa tilinpäätöstä | 147 |
Osa tilinpäätöstä | 148 |
Osa tilinpäätöstä | 149 |
Osa tilinpäätöstä | 150 |
MEUR | 2025 | 2024 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 53,1 | 48,8 | |
Kurssierot | 1,6 | -1,0 | |
Osuus kauden tuloksesta | -3,1 | 4,6 | |
Osuus kauden laajan tuloslaskelman eristä | – | 0,7 | |
Osinkotuotot | -2,6 | – | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 49,1 | 53,1 |
Omistusosuus (%) | |||||||
31.12.2025 MEUR | Maa* | Varat | Velat | Liike vaihto | Kauden tulos | Emoyhtiö | Konserni |
Bruks Siwertell Group AB | Ruotsi | 171,2 | 73,3 | 167,1 | -6,4 | – | 48,0 |
* Yhtiön rekisteröintimaa ja päätoiminta-alue ovat samat. | |||||||
Omistusosuus (%) | |||||||
31.12.2024 MEUR | Maa* | Varat | Velat | Liike vaihto | Kauden tulos | Emoyhtiö | Konserni |
Bruks Siwertell Group AB | Ruotsi | 191,0 | 84,5 | 173,0 | 9,7 | – | 48,0 |
* Yhtiön rekisteröintimaa ja päätoiminta-alue ovat samat. | |||||||
Yhteenveto taseesta 31.12. | Bruks Siwertell Group AB | |
MEUR | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset varat | 75,6 | 73,5 |
Rahavarat | 29,3 | 26,6 |
Muut lyhytaikaiset varat | 66,3 | 91,0 |
Varat yhteensä | 171,2 | 191,0 |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 5,2 | 9,6 |
Muut pitkäaikaiset velat | 17,2 | 15,5 |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | – | 1,9 |
Muut lyhytaikaiset velat* | 50,9 | 57,5 |
Velat yhteensä | 73,3 | 84,5 |
Nettovarat | 97,9 | 106,6 |
* Ostovelat on sisällytetty muihin lyhytaikaisiin velkoihin. | ||
Yhteenveto tuloslaskelmasta | Bruks Siwertell Group AB | |
MEUR | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 167,1 | 173,0 |
Poistot ja arvonalentumiset | -4,0 | -3,3 |
Rahoitustuotot | 1,2 | 1,6 |
Rahoituskulut | -2,3 | -2,8 |
Voitto ennen veroja | -5,6 | 12,5 |
Tuloverot | -0,5 | -2,8 |
Kauden tulos | -6,4 | 9,7 |
Laajan tuloslaskelman erät | – | 1,5 |
Kauden laaja tulos | -6,4 | 11,2 |
Saadut osingot | 2,6 | – |
Osa tilinpäätöstä | 151 |
Bruks Siwertell Group AB | ||
MEUR | 2025 | 2024 |
Nettovarat 1.1. | 106,6 | 103,3 |
Kauden tulos | -6,4 | 9,7 |
Laajan tuloslaskelman erät | – | 1,5 |
Lisäykset/vähennykset | – | -5,8 |
Osingot | -5,4 | – |
Kurssierot | 3,2 | -2,1 |
Nettovarat 31.12. | 97,9 | 106,6 |
Kalmarin osuus nettovaroista | 47,0 | 51,2 |
Muut* | 2,1 | 2,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 49,1 | 53,1 |
* Muut erät johtuvat liiketoimista osakkuusyhtiön ja sen määräysvallattomien omistajien välillä vuonna 2024. | ||
31.12.2025 | Maa | Emoyhtiön omistusosuus (%) | Konsernin omistusosuus (%) |
Kalmar Netherlands B.V. | Alankomaat | 100 | |
Cargotec Argentina S.R.L. | Argentiina | 100 | |
Kalmar Equipment (Australia) Pty. Ltd. | Australia | 100 | |
Inver Port Services Pty. Ltd. | Australia | 100 | |
Kalmar Belgium NV | Belgia | 100 | |
Kalmar Brazil Ltda. | Brasilia | 100 | |
Kalmar Bulgaria EOOD | Bulgaria | 100 | |
Kalmar Chile S.A. | Chile | 100 | |
Kalmar Spain Cargo Handling Solutions S.A. | Espanja | 100 | |
Kalmar Industries South Africa (Pty) Ltd | Etelä-Afrikka | 100 | |
PT Kalmar Pacific Indonesia | Indonesia | 100 | 100 |
Kalmar India Private Limited | Intia | 100 | |
Kalmar Lift and Handling Equipment Ireland Limited | Irlanti | 100 | |
Kalmar Italia S.r.l. | Italia | 100 | |
Kalmar Austria GmbH | Itävalta | 100 | |
Kalmar Japan Co., Ltd | Japani | 100 | |
Kalmar Asia Limited | Kiina | 100 | |
Kalmar Industries (China) Co., Ltd. | Kiina | 100 | |
Kalmar Port Machinery (Shanghai) Co., Ltd | Kiina | 100 | |
Bromma (Malaysia) Sdn. Bhd. | Malesia | 100 | |
Kalmar Solutions (Malaysia) Sdn. Bhd. | Malesia | 100 | |
Kalmar Maghreb S.A. | Marokko | 100 | |
Kalmar Mexico Equipos S.A. de C.V. | Meksiko | 100 | |
Kalmar Norway AS | Norja | 100 | |
Kalmar Industries Panama, S.A. | Panama | 100 | 100 |
Kalmar Portugal, S.A. | Portugali | 100 | |
Kalmar Poland Sp. z.o.o. | Puola | 100 | |
Kalmar France SAS | Ranska | 100 | |
Kalmar Solutions AB | Ruotsi | 100 |
Osa tilinpäätöstä | 152 |
31.12.2025 | Maa | Emoyhtiön omistusosuus (%) | Konsernin omistusosuus (%) |
Kalmar Germany GmbH | Saksa | 100 | |
Kalmar Pte. Ltd. | Singapore | 100 | |
Tagros d.o.o. | Slovenia | 100 | |
Kalmar Finland Oy | Suomi | 100 | |
Kalmar Holding Finland Oy | Suomi | 100 | 100 |
Kalmar Finland Solutions Oy | Suomi | 100 | |
Kalmar New Zealand Ltd | Uusi-Seelanti | 100 | |
KMH Equipment LLC | Venäjä | 100 | |
Bromma Middle East DMCC | Yhdistyneet arabiemiirikunnat | 100 | |
Kalmar Middle East DMCC | Yhdistyneet arabiemiirikunnat | 100 | |
Kalmar Limited | Yhdistynyt kuningaskunta | 100 | |
Terminal Crane and Electrical Services, Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar Material Handling, Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar Solutions LLC | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar USA Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar USA Holding, Inc. | Yhdysvallat | 100 | 100 |
Osa tilinpäätöstä | 153 |
Osa tilinpäätöstä | 154 |
31.12.2025 MEUR | EUR | USD | CNY | SGD | PLN | Muut |
Tase-erät | 6,0 | 18,7 | -20,9 | -20,9 | 12,5 | -24,1 |
Valuuttasuojaukset | -29,9 | -136,5 | 73,9 | 50,7 | 67,7 | -49,1 |
Taseriski | -23,9 | -117,8 | 53,1 | 29,8 | 80,2 | -73,2 |
Tilauskanta ja ostot | 53,6 | 140,7 | -56,3 | -45,9 | -90,5 | 42,9 |
Nettoriski | 29,7 | 22,9 | -3,2 | -16,1 | -10,3 | -30,3 |
31.12.2024 MEUR | EUR | USD | CNY | SGD | PLN | Muut |
Tase-erät | 0,8 | 17,3 | -14,8 | -7,0 | -3,4 | -1,3 |
Valuuttasuojaukset | 4,6 | -148,4 | 85,5 | 65,0 | 45,9 | -49,8 |
Taseriski | 5,4 | -131,2 | 70,7 | 58,0 | 42,5 | -51,1 |
Tilauskanta ja ostot | 1,9 | 159,7 | -75,8 | -59,4 | -75,5 | 35,4 |
Nettoriski | 7,3 | 28,5 | -5,1 | -1,3 | -33,1 | -15,7 |
Tulos ennen veroja | Laaja tulos | |||
MEUR | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
USD vahvistuu 10 % suhteessa euroon | -1,6 | 0,4 | -8,0 | -8,9 |
USD heikkenee 10 % suhteessa euroon | 1,6 | -0,4 | 8,0 | 8,9 |
Osa tilinpäätöstä | 155 |
31.12.2025 MEUR | Alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Yhteensä |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 279,6 | 1,6 | – | 281,2 |
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | -199,7 | – | – | -199,7 |
Vuokrasopimusvelat | -18,4 | -41,3 | -21,4 | -81,0 |
Lyhytaikaiset lainat ja muut korolliset velat** | -5,8 | – | – | -5,8 |
Netto | 55,8 | -39,7 | -21,4 | -5,3 |
31.12.2024 MEUR | Alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Yhteensä |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 262,5 | 2,2 | – | 264,7 |
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | -249,5 | – | – | -249,5 |
Vuokrasopimusvelat | -16,9 | -41,2 | -25,0 | -83,1 |
Lyhytaikaiset lainat ja muut korolliset velat** | -8,3 | – | – | -8,3 |
Netto | -12,3 | -38,9 | -25,0 | -76,2 |
* Sisältää rahavarat | ||||
** Sisältää pankkitililimiitit | ||||
Osa tilinpäätöstä | 156 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Rahavarat | 278,4 | 260,6 |
Sitova pitkäaikainen nostamaton luottolimiitti | 200,0 | 200,0 |
Korollisten velkojen takaisinmaksut seuraavien 12 kk:n aikana | -24,1 | -25,2 |
Likviditeettiasema | 454,3 | 435,4 |
31.12.2025 MEUR | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031- | Yhteensä |
Johdannaiset | |||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | -1 012,3 | – | – | – | – | – | -1 012,3 |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | 1 011,0 | – | – | – | – | – | 1 011,0 |
Johdannaiset, netto | -1,3 | – | – | – | – | – | -1,3 |
Korolliset velat | |||||||
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen lyhennykset | -5,8 | -99,9 | – | -99,8 | – | – | -205,5 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | -18,4 | -15,4 | -11,5 | -8,0 | -6,3 | -21,4 | -81,0 |
Korkokulut yhteensä | -9,3 | -8,0 | -4,6 | -1,5 | -0,9 | -1,9 | -26,2 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | -181,8 | -25,3 | -12,6 | -15,6 | -12,5 | -8,9 | -256,6 |
Korolliset ja korottomat velat | -215,3 | -148,6 | -28,7 | -124,9 | -19,7 | -32,2 | -569,4 |
Yhteensä | -216,6 | -148,6 | -28,7 | -124,9 | -19,7 | -32,2 | -570,7 |
Osa tilinpäätöstä | 157 |
31.12.2024 MEUR | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Yhteensä |
Johdannaiset | |||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | -1 629,3 | – | – | – | – | – | -1 629,3 |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | 1 627,9 | – | – | – | – | – | 1 627,9 |
Johdannaiset, netto | -1,3 | – | – | – | – | – | -1,3 |
Korolliset velat | |||||||
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen lyhennykset | -8,3 | -149,7 | -99,8 | – | – | – | -257,8 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | -16,9 | -14,9 | -12,1 | -8,4 | -5,7 | -25,0 | -83,1 |
Korkokulut yhteensä | -12,7 | -11,1 | -5,1 | -1,3 | -1,0 | -2,8 | -33,9 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | -164,1 | -20,5 | -14,1 | -15,1 | -11,4 | -10,3 | -235,6 |
Korolliset ja korottomat velat | -202,1 | -196,3 | -131,1 | -24,8 | -18,1 | -38,1 | -610,4 |
Yhteensä | -203,4 | -196,3 | -131,1 | -24,8 | -18,1 | -38,1 | -611,7 |
Osa tilinpäätöstä | 158 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainat ja muut korolliset velat | 286,5 | 340,9 |
Lainoihin ja muihin korollisiin velkoihin sisältyvät vuokrasopimusvelat | 81,0 | 83,1 |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset | -2,8 | -4,1 |
Rahavarat | -278,4 | -260,6 |
Korollinen nettovelka | 5,3 | 76,2 |
Oma pääoma | 717,8 | 638,2 |
Nettovelkaantumisaste | 0,7 % | 11,9 % |
MEUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Liikevoitto | 220,4 | 174,4 |
Poistot ja arvonalentumiset | 56,5 | 65,8 |
EBITDA | 277,0 | 240,3 |
Korollinen nettovelka / EBITDA | 0,0 | 0,3 |
Osa tilinpäätöstä | 159 |
Osa tilinpäätöstä | 160 |
Osa tilinpäätöstä | 161 |
31.12.2025 MEUR | Liite | Jaksotet tuun hankin tamenoon arvostettavat | Käypään arvoon laajan tuloslaskel man kautta arvostettavat | Käypään arvoon tulosvai kutteisesti arvostettavat | Yhteensä |
Osakesijoitukset | – | – | 0,0 | 0,0 | |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset | 2,8 | – | – | 2,8 | |
Johdannaisvarat | 8.5 | – | 0,3 | 1,0 | 1,3 |
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset | 5.3 | 289,0 | – | – | 289,0 |
Rahavarat | 8.3 | 278,4 | – | – | 278,4 |
Rahoitusvarat yhteensä | 570,2 | 0,3 | 1,0 | 571,5 | |
Korolliset velat | 8.4 | 286,5 | – | – | 286,5 |
Johdannaisvelat | 8.5 | – | 0,6 | 1,5 | 2,1 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | 5.4 | 256,6 | – | – | 256,6 |
Rahoitusvelat yhteensä | 543,1 | 0,6 | 1,5 | 545,2 |
31.12.2024 MEUR | Liite | Jaksotet tuun hankin tamenoon arvostettavat | Käypään arvoon laajan tuloslaskel man kautta arvostettavat | Käypään arvoon tulosvai kutteisesti arvostettavat | Yhteensä |
Osakesijoitukset | – | – | – | – | |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset | 4,1 | – | – | 4,1 | |
Johdannaisvarat | 8.5 | – | 1,3 | 8,7 | 10,0 |
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset | 5.3 | 272,2 | – | – | 272,2 |
Rahavarat | 8.3 | 260,6 | – | – | 260,6 |
Rahoitusvarat yhteensä | 537,0 | 1,3 | 8,7 | 547,0 | |
Korolliset velat | 8.4 | 340,9 | – | – | 340,9 |
Johdannaisvelat | 8.5 | – | 4,1 | 7,0 | 11,1 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | 5.4 | 235,6 | – | – | 235,6 |
Rahoitusvelat yhteensä | 576,5 | 4,1 | 7,0 | 587,6 |
Osa tilinpäätöstä | 162 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Käteisvarat | 265,0 | 242,6 |
Lyhytaikaiset talletukset | 13,4 | 18,0 |
Rahavarat yhteensä | 278,4 | 260,6 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Rahavarat | 278,4 | 260,6 |
Pankkitililimiittien käyttö | -0,2 | -3,0 |
Rahavarat rahavirtalaskelmassa | 278,2 | 257,6 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 199,7 | 249,5 | |
Vuokrasopimusvelat | 9.1 | 62,6 | 66,1 |
Yhteensä | 262,3 | 315,7 | |
Lyhytaikaiset | |||
Vuokrasopimusvelat | 9.1 | 18,4 | 16,9 |
Muut korolliset velat | 5,6 | 5,3 | |
Käytetyt pankkitililimiitit | 0,2 | 3,0 | |
Yhteensä | 24,1 | 25,2 | |
Korolliset velat yhteensä | 286,5 | 340,9 |
Osa tilinpäätöstä | 163 |
MEUR | Liite | Pitkäaikaiset korolliset velat sisältäen lyhennykset | Vuokrasopi musvelat ja lyhytaikaiset korolliset velat | Lainat ja konserni tilivelat, Cargotec- konserni | Käytetyt pankkitili limiitit | Korolliset velat yhteensä |
1.1.2025 | 249,5 | 88,4 | – | 3,0 | 340,9 | |
Rahavirta | -49,7 | -18,4 | – | -2,8 | -71,0 | |
Uudet ja muuttuneet vuokrasopimukset | – | 17,5 | – | – | 17,5 | |
Kurssierot | – | -0,8 | – | 0,0 | -0,8 | |
Efektiivisen koron menetelmä | -0,2 | – | – | – | -0,2 | |
Korolliset velat yhteensä, 31.12.2025 | 199,7 | 86,6 | – | 0,2 | 286,5 |
MEUR | Liite | Pitkäaikaiset korolliset velat sisältäen lyhennykset | Vuokrasopi musvelat ja lyhytaikaiset korolliset velat | Lainat ja konserni tilivelat, Cargotec- konserni | Käytetyt pankkitili limiitit | Korolliset velat yhteensä |
1.1.2024 | 50,0 | 88,1 | 112,8 | 3,8 | 254,6 | |
Rahavirta | -49,8 | -22,2 | -131,8 | -0,8 | -204,6 | |
Uudet ja muuttuneet vuokrasopimukset | – | 18,6 | – | – | 18,6 | |
Jakautuminen | 249,4 | 3,5 | 20,0 | – | 272,9 | |
Kurssierot | – | 0,4 | -1,0 | 0,1 | -0,5 | |
Efektiivisen koron menetelmä | 0,0 | – | – | – | 0,0 | |
Korolliset velat yhteensä, 31.12.2024 | 249,5 | 88,4 | – | 3,0 | 340,9 |
Osa tilinpäätöstä | 164 |
Osa tilinpäätöstä | 165 |
31.12.2025 MEUR | Nimellisarvo | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo | Netto käypä arvo |
Lyhytaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta | 589,0 | 0,3 | 0,6 | -0,3 |
Valuuttatermiinit, muut | 425,0 | 1,0 | 1,5 | -0,5 |
Yhteensä | 1 014,0 | 1,3 | 2,1 | -0,7 |
Johdannaiset yhteensä | 1 014,0 | 1,3 | 2,1 | -0,7 |
31.12.2024 MEUR | Nimellisarvo | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo | Netto käypä arvo |
Lyhytaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta | 579,1 | 1,3 | 4,1 | -2,7 |
Valuuttatermiinit, muut | 1 058,9 | 8,7 | 7,0 | 1,7 |
Yhteensä | 1 638,1 | 10,0 | 11,1 | -1,1 |
Johdannaiset yhteensä | 1 638,1 | 10,0 | 11,1 | -1,1 |
Päätöskurssit | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
SEK | 10,8215 | 11,4590 |
USD | 1,1750 | 1,0389 |
Keskikurssit | 2025 | 2024 |
SEK | 11,0728 | 11,4226 |
USD | 1,1243 | 1,0826 |
Osa tilinpäätöstä | 166 |
Osakkeiden lukumäärä | A-sarjan osakkeet | B-sarjan osakkeet | Yhteensä |
Osakkeiden lukumäärä 1.1.2025 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2025 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2025 | – | 181 389 | 181 389 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 31.12.2025 | 9 526 089 | 54 616 640 | 64 142 729 |
Osakkeiden lukumäärä 30.6.2024 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2024 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2024 | – | 250 000 | 250 000 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 31.12.2024 | 9 526 089 | 54 548 029 | 64 074 118 |
Osa tilinpäätöstä | 167 |
Osa tilinpäätöstä | 168 |
Osa tilinpäätöstä | 169 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset | |||
Vuokramaksut taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista | 9.2 | ||
Vuoden kuluessa | 0,6 | 0,5 | |
1–2 vuoden kuluessa | 0,1 | 0,1 | |
2–3 vuoden kuluessa | 0,1 | 0,0 | |
3–4 vuoden kuluessa | – | 0,0 | |
4–5 vuoden kuluessa | – | – | |
Yli 5 vuoden kuluessa | – | – | |
Yhteensä | 0,7 | 0,6 | |
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimuksiin liittyvät vastuut | |||
Vuokramaksut lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyen | 0,4 | 0,2 | |
Vuokramaksut arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyen | 0,4 | 0,4 | |
Vuokramaksut vielä alkamattomiin vuokrasopimuksiin liittyen | – | – | |
Yhteensä | 0,7 | 0,6 | |
Taseelle kirjattavat vuokrasopimukset | |||
Vuokramaksut taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista | |||
Vuoden kuluessa | 21,5 | 20,0 | |
1–2 vuoden kuluessa | 17,7 | 17,3 | |
2–3 vuoden kuluessa | 13,1 | 13,8 | |
3–4 vuoden kuluessa | 9,2 | 9,7 | |
4–5 vuoden kuluessa | 7,2 | 6,7 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | 23,3 | 27,8 | |
Yhteensä | 92,0 | 95,3 | |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vuokramaksujen nykyarvo taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista | 8.4 | ||
Vuoden kuluessa | 18,4 | 16,9 | |
1–2 vuoden kuluessa | 15,4 | 14,9 | |
2–3 vuoden kuluessa | 11,5 | 12,1 | |
3–4 vuoden kuluessa | 8,0 | 8,4 | |
4–5 vuoden kuluessa | 6,3 | 5,7 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | 21,4 | 25,0 | |
Yhteensä | 81,0 | 83,1 | |
Tuleva korkokulu taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista | 11,0 | 12,2 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 6.3 | ||
Maa-alueet ja rakennukset | 52,5 | 59,3 | |
Koneet ja kalusto | 19,8 | 14,9 | |
Yhteensä | 72,3 | 74,2 | |
Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa | |||
Poistokulu käyttöoikeusomaisuuseristä | 6.3 | 19,1 | 17,8 |
Maa-alueet ja rakennukset | 11,4 | 11,4 | |
Koneet ja kalusto | 7,6 | 6,4 | |
Korkokulu vuokraveloista | 2.5 | 3,7 | 3,6 |
Voitto (-) / tappio (+) ennenaikaisesti keskeytetyistä sopimuksista | 0,4 | 1,9 | |
Arvonalentumistappio käyttöoikeusomaisuuseristä | 6.3 | – | – |
Vuokrakulu taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista: | 1,9 | 1,6 | |
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten osuus | 0,8 | 0,9 | |
Arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten osuus | 1,1 | 0,8 | |
Yhteensä | 25,0 | 24,9 | |
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa | |||
Maksetut vuokrat taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin liittyen | 1,9 | 1,6 | |
Maksetut vuokrat taseelle kirjattuihin vuokrasopimuksiin liittyen* | 23,1 | 21,1 | |
Yhteensä | 25,0 | 22,8 | |
* sisältää korkokulut ja vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | |||
Osa tilinpäätöstä | 170 |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset | |||
Vuokrasaatavat käyttöleasingsopimuksista | |||
Vuoden kuluessa | 28,0 | 26,8 | |
1–2 vuoden kuluessa | 22,7 | 19,4 | |
2–3 vuoden kuluessa | 16,3 | 13,3 | |
3–4 vuoden kuluessa | 10,2 | 8,6 | |
4–5 vuoden kuluessa | 5,2 | 3,5 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | 1,2 | 0,8 | |
Yhteensä | 83,6 | 72,3 | |
Taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöomaisuuserät | |||
Maa-alueet ja rakennukset | 0,9 | 1,0 | |
Koneet ja kalusto | 6.3 | 128,0 | 118,7 |
Yhteensä | 128,9 | 119,7 | |
Vuokrasopimukset taseella | |||
Vuokrasaatavat rahoitusleasingsopimuksista | |||
Vuoden kuluessa | 1,2 | 1,3 | |
1–2 vuoden kuluessa | 1,0 | 0,9 | |
2–3 vuoden kuluessa | 0,5 | 0,9 | |
3–4 vuoden kuluessa | 0,0 | 0,4 | |
4–5 vuoden kuluessa | – | 0,0 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | – | – | |
Yhteensä | 2,8 | 3,6 | |
MEUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vuokrasaatavien nykyarvo rahoitusleasingsopimuksista | |||
Vuoden kuluessa | 1,1 | 1,3 | |
1–2 vuoden kuluessa | 1,0 | 0,8 | |
2–3 vuoden kuluessa | 0,5 | 0,9 | |
3–4 vuoden kuluessa | 0,0 | 0,4 | |
4–5 vuoden kuluessa | – | 0,0 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | – | – | |
Yhteensä | 2,7 | 3,4 | |
Tuleva korkotuotto rahoitusleasingsopimuksista | 0,1 | 0,2 | |
Rahoitusleasingsaatavat | |||
Maa-alueet ja rakennukset | 1,0 | 1,4 | |
Koneet ja kalusto | 1,7 | 2,0 | |
Yhteensä | 2,7 | 3,4 | |
Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa | |||
Vuokratuotto käyttöleasingsopimuksista | 32,3 | 32,4 | |
Koneet ja kalusto | 31,7 | 31,7 | |
Maa-alueet ja rakennukset | 0,3 | 0,3 | |
Käyttöoikeusomaisuuserien alivuokraus | 0,3 | 0,4 | |
Myyntivoitto tai -tappio rahoitusleasingsopimuksista | 2,1 | 3,9 | |
Korkotuotto rahoitusleasingsopimuksista | 0,1 | 0,1 | |
Yhteensä | 34,5 | 36,3 | |
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa | |||
Saadut vuokrat käyttöleasingsopimuksista | 41,1 | 29,4 | |
Saadut vuokrat rahoitusleasingsopimuksista | 2,8 | 3,5 | |
Yhteensä | 43,9 | 32,9 |
Osa tilinpäätöstä | 171 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Asiakasrahoitus | 5,8 | 14,5 |
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut | 0,7 | 0,6 |
Muut vastuut | 0,7 | 0,6 |
Yhteensä | 7,2 | 15,7 |
Osa tilinpäätöstä | 172 |
MEUR | 1.1.-30.6.2024 | 1.1.–31.12.2024 |
Liikevaihto | 0,4 | 0,4 |
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | 0,0 | 0,0 |
Hallinnon kulut | -21,4 | -21,4 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 6,2 | 6,2 |
Rahoitustuotot | 10,5 | 10,5 |
Rahoituskulut | -3,1 | -3,1 |
Yhteensä | -7,5 | -7,5 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 173 |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
Konsernin tuloslaskelma | Carve-out | Carve-out | Carve-out | |||
Liikevaihto | MEUR | 1 741 | 1 720 | 2 050 | 1 943 | 1 512 |
Liikevoitto | MEUR | 220 | 174 | 240 | 118 | 321 |
% liikevaihdosta | % | 12,7 % | 10,1 % | 11,7 % | 6,1 % | 21,2 % |
Vertailukelpoinen liikevoitto | MEUR | 223 | 217 | 255 | 169 | 100 |
% liikevaihdosta | % | 12,8 % | 12,6 % | 12,4 % | 8,7 % | 6,6 % |
Tulos ennen veroja | MEUR | 211 | 172 | 241 | 118 | 319 |
% liikevaihdosta | % | 12,1 % | 10,0 % | 11,8 % | 6,0 % | 21,1 % |
Kauden tulos | MEUR | 163 | 128 | 194 | 93 | 261 |
% liikevaihdosta | % | 9,4 % | 7,4 % | 9,5 % | 4,8 % | 17,3 % |
Poistot ja arvonalentumiset | MEUR | 57 | 66 | 57 | 52 | 54 |
Palkat ja palkkiot | MEUR | 264 | 257 | 252 | 240 | 267 |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
Konsernin tase ja investoinnit | Carve-out | Carve-out | Carve-out | |||
Oma pääoma | MEUR | 718 | 638 | 818 | 853 | 776 |
Taseen loppusumma | MEUR | 1 748 | 1 696 | 1 846 | 1 904 | 1 760 |
Korollinen nettovelka | MEUR | 5 | 76 | -123 | -198 | -123 |
Nettokäyttöpääoma | MEUR | 95 | 75 | 92 | 62 | 62 |
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin (sisältäen vuokrasopimukset) | MEUR | 39 | 28 | 39 | 28 | 21 |
Investoinnit asiakasrahoitussopimuksiin | MEUR | 46 | 32 | 43 | 32 | 16 |
Investoinnit yhteensä, % liikevaihdosta | % | 4,9 % | 3,5 % | 4,0 % | 3,1 % | 2,5 % |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 174 |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
Muut tunnusluvut | Carve-out | Carve-out | Carve-out | |||
Oman pääoman tuotto (ROE) | % | 24,1 % | 17,6 % | n/a | n/a | n/a |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) | % | 23,0 % | 18,7 % | 24,4 % | 12,4 % | 30,4 % |
Osakekohtainen tulos 1 | EUR | 2,55 | 1,99 | 3,01 | 1,44 | 4,07 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos1 | EUR | 2,54 | 1,99 | 3,01 | 1,44 | 4,07 |
Nettovelkaantumisaste | % | 0,7 % | 11,9 % | n/a | n/a | n/a |
Korollinen nettovelka / EBITDA | 0,0 | 0,3 | n/a | n/a | n/a | |
Saadut tilaukset | MEUR | 1 817 | 1 679 | 1 705 | 2 081 | 2 063 |
Tilauskanta | MEUR | 977 | 955 | 1 024 | 1 428 | 1 302 |
Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto, % liikevaihdosta | % | 43,8 % | 40,6 % | 35,1 % | 34,0 % | 31,7 % |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | MEUR | 246 | 249 | 257 | 178 | 88 |
Tutkimus- ja kehitystoiminnan menot | MEUR | 54 | 54 | 54 | 50 | 60 |
% liikevaihdosta | % | 3,1 % | 3,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,9 % |
josta aktivoitu taseeseen | MEUR | 0,5 | – | – | – | – |
Henkilöstö keskimäärin | 5 279 | 5 157 | 5 125 | 5 062 | 5 222 | |
Henkilöstö 31.12. | 5 300 | 5 207 | 4 991 | 5 099 | 4 955 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 175 |
2025 | 2024 | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | EUR | 2,55 | 1,99 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | EUR | 2,54 | 1,99 |
Oma pääoma/osake | EUR | 11,19 | 9,96 |
Osinko/osake, B-sarjan osake 1 | EUR | 1,10 | 1,00 |
Osinko/osake, A-sarjan osake 1 | EUR | 1,09 | 0,99 |
Osingot yhteensä 1 | MEUR | 70 | 64 |
Osinko/tulos, B-sarjan osake 1 | % | 43,2 % | 50,2 % |
Osinko/tulos, A-sarjan osake 1 | % | 42,8 % | 49,8 % |
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake 1 | % | 2,7 % | 3,1 % |
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake | 15,92 | 15,98 | |
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake | |||
Keskikurssi | EUR | 34,43 | 28,12 |
Kauden ylin kurssi | EUR | 44,72 | 37,00 |
Kauden alin kurssi | EUR | 24,34 | 24,52 |
Kauden päätöskurssi | EUR | 40,54 | 31,81 |
Osakkeiden markkina-arvo 31.12. 2 | MEUR | 2 600 | 2 038 |
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo 31.12. 3 | MEUR | 2 214 | 1 735 |
Osakevaihto, B-sarjan osake | 1 000 kpl | 15 449 | 16 466 |
Osakevaihto, B-sarjan osake | % | 28,3 % | 30,0 % |
A-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 4 | 1 000 kpl | 9 526 | 9 526 |
A-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12. 4 | 1 000 kpl | 9 526 | 9 526 |
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 3 | 1 000 kpl | 54 603 | 54 740 |
B-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12. 3 | 1 000 kpl | 54 617 | 54 548 |
B-sarjan osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu keskiarvo3 | 1 000 kpl | 54 662 | 54 819 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 176 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana | ||
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana, laimennusvaikutus huomioituna | ||
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus | Viittaus täsmäytykseen | ||
Liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta) | = | Liikevaihto - myytyjä suoritteita vastaavat kulut - myynnin ja markkinoinnin kulut - tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut - hallinnon kulut + liiketoiminnan muut tuotot - liiketoiminnan muut kulut + osuus osakkuusyritysten tuloksesta | Liikevoittoa käytetään liiketoiminnan kannattavuuden mittaamiseen. Tunnusluku kuvaa toiminnan kannattavuutta ennen rahoituseriä ja veroja. | Tuloslaskelma | |
Vertailukelpoinen liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta) | = | Liikevoitto ilman vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavia eriä | Vertailukelpoista liikevoittoa käytetään liiketoiminnan tuloskehityksen seurannassa, ennustamisessa ja tavoiteasetannassa. Tunnusluku lasketaan oikaisemalla liikevoitosta vertailukelpoisuuteen merkittävästi vaikuttavat erät, jolloin se parantaa toiminnan kannattavuuden vertailtavuutta eri kausien välillä. | Liitetieto 2.1, Segmentti- informaatio | |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 177 |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus | Viittaus täsmäytykseen | ||
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavat erät (MEUR) | = | Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat tuotot ja kulut, jotka aiheutuvat merkittävistä toistuviin liiketoimintoihin kuulumattomista tapahtumista, kuten osittaisjakautuminen Cargotecista ja Kalmarin listautuminen vuonna 2024, uudelleenjärjestelyt, liiketoimintojen hankinnat, integraatiot, myynnit ja lakkauttamiset, omaisuuden arvonalentumiset ja muut merkittävät tapahtumat, joiden ei katsota kuuluvan osaksi toistuvia liiketoimintoja. | Käytetään osatekijänä vertailukelpoisen liikevoiton laskemisessa. | Liitetieto 2.4, Vertailtavuuteen vaikuttavat erät | |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | = | Kauden tulos + poistot ja arvonalentumiset + rahoitustuotot ja -kulut + verot + muut oikaisuerät + nettokäyttöpääoman muutos | Tunnusluku kuvaa liiketoiminnasta kertynyttä rahavirtaa myynnin tuoman tulon ja liiketoiminnan vaatimien kulujen jälkeen. Tämä rahavirta mittaa kykyä suoriutua korkojen, verojen, investointien sekä oman ja vieraan pääoman maksuista. Tunnuslukua käytetään liiketoiminnan seurannassa ja ennustamisessa. | Rahavirtalaskelma | |
Korollinen nettovelka / EBITDA, viimeiset 12 kk | = | Korollinen nettovelka | Käytetään mittaamaan konsernin pääomarakennetta ja rahoituskapasiteettia. | Liitetieto 8.1, Rahoitusriskien hallinta | |
EBITDA, viimeiset 12 kk | |||||
Korollinen nettovelka (MEUR) | = | Korolliset velat (pitkäaikaiset korolliset velat + pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset + lyhytaikaiset muut korolliset velat) - korolliset saatavat (pitkä- ja lyhytaikaiset lainasaamiset ja muut korolliset saamiset) - rahavarat | Korollinen nettovelka kuvaa Kalmarin velkaantuneisuutta. Tunnuslukua käytetään pääomarakenteen seurannassa sekä osatekijänä tunnuslukujen korollinen nettovelka/EBITDA ja nettovelkaantumisaste laskennassa. | Liitetieto 8.1, Rahoitusriskien hallinta | |
EBITDA (MEUR), viimeiset 12 kk | = | Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset, viimeiset 12 kk | Käytetään osatekijänä tunnuslukujen korollinen nettovelka/ EBITDA ja rahavirtasuhde laskennassa. | Liitetieto 2.1, Segmenttikohtaiset tiedot: taulukko segmenttien tuotot ja kulut | |
Nettokäyttöpääoma (MEUR) | = | Vaihto-omaisuus + operatiiviset johdannaisvarat + myyntisaamiset + sopimuksiin perustuvat omaisuuserät + muut operatiiviset korottomat saamiset - varaukset - operatiiviset johdannaisvelat - eläkevelvoitteet - ostovelat - sopimuksiin perustuvat velat - muut operatiiviset korottomat velat | Nettokäyttöpääomaa käytetään seuraamaan suoraan operatiiviseen liiketoimintaan sitoutunutta pääomaa. Se ei sisällä rahoitukseen ja verotukseen liittyviä eriä eikä pitkäaikaisia varoja. | Liitetieto 5.1, Nettokäyttöpääoma | |
Rahavirtasuhde (%) | = | Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja, viimeiset 12 kk | Rahavirtasuhdetta käytetään arvioimaan tehokkuutta eli kuinka Kalmar on tuottanut operatiivista rahavirtaa suhteessa tulokseen (EBITDA) mitatulla ajanjaksolla. | Liitetieto 8.1, Rahoitusriskien hallinta | |
EBITDA, viimeiset 12 kk |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 178 |
Tunnusluku | Määritelmä | Käyttötarkoitus | Viittaus täsmäytykseen | ||
Investoinnit | = | Lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sisältäen omistetut käyttöomaisuuserät ja käyttöoikeusomaisuuserät, pois lukien yrityshankintojen hankintahetken omaisuuserät | Investoinnit ovat pitkäaikaisten tuotannontekijöiden hankintaan käytettyä rahaa. Tunnuslukua käytetään rahavirtalaskelman osatekijänä. | Liitetieto 6.2 Aineettomat hyödykkeet; liitetieto 6.3 Aineelliset hyödykkeet | |
Oman pääoman tuotto (ROE) (%), viimeiset 12 kk | = 100 × | Kauden tulos, viimeiset 12 kk | Käytetään kuvaamaan kuinka paljon tuottoa omistajat saavat sijoittamilleen varoille. | Kauden tulos: Tuloslaskelma; Oma pääoma: Tase | |
Oma pääoma (keskimäärin viimeiset 12 kk aikana) | |||||
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) (%), viimeiset 12 kk | = 100 × | Tulos ennen veroja + rahoituskulut, viimeiset 12 kk | Käytetään kuvaamaan suhteellista kannattavuutta eli sitä tuottoa, joka on saatu yritykseen sijoitetulle korkoa tai muuta tuottoa vaativalle pääomalle. | Tulos ennen veroja ja rahoituskulut: Tuloslaskelma; Taseen loppusumma ja korolliset velat: Tase | |
Oma pääoma yhteensä + korolliset velat (keskimäärin viimeisen 12 kk aikana) | |||||
Korolliset velat | = | Pitkäaikaiset korolliset velat - pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset - lyhytaikaiset muut korolliset velat | Käytetään osatekijänä tunnusluvun sijoitetun pääoman tuotto laskennassa. | Tase | |
Nettovelkaantumisaste (%) | = 100 × | Korollinen nettovelka | Käytetään kuvaamaan yrityksen velkaantuneisuutta mittaamalla omistajien sijoittamien omien pääomien ja rahoittajilta lainattujen korollisten velkojen suhdetta. Osa Kalmarin lainasopimuksista sisältää yhtiön pääomarakennetta rajoittavan ehdon, jota mitataan nettovelkaantumisasteella. | Liitetieto 8.1, Rahoitusriskien hallinta | |
Oma pääoma |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 179 |
Oma pääoma / osake (EUR) | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | Keskikurssi (EUR) | = | B-sarjan osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto kauden aikana | |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa | Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana | |||||
Osinko / osake (EUR) | = | Kaudelta jaettava osinko | Osakkeiden markkina-arvo kauden lopussa | = | Ulkona olevien B-sarjan osakkeiden määrä kauden lopussa x B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi + Ulkona olevien A-sarjan osakkeiden määrä kauden lopussa x B-sarjan osakkeen kauden päätöspäivän keskikurssi | |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa | ||||||
Osinko / tulos (%) | = 100 × | Kaudelta jaettava osinko / osake | Osakevaihto | = | Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana | |
Osakekohtainen tulos | ||||||
Efektiivinen osinkotuotto (%) | = 100 × | Osinko / osake | Osakevaihto (%) | = 100 × | Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana | |
B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi | B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana | |||||
Hinta / voitto (P/E) | = | B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi | ||||
Osakekohtainen tulos | ||||||
Osa tilinpäätöstä | 180 |
EUR | Liite | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Liikevaihto | 73 040 674,75 | 37 492 373,05 | |
Hallinnon kulut | 3, 4, 5 | -72 109 853,02 | -38 405 077,75 |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | -8 444,77 | -17 979 287,57 | |
Liikevoitto /-tappio | 922 376,96 | -18 891 992,27 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 6 | 144 479 419,14 | 175 886 469,08 |
Voitto / tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 145 401 796,10 | 156 994 476,81 | |
Konserniavustus | 24 268 736,50 | 26 294 102,76 | |
Tuloverot | 7 | -3 239 558,55 | 1 506 916,30 |
Tilikauden voitto / tappio | 166 430 974,05 | 184 795 495,87 |
Osa tilinpäätöstä | 181 |
EUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VASTAAVAA | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineettomat hyödykkeet | 8 | 3 318 259,41 | 4 065 458,91 |
Aineelliset hyödykkeet | 9 | 247 107,83 | 265 024,80 |
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 10 | 926 923 489,69 | 1 037 685 370,79 |
Muut osakkeet ja osuudet | 10 | 1 000,00 | – |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 930 489 856,93 | 1 042 015 854,50 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Pitkäaikaiset saamiset | 11, 13 | 40 170 745,45 | 47 678 554,81 |
Lyhytaikaiset saamiset | 12, 13 | 269 301 140,54 | 137 028 933,03 |
Rahavarat | 202 032 958,27 | 168 561 833,40 | |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 511 504 844,26 | 353 269 321,24 | |
Vastaavaa yhteensä | 1 441 994 701,19 | 1 395 285 175,74 | |
EUR | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VASTATTAVAA | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 20 000 000,00 | 20 000 000,00 | |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 156 814 737,45 | 156 814 737,45 | |
Kertyneet voittovarat | 300 860 919,93 | 180 162 892,17 | |
Tilikauden voitto / tappio | 166 430 974,05 | 184 795 495,87 | |
Oma pääoma yhteensä | 14 | 644 106 631,43 | 541 773 125,49 |
Pakolliset varaukset | |||
Muut varaukset | 114 239,91 | – | |
Pakolliset varaukset yhteensä | 114 239,91 | – | |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset velat | 13, 15 | 200 000 000,00 | 250 000 000,00 |
Lyhytaikaiset velat | 13, 16 | 597 773 829,85 | 603 512 050,25 |
Vieras pääoma yhteensä | 797 773 829,85 | 853 512 050,25 | |
Vastattavaa yhteensä | 1 441 994 701,19 | 1 395 285 175,74 |
Osa tilinpäätöstä | 182 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Liikevoitto /-tappio | 922 | -18 892 |
Oikaisut liikevoittoon /-tappioon | 1 588 | 16 283 |
Käyttöpääoman muutos: | ||
Korottomien saamisten muutos | 3 983 | -5 616 |
Korottomien velkojen muutos | -10 843 | 6 446 |
Maksetut korot | -25 971 | -18 960 |
Saadut korot | 16 161 | 6 273 |
Saadut osingot | 100 000 | 208 000 |
Maksetut tuloverot | -190 | – |
Muut rahoitustuotot ja -kulut | 1 494 | 1 877 |
Liiketoiminnan rahavirta | 87 144 | 195 412 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -625 | -8 |
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin ja muihin sijoituksiin | -1 | – |
Luovutustulot tytäryhtiöosakkeista ja muista sijoituksista | 164 180 | – |
Investointien rahavirta | 163 554 | -8 |
Saadut ja maksetut konserniavustukset | 26 294 | – |
Omien osakkeiden hankinta | – | -8 048 |
Myönnetyt lainat | -1 189 872 | -104 000 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 1 049 300 | 34 908 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 816 321 | 427 995 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -805 524 | -462 809 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 99 800 | 49 925 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -149 500 | -99 750 |
Maksetut osingot | -64 047 | – |
Rahoituksen rahavirta | -217 227 | -161 778 |
Rahavarojen muutos | 33 471 | 33 626 |
Rahavarat tilikauden alussa | 168 566 | 134 936 |
Rahavarat 31.12. | 202 037 | 168 562 |
Kalmar vuosikertomus 2025 | Osa tilinpäätöstä | 183 |
Osa tilinpäätöstä | 184 |
Osa tilinpäätöstä | 185 |
Osa tilinpäätöstä | 186 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Palkat ja palkkiot | 12 764 | 6 808 |
Eläkekulut | 2 252 | 1 050 |
Muut henkilösivukulut | 541 | 145 |
Yhteensä | 15 557 | 8 002 |
1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 | |
Toimihenkilöt | 92 | 77 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Aineettomat oikeudet | 1 275 | 687 |
Muut pitkävaikutteiset menot | 48 | 24 |
Koneet ja kalusto | 67 | 29 |
Yhteensä | 1 390 | 740 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Tilintarkastus | 788 | 838 |
Varmennuspalvelut | 102 | 129 |
Yhteensä | 890 | 967 |
Osa tilinpäätöstä | 187 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Korkotuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 10 429 | 3 152 |
Muilta | 5 834 | 3 286 |
Yhteensä | 16 263 | 6 438 |
Muut rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 64 731 | 831 |
Saadut osingot saman konsernin yrityksiltä | 100 000 | 208 000 |
Yhteensä | 164 731 | 208 831 |
Korkokulut | ||
Saman konsernin yrityksille | -17 011 | -12 261 |
Muille | -8 744 | -7 424 |
Yhteensä | -25 755 | -19 685 |
Muut rahoituskulut | ||
Saman konsernin yrityksille | -8 614 | – |
Muille | -2 640 | -2 010 |
Valuuttakurssierot | – | -561 |
Yhteensä | -11 254 | -2 572 |
Arvonpalautukset ja -alentumiset | ||
Tytäryhtiöosakkeiden ja -lainojen arvonalentumiset | 496 | -17 126 |
Yhteensä | 496 | -17 126 |
Rahoitustuotot ja -kulut, yhteensä | 144 481 | 175 886 |
TEUR | 1.1.–31.12.2025 | 30.6.–31.12.2024 |
Kauden verot | 2 938 | 467 |
Edellisten tilikausien verot | 190 | – |
Laskennallisen verosaamisen muutos | 111 | -1 974 |
Yhteensä | 3 239 | -1 507 |
Osa tilinpäätöstä | 188 |
TEUR | Aineettomat oikeudet | Muut pitkä vaikutteiset menot | Muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2025 | 12 520 | 416 | – | 12 936 |
Lisäykset | 572 | 4 | – | 576 |
Vähennykset | – | – | – | – |
Siirrot erien välillä | – | – | – | – |
Hankintameno 31.12.2025 | 13 092 | 420 | – | 13 512 |
Kertyneet poistot 1.1.2025 | -8 847 | -24 | – | -8 871 |
Tilikauden poisto | -1 275 | -48 | – | -1 323 |
Kertyneet poistot 31.12.2025 | -10 122 | -72 | – | -10 194 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 2 971 | 348 | – | 3 318 |
TEUR | Aineettomat oikeudet | Muut pitkä vaikutteiset menot | Muut aineettomat hyödykkeet | Yhteensä |
Jakautumistase 30.6.2024 | 12 346 | – | 174 | 12 520 |
Lisäykset | – | 8 | – | 8 |
Vähennykset | – | – | – | – |
Siirrot erien välillä | 174 | 408 | -174 | 408 |
Hankintameno 31.12.2024 | 12 520 | 416 | – | 12 936 |
Jakautumistaseen kertyneet poistot 30.6.2024 | -8 160 | – | – | -8 160 |
Tilikauden poisto | -687 | -24 | – | -711 |
Kertyneet poistot 31.12.2024 | -8 847 | -24 | – | -8 871 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 3 674 | 392 | – | 4 065 |
TEUR | Koneet ja kalusto | Keskeneräi nen käyttö omaisuus | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2025 | 294 | – | 294 |
Lisäykset | 49 | – | 49 |
Vähennykset | – | – | – |
Siirrot erien välillä | – | – | – |
Hankintameno 31.12.2025 | 343 | – | 343 |
Kertyneet poistot 1.1.2025 | -29 | – | -29 |
Tilikauden poisto | -67 | – | -67 |
Kertyneet poistot 31.12.2025 | -96 | – | -96 |
Kirjanpitoarvo 31.12. 2025 | 247 | – | 247 |
TEUR | Koneet ja kalusto | Keskeneräi nen käyttö omaisuus | Yhteensä |
Jakautumistase 30.6.2024 | – | 741 | 741 |
Vähennykset | – | -38 | -38 |
Siirrot erien välillä | 294 | -702 | -408 |
Hankintameno 31.12.2024 | 294 | – | 294 |
Jakautumistaseen kertyneet poistot 30.6.2024 | – | – | – |
Tilikauden poisto | -29 | – | -29 |
Kertyneet poistot 31.12.2024 | -29 | – | -29 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 265 | – | 265 |
Osa tilinpäätöstä | 189 |
TEUR | 2025 | 2024 |
Osuudet saman konsernin yrityksissä | ||
Hankintameno tilikauden alussa | 1 501 849 | – |
Jakautumistase 30.6.2024 | – | 1 120 452 |
Lisäykset | – | 381 397 |
Vähennykset | -574 925 | – |
Hankintameno 31.12. | 926 923 | 1 501 849 |
Kertyneet arvonalentumiset tilikauden alussa | -464 163 | – |
Jakautumistase 30.6.2024 | – | -454 163 |
Arvonalentumiset | – | -10 000 |
Vähennykset | 464 163 | – |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | – | -464 163 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 926 923 | 1 037 685 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Muut osakkeet ja osuudet | ||
Hankintameno tilikauden alussa | – | – |
Lisäykset | 1 | – |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 | – |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä | 32 107 | 39 355 |
Laskennallinen verosaaminen | 7 753 | 7 864 |
Siirtosaamiset | 311 | 459 |
Yhteensä | 40 171 | 47 679 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Lainasaamiset | 221 564 | 77 068 |
Myyntisaamiset | 9 955 | 5 972 |
Johdannaisvarat | 3 159 | 6 979 |
Siirtosaamiset | 26 112 | 29 492 |
Yhteensä | 260 790 | 119 511 |
Saamiset muilta | ||
Myyntisaamiset | – | 19 |
Johdannaisvarat | 1 271 | 10 035 |
Siirtosaamiset | 7 240 | 7 463 |
Yhteensä | 8 511 | 17 518 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 269 301 | 137 029 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Konserniavustus | 24 269 | 26 294 |
Korkotuotot | 945 | 861 |
Jaksotukset | 4 312 | 3 569 |
ALV-saaminen | 1 643 | 2 929 |
Muut saamiset | 2 184 | 3 303 |
Yhteensä | 33 353 | 36 956 |
Osa tilinpäätöstä | 190 |
31.12.2025 TEUR | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo | Netto käypä arvo |
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit | 3 159 | 2 399 | 760 |
Muut valuuttatermiinit | 1 271 | 1 933 | -662 |
Yhteensä | 4 430 | 4 332 | 98 |
31.12.2024 TEUR | Positiivinen käypä arvo | Negatiivinen käypä arvo | Netto käypä arvo |
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit | 6 979 | 4 683 | 2 296 |
Muut valuuttatermiinit | 10 035 | 11 119 | -1 084 |
Yhteensä | 17 014 | 15 802 | 1 212 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit | 608 493 | 603 696 |
Muut valuuttatermiinit | 983 588 | 1 638 064 |
Yhteensä | 1 592 081 | 2 241 759 |
TEUR | 2025 | 2024 |
Sidottu oma pääoma | ||
Osakepääoma tilikauden alussa | 20 000 | 20 000 |
Osakepääoma 31.12. | 20 000 | 20 000 |
Sidottu oma pääoma yhteensä | 20 000 | 20 000 |
Vapaa oma pääoma | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto tilikauden alussa | 156 815 | 164 863 |
Omien osakkeiden hankinta | – | -8 048 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 156 815 | 156 815 |
Edellisten tilikausien voitto / tappio | 364 958 | – |
Jakautumisen vaikutus 30.6.2024 | – | 180 163 |
Voitonjako | -64 097 | – |
Tilikauden voitto / tappio | 166 431 | 184 795 |
Edellisten tilikausien voitto / tappio yhteensä | 467 292 | 364 958 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 624 107 | 521 773 |
Oma pääoma yhteensä 31.12. | 644 107 | 541 773 |
Jakokelpoiset varat 31.12. | 624 107 | 521 773 |
Osa tilinpäätöstä | 191 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 200 000 | 250 000 |
Yhteensä | 200 000 | 250 000 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Lainat saman konsernin yrityksiltä | 564 631 | 555 265 |
Ostovelat | 13 189 | 16 044 |
Johdannaisvelat | 2 399 | 4 683 |
Siirtovelat | 80 | 89 |
Yhteensä | 580 299 | 576 080 |
Velat ulkopuolisille | ||
Käytetyt pankkitililimiitit | 1 | 1 888 |
Ostovelat | 3 339 | 6 297 |
Johdannaisvelat | 1 933 | 11 119 |
Siirtovelat | 12 202 | 8 128 |
Yhteensä | 17 475 | 27 432 |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 597 774 | 603 512 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset | 4 449 | 6 305 |
Korkojaksotukset | 510 | 726 |
Muut siirtovelat | 7 322 | 1 187 |
Yhteensä | 12 281 | 8 217 |
TEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Takaukset | ||
Saman konsernin yritysten puolesta | 183 186 | 121 818 |
Leasing-vastuut | ||
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 614 | 513 |
Myöhemmin maksettavat | 3 200 | 3 479 |
Yhteensä | 187 000 | 125 810 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 192 |
2025 | 2024 | |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 2,55 | 1,99 |
Osakekohtainen oma pääoma | 11,19 | 9,96 |
Osinko B-sarjan osakkeelta* | 1,10 | 1,00 |
Osinko A-sarjan osakkeelta* | 1,09 | 0,99 |
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake, %* | 2,7 % | 3,1 % |
P/E voittokerroin B-sarjan osake* | 15,92 | 15,98 |
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake | ||
Keskikurssi | 34,43 | 28,12 |
Kauden ylin kurssi | 44,72 | 37,00 |
Kauden alin kurssi | 24,34 | 24,52 |
Kauden päätöskurssi | 40,54 | 31,81 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 193 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 194 |
Osakkeenomistajat | A-osakkeet, määrä | B-osakkeet, määrä | Osakkeet yhteensä, määrä | % | Äänet yhteensä, määrä | % |
Wipunen varainhallinta oy | 2 940 067 | 6 200 000 | 9 140 067 | 14,21 | 3 560 067 | 23,73 |
Mariatorp Oy | 2 940 067 | 5 000 000 | 7 940 067 | 12,34 | 3 440 067 | 22,93 |
Pivosto Oy | 2 940 067 | 4 000 000 | 6 940 067 | 10,79 | 3 340 067 | 22,27 |
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | – | 2 010 777 | 2 010 777 | 3,13 | 201 077 | 1,34 |
Koneen Säätiö Sr | 705 888 | 1 232 454 | 1 938 342 | 3,01 | 829 133 | 5,53 |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | – | 1 736 000 | 1 736 000 | 2,70 | 173 600 | 1,16 |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | – | 923 037 | 923 037 | 1,43 | 92 303 | 0,62 |
Valtion Eläkerahasto | – | 550 000 | 550 000 | 0,86 | 55 000 | 0,37 |
Nurminen Minna Kirsti | – | 337 135 | 337 135 | 0,52 | 33 713 | 0,22 |
Sigrid Juséliuksen Säätiö | – | 299 800 | 299 800 | 0,47 | 29 980 | 0,20 |
Sr Nordea Nordic Small Cap | – | 249 923 | 249 923 | 0,39 | 24 992 | 0,17 |
Anna Karolina Blaberg | – | 182 745 | 182 745 | 0,28 | 18 274 | 0,12 |
Kalmar Oyj | – | 181 389 | 181 389 | 0,28 | 18 138 | 0,12 |
Herlin Olli Ilkka Julius | – | 175 000 | 175 000 | 0,27 | 17 500 | 0,12 |
Sr Nordea Pro Suomi | – | 160 965 | 160 965 | 0,25 | 16 096 | 0,11 |
Herlin Ville | – | 160 000 | 160 000 | 0,25 | 16 000 | 0,11 |
Jenny ja Antti Wihurin rahasto | – | 160 000 | 160 000 | 0,25 | 16 000 | 0,11 |
Sr Aktia Capital | – | 145 749 | 145 749 | 0,23 | 14 574 | 0,10 |
Hakakari Tapio | – | 142 100 | 142 100 | 0,22 | 14 210 | 0,09 |
Danske Invest Suomi Osake | – | 124 679 | 124 679 | 0,19 | 12 467 | 0,08 |
20 suurinta omistajaa yhteensä | 9 526 089 | 23 971 753 | 33 497 842 | 52,08 | 11 923 258 | 79,48 |
Hallintarekisteröityä | 17 318 236 | 26,92 | 1 731 819 | 11,54 | ||
Muut | 13 508 040 | 21,00 | 1 345 965 | 8,97 | ||
Yhteensä | 64 324 118 | 100,00 | 15 001 042 | 100,00 |
Osa hallituksen toimintakertomusta | 195 |
Osakkeiden määrä | Osakkeen- omistajat | Osakkeet | % osakkeista |
1 - 100 | 25 143 | 1 009 650 | 1,57 |
101 - 500 | 11 595 | 2 791 030 | 4,34 |
501 - 1,000 | 2 155 | 1 629 967 | 2,53 |
1,001 - 10,000 | 1 672 | 4 145 211 | 6,44 |
10,001 - 100,000 | 123 | 3 514 401 | 5,46 |
100,001 - 1,000,000 | 20 | 4 479 256 | 6,96 |
> 1,000,000 | 8 | 46 749 320 | 72,68 |
Yhteensä | 40 716 | 64 318 835 | 100 |
Hallintarekisteröityä | 11 | 17 318 236 | 26,92 |
Yhteistilillä | 5 283 | 0,01 | |
Liikkeeseenlaskettujen osakkeiden määrä yhteensä 31.12.2025 | 64 324 118 | 100,00 |
Osa tilinpäätöstä | 196 |
Jaakko Eskola Hallituksen puheenjohtaja | Casimir Lindholm Hallituksen varapuheenjohtaja | Lars Engström Hallituksen jäsen | ||
Marcus Hedblom Hallituksen jäsen | Teresa Kemppi-Vasama Hallituksen jäsen | Vesa Laisi Hallituksen jäsen | ||
Sari Pohjonen Hallituksen jäsen | Emilia Torttila-Miettinen Hallituksen jäsen | Sami Niiranen Toimitusjohtaja |
Osa tilinpäätöstä | 197 |
Pääkirjanpito | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
Reskontraerittelyt | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
Pankkitositteet | tositelaji SK | Sähköisesti yhtiön serverillä |
tositelaji ZS | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
Myyntilaskut | tositelaji DA | Sähköisesti yhtiön serverillä |
tositelaji D1 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji D5 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji D6 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
Ostolaskut | tositelaji K3 | Sähköisesti yhtiön serverillä |
tositelaji WE | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji RE | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji K4 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KA | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KG | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KI | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KR | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
Muistiotositteet, palkkakirjanpito ja matkalaskut | tositelaji AA | Sähköisesti yhtiön serverillä |
tositelaji AB | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji AC | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji AF | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji DZ | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KP | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji KZ | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji SA | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji SC | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji SF | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W1 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W2 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W3 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W4 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W5 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W6 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W7 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji W9 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji SA | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji Z0 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji Z6 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji Z7 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji Z8 | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji ZB | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji ZC | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji ZE | Sähköisesti yhtiön serverillä | |
tositelaji ZF | Sähköisesti yhtiön serverillä |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus Viittaamme konsernitilinpäätöksen liitetietoon 6.1. Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 liikearvon määrä oli 256,3 miljoonaa euroa, joka on 15 % konsernin kokonaisvaroista ja 36 % konsernin omasta pääomasta. Liikearvon arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska arvonalentumistestaukseen sisältyy merkittäviä johdon ennusteita ja harkintaa, ja koska liikearvon määrä on olennainen tilinpäätöksen kannalta. Liikearvon arvostus perustuu johdon arvioihin konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvosta. Käyttöarvon määritykseen vaikuttavia tulevaisuuteen kohdistuvia oletuksia ovat mm. liikevaihdon ja kannattavuuden kehitys sekä rahavirtojen diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvioidut käyttöarvot voivat vaihdella merkittävästi niihin sisältyvien oletusten muuttuessa. Muutokset edellä mainituissa yksittäisissä oletuksissa voivat johtaa liikearvon arvon alentumiseen. Liikearvon arvostus oli myös EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Liikearvon arvostukseen liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin huomioon ottamiseksi suoritimme muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet: • Käytimme apuna arvonmäärityksen erityisasiantuntijoitamme arvioidessamme johdon arvonalentumistestauksessa käyttämien menetelmien, arvostuslaskelmien sekä laskelmiin sisältyvien oletusten asianmukaisuutta. • Testasimme johdon laatimien arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä. • Vertasimme johdon arvonalentumistestauksessa tekemiä oletuksia hyväksyttyihin strategiasuunnitelmiin ja ennusteisiin, ulkoisista tietolähteistä saataviin tietoihin sekä itse laskemiimme toimialan keskiarvoihin esimerkiksi diskonttaamisessa käytetyn pääoman keskimääräisen kustannuksen osalta. Tämän lisäksi vertasimme johdon arvonalentumistestauksen lopputulemaa Kalmar Oyj:n markkina-arvoon. • Arvioimme arvonalentumistestaukseen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta. |
Kalmar Oyj Itämerenkatu 25 00180, Helsinki 040 661 4117 www.kalmar.fi |