ÅRSREDOVISNING 2022
2 Malmbergs Årsredovisning 2022
4 Välkommen till Malmbergs
5 Malmbergs i sammandrag
6 Historik
7 VD har ordet
8 Aärsmodell
9 Verksamhet
10 Produkter
11 Egna varumärken
14 Butiker
16 Marknad
18 Strategiska lägen
19 Året i korthet
20 Risker och riskhantering
22 Koncernpresentation
26 Malmbergsaktien
28 Finansiell översikt – fem år i sammandrag
30 Hållbarhetsredovisning
41 Bolagsstyrningsrapport
46 Förvaltningsberättelse
48 Koncernens resultaträkning
49 Koncernens balansräkning
51 Koncernens förändringar i eget kapital
52 Koncernenskassaödesanalys
53 Moderbolagets resultaträkning
54 Moderbolagets balansräkning
56 Moderbolagets förändringar i eget kapital
57 Moderbolagetskassaödesanalys
58 Noter
78 Revisionsberättelse
81 Summary/Kurzfassung
82 Denitioner
82 Årsstämma
Innehåll
3Malmbergs Årsredovisning 2022
4 Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergs grundades 1981 och är en svenskägd el-
grossist. Företaget har utvecklats med stor framgång
och blivit en ledande leverantör av elmateriel på den
nordiska marknaden.
Välkommen till Malmbergs
Malmbergs är ett ledande handelshus i el på den nordiska marknaden för installatörer,
industri-, bygg- och uthyrningsföretag samt återförsäljare.
Kund
Importör Grossist Kund
rnan i vår afrsidé är att göra vägen mellan till-
verkare och kund så enkel och kostnadseffektiv som
möjligt.
Vi erbjuder ett kundorienterat sortiment av pro-
dukter, attraktiva priser och snabba leveranser. För
Malmbergs är det viktigt med kvalitet, professionellt
bemötande, god service och pålitlighet.
Malmbergs etiska afrsregler är en del av vår uppfö-
randekod och ger riktlinjer för att verksamheten ska
bedrivas på ett ansvarsfullt sätt.
Strategin för framtiden är att öka försäljningen ge-
nom fortsatt expansion i Norden och att även nå nya
marknader med hjälp av utvalda partners i Europa.
Vi gör vägen mellan tillverkare
och kund så enkel och kostnads-
effektiv som möjligt.
Malmbergskoncernen börsnoterades på Stockholms-
börsen 1999. Malmbergs har dotterbolag i Norge,
Danmark, Finland och Hongkong. Stora inköpsvoly-
mer direkt från tillverkare och konkurrenskraftiga pri-
ser är bidragande faktorer till vår positiva utveckling.
5Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergs i sammandrag
kkr om ej annat anges
2022
2021
2020
2019
2018
Intäkter
668 748
633 663
617 451
612 461
612 525
Rörelseresultat
46 055
45 142
39 908
45 537
51 056
Resultat före skatt
42 549
44 831
34 893 44 254 50 761
Resultat
33 055
35 786
27 196
34 682
39 364
Balansomslutning
593 091
545 584 537 543 544 507 389 716
Eget kapital
379 107
354 716
329 835
304 999
289 857
Kassaflöde från den löpande verksamheten
26 089
25 606
77 811
56 734
49 816
Nyckeltal
1)
Rörelsemarginal, %
6,9
7,1
6,5
7,4
8,3
Soliditet, %
63,9
65,0
61,4
56,0
74,4
Räntetäckningsgrad, ggr
17,5
17,3
7,8
18,3
44,8
Medelantal anställda
180
173
176
170
156
Resultat per aktie, kr
4,13
4,47
3,40
4,34
4,92
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie, kr
3,26
3,20
9,73
7,09
6,23
1) För definitioner se sidan 82.
Intäkter per geografiskt område
kkr
2022
2021
2020
2019
2018
Malmbergs Sverige
420 421
403 576
399 419
390 997
377 980
Malmbergs Norge
113 181
110 157
112 645
126 208
137 056
Malmbergs Danmark
110 397
94 708
77 833
67 085
65 148
Malmbergs Finland
24 749
25 222
27 554
28 171
32 341
Malmbergs England
Summa
668 748
633 663
617 451
612 461
612 525
Intäkterna uppgick till 668 748 (633 663) kkr
Rörelseresultatet uppgick till 46 055 (45 142) kkr
Resultatet före skatt uppgick till 42 549 (44 831) kkr
Resultatet efter skatt uppgick till 33 055 (35 786) kkr
Resultatet per aktie uppgick till 4,13 (4,47) kr
Kassaflödet från den löpande verksamheten var 26 089 (25 606) kkr
See Summary in English on page 81. Siehe Zusammenfassung auf Deutsch auf Seite 81.
6 Malmbergs Årsredovisning 2022
Historik
1916
Malmbergs startade sin verksamhet
som elinstallar i Kristinehamn och
var fram till 1981 ett installations-
retag.
1987
retaget flyttade fn Hallsberg till
nya lokaler i Kumla. Malmbergs första
dotterbolag bildades i Norge.
1991
Den första butiken öppnades i
Stockholm.
1994
I början av året bildades ett dotter-
bolag med säljkontor i Åbo, Finland.
2010
Ett representations- och sourcing-
bolag etablerades i Hongkong.
2020
Nya butiker öppnades på Sveavä-
gen, Stockholm, i Sundsvall och i
Århus, Danmark.
1981
Jan Folke övertog bolaget, verk-
samheten flyttade till Hallsberg
och inriktningen lades på import,
grossistrsäljning och distribution
av elmateriel till elinstallatörer,
VVS-branschen och industrin.
1988
Bygg-Stm i Sverige AB bildades
med försäljning av tillfällig elmate-
riel till byggindustrin och uthyr-
ningsföretag.
1992
Under hösten bildades ett dotter-
bolag i Danmark.
1999
Styrelsen och ägarna beslutade
att ansöka om marknadsnotering
av Malmbergs aktier av serie B på
OTC-listan vid Stockholms Fond-
börs.
2012
Ett representations- och sourcing-
kontor etablerades i Shenzhen.
2021
Nya butiker har öppnats i Borås
och i Kolding, Danmark.
2022
Nya butiker har öppnats i Mölndal
och i Bergshamra.
7Malmbergs Årsredovisning 2022
klimatpåverkan. Vi eftersträvar att alltid producera, trans-
portera och packa våra produkter klimatsmart och att våra
resor genomrs så effektivt som möjligt. Vårt nära samar-
bete med leverantörer möjliggör och säkerställer detta och
är ett kontinuerligt arbete.
Utsikter för 2023
Som nämndes inledningsvis skulle 2022 bli ett år med
återng till det normala men vi kan konstatera att så inte
blev fallet. Satsningar inom energibesparingen och elektri-
fieringen kommer fortsätta att öka. Ett nytt EU-direktivet
träder i kraft under 2023 för utfasning av äldre belysning.
Sammantaget skapar det goda möjligheter för Malmbergs.
Även om vi sett en viss avmattning gällande försäljning av
elbilar så är behovet av laddpunkter stort samt avgörande
för effektiv omställning. Nya kundavtal som tecknats under
året fortsätter att bidra till vår ökande försäljning och vi ser
i dagsläget ingen minskning i efterfrågan. Vi har under året
haft många nykundsansökningar och vi ser även att gamla
kunder återkommit och stärker oss inför 2023.
Vår idé med många kunder gör att vi normalt inte drabbas så
hårt av nedgångar inom olika marknadssegment.
Vi ser fortfarande ljust på framtiden och trots en avmattning
i konjunkturen så kommer efterfrågan på våra artiklar fin-
nas.
Sammantaget
Det tragiska kriget i Europa måste uppra och det mänsk-
liga lidandet som detta inner få ett slut. Krig hör inte hem-
ma i en modern värld och påverkar människor direkt och
indirekt. Jag hoppas att vi under 2023 kan se slutet på kriget
och i stället utveckla och bygga en bättre värld för oss alla.
r Malmbergs del har det varit ett år med olika utmaningar
samtidigt som jag kan konstatera att det på det hela taget
har hanterats väl av organisationen som varit lösningsorien-
terad och framåtblickande.
Vi har utvecklat vårt sortiment, förstärkt organisationen och
förbättrat servicen under 2022 samt levererat vår högsta
försäljningsintäkt någonsin. Mycket arbete kvarstår för att
nå våra uppsatta mål men vi är på god väg och jag hoppas
på en återmtning i konjunkturen och en stabil valuta.
Jag vill slutligen tacka alla medarbetare för deras insatser
och engagemang under året och hälsa nya medarbetare
varmt välkomna till oss. Tillsammans blickar vi nu framåt
mot 2023.
VD har ordet
Johan Folke
Kumla 24 februari 2023
Året 2022 var ett år där vi skulle komma ur coronapandemin
och kunna återgå till en mer normal verklighet. I stället star-
tades ett krig i Europa. Vi fick en kraftigt stigande inflation
och det finns många tecken på att vi är i början av en lågkon-
junktur.
Jag anser med beaktande av dessa utmaningar och ett högt
kostnadsläge under året att vi lyckats balansera vår verk-
samhet väl.
Verksamheten
Under året har våra marknads- och produktsatsningar ökat,
vilket har drivit en del kostnader. Samtidigt bedömer vi att
dessa pågående satsningar stärker vår position och vår
fortsatta utveckling frat. Några exempel på nyutveck-
lade produkter är vårt billaddarsortiment ”SmartCharge”,
uppdaterarat sortimentet inom belysning samt vårt ”Smart
Connect” system som möjliggör att styra det egna hemmet
eller kontoret. Med dagens rekordhöga elpriser finns det
ett uppdämt behov av att effektivisera. Vi bemer att ef-
terfgan av våra energibesparande och kostnadseffektiva
produktlösningar kommer öka, och även vid en försämrad
konjunktur kommer efterfrågan bestå.
Jag kan konstatera att vi under årets inledande sex månader
inte lyckades kompensera oss för det ökade kostnadsläget
och som för Malmbergs del påverkades av generella prisök-
ningar, en svag svensk krona samt kraftiga prishöjningar på
transporter av containers. Läget stabiliserade sig dock något
under andra halvåret i takt med sjunkande transportkostna-
der och genomförda prishöjningar.
Vi har haft fortsatta utmaningar försäljningsmässigt och
resultatmässigt för vissa av våra geografiska områden inom
koncernen men vi ser en återhämtning och följer den utsta-
kade plan som vi har och bemer att potentialen på dessa
områden är stor.
Vi har öppnat två nya butiker i Sverige under året i samband
med genomförda flyttar från tidigare lokaler. Detta påver-
kade försäljningen negativt under en kortare period, men
med butikernas nya läge och bättre tillnglighet är bem-
ningen att dessa kommer att utvecklas starkt.
Våra totala intäkter under 2022 ökade med drygt +5 % och
årsresultatet hamnade i paritet med föregående år.
Lager
Det har under året förekommit leveransstörningar och för-
seningar av inkommande gods vilket medrde att vi valde
en högre lagerhållning för att säkerställa utleveranser och
en fortsatt hög servicegrad till våra kunder. Med en svag
kronkurs, hög inflation och ett obelånat bolag kunde vi se
vissa fördelar av att under begränsad period bygga upp ett
srre varulager. Vi ser nu en återng till mera normalise-
rade inleveranser och kommer anpassa storleken av vårt
varulager efter behov, samtidigt som vi har att beakta valu-
taeffekter av en svag krona.
Vi har en god servicegrad till våra kunder och det nya la-
gersystemet som implementerats har gett positiv effekt på
leveranstid till kund.
Hållbarhet
Arbetet med hållbarhet genomsyrar hela verksamheten
och värdekedjan och är en viktig del för oss att minska vår
Bäste aktieägare,
8 Malmbergs Årsredovisning 2022
Affärsmodell
Vårt mål är att positionera oss som en av marknadens starkaste akrer inom området elmateriel. Det gör vi
genom att kombinera ett brett sortiment av prisvärda kvalitetsprodukter med god logistik, hög servicenivå och
kundanpassade tjänster.
Kärnan i verksamheten är direktimport från tillverkande företag och effektiv distribution – utan fördyrande
mellanhänder.
Malmbergs försäljning är inriktad på tekniska produkter och tjänster och huvuddelen är ”business-to-busi-
ness” och riktar sig till slutkunder inom byggbranschen och till industrierna samt till övriga branscher, bland
annat GDS-marknaden.
Malmbergs strävar efter att kontrollera hela inköpskedjan. Genom att Malmbergs tar en allt större aktiv del i
produktutvecklingen hos våra leverantörer ökar förädlingsvärdet vilket medför ökade vinstmarginaler.
Att minska mellanleden från tillverkare till slutkund och på så vis kunna erbjuda
attraktiva priser.
Vision
Att genom import och distribution tillhandahålla elmateriel direkt från tillverkare och
inom utvalda segment positionera oss som ett ledande handelshus i elbranschen.
Affärsidé
Med hjälp av kunniga och engagerade medarbetare uppnå ökad kundnytta och ökad
lönsamhet genom effektivitet i alla led.
Strategi
Anpassning och anskaffning av produkter som till största delen utgörs av EMV
Effektiv logistik och lagerhantering
God kundnytta
Affärsmodell
9Malmbergs Årsredovisning 2022
Verksamhet
Malmbergs Sverige startade sin nu-
varande verksamhet 1981 då bolaget
ändrade inriktning till att vara ett
import-, agentur- och handelsföretag
med egen distribution och grossist-
försäljning av elartiklar till elinstal-
latörer, grossister och industriföretag.
Under senare år har Malmbergs ökat
sina satsningar på utveckling av egna
märkesvaror, EMV, genom att aktivt
delta i tillverkningsledet med investe-
ringar i såväl produktutveckling som
design. Verksamheten flyttades 1987
till nya och srre lokaler i Kumla, där
verksamheten fortfarande bedrivs.
Huvudkontor och centrallager för hela
koncernen är begna i Kumla.
Från Kumla distribueras varor till
kunder över hela Sverige, samt till
våra dotterbolags huvudlager i Norge,
Danmark och Finland, samt att ex-
portförsäljning till övriga länder sköts
från Kumla. För att förstärka den loka-
la närvaron i respektive land bedrivs
verksamheten genom ett stort antal
butiker. Malmbergs Sverige svarar för
övergripande koncernfunktioner som
ekonomi, inköp, produktutveckling
och marknadsstrategi.
Malmbergs deltar ofta aktivt i leve-
rantörernas produktutveckling. Ett
stort antal produkter lanseras under
egna varumärken, EMV. Produktut-
vecklingen sker kontinuerligt och
antalet nya produkter som tillförs
koncernen ukas ständigt. De nya
produkterna ska komplettera tidigare
produktmix och vara anpassade till
redan befintliga kundgrupper för att
till låga kostnader bidra till en ökad
rörelsemarginal.
Produkterna marknadsförs bland an-
nat genom våra kataloger. Huvudkata-
logen innehåller samtliga Malmbergs
produkter och distribueras till våra
kunder en gång per år. Den totala
upplagan är på 75 000 exemplar.
Malmbergs ”Kundextra” är en in-
formations- och säljbroschyr som
utkommer varje månad och innehåller
produktnyheter och kampanjerbju-
danden till kunderna.
I vår webbutik hittar man den senaste
versionen av våra produkt- och in-
köpskataloger samt aktuella kampan-
jer.
ljorganisationen är uppdelad dels
på en central verksamhet, dels på
lokala butiker. Den centrala bearbet-
ningen sker genom kundbesök och
telefonförsäljning där säljare aktivt
genom kundbek bearbetar kunder.
Centralt placerade produkt- och sälj-
avdelningar ansvarar för storkunds-
bearbetning över hela Sverige samt
även för exportbearbetning. Butiker
leds av en butiksansvarig.
Mässdeltagande är en mycket viktig
del i marknadsföringen. Malmbergs
deltar på mässor såväl inom som
utanför Norden.
Produktutveckling
Inköp
Centrallager
Försäljning
& marknads-
föring
Logistik
Ledning och administration
Kund
Sverige Sverige, Norge, Danmark, Finland
Verksamhetsstruktur
Johan Folke, VD och koncernchef
Vi ska stå på de lokala installatörernas sida när samhället transformeras till en
ny era av uppkopplade liv och en energieffektiv och hållbar elektrifiering!
10 Malmbergs Årsredovisning 2022
Produkter
De flesta av Malmbergs produkter är avsedda för elinstallation. Antalet lagerförda artiklar är cirka 10 000 och
Malmbergs Sverige fungerar som en central lagerhållare för de övriga operativa bolagen inom koncernen.
Produktgrupperna indelas enligt följande:
Smart Connect
Systemet innefattar allt för en smart
installation, för kontoret eller hem-
met. Du kan styra din belysning eller
övervaka ditt garage. I gruppen ingår
”puckar”, kameror, dörrkontakter,
dörrklockor, brandlarm, vattenvar-
nare, belysningsstyrning etc.
Solceller
Högeffektiva solpaneler och växel-
riktare med hög verkningsgrad och
effekt. Gruppen innefattar allt för en
komplett installation.
EV-laddare
Portabla och fasta laddare för instal-
lation i hemmet eller för offentlig
miljö. Med eller utan lastbalansering
och smart styrning för enkel övervak-
ning och hantering.
Installationsmateriel
I gruppen ingår bland annat ström-
brytare, vägguttag, grenuttag,
kopplingsdosor, fästmateriel, stick-
proppar, klockströmbrytare, dimrar,
rörelsevakter och kabelkanaler.
Kabel
I gruppen ingår bland annat instal-
lationskabel, kraftkabel, gummikabel
och data- och elektronikkabel.
Verktyg, stegar och arbetskder
I gruppen ingår bland annat skruv-
mejslar, tänger, skiftnycklar och
hylsnycklar, arbetsstegar i glasfiber
och aluminium, arbetsställningar
samt arbetskläder.
Byggplatscentraler
I gruppen ingår bland annat hu-
vudcentraler, undercentraler och
brukscentraler.
Normprodukter
I gruppen ingår bland annat auto-
matsäkringar, jordfelsbrytare, kopp-
lingsur, strömställare och kapslingar.
Industrikomponenter
I gruppen ingår bland annat elektris-
ka motorer, kontaktorer och startap-
parater.
Data- och nätverksmateriel
I gruppen ingår bland annat patch-
paneler, ISDN-terminatorer, data-
kabeltester, konverteringsverktyg,
nätverksset, konvertrar, fiberkabel,
switchar, hubbar och bredbandsrela-
terade produkter.
Belysningsmateriel
I gruppen ingår bland annat LED-
belysning, glödljusarmaturer,
armaturer för lågenergibelysning,
interiörbelysning, lysrörsarmaturer
för offentlig och industriell miljö,
strålkastare, utomhuslyktor, stolp-
lyktor och ljuskällor. Hembelysning,
som ingår i gruppen belysningsmate-
riel omfattar takplafonder, golv- och
väggbelysning, badrumsbelysning
etc.
Fläktar och värmeprodukter
I gruppen ingår bland annat elek-
triska värmeelement, värmefläktar,
värmekabel för frostskydd samt
bords- och golvfläktar.
Fläktar och värmeBelysningData- och nätverkIndustrikomponenter
Normprodukter
ByggplatscentralerVerktyg, stegar etc.
InstallationsmaterielEV-laddare
SolcellerSmart Connect
Kabel
11Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergs Pro®
Varumärket Malmbergs Pro innefattar en bred serie av högkva-
litativa produkter för professionella elektriker och installatörer.
Sortimentet inkluderar bland annat installationsmateriel, auto-
mation, verktyg, arbetskläder och belysning.
Produkterna är utvecklade tillsammans med svenska ingenjö-
rer och elektriker och uppfyller alla krav på funktion, säkerhet
och miljö. Malmbergs Pro uppfyller även kraven för installation
i offentliga miljöer.
Egna varumärken
En mycket viktig ingrediens i vårt produktutvecklingskoncept är fokuseringen på våra egna varumärken. Vi
samarbetar med våra tillverkare och tar ansvar för hela processen från produktutveckling och produktsäker-
het till marknadsring och distribution.
12 Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergs Home®
Väldesignade, högkvalitativa produkter till rätt pris för installationer i hem-
miljö. I Home-serien hittar du exempelvis belysning, installationsproduk-
ter, kalluftsfläktar samt allt för det smarta hemmet.
Produkterna i Home-serien uppfyller samma hårda kvalitetskrav som vi
ställer på övriga produkter i vårt sortiment.
Egna varumärken
13Malmbergs Årsredovisning 2022
Alla produkter är godkända och certifierade enligt gällande europeiska och internationella standarder.
Egna varumärken
Bygg-Ström®
Varumärket Bygg-Ström vänder sig mot hantverkare
och uthyrare och består av säkra och användbara
produkter för elförrjning till byggen. Sortimentet
består av kabel, elcentraler, värmefläktar, värmeka-
belprodukter, strålkastare etc.
Alla Bygg-Ströms produkter är av högsta kvalitet och
uppfyller de tuffaste kraven på tillförlitlighet, säkerhet
och hållbarhet.
14 Malmbergs Årsredovisning 2022
Butiker
Antal butiker i koncernen
38 st 2022
2022
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
15Malmbergs Årsredovisning 2022
Butiker
SVERIGE
Arlandastad
Borlänge
Borås
Göteborg - Gårda
Göteborg - Mölndal
Göteborg - Ringön
Helsingborg
Jönköping
Karlstad
Kumla
Linköping
Malmö
Norrköping
Stockholm - Bergshamra
Stockholm - Bromma
Stockholm - Hammarby
Stockholm - Haninge
Stockholm - Sveavägen
Stockholm - Västberga
Sundsvall
Umeå
Uppsala
Västerås
Örebro
NORGE
Bergen
Drammen
Fredrikstad
Hamar
Stavanger
Trondheim
Oslo
Vestby
DANMARK
Kolding
Köpenhamn
Søborg
Århus
FINLAND
Helsingfors
Vantaa
16 Malmbergs Årsredovisning 2022
Marknad
MALMBERGS PRODUKTOMRÅDEN
Malmbergs bedriver verksamhet inom tre olika produktområden: Elmateriel, GDS-produkter och
Tillfällig El/Bygg-Ström.
Malmbergs erbjuder ett brett sortiment av elektriska produkter till den professionella marknaden,
av hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser. Våra produkter vänder sig till tre olika marknader:
Leverantörer
Inköpen av produkter sker i första hand från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar
för de gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen, även vad gäller produkter från svenska
tillverkare. Bolaget utvärderar kontinuerligt nya leverantörer eftersom inköpsfunktionen är mycket
viktig för verksamhetens framgång.
Vår affärsidé är baserad på ett kundorienterat sortiment av produkter,
skräddarsydda tjänster, attraktiva priser och snabba leveranser.
Elinstallatörer
El-entreprenörer
OEM-industrier
Grossister
Distributörer
Industriella fastighetsägare
Installatörer & industrier
Järnhandlare
Varuhus GDS
rbutiker
Butiker ex. möbel/belysning
Återförsäljare och GDS
Byggretag
Maskinuthyrningsföretag
Tillfällig el
17Malmbergs Årsredovisning 2022
som ingår i produktområdet elmateriel, men mark-
nadsförs under det egna varumärket Malmbergs
Home. Marknaden för GDS-produkter är svår att
uppskatta då någon tillförlitlig statistik ej finns på
området.
GDS-marknaden i Europas större industriländer mot-
svarar cirka 30 procent av värdet av grossistmark-
naden för elmateriel i dessa länder. I de nordiska
länderna är denna andel lägre men kraftigt ökande
genom att flera utländska aktörer etablerat sig på
den svenska marknaden. Malmbergs uppskattar den
åtkomliga marknaden till cirka 16 miljarder SEK.
Malmbergs GDS-program är ett av de ledande i bran-
schen.
Inom produktområdet GDS marknadsförs också pro-
duktområdet hembelysning. Hembelysning består till
största delen av inredningsbelysning såsom takpla-
fonder, vägg- och golvlampor samt badrumsbelys-
ning.
Kundgrupper
Återförsäljare – exempel på återförsäljare är daglig-
varuhandeln, järnhandlare, belysningsaffärer, bygg-
materialhandlare och e-handelsföretag.
Konkurrenter
Av de företag som har ett komplett program för GDS-
produkter har Malmbergs en stark ställning på den
nordiska marknaden.
PRODUKTOMRÅDET TILLFÄLLIG EL/BYGG-STRÖM
Produktområdets affärsidé är att förse byggbran-
schen med professionell elmateriel för tillfälligt bruk.
I kombination med kundanpassade tjänster kan vi
erbjuda våra kunder ett ledande utbud.
Produktområdet omfattar elmateriel för tillfälliga
anläggningar och består av kabel, elcentraler för
byggarbetsplatser, värmefläktar, portabla elverk,
värmekabelprodukter och strålkastare. Marknaden
för tillfälliga elprodukter följer relativt väl nybyggna-
tionen i de nordiska länderna.
Kundgrupper
Byggföretag – använder tilllliga elprodukter i sin
byggproduktion.
Uthyrningsföretag – bedriver uthyrningsverksam-
het med tillllig el till företag och privatpersoner.
Konkurrenter
Av de företag som har ett komplett program för till-
fällig elmateriel har Malmbergs en stark ställning på
den nordiska marknaden.
Marknad
PRODUKTOMRÅDET ELMATERIEL
Produktområdets affärsidé är att erbjuda profes-
sionella användare, grossister och återrsäljare ett
kundanpassat utbud av elmateriel och tjänster.
Produktområdet omfattar artikelgrupperna: instal-
lationsmateriel, industrikomponenter, normproduk-
ter, fläktar och värmeprodukter, belysningsmateriel,
datatillbehör, nätverksprodukter och kabel. Den
nordiska grossistmarknaden för el- och belysnings-
produkter omsätter cirka 56 miljarder SEK.
Distributionen sker till största delen genom elgros-
sister som i sin tur erhåller produkter från tillver-
kare eller importörer. Marknaden för elmateriel kan
delas in i två huvudmarknader; grossistmarknaden
för elmateriel och marknaden för OEM-industrier.
Marknaden för elmateriel är främst beroende av
elinstallationsmarknaden som i sin tur är beroende
av byggnation- och industriinvesteringar. Markna-
den för OEM-industrier är till stor del beroende av
exportmarknader samt den inhemska efterfrågan på
konsument- och industriprodukter.
Kundgrupper
Elinstallatörer – använder elmateriel i sin dagliga
verksamhet för elinstallationer i villor, hyreshus,
skolor, industrier etc.
Industriföretag – använder elmateriel för eget
bruk, t ex processindustrier, för investeringar och
underhåll i system och anläggningar.
OEM-industrier – använder elmateriel i egna pro-
dukter som tillverkas, verkstadsmaskiner, träbear-
betningsmaskiner etc.
Apparatskåpsbyggare – använder elkomponenter
vid till-verkning av automatikanläggningar, centra-
ler etc.
Data- och elektronikföretag – använder fiberkabel,
switchar, hubbar, konvertrar, patchpaneler etc.
Konkurrenter
På den nordiska marknaden för elmateriel kan kon-
kurrenterna indelas i två kategorier: elgrossistmark-
naden och agenturföretag. På elgrossistmarknaden
finns ett fåtal mycket stora aktörer. De största ak-
rerna på den nordiska marknaden ingår idag i inter-
nationella företagsgrupper med huvudkontor utanför
Sverige. Den andra kategorin är agenturföretag som
säljer direkt till OEM-industrier.
PRODUKTOMRÅDET GDS (GÖR-DET-SJÄLV)
Produktområdets affärsidé är att förse järn-, bygg-,
elfack- och dagligvaruhandeln med konsumentför-
packat elmateriel.
Produktgruppen omfattar butiksförpackat materiel
Strategiska lägen
Huvudkontor och centrallager i Kumla
10 000 lagerförda artiklar på 14 000 m².
Distributionstjänst via vårt centrallager och butiker
Malmberg huvudkontor och centrallager, är belägna i Kumla.
Härifrån distribueras varor direkt till våra butiker i alla de
nordiska länderna och till våra kunder över hela Europa.
HK / centrallager
i Kumla, Sverige
Huvudlager
Helsingfors, Finland
Huvudlager
Köpenhamn, Danmark
Huvudlager
Vestby, Norge
2022 i korthet
668,7 (633,7)
Intäkter MSEK
46,1 (45,1)
Rörelseresultat MSEK
Rörelsemarginal
6,9 % (7,1 %)
4,13 (4,47)
Resultat per aktie kr
20 Malmbergs Årsredovisning 2022
Risker och riskhantering
Malmbergs verksamhet är liksom all affärsverksamhet
förenad med risker. Risker som hanteras väl kan leda till
möjligheter och värdeskapande medan risker som inte tas
om hand kan påverka verksamheten negativt. Riskhante-
ringen syftar till att skapa en balansgång mellan önskan om
att begränsa risk och strävan att uppnå uppsatta mål.
KLIMAT
Risk
Alla FNs 193 medlemsländer antog 2015 en plan med 17
globala mål. Flera av dessa rör vår gemensamma klimatpå-
verkan och de konsekvenser som denna har för miljö och
människa. Ingen kan stå opåverkad av de klimatföränd-
ringar som sker för närvarande, om ingen förändring sker
verkas både natur, livsvillkor för människa och djur och
ekonomi. Därför är en hållbar utveckling viktigt för företa-
gen för att möta den ökade belastningen på vårt jordklot.
Riskhantering
Klimatrisker utr en del i riskhanteringen, både hur vi som
företag påverkar miljön och hur miljön påverkar oss som
företag. Malmbergs arbetar kontinuerligt för att minska
vårt klimatavtryck, exempelvis gällande energiförbrukning,
optimering av transporter och minskning av avfall. Vi ägnar
oss åt omvärldsbevakning för att fånga upp hur de pågå-
ende klimatförändringarna kan påverka vår verksamhet.
KONJUNKTUR
Risk
En generellt minskad efterfrågan i ekonomin utom Malm-
bergs kontroll kan medföra minskad efterfgan och
därmed minskade intäkter.
Riskhantering
Malmbergs mål är att säkerställa en långsiktig och stabil
ekonomisk utveckling. Vi utr därför regelbunden om-
världsbevakning av bland annat marknaden, konkurrensen
och produktutveckling. Malmbergs har en bred kundbas
med kunder i olika storlekar och i olika branscher vilket är
en styrka vid en eventuell konjunkturnedgång. Malmbergs
strävar även efter att stärka våra varumärken på befintliga
marknader. Malmbergs har en fortsatt stabil utveckling
under det senaste året och bemer att vi med vår nya
marknadsprofil Be Brighter är väl rustade inför framtiden.
AFFÄRSETIK
Risk
r Malmbergs är det av stor vikt att våra affärsrelationer
uppfattas trovärdiga. Avsteg från uppförandekod kan på-
verka Malmbergs anseende negativt.
Riskhantering
Malmbergs har en uppförandekod för hur frågor inom af-
färsetik förväntas hanteras, denna innefattar bland annat
nolltolerans mot korruption och mutor. Våra leverantörer
ska som en del av vår leverantörsbedömning skriva under
denna uppförandekod. Alla anställda ska ha tagit del av
Malmbergs uppförandekod och den finns tillgänglig i per-
sonalhandboken. Det är viktigt med ansvarsfulla leverantö-
rer och välinformerade medarbetare.
LEVERANTÖRER/PRODUKT/ SORTIMENT
Risk
Malmbergs leverantörer utr en viktig del i vår värdeked-
ja. De förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt och för oss
möjliggöra ett stort utbud av produkter. Det är av vikt att
tillhandahålla ett brett och attraktivt sortiment av prisvär-
da kvalitetsprodukter och att vara lyhörda för förändringar
inom produktsortimentet, ny teknik och förändringar i
kundernas efterfrågan.
Riskhantering
Malmbergs strävar efter långsiktiga affärsrelationer med
leverantörerna. Vi förntar oss att de arbetar på ett
ansvarsfullt sätt och att de uppfyller våra uppsatta krav.
Vi har en kommunicerad uppförandekod. Efterlevnaden
kontrolleras genom fabriks- och leverantörsbesök och
leverantörsbedömningar. Malmbergs produkter omfattas
av ett antal EU-direktiv såsom RoHs, REACH, WEEE. Bris-
tande lagefterlevnad kan påverka verksamheten negativt.
Testrapporter och certifikat erhålls av leverantörerna för
att säkerställa kraven. I vissa fall låter Malmbergs ett ack-
rediterat testinstitut testa produkten efter erforderlig EU-
standard. Detta för att få tredjepartscertifikat typ SEMKO,
VDE etc. som säkerställer att produkten överensstämmer
med dess EU standarder.
Malmbergs har en hög andel egna varumärken och arbetar
kontinuerligt med att bibehålla och utveckla sortiment av
prisvärda kvalitetsprodukter. Det innefattar även framtag-
ning av nya produkter där efterfrågan, teknologi/funktion
och branschutveckling vägs in. Malmbergs tar på så sätt
ansvar från fabrik till butik, något som gör att vi kan er-
bjuda produkter av god kvalitet till bra priser. En god dialog
med kunderna ger bra möjligheter att fånga upp trender
och önskemål om sortiment. En klimatrelaterad affärsmöj-
lighet ser vi i förändringen av LED produkter där ljusllor
och drivdon ska vara utbytbara. Sortimentet utvecklas
successivt. Det ökar livslängden på en armatur likväl som
det är positivt för miljön. Det är därmed av stor vikt att vi är
med i teknikutvecklingen för att upprätthålla och utveckla
ett sortiment som är skonsammare för klimatet.
INKÖP
Risk
r Malmbergs är det viktigt att tillhandahålla rätt pro-
dukt, i rätt tid, till rätt pris. En ej tillfredsställande inköps-
process kan vara negativt för verksamheten och leda till
mre lönsamhet. Kriget i Europa har medfört srningar
i världshandeln med bla stigande transport-, material- och
energipriser.
Riskhantering
Ansvarsfulla inköp uppnås genom kontinuerlig kontakt
med leverantörerna. I tider med en geopolitisk oro är det
extra viktigt med väl inarbetade och långsiktiga affärsrela-
tioner. Kundens krav på tillgängligheten av produkter gör
leveranssäkerhet extra viktig. En hög andel egna varumär-
ken möjligr inköp utan mellanhänder. Det underttar
arbetet med leverantörsbedömningar, högt ställda säker-
hetskrav, leveranssäkerhet och det möjliggör även att ha
god kontroll över rörelsemarginalen.
21Malmbergs Årsredovisning 2022
Risker och riskhantering
Medvetna inköp görs även för att logistiken ska fungera så
effektivt som möjligt både med tanke på kostnad och miljö,
se avsnittet om transporter nedan.
LAGERHANTERING
Risk
Centrallagrets kapacitet och effektivitet utgör en viktig
del i lagerhanteringen. Om Malmbergs skulle drabbas av
avbrott i denna process kan det medra svårighet att
fullgöra vårt uppdrag gentemot kunderna.
Riskhantering
Malmbergs strävar efter en aktiv lagerhantering. Översyn
sker vid behov av distributionskedjan för att säkerställa ef-
fektivitet, kapacitet och snabb expediering.
TRANSPORTER
Risk
Transporterna berör hela distributionskedjan från leve-
ranr till Malmbergs och vidare till kund. Därr är det
viktigt att ha god kännedom om dem och dess marknad
för att uppttlla en hög transporteffektivitet. Att inte ha
kontroll på transporterna kan påverka både kostnader och
transporternas miljöbelastning i negativ riktning.
Riskhantering
Malmbergs bevakar kontinuerligt transportmarknaden.
rutom pris och val av fraktsätt görs inköp i volymer så att
transporten till Malmbergs ska bli så effektiv som möjligt.
Vid båttransport sker samlastning från respektive hamn
och inköpen anpassas för att fylla containers. Klimatet
kan påverka båttrafiken vid väderrelaterade händelser.
Det finns även ett internationellt krav om att rederierna
ska använda ett bättre bränsle. Den globala pandemin
har medrt ett ojämnt fde av containers som innebar
srigheter att boka plats på båtarna med leveransförse-
ningar och ökade transportkostnader som resultat. Detta
har under senare delen av 2022 normaliserat sig. En god
relation med speditörer och leverantörer underlättar
sådana utmaningar även om Malmbergs har påverkats. När
det gäller leveranser till kund utförs den med lastbil och då
eftersträvar vi en hög fyllnadsgrad.
Vi erbjuder olika leveranslösningar för att tillgodose
kundernas behov av flexibilitet så att de på bästa sätt får
varorna levererade till sig och för att därmed upptthålla
en hög leveranssäkerhet.
KUNDER/FÖRLJNING
Risk
En förutsättning för en stabil ekonomisk utveckling är för-
mågan att attrahera befintliga och nya kunder. Om Malm-
bergs inte ses som en pålitlig leverantör av kunderna både
med avseende på produkter, pris och tillgänglighet kan det
påverka verksamheten negativt.
Riskhantering
Malmbergs har en bred kundbas med kunder i olika stor-
lekar och i olika branscher. Ett tydligt kundfokus är viktigt
och mötet med kunden är betydelsefullt. Det sker i olika
försäljningskanaler; säljare, butik, webb, ordertelefon,
kundtidningar mm. Malmbergs har satsat på att öppna fler
fysiska butiker, detta för att erbjuda våra kunder en mer
personlig service.
Det är även viktigt att se och analysera förändringar i
kundbeteenden och köpmönster så att verksamheten kan
anpassas efter rådande efterfrågan.
Interna rutiner för kreditkontroll och kravhantering finns
för att hantera kreditrisk som kan uppstå om kunden inte
kan fullgöra sina betalningsförpliktelser.
MEDARBETARE
Risk
Medarbetarna är en av Malmbergs mest betydelsefulla till-
gångar. De är en viktig förutsättning för att kunna bedriva
verksamhet med god lönsamhet.
Att inte lyckas med rekrytering, utveckla och behålla med-
arbetare kan påverka verksamheten negativt. Det är även
av vikt att förebygga arbetsrelaterade olyckor och skador.
Riskhantering
Kompetenta och motiverade medarbetare är viktigt.
Deras beslut och agerande driver verksamheten framåt
och skapar gemensamt Malmbergs anseende. En uppfö-
randekod för medarbetare finns för att tydligt klargöra hur
god affärsetik upprätthålls. Frågor om ansvar, delaktighet,
säkerhet och kompentensutveckling hanteras i det dagliga
arbetet.
Tillbud och olyckor på arbetsplatsen innebär risk för med-
arbetares liv och hälsa. Det kan också leda till srningar i
verksamheten. Det systematiska arbetsmiljöarbetet fångar
upp dessa frågor för att minimera den risken.
DIGITALISERING OCH IT
Risk
Digitaliseringen inom ett företag är av stor betydelse då
utvecklingen i samhället går snabbt framåt. Det handlar om
att förenkla och jobba mer effektivt. Det är viktigt att den
infrastruktur vi arbetar i möter de ökade kraven på snabb-
het, tillgänglighet och säkerhet som ställs av våra kunder.
Att erbjuda de tjänster och produkter som kunderna
förväntar sig är en nödndighet för att stå ut i konkurren-
sen. Malmbergs verksamhet är beroende av ett effektivt
IT-sd. Störningar i IT-stödet och oberig åtkomst till
informationen kan ge negativa effekter för verksamheten.
Riskhantering
Malmbergs arbetar kontinuerligt med att uppdatera sina
system och funktioner. Åtrder och rutiner finns för att
upprätthålla hög säkerhet, minimera risken för avbrott och
hantera situationer då avbrott intffar. Malmbergs har
under senare år genomfört projekt för att uppdatera sys-
temstödet. Ett nytt plockprogram har implementerats som
har medrt bättre leveranssäkerhet till våra kunder. En ny
digital telefonväxel har resulterat i ett effektivare utnytt-
jande av resurser främst inom försäljningsorganisationen.
Förbättringarna av hemsidan har fortsatt under året.
Operativ riskhantering och finansiella risker beskrivs i not
13 och not 27.
22 Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernpresentation
Malmbergskoncernen bedriver import-, agentur- och
handelsverksamhet inom tre olika produktområden;
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el.
I Norge, Danmark och Finland bedrivs handeln med
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el genom
helägda dotterbolag.
Antalet lagerförda artiklar i koncernen är cirka 10 000
och Malmbergs Sverige ansvarar för den operativa
verksamheten av koncernens centrallager i Kumla.
Malmbergskoncernens viktigaste kundgrupper är
elinstallatörer, industriföretag, OEM-tillverkare,
62,9%
16,9%
16,5%
3,7%
Sverige
Finland
Danmark
Norge
varuhus, stormarknader, butiker, elektromekaniska
verkstäder, statliga och kommunala förvaltningar,
regioner och energiverk.
Under 2022 stod de utländska dotterbolagen för 37,1
(36,3) procent av koncernens intäkter. Malmbergs har
en bred kundbas med kunder i olika storlekar och
branscher.
Huvuddelen av koncernens inköp och produktutveck-
ling sker centralt genom Malmbergs Elektriska AB
(publ). Koncerngemensamma funktioner såsom cen-
trallager, logistik och ekonomi är lokaliserade i Kumla.
Andel av koncernens intäkter
23Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergs Elektriska AB (publ)
100 %
Malmbergs Asia Electric
Ltd Hongkong 100 %
Malmbergs Elektriske AS
Norge 100 %
Malmberg-Elektro OY
Finland 100 %
Malmbergs UK Ltd
England 100 %
Malmbergs Elektriske
A/S Danmark 100 %
Struktur
Malmbergs Sverige
2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter, kkr 420 421 403 576 399 419 390 997 377 980
Rörelseresultat, kkr 32 530 30 269 31 625 33 973 41 152
Medelantal anställda 114 111 113 107 93
Etablerat 1981.
Andel av koncernens intäkter
62,9%
Koncernpresentation
Johan Folke, VD Sverige
Vi ser stora möjligheter för vårt koncept och sortiment kommande år, vårt sortiment
inom belysning och billaddare ”smart charge” är ett starkt alternativ när marknaden
nästa år ska ställa om inom belysning och resan mot elektrifiering av bilmarknaden
fortsätter.
Malmbergs Norge
2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter, kkr 113 181 110 157 112 645 126 208 137 056
Rörelseresultat, kkr 2 049 3 656 2 845 5 925 4 235
Medelantal anställda 32 30 33 35 39
Etablerat 1987.
Andel av koncernens intäkter
16,9%
Ketil Johannessen, Country Manager Norge
Bedrifter og privatpersoner merket høye strømpriser, renteøkninger og høy inflasjon.
Basert på høye strømpriser og det «grønne skiftet» så ser vi en markant økning av et-
terspørsel etter energieffektive produkter, så vi retter vårt fokus mot denne etterspør-
selen fremover.
Byggeaktiviteten avtok på slutten av året og det har vedvart i starten av 2023, og vil
etter det markedet signaliserer vedvare i alle fall Q1 2023.
24 Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernpresentation
Malmbergs Danmark
2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter, kkr 110 397 94 708 77 833 67 085 65 148
Rörelseresultat, kkr 8 236 7 737 3 239 2 981 4 174
Medelantal anställda 21 20 17 15 12
Etablerat 1992.
Andel av koncernens intäkter
16,5 %
Claus Stahl Borghegn, VD Danmark
2022 blev året med mange store begivenheder. Et fantastisk gensyn med vores kunder
på El & Teknik messen. Jubilæumsfester i både Sverige og Danmark, hvor vi igen kunne
samles med vores fantastiske kollegaer fra hele norden.
Butik Kolding er kommet godt i mål med sit første år, vi har styrket teknisk support i
Søborg, udført energi effektivisering på alle lokationer og ”REUSE” projektet med vores
Volvo Amazon har givet god omtale.
Vi er kommet godt med på bølgen af den grønne omstilling. Vores mange ny-lance-
ringer af energirigtige produkter vil være med til, at sikre os den fortsatte vækst i et
marked, som er påvirket af krigen i Europe. Nye spændende aktiviteter er planlagt for
2023 og vi ser frem til at mødes med mange gamle og nye kunder!
25Malmbergs Årsredovisning 2022
Vuonna 2022 vahvistimme myyntiosastoamme uudella myyntihenkilöllä
pääkaupunkiseudulle, tällä tavoin haluamme kasvattaa läsnäoloamme
asiakkaidemme keskuudessa.
Olemme pitäneet kiinni vanhoista asiakkaistamme ja olemme iloisia kaikista
vuoden aikana syntyneistä uusista asiakaskontakteista sekä kaikista uusista
asiakkuuksista, joita olemme saaneet avata.
Vuosi 2023 tulee olemaan mielenkiintoinen sekä jännittävä, sillä
tuotevalikoimaamme on tulossa paljon ajankohtaisia ja toivottuja tuotteita.
Under 2022 har vi förstärkt vår säljavdelning med en ny säljare för
huvudstadsregionen och med detta vill vi öka vår närvaro ute bland våra
kunder.
Vi har behållit våra trogna kunder och är glada över alla nya kundkontakter som
har knutits under året och alla nya kundkonton vi fått öppna.
År 2023 blir intressant och spännande med en hel del aktuella och efterfrågade
produkter på väg in i vårt varusortiment.
Koncernpresentation
Malmbergs England
Verksamheten i England har operativts lagts ned under 2016 och bolaget är nu
vilande.
Malmbergs Hongkong
Malmbergs etablerade ett representations- och sourcingbolag i Hongkong 2010.
Malmbergs Shenzhen
Som en utveckling av vår verksamhet i Hongkong etablerade Malmbergs ett
representations- och sourcingkontor i Shenzhen 2012.
Malmbergs Finland
2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter, kkr 24 749 25 222 27 554 28 171 32 341
Rörelseresultat, kkr 448 356 529 510 756
Medelantal anställda 10 9 10 10 9
Etablerat 1994.
Andel av koncernens intäkter
3,7 %
Rabbe Johansson, Kontorschef Finland
26 Malmbergs Årsredovisning 2022
KURSUTVECKLING OCH OMSÄTTNING
MEAB B OMX Stockholm GI OMX Stockholm PI Volume
0
50
100
150
200
250
SEK
0
150
300
450
600
750
thousands
2018 2019 2020 2021 2022
Malmbergsaktien
2 593
Antal aktigare den 31 december 2022
47,40
rskurs den 31 december 2022
800 000
Totalt antal A-aktier den 31 december 2022
7 200 000
Totalt antal B-aktier den 31 december 2022
27Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmbergsaktien
AKTIEKAPITAL
Aktiekapitalet i Malmbergs uppgår till 20 000 000
kronor, fördelat på 800 000 aktier av serie A och
7 200 000 aktier av serie B, med kvotvärde 2,50
kronor. Samtliga aktier har lika rätt till andel i
Malmbergs tillgångar och vinst. Varje aktie av serie
A berättigar till tio röster, medan varje aktie av
serie B bettigar till en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Utdelningsnivån är en avvägning mellan markna-
dens krav på direktavkastning och bolagets kapi-
talbehov, som i sin tur fmst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansions-
takt. Det är styrelsens mål att bolaget långsiktigt
ska lämna en utdelning motsvarande lägst 30-50
procent av koncernens resultat efter skatt.
De fem största aktieägarna den 31 december 2022
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 726 464 44,1 70,6
Lannebo Nanocap 642 177 8,0 4,2
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Avanza Pension 220 742 2,8 1,5
Övriga 3 037 379 37,9 20,0
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0
Malmbergs aktier inregistrerades på OTC-listan vid Stockholms Fondrs den 12 mars 1999 och är i dag noterade på Small
Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. En handelspost motsvarar 100 aktier.
Data per aktie
kr 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat 4,13 4,47 3,40 4,34 4,92
Eget kapital 47,39 44,34 41,23 38,12 36,23
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3,26 3,20 9,73 7,09 6,23
Börskurs 47,40 64,80 58,00 62,00 80,80
Utdelning 2,00 1,50 1,50 2,50
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
Ägarstruktur den 31 december 2022
Aktieinnehav Antal aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
1-1000 2 237 485 573 6,1 3,2
1001-10 000 302 864 627 10,8 5,7
10 001-50 000 37 822 525 10,3 5,4
50 001-100 000 8 581 244 7,3 3,8
100 001- 9 800 000 4 446 031 65,5 81,9
Summa 2 593 800 000 7 200 000 100,0 100,0
28 Malmbergs Årsredovisning 2022
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Balansräkningar
kkr 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Goodwill 5 402 5 402 5 402 5 402 5 402
Övriga immateriella tillgångar 557 1 131
Materiella anläggningstillgångar 46 298 47 419 39 079 39 049 41 086
Nyttjanderättstillgångar 109 800 102 226 118 069 141 603
Finansiella tillgångar 12 190 14 016 2 421 1 901 1 792
Summa anläggningstillgångar 173 690 169 063 164 971 188 512 49 411
Omsättningstillgångar
Varulager 293 680 236 755 186 666 214 460 174 116
Kundfordringar 67 815 59 549 58 651 57 148 55 599
Övriga kortfristiga fordringar 6 353 7 258 9 048 5 667 21 508
Likvida medel 51 553 72 959 118 207 78 720 89 082
Summa omsättningstillgångar 419 401 376 521 372 572 355 995 340 305
Summa tillgångar 593 091 545 584 537 543 544 507 389 716
Eget kapital och skulder
Eget kapital 379 107 354 716 329 835 304 999 289 857
ngfristiga skulder
Upplåning 372 1 071 2 173 18 240
Leasingskulder 74 554 71 545 86 603 109 153
Övriga långfristiga skulder 1 246 1 320 1 265 1 321 1 295
Kortfristiga skulder
Upplåning 405 720 7 528 10 022 11 923
Leasingskulder 32 164 27 591 27 573 27 526
Övriga kortfristiga skulder 105 615 89 320 83 668 89 313 68 401
Summa eget kapital och skulder 593 091 545 584 537 543 544 507 389 716
Resultaträkningar
kkr 2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter 668 748 633 663 617 451 612 461 612 525
Övriga intäkter 4 838 3 204 2 850 2 525 2 563
Rörelsens kostnader exkl avskrivningar -588 573 -556 378 -545 013 -535 835 -557 518
Avskrivningar -7 459 -6 210 -6 412 -6 394 -6 514
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar -31 499 -29 137 -28 968 -27 220
Rörelseresultat 46 055 45 142 39 908 45 537 51 056
Finansiella intäkter 1 193 2 442 87 1 278 863
Finansiella kostnader -4 699 -2 753 -5 102 -2 561 -1 158
Resultat före skatt 42 549 44 831 34 893 44 254 50 761
Inkomstskatt -9 494 -9 045 -7 697 -9 572 -11 397
Resultat 33 055 35 786 27 196 34 682 39 364
29Malmbergs Årsredovisning 2022
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Nyckeltal
2022 2021 2020 2019 2018
Rörelsemarginal, % 6,9 7,1 6,5 7,4 8,3
Vinstmarginal, % 6,4 7,1 5,7 7,2 8,3
Uppning, kkr 405 1 092 8 599 12 195 30 163
Likvida medel, kkr 51 553 72 959 118 207 78 720 89 082
Sysselsatt kapital, kkr 486 230 454 944 452 610 453 873 320 020
Avkastning på sysselsatt kapital, % 9,6 10,5 8,8 12,1 15,9
Avkastning på eget kapital, % 9,0 10,5 8,6 11,7 13,6
Avkastning på totalt kapital, % 7,9 8,8 7,4 10,0 12,9
Kapitalomsättningshastighet, ggr 1,2 1,2 1,1 1,3 1,5
Kassalikviditet, % 91,0 118,8 156,5 111,6 206,9
Skuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,3 0,4 0,5 0,1
Soliditet, % 63,9 65,0 61,4 56,0 74,4
Räntetäckningsgrad, ggr 17,5 17,3 7,8 18,3 44,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten, kkr 26 089 25 606 77 811 56 734 49 816
Andel av intäkter utanför Sverige, % 37,1 36,3 35,3 36,2 38,3
Medelantal anställda 180 173 176 170 156
Intäkter per anställd, kkr 3 715 3 663 3 508 3 603 3 926
Definitioner se sid 66.
Kassaflödesanalyser
kkr 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat före skatt 42 549 44 831 34 893 44 254 50 761
Övriga ej likviditetspåverkande poster 45 678 36 196 38 832 36 102 7 449
Erhållen ränta 188 63 87 90 76
Betald ränta -2 583 -2 753 -3 710 -2 561 -1 158
Betald inkomstskatt -10 140 -10 352 -3 573 232 -27 558
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 75 692 67 985 66 529 78 117 29 570
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -49 603 -42 379 11 282 -21 383 20 246
Kassaflöde från den löpande verksamheten 26 089 25 606 77 811 56 734 49 816
Kassaflöde från investeringsverksamheten -4 324 -23 983 -6 840 -3 524 -3 308
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -43 953 -47 754 -29 928 -64 208 -51 866
Årets kassaflöde -22 188 -46 131 41 043 -10 998 -5 358
Likvida medel vid årets början 72 959 118 207 78 720 89 082 93 854
Kursdifferens i likvida medel 782 883 -1 556 636 586
Likvida medel vid årets slut 51 553 72 959 118 207 78 720 89 082
Data per aktie
kr 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat 4,13 4,47 3,40 4,34 4,92
Eget kapital 47,39 44,34 41,23 38,12 36,23
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3,26 3,20 9,73 7,09 6,23
Börskurs 47,40 64,80 58,00 62,00 80,80
Utdelning 2,00 1,50 1,50 2,50
Genomsnittligt antal utesende aktier, miljoner 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
30 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
INTRESSENTER, INTRESSENTDIALOG OCH VÄSENTLIGHETSANALYS
Malmbergs verksamhet påverkar och påverkas av en rad intressenter. För att säkerställa en långsiktig och stabil ekonomisk
utveckling är Malmbergs intressenter, dess förntningar och synpunkter viktiga. Att föra en kontinuerlig dialog med dem
hjälper oss att utveckla ett hållbart företagande. Det säkerställer även att de centrala hållbarhetsfrågor som Malmbergs
definierar ligger i linje med intressenternas förväntningar. Förhoppningen är ett värdeskapande både för oss som företag
och för våra intressenter. Under 2022 har en fortsatt löpande dialog förts med intressenterna. Det sker i olika forum och
dialogformer.
Viktiga frågor för intressenten
Dialogform
1
2
Malmbergs viktigaste intressenter
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
Utveckling av sortiment
Framtagning av nya produkter
Prisvärda kvalitetsprodukter
Långsiktiga relationer med
leverantörer
Uppförandekod
Eektiv logistik
Samlastning vid
båttransporter
Huvudlager i Kumla,
god tillgänglighet av
varor och eektiv
lagerhantering
Produkt/Sortiment Inköp Transport Lagerhantering
Medvetna inköp utifrån
ansvar, kvalitet och pris
Sortiment med egna
varumärken
Malmbergs värdekedja
Denna hållbarhetsrapport avser räkenskapsåret 2022 och omfattar moderbolaget Malmbergs Elektriska AB (publ), org
nr 556556-2781, och samtliga dotterbolag som framgår av not 54 i årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten är upprättad
i enlighet med bestämmelserna i ÅRL 6:e och 7:e kapitlet och redovisas här på sidorna 30-40 med tillägg för beskrivning
av Malmbergs affärsmodell på sida 8. Styrelsen för Malmbergs har vid undertecknande av års- och koncernredovisningen
även godkänt hållbarhetsrapporten.
Hållbara affärer är Malmbergs svar på en hållbar utveckling. Det innefattar inte bara strävan om ekonomisk lönsamhet
med god tillväxt utan även en verksamhet som hanterar frågor om miljö, affärsetik, mänskliga rättigheter, korruption och
sociala förhållanden. Genom att fokusera på dessa fgor och att i varje led se möjligheter och förutse risker gör att en
hållbar utveckling främjas. Även klimatrisker är viktiga att beakta, både hur vi som företag påverkar miljön och hur miln
verkar oss som företag. Se även avsnittet Risker och riskhantering på sidorna 20-21.
Kunder
Leverantörer
Medarbetare
Samhälle
Ägare
Kvalitet
Pris
Leveranssäkerhet
Produkter som utgör
Bättre miljöval
Arbetsmiljö och
arbetsvillkor
Mänskliga rättigheter
Godaärsetik
Anti korruption, mutor
Arbetsvillkor, trygg och
säker arbetsmiljö
Ansvarsfull arbetsgivare
Kompetensutveckling,
delaktighet
Gott ledarskap, målstyrning
Arbetstillfällen
Arbetsvillkor och
arbetsmiljö
Lagefterlevnad
Klimatpåverkan
Lönsamhet och hållbar
utveckling
Avkastning på investerat
kapital
Godaärsetikochmänsk
-
liga rättigheter
Anti-korruption, mutor
Leverantörs-/fabriks
-
besök
Leverantörsbedömning
Uppförandekod
Mässor
Produktutbildning
Personliga möten
Utvecklingssamtal
Enkät
Uppförandekod
Arbetsplatsträ
Myndighetskontakter
Hemsida
Rapporter
Möten
Hemsida
Kundtidningar/katalog
Kundmöten av säljare
och i butik
Kundundersökning
31Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Kunder
Malmbergs erbjuder kunderna ett
brett sortiment av produkter av god
kvalitet till rätt pris. Viktiga inköpskri-
terier för våra kunder är kvalitet, pris
och leveranssäkerhet. Extra fokus
på logistik gör att transportfdet
bevakas i hela distributionskedjan
från leverantör till Malmbergs vidare
till kund. Kontinuerlig utveckling och
effektivisering bidrar till upprätthål-
lande av god leveranskapacitet både
från vårt centrallager och från våra
butiker. Teknikutvecklingen gällande
sortiment är också en viktig para-
meter för våra kunder. Det är även
viktigt att öka kännedomen om att
Malmbergs erbjuder produkter som
utgör ett bättre miljöval. Vår säljorga-
nisation har en viktig roll i att fånga
upp kundernas förändrade inköpsbe-
hov, det innefattar även kundernas
förslag på nya produkter och för-
bättringar. Malmbergs butikskoncept
ökar tillgängligheten och erbjuder
kunden personlig service. Malmbergs
utvecklar ständigt produktutbudet
för att möta förändringar i efter-
frågan. Malmbergs erbjuder olika
leveranslösningar för att tillgodose
kundernas behov av flexibilitet. Vår
webbshop bidrar också till ökad till-
gänglighet. Malmbergs fokuserar på
att bygga långvariga kundrelationer.
Våra kunder kan känna sig säkra på
att våra produkter håller vad vi lovar
då vi tar ansvar fn fabrik till butik.
Leverantörer
Genom långsiktiga affärsrelationer
med leverantörer skapas en hållbar
värdekedja. Det är av vikt att de
uppfyller våra uppsatta krav. När det
gäller kontakten och värderingen av
leverantörer är det inte bara frågor
om kvalitet och miljö som är viktigt
utan även frågor rörande den sociala
aspekten, att leverantören arbetar
enligt internationella regler gällande
mänskliga rättigheter, samt frågor
kring anti-korruption och mutor.
Malmbergs har en dokumenterad
uppförandekod som leverantörerna
har signerat. Kvarstående restriktio-
ner pga Covid-19 gör att leveranrs-
och fabriksbek inte kunnat genom-
föras i önskad omfattning. Leveran-
törerna önskar kontinuitet, ett stabilt
långsiktigt samarbete. Malmbergs
har alltid värnat om en personlig
kontakt med sina leverantörer och
försöker att få till stånd långsiktiga
samarbeten.
Medarbetare
Malmbergs ska verka för att skapa en
social, fysiskt och psykiskt sund arbets-
plats för alla medarbetare. Vi arbetar
för att förebygga ohälsa och olycksfall i
arbetet. Vår personalhandbok tydliggör
våra värderingar och säkerställer att all
personal får samma information. Malm-
bergs vill vara en attraktiv arbetsgivare
och med hjälp av engagerade medarbe-
tare kunna uppfylla kundernas behov
och förväntningar.
Samhälle
Med god lönsamhet och ett stabilt och
ansvarsfullt företagande bidrar Malm-
bergs till samhällsfunktionen. I detta
omfattas arbetstillfällen, arbetsmiljö,
lagefterlevnad och klimatpåverkan.
Ägare
Malmbergs vill skapa värde för aktieä-
gare genom ett ansvarsfullt företagande
med mottot ´Hållbarhet i alla led skapar
affärsmässig lönsamhet. Malmbergs
koncept Be Brighter bidrar till att stärka
varumärket genom ny design och en
tydligare marknadsföring inriktad på att
visa Malmbergs styrkor.
VÄSENTLIGHETSANALYS
Med hjälp av genomförda intressentdialoger har Malmbergs sammanställt en bruttolista på viktiga hållbarhetsfgor, se bild
på föreende sida. Prioritering har sedan skett för att fastställa de mest centrala hållbarhetsfrågorna. De motsvarar det
som intressenterna anser mest betydelsefulla men även, med tanke på affärsstrategi och konkurrenskraft, vara det mest
betydelsefulla för Malmbergs. Syftet är att driva förändring mot en hållbar ekonomi och ett långsiktigt värdeskapande.
Försäljning
Försäljning till kund
via butiker, webbutik
och ordertelefon
Transport
g fyllnadsgrad vid
lastbilstransporter
Kund
Kundbemötande
Kundnytta
Avfall
Producentansvar, miljö-
vänliga förpackningar
Optimerad avfallshantering
Resultat väsentlighetsanalys
Område
Mänskliga rättigheter, Anti-
korruption och Aärsetik
Miljö
Personal – Sociala förhållanden
Produkter / Produkter som utgör Bättre miljöval, Energiförbrukning, Transporter, Avfall
Ansvarsfulla leverantörer – Leverantörsbedömning, Efterlevnad av uppförandekod
Medarbetare–Arbetsmiljö,Arbetsvillkor,Jämställdhet,Aärsetik
Malmbergs centrala hållbarhetsfrågor
32 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
MALMBERGS CENTRALA HÅLLBARHETSFRÅGOR
Total %
Butiker %
Fokus 2023: Fortsatt arbete med att öka försäljningen av andelen produk-
ter som utgör Bättre Miljöval. Utveckla och tydliggöra Malmbergs klassifi-
cering av Bättre Miljöval.
202220212020
19,6
18,8
17,8
ttre miljöval total i %
Halogenfri
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer
202220212020
29,4
28,0
25,8
ttre miljöval butiker i %
Halogenfri - kabel
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer,ibutiksledetharupp-
följning gjorts av installationskabel.
Den största delen av Malmbergs energibehov i vår verksamhet kommer från
upprmning och belysning vid huvudkontoret i Kumla. Ambitionen är att
energiförbrukningen successivt ska övergå till förnybara energikällor. Vid
huvudkontoret pågår arbete med att uka den befintliga solcellsanlägg-
ningen. Bolaget hyr sina butikslokaler och värmekostnaden inr i dessa fall
i hyran. Vid nyetablering strävar vi efter att byta ut belysning mot LED för att
minimera elförbrukningen.
Fokus 2023: Fortsatt bevakning och uppföljning av energiförbrukningen.
Energiförbrukning
Malmbergs produktsortiment utrs till största delen av egna varumärken.
Det ger oss bra möjligheter att kunna påverka och styra hantering mot en
hållbar utveckling. Malmbergs utvecklar ständigt produktutbudet för att
möta förändring i efterfrågan samtidigt som vi har möjlighet via utbudet att
vägleda kunden att göra Bättre Miljöval. I denna process är det viktigt med
samverkan mellan produktavdelningen och säljorganisationen.
Delar av Malmbergs sortiment definierar vi som Bättre Milval. De produkt-
grupper som i nuläget ingår är solceller, laddstationer, LED-produkter och
halogenfria produkter. Varje månad profileras minst en av dessa produkter
som Månadens Miljöval i våra kampanjer gentemot våra kunder.
Resurseffektiva lösningar blir allt viktigare för en mer hållbar livsstil. Inom
området sker stor utveckling både avseende sortiment och teknik. Projekt
med att tydliggöra Malmbergs klassificering av Bättre Miljöval pågår.
I grafen bredvid framgår andelen halogenfria produkter. De bidrar till en
ökad säkerhet vid brand i och med mindre brandspridningsrisk, mindre rök
och mindre risk för förgiftning. Det är inte bara kabel i vårt sortiment som
är halogenfria utan även ex normcentraler, kopplingsdosor, våtrumsfläktar
mm.
MILJÖ
Produkter / Produkter som utgör Bättre Miljöval
TTRE MILJÖVAL
TTRE MILJÖVAL
33Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Transporter
Fokus 2023: Fortsatt arbete för att uppnå hög transporteffektivitet och att ta fram
verktyg för att analysera klimatpåverkan i olika delar av transportkedjan
2022
53%
46%
1%
CO
²
Transporter är en av företagets betydande miljöaspekter. De ber hela distribu-
tionskedjan från leverantör till Malmbergs och vidare till kund.
Malmbergs arbetar för att öka transporteffektiviteten och därmed minska miljö-
verkan. Det sker t.ex. genom en medveten inköpsstrategi då inköp anpassas för att
exempelvis fylla containers och att samlastning av leveranser sker fn Asien. Det
finns även ett internationellt krav om att rederierna ska annda ett bättre bränsle.
ttrafiken fn Asien har under senare delen av 2022, till största delen, normali-
serat sig fn de obalanser som pandemin medförde. En ökad global efterfrågan
resulterade i kapacitetsbrist och förekomst av förseningar. Det resulterade i ökade
transportkostnader. Transporter till kund sker med lastbil. I detta fde arbetar vi
med att få så hög fyllnadsgrad som möjligt för att minska miljöpåverkan. Vi försö-
ker även hitta win/win situationer för att undvika transporter med tomma lastbilar.
Har vi behov av transport i en riktning, kan en annan aktör ha motsvarande behov
men i omvänd riktning. Malmbergs arbetar aktivt för att hantera transporter så
effektivt som möjligt, översyn sker därför kontinuerligt. För vissa interna transpor-
ter har frekvensen setts över. Med färre leveranstillllen har vi upptt samma
försörjning av varor men med en minskad miljöpåverkan. Till en stor del av våra
proffsbutiker sker leverans nattetid. Det ger ett enklare fde genom att transpor-
ten går snabbare (mindre trafik) och kundernas krav på tillgänglighet tillgodoses
eftersom varorna finns i butik direkt på morgonen. Malmbergs erbjuder även olika
leveransalternativ till kunden så att de på bästa sätt får varorna levererade till sig
och för att därmed upprätthålla en hög leveranssäkerhet. Resor i tjänsten med bil
utgör en liten del av de totala transporterna. Arbete pår för att bättre kunna följa
upp klimatpåverkan i olika delar av transportkedjan.
Klimatpåverkan, CO
²
ton
Koldioxidutsläpp, antal ton per transportsätt och år
FlygVägBåt
0
200
400
600
2020
2021
2022
34 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs arbetar kontinuerligt för en optimering av avfallshanteringen.
Ambitionen är att öka återvinningen och därmed minska andelen brännbart.
En ökad omsättning har inneburit att mängden avfall totalt har ökat i ton
jämrt med föregående år. Det ständigt pågående arbetet med att optimera
avfallshanteringen har gjort att andelen återvinning ökat och därmed ande-
len brännbart minskat jämfört med föregående år.
Våra förpackningar ska vara miljövänliga och återvinningsbara så att de har
minsta möjliga påverkan på miljön. Detta är en del av livscykelperspektivet.
Vi strävar efter att välja etablerade tryckerier med dokumenterad erfarenhet
av miljöarbete.
Malmbergs är medlem i El-Kretsen i Sverige AB och är registrerad i EE - &
Batteriregistret hos Naturvårdsverket. Malmbergs är också ansluten till FTI
AB, näringslivets system för återvinning av förpackningar.
Fokus 2023: Fortsatt arbete med att optimera avfallshanteringen och
därmed öka andelen återvunnet avfall
Avfall
202220212020
70
72
74
76
82
Andel återvinning, %
81,4
77,7
74,5
Totalt avfall; andel återvinning och brännbart ton
Total avfall, ton
ÅtervinningBrännbart
202220212020
0
50
100
150
200
Totalt avfall; andel brännbart %
80
78
35Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs har en gemensam sortiments- och inköpsfunk-
tion inom koncernen. För att nå hållbarhet i leverantörsle-
den strävar Malmbergs efter långsiktiga affärsrelationer
med nära samarbete inklusive uppföljning och bedömning.
Det innefattar även att arbeta med mänskliga rättighe-
ter såsom arbetsförllanden, miljö och anti-korruption.
Svårigheten i detta arbete är olika länders förutsättningar.
Främst handlar socialt ansvarstagande i leverantörsked-
jan om samarbete med leverantörerna för att säkerställa
korrekta sociala och miljömässiga villkor. Det handlar även
om villkor i produktionen, kvaliteten på produkterna och
säkerställa kunders krav och förväntningar. Leverantörerna
gör kontinuerliga interna kontroller inom sin verksamhet,
det avser både komponent- och slutproduktskontroll.
r att upprätthålla ett attraktivt utbud av produkter
utvecklas sortimentet ständigt. Förutom en intern samver-
kan mellan produktansvariga och säljorganisationen för att
möta förändring i efterfrågan utgör leverantörerna en bety-
delsefull del i detta arbete med att utveckla ett sortiment av
prisrda kvalitetsprodukter.
Leverantörerna förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt
och att därmed produkter är producerade utifn upp-
ställda krav. Därför har Malmbergs en kommunicerad
uppförandekod, vi gör leverantörs- och fabriksbesök och
genomför leverantörsbedömningar där krav ställs på att
leverantören ska vara certifierad för kvalitet och miljö. Kvar-
stående restriktioner pga Covid-19 gör att leveranrs- och
fabriksbek inte kunnat genomras i önskad omfattning. I
dessa lägen är det av stor vikt med väl inarbetade affärsre-
lationer.
Malmbergs målsättning är att kvaliteten på alla våra åta-
ganden, våra produkter samt tjänster skall framstå som
ett starkt motiv till att göra affärer med oss. Förutom ett
socialt ansvarstagande är det viktigt att rätt vara levereras
i rätt tid. Leveranssäkerheten är en fga som vi ständigt
arbetar med. För att få ett jämnare fde av varor har vi, där
så är möjligt, ändrat sätet att lägga order, vi ser över interna
prognoser för att beställningarna ska vara korrekta och
arbetar för att leverantörerna levererar enligt utsatt tid.
Malmbergs etiska affärsregler är en del av uppförandeko-
den och innebär att afrsmässiga beslut ska fattas utan
personlig vinning och att vi inte erbjuder eller tar emot mu-
tor. Malmbergs har nolltolerans mot korruption och mutor.
Inga brott mot de affärsetiska riktlinjerna har rapporterats
under året.
Fokus 2023: Fortsatt arbete med att utföra och följa upp leverantörsbedömningar, både för nya och befintliga leverantörer.
Dessutom är fokus att kunna återuppta fabriksinspektioner i normal omfattning så snart pandemin tillåter.
Diskrimi-
nering
Barn-
arbete
Miljö-
skydd
Förenings-
frihet
Tvångs-
arbete
Korruption
och mutor
Arbets-
förhållanden
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER, ANTI-KORRUPTION OCH AFFÄRSETIK
Ansvarsfulla leverantörer
36 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Fördelning kvinnor och män
Fördelning kvinnor och män % Malmbergs Sverige 2022
LieseLotte Andersson, HR-chef
Vi eftersträvar en jämställd könsfördelning inom alla delar av företaget.
42%
Kvinnor
58%
Män
37Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
PERSONAL OCH SOCIALA FÖRHÅLLANDEN
Medarbetare
Malmbergs ska skapa en social, fysiskt och psykiskt sund
arbetsplats för alla medarbetare och vill därför kunna
erbjuda en arbetsplats som främjar säkerhet, trivsel och
hälsa. Vi arbetar för att erbjuda god arbetsmiljö och att
förebygga ohälsa och olycksfall i arbetet. Det innefattar
även inhyrd personal. Arbetsledningen har huvudansvaret
för detta arbete. Medarbetaren har ansvar genom att följa
de instruktioner och föreskrifter som finns och att använda
den skyddsutrustning som Malmbergs tillhandahåller.
Arbetsmiljöförhållanden undersöks genom skyddsronder,
avdelningsmöten och medarbetarsamtal.
Löner och anställningsvillkor följer gällande kollektivavtal.
Då ny personal börjar arbeta hos Malmbergs ingår en intro-
duktion för att säkerställa att alla får samma information.
Vår personalhandbok innehåller allmän information om
företaget, policy, betydande miljöaspekter, hållbarhets-
arbete, uppförandekod och uppmuntran att rapportera
tillbud, förbättringar och risker mm.
Medarbetarnas kunskap, motivation och engagemang är
viktig för att kunna leva upp till kundernas förväntningar.
Varje avdelning ser över sina utbildningsbehov.
Fokus 2023: Fortsatt arbete med att skapa förutttningar för en social, fysiskt och psykiskt sund arbetsplats för
alla medarbetare
Medelantal anställda Malmbergs Sverige
202220212020
0
Medelantal anställda
50
150
100
Män
Kvinnor
114
113
111
Alla medarbetare hos Malmbergs ska ha samma rät-
tigheter, skyldigheter och möjligheter oavsett kön, ålder,
grupptillhörighet och bakgrund. Utifrån uppfyllda kompe-
tenskrav strävar Malmbergs vid rekrytering att ha arbets-
grupper med olika sammansättning.
Uppförandekoden för medarbetare beskriver företagets
affärsetiska riktlinjer för att skapa ett gemensamt synsätt
kring miljömässiga och sociala hållbarhetsfrågor. Tydliga
värderingar och välinformerade medarbetare är en förut-
ttning för att minimera risken för korruption och mutor.
Den största risken bedöms finnas i produkt- och inköpspro-
cessen.
Sjukfrånvaro %, Malmbergs Sverige
202220212020
0
Sjukfrånvaro %
2,0
6,0
4,0
6,3
6,1
4,4
8,0
38 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetsredovisning
Styrelse och VD hanterar hållbarhetsfrågor ur ett strategiskt perspektiv och är ytterst
ansvariga för det totala hållbarhetsarbetet. Styrmedel för detta arbete utgörs av vårt
ledningssystem för kvalitet och miljö inklusive policys, det systematiska arbetsmiljöarbetet
och vår uppförandekod. Malmbergs mål och strategier för miljö, socialt ansvar, kundfokus
och engagerade medarbetare är viktiga drivkrafter för vårt långsiktiga arbete. Enrutsätt-
ning för att lyckas med hållbarhetsarbete är att fgorna är prioriterade på ledningsni
samt att de är integrerade i verksamheten. Kvalitets- och miljösamordnare koordinerar
hållbarhetsarbetet. Malmbergs ska bedriva affärer enligt god affärssed och hög affärsetik.
Grunden för verksamheten är uppförandekoden och motsvarar de krav och förväntningar
som Malmbergs har på sina medarbetare och leverantörer. Koden är baserad på ernda
konventioner för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och miljö.
MALMBERGS HÅLLBARHETSARBETE
Malmbergs verksamhet
Företagets policys
Kvalitets-
arbete
ISO 9001
Uppförande-
kod
Arbetsmiljö-
arbete
Miljöarbete
ISO 14001
Styrelse
VD
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet
ORGANISATION OCH STYRNING
39Malmbergs Årsredovisning 2022
Malmberg är certifierad enligt
ISO 9001:2015 och 14001:2015.
Ledningssystemet ska bidra till
att alla processer löper smidiga-
re och att de ständigt utvecklas.
ISO 9001:2015
OCH 14001:2015
EKONOMISK HÅLLBARHET
SOCIAL HÅLLBARHET
EKOLOGISK HÅLLBARHET
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs hållbarhetsarbete utgår från FNs
globala mål. Det urval av mål som Malmbergs
valt att fokusera på framgår i de olika avsnitten
i hållbarhetsredovisningen.
40 Malmbergs Årsredovisning 2022
Hållbarhetspolicy
Genom att systematiskt arbeta med miljö och sociala
frågor inklusive mänskliga rättigheter och anti-korrup
-
tion skapar Malmbergs en hållbar affärsverksamhet.
Miljöarbetet inriktas på minskad klimatpåverkan och
resurseffektivisering - hantering av varor, livscykel-
perspektiv, transporter och energianvändning.
Det sociala arbetet utrs av att främja en god social
miljö såväl för de som arbetar hos Malmbergs som
för de som producerar och levererar våra varor.
Hållbarhetsredovisning
Mångfaldspolicy styrelse
Malmbergs styrelse har som målsättning att över
tid bestå av ledamöter i varierande ålder, kön och
kompetensbakgrund för att få en ökad förståelse för
företagets organisation och verksamhet och därmed
uppnå ett konstruktivt styrelsearbete.
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPOR-
TEN
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB (publ), org.
nr 556556-2781
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrappor-
ten för år 2022 på sidorna 30-40 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR s rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Örebro den 27 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Lena Rutström, Hållbarhetsansvarig
Hållbarhet i alla led skapar
affärsmässig lönsamhet.
Emma Göthlin
Auktoriserad revisor
41Malmbergs Årsredovisning 2022
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) lämnar här 2022 års bolagsstyrningsrapport. Det externa ramver-
ket för bolagsstyrning omfattar viktiga lagar och regelverk såsom bland annat Aktiebolagslagen, Nasdaq OMX
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning och IFRS redovisningsstandarder. Viktiga
interna regelverket omfattar Bolagsordning, Arbetsordning för styrelse och utskott samt VD-instruktion, samt
övriga tillämpliga interna instruktioner och policys.
AKTIEÄGARNA
Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag
noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. Aktieka-
pitalet uppgår till 8 miljoner aktier, varav 800 000 är av serie A och
resterande av serie B.
Samtliga aktier har lika rätt till andel i Malmbergs tillgångar och
vinst. Varje aktie av serie A bettigar till tio röster, medan varje
aktie av serie B berättigar till en röst.
BOLAGSORDNING
I bolagsordningen framgår bland annat bolagets verksamhet, säte,
styrelsens storlek, aktiekapitalets storlek, föreskrifter om olika
aktieslag, antal aktier och hur bolagsstämman sammankallas.
Bolagsordningen innehåller inga bestämmelser om tillsättande
eller entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av bo-
lagsordningen. Ändring av bolagsordningen ska fastställas av års-/
bolagsstämman. Bolagsordningen finns på Malmbergs hemsida
www.malmbergs.com.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets
utgång. Stämman ska hållas i Kumla eller i Stockholm.
Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade i aktiebo-
ken och som anmält deltagande har rätt att delta och rösta för sitt
totala aktieinnehav.
Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex veckor och senast
fyra veckor före stämman genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och i Svenska Dagbladet. Kallelse ska även skickas med
post till varje aktieägare vars postadress är känd för bolaget i de
fall gällande aktiebolagslag så föreskriver.
Vid årsstämman prövas frågor avseende bland annat aktieutdel-
ning, fastställande av årsredovisning, val av styrelseordförande,
styrelseledamöter och i förekommande fall revisorer, ersättning
till styrelse och revisorer, hur valberedningen ska utses och om
ansvarsfrihet för styrelsen och VD för det gångna året samt andra
frågor som hänförts till stämman. Malmbergs årsstämma hölls 26
april 2022 i Kumla.
De fem srsta aktieägarna den 31 december 2022
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 726 464 44,1 70,6
Lannebo Nanocap 642 177 8,0 4,2
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Avanza Pension 220 742 2,8 1,5
Övriga 3 037 379 37,9 20,0
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0
Beslut som togs vid årsstämman 2022:
Stämman fastställde den av styrelsen
framlagda resultat- och balansräkningen för
Malmbergs Elektriska AB (publ) samt koncer-
nens resultat- och balansräkning. Styrelsen
och verkställande direkren beviljades
ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2021.
Stämman fastställde enligt styrelsens förslag
utdelningen till 1,50 kronor per aktie.
Till styrelseledamöter omvaldes av årsstäm-
man Brn Ogard, Pernilla Folke, Johan Folke,
Conny Svensson, Inger Carlsson och Ulf
Gejhammar. Till styrelseordförande valdes
Björn Ogard. Årsstämman beslutade att
styrelsearvode ska utgå med totalt 810 kkr
att fördelas enligt följande: 210 kkr till sty-
relsens ordförande och 150 kkr vardera till
övriga ledamöter som inte är anställda inom
koncernen.
Till revisionsretag valdes på ett år Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB med huvud-
ansvarig revisor Gert-Ove Levinsson och
Emma Göthlin som medpåskrivande revisor.
Arvode till revisionsföretag ska utgå enligt
löpande räkning.
Stämman beslutade att ersättningen till de
fem personer som utgör koncernledningen
ska utgöras av fast lön, pension samt övriga
förmåner. Styrelsen får frångå de av års-
stämman beslutade riktlinjerna om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar
det.
Beslutades att bemyndiga styrelsen att, vid
ett eller flera tillfällen fram till nästa års-
stämma, besluta om emission av nya
B-aktier till ett totalt antal om maximalt
800 000.
Stämman beslutade att valberedningen inför
årsstämman 2023 ska bestå av två represen-
tanter för ägarna. Namnen på valberedning-
ens ledamöter ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämman 2023.
Nästa årsstämma hålls tisdagen den 25 april
2023 i Malmbergs lokaler i Kumla.
42 Malmbergs Årsredovisning 2022
närvarar vid vissa av utskottets möten. Utskottet ansvarar
också för utvärdering av revisionsarbetet samt beredning
av val av revisor. Revisionsutskottet utgjordes under 2022
av Inger Carlsson, som också var ordförande, och Pernilla
Folke. Detta är ett avsteg fn koden då en majoritet av
ledamötena ska vara oberoende. Revisionskommittén
har bestått av två personer varav endast ordrande är
oberoende i förllandet till bolaget och bolagsledningen.
Båda innehar redovisningskompetens som krävs enligt
aktiebolagslagen. Under året höll revisionsutskottet tre
möten. Vid dessa var bolagets revisor med för avrapporte-
ring av revisionen. Därutöver har revisionsutskottet främst
avhandlat bolagets finansiella rapporter och utvärdering
av bolagets arbete med risk och intern kontroll.
REVISORER
På årsstämman 2022 valdes fram till årsstämman 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till revisorer med
Gert-Ove Levinsson som huvudansvarig revisor och Emma
thlin som medskrivande revisor. Revisorn har lämnat
rapport till revisionsutskottet över revisionsuppdraget
och även beträffande den interna kontrollen i koncernen
vid möten i september och november 2022 samt i fe-
bruari 2023. Granskning av koncernens bolag samordnas
av Öhrlings PricewaterhouseCoopers. Revisionen sker i
enlighet med aktiebolagslagen, International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Revisionen
av årsredovisningshandlingarna för legala enheter utanför
Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och andra
tillämpliga regler i respektive land samt i enlighet med god
revisionssed enligt International Federation of Accoun-
tants (IFAC) med avgivande av revisionsberättelse för de
legala enheterna.
STYRELSE
Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) består av
sex ledamöter valda av årsstämman. Styrelseordförande
är Björn Ogard och ledamöter är Johan Folke, Pernilla
Folke, Conny Svensson, Inger Carlsson och Ulf Gejhammar.
Malmbergs strävar efter mångfald och att över tid ha en
jämn fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagsla-
gen, bolagsordningen, Svensk kod för bolagsstyrning och
den arbetsordning som styrelsen fastställt för sitt arbete.
Styrelsens arbetsordning innefattar bland annat regler
för styrelsens övergripande arbetsuppgifter, styrelsens
arbetsfördelning samt rutiner, antal möten som ska hållas
Ersättning och övriga förmåner under 2022 (kkr)
Grundlön/styrelsearvode Övriga förmåner Pensionskostnad Övrig ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 8 218
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD Johan Folke, grundlön
1 791 293 623 2 707
Andra ledande befattningshavare (4 st)
3 917 366 602 4 885
Summa
6 518 659 1 225 8 8 410
Bolagsstyrningsrapport
VALBEREDNING
På årsstämman 2022 beslutades att valberedningen inför
årsstämman 2023 ska bestå av två representanter för
ägarna. Sammansättningen av valberedningen är ett av-
steg från kodens regelverk. Anledningen är att ägarförhål-
landena är enkla och koncentrerade. Valberedningen ska
utse ordförande inom sig. Namnen på valberedningens
ledamöter ska offentliggöras snarast möjligt därefter, dock
senast sex månader före årsstämman 2023. Mandatperio-
den för den utsedda valberedningen ska löpa intill dess att
ny valberedning har tillttt. För det fall någon av valbered-
ningens ledamöter avgår, ska valberedningen ha rätt att
utse en annan representant att ersätta sådan ledamot.
Den 27 september 2022 offentliggjordes medlemmarna
i valberedningen i ett pressmeddelande. Valberedningen
består av ordförande Johan Folke och Björn Ogard, ut-
sedda av familjen Folke och övriga huvudägare. Valet av
ledamöter är avsteg från koden med samma motivering
som ovan. 2022 års valberedning har hållit ett ordinare
möte där man arbetat med förslag till beslut till årsstäm-
man 2023 i frågor kring nomineringar och arvoderingar.
ERSÄTTNINGS- OCH REVISIONSUTSKOTT
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott bestående av
ordrande Björn Ogard och Johan Folke. Detta är ett av-
steg från koden då ledamoten Johan Folke inte är oberoen-
de i förhållande till bolaget eller bolagsledningen. Arbetet
leds av ordföranden och innefattar frågor om ersättnings-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen, utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som års-
stämman ska fatta beslut om samt gällande ersättnings-
nier och strukturer. Under året har ersättningsutskottet
haft två möten och däremellan kontinuerlig avstämning
efter behov.
Styrelsen har under 2022 utsett ett revisionsutskott som
består av två av styrelsens ledamöter. Revisionsutskot-
tets ansvarsområden regleras i en arbetsordning som
fastställs av styrelsen. Revisionsutskottet ska bereda
styrelsens arbete med kvalitetssäkring av den finansiella
rapporteringen, vilket bland annat inkluderar att be-
handla väsentliga redovisningsfrågor. Utskottet har också
ett särskilt ansvar för att övervaka företagsledningens
arbete med intern kontroll, skattehantering, risker och
bolagsstyrningsfrågor. Revisionsutskottet träffar löpande
revisorn för att få information om revisionens inriktning,
omfattning och resultat. Det sker genom att utskottet tar
del av revisorns skriftliga rapportering och att revisorn
43Malmbergs Årsredovisning 2022
Bolagsstyrningsrapport
leder utvärderingen av styrelsens arbete. I utvärderingen
ingår frågeformulär och diskussioner. Under 2022 svarade
styrelseledeterna på skriftliga fgeformulär. Som en
del av utvärderingsprocessen hade också styrelseordfö-
randen diskussioner med styrelseledamöterna. Utvärde-
ringarna diskuterades vid ett styrelsemöte.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelse-
arvode enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår
ej till ledamot anställd inom koncernen. Vid årsstämman
den 26 april 2022 beslutades att ett arvode till styrelsens
ledamöter, för tiden intill dess nästa årsstämma hållits,
skautgåmedsammanlagt810 000kronor.Tillordförande
utgår210 000kronorochtillövrigafemledamöter150 000
kronor vardera.
KONCERNLEDNING
Koncernledningen består av koncernchef Johan Folke
(även VD moderbolag), Ekonomichef Lena Rutström, HR-
chef LieseLotte Andersson, Country Manager Norge Ketil
Johannessen samt VD Danmark Claus Borghegn. Moder-
bolagets VD leder arbetet i koncernledningen.
ERSÄTTNINGAR TILL KONCERNLEDNING
Till koncernchef och andra ledande befattningshavare ut-
går enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även
Övriga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersätt-
ningar som avser milersättning.
PENSION
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner.
Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets
resultat. Pensionsåldern för koncernchef och andra
ledande befattningshavare är 66 år. Pensionspremien upp-
går till högst 35 procent av grundlönen för andra ledande
befattningshavare.
UPPSÄGNINGSTID
För koncernchef är ömsesidig uppsägningstid sex måna-
der och för andra ledande befattningshavare, två till sex
månader.
AVGÅNGSVEDERLAG
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för
styrelsens ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande
befattningshavare.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
AVSEENDE DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Syftet med intern kontroll betffande den finansiella
rapporteringen är att säkerställa att denna är tillförlitlig
och att de finansiella rapporterna är upprättade i överens-
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar
och förordningar följs samt att krav på noterade bolag
efterlevs.
per verksamhetsår, vad som ska behandlas, former för
den löpande ekonomiska rapporteringen samt arbetsför-
delning mellan styrelsen och verkställande direktören.
I instruktion till verkställande direktören regleras dennes
arbetsuppgifter och rapporteringsskyldighet gentemot
styrelsen. Vanligtvis hålls fyra styrelsemöten per år samt
ett konstituerande. Då behandlas kvartalsrapporter och
bokslutskommuniké. Kallelse och skriftligt underlag för
beslut och rapporter utsänds till styrelsen en vecka före
varje styrelsete. I ärenden som avses bli föremål för be-
slut får styrelsen vanligtvis ett skriftligt underlag i förg.
Styrelsen erhåller löpande under året månadsrapporter
som belyser koncernens ekonomiska och operationella
utveckling.
Styrelsen övervakar redovisning och finansiell rapporte-
ring för koncernen och utvärderar avrapportering från
revisionsutskottet som håller en löpande kontakt med
revisorerna samt granskar deras plan för arbetet och
ersättningen härför.
STYRELSENS ARBETE UNDER 2022
Under verksamhetsåret 2022 har styrelsen haft sex proto-
kollförda sammanträden.
Närvaro
Oberoende till
bolaget
Oberoende till
större aktieägare
Björn Ogard 6 av 6 Ja Ja
Johan Folke 6 av 6 Nej Nej
Pernilla Folke 6 av 6 Nej Nej
Conny Svensson 6 av 6 Ja Ja
Inger Carlsson 6 av 6 Ja Ja
Ulf Gejhammar 4 av 6 Ja Ja
Ärenden som avhandlats under året är bland annat:
Bokslutskommuniké, årsredovisning samt
kvartalsrapporter
Ekonomisk uppföljning av verksamheten
Budgetdiskussioner
Affärsplaner, finansiella planer och prognoser
Koncernens organisation
Kapital- och finansieringsfrågor
Policy och instruktioner
Rapportering av revisionsfrågor
Uppföljning av extern revision
Avrapportering från revisionsutskottet
Utvärdering av VDs arbete
Övergripande och långsiktiga mål för verksamheten
Strategisk inriktning för verksamheten
Hållbarhetsredovisning
Större löpande investeringar
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomr årligen en utrdering av sitt arbete.
Utvärderingen avser arbetsformer och arbetsklimat
liksom huvudinriktningen för styrelsens arbete. Utvärde-
ringen används som ett verktyg för att utvärdera styrel-
sens arbete. Styrelseordrande tar varje år initiativ till och
44 Malmbergs Årsredovisning 2022
Bolagsstyrningsrapport
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGS-
STYRNINGSRAPPORTEN
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för år 2022 på sidorna 41-45 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av bolags-
styrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämrt med den
inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upp-
lysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket
punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31
§ andra stycket samma lag är förenliga med årsre-
dovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Örebro den 27 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
INTERNREVISION
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernledningens
operativa karaktär för närvarande inte motiverar en egen intern-
revision. Som beskrivs under kontrollmiljö nedan utförs uppfölj-
ningen i stället av styrelsen samt koncernledningen. Kontrollnin
bems uppfylla bolagets behov, men en årlig bemning görs av
behovet av en egen internrevisionsfunktion.
KONTROLLMILJÖ
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsens arbetsordning
och instruktioner för VD avser att säkerställa att den interna kon-
trollmiljön fungerar väl. Merparten av koncernbolagen använder
ett enhetligt system för inrapportering av finansiell information.
Styrelsen har tillsatt ett särskilt revisionsutskott med ansvar att be-
reda styrelsens kvalitetssäkring av den finansiella rapporteringen.
Finansiella rapporter upprättas månads- och kvartalsvis i koncer-
nen, moderbolaget och dotterbolagen. I samband med rappor-
terna görs analyser som syftar till att säkerställa den finansiella
rapporteringen.
Koncernchefen för en tät dialog med dotterbolagens ledningar och
har utrdat ett antal styrande dokument avseende intern kon-
troll som har delgivits berörd personal. Uppföljning av att dessa
efterlevs och att den interna kontrollen fungerar effektivt görs
regelbundet. Resultaten följs sedan upp av revisionsutskottet samt
extern revisor. Resultatet av den interna kontrollen delges styrel-
sen löpande.
RISKBEDÖMNING
Riskbemningen innebär att en analys har gjorts för att identi-
fiera områden där det finns risk för väsentliga fel i den finansiella
rapporteringen. Riskbedömningen prövas och uppdateras årligen
vid behov av ledningen och rapporteras till styrelsen.
KONTROLLAKTIVITETER
Kontrollaktiviteterna har som syfte att förebygga, upptäcka och
korrigera fel i den finansiella rapporteringen. Aktiviteterna består
dels av analys av verksamheternas resultat- och balansräkningar,
kassaflöden och nyckeltal, dels av löpande avstämningar och upp-
följningar.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Styrelsen fastställer koncernens årsredovisning och bokslutskom-
muniké samt uppdrar åt VD att avge kvartalsrapporter. Samtliga
ekonomiska rapporter sänds först till NASDAQ OMX Stockholm. De
distribueras även till alla aktigare som så önskar. På Malmbergs
hemsida www.malmbergs.com publiceras bokslutskommuniké,
årsredovisning, kvartalsrapporter och pressmeddelanden.
UPPFÖLJNING
Styrelsen analyserar och utvärderar löpande finansiella rapporter
avseende koncernens ställning och resultatutveckling. Uppföljning
görs även av revisorernas rapportering avseende granskningen av
den interna kontrollen.
Kumla 2023-03-27
Styrelsen
Emma Göthlin
Auktoriserad revisor
45Malmbergs Årsredovisning 2022
Björn Ogard, född 1946
Styrelseordförande
Ledamot sedan 1998.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet: Företagsled-
ning inom Swedish Match, Euroc,
Trelleborgskoncernen och Samhall.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Pernilla Folke, född 1979
Ledamot sedan 2009.
Utbildning: Fil mag. i Informatik.
Arbetslivserfarenhet:
Egenretagare inom IT. Beslutsdskonsult.
Aktieinnehav i Malmbergs:
60 000 aktier av serie B.
Conny Svensson, född 1951
Ledamot sedan 2012.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
retagsledning och vVD i Malmbergs
fram till 2004.
Aktieinnehav i Malmbergs:
3 045 aktier av serie B.
STYRELSE
Johan Folke, född 1977
Ledamot sedan 2000.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
vVD i Malmbergs.
Aktieinnehav i Malmbergs:
65 000 aktier av serie B.
Inger Carlsson, född 1956
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet:
Auktoriserad revisor och partner inom
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC).
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
KONCERNLEDNING
REVISOR
Johan Folke, född 1977
VD, koncernchef
Anställd sedan 1998.
Utbildning: Marknadsekonom.
Ledamot sedan 2000.
Aktieinnehav i Malmbergs:
65 000 aktier av serie B.
Ulf Gejhammar, född 1955
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilingenjör.
Arbetslivserfarenhet: Ledande befattningar
inom bygg- och byggmaterialindustrin, samt
i koncernledningen för DHL Express Sverige.
Sedan 2010 konsult och styrelsearbetare.
Aktieinnehav i Malmbergs:
5 000 aktier av serie B.
Claus Stahl Borghegn, född 1968
VD Danmark
Anställd sedan 2018.
Utbildning: Eltekniker.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Ketil Johannessen, född 1970
Country Manager Norge
Anställd sedan 2020.
Utbildning: Ingenjör.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Bolagsstyrningsrapport
LieseLotte Andersson, född 1954
HR-chef
Anställd sedan 1982.
Utbildning:
Redovisningsekonom.
Aktieinnehav i Malmbergs:
2 000 aktier av serie B.
Lena Rutstm, född 1964
Ekonomichef
Anställd sedan 1999.
Utbildning: Civilekonom.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
dd 1964, Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Emma Göthlin
dd 1991, Auktoriserad revisor
Medpåskrivande revisor
46 Malmbergs Årsredovisning 2022
rvaltningsberättelse
Verksamheten
Malmbergskoncernen, som genom sitt moderbolag, Malm-
bergs Elektriska AB (publ), är noterad på Small Cap-listan
på NASDAQ OMX Stockholm, bedriver förutom i Sverige
verksamhet genom fyra rörelsedrivande dotterbolag i
Norge, Danmark, Finland och Hongkong. Verksamheten
i England avvecklades operativt under 2016. Malmbergs
importerar, lagerr och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och handelsverksamhet
med elmateriel.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Nya butiker har öppnats i Mölndal och i Bergshamra.
Marknad och försäljning
Intäkterna uppgick under perioden januari-december 2022
till 668 748 (633 663) kkr.
Resultat och ställning
Resultatet före skatt uppgick under perioden till 42 549
(44 831) kkr. Avkastningen på eget kapital uppgick till 9,0
(10,5) procent och soliditeten uppgick till 63,9 (65,0)
procent. Resultatet per aktie uppgick till 4,13 (4,47) kr.
För definitioner se not 1 Redovisningsprinciper.
Flerårsjämförelse koncernen
rdenitionersenot1.
2022 2021 2020 2019 2018
Intäkter, kkr
668 748 633 663 617 451 612 461 612 525
Resultat före skatt, kkr
42 549 44 831 34 893 44 254 50 761
Balansomslutning, kkr
593 091 545 584 537 543 544 507 389 716
Soliditet, %
64 65 61 56 74
Avkastning på totalt kapital, %
8 9 7 10 13
Avkastning på eget kapital, %
9 10 9 12 14
Antal anställda, st
180 173 176 170 156
Varulager
Varulagret den 31 december 2022 uppgick till 293 680 kkr
jämrt med 236 755 kkr den 31 december 2021.
Investeringar
Koncernens nettoinvesteringar under perioden januari-
december 2022 uppgick till 4 324 (23 983) kkr. Nettoinves-
teringar definieras som anskaffningar minskat med försälj-
ningar, vilket specificeras i koncernens kassaflödesanalys.
Finansiering och likviditet
Kassafdet från den löpande verksamheten var 26 089
(25 606) kkr. Likvida medel uppgick per 31 december 2022
till 51 553 kkr jämrt med 72 959 kkr 31 december 2021.
Beviljade, men ej utnyttjade, belopp på checkkningskredit
uppgick i koncernen till 45 000 (45 000) kkr den 31 december
2022.
Personal
Antalet anställda i koncernen uppgick till 180 (173) personer
den 31 december 2022.
Moderbolaget
Moderbolaget omsatte under perioden 559 927 (520 096)
kkr. Resultatet efter finansiella poster var 34 196 (31 565) kkr.
Flerårsjämförelse moderbolaget
rdenitionersenot1. 2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning, kkr 559 927 520 096 508 575 510 335 499 241
Resultatefternansiellaposter,kkr
34 196 31 565 30 115 35 116 53 043
Balansomslutning, kkr 403 737 373 116 354 377 343 224 336 177
Soliditet, % 79 81 82 78 77
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Efter periodens utgång har inga händelser intffat som
väsentligt påverkat denna årsredovisning.
Framtidsutsikter
Vi ser fortfarande ljust på framtiden och trots en avmatt-
ning i konjunkturen tror vi att efterfgan på prisrda
artiklar kommer att fortsätta. Det finns dock omvärldsfak-
torer utom vår kontroll som kan påverka detta och bromsa
utvecklingen. Vi har under åren lanserat flera nya spännan-
de omden och produkter som har en stor tillväxtpotential
och vi har idag ett väl utbyggt butikst av proffsbutiker
som vi fortsätter att utveckla. Vår afrsidé står sig stark
och även om allt fler idag har valt samma väg, ligger vi i
framkant av kunskap, erfarenhet och produktutveckling.
Det i kombination med vår och våra kunders digitalisering
gör att vi räknar med en positiv utveckling framåt.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderar fordringar, likvida medel, rörelseskulder och
upplåning. Tillämpade redovisningsprinciper framgår av not
1 Redovisningsprinciper.
Operativ riskhantering
Risker hanteras i verksamhetsprocesser och är en natur-
lig del av affärsverksamheten. Risker identifieras och det
görs en sannolikhetsbedömning av att de intffar och en
uppskattning av eventuella följder. Därefter vidtas åtgärder
för att minska riskexponeringen och begränsa eventuella
negativa följder. Hanteringen av de operativa riskerna be-
skrivs närmare i not 13.
Finansiell riskhantering
Koncernen är exponerad för finansiella risker, valuta-, pris-,
ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Hanteringen av dessa
risker beskrivs närmare i not 27.
Aktier och aktieinnehav
Malmbergs B-aktie är noterad på Small Cap-listan på
NASDAQ OMX Stockholm. Antal aktier uppgår till 8 000 000
st fördelat på 800 000 st A-aktier och 7 200 000 st B-aktier,
med kvotvärde 2,50 kronor. Samtliga aktier har lika rätt till
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredovisning samt koncernredo-
visning för räkenskapsåret 2022-01-01–2022-12-31.
47Malmbergs Årsredovisning 2022
andel i Malmbergs tillgångar och vinst. Varje A-aktie berätti-
gar till tio röster och varje B-aktie till en röst. Huvudägare är
familjen Folke med 71 procent av rösterna.
Transaktioner med närstående
Avtal finns med Qontrol Business Intelligence Folke AB om
inköp av IT-tjänster. Se vidare information not 6.
Bolagsstyrning
Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktie-
bolag noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stock-
holm. Malmbergs bolagsstyrning baseras därför på svensk
lagstiftning och svenska regelverk såsom aktiebolagslagen,
noteringsavtalet och bolagets bolagsordning. Malmbergs
tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. Sty-
relsens arbetsordning och instruktioner för VD avser att
kerställa att den interna kontrollmiljön fungerar väl. Mer-
parten av koncernbolagen använder ett enhetligt system
för inrapportering av finansiell information. Vidare infor-
mation framgår av bolagsstyrningsrapporten som finns på
Malmbergs hemsida www.malmbergs.com.
Uppföljning
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som analyserar och
utvärderar löpande finansiella rapporter avseende koncer-
nens ställning och resultatutveckling. Uppföljning görs även
av revisorernas rapportering avseende granskningen av
den interna kontrollen och den finansiella rapporteringen.
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernled-
ningens operativa karaktär för närvarande inte motiverar
en egen internrevision.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Till koncernchef och andra ledande befattningshavare utgår
enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även Öv-
riga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersättningar
som avser milersättning. Mer information om löner och
ersättningar samt riktlinjer till ledande befattningshavare
under året och de som föreslås gälla för det kommande
året framgår av not 7.
Produktutveckling
Malmbergs bedriver ingen egen forskning och utveckling
utan deltar ofta aktivt i leverantörernas produktutveckling.
Ett stort antal produkter lanseras under egna varumärken.
Produktutvecklingen sker kontinuerligt och antalet nya
produkter som tillförs koncernen utökas ständigt.
Miljö
Malmbergs direkta påverkan på miljön bems som liten
då företaget bedriver verksamhet inriktad på handel och
distribution och endast har en begränsad tillverkning.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 2,00 (1,50)
kronor per aktie. Som avstämningsdag för utdelning
föreslås den 27 april 2023. Utbetalning genom Euroclear
Sweden AB beräknas kunna ske den 3 maj 2023.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 267 446 758,40
Årets vinst 26 950 833,11
294 397 591,51
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägarna lämnas utdelning på 2,00 kr/aktie 16 000 000,00
i ny räkning balanseras 278 397 591,51
294 397 591,51
Till grund för sitt förslag till utdelning har styrelsen enligt
18 kap 4 § i aktiebolagslagen bedömt moderbolagets och
koncernens konsolideringsbehov, likviditet, ekonomiska
ställning i övrigt samt förmåga att på sikt infria sina åtagan-
den. Koncernens soliditet uppgår enligt årsredovisningen
till 64 (65) procent och likvida medel till 51,6 (73,0) miljoner
kronor. Styrelsen har också tagit hänsyn till moderbolagets
resultat och ekonomiska ställning och koncernens ställ-
ning i övrigt. Styrelsen har härvid tagit hänsyn till kända
förllanden som kan ha betydelse för moderbolagets och
koncernbolagens ekonomiska ställning. Den föreslagna
utdelningen begränsar inte bolagets investeringsförmåga
eller likviditetsbehov och det är styrelsens bedömning att
den föreslagna utdelningen är väl avvägd med hänsyn till
verksamhetens art, omfattning och risker samt moderbola-
gets och koncernens kapitalbehov.
Övrigt
Resultatet av koncernens och moderbolagets verksam-
het samt den ekonomiska ställningen för koncernen och
moderbolaget vid räkenskapsårets utgång framgår i övrigt
av efterföljande resultaträkningar och balansräkningar med
tillhörande noter.
rvaltningsberättelse
48 Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2022 2021
Resultaträkning
Rörelsens intäkter 1
Intäkter 2 668 748 633 663
Övriga intäkter 3 4 838 3 204
Summa intäkter 673 586 636 867
Rörelsens kostnader
Handelsvaror 4 -356 105 -342 796
Övriga externa kostnader 5, 6 -116 272 -105 553
Personalkostnader 7, 8 -116 196 -108 029
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 9, 10, 11, 12
-38 958 -35 347
Summa rörelsens kostnader -627 531 -591 725
Rörelseresultat 2, 13, 14, 15 46 055 45 142
Resultat från finansiella investeringar
Finansiella intäkter 16 1 193 2 442
Finansiella kostnader 12, 17 -4 699 -2 753
Summa resultat från finansiella investeringar -3 506 -311
Resultat före skatt 42 549 44 831
Inkomstskatt 18, 19 -9 494 -9 045
Resultat 33 055 35 786
Resultat per aktie (före och efter utspädning) 20 4,13 4,47
Resultatet är i sin helhet hänrligt till moderbolagets aktieägare.
Rapport över totalresultat
Årets resultat 33 055 35 786
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 3 336 1 094
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 3 336 1 094
Summa totalresultat 36 391 36 880
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 391 36 880
49Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernens balansräkning
kkr Not 2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar
1
Anläggningstillgångar
Goodwill 10 5 402 5 402
Byggnader och mark 9 34 188 35 214
Inventarier, verktyg och installationer 11 12 110 12 205
Nyttjanderättstillgångar 12 109 800 102 226
Långfristiga finansiella tillgångar 21, 22 9 260 11 376
Uppskjutna skattefordringar 19 976 850
Andra långfristiga tillgångar 23 1 954 1 790
Summa anläggningstillgångar 173 690 169 063
Omsättningstillgångar 24
Handelsvaror 4 293 680 236 755
Kundfordringar 22, 25 67 815 59 549
Aktuella skattefordringar 1 037 550
Övriga kortfristiga fordringar 2 205 2 943
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 26 3 111 3 765
Likvida medel 27, 28 51 553 72 959
Summa omsättningstillgångar 419 401 376 521
Summa tillgångar
593 091 545 584
50 Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernens balansräkning
kkr Not 2022-12-31 2021-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 29, 30
Aktiekapital 20 000 20 000
Reserver 811 -2 525
Balanserad vinst 358 296 337 241
Summa eget kapital 379 107 354 716
Skulder
Långfristiga skulder 22
Upplåning 27, 31, 32 - 372
Leasingskulder 12, 27 74 554 71 545
Uppskjutna skatteskulder 19 691 825
Övriga långfristiga skulder 555 495
Summa långfristiga skulder 75 800 73 237
Kortfristiga skulder 22
Upplåning 27, 31, 32 405 720
Leasingskulder 12, 27 32 164 27 591
Leverantörsskulder 33 65 350 50 056
Aktuella skatteskulder 2 106 1 968
Övriga kortfristiga skulder 33, 34 18 099 16 508
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 33, 35 20 060 20 788
Summa kortfristiga skulder 138 184 117 631
Summa skulder 213 984 190 868
Summa eget kapital och skulder 593 091 545 584
51Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernens förändringar i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare, kkr Not
Aktie-
kapital Reserver
1)
Balanserad
vinst
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2021
20 000 -3 619 313 455 329 836
Totalresultat
Årets resultat 35 786 35 786
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 1 094 1 094
Summa övrigt totalresultat 1 094 1 094
Summa totalresultat 1 094 35 786 36 880
Transaktioner med aktieägare
Utdelning avseende 2020 30 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
Ingående balans per 1 januari 2022
20 000 -2 525 337 241 354 716
Totalresultat
Årets resultat 33 055 33 055
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 3 336 3 336
Summa övrigt totalresultat 3 336 3 336
Summa totalresultat 3 336 33 055 36 391
Transaktioner med aktieägare
Utdelning avseende 2021 30 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
Utgående balans per 31 december 2022 29 20 000 811 358 296 379 107
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
1)
Reserver består i dagsläget enbart av omräkningsdifferenser.
52 Malmbergs Årsredovisning 2022
Koncernens kassaflödesanalys
kkr Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 46 055 45 142
Erhållen ränta 188 63
Erlagd ränta -2 583 -2 753
Övriga ej likviditetspåverkande poster 36 42 172 35 885
Betald inkomstskatt -10 140 -10 352
Kassafde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital 75 692 67 985
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring varulager -58 273 -50 274
Förändring kortfristiga fordringar -7 186 1 345
Förändring kortfristiga skulder 15 856 6 550
Kassaflöde från den löpande verksamheten 26 089 25 606
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -4 311 -14 691
Förvärv av finansiella tillgångar -13 -10 115
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 823
Kassaflöde från investeringsverksamheten -4 324 -23 983
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 16 14
Amortering av lån 37 -783 -7 548
Amortering av leasingskulder 37 -31 186 -28 220
Utdelning -12 000 -12 000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -43 953 -47 754
Årets kassaflöde -22 188 -46 131
Likvida medel vid årets början 72 959 118 207
Kursdifferens i likvida medel 782 883
Likvida medel vid årets slut 28 51 553 72 959
53Malmbergs Årsredovisning 2022
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2022 2021
Resultaträkning
Rörelsens intäkter 1
Nettoomsättning 38
559 927 520 096
Övriga intäkter 38
8 206 10 103
Summa intäkter
568 133 530 199
Rörelsens kostnader
Handelsvaror 39
-360 755 -335 369
Övriga externa kostnader 38, 40, 41
-100 090 -92 329
Personalkostnader 42, 43
-70 615 -68 572
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 44, 45, 46
-4 143 -3 660
Summa rörelsens kostnader
-535 603 -499 930
Rörelseresultat 13, 47, 48
32 530 30 269
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från fordringar som är anläggningstillgångar 49
1 663 1 408
Ränteintäkter och liknande intäkter 50
117 28
Räntekostnader och liknande kostnader 51
-114 -140
Summa resultat från finansiella investeringar
1 666 1 296
Resultat före skatt
34 196 31 565
Inkomstskatt 52
-7 245 -6 631
Årets resultat
26 951 24 934
Rapport över totalresultat
Årets resultat
26 951 24 934
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Summa totalresultat
26 951 24 934
54 Malmbergs Årsredovisning 2022
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar
1
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 44 14 686 16 421
Inventarier, verktyg och installationer 45 5 883 4 578
20 569 20 999
Finansiella anläggningstillgångar 53
Andelar i koncernbolag 54, 55 9 556 9 556
Andra långfristiga värdepappersinnehav 56 10 000 10 000
Fordringar hos koncernbolag 38 7 581 6 923
27 137 26 479
Summa anläggningstillgångar 47 706 47 478
Omsättningstillgångar 57
Varulager
Handelsvaror 39 245 534 201 507
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 58 41 063 37 276
Fordringar hos koncernbolag 38 19 515 17 293
Aktuella skattefordringar 1 033 525
Övriga kortfristiga fordringar 2 189 2 880
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 59 7 739 8 223
71 539 66 197
Kassa och bank 27, 60, 61 38 958 57 934
Summa omsättningstillgångar 356 031 325 638
Summa tillgångar
403 737 373 116
55Malmbergs Årsredovisning 2022
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2022-12-31 2021-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital 62, 63
Bundet eget kapital
Aktiekapital 20 000 20 000
Reservfond 4 000 4 000
24 000 24 000
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 267 447 254 513
Årets resultat 26 951 24 934
294 398 279 447
Summa eget kapital
318 398 303 447
Skulder
Långfristiga skulder 53
Skulder till koncernbolag 38 240 240
Summa långfristiga skulder 240 240
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 64 62 173 46 417
Skulder till koncernbolag 216
Övriga kortfristiga skulder 64, 65 8 399 7 561
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 64, 66 14 527 15 235
Summa kortfristiga skulder 85 099 69 429
Summa eget kapital och skulder
403 737 373 116
56 Malmbergs Årsredovisning 2022
Moderbolagets förändringar i eget kapital
kkr Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fritt eget
kapital
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2021
20 000 4 000 266 513 290 513
Totalresultat
Årets resultat 24 934 24 934
Summa totalresultat 24 934 24 934
Transaktioner med aktieägare
Utdelning 63 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
Ingående balans per 1 januari 2022
20 000 4 000 279 447 303 447
Totalresultat
Årets resultat 26 951 26 951
Summa totalresultat 26 951 26 951
Transaktioner med aktieägare
Utdelning 63 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
Utgående balans per 31 december 2022 62 20 000 4 000 294 398 318 398
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
57Malmbergs Årsredovisning 2022
Moderbolagets kassaflödesanalys
kkr Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 32 530 30 269
Erhållen ränta 117 28
Erlagd ränta -114
Övriga ej likviditetspåverkande poster 67 5 806 4 921
Betald inkomstskatt -7 753 -9 338
Kassafde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital
30 586 25 880
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring varulager -44 027 -47 354
Förändring kortfristiga fordringar -4 835 1 289
Förändring kortfristiga skulder 15 670 14 494
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 606 -5 691
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -3 713 -2 388
Placeringar i finansiella tillgångar -1 228 -17 112
Avyttringar av finansiella tillgångar 571 324
Kassaflöde från investeringsverksamheten -4 370 -19 176
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån 68 -6 500
Utdelning -12 000 -12 000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -12 000 -18 500
Årets kassaflöde -18 976 -43 367
Kassa och bank vid årets början 57 934 101 301
Kassa och bank vid årets slut 60 38 958 57 934
58 Malmbergs Årsredovisning 2022
Not 1 Redovisningsprinciper
Allmän information
Malmbergskoncernen importerar, lagerför
och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och han-
delsverksamhet med elmateriel.
Malmbergskoncernen, som genom sitt
moderbolag, Malmbergs Elektriska AB
(publ), är noterad på Small Cap-listan
på NASDAQ OMX Stockholm, bedriver
förutom i Sverige verksamhet genom
fyra rörelsedrivande dotterbolag i Norge,
Danmark, Finland och Hongkong. Verk-
samheten i England avvecklades operativt
under 2016.
Malmbergs Elektriska AB (publ) har sitt
te i Kumla och adress Box 144, 692 23
Kumla, Sverige. Bolaget bedrivs i aktiebo-
lagsform.
Styrelsen har den 27 mars 2023 godnt
denna årsredovisning och koncernredo-
visning för offentliggörande.
De viktigaste redovisningsprinciperna
som tillämpats när denna koncernredo-
visning upprättats anges nedan. Dessa
principer har tillämpats konsekvent för
alla presenterade år, om inte annat anges.
Överensstämmelse med regelverk och
normgivning
Koncernredovisningen för Malmbergskon-
cernen har uppttats i enlighet med In-
ternational Financial Reporting Standards
(IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) samt tolknings-
uttalanden från IFRS Interpretations
Committee sådana de har antagits av EU.
Vidare har Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 1 (Komplet-
terande redovisningsregler för koncerner)
tillämpats.
Att upprätta de finansiella rapporterna
i enlighet med IFRS kver att före-
tagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovis-
ningsprinciperna. Uppskattningarna och
antagandena är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer
som under rådande förllanden synes
vara rimliga. Resultatet av dessa uppskatt-
ningar och antaganden används sedan
r att bedöma de redovisade värdena på
tillngar och skulder, se vidare not 14.
Uppskattningarna och antagandena ses
över regelbundet.
Denna finansiella rapport har i likhet med
tidigare år upprättats utifrån fortlevnads-
principen. Belopp anges i tusen kronor
(kkr), om inget annat anges. Belopp inom
parantes anger föregående års värden.
Ändringar i redovisningsprinciper och
upplysningar
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
tillämpliga 2022
Följande nya eller ändrade standarder
var tillämpliga från 1 januari 2022 eller
senare:
Ändringar i IFRS 3 Rörelserrv, IAS 16
Materiella anläggningstillgångar, IAS 37
Avsättningar, eventualförpliktelser och
eventualtillgångar samt Årliga förbätt-
ringscykeln för IFRS-standarder 2018-
2020. De nya eller ändrade standarderna
har inte haft någon materiell inverkan på
Malmbergs finansiella rapporter.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
tillämpliga efter 2022
Följande nya eller ändrade redovisnings-
standarder har publicerats och träder
ikraft för räkenskapsår som börjar efter 1
januari 2023 eller senare:
IAS 1 Utformning av finansiella rappporter
avseende klassificering av skulder samt
väsentlig redovisningsprincipinformation,
IFRS 17 Försäkringsavtal, Ändringar av IAS
12 Inkomstskatter (uppskjuten skatt) samt
IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i
uppskattningar och bedömningar samt
fel. Dessa nya eller ändrade standarder
har inte tillämpats i förtid av Malmbergs
och de väntas inte få någon materiell in-
verkan på Malmbergs framtida finansiella
rapporter förutom skyldigheten att upply-
sa om både uppskjuten skattefordran och
uppskjuten skatteskuld (brutto) avseende
befintliga leasingavtal.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moder-
bolaget Malmbergs Elektriska AB (publ)
och samtliga dotterbolag. Dotterbolag
är alla bolag över vilka koncernen har
bestämmande inflytande. Koncernen
kontrollerar ett bolag när den exponeras
r eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt innehav i bolaget och har möjlighet
att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i bolaget. Dotterbolag inklude-
ras i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet upp-
hör. Vid upprättandet av en koncernredo-
visning slås de finansiella rapporterna för
moderbolaget och dess dotterbolag ihop
post för post genom sammanställning av
motsvarande poster för tillgångar, skulder,
eget kapital, intäkter och kostnader. För
att koncernredovisningen ska kunna inne-
hålla finansiell information om koncernen
som en ekonomisk enhet genomförs
aktuella justeringar.
Förvärvsmetoden används för redovisning
av koncernens rörelseförvärv. Köpeskil-
lingen för förrvet av ett dotterbolag
utgörs av verkligt värde på överlåtna
Noter för koncern
tillngar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förvärvade
bolaget och de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår även
verkligt värde på alla tillgångar eller
skulder som är en följd av en överenskom-
melse om villkorad köpeskilling. Identifier-
bara förvärvade tillgångar och övertagna
skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på för-
rvsdagen. Koncernens andel av resultat
som uppkommit efter förvärvet redovisas
i resultatkningen och dess andel av
förändringar i övrigt totalresultat efter
förvärvet redovisas i övrigt totalresultat
med motsvarande ändring av innehavets
redovisade värde.
Goodwill värderas initialt som det belopp
varmed den totala köpeskillingen och
verkligt värde för innehav utan bestäm-
mande inflytande överstiger verkligt vär-
de på identifierbara förvärvade tillgångar
och övertagna skulder. Om köpeskillingen
är lägre än verkligt värde på det förvär-
vade bolagets nettotillgångar, redovisas
skillnaden direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna transaktioner, balanspos-
ter, intäkter och kostnader på transak-
tioner mellan koncernbolag elimineras.
Vinster och förluster som resulterar från
koncerninterna transaktioner och som är
redovisade i tillgångar elimineras också.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt
som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren (”styr-
gruppen”). Styrgruppen är den funktion
som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens
resultat. I koncernen har styrelse och VD
identifierats som styrgruppen som fattar
strategiska beslut. Koncernens försäljning
av elmateriel följs upp utifn geografiska
landsområden (segment) där moderbo-
laget och respektive dotterbolag har sina
hemmamarknader. Dessa är i storleksord-
ning Sverige, Norge, Danmark, Finland
och Hongkong. Styrelse och VD bedömer
segmentets utveckling genom uppföljning
av intäkter och rörelseresultat baserat på
det land där kunderna finns.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som inr i de finansiella rappor-
terna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i
den ekonomiska miljö där respektive bo-
lag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor, som är moderbolagets
funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas
till den funktionella valutan till transak-
tionsdagens valutakurs eller den dag då
59Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
posterna omvärderas. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betal-
ning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens
kurs, redovisas i resultatkningen. För
finansiella tillgångar och skulder redovisas
omräkningen bland finansiella intäkter
och kostnader samt för rörelsefordringar
och -skulder redovisas omräkningen i
posten Handelsvaror.
Koncernbolag
Resultat och finansiell ställning för alla
koncernbolag (av vilka inget har en
höginflationsvaluta) som har en annan
funktionell valuta än rapportvalutan,
omräknas till koncernens rapportvaluta
enligt följande:
tillngar och skulder för var och en
av balansräkningarna omräknas till
balansdagskurs,
intäkter och kostnader för var och en
av resultaträkningarna omräknas till
genomsnittlig valutakurs, samt
alla omräkningsdifferenser som upp-
står redovisas i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt
värde som uppkommer vid förvärv av en
utlandsverksamhet behandlas som till-
gångar och skulder hos denna verksamhet
och omräknas till balansdagens kurs.
Intäkter
Koncernens intäkter genereras från
rsäljning av elmateriel som bland annat
omfattar installationsmateriel, industri-
komponenter, normprodukter, fläktar
och värmeprodukter, belysningsmate-
riel, datatillbehör, nätverksprodukter,
kabel, elcentraler för byggarbetsplatser,
värmefläktar, portabla elverk, värmeka-
belprodukter, strålkastare och hembe-
lysning. Elmateriel som butiksförpackas
marknadsrs under det egna varumärket
Malmbergs Home.
Försäljning av varor
Försäljningen redovisas som intäkt när
kontrollen för varorna överförs, vilket
inträffar när varorna levereras till kund
och det inte föreligger några ouppfyllda
åtaganden som kan påverka kundens
godkännande av varorna. Leverans sker
när varorna har transporterats till den
specifika platsen, riskerna för varorna
har överrts till kunden och kunden har
accepterat varorna i enlighet med avtalet,
tidsrymden för invändningar mot avtalet
har gått ut, eller koncernen har objektiva
bevis för att alla kriterier för acceptans
har uppfyllts.
Vid butiksförsäljning redovisas intäkterna
från varuförsäljningen när Malmbergs säl-
jer en vara till kunden. Transaktionspriset
förfaller till betalning omedelbart då kun-
den köper och tar emot varan i butiken.
Ränteintäkter
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat
över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Statliga stöd
Bidrag från staten redovisas till verkligt
rde då det föreligger rimlig säkerhet
att bidraget kommer att erllas och att
koncernen kommer att uppfylla de villkor
som är förknippade med bidraget. Statliga
bidrag som avser lönebidrag redovisas i
resultaträkningen över samma perioder
som de kostnader bidragen är avsedda att
täcka, bidragens storlek framgår av not 3.
Avskrivningar
Materiella och immateriella anlägg-
ningstillgångar skrivs av systematiskt
över tillgångens bedömda nyttjandepe-
riod och redovisas i resultatkningen i
posten Avskrivningar av immateriella och
materiella tillgångar. Koncernen tillämpar
komponentavskrivning, vilket innebär att
komponenternas bedömda nyttjande-
period ligger till grund för avskrivningen.
Linjär avskrivningsmetod används för
samtliga typer av materiella och imma-
teriella anläggningstillgångar. Följande
avskrivningstider tillämpas:
Byggnader
- grund, stomme 25-30 år
- fasad, yttertak 20-30 år
- el, värme, ventilation 15-20 år
- inre ytskikt, övrigt 15-20 år
Markanläggningar 20 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Programvaror 5 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandepe-
riod prövas varje balansdag och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde
skrivs omende ner till dess återvin-
ningsvärde om tillgångens redovisade
rde överstiger dess bemda återvin-
ningsvärde.
Inga avskrivningar görs på mark.
Vinster och förluster vid avyttring fast-
ställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkter och det redovisade värdet.
De redovisas brutto i Övriga rörelseintäk-
ter respektive Övriga externa kostnader i
rapport över totalresultatet.
Nedskrivningar
Vid varje balansdag prövas om nedskriv-
ningsbehov föreligger, det vill säga om
indikationer finns som tyder på att en till-
gång har minskat i värde. Om så är fallet,
görs en beräkning av tillngens eller den
kassagenererande enhetens återvinnings-
rde, vilket utgörs av det högsta av netto-
försäljningsvärdet och nyttjandevärdet.
Nyttjandevärdet beräknas som nuvärdet
av de förväntade framtida kassaflödena
till slutet av nyttjandeperioden, som en
tillgång eller en kassagenererande enhet
rntas ge upphov till. I de fall återvin-
ningsvärdet understiger det redovisade
rdet görs en nedskrivning till återvin-
ningsvärdet.
Nedskrivningar av icke-finansiella till-
gångar
Goodwill som har en obestämbar nyttjan-
deperiod skrivs inte av utan pvas årligen
avseende eventuellt nedskrivningsbe-
hov, eller när det finns indikation på att
redovisat värde inte är återvinningsbart.
Tillngar som skrivs av bedöms med
avseende på värdenedgång närhelst hän-
delser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning
görs med det belopp varmed tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvin-
ningsvärde. Betffande goodwill se not
10.
Leasing
Koncernens leasar består till srsta del
av hyresavtal för lokaler samt fordon. Vill-
koren förhandlas separat för varje avtal
och innehåller ett antal olika avtalsvillkor.
Ett avtal är, eller inneller, ett leasing-
avtal i de fall då avtalet överter rätten
att under en viss period bestämma över
anndningen av en tillng i utbyte mot
avtalad ersättning. Ett identifierat leasing-
avtal klassificeras vidare av koncernen
som antingen ett korttidsavtal eller lea-
sing av tillgång av lågt värde. Korttidslea-
singavtal definieras som leasingavtal med
en leasingperiod om 12 månader eller
mindre. Koncernens definition av tillgång
av lågt värde omfattar kopieringsmaski-
ner och balpressar samt övriga tillgångar,
oberoende av tillngsslag, med ett värde
(som ny) under 50 000 kr. Leasingavgifter
avseende korttidsleasingavtal och leasing
av tillgång av lågt värde redovisas som
rörelsekostnader linjärt över leasingpe-
rioden. Leasingskulden fastställs som
nuvärdet av alla framtida leasingavgifter
vid inledningsdatumet, diskonterat med
hjälp av koncernens beräknade marginella
låneränta, vilken fastställs per land och
kontraktsperiod.
Följande leasingbetalningar ingår i värde-
ringen av en leasingskuld:
fasta avgifter, efter avdrag för eventuel-
la förner i samband med teckningen
av leasingavtalet,
variabla leasingavgifter som beror på
ett index eller ett pris, initialt värderade
med hjälp av index eller pris vid inled-
ningsdatumet,
belopp som förntas betalas ut av
leasetagaren enligt restvärdesgarantier,
lösenpriset för en option att köpa om
leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja en sådan möjlighet, och
eventuella straffavgifter vid uppsäg-
ning av leasingavtalet, om leasingpe-
rioden återspeglar att möjligheten att
säga upp leasingavtalet kommer att
utnyttjas.
60 Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
När justeringar av leasingbetalningar
baserade på ett index eller en ränta tder
i kraft omvärderas leasingskulden och
justeras mot nyttjanderätten. Optioner att
förlänga eller säga upp avtal inkluderas i
tillgången och skulden. Vid fastställandet
av leasingperioden inkluderas förläng-
ningsmöjlighet endast om det bems
som rimligt säkert att förnga, vilket
utvärderas löpande. Perioder som följer
efter möjlighet till uppsägning inkluderas
i leasingperioden endast om det bedöms
som rimligt säkert att leasingavtalet inte
kommer att sägas upp. Leasingperioden
omprövas vid en betydelsefull händelse
eller om omständigheterna på ett bety-
dande sätt skulle förändras. Leasingavta-
len innehåller inga särskilda villkor eller
restriktioner förutom att leasegivaren
bibehåller rättigheterna till pantsatta
leasade tillgångar. De leasade tillgångarna
r inte användas som säkerhet för lån. En
nyttjanderätt värderas initialt till anskaff-
ningsvärde, vilket inkluderar den summa
leasingskulden ursprungligen värderats
till, leasingavgifter som betalats vid eller
före inledningsdatumet. Efterljande vär-
dering av nyttjanderätten görs till anskaff-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar, eventuella nedskrivningar
samt eventuella effekter från omvärdering
av leasingskulden. Koncernens leasingtill-
gångar, i form av nyttjanderätter, liksom
långfristiga och kortfristiga leasingskul-
der presenteras som separata poster i
koncernbalansräkningen. Nedskrivning
av nyttjanderätter bedöms och redovisas
i enlighet med IAS 36. En nyttjanderätt
skrivs normalt av linjärt över det kortare
av tillgångens nyttjandeperiod och lea-
singperioden. Om det bedöms som rimligt
kert att äganderätten till den underlig-
gande tillgången kommer att överföras vid
utgången av leasingperioden skrivs dock
tillgången av över nyttjandeperioden.
Avskrivning av nyttjanderätten påbörjas
från inledningsdatumet.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell
och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultatkningen, utom när skatten avser
poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. I sådana fall re-
dovisas även skatten i övrigt totalresultat
respektive eget kapital.
Redovisade inkomstskatter innefattar
skatt som ska betalas eller erllas av-
seende aktuellt år, justeringar avseende ti-
digare års aktuella skatt och förändringar
i uppskjuten skatt. Värdering av samtliga
skatteskulder/-fordringar sker till nominel-
la belopp och görs enligt de skatteregler
och skattesatser som är beslutade eller
som är aviserade och med stor säkerhet
kommer att fastställas i de länder där
moderbolaget och dess dotterbolag är
verksamma och genererar skattepliktiga
intäkter.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balans-
räkningsmetoden på alla temporära skill-
nader som uppkommer mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar
och skulder. De temporära skillnaderna
har huvudsakligen uppkommit genom
avskrivning av fastigheter och avsättning
till obeskattade reserver hos de utndska
dotterbolagen.
Uppskjuten skattefordran avseende
underskottsavdrag eller andra framtida
skattessiga avdrag redovisas i den
utsträckning det är sannolikt att avdraget
kan avräknas mot överskott vid framtida
beskattning. Uppskjuten skatteskuld avse-
ende tempora skillnader som hänr sig
till investeringar i dotterbolag redovisas
inte i koncernredovisningen då moderbo-
laget i samtliga fall kan styra tidpunkten
för återföring av de temporära skillnader-
na och det inte bedöms sannolikt att en
återföring sker inom överskådlig framtid.
Den uppskjutna skatten redovisas heller
inte om den uppstår till följd av en trans-
aktion som utgör den första redovisning-
en av en tillgång eller skuld som inte är ett
rörelseförvärv och som vid tidpunkten för
transaktionen varken påverkar redovisat
eller skattemässigt resultat.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utrs av det belopp varmed
anskaffningsvärdet överstiger det verkliga
rdet på koncernens andel i det för-
värvade dotterbolagets nettotillgångar
vid förvärvstillfället. Goodwill värderas
till anskaffningsvärde med avdrag för
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill-
rdet testas årligen, eller oftare för att
identifiera eventuellt nedskrivningsbehov.
Vid prövning av eventuellt nedskrivnings-
behov hänförs goodwillvärdet till respek-
tive kassagenererande enhet. Eventuell
nedskrivning av goodwill redovisas som
en kostnad och återförs inte.
Programvaror
Programvaror som avser utgifter för ny
webbshop redovisas till anskaffnings-
rde och skrivs av linrt över bedömd
nyttjandeperiod.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovi-
sas till anskaffningsrde minskat med
avskrivningar och nedskrivningar. Utgifter
för förbättringar läggs till tillgångens redo-
visade värde eller redovisas som separat
tillng endast då det är sannolikt att de
framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaffningsvärde kan mätas på ett till-
rlitligt sätt. Andra utgifter för reparation
och underll redovisas som kostnader
i rapport över totalresultatet under den
period de uppkommer.
Finansiella tillgångar
Tillgångar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde
Tillngar som ingår i en affärsmodell som
innehas med syftet att inkassera avtalsen-
liga kassafden och där dessa kassaflö-
den endast utgör kapitalbelopp och ränta
värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Det redovisade värdet av dessa tillngar
justeras med förväntade kreditförluster
som redovisats. Ränteintäkter från dessa
finansiella tillgångar redovisas med ef-
fektivräntemetoden och ingår i finansiella
intäkter. Koncernens finansiella tillgångar
som värderas till upplupet anskaffnings-
värde utgörs av posterna kundfordringar,
övriga fordringar, upplupna intäkter och
likvida medel. Lånefordringar och kund-
fordringar ingår i omsättningstillgångar,
med undantag för poster med förfallodag
mer än 12 månader efter balansdagen,
vilka klassificeras som anläggningstill-
gångar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven
för att redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt
totalresultat värderas till verkligt värde via
resultaträkningen.Tillgångar klassificeras
i denna kategori om avsikten är att de ska
kunna säljas på kort eller lång sikt och i så-
dana fall redovisas de löpande till verkligt
värde via resultaträkningen.
Varulager
Varulagret värderas, med tillämpning av
rst-in först-ut principen, till det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet på balansdagen. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försälj-
ningspriset i den löpande verksamheten,
minskat med uppskattade kostnader för
att åstadkomma en försäljning.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga
till kunder avseende sålda varor i den
löpande verksamheten. Kundfordringar
förfaller generellt till betalning inom 30
dagar och samtliga kundfordringar har
därför klassificeras som omsättningstill-
gångar. Kundfordringar redovisas initialt
till transaktionspriset. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla av-
talsenliga kassaflöden och värderar dem
därför vid efterföljande redovisningstid-
punkter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemeto-
den. Koncernen tilmpar i enlighet med
reglerna i IFRS 9 en förenklad metod för
nedskrivningsprövning av kundfordringar.
Förenklingen innebär att reserven för
förväntade kreditförluster beräknas
baserat på förlustrisken för hela fordrans
löptid och redovisas när fordran redovisas
rsta gången. För att mäta de förväntade
kreditförlusterna har kundfordringar
61Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
grupperats baserat på fördelade kreditris-
kegenskaper och förfallna dagar. Koncer-
nen använder sig även utav framåtblickan-
de variabler för förväntade kreditrlus-
ter. Förväntade kreditrluster redovisas
i koncernens rapport över totalresultat i
posten övriga externa kostnader. För mer
information se not 25.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassabehållning från
butiksförsäljning och disponibla tillgodo-
havanden hos svenska banker. Se vidare
not 28.
Övriga finansiella skulder
Klassificering
Långfristig upplåning, leverantörsskulder,
övriga kortfristiga skulder och upplupna
kostnader som är finansiella instrument
klassificeras som övriga finansiella skul-
der. Skulder i kategorin övriga finansiella
skulder redovisas inledningsvis till verkligt
värde och därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att
betala för varor eller tnster som har
förvärvats i den löpande verksamheten
från leverantörer. Leverantörsskulder re-
dovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden.
I de flesta fall har leverantörsskulderna
kort förväntad löptid och de värderas
därför i de fallen utan diskontering till
nominellt belopp.
Upplåning
Upplåning redovisas till verkligt värde
med avdrag för transaktionskostnader vid
upplåningstidpunkten, därefter till upp-
lupet anskaffningsvärde med tillämpning
av effektivräntemetoden. Upplåning klas-
sificeras som kortfristiga skulder om inte
koncernen har en ovillkorad rätt att skjuta
upp betalning av skulder i åtminstone 12
månader efter balansdagen. Eftersom
skillnaden bedöms som obetydlig redo-
visas upplåning till nominellt belopp vid
upplåningstillfället, vilket antas motsvara
verkligt värde.
Utdelning till moderbolagets aktieägare
Utdelning till moderbolagets aktieägare
redovisas som skuld i koncernens finan-
siella rapporter i den period då utdelning-
en godkänns av moderbolagets aktieä-
gare, för vidare information se not 63.
Transaktioner med närstående
Närstående bolag definieras som de i
koncernen ingående bolagen samt bolag
ägda av närstående fysiska personer. Som
närstående fysiska personer definieras
styrelseledamöter, ledande befattnings-
havare samt nära familjemedlemmar till
dana personer. Vid inköp och förljning
mellan koncernbolag tillämpas motsva-
rande principer för prissättning som vid
transaktioner med externa parter.
Ersättningar till anställda
Utöver pensionsförsäkringar i Alecta
finns i koncernen endast avgiftsbestämda
pensionsplaner. I avgiftsbesmda planer
betalar företaget fastställda avgifter till
en separat juridisk enhet och har ingen
rpliktelse att betala ytterligare avgifter.
Koncernens resultat belastas för kostna-
der i takt med att avgifterna förfaller till
betalning.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen visar koncernens in-
och utbetalningar under perioden och är
indelad efter löpande verksamhet, inves-
teringsverksamhet och finansieringsverk-
samhet. Kassaflödesanalysen upprättas
enligt indirekt metod, vilket innebär att
nettot för in- och utbetalningar i den
löpande verksamheten justeras för:
periodens förändring av varulager,
kundfordringar och leverantörsskul-
der samt andra rörelsetillgångar och
rörelseskulder,
icke kassaflödespåverkande poster
såsom avskrivningar, avsättningar och
uppskjutna skatter,
alla övriga poster, vilkas kassaflödes-
effekt hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamheten.
Nyckeltalsdefinitioner
Malmbergs använder nyckeltal som
komplement till mått som definieras inom
IFRS-regelverket eller direkt i resultat- och
balansräkning i syfte att åskådliggöra
finansiell ställning och utveckling.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i relation till intäkter.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i relation till intäkter.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebäran-
de skulder och avsättningar.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat, rullande 12 mån, i rela-
tion till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittlig balansomslutning.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive varulager
i relation till kortfristiga skulder.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder exkl leasingskulder
i relation till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella kostna-
der i relation till finansiella kostnader.
Andel av intäkter utanr Sverige
Summa intäkter utanr Sverige i relation
till totala intäkter.
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat
med genomsnittligt antal utestående
aktier.
Händelser efter rapportperioden
Vid väsentliga händelser som inträffar ef-
ter balansdagen, som inte ska beaktas när
beloppen i rapport över totalresultat och
rapport över finansiell ställning fastställs,
lämnas upplysningar om händelsens
karaktär och om möjligt en uppskattning
av den finansiella effekten i förvaltnings-
bettelse och i not.
62 Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för moderbolag
Allmän information
Moderbolaget har som uppgift, förutom
rsäljning av elmateriel, dels att sam-
ordna den verksamhet som bedrivs i dot-
terbolagen, dels att hantera koncernens
samlade inköp av elmateriel. Moderbola-
get tillhandahåller även ekonomiadminis-
tration till dotterbolagen.
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderbolaget
har upprättats i enlighet med Årsredo-
visningslagen och RFR 2 Redovisning
r juridiska personer. RFR 2 anger att
moderbolaget i sin årsredovisning ska
tillämpa International Financial Reporting
Standards (IFRS) sådana de antagits av EU,
i den utsträckning detta är möjligt inom ra-
men för Årsredovisningslagen, samt med
hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tilgg som krävs
i förhållande till IFRS. Moderbolaget till-
lämpar följaktligen samma principer som
koncernen med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats kon-
sekvent för alla presenterade år, om inte
annat anges.
I RFR 2 finns undantag fn att tillämpa
IFRS 16 Leasingavtal i juridisk person.
Moderbolaget har valt att tillämpa detta
undantag. Företagsledningen bedömer att
ändringar i RFR 2 som ännu inte har ttt i
kraft inte väntas få någon väsentlig påver-
kan på moderbolagets finansiella rappor-
ter när de tillämpas första gången.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning för moder-
bolaget följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillna-
der, jämfört med koncernredovisningen,
främst avseende finansiella intäkter och
kostnader, rapport över totalresultat, av-
sättningar och rapport över förändringar i
eget kapital.
Leasing
Moderbolaget har tillämpat undantaget
från IFRS 16 Leasingavtal och redovisar
leasingavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas till an-
skaffningsvärde efter avdrag för eventu-
ella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
inkluderas förvärvsrelaterade kostnader
och eventuella tilläggsköpeskillingar.
Erhållna utdelningar redovisas som finan-
siella intäkter. Utdelning som överstiger
dotterbolagets totalresultat för perioden
eller som innebär att det bokförda värdet
på innehavets nettotillgångar i koncern-
redovisningen understiger det bokförda
rdet på andelarna, är en indikation på
att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
När det finns en indikation på att ande-
lar i dotterbolag minskat i värde görs en
beräkning av återvinningsvärdet. Är detta
lägre än det redovisade värdet görs en
nedskrivning. Nedskrivningar redovisas
i posten Resultat från andelar i koncern-
bolag.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i ba-
lansräkningen inkluderar fordringar, vär-
depappersinnehav, kassa och bank samt
rörelseskulder. Finansiella instrument
redovisas enligt anskaffningsvärdemeto-
den enligt lättnadsregeln om finansiella
instrument i RFR 2.
Kassa och bank
I kassa och bank ingår kassa- och bank-
tillgodohavanden samt kortfristiga
placeringar med förfallodagar inom tre
månader från anskaffningstidpunkten. Se
vidare not 60.
Eventualförpliktelser
Moderbolaget har tecknat borgensförbin-
delser till förmån för dotterbolag. Eventu-
alförpliktelser till förmån för dotterbolag
är finansiella garantiavtal och redovisas i
enlighet med RFR 2 Redovisning för juri-
diska personer det vill säga lämnas som
upplysning istället för avsättning.
63Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
Tillgångar Skulder Tillgångar Skulder
2022-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2021-12-31
Segmenttillgångar/-skulder 464 662 103 509 423 390 87 353
Ofördelat:
Goodwill 5 402 5 402
Nyttjanderättstillgångar 109 800 102 226
Andra långfristiga fordringar 11 214 13 166
Uppskjuten skatt 976 691 850 825
Aktuell skatt 1 037 2 106 550 1 968
Långfristig upplåning 372
Leasingskulder långfristiga 74 554 71 545
Övriga långfristiga skulder 555 495
Kortfristig upplåning 405 720
Leasingskulder kortfristiga 32 164 27 591
Summa 593 091 213 984 545 584 190 869
Segmentsinformation
Försäljning inom respektive segment (landsområde) sker via moderbolagets respektive dotterbolagets hemmamarknader. Den exportför-
säljning som finns är i dagsläget obetydlig. Marknadsbaserad prissättning tillämpas vid leverans mellan segmenten. Ingen enskild kund
står för mer än 10 procent av intäkterna. Segmentets tillngar och skulder stäms av mot koncernens totala tillgångar och skulder enligt
följande:
1)
Avser försäljning mellan geografiska områden (segment).
2022-12-31 2021-12-31
Sverige 20 569 20 999
Norge 2 826 3 285
Danmark 22 720 22 767
Finland 173 353
Hongkong 10 15
Summa 46 298 47 419
Anläggningtillgångar, andra än finan-
siella instrument och uppskjutna skatte-
fordringar samt nyttjanderättstillgång-
ar, fördelas per land enligt följande.
Not 2 Rapportering för segment – geografiska områden
Räkenskapsåret 2022 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering Koncernen
Intäkter
Externa intäkter 420 421 113 181 110 397 24 749 668 748
Interna intäkter 1) 139 506 636 277 167 -140 586
Summa intäkter 559 927 113 817 110 674 24 916 -140 586 668 748
Resultat
Rörelseresultat 32 530 2 049 8 236 448 82 61 2 649 46 055
Finansiella intäkter 1 193
Finansiella kostnader -4 699
Inkomstskatt -9 494
Resultat 33 055
Övriga upplysningar
Tillgångar 375 568 46 427 59 141 7 965 479 642 -25 560 464 662
Ofördelade tillgångar 128 429 128 429
Summa tillgångar 593 091
Skulder 85 099 18 877 15 070 3 714 3 056 264 -22 571 103 509
Ofördelade skulder 110 475 110 475
Summa skulder 213 984
Investeringar materiella 3 713 427 171 4 311
Avskrivningar 4 143 972 2 135 202 7 31 499 38 958
Räkenskapsåret 2021 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering Koncernen
Intäkter
Externa intäkter 403 576 110 157 94 708 25 222 633 663
Interna intäkter 1) 116 520 515 137 182 -117 354
Summa intäkter 520 096 110 672 94 845 25 404 -117 354 633 663
Resultat
Rörelseresultat 30 269 3 656 7 737 356 246 8 2 870 45 142
Finansiella intäkter 2 442
Finansiella kostnader -2 753
Inkomstskatt -9 045
Resultat 35 786
Övriga upplysningar
Tillgångar 346 113 42 585 49 545 7 333 468 434 -23 088 423 390
Ofördelade tillgångar 122 194 122 194
Summa tillgångar 545 584
Skulder 69 430 17 224 14 271 3 752 3 056 185 -20 565 87 353
Ofördelade skulder 103 516 103 516
Summa skulder 190 869
Investeringar materiella 2 388 2 243 10 021 39 14 691
Avskrivningar 3 660 760 1 590 192 8 29 137 35 347
64 Malmbergs Årsredovisning 2022
Not 3 Övriga intäkter
2022 2021
Statliga bidrag 1 753 1 892
Hyresintäkter 1 112 1 155
Övriga intäkter 1 973 157
Summa 4 838 3 204
Not 4 Varulager
2022-12-31 2021-12-31
Handelsvaror 293 680 236 755
Summa 293 680 236 755
Avdrag för inkurans har gjorts med 6 260 (6 091) kkr, vilket redo-
visas i koncernresultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnaden för sålda varor ingår i resultaträkningens post Han-
delsvaror och uppgår till 356 105 (342 796) kkr. Valutakursvinster
som inr i posten Handelsvaror uppr till -307 (213) kkr.
Not 5 Ersättning till revisorerna
2022 2021
PwC och dess nätverk
1)
Revisionsuppdrag 975 667
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 279 223
Skatterådgivning 14 93
Övriga tjänster 8
Summa 1 268 991
Övriga revisionsbolag
Revisionsuppdrag 212 248
Summa 212 248
Totalt 1 480 1 239
1) Varav PwC Sverige, se vidare not 40.
Not 6 Transaktioner med närstående
Avtal finns med Qontrol Business Intelligence Folke AB om
inköp av IT-tjänster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är styrel-
seledamot och aktieägare i moderbolaget. Avtalet bedöms som
marknadsmässigt och inköpta tnster uppgick till 300 (308) kkr
under perioden januari-december 2022. Den utgående skulden
till Qontrol Business Intelligence Folke AB uppr till 125 (125) kkr.
Avseende ersättning till ledande befattningshavare se vidare not 7.
Not 7 Löner, andra erttningar och sociala avgifter
2022 2021
ner och andra ersättningar fördelade per land uppgår till
Sverige
Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 3 891 3 895
Övriga anställda 45 298 44 343
Totala löner och ersättningar i Sverige 49 189 48 238
Övriga länder
VD och andra ledande befattningshavare 2 634 2 469
Övriga anställda 35 801 31 051
Totala löner och ersättningar i övriga länder
38 435 33 520
Totala löner och ersättningar i koncernen 87 624 81 758
Sociala avgifter enligt lag och avtal 18 178 17 659
Pensionskostnader 8 014 6 905
Totala löner, ersättningar, sociala avgifter
och pensionskostnader 113 816 106 322
Av koncernens pensionskostnader avser 1 225 (1 243) gruppen
Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare. Koncernen har
inga vinstandels-, bonusplaner eller särskilda avgångsvederlag
rutom det som anges nedan.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2022
Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fyra personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 66 år. Pensionspremien uppr till högst 35 procent av grund-
lönen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2022 har koncernen inte haft tillng till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 127 (2 132) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 172 (172) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2023.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppgningstid sex månader
och för andra ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2022
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 8 218
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 791 293 623 2 707
Andra ledande befattningshavare (4 st)
3 917 366 602 4 885
Summa
6 518 659 1 225 8 8 410
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef,
LieseLotte Andersson HR-chef, Ketil Johannessen Country Mana-
ger Norge och Claus Borghegn VD Danmark.
Styrelsens förslag till årsstämman 25 april 2023 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortsättningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utgöras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
Noter för koncern
65Malmbergs Årsredovisning 2022
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjligra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda sl som motiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2021
Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fyra personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 65 år. Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grund-
lönen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2021 har koncernen inte haft tillng till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 132 (1 656) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 172 (148) procent (lla:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2022.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppgningstid sex månader
och för andra ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 7 217
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 710 297 598 2 605
Andra ledande befattningshavare (4 st)
3 837 372 645 4 854
Summa
6 357 669 1 243 7 8 276
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef,
LieseLotte Andersson HR-chef, Ketil Johannessen Country Mana-
ger Norge och Claus Borghegn VD Danmark.
Styrelsens förslag till årsstämman 26 april 2022 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortsättningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utgöras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjligra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda sl som motiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.
Not 8 Medelantal anställda och styrelsens sammansättning
Medelantal anställda
2022-12-31 2021-12-31
Medelantal
anställda
Varav
män
Medelantal
anställda
Varav
män
Moderbolag
Sverige 114 66 111 64
Summa moderbolag 114 66 111 64
Dotterbolag
Norge 32 23 30 21
Danmark 21 17 20 18
Finland 10 7 9 6
Hongkong 3 1 3 1
Summa dotterbolag 66 48 62 46
Summa koncern 180 114 173 110
Styrelseledamöter, VD och andra ledande befattningshavare
2022-12-31 2021-12-31
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter
7 4 7 4
VD och andra ledande
befattningshavare 5 3 5 3
Not 9 Byggnader och mark
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 88 504 79 797
Inköp 8 252
Omräkningsdifferenser 2 843 455
Utgående anskaffningsvärden 91 347 88 504
Ingående avskrivningar -53 290 -50 616
Avskrivningar -2 644 -2 425
Omräkningsdifferenser -1 225 -249
Utgående avskrivningar -57 159 -53 290
Utgående restvärde 34 188 35 214
Byggnader och mark har ställts som säkerhet för lån, se not 31
och 32.
Not 10 Immateriella tillgångar
2022-12-31 2021-12-31
Programvaror
Ingående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Utgående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Ingående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående restvärde
Noter för koncern
66 Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar med nyttjanderätt
Fastigheter 106 272 99 422
Fordon 3 528 2 804
Summa 109 800 102 226
Leasingskulder
Långfristiga 74 554 71 545
Kortfristiga 32 164 27 591
Summa 106 718 99 136
Avskrivningar på nyttjanderätter
Fastigheter -29 285 -27 042
Fordon -2 214 -2 095
Summa -31 499 -29 137
Leasingkostnader
Korttidsleasingavtal -1 011 -1 192
Leasing av tillgångar av mindre värde -648 -587
Avskrivningar av nyttjanderätter -31 499 -29 137
Leasingkostnader i rörelseresultatet -33 158 -30 916
Räntekostnader på leasingskulder -2 390 -2 476
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2022 uppgick till
36 560 (9 586) kkr. I detta belopp ingår anskaffningsvärdet för
under året nyanskaffade nyttjanderätter samt tillkommande
belopp vid omprövning av leasingskulder på grund av ändrade
betalningar till följd av förändrad leasingperiod. Det totala kas-
safdet gällande leasingavtal under 2022 var 33 576 (30 696) kkr.
Beräknade nyttjanderättsperioder för fastigheter uppgår till 3-9
år och för fordon 2-3 år.
Not 13 Operativ riskhantering
Riskhanteringen har integrerats i affärsprocesserna. Risker ägs
och hanteras av varje enskilt koncernbolags ledning som hålls
ansvarig och övervakas via koncernledningen. Risker hanteras när
årliga mål sätts upp och i den löpande verksamheten i samband
med exempelvis lämnande av offerter och inför investeringar.
Vissa risker såsom produktutvecklingsprojekt och IT-/informa-
tionssäkerhetsrisker samordnas oftast centralt.
Malmbergs kärnverksamhet är direktimport från tillverkande
företag och effektiv distribution, utan fördyrande mellanhänder.
Andelen direktinköp ligger på 82 (75) procent och genom en allt
större aktiv del i produktutvecklingen hos leverantörer ökar för-
ädlingsvärdet, vilket medför ökade vinstmarginaler och därmed
ttre konkurrenskraft. Inköpen av produkter sker i första hand
från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar för de
gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen och central-
lagret är beget i Kumla. De geografiska avstånden, liksom brist
på komponenter och råvarumaterial, innebär en risk för leverans-
störningar. Ledningens bedömning är att det finns väl uppar-
betade och fungerande inköpskanaler. Det sker en kontinuerlig
utvärdering av nya leverantörer, eftersom inköpsfunktionen är
mycket viktigt för verksamhetens framgång.
Malmbergs har sitt centrallager i Kumla. Målsättningen är att ha
ett logistikcenter med god leveransprecision men det kan även
innebära en samtidig lageruppbyggnad. Ökat antal artiklar och
srre volymer medför en ökad risk för inkurans i varulagret.
Detta har från ledningens sida medrt ett fortsatt fokus på att
vidta olika rörelsekapitalstärkande åtgärder, däribland att på sikt
minska storleken på centrallagret i förhållande till nettoomsätt-
ningen. Löpande uppföljning görs av så kallade trögrörliga artiklar
för att minimera koncernens risk för större inkuransnedskriv-
ningar.
2022-12-31 2021-12-31
Goodwill
In- och utgående anskaffningsvärde 5 402 5 402
Bokfört värde 5 402 5 402
Fördelat på följande kassagenererande enheter:
Sverige 2 570 2 570
Norge 2 832 2 832
Goodwill är i segmentsredovisningen hänförlig till Sverige och
Norge. Återvinningsbart belopp för en kassagenererande en-
het fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa
beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden före
skatt baserade på finansiella budgetar som godnts av före-
tagsledningen. Kassafden extrapoleras med hjälp av bedömd
tillväxttakt enligt uppgift nedan. Tillväxttakten överstiger inte den
långfristiga tillväxttakten för segmentets marknad.
Sverige Norge
Bruttomarginal (%) 36 (36) 47 (47)
Tillväxttakt (%) 0 (0) 0 (0)
Diskonteringsränta (%) 8 (7) 8 (8)
Dessa antaganden har använts för att analysera varje kassagene-
rerande enhet inom respektive segment. Ledningen har fastställt
den budgeterade bruttomarginalen baserat på tidigare resultat
och sina förväntningar på marknadsutvecklingen. Den vägda ge-
nomsnittliga tillväxttakt som används är ett försiktigt antagande
över de närmaste 5 åren. De diskonteringsräntor som används
anges före skatt och återspeglar specifika risker som gäller för de
olika segmenten.
Nedskrivningsbehov av goodwillposten föreligger inte enligt
genomfört test av nyttjandevärdet. Företagsledningen bedö-
mer att rimlig möjlig föndring av något viktigt antagande som
annds i bekningarna inte skulle ha så stora effekter att de
skulle reducera återvinningsvärdet till ett värde som är lägre än
det bokförda.
Not 11 Inventarier, verktyg och installationer
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 71 386 66 467
Inköp 4 311 6 439
Försäljningar och utrangeringar -1 044 -2 696
Omräkningsdifferenser 1 314 1 176
Utgående anskaffningsvärden 75 967 71 386
Ingående avskrivningar -59 181 -56 569
Avskrivningar -4 815 -3 785
Försäljningar och utrangeringar 1 044 2 153
Omräkningsdifferenser -905 -980
Utgående avskrivningar -63 857 -59 181
Utgående restvärde 12 110 12 205
Not 12 Leasingavtal
2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar med nyttjanderätt
Ingående balans 102 226 118 069
Nya avtal 25 963 4 082
Omvärdering 10 597 5 504
Avskrivningar -31 499 -29 137
Omräkningsdifferenser 2 513 3 708
Utgående balans 109 800 102 226
67Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för koncern
Not 14 Väsentliga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bedömningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 6 260 (6 091) kkr, vilket redovisas i koncernresultatkningen
under rubriken Handelsvaror. På balansdagen prövas anskaff-
ningsvärdet mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade
inkuransen skulle ha varit 1 procent högre än ledningens be-
dömning, skulle koncernens avdrag för inkurans förändras med
ytterligare 2 500 (1 700) kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för förväntade
kundförluster. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas
kunna inkasseras baserat på omständigheter som är kända
balansdagen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betal-
ningar ökar i omfattning eller att förändringar inträffar i en kunds
ekonomiska ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen.
Reservering för förntade kundförluster har gjorts med 2 594
(1 871) kkr och redovisas i resultatkningen under Övriga externa
kostnader. Reserveringen motsvarar omkring 0,4 (0,3) procent
av intäkterna. Reserveringens storlek jämfört med ledningens
nuvarande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära
en ökning på 700 (600) kkr för varje 1 procentenheters förändring,
vid bibehållna intäkter.
Bemning av goodwill beskrivs i not 10.
När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen all tillgäng-
lig information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal. Möjligheter att förnga ett avtal inkluderas endast i
leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet förlängs.
Majoriteterna av förlängningsoptionerna som avser leasing av
lokaler har inte räknats med i leasingskulden eftersom koncernen
kan ersätta tillngarna utan väsentliga kostnader eller avbrott
i verksamheten. Leasingperioden omprövas om en option ut-
nyttjas eller inte utnyttjas. Bemningen om det är rimligt säkert
omprövas endast om det uppstår någon väsentlig händelse eller
förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och
förändringen är inom leasetagarens kontroll. Inga avtal överstiger
en hyresperiod på 10 år.
Not 15
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets ut-
gång
Efter periodens utgång har inga händelser inträffat som avsevärt
påverkat denna rapport.
Not 16 Finansiella intäkter
2022 2021
Valutakursvinster 1 005 1 003
Resultat från finansiella placeringar 1 376
Ränteintäkter 188 63
Summa 1 193 2 442
Not 17 Finansiella kostnader
2022 2021
Resultat från finansiella placeringar -2 116
Räntekostnader upplåning -177 -265
Räntekostnader leasingskulder -2 390 -2 476
Övriga räntekostnader -16 -12
Summa -4 699 -2 753
Not 18 Inkomstskatt
2022 2021
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat -9 791 -9 058
Justeringar avseende tidigare år -3
Summa aktuell skatt -9 791 -9 061
Uppskjuten skatt (not 19)
Uppkomst och återföring av temporära
skillnader 297 16
Summa uppskjuten skatt 297 16
Inkomstskatt -9 494 -9 045
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från
det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid anndning
av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade
bolagen enligt följande:
Resultat före skatt 42 549 44 831
Inkomstskatt beräknad enligt nationella
skattesatser gällande för resultat i respektive
land -9 333 -9 021
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -545 -143
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 1
Skatteeffekt av leasingavtal 297 138
Effekt av utländska skattesatser 3 -16
Skattereduktion inventarieinköp 83
Justering avseende tidigare år -3
Summa -9 494 -9 045
Den genomsnittliga vägda skattesatsen för inkomstskatt i koncer-
nen uppgår till 22 (20) procent.
Ingen skatt finns hänförlig till komponenten i övrigt totalresultat.
Not 19 Uppskjuten skatt
2022-12-31 2021-12-31
De belopp som redovisats i balansräkningen inkluderar
följande:
Uppskjutna skattefordringar
uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader 350 300
uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas inom 12 månader 626 550
976 850
Uppskjutna skatteskulder
uppskjutna skatteskulder som ska
betalas efter mer än 12 månader -250 -300
uppskjutna skatteskulder som ska
betalas inom 12 månader -441 -525
-691 -825
Uppskjutna skatteskulder, netto 285 25
68 Malmbergs Årsredovisning 2022
2022-12-31 2021-12-31
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter är enligt
följande:
Ingående balans 25 -15
Valutakursdifferenser -37 24
Redovisning i resultaträkningen (not 18) 297 16
Utgående balans 285 25
Förändring i uppskjutna skattefordringar och -skulder under året,
utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skat-
terättsliga jurisdiktion, framgår nedan:
Uppskjutna skatteskulder
Skattemässiga överavskrivningar -737 -862
Övrigt 46 37
Summa -691 -825
Uppskjutna skattefordringar
Övrigt 976 850
Summa 976 850
Uppskjutna skatteskulder, netto 285 25
Avdragsgilla skillnader för vilka uppskjuten skatteskuld ej
redovisas
Temporära skillnader avseende
investeringar i dotterbolag 1 868 1 868
Summa 1 868 1 868
Not 20 Resultat per aktie
Resultatet är i sin helhet hänrligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie (re och efter utspädning) beknas som årets
resultat 33 055 (35 786) kkr dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier 8 000 000 (8 000 000) st. Bolaget har ej optioner
eller liknande vilket gör att resultat per aktie före och efter ut-
spädning blir detsamma.
Not 21 Långfristiga finansiella tillgångar
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 11 376
Tillkommande värdepappersportfölj 10 000
Värdeförändring -2 116 1 376
Utgående redovisat värde 9 260 11 376
Not 22 Finansiella instrument per kategori
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
31 december 2022
Värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Långfristiga finansiella tillgångar (värdenivå 1) 9 260 9 260
Summa 9 260 9 260
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Andra långfristiga tillgångar 1 954 1 954
Kundfordringar 67 815 67 815
Övriga kortfristiga fordringar 2 205 2 205
Likvida medel 51 553 51 553
Summa 123 527 123 527
31 december 2021
Värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Långfristiga finansiella tillgångar (värdenivå 1) 11 376 11 376
Summa 11 376 11 376
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Andra långfristiga tillgångar 1 790 1 790
Kundfordringar 59 549 59 549
Övriga kortfristiga fordringar 2 943 2 943
Likvida medel 72 959 72 959
Summa 137 241 137 241
Finansiella
skulder
Verkligt
värde
31 december 2022
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Upplåning 405 405
Leasingskulder 106 718 106 718
Övriga långfristiga skulder 555 555
Leverantörsskulder 65 350 65 350
Summa 173 028 173 028
31 december 2021
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Upplåning 1 092 1 132
Leasingskulder 99 136 99 136
Övriga långfristiga skulder 495 495
Leverantörsskulder 50 056 50 056
Summa 150 779 150 819
De finansiella instrumenten redovisas till verkligt värde förutom
låne- och kundfordringar samt finansiella skulder som värderas
till upplupet anskaffningsvärde. Värderingsgrunden för leasing-
skulder framgår av not 1. Malmbergs bemer att det verkliga
värdet i allt väsentligt överensstämmer med det redovisade
värdet förutom för långfristiga skulder, för vilka verkligt värde
redovisas ovan. Information om nedskrivning av kundfordringar
och koncernens kreditriskexponering och valutarisk återfinns i
not 25 och 27.
Not 23 Andra långfristiga tillgångar
2022-12-31 2021-12-31
Depositioner 1 954 1 790
Summa 1 954 1 790
Ingående redovisat värde 1 790 1 643
Tillkommande fordringar 13 115
Omräkningsdifferenser 151 32
Utgående redovisat värde 1 954 1 790
Not 24 De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten på de finansiella tillngarna som varken har
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genom hänvisning till extern kreditrating (när sådan finns tillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bems ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att koncernens
kreditpolicy är restriktiv. Reservering för förväntade kundförlus-
ter låg det senaste verksamhetsåret på omkring 0,4 (0,3) procent
av intäkterna.
Likvida medel består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgår i koncernen till 51 547 (72 952) kkr och finns i sin helhet
hos etablerade bankinstitut.
Noter för koncern
69Malmbergs Årsredovisning 2022
Not 25 Kundfordringar
2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar brutto 70 409 61 420
Reservering för förväntade kundförluster -2 594 -1 871
Kundfordringar netto 67 815 59 549
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är
följande:
SEK 41 900 37 337
NOK 12 628 10 913
DKK 12 460 9 962
EUR 3 421 3 208
Summa 70 409 61 420
Förändringar i reserven för förväntade kundförluster
Per den 1 januari -1 871 -1 719
Reservering för förväntade kundförluster -2 589 -2 354
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara 1 012 1 235
Återförda outnyttjade belopp 885 997
Omräkningsdifferens -31 -30
Per den 31 december -2 594 -1 871
2022-12-31 Ej förfallna Förfallet (antal dagar) Summa
30-60 61-120 >120
rntad förlustnivå i % 0,0 6,3 22,2 59,7
Redovisat belopp
kundfordringar – brutto
64 221
1 245
1 165
3 778
70 409
Kreditförlustreserv 78 259 2 257 2 594
2021-12-31 Ej förfallna Förfallet (antal dagar) Summa
30-60 61-120 >120
rntad förlustnivå i % 0,0 5,4 20,3 73,8
Redovisat belopp
kundfordringar – brutto
57 257
1 033
924
2 206
61 420
Kreditförlustreserv 56 187 1 628 1 871
Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar, övriga
kortfristiga fordringar samt likvida medel uppskattas vara lika
med dess bokförda värde.
Not 26 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2022-12-31 2021-12-31
Förutbetalda hyror 1 291 815
Övriga poster 1 820 2 950
Summa 3 111 3 765
Not 27 Finansiell riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (omfattande valutarisk, ränterisk
i verkligt värde, ränterisk i kassafdet och prisrisk), kreditrisk
och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna
och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter
på koncernens finansiella resultat. Riskhanteringen sköts centralt
av ekonomifunktionen enligt riktlinjer som fastställts av styrel-
sen. Styrelsen, tillsammans med VD, identifierar och utvärderar
övergripande finansiella risker för specifika områden, såsom
valutarisk, ränterisk, kreditrisk samt placering av överlikviditet.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts då för transaktions-
risker framför allt vid köp av varor i utländsk valuta. Valutaexpo-
neringen avser prirt USD och EUR, cirka 82 (75) procent av
koncernens varuinköp görs i andra valutor än den svenska. De
viktigaste inköpsvalutorna är USD och EUR. Koncernen har en
beredskap för användning av terminskontrakt för att säkra sin
exponering för valutarisker, men har under de senaste åren inte
säkrat inköpen. Någon valutasäkring har inte skett under året. Be-
md resultatpåverkan efter skatt på årsbasis vid +/- 10 procents
valutakursndring mot SEK är för USD +/- 16 800
(16 100) kkr och för EUR +/- 6 400 (5 700) kkr. Valutarisken i likvida
medel per årsskiftet har en bedömd resultatpåverkan efter skatt
vid +/- 10 procents valutakursndring mot SEK för EUR +/- 220
(170) kkr, för NOK +/- 560 (790) kkr, för DKK +/- 250 (310) kkr och
r USD +/- 440 (40) kkr. Valutarisken i upplåning per årsskiftet
har en bedömd resultatpåverkan efter skatt vid +/- 10 procents
valutakursndring mot SEK för DKK +/- 30 (90) kkr. Valutarisken
i leverantörsskulden per årsskiftet har en bedömd resultatpåver-
kan efter skatt vid +/- 10 procents valutakursndring mot SEK
r USD +/- 2 020 (1 410) kkr och för EUR +/- 940 (880) kkr.
Prisrisk
Koncernens prisrisk är primärt hänförlig till varuinköpsflöden och
ej direkt till finansiella instrument. Andelen direktinköp ligger på
82 (75) procent. Koncernen tar en aktiv del i produktutvecklingen
hos leverantörer vilket ökar förädlingsvärdet samt medför ökade
vinstmarginaler. Bolaget undviker att ingå långsiktiga leveransav-
tal, för att på så sätt behålla flexibilitet avseende val av leverantö-
rer och produkter.
Ränterisk
Koncernens intäkter och kassaflöde fn rörelsen är i allt väsent-
ligt oberoende av förändringar i marknadsmässiga räntenivåer.
Koncernen innehar inga andra räntebärande tillgångar än kassa
och bank. Bemd resultatverkan efter skatt på årsbasis
av inlåningen vid 1 procents ränteförändring är 520 (580) kkr.
Koncernens räntekostnader uppstår genom långfristig upplåning.
Vid uppning med rörlig ränta utsätts koncernen för ränterisk
avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras av kassamedel
med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta utsätter
koncernen för ränterisk avseende verkligt värde. Bedömd resul-
tatpåverkan efter skatt på årsbasis vid 1 procents ränteförändring
är 3 (10) kkr.
Kreditrisk
Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kreditrisker. Kre-
ditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk av-
seende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag ansvarar
r att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny kund innan
standardvillkor för betalning och leverans erbjuds. Riktlinjer finns
r att säkerställa att försäljning av varor sker till kunder med
lämplig kreditbakgrund. Principer finns som begränsar kredit-
exponeringsbeloppet gentemot varje enskild kund och finansiell
institution. I görligaste mån används kreditvärderingar utförda
av oberoende värderingsinstitut. Gentemot enskilda kunder
uppställs individuella risklimitar baserade på intern information
och erfarenhet, samt externa kreditbemningar som följs upp
regelbundet.
Likviditetsrisk
Hanteringen av likviditetsrisk sker med försiktighet som utgångs-
punkt, vilket innebär att bibehålla tillräckliga likvida medel och
genom att ha tillräckliga avtalade kreditmöjligheter. Beviljat, men
ej utnyttjat, belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till
45 000 (45 000) kkr. Löptidsanalys framr av not 32.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder,
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
Noter för koncern
70 Malmbergs Årsredovisning 2022
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppr i
koncernen till 45 000 (45 000) kkr. Effektiv genomsnittlig räntesats
uppgår till 2 (5) procent.
Not 29 Eget kapital
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten
Förändringar i eget kapital.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antal
Antal 2020-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2021-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2022-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstvärde B-aktier 1 röst
Not 30 Utdelning per aktie
På årsstämman 2023-04-25 kommer en utdelning avseende år
2022 på 2,00 kronor per aktie, totalt 16 000 kkr, att föreslås. Den
reslagna utdelningen har inte redovisats som skuld i dessa
finansiella rapporter. Utdelningarna avseende 2021 och 2020
uppgick till 12 000 kkr respektive 12 000 kkr.
Not 31 Ställda säkerheter
2022-12-31 2021-12-31
Avseende egna skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
40 466 39 529
Företagsinteckningar
63 000 63 000
Kundfordringar
5 286 5 127
Varulager
5 286 5 127
Spärrade bankmedel
1 678 1 672
Summa
115 716 114 455
Not 32 Upplåning
2022-12-31 2021-12-31
Långfristig
Banklån 372
Summa 372
Kortfristig
Banklån 405 720
Summa 405 720
Summa upplåning 405 1 092
Av ovanstående uppning löper 405 (1 092) kkr med en fast ränta
på 4 procent.
Förfallotider
Mindre än ett år 405 720
Mellan ett och två år 372
Summa 405 1 092
Räntor
Koncernens upplåning är exponerad för ränteomförhandlingar
enligt följande:
Mindre än ett år 405
Mellan två och fem år 1 092
Summa 405 1 092
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. För framtida kassaf-
den relaterade till rörliga räntebetalningar har räntan åsatts till 4
(1) procent.
Mindre
än ett år
Mellan ett
och två år
Mellan t
och fem år
Mer än
fem år
31 december 2022
Upplåning 421
Leasingskulder 28 653 24 566 39 627 5 988
Leverantörsskulder och
andra skulder 65 350
31 december 2021
Upplåning 733 377
Leasingskulder 29 915 25 061 43 452 11 733
Leverantörsskulder och
andra skulder 50 056
Hantering av kapitalrisker
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga kon-
cernens förga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan
generera avkastning till aktieägarna och nytta till andra intres-
senter och att upprättlla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapital nere.
r att uppnå en välbalanserad kapitalstruktur är en av mål-
sättningarna att minska kapitalbindningen på sikt genom ett
lägre varulager. Det finns även möjlighet att anpassa storleken
på utdelningen som betalas till aktieägarna. Utdelningsnivån är
en avgning mellan marknadens krav på direktavkastning och
bolagets kapitalbehov, som i sin tur främst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansionstakt. Koncernens
soliditet överstiger 55 procent och har så gjort under många år.
Malmbergs bedömer kapitalet på basis av skuldsättningsgraden
och soliditeten. Nyckeltalet Skuldsättningsgrad nedan beräknas
som nettoskuld dividerad med totalt kapital. Nettoskuld beräknas
som total uppning (omfattande posterna kort- och långfristig
upplåning exkl leasingskulder i koncernens balansräkning) med
avdrag för långfristiga finansiella tillgångar samt likvida medel.
Totalt kapital beräknas som eget kapital i koncernens balansräk-
ning plus nettoskulden. Nyckeltalet Soliditet beräknas som eget
kapital i relation till balansomslutning.
Skuldsättningsgraden för koncernen per den 31 december 2022
respektive 2021 var som följer:
2022 2021
Total upplåning
405 1 092
Avgår långfristiga finansiella tillgångar (not 21)
-9 260 -11 376
Avr likvida medel (not 28)
-51 553 -72 959
Nettoskuld
-60 408 -83 243
Totalt eget kapital
379 107 354 716
Totalt kapital
318 699 271 473
Skuldsättningsgrad (%)
< 0 < 0
Soliditeten för koncernen (%)
64 65
Under året vidtagna åtgärder har medfört en fortsatt lägre upplå-
ning än likvida medel. Skuldsättningsgraden är omvänd, dvs lägre
än noll procent.
Not 28 Likvida medel
Posten likvida medel består endast av kassa- och banktillgodoha-
vanden. I koncernen finns inga kortfristiga placeringar med förfal-
lodagar inom tre månader från anskaffningstidpunkten.
Noter för koncern
71Malmbergs Årsredovisning 2022
2022-12-31 2021-12-31
Vägda genomsnittliga effektiva räntesatser på lån uppgick till (procent)
Långfristig upplåning 2 5
Kortfristig upplåning 2 5
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens upplåning är följande:
DKK 405 1 092
Summa 405 1 092
Not 33 Finansiella skulder
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid
på mindre än ett år. Verkligt värde på leverantörsskulder och
andra kortfristiga skulder uppskattas vara lika med dess bokrda
värde.
Not 34 Övriga kortfristiga skulder
2022-12-31 2021-12-31
Mervärdesskatter 12 825 11 877
Personalskatter 2 109 2 261
Övriga poster 3 165 2 370
Summa 18 099 16 508
Not 35 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2022-12-31 2021-12-31
Upplupna semesterlöner 10 799 11 035
Upplupna sociala avgifter 4 497 4 303
Övriga poster 4 764 5 450
Summa 20 060 20 788
Not 36 Övriga ej likviditetsverkande poster
2022 2021
Avskrivningar 7 459 6 210
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 31 499 29 137
Resultat vid försäljning av inventarier -280
Omräkning leasingavtal 2 209
Finansnetto 1 005 818
Summa 42 172 35 885
Not 37 Avstämning av skulder hänförliga till finansie-
ringsverksamheten
2021-12-31
Kassa-
flöden
Valutakurs-
effekter 2022-12-31
Upplåning 2022
Långfristiga skulder 372 -405 33
Kortfristiga skulder 720 -378 63 405
Summa 1 092 -783 96 405
2020-12-31
Kassa-
flöden
Valutakurs-
effekter 2021-12-31
Upplåning 2021
Långfristiga skulder 1 071 -720 21 372
Kortfristiga skulder 7 528 -6 828 20 720
Summa 8 599 -7 548 41 1 092
Noter för koncern
2021-12-31
Kassa-
flöden
Ej kassapå-
verkande
flöden 2022-12-31
Leasingskulder 2022 99 136 -31 186 38 768 106 718
2020-12-31
Kassa-
flöden
Ej kassapå-
verkande
flöden 2021-12-31
Leasingskulder 2021 114 176 -28 220 13 180 99 136
Ej kassapåverkande flöden består av nya leasingavtal och omvär-
deringar, 36 291 (9 530) kkr, samt effekter av valutakursomräk-
ningar 2 477 (3 650) kkr.
72 Malmbergs Årsredovisning 2022
Följande noter avser moderbolaget
Not 38 Transaktioner med närstående
Inköp och försäljning mellan koncernbolag
r moderbolaget avser 0 (0) procent av årets inköp och 25 (22)
procent av årets nettoomsättning koncernbolag. Av övriga intäk-
ter avser 4 622 (8 198) kkr koncernbolag.
Fordringar hos övriga koncernbolag uppr till 27 096 (24 216)
kkr och skulderna till övriga koncernbolag uppgår till 240 (456)
kkr. För fordringar innehas inga säkringar. Avseende skulder till
koncernbolag förfaller 240 kkr med en löptid längre än fem år.
Övriga transaktioner
Avtal finns med Qontrol Business Intelligence Folke AB om inköp
av IT-tnster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är styrelsele-
damot och aktigare i moderbolaget. Avtalet bedöms som
marknadsmässigt och inköpta tjänster uppgick till 300 (308) kkr
under perioden januari-december 2022 Den utgående skulden till
Qontrol Business Intelligence Folke AB uppgår till 125 (125) kkr.
Nettoomsättningens fördelning på geografiska områden
2022 2021
Sverige 420 421 403 576
Norge 59 429 50 757
Danmark 66 015 52 413
Finland 14 062 13 350
Summa nettoomsättning 559 927 520 096
Not 39 Varulager
2022-12-31 2021-12-31
Handelsvaror 245 534 201 507
Summa 245 534 201 507
Avdrag för inkurans har gjorts med 3 776 (3 759) kkr, vilket redovisas
i resultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnader för sålda varor ingår i resultaträkningens post Handels
-
varor och uppgår till 360 755 (335 369) kkr. Valutakursförluster som
ingår i posten Handelsvaror uppr till 462 (456) kkr.
Not 40 Ersättning till revisorerna
2022 2021
PwC
Revisionsuppdrag 636 595
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 279 223
Skatterådgivning 14 93
Övriga tjänster 8
Summa 929 919
Not 41 Operationella leasingavtal
Bolagets operationella leasingavtal utgörs väsentligen av hyresav-
tal för lokaler, vilka samtliga är indexreglerade. Nominella värdet
av framtida minimileasingavgifter, avseende icke uppsägnings-
bara leasingavtal fördelar sig enligt följande:
2022 2021
Förfaller till betalning inom ett år 19 693 17 690
rfaller till betalning senare än ett år
men inom fem år 39 473 25 752
Summa framtida minimileasingavgifter 59 166 43 442
Årets kostnad för leasingavgifter 18 924 17 591
Not 42 Löner, andra erttningar och sociala avgifter
2022 2021
Löner och andra ersättningar uppgår till
Styrelse, VD och andra ledande befatt-
ningshavare 3 891 3 895
Övriga anställda 45 298 44 343
Totala ersättningar i moderbolaget 49 189 48 238
Sociala avgifter enligt lag och avtal 15 173 14 886
Pensionskostnader 4 786 4 577
Totala ersättningar och sociala avgifter 69 148 67 701
Ersättningar till ledande befattningshavare 2022
Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 66 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2022 har koncernen inte haft tillng till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 127 (2 132) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 172 (172) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2023.
Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan inte
beräknas.
Uppsägningstid
r VD är ömsesidig uppsägningstid sex månader och för andra
ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2022
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 8 218
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 791
293
623
2 707
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 282 43 343 1 668
Summa
3 883 336 966 8 5 193
Noter för moderbolag
73Malmbergs Årsredovisning 2022
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef
och LieseLotte Andersson HR-chef.
Styrelsens förslag till årsstämman 25 april 2023 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutade riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
som motiverar det.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2021
Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 65 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2021 har koncernen inte haft tillng till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
bestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 132 (1 656) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 172 (148) procent (lla:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för försäk-
ringar tecknade i Alecta förväntas ligga på samma nivå 2022.
Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan inte
beräknas.
Uppsägningstid
r VD är ömsesidig uppsägningstid sex månader och för andra
ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtal om framtida avgångsvederlag finns varken för styrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Ersättning och övriga
förmåner under 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig er-
sättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 7 217
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 710
297
598
2 605
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 368 43 423 1 834
Summa
3 888 340 1 021 7 5 256
Andra ledande befattningshavare: LieseLotte Andersson HR-chef
och Lena Rutström Ekonomichef.
Noter för moderbolag
Styrelsens förslag till årsstämman 26 april 2022 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutade riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
som motiverar det.
Not 43 Medelantal anställda och styrelsens sammansätt-
ning
2022-12-31 2021-12-31
Medelantal anställda, med fördelning på kvinnor och män
Kvinnor 48 47
Män 66 64
Totalt 114 111
Styrelseledamöter, VD och andra ledande befattningshavare
2022-12-31 2021-12-31
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter 6 4 6 4
VD och andra ledande
befattningshavare 3 1 3 1
Not 44 Byggnader och mark
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 56 251 56 251
Utgående anskaffningsvärden 56 251 56 251
Ingående avskrivningar -39 830 -38 095
Avskrivningar -1 735 -1 735
Utgående avskrivningar -41 565 -39 830
Utgående restvärde 14 686 16 421
Byggnader och mark har ställts som säkerhet för engagemang till
kreditinstitut, se not 61.
Not 45 Inventarier, verktyg och installationer
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 46 882 44 819
Inköp 3 713 2 388
Försäljningar och utrangeringar -1 044 -325
Utgående anskaffningsvärden 49 551 46 882
Ingående avskrivningar -42 304 -40 704
Avskrivningar -2 408 -1 925
Försäljningar och utrangeringar 1 044 325
Utgående avskrivningar -43 668 -42 304
Utgående restvärde 5 883 4 578
74 Malmbergs Årsredovisning 2022
Not 46 Programvaror
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Utgående anskaffningsvärden 2 786 2 786
Ingående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående restvärde
Not 47 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets ut-
gång
Efter periodens utgång har inga händelser inträffat som avsevärt
påverkat denna rapport.
Not 48 Väsentliga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bedömningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 3 776 (3 759) kkr, vilket redovisas i resultatkningen under
rubriken Handelsvaror. På balansdagen prövas anskaffningsvär-
det mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade inkuransen
skulle ha varit 1 procent högre än ledningens bedömning, skulle
bolagets avdrag för inkurans förändras med ytterligare 2 000
(1 400) kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för osäkra
fordringar. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna
inkasseras baserat på omständigheter som är kända på balansda-
gen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betalningar ökar
i omfattning eller att föndringar inträffar i en kunds ekonomiska
ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen. Reservering
r osäkra kundfordringar har gjorts med 1 950 (1 377) kkr och
redovisas i resultatkningen under Övriga externa kostnader.
Reserveringen motsvarar omkring 0,3 (0,3) procent av nettoom-
sättningen. Reserveringens storlek jämfört med ledningens nu-
varande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära en
ökning på 430 (390) kkr för varje 1,0 procentenheters föndring,
vid en bibehållen nettoomsättning.
Not 49 Resultat från fordringar som är anläggningstill-
gångar
2022 2021
Ränteintäkter avseende koncernbolag
658 405
Kursdifferenser
1 005 1 003
Summa
1 663 1 408
Not 50 Ränteintäkter och liknande intäkter
2022 2021
Ränteintäkter
117 28
Summa
117 28
Not 51 Räntekostnader och liknande kostnader
2022 2021
Räntekostnader upplåning
-114 -140
Summa
-114 -140
Not 52 Inkomstskatt
2022 2021
Aktuell skatt -7 245 -6 631
Inkomstskatt -7 245 -6 631
Skillnad mellan bolagets skattekostnad och skattekostnad
baserad på gällande skattesats
Redovisat resultat före skatt 34 196 31 565
Skatt enligt gällande skattesats -7 044 -6 502
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -285 -129
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 1
Skattereduktion inventarieinköp 83
Summa -7 245 -6 631
Den gällande skattesatsen är 20,6 (20,6) procent.
Not 53 Finansiella instrument per kategori
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
31 december 2022
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga finansiella tillgångar 10 000 9 260
Kundfordringar 41 063 41 063
Fordringar hos koncernbolag 27 096 27 096
Övriga kortfristiga fordringar 2 189 2 189
Kassa och bank 38 958 38 958
Summa 119 306 118 566
31 december 2021
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga finansiella tillgångar 10 000 11 376
Kundfordringar 37 276 37 276
Fordringar hos koncernbolag 24 216 24 216
Övriga kortfristiga fordringar 2 880 2 880
Kassa och bank 57 934 57 934
Summa 132 306 133 682
Finansiella
skulder
Verkligt
värde
31 december 2022
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 62 173 62 173
Summa 62 173 62 173
31 december 2021
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 46 417 46 417
Skulder till koncernbolag 216 216
Summa 46 633 46 633
Finansiella instrument såsom kundfordringar, leverantörsskul-
der m m redovisas till upplupet anskaffningsrde med avdrag
för eventuell nedskrivning, varför det verkliga värdet bedöms
överensstämma med redovisat värde. Långfristiga räntebärande
skulder löper i huvudsak med kort räntebindning vilket samman-
taget innebär att upplupet anskaffningsvärde överensstämmer
väl med verkligt värde.
Noter för moderbolag
75Malmbergs Årsredovisning 2022
Not 54 Andelar i koncernbolag
Koncernbolag Org nr Säte
Kapital-
andel %
Malmbergs Elektriske AS 943393222 Vestby 100
Malmbergs Elektriske A/S 12552335 Søborg 100
Malmberg-Elektro Oy 0936259-3 Helsingfors 100
Malmbergs UK Ltd 02997396 Northampton 100
Malmbergs Asia Electric Ltd 50852265 Hongkong 100
Bygg-Stm i Sverige AB 556330-4095 Kumla 100
Kedu Europe AB 556418-3449 Kumla 100
En fullständig förteckning över koncernbolagens innehav av ande-
lar i koncernbolag har innts till Bolagsverket och kan beställas
från Malmbergs Elektriska AB (publ).
Kapital-
andel %
Rösträtts-
andel %
Antal
aktier
Redovisat
rde
2022
Redovisat
värde
2021
Malmbergs Elektriske AS 100 100 1 000 8 786 8 786
Malmbergs Elektriske A/S 100 100 500 176 176
Malmberg-Elektro Oy 100 100 400 26 26
Malmbergs UK Ltd 100 100 1 000
Malmbergs Asia Electric Ltd 100 100 400 000 368 368
Bygg-Stm i Sverige AB 100 100 1 000 100 100
Kedu Europe AB 100 100 1 000 100 100
Summa 9 556 9 556
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 9 556 9 556
Utgående bokfört värde 9 556 9 556
Not 55 Eventualförpliktelser
2022-12-31 2021-12-31
Generell borgen till förmån för
koncernbolag 12 785 11 785
Summa 12 785 11 785
Moderbolaget garanterar det engelska dotterbolagets skulder.
Not 56 Andra långfristiga värdepappersinnehav
2022-12-31 2021-12-31
Ingående balans
10 000
Tillkommande innehav
10 000
Utgående redovisat värde
10 000 10 000
Marknadsvärde
9 260 11 376
Not 57 De finansiella tillgångarnas kreditkvalitet
Kreditkvaliteten på de finansiella tillngarna som varken har
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genom hänvisning till extern kreditrating (när sådan finns tillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bems ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att bolagets kre-
ditpolicy är restriktiv. Reservering av osäkra kundfordringar sker
efter individuell prövning och låg det senaste verksamhetsåret på
omkring 0,3 (0,3) procent av nettoomsättningen.
Kassa och bank består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgår i bolaget till 38 958 (57 934) kkr och finns i sin helhet hos
etablerade bankinstitut.
Noter för moderbolag
Not 58 Kundfordringar
2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar brutto
43 013 38 653
- reservering för osäkra fordringar
-1 950 -1 377
Kundfordringar netto
41 063 37 276
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Förfallna, ej nedskrivna fordringar
9 879 6 679
- varav förfallna mer än 30 dagar
5 617 2 531
Redovisade belopp, per valuta, för bolagets kundfordringar är
följande:
SEK
41 899 37 337
EUR
1 114 1 316
Summa
43 013 38 653
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar
Per den 1 januari
-1 377 -1 029
Reservering för osäkra fordringar
-1 739 -1 460
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
826 746
Återförda outnyttjade belopp
340 366
Per den 31 december
-1 950 -1 377
Not 59 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2022-12-31 2021-12-31
Förutbetalda hyror 6 579 5 964
Övriga poster 1 160 2 259
Summa 7 739 8 223
Not 60 Kassa och bank
Posten kassa och bank består endast av kassa- och banktillgodo-
havanden. Moderbolaget har inga kortfristiga placeringar med
förfallodagar inom tre månader från anskaffningstidpunkten.
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppr
till 45 000 (45 000) kkr. Effektiv genomsnittlig räntesats uppr
till - (4) procent.
Not 61 Ställda säkerheter
2022-12-31 2021-12-31
Avseende egna skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
28 900 28 900
Företagsinteckningar
63 000 63 000
Spärrade bankmedel
1 678 1 672
Summa
93 578 93 572
Not 62 Eget kapital
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten
Förändringar i eget kapital.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antal
Antal 2020-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2021-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2022-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstvärde B-aktier 1 röst
76 Malmbergs Årsredovisning 2022
Noter för moderbolag
Not 63 Utdelning per aktie
På årsstämman 2023-04-25 kommer en utdelning avseende år
2022 på 2,00 kronor per aktie, totalt 16 000 kkr, att föreslås. Kvar-
stående vinstmedel, 278 397 591,51 kronor, kommer att överföras
i ny räkning. Den föreslagna utdelningen har inte redovisats som
skuld i dessa finansiella rapporter. Utdelningarna avseende 2021
och 2020 uppgick till 12 000 kkr respektive 12 000 kkr.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 267 446 758,40
Årets vinst 26 950 833,11
294 397 591,51
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägarna lämnas utdelning på 2,00 kr/aktie 16 000 000,00
i ny räkning balanseras 278 397 591,51
294 397 591,51
Not 64 Finansiella skulder
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid på
mindre än ett år.
Not 65 Övriga kortfristiga skulder
2022-12-31 2021-12-31
Mervärdesskatter 5 268 4 843
Personalskatter 1 143 1 210
Övriga poster 1 988 1 508
Summa 8 399 7 561
Not 66 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2022-12-31 2021-12-31
Upplupna semesterlöner 7 107 6 760
Upplupna sociala avgifter 3 492 3 470
Övriga poster 3 928 5 005
Summa 14 527 15 235
Not 67 Ej likviditetspåverkande poster
2022 2021
Avskrivningar 4 143 3 660
Finansnetto 1 663 1 261
Summa 5 806 4 921
Not 68 Avstämning av skulder hänförliga till finansie-
ringsverksamheten
2020-12-31
Kassa-
flöden
Valutakurs-
effekter 2021-12-31
Kortfristiga skulder 6 500 -6 500
Totala skulder 6 500 -6 500
77Malmbergs Årsredovisning 2022
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernre-
dovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovis-
ningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvi-
sande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
ttvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Björn Ogard
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-03-27
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Folke
Styrelseledamot och VD
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och mo-
derbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
retag som ingår i koncernen står inr.
Kumla 2023-03-27
Koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman 2023-04-25 för fastställelse.
Ulf Gejhammar
Styrelseledamot
Pernilla Folke
Styrelseledamot
Conny Svensson
Styrelseledamot
Inger Carlsson
Styrelseledamot
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Emma Göthlin
Auktoriserad revisor
78 Malmbergs Årsredovisning 2022
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för
Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2022. Bolagets årsredovisning och kon-
cernredovisning ingår på sidorna 46-77 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredo-
visningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla
sentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2022 och av dess finan-
siella resultat och kassafde för året en-
ligt årsredovisningslagen. Koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla
sentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den
31 december 2022 och av dess finansiella
resultat och kassafde för året enligt
International Financial Reporting Stan-
dards (IFRS), såsom de antagits av EU och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberät-
telsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstäm-
man fastställer resultatkningen och
balansräkningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om års-
redovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets och koncernens
revisionsutskott i enlighet med revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt Internatio-
nal Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i av-
snittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefat-
tar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tnster som
avses i revisorsrordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det gran-
skade bolaget eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla omden för
revisionen är de omden som enligt vår
professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredo-
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB (publ), org.nr. 556556-2781
information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-45 samt 81-84. Även ertt-
ningsrapporten för räkenskapsåret 2022
utgör annan information. Det är styrel-
sen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra informa-
tion.
Vårt uttalande avseende årsredovisning-
en och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredo-
visningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna ge-
nomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt ver-
kar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har ut-
förts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för att årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
uppttas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS,
så som de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödndig
för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehål-
ler några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamhe-
ten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmå-
gan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tilmpas
dock inte om styrelsen och verkställande
direkren avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan
att det påverkar styrelsens ansvar och
visningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Varulagervärdering
Varulager utgör en väsentlig del av Malm-
bergs balansräkning och uppgår till SEK
294 miljoner. Malmbergs har sitt central-
lager i Kumla. Målsättningen är att ha ett
logistikcenter med god leveransprecision,
något som även kan innebära en samti-
dig lageruppbyggnad. Ökat antal artiklar
och srre volymer medr en ökad risk
för inkurans i varulagret. Företagsled-
ningen arbetar med olika rörelsekapi-
talstärkande åtgärder, och gör löpande
uppföljning av så kallade trögrörliga
artiklar för att minimera risken för större
inkuransnedskrivningar. Malmbergs
har en rutin för beräkning av reserv för
varulagerinkurans som bland annat tar
hänsyn till historisk lageromsättnings-
hastighet. Varulagret är materiellt och
beräkningen av nedskrivning av inkuran-
sen innehåller inslag av bedömning.
r ytterligare information hänvisas
till Not 1 Redovisningsprinciper, Not 4
Varulager, Not 13 Operativ riskhantering
samt Not 14 Väsentliga uppskattningar
och bedömningar för redovisningsanda-
mål.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Vår revision omfattade följande gransk-
ningsåtgärder men var inte begnsad
till dessa:
Genomgång med företagsledningen
kring dess bedömning av varulagerin-
kurans.
Analytisk granskning av varulager-
grupper och bruttomarginaler.
Granskning och bemning av interna
värderingsprocessen som har betydel-
se för beräkning av redovisad varula-
gerinkurans.
Registeranalyser avseende artiklars
lageromsättningshastigheter för be-
dömning av företagsledningens beräk-
nade inkuransavdrag för artiklar som
är trögrörliga samt för övertalighet.
Vi har bedömt om lämnade upplys-
ningar i årsredovisningen är ändamåls-
enliga, särskilt vad gäller upplysningar
om de angivna faktorer som förntas
verka beräkningen av inkuransen
storlek i varulagret.
Annan information än årsredovisning-
en och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan
79Malmbergs Årsredovisning 2022
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut
som anndare fattar med grund i årsre-
dovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använ-
der vi professionellt omme och har en
professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna
för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revi-
sionsbevis som är tillräckliga och ända-
målsenliga för att utgöra en grund för
ra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalsk-
ning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den
del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att
utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständig-
heterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redo-
visningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplys-
ningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i
att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fort-
satt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund
i de inmtade revisionsbevisen, om
huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste
vi i revisionsbettelsen fästa upp-
märksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovis-
ningen om den väsentliga osäkerhets-
faktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättel-
sen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte
längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande pre-
sentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredo-
visningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggan-
de transaktionerna och händelserna
på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamåls-
enliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enhe-
terna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och
utrande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland
annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydel-
sefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande
brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett
uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende,
och ta upp alla relationer och andra
förhållanden som rimligen kan påverka
rt oberoende, samt i tillämpliga fall
tillhörande motåtgärder.
Av de områden som kommuniceras med
styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utr
de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upp-
lysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utrt en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning
för Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2022 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman dispo-
nerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Re-
visorns ansvar. Vi är oberoende i förl-
lande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för
förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är för-
svarlig med hänsyn till de krav som bo-
lagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets orga-
nisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt. Den verkstäl-
lande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta
de åtrder som är nödndiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av
förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av
Revisionsberättelse
80 Malmbergs Årsredovisning 2022
kerhet kunna bedöma om någon sty-
relseledamot eller verksllande direk-
ren i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig
skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningsla-
gen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av för-
slaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande
om detta, är att med rimlig grad av säker-
het bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sve-
rige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god
revisionssed i Sverige annder vi pro-
fessionellt omdöme och har en profes-
sionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Granskningen av förvalt-
ningen och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningtgär-
der som utrs baseras på vår profes-
sionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att
vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och
där avsteg och övertdelser skulle ha
rskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för
vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrel-
sens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att
kunna bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-
RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredo-
visningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden
för Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser
endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
uppttats i ett format som i allt vä-
sentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utrt granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Malmbergs Elektriska AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat
är tillckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktö-
rens ansvar
Det är styrelsen och verkställande
direkren som har ansvaret för att Esef-
rapporten har uppttats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns
en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rappor-
ten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rim-
lig säkerhet om Esef-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och ge-
nomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut
som anndare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsretaget tillämpar ISQC 1
Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig gransk-
ning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt sys-
tem för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författ-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rap-
porten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernre-
dovisning. Revisorn väljer vilka åtrder
som ska utföras, bland annat genom att
bema riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbemning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkstäl-
lande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtrder
som är ändalsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfat-
tar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvud-
sakligen validering av att Esef-rapporten
uppttats i ett giltigt XHTML och en av-
stämning av att Esef-rapporten överens-
stämmer med den granskade årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en
bemning av huruvida koncernens re-
sultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB, Box 89, 701 41 Örebro, utsågs till
Malmbergs Elektriska AB (publ)s revisor
av bolagsstämman 26 april 2022 och har
varit bolagets revisor sedan 1998.
Örebro den 27 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsberättelse
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Emma Göthlin
Auktoriserad revisor
81Malmbergs Årsredovisning 2022
Summary
CONSOLIDATED PROFIT AND LOSS
ACCOUNT JANUARY 1 - DECEMBER 31
in thousands of SEK 2022 2021
Net turnover
668 748 633 663
Other operating income
4 838 3 204
Operating costs
-627 531 -591 725
Operating profit
46 055 45 142
Net financial items
-3 506 -311
Profit after financial items
42 549 44 831
Taxes
-9 494 -9 045
Profit for the year
33 055 35 786
CONSOLIDATED BALANCE SHEET AS PER
DECEMBER 31
in thousands of SEK 2022 2021
Assets
Fixed assets
173 690 169 063
Current assets
367 848 303 562
Liquid assets
51 553 72 959
593 091 545 584
Equity and Liabilities
Equity
379 107 354 716
Long-term liabilities
75 800 73 237
Current liabilities
138 184 117 631
593 091 545 584
Summary/Kurzfassung
Kurzfassung
KONSOLIDIERTE GEWINN- UND VERLUSTRECH-
NUNG 1. JANUAR - 31. DEZEMBER
in Tausend SEK
2022
2021
Nettoumsatz 668 748 633 663
Sonstige Einnahmnen 4 838 3 204
Betriebskosten -627 531 -591 725
Betriebsgewinn 46 055 45 142
Finanzergebnis -3 506 -311
EGT 42 549 44 831
Steuern -9 494 -9 045
Jahresüberschuss 33 055 35 786
BILANZ ZUM
31. DEZEMBER
in Tausend SEK
2022
2021
Aktiven
Anlagevermögen 173 690 169 063
Umlaufvermögen 367 848 303 562
Liquide Mittel 51 553 72 959
593 091 545 584
Passiven
Eigenkapital 379 107 354 716
Langfristige Verbindlichkeiten 75 800 73 237
Kurzfristige Verbindlichkeiten 138 184 117 631
593 091 545 584
Malmbergs is an import, agency and distribution com-
pany, working with electrical material. The majority of
our customers are installers and industries.
The Malmbergs Group has grown quickly and is today
represented in 38 places in 5 countries. The total num-
ber of employees is 180.
The large purchase volumes and low purchase prices
have made the company very profitable.
The business concept is to make the path between
manufacturer and customer as simple and cost effec-
tive as possible.
The strategy for the future is to increase the profit
through continued expansion.
Malmbergs ist eine Import, Agentur und Distributi-
onsfirma und arbeitet mit ElektroMaterial. Die Wich-
tigsten Kunden sind Installateure und Industrien.
Der Malmbergs Konzern ist schnell gewachsen und
hat heute Betrieb in 38 Orten in 5 Ländern. Die totale
Anzahl der Angestellten ist 180.
Das grosse Einkaufsvolumen und die niedrigen
Einkaufspreise haben die Firma sehr lohnend ge-
macht.
Das Konzept ist den Weg zwischen Hersteller und
Kunden so billig wie möglich zu machen.
Die Strategie für die Zukunft ist den Gewinn mit fort-
gesetzter Expansion zu erhöhen.
82 Malmbergs Årsredovisning 2022
Årsstämma
DELTAGANDE
r att få rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
dels vara inrd i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken senast den 17 april 2023, dels anmäla sitt deltagan-
de till bolaget senast den 17 april 2023, klockan 16.00.
Anmälan om deltagande kan göras per post till Malmbergs
Elektriska AB (publ), Box 144, 692 23 KUMLA, per telefon
019-58 74 10 Annsofie Andersson, eller e-post
annsofie.andersson@malmbergs.com
Om deltagande sker med stöd av fullmakt ska denna
insändas i god tid före årsstämman.
RVALTARREGISTRERADE AKTIER
För att äga rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
som låtit förvaltarregistrera sina aktier, tillfälligt inregistre-
ra aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB. Akti-
gare, som önskar sådan omregistrering, måste underrätta
förvaltaren om detta i god tid före den 17 april 2023.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 2,00 kro-
nor per aktie. Som avstämningsdag för utdelning föreslås
Årsstämma hålls tisdagen den 25 april 2023 kl 13.00 i Malmbergs lokaler, Västra Bangatan 54, Kumla.
Andel av intäkter utanför Sverige
Summa intäkter utanför Sverige i rela-
tion till totala intäkter.
Avkastning på eget kapital
Resultat före skatt, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.
Avkastning på eget kapital efter
skatt
Periodens resultat, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittlig balansomslutning.
Definitioner
Malmbergs presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS. Malmbergs anser att dessa mått ger värdefull
kompletterande information till investerare och Malmbergs ledning då de möjliggör utvärdering av Malmbergs prestation.
Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämrbara med mått som används
av andra företag. Dessa finansiella mått ska därr inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
Nedan presenteras mått som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Intäkter per anställd
Summa intäkter i relation till medelan-
tal anställda.
Kapitalomsättningshastighet
Intäkter i relation till genomsnittlig
balansomslutning.
Kassafde från den löpande verk-
samheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verk-
samheten dividerat med antal aktier.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exkl varulager i
relation till kortfristiga skulder.
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt divide-
rat med genomsnittligt antal utestå-
ende aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella
kostnader i relation till finansiella kost-
nader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i relation till intäkter.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder exklusive lea-
singskulder i relation till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebä-
rande skulder och avsättningar.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i relation till intäkter.
den 27 april 2023. Utbetalning beknas kunna ske den 3
maj 2023.
Tidpunkter för ekonomisk information
Årsstämma 25 april 2023
Delårsrapport jan-mars 2023 25 april 2023
Delårsrapport jan-juni 2023 24 aug 2023
Delårsrapport jan-sept 2023 23 nov 2023
Med ”Malmbergs” eller ”bolaget” avses i denna årsredovis-
ning Malmbergs Elektriska AB (publ) eller Malmbergskon-
cernen, beroende på sammanhang.
Med ”Malmbergs Danmark” avses Malmbergs Elektriske
A/S och med ”Malmbergs Norge” avses
Malmbergs Elekt-
riske AS
. ”Malmbergs Finland” avser Malmberg-Elektro Oy,
Malmbergs England” avser Malmbergs UK Ltd och ”Malm-
bergs Hongkong” avser Malmbergs Asia Electric Ltd.
ÅRSREDOVISNING
Årsredovisningen finns tillgänglig på Malmbergs kontor i
Kumla samt på bolagets hemsida. Den sänds även via e-
post eller i tryckt version till aktigare som så önskar.
83Malmbergs Årsredovisning 2022
A BRIGHT
INVESTMENT
Malmbergs Group is a leading supplier of electric materials
for contractors, industries and retailers on the Nordic mar-
ket. Since 1981 we have been making the path between
manufacturersandcustomeraseasyandcost-eective
aspossible,allowingustooerourcustomershighqual-
ity products at very competitive prices. It’s a bright idea to
choose Malmbergs.
Org nr 556556-2781 Västra Bangatan 54, Box 144, 692 23 KUMLA Telefon: 019-58 77 00 info@malmbergs.com www.malmbergs.com
Malmbergs Elektriska AB (publ)
549300ZUNJ5HNG264Q342022-01-012022-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares