ÅRSREDOVISNING
1 JULI 202230 JUNI 2023
2
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
3 Viktiga händelser 1 juli 2022–30 juni 2023
4 Vd har ordet
5 Affärsidé, affärsmodell och värderingar
7 Durocs Portföljbolag – International Fibres Group
8 Durocs Portföljbolag – Drake Extrusion
9 Durocs Portföljbolag – Cresco
10 Durocs Portföljbolag – Plastibert
11 Durocs Portföljbolag – Duroc Machine Tool Group
12 Durocs Portföljbolag – Duroc Rail
13 Durocs Portföljbolag – Smaller company portfolio
14 Duroc-aktien
16 Förvaltningsberättelse
22 Bolagsstyrning 1 juli 2022–30 juni 2023
26 Resultaträkning för koncernen
26 Rapport över totalresultatet för koncernen
27 Balansräkning för koncernen
28 Rapport avseende förändringari koncernens eget kapital
29 Kassaflödesanalys för koncernen
30 Resultaträkning för moderbolaget
30 Rapport över totalresultatet för moderbolaget
31 Balansräkning för moderbolaget
32 Rapport avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
33 Kassaflödesanalys för moderbolaget
34 Noter
73 Styrelsens intygande
74 Revisionsberättelse
78 Flerårsöversikt
79 Definition av nyckeltal
6
5
14
13
11
10
9
18
19
8
7
12
2
1
3
16
20
17
4
15
Huvudkontor
1.
Duroc AB, Stockholm
International Fibres Group
2. IFG Asota GmbH, Linz
3. IFG Drake, Bradford
4. IFG Exelto Staple Fibres, Gent
Cresco
5. IFG Exelto Staple Fibres, Lokeren
6. Phormium Inc, Dalton
Drake Extrusion
7. Drake Extrusion Inc, Martinsville
8. Michael S Becker, LLC, Burlington
Duroc Machine Tool
9. Duroc Machine Tool AB, Vislanda
10. Duroc Machine Tool OÜ, Tartu
11.
DurocMachineToolSIA,Berģi
12. Duroc Machine Tool Denmark, Randers
13. Duroc Machine Tool AS, Ski
14. Duroc Machine Tool OY, Vantaa
Plastibert
15. Plastibert & Cie NV, Wielsbeke
Duroc Rail
16. Duroc Rail AB, Luleå
Smaller Company Portfolio
17. Herber Engineering AB, Värnamo
18. Universal Power Nordic AB, Skänninge
19. Universal Power Nordic, Filial Oslo
20. Duroc Laser Coating AB, Luleå
Adresser och telefonnummer till bolagen, se sidan 80.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
3
Nettoomsättningen minskade med 6 procent under
räkenskapsåret. Den organiska tillväxten uppgick till
-12 procent.
Justerad EBIT uppgick till 4,6 Mkr (90,1), justerad EBIT
exkl. Griffine uppgick till 21,7 Mkr (159,3).
Nettoskulden har sjunkit kraftigt under året och uppgår
till 115,0 Mkr (265,7) exklusive leasingskuld.
Pågående strategiska processförbättringar i DMT-
gruppen har bidragit till en omsättningstillväxt på
11 procent. DMT befinner sig i en tillväxtfas där
satsningar på personal och processer kortsiktigt
belastar resultatet. EBIT-marginalen uppgick till
7,5 procent (9,3).
Genom en så kallad Buy-In-lösning köpte dotterbolaget
IFG Holdings Ltds pensionsstiftelse en annuitets-
försäkring från Aviva Life & Pensions UK Ltd i december
2022, vilket ger en årlig minskning av utgifter om
ca 6 Mkr samt ett upphörande av samtliga pensions-
åtaganden inom 12–14 månader.
Investeringar om sammanlagt 62 Mkr, exklusive nya
leasing kontrakt, har genomförts för att öka kapaciteten,
effektivisera och utveckla verksamheten i portfölj-
bolagen.
Insolvensförfarandet avseende det franska dotter-
bolaget Griffine Enduction S.A har till största delen
slutförts. Duroc har inga vidare åtaganden gällande
verksamheten och inga ytterligare kostnader bedöms
belasta Durocs resultat.
Duroc hade vid utgången av räkenskapsåret 273 Mkr
i outnyttjade kreditfaciliteter och en fortsatt låg
belånings grad med en soliditet om 58 procent (52).
Mot bakgrund av att det negativa resultatet i all väsentlig-
het består av ej kassaflödespåverkande engångs effekter
och att den finansiella ställningen har stärkts betydligt,
föreslår styrelsen att en bibehållen utdelning 0,25 kronor
per aktie lämnas för räkenskapsåret 2022/2023.
VIKTIGA HÄNDELSER 1 JULI 202230 JUNI 2023
3 493
Mkr
Nettoomsättning
4,6
Mkr
Justerad EBIT
1017
Medelantal anställda
RÄKENSKAPSÅRET I SAMMANDRAG
Koncernen juli 2022–juni 2023 juli 2021–juni 2022
Nettoomsättning 3 493,1 3 720,5
Justerad EBIT
4,6 90,1
Rörelseresultat (EBIT) -187,6 83,0
Resultat efter skatt -238,1 64,9
Nettoskuld exkl. leasingskuld från IFRS 16 115,0 265,7
4
VD HAR ORDET
Räkenskapsåret summeras ojämn utveckling samt
fortsatt stark finansiell ställning. Industrihandelsenheterna
utvecklades väl och enligt plan, medan de polymer-
relaterade dotterbolagen kämpade i motvind med ovan-
liga marknads faktorer som påverkade efterfrågan och
resul tatet negativt. Duroc uppvisar en starkt heterogen
bild under räkenskapsåret. De verksamheter som har lätta
balansräkningar har visat påfallande god utveckling, som
ett resultat av reali sering av väl utvecklade affärsplaner.
DMT Group, Duroc Rail samt Smaller Company Group har
genom effektivt marknads- och säljarbete vuxit lönsamt.
Stort fokus har lagts på nykundsbearbetning och förstärk-
ning av sälj resursen, samt eliminering av olönsamma
affärer. Dessa aktiviteter har samman taget givit resultat
samtidigt som förut sättningarna för eftermarknadsaffären
starkt förbättrats.
Både DMT och Rail noterar rekord vad gäller om sättning
och rörelse resultat. 71 procent av Durocs omsättning består
emellertid av polymerrelaterade verksamheter med tung
produktion och stora volymer. Hit hör IFG, Drake Extrusion,
Plastibert och Cresco. Dessa enheter binder mycket kapital
samtidigt som avkastningen under året varit svag. Således
skyms den goda resultatutvecklingen i de omsättnings-
mässigt mindre bolagen.
Griffine avvecklades slutligt vilket gav en stor negativ och
i all väsentlighet ej kassapåverkande effekt på årets resultat.
Detta kapitel är nu avslutat.
Konjunkturläget har varierat markant mellan industri,
segment och geografi. I Norden och Baltikum har efter-
frågan varit god under det gångna året. I övriga Europa och
USA har efterfrågan varit betydligt lägre på de marknader
där polymerverksamheterna agerar. De extraordinära
händelser som branschen som helhet erfarit under året
avviker betydligt från historiken i modern tid.
Räkenskapsåret utvecklades sammantaget långt under
förväntningarna. Nettoomsättningen minskade med
6 procent till 3 493,1 Mkr (3 720,5). Justerat resultat uppgick
till 4,6 Mkr (90,1). De höglönsamma Industrihandels-
enheterna genererade ett sammantaget justerad EBIT-
resultat om 89,5 Mkr samtidigt som de polymerbaserade
enheterna väsentligt belastat helheten.
Trots utmaningarna under året står koncernen stark.
Kostnadsbesparingar, prisjusteringar och fokus på att hålla
bundet kapital på rimliga nivåer har bidragit till en bibehållen
god finansiell ställning i Duroc. Netto skulden är fortsatt låg
och det finns betydande outnyttjade krediter till hands för
t.ex. potentiella tilläggsförrv eller investeringar i befintliga
verksamheter.
Styrelsen föreslår en utdelning om 25 öre per aktie, vilket
återspeglar ledningens såväl som styrelsens starka tilltro
till Durocs framtida möjligheter och koncernens starka
finanser.
Utblick:
Under det kommande räkenskapsåret förväntas de
polymer relaterade bolagen vända resultatutvecklingen åt
rätt håll om än på en fortsatt låg nivå. De lagernivåer som nu
finns hos kunderna bedöms ej vara tillräckliga för att täcka
kommande behov under den kommande 12-månaders-
perioden. Även om det är ett svår bedömt läge som helhet
så är min förväntan att det kommande räkenskapsåret
kommer att utvecklas mer positivt än det som just avslutats.
Dotter bolagen med stark utveckling under 2022/2023 är nu
stabila, ett resultat av de senaste årens fokus på försäljning
och tillväxt.
Baserat på de affärsplaner som respektive affärsenhet
lagt fram, bedömer jag att Duroc-koncernens potentiella
intjäningsförmåga är väsentligt mycket högre än vad som
presterats under det gångna året. Industrihandel levererar,
med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt och värde-
skapande redan på dessa planer, medan de kapitaltunga
polymerbaserade enheterna har en längre sträcka att
vandra innan deras intjäning svarar upp mot Durocs krav.
Jag vill passa på att tacka alla våra skickliga och enga-
gerade medarbetare som, under exceptionellt ut manade
faktorer, starkt bidragit till Durocs goda finansiella position.
John Häger
Vd
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
5
AFFÄRSI, AFFÄRSMODELL OCH VÄRDERINGAR
Duroc skall skapa värde genom strategiska förvärv och långsiktigt hållbar
utveckling av dotterbolagen.
AFFÄRSIDÉ
THE DUROC WAY
RESURSER AKTIVITETER
Finansiellt kapital
Omfattande reella tillgångar
Låg nettoskuld
Starkt kassaflöde
Struktur- och kulturkapital
Gedigen marknads kompetens
Operativt know how
Stark entreprenörsanda
Decentraliserad styrning
Utbyte av best practice
Långsiktighet
Varumärken
Humankapital
Dedikerade medarbetare
med lång erfarenhet
Durocs förvärvsstrategi
Kontinuerlig marknads-
bevakning
Flexibel ansats
Konservativ värderingsmodell
God utvecklingspotential
Synergier med befintlig
verksamhet
Värdeskapandeplan
Målbaserad styrning
Skarp och ändamålsenlig
affärsanalys
Kundfokus
Innovation i alla delar av
verksamheten
Uppbackad av rätt kompetens
Tillväxtfokus
Strategiska investeringar
Ledarskap
Rätt ledare
Förtroende för och inves tering i
medarbetare
Uppskattning och ansvar
Kundnöjdhet
Attraktiv arbetsgivare
Långsiktiga och förtroende fulla
affärs relationer
Effektiva och hållbara
verksamheter och produkter
En bidragande samhälls partner
RDE
Aktieägarvärde
6
Kärnan i The Duroc Way är att främja ett entreprenöriellt klimat. Det innebär en miljö präglad av
förtroende och handlingsfrihet. Arbetssättet genomsyras av Teamwork, Ansvar, Engagemang,
Förtroende och Respekt.
FÖRTROENDE RESPEKT
TEAMWORK
Interna och externa
s amarbeten genom syrar
verksamheten
Vi åstadkommer mer
tillsammans
ANSVAR
Långsiktiga och sunda affärs-
relationer
Bidra till ett hållbart samhälle
Miljömässigt ansvars tagande
Vårt decentraliserade
förhållningssätt förenas med
strikt ansvar
ENGAGEMANG
Vi är dedikerade och hän givna
i alla våra åtaganden
FÖRVÄRVSSTRATEGI
Vi bevakar kontinuerligt marknaden för att
finna goda förvärvsmöjligheter.
En flexibel ansats möjliggör fler avslut.
Vårt professionella nätverk ger oss möjlighet att
söka förvärvsmöjligheter inom olika branscher
likväl som bolt-ons till våra existerande företag.
Vi tillämpar en sund och konservativ värderings-
modell.
Förvärvspriset prioriterar materiella tillgångar,
inte goodwill.
Vi söker förvärv som i grunden är sunda
verksamheter med god utvecklingspotential.
Synergier med verksamheter och/eller kompetens-
områden inom befintlig struktur.
Genom att ha färdiga finansieringslösningar
kan vi gå till snabba avslut när goda möjligheter
identifierats.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
7
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
INTERNATIONAL FIBRES GROUP
International Fibres Group (IFG) är en av Europas ledande till-
verkare av polypropylenbaserade stapelfibrer, en insatsvara med
stärkande, isolerande, separerande eller dränerande egenskaper.
Fibern används vid tillverkning av bland annat golv, mattor, möbler,
filter, livsmedelsförpackningar, bilinredning och fiber dukar. Kund-
portföljen är således diversifierad. Syntetiska material är kostnads-
mässigt konkurrenskraftiga, kan anpassas efter användnings-
område och bidrar till en ökad livslängd för produkten. IFGs
produktions anläggningar är lokaliserade i Belgien, Stor britannien
och Österrike.
IFG har sedan flera år tillbaka ett långsiktigt samarbete med
universitetet i Maastricht, Nederländerna. Syftet med samarbetet
är att utveckla nya fibrer som möter framtida krav både vad gäller
prestanda- och hållbarhetsaspekter, t.ex. nedbrytbarhet och
återvinningsmöjligheter. Därtill är IFG involverad i ett antal kund-
och internationella projekt kring hållbara produktlösningar. Under
räkenskapsåret har flertalet utvecklingsprojekt baserade på PLA
(organisk polymer) genomförts tillsammans med nya och befint-
liga kunder.
Stapelfibermarknaden i Europa har präglats av överkapacitet och
hård konkurrens. God lönsamhet och tillväxt återfinns inom om -
rådena för olika nischprodukter. IFG är en etablerad till verkare med
lång erfarenhet och gedigen kunskap om materialets möjlig heter.
IFG har under räkenskapsåret fortsatt det förändrings arbete som
initierats under 2019 i syfte att stärka positionen inom segmentet
tekniska fibrer som t.ex. används inom olika filtreringsapplikationer
och förpackningsmaterial till livsmedelsindustrin. Anpassningen
har påverkat såväl organisation och inriktning i utvecklingen av nya
produkter som storleken på produktions kapaciteten.
Under året har bolaget varit kraftigt drabbat av högre energi-
priser, viss osäkerhet i omvärlden och de lagerjusteringar som
sker hos kunder, där inköpsmönstret ändrats för att minimera
lager. Samtidigt har ökade priser på insatsvaror kunnat kompen-
seras med ökade priser till kund först med en viss eftersläpning.
Bedömningen är att nedgången i efterfrågan är tillfällig och att
marknaden kommer att återhämta sig inom de kommande åren.
Det strategiska arbetet fortgår med fokus på innovation och ökad
försäljning av nischprodukter där marginalerna är betydligt högre
än i standardproduktssegmentet.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023 )
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 1 201,5 1 384,9
Omsättningstillväxt % -13,2 19,8
Organisk tillväxt % -18,4 17,4
EBITDA 12,7 100,9
EBITDA-marginal % 1,1 7,3
Justerad EBITDA 12,7 91,9
Justerad EBITDA-marginal, % 1,1 6,6
EBIT -15,2 76,9
EBIT-marginal % -1,3 5,6
Nettoskuld/Nettokassa (-) 116,9 155,6
varav leasingskuld från IFRS 16 79,2 68,5
Sysselsatt kapital 483,4 561,8
Avkastning på sysselsatt kapital % -3,2 16,7
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % -3,2 14,7
Återvunnet råmaterial för fiberproduktion
8
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
DRAKE EXTRUSION
Drake Extrusion är Nordamerikas ledande tillverkare av poly-
propylenbaserade stapelfiber och färgade filamentgarn. Filament-
garn används främst till kunder som tillverkar tyger för möbel-
industrin, men kan även användas vid tillverkning av sportkläder,
s.k. funktionella plagg. Filamentgarnerna gör plagg och tyger
lättskötta och slitstarka. Stapelfibrer används vid tillverkning inom
en mängd områden, bland annat golv, mattor, möbler, tekniska
filter, bil inredning och fiberdukar. Drake Extrusion består av t
produktions enheter belägna i Virginia respektive North Carolina,
USA. Drake Extrusion innehar närmare 80 procent av den nord-
amerikanska marknaden för filamentgarner.
Drake har under året haft utmaningar med vikande försäljnings-
volymer inom filamentgarner där efterfrågan på sällanköpsvaror
såsom utemöbler kraftigt minskat på grund av ökade räntor och
inflation. Volymminskningen har uppgått till 40 procent jämfört
med föregående räkenskapsår. Dock har marknaden återhämtat
sig under de två sista kvartalen och fortsatt återhämtning är
att vänta.
Stapelfibermarknaden har däremot återhämtat sig från före-
gående år och de tre första kvartalen visade på goda volymer.
Volymökningen är ca 6 procent jämfört med föregående helår.
Under det sista kvartalet har det skett en kraftig avmattning av
orderingången. Osäkerhetsfaktorer i ekonomin har lett till att
kunder drastiskt minskar sina lager och inköpsmönstret har
förändrats signifikant, där kunders lagerhållning till skillnad från
i pandemin, hålls till minimi-nivåer. Därmed bems sättningen i
marknaden främst bero på lagerjusteringar och efterfrågan på lång
sikt bedöms vara god. Drake Extrusion är välinvesterat med bra
utrustning och en förmåga att leverera starkt resultat under rätt
förutsättningar.
Det strategiska arbetet med att bibehålla och utbilda personal
har varit framgångsrikt och personalomsättningen har reducerats
kraftigt.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 623,8 746,3
Omsättningstillväxt % -16,4 19,9
Organisk tillväxt % -27,5 8,6
EBITDA 4,1 26,4
EBITDA-marginal % 0,7 3,5
Justerad EBITDA 13,0 26,4
Justerad EBITDA-marginal, % 2,1 3,5
EBIT -32,3 -3,8
EBIT-marginal % -5,2 -0,5
Nettoskuld/Nettokassa (-) 24,7 44,7
varav leasingskuld från IFRS 16 7,6 11,1
Sysselsatt kapital 307,6 342,8
Avkastning på sysselsatt kapital % -10,2 -1,2
Just. Avkastning på sysselsatt kapital % -7, 3 -1,3
Möbeltyger gjorda av garner från Drake Extrusion
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
9
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
CRESCO
Cresco utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för
professionell odling av grödor och är en av de ledande leveran-
törerna på världsmarknaden. Produkterna bidrar till gynnsamma
miljöer i växthus, för svampodlingar samt i komposterings-
anläggningar. De återfinns också i parkmiljöer där de används till
att förhindra ogräs. Den viktigaste produkten är klimatväv som
möjliggör styrning av klimatet i växthus. Väven bidrar till en bättre
odlingsprocess med lägre energianvändning. Cresco har sin
produktions anläggning i Belgien.
Under året har Cresco sett en sättning i marknaden där infla-
tionen och de ökade kostnaderna hos kunder gör att investerings-
takten avtagit, vilket påverkat Crescos försäljningsvolymer
negativt. Samtidigt har kostnaderna för råmaterial och tvingande
lönkningar i Belgien gjort att marginalerna har försämrats
kraftigt. Prisökningar till kund har åstadkommits, men har ej fått full
effekt. Under året har Cresco framgångsrikt arbetat med kostnads-
reducering där löpande kostnader samt personalkostnader setts
över, vilket dämpat den negativa effekten på EBIT.
Bedömningen är att marknaden kommer att återgå till normala
nivåer, där Cresco kan leverera ett starkt positivt EBIT-resultat.
Ersättningsinvesteringar som kunder skjutit på måste i sinom
tid göras och marknaden för klimatväv blir på både kort och lång
sikt alltmer attraktiv när energipriserna blir högre, tillgången på
energi blir mer volatil, kraven på närodlade varor ökar och ett mer
utmanande klimat kräver mer avancerad odlingsteknik.
Cresco bedriver ständigt utvecklingsarbete där en viktig drivkraft
är att hitta nya och hållbara produkter. Cresco har utvecklat sitt
produkterbjudande för klimatkontroll med flera produkter som
kombinerar upp till fyra olika material och bidrar till att minska
energianvändningen i växthus. Dessa produkter gör det möjligt
att kombinera allt fler egenskaper i en och samma produkt såsom
att kunna möjliggöra en optimal balans mellan luftfuktighet, ljus-
spridning och värmeskydd. Cresco har fortsatt utvecklingen av
PLA, en biologisk nedbrytbar polymer av majs som sedan länge
används i produkter för marktäckning. Materialet användas nu i fler
produktkategorier och Cresco söker kontinuerligt möjligheter kring
användning av nästa generations material i sin produktutveckling.
Cresco samarbetar kontinuerligt med branschspecialister, odlare
och universitet för att ligga i framkant i utvecklingen av tekniska
lösningar såsom multipla lager av klimatväv för olika funktioner.
En ökad efterfrågan på växtbaserade, hälsosamma och lokalt
odlade livsmedel tillsammans med ökat behov av hållbara,
tekniska investeringar i mer energieffektiva anläggningar som
möjlig gör odling året runt och en bättre verkningsgrad gör att
Cresco har goda förutsättningar att åter nå och långsiktigt växa
sin lönsamma affär ytterligare på lång sikt
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 278,9 276,3
Omsättningstillväxt % 0,9 -6,9
Organisk tillväxt % -5,8 -7,8
EBITDA 1,5 35,5
EBITDA-marginal % 0,5 12,9
EBIT -4,2 30,1
EBIT-marginal % -1,5 10,9
Nettoskuld/Nettokassa (-) 31,2 38,1
varav leasingskuld från IFRS 16 4,9 4,8
Sysselsatt kapital 224,1 218,5
Avkastning på sysselsatt kapital % -1,9 16,0
Klimatväv för växthus
10
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
PLASTIBERT
Plastibert är en del av det tidigare affärsområdet Cotting Group,
där också Griffine Enduction S.A ingick. Sedan Griffine ej är en del
av koncernen längre, redovisas Plastibert som ett eget portfölj-
bolag. Plastibert är sedan mer än 50 år etablerat på den inter-
natio nella marknaden för belagda textilier. Produkterna utgörs
av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika
områden, bland annat modeindustrin, skyddskläder, sjukhus-
sängar, bil inredningar, tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad.
Plastiberts produktionsanläggning ligger i Belgien.
Ett stort fokus på R&D och kundanpassning genomsyrar
verksamheten. Plastibert erbjuder standardiserade tyger men kan
också erbjuda skräddarsydda belagda textilier där man till-
sammans med kunden tar fram produkter där motiv, förstärkning,
färg, kvalitet och textur moduleras fram. Plastibert har maskiner
och know-how för att göra specialiserade produkter även i mindre
skala, med högre marginaler som följd. Produktionskapaciteten
ligger på 20 000 meter per dag. Utveckling av nya material och
kvaliteter görs kontinuerligt. Under de senaste åren har bolaget
eskalerat produktutveckling kopplat till hållbarhet, där man
erbjuder produkter med Bio-baserad PU, återvunnen polyester och
biocertifierad bomull. Man har även Oekotex 100 Class 1-stämpel
vilket garanterar att inga farliga ämnen använts i tillverkningen.
Under räkenskapsåret har Plastibert påverkats av omvärldsläget
och sett minskade volymer. Därtill har kraftiga pris höjningar på
material och tvingande lönkningar i Belgien gjort att rörelse-
resultatet försämrats kraftigt. Plastibert har genomfört pris-
höjningar och framgångsrika besparingsåtgärder såsom att
byta produktions metoder och anpassa produktionskapaciteten.
Dock har detta inte fullt ut kunnat kompensera för ordertappet.
Kon kurrens från till verkare i lågprisländer har setts i branschen
generellt, vilket resulterat i volymtapp kopplat till standard produkter.
Plastiberts nisch mot mer avancerade och kund anpassade varor,
samt den kvaliteten som kan erbjudas, gör att man har motstånds-
kraft mot detta.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 176,9 168,8
Omsättningstillväxt % 4,8 2,9
Organisk tillväxt % -0,2 2,1
EBITDA -7,5 2,1
EBITDA-marginal % -4,2 1,2
EBIT -11,8 -2,0
EBIT-marginal % -6,7 -1,2
Nettoskuld/Nettokassa (-) 6,0 4,3
varav leasingskuld från IFRS 16 0,3 0,4
Sysselsatt kapital 70,1 74,2
Avkastning på sysselsatt kapital % -16,2 -3,0
Tandläkarstol med Plastiberts belagda textilier
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
11
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
DUROC MACHINE TOOL GROUP
Duroc Machine Tool Group (DMT Group) är en av Nordens och
Baltikums största leverantörer av verktygsmaskiner, verktyg,
maskinservice och support samt utbildning och finansierings-
lösningar till verkstadsföretag. Kunderna återfinns bland annat
inom fordons- och skogsindustrin, samt inom områdena för
anläggningsmaskiner och kraftgenerering. DMT Group represen-
terar ett stort antal internationellt kända fabrikat. Den viktigaste
produkten är bearbetningsmaskiner från koreanska DN Solutions
(tidigare Doosan), ett av de världsledande märkena på marknaden.
I sortimentet ingår även det italienska high-end-märket FPT med
fleroperationsmaskiner för tillverkning av större komponenter som
kräver hög precision. DMT Group är ensamma om att som distri-
butör verka på sju marknader: Sverige, Norge, Danmark, Finland,
Estland, Lettland och Litauen och har en hög marknadsandel på
de flesta av sina geografiska marknader.
DMT har haft en organisk omsättningstillväxt om 6,6 procent
sedan föregående år – ett resultat av gott försäljningsarbete
och tidigare års satsningar med ett breddat produkterbjudande
för verktygsmaskiner med ett större program för automations-
lösningar för att kunderna skall kunna operera med obemannade
produktionsceller i tillverkningsindustrin samt Green Machiening
där begagnade maskiner köps tillbaka för att sedan renoveras och
restaureras. EBIT uppgick till 45,0 Mkr (49,8), vilket gav en EBIT-
marginal om 7,5 procent (9,3) där den minskade marginalen främst
beror på att DMT befinner sig i en tillväxtfas där olika initiativ för
att hantera den kraftiga tillväxttakten måste tas. Under året har
strategiska och nödvändiga investeringar genomförts i form av
utökande av personalstyrkan samt fortsatta investeringar i ERP-
system, strukturkapital och digital marknadsföring. Detta bedöms
skapa mervärde framåt och vara nödvändigt för att möjliggöra
DMTs fortsatta tillväxt.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 599,5 538,1
Omsättningstillväxt % 11,4 42,0
Organisk tillväxt % 6,6 40,9
EBITDA 51,4 55,5
EBITDA-marginal % 8,6 10,3
EBIT 45,0 49,8
EBIT-marginal % 7,5 9,3
Nettoskuld/Nettokassa (-) -47,3 -67,8
varav leasingskuld från IFRS 16 10,0 6,5
Sysselsatt kapital 68,7 35,0
Avkastning på sysselsatt kapital % 83,4 127,6
Exempel på verktygsmaskin
12
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
DUROC RAIL
Duroc Rail levererar kompletta, effektiva och högkvalitativa
underhåll av järnvägshjul för lok samt person- och godsvagnar.
Från Luleå tillgodoser Duroc Rail främst norra Sveriges behov av
underhåll av järnvägshjul och relaterade komponenter. Med ett
effektivt hjulunderhåll bidrar Duroc Rail till sänkta driftskostnader
per transportkilometer.
Tillgången på järnmalm i Norrland innebär stora volymer av
tunga transporter vilket medför ett konstant slitage på järnvägs-
hjul. Med miljön i fokus ökar också järnvägstrafiken, både vad
gäller transport av människor och gods. Energiförbrukningen för
gods- och persontrafik på järnväg är mindre än hälften av den
energi som förbrukas i vägtrafik. Jämför man koldioxidutsläpp har
järnvägstrafiken en bråkdel av vägtrafikens utsläpp. Genom att
trygga försörjningen av järnvägshjul till våra kunder bidrar Duroc
Rail till en minskad miljöbelastning.
Ökad järnvägstrafik, högre axellaster och snabbare tåg ökar
efterfrågan på hjul och underhåll med hög kvalitet och prestanda.
Duroc Rails omsättning ökade med 14 procent jämfört med
före gående år, vilket berodde på en väldigt hög efterfrågan.
Kostnadsökningar har i stort kunnat överföras till kund, varvid
bruttovinstmarginalen ej har påverkats. Den höga belastningen på
produktionen har inneburit ökade kostnader för inhyrd personal,
utbildning av ny personal och underhåll av produktionsenheten,
vilket påverkat rörelse resultatet. Ett maskinhaveri som resulterade
i en nedskrivning belastade rörelseresultatet med 2,9 Mkr.
Duroc Rail har under flera års tid utvecklats positivt med god lön-
samhet och Rail räknar med fortsatta höga ordervolymer. Arbetet
med att utbilda och rekrytera personal har gett goda resultat och
Rail kan erbjuda fler personer fasta anställningar.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 153,2 134,0
Omsättningstillväxt % 14,3 3,3
Organisk tillväxt % 14,3 3,3
EBITDA 39,6 35,2
EBITDA-marginal % 25,9 26,3
EBIT 28,6 28,8
EBIT-marginal % 18,7 21,5
Justerad EBIT 31,5 28,8
Justerad EBIT-marginal % 20,6 21,5
Nettoskuld/Nettokassa (-) 29,2 31,3
varav leasingskuld från IFRS 16 7,4 9,5
Sysselsatt kapital 40,6 43,1
Avkastning på sysselsatt kapital % 64,3 62,4
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 70,8 62,4
Hjulpar i väntan på leverans
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
13
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
SMALLER COMPANY PORTFOLIO
Universal Power Nordic (UPN) erbjuder dieselmotorer för industri-
ellt och marint bruk i Sverige och Norge, samt tillhörande reserv-
delar, service och reparationer. Bolaget representerar väl kända
varumärken såsom Perkins, Kubota, Kohler och Nanni.
UPN har under året upplevt en ökad efterfrågan på bytes motorer
och reservdelar och har ökat sin försäljning. Förra årets leverans-
problem har delvis dröjt sig kvar, men ej i samma ut sträckning.
Tidigare genomförda omstruktureringar och en för bättrad kost-
nadskontroll har inneburit kraftigt förbättrad lönsamhets utveckling
i bolaget. Bolaget bems ha goda förutsättningar för framtida
tillväxt och fortsatt god lönsamhet.
Herber Engineering tillverkar avancerade rörbockningsmaskiner
för kallformning av rör och profiler. Kunderna återfinns globalt
inom bland annat bil-, flyg- och möbelindustrin samt inom området
för värmeväxlare. Herber är ett välkänt varumärke som står för
högkvalitativa produkter. Affären är av projektliknande karaktär där
försäljningen kan fluktuera betydligt mellan olika perioder.
Under året har Herber sett en minskad efterfrågan på grund
av omvärldsläget vilket resulterat i en lägre försäljning. Sam-
tidigt har leveransproblem av maskinkomponenter gjort att man
ökat sina strategiska inköp, något som påverkat det sysselsatta
kapitalet negativt. Kostnadsanpassningsåtgärder har genomförts
och Herber har fokuserat på försäljning och nya kanaler. Dessa
åtgärder, tillsammans med goda marknadsförutsättningar, gör
att Herber har bra förutsättningar för tillväxt och ökad lönsamhet
under kommande år.
Duroc Laser Coating Sveriges ledande företag inom laser
ytbehandling. Bolaget erbjuder renovering och nytillverkning av
industrikomponenter.
DLCs teknik för laserytbehandling är en viktig byggsten i om -
ställningen mot en kostnadseffektiv och hållbar industriproduktion.
Genom att renovera och förstärka ytan på metallkomponenter
kan kassationer och behov av reservdelar minimeras. Kompo-
nentens funktion och livslängd kan i många fall förbättras genom
laserpåsvetsning av material med mer anpassade egenskaper.
Livslängden på komponenter som utsätts för nötning, korrosion
eller höga temperaturer kan i de flesta fall fördubblas, men även
tre eller fyra gånger längre livslängd är inte ovanligt. Under året
har DLC utvecklats fortsatt positivt och utökat kundbasen. Vissa
kostnadsökningar har ej kunnat föras över till kund, varvid EBIT-
marginalen är något lägre än föregående år.
ANDEL AV DUROCS OMSÄTTNING (2022/2023)
37 %
9%
19%
19 %
5%
6%
Belopp i Mkr 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 193,8 166,3
Omsättningstillväxt % 16,5 21,4
Organisk tillväxt% 16,5 21,4
EBITDA 23,2 18,2
EBITDA-marginal % 12,0 10,9
EBIT 13,0 8,9
EBIT-marginal % 6,7 5,4
Nettoskuld/Nettokassa (-) 35,5 25,5
varav leasingskuld från IFRS 16 24,8 26,8
Sysselsatt kapital 62,6 46,6
Avkastning på sysselsatt kapital% 23,2 18,3
Påsvetsning av hårdmetall med laser
14
DUROC-AKTIEN
Durocs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap. Under 2022–2023 omsattes totalt
2,2 (3,1) miljoner aktier till ett värde av 92,2 Mkr (105,2). Den dagliga genomsnittsomsättningen var
8 840 aktier (12 117) eller 372 Tkr (415). Aktiekursen var vid inledningen av året 24,9 kronor och vid årets
slut 19,5 kronor. Årshögsta for Duroc-aktien var 27,0 kronor och noterades den 19 augusti 2022 medan
årslägsta var 17,3 kronor och noterades den 15 december 2022. Antalet aktieägare vid årets utgång
uppgick till 2 083 (2 172).
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Duroc AB (publ) uppgick vid utgången av
räkenskaps året till 39 000 000 kronor, fördelat på 39 000 000
aktier, varav 29 066 783 utgjordes av B-aktier och 9 933 217 av
C-aktier. Varje aktie motsvarar en röst. Kvotvärdet per aktie ar
en krona. Det totala antalet röster uppgick till 39 000 000, varav
29 066 783 av serie B och 9 933 217 av serie C.
UTDELNING
Utdelningen i Duroc skall anpassas till koncernens planer for
tillvara tagande av bedömt värdeskapande investeringar, inom
ramen for beaktande av koncernens konservativa finanspolicy.
Utdelningspolicyn skall vara framåtriktad, det vill säga utdelnings-
besluten skall baseras på bedömningen av kommande år, inte
histo riken. Det är rimligt att, när planerade investeringar ungefär-
ligen motsvaras av redovisade avskrivningar enligt plan, minst
50 procent av vinsten efter skatt ska delas ut till aktie ägarna.
Understrykas skall att det är Durocs målsättning att även framgent
förvärva verksamheter och företag, varför beaktandet av en kon-
servativ finansiell policy kan komma att hålla tillbaka utdelnings-
utrymmet under ett enskilt år.
Mot bakgrund av att det negativa resultatet i all väsentlighet
består av ej kassaflödespåverkande engångseffekter och att den
finansiella ställningen har stärkts betydligt, föreslår styrelsen en
utdelning för räkenskapsåret 2022/2023 om 0,25 kronor per aktie,
totalt 9 750 000 kronor (9 750 000).
BEMYNDIGANDEN
Årsstämman 8 november 2022 beslutade att bemyndiga styrelsen
att vid, ett eller flera tillfallen under tiden intill nästa årsstämma,
kunna besluta om nyemission av sammantaget högst 4 300 000
aktier av serie B. Styrelsen har ej nyttjat bemyndigandet under
räkenskapsåret.
Årsstämman 8 november 2022 beslutade vidare att bemyndiga
styrelsen att besluta om förvärv eller överlåtelse av aktier i bolaget.
Förvärv får ske av högst så många B-aktier att bolaget efter varje
förvärv innehar högst 10 procent av det totala antalet aktier i
bolaget. Under räkenskapsåret 2022/2023 har inga återköp eller
försäljningar av egna aktier skett.
OPTIONER
Inga optioner finns utställda av bolaget.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
År Transaktion
Nominellt värde
per aktie kronor
Förändring av
aktiekapital
kronor
Totalt
aktiekapital
kronor Antal
Antal
aktier B
Antal
aktier C
Totalt
antal aktier
1992 Bildande av bolaget 100 50 000 50 000 500 0 500
1993 Nyemission 100 600 000 650 000 6 500 0 6 500
1995 Nyemission 100 34 200 684 200 6 500 342 6 842
1995 Split 1 0 684 200 650 000 34 200 684 200
1996 Nyemission 1 300 000 984 200 650 000 334 200 984 200
1996 Nyemission 1 200 000 1 184 200 250 000 934 200 1 184 200
1997 Nyemission 1 592 100 1 776 300 375 000 1 401 300 1 776 300
1998 Fondemission 1 1 776 300 3 552 600 750 000 2 802 600 3 552 600
1999 Nyemission 1 1 776 300 5 328 900 750 000 4 578 900 5 328 900
2006 Omstämpling A-B 1 0 5 328 900 350 000 4 978 900 5 328 900
2007 Nyemission 1 2 000 000 7 328 900 350 000 6 978 900 7 328 900
2017 Nyemission 1 31 671 100 39 000 000 350 000 6 978 900 31 671 700 39 000 000
2017 Omstämpling A-B 1 0 39 000 000 0 7 328 900 31 671 100 39 000 000
2017 Omstämpling C-B 1 0 39 000 000 0 29 066 783 9 933 217 39 000 000
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
15
SRSTA AKTIEÄGARNA PER 2023-06-30
Ägare B-aktier C-aktier Kapitalandel % Röstandel %
Marknadvärde
B-aktier (Tkr)
Bronsstädet AB 21 066 783 9 933 217 79,5 79,5 602 950 000
AB Traction 2 845 954 7,3 7,3 55 353 805
Nordnet pensionsförsäkring 612 696 1,6 1,6 11 916 937
Avanza Pension 432 451 1,1 1,1 8 411 172
CBLDN-EQ NORDIC SMALLCAP 341 404 0,9 0,9 6 640 308
Handelbanken Sverige Index Criteria 170 000 0,4 0,4 3 306 500
Henrik Strid 153 053 0,4 0,4 2 976 881
Johan Markensten 151 018 0,4 0,4 2 937 300
Claes Göran Almsparre 142 000 0,4 0,4 2 761 900
Gunnar Lindberg 100 000 0,3 0,3 1 945 000
Michaela Schåltz 100 000 0,3 0,3 1 945 000
SEB Sverige Index Nära 100 000 0,3 0,3 1 945 000
Fredrik Öberg 90 000 0,2 0,2 1 750 500
Swedbank Försäkring 87 353 0,2 0,2 1 699 016
SEB Sverige Indexfond 85 894 0,2 0,2 1 670 638
Övriga 2 588 177 6,6 6,6 50 340 043
Summa 29 066 783 9 933 217 100,0 100,0 758 550 000
INNEHAV ANTAL AKTIER PER 2023-06-30
Antal aktier Antal aktieägare B-aktier C-aktier Kapital andel % Röstandel %
1–500 1 564 223 129 0 0,6 0,6
5011 000 203 168 617 0 0,4 0,4
1 0015 000 220 509 901 0 1,3 1,3
5 001– 10 000 37 278 042 0 0,7 0,7
10 00115 000 16 201 943 0 0,5 0,5
15 00120 000 6 101 483 0 0,3 0,3
20 001– 37 27 583 668 9 933 217 96,2 96,2
Totalt 2 083 29 066 783 9 933 217 100,0 100,0
16
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Duroc AB (publ) 556446-4286 med säte i Stockholm,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2022/2023, vilket
omfattar perioden 1 juli 2022–30 juni 2023.
VERKSAMHETSBESKRIVNING
DUROC I KORTHET
Duroc är ett investeringsföretag som förvärvar, utvecklar och
förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik
och marknad siktar koncernens företag på en stark position i sina
respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utveck-
lingen. Koncernen har under räkenskapsåret 2022/2023 omsatt
3 493,1 Mkr och haft i genomsnitt 1 017 anställda i Europa och
USA. Duroc AB är noterat på Nasdaq Stockholm.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare uppgick vid årets slut till 2 083 (2 172). Största
ägare var vid räkenskapsårets utgång Bronsstädet AB med
79,5 procent av röstetalet följt av AB Traction med 7,3 procent och
Nordnet Pensionsförsäkring AB med 1,6 procent av rösterna.
AFFÄRSMODELL OCH STRATEGI
Duroc skapar värde genom strategiska förvärv och långsiktig
hållbar utveckling av dotterbolagen. Duroc eftersträvar långsiktigt
ägande av företagsportföljen. Dotterbolagen är närmast kunderna
och förstår därmed marknaden och kundbehoven bäst. Styr-
modellen är decentraliserad och respektive dotterbolag är ansvarig
för sin resultatutveckling. Duroc ser entreprenörskapet som en bas
till en sund och lönsam tillväxt.
Gemensamt för koncernens bolag är att de har långsiktig
intjänings förmåga och utvecklingspotential.
Bolagen bygger sin verksamhet på ingående kunskap om både
teknik och marknad. Duroc tar som ägare en aktiv roll och bidrar
till utvecklingen av respektive verksamhet. Genom att investera i
de befintliga bolagen samt genom förvärv av nya företag skapar
Duroc-koncernen värdetillväxt för aktieägarna. Durocs affärs-
modell finns också beskriven på sidorna 5–6.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
Nettoomsättningen minskade med 6 procent under
räkenskapsåret. Den organiska tillväxten uppgick till
-12 procent.
Justerad EBIT uppgick till 4,6 Mkr (90,1), justerad EBIT exkl.
Griffine uppgick till 21,7 Mkr (159,3).
Nettoskulden har sjunkit kraftigt under året och uppgår till
115,0 Mkr (265,7) exklusive leasingskuld.
Pågående strategiska processförbättringar i DMT-gruppen
har bidragit till en omsättningstillväxt på 11 procent. DMT
befinner sig i en tillväxtfas där satsningar på personal
och processer som kortsiktigt belastar resultatet. EBIT-
marginalen uppgick till 7,5 procent (9,3).
Genom en så kallad Buy-In-lösning köpte dotterbolaget
IFG Holdings Ltds pensionsstiftelse en annuitetsförsäkring
från Aviva Life & Pensions UK Ltd i december 2022, vilket
ger en årlig minskning av utgifter med ca 6 Mkr samt ett
upp hörande av samtliga pensionsåtaganden inom
12–14 månader.
Investeringar om sammanlagt 62 Mkr, exklusive nya
leasingkontrakt, har genomförts för att öka kapaciteten,
effektivisera och utveckla verksam heten i portföljbolagen.
Insolvensförfarandet avseende det franska dotterbolaget
Griffine Enduction S.A har till största delen slutförts. Duroc
har inga vidare åtaganden gällande verksamheten och inga
ytterligare kostnader bedöms belasta Durocs resultat.
Duroc hade vid utgången av räkenskapsåret 273 Mkr i out-
nyttjade kreditfaciliteter och en fortsatt låg belåningsgrad
med en soliditet om 58 procent (52).
Mot bakgrund av att det negativa resultatet i all väsentlighet
består av ej kassaflödespåverkande engångseffekter och
att den finansiella ställningen har stärkts betydligt, föreslår
styrelsen att en bibehållen utdelning 0,25 kronor per aktie
lämnas för räkenskapsåret 2022/2023.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
17
KONCERNENS RESULTAT OCH FINANSIELLA STÄLLNING
Belopp Mkr 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020
Nettoomsättning 3 493,1 3 720,5 3 254,5 3 158,2
Övriga rörelseintäkter 33,1 20,4 33,1 119,3
1
Rörelsekostnader -2 717,7 -2 87 7,8 -2 411,5 -2 318,9
Personalkostnader -704,5 -686,2 -686,3 -689,5
Resultat före av och nedskrivningar 104,0 199,3 189,8
2
269,1
1,2
Rörelseresultat -187,6
3
83,0 88,6 161,8
Nettoskuld exkl. effekter från IFRS 16 115,0 265,7 139,9 117,8
Nettoskuldsättningsgrad exkl effekter från IFRS 16 23,1 21,5 13,0 12,3
1
Inklusive upplösning av negativ goodwill om 66,9 Mkr 2019/2020.
2
Kostnader för omstrukturering ingår i rörelseresultatet 2020/2021 med 37,2 Mkr och 2019/2020 med 19,8 Mkr.
3
Påverkat av koncernmässiga nedskrivningar av tillgångar om 179,3 Mkr relaterade till Griffine Enduction S.A.
Koncernens nettoomsättning uppgick till 3 493,1 Mkr (3 720,5).
Rörelseresultatet uppgick till -187,6 Mkr (83,0). Koncernens
resultat efter skatt uppgick till -238,1 Mkr (64,9).
Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets utgång till 26,6 Mkr
(26,1). De räntebärande skulderna motsvarade 277,9 Mkr (422,1)
inklusive leasingskuld från IFRS 16 om 136,1 Mkr (130,3) och
koncernens nettoskuld uppgick till 251,1 Mkr (396,0). Eget kapital
uppgick till 1 085,8 Mkr (1 237,8), motsvarande 27,8 kr per aktie
(31,7). Soliditeten uppgick vid årets utgång till 57,8 procent (52,1).
Om likvida medel och räntebärande skulder skulle nettoredovisas
skulle koncernens justerade soliditet uppgå till 58,6 procent (52,7).
Kassaflödet uppgick till 10,3 Mkr (-37,8), varav 217,2 Mkr (-36,8)
kom från den löpande verksamheten. Framför allt är det minskade
lager och sjunkande materialpriser samt mer återhållsamma
inköp i kombination med positiva effekter från kundfordringar som
bidragit till ökningen. Kassaflöde från investeringsverksamheten
uppgick till -61,3 Mkr (-61,7) där -59,4 Mkr (-55,9) avsåg köp och
försäljning av materiella anläggningstillgångar och -1,5 Mkr (-6,5)
avsåg köp och försäljning av immateriella anläggningstillgångar.
Koncernen har under räkenskapsåret gjort investeringar i
materiella och immateriella anläggningstillgångar om totalt
89,1 Mkr (75,6), varav 27,5 Mkr (8,3) hänförs till avtal gällande
leasing av materiella anläggningstillgångar, så kallade nyttjande-
rättstillgångar, i enlighet med IFRS 16. Kassaflödet från finan-
sierings verksamheten uppgick till -145,6 Mkr (60,7) där -68,2 Mkr
(127,5) avsåg utnyttjade kreditfaciliteter och -30,3 Mkr (-28,3)
avsåg betalning av leasingskulder enligt IFRS 16.
DUROCS PORTFÖLJBOLAG
Durocs verksamhet är från och med räkenskapsåret 2022/2023
indelad i sju rörelsesegment, vilka motsvaras av portföljbolagen
IFG, Cresco, Drake Extrusion, Plastibert (tidigare en del av Cotting
Group), Duroc Machine Tool Group, Duroc Rail och Smaller
Company Portfolio. En gemensam ledstjärna för all verksamhet
är att vi skapar en konkurrenskraftig industri, en god arbetsmiljö
och ett hållbart samhälle. För en detaljerad beskrivning av varje
portfölj bolag, se sid 7–13.
PORTFÖLJBOLAGENS RESPEKTIVE BIDRAG
TILL KONCERNENS NETTO OMSÄTTNING OCH
RÖRELSERESULTAT
Nettoomsättning Rörelseresultat
2022/
2023
2021/
2022
2022/
2023
2021/
2022
International Fibres Group 1 201,5 1 384,9 -15,2 76,9
Drake Extrusion 623,8 746,3 -32,3 -3,8
Cresco 278,9 276,3 -4,2 30,1
Plastibert 176,9 168,8 -11,8 -2,0
Duroc Machine Tool Group 599,5 538,1 45,0 49,8
Duroc Rail 153,2 134,0 28,6 28,8
Smaller Company Portfolio 193,8 166,3 13,0 8,9
Holdingbolag/koncern-
gemensamma funktioner 6,0 6,8 -193,4 -20,4
Elimineringar -6,4 -10,9
Griffine – dekonsoliderat 266,0 309,9 -17,3 -85,3
Totalt 3 493,1 3 720,5 -187,6 83,0
FILIALER I UTLANDET
Duroc har en filial i Danmark tillhörande Duroc Machine Tool
Holding AB, som står för DMT Groups danska verksamhet samt en
filial i Norge tillhörande Universal Power Nordic AB.
HÅLLBARHETSRAPPORT
Styrelsen ansvarar för att upprätta hållbarhetsrapporten som
avges enligt årsredovisningslagen. Durocs hållbarhetsrapport är
upp rättad separat och finns att läsa på koncernens hemsida
www.duroc.se/om-duroc/hallbart-vardeskapande/
hallbarhetsrapporter/.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Under räkenskapsåret 2022/2023 har Duroc köpt konsult-
tjänster och betalat lokalhyra till ett belopp om 1,0 Mkr (2,4)
samt sålt tjänster om 0,0 Mkr (0,2) av bolag där Bronsstädet
AB är majoritets ägare, Transaktionerna har genomförts utifrån
marknads mässiga villkor.
18
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Duroc AB och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom
sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karakr
och rörelsekarakr, vilka bolagen själva kan påverka i större eller
mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer
för att identifiera förekommande risker samt bema hur dessa
ska hanteras. En utförlig beskrivning av moderföretagets och
dotter bolagens risker och riskhantering ges i not 3 och not 26.
Det makro ekonomiska läget i kölvattnet av covid-19-pandemin
och det pågående kriget i Ukraina har påverkat Duroc-koncernens
bolag på olika sätt.
Generellt högre energipriser och volatila råvarupriser påverkar
främst fiberbolagen Drake Extrusion, IFG, Cresco och Plastibert
där både produktion och insatsvaror är energikrävande. Det finns
en viss eftersläpning i prishöjning till kunderna, som påverkar det
finansiella året negativt.
Tillfälliga störningar i leveranskedjor, som varit förekommande
sedan covid-19-pandemins utbrott och en därtill större osäkerhet
avseende leveranstider och komponentförsörjning är en stor
osäkerhets faktor i vissa delar av koncernen. Större vikt läggs vid
att planera och säkra upp komponenttillgång genom god inköps-
planering.
Samtliga bolag påverkas i olika omfattning av högre transport-
kostnader men det finns också vissa positiva effekter av bolagens
geografiska läge, såsom att kunder återgår till inköp från Europa i
stället för Asien.
Inflation påverkar alla bolag som får en negativ inverkan på
kostnads massan. I bolag med hemvist i Belgien, Österrike och
i viss mån UK, där tvingande inflationsbaserade löneökningar
förekommer, påverkas även kostnadsbilden gällande personal.
Inflation påverkar också slutkonsumenterna av de produkter som
bolagen inom Duroc-koncernen producerar och säljer till. Mark-
naden för soffor, sängar, bilar och textiler, där främst fiberbolagen
är en del av produktionskedjan, har reducerats under året.
Duroc-koncernens direkta exponering mot Ukraina och
Ryssland är begränsad och avsåg varor som idag är ej upptagna
på EUs sanktionslista mot Ryssland. Styrelsen har dock tagit ett
etiskt beslut att ej sälja varor som direkt eller indirekt kan komma
Ryssland till godo. Trots en på koncernnivå begränsad direkt
exponering mot Ryssland har krigets påverkan på det generella
makroekonomiska läget i stort tillsammans med generella pris-
ökningar påverkat Durocs koncernbolag.
Det makroekonomiska och geopolitiska läget är en osäkerhets-
faktor framåt. Det finns en risk att ett mer utmanande företags-
klimat kan fortsätta att påverka Durocs verksamhet negativt.
Samtidigt kan geografiska förändringar i leverantörskedjorna, där
europeiska och amerikanska företag vill minska beroendet av Kina
och andra politiskt utsatta länder samt korta transportvägarna,
gynna Duroc. Europeiska och amerikanska företag, som i större
utsträckning styr inköp och produktion till de lokala marknaderna
ger affärsmöjligheter för flera av Durocs bolag.
Duroc står väl finansiellt utrustat för att möta försämrade
ekonomiska förutsättningar.
Nedan beskrivs ytterligare risker som Duroc är utsatt för i sin
verksamhet.
DUROCS VERKSAMHET ÄR FÖREMÅL FÖR
KONKURRENS
Durocs dotterbolag verkar på konkurrensutsatta marknader. Den
framtida konkurrenssituationen är bland annat beroende av för-
mågan att möta befintliga och framtida marknadsbehov. Flera av
bolagen verkar på marknader där konkurrensen är hård och i vissa
fall konkurrerar dotterbolag med akrer som kan erbjuda ett mer
komplett sortiment av varor och tjänster, är större, samt har större
finansiella, tekniska, marknadsförings och personalresurser.
Det är av stor vikt att Duroc fortsätter att vara entreprenöriella, ta
ansvar och arbeta nära sina kunder för att hela tiden kunna möta
deras behov.
DUROC ÄR BEROENDE AV SAMARBETE MED
LEVERANTÖRER OCH TILLGÅNGEN PÅ BLAND ANNAT
POLYPROPYLENGRANULAT
Duroc är beroende av att samarbeten med leverantörer och till-
verkare fungerar väl. Inom portföljbolaget Duroc Machine Tool,
som bedriver maskinhandel och inom Small Company Portfolio där
man bland annat bedriver handel med motorer är samarbetet med
tillverkarna och deras förmåga att utveckla konkurrens mässiga
produkter avgörande för verksamhetens utveckling. Verksam-
heten i Cresco, IFG, Drake Extrusion och Plastibert är beroende av
tillgången på råvara i form av polypropylengranulat. Polypropylen är
en biprodukt från oljeraffinering varför råvarupriset på polypropylen
till viss del och på lång sikt korrelerar med olje priset. Förändringar
i kostnader för råvaror får därr potentiellt stor påverkan på dessa
portföljbolags intjäningsförmåga. Fluktuationer i råvarupriser
kan bero på faktorer utanför IFGs kontroll. Det finns en risk att
tillgången på råvara minskar, med stigande råvarupriser till följd.
IFG har i dagsläget många leverantörer av samma insatsvara och
kundavtal, vilka i flertal fall inkluderar prisjusteringsklausuler.
POLITISKA RISKER
Duroc har verksamhet i 11 länder och är därmed exponerad för
politiska och ekonomiska risker både globalt och i enskilda länder
och regioner. En viktig komponent för koncernens verksamhet och
kunderbjudande är den Europeiska unionens inre marknad, d.v.s.
den gemensamma marknaden med fri rörlighet för varor tjänster,
kapital och personer inom den Europeiska unionen. Duroc har inte
påverkats direkt i någon större utsträckning av kriget i Ukraina,
då exponeringen mot Ukraina och Ryssland är låg. Däremot kan
Duroc påverkas indirekt, genom att kunder och leverantörer kan
vara exponerade mot dessa marknader. Därtill påverkar politiska
beslut relaterade till kriget i Ukraina, till exempel Rysslands strypta
gasleveranser till Europa, koncernens bolag direkt.
REGULATORISKA KRAV
Vissa delar av Durocs verksamhet bedrivs inom områden som
påverkas av lagar och regleringar från olika myndigheter inom de
länder där respektive dotterbolag är verksamt. Sådana regleringar
kan t.ex. utgöras av standarder som vissa produkter måste uppfylla
eller regleringar och lagar som påverkar hur Duroc kan tillverka
sina produkter eller bedriva sin verksamhet. Inom de verksam-
heter där det bedömts erforderligt finns etablerade processer för
att säkerställa att eventuella regelförändringar fångas upp och
implementeras
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
19
BEROENDE AV NYCKELPERSONER
OCH ÖVRIG PERSONAL
Durocs framgång är beroende av ledande befattningshavare, ledare
i dotterbolagen och andra nyckelpersoner som bidrar med expert-
kunskap, erfarenhet och engagemang. Det är väsentligt att Duroc
har förmåga att attrahera och behålla medarbetare med rätt kom-
petens, erfarenhet och värderingar. Att ledare och nyckel personer
har hög kompetens inom verksamhetsutveckling samt inom sina
respektive verksamheter och områden är avgörande för Duroc.
TVISTER OCH ÄNDRADE SKATTEREGLER
Duroc är från tid till annan inblandad i tvister och andra rättsliga
förfaranden inom ramen för den löpande verksamheten och kan
således komma att exponeras mot ersättningskrav och andra
anspråk till följd av exempelvis avtalstvister. Då koncernen har verk-
samhet i ett stort antal jurisdiktioner, och även har avtalsrelationer
med motparter i olika jurisdiktioner kan eventuella tvister komma
att prövas enligt främmande lands rättsordning. Internationella
regelverk som styr den globala skattemiljön är föremål för regel-
bundna förändringar, vilka kan komma att påverka koncernen skatte-
relaterade utgifter. Duroc bevakar löpande utvecklingen på området
i de länder där koncernen har bolag och bedömer eventuella effekter
på koncernens finansiella ställning, resultat och kassaflöde.
PENSIONSÅTAGANDEN
I koncernens bolag i Storbritannien, Österrike och Belgien finns
förmånsbestämda pensionsåtaganden. Det fanns även pensions-
åtaganden i Griffine Enduction S.A., i Frankrike, vilka numera ej
ingår i koncernens räkenskaper. Pensionsåtagandena är till del
säkerställda genom fonderade medel. Pensionsskuldens storlek
beräknas med aktuariella metoder och kan således fluktuera
bland annat till följd av förändringar i ränteklimatet och värdet på
pensionsstiftelsens tillgångar, vilka påverkas av resultatet från för-
valtningen. Under räkenskapsåret 2022/2023 har avsättningen för
pensioner minskat med 29,4 Mkr. Minskningen är huvudsakligen
relaterad till att franska Griffine Enduction S.A. har dekonsoliderats
under året samt att IFG Holding Ltds pensionsstiftelse, i december
2022, köpt en annuitetsförsäkring vilket ger en årlig minskning av
utgifter med ca 6 Mkr samt ett upphörande av samtliga pensions-
åtaganden inom 12–14 månader.
FINANSI ELL A RISK ER OCH FINA NSIELL A INSTRU MENT
Koncernen är vidare utsatt för ett antal finansiella risker, såsom
valutarisk, ränterisk, finansieringsrisk, kreditrisk och likviditetsrisk.
Valutarisker uppstår främst genom affärstransaktioner, redovisade
tillgångar och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverksam-
heter. En förändring i räntenivån kan innebära ökade kostnader
för befintlig och framtida upplåning. Kreditrisk uppstår för Duroc
främst genom den exponering som finns gentemot kunder i
samband med fakturering. Finansiella instrument utöver de som
uppkommit i den löpande verksamheten, utgörs huvudsakligen av
räntebärande upplåning. Förekomsten av derivat- och säkrings-
instrument är begränsad. Duroc är finansiellt starkt med en
soliditet om 57,8 procent (52,1), en låg belåningsgrad och outnytt-
jade kreditfaciliteter på ca 273 Mkr per 30 juni 2023. Koncernens
likviditet finns placerad i bank. Likvida medel uppgick vid årets
utgång till 26,6 Mkr (26,1) och koncernens nettoskuld exkl. effekter
från IFRS 16 uppgick till 115,0 Mkr (265,7). Läs mer om koncernens
finansiella risker i not 26.
BOLAGSSTYRNING
Duroc tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning, se separat bolags-
styrningsrapport på sidorna 22–25.
RIKTLINJER FÖR ERTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Dessa riktlinjer beslutades av Durocs årsstämma 2020 och
omfattar styrelsen, verkställande direktören och övriga personer i
koncernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags-
stämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi innebär i korthet att bolaget förvärvar,
utvecklar och förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup
kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på
en stark position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar
bolaget aktivt till utvecklingen. För mer information om bolagets
affärsstrategi hänvisas till bolagets hemsida (www.duroc.se/om-
duroc/).
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att bolagets
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig total-
ersättning. Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet.
Ersättningsformer
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast lön,
rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolags-
stämman kan därutöver, oberoende av dessa riktlinjer, fatta beslut
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler
än svenska får ersättningar vederbörligen anpassas för att följa
tvingande regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
Fast årlig kontantlön grundas på marknadsmässiga förutsättningar
och ska fastställas med hänsyn till arbetets svårighetsgrad och
den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde och
prestation. Fast lön är föremål för årlig revidering.
Rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Dessa kriterier kan vara finansiella eller icke-
20
finansiella. De kan även utgöras av individanpassade kvantitativa
eller kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till
bolagets strategi för värdeskapande eller den ledande befattnings-
havarens långsiktiga utveckling. Uppfyllelse av kriterier för utbetal-
ning av rörlig ersättning ska kunna mätas under en period om ett
år. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig ersättning har avslutats ska bemas i vilken utsträckning
kriterierna har uppfyllts. Såvitt avser finansiella kriterier ska bedöm-
ningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig ersättning till den verkställande direktören
och den verkställande direktören är ansvarig för bedömningen
avseende rörlig ersättning till övriga ledande befattnings havare,
med förbehåll för styrelsens godkännande avseende ledande
befattningshavare som rapporterar direkt till den verk ställande
direkren.
Rörlig ersättning kan uppgå till högst två tredjedelar av den fasta
årliga kontantlönen för ifrågavarande ledande befattningshavare.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständig heter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
är tidsbegränsade och endast görs på individnivå, antingen i
syfte att rekrytera eller behålla ledande befattningshavare eller
som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver individens
ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga
ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga kontant-
lönen och får inte utges mer än en gång per år per individ. Beslut
om sådan ersättning ska fattas av styrelsen efter beredning av
ersättnings utskottet.
Rörlig ersättning bör utformas på så vis att styrelsen, om excep-
tionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa
eller underlåta utbetalning av rörlig ersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig. Styrelsen ska även ha rätt att, enligt lag eller
avtal, med förbehåll för de begränsningar som kan följa därav, helt
eller delvis återkräva rörlig ersättning som har utbetalats på grund-
val av uppgifter som senare visat sig vara felaktiga eller lämnade i
vilseledande syfte.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner för de ledande befattningshavarna ska vara
avgiftsbaserade, om inte annat krävs enligt exempelvis kollektiv-
avtal. Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande, om inte
annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är
tillämpliga på den ledande befattningshavaren vid utbetalnings-
tillfället. Ledande befattningshavares pensionsförmåner får inte
överstiga 30 procent av den fasta årliga kontantlönen, inklusive
semesterersättning, såvida inte pensionsrätten är högre enligt till-
lämpligt kollektivavtal. Pensionsåldern är 65 år.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk-
förmåner och bilförmån. Sådana förmåner får uppgå till högst
15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst
sex månader för samtliga ledande befattningshavare. Vid upp-
sägning från ledande befattningshavares sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader. Rätt till avgångsvederlag föreligger inte.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall. Ersättningen ska uppgå till högst 60 procent av
den fasta årliga kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen och
utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning
gäller, vilket ska vara högst 18 månader efter anställningens upp-
hörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens kompo nenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Konsultarvode
För det fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför
tjänster för bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för
detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till
implementeringen av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Arvodet ska vara marknadsmässigt och godkännas av styrelsen.
Beslutsprocess för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets upp-
gifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer har antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid
styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte den verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Som framgår av ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
21
Information om beslutade ersättningar som inte har förfallit till
betalning och om avvikelser från de riktlinjer som antogs vid
årsstämman 2020
Vid tiden för årsstämman 2022 har bolaget inte några ersättnings-
åtaganden som ej förfallit till betalning utöver löpande åtaganden
till ledande befattningshavare i enlighet med de ersättnings-
principer som beslutades vid årsstämman 2020. Riktlinjerna som
antogs vid årsstämman 2020 har följts utan avvikelser.
FRAMTIDEN
Under det kommande räkenskapsåret förväntas de polymer-
relaterade bolagen vända resultatutvecklingen åt rätt håll om än
på en fortsatt låg nivå. De lagernivåer som nu finns hos kunderna
bedöms ej vara tillräckliga för att täcka kommande behov under
den kommande 12-månadersperioden. Även om det är ett svår-
bedömt läge som helhet så är Durocs förntan att det kommande
räkenskapsåret kommer att utvecklas mer positivt än det som just
avslutats. Dotterbolagen med stark utveckling under 2022/2023
är nu stabila, ett resultat av de senaste årens fokus på försäljning
och tillväxt.
Baserat på de affärsplaner som respektive affärsenhet lagt fram,
bedöms det att Duroc-koncernens potentiella intjänings förmåga är
väsentligt mycket högre än vad som presterats under det gångna
året. Industrihandel levererar, med goda förutsättningar för fortsatt
tillväxt och värdeskapande, redan på dessa planer, medan de
kapitaltunga polymerbaserade enheterna har en längre sträcka att
vandra innan deras intjäning svarar upp mot Durocs krav.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagens utgång.
PERSONAL
Medelantalet anställda under året uppgick till 1 017 (1 099). Rätt
kompetens är avgörande för Durocs framgång. Inom Duroc finns
en tydlig entreprenörsanda som tar sig uttryck i medarbetarnas
förmåga att se möjligheterna och skapa affärer. För Duroc är det
essentiellt att erbjuda medarbetare möjlighet till vidareutveckling
och utbildning. Den decentraliserade organisationsmodellen inne-
bär att besluten fattas nära kunden, vilket skapar ett stort utrymme
för varje enskild medarbetare, både vad gäller ökat ansvar och
möjligheter att påverka den egna organisationen.
Dotterbolagens medarbetare har stor kunskap om sina produk-
ter och branscher. Mellan Durocs dotterbolag sker samarbeten och
utbyte av kompetens och erfarenheter både mellan bolagsledning
och medarbetare.
Respekt för individen är en grundläggande värdering hos
Duroc. Duroc uppmuntrar mångfald och strävar efter att skapa
en dynamisk organisation och ser individernas olikheter som en
tillgång. Oberoende av kön, etnisk tillhörighet, religiös bakgrund,
civilstånd, ålder eller sexuell läggning ska alla ges samma möjlig-
heter till utveckling.
MODERBOLAGET
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling,
förvärv, uppföljning av utvecklingen i koncernbolagen samt eko-
nomisk rapportering. Moderbolaget har under året haft i genom-
snitt 5 (6) anställda. Omsättningen utgörs av internt fakturerade
tjänster och uppgick för räkenskapsåret 2022/2023 till 5,9 Mkr
(5,9). Resultat efter skatt uppgick till 33,5 Mkr (-143,7), varav
61,7 Mkr (103,0) avser utdelning och koncernbidrag från dotter-
bolagen. Utdelning från dotterbolagen uppgick till 20,0 Mkr (65,3).
Utöver andelar i koncernföretag består tillgångarna i moderbolaget
främst av fordringar på koncernföretag och banktillgodohavanden.
De disponibla likvida medlen i Duroc AB uppgick vid räkenskaps-
årets slut till 0,0 Mkr (0,0), därtill fanns även outnyttjade kredit-
faciliteter på 272,7 Mkr (205,0). Eget kapital uppgick till 960,0 Mkr
(936,3) och soliditeten uppgick till 80,4 procent (77,8).
AKTIEN
Totalt antal utestående aktier uppgår till 39 000 000, varav
29 066 783 B-aktier och 9 933 217 C- aktier. Varje aktie berättigar
till en röst och medför samma rätt till andel av bolagets tillgångar
samt berättigar till lika stor utdelning. Bolaget innehar inga egna
aktier.
FÖRSLAG TILL RESULTATDISPOSITION
Mot bakgrund av att det negativa resultatet i all väsentlighet består
av ej kassaflödespåverkande engångseffekter och att den finansi-
ella ställningen har stärkts betydligt, föreslår styrelsen en utdelning
om 0,25 kronor per aktie för verksamhetsåret 2022/2023, totalt
9 750 000 kronor.
MODERBOLAGET
Till årsstämmans behandling står följande medel:
Överkursfond 821 506 500
Balanserat resultat 64 921 705
Årets resultat 33 504 463
Kronor 919 932 668
Styrelsen föreslår att bolagets fria vinstmedel disponeras enligt
följande:
Utdelning till innehavare av aktier av serie B och C
0,25 SEK/aktie
1
-9 750 000
Balanseras i ny räkning 910 182 668
1
Baserat på antalet utestående aktier den 30 juni 2023.
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas
till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer.
22
Denna rapport har granskats av bolagets revisor i enlighet med
aktiebolagslagens krav
BOLAGSSTYRNING
Duroc AB är ett svenskt publikt aktiebolag, vars aktier av serie B
är noterade på Nasdaq Stockholm. Styrningen utgår från såväl
externa regelverk som internt utarbetade och fastställda policy-
dokument, vilka fastställer riktlinjer för hela Duroc-koncernens
verksamhet. Policydokumenten är baserade på grundläggande
värderingar och principer, som ska prägla Durocs verksamhet och
medarbetarnas uppförande.
Duroc tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”). Inga
avvikelser från koden har skett under räkenskapsåret 2022/2023,
med undantag för området valberedning (se Valberedning längre
ner på sidan).
Andra viktiga externa regelverk, som Duroc följer är Svensk
aktiebolagslag, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt
Redovisningslagstiftning och rekommendationer. Därtill kommer
ett antal övriga tillämpliga lagar och förordningar
Till grund för bolagets styrning ligger också Bolagsordningen,
styrelsens och styrelseutskottens arbetsordningar, vd-instruktion
och interna policydokument så som till exempel kommunikations-
policy, insiderpolicy, uppförandekod, whistle blower-policy, CSR-
policy och finanspolicy.
Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och
fastställs av årsstämman. Bolagsordningen innehåller inga sär-
skilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelse-
ledamöter eller om ändring av bolagsordning. Durocs bolags-
ordning finns tillgänglig på Durocs hemsida, www.duroc.com.
Verkställande direktör
Ledningsgrupp
Drake Ex trusion board Cresco board Plastibert board DMT Group board Duroc Rail boardIFG board
Aktieägare
vid bolagsstämma
Revisor
Ersättningsutskott
Styrelse
tillika revisionsutskott
Durocs organisation. Portföljbolagens styrelser har till huvudsaklig uppgift att följa den operationella och den finansiella utvecklingen, fastställa och följa imple-
men teringen av strategin samt säkerställa en god intern kontroll. Portföljbolagens ordförande utgörs av eller rapporterar till Verkställande direktören i Duroc AB.
ÄGARSTRUKTUR, AKTIER OCH RÖSTRÄTT
Aktiekapitalet i Duroc uppgick per 30 juni 2023 till 39 Mkr för delat
på 39 000 000 aktier, varav 29 066 783 B-aktier och 9 933 217
C-aktier. Aktiens kvotvärde uppgår till en krona per aktie. Varje aktie
motsvarar en röst och medför samma rätt till andel av bolagets
tillgångar samt berättigar till lika stor utdelning. Duroc har ingen
begränsning för hur många röster en aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma.
Duroc hade per den 30 juni 2023 2 083 (2 172) aktieägare
enligt statistik från Euroclear Sweden. De tre största ägarna var
Bronsstädet AB med 79,5 procent, AB Traction med 7,3 procent och
Nordnet Pensionsförsäkring med 1,6 procent. De tio största ägarna
svarade för 92 procent av rösterna och lika stor andel av kapitalet.
Mer information om Durocaktien och aktieägare finns på
sidorna 14–15.
BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas inflytande i Duroc utövas vid bolagsstämman, som
är bolagets högsta beslutande organ. Vid årsstämman, som
hålls inom sex månader efter räkenskapsårets utgång beslutar
aktie ägarna i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och
balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens samman-
sättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande
direktören, eventuella ändringar i bolagsordningen, val av revisor
och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolags stämman
ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsätt-
ningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett
aktivt och välinformerat sätt. Aktieägare som är registrerade i
Euroclear Swedens aktieägarregister på avstämningsdagen och
som anmäler sitt deltagande i stämman senast den dag som anges
i kallelsen har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen
personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt
att få ett ärende behandlat av årsstämman.
Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Durocs hem-
sida senast i samband med tredje kvartalsrapporten. Där finns
också upplysningar om hur aktieägarna ska förfara för att få ett
ärende behandlat av stämman. Vid stämman ska verkställande
direktören samt en revisor närvara. Styrelsens ordförande ska
närvara och så många av styrelseledamöterna så att styrelsen är
beslutsför, om möjligt samtliga styrelseledamöter.
BOLAGSSTYRNING
1 JULI 202230 JUNI 2023
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
23
ÅRSSTÄMMA 2022
Durocs årsstämma 2022 hölls den 8 november utan fysisk närvaro
av aktieägare, ombud och utomstående. Aktieägarna ut övade sin
rösträtt genom förhandsröstning, så kallad post röstning, i enlighet
med Lag 2020:198). Aktieägare som represen terade 87,0 procent
av såväl röster som aktier deltog i röstnings rfarandet. Carl Östring
utsågs till ordförande för stämman.
Årsstämman 2022 fattade bland annat beslut om följande:
Fastställande av moderbolaget och koncernens balans- och
resultaträkningar samt att resultatet balanseras i ny räkning.
Att utdelning om 0,25 öre per aktie, totalt 9 750 000 kronor,
skulle ske.
Vd och samtliga styrelseledamöter beviljades ansvarsfrihet för
det gångna räkenskapsåret.
Omval av samtliga styrelseledamöter; Peter Gylllenhammar,
Carina Heilborn, Carl Östring, och Ola Hugoson. Till styrelsens
ordförande omvaldes Peter Gyllenhammar.
PricewaterhouseCoopers AB valdes till revisor. Aleksander
Lyckow är huvudansvarig revisor.
Arvode till styrelsens ledamöter om totalt 800 000 kronor,
200 000 till vardera ledamot. Arvode till revisor enligt godkänd
räkning.
Godkännande av framlagd ersättningsrapport för 2021/2022.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av
samman taget högst 4 300 000 aktier i Duroc AB.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om återköp och över-
låtelse av egna aktier. Förvärv får ske upp till högst 10 procent
av totala antalet aktier.
Bemyndigade till styrelsen att fatta beslut om att, under tiden
intill nästa årsstämma, överlåta innehavda egna aktier, till ett
lägsta pris per aktie motsvarande ett belopp i nära anslutning
till kursen på Nasdaq Stockholm, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt och med eller utan bestämmelser
om apport eller kvittningsrätt.
Godkännande av ändringar i bolagsordningen.
Durocs årsstämma 2023 kommer
att hållas den 7 november 2023 på
Strandvägen 7A, Stockholm.
VALBEREDNING
Mot bakgrund av den koncentrerade ägarstrukturen, där Peter
Gyllen hammar via Bronsstädet AB och Traction AB tillsammans
äger 87 procent av rösterna beslutade årsstämman den
8 november 2022 att inte utse någon valberedning.
STYRELSEN
Durocs styrelse består av ledamöterna Peter Gyllenhammar, till-
lika ordförande, Carina Heilborn, Ola Hugoson och Carl Östring.
Samtliga styrelseledamöter omvaldes vid årsstämman den
8 november 2022.
Peter Gyllenhammar
Stockholm, Född 1953.
Bakgrund: Styrelseordförande sedan årsstämman 27 april 2017.
Ägare till Peter Gyllenhammar AB (inklusive Bronsstädet AB)
Utbildning: Ej avslutade studier vid Handelshögskolan i Stockholm
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Galjaden Holding AB,
Glasbtn AB, Galjaden Invest AB, VB Value Research AB, Sonsa
Business AB och Hanhammar Holding AB. Styrelseledamot i
Peter Gyllen hammar AB, Bronsstädet AB, Galjaden Fastigheter AB
med dotterbolag, Browallia Holdings Ltd. med dotterbolag, HVA
Holdings Ltd. med dotterbolag, Fastighets AB Häggatorp, samt
Gyllenhammar Maskinuthyrning AB.
Antal aktier: indirekt via Bronsstädet AB: 21 066 783 serie B och
9 933 217 serie C.
Carina Heilborn
Täby, Född 1973.
Bakgrund: Ledamot sedan 2016. Revisor på KPMG, ansvarig för
redovisning och skattefrågor på Nordisk Renting och Carema,
CFO samt Investment Manager på Bronsstädet AB sedan 2010.
Utbildning: Civilekonom.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Scandbook AB och Protean
Funds Scandinavia AB. Styrelseledamot i Sonsa Business AB
med dotterbolag, Scandbook Holding AB, Equuleus AB, Clean Oil
Techno logy AB, HVA Holding Ltd med dotterbolag, Silversläggan
Invest AB samt VB Value Research AB.
Antal aktier: 0.
Närvaro Oberoende i förhållande till
Ledamot Invald Arvode
1
Styrelse-
möten
2
Konstituer ande
styrelsemöten
Bolag och
ledning
Större
aktieägare
Peter Gyllenhammar 2017 200 000 8/8 1/1 Ja Nej
Carina Heilborn 2016 200 000 8/8 1/1 Ja Nej
Ola Hugoson 2017 200 000 8/8 1/1 Ja Ja
Carl Östring 2013 200 000 8/8 1/1 Ja Ja
800 000
1
Avser beslutat arvode på årsstämman 8 november 2022.
2
Avser möten under räkenskapsåret 1 juli 2022–30 juni 2023.
24
Ola Hugoson
Ystad, Född 1957.
Bakgrund: Ledamot sedan 2017. Sedan 1982 arbetande inom
familjeföretaget Polykemi AB, Vd och koncernchef sedan 1997
Utbildning: Civilekonom.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot Polykemi AB med
dotterbolag.
Antal aktier: 35 000 B-aktier.
Carl Östring
Lidingö, Född 1974.
Bakgrund: Styrelseledamot sedan 2013. Affärsjurist och grundare
av Generalcounsel.se. 2011–2019 chefsjurist och Investment
Manager på AB Traction. Tidigare advokat och delägare i
advokatbyrå.
Utbildning: Jur.kand.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Drillcon AB, Tundra
Fonder AB och Stenhusgruppen AB samt styrelseledamot i Recco
Holding AB med dotterbolag.
Antal aktier: 10 000 B-aktier.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Styrelsen beslutar
om koncernens övergripande mål, strategier, förvärv, avyttringar
och investeringar samt fastställer den finansiella rapporteringen
och fattar beslut rörande koncernens finansiella struktur. Styrelsen
är ansvarig för att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets
efterlevnad av lagar och andra regler samt att bolagets informa-
tionsgivning är öppen, korrekt, relevant och tillförlitlig.
Styrelsens arbetsordning och instruktioner om arbetsfördel-
ningen mellan styrelse och verkställande direktören utvärderas,
uppdateras och fastställs årligen. Om styrelsen inom sig inrättar
utskott, ska det av styrelsens arbetsordning framgå vilka arbets-
uppgifter och vilken beslutanderätt styrelsen har delegerat till
utskott samt hur utskotten ska rapportera till styrelsen.
Styrelsen ska årligen utvärdera styrelsens arbetsformer och
effektivitet. Minst en gång per år ska styrelsen särskilt utvärdera
verkställande direkrens arbete. När denna fråga behandlas får
ingen från bolagets ledning närvara.
Styrelsen har sju ordinarie sammanträden och ett konstitu-
erande sammanträde per år. De ordinarie sammanträdena äger
rum i samband med avgivande av delårs- eller helårsbokslut samt
fast ställande av budget och långsiktig finansiell plan. Därutöver
hålls extra styrelsesammanträden vid behov. Inför varje möte
skickas förslag till dagordning, inklusive dokumentation, ut till
samtliga styrelseledamöter.
Under räkenskapsperioden 1 juli 2022–30 juni 2023 hölls sju
ordinarie sammanträden, ett extrainsatt möte samt ett konsti-
tuerande möte i samband med årsstämman. På samtliga ordinarie
sammanträden behandlades strategiska frågor, bolagets och
koncernens finansiella ställning och utveckling, den ekonomiska
rapporteringen och kontrollen, personal- och organisationsfrågor,
legala frågor samt utvecklingen på finansmarknaden. Vid tre av
mötena deltog bolagets revisor och presenterade revisionsplan
samt revisionsrapporter. Under räkenskapsperioden 1 juli 2022–
30 juni 2023 har samtliga beslut varit enhälliga.
REVISION
Revisor utses årligen av årsstämman. Revisorn granskar Duroc
ABs årsredovisning och koncernredovisning, styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning, ersättning till ledande befattnings-
havare, hållbarhets rapporten samt bolagsstyrnings rapporten.
Vidare avges revisorns lagstadgade yttrande avseende ersättnings-
rapporten. Granskningsarbetet och revisions berättelsen föredras
på årsstämman. Revisorns arvode fastställs av bolagsstämman.
Vid årsstämman den 8 november 2022 fastställdes att
arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning. Vid samma
stämma omvaldes PricewaterhouseCoopers AB som revisor med
Aleksander Lyckow som huvudansvarig revisor. PwC har genom-
fört revisionen för räkenskapsperioden 1 juli 2022–30 juni 2023.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottets huvuduppgift är att, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, övervaka bolagets
finansiella rapportering och med avseende på den finansiella
rapporteringen övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering, hålla sig informerad om revisio-
nen av årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och
övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och därvid
särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra
tjänster än revisionstjänster och biträda vid upprättande av förslag
till bolagsstämmans beslut om revisorsval. Styrelsen ska tillse att
bolagets halvårs eller niomånadersrapport granskas av bolagets
revisor. Minst en gång per år träffar styrelsen, utan närvaro av
verkställande direktören eller annan person från bolagsledningen,
bolagets revisor.
Under räkenskapsåret juli 2022–juni 2023 har styrelsen i sin
helhet fullgjort utskottets uppgifter. Beslut att så skall vara fallet
är fattat mot bakgrund av bolagets storlek och verksamhetens
omfattning.
ERSÄTTNINGAR OCH ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Principerna för ersättningar till verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare föreslås av styrelsen och reglerar fast
årslön, rörlig ersättning, pension och andra förmåner. Dessa prin-
ciper ska sedan fastställas av årsstämman. Vid det konstituerande
styrelsemötet i samband med årsstämman den 8 november
2022 beslutades att utse Peter Gyllenhammar och Carl Östring till
ledamöter i ersättningsutskottet, med Peter Gyllenhammar som
ordförande.
Beslut om ersättning och andra anställningsvillkor avseende
verkställande direkren fattas av styrelsen. Riktlinjer för ersättning
och andra anställningsvillkor för övriga ledande befattningshavare
tas fram av styrelsen genom dess ersättningsutskott, fastställs
på bolagsstämma och förhandlas och avtalas med verk ställande
direktören under översyn av ersättningsutskottet.
Styrelsen, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
25
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen
och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa
koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera
och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finan-
siella resurser samt ansvara för finansiering och risk hantering.
Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan
styrelsen och verkställande direktören. Styrelsen utvärderar verk-
ställande direktörens arbete en gång varje år vid ett möte där ingen
från bolagets ledning deltar. John Häger har varit verkställande
direktör för Duroc sedan maj 2016.
John Häger
Stockholm
Född 1964
Bakgrund: Anställd 2016. Tidigare Vd Sandvik Coromant Sverige AB
Utbildning: Civilingenjör
Antal aktier: 21 511 B-aktier
STYRELSENS BESKRIVNING AV INTERN KONTROLL
OCH RISKHANTERING AVSEENDE DEN FINANSIELLA
RAPPORTERINGEN FÖR RÄKENSKAPSPERIODEN
1 JULI 2022–30 JUNI 2023
Styrelsen ansvarar enligt svenska aktiebolagslagen för den
interna kontrollen och styrningen av bolaget. Styrelsen säker-
ställer att de av styrelsen fastlagda principerna för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs samt att ändamåls-
enlig dialog med bolagets revisor upprätthålls.
Styrelsen har utvärderat behovet av att inrätta en särskild intern-
revisionsfunktion och gjort bedömningen att Durocs juridiska och
operativa struktur tillsammans med styrprocesser och kontrollsys-
tem inte kräver någon särskild funktion och internrevision.
Styrelsen i sin helhet ansvarar för styrning och kontroll av bolaget
och verkställande direktören ansvarar för den löpande styrningen
och kontrollen av koncernens strategier och affärs processer samt
den ekonomiska rapporteringen och planeringen. Denne rappor-
terar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Styrelsen ska säkerställa kontroll och styrning av bolaget genom
att tillse att verkställande direktör och andra nyckelpersoner i
bolagets ledning har rätt kompetens och att organisationen är
ändamålsenlig för koncernens behov. Organisationen i sig med
beslutsvägar, befogenheter och ansvar tillsammans med den
kultur som finns i företaget och som uttrycks i interna policyer
och rutiner är viktiga för styrningen. Styrelsen har vidare fastställt
ett antal grundläggande riktlinjer och policyer, vilka utgör basen
för en god kontrollmiljö. Dessa omfattar bland annat Durocs
uppförandekod, Corporate Responsibility policy, finanspolicy och
IT-policy. Därtill en attestordning som reglerar vilka ekonomiska
beslut som ska fattas av styrelsen i Duroc AB, av verkställande
direktören respektive av dotterbolagens styrelse eller verkställande
direktör.
Styrelsen har fastställt en skriftlig arbetsordning som klargör
styrelsens ansvar samt ledamöternas och ordförandes inrdes
arbetsfördelning. I styrelsens arbetsordning regleras även arbets-
fördelningen mellan verkställande direktören och styrelsen samt att
det finns en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen.
Företagsledningen analyserar löpande risker och effektiviteten i
den interna kontrollen i bolagens affärsprocesser. En väsentlig del
av bolagets interna kontroll återfinns i processerna kopplade till
finansiell rapportering. I dessa processer utförs en rad kontroll -
aktiviteter för att säkerställa riktigheten i intern och extern
rapportering. Här utgör även styrelsen löpande dialog med
bolagets revisor en viktig del. Durocs ekonomifunktion rapporterar
enligt fastställda rutiner i tillförlitliga rapporterings- och affärs-
system. Styrelsen får månadsvis interna rapporter och bedöm-
ningar av det ekonomiska läget i koncernens bolag. I samband
med kvartalsrapporteringen görs prognoser och analyser i syfte
att utvärdera bolagens strategier samt säkerställa att den eko-
nomiska rappor teringen är korrekt.
Vidare får koncernens bolag årligen besvara ett formulär
och göra en utvärdering av den interna kontrollen. Erhållna svar
sammanställs och utvärderas på koncernnivå samt diskuteras
med respektive bolagsstyrelse. Resultatet beaktas i koncernens
riskanalys.
Duroc har en fastställd informationspolicy som säkerställer
att Durocs interna och externa informationshantering sker på ett
korrekt sätt. Vad gäller Durocs externa kommunikation av finansiell
information och annan information som kan påverka bolagets
marknadsvärde, finns fastställda rutiner och distributionskanaler
som garanterar efterlevnad av Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter. Duroc avviker från svensk kod för bolagsstyrning då
årsstämman 2022 beslutade att inte utse någon valberedning.
Beslutet motiveras av Durocs ägarstruktur där 87 procent av
rösterna ägs av Bronsstädet AB och Traction AB.
Stockholm september 2023
Styrelsen i Duroc AB
26
Mkr Not
1 juli 2022–
30 juni 2023
1 juli 2021–
30 juni 2022
Nettoomsättning 5 3 493,1 3 720,5
Övriga rörelseintäkter 6 33,1 20,4
Förändring av varulager -27,2 27,1
Råvaror och förnödenheter -1 611,5 -1 935,9
Handelsvaror -492,9 -410,2
Övriga externa kostnader 7 -579,7 -531,7
Personalkostnader 8 -704,5 -686,2
Avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar 11, 12,13 -112,3 -116,3
Nedskrivningar av tillgångar avsedda för försäljning 14 -179,3
Övriga rörelsekostnader -6,5 -4,6
Rörelseresultat -187,6 83,0
Finansiella intäkter 9 1,7 4,8
Finansiella kostnader 9 -29,5 -13,0
Finansnetto -27,8 -8,2
Resultat före skatt -215,4 74,8
Aktuell skatt 10 -10,8 -13,9
Uppskjuten skatt 10 -11,8 4,0
Årets resultat -238,1 64,9
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -238,1 64,9
Resultat per aktie, SEK, hänförligt till moderföretagets aktieägare
Före utspädning och efter utspädning 20 -6,10 1,67
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
FÖR KONCERNEN
Mkr
1 juli 2022–
30 juni 2023
1 juli 2021–
30 juni 2022
Årets resultat -238,1 64,9
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 98,3 92,5
Säkringsredovisning -5,2 4,7
Skatt hänförlig till poster som ska återras i resultaträkningen 1,0 -0,9
Poster som inte kan återföras i resultatkningen
Aktuariella vinster och förluster 2,6 8,3
Skatt hänförlig till poster som inte ska återföras i resultaträkningen -0,9 -2,3
Summa övrigt totalresultat 95,8 102,3
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN -142,3 167,2
Varav totalresultat tillhörigt:
moderbolagets aktieägare -142,3 167,2
ÅRETS TOTALRESULTAT -142,3 167,2
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
27
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN
Mkr Not 30 juni 2023 30 juni 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 11 84,8 84,7
Immateriella anläggningstillgångar 11 8,0 22,1
Materiella anläggningstillgångar 12 538,2 620,1
Nyttjanderättstillgångar 13 127,9 125,8
Långfristiga värdepappersinnehav
0,0 0,0
Övriga långfristiga fordringar
15 0,1 5,0
Uppskjutna skattefordringar 10 45,6 64,0
Summa anläggningstillgångar
804,7 921,7
Omsättningstillgångar
Varulager 16 564,8 720,1
Förskott till leverantörer 6,1 19,0
Kundfordringar
17 425,4 631,6
Aktuella skattefordringar 4,2 12,3
Övriga fordringar 18,7 29,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 29,3 16,7
Likvida medel 19 26,6 26,1
Summa omsättningstillgångar
1 075,0 1 455,2
SUMMA TILLGÅNGAR
1 879,7 2 376,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 39,0 39,0
Övrigt tillskjutet kapital 260,5 260,5
Reserver 266,3 172,2
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 520,0 766,1
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 085,8 1 237,8
Summa eget kapital
34
1 085,8 1 237,8
Långfristiga skulder
Pensionsavsättning 21 28,9 58,3
Garantiavsättningar 22 0,0 2,6
Övriga avsättningar 22 0,7 12,3
Långfristiga räntebärande skulder 23 46,4 77,5
Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 13, 23 105,7 103,4
Övriga långfristiga skulder 1,1 2,0
Uppskjutna skatteskulder 10 40,6 50,4
Summa långfristiga skulder
223,3 306,4
Kortfristiga skulder
Garantiavsättningar 22 5,2 0,4
Övriga avsättningar 22 2,0 7,0
Kortfristiga räntebärande skulder 23 95,3 214,3
Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar
13, 23 30,5 27,0
Förskott från kunder 69,3 60,6
Leverantörsskulder 201,9 305,4
Aktuella skatteskulder 8,1 12,7
Övriga skulder 24 55,7 72,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 102,6 132,9
Summa kortfristiga skulder
570,6 832,7
Summa skulder
793,9 1 139,1
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 879,7 2 376,9
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 29.
28
RAPPORT AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR
I KONCERNENS EGET KAPITAL
Hänförligt till moderföretagets aktieägare
Mkr Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings -
derivat
Omräk-
nings-
reserv
Balanserat
resultat Summa
Totalt
eget
kapital
Inende eget kapital 2021-07-01 39,0 260,5 2,6 73,1 695,1 1 070,3 1 070,3
Årets resultat 64,9 64,9 64,9
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster 6,0 6,0 6,0
Årets omräkningseffekt 92,5 92,5 92,5
Omvärdering säkringsderivat 3,8 3,8 3,8
Summa övrigt totalresultat 3,8 92,5 6,0 102,3 102,3
Utende eget kapital 2022-06-30 39,0 260,5 6,4 165,6 766,1 1 237,8 1 237,8
Inende eget kapital 2022-07-01 39,0 260,5 6,4 165,6 766,1 1 237,8 1 237,8
Årets resultat -238,1 -238,1 -238,1
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster 1,7 1,7 1,7
Årets omräkningseffekt 98,3 98,3 98,3
Omvärdering säkringsderivat -4,2 -4,2 -4,2
Summa övrigt totalresultat -4,2 98,3 1,7 95,8 95,8
Utdelning -9,8 -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2023-06-30 39,0 260,5 2,2 264,0 520,0 1 085,8 1 085,8
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
29
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
Mkr Not
1 juli 2022–
30 juni 2023
1 juli 2021–
30 juni 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt -215,4 74,8
Justering av poster som inte ingår i kassaflödet 317,3 109,1
Betald inkomstskatt -9,7 -12,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 92,2 171,6
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Ökning/Minskning av varulager 73,9 -155,9
Ökning/Minskning av rörelsefordringar 137,6 -62,9
Ökning/Minskning av rörelseskulder -86,5 10,4
Förändring av rörelsekapital 125,0 -208,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten 217,2 -36,8
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Köp av immateriella anläggningstillgångar -1,5 -6,5
Köp av materiella anläggningstillgångar -60,0 -60,9
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 0,7 5,0
Kassaflöde från finansiella tillgångar -0,4 0,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten -61,3 -61,7
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån 1,1 0,0
Amortering av lån -38,4 -38,5
Amortering av skulder avseende nyttjanderättstillgångar -30,3 -28,3
Förändring i kortfristig rörelsefinansiering -68,2 127,5
Utdelning -9,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -145,6 60,7
Periodens kassaflöde 10,3 -37,8
Likvida medel vid periodens början 26,1 59,9
Kursdifferens i likvida medel -9,8 4,0
Likvida medel vid periodens utgång 33 26,6 26,1
30
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not
1 juli 2022 –
30 juni 2023
1 juli 2021 –
30 juni 2022
Nettoomsättning 5 5,9 5,9
Övriga rörelseintäkter 6 0,1
Övriga externa kostnader 7, 27 -7,2 -6,9
Personalkostnader 8 -10,5 -13,8
Avskrivningar -0,2 -0,2
Rörelseresultat -11,9 -15,0
Resultat från andelar i koncernföretag 20,0 65,3
Finansiella intäkter 4,7 7,6
Nedskrivning av andelar i dotterretag -116,0
Nedskrivning av fordran på koncernbolag -117,1
Finansiella kostnader -25,3 -6,3
Finansnetto 9 -0,6 -166,5
Bokslutsdispositioner
Lämnade/erhållna koncernbidrag 41,7 37,7
Resultat före skatt 29,1 -143,7
Aktuell skatt 10 0,0
Uppskjuten skatt 10 4,4
Årets resultat 33,5 -143,7
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
FÖR MODERBOLAGET
Mkr
1 juli 2022 –
30 juni 2023
1 juli 2021 –
30 juni 2022
Årets resultat 33,5 -143,7
Summa övrigt totalresultat
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR ÅRET 33,5 -143,7
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
31
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 30 juni 2023 30 juni 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0,1 0,3
Materiella anläggningstillgångar 0,0 0,0
Andelar i koncernföretag 32 1 074,6 1 074,6
Fordringar på koncernbolag 15, 31 2,2
Uppskjutna skattefordringar 10 10,6 6,2
Summa anläggningstillgångar 1 085,3 1 083,3
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 31 106,7 116,9
Övriga fordringar 1,2 1,2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 1,0 1,8
Kassa och bank 19
Summa omsättningstillgångar 108,9 119,9
SUMMA TILLGÅNGAR 1 194,3 1 203,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 39,0 39,0
Reservfond 1,1 1,1
Fritt eget kapital
Överkursfond 821,5 821,5
Balanserat resultat 64,9 218,4
Årets resultat 33,5 -143,7
Summa eget kapital 34 960,0 936,3
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 23 18,9 44,0
Summa långfristiga skulder 18,9 44,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 27,5 95,1
Leverantörsskulder 0,7 1,0
Skulder till koncernföretag 23, 31 182,7 121,9
Övriga skulder 24 0,3 0,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 4,2 4,5
Summa kortfristiga skulder 215,4 222,9
Summa skulder 234,2 266,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 194,3 1 203,2
32
RAPPORT AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR
I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Mkr
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Totalt
eget
kapital
Aktie-
kapital Reservfond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Inende eget kapital 2021-07-01 39,0 1,1 821,5 153,7 64,7 1 080,0
Disposition av föregående års resultat 64,7 -64,7
Totalresultat
Årets resultat -143,7 -143,7
Summa totalresultat 0,0 -143,7 -143,7
Utende eget kapital 2022-06-30 39,0 1,1 821,5 218,4 -143,7 936,3
Inende eget kapital 2022-07-01 39,0 1,1 821,5 218,4 -143,7 936,3
Disposition av föregående års resultat -143,7 143,7
Totalresultat
Årets resultat 33,5 33,5
Summa totalresultat 33,5 33,5
Utdelning -9,8 -9,8
Utende eget kapital 2023-06-30 39,0 1,1 821,5 64,9 33,5 960,0
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
33
KASSAFLÖDESANALYS FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not
1 juli 2022–
30 juni 2023
1 juli 2021–
30 juni 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 29,1 -143,7
Justering av poster som inte ingår i kassaflödet -49,7 194,9
-20,6 51,2
Betald inkomstskatt -0,8 -0,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital -21,4 50,5
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 1,6 -0,2
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -0,7 -0,6
Förändring av rörelsekapital 0,9 -0,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten -20,5 49,7
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Utdelning från dotterbolag 20,0 65,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten 20,0 65,3
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Amortering lån -25,2 -25,2
Nettoförändring koncerninterna fordringar och skulder 114,8 -186,0
Förändring i kortfristig rörelsefinansiering -67,6 70,0
Utdelning -9,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 12,3 -141,2
Periodens kassaflöde 11,8 -26,2
Likvida medel vid periodens början 0,0 27,3
Kursdifferens i likvida medel -11,8 -1,1
Likvida medel vid periodens utgång 33
34
Duroc AB (moderföretaget) och dess dotterföretag (sammantaget
koncernen) bedriver verksamheten i sju portföljbolag; IFG, Drake
Extrusion, Cresco, Duroc Machine Tool, Plastibert (f.d. del av
Cotting Group), Duroc Rail, samt Smaller Company Portfolio, nedan
benämnda ”bolagen”.
Under året har det franska dotterbolaget Griffine Enduction S.A
(del av Cotting Group) genomgått en rekonstruktion där inkråmet
avyttrats till ett externt bolag. Ingen verksamhet finns kvar, och
bolaget är under likvidation. I och med dekonsolideringen av Griffine
ur koncernens räkenskaper har bolaget Plastibert, bestående av
en produktionsanläggning i Belgien, redovisats och följts upp som
en enhet.
Duroc ABs huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv,
finansiering, styrning och analys. Duroc har under året haft i
genom snitt fem anställda inklusive VD och CFO. Vid årets utgång
har bolaget fem anställda.
Bolaget IFG är en av världens ledande oberoende producenter av
polypropylenbaserade fibrer och garner med kunder främst inom
anläggnings, bil-, och filterindustri. Produktionsanläggningarna är
lokaliserade i Belgien, Storbritannien och Österrike.
Bolaget Drake Extrusion tillverkar polypropylenbaserade garner
med kunder främst inom möbelindustrin. Produktionsanlägg-
ningarna är lokaliserade i USA.
Bolaget Cresco är lokaliserat i Belgien samt USA och utvecklar
och producerar fiberbaserade textilier för professionell odling och
mark täckning.
Bolaget Plastibert med produktionsanläggning i Belgien, tillverkar
och förädlar coated textiles (belagda textilier). Produkterna utgörs
av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika
områden bland annat modeindustri, skyddskläder, sjukhussängar,
tandläkarstolar, bilinredningar, möbler och väggbeklädnad.
Bolaget Duroc Machine Tool bedriver handel med verktygs-
maskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service och
support till verkstadsindustrin. Duroc Machine Tool bedriver
verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Lettland
och Litauen.
Bolaget Duroc Rail levererar kvalificerat underhåll av järnvägshjul
för lok och vagnar till järnvägsoperatörer. Verksamheten är lokali-
serad i Luleå, Sverige.
Bolaget Smaller Company Portfolio består av DLC i Luleå, som är
ledande i Sverige inom laserytbehandling och erbjuder renovering
och nytillverkning av industrikomponenter, Universal Power Nordic,
en ledande leverantör av dieselmotorer ämnade för industriella och
marina applikationer med verksamhet i Sverige och Norge samt
Herber Engineering som vid sin verksamhet i Värnamo, Sverige
tillverkar rörbockningsmaskiner.
Duroc AB (moderföretaget) är ett aktiebolag registrerat och med
säte i Sverige. Adressen till huvudkontoret är Linnégatan 18, 114 47,
Stockholm. Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm. Styrelsen
har den 28 september 2023 godkänt denna koncernredovisning
för offentligrande. Årsredovisningen kommer att föreläggas års-
stämman den 7 november 2023.
NOTER
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
35
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Durocs koncernredovisning har upprättats i enlighet med års-
redo visningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner, International Reporting Standards (IFRS) och tillhörande
tolkningar (IFRIC) så som de antagits av EU. Moderbolaget tillämpar
samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som
anges i avsnittet ”Redovisningsprinciper”, sidan 42.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffnings-
värden med följande undantag:
Finansiella tillgångar och skulder värderas antingen till verkligt
värde eller upplupet anskaffningsvärde.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder har beräknats
med tillämpning av aktuell skattesats och värderingen baseras
på hur redovisade värden på underliggande tillgångar och skulder
förväntas realiseras eller regleras.
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och netto-
försäljningsvärde.
Avsättningar värderas till det belopp som krävs för att reglera en
förpliktelse med eventuell nuvärdesberäkning.
Nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda pensionsplaner
värderas till nuvärdet av en uppskattning av den framtida ersätt-
ning som är intjänad av de anställda med avdrag för eventuella
förvaltningstillgångar som är kopplade till respektive pensions-
plan, värderade till verkligt värde.
Uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga
utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som för-
väntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat
från balansdagen medan omsättningstillgångar i allt väsentligt
består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv
månader räknat från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i allt
väsentligt av belopp som Duroc har en ovillkorad rätt att välja att
betala längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens
slut. Föreligger inte en sådan rätt per rapportperiodens slut eller
förväntas skuld regleras inom den normala verksamhetscykeln
redovisas skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer vid trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet.
Rapportvaluta
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Belopp
anges i miljoner kronor (Mkr) med en decimal om inte annat fram-
går. Avrundningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får
till följd att angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de
avrundade delbeloppen.
Segmentsredovisning
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med
den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning
av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som styrelsen och verkställande direktören i Duroc AB,
som fattar strategiska beslut.
Alternativa nyckeltal
Duroc presenterar stundom nyckeltal som kompletterar de
finansiella mått som definieras enligt IFRS, så kallade alternativa
nyckeltal, APM. Bolaget anser att dessa nyckeltal ger värdefull
information till investerare och bolagets ledning då de möjligr
utvärdering av bolagets prestation, trender, förmåga att återbetala
skuld, investera i nya affärsmöjligheter och återspeglar koncernens
förvärvsintensiva affärsmodell. Eftersom inte alla företag beräknar
finansiella nyckeltal på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara.
De ska därr inte ses som en ersättning för nyckeltal som definieras
enligt IFRS. På sidan 79 presenteras definitioner, varav flertalet är
alternativa nyckeltal
2.2 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER OCH
UPPLYSNINGAR
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Ingen förändring av standarder vilka tillämpas av koncernen har
skett under räkenskapsåret 2022/2023.
Nya standarder och tolkningar av befintliga standarder som
ännu inte har tillämpats av koncernen.
Flera nya standarder, ändringar och förbättringar i befintliga
standarder samt tolkningar har inte trätt i kraft för räkenskapsår
som börjar den 1 januari 2023 och har därmed inte tillämpats vid
upp rättandet av denna finansiella rapport. Durocs bedömning är att
inga av dessa ändringar, som ännu inte trätt i kraft, förväntas med-
föra någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Förändring av upplysningar som skett under räkenskapsåret
vilka tillämpas av koncernen
Inga sådana förändringar har skett under räkenskapsåret
2022/2023 har skett.
2.3 KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Koncernredovisning upprättas i enlighet med IFRS 10 Koncern-
redovisning och IFRS 3 Rörelseförvärv. Dotterföretag konsolideras
med tillämpning av förvärvsmetoden.
NOT 2 VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
36
Dotterföretag
Dotterföretag är alla de företag där koncernen har rätten att
utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som
vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften
av rösträtterna. En investerare har bestämmande inflytande över
investeringsobjektet när den är exponerad för eller har rätt till rörlig
avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet och kan
påverka avkastningen med hjälp av sitt bestämmande inflytande
över investeringsobjektet.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då
det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelse-
förvärv. Köpeskillingen för förrvet av ett dotterretag utgörs av
verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förrvade bolaget och de aktier som
emitterats av koncernen.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i
ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de
uppstår. Om rörelseförrvet genomförs i flera steg omvärderas
de tidigare egetkapitalandelarna i det förvärvade företaget till dess
verkliga värde vid förrvstidpunkten. Eventuellt uppkommen vinst
eller förlust redovisas i resultatet.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala
köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande
inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är lägre än
verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar, redovisas
skillnaden direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader
och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer vid trans-
aktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet.
Förljning av dotterbolag
När koncernen inte längre har ett bestämmande inflytande, värderas
varje kvarvarande innehav till verkligt värde per den tidpunkt när den
förlorar det bestämmande inflytandet. Ändringen i redovisat värde
redovisas i resultaträkningen. Det verkliga värdet används som det
första redovisade värdet och utgör grund för den fortsatta redo-
visningen av det kvarvarande innehavet som intresseföretag, joint
venture eller finansiell tillgång. Alla belopp avseende den avyttrade
enheten som tidigare redovisats i övrigt totalresultat, redovisas som
om koncernen direkt hade avyttrat de hänförliga tillgångarna eller
skulderna. Detta kan medföra att belopp som tidigare redovisats i
övrigt totalresultat omklassificeras till resultatet.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i
koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska
miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor i miljoner
(Mkr), som är koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen
eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner
och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen.
Valutakurs vinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redovisas i resultaträkningen som finansiella intäkter eller
kostnader. Avseende finansiella instrument som uppfyller kraven
för säkringsredovisning, redovisas valutakursfluktuationer i övrigt
totalresultat så länge säkringen är effektiv. Alla övriga valutakurs-
vinster och -förluster redovisas i posterna ”Övriga rörelseintäkter
eller ”Övriga rörelsekostnader” i resultaträkningen
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en
annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens
rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna
omräknas till balansdagens kurs;
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna
omräknas till genomsnittlig valutakurs och
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt
totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid för-
värv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och skulder
hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
2.5 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
(a) Goodwill
Anskaffningsvärde
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterföretag, intresseföretag och
joint ventures och avser det belopp varmed köpeskillingen över stiger
Duroc ABs andel i det verkliga värdet av identifierbara tillgångar,
skulder och eventualförpliktelser i det förrvade bolaget samt
det verkliga värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det
förvärvade bolaget.
Nedskrivning och värdering
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som
för värvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter
eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli
gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta ni
i koncernen på vilken goodwillen i fråga övervakas i den interna
styrningen. Goodwill övervakas på rörelsesegmentnivå. Good-
will nedskrivnings testas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i för hållanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det
redo visade värdet av goodwill jämförs med återvinningsvärdet,
vilket är det högsta av nyttjande värdet och det verkliga värdet
minus försäljnings kostnader. Eventuell nedskrivning redovisas
omedelbart som en kostnad och återförs inte. För ytterligare
upplysning se not 11.
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
37
(b) Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar består av utvecklings-
utgifter, patent, varumärken, licenser samt andra immateriella
anläggningstillgångar.
Anskaffningsvärde
Patent, varumärken och licenser samt övriga immateriella anlägg-
nings tillgångar som förvärvats separat redovisas till anskaffnings-
värde. Patent, varumärken och licenser samt övriga immateriella
anläggningstillgångar som förvärvats genom ett rörelse förvärv
redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Förvärvade program-
varulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då
den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift.
Nyttjandeperiod och avskrivningar
De övriga immateriella anläggningstillgångarna skrivs av linjärt
över nyttjandeperioden enligt följande;
Projekt- och utvecklingsutgifter: 3–5 år
Patent, varumärken och licenser: 3–5 år
Övriga immateriella anläggningstillgångar: 2–7 år
Restvärde, nedskrivning och nyttjandeperiod
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapportperiods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess
återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger
dess bedömda återvinningsvärde.
2.6 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till för-
värvet av tillgången. Byggnader och mark innefattar huvudsakligen
fabriker och kontor.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är
lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas
på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den ersatta delen tas
bort från balansräkningen. Alla andra former av reparationer och
underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den
period de uppkommer.
Avskrivning
Komponentavskrivning tillämpas för större anläggningstillgångar
med väsentliga enskilda delar i anskaffningsvärdet, såsom bygg-
nader samt maskiner och andra tekniska anläggningar.
Inga avskrivningar görs på mark. Avskrivningar på andra till gångar,
för att fördela deras anskaffningsvärde eller omvärderat belopp ner
till det beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden,
görs linjärt enligt följande:
Byggnader: 25–50 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar: 5–15 år
Inventarier: 5 år
Datorer: 3 år
Restvärde, nedskrivning och nyttjandeperiod
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapport periods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess åter-
vinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade värdet och
redo visas i posterna ”Övriga rörelseintäkter” eller ”Övriga rörelse-
kostnader” i resultaträkningen.
2.7 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH RÄNTEBÄRANDE
SKULDER AVSEENDE NYTTJANDERÄTTATILLGÅNGAR
Koncernen redovisar leasingavtal i enlighet med IFRS 16. I
koncernen leasas kontor, produktionsanläggningar, lagerlokaler,
maskiner, truckar och bilar.
Identifiering av leasingkontrakt
Koncernen bedömmer huruvida ett avtal är ett leasingavtal om
avtalet ger koncernen rätt att under en viss period bestämma över
användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Anskaffningsvärde
Koncernen redovisar leasingavtalen som nyttjanderättstillgång
med tillhörande skuld, från den tidpunkt då tillgången är tillgänglig
för användning.
Vid den initiala redovisningen av ett leasingkontrakt är värdet på
nyttjanderättstillgången och leasingskulden vanligtvis lika stor och
uppgår till summan av framtida leasingavgifter (fasta avgifter eller
avgifter som är indexbaserade) diskonterat med den marginella
låneräntan eller den implicita räntan i leasingkontraktet om sådan
finns, samt eventuella initiala direkta utgifter, plus åtaganden för
till exempel nedmontering, bortforsling eller återställande efter
leasingkontraktets slut.
Vid fastställande av löptid för leasingkontraktet tas hänsyn till
förlängningsoptioner om det är troligt att de kommer att utnyttjas.
Möjligheter att förlänga leasingavtal inkluderas endast i leasing-
perioden om det är rimligt att anta att avtalet förlängs.
Ränta
Avtalens implicita ränta eller den marginella låneräntan används
som diskonteringsränta för nuvärdesberäkning. Den marginella
låneräntan är den ränta som leasetagaren skulle få betala om lease-
tagaren istället upptar ett lån för att köpa motsvarande tillgång som
leasingskulden avser, hänsyn tas bland annat till kontraktets löptid,
land, valuta, säkerhet och kreditrisk för långivaren.
Avskrivningar, nedskrivningar och omprövning av kontraktets
värde
Huvudregeln är att nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt över
kontraktets löptid eller den leasingperiod som fastställts inräknat
eventuell förlängningsoption. Bedömning görs individuellt för varje
ingånget avtal. Varje leasingbetalning fördelas mellan ränta och
amortering av leasingskulden i resultaträkningen, vilket minskar
skulden och nyttjanderättstillgångens värde.
Not 2, fortsättning
38
Om kontrakt avbrytas i förtid justeras leasingskulden och
nyttjanderättstillgången till det kvarvarande värdet och eventuella
kostnader i samband med kontraktets avbrott kostnadsförs direkt i
resultaträkningen.
Vid omprövning av kontraktets värde, till exempel vid förlängning
av ett hyresavtal eller omförhandling av hyresbelopp, görs en om-
räkning av nyttjanderättstillgången och leasingskuldens värde på
samma sätt som vid anskaffning av ett nytt kontrakt. Effekten av en
ny bedömning kostnads/intäktsförs i resultaträkningen.
Undantag från IFRS 16 Leasing
Leasingavtal av lågt värde, liksom leasingavtal med en leasing-
period om maximalt 12 månader, så kallade korttidsleasingavtal,
inkluderas inte i nyttjanderättstillgångarna och leasingskulden utan
redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden i resultat-
räkningen.
Med leasingavtal av lågt värde avses leasingkontrakt där till-
gångens underliggande anskaffningsvärde understiger 50 Tkr.
2.8 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempel-
vis goodwill eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för
användning, skrivs inte av utan prövas årligen, eller oftare om
indikation finns, avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Till-
gångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång
närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Återvinnings-
värdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med
försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
ned skrivnings behov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där
det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande
enheter). En nedskrivning reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett
en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av
återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig.
En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redo-
visade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde
som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivningar där så är
aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts. För ytterligare upplysning se
not 11.
2.9 FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar
på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andelar,
övriga fordringar och derivatinstrument. På skuldsidan återfinns
leverantörsskulder, räntebärande skulder, övriga skulder och derivat-
instrument.
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller en finansiell skuld tas upp i balans räkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
En fordran tas upp när bolaget presterat och en avtalsenlig
skyldig het föreligger för motparten att betala, även om faktura
ännu inte har skickats. Kundfordringar tas upp i balansräkningen
när faktura har skickats.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldig-
het föreligger att betala, även om faktura ännu inte mot tagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna
i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över
dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång.
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för
del av en finansiell skuld.
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger
en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärs-
dagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgången, förutom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar
noterade värdepapper, då likviddagsredovisning tillämpas.
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar och skulder kan värderas till verkligt värde,
anskaffningsvärde eller upplupet anskaffningsvärde. Initialt
värderas finansiella tillgångar och skulder till anskaffningsvärde
motsvarande verkligt värde med tillägg för transaktions kostnader.
Undantag är finansiella tillgångar och skulder som redovisas
tillverkligt värde via resultatet, som initialt redovisas till verkligt
värde exklusive transaktionskostnader. Verkligt värde på noterade
finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade köpkurs
på balansdagen. Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar
fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel
nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument eller
diskonterade kassaflöden. Upplupet anskaffningsvärde bestäms
utifrån den effektivränta som beräknas vid anskaffningstidpunkten.
Effektivränta är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida
in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade
löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade netto-
värde. Beräkningen innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits
av avtalsparterna som är en del av effektivräntan, transaktions-
kostnader och alla andra över- och underkurser.
Klassificering av investeringar som skuldinstrument beror på
koncernens affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och
de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden. För eget-
kapitalinstrument som inte innehas för handel, beror redo visningen
på om koncernen, vid instrumentets anskaffningstidpunkt, har
gjort ett oåterkalleligt val att redovisa egetkapitalinstrumentet till
verkligt värde via övrigt totalresultat. Koncernen omklassificerar
skuldinstrument endast i de fall då koncernens affärsmodell för
instrumentet ändras.
Likvida medel består av kassamedel och omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt
kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffnings-
tidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för endast en
obetydlig risk för värdefluktuationer.
Duroc-koncernens finansiella tillgångar och skulder klassificeras
i nedan nämnda kategorier.
Upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syfte att inkassera avtalsenliga kassa-
flöden och där dessa kassaflöden enbart består av kapitalbelopp
och ränta, redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränteintäkter
från sådana finansiella tillgångar redovisas som finansiella intäkter
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
39
genom tillämpning av effektivräntemetoden. Vinster och förluster
som uppstår vid bortbokning från balansräkningen redovisas direkt
i resultaträkningen inom finansnettot tillsammans med valutakurs-
resultatet. Skulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
är alla andra skulder än de som värderas till verkligt värde via
resultaträkningen. Räntekostnader från finansiella skulder som är
värderade till upplupet anskaffningsvärde redovisas som finansiel-
la kostnader genom tillämpning av effektivräntemetoden. Vinster
och förluster som uppstår vid bortbokning från balansräkningen
redovisas direkt i resultaträkningen inom finansnettot tillsammans
med valutakursresultatet.
I kategorin upplupet anskaffningsvärde ingår kundfordringar,
övriga fordringar, likvida medel, leverantörsskulder, skulder till kredit-
institut, finansiell leasingskuld samt övriga räntebärande skulder.
Kundfordringar redovisas till det belopp varmed de förntas inflyta,
med avdrag för förlustreserv. Leverantörsskulder, som har en kort
förväntad löptid, värderas till nominellt belopp utan diskontering.
Verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar och skulder som inte uppfyller kraven för att redo visas
till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt total-
resultat värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Koncernen
värderar alla egetkapitalinstrument till verkligt värde. Förändringar
i det verkliga värdet av finansiella tillgångar/skulder som redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen redovisas i resultat kningen.
En vinst eller förlust för ett skuldinstrument som redovisas till
verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår i ett säkrings-
förhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten
eller förlusten uppkommer.
Skuldinstrument som avser derivat, med undantag för derivat
som är identifierat och effektivt säkringsinstrument i samband
med säkringsredovisning. Syfte med derivatinstrument, som inte
klassificeras som säkringsinstrument, avgör om värde förändringen
redovisas i finansnettot eller i rörelseresultatet. Egetkapital-
instrument som ingår i kategorin är innehav av aktier och andelar
som inte redovisas som dotterföretag eller intresseföretag.
2.10 DERIVATINSTRUMENT OCH SÄKRINGSREDOVISNING
Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att säkra de
risker för ränte- och valutaexponeringar koncernen är utsatt för. För
att säkra risken används olika typer av derivatinstrument såsom
terminer och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet.
Samtliga derivatinstrument redovisas till verkligt värde i balans-
räkningen. Transaktionskostnader belastar resultatet initialt.
De värdeförändringar som uppstår vid omvärdering redovisas på
olika sätt, beroende på om säkringsredovisning tillämpas eller ej.
I enlighet med IFRS 9 dokumenterar koncernen förhållandet
mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten då trans-
aktionen ingås, liksom även koncernens mål för riskhanteringen
och riskhanteringsstrategin avseende säkringen. Koncernen
dokumenterar också sin bedömning, både när säkringen ingås
och fortlöpande av huruvida de derivatinstrument som används i
säkrings transaktioner har varit och fortsätter vara effektiva när det
gäller att motverka förändringar i verkligt värde eller kassaflöden
som är hänförliga till de säkrade posterna. Säkringarnas utfall redo-
visas i årets resultat vid samma tidpunkt som vinster och förluster
redovisas för de poster som säkrats. Om säkringsredovisningen
avbryts innan derivatinstrumentets förfallodag återgår derivat-
instrumentet till att klassificeras som finansiell tillgång eller skuld
värderad till verkligt värde via resultatet, och derivatinstrumentet
framtida värdeförändringar redovisas därmed direkt i årets resultat.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av en fordran eller skuld med valutakursrisk används
valutaterminer. I dessa fall tillämpas inte säkringsredovisning
efter som en ekonomisk säkring avspeglas i redovisningen genom
att både den underliggande fordran eller skulden och säkrings-
instrumentet redovisas till balansdagens valutakurs och valutakurs-
förändringarna redovisas över årets resultat. Valutakursförändringar
avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redo visas i
rörelse resultatet medan valutakursförändringar avseende finan-
siella fordringar och skulder redovisas i finansnettot.
kring av nettoinvestering i utlandsverksamheter
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas
på liknande sätt som kassaflödessäkringar. Den andel av vinst eller
förlust på ett säkringsinstrument som bedöms som en effektiv
säkring redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i eget
kapital. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva
delen redovisas direkt i resultaträkningen som övriga intäkter eller
övriga kostnader. Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital
omklassificeras till resultaträkningen när utlandsverksamheten
avyttras helt eller delvis.
2.11 VARULAGER
Koncernens varulager består främst av råvarulager, handelsvaror
och varor under tillverkning. Varulager redovisas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet innefattar alla kostnader för inköp,
kostnader för tillverkning samt andra kostnader för transport av
lager tillgångarna till deras nuvarande plats och skick. Anskaffnings-
värdet för varor som inte är utbytbara, samt för varor och tjänster
som produceras för och hålls åtskilda för särskilda projekt, fast-
ställs med utgångspunkt i de specifika kostnader som är hänförliga
till respektive produkt.
För andra varor beräknas anskaffningsvärdet enligt först in-/först
ut-principen eller genom metoder som bygger på vägda genomsnitt.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset
i den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga
försäljningskostnader.
2.12 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktions kostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller
optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden.
2.13 L ÅNEUTGIFTER
Allmänna och särskilda låneutgifter som är direkt hänförliga till
inköp, uppförande eller produktion av kvalificerade tillgångar, vilket
är tillgångar som det med nödvändighet tar en betydande tid i
anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning,
redovisas som en del av dessa tillgångars anskaffningsvärde.
Aktiveringen upphör när alla aktiviteter som krävs för att färdig-
ställa tillgången för dess avsedda användning eller försäljning
huvudsakligen har slutförts.
Not 2, fortsättning
40
Finansiella intäkter som uppkommit när särskilt upplånat kapital
tillfälligt placerats i väntan på att användas för finansiering av
tillgången, reducerar de aktiveringsbara låneutgifterna.
Alla andra låneutgifter kostnadsförs när de uppstår.
2.14 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN INKOMSTSKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster
som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I
sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive
eget kapital.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatte-
regler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade
i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar
regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning. Den
gör, när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som troligen
ska betalas till Skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden,
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas
emellertid inte om den uppstår till följd av första redovisningen av
goodwill. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår
till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen
av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som,
vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller
skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med
tillämpning av skattesatser (och -lagar) som har beslutats eller
aviserats per balansdagen och som förntas gälla när den berörda
uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatte-
skulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader som upp-
kommer på andelar i dotterretag och intresseföretag, förutom
för uppskjutna skatteskulder där tidpunkten för återföring av den
temporära skillnaden kan styras av koncernen och det är sanno-
likt att den temporära skillnaden inte kommer att återföras inom
överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en
legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder
och när de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna
hänför sig till skatter debiterade av en och samma skattemyndighet
och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt,
där det finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
2.15 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
(a) Pensionsförpliktelser
Koncernen redovisar pensioner och liknande ersättningar efter av-
slutad anställning i enlighet med IAS 19 ”Ersättningar till anställda”.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken
koncernen betalar fasta avgifter till en separat enhet. Koncernen har
inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare
bidrag om fonden inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla
anställda de förmåner som härrör sig från de anställdas tjänst göring
under innevarande och tidigare perioder. En förmånsbestämd plan
är en pensionsplan som inte är en avgiftsbestämd plan.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter
till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner
på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga
ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Av-
gifterna redovisas som personalkostnader för den period de avser.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning
som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar
förekommer.
För avgiftsbestämda planer enligt vilka koncernen betalar
fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har någon
rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare avgifter om
den juridiska enheten inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla
ersättningar till anställda som hänför sig till anställdas tjänstgöring
under innevarande period och tidigare perioder kostnadsförs av-
gifterna när de uppkommer.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Normalt definierar en förmånsbestämd plan ett pensionsbelopp
som den anställde kommer att få vid pensioneringen, ofta beroende
på en eller flera faktorer som ålder, antal tjänsteår och lönenivå.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner där den pension som kommer att
utbetalas fastställs i planen är nuvärdet av den förmånsbestämda
förpliktelsen på balansdagen med avdrag för det verkliga värdet
av förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensions-
förpliktelsen beräknas vart tredje år av oberoende aktuarier med
tillämpning av den s.k. projected unit credit-metoden och upp-
dateras årligen av oberoende aktuarier i redovisningssyfte.
Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs
genom diskontering av beräknade framtida kontantutbetalningar
enligt räntorna på företagsobligationer av hög kvalitet som är
utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas
i, och som har löptider som närmar sig villkoren i det berörda
pensionsåtagandet. I länder där det inte finns någon fungerande
marknad för sådana obligationer används marknadsräntorna på
statsobligationer.
Förvaltningstillgångarna inkluderade tidigare år de diskonterade
värdena av underskottsbidrag från icke dotterbolag som kvarstår
som deltagande arbetsgivare i den brittiska planen. Aktuariella vinster
och förluster som uppstår från erfarenhetsbaserade justeringar och
förändringar i aktuariella antaganden debiteras eller krediteras mot
eget kapital i övrigt totalresultat för den period då de uppkommer.
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år redovisas omedelbart
i resultaträkningen, såvida inte förändringarna av pensions planen
villkoras med att de anställda stannar i företaget under en viss tid. I
sådana fall fördelas kostnaderna över denna period.
(b) Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning
sagts upp av koncernen före normal pensionstidpunkt eller då en
anställd accepterar frivillig avgång i utbyte mot sådana ersätt-
ningar. Koncernen redovisar ersättningar vid uppsägning vid den
tidigaste av följande tidpunkter: (a) när koncernen inte längre har
möjlighet att återkalla erbjudandet om ersättning; och (b) när
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
41
företaget redovisar utgifter för en omstrukturering som är inom
tillämpningsområdet för IAS 37 och som innebär utbetalning av
avgångsvederlag. I det fall företaget har lämnat ett erbjudande för
att uppmuntra till frivillig avgång, beräknas avgångsvederlaget
baserat på det antal anställda som beräknas acceptera erbjudandet.
Förmåner som förfaller mer än 12 månader efter rapport periodens
slut diskonteras till nuvärde. Några sådana har inte förekommit i
koncernen.
(c) Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har inga aktierelaterade ersättningsplaner där regleringen
görs med aktier och där företaget erhåller tjänster från anställda
som vederlag för koncernens egetkapitalinstrument (optioner).
2.16 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar består främst av avsättningar för garantikostnader,
omstruktureringskostnader och rättsliga krav. En avsättning skiljer
sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalnings-
tidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen. En
avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händelse och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser
kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig
uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar görs med det
belopp som är den bästa uppskattningen av vad som krävs för att
reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
Om effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida
kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknads bedömningar av pengars tidsvärde och, om det är till-
lämpligt, de risker som är förknippade med avsättningen.
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när fördelarna
som koncernen förntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de
oundvikliga kostnaderna för att uppfylla förpliktelserna enligt
kontraktet. En avsättning för garantier redovisas när de under-
liggande produkterna eller tjänsterna säljs.
Avsättningen baseras på historiska data om garantier och en
sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de sannolikheter
som utfallen är förknippade med.
En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns en
fastställd, utförlig och formell omstruktureringsplan och om-
struktureringen har antingen påbörjats eller blivit offentligt tillkänna-
given. Avsättningar för omstrukturering innefattar kostnader för
uppsägning av leasingavtal och för avgångsersättningar. Inga
avsättningar görs för framtida rörelsekostnader.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas
krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonterings-
ränta före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedömning av
det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är förknippade
med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror på att tid
förflyter redovisas som räntekostnad.
2.17 INTÄKTSREDOVISNING
Intäktsredovisning enligt IFRS 15 ska ske på det satt som bäst
speglar överföringen av den utlovade varan eller tjänsten till
kunden, med hjälp av en femstegsmodell som anges i standarden.
För att tillämpa modellen måste ett företag identifiera ett kontrakt
som innehåller en prestationsförpliktelse för att överföra en vara
eller tjänst till en kund till ett fastställt transaktionspris (försäljnings-
pris). Transaktionspriset utgörs av den ersättning som ett företag
förväntar sig ha rätt att erhålla i utbyte mot att det överr varor eller
tjänster till en kund. Nar transaktionspriset är fastställt så ska det
fördelas till de respektive åtagandena i kontraktet. Intäkten redovi-
sas när prestationsförpliktelsen är uppfylld. Intäktsredovisningen
kan antingen ske vid en tidpunkt eller över tid, beroende på när
kontrollen överförs till kunden. Ett företag uppfyller ett prestations-
åtagande över tid om ett av följande kriterier är uppfyllt:
1. kunden erhåller omedelbar nytta när åtagandet uppfylls
2. företagets prestationer skapar eller förbättrar en tillgång som
kunden kontrollerar
3. företagets prestationer skapar inte en tillgång som har en alterna-
tiv användning för företaget och företaget har en rätt till betalning
för hittills utförda prestationer.
I koncernen finns det främst produktion och försäljning av handels-
varor. Prestationsåtagandet är uppfyllt när varan är levererade till
kund enligt leveransvillkoren. I de fall det finns garantiklausuler,
redovisas den förväntade andelen av garantiärenden som en
minskning av intäkten och i garantiavsättningar i balansräkningen.
Koncernen har också en mindre del åtaganden där avtalet
avseende försäljning av en vara också innehåller en service/
tjänstekomponent. När en sådan komponent finns, fördelas hela
transaktionspriset för hela åtagandet över dess inbördes kompo-
nenters bemda storlek och intäktsredovisningen sker när varje
delkomponent av det totala åtagandet är uppfyllt.
2.18 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader i finansnettot redovisas bland
annat utdelning, ränta samt kostnader för att uppta lån, beräknad
med tillämpning av effektivräntemetoden samt valutakurs-
förändringar avseende finansiella tillgångar och skulder.
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av effektivränte-
metoden. Ränteintäkter på nedskrivna lånefordringar och kund-
fordringar redovisas, i förekommande fall, till ursprunglig effektiv
ränta. När värdet på en fordran i kategorin lånefordringar och kund-
fordringar har gått ner, minskar koncernen det redovisade rdet
till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida
kassaflöde, diskonterat med den ursprungliga effektiva räntan för
instrumentet, och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som
ränteintäkt.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla utdelning
fastställts.
Realisationsresultat vid avyttring av finansiella tillgångar och
nedskrivningar av finansiella tillgångar redovisas i finansnettot,
liksom orealiserade och realiserade värdeförändringar avseende
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet.
Värdeförändringar på derivatinstrument där säkringsredovisning
ej tillämpas redovisas i finansnettot.
Därutöver fördelas betalningar avseende finansiella leasing-
kontrakt mellan räntekostnad och amortering. Räntekostnaden
redovisas som finansiell kostnad.
2.19 UTDELNINGAR
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som skuld i
koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen god-
känns av moderföretagets aktieägare.
Not 2, fortsättning
42
2.20 STATLIGA SD
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som upplupen
intäkt när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att
erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som
är för knippade med bidraget. Bidrag periodiseras systematiskt
i årets resultat på samma sätt och över samma perioder som
de kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga
bidrag relaterade till tillgångar redovisas i balansräkningen som
en förutbetald intäkt och periodiseras som övrig rörelseintäkt över
tillgångens nyttjandeperiod.
2.21 TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING:
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupp) som innehas för
försäljning klassificeras som innehav för försäljning om deras redo-
visade värden kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning
och inte genom fortlöpande användning. I rapport över finansiell
ställning särredovisas tillgångar som innehas för försäljning samt
skulder knutna till dessa tillgångar. Jämförelseperioden påverkas
inte. En anläggningstillgång (eller avyttringsgrupp) värderas till
det lägsta av redovisade värdet och verkliga värdet efter avdrag
för försäljningskostnader. Ett villkor som måste vara uppfyllt för
att en tillgång ska klassificeras som innehav för försäljning är att
för säljningen är mycket sannolik och att tillgångarna (avyttrings-
gruppen) är tillgängliga för försäljning i sitt nuvarande skick.
2.22 MODERBOLAGET
Allmän information
För information om moderbolagets ägande i dotterbolag, se not 32.
Ytterligare allmän information om moderföretaget finns i koncern-
redovisningens not 1.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderföretaget, Duroc AB har upp rättats i
enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2 Redo visning för juri-
diska personer. RFR 2 anger att moderföretaget i sin års redovisning
ska tillämpa International Financial Reporting Standards (IFRS)
sådana de antagits av EU, i den utsträckning detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och Tryggandelagen, samt med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som krävs
i förhållande till IFRS.
Moderretaget tillämpar följaktligen de principer som presen-
teras i koncernredovisningens not 2, med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats konsekvent för alla presenterade
år, om inte annat anges.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med tillämpade regel-
verk kräver användning av en del viktiga uppskattningar för redo-
visningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av företagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av väsent-
lig betydelse för företagets årsredovisning anges i not 4.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillnader, jämfört med koncern -
redovisningen, främst avseende finansiella intäkter och kostnader,
rapport över totalresultat och rapport över förändringar i eget kapital.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterretag redovisas till anskaffningsvärde
efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggs-
köpeskillingar. Erhållna utdelningar redovisas som finansiella
intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för
perioden eller som innebär att det bokrda värdet på innehavets
nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda
värdet på andelarna, är en indikation på att det föreligger ett ned-
skrivningsbehov.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter-
företag eller intresseföretag minskat i värde görs en beräkning av
åter vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna resultat från
andelar i koncernföretag.
Finansiella instrument
Moderbolaget har skulder i utländsk valuta, avseende investering
i dotterföretag, som utgör säkringsinstrument. I enlighet med
undantags reglerna i RFR 2 omvärderas de inte till balansdagens
kurs så länge säkringen är effektiv.
Borgensåtaganden/finansiella garantier
Moderföretaget har tecknat borgensförbindelser till förmån för
dotter retag. En sådan förpliktelse klassificeras enligt IFRS som
ett finansiellt garantiavtal. För dessa avtal tillämpar moder företaget
lättnadsregeln och redovisar därmed borgens rbindelsen som
en eventualförpliktelse. När företaget bemer att det sannolikt
kommer att krävas en betalning för att reglera ett åtagande, görs en
avsättning.
Koncernbidrag
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en boksluts-
disposition i resultaträkningen. Skatteeffekten av koncernbidragen
redovisas i enlighet med IAS 12 i resultaträkningen.
Uppskjuten inkomstskatt
Belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör, i före kommande
fall, skattepliktiga temporära skillnader. På grund av sambandet
mellan redovisning och beskattning redovisas emellertid i en juridisk
person den uppskjutna skatteskulden på obeskattade reserver som
en del av de obeskattade reserverna. Även bokslutsdispositionerna i
resultaträkningen redovisas inklusive uppskjuten skatt.
Leasing
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med undantag i
RFR2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som kostnad
linjärt över leasingperioden och därav redovisas inte nyttjanderätter
och leasingskuld i balansräkningen.
Finansiell riskhantering
I koncernen tillämpas gemensam riskhantering för alla enheter. Den
beskrivning som finns i koncernens not 3 är därför i allt väsentligt
tillämplig även för moderföretaget.
Not 2, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
43
Not 2, fortsättning
NOT 3 FINANSIELL RISKHANTERING
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Se not 26 angående finansiella risker, finanspolicyer och finansiell
riskhantering.
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Styrelsen i Duroc AB har inte något formellt krav på avkastning på
koncernens egna kapital. Enligt styrelsens policy är koncernens
finansiella målsättning att ha en stark finansiell ställning som bidrar
till att behålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende
samt utgöra en stabil grund för fortsatt utveckling av affärs-
verksamheten. Bolaget arbetar inte utifrån specifika mål avseende
skuldsättningsgrad. Se även not 26 under rubrik Likviditets risk
angående bolagets likviditetsplanering, kovenanter och soliditet.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
De olika nivåerna i verkligt värdehierarkin definieras enligt följande:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder (nivå 1)
Andra observerbara data för tillgången eller skulder än noterade
priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som pris-
noteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar),
(ni 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observer-
bara marknadsdata (d.v.s. ej observerbara data) (nivå 3).
Se not 28 Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder.
Durocs valutaterminer tillhör, i förekommande fall, nivå 2 och
värdering sker till verkligt värde i redovisningen. Redovisning av
derivat sker i övriga fordringar eller skulder och i resultaträkningen
till verkligt värde. Vid årsbokslutet fanns inga väsentliga derivat
utestående. Det har under året inte förekommit några överföringar
mellan nivåer eller värderingskategorier. Verkligt värde på kon-
cernens övriga finansiella tillgångar och skulder bedöms motsvara
dess bokförda värden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
I allt väsentligt finns inga viktiga uppskattningar och bedömningar i
moderbolaget utöver de som är redogjorda för under Not 4 Viktiga
uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål nedan.
44
NOT 4 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Durocs finansiella rapporter är upprättade i enlighet med IFRS. Detta
kräver att företagsledningen gör bedömningar, uppskatt ningar och
antaganden som påverkar tillämpningen av redovisnings principerna
och redovisade belopp för tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.
Utvecklingen, valet och upplysningarna avseende koncernens
viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämp-
ningen av dessa principer och uppskattningar diskuteras även i
Durocs styrelse.
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive för-
väntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden. Förändrade antaganden kan leda till justeringar av
redovisade värden och det verkliga utfallet kan komma att avvika
från gjorda uppskattningar och bedömningar.
De uppskattningar och antaganden som innefattar en betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och
skulder under nästkommande räkenskapsår behandlas i huvud-
drag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och aktier
i dotterbolag
Koncernen prövar årligen om något nedskrivningsbehov föreligger
för goodwill och aktier i dotterbolag, i enlighet med det tillväga-
gångssätt som beskrivs i not 2.5. Återvinningsvärden för kassa-
genererande enheter har fastställs genom beräkning av nyttjande-
värde. Värdet på goodwill och aktier i dotterbolag omprövas
därefter vid varje bokslutstillfälle. Vid beräkning av återvinnings-
värde för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov, har flera
antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar av para-
metrar gjorts. En redogörelse av antagandena återfinns i not 11.
Uppskjutna skattefordringar för underskottsavdrag
Uppskjutna skattefordringar redovisas för en del av koncernens
outnyttjade underskottsavdrag. Hur mycket av de outnyttjade
underskottsavdragen som ska värderas i balansräkningen baseras
på bemningar av hur mycket som kommer att nyttjas under en
överskådlig framtid. Styrelsen har bedömt att koncernens framtida
resultat kommer att vara tillräckliga för att kunna utnyttja befintliga
underskottsavdrag som aktiverats. Samtliga aktiverade under-
skottsavdrag är hänförliga till Sverige och Belgien och är föremål
för löpande värdering.
Nedskrivning av tillgångar
Koncernen granskar de bokförda värdena på sina tillgångar för att
avgöra om det finns några indikationer på att dessa tillgångar be-
höver skrivas ned. När dessa bedömningar görs allokeras tillgångar
som inte genererar eget kassaflöde till en lämplig kassagene-
rerande enhet. Företagsledningen ska göra vissa antaganden vid
värdering av tillgångarna, inklusive tidpunkt och värde för kassa-
flöden som ska genereras genom tillgångarna. Det uppskattade
framtida kassaflödet baseras på rimliga antaganden vilka represen-
terar ledningens bästa uppskattning av de ekonomiska förutsätt-
ningar som kommer att föreligga under tillgångens återstående
livslängd. Dessa uppskattningar kan sannolikt avvika från framtida
faktiska verksamhetsresultat och kassaflöden, och alla sådana av-
vikelser kan medföra en nedskrivning under kommande perioder.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner och liknande
arrangemang bedöms årligen i enlighet med IAS 19. Värderingen
i bokringen bygger på antaganden fastställda i samråd med
oberoende aktuarier. Koncernen har förmånsbestämda pensions-
planer i Storbritannien, Österrike och Belgien. Under året har IFG
Holdings Ltd (IFG)s pensionsstiftelse Chapelthorpe Plc Pension
Fund Trust (CPF) har köpt en annuitetsförsäkring (buy in”) från
Aviva Life & Pensions UK Ltd (Aviva). Försäkringen täcker CPFs
samtliga förmånsbaserade pensionsåtaganden, och finansieras
med i CPF befintliga egna medel. Efter att data/information slutligt
verifieras kommer en fullständig ”Buy out” transferering ske med
Aviva, vilken tar mellan 12 och 24 månader från avtalets ingång. Då
upphör IFGs ansvar för pensionsstiftelsen formellt.
”Buy in”-försäkringen och den följande ”Buy out”-transfern medför
att IFG inte längre behöver skjuta till medel till CPF, då alla kostnader
betalas av stiftelsens överskott. De risker som varit förknippade
med att vara pensionsstiftelsen sponsor är därmed eliminerade.
Efter det slutliga utköpet kommer CPF att likvideras och ett
överskott kan uppstå vid denna tidpunkt. Om så blir fallet, kan del av
detta komma att tillfalla IFG.
Per bokslutsdagen 30 juni 2023 visade samtliga övriga planer ett
underskott. Underskottens storlek påverkas av marknadsvärdet
av de tillgångar som finns i planen samt av aktuariella antaganden
som bland annat inflationstakt, pensions- och löneökningar, den
diskon teringsränta som används vid beräkningen av aktuariella
förpliktelser, antaganden om dödlighet och avgifternas storlek. Mer
information och kvantitativa uppgifter finns i not 21. Avgifter för av-
giftsbestämda pensionsplaner resultatförs det år då de upp kommer.
Osäkerhet i omvärlden
Makroekonomiska faktorer, såsom inflation, volatilitet avseende
priser på insatsvaror energi och transport, påverkar i olika grad
Duroc-koncernens bolag. Störningar i leverantörskedjor och höjda
räntor har i vissa fall direkt inverkan på dotterbolagen. Geo politiska
faktorer såsom Rysslands anfallskrig i Ukraina har indirekt påverkan
på stora delar av koncernen i och med den makroekonomiska
osäkerhet den medför. Alla faktorer som direkt eller indirekt har
en påverkan på Duroc beaktas i bedömningen av Durocs framtida
intjäningsförmåga och är därmed beaktade i bedömningen av
relaterade tillgångars värde.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
45
NOT 5 SEGMENTSRAPPORTERING
INTÄKTERNAS FÖRDELNING
Intäkter per väsentligt intäktsslag
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Varuförsäljning 3 233,3 3 538,5
Provisionsersättningar 50,6 16,8
Tjänsteuppdrag 203,7 159,4 5,9 5,9
Övrigt 5,5 5,8
Nettoomsättning 3 493,1 3 720,5 5,9 5,9
Moderbolaget fakturerar serviceavgift till dotterbolagen som en ersättning för utförda tjänster. Serviceavgiften är redovisad som tjänsteuppdrag i ovan-
stående sammanställning.
Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på
den information som behandlas av styrelsen och verkställande
direktören och som används för att fatta strategiska beslut. Högste
verkställande beslutsfattare i koncernen är styrelsen och koncern-
chefen. Koncernens olika segment leds och organiseras var för sig
med utgångspunkt i karakren på de produkter och tjänster som
erbjuds, där varje rörelsegren representerar en strategisk affärs-
enhet som erbjuder olika produkter. Koncernens primära segment
är organiserade i självständiga bolagsgrupper. Det interna rappor-
teringssystemet är uppbyggt utifrån uppföljning av avkastningen på
koncernens varor och tjänster varr rörelse grenar är den primära
indelningsgrunden.
Verksamheten för respektive bolagsgrupp består av:
International Fibres Group (IFG): producerar polypropylenbase-
rade fibrer och garner.
Drake Extrusion: är tillverkare av polypropylenbaserat färgat
filament garn och stapelfiber.
Cresco: utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för
professionell odling.
Duroc Machine Tool Group (DMT): bedriver handel med verktygs-
maskiner, automationslösningar, verktyg, service och support till
verkstadsindustrin.
Plastibert: tillverkar och säljer produkter som utgörs av PVC- och
PU-belagda textilier som används inom en rad olika områden bland
annat bilinredningar, modeindustri, skyddskläder, sjukhussängar,
tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad.
Duroc Rail: levererar kvalificerat underhåll av järnvägshjul för lok
och vagnar till järnvägsoperatörer.
Smaller Company Portfolio: Bolagsgruppen består av Herber
engineering, Universal Power (UPN) och Duroc Laser Coating
(DLC). Herber erbjuder rörbockningsmaskiner och UPN tillhanda-
håller dieselmotorer för industriellt och marint bruk med tillhörande
reservdelar, service och reparationer. DLC erbjuder renovering
och nytillverkning av industrikomponenter baserat på laser-
ytbehandlingsteknik.
Griffine: Då Griffine Enduction S.A., som tidigare tillhört Cotting
Group tillsammans med Plastibert, sedan början av mars ej ingår
i koncernens räkenskaper, redovisas Plastibert som ett eget
segment. Värdena som presenteras under Griffine för räkenskaps-
året 2022/2023 redogör för Griffines resultat under perioden
1 juli 2022 till 28 februari 2023.
En mer utförlig beskrivning av respektive bolagsgrupp återfinns på
sidorna 713.
Vid internprissättning används en marknadsanpassad pris-
sättning. Internförsäljning sker i huvudsak mellan moderbolaget
och affärsområdena samt inom affärsområdena.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt
hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på
ett rimligt och tillförlitligt sätt.
46
Rörelsesegment 1 juli 2022–30 juni 2023
Cresco Plastibert
Duroc
Machine
Tool Group Duroc Rail
Smaller
Company
Portfolio
Koncern-
gemen-
samma
funktioner
& Elimi-
neringar Griffine Koncernen
KONCERNEN
Mkr
Inter-
national
Fibres
Group
Drake
Extrusion
Nettoomsättning 1 201,5 623,8 278,9 176,9 599,5 153,2 193,8 -0,5 266,0 3 493,1
varav extern 1 201,5 623,8 278,9 176,1 599,2 153,0 193,8 0,0 266,0 3 493,1
varav intern 0,3 0,2 0,0 -0,5 0,0
Rörelseresultat -15,2 -32,3 -4,2 -11,8 45,0 28,6 13,0 -193,4 -17, 3 -187,6
Finansnetto -2,4 -0,6 -0,5 -0,4 1,3 -0,5 -1,0 -21,1 -2,6 -27,8
Årets skattekostnad -4,6 5,9 -20,9 0,2 -8,3 0,0 -1,7 8,3 -1,6 -22,6
Årets resultat* -22,2 -27,0 -25,7 -12,0 27,0 -0,3 6,4 -162,7 -21,5 -238,1
Investeringar exkl. IFRS16 33,9 8,2 2,1 3,3 2,5 3,7 1,8 0,0 6,0 61,5
Avskrivningar/
nedskrivningar -27,9 -36,3 -5,8 -4,3 -6,4 -11,0 -10,2 -180,4 -9,3 -291,7
Tillgångar 684,3 386,4 316,2 95,0 330,2 74,8 122,6 -129,8 1 879,7
Skulder 341,2 128,8 102,0 31,5 154,3 51,7 88,4 -103,9 793,9
Eget Kapital 343,3 257,6 214,2 63,5 176,2 23,2 34,3 -26,4 1 085,8
Nettoskuld 116,9 24,7 31,2 6,0 -47,3 29,2 35,5 54,9 251,1
Sysselsatt kapital 483,4 307,6 224,1 70,1 68,7 40,6 62,6 16,6 1 273,5
Rörelsesegment 1 juli 2021–30 juni 2022
Cresco Plastibert
Duroc
Machine
Tool Group Duroc Rail
Smaller
Company
Portfolio
Koncern-
gemen-
samma
funktioner
& Elimi-
neringar Griffine Koncernen
KONCERNEN
Mkr
Inter-
national
Fibres
Group
Drake
Extrusion
Nettoomsättning 1 384,9 746,3 276,3 168,8 538,1 134,0 166,3 -4,1 309,9 3 720,5
varav extern 1 384,5 746,3 276,2 167,1 535,0 134,0 166,3 0,0 309,9 3 720,5
varav intern 0,4 0,1 3,1 -3,7 0,0
Rörelseresultat 76,9 -3,8 30,1 -2,0 49,8 28,8 8,9 -20,4 -85,3 83,0
Finansnetto -2,4 -0,8 -0,6 0,0 -0,1 -0,5 -0,9 -0,6 -2,4 -8,2
Årets skattekostnad -8,9 0,5 6,5 1,2 -11,9 0,0 -0,6 3,9 -0,5 -9,9
Årets resultat* 65,6 -4,1 36,0 -0,7 31,7 -0,3 2,7 22,3 -88,2 64,9
Investeringar exkl. IFRS16 28,1 10,7 2,0 5,0 1,7 7,4 2,5 0,0 9,9 67,3
Avskrivningar/
nedskrivningar -24,1 -30,2 -5,5 -4,0 -5,7 -6,4 -9,3 -1,1 -30,1 -116,3
Tillgångar 752,2 434,9 331,6 111,5 337,1 76,8 100,8 -137,4 369,3 2 376,9
Skulder 368,9 166,2 112,6 42,4 172,7 53,3 72,4 -150,5 301,0 1 139,1
Eget Kapital 383,3 268,7 219,0 69,1 164,4 23,5 28,4 13,1 68,3 1 237,8
Nettoskuld 155,6 44,7 38,1 4,3 -67,8 31,3 25,5 3,2 161,0 396,0
Sysselsatt kapital 561,8 342,8 218,5 74,2 35,0 43,1 46,6 14,7 255,2 1 591,2
* Inom Sverige lämnas koncernbidrag mellan några av bolagen varr t.ex. årets resultat i Duroc Rail uppgår till -0,3 Mkr både 2022-06-30 och 2023-06-30.
I posten koncerngemensamma funktioner ingår Duroc AB vars
verksamhet till viss del avser att serva övriga bolag i koncernen.
Duroc AB fakturerar en serviceavgift till dotterbolagen som ersätt-
ning för utförda tjänster. Utdelning från dotterbolagen var 20,0 Mkr
(65,3) och inkluderas inte här. Tillgångar och skulder i koncern-
Not 5, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
47
Not 5, fortsättning
NOT 6 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Fakturerade kostnader
2,0 2,5 0,1
Valutakursvinster av rörelsekaraktär
5,2 6,7
EU-bidrag/Statliga bidrag
22,5 4,5
Vinst vid avyttring av anläggningstillgångar
0,6 1,1
Kompensationer från försäkringar och tvister
1,0 0,2
Övrigt
1,8 5,4
Summa
33,1 20,4 0,1
gemensamma funktioner och elimineringar påverkas av mellan-
havanden i koncerngemensam cash pool.
Geografiska områden
KONCERNEN
Mkr
Sverige Övriga Norden Övriga Europa USA Övriga marknader Koncernen
2207–
2306
2107–
2206
2207–
2306
2107–
2206
2207–
2306
2107–
2206
2207–
2306
2107–
2206
2207–
2306
2107–
2206
2207–
2306
2107–
2206
Nettoomsättning 463,9 392,4 335,8 327,1 1 867,4 1 954,6 657,4 867,5 173,3 178,9 3 493,1 3 720,5
Materiella anläggnings- och
nyttjanderättstillgångar 62,5 99,9 7,7 9,4 369,0 395,7 226,8 241,0 666,0 746,0
Investeringar
5,6 9,9 1,8 1,5 46,0 45,3 8,2 10,7 61,5 67,3
Intäkterna baseras på de områden efter var kunderna är lokaliserade.
Tillgångarna redovisas efter var tillgångarna är lokaliserade.
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Revisionsuppdraget
PWC 4,1 3,8 0,9 0,7
BHP LTD. (UK) 0,6 0,5
Briede un Vindedze Ltd. (Latvia) 0,0 0,0
Audiitorbüroo ELSS AS (Estonia) 0,0 0,0
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
PWC 0,3 0,1
Skatterådgivning
PWC 0,7 0,6 0,0
Övriga tjänster
PWC
0,1 0,2
Summa
5,9 5,2 0,9 0,7
Av arvodet till PWC utgör 1,6 Mkr (1,3) arvode till Pricewaterhouse-
Coopers AB i Sverige, för revision. Av detta avser 0,9 Mkr (0,7)
moderbolaget. Övriga arvoden till Pricewaterhouse Coopers AB
i Sverige består av 0,1 Mkr (0,0) gällande skatterådgivning för
koncernbolag.
NOT 7 ARVODE OCH ERSÄTTNING TILL REVISORER
48
NOT 8 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Kostnader för ersättningar till anställda
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306
Styrelse
och VD 2107–2206
Styrelse
och VD
Löner och ersättningar 540,1 524,0 6,6 2,9 8,4 3,7
Sociala avgifter 130,0 129,2 2,3 0,9 3,0 1,1
Pensionskostnader, avgiftsbaserade
och förmånsbestämda planer 24,4 23,8 1,3 0,5 1,8 0,5
Total 694,5 676,9 10,2 4,4 13,2 5,3
Medelantalet anställda
2207–2306 varav män 2107–2206 varav män
Moderbolaget
Sverige 5 3 6 2
Koncernen
Sverige 125 106 123 105
Norge 5 3 5 4
Danmark 19 17 16 15
Finland 11 10 10 9
Frankrike 145 118 220 175
Estland 9 7 7 5
Lettland 10 7 10 7
Litauen 5 5 3 3
USA 231 154 226 153
Belgien 295 245 305 247
Österrike 92 85 96 89
England 65 58 72 63
Totalt dotterbolag 1 012 815 1 092 875
Koncernen 1 017 818 1 099 877
Könsfördelning i företagsledningen
2207–2306 varav män % 2107–2206 varav män %
Moderbolaget
Styrelse 4 3 75 % 5 4 80 %
Ledande befattningshavare 3 2 67 % 3 2 67 %
Koncernen
Övriga ledande befattningshavare 3 2 67 % 3 2 67 %
Pensionsförsäkringar i Alecta
Åtagande för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsår
för vilket bolaget inte haft tillgång till en sådan information som gör
det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan,
ska en pensionsplan enligt ITP som tryggas genom en försäkring
i Alecta redovisas som en avgiftsbestämd plan. Alectas överskott
kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid
utgången av juni månad 2023 uppgick Alectas överskott i form av
den kollektiva konsolideringsnivån till 172 procent (175).
Den kollek tiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknas
enligt Alectas försäkrings tekniska beräkningsåtaganden, vilka inte
överens stämmer med IAS 19.
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan
styrelseledamöter m.fl.
De utländska dotterbolagens styrelser består av respektive lands VD
samt, i vissa fall, ledamöter som även innehar en annan anställning
inom koncernen. Ingen särskild ersättning utgår för styrelse arbetet
i respektive bolag.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
49
Not 8, fortsättning
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Riktlinjer och principer för erttning till ledande
befattningshavare
De riktlinjer för ersättning för ledande befattningshavare som redo-
görs för nedan beslutades av Durocs årsstämma 2020. Riktlinjerna
har tillämpats under hela räkenskapsåret 2022/2023.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi innebär i korthet att bolaget förvärvar,
utvecklar och förvaltar industri- och handelsföretag. Med djup
kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en
stark position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar bolaget
aktivt till utvecklingen. För mer information om bolagets affärs-
strategi hänvisas till bolagets hemsida (www.duroc.se/om-duroc).
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att bolagets
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning. Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningsformer
Ersättningen till bolagets ledande befattningshavare ska vara
marknads mässig och får bestå av följande komponenter: fast lön,
rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolags-
stämman kan därutöver, oberoende av dessa riktlinjer, fatta beslut
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får ersättningar vederrligen anpassas för att
följa tvingande regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
Fast årlig kontantlön grundas på marknadsmässiga förutsättningar
och ska fastställas med hänsyn till arbetets svårighetsgrad och
den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde och
prestation. Fast lön är föremål för årlig revidering.
Rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Dessa kriterier kan vara finansiella eller icke-
finansiella. De kan även utgöras av individanpassade kvantitativa
eller kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till bolagets
strategi för värdeskapande eller den ledande befattningshavarens
långsiktiga utveckling. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig ersättning ska kunna mätas under en period om ett år.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig ersättning har avslutats ska bedömas i vilken utsträckning
kriterierna har uppfyllts. Såvitt avser finansiella kriterier ska bedöm-
ningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen så-
vitt avser rörlig ersättning till den verkställande direktören och den
verkställande direktören är ansvarig för bedömningen avseende
rörlig ersättning till övriga ledande befattningshavare, med för-
behåll för styrelsens godkännande avseende ledande befattnings-
havare som rapporterar direkt till den verkställande direktören.
Rörlig ersättning kan uppgå till högst två tredjedelar av den fasta
årliga kontantlönen för ifrågavarande ledande befattningshavare.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära om-
ständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är
tidsbegränsade och endast görs på individnivå, antingen i syfte att
rekrytera eller behålla ledande befattningshavare eller som ersätt-
ning för extraordinära arbetsinsatser utöver individens ordinarie
arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp mot-
svarande 50 procent av den fasta årliga kontantlönen och får inte
utges mer än en gång per år per individ. Beslut om sådan ersättning
ska fattas av styrelsen efter beredning av ersättningsutskottet.
Rörlig ersättning bör utformas på så vis att styrelsen, om excep-
tionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa
eller underlåta utbetalning av rörlig ersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig. Styrelsen ska även ha rätt att, enligt lag eller
avtal, med förbehåll för de begränsningar som kan följa därav, helt
eller delvis återkräva rörlig ersättning som har utbetalats på grund-
val av uppgifter som senare visat sig vara felaktiga eller lämnade i
vilseledande syfte.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner för de ledande befattningshavarna ska vara av-
giftsbaserade, om inte annat krävs enligt exempelvis kollektivavtal.
Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämp-
liga på den ledande befattningshavaren vid utbetalningstillfället.
Ledande befattningshavares pensionsförmåner får inte överstiga
30 procent av den fasta årliga kontantlönen, inklusive semester-
ersättning, såvida inte pensionsrätten är högre enligt tillämpligt
kollektivavtal. Pensionsåldern är 65 år.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk-
förmåner och bilförmån. Sådana förmåner får uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst
sex månader för samtliga ledande befattningshavare. Vid upp-
sägning från ledande befattningshavares sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader. Rätt till avgångsvederlag föreligger inte.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall. Ersättningen ska uppgå till högst 60 procent av
den fasta årliga kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen
och utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegräns-
ning gäller, vilket ska vara högst 18 månader efter anställningens
upphörande.
50
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens kompo nenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Konsultarvode
För det fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför
tjänster för bolaget utöver styrelsearbetet kan särskilt arvode för
detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till
implementeringen av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Arvodet
ska vara marknadsmässigt och godkännas av styrelsen.
Beslutsprocess för att fastslla, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter
ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget
vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer har
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa
och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i för llande
till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte den verk ställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de
berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Som framgår av ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Ersättning till ledande befattningshavare 2022–2023 (Tkr)
Tkr Period
Styrelse-
arvode
n och
förmåner
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader Summa
Styrelsens ordförande
Peter Gyllenhammar 2207–2306 200 200
Styrelsens ledamöter
Carl Östring 2207–2306 200 200
Carina Heilborn 2207–2306 200 200
Ola Hugoson 2207–2306 200 200
Verkställande direktör
John Häger 2207–2306 2 081 498 2 579
Övriga ledande befattningshavare 2207–2306 2 428 604 3 032
TOTALT 800 4 509 1 102 6 411
Not 8, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
51
Not 8, fortsättning
Ersättning till ledande befattningshavare 2021–2022 (Tkr)
Tkr Period
Styrelse-
arvode
n och
förmåner
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnader Summa
Styrelsens ordförande
Peter Gyllenhammar 2107–2206 200 200
Styrelsens ledamöter
Johan Öberg 2107–2206 200 200
Carl Östring 2107–2206 200 200
Carina Heilborn 2107–2206 200 200
Ola Hugoson 2107–2206 200 200
Verkställande direktör
John Häger 2107–2206 2 487 170 501 3 158
Övriga ledande befattningshavare 2107–2206 2 899 1 006 3 905
TOTALT 1 000 5 386 170 1 507 8 231
Kommentarer till tabellen
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolags-
stämmans beslut. För anställda inom koncernen utgår ej arvoden
för styrelsearbeten i dotterbolag. Förmåner avser tjänstebil.
Pensioner
Koncernen har avgiftbestämda pensionsplaner samt pensions-
planer hos Alecta vilka också redovisas som avgiftsbestämda.
Avgiften för pensionen är definierad i anställningsavtalet. Kon cernen
har också förmånsbestämda pensionsplaner där den pension som
kommer att utbetalas fastställs i planen och utgör nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen med avdrag för det
verkliga värdet av förvaltningstillgångarna. Pensions kostnad avser
den kostnad som påverkar årets resultat. För samtliga ledande
befattningshavare är pensionsåldern 65 år.
Uppsägningstid
Mellan bolaget och verkställande direktören samt andra ledande
befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om sex
månader. Uppsägningslönen avräknas mot andra inkomster.
Lån till ledande befattningshavare
Inom Duroc existerar inte några lån, ställda panter och andra
säkerheter samt ingångna ansvarsförbindelser till förmån för
styrelse ledamot, VD eller motsvarande befattningshavare.
52
NOT 9 FINANSNETTO
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Resultat från andelar i koncernföretag
Utdelning från dotterföretag 20,0 65,3
Summa 20,0 65,3
Finansiella intäkter
Ränteintäkter banktillgodohavanden 1,1 0,2 1,0 0,1
Valutakursvinster 0,5 4,2 0,1 3,7
Övriga finansiella intäkter 0,1 0,5 0,0
Ränteintäkter koncernföretag 3,6 3,7
Summa 1,7 4,8 4,7 7,6
Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar
Nedskrivning och återföring av nedskrivning av aktier I dotterbolag -116,0
Nedskrivning av fordran på koncernbolag -117,1
Övriga nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar -1,5
Summa -1,5 -233,1
Finansiella kostnader
Räntekostnader på finansiella skulder -10,1 -4,4 -5,2 -3,2
Räntekostnader avseende nyttjanderättstillgångar -3,9 -4,0 0,0
Övriga finansiella kostnader -0,5 -0,2 -0,1
Valutakursförluster -15,0 -3,0 -14,7 -2,5
Räntekostnader koncernföretag -5,5 -0,6
Summa -29,5 -11,6 -25,3 -6,3
Finansnetto -27,8 -8,2 -0,6 -166,5
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
53
Redovisad i resultaträkningen
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Aktuell skattekostnad(-)/skatteintäkt(+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt -10,8 -14,6
Justeringar avseende tidigare år 0,0 0,7 0,0
-10,8 -13,9 0,0
Uppskjuten skattekostnad(-)/skatteintäkt(+)
Temporära skillnader 4,0 -4,2
Uppskjuten skatt på grund av ändrad skattesats -6,3 -1,3
Aktiverat skattevärde i underskottsavdrag 7,7 20,8 6,1 5,8
Utnyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag -17,2 -11,3 -1,7 -5,8
-11,8 4,0 4,4
Totalt redovisad skattekostnad -22,6 -9,9 4,4
Avstämning av effektiv skatt
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–
2306 %
2107–
2206 %
2207–
2306 %
2107–
2206 %
Resultat före skatt -215,4 74,8 29,1 -143,7
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 44,4 20,6 % -15,4 20,6 % -6,0 20,6 % 29,6 -20,6 %
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterretag -3,1 -1,4 % 0,8 -1,1 %
Effekt av koncernmässiga nedskrivningar av tillngar -36,9 -17,1 %
Ej avdragsgilla kostnader -1,2 -0,6 % -1,7 2,3 % 0,0 0,0 % -48,0 -33,4 %
Ej skattepliktiga intäkter 1,4 0,6 % 1,3 -1,7 % 4,1 -14,2 % 13,5 9,4 %
Uppskjuten skattekostnad på grund av ändrad skattesatts -6,3 -2,9 % -1,3 1,8 %
Skatt hänförlig till tidigare år 0,0 0,0 % 0,7 -0,9 %
Aktivering av tidigare ej aktiverade underskott 6,3 2,9 % 25,7 -34,4 % 6,3 -21,6 % 5,8 4,0 %
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag 0,0 % 6,3 -8,4 %
Ökning av ej aktiverade underskottsavdrag -27,9 -13,0 % -21,8 29,2 %
Övrigt 0,8 0,4 % -4,5 6,0 % -0,8 -0,6 %
Summa redovisad skattekostnad(-)/skatteintäkt(+) -22,6 10,4 % -9,9 -13,4 % 4,4 15,1 %
Vägd genomsnittlig skattesats i koncernen var 10,4 procent (-13,4) .
Specifikation av uppskjutna skatter
Mkr
Uppskjuten skattefordran Uppskjuten skatteskuld Netto
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
KONCERNEN
Immateriella anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Materiella anläggningstillgångar 5,0 2,7 -44,0 -47,9 -39,0 -45,2
Underskottsavdrag 32,9 47,1 1,9 0,8 34,8 47,9
Avsättningar 7,1 12,3 7,1 12,3
Övrigt 0,6 1,8 1,6 -3,3 2,2 -1,5
Summa 45,6 64,0 -40,6 -50,4 5,0 13,6
MODERBOLAGET
Underskottsavdrag 10,6 6,2 10,6 6,2
NOT 10 SKATTER
54
Not 10, fortsättning
Uppskjutna skattefordringar redovisas för outnyttjade under-
skottsavdrag i den mån de med största sannolikhet beräknas
utnyttjas inom en överskådlig framtid. Duroc AB förutses
kunna nyttja sina underskottsavdrag genom koncernbidrag från
dotter bolag. Aktiverat belopp är föremål för löpande värdering.
Totala skattemässiga underskott uppgår till 741,7 MSEK (641,2).
Skatte mässiga underskott på vilka uppskjuten skatt har redo-
visats uppgår till 156,2 Mkr (193,8). Det finns ingen bortre gräns när
skatte mässiga under skotten kan utnyttjas.
Avstämning av uppskjuten skatt 1 juli 2022–30 juni 2023
Belopp vid
årets ingång
Redovisat
över resultat-
räkningen
Organisations-
för ändringar
Redovisat i
övrigt totalre-
sultat
Omklassi-
ficering
Valutakurs-
differenser
Belopp vid
årets utgång
KONCERNEN
Immateriella anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0
Materiella anläggningstillgångar -45,2 3,8 2,3 -39,0
Underskottsavdrag 47,9 -15,4 2,3 34,8
Avsättningar 12,3 -0,3 -6,2 -0,9 1,3 0,8 7,1
Övrigt -1,5 0,3 2,5 1,0 2,2
Summa 13,6 -11,8 -3,7 0,1 1,3 5,4 5,0
MODERBOLAGET
Underskottsavdrag 6,2 4,4 10,6
Avstämning av uppskjuten skatt 1 juli 2021–30 juni 2022
Belopp vid
årets ingång
Redovisat
över resultat-
räkningen
Organisations-
förändringar
Redovisat i
övrigt total-
resultat
Omklas si-
ficering
Valutakurs-
differenser
Belopp vid
årets utgång
KONCERNEN
Immateriella anläggningstillgångar 0,1 -0,1 0,0 0,0
Materiella anläggningstillgångar -33,7 -9,1 -2,4 -45,2
Underskottsavdrag 35,7 10,1 2,1 47,9
Avsättningar 15,4 0,4 -2,3 -1,2 12,3
Övrigt -1,8 2,7 -0,8 -1,5 -1,4
Summa 15,7 4,0 -3,1 -3,0 13,6
MODERBOLAGET
Underskottsavdrag 6,2 6,2
Fördelning av uppskjuten skatt
2207–2306 2107–2206
KONCERNEN
Uppskjutna skattefordringar
utnyttjas inom 12 månader 10,5 12,2
utnyttjas efter mer än 12 månader 35,2 51,8
Summa 45,6 64,0
Uppskjutna skatteskulder
betalas inom 12 månader 5,8 1,8
betalas efter mer än 12 månader 34,8 48,6
Summa 40,6 50,4
Uppskjutna skattefordringar (netto) 5,0 13,6
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
55
NOT 11 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Mkr Goodwill
Utvecklings-
kostnader
Patent,
varumärken
och licenser
Övriga
immateriella
tillgångar Totalt
KONCERNEN
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2021-07-01 84,3 31,9 13,7 5,2 135,2
Årets anskaffning 5,7 0,5 0,3 6,5
Försäljning/utrangering -1,1 -1,8 -2,9
Valutakursdifferenser 0,4 1,6 1,3 0,0 3,3
Utgående balans 2022-06-30 84,7 39,2 14,4 3,7 142,1
Ingående balans 2022-07-01 84,7 39,2 14,4 3,7 142,1
Organisationsförändringar -32,0 -9,4 -41,3
Årets anskaffning 0,8 0,4 0,4 1,5
Försäljning/utrangering -0,7 -0,7
Valutakursdifferenser 0,1 1,2 1,7 0,1 3,1
Utgående balans 2023-06-30 84,8 9,2 7,1 3,5 104,6
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2021-07-01 -2,7 -8,8 -4,0 -15,5
Försäljning/utrangering 1,1 1,8 2,9
Årets avskrivningar -4,9 -1,2 -0,5 -6,6
Årets nedskrivningar -14,4 -14,4
Valutakursdifferenser -0,7 -1,1 0,0 -1,7
Utgående balans 2022-06-30 -22,6 -10,0 -2,7 -35,4
Ingående balans 2022-07-01 -22,6 -10,0 -2,7 -35,4
Organisationsförändringar 20,3 9,4 29,7
Försäljning/utrangering 0,7 0,7
Omklassificeringar 0,1 0,0 0,1
Årets avskrivningar -2,8 -1,2 -0,5 -4,6
Valutakursdifferenser -0,7 -1,5 -0,1 -2,3
Utgående balans 2023-06-30 -5,8 -3,2 -2,6 -11,8
Redovisade värden
Utgående balans 2022-06-30 84,7 16,6 4,4 1,0 106,8
Utgående balans 2023-06-30 84,8 3,4 3,8 0,8 92,8
Nedskrivningsprövning av goodwill
Redovisat värde på goodwill I koncernen uppgick per 30 juni 2023
till 84,8 Mkr (84,7 Mkr) och fördelas på kassagenerande enheter
enligt nedan. De kassagenererande enheterna motsvarar kon-
cernens affärsområden samt de rörelsesgement som redovisas
under not 5.
Goodwill per kassagenererande enhet
30 juni 2023 30 juni 2022
DMT Group 65,6 65,6
Small Company Portfolio 5,4 5,4
Duroc Rail 11,6 11,6
Drake Extrusion 2,3 2,2
Totalt 84,8 84,7
Goodwill utgör 4,5 procent (3,6) av koncernens totala tillgångar och
7,8 procent (6,8) av koncernens egna kapital. Koncernen har per
30 juni 2023 inga övriga immateriella anläggningstillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod.
Duroc tar löpande ställning till om det föreligger en indikation på
att något av affärsområdena minskat i värde. För goodwill med
obestämbar nyttjandeperiod görs därutöver en årlig prövning,
oavsett om det finns någon indikation på värdeminskning eller ej.
För att kunna fastställa om det föreligger något nedskrivnings-
behov jämförs det redovisade värdet, för respektive affärsområde,
med dess återvinningsvärde, vilket fastställs genom beräkning av
nyttjandevärdet. Om återvinningsvärdet understiger det redo-
visade värdet anses ett nedskrivningsbehov föreligga. Beräkning
av nyttjande värdet utgår från framtida beräknade kassaflöden,
baserade på resultatprognoser för de kommande fem åren.
56
Resultat prognoserna är framtagna utifrån fastställd budget samt
rimliga och verifierbara antaganden, vilka utgör Durocs bästa upp-
skattningar. Kassaflöden efter prognosperioden har extra polerats
med en stabil långsiktig tillväxttakt om 2 procent (2).
Andra viktiga antaganden vid beräkning av nyttjandevärdet är dis-
konteringsränta samt antaganden om omsättning (prisutveckling,
volymtillväxt m.m.), brutto- och rörelsemarginaler. De antaganden
som använts har baserats på historiska data samt ledningens
erfarenhet och bedömning om framtiden. Under räkenskaps-
året 2022/2023 har de portföljbolagen som initialt påverkats av
covid återhämtat sig och bedöms inte på lång sikt påverkas av
epidemin. Diskonteringsräntan före skatt uppgick till 14,9 procent
(10,8) och omsättningstillväxten har, utifrån ett försiktigt för-
hållningssätt, inte antagits vara större än 2 procent (2). Genom-
förda nedskrivnings prövningar per 30 juni 2023 har inte visat på
nedskrivnings behov i något av affärsområdena. Känslighetsanalys
av beräkningarna har genomförts genom att sänka antagandena
om prognosticerad respektive långsiktig omsättningstillväxt samt
rörelsemarginal med en procentenhet. För diskonteringsräntan har
känslighets analyserna höjts med en procentenhet. Känslighets-
analyserna visade att ingen av justeringarna enskilt genererar ett
nedskrivnings behov för goodwill.
Not 11, fortsättning
NOT 12 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Mkr
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanlägg-
ningar Totalt
DUROC KONCERNEN
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2021-07-01 336,5 1 328,1 32,2 7,3 1 704,1
Årets investeringar 17,9 29,3 4,2 9,5 60,9
Omklassificering 7,1 6,1 0,2 -14,7 -1,3
Avyttringar och utrangering -0,6 -26,1 -0,8 0,0 -27,5
Valutakursdifferenser 35,1 155,4 0,6 0,2 191,3
Utgående balans 2022-06-30 396,1 1 492,7 36,4 2,3 1 927,5
Ingående balans 2022-07-01 396,1 1 492,7 36,4 2,3 1 927,5
Årets investeringar 10,6 36,9 3,6 8,9 60,0
Omklassificering 0,2 2,3 0,5 -2,4 0,6
Avyttringar och utrangering -31,8 -4,5 -0,8 -0,6 -37,6
Organisationsförändringar -99,6 -205,8 -18,7 -5,1 -329,2
Valutakursdifferenser 24,9 107,5 0,2 0,1 132,8
Utgående balans 2023-06-30 300,5 1 429,2 21,3 3,1 1 754,1
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Ingående balans 2021-07-01 -121,2 -992,3 -19,9 -1 133,6
Årets avskrivningar -9,9 -53,1 -4,1 -67,0
Avyttringar och utrangering 0,4 25,3 0,8 26,6
Valutakursdifferenser -13,8 -119,1 -0,4 -133,3
Utgående balans 2022-06-30 -144,5 -1 139,2 -23,6 -1 307,3
Ingående balans 2022-07-01 -144,5 -1 139,2 -23,6 -1 307,3
Årets avskrivningar -10,6 -57,5 -4,4 -72,5
Omklassificering 0,0 0,0
Avyttringar och utrangering 0,1 4,5 0,6 5,1
Årets nedskrivningar -2,9 -2,9
Organisationsförändringar 73,2 160,8 17,7 251,7
Valutakursdifferenser -7,9 -82,3 0,3 -90,0
Utgående balans 2023-06-30 -89,7 -1 116,8 -9,4 -1 216,0
Redovisade värden
Utgående balans 2022-06-30 251,6 353,5 12,9 2,3 620,1
Utgående balans 2023-06-30 210,7 312,4 11,9 3,1 538,2
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
57
NOT 13 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Inom koncernen finns leasingkontrakt avseende framförallt lokaler
för kontor och produktionsanläggningar men även för maskiner, in-
ventarier och verktyg samt fordon. Rörliga kostnader såsom moms
och fastighetskostnader, underhållskostnader, el, värme och vatten
etc. exkluderas ur leasingskuldberäkningen i den mån kostnaderna
går att separera från hyreskostnaden .Leasingavtalen skrivs nor-
malt för fasta perioder och ger i flertalet fall en möjlighet till förläng-
ning. Vid övergången till IFRS16 har historisk information använts
vid bedömning av ett leasingavtals längd i de fall det finns optioner
att förlänga eller säga upp ett avtal. Villkoren för avtalen förhandlas
lokalt och separat för varje avtal. De leasade till gångarna får inte an-
vändas som säkerhet för lån. Ett flertal av hyres kontrakten innehål-
ler någon form av indexuppräkning, vanligen konsumentprisindex.
Nyttjanderättstillgångar koncernen
Mkr
Byggnader
och mark
Maskiner och
annan teknisk
utrustning
Inventarier
och verktyg Fordon Totalt
Ingående redovisat värde 2021-07-01 114,1 5,4 2,7 18,0 140,2
Tillkommande nyttanderättstillgångar 0,6 0,1 4,8 5,4
Årets av och nedskrivningar -17,2 -2,1 -1,1 -8,0 -28,3
Övriga justeringar* 8,6 0,1 0,1 -0,2 8,6
Utende redovisat värde 2022-06-30 106,1 3,4 1,8 14,6 125,8
Ingående redovisat värde 2022-07-01 106,1 3,4 1,8 14,6 125,8
Tillkommande nyttanderättstillgångar 16,7 0,6 0,1 10,2 27,5
Årets av och nedskrivningar -21,8 -1,7 -0,7 -8,4 -32,5
Övriga justeringar* 7,4 -0,0 -1,0 0,6 6,9
Utgående redovisat värde 2023-06-30 108,4 2,3 0,2 17,0 127,9
*Övriga justeringar avser främst justering av värde p.g.a. ändrade bedömningar och kontrakt som avslutats I förtid samt valutakursfluktuationer.
Räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar
Mkr
Byggnader
och mark
Maskiner och
annan teknisk
utrustning
Inventarier
och verktyg Fordon Totalt
Leasingbetalningar 2021-07-01–2022-06-30 19,6 2,1 1,1 8,1 30,9
varav ränta för perioden 3,0 0,1 0,1 0,4 3,6
Utgående leasingskuld 2022-06-30 109,8 3,5 1,8 15,3 130,3
Leasingbetalningar 2022-07-01–2023-06-30 21,8 1,8 0,8 8,4 32,8
varav ränta för perioden 3,3 0,1 0,0 0,5 3,9
Utgående leasingskuld 2023-06-30 115,8 2,3 0,2 17, 8 136,1
Av de tillkommande nyttjanderättstillgångarna avser avser ca
16,7 Mkr hyreskontrakt av kontor och lager. I övrigt består till-
kommande nyttjanderättstillgångar främst av nya leasingbilar.
Av de totala leasingskulderna består ett kontrakt i Belgien för
76,1 Mkr avseende en produktionsanläggning.
Hyresperioder och räntesatser
ngden på leasingavtalen är vanligtvis 5–10 år för lokaler, ca
5 år för maskiner och ca 3 år för inventarier, verktyg och installa-
tioner och fordon. Den marginella låneräntan som används som
diskonterings ränta är framtagen med hänsyn till avtalets löptid, land,
valuta, säkerhet och kreditrisk för långivaren. Den marginella låne-
räntan uppgick till mellan 4–6 procent under räkenskapsårets första
halvår och 4,4–6,9 procent under räkenskapsårets andra halvår.
Optioner att förlänga och säga upp avtal
Ett antal av avtalen ger bolagen en ensidig rätt till förlängning. Rätt
till förlängning kan endast utnyttjas av bolagen och inte av lease-
givaren. Avtalen kan normalt inte avbrytas i förtid utan en omför-
handling. De ger möjlighet till förlängning upprepade gånger efter
löptidens utgång och innehåller inget slutgiltigt slutdatum i den
meningen att det inte finns något hinder för ytterligare för längning.
Bolagen omprövar årligen huruvida det är rimligt säkert att en
förlängningsoption kommer att utnyttjas.
58
Not 13, fortsättning
Leasingkontrakt av lågt värde och korttidskontrakt
I enlighet med IFRS 16 är korttidskontrakt (kontraktstid under
12 månader) samt kontrakt av lågt värde (under ca 50 000 SEK)
ej medräknade bland koncernens nyttjanderättstillgångar.
Dessa redo visas istället I resultaträkningen under övriga externa
kostnader, över den period då kontraktet löper och motsvarar de
betalningar som har skett. Koncernen har under året haft kost nader
avseende korttidskontrakt uppgående till 0,4 Mkr (0,2) och kost-
nader avseende kontrakt av lågt värde uppgående till 1,1 Mkr (0,6).
Dessa består främst av kopiatorer, datorer och telefoner samt ett
korttidskontrakt avseende en lokal.
Under räkenskapsårets första halvår fattade styrelsen beslut om
försäljning av det helägda dotterbolaget Griffine Enduction S.A, den
franska delen av Cotting Group och Griffines tillgångar och skulder
redovisades i enlighet med IFRS 5.
Då Griffines nettotillgångar, inklusive ett aktieägarlån om 124,8 Mkr
per den sista december, uppgick till 179,3 Mkr och återvinnings-
värdet av investeringen vid tidpunkten var osäker, skrevs netto-
tillgångarna ned i sin helhet. Tabellen visar således värderingar av
tillgångar och skulder vid tidpunkten som bolagets redovisades i
enlighet med IFRS 5.
Griffine ansökte i början av mars 2023 om rekonstruktion i enlig-
het med fransk insolvenslag, varvid kontrollen över bolaget ej är
av sådan art att bolaget från den tidpunkten skall konsolideras i
koncernens räkenskaper. Därmed återstår endast den koncern-
mässiga förlusten avseende nedskrivningen som gjordes under
räkenskaps årets andra kvartal. Balansposterna relaterade till
Griffine är därmed helt borttagna ur koncernens räkenskaper.
Detta påverkar inte moderbolaget Duroc ABs eget kapital där
fordran på Griffine och värdet av aktierna skrevs ner till i sin helhet
under förra räkenskapsåret.
2022/2023 Koncernen
Mkr Innan nedskrivning Nedskrivning Efter nedskrivning
Immateriella anläggningstillgågnar 12,1 -12,1
Materiella anläggningstillgångar 111,5 -111,5
Övriga anläggningstillgångar 11,7 -11,7
Varulager 132,6 -44,1 88,5
Fordringar 64,5 64,5
Övriga omsättningstillgångar 9,8 9,8
Likvida medel 10,4 10,4
Summa tillgångar 352,4 -179,3 173,1
Räntebärande skulder 53,1 53,1
Övriga skulder och avsättningar 120,0 120,0
Summa skulder 173,1 173,1
NOT 14 TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
59
NOT 16 VARULAGER
Mkr
KONCERNEN
2023-06-30 2022-06-30
Råvaror och förnödenheter 198,7 282,0
Varor under tillverkning 24,1 25,4
Färdiga varor och handelsvaror 342,0 412,7
Summa 564,8 720,1
Inkuransreserv per 2023-06-30 var 57,3 Mkr (61,5).
NOT 15 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Garantier 0,1 0,1
Deposition 4,9
Fordringar på koncernbolag 2,2
Summa övriga långfristiga fordringar 0,1 5,0 2,2
NOT 17 KUNDFORDRINGAR
Förändring reserv osäkra kundfordringar
Mkr 2023-06-30 2022-06-30
Totalt redovisat värde vid årets ingång -1,3 -0,6
Reservering för osäkra kundfordringar (-) -25,4 -1,8
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara (+) 20,8 0,2
Återrda outnyttjade belopp (+) 3,2 1,4
Organisationsförändringar 1,0
Övrigt -1,0 -0,6
Summa reserv osäkra kundfordringar -2,6 -1,3
Åldersfördelning kundfordringar
Mkr 2023-06-30 2022-06-30
Ej förfallna kundfordringar 377,2 519,8
1–30 dagar förfallna 41,6 99,3
31–60 dagar förfallna 3,2 7,2
61–90 dagar förfallna 0,8 1,2
Mer än 90 dagar förfallna 2,6 4,1
Summa kundfordringar 425,4 631,6
Kundfordringar i utländska valutor
Mkr 2023-06-30 2022-06-30
EUR 230,4 307,9
DKK 12,5 27,2
GBP 30,0 84,9
USD 90,5 140,2
NOK 6,8 6,0
Övriga utländska valutor
Summa 370,1 566,2
60
NOT 18 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Upplupna intäkter 2,4 3,7
Förutbetalda hyror 1,7 0,9 0,2
Förutbetalda leasingavgifter 0,5 0,4
Förutbetalda försäkringar 1,5 1,3 0,0 0,0
Förutbetalda kostnader för maskinorder 3,7 3,0
Statliga bidrag 11,7
Övrigt 7,8 7,4 1,0 1,5
Summa 29,3 16,7 1,0 1,8
NOT 19 LIKVIDA MEDEL
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Kassa och bank 26,6 26,1
Summa 26,6 26,1
NOT 20 RESULTAT PER AKTIE
2023-06-30 2022-06-30
Resultat per aktie, hänförligt till moderretagets aktieägare, SEK -6,10 1,67
Årets resultat efter skatt, Mkr -238,1 64,9
Genomsnittligt antal aktier, st 39 000 000 39 000 000
Antalet aktier vid periodens utgång, st 39 000 000 39 000 000
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
61
NOT 21 FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONER
Förpliktelser avseende ålderspension
Ett antal pensionsplaner finns inom koncernen. Den mest väsent liga
förmånsbestämda planen finns i Storbritannien. Denna är säker-
ställd genom medel fonderade i en pensions stiftelse. Förmåns-
bestämda pensionsplaner finns också i Österrike, Belgien samt,
fram till och med februari 2023, i Frankrike. Dessa är till stor del
ofonderade.
Alla övriga pensions system i koncernen är avgiftsbestämda.
Nu v ärdet på pensionsförpliktelsen samt kostnaden för koncernens
förmåns baserad pensionsplaner bedöms i enlighet med råd från
oberoende, professionellt kvalificerad aktuarie med hjälp av den
s.k. ”projected unit credit”-metoden.
Principiella aktuariella antaganden
Brittiska systemet
De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid balansdagen var följande:
2023-06-30 2022-06-30
Diskonteringsränta 5,10 % 1,90 %
Inflationsantagande: Detaljprisindex 3,40 % 3,40 %
Konsumentprisindex 2,70 % 2,70 %
Framtida pensionshöjningar 2,70 % 2,65 %
Dödlighetsantaganden
Nuvarande pensionärer – aktuariella tabeller som använts 90 % S3PA 90 % S2PA
Nuvarande pensiorer livslängd vid 65 års ålder
Man 22,6 22,2
Kvinna 25,0 24,2
Framtida pensionärer – aktuariella tabeller som använts 90 % S3PA 90 % S2PA
Framtida pensionärer (för närvarande 45 år livslängd på 65 år)
Man 23,6 23,2
Kvinna 26,1 25,4
Den Britiska planen, Chapelthorpe plc Pension Fund stängde för
ytterligare avsättningar den 5 september 2008 varvid man övergick
till ett premiebaserat pensionssystem. I december 2022 genom-
fördes en så kallad ”buy-in-sning” där åttagandena avseende
pensionsfonden övertas av ett försäkringsbolag. Detta har inneburit
att de årliga kostnaderna på omkring 500 KGBP har upphört. Inom
12–24 månader från avtalets ingång, kommer en så kallad ”buy-out
genomföras, där Duroc-koncernens samtliga åttaganden upphör.
Österrikiska systemet
De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid balansdagen var följande:
2023-06-30 2022-06-30
Diskonterinsränta: – ersättningar i samband med jubileer 3,45 % 2,43 %
– avgångsvederlag 3,45 % 2,43 %
Löneökning 3,50 % 2,75 %
Sannolikhet att dö – använd aktuarietabell AVO2018P AVO2018P
Annuitetsålder – använd aktuarietabell PSR 03 PSR 03
Genomsnittlig återsende arbetsliv för aktiva anställda – ersättningar i samband med jubileer 21,08 21,34
Genomsnittlig återsende arbetsliv för aktiva anställda – avgångsvederlag 10,21 9,80
62
Belopp redovisade i koncernbalansräkningen
2023-06-30 2022-06-30
Mkr
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen Total
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Nuvärdet av pensionsförpliktelsen
417,9 26,7 10,9 455,6 436,9 27,1 11,5 24,0 499,5
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde
-493 -8,8 -501,8 -562,8 -8,5 -0,1 -571,4
Begränsning av återvinningsbart överskott
75,1 75,1 130,2 0,0
130,2
Nettoskuld som redovisas i balansräkningen
0,0 26,7 2,2 28,9 4,3 27,1 3,0 23,9 58,3
Belopp redovisade i koncernresultaträkningen
2207–2306 2107–2206
Mkr
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Kostnader avseende tjänstgöring under
innevarande period
1,5 -1,1 0,1 0,5 0,8 1,4 2,2
Ränta på pensionsavsättningar
20,9 0,4 0,2 0,2 21,7 10,4 0,5 0,1 0,8 11,8
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar
-20,8 -0,2 -0,2 -21,2 -10,3 -0,1 -0,1 -10,5
Summa resultatfört
0,1 1,9 -1,1 0,1 1,0 0,1 1,3 0,0 2,1 3,5
Förändring av nuvärdet för förmånsbestämda förpliktelser
2023-06-30 2022-06-30
Mkr
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Förmånsbestämd pensionsförpliktelse vid
periodens början
436,9 27,1 11,5 24,0 499,5 544,8 29,8 12,2 28,2 615,0
Effekt av ändring i aktuariell värderingsmetod
-1,5 -1,5
Restriktion av överskott
-4,9 0,0 -4,9
Valutakursdifferens
41,6 2,6 1,1 2,0 47,3 27,3 1,4 0,5 1,5 30,7
Kostnader avseende tjänstgöring under
innevarande period
1,5 -0,2 -1,1 0,2 0,8 1,4 1,4 3,6
Avgifter betalda av anställda
0,0 -1,9 -1,9 -1,9 -1,9
Räntekostnader
20,9 0,4 0,2 0,2 21,7 10,4 0,5 0,1 0,8 11,8
Aktuariella förluster/vinster
-50,3 1,4 -0,5 -0,2 -49,6 -116,1 -2,4 -0,9 -0,2 -119,6
Betalningar från planen
-26,3 -6,3 -1,10 -2,1 -35,8 -29,5 -2,0 -1,7 -33,2
Reglering
0,0 -0,6 -0,6 -2,5 -2,5
Organsiationsförändringar
-20,3 -20,3
Förmånsbestämd pensionsförpliktelse
vid periodens slut
417,9 26,7 10,9 455,6 436,9 27,1 11,5 24,0 499,5
Not 21, fortsättning
Franska systemet
De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid balansdagen var följande:
2023-06-30 2022-06-30
Diskonteringsränta: – ersättningar i samband med pension
3,10 %
Löneökning
2,50 %
Sannolikhet att dö – använd aktuarietabell
INSEE TD/TV
2015–2017
INSEE TD/TV
2015–2017
Personalomsättning – använd aktuarietabell
FAIBLE FAIBLE
Genomsnittlig återsende arbetsliv för aktiva anställda – ersättningar i samband med pension 12
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
63
Förändringar av förvaltningstillgångarnas verkliga värde
Mkr
2023-06-30 2022-06-30
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Brittiska
planen
Österrikiska
planen
Belgiska
planen
Franska
planen Total
Tillgångarnas verkliga värde
vid periodens början 562,8 8,5 0,1 571,4 536,5 7,3 1,7 545,5
Valutakursdifferens 49,7 0,9 50,6 29,4 0,4 29,8
Förväntad avkastning på tillgångar 20,8 0,2 0,1 21,1 10,3 0,1 0,1 10,5
Aktuariella (förluster)/vinster -109,1 -0,3 0,0 -109,4 13,6 0,0 13,6
Bidrag från arbetsgivare 0,9 0,6 1,5 2,5 0,7 3,2
Avgifter betalda från planen -5,8 -5,8
Betalningar från planen -26,3 -1,1 -2,1 -29,5 -29,5 -1,7 -31,2
Organsiationsförändringar 493,0 _ 1,8 1,8
Tillgångarnas verkliga värde
vid periodens slut 493,0 8,8 501,8 562,8 8,5 0,1 571,4
Nettoskuld -75,1 26,7 2,1 -46,3 -125,9 27,1 3,0 23,9 -71,9
Restriktioner 75,1 75,1 130,2 130,2
Nettoskuld som redovisas
i balansräkningen 26,7 2,1 28,9 4,3 27,1 3,0 23,9 58,3
Not 21, fortsättning
NOT 22 AVSÄTTNINGAR
Avsättning lång- och kortfristiga garantiåtaganden
Mkr
KONCERNEN
2023-06-30 2022-06-30
Redovisat värde vid periodens ingång 3,0 1,8
Avsättningar som gjorts under perioden 7,6 4,2
Belopp som tagits i anspråk under perioden -2,3 -1,3
Outnyttjade belopp som återförts under perioden -3,3 -1,7
Valutakursdifferens 0,3 0,1
Redovisat värde vid periodens utgång 5,2 3,0
Övriga lång- och kortfristiga avsättningar
Mkr
KONCERNEN
2023-06-30 2022-06-30
Redovisat värde vid periodens ingång 19,3 37,8
Avsättningar som gjorts under perioden 4,5 10,0
Belopp som tagits i anspråk under perioden -5,8 -16,6
Outnyttjade belopp som återförts under perioden -0,6 -13,3
Organisationsförändringar -15,4
Valutakursdifferens 0,7 1,4
Redovisat värde vid periodens utgång 2,7 19,3
64
NOT 23 NTEBÄRANDE SKULDER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Långfristiga räntebärande skulder
Skulder till kreditinstitut 44,4 76,6 18,9 44,0
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 105,7 103,4
Övriga räntebärande skulder 2,0 0,9
Summa 152,1 180,9 18,9 44,0
Kortfristiga räntebärande skulder
Skulder till kreditinstitut 39,8 37,1 25,2 25,2
Checkräkningskredit 55,5 118,1 2,3 70,0
Factoring 59,1
Skuld till närstående* 182,7 121,9
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 30,5 27,0
Summa 125,8 241,3 210,2 217,0
Summa räntebärande skulder 277,8 422,1 229,1 266,7
*För villkor, se not 31.
Bankavtal
Duroc har ett finansieringsavtal med Danske Bank. Avtalet
omfattar en långsiktig bankfacilitet om ca 400 Mkr, varav ca
44 Mkr avser ett banklån med en amorteringsplan som stäcker
sig till första kvartalet 2025 och resterande del är en kontokredit
kopplad till en koncern övergripande cash pool. Därutöver finns
det låneutrymme om ca 100 Mkr i koncernen. Kontokrediten var
utnyttjad till ett belopp om 2 Mkr (70) per 30 juni 2023. Låneavtalet
med Danske Bank innehåller fastställda kovenanter, nettoskuld i
förhållande till EBITDA och soliditet, dessa var uppfyllda med god
marginal vid räkenskapsåret slut. Övriga låneavtal inom Duroc
innehåller liknande kovenanter som följs upp regelbundet.
Förfallotid
De skulder där koncernen inte har en ovillkorlig rätt att skjuta
upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter rapport-
periodens slut och som förfaller till betalning inom ett år från
balansdagen redovisas som kortfristiga skulder. Av långfristiga
skulder till kreditinstitut förfaller 44,4 Mkr (76,6) till betalning inom
två till fem år efter balansdagen. 0,0 Mkr (0,0) förfaller senare än
fem år efter balansdagen. Angående löptidsanalys se not 26 under
rubrik Likviditetsrisk.
Ställda säkerheter
För information om ställda säkerheter för lån se not 29 Ställda
säkerheter och eventualförpliktelser.
NOT 24 ÖVRIGA SKULDER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Mervärdesskatt 22,7 31,3
Personalskatter 25,8 28,0 0,3 0,4
Övrigt 7,2 13,1
Summa 55,7 72,4 0,3 0,4
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
65
NOT 25 UPPLUPNA KOSTNADER OCHRUTBETALDA INTÄKTER
NOT 26 FINANSIELLA RISKER OCH FINANSPOLICYER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Förutbetalda intäkter 0,3 0,8
Semesterlöneskuld 36,6 45,9 1,2 1,5
Upplupna löner 18,9 29,3 1,0 1,2
Sociala avgifter 10,4 11,4 0,9 1,2
Upplupna revisions- och konsultationsarvoden 3,4 4,5 0,5 0,2
Upplupna försäkrings- och fastighetskostnader 6,1 5,7
Upplupna materialkostnader 8,6 11,5
Övrigt 18,3 23,8 0,6 0,4
Summa 102,6 132,9 4,2 4,5
NOTEN AVSER BÅDE KONCERNEN OCH MODERBOLAGET
FINANSIELL RISKHANTERING
Duroc koncernen är i sin verksamhet exponerad för olika finansiella
risker. Riskhanteringen är till stor del decentraliserad till de enskilda
bolagen. Koncerngemensamma policys, fastställda av styrelsen,
ligger till grund för hanteringen av dessa risker på olika nivåer i
koncernen. Målet med koncernens gemensamma policys är att
åskådliggöra risksituationen, att minimera negativa resultat effekter
samt att klargöra ansvar och befogenheter inom koncernen. Upp-
följning av fastställda policys efterlevnad görs löpande på lokal och
central nivå och avrapporteras till styrelsen. Duroc gör löpande
likviditetsprognoser och bevakar kontinuerligt väsentliga nyckeltal
och avtalsenliga kovenanter, vilket gör att finansiella risker begrän-
sas och hanteras effektivt inom koncernen. Kovenanterna beskrivs
vidare under avsnittet om Likviditetsrisk.
VALUTARISKER
Transaktionsexponering
Inom Duroc strävar bolagen i möjligaste mån efter inköp och för-
säljning i samma valuta, så kallade naturliga hedgar. Transaktions-
exponering uppstår då försäljning och inköp sker i olika valutor.
Transaktionsexponeringen inom Duroc-koncernen sker främst
i valutorna EUR, GBP och USD. Riskhantering, inklusive arbetet
med valutasäkring, sker inom ramen för respektive dotterbolags
säkringspolicy. Inom DMT Group sker fakturering och inköp i stor
utsträckning i olika valutor. Valutariskerna inom bolaget mitigeras
via valutaklausuler i kundavtal och valutaterminer vid större inköp. I
de övriga portföljbolagen är transaktionsexponeringen begränsad.
Se även not 17 angående kundfordringar i utländsk valuta.
Tabellen visar koncernens inköp och försäljning i större valutor,
andra än SEK. Beloppen är i Mkr.
Valuta (Mkr)
2207–2306
Inköp Försäljning
EUR 2 036,2 2 094,1
USD 524,6 758,9
NOK 4,3 37,7
DKK 42,9 215,2
CHF 0,0
GBP 237,0 248,0
Övriga valutor 0,0 0,2
2 845,0 3 354,5
Valuta (Mkr)
2107–2206
Inköp Försäljning
EUR 1 959,2 2 028,8
USD 755,5 1 025,0
NOK 4,5 38,2
DKK 32,4 157,6
GBP 320,6 287,2
Övriga valutor 0,2
3 072,5 3 536,8
Omräkningsexponering
Duroc redovisar resultat- och balansräkning i svenska kronor.
Koncernens utländska dotterbolag har sin redovisning i annan
Valuta. Detta innebär att koncernens resultat och eget kapital
exponeras vid koncernkonsolideringen när främmande valutor
omräknas till SEK. Denna exponering påverkar främst koncernens
66
egna kapital. Duroc har säkrat en mindre del av denna exponering
i EUR genom externt lån i samma valuta. I övrigt säkras inte om-
räkningsexponering.
En känslighetsanalys över transaktionsexponeringens påverkan
på rörelseresultatet visas i tabellen nedan. Vid bokslutsdagen fanns
inga väsentliga valutaterminer.
Om aktuella valutakurser skulle gå upp eller ner med 10 procent
jämfört med SEK skulle EBIT påverkas med +/- 4,8 MSEK, givet att
andra variabler förblev oförändrade.
Känslighetsanalys EBIT
Valuta Mkr
DKK 1,3
EUR -4,2
GBP 1,2
NOK 0,1
USD -3,2
Summa -4,8
Valutaexponering av monetära tillgångar och skulder (Mkr)
Valuta (Mkr) EUR USD NOK DKK GBP SEK 2023-06-30
Kundfordringar 230,4 90,5 6,8 12,5 30,0 55,2 425,4
Övriga fordringar 21,9 16,4 0,2 0,5 1,1 12,2 52,3
Leverantörsskulder -135,1 -32,5 -0,4 -3,6 -18,3 -11,9 -201,9
Skulder till Kreditinstitut -142,6 -0,0 0,0 -142,6
Övriga skulder -125,1 -41,8 -2,8 -27,1 -18,7 -61,5 -277,0
Valutaexponering finansiella tillgångar och skulder -150,5 32,7 3,8 -17,8 -6,0 -6,1 -231,0
Valutaterminssäkring
Nettoexponering -150,5 32,7 3,8 -17,8 -6,0 -6,1 -231,0
Tabellen ovan visar valutaexponering per balansdagen uttryckt i
Mkr. Analysen omfattar kundfordringar, leverantörsskulder, skulder
till kreditinstitut och finansiella fordringar och skulder. Om aktuella
valutakurser skulle gå upp eller ner med 10 procent jämfört med
SEK skulle resultatet påverkas med +/- 23,1 Mkr, givet att övriga
variabler förblev oförändrade.
KREDITRISKER
All kreditrisk är normalt hänförlig till den löpande verksamheten.
Inom IFG, Drake, Cresco och Plastibert är huvuddelen av kund-
fordringarna försäkrade. Övriga kunder inom koncernen består
till stor del av större industriföretag där risken för kundförluster
bedöms som måttlig. En kund till Drake Extrusion i USA ansökte om
rekonstruktion i enlighet med ett s.k. chapter 11-förfarande. Den
ekonomiska effekten var ca 20 Mkr. Bolaget har sedan dess rekon-
struerats och leverans med strikta betalningsvillkor har därmed
återupptagits och rekonstruktionen bedöms därmed ej påverka
den framtida intjäningsförmågan. Alla dotterbolag arbetar syste-
matiskt med att kontinuerligt minimera risker för kund förluster.
Ökad frekvens och omfattning av kreditbevakning har vidtagits
som förebyggande åtgärd. För att minimera risk för uteblivna kund-
betalningar begärs förskottsfinansiering från kunder i så hög grad
som möjligt. I samband med affärer används remburser eller lik-
nande säkerheter till stor del. Ingen enskild kund står för 10 procent
eller mer av omsättningen. Se not 28 för maximal kreditexponering
i långfristiga fordringar.
LIKVIDITETSRISK
Koncernen gör fortlöpande likviditetsprognoser. Likviditets-
planeringen används för att hantera likviditetsrisken och kost-
naderna för finansieringen av koncernen. Målsättningen är att
koncernen skall klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl
som nedgångar utan betydande oförutsebara kostnader. Det
externa finansieringsavtalet med Danske Bank innebär att mer-
parten av koncernens krediter finansieras centralt. I låneavtalet
finns två fastställda finansiella kovenanter, nettoskuld i förhållande
till EBITDA och soliditet. Ledning och styrelse följer regelbundet
prognoser i förhållande till de avtalsmässiga gränsvärdena för
kovenanterna. Duroc har uppfyllt kovenanterna med god marginal
per 30 juni 2023.
RÄNTERISK OCH RÄNTEEXPONERING
Det externa finansieringsavtalet med Danske Bank innebär att
merparten av Durocs finansiering är centraliserad i en cash pool,
vilket avsevärt minskar koncernens exponering och ränterisk.
Bolagen lånar av varandra och den externa belåningen och tillika
ränterisk minskar därav avsevärt. Avtalet med Danske Bank har
under räkenskapsåret förlängts till februari 2025.
Durocs finansnetto och resultat påverkas av fluktuationer i
räntenivåerna. Indirekt påverkas koncernen även av räntenivåernas
inverkan på ekonomin i stort. Den externa upplåningen sker till
rörlig ränta och om räntenivåerna förändrades med 3 procent upp
eller ner, givet att övriga faktorer var oförändrade, skulle resultatet
verkas med 3,4 Mkr (6,8). Beräkning har skett utifrån aktuell
lånebild 2023 (2022). Nettoskulden per 30 juni 2023 uppgick till
115,0 Mkr (265,7).
Nedanstående tabell analyserar finansiella skulder, uppdelade
efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga
förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga,
odiskonterade kassaflödena. För framtida kassaflöden relaterade
till rörliga räntebetalningar har räntan 4 procent (4) använts.
Not 26, fortsättning
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
67
Koncernen
Mkr Mindre än 1 år Mellan 1 och 5 år Över 5 år
Per 30 Juni 2023
Räntebärande skulder exkl checkräkningskredit 39,8 46,4
Checkräkningskredit 55,5
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 30,5 65,0 40,7
Leverantörsskulder och andra skulder 478,9
Summa 604,7 111,4 40,7
Mkr Mindre än 1 år Mellan 1 och 5 år Över 5 år
Per 30 Juni 2022
Räntebärande skulder exkl checkräkningskredit 98,1 85,5
Checkräkningskredit 120,4
Skulder avseende nyttjanderättstillgångar 27,5 68,3 61,5
Leverantörsskulder och andra skulder 311,4
Summa 557,5 153,7 61,5
Moderbolaget har en skuld om 182,7 Mkr (121,9) till andra koncern-
bolag avseende positiva saldon i den koncernövergripande cash
poolen. Marknadsmässig ränta utgår.
KAPITALSTRUKTUR
Duroc strävar efter att ha en kapitalstruktur som säkerställer
ngsiktighet i verksamheten och sätter värde i att ha en låg skuld-
sättning.
Den koncernövergripande cash poolen minskar Durocs behov
av belåning. Låneavtalet med Danske Bank innebär att en merpart
av koncernens krediter finansieras centralt, finansiering av dotter-
bolagen sker huvudsakligen genom interna lån.
MOTPARTSEXPONERING
För att säkerställa en god och långsiktig service med motparter
som fullföljer sina åtaganden, ska motparter till Duroc ha ett
kreditbetyg på minst A enligt kreditbedömningar från Standard &
Poor eller Moodys. Undantag kan göras för lokala motparter efter
godkännande av CFO.
RÅVARUPRISRISK
IFG är beroende av tillgången på råvara i form av polypropylen-
granulat. Polypropylen är en biprodukt från oljeraffinering där
råvarupriset på lång sikt korrelerar med oljepriset. Förändringar i
kostnader för råvaror kan därför potentiellt få stor påverkan. Det
finns en risk att tillgången på råvaran minskar, med stigande råvaru-
priser till följd. För att minimera dessa risker köper IFG råvaran från
flera leverantörer och har i många fall kundavtal som inkluderar
prisjusteringsklausuler.
IFG och Drake Extrusion har på grund av råvaruprisklausuler
i avtalen mött minskad efterfrågan för att kunder har förväntat
sig ytterligare nedgång i råvarupriserna. Det strategiska arbetet
med inköp har i så stor mån som möjligt anpassats efter den nya
situationen och Duroc med dotterbolag följer noga den makro-
ekonomiska utvecklingen för att snabbt kunna anpassa sig till
ständigt förändrade omvärldsfaktorer.
FÖRSÄKRINGAR
Duroc har under året haft centralupphandlade försäkringar via
Willis Towers Watson vilket garanterar att erforderliga försäkringar
och ett lik värdigt försäkringsskydd finns i samtliga av koncernens
verksamhets områden och bolag. Förutom företagsförsäkringar för
verksamheten tecknas transportförsäkring, VD- och styrelseansvar
samt tjänsterese försäkring.
Not 26, fortsättning
68
NOT 28 VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2023-06-30 2022-06-30 2023-06-30 2022-06-30
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Kund- och lånefordringar
Kundfordringar 425,4 425,4 631,6 631,6
Övriga fordringar 18,7 18,7 29,3 29,3 1,2 1,2 1,2 1,2
Fordringar på koncernföretag 106,7 106,7 119,1 119,1
Likvida medel 26,6 26,6 26,1 26,1
Summa 470,7 470,7 687,0 687,0 107,9 107,9 120,3 120,3
Finansiella tillgångar
som kan säljas
Långfristiga värdepappersinnehav
(nivå 3)
Summa
Övriga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
(nivå 2) 46,4 46,4 77,5 77,5 18,9 18,9 44,0 44,0
Kortfristiga räntebärande skulder 95,3 95,3 214,3 214,3 27,5 27,5 95,1 95,1
Skulder till koncernföretag 182,7 182,7 121,9 121,9
Leverantörskulder 201,9 201,9 305,4 305,4 0,7 0,7 1,0 1,0
Övriga skulder 55,7 55,7 72,4 72,4 0,3 0,3 0,4 0,4
Summa 399,3 399,3 669,6 669,6 230,1 230,1 262,4 262,4
Kortfristiga fordringar och skulder har kort löptid 0–3 månader
varför redovisat värde bedöms motsvara verkligt värde. För
långfristiga fordringar och skulder är dessa till rörlig ränta varför
bedömningen är att verkligt värde motsvaras av redovisat värde.
Durocs valutaterminer värderas till verkligt värde i redovisningen.
Redovisning av derivat sker i förekommande fall i övriga fordringar
eller övriga skulder. Koncernen har per 30 juni 2023 inga skulder
avseende valutaterminer och derivat.
NOT 27 OPERATIONELL LEASING
Moderbolaget
Koncernen har i enlighet med RFR2 valt att inte tillämpa IFRS 16
i moderbolaget.
Leasingavtal där företaget är leasetagare
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar avser främst lokalhyra
där kontraktet löper ut under räkenskapsåret 2026/2027. En mindre
andel av leasingavtalen avser leasingbilar. Leasingbetalningar
uppgår till:
Mkr 2023-06-30 2022-06-30
Inom ett år 0,9 0,9
Mellan ett och fem år 2,0 2,1
Summa 3,0 3,0
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
69
NOT 30 MODERBOLAGETS INKÖP FRÅN OCH FÖRSÄLJNING TILL KONCERNBOLAG
Mkr 2207–2306 2107–2206
Försäljning till dotterföretag 5,9 5,9
Inköp från dotterföretag
Duroc AB har fakturerat serviceavgifter om 5,9 Mkr (5,9) till dotter-
bolagen. Debitering har skett utifrån marknadsmässiga villkor.
NOT 31 NÄRSTÅENDE
Sammanställning över närståenderansaktioner
Mkr
2207–2306
Försäljning av
varor och tjänster
till närstående
Inköp av varor
och tjänster
från närstående
Skuld till
närstående
Fordran på
närstående
KONCERNEN
Närståenderelation
Nyckelpersoner i ledande ställning 1,0
1
MODERBOLAGET
Närståenderelation
Nyckelpersoner i ledande ställning 1,0
1
Dotterföretag 5,9 182,7 106,7
Mkr
2107–2206
Försäljning av
varor och tjänster
till närstående
Inköp av varor
och tjänster
från närstående
Skuld till
närstående
Fordran på
närstående
KONCERNEN
Närståenderelation
Nyckelpersoner i ledande ställning 0,2
2
2,6
1
MODERBOLAGET
Närståenderelation
Nyckelpersoner i ledande ställning 2,4
1
Dotterföretag 5,9 121,9 119,1
1. Under både innevarande och föregående räkenskapsår har Duroc köpt tjänster från andra bolag där Bronsstädet AB är majoritetsägare.
2. Under föregående räkenskapsår har Duroc sålt tjänster till andra bolag där Bronsstädet AB är majoritetsägare.
Närståendetransaktioner sker till marknadsmässiga villkor.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut. De sammanlagda ersättningarna ingår
i ”personalkostnader” (se not 8). Beträffande moderbolagets
för säljning till dotterretag, se not 30.
NOT 29 STÄLLDAKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Moderbolaget har pantsatt aktierna i dotterbolagen International
Fibres Group AB, Duroc Machine Tool Holding AB samt Duroc
Produktion AB som ställd säkerhet för kontokrediten kopplad till
den koncernövergripande cash-poolen samt för ett EURO-lån
uppgående till 4,2 MEUR vid räkenskapsårets utgång. I övrigt finns
inga ställda säkerheter eller ansvarsförbindelser.
I koncernen finns det fastighetslån i Österrike och Belgien, där kon-
cernens fastighetsinteckningar uppgår till 89,7 Mkr (81,3). Eventual-
förpliktelser uppgår till 10,9 Mkr (3,1) och avser främst tullgarantier.
70
NOT 32 KONCERNFÖRETAG
Innehav i dotterföretag Org nr Land Säte Bolagstyp Ägarandel i %
Duroc Produktion AB 556618-5178 Sverige Stockholm Holding 100
Duroc Rail AB 556562-8442 Sverige Luleå Tillverkande 100
Duroc Laser Coating AB 556619-9328 Sverige Luleå Tillverkande 100
Duroc Produktion Fastighets AB 556169-0156 Sverige Stockholm Vilande 100
Duroc Machine Tool Holding AB 556716-0782 Sverige Stockholm Holding 100
Duroc Machine Tool Danmark (Filial) 34889074 Danmark Randers Försäljning
Duroc Machine Tool AB 556282-7633 Sverige Vislanda Försäljning 100
Duroc Machine Tool Oü 109 815 71 Estland Tartu Försäljning 100
Duroc Machine Tool SIA 4000 371 649 5 Lettland Riga Försäljning 100
Duroc Machine Tool OY 2580623-8 Finland Helsingfors Försäljning 100
Vislanda Maskin AB 556586-8394 Sverige Vislanda Försäljning 100
Duroc Machine Tool AS 956346215 Norge Ski Försäljning 100
Universal Power Nordic AB 559139-1312 Sverige Skänninge Försäljning 100
Universal Power Nordic, Filial Norge 27186012 Norge Försäljning
Herber Engineering AB 556716-3919 Sverige rnamo Försäljning 100
International Fibres Group AB 556933-2694 Sverige Stockholm Holding 100
International Fibres Group (Holdings) Limited 468624 Storbritannien Bradford Holding 100
Terry Holdings (Horbury) Limited 352990 Storbritannien Bradford Holding 100
IFG Exelto NV BE-0875.127.961 Belgien Gent Tillverkande 100
Phormium Inc 85-3309073 USA Dalton Tillverkande 100
International Fibres Group Limited 7503139 Storbritannien Bradford Holding 100
Chamberlain Coatings Limited 3080757 Storbritannien Bradford Vilande 100
Accrington Packing & Storage Limited 586470 Storbritannien Bradford Vilande 100
IFG Asota GmbH FN86129k Österrike Linz Tillverkande 100
IFG Drake Limited 395461 Storbritannien Bradford Tillverkande 100
Drighlington Fibres Limited 4229856 Storbritannien Bradford Holding 100
Chapelthorpe Inc 887210 USA Martinsville Vilande 100
Chapelthorpe Investments Inc 887211 USA Martinsville Vilande 100
IFG Holdings Inc 885934 USA Martinsville Holding 100
Drake Extrusion Inc 2483026 USA Martinsville Tillverkande 100
Michael S.Becker Inc 4466879 USA Burlington Tillverkande 100
Griffine Enduction S.A 403134885 Frankrike Nucourt Under likvidation 100
Plastibert & Cie NV 0405.435.551 Belgien Wielsbeke Tillverkande 100
MODERBOLAGET
Mkr 2023-06-30 2022-06-30
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 190,6 1 190,6
Utgående balans 1 190,6 1 190,6
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans -116,0
Årets nedskrivningar -116,0
Utgående balans -116,0 -116,0
Redovisat värde 1 074,6 1 074,6
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
71
NOT 33 KASSAFLÖDESANALYS
Mkr
KONCERNEN MODERBOLAGET
2207–2306 2107–2206 2207–2306 2107–2206
Likvida medel
Kassa och bank 26,6 26,1
Summa enligt balansräkningen och kassaflödesanalysen 26,6 26,1
Betalda räntor och erhållen utdelning
Kassafde från andelar i koncernföretag 20,0 65,3
Erhållen ränta 1,1 0,2 4,6 3,8
Erlagd ränta -14,0 -8,4 -10,7 -3,8
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar 112,3 116,3 0,2 0,2
Nedskrivning av tillgångar avsedda för försäljning 179,3
Nedskrivning av fordringar 117,1
Nedskrivning och återföring av nedskrivning aktier i dotterbolag 116,0
Lämnade/Erhållna koncernbidrag -41,7 -37,7
Utdelning från dotterbolag -20,0
Valutakurseffekt netto 11,5 -1,8 11,8 -1,0
Avsättningar 1,3 -12,2
Övrigt 12,9 6,9 0,3
Justering för poster som inte ingår I kassaflödet, netto 317,3 109,1 -49,7 194,9
KONCERNEN
Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Mkr
Ingående
balans
2022-07-01
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkande förändringar
Upptagna
lån
Amor -
tering
av lån
Förändring kort-
fristig rörelse-
finansiering
Omklas si-
ficering
Leasing
och
förvärv
Organisations-
förändringar
Valutakurs-
förändring
Utgående
balans
2023-06-30
Skulder till kreditinstitut
långfristiga 76,6 -37,4 5,2 44,4
Skulder till kreditinstitut
kortfristiga 214,3 0,2 -38,4 -68,2 37,4 -62,5 12,6 95,3
Skulder avseende
nyttjanderättstillgångar 130,3 -30,3 27,5 -2,3 11,0 136,2
Övriga räntebärande skulder 0,9 0,9 0,2 2,0
Derivatinstrument 0,1 -0,1 0,0
Summa 422,1 1,1 -68,7 -68,2 -0,1 27,5 -64,8 29,0 277,9
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i koncernföretag
Org nr Antal andelar Andel i %
Redovisat värde
2023-06-30 2022-06-30
Duroc Produktion AB 556618-5178 1 000 100 51,2 51,2
Duroc Machine Tool Holding AB 556716-0782 4 278 100 158,0 158,0
International Fibres Group AB 556933-2694 31 671 100 100 791,8 791,8
Griffine Enduction S.A – under likvidation 403134885 1 149 860 100 0,0 0,0
Plastibert & Cie NV 0405.435.551 4 000 100 73,6 73,6
1 074,6 1 074,6
Not 32, fortsättning
72
NOT 34 EGET KAPITAL
Aktier Utestående aktier
Ingående balans 39 000 000
39 000 000
Fördelat på aktieslag
B-aktier 29 066 783
C-aktier 9 933 217
39 000 000
Aktiekapital
Moderbolaget Duroc ABs aktiekapital uppgick per 30 juni 2023 till
39 000 000 kronor fördelat på 39 000 000 aktier, samtliga med ett
kvotvärde på 1 krona. Båda aktieslagen berättigar innehavaren till
rösträtt med en röst per aktie.
Reserver
Koncernens eget kapital innefattar vissa reserver enligt vad som
beskrivs här i noten.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkningen av utlandsverksamheterna.
Reservfond
Moderbolagets reservfond utgör bundet eget kapital och är avsatt
enligt tidigare gällande aktiebolagslag (1975:1385). Reservfonden
är ej utdelningsbar.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade
vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag. Tidigare
avsättning till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna eget kapitalpost.
Vinstdisposition
Styrelsen föreslår en utdelning om 0,25 kronor per aktie för
räkenskaps året 2022/2023 (föregående år 0,25 kronor per aktie).
Se vidare not 36.
NOT 35 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGENS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser efter balansdagen har inträffat.
NOT 36 RESULTATDISPOSITION
Förslag till resultatdisposition moderbolaget
Till årsstämmans behandling står följande medel:
Överkursfond 821 506 500
Balanserat resultat 64 921 705
Årets resultat 33 504 463
Kronor 919 932 668
Styrelsen föreslås följande vinstdisposition:
Utdelning till innehavare av aktier av serie B och C
0,25 SEK/aktie
1
-9 750 000
Balanseras i ny räkning 910 182 668
1
Baserat på antalet utestående aktier den 30 juni 2023.
NOT 37 UPPGIFTER OM MODERBOLAGET
Duroc AB är ett svensk registrerat aktiebolag med säte i
Stockholms län. Moderbolagets aktier är registrerade på
Nasdaq Stockholm.
Adressen till huvudkontoret är Linnégatan 18 (besöksadress)/
Box 5277 (postadress), SE-182 46 Stockholm. (www.duroc.com)
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
73
STYRELSENS INTYGANDE
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisnings-
sed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med de internationella redovisningsstandarder som avses i
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av
den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisnings-
standarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och
resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moder-
bolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncer-
nens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredo-
visningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande
av styrelsen den 28 september 2023. Koncernens resultaträkning,
rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på års-
stämman den 7 november 2023.
STOCKHOLM DEN 28 SEPTEMBER 2023
Peter Gyllenhammar
Styrelseordförande
Ola Hugoson
Styrelseledamot
Carl Östring
Styrelseledamot
Carina Heilborn
Styrelseledamot
John Häger
Verkställande direktör
VÅR REVISIONSBERÄTTELSE HAR LÄMNATS DEN 28 SEPTEMBER 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
74
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL BOLAGSSTÄMMAN I DUROC AKTIEBOLAG,
ORG.NR 556446-4286
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2022 till 30 juni 2023
med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–25.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
16–73 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
30 juni 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 30 juni 2023 och av dess finansiella resultat
och kassafde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncern redovisningens övriga delar. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–25. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern redo-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse
i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har
vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direk-
tören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov
till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rap-
porterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd
av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de eko-
nomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa kvantita-
tiva väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
75
Särskilt betydelsefullt område
Posten ”Andelar i dotterbolag” i moderbolagets balansräkning
uppgår till 1 075 miljoner kronor varav 792 miljoner kronor avser
innehaven och Cresco, Drake Extrusion och International Fibres
Group. Detta motsvarar 66 % av moderbolagets totala tillgångar
och 82 % av moderbolagets egna kapital.
Verksamheten i ovan omnämnda innehav redovisar negativ
tillväxt och negativ resultatutveckling för räkenskapsåret som
avslutades den 30 juni 2023.
Företagsledningen har per den 30 juni 2023 upprättat en
nedskrivningsprövning för innehaven i enlighet med IAS36 i
International Financial Reporting Standards (IFRS).
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har i vår revision genomfört ett antal granskningsåtgärder av
de av företagsledningen upprättade nedskrivningsprövningarna.
Detta innefattar att vi tillsammans med interna värderings-
specialister har verifierat att nedskrivningsprövningarna baseras
på vedertagna värderingsmetoder och uppfyller de krav som finns
för upprättandet enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS). Vi har vidare verifierat den matematiska riktigheten i
modellen samt diskonteringsfaktorer.
Våra granskningsinsatser har även innefattat att verifiera att
de prognoser som finns i nedskrivningsprövningarna överens-
stämmer med de prognoser som ligger till grund för den interna
styrningen vilka också har godkänts av bolagets styrelse. Vi
analyserar upprättad nedskrivningsprövning i ljuset av tidigare
upprättade nedskrivningsprövningar jämfört med faktiskt utfall.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
2–15 och 78–80. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret
2022 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan upps
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
gransknings åtgärder bland annat utifrån dessa risker och in -
hämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för
att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upp-
täcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom
oegentlig heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande
av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma gransknings-
åtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direk törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
76
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhets-
faktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplys-
ningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däri-
bland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avse-
ende den finansiella informationen för enheterna eller affärsak-
tiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för
att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bemda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därr utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2022
till 30 juni 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för slaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och den verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bemning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direkren ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
full göras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
till kommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår
professionella bemning med utgångspunkt i risk och väsentlig-
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
77
het. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Duroc AB för räkenskapsåret 1 juli 2022 till
30 juni 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Duroc AB enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef- rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standar-
der för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek-
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 22–25 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till Duroc Aktiebolags
revisor av bolagsstämman den 8 november 2022 och har varit
bolagets revisor sedan 4 maj 2010.
Stockholm den 28 september 2023.
PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
78
DUROC
Nyckeltal (belopp i Mkr) 2207–2306 2107–2206 2007–2106 1907–2006
Resultaträkning
Nettoomsättning
3 493,1 3 720,5 3 254,5 3 158,2
Rörelseresultat
-187,6 83,0 88,6 161,8
EBITDA
104,0 199,4 189,9 269,1
Resultat efter finansnetto
-215,4 74,8 78,5 145,6
Resultat efter skatt
-238,1 64,9 55,4 116,5
Avkastning på eget kapital i %
-21,9
5,2 5,2 12,3
Balansräkning
Balansomslutning
1 879,7 2 376,9 2 086,3 1 961,6
Likvida medel
26,6 26,1 59,9 142,3
Räntebärande skulder
277,9 422,1 343,2 399,5
Nettoskuld / Nettokassa exkl. leasingskuld från IFRS 16
115,0 265,7 139,9 117, 8
Nettoskuld / Nettokassa ink. leasingskuld från IFRS 16
251,1 396,0 283,3 257,0
Sysselsatt kapital
1 273,5
1 591,2 1 318,8 1 250,3
Eget kapital
1 085,8 1 237,8 1 070,3 948,4
Soliditet i %
58 52 51 48
Eget kapital/aktie, kr.
27,8 31,7 27,4 24,3
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 92,2 171,6 201,6 148,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten
217,2 -36,8 70,6 322,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-61,3 -61,7 -75,3 -260,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten exkl utdelning -135,8 60,7 -71,5 -262,2
Periodens kassaflöde
10,3 -37, 8 -76,1 -200,9
Utdelning
-9,8
Personal
Medelantal anställda
1 017 1 099 1 122 1 182
Nettoomsättning/medelantal anställda
3,4 3,4 2,9 2,6
FLERÅRSÖVERSIKT
Duroc AB årsredovisning 1 juli 2022–30 juni 2023
79
DEFINITION AV NYCKELTAL
Organisk tillväxt Nettoomsättningstillväxt justerad för förvärv och valutaomräkningseffekter
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl. årets resultat
EBITDA Resultat före av- och nedskrivningar (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation)
Justerad EBITDA EBITDA justerat för jämförelsestörande poster
EBIT Rörelseresultat
Justerad EBIT EBIT justerat för jämförelsestörande poster och kundförluster
Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen
Justerad soliditet Eget kapital dividerat med justerad balansomslutning där likvida medel och räntebärande skulder nettoredovisats
Jämförelsestörande poster Poster i resultaträkningen, vilka om de ej lyfts fram, försvårar förståelsen för utvecklingen av den
underliggande verksamheten
Resultat / aktie Resultat efter skatt dividerat med antal utestående aktier
Justerat resultat per aktie Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster och kundförluster dividerat med genomsnittligt
antal utestående aktier
+Nettoskuld/-Nettokassa Räntebärande skulder, minus kassa
Nettoskuldsättningsgrad Nettoskuld/Eget kapital
Sysselsatt kapital Eget kapital plus nettoskuld, justerat för uppskjuten skatt, förvärvsrelaterade immateriella tillgångar,
pensionsskuld och strategiska innehav.
Avkastning på sysselsatt kapital EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 månaderna.
Justerad avkastning på sysselsatt kapital Justerad EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 naderna.
80
DUROC AB
Box 5277
SE-102 46 Stockholm, Sverige
Besök: Linnégatan 18
Tel: +46 708 35 40 52
Email-adress : info@durocgroup.com
Vd John Häger
www.duroc.com
INTERNATIONAL FIBRES GROUP
IFG Asota GmbH
Schachermayerstraße 22
4020 Linz, Österrike
Tel: +43(0) 732/6985-0
Fax: +43(0) 732/6985-5526
IFG Drake
Victoria Mills, Victoria Lane,
Golcar, Huddersfield, West Yorkshire,
HD7 4JG, Storbritannien
Tel: +44(0) 113 285 2202
Fax: +44(0) 113 285 2575
IFG Exelto Staple Fibres
Nederzwijnaarde 2
B-9052 Gent Zwijnaarde, Belgien
Tel: +32 9 2414 437
Fax: +32 9 2414 562
CRESCO
IFG Exelto Staple Fibres
Weverslaan 15
9160 Lokeren, Belgien
Te: +32 9 3409811
Phormium Inc
543 Callahan Rd.
SE Dalton
GA 30722, USA
Tel: +1(336) 778 6227
DRAKE EXTRUSION
Drake Extrusion Inc
P.O.BOX 486 8
Martinsville, VA
24115-4868, USA
Tel: +1 (276) 632-0159
Fax: +1 (276) 634-0224
Michael S Becker, LLC
P.O.BOX 2382
Burlington
NC 27216, USA
Tel: +1(336) 229-5887
Fax: +1(336) 222-1969
DUROC MACHINE TOOL
Duroc Machine Tool AB
Snedgatan 1
SE-342 50 Vislanda, Sverige
Tel: +46 8 630 23 00
Fax: +46 8 630 23 01
Duroc Machine Tool OÜ
Viljandi mnt 75/1, Õssu küla,
Kambja vald,
Tartu Maakond 61713, Estland
Tel: +372 57880 866
Duroc Machine Tool SIA
JaunāLīgoiela33,Berģi,
Garkalnespag.,Ropažunovads,
LV-1024, Lettland
Tel: +371 673 55 175
Fax: +371 673 55 176
Duroc Machine Tool Denmark
Filial till Duroc Machine Tool Holding AB
Ribevej 14
DK-8940 Randers SV, Danmark
Tel: +45 8641 2011
Fax: +45 8642 8102
Duroc Machine Tool AS
Anolitveien 7
NO-1400 Ski, Norge
Tel: +47 6491 4880
Fax: +47 6491 4890
Duroc Machine Tool OY
Äyritie 12C
FIN-01510 Vantaa, Finland
Tel: +358 207 35 06 80
PLASTIBERT
Plastibert & Cie NV
Molenstraat 207
8710 Wielsbeke, Belgien
Tel: +32 56 66 52 75
Fax: +32 56 66 41 30
DUROC RAIL
Duroc Rail AB
Svartöns Industriområde
SE-971 88 Luleå, Sverige
Tel : +46 920 23 39 00
SMALLER COMPANY PORTFOLIO
Herber Engineering AB
Silkesvägen 5
SE-331 53 Värnamo, Sverige
Tel: +46 370 69 95 50
Universal Power Nordic AB
Borgmästaregatan 21
SE-596 34 Skänninge, Sverige
Tel: +46 142 29 91 00
Universal Power Nordic, Filial Norge
Borgmästaregatan 21
SE -596 34 Skänninge, Sverige
Tel: +47 67 91 28 00
Duroc Laser Coating AB
Fabriksvägen 16
SE-972 54 Luleå, Sverige
Tel: +46 920 43 22 20
DUROC AB
Box 5277, SE-102 46 Stockholm
Besök: Linnégatan 18
Tel: +46 708 35 40 52
www.duroc.com
549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522021-07-012022-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522022-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522021-06-30549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZY7OJROY97Y0522022-07-012023-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZY7OJROY97Y0522023-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares