ÅRSREDOVISNING 2024
2 Malmbergs Årsredovisning 2024
3 Malmbergs i sammandrag
4 Välkommen till Malmbergs
5 Aärsmodell
6 Historik
7 VD har ordet
8 Verksamhet
9 Butiker
10 Produkter
11 Egna varumärken
14 Marknad
16 Strategiska lägen
17 Året i korthet
18 Risker och riskhantering
20 Koncernpresentation
24 Malmbergsaktien
26 Finansiell översikt – fem år i sammandrag
28 Hållbarhetsredovisning
39 Bolagsstyrningsrapport
44 Förvaltningsberättelse
46 Koncernens resultaträkning
47 Koncernens balansräkning
49 Koncernens förändringar i eget kapital
50 Koncernenskassaödesanalys
51 Moderbolagets resultaträkning
52 Moderbolagets balansräkning
54 Moderbolagets förändringar i eget kapital
55 Moderbolagetskassaödesanalys
56 Noter
75 Revisionsberättelse
78 Summary/Kurzfassung
79 Denitioner
79 Årsstämma
Innehåll
3Malmbergs Årsredovisning 2024
Malmbergs i sammandrag
kkr om ej annat anges
2024
2023
2022
2021
2020
Intäkter
516 516
598 729
668 748
633 663
617 451
Rörelseresultat
-25 409
11 516
46 055
45 142
39 908
Resultat före skatt
-24 144
11 957
42 549
44 831
34 893
Resultat
-24 469
9 649
33 055
35 786
27 196
Balansomslutning
494 210
559 860
593 091
545 584 537 543
Eget kapital
329 982
370 293
379 107
354 716
329 835
Kassaflöde från den löpande verksamheten
6 074
89 827
26 089
25 606
77 811
Nyckeltal
1)
Rörelsemarginal, %
-4,9
1,9
6,9
7,1
6,5
Soliditet, %
66,8
66,1
63,9
65,0
61,4
Räntetäckningsgrad, ggr
-7,7
5,1
17,5
17,3
7,8
Medelantal anställda
165
179
180
173
176
Resultat per aktie, kr
-3,06
1,21
4,13
4,47
3,40
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie, kr
0,76
11,23
3,26
3,20
9,73
1) För definitioner se sidan 79.
Intäkter per geografiskt område
kkr
2024
2023
2022
2021
2020
Sverige
322 396
371 675
420 421
403 576
399 419
Norge
82 499
101 949
113 181
110 157
112 645
Danmark
94 206
103 579
110 397
94 708
77 833
Finland
17 415
21 526
24 749
25 222
27 554
England
Summa
516 516
598 729
668 748
633 663
617 451
Intäkterna uppgick till 516 516 (598 729) kkr
Rörelseresultatet uppgick till -25 409 (11 516) kkr
Resultatet före skatt uppgick till -24 144 (11 957) kkr
Resultatet efter skatt uppgick till -24 469 (9 649) kkr
Resultatet per aktie uppgick till -3,06 (1,21) kr
Kassaflödet från den löpande verksamheten var 6 074 (89 827) kkr
See Summary in English on page 78. Siehe Zusammenfassung auf Deutsch auf Seite 78.
4 Malmbergs Årsredovisning 2024
Malmbergs grundades 1981 och är en svensk-
ägd elgrossist. Företaget har utvecklats med
stor framgång och blivit en ledande leveran-
tör av elmateriel på den nordiska marknaden.
Malmbergskoncernen börsnoterades på
Stockholmsbörsen 1999. Malmbergs har
dotterbolag i Norge, Danmark, Finland och
Hongkong. Stora inköpsvolymer direkt från
tillverkare och konkurrenskraftiga priser är bi-
dragande faktorer till vår positiva utveckling.
rnan i vår afrsidé är att göra vägen mel-
lan tillverkare och kund så enkel och kost-
nadseffektiv som möjligt.
Vi erbjuder ett kundorienterat sortiment
av produkter, attraktiva priser och snabba
leveranser. För Malmbergs är det viktigt med
kvalitet, professionellt bemötande, god ser-
vice och pålitlighet.
Malmbergs etiska afrsregler är en del av
vår uppförandekod och ger riktlinjer för att
verksamheten ska bedrivas på ett ansvars-
fullt sätt.
Strategin för framtiden är att öka försäljning-
en genom fortsatt expansion i Norden och att
även nå nya marknader med hjälp av utvalda
partners i Europa.
Välkommen till Malmbergs
Malmbergs är ett ledande handelshus i el på den nordiska marknaden för installatörer,
industri-, bygg- och uthyrningsföretag samt återförsäljare.
Kund
Importör Grossist Kund
Vi gör vägen mellan tillverkare och kund så enkel
och kostnadseffektiv som möjligt.
5Malmbergs Årsredovisning 2024
Affärsmodell
Vårt mål är att positionera oss som en av marknadens starkaste akrer inom våra verksamhetsområden
elmateriel, belysning och tillfällig el. Det gör vi genom att kombinera ett brett sortiment av prisvärda kvalitets-
produkter med god logistik, hög servicenivå och kundanpassade tjänster.
Kärnan i verksamheten är direktimport från tillverkande företag och effektiv distribution – utan fördyrande
mellanhänder.
Malmbergs försäljning är inriktad på tekniska produkter och tjänster och huvuddelen är ”business-to-busi-
ness” och riktar sig till slutkunder inom byggbranschen och till industrierna samt till övriga branscher, bland
annat GDS-marknaden.
Malmbergs strävar efter att kontrollera hela inköpskedjan. Genom att Malmbergs tar en allt större aktiv del i
produktutvecklingen hos våra leverantörer ökar förädlingsvärdet vilket medför ökade vinstmarginaler.
Att minska mellanleden från tillverkare till slutkund och på så vis kunna erbjuda
attraktiva priser.
Vision
Att genom import och distribution tillhandahålla elmateriel direkt från tillverkare och
inom utvalda segment positionera oss som ett ledande handelshus i elbranschen.
Affärsidé
Med hjälp av kunniga och engagerade medarbetare uppnå ökad kundnytta och ökad
lönsamhet genom effektivitet i alla led.
Strategi
Anpassning och anskaffning av produkter som till största delen utrs av EMV
Effektiv logistik och lagerhantering
God kundnytta
Affärsmodell
6 Malmbergs Årsredovisning 2024
Historik
1916
Malmbergs startade sin verksamhet
som elinstallar i Kristinehamn och
var fram till 1981 ett installations-
retag.
1987
retaget flyttade fn Hallsberg till
nya lokaler i Kumla. Malmbergs första
dotterbolag bildades i Norge.
1991
Den första butiken öppnades i
Stockholm.
1994
I början av året bildades ett dotter-
bolag med säljkontor i Åbo, Finland.
2010
Ett representations- och sourcing-
bolag etablerades i Hongkong.
1981
Jan Folke övertog bolaget, verk-
samheten flyttade till Hallsberg
och inriktningen lades på import,
grossistrsäljning och distribution
av elmateriel till elinstallatörer,
VVS-branschen och industrin.
1988
Bygg-Stm i Sverige AB bildades
med försäljning av tillfällig elmate-
riel till byggindustrin och uthyr-
ningsföretag.
1992
Under hösten bildades ett dotter-
bolag i Danmark.
1999
Styrelsen och ägarna beslutade
att ansöka om marknadsnotering
av Malmbergs aktier av serie B på
OTC-listan vid Stockholms Fond-
börs.
2012
Ett representations- och sourcing-
kontor etablerades i Shenzhen.
2024
Lansering av en ny försäljningska-
nal för elbilsladdare, e2charge.se
7Malmbergs Årsredovisning 2024
stark position. Vi ser fram emot att fortsätta utvecklas inom
hållbar elektrifiering och grön teknik, och vi ser positivt på
nya affärsmöjligheter inom dessa områden.
Vi är väl medvetna om att marknaderna fortfarande är
osäkra, men med de föndringar vi genomfört och med
rt breda produktutbud har vi har goda möjligheter att
utvecklas positivt under 2025. Vår lokala och starka närvaro
genom vårt butiksnätverk är nu viktigare än någonsin. På en
osäker marknad där kundens efterfgan styrs från dag till
dag är tillgänglighet och flexibilitet en avgörande faktor. Vi
kommer att fortsätta fokusera på att utveckla vårt produkt-
utbud, optimera vårt butikssortiment och förbättra vår lo-
gistik, vilket för oss innebär både ett ansvar och en möjlighet
att leda marknaden framåt. Vi ser även med snning på hur
den digitala utvecklingen kan öppna nya affärsmöjligheter
och hjälpa oss att stärka våra kundrelationer och interna
operationer.
Ett tack till alla
Vi vill rikta ett stort tack till alla våra medarbetare, partners
och aktigare för ert fortsatta engagemang och sd under
året. Med en stabil grund ser vi fram emot att navigera ge-
nom ett spännande 2025.
Tack för ert fortsatta stöd och förtroende.
VD har ordet
Johan Folke
Kumla 27 mars 2025
Reflektion över 2024
Året 2024 har varit en resa pglad av både utmaningar och
framsteg. Trots osäkerheten i marknaden har vi målmed-
vetet arbetat för att anpassa oss och stärka vår position.
Den globala ekonomiska osäkerheten har fortsatt att på-
verka marknaderna och oss, men vi har agerat snabbt och
anpassat oss för att ta tillvara på de möjligheter som finns,
samtidigt som vi fokuserat på att skapa långsiktig hållbarhet
genom de omstruktureringar vi genomfört.
Genomng av året
Trots en svag marknad under året, har vi sett en positivare
utveckling under slutet av 2024. Vår strategi att fokusera på
hållbara lösningar och energieffektivitet har varit en bidra-
gande faktor för att behålla vår marknadsposition. Under
året såg vi en ökad efterfrågan inom områden som Bygg-
Ström, gn teknik och elbilsladdare. Dessa områden har
visat tecken på något snabbare återmtning och ger oss
goda förutsättningar för framtiden och stärker synen på en
återhämtande marknad. Våra åtgärder att genomföra kost-
nadsbesparingar och strukturella förändringar har redan
gett effekt under året och kommer fortsätta att stärka vår
verksamhet under 2025.
Åtgärder och utveckling
r att möta marknadens utmaningar har vi arbetat foku-
serat på att utveckla vår produktportfölj och optimera vår
kostnadsstruktur. Lagerökningen under året har varit ett re-
sultat av våra satsningar på att möta den växande efterf-
gan, samtidigt som vi har utvecklat vårt sortiment. Att driva
utvecklingen av vårt produktutbud och skapa hållbara lös-
ningar har varit centrala för oss, och genom att effektivisera
och anpassa verksamheten har vi stärkt vår konkurrenskraft
och förberett oss för de möjligheter som kommer.
Framtidsutsikter
När vi ser fram emot 2025 gör vi det med försiktig optimism.
Trots osäkerhetsfaktorer på marknaden, som den globala
ekonomiska situationen, är vi övertygade om att våra stra-
tegiska satsningar och vår flexibla affärsmodell ger oss en
Bäste aktieägare,
8 Malmbergs Årsredovisning 2024
Verksamhet
Malmbergs Sverige startade sin nu-
varande verksamhet 1981 då bolaget
ändrade inriktning till att vara ett
import-, agentur- och handelsföretag
med egen distribution och grossist-
försäljning av elartiklar till elinstal-
latörer, grossister och industriföretag.
Under senare år har Malmbergs ökat
sina satsningar på utveckling av egna
märkesvaror, EMV, genom att aktivt
delta i tillverkningsledet med investe-
ringar i såväl produktutveckling som
design. Verksamheten flyttades 1987
till nya och srre lokaler i Kumla, där
verksamheten fortfarande bedrivs.
Huvudkontor och centrallager för hela
koncernen är begna i Kumla.
Från Kumla distribueras varor till
kunder över hela Sverige, samt till
våra dotterbolags huvudlager i Norge,
Danmark och Finland, samt att ex-
portförsäljning till övriga länder sköts
från Kumla. För att förstärka den loka-
la närvaron i respektive land bedrivs
verksamheten genom ett stort antal
butiker. Malmbergs Sverige svarar för
övergripande koncernfunktioner som
ekonomi, inköp, produktutveckling
och marknadsstrategi.
Malmbergs deltar ofta aktivt i leve-
rantörernas produktutveckling. Ett
stort antal produkter lanseras under
egna varumärken, EMV. Produktut-
vecklingen sker kontinuerligt och
antalet nya produkter som tillförs
koncernen ukas ständigt. De nya
produkterna ska komplettera tidigare
produktmix och vara anpassade till
redan befintliga kundgrupper för att
till låga kostnader bidra till en ökad
rörelsemarginal.
Produkterna marknadsförs bland an-
nat genom våra kataloger. Huvudkata-
logen innehåller samtliga Malmbergs
produkter och distribueras till våra
kunder en gång per år.
Malmbergs ”Kundextra” är en in-
formations- och säljbroschyr som
utkommer månadsvis och innehåller
produktnyheter och kampanjerbju-
danden till kunderna.
I vår webbutik hittar man den senaste
versionen av våra produkt- och in-
köpskataloger samt aktuella kampan-
jer.
ljorganisationen är uppdelad dels
på en central verksamhet, dels på
lokala butiker. Den centrala bearbet-
ningen sker genom kundbesök och
telefonförsäljning där säljare aktivt
genom kundbek bearbetar kunder.
Centralt placerade produkt- och sälj-
avdelningar ansvarar för storkunds-
bearbetning över hela Sverige samt
även för exportbearbetning.
Mässdeltagande är en mycket viktig
del i marknadsföringen. Malmbergs
deltar på mässor såväl inom som
utanför Norden.
Produktutveckling
Inköp
Centrallager
Försäljning
& marknads-
föring
Logistik
Ledning och administration
Kund
Sverige Sverige, Norge, Danmark, Finland
Verksamhetsstruktur
Johan Folke, VD och koncernchef
Vårt engagemang ligger fast vid regionala installatörers sida, när vi tillsammans
rör oss mot en framtid präglad av uppkoppling och hållbarhet. Genom att erbju-
da ett anpassat sortiment, konkurrenskraftiga priser och innovativa lösningar
som möter dagens krav på energieffektivitet och miljömedvetenhet, strävar vi
efter att vara snabba och lyhörda i vår service. Vårt mål är att vara den före-
dragna partnern för dem som formar morgondagens elektrifierade samhälle.
9Malmbergs Årsredovisning 2024
Butiker
SVERIGE
Borås
Göteborg - Gårda
Göteborg - Mölndal
Göteborg - Ringön
Helsingborg
Jönköping
Karlstad
Kumla
Linköping
Malmö
Norrköping
Stockholm - Bergshamra
Stockholm - Bromma
Stockholm - Hammarby
Stockholm - Haninge
Stockholm - Sveavägen
Stockholm - Västberga
Sundsvall
Umeå
Uppsala
Västerås
Örebro
NORGE
Bergen
Fredrikstad
Hamar
Stavanger
Trondheim
Oslo
Vestby
34 butiker i
koncernen
DANMARK
Kolding
Köpenhamn
Søborg
Århus
FINLAND
Vantaa
10 Malmbergs Årsredovisning 2024
Produkter
De flesta av Malmbergs produkter är avsedda för elinstallation. Antalet lagerförda artiklar är cirka 10 000 och
Malmbergs Sverige fungerar som en central lagerhållare för de övriga operativa bolagen inom koncernen.
Produktgrupperna indelas enligt följande:
Smart Connect
Systemet innefattar allt för en smart
installation, för kontoret eller hem-
met. Du kan styra din belysning eller
övervaka ditt garage. I gruppen ingår
”puckar”, kameror, dörrkontakter,
dörrklockor, brandlarm, vattenvar-
nare, belysningsstyrning etc.
Solceller
Högeffektiva solpaneler och växel-
riktare med hög verkningsgrad och
effekt. Gruppen innefattar allt för
en komplett installation inklusive
energilagring.
EV-laddare
Portabla och fasta laddare för instal-
lation i hemmet eller för offentlig
miljö. Med eller utan lastbalansering
och smart styrning för enkel övervak-
ning och hantering.
Installationsmateriel
I gruppen ingår bland annat ström-
brytare, vägguttag, grenuttag,
kopplingsdosor, fästmateriel, stick-
proppar, klockströmbrytare, dimrar,
rörelsevakter och kabelkanaler.
Kabel
I gruppen ingår bland annat instal-
lationskabel, kraftkabel, gummikabel
och data- och elektronikkabel.
Verktyg, stegar och arbetskder
I gruppen ingår bland annat skruv-
mejslar, tänger, skiftnycklar och
hylsnycklar, arbetsstegar i glasfiber
och aluminium, arbetsställningar
samt arbetskläder.
Byggplatscentraler
I gruppen ingår bland annat hu-
vudcentraler, undercentraler och
brukscentraler.
Normprodukter
I gruppen ingår bland annat auto-
matsäkringar, jordfelsbrytare, kopp-
lingsur, strömställare och kapslingar.
Industrikomponenter
I gruppen ingår bland annat elektris-
ka motorer, kontaktorer och startap-
parater.
GDS (GÖR-DET-SJÄLV)
I gruppen ingår ingår ett antal anpas-
sade artiklar för butik och återförsäl-
jare såsom vägguttag, strömbrytare
och belysning.
Belysningsmateriel
I gruppen ingår bland annat LED-
belysning, glödljusarmaturer,
armaturer för lågenergibelysning,
interiörbelysning, lysrörsarmaturer
för offentlig och industriell miljö,
strålkastare, utomhuslyktor, stolp-
lyktor och ljuskällor. Hembelysning,
som ingår i gruppen belysningsmate-
riel omfattar takplafonder, golv- och
väggbelysning, badrumsbelysning
etc.
Fläktar och värmeprodukter
I gruppen ingår bland annat elek-
triska värmeelement, värmefläktar,
värmekabel för frostskydd samt
bords- och golvfläktar.
Fläktar och värmeBelysningGDSIndustrikomponenter
Normprodukter
ByggplatscentralerVerktyg, stegar etc.
InstallationsmaterielEV-laddare
SolcellerSmart Connect
Kabel
11Malmbergs Årsredovisning 2024
Malmbergs Pro®
Varumärket Malmbergs Pro innefattar en
bred serie av högkvalitativa produkter för
professionella elektriker och installatörer.
Sortimentet inkluderar bland annat instal-
lationsmateriel, automation, verktyg,
arbetskläder och belysning.
Produkterna är utvecklade tillsammans
med svenska ingenjörer och elektriker
och uppfyller alla krav på funktion,
kerhet och miljö.
Malmbergs Pro uppfyller även
kraven för installation i
offentliga miljöer.
Egna varumärken
En mycket viktig ingrediens i vårt produktutvecklingskoncept är fokuseringen på våra egna varumärken. Vi
samarbetar med våra tillverkare och tar ansvar för hela processen från produktutveckling och produktsäker-
het till marknadsring och distribution.
ÅTERVUNNEN PLAST
FRÅN HAVET
Vi på Malmbergs söker alltid efter nya sätt att förbättra
vårt miljöarbete. Därför har vi tagit fram Ocean, en
spotlight som är tillverkad av återvunnen havsplast
som är återtagen direkt ifrån våra hav. Genom att
reducera vårt plast-avtryck leder Malmbergs vägen mot
renarestränderochskeområdenmedpålitlighetoch
transparens. Produkten levererar vi i en enkel kartong,
med så lite förpackning som möjligt, för att minimera
vår klimatpåverkan ytterligare.
R
E
C
Y
C
L
E
D
O
C
E
A
N
P
L
A
S
T
I
C
12 Malmbergs Årsredovisning 2024
Malmbergs Home®
Väldesignade, högkvalitativa produkter till rätt pris för installa-
tioner i hemmiljö. I Home-serien hittar du exempelvis belys-
ning, installationsprodukter, kalluftsfläktar samt allt för det
smarta hemmet.
Produkterna i Home-serien uppfyller samma hårda kvalitets-
krav som vi ställer på övriga produkter i vårt sortiment.
Egna varumärken
13Malmbergs Årsredovisning 2024
Alla produkter är godkända och certifierade enligt gällande europeiska och internationella standarder.
Egna varumärken
Bygg-Ström®
Varumärket Bygg-Ström vän-
der sig mot hantverkare och
uthyrare och består av säkra
och användbara produkter för
elförrjning till byggen. Sorti-
mentet består av kabel, elcen-
traler, värmefläktar, värmeka-
belprodukter, strålkastare etc.
Alla Bygg-Ströms produkter är
av högsta kvalitet och uppfyller
de tuffaste kraven på tillförlit-
lighet, säkerhet och hållbarhet.
14 Malmbergs Årsredovisning 2024
Marknad
MALMBERGS PRODUKTOMRÅDEN
Malmbergs bedriver verksamhet inom tre olika produktområden: Elmateriel, GDS-produkter och
Tillfällig El/Bygg-Ström.
Malmbergs erbjuder ett brett sortiment av elektriska produkter till den professionella marknaden,
av hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser. Våra produkter vänder sig till tre olika marknader:
Leverantörer
Inköpen av produkter sker i första hand från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar för de
gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen, även vad gäller produkter från svenska tillverkare.
Vi utvärderar ständigt våra leverantörer, både befintliga och nya, och arbetar kontinuerligt med att utveck-
la sortimentet med nya produkter där efterfrågan, teknologi/funktion och branschutveckling vägs in.
Vår affärsidé är baserad på ett kundorienterat sortiment av produkter,
skräddarsydda tjänster, attraktiva priser och snabba leveranser.
Elinstallatörer
El-entreprenörer
OEM-industrier
Grossister
Distributörer
Industriella fastighetsägare
Installatörer & industrier
Järnhandlare
Varuhus GDS
rbutiker
Butiker ex. möbel/belysning
Återförsäljare och GDS
Byggretag
Maskinuthyrningsföretag
Tillfällig el
15Malmbergs Årsredovisning 2024
som ingår i produktområdet elmateriel, men mark-
nadsförs under det egna varumärket Malmbergs
Home. Marknaden för GDS-produkter är svår att
uppskatta då någon tillförlitlig statistik ej finns på
området.
GDS-marknaden i Europas större industriländer mot-
svarar cirka 30 procent av värdet av grossistmark-
naden för elmateriel i dessa länder. I de nordiska
länderna är denna andel lägre men kraftigt ökande
genom att flera utländska aktörer etablerat sig på
marknaden. Malmbergs uppskattar den åtkomliga
marknaden till cirka 16 miljarder SEK.
Kundgrupper
Återförsäljare – exempel på återförsäljare är daglig-
varuhandeln, järnhandlare, belysningsaffärer, bygg-
materialhandlare och e-handelsföretag.
Konkurrenter
Av de företag som har ett komplett program för GDS-
produkter är Malmbergs en etablerad leverantör på
den nordiska marknaden.
PRODUKTOMRÅDET TILLFÄLLIG EL/BYGG-STRÖM
Produktområdets affärsidé är att förse byggbran-
schen med professionell elmateriel för tillfälligt bruk.
I kombination med kundanpassade tjänster kan vi
erbjuda våra kunder ett ledande utbud.
Produktområdet omfattar elmateriel för tillfälliga an-
läggningar och består av kabel, elcentraler för bygg-
arbetsplatser, värmefläktar, värmekabelprodukter,
strålkastare och belysningsmaster. Marknaden för
tillfälliga elprodukter följer relativt väl nybyggnatio-
nen i de nordiska länderna.
Kundgrupper
Byggföretag – använder tilllliga elprodukter i sin
byggproduktion.
Uthyrningsföretag – bedriver uthyrningsverksam-
het med tillllig el till företag och privatpersoner.
Konkurrenter
Av de företag som har ett komplett program för till-
fällig elmateriel har Malmbergs en stark ställning på
den nordiska marknaden.
Marknad
PRODUKTOMRÅDET ELMATERIEL
Produktområdets affärsidé är att erbjuda profes-
sionella användare, grossister och återförsäljare ett
kundanpassat utbud av elmateriel och tjänster.
Produktområdet omfattar artikelgrupperna: instal-
lationsmateriel, industrikomponenter, normproduk-
ter, fläktar och värmeprodukter, belysningsmateriel,
kabel, billaddare, solceller och energilagring. Den
nordiska grossistmarknaden för el- och belysnings-
produkter omsätter cirka 50 miljarder SEK.
Distributionen sker till största delen genom elgros-
sister som i sin tur erhåller produkter från tillver-
kare eller importörer. Marknaden för elmateriel kan
delas in i två huvudmarknader; grossistmarknaden
för elmateriel och marknaden för OEM-industrier.
Marknaden för elmateriel är främst beroende av
elinstallationsmarknaden som i sin tur är beroende
av byggnation- och industriinvesteringar. Markna-
den för OEM-industrier är till stor del beroende av
exportmarknader samt den inhemska efterfrågan på
konsument- och industriprodukter.
Kundgrupper
Elinstallatörer – använder elmateriel i sin dagliga
verksamhet för elinstallationer i villor, hyreshus,
skolor, industrier etc.
Industriföretag – använder elmateriel för eget
bruk, t ex processindustrier, för investeringar och
underhåll i system och anläggningar.
OEM-industrier – använder elmateriel i egna pro-
dukter som tillverkas, verkstadsmaskiner, träbear-
betningsmaskiner etc.
Apparatskåpsbyggare – använder elkomponenter
vid till-verkning av automatikanläggningar, centra-
ler etc.
Solcellsföretag – använder solpaneler, invertrar och
batterier för energilagring etc.
Konkurrenter
På den nordiska marknaden för elmateriel kan kon-
kurrenterna indelas i två kategorier: elgrossistmark-
naden och agenturföretag. På elgrossistmarknaden
finns ett fåtal mycket stora aktörer. De största ak-
rerna på den nordiska marknaden ingår idag i inter-
nationella företagsgrupper med huvudkontor utanför
Sverige. Den andra kategorin är agenturföretag som
säljer direkt till OEM-industrier.
PRODUKTOMRÅDET GDS (GÖR-DET-SJÄLV)
Produktområdets affärsidé är att förse järn-, bygg-,
elfack- och dagligvaruhandeln med konsumentför-
packat elmateriel.
Produktgruppen omfattar butiksförpackat materiel
Strategiska lägen
Huvudkontor och centrallager i Kumla
10 000 lagerförda artiklar på 14 000 m².
Distributionstjänst via vårt centrallager och butiker
Malmberg huvudkontor och centrallager, är belägna i Kumla.
Härifrån distribueras varor direkt till våra butiker i alla de
nordiska länderna och till våra kunder över hela Europa.
HK / centrallager
i Kumla, Sverige
Huvudlager
Helsingfors, Finland
Huvudlager
Köpenhamn, Danmark
Huvudlager
Vestby, Norge
2024 i korthet
516,5 (598,7)
Intäkter MSEK
-25,4 (11,5)
Rörelseresultat MSEK
Rörelsemarginal
-4,9 % (1,9 %)
-3,06 (1,21)
Resultat per aktie kr
Varav omställningskostnader 8,9 MSEK
18 Malmbergs Årsredovisning 2024
Risker och riskhantering
Malmbergs verksamhet är liksom all affärsverksamhet
förenad med risker. Risker som hanteras väl kan leda till
möjligheter och värdeskapande medan risker som inte tas
om hand kan påverka verksamheten negativt. Riskhante-
ringen syftar till att skapa en balansgång mellan önskan om
att begränsa risk och stvan att uppnå uppsatta mål.
KLIMAT
Risk
Alla FNs 193 medlemsländer antog 2015 en plan med 17
globala mål. Flera av dessa rör vår gemensamma klimatpå-
verkan och de konsekvenser som denna har för miljö och
människa. Ingen kan stå opåverkad av de klimatföränd-
ringar som sker för närvarande, om ingen förändring sker
verkas både natur, livsvillkor för människa och djur och
ekonomi. Därför är en hållbar utveckling viktigt för företa-
gen för att möta den ökade belastningen på vårt jordklot.
Klimaträndringar i form av översvämningar, torka och
stormar utgör inte bara en risk ur klimatsynvikel utan
innebär även en ekonomisk risk för företagen. Därför är en
hållbar utveckling även av vikt för företagen för att säker-
ställa den egna lönsamheten.
Riskhantering
Klimatrisker utr en del i riskhanteringen, både hur vi som
företag påverkar miljön och hur miljön påverkar oss som
företag. Malmbergs arbetar kontinuerligt för att minska
vårt klimatavtryck, exempelvis gällande energiförbrukning,
optimering av transporter, minskning av avfall och gällande
vårt produktsortiment. Vi ägnar oss åt omvärldsbevakning
för att fånga upp hur de pågående klimatförändringarna,
ex i form av översvämningar och bränder, kan påverka vår
verksamhet.
KONJUNKTUR
Risk
En generellt minskad efterfrågan i ekonomin utom Malm-
bergs kontroll kan medföra minskad efterfgan och
därmed minskade intäkter.
Riskhantering
Malmbergs mål är att säkerställa en långsiktig och stabil
ekonomisk utveckling. Vi utr därför regelbunden om-
världsbevakning av bland annat marknaden, konkurrensen
och produktutveckling. Malmbergs har en bred kundbas
med kunder i olika storlekar och i olika branscher vilket är
en styrka vid en konjunkturnedgång. Malmbergs genomför
vid behov kostnadsanpassningar och strukturella föränd-
ringar för att skapa en mer effektiv och konkurrenskraftig
verksamhet. Malmbergs strävar även efter att stärka våra
varumärken på befintliga marknader.
AFFÄRSETIK
Risk
r Malmbergs är det av stor vikt att våra afrsrelationer
uppfattas trovärdiga. Avsteg från uppförandekod kan på-
verka Malmbergs anseende negativt.
Riskhantering
Malmbergs har en uppförandekod för hur frågor inom af-
färsetik förväntas hanteras, denna innefattar bland annat
nolltolerans mot korruption och mutor. Våra leverantörer
ska som en del av vår leverantörsbemning skriva under
denna uppförandekod. Alla anställda ska ha tagit del av
Malmbergs uppförandekod och den finns tillgänglig i per-
sonalhandboken. Det är viktigt med ansvarsfulla leverantö-
rer och välinformerade medarbetare.
LEVERANTÖRER/PRODUKT/ SORTIMENT
Risk
Malmbergs leverantörer utr en viktig del i vår värde-
kedja. De förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt och
för oss möjliggöra ett stort utbud av produkter. Bristande
lagefterlevnad kan påverka verksamheten negativt. Det är
av vikt att tillhandahålla ett brett och attraktivt sortiment
av prisrda kvalitetsprodukter och att vara lyhörda för
förändringar inom produktsortimentet, ny teknik och för-
ändringar i kundernas efterfrågan.
Riskhantering
Malmbergs strävar efter långsiktiga affärsrelationer med
leverantörerna. Vi förntar oss att de arbetar på ett
ansvarsfullt sätt och att de uppfyller våra uppsatta krav. Vi
har en kommunicerad uppförandekod. Efterlevnaden kon-
trolleras genom fabriks- och leverantörsbesök och leveran-
törsbedömningar. Malmbergs produkter omfattas av ett
antal EU-direktiv såsom RoHs, REACH, WEEE. Testrapporter
och certifikat erhålls av leverantörerna för att säkerställa
kraven. I vissa fall låter Malmbergs ett ackrediterat testin-
stitut testa produkten efter erforderlig EU-standard. Detta
för att få tredjepartscertifikat typ SEMKO, VDE etc. som
säkerställer att produkten överensstämmer med dess EU
standarder.
Malmbergs har en hög andel egna varumärken och arbetar
kontinuerligt med att bibehålla och utveckla sortiment av
prisvärda kvalitetsprodukter. Det innefattar även framtag-
ning av nya produkter där efterfrågan, teknologi/funktion
och branschutveckling vägs in. Malmbergs tar på så sätt
ansvar från fabrik till butik, något som gör att vi kan er-
bjuda produkter av god kvalitet till bra priser. En god dialog
med kunderna ger bra möjligheter att fånga upp trender
och önskemål om sortiment. Det är av stor vikt att vi är
med i teknikutvecklingen för att upprätthålla och utveckla
ett sortiment som är skonsammare för klimatet.
INKÖP
Risk
r Malmbergs är det viktigt att tillhandahålla rätt produkt,
i rätt tid, till rätt pris. En ej tillfredsställande inköpsprocess
kan vara negativt för verksamheten och leda till sämre
lönsamhet.
Riskhantering
Ansvarsfulla inköp uppnås genom kontinuerlig kontakt
med leverantörerna. I tider med en geopolitisk oro är det
19Malmbergs Årsredovisning 2024
Risker och riskhantering
extra viktigt med väl inarbetade och långsiktiga affärsrela-
tioner. Kundens krav på tillgängligheten av produkter gör
leveranssäkerhet extra viktig. En hög andel egna varumär-
ken möjligr inköp utan mellanhänder. Det underttar
arbetet med leverantörsbedömningar, högt ställda säker-
hetskrav, leveranssäkerhet och det möjliggör även att ha
god kontroll över rörelsemarginalen.
Medvetna inköp görs även för att logistiken ska fungera så
effektivt som möjligt både med tanke på kostnad och miljö,
se avsnittet om transporter nedan.
LAGERHANTERING
Risk
Centrallagrets kapacitet och effektivitet utgör en viktig
del i lagerhanteringen. Om Malmbergs skulle drabbas av
avbrott i denna process kan det medra svårighet att
fullgöra vårt uppdrag gentemot kunderna.
Riskhantering
Malmbergs strävar efter en aktiv lagerhantering. Översyn
sker vid behov av distributionskedjan för att säkerställa ef-
fektivitet, kapacitet och snabb expediering.
TRANSPORTER
Risk
Transporterna berör hela distributionskedjan från leve-
ranr till Malmbergs och vidare till kund. Därr är det
viktigt att ha god kännedom om dem och dess marknad
för att uppttlla en hög transporteffektivitet. Att inte ha
kontroll på transporterna kan påverka både kostnader och
transporternas miljöbelastning i negativ riktning.
Riskhantering
Malmbergs bevakar kontinuerligt transportmarknaden.
rutom pris och val av fraktsätt görs inköp i volymer så att
transporten till Malmbergs ska bli så effektiv som möjligt.
Vid båttransport sker samlastning från respektive hamn
och inköpen anpassas för att fylla containers. Klimatet kan
verka båttrafiken vid väderrelaterade händelser. Det
finns även ett internationellt krav om att rederierna ska
använda ett bättre bränsle. En god relation med spedirer
och leverantörer underlättar utmaningar i transportledet.
När det gäller leveranser till kund utförs den med lastbil
och då efterstvar vi en hög fyllnadsgrad.
Vi erbjuder olika leveranslösningar för att tillgodose
kundernas behov av flexibilitet så att de på bästa sätt får
varorna levererade till sig och för att därmed upprätthålla
en hög leveranssäkerhet.
KUNDER/FÖRLJNING
Risk
En förutsättning för en stabil ekonomisk utveckling är för-
mågan att attrahera befintliga och nya kunder. Om Malm-
bergs inte ses som en pålitlig leverantör av kunderna både
med avseende på produkter, pris och tillgänglighet kan det
påverka verksamheten negativt.
Riskhantering
Malmbergs har en bred kundbas med kunder i olika stor-
lekar och i olika branscher. Ett tydligt kundfokus är viktigt
och mötet med kunden är betydelsefullt. Det sker i olika
försäljningskanaler; säljare, butik, webb, ordertelefon,
kundtidningar mm. Malmbergs butikskoncept ökar tillgäng-
ligheten och erbjuder kunden personlig service.
Det är även viktigt att se och analysera förändringar i
kundbeteenden och köpmönster så att verksamheten kan
anpassas efter rådande efterfrågan.
Interna rutiner för kreditkontroll och kravhantering finns
för att hantera kreditrisk som kan uppstå om kunden inte
kan fullgöra sina betalningsförpliktelser.
MEDARBETARE
Risk
Medarbetarna är en av Malmbergs mest betydelsefulla till-
gångar. De är en viktig förutsättning för att kunna bedriva
verksamhet med god lönsamhet.
Att inte lyckas med rekrytering, utveckla och behålla med-
arbetare kan påverka verksamheten negativt. Det är även
av vikt att förebygga arbetsrelaterade olyckor och skador.
Riskhantering
Kompetenta och motiverade medarbetare är viktigt.
Deras beslut och agerande driver verksamheten framåt
och skapar gemensamt Malmbergs anseende. En uppfö-
randekod för medarbetare finns för att tydligt klargöra hur
god affärsetik upprätthålls. Frågor om ansvar, delaktighet,
säkerhet och kompentensutveckling hanteras i det dagliga
arbetet.
Tillbud och olyckor på arbetsplatsen innebär risk för med-
arbetares liv och hälsa. Det kan också leda till srningar i
verksamheten. Det systematiska arbetsmiljöarbetet fångar
upp dessa frågor för att minimera den risken.
DIGITALISERING OCH IT
Risk
Digitaliseringen inom ett företag är av stor betydelse då
utvecklingen i samhället går snabbt framåt. Det handlar om
att förenkla och jobba mer effektivt. Det är viktigt att den
infrastruktur vi arbetar i möter de ökade kraven på snabb-
het, tillgänglighet och säkerhet som ställs av våra kunder.
Att erbjuda de tjänster och produkter som kunderna
förväntar sig är en nödndighet för att stå ut i konkurren-
sen. Malmbergs verksamhet är beroende av ett effektivt
IT-sd. Störningar i IT-stödet och oberig åtkomst till
informationen kan ge negativa effekter för verksamheten.
Riskhantering
Malmbergs arbetar kontinuerligt med att uppdatera sina
system och funktioner. Åtrder och rutiner finns för att
upprätthålla hög säkerhet, minimera risken för avbrott och
hantera situationer då avbrott inträffar.
Operativ riskhantering och finansiella risker beskrivs i not
13 och not 27.
20 Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernpresentation
Malmbergs Elektriska AB (publ)
100 %
Malmbergs Asia Electric
Ltd Hongkong 100 %
Malmbergs Elektriske AS
Norge 100 %
Malmberg-Elektro OY
Finland 100 %
Malmbergs UK Ltd
England 100 %
Malmbergs Elektriske
A/S Danmark 100 %
Struktur
Malmbergskoncernen bedriver import-, agentur- och
handelsverksamhet inom tre olika produktområden;
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el.
I Norge, Danmark och Finland bedrivs handeln med
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el genom
helägda dotterbolag.
Antalet lagerförda artiklar i koncernen är cirka 10 000
och Malmbergs Sverige ansvarar för den operativa
verksamheten av koncernens centrallager i Kumla.
Malmbergskoncernens viktigaste kundgrupper är
elinstallatörer, industriföretag, OEM-tillverkare,
varuhus, stormarknader, butiker, elektromekaniska
verkstäder, statliga och kommunala förvaltningar,
regioner och energiverk.
Under 2024 stod de utländska dotterbolagen för 37,6
(37,9) procent av koncernens intäkter. Malmbergs har
en bred kundbas med kunder i olika storlekar och
branscher.
Huvuddelen av koncernens inköp och produktutveck-
ling sker centralt genom Malmbergs Elektriska AB
(publ). Koncerngemensamma funktioner såsom cen-
trallager, logistik och ekonomi är lokaliserade i Kumla.
21Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernpresentation
Norge
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter, kkr 82 499 101 949 113 181 110 157 112 645
Rörelseresultat, kkr -2 227 1 645 2 049 3 656 2 845
Medelantal anställda 23 31 32 30 33
Etablerat 1987.
Andel av koncernens intäkter
16,0 %
Sverige
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter, kkr 322 396 371 675 420 421 403 576 399 419
Rörelseresultat, kkr -32 984 3 849 32 530 30 269 31 625
Medelantal anställda 111 115 114 111 113
Etablerat 1981.
Andel av koncernens intäkter
62,4 %
Johan Folke, VD Sverige
Det har varit ett år av nödvändiga omstruktureringar och investeringar för framtiden. Trots att
omstruktureringskostnader har belastat oss, har vi lagt en solid grund för långsiktig tillxt.
Med en positiv avslutning på året ser vi nu med försiktig optimism fram emot 2025, där vi
kommer att fortsätta navigera genom osäkerhetsfaktorer i omvärlden, men med en stark och
anpassningsbar verksamhet som gör oss väl rustade att möta de utmaningar och möjligheter
som ligger framför oss.
Tino Zografos, Driftschef Norge
Markedet har ennå ikke kommet seg, men vi ser med forsiktig optimisme frem til slutten av
2025, hvor vi håper på stabilisering og vekst. Til tross for de pågående utfordringene, har vi
iverksatt nedskjæringer og kostnadsjusteringer for å styrke vår posisjon.
22 Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernpresentation
Danmark
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter, kkr 94 206 103 579 110 397 94 708 77 833
Rörelseresultat, kkr 3 301 2 532 8 236 7 737 3 239
Medelantal anställda 21 21 21 20 17
Etablerat 1992.
Andel av koncernens intäkter
18,2 %
Claus Stahl Borghegn, VD Danmark
Det har været et år, hvor vi i Danmark har gjort store fremskridt inden for den grønne omstil-
ling. Vores deltagelse på El&Teknik-messen, var en vigtig markering, hvor vi sammen med vo-
res partnere fokuserede på at fremhæve bæredygtige og energi effektive løsninger. Vi er glade
for at kunne forttte vores arbejde med at bidrage til en mere bæredygtig fremtid og ser
frem mod et nyt år, hvor elektrificering og innovation kommer til at være centrum for vores
gode samarbejde med kunder og partnere.
23Malmbergs Årsredovisning 2024
Rakennusalalla vallitseva heikko taloustilanne on vaikuttanut toimintaamme. Investointihaluk-
kuus on ollut alhainen, mikä on heijastunut yleiseen kansantalouteen. Tästä huolimatta olem-
me nähneet lisääntynyttä kiinnostusta ja kysyntää sähköajoneuvojen latausinfrastruktuuria
kohtaan. Aloittamalla loppukesästä suoratoimitukset Malmbergsin päävarastolta Ruotsista
olemme pystyneet parantamaan asiakastyytyväisyyttä. Jatkuvasti uudistuvan ja laajenevan
tuotevalikoiman ansiosta odotamme innolla haastavaa mutta jännittävää vuotta 2025.
Den svaga konjunkturen inom byggbranschen har påverkat vår verksamhet. Viljan att inves-
tera har varit låg, vilket speglats i den allmänna samhällsekonomin. Trots detta har vi sett ett
ökat intresse och efterfrågan på laddinfrastruktur för elfordon. Genom att börja med direkt-
leveranser från Malmbergs huvudlager i Sverige under slutet av sommaren har vi kunnat
förbättra kundupplevelsen. Med ett ständigt förnyat och utökat produktsortiment ser vi fram
emot ett utmanande men ändå spännande år 2025.
Koncernpresentation
Malmbergs England
Verksamheten i England har operativts lagts ned under 2016 och bolaget är nu
vilande.
Malmbergs Hongkong
Malmbergs etablerade ett representations- och sourcingbolag i Hongkong 2010.
Malmbergs Shenzhen
Som en utveckling av vår verksamhet i Hongkong etablerade Malmbergs ett
representations- och sourcingkontor i Shenzhen 2012.
Finland
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter, kkr 17 415 21 526 24 749 25 222 27 554
Rörelseresultat, kkr 430 354 448 356 529
Medelantal anställda 7 9 10 9 10
Etablerat 1994.
Andel av koncernens intäkter
3,4 %
Rabbe Johansson, Driftschef Finland
24 Malmbergs Årsredovisning 2024
KURSUTVECKLING OCH OMSÄTTNING
MEAB B
OMX Stockholm GI
OMX Stockholm SCPI
Volume
100
120
SEK
0
150
300
450
600
750
thousands
2020
2021
2022
2023
2024
Malmbergsaktien
2 255
Antal aktigare den 31 december 2024
42,40
rskurs den 31 december 2024
800 000
Totalt antal A-aktier den 31 december 2024
7 200 000
Totalt antal B-aktier den 31 december 2024
25Malmbergs Årsredovisning 2024
Malmbergsaktien
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Malmbergs uppgår till 20 000 000
kronor, fördelat på 800 000 aktier av serie A och
7 200 000 aktier av serie B, med kvotvärde 2,50
kronor. Samtliga aktier har lika rätt till andel i
Malmbergs tillgångar och vinst. Varje aktie av serie
A berättigar till tio röster, medan varje aktie av
serie B bettigar till en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Utdelningsnivån är en avvägning mellan markna-
dens krav på direktavkastning och bolagets kapi-
talbehov, som i sin tur fmst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansions-
takt. Det är styrelsens mål att bolaget långsiktigt
ska lämna en utdelning motsvarande lägst 30-50
procent av koncernens resultat efter skatt.
De fem största aktieägarna den 31 december 2024
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 726 464 44,1 70,6
Lannebo Nanocap 638 026 8,0 4,2
Nordnet Pensionsförsäkring AB 353 404 4,4 2,3
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Övriga 2 908 868 36,3 19,2
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0
Malmbergs aktier inregistrerades på OTC-listan vid Stockholms Fondrs den 12 mars 1999 och är i dag noterade på Small
Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. En handelspost motsvarar 100 aktier.
Data per aktie
kr 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat -3,06 1,21 4,13 4,47 3,40
Eget kapital 41,25 46,29 47,39 44,34 41,23
Kassaflöde från den löpande verksamheten 0,76 11,23 3,26 3,20 9,73
Börskurs 42,40 46,30 47,40 64,80 58,00
Utdelning 0,00 2,00 2,00 1,50 1,50
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
Ägarstruktur den 31 december 2024
Aktieinnehav Antal aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
1-1000 1 937 418 615 5,2 2,8
1001-10 000 268 761 323 9,5 5,0
10 001-50 000 31 643 520 8,0 4,2
50 001-100 000 9 612 913 7,7 4,0
100 001- 10 800 000 4 763 629 69,6 84,0
Summa 2 255 800 000 7 200 000 100,0 100,0
26 Malmbergs Årsredovisning 2024
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Balansräkningar
kkr 2024-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Goodwill 5 402 5 402 5 402 5 402 5 402
Materiella anläggningstillgångar 35 822 40 737 46 298 47 419 39 079
Nyttjanderättstillgångar 84 002 107 899 109 800 102 226 118 069
Finansiella tillgångar 15 402 13 868 12 190 14 016 2 421
Summa anläggningstillgångar 140 628 167 906 173 690 169 063 164 971
Omsättningstillgångar
Varulager 250 960 237 628 293 680 236 755 186 666
Kundfordringar 48 656 55 322 67 815 59 549 58 651
Övriga kortfristiga fordringar 13 004 11 330 6 353 7 258 9 048
Likvida medel 40 962 87 674 51 553 72 959 118 207
Summa omsättningstillgångar 353 582 391 954 419 401 376 521 372 572
Summa tillgångar 494 210 559 860 593 091 545 584 537 543
Eget kapital och skulder
Eget kapital 329 982 370 293 379 107 354 716 329 835
ngfristiga skulder
Upplåning 372 1 071
Leasingskulder 56 156 70 905 74 554 71 545 86 603
Övriga långfristiga skulder 817 994 1 246 1 320 1 265
Kortfristiga skulder
Upplåning 405 720 7 528
Leasingskulder 30 159 33 973 32 164 27 591 27 573
Övriga kortfristiga skulder 77 096 83 695 105 615 89 320 83 668
Summa eget kapital och skulder 494 210 559 860 593 091 545 584 537 543
Resultaträkningar
kkr 2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter 516 516 598 729 668 748 633 663 617 451
Övriga intäkter 3 273 6 278 4 838 3 204 2 850
Rörelsens kostnader exkl avskrivningar -496 803 -551 428 -588 573 -556 378 -545 013
Avskrivningar -6 939 -7 450 -7 459 -6 210 -6 412
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar -35 910 -34 613 -31 499 -29 137 -28 968
Nedskrivningar nyttjanderättstillgångar -5 546
Rörelseresultat -25 409 11 516 46 055 45 142 39 908
Finansiella intäkter 4 039 3 325 1 193 2 442 87
Finansiella kostnader -2 774 -2 884 -4 699 -2 753 -5 102
Resultat före skatt -24 144 11 957 42 549 44 831 34 893
Inkomstskatt -325 -2 308 -9 494 -9 045 -7 697
Resultat -24 469 9 649 33 055 35 786 27 196
27Malmbergs Årsredovisning 2024
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Rörelsemarginal, % -4,90 1,90 6,9 7,1 6,5
Vinstmarginal, % -4,70 2,00 6,4 7,1 5,7
Uppning, kkr 405 1 092 8 599
Likvida medel, kkr 40 962 87 674 51 553 72 959 118 207
Sysselsatt kapital, kkr 416 296 475 171 486 230 454 944 452 610
Avkastning på sysselsatt kapital, % -4,8 3,1 9,6 10,5 8,8
Avkastning på eget kapital, % -7,0 2,6 9,0 10,5 8,6
Avkastning på totalt kapital, % -4,1 2,6 7,9 8,8 7,4
Kapitalomsättningshastighet, ggr 1,0 1,0 1,2 1,2 1,1
Kassalikviditet, % 95,7 131,2 91,0 118,8 156,5
Skuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,3 0,3 0,3 0,4
Soliditet, % 66,8 66,1 63,9 65,0 61,4
Räntetäckningsgrad, ggr -7,7 5,1 17,5 17,3 7,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten, kkr 6 074 89 827 26 089 25 606 77 811
Andel av intäkter utanför Sverige, % 37,6 37,9 37,1 36,3 35,3
Medelantal anställda 165 179 180 173 176
Intäkter per anställd, kkr 3 130 3 345 3 715 3 663 3 508
Definitioner se sid 61.
Kassaflödesanalyser
kkr 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat före skatt -24 144 11 957 42 549 44 831 34 893
Övriga ej likviditetspåverkande poster 48 264 38 698 45 678 36 196 38 832
Erhållen ränta 1 762 1 485 188 63 87
Betald ränta -2 774 -2 884 -2 583 -2 753 -3 710
Betald inkomstskatt 1 652 -10 005 -10 140 -10 352 -3 573
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 24 760 39 251 75 692 67 985 66 529
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -18 686 50 576 -49 603 -42 379 11 282
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 074 89 827 26 089 25 606 77 811
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 168 -2 167 -4 324 -23 983 -6 840
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -51 927 -50 969 -43 953 -47 754 -29 928
Årets kassaflöde -47 021 36 691 -22 188 -46 131 41 043
Likvida medel vid årets början 87 674 51 553 72 959 118 207 78 720
Kursdifferens i likvida medel 309 -570 782 883 -1 556
Likvida medel vid årets slut 40 962 87 674 51 553 72 959 118 207
Data per aktie
kr 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat -3,06 1,21 4,13 4,47 3,40
Eget kapital 41,25 46,29 47,39 44,34 41,23
Kassaflöde från den löpande verksamheten 0,76 11,23 3,26 3,20 9,73
Börskurs 42,40 46,30 47,40 64,80 58,00
Utdelning 0,00 2,00 2,00 1,50 1,50
Genomsnittligt antal utesende aktier, miljoner 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
28 Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
INTRESSENTER, INTRESSENTDIALOG OCH VÄSENTLIGHETSANALYS
Malmbergs verksamhet påverkar och påverkas av en rad intressenter. För att säkerställa en långsiktig och stabil ekonomisk
utveckling är Malmbergs intressenter, dess förväntningar och synpunkter viktiga. Att föra en kontinuerlig dialog med dem
hjälper oss att utveckla ett hållbart företagande. Det säkerställer även att de centrala hållbarhetsfrågor som Malmbergs
definierar ligger i linje med intressenternas förväntningar. Förhoppningen är ett värdeskapande både för oss som företag
och för våra intressenter. Under 2024 har en fortsatt löpande dialog förts med intressenterna. Det sker i olika forum och
dialogformer.
Viktiga frågor för intressenten
Dialogform
1
2
Malmbergs viktigaste intressenter
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
Utveckling av sortiment
Framtagning av nya produkter
Prisvärda kvalitetsprodukter
Långsiktiga relationer med
leverantörer
Uppförandekod
Eektiv logistik
Samlastning vid
båttransporter
Huvudlager i Kumla,
god tillgänglighet av
varor och eektiv
lagerhantering
Produkt/Sortiment Inköp Transport Lagerhantering
Medvetna inköp utifrån
ansvar, kvalitet och pris
Sortiment med egna
varumärken
Malmbergs värdekedja
Denna hållbarhetsrapport avser räkenskapsåret 2024 och omfattar moderbolaget Malmbergs Elektriska AB (publ),
org nr 556556-2781, och samtliga dotterbolag som framgår av not 53 i årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten är upprät-
tad i enlighet med bestämmelserna i ÅRL 6:e och 7:e kapitlet och redovisas här på sidorna 28-38 med tillägg för beskriv-
ning av Malmbergs afrsmodell på sida 5 samt risker och riskhantering på sidorna 18-19. Styrelsen för Malmbergs har vid
undertecknande av års- och koncernredovisningen även godkänt hållbarhetsrapporten.
Hållbara affärer är Malmbergs svar på en hållbar utveckling. Det innefattar inte bara strävan om ekonomisk lönsamhet
med god tillväxt utan även en verksamhet som hanterar frågor om miljö, affärsetik, mänskliga rättigheter, korruption och
sociala förhållanden. Genom att fokusera på dessa fgor och att i varje led se möjligheter och förutse risker gör att en
hållbar utveckling främjas. Även klimatrisker är viktiga att beakta, både hur vi som företag påverkar miljön och hur miljön
påverkar oss som företag.
Kunder
Leverantörer
Medarbetare
Samhälle
Ägare
Kvalitet
Pris
Leveranssäkerhet
Produkter som utgör
Bättre miljöval
Arbetsmiljö och
arbetsvillkor
Mänskliga rättigheter
Godaärsetik
Nolltolerans mot
korruption och mutor
Arbetsvillkor, trygg och
säker arbetsmiljö
Ansvarsfull arbetsgivare
Kompetensutveckling,
delaktighet
Gott ledarskap, målstyrning
Arbetstillfällen
Arbetsvillkor och
arbetsmiljö
Lagefterlevnad
Klimatpåverkan
Lönsamhet och hållbar
utveckling
Avkastning på investerat
kapital
Godaärsetikochmänsk
-
liga rättigheter
Nolltolerans mot
korruption och mutor
Leverantörs-/fabriks
-
besök
Leverantörsbedömning
Uppförandekod
Mässor
Produktutbildning
Personliga möten
Utvecklingssamtal
Enkät
Uppförandekod
Arbetsplatsträ
Myndighetskontakter
Hemsida
Rapporter
Möten
Hemsida
Kundtidningar/katalog
Kundmöten av säljare
och i butik
29Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Kunder
Malmbergs erbjuder kunderna ett
brett sortiment av produkter av god
kvalitet till rätt pris. Viktiga inköpskri-
terier för våra kunder är kvalitet, pris
och leveranssäkerhet. Extra fokus
på logistik gör att transportflödet
bevakas i hela distributionskedjan
från leverantör till Malmbergs vidare
till kund. Kontinuerlig utveckling och
effektivisering bidrar till upprätthål-
lande av god leveranskapacitet både
från vårt centrallager och från våra
butiker. Teknikutvecklingen gällande
sortiment är också en viktig para-
meter för våra kunder. Det är även
viktigt att öka kännedomen om att
Malmbergs erbjuder produkter som
utgör ett bättre miljöval. Vår säljorga-
nisation har en viktig roll i att fånga
upp kundernas förändrade inköpsbe-
hov, det innefattar även kundernas
förslag på nya produkter och för-
bättringar. Malmbergs butikskoncept
ökar tillgängligheten och erbjuder
kunden personlig service. Malmbergs
utvecklar ständigt produktutbudet
för att möta förändringar i efter-
frågan. Malmbergs erbjuder olika
leveranslösningar för att tillgodose
kundernas behov av flexibilitet. Vår
webbshop bidrar också till ökad till-
gänglighet. Malmbergs fokuserar på
att bygga långvariga kundrelationer.
Våra kunder kan känna sig säkra på
att våra produkter håller vad vi lovar
då vi tar ansvar fn fabrik till butik.
Leverantörer
Genom långsiktiga affärsrelationer
med leverantörer skapas en hållbar
värdekedja. Det är av vikt att de
uppfyller våra uppsatta krav. När det
gäller kontakten och värderingen av
leverantörer är det inte bara frågor
om kvalitet och miljö som är viktigt
utan även frågor rörande den sociala
aspekten, att leverantören arbetar
enligt internationella regler gällande
mänskliga rättigheter, samt frågor
kring anti-korruption och mutor.
Malmbergs har en dokumenterad
uppförandekod som leverantörerna
har signerat. Leverantörerna önskar
kontinuitet, ett stabilt långsiktigt
samarbete. Malmbergs har alltid
värnat om en personlig kontakt med
sina leverantörer och försöker att få
till stånd långsiktiga samarbeten.
Medarbetare
Malmbergs ska verka för att skapa en
social, fysiskt och psykiskt sund arbets-
plats för alla medarbetare. Vi arbetar
för att förebygga ohälsa och olycksfall i
arbetet. Vår personalhandbok tydliggör
våra värderingar och säkerställer att all
personal får samma information. Malm-
bergs vill vara en attraktiv arbetsgivare
och med hjälp av engagerade medarbe-
tare kunna uppfylla kundernas behov
och förväntningar.
Samhälle
Med god lönsamhet och ett stabilt och
ansvarsfullt företagande bidrar Malm-
bergs till samhällsfunktionen. I detta
omfattas arbetstillfällen, arbetsmiljö,
lagefterlevnad och klimatpåverkan.
Ägare
Malmbergs vill skapa värde för aktieä-
gare genom ett ansvarsfullt företagande
med mottot ´Hållbarhet i alla led skapar
affärsmässig lönsamhet.´ Malmbergs
fortsätter genom sitt koncept Be Brigh-
ter och en tydligare marknadsring sitt
arbete för att stärka varumärket och
visa Malmbergs styrkor.
VÄSENTLIGHETSANALYS
Med hjälp av genomförda intressentdialoger har Malmbergs sammanställt en bruttolista på viktiga hållbarhetsfrågor, se bild
på föreende sida. Prioritering har sedan skett för att fastställa de mest centrala hållbarhetsfrågorna. De motsvarar det
som intressenterna anser mest betydelsefulla men även, med tanke på afrsstrategi och konkurrenskraft, vara det mest
betydelsefulla för Malmbergs. Syftet är att driva förändring mot en hållbar ekonomi och ett långsiktigt värdeskapande.
Försäljning
Försäljning till kund
via butiker, webbutik
och ordertelefon
Transport
g fyllnadsgrad vid
lastbilstransporter
Kund
Kundbemötande
Kundnytta
Avfall
Producentansvar, miljö-
vänliga förpackningar
Optimerad avfallshantering
Resultat väsentlighetsanalys
Område
Mänskliga rättigheter, Anti-
korruption och Aärsetik
Miljö
Personal – Sociala förhållanden
Produkter / Produkter som utgör Bättre miljöval, Energiförbrukning, Transporter, Avfall
Ansvarsfulla leverantörer – Leverantörsbedömning, Efterlevnad av uppförandekod
Medarbetare–Arbetsmiljö,Arbetsvillkor,Jämställdhet,Aärsetik
Malmbergs centrala hållbarhetsfrågor
30 Malmbergs Årsredovisning 2024
Halogenfri
Hållbarhetsredovisning
MALMBERGS CENTRALA HÅLLBARHETSFRÅGOR
Total %
Butiker %
Fokus 2025: Fortsatt arbete med att öka förljningen av andelen produk-
ter som utgör Bättre Miljöval och att öka sortimentet med artiklar som
bidrar med energieffektiva lösningar
202420232022
19,7
19,6
19,1
ttre miljöval total i %
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer
202420232022
33,5
ttre miljöval butiker i %
Halogenfri - kabel
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer,ibutiksledetharupp-
följning gjorts av installationskabel.
Fokus 2025: Fortsatt bevakning och uppföljning av energiförbrukningen
Malmbergs produktsortiment utgörs till största delen av egna varumärken.
Det ger oss bra möjligheter att kunna påverka och styra hantering mot en
hållbar utveckling. Malmbergs utvecklar ständigt produktutbudet för att
möta förändring i efterfrågan samtidigt som vi har möjlighet via utbudet att
vägleda kunden att göra Bättre Miljöval. I denna process är det viktigt med
samverkan mellan produktavdelningen och säljorganisationen.
Delar av Malmbergs sortiment definierar vi som Bättre Miljöval. De produkt-
grupper som i nuläget ingår är solceller, laddstationer, LED-produkter och
halogenfria produkter. Varje månad profileras minst en av dessa produkter
som Månadens Miljöval i våra kampanjer gentemot våra kunder.
Resurseffektiva lösningar blir allt viktigare för en mer hållbar livsstil. Inom
området sker stor utveckling både avseende sortiment och teknik. Vi arbetar
för att ta fram mer energieffektiva lösningar för armaturer genom att exem-
pelvis öka lumen per watt.
I grafen bredvid framgår andelen halogenfria produkter. De bidrar till en
ökad säkerhet vid brand i och med mindre brandspridningsrisk, mindre rök
och mindre risk för förgiftning. Det är inte bara kabel i vårt sortiment som är
halogenfria utan även ex normcentraler, kopplingsdosor, våtrumsfläktar mm.
MILJÖ
Produkter / Produkter som utgör Bättre Miljöval
TTRE MILJÖVAL
TTRE MILJÖVAL
Den största delen av Malmbergs energibehov i vår verksamhet kommer
från uppvärmning och belysning vid huvudkontoret i Kumla. Under året har
uppvärmningen på vårt centrallager energieffektiviserats, vilket har bidra-
git till en minskad energiförbrukning. Vi hyr våra butikslokaler och värme-
kostnaden ingår i dessa fall i hyran. Elanvändningen kommer till 100 % från
förnybara energikällor både gällande vårt huvudkontor med centrallager och
för våra butiker.
Energiförbrukning
29,4
33,9
202420232022
0
100
120
140
160
Energiförbrukning kWh/m2
124,3
150,3
158,3
180
Energiförbrukning vid huvudkontoret i Kumla
31Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Transporter
Fokus 2025: Fortsatt arbete för att uppnå hög transporteffektivitet och arbeta för
att minska vår klimatpåverkan
2024
49%
48%
3%
CO
²
Transporter är en av företagets betydande miljöaspekter. De ber hela distribu-
tionskedjan från leverantör till Malmbergs och vidare till kund.
Malmbergs arbetar för att öka transporteffektiviteten och därmed minska miljö-
verkan. Det sker t.ex. genom en medveten inköpsstrategi då inköp anpassas för
att exempelvis fylla containers och att samlastning av leveranser sker fn Asien.
Tåg som transportalternativ från Europa ser vi som ett utsläppsvänligt alternativ till
vägtransporter. Men utifn våra behov och efter ytterligare analys visar det sig att
tåg, som alltid omfattas av omlastningar, inte är aktuellt som transportalternativ för
Malmbergs för tillfället.
Transporter till kund sker med lastbil. I detta flöde arbetar vi tillsammans med våra
transportörer med att få så hög fyllnadsgrad som möjligt för att minska miljöpåver-
kan. Malmbergs arbetar aktivt för att hantera transporter så effektivt som möjligt,
översyn sker därr kontinuerligt. För vissa interna transporter har frekvensen setts
över. Med färre leveranstillfällen har vi uppnått samma försörjning av varor men
med en minskad miljöpåverkan. Till våra proffsbutiker sker leverans nattetid. Det ger
ett enklare flöde genom att transporten går snabbare (mindre trafik) och kundernas
krav på tillgänglighet tillgodoses eftersom varorna finns i butik direkt på morgonen.
Malmbergs erbjuder även olika leveransalternativ till kunden så att de på bästa sätt
får varorna levererade till sig och för att därmed upptthålla en hög leveransker-
het. Resor i tnsten med bil utgör en liten del av de totala transporterna.
Klimatpåverkan, CO
²
ton
FlygVägBåt
0
100
200
300
2022
2023
2024
400
32 Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs arbetar kontinuerligt för en optimering av avfallshanteringen.
Ambitionen är att öka återvinningen och därmed minska andelen brännbart.
Under året har ett projekt med att optimera avfallshanteringen gjort att an-
delen återvinning har ökat markant och därmed andelen brännbart minskat
jämfört med föregående år. Översyn sker kontinuerligt tillsammans med vår
samarbetspartner inom återvinning så att de olika fraktionerna tas omhand
på rätt sätt.
Våra förpackningar ska vara miljövänliga och återvinningsbara så att de har
minsta möjliga påverkan på miljön. Detta är en del av livscykelperspektivet.
Vi strävar efter att välja etablerade tryckerier med dokumenterad erfarenhet
av miljöarbete.
Malmbergs är medlem i El-Kretsen i Sverige AB och är registrerad i EE - &
Batteriregistret hos Naturvårdsverket. Malmbergs är också ansluten till NPA,
Näringslivets producentansvar i Sverige AB.
Fokus 2025: Fortsatt arbete med att optimera avfallshanteringen i syfte
att öka andelen återvunnet avfall. Under 2025 kommer ett projekt startas
upp för att minska andelen emballage.
Avfall
202420232022
76
78
82
86
90
Andel återvinning, %
88,6
82,2
81,4
Totalt avfall; andel återvinning och brännbart ton
Totalt avfall, ton
ÅtervinningBrännbart
202420232022
0
50
100
150
200
Totalt avfall; andel återvinning %
80
84
88
33Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs har en gemensam sortiments- och inköpsfunk-
tion inom koncernen. För att nå hållbarhet i leverantörsle-
den strävar Malmbergs efter långsiktiga affärsrelationer
med nära samarbete inklusive uppföljning och bedömning.
Det innefattar även att arbeta med mänskliga rättighe-
ter såsom arbetsförllanden, miljö och anti-korruption.
Svårigheten i detta arbete är olika länders förutsättningar.
Främst handlar socialt ansvarstagande i leverantörsked-
jan om samarbete med leverantörerna för att säkerställa
korrekta sociala och miljömässiga villkor. Det handlar även
om villkor i produktionen, kvaliteten på produkterna och
säkerställa kunders krav och förväntningar. Leverantörerna
gör kontinuerliga interna kontroller inom sin verksamhet,
det avser både komponent- och slutproduktskontroll.
r att upprätthålla ett attraktivt utbud av produkter
utvecklas sortimentet ständigt. Förutom en intern samver-
kan mellan produktansvariga och säljorganisationen för att
möta förändring i efterfrågan utgör leverantörerna en bety-
delsefull del i detta arbete med att utveckla ett sortiment av
prisrda kvalitetsprodukter.
Leverantörerna förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt
och att därmed produkter är producerade utifn upp-
ställda krav. Därför har Malmbergs en kommunicerad
uppförandekod, vi gör leverantörs- och fabriksbesök och
genomför leverantörsbedömningar där krav ställs på att
leverantören ska vara certifierad för kvalitet och miljö.
Malmbergs målsättning är att kvaliteten på alla våra åta-
ganden, våra produkter samt tjänster skall framstå som
ett starkt motiv till att göra affärer med oss. Förutom ett
socialt ansvarstagande är det viktigt att rätt vara levereras
i rätt tid. Leveranssäkerheten är en fga som vi ständigt
arbetar med. För att få ett jämnare fde av varor har vi, där
så är möjligt, ändrat sätet att lägga order, vi ser över interna
prognoser och arbetar för att leverantörerna levererar
enligt utsatt tid.
Malmbergs etiska affärsregler är en del av uppförandeko-
den och innebär att afrsmässiga beslut ska fattas utan
personlig vinning och att vi inte erbjuder eller tar emot mu-
tor. Malmbergs har nolltolerans mot korruption och mutor.
Inga brott mot de affärsetiska riktlinjerna har rapporterats
under året.
Fokus 2025: Fortsatt arbete med att kontinuerligt utrdera såväl nya som befintliga leverantörer. Arbete pågår även för att
kommunicera och följa upp relevanta miljökrav till leverantörerna.
Diskrimi-
nering
Barn-
arbete
Miljö-
skydd
Förenings-
frihet
Tvångs-
arbete
Korruption
och mutor
Arbets-
förhållanden
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER, ANTI-KORRUPTION OCH AFFÄRSETIK
Ansvarsfulla leverantörer
202420232022
0
98,0
98,5
99,0
99,5
Signerat code of conduct, %
100
99,5
98,5
100,0
Varuleverantörer % som signerat code of conduct
34 Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
PERSONAL OCH SOCIALA FÖRHÅLLANDEN
Medarbetare
Malmbergs ska skapa en social, fysiskt och psykiskt sund
arbetsplats för alla medarbetare och vill därför kunna
erbjuda en arbetsplats som fmjar säkerhet, trivsel och
hälsa. Vi arbetar för att erbjuda god arbetsmiljö och att
förebygga ohälsa och olycksfall i arbetet. Det innefattar
även inhyrd personal. Arbetsledningen har huvudansvaret
för detta arbete. Medarbetaren har ansvar genom att följa
de instruktioner och föreskrifter som finns och att använda
den skyddsutrustning som Malmbergs tillhandahåller.
Arbetsmiljöförhållanden undersöks genom skyddsronder,
avdelningsmöten och medarbetarsamtal.
Löner och anställningsvillkor följer gällande kollektivavtal.
Då ny personal börjar arbeta hos Malmbergs ingår en intro-
duktion för att säkerställa att alla får samma information.
Vår personalhandbok innehåller allmän information om
företaget, policy, betydande miljöaspekter, hållbarhets-
arbete, uppförandekod och uppmuntran att rapportera
tillbud, förbättringar och risker mm.
Medarbetarnas kunskap, motivation och engagemang är
viktig för att kunna leva upp till kundernas förväntningar.
Varje avdelning ser över sina utbildningsbehov.
Fokus 2025: Fortsatt arbete med att skapa förutttningar för en social, fysiskt och psykiskt sund arbetsplats för
alla medarbetare
Medelantal anställda Malmbergs Sverige
202420232022
0
Medelantal anställda
50
150
100
Män
Kvinnor
111114 115
Alla medarbetare hos Malmbergs ska ha samma rät-
tigheter, skyldigheter och möjligheter oavsett kön, ålder,
grupptillhörighet och bakgrund. Utifrån uppfyllda kompe-
tenskrav strävar Malmbergs vid rekrytering att ha arbets-
grupper med olika sammansättning.
Uppförandekoden för medarbetare beskriver företagets
affärsetiska riktlinjer för att skapa ett gemensamt synsätt
kring miljömässiga och sociala hållbarhetsfrågor. Tydliga
värderingar och välinformerade medarbetare är en förut-
ttning för att minimera risken för korruption och mutor.
Den största risken bedöms finnas i produkt- och inköpspro-
cessen.
Sjukfrånvaro %, Malmbergs Sverige
202420232022
0
Sjukfrånvaro %
2,0
6,0
4,0
3,8
3,4
6,3
8,0
35Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Fördelning kvinnor och män
Fördelning kvinnor och män % Malmbergs Sverige 2024
41%
Kvinnor
59%
Män
36 Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetsredovisning
Styrelse och VD hanterar hållbarhetsfrågor ur ett strategiskt perspektiv och är ytterst
ansvariga för det totala hållbarhetsarbetet. Styrmedel för detta arbete utgörs av vårt
ledningssystem för kvalitet och miljö inklusive policys, det systematiska arbetsmiljöarbetet
och vår uppförandekod. Malmbergs mål och strategier för miljö, socialt ansvar, kundfokus
och engagerade medarbetare är viktiga drivkrafter för vårt långsiktiga arbete. En förutsätt-
ning för att lyckas med hållbarhetsarbete är att fgorna är prioriterade på ledningsni
samt att de är integrerade i verksamheten. Kvalitets- och miljösamordnare koordinerar
hållbarhetsarbetet. Malmbergs ska bedriva affärer enligt god affärssed och hög affärsetik.
Grunden för verksamheten är uppförandekoden och motsvarar de krav och förväntningar
som Malmbergs har på sina medarbetare och leverantörer. Koden är baserad på ernda
konventioner för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och miljö.
MALMBERGS HÅLLBARHETSARBETE
Malmbergs verksamhet
Företagets policys
Kvalitets-
arbete
ISO 9001
Uppförande-
kod
Arbetsmiljö-
arbete
Miljöarbete
ISO 14001
Styrelse
VD
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet
ORGANISATION OCH STYRNING
Lena Rutström, Hållbarhetsansvarig
Vi arbetar målmedvetet för
att minska vårt miljöavtryck.
37Malmbergs Årsredovisning 2024
Detta certifikat intygar att ledningssystemet hos:
Malmbergs Elektriska AB
Huvudkontor: Västra Bangatan 54, 692 23Kumla, Sverige
Ytterligare platser enligt appendix sida 1-2
har granskats av Intertek och är i överensstämmelse med kraven i
ISO 9001:2015
Ledningssystemet är tillämpligt för:
Försäljning och distribution av elmateriel för installation-, bygg-, industri-
och konsumentmarknaden, nationellt och internationellt.
Produktsortimentet utgörs i huvudsak av egna varumärken.
Certifikatsnummer:
36069
Certifikatets urspr ungsdatum:
20 januari 2010
Datum för certifie ringsbeslut:
15 decembe r 2023
Certifikatets utfärdandedatum:
10 januari 2024
Certifikatets sista giltighetsdag:
16 januari 2027
In the issuance of this certificate, Intertek assumes no liability to any party other than to the Client, and then only in accordance with the agreed upon Certification
Agreement. This certificate ’s validity is subject to the organization maintai ning their system in accor dance with Intertek’s requirements for s ystems certification.
Validity may be confirmed via email at certificate.validation@intertek.com or by scanning the code to the right with a smartphone.
The certificate remains the property of Intertek, to whom it must be returned upon request.
Angelique
Björklund
MD, Business Assurance Nordics
Intertek Certification AB
P.O. Box 1103, SE-164 22 Kista, Sweden
Z
Detta certifikat intygar att ledningssystemet hos:
Malmbergs Elektriska AB
Huvudkontor: Västra Bangatan 54, 692 23Kumla, Sverige
Ytterligare platser enligt appendix sida 1-2
har granskats av Intertek och är i överensstämmelse med kraven i
ISO 14001:2015
Ledningssystemet är tillämpligt för:
Försäljning och distribution av elmateriel för installation-, bygg-, industri-
och konsumentmarknaden, nationellt och internationellt.
Produktsortimentet utgörs i huvudsak av egna varumärken.
Certifikatsnummer:
1424339
Certifikatets urspr ungsdatum:
21 juli 20 10
Datum för certifie ringsbeslut:
15 decembe r 2023
Certifikatets utfärdandedatum:
10 januari 2024
Certifikatets sista giltighetsdag:
16 januari 2027
In the issuance of this certificate, Intertek assumes no liability to any party other than to the Client, and then only in accordance with the agreed upon Certification
Agreement. This certificate ’s validity is subject to the organization maintai ning their system in accor dance with Intertek’s requirements for s ystems certification.
Validity may be confirmed vi a email at certificate.v alidation@intertek.c om or by scanning the code to the right with a smartphone.
The certificate remains the property of Intertek, to whom it must be returned upon request.
Angelique Björklund
MD, Business Assurance Nordics
Intertek Certification AB
P.O. Box 1103, SE-164 22 Kista, Sweden
Malmberg är certifierad enligt
ISO 9001:2015 och 14001:2015.
Ledningssystemet ska bidra till
att alla processer löper smidiga-
re och att de ständigt utvecklas.
ISO 9001:2015
OCH 14001:2015
EKONOMISK HÅLLBARHET
SOCIAL HÅLLBARHET
EKOLOGISK HÅLLBARHET
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs hållbarhetsarbete utgår från FNs
globala mål. Det urval av mål som Malmbergs
valt att fokusera på framgår i de olika avsnitten
i hållbarhetsredovisningen.
38 Malmbergs Årsredovisning 2024
Hållbarhetspolicy
Genom att systematiskt arbeta med miljö och sociala
frågor inklusive mänskliga rättigheter och anti-korrup
-
tion skapar Malmbergs en hållbar affärsverksamhet.
Miljöarbetet inriktas på minskad klimatpåverkan och
resurseffektivisering - hantering av varor, livscykel-
perspektiv, transporter och energianvändning.
Det sociala arbetet utrs av att främja en god social
miljö såväl för de som arbetar hos Malmbergs som
för de som producerar och levererar våra varor.
Hållbarhetsredovisning
Mångfaldspolicy styrelse
Malmbergs styrelse har som målsättning att över
tid bestå av ledamöter i varierande ålder, kön och
kompetensbakgrund för att få en ökad förståelse för
företagets organisation och verksamhet och därmed
uppnå ett konstruktivt styrelsearbete.
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE
DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETS-
RAPPORTEN
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB (publ)
org. nr 556556-2781
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2024 på sidorna 28-38 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningsla-
gen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde före
den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommenda-
tion RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av hållbarhetsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämrt
med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Örebro den 27 mars 2025
KPMG AB
Mattias Eriksson
Auktoriserad revisor
39Malmbergs Årsredovisning 2024
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) lämnar här 2024 års bolagsstyrningsrapport. Det externa ramver-
ket för bolagsstyrning omfattar viktiga lagar och regelverk såsom bland annat Aktiebolagslagen, Nasdaq OMX
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning och IFRS redovisningsstandarder. Viktiga
interna regelverket omfattar Bolagsordning, Arbetsordning för styrelse och utskott samt VD-instruktion, samt
övriga tillämpliga interna instruktioner och policys.
AKTIEÄGARNA
Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag
noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. Aktieka-
pitalet uppgår till 8 miljoner aktier, varav 800 000 är av serie A och
resterande av serie B.
Samtliga aktier har lika rätt till andel i Malmbergs tillgångar och
vinst. Varje aktie av serie A bettigar till tio röster, medan varje
aktie av serie B berättigar till en röst.
BOLAGSORDNING
I bolagsordningen framgår bland annat bolagets verksamhet, säte,
styrelsens storlek, aktiekapitalets storlek, föreskrifter om olika
aktieslag, antal aktier och hur bolagsstämman sammankallas.
Bolagsordningen innehåller inga bestämmelser om tillsättande
eller entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av bo-
lagsordningen. Ändring av bolagsordningen ska fastställas av års-/
bolagsstämman. Bolagsordningen finns på Malmbergs hemsida
www.malmbergs.com.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets
utgång. Stämman ska hållas i Kumla eller i Stockholm.
Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade i aktiebo-
ken och som anmält deltagande har rätt att delta och rösta för sitt
totala aktieinnehav.
Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex veckor och senast
fyra veckor före stämman genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och i Svenska Dagbladet. Kallelse ska även skickas med
post till varje aktieägare vars postadress är känd för bolaget i de
fall gällande aktiebolagslag så föreskriver.
Vid årsstämman prövas frågor avseende bland annat aktieutdel-
ning, fastställande av årsredovisning, val av styrelseordförande,
styrelseledamöter och i förekommande fall revisorer, ersättning
till styrelse och revisorer, hur valberedningen ska utses och om
ansvarsfrihet för styrelsen och VD för det gångna året samt andra
frågor som hänförts till stämman. Malmbergs årsstämma hölls 25
april 2024 i Kumla.
De fem srsta aktieägarna den 31 december 2024
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 726 464 44,1 70,6
Lannebo Nanocap 638 026 8,0 4,2
Nordnet Pensionsförsäkring AB 353 404 4,4 2,3
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Övriga 2 908 868 36,3 19,2
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0
Beslut som togs vid årsstämman 2024:
Stämman fastställde den av styrelsen
framlagda resultat- och balansräkning-
en för Malmbergs Elektriska AB (publ)
samt koncernens resultat- och balans-
räkning. Styrelsen och verkställande
direktören beviljades ansvarsfrihet för
räkenskapsåret 2023.
Stämman fastställde enligt styrelsens
förslag utdelningen till 2,00 kronor per
aktie.
Till styrelseledamöter omvaldes av
årsstämman Björn Ogard, Johan Folke,
Inger Carlsson, Ulf Gejhammar, Anders
Folke och Conny Svensson. Till styrelse-
ordförande valdes Björn Ogard. Års-
stämman beslutade att styrelsearvode
ska utgå med totalt 660 kkr att fördelas
enligt följande: 210 kkr till styrelsens
ordförande och 150 kkr vardera till
övriga ledamöter som inte är anställda
inom koncernen.
Till revisionsretag valdes på ett år
KPMG AB med huvudansvarig revisor
Mattias Eriksson. Arvode till revisions-
retag ska utgå enligt godkänd räkning.
Stämman beslutade att ersättningen till
de fem personer som utgör koncernled-
ningen ska utras av fast lön, pension
samt övriga förmåner. Styrelsen får
frångå de av årsstämman beslutade
riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns
särskilda skäl som motiverar det.
Beslutades att bemyndiga styrelsen att,
vid ett eller flera tillllen fram till nästa
årsstämma, besluta om emission av nya
B-aktier till ett totalt antal om maximalt
800 000.
Stämman beslutade att valberedningen
inför årsstämman 2025 ska bestå av
två representanter för ägarna. Namnen
på valberedningens ledamöter ska of-
fentliggöras senast sex månader före
årsstämman 2025.
Nästa årsstämma hålls torsdagen den 24
april 2025 i Malmbergs lokaler i Kumla.
40 Malmbergs Årsredovisning 2024
närvarar vid vissa av utskottets möten. Utskottet ansvarar
också för utvärdering av revisionsarbetet samt beredning
av val av revisor. Revisionsutskottet utgjordes under 2024
av Inger Carlsson, som också var ordförande, och Ulf Gej-
hammar. Båda innehar den redovisningskompetens som
krävs enligt aktiebolagslagen. Under året höll revisionsut-
skottet tre möten. Vid dessa var bolagets revisor med för
avrapportering av revisionen. Därutöver har revisionsut-
skottet främst avhandlat bolagets finansiella rapporter
och utvärdering av bolagets arbete med risk och intern
kontroll. Under året har även frågor avseende upphand-
ling av ny revisor hanterats.
REVISORER
På årsstämman 2024 valdes fram till årsstämman 2025
KPMG AB till revisorer med Mattias Eriksson som huvud-
ansvarig revisor. Revisorn har lämnat rapport till revisions-
utskottet över revisionsuppdraget och även beträffande
den interna kontrollen i koncernen vid möten i oktober
och november 2024 samt i februari 2025. Granskning av
koncernens bolag samordnas av KPMG. Revisionen sker i
enlighet med aktiebolagslagen, International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Revisionen
av årsredovisningshandlingarna för legala enheter utanför
Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och andra
tillämpliga regler i respektive land samt i enlighet med god
revisionssed enligt International Federation of Accoun-
tants (IFAC) med avgivande av revisionsberättelse för de
legala enheterna.
STYRELSE
Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) består av sex
ledamöter valda av årsstämman. Styrelseordförande är
Björn Ogard och ledamöter är Johan Folke, Inger Carlsson,
Ulf Gejhammar, Anders Folke och Conny Svensson. Malm-
bergs stvar efter mångfald och att över tid ha en jämn
fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagsla-
gen, bolagsordningen, Svensk kod för bolagsstyrning och
den arbetsordning som styrelsen fastställt för sitt arbete.
Styrelsens arbetsordning innefattar bland annat regler
för styrelsens övergripande arbetsuppgifter, styrelsens
arbetsfördelning samt rutiner, antal möten som ska hållas
per verksamhetsår, vad som ska behandlas, former för
den löpande ekonomiska rapporteringen samt arbetsför-
delning mellan styrelsen och verkställande direktören.
Ersättning och övriga förmåner under 2024 (kkr)
Grundlön/styrelsearvode Övriga förmåner Pensionskostnad Övrig ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 6 216
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Anders Folke, grundlön
887 122 304 1 313
Styrelseledamot Johan Folke VD, grundlön
1 905 206 675 2 786
Andra ledande befattningshavare (4 st)
4 121 419 438 4 978
Summa
7 573 747 1 417 6 9 743
Bolagsstyrningsrapport
VALBEREDNING
På årsstämman 2024 beslutades att valberedningen inför
årsstämman 2025 ska bestå av två representanter för
ägarna. Sammansättningen av valberedningen är ett av-
steg från kodens regelverk. Anledningen är att ägarförhål-
landena är enkla och koncentrerade. Valberedningen ska
utse ordförande inom sig. Namnen på valberedningens
ledamöter ska offentliggöras snarast möjligt därefter, dock
senast sex månader före årsstämman 2025. Mandatperio-
den för den utsedda valberedningen ska löpa intill dess att
ny valberedning har tillttt. För det fall någon av valbered-
ningens ledamöter avr, ska valberedningen ha rätt att
utse en annan representant att ersätta sådan ledamot.
Den 17 oktober 2024 offentliggjordes medlemmarna i
valberedningen i ett pressmeddelande. Valberedningen
består av ordförande Johan Folke och Björn Ogard, ut-
sedda av familjen Folke och övriga huvudägare. Valet av
ledamöter är avsteg från koden med samma motivering
som ovan. 2024 års valberedning har hållit ett ordinarie
möte där man arbetat med förslag till beslut till årsstäm-
man 2025 i frågor kring nomineringar och arvoderingar.
ERSÄTTNINGS- OCH REVISIONSUTSKOTT
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott bestående av
ordrande Björn Ogard och Johan Folke. Detta är ett av-
steg från koden då ledamoten Johan Folke inte är oberoen-
de i förhållande till bolaget eller bolagsledningen. Arbetet
leds av ordföranden och innefattar frågor om ersättnings-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen, utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som års-
stämman ska fatta beslut om samt gällande ersättnings-
nier och strukturer. Under året har ersättningsutskottet
haft två möten och däremellan kontinuerlig avstämning
efter behov.
Styrelsen har under 2024 utsett ett revisionsutskott som
består av två av styrelsens ledamöter. Revisionsutskot-
tets ansvarsområden regleras i en arbetsordning som
fastställs av styrelsen. Revisionsutskottet ska bereda
styrelsens arbete med kvalitetssäkring av den finansiella
rapporteringen, vilket bland annat inkluderar att be-
handla väsentliga redovisningsfrågor. Utskottet har också
ett särskilt ansvar för att övervaka företagsledningens
arbete med intern kontroll, skattehantering, risker och
bolagsstyrningsfrågor. Revisionsutskottet träffar löpande
revisorn för att få information om revisionens inriktning,
omfattning och resultat. Det sker genom att utskottet tar
del av revisorns skriftliga rapportering och att revisorn
41Malmbergs Årsredovisning 2024
Bolagsstyrningsrapport
styrelseledamöterna på skriftliga frågeformulär. Som en
del av utvärderingsprocessen hade också styrelseordfö-
randen diskussioner med styrelseledamöterna. Utvärde-
ringarna diskuterades vid ett styrelsemöte.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelse-
arvode enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår
ej till ledamot anställd inom koncernen. Vid årsstämman
den 25 april 2024 beslutades att ett arvode till styrelsens
ledamöter, för tiden intill dess nästa årsstämma hållits,
skautgåmedsammanlagt660 000kronor.Tillordrande
utgår210 000kronorochtillövrigatreledamöter150 000
kronor vardera.
KONCERNLEDNING
Koncernledningen består av koncernchef Johan Folke
(även VD moderbolag), Ekonomichef Lena Rutström, HR-
chef LieseLotte Andersson, Country Manager Norge Ketil
Johannessen samt VD Danmark Claus Borghegn. Moder-
bolagets VD leder arbetet i koncernledningen.
ERSÄTTNINGAR TILL KONCERNLEDNING
Till koncernchef och andra ledande befattningshavare ut-
går enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även
Övriga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersätt-
ningar som avser milersättning.
PENSION
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner.
Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets
resultat. Pensionsåldern för koncernchef och andra
ledande befattningshavare är 66 år. Pensionspremien upp-
går till högst 35 procent av grundlönen för andra ledande
befattningshavare.
UPPSÄGNINGSTID
r koncernchef är ömsesidig uppsägningstid ett år och
för andra ledande befattningshavare två till sex månader.
AVGÅNGSVEDERLAG
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för
styrelsens ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande
befattningshavare.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
AVSEENDE DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Syftet med intern kontroll betffande den finansiella
rapporteringen är att säkerställa att denna är tillförlitlig
och att de finansiella rapporterna är upprättade i överens-
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar
och förordningar följs samt att krav på noterade bolag
efterlevs.
INTERNREVISION
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernled-
ningens operativa karaktär för närvarande inte motiverar
en egen internrevision. Som beskrivs under kontrollmiljö
nedan utrs uppljningen i stället av styrelsen samt
I instruktion till verkställande direktören regleras dennes
arbetsuppgifter och rapporteringsskyldighet gentemot
styrelsen. Vanligtvis hålls fyra styrelsemöten per år samt
ett konstituerande. Då behandlas kvartalsrapporter och
bokslutskommuniké. Kallelse och skriftligt underlag för
beslut och rapporter utsänds till styrelsen en vecka före
varje styrelsete. I ärenden som avses bli föremål för be-
slut får styrelsen vanligtvis ett skriftligt underlag i förg.
Styrelsen erhåller löpande under året månadsrapporter
som belyser koncernens ekonomiska och operationella
utveckling.
Styrelsen övervakar redovisning och finansiell rapporte-
ring för koncernen och utvärderar avrapportering från
revisionsutskottet som håller en löpande kontakt med
revisorerna samt granskar deras plan för arbetet och
ersättningen härför.
STYRELSENS ARBETE UNDER 2024
Under verksamhetsåret 2024 har styrelsen haft sex proto-
kollförda sammanträden.
Närvaro
Oberoende till
bolaget
Oberoende till
större aktieägare
Björn Ogard 6 av 6 Ja Ja
Johan Folke 6 av 6 Nej Nej
Anders Folke 6 av 6 Nej Nej
Inger Carlsson 6 av 6 Ja Ja
Ulf Gejhammar 4 av 6 Ja Ja
Conny Svensson 6 av 6 Ja Ja
Ärenden som avhandlats under året är bland annat:
Bokslutskommuniké, årsredovisning samt
kvartalsrapporter
Ekonomisk uppföljning av verksamheten
Budgetdiskussioner
Affärsplaner, finansiella planer och prognoser
Koncernens organisation
Kapital- och finansieringsfrågor
Policy och instruktioner
Rapportering av revisionsfrågor
Uppföljning av extern revision
Avrapportering från revisionsutskottet
Utvärdering av VDs arbete
Övergripande och långsiktiga mål för verksamheten
Strategisk inriktning för verksamheten
Hållbarhetsredovisning
Större löpande investeringar
Utvärdering av styrelsens arbete
Upphandling av ny revisor
Styrelsen genomr årligen en utvärdering av sitt arbete.
Utvärderingen avser arbetsformer och arbetsklimat
liksom huvudinriktningen för styrelsens arbete. Utvärde-
ringen används som ett verktyg för att utvärdera styrel-
sens arbete. Styrelseordrande tar varje år initiativ till och
leder utvärderingen av styrelsens arbete. I utvärderingen
ingår frågeformulär och diskussioner. Under 2024 svarade
42 Malmbergs Årsredovisning 2024
Bolagsstyrningsrapport
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGS-
STYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB
(publ), org. nr 556556-2781
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för år 2024 på sidorna 39 - 43 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämrt
med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalan-
den.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upp-
lysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket
punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med års-
redovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Örebro den 27 mars 2025
KPMG AB
koncernledningen. Kontrollnivån bedöms uppfylla bolagets behov,
men en årlig bemning görs av behovet av en egen internrevi-
sionsfunktion.
KONTROLLMILJÖ
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsens arbetsordning
och instruktioner för VD avser att säkerställa att den interna kon-
trollmiljön fungerar väl. Merparten av koncernbolagen använder
ett enhetligt system för inrapportering av finansiell information.
Styrelsen har tillsatt ett särskilt revisionsutskott med ansvar att be-
reda styrelsens kvalitetssäkring av den finansiella rapporteringen.
Finansiella rapporter upprättas månads- och kvartalsvis i koncer-
nen, moderbolaget och dotterbolagen. I samband med rappor-
terna görs analyser som syftar till att säkerställa den finansiella
rapporteringen.
Koncernchefen för en tät dialog med dotterbolagens ledningar och
har utrdat ett antal styrande dokument avseende intern kon-
troll som har delgivits berörd personal. Uppföljning av att dessa
efterlevs och att den interna kontrollen fungerar effektivt görs
regelbundet. Resultaten följs sedan upp av revisionsutskottet samt
extern revisor. Resultatet av den interna kontrollen delges styrel-
sen löpande.
RISKBEDÖMNING
Riskbemningen innebär att en analys har gjorts för att identi-
fiera områden där det finns risk för väsentliga fel i den finansiella
rapporteringen. Riskbedömningen prövas och uppdateras årligen
vid behov av ledningen och rapporteras till styrelsen.
KONTROLLAKTIVITETER
Kontrollaktiviteterna har som syfte att förebygga, upptäcka och
korrigera fel i den finansiella rapporteringen. Aktiviteterna består
dels av analys av verksamheternas resultat- och balansräkningar,
kassaflöden och nyckeltal, dels av löpande avstämningar och upp-
följningar.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Styrelsen fastställer koncernens årsredovisning och halvårsrap-
port samt uppdrar åt VD att avge kvartalsrapporter. Samtliga
ekonomiska rapporter sänds först till NASDAQ OMX Stockholm. De
distribueras även till alla aktigare som så önskar. På Malmbergs
hemsida www.malmbergs.com publiceras bokslutskommuniké,
årsredovisning, kvartalsrapporter och pressmeddelanden.
UPPFÖLJNING
Styrelsen analyserar och utvärderar löpande finansiella rapporter
avseende koncernens ställning och resultatutveckling. Uppföljning
görs även av revisorernas rapportering avseende granskningen av
den interna kontrollen.
Kumla 2025-03-27
Styrelsen
Mattias Eriksson
Auktoriserad revisor
43Malmbergs Årsredovisning 2024
Björn Ogard, född 1946
Styrelseordförande
Ledamot sedan 1998.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet: Företagsled-
ning inom Swedish Match, Euroc,
Trelleborgskoncernen och Samhall.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Anders Folke, född 1982
Ledamot sedan 2023.
Utbildning: Eltekniker.
Arbetslivserfarenhet:
Produktchef Malmbergs.
Aktieinnehav i Malmbergs:
61 200 aktier av serie B.
Conny Svensson, född 1951
Ledamot sedan 2012.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
retagsledning och vVD i Malmbergs
fram till 2004.
Aktieinnehav i Malmbergs:
3 045 aktier av serie B.
STYRELSE
Johan Folke, född 1977
Ledamot sedan 2000.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
vVD i Malmbergs.
Aktieinnehav i Malmbergs:
65 000 aktier av serie B.
Inger Carlsson, född 1956
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet:
Auktoriserad revisor och partner inom
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC).
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
KONCERNLEDNING
REVISOR
Johan Folke, född 1977
VD, koncernchef
Anställd sedan 1998.
Utbildning: Marknadsekonom.
Ledamot sedan 2000.
Aktieinnehav i Malmbergs:
65 000 aktier av serie B.
Ulf Gejhammar, född 1955
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilingenjör.
Arbetslivserfarenhet: Ledande befattningar
inom bygg- och byggmaterialindustrin, samt
i koncernledningen för DHL Express Sverige.
Sedan 2010 konsult och styrelsearbetare.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Claus Stahl Borghegn, född 1968
VD Danmark
Anställd sedan 2018.
Utbildning: Eltekniker.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Ketil Johannessen, född 1970
Country Manager Norge
Anställd sedan 2020.
Utbildning: Ingenjör.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Bolagsstyrningsrapport
LieseLotte Andersson, född 1954
HR-chef
Anställd sedan 1982.
Utbildning:
Redovisningsekonom.
Aktieinnehav i Malmbergs:
2 000 aktier av serie B.
Lena Rutstm, född 1964
Ekonomichef
Anställd sedan 1999.
Utbildning: Civilekonom.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
KPMG AB
Mattias Eriksson
dd 1972, Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
44 Malmbergs Årsredovisning 2024
rvaltningsberättelse
Verksamheten
Malmbergskoncernen, som genom sitt moderbolag, Malm-
bergs Elektriska AB (publ), är noterad på Small Cap-listan
på NASDAQ OMX Stockholm, bedriver förutom i Sverige
verksamhet genom fyra rörelsedrivande dotterbolag i
Norge, Danmark, Finland och Hongkong. Verksamheten
i England avvecklades operativt under 2016. Malmbergs
importerar, lagerr och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och handelsverksamhet
med elmateriel.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Lansering av en ny försäljningskanal för elbilsladdare
e2charge.se
Marknad och försäljning
Intäkterna uppgick under perioden januari-december 2024
till 516 516 (598 729) kkr. De minskande intäkterna är en
följd av volym- och konjunkturförutsättningar.
Resultat och ställning
Resultatet före skatt uppgick under perioden till -24 144
(11 957) kkr. I det negativa resultatet ingår strukturella
kostnader av engångskaraktär med 8 866 kkr som har be-
lastat fjärde kvartalet. Avkastningen på eget kapital uppgick
till -7,0 (2,6) procent och soliditeten uppgick till 66,8 (66,1)
procent. Resultatet per aktie uppgick till -3,06 (1,21) kr. För
definitioner se not 1 Redovisningsprinciper.
Flerårsjämförelse koncernen
rdenitionersenot1.
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter, kkr
516 516 598 729 668 748 633 663 617 451
Resultat före skatt, kkr
-24 144 11 957 42 549 44 831 34 893
Balansomslutning, kkr
494 210 559 860 593 091 545 584 537 543
Soliditet, %
67 66 64 65 61
Avkastning på totalt kapital, %
-4 3 8 9 7
Avkastning på eget kapital, %
-7 3 9 10 9
Antal anställda, st
165 179 180 173 176
Varulager
Varulagret den 31 december 2024 uppgick till 250 960 kkr
jämrt med 237 628 kkr den 31 december 2023.
Investeringar
Koncernens nettoinvesteringar under perioden januari-de-
cember 2024 uppgick till 1 168 (2 167) kkr. Nettoinvestering-
ar definieras som anskaffningar minskat med försäljningar,
vilket specificeras i koncernens kassaflödesanalys.
Finansiering och likviditet
Kassafdet från den löpande verksamheten var 6 074
(89 827) kkr. Likvida medel uppgick per 31 december 2024
till 40 962 kkr jämfört med 87 674 kkr 31 december 2023.
Beviljade, men ej utnyttjade, belopp på checkkningskredit
uppgick i koncernen till 45 000 (45 000) kkr den 31 decem-
ber 2024.
Personal
Antalet anställda i koncernen uppgick till 165 (179) personer
den 31 december 2024.
Moderbolaget
Moderbolaget omsatte under perioden 421 387 (493 348)
kkr. Resultatet efter finansiella poster var -13 084 (6 082)
kkr.
Flerårsjämförelse moderbolaget
rdenitionersenot1. 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, kkr 421 387 493 348 559 927 520 096 508 575
Resultatefternansiellaposter,kkr
-13 084 6 082 34 196 31 565 30 115
Balansomslutning, kkr 348 566 375 056 403 737 373 116 354 377
Soliditet, % 80 82 79 81 82
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Efter periodens utgång har inga händelser inträffat som
väsentligt påverkat denna årsredovisning.
Framtidsutsikter
Under 2025 förväntar vi oss en försiktig återmtning av
marknaden. Vi tror att efterfgan på prisrda artiklar
kommer att fortsätta. Det finns dock omrldsfaktorer
utom vår kontroll som kan påverka marknaden och bromsa
utvecklingen. Vi har under åren lanserat flera nya spän-
nande områden och produkter som har en stor tillväxtpo-
tential. Vi har ett utbyggt butiksnät av proffsbutiker som vi
fortsätter att effektivisera och digitalisera för att anpassa
oss till nya arbetsmönster och konsumtionsbeteenden. Vår
affärsidé står sig stark och även om allt fler idag har valt
samma väg, ligger vi i framkant av kunskap, erfarenhet och
produktutveckling.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderar fordringar, likvida medel, rörelseskulder och
upplåning. Tillämpade redovisningsprinciper framgår av not
1 Redovisningsprinciper.
Operativ riskhantering
Risker hanteras i verksamhetsprocesser och är en natur-
lig del av affärsverksamheten. Risker identifieras och det
görs en sannolikhetsbedömning av att de inträffar och en
uppskattning av eventuella följder. Därefter vidtas åtgärder
för att minska riskexponeringen och begränsa eventuella
negativa följder. Hanteringen av de operativa riskerna be-
skrivs närmare i not 13.
Finansiell riskhantering
Koncernen är exponerad för finansiella risker, valuta-, pris-,
ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Hanteringen av dessa
risker beskrivs närmare i not 27.
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredovisning samt koncernredo-
visning för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31.
45Malmbergs Årsredovisning 2024
Aktier och aktieinnehav
Malmbergs B-aktie är noterad på Small Cap-listan på
NASDAQ OMX Stockholm. Antal aktier uppgår till 8 000 000
st fördelat på 800 000 st A-aktier och 7 200 000 st B-aktier,
med kvotvärde 2,50 kronor. Samtliga aktier har lika rätt till
andel i Malmbergs tillgångar och vinst. Varje A-aktie berätti-
gar till tio röster och varje B-aktie till en röst. Huvudägare är
familjen Folke med 71 procent av rösterna.
Transaktioner med närstående
Avtal finns med Carlheim danish design group AB om inköp
av IT-tjänster. Se vidare information not 6.
Bolagsstyrning
Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktie-
bolag noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stock-
holm. Malmbergs bolagsstyrning baseras därför på svensk
lagstiftning och svenska regelverk såsom aktiebolagslagen,
noteringsavtalet och bolagets bolagsordning. Malmbergs
tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. Sty-
relsens arbetsordning och instruktioner för VD avser att
kerställa att den interna kontrollmiln fungerar väl. Mer-
parten av koncernbolagen använder ett enhetligt system
för inrapportering av finansiell information. Vidare infor-
mation framgår av bolagsstyrningsrapporten som finns på
Malmbergs hemsida www.malmbergs.com.
Uppföljning
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som analyserar och
utvärderar löpande finansiella rapporter avseende koncer-
nens ställning och resultatutveckling. Uppföljning görs även
av revisorernas rapportering avseende granskningen av
den interna kontrollen och den finansiella rapporteringen.
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernled-
ningens operativa karaktär för närvarande inte motiverar
en egen internrevision.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Till koncernchef och andra ledande befattningshavare utgår
enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även Öv-
riga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersättningar
som avser milersättning. Mer information om löner och
ersättningar samt riktlinjer till ledande befattningshavare
under året och de som föreslås gälla för det kommande
året framgår av not 7.
Produktutveckling
Malmbergs bedriver ingen egen forskning och utveckling
utan deltar ofta aktivt i leverantörernas produktutveckling.
Ett stort antal produkter lanseras under egna varumärken.
Produktutvecklingen sker kontinuerligt och antalet nya
produkter som tillförs koncernen utökas ständigt.
Miljö
Malmbergs direkta påverkan på miljön bems som liten
då företaget bedriver verksamhet inriktad på handel och
distribution och endast har en begränsad tillverkning.
Hållbarhetsredovisning
Koncernens hållbarhetsredovisning 2024 har upprättats
med beaktande av kraven i Årsredovisningslagen. Hållbar-
hetsredovisningens omfattning framgår på sida 28.
Utdelning
Styrelsen föreslår ingen utdelning för år 2024 (2,00 kronor
per aktie för år 2023).
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 267 059 233,18
Årets resultat -13 081 256,15
253 977 977,03
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
i ny räkning balanseras 253 977 977,03
253 977 977,03
Övrigt
Resultatet av koncernens och moderbolagets verksam-
het samt den ekonomiska ställningen för koncernen och
moderbolaget vid räkenskapsårets utgång framgår i övrigt
av efterföljande resultaträkningar och balansräkningar med
tillhörande noter.
rvaltningsberättelse
46 Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2024 2023
Resultaträkning
Rörelsens intäkter 1
Intäkter 2 516 516 598 729
Övriga intäkter 3 3 273 6 278
Summa intäkter 519 789 605 007
Rörelsens kostnader
Handelsvaror 4 -293 224 -339 331
Övriga externa kostnader 5, 6 -89 182 -96 797
Personalkostnader 7, 8 -114 397 -115 300
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella
och materiella anläggningstillgångar 9, 10, 11, 12 -48 395 -42 063
Summa rörelsens kostnader -545 198 -593 491
Rörelseresultat 2, 13, 14, 15 -25 409 11 516
Resultat från finansiella investeringar
Finansiella intäkter 16 4 039 3 325
Finansiella kostnader 12, 17 -2 774 -2 884
Summa resultat från finansiella investeringar 1 265 441
Resultat före skatt -24 144 11 957
Inkomstskatt 18, 19 -325 -2 308
Resultat -24 469 9 649
Resultat per aktie (före och efter utspädning) 20 -3,06 1,21
Resultatet är i sin helhet hänrligt till moderbolagets aktieägare.
Rapport över totalresultat
Årets resultat -24 469 9 649
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 158 -2 463
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 158 -2 463
Summa totalresultat -24 311 7 186
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -24 311 7 186
47Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernens balansräkning
kkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
1
Anläggningstillgångar
Goodwill 10 5 402 5 402
Byggnader och mark 9 29 296 31 337
Inventarier, verktyg och installationer 11 6 526 9 400
Nyttjanderättstillgångar 12 84 002 107 899
Långfristiga finansiella tillgångar 21, 22 12 219 11 055
Uppskjutna skattefordringar 19 1 334 865
Andra långfristiga tillgångar 23 1 849 1 948
Summa anläggningstillgångar 140 628 167 906
Omsättningstillgångar 24
Handelsvaror 4 250 960 237 628
Kundfordringar 22, 25 48 656 55 322
Aktuella skattefordringar 3 929 6 856
Övriga kortfristiga fordringar 5 891 365
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 26 3 184 4 109
Likvida medel 27, 28 40 962 87 674
Summa omsättningstillgångar 353 582 391 954
Summa tillgångar
494 210 559 860
48 Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernens balansräkning
kkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 29, 30
Aktiekapital 20 000 20 000
Reserver -1 494 -1 652
Balanserad vinst 311 476 351 945
Summa eget kapital 329 982 370 293
Skulder
Långfristiga skulder 22
Leasingskulder 12, 27 56 156 70 905
Uppskjutna skatteskulder 19 212 428
Övriga långfristiga skulder 605 566
Summa långfristiga skulder 56 973 71 899
Kortfristiga skulder 22
Leasingskulder 12, 27 30 159 33 973
Leverantörsskulder 31 47 123 51 452
Aktuella skatteskulder 172 421
Övriga kortfristiga skulder 31, 32 12 446 14 171
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 31, 33 17 355 17 651
Summa kortfristiga skulder 107 255 117 668
Summa skulder 164 228 189 567
Summa eget kapital och skulder 494 210 559 860
49Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernens förändringar i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare, kkr Not
Aktie-
kapital Reserver
1)
Balanserad
vinst
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023
20 000 811 358 296 379 107
Totalresultat
Årets resultat 9 649 9 649
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser -2 463 -2 463
Summa övrigt totalresultat -2 463 -2 463
Summa totalresultat -2 463 9 649 7 186
Transaktioner med aktieägare
Utdelning avseende 2022 30 -16 000 -16 000
Summa transaktioner med aktieägare -16 000 -16 000
Ingående balans per 1 januari 2024
20 000 -1 652 351 945 370 293
Totalresultat
Årets resultat -24 469 -24 469
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 158 158
Summa övrigt totalresultat 158 158
Summa totalresultat 158 -24 469 -24 311
Transaktioner med aktieägare
Utdelning avseende 2023 30 -16 000 -16 000
Summa transaktioner med aktieägare -16 000 -16 000
Utgående balans per 31 december 2024 29 20 000 -1 494 311 476 329 982
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
1)
Reserver består i dagsläget enbart av omräkningsdifferenser.
50 Malmbergs Årsredovisning 2024
Koncernens kassaflödesanalys
kkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -25 409 11 516
Erhållen ränta 1 762 1 485
Erlagd ränta -2 774 -2 884
Övriga ej likviditetspåverkande poster 34 49 529 39 139
Betald inkomstskatt 1 652 -10 005
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital 24 760 39 251
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring varulager -14 110 57 086
Förändring kortfristiga fordringar 1 917 13 577
Förändring kortfristiga skulder -6 493 -20 087
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 074 89 827
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 334 -2 795
Förvärv av finansiella tillgångar -57 -17
Avyttringar av finansiella tillgångar 223
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 645
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 168 -2 167
Finansieringsverksamheten
Upptagna depositioner 18 16
Amortering av lån 35 -405
Amortering av leasingskulder 35 -35 945 -34 580
Utdelning -16 000 -16 000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -51 927 -50 969
Årets kassaflöde -47 021 36 691
Likvida medel vid årets början 87 674 51 553
Kursdifferens i likvida medel 309 -570
Likvida medel vid årets slut 28 40 962 87 674
51Malmbergs Årsredovisning 2024
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2024 2023
Resultaträkning
Rörelsens intäkter 1
Nettoomsättning 36
421 387 493 348
Övriga intäkter 36
1 971 4 798
Summa intäkter
423 358 498 146
Rörelsens kostnader
Handelsvaror 37
-283 425 -328 285
Övriga externa kostnader 36, 38, 39
-96 494 -90 257
Personalkostnader 40, 41
-72 102 -71 417
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 42, 43, 44
-4 321 -4 338
Summa rörelsens kostnader
-456 342 -494 297
Rörelseresultat 13, 45, 46
-32 984 3 849
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernbolag 47
16 578
Resultat från fordringar som är anläggningstillgångar 48
2 078 1 149
Ränteintäkter och liknande intäkter 49
1 359 1 199
Räntekostnader och liknande kostnader 50
-115 -115
Summa resultat från finansiella investeringar
19 900 2 233
Resultat före skatt
-13 084 6 082
Inkomstskatt 51
3 -1 421
Årets resultat
-13 081 4 661
Rapport över totalresultat
Årets resultat
-13 081 4 661
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Summa totalresultat
-13 081 4 661
52 Malmbergs Årsredovisning 2024
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
1
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 42 11 216 12 951
Inventarier, verktyg och installationer 43 4 801 6 076
16 017 19 027
Finansiella anläggningstillgångar 52
Andelar i koncernbolag 53, 54 9 556 9 556
Andra långfristiga värdepappersinnehav 55 10 000 10 000
Fordringar hos koncernbolag 36 1 014
20 570 19 556
Summa anläggningstillgångar 36 587 38 583
Omsättningstillgångar 56
Varulager
Handelsvaror 37 220 699 196 392
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 57 29 649 32 767
Fordringar hos koncernbolag 36 29 233 19 473
Aktuella skattefordringar 3 888 6 856
Övriga kortfristiga fordringar 133 351
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 58 8 309 8 785
71 212 68 232
Kassa och bank 27, 59, 60 20 068 71 849
Summa omsättningstillgångar 311 979 336 473
Summa tillgångar
348 566 375 056
53Malmbergs Årsredovisning 2024
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital 61, 62
Bundet eget kapital
Aktiekapital 20 000 20 000
Reservfond 4 000 4 000
24 000 24 000
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 267 059 278 398
Årets resultat -13 081 4 661
253 978 283 059
Summa eget kapital
277 978 307 059
Skulder
Långfristiga skulder 52
Skulder till koncernbolag 36 240 240
Summa långfristiga skulder 240 240
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 63 47 190 47 897
Övriga kortfristiga skulder 63, 64 6 661 6 981
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 63, 65 16 497 12 879
Summa kortfristiga skulder 70 348 67 757
Summa eget kapital och skulder
348 566 375 056
54 Malmbergs Årsredovisning 2024
Moderbolagets förändringar i eget kapital
kkr Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fritt eget
kapital
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023
20 000 4 000 294 398 318 398
Totalresultat
Årets resultat 4 661 4 661
Summa totalresultat 4 661 4 661
Transaktioner med aktieägare
Utdelning 62 -16 000 -16 000
Summa transaktioner med aktieägare -16 000 -16 000
Ingående balans per 1 januari 2024
20 000 4 000 283 059 307 059
Totalresultat
Årets resultat -13 081 -13 081
Summa totalresultat -13 081 -13 081
Transaktioner med aktieägare
Utdelning 62 -16 000 -16 000
Summa transaktioner med aktieägare -16 000 -16 000
Utgående balans per 31 december 2024 20 000 4 000 253 978 277 978
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
55Malmbergs Årsredovisning 2024
Moderbolagets kassaflödesanalys
kkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -32 984 3 849
Erhållen ränta 1 359 1 199
Erlagd ränta -115 -115
Övriga ej likviditetspåverkande poster 66 22 977 5 487
Betald inkomstskatt 2 970 -7 243
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital
-5 793 3 177
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring varulager -24 307 49 141
Förändring kortfristiga fordringar -5 947 16 711
Förändring kortfristiga skulder 2 591 -17 343
Kassaflöde från den löpande verksamheten -33 456 51 686
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 311 -2 795
Placeringar i finansiella tillgångar -1 014
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 325 -2 795
Finansieringsverksamheten
Utdelning -16 000 -16 000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -16 000 -16 000
Årets kassaflöde -51 781 32 891
Kassa och bank vid årets början 71 849 38 958
Kassa och bank vid årets slut 59 20 068 71 849
56 Malmbergs Årsredovisning 2024
Not 1 Redovisningsprinciper
Allmän information
Malmbergskoncernen importerar, lagerför
och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och han-
delsverksamhet med elmateriel.
Malmbergskoncernen, som genom sitt
moderbolag, Malmbergs Elektriska
Aktiebolag (publ), är noterad på Small
Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm,
bedriver förutom i Sverige verksamhet
genom fyra rörelsedrivande dotterbolag i
Norge, Danmark, Finland och Hongkong.
Verksamheten i England avvecklades
operativt under 2016.
Malmbergs Elektriska Aktiebolag (publ)
har sitt säte i Kumla och adress Box 144,
692 23 Kumla, Sverige. Bolaget bedrivs i
aktiebolagsform. Rapportvaluta är SEK.
Styrelsen har den 27 mars 2025 godkänt
denna årsredovisning och koncernredo-
visning för offentliggörande.
De viktigaste redovisningsprinciperna
som tillämpats när denna koncernredo-
visning upprättats anges nedan. Dessa
principer har tillämpats konsekvent för
alla presenterade år, om inte annat anges.
Överensstämmelse med regelverk och
normgivning
Koncernredovisningen för Malmbergskon-
cernen har uppttats i enlighet med In-
ternational Financial Reporting Standards
(IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) samt tolknings-
uttalanden från IFRS Interpretations
Committee sådana de har antagits av EU.
Vidare har Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 1 (Komplet-
terande redovisningsregler för koncerner)
tillämpats.
Att upprätta de finansiella rapporterna
i enlighet med IFRS kver att före-
tagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovis-
ningsprinciperna. Uppskattningarna och
antagandena är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer
som under rådande förllanden synes
vara rimliga. Resultatet av dessa uppskatt-
ningar och antaganden används sedan
r att bedöma de redovisade värdena på
tillngar och skulder, se vidare not 14.
Uppskattningarna och antagandena ses
över regelbundet.
Denna finansiella rapport har i likhet med
tidigare år upprättats utifrån fortlevnads-
principen. Belopp anges i tusen kronor
(kkr), om inget annat anges. Belopp inom
parantes anger föregående års värden.
Ändringar i redovisningsprinciper och
upplysningar
Nya standarder och tolkningar som ännu
inte har tillämpats av koncernen
Vissa ändringar i standarder som har
publicerats träder i kraft för räkenskapsår
som börjar 1 januari 2025 eller senare och
har inte förtidstillämpats vid upprättandet
av denna finansiella rapport.
Dessa nya ändringar väntas inte få någon
materiell inverkan på Malmbergs framtida
finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moder-
bolaget Malmbergs Elektriska AB (publ)
och samtliga dotterbolag. Dotterbolag
är alla bolag över vilka koncernen har
bestämmande inflytande. Koncernen
kontrollerar ett bolag när den exponeras
r eller har rätt till rörlig avkastning fn
sitt innehav i bolaget och har möjlighet
att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i bolaget. Dotterbolag inklude-
ras i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet upp-
hör. Vid upprättandet av en koncernredo-
visning slås de finansiella rapporterna för
moderbolaget och dess dotterbolag ihop
post för post genom sammanställning av
motsvarande poster för tillgångar, skulder,
eget kapital, intäkter och kostnader. För
att koncernredovisningen ska kunna inne-
hålla finansiell information om koncernen
som en ekonomisk enhet genomförs
aktuella justeringar.
Koncerninterna transaktioner, balanspos-
ter, intäkter och kostnader på transak-
tioner mellan koncernbolag elimineras.
Vinster och förluster som resulterar från
koncerninterna transaktioner och som är
redovisade i tillgångar elimineras också.
Förvärvsmetoden används för redovisning
av koncernens rörelseförvärv. Köpeskil-
lingen för förrvet av ett dotterbolag
utgörs av verkligt värde på överlåtna
tillngar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förvärvade
bolaget och de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår även
verkligt värde på alla tillgångar eller
skulder som är en följd av en överenskom-
melse om villkorad köpeskilling. Identifier-
bara förvärvade tillgångar och övertagna
skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på för-
rvsdagen. Koncernens andel av resultat
som uppkommit efter förvärvet redovisas
i resultatkningen och dess andel av
förändringar i övrigt totalresultat efter
förvärvet redovisas i övrigt totalresultat
med motsvarande ändring av innehavets
redovisade värde.
Noter för koncern
Goodwill värderas initialt som det belopp
varmed den totala köpeskillingen och
verkligt värde för innehav utan bestäm-
mande inflytande överstiger verkligt vär-
de på identifierbara förvärvade tillgångar
och övertagna skulder. Om köpeskillingen
är lägre än verkligt värde på det förvär-
vade bolagets nettotillgångar, redovisas
skillnaden direkt i resultaträkningen.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt
som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren (”styr-
gruppen”). Styrgruppen är den funktion
som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens
resultat. I koncernen har styrelse och VD
identifierats som styrgruppen som fattar
strategiska beslut. Koncernens försäljning
av elmateriel följs upp utifrån geografiska
landsområden (segment) där moderbo-
laget och respektive dotterbolag har sina
hemmamarknader. Dessa är i storleksord-
ning Sverige, Norge, Danmark, Finland
och Hongkong. Styrelse och VD bedömer
segmentets utveckling genom uppföljning
av intäkter och rörelseresultat baserat på
det land där kunderna finns.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som inr i de finansiella rappor-
terna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i
den ekonomiska miljö där respektive bo-
lag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor, som är moderbolagets
funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas
till den funktionella valutan till transak-
tionsdagens valutakurs eller den dag då
posterna omvärderas. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betal-
ning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens
kurs, redovisas i resultatkningen. För
finansiella tillgångar och skulder redovisas
omräkningen bland finansiella intäkter
och kostnader samt för rörelsefordringar
och -skulder redovisas omräkningen i
posten Handelsvaror.
Koncernbolag
Resultat och finansiell ställning för alla
koncernbolag (av vilka inget har en
höginflationsvaluta) som har en annan
funktionell valuta än rapportvalutan,
omräknas till koncernens rapportvaluta
enligt följande:
tillngar och skulder för var och en
av balansräkningarna omräknas till
balansdagskurs,
intäkter och kostnader för var och en
57Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
av resultaträkningarna omräknas till
genomsnittlig valutakurs, samt
alla omräkningsdifferenser som upp-
står redovisas i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt
värde som uppkommer vid förvärv av en
utlandsverksamhet behandlas som till-
gångar och skulder hos denna verksamhet
och omräknas till balansdagens kurs.
Intäkter
Koncernens intäkter genereras från
rsäljning av elmateriel som bland annat
omfattar installationsmateriel, industri-
komponenter, normprodukter, fläktar
och värmeprodukter, belysningsmate-
riel, solceller, EV-laddare, datatillbehör,
nätverksmateriel, kabel, elcentraler för
byggarbetsplatser, värmefläktar, portabla
elverk, värmekabelprodukter, strålkasta-
re, verktyg, stegar, arbetskder och hem-
belysning. Elmateriel som butiksförpackas
marknadsrs under det egna varumärket
Malmbergs Home.
Försäljning av varor
Försäljningen redovisas som intäkt när
kontrollen för varorna överförs, vilket
inträffar när varorna levereras till kund
och det inte föreligger några ouppfyllda
åtaganden som kan påverka kundens
godkännande av varorna. Leverans sker
när varorna har transporterats till den
specifika platsen, riskerna för varorna
har överrts till kunden och kunden har
accepterat varorna i enlighet med avtalet,
tidsrymden för invändningar mot avtalet
har gått ut, eller koncernen har objektiva
bevis för att alla kriterier för acceptans
har uppfyllts.
Vid butiksförsäljning redovisas intäkterna
från varuförsäljningen när Malmbergs säl-
jer en vara till kunden. Transaktionspriset
förfaller till betalning omedelbart då kun-
den köper och tar emot varan i butiken.
Ränteintäkter
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat
över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Statliga stöd
Bidrag från staten redovisas till verkligt
rde då det föreligger rimlig säkerhet
att bidraget kommer att erllas och att
koncernen kommer att uppfylla de villkor
som är förknippade med bidraget. Statliga
bidrag som avser lönebidrag redovisas i
resultaträkningen över samma perioder
som de kostnader bidragen är avsedda att
täcka, bidragens storlek framgår av not 3.
Avskrivningar
Materiella och immateriella anläggnings-
tillngar skrivs av systematiskt över
tillgångens bedömda nyttjandeperiod och
redovisas i resultatkningen i posten Av-
skrivningar av immateriella och materiella
tillgångar. Koncernen tillämpar kompo-
nentavskrivning, vilket innebär att kom-
ponenternas bedömda nyttjandeperiod
ligger till grund för avskrivningen. Linjär
avskrivningsmetod används för samtliga
typer av materiella och immateriella
anläggningstillgångar. Inga avskrivningar
görs på mark. Följande avskrivningstider
tillämpas:
Byggnader
- grund, stomme 25-30 år
- fasad, yttertak 20-30 år
- el, värme, ventilation 15-20 år
- inre ytskikt, övrigt 15-20 år
Markanläggningar 20 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Programvaror 5 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandepe-
riod prövas varje balansdag och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde
skrivs omende ner till dess återvin-
ningsvärde om tillgångens redovisade
rde överstiger dess bemda återvin-
ningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fast-
ställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkter och det redovisade värdet.
De redovisas brutto i Övriga rörelseintäk-
ter respektive Övriga externa kostnader i
rapport över totalresultatet.
Nedskrivningar
Vid varje balansdag prövas om nedskriv-
ningsbehov föreligger, det vill säga om
indikationer finns som tyder på att en till-
gång har minskat i värde. Om så är fallet,
görs en beräkning av tillngens eller den
kassagenererande enhetens återvinnings-
rde, vilket utgörs av det högsta av netto-
försäljningsvärdet och nyttjandevärdet.
Nyttjandevärdet beräknas som nuvärdet
av de förväntade framtida kassaflödena
till slutet av nyttjandeperioden, som en
tillgång eller en kassagenererande enhet
rntas ge upphov till. I de fall återvin-
ningsvärdet understiger det redovisade
rdet görs en nedskrivning till återvin-
ningsvärdet.
Nedskrivningar av icke-finansiella till-
gångar
Goodwill som har en obestämbar nyttjan-
deperiod skrivs inte av utan pvas årligen
avseende eventuellt nedskrivningsbe-
hov, eller när det finns indikation på att
redovisat värde inte är återvinningsbart.
Tillngar som skrivs av bedöms med
avseende på värdenedgång närhelst hän-
delser eller förändringar irhållanden
indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning
görs med det belopp varmed tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvin-
ningsvärde. Betffande goodwill se not
10.
Leasing
Koncernens leasar består till srsta del
av hyresavtal för lokaler samt fordon. Vill-
koren förhandlas separat för varje avtal
och innehåller ett antal olika avtalsvillkor.
Ett avtal är, eller inneller, ett leasing-
avtal i de fall då avtalet överter rätten
att under en viss period bestämma över
anndningen av en tillgång i utbyte mot
avtalad ersättning. Ett identifierat leasing-
avtal klassificeras vidare av koncernen
som antingen ett korttidsavtal eller lea-
sing av tillgång av lågt värde. Korttidslea-
singavtal definieras som leasingavtal med
en leasingperiod om 12 månader eller
mindre. Koncernens definition av tillgång
av lågt värde omfattar kopieringsmaski-
ner och balpressar samt övriga tillgångar,
oberoende av tillngsslag, med ett värde
(som ny) under 50 000 kr. Leasingavgifter
avseende korttidsleasingavtal och leasing
av tillgång av lågt värde redovisas som
rörelsekostnader linjärt över leasingpe-
rioden. Leasingskulden fastställs som
nuvärdet av alla framtida leasingavgifter
vid inledningsdatumet, diskonterat med
hjälp av koncernens beräknade marginella
låneränta, vilken fastställs per land och
kontraktsperiod.
Följande leasingbetalningar ingår i värde-
ringen av en leasingskuld:
fasta avgifter, efter avdrag för eventuel-
la förner i samband med teckningen
av leasingavtalet,
variabla leasingavgifter som beror på
ett index eller ett pris, initialt värderade
med hjälp av index eller pris vid inled-
ningsdatumet,
belopp som förntas betalas ut av
leasetagaren enligt restvärdesgarantier,
lösenpriset för en option att köpa om
leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja en sådan möjlighet, och
eventuella straffavgifter vid uppsäg-
ning av leasingavtalet, om leasingpe-
rioden återspeglar att möjligheten att
säga upp leasingavtalet kommer att
utnyttjas.
När justeringar av leasingbetalningar
baserade på ett index eller en ränta tder
i kraft omvärderas leasingskulden och
justeras mot nyttjanderätten. Optioner att
förlänga eller säga upp avtal inkluderas i
tillgången och skulden. Vid fastställandet
av leasingperioden inkluderas förläng-
ningsmöjlighet endast om det bems
som rimligt säkert att förnga, vilket
utvärderas löpande. Perioder som följer
efter möjlighet till uppsägning inkluderas
i leasingperioden endast om det bedöms
som rimligt säkert att leasingavtalet inte
kommer att sägas upp. Leasingperioden
omprövas vid en betydelsefull händelse
eller om omständigheterna på ett bety-
dande sätt skulle förändras. Leasingavta-
58 Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
len innehåller inga särskilda villkor eller
restriktioner förutom att leasegivaren
bibehåller rättigheterna till pantsatta
leasade tillgångar. De leasade tillgångarna
r inte användas som säkerhet för lån. En
nyttjanderätt värderas initialt till anskaff-
ningsvärde, vilket inkluderar den summa
leasingskulden ursprungligen värderats
till, leasingavgifter som betalats vid eller
före inledningsdatumet. Efterljande vär-
dering av nyttjanderätten görs till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar, eventuella nedskrivningar
samt eventuella effekter från omvärdering
av leasingskulden. Koncernens leasingtill-
gångar, i form av nyttjanderätter, liksom
långfristiga och kortfristiga leasingskul-
der presenteras som separata poster i
koncernbalansräkningen. Nedskrivning
av nyttjanderätter bedöms och redovisas
i enlighet med IAS 36. En nyttjanderätt
skrivs normalt av linjärt över det kortare
av tillgångens nyttjandeperiod och lea-
singperioden. Om det bems som rimligt
kert att ägandetten till den underlig-
gande tillgången kommer att överföras vid
utgången av leasingperioden skrivs dock
tillgången av över nyttjandeperioden.
Avskrivning av nyttjanderätten påbörjas
från inledningsdatumet.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell
och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultatkningen, utom när skatten avser
poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. I sådana fall re-
dovisas även skatten i övrigt totalresultat
respektive eget kapital.
Redovisade inkomstskatter innefattar
skatt som ska betalas eller erllas av-
seende aktuellt år, justeringar avseende ti-
digare års aktuella skatt och förändringar
i uppskjuten skatt. Värdering av samtliga
skatteskulder/-fordringar sker till nominel-
la belopp och görs enligt de skatteregler
och skattesatser som är beslutade eller
som är aviserade och med stor säkerhet
kommer att fastställas i de länder där
moderbolaget och dess dotterbolag är
verksamma och genererar skattepliktiga
intäkter.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balans-
räkningsmetoden på alla temporära skill-
nader som uppkommer mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar
och skulder. De temporära skillnaderna
har huvudsakligen uppkommit genom
avskrivning av fastigheter och avsättning
till obeskattade reserver hos de utländska
dotterbolagen.
Uppskjuten skattefordran avseende
underskottsavdrag eller andra framtida
skattessiga avdrag redovisas i den
utsträckning det är sannolikt att avdraget
kan avräknas mot överskott vid framtida
beskattning. Uppskjuten skatteskuld avse-
ende tempora skillnader som hänr sig
till investeringar i dotterbolag redovisas
inte i koncernredovisningen då moderbo-
laget i samtliga fall kan styra tidpunkten
för återföring av de temporära skillnader-
na och det inte bedöms sannolikt att en
återföring sker inom överskådlig framtid.
Den uppskjutna skatten redovisas heller
inte om den uppstår till följd av en trans-
aktion som utgör den första redovisning-
en av en tillgång eller skuld som inte är ett
rörelseförvärv och som vid tidpunkten för
transaktionen varken påverkar redovisat
eller skattemässigt resultat.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utrs av det belopp varmed
anskaffningsvärdet överstiger det verkliga
rdet på koncernens andel i det för-
värvade dotterbolagets nettotillgångar
vid förvärvstillfället. Goodwill värderas
till anskaffningsvärde med avdrag för
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill-
rdet testas årligen, eller oftare för att
identifiera eventuellt nedskrivningsbehov.
Vid prövning av eventuellt nedskrivnings-
behov hänförs goodwillvärdet till respek-
tive kassagenererande enhet. Eventuell
nedskrivning av goodwill redovisas som
en kostnad och återförs inte.
Programvaror
Programvaror som avser utgifter för ny
webbshop redovisas till anskaffnings-
rde och skrivs av linrt över bedömd
nyttjandeperiod.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovi-
sas till anskaffningsrde minskat med
avskrivningar och nedskrivningar. Utgifter
för förbättringar läggs till tillgångens redo-
visade värde eller redovisas som separat
tillng endast då det är sannolikt att de
framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaffningsvärde kan mätas på ett till-
rlitligt sätt. Andra utgifter för reparation
och underll redovisas som kostnader
i rapport över totalresultatet under den
period de uppkommer.
Finansiella tillgångar
Tillgångar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde
Tillngar som ingår i en affärsmodell som
innehas med syftet att inkassera avtalsen-
liga kassafden och där dessa kassaflö-
den endast utgör kapitalbelopp och ränta
värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Det redovisade värdet av dessa tillngar
justeras med förväntade kreditförluster
som redovisats. Ränteintäkter fn dessa
finansiella tillgångar redovisas med ef-
fektivräntemetoden och ingår i finansiella
intäkter. Koncernens finansiella tillgångar
som värderas till upplupet anskaffnings-
värde utgörs av posterna kundfordringar,
övriga fordringar, upplupna intäkter och
likvida medel. Lånefordringar och kund-
fordringar ingår i omsättningstillgångar,
med undantag för poster med förfallodag
mer än 12 månader efter balansdagen,
vilka klassificeras som anläggningstill-
gångar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven
för att redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt
totalresultat värderas till verkligt värde via
resultaträkningen. Tillgångar klassificeras
i denna kategori om avsikten är att de ska
kunna säljas på kort eller lång sikt och i så-
dana fall redovisas de löpande till verkligt
värde via resultaträkningen.
Varulager
Varulagret värderas, med tillämpning av
rst-in först-ut principen, till det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet på balansdagen. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försälj-
ningspriset i den löpande verksamheten,
minskat med uppskattade kostnader för
att åstadkomma en försäljning.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga
till kunder avseende sålda varor i den
löpande verksamheten. Kundfordringar
förfaller generellt till betalning inom 30
dagar och samtliga kundfordringar har
därför klassificeras som omsättningstill-
gångar. Kundfordringar redovisas initialt
till transaktionspriset. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla av-
talsenliga kassaflöden och värderar dem
därför vid efterföljande redovisningstid-
punkter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemeto-
den. Koncernen tilmpar i enlighet med
reglerna i IFRS 9 en förenklad metod för
nedskrivningsprövning av kundfordringar.
Förenklingen innebär att reserven för för-
väntade kreditförluster beräknas baserat
på förlustrisken för hela fordrans löptid
och redovisas när fordran redovisas första
gången. För att mäta de förntade kre-
ditförlusterna har kundfordringar grup-
perats baserat på fördelade kreditriske-
genskaper och förfallna dagar. Koncernen
använder sig även utav framåtblickande
variabler för förväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförluster redovisas i
koncernens rapport över totalresultat i
posten övriga externa kostnader. För mer
information se not 25.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassabehållning från
butiksförsäljning och disponibla tillgodo-
havanden hos svenska banker. Se vidare
not 28.
Övriga finansiella skulder
Klassificering
Långfristig upplåning, leverantörsskulder,
övriga kortfristiga skulder och upplupna
kostnader som är finansiella instrument
klassificeras som övriga finansiella skul-
der. Skulder i kategorin övriga finansiella
59Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
skulder redovisas inledningsvis till verkligt
värde och därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att
betala för varor eller tnster som har
förvärvats i den löpande verksamheten
från leverantörer. Leverantörsskulder re-
dovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden.
I de flesta fall har leverantörsskulderna
kort förväntad löptid och de värderas
därför i de fallen utan diskontering till
nominellt belopp.
Upplåning
Upplåning redovisas till verkligt värde
med avdrag för transaktionskostnader vid
upplåningstidpunkten, därefter till upp-
lupet anskaffningsvärde med tillämpning
av effektivräntemetoden. Upplåning klas-
sificeras som kortfristiga skulder om inte
koncernen har en ovillkorad rätt att skjuta
upp betalning av skulder i åtminstone 12
månader efter balansdagen. Eftersom
skillnaden bedöms som obetydlig redo-
visas upplåning till nominellt belopp vid
upplåningstillfället, vilket antas motsvara
verkligt värde.
Utdelning till moderbolagets aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare
redovisas som skuld i koncernens finan-
siella rapporter i den period då utdelning-
en godkänns av moderbolagets akti-
gare, för vidare information se not 62.
Transaktioner med närstående
Närstående bolag definieras som de i
koncernen ingående bolagen samt bolag
ägda av närstående fysiska personer. Som
närstående fysiska personer definieras
styrelseledamöter, ledande befattnings-
havare samt nära familjemedlemmar till
dana personer. Vid inköp och förljning
mellan koncernbolag tillämpas motsva-
rande principer för prissättning som vid
transaktioner med externa parter.
Ersättningar till anställda
Utöver pensionsförsäkringar i Alecta
finns i koncernen endast avgiftsbestämda
pensionsplaner. I avgiftsbesmda planer
betalar företaget fastställda avgifter till
en separat juridisk enhet och har ingen
rpliktelse att betala ytterligare avgifter.
Koncernens resultat belastas för kostna-
der i takt med att avgifterna förfaller till
betalning.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen visar koncernens in-
och utbetalningar under perioden och är
indelad efter löpande verksamhet, inves-
teringsverksamhet och finansieringsverk-
samhet. Kassaflödesanalysen upprättas
enligt indirekt metod, vilket innebär att
nettot för in- och utbetalningar i den
löpande verksamheten justeras för:
periodens förändring av varulager,
kundfordringar och leverantörsskul-
der samt andra rörelsetillgångar och
rörelseskulder,
icke kassaflödespåverkande poster
såsom avskrivningar, avsättningar och
uppskjutna skatter,
alla övriga poster, vilkas kassaflödes-
effekt hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamheten.
Nyckeltalsdefinitioner
Malmbergs använder nyckeltal som
komplement till mått som definieras inom
IFRS-regelverket eller direkt i resultat- och
balansräkning i syfte att åskådliggöra
finansiell ställning och utveckling.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i relation till intäkter.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i relation till intäkter.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebäran-
de skulder och avsättningar.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat, rullande 12 mån, i rela-
tion till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittlig balansomslutning.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive varulager
i relation till kortfristiga skulder.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder exkl leasingskulder
i relation till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella kostna-
der i relation till finansiella kostnader.
Kapitalomsättningshastighet
Intäkter i relation till genomsnittlig balans-
omslutning.
Andel av intäkter utanr Sverige
Summa intäkter utanr Sverige i relation
till totala intäkter.
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat
med genomsnittligt antal utestående
aktier.
Händelser efter rapportperioden
Vid väsentliga händelser som inträffar ef-
ter balansdagen, som inte ska beaktas när
beloppen i rapport över totalresultat och
rapport över finansiell ställning fastställs,
lämnas upplysningar om händelsens
karaktär och om möjligt en uppskattning
av den finansiella effekten i förvaltnings-
bettelse och i not.
60 Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för moderbolag
Allmän information
Moderbolaget har som uppgift, förutom
rsäljning av elmateriel, dels att sam-
ordna den verksamhet som bedrivs i dot-
terbolagen, dels att hantera koncernens
samlade inköp av elmateriel. Moderbola-
get tillhandahåller även ekonomiadminis-
tration till dotterbolagen.
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderbolaget
har upprättats i enlighet med Årsredo-
visningslagen och RFR 2 Redovisning
r juridiska personer. RFR 2 anger att
moderbolaget i sin årsredovisning ska
tillämpa International Financial Reporting
Standards (IFRS) sådana de antagits av EU,
i den utsträckning detta är möjligt inom ra-
men för Årsredovisningslagen, samt med
hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tilgg som krävs
i förhållande till IFRS. Moderbolaget till-
lämpar följaktligen samma principer som
koncernen med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats kon-
sekvent för alla presenterade år, om inte
annat anges.
I RFR 2 finns undantag fn att tilmpa
IFRS 16 Leasingavtal i juridisk person.
Moderbolaget har valt att tillämpa detta
undantag. Företagsledningen bedömer att
ändringar i RFR 2 som ännu inte har ttt i
kraft inte väntas få någon väsentlig påver-
kan på moderbolagets finansiella rappor-
ter när de tillämpas första gången.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning för moder-
bolaget följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillna-
der, jämfört med koncernredovisningen,
främst avseende finansiella intäkter och
kostnader, rapport över totalresultat, av-
sättningar och rapport över förändringar i
eget kapital.
Leasing
Moderbolaget har tillämpat undantaget
från IFRS 16 Leasingavtal och redovisar
leasingavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas till an-
skaffningsvärde efter avdrag för eventu-
ella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
inkluderas förvärvsrelaterade kostnader
och eventuella tilläggsköpeskillingar.
Erhållna utdelningar redovisas som finan-
siella intäkter. Utdelning som överstiger
dotterbolagets totalresultat för perioden
eller som innebär att det bokförda värdet
på innehavets nettotillgångar i koncern-
redovisningen understiger det bokförda
rdet på andelarna, är en indikation på
att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
När det finns en indikation på att ande-
lar i dotterbolag minskat i värde görs en
beräkning av återvinningsvärdet. Är detta
lägre än det redovisade värdet görs en
nedskrivning. Nedskrivningar redovisas
i posten Resultat från andelar i koncern-
bolag.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i ba-
lansräkningen inkluderar fordringar, vär-
depappersinnehav, kassa och bank samt
rörelseskulder. Finansiella instrument
redovisas enligt anskaffningsvärdemeto-
den enligt lättnadsregeln om finansiella
instrument i RFR 2.
Kassa och bank
I kassa och bank ingår kassa- och bank-
tillgodohavanden samt kortfristiga
placeringar med förfallodagar inom tre
månader från anskaffningstidpunkten. Se
vidare not 59.
Eventualförpliktelser
Moderbolaget har tecknat borgensförbin-
delser till förmån för dotterbolag. Eventu-
alförpliktelser till förmån för dotterbolag
är finansiella garantiavtal och redovisas i
enlighet med RFR 2 Redovisning för juri-
diska personer det vill säga lämnas som
upplysning istället för avsättning.
61Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
Segmentsinformation
Försäljning inom respektive segment (landsområde) sker via moderbolagets respektive dotterbolagets hemmamarknader. Den exportför-
säljning som finns är i dagsläget obetydlig. Marknadsbaserad prissättning tillämpas vid leverans mellan segmenten. Ingen enskild kund
står för mer än 10 procent av intäkterna. Segmentets tillngar och skulder stäms av mot koncernens totala tillngar och skulder enligt
följande:
1)
Avser försäljning mellan geografiska områden (segment).
Not 2 Rapportering för segment – geografiska områden
Räkenskapsåret 2024 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering KoncernenIntäkterExterna intäkter 322 396 82 499 94 206 17 415 Interna intäkter 1) 101 114 774 939 1 265 -104 092 Summa intäkter 423 510 516 51683 273 95 145 18 680 -104 092 516 516
ResultatRörelseresultat -33 000 -2 227 3 301 430 222 40 5 825 -25 409Finansiella intäkter 4 039Finansiella kostnader -2 774Inkomstskatt -325Resultat -24 469Övriga upplysningarTillgångar 325 389 35 772 55 461 6 204 518 722 -38 591 385 475Ofördelade tillgångar 108 735 108 735Summa tillgångar 494 210Skulder 70 675 11 4 46 15 989 1 180 3 056 228 -25 650 76 924Ofördelade skulder 87 304 87 304Summa skulder 164 228Investeringar materiella 1 311 23 1 334Avskrivningar 4 321 634 1 966 11 7 35 910 42 849
Räkenskapsåret 2023 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering KoncernenIntäkterExterna intäkter Interna intäkter 1) 121 673 886 1 223 583 –124 365 371 675Summa intäkter 493 348 102 835 104 802 22 109 –124 365 598 729 101 949 103 579 21 526 598 729
ResultatRörelseresultat 3 849 1 645 2 532 354 24 37 3 075 11 516Finansiella intäkter 3 325Finansiella kostnader –2 884Inkomstskatt –2 308Resultat 9 649Övriga upplysningarTillgångar 348 645 39 860 55 890 6 168 481 607 –25 816 425 835Ofördelade tillgångar 134 025 134 025Summa tillgångar 559 860Skulder 67 757 13 009 20 167 1 657 3 056 205 –22 577 83 274Ofördelade skulder 106 293 106 293Summa skulder 189 567Investeringar materiella 2 795 2 795Avskrivningar 4 338 737 2 207 162 6 34 613 42 063
Tillgångar Skulder Tillgångar SkulderAnläggningtillgångar, andra än finan-siella instrument och uppskjutna skatte-2024-12-31 2024-12-31 2023-12-31 2023-12-31fordringar samt nyttjanderättstillgång-Segmenttillgångar/-skulder 385 475 76 924 425 835 83 274ar, fördelas per land enligt följande:Ofördelat:Goodwill 5 402 5 402 2024-12-31 2023-12-31Nyttjanderättstillgångar 84 002 107 899 Andra långfristiga fordringar 14 068 13 003 Sverige 16 017 19 027Uppskjuten skatt 1 334 212 865 428Norge 732 1 378Aktuell skatt 3 929 172 6 856 421Danmark 19 053 20 318Leasingskulder långfristiga 56 156 70 905Finland 10Övriga långfristiga skulder 605 566Leasingskulder kortfristiga 30 159 33 973Hongkong 20 4Summa 494 210 164 228 559 860 189 567Summa 35 822 40 737
62 Malmbergs Årsredovisning 2024
Not 3 Övriga intäkter2024 2023Statliga bidrag 1 706 1 703Hyresintäkter 1 444 1 436Övriga intäkter 123 3 139Summa 3 273 6 278
Not 4 Varulager2024-12-31 2023-12-31Handelsvaror 250 960 237 628Summa 250 960 237 628
Avdrag för inkurans har gjorts med 3 270 (3 303) kkr, vilket redo-
visas i koncernresultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnaden för sålda varor ingår i resultaträkningens post Han-
delsvaror och uppgår till 293 224 (339 331) kkr. Valutakursrlus-
ter som inr i posten Handelsvaror uppr till 3 451 (1 253) kkr.
Not 5 Ersättning till revisorerna2024 2023 1)KPMG/PwC och dess nätverkRevisionsuppdrag 469 1 173Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 7Skatterådgivning 12Summa 469 1 192Övriga revisionsbolagRevisionsuppdrag 582 493Övriga tjänster 10 Summa 592 493Totalt 1 061 1 685
1) Varav KPMG/PwC Sverige, se vidare not 38.
Not 6 Transaktioner med närstående
Avtal finns med Carlheim danish design group AB om inköp av
IT-tjänster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är aktieägare i mo-
derbolaget. Avtalet bedöms som marknadsmässigt och inköpta
tjänster uppgick till 320 (-) kkr under perioden januari-december
2024. Den utende skulden till Carlheim danish design group AB
uppgår till - (-) kkr. Avseende ersättning till ledande befattningsha-
vare se vidare not 7.
Not 7 Löner, andra ersättningar och sociala avgifter2024 2023ner och andra erttningar fördelade per land uppgår tillSverigeStyrelse, VD och andra ledande befattningshavare 4 762 4 454Övriga anställda 46 198 46 300Totala löner och ersättningar i Sverige 50 960 50 754Övriga länderVD och andra ledande befattningshavare 2 816 2 716Övriga anställda 33 670 34 274Totala löner och ersättningar i övriga länder36 486 36 990Totala löner och ersättningar i koncernen 87 446 87 744Sociala avgifter enligt lag och avtal 18 569 18 527Pensionskostnader 8 105 7 946Totala löner, ersättningar, sociala avgifter och pensionskostnader 114 120 114 217
Av koncernens pensionskostnader avser 1 418 (1 455) gruppen
Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare. Koncernen har
inga vinstandels-, bonusplaner eller särskilda avgångsvederlag
rutom det som anges nedan.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2024
Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fyra personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 66 år. Pensionspremien uppr till högst 35 procent av grund-
lönen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2024 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 015 (1 890) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 (158) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2025.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppsägningstid ett år och för
andra ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Ersättning och övriga Grundlön/ Övriga Pensions-Övrig förmåner under 2024styrelsearvodeförmånerkostnadersättning SummaStyrelseordförande Björn Ogard210 6 216Styrelseledamot Inger Carlsson150 150Styrelseledamot Ulf Gejhammar150 150Styrelseledamot Conny Svensson150 150 Styrelseledamot Anders Folke, grundlön887 122 304 1 313Styrelseledamot/Koncernchef/VD Johan Folke, grundlön1 9052066752 786Andra ledande befattningshavare (4 st)4 121 419 438 4 978Summa7 573 747 1 417 6 9 743
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef,
LieseLotte Andersson HR-chef, Ketil Johannessen Country Mana-
ger Norge och Claus Borghegn VD Danmark.
Styrelsens förslag till årsstämman 24 april 2025 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortsättningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utgöras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
Noter för koncern
63Malmbergs Årsredovisning 2024
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjligra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda sl som motiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2023
Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fyra personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 66 år. Pensionspremien uppr till högst 35 procent av grund-
lönen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2023 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 1 890 (2 127) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 158 (172) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2024.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppsägningstid ett år och för
andra ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Ersättning och övriga Grundlön/ Övriga Pensions-Övrig förmåner under 2023styrelsearvodeförmånerkostnadersättning SummaStyrelseordförande Björn Ogard210 10 220Styrelseledamot Pernilla Folke48 48Styrelseledamot Inger Carlsson150 150Styrelseledamot Ulf Gejhammar150 150Styrelseledamot Conny Svensson150 150Styrelseledamot Anders Folke, grundlön593 76 202 871Styrelseledamot/Koncernchef/VD Johan Folke, grundlön1 8553076422 804Andra ledande befattningshavare (4 st)4 005 428 611 5 044Summa7 161 811 1 455 10 9 437
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef,
LieseLotte Andersson HR-chef, Ketil Johannessen Country Mana-
ger Norge och Claus Borghegn VD Danmark.
Styrelsens förslag till årsstämman 25 april 2024 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortsättningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utgöras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjligra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda sl som motiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.
Not 8 Medelantal anställda och styrelsens sammansättning
Medelantal anställda2024 2023Medelantal Varav Medelantal Varav anställdamänanställdamänModerbolagSverige 111 65 115 67Summa moderbolag 111 65 115 67DotterbolagNorge 23 15 31 22Danmark 21 17 21 17Finland 7 6 9 7Hongkong 3 1 3 1Summa dotterbolag 54 39 64 47Summa koncern 165 104 179 114
Styrelseledamöter, VD och andra ledande befattningshavare2024-12-31 2023-12-31Antal på Varav Antal på Varav balansdagenmänbalansdagenmänStyrelseledamöter7 5 7 5VD och andra ledande befattningshavare 5 3 5 3
Not 9 Byggnader och mark2024-12-31 2023-12-31Ingående anskaffningsvärden 91 030 91 347Omräkningsdifferenser 1 262 -317Utgående anskaffningsvärden 92 292 91 030Ingående avskrivningar -59 693 -57 159Avskrivningar -2 691 -2 679Omräkningsdifferenser -612 145Utgående avskrivningar -62 996 -59 693Utgående restvärde 29 296 31 337
Not 10 Immateriella tillgångar2024-12-31 2023-12-31ProgramvarorIngående anskaffningsvärden 2 786 2 786Utgående anskaffningsvärden 2 786 2 786Ingående avskrivningar -2 786 -2 786Utgående avskrivningar -2 786 -2 786Utgående restvärde
Noter för koncern
64 Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
2024-12-31 2023-12-31Tillgångar med nyttjanderättFastigheter 80 933 104 368Fordon 3 069 3 531Summa 84 002 107 899LeasingskulderLångfristiga 56 156 70 905Kortfristiga 30 159 33 973Summa 86 315 104 878
Avskrivningar på nyttjanderätterFastigheter avskrivningar -33 489 -32 375Fastigheter nedskrivningar -5 546 Fordon -2 421 -2 238Summa -41 456 -34 613
LeasingkostnaderKorttidsleasingavtal -728Leasing av tillgångar av mindre värde -662 -683Avskrivningar nyttjanderätter -35 910 -34 613Nedskrivningar nyttjanderätter -5 546 Leasingkostnader i rörelseresultatet - 42 118 -36 024
Räntekostnader på leasingskulder -2 655 -2 758
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2024 uppgick till
17 361 (35 596) kkr. I detta belopp ingår anskaffningsvärdet för
under året nyanskaffade nyttjanderätter samt tillkommande
belopp vid omprövning av leasingskulder på grund av ändrade
betalningar till följd av förändrad leasingperiod. Det totala kas-
safdet gällande leasingavtal under 2024 var 38 600 (37 338) kkr.
Beräknade nyttjanderättsperioder för fastigheter uppgår till 3-10
år och för fordon 2-3 år.
Not 13 Operativ riskhantering
Riskhanteringen har integrerats i affärsprocesserna. Risker ägs
och hanteras av varje enskilt koncernbolags ledning som hålls
ansvarig och övervakas via koncernledningen. Risker hanteras när
årliga mål sätts upp och i den löpande verksamheten i samband
med exempelvis lämnande av offerter och inför investeringar.
Vissa risker såsom produktutvecklingsprojekt och IT-/informa-
tionssäkerhetsrisker samordnas oftast centralt.
Malmbergs kärnverksamhet är direktimport från tillverkande
företag och effektiv distribution, utan fördyrande mellanhänder.
Andelen direktinköp ligger på 86 (80) procent och genom en allt
större aktiv del i produktutvecklingen hos leverantörer ökar för-
ädlingsvärdet, vilket medför ökade vinstmarginaler och därmed
ttre konkurrenskraft. Inköpen av produkter sker i första hand
från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar för de
gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen och central-
lagret är beget i Kumla. De geografiska avstånden, liksom brist
på komponenter och råvarumaterial, innebär en risk för leverans-
störningar. Ledningens bedömning är att det finns väl uppar-
betade och fungerande inköpskanaler. Det sker en kontinuerlig
utvärdering av nya leverantörer, eftersom inköpsfunktionen är
mycket viktigt för verksamhetens framgång.
Malmbergs har sitt centrallager i Kumla. Målsättningen är att ha
ett logistikcenter med god leveransprecision men det kan även
innebära en samtidig lageruppbyggnad. Ökat antal artiklar och
srre volymer medför en ökad risk för inkurans i varulagret.
Detta har från ledningens sida medrt ett fortsatt fokus på att
vidta olika rörelsekapitalstärkande åtgärder, däribland att på sikt
minska storleken på centrallagret i förhållande till nettoomsätt-
ningen. Löpande uppföljning görs av så kallade trögrörliga artiklar
för att minimera koncernens risk för större inkuransnedskriv-
ningar.
2024-12-31 2023-12-31GoodwillIn- och utgående anskaffningsvärde 5 402 5 402Bokfört värde 5 402 5 402Fördelat på följande kassagenererande enheter:Sverige 2 570 2 570Norge 2 832 2 832
Goodwill är i segmentsredovisningen hänförlig till Sverige och
Norge. Återvinningsbart belopp för en kassagenererande en-
het fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa
beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden före
skatt baserade på finansiella budgetar som godkänts av före-
tagsledningen. Kassafden extrapoleras med hjälp av bedömd
tillväxttakt enligt uppgift nedan. Tillväxttakten överstiger inte den
långfristiga tillväxttakten för segmentets marknad.
Sverige NorgeBruttomarginal (%) 33 (34) 44 (42)Tillväxttakt (%) 2 (0) 2 (0)Diskonteringsränta (%) 8 (8) 8 (8)
Dessa antaganden har använts för att analysera varje kassagene-
rerande enhet inom respektive segment. Ledningen har fastställt
den budgeterade bruttomarginalen baserat på tidigare resultat
och sina förväntningar på marknadsutvecklingen. Den vägda ge-
nomsnittliga tillväxttakt som används är ett försiktigt antagande
över de närmaste 5 åren. De diskonteringsräntor som används
anges före skatt och återspeglar specifika risker som gäller för de
olika segmenten.
Nedskrivningsbehov av goodwillposten föreligger inte enligt
genomfört test av nyttjandevärdet. Företagsledningen bedö-
mer att rimlig möjlig föndring av något viktigt antagande som
annds i bekningarna inte skulle ha så stora effekter att de
skulle reducera återvinningsvärdet till ett värde som är lägre än
det bokförda.
Not 11 Inventarier, verktyg och installationer2024-12-31 2023-12-31Ingående anskaffningsvärden 73 645 75 967Inköp 1 334 2 795Försäljningar och utrangeringar -3 853Omräkningsdifferenser 241 -1 264Utgående anskaffningsvärden 75 220 73 645Ingående avskrivningar -64 245 -63 857Avskrivningar -4 248 -4 771Försäljningar och utrangeringar 3 320Omräkningsdifferenser -201 1 063Utgående avskrivningar -68 694 -64 245Utgående restvärde 6 526 9 400
Not 12 Leasingavtal2024-12-31 2023-12-31Tillgångar med nyttjanderättIngående balans 107 899 109 800Nya avtal 1 487 13 826Omvärdering 15 874 21 770Avskrivningar -35 910 -34 613Nedskrivningar -5 546 Omräkningsdifferenser 198 -2 884Utgående balans 84 002 107 899
65Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för koncern
Not 14 Väsentliga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bemningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 3 270 (3 303) kkr, vilket redovisas i koncernresultatkningen
under rubriken Handelsvaror. På balansdagen prövas anskaff-
ningsvärdet mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade
inkuransen skulle ha varit 1 procent högre än ledningens be-
dömning, skulle koncernens avdragr inkurans förändras med
ytterligare 2 150 (2 100) kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för förväntade
kundförluster. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas
kunna inkasseras baserat på omständigheter som är kända
balansdagen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betal-
ningar ökar i omfattning eller att förändringar inträffar i en kunds
ekonomiska ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen.
Reservering för förntade kundförluster har gjorts med 3 584
(2 695) kkr och redovisas i resultaträkningen under Övriga externa
kostnader. Reserveringen motsvarar omkring 0,7 (0,5) procent
av intäkterna. Reserveringens storlek jämfört med ledningens
nuvarande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära
en ökning på 500 (600) kkr för varje 1 procentenheters föndring,
vid bibehållna intäkter.
Bemning av goodwill beskrivs i not 10.
När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen all tillgäng-
lig information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal. Möjligheter att förnga ett avtal inkluderas endast i
leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet förlängs.
Majoriteterna av förlängningsoptionerna som avser leasing av
lokaler har inte räknats med i leasingskulden eftersom koncernen
kan ersätta tillngarna utan väsentliga kostnader eller avbrott
i verksamheten. Leasingperioden omprövas om en option ut-
nyttjas eller inte utnyttjas. Bemningen om det är rimligt säkert
omprövas endast om det uppstår någon väsentlig händelse eller
förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och
förändringen är inom leasetagarens kontroll. Inga avtal överstiger
en hyresperiod på 10 år.
Not 15
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Efter periodens utgång har inga händelser inträffat som avsevärt
påverkat denna rapport.
Not 16 Finansiella intäkter2024 2023Valutakursvinster 1 113 45Resultat från finansiella placeringar 1 164 1 795Ränteintäkter 1 762 1 485Summa 4 039 3 325
Not 17 Finansiella kostnader2024 2023Räntekostnader upplåning -113 -120Räntekostnader leasingskulder -2 655 -2 758Övriga räntekostnader -6 -6Summa -2 774 -2 884
Not 18 Inkomstskatt2024 2023Aktuell skattAktuell skatt på årets resultat -1 028 -2 501Justeringar avseende tidigare år 1 Summa aktuell skatt -1 027 -2 501Uppskjuten skatt (not 19)Uppkomst och återföring av temporära skillnader 702 193Summa uppskjuten skatt 702 193Inkomstskatt -325 -2 308Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid anndning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade bolagen enligt följande:Resultat före skatt -24 144 11 957Inkomstskatt beräknad enligt nationella skattesatser gällande för resultat i respektive land -791 -2 061Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -237 -449Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 1 8Skatteeffekt av leasingavtal 35 90Effekt av utländska skattesatser 1Skattereduktion inventarieinköp 667 103Summa -325 -2 308
Den genomsnittliga vägda skattesatsen för inkomstskatt i koncer-
nen uppgår till 21 (20) procent.
Ingen skatt finns hänförlig till komponenten i övrigt totalresultat.
Not 19 Uppskjuten skatt2024-12-31 2023-12-31De belopp som redovisats i balansräkningen inkluderar följande:Uppskjutna skattefordringar uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader 500 300 uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader 834 5651 334 865Uppskjutna skatteskulder uppskjutna skatteskulder som ska betalas efter mer än 12 månader -100 -150 uppskjutna skatteskulder som ska betalas inom 12 månader -112 -278-212 -428Uppskjutna skattefordringar netto 1 122 437
66 Malmbergs Årsredovisning 2024
2024-12-31 2023-12-31Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter är enligt följande:Ingående balans 437 285Valutakursdifferenser -17 -41Redovisning i resultaträkningen (not 18) 702 193Utgående balans 1 122 437
Förändring i uppskjutna skattefordringar och -skulder under året,
utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skat-
terättsliga jurisdiktion, framgår nedan:
Uppskjutna skattefordringarLeasingkontrakt 729 695Övrigt 605 170Summa 1 334 865Uppskjutna skatteskulderSkattemässiga överavskrivningar -258 -481Övrigt 46 53Summa -212 -428Uppskjutna skattefordringar netto 1 122 437
Bruttobelopp på uppskjutna skatteskulder på nyttjanderätts-tillgångar gällande leasingkontraktSverige -10 601 -11 975Norge -4 486 -6 181Danmark -168 -432Finland -2 010 -2 601Hongkong -16 -34Summa -17 281 -21 223
Bruttobelopp på uppskjutna skattefordringar på leasingskul-der gällande leasingkontraktSverige 10 927 12 231Norge 4 804 6 532Danmark 175 446Finland 2 087 2 674Hongkong 17 35Summa 18 010 21 918
Avdragsgilla skillnader för vilka uppskjuten skatteskuld ej redovisasTemporära skillnader avseende investeringar i dotterbolag 1 868 1 868Summa 1 868 1 868
Not 20 Resultat per aktie
Resultatet är i sin helhet hänrligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie (re och efter utspädning) beknas som årets
resultat -24 469 (9 649) kkr dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier 8 000 000 (8 000 000) st. Bolaget har ej optioner
eller liknande vilket gör att resultat per aktie före och efter ut-
spädning blir detsamma.
Not 21 Långfristiga finansiella tillgångar2024-12-31 2023-12-31Ingående anskaffningsvärden 11 055 9 260Värdeförändring 1 164 1 795Utgående redovisat värde 12 219 11 055
Not 22 Finansiella instrument per kategori
Finansiella Verkligt tillgångarvärde31 december 2024Värderade till verkligt värde via resultaträkningenLångfristiga finansiella tillgångar (värdenivå 1) 12 219 12 219Summa 12 219 12 219
Värderade till upplupet anskaffningsvärdeAndra långfristiga tillgångar 1 849 1 849Kundfordringar 48 656 48 656Övriga kortfristiga fordringar 5 891 5 891Likvida medel 40 962 40 962Summa 97 358 97 358
31 december 2023Värderade till verkligt värde via resultaträkningenLångfristiga finansiella tillgångar (värdenivå 1) 11 055 11 055Summa 11 055 11 055
Värderade till upplupet anskaffningsvärdeAndra långfristiga tillgångar 1 948 1 948Kundfordringar 55 322 55 322Övriga kortfristiga fordringar 365 365Likvida medel 87 674 87 674Summa 145 309 145 309
Finansiella Verkligt skuldervärde31 december 2024Värderade till upplupet anskaffningsvärdeLeasingskulder 86 315 86 315Övriga långfristiga skulder 605 605Leverantörsskulder 47 123 47 123Summa 134 043 134 04331 december 2023Värderade till upplupet anskaffningsvärdeLeasingskulder 104 878 104 878Övriga långfristiga skulder 566 566Leverantörsskulder 51 452 51 452Summa 156 896 156 896
De finansiella instrumenten redovisas till verkligt värde förutom
låne- och kundfordringar samt finansiella skulder som värderas
till upplupet anskaffningsvärde. Värderingsgrunden för leasing-
skulder framgår av not 1. Malmbergs bemer att det verkliga
värdet i allt väsentligt överensstämmer med det redovisade vär-
det. Information om nedskrivning av kundfordringar och koncer-
nens kreditriskexponering och valutarisk återfinns i not 25 och 27.
Not 23 Andra långfristiga tillgångar2024-12-31 2023-12-31Depositioner 1 849 1 948Summa 1 849 1 948Ingående redovisat värde 1 948 1 954Tillkommande fordringar 57 17Avgående fordringar -223 Omräkningsdifferenser 67 -23Utgående redovisat värde 1 849 1 948
Noter för koncern
67Malmbergs Årsredovisning 2024
Not 24 De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten på de finansiella tillngarna som varken har
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genom hänvisning till extern kreditrating (när sådan finns tillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bems ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att koncernens
kreditpolicy är restriktiv. Reservering för förväntade kundförlus-
ter låg det senaste verksamhetsåret på omkring 0,7 (0,5) procent
av intäkterna.
Likvida medel består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgår i koncernen till 40 957 (87 669) kkr och finns i sin helhet
hos etablerade bankinstitut.
Not 25 Kundfordringar2024-12-31 2023-12-31Kundfordringar brutto 52 240 58 017Reservering för förväntade kundförluster -3 584 -2 695Kundfordringar netto 48 656 55 322
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är
i SEK följande:
SEK 32 027 34 737NOK 6 770 12 079DKK 11 421 9 433EUR 2 022 1 768Summa 52 240 58 017
Förändringar i reserven för förväntade kundförlusterPer den 1 januari -2 695 -2 594Reservering för förväntade kundförluster -4 382 -2 727Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara 2 373 1 180Återförda outnyttjade belopp 1 127 1 416Omräkningsdifferens -7 30Per den 31 december -3 584 -2 695
2024-12-31 Ej förfallna Förfallet (antal dagar) Summa30-60 61-120 >120rntad förlustnivå i % 8,6 43,2 67,9Redovisat belopp kund-fordringar brutto45 1721 6689124 48852 240Kreditförlustreserv 144 394 3 046 3 5842023-12-31 Ej förfallna Förfallet (antal dagar) Summa30-60 61-120 >120rntad förlustnivå i % 11,9 27,9 60,2Redovisat belopp kundfordringar – brutto52 2449081 0613 80458 017Kreditförlustreserv 108 296 2 291 2 695
Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar, övriga
kortfristiga fordringar samt likvida medel uppskattas vara lika
med dess bokförda värde.
Not 26 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter2024-12-31 2023-12-31Förutbetalda hyror 1 432 1 949Övriga poster 1 752 2 160Summa 3 184 4 109
Not 27 Finansiell riskhantering
Koncernen uttts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (omfattande valutarisk, ränterisk
i verkligt värde, ränterisk i kassafdet och prisrisk), kreditrisk
och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna
och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter
på koncernens finansiella resultat. Riskhanteringen sköts centralt
av ekonomifunktionen enligt riktlinjer som fastställts av styrel-
sen. Styrelsen, tillsammans med VD, identifierar och utvärderar
övergripande finansiella risker för specifika områden, såsom
valutarisk, ränterisk, kreditrisk samt placering av överlikviditet.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts då för transaktions-
risker framför allt vid köp av varor i utländsk valuta. Valutaex-
poneringen avser primärt USD och EUR, cirka 86 (80) procent av
koncernens varuinköp görs i andra valutor än den svenska. De
viktigaste inköpsvalutorna är USD och EUR. Koncernen har en
beredskap för användning av terminskontrakt för att säkra sin
exponering för valutarisker, men har under de senaste åren inte
säkrat inköpen. Någon valutasäkring har inte skett under året. Be-
md resultatpåverkan efter skatt på årsbasis vid +/- 10 procents
valutakursndring mot SEK är för USD +/- 12 820 (10 100) kkr
och för EUR +/- 5 830 (7 600) kkr. Valutarisken i likvida medel per
årsskiftet har en bemd resultatverkan efter skatt vid +/- 10
procents valutakursförändring mot SEK för EUR +/- 250 (240) kkr,
r NOK +/- 730 (530) kkr, för DKK +/- 560 (530) kkr och för USD
+/- 10 (10) kkr. Valutarisken i leverantörsskulden per årsskiftet
har en bedömd resultatpåverkan efter skatt vid +/- 10 procents
valutakursndring mot SEK för USD +/- 1 350 (860) kkr och för
EUR +/- 780 (1 270) kkr.
Prisrisk
Koncernens prisrisk är primärt hänförlig till varuinköpsflöden och
ej direkt till finansiella instrument. Andelen direktinköp ligger på
86 (80) procent . Koncernen tar en aktiv del i produktutvecklingen
hos leverantörer vilket ökar förädlingsvärdet samt medför ökade
vinstmarginaler. Bolaget undviker att ingå långsiktiga leveransav-
tal, för att på så sätt behålla flexibilitet avseende val av leverantö-
rer och produkter.
Ränterisk
Koncernens intäkter och kassaflöde fn rörelsen är i allt väsent-
ligt oberoende av förändringar i marknadsmässiga räntenivåer.
Koncernen innehar inga andra räntebärande tillgångar än kassa
och bank. Bemd resultatverkan efter skatt på årsbasis
av inlåningen vid 1 procents ränteförändring är 410 (880) kkr.
Koncernens räntekostnader uppstår genom långfristig upplåning.
Vid uppning med rörlig ränta utsätts koncernen för ränterisk
avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras av kassamedel
med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta utsätter
koncernen för ränterisk avseende verkligt värde. Bedömd resul-
tatpåverkan efter skatt på årsbasis vid 1 procents ränteförändring
är – (–) kkr.
Noter för koncern
68 Malmbergs Årsredovisning 2024
2024 2023Total upplåning Avgår långfristiga finansiella tillgångar (not 21)-12 219 -11 055Avr likvida medel (not 28)-40 962 -87 674Nettoskuld-53 181 -98 729Totalt eget kapital329 982 370 293Totalt kapital276 801 271 564Skuldsättningsgrad (%)< 0 < 0Soliditeten för koncernen (%)67 66
Under året vidtagna åtgärder har medfört en fortsatt lägre upplå-
ning än likvida medel. Skuldsättningsgraden är omvänd, dvs lägre
än noll procent.
Not 28 Likvida medel
Posten likvida medel består endast av kassa- och banktillgodoha-
vanden. I koncernen finns inga kortfristiga placeringar med förfal-
lodagar inom tre månader från anskaffningstidpunkten.
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppgår i
koncernen till 45 000 (45 000) kkr. Effektiv genomsnittlig räntesats
uppgår till - (2) procent.
Not 29 Eget kapital
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten
Förändringar i eget kapital.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antalAntal 2022-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000Antal 2023-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000Antal 2024-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstvärde B-aktier 1 röst
Not 30 Utdelning per aktie
Ingen utdelning avseende år 2024 kommer att föreslås på års-
stämman 2025-04-24. Utdelningarna avseende 2023 och 2022
uppgick till 16 000 kkr respektive 16 000 kkr.
Not 31 Finansiella skulder
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid
på mindre än ett år. Verkligt värde på leveranrsskulder och
andra kortfristiga skulder uppskattas vara lika med dess bokförda
värde.
Not 32 Övriga kortfristiga skulder2024-12-31 2023-12-31Mervärdesskatter 8 017 9 468Personalskatter 1 696 2 106Övriga poster 2 733 2 597Summa 12 446 14 171
Kreditrisk
Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kreditrisker. Kre-
ditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk av-
seende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag ansvarar
r att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny kund innan
standardvillkor för betalning och leverans erbjuds. Riktlinjer finns
r att säkerställa att försäljning av varor sker till kunder med
lämplig kreditbakgrund. Principer finns som begränsar kredit-
exponeringsbeloppet gentemot varje enskild kund och finansiell
institution. I görligaste mån används kreditvärderingar utförda
av oberoende värderingsinstitut. Gentemot enskilda kunder
uppställs individuella risklimitar baserade på intern information
och erfarenhet, samt externa kreditbemningar som följs upp
regelbundet.
Likviditetsrisk
Hanteringen av likviditetsrisk sker med försiktighet som utgångs-
punkt, vilket innebär att bibehålla tillräckliga likvida medel och
genom att ha tillräckliga avtalade kreditmöjligheter. Beviljat, men
ej utnyttjat, belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till
45 000 (45 000) kkr.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder,
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. För framtida kassaf-
den relaterade till rörliga räntebetalningar har räntan åsatts till 4
(5) procent.
Mindre Mellan ett Mellan tMer än än ett åroch två åroch fem årfem år31 december 2024Leasingskulder 32 220 24 204 30 684 3 646Leverantörsskulder och andra skulder 47 123 31 december 2023Leasingskulder 36 282 27 816 40 096 5 517Leverantörsskulder och andra skulder 51 452
Hantering av kapitalrisker
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga kon-
cernens förga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan
generera avkastning till aktieägarna och nytta till andra intres-
senter och att upprättlla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapital nere.
r att uppnå en välbalanserad kapitalstruktur är en av mål-
sättningarna att minska kapitalbindningen på sikt genom ett
lägre varulager. Det finns även möjlighet att anpassa storleken
på utdelningen som betalas till aktieägarna. Utdelningsnivån är
en avgning mellan marknadens krav på direktavkastning och
bolagets kapitalbehov, som i sin tur främst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansionstakt. Koncernens
soliditet överstiger 55 procent och har så gjort under många år.
Malmbergs bedömer kapitalet på basis av skuldsättningsgraden
och soliditeten. Nyckeltalet Skuldsättningsgrad nedan beräknas
som nettoskuld dividerad med totalt kapital. Nettoskuld beräknas
som total uppning (omfattande posterna kort- och långfristig
upplåning exkl leasingskulder i koncernens balansräkning) med
avdrag för långfristiga finansiella tillgångar samt likvida medel.
Totalt kapital beräknas som eget kapital i koncernens balansräk-
ning plus nettoskulden. Nyckeltalet Soliditet beräknas som eget
kapital i relation till balansomslutning.
Skuldsättningsgraden för koncernen per den 31 december 2024
respektive 2023 var som följer:
Noter för koncern
69Malmbergs Årsredovisning 2024
Not 33 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter2024-12-31 2023-12-31Upplupna semesterlöner 8 913 10 000Upplupna sociala avgifter 4 246 4 150Övriga poster 4 196 3 501Summa 17 355 17 651
Not 34 Övriga ej likviditetsverkande poster2024 2023Avskrivningar 6 939 7 450Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 35 910 34 613Nedskrivningar nyttjanderättstillgångar 5 546 Resultat vid försäljning av inventarier -112Omräkningsdifferens leasingavtal 21 -2 857Finansnetto 1 113 45Summa 49 529 39 139
Not 35 Avstämning av skulder hänförliga till finansie-ringsverksamhetenKassa- Valutakurs- 2022-12-31flödeneffekter 2023-12-31Upplåning 2023Kortfristiga skulder 405 -405 Totala skulder 405 -405 Ej kassapå-Kassa- verkande 2023-12-31flödenflöden 2024-12-31Leasingskulder 2024 104 878 -35 945 17 382 86 315Ej kassapå-Kassa- verkande 2022-12-31flödenflöden 2023-12-31Leasingskulder 2023 106 718 -34 580 32 740 104 878
Ej kassapåverkande flöden består av nya leasingavtal och omvär-
deringar, 17 190 (35 596) kkr, samt effekter av valutakursomräk-
ningar 192 (-2 856) kkr.
Noter för koncern
Följande noter avser moderbolaget
Not 36 Transaktioner med närstående
Inköp och försäljning mellan koncernbolag
r moderbolaget avser 1 (0) procent av årets inköp och 24 (25)
procent av årets nettoomsättning koncernbolag. Av övriga kostna-
der avser 7 367 (2 734) kkr koncernbolag.
Fordringar hos övriga koncernbolag uppr till 30 247 (19 473)
kkr och skulderna till övriga koncernbolag uppgår till 240 (240)
kkr. För fordringar innehas inga säkringar. Avseende skulder till
koncernbolag förfaller 240 kkr med en löptid längre än fem år.
Övriga transaktioner
Avtal finns med Carlheim danish design group AB om inköp av
IT-tjänster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är aktieägare i mo-
derbolaget. Avtalet bedöms som marknadsmässigt och inköpta
tjänster uppgick till 320 (-) kkr under perioden januari-december
2024. Den utende skulden till Carlheim danish design group AB
uppgår till - (-) kkr.
Nettoomsättningens fördelning på geografiska områden
2024 2023
Sverige 321 471 371 675
Norge 41 381 49 837
Danmark 49 502 60 324
Finland 9 033 11 512
Summa nettoomsättning 421 387 493 348
Not 37 Varulager
2024-12-31 2023-12-31
Handelsvaror 220 699 196 392
Summa 220 699 196 392
Avdrag för inkurans har gjorts med 3 117 (2 955) kkr, vilket redovisas
i resultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnader för sålda varor ingår i resultaträkningens post Handels
-
varor och uppgår till 283 425 (328 285) kkr. Valutakursrluster som
ingår i posten Handelsvaror uppr till 3 457 (628) kkr.
Not 38 Ersättning till revisorerna
2024 2023
KPMG/PwC
Revisionsuppdrag 945 1 173
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 10 7
Skatterådgivning 12
Summa 955 1 192
Not 39 Operationella leasingavtal
Bolagets operationella leasingavtal utgörs väsentligen av hyresav-
tal för lokaler, vilka samtliga är indexreglerade. Nominella värdet
av framtida minimileasingavgifter, avseende icke uppsägnings-
bara leasingavtal fördelar sig enligt följande:
2024 2023
Förfaller till betalning inom ett år 18 688 19 342
rfaller till betalning senare än ett år
men inom fem år 33 124 35 648
Förfaller till betalning senare än fem år 3 833 4 728
Summa framtida minimileasingavgifter 55 645 59 718
Årets kostnad för leasingavgifter 23 807 21 860
Noter för moderbolag
70 Malmbergs Årsredovisning 2024
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef
och LieseLotte Andersson HR-chef.
Styrelsens förslag till årsstämman 24 april 2025 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutade riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
som motiverar det.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2023
Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 66 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2023 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 1 890 (2 127) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 158 (172) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2024.
Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan inte
beräknas.
Uppsägningstid
r VD är ömsesidig uppsägningstid ett år och för andra ledande
befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2023
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 10 220
Styrelseledamot Pernilla Folke
48 48
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Anders Folke, grundlön
539 76 202 871
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 855
307
642
2 804
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 289 36 342 1 667
Summa
4 445 419 1 186 10 6 060
Noter för moderbolag
Not 40 Löner, andra ersättningar och sociala avgifter
2024 2023
Löner och andra ersättningar uppgår till
Styrelse, VD och andra ledande befatt-
ningshavare 4 762 4 454
Övriga anställda 46 198 46 300
Totala ersättningar i moderbolaget 50 960 50 754
Sociala avgifter enligt lag och avtal 15 981 15 870
Pensionskostnader 4 833 4 507
Totala ersättningar och sociala avgifter 71 774 71 131
Ersättningar till ledande befattningshavare 2024
Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 66 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2024 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 015 (1 890) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 (158) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2025.
Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan inte
beräknas.
Uppsägningstid
ör VD är ömsesidig uppsägningstid ett år och för andra ledande
befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2024
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 6 216
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Anders Folke, grundlön
887 122 304 1 313
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 905
206
675
2 786
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 305 226 1 531
Summa
4 757 328 1 205 6 6 296
71Malmbergs Årsredovisning 2024
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef
och LieseLotte Andersson HR-chef.
Styrelsens förslag till årsstämman 25 april 2024 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutade riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
som motiverar det.
Not 41 Medelantal anställda och styrelsens sammansätt-
ning
2024 2023
Medelantal anställda, med fördelning på kvinnor och män
Kvinnor 46 48
Män 65 67
Totalt 111 115
Styrelseledamöter, VD och andra ledande befattningshavare
2024-12-31 2023-12-31
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter 6 5 6 5
VD och andra ledande
befattningshavare 3 1 3 1
Not 42 Byggnader och mark
2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 56 251 56 251
Utgående anskaffningsvärden 56 251 56 251
Ingående avskrivningar -43 300 -41 565
Avskrivningar -1 735 -1 735
Utgående avskrivningar -45 035 -43 300
Utgående restvärde 11 216 12 951
Byggnader och mark har ställts som säkerhet för engagemang till
kreditinstitut, se not 60.
Not 43 Inventarier, verktyg och installationer
2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 50 437 49 551
Inköp 1 311 2 795
Försäljningar och utrangeringar -1 909
Utgående anskaffningsvärden 51 748 50 437
Ingående avskrivningar -44 361 -43 668
Avskrivningar -2 586 -2 603
Försäljningar och utrangeringar 1 910
Utgående avskrivningar -46 947 -44 361
Utgående restvärde 4 801 6 076
Not 44 Programvaror
2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Utgående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Ingående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående restvärde
Not 45 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets ut-
gång
Efter periodens utgång har inga händelser inträffat som avsevärt
påverkat denna rapport.
Not 46 Väsentliga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bemningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 3 117 (2 955) kkr, vilket redovisas i resultatkningen under
rubriken Handelsvaror. På balansdagen prövas anskaffningsvär-
det mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade inkuransen
skulle ha varit 1 procent högre än ledningens bemning, skulle
bolagets avdrag för inkurans förändras med ytterligare 1 800
(1 700) kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för osäkra
fordringar. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna
inkasseras baserat på omständigheter som är kända på balansda-
gen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betalningar ökar
i omfattning eller att förändringar inträffar i en kunds ekonomiska
ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen. Reservering
r osäkra kundfordringar har gjorts med 2 859 (2 236) kkr och
redovisas i resultatkningen under Övriga externa kostnader.
Reserveringen motsvarar omkring 0,7 (0,5) procent av nettoom-
sättningen. Reserveringens storlek jämfört med ledningens nu-
varande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära en
ökning på 330 (350) kkr för varje 1,0 procentenheters föndring,
vid en bibehållen nettoomsättning.
Not 47 Resultat från andelar i koncernbolag
2024 2023
Anteciperad utdelning
16 578
Summa
16 578
Not 48 Resultat från fordringar som är anläggningstill-
gångar
2024 2023
Ränteintäkter avseende koncernbolag
965 1 104
Kursdifferenser
1 113 45
Summa
2 078 1 149
Noter för moderbolag
72 Malmbergs Årsredovisning 2024
Finansiella instrument såsom kundfordringar, leverantörsskul-
der m m redovisas till upplupet anskaffningsvärde med avdrag
för eventuell nedskrivning, varför det verkliga värdet bedöms
överensstämma med redovisat värde. Långfristiga räntebärande
skulder löper i huvudsak med kort räntebindning vilket samman-
taget innebär att upplupet anskaffningsvärde överensstämmer
väl med verkligt värde.
Not 53 Andelar i koncernbolag
Koncernbolag Org nr Säte
Kapital-
andel %
Malmbergs Elektriske AS 943393222 Vestby 100
Malmbergs Elektriske A/S 12552335 Søborg 100
Malmberg-Elektro Oy 0936259-3 Helsingfors 100
Malmbergs UK Ltd 02997396 Northampton 100
Malmbergs Asia Electric Ltd 50852265 Hongkong 100
Bygg-Stm i Sverige AB 556330-4095 Kumla 100
E2charge Nordic AB 556418-3449 Kumla 100
En fullständig förteckning över koncernbolagens innehav av ande-
lar i koncernbolag har insänts till Bolagsverket och kan beställas
från Malmbergs Elektriska AB (publ).
Kapital-
andel %
Rösträtts-
andel %
Antal
aktier
Redovisat
rde
2024
Redovisat
värde
2023
Malmbergs Elektriske AS 100 100 1 000 8 786 8 786
Malmbergs Elektriske A/S 100 100 500 176 176
Malmberg-Elektro Oy 100 100 400 26 26
Malmbergs UK Ltd 100 100 1 000 - -
Malmbergs Asia Electric Ltd 100 100 400 000 368 368
Bygg-Stm i Sverige AB 100 100 1 000 100 100
E2charge Nordic AB 100 100 1 000 100 100
Summa 9 556 9 556
2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 9 556 9 556
Utgående bokfört värde 9 556 9 556
Not 54 Eventualförpliktelser
2024-12-31 2023-12-31
Generell borgen till förmån för
koncernbolag 14 896 13 178
Summa 14 896 13 178
Moderbolaget garanterar det engelska dotterbolagets skulder.
Not 55 Andra långfristiga värdepappersinnehav
2024-12-31 2023-12-31
Ingående balans
10 000 10 000
Utgående redovisat värde
10 000 10 000
Marknadsvärde
12 219 11 055
Not 56 De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten på de finansiella tillngarna som varken har
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genom hänvisning till extern kreditrating (när sådan finns tillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bems ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att bolagets kre-
ditpolicy är restriktiv. Reservering av osäkra kundfordringar sker
Not 49 Ränteintäkter och liknande intäkter
2024 2023
Ränteintäkter
1 359 1 199
Summa
1 359 1 199
Not 50 Räntekostnader och liknande kostnader
2024 2023
Räntekostnader upplåning
-115 -115
Summa
-115 -115
Not 51 Inkomstskatt
2024 2023
Aktuell skatt -1 423
Justeringar avseende tidigare år 3 2
Inkomstskatt 3 -1 421
Skillnad mellan bolagets skattekostnad och skattekostnad
baserad på gällande skattesats
Redovisat resultat före skatt -13 084 6 082
Skatt enligt gällande skattesats -1 253
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -178
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 8
Justering avseende tidigare år 3
Summa 3 -1 423
Den gällande skattesatsen är 20,6 (20,6) procent.
Not 52 Finansiella instrument per kategori
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
31 december 2024
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga finansiella tillgångar 10 000 12 219
Kundfordringar 29 649 29 649
Fordringar hos koncernbolag 30 247 30 247
Övriga kortfristiga fordringar 133 133
Kassa och bank 20 068 20 068
Summa 90 097 92 316
31 december 2023
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga finansiella tillgångar 10 000 11 055
Kundfordringar 32 767 32 767
Fordringar hos koncernbolag 19 473 19 473
Övriga kortfristiga fordringar 351 351
Kassa och bank 71 849 71 849
Summa 134 440 135 495
Finansiella
skulder
Verkligt
värde
31 december 2024
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 47 190 47 190
Summa 47 190 47 190
31 december 2023
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 47 897 47 897
Summa 47 897 47 897
Noter för moderbolag
73Malmbergs Årsredovisning 2024
Noter för moderbolag
efter individuell prövning och låg det senaste verksamhetsåret på
omkring 0,7 (0,5) procent av nettoomttningen.
Kassa och bank består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgår i bolaget till 20 068 (71 849) kkr och finns i sin helhet hos
etablerade bankinstitut.
Not 57 Kundfordringar
2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar brutto
32 508 35 003
- reservering för osäkra fordringar
-2 859 -2 236
Kundfordringar netto
29 649 32 767
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Förfallna, ej nedskrivna fordringar
7 803 8 903
- varav förfallna mer än 30 dagar
5 203 4 452
Redovisade belopp, per valuta, för bolagets kundfordringar är i
SEK följande:
SEK
31 618 34 737
EUR
890 266
Summa
32 508 35 003
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar
Per den 1 januari
-2 236 -1 950
Reservering för osäkra fordringar
-3 017 -1 687
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
1 945 920
Återförda outnyttjade belopp
449 481
Per den 31 december
-2 859 -2 236
Not 58 rutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda hyror 7 030 7 367
Övriga poster 1 279 1 418
Summa 8 309 8 785
Not 59 Kassa och bank
Posten kassa och bank består endast av kassa- och banktillgodo-
havanden. Moderbolaget har inga kortfristiga placeringar med
förfallodagar inom tre månader från anskaffningstidpunkten.
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppgår
till 45 000 (45 000) kkr.
Not 60 Ställda säkerheter
2024-12-31 2023-12-31
Avseende egna skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
28 900 28 900
Företagsinteckningar
63 000 63 000
Spärrade bankmedel
1 794 1 735
Summa
93 694 93 635
Not 61 Eget kapital
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten
Förändringar i eget kapital.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antal
Antal 2022-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2023-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2024-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstvärde B-aktier 1 röst
Not 62 Utdelning per aktie
Ingen utdelning avseende år 2024 kommer att föreslås på års-
stämman 2025-04-24. Kvarstående vinstmedel, 253 977 977,03
kronor, kommer att överföras i ny räkning. Utdelningarna avse-
ende 2023 och 2022 uppgick till 16 000 kkr respektive 16 000 kkr.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 267 059 233,18
Årets vinst -13 081 256,15
253 977 977,03
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
i ny räkning balanseras 253 977 977,03
253 977 977,03
Not 63 Finansiella skulder
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid på
mindre än ett år.
Not 64 Övriga kortfristiga skulder
2024-12-31 2023-12-31
Mervärdesskatter 3 605 4 048
Personalskatter 1 114 1 157
Övriga poster 1 942 1 776
Summa 6 661 6 981
Not 65 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024-12-31 2023-12-31
Upplupna semesterlöner 5 938 6 510
Upplupna sociala avgifter 3 210 3 355
Övriga poster 7 349 3 014
Summa 16 497 12 879
Not 66 Ej likviditetspåverkande poster
2024 2023
Avskrivningar 4 321 4 338
Anteciperad utdelning 16 578
Finansnetto 2 078 1 149
Summa 22 977 5 487
74 Malmbergs Årsredovisning 2024
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernre-
dovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovis-
ningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvi-
sande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
ttvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Björn Ogard
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har lämnats 2025-03-27.
KPMG AB
Johan Folke
Styrelseledamot och VD
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och mo-
derbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
retag som ingår i koncernen står inr.
Koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman 2025-04-24 för fastställelse.
Conny Svensson
Styrelseledamot
Inger Carlsson
Styrelseledamot
Anders Folke
Styrelseledamot
Ulf Gejhammar
Styrelseledamot
Mattias Eriksson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Kumla 2025-03-27
75Malmbergs Årsredovisning 2024
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för
Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2024. Bolagets årsredovisning och kon-
cernredovisning ingår på sidorna 44-74 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredo-
visningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla
sentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finan-
siella resultat och kassafde för året en-
ligt årsredovisningslagen. Koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla
sentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassafde för året enligt
IFRS Redovisningsstandarder som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovis-
ningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstäm-
man fastställer resultatkningen och
balansräkningen för moderbolaget och
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om års-
redovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets revisionsutskott
i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt Internatio-
nal Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i av-
snittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefat-
tar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsrordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det gran-
skade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för år 2023 har
utrts av en annan revisor som lämnat
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB (publ), org. nr 556556-2781
jämfört anskaffnings-värden med net-
toförsäljningsvärden efter balansdagen
för att bema behovet av ytterligare
inkuransreserv. Vi har utvärderat om de
upplysningar som lämnats i årsredovis-
ningen är ändamålsenliga, med särskilt
fokus på information om de faktorer som
förväntas påverka beräkningen av inku-
ransens omfattning i varulagret.
Annan information än årsredovisning-
en och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan
information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 1-38 och 78-80. Den andra
informationen består också av ersätt-
ningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsbettelse.
Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisning-
en och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredo-
visningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna ge-
nomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt ver-
kar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har ut-
förts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för att årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
uppttas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder som de antagits
av EU. Styrelsen och verkställande direk-
tören ansvarar även för den interna kon-
troll som de bedömer är nödndig för att
upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några
sentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förga att fortsätta verksamhe-
en revisionsberättelse daterad den 26
mars 2024 med omodifierade uttalan-
den i Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla omden för
revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Värdering av varulager
Se not 1 Redovisningsprinciper, not 4
Varulager, not 13 Operativ riskhantering
och not 14 Väsentliga uppskattningar
och bemningar i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade
upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Handelsvaror utgör en väsentlig del,
motsvarande 51%, av koncernens
balansräkning och uppgår till 251 MSEK
per den 31 december 2024. Värdering av
handelsvaror baseras på bedömningar
och uppskattningar från företagsled-
ningen. En väsentlig bemning är om
handelsvarorna kan säljas till ett net-
toförsäljningsvärde som överstiger an-
skaffningsvärdet och i samband härmed
bema inkurans på grund av ålder,
marknadsförutsättningar eller teknisk
utveckling. Koncernen har en fastställd
rutin och gör individuella bedömningar
baserat på bland annat historisk lager-
omsättningshastighet, teknisk prestanda
och förväntade nettoförsäljningsvärden.
Eftersom handelsvaror utgör en väsentlig
post i balansräkningen och värderingen
innehåller inslag av bedömningar och
uppskattningar från företagsledningens
sida så utgör detta ett särskilt betydelse-
fullt omde i vår revision.
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision har vi via genomgångar
med företagsledningen skapat oss en
förståelse för lagervärderingsprocessen
och hur företags-ledningen gör sina be-
dömningar. Vi har utvärderat processen
och de interna kontrollerna för inkurans-
bedömning och hur företagsledningen
identifierar trögrörliga artiklar samt tar
hänsyn till förändrade krav från myn-
digheter och/eller kunder. Vi har genom
datanalyser granskat rörligheten i varu-
lagret i syfte att följa upp och utvärdera
trögrörliga varor och/eller artiklar med
högt lagersaldo. Vidare har vi via analy-
tiska granskningsåtgärder skapat oss en
förväntan och jämfört den mot före-
tagsledningens bedömning. Vi har också
76 Malmbergs Årsredovisning 2024
ten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmå-
gan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande
direkren avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan
att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut
som anndare fattar med grund i årsre-
dovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använ-
der vi professionellt omme och har en
professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna
för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revi-
sionsbevis som är tillräckliga och ända-
målsenliga för att utgöra en grund för
ra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalsk-
ning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den
del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att
utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständig-
heterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redo-
visningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplys-
ningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i
att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fort-
satt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund
i de inmtade revisionsbevisen, om
huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen
att det finns en väsentlig osäkerhets-
faktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplys-
ningarna i årsredovisningen och kon-
cernredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsat-
ser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revi-
sionsbettelsen. Dock kan framtida
händelser eller förhållanden göra att
ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande pre-
sentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredo-
visningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggan-
de transaktionerna och händelserna
på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevi-
sionen för att inmta tillräckliga
och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informatio-
nen för företag eller affärsenheter
inom koncernen som grund för att
göra ett uttalande avseende koncern-
redovisningen. Vi ansvarar för styr-
ning, övervakning och genomgång av
det revisionsarbete som utrts för
koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland
annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydel-
sefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande
brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett
uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende,
och ta upp alla relationer och andra för-
hållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med
styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utr
de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa omden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upp-
lysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning
och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utrt en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning
för Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman dispo-
nerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Re-
visorns ansvar. Vi är oberoende i förl-
lande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för
förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är för-
svarlig med hänsyn till de krav som bo-
lagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets orga-
nisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation
och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska
Revisionsberättelse
77Malmbergs Årsredovisning 2024
angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt.
Verkställande direkren ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtrder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av
förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av
kerhet kunna bedöma om någon sty-
relseledamot eller verksllande direk-
ren i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig
skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningsla-
gen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av för-
slaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande
om detta, är att med rimlig grad av säker-
het bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sve-
rige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god
revisionssed i Sverige annder vi pro-
fessionellt omdöme och har en profes-
sionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Granskningen av förvalt-
ningen och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningtgärder
som utförs baseras på vår professionella
bemning med utgångspunkt i risk och
sentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områ-
den och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållan-
den som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för
rt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust har vi granskat om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-
RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjligr enhet-
lig elektronisk rapportering (Esef-rappor-
ten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Malm-
bergs Elektriska AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser
endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
uppttats i ett format som i allt vä-
sentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utrt granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Malmbergs Elektriska AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat
är tillckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen och verkställande
direkren som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att
det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören
bemer är nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rim-
lig säkerhet om Esef-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och ge-
nomför våra gransknings-åtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet
Revisionsberättelse
Mattias Eriksson
Auktoriserad revisor
om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut
som anndare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar Internatio-
nal Standard on Quality Management
1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system
för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesut-
övningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om Esef-rap-
porten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vi väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att
bema riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar vi de delar
av den interna kontrollen som är rele-
vanta för hur styrelsen och verkställande
direkren tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omstän-
digheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar ock
en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvud-
sakligen validering av att Esef-rapporten
uppttats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en
bemning av huruvida koncernens re-
sultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm,
utsågs till Malmbergs Elektriska AB (publ)
s revisor av bolagsstämman den 25 april
2024.
KPMG AB eller revisorer verksamma vid
KPMG AB har varit bolagets revisor sedan
2024.
Örebro den 27 mars 2025
KPMG AB
78 Malmbergs Årsredovisning 2024
Summary
CONSOLIDATED PROFIT AND LOSS
ACCOUNT JANUARY 1 - DECEMBER 31
in thousands of SEK 2024 2023
Net turnover
516 516 598 729
Other operating income
3 273 6 278
Operating costs
-545 198 -593 491
Operating profit
-25 409 11 516
Net financial items
1 265 441
Profit after financial items
-24 144 11 957
Taxes
-325 -2 308
Profit for the year
-24 469 9 649
CONSOLIDATED BALANCE SHEET AS PER
DECEMBER 31
in thousands of SEK 2024 2023
Assets
Fixed assets
140 628 167 906
Current assets
312 620 304 280
Liquid assets
40 962 87 674
494 210 559 860
Equity and Liabilities
Equity
329 982 370 293
Long-term liabilities
56 973 71 899
Current liabilities
107 255 117 668
494 210 559 860
Summary/Kurzfassung
Kurzfassung
KONSOLIDIERTE GEWINN- UND VERLUSTRECH-
NUNG 1. JANUAR - 31. DEZEMBER
in Tausend SEK
2024 2023
Nettoumsatz 516 516 598 729
Sonstige Einnahmnen 3 273 6 278
Betriebskosten -545 198 -593 491
Betriebsgewinn -25 409 11 516
Finanzergebnis 1 265 441
EGT -24 144 11 957
Steuern -325 -2 308
Jahresüberschuss -24 469 9 649
BILANZ ZUM
31. DEZEMBER
in Tausend SEK
2024 2023
Aktiven
Anlagevermögen 140 628 167 906
Umlaufvermögen 312 620 304 280
Liquide Mittel 40 962 87 674
494 210 559 860
Passiven
Eigenkapital 329 982 370 293
Langfristige Verbindlichkeiten 56 973 71 899
Kurzfristige Verbindlichkeiten 107 255 117 668
494 210 559 860
Malmbergs is an import, agency and distribution com-
pany, working with electrical material. The majority of
our customers are installers and industries.
The Malmbergs Group has grown quickly and is today
represented in 34 places in 5 countries. The total num-
ber of employees is 165.
The large purchase volumes and low purchase prices
have made the company very profitable.
The business concept is to make the path between
manufacturer and customer as simple and cost effec-
tive as possible.
The strategy for the future is to increase the profit
through continued expansion.
Malmbergs ist eine Import, Agentur und Distributi-
onsfirma und arbeitet mit ElektroMaterial. Die Wich-
tigsten Kunden sind Installateure und Industrien.
Der Malmbergs Konzern ist schnell gewachsen und
hat heute Betrieb in 34 Orten in 5 Ländern. Die totale
Anzahl der Angestellten ist 165.
Das grosse Einkaufsvolumen und die niedrigen
Einkaufspreise haben die Firma sehr lohnend ge-
macht.
Das Konzept ist den Weg zwischen Hersteller und
Kunden so billig wie möglich zu machen.
Die Strategie für die Zukunft ist den Gewinn mit fort-
gesetzter Expansion zu erhöhen.
79Malmbergs Årsredovisning 2024
Årsstämma
DELTAGANDE
r att få rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
dels vara inrd i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken senast den 14 april 2025, dels anmäla sitt deltagan-
de till bolaget senast den 15 april 2025, klockan 16.00.
Anmälan om deltagande kan göras per post till Malmbergs
Elektriska AB (publ), Box 144, 692 23 KUMLA, per telefon
019-58 74 10 Annsofie Andersson, eller e-post
annsofie.andersson@malmbergs.com
Om deltagande sker med stöd av fullmakt ska denna
insändas i god tid före årsstämman.
RVALTARREGISTRERADE AKTIER
För att äga rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
som låtit förvaltarregistrera sina aktier, tillfälligt inregistre-
ra aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB. Aktieä-
gare, som önskar sådan omregistrering, måste underrätta
förvaltaren om detta i god tid före den 14 april 2025.
UTDELNING
Styrelsen föreslår ingen utdelning för år 2024.
Årsstämma hålls torsdagen den 24 april 2025 kl 13.00 i Malmbergs lokaler, Västra Bangatan 54, Kumla.
Andel av intäkter utanför Sverige
Summa intäkter utanför Sverige i rela-
tion till totala intäkter.
Avkastning på eget kapital
Resultat före skatt, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.
Avkastning på eget kapital efter
skatt
Periodens resultat, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittlig balansomslutning.
Definitioner
Malmbergs presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS. Malmbergs anser att dessa mått ger värdefull
kompletterande information till investerare och Malmbergs ledning då de möjliggör utvärdering av Malmbergs prestation.
Eftersom inte alla företag beknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som annds
av andra företag. Dessa finansiella mått ska därr inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
Nedan presenteras mått som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Intäkter per anställd
Summa intäkter i relation till medelan-
tal anställda.
Kapitalomsättningshastighet
Intäkter i relation till genomsnittlig
balansomslutning.
Kassafde från den löpande verk-
samheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verk-
samheten dividerat med antal aktier.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exkl varulager i
relation till kortfristiga skulder.
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt divide-
rat med genomsnittligt antal utestå-
ende aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader i relation till finansiella kost-
nader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i relation till intäkter.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder exklusive lea-
singskulder i relation till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebä-
rande skulder och avsättningar.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i relation till intäkter.
Tidpunkter för ekonomisk information
Årsstämma 24 april 2025
Delårsrapport jan-mars 2025 24 april 2025
Delårsrapport jan-juni 2025 21 aug 2025
Delårsrapport jan-sept 2025 20 nov 2025
Med ”Malmbergs” eller ”bolaget” avses i denna årsredovis-
ning Malmbergs Elektriska AB (publ) eller Malmbergskon-
cernen, beroende på sammanhang.
Med ”Malmbergs Danmark” avses Malmbergs Elektriske
A/S och med ”Malmbergs Norge” avses
Malmbergs Elekt-
riske AS
. ”Malmbergs Finland” avser Malmberg-Elektro Oy,
Malmbergs England” avser Malmbergs UK Ltd och ”Malm-
bergs Hongkong” avser Malmbergs Asia Electric Ltd.
ÅRSREDOVISNING
Årsredovisningen finns tillgänglig på Malmbergs kontor i
Kumla samt på bolagets hemsida. Den sänds även via e-
post eller i tryckt version till aktigare som så önskar.
Org nr 556556-2781 Västra Bangatan 54, Box 144, 692 23 KUMLA Telefon: 019-58 77 00 info@malmbergs.com www.malmbergs.com
Malmbergs Elektriska AB (publ)
549300ZUNJ5HNG264Q342024-01-012024-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342023-01-012023-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342024-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342023-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares