2025 har vært et solid år for Trøndelag Sparebank, preget av vekst på tvers av hele banken og en styrket posisjon i kystregionen i Trøndelag. Regionen utvikler seg til å bli et av Norges mest spennende områder, drevet av sterke næringer innen forsvar, energi, prosessindustri, fiskeri og oppdrett. Dette er næringer som tiltrekker seg kapital, kompetanse og mennesker, og vi står i hjertet av denne vekstregionen som en trygg, lokal og relevant finanspartner.
Vi har brukt 2025 til å bygge en robust og effektiv bank, og satsning på å utvikle et helhetlig og komplett kundetilbud. Regnskapsføring og meglervirksomhet vil være viktige områder som skal bidra til å sikre strategiske markedsandeler for banken fremover.
Veksten i privatmarkedet har vært sterk gjennom året, mens veksten i bedriftsmarkedet er mer kontrollert og i tråd med vår strategi om å redusere bankens risiko. Et nytt og viktig grep for 2026 vil være å styrke vår tilstedeværelse i Trondheim. Samlokaliseringen av megling, regnskap og bank gir oss bedre samlet kompetanse og gjør oss mer synlige i et av de områdene med betydelig muligheter for vekst.
Kravene til bankene blir stadig strengere, og dette påvirker både hvordan vi må jobbe og hvilke ressurser som kreves for å være en trygg og solid aktør også i årene fremover. Det stilles stadig økte forventninger til vår evne til å tilpasse oss, styrke internkontrollen og sikre solid kapitalforvaltning. Vi har i 2025 gjennomført et omfattende løft innen regulatorisk etterlevelse for å forberede banken på nye og økte krav. Samtidig ser vi at en stadig økning i regulatoriske krav kan bety et behov for større banker. Vi har derfor vært tydelig på vi er åpen for nye fusjoner og ønsker å være en attraktiv fusjonspartner.
Ørland Sparebank er en solid bank i vår region, og i februar 2026 har styrene i Ørland Sparebank og Trøndelag Sparebank inngått en intensjonsavtale om fusjon mellom bankene. Begge bankene er opptatt av nærhet til kundene og være en synlig bidragsyter til lokalsamfunnene. En fusjon mellom bankene vil skape en sterk, synlig og handlekraftig lokalbank med ambisjoner om videre vekst i Trøndelag. Dette er starten på en spennende prosess som vil bli endelig avgjort i løpet av høsten 2026.
Vi har gjort flere strategiske valg for banken i løpet av de siste årene, og disse valgene gir oss økte muligheter i årene som kommer. Vi ser fremover, og har fokus på å være en trygg og solid aktør i lokalsamfunnet som er fremtidsrettet og relevant for både kunder og ansatte.
Trøndelag Sparebank passerte 10 mrd NOK i forvaltningskapital i et år preget av fortsatt vekst og styrket resultat. Strategisk posisjonering og bærekraftig vekst har vært viktige fokusområder for banken i 2025. I en periode med rentenedsettelser opprettholder vi en solid rentenetto, men er spesielt fornøyde med å se en positiv utvikling i andre driftsinntekter. Med en kontrollert kostnadsutvikling styrker vi resultatet fra fjoråret, og banken øker foreslått utbytte til NOK 5,0 per egenkapitalbevis.
En trygg, lokal og relevant finanspartner som skaper verdier for hele kystregionen i Trøndelag.
En strategisk satsning i år har vært å tilby et helhetlig og komplett tjenestespekter til kundene våre. Med EIE Eiendomsmegling Trondheim – som ble en del av konsernet i sommer – samt Trøndelag Regnskap, Trøndelag Økonomi & HR og Aktiv Eiendomsmegling Kystregionen, bygger vi en plattform som dekker hele kundereisen: fra finansiering og eiendom til regnskap og økonomisk rådgivning.
Med denne satsingen får både privatpersoner og næringsliv tilgang til god rådgivning og et helhetlig tilbud, samlet under én struktur. Ved å kombinere bankens finansielle kompetanse med spesialisert kunnskap innen eiendomsmegling og regnskap, skaper vi løsninger som gir trygghet, forenkler hverdagen og skaper merverdi.
Trøndelag Sparebank er en aktiv støttespiller i lokalsamfunnene våre. Vi ser det som en viktig oppgave å bidra til aktivitet, samhold og utvikling der vi bor – enten det handler om idrett, kultur eller frivillig engasjement. Dette bidrar til trivsel, oppvekst og utvikling i lokalsamfunnet, og skaper økt tilhørighet som styrker kundeforhold og bidrar til videre vekst. Banken er hovedsponsor for mange lag og årlige arrangementer, og er i tillegg også personlig sponsor for noen unge idretts- og kulturtalenter.
Et godt eksempel på dette er Åfjord Idrettslag – en liten, men svært aktiv klubb som skaper idrettsglede for hele bygda innen ulike idretter. Trøndelag Sparebank er stolt hovedsponsor for klubben. Åfjord IL har i flere år deltatt på Storsjøcupen, og sendte i år 92 spillere i 2 busser til fotballcupen i Sverige. Cupen er viktig for samholdet i klubben, på laget og for Åfjord. Foreldre, søsken og besteforeldre stiller opp på kampene og heier lagene frem.
I forbindelse med fusjonen mellom sparebankene Åfjord og Hemne, ble det opprettet to sparebankstiftelser, som til sammen eier ca 42 % av bankens egenkapitalbevis. Sparebankstiftelsene ihhv. Åfjord og Heim har til formål å forvalte egenkapitalbevis de ble tilført ved opprettelsen og å utøve et langsiktig og stabilt eierskap i Trøndelag Sparebank. Stiftelsene kan disponere overskudd og utdele utbyttemidler til allmennyttige formål og vil være en stor bidragsyter for en positiv samfunnsutvikling i sine regioner.
Banken har ved utgangen av året et resultat etter skatt på kr 74,1 mill. (67,0), og vi leverer fortsatt en solid vekst innen utlån, innskudd, sparing og forsikring. Forvaltningskapitalen har passert 10 mrd. og er ved utgangen av året på kr 10,2 mrd. (9,4).
Utlån til personmarkedet inkl. Eika Boligkreditt har vokst med 10,0 % de siste 12 månedene og bedriftsmarkedet har vokst med 4,3 % i samme periode. Forsikringsporteføljen er på kr 148,5 mill. og har en årsvekst på 10,0 %.
Tall eller prosent i parentes gjelder tilsvarende periode for 2024.
Forretningskapital
11,6 mrd
( 10,6 )
Ren kjernekapital
17,85 %
(17,34 %)
Egenkapital
1,2 mrd
( 1,1 )
Egenkapitalavkastning
6,3 %
(6,4 %)
Totalt utlån inkl EBK
9,9 mrd
( 9,2 )
12-mnd utlånsvekst
8,4 %
(10,9 %)
Etter et par magre år vendte norsk økonomi tilbake til normal vekst i 2025, med en BNP-vekst for Fastlands-Norge på 1,7 prosent. Lønnsveksten nådde en konjunkturtopp i fjor med hele 5,6 prosents vekst i årslønn. For det andre året på rad fikk lønnstagerne solid reallønnsøkning, da inflasjonen holdt seg på 3,1 prosent. Samme inflasjonsrate som året før. Selv om lønnsveksten antas å falle tilbake i tiden fremover vil reallønnsveksten trolig forbli positiv i årene som kommer, ettersom inflasjonen ventes å komme ned mot inflasjonsmålet på 2 prosent med tid og stunder.
Kredittmarkedene viste en dempet utvikling, med en årsvekst for desember på normale 4,8 prosent for husholdningene og bekymringsfylt svake 2,9 prosent for ikke-finansielle foretak. Fremover ventes fortsatt moderat kredittvekst, slik da også Norges Banks siste utlånsundersøkelse peker i retning av.
Norges Bank kuttet sin foliorente to ganger i løpet av 2025. Boliglånsrenten falt noe marginalt mer enn dette til et gjennomsnittlig rentenivå for nye boliglån på 5,1 prosent ved årsskiftet. Fremover ventes det kun få og spredte rentekutt fra Norges Bank, forutsatt at kronekursen holder seg stabil. Kronekursen svingte en del gjennom året, men endte bare marginale 0,5 prosent sterkere som årsgjennomsnitt fra 2024 til 2025. Men fremover kan vi se store utslag i kronekursen.
Internasjonalt ga 2025 oss mye geopolitisk uro. De globale systemer som har styrt internasjonal finans, handel og geopolitikk har vært i endring det siste året. Også fremover vil geopolitisk uro kunne påvirke norsk økonomi.
Varsomhet i ett og alt kan være en god leveregel for finansene i det kommende året.
De ulike kommunene som utgjør Bankens primære markedsområder, har et bredt og differensiert næringsliv som gir et solid grunnlag for fremtidig vekst. Markedet vårt viser tydelig vekst, særlig i Hitra–Frøya-regionen, med befolkningsvekst på henhold 7,2 % og 9,8 % siden 2020. På Fosen skaper utviklingen rundt Ørland flystasjon betydelige ringvirkninger, der regjeringens 6 milliarder kroner i nye investeringer ved F-35-basen løfter både aktivitet og tilflytting i området. Trøndelag Sparebank har også sammen med Åfjord kommune og Osen kommune startet Fosen Næring og samfunn for å fremme næringsutvikling i regionen.
Flere av kommunene i regionen opplever økt netto tilflytning, noe som skiller dem fra mange andre kommuner i Midt-Norge. Dette skaper et økende behov for boligbygging og tilrettelegging for videre vekst. Samtidig opererer Banken i et stadig mer konkurranseutsatt marked for finansielle tjenester, og vesentlig vekst vil kreve at Banken tar markedsandeler fra konkurrentene. Hvis Bankens effektivitet eller markedsføringseffekt ikke er på nivå med eller bedre enn konkurrentens, risikerer vi å ikke kunne oppfylle våre strategiske vekstambisjoner.
Trøndelag Sparebank er aksjonær i Eika Gruppen AS og en del av Eika Alliansen, som ved årsskiftet bestod av nærmere 40 selvstendige lokalbanker, Eika Gruppen og Eika Boligkreditt. Med en samlet forvaltningskapital på over 600 milliarder kroner og cirka 2500 ansatte, er Eika Alliansen en av de største og viktigste aktørene i det norske bankmarkedet. Eikas kjernevirksomhet er å styrke bankenes konkurransekraft gjennom å levere og tilrettelegge en helhetlig, tilpasset produkt- og tjenesteportefølje for sikker, kostnadseffektiv og moderne bankdrift. Dette inkluderer en komplett kjernebankløsning fra Tietoevry og annen ledende bankinfrastruktur, egne kunde- og rådgiverflater, samt felles kompetanse- og bankdriftstjenester som gir økt kvalitet og lavere kostnader for blant annet depottjenester, virksomhetsstyring og økonomi- og regnskapsrapportering. I sum sikrer dette effektive løsninger for både bankenes medarbeidere og kunder, og en totalleveranse som i stor grad bidrar til å opprettholde og videreutvikle bankenes konkurransekraft og kundetilfredshet i et stadig mer krevende marked.
Eika eier 20,1 prosent av Fremtind Forsikring AS som er Norges største forsikringsselskap på personmarkedet og bankene i Eika eide pr siste årsskifte 14,6 % av Kredittbanken AS som er et ledende selskap i Norge innen usikret kreditt som kredittkort og usikrede nedbetalingslån. Disse selskapene representerer et strategisk eierskap og utgjør en viktig del av bankenes produktportefølje.
Eika Boligkreditt er lokalbankenes boligkredittforetak, direkte eid av nærmere 50 selvstendige norske lokalbanker. Eika Boligkreditts hovedformål er å sikre lokalbankene tilgang til langsiktig og konkurransedyktig finansiering. Selskapet har tillatelse til å finansiere sin utlånsvirksomhet ved utstedelse av internasjonalt ratede obligasjoner med fortrinnsrett (OMF). Dette gir Eika Boligkreditt mulighet til å oppta lån i det norske og internasjonale finansmarkedet, og til enhver tid søke finansiering der man oppnår markedets beste betingelser. Gjennom Eika Boligkreditt får eierbankene tilgang til langsiktig og gunstig finansiering, og kan opprettholde konkurransekraften mot større norske og internasjonale banker. Eika Boligkreditt har ved utgangen av tredje kvartal 2025 en forvaltningskapital på drøyt 130 milliarder kroner og står dermed for en betydelig andel av eierbankenes eksternfinansiering.
Trøndelag Sparebank ønsker gjennom strategiske samarbeid og eierskap til datterselskaper å være en trygg, lokal og relevant finanspartner i vår region. På Kyrksæterøra er vi samlokalisert med Trøndelag Regnskap AS som tilbyr regnskapstjenester og Kystregionen eiendomsmegling AS som tilbyr eiendomsmeglertjenester, samt at vi tilbyr advokattjenester med AdNor advokater AS som stiller opp ved behov. På Hitra og Frøya har vi samarbeid med Eie Eiendomsmegling AS på eiendomsmeglertjenester og Trøndelag Økonomi og HR AS på regnskapstjenester. Her har vi også samarbeid med AdNor advokater AS for advokattjenester. På Brekstad har vi samarbeid med Eie Eiendomsmegling AS på eiendomsmeglertjenester og Trøndelag Regnskap AS på regnskapstjenester. Her har vi også samarbeid med AdNor advokater AS for advokattjenester. I Åfjord har vi samarbeid med Eie Eiendomsmegling AS på eiendomsmeglertjenester samt at vi tilbyr advokattjenester med AdNor advokater AS som stiller opp ved behov. I Trondheim blir vi i 2026 samlokalisert med Trøndelag Regnskap AS, Eie Eiendomsmegling AS og Brage Finans AS. AdNor Advokater AS har sitt hovedkontor i Trondheim.
På de fleste kontorene kan vi tilby eiendomsmeglertjenester, regnskapstjenester og advokattjenester. Vi opplever at våre kunder synes det er positivt å få tilbud om kompetansetjenester innenfor samme hus.
Vi ser at vårt samarbeid med våre datterselskaper er i en positiv utvikling. Dette gjelder både i form av eierskap, viktige samarbeidsarenaer på AHV, GDPR, Bærekraft og lønn. I tillegg arbeider vi med å utvikle et samarbeidskonsept mellom bank og regnskap, men da på kundens premisser. Vi ser at posisjonering innen regnskap, megling og advokattjenester vil være viktig i tiden fremover.
Året 2025 har vært et viktig år for å videreutvikle Trøndelag Sparebank og posisjonere konsernet for fremtidig vekst. Etter vårt første fulle driftsår som fusjonert bank i 2024, har vi i 2025 brukt tiden til å omstille deler av organisasjonen for å møte nye markedsmuligheter og styrke vår konkurransekraft. Vi har fortsatt dialogene om hvor Trøndelag Sparebank skal være i tiden fremover, og tatt nødvendige grep for å bygge en bank som står sterkt også i årene som kommer.
Før sommeren ble Trøndelag Sparebank majoritetseier i EiE Eiendomsmegling Trondheim. I løpet av året har virksomheten tatt navnet EiE Eiendomsmegling Trøndelag, som sier noe om ambisjonsnivået. Meglervirksomheten vil være et viktig område som skal bidra til å sikre strategiske markedsandeler for banken fremover.
Trøndelag Sparebank har kjøpt seg inn i Brage Finans AS, og avtalen markerer starten på et strategisk samarbeid som styrker bankens tilbud til bedriftsmarkedet og gir Brage Finans et solid fotfeste i Trøndelag. Samarbeidet gir Trøndelag Sparebank tilgang til et bredere spekter av finansieringsløsninger, og styrker bankens evne til å møte behovene til næringslivet i regionen. Flere Eika-banker har kjøpt seg inn i Brage Finans AS, og gjennom dette partnerskapet vil vi løfte kvaliteten og bredden i produktene vi tilbyr, spesielt til bedriftskundene og det lokale næringslivet langs kysten.
Kravene fra myndighetene for å drive bank på en trygg og forsvarlig måte blir stadig strengere, og dette stiller økte forventninger til vår evne til å tilpasse oss, styrke internkontrollen og sikre solid kapitalforvaltning. Banken har i 2025 gjennomført et omfattende løft innen regulatorisk etterlevelse for å forberede banken på nye og økte krav, og dette arbeidet vil fortsette ut i første halvår 2026.
Konsernregnskapet består av morbank Trøndelag Sparebank og datterselskapene Kystregionen Eiendomsmegling AS, Nye Nidaros Holding AS (Eie Eiendomsmegling), Trøndelag Eiendomsmegling AS, Trøndelag Regnskap AS, Trøndelag Økonomi og HR AS og Trøndelag Økonomi AS. Det vises til note 3.
Datterselskapenes virksomhet har foreløpig ingen vesentlig innvirkning på bedømmelsen av konsernets stilling og resultat for kvartalet. Kommentarer i styrets beretning og nøkkeltall er derfor gitt på grunnlag av morbankens regnskap.
Tall eller prosent i parentes gjelder tilsvarende periode for 2024.
Netto renteinntekter er kr 208,0 mill. (207,6) ved utgangen av året. I prosent av gjennomsnittlig forvaltningskapital utgjør rentemarginen 2,12 % (2,31).
Norges Bank satte i juni ned styringsrenten fra 4,50 til 4,25 prosent og videre ned til 4,0 prosent i september. Rentebanen er nå justert litt opp, men det forventes at renten skal videre ned i 2026.
Netto andre driftsinntekter utgjør kr 76,4 mill. (64,3). Av dette utgjør utbytte og andre inntekter av verdipapirer kr 15,0 mill. (8,1) mens netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester utgjør kr 55,1 mill. (53,7). Banken benytter Eika Boligkreditt (EBK) ved at en del av lån inntil 75 % av verdien finansieres ved bruk av EBK. Rundt 19 % av provisjonsinntektene kommer fra formidlingsprovisjoner fra EBK og 37 % fra forsikringsvirksomheten. Provisjonsinntekter fra forsikring er redusert med kr 1,0 mill i forhold til samme periode i fjor. Dette er i tråd med endret provisjonsmodell ifm med overgangen fra Eika forsikring til Fremtind forsikring. Andre provisjonsinntekter har økt slik at totale provisjonsinntekter er økt med kr 1,1 mill sammenlignet med fjoråret. Banken har ved utgangen av året en forsikringsportefølje på kr 148,5 mill.
Bankens samlede driftskostnader er kr 168,8 mill. (166,5) ved utgangen av året. Kostnader i prosent av inntekter, eks. verdipapirer er 63,3 % (63,1 %). Avskrivninger er økt ifm investeringer i bygg, mens lønn og andre driftskostnader har en reell nedgang i forhold til fjoråret.
Banken har økt ressursbruken og investert i kompetanse for å møte nye og økte regulatoriske krav, og andre halvår 2025 er preget av økte kostnader knyttet til systematisk styrking innenfor kredittprosess, anti-hvitvask, GDPR, IT-sikkerhet og bærekraft. Dette arbeidet vil fortsette inn i første halvdel av 2026.
Banken har ved utgangen av året resultatført tap på utlån og garantier med kr 24,2 mill. Tapsføringen består av konstaterte tap på kr 14,5 mill og økning i tapsavsetninger. Totale nedskrivninger på utlån i steg 1 og 2 er kr 11,8 mill, mot kr 12,4 mill pr 31.12.2024. Totale tapsavsetninger på utlån i steg 3 er på kr 59,8 mill, mot kr 48,0 pr 31.12.24.
Misligholdte engasjementer har økt siden årsskiftet. Ved utgangen av året var det registrert engasjement med 90 dagers overtrekk på kr 132 mill. mot kr 108 mill pr 31.12.2024. Andre kredittforringede engasjement har økt fra årsskiftet, og er på kr 290 mill. mot kr 254 mill. pr 31.12.2024.
Banken har i 2025 styrket arbeidet med risikostyring, særlig innen bedriftsporteføljen. Resultatene for året påvirkes likevel av høye tapskostnader knyttet til en liten gruppe eksisterende steg 3‑engasjementer. Én konkurs i fjerde kvartal førte til økning av engasjement i steg 3 og økte tapsavsetninger. Banken øker fokus og innsats for å redusere risiko og forebygge tilsvarende avsetninger fremover.
Bankens kredittrisiko overvåkes blant annet gjennom Eika-bankenes risikoklassifiseringssystem som beregner misligholds-sannsynlighet. Det vises til note 6 - 11 om mislighold, kredittforringede engasjementer og nedskrivninger for spesifikasjoner.
Bankens forvaltningskapital er på kr 10 209 mill. (9 367), som er kr 842 mill. høyere enn ved årsskiftet. Bankens forretningskapital, som er summen av forvaltningskapitalen og utlån finansiert gjennom Eika Boligkreditt, er på kr 11 611 mill. (10 625) som er kr 987 mill. høyere enn ved årsskiftet.
Brutto utlån i egne bøker ved utgangen av året er på kr 8 529 mill. (7 902) som er 7,9 % høyere enn på samme tid i fjor. Sum brutto utlån har økt med kr 626 mill. siden årsskiftet. Utlån til personmarkedet utgjør 70 %, mens utlån til bedriftsmarkedet utgjør 30 %.
Banken har i tillegg boliglån i Eika Boligkreditt, og ved utgangen av året utgjør disse kr 1 402 mill. (1 258) som er kr 144 mill. høyere enn ved årsskiftet. Totale utlån utgjør dermed kr 9 931 mill. (9 160) som er 8,4 % høyere enn på samme tid i fjor, og en økning med kr 771 mill. siden årsskiftet.
Totale innskudd fra kunder utgjør kr 6 399 mill. (6 157) som er 3,9 % høyere enn på samme tid i fjor, og en økning på kr 242 mill fra årsskiftet. Innskuddsdekningen er på 75,0 % (77,9 %) ved utgangen av året.
Likviditetsområdet overvåkes nøye vedrørende beholdning, forfallsstruktur og policy. Status på likviditetsområdet rapporteres til styret. Banken har tett daglig oppfølging av likviditetssituasjonen. Banken har en trekkrettighet på avregningskonto i DNB på kr 200 mill. Dette er en likviditetsreserve som kan benyttes i nødvendige situasjoner. I tillegg er det deponert verdipapirer for lån i Norges Bank som har en ubenyttet låneramme på kr 675 mill. Bankens Liquidity Coverage Ratio (LCR) er beregnet til 210 % (172 %) og oppfyller myndighetskravet på 100 % med god margin. Bankens neste forfall på obligasjonslån er i mars 2026 med til sammen kr 175 mill.
Bankens beholdning av obligasjoner, egenkapitalbevis og aksjer er vurdert til markedsverdi. Beholdningen av rentebærende verdipapirer er bokført til kr 908 mill. (900). Denne beholdningen består i all hovedsak av Obligasjoner med fortrinnsrett (OMF), statsgaranterte papirer og kommunepapirer. Banken har avtale med Eika Kapitalforvaltning om aktiv forvaltning av rentepapirer. Størsteparten av porteføljen av aksjer på kr 378 mill. (291) er vurdert som strategiske aksjer med verdiendringer over utvidet resultat. Det er resultatført en positiv verdiendring knyttet til disse investeringene på kr 29,3 mill. I hovedsak gjelder dette verdiøkning på Eika Gruppen AS.
Bankens Pilar 2-krav er i desember 2025 fastsatt til 3,1 % som omregnet til ren kjerne utgjør 1,74 %. Dette gir følgende minimumskrav til kapitaldekning på konsolidert nivå: kapitaldekning 20,60 %, kjernekapital 17,83 % og ren kjernekapital 15,74 %. Bankens interne styringsbuffer er satt til 1,25 %.
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper. Banken har eierandeler i Eika Gruppen AS, Eika Boligkreditt AS, Kredittbanken ASA og Brage Finans AS. Konsolidert kapitaldekning er på 22,21 % (21,75 %), kjernekapitaldekning er på 19,86 % (19,38 %) og ren kjernekapitaldekning er på 17,85 % (17,34 %).
Nye kapitalkrav for banker (CRR3) trådte i kraft 1. april 2025. De nye reglene gir lavere kapitalkrav for blant annet boliglån og næringseiendom med lav belåningsgrad. Dette utgjør en vesentlig lettelse ved beregning av kapitaldekningen og konsolidert ren kjernekapital har økt med ca 2,0 %. Det vises til note 4 for ytterligere beskrivelse av disse endringene.
Banken gjennomførte en emisjon i fjerde kvartal 2024, og ble samtidig børsnotert på Oslo Børs. Børsnoteringen gir Banken bedre tilgang til å hente inn nødvendig kapital ved behov. Styret og bankens ledelse vil også fremover sette inn de tiltak som ansees nødvendig for å sikre at banken til enhver tid skal være innenfor de lovmessige terskelverdiene knyttet til kapitaldekning.
Banken har 4.781.705 egenkapitalbevis fordelt på 768 egenkapitalbeviseiere, se note 12. Resultat pr. egenkapitalbevis er kr 7,11 (5,99) ved utgangen av kvartalet. Resultatet er justert for renter på hybridkapital og ikke hensyntatt urealiserte verdiendringer over utvidet resultat.
Egenkapitalavkastning (annualisert) basert på resultat etter skatt hvor resultatet er justert for renter på hybridkapital er på 6,3 % (6,4 %).
Stortinget vedtok i juni 2024 nye lovregler om bærekraftsrapportering «Corporate Sustainability Reporting Directive» (CSRD). Målet med lovreglene er at det skal finnes sammenlignbar, pålitelig og lett tilgjengelig beslutningsrelevant informasjon om ulike typer bærekraftsrisiko som selskaper er eksponert for, og hvordan selskapene påvirker mennesker og miljø. Finansdepartementet har i februar 2026 sendt ut et høringsnotat om forenklinger i regelverket om bærekraftsrapportering. Høringsnotatet legger opp til at rapporteringsplikten kun vil gjelde for selskaper som har salgsinntekter over 5,3 mrd. kroner og over 1.000 ansatte. Trøndelag Sparebank vil ut fra dette ikke få en plikt til å rapportere i henhold til CSRD.
Bærekraft har høy prioritet både i styret og ledelsen, med fokus på bankens bidrag og håndtering av klimarisiko og andre bærekraftsrelaterte risikoer. Banken er tilsluttet ulike rammeverk og initiativ som legger premissene for bankens arbeid med bærekraft. Investorer og andre stiller også i økende grad krav til bankens bærekraftarbeid. Det forventes at bankene skal beregne klimagassutslipp i bankens utlån/balanse som presenteres i et klimaregnskap. Bankens strategi for bærekraft er blant annet beskrevet i policy for bærekraft og samfunnsansvar, Policy for virksomhets- og risikostyring, retningslinje for samfunnsansvar og bærekraft og retningslinje for ESG vurdering i kredittsaken. I 2025 ble Eika Bærekraft etablert som bankenes sentrale fagmiljø for bærekraft i alliansen. Enheten samler og formidler relevant innsikt, utvikler felles metodikk og verktøy tilpasset bankenes ressurser, og koordinerer initiativer på tvers av banker og konsernfunksjoner.
Eika har de siste årene forberedt bankene på CSRD-rapportering gjennom et felles prosjekt. Etter EU-kommisjonens forenklingspakke («Omnibus I») og vedtak i 2025, ble terskelverdier hevet og CSRD vil dermed utgå for samtlige banker i alliansen. CSRD-prosjektet ble derfor avviklet våren 2025, samtidig som nyttige leveranser videreføres. I alliansen er VSME valgt som felles frivillig rapporteringsstandard i tråd med Finanstilsynets oppfordring.
Parallelt med endringer i rapporteringslandskapet er tyngdepunktet i reguleringene i økende grad rettet mot risikostyring. Eika har derfor etablert et felles prosjekt for å støtte bankene i å møte nye krav i CRD6/CRR3 og tilhørende retningslinjer fra EBA. Prosjektet leverer felles metodikk, maler og veiledere som skal bidra til mer strukturert, dokumenterbar og proporsjonal håndtering av ESG risiko i bankene.
Banken inngår i Eika Alliansens felles klimaambisjon, som gir en felles retning for klimaarbeidet i alliansen. Ambisjonen støtter bankenes arbeid med å prioritere relevante tiltak, utvikle grunnlag for oppfølging og bidra til en trygg og gradvis omstilling mot netto-null i 2050.
I tillegg til felles leveranser i alliansen har banken tilsluttet seg Eika Bærekrafts frivillige tilleggstjeneste («Full pakke») for operasjonell og strategisk støtte i bærekraftarbeidet. Tjenesten omfatter blant annet maler og veiledning for rapportering etter VSME, metodikk og støtte til dobbel vesentlighetsanalyse, samt kurs og faglige nettverk. Formålet er å gi banken et helhetlig, koordinert og faglig robust rammeverk som styrker etterlevelse, kompetanse og gjennomføringsevne
Banken er Miljøfyrtårn-sertifisert og arbeider systematisk for å redusere miljøpåvirkningen og sikre god miljøledelse i egen virksomhet. Derfor er våre lokasjoner i Åfjord, Heim, Ørland, Hitra og Frøya miljøfyrtårnsertifisere. Vi ble re-sertifisert i 2025.
Banken har som beskrevet ovenfor ingen krav til rapportering for bærekraft, men har valgt å lage en egen bærekraftsrapport etter VSME standarden som offentliggjøres på hjemmesidene til banken, under eget området for bærekraft.
Trøndelag Sparebank er omfattet av Åpenhetsloven og ønsker å ta en tydelig rolle i arbeidet med å nå FNs bærekraftsmål 8, som handler om å fremme anstendig arbeid og bærekraftig økonomisk vekst. Åpenhetsloven har som formål å fremme virksomhetens respekt for grunnleggende menneskerettigheter og anstendige arbeidsforhold i forbindelse med produksjon av varer og tjenester. Loven har som mål å sikre allmennheten tilgang til informasjon om hvordan virksomheter håndterer negative konsekvenser på dette området. Som bank har vi et ansvar for å drive god og ansvarlig drift i råd med Åpenhetsloven. Dette innebærer blant annet å ha god oversikt over vår leverandørkjede og våre forretningspartnere, samt å identifisere, vurdere og følge opp risiko knyttet til menneskerettigheter og arbeidsforhold.
På bankens nettside ligger styrets årlige redegjørelse som forklarer hvordan Trøndelag Sparebank er organisert, hvilke produkter og tjenester vi leverer, hvilke markeder vi opererer i, hvordan vi arbeider med medmenneskerettigheter og anstendig arbeidsforhold, hvilke negative risikoer vi har identifisert, beskrivelse av tiltak og beskrivelse av arbeidet videre. Trøndelag Sparebank jobber kontinuerlig med åpenhetsloven og dets forpliktelser, definerer hvem som er vesentlige leverandører og forretningspartnere, identifiserer risiko og gjør tiltak deretter.
Trøndelag Sparebank skal være en attraktiv og inkluderende arbeidsplass for medarbeidere i alle aldersgrupper. Banken hadde ved årsskiftet 75 faste ansatte og 2 som jobber på midlertidig kontrakt. Av disse er 35 % menn og 65 % er kvinner. Gjennomsnittlig alder er 45 år. Bankens turnover rate er 6,5 %. Banken arbeider kontinuerlig for å sikre likestilling og mangfold, og for å utvikle ansattes kompetanse. Dette handler om å sikre like muligheter for alle, men også om at bankens evne til å spille en relevant rolle i samfunnet. Sykefravær i 2025 var 5,6 %. Banken har som mål å ha et sykefravær under 4 %, og jobber systematisk for å nå dette.
I en bransje som utvikles raskt er det også viktig å sikre ansattes mulighet til å oppdatere seg og opprettholde relevansen og verdien av egen arbeidskraft. Det er igjen viktig, både for den enkelte arbeidstaker, og for bankens evne til å ivareta sin rolle i fremtiden. Ansatte gjennomfører autorisasjoner på ulike områder og må årlig oppdatere seg på disse. Det er avsatt tid til det i det daglige og det gis mulighet for bruk av overtid på å gjennomføre dette. Banken har egen seniorpolitikk beskrevet i sin Bedriftsoverenskomst. Den har som mål at seniorer skal kunne stå i sitt arbeid til de blir pensjonister. Banken samarbeider videre med NAV for å sikre at ansatte med nedsatt funksjonsevne får best mulige hjelpemidler og opplæring for å kunne klare å stå i arbeid.
Banken benytter et eget personalprogram som ivaretar personopplysninger og GDPR. Alle opplysninger om ansatte lagres i systemet og gir den ansatte god oversikt om egen ansettelse. Her er alle rutiner om rettigheter og plikter lagret. Det er utarbeidet retningslinjer som ivaretar ansattes interesser. Ansatte har tillitsvalgte og valgt hovedverneombud, samt verneombud på hver lokasjon. Sammen med ledelsen sikrer de at arbeidsmiljølovens regler om arbeidsmiljø og HMS overholdes, med støtte fra Fosen Bedriftshelsetjeneste. Banken har opprettet Arbeidsmiljøutvalg (AMU) og Samarbeidsutvalg (SAMU). Det avholdes månedlige møter bortsett fra i juli og august. Det gjennomføres årlige medarbeidersamtaler med alle ansatte i tillegg til at ansatte svarer ut pulsmålinger.
Trøndelag Sparebank har utarbeidet flere policyer, retningslinjer og rutiner som er med på å sikre ansattes rettigheter og tydeliggjør pliktene. Retningslinjer for HMS gir en oversikt over virksomhetens overordnede retningslinjer, herunder krav og rammer, knyttet til ulike risikoer i forhold til ansatte. Det regulerer områder som varsling, forebygging, egnethet, informasjonsbehandling og risikovurderinger. Håndtering av disse risikoene er en del av operasjonell risiko. Dokumentet er underordnet policy for virksomhets– og risikostyring.
Risikoene innenfor HMS er at banken kan oppleve tap av økonomis karakter, omdømme eller humankapital. Dette gjelder for et bredt spekter av tema, for eksempel likestilling, etnisitet, seksuell legning, kjønn, like vilkår, osv. Banken har f.eks utarbeidet en ansettelsesrutine, dette for å sikre rettferdige ansettelser, rettferdig lønn og hindre ulikheter mellom kjønnene. Lokale lønnsforhandlinger er med på å sikre lik lønn for likt arbeid der de ansatte har samme utdanning og erfaring.
Bankens ledelse bestod per 31.12.2025 av 5 kvinner (45%) og 6 menn (55%).
Styret består av 6 medlemmer og 2 medlemmer fra de ansatte. I tillegg er det to møtende vara. Kjønnsdelingen i styret er fordelt på 50/50.
Trøndelag Sparebank er tilsluttet Kvinner i Finans Charter. Som signatar har vi forpliktet oss til å sette interne mål for kjønnsbalanse på ledernivå, ha en person på ledernivå som har dedikert ansvar for oppfølging av arbeidet, publisere status og utvikling underveis og knytte ledelsens godtgjørelse til oppnåelse av en av målene.
Målet til Trøndelag Sparebank er å ha tilnærmet lik kjønnsbalanse på ledernivå, dvs innenfor 60/40 - 40/60 fordeling. Banken ligger per 2025 innenfor de fastsatte målene.
Trøndelag Sparebank er avhengig av tillit fra kunder, leverandører, offentlige myndigheter og samfunnet ellers. Etikk og moral inngår i opplæringsløpet for banken og er en naturlig del av vår hverdag gjennom oppdatering av ansatte i bransje-normen «God skikk», og er forankret i bankens etiske retningslinjer.
Opplysninger og vurderinger som kan knyttes direkte eller indirekte til en konkret person, kalles personopplysninger. (Eks. navn, mobilnummer, e-post og fødselsnummer)
Trøndelag Sparebank tar personvern på alvor og følger personvernlovgivningen. Banken har eget personvernombud, og det er vedtatt policyer og retningslinjer på området. På vår hjemmeside finnes mer informasjon om behandling av personopplysninger og hvordan vi ivaretar personvernet.
Vi jobber kontinuerlig med å avdekke og bekjempe økonomisk kriminalitet. Banken har etablert et eget Anti-hvitvask- og svindelteam hvor det jobbes både eksternt og internt i organisasjonen. Banken gjennomfører løpende kontroller på ulike nivåer, internkontroller med bakgrunn i gjeldene risikoanalyse, oppdaterte risikoområder og fokus på virksomhetsområdet. Bankens styringssystemer evalueres og oppdateres årlig, og vi har løpende transaksjonsovervåkning samt kontroller utført av Compliancefunksjonen. Løpende transaksjonsovervåkning er viktig for å sikre en risikobasert tilnærming til økonomisk kriminalitet, og gjennom innsikt i kundenes virksomhet kan vi overholde kravene i lovverket. Banken har kjennskap til hvilke transaksjoner som er innenfor normalen for kundene, og kan dermed foreta en effektiv avdekking på uvanlige og mistenkelige transaksjoner.
Anti-hvitvask blir kvartalsvis rapportert til styret. I avdelingene er det kontinuerlig et tema, basert på erfaringer som gir grunnlag for forbedringer i bankens praksis. Vi har et sterkt fokus på kunnskap og trening for å bekjempe økonomisk kriminalitet. Alle ansatte gjennomfører obligatorisk årlig e-læring om hvitvasking, terrorfinansiering og korrupsjon.
Eierstyring og selskapsledelse i Trøndelag Sparebank omfatter de mål og prinsipper som banken styres og kontrolleres etter for å sikre effektiv bruk av bankens ressurser og størst mulig verdiskaping for bankens eiere, kunder, ansatte og samfunnet. Bankens eierstyring og selskapsledelse bygger på «Norsk anbefaling for eierstyring og selskapsledelse». En nærmere beskrivelse av eierstyring og selskapsledelse er lagt ut på bankens hjemmeside, under «virksomhetsstyring». Her fremgår også opplysninger om eierforhold og omsetning av egenkapitalbevis.
Banken har tegnet ansvarsforsikring for styremedlemmer og administrerende banksjef. Forsikringen er tegnet gjennom Risk Point (70 %) og AXAXL (30 %), gjelder banker tilknyttet Eika Gruppen og fornyes på årlig basis. Forsikringssum kr 200,0 mill. per forsikringstilfelle og totalt for alle sikrede i løpet av forsikringsperioden.
En effektiv risikostyring er et viktig element for at banken skal nå sine strategiske målsettinger. Banken har etablert egne risikostrategier, der det er konkretisert styringsmål og rammer. Disse strategiene revurderes minst årlig i sammenheng med bankens øvrige planprosesser. Utviklingen i risikobilde rapporteres periodisk til styret. En viktig del av bankens risikostyring er vurdering av totalkapitalbehov (ICAAP – Internal Capital Adequacy Assessment Process). I denne prosessen foretas det vurderinger av risikoer banken er eksponert mot med tilhørende vurdering av styring og kontroll. Basert på denne vurderingen foretas en beregning av kapitalbehovet for å dekke disse risikoer.
Banken har i 2025 tatt i bruk internrevisor, og dette vil bidra til at bankens internkontroll utvikles og forbedres fortløpende. Det er etablert et eget risiko- og revisjonsutvalg som har jevnlige møter gjennom året, og som følger opp arbeidet fra bankens internrevisor og eksternrevisor.
Risikoen for tap på utlån for personkunder vurderes som lav. Kredittrisikoen for bankens næringsengasjement er forhøyet, og det har i løpet av 2025 vært en økning av kredittforringede engasjementer. For de av disse engasjementene hvor det er indikasjoner på tap, er det foretatt individuelle nedskrivninger basert på en konkret vurdering.
Det arbeides aktivt for å redusere bankens kredittrisiko knyttet til næringsengasjementer. Sentrale forutsetninger for å redusere denne type risiko er god kredittvurdering og oppfølging av låneengasjement. Overtrekk, restanser og utvikling i risikoklassifiseringen følges opp jevnlig, og det rapporteres kvartalsvis til styret om alle kredittforringede engasjementer. Eika sitt risikoklassifisering RKL-system blir brukt til å overvåke og beregne sannsynlighet for mislighold, og etter styrets vurdering anses de nedskrivninger som er foretatt som tilstrekkelige.
Likviditetsrisiko er risiko for manglende likviditet til å kunne innfri forpliktelser ved forfall. Banken skal ha en lav likviditetsrisiko. Styret anser det som lite sannsynlig at store mengder innskudd skal forsvinne raskt ut, og ser kundeinnskudd som en del av den langsiktige finansieringen. Markedet for eksterne obligasjonslån bearbeides aktivt for å sikre at banken har god tilgang til markedet.
Banken har kr 2,3 mrd. i innlån fra obligasjonsmarkedet, og dette er kr 506,5 mill. mere enn ved inngangen av året. Banken jobber aktivt med tanke på å ha en jevn og god spredning i forfallsstruktur på innlån som tas opp i markedet. Trekkrettighet i DNB er på 200,0 mill. kroner ved utgangen av året. Bankens LCR (mål på likviditetsbuffer) er beregnet til 210 og bankens NSFR (mål på langsiktig finansiering) er 124. Styret vurderer bankens likviditetssituasjon som god ved utgangen av året.
Renterisiko er risikoen for tap på grunn av endringer i det generelle rentenivået. I begrepet inngår også kursrisiko-/rentefølsomhet, dvs. endring i en obligasjons verdi ved endring av markedsrenten. Fastrenteinnskudd utgjør kr 655 mill. med løpetid inntil 1 år. Banken hadde kr 29 mill i fastrenteutlån ved utgangen av året. Obligasjonsbeholdningen har flytende rente som reguleres i henhold til 3 måneders Nibor. Bankens renterisiko vurderes derfor som lav.
Valutarisiko er risikoen for at bankens beholdning av, og forpliktelser i andre valutaer, skal medføre tap som følge av endringer i valutakurser. Banken har ingen valutabeholdning i kontanter, og valutarisikoen vurderes derfor som lav.
Bankens beholdning av verdipapirer som består av aksjer, egenkapitalbevis og obligasjoner kan utsettes for kurssvingninger som gir verdifall. Beholdningene er vurdert til markedsverdi. Styret har vedtatt grenser for eksponering pr. selskap, samlet eksponering og hvilke typer selskap det kan eksponeres i. Banken har avtale med Eika Kapitalforvaltning AS om aktiv forvaltningsservice for rentepapirer. Størstedelen av renteporteføljen er forvaltet som en del av likviditetsreserven (LCR) til banken. Markedsrisikoen vurderes som tilfredsstillende.
Med operasjonell risiko forstår vi risikoen for at mennesker, rutiner, systemer og dataløsninger ikke oppfører seg etter hensikten, noe som kan medføre risiko for tap. Årsaken til at slike forhold inntreffer kan være alt fra svikt i teknisk infrastruktur via uønsket hendelse, til svikaktig eller kriminell adferd. Kombinasjonen av egne erfaringer og data fra erfaringsdatabaser tilsier at eventuell svikt i IT-løsninger sannsynligvis er den største operasjonelle risikoen for en bank av vår type. Banken har egen styreansvarsforsikring som omfatter styrets medlemmer og administrerende banksjef for mulig erstatningsansvar for formueskade som følge av krav fremsatt mot banken eller forsikrede. Bankens operasjonelle risiko vurderes som tilfredsstillende.
Resultat av ordinær drift etter skatt i 2025 er på kr 74,1 mill (66,9), og bankens egenkapitalavkastning basert på resultat etter skatt fratrukket renter på fondsobligasjon utgjør 6,3 % (6,4 %). Etter fradrag for renter på fondsobligasjoner utgjør egenkapitalbeviseierne sin andel av overskuddet kr 34,0 mill. og det foreslås at 70,2 % av dette utdeles som utbytte.
Styrets forslag gir et kontantutbytte på kr 5,00 pr egenkapitalbevis.
Banken ønsker å ligge på en kontantdel av egenkapitalbeviseiernes utbytte på rundt 60-80 prosent. Ved fastsettelse av utbyttet blir det tatt hensyn til forventet resultatutvikling i en normalisert markedssituasjon, eksterne rammebetingelser samt behovet for ren kjernekapital.
Kontantutbytte
Gavefond
Utjevningsfond
Sparebankens fond
Renter på fondsobligasjon
Sum disponert
23.874
500
10.124
30.708
8.898
74.104
Banken opplever å ha fortsatt god etterspørsel etter tradisjonelle banktjenester. Det er høy aktivitet i de differensierte kommunene og bransjene som banken deltar i og det er fortsatt stor aktivitet langs kysten av Midt Norge. Privatmarkedet er en stabil og robust drivkraft, og vi forventer å opprettholde høy vekst innen privatmarkedet også i 2026. For bedriftsmarkedet er vekstmålet satt til 5 % for å sikre bærekraftig utvikling og redusert risiko. Banken satser også på videre vekst innenfor andre inntekter som forsikring og spareprodukter.
Vi skal også arbeide videre med å utvikle et helhetlig og komplett kundetilbud innenfor konsernet. Regnskapsføring og meglervirksomhet vil være viktige områder som skal bidra til å sikre strategiske markedsandeler for banken fremover. Et nytt og viktig grep for 2026 vil være å styrke vår tilstedeværelse i Trondheim. Samlokaliseringen av megling, regnskap og bank gir oss bedre samlet kompetanse og gjør oss mer synlige i et av de områdene med betydelig muligheter for vekst.
Vi har gjort flere strategiske valg for banken i løpet av de siste årene, og disse valgene gir oss økte muligheter i årene som kommer. Vi ser fremover, og har fokus på å være en trygg og solid aktør i lokalsamfunnet som er fremtidsrettet og relevant for både kunder og ansatte.
Regnskapet rapporteres i henhold til IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU. Årsregnskapet er avgitt under forutsetning om fortsatt drift, en forutsetning som er til stede gitt dagens egenkapital. Styret kjenner ikke til vesentlige usikkerheter som vil kunne ha betydning for vurdering av bankens årsregnskap.
Styret mener at årsberetningen gir en rettvisende oversikt av bankens eiendeler og gjeld, finansielle stilling og resultat per 31.12.2025.
12. mars 2026 - Styret i Trøndelag Sparebank
Arnar Utseth
Styrets leder (sign.)
Hilde Nordløkken
Nestleder (sign.)
Rolf Schei
Styremedlem (sign.)
Wenche Kristiansen
Styremedlem (sign.)
Vibeke Knutshaug
Styremedlem (sign.)
Fartein Kjørsvik
Styremedlem (sign.)
Geir Hansen
Ansattevalgt (sign.)
Bente Aaknes
Ansattevalgt (sign.)
Tor Espnes
Adm. Banksjef (sign.)
| Morbank | Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Ordinært resultat - Tall i tusen kroner | Note | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Renteinntekter målt til effektiv rentes metode | 523 194 | 501 873 | |||
| Renteinntekter fra øvrige eiendeler | 46 388 | 44 686 | |||
| Rentekostnader og lignende kostnader | 361 578 | 338 957 | |||
| Netto renteinntekter | 208 004 | 207 603 | |||
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 60 085 | 58 980 | |||
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 5 022 | 5 249 | |||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 14 951 | 8 081 | |||
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2 600 | 58 | |||
| Andre driftsinntekter | 3 789 | 2 391 | |||
| Netto andre driftsinntekter | 76 403 | 64 260 | |||
| Lønn og andre personalkostnader | 87 193 | 86 215 | |||
| Andre driftskostnader | 70 743 | 72 665 | |||
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige og immaterielle eiendeler | 10 870 | 7 597 | |||
| Sum driftskostnader før kredittap | 168 806 | 166 476 | |||
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 24 162 | 22 957 | |||
| Resultat før skatt | 91 439 | 82 430 | |||
| Skattekostnad | 17 335 | 15 467 | |||
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 74 104 | 66 963 | |||
| Andre inntekter og kostnader - Tall i tusen kroner | |||||
| Verdiendring egenkapitalinstrument til virkelig verdi over andre innt. og kostn. | 29 296 | -4 900 | - | ||
| Sum poster som ikke vil bli klassifisert over resultatet | 29 296 | -4 900 | - | ||
| Sum andre inntekter og kostnader | 29 296 | -4 900 | - | ||
| Totalresultat | 103 400 | 62 063 | |||
| Resultat/utvannet resultat etter skatt per egenkapitalbevis - (tall i hele kroner) | 8,08 | 8,49 | |||
| Eiere av morforetaket sin andel av resultatet i perioden etter skatt | 74 104 | 66 963 | |||
| Ikke kontrollerende eierinteresser sin andel av resultatet i perioden etter skatt | 0 | 0 | |||
| Totalresultat | |||||
| Eiere av morforetaket sin andel av totalresultatet i perioden | 103 400 | 62 063 | |||
| Ikke kontrollerende eierinteresser sin andel av totalresultatet i perioden | 0 | 0 | |||
| Eiendeler | Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Note | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 94 877 | 92 524 | |||
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 162 103 | 78 645 | |||
| Utlån til og fordringer på kunder | 8 457 211 | 7 841 866 | |||
| Rentebærende verdipapirer | 908 490 | 900 398 | |||
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 310 971 | 244 769 | |||
| Eierinteresser i tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 20 123 | 20 113 | |||
| Eierinteresser i konsernselskaper | 46 850 | 25 820 | |||
| Immaterielle eiendeler | 0 | 0 | |||
| Varige driftsmiddler | 174 790 | 151 224 | |||
| Utsatt skattefordel | 1 866 | 1 658 | |||
| Andre eiendeler | 31 928 | 9 817 | |||
| Sum eiendeler | 10 209 209 | 9 366 834 | |||
| Gjeld og egenkapital | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Note | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 151 452 | 151 643 | |||
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 6 399 204 | 6 156 916 | |||
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 264 192 | 1 757 697 | |||
| Annen gjeld | 65 035 | 45 615 | |||
| Pensjonsforpliktelser | 6 357 | 4 587 | |||
| Betalbar skatt | 18 700 | 16 750 | |||
| Andre avsetninger | 1 645 | 1 942 | |||
| Ansvarlig lånekapital | 120 829 | 120 893 | |||
| Sum gjeld | 9 027 414 | 8 256 043 | |||
| Eierandelskapital | 430 353 | 430 353 | |||
| - Egne egenkapitalbevis | -617 | -617 | - | - | |
| Overkursfond | 49 469 | 49 469 | |||
| Fondsobligasjonskapital | 105 000 | 105 000 | |||
| Sum innskutt egenkapital | 584 205 | 584 205 | |||
| Fond for urealiserte gevinster | 75 196 | 45 578 | |||
| Sparebankens fond | 474 696 | 444 143 | |||
| Gavefond | 3 836 | 3 862 | |||
| Utjevningsfond | 42 679 | 31 767 | |||
| Annen egenkapital | 1 183 | 1 236 | - | ||
| Ikke-kontrollerende eierinteresser | 0 | 0 | |||
| Sum opptjent egenkapital | 597 590 | 526 586 | |||
| Sum egenkapital | 1 181 795 | 1 110 791 | |||
| Sum gjeld og egenkapital | 10 209 209 | 9 366 834 |
12. mars 2026 - Styret i Trøndelag Sparebank
| Arnar Utseth Styrets leder (sign) | Hilde Nordløkken Nestleder (sign) | Fartein Kjørsvik Styremedlem (sign) | Vibeke Knutshaug Styremedlem (sign) |
| Wenche Kristiansen Styremedlem (sign) | Geir Hansen Ansattevalgt (sign) | Bente Aaknes Ansattevalgt (sign) | Rolf Schei Styremedlem (sign) | Tor Espnes Adm. Banksjef (sign) |
| Morbank | Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Note | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | |||||
| Netto utbetaling av lån til kunder | -640 225 | -795 071 | - | - | |
| Renteinnbetalinger på utlån til kunder | 510 797 | 482 031 | |||
| Netto inn-/utbetaling av innskudd fra kunder | 242 296 | 581 910 | |||
| Renteutbetalinger på innskudd fra kunder | -227 604 | -264 240 | - | - | |
| Renter på utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 13 055 | 10 174 | |||
| Kjøp og salg av sertifikat og obligasjoner | -7 621 | -115 510 | - | - | |
| Renteinnbetalinger på sertifikat og obligasjoner | 44 931 | 42 598 | |||
| Netto provisjonsinnbetalinger | 55 063 | 53 731 | |||
| Utbetalinger til drift | -164 336 | -170 920 | - | - | |
| Betalt skatt | -16 593 | -13 123 | - | - | |
| A Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | -190 237 | -188 420 | - | - | |
| Kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | |||||
| Utbetalinger ved kjøp av varige driftsmidler | -26 287 | -32 564 | - | - | |
| Innbetaling fra salg av langsiktige investeringer i verdipapirer | 7 518 | 2 095 | |||
| Utbetaling ved kjøp av langsiktig investering i verdipapirer | -62 729 | -3 761 | - | - | |
| Utbytte fra langsiktige investeringer i aksjer | 14 951 | 6 281 | |||
| B Netto kontantstrøm fra investeringsaktivitet | -66 547 | -27 949 | - | - | |
| Kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | |||||
| Leieutbetalinger balanseførte leieforpliktelser | -3 744 | -2 592 | - | - | |
| Innbetaling ved utstedelse av verdipapirgjeld | 700 000 | 600 000 | |||
| Utbetaling ved forfall verdipapirgjeld | -200 000 | -450 000 | - | - | |
| Renteutbetalinger på gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | -105 201 | -104 067 | - | - | |
| netto inn- og utbetaling ved lån fra kredittinstitusjoner | -8 012 | -8 525 | - | - | |
| Innbetaling ved utstedelse av ansvarlig lån | - | 70 000 | |||
| Utbetaling ved forfall ansvarlig lån | - | -30 000 | - | ||
| Renteutbetalinger på ansvarlige lån | -8 054 | -8 012 | - | - | |
| Utbetaling ved forfall av fondsobligasjonskapital | - | 30 000 | |||
| Renteutbetalinger på fondsobligasjon | -8 950 | -7 917 | - | - | |
| Utbetalinger fra gavefond | -526 | -198 | - | - | |
| Utbytte til egenkapitalbeviseierne | -22 919 | -15 619 | - | - | |
| Emisjon av egenkapitalbevis / aksjonærer | - | 85 220 | |||
| C Netto kontantstrøm fra finansieringsaktivitet | 342 594 | 158 290 | |||
| A + B + C Netto endring likvider i perioden | 85 810 | -58 079 | - | ||
| Likviditetsbeholdning 1.1 | 171 170 | 229 249 | |||
| Likviditetsbeholdning 31.12 | 256 980 | 171 170 | |||
| Likvidetsbeholdning spesifisert: | |||||
| Kontanter og kontantekvilvalenter | 94 877 | 92 524 | |||
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 162 103 | 78 645 | |||
| Likviditetsbeholdning | 256 980 | 171 170 | |||
| Konsern | Innskutt egenkapital | Opptjent egenkapital | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Egenkapital- bevis | Egne Egenkapital- bevis | Overkurs- fond | Fonds- obligasjons- kapital | Sparebankens fond | Utjevnings- fond | Gavefond | Ikke-kontrollerende eierinteresser | Fond for urealiserte gevinster | Annen opptjent egenkapital | Sum egenkapital |
| Egenkapital 31.12.2024 | - | ||||||||||
| Resultat av ordinær drift etter skatt | - | ||||||||||
| Verdiendring egenkapitalinstrument til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | |||||||||||
| Totalresultat 31.12.2025 | - | ||||||||||
| Utbetalt utbytte | - | - | - | ||||||||
| Utbetaling av gaver | - | - | |||||||||
| Utbetalte renter på fondsobligasjonskapital | - | - | - | - | |||||||
| Andre egenkapitaltransaksjoner | - | ||||||||||
| Realisert gevinst/tap omfordelt fra fond for urealiserte gevinster | - | - | |||||||||
| Egenkapital 31.12.2025 | - | - | |||||||||
| Egenkapital 31.12.2023 | - | ||||||||||
| Resultat av ordinær drift etter skatt | |||||||||||
| Verdiendring egenkapitalinstrument til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | - | |||||||||
| Totalresultat 31.12.2024 | - | ||||||||||
| Utbetalt utbytte | - | - | - | ||||||||
| Utbetaling av gaver | - | - | |||||||||
| Utstedelse av ny fondsobligasjonskapital | |||||||||||
| Utbetalte renter på fondsobligasjonskapital | - | - | - | ||||||||
| Andre egenkapitaltransaksjoner | - | - | |||||||||
| Emisjon / Endring egne egenkapitalbevis | - | - | |||||||||
| Realisert gevinst/tap omfordelt fra fond for urealiserte gevinster | - | - | |||||||||
| Egenkapital 31.12.2024 | - | ||||||||||
| Morbank | Innskutt egenkapital | Opptjent egenkapital | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Egenkapital- bevis | Egne Egenkapital- bevis | Overkurs- fond | Fonds- obligasjons- kapital | Sparebankens fond | Utjevnings- fond | Gavefond | Fond for urealiserte gevinster | Annen opptjent egenkapital | Sum egenkapital |
| Egenkapital 31.12.2024 | 430 353 | -617 | 49 469 | 105 000 | 444 143 | 31 767 | 3 862 | 45 578 | 1 236 | 1 110 791 |
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 34 966 | 38 638 | 500 | 74 104 | ||||||
| Verdiendring egenkapitalinstrument til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 29 296 | 29 296 | ||||||||
| Totalresultat 31.12.2025 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 966 | 38 638 | 500 | 29 296 | 0 | 103 400 |
| Utbetalt utbytte | -22 919 | -22 919 | ||||||||
| Utbetaling av gaver | -526 | -526 | ||||||||
| Utbetalte renter på fondsobligasjonskapital | -4 259 | -4 639 | -53 | -8 951 | ||||||
| Realisert gevinst/tap omfordelt fra fond for urealiserte gevinster | -154 | -168 | 322 | 0 | ||||||
| Egenkapital 31.12.2025 | 430 353 | -617 | 49 469 | 105 000 | 474 696 | 42 679 | 3 836 | 75 196 | 1 183 | 1 181 795 |
| Egenkapital 31.12.2023 | 343 470 | -611 | 51 131 | 75 000 | 414 743 | 18 745 | 3 560 | 50 475 | 728 | 957 241 |
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 33 698 | 32 765 | 500 | 66 963 | ||||||
| Verdiendring egenkapitalinstrument til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | -4 900 | -4 900 | ||||||||
| Totalresultat 31.12.2024 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 698 | 32 765 | 500 | -4 900 | 0 | 62 063 |
| Utbetalt utbytte | -15 619 | -15 619 | ||||||||
| Utbetaling av gaver | -198 | -198 | ||||||||
| Utstedelse av ny fondsobligasjonskapital | 30 000 | 30 000 | ||||||||
| Utbetalte renter på fondsobligasjonskapital | -4 303 | -4 122 | 508 | -7 917 | ||||||
| Emisjon / Endring egne egenkapitalbevis | 86 883 | -6 | -1 663 | 6 | 85 220 | |||||
| Realisert gevinst/tap omfordelt fra fond for urealiserte gevinster | -1 | -1 | 0 | 3 | 1 | |||||
| Egenkapital 31.12.2024 | 430 353 | -617 | 49 469 | 105 000 | 444 143 | 31 767 | 3 862 | 45 578 | 1 236 | 1 110 791 |
Banken har videre seks datterselskaper som yter profesjonelle tjenester i form av eiendomsmegling og regnskapsføring: Kystregionen Eiendomsmegling AS, Nye Nidaros Holding AS (Eie Eiendomsmegling), Trøndelag Eiendomsmegling AS, Trøndelag Regnskap AS, Trøndelag Økonomi og HR AS og Trøndelag Økonomi AS.
Regnskapet for 2025 ble godkjent av styret i Trøndelag Sparebank 12.03.2026.
Banken avlegger regnskap i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU og har benyttet alle IFRS-standarder og fortolkninger som er obligatoriske for årsregnskap som avlegges 31.12.2025. Tilleggskrav til noter som følger av lov og forskrift for norske banker er hensyntatt.
Regnskapet er presentert i norske kroner, som er bankens og alle datterselskapers funksjonelle valuta. Alle tall er vist i hele tusen, med mindre annet er spesifikt angitt.
Tall i noter er angitt for konsern hvis ikke annet er presisert i den enkelte note, når tall for morbank og konsern er sammenfallende eller uvesentlig forskjellige.
Det er ingen nye standarder eller fortolkninger som er tatt i bruk fra og med regnskapsåret 2025 som har hatt en vesentlig påvirkning på bankens årsregnskap.
IFRS 18 vil tre i kraft 01. januar 2027. Standarden vil erstatte IAS 1, og introduserer nye krav som vil bidra til å forbedre hvordan enheter formidler finansielle resultater i regnskapet, med fokus på resultatregnskapet og rapportering av finansielle resultater. Standarden forventer ikke å ha noen finansielle effekter for banken, da IFRS 18 omhandler presentasjon og opplysninger i regnskap. Banken har begynt arbeidet med å analysere effektene av den nye standarden.
Det er ellers ingen nye IFRS-standarder eller IFRIC-fortolkninger som ikke er tredd i kraft som forventes å ha en vesentlig påvirkning bankens regnskap for kommende perioder.
Det konsoliderte regnskapet omfatter morbanken og dets datterselskaper som vist i note 30.
Datterselskaper er konsolidert fra det tidspunkt banken har overtatt kontroll, og de fraregnes fra det tidspunkt banken gir fra seg kontroll. Kontroll foreligger når konsernet har makt over investeringsobjektet, er eksponert for eller har rett til variabel avkastning, og har evne til å bruke makt til å styre de aktiviteter hos investeringsobjektet som i vesentlig grad påvirker avkastningen. Potensielle stemmerettigheter, opsjoner, konvertibel gjeld og andre forhold inngår i vurderingen.
Regnskapsprinsippene anvendes konsistent ved innarbeiding av eierinteresser og rapportering er basert på de samme regnskapsperioder som morselskapet.
Konserninterne transaksjoner og saldoer mellom de konsoliderte selskapene er eliminert. Urealiserte tap er eliminert med mindre tapet skyldes verdifall. Ikke kontrollerende eierinteressers andel av konsernets resultat blir presentert på egen linje i resultatregnskapet. I egenkapitalen vises ikke kontrollerende eierinteressers andel som egen post.
Datterselskap er definert som selskaper hvor Trøndelag Sparebank har kontroll direkte eller indirekte, eierinteresser eller andre forhold. Normalt antas banken å ha kontroll når eierinteressen i et annet selskap utgjør mer enn 50 %.
Ved overtakelse av kontroll i et selskap anvendes overtakelsesmetoden. Alle identifiserbare anskaffede eiendeler og forpliktelser, blir innregnet til virkelig verdi. For hvert oppkjøp, vil ikke-kontrollerende eierinteresser bli verdsatt enten til virkelig verdi, eller som en forholdsmessig andel av det overtatte selskaps identifiserbare eiendeler. Transaksjonskostnader blir utgiftsført. Datterselskaper regnskapsføres i morselskapets regnskap etter kostmetoden.
Tilknyttet foretak innebærer at banken har betydelig innflytelse, men ikke kontroll over selskapet. Normalt er det betydelig innflytelse når banken har en eierandel på 20 prosent eller mer, med mindre det klart kan godtgjøres at dette ikke er tilfellet. Behandling som tilknyttede foretak oppstår fra det tidspunkt betydelig innflytelse etableres og til det opphører. Investeringen førstegangsinnregnes til anskaffelseskost og justeres deretter for endringen i bankens andel av nettoeiendelene til det tilknyttede foretaket. Tilknyttede foretak regnskapsføres etter egenkapitalmetoden i konsernregnskapet. I morselskapet vurderes aksjer i tilknyttet selskap til anskaffelseskost redusert for nedskrivninger i samsvar med IAS 36. Behovet for nedskrivninger vurderes årlig på samme måte som for øvrige langsiktige eiendeler.
Renteinntekter på rentebærende finansielle instrumenter som måles til virkelig verdi over ordinært resultat måles også til effektiv rente og klassifiseres som renteinntekt. Realiserte gevinster/tap samt endringer i estimerte verdier på finansielle instrumenter til virkelig verdi over resultatet, inkludert utbytte, medtas i resultatregnskapet under «Netto gevinst/tap på finansielle instrumenter» i den perioden de oppstår.
Gebyrer og provisjoner resultatføres etter hvert som tjenesten ytes. Gebyrer for etablering av låneavtaler inngår i kontantstrømmene ved beregning av amortisert kost og inntektsføres under netto renteinntekter etter effektiv rentemetode. I andre driftsinntekter inngår blant annet gebyrer og provisjoner knyttet til betalingsformidling, kredittformidling og verdipapirtjenester.
Driftsinntekter fra kontrakter med kunde som inntekter fra regnskapsførertjenester behandles også i samsvar med IFRS 15, der inntektene blir resultatført over tid i tråd med at tjenesten leveres til kunden. Inntektene innregnes til det beløp som reflekterer vederlaget som virksomheten forventer i bytte mot å overføre en tjenestene til en kunde.
Leieinntekter inntektsføres løpende etter hvert som de opptjenes.
Utbytte fra investeringer resultatføres på tidspunkt utbyttet er vedtatt på generalforsamlingen.
Klassifisering av finansielle instrumenter foretas på grunnlag av formålet med anskaffelsen og instrumentets karakteristika.
Bankens likviditetsportefølje er klassifisert til virkelig verdi over resultatet iht. til den forretningsmodellen som styrer forvaltningen av likviditetsporteføljen (FVTPL). Egenkapitalinstrumenter som er definert som strategiske investeringer er klassifisert til virkelig verdi med verdiendring over utvidet resultat (FVOCI).
Banken holder ingen derivatposisjoner for balansedagene som er inkludert i dette regnskapet.
For ordinære gjeldsinstrumenter bestemmes målekategorien etter formålet med investeringen. Gjeldsinstrumenter som inngår i en portefølje med formål å motta kontraktsmessige kontantstrømmer i form av renter og avdrag, skal måles til amortisert kost.
Gjeldsinstrumenter som inngår i en portefølje med formål om å både motta kontantstrømmer og foreta salg, skal måles til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI), med renteinntekt, valutaomregningseffekter og nedskrivninger presentert over ordinært resultat.
Instrumenter som i utgangspunktet skal måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI) kan utpekes til måling til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet dersom dette eliminerer eller vesentlig reduserer et regnskapsmessig misforhold (Fair Value Option/FVO). Renteinstrumenter i øvrige forretningsmodeller skal måles til virkelig verdi over resultat.
Ingen instrumenter som i utgangspunktet skal måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI) er utpekt til måling til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet (Fair Value Option/FVO).
Banken har på visse vilkår anledning til å overføre utlån med pant i boligeiendom til Eika Boligkreditt AS, men dette gjøres kun unntaksvis og kun til mindre verdier. Utlån til og fordring på kunder, til både Privatmarkedet (PM) og Bedriftsmarkedet (BM), inngår følgelig i en portefølje som holdes med formål å kun motta kontraktsmessige kontantstrømmer i form av renter og avdrag, og måles derfor til amortisert kost (AC). Boliglån som kvalifiseres for salg til Eika Boligkreditt AS klassifiseres til som virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI).
Finansielle forpliktelser måles til amortisert kost ved bruk av effektiv rentemetode. I kategorien finansielle forpliktelser til amortisert kost inngår klassene innskudd fra og forpliktelser overfor kunder og rentebærende forpliktelser som sertifikat- og obligasjonsgjeld.
Utstedt ansvarlig lån har prioritet etter all annen gjeld, og innregnes og måles på samme måte som øvrig verdipapirgjeld. Øvrig finansiell gjeld måles til amortisert kost hvor forskjeller mellom mottatt beløp fratrukket transaksjonskostnader og innløsningsverdi fordeles over låneperioden ved bruk av effektiv rentes metode.
Finansielle eiendeler og forpliktelser innregnes når banken blir part i instrumentets kontraktsmessige vilkår. Alle finansielle instrumenter måles til virkelig verdi på handelsdagen ved første gangs innregning. Transaksjonskostnader som er direkte henførbare til etableringen av eiendelen/forpliktelsen medtas i kostprisen for alle finansielle instrumenter som ikke er klassifisert til virkelig verdi med verdiendringer over ordinært resultat.
For alle finansielle instrumenter som omsettes i et aktivt marked benyttes den noterte prisen innhentet enten fra en børs, megler eller et prissettingsbyrå. For finansielle instrumenter som ikke omsettes i et aktivt marked, fastsettes den virkelige verdien ved hjelp av en egnet verdsettingsmetode. Slike verdsettingsmetoder omfatter bruk av nylig foretatte markedstransaksjoner på armlengdes avstand mellom velinformerte og frivillige parter, dersom slike er tilgjengelige, henvisning til virkelig verdi av et annet instrument som praktisk talt er det samme, diskontert kontantstrømsberegning eller andre verdsettelsesmodeller. I den grad observerbare markedspriser er tilgjengelig for variabler som inngår i verdsettelsesmodeller, så benyttes disse.
Alle endringer i virkelig verdi innregnes direkte i resultatregnskapet med mindre eiendelen er klassifisert som finansielle instrumenter til virkelig verdi med verdiendring over utvidet resultat (FVOCI).
Finansielle instrumenter som ikke måles til virkelig verdi, måles til amortisert kost, og inntektene/ kostnadene beregnes ved bruk av instrumentets effektive rente. Amortisert kost fastsettes ved diskontering av kontraktsfestede kontantstrømmer innenfor forventet løpetid. Kontantstrømmene inkluderer etableringsgebyrer og direkte, marginale transaksjonskostnader som ikke direkte betales av kunden, samt eventuell restverdi ved utløpet av forventet løpetid. Amortisert kost er nåverdien av slike kontantstrømmer neddiskontert med den effektive renten med fradrag for avsetning for forventede tap.
Utstedte finansielle garantier vurderes til virkelig verdi, som ved første gangs regnskapsføring anses å være mottatt vederlag for garantien. Ved etterfølgende måling vurderes utstedte finansielle garantier til det høyeste beløp av mottatt vederlag for garantien med fradrag for eventuelle resultatførte amortiseringer og forventet tap beregnet etter reglene for nedskrivning av finansielle eiendeler.
Modellen for nedskrivninger av finansielle eiendeler omfatter finansielle eiendeler som måles til amortisert kost eller til virkelig verdi med verdiendringer over andre inntekter og kostnader.
Et finansielt instrument som ikke er kreditforringet vil ved førstegangs balanseføring få en avsetning for tap tilsvarende 12-måneders forventet tap, og klassifiseres i steg 1. 12-måneders forventet tap er nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over levetiden til instrumentet, men som kan knyttes til mislighold som inntreffer de første 12 månedene. Dersom kredittrisikoen, vurdert som sannsynligheten for mislighold over gjenværende levetid for en eiendel eller gruppe av eiendeler, er ansett å ha økt vesentlig siden første gangs innregning skal, det gjøres en tapsavsetning tilsvarende nåverdien, bestemt ved bruk av den effektive renten, av det tapet som er forventet å inntreffe over hele den forventede levetiden til eiendelen, og eiendelen skal reklassifiseres til steg 2. For utlån klassifisert i henholdsvis steg 1 og 2 beregnes renten basert på brutto balanseført verdi og avsetningen for tap er normalt modellbasert. Dersom det oppstår en kredittforringelse, skal instrumentet flyttes til steg 3 og tapsavsetningene settes normalt på individuell basis. For ytterligere beskrivelse av nedskrivningsmodellen henvises det til note 5.
Tap anses som konstatert ved stadfestet akkord eller konkurs, ved at utleggsforretninger ikke har ført fram, ved rettskraftig dom, eller for øvrig ved at banken har gitt avkall på hele eller deler av engasjementet, eller at engasjementet vurderes som tapt av banken. Banken fraregner engasjementet i balansen når det konstateres tapt. Konstaterte tap som er dekket ved tidligere foretatte avsetninger føres mot avsetningene. Konstaterte tap uten dekning i avsetningene samt over- eller underdekning i forhold til tidligere avsetninger resultatføres. Se note 11 for ytterligere informasjon knyttet til totalt utestående beløp som er konstatert / fraregnet i balansen.
Finansielle eiendeler fraregnes når de kontraktsmessige rettighetene til kontantstrømmer fra de finansielle eiendelene utløper, eller når foretaket overfører den finansielle eiendelen i en transaksjon hvor all eller tilnærmet all risiko og fortjenestemuligheter knyttet til eierskap av eiendelen overføres. Finansielle forpliktelser fraregnes på det tidspunkt rettighetene til de kontraktsmessige betingelsene er innfridd, kansellert eller utløpt.
Dersom det gjøres modifiseringer eller endringer i vilkårene til en eksisterende finansiell eiendel eller forpliktelse behandles instrumentet som en ny finansiell eiendel dersom de reforhandlede vilkårene er vesentlig forskjellige fra de gamle vilkårene. Dersom vilkårene er vesentlig forskjellig fraregnes den gamle finansielle eiendelen eller forpliktelsen, og en ny finansiell eiendel eller forpliktelse innregnes. Generelt vurderes et utlån til å være en ny finansiell eiendel dersom det utstedes ny lånedokumentasjon, samtidig som det foretas ny kredittprosess med fastsettelse av nye lånevilkår.
Dersom det modifiserte instrumentet ikke vurderes å være vesentlig forskjellig fra det eksisterende instrumentet, anses instrumentet regnskapsmessig å være en videreføring av det eksisterende instrumentet. Ved en modifisering som regnskapsføres som en videreføring av eksisterende instrument, diskonteres de nye kontantstrømmene med instrumentets opprinnelige effektive rente og eventuell forskjell mot eksisterende balanseført beløp resultatføres over ordinært resultat.
Eiendeler som overtas i forbindelse med oppfølging av misligholdte og nedskrevne engasjementer, verdsettes ved overtagelsen til virkelig verdi. Slike eiendeler klassifiseres i balansen etter sin art. Etterfølgende verdivurdering og klassifisering av resultateffekter følger prinsippene for den aktuelle eiendelen.
Banken har per balansedag 2025 ingen overtatte eiendeler.
Trøndelag Sparebank benytter ikke sikringsbokføring, og inngår i liten grad i derivatposisjoner for å sikre økonomisk eksponering mot rente- og valutarisiko.
Finansielle eiendeler og finansielle forpliktelser motregnes og presenteres bare når banken har en juridisk håndhevbar rett til å motregne og når banken har til hensikt å gjøre opp på nettogrunnlag. Inntekter og kostnader motregnes ikke med mindre det kreves eller tillates i henhold til IFRS.
Transaksjoner i utenlandsk valuta omregnes til kursen på transaksjonstidspunktet. Pengeposter i utenlandsk valuta omregnes til norske kroner ved å benytte balansedagens kurs. Ikke-pengeposter som måles til historisk kurs uttrykt i utenlandsk valuta, omregnes til norske kroner ved å benytte valutakursen på transaksjonstidspunktet. Ikke-pengeposter som måles til virkelig verdi uttrykt i utenlandsk valuta, omregnes til valutakursen fastsatt på balansetidspunktet. Valutakursendringer resultatføres løpende i regnskapsperioden. Konsernet er i liten grad eksponert for valutarisiko.
Regnskapet presenteres i norske kroner, som er bankens funksjonelle valuta.
Avsetning til forpliktelser blir foretatt når banken har en forpliktelse basert på en tidligere hendelse, det er sannsynlig at forpliktelsen vil bli oppgjort finansielt og forpliktelsen kan estimeres pålitelig.
Egenkapitalbeviseiernes andel av egenkapitalen består av egenkapitalbeviskapital, overkurs, annen innskutt egenkapital (fondsobligasjonskapital) og utjevningsfond. Utjevningsfondet er akkumulert overskudd som kan benyttes til fremtidig kontantutbytte eller fondsemisjon.
Pålydende av egne egenkapitalbevis er presentert som en reduksjon i egenkapitalbeviskapitalen. Kjøpspris utover pålydende er ført mot annen innskutt egenkapital. Gevinst eller tap på transaksjoner med egne egenkapitalbevis blir bokført direkte mot annen innskutt egenkapital.
Øvrig egenkapital består av sparebankens fond, gavefond, fond urealiserte gevinster og ikke-kontrollerende eierinteresser.
Årsoverskuddet tilordnes eierne av egenkapitalbevis og grunnfondskapitalen i samme forhold som deres respektive andel av bankens egenkapital.
Utstedte fondsobligasjoner er obligasjoner med pålydende rente, men banken har ikke plikt til å utbetale renter i en periode hvor det ikke utbetales utbytte, og investor har heller ikke senere krav på renter som ikke er utbetalt. Fondsobligasjoner møter ikke definisjonen av en finansiell forpliktelse i henhold til IAS 32 og klassifiseres følgelig som egenkapital (fondsobligasjonskapital) i bankens balanse. Fondsobligasjonene er evigvarende, og banken har en ensidig rett til ikke å betale renter til investorene under gitte vilkår. Renter presenteres dermed ikke som en rentekostnad i resultatet, men som en reduksjon av egenkapital.
Ny informasjon etter balansedagen om selskapets finansielle stilling på balansedagen er tatt hensyn til i årsregnskapet. Hendelser etter balansedagen som ikke påvirker selskapets finansielle stilling på balansedagen, men som vil påvirke selskapets finansielle stilling i fremtiden er opplyst om dersom dette er vesentlig.
Kontantstrømoppstillingen er utarbeidet med utgangspunkt i kontantstrømmer fra operasjonelle -, investerings-, og finansieringsaktiviteter etter direkte metode. Kontantstrømmer fra operasjonelle aktiviteter er definert som alle inn- og utbetalinger knyttet til utlåns- og innskuddsvirksomheten mot kunder, inn- og utbetalinger fra kortsiktige verdipapirer, samt utbetalinger generert fra omkostninger knyttet til den ordinære operasjonelle virksomheten. Investeringsaktiviteter er definert som kontantstrømmer fra langsiktige verdipapirtransaksjoner, - samt investeringer i driftsmidler og eiendommer. Kontantstrømmer fra opptak og nedbetaling av ansvarlige lån og obligasjonsgjeld og egenkapital er definert som finansieringsaktiviteter. Likvider omfatter kontanter og fordringer på Norges Bank.
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med IFRS krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger, og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansedagen. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger. Faktiske fremtidige utfall kan avvike fra estimatene og forutsetningene.
For individuelt vurderte utlån og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Store og spesielt risikable, samt kreditt-forringede engasjementer gjennomgås kvartalsvis. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt og senest etter 90 dager, eller dersom de har en særdeles dårlig betalingshistorikk. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi.
Dersom det foreligger objektive bevis på at en kredittforringelse har inntruffet for utlån vurdert til amortisert kost beregnes tapet som forskjellen mellom balanseført verdi og nåverdien av estimerte fremtidige kontantstrømmer diskontert med utlånets opprinnelige effektive rentesats. Estimering av fremtidig kontantstrøm gjøres på grunnlag av erfaringsdata og skjønn relatert til sannsynlige utfall for blant annet markedsutvikling og konkrete forhold for det enkelte engasjement, herunder erfaringsdata for låntagers evne til å håndtere en presset økonomisk situasjon. Ved verdivurderingen av nedskrivning på utlån hefter det usikkerhet ved identifiseringen av utlån som skal nedskrives, estimering av tidspunkt og beløp for fremtidige kontantstrømmer, samt verdivurdering av sikkerheter.
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet, inngår i beregning av statistiske nedskrivninger på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering og tapserfaring for de respektive kundegrupper (PD og LGD), samt forventet konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold). Se ytterligere beskrivelser i avsnittet Nedskrivningsmodell i banken i note 5. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling. På grunn av betydelig estimatusikkerhet er det krav til å vise sensitivitetsanalyser gitt endring i ulike parametere, og dette fremgår av note 13.
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke er notert i et aktivt marked (nivå 2 og 3) er verdsatt ved bruk av verdsettelsesteknikker, og slike verdsettelser vil være beheftet med usikkerhet. Verdsettelsesteknikker (for eksempel modeller) som er benyttet for å bestemme virkelig verdi er vurderes periodisk opp mot utvikling i verdi av lignende instrumenter, og gjennomførte transaksjoner i samme papir. I den grad det er praktisk mulig benyttes observerbare data, men på områder som kredittrisiko volatilitet og korrelasjoner må det benyttes estimater. Endring i forutsetningene om disse faktorene kan påvirke virkelig verdi på finansielle instrumenter. Se note 25 for sensitivitetsberegninger.
Bankens forretningsaktiviteter fører til at virksomheten er eksponert for en rekke finansielle risikoer. Bankens målsetting er å oppnå en balanse mellom avkastning og risiko, og å minimere potensielle negative virkninger på bankens finansielle resultat. Bankens finansielle risikostyring er etablert for å identifisere og analysere disse risikoene, samt å etablere passende risikorammer og -kontroller, og å overvåke overholdelsen gjennom bruk av pålitelige og oppdaterte informasjonssystemer. Banken vurderer jevnlig de etablerte retningslinjene for risikostyring og systemet som er etablert for å sikre at endringer i produkter og markeder blir reflektert i risikorammene.
Ansvaret for bankens risikostyring og kontroll er delt mellom bankens styre og ledelsen. Styret vedtar bankens mål og rammestruktur innenfor alle risikoområder, herunder retningslinjer for styring av risiko. Administrerende banksjef har ansvaret for bankens samlede risikostyring. Alle beslutninger knyttet til risiko og risikostyring blir normalt fattet av administrerende banksjef i samråd med øvrige medlemmer i bankens ledelse. Alle ledere i banken har ansvar for å styre risiko og sikre god intern kontroll innenfor eget område i tråd med banken sin vedtatte risikoprofil.
Hovedrisikokategoriene for banken er:
Banken tar kredittrisiko, som er risikoen for at motparten vil påføre banken et tap ved ikke å gjøre opp bankens tilgodehavende. Kreditteksponering er primært knyttet til utestående lån og gjeldspapirer. Det er også kredittrisiko knyttet til “off-balance” finansielle instrumenter som lånetilsagn, ubenyttet kreditt og garantier.
Se note 5-13 for vurdering av kredittrisiko.
Banken er eksponert for markedsrisiko, som er risikoen for at virkelig verdi av framtidige kontantstrømmer knyttet til finansielle instrumenter vil endres på grunn av endringer i markedspriser. Markedsrisiko er knyttet til åpne posisjoner i rente-, valuta og aksjeprodukter som er eksponert mot endrede markedspriser og endringer i volatiliteten til priser som rentesatser, kredittspreader, valutakurser og aksjepriser.
Styring av markedsrisiko tar utgangspunkt i styrevedtatt policy for markedsrisiko hvor det er satt rammer for eksponering innen ulike risikokategorier. Risikoeksponering og -utvikling overvåkes løpende og rapporteres periodisk til styre, ledelse og myndigheter via IRRBB – rapportering.
Se note 15 – 17 for vurdering av markedsrisiko.
Likviditetsrisiko er risikoen for at banken ikke er i stand til å innfri sine forpliktelser ved forfall, samt risikoen for at banken ikke klarer å møte sine likviditetsforpliktelser uten at kostnaden øker vesentlig. I dette inngår også risiko for at banken ikke er i stand til å finansiere utlånsvekst.
Likviditetsstyringen tar utgangspunkt i bankens overordnede likviditetspolicy vedtatt av styret. Likviditetspolicyen gjennomgås minimum årlig. Bankens rammer og retningslinjer for likviditetsrisiko gjenspeiler bankens risikoprofil. Bankens innskudd består primært av innskudd fra helkunder i bankens markedsområde.
Se note 14 for vurdering av likviditetsrisiko.
Risikoen for tap som skyldes svakheter eller feil i prosesser og systemer, feil begått av ansatte, eller eksterne hendelser. Styring av operasjonell risiko tar utgangspunkt i bankens policy for operasjonell risiko og internkontroll. Det gjennomføres risikovurderinger både på overordnet nivå, men også innenfor ulike prosesser som banken til enhver tid er eksponert for. Hendelser som har påvirket, eller kan påvirke bankens lønnsomhet og/eller omdømme, følges systematisk opp. I tillegg til at det årlig foretas en omfattende gjennomgang av vesentlige operasjonelle risikoer og kontrolltiltak, foretar ledelsen en løpende vurdering av operasjonelle risikohendelser og iverksetter ytterligere risikoreduserende tiltak ved behov. Det foretas løpende rapportering av operasjonelle tapshendelser og internkontrollavvik til ledelse og styret.
Risiko som er relatert til miljø, samfunnsansvar og selskapsstyring inngår i ESG risiko, deriblant også klimarisiko. Klimarisiko omfatter risiko for økt kredittrisiko og finansielle tap for banken som følge av klimaendringer. Banken foretar årlig gjennomgang av risiko i banken der ESG og klimarisiko inngår.
Det er først og fremst relatert til utlån til bedriftsmarked at det er identifisert at banken er utsatt for klimarisiko. Dette er både relatert til fysisk risiko, men også overgangsrisiko fra dagens situasjon til et lavutslippssamfunn. Derfor er vurdering av bærekraft og klimarisiko integrert i bankens kredittprosess. Da banken er lite eksponert mot blant annet olje og gassnæringen anses næringseiendom, bygg og anlegg samt landbruk å være de sektorer som har høyest iboende klimarisiko i bankens portefølje. Samtidig er det store muligheter for positiv påvirkning i disse bransjene.
Konsentrasjonsrisiko er risikoen for at bank har en eksponering mot debitorer eller verdipapirer med liknende økonomiske egenskaper, eller fra kunder som er involvert i sammenliknbare aktiviteter der disse likhetene kan gjøre at de samtidig får problemer med å holde betalingsforpliktelsene sine, eller at verdiene svinger i takt slik at hvis en kunde får problemer vil potensielt mange kunder få problemer på grunn av likheten.
For å vurdere og styre konsentrasjonsrisiko vurderer banken følgende forhold ved utlånsporteføljen:
Banken benytter samme metode som Finanstilsynet for beregning av konsentrasjonsrisiko for individuell- og bransje risiko. Banken har en ikke-uvesentlig konsentrasjon omkring engasjement til finansiering av eiendomsinvesteringer. Totalt 47,4 % (48,5) av bankens næringslivsengasjement har tilknytning til eiendomsselskaper og eiendomsdrift per 31. desember 2025.
I tillegg vurderer banken konsentrasjonsrisiko knyttet til store enkeltengasjementer. Banken definerer store engasjementer som engasjementer som overstiger 10 % av bankens ansvarlige kapital. Se note 12 for mer informasjon.
Compliancerisiko er risikoen for at banken pådrar seg offentlige sanksjoner/bøter eller økonomiske tap som følge av manglende etterlevelse av lover og forskrifter. Banken vektlegger gode prosesser for å sikre etterlevelse av gjeldende lover og forskrifter. Styret vedtar bankens compliance-policy som beskriver hovedprinsippene for ansvar og organisering. Det arbeides kontinuerlig med å vurdere beste tilpasning til nye reguleringer og nytt regelverk for både å ivareta etterlevelse og effektivitet i organisasjonen. Nye reguleringer og nytt regelverk som påvirker driften skal fortløpende inkluderes i rutiner og retningslinjer.
Aktiviteten på compliance-området har vært stor i senere år, særlig knyttet opp mot kravene innen hvitvasking og GDPR. Banken har implementert spesifikke rutiner og retningslinjer for å sikre etterlevelse, og jobber aktivt for å opprettholde og videreutvikle de ansattes kompetanse på området.
Annen risiko inkluderer strategisk risiko, eierrisiko og risiko i omgivelsene. Strategisk risiko er risiko for tap på grunn av at inntjeningen blir lavere enn forventet, men at dette ikke er kompensert gjennom lavere kostnader. Strategisk risiko kan oppstå fra endringer i konkurransebildet, regulatoriske endringer eller ineffektiv posisjonering i forhold til makromiljøet som påvirker driften til konsernet. Strategisk risiko kan også oppstå hvis man ikke evner å leve opp til målsatte strategier og/eller ikke klarer å effektivt gjøre grep for å justere avkastning lavere enn målsatt. Eierrisiko er risiko som oppstår som følge av å være eier i et selskap, for eksempel gjennom drift eller risiko for at ny kapital må tilføres. Risiko i omgivelsene vil i hovedsak være makroøkonomiske risikoer som for eksempel arbeidsledighet og utvikling i konkurshyppighet. Risikoen inkluderer også omdømmerisiko.
Trøndelag Sparebank benytter standardmetoden for kredittrisiko og basismetoden for operasjonell risiko. Per 31. desember 2025 er kravet til bevaringsbuffer 2,5 %, systemrisikobuffer 4,5 % og motsyklisk kapitalbuffer 2,5 %. Kravet om ren kjernekapital er på 4,5 %, slik at samlet minstekrav til ren kjernekapital er 14,0 %. I tillegg har Finanstilsynet fastsatt et pilar 2-krav for Trøndelag Sparebank på 3,1 % som må dekkes med minimum 56,25 % ren kjernekapital og minimum 75 % kjernekapital. Regulatorisk minstekrav til ren kjernekapital, inklusive pilar 2-kravet, er dermed 15,74 % på konsolidert i nivå.
Bankens interne styringsbuffer er satt til 1,25 %, og mål om ren kjernekapitaldekning på konsolidert nivå på er minimum 17,0 % per 31. desember 2025.
En sentral del i bankens kapitalstyring er konsernets interne vurdering av kapitalbehov (ICAAP – Internal Capital Adequacy Assessment Process). I denne prosessen foretas det vurderinger av alle vesentlige risikoer banken er eksponert mot med tilhørende vurdering av internt kapitalbehov for de ulike risikoene. Styret gjennomgår i forbindelse med ICAAP konsernets viktigste risikoområder og intern kontroll. Gjennomgangen tar sikte på å få dokumentert kvaliteten på arbeidet innen de vesentligste risikoområdene. Gjennomgangen skal sikre at endringer i risikobildet identifiseres slik at nødvendige forbedringstiltak kan iverksettes. Tilleggsinformasjon om bankens ansvarlige kapital og risikoprofil er offentliggjort på bankens hjemmesider – pilar 3 dokument.
Foretak som deltar i samarbeidende gruppe skal foreta forholdsmessig konsolidering av eierandeler i finansforetak som samarbeidet omfatter, jf. Finansforetaksloven § 17-13 (2) og utfyllende bestemmelser i CRR/CRD-forskriftens § 20 (3).
Trøndelag Sparebank deltar i samarbeidende gruppe med Eika Gruppen AS, Eika Boligkreditt AS, Kredittbanken ASA og Brage Finans AS. Eierandelen i Eika Gruppen (1,55 %), Eika Boligkreditt AS (1,13 %), Kredittbanken ASA (0,23 %) og Brage Finans AS (0,50 %) blir konsolidert med bankens kapitaldekning.
| Morbank | Konsolidert kapitaldekning inkl. andel samarb.gruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Egenkapitalbevis | 429 737 | 429 737 | 452 104 | 447 389 |
| Overkursfond | 49 469 | 49 469 | 145 678 | 126 436 |
| Sparebankens fond | 474 696 | 444 143 | 442 982 | 437 042 |
| Gavefond | 3 836 | 3 862 | 3 836 | 3 862 |
| Utjevningsfond | 42 679 | 31 767 | 42 679 | 31 767 |
| Fond for urealisert gevinst | 75 196 | 45 578 | 75 418 | 45 781 |
| Annen egenkapital | 1 183 | 1 236 | 1 183 | 1 236 |
| Egenkapital som inngår i ren kjernekapital | 1 076 796 | 1 005 791 | 1 163 881 | 1 093 513 |
| Kontantstrømsikring IFRS9 | 0 | 0 | 2 976 | 4 419 |
| Avsatt utbytte og gaver | -24 374 | -22 919 | -24 374 | -22 919 |
| Immaterielle eiendeler | 0 | 0 | -77 427 | -77 881 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 219 | -1 141 | -1 410 | -1 340 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -17 176 | -12 984 | -42 018 | -34 725 |
| Ren kjernekapital | 1 034 026 | 968 747 | 1 021 628 | 961 066 |
| Fondsobligasjoner | 105 000 | 105 000 | 115 348 | 113 123 |
| Fradrag i kjernekapital | ||||
| Kjernekapital | 1 139 026 | 1 073 747 | 1 136 975 | 1 074 189 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 120 000 | 120 000 | 134 342 | 130 942 |
| Fradrag i tilleggskapitalkapital | ||||
| Ansvarlig kapital | 1 259 026 | 1 193 747 | 1 271 317 | 1 205 130 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 21 113 | 24 082 | 38 460 | 34 898 |
| Offentlige eide foretak | 0 | 0 | 9 | 0 |
| Institusjoner | 43 565 | 41 188 | 55 176 | 54 069 |
| Foretak | 351 310 | 153 399 | 402 204 | 154 221 |
| Massemarked | 1 659 621 | 849 372 | 1 866 165 | 887 764 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 684 141 | 2 636 341 | 1 916 394 | 3 053 258 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 966 109 | 0 | 1 198 324 | 0 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 718 032 | 0 | 718 070 | 0 |
| Forfalte engasjementer | 371 885 | 426 870 | 378 439 | 429 107 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 19 039 | 0 | 19 110 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 18 242 | 0 | 18 294 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 60 925 | 57 650 | 49 428 | 50 629 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 27 962 | 14 469 | 30 093 | 14 469 |
| Andeler i verdipapirfond | 3 880 | 3 967 | 8 985 | 8 173 |
| Egenkapitalposisjoner | 413 539 | 294 306 | 294 214 | 208 303 |
| Øvrige engasjement | 201 251 | 167 602 | 211 542 | 176 673 |
| Subordinert gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 4 857 434 | 4 688 285 | 5 269 402 | 5 090 673 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 405 125 | 419 249 | 428 636 | 435 850 |
| CVA-tillegg | 0 | 0 | 21 142 | 10 484 |
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 0 | 0 | 4 361 | 4 343 |
| Sum beregningsgrunnlag | 5 262 559 | 5 107 534 | 5 723 541 | 5 541 350 |
| Kapitaldekning i % | 23,92 % | 23,37 % | 22,21 % | 21,75 % |
| Kjernekapitaldekning | 21,64 % | 21,02 % | 19,86 % | 19,38 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 19,65 % | 18,97 % | 17,85 % | 17,34 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,80 % | 11,12 % | 9,41 % | 9,74 % |
I henhold til ny avtale om kjøp av OMF mellom banken og Eika Boligkreditt AS, har banken påtatt seg en likviditetsforpliktelse overfor Eika Boligkreditt AS. Per 31. desember 2025 er denne forpliktelsen på inntil 290,1 MNOK. I morbankens kapitaldekning har bankens netto likviditetsforpliktelse 50 % konverteringsfaktor som igjen vektes som OMF med 10 % risikovekt. I morbankens beregningsgrunnlag for kapitaldekning inngår dermed forpliktelsen med 14,5 MNOK. Likviditetsforpliktelsen elimineres i konsolidert kapitaldekning i og med at den dekkes av bankens konsoliderte pilar 2-krav.
Kredittrisiko oppstår i hovedsak i bankens utlånsportefølje, men også knyttet til bankens beholdning av obligasjoner og sertifikater.
Bankens maksimale eksponering fremgår i tabell under:
| Maksimal eksponering til kredittrisiko | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kontanter og kontantekvivalenter | 94 877 | 92 524 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 162 916 | 78 661 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 8 457 211 | 7 841 866 |
| Rentebærende verdipapirer | 908 490 | 900 398 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 311 704 | 245 440 |
| Andre eiendeler | 44 217 | 15 704 |
| Sum kredittrisikoeksponering balanseposter | 9 979 414 | 9 174 594 |
| Gartantiforpliktelser | 56 333 | 43 895 |
| Ubenyttede trekkfasiliteter | 351 103 | 455 766 |
| Lånetilsagn | 97 600 | 27 727 |
| Total kredittrisikoeksponering | 10 484 451 | 9 701 982 |
| Lån overført til Eika Boligkreditt | 1 402 193 | 1 257 934 |
| Garantiforpliktelse til Eika Boligkreditt | 19 463 | 12 550 |
Sannsynlighet for mislighold brukes som mål på kredittkvalitet. Banken benytter samme modell for å estimere misligholdssannsynlighet som resten av Eika bankene. Nedskrivningsmodellen er beskrevet i avsnittet under.
Nedskrivningsmodellen beregner en misligholdssansynlighet per kunde som tilordnes en risikoklasse. Banken deler porteføljen inn i tolv risikoklasser, basert på PD for hvert kredittengasjement, se den underliggende tabellen:
| Risikoklasse | Sannsynlighet for mislighold fra | Sannsynlighet for mislighold til |
|---|---|---|
| 1 | 0,00 % | 0,10 % |
| 2 | 0,10 % | 0,25 % |
| 3 | 0,25 % | 0,50 % |
| 4 | 0,50 % | 0,75 % |
| 5 | 0,75 % | 1,25 % |
| 6 | 1,25 % | 2,00 % |
| 7 | 2,00 % | 3,00 % |
| 8 | 3,00 % | 5,00 % |
| 9 | 0,50 % | 8,00 % |
| 10 | 8,00 % | 99,99 % |
| 11 og 12 | 100 % | 100% |
Bankens portefølje inndelt etter risikoklasser og steg er presentert i note 6.
Forventet kredittap (ECL) i steg 1 og 2 beregnes som EAD x PD x LGD, neddiskontert med effektiv rente. Eika har utviklet egne modeller for beregning av sannsynlighet for mislighold (PD) og tap gitt mislighold (LGD). Banken benytter seg av Eika sin løsning for beregning av eksponering ved mislighold (EAD), vurdering om et engasjement har hatt vesentlig økning i kredittrisiko siden første gangs innregning og selve beregningen av forventet kredittap (ECL).
Banken har definert mislighold i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
Definisjonen av mislighold innebærer innføring av karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
EAD for avtaler i steg 1 består av utestående fordring eller forpliktelse justert for kontantstrømmer de neste 12 månedene og for avtaler i steg 2 de neddiskonterte kontantstrømmene for den forventede levetiden til avtalen. For garantier er EAD lik den utestående forpliktelse på rapporteringsdatoen multiplisert med en konverteringsfaktor på 1 eller 0,5 avhengig av type garanti. Ubenyttede kreditter har EAD lik utestående ubenyttet kreditt på rapporteringstidspunktet.
Forventet levetid på en avtale beregnes ut fra lignende avtalers historiske gjennomsnittlige levetid.
Avtaler som modifiseres måles fra opprinnelig innvilgelsestidspunkt selv om avtalen får nye betingelser.
Estimat for LGD er basert på historiske tap i alle Eika-banker basert på ulike intervall av sikkerhetsdekning eller belåningsgrad. Modellene skiller mellom person- og bedriftskunder.
Personkunder
Bedriftskunder
Verdien av sikkerheter er hensyntatt og baserer seg på estimerte realisasjonsverdier.
Bankens PD-modell er utviklet av Eika Gruppen. PD-modellen estimerer sannsynlighet for mislighold ved å estimere statistiske sammenhenger mellom mislighold og kundens finansielle stilling, demografiske data og betalingsadferd. For deler av porteføljen benyttes policykoder når kundens risiko ikke kan beregnes på ordinær måte, dette kan skyldes kundetype eller hendelse. Kunder med policykode overstyres til en risikoklasse med tilhørende forhåndsdefinert PD.
Modellen skiller mellom personkunder og bedriftskunder, og måler sannsynlighet for mislighold de neste 12 måneder (PD 12 mnd.). Modellen består videre av to undermodeller, herunder en adferdsmodell og en generisk modell, som vektes ulikt basert på tid som kunde og tid siden siste kredittsjekk. Den generiske modellen benyttes utelukkende i de tilfeller hvor kundeforholdet og tid siden siste kredittsjekk har vært kortere enn en forhåndsdefinert tidshorisont. Kun adferdsmodell benyttes dersom kundeforholdet og tid siden siste kredittsjekk har vært lengre enn en gitt tidshorisont. I alle andre tidshorisonter vil en kombinasjon av modellene benyttes. For ikke-gjenpartspliktige BM-kunder vil det alltid benyttes en kombinasjon av modellene i de tilfeller kundeforholdet har vart lengre enn en gitt tidshorisont.
Adferdsmodellen angir PD 12 mnd. basert på observert adferd fra kundenes konto, transaksjoner og produktfordeling. Generisk modell angir PD 12 mnd. basert på offentlig informasjon. Generisk modell er utviklet av Dun & Bradstreet.
For bedriftskunder består den generiske modellen av fire undermodeller, herunder enkeltpersonsforetak (ENK), foretak der eier direkte hefter for gjeld (ANS/DA), øvrige foretak med innlevert regnskap og øvrige foretak uten regnskap. For personkunder består den generiske modellen av fem undermodeller, hvorav fire er delt opp etter kundens alder (18-26 år, 27-42 år, 43-65 år og 66+ år) og den siste består av personer, uansett alder, med minst en aktiv betalingsanmerkning.
Med utgangspunkt i PD 12 mnd, beregnes misligholdssannsynlighet over engasjementets forventede levetid (PD liv) med en migrasjonsbasert framskrivning, samt justeringer for forventninger til fremtiden (omtalt nedenfor). Modellene blir årlig validert og rekalibreres ved behov. Ved forringelse av modellenes kvalitet blir det utviklet nye modeller.
Vesentlig økning i kredittrisiko måles basert på utvikling i PD 12 mnd og levetids PD (PD liv) siden første gangs innregning.
For engasjement som hadde opprinnelig PD 12 mnd. mindre enn 1 %, er vesentlig økning definert som: PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 0,5 % og PD liv > PD liv ini * 2
For engasjement som hadde opprinnelig PD 12 mnd. over eller lik 1 %, er vesentlig økning definert som: PD 12 mnd > PD 12 mnd. ini + 2 % eller PD liv > PD liv ini * 2
Det foreligger ingen karenskriterier med tanke på migrering, følgelig vil engasjementet bli tilbakeført til steg 1 dersom tilhørende PD endringer ikke lenger oppfyller kravene til vesentlig økning i kredittrisiko.
Det er i tillegg to absolutte kriterier som alltid definerer en vesentlig økning i kredittrisiko.
IFRS 9 krever at framoverskuende informasjon inkluderes i vurdering av forventede kredittap.
Forventningene til framtiden er tatt hensyn til gjennom en makroøkonomisk regresjonsmodell for henholdsvis PM og BM som vurderer endring i sannsynligheten for mislighold (PD) i tre scenarier – basis (forventet makroøkonomiske utvikling, nedside (vesentlig økonomisk nedgangskonjunktur) og oppside (et scenario i høykonjunktur). For å predikere framtidig konkursnivå og misligholdsnivå i et basisscenario benyttes prognoser fra SSB for de til enhver tid gjeldende makrovariablene (uavhengige variablene).
Opp- og nedsidescenariet er utledet gjennom et gitt antall standardavvik positivt eller negativt utslag i makrovariablene sammenlignet med baisprognosen fra SSB. Ved vurdering av antall standardavvik utslag er det sett hen til Norges Bank og Finanstilsynets stresstester, sett i sammenheng med vektingen av scenariene.
Scenarioene er gitt følgende sannsynlighetsvekting; basis 70 %, nedside 20 % og oppside 10 %. I alle tre scenarioene antas misligholdsraten å vende tilbake til et langsiktig snitt mot slutten av en femårs prognoseperiode.
Tabellen viser makromodellens forventede misligholdsnivå i forhold til dagens misligholdsnivå for personmarkedet. En faktor på 1,6 betyr at kundenes PD forventes å være 60 % høyere enn dagens PD. Tilsvarende betyr en faktor på 0,3 at PD forventes å være 30 % av dagens PD.
| År | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Basis | 1,0 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Nedside | 1,7 | 1,5 | 1,5 | 1,3 | 1,1 | 0,9 |
| Oppside | 0,6 | 0,5 | 0,5 | 0,6 | 0,8 | 0,9 |
| Vektet | 1,1 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 0,9 | 0,9 |
Tabellen viser makromodellens forventede misligholdsnivå i forhold til dagens misligholdsnivå for bedriftsmarkedet.
| År | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Basis | 1,0 | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,8 |
| Nedside | 2,1 | 1,6 | 1,4 | 1,2 | 1,0 | 0,8 |
| Oppside | 0,5 | 0,4 | 0,3 | 0,5 | 0,6 | 0,8 |
| Vektet | 1,2 | 0,9 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 |
I note 13 fremkommer resultatene av utvalgte scenarioberegninger, blant annet forventet kredittap dersom henholdsvis makrofaktorene i nedside- og oppsidescenarioet var benyttet i beregningene.
Banken gjennomgår bedriftsporteføljen kvartalsvis, og store og spesielt risikable engasjementer gjennomgås løpende. Alle engasjementer som defineres som UTP vurderes kvartalsvis for nedskriving i steg 3. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt eller dersom de har dårlig betalingshistorikk. Ved estimering av nedskrivning på enkelt kunder vurderes både aktuell og forventet fremtidig finansiell stilling, og for engasjementer i bedriftsmarkedet også markedssituasjonen for kunden, aktuell sektor og markedsforhold generelt. For engasjementer som vurderes for nedskrivning i steg 3 gjør banken en helhetlig vurdering av tapsrisiko, der også klimarisiko er en del av vurderingen. Muligheten for rekapitalisering, restrukturering og refinansiering vurderes også. Samlet vurdering av disse forholdene legges til grunn for estimering av fremtidig kontantstrøm. Kontantstrømmene estimeres som hovedregel over en periode tilsvarende forventet løpetid for den aktuelle kunden. Nedskrivningen beregnes i tre scenarioer; basis, oppside og nedside. Banken avsetter for tap i steg 3 dersom kunden er kredittforringet. Ved vurdering av tapsavsetningen hefter det usikkerhet ved estimering av tidspunkt og beløp for fremtidige kontantstrømmer inkludert verdsettelse av sikkerhetsstillelse. Det vises til note 11 for oversikt over nedskrivning på utlån og garantier.
Alle engasjement klassifisert som misligholdt, i henhold til beskrivelse tidligere i note 5, rapporteres i steg 3. Dette innebærer også at det anvendes tilsvarende karenstid på 90 dager for engasjementer i steg 3 før de kan migrere til steg 2 eller 1.
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Brutto utlån | |||
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 5 219 365 | 21 386 | 0 | 5 240 750 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 874 463 | 265 533 | 0 | 2 139 996 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 232 605 | 498 958 | 0 | 731 563 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 148 | 416 356 | 416 504 |
| Sum brutto utlån | 7 326 433 | 786 025 | 416 356 | 8 528 814 |
| Nedskrivninger | -4 203 | -7 613 | -59 787 | -71 603 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 7 322 229 | 778 412 | 356 569 | 8 457 211 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Personmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 4 719 159 | 5 672 | 0 | 4 724 830 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 729 462 | 130 237 | 0 | 859 699 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 96 061 | 232 328 | 0 | 328 388 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 38 998 | 38 998 |
| Sum brutto utlån | 5 544 681 | 368 236 | 38 998 | 5 951 916 |
| Nedskrivninger | -1 390 | -2 668 | -4 314 | -8 372 |
| Sum utlån til bokført verdi | 5 543 291 | 365 568 | 34 685 | 5 943 543 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 500 206 | 15 714 | 0 | 515 920 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 145 002 | 135 296 | 0 | 1 280 298 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 136 544 | 266 630 | 0 | 403 174 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 148 | 377 358 | 377 506 |
| Sum brutto utlån | 1 781 751 | 417 789 | 377 358 | 2 576 898 |
| Nedskrivninger | -2 813 | -4 944 | -55 473 | -63 231 |
| Sum utlån til bokført verdi | 1 778 938 | 412 845 | 321 885 | 2 513 668 |
| Ubenyttede kreditter og garantier fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum eksponering |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 271 889 | 210 | 0 | 272 099 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 57 315 | 47 547 | 0 | 104 862 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 4 304 | 17 881 | 0 | 22 186 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 2 | 8 288 | 8 290 |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 333 508 | 65 640 | 8 288 | 407 436 |
| Nedskrivninger | -403 | -424 | -818 | -1 645 |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 333 105 | 65 216 | 7 470 | 405 791 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Brutto utlån | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 4 943 959 | 0 | 0 | 4 943 959 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 1 613 402 | 251 786 | 0 | 1 865 187 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 280 712 | 458 787 | 0 | 739 500 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 513 | 353 158 | 353 671 |
| Sum brutto utlån | 6 838 073 | 711 086 | 353 158 | 7 902 318 |
| Nedskrivninger | -4 774 | -7 657 | -48 021 | -60 452 |
| Sum utlån til balanseført verdi | 6 833 299 | 703 429 | 305 138 | 7 841 866 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Personmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 4 287 787 | 0 | 0 | 4 287 787 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 669 429 | 167 147 | 0 | 836 576 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 93 824 | 196 863 | 0 | 290 687 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 15 787 | 15 787 |
| Sum brutto utlån | 5 051 040 | 364 010 | 15 787 | 5 430 838 |
| Nedskrivninger | -1 338 | -1 995 | -2 031 | -5 363 |
| Sum utlån til bokført verdi | 5 049 702 | 362 016 | 13 757 | 5 425 475 |
| Utlån til kunder fordelt på nivå for kredittkvalitet | Bedriftsmarkedet | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum utlån |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 656 172 | 0 | 0 | 656 172 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 943 973 | 84 639 | 0 | 1 028 611 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 186 888 | 261 924 | 0 | 448 812 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 513 | 337 371 | 337 884 |
| Sum brutto utlån | 1 787 033 | 347 076 | 337 371 | 2 471 480 |
| Nedskrivninger | -3 437 | -5 662 | -45 990 | -55 089 |
| Sum utlån til bokført verdi | 1 783 597 | 341 414 | 291 381 | 2 416 391 |
| Ubenyttede kreditter og garantier fordelt på nivå for kredittkvalitet | Ubenyttede kreditter og garantier | |||
|---|---|---|---|---|
| Pr. klasse finansielt instrument: | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Sum eksponering |
| Lav risiko (risikoklasse 1-3) | 296 404 | 700 | 0 | 297 104 |
| Middels risiko (risikoklasse 4-7) | 123 273 | 32 753 | 0 | 156 026 |
| Høy risiko (risikoklasse 8-10) | 16 058 | 21 809 | 0 | 37 867 |
| Kredittforringede (risikoklasse 11-12) | 0 | 0 | 8 663 | 8 663 |
| Sum ubenyttede kreditter og garantier | 435 736 | 55 261 | 8 663 | 499 660 |
| Nedskrivninger | -581 | -436 | -925 | -1 942 |
| Netto ubenyttede kreditter og garantier | 435 155 | 54 826 | 7 738 | 497 718 |
| Utlån fordelt på fordringstyper | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Kasse-, drifts- og brukskreditter | 449 742 | 456 964 |
| Byggelån | 253 619 | 220 992 |
| Nedbetalingslån | 7 825 454 | 7 224 362 |
| Brutto utlån og fordringer på kunder | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Nedskrivning steg 1 | -4 203 | -4 774 |
| Nedskrivning steg 2 | -7 613 | -7 657 |
| Nedskrivning steg 3 | -59 787 | -48 021 |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 8 457 211 | 7 841 866 |
| Utlån formidlet til Eika Boligkreditt AS | 1 402 193 | 1 257 934 |
| Utlån inkl. Eika Boligkreditt AS | 9 859 404 | 9 099 800 |
| Brutto utlån fordelt på geografi | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Heim | 1 415 555 | 1 511 555 |
| Åfjord | 1 654 930 | 1 430 396 |
| Hitra | 1 388 810 | 1 286 435 |
| Frøya | 1 025 185 | 887 385 |
| Trondheim | 1 604 173 | 1 383 747 |
| Trøndelag ellers | 871 940 | 730 673 |
| Aure | 169 420 | 176 224 |
| Andre | 398 801 | 495 902 |
| Sum | 8 528 814 | 7 902 318 |
| 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto nedskrevne engasjement | |||
| Personmarkedet | 38 998 | -4 314 | 34 685 | |||
| Næringssektor fordelt: | ||||||
| Primærnæringer | 454 | -102 | 352 | |||
| Industri og bergverk | 18 904 | -7 374 | 11 529 | |||
| Kraftforsyvning | 4 633 | -3 000 | 1 633 | |||
| Bygg og anleggsvirksomhet | 47 226 | -4 862 | 42 363 | |||
| Varehandel | 7 354 | -722 | 6 632 | |||
| Transport | 295 | 0 | 295 | |||
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 1 918 | -200 | 1 718 | |||
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 0 | 0 | |||
| Omsetning og drift av fast eiendom | 285 318 | -38 180 | 247 138 | |||
| Tjenesteytende virksomhet | 17 850 | -1 850 | 16 000 | |||
| Sum | 422 950 | -60 605 | 362 345 | |||
| 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fordelt etter sektor/næring | Brutto kredittforringede engasjement | Nedskrivning steg 3 | Netto nedskrevne engasjement | |||
| Personmarkedet | 15 788 | -2 031 | 13 758 | |||
| Næringssektor fordelt: | ||||||
| Primærnæringer | 482 | -43 | 439 | |||
| Industri og bergverk | 14 507 | -2 044 | 12 463 | |||
| Kraftforsyvning | 4 629 | -2 917 | 1 712 | |||
| Bygg og anleggsvirksomhet | 46 218 | -6 666 | 39 553 | |||
| Varehandel | 24 601 | -4 312 | 20 289 | |||
| Transport | 0 | 0 | 0 | |||
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 1 548 | 0 | 1 548 | |||
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 0 | 0 | |||
| Omsetning og drift av fast eiendom | 251 629 | -30 913 | 220 716 | |||
| Tjenesteytende virksomhet | 2 418 | -21 | 2 396 | |||
| Sum | 361 821 | -48 946 | 312 875 | |||
| Kredittforringede engasjementer | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Brutto engasjementer med over 90 dagers overtrekk - personmarked | 27 489 | 12 649 |
| Brutto engasjementer med over 90 dagers overtrekk - bedriftsmarked | 105 008 | 95 389 |
| Nedskrivning steg 3 | -28 523 | -23 900 |
| Netto engasjementer med over 90 dagers overtrekk | 103 973 | 84 138 |
| Brutto andre kredittforringede engasjementer - personmarkedet | 11 510 | 3 139 |
| Brutto andre kredittforringede engasjementer - bedriftsmarkedet | 278 944 | 250 644 |
| Nedskrivning steg 3 | -32 082 | -25 047 |
| Netto andre kredittforringede engasjementer | 258 372 | 228 737 |
| Netto kredittforringede engasjementer | 362 345 | 312 875 |
| Kredittforringede engasjementer fordelt etter sikkerheter | 2025 | 2024 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Beløp | % | Beløp | % |
| Engasjementer med pant i bolig | 222 571 | 52,6 % | 196 438 | 54,3 % |
| Engasjementer med pant i annen sikkerhet | 17 059 | 4,0 % | 23 217 | 6,4 % |
| Engasjementer med pant i næringseiendom | 182 072 | 43,0 % | 142 015 | 39,3 % |
| Engasjementer uten sikkerhet | 1 248 | 0,3 % | 151 | 0,0 % |
| Sum kredittforringede engasjementer | 422 950 | 100 % | 361 821 | 100 % |
| Ikke forfalte utlån | Under 1 mnd. | Over 1 t.o.m. 3 mnd | Over 3 t.o.m. 6 mnd. | Over 6 t.o.m. 12 mnd. | Over 1 år | Sum forfalte utlån | Andre kredittforringede utlån | Sikkerhet for forfalte utlån > 90 dg. | Sikkerhet for andre kredittforringede utlån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 5 905 634 | 16 534 | 2 259 | 11 764 | 7 824 | 7 901 | 46 281 | 11 510 | 26 338 | 9 844 |
| Bedriftsmarkedet | 2 431 937 | 37 072 | 3 003 | 14 820 | 752 | 89 316 | 144 961 | 270 776 | 76 767 | 256 009 |
| Totalt | 8 337 571 | 53 605 | 5 261 | 26 584 | 8 576 | 97 216 | 191 243 | 282 286 | 103 105 | 265 853 |
| 2024 | ||||||||||
| Privatmarkedet | 5 400 766 | 13 391 | 4 032 | 1 863 | 1 378 | 9 408 | 30 072 | 3 139 | 11 339 | 2 888 |
| Bedriftsmarkedet | 2 348 973 | 27 552 | 1 | 31 982 | 49 969 | 13 003 | 122 507 | 250 644 | 62 131 | 204 066 |
| Totalt | 7 749 738 | 40 943 | 4 034 | 33 845 | 51 347 | 22 411 | 152 579 | 253 784 | 73 470 | 206 954 |
| 2025 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Brutto utlån | Ned- skriving steg 1 | Ned- skriving steg 2 | Ned- skriving steg 3 | Ubenyttede kreditter | Garantier | Taps- avsetning steg 1 | Taps- avsetning steg 2 | Taps- avsetning steg 3 | Maks kreditt- eksponering |
| Personmarkedet | 5 951 916 | -1 390 | -2 668 | -4 314 | 194 991 | 2 088 | -11 | -10 | 0 | 6 140 602 |
| Næringssektor fordelt: | ||||||||||
| Primærnæringer | 649 192 | -878 | -1 409 | -102 | 30 954 | 2 566 | -22 | -12 | 0 | 680 289 |
| Industri og bergverk | 59 996 | -105 | -8 | -7 253 | 17 298 | 15 557 | -9 | -35 | -121 | 85 320 |
| Kraftforsyvning | 25 390 | -53 | -28 | -3 000 | 558 | 0 | 0 | -1 | 0 | 22 866 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 218 796 | -248 | -450 | -4 277 | 45 642 | 18 158 | -54 | -86 | -586 | 276 895 |
| Varehandel | 74 954 | -77 | -48 | -620 | 7 661 | 8 080 | -11 | -66 | -102 | 89 770 |
| Transport | 53 778 | -100 | -164 | 0 | 1 740 | 2 568 | -1 | -23 | 0 | 57 799 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 86 417 | -176 | -70 | -200 | 2 098 | 1 692 | -2 | -29 | 0 | 89 731 |
| Informasjon og kommunikasjon | 12 058 | -65 | -226 | 0 | 4 491 | 588 | -2 | -124 | 0 | 16 719 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 221 018 | -996 | -1 902 | -38 171 | 33 762 | 913 | -21 | -27 | -9 | 1 214 566 |
| Tjenesteytende virksomhet | 175 299 | -116 | -639 | -1 850 | 11 908 | 4 123 | -270 | -9 | 0 | 188 446 |
| Sum | 8 528 814 | -4 203 | -7 613 | -59 787 | 351 103 | 56 333 | -403 | -424 | -818 | 8 863 003 |
| 2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Brutto utlån | Ned- skriving steg 1 | Ned- skriving steg 2 | Ned- skriving steg 3 | Ubenyttede kreditter | Garantier | Taps- avsetning steg 1 | Taps- avsetning steg 2 | Taps- avsetning steg 3 | Maks kreditt- eksponering |
| Personmarkedet | 5 430 838 | -1 338 | -1 995 | -2 031 | 189 698 | 1 938 | -12 | -6 | 0 | 5 617 092 |
| Næringssektor fordelt: | ||||||||||
| Primærnæringer | 536 241 | -996 | -1 246 | -43 | 62 745 | 416 | -15 | -10 | 0 | 597 093 |
| Industri og bergverk | 72 944 | -150 | -66 | -2 004 | 18 541 | 4 537 | -12 | -16 | -41 | 93 735 |
| Kraftforsyvning | 24 887 | -90 | -27 | -2 917 | 150 | 0 | -1 | 0 | 0 | 22 002 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 248 641 | -544 | -791 | -6 128 | 50 366 | 16 869 | -148 | -187 | -537 | 307 539 |
| Varehandel | 86 003 | -113 | -27 | -4 099 | 16 503 | 9 718 | -26 | -68 | -213 | 107 678 |
| Transport | 53 878 | -203 | -44 | 0 | 6 089 | 3 892 | -4 | -39 | 0 | 63 568 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 86 887 | -117 | -70 | 0 | 1 856 | 1 392 | -2 | -5 | 0 | 89 942 |
| Informasjon og kommunikasjon | 12 576 | -18 | -67 | 0 | 2 625 | 588 | -1 | -24 | 0 | 15 679 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 199 454 | -1 068 | -3 239 | -30 778 | 99 923 | 3 150 | -345 | -78 | -135 | 1 266 884 |
| Tjenesteytende virksomhet | 149 969 | -137 | -86 | -21 | 7 270 | 1 394 | -15 | -3 | 0 | 158 373 |
| Sum | 7 902 318 | -4 774 | -7 657 | -48 021 | 455 766 | 43 895 | -581 | -436 | -925 | 8 339 585 |
Bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier er gruppert i tre steg, fordelingen mellom stegene gjøres for det enkelte lån eller engasjement. Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivninger og brutto balanseført utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende elementer:
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån og garantier | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 48 946 | 26 135 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 13 889 | 18 559 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 12 295 | 8 570 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -255 | -742 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | -14 271 | -3 576 |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 60 605 | 48 946 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 11 351 | 22 333 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -107 | 169 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -805 | -2 833 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | ||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 14 271 | 3 576 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | ||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 196 | 139 |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -744 | -426 |
| Tapskostnader i perioden | 24 162 | 22 957 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 338 | 1 995 | 2 031 | 5 364 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 541 | -529 | -11 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -114 | 162 | -48 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -28 | -56 | 84 | 0 |
| Netto endring | -599 | 925 | 1 439 | 1 765 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 630 | 766 | 1 300 | 2 696 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -378 | -594 | 54 | -917 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -535 | -535 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 1 390 | 2 668 | 4 314 | 8 372 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 5 051 040 | 364 010 | 15 787 | 5 430 837 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 124 339 | -124 306 | -33 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -150 144 | 151 145 | -1 001 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -18 302 | -7 962 | 26 265 | 0 |
| Netto endring | -114 337 | -7 790 | 3 785 | -118 341 |
| Nye utlån utbetalt | 2 250 234 | 97 296 | 2 674 | 2 350 205 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 598 149 | -104 157 | -7 944 | -1 710 250 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -535 | -535 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 5 544 681 | 368 236 | 38 998 | 5 951 916 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 3 437 | 5 662 | 45 990 | 55 089 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 965 | -1 723 | -242 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -202 | 202 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -46 | -737 | 783 | 0 |
| Netto endring | -2 397 | 1 453 | 10 535 | 9 590 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 945 | 1 427 | 5 000 | 7 372 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -889 | -1 339 | 7 338 | 5 111 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -13 931 | -13 931 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 813 | 4 944 | 55 473 | 63 231 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 787 033 | 347 076 | 337 371 | 2 471 480 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 106 047 | -103 261 | -2 785 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -187 597 | 187 597 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 031 | -28 445 | 37 476 | 0 |
| Netto endring | -87 433 | -257 | -4 537 | -92 227 |
| Nye utlån utbetalt | 596 574 | 94 888 | 37 335 | 728 798 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -423 841 | -79 810 | -13 571 | -517 222 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -13 931 | -13 931 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 1 781 751 | 417 789 | 377 358 | 2 576 898 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 581 | 436 | 925 | 1 942 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 33 | -33 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -11 | 11 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -3 | 11 | 0 |
| Netto endring | -100 | 51 | -53 | -102 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 34 | 77 | 17 | 128 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -127 | -115 | -82 | -323 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andre justeringer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 403 | 424 | 818 | 1 645 |
| 31.12.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 435 736 | 55 261 | 8 663 | 499 660 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 10 687 | -10 687 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -11 743 | 11 743 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 156 | -106 | 1 262 | 0 |
| Netto endring | -50 986 | -16 314 | -285 | -67 585 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 73 182 | 38 606 | 215 | 112 003 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -122 212 | -12 863 | -1 567 | -136 642 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 31.12.2025 | 333 508 | 65 641 | 8 288 | 407 436 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Totalt | |||
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 2 349 | 3 811 | 1 133 | 7 293 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 161 | -1 122 | -39 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -156 | 156 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -11 | -45 | 56 | 0 |
| Netto endring | -2 216 | -529 | 1 319 | -1 425 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 585 | 582 | 0 | 1 168 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -375 | -859 | 67 | -1 167 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -506 | -506 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andre justeringer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 338 | 1 995 | 2 031 | 5 363 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 4 558 807 | 408 297 | 19 912 | 4 987 016 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 181 864 | -180 208 | -1 656 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -173 627 | 173 627 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 682 | -2 411 | 7 093 | 0 |
| Netto endring | -204 414 | -43 705 | 312 | -247 807 |
| Nye utlån utbetalt | 1 832 928 | 111 829 | 15 | 1 944 772 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 139 835 | -103 420 | -9 383 | -1 252 638 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -506 | -506 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 5 051 040 | 364 010 | 15 787 | 5 430 838 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 3 339 | 5 506 | 24 246 | 33 091 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 447 | -1 447 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -360 | 360 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 233 | -1 053 | 2 286 | 0 |
| Netto endring | -134 | 4 183 | 12 921 | 16 970 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 1 146 | 1 274 | 8 971 | 11 391 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -769 | -3 162 | 637 | -3 294 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -3 070 | -3 070 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andre justeringer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 3 437 | 5 662 | 45 990 | 55 089 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1 608 469 | 297 683 | 207 567 | 2 113 719 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 69 798 | -69 798 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -134 446 | 134 446 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -107 141 | -59 210 | 166 351 | 0 |
| Netto endring | 80 133 | 86 224 | -132 350 | 34 007 |
| Nye utlån utbetalt | 514 577 | 108 129 | 102 947 | 725 654 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -244 357 | -150 399 | -4 074 | -398 830 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -3 070 | -3 070 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 787 033 | 347 076 | 337 371 | 2 471 480 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 531 | 744 | 756 | 2 031 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 58 | -57 | -1 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -21 | 21 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -24 | -58 | 82 | 0 |
| Netto endring | -93 | 180 | 101 | 188 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 223 | 186 | 17 | 426 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -92 | -581 | -30 | -703 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andre justeringer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 581 | 436 | 925 | 1 942 |
| 2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2024 | 357 065 | 43 186 | 11 867 | 412 118 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 7 440 | -7 416 | -24 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -19 534 | 19 534 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 342 | -3 125 | 4 468 | 0 |
| Netto endring | 34 215 | 7 035 | -7 777 | 33 473 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 131 265 | 32 433 | 383 | 164 080 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -73 373 | -36 385 | -254 | -110 011 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 31.12.2024 | 435 736 | 55 261 | 8 663 | 499 660 |
Pr. 31. desember 2025 utgjorde de 10 største konsoliderte kredittengasjementene i morbank 9,96 % (8,41) av brutto engasjement. Banken har 3 konsoliderte engasjement som blir rapportert som store engasjement, dvs. mer enn 10,00 % av kjernekapital. Det største konsoliderte kredittengasjementet er på 11,55 % av kjernekapital før fradrag.
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| 10 største engasjement | 890 096 | 706 235 |
| Totalt brutto engasjement | 8 936 250 | 8 401 978 |
| i % brutto engasjement | 9,96 % | 8,41 % |
| Kjernekapital | 1 139 026 | 1 073 747 |
| i % kjernekapital | 78,15 % | 65,77 % |
| Største engasjement utgjør | 11,55 % | 10,91 % |
| Brutto engasjement inkluderer utlån til kunder, ubenyttede kredittrammer og garantier. | ||
Nedskrivningsmodellen bygger på flere kritiske forutsetninger, blant annet misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold og generell makroutvikling. Banken har gjennomført sensitivitetsanalyser på modellberegnede nedskrivninger som vises i tabell under. Tapsavsetningene i denne noten knytter seg til modellberegnede tapsavsetningene for engasjementer i steg 1 og 2, eventuelle tilleggsavsetninger og tapsavsetninger for engasjementer i steg 3 er holdt utenfor.
| 2025 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avsatte tap på utlån, kreditter og garantier | Bokførte nedskrivninger | Scenario 1 | Scenario 2 | Scenario 3 | Scenario 4 | Scenario 5 | Scenario 6 | Scenario 7 | Scenario 8 |
| Steg 1 | 4 090 | 3 486 | 3 504 | 4 220 | 4 009 | 6 108 | 7 019 | 1 869 | 5 096 |
| Steg 2 | 8 143 | 9 191 | 7 605 | 9 030 | 6 664 | 13 149 | 10 534 | 5 967 | 10 844 |
| 2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avsatte tap på utlån, kreditter og garantier | Bokførte nedskrivninger | Scenario 1 | Scenario 2 | Scenario 3 | Scenario 4 | Scenario 5 | Scenario 6 | Scenario 7 | Scenario 8 |
| Steg 1 | 4 839 | 3 919 | 3 867 | 4 729 | 4 533 | 6 624 | 8 374 | 2 184 | 5 519 |
| Steg 2 | 8 092 | 9 662 | 7 931 | 9 288 | 7 060 | 12 204 | 10 820 | 5 592 | 10 123 |
Bokførte nedskrivninger
Nedskrivninger i steg 1 og 2 som beregnet i nedskrivningsmodellen.
Senarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en konstant "forventning til fremtiden". Det betyr at senarioet beskriver en forventning om "ingen endringer i økonomien" frem i tid. Scenarioet kan med fordel benyttes til å vurdere konsekvensene av framtidsforventningene i de geografiske områder eller bransjer, som har større justeringer.
Senarioet behandler alle fasiliteter med full løpetid og simulere hvordan nedskrivingen vil endres
hvis alle fasiliteter anvender kontraktuell løpetid. Nedskrivningsmodellen benytter ellers for steg 1 ett års
løpetid og for steg 2 en gjennomsnittlig forventet løpetid ved beregning av nedskrivninger.
Endringen, som følge av en 10 % stigning i sannsynligheten for default senarioet, viser effekten ved en isolert stigning i 12 mnd. PD. Effekten er en mulig endring i stegfordeling og justering av ratingbånd til beregning på PD liv-kurven for kunder i steg 2. Scenarioet gjenberegner ikke PD liv som avledet faktor for ikke å ødelegge effekten ved isolert endringer av PD 12 mnd.
Endringen, som følge av et 10% fall i sannsynligheten for default senarioet, viser effekten ved et isolert fall i 12 mnd. PD. Effekten er en mulig endring i stegfordelingen og justering av ratingbånd til beregning på PD liv-kurven for kunder i steg 2. Scenarioet gjenberegner ikke PD liv som avledet faktor for ikke å ødelegge effekten ved isolert endringer av PD 12 mnd.
LGD, tap gitt mislighold, er endret slik at det simulerer en nedgang i boligpriser på 30 %, noe som vil gi betydelige tap ved realisasjon.
Scenarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en "forventning til fremtiden" kun basert på nedsidescenarioet.
Scenarioet beskriver hvordan nedskrivningene vil se ut med en "forventning til fremtiden" kun basert på oppsidescenarioet
LGD, tap gitt mislighold, er endret slik at det simulerer en nedgang i boligpriser på 20 %, noe som vil gi betydelig tap ved realisasjon.
Likviditetsrisiko er risikoen for at banken i en gitt situasjon ikke er i stand til å refinansiere seg i tilstrekkelig grad til at banken kan møte sine forpliktelser. Banken har en likviditetsrisiko ved at utlånene er forholdsvis langsiktige, mens innskuddene stort sett kan disponeres på relativ kort varsel. Denne risikoen er forsøkt dekket på to måter: Etablering av lånerammer i norske finansinstitusjoner, samt flere konkrete policykrav på likviditetsområdet, blant annet at bankens kundeinnskudd skal utgjøre minst 75 % av utlån. Banken har ubenyttede trekkrettigheter i DNB på kr 200 mill. og ubenyttede lånerettigheter i Norges Bank på ca. kr 675 mill.
Innskudd fra kunder er bankens viktigste finansieringskilde, per 31. desember 2025 var innskuddsdekningen på 75,0 %. LCR (Liquidity Coverage Ratio) er et likviditetskrav som måler størrelsen på bankens likvide eiendeler i forhold til netto likviditetsutgang 30 dager frem i tid, og pr. 31. desember 2025 utgjør LCR 210 %.
Trøndelag Sparebank har i 2025 ligget innenfor egne definerte likviditetsrammer, men innskuddsdekningen har gått ned. Banken har fortsatt en relativt lav grad av finansiering i obligasjonsmarkedet, men opplever god tillit og har god dialog med aktørene pengemarkedet. Bankens likviditetssituasjon må kunne karakteriseres som god.
Banken er medeier i Eika Boligkreditt AS og har pr. 31. desember 2025 overført netto kr 1.402 mill. til dette selskapet. På kort tid kan banken normalt klargjøre en portefølje på kr 250 mill. til overføring til boligkredittforetaket. Dette er med på å redusere bankens likviditetsrisiko, selv om banken som medeier også har et ansvar for fundingen av Eika Boligkreditt AS. Denne risikoen vurderes normalt som liten, se ytterligere informasjon om likviditetsforpliktelsen i note 40.
| 2025 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | 0- 1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1- 5 år | Over 5 år | På forespørsel | Totalt |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 94 877 | 94 877 | |||||
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 162 916 | 162 916 | |||||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 693 793 | 5 676 | 17 893 | 178 122 | 7 561 727 | 8 457 211 | |
| Rentebærende verdipapirer | 38 916 | 30 252 | 779 955 | 59 367 | 908 490 | ||
| Aksjer | 311 704 | 311 704 | |||||
| Sum finansielle eiendeler | 951 585 | 44 592 | 48 145 | 958 077 | 7 621 094 | 311 704 | 9 935 198 |
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 1 833 | - | 5 709 | 155 511 | - | - | 163 053 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 5 941 244 | 159 219 | 290 351 | - | 6 390 814 | ||
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | - | 204 853 | 401 332 | 1 893 750 | - | - | 2 499 935 |
| Øvrig gjeld | 106 682 | 106 682 | |||||
| Ansvarlig lånekapital | 736 | 1 168 | 55 717 | 81 287 | - | - | 138 907 |
| Fondsobligasjonskapital som EK | 619 | 1 538 | 31 438 | 92 739 | - | - | 126 334 |
| Ubenyttede trekkrettigheter og ikke utbetalte lånetilsagn | 448 703 | 448 703 | |||||
| Sum forpliktelser | 5 944 431 | 366 778 | 784 547 | 2 223 286 | - | 555 385 | 9 874 427 |
| Finansielle derivater | |||||||
| Kontraktsmessige kontantstrømmer ut | 0 | ||||||
| Kontraktsmessige kontantstrømmer inn | 0 |
| 2024 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avtalt løpetid for hovedposter i balansen | 0- 1 mnd | 1-3 mnd | 3 mnd-1 år | 1- 5 år | Over 5 år | På forespørsel | Totalt |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 92 524 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 524 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 78 661 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 661 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 676 504 | 5 799 | 34 453 | 183 009 | 6 942 102 | 0 | 7 841 866 |
| Rentebærende verdipapirer | 0 | 25 087 | 65 338 | 809 973 | 0 | 0 | 900 398 |
| Aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 440 | 245 440 |
| Sum finansielle eiendeler | 847 689 | 30 886 | 99 790 | 992 982 | 6 942 102 | 245 440 | 9 158 889 |
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 2 090 | 0 | 6 109 | 162 820 | 0 | 0 | 171 018 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 5 647 032 | 203 175 | 299 369 | 0 | 450 | 0 | 6 150 026 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 100 546 | 194 536 | 1 675 665 | 0 | 0 | 1 970 747 |
| Øvrig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 326 | 76 326 |
| Ansvarlig lånekapital | 809 | 1 218 | 6 051 | 138 559 | 0 | 0 | 146 637 |
| Fondsobligasjonskapital som EK | 659 | 1 625 | 6 693 | 126 012 | 0 | 0 | 134 989 |
| Ubenyttede trekkrettigheter og ikke utbetalte lånetilsagn | 27 727 | 0 | 0 | 0 | 0 | 455 766 | 483 493 |
| Sum forpliktelser | 5 678 316 | 306 565 | 512 757 | 2 103 056 | 450 | 532 092 | 9 133 235 |
| Finansielle derivater | |||||||
| Kontraktsmessige kontantstrømmer ut | 0 | ||||||
| Kontraktsmessige kontantstrømmer inn | 0 |
Banken har ingen kontantbeholdning eller andre finansielle eiendeler- eller gjeldsposter i utenlandsk valuta pr. 31.12.2025.
Kursrisiko på verdipapir er risikoen for tap som oppstår ved endringer i verdien på obligasjoner og egenkapitalpapirer som banken har investert i. Banken har etablert rammer for investeringer. Investeringer ut over ramme skal godkjennes av bankens styre.
Renterisiko oppstår i forbindelse med banken sin utlåns- og innlånsvirksomhet. Renterisiko er ett resultat av at rentebindingstiden for banken sin eiendel- og gjeldsside ikke er sammenfallende. Banken har som strategi å ikke pådra seg vesentlig renterisiko innenfor den ordinære virksomheten. Bankens utlån og finansiering er i all hovedsak i flytende rente. Dette fører til en avgrenset eksponering mot endringer i markedsrente.
| 2025 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tidspunkt fram til endring av rentevilkår | |||||||
| Tall i tusen kroner | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
| Kontanter og kontantekvivalenter | - | - | - | - | - | 94 877 | 94 877 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og sentralbanker | - | - | - | - | - | 162 916 | 162 916 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | - | 8 428 005 | 3 674 | 15 786 | 9 746 | - | 8 457 211 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 281 805 | 626 685 | - | - | - | - | 908 490 |
| Øvrige eiendeler | - | - | - | - | - | 590 709 | 590 709 |
| Sum eiendeler | 281 805 | 9 054 690 | 3 674 | 15 786 | 9 746 | 848 501 | 10 214 202 |
| -herav i utanlandsk valuta | - | - | - | - | - | - | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 151 451 | - | - | - | - | - | 151 451 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | - | 6 100 463 | 290 351 | - | - | - | 6 390 814 |
| Obligasjonsgjeld | - | 2 264 192 | - | - | - | - | 2 264 192 |
| Øvrig gjeld | - | - | - | - | - | 106 682 | 106 682 |
| Ansvarlig lånekapital | 50 624 | 70 205 | - | - | - | - | 120 829 |
| Sum gjeld | 202 075 | 8 434 861 | 290 351 | - | - | 106 682 | 9 033 969 |
| - herav i utanlansk valuta | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | 79 730 | 619 830 | -286 677 | 15 786 | 9 746 | 741 819 | 1 180 233 |
| 2024 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | Rentebinding 0 - 1 mnd. | Rentebinding1 - 3 mnd. | Rentebinding 3 mnd. - 1år | Rentebinding 1 - 5 år | Rentebinding over 5 år | Uten rente-eksponering | Sum |
| Kontanter og kontantekvivalenter | - | - | - | - | - | 92 524 | 92 524 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og sentralbanker | - | - | - | - | - | 78 661 | 78 661 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | - | 7 810 674 | 6 474 | 14 379 | 10 339 | - | 7 841 866 |
| Obligasjoner, sertifikat og lignende | 218 800 | 681 598 | - | - | - | - | 900 398 |
| Øvrige eiendeler | - | - | - | - | - | 455 457 | 455 457 |
| Sum eiendeler | 218 800 | 8 492 272 | 6 474 | 14 379 | 10 339 | 626 642 | 9 368 906 |
| -herav i utanlandsk valuta | - | ||||||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 151 643 | - | - | - | - | - | 151 643 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | - | 5 846 782 | 303 244 | - | - | - | 6 150 026 |
| Obligasjonsgjeld | - | 1 757 697 | - | - | - | - | 1 757 697 |
| Øvrig gjeld | - | - | - | - | - | 76 327 | 76 327 |
| Ansvarlig lånekapital | 50 686 | 70 208 | - | - | - | - | 120 893 |
| Sum gjeld | 202 329 | 7 674 687 | 303 244 | - | - | 76 327 | 8 256 586 |
| - herav i utanlansk valuta | - | - | - | - | - | - | - |
| Netto renteeksponering eiendeler og gjeld | 16 471 | 817 585 | -296 771 | 14 379 | 10 339 | 550 316 | 1 112 320 |
Rentefølsomhet
Banken måler og styrer renterisikoen i samsvar med EBA Guideline 2022/14 og Finanstilsynets retningslinjer. Renterisikoen for EVE (Economic Value of Equity) beregnes ved hjelp av seks standardiserte sjokkscenarioer fordelt på 19 tidsintervaller. Tabellen nedenfor viser de estimerte økonomiske konsekvensene av ulike renteendringer for bankens balanse.
| Renterisko per scenario | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Parallellforskyvning opp | 5 147 | 2 042 |
| Parallellforskyvning ned | -6 169 | -3 233 |
| Brattere rentekurve | -5 482 | -588 |
| Flatere rentekurve | 5 657 | 161 |
| Korte renter opp | 7 213 | 988 |
| Korte renter ned | -8 843 | -2 507 |
| 2025 | 2024 | |||
|---|---|---|---|---|
| Renteinntekter beregnet etter effektivrentemetoden av utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner og finansforetak | 13 116 | 10 350 | ||
| Renteinntekter beregnet etter effektivrentemetoden av utlån til og fordringer på kunder | 510 078 | 491 523 | ||
| Renter og lignende inntekter av sertifikat, obligasjoner og andre rentebærende verdipapir | 44 918 | 43 619 | ||
| Øvrige renteinntekter og lignende inntekter | 1 471 | 1 067 | ||
| Sum renteinntekter og lignende inntekter | 569 582 | 546 559 | ||
| Gjenomsnittlig effektiv rentesats | Gjenomsnittlig effektiv rentesats | |||
| 2025 | 2024 | |||
| Renter og lignende kostnader på gjeld til kredittinstitusjoner | 7 880 | 8 703 | 5,10 % | 5,49 % |
| Renter og lignende kostnader på innskudd fra og gjeld til kunder | 227 467 | 214 901 | 3,52 % | 3,63 % |
| Renter og lignende kostnader på utstedte verdipapirer | 111 696 | 103 237 | 5,52 % | 5,84 % |
| Renter og lignende kostnader på ansvarlig lånekapital | 7 990 | 7 750 | 6,60 % | 6,90 % |
| Andre rentekostnader og lignende kostnader | 6 416 | 4 366 | ||
| Sum rentekostnader og lignende kostnader | 361 449 | 338 957 | ||
| Netto renteinntekter | 208 133 | 207 602 |
Regnskapsprinsippene som benyttes for utarbeidelse av segmentinformasjon er de samme som for utarbeidelse av årsregnskapet. Konsernet har kun virksomhet i Norge, og alle inntekter er opptjent i Norge. Alle eiendeler er også hjemmehørende i Norge. Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir lite tilleggsinformasjon. Andre tjenester består av inntekter og utgifter i bankens datterselskaper: Kystregionen Eiendomsmegling AS, Nye Nidaros Holding AS (inkl. datterselskap), Trøndelag Eiendomsmegling AS, Trøndelag Regnskap AS, Trøndelag Økonomi og HR AS og Trøndelag Økonomi AS.
| 2025 | 2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Totalt | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Totalt |
| Netto renteinntekter | 185 865 | 96 746 | -74 478 | 208 133 | 181 895 | 94 727 | -69 020 | 207 602 | ||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | -1 800 | 9 986 | 8 186 | -1 800 | 8 081 | 6 281 | ||||
| Netto provisjonsinntekter | 55 063 | 55 063 | 53 731 | 53 731 | ||||||
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2 600 | 2 600 | 58 | 58 | ||||||
| Andre driftsinntekter | 60 574 | 3 789 | 64 363 | 42 471 | 2 392 | 44 863 | ||||
| Netto andre driftsinntekter | 0 | 0 | 58 774 | 71 438 | 130 212 | 0 | 0 | 40 671 | 64 262 | 104 933 |
| Lønn og personalkostnader | 36 094 | 87 193 | 123 288 | 26 993 | 86 215 | 113 208 | ||||
| Andre driftskostnader | 18 017 | 70 743 | 88 760 | 10 756 | 72 665 | 83 421 | ||||
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige og immaterielle eiendeler | 483 | 10 870 | 11 354 | 185 | 7 597 | 7 782 | ||||
| Sum driftskostnader | 0 | 0 | 54 594 | 168 807 | 223 401 | 0 | 0 | 37 934 | 166 476 | 204 410 |
| Tap på utlånsengasjement og garantier | 3 382 | 20 780 | 0 | 24 162 | 1 212 | 21 745 | 0 | 22 957 | ||
| Resultat før skatt | 182 483 | 75 966 | 4 180 | -171 847 | 90 782 | 180 683 | 72 982 | 2 737 | -171 234 | 85 168 |
| BALANSETALL | PM | BM | Ufordelt | Totalt | PM | BM | Ufordelt | Totalt | ||
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 5 943 543 | 2 513 668 | 8 457 211 | 5 425 475 | 2 416 391 | 7 841 866 | ||||
| Innskudd fra kunder | 4 174 663 | 2 216 151 | 6 390 814 | 3 867 557 | 2 282 469 | 6 150 026 | ||||
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Garantiprovision | 889 | 1 130 | 889 | 1 130 |
| Verdipapirforvaltning | 4 492 | 3 968 | 4 492 | 3 968 |
| Betalingsformidling | 19 653 | 18 960 | 19 653 | 18 960 |
| Provisjoner fra Eika Boligkreditt | 11 368 | 10 505 | 11 368 | 10 505 |
| Formidlingsprovisjoner | 1 356 | 1 177 | 1 356 | 1 177 |
| Forsikringstjenester | 22 245 | 22 963 | 22 245 | 22 963 |
| Andre provisjons- og gebyrinntekter | 81 | 277 | 81 | 277 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 60 085 | 58 980 | 60 085 | 58 980 |
| Provisjonskostnader | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Betalingsformidling | 2 106 | 2 309 | 2 106 | 2 309 |
| Andre gebyr- og provisjonskostnader | 2 916 | 2 940 | 2 916 | 2 940 |
| Sum provisjonskostnader med mer | 5 022 | 5 249 | 5 022 | 5 249 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Netto verdiendring og gevinst/tap på rentebærende verdipapirer | 485 | -890 | 485 | -890 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på aksjer og andre egenkapitalinstrumenter | 1 302 | 921 | 1 302 | 921 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på finansielle forpliktelser (med unntak av finansielle derivater) | 0 | -744 | 0 | -744 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle derivater | 812 | 771 | 812 | 771 |
| Netto gevinst/tap på finansielle instrument | 2 600 | 58 | 2 600 | 58 |
| Andre driftsinntekter | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Andre driftsinntekter | 3 789 | 2 391 | 64 363 | 44 862 |
| Sum andre driftsinntekter | 3 789 | 2 391 | 64 363 | 44 862 |
| Utbytte | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Utbytte av aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 13 151 | 6 280 | 13 151 | 6 281 |
| Innregnet resultatandel fra tilknyttede selskaper | 0 | 0 | -4 966 | 0 |
| Inntekter av eierinteresser i konsernselskaper | 1 800 | 1 800 | 0 | 0 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 14 951 | 8 081 | 8 185 | 6 281 |
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Lønn | 63 055 | 62 488 | 93 496 | 85 957 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 13 717 | 13 949 | 16 740 | 15 757 |
| Pensjoner | 8 811 | 7 577 | 10 442 | 8 933 |
| Sosiale kostnader | 1 610 | 2 201 | 2 609 | 2 562 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 87 193 | 86 215 | 123 288 | 113 208 |
| 2025 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Banksjef | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. | |
| Adm. Banksjef | 2 287 | 0 | 225 | 12 487 | |
| Rentevilkår på lån banksjef: | |||||
| Lån ansattevilkår | 2,88 % | 7 000 | |||
| Lån ordinære vilkår | 4,95 % | 5 487 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ledende ansatte | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
| Ass. Banksjef | 1 851 | 0 | 225 | 1 696 |
| Leder Finans og økonomi | 1 453 | 0 | 221 | 1 503 |
| Leder Organisasjon og drift | 1 400 | 0 | 188 | 4 283 |
| Leder Personmarked | 1 214 | 0 | 123 | 1 131 |
| Leder Bedriftsmarked | 1 306 | 0 | 123 | 7 398 |
| Leder Dagligbank | 1 163 | 0 | 123 | 4 003 |
| Leder Forsikring | 1 230 | 0 | 159 | 5 342 |
| Leder Forretningutvikling | 1 150 | 0 | 123 | 5 218 |
| Leder Sparing og Plassering | 1 097 | 0 | 123 | 6 854 |
| Leder AHV | 641 | 0 | 83 | 444 |
| Risk- og Compliance Manager | 1 171 | 0 | 123 | 5 754 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Styret | Ordinært honorar | Tilleggs-honorar | Lån og sikk. still. | |
| Arnar Utseth | Styreleder | 189 | 0 | 0 |
| Bente Børseth Aaknes | Styret ansatterep | 116 | 0 | 2 496 |
| Fartein Kjørsvik | Styremedlem | 107 | 0 | 0 |
| Henry Sødahl -tom 310325 | Styret ansatterep | 29 | 0 | 1 186 |
| Hilde Nordløkken | Styrets nestleder | 135 | 0 | 0 |
| Lars Bjørnar Lyngmo- tom 310325 | Styrets nestleder | 36 | 15 | 0 |
| Randi Viken- tom 310325 | Styremedlem | 29 | 0 | 0 |
| Roger Harsvik | Styremedlem vara | 116 | 0 | 3743 |
| Vibeke Knutshaug | Styremedlem | 124 | 0 | 0 |
| Wenche Kristiansen | Styremedlem | 124 | 0 | 0 |
| Geir Hansen fom 010425 | Styremedlem | 91 | 0 | 5354 |
| Eirin Ervik Pedersen fom 010425 | Styremedlem vara | 77 | 0 | 0 |
| Rolf Schei fom 010425 | Styremedlem | 98 | 0 | 0 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Banksjef | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
| Adm. Banksjef | 2 204 | 0 | 214 | 10 305 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ledende ansatte | Lønn m.v. | Opptjent bonus | Pensjons-kostnad | Lån og sikk. still. |
| Ass. Banksjef | 1785 | 0 | 214 | 2 925 |
| Leder Økonomi og virksomhetsstyring | 1413 | 0 | 120 | 1 649 |
| Leder Organisasjon og drift | 1259 | 0 | 120 | 4 405 |
| Leder Personmarked | 1174 | 0 | 120 | 1 176 |
| Leder Bedriftsmarked | 1222 | 0 | 120 | 7 555 |
| Leder dagligbank | 1197 | 0 | 61 | 3 598 |
| Leder forsikring | 875 | 0 | 61 | 1 936 |
| Leder Forretningutvikling (fra 01.07.2024) | 568 | 0 | 120 | 772 |
| Risk- og Compliance Manager | 1 052 | 0 | 64 | 5 884 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Styret | Ordinært honorar | Tilleggs-honorar | Lån og sikk. still. | |
| Arnar Utseth | Styreleder | 265 | 7 | 0 |
| Bente Børseth Aaknes | Styret ansatterep | 167 | 6 | 2 656 |
| Fartein Kjørsvik | Styremedlem | 153 | 0 | 0 |
| Henry Sødahl | Styret ansatterep | 167 | 4 | 4 458 |
| Hilde Nordløkken | Styremedlem | 164 | 2 | 0 |
| Lars Bjørnar Lyngmo | Styrets nestleder | 199 | 14 | 0 |
| Randi Viken | Styremedlem | 150 | 11 | 0 |
| Roger Harsvik | Styremedlem vara | 150 | 2 | 3 203 |
| Vibeke Knutshaug | Styremedlem vara | 163 | 11 | 0 |
| Wenche Kristiansen | Styremedlem | 163 | 7 | 0 |
| Andre godtgjørelser | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Generalforsamlingens leder | 32 | 36 |
| Generalforsamlingen øvrige medlemmer | 513 | 345 |
| Lån og sikkerhetsstillelser samlet | 2025 | 2024 |
| Ansatte | 245 569 | 256 305 |
| Styret inkl. nærstående til styremedlemmer | 12 779 | 10 317 |
Hvis styret går til oppsigelse av adm.banksjef, eller på annen måte anmoder han om å slutte før pensjonsalder, utbetales 1 års etterlønn inklusive alle ytelser også pensjonsmessig. Styrets leder, styrets medlemmer, ansatte eller andre tillitsvalgte har ingen avtale om særskilt kompensasjon/vederlag ved fratreden eller endring av arbeidsforholdet.
Tillitsvalgte har lån til ordinære kundevilkår. Lån til ansatte er gitt etter særskilte regler fastsatt av styret, og ytes til subsidiert rente. Dette gjelder lån inntil kr 7,0 mill. Lån til ansatte ut over kr 7,0 mill skal være til ordinære kundevilkår. Beregnet rentesubsidiering er differansen mellom lånerente og myndighetenes normrente, og blir fordelsbeskattet på den ansatte. Alle lån til ansatte må følge krav til betryggende sikkerheter. Periodens kostnader knyttet til rentesubsidiering av lån til ansatte påvirker bankens rentenetto, men i liten grad. Utlån til adm.banksjef følger generelle vilkår for ansatte.
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Antall årsverk pr. 31.12 | 69 | 73 | 123 | 102 |
| Antall ansatte pr. 31.12 | 75 | 78 | 129 | 113 |
| Kostnader til rentesubsidiering av lån til ansatte i regnskapsåret | 5.673 inkl aga | 5.138 inkl.aga | 7.156 inkl. aga | 6.898 inkl.aga |
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| Andre driftskostnader | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Eksterne tjenester | 21 708 | 14 572 | 23 853 | 16 025 |
| IT kostnader | 28 549 | 23 817 | 31 779 | 27 221 |
| Driftskostnader eiendommer | 3 313 | 3 383 | 5 641 | 4 948 |
| Markedsføring | 5 273 | 9 508 | 11 269 | 11 426 |
| Ekstern revisor | 0 | 0 | ||
| Andre tap | 898 | 675 | 923 | 675 |
| Børsnoteringskostnader | 0 | 8 510 | 0 | 8 510 |
| Andre driftskostnader | 11 003 | 12 199 | 15 296 | 14 614 |
| Sum andre driftskostnader | 70 743 | 72 665 | 88 760 | 83 420 |
| Honorar til ekstern revisor | ||||
| Lovpålagt revisjon | 1 871 | 829 | 2 427 | 1 020 |
| Andre attestasjonstjenester | 993 | 89 | 993 | 89 |
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| Betalbar inntektsskatt | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Resultat før skattekostnad | 91 439 | 82 430 | 90 782 | 85 168 |
| Permanente forskjeller | -13 115 | -12 507 | -12 779 | -12 817 |
| Renter på hybridkapital ført mot egenkapitalen | -8 898 | -8 424 | -8 898 | -8 424 |
| Andre forskjeller | - | - | 6 766 | 1 800 |
| Endring i midlertidige forskjeller | 832 | 1 010 | 1 281 | 992 |
| Sum skattegrunnlag | 70 257 | 62 508 | 77 152 | 66 718 |
| Betalbar skatt av årets ordinære resultat 25% | 17 564 | 15 627 | 19 081 | 16 533 |
| Årets skattekostnad | ||||
| Betalbar inntektsskatt av årets resultat 25% | 17 564 | 15 627 | 19 081 | 16 533 |
| Formuesskatt 0,30%(0,25%) | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
| Forlite/(mye)avsatt skatt | 36 | 23 | 36 | 23 |
| Betalbar skatt på årets resultat og formue | 18 700 | 16 750 | 20 217 | 17 656 |
| Endring utsatt skatt over resultatet | -208 | -252 | -307 | -249 |
| Andre endringer | - | - | - | - |
| Formuesskatt 0,30% føres som annen driftskostnad | -1 100 | -1 100 | -1 100 | -1 100 |
| For lite/(-mye) avsatt skatt forrige år | -57 | 70 | -57 | 70 |
| Årets skattekostnad | 17 335 | 15 467 | 18 753 | 16 377 |
| Betalbar skatt i balansen | ||||
| Betalbar skatt på årets resultat og formue | 18 700 | 16 750 | 20 176 | 17 656 |
| Betalbar skatt på avgitt konsernbidrag | - | - | - | - |
| Betalbar skatt i balansen | 18 700 | 16 750 | 20 176 | 17 656 |
| Morbank | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Utsatt skatt/utsatt skattefordel | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Endring | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Endring |
| Driftsmidler | -6 081 | -6 087 | 6 | -6 081 | -6 087 | 6 |
| Balanseførte leieavtaler | -1 741 | -703 | -1 038 | -1 741 | -703 | -1 038 |
| Gevinst og tapskonto | 1 016 | 1 269 | -254 | 1 016 | 1 269 | -254 |
| Andre forskjeller | - | - | - | -877 | -466 | -411 |
| Obligasjoner og andre verdipapirer | -658 | -1 113 | 455 | -658 | -1 113 | 455 |
| Grunnlag utsatt skatt+/utsatt skattefordel- | -7 465 | -6 633 | -832 | -8 342 | -7 100 | -1 281 |
| Bokført Utsatt skatt+/utsatt skattefordel- | -1 866 | -1 658 | -208 | -2 059 | -1 761 | -307 |
| 2025 | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler | |||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 94 877 | 94 877 | |||
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 162 916 | 162 916 | |||
| Utlån til og fordringer på kunder | 2 548 352 | 5 908 859 | 8 457 211 | ||
| Rentebærende verdipapirer | 908 490 | 908 490 | |||
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 61 008 | 250 696 | 311 704 | ||
| Sum finansielle eiendeler | 2 806 144 | 969 498 | 5 908 859 | 250 696 | 9 935 197 |
| Finansiell gjeld | |||||
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 151 452 | 151 452 | |||
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 390 814 | |||
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 264 192 | 2 264 192 | |||
| Ansvarlig lånekapital | 120 829 | 120 829 | |||
| Leverandørgjeld | 1 766 | 1 766 | |||
| Sum finansiell gjeld | 8 929 053 | 0 | 0 | 8 929 053 | |
| *) Banken har endret forretningmodell, slik at boliglån som kvalifiseres for salg til Eika Boligkreditt AS klassifiseres til som virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI). Tall for 2024 er omarbeidet. | |||||
| 2024 | Amortisert kost | Virkelig verdi over resultatet | Utpekt til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler | |||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 92 524 | 92 524 | |||
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 78 661 | 78 661 | |||
| Utlån til og fordringer på kunder | 2 430 148 | 5 411 718 | 7 841 866 | ||
| Rentebærende verdipapirer | 900 398 | 900 398 | |||
| Aksjer, andeler og andre verdipapirer med variabel avkastning | 33 885 | 211 555 | 245 440 | ||
| Sum finansielle eiendeler | 2 601 334 | 934 283 | 5 411 718 | 211 555 | 9 158 890 |
| Finansiell gjeld | |||||
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 151 643 | 151 643 | |||
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 6 150 026 | 6 150 026 | |||
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 757 697 | 1 757 697 | |||
| Ansvarlig lånekapital | 120 893 | 120 893 | |||
| Leverandørgjeld | 8 740 | 8 740 | |||
| Sum finansiell gjeld | 8 189 000 | 0 | 0 | 0 | 8 189 000 |
| Virkelig verdi og bokført verdi av finansielle eiendeler og gjeld til målt til amortisert kost | 2025 | 2024 | ||
|---|---|---|---|---|
| Balanseført verdi | Virkelig verdi | Balanseført verdi | Virkelig verdi | |
| Eiendeler bokført til amortisert kost | ||||
| Kontanter og kontantekvivalenter | 94 877 | 94 877 | 92 524 | 92 524 |
| Utlån og fordringer på kredittinstitusjoner og finansieringsforetak | 162 916 | 162 916 | 78 661 | 78 661 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 2 548 352 | 2 548 352 | 2 430 148 | 2 430 148 |
| Sum eiendeler vurdert til amortisert kost | 2 806 144 | 2 806 144 | 2 601 334 | 2 601 334 |
| Gjeld bokført til amortisert kost | ||||
| Innlån fra kredittinstitusjoner | 151 452 | 151 452 | 151 643 | 151 643 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 390 814 | 6 150 026 | 6 150 026 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 264 192 | 2 284 534 | 1 757 697 | 1 766 763 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 829 | 123 039 | 120 893 | 121 418 |
| Sum gjeld vurdert til amortisert kost | 8 927 287 | 8 949 838 | 8 180 260 | 8 189 850 |
| Nivåfordeling av finansielle instrumenter målt til virkelig verdi | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | NIVÅ 1 Kvoterte priser i aktive markeder | NIVÅ 2 Verdsettings- teknikk basert på observerbare markedsdata | NIVA 3 Verdsettings- teknikk basert på ikke observerbare markedsdata | Total |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 571 707 | 373 828 | 23 964 | 969 498 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 250 696 | 250 696 | ||
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 5 908 859 | 5 908 859 | ||
| Sum eiendeler | 571 707 | 6 282 686 | 274 660 | 7 129 053 |
| *) Banken har endret forretningmodell, slik at boliglån som kvalifiseres for salg til Eika Boligkreditt AS klassifiseres til som virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat (FVOCI). Tall for 2024 er omarbeidet. | ||||
| Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultatet | |
|---|---|---|
| Avstemming av nivå 3 | ||
| Inngående balanse | 211 555 | 191 |
| Realisert gevinst resultatført | 0 | 0 |
| Realisert gevinst over andre inntekter og kostnader | -361 | 0 |
| Urealisert gevinst og tap resultatført | 0 | 625 |
| Urealisert gevinst og tap over andre inntekter og kostnader | 29 618 | 0 |
| Investering | 17 401 | 23 149 |
| Salg | -7 518 | 0 |
| Utgående balanse | 250 696 | 23 964 |
| 2024 | NIVÅ 1 Kvoterte priser i aktive markeder | NIVÅ 2 Verdsettings- teknikk basert på observerbare markedsdata | NIVA 3 Verdsettings- teknikk basert på ikke observerbare markedsdata | Total |
|---|---|---|---|---|
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 624 182 | 309 911 | 191 | 934 283 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 211 555 | 211 555 | ||
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 5 411 718 | 5 411 718 | ||
| Sum eiendeler | 624 182 | 5 721 629 | 211 746 | 6 557 556 |
| Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Virkelig verdi over resultatet | |
|---|---|---|
| Avstemming av nivå 3 | ||
| Inngående balanse | 215 090 | 204 |
| Realisert gevinst resultatført | 0 | 0 |
| Realisert gevinst over andre inntekter og kostnader | -3 | 0 |
| Urealisert gevinst og tap resultatført | 0 | -13 |
| Urealisert gevinst og tap over andre inntekter og kostnader | -4 897 | 0 |
| Investering | 3 461 | 0 |
| Salg | -2 095 | 0 |
| Utgående balanse | 211 555 | 191 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kursendring | ||||
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 | -20 % | -10 % | 10 % | 20 % |
| Verdipapir til virkelig verdi over resultatet | 19 171 | 21 568 | 26 361 | 28 757 |
| Verdipapir til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 200 557 | 225 627 | 275 766 | 300 836 |
| Sum eiendeler | 219 729 | 247 195 | 302 127 | 329 593 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kursendring | ||||
| Sensitivitetsanalyse for verdsettelse i nivå 3 | -20 % | -10 % | 10 % | 20 % |
| Verdipapir til virkelig verdi over resultatet | 153 | 172 | 210 | 229 |
| Verdipapir til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 169 244 | 190 400 | 232 711 | 253 866 |
| Sum eiendeler | 169 397 | 190 572 | 232 921 | 254 096 |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen. Til sammen utgjør disse aksjene 220,0 mill. kroner av totalt 274,7 mill. kroner i nivå 3. Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
| 2025 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer | |||
| Stat / statsgaranterte | 208 097 | 207 068 | 207 068 |
| Kommune / fylke | 104 805 | 105 563 | 105 563 |
| Bank og finans | 130 657 | 131 658 | 131 658 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 459 784 | 464 201 | 464 201 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 903 342 | 908 490 | 908 490 |
| Herav børsnoterte verdipapir | 568 964 | 571 598 | 571 598 |
| 2024 | Kostpris | Virkelig verdi | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer | |||
| Stat / statsgaranterte | 209 226 | 208 732 | 208 732 |
| Kommune / fylke | 119 720 | 120 411 | 120 411 |
| Bank og finans | 118 595 | 119 458 | 119 458 |
| Obligasjoner med fortrinsrett | 448 158 | 451 797 | 451 797 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 895 700 | 900 398 | 900 398 |
| Herav børsnoterte verdipapir | 621 587 | 624 079 | 624 079 |
| 2025 | 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orgnummer | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Antall | Kostpris | Bokført verdi | |
| Sum rentebærende verdipapirer (overført fra forrige tabell) | 903 342 | 908 490 | 895 700 | 900 398 | |||
| Aksjer | |||||||
| Rom Real Estate AS | 40 152 | 999 | 108 | 40 152 | 999 | 103 | |
| North Bridge Property - NBNP 2 AS | 998845467 | 8 146 | 212 | 189 | 8 146 | 212 | 191 |
| Otium AS | 945725540 | 5 836 733 | 1 | 1 | 5 836 733 | 1 | 1 |
| Brage Finans AS | 995610760 | 697 429 | 23 149 | 23 775 | |||
| Aksjer eid av datterselskap | |||||||
| Saga KL AS | 911920972 | 6 000 | 670 | 670 | 6 000 | 670 | 670 |
| Hitrahallen A/L | 969997835 | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
| Eie Pool AS | 926839535 | 882 | 62 | 62 | |||
| Sum aksjer | 25 094 | 24 806 | 1 883 | 965 | |||
| Aksje- og pengemarkedsfond | |||||||
| Eika Likviditet OMF | 893253432 | 28 204 | 28 426 | 29 845 | 26 740 | 26 955 | 28 332 |
| Eika Spar | 980439291 | 1 363 | 1 380 | 1 599 | 83 | 869 | 916 |
| Eika Balansert | 984891776 | 4 226 | 3 679 | 4 758 | 3 637 | 3 051 | 3 671 |
| Sum aksje- og pengemarkedsfond | 33 485 | 36 201 | 30 875 | 32 919 | |||
| Sum aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 58 579 | 61 008 | 32 758 | 33 885 | |||
| Sum verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 961 921 | 969 498 | 928 458 | 934 283 | |||
| 2025 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orgnummer | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | Antall | Kostpris | Bokført verdi | Mottatt utbytte | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | |||||||||
| Egenkapitalbevis | |||||||||
| Grong Sparebank | 937903146 | 3 900 | 410 | 653 | 41 | 3 900 | 410 | 585 | 39 |
| Hjelmeland Sparebank | 937896581 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 |
| Kvinesdal Sparebank | 937894805 | 6 896 | 690 | 1 069 | 59 | 6 896 | 690 | 800 | 52 |
| Rogaland Sparebank | 915691161 | 18 193 | 1 073 | 2 620 | 173 | 18 193 | 1 073 | 2 292 | 0 |
| Sparebank 1 Nordmøre | 937899408 | 4 939 | 595 | 864 | 42 | 4 939 | 595 | 711 | 35 |
| Kredittforeningen for Sparebanker | 986918930 | 1 010 | 1 131 | 1 313 | 24 | 1 010 | 1 131 | 1 224 | 51 |
| Øvrige aksjer | |||||||||
| Eika Gruppen AS | 979319568 | 414 451 | 80 186 | 149 741 | 12 111 | 391 620 | 72 823 | 117 094 | 5 091 |
| Eika BoligKreditt AS | 885621252 | 17 024 179 | 72 293 | 70 225 | 0 | 17 325 893 | 73 727 | 70 746 | 0 |
| Kredittbanken ASA | 975966453 | 20 894 | 7 315 | 7 403 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Spama AS | 916148690 | 105 | 18 | 154 | 0 | 105 | 18 | 140 | 26 |
| Eiendomskreditt AS | 979391285 | 0 | 0 | 0 | 368 | 22 028 | 2 985 | 3 252 | 387 |
| Blått Kompetansesenter AS | 914886252 | 35 909 | 44 | 19 | 0 | 35 909 | 44 | 18 | 0 |
| Eika VBB AS | 921859708 | 2 576 | 11 126 | 16 237 | 0 | 2 576 | 11 126 | 12 951 | 0 |
| VN Norge AS | 821083052 | 2 | 380 | 189 | 333 | 2 | 380 | 597 | 540 |
| VN Norge Forvaltning AS | 918056076 | 10 | 15 | 17 | 0 | 10 | 15 | 54 | 0 |
| Midvest I AS -A- | 991773754 | 67 004 | 1 | 1 | 0 | 67 004 | 1 | 1 | 0 |
| Midvest I AS -B- | 991773754 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 058 | 1 | 0 | 0 |
| Åfjord Utvikling | 996160394 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 236 | 501 | 0 |
| Fosen Innovasjon (Leksvik Industri) | 987052651 | 740 | 66 | 190 | 0 | 740 | 66 | 124 | 0 |
| Fosenbrua AS | 917894620 | 120 | 101 | 1 | 0 | 120 | 101 | 1 | 0 |
| Factoring Finans | 991446508 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 555 | 463 | 0 |
| Sum aksjer og egenkapitalbevis til virkelig verdi | 175 444 | 250 696 | 13 151 | 165 977 | 211 555 | 6 280 | |||
Bankens eierandeler i aksjer og egenkapitalbevis til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader er mellom 0,1 % - 2 %.
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balanseført verdi 01.01. | 211 555 | 215 090 |
| Tilgang | 17 401 | 3 461 |
| Avgang | -7 518 | -2 095 |
| Realisert gevinst/tap | -361 | -3 |
| Netto urealisert gevinst på ordinært resultat | 0 | |
| Netto urealisert gevinst over andre inntekter og kostnader | 29 618 | -4 897 |
| Balanseført verdi 31.12. | 250 696 | 211 555 |
Banken har ingen rentebytteavtaler ved utgangen av året.
| Aksjer i datterselskap | Org. nr. | Sted | Eierandel | Antall aksjer | Kostpris | Mottatt utbytte | Bokført verdi 31.12.2025 | Bokført verdi 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kystregionen Eiendomsmegling AS | 921372272 | Heim | 100 % | 1 000 | 3 525 | 0 | 1 800 | 1 800 |
| Trøndelag Regnskap AS | 923095411 | Heim | 75 % | 750 | 3 000 | 0 | 3 000 | 3 000 |
| Trøndelag Økonomi og HR AS | 942442106 | Hitra | 60 % | 9 001 | 20 990 | 1 800 | 20 990 | 20 990 |
| Trøndelag Økonomi AS | 930700444 | Heim | 100 % | 30 | 30 | 0 | 30 | 30 |
| Trøndelag Eiendomsmegling AS | 936339557 | Heim | 100 % | 30 | 30 | 0 | 30 | 0 |
| Nye Nidaros Holding AS | 930682454 | Trondheim | 50,3 % | 504 | 21 000 | 0 | 21 000 | 0 |
| Sum investering i konsernselskap | 48 575 | 1 800 | 46 850 | 25 820 |
| Morbank | Konsern | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aksjer i tilknyttede selskaper | Org. nr. | Sted | Eierandel | Antall aksjer | Kostpris | Mottatt utbytte | Bokført verdi 31.12.2025 | Bokført verdi 31.12.2024 | Bokført verdi 31.12.2025 | Bokført verdi 31.12.2024 |
| Lian Vinduer AS | 931682547 | Heim | 33 % | 3 966 | 20 013 | 0 | 20 013 | 20 013 | 15 047 | 20 013 |
| Fosen Samfunn og Næring AS | 935477611 | Åfjord | 20 % | 10 | 10 | 0 | 10 | 0 | 10 | 0 |
| Heim Aktivum AS | 821673232 | Heim | 33 % | 100 | 100 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Sum investering i tilknyttet selskap | 20 123 | 0 | 20 123 | 20 113 | 15 157 | 20 113 | ||||
| Tilknyttede selskaper | Konsern | |
|---|---|---|
| 2025 | Lian Vinduer AS | Fosen Samfunn og Næring AS |
| Balanseført verdi ved periodens begynnelse | 20 013 | 0 |
| Kapitalforhøyelse / kjøp | 0 | 10 |
| Utbytte | 0 | 0 |
| Årets resultatandel | -4 966 | 0 |
| Verdi i balansen ved periodens slutt | 15 047 | 10 |
| 2024 | Lian Vinduer AS | Heim Aktivum AS |
| Balanseført verdi ved periodens begynnelse | 20 013 | 100 |
| Kapitalforhøyelse / kjøp | 0 | 0 |
| Utbytte | 0 | 0 |
| Årets resultatandel | 0 | 0 |
| Verdi i balansen ved periodens slutt | 20 013 | 100 |
| Konsern | Utstyr og transport midler | Fast eiendom | Bruksrett- eiendeler | Goodwill | Sum |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostpris pr. 01.01.2025 | 23 619 | 146 070 | 15 837 | 20 706 | 206 232 |
| Tilgang | 4 227 | 22 498 | 10 708 | 19 055 | 56 487 |
| Avgang til kostpris | 860 | 0 | 0 | 0 | 860 |
| Utrangeret til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostpris pr. 31.12.2025 | 26 985 | 168 567 | 26 545 | 39 761 | 261 859 |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 15 226 | 21 368 | 7 693 | 0 | 44 286 |
| Bokført verdi pr. 31.12.2025 | 11 759 | 147 200 | 18 852 | 39 761 | 217 572 |
| Kostpris pr. 01.01.2024 | 18 847 | 110 243 | 12 211 | 20 706 | 162 007 |
| Tilgang | 4 772 | 35 827 | 5 705 | 0 | 46 304 |
| Avgang til kostpris | 0 | 0 | 2 079 | 0 | 2 079 |
| Utrangert til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostpris pr. 31.12.2024 | 23 619 | 146 070 | 15 837 | 20 706 | 206 232 |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 13 187 | 17 101 | 3 505 | 0 | 33 793 |
| Bokført verdi pr. 31.12.2024 | 10 432 | 128 969 | 12 332 | 20 706 | 172 439 |
| Avskrivinger 2024 | 2 525 | 2 985 | 2 272 | 0 | 7 782 |
| Avskrivinger 2025 | 2 899 | 4 267 | 4 188 | 0 | 11 354 |
| Levetid | 5 -10 år | 20-33 år | 3 -10 år | Avskrives ikke |
| Oppstilling over bygninger og fast eiendom: | |
|---|---|
| Forretningsbygg Øragata 5 I Heim Kommune | 7 850 |
| Forretningsbygg Øragata 7 i Heim Kommune-deler av eiendommen leies ut | 11 851 |
| Forretningsbygg Sentrumsgata 8 i Hitra Kommue-deler av eiendommen leies ut | 57 271 |
| Forretningsbygg Sørveien 9 i Frøya Kommune-deler av eiendommen leies ut | 21 677 |
| Forretningsbygg Årnes i Åfjord Kommune-deler av eiendommen leies ut | 39 951 |
| Eiendom i Spania | 8 600 |
| Balanseført verdi eiendommer | 147 199 |
| Morbank | Utstyr og transport midler | Fast eiendom | Bruksrett- eiendeler | Goodwill | Sum |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostpris pr. 01.01.2025 | 21 509 | 146 070 | 15 837 | 183 416 | |
| Tilgang | 3 790 | 22 498 | 8 150 | 34 437 | |
| Avgang til kostpris | 860 | 0 | 0 | 860 | |
| Utrangeret til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Kostpris pr. 31.12.2025 | 24 439 | 168 568 | 23 987 | 216 993 | |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 13 411 | 21 368 | 7 423 | 42 202 | |
| Bokført verdi pr. 31.12.2025 | 11 028 | 147 199 | 16 563 | 0 | 174 790 |
| Kostpris pr. 01.01.2024 | 16 843 | 110 243 | 12 211 | 139 297 | |
| Tilgang | 4 666 | 35 827 | 5 705 | 46 198 | |
| Avgang til kostpris | 0 | 0 | 2 079 | 2 079 | |
| Utrangert til kostpris | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Kostpris pr. 31.12.2024 | 21 509 | 146 070 | 15 837 | 183 416 | |
| Akkumulerte av- og nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 11 587 | 17 101 | 3 505 | 32 193 | |
| Bokført verdi pr. 31.12.2024 | 9 923 | 128 969 | 12 332 | 0 | 151 224 |
| Avskrivinger 2024 | 2 340 | 2 985 | 2 272 | 0 | 7 597 |
| Avskrivinger 2025 | 2 685 | 4 267 | 3 918 | 0 | 10 870 |
| Levetid | 5 -10 år | 20-33 år | 3 -10 år | Avskrives ikke |
Immaterielle eiendeler vil innregnes når kravene til balanseføring er til stede. Immaterielle eiendeler ervervet separat balanseføres til kost. Økonomisk levetid er enten bestemt eller ubestemt. Immaterielle eiendeler med bestemt levetid avskrives over økonomisk levetid og testes for nedskrivning ved indikasjoner på dette. Avskrivningsmetode og – periode vurderes minst årlig.
Goodwill oppstår ved kjøp av virksomhet og er forskjellen mellom anskaffelseskost og virkelig verdi av netto identifiserbare eiendeler i virksomheten på oppkjøpstidspunktet. Goodwill ved kjøp av andel i tilknyttede selskaper vil være inkludert i investeringer i tilknyttede selskaper. Goodwill avskrives ikke, men den er gjenstand for en årlig nedskrivningstest med sikte på å avdekke et eventuelt verdifall, i samsvar med IAS 36. Ved vurdering av verdifall foregår vurderingen på det laveste nivå der det er mulig å identifisere kontantstrømmer.
Goodwill i konsernet er i sin helhet relatert til kjøp av aksjer i Trøndelag Regnskap AS, Trøndelag Økonomi og HR AS og Nye Nidaros Holding AS. Nedskrivingstesting av balanseførte verdier foretas ved en neddiskontering av forventet fremtidig kontantstrøm fra virksomheten. Kontantstrømmen er basert på godkjente budsjetter og prognoser. Både budsjetter og prognoser er beheftet med usikkerhet. Dersom de faktiske økonomiske forhold avviker fra de forutsetninger som er lagt til grunn vil nedskrivingstestene kunne gi et annet resultat. Videre avhenger nedskrivingstestene av det benyttede avkastningskravet. Avkastningskravet er skjønnsmessig fastsatt på grunnlag av tilgjengelig informasjon på balansedagen. Nedskrivingstest gjennomføres årlig, og gir ikke noe grunnlag for nedskriving.
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Eiendeler ved utsatt skatt | 1 866 | 1 658 | 2 059 | 1 761 |
| Opptjente, ikke motatte inntekter | 777 | 897 | 777 | 897 |
| Andre forskuddsbetalte, ikke påløpne kostnader | 4 302 | 8 919 | 4 302 | 8 962 |
| Tapsgaranti Eika Boligkreditt | 23 314 | - | 23 314 | - |
| Andre eiendeler | 3 534 | - | 15 824 | 5 845 |
| Sum andre eiendeler | 33 794 | 11 474 | 46 276 | 17 465 |
| Motpart | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredittforeningen for sparebanker | 05.10.2023 | 12.01.2028 | 50 000 | 50 565 | 50 639 | 3mnd Nibor + 1,01 % |
| Kredittforeningen for sparebanker | 24.04.2024 | 23.04.2027 | 50 000 | 50 453 | 50 519 | 3mnd Nibor + 0,56% |
| Kredittforeningen for sparebanker | 25.10.2024 | 23.04.2027 | 50 000 | 50 433 | 50 485 | 3mnd Nibor + 0,35% |
| Øvrige innskudd | 0 | 0 | ||||
| Sum innlån fra kredittinstitusjoner | 151 452 | 151 643 |
| Andre endringer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Endringer i forpliktelser fra finansieringsaktiviteter | Balanse 31.12.2024 | Kontantstrøm | Påløpt rente | Verdijustering | Balanse 31.12.2025 |
| Innlån fra kredittinsitusjoner | 151 643 | 0 | -192 | 0 | 151 452 |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 150 026 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 150 026 |
| Innskudd fordelt på geografiske områder | ||
| Heim | 1 638 886 | 1 553 900 |
| Åfjord | 1 559 433 | 1 368 152 |
| Hitra | 690 620 | 607 406 |
| Frøya | 431 999 | 687 128 |
| Trondheim | 607 331 | 561 405 |
| Trøndelag ellers | 435 948 | 299 458 |
| Aure | 123 952 | 114 090 |
| Andre | 902 644 | 958 487 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 150 026 |
| Innskuddsfordeling | ||
| Personkunder | 4 174 663 | 3 867 557 |
| Primærnæringer | 207 110 | 174 714 |
| Industri og bergverk | 147 232 | 108 750 |
| Kraftforsyvning | 21 161 | 4 898 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 416 966 | 341 566 |
| Varehandel | 56 463 | 97 004 |
| Transport | 15 241 | 30 258 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 38 426 | 28 212 |
| Informasjon og kommunikasjon | 26 425 | 16 395 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 245 383 | 215 421 |
| Tjenesteytende virksomhet | 1 041 743 | 1 265 251 |
| Sum innskudd og andre innlån fra kunder | 6 390 814 | 6 150 026 |
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010876220 | 04.03.2020 | 04.03.2025 | 75 000 | 0 | 75 320 | 3 mnd. NIBOR + 0,83 % |
| NO0012441734 | 11.02.2022 | 03.09.2025 | 125 000 | 0 | 125 250 | 3 mnd. NIBOR + 0,64 % |
| NO0012714338 | 30.09.2022 | 30.03.2026 | 175 000 | 175 102 | 175 409 | 3 mnd. NIBOR + 1,55 % |
| NO0012767294 | 29.11.2022 | 29.11.2027 | 200 000 | 201 368 | 201 572 | 3 mnd. NIBOR + 1,64 % |
| NO0012935321 | 08.06.2023 | 08.06.2026 | 175 000 | 175 598 | 175 623 | 3 mnd. NIBOR + 1,15 % |
| NO0012998576 | 24.08.2023 | 24.08.2028 | 300 000 | 304 229 | 150 797 | 3 mnd. NIBOR + 1,27 % |
| NO0012994377 | 24.08.2023 | 24.08.2026 | 150 000 | 150 796 | 150 825 | 3 mnd. NIBOR + 1,05 % |
| NO0013096313 | 11.12.2023 | 11.03.2027 | 200 000 | 200 647 | 200 763 | 3 mnd. NIBOR + 0,99 % |
| NO0013183558 | 18.03.2024 | 18.06.2027 | 200 000 | 200 436 | 200 535 | 3 mnd. NIBOR + 0,84 % |
| NO0013224493 | 08.05.2024 | 08.05.2029 | 300 000 | 303 444 | 151 124 | 3 mnd. NIBOR + 0,97 % |
| NO0013311340 | 14.08.2024 | 06.03.2028 | 300 000 | 301 215 | 150 478 | 3 mnd. NIBOR + 0,76 % |
| NO0013572495 | 22.05.2025 | 05.06.2030 | 250 000 | 251 356 | 0 | 3 mnd. NIBOR + 0,94 % |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 264 192 | 1 757 697 | ||||
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | ||||||
| NO0011125585 | 14.10.2021 | 14.10.2031 | 50 000 | 50 624 | 50 686 | 3m Nibor + 1,62% |
| NO0013178715 | 14.03.2024 | 14.09.2034 | 70 000 | 70 205 | 70 208 | 3m Nibor + 2,45 % |
| Sum ansvarlig lånekapital | 120 829 | 120 893 | ||||
| Endringer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalte/ innløste | Andre endringer | Balanse 31.12.2025 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 757 697 | 700 000 | -200 000 | 6 495 | 2 264 192 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 893 | 0 | -64 | 120 829 |
| Andre endringer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Endringer i forpliktelser fra finansieringsaktiviteter | Balanse 31.12.2024 | Kontantstrøm | Påløpt rente | Verdijustering | Balanse 31.12.2025 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 757 697 | 500 000 | 2 005 | 4 490 | 2 264 192 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 893 | 0 | -64 | 0 | 120 829 |
| Morbank | Konsern | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Annen gjeld | ||||
| Skyldig offentlige avgifter | 7 009 | 8 184 | 10 947 | 11 440 |
| Påløpte kostnader | 11 415 | 9 724 | 16 681 | 12 430 |
| Leverandørgjeld | 1 766 | 8 740 | 3 702 | 9 304 |
| Leieforpliktelser | 18 304 | 13 035 | 20 633 | 13 035 |
| Tapsgaranti | 23 314 | 0 | 23 314 | 0 |
| Betalingsformidling | 3 227 | 5 931 | 3 227 | 5 931 |
| Sum annen gjeld | 65 035 | 45 614 | 78 505 | 52 140 |
| Pensjonsforpliktelser | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Bokførte pensjonsforpliktelser | ||||
| Tilleggspensjon innskuddsbasert modell | 6 357 | 4 587 | 6 357 | 4 587 |
| AFP-ordning inkl. arbeidsgiveravgift | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum pensjonsforpliktelser | 6 357 | 4 587 | 6 357 | 4 587 |
Banken har en innskuddsbasert pensjonsordning for sine ansatte.
En innskuddsplan er en pensjonsordning hvor banken betaler faste bidrag til en juridisk enhet som investerer midlene på vegne av medlemmene i ordningen. Innskuddene regnskapsføres som lønnskostnader når de forfaller, og banken har ingen ytterligere langsiktige forpliktelser knyttet til ordningen. Administrerende banksjef og assisterende banksjef har en avtale om tilleggspensjon etter en innskuddsbasert modell, hvor banken har råderett over oppsparte midler til fratredelsestidspunktet. Det er tilleggspensjonen som står som forpliktelse i tabellen. Det vises til note 21 Lønn og andre personalkostnader.
AFP ordningen blir regnskapsmessig behandlet som en innskuddsbasert pensjonsordning hvor premiebetalinger kostnadsføres løpende, og ingen avsetninger foretas i regnskapet.
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ISIN | Låneopptak | Første call-dato | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
| NO0011156663 | 01.12.2021 | 01.12.2026 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 3m Nibor + 3,15 % |
| NO0012838962 | 15.02.2023 | 16.05.2028 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 3m Nibor + 4,26 % |
| NO0013209817 | 16.04.2024 | 16.07.2029 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 3m Nibor + 3,90 % |
| Fondsobligasjonskapital | 105 000 | 105 000 | ||||
| Endringer i fondsobligasjonskapital i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Innløste | Andre endringer | Balanse 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Fondsobligasjonskapital | 105 000 | 0 | 0 | 0 | 105 000 |
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en – 1 – klasse og utgjør pr 31.12.2025 kr 430.4 mill delt på 4.781.705 egenkapitalbevis pålydende kr 90,00. Trøndelag Sparebank har en egenbeholdning på 6.855 egenkapitalbevis pr 31.12.2025.
| Eierandelsbrøk | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| EK-bevis | 429 737 | 429 737 |
| Overkursfond | 49 469 | 49 469 |
| Utjevningsfond | 8 848 | 3 126 |
| Sum eierandelskapital (A) | 488 053 | 482 332 |
| Sparebankens fond | 444 143 | 414 742 |
| Gavefond | 3 862 | 3 362 |
| Grunnfondskapital (B) | 448 005 | 418 104 |
| Eiernandelsbrøk A/(A+B) | 52,1 % | 53,6 % |
| Tidsvektet eierandelsbrøk før disponering av resultat 2024 | 48,9 % |
Etter fradrag for renter på fondsobligasjoner utgjør egenkapitalbeviseierne sin andel av overskuddet kr 34,0 mill. og det foreslås at 70,2 % av dette utdeles som utbytte. Styrets forslag til kontantutbytte for 2025 er kr. 5,00 pr. egenkapitalbevis. Utbytte for 2025 blir da kr
Årets avsetning til gavefond er foreslått til 0,5 mill., som er samme beløp som for 2024.
| Utbytte | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultat pr. egenkapitalbevis pr. 31.12 (ordinært og utvannet) | 8,08 | 8,49 |
| Sum til utbytte/utjevningsfond totalt | 38 638 | 32 765 |
| Foreslått utbytte pr.egenkapitalbevis (ISIN NO0010788268) | 5,00 | 4,80 |
| Andel utdeling | 70,2 % | 80,0 % |
| De 20 største egenkapitalbeviseiere: | ||
|---|---|---|
| 31.12.2025 | ||
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Spb.stiftelsen Hemne Sparebank | 1 240 999 | 25,95 % |
| Spb.stiftelsen Åfjord Sparebank | 760 478 | 15,90 % |
| Heim Kommune | 156 570 | 3,27 % |
| H Sæther AS | 150 000 | 3,14 % |
| VPF Eika Egenkapitalbevis | 145 358 | 3,04 % |
| Lernes Holding AS | 102 654 | 2,15 % |
| Sodvin Holding SA | 69 229 | 1,45 % |
| Aqua Seawork AS | 64 948 | 1,36 % |
| Kikamo AS | 46 632 | 0,98 % |
| Smedsrud Eiendom AS | 44 986 | 0,94 % |
| Modalen Invest AS | 44 158 | 0,92 % |
| Haslelund Holding AS | 43 991 | 0,92 % |
| EK-Holding AS | 38 990 | 0,82 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap | 37 434 | 0,78 % |
| Øystein Syltern AS | 36 150 | 0,76 % |
| Orkla Sparebank | 34 299 | 0,72 % |
| Frøya Kommune | 30 927 | 0,65 % |
| Vullum, Per | 29 440 | 0,62 % |
| Dolmsundet Hotel Hitra AS | 28 185 | 0,59 % |
| Erling Syltern Invest AS | 27 112 | 0,57 % |
| Sum 20 største | 3 132 540 | 65,51 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 649 165 | 34,49 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 4 781 705 | 100,00 % |
| 31.12.2024 | ||
|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Spb.stiftelsen Hemne Sparebank | 1 236 507 | 25,86 % |
| Spb.stiftelsen Åfjord Sparebank | 760 478 | 15,90 % |
| Heim Kommune | 156 570 | 3,27 % |
| H Sæther AS | 149 500 | 3,13 % |
| Lernes Holding AS | 102 654 | 2,15 % |
| Sodvin Holding SA | 94 229 | 1,97 % |
| Aqua Seawork AS | 64 948 | 1,36 % |
| Kikamo AS | 45 882 | 0,96 % |
| Saga Eiendom AS | 39 067 | 0,82 % |
| EK-Holding AS | 38 990 | 0,82 % |
| Haslelund Holding AS | 37 464 | 0,78 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap | 37 434 | 0,78 % |
| VPF Eika Egenkapitalbevis | 36 948 | 0,77 % |
| Øystein Syltern AS | 36 150 | 0,76 % |
| Smedsrud Eiendom AS | 35 445 | 0,74 % |
| Rindal Sparebank | 34 299 | 0,72 % |
| Frøya Kommune | 30 927 | 0,65 % |
| Wullum, Per | 29 440 | 0,62 % |
| Elrik AS | 28 393 | 0,59 % |
| Dolmsundet Hotel Hitra AS | 18 185 | 0,38 % |
| Sum 20 største | 3 013 510 | 63,02 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 1 768 195 | 36,98 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 4 781 705 | 100,00 % |
| Egenkapitalbevis - ledende ansatte og styrende organer, inkludert nærstående: | |
|---|---|
| 31.12.2025 | |
| Navn | Beholdning |
| Tor Espnes | 2 656 |
| Gaute Ivar Krogfjord 3) | 789 |
| Eskil Strøm | 790 |
| Sebastian Johansen | 1 555 |
| Gry Mari Røe | 175 |
| Unni Rindal | 3 697 |
| Norun Totland Enoksen | 242 |
| Hilde Nordløkken 1) | 738 |
| Roger Harsvik | 94 |
| Vibeke Knutshaug 3) | 38 990 |
| Geir Hansen | 1 167 |
| Bente Kristin Aaknes | 350 |
| Sum egenkapitalbevis ledende ansatte | 51 243 |
| 1) Personlig nærstående | 369 |
| 3) Foretak | 39 224 |
| 31.12.2024 | |
|---|---|
| Navn | Beholdning |
| Tor Espnes | 2 656 |
| Gaute Ivar Krogfjord 3) | 789 |
| Eskil Strøm | 790 |
| Unni Rindal | 3 697 |
| Norun Totland Enoksen | 242 |
| Lars Bjørnar Lyngmo 1) | 10 898 |
| Hilde Nordløkken 1) | 738 |
| Roger Harsvik | 94 |
| Vibeke Knutshaug 3) | 38 990 |
| Henry Sødahl 1) | 4 777 |
| Bente Kristin Aaknes | 350 |
| Kristin Kjønsvik | 792 |
| Sum egenkapitalbevis ledende ansatte | 64 813 |
| 1) Personlig nærstående | 6 818 |
| 3) Foretak | 39 224 |
| Egenkapitalbevis - representantskapet, inkludert nærstående: | |
|---|---|
| 31.12.2025 | |
| Navn | Beholdning |
| Erik Snekvik / Hege O. Kalland 3) | 1 240 999 |
| Nils A. Dolmseth / Tone Foss 3) | 760 478 |
| Kristin Strømskag 3) | 30 927 |
| Wenche Sundet 3) | 64 978 |
| Oddlaug Børseth Brekken | 3 300 |
| Jan Kr. Hammerdal 3) | 20 261 |
| Egon Ringseth 1) | 500 |
| Per Arne Kaarstad 1) | 15 764 |
| Vidar Daltveit | 1 236 |
| Torunn Butli Rømma 1) | 820 |
| Kristin Kjønsvik | 792 |
| Sandra Otterlei | 542 |
| Kari Vaagan 1) | 1 689 |
| Ingvill Hoås Butli | 470 |
| Sigve Storvoll | 555 |
| Sum egenkapitalbevis ledende ansatte | 2 143 311 |
| 1) Personlig nærstående | 6 563 |
| 3) Foretak | 2 104 113 |
| 31.12.2024 | |
|---|---|
| Navn | Beholdning |
| Erik Snekvik / Hege O. Kalland 3) | 1 236 507 |
| Nils A. Dolmseth / Tone Foss 3) | 760 478 |
| Kristin Strømskag 3) | 30 927 |
| Wenche Sundet 3) | 64 948 |
| Oddlaug Børseth Brekken | 3 300 |
| Jan Kr. Hammerdal 3) | 20 261 |
| Egon Ringseth 1) | 500 |
| Per Arne Kaarstad 1) | 15 764 |
| Vidar Daltveit | 1 236 |
| Torunn Butli Rømma 1) | 820 |
| Geir Hansen | 3 109 |
| Sandra Otterlei | 542 |
| Kari Vaagan 1) | 1 689 |
| Ingvill Hoås Butli | 470 |
| Sigve Storvoll | 555 |
| Nina M. Skårild 1) | 12 005 |
| Sum egenkapitalbevis ledende ansatte | 2 153 111 |
| 1) Personlig nærstående | 18 013 |
| 3) Foretak | 2 099 621 |
| Personlig nærstående defineres som : | |
| 1) ektefelle og en person som vedkommende bor sammen med i ekteskapslignende forhold, | |
| 2) mindreårige barn til vedkommende selv, samt mindreårige barn til en person nevnt i nr. 1 som vedkommende bor sammen med | |
| 3) foretak der vedkommende selv eller noen som er nevnt i nr. 1 og nr. 2 har bestemmende innflytelse som nevnt i regnskapslovens §1-3 annet ledd. | |
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Resultat før andre inntekter og kostnader som prosent av gjennomsnittlig forvaltningskapital * | 0,76 % | 0,75 % |
| *) Det er benyttet gjennomsnittlig forvaltningskapital i nevner, beregnet som gjennomsnittet av forvaltningskapitalen ved kvartalsslutt for perioden 31.12.2024 - 31.12.2025 | ||
| 2025 | 2024 | Konsern 2025 | Konsern 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Resultat etter skatt | 74 104 | 66 963 | 72 029 | 68 790 |
| Eierandelsbrøk | 52,14 % | 48,93 % | 52,14 % | 48,93 % |
| Resultat som er tilordnet banken sine egenkapitalbeviseiere | 38 638 | 32 765 | 37 556 | 33 659 |
| Antall utstedt egenkapitalbevis | 4 781 705 | 4 781 705 | 4 781 705 | 4 781 705 |
| Vektet gjennomsnitt av antall utstedte egenkapitalbevis | 4 781 705 | 3 861 176 | 4 781 705 | 3 861 176 |
| Resultat pr egenkapitalbevis | 8,08 | 8,49 | 7,85 | 8,72 |
| *) Fra og med 2025 er resultat pr egenkapitalbevis beregnet av resultat etter skatt. For 2024 ble renter på fondobligasjoner trukket fra resultatet og tall for 2024 er omarbeidet. | ||||
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Betalingsgarantier | 21 241 | 21 063 |
| Kontraktsgarantier | 17 341 | 18 865 |
| Lånegarantier | - | - |
| Andre garantier | 17 751 | 3 967 |
| Sum garantier overfor kunder | 56 333 | 43 895 |
| Garantier Eika Boligkreditt | ||
| Saksgaranti | 5 473 | 2 |
| Tapsgaranti | 13 990 | 12 549 |
| Sum garantier overfor Eika Boligkreditt | 19 463 | 12 550 |
| Sum garantier | 75 796 | 56 446 |
| 2025 | 2024 | |||
|---|---|---|---|---|
| Garantier fordelt geografisk | Kr. | % | Kr. | % |
| Heim | 6 978 | 9,2 % | 8 821 | 15,6 % |
| Åfjord | 11 706 | 15,4 % | 10 167 | 18,0 % |
| Hitra | 22 383 | 29,5 % | 10 169 | 18,0 % |
| Frøya | 3 234 | 4,3 % | 2 575 | 4,6 % |
| Trondheim | 4 516 | 6,0 % | 6 000 | 10,6 % |
| Trøndelag ellers | 4 370 | 5,8 % | 3 275 | 5,8 % |
| Aure | 3 096 | 4,1 % | 2 838 | 5,0 % |
| Andre | 19 513 | 25,7 % | 12 600 | 22,3 % |
| Sum garantier | 75 796 | 100 % | 56 446 | 100 % |
Styrene i Trøndelag Sparebank og Ørland Sparebank har den 27. februar 2026, inngått en intensjonsavtale om sammenslåing av de to bankene. Den sammenslåtte banken vil videreføres under navnet Trøndelag Sparebank.
En eventuell sammenslåing er blant annet betinget av at det utarbeides en fusjonsplan som godkjennes av bankenes respektive generalforsamling og representantskap, som etter foreløpig tidsplan er lagt opp til behandling i løpet av Q3 2026. Sammenslåingen er også betinget av nødvendige godkjennelser fra myndigheter. Etter foreløpig tidsplan legges det opp til gjennomføring av sammenslåingen i løpet av andre kvartal 2027. Det tas sikte på at sammenslåingen gjennomføres ved at Trøndelag Sparebank utsteder egenkapitalbevis som vederlag til eksisterende eiere av egenkapitalbevis i Ørland Sparebank, samt egenkapitalbevis som vederlag til en sparebankstiftelse som opprettes av Ørland Sparebank i forbindelse med sammenslåingen. Virksomheten i bankene og arbeidsplassene blir opprettholdt. Den sammenslåtte banken skal videreføre alle eksisterende kontorer, med unntak av der samlokalisering finner sted på lokasjoner hvor begge bankene har etablerte kontorer.
Det har ikke forekommet andre hendelser etter utløpet av perioden som medfører justeringer av, eller tilleggsopplysninger i regnskapet eller i noter til regnskapet. Styrets forslag til utbytte er på kr. 22,9 mill. for 2025. Endelig vedtak foretas i generalforsamlingen 26.mars 2026.
Viser til note 30 vedrørende ytterligere opplysninger om nærstående. Innskudd og utlån, samt transaksjoner mellom selskapene har samme betingelser som overfor eksterne tredjeparter og er primært kun relatert til ordinære banktjenester. Tjenestene som er gitt til forretningsmessige vilkår er eliminert i konsernregnskapet. Kystregionen Eiendomsmegling AS og Trøndelag Regnskap AS holder til i bankens lokaler i Heim. Trøndelag Økonomi og HR AS holder til på Hitra. Banken har hatt husleieinntekter på 743 tusen ved utgangen av året.
| Balanseført mellomværende med datterselskap | Året | Året |
|---|---|---|
| 2025 | 2024 | |
| Innskudd fra kunder | 8 390 | 6 890 |
| Gjeld til datterselskap | ||
Banken har innregnet sine leieforpliktelser til nåverdien av de gjenværende leiebetalingene diskontert med marginal lånerente på tidspunktet for iverksettelse av leieavtale, samt innregnet en tilsvarende eiendel ved bruksretteiendel. Trøndelag Sparebank eier bankbygg i Heim, Åfjord, Hitra og Frøya og har kun et begrenset antall leieavtaler knyttet til leie av lokaler. I tillegg er det inngått leieavtaler for biler og sikkerhetsutstyr. Selskapets bruksretteiendeler er kategorisert og presentert i tabellen under:
| Bruksretteiendeler | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffelseskost 01.01.2025 | 8 922 | 5 148 | 1 768 | 15 837 |
| Tilgang av bruksretteiendeler | 9 954 | 779 | 0 | 10 733 |
| Avhendinger | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføringer og reklassifiseringer | 0 | 0 | -26 | -26 |
| Omregningsdifferanser | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Anskaffelseskost 31.12.2025 | 18 876 | 5 927 | 1 742 | 26 545 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 01.01.2025 | 2 177 | 734 | 594 | 3 505 |
| Avskrivninger i perioden | 1 401 | 1 118 | 580 | 3 099 |
| Nedskrivninger i perioden | 1 089 | 0 | 0 | 1 089 |
| Avhendinger | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 31.12.2025 | 4 667 | 1 852 | 1 174 | 7 692 |
| Balanseført verdi 31.12.2025 | 14 209 | 4 075 | 568 | 18 852 |
| Avskrivningsmetode | Lineær | Lineær | Lineær |
| Bruksretteiendeler | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffelseskost 01.01.2024 | 8 957 | 2 044 | 1 211 | 12 211 |
| Tilgang av bruksretteiendeler | 0 | 5 148 | 557 | 5 705 |
| Avhendinger | 0 | -2 044 | 0 | -2 044 |
| Overføringer og reklassifiseringer | -35 | 0 | 0 | -35 |
| Omregningsdifferanser | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Anskaffelseskost 31.12.2024 | 8 922 | 5 148 | 1 768 | 15 837 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 01.01.2024 | 1 260 | 1 872 | 144 | 3 277 |
| Avskrivninger i perioden | 917 | 905 | 450 | 2 272 |
| Nedskrivninger i perioden | 0 | -2 044 | 0 | -2 044 |
| Avhendinger | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Akkumulerte av- og nedskrivninger 31.12.2024 | 2 177 | 734 | 594 | 3 505 |
| Balanseført verdi 31.12.2024 | 6 745 | 4 414 | 1 174 | 12 332 |
| Avskrivningsmetode | Lineær | Lineær | Lineær |
| Diskonterte leieforpliktelser og forfall av betalinger | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Mindre enn 1 år | 2 519 | 1 097 | 480 | 4 095 |
| 1-2 år | 2 854 | 1 193 | 146 | 4 193 |
| 2-3 år | 3 020 | 1 297 | 0 | 4 317 |
| 3-4 år | 3 200 | 765 | 0 | 3 965 |
| 4-5 år | 2 146 | 0 | 0 | 2 146 |
| Mer enn 5 år | 1 918 | 0 | 0 | 1 918 |
| Totale diskonterte leieforpliktelser 31.12.2025 | 15 656 | 4 352 | 625 | 20 633 |
| Diskonterte leieforpliktelser og forfall av betalinger | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Mindre enn 1 år | 780 | 816 | 586 | 2 182 |
| 1-2 år | 829 | 931 | 490 | 2 250 |
| 2-3 år | 880 | 1 059 | 160 | 2 099 |
| 3-4 år | 934 | 1 200 | 0 | 2 133 |
| 4-5 år | 992 | 604 | 0 | 1 595 |
| Mer enn 5 år | 2 776 | 0 | 0 | 2 776 |
| Totale diskonterte leieforpliktelser 31.12.2024 | 7 190 | 4 609 | 1 236 | 13 035 |
| Endringer i leieforpliktelser | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Totale leieforpliktelser 01.01.2025 | 7 190 | 4 609 | 1 236 | 13 035 |
| Nye/endrede leieforpliktelser innregnet i perioden | 9 954 | 779 | 0 | 10 733 |
| Betaling av hovedstol | -1 968 | -1 433 | -661 | -4 062 |
| Betaling av renter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rentekostnad tilknyttet leieforpliktelser | 480 | 397 | 50 | 927 |
| Totale leieforpliktelser 31.12.2025 | 15 656 | 4 352 | 625 | 20 633 |
| Endringer i leieforpliktelser | Bygninger | Maskiner og utstyr | Kjøretøy | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Totale leieforpliktelser 01.01.2024 | 7 923 | 167 | 1 090 | 9 180 |
| Nye/endrede leieforpliktelser innregnet i perioden | 0 | 5 148 | 557 | 5 705 |
| Betaling av hovedstol | -1 075 | -1 019 | -498 | -2 592 |
| Betaling av renter | 0 | 0 | ||
| Rentekostnad tilknyttet leieforpliktelser | 342 | 314 | 87 | 742 |
| Totale leieforpliktelser 31.12.2024 | 7 190 | 4 609 | 1 236 | 13 035 |
| Beløp i resultatregnskapet | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rente på leieforpliktelser | 926 | 742 |
| Avskrivninger på bruksretteiendeler | 3 099 | 2 272 |
| Kostnader knyttet til kortsiktige leieavtaler | 278 | 403 |
| Kostnader til leie der underliggende eiendeler har lav verdi | 1 230 | 1 562 |
| Inntekter fra fremleie av bruksretteiendeler | 385 | 0 |
Trøndelag Sparebank kjøpte 50,3 % av aksjene i Nye Nidaros Holding AS den 01.07.2025 med regnskapsmessig virkning fra samme dag. Det totale kjøpsvederlaget for aksjene er på kr 21,0 mill, og vederlaget ble gjort opp med kontant betaling. Oppkjøpet er behandlet etter oppkjøpsmetoden i samsvar med IFRS 3.
Nye Nidaros Holding AS er et holdingselskap som eier 85 % av aksjene i Nidaros Eiendomsmegling AS og 100 % av aksjene i Nidaros Eiendomsmegling sentrum AS. Disse to selskapene driver med eiendomsmegling under navnet Eie Eiendomsmegling Trondheim.
Oppkjøpet er en del av bankens strategiske satsing i det å tilby et helhetlig og komplett tjenestespekter til våre kunder. Med EIE Eiendomsmegling Trondheim – som nå blir en del av konsernet – samt Trøndelag Regnskap, Trøndelag Økonomi & HR og Aktiv Eiendomsmegling Kystregionen, bygger vi en plattform som dekker hele kundereisen: fra finansiering og eiendom til regnskap og økonomisk rådgivning. Det forventes at oppkjøpet av Eie Eiendomsmegling skal gi både Trøndelag Sparebank og Eie Eiendomsmegling betydelige synergier og vekstmuligheter knyttet til omsetning og finansiering av boliger og fritidseiendommer i vårt markedsområde. Disse synergiene er sammen med forventet forretningsmessig utvikling i selskapet innregnet som goodwill.
| Nye Nidaros Holding AS | Mer-/ mindreverdier | Konsern | Kontrollerende eierinteresser | Ikke- kontrollerende eierinteresser | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balanse - Eiendeler | |||||
| Immaterielle eiendeler (Goodwill) | 55 | 19 055 | 19 110 | 19 083 | 27 |
| Varige driftsmidler | 84 | 2 559 | 2 642 | 1 329 | 1 313 |
| Finansielle anleggsmidler | 97 | - | 97 | 49 | 48 |
| Sum anleggsmidler | 236 | 21 614 | 21 850 | 20 461 | 1 389 |
| Fordringer | 6 851 | - | 6 851 | 3 446 | 3 405 |
| Andre fordringer og finansielle investeringer | 822 | - | 822 | 413 | 408 |
| Bankinnskudd, kontanter o.l | 1 960 | - | 1 960 | 986 | 974 |
| Sum omløpsmidler | 9 633 | - | 9 633 | 4 845 | 4 788 |
| Sum eiendeler | 9 869 | 21 614 | 31 483 | 25 306 | 6 177 |
| Balanse - Gjeld og egenkapital | |||||
| Sum innskudd egenkapital | 218 | - | 218 | 110 | 109 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 749 | 19 055 | 20 804 | 19 935 | 869 |
| Udisponert resultat | -22 | - | -22 | -11 | -11 |
| Sum egenkapital | 1 945 | 19 055 | 21 000 | 20 033 | 967 |
| Sum langsiktig gjeld | 23 | 2 559 | 2 581 | 1 298 | 1 283 |
| Sum kortsiktig gjeld | 7 901 | - | 7 901 | 3 974 | 3 927 |
| Sum gjeld | 7 924 | 2 559 | 10 483 | 5 273 | 5 210 |
| Sum egenkapital og gjeld | 9 869 | 21 614 | 31 483 | 25 306 | 6 177 |
| Nye Nidaros Holding AS | 01.07.2025 | 01.01.2025 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16 644 | 37 427 |
| Resultat etter skatt | 582 | 560 |
Trøndelag Sparebank presenterer alternative resultatmål (APM-er) som gir nyttig informasjon for å supplere regnskapet. Målene er ikke definert i IFRS og er ikke nødvendigvis direkte sammenlignbare med andre selskapers resultatmål. APM-er er ikke ment å erstatte eller overskygge regnskapstallene, men er inkludert i vår rapportering for å gi innsikt og forståelse for Trøndelag Sparebank sin resultatoppnåelse.
APM-ene representerer viktige måltall for hvordan ledelsen styrer aktivitetene i banken. Nøkkeltall som er regulert i IFRS eller annet lovgivning er ikke regnet som alternative resultatmål. Det samme gjelder for ikke-finansiell informasjon. Trøndelag Sparebank sine APM-er er presentert i kvartalsrapporter og i årsrapporten. Alle APM-er presenteres med sammenligningstall og skal brukes konsistent over tid.
Datterselskap utgjør minimal effekt på nøkkeltall og er ikke hensyntatt i denne oppstillingen.
| Lønnsomhet | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Antall dager i perioden | 365 | 366 |
| Antall dager i året | 365 | 366 |
| Egenkapitalavkastning etter skatt | ||
| ((Resultat etter skatt - rentekostnader på hybridkapital) / dager i perioden x dager i året) / gjennomsnittlig egenkapital ekskl. hybridkapital¹ | ||
| Resultat etter skatt | 74 104 | 66 963 |
| Rentekostnader på hybridkapital | 8 898 | 8 424 |
| Gjennomsnittlig egenkapital ekskl. hybridkapital | 1 037 220 | 920 146 |
| Egenkapitalavkastning etter skatt | 6,29 % | 6,36 % |
| Rentemargin | ||
| (Netto renter / dager i perioden x dager i året) / gjennomsnittlig forvaltningskapital² | ||
| Netto renter | 208 004 | 207 603 |
| Gjennomsnittlig forvaltningskapital | 9 806 205 | 8 978 255 |
| Rentemargin | 2,12 % | 2,31 % |
| Kostnadsandel (eskl. VP) | ||
| Driftskostnader / (netto renter + netto provisjoner + andre inntekter) | ||
| Driftskostnader | 168 807 | 166 476 |
| Netto renter | 208 004 | 207 603 |
| Netto provisjoner | 55 063 | 53 731 |
| Andre inntekter | 3 789 | 2 391 |
| Kostnadsandel (eskl. VP) | 63,26 % | 63,12 % |
| Kostnader i % av gjennomsnittlig forvaltningskapital | ||
| (Driftskostnader / dager i perioden x dager i året) / gjennomsnittlig forvaltningskapital² | ||
| Driftskostnader | 168 807 | 166 476 |
| Gjennomsnittlig forvaltningskapital | 9 806 205 | 8 978 255 |
| Driftskostnader i % av GFK | 1,72 % | 1,85 % |
| Balansetall | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Innskuddsdekning | ||
| UB innskudd fra kunder / UB brutto utlån til kunder | ||
| Innskudd fra kunder | 6 399 204 | 6 156 916 |
| Brutto utlån til kunder | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Innskuddsdekning | 75,03 % | 77,91 % |
| Innskuddsdekning inkl. boligkreditt | ||
| UB innskudd fra kunder / (UB brutto utlån til kunder + brutto utlån via EBK) | ||
| Innskudd fra kunder | 6 399 204 | 6 156 916 |
| Brutto utlån til kunder | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Utlån via EBK | 1 402 193 | 1 257 934 |
| Innskuddsdekning (inkl. EBK) | 64,44 % | 67,21 % |
| Innskuddsvekst (12mnd) | ||
| (UB innskudd fra kunder - innskudd fra kunder for 12mnd siden) / innskudd fra kunder for 12mnd siden | ||
| Innskudd fra kunder | 6 399 204 | 6 156 916 |
| Innskudd fra kunder 12 mnd siden | 6 156 916 | 5 624 344 |
| Innskuddsvekst siste 12 mnd | 3,94 % | 9,47 % |
| Utlånsvekst (12mnd) | ||
| (UB utlån til kunder - utlån til kunder for 12mnd siden) / utlån til kunder for 12mnd siden | ||
| Brutto utlån til kunder | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Brutto utlån til kunder for 12 mnd siden | 7 902 318 | 7 100 734 |
| Utlånsvekst siste 12 mnd | 7,93 % | 11,29 % |
| Utlånsvekst inkl. boligkreditt (12mnd) | ||
| (UB utlån til kunder inkl. EBK - utlån til kunder for 12mnd siden inkl. EBK) / utlån til kunder for 12mnd siden inkl. EBK | ||
| Brutto utlån til kunder inkl. EBK | 9 931 007 | 9 160 252 |
| Brutto utlån til kunder for 12 mnd siden inkl. EBK | 9 160 252 | 8 260 696 |
| Utlånsvekst inkl. EBK siste 12 mnd | 8,41 % | 10,89 % |
| ¹Gjennomsnittlig egenkapital er beregnet som gjennomsnittet av bokført egenkapital, eksklusive hybridkapitalen, per utgangen av foregående regnskapsår og bokført egenkapital ved hver kvartalsavslutning i det aktuelle rapporteringsåret. | ||
| ²Gjennomsnittlig forvaltningskapital er beregnet som gjennomsnittet av forvaltningskapitalen per utgangen av foregående regnskapsår og forvaltningskapitalen ved hver kvartalsavslutning i det aktuelle rapporteringsåret | ||
| Tapsavsetninger på utlån og mislighold | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Tap på utlån i % av brutto utlån | ||
| Tapskostnad / gjennomsnittlig brutto utlån i perioden | ||
| Tapskostnad | 24 162 | 22 957 |
| Gjennomsnittlig brutto utlån | 8 187 826 | 7 524 849 |
| Tap på utlån i % av brutto utlån | 0,30 % | 0,31 % |
| Misligholdte engasjementer (> 90 dager) i % av brutto utlån | ||
| Misligholdte engasjementer / UB brutto utlån | ||
| Misligholdte engasjementer | 132 496 | 108 038 |
| Brutto utlån | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Misligholdte eng. i % av brutto utlån | 1,55 % | 1,37 % |
| Kredittforringede (tapsutsatte) engasjementer i % av brutto utlån | ||
| Kredittforringede engasjementer / UB brutto utlån | ||
| Kredittforringede engasjementer | 290 454 | 253 783 |
| Brutto utlån | 8 528 814 | 7 902 318 |
| Misligholdte eng. i % av brutto utlån | 3,41 % | 3,21 % |
| Likviditet | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Likviditetsindikator (LCR) | ||
| Likvide aktiva / Netto likviditetsutgang innen 30 dager i et stresscenario | ||
| Likvide aktiva | 833 439 | 844 247 |
| Netto likviditetsutgang innen 30 dager i et stresscenario | 396 024 | 489 809 |
| LCR | 210 % | 172 % |
| Egenkapitalbevis | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevisbrøk (EKB - brøk) | ||
| (EKB-kapital - egne EKB + overkurs + utjevningsfond (eksl. avsatt ikke vedtatt utbytte) / (EKB-kapital - egne EKB + overkurs + utjevningsfond (eksl. avsatt ikke vedtatt utbytte) + Sparebankens fond + gavefond (eksl. avsatt ikke vedtatt gaveutdeling) | ||
| Egenkapitabeviskapital | 430 353 | 430 353 |
| Egne egenkapitalbevis | -617 | -617 |
| Overkurs | 49 469 | 49 469 |
| Utjevningsfond | 18 804 | 8 848 |
| Sparebankens fond | 474 696 | 444 143 |
| Gavefond | 3 836 | 3 862 |
| Egenkapitalbevisbrøk (EKB - brøk) | 51,00 % | 52,14 % |
| Resultat per egenkapitalbevis | ||
| ((Resultat etter skatt – renter hybridkapital) * EKB-brøk) / antall EKB³ | ||
| Resultat etter skatt | 74 104 | 66 963 |
| Rentekostnader på hybridkapital | 8 898 | 8 424 |
| IB EKB - brøk | 52,14 % | 48,9 % |
| Antall EBK | 4 781 705 | 4 781 705 |
| Resultat per EKB | 7,11 | 5,99 |
| Bokført egenkapital per egenkapitalbevis | ||
| ((UB egenkapital - hybridkapital) x EKB-brøk UB) /antall EKB | ||
| Sum egenkapital (ekskl. hybridkapital) | 1 076 796 | 1 005 791 |
| UB EKB - brøk | 51,0 % | 52,1 % |
| Antall EKB | 4 781 705 | 4 781 705 |
| Bokført egenkapital per EKB | 114,8 | 109,7 |
| Pris / bokført egenkapital (P/B) | ||
| Børskurs / bokført egenkapital per EKB | ||
| Børskurs | 116,9 | 109,0 |
| Bokført egenkapital per EKB | 114,8 | 109,7 |
| Pris / bokført verdi per EKB | 1,02 | 0,99 |
| Pris / resultat per egenkapitalbevis (P/E) | ||
| Børskurs⁴ / (resultat per EKB / dager i perioden x dager i året) | ||
| Børskurs | 116,9 | 109,0 |
| Resultat per EKB | 7,1 | 6,0 |
| Pris / resultat per EKB | 16,4 | 18,2 |
| ³Totale egenkapitalbevis fratrukket egenbeholdning på rapporteringstidspunktet | ||
| ⁴Frem til notering benyttes siste omsetningskurs på bankes egenkapitalbevis som estimat for pris | ||
Styret i Trøndelag Sparebank har behandlet og godkjent bankens årsrapport for 2025, og vi bekrefter at:
12. mars 2026 - Styret i Trøndelag Sparebank
Arnar Utseth
Styrets leder (sign.)
Hilde Nordløkken
Nestleder (sign.)
Rolf Schei
Styremedlem (sign.)
Wenche Kristiansen
Styremedlem (sign.)
Vibeke Knutshaug
Styremedlem (sign.)
Fartein Kjørsvik
Styremedlem (sign.)
Geir Hansen
Ansattevalgt (sign.)
Bente Aaknes
Ansattevalgt (sign.)
Tor Espnes
Adm. Banksjef (sign.)