1.1.−31.12.2024* | 1.1.−31.12.2023 | ||
MEUR | Liite | Carve-out | |
Liikevaihto | 2.1, 2.2 | ||
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | - | - | |
Bruttokate | |||
Bruttokate, % | 26,3 % | 24,8 % | |
Myynnin ja markkinoinnin kulut | - | - | |
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut | - | - | |
Hallinnon kulut | - | - | |
Uudelleenjärjestelykulut | 2.4 | - | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.3 | ||
Liiketoiminnan muut kulut | 2.3 | - | - |
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 7.2 | ||
| 2.1, 2.3, 2.4, | |||
| Liikevoitto | 3.1, 6.4 | ||
Liikevoitto, % | 10,1 % | 11,7 % | |
Rahoitustuotot | 2.5 | ||
Rahoituskulut | 2.5 | - | - |
Tulos ennen veroja | |||
Tulos ennen veroja, % | 10,0 % | 11,8 % | |
Tuloverot | 4.1 | - | - |
Kauden tulos | |||
Kauden tulos, % | 7,4 % | 9,5 % | |
| Kauden tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Yhteensä | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta | |||
| tuloksesta laskettu | |||
| osakekohtainen tulos: | |||
| Laimentamaton osakekohtainen | |||
tulos, EUR** | 2.6 | ||
| Laimennusvaikutuksella oikaistu | |||
osakekohtainen tulos, EUR** | 2.6 |
1.1.–31.12.2024* | 1.1.–31.12.2023 | ||
MEUR | Liite | Carve-out | |
Kauden tulos | |||
| Muut laajan tuloksen erät | |||
| Erät, joita ei voida siirtää | |||
| tulosvaikutteisiksi: | |||
| Vakuutusmatemaattiset voitot | |||
| (+) / tappiot (-) etuuspohjaisista | |||
järjestelyistä | 3.4 | - | - |
| Verot laajan tuloksen eristä, joita ei | |||
voida siirtää tulosvaikutteisiksi | 4.1 | ||
| Erät, jotka voidaan siirtää | |||
| tulosvaikutteisiksi: | |||
| Voitot (+) / tappiot (-) rahavirran | |||
suojauksista | - | ||
| Tulokseen siirretyt voitot (+) / tappiot | |||
(-) rahavirran suojauksista | - | ||
Muuntoerot | |||
| Verot laajan tuloksen eristä, jotka | |||
voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | 4.1 | ||
| Osakkuusyritysten muiden laajan | |||
tuloksen erien osuus verojen jälkeen | |||
Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen | |||
Kauden laaja tulos | |||
| Kauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Yhteensä |
31.12.2024 | 31.12.2023 | ||
MEUR | Liite | Carve-out | |
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 6.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 6.2 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | ||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 7.2 | ||
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 8.2 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 4.2 | ||
Johdannaisvarat | 8.2, 8.5 | ||
Muut korottomat saamiset | 5.3, 8.2 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 5.2 | ||
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset* | 8.2 | ||
Tuloverosaamiset | |||
Johdannaisvarat | 8.2, 8.5 | ||
Myyntisaamiset | 5.3, 8.2 | ||
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2.2, 5.3 | ||
Muut korottomat saamiset | 5.3 | ||
Konsernitilisaamiset, Cargotec-konserni* | 8.2 | ||
Rahavarat* | 8.2, 8.3 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Varat yhteensä |
31.12.2024 | 31.12.2023 | ||
MEUR | Liite | Carve-out | |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Muuntoerot | - | - | |
Arvonmuutosrahasto | - | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Sijoitettu oma pääoma ja kertyneet voittovarat | |||
Kertyneet voittovarat | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma | |||
pääoma yhteensä | 3.2, 8.6 | ||
Määräysvallattomien omistajien osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
Korolliset velat* | 8.2, 8.4, 9.1 | ||
Laskennalliset verovelat | 4.2 | ||
Eläkevelvoitteet | 3.4 | ||
Varaukset | 5.5 | ||
Johdannaisvelat | 8.2, 8.5 | ||
Muut korottomat velat | 5.4, 8.2 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden | |||
lyhennykset* | 8.2, 8.4, 9.1 | ||
Muut korolliset velat* | 8.2, 8.4 | ||
Konsernitilivelat, Cargotec-konserni* | 8.2, 8.4 | ||
Varaukset | 5.5 | ||
Tuloverovelat | |||
Johdannaisvelat | 8.2, 8.5 | ||
Ostovelat | 5.4, 8.2 | ||
Sopimuksiin perustuvat velat | 2.2 | ||
Muut korottomat velat | 5.4, 8.2 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
| Sijoitettu | Sijoitetun | Määräys- | ||||||||
| oma pääoma | Arvon- | vapaan oman | Kertyneet | vallattomien | Oma | |||||
| ja kertyneet | Osake- | muutos- | pääoman | Muunto- | voitto- | omistajien | pääoma | |||
MEUR | Liite | voittovarat | pääoma | rahasto | rahasto | erot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
Sijoitettu oma pääoma 1.1.2024, Carve-out | - | |||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | - | - | - | |||||||
Muuntoerot | - | - | - | |||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja | ||||||||||
tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4, 4.1 | - | - | - | ||||||
Kauden laaja tulos* | - | - | ||||||||
| Oman pääoman ehtoiset liiketoimet | ||||||||||
Cargotec-konsernin kanssa | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Sijoitettu oma pääoma 30.6.2024, Carve-out | - | - | ||||||||
Jakautuminen 30.6.2024 | - | |||||||||
Oma pääoma 30.06.2024 | - | - | ||||||||
| Oman pääoman muutokset jakautumisen | ||||||||||
| jälkeen (7–12/2024) | ||||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | - | - | - | |||||||
Muuntoerot | ||||||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | ||||||||||
etuuspohjaisista järjestelyistä | 3.4, 4.1 | - | - | - | ||||||
Kauden laaja tulos* | - | |||||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | - | ||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
| Sijoitettu | Sijoitetun | Määräys- | ||||||||
| oma pääoma | Arvon- | vapaan oman | Kertyneet | vallattomien | Oma | |||||
| ja kertyneet | Osake- | muutos- | pääoman | Muunto- | voitto- | omistajien | pääoma | |||
MEUR | Liite | voittovarat | pääoma | rahasto | rahasto | erot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
Sijoitettu oma pääoma 1.1.2023, Carve-out | - | |||||||||
Kauden tulos | ||||||||||
Rahavirran suojaukset | ||||||||||
Muuntoerot | ||||||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | ||||||||||
etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | 3.4, 4.1 | - | - | - | ||||||
Kauden laaja tulos* | ||||||||||
Oman pääoman ehtoiset liiketoimet Cargotec- konsernin kanssa | - | - | - | |||||||
Maksetut osingot | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset palkkiot | 3.2 | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | - | - | - | |||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||||||||
Sijoitettu oma pääoma 31.12.2023, Carve-out | - | |||||||||
1.1.–31.12.2024* | 1.1.–31.12.2023 | ||
MEUR | Liite | Carve-out | |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
Kauden tulos | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 6.4 | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | 2.5 | - | |
Verot | 4.1 | ||
Korottomien saamisten muutos | |||
Korottomien velkojen muutos | - | - | |
Vaihto-omaisuuden muutos | |||
Nettokäyttöpääoman muutos | - | ||
Muut oikaisut | - | - | |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen | |||
rahoituseriä ja veroja | |||
Saadut korot | |||
Maksetut korot | - | - | |
Muut rahoituserät | - | - | |
Maksetut tuloverot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
| Investointien nettorahavirta | |||
| Yrityshankinnat vähennettynä | |||
hankintahetken rahavaroilla | 7.1 | - | |
| Yritysmyynnit vähennettynä | |||
myyntihetken rahavaroilla | 7.1 | - | |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin | |||
hyödykkeisiin | 6.2, 6.3 | - | - |
| Aineettomien ja aineellisten | 2.3, 6.2, | ||
| hyödykkeiden myynnit | 6.3 | ||
Investointien nettorahavirta, muut erät | |||
Investointien nettorahavirta | - | - |
1.1.–31.12.2024* | 1.1.–31.12.2023 | |||
MEUR | Liite | Carve-out | ||
| Rahoituksen nettorahavirta | ||||
Omien osakkeiden hankinta | - | |||
| Oman pääoman ehtoinen nettorahoitus | ||||
Cargotec-konsernin kanssa | - | - | ||
| Cargotec-konsernin lainojen nostot / | ||||
takaisinmaksut | - | |||
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | 8.4 | - | - | |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 8.4 | |||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 8.4 | - | ||
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 8.4 | |||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 8.4 | - | - | |
Maksetut osingot, Cargotec-konserni | - | - | ||
Rahoituksen nettorahavirta | - | |||
Rahavarojen muutos | - | |||
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 1.1. | 8.3 | |||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | |||
| Rahavarat ja käytetyt | ||||
pankkitililimiitit 31.12. | ||||
Käytetyt pankkitililimiitit 31.12. | 8.3 | |||
Rahavarat 31.12. | ||||
| * Vuoden 2024 avaavat saldot ja tuloslaskelman erät 1.7.2024 asti, joita rahavirtalaskelmassa | ||||
| on käytetty, ovat carve-out perusteisia. Vuoden 2023 rahavirtalaskelma on esitetty | ||||
| kokonaisuudessaan carve-out perusteisesti. | ||||
| Liitetiedossa 8.3, Rahavarat esitetään konsernin rahavaroihin liittyvät siirtorajoitukset. | ||||
| Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä. | 70Kalmar vuosikertomus 2024 Osa tilinpäätöstä |
Laatimisperiaate | Liitetieto tai liitetieto-osio |
Segmenttiraportointi | 2.1 Segmentti-informaatio |
| Tuottojen kirjaaminen ja sopimukseen perustuvat | |
omaisuuserät ja velat | 2.2 Myyntituotot |
Julkiset avustukset | 2.3 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut |
Korkotuotot ja -kulut | 2.5 Rahoitustuotot ja -kulut |
Osakekohtainen tulos | 2.6 Osakekohtainen tulos |
Osakeperusteiset maksut | 3.2 Osakeperusteiset maksut |
Eläkevelvoitteet | 3.4 Eläkevelvoitteet |
Tuloverot | 4. Tuloverot |
Vaihto-omaisuus | 5.2 Vaihto-omaisuus |
| 5.3 Myyntisaamiset ja muut | |
| Myyntisaamiset | korottomat saamiset |
Varaukset | 5.5 Varaukset |
Liikearvo | 6.1 Liikearvo |
| Aineettomat hyödykkeet ja tutkimus- ja | |
tuotekehitysmenot | 6.2 Aineettomat hyödykkeet |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 Aineelliset hyödykkeet |
Arvonalentumiset | 6.4 Poistot ja arvonalentumiset |
| Konsolidointiperiaatteet, ulkomaanrahan määräiset | |
tapahtumat, ulkomaiset konserniyritykset, yrityshankinnat ja -myynnit, yhteisyritykset ja | |
| osakkuusyhtiöt, ja myytävänä olevat pitkäaikaiset | |
omaisuuserät | 7. Konsernin rakenne |
Rahoitusvarat, rahavarat, rahoitusvelat, rahoitusvarojen ja -velkojen esittäminen | |
| nettomääräisesti, johdannaisinstrumentit ja | 8. Pääomarakenne ja |
| suojauslaskenta, voitonjako ja omat osakkeet | rahoitusinstrumentit |
Vuokrasopimukset | 9.1 Vuokrasopimukset |
Ehdolliset velat ja sitoumukset | 9.2 Ehdolliset velat ja sitoumukset |
| Muut ja | |||||
| sisäisen | |||||
| 1.1.–31.12.2024 | Segmentit | liikevaihdon | Konserni | ||
MEUR | Laitteet | Palvelut | yhteensä | eliminointi | yhteensä |
Liikevaihto | 1 159,5 | 560,0 | 1 719,6 | 0,9 | 1 720,5 |
Sisäinen liikevaihto | 1,1 | - | 1,1 | -1,1 | - |
| Vertailukelpoinen | |||||
liikevoitto* | 150,1 | 97,8 | 247,9 | -31,1 | 216,8 |
% liikevaihdosta | 12,9 % | 17,5 % | 12,6 % | ||
| Uudelleenjärjestelykulut | |||||
| ja muut vertailtavuuteen | |||||
vaikuttavat erät | -10,7 | 0,0 | -10,7 | -31,7 | -42,4 |
Liikevoitto | 139,4 | 97,8 | 237,2 | -62,7 | 174,4 |
% liikevaihdosta | 12,0 % | 17,5 % | 10,1 % | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | - | -2,0 | -2,0 |
Tulos ennen veroja | 139,4 | 97,8 | 237,2 | -64,7 | 172,5 |
| Poistot ja | |||||
arvonalentumiset | 48,4 | 12,5 | 60,9 | 5,0 | 65,8 |
EBITDA | 187,7 | 110,3 | 298,1 | -57,8 | 240,3 |
| Muut ja | |||||
| sisäisen | |||||
| 1.1.–31.12.2023 | Segmentit | liikevaihdon | Konserni | ||
MEUR | Laitteet | Palvelut | yhteensä | eliminointi | yhteensä |
Liikevaihto | 1 441,5 | 567,1 | 2 008,7 | 40,9 | 2 049,6 |
Sisäinen liikevaihto | 0,0 | - | 0,0 | 0,0 | - |
| Vertailukelpoinen | |||||
liikevoitto* | 201,8 | 95,6 | 297,4 | -42,7 | 254,7 |
% liikevaihdosta | 14,0 % | 16,9 % | 12,4 % | ||
| Uudelleenjärjestelykulut | |||||
| ja muut vertailtavuuteen | |||||
vaikuttavat erät | - | 0,0 | 0,0 | -14,6 | -14,5 |
Liikevoitto | 201,8 | 95,6 | 297,4 | -57,2 | 240,2 |
% liikevaihdosta | 14,0 % | 16,9 % | 11,7 % | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | - | 1,3 | 1,3 |
Tulos ennen veroja | 201,8 | 95,6 | 297,4 | -55,9 | 241,5 |
| Poistot ja | |||||
arvonalentumiset | 40,6 | 11,0 | 51,6 | 5,6 | 57,1 |
EBITDA | 242,4 | 106,6 | 349,0 | -51,6 | 297,4 |
| 31.12.2024 | Segmentit | Konserni | ||||
MEUR | Liite | Laitteet | Palvelut | yhteensä | Muut | yhteensä |
Liikearvo | 6.1 | 139,7 | 122,3 | 261,9 | - | 261,9 |
| Aineettomat | ||||||
hyödykkeet | 6.2 | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 6,1 | 6,5 |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | 217,2 | 33,2 | 250,5 | 14,7 | 265,2 |
| Osuudet | ||||||
osakkuusyrityksissä | 7.2 | - | - | - | 53,1 | 53,1 |
Käyttöpääomavarat | 5.1 | 470,5 | 245,4 | 715,9 | 54,9 | 770,9 |
| Kohdistamattomat | ||||||
varat, korolliset | 8.2 | - | - | - | 264,7 | 264,7 |
| Kohdistamattomat | ||||||
varat, korottomat | - | - | - | 73,5 | 73,5 | |
Varat yhteensä | 827,8 | 401,0 | 1 228,8 | 467,1 | 1 695,9 | |
Käyttöpääomavelat | 5.1 | 452,1 | 118,7 | 570,8 | 125,2 | 696,0 |
| Kohdistamattomat | ||||||
velat, korolliset | 8.2 | - | - | - | 340,9 | 340,9 |
| Kohdistamattomat | ||||||
velat, korottomat | - | - | - | 20,8 | 20,8 | |
Velat yhteensä | 452,1 | 118,7 | 570,8 | 487,0 | 1 057,7 | |
| Operatiivinen | ||||||
sitoutunut pääoma | 375,8 | 282,3 | 658,0 | 3,6 | 661,6 | |
| Investoinnit ilman | ||||||
| yritysostoja ja | ||||||
asiakasrahoitusta | 7,3 | 18,6 | 25,9 | 2,2 | 28,1 |
| 31.12.2023 | Segmentit | Konserni | ||||
MEUR | Liite | Laitteet | Palvelut | yhteensä | Muut | yhteensä |
Liikearvo | 6.1 | - | - | - | - | 260,2 |
| Aineettomat | ||||||
hyödykkeet | 6.2 | 7,5 | 0,1 | 7,6 | 9,8 | 17,4 |
Aineelliset hyödykkeet | 6.3 | 233,4 | 33,9 | 267,2 | 5,6 | 272,9 |
| Osuudet | ||||||
osakkuusyrityksissä | 7.2 | - | - | - | 48,8 | 48,8 |
Käyttöpääomavarat | 5.1 | 512,9 | 224,0 | 736,9 | 62,3 | 799,2 |
| Kohdistamattomat | ||||||
varat, korolliset | 8.2 | - | - | - | 377,9 | 377,9 |
| Kohdistamattomat | ||||||
varat, korottomat | - | - | - | 69,8 | 69,8 | |
Varat yhteensä | 753,8 | 258,0 | 1 011,8 | 834,3 | 1 846,1 | |
Käyttöpääomavelat | 5.1 | 403,0 | 69,6 | 472,7 | 234,8 | 707,5 |
| Kohdistamattomat | ||||||
velat, korolliset | 8.2 | - | - | - | 254,6 | 254,6 |
| Kohdistamattomat | ||||||
velat, korottomat | - | - | - | 65,8 | 65,8 | |
Velat yhteensä | 403,0 | 69,6 | 472,7 | 555,3 | 1 027,9 | |
| Operatiivinen | ||||||
sitoutunut pääoma | 350,8 | 188,4 | 539,1 | -108,4 | 690,9 | |
| Investoinnit ilman | ||||||
| yritysostoja ja | ||||||
asiakasrahoitusta | 21,6 | 14,0 | 35,6 | 3,4 | 39,0 |
Saadut tilaukset | Tilauskanta | |||
MEUR | 1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Laitteet | 1 098,8 | 1 166,7 | 831,0 | 927,6 |
Palvelut | 580,0 | 538,3 | 119,8 | 90,1 |
Muut | 0,2 | 0,2 | 4,0 | 6,6 |
Yhteensä | 1 679,1 | 1 705,2 | 954,8 | 1 024,3 |
Keskimäärin | Kauden lopussa | |||
1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
Laitteet | 2 493 | 2 662 | 2 463 | 2 562 |
Palvelut | 2 184 | 2 233 | 2 212 | 2 188 |
Muut | 480 | 231 | 532 | 241 |
Yhteensä | 5 157 | 5 125 | 5 207 | 4 991 |
| 1.1.–31.12.2024 | Segmentit | Konserni | |||
MEUR | Laitteet | Palvelut | yhteensä | Muut | yhteensä |
Eurooppa | 423,6 | 288,8 | 712,3 | -0,1 | 712,3 |
25,9 | 12,4 | 38,3 | -0,5 | 37,7 | |
Muu Eurooppa | 397,7 | 276,4 | 674,1 | 0,5 | 674,6 |
Amerikat | 498,5 | 159,4 | 657,9 | 0,0 | 657,9 |
Yhdysvallat | 318,7 | 122,0 | 440,7 | 0,0 | 440,7 |
Muut Amerikat | 179,8 | 37,4 | 217,2 | 0,0 | 217,2 |
| AMEA | |||||
(Aasia, Lähi-itä, Afrikka) | 237,5 | 111,8 | 349,3 | 0,9 | 350,2 |
Yhteensä | 1 159,5 | 560,0 | 1 719,6 | 0,9 | 1 720,5 |
| 1.1.–31.12.2023 | Segmentit | Konserni | |||
MEUR | Laitteet | Palvelut | yhteensä | Muut | yhteensä |
Eurooppa | 416,6 | 294,0 | 710,6 | 8,3 | 718,9 |
34,4 | 13,8 | 48,2 | 1,2 | 49,4 | |
Muu Eurooppa | 382,2 | 280,1 | 662,3 | 7,1 | 669,5 |
Amerikat | 782,3 | 163,7 | 946,0 | 3,6 | 949,5 |
Yhdysvallat | 605,2 | 128,5 | 733,7 | 1,3 | 735,0 |
Muut Amerikat | 177,1 | 35,2 | 212,3 | 2,3 | 214,5 |
| AMEA | |||||
(Aasia, Lähi-itä, Afrikka) | 242,6 | 109,5 | 352,1 | 29,1 | 381,2 |
Yhteensä | 1 441,5 | 567,1 | 2 008,7 | 40,9 | 2 049,6 |
| Tuottojen kirjaaminen |
| Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut tuotot |
| oikaistuna välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Eurooppa | 270,9 | 279,0 |
Amerikat | 20,3 | 22,9 |
AMEA (Aasia, Lähi-itä, Afrikka) | 33,6 | 37,1 |
Liikearvo | 261,9 | 260,2 |
Yhteensä | 586,8 | 599,2 |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Eurooppa | 20,5 | 23,2 |
Amerikat | 1,3 | 10,7 |
AMEA (Aasia, Lähi-itä, Afrikka) | 6,4 | 5,1 |
Yhteensä | 28,1 | 39,0 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Eurooppa | 3 025 | 2 806 |
Amerikat | 551 | 616 |
AMEA (Aasia, Lähi-itä, Afrikka) | 1 631 | 1 569 |
Yhteensä | 5 207 | 4 991 |
| 1.1.–31.12.2024 | Konserni | |||
MEUR | Laitteet | Palvelut | Muut | yhteensä |
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä | 1 049,8 | 452,1 | 0,1 | 1 501,9 |
Kirjattu ajan kuluessa | 109,8 | 108,0 | 0,8 | 218,5 |
Liikevaihto yhteensä | 1 159,5 | 560,0 | 0,9 | 1 720,5 |
| 1.1.–31.12.2023 | Konserni | |||
MEUR | Laitteet | Palvelut | Muut | yhteensä |
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä | 1 329,0 | 456,3 | 16,5 | 1 801,8 |
Kirjattu ajan kuluessa | 112,5 | 110,9 | 24,4 | 247,8 |
Liikevaihto yhteensä | 1 441,5 | 567,1 | 40,9 | 2 049,6 |
| Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 1.1 | 9,3 | 29,8 |
Kurssierot | 0,0 | -0,2 |
Siirrot myyntisaamisiin | -88,7 | -124,6 |
Yrityshankinnat ja -myynnit | - | 11,3 |
| Muutokset luottotappiovarauksissa ja | ||
arvonalentumisissa | 0,0 | 0,0 |
| Työn edistymiseen, kustannusestimaatteihin ja | ||
myyntihintoihin perustuvat muutokset | 84,9 | 93,1 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 31.12. | 5,5 | 9,3 |
| Sopimuksiin perustuvat velat | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Sopimuksiin perustuvat velat 1.1. | 109,8 | 99,7 |
Kurssierot | 1,2 | -1,0 |
Tuloutus sopimuksiin perustuvasta velasta 1.1 | -82,3 | -65,6 |
Yrityshankinnat ja -myynnit | - | 0,2 |
Saatu/maksettu rahamäärä vähennettynä tuloutuksella | 82,3 | 76,6 |
Sopimuksiin perustuvat velat 31.12. | 110,9 | 109,8 |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden | ||
myyntivoitot | 0,1 | 0,1 |
Asiakasrahoitukseen liittyvät muut tuotot | 28,5 | 28,8 |
Vuokratuotot | 0,7 | 0,6 |
Muut tuotot | 1,3 | 1,5 |
Liiketoiminnan muut tuotot, Cargotec-konserni* | 6,2 | 9,9 |
Yhteensä | 36,7 | 40,9 |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden | ||
myyntitappiot | 0,3 | 0,3 |
Asiakasrahoitukseen liittyvät muut kulut | 28,0 | 28,7 |
Osittaisjakautumiseen ja listautumiseen liittyvät kulut | 28,4 | 13,2 |
Muut kulut | 10,6 | 5,8 |
Yhteensä | 67,3 | 48,0 |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Tilintarkastus | 2,0 | 1,5 |
Varmennuspalvelut | 0,1 | 0,0 |
Veroneuvonta | 0,0 | 0,0 |
Muut palvelut | 0,4 | 0,4 |
Yhteensä | 2,6 | 1,9 |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Uudelleenjärjestelykulut | |||
Työsuhteiden päättämiseen liittyvät kulut | -0,3 | 1,1 | |
Vaihto-omaisuuden arvon alentuminen | -0,1 | 0,3 | |
Muut uudelleenjärjestelykulut | 0,4 | -0,1 | |
Uudelleenjärjestelykulut, yhteensä | 0,0 | 1,2 | |
| Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät | |||
| Osittaisjakautumiseen ja listautumiseen | |||
liittyvät kulut | 31,7 | 13,3 | |
Muut kulut | 10,7 | - | |
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä | 42,4 | 13,3 | |
| Uudelleenjärjestelykulut ja muut | |||
vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä | 42,4 | 14,5 |
MEUR 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 | |
| Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon | ||
arvostettavista rahoitusvaroista | 6,6 | 1,6 |
Muut rahoitustuotot | 0,0 | 0,0 |
Rahoitustuotot | 6,6 | 1,6 |
| Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon | ||
arvostettavista rahoitusvaroista, Cargotec-konserni* | 10,5 | 13,6 |
Rahoitustuotot, Cargotec-konserni* | 10,5 | 13,6 |
Rahoitustuotot yhteensä | 17,0 | 15,3 |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon | ||
arvostettavista rahoitusveloista | 8,8 | 0,3 |
Korkokulut vuokrasopimuksista | 3,6 | 3,1 |
Valuuttatermiinien korkokomponentti, netto | 1,5 | - |
Muut rahoituskulut | 0,6 | 0,0 |
Valuuttakurssierot, netto | 1,3 | 2,6 |
Rahoituskulut | 15,9 | 6,0 |
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon | ||
arvostettavista rahoitusveloista, Cargotec-konserni* | 1,5 | 4,1 |
Valuuttatermiinien korkokomponentti, netto, Cargotec-konserni* | 1,6 | 3,9 |
Rahoituskulut, Cargotec-konserni* | 3,1 | 8,0 |
Rahoituskulut yhteensä | 19,0 | 14,0 |
Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden | |||
tulos, MEUR | 127,9 | 193,8 | |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | |||
tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 267 | 64 324 | |
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR | 1,99 | 3,01 |
Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden | |||
tulos, MEUR | 127,9 | 193,8 | |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | |||
tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 267 | 64 324 | |
| Osakepohjaisten kannustinohjelmien | |||
vaikutus, 1 000 kpl* | 3.2 | 78 | - |
| Osakkeiden lukumäärän | |||
| laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu | |||
keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl* | 64 345 | 64 324 | |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu | |||
osakekohtainen tulos, EUR | 1,99 | 3,01 |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Palkat ja palkkiot | 253,0 | 247,9 | |
| Osakeperusteiset maksut, osakkeina | |||
maksettavat | 3.2 | 1,5 | 1,6 |
Osakeperusteiset maksut, rahana maksettavat | 3.2 | 2,5 | 2,3 |
Eläkekulut | 3.4 | 32,7 | 38,0 |
Muut henkilösivukulut | 33,8 | 26,6 | |
Yhteensä | 323,5 | 316,4 |
| 2024 | |
| Ansaintakriteerit: | |
Ansaintajakso 2022 | vertailukelpoinen liikevoitto |
Ansaintajakso 2023 | Palvelut segmentin bruttokate |
Ansaintajakso 2024 | Ekoratkaisujen tuoteryhmän |
| osuus saaduista tilauksista | |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä | 0–186 973 osaketta sekä |
| ansaintaehtojen täyttymiseen | rahaosuus veroihin |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | 2,2 |
| myöntämishetkellä, MEUR | |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 40 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | 27 |
| 31.12.2024 | |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 186 973 |
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 51 743 |
Kaudella 2024 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 3 413 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | 88 597 |
| 31.12.2024 | Vuoden 2025 ensimmäinen |
| Palkkion maksuajankohta | vuosineljännes |
| 2024 | |
| Ansaintakriteerit: | |
Ansaintajakso 2023 | Osakekohtainen tulos (EPS) |
Ansaintajakso 2024 | Palvelut segmentin bruttokate |
Ansaintajakso 2025 | päätetään myöhemmin |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä | 0–154 821 osaketta sekä |
| ansaintaehtojen täyttymiseen | rahaosuus veroihin |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 3,3 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 41 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | |
31.12.2024 | 36 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 154 821 |
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 12 280 |
Kaudella 2024 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |
31.12.2024 | 121 950 |
| Vuoden 2026 ensimmäinen | |
| Palkkion maksuajankohta | vuosineljännes |
| 2024 | |
| Ansaintakriteerit: | |
Ansaintajakso 2024 | Osakekohtainen tulos (EPS) |
Ansaintajakso 2025 | päätetään myöhemmin |
Ansaintajakso 2026 | päätetään myöhemmin |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä | 0–185 470 osaketta sekä |
| ansaintaehtojen täyttymiseen | rahaosuus veroihin |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | 5,6 |
| myöntämishetkellä, MEUR | |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 41 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | 38 |
| 31.12.2024 | |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä alkamishetkellä | 185 470 |
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 12 440 |
Kaudella 2024 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | 173 030 |
| 31.12.2024 | Vuoden 2027 ensimmäinen |
| Palkkion maksuajankohta | vuosineljännes |
| 2024 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 1,0 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 31 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2024 | 6 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä vuonna 2024 | 1 520 |
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Kaudella 2024 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 8 700 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |
31.12.2024 | 7 060 |
| Osittain vuoden 2024 | |
| ja osittain vuoden 2025 | |
| Oikeuden syntyminen | ensimmäinen vuosineljännes |
| 2024 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 0,4 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 4 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2024 | 3 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä vuonna 2024 | 0 |
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
Kaudella 2024 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 0 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |
31.12.2024 | 16 280 |
| Vuoden 2026 ensimmäinen | |
| Oikeuden syntyminen | vuosineljännes |
| 2023 | |
Ensimmäisen vuoden ansaintakriteerit | Osakekohtainen tulos |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon | 0–8 300 osaketta sekä |
| sekä ansaintaehtojen täyttymiseen | rahaosuus veroihin |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 3,0 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 38 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | |
31.12.2023 | 34 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 64 140 |
| Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden | |
määrä | 11 000 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden | |
määrä 31.12.2023 | 53 140 |
| 2023 | |
Ansaintakriteeri | Työssäoloehto |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 0,2 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt | 1 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2023 | 0 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 1 750 |
| Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan | |
osakkeiden määrä | 1 750 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden | |
määrä 31.12.2023 | 0 |
| 2022 | |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon | 0-6 500 osaketta sekä rahaosuus |
| sekä ansaintaehtojen täyttymiseen | veroihin |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |
myöntämishetkellä, MEUR | 1,2 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 21 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | |
31.12.2022 | 21 |
| Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt | |
31.12.2023 | 18 |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 24 000 |
| Kaudella 2022 menetettyjen B-sarjan osakkeiden | |
määrä | 0 |
| Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden | |
määrä | 4 100 |
| Kaudella 2023 maksettujen B-sarjan osakkeiden | |
määrä | 12 000 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden | |
määrä 31.12.2022 | 24 000 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden | |
määrä 31.12.2023 | 7 900 |
2022 | 2021 | 2020 | |
| Vertailukelpoinen liikevoitto, Naviksen | |||
Ensimmäisen vuoden ansaintakriteerit | Vertailukelpoinen liikevoitto | Vertailukelpoinen liikevoitto | liikevaihto ja pilvitransformaatio |
Toisen vuoden ansaintakriteerit | Huoltoliiketoiminnan bruttokate | Huoltoliiketoiminnan bruttokate | Huoltoliiketoiminnan bruttokate |
| Ilmasto-ohjelman tiekartta sekä | |||
| Ekoratkaisujen tuoteportfolion | ekoratkaisujen tuoteportfolion | ||
| Kolmannen vuoden ansaintakriteerit | kehittäminen | kehittäminen | |
| Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä | 0-10 500 osaketta sekä rahaosuus | 0–15 450 osaketta sekä rahaosuus | 0–16 350 osaketta sekä rahaosuus |
| ansaintaehtojen täyttymiseen | veroihin | veroihin | veroihin |
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR | 2,1 | 4,3 | 2,0 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä | 38 | 43 | 82 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2020 | - | - | 81 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2021 | - | 41 | 34 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2022 | 35 | 33 | 27 |
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2023 | 32 | 29 | Päättynyt |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 79 260 | 100 020 | 151 320 |
Kaudella 2020 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | - | - | 1 230 |
Kaudella 2021 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | - | 14 460 | 66 287 |
| Kaudella 2021 toteutettujen B-sarjan osakkeiden määrä | |||
liittyen Naviksen myyntiin | - | - | 15 924 |
Kaudella 2022 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 4 860 | 42 062 | 31 929 |
Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 12 152 | 9 370 | 339 |
Kaudella 2023 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä | 3 413 | 5 150 | 35 611 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |||
31.12.2020 | - | - | 150 090 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |||
31.12.2021 | - | 85 560 | 67 879 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |||
31.12.2022 | 74 400 | 43 498 | 35 950 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä | |||
31.12.2023 | 58 835 | 28 978 | Päättynyt |
2022 | 2021 | 2020 | |
| Työssäolo- | Työssäolo- | ||
| Ansaintakriteeri | ehto | - | ehto |
| Ohjelman odotettu kokonaiskustannus | |||
myöntämishetkellä, MEUR | 0,3 | - | 0,1 |
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt | 1 | - | 1 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2020 | - | - | - |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2021 | - | - | 1 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2022 | 1 | - | 1 |
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2023 | 5 | - | Päättynyt |
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä | 4 300 | - | 1 486 |
| Kaudella 2020 menetettyjen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä | - | - | - |
| Kaudella 2021 menetettyjen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä | - | - | - |
| Kaudella 2022 menetettyjen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä | - | - | - |
| Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä | 1 533 | - | - |
| Kaudella 2023 toteutettujen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä | 767 | - | 1 486 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä 31.12.2020 | - | - | - |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä 31.12.2021 | - | - | 1 486 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä 31.12.2022 | 2 300 | - | 1 486 |
| Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan | |||
osakkeiden määrä 31.12.2023 | 2 767 | - | Päättynyt |
| 1.7.– | 1.1.– | ||
| MEUR | 31.12.2024 | 30.6.2024* | 2023* |
| Tulosperusteinen osakepalkkio-ohjelma | |||
2023–2025 | 0,2 | 0,8 | 0,7 |
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025 | 0,3 | 0,1 | - |
| Sitouttava osakepohjainen kannustinohjelma | |||
2022–2024 | - | 0,2 | 0,8 |
| Tulosperusteinen osakepalkkio-ohjelma | |||
2022–2024 | 0,0 | 0,8 | 3,2 |
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2022–2024 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Tulosperusteinen osakepalkkio-ohjelma | |||
2024–2026 | 1,1 | 0,2 | - |
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2024–2026 | - | - | - |
| Tulosperusteinen osakepalkkio-ohjelma | |||
2021–2023 | - | 0,5 | - |
Bridge Programme 2023–2025 | - | -0,5 | - |
Yhteensä | 1,8 | 2,3 | 4,8 |
1.7.−31.12.2024 | 1.1.−30.6.2024 | 1.1.−31.12.2023 | |
| MEUR | Carve-out | Carve-out | |
| Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset | |||
työsuhde-etuudet | 3,4 | 1,4 | 2,9 |
Osakeperusteiset palkkiot | 1,3 | 3,5 | 5,1 |
| Työsuhteen päättymisen yhteydessä | |||
suoritettavat etuudet | 0,0 | - | 0,5 |
Yhteensä | 4,7 | 4,9 | 8,5 |
1 000 | EUR | 1.7.−31.12.2024 |
Sami Niiranen | Toimitusjohtaja | 273,0 |
Jaakko Eskola | Hallituksen puheenjohtaja | 176,3 |
Teresa Kemppi-Vasama | Hallituksen varapuheenjohtaja | 100,8 |
Lars Engström | Hallituksen jäsen | 90,7 |
Marcus Hedblom | Hallituksen jäsen | 90,7 |
Vesa Laisi | Hallituksen jäsen | 90,7 |
Sari Pohjonen | Hallituksen jäsen | 100,8 |
Emilia Torttila-Miettinen | Hallituksen jäsen 85,6 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo | 40,8 | 38,0 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 2,8 | 2,9 |
Varojen käypä arvo | 2,2 | 2,2 |
Nettovelka | 41,4 | 38,7 |
Nettovelka taseessa | 43,0 | 38,9 |
Nettovara taseessa | 1,6 | 0,2 |
Kulut maksuperusteisista eläkejärjestelyistä | 30,3 | 35,5 |
| Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista | ||
työsuhteen päättymisen jälkeisistä etuuksista | 2,4 | 2,4 |
Kulu tuloslaskelmassa | 32,7 | 38,0 |
| Arvonmuutos etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | ||
| ja muista työsuhteen päättymisen jälkeisistä | ||
etuuksista | 4,1 | 2,9 |
Arvonmuutos laajassa tuloslaskelmassa | 4,1 | 2,9 |
| Järjestelyyn | Järjestelyyn | ||
| sisältyvien | sisältyvien | ||
| velvoitteiden | varojen käypä | ||
| MEUR | nykyarvo | arvo | Yhteensä |
1.1.2024 | 40,9 | -2,2 | 38,7 |
| Tilikauden työsuoritukseen | |||
perustuvat menot | 1,2 | - | 1,2 |
Korkokulu (+) / -tuotto (-) | 1,3 | -0,1 | 1,3 |
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva | |||
meno | 0,0 | - | 0,0 |
| Arvon uudelleenmääritys: | |||
| Järjestelyyn kuuluvien varojen | |||
| tuotto pois lukien tuloslaskelmaan | |||
kirjattu korko | - | 0,1 | 0,1 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot (-) | |||
| ja tappiot (+) johtuen muutoksista | |||
väestötilastollisissa oletuksissa | 0,0 | - | 0,0 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot (-) | |||
| ja tappiot (+) johtuen muutoksista | |||
taloudellisissa oletuksissa | 2,8 | - | 2,8 |
| Kokemusperusteiset voitot (-) ja | |||
tappiot (+) | 1,2 | - | 1,2 |
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+) | -0,7 | 0,1 | -0,6 |
Työnantajan suorittamat maksut | - | -0,1 | -0,1 |
Maksetut etuudet | -2,1 | 0,1 | -1,9 |
Velvoitteen täyttäminen | - | - | 0,0 |
Osittaisjakautumisen vaikutus | -1,1 | - | -1,1 |
31.12.2024 | 43,6 | -2,2 | 41,4 |
| Järjestelyyn | Järjestelyyn | ||
| sisältyvien | sisältyvien | ||
| velvoitteiden | varojen käypä | ||
| MEUR | nykyarvo | arvo | Yhteensä |
1.1.2023 | 36,8 | -2,3 | 34,6 |
| Tilikauden työsuoritukseen | |||
perustuvat menot | 1,1 | - | 1,1 |
Korkokulu (+) / -tuotto (-) | 1,5 | -0,1 | 1,4 |
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva | |||
meno | 0,0 | - | 0,0 |
| Arvon uudelleenmääritys: | |||
| Järjestelyyn kuuluvien varojen | |||
| tuotto pois lukien tuloslaskelmaan | |||
kirjattu korko | - | 0,0 | 0,0 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot (-) | |||
| ja tappiot (+) johtuen muutoksista | |||
väestötilastollisissa oletuksissa | 0,4 | - | 0,4 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot (-) | |||
| ja tappiot (+) johtuen muutoksista | |||
taloudellisissa oletuksissa | 0,4 | - | 0,4 |
| Kokemusperusteiset voitot (-) ja | |||
tappiot (+) | 2,1 | - | 2,1 |
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+) | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
Työnantajan suorittamat maksut | - | -0,2 | -0,2 |
Maksetut etuudet | -1,4 | 0,2 | -1,2 |
Velvoitteen täyttäminen | -0,1 | - | -0,1 |
31.12.2023 | 40,9 | -2,2 | 38,7 |
MEUR | Ruotsi | Muut | Yhteensä |
| Järjestelyyn sisältyvien velvoitteiden | |||
| nykyarvot: | |||
2024 | 37,7 | 5,9 | 43,6 |
2023 | 34,9 | 6,1 | 40,9 |
| Järjestelyyn sisältyvien varojen | |||
| käypä arvo: | |||
2024 | - | 2,2 | 2,2 |
2023 | - | 2,2 | 2,2 |
% | Ruotsi | Muut maat* |
Diskonttokorko 2024 / 2023 | 3.1 / 3.3 | 2.8 / 3.0 |
Tuleva palkankorotusolettama 2024 / 2023 | 2.3 / 1.9 | 3.1 / 3.2 |
Eläkkeiden korotusolettama 2024 / 2023 | 1.8 / 1.6 | 2.2 / 2.4 |
% | 2024 | 2023 |
| 0,5 %-yksikön lisäys käytetyssä muuttujassa | ||
Diskonttokorko | -3,0 | -3,4 |
Tuleva palkankorotusolettama | 1,1 | 1,3 |
Eläkkeiden korotusolettama | 2,7 | 2,9 |
| 0,5 %-yksikön vähennys käytetyssä muuttujassa | ||
Diskonttokorko | 3,5 | 3,8 |
Tuleva palkankorotusolettama | -0,9 | -1,1 |
Eläkkeiden korotusolettama | -2,5 | -2,7 |
| Elinaikaodotteen muutos | ||
Kasvu yhdellä vuodella | 1,6 | 1,6 |
Lasku yhdellä vuodella | -1,5 | -1,6 |
MEUR | 1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 |
Kauden verot | 40,2 | 50,0 |
| Kauden laskennallisten verosaamisten ja -velkojen | ||
muutos | -1,7 | 1,0 |
Verot edellisiltä kausilta | 6,1 | -3,3 |
Yhteensä | 44,6 | 47,7 |
MEUR | 1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 |
Voitto ennen veroja | 172,5 | 241,5 |
Suomen verokannan mukainen vero (20 %) | 34,5 | 48,3 |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen | ||
vaikutus | -1,3 | 2,4 |
Verot edellisiltä kausilta | 6,1 | -3,3 |
Verovapaat tuotot ja vähennyskelvottomat menot | 0,6 | -1,2 |
Laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyys | 3,1 | 0,9 |
Lähdeverot, hyvityskelvoton osuus | 1,4 | 0,4 |
Täydennysverot Pilari 2 -säännösten johdosta | 0,3 | - |
| Verokantojen muutosten vaikutus laskennallisiin | ||
veroihin | 0,0 | 0,1 |
Muut | 0,0 | 0,1 |
Tuloslaskelman verot yhteensä | 44,6 | 47,7 |
Efektiivinen veroaste, % | 25,8 | 19,8 |
1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 | |||||
| Ennen | Verojen | Ennen | Verojen | |||
| MEUR | veroja | Verot | jälkeen | veroja | Verot | jälkeen |
Rahavirran suojaukset | -4,4 | 1,0 | -3,4 | -0,1 | 0,2 | 0,1 |
Muuntoerot | 8,0 | - | 8,0 | 6,3 | - | 6,3 |
| Vakuutusmatemaattiset | ||||||
| voitot (+) / tappiot (-) | ||||||
etuuspohjaisista järjestelyistä | -4,1 | 0,9 | -3,3 | -2,9 | 0,4 | -2,5 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||
yhteensä | -0,5 | 1,9 | 1,3 | 3,2 | 0,6 | 3,9 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset ja -velat | ||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vaihto- omaisuus | -8,2 | -8,3 |
Varaukset ja jaksotukset | 27,0 | 27,9 |
| Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja | ||
veronhyvitykset | 12,3 | 12,8 |
Muut väliaikaiset erot | 14,7 | 12,1 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen | 45,7 | 44,5 |
Laskennalliset verosaamiset* | 50,4 | 54,4 |
Laskennalliset verovelat* | 4,7 | 9,9 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen 1.1. | 44,5 | 39,5 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | -0,6 | -0,2 |
Kirjattu laajaan tulokseen | 2,0 | 0,6 |
Kirjattu sijoitettuun omaan pääomaan | - | 4,5 |
Muuntoerot | -0,2 | 0,1 |
Laskennalliset verot, nettosaaminen 31.12. | 45,7 | 44,5 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Vanhenemisaika on viiden vuoden kuluessa | 1,8 | 1,4 |
Ei ole vanhenemisaikaa tai se on yli viisi vuotta | 56,9 | 46,3 |
| Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja | ||
väliaikaiset erot 31.12. | 58,8 | 47,7 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Vaihto-omaisuus | 5.2 | 437,3 | 460,9 |
Operatiiviset johdannaisvarat | 4,7 | 5,8 | |
Myyntisaamiset | 5.3 | 263,9 | 267,7 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 5.3 | 5,5 | 9,3 |
Muut operatiiviset korottomat saamiset | 59,4 | 55,4 | |
Käyttöpääomavarat | 770,9 | 799,2 | |
Varaukset | 5.5 | -91,9 | -88,5 |
Operatiiviset johdannaisvelat | -7,0 | -2,6 | |
Eläkevelvoitteet | 3.4 | -43,0 | -38,9 |
Ostovelat | 5.4 | -163,4 | -172,0 |
Sopimuksiin perustuvat velat | 5.4 | -110,9 | -109,8 |
Muut operatiiviset korottomat velat | -279,8 | -295,7 | |
Käyttöpääomavelat | -696,0 | -707,5 | |
Yhteensä | 74,9 | 91,7 |
| 31.12.2024 | Epäkuranttius- | Nettoarvo | |
MEUR | Bruttoarvo | varaus | taseella |
Aineet ja tarvikkeet | 207,7 | -32,8 | 174,9 |
Keskeneräiset tuotteet | 103,7 | - | 103,7 |
Valmiit tuotteet | 183,9 | -28,3 | 155,6 |
| Vaihto-omaisuudesta maksetut | |||
ennakkomaksut | 3,1 | - | 3,1 |
Yhteensä | 498,4 | -61,1 | 437,3 |
| 31.12.2023 | Epäkuranttius- | Nettoarvo | |
MEUR | Bruttoarvo | varaus | taseella |
Aineet ja tarvikkeet | 227,8 | -29,6 | 198,2 |
Keskeneräiset tuotteet | 116,3 | - | 116,3 |
Valmiit tuotteet | 164,8 | -20,8 | 144,0 |
| Vaihto-omaisuudesta maksetut | |||
ennakkomaksut | 2,4 | - | 2,4 |
Yhteensä | 511,3 | -50,4 | 460,9 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Pitkäaikaiset | |||
Muut korottomat saamiset | 8.2 | 2,6 | 2,5 |
| Lyhytaikaiset | |||
Myyntisaamiset | 8.2 | 263,9 | 266,7 |
Myyntisaamiset, Cargotec-konserni | - | 1,0 | |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2.2, 8.2 | 5,5 | 9,3 |
Muut korottomat saamiset | 57,5 | 52,6 | |
Muut korottomat saamiset, Cargotec-konserni | - | 1,3 | |
Lyhytaikaiset yhteensä | 327,0 | 330,9 | |
| Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset | |||
yhteensä | 329,7 | 333,4 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Pitkäaikaiset | |||
Pitkäaikaiset korottomat saamiset | 8.2 | 2,6 | 2,5 |
| Lyhytaikaiset | |||
Arvonlisäverosaamiset | 33,3 | 32,9 | |
Korkojaksotukset | 8.2 | 0,1 | 0,2 |
Yritysjärjestelyihin liittyvät saamiset | 8.2 | - | 0,1 |
Muut siirtosaamiset | 24,1 | 19,4 | |
Muut siirtosaamiset, Cargotec-konserni | - | 1,3 | |
Lyhytaikaiset yhteensä | 57,5 | 53,9 | |
Muut korottomat saamiset yhteensä | 60,2 | 56,3 |
| Odotettavissa olevat luottotappiot | |||||
| Keski- | |||||
| Ennakoivaan | määräinen | ||||
| Historia- | riski- | arvon- | Netto- | ||
| 31.12.2024 | Brutto- | tietoon | arviointiin | alentumis- | arvo |
| MEUR | arvo | perustuen | perustuen | aste | taseella |
| Erääntymättömät | |||||
| myyntisaamiset ja | |||||
| sopimuksiin perustuvat | |||||
omaisuuserät | 206,3 | -0,1 | -0,4 | 0 % | 205,9 |
1−90 päivää erääntyneet | 48,7 | -0,2 | 0,0 | 0 % | 48,5 |
| 91−360 päivää | |||||
erääntyneet | 15,7 | -0,8 | -1,4 | -14 % | 13,4 |
Yli 360 päivää erääntyneet | 4,4 | -1,2 | -1,4 | -61 % | 1,7 |
Yhteensä | 275,1 | -2,4 | -3,2 | -2 % | 269,5 |
| Luottotappiovaraus | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Varaus 1.1. | 7,3 | 6,8 |
Kurssierot | 0,0 | -0,3 |
Varauksen lisäys | -1,3 | 1,8 |
Varauksen käyttö | -0,1 | -0,9 |
Peruttu varaus | -0,4 | 0,0 |
Muut muutokset | - | 0,0 |
Varaus 31.12. | 5,6 | 7,3 |
| Luottotappiovaraus | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Varauksen muutos kauden aikana | -1,6 | 1,8 |
Kirjattu suoraan arvonalentumisiksi | 0,4 | 1,3 |
Yhteensä | -1,3 | 3,0 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Pitkäaikaiset | |||
Muut korottomat velat | 8.2 | 71,5 | 77,0 |
| Lyhytaikaiset | |||
Ostovelat | 8.2 | 163,4 | 167,0 |
Ostovelat, Cargotec-konserni | - | 5,0 | |
Sopimuksiin perustuvat velat | 2.2 | 110,9 | 109,8 |
Muut korottomat velat | 209,0 | 217,5 | |
Muut korottomat velat, Cargotec-konserni | - | 31,8 | |
Ostovelat ja muut korottomat velat yhteensä | 554,7 | 608,1 |
Muut korottomat velat yhteensä | 280,4 | 326,3 |
| Toiminnan | ||||||
| 2024 | Tuote- | Korvaus- | uudelleen- | Tappiolliset | ||
| MEUR | takuut | vaateet | järjestelyt | sopimukset | Muut | Yhteensä |
Varaukset 1.1. | 57,6 | 1,6 | 19,3 | 2,8 | 7,2 | 88,5 |
Kurssierot | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
Lisäykset | 16,5 | 0,8 | -0,1 | 0,3 | 13,2 | 30,7 |
Käytetyt varaukset | -10,1 | -0,2 | -2,6 | -2,4 | -3,2 | -18,4 |
| Varausten | ||||||
peruutukset | -5,2 | -0,6 | -2,4 | -0,3 | -0,4 | -9,0 |
Varaukset 31.12. | 59,0 | 1,6 | 14,2 | 0,3 | 16,8 | 91,9 |
| Toiminnan | ||||||
| 2023 | Tuote- | Korvaus- | uudelleen- | Tappiolliset | ||
| MEUR | takuut | vaateet | järjestelyt | sopimukset | Muut | Yhteensä |
Varaukset 1.1. | 54,3 | 2,6 | 26,7 | 4,1 | 7,0 | 94,8 |
Kurssierot | -0,1 | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,2 | -0,5 |
Lisäykset | 17,6 | 0,5 | 6,8 | 0,5 | 6,0 | 31,3 |
Käytetyt varaukset | -9,7 | 0,0 | -13,9 | -0,5 | -5,0 | -29,2 |
| Varausten | ||||||
peruutukset | -4,4 | -1,4 | -0,1 | -1,3 | -0,6 | -7,8 |
Varaukset 31.12. | 57,6 | 1,6 | 19,3 | 2,8 | 7,2 | 88,5 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Pitkäaikaiset varaukset | 2,2 | 3,2 |
Lyhytaikaiset varaukset | 89,7 | 85,3 |
Yhteensä | 91,9 | 88,5 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 260,2 | 268,1 |
Kurssierot | 1,8 | -7,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 261,9 | 260,2 |
31 | .12 | .2024, | MEUR | Liikearvo | WACC |
Counterbalanced | 65,9 | 12,8 % | |||
Terminal Tractors | 30,0 | 12,5 % | |||
Horizontal Transportation | 21,9 | 11,5 % | |||
Bromma | 21,9 | 10,5 % | |||
Palvelut | 122,3 | 11,4 % | |||
Yhteensä | 261,9 | 12,0 % |
| Asiakas- | |||||
| 2024 | Kehitetty | Hankittu | suhteet ja | ||
| MEUR | teknologia | teknologia | tavaramerkit | Muut* | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 47,7 | 20,1 | 9,7 | 2,6 | 80,1 |
Kurssierot | -0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | -0,1 |
Lisäykset | 0,3 | 0,2 | - | 0,2 | 0,7 |
Vähennykset | -8,0 | -9,2 | -2,2 | -0,1 | -19,4 |
Uudelleenryhmittelyt | - | 0,1 | - | 0,0 | 0,1 |
Hankintameno 31.12. | 39,9 | 11,3 | 7,5 | 2,8 | 61,4 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 1.1. | -40,9 | -10,4 | -8,9 | -2,5 | -62,7 |
Kurssierot | 0,2 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | 0,1 |
Tilikauden poistot | -2,0 | -4,8 | -0,4 | - | -7,1 |
Arvonalentumiset | - | -4,7 | - | - | -4,7 |
Vähennykset | 8,0 | 9,2 | 2,2 | - | 19,4 |
Uudelleenryhmittelyt | - | 0,2 | - | - | 0,2 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 31.12. | -34,7 | -10,5 | -7,1 | -2,5 | -54,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5,2 | 0,8 | 0,3 | 0,2 | 6,5 |
| Asiakas- | |||||
| 2023 | Kehitetty | Hankittu | suhteet ja | ||
| MEUR | teknologia | teknologia | tavaramerkit | Muut* | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 45,4 | 11,5 | 9,9 | 8,0 | 74,7 |
Kurssierot | 0,0 | -0,1 | -0,2 | 0,0 | -0,3 |
Lisäykset | 0,1 | 0,1 | - | 1,1 | 1,3 |
Vähennykset | -0,9 | -1,0 | - | -3,8 | -5,6 |
Uudelleenryhmittelyt | 3,1 | 0,5 | - | -2,7 | 0,9 |
Yrityshankinnat ja -myynnit | - | 9,2 | - | - | 9,2 |
Hankintameno 31.12. | 47,7 | 20,1 | 9,7 | 2,6 | 80,1 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 1.1. | -39,6 | -10,1 | -8,7 | -2,6 | -60,9 |
Kurssierot | 0,0 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,3 |
Tilikauden poistot | -1,6 | -1,4 | -0,4 | - | -3,4 |
Arvonalentumiset | - | - | - | - | 0,0 |
Vähennykset | 0,9 | 1,0 | - | 0,0 | 1,8 |
Uudelleenryhmittelyt | -0,6 | -0,1 | - | 0,1 | -0,6 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 31.12. | -40,9 | -10,4 | -8,9 | -2,5 | -62,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 6,8 | 9,7 | 0,8 | 0,1 | 17,4 |
Omistetut käyttöomaisuuserät | Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||
| 2023 | Maa-alueet ja | Koneet ja | Muille vuokratut | Maa-alueet ja | Koneet ja | ||
| MEUR | rakennukset | kalusto | koneet | Muut* | rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 86,7 | 98,6 | 202,4 | 3,1 | 85,0 | 21,7 | 497,5 |
Kurssierot | 0,4 | -1,2 | -1,9 | 0,0 | -0,5 | -0,2 | -3,4 |
Lisäykset | 1,7 | 3,5 | 42,7 | 6,7 | 16,7 | 9,1 | 80,4 |
Vähennykset | -0,5 | -3,5 | -38,8 | -0,3 | -0,3 | -5,6 | -49,1 |
Uudelleenryhmittelyt | 1,2 | 5,2 | 4,8 | -6,4 | 0,0 | 0,0 | 4,8 |
Yrityshankinnat ja -myynnit | - | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Hankintameno 31.12. | 89,4 | 103,0 | 209,3 | 3,0 | 100,9 | 24,9 | 530,6 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -38,7 | -79,3 | -77,9 | 0,0 | -30,8 | -13,5 | -240,2 |
Kurssierot | 0,6 | 1,0 | 0,8 | 0,0 | 0,4 | 0,1 | 2,9 |
Tilikauden poistot | -3,5 | -6,3 | -27,9 | - | -10,1 | -6,0 | -53,7 |
Arvonalentumiset | 0,0 | - | - | - | - | - | 0,0 |
Vähennykset | 0,3 | 2,9 | 24,2 | - | 0,3 | 5,2 | 32,9 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 0,5 | - | 0,0 | 0,0 | 0,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -41,3 | -81,7 | -80,3 | 0,0 | -40,3 | -14,2 | -257,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 48,1 | 21,3 | 129,0 | 3,0 | 60,7 | 10,8 | 272,9 |
Omistetut käyttöomaisuuserät | Käyttöoikeusomaisuuserät | ||||||
| 2024 | Maa-alueet ja | Koneet ja | Muille vuokratut | Maa-alueet ja | Koneet ja | ||
| MEUR | rakennukset | kalusto | koneet | Muut* | rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 89,4 | 103,0 | 209,3 | 3,0 | 100,9 | 24,9 | 530,6 |
Kurssierot | 3,3 | 2,7 | -1,0 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 5,3 |
Lisäykset | 0,9 | 3,5 | 31,7 | 3,8 | 8,3 | 11,0 | 59,2 |
Jakautumishetken lisäys | - | - | - | 0,7 | 3,4 | 0,2 | 4,3 |
Vähennykset | -2,4 | -8,7 | -43,7 | -0,2 | -6,2 | -4,0 | -65,2 |
Uudelleenryhmittelyt | 2,1 | 3,6 | -0,4 | -6,3 | 0,0 | 0,0 | -0,9 |
Hankintameno 31.12. | 93,3 | 104,1 | 196,0 | 1,2 | 106,7 | 32,1 | 533,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -41,3 | -81,7 | -80,3 | 0,0 | -40,3 | -14,2 | -257,7 |
Kurssierot | -1,7 | -2,0 | 0,3 | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -3,7 |
Tilikauden poistot | -3,6 | -6,5 | -26,2 | - | -11,4 | -6,4 | -54,0 |
Arvonalentumiset | 0,0 | - | - | 0,0 | - | - | 0,0 |
Vähennykset | 2,0 | 8,5 | 27,7 | - | 4,6 | 3,3 | 46,1 |
Uudelleenryhmittelyt | 0,0 | 0,0 | 1,4 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 1,3 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -44,6 | -81,7 | -77,2 | 0,0 | -47,4 | -17,2 | -268,1 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 48,7 | 22,4 | 118,8 | 1,2 | 59,3 | 14,9 | 265,2 |
MEUR | 1.1.−31.12.2024 | 1.1.−31.12.2023 |
Myydyt suoritteet | 44,0 | 44,3 |
Myynti ja markkinointi | 3,0 | 3,0 |
Tutkimus- ja kehitystoiminta | 5,9 | 2,5 |
Hallinto | 8,4 | 7,4 |
Muut | 4,7 | 0,0 |
Yhteensä | 65,8 | 57,2 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 48,8 | 39,3 |
Kurssierot | -1,0 | -0,3 |
Osuus kauden tuloksesta | 4,6 | 9,0 |
Osuus kauden laajan tuloslaskelman eristä | 0,7 | 0,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 53,1 | 48,8 |
| Omistusosuus | ||||||||
| (%) | ||||||||
| 31.12.2024 | Liike- | Kauden | Emo- | |||||
MEUR | Maa* | Luokittelu | Varat | Velat | vaihto | tulos | yhtiö | Konserni |
| Bruks | ||||||||
| Siwertell | Osakkuus- | |||||||
Group AB | Ruotsi | yhtiö | 191,0 | 84,5 | 173,0 | 9,7 | - | 48,0 |
| Omistusosuus | ||||||||
| (%) | ||||||||
| 31.12.2023 | Liike- | Kauden | Emo- | |||||
MEUR | Maa* | Luokittelu | Varat | Velat | vaihto | tulos | yhtiö | Konserni |
| Bruks | ||||||||
| Siwertell | Osakkuus- | |||||||
Group AB | Ruotsi | yhtiö | 167,8 | 64,5 | 206,0 | 19,0 | - | 47,2 |
| Bruks Siwertell Group AB | ||
| Yhteenveto taseesta 31.12. | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaiset varat | 73,5 | 61,6 |
Rahavarat | 26,6 | 27,7 |
Muut lyhytaikaiset varat | 91,0 | 78,5 |
Varat yhteensä | 191,0 | 167,8 |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 9,6 | 4,3 |
Muut pitkäaikaiset velat | 15,5 | 16,7 |
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 1,9 | - |
Muut lyhytaikaiset velat* | 57,5 | 43,4 |
Velat yhteensä | 84,5 | 64,5 |
Nettovarat | 106,6 | 103,3 |
| Bruks Siwertell Group AB | ||
| Yhteenveto tuloslaskelmasta | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 173,0 | 206,0 |
Poistot ja arvonalentumiset | -3,3 | -3,0 |
Rahoitustuotot | 1,6 | 2,1 |
Rahoituskulut | -2,8 | -1,2 |
Voitto ennen veroja | 12,5 | 23,8 |
Tuloverot | -2,8 | -4,8 |
Kauden tulos | 9,7 | 19,0 |
Laajan tuloslaskelman erät | 1,5 | 1,5 |
Kauden laaja tulos | 11,2 | 20,5 |
| Bruks Siwertell Group AB | ||
MEUR | 2024 | 2023 |
Nettovarat 1.1. | 103,3 | 83,3 |
Kauden tulos | 9,7 | 19,0 |
Laajan tuloslaskelman erät | 1,5 | 1,5 |
Lisäykset/vähennykset | -5,8 | - |
Osingot | 0,0 | 0,0 |
Kurssierot | -2,1 | -0,5 |
Nettovarat 31.12. | 106,6 | 103,3 |
Kalmarin osuus nettovaroista | 51,2 | 48,8 |
Lisäykset* | 2,0 | 0,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 53,1 | 48,8 |
| Emoyhtiön | Konsernin | ||
| omistusosuus | omistusosuus | ||
31.12.2024 | Maa | (%) | (%) |
Kalmar Netherlands B.V. | Alankomaat | 100 | 100 |
Cargotec Argentina S.R.L. | Argentiina | 100 | |
| Kalmar Equipment (Australia) Pty. | |||
Ltd. | Australia | 100 | |
Inver Port Services Pty. Ltd. | Australia | 100 | |
Kalmar Belgium NV | Belgia | 100 | 100 |
Kalmar Brazil Ltda. | Brasilia | 100 | |
Kalmar Bulgaria EOOD | Bulgaria | 100 | |
Kalmar Chile S.A. | Chile | 100 | |
| Kalmar Spain Cargo Handling | |||
Solutions S.A. | Espanja | 100 | |
| Kalmar Industries South Africa | |||
(Pty) Ltd | Etelä-Afrikka | 100 | 100 |
PT Kalmar Pacific Indonesia | Indonesia | 100 | 100 |
Kalmar India Private Limited | Intia | 100 | |
| Kalmar Lift and Handling | |||
Equipment Ireland Limited | Irlanti | 100 | |
Kalmar Italia S.r.l. | Italia | 100 | 100 |
Kalmar Austria GmbH | Itävalta | 100 | |
Kalmar Japan Co., Ltd | Japani | 100 | |
Kalmar Asia Limited | Kiina | 100 | 100 |
Kalmar Industries (China) Co., Ltd. | Kiina | 100 | |
| Kalmar Port Machinery (Shanghai) | |||
Co., Ltd | Kiina | 100 | |
Kalmar Colombia S.A.S. | Kolumbia | 100 | |
Bromma (Malaysia) Sdn. Bhd. | Malesia | 100 | |
| Kalmar Solutions (Malaysia) Sdn. | |||
Bhd. | Malesia | 100 | |
Kalmar Maghreb S.A. | Marokko | 100 | |
Kalmar Mexico Equipos S.A. de C.V. | Meksiko | 100 | |
Kalmar Norway AS | Norja | 100 | 100 |
Kalmar Industries Panama, S.A. | Panama | 100 | 100 |
Kalmar Portugal, S.A. | Portugali | 100 | |
Kalmar Poland Sp. z.o.o. | Puola | 100 | |
Kalmar France SAS | Ranska | 100 | |
Kalmar Solutions AB | Ruotsi | 100 | |
Kalmar Germany GmbH | Saksa | 100 |
| Emoyhtiön | Konsernin | ||
| omistusosuus | omistusosuus | ||
31.12.2024 | Maa | (%) | (%) |
Kalmar Pte. Ltd. | Singapore | 100 | |
Tagros d.o.o. | Slovenia | 100 | 100 |
Kalmar Finland Oy | Suomi | 100 | |
Kalmar Holding Finland Oy | Suomi | 100 | 100 |
Kalmar Finland Solutions Oy | Suomi | 100 | 100 |
Kalmar New Zealand Ltd | Uusi-Seelanti | 100 | |
KMH Equipment LLC | Venäjä | 100 | |
| Yhdistyneet | |||
| arabiemiiri- | |||
| Bromma Middle East DMCC | kunnat | 100 | |
| Yhdistyneet | |||
| arabiemiiri- | |||
| Kalmar Middle East DMCC | kunnat | 100 | 100 |
| Yhdistynyt | |||
| Kalmar Limited | kuningaskunta | 100 | 100 |
| Terminal Crane and Electrical | |||
Services, Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar Material Handling, Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar Solutions LLC | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar USA Inc. | Yhdysvallat | 100 | |
Kalmar USA Holding, Inc. | Yhdysvallat | 100 | 100 |
| 31.12.2024 | ||||||
MEUR | EUR | USD | CNY | SGD | PLN | Muut |
Tase-erät | 0,8 | 17,3 | -14,8 | -7,0 | -3,4 | -1,3 |
Valuuttasuojaukset | 4,6 | -148,4 | 85,5 | 65,0 | 45,9 | -49,8 |
Taseriski | 5,4 | -131,2 | 70,7 | 58,0 | 42,5 | -51,1 |
Tilauskanta ja ostot | 1,9 | 159,7 | -75,8 | -59,4 | -75,5 | 35,4 |
Nettoriski | 7,3 | 28,5 | -5,1 | -1,3 | -33,1 | -15,7 |
| 31.12.2023 | ||||||
MEUR | EUR | USD | CNY | SGD | PLN | Muut |
Tase-erät | -49,3 | 78,5 | -14,7 | -19,6 | 4,3 | -0,2 |
Valuuttasuojaukset | 141,6 | -225,7 | 58,6 | 52,6 | 30,1 | -51,3 |
Taseriski | 92,4 | -147,2 | 43,9 | 33,1 | 34,5 | -51,5 |
Tilauskanta ja ostot | -93,8 | 167,6 | -39,9 | -52,2 | -40,7 | 49,4 |
Nettoriski | -1,4 | 20,4 | 4,0 | -19,2 | -6,3 | -2,1 |
Tulos ennen veroja | Laaja tulos | |||
MEUR | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| USD vahvistuu 10 % | ||||
suhteessa euroon | 0,4 | -3,4 | -8,9 | -9,6 |
| USD heikkenee 10 % | ||||
suhteessa euroon | -0,4 | 3,4 | 8,9 | 9,6 |
| 31.12.2024 | ||||
MEUR | Alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Yhteensä |
| Lainasaamiset ja muut | ||||
korolliset saamiset* | 262,5 | 2,2 | - | 264,7 |
| Pitkäaikaiset lainat | ||||
rahoituslaitoksilta | -249,5 | - | - | -249,5 |
Vuokrasopimusvelat | -16,9 | -41,2 | -25,0 | -83,1 |
| Lyhytaikaiset lainat ja muut | ||||
korolliset velat** | -8,3 | - | - | -8,3 |
Netto | -12,3 | -38,9 | -25,0 | -76,2 |
| 31.12.2023 | ||||
MEUR | Alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Yhteensä |
| Lainasaamiset ja muut | ||||
korolliset saamiset* | 85,8 | - | - | 85,8 |
| Lainasaamiset ja muut | ||||
korolliset saamiset, Cargotec-konserni | 292,1 | - | - | 292,1 |
| Pitkäaikaiset lainat | ||||
rahoituslaitoksilta | -50,0 | - | - | -50,0 |
Vuokrasopimusvelat | -14,5 | -36,9 | -27,1 | -78,6 |
| Lyhytaikaiset lainat ja muut | ||||
korolliset velat** | -13,3 | - | - | -13,3 |
| Lyhytaikaiset lainat ja muut | ||||
korolliset velat, Cargotec- konserni | -112,8 | - | - | -112,8 |
Netto | 187,3 | -36,9 | -27,1 | 123,3 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Rahavarat | 260,6 | 82,6 |
Konsernitilisaamiset, Cargotec-konserni | - | 289,9 |
Sitova pitkäaikainen nostamaton luottolimiitti | 200,0 | - |
| Korollisten velkojen takaisinmaksut seuraavien 12 kk:n | ||
aikana | -25,2 | -27,8 |
Konsernitilivelat, Cargotec-konserni | - | -62,7 |
| Korollisten velkojen takaisinmaksut seuraavien 12 kk:n | ||
aikana, Cargotec-konserni | - | -50,1 |
Likviditeettiasema | 435,4 | 231,9 |
| 31.12.2024 | |||||||
MEUR | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030– | Yhteensä |
| Johdannaiset | |||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut | -1 629,3 | - | - | - | - | - | -1 629,3 |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut | 1 627,9 | - | - | - | - | - | 1 627,9 |
Johdannaiset, netto | -1,3 | - | - | - | - | - | -1,3 |
| Korolliset velat | |||||||
| Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen | |||||||
lyhennykset | -8,3 | -149,7 | -99,8 | - | - | - | -257,8 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | -16,9 | -14,9 | -12,1 | -8,4 | -5,7 | -25,0 | -83,1 |
Korkokulut yhteensä | -12,7 | -11,1 | -5,1 | -1,3 | -1,0 | -2,8 | -33,9 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | -164,1 | -20,5 | -14,1 | -15,1 | -11,4 | -10,3 | -235,6 |
Korolliset ja korottomat velat | -202,1 | -196,3 | -131,1 | -24,8 | -18,1 | -38,1 | -610,4 |
Yhteensä | -203,4 | -196,3 | -131,1 | -24,8 | -18,1 | -38,1 | -611,7 |
| 31.12.2023 | |||||||
MEUR | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Yhteensä |
| Johdannaiset | |||||||
Valuuttatermiinit, kassastamaksut, Cargotec-konserni | -567,4 | -10,7 | - | - | - | - | -578,1 |
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut, Cargotec-konserni | 569,4 | 10,7 | - | - | - | - | 580,1 |
Johdannaiset, netto | 2,0 | 0,1 | - | - | - | - | 2,0 |
| Korolliset velat | |||||||
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen lyhennykset | -13,3 | - | -50,0 | - | - | - | -63,3 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | -14,5 | -12,5 | -9,9 | -8,5 | -6,1 | -27,1 | -78,6 |
Lainat ja konsernitilivelat, Cargotec-konserni | -112,8 | - | - | - | - | - | -112,8 |
Korkokulut yhteensä | -3,0 | -2,4 | -1,9 | -1,3 | -1,0 | -3,2 | -12,9 |
Ostovelat ja muut korottomat velat | -167,0 | -26,5 | -15,9 | -15,2 | -9,2 | -10,2 | -244,0 |
Ostovelat ja muut korottomat velat, Cargotec-konserni | -5,0 | - | - | - | - | - | -5,0 |
Korolliset ja korottomat velat | -315,6 | -41,3 | -77,7 | -25,0 | -16,3 | -40,6 | -516,5 |
Yhteensä | -313,6 | -41,3 | -77,7 | -25,0 | -16,3 | -40,6 | -514,5 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Lainat ja muut korolliset velat | 340,9 | 141,8 |
| Lainoihin ja muihin korollisiin velkoihin sisältyvät | ||
vuokrasopimusvelat | 83,1 | 78,6 |
Lainat ja konsernitilivelat, Cargotec-konserni | - | 112,8 |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset | -4,1 | -3,2 |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset, Cargotec-konserni | - | -2,3 |
Konsernitilisaamiset, Cargotec-konserni | - | -289,9 |
Rahavarat | -260,6 | -82,6 |
Korollinen nettovelka | 76,2 | -123,3 |
Oma pääoma | 638,2 | 818,2 |
Nettovelkaantumisaste | 11,9 % | N/A |
MEUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Liikevoitto | 174,4 | 240,2 |
Poistot ja arvonalentumiset | 65,8 | 57,2 |
EBITDA | 240,3 | 297,4 |
Korollinen nettovelka / EBITDA | 0,3 | N/A |
| Käypään | |||||
| arvoon | Käypään | ||||
| Jaksotettuun | laajan tulos- | arvoon | |||
| hankinta- | laskelman | tulos- | |||
| 31.12.2024 | menoon | kautta | vaikutteisesti | ||
MEUR | Liite | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | Yhteensä |
Osakesijoitukset | - | - | - | - | |
| Lainasaamiset ja muut | |||||
korolliset saamiset | 4,1 | - | - | 4,1 | |
Johdannaisvarat | 8.5 | - | 1,3 | 8,7 | 10,0 |
| Myyntisaamiset ja muut | |||||
korottomat saamiset | 5.3 | 272,2 | - | - | 272,2 |
Rahavarat | 8.3 | 260,6 | - | - | 260,6 |
Rahoitusvarat yhteensä | 537,0 | 1,3 | 8,7 | 547,0 | |
Korolliset velat | 8.4 | 340,9 | - | - | 340,9 |
Johdannaisvelat | 8.5 | - | 4,1 | 7,0 | 11,1 |
| Ostovelat ja muut | |||||
korottomat velat | 5.4 | 235,6 | - | - | 235,6 |
Rahoitusvelat yhteensä | 576,5 | 4,1 | 7,0 | 587,6 |
| Käypään | |||||
| arvoon | Käypään | ||||
| Jaksotettuun | laajan tulos- | arvoon | |||
| hankinta- | laskelman | tulos- | |||
| 31.12.2023 | menoon | kautta | vaikutteisesti | ||
MEUR | Liite | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | Yhteensä |
Osakesijoitukset | - | - | 0,0 | 0,0 | |
| Lainasaamiset ja muut | |||||
korolliset saamiset | 3,2 | - | 0,0 | 3,2 | |
| Lainasaamiset ja muut | |||||
korolliset saamiset, Cargotec-konserni | 2,3 | - | - | 2,3 | |
Johdannaisvarat | 8.5 | - | - | 0,0 | 0,0 |
Johdannaisvarat, Cargotec-konserni | 8.5 | - | 5,3 | 0,6 | 5,8 |
| Myyntisaamiset ja muut | |||||
korottomat saamiset | 5.3 | 278,8 | - | - | 278,8 |
| Myyntisaamiset ja | |||||
| muut korottomat | |||||
saamiset,Cargotec- konserni | 5.3 | 1,0 | - | - | 1,0 |
Rahavarat | 8.3 | 82,6 | - | - | 82,6 |
Konsernitilisaamiset, Cargotec-konserni | 289,9 | - | - | 289,9 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 657,6 | 5,3 | 0,6 | 663,5 | |
Korolliset velat | 8.4 | 141,8 | - | - | 141,8 |
Korolliset velat, Cargotec-konserni | 8.4 | 112,8 | - | - | 112,8 |
Johdannaisvelat | 8.5 | - | - | - | - |
Johdannaisvelat, Cargotec-konserni | 8.5 | - | 1,8 | 0,8 | 2,6 |
| Ostovelat ja muut | |||||
korottomat velat | 5.4 | 244,0 | - | - | 244,0 |
| Ostovelat ja muut | |||||
korottomat velat, Cargotec-konserni | 5.4 | 5,0 | - | - | 5,0 |
| Rahoitusvelat yhteensä | 503,6 | 1,8 | 0,8 | 506,2 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Käteinen raha ja pankkitilit | 242,6 | 59,4 |
Lyhytaikaiset talletukset | 18,0 | 23,2 |
Rahavarat yhteensä | 260,6 | 82,6 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Rahavarat | 260,6 | 82,6 |
Pankkitililimiittien käyttö | -3,0 | -3,8 |
Rahavarat rahavirtalaskelmassa | 257,6 | 78,8 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Pitkäaikaiset | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 249,5 | 50,0 | |
Vuokrasopimusvelat | 9.1 | 66,1 | 64,0 |
Yhteensä | 315,7 | 114,0 | |
| Lyhytaikaiset | |||
Lainat, Cargotec-konserni | - | 50,1 | |
Vuokrasopimusvelat | 9.1 | 16,9 | 14,5 |
Muut korolliset velat | 5,3 | 9,5 | |
Konsernitilivelat, Cargotec-konserni | - | 62,7 | |
Käytetyt pankkitililimiitit | 3,0 | 3,8 | |
Yhteensä | 25,2 | 140,6 | |
Korolliset velat yhteensä | 340,9 | 254,6 |
| Pitkä- | Vuokra- | |||||
| aikaiset | sopimus- | Lainat ja | ||||
| korolliset | velat ja | konserni- | ||||
| velat | lyhytaikaiset | tilivelat, | Käytetyt | Korolliset | ||
| sisältäen | korolliset | Cargotec- | pankki- | velat | ||
MEUR | Liite | lyhennykset | velat | konserni | tililimiitit | yhteensä |
1.1.2024 | 50,0 | 88,1 | 112,8 | 3,8 | 254,6 | |
Rahavirta | -49,8 | -22,2 | -131,8 | -0,8 | -204,6 | |
| Uudet ja | ||||||
| muuttuneet | ||||||
vuokrasopimukset | - | 18,6 | - | - | 18,6 | |
| Jakautuminen | 249,4 | 3,5 | 20,0 | - | 272,9 | |
Kurssierot | - | 0,4 | -1,0 | 0,1 | -0,5 | |
| Efektiivisen koron | ||||||
menetelmä | 0,0 | - | - | - | 0,0 | |
| Korolliset velat | ||||||
yhteensä, 31.12.2024 | 249,5 | 88,4 | - | 3,0 | 340,9 |
| Pitkä- | Vuokra- | |||||
| aikaiset | sopimus- | Lainat ja | ||||
| korolliset | velat ja | konserni- | ||||
| velat | lyhytaikaiset | tilivelat, | Käytetyt | Korolliset | ||
| sisältäen | korolliset | Cargotec- | pankki- | velat | ||
MEUR | Liite | lyhennykset | velat | konserni | tililimiitit | yhteensä |
1.1.2023 | - | 74,6 | 94,9 | 1,4 | 171,0 | |
Rahavirta | 50,0 | -11,3 | 20,3 | 2,4 | 61,3 | |
| Uudet ja | ||||||
| muuttuneet | ||||||
vuokrasopimukset | - | 25,5 | - | - | 25,5 | |
Jakautuminen | - | - | - | - | - | |
Kurssierot | - | -0,7 | -2,5 | 0,0 | -3,2 | |
| Efektiivisen koron | ||||||
menetelmä | - | - | - | - | - | |
| Korolliset velat | ||||||
yhteensä, 31.12.2023 | 50,0 | 88,1 | 112,8 | 3,8 | 254,6 |
| 31.12.2024 | Positiivinen | Negatiivinen | Netto | |
| MEUR | Nimellisarvo | käypä arvo | käypä arvo | käypä arvo |
| Pitkäaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta | - | - | - | - |
| Osakewarrantit | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
Yhteensä | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Lyhytaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta | 579,1 | 1,3 | 4,1 | -2,7 |
Valuuttatermiinit, muut | 1 058,9 | 8,7 | 7,0 | 1,7 |
Yhteensä | 1 638,1 | 10,0 | 11,1 | -1,1 |
Johdannaiset yhteensä | 1 638,1 | 10,0 | 11,1 | -1,1 |
| 31.12.2023 | Positiivinen | Negatiivinen | Netto | |
MEUR | Nimellisarvo | käypä arvo | käypä arvo | käypä arvo |
| Pitkäaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta* | 10,8 | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
| Osakewarrantit | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
Yhteensä | 10,8 | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
| Lyhytaikaiset | ||||
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta* | 516,0 | 5,1 | 1,8 | 3,3 |
Valuuttatermiinit, muut* | 51,8 | 0,6 | 0,8 | -0,2 |
Yhteensä | 567,8 | 5,7 | 2,6 | 3,1 |
Johdannaiset yhteensä | 578,6 | 5,8 | 2,6 | 3,2 |
| A-sarjan | B-sarjan | ||
| Osakkeiden lukumäärä | osakkeet | osakkeet | Yhteensä |
Osakkeiden lukumäärä 30.6.2024 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
| Osakkeiden lukumäärä | |||
31.12.2024 | 9 526 089 | 54 798 029 | 64 324 118 |
| Yhtiön hallussa olevat omat | |||
osakkeet 31.12.2024 | - | 250 000 | 250 000 |
| Ulkona olevien osakkeiden | |||
lukumäärä 31.12.2024 | 9 526 089 | 54 548 029 | 64 074 118 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset | |||
| Vuokramaksut taseen ulkopuolisista | |||
vuokrasopimuksista | 9.2 | ||
Vuoden kuluessa | 0,5 | 0,5 | |
1–2 vuoden kuluessa | 0,1 | 0,1 | |
2–3 vuoden kuluessa | 0,0 | 0,0 | |
3–4 vuoden kuluessa | 0,0 | - | |
4–5 vuoden kuluessa | - | - | |
Yli 5 vuoden kuluessa | - | - | |
Yhteensä | 0,6 | 0,6 | |
| Taseen ulkopuoliset vuokrasopimuksiin liittyvät vastuut | |||
| Vuokramaksut lyhytaikaisiin | |||
vuokrasopimuksiin liittyen | 0,2 | 0,2 | |
| Vuokramaksut arvoltaan vähäisiin | |||
vuokrasopimuksiin liittyen | 0,4 | 0,4 | |
| Vuokramaksut vielä alkamattomiin | |||
vuokrasopimuksiin liittyen | - | - | |
Yhteensä | 0,6 | 0,6 | |
| Taseelle kirjattavat vuokrasopimukset | |||
| Vuokramaksut taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista | |||
Vuoden kuluessa | 20,0 | 17,2 | |
1–2 vuoden kuluessa | 17,3 | 14,6 | |
2–3 vuoden kuluessa | 13,8 | 11,6 | |
3–4 vuoden kuluessa | 9,7 | 9,8 | |
4–5 vuoden kuluessa | 6,7 | 7,1 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | 27,8 | 30,4 | |
Yhteensä | 95,3 | 90,7 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Vuokramaksujen nykyarvo taseelle kirjattavista | |||
vuokrasopimuksista | 8.4 | ||
Vuoden kuluessa | 16,9 | 14,5 | |
1–2 vuoden kuluessa | 14,9 | 12,5 | |
2–3 vuoden kuluessa | 12,1 | 9,9 | |
3–4 vuoden kuluessa | 8,4 | 8,5 | |
4–5 vuoden kuluessa | 5,7 | 6,1 | |
Yli 5 vuoden kuluessa | 25,0 | 27,1 | |
Yhteensä | 83,1 | 78,6 | |
| Tuleva korkokulu taseelle kirjattavista | |||
vuokrasopimuksista | 12,2 | 12,2 | |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 6.3 | ||
Maa-alueet ja rakennukset | 59,3 | 60,7 | |
Koneet ja kalusto | 14,9 | 10,8 | |
Yhteensä | 74,2 | 71,4 | |
| Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa | |||
Poistokulu käyttöoikeusomaisuuseristä | 6.3 | 17,8 | 16,1 |
Maa-alueet ja rakennukset | 11,4 | 10,1 | |
Koneet ja kalusto | 6,4 | 6,0 | |
Korkokulu vuokraveloista | 2.5 | 3,6 | 3,1 |
| Voitto (-) / tappio (+) ennenaikaisesti keskeytetyistä | |||
sopimuksista | 1,9 | 0,2 | |
Arvonalentumistappio käyttöoikeusomaisuuseristä | 6.3 | - | - |
Vuokrakulu taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista: | 1,6 | 3,7 | |
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten osuus | 0,9 | 2,6 | |
Arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten osuus | 0,8 | 1,1 | |
Yhteensä | 24,9 | 23,0 | |
| Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa | |||
| Maksetut vuokrat taseen ulkopuolisiin | |||
vuokrasopimuksiin liittyen | 1,6 | 3,7 | |
| Maksetut vuokrat taseelle kirjattuihin | |||
vuokrasopimuksiin liittyen | 21,1 | 18,9 | |
Yhteensä | 22,8 | 22,6 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset | ||
| Vuokrasaatavat käyttöleasingsopimuksista | ||
Vuoden kuluessa | 26,8 | 28,6 |
1–2 vuoden kuluessa | 19,4 | 14,3 |
2–3 vuoden kuluessa | 13,3 | 30,1 |
3–4 vuoden kuluessa | 8,6 | 6,2 |
4–5 vuoden kuluessa | 3,5 | 2,6 |
Yli 5 vuoden kuluessa | 0,8 | 3,0 |
Yhteensä | 72,3 | 84,9 |
| Taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin liittyvät | ||
| käyttöomaisuuserät | ||
Maa-alueet ja rakennukset | 1,0 | 1,2 |
Koneet ja kalusto | 118,7 | 129,0 |
Yhteensä | 119,7 | 130,1 |
| Vuokrasopimukset taseella | ||
| Vuokrasaatavat rahoitusleasingsopimuksista | ||
Vuoden kuluessa | 1,3 | 0,1 |
1–2 vuoden kuluessa | 0,9 | 0,1 |
2–3 vuoden kuluessa | 0,9 | 0,0 |
3–4 vuoden kuluessa | 0,4 | - |
4–5 vuoden kuluessa | 0,0 | - |
Yli 5 vuoden kuluessa | - | - |
Yhteensä | 3,6 | 0,2 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Vuokrasaatavien nykyarvo rahoitusleasingsopimuksista | ||
Vuoden kuluessa | 1,3 | 0,1 |
1–2 vuoden kuluessa | 0,8 | 0,1 |
2–3 vuoden kuluessa | 0,9 | 0,0 |
3–4 vuoden kuluessa | 0,4 | - |
4–5 vuoden kuluessa | 0,0 | - |
Yli 5 vuoden kuluessa | - | - |
Yhteensä | 3,4 | 0,2 |
Tuleva korkotuotto rahoitusleasingsopimuksista | 0,2 | 0,0 |
| Rahoitusleasingsaatavat | ||
Maa-alueet ja rakennukset | 1,4 | - |
Koneet ja kalusto | 2,0 | 0,2 |
Yhteensä | 3,4 | 0,2 |
| Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa | ||
Vuokratuotto käyttöleasingsopimuksista | 32,4 | 31,8 |
Koneet ja kalusto | 31,7 | 31,2 |
Maa-alueet ja rakennukset | 0,3 | 0,1 |
Käyttöoikeusomaisuuserien alivuokraus | 0,4 | 0,4 |
Myyntivoitto tai -tappio rahoitusleasingsopimuksista | 3,9 | 1,6 |
Korkotuotto rahoitusleasingsopimuksista | 0,1 | 0,0 |
Yhteensä | 36,3 | 33,4 |
| Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa | ||
Saadut vuokrat käyttöleasingsopimuksista | 29,4 | 39,7 |
Saadut vuokrat rahoitusleasingsopimuksista | 3,5 | 0,2 |
Yhteensä | 32,9 | 39,9 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Asiakasrahoitus | 14,5 | 8,3 |
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut | 0,6 | 0,6 |
Muut vastuut | 0,6 | 0,7 |
Yhteensä | 15,7 | 9,6 |
MEUR | 1.1.–30.6.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Liikevaihto | 0,4 | 0,2 |
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | 0,0 | -0,2 |
Hallinnon kulut | -21,4 | -43,7 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 6,2 | 9,9 |
Rahoitustuotot | 10,5 | 13,6 |
Rahoituskulut | -3,1 | -8,0 |
Yhteensä | -7,5 | -28,2 |
MEUR 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 | |
Liikevaihto | 0,0 | 0,0 |
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | - | 0,0 |
Rahoitustuotot | - | 0,1 |
Yhteensä | 0,0 | 0,1 |
MEUR | 31.12.2023 |
Johdannaisvarat | 5,8 |
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset | 2,3 |
Myyntisaamiset | 1,0 |
Muut korottomat saamiset | 1,3 |
Konsernitilisaamiset | 289,9 |
Varat yhteensä | 300,3 |
Johdannaisvelat | 2,6 |
Korolliset velat | 50,1 |
Konsernitilivelat | 62,7 |
Ostovelat | 5,0 |
Muut korottomat velat | 31,8 |
Velat yhteensä | 152,1 |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
| Konsernin tuloslaskelma | Carve-out | Carve-out | Carve-out | ||
Liikevaihto | MEUR | 1 720 | 2 050 | 1 943 | 1 512 |
Liikevoitto | MEUR | 174 | 240 | 118 | 321 |
% liikevaihdosta | % | 10,1 % | 11,7 % | 6,1 % | 21,2 % |
Vertailukelpoinen liikevoitto | MEUR | 217 | 255 | 169 | 100 |
% liikevaihdosta | % | 12,6 % | 12,4 % | 8,7 % | 6,6 % |
Tulos ennen veroja | MEUR | 172 | 241 | 118 | 319 |
% liikevaihdosta | % | 10,0 % | 11,8 % | 6,0 % | 21,1 % |
Kauden tulos | MEUR | 128 | 194 | 93 | 261 |
% liikevaihdosta | % | 7,4 % | 9,5 % | 4,8 % | 17,3 % |
Poistot ja arvonalentumiset | MEUR | 66 | 57 | 52 | 54 |
Palkat ja palkkiot | MEUR | 257 | 252 | 240 | 267 |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
| Konsernin tase ja investoinnit | Carve-out | Carve-out | Carve-out | ||
Oma pääoma | MEUR | 638 | 818 | 853 | 776 |
Taseen loppusumma | MEUR | 1 696 | 1 846 | 1 904 | 1 760 |
Korollinen nettovelka | MEUR | 76 | -123 | -198 | -123 |
Nettokäyttöpääoma | MEUR | 75 | 92 | 62 | 62 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin | |||||
(sisältäen vuokrasopimukset) | MEUR | 28 | 39 | 28 | 21 |
Investoinnit asiakasrahoitussopimuksiin | MEUR | 32 | 43 | 32 | 16 |
Investoinnit yhteensä, % liikevaihdosta | % | 3,5 % | 4,0 % | 3,1 % | 2,5 % |
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | ||
| Muut tunnusluvut | Carve-out | Carve-out | Carve-out | ||
Oman pääoman tuotto (ROE) | % | 17,6 % | n/a | n/a | n/a |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) | % | 18,7 % | 24,4 % | 12,4 % | 30,4 % |
Osakekohtainen tulos 1) | EUR | 1,99 | 3,01 | 1,44 | 4,07 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos 1) | EUR | 1,99 | 3,01 | 1,44 | 4,07 |
Nettovelkaantumisaste | % | 11,9 % | n/a | n/a | n/a |
Korollinen nettovelka / EBITDA | 0,3 | n/a | n/a | n/a | |
Saadut tilaukset | MEUR | 1 679 | 1 705 | 2 081 | 2 063 |
Tilauskanta | MEUR | 955 | 1 024 | 1 428 | 1 302 |
| Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto, % | |||||
liikevaihdosta | % | 40,6 % | 35,1 % | 34,0 % | 31,7 % |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | MEUR | 249 | 257 | 178 | 88 |
Tutkimus- ja kehitystoiminnan menot | MEUR | 54 | 54 | 50 | 60 |
% liikevaihdosta | % | 3,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,9 % |
josta aktivoitu taseeseen | MEUR | - | - | - | - |
Henkilöstö keskimäärin | 5 157 | 5 125 | 5 062 | 5 222 | |
Henkilöstö 31.12. | 5 207 | 4 991 | 5 099 | 4 955 |
| 2024 | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | EUR | 1,99 | |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | EUR | 1,99 | |
Oma pääoma/osake | EUR | 9,96 | |
Osinko/osake, B-sarjan osake | EUR | 1,00 | 4 |
Osinko/osake, A-sarjan osake | EUR | 0,99 | 4 |
Osingot yhteensä | MEUR | 64 | 4 |
Osinko/tulos, B-sarjan osake | % | 50,2 % | 4 |
Osinko/tulos, A-sarjan osake | % | 49,8 % | 4 |
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake | % | 3,1 % | 4 |
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake | 15,98 | ||
| Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake | |||
Keskikurssi | EUR | 28,12 | |
Kauden ylin kurssi | EUR | 37,00 | |
Kauden alin kurssi | EUR | 24,52 | |
Kauden päätöskurssi | EUR | 31,81 | |
Osakkeiden markkina-arvo 31.12.¹ | MEUR | 2 038 | |
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo 31.12.² | MEUR | 1 735 | |
Osakevaihto, B-sarjan osake | 1 000 kpl | 16 466 | |
Osakevaihto, B-sarjan osake | % | 30,0 % | |
A-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo³ | 1 000 kpl | 9 526 | |
A-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.³ | 1 000 kpl | 9 526 | |
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo² | 1 000 kpl | 54 740 | |
B-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.² | 1 000 kpl | 54 548 | |
| B-sarjan osakkeiden lukumäärän | |||
laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu keskiarvo² | 1 000 kpl | 54 819 |
Päätöskurssit | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
SEK | 11,459 | 11,096 |
USD | 1,039 | 1,105 |
Keskikurssit | 2024 | 2023 |
SEK | 11,423 | 11,456 |
USD | 1,083 | 1,082 |