ÅRSREDOVISNING
1 JULI 2023–30 JUNI 2024
2
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
3 Viktiga händelser 1 juli 2023–30 juni 2024
4 Vd har ordet
5 Affärsidé, affärsmodell och värderingar
7 Durocs Portföljbolag – Duroc Machine Tool
8 Durocs Portföljbolag – Duroc Rail
9 Durocs Portföljbolag – Smaller company portfolio
10 Durocs Portföljbolag – International Fibres Group
11 Durocs Portföljbolag – Drake Extrusion
12 Durocs Portföljbolag – Cresco
13 Durocs Portföljbolag – Plastibert
14 Duroc-aktien
16 Förvaltningsberättelse
22 Bolagsstyrningsrapport 1 juli 2023–30 juni 2024
26 Resultaträkning för koncernen
26 Rapport över totalresultatet för koncernen
27 Balansräkning för koncernen
28 Rapport avseende förändringar i koncernens eget kapital
29 Kassaflödesanalys för koncernen
30 Resultaträkning för moderbolaget
30 Rapport över totalresultatet för moderbolaget
31 Balansräkning för moderbolaget
32 Rapport avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
33 Kassaflödesanalys för moderbolaget
34 Noter
75 Styrelsens intygande
76 Revisionsberättelse
80 Flerårsöversikt
81 Definition av nyckeltal
82 Adresser och telefonnummer
6
5
14
13
11
10
9
18
19
8
7
12
2
1
3
16
20
17
4
15
Huvudkontor
1. Duroc AB, Stockholm
International Fibres Group
2. IFG Asota GmbH, Linz
3. IFG Drake, Bradford
4. IFG Exelto Staple Fibres, Gent
Cresco
5. IFG Exelto Staple Fibres, Lokeren
6. Phormium Inc, Dalton
Drake Extrusion
7. Drake Extrusion Inc, Martinsville
8. Michael S Becker, LLC, Burlington
Duroc Machine Tool
9. Duroc Machine Tool AB, Vislanda
10. Duroc Machine Tool OÜ, Tartu
11. DurocMachineToolSIA,Berģi
12. Duroc Machine Tool Denmark, Randers
13. Duroc Machine Tool AS, Ski
14. Duroc Machine Tool OY, Vantaa
Plastibert
15. Plastibert & Cie NV, Wielsbeke
Duroc Rail
16. Duroc Rail AB, Luleå
Smaller Company Portfolio
17. Herber Engineering AB, Värnamo
18. Universal Power Nordic AB, Skänninge
19. Universal Power Nordic, Filial Oslo
20. Duroc Laser Coating AB, Luleå
Adresser och telefonnummer till bolagen, se sidan 83.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
3
Nettoomsättningen minskade med 11 procent under
räkenskapsåret. Den organiska tillväxten uppgick till
-1 procent.
Justerad EBIT uppgick till 46,1 Mkr (4,6).
Nettoskulden har sjunkit under året och uppgår till
5,1 Mkr (115,0) exklusive leasingskuld.
DMT har tagit marknadsandelar under året trots en mer
avvaktande marknad i stort. EBIT uppgick till 38,5 Mkr
(45,0) med en EBIT-marginal om 6,6 procent (7,5).
Vid räkenskapsårets sista månader noterades en upp-
gång i efterfrågan på den europeiska fibermarknaden
efter en lång period som präglats av låga volymer och
vikande efterfrågan. Uppgången är volatil men om
trenden fortsätter kommer bolaget IFG, koncernens
största bolag, skönja ett väsentligt förbättrat resultat.
Under året har transaktionen med LKAB avseende
försäljningen av 49 procent av aktierna i Duroc Rail
AB genomförts. Den slutliga köpeskillingen uppgick
till 79,2 Mkr. Avtalet innebär också att LKAB uppför en
ny produktions-anläggning åt Rail som ger utrymme
för fortsatt tillväxt för att kunna möta den industriella
expansionen i norra Sverige. Duroc Rail, som under
räkenskapsåret ökade sin omsättning med 23 procent
och en justerad EBIT om 49,2 Mkr (31,5), bedöms, med
ha en god tillväxtpotential.
Investeringar om sammanlagt 32,7 Mkr har genomförts
för att öka kapaciteten, effektivisera och utveckla verk-
samheten i portföljbolagen.
Duroc hade vid utgången av räkenskapsåret 275 Mkr
i outnyttjade kreditfaciliteter och en fortsatt låg
belåningsgrad med en soliditet om 63 procent (58).
Mot bakgrund av Durocs starka kassaflöde och sunda
finanser föreslår styrelsen en utdelning om 0,30 kronor
per aktie, en höjning med 20 procent från föregående år.
VIKTIGA HÄNDELSER 1 JULI 202330 JUNI 2024
3 111,1
Mkr
Nettoomsättning
46,1
Mkr
Justerad EBIT
860
Medelantal anställda
RÄKENSKAPSÅRET I SAMMANDRAG
Koncernen juli 2023–juni 2024 juli 2022–juni 2023
Nettoomsättning 3 111,1 3 493,1
Justerad EBIT
46,1 4,6
Rörelseresultat (EBIT) 46,4 -187,6
Resultat efter skatt 29,9 -238,1
Nettoskuld exkl. leasingskuld från IFRS 16 5,1 115,0
4
VD HAR ORDET
Durocs utveckling har under de senaste åren följt ett tydligt
mönster. Bolagen inom industrihandel har, med få undan-
tag, utvecklats enligt planerna och levererat goda resultat.
De polymerrelaterade bolagen verkar i branscher som
präglats av en lågkonjunktur av sällan skådat slag. Många
likställer förhållandena med de som rådde 2008–2009.
Detta gäller såväl fiberbranschen som belagda textilier och
odlings industrin. De senaste årens händelseutveckling
med konsekvenser som onormalt höga kostnadslägen för
insats material och energi, logistikproblem samt ett högre
ränteläge än förut, har djupt påverkat branscherna som
Durocs polymerbolag verkar inom. Vi har sett spelare som
kastat in handduken och lämnat arenan på grund av hård-
nande konkurrens och pristryck samtidigt som Duroc haft
uthållig heten att satsa vidare och förbereda bolagen för
uppgång genom bland annat nya produkterbjudanden.
Jag är övertygad om att intjäningsförmågan och kon-
kurrensförmågan hos Durocs dotterbolag är goda under
normala marknadsförhållanden. Trots ett kärvare klimat
har vi fortsatt att investera i produktutveckling och effektivi-
seringar med utgångspunkten att de vikande marknaderna
kommer att komma tillbaka. Intjäningen har under senare
år skett i industrihandelsbolagen medan de övriga bolagen
inte har bidragit alls, snarare tyngt koncernen med förluster.
Koncernen har under dessa ovanliga betingelser därför
under presterat i sin helhet.
Durocs strategi är att inte sätta sig i en position beroende
av externt kapital och under tiden har vi vässat förmågorna
i dotterbolagen. Med oberoendet, som en låg skuldsättning
innebär, kommer handlings frihet och uthållighet, det vill
säga att inte tvingas montera ner i grunden sunda bolag på
grund av kortsiktiga bransch utmaningar. Jag konstaterar
nu att koncernen är i en position där vi är redo för en
uppgång i de hårt sargade marknaderna. Under det sista
kvartalet sågs tecken på förbättring för den europeiska
fiberverksamheten IFG. Med färre spelare finns det möjlig-
heter att snabbare kunna ta marknadsandelar när markna-
den väl tar fart på allvar.
I ett mer normalt konjunkturläge för samtliga verksam-
heter i Duroc-koncernen, bedömer jag att vi har en intjänings-
förmåga som högst väsentligt överstiger vad som presterats
de senaste åren. Det känns rimligt att tro att vi har det värsta
bakom oss idag, vår finansiella styrka möjliggör för oss att i
gott skick vänta ut de uppgångar som förväntas över tid.
Räkenskapsåret utvecklades sammantaget under för-
väntningarna. Nettoomsättningen minskade med 11 procent
till 3 111,1 Mkr (3 493,1). Justerat EBIT-resultat för bättrades
kraftigt från en låg nivå och uppgick till 46,1 Mkr (4,6). Under
det sista kvartalet sågs tecken på förbättring för den euro-
peiska fiberverksamheten IFG.
Duroc är i det närmaste skuldfritt och det finns betydande
värden i de reala tillgångarna i koncernen. Outnyttjade
krediter skapar ett handlingsutrymme för attraktiva för-
värvsmöjligheter.
Med bakgrund av starka kassaflöden och sund finansiell
ställning, i kombination med ledningens såväl som styrel-
sens starka tilltro till Durocs framtida möjligheter, föreslår
styrelsen en utdelning om 30 öre per aktie, en ökning om
20 procent från 2022/2023.
Utblick
Vi ser en viss sättning inom verkstadsindustrin vilket skulle
kunna påverka bolagen som är verksamma i nämnda
sektor. I Europa finns tecken på återhämtning inom fiber-
marknaderna som IFG verkar på. I USA bedöms samma
marknad takta uppåt men i ett betydligt lugnare tempo.
Sammantaget är det troliga utfallet framåt viss dämpning
inom industrihandel samt sakta uppgång i polymer-
verksamheterna. Oroligheterna i omvärlden påverkar
utvecklingen och efterfrågan samt industrins investerings-
vilja framåt. Jag ser trots allt optimistiskt på framtiden för
Durocs räkning. Vi är i en god position och i ett gott skick,
redo att ta vara på möjligheterna framåt.
Jag vill passa på att tacka alla våra skickliga och enga-
gerade medarbetare som starkt bidragit till Durocs trygga
finansiella position och goda förutsättningar framåt. Jag vill
också tacka våra aktieägare för
fortsatt stöd och för troende
för vår verksamhet
John Häger
Vd
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
5
AFFÄRSIDÉ, AFFÄRSMODELL OCH VÄRDERINGAR
Duroc skall skapa värde genom strategiska förrv och långsiktigt hållbar
utveckling av dotterbolagen.
AFFÄRSIDÉ
THE DUROC WAY
RESURSER AKTIVITETER
Finansiellt kapital
Omfattande reella tillgångar
Låg nettoskuld
Starkt kassaflöde
Struktur- och kulturkapital
Gedigen marknads kompetens
Operativt know how
Stark entreprenörsanda
Decentraliserad styrning
Utbyte av best practice
Långsiktighet
Varumärken
Humankapital
Dedikerade medarbetare
med lång erfarenhet
Förvärvsstrategi
Kontinuerlig marknads-
bevakning
Flexibel ansats
Konservativ värderingsmodell
God utvecklingspotential
Synergier med befintlig
verksamhet
Affärsutveckling
Målbaserad styrning
Skarp och ändamålsenlig
affärsanalys
Kundfokus
Innovation i alla delar av
verksamheten
Uppbackad av rätt kompetens
Tillväxtfokus
Strategiska investeringar
Ledarskap
Rätt ledare
Förtroende för och inves tering i
medarbetare
Uppskattning och ansvar
Kundnöjdhet
Attraktiv arbetsgivare
Långsiktiga och förtroende fulla
affärs relationer
Effektiva och hållbara
verksamheter och produkter
En bidragande samhälls partner
RDE
God lönsamhet
Långsiktig tillväxt
Utdelningstillväxt
Sunda finanser
=
Aktieägarvärde
6
Kärnan i The Duroc Way är att främja ett entreprenöriellt klimat. Det innebär en miljö präglad av
förtroende och handlingsfrihet. Arbetssättet genomsyras av Teamwork, Ansvar, Engagemang,
Förtroende och Respekt.
FÖRTROENDE RESPEKT
TEAMWORK
Interna och externa
s amarbeten genom syrar
verksamheten
Vi åstadkommer mer
tillsammans
ANSVAR
Långsiktiga och sunda affärs-
relationer
Bidra till ett hållbart samhälle
Miljömässigt ansvars tagande
Vårt decentraliserade
förhållningssätt förenas med
strikt ansvar
ENGAGEMANG
Vi är dedikerade och hän givna
i alla våra åtaganden
FÖRVÄRVSSTRATEGI
Vi bevakar kontinuerligt marknaden för att
finna goda förvärvsmöjligheter.
En flexibel ansats möjliggör fler avslut.
Vårt professionella nätverk ger oss möjlighet att
söka förvärvsmöjligheter inom olika branscher
likväl som bolt-ons till våra existerande företag.
Vi tillämpar en sund och konservativ värderings-
modell.
Förvärvspriset prioriterar materiella tillgångar,
inte goodwill.
Vi söker förvärv som i grunden är sunda
verksamheter med god utvecklingspotential.
Synergier med verksamheter och/eller kompetens-
områden inom befintlig struktur.
Genom att ha färdiga finansieringslösningar
kan vi gå till snabba avslut när goda möjligheter
identifierats.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
7
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– DUROC MACHINE TOOL
Duroc Machine Tool (DMT) är en av Nordens och Baltikums största
leverantörer av verktygsmaskiner, verktyg, maskinservice och
support samt utbildning och finansieringslösnignar till verkstads-
företag. Kunderna återfinns bland annat inom fordons- och skogs-
industrin, samt inom områdena för anläggningsmaskiner och
kraftgenerering. DMT representerar ett stort antal internationellt
kända fabrikat. Den viktigaste produkten är bearbetningsmaskiner
från koreanska DN Solutions ett av de världsledande märkena
på marknaden. I Sortimentet ingår även det italienska high-end-
märket FPT med fleroperationsmaskiner för tillverkning av större
komponenter som kräver hög precision. DMT är ensamma om att
som distributör verka på sju marknader: Sverige, Norge, Danmark,
Finland, Estland, Lettland och Litauen och har en hög marknads-
andel på de flesta av sina geografiska marknader.
DMT har haft en organisk omsättningstillväxt om -5 procent
sedan föregående år, främst beroende på en något mer av vaktande
marknad vad gäller investeringar i maskiner. Omsättnings tappet
har dämpats av fortsatt gott försäljningsarbete och satsningar på
effektivare kundbearbetning samt organisation. Under året har
strategiska och nödvändiga investeringar genomförts i form av
utökande av personalstyrkan samt fortsatta investeringar i ERP-
system, strukturkapital och digital marknadsföring. Detta bedöms
skapa mervärde framåt och vara nödvändigt för att möjliggöra
DMTs fortsatta tillväxt.
Efter räkenskapsårets slut förvärvade Duroc ett danskt bolag
inom automationslösningar för att ytterligare kunna stärka DMTs
produkterbjudande avseende automation för obemannade celler.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
19%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 584,9 599,5
Omsättningstillväxt % -2,4 11,4
Organisk tillväxt % -4,8 6,6
EBITDA 45,3 51,4
EBITDA-marginal % 7,8 8,6
EBIT 38,5 45,0
EBIT-marginal % 6,6 7,5
Nettoskuld/Nettokassa (-) 8,9 -47,3
exkl. leasingskuld från IFRS 16 -0,5 -57,3
Sysselsatt kapital 107,7 68,7
Avkastning på sysselsatt kapital % 42,3 83,4
Exempel på verktygsmaskin
8
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– DUROC RAIL
Duroc Rail levererar kompletta, effektiva och högkvalitativa
underhåll av järnvägshjul för lok samt person- och godsvagnar.
Från Luleå tillgodoser Duroc Rail främst norra Sveriges behov av
underhåll av järnvägshjul och relaterade komponenter. Med ett
effektivt hjulunderhåll bidrar Duroc Rail till sänkta driftskostnader
per transportkilometer.
Tillgången på järnmalm i Norrland innebär stora volymer av
tunga transporter vilket medför ett konstant slitage på järnvägs-
hjul. Med miljön i fokus ökar också järnvägstrafiken, både vad
gäller transport av människor och gods. Energiförbrukningen för
gods- och persontrafik på järnväg är mindre än hälften av den
energi som förbrukas i vägtrafik. Jämför man koldioxidutsläpp har
järnvägstrafiken en bråkdel av vägtrafikens utsläpp. Genom att
trygga försörjningen av järnvägshjul till våra kunder bidrar Duroc
Rail till en minskad miljöbelastning.
Ökad järnvägstrafik, högre axellaster och snabbare tåg ökar
efterfrågan på hjul och underhåll med hög kvalitet och prestanda.
Duroc Rails omsättning ökade med 23 procent jämfört med
föregående år, vilket berodde på en väldigt hög efterfrågan.
Effek tivitetsvinster i produktionen och de höga ordervolymerna har
gjort att den justerade EBIT-marginalen ökat till 26 procent (21).
Under räkenskapsåret sålde Duroc 49 procent av Duroc Rail AB
till den strategiskt viktiga kunden och samarbetspartnern LKAB.
Som en del av transaktionen skall LKAB uppföra en ny produktions-
anläggning åt Rail på Hertsöfältet i Luleå. Arbetet med byggna-
tionen pårjades under senhösten och förväntas vara klar hösten
2025. Den nya produktionsanläggningen innebär att Rail får en
skräddarsydd anläggning som möjliggör ett effektivare fde och
en förbättrad produktionskapacitet vilket möjliggör ytterligare
expansion av Rails verksamhet.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
6%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 188,8 153,2
Omsättningstillväxt % 23,2 14,3
Organisk tillväxt % 23,2 14,3
EBITDA 55,1 39,6
EBITDA-marginal % 29,2 25,9
EBIT 47,9 28,6
EBIT-marginal % 25,4 18,7
Justerad EBIT 49,2 31,5
Justerad EBIT-marginal % 26,0 20,6
Nettoskuld/Nettokassa (-) 1,9 29,2
exkl. leasingskuld från IFRS 16 0,4 21,8
Sysselsatt kapital 50,7 40,6
Avkastning på sysselsatt kapital % 99,3 64,3
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 101,9 70,8
Hjulpar i väntan på leverans
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
9
Universal Power Nordic (UPN) erbjuder dieselmotorer för
indu striellt och marint bruk i Sverige och Norge, samt tillhörande
reservdelar, service och reparationer. Bolaget representerar väl
kända varumärken såsom Perkins, Kubota, Kohler och Nanni.
UPNs omsättning minskade med 11 procent, främst på grund
av lägre maskinförsäljningsvolymer. Bruttovinsten minskade
dock bara med 2 procent på grund av en gynnsam mix. Personal-
kostnaderna ökade då satsningar på personalstyrkan för att möta
kommande efterfrågan har gjorts under året. Detta ledde till en
EBIT-minskning med 24 procent.
Året präglades av nödvändiga investeringar i utbildning och
personal med rätt kompetens inom teknik och försäljning för ha
kapacitet att möta ökad efterfrågan. En ny försäljningsstrategi
utarbetades som väntas bära frukt under kommande år.
Herber Engineering tillverkar avancerade rörbockningsmaskiner
för kallformning av rör och profiler. Kunderna återfinns globalt
inom bland annat bil-, flyg- och möbelindustrin samt inom området
för värmeväxlare. Herber är ett välkänt varumärke som står för
högkvalitativa produkter. Affären är av projektliknande karaktär där
försäljningen kan fluktuera betydligt mellan olika perioder.
Året präglades av en lägre försäljning av maskiner där ränteläget
och omvärldsläget medförde en tveksamhet inför investeringar
hos kunderna. Omsättningen minskade med 14 procent. Leverans-
tiderna, som tidigare år tvingat bolagen till stora strategiska inköp,
var dock tillbaka till situationen innan covid-19 pandemin vilket
resulterade i att man kunde minska rörelsekapitalet avsevärt.
Kostnadsbesparingar, i form av bland annat nödvändiga personal-
neddragningar gjorde att man minskade förlusten.
En ny strategi med en ny ledning håller på att utarbetas för att öka
försäljningen och förbättra effektiviteten i organisationen. Bolaget
har potential att nå god lönsamhet under de kommande åren.
Duroc Laser Coating är Sveriges ledande företag inom laser-
ytbehandling. Bolaget erbjuder renovering och nytillverkning av
industrikomponenter. DLCs teknik för laserytbehandling är en
viktig byggsten i om ställningen mot en kostnadseffektiv och
hållbar industriproduktion. Genom att renovera och förstärka ytan
på metallkomponenter kan kassationer och behov av reservdelar
minimeras. Komponenter som utsätts för nötning, korrosion och
höga temperaturer kan ofta ges bättre funktion och upp till fyra
års längre hållbarhet genom laserpåsvetsning av material med
mer anpassade egenskaper. Under året utvecklades DLC positivt
och omsättningen ökade med 6 procent. Nya kunder med större
projekt stod för en majoritet av ökningen. Dessa projekt väntas
fortsätta framöver. Kostnadsmassan ökade på grund av de inves-
teringar i personal och utrustning som de nya affärerna innebar,
vilket belastade rörelseresultatet under året.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
6%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 174,6 193,8
Omsättningstillväxt % -9,9 16,5
Organisk tillväxt % -9,9 16,5
EBITDA 13,1 23,2
EBITDA-marginal % 7,5 12,0
EBIT 4,3 13,0
EBIT-marginal % 2,5 6,7
Justerad EBIT 4,6 13,0
Justerad EBIT-marginal % 2,6 6,7
Nettoskuld/Nettokassa (-) 30,9 35,5
exkl. leasingskuld från IFRS 16 12,1 10,8
Sysselsatt kapital 57,6 62,6
Avkastning på sysselsatt kapital % 7,1 23,2
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 7,6 23,2
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– SMALLER COMPANY PORTFOLIO
Påsvetsning av hårdmetall med laser
10
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– INTERNATIONAL FIBRES GROUP
International Fibres Group (IFG) är en av Europas ledande till-
verkare av polypropylenbaserade stapelfibrer, en insatsvara med
stärkande, isolerande, separerande eller dränerande egenskaper.
Fibern används vid tillverkning av bland annat golv, mattor, möbler,
filter, livsmedelsförpackningar, bilinredning och fiberdukar.
Kundport följen är således diversifierad. Syntetiska material är
kostnads mässigt konkurrenskraftiga, kan anpassas efter använd-
ningsområde och bidrar till en ökad livslängd för produkten. IFGs
produktionsanläggningar är lokaliserade i Belgien, Storbritannien
och Österrike.
IFG har sedan flera år tillbaka ett långsiktigt samarbete med
universitetet i Maastricht, Nederländerna. Syftet med sam arbetet
är att utveckla nya fibrer som möter framtida krav både vad
gäller prestanda- och hållbarhetsaspekter, t.ex. nedbrytbarhet
och återvinningsmöjligheter. Därtill är IFG involverad i ett antal
kund- och internationella projekt kring hållbara produktlösningar.
Under räkenskapsåret har flertalet utvecklingsprojekt baserade
på PLA (organisk polymer) genomförts tillsammans med nya och
befintliga kunder.
Stapelfibermarknaden i Europa har präglats av överkapacitet
och hög konkurrens. God lönsamhet och tillväxt återfinns inom
om dena för olika nischprodukter. IFG är en etablerad till verkare
med lång erfarenhet och gedigen kunskap om materialets möjlig-
heter. IFG har under räkenskapsåret fortsatt det förändrings-
arbete som initierats under 2019 i syfte att stärka positionen inom
segmentet tekniska fibrer som t.ex. används inom olika filtrerings-
applikationer och förpackningsmaterial till livsmedelsindustrin.
Anpassningen har påverkat såväl organisation och inriktning i
utvecklingen av nya produkter som storleken på produktions-
kapaciteten.
IFGs volym har minskat med 6 procent sedan föregående år.
Under de sista månaderna såg man dock en ökning och en påfyll-
nad av orderböckerna. Föregående års prisökningar avseende
löner och material samt energi har dämpats och priserna till kund
har kunnat kompensera för detta. Därtill har ett stort arbete med
att minska kostnadsbasen gett resultat vilket och påverkat EBIT i
positiv riktning.
Bemningen är att efterfrågan successivt kommer öka igen.
Det strategiska arbetet fortgår med fokus på innovation och ökad
försäljning av nischprodukter där marginalerna är betydligt högre
än i standardproduktssegmentet.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
34 %
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 1 061,9 1 201,5
Omsättningstillväxt % -11,6 -13,2
Organisk tillväxt % -15,5 -18,4
EBITDA 21,0 12,7
EBITDA-marginal % 2,0 1,1
EBIT -9,9 -15,2
EBIT-marginal % -0,9 -1,3
Nettoskuld/Nettokassa (-) 139,4 116,9
exkl. leasingskuld från IFRS 16 68,2 37,7
Sysselsatt kapital 453,1 483,4
Avkastning på sysselsatt kapital % -2,1 -3,2
Återvunnet råmaterial för fiberproduktion
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
11
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– DRAKE EXTRUSION
Drake Extrusion är Nordamerikas ledande tillverkare av poly-
propylenbaserat färgat filamentgarn och stapelfiber. Filamentgarn
används främst till kunder som tillverkar tyger för möbelindustrin,
men kan även användas vid tillverkning av sportkläder, s.k. funk-
tionella plagg. Filamentgarnerna gör plagg och tyger lättskötta
och slitstarka. Stapelfibrer används vid tillverkning inom en mängd
områden, bland annat golv, mattor, möbler, tekniska filter bilinred-
ning och fiberdukar. Drake Extrusion består av två produktions-
enheter belägna i Virginia respektive North Carolina, USA. Drake
Extrusion innehar närmare 80 procent av den nordamerikanska
marknaden för filamentgarner.
Drake har under året sett en viss återhämtning i volymerna, med
en ökning om 8 procent i stapelfiber och 30 procent i filament-
garner. Filamentgarnsvolymerna är dock fortsatt på låga nivåer då
efterfrågan på sällanköpsvaror såsom utemöbler bromsas av de
höga räntorna i USA.
Tidigare års osäkerhetsfaktorer i ekonomin har fortsatt synts
till och kundernas inköpsmönster har förändrats i grunden, där
kunders lagerhållning till skillnad från i pandemin, hålls till minimi-
nivåer. Efterfrågan förntas gradvis och volatilt öka till normala
nivåer när ränteläget förbättrats och slutkonsumenten ökar
konsumtions aptiten igen.
Drake Extrusion är välinvesterat med bra utrustning och en
förmåga att leverera starkt resultat under rätt förutsättningar.
Det strategiska arbetet med att bibehålla och utbilda personal
har varit framgångsrikt och personalomsättningen har reducerats
kraftigt.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
21%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 649,7 623,8
Omsättningstillväxt % 4,2 -16,4
Organisk tillväxt % 3,3 -27,5
EBITDA 24,7 4,1
EBITDA-marginal % 3,8 0,7
EBIT -8,3 -32,3
EBIT-marginal % -1,3 -5,2
Justerad EBIT -10,2 -23,3
Justerad EBIT-marginal % -1,6 -3,7
Nettoskuld/Nettokassa (-) -15,5 24,7
exkl. leasingskuld från IFRS 16 -19,1 17,1
Sysselsatt kapital 252,5 307,6
Avkastning på sysselsatt kapital % -3,0 -10,2
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % -3,6 -7, 3
Möbeltyger gjorda av garner från Drake Extrusion
12
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– CRESCO
Cresco utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för
professionell odling av grödor och är en av de ledande leveran-
törerna på världsmarknaden. Produkterna bidrar till gynnsamma
miljöer i växthus, för svampodlingar samt i komposterings-
anläggningar. De återfinns också i parkmiljöer där de används till
att förhindra ogräs. Den viktigaste produkten är klimatväv som
möjliggör styrning av klimatet i växthus. Väven bidrar till en bättre
odlingsprocess med lägre energianvändning. Cresco har sin pro-
duktionsanläggning i Belgien.
Under året har marknaden varit fortsatt svag på grund av infla-
tionen, ränteläget och det oroliga omvärldsläget. Kundernas inves-
teringstakt har avtaget och stora projekt har varit färre än tidigare.
Priserna har under året stabiliserat sig och tidigare års stora infla-
tionsbaserade löneökningar har avtagit. Detta har dock satt press
på marginalerna. Prisökningar till kund har åstadkommits, men har
ej fått full effekt. Under året har Cresco framgångsrikt arbetat med
kostnadsreducering där löpande kostnader samt personalkostnader
setts över, vilket dämpat den negativa effekten på EBIT.
Bemningen är att marknaden kommer att återgå till normala
nivåer, där Cresco kan leverera ett starkt positivt EBIT-resultat.
Ersättnings investeringar som kunder skjutit på måste i sinom
tid göras och marknaden för klimatväv blir på både kort och lång
sikt alltmer attraktiv när energipriserna blir högre, tillgången på
energi blir mer volatil, kraven på närodlade varor ökar och ett mer
utmanande klimat kräver mer avancerad odlingsteknik.
Cresco bedriver ständigt utvecklingsarbete där en viktig drivkraft
är att hitta nya och hållbara produkter. Cresco har utvecklat sitt
produkterbjudande för klimatkontroll med flera produkter som
kombinerar upp till fyra olika material och bidrar till att minska
energianvändningen i växthus. Dessa produkter gör det möjligt
att kombinera allt fler egenskaper i en och samma produkt såsom
att kunna möjliggöra en optimal balans mellan luftfuktighet, ljus-
spridning och värmeskydd. Cresco har fortsatt utvecklingen av
PLA, en biologisk nedbrytbar polymer av majs som sedan länge
används i produkter för marktäckning. Materialet användas nu i fler
produktkategorier och Cresco söker kontinuerligt möjligheter kring
användning av nästa generations material i sin produktutveckling.
Cresco samarbetar kontinuerligt med branschspecialister, odlare
och universitet för att ligga i framkant i utvecklingen av tekniska
lösningar såsom multipla lager av klimatväv för olika funktioner.
En ökad efterfrågan på växtbaserade, hälsosamma och lokalt
odlade livsmedel tillsammans med ökat behov av hållbara,
tekniska investeringar i mer energieffektiva anläggningar som
möjlig r odling året runt och en bättre verkningsgrad gör att
Cresco har goda förutsättningar att åter lönsamt växa sin affär
på lång sikt.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
9%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 283,4 278,9
Omsättningstillväxt % 1,6 0,9
Organisk tillväxt % -2,5 -5,8
EBITDA -6,7 1,5
EBITDA-marginal % -2,4 0,5
EBIT -12,1 -4,2
EBIT-marginal % -4,3 -1,5
Nettoskuld/Nettokassa (-) 17,2 31,2
exkl. leasingskuld från IFRS 16 13,7 26,3
Sysselsatt kapital 191,0 224,1
Avkastning på sysselsatt kapital % -6,0 -1,9
Klimatv för växthus
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
13
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
– PLASTIBERT
Plastibert är sedan mer än 50 år etablerat på den internatio-
nella marknaden för belagda textilier. Produkterna utgörs av
PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika
områden, bland annat modeindustrin, skyddskläder, sjukhus-
sängar, bil inredningar, tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad.
Plastiberts produktionsanläggning ligger i Belgien.
Ett stort fokus på R&D och kundanpassning genomsyrar
verksamheten. Plastibert erbjuder standardiserade tyger men
kan också erbjuda skräddarsydda belagda textilier där man till-
sammans med kunden tar fram produkter där motiv, förstärkning,
färg, kvalitet och textur moduleras fram. Plastibert har maskiner
och know-how för att göra specialiserade produkter även i mindre
skala, med högre marginaler som följd. Produktionskapaciteten
ligger på 20 000 meter per dag. Utveckling av nya material och
kvaliteter görs kontinuerligt. Under de senaste åren har bolaget
eskalerat produktutveckling kopplat till hållbarhet, där man
erbjuder produkter med Bio-baserad PU, återvunnen polyester och
biocertifierad bomull. Man har även Oekotex 100 Class 1-stämpel
vilket garanterar att inga farliga ämnen använts i tillverkningen.
Under räkenskapsåret har Plastibert återhämtat sig från
effekterna av de kraftiga prishöjningar på material och tvingande
löneökningar som präglade det föregående räkenskapsåret. Ökade
ordervolymer, effekterna av höjda priser till kund och framgångs-
rika besparingsåtgärder har förbättrat lönsamheten väsentligen.
Bolaget avslutade året med fulla orderböcker och utökade skift för
att kunna möta efterfrågan på bolagets produkter. Konkurrens från
tillverkare i lågprisländer har setts i branschen generellt, vilket resul-
terat i volymtapp kopplat till standardprodukter. Plastiberts nisch
mot mer avancerade och kundanpassade varor, samt den kvalitet
som kan erbjudas, gör att man har motståndskraft mot detta.
Plastibert har under året genomfört investeringar som möjliggör
produktion av DMF*-fria tekniska textilier, något som är eftertraktat
av marknaden vilken efterfrågar hållbara och giftfria alternativ. I
den ökade orderingången som syntes under kvartalet, var DMF-fria
textilier en viktig del.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2023/2024)
5%
Belopp i Mkr 2023/2024 2022/2023
Nettoomsättning 172,1 176,9
Omsättningstillväxt % -2,7 4,8
Organisk tillväxt % -6,7 -0,2
EBITDA 2,0 -7,5
EBITDA-marginal % 1,2 -4,2
EBIT -1,8 -11,8
EBIT-marginal % -1,1 -6,7
Nettoskuld/Nettokassa (-) 7,8 6,0
exkl. leasingskuld från IFRS 16 7,7 5,7
Sysselsatt kapital 67,3 70,1
Avkastning på sysselsatt kapital % -2,8 -16,2
* DMF är ett giftigt lösningsmedel, vanligt i kemiska produkter, såsom akryl-
fiber, syntetiskt läder, och andra plastprodukter.
Tandkarstol med Plastiberts belagda textilier
14
DUROC-AKTIEN
Durocs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap. Under 2023/2024 omsattes totalt
2,3 (2,2) miljoner aktier till ett värde av 41,2 Mkr (92,2). Den dagliga genomsnittsomsättningen var
9 184 aktier (8 840) eller 164 Tkr (372). Aktiekursen var vid inledningen av året 19,5 kronor och vid årets
slut 18,1 kronor. Årshögsta for Duroc-aktien var 21,5 kronor och noterades den 8 augusti 2023 medan
årslägsta var 16,0 kronor och noterades den 22 september 2023. Antalet aktieägare vid årets utgång
uppgick till 2 004 (2 083).
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Duroc AB (publ) uppgick vid utgången av
räkenskaps året till 39 000 000 kronor, fördelat på 39 000 000
aktier, varav 29 066 783 utgjordes av B-aktier och 9 933 217 av
C-aktier. Varje aktie motsvarar en röst. Kvotvärdet per aktie ar
en krona. Det totala antalet röster uppgick till 39 000 000, varav
29 066 783 av serie B och 9 933 217 av serie C.
UTDELNING
Utdelningen i Duroc skall anpassas till koncernens planer för
tillvara tagande av bedömt värdeskapande investeringar, inom
ramen for beaktande av koncernens konservativa finanspolicy.
Utdelningspolicyn skall vara framåtriktad, det vill säga utdelnings-
besluten skall baseras på bedömningen av kommande år, inte
histo riken. Det är rimligt att, när planerade investeringar ungefär-
ligen motsvaras av redovisade avskrivningar enligt plan, minst
50 procent av vinsten efter skatt ska delas ut till aktie ägarna.
Understrykas skall att det är Durocs målsättning att även framgent
förvärva verksamheter och företag, varför beaktandet av en kon-
servativ finansiell policy kan komma att hålla tillbaka utdelnings-
utrymmet under ett enskilt år.
Mot bakgrund av Durocs starka kassaflöde och sunda finanser
föreslår styrelsen en utdelning om 0,30 kronor per aktie, en ökning
med 20 procent från 2022/2023, totalt 11 700 000 kronor
(9 750 000).
BEMYNDIGANDEN
Årsstämman 7 november 2023 beslutade att bemyndiga styrelsen
att vid, ett eller flera tillfallen under tiden intill nästa årsstämma,
kunna besluta om nyemission av sammantaget högst 4 300 000
aktier av serie B. Styrelsen har ej nyttjat bemyndigandet under
räkenskapsåret.
Årsstämman 7 november 2023 beslutade vidare att bemyndiga
styrelsen att besluta om förrv eller överlåtelse av aktier i bolaget.
Förvärv får ske av högst så många B-aktier att bolaget efter varje
förvärv innehar högst 10 procent av det totala antalet aktier i
bolaget. Under räkenskapsåret 2023/2024 har inga återköp eller
försäljningar av egna aktier skett.
OPTIONER
Inga optioner finns utställda av bolaget.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
År Transaktion
Nominellt värde
per aktie kronor
Förändring av
aktiekapital
kronor
Totalt
aktiekapital
kronor
Antal
aktier A
Antal
aktier B
Antal
aktier C
Totalt
antal aktier
1992 Bildande av bolaget 100 50 000 50 000 500 0 500
1993 Nyemission 100 600 000 650 000 6 500 0 6 500
1995 Nyemission 100 34 200 684 200 6 500 342 6 842
1995 Split 1 0 684 200 650 000 34 200 684 200
1996 Nyemission 1 300 000 984 200 650 000 334 200 984 200
1996 Nyemission 1 200 000 1 184 200 250 000 934 200 1 184 200
1997 Nyemission 1 592 100 1 776 300 375 000 1 401 300 1 776 300
1998 Fondemission 1 1 776 300 3 552 600 750 000 2 802 600 3 552 600
1999 Nyemission 1 1 776 300 5 328 900 750 000 4 578 900 5 328 900
2006 Omstämpling A-B 1 0 5 328 900 350 000 4 978 900 5 328 900
2007 Nyemission 1 2 000 000 7 328 900 350 000 6 978 900 7 328 900
2017 Nyemission 1 31 671 100 39 000 000 350 000 6 978 900 31 671 700 39 000 000
2017 Omstämpling A-B 1 0 39 000 000 0 7 328 900 31 671 100 39 000 000
2017 Omstämpling C-B 1 0 39 000 000 0 29 066 783 9 933 217 39 000 000
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
15
STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 2024-06-30
Ägare B-aktier C-aktier Kapitalandel % standel %
Marknadvärde
B-aktier (Tkr)
Bronsstädet AB 21 066 783 9 933 217 79,5 % 79,5 % 559 550 000
AB TRACTION 2 925 341 7,5 % 7,5 % 52 802 405
Thomas Blixt 412 000 1,1 % 1,1 % 7 436 600
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 388 605 1,0 % 1,0 % 7 014 320
Nordnet Pensionsförsäkring AB 231 753 0,6 % 0,6 % 4 183 142
Fredrik Öberg 225 130 0,6 % 0,6 % 4 063 597
eQ Asset Management 200 000 0,5 % 0,5 % 3 610 000
John Skogman 198 611 0,5 % 0,5 % 3 584 929
SEB Investment Management AB 185 894 0,5 % 0,5 % 3 355 387
Björn Andersson 174 890 0,4 % 0,4 % 3 156 765
Handelsbanken Fonder AB 172 314 0,4 % 0,4 % 3 110 268
Johan Markensten 151 018 0,4 % 0,4 % 2 725 875
Henrik Strid 150 569 0,4 % 0,4 % 2 717 770
Gunnar Lindberg 100 000 0,3 % 0,3 % 1 805 000
PSG Capital AB 98 671 0,3 % 0,3 % 1 781 012
Övriga 2 385 204 6,1 % 6,1 % 43 052 932
Summa 29 066 783 9 933 217 100,0 100,0 703 950 000
INNEHAV ANTAL AKTIER PER 2024-06-30
Antal aktier Antal aktieägare B-aktier C-aktier Kapital andel % Röstandel %
1–500 1 511 180 282 0 0,5 0,5
5011 000 186 155 412 0 0,4 0,4
1 0015 000 204 489 114 0 1,3 1,3
5 001– 10 000 45 366 343 0 0,9 0,9
10 00115 000 9 118 583 0 0,3 0,3
15 00120 000 11 181 656 0 0,5 0,5
20 001– 38 27 575 393 9 933 217 96,2 96,2
Totalt 2 004 29 066 783 9 933 217 100,0 100,0
16
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och den verkställande direktören för Duroc AB (publ) 556446-4286 med säte i Stockholm,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023/2024, vilket omfattar
perioden 1 juli 2023–30 juni 2024.
VERKSAMHETSBESKRIVNING
DUROC I KORTHET
Duroc är ett investeringsföretag som förvärvar, utvecklar och
förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik
och marknad siktar koncernens företag på en stark position i sina
respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utveck-
lingen. Koncernen har under räkenskapsåret 2023/2024 omsatt
3 111,1 Mkr och haft i genomsnitt 860 anställda i Europa och USA.
Duroc AB är noterat på Nasdaq Stockholm.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare uppgick vid årets slut till 2 004 (2 083).
Största ägare var vid räkenskapsårets utgång Bronsstädet AB med
79,5 procent av röstetalet följt av AB Traction med 7,5 procent och
Thomas Blixt med 1,1 procent av rösterna.
AFFÄRSMODELL OCH STRATEGI
Duroc skapar värde genom strategiska förvärv och långsiktig
hållbar utveckling av dotterbolagen. Duroc eftersträvar långsiktigt
ägande av företagsportföljen. Dotterbolagen är närmast kunderna
och förstår därmed marknaden och kundbehoven bäst. Styr-
modellen är decentraliserad och respektive dotterbolag är ansvarig
för sin resultatutveckling. Duroc ser entreprerskapet som en bas
till en sund och lönsam tillväxt.
Gemensamt för koncernens bolag är att de har långsiktig
intjänings förmåga och utvecklingspotential.
Bolagen bygger sin verksamhet på ingående kunskap om både
teknik och marknad. Duroc tar som ägare en aktiv roll och bidrar
till utvecklingen av respektive verksamhet. Genom att investera i
de befintliga bolagen samt genom förrv av nya företag skapar
Duroc-koncernen värdetillväxt för aktieägarna. Durocs affärs-
modell finns också beskriven på sidorna 5–6.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
Nettoomsättningen minskade med 11 procent under räken-
skapsåret. Den organiska tillväxten uppgick till -1 procent.
Justerad EBIT uppgick till 46,1 Mkr (4,6).
Nettoskulden har sjunkit under året och uppgår till 5,1 Mkr
(115,0) exklusive leasingskuld.
DMT har tagit marknadsandelar under året trots en mer
avvaktande marknad i stort. EBIT uppgick till 38,5 Mkr (45,0)
med en EBIT-marginal om 6,6 procent (7,5).
Vid räkenskapsårets sista månader noterades en uppgång i
efterfrågan på den europeiska fibermarknaden efter en lång
period som präglats av låga volymer och vikande efterfrågan.
Uppgången är volatil men om trenden fortsätter kommer
bolaget IFG, koncernens största bolag, skönja ett väsentligt
förbättrat resultat.
Under året har transaktionen med LKAB avseende försälj-
ningen av 49 procent av aktierna i Duroc Rail AB genomförts.
Den slutliga köpeskillingen uppgick till 79,2 Mkr. Avtalet inne-
bär också att LKAB uppför en ny produktions-anläggning åt
Rail som ger utrymme för fortsatt tillväxt för att kunna möta
den industriella expansionen i norra Sverige. Duroc Rail, som
under räkenskapsåret ökade sin omsättning med 23 procent
och en justerad EBIT om 49,2 Mkr (31,5), bedöms, med ha en
god tillväxtpotential.
Investeringar om sammanlagt 32,7 Mkr har genomförts för
att öka kapaciteten, effektivisera och utveckla verksamheten
i portföljbolagen.
Duroc hade vid utgången av räkenskapsåret 275 Mkr i
outnyttjade kreditfaciliteter och en fortsatt låg belåningsgrad
med en soliditet om 63 procent (58).
Mot bakgrund av Durocs starka kassaflöde och sunda
finanser föreslår styrelsen en utdelning om 0,30 kronor per
aktie, en höjning med 20 procent från föregående år.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
17
KONCERNENS RESULTAT OCH FINANSIELLA STÄLLNING
Belopp Mkr 2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning 3 111,1 3 493,1 3 720,5 3 254,5
Övriga rörelseintäkter 24,7 33,1 20,4 33,1
Rörelsekostnader -2 314,1 -2 717,7 -2 877,8 -2 411,5
Personalkostnader -678,3 -704,5 -686,2 -686,3
Resultat före av och nedskrivningar 143,4 104,0 199,3 189,8
1
Rörelseresultat 46,4 -187,6
2
83,0 88,6
Nettoskuld exkl. effekter från IFRS 16 5,1 115,0 265,7 139,9
Nettoskuldsättningsgrad exkl effekter från IFRS 16 10,0 23,1 21,5 13,0
1
Kostnader för omstrukturering ingår i rörelseresultatet 2020/2021 med 37,2 Mkr.
2
Påverkat av koncernmässiga nedskrivningar av tillgångar om 179,3 Mkr relaterade till Griffine Enduction S.A.
Koncernens nettoomsättning uppgick till 3 111,1 Mkr (3 493,1).
Rörelseresultatet uppgick till 46,4 Mkr (-187,6). Koncernens
resultat efter skatt uppgick till 29,9 Mkr (-238,1).
Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets utgång till 94,5 Mkr
(26,6). De räntebärande skulderna motsvarade 209,8 Mkr (277,9)
inklusive leasingskuld från IFRS 16 om 110,2 Mkr (136,1) och
koncernens nettoskuld uppgick till 115,2 Mkr (251,1). Eget kapital
uppgick till 1 156,5 Mkr (1 085,8), motsvarande 29,7 kr per aktie
(27,8). Soliditeten uppgick vid årets utgång till 62,8 procent (57,8).
Om likvida medel och räntebärande skulder skulle nettoredovisas
skulle koncernens justerade soliditet uppgå till 66,2 procent (58,6).
Kassaflödet uppgick till 62,9 Mkr (10,3), varav 96,6 Mkr (217,2)
kom från den löpande verksamheten. Kassafde från investerings-
verksamheten uppgick till -36,8 Mkr (-61,3) där -31,4 Mkr (-59,4)
avsåg köp och försäljning av materiella anläggningstillgångar och
-0,1 Mkr (-1,5) avsåg köp och försäljning av immateriella anlägg-
ningstillgångar.
Koncernen har under räkenskapsåret gjort investeringar i
materiella och immateriella anläggningstillgångar om totalt
39,5 Mkr (89,1), varav 6,8 Mkr (27,5) hänförs till avtal gällande
leasing av materiella anläggningstillgångar, så kallade nyttjande -
rättstillgångar, i enlighet med IFRS 16. Kassaflöde från köp och
försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar
uppgår till -31,5 Mkr (-60,9). Kassaflödet från finansierings verk-
sam heten uppgick till 3,1 Mkr (-145,6) där -2,3 Mkr (-68,2) avsåg
utnyttjade kreditfaciliteter och -28,4 Mkr (-30,3) avsåg betalning av
leasingskulder enligt IFRS 16. Försäljningen av andelen i Duroc Rail
AB gav koncernen ett likvidtillskott om 79,1 Mkr.
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
Durocs verksamhet är indelad i sju rörelsesegment, vilka mot-
svaras av portföljbolagen Duroc Machine Tool, Duroc Rail, Smaller
Company Portfolio, International Fibres Group, Drake Extrusion,
Cresco och Plastibert. En gemensam ledstjärna för all verksamhet
är att vi skapar en konkurrenskraftig industri, en god arbetsmiljö
och ett hållbart samhälle. För en detaljerad beskrivning av varje
portfölj bolag, se sid 7–13.
Portföljbolagens respektive bidrag till koncernens netto-
omsättning och rörelseresultat
Nettoomsättning Rörelseresultat
2023/
2024
2022/
2023
2023/
2024
2022/
2023
International Fibres Group 1 061,9 1 201,5 -9,9 -15,2
Drake Extrusion 649,7 623,8 -8,3 -32,3
Cresco 283,4 278,9 -12,1 -4,2
Plastibert 172,1 176,9 -1,8 -11,8
Duroc Machine Tool 584,9 599,5 38,5 45,0
Duroc Rail 188,8 153,2 47,9 28,6
Smaller Company Portfolio 174,6 193,8 4,3 13,0
Holdingbolag/koncern-
gemensamma funktioner 6,1 6,0 -12,2 -193,4
Elimineringar -10,4 -6,4
Griffine – dekonsoliderat 266,0 -17,3
Totalt 3 111,1 3 493,1 46,4 -187,6
FILIALER I UTLANDET
Duroc har en filial i Danmark tillhörande Duroc Machine Tool
Holding AB, som står för DMTs danska verksamhet samt en filial i
Norge tillhörande Universal Power Nordic AB.
HÅLLBARHETSRAPPORT
Styrelsen ansvarar för att upprätta hållbarhetsrapporten som
avges enligt årsredovisningslagen. Durocs hållbarhetsrapport är
upp rättad separat och finns att läsa på koncernens hemsida
www.duroc.se/hallbarhetsrapporter.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Under räkenskapsåret 2023/2024 har Duroc köpt konsulttjänster
och betalat lokalhyra till ett belopp om 1,0 Mkr (1,0) av bolag där
Bronsstädet AB är majoritets ägare, Transaktionerna har genom-
förts utifrån marknads mässiga villkor.
18
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Duroc AB och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom
sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär
och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller
mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer
för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa
ska hanteras.
Det makroekonomiska läget med hög inflation och den geo-
politiska situationen med det pågående anfallskriget i Ukraina och
kriget i Mellanöstern, påverkar Durocs koncernbolag på olika sätt.
Generellt högre energipriser och volatila råvarupriser påverkar
främst fiberbolagen IFG, Drake Extrusion, Cresco och Plastibert
där både produktion och insatsvaror är energikrävande och där
pris mekanismer i avtalen gör att försäljningspriset ut till kund
fluktuerar i takt med inköpspriserna och där det finns en viss efter-
släpning i prishöjning till kunderna.
Inflationen påverkar alla bolag som får en negativ inverkan
på kostnadsmassan. I bolagen med hemvist i Belgien, Österrike
och i viss mån Storbritannien, där tvingande inflationsbaserade
löneökningar förekommer, påverkas även personalomkostna-
derna i högre grad än i övriga länder. Inflationen påverkar också
slut konsumenterna av de produkter som bolagen inom Duroc-
koncernen producerar och säljer till. Marknaden för soffor, sängar,
bilar och textilier, där främst polymerbolagen är del av produktions-
kedjan, har varit låg under året.
Duroc-koncernens direkta exponering mot Ukraina och
Ryssland var begränsad och avsåg varor som idag ej är upptagna
på EUs sanktionslista mot Ryssland. Styrelsen har dock tagit ett
etiskt beslut att ej sälja varor som direkt eller indirekt kan komma
Ryssland till nytta. Trots en på koncernnivå begränsad direkt
exponering mot Ryssland har krigets påverkan på det makro-
ekonomiska läget i stort tillsammans med generella prisökningar
påverkat Durocs koncernbolag.
Den pågående situationen i Mellanöstern har ej någon direkt
påverkan på Durocs bolag. Dock påverkar den geopolitiskt
osäkra situationen investeringsviljan, framför allt i närområdet
och oljepriset. Även transportvägar till Europa som ligger i, eller
nära, konfliktzoner kan komma att påverka materialtillgången och
råvaru priserna för bolag med produktion i Europa framgent.
Strejker och andra handelshinder kan påverka Durocs bolag.
Detta kan ge upphov till leveransförseningar och minskad för-
säljning.
Det makroekonomiska- och geopolitiska läget är en osäkerhets-
faktor framåt. Det finns en risk att ett mer utmanande företags-
klimat kan fortsätta påverka Durocs verksamhet negativt. Sam tidigt
kan geografiska förändringar i leverantörskedjorna, där europeiska
och amerikanska företag vill minska beroendet av Kina och andra
politiskt utsatta länder samt korta transportvägarna, gynna Duroc.
Europeiska och amerikanska företag, som i större utsträckning
styr inköp och produktion till de lokala marknaderna ger affärs-
möjligheter för flera av Durocs bolag.
Duroc analyserar kontinuerligt omvärldsläget och agerar för
att anpassa verksamheten därefter. Koncernen står väl finansiellt
väl rustad för att möta eventuellt försämrade ekonomiska förut-
sättningar.
Nedan beskrivs ytterligare risker som Duroc är utsatt för i sin
verksamhet.
DUROCS VERKSAMHET ÄR FÖREMÅL FÖR KONKURRENS
Durocs dotterbolag verkar på konkurrensutsatta marknader. Den
framtida konkurrenssituationen är bland annat beroende av för-
mågan att möta befintliga och framtida marknadsbehov. Flera av
bolagen verkar på marknader där konkurrensen är hård och i vissa
fall konkurrerar dotterbolag med aktörer som kan erbjuda ett mer
komplett sortiment av varor och tjänster, är större, samt har större
finansiella, tekniska, marknadsförings och personalresurser.
Det är av stor vikt att Duroc fortsätter att vara entreprenöriella, ta
ansvar och arbeta nära sina kunder för att hela tiden kunna möta
deras behov.
DUROC ÄR BEROENDE AV SAMARBETE MED
LEVERANTÖRER OCH TILLGÅNGEN PÅ BLAND ANNAT
POLYPROPYLENGRANULAT
Duroc är beroende av att samarbeten med leverantörer och till-
verkare fungerar väl. Inom portföljbolaget Duroc Machine Tool,
som bedriver maskinhandel och inom Small Company Portfolio där
man bland annat bedriver handel med motorer är samarbetet med
tillverkarna och deras förmåga att utveckla konkurrens mässiga
produkter avgörande för verksamhetens utveckling. Verksam-
heten i Cresco, IFG, Drake Extrusion och Plastibert är beroende av
tillgången på råvara i form av polypropylengranulat. Polypropylen är
en biprodukt från oljeraffinering varför råvarupriset på polypropylen
till viss del och på lång sikt korrelerar med olje priset. Förändringar
i kostnader för råvaror får därr potentiellt stor påverkan på dessa
portföljbolags intjäningsförmåga. Fluktuationer i råvarupriser
kan bero på faktorer utanför IFGs kontroll. Det finns en risk att
tillgången på råvara minskar, med stigande råvarupriser till följd.
IFG har i dagsläget många leverantörer av samma insatsvara och
kundavtal, vilka i flertal fall inkluderar prisjusteringsklausuler.
POLITISKA RISKER
Duroc har verksamhet i 11 länder och är därmed exponerad
för politiska och ekonomiska risker både globalt och i enskilda
regioner. En viktig komponent för koncernens verksamhet och
kunderbjudande är den Europeiska unionens inre marknad, d.v.s.
den gemensamma marknaden med fri rörlighet för varor tjänster,
kapital och personer inom den Europeiska unionen. Duroc har inte
påverkats direkt i någon större utsträckning av kriget i Ukraina,
då exponeringen mot Ukraina och Ryssland är låg. Däremot kan
Duroc påverkas indirekt, genom att kunder och leverantörer kan
vara exponerade mot dessa marknader.
REGULATORISKA KRAV
Vissa delar av Durocs verksamhet bedrivs inom områden som
påverkas av lagar och regleringar från olika myndigheter inom de
länder där respektive dotterbolag är verksamt. Sådana regleringar
kan t.ex. utgöras av standarder som vissa produkter måste uppfylla
eller regleringar och lagar som påverkar hur Duroc kan tillverka
sina produkter eller bedriva sin verksamhet. Inom de verksam-
heter där det bedömts erforderligt finns etablerade processer för
att säkerställa att eventuella regelförändringar fångas upp och
implementeras
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
19
BEROENDE AV NYCKELPERSONER
OCH ÖVRIG PERSONAL
Durocs framgång är beroende av ledande befattningshavare, ledare
i dotterbolagen och andra nyckelpersoner som bidrar med expert-
kunskap, erfarenhet och engagemang. Det är väsentligt att Duroc
har förmåga att attrahera och behålla medarbetare med rätt kom-
petens, erfarenhet och värderingar. Att ledare och nyckel personer
har hög kompetens inom verksamhetsutveckling samt inom sina
respektive verksamheter och områden är avgörande för Duroc.
TVISTER OCH ÄNDRADE SKATTEREGLER
Duroc är från tid till annan inblandad i tvister och andra rättsliga
förfaranden inom ramen för den löpande verksamheten och kan
således komma att exponeras mot ersättningskrav och andra
anspråk till följd av exempelvis avtalstvister. Då koncernen har verk-
samhet i ett stort antal jurisdiktioner, och även har avtalsrelationer
med motparter i olika jurisdiktioner kan eventuella tvister komma
att prövas enligt främmande lands rättsordning. Internationella
regelverk som styr den globala skattemiljön är föremål för regel-
bundna förändringar, vilka kan komma att påverka koncernen skatte-
relaterade utgifter. Duroc bevakar löpande utvecklingen på området
i de länder där koncernen har bolag och bedömer eventuella effekter
på koncernens finansiella ställning, resultat och kassaflöde.
PENSIONSÅTAGANDEN
I koncernens bolag i Storbritannien, Österrike och Belgien finns
förmånsbestämda pensionsåtaganden. Pensionsåtagandena är
till del säkerställda genom fonderade medel. Pensionsskuldens
storlek beräknas med aktuariella metoder och kan således fluktu-
era bland annat till följd av förändringar i ränteklimatet och värdet
på pensionsstiftelsens tillgångar, vilka påverkas av resultatet från
förvaltningen. IFG Holding Ltd:s pensionsstiftelse köpte i decem-
ber 2022 en annuitetsförsäkring vilket ger en årlig minskning av
utgifter med ca 6 Mkr samt ett upphörande av samtliga pensions-
åtaganden under 2025.
FINANSIELLA RISKER OCH FINANSIELLA INSTRUMENT
Koncernen är vidare utsatt för ett antal finansiella risker, såsom
valutarisk, ränterisk, finansieringsrisk, kreditrisk och likviditetsrisk.
Valutarisker uppstår främst genom affärstransaktioner, redovisade
tillgångar och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverksam-
heter. En förändring i räntenivån kan innebära ökade kostnader
för befintlig och framtida upplåning. Kreditrisk uppstår för Duroc
främst genom den exponering som finns gentemot kunder i
samband med fakturering. Finansiella instrument utöver de som
uppkommit i den löpande verksamheten, utgörs huvudsakligen av
räntebärande upplåning. Förekomsten av derivat- och säkrings-
instrument är begränsad. Duroc är finansiellt starkt med en
soliditet om 62,8 procent (57,8), en låg belåningsgrad och outnytt-
jade kreditfaciliteter på ca 275 Mkr per 30 juni 2024. Koncernens
likviditet finns placerad i bank. Likvida medel uppgick vid årets
utgång till 94,5 Mkr (26,6) och koncernens nettoskuld exkl. effekter
från IFRS 16 uppgick till 5,1 Mkr (115,0). Läs mer om koncernens
finansiella risker i not 27.
BOLAGSSTYRNING
Duroc tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning, se separat bolags-
styrningsrapport på sidorna 22–25.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Dessa riktlinjer beslutades av Durocs årsstämma 2020 och
omfattar styrelsen, verkställande direktören och övriga personer i
koncernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags-
stämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi innebär i korthet att bolaget förvärvar,
utvecklar och förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup
kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på
en stark position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar
bolaget aktivt till utvecklingen. För mer information om bolagets
affärsstrategi hänvisas till bolagets hemsida (www.duroc.se/
om-duroc/).
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att bolagets
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig total-
ersättning. Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet.
Ersättningsformer
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast lön,
rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolags-
stämman kan därutöver, oberoende av dessa riktlinjer, fatta beslut
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler
än svenska får ersättningar vederbörligen anpassas för att följa
tvingande regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
Fast årlig kontantlön grundas på marknadsmässiga förutsättningar
och ska fastställas med hänsyn till arbetets svårighetsgrad och
den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde och
prestation. Fast lön är föremål för årlig revidering.
Rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Dessa kriterier kan vara finansiella eller icke-
finansiella. De kan även utgöras av individanpassade kvantitativa
eller kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till
20
bolagets strategi för värdeskapande eller den ledande befattnings-
havarens långsiktiga utveckling. Uppfyllelse av kriterier för utbetal-
ning av rörlig ersättning ska kunna mätas under en period om ett
år. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig ersättning har avslutats ska bemas i vilken utsträckning
kriterierna har uppfyllts. Såvitt avser finansiella kriterier ska bedöm-
ningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig ersättning till den verkställande direkren
och den verkställande direkren är ansvarig för bemningen
avseende rörlig ersättning till övriga ledande befattnings havare,
med förbehåll för styrelsens godkännande avseende ledande
befattningshavare som rapporterar direkt till den verk ställande
direktören.
Rörlig ersättning kan uppgå till högst två tredjedelar av den fasta
årliga kontantlönen för ifrågavarande ledande befattningshavare.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständig heter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
är tidsbegränsade och endast görs på individnivå, antingen i
syfte att rekrytera eller behålla ledande befattningshavare eller
som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver individens
ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga
ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga kontant-
lönen och får inte utges mer än en gång per år per individ. Beslut
om sådan ersättning ska fattas av styrelsen efter beredning av
ersättnings utskottet.
Rörlig ersättning bör utformas på så vis att styrelsen, om excep-
tionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa
eller underlåta utbetalning av rörlig ersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig. Styrelsen ska även ha rätt att, enligt lag eller
avtal, med förbehåll för de begränsningar som kan följa därav, helt
eller delvis återkräva rörlig ersättning som har utbetalats på grund-
val av uppgifter som senare visat sig vara felaktiga eller lämnade i
vilseledande syfte.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner för de ledande befattningshavarna ska vara
avgiftsbaserade, om inte annat krävs enligt exempelvis kollektiv-
avtal. Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande, om inte
annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är
tillämpliga på den ledande befattningshavaren vid utbetalnings-
tillfället. Ledande befattningshavares pensionsförmåner får inte
överstiga 30 procent av den fasta årliga kontantlönen, inklusive
semesterersättning, såvida inte pensionsrätten är högre enligt till-
lämpligt kollektivavtal. Pensionsåldern är 65 år.
Andra förmåner
Andra förner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk-
förmåner och bilförmån. Sådana förmåner får uppgå till högst
15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst
sex månader för samtliga ledande befattningshavare. Vid upp-
sägning från ledande befattningshavares sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader. Rätt till avgångsvederlag föreligger inte.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall. Ersättningen ska uppgå till högst 60 procent av
den fasta årliga kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen och
utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning
gäller, vilket ska vara högst 18 månader efter anställningens upp-
hörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens kompo nenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Konsultarvode
För det fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför
tjänster för bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för
detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till
implementeringen av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Arvodet ska vara marknadsmässigt och godkännas av styrelsen.
Beslutsprocess för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets upp-
gifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer har antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid
styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte den verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Som framgår av ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Information om beslutade erttningar som inte har förfallit till
betalning och om avvikelser fn de riktlinjer som antogs vid
årsstämman 2020
Vid tiden för årsstämman 2023 har bolaget inte några ersättnings-
åtaganden som ej förfallit till betalning utöver löpande åtaganden
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
21
till ledande befattningshavare i enlighet med de ersättnings-
principer som beslutades vid årsstämman 2020. Riktlinjerna som
antogs vid årsstämman 2020 har följts utan avvikelser.
FRAMTIDEN
Duroc lämnar ett utmanande räkenskapsår där situationen dock
förbättrats successivt. De senaste månaderna har en viss för-
bättring av resultatet i Durocs största enhet IFG setts, drivet av en
ökad efterfrågan av nyckelprodukterna med komplext teknik-
innehåll och höga marginaler, parallellt med en stabil utveckling
av Industrihandelsenheterna. Det är för tidigt att fastställa om den
positiva trenden för IFG kommer att hålla i sig, men utsikterna är
bättre än tidigare. Övriga delar av polymerbranschen, där bolag
som Drake, Plastibert och Cresco är verksamma, står fortfarande
inför betydande utmaningar, även om tecken på återhämtning sågs
mot slutet av året. Drakes välinvesterade anläggning i Martinsville
förväntas, vid högre kapacitetsutnyttjande, generera tillfreds-
ställande lönsamhet och starka kassaflöden.
För att ytterligare stärka sitt erbjudande till verkstadsindustrin
har Duroc förvärvat 51 procent av aktierna i det danska automations-
bolaget Robot Nordic, baserat i Odense, Danmark. Bolaget
om sätter cirka 25 miljoner kronor årligen och levererar kompletta
automationslösningar till olika segment inom industrin. För-
värvet, som är strategiskt viktigt för DMT, genomfördes i juli 2024.
Verkstadsindustrin bedöms i stort som något avvaktande, men
ut sikterna för tillväxt är fortsatt goda. Automationserbjudandet
som tillförs genom förvärvet av majoriteten i Robot Nordic för-
väntas ytterligare stärka konkurrenskraften och möjliggöra för
bolaget att erbjuda kompletta helhetslösningar till sina kunder.
När alla affärsområden utvecklas positivt samtidigt, har Duroc
en intjäningsförmåga som väsentligt överstiger de senaste årens
nivåer. Den strategiska satsningen på att stärka finanserna har
skapat möjligheter att vänta ut den marknadsförstärkning som
krävs för att uppnå ett sådant scenario. Den starka finansiella ställ-
ningen ger Duroc handlingsfrihet att agera snabbt när förrvs-
möjligheter uppstår.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagens utgång.
PERSONAL
Medelantalet anställda under året uppgick till 860 (1 017). Rätt
kompetens är avgörande för Durocs framgång. Inom Duroc finns
en tydlig entreprenörsanda som tar sig uttryck i medarbetarnas
förmåga att se möjligheterna och skapa affärer. För Duroc är det
essentiellt att erbjuda medarbetare möjlighet till vidareutveckling
och utbildning. Den decentraliserade organisationsmodellen inne-
bär att besluten fattas nära kunden, vilket skapar ett stort utrymme
för varje enskild medarbetare, både vad gäller ökat ansvar och
möjligheter att påverka den egna organisationen.
Dotterbolagens medarbetare har stor kunskap om sina produk-
ter och branscher. Mellan Durocs dotterbolag sker samarbeten och
utbyte av kompetens och erfarenheter både mellan bolagsledning
och medarbetare.
Respekt för individen är en grundläggande värdering hos
Duroc. Duroc uppmuntrar mångfald och strävar efter att skapa
en dynamisk organisation och ser individernas olikheter som en
tillgång. Oberoende av kön, etnisk tillhörighet, religiös bakgrund,
civilstånd, ålder eller sexuell läggning ska alla ges samma möjlig-
heter till utveckling.
MODERBOLAGET
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling,
förvärv, uppföljning av utvecklingen i koncernbolagen samt eko-
nomisk rapportering. Moderbolaget har under året haft i genom-
snitt 5 (5) anställda. Omsättningen utgörs av internt fakturerade
tjänster och uppgick för räkenskapsåret 2023/2024 till 6,0 Mkr (5,9).
Resultat efter skatt uppgick till 48,1 Mkr (33,5), varav 181,4 Mkr
(61,7) avser utdelning och koncernbidrag från dotterbolagen och
-120,8 Mkr (0,0) avser nedskrivning av aktier i International Fibres
Group AB och Plastibert & Cie NV. Utdelning från dotterbolagen
uppgick till 171,5 Mkr (20,0). Utöver andelar i koncernföretag består
tillgångarna i moderbolagget främst av fordringar på koncernfö-
retag och banktillgodohavanden. De disponibla likvida medlen i
Duroc AB uppgick vid räkenskapsårets slut till 55,8 Mkr (0,0), därtill
fanns även outnyttjade kreditfaciliteter på 275,0 Mkr (272,7). Eget
kapital uppgick till 998,4 Mkr (960,0) och soliditeten uppgick till
90,2 procent (80,4).
AKTIEN
Totalt antal utestående aktier uppgår till 39 000 000, varav
29 066 783 B-aktier och 9 933 217 C- aktier. Varje aktie berättigar
till en röst och medför samma rätt till andel av bolagets tillgångar
samt berättigar till lika stor utdelning. Bolaget innehar inga egna
aktier.
FÖRSLAG TILL RESULTATDISPOSITION
Mot bakgrund av Durocs starka kassaflöde och sunda finanser
föreslår styrelsen en utdelning om 0,30 kronor per aktie en ökning
med 20 procent från 2022/2023, totalt 11 700 000 kronor.
MODERBOLAGET
Till årsstämmans behandling står följande medel:
Överkursfond 821 506 500
Balanserat resultat 88 676 168
Årets resultat 48 131 046
Kronor 958 313 714
Styrelsen föreslår att bolagets fria vinstmedel disponeras enligt
följande:
Utdelning till innehavare av aktier av serie B och C
0,30 kr/aktie
1
-11 700 000
Balanseras i ny räkning 946 613 714
1
Baserat på antalet utestående aktier den 30 juni 2024.
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas
till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer.
22
Denna rapport har granskats av bolagets revisor i enlighet med
aktiebolagslagens krav
BOLAGSSTYRNING
Duroc AB är ett svenskt publikt aktiebolag, vars aktier av serie B
är noterade på Nasdaq Stockholm. Styrningen utgår från såväl
externa regelverk som internt utarbetade och fastställda policy-
dokument, vilka fastställer riktlinjer för hela Duroc-koncernens
verksamhet. Policydokumenten är baserade på grundläggande
värderingar och principer, som ska prägla Durocs verksamhet och
medarbetarnas uppförande.
Duroc tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”). Inga
avvikelser från koden har skett under räkenskapsåret 2023/2024,
med undantag för området valberedning (se Valberedning längre
ner på sidan).
Andra viktiga externa regelverk, som Duroc följer är Svensk
aktiebolagslag, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt
Redovisningslagstiftning och rekommendationer. Därtill kommer
ett antal övriga tillämpliga lagar och förordningar
Till grund för bolagets styrning ligger också Bolagsordningen,
styrelsens och styrelseutskottens arbetsordningar, vd-instruktion
och interna policydokument så som till exempel kommunikations-
policy, insiderpolicy, uppförandekod, whistle blower-policy, CSR-
policy och finanspolicy.
Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och
fastställs av årsstämman. Bolagsordningen innehåller inga sär-
skilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelse-
ledamöter eller om ändring av bolagsordning. Durocs bolags-
ordning finns tillgänglig på Durocs hemsida, www.duroc.com.
Verkställande direktör
Ledningsgrupp
Drake Ex trusion board Cresco board Plastibert board DMT board Duroc Rail boardIFG board
Aktieägare
vid bolagsstämma
Revisor
Ersättningsutskott
Styrelse
tillika revisionsutskott
Durocs organisation. Portföljbolagens styrelser har till huvudsaklig uppgift att följa den operationella och den finansiella utvecklingen, fastställa och följa imple-
men teringen av strategin samt säkerställa en god intern kontroll. Portljbolagens ordförande utgörs av eller rapporterar till Verkställande direktören i Duroc AB.
ÄGARSTRUKTUR, AKTIER OCH RÖSTRÄTT
Aktiekapitalet i Duroc uppgick per 30 juni 2024 till 39 Mkr för delat
på 39 000 000 aktier, varav 29 066 783 B-aktier och 9 933 217
C-aktier. Aktiens kvotvärde uppgår till en krona per aktie. Varje aktie
motsvarar en röst och medför samma rätt till andel av bolagets
tillgångar samt berättigar till lika stor utdelning. Duroc har ingen
begränsning för hur många röster en aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma.
Duroc hade per den 30 juni 2024 2 004 (2 083) aktieägare
enligt statistik från Euroclear Sweden. De tre största ägarna var
Brons städet AB med 79,5 procent, AB Traction med 7,5 procent
och Thomas Blixt med 1,1 procent. De tio största ägarna svarade
för 92,2 procent av rösterna och lika stor andel av kapitalet.
Mer information om Duroc-aktien och aktieägare finns på
sidorna 14–15.
BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas inflytande i Duroc utövas vid bolagsstämman, som
är bolagets högsta beslutande organ. Vid årsstämman, som
hålls inom sex månader efter räkenskapsårets utgång beslutar
aktie ägarna i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och
balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens samman-
sättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande
direktören, eventuella ändringar i bolagsordningen, val av revisor
och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolags stämman
ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsätt-
ningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett
aktivt och välinformerat sätt. Aktieägare som är registrerade i
Euroclear Swedens aktieägarregister på avstämningsdagen och
som anmäler sitt deltagande i stämman senast den dag som anges
i kallelsen har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen
personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt
att få ett ärende behandlat av årsstämman.
Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Durocs hem-
sida senast i samband med tredje kvartalsrapporten. Där finns
också upplysningar om hur aktieägarna ska förfara för att få ett
ärende behandlat av stämman. Vid stämman ska verkställande
direktören samt en revisor närvara. Styrelsens ordförande ska
närvara och så många av styrelseledamöterna så att styrelsen är
beslutsför, om möjligt samtliga styrelseledamöter.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1 JULI 202330 JUNI 2024
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
23
ÅRSSTÄMMA 2023
Durocs årsstämma 2023 hölls den 7 november. Aktieägare som
representerade 87,1 procent av såväl röster som aktier deltog i röst-
ningsförfarandet. Carl Östring utsågs till ordförande för stämman.
Årsstämman 2023 fattade bland annat beslut om följande:
Fastställande av moderbolaget och koncernens balans- och
resultaträkningar samt att resultatet balanseras i ny räkning.
Att utdelning om 0,25 kronor per aktie, totalt 9 750 000 kronor,
skulle ske.
Vd och samtliga styrelseledamöter beviljades ansvarsfrihet för
det gångna räkenskapsåret.
Omval av samtliga styrelseledamöter; Peter Gylllenhammar,
Carina Heilborn, Carl Östring, och Ola Hugoson. Till styrelsens
ordförande omvaldes Peter Gyllenhammar.
PricewaterhouseCoopers AB valdes till revisor. Johan Wirén är
huvudansvarig revisor.
Arvode till styrelsens ledamöter om totalt 800 000 kronor,
200 000 till vardera ledamot. Arvode till revisor enligt godkänd
räkning.
Godkännande av framlagd ersättningsrapport för 2022/2023.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av
samman taget högst 4 300 000 aktier i Duroc AB.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om återköp och över-
låtelse av egna aktier. Förvärv får ske upp till högst 10 procent
av totala antalet aktier.
Bemyndigade till styrelsen att fatta beslut om att, under tiden
intill nästa årsstämma, överlåta innehavda egna aktier, till ett
lägsta pris per aktie motsvarande ett belopp i nära anslutning
till kursen på Nasdaq Stockholm, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt och med eller utan bestämmelser
om apport eller kvittningsrätt.
Durocs årsstämma 2024 kommer
att hållas den 5 november kl 15.00
på Strandvägen 7A.
VALBEREDNING
Mot bakgrund av den koncentrerade ägarstrukturen, där
Peter Gyllen hammar via Bronsstädet AB och Traction AB till-
sammans äger 87 procent av rösterna beslutade årsstämman
den 7 november 2023 att inte utse någon valberedning.
STYRELSEN
Durocs styrelse består av ledamöterna Peter Gyllenhammar, till-
lika ordförande, Carina Heilborn, Ola Hugoson och Carl Östring.
Samtliga styrelseledamöter omvaldes vid årsstämman den
7 november 2023.
Peter Gyllenhammar
Stockholm, Född 1953.
Bakgrund: Styrelseordförande sedan årsstämman 27 april 2017.
Ägare till Peter Gyllenhammar AB (inklusive Bronsstädet AB).
Utbildning: Ej avslutade studier vid Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Galjaden Holding AB, Glasbtn AB,
Galjaden Invest AB, VB Value Research AB, Sonsa Business AB och
Hanhammar Holding AB. Styrelseledamot i Peter Gyllen hammar AB,
Bronsstädet AB, Galjaden Fastigheter AB med dotterbolag,
Browallia Holdings Ltd. med dotterbolag, HVA Holdings Ltd. med
dotterbolag, Fastighets AB Häggatorp, samt Gyllenhammar
Maskinuthyrning AB.
Antal aktier: indirekt via Bronsstädet AB: 21 066 783 serie B och
9 933 217 serie C.
Carina Heilborn
Täby, Född 1973.
Bakgrund: Ledamot sedan 2016. Revisor på KPMG, ansvarig för
redovisning och skattefrågor på Nordisk Renting och Carema,
CFO samt Investment Manager på Bronsstädet AB sedan 2010.
Utbildning: Civilekonom.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Scandbook AB och Protean
Funds Scandinavia AB. Styrelseledamot i Sonsa Business AB
med dotterbolag, Scandbook Holding AB, Equuleus AB, Galjaden
Real AB, HVA Holding Ltd med dotterbolag, Silversläggan Invest AB
samt VB Value Research AB.
Antal aktier: 0.
Närvaro Oberoende i förhållande till
Ledamot Invald Arvode
1
Styrelse-
möten
2
Konstituer ande
styrelsemöten
Bolag och
ledning
Större
aktieägare
Peter Gyllenhammar 2017 200 000 7/7 1/1 Ja Nej
Carina Heilborn 2016 200 000 7/7 1/1 Ja Nej
Ola Hugoson 2017 200 000 7/7 1/1 Ja Ja
Carl Östring 2013 200 000 6/7 1/1 Ja Ja
800 000
1
Avser beslutat arvode på årsstämman 7 november 2023.
2
Avser möten under räkenskapsåret 1 juli 2023–30 juni 2024.
24
Ola Hugoson
Ystad, Född 1957.
Bakgrund: Ledamot sedan 2017. Sedan 1982 arbetande inom
familjeföretaget Polykemi AB, Vd och koncernchef sedan 1997
Utbildning: Civilekonom.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot Polykemi AB med
dotterbolag.
Antal aktier: 35 000 B-aktier.
Carl Östring
Lidingö, Född 1974.
Bakgrund: Styrelseledamot sedan 2013. Affärsjurist, Vice President
Legal, Scan Sverige AB samt grundare av Generalcounsel.se.
2011–2019 chefsjurist och Investment Manager på AB Traction.
Tidigare advokat och delägare i advokatbyrå.
Utbildning: Jur.kand.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Drillcon AB och
Stenhusgruppen AB samt ledamot i Belnord Capital AB.
Antal aktier: 10 000 B-aktier.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Styrelsen beslutar
om koncernens övergripande mål, strategier, förvärv, avyttringar
och investeringar samt fastställer den finansiella rapporteringen
och fattar beslut rörande koncernens finansiella struktur. Styrelsen
är ansvarig för att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets
efterlevnad av lagar och andra regler samt att bolagets informa-
tionsgivning är öppen, korrekt, relevant och tillförlitlig.
Styrelsens arbetsordning och instruktioner om arbetsfördel-
ningen mellan styrelse och verkställande direktören utvärderas,
uppdateras och fastställs årligen. Om styrelsen inom sig inrättar
utskott, ska det av styrelsens arbetsordning framgå vilka arbets-
uppgifter och vilken beslutanderätt styrelsen har delegerat till
utskott samt hur utskotten ska rapportera till styrelsen.
Styrelsen ska årligen utvärdera styrelsens arbetsformer och
effektivitet. Minst en gång per år ska styrelsen särskilt utvärdera
verkställande direktörens arbete. När denna fråga behandlas får
ingen från bolagets ledning närvara.
Styrelsen har sju ordinarie sammanträden och ett konstitu-
erande sammanträde per år. De ordinarie sammanträdena äger
rum i samband med avgivande av delårs- eller helårsbokslut samt
fast ställande av budget och långsiktig finansiell plan. Därutöver
hålls extra styrelsesammanträden vid behov. Inför varje möte
skickas förslag till dagordning, inklusive dokumentation, ut till
samtliga styrelseledamöter.
Under räkenskapsperioden 1 juli 2023–30 juni 2024 hölls sju
ordinarie sammanträden, ett extrainsatt möte samt ett konsti-
tuerande möte i samband med årsstämman. På samtliga ordinarie
sammanträden behandlades strategiska frågor, bolagets och
koncernens finansiella ställning och utveckling, den ekonomiska
rapporteringen och kontrollen, personal- och organisationsfrågor,
legala frågor samt utvecklingen på finansmarknaden. Vid tre av
mötena deltog bolagets revisor och presenterade revisionsplan
samt revisionsrapporter. Under räkenskapsperioden 1 juli 2023–
30 juni 2024 har samtliga beslut varit enhälliga.
REVISION
Revisor utses årligen av årsstämman. Revisorn granskar Duroc ABs
årsredovisning och koncernredovisning, styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning, ersättning till ledande befattnings-
havare, hållbarhets rapporten samt bolagsstyrnings rapporten.
Vidare avges revisorns lagstadgade yttrande avseende ersättnings-
rapporten. Granskningsarbetet och revisions berättelsen föredras
på årsstämman. Revisorns arvode fastställs av bolagsstämman.
Vid årsstämman den 7 november 2023 fastställdes att arvode
till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning. Vid samma stämma
omvaldes PricewaterhouseCoopers AB som revisor med Johan
Wirén som huvudansvarig revisor. PwC har genomfört revisionen
för räkenskapsperioden 1 juli 2023–30 juni 2024.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottets huvuduppgift är att, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, övervaka bolagets
finansiella rapportering och med avseende på den finansiella
rapporteringen övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering, hålla sig informerad om revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och
övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och därvid
särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra
tjänster än revisionstjänster och biträda vid upprättande av förslag
till bolagsstämmans beslut om revisorsval. Styrelsen ska tillse att
bolagets halvårs eller niomånadersrapport granskas av bolagets
revisor. Minst en gång per år träffar styrelsen, utan närvaro av
verkställande direktören eller annan person från bolagsledningen,
bolagets revisor.
Under räkenskapsåret juli 2023–juni 2024 har styrelsen i sin
helhet fullgjort utskottets uppgifter. Beslut att så skall vara fallet
är fattat mot bakgrund av bolagets storlek och verksamhetens
omfattning.
ERSÄTTNINGAR OCH ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Principerna för ersättningar till verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare föreslås av styrelsen och reglerar fast
årslön, rörlig ersättning, pension och andra förmåner. Dessa prin-
ciper ska sedan fastställas av årsstämman. Vid det konstituerande
styrelsemötet i samband med årsstämman den 7 november 2023
beslutades att utse Peter Gyllenhammar och Carl Östring till
ledamöter i ersättningsutskottet, med Peter Gyllenhammar som
ordförande.
Beslut om ersättning och andra anställningsvillkor avseende
verkställande direktören fattas av styrelsen. Riktlinjer för ersättning
och andra anställningsvillkor för övriga ledande befattningshavare
tas fram av styrelsen genom dess ersättningsutskott, fastställs
på bolagsstämma och förhandlas och avtalas med verk ställande
direktören under översyn av ersättningsutskottet.
Styrelsen, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
25
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen
och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa
koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera
och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finan-
siella resurser samt ansvara för finansiering och risk hantering.
Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan
styrelsen och verkställande direktören. Styrelsen utvärderar verk-
ställande direktörens arbete en gång varje år vid ett möte där ingen
från bolagets ledning deltar. John Häger har varit verkställande
direktör för Duroc sedan maj 2016.
John Häger
Stockholm
Född 1964
Bakgrund: Anställd 2016. Mångårig erfarenhet av ledande
befattningar nationellt och internationellt inom verkstads industrin.
Flertalet roller på Sandvik Coromant, bland annat ansvar för
Norden, Baltikum och Polen, och tidigare vd för Sandvik Coromant
Sverige AB.
Utbildning: Civilingenjör, Luleå Tekniska universitet.
Övriga styrelseuppdrag: Circle Energy Sweden AB (publ)
Antal aktier: 21 511 B-aktier
STYRELSENS BESKRIVNING AV INTERN KONTROLL
OCH RISKHANTERING AVSEENDE DEN FINANSIELLA
RAPPORTERINGENR RÄKENSKAPSPERIODEN
1 JULI 2023–30 JUNI 2024
Styrelsen ansvarar enligt svenska aktiebolagslagen för den interna
kontrollen och styrningen av bolaget. Styrelsen säker ställer att
de av styrelsen fastlagda principerna för den finansiella rappor-
teringen och interna kontrollen efterlevs samt att ändamåls enlig
dialog med bolagets revisor upprätthålls.
Styrelsen har utrderat behovet av att inrätta en särskild intern-
revisionsfunktion och gjort bemningen att Durocs juridiska och
operativa struktur tillsammans med styrprocesser och kontroll-
system inte kräver någon särskild funktion och internrevision.
Styrelsen i sin helhet ansvarar för styrning och kontroll av bolaget
och verkställande direktören ansvarar för den löpande styrningen
och kontrollen av koncernens strategier och affärs processer samt
den ekonomiska rapporteringen och planeringen. Denne rappor-
terar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Styrelsen ska säkerställa kontroll och styrning av bolaget
genom att tillse att verkställande direktör och andra nyckel personer
i bolagets ledning har rätt kompetens och att organisationen är
ändamålsenlig för koncernens behov. Organisationen i sig med
beslutsvägar, befogenheter och ansvar tillsammans med den kultur
som finns i företaget och som uttrycks i interna policyer och rutiner
är viktiga för styrningen. Styrelsen har vidare fastställt ett antal
grundläggande riktlinjer och policyer, vilka utgör basen för en god
kontrollmiljö. Dessa omfattar bland annat Durocs uppförandekod,
Corporate Responsibility policy, finanspolicy och IT-policy. Därtill en
attestordning som reglerar vilka ekonomiska beslut som ska fattas
av styrelsen i Duroc AB, av verkställande direktören respektive av
dotterbolagens styrelse eller verkstäl lande direktör.
Styrelsen har fastställt en skriftlig arbetsordning som klargör
styrelsens ansvar samt ledamöternas och ordförandes inbördes
arbetsfördelning. I styrelsens arbetsordning regleras även arbets-
fördelningen mellan verkställande direktören och styrelsen samt
att det finns en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen.
Företagsledningen analyserar löpande risker och effektiviteten i
den interna kontrollen i bolagens affärsprocesser. En väsentlig del
av bolagets interna kontroll återfinns i processerna kopplade till
finansiell rapportering. I dessa processer utförs en rad kontroll-
aktiviteter för att säkerställa riktigheten i intern och extern rappor-
tering. Här utgör även styrelsen löpande dialog med bolagets
revisor en viktig del. Durocs ekonomifunktion rapporterar enligt
fastställda rutiner i tillförlitliga rapporterings- och affärssystem.
Styrelsen får månadsvis interna rapporter och bedömningar av det
ekonomiska läget i koncernens bolag. I samband med kvartals-
rapporteringen görs prognoser och analyser i syfte att utrdera
bolagens strategier samt säkerställa att den ekonomiska rappor-
teringen är korrekt.
Vidare får koncernens bolag årligen besvara ett formulär
och göra en utvärdering av den interna kontrollen. Erhållna svar
samman ställs och utvärderas på koncernnivå samt diskuteras
med respektive bolagsstyrelse. Resultatet beaktas i koncernens
riskanalys.
Duroc har en fastställd informationspolicy som säkerställer
att Durocs interna och externa informationshantering sker på ett
korrekt sätt. Vad gäller Durocs externa kommunikation av finansiell
information och annan information som kan påverka bolagets
marknadsvärde, finns fastställda rutiner och distributionskanaler
som garanterar efterlevnad av Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter. Duroc avviker från svensk kod för bolagsstyrning då
årsstämman 2023 beslutade att inte utse någon valberedning.
Beslutet motiveras av Durocs ägarstruktur där 87 procent av
rösterna ägs av Bronsstädet AB och Traction AB.
Stockholm september 2024
Styrelsen i Duroc AB
26
Mkr Not
1 juli 2023–
30 juni 2024
1 juli 2022–
30 juni 2023
Nettoomsättning 5 3 111,1 3 493,1
Övriga rörelseintäkter 6 24,7 33,1
Förändring av varulager -10,6 -27,2
Råvaror och förnödenheter -1 325,5 -1 611,5
Handelsvaror -451,5 -492,9
Övriga externa kostnader 7 -521,2 -579,7
Personalkostnader 8 -678,3 -704,5
Avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar 11, 12, 13 -97,0 -112,3
Nedskrivningar av tillgångar avsedda för försäljning 14 -179,3
Övriga rörelsekostnader -5,3 -6,5
Rörelseresultat 46,4 -187,6
Finansiella intäkter 9 8,0 1,7
Finansiella kostnader 9 -16,6 -29,5
Finansnetto -8,6 -27,8
Resultat före skatt 37,8 -215,4
Aktuell skatt 10 -16,3 -10,8
Uppskjuten skatt 10 8,4 -11,8
Årets resultat 29,9 -238,1
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare 22,6 -238,1
Innehav utan bestämmande inflytande 21 7,3
Resultat per aktie, kr,nförligt till moderföretagets aktieägare
Före utspädning och efter utspädning 20 0,58 -6,10
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
FÖR KONCERNEN
Mkr
1 juli 2023–
30 juni 2024
1 juli 2022–
30 juni 2023
Årets resultat 29,9 -238,1
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser -29,1 98,3
Säkringsredovisning 0,9 -5,2
Skatt hänförlig till poster som ska återföras i resultatkningen -0,1 1,0
Poster som inte kan återras i resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster -0,1 2,6
Skatt hänförlig till poster som inte ska återföras i resultaträkningen 0,0 -0,9
Summa övrigt totalresultat -28,5 95,8
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN 1,4 -142,3
Varav totalresultat tillhörigt
moderbolagets aktieägare -5,9 -142,3
innehav utan bestämmande inflytande 7,3
ÅRETS TOTALRESULTAT 1,4 -142,3
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
27
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN
Mkr Not 30 juni 2024 30 juni 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 11 84,8 84,8
Immateriella anläggningstillgångar 11 5,0 8,0
Materiella anläggningstillgångar 12 487,8 538,2
Nyttjanderättstillgångar 13 102,7 127,9
Långfristiga värdepappersinnehav 0,0 0,0
Övriga långfristiga fordringar 15 3,4 0,1
Uppskjutna skattefordringar 10 58,1 45,6
Summa anläggningstillgångar
741,8 804,7
Omsättningstillgångar
Varulager 16 543,2 564,8
Förskott till leverantörer 6,1 6,1
Kundfordringar 17 416,7 425,4
Aktuella skattefordringar 4,3 4,2
Övriga fordringar 21,9 18,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18 19,9 29,3
Likvida medel 19 94,5 26,6
Summa omsättningstillgångar
1 106,7 1 075,0
SUMMA TILLGÅNGAR
1 848,5 1 879,7
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 39,0 39,0
Övrigt tillskjutet kapital 260,5 260,5
Reserver 237,8 266,3
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 597,1 520,0
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 134,4 1 085,8
Innehav utan bestämmande inflytande
21 22,1
Summa eget kapital 35 1 156,5 1 085,8
Långfristiga skulder
Pensionsavsättning 22 23,9 28,9
Garantiavsättningar 23 0,0 0,0
Övriga avsättningar 23 0,1 0,7
Långfristiga räntebärande skulder 24 14,8 46,4
Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 83,6 105,7
Övriga långfristiga skulder 1,1
Uppskjutna skatteskulder 10 45,0 40,6
Summa långfristiga skulder
167,5 223,3
Kortfristiga skulder
Garantiavsättningar 23 6,4 5,2
Övriga avsättningar 23 0,7 2,0
Kortfristiga räntebärande skulder 24 84,8 95,3
Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar
13, 24
26,5 30,5
Förskott från kunder 51,3 69,3
Leverantörsskulder 193,6 201,9
Aktuella skatteskulder 9,5 8,1
Övriga skulder 25 51,8 55,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 99,7 102,6
Summa kortfristiga skulder
524,4 570,6
Summa skulder
691,9 793,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 848,5 1 879,7
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 30.
13, 24
28
RAPPORT AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR
I KONCERNENS EGET KAPITAL
Hänförligt till moderföretagets aktieägare
Mkr
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings -
derivat
Omräknings-
reserv
Balanserat
resultat Summa
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Inende eget kapital 2022-07-01 39,0 260,5 6,4 165,6 766,1 1 237,8 1 237,8
Årets resultat -238,1 -238,1 -238,1
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster 1,7 1,7 1,7
Årets omräkningseffekt 98,3 98,3 98,3
Omvärdering säkringsderivat -4,2 -4,2 -4,2
Summa övrigt totalresultat -4,2 98,3 1,7 95,8 95,8
Utdelning -9,8 -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2023-06-30 39,0 260,5 2,2 264,0 520,0 1 085,8 1 085,8
Ingående eget kapital 2023-07-01 39,0 260,5 2,2 264,0 520,0 1 085,8 1 085,8
Årets resultat 22,6 22,6 7,3 29,9
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster -0,1 -0,1 -0,1
Årets omräkningseffekt -29,1 -29,1 -29,1
Omvärdering säkringsderivat 0,7 0,7 0,7
Summa övrigt totalresultat 0,7 -29,1 -0,1 -28,5 -28,5
Avyttring av andel i dotterföretag till
innehav utan bestämmande inflytande 64,2 64,2 14,9 79,1
Utdelning -9,8 -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2024-06-30 39,0 260,5 2,9 234,9 597,1 1 134,4 22,1 1 156,5
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
29
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
Mkr Not
1 juli 2023–
30 juni 2024
1 juli 2022–
30 juni 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 37,8 -215,4
Justering av poster som inte ingår i kassafdet 103,3 317,3
Betald inkomstskatt -14,7 -9,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 126,3 92,2
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Ökning/Minskning av varulager -7,2 73,9
Ökning/Minskning av rörelsefordringar 4,2 137,6
Ökning/Minskning av rörelseskulder -26,7 -86,5
Förändring av rörelsekapital -29,7 125,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten 96,6 217,2
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Köp av immateriella anläggningstillgångar -0,1 -1,5
Köp av materiella anläggningstillgångar -32,7 -60,0
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 1,2 0,7
Köp av finansiella tillgångar -5,4 -0,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -36,8 -61,3
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån 1,9 1,1
Amortering av lån -37,4 -38,4
Amortering av skulder avseende nyttjanderättstillgångar -28,4 -30,3
Förändring i kortfristig rörelsefinansiering -2,3 -68,2
Utbetald utdelning -9,8 -9,8
Avyttring av andel i dotterföretag till innehav utan bestämmande inflytande 79,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 3,1 -145,6
Periodens kassaflöde 62,9 10,3
Likvida medel vid periodens början 26,6 26,1
Kursdifferens i likvida medel 5,0 -9,8
Likvida medel vid periodens utng 34 94,5 26,6
30
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not
1 juli 2023 –
30 juni 2024
1 juli 2022 –
30 juni 2023
Nettoomsättning 5 6,0 5,9
Övriga rörelseintäkter 6 0,1
Övriga externa kostnader 7, 28 -5,6 -7,2
Personalkostnader 8 -11,4 -10,5
Avskrivningar -0,1 -0,2
Rörelseresultat -11,1 -11,9
Resultat från andelar i koncernföretag 171,5 20,0
Finansiella intäkter 14,3 4,7
Nedskrivning av andelar i dotterföretag -120,8
Finansiella kostnader -15,2 -25,3
Finansnetto 9 49,8 -0,6
Bokslutsdispositioner
Lämnade/erhållna koncernbidrag 9,9 41,7
Resultat före skatt 48,6 29,1
Aktuell skatt 10
Uppskjuten skatt 10 -0,5 4,4
Årets resultat 48,1 33,5
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
FÖR MODERBOLAGET
Mkr
1 juli 2023 –
30 juni 2024
1 juli 2022 –
30 juni 2023
Årets resultat 48,1 33,5
Summa övrigt totalresultat
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR ÅRET 48,1 33,5
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
31
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 30 juni 2024 30 juni 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0,1
Materiella anläggningstillgångar 0,0
Andelar i koncernföretag 33 953,8 1 074,6
Fordringar på koncernbolag 15, 32 9,9
Uppskjutna skattefordringar 10 10,1 10,6
Summa anläggningstillgångar 973,8 1 085,3
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 32 75,6 106,7
Övriga fordringar 1,4 1,2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 0,9 1,0
Kassa och bank 19 55,8
Summa omsättningstillgångar 133,6 108,9
SUMMA TILLGÅNGAR 1 107,4 1 194,3
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 39,0 39,0
Reservfond 1,1 1,1
Fritt eget kapital
Överkursfond 821,5 821,5
Balanserat resultat 88,7 64,9
Årets resultat 48,1 33,5
Summa eget kapital 35 998,4 960,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 24 18,9
Summa långfristiga skulder 18,9
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 24 18,9 27,5
Leverantörsskulder 0,5 0,7
Skulder till koncernföretag 24, 32 84,4 182,7
Övriga skulder 25 0,3 0,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 4,9 4,2
Summa kortfristiga skulder 109,0 215,4
Summa skulder 109,0 234,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 107,4 1 194,3
32
RAPPORT AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR
I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Mkr
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Totalt eget
kapital
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkur-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Inende eget kapital 2022-07-01 39,0 1,1 821,5 218,4 -143,7 936,3
Disposition av föregående års resultat -143,7 143,7
Totalresultat
Årets resultat 33,5 33,5
Summa totalresultat 33,5 33,5
Utdelning -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2023-06-30 39,0 1,1 821,5 64,9 33,5 960,0
Ingående eget kapital 2023-07-01 39,0 1,1 821,5 64,9 33,5 960,0
Disposition av föregående års resultat 33,5 -33,5
Totalresultat
Årets resultat 48,1 48,1
Summa totalresultat 48,1 48,1
Utdelning -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2024-06-30 39,0 1,1 821,5 88,7 48,1 998,4
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
33
KASSAFLÖDESANALYS FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not
1 juli 2023–
30 juni 2024
1 juli 2022–
30 juni 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 48,6 29,1
Justering av poster som inte ingår i kassafdet -66,2 -49,7
Betald inkomstskatt 0,8 -0,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital -16,8 -21,4
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -0,9 1,6
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder 0,5 -0,7
Förändring av rörelsekapital -0,4 0,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten -17,2 -20,5
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Utdelning från dotterbolag 171,5 20,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten 171,5 20,0
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Amortering lån -25,2 -25,2
Nettoförändring koncerninterna fordringar och skulder -67,0 114,8
Förändring i kortfristig rörelsefinansiering -2,3 - 67,6
Utdelning -9,8 -9,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -104,2 12,3
Periodens kassaflöde 50,0 11,8
Likvida medel vid periodens början
Kursdifferens i likvida medel 5,8 -11,8
Likvida medel vid periodens utng 34 55,8
34
Duroc AB (moderföretaget) och dess dotterföretag (samman-
taget koncernen) bedriver verksamheten i sju portföljbolag; Duroc
Machine Tool, Duroc Rail, Smaller Company Portfolio, International
Fibres Group, Drake Extrusion, Cresco och Plastibert, nedan
benämnda ”bolagen”.
Duroc AB är ett aktiebolag registrerat och med säte i Sverige.
Adressen till huvudkontoret är Linnégatan 18, 114 47, Stockholm.
Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm. Styrelsen har den
26 september 2024 godkänt denna koncernredovisning för offentlig-
görande. Årsredovisningen kommer att föreläggas årsstämman
den 5 november 2024.
Duroc ABs huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv,
finansiering, styrning och analys.
Duroc AB har under året haft igenomsnitt fem anställda inklusive
VD och CFO. Vid årets utgång har bolaget fem anställda.
Bolaget Duroc Machine Tool (DMT) bedriver handel med
verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service
och support till verkstadsindustrin. Duroc Machine Tool bedriver
verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Lettland
och Litauen.
Bolaget Duroc Rail levererar kvalificerat underhåll av järnvägshjul
för lok och vagnar till järnvägsoperatörer. Verksamheten är lokali-
serad i Luleå, Sverige.
Bolaget Smaller Company Portfolio består av DLC i Luleå, som är
ledande i Sverige inom laserytbehandling och erbjuder renovering
och nytillverkning av industrikomponenter, Universal Power Nordic,
en ledande leverantör av dieselmotorer ämnade för industriella och
marina applikationer med verksamhet i Sverige och Norge samt
Herber Engineering som vid sin verksamhet i Värnamo, Sverige
tillverkar rörbockningsmaskiner.
Bolaget International Fibres Group (IFG) är en av världens ledande
oberoende producenter av polypropylenbaserade fibrer och garner
med kunder främst inom anläggnings, bil-, och filter industri. Pro-
duktionsanläggningarna är lokaliserade i Belgien, Storbritannien
och Österrike.
Bolaget Drake Extrusion tillverkar polypropylenbaserade garner
med kunder främst inom möbelindustrin. Produktionsanlägg-
ningarna är lokaliserade i USA.
Bolaget Cresco är lokaliserat i Belgien och utvecklar och
producerar fiberbaserade textilier för professionell odling och
mark täckning.
Bolaget Plastibert med produktionsanläggning i Belgien, till verkar
och förädlar coated textiles (belagda textilier). Produkterna utgörs
av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika
områden bland annat modeindustri, skyddskläder, sjukhussängar,
tandläkarstolar, bilinredningar, möbler och väggbeklädnad.
NOTER
NOT 1 ALLN INFORMATION
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
35
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Durocs koncernredovisning har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner, International Reporting Standards (IFRS) och tillhörande
tolkningar (IFRIC) så som de antagits av EU. Moderbolaget tillämpar
samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som
anges i avsnittet ”Redovisningsprinciper”, sidan 42.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffnings-
värden med följande undantag:
Finansiella tillgångar och skulder värderas antingen till verkligt
värde eller upplupet anskaffningsvärde.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder har beräknats
med tillämpning av aktuell skattesats och värderingen baseras
på hur redovisade värden på underliggande tillgångar och skulder
förväntas realiseras eller regleras.
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och netto-
försäljningsvärde.
Avsättningar värderas till det belopp som krävs för att reglera en
förpliktelse med eventuell nuvärdesberäkning.
Nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda pensionsplaner
värderas till nuvärdet av en uppskattning av den framtida ersätt-
ning som är intjänad av de anställda med avdrag för eventuella
förvaltningstillgångar som är kopplade till respektive pensions-
plan, värderade till verkligt värde.
Uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga
utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som för-
väntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat
från balansdagen medan omsättningstillgångar i allt väsentligt
består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv
månader räknat från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i allt
väsentligt av belopp som Duroc har en ovillkorad rätt att välja att
betala längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens
slut. Föreligger inte en sådan rätt per rapportperiodens slut eller
förväntas skuld regleras inom den normala verksamhetscykeln –
redovisas skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer vid trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet.
Rapportvaluta
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Belopp
anges i miljoner kronor (Mkr) med en decimal om inte annat fram-
går. Avrundningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får
till följd att angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de
avrundade delbeloppen.
Segmentsredovisning
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med
den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bemning
av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som styrelsen och verkställande direktören i Duroc AB,
som fattar strategiska beslut.
Alternativa nyckeltal
Duroc presenterar stundom nyckeltal som kompletterar de
finansiella mått som definieras enligt IFRS, så kallade alternativa
nyckeltal, APM. Bolaget anser att dessa nyckeltal ger värdefull
information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör
utvärdering av bolagets prestation, trender, förmåga att återbetala
skuld, investera i nya affärsmöjligheter och återspeglar koncernens
förvärvsintensiva affärsmodell. Eftersom inte alla företag beräknar
finansiella nyckeltal på samma sätt, är dessa inte alltid jämför-
bara. De ska därför inte ses som en ersättning för nyckeltal som
definieras enligt IFRS. På sidan 81 presenteras definitioner, varav
flertalet är alternativa nyckeltal
2.2 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER OCH
UPPLYSNINGAR
Nya och ändrade standarder som tilmpas av koncernen
Ingen förändring av standarder vilka tillämpas av koncernen har
skett under räkenskapsåret 2023/2024.
Nya standarder och tolkningar av befintliga standarder som
ännu inte har tillämpats av koncernen.
Flera nya standarder, ändringar och förbättringar i befintliga
standarder samt tolkningar har inte trätt i kraft för räkenskapsår
som börjar den 1 januari 2023 och har därmed inte tillämpats vid
upp rättandet av denna finansiella rapport. Durocs bedömning är att
inga av dessa ändringar, som ännu inte trätt i kraft, förväntas med-
föra någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Förändring av upplysningar som skett under räkenskapsåret
vilka tillämpas av koncernen
Inga sådana förändringar har skett under räkenskapsåret
2023/2024 har skett.
2.3 KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Koncernredovisning upprättas i enlighet med IFRS 10 Koncern-
redovisning och IFRS 3 Rörelseförvärv. Dotterföretag konsolideras
med tillämpning av förvärvsmetoden.
NOT 2 VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
36
Dotterföretag
Dotterföretag är alla de företag där koncernen har rätten att
utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som
vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften
av rösträtterna. En investerare har bestämmande inflytande över
investeringsobjektet när den är exponerad för eller har rätt till rörlig
avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet och kan
påverka avkastningen med hjälp av sitt bestämmande inflytande
över investeringsobjektet.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då
det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelse-
förvärv. Köpeskillingen för förrvet av ett dotterföretag utgörs av
verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förrvade bolaget och de aktier som
emitterats av koncernen.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i
ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de
uppstår. Om rörelseförrvet genomförs i flera steg omvärderas
de tidigare egetkapitalandelarna i det förvärvade företaget till dess
verkliga värde vid förrvstidpunkten. Eventuellt uppkommen vinst
eller förlust redovisas i resultatet.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala
köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande
inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är lägre än
verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar, redovisas
skillnaden direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader
och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer vid trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet.
Förljning av dotterbolag
När koncernen inte längre har ett bestämmande inflytande, värderas
varje kvarvarande innehav till verkligt värde per den tidpunkt när den
förlorar det bestämmande inflytandet. Ändringen i redovisat värde
redovisas i resultaträkningen. Det verkliga värdet används som det
första redovisade värdet och utgör grund för den fortsatta redo-
visningen av det kvarvarande innehavet som intresseföretag, joint
venture eller finansiell tillgång. Alla belopp avseende den avyttrade
enheten som tidigare redovisats i övrigt totalresultat, redovisas som
om koncernen direkt hade avyttrat de hänförliga tillgångarna eller
skulderna. Detta kan medföra att belopp som tidigare redovisats i
övrigt totalresultat omklassificeras till resultatet.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i
koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska
miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor i miljoner
(Mkr), som är koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen
eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner
och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen.
Valutakurs vinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redovisas i resultaträkningen som finansiella intäkter eller
kostnader. Avseende finansiella instrument som uppfyller kraven
för säkringsredovisning, redovisas valutakursfluktuationer i övrigt
totalresultat så länge säkringen är effektiv. Alla övriga valutakurs-
vinster och -förluster redovisas i posterna ”Övriga rörelseintäkter
eller ”Övriga rörelsekostnader” i resultaträkningen
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en
annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens
rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna
omräknas till balansdagens kurs;
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna
omräknas till genomsnittlig valutakurs och
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt
totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid för-
värv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och skulder
hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
2.5 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
(a) Goodwill
Anskaffningsvärde
Goodwill uppstår vid förrv av dotterföretag, intresseföretag och
joint ventures och avser det belopp varmed köpeskillingen över stiger
Duroc ABs andel i det verkliga värdet av identifierbara tillgångar,
skulder och eventualförpliktelser i det förrvade bolaget samt
det verkliga värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det
förvärvade bolaget.
Nedskrivning och värdering
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som
för värvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter
eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli
gynnade av synergier från förrvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå
i koncernen på vilken goodwillen i fråga övervakas i den interna
styrningen. Goodwill övervakas på rörelsesegmentnivå. Good-
will nedskrivnings testas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i för hållanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det
redo visade värdet av goodwill jämförs med återvinningsvärdet,
vilket är det högsta av nyttjande rdet och det verkliga värdet
minus försäljnings kostnader. Eventuell nedskrivning redovisas
omedelbart som en kostnad och återförs inte. För ytterligare
upplysning se not 11.
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
37
(b) Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar består av utvecklings-
utgifter, patent, varumärken, licenser samt andra immateriella
anläggningstillgångar.
Anskaffningsvärde
Patent, varumärken och licenser samt övriga immateriella anlägg-
nings tillgångar som förvärvats separat redovisas till anskaffnings-
värde. Patent, varumärken och licenser samt övriga immateriella
anläggningstillgångar som förvärvats genom ett rörelse förvärv
redovisas till verkligt värde på förrvsdagen. Förvärvade program-
varulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då
den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift.
Nyttjandeperiod och avskrivningar
De övriga immateriella anläggningstillgångarna skrivs av linjärt
över nyttjandeperioden enligt följande;
Projekt- och utvecklingsutgifter: 3–5 år
Patent, varumärken och licenser: 3–5 år
Övriga immateriella anläggningstillgångar: 2–7 år
Restvärde, nedskrivning och nyttjandeperiod
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapportperiods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess
återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger
dess bedömda återvinningsvärde.
2.6 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till för-
värvet av tillgången. Byggnader och mark innefattar huvudsakligen
fabriker och kontor.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är
lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas
på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den ersatta delen tas
bort från balansräkningen. Alla andra former av reparationer och
underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den
period de uppkommer.
Avskrivning
Komponentavskrivning tillämpas för större anläggningstillgångar
med väsentliga enskilda delar i anskaffningsvärdet, såsom bygg-
nader samt maskiner och andra tekniska anläggningar.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra till gångar,
för att fördela deras anskaffningsvärde eller omvärderat belopp ner
till det beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden,
görs linjärt enligt följande:
Byggnader: 25–50 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar: 5–15 år
Inventarier: 5 år
Datorer: 3 år
Restvärde, nedskrivning och nyttjandeperiod
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapport periods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess åter-
vinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade värdet och
redo visas i posterna ”Övriga rörelseintäkter” eller ”Övriga rörelse-
kostnader” i resultaträkningen.
2.7 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH RÄNTEBÄRANDE
SKULDER AVSEENDE NYTTJANDERÄTTATILLGÅNGAR
Koncernen redovisar leasingavtal i enlighet med IFRS 16. I
koncernen leasas kontor, produktionsanläggningar, lagerlokaler,
maskiner, truckar och bilar.
Identifiering av leasingkontrakt
Koncernen bedömmer huruvida ett avtal är ett leasingavtal om
avtalet ger koncernen rätt att under en viss period bestämma över
användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Anskaffningsvärde
Koncernen redovisar leasingavtalen som nyttjanderättstillgång
med tillhörande skuld, från den tidpunkt då tillgången är tillgänglig
för användning.
Vid den initiala redovisningen av ett leasingkontrakt är värdet på
nyttjanderättstillgången och leasingskulden vanligtvis lika stor och
uppgår till summan av framtida leasingavgifter (fasta avgifter eller
avgifter som är indexbaserade) diskonterat med den marginella
låneräntan eller den implicita räntan i leasingkontraktet om sådan
finns, samt eventuella initiala direkta utgifter, plus åtaganden för
till exempel nedmontering, bortforsling eller återställande efter
leasingkontraktets slut.
Vid fastställande av löptid för leasingkontraktet tas hänsyn till
förlängningsoptioner om det är troligt att de kommer att utnyttjas.
Möjligheter att förlänga leasingavtal inkluderas endast i leasing-
perioden om det är rimligt att anta att avtalet förlängs.
Ränta
Avtalens implicita ränta eller den marginella låneräntan används
som diskonteringsränta för nuvärdesberäkning. Den marginella
låneräntan är den ränta som leasetagaren skulle få betala om lease-
tagaren istället upptar ett lån för att köpa motsvarande tillgång som
leasingskulden avser, hänsyn tas bland annat till kontraktets löptid,
land, valuta, säkerhet och kreditrisk för långivaren.
Avskrivningar, nedskrivningar och omprövning av kontraktets
värde
Huvudregeln är att nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt över
kontraktets löptid eller den leasingperiod som fastställts inräknat
eventuell förlängningsoption. Bedömning görs individuellt för varje
ingånget avtal. Varje leasingbetalning fördelas mellan ränta och
amortering av leasingskulden i resultaträkningen, vilket minskar
skulden och nyttjanderättstillgångens värde.
Not 2, fortsättning
38
Om kontrakt avbryts i förtid justeras leasingskulden och
nyttjanderättstillgången till det kvarvarande värdet och eventuella
kostnader i samband med kontraktets avbrott kostnadsförs direkt
i resultaträkningen.
Vid omprövning av kontraktets värde, till exempel vid förlängning
av ett hyresavtal eller omförhandling av hyresbelopp, görs en om-
räkning av nyttjanderättstillgången och leasingskuldens värde på
samma sätt som vid anskaffning av ett nytt kontrakt. Effekten av en
ny bedömning kostnads/intäktsförs i resultaträkningen.
Undantag från IFRS 16 Leasing
Leasingavtal av lågt värde, liksom leasingavtal med en leasing-
period om maximalt 12 månader, så kallade korttidsleasingavtal,
inkluderas inte i nyttjanderättstillgångarna och leasingskulden utan
redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden i resultat-
räkningen.
Med leasingavtal av lågt värde avses leasingkontrakt där till-
gångens underliggande anskaffningsvärde understiger 50 Tkr.
2.8 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempel-
vis goodwill eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för
användning, skrivs inte av utan prövas årligen, eller oftare om
indikation finns, avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Till-
gångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång
närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Återvinnings-
värdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med
försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
ned skrivnings behov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där
det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande
enheter). En nedskrivning reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett
en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av
återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig.
En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redo-
visade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde
som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivningar där så är
aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts. För ytterligare upplysning se
not 11.
2.9 FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar
på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andelar,
övriga fordringar och derivatinstrument. På skuldsidan återfinns
leverantörsskulder, räntebärande skulder, övriga skulder och derivat-
instrument.
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller en finansiell skuld tas upp i balans räkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
En fordran tas upp när bolaget presterat och en avtalsenlig
skyldig het föreligger för motparten att betala, även om faktura
ännu inte har skickats. Kundfordringar tas upp i balansräkningen
när faktura har skickats.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldig-
het föreligger att betala, även om faktura ännu inte mot tagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna
i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över
dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång.
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för
del av en finansiell skuld.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger
en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärs-
dagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgången, förutom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar
noterade värdepapper, då likviddagsredovisning tillämpas.
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar och skulder kan värderas till verkligt värde,
anskaffningsvärde eller upplupet anskaffningsvärde. Initialt
värderas finansiella tillgångar och skulder till anskaffningsvärde
motsvarande verkligt värde med tillägg för transaktions kostnader.
Undantag är finansiella tillgångar och skulder som redovisas
tillverkligt värde via resultatet, som initialt redovisas till verkligt
värde exklusive transaktionskostnader. Verkligt värde på noterade
finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade köpkurs
på balansdagen. Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar
fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel
nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument eller
diskonterade kassaflöden. Upplupet anskaffningsvärde bestäms
utifrån den effektivränta som beräknas vid anskaffningstidpunkten.
Effektivränta är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida
in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade
löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade netto-
värde. Beräkningen innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits
av avtalsparterna som är en del av effektivräntan, transaktions-
kostnader och alla andra över- och underkurser.
Klassificering av investeringar som skuldinstrument beror på
koncernens affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och
de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassafden. För eget-
kapitalinstrument som inte innehas för handel, beror redo visningen
på om koncernen, vid instrumentets anskaffningstidpunkt, har
gjort ett oåterkalleligt val att redovisa egetkapitalinstrumentet till
verkligt värde via övrigt totalresultat. Koncernen omklassificerar
skuldinstrument endast i de fall då koncernens affärsmodell för
instrumentet ändras.
Likvida medel består av kassamedel och omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt
kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffnings-
tidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för endast en
obetydlig risk för värdefluktuationer.
Duroc-koncernens finansiella tillgångar och skulder klassificeras
i nedan nämnda kategorier.
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
39
Upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syfte att inkassera avtalsenliga kassa-
flöden och där dessa kassafden enbart består av kapitalbelopp
och ränta, redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränteintäkter
från sådana finansiella tillgångar redovisas som finansiella intäkter
genom tillämpning av effektivräntemetoden. Vinster och förluster
som uppstår vid bortbokning från balansräkningen redovisas direkt
i resultaträkningen inom finansnettot tillsammans med valutakurs-
resultatet. Skulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
är alla andra skulder än de som värderas till verkligt värde via
resultaträkningen. Räntekostnader från finansiella skulder som är
värderade till upplupet anskaffningsvärde redovisas som finansiel-
la kostnader genom tillämpning av effektivräntemetoden. Vinster
och förluster som uppstår vid bortbokning från balansräkningen
redovisas direkt i resultaträkningen inom finansnettot tillsammans
med valutakursresultatet.
I kategorin upplupet anskaffningsvärde ingår kundfordringar,
övriga fordringar, likvida medel, leverantörsskulder, skulder till kredit-
institut, finansiell leasingskuld samt övriga räntebärande skulder.
Kundfordringar redovisas till det belopp varmed de förväntas inflyta,
med avdrag för förlustreserv. Leverantörsskulder, som har en kort
förväntad löptid, värderas till nominellt belopp utan diskontering.
Verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar och skulder som inte uppfyller kraven för att redo visas
till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt total-
resultat värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Koncernen
värderar alla egetkapitalinstrument till verkligt värde. Förändringar
i det verkliga värdet av finansiella tillgångar/skulder som redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen redovisas i resultat räkningen.
En vinst eller förlust för ett skuldinstrument som redovisas till
verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår i ett säkrings-
förhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten
eller förlusten uppkommer.
Skuldinstrument som avser derivat, med undantag för derivat
som är identifierat och effektivt säkringsinstrument i samband
med säkringsredovisning. Syfte med derivatinstrument, som inte
klassificeras som säkringsinstrument, avgör om värde förändringen
redovisas i finansnettot eller i rörelseresultatet. Egetkapital-
instrument som ingår i kategorin är innehav av aktier och andelar
som inte redovisas som dotterföretag eller intresseföretag.
2.10 DERIVATINSTRUMENT OCH SÄKRINGSREDOVISNING
Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att säkra de
risker för ränte- och valutaexponeringar koncernen är utsatt för. För
att säkra risken används olika typer av derivatinstrument såsom
terminer och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet.
Samtliga derivatinstrument redovisas till verkligt värde i balans-
räkningen. Transaktionskostnader belastar resultatet initialt.
De värdeförändringar som uppstår vid omvärdering redovisas på
olika sätt, beroende på om säkringsredovisning tillämpas eller ej.
I enlighet med IFRS 9 dokumenterar koncernen förhållandet
mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten då trans-
aktionen ingås, liksom även koncernens mål för riskhanteringen
och riskhanteringsstrategin avseende säkringen. Koncernen
dokumenterar också sin bedömning, både när säkringen ingås
och fortlöpande av huruvida de derivatinstrument som används i
säkrings transaktioner har varit och fortsätter vara effektiva när det
gäller att motverka förändringar i verkligt värde eller kassafden
som är hänförliga till de säkrade posterna. Säkringarnas utfall redo-
visas i årets resultat vid samma tidpunkt som vinster och förluster
redovisas för de poster som säkrats. Om säkringsredovisningen
avbryts innan derivatinstrumentets förfallodag återgår derivat-
instrumentet till att klassificeras som finansiell tillgång eller skuld
värderad till verkligt värde via resultatet, och derivatinstrumentet
framtida värdeförändringar redovisas därmed direkt i årets resultat.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av en fordran eller skuld med valutakursrisk används
valutaterminer. I dessa fall tillämpas inte säkringsredovisning
efter som en ekonomisk säkring avspeglas i redovisningen genom
att både den underliggande fordran eller skulden och säkrings-
instrumentet redovisas till balansdagens valutakurs och valutakurs-
förändringarna redovisas över årets resultat. Valutakursförändringar
avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redo visas i
rörelse resultatet medan valutakursförändringar avseende finan-
siella fordringar och skulder redovisas i finansnettot.
kring av nettoinvestering i utlandsverksamheter
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas
på liknande sätt som kassaflödessäkringar. Den andel av vinst eller
förlust på ett säkringsinstrument som bedöms som en effektiv
säkring redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i eget
kapital. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva
delen redovisas direkt i resultaträkningen som övriga intäkter eller
övriga kostnader. Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital
omklassificeras till resultaträkningen när utlandsverksamheten
avyttras helt eller delvis.
2.11 VARULAGER
Koncernens varulager består främst av råvarulager, handelsvaror
och varor under tillverkning. Varulager redovisas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet innefattar alla kostnader för inköp,
kostnader för tillverkning samt andra kostnader för transport av
lager tillgångarna till deras nuvarande plats och skick. Anskaffnings-
värdet för varor som inte är utbytbara, samt för varor och tjänster
som produceras för och hålls åtskilda för särskilda projekt, fast-
ställs med utgångspunkt i de specifika kostnader som är hänförliga
till respektive produkt.
För andra varor beräknas anskaffningsvärdet enligt först in-/först
ut-principen eller genom metoder som bygger på vägda genomsnitt.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset
i den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga
försäljningskostnader.
2.12 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktions kostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller
optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden.
Not 2, fortsättning
40
2.13 LÅNEUTGIFTER
Allmänna och särskilda låneutgifter som är direkt hänförliga till
inköp, uppförande eller produktion av kvalificerade tillgångar, vilket
är tillgångar som det med nödvändighet tar en betydande tid i
anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning,
redovisas som en del av dessa tillgångars anskaffningsvärde.
Aktiveringen upphör när alla aktiviteter som krävs för att färdig-
ställa tillgången för dess avsedda användning eller försäljning
huvudsakligen har slutförts.
Finansiella intäkter som uppkommit när särskilt upplånat kapital
tillfälligt placerats i väntan på att användas för finansiering av
tillgången, reducerar de aktiveringsbara låneutgifterna.
Alla andra låneutgifter kostnadsförs när de uppstår.
2.14 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN INKOMSTSKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster
som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I
sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive
eget kapital.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatte-
regler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade
i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar
regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning. Den
gör, när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som troligen
ska betalas till Skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden,
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas
emellertid inte om den uppstår till följd av första redovisningen av
goodwill. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår
till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen
av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som,
vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller
skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med
tillämpning av skattesatser (och -lagar) som har beslutats eller
aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda
uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatte-
skulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader som upp-
kommer på andelar i dotterretag och intresseföretag, förutom
för uppskjutna skatteskulder där tidpunkten för återföring av den
temporära skillnaden kan styras av koncernen och det är sanno-
likt att den temporära skillnaden inte kommer att återras inom
överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en
legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder
och när de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna
hänför sig till skatter debiterade av en och samma skattemyndighet
och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt,
där det finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
2.15 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
(a) Pensionsförpliktelser
Koncernen redovisar pensioner och liknande ersättningar efter av-
slutad anställning i enlighet med IAS 19 ”Ersättningar till anställda”.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken
koncernen betalar fasta avgifter till en separat enhet. Koncernen har
inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare
bidrag om fonden inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla
anställda de förmåner som härrör sig från de anställdas tjänst göring
under innevarande och tidigare perioder. En förmånsbestämd plan
är en pensionsplan som inte är en avgiftsbestämd plan.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter
till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner
på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga
ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Av-
gifterna redovisas som personalkostnader för den period de avser.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning
som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar
förekommer.
För avgiftsbestämda planer enligt vilka koncernen betalar
fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har någon
rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare avgifter om
den juridiska enheten inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla
ersättningar till anställda som hänför sig till anställdas tjänstgöring
under innevarande period och tidigare perioder kostnadsförs av-
gifterna när de uppkommer.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Normalt definierar en förmånsbestämd plan ett pensionsbelopp
som den anställde kommer att få vid pensioneringen, ofta beroende
på en eller flera faktorer som ålder, antal tjänsteår och lönenivå.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner där den pension som kommer att
utbetalas fastställs i planen är nuvärdet av den förmånsbestämda
förpliktelsen på balansdagen med avdrag för det verkliga värdet
av förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensions-
förpliktelsen beräknas vart tredje år av oberoende aktuarier med
tillämpning av den s.k. projected unit credit-metoden och upp-
dateras årligen av oberoende aktuarier i redovisningssyfte.
Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs
genom diskontering av beräknade framtida kontantutbetalningar
enligt räntorna på företagsobligationer av hög kvalitet som är
utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas
i, och som har löptider som närmar sig villkoren i det berörda
pensionsåtagandet. I länder där det inte finns någon fungerande
marknad för sådana obligationer används marknadsräntorna på
statsobligationer.
Förvaltningstillgångarna inkluderade tidigare år de diskonterade
värdena av underskottsbidrag från icke dotterbolag som kvarstår
som deltagande arbetsgivare i den brittiska planen. Aktuariella vinster
och förluster som uppstår från erfarenhetsbaserade justeringar och
förändringar i aktuariella antaganden debiteras eller krediteras mot
eget kapital i övrigt totalresultat för den period då de uppkommer.
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år redovisas omedelbart
i resultaträkningen, såvida inte förändringarna av pensions planen
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
41
villkoras med att de anställda stannar i företaget under en viss tid. I
sådana fall fördelas kostnaderna över denna period.
(b) Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning
sagts upp av koncernen före normal pensionstidpunkt eller då en
anställd accepterar frivillig avgång i utbyte mot sådana ersätt-
ningar. Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägning vid den
tidigaste av följande tidpunkter: (a) när koncernen inte längre har
möjlighet att återkalla erbjudandet om ersättning; och (b) när
företaget redovisar utgifter för en omstrukturering som är inom
tillämpningsområdet för IAS 37 och som innebär utbetalning av
avgångsvederlag. I det fall företaget har lämnat ett erbjudande för
att uppmuntra till frivillig avgång, beräknas avgångsvederlaget
baserat på det antal anställda som beräknas acceptera erbjudandet.
Förmåner som förfaller mer än 12 månader efter rapport periodens
slut diskonteras till nuvärde. Några sådana har inte förekommit i
koncernen.
(c) Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har inga aktierelaterade ersättningsplaner där regleringen
görs med aktier och där företaget erhåller tjänster från anställda
som vederlag för koncernens egetkapitalinstrument (optioner).
2.16 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar består främst av avsättningar för garantikostnader,
omstruktureringskostnader och rättsliga krav. En avsättning skiljer
sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalnings-
tidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen. En
avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händelse och det är troligt att ett utfde av ekonomiska resurser
kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig
uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar görs med det
belopp som är den bästa uppskattningen av vad som krävs för att
reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
Om effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida
kassafdet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknads bedömningar av pengars tidsvärde och, om det är till-
lämpligt, de risker som är förknippade med avsättningen.
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när fördelarna
som koncernen förväntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de
oundvikliga kostnaderna för att uppfylla förpliktelserna enligt
kontraktet. En avsättning för garantier redovisas när de under-
liggande produkterna eller tjänsterna säljs.
Avsättningen baseras på historiska data om garantier och en
sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de sannolikheter
som utfallen är förknippade med.
En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns en
fastställd, utförlig och formell omstruktureringsplan och om-
struktureringen har antingen pårjats eller blivit offentligt tillkänna-
given. Avsättningar för omstrukturering innefattar kostnader för
uppsägning av leasingavtal och för avgångsersättningar. Inga
avsättningar görs för framtida rörelsekostnader.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas
krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonterings-
ränta före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbemning av
det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är förknippade
med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror på att tid
förflyter redovisas som räntekostnad.
2.17 INTÄKTSREDOVISNING
Intäktsredovisning enligt IFRS 15 ska ske på det satt som bäst
speglar överföringen av den utlovade varan eller tjänsten till
kunden, med hjälp av en femstegsmodell som anges i standarden.
För att tillämpa modellen måste ett företag identifiera ett kontrakt
som innehåller en prestationsförpliktelse för att överra en vara
eller tjänst till en kund till ett fastställt transaktionspris (försäljnings-
pris). Transaktionspriset utgörs av den ersättning som ett företag
förväntar sig ha rätt att erhålla i utbyte mot att det överför varor eller
tjänster till en kund. Nar transaktionspriset är fastställt så ska det
fördelas till de respektive åtagandena i kontraktet. Intäkten redovi-
sas när prestationsförpliktelsen är uppfylld. Intäktsredovisningen
kan antingen ske vid en tidpunkt eller över tid, beroende på när
kontrollen överförs till kunden. Ett företag uppfyller ett prestations-
åtagande över tid om ett av följande kriterier är uppfyllt:
1. kunden erhåller omedelbar nytta när åtagandet uppfylls
2. företagets prestationer skapar eller förbättrar en tillgång som
kunden kontrollerar
3. företagets prestationer skapar inte en tillgång som har en alterna-
tiv användning för företaget och företaget har en rätt till betalning
för hittills utförda prestationer.
I koncernen finns det främst produktion och försäljning av handels-
varor. Prestationsåtagandet är uppfyllt när varan är levererade till
kund enligt leveransvillkoren. I de fall det finns garantiklausuler,
redovisas den förväntade andelen av garantiärenden som en
minskning av intäkten och i garantiavsättningar i balansräkningen.
Koncernen har också en mindre del åtaganden där avtalet
avseende försäljning av en vara också innehåller en service/
tjänstekomponent. När en sådan komponent finns, fördelas hela
transaktionspriset för hela åtagandet över dess inbördes kompo-
nenters bemda storlek och intäktsredovisningen sker när varje
delkomponent av det totala åtagandet är uppfyllt.
2.18 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader i finansnettot redovisas bland
annat utdelning, ränta samt kostnader för att uppta lån, beräknad
med tillämpning av effektivräntemetoden samt valutakurs-
förändringar avseende finansiella tillgångar och skulder.
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av effektivränte-
metoden. Ränteintäkter på nedskrivna lånefordringar och kund-
fordringar redovisas, i förekommande fall, till ursprunglig effektiv
ränta. När värdet på en fordran i kategorin lånefordringar och kund-
fordringar har gått ner, minskar koncernen det redovisade värdet
till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida
kassafde, diskonterat med den ursprungliga effektiva räntan för
instrumentet, och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som
ränteintäkt.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla utdelning
fastställts.
Realisationsresultat vid avyttring av finansiella tillgångar och
nedskrivningar av finansiella tillgångar redovisas i finansnettot,
Not 2, fortsättning
42
liksom orealiserade och realiserade värdeförändringar avseende
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet.
Värdeförändringar på derivatinstrument där säkringsredovisning
ej tillämpas redovisas i finansnettot.
Därutöver fördelas betalningar avseende finansiella leasing-
kontrakt mellan räntekostnad och amortering. Räntekostnaden
redovisas som finansiell kostnad.
2.19 UTDELNINGAR
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som skuld i
koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen god-
känns av moderföretagets aktieägare.
2.20 STATLIGA STÖD
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som upplupen
intäkt när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att
erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som
är för knippade med bidraget. Bidrag periodiseras systematiskt
i årets resultat på samma sätt och över samma perioder som
de kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga
bidrag relaterade till tillgångar redovisas i balansräkningen som
en förutbetald intäkt och periodiseras som övrig rörelseintäkt över
tillgångens nyttjandeperiod.
2.21 TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupp) som innehas för
försäljning klassificeras som innehav för försäljning om deras redo-
visade värden kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning
och inte genom fortlöpande användning. I rapport över finansiell
ställning särredovisas tillgångar som innehas för försäljning samt
skulder knutna till dessa tillgångar. Jämförelseperioden påverkas
inte. En anläggningstillgång (eller avyttringsgrupp) värderas till
det lägsta av redovisade värdet och verkliga värdet efter avdrag
för försäljningskostnader. Ett villkor som måste vara uppfyllt för
att en tillgång ska klassificeras som innehav för försäljning är att
för säljningen är mycket sannolik och att tillgångarna (avyttrings-
gruppen) är tillgängliga för försäljning i sitt nuvarande skick.
2.22 FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR I DOTTERFÖRETAG DÄR
DET BESTÄMMANDE INFLYTANDET ÄR OFÖRÄNDRAT
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då
det bestämmande inflytandet upphör. Förvärv och avyttringar
av andelar i dotterföretag där Durocs bestämmande inflytande
förblir opåverkat, redovisas som en transaktion inom eget kapital
mellan moderbolagets aktieägare och innehav utan bestämmande
inflytande.
2.23 MODERBOLAGET
Allmän information
För information om moderbolagets ägande i dotterbolag, se not 33.
Ytterligare allmän information om moderretaget finns i koncern-
redovisningens not 1.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderföretaget, Duroc AB har upp rättats i
enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2 Redo visning för juri-
diska personer. RFR 2 anger att moderföretaget i sin års redovisning
ska tillämpa International Financial Reporting Standards (IFRS)
sådana de antagits av EU, i den utsträckning detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och Tryggandelagen, samt med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som krävs
i förhållande till IFRS.
Moderretaget tillämpar följaktligen de principer som presen-
teras i koncernredovisningens not 2, med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats konsekvent för alla presenterade
år, om inte annat anges.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med tillämpade regel-
verk kräver användning av en del viktiga uppskattningar för redo-
visningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av företagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av väsent-
lig betydelse för företagets årsredovisning anges i not 4.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillnader, jämfört med koncern -
redovisningen, främst avseende finansiella intäkter och kostnader,
rapport över totalresultat och rapport över förändringar i eget kapital.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterretag redovisas till anskaffningsvärde
efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggs-
köpeskillingar. Erhållna utdelningar redovisas som finansiella
intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för
perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets
nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda
värdet på andelarna, är en indikation på att det föreligger ett ned-
skrivningsbehov.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter-
företag eller intresseföretag minskat i värde görs en beräkning av
åter vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna resultat från
andelar i koncernföretag.
Finansiella instrument
Moderbolaget har skulder i utländsk valuta, avseende investering
i dotterföretag, som utgör säkringsinstrument. I enlighet med
undantags reglerna i RFR 2 omvärderas de inte till balansdagens
kurs så länge säkringen är effektiv.
Borgensåtaganden/finansiella garantier
Moderföretaget har tecknat borgensförbindelser till förmån för
dotter företag. En sådan förpliktelse klassificeras enligt IFRS som
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
43
Not 2, fortsättning
NOT 3 FINANSIELL RISKHANTERING
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Se not 27 angående finansiella risker, finanspolicyer och finansiell
riskhantering.
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Styrelsen i Duroc AB har inte något formellt krav på avkastning på
koncernens egna kapital. Enligt styrelsens policy är koncernens
finansiella målsättning att ha en stark finansiell ställning som bidrar
till att behålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende
samt utgöra en stabil grund för fortsatt utveckling av affärs-
verksamheten. Bolaget arbetar inte utifrån specifika mål avseende
skuldsättningsgrad. Se även not 27 under rubrik Likviditets risk
angående bolagets likviditetsplanering, kovenanter och soliditet.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
De olika nivåerna i verkligt värdehierarkin definieras enligt följande:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder (nivå 1)
Andra observerbara data för tillgången eller skulder än noterade
priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som pris-
noteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar),
(nivå 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observer-
bara marknadsdata (d.v.s. ej observerbara data) (nivå 3).
Se not 29 Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder.
Durocs valutaterminer tillhör, i förekommande fall, nivå 2 och
värdering sker till verkligt värde i redovisningen. Redovisning av
derivat sker i övriga fordringar eller skulder och i resultaträkningen
till verkligt värde. Vid årsbokslutet fanns inga väsentliga derivat
utestående. Det har under året inte förekommit några överföringar
mellan nivåer eller värderingskategorier. Verkligt värde på kon-
cernens övriga finansiella tillgångar och skulder bedöms motsvara
dess bokförda värden.
ett finansiellt garantiavtal. För dessa avtal tillämpar moder retaget
lättnadsregeln och redovisar därmed borgens förbindelsen som
en eventualförpliktelse. När företaget bedömer att det sannolikt
kommer att krävas en betalning för att reglera ett åtagande, görs
en avsättning.
Koncernbidrag
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en boksluts-
disposition i resultaträkningen. Skatteeffekten av koncernbidragen
redovisas i enlighet med IAS 12 i resultaträkningen.
Uppskjuten inkomstskatt
Belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör, i före-
kommande fall, skattepliktiga temporära skillnader. På grund av
sambandet mellan redovisning och beskattning redovisas
emellertid i en juridisk person den uppskjutna skatteskulden på
obeskattade reserver som en del av de obeskattade reserverna.
Även bokslutsdispositionerna i resultaträkningen redovisas
inklusive uppskjuten skatt.
Leasing
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med undantag i
RFR2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som kostnad
linjärt över leasingperioden och därav redovisas inte nyttjanderätter
och leasingskuld i balansräkningen.
Finansiell riskhantering
I koncernen tillämpas gemensam riskhantering för alla enheter. Den
beskrivning som finns i koncernens not 3 är därr i allt väsentligt
tillämplig även för moderföretaget.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
I allt väsentligt finns inga viktiga uppskattningar och bedömningar
i moderbolaget utöver de som är redogjorda för under not 4 Viktiga
uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål nedan.
44
NOT 4 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGSÄNDAL
Durocs finansiella rapporter är upprättade i enlighet med IFRS.
Detta kräver att företagsledningen gör bedömningar, uppskattningar
och antaganden som påverkar tillämpningen av redovisnings-
principerna och redovisade belopp för tillgångar, skulder, intäkter
och kostnader. Utvecklingen, valet och upplysningarna avseende
koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt
tillämpningen av dessa principer och uppskattningar diskuteras
även i Durocs styrelse.
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive för-
väntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden. Förändrade antaganden kan leda till justeringar av
redovisade värden och det verkliga utfallet kan komma att avvika
från gjorda uppskattningar och bedömningar.
De uppskattningar och antaganden som innefattar en betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och
skulder under nästkommande räkenskapsår behandlas i huvud-
drag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och aktier
i dotterbolag
Koncernen prövar årligen om något nedskrivningsbehov före-
ligger för goodwill och aktier i dotterbolag, i enlighet med det
tillvägagångssätt som beskrivs i not 2.5. Återvinningsvärden för
kassa genererande enheter har fastställs genom beräkning av
nyttjande värde. Värdet på goodwill och aktier i dotterbolag omprö-
vas därefter vid varje bokslutstillfälle. Vid beräkning av återvin-
ningsvärde för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov, har
flera antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar av
parametrar gjorts. En redorelse av antagandena återfinns i not 11.
Uppskjutna skattefordringar för underskottsavdrag
Uppskjutna skattefordringar redovisas för en del av koncernens
outnyttjade underskottsavdrag. Hur mycket av de outnyttjade
underskottsavdragen som ska värderas i balansräkningen baseras
på bemningar av hur mycket som kommer att nyttjas under en
överskådlig framtid. Styrelsen har bedömt att koncernens framtida
resultat kommer att vara tillräckliga för att kunna utnyttja befintliga
underskottsavdrag som aktiverats. Samtliga aktiverade under-
skottsavdrag är hänförliga till Sverige och Belgien och är föremål för
löpande värdering.
Nedskrivning av tillgångar
Koncernen granskar de bokrda värdena på sina tillgångar för
att avgöra om det finns några indikationer på att dessa tillgångar
behöver skrivas ned. När dessa bedömningar görs allokeras
tillgångar som inte genererar eget kassaflöde till en lämplig kassa-
genererande enhet. Företagsledningen ska göra vissa antaganden
vid värdering av tillgångarna, inklusive tidpunkt och värde för kassa-
flöden som ska genereras genom tillgångarna. Det uppskattade
framtida kassaflödet baseras på rimliga antaganden vilka represen-
terar ledningens bästa uppskattning av de ekonomiska förutsätt-
ningar som kommer att föreligga under tillgångens återstående
livslängd. Dessa uppskattningar kan sannolikt avvika från framtida
faktiska verksamhetsresultat och kassaflöden, och alla sådana av-
vikelser kan medföra en nedskrivning under kommande perioder.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner och liknande
arrangemang bems årligen i enlighet med IAS 19. Värderingen
i bokringen bygger på antaganden fastställda i samråd med
oberoende aktuarier. Koncernen har förmånsbestämda pensions-
planer i Storbritannien, Österrike och Belgien. Under föregående
år har IFG Holdings Ltd (IFG):s pensionsstiftelse Chapelthorpe Plc
Pension Fund Trust (CPF) har köpt en annuitetsförsäkring (”buy in”)
från Aviva Life & Pensions UK Ltd (Aviva). Försäkringen täcker CPFs
samtliga förmånsbaserade pensionsåtaganden, och finansieras
med i CPF befintliga egna medel. Efter att data/information slutligt
verifieras kommer en fullständig ”Buy out” transferering ske med
Aviva, vilket beräknas vara klart under första halvan av 2025. Då
upphör IFGs ansvar för pensionsstiftelsen formellt.
”Buy in”-försäkringen och den följande ”Buy out”-transfern medför
att IFG inte längre behöver skjuta till medel till CPF, då alla kostnader
betalas av stiftelsens överskott. De risker som varit förknippade
med att vara pensionsstiftelsen sponsor är därmed eliminerade.
Efter det slutliga utköpet kommer CPF att likvideras och ett
överskott kan uppstå vid denna tidpunkt. Om så blir fallet, kan del av
detta komma att tillfalla IFG.
Per bokslutsdagen 30 juni 2024 visade samtliga övriga planer ett
underskott. Underskottens storlek påverkas av marknadsvärdet
av de tillgångar som finns i planen samt av aktuariella antaganden
som bland annat inflationstakt, pensions- och löneökningar, den
diskon teringsränta som används vid beräkningen av aktuariella
förpliktelser, antaganden om dödlighet och avgifternas storlek. Mer
information och kvantitativa uppgifter finns i not 22. Avgifter för av-
giftsbestämda pensionsplaner resultatförs det år då de uppkommer.
Osäkerhet i omvärlden
Makroekonomiska faktorer, såsom inflation, volatilitet avseende
priser på insatsvaror energi och transport, påverkar i olika grad
Duroc-koncernens bolag. Störningar i leverantörskedjor och höjda
räntor har i vissa fall direkt inverkan på dotterbolagen. Geopolitiska
faktorer såsom Rysslands anfallskrig i Ukraina har indirekt påverkan
på stora delar av koncernen i och med den makroekonomiska
osäkerhet den medför. Alla faktorer som direkt eller indirekt har
en påverkan på Duroc beaktas i bedömningen av Durocs framtida
intjäningsförmåga och är därmed beaktade i bedömningen av
relaterade tillgångars värde.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
45
NOT 5 SEGMENTSRAPPORTERING
Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på
den information som behandlas av styrelsen och verkställande
direktören och som används för att fatta strategiska beslut.
Högste verkställande beslutsfattare i koncernen är styrelsen
och koncernchefen.
För att effektivt kunna styra och följa resultatutvecklingen
i Durocs bolag speglar rapporteringsstrukturen koncernens
in delning i affärssegment. I den nya segmentsuppdelningen
rappor teras utvecklingen för de större bolagen var för sig.
Koncernens olika segment leds och organiseras var för sig med
utgångs punkt i karaktären på de produkter och tjänster som
erbjuds, där varje rörelsegren representerar en strategisk affärs-
enhet som erbjuder olika produkter.
Koncernens primära segment är organiserade i självständiga
bolags grupper. Det interna rapporterings systemet är uppbyggt
utifrån uppföljning av avkastningen på koncernens varor och
tjänster varför rörelsegrenar är den primära indelningsgrunden.
Verksamheten för respektive bolagsgrupp består av:
Duroc Machine Tool (DMT): bedriver handel med verktygs-
maskiner, automationslösningar, verktyg, service och support till
verkstadsindustrin.
Duroc Rail: levererar kvalificerat underhåll av järnvägshjul för lok
och vagnar till järnvägsoperatörer.
Smaller Company Portfolio: består av Herber engineering,
Universal Power (UPN) och Duroc Laser Coating (DLC). Herber
erbjuder rörbockningsmaskiner och UPN tillhandahåller diesel-
motorer för industriellt och marint bruk med tillhörande reservdelar,
service och reparationer. DLC erbjuder renovering och nytillverk-
ning av industrikomponenter baserat på laser ytbehandlingsteknik.
International Fibres Group (IFG): producerar polypropylen -
baserade fibrer och garner.
Drake Extrusion: är tillverkare av polypropylenbaserat färgat fila-
mentgarn och stapelfiber.
Cresco: utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för
professionell odling.
Plastibert: tillverkar och säljer produkter som utgörs av PVC- och
PU-belagda textilier som används inom en rad olika områden bland
annat bilinredningar, modeindustri, skyddskläder, sjukhussängar,
tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad.
Griffine: då Griffine Enduction S.A., som tidigare tillhört Cotting
Group tillsammans med Plastibert, sedan början av mars 2023 ej
ingår i koncernens räkenskaper, redovisas Plastibert som ett eget
segment.
En mer utförlig beskrivning av respektive bolagsgrupp återfinns
på sidorna 713.
Vid internprissättning används en marknadsanpassad pris-
sättning. Internförsäljning sker i huvudsak mellan moderbolaget
och affärsområdena samt inom affärsområdena.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt
hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på
ett rimligt och tillförlitligt sätt.
46
Rörelsesegment 1 juli 2023–30 juni 2024Koncern-gemen-samma Duroc Smaller funktioner KONCERNENMachine Company Inter national Drake & Elimi-MkrTool Duroc RailPortfolioFibres GroupExtrusion Cresco Plastibertneringar KoncernenNettoomsättning 584,9 188,8 174,6 1 061,9 649,7 283,4 172,1 -4,3 3 111,1varav externVaruförsäljning 553,6 166,9 1 061,9 622,8 283,4 172,0 2 860,7Provisionsersättningar 26,9 26,9Tjänsteuppdrag 26,9 188,6 6,9 222,4Övrigt 0,3 0,8 0,1 1,2varav internVaruförsäljning 3,7 -3,7 Tjänsteuppdrag 0,3 0,2 0,0 -0,6 Rörelseresultat 38,5 47,9 4,3 -9,9 -8,3 -12,1 -1,8 -12,2 46,4Finansnetto 0,7 -0,9 -1,5 -5,3 0,3 0,0 -0,4 -1,4 -8,6Årets skattekostnad -7,6 -9,8 -0,2 -1,7 0,0 7,5 0,2 3,6 -7,9Årets resultat* 24,4 37,2 -0,1 -16,9 -8,1 -4,7 -2,0 0,0 29,9Investeringar exkl. IFRS 16 1,5 7,6 1,2 15,2 0,3 3,6 3,4 32,7Avskrivningar/ Nedskrivningar -6,8 -7,2 -8,8 -30,9 -33,1 -5,4 -3,9 -1,0 -97,0Tillgångar 322,8 88,5 103,4 609,6 367,2 290,8 90,2 -23,9 1 848,5Skulder 164,8 28,1 69,9 313,9 123,4 88,8 31,0 -128,0 691,9Eget Kapital 158,1 60,4 33,4 295,5 243,9 202,0 59,2 104,2 1 156,5Nettoskuld 8,9 1,9 30,9 139,4 -15,5 17,2 7,8 -75,4 115,2Sysselsatt kapital 107,7 50,7 57,6 453,1 252,5 191,0 67,3 16,3 1 196,1*Inom Sverige lämnas koncernbidrag mellan några av bolagen varr t.ex. årets resultat i Smaller Company Portfolio uppgår till -0,1 Mkr 2024-06-30.Rörelsesegment 1 juli 2022–30 juni 2023Koncern-gemen-Inter-samma Duroc Smaller national funktioner KONCERNENMachine Company Fibres Drake & Elimi-MkrTool Duroc RailPortfolioGroupExtrusion Cresco Plastibertneringar Griffine KoncernenNettoomsättning 599,5 153,2 193,8 1 201,5 623,8 278,9 176,9 -0,5 266,0 3 493,1varav externVaruförsäljning 573,3 186,4 1 201,5 575,3 278,9 176,2 241,8 3 233,3Provisionsersättningar 50,6 50,6Tjänsteuppdrag 23,4 153,0 6,5 20,9 203,8Övrigt 0,5 1,0 0,7 3,3 5,5varav internTjänsteuppdrag 0,3 0,2 -0,5 Rörelseresultat 45,0 28,6 13,0 -15,2 -32,3 -4,2 -11,8 -193,4 -17,3 -187,6Finansnetto 1,3 -0,5 -1,0 -2,4 -0,6 -0,5 -0,4 -21,1 -2,6 -27,8Årets skattekostnad -8,3 0,0 -1,7 -4,6 5,9 -20,9 0,2 8,3 -1,6 -22,6Årets resultat* 27,0 -0,3 6,4 -22,2 -27,0 -25,7 -12,0 -162,7 -21,5 -238,1Investeringar exkl. IFRS 16 2,5 3,7 1,8 33,9 8,2 2,1 3,3 6,0 61,5Avskrivningar/ Nedskrivningar -6,4 -11,0 -10,2 -27,9 -36,3 -5,8 -4,3 -180,4 -9,3 -291,7Tillgångar 330,2 74,8 122,6 684,3 386,4 316,2 95,0 -129,8 1 879,7Skulder 154,3 51,7 88,4 341,2 128,8 102,0 31,5 -103,9 793,9Eget Kapital 176,2 23,2 34,3 343,3 257,6 214,2 63,5 -26,4 1 085,8Nettoskuld -47,3 29,2 35,5 116,9 24,7 31,2 6,0 54,9 251,1Sysselsatt kapital 68,7 40,6 62,6 483,4 307,6 224,1 70,1 16,6 1 273,5
* Inom Sverige lämnas koncernbidrag mellan några av bolagen varr t.ex. årets resultat i Duroc Rail uppgår till -0,3 Mkr 2023-06-30.
Not 5, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
47
Not 5, fortsättning
I posten koncerngemensamma funktioner ingår Duroc AB vars
verksamhet till viss del avser att serva övriga bolag i koncernen.
Duroc AB fakturerar en serviceavgift till dotterbolagen som
ersättning för utförda tjänster. Serviceavgiften är redovisad som
tjänsteuppdrag i ovanstående sammanställning. Moderbolagets
nettoomsättning uppgick till 6,0 Mkr (5,9). Utdelning från dotter-
bolagen var 171,5 Mkr (20,0) och inkluderas inte här. Tillgångar
och skulder i koncerngemensamma funktioner och elimineringar
påverkas av mellanhavanden i koncerngemensam cash pool.
Geografiska områden 2023–2024Koncern-Duroc Smaller gemen-KONCERNENMachine Company Inter national Drake samma MkrTool Duroc RailPortfolioFibres GroupExtrusion Cresco Plastibertfunktioner KoncernenNettoomsättningSverige 172,4 129,0 134,4 0,7 1,2 22,4 -4,3 455,7Övriga Norden 272,5 3,4 24,3 16,1 4,5 10,7 331,4Europa 140,0 56,5 8,5 966,8 253,6 132,6 1 558,0USA 6,1 55,4 577,0 5,1 2,1 645,8Övriga marknader 1,4 22,9 72,7 19,0 4,3 120,3Summa 584,9 188,8 174,6 1 061,9 649,7 283,4 172,1 -4,3 3 111,1Materiella anläggnings- och nyttjanderättstillgångarSverige 9,9 22,0 21,7 1,3 54,9Övriga Norden 6,8 6,8Europa 4,3 248,1 73,1 13,9 339,4USA 189,4 189,4Summa 21,0 22,0 21,7 248,1 189,4 73,1 13,9 1,3 590,5Investeringar exkl. IFRS 16Sverige 0,6 7,6 1,2 9,3Övriga Norden 0,7 0,7Europa 0,3 15,2 3,6 3,4 22,4USA 0,3 0,3Summa 1,5 7,6 1,2 15,2 0,3 3,6 3,4 32,7Intäkterna baseras på de områden efter var kunderna är lokaliserade. Tillgångarna redovisas efter var tillgångarna är lokaliserade.
48
Not 5, fortsättning
Geografiska områden 2022–2023Inter-Koncern-Duroc Smaller national gemen-KONCERNENMachine Company Fibres Drake samma MkrTool Duroc RailPortfolioGroupExtrusion Cresco Plastibertfunktioner Griffine KoncernenNettoomsättningSverige 183,3 102,9 154,3 1,3 0,8 20,1 -0,5 1,7 463,9Övriga Norden 279,2 3,3 20,1 13,2 4,9 14,3 0,9 335,8Europa 137,1 47,1 7,6 1 080,7 0,3 237,8 132,1 224,7 1 867,4USA 9,5 80,8 549,5 12,3 2,6 2,7 657,4Övriga marknader 2,3 25,5 74,1 23,0 7,1 41,4 173,3Summa 599,5 153,2 193,7 1 201,5 623,8 278,9 176,9 -0,5 266,0 3 493,1Materiella anläggnings- och nyttjanderättstillgångarSverige 8,9 25,0 27,2 1,4 62,5Övriga Norden 7,7 7,7Europa 5,8 271,7 77,0 14,5 369,0USA 226,7 0,1 226,8Summa 22,4 25,0 27,2 271,7 226,7 77,0 14,5 1,4 666,0Investeringar exkl. IFRS 16Sverige 0,0 3,7 1,8 5,6Övriga Norden 1,8 1,8Europa 0,7 33,9 2,1 3,3 6,0 46,0USA 8,2 8,2Summa 2,5 3,7 1,8 33,9 8,2 2,1 3,3 6,0 61,5Intäkterna baseras på de områden efter var kunderna är lokaliserade. Tillgångarna redovisas efter var tillgångarna är lokaliserade.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
49
NOT 6 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306Fakturerade kostnader7,0 2,0 0,1Valutakursvinster av rörelsekaraktär3,9 5,2 EU-bidrag/Statliga bidrag7,8 22,5 Vinst vid avyttring av anläggningstillgångar0,4 0,6 Kompensationer från försäkringar och tvister0,9 1,0 Övrigt4,7 1,8 Summa24,7 33,1 0,1
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306RevisionsuppdragetPWC 4,2 4,1 1,0 0,9BHP LTD. (UK) 0,6 0,6 Briede un Vindedze Ltd. (Latvia) 0,1 0,0 Audiitorbüroo ELSS AS (Estonia) 0,0 0,0 Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdragetPWC 0,2 0,3 SkatterådgivningPWC 0,7 0,7 Övriga tjänsterPWC 0,1 0,1 0,0 Summa 5,9 5,9 1,1 0,9
Av arvodet till PWC utgör 1,7 Mkr (1,6) arvode till Pricewaterhouse-
Coopers AB i Sverige, för revision. Av detta avser 1,0 Mkr (0,9)
moderbolaget. Övriga arvoden till PricewaterhouseCoopers AB i
Sverige består av 0,1 Mkr (0,1) gällande övrig rådgivning.
NOT 7 ARVODE OCH ERSÄTTNING TILL REVISORER
50
NOT 8 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Kostnader för ersättningar till anställdaKONCERNEN MODERBOLAGETStyrelse Styrelse Mkr2307–2406 2207–2306 2307–2406och VD 2207–2306och VDLöner och ersättningar 521,8 540,1 7,2 3,4 6,6 2,9Sociala avgifter 110,1 130,0 2,6 1,1 2,3 0,9Pensionskostnader, avgiftsbaserade och förmånsbestämda planer 35,9 24,4 1,4 0,5 1,3 0,5Total 667,7 694,5 11,1 5,0 10,2 4,4
Medelantalet anställda
2307–2406 varav män 2207–2306 varav mänModerbolagetSverige 5 3 5 3KoncernenSverige 139 119 125 106Norge 5 3 5 3Danmark 21 18 19 17Finland 13 12 11 10Frankrike 145 118Estland 8 6 9 7Lettland 10 7 10 7Litauen 6 6 5 5USA 227 149 231 154Belgien 275 232 295 245Österrike 86 79 92 85England 66 59 65 58Totalt dotterbolag 855 691 1 012 815Koncernen 860 694 1 017 818
Könsfördelning i företagsledningen2307–2406 varav män % 2207–2306 varav män %ModerbolagetStyrelse 4 3 75 % 4 3 75 %Ledande befattningshavare 3 2 67 % 3 2 67 %KoncernenÖvriga ledande befattningshavare 3 2 67 % 3 2 67 %
Pensionsförsäkringar i Alecta
Åtagande för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsår
för vilket bolaget inte haft tillgång till en sådan information som gör
det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan,
ska en pensionsplan enligt ITP som tryggas genom en försäkring
i Alecta redovisas som en avgiftsbestämd plan. Alectas överskott
kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid
utgången av juni månad 2024 uppgick Alectas överskott i form av
den kollektiva konsolideringsnivån till 158 procent (172).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknas
enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsåtaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19.
Löner och andra erttningar fördelade per land och mellan
styrelseledamöter m.fl.
De utländska dotterbolagens styrelser består av respektive lands VD
samt, i vissa fall, ledamöter som även innehar en annan anställning
inom koncernen. Ingen särskild ersättning utgår för styrelsearbetet i
respektive bolag.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
51
Not 8, fortsättning
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Riktlinjer och principer för ersättning till ledande
befattningshavare
De riktlinjer för ersättning för ledande befattningshavare som redo-
görs för nedan beslutades av Durocs årsstämma 2020. Riktlinjerna
har tillämpats under hela räkenskapsåret 2023/2024.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi innebär i korthet att bolaget förvärvar,
utvecklar och förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup
kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en
stark position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar bolaget
aktivt till utvecklingen. För mer information om bolagets affärsstra-
tegi hänvisas till bolagets hemsida (www.duroc.se/om-duroc).
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att bolagets
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning. Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningsformer
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare ska vara
marknads mässig och får bestå av följande komponenter: fast lön,
rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolags-
stämman kan därutöver, oberoende av dessa riktlinjer, fatta beslut
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får ersättningar vederbörligen anpassas för att
följa tvingande regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
Fast årlig kontantlön grundas på marknadsmässiga förutsättningar
och ska fastställas med hänsyn till arbetets svårighetsgrad och
den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde och
prestation. Fast lön är föremål för årlig revidering.
Rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Dessa kriterier kan vara finansiella eller icke-
finansiella. De kan även utgöras av individanpassade kvantitativa
eller kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till bolagets
strategi för värdeskapande eller den ledande befattningshavarens
långsiktiga utveckling. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rör-
lig ersättning ska kunna mätas under en period om ett år. När mät-
perioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig ersätt-
ning har avslutats ska bedömas i vilken utsträckning kriterierna har
uppfyllts. Såvitt avser finansiella kriterier ska bedömningen baseras
på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informa tionen.
Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig
ersättning till den verkställande direktören och den verk ställande
direktören är ansvarig för bemningen avseende rörlig ersättning
till övriga ledande befattningshavare, med förbehåll för styrelsens
godkännande avseende ledande befattningshavare som rappor-
terar direkt till den verkställande direktören.
Rörlig ersättning kan uppgå till högst två tredjedelar av den fasta
årliga kontantlönen för ifrågavarande ledande befattningshavare.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära om-
ständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är
tidsbegränsade och endast görs på individnivå, antingen i syfte att
rekrytera eller behålla ledande befattningshavare eller som ersätt-
ning för extraordinära arbetsinsatser utöver individens ordinarie
arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp mot-
svarande 50 procent av den fasta årliga kontantlönen och får inte
utges mer än en gång per år per individ. Beslut om sådan ersättning
ska fattas av styrelsen efter beredning av ersättningsutskottet.
Rörlig ersättning bör utformas på så vis att styrelsen, om excep-
tionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa
eller underlåta utbetalning av rörlig ersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig. Styrelsen ska även ha rätt att, enligt lag eller
avtal, med förbehåll för de begränsningar som kan följa därav, helt
eller delvis återkräva rörlig ersättning som har utbetalats på grund-
val av uppgifter som senare visat sig vara felaktiga eller lämnade i
vilseledande syfte.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner för de ledande befattningshavarna ska vara av-
giftsbaserade, om inte annat krävs enligt exempelvis kollektivavtal.
Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämp-
liga på den ledande befattningshavaren vid utbetalningstillfället.
Ledande befattningshavares pensionsförmåner får inte överstiga
30 procent av den fasta årliga kontantlönen, inklusive semester-
ersättning, såvida inte pensionsrätten är högre enligt tillämpligt
kollektivavtal. Pensionsåldern är 65 år.
Andra förmåner
Andra förner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk-
förmåner och bilförmån. Sådana förmåner får uppgå till högst
15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst
sex månader för samtliga ledande befattningshavare. Vid uppsäg-
ning från ledande befattningshavares sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader. Rätt till avgångsvederlag föreligger inte.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall. Ersättningen ska uppgå till högst 60 procent av den
fasta årliga kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen och utgå
under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller,
vilket ska vara högst 18 månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
52
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Konsultarvode
För det fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför
tjänster för bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för
detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till
implementeringen av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Arvodet
ska vara marknadsmässigt och godkännas av styrelsen.
Beslutsprocess för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter
ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget
vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer har
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa
och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte den verkställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de
berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Som framgår av ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Ersättning till ledande befattningshavare 2023–2024 (Tkr)
Styrelse- n och Rörlig Pensions- Tkr Periodarvodeförmånerersättningkostnader SummaStyrelsens ordförandePeter Gyllenhammar 2307–2406 200 2002207–2306 Styrelsens ledamöter200 200Carl Östring 2307–2406 200 2207–2306 200200 Carina Heilborn 2307–2406 200 2002207–2306 Ola Hugoson 200 2002307–2406 200 2002207–2306 Verkställande direktör200 200John Häger 2307–2406 2207–2306 2 216 2 081 498 2 579353 543 3 112Övriga ledande befattningshavare 2207–2306 2307–2406 2 428 604 3 032 2 542 800 95 729 3 3664 509 TOTALT 800 1 1024 758 6 411448 1 272 7 278Ersättning till ledande befattningshavare 2022–2023 (Tkr)Styrelse- n och Rörlig Pensions- Tkr Periodarvodeförmånerersättningkostnader SummaStyrelsens ordförandePeter Gyllenhammar Styrelsens ledamöterCarl Östring 200Carina Heilborn Ola Hugoson Verkställande direktörJohn Häger Övriga ledande befattningshavare TOTALT
Not 8, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
53
Not 8, fortsättning
Kommentarer till tabellen
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolags-
stämmans beslut. För anställda inom koncernen utgår ej arvoden
för styrelsearbeten i dotterbolag. Förmåner avser tjänstebil.
Pensioner
Koncernen har avgiftbestämda pensionsplaner samt pensions-
planer hos Alecta vilka också redovisas som avgiftsbestämda.
Avgiften för pensionen är definierad i anställningsavtalet. Kon cernen
har också förmånsbestämda pensionsplaner där den pension som
kommer att utbetalas fastställs i planen och utgör nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen med avdrag för det
verkliga värdet av förvaltningstillgångarna. Pensions kostnad avser
den kostnad som påverkar årets resultat. För samtliga ledande
befattningshavare är pensionsåldern 65 år.
Uppsägningstid
Mellan bolaget och verkställande direktören samt andra ledande
befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om sex
månader. Uppsägningslönen avräknas mot andra inkomster.
Lån till ledande befattningshavare
Inom Duroc existerar inte några lån, ställda panter och andra
säkerheter samt ingångna ansvarsförbindelser till förmån för
styrelse ledamot, VD eller motsvarande befattningshavare.
NOT 9 FINANSNETTO
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306Resultat från andelar i koncernföretagUtdelning från dotterföretag 171,5 20,0Summa 171,5 20,0Finansiella intäkterRänteintäkter banktillgodohavanden 1,9 1,1 1,8 1,0Valutakursvinster 6,0 0,5 5,8 0,1Övriga finansiella intäkter 0,0 0,1 0,0Ränteintäkter koncernföretag 6,6 3,6Summa 8,0 1,7 14,3 4,7Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångarNedskrivning och återring av nedskrivning av aktier I dotterbolag -120,8 Nedskrivning av fordran på koncernbolag Övriga nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar Summa -120,8 Finansiella kostnaderRäntekostnader på finansiella skulder -9,7 -10,1 -6,3 -5,2Räntekostnader avseende nyttjanderättstillgångar -3,5 -3,9 Övriga finansiella kostnader -1,0 -0,5 -0,0 Valutakursförluster -2,4 -15,0 -2,2 -14,7Räntekostnader koncernföretag -6,6 -5,5Summa -16,6 -29,5 -15,2 -25,3Finansnetto -8,6 -27,8 49,8 -0,6
54
Redovisad i resultaträkningen
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306Aktuell skattekostnad(-)/skatteintäkt(+)Periodens skattekostnad/skatteintäkt -16,2 -10,8 Justeringar avseende tidigare år -0,1 0,0 -16,3 -10,8 Uppskjuten skattekostnad(-)/skatteintäkt(+)Temporära skillnader 3,6 4,0 Uppskjuten skatt på grund av ändrad skattesats 7,4 -6,3 Aktiverat skattevärde i underskottsavdrag 1,3 7,7 6,1Utnyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag -3,8 -17,2 -0,5 -1,78,4 -11,8 -0,5 4,4Totalt redovisad skattekostnad -7,9 -22,6 -0,5 4,4Avstämning av effektiv skattKONCERNEN MODERBOLAGET2307–2207–2307–2207–Mkr2406 %2306 %2406 %2306 %Resultat före skatt 37,8 -215,4 48,6 29,1Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget -7,8 20,6 % 44,4 20,6 % -10,0 20,6 % -6,0 20,6 %Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag -1,1 2,8 % -3,1 -1,4 % Effekt av koncernmässiga nedskrivningar av tillgångar -36,9 -17,1 % Ej avdragsgilla kostnader -1,6 4,1 % -1,2 -0,6 % -24,9 51,2 % 0,0 0,0 %Ej skattepliktiga intäkter 4,7 -12,4 % 1,4 0,6 % 35,3 -72,7 % 4,1 -14,2 %Uppskjuten skattekostnad på grund av ändrad skattesatts 6,4 -16,9 % -6,3 -2,9 % Skatt hänförlig till tidigare år -0,1 0,2 % 0,0 0,0 % Aktivering av tidigare ej aktiverade underskott 1,3 -3,4 % 6,3 2,9 % 6,3 -21,6 %Ökning av ej aktiverade underskottsavdrag -8,8 23,4 % -27,9 -13,0 % Övrigt -1,0 2,6 % 0,8 0,4 % -0,9 1,8 % Summa redovisad skattekostnad(-)/skatteintäkt(+) -7,9 21,0 % -22,6 -10,4 % -0,5 0,9 % 4,4 -15,1 %
Vägd genomsnittlig skattesats i koncernen var 21,0 procent (-10,4).
Specifikation av uppskjutna skatter
Uppskjuten skattefordran Uppskjuten skatteskuld NettoMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306KONCERNENImmateriella anläggningstillgångar 0,0 0,0 -0,2 0,0 -0,2 0,0Materiella anläggningstillgångar 4,6 5,0 -38,4 -44,0 -33,7 -39,0Underskottsavdrag 45,6 32,9 1,9 45,6 34,8Avsättningar 6,5 7,1 6,5 7,1Övrigt 1,4 0,6 -6,5 1,6 -5,1 2,2Summa 58,1 45,6 -45,0 -40,6 13,1 5,0MODERBOLAGETUnderskottsavdrag 10,1 10,6 10,1 10,6
Uppskjutna skattefordringar redovisas för outnyttjade underskotts-
avdrag i den mån de med största sannolikhet beräknas utnyttjas
inom en överskådlig framtid. Duroc AB förutses kunna nyttja
sina underskottsavdrag genom koncernbidrag från dotter bolag.
Aktiverat belopp är föremål för löpande värdering.
Totala skatte mässiga underskott uppgår till 690,2 Mkr (741,7).
Skattemässiga underskott på vilka uppskjuten skatt har redo-
visats uppgår till 208,8 Mkr (156,2). Det finns ingen bortre gräns när
skatte mässiga underskotten kan utnyttjas.
NOT 10 SKATTER
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
55
Not 10, fortsättning
Skatt avseende materiella anläggningstillgångar innehåller skatt
avseende temporära skillnader kopplade till nyttjanderätts tillgångar.
Under året har -0,2 Mkr (-0,2) i uppskjutna skatter kostnadsförts
i resultaträkningen. 2,0 Mkr (2,2) skattefordringar från materiella
anläggningstillgångar avser nyttjanderättstillgångar.
Avstämning av uppskjuten skatt 1 juli 2023–30 juni 2024
Redovisat Redovisat i Belopp vid över resultat- övrigt total-Omklassi-Valutakurs-Belopp vid årets ingångräkningenresultatficeringdifferenserårets utgångKONCERNENImmateriella anläggningstillgångar 0,0 -0,2 -0,2Materiella anläggningstillgångar -39,0 4,7 0,7 -0,1 -33,7Underskottsavdrag 34,8 8,2 3,6 -1,0 45,5Avsättningar 7,1 -1,2 0,6 6,5Övrigt 2,2 -3,3 0,6 -4,7 0,1 -5,1Summa 5,0 8,4 0,6 -1,0 13,1MODERBOLAGETUnderskottsavdrag 10,6 -0,5 10,1Avstämning av uppskjuten skatt 1 juli 2022–30 juni 2023Redovisat Redovisat i Belopp vid över resultat-Organisa tions-övrigt total-Omklassi-Valutakurs-Belopp vid årets ingångräkningenför ändringarresultatficeringdifferenserårets utgångKONCERNENImmateriella anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0Materiella anläggningstillgångar -45,2 3,8 2,3 -39,0Underskottsavdrag 47,9 -15,4 2,3 34,8Avsättningar 12,3 -0,3 -6,2 -0,9 1,3 0,8 7,1Övrigt -1,4 0,3 2,5 1,0 2,2Summa 13,6 -11,8 -3,7 0,1 1,3 5,4 5,0MODERBOLAGETUnderskottsavdrag 6,2 4,4 10,6Fördelning av uppskjuten skatt2307–2406 2207–2306KONCERNENUppskjutna skattefordringarutnyttjas inom 12 månader 3,7 10,5utnyttjas efter mer än 12 månader 54,4 35,2Summa 58,1 45,6Uppskjutna skatteskulderbetalas inom 12 månader 4,5 5,8 betalas efter mer än 12 månader 40,5 34,8Summa 45,0 40,6 Uppskjutna skattefordringar (netto) 13,1 5,0
56
NOT 11 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Patent, Övriga Utvecklings- varumärken immateriella Mkr Goodwillkostnaderoch licensertillgångar TotaltKONCERNENAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans 2022-07-01 84,7 39,2 14,4 3,7 142,1Organisationsförändringar -32,0 -9,4 -41,3Årets anskaffning 0,8 0,4 0,4 1,5Försäljning/utrangering -0,7 -0,7Valutakursdifferenser 0,1 1,2 1,7 0,1 3,1Utgående balans 2023-06-30 84,8 9,2 7,1 3,5 104,6Ingående balans 2023-07-01 84,8 9,2 7,1 3,5 104,6Årets anskaffning 0,1 0,1Försäljning/utrangering -0,1 -0,1Valutakursdifferenser -0,1 -0,1 -0,5 0,0 -0,7Utgående balans 2024-06-30 84,8 9,1 6,6 3,3 103,8Ackumulerade avskrivningarIngående balans 2022-07-01 -22,6 -10,0 -2,7 -35,4Organisationsförändringar 20,3 9,4 29,7Försäljning/utrangering 0,7 0,7Omklassificeringar 0,1 0,0 0,1Årets avskrivningar -2,8 -1,2 -0,5 -4,6Valutakursdifferenser -0,7 -1,5 -0,1 -2,3Utgående balans 2023-06-30 -5,8 -3,2 -2,6 -11,8Ingående balans 2023-07-01 -5,8 -3,2 -2,6 -11,8Försäljning/utrangering 0,1 0,1Årets avskrivningar -1,6 -1,1 -0,4 -3,1Valutakursdifferenser 0,1 0,5 0,0 0,6Utgående balans 2024-06-30 -7,3 -3,9 -2,9 -14,3Redovisade värdenUtgående balans 2023-06-30 84,8 3,4 3,8 0,8 92,9Utgående balans 2024-06-30 84,8 1,8 2,7 0,5 89,8
Nedskrivningsprövning av goodwill
Redovisat värde på goodwill I koncernen uppgick per 30 juni 2024
till 84,8 Mkr (84,8) och fördelas på kassagenerande enheter enligt
nedan. De kassagenererande enheterna motsvarar koncernens
affärsområden samt de rörelsesegment som redovisas under not 5.
Goodwill per kassagenererande enhet
30 juni 2024 30 juni 2023DMT 65,6 65,6Small Company Portfolio 5,4 5,4Duroc Rail 11,6 11,6Drake Extrusion 2,3 2,3Totalt 84,8 84,8
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
57
Goodwill utgör 4,6 procent (4,5) av koncernens totala tillgångar och
7,3 procent (7,8) av koncernens egna kapital. Koncernen har per
30 juni 2024 inga övriga immateriella anläggningstillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod.
Duroc tar löpande ställning till om det föreligger en indikation på
att något av affärsområdena minskat i värde. För goodwill med
obestämbar nyttjandeperiod görs därutöver en årlig prövning,
oavsett om det finns någon indikation på värdeminskning eller ej.
För att kunna fastställa om det föreligger något nedskrivnings-
behov jämförs det redovisade värdet, för respektive affärsområde,
med dess återvinningsvärde, vilket fastställs genom beräkning av
nyttjandevärdet. Om återvinningsvärdet understiger det redo-
visade värdet anses ett nedskrivningsbehov föreligga. Beräkning
av nyttjandevärdet utgår från framtida beräknade kassaflöden,
baserade på resultatprognoser för de kommande fem åren.
Resultatprognoserna är framtagna utifrån fastställd budget samt
rimliga och verifierbara antaganden, vilka utgör Durocs bästa upp-
skattningar. Kassaflöden efter prognosperioden har extrapolerats
med en stabil långsiktig tillväxttakt om 2 procent (2).
Andra viktiga antaganden vid beräkning av nyttjandevärdet är dis-
konteringsränta samt antaganden om omsättning (prisutveckling,
volymtillväxt m.m.), brutto- och rörelsemarginaler. De antaganden
som använts har baserats på historiska data samt ledningens
erfarenhet och bedömning om framtiden. Diskonteringsräntan före
skatt uppgick till 17,3 procent (14,9) och omsättningstillväxten har,
utifrån ett försiktigt förhållningssätt, inte antagits vara större än
2 procent (2).
Genomförda nedskrivningsprövningar per 30 juni 2024 har
inte visat på nedskrivningsbehov i något av affärsområdena.
Känslighets analys av beräkningarna har genomförts genom att
sänka antagandena om prognosticerad respektive långsiktig om-
sättningstillväxt samt rörelsemarginal med en procentenhet. För
diskonteringsräntan har känslighetsanalyserna höjts med en pro-
centenhet. Känslighetsanalyserna visade att ingen av jus teringarna
enskilt genererar ett nedskrivningsbehov för goodwill.
Not 11, fortsättning
58
NOT 12 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Maskiner och Inventarier, Pågående Byggnader andra tekniska verktyg och nyanlägg-Mkroch markanläggningarinstallationerningar TotaltDUROC KONCERNENAckumulerade anskaffningsvärdenIngående balans 2022-07-01 396,1 1 492,7 36,4 2,3 1 927,5Årets investeringar 10,6 36,9 3,6 8,9 60,0Omklassificering 0,2 2,3 0,5 -2,4 0,6Avyttringar och utrangering -31,8 -4,5 -0,8 -0,6 -37,6Organisationsförändringar -99,6 -205,8 -18,7 -5,1 -329,2Valutakursdifferenser 24,9 107,5 0,2 0,1 132,8Utgående balans 2023-06-30 300,5 1 429,2 21,3 3,1 1 754,1Ingående balans 2023-07-01 300,5 1 429,2 21,3 3,1 1 754,1Årets investeringar 3,6 15,4 3,5 10,1 32,7Omklassificering 0,4 6,5 4,9 -11,7 Avyttringar och utrangering -0,1 -2,3 -1,1 -3,5Valutakursdifferenser -8,3 -36,8 0,1 0,0 -45,0Utgående balans 2024-06-30 296,0 1 412,0 28,7 1,5 1 738,3Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningarIngående balans 2022-07-01 -144,5 -1 139,2 -23,6 -1 307,3Årets avskrivningar -10,6 -57,5 -4,4 -72,5Omklassificering 0,0 0,0Avyttringar och utrangering 0,1 4,5 0,6 5,1Årets nedskrivningar -2,9 -2,9Organisationsförändringar 73,2 160,8 17,7 251,7Valutakursdifferenser -7,9 -82,3 0,3 -90,0Utgående balans 2023-06-30 -89,7 -1 116,8 -9,4 -1 216,0Ingående balans 2023-07-01 -89,7 -1 116,8 -9,4 -1 216,0Årets avskrivningar -9,1 -53,0 -4,6 -66,7Avyttringar och utrangering 0,1 1,4 0,5 2,1Valutakursdifferenser 2,1 28,3 -0,3 30,1Utgående balans 2024-06-30 -96,7 -1 140,1 -13,7 -1 250,5Redovisade värdenUtgående balans 2023-06-30 210,7 312,4 11,9 3,1 538,2Utgående balans 2024-06-30 199,4 271,9 14,9 1,5 487,8
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
59
NOT 13 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Inom koncernen finns leasingkontrakt avseende framförallt lokaler
för kontor och produktionsanläggningar men även för maskiner,
inventarier och verktyg samt fordon. Rörliga kostnader såsom
moms och fastighetskostnader, underhållskostnader, el, värme
och vatten etc. exkluderas ur leasingskuldberäkningen i den mån
kostnaderna går att separera från hyreskostnaden. Leasingavtalen
skrivs normalt för fasta perioder och ger i flertalet fall en möjlighet
till förlängning. Vid övergången till IFRS 16 har historisk informa-
tion använts vid bedömning av ett leasingavtals längd i de fall det
finns optioner att förlänga eller säga upp ett avtal. Villkoren för
avtalen förhandlas lokalt och separat för varje avtal. De leasade
till gångarna får inte användas som säkerhet för lån. Ett flertal
av hyreskontrakten innehåller någon form av indexuppräkning,
vanligen konsumentprisindex.
Nyttjanderättstillgångar koncernen
Maskiner och 2022–2023Byggnader annan teknisk Inventarier Mkroch markutrustningoch verktyg Fordon TotaltIngående redovisat värde 2022-07-01 106,1 3,4 1,8 14,6 125,8 Tillkommande nyttanderättstillgångar 16,7 0,6 0,1 10,2 27,5 Årets av och nedskrivningar -21,8 -1,7 -0,7 -8,4 -32,5 Övriga justeringar* 7,4 -0,0 -1,0 0,6 6,9 Utgående redovisat värde 2023-06-30 108,4 2,3 0,2 17,0 127,9 2023–2024Ingående redovisat värde 2023-07-01 108,4 2,3 0,2 17,0 127,9Tillkommande nyttanderättstillgångar 6,8 6,8 Årets av och nedskrivningar -18,5 -1,3 -0,1 -7,4 -27,3 Övriga justeringar* -3,5 -0,0 -1,2 -4,7 Utende redovisat värde 2024-06-30 86,4 1,0 0,1 15,3 102,7 *Övriga justeringar avser främst justering av värde p.g.a.. ändrade bedömningar och kontrakt som avslutats I förtid samt valutakursfluktuationer.Räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångarMaskiner och 2022–2023Byggnader annan teknisk Inventarier Mkroch markutrustningoch verktyg Fordon TotaltLeasingbetalningar 2022-07-01–2023-06-30 21,8 1,8 0,8 8,4 32,8 varav ränta för perioden 3,3 0,1 0,0 0,5 3,9 Utgående leasingskuld 2023-06-30 115,8 2,3 0,2 17,8 136,1 2023–2024Leasingbetalningar 2023-07-012024-06-30 21,5 1,4 0,1 8,1 31,1 varav ränta för perioden 3,0 0,1 0,0 0,5 3,5 Utgående leasingskuld 2024-06-30 93,5 1,0 0,1 15,7 110,2
De tillkommande nyttjanderättstillgångarna avser nya leasingbilar.
Av de totala leasingskulderna består ett kontrakt i Belgien för
68,6 Mkr avseende en produktionsanläggning.
Hyresperioder och räntesatser
ngden på leasingavtalen är vanligtvis 510 år för lokaler, ca
5 år för maskiner och ca 3 år för inventarier, verktyg och installa-
tioner och fordon. Den marginella låneräntan som används som
dis konteringsränta är framtagen med hänsyn till avtalets löptid,
land, valuta, säkerhet och kreditrisk för långivaren. Den marginella
låneräntan uppgick till mellan 4,4–6,9 procent under räkenskaps-
årets första halvår och 5,5–7,0 procent under räkenskapsårets
andra halvår.
Optioner att förnga och säga upp avtal
Ett antal av avtalen ger bolagen en ensidig rätt till förlängning. Rätt
till förlängning kan endast utnyttjas av bolagen och inte av lease-
givaren. Avtalen kan normalt inte avbrytas i förtid utan en omför-
handling. De ger möjlighet till förlängning upprepade gånger efter
löptidens utgång och innehåller inget slutgiltigt slutdatum i den
meningen att det inte finns något hinder för ytterligare för längning.
Bolagen omprövar årligen huruvida det är rimligt säkert att en
förlängningsoption kommer att utnyttjas.
60
Not 13, fortsättning
Leasingkontrakt av lågt värde och korttidskontrakt
I enlighet med IFRS 16 är korttidskontrakt (kontraktstid under
12 månader) samt kontrakt av lågt värde (under ca 50 000 kr)
ej medräknade bland koncernens nyttjanderättstillgångar.
Dessa redo visas istället I resultaträkningen under övriga externa
kostnader, över den period då kontraktet löper och motsvarar de
betalningar som har skett. Koncernen har under året haft kostnader
avseende korttidskontrakt uppgående till 0,8 Mkr (0,4) och kost-
nader avseende kontrakt av lågt värde uppgående till 0,1 Mkr (1,1).
Dessa består främst av kopiatorer, datorer och telefoner samt ett
korttidskontrakt avseende en lokal.
Under föregående räkenskapsårs första halvår fattade styrelsen
beslut om försäljning av det helägda dotterbolaget Griffine
Enduction S.A., den franska delen av Cotting Group och Griffines
tillgångar och skulder redovisades i enlighet med IFRS 5.
Då Griffines nettotillgångar, inklusive ett aktieägarlån om
124,8 Mkr per den sista december 2022, uppgick till 179,3 Mkr
och återvinningsvärdet av investeringen vid tidpunkten var osäker,
skrevs nettotillgångarna ned i sin helhet. Tabellen visar således
värderingar av tillgångar och skulder vid tidpunkten som bolagets
redovisades i enlighet med IFRS 5. Griffine ansökte i början av
mars 2023 om rekonstruktion i enlighet med fransk insolvenslag,
varvid kontrollen över bolaget ej är av sådan art att bolaget från den
tidpunkten skall konsolideras i koncernens räkenskaper. Därmed
återstår endast den koncernmässiga förlusten avseende ned-
skrivningen som gjordes under räkenskapsåret 2022/2023 andra
kvartal. Balansposterna relaterade till Griffine är därmed helt bort-
tagna ur koncernens räkenskaper.
Detta påverkar inte moderbolaget Duroc ABs eget kapital där
fordran på Griffine och värdet av aktierna skrevs ner till i sin helhet
under tidigare räkenskapsår.
2022/2023 KoncernenMkr Innan nedskrivning Nedskrivning Efter nedskrivningImmateriella anläggningstillgångar 12,1 -12,1 Materiella anläggningstillgångar 111,5 -111,5 Övriga anläggningstillgångar 11,7 -11,7 Varulager 132,6 -44,1 88,5Fordringar 64,5 64,5Övriga omsättningstillgångar 9,8 9,8Likvida medel 10,4 10,4Summa tillgångar 352,4 -179,3 173,1Räntebärande skulder 53,1 53,1Övriga skulder och avsättningar 120,0 120,0Summa skulder 173,1 173,1
NOT 14 TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
NOT 15 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Garantier 0,1 0,1 Övriga långfristiga fordringar 3,3 Fordringar på koncernbolag 9,9 Summa övriga långfristiga fordringar 3,4 0,1 9,9
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
61
NOT 16 VARULAGER
KONCERNENMkr2024-06-30 2023-06-30Råvaror och förnödenheter 203,0 198,7Varor under tillverkning 20,2 24,1Färdiga varor och handelsvaror 320,1 342,0Summa 543,2 564,8
Inkuransreserv per 2024-06-30 var 66,6 Mkr (57,3).
NOT 17 KUNDFORDRINGAR
Förändring reserv osäkra kundfordringarMkr 2024-06-30 2023-06-30Totalt redovisat värde vid årets ingång -2,6 -1,3Reservering för okra kundfordringar (-) -4,1 -25,4Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara (+) 0,3 20,8Återrda outnyttjade belopp (+) 0,4 3,2Organisationsförändringar 1,0Övrigt 0,1 -1,0Summa reserv osäkra kundfordringar -5,8 -2,6
Åldersfördelning kundfordringar
Mkr 2024-06-30 2023-06-30Ej förfallna kundfordringar 358,2 37 7,2 1–30 dagar förfallna 52,7 41,6 31–60 dagar förfallna 4,1 3,2 61–90 dagar förfallna 0,5 0,8 Mer än 90 dagar förfallna 1,2 2,6 Summa kundfordringar 416,7 425,4
Kundfordringar i utländska valutor
Mkr 2024-06-30 2023-06-30EUR 199,5 230,4DKK 15,0 12,5GBP 30,3 30,0USD 102,3 90,5NOK 10,6 6,8Övriga utländska valutor 1,0 Summa kundfordringar 358,6 370,1
NOT 18 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Upplupna intäkter 1,2 2,4 Förutbetalda hyror 1,7 1,7 Förutbetalda leasingavgifter 0,4 0,5 Förutbetalda försäkringar 1,9 1,5 0,0 0,0Förutbetalda kostnader för maskinorder 4,0 3,7 Statliga bidrag 11,7 Övrigt 10,7 7,8 0,9 1,0Summa 19,9 29,3 0,9 1,0
62
NOT 19 LIKVIDA MEDEL
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Kassa och bank 94,5 26,6 55,8 Summa 94,5 26,6 55,8
NOT 20 RESULTAT PER AKTIE
2024-06-30 2023-06-30Resultat per aktie, hänförligt till moderföretagets aktieägare, kr 0,58 -6,10Årets resultat efter skatt, hänförligt till moderföretagets aktieägare, Mkr 22,6 -238,1Genomsnittligt antal aktier, st 39 000 000 39 000 000Antalet aktier vid periodens utgång, st 39 000 000 39 000 000
NOT 21 INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Väsentliga innehav utan bestämmande inflytande
Under räkenskapsåret har LKAB förvärvat 49 procent av dotter-
företaget Duroc Rail AB vilket är även det enda minoritetsintresset.
Minoritetens andel i bolaget uppgår till 49,0 procent (0,0). Detta
motsvarar 1,9 procent (0,0) av koncernens totala egna kapital.
I tabellerna presenteras den summerade finansiella informationen
för Duroc Rail/koncernens minoritetsintressen.
Summerad resultaträkningMkr 2024-06-30 2023-06-30Nettoomsättning 188,8 153,2Rörelseresultat 47,9 28,6Årets resultat 37,3 -0,3Övrigt totalresultat Periodens totalresultat 37,3 -0,3Resultat allokerat till innehav utan bestämmande inflytande 7,3 Utdelningar betalda till innehav utan bestämmande inflytande
Summerad balansräkning Mkr 2024-06-30 2023-06-30Anläggningstillgångar 36,9 36,8Omsättningstillgångar 51,6 38,1Summa tillgångar 88,5 74,8Eget kapital hänförligt till aktieägare i Duroc AB 38,2 23,2Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 22,1 Långfristiga skulder 0,9 4,6Kortfristiga skulder 27,3 47,0Summa eget kapital och skulder 88,5 74,8
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
63
NOT 22 FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONER
Förpliktelser avseende ålderspension
Ett antal pensionsplaner finns inom koncernen. Den mest
väsent liga förmånsbestämda planen finns i Storbritannien.
Denna är säkerställd genom medel fonderade i en pensions-
stiftelse. Förmåns bestämda pensionsplaner finns också i
Österrike och Belgien. Dessa är till stor del ofonderade.
Alla övriga pensions system i koncernen är avgiftsbestämda.
Nu v ärdet på pensionsförpliktelsen samt kostnaden för koncernens
förmåns baserad pensionsplaner bedöms i enlighet med råd från
oberoende, professionellt kvalificerad aktuarie med hjälp av den
s.k. ”projected unit credit”-metoden.
Principiella aktuariella antaganden
Brittiska systemet
De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid balansdagen var följande:
2024-06-30 2023-06-30Diskonteringsränta 4,95 % 5,10 %Inflationsantagande: Detaljprisindex 3,35 % 3,40 %Konsumentprisindex 2,65 % 2,70 %Framtida pensionshöjningar 2,60 % 2,70 %DödlighetsantagandenNuvarande pensionärer – aktuariella tabeller som använts 90 % S3PA 90 % S3PANuvarande pensionärer livslängd vid 65 års ålderMan 23,0 22,6Kvinna 25,6 25,0Framtida pensionärer – aktuariella tabeller som använts 90 % S3PA 90 % S3PAFramtida pensionärer (för närvarande 45 år livslängd på 65 år)Man 22,1 23,6Kvinna 24,5 26,1
Den brittiska planen, Chapelthorpe plc Pension Fund stängde för
ytter ligare avsättningar den 5 september 2008 varvid man övergick
till ett premiebaserat pensionssystem. I december 2022 genom-
fördes en så kallad ”buy-in-lösning” där åtagandena avseende
pensionsfonden övertas av ett försäkringsbolag. Detta har inneburit
att de årliga kostnaderna på omkring 500 KGBP har upphört. Under
det finansiella året 2024/2025 , kommer en så kallad ”buy-out”
genomföras, där Duroc-koncernens samtliga åttaganden upphör.
Österrikiska systemet
De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid balansdagen var följande:
2024-06-30 2023-06-30Diskonterinsränta: – ersättningar i samband med jubileer 3,38 % 3,45 %– avgångsvederlag 3,38 % 3,45 %Löneökning 3,38 % 3,50 %Sannolikhet att dö – använd aktuarietabell AVO2018P AVO2018PAnnuitetsålder – använd aktuarietabell PSR 03 PSR 03Genomsnittlig återstående arbetsliv för aktiva anställda – ersättningar i samband med jubileer 23,24 21,08Genomsnittlig återstående arbetsliv för aktiva anställda – avgångsvederlag 10,12 10,21
64
Belopp redovisade i koncernbalansräkningen
2024-06-30 2023-06-30BrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaBrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaMkrplanenplanenplanen Totalplanenplanenplanen TotalNuvärdet av pensionsförpliktelsen 406,3 21,7 10,7 438,7 417,9 26,7 10,9 455,6Förvaltningstillgångarnas verkliga värde-480,9 -8,4 -489,3 -493,0 -8,8 -501,8Begränsning av återvinningsbart överskott74,6 74,6 75,1 75,1Nettoskuld som redovisas i balansräkningen 21,7 2,3 23,9 26,7 2,2 28,9Belopp redovisade i koncernresultaträkningen2307–2406 2207–2306BrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaBrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaFranska Mkrplanenplanenplanen Totalplanenplanenplanenplanen TotalKostnader avseende tjänstgöring under innevarande period 0,5 1,0 1,5 1,5 -1,1 0,1 0,5Ränta på pensionsavsättningar 0,8 0,4 1,2 20,9 0,4 0,2 0,2 21,7Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar -0,3 -0,3 -20,8 -0,2 -0,2 -21,2Summa resultatfört 1,3 1,1 2,4 0,1 1,9 -1,1 0,1 1,0Förändring av nuvärdet för förmånsbestämda förpliktelser2024-06-30 2023-06-30BrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaBrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaFranska Mkrplanenplanenplanen Totalplanenplanenplanenplanen TotalFörmånsbestämd pensionsförpliktelse vid periodens början417,9 26,7 10,9 455,5 436,9 27,1 11,5 24,0 499,5Restriktion av överskott -4,9 0,0 -4,9Valutakursdifferens-9,5 -0,9 -0,3 -10,7 41,6 2,6 1,1 2,0 47,3Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period 0,5 1,0 1,5 1,5 -0,2 -1,1 0,2Avgifter betalda av anställda 0,0 -1,9 -1,9Räntekostnader20 0,8 0,4 21,2 20,9 0,4 0,2 0,2 21,7Aktuariella förluster/vinster 10,7 0,3 -0,1 10,9 -50,3 1,4 -0,5 -0,2 -49,6Betalningar från planen-32,8 -5,7 -1,2 -39,7 -26,3 -6,3 -1,1 -2,1 -35,8Reglering 0,0 -0,6 -0,6Organisationsförändringar -20,3 -20,3Förmånsbestämd pensionsförpliktelse vid periodens slut406,3 21,7 10,7 438,7 417,9 26,7 10,9 455,6
Not 22, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
65
Förändringar av förvaltningstillgångarnas verkliga värde
2024-06-30 2023-06-30BrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaBrittiskaÖsterrikiskaBelgiskaFranska Mkrplanenplanenplanen Totalplanenplanenplanenplanen TotalTillgångarnas verkliga värde vid periodens början 493,0 8,8 501,8 562,8 8,5 0,1 571,4 Valutakursdifferens -10,7 -0,3 -11,0 49,7 0,9 50,6Förväntad avkastning på tillgångar 23,7 0,3 24,0 20,8 0,2 0,1 21,1Aktuariella förluster/vinster 12,8 0,1 12,9 -109,1 -0,3 0,0 -109,4Bidrag från arbetsgivare 0,7 0,7 0,9 0,6 1,5Avgifter betalda från planen -5,1 -5,1 -5,8 -5,8Betalningar från planen -32,8 -1,2 -34,0 -26,3 -1,1 -2,1 -29,5Organisationsförändringar 1,8 1,8Tillgångarnas verkliga värde vid periodens slut 480,9 8,4 489,3 493,0 8,8 501,8Nettoskuld 74,6 21,7 2,3 98,6 -75,1 26,7 2,1 -46,3Restriktioner -74,6 -74,6 75,1 75,1Nettoskuld som redovisas i balansräkningen 21,7 2,3 23,9 26,7 2,1 28,9
Not 22, fortsättning
NOT 23 AVSÄTTNINGAR
Avsättning lång- och kortfristiga garantiåtagandenKONCERNENMkr2024-06-30 2023-06-30Redovisat värde vid periodens ingång 5,2 3,0Avsättningar som gjorts under perioden 5,8 7,6Belopp som tagits i anspråk under perioden -2,8 -2,3Outnyttjade Belopp som återförts under perioden -2,3 -3,3Omklassificering 0,7 Valutakursdifferens -0,1 0,3Redovisat värde vid periodens utgång 6,4 5,2Övriga lång- och kortfristiga avsättningarKONCERNENMkr2024-06-30 2023-06-30Redovisat värde vid periodens ingång 2,7 19,3Avsättningar som gjorts under perioden 4,5Belopp som tagits i anspråk under perioden -1,1 -5,8Outnyttjade belopp som återförts under perioden -0,6Organisationsförändringar -15,4Omklassificering -0,7 Valutakursdifferens -0,1 0,7Redovisat värde vid periodens utgång 0,8 2,7
66
NOT 24 RÄNTEBÄRANDE SKULDER
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Långfristiga räntebärande skulderSkulder till kreditinstitut 11,9 44,4 18,9Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 83,6 105,7 Övriga räntebärande skulder 2,9 2,0 Summa 98,4 152,1 18,9Kortfristiga räntebärande skulderSkulder till kreditinstitut 32,1 39,8 18,9 25,2Checkräkningskredit 51,7 55,5 2,3Skuld till närstående* 84,4 182,7Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 26,5 30,5 Övriga räntebärande skulder 0,9 Summa 111,3 125,8 103,3 210,2Summa räntebärande skulder 209,7 277,8 103,3 229,1
*För villkor, se not 32.
Bankavtal
Duroc har ett finansieringsavtal med Danske Bank. Avtalet omfattar
en långsiktig bankfacilitet om ca 400 Mkr, varav ca 19 Mkr avser ett
banklån med en amorteringsplan som sträcker sig till första kvar-
talet under kalenderåret 2025, och resterande del är en konto kredit
kopplad till en koncernövergripande cash pool. Därutöver finns
det låneutrymme om ca 100 Mkr i koncernen. Konto krediten var
utnyttjad till ett belopp om 0 Mkr (2) per 30 juni 2024. Låne avtalet
med Danske Bank innehåller fastställda kovenanter, nettoskuld i
förhållande till EBITDA och soliditet, dessa var uppfyllda med god
marginal vid räkenskapsåret slut. Övriga låneavtal inom Duroc
innehåller liknande kovenanter som följs upp regelbundet.
Förfallotid
De skulder där koncernen inte har en ovillkorlig rätt att skjuta
upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter rapport-
periodens slut och som förfaller till betalning inom ett år från
balansdagen redovisas som kortfristiga skulder. Av långfristiga
skulder till kreditinstitut förfaller 11,9 Mkr (44,4) till betalning inom
två till fem år efter balansdagen. 0 Mkr (0) förfaller senare än fem år
efter balansdagen. Angående löptidsanalys se not 27 under rubrik
Likviditetsrisk.
Ställda säkerheter
För information om ställda säkerheter för lån se not 30 Sllda
säkerheter och eventualförpliktelser.
NOT 25 ÖVRIGA SKULDER
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Mervärdesskatt 18,1 22,7 Personalskatter 22,8 25,8 0,3 0,3Övrigt 11,0 7,2 Summa 51,8 55,7 0,3 0,3
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
67
NOT 26 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
NOT 27 FINANSIELLA RISKER OCH FINANSPOLICYER
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Förutbetalda intäkter 0,6 0,3 Semesterlöneskuld 33,8 36,6 1,5 1,2Upplupna löner 19,2 18,9 1,2 1,0Sociala avgifter 11,4 10,4 1,1 0,9Upplupna revisions- och konsultationsarvoden 5,2 3,4 1,0 0,5Upplupna försäkrings- och fastighetskostnader 7,3 6,1 Upplupna materialkostnader 5,2 8,6 Övrigt 17,0 18,3 0,2 0,6Summa 99,7 102,6 4,9 4,2
NOTEN AVSER BÅDE KONCERNEN OCH MODERBOLAGET
Duroc-koncernen är i sin verksamhet exponerad för olika finansiella
risker. Riskhanteringen är till stor del decentraliserad till de enskilda
bolagen. Koncerngemensamma policys, fastställda av styrelsen,
ligger till grund för hanteringen av dessa risker på olika nivåer i
koncernen. Målet med koncernens gemensamma policys är att
åskådliggöra risksituationen, att minimera negativa resultat effekter
samt att klargöra ansvar och befogenheter inom koncernen.
Uppföljning av fastställda policys efterlevnad görs löpande på lokal
och central nivå och avrapporteras till styrelsen. Duroc gör löpande
likviditetsprognoser och bevakar kontinuerligt väsentliga nyckeltal
och avtalsenliga kovenanter, vilket gör att finansiella risker begrän-
sas och hanteras effektivt inom koncernen. Kovenanterna beskrivs
vidare under avsnittet om Likviditetsrisk.
VALUTARISKER
Transaktionsexponering
Inom Duroc strävar bolagen i möjligaste mån efter inköp och
försäljning i samma valuta, så kallade naturliga hedgar. Trans-
aktionsexponering uppstår då försäljning och inköp sker i olika
valutor. Transaktionsexponeringen inom Duroc- koncernen sker
främst i valutorna EUR, GBP och USD. Riskhantering, inklusive
arbetet med valutasäkring, sker inom ramen för respektive dotter-
bolags säkringspolicy. Inom DMT sker fakturering och inköp i stor
utsträckning i olika valutor. Valutariskerna inom bolaget mitigeras
via valutaklausuler i kundavtal och valutaterminer vid större inköp.
I de övriga portföljbolagen är transaktionsexponeringen begränsad.
Se även not 17 angående kundfordringar i utländsk valuta.
Tabellen visar koncernens inköp och försäljning i större valutor,
andra än SEK. Beloppen är i Mkr.
2307–2406Valuta (Mkr)Inköp FörsäljningEUR 1 508,2 1 591,2USD 504,0 729,1NOK 2,7 44,9DKK 26,2 124,2GBP 218,8 207,6Övriga valutor 0,2 1,5 2 260,2 2 698,52207–2306Valuta (Mkr)Inköp FörsäljningEUR 2 036,2 2 094,1USD 524,6 758,9NOK 4,3 37,7DKK 42,9 215,2GBP 237,0 248,0Övriga valutor 0,0 0,2 2 845,0 3 354,5
Omräkningsexponering
Duroc redovisar resultat- och balansräkning i svenska kronor.
Koncernens utländska dotterbolag har sin redovisning i annan
Valuta. Detta innebär att koncernens resultat och eget kapital
exponeras vid koncernkonsolideringen när främmande valutor
omräknas till SEK. Denna exponering påverkar främst koncernens
egna kapital. Duroc har säkrat en mindre del av denna exponering
68
i EUR genom externt lån i samma valuta. I övrigt säkras inte om-
räkningsexponering.
En känslighetsanalys över transaktionsexponeringens påverkan
på rörelseresultatet visas i tabellen nedan. Vid bokslutsdagen fanns
inga väsentliga valutaterminer.
Om aktuella valutakurser skulle gå upp eller ner med 10 procent
jämfört med SEK skulle EBIT påverkas med +/- 3,2 Mkr, givet att
andra variabler förblev oförändrade.
Känslighetsanalys EBITValuta MkrDKK 8,6 EUR -8,0 GBP 4,3 NOK 2,7 USD -8,8 Summa -1,1
Valutaexponering av monetära tillgångar och skulder (Mkr)
Valuta (Mkr) EUR USD NOK DKK GBP Övriga SEK 2024-06-30Kundfordringar 199,5 102,3 10,6 15,0 30,0 1,0 58,0 416,7 Övriga fordringar 21,2 2,1 0,1 0,3 2,1 23,6 49,5Leverantörsskulder -121,6 -27,3 -0,1 -1,4 -23,7 0,1 -19,4 -193,6Skulder till Kreditinstitut -99,6 - 0,0 -0,0 -0,0 -0,0 -99,6Övriga skulder -115,7 -43,1 -4,8 -14,6 -11,4 -59,8 -249,6 Valutaexponering finansiella tillgångar och skulder -116,1 34,0 5,8 -0,8 -2,7 1,1 2,4 76,4 Valutaterminssäkring Nettoexponering -116,1 34,0 5,8 -0,8 -2,7 1,1 2,4 76,4
Tabellen visar en känslighetsanalys över valutaexponering (netto)
per balansdagen uttryckt i Mkr. Analysen omfattar kund fordringar,
leverantörsskulder, skulder till kreditinstitut och finansiella
fordringar och skulder. Om aktuella valutakurser skulle gå upp eller
ner med 10 procent jämfört med SEK skulle resultatet påverkas
med +/ 7,6 Mkr, givet att övriga variabler förblev oförändrade
KREDITRISKER
All kreditrisk är normalt hänförlig till den löpande verksamheten.
Inom IFG, Drake, Cresco och Plastibert är huvuddelen av kund-
fordringarna försäkrade. Övriga kunder inom koncernen består
till stor del av större industriföretag där risken för kundförluster
bedöms som måttlig. Alla dotterbolag arbetar systematiskt med
att kontinuerligt minimera risker för kundförluster. Ökad frekvens
och omfattning av kreditbevakning har vidtagits som före byggande
åtgärd. För att minimera risk för uteblivna kundbetalningar begärs
förskottsfinansiering från kunder i så hög grad som möjligt.
I sam band med affärer används remburser eller liknande säker-
heter till stor del. Ingen enskild kund står för 10 procent eller mer av
omsättningen. Se not 29 för maximal kreditexponering i långfristiga
fordringar.
LIKVIDITETSRISK
Koncernen gör fortlöpande likviditetsprognoser. Likviditets-
planeringen används för att hantera likviditetsrisken och kost-
naderna för finansieringen av koncernen. Målsättningen är att
koncernen skall klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl
som nedgångar utan betydande oförutsebara kostnader. Det
externa finansieringsavtalet med Danske Bank innebär att mer-
parten av koncernens krediter finansieras centralt. I låneavtalet
finns två fastställda finansiella kovenanter, nettoskuld i förhållande
till EBITDA och soliditet. Ledning och styrelse följer regelbundet
prognoser i förhållande till de avtalsmässiga gränsvärdena för
kovenanterna. Duroc har uppfyllt kovenanterna med god marginal
per 30 juni 2024.
RÄNTERISK OCH RÄNTEEXPONERING
Det externa finansieringsavtalet med Danske Bank innebär att
merparten av Durocs finansiering är centraliserad i en cash pool,
vilket avsevärt minskar koncernens exponering och ränterisk.
Bolagen lånar av varandra och den externa belåningen och tillika
ränterisk minskar därav avsevärt. Avtalet med Danske Bank har
under räkenskapsåret förlängts till februari 2025.
Durocs finansnetto och resultat påverkas av fluktuationer i
räntenivåerna. Indirekt påverkas koncernen även av räntenivåernas
inverkan på ekonomin i stort. Den externa upplåningen sker till rörlig
ränta och om räntenivåerna förändrades med 3 procent enheter
upp eller ner, givet att övriga faktorer var oförändrade, skulle resul-
tatet påverkas med 3,0 Mkr (3,4). Beräkning har skett utifrån aktuell
lånebild per 30 juni 2024 obeaktat kommande amorteringar. Netto-
skulden exklusive skulder avseende nyttjanderättstillgångar per
30 juni 2024 uppgick till 5,1 Mkr (115,0).
Nedanstående tabell analyserar finansiella skulder, uppdelade
efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga
förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga,
odiskonterade kassaflödena. För framtida kassaflöden relaterade
till rörliga räntebetalningar har räntan 4 procent (4) använts.
Not 27, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
69
Koncernen
Mkr Mindre än 1 år Mellan 1 och 5 år Över 5 årPer 30 Juni 2024Räntebärande skulder exkl checkräkningskredit 33,1 14,8 Checkräkningskredit 51,7 Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 26,5 42,5 41,2Leverantörsskulder och andra skulder 193,6 Summa 304,9 57,2 41,2Mkr Mindre än 1 år Mellan 1 och 5 år Över 5 årPer 30 Juni 2023Räntebärande skulder exkl checkräkningskredit 39,8 46,4 Checkräkningskredit 55,5 Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 30,5 65,0 40,7Leverantörsskulder och andra skulder 478,9 Summa 604,7 111,4 40,7
Moderbolaget har en skuld om 84,4 Mkr (182,7) till andra koncern-
bolag avseende positiva saldon i den koncernövergripande cash
poolen. Marknadsmässig ränta utgår.
KAPITALSTRUKTUR
Duroc strävar efter att ha en kapitalstruktur som säkerställer
ngsiktighet i verksamheten och sätter värde i att ha en låg skuld-
sättning.
Den koncernövergripande cash poolen minskar Durocs behov
av belåning. Låneavtalet med Danske Bank innebär att en merpart
av koncernens krediter finansieras centralt, finansiering av dotter-
bolagen sker huvudsakligen genom interna lån.
MOTPARTSEXPONERING
För att säkerställa en god och långsiktig service med motparter
som fullföljer sina åtaganden, ska motparter till Duroc ha ett
kreditbetyg på minst A enligt kreditbemningar från Standard &
Poor eller Moodys. Undantag kan göras för lokala motparter efter
godkännande av CFO.
RÅVARUPRISRISK
IFG är beroende av tillgången på råvara i form av polypropylen-
granulat. Polypropylen är en biprodukt från oljeraffinering där
råvarupriset på lång sikt korrelerar med oljepriset. Förändringar i
kostnader för råvaror kan därför potentiellt få stor påverkan. Det
finns en risk att tillgången på råvaran minskar, med stigande råvaru-
priser till följd. För att minimera dessa risker köper IFG råvaran från
flera leverantörer och har i många fall kundavtal som inkluderar
prisjusteringsklausuler.
IFG och Drake Extrusion har på grund av råvaruprisklausuler
i avtalen mött minskad efterfrågan för att kunder har förntat
sig ytterligare nedgång i råvarupriserna. Det strategiska arbetet
med inköp har i så stor mån som möjligt anpassats efter den nya
situationen och Duroc med dotterbolag följer noga den makro-
ekonomiska utvecklingen för att snabbt kunna anpassa sig till
ständigt förändrade omvärldsfaktorer.
FÖRSÄKRINGAR
Duroc har under året haft centralupphandlade försäkringar
via Lockton vilket garanterar att erforderliga försäkringar och
ett lik rdigt försäkringsskydd finns i samtliga av koncernens
verksam het sområden och bolag. Förutom företagsförsäkringar
för verksamheten tecknas transportförsäkring, VD- och styrelse-
ansvar samt tjänstereseförsäkring.
Not 27, fortsättning
70
NOT 29 VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
KONCERNEN MODERBOLAGET2024-06-30 2023-06-30 2024-06-30 2023-06-30Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt MkrvärdevärdevärdevärdevärdevärdevärdevärdeKund- och lånefordringarKundfordringar 416,7 416,7 425,4 425,4 Övriga fordringar 21,9 21,9 18,7 18,7 1,4 1,4 1,2 1,2Fordringar på koncernföretag 85,4 85,4 106,7 106,7Likvida medel 94,5 94,5 26,6 26,6 55,8 55,8Summa 533,1 533,1 470,7 470,7 142,6 142,6 107,9 107,9Finansiella tillgångar som kan säljasLångfristiga värdepappersinnehav (nivå 3) 0,0 0,0 0,0 0,0 Summa 0,0 0,0 0,0 0,0 Övriga skulderLångfristiga räntebärande skulder (nivå 2) 14,8 14,8 46,4 46,4 18,9 18,9Kortfristiga räntebärande skulder 84,8 84,8 95,3 95,3 18,9 18,9 27,5 27,5Skulder till koncernföretag 84,4 84,4 182,7 182,7Leverantörskulder 193,6 193,6 201,9 201,9 0,5 0,5 0,7 0,7Övriga skulder 51,8 51,8 55,7 55,7 0,3 0,3 0,3 0,3Summa 345,0 345,0 399,3 399,3 104,1 104,1 230,1 230,1
Kortfristiga fordringar och skulder har kort löptid 0–3 månader
varför redovisat värde bedöms motsvara verkligt värde. För
långfristiga fordringar och skulder är dessa till rörlig ränta varför
bedömningen är att verkligt värde motsvaras av redovisat värde.
Durocs valutaterminer värderas till verkligt värde i redovisningen.
Redovisning av derivat sker i förekommande fall i övriga fordringar
eller övriga skulder. Koncernen har per 30 juni 2024 inga skulder
avseende valutaterminer och derivat.
NOT 28 OPERATIONELL LEASING
Moderbolaget
Koncernen har i enlighet med RFR2 valt att inte tillämpa IFRS 16
i moderbolaget.
Leasingavtal där företaget är leasetagare
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar avser främst lokalhyra
där kontraktet löper ut under räkenskapsåret 2026/2027. Under juni
gick ett leasingavtal avseende fordon ut. Ett nytt avtal tecknades
efter balansdagen.
Leasingbetalningar uppgår till:
Mkr 2024-06-30 2023-06-30
Inom ett år 0,9 0,9
Mellan ett och fem år 1,3 2,0
Summa 2,1 3,0
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
71
NOT 31 MODERBOLAGETS INKÖP FRÅN OCH FÖRSÄLJNING TILL KONCERNBOLAG
Mkr 2307–2406 2207–2306Försäljning till dotterföretag 6,0 5,9Inköp från dotterföretag
Duroc AB har fakturerat serviceavgifter om 6,0 Mkr (5,9) till dotter-
bolagen. Debitering har skett utifrån marknadsmässiga villkor.
NOT 32 NÄRSTÅENDE
Sammanställning över närståenderansaktioner
2307–2406Försäljning av Inköp av varor varor och tjänster och tjänster Skuld till Fordran på Mkrtill närståendefrån närståendenärståendenärståendeKONCERNENNärståenderelationNyckelpersoner i ledande ställning 1,0* MODERBOLAGETNärståenderelationNyckelpersoner i ledande ställning 1,0* Dotterföretag 6,0 84,4 85,42207–2306Försäljning av Inköp av varor varor och tjänster och tjänster Skuld till Fordran på Mkrtill närståendefrån närståendenärståendenärståendeKONCERNENNärståenderelationNyckelpersoner i ledande ställning 1,0* MODERBOLAGETNärståenderelationNyckelpersoner i ledande ställning 1,0* Dotterföretag 5,9 182,7 106,7
* Under både innevarande och föregående räkenskapsår har Duroc köpt tjänster från andra bolag där Bronsstädet AB är majoritetsägare.
Närståendetransaktioner sker till marknadsmässiga villkor.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut. De sammanlagda ersättningarna ingår
i ”personalkostnader, se not 8. Beträffande moderbolagets
för ljning till dotterretag, se not 31.
NOT 30 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Moderbolaget har pantsatt aktierna i dotterbolagen International
Fibres Group AB, Duroc Machine Tool Holding AB samt Duroc
Produktion AB som ställd säkerhet för kontokrediten kopplad till
den koncernövergripande cash-poolen samt för ett EURO-lån upp-
gående till 1,8 MEUR vid räkenskapsårets utgång. I övrigt finns inga
ställda säkerheter eller ansvarsförbindelser.
I koncernen finns det fastighetslån i Österrike och Belgien, där
koncernens fastighetsinteckningar uppgår till 86,4 Mkr (89,7).
Eventualförpliktelser uppgår till 29,9 Mkr (10,9) och avser främst
förskotts- och tullgarantier.
72
NOT 33 KONCERNFÖRETAG
Innehav i dotterföretag Org nr Land Säte Bolagstyp Ägarandel i %Duroc Produktion AB 556618-5178 Sverige Stockholm Holding 100Duroc Rail AB 556562-8442 Sverige Luleå Tillverkande 51Duroc Laser Coating AB 556619-9328 Sverige Luleå Tillverkande 100Duroc Produktion Fastighets AB 556169-0156 Sverige Luleå Vilande 100Duroc Machine Tool Holding AB 556716-0782 Sverige Stockholm Holding 100Duroc Machine Tool Danmark (Filial) 34889074 Danmark Randers rsäljning Duroc Machine Tool AB 556282-7633 Sverige Vislanda Försäljning 100Duroc Machine Tool Oü 109 815 71 Estland Tartu rsäljning 100Duroc Machine Tool SIA 4000 371 649 5 Lettland Riga Försäljning 100Duroc Machine Tool OY 2580623-8 Finland Helsingfors Försäljning 100Vislanda Maskin AB 556586-8394 Sverige Vislanda Försäljning 100Duroc Machine Tool AS 956346215 Norge Ski Försäljning 100Universal Power Nordic AB 559139-1312 Sverige Skänninge Försäljning 100Universal Power Nordic, Filial Norge 27186012 Norge Försäljning Herber Engineering AB 556716-3919 Sverige rnamo Försäljning 100International Fibres Group AB 556933-2694 Sverige Stockholm Holding 100International Fibres Group (Holdings) Limited 468624 Storbritannien Bradford Holding 100Terry Holdings (Horbury) Limited 352990 Storbritannien Bradford Holding 100IFG Exelto NV BE-0875.127.961 Belgien Gent Tillverkande 100Phormium Inc 85-3309073 USA Dalton Tillverkande 100International Fibres Group Limited 7503139 Storbritannien Bradford Holding 100Chamberlain Coatings Limited 3080757 Storbritannien Bradford Vilande 100Accrington Packing & Storage Limited 586470 Storbritannien Bradford Vilande 100IFG Asota GmbH FN86129k Österrike Linz Tillverkande 100IFG Drake Limited 395461 Storbritannien Bradford Tillverkande 100Drighlington Fibres Limited 4229856 Storbritannien Bradford Holding 100Chapelthorpe Inc 887210 USA Martinsville Vilande 100Chapelthorpe Investments Inc 887211 USA Martinsville Vilande 100IFG Holdings Inc 885934 USA Martinsville Holding 100Drake Extrusion Inc 2483026 USA Martinsville Tillverkande 100Michael S.Becker Inc 4466879 USA Burlington Tillverkande 100Griffine Enduction S.A 403134885 Frankrike Nucourt Under likvidation 100Plastibert & Cie NV 0405.435.551 Belgien Wielsbeke Tillverkande 100MODERBOLAGETMkr 2024-06-30 2023-06-30Ackumulerade anskaffningsvärdenIngående balans 1 190,6 1 190,6Utgående balans 1 190,6 1 190,6Ackumulerade nedskrivningarIngående balans -116,0 -116,0Årets nedskrivningar -120,8 Utgående balans -236,8 -116,0Redovisat värde 953,8 1 074,6
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
73
NOT 34 KASSAFLÖDESANALYS
KONCERNEN MODERBOLAGETMkr2307–2406 2207–2306 2307–2406 2207–2306Likvida medelKassa och bank 94,5 26,6 55,8 Summa enligt balansräkningen och kassaflödesanalysen 94,5 26,6 55,8 Betalda räntor och erhållen utdelningKassafde från andelar i koncernföretag 171,5 20,0Erhållen ränta 1,9 1,1 8,5 4,6Erlagd ränta -13,2 -14,0 -13,0 -10,7Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödetAv- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar 97,0 112,3 0,1 0,2Nedskrivning av tillgångar avsedda för försäljning 179,3 Nedskrivning och återring av nedskrivning aktier i dotterbolag 120,8 Lämnade/Erhållna koncernbidrag -9,9 -41,7Utdelning från dotterbolag -171,5 -20,0Valutakurseffekt netto -5,1 11,5 -5,8 11,8Avsättningar -1,5 1,3 Övrigt 12,8 12,9 Justering för poster som inte ingår I kassaflödet, netto 103,3 317,3 -66,2 -49,7KONCERNENFörändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamhetenKassaflöde Ej kassaflödespåverkande förändringarIngående Förändring kort-Utgående balans Upptagna Amor tering fristig rörelse-Omklas si-Leasing och Valutakurs-balans Mkr2023-07-01lånav lånfinansieringficeringförvärv förändring2024-06-30Skulder till kreditinstitut långfristiga 44,4 -31,6 -0,9 11,9Skulder till kreditinstitut kortfristiga 95,3 -37,4 -2,4 31,6 -3,3 83,8Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 136,2 -28,4 5,8 -3,4 110,2Övriga räntebärande skulder 2,0 1,9 -0,1 3,8Derivatinstrument 0,1 0,1 Summa 277,9 1,9 -65,8 -2,3 5,8 -7,8 209,8
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i koncernföretag
Redovisat värdeOrg nr Antal andelar Andel i %2024-06-30 2023-06-30Duroc Produktion AB 556618-5178 1 000 100 51,2 51,2Duroc Machine Tool Holding AB 556716-0782 4 278 100 158,0 158,0International Fibres Group AB 556933-2694 31 671 100 100 689,6 791,8Griffine Enduction S.A – under likvidation 403134885 1 149 860 100 Plastibert & Cie NV 405 435 551 4 000 100 55,1 73,6953,8 1 074,6
Not 33, fortsättning
74
NOT 35 EGET KAPITAL
Aktier Utestående aktierIngående balans 39 000 00039 000 000Fördelat på aktieslagB-aktier 29 066 783C-aktier 9 933 21739 000 000
Aktiekapital
Moderbolaget Duroc ABs aktiekapital uppgick per 30 juni 2024 till
39 000 000 kronor fördelat på 39 000 000 aktier, samtliga med ett
kvotvärde på 1 krona. Båda aktieslagen berättigar innehavaren till
rösträtt med en röst per aktie.
Reserver
Koncernens eget kapital innefattar vissa reserver enligt vad som
beskrivs här i noten.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkningen av utlandsverksamheterna.
Reservfond
Moderbolagets reservfond utgör bundet eget kapital och är avsatt
enligt tidigare gällande aktiebolagslag (1975:1385). Reservfonden
är ej utdelningsbar.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade
vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag. Tidigare
avsättning till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna eget kapitalpost.
Vinstdisposition
Styrelsen föreslår en utdelning om 0,30 kronor per aktie för
räkenskaps året 2023/2024 (föregående år 0,25 kronor per aktie).
Se vidare not 37.
NOT 36 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGENS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser efter balansdagen har inträffat.
NOT 37 RESULTATDISPOSITION
Förslag till resultatdisposition moderbolaget
Till årsstämmans behandling står följande medel:
Överkursfond 821 506 500Balanserat resultat 88 676 168Årets resultat 48 131 046Kronor 958 313 714
Styrelsen föreslås följande vinstdisposition:
Utdelning till innehavare av aktier av serie B och C10,30 kr/aktie -11 700 000Balanseras i ny räkning 946 613 714
1
Baserat på antalet utestående aktier den 30 juni 2024.
NOT 38 UPPGIFTER OM MODERBOLAGET
Duroc AB är ett svensk registrerat aktiebolag med säte i
Stockholms län. Moderbolagets aktier är registrerade på
Nasdaq Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Linnégatan 18
(besöksadress)/ Box 5277 (postadress), SE-182 46 Stockholm.
(www.duroc.com)
Moderretaget i den största koncernen där företaget ingår och
som upprättar koncernredovisning är Peter Gyllenhammar AB,
556782-8586 med säte i Stockholm.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
75
STYRELSENS INTYGANDE
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisnings-
sed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med de internationella redovisningsstandarder som avses i
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av
den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisnings-
standarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och
resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moder-
bolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncer-
nens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredo-
visningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande
av styrelsen den 27 september 2024. Koncernens resultaträkning,
rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på års-
stämman den 5 november 2024.
STOCKHOLM DEN 26 SEPTEMBER 2024
Peter Gyllenhammar
Styrelseordförande
Ola Hugoson
Styrelseledamot
Carl Östring
Styrelseledamot
Carina Heilborn
Styrelseledamot
John Häger
Verkställande direktör
VÅR REVISIONSBERÄTTELSE HAR LÄMNATS DEN 26 SEPTEMBER 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Wirén
Auktoriserad revisor
76
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL BOLAGSSTÄMMAN I DUROC AKTIEBOLAG,
ORG.NR 556446-4286
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2023 till 30 juni 2024
med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–25.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
16–73 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
30 juni 2024 och av dess finansiella resultat och kassafde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning
per den 30 juni 2024 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisnings lagen. Våra
uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
22–25. Förvaltnings berättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncern redo visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse
i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har
vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direk-
tören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov
till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bem-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd
av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de eko-
nomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantita-
tiva väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bemning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
77
Särskilt betydelsefullt område:
Värdering av investering i IFG Gruppen
I moderbolagets balansräkning redovisas under posten ” Andelar
i koncernföretag” innehavet i International Fibres Group AB upp-
gående till 689,6 Mkr, vilket utgör 62% av moderbolaget totala till-
gångar och 69% av moderbolagets egna kapital. Innehavet består
av de underliggande fiberverksamheterna i IFG,
Cresco och Drake Extrusion. Som framgår av förvaltnings-
berättelsen har dessa verksamheter haft problem med volym-
tillväxt och lönsamhet under året och utfallet avviker från tidigare
gjorda prognoser.
Företagsledningen har upprättat en nedskrivningsprövning i
enlighet med IAS36 vilket utvisat ett nedskrivningsbehov om
102,2 Mkr vilket redovisats under posten resultat från andelar i
koncernföretag vilket framgår av not 33.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har i vår revision genomfört ett antal granskningsåtgärder av
de av företagsledningen upprättade nedskrivningsprövningarna.
Detta innefattar att vi tillsammans med egna värderings-
specialister har verifierat att nedskrivningsprövningarna baseras
på vedertagna värderingsmetoder och uppfyller de krav som finns
för upprättandet enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS). Vi har vidare verifierat den matematiska riktigheten i
modellen samt diskonteringsfaktorer.
Våra granskningsinsatser har även innefattat att verifiera att de
prognoser och antaganden som finns i nedskrivningsprövningarna
överensstämmer med de prognoser som ligger till grund för den
interna styrningen vilka också har godkänts av bolagets styrelse.
Vi analyserar upprättad nedskrivningsprövning i ljuset av tidigare
upprättade nedskrivningsprövningar jämfört med faktiskt utfall.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
2–15 och 80–82. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret
2024 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information. Vårt
uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bemer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
gransknings åtgärder bland annat utifrån dessa risker och in -
hämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för
att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upp-
täcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom
oegentlig heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande
av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma gransknings-
åtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direk törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
78
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhets-
faktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplys-
ningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, där-
ibland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärs-
aktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för
att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direkrens förvaltning för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2023
till 30 juni 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och den verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
full göras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bema om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
till kommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår
professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlig-
het. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
79
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2023 till
30 juni 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Duroc AB enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef- rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek-
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt xhtml-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 22–25 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till Duroc Aktiebolags
revisor av bolagsstämman den 8 november 2023 och har varit
bolagets revisor sedan 4 maj 2010.
Stockholm den 26 september 2024.
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Wirén
Auktoriserad revisor
80
DUROC
Nyckeltal (belopp i Mkr) 2307–2406 2207–2306 2107–2206 2007–2106
Resultaträkning
Nettoomsättning
3 111,1 3 493,1 3 720,5 3 254,5
EBITDA
143,4 104,0 199,4 189,9
Rörelseresultat (EBIT)
46,4 -187,6 83,0 88,6
Resultat efter finansnetto
37,8 -215,4 74,8 78,5
Resultat efter skatt
29,9 -238,1 64,9 55,4
Avkastning på eget kapital i %
2,6 -21,9 5,2 5,2
Balansräkning
Balansomslutning
1 848,5 1 879,7 2 376,9 2 086,3
Likvida medel
94,5 26,6 26,1 59,9
Räntebärande skulder
209,8 277,9 422,1 343,2
Nettoskuld / Nettokassa exkl. leasingskuld från IFRS
5,1 115,0 265,7 139,9
Nettoskuld / Nettokassa ink. leasingskuld från IFRS
115,2 251,1 396,0 283,3
Sysselsatt kapital
1 196,1 1 273,5 1 591,2 1 318,8
Eget kapital
1 156,5 1 085,8 1 237,8 1 070,3
Soliditet i %
63 58 52 51
Eget kapital/aktie, kr.
29,7 27,8 31,7 27,4
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital 126,3 92,2 171,6 201,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten
96,6 217,2 -36,8 70,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-36,8 -61,3 -61,7 -75,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten exkl utdelning 12,9 -135,8 60,7 -71,5
Utdelning
-9,8 -9,8
Periodens kassaflöde
62,9 10,3 -37,8 -76,1
Personal
Medelantalet anställda
860 1 017 1 099 1 122
Nettoomsättning/medelantalet anställda
3,6 3,4 3,4 2,9
FLERÅRVERSIKT
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2023–30 juni 2024
81
DEFINITION AV NYCKELTAL
Organisk tillväxt Nettoomsättningstillväxt justerad för förvärv och valutaomräkningseffekter
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl. årets resultat
EBITDA Resultat före av- och nedskrivningar (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation)
Justerad EBITDA EBITDA justerat för jämförelsestörande poster
EBIT Rörelseresultat
Justerad EBIT EBIT justerat för jämförelsestörande poster och kundförluster
Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen
Justerad soliditet Eget kapital dividerat med justerad balansomslutning där likvida medel och räntebärande skulder nettoredovisats
Jämförelsestörande poster Poster i resultaträkningen, vilka om de ej lyfts fram, försvårar förståelsen för utvecklingen av den
underliggande verksamheten
Resultat/aktie Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier
Justerat resultat per aktie Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster och kundförluster hänförligt till moderbolagets
aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktie
+Nettoskuld/-Nettokassa Räntebärande skulder, minus kassa
Nettoskuldsättningsgrad Nettoskuld/Eget kapital
Sysselsatt kapital Eget kapital plus nettoskuld, justerat för uppskjuten skatt, förvärvsrelaterade immateriella tillgångar,
pensionsskuld och strategiska innehav.
Avkastning på sysselsatt kapital EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 månaderna.
Justerad avkastning på sysselsatt kapital Justerad EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 månaderna.
82
DUROC AB
Box 5277
SE-102 46 Stockholm, Sverige
Besök: Linnégatan 18
Tel: +46 708 35 40 52
Email-adress: info@durocgroup.com
Vd John Häger
www.duroc.com
DUROC MACHINE TOOL
Duroc Machine Tool AB
Snedgatan 1
SE-342 50 Vislanda, Sverige
Tel: +46 8 630 23 00
Fax: +46 8 630 23 01
Duroc Machine Tool OÜ
Viljandi mnt 75/1, Õssu küla,
Kambja vald,
Tartu Maakond 61713, Estland
Tel: +372 57880 866
Duroc Machine Tool SIA
JaunāLīgoiela33,Berģi,
Garkalnespag.,Ropažunovads,
LV-1024, Lettland
Tel: +371 673 55 175
Fax: +371 673 55 176
Duroc Machine Tool Denmark
Filial till Duroc Machine Tool Holding AB
Ribevej 14
DK-8940 Randers SV, Danmark
Tel: +45 8641 2011
Fax: +45 8642 8102
Duroc Machine Tool AS
Anolitveien 7
NO-1400 Ski, Norge
Tel: +47 6491 4880
Fax: +47 6491 4890
Duroc Machine Tool OY
Äyritie 12C
FIN-01510 Vantaa, Finland
Tel: +358 207 35 06 80
DUROC RAIL
Duroc Rail AB
Svartöns Industriområde
SE-971 88 Luleå, Sverige
Tel : +46 920 23 39 00
SMALLER COMPANY PORTFOLIO
Herber Engineering AB
Silkesvägen 5
SE-331 53 Värnamo, Sverige
Tel: +46 370 69 95 50
Universal Power Nordic AB
Borgmästaregatan 21
SE-596 34 Skänninge, Sverige
Tel: +46 142 29 91 00
Universal Power Nordic, Filial Norge
Borgmästaregatan 21
SE -596 34 Skänninge, Sverige
Tel: +47 67 91 28 00
Duroc Laser Coating AB
Fabriksvägen 16
SE-972 54 Luleå, Sverige
Tel: +46 920 43 22 20
INTERNATIONAL FIBRES GROUP
IFG Asota GmbH
Schachermayerstraße 22
4020 Linz, Österrike
Tel: +43(0) 732/6985-0
Fax: +43(0) 732/6985-5526
IFG Drake
Victoria Mills, Victoria Lane,
Golcar, Huddersfield, West Yorkshire,
HD7 4JG, Storbritannien
Tel: +44(0) 113 285 2202
Fax: +44(0) 113 285 2575
IFG Exelto Staple Fibres
Nederzwijnaarde 2
B-9052 Gent Zwijnaarde, Belgien
Tel: +32 9 2414 437
Fax: +32 9 2414 562
DRAKE EXTRUSION
Drake Extrusion Inc
P.O. BOX 4868
Martinsville, VA
24115-4868, USA
Tel: +1 (276) 632-0159
Fax: +1 (276) 634-0224
CRESCO
IFG Exelto Staple Fibres
Weverslaan 15
9160 Lokeren, Belgien
Te: +32 9 3409811
Phormium Inc
543 Callahan Rd.
SE Dalton
GA 30722, USA
Tel: +1(336) 778 6227
Michael S Becker, LLC
P.O. BOX 2382
Burlington
NC 27216, USA
Tel: +1(336) 229-5887
Fax: +1(336) 222-1969
PLASTIBERT
Plastibert & Cie NV
Molenstraat 207
8710 Wielsbeke, Belgien
Tel: +32 56 66 52 75
Fax: +32 56 66 41 30
DUROC AB
Box 5277, SE-102 46 Stockholm
Besök: Linnégatan 18
Tel: +46 708 35 40 52
www.duroc.com
549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522023-07-012024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300ZY7OJROY97Y0522024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares