ÅRSREDOVISNING 2021
2 Malmbergs Årsredovisning 2021
4 Välkommen till Malmbergs
5 Malmbergs i sammandrag
6 Historik
7 VD har ordet
8 Aärsmodell
9 Verksamhet
10 Produkter
11 Egna varumärken
14 Butiker
16 Marknad
18 Strategiska lägen
19 Året i korthet
20 Risker och riskhantering
22 Koncernpresentation
26 Malmbergsaktien
28 Finansiell översikt – fem år i sammandrag
30 Hållbarhetsredovisning
41 Bolagsstyrningsrapport
46 Förvaltningsberättelse
48 Koncernens resultaträkning
49 Koncernens balansräkning
51 Koncernens förändringar i eget kapital
52 Koncernenskassaödesanalys
53 Moderbolagets resultaträkning
54 Moderbolagets balansräkning
56 Moderbolagets förändringar i eget kapital
57 Moderbolagetskassaödesanalys
58 Noter
78 Revisionsberättelse
81 Summary/Kurzfassung
82 Denitioner
82 Årsstämma
Innehåll
3Malmbergs Årsredovisning 2021
4 Malmbergs Årsredovisning 2021
Malmbergs grundades 1981 och är en svenskägd el-
grossist. Företaget har utvecklats med stor framgång
och blivit en ledande leverantör av elmateriel på den
nordiska marknaden.
Välkommen till Malmbergs
Malmbergs är ett ledande handelshus i el på den nordiska marknaden för installatörer,
industri-, bygg- och uthyrningsföretag samt återförsäljare.
Kund
Importör Grossist Kund
rnanivåraärsidéärattgöravägenmellantill-
verkareochkundsåenkelochkostnadseektivsom
möjligt.
Vi erbjuder ett kundorienterat sortiment av pro-
dukter, attraktiva priser och snabba leveranser. För
Malmbergs är det viktigt med kvalitet, professionellt
bemötande, god service och pålitlighet.
Malmbergsetiskaaärsreglerärendelavvåruppfö-
randekod och ger riktlinjer för att verksamheten ska
bedrivas på ett ansvarsfullt sätt.
Strategin för framtiden är att öka försäljningen ge-
nom fortsatt expansion i Norden och att även nå nya
marknader med hjälp av utvalda partners i Europa.
Vi gör vägen mellan tillverkare
och kund så enkel och kostnads-
eektivsommöjligt.
Malmbergskoncernen börsnoterades på Stockholms-
börsen 1999. Malmbergs har dotterbolag i Norge,
Danmark, Finland och Hongkong. Stora inköpsvoly-
mer direkt från tillverkare och konkurrenskraftiga pri-
ser är bidragande faktorer till vår positiva utveckling.
5Malmbergs Årsredovisning 2021
Malmbergs i sammandrag
kkr om ej annat anges 2021
2020
2019 2018 2017
Intäkter
633 663
617 451 612 461 612 525 643 478
Rörelseresultat 45 142 39 908 45 537 51 056 53 967
Resultat före skatt 44 831 34 893 44 254 50 761 52 286
Resultat 35 786 27 196 34 682 39 364 40 367
Balansomslutning 545 584 537 543 544 507 389 716 417 845
Eget kapital 354 715
329 835
304 999
289 857
289 374
Kassaödefndenlöpandeverksamheten 25 606
77 811
56 734 49 816 53 685
Nyckeltal
1)
Rörelsemarginal, % 7,1
6,5
7,4 8,3 8,4
Soliditet, % 65,0 61,4 56,0 74,4 69,3
Räntetäckningsgrad, ggr 17,3 7,8 18,3 44,8 30,7
Medelantal anställda 173 176 170 156 161
Resultat per aktie, kr 4,47
3,40
4,34 4,92 5,05
Kassaödefndenlöpande
verksamheten per aktie, kr 3,20 9,73 7,09 6,23 6,71
1)Fördenitionersesidan82.
Intäkterpergeograsktområde
kkr 2021
2020
2019 2018 2017
Malmbergs Sverige 403 576 399 419 390 997 377 980 392 859
Malmbergs Norge 110 157 112 645 126 208 137 056 149 114
Malmbergs Danmark 94 708 77 833 67 085 65 148 64 763
Malmbergs Finland
25 222
27 554 28 171 32 341 36 742
Malmbergs England
Summa
633 663
617 451 612 461 612 525 643 478
Intäkterna uppgick till 633 663 (617 451) kkr
Rörelseresultatet uppgick till 45 142 (39 908) kkr
Resultatet före skatt uppgick till 44 831 (34 893) kkr
Resultatet efter skatt uppgick till 35 786 (27 196) kkr
Resultatet per aktie uppgick till 4,47 (3,40) kr
Kassaödetfråndenlöpandeverksamhetenvar25606(77811)kkr
See Summary in English on page 81. Siehe Zusammenfassung auf Deutsch auf Seite 81.
6 Malmbergs Årsredovisning 2021
Historik
1916
Malmbergs startade sin verksamhet
som elinstallatör i Kristinehamn och
var fram till 1981 ett installationsfö-
retag.
1987
retagetyttadefrånHallsbergtill
nya lokaler i Kumla. Malmbergs första
dotterbolag bildades i Norge.
1991
Den första butiken öppnades i
Stockholm.
1994
I början av året bildades ett dotter-
bolag med säljkontor i Åbo, Finland.
2010
Ett representations- och sourcing-
bolag etablerades i Hongkong.
2020
Nya butiker öppnades på Svea-
gen, Stockholm, i Sundsvall och i
Århus, Danmark.
1981
Jan Folke övertog bolaget, verk-
samhetenyttadetillHallsberg
och inriktningen lades på import,
grossistförsäljning och distribution
av elmateriel till elinstallatörer,
VVS-branschen och industrin.
1988
Bygg-Ström i Sverige AB bildades
med försäljning av tillfällig elmate-
riel till byggindustrin och uthyr-
ningsföretag.
1992
Under hösten bildades ett dotter-
bolag i Danmark.
1999
Styrelsen och ägarna beslutade
att ansöka om marknadsnotering
av Malmbergs aktier av serie B på
OTC-listan vid Stockholms Fond-
börs.
2012
Ett representations- och sourcing-
kontor etablerades i Shenzhen.
2021
Nya butiker har öppnats i Borås
och i Kolding, Danmark.
7Malmbergs Årsredovisning 2021
anti-korruptionskaparMalmbergsenhållbaraärsverk-
samhet.
UTSIKTER 2022
Vi ser fortsatt positivt på marknadsutvecklingen även om
vi tror att det dröjer något till en återgång till det normala
rörande leveranser. Vi har för avsikt att fortsätta etablera
butiker, i första hand utanför Sverige. Vi ser en allt snab-
bare omställning till elfordon och energibesparing, vilket
ligger i linje med vår fortsatta utveckling av produktom-
råden elbilsladdning och smart-home styrning.
Bygg-Ström sortiment som vänder sig till byggföretag
och uthyrningsretag forttter att utvecklas positivt
och under år 2022 kommer ytterligare steg tas för att
förstärka den utvecklingen.
SAMMANTAGET
Vi kan konstatera att vi ökade omsättningen och förbätt-
rade rörelseresultatet under år 2021 även om året inte
avslutades som planerat till följd av råvarumaterialbrist
och logistikutmaningar. Med vidtagna åtgärder ser situa-
tionen annorlunda ut och vår leveranskapacitet bedöms
vara god. Vi ser en starkare utveckling på marknader där
vi etablerar butiker. Vår förhoppning är att under 2022
ytterligare kunna underlätta tillgängligheten till vårt
sortiment genom olika köp- och leveranslösningar. Vi ser
fram emot ett år med många möjligheter och spännande
kundavtal.
Jag vill avslutningsvis tacka alla medarbetare för deras
stora engagemang och våra kunder och andra som varit
med och möjliggjort detta år trots alla utmaningar, och
som visat stor respekt och förståelse under pandemin.
VD har ordet
Johan Folke
Kumla 10 mars 2022
Ännu ett år läggs till handlingarna. Vi kan glädjas åt att vi
kan redovisa en ökad omsättning och ett förttrat rörel-
seresultat för verksamhetsåret 2021 som helhet. Detta
efterettomtumlandeårmederautmaningar.Ettår
som präglats av längre produktionsledtider, ökade trans-
portkostnader samt leveransstörningar orsakade av pan-
demin. Oavsett detta har vi ändå ökat vår rörelsemargi-
nalochharenfortsattstarknansiellställning.Dettagör
oss uthålliga och ger oss större handlingsutrymme för att
kunna motstå efterverkningarna av pandemin och andra
utmaningar i vår omvärld just nu.
VERKSAMHETEN
Även om verksamhetsåret har präglats av pandemin och
desseekter,somperiodvispåverkatossmeränvikun-
nat föreställa oss, så har det skett mycket positivt under
året. Nya butiker har startats upp i Sverige och Danmark
och trots restriktioner har dessa butiker utvecklats plan-
enligt.Viharsjösattnymarknadsprol”Malmbergs–Be
Brighter”sominnebärattvitydliggörvåravarumärken
PRO, Home och Bygg-Ström och vårt sätt att arbeta. Mer
informationomBeBrighteråternnspåvårhemsida–
https://malmbergs.com.Allterföretagvillproleraoch
arbeta med egna märkesvaror och vi ser en stor styrka i
att ha arbetat med egna varumärken i över 40 år.
I Danmark fortsätter vår verksamhet att växa starkt och i
Norge har den negativa utvecklingen brutits och uppvisar
tillväxt under sista kvartalet. För verksamheten i Finland
har organisationsförändringar genomförts som inte fått
önskadeektochvikommergenomdrivaytterligare
förändringar. I Sverige har omsättningen ökat men vi är
inte helt nöjda med tillväxten även om verksamheten
som helhet har varit stabil. Här ser vi att våra produkt-
områden,elbilladdning,solcelleroch”smart-home”,som
innefattar produkter för styrning av hemmet eller konto-
ret, har fått en bra respons och bedöms ha stor potential.
Det bekftas också av nya kundavtal som tecknats.
Viarbetarlöpandemedatteektiviseraochoptimera
våra inköpsrutiner för att minimera onödig lagerbind-
ning. Under pandemin har leveranserna varit svåra att
fullt ut överblicka då det funnits brist på komponenter
och råvarumaterial samt osäkerhet i leveranskedjorna.
r att kunna motverka detta har åtgärder vidtagits och
kortsiktigt har vår lagerkapacitet ökats genom srre
lagerhållning tills vi ser att leveranstiderna åter stabilise-
ras.
HÅLLBARHET
Hållbarhetsarbetet är fortsatt en viktig del i vår verk-
samhet. Det är för oss självklart att hållbarhetsarbetet
genomsyrar hela värdekedjan från produktutveckling till
leverans och att vi på ett tydligt sätt kommunicerar det
till våra leverantörer, kunder, medarbetare och andra
intressenter. Genom att systematiskt arbeta med miljö
och sociala frågor inklusive mänskliga rättigheter och
Delägare,
8 Malmbergs Årsredovisning 2021
Affärsmodell
Vårt mål är att positionera oss som en av marknadens starkaste aktörer inom området elmateriel. Det gör vi
genom att kombinera ett brett sortiment av prisvärda kvalitetsprodukter med god logistik, hög servicenivå och
kundanpassade tjänster.
rnaniverksamhetenärdirektimportfråntillverkandeföretagocheektivdistribution–utanfördyrande
mellanhänder.
Malmbergsförljningärinriktadpåtekniskaprodukterochtjänsterochhuvuddelenär”business-to-busi-
ness”ochriktarsigtillslutkunderinombyggbranschenochtillindustriernasamttillövrigabranscher,bland
annat GDS-marknaden.
Malmbergs strävar efter att kontrollera hela inköpskedjan. Genom att Malmbergs tar en allt större aktiv del i
produktutvecklingen hos våra leverantörer ökar förädlingsvärdet vilket medför ökade vinstmarginaler.
Att minska mellanleden från tillverkare till slutkund och på så vis kunna erbjuda
attraktiva priser.
Vision
Att genom import och distribution tillhandahålla elmateriel direkt från tillverkare och
inom utvalda segment positionera oss som ett ledande handelshus i elbranschen.

Med hjälp av kunniga och engagerade medarbetare uppnå ökad kundnytta och ökad
lönsamhetgenomeektivitetiallaled.
Strategi
AnpassningochanskaningavproduktersomtillsrstadelenutgörsavEMV
Eektivlogistikochlagerhantering
God kundnytta

9Malmbergs Årsredovisning 2021
Verksamhet
Malmbergs Sverige startade sin nu-
varande verksamhet 1981 då bolaget
ändrade inriktning till att vara ett
import-, agentur- och handelsföretag
med egen distribution och grossist-
försäljning av elartiklar till elinstal-
latörer, grossister och industriföretag.
Under senare år har Malmbergs ökat
sina satsningar på utveckling av egna
märkesvaror, EMV, genom att aktivt
delta i tillverkningsledet med investe-
ringar i såväl produktutveckling som
design.Verksamhetenyttades1987
till nya och större lokaler i Kumla, där
verksamheten fortfarande bedrivs.
Huvudkontor och centrallager för hela
koncernen är belägna i Kumla.
Från Kumla distribueras varor till
kunder över hela Sverige, samt till
våra dotterbolags huvudlager i Norge,
Danmark och Finland, samt att ex-
portförsäljning till övriga länder sköts
från Kumla. För att förstärka den loka-
la närvaron i respektive land bedrivs
verksamheten genom ett stort antal
butiker. Malmbergs Sverige svarar för
övergripande koncernfunktioner som
ekonomi, inköp, produktutveckling
och marknadsstrategi.
Malmbergs deltar ofta aktivt i leve-
rantörernas produktutveckling. Ett
stort antal produkter lanseras under
egna varumärken, EMV. Produktut-
vecklingen sker kontinuerligt och
antalet nya produkter som tillförs
koncernen utökas ständigt. De nya
produkterna ska komplettera tidigare
produktmix och vara anpassade till
redanbentligakundgrupperföratt
till låga kostnader bidra till en ökad
rörelsemarginal.
Produkterna marknadsförs bland an-
nat genom våra kataloger. Huvudkata-
logen innehåller samtliga Malmbergs
produkter och distribueras till våra
kunder en gång per år. Den totala
upplaganärpå75000exemplar.
Malmbergs”Kundextra”ärenin-
formations- och säljbroschyr som
utkommer varje månad och innehåller
produktnyheter och kampanjerbju-
danden till kunderna.
I vår webbutik hittar man den senaste
versionen av våra produkt- och in-
köpskataloger samt aktuella kampan-
jer.
ljorganisationen är uppdelad dels
på en central verksamhet, dels på
lokala butiker. Den centrala bearbet-
ningen sker genom kundbesök och
telefonförsäljning där säljare aktivt
genom kundbek bearbetar kunder.
Centralt placerade produkt- och sälj-
avdelningar ansvarar för storkunds-
bearbetning över hela Sverige samt
även för exportbearbetning. Butiker
leds av en butiksansvarig.
Mässdeltagande är en mycket viktig
del i marknadsföringen. Malmbergs
deltar på mässor såväl inom som
utanför Norden.
Produktutveckling
Inköp
Centrallager
Försäljning
& marknads-
föring
Logistik
Ledning och administration
Kund
Sverige Sverige, Norge, Danmark, Finland

Johan Folke, VD och koncernchef
Vi ska stå på de lokala installatörernas sida när samhället transformeras till
ennyeraavuppkoppladelivochenenergieektivochhållbarelektriering!
10 Malmbergs Årsredovisning 2021
Produkter
DeestaavMalmbergsprodukteräravseddaförelinstallation.Antaletlagerfördaartiklarärcirka10000och
Malmbergs Sverige fungerar som en central lagerhållare för de övriga operativa bolagen inom koncernen.
Produktgrupperna indelas enligt följande:

Systemet innefattar allt för en smart
installation, för kontoret eller hem-
met. Du kan styra din belysning eller
övervaka ditt garage. I gruppen ingår
”puckar”,kameror,dörrkontakter,
dörrklockor, brandlarm, vattenvar-
nare, belysningsstyrning etc.

Högeektivasolpanelerochväxel-
riktare med hög verkningsgrad och
eekt.Gruppeninnefattaralltfören
komplett installation.

Portabla och fasta laddare för instal-
lationihemmetellerföroentlig
miljö. Med eller utan lastbalansering
och smart styrning för enkel övervak-
ning och hantering.

I gruppen ingår bland annat ström-
brytare, vägguttag, grenuttag,
kopplingsdosor, fästmateriel, stick-
proppar, klockströmbrytare, dimrar,
rörelsevakter och kabelkanaler.
Kabel
I gruppen ingår bland annat instal-
lationskabel, kraftkabel, gummikabel
och data- och elektronikkabel.

I gruppen ingår bland annat skruv-
mejslar, tänger, skiftnycklar och
hylsnycklar,arbetsstegariglasber
och aluminium, arbetsställningar
samt arbetskläder.

I gruppen ingår bland annat hu-
vudcentraler, undercentraler och
brukscentraler.

I gruppen ingår bland annat auto-
matsäkringar, jordfelsbrytare, kopp-
lingsur, strömställare och kapslingar.

I gruppen ingår bland annat elektris-
ka motorer, kontaktorer och startap-
parater.

I gruppen ingår bland annat patch-
paneler, ISDN-terminatorer, data-
kabeltester, konverteringsverktyg,
nätverksset,konvertrar,berkabel,
switchar, hubbar och bredbandsrela-
terade produkter.

I gruppen ingår bland annat LED-
belysning, glödljusarmaturer,
armaturer för lågenergibelysning,
interiörbelysning, lysrörsarmaturer
föroentligochindustriellmiljö,
strålkastare, utomhuslyktor, stolp-
lyktor och ljuskällor. Hembelysning,
som ingår i gruppen belysningsmate-
riel omfattar takplafonder, golv- och
väggbelysning, badrumsbelysning
etc.

I gruppen ingår bland annat elek-
triskavärmeelement,värmeäktar,
värmekabel för frostskydd samt
bords-ochgolväktar.
Belysning




Kabel
11Malmbergs Årsredovisning 2021

Varumärket Malmbergs Pro innefattar en bred serie av högkva-
litativa produkter för professionella elektriker och installatörer.
Sortimentet inkluderar bland annat installationsmateriel, auto-
mation, verktyg, arbetskläder och belysning.
Produkterna är utvecklade tillsammans med svenska ingenjö-
rer och elektriker och uppfyller alla krav på funktion, säkerhet
och miljö. Malmbergs Pro uppfyller även kraven för installation
ioentligamiljöer.
Egna varumärken
En mycket viktig ingrediens i vårt produktutvecklingskoncept är fokuseringen på våra egna varumärken. Vi
samarbetar med våra tillverkare och tar ansvar för hela processen från produktutveckling och produktsäker-
het till marknadsföring och distribution.
12 Malmbergs Årsredovisning 2021

Väldesignade, högkvalitativa produkter till rätt pris för instal-
lationer i hemmiljö. I Home-serien hittar du exempelvis belys-
ning,installationsprodukter,kalluftsäktarsamtalltfördet
smarta hemmet.
Produkterna i Home-serien uppfyller samma hårda kvalitets-
krav som vi sller på övriga produkter i vårt sortiment.
Egna varumärken
13Malmbergs Årsredovisning 2021
Allaprodukterärgodkändaochcertieradeenligtgällandeeuropeiskaochinternationellastandarder.
Egna varumärken

Varumärket Bygg-Ström vänder sig mot hantverkare
och uthyrare och består av säkra och användbara
produkter för elförsörjning till byggen. Sortimentet
beståravkabel,elcentraler,värmeäktar,värmeka-
belprodukter, strålkastare etc.
Alla Bygg-Ströms produkter är av högsta kvalitet och
uppfyllerdetuastekravenpåtillförlitlighet,säkerhet
och hållbarhet.
14 Malmbergs Årsredovisning 2021
Butiker

38 st 2021
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Malmbergs i Borås
2021
15Malmbergs Årsredovisning 2021
Butiker
SVERIGE
Arlandastad
Borlänge
Borås
Göteborg - Gårda
Göteborg - Högsbo
Göteborg - Ringön
Helsingborg
Jönköping
Karlstad
Kumla
Linköping
Malmö
Norrköping
Stockholm - Bromma
Stockholm - Hammarby
Stockholm - Haninge
Stockholm - Solna
Stockholm - Sveavägen
Stockholm - Västberga
Sundsvall
Umeå
Uppsala
Västerås
Örebro
NORGE
Bergen
Drammen
Fredrikstad
Hamar
Stavanger
Trondheim
Oslo
Vestby
DANMARK
Kolding
Köpenhamn
Søborg
Århus
FINLAND
Helsingfors
Vantaa
16 Malmbergs Årsredovisning 2021
Marknad

Malmbergs bedriver verksamhet inom tre olika produktområden: Elmateriel, GDS-produkter och
Tillfällig El/Bygg-Ström.
Malmbergs erbjuder ett brett sortiment av elektriska produkter till den professionella marknaden,
av hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser. Våra produkter vänder sig till tre olika marknader:

Inköpen av produkter sker i första hand från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar
för de gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen, även vad gäller produkter från svenska
tillverkare. Bolaget utvärderar kontinuerligt nya leverantörer eftersom inköpsfunktionen är mycket
viktig för verksamhetens framgång.
Våraärsidéärbaseradpåettkundorienteratsortimentavprodukter,
skräddarsydda tjänster, attraktiva priser och snabba leveranser.
• Elinstallatörer
• El-entreprenörer
• OEM-industrier
• Grossister
• Distributörer
• Industriella fastighetgare
Installatörer & industrier
• Järnhandlare
• Varuhus GDS
• rbutiker
• Butiker ex. möbel/belysning
Återförsäljare och GDS
• Byggföretag
• Maskinuthyrningsföretag
Tillfällig el
17Malmbergs Årsredovisning 2021
som ingår i produktområdet elmateriel, men mark-
nadsrs under det egna varumärket Malmbergs
Home. Marknaden för GDS-produkter är svår att
uppskattadånågontillförlitligstatistikejnnspå
området.
GDS-marknaden i Europas större industriländer mot-
svarar cirka 30 procent av värdet av grossistmark-
naden för elmateriel i dessa länder. I de nordiska
länderna är denna andel lägre men kraftigt ökande
genomatterautländskaaktöreretableratsigpå
den svenska marknaden. Malmbergs uppskattar den
åtkomliga marknaden till cirka 16 miljarder SEK.
Malmbergs GDS-program är ett av de ledande i bran-
schen.
Inom produktområdet GDS marknadsförs också pro-
duktområdet hembelysning. Hembelysning består till
största delen av inredningsbelysning såsom takpla-
fonder, vägg- och golvlampor samt badrumsbelys-
ning.

Återförsäljare – exempel på återförsäljare är daglig-
varuhandeln,järnhandlare,belysningsaärer,bygg-
materialhandlare och e-handelsföretag.

Av de företag som har ett komplett program för GDS-
produkter har Malmbergs en stark ställning på den
nordiska marknaden.

Produktområdetsaärsidéärattförsebyggbran-
schen med professionell elmateriel för tillfälligt bruk.
I kombination med kundanpassade tjänster kan vi
erbjuda våra kunder ett ledande utbud.
Produktområdet omfattar elmateriel för tillfälliga
anläggningar och består av kabel, elcentraler för
byggarbetsplatser,värmeäktar,portablaelverk,
värmekabelprodukter och strålkastare. Marknaden
för tillfälliga elprodukter följer relativt väl nybyggna-
tionen i de nordiska länderna.

• Byggretag – använder tillfälliga elprodukter i sin
byggproduktion.
• Uthyrningsföretag – bedriver uthyrningsverksam-
het med tillfällig el till företag och privatpersoner.

Av de företag som har ett komplett program för till-
fällig elmateriel har Malmbergs en stark ställning på
den nordiska marknaden.
Marknad

Produktområdetsaärsidéäratterbjudaprofes-
sionella användare, grossister och återförsäljare ett
kundanpassat utbud av elmateriel och tjänster.
Produktområdet omfattar artikelgrupperna: instal-
lationsmateriel, industrikomponenter, normproduk-
ter,äktarochvärmeprodukter,belysningsmateriel,
datatillbehör, nätverksprodukter och kabel. Den
nordiska grossistmarknaden för el- och belysnings-
produkter omsätter cirka 56 miljarder SEK.
Distributionen sker till största delen genom elgros-
sister som i sin tur erhåller produkter från tillver-
kare eller imporrer. Marknaden för elmateriel kan
delas in i två huvudmarknader; grossistmarknaden
för elmateriel och marknaden för OEM-industrier.
Marknaden för elmateriel är främst beroende av
elinstallationsmarknaden som i sin tur är beroende
av byggnation- och industriinvesteringar. Markna-
den för OEM-industrier är till stor del beroende av
exportmarknader samt den inhemska efterfrågan på
konsument- och industriprodukter.

• Elinstallatörer – använder elmateriel i sin dagliga
verksamhet för elinstallationer i villor, hyreshus,
skolor, industrier etc.
• Industriföretag – använder elmateriel för eget
bruk, t ex processindustrier, för investeringar och
underhåll i system och anläggningar.
• OEM-industrier – använder elmateriel i egna pro-
dukter som tillverkas, verkstadsmaskiner, träbear-
betningsmaskiner etc.
• Apparatskåpsbyggare – använder elkomponenter
vid till-verkning av automatikanläggningar, centra-
ler etc.
• Data-ochelektronikföretag–använderberkabel,
switchar, hubbar, konvertrar, patchpaneler etc.

På den nordiska marknaden för elmateriel kan kon-
kurrenterna indelas i två kategorier: elgrossistmark-
naden och agenturföretag. På elgrossistmarknaden
nnsettfåtalmycketstoraakrer.Destörstaak-
rerna på den nordiska marknaden ingår idag i inter-
nationella företagsgrupper med huvudkontor utanför
Sverige. Den andra kategorin är agenturföretag som
säljer direkt till OEM-industrier.

Produktområdetsaärsidéärattförsejärn-,bygg-,
elfack- och dagligvaruhandeln med konsumentför-
packat elmateriel.
Produktgruppen omfattar butiksförpackat materiel
Strategiskagen

10 000 lagerförda artiklar på 14 000 m².

Malmberg huvudkontor och centrallager, är belägna i Kumla.
Härifrån distribueras varor direkt till våra butiker i alla de
nordiska länderna och till våra kunder över hela Europa.







Vestby, Norge
2021 i korthet
633,7 (617,5)
Intäkter MSEK
45,1 (39,9)
Rörelseresultat MSEK
Rörelsemarginal
7,1 % (6,5 %)
4,47 (3,40)
Resultat per aktie kr
20 Malmbergs Årsredovisning 2021
Risker och riskhantering
Malmbergsverksamhetärliksomallaärsverksamhet
förenad med risker. Risker som hanteras väl kan leda till
möjligheter och värdeskapande medan risker som inte tas
om hand kan påverka verksamheten negativt. Riskhante-
ringen syftar till att skapa en balansgång mellan önskan om
att begränsa risk och strävan att uppnå uppsatta mål.
KLIMAT
Risk
Alla FNs 193 medlemsländer antog 2015 en plan med 17
globala mål. Flera av dessa rör vår gemensamma klimat-
verkan och de konsekvenser som denna har för miljö och
människa. Ingen kan stå opåverkad av de klimatföränd-
ringar som sker för närvarande, om ingen förändring sker
verkas både natur, livsvillkor för människa och djur och
ekonomi. Därför är en hållbar utveckling viktigt för företa-
gen för att möta den ökade belastningen på vårt jordklot.

Klimatrisker utgör en del i riskhanteringen, både hur vi som
företag påverkar miljön och hur miljön påverkar oss som
företag. Malmbergs arbetar kontinuerligt för att minska
vårt klimatavtryck, exempelvis gällande energiförbrukning,
optimering av transporter och minskning av avfall. Vi ägnar
oss åt omvärldsbevakning för att fånga upp hur de pågå-
ende klimatförändringarna kan påverka vår verksamhet.

Risk
En generellt minskad efterfrågan i ekonomin utom Malm-
bergs kontroll kan medföra minskad efterfrågan och
därmed minskade intäkter.

Malmbergs mål är att säkerställa en långsiktig och stabil
ekonomisk utveckling. Vi utför därför regelbunden om-
världsbevakning av bland annat marknaden, konkurrensen
och produktutveckling. Malmbergs har en bred kundbas
med kunder i olika storlekar och i olika branscher vilket är
en styrka vid en eventuell konjunkturnedgång. Malmbergs
strävarävenefterattsrkavåravarumärkenpåbentliga
marknader. Malmbergs har en fortsatt stabil utveckling
under det senaste året och bedömer att vi med vår nya
marknadsprolBeBrighterärvälrustadeinförframtiden.

Risk
rMalmbergsärdetavstorviktattvåraaärsrelationer
uppfattas trovärdiga. Avsteg från uppförandekod kan på-
verka Malmbergs anseende negativt.

Malmbergs har en uppförandekod för hur frågor inom af-
färsetik förväntas hanteras, denna innefattar bland annat
nolltolerans mot korruption och mutor. Våra leverantörer
ska som en del av vår leverantörsbedömning skriva under
denna uppförandekod. Alla ansllda ska ha tagit del av
Malmbergsuppförandekodochdennnstillgängligiperso-
nalhandboken. Det är viktigt med ansvarsfulla leverantörer
och välinformerade medarbetare.

Risk
Malmbergs leverantörer utgör en viktig del i vår värdeked-
ja. De förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt och för oss
möjliggöra ett stort utbud av produkter. Det är av vikt att
tillhandahålla ett brett och attraktivt sortiment av prisvär-
da kvalitetsprodukter och att vara lyhörda för förändringar
inom produktsortimentet, ny teknik och förändringar i
kundernas efterfrågan.

Malmbergssträvarefterlångsiktigaaärsrelationermed
leverantörerna. Vi förntar oss att de arbetar på ett
ansvarsfullt sätt och att de uppfyller våra uppsatta krav.
Vi har en kommunicerad uppförandekod. Efterlevnaden
kontrolleras genom fabriks- och leverantörsbesök och
leverantörsbedömningar. Malmbergs produkter omfattas
av ett antal EU-direktiv såsom RoHs, REACH, WEEE. Bris-
tande lagefterlevnad kan påverka verksamheten negativt.
Testrapporterochcertikaterhållsavleverantörernaför
att säkerställa kraven. I vissa fall låter Malmbergs ett ack-
rediterat testinstitut testa produkten efter erforderlig EU-
standard.DettaförattfåtredjepartscertikattypSEMKO,
VDE etc. som säkerställer att produkten överensstämmer
med dess EU standarder.
Malmbergs har en hög andel egna varumärken och arbetar
kontinuerligt med att bibehålla och utveckla sortiment av
prisvärda kvalitetsprodukter. Det innefattar även framtag-
ning av nya produkter där efterfrågan, teknologi/funktion
och branschutveckling vägs in. Malmbergs tar på så sätt
ansvar från fabrik till butik, något som gör att vi kan er-
bjuda produkter av god kvalitet till bra priser. En god dialog
med kunderna ger bra möjligheter att fånga upp trender
ochönskemålomsortiment.Enklimatrelateradaärsmöj-
lighet ser vi i förändringen av LED produkter där ljuskällor
och drivdon ska vara utbytbara. Sortimentet utvecklas
successivt. Det ökar livslängden på en armatur likväl som
det är positivt för miljön. Det är därmed av stor vikt att vi är
med i teknikutvecklingen för att upprätthålla och utveckla
ett sortiment som är skonsammare för klimatet.

Risk
r Malmbergs är det viktigt att tillhandahålla rätt produkt,
i rätt tid, till rätt pris. En ej tillfredsställande inköpsprocess
kan vara negativt för verksamheten och leda till sämre
lönsamhet.

Ansvarsfulla inköp uppnås genom kontinuerlig kontakt
med leverantörerna. Kundens krav på tillgängligheten av
produkter gör leveranskerhet extra viktig. En hög andel
egna varumärken möjliggör inköp utan mellanhänder. Det
underlättar arbetet med leverantörsbedömningar, högt
ställda säkerhetskrav, leveranssäkerhet och det möjliggör
även att ha god kontroll över rörelsemarginalen.
Medvetna inköp görs även för att logistiken ska fungera så
eektivtsommöjligtbådemedtankepåkostnadochmiljö,
se avsnittet om transporter nedan.
21Malmbergs Årsredovisning 2021
Risker och riskhantering
LAGERHANTERING
Risk
Centrallagretskapacitetocheektivitetutgörenviktigdeli
lagerhanteringen. Om Malmbergs skulle drabbas av avbrott
i denna process kan det medföra svårighet att fullgöra vårt
uppdrag gentemot kunderna.

Malmbergs strävar efter en aktiv lagerhantering. Översyn
sker vid behov av distributionskedjan för att säkerställa ef-
fektivitet, kapacitet och snabb expediering. Ett nytt plock-
hanteringsprogram på centrallagret har tagits i bruk under
året.

Risk
Transporterna berör hela distributionskedjan från leve-
rantör till Malmbergs och vidare till kund. Därför är det
viktigt att ha god kännedom om dem och dess marknad
förattupprätthållaenhögtransporteektivitet.Attinteha
kontroll på transporterna kan påverka både kostnader och
transporternas miljöbelastning i negativ riktning.

Malmbergs bevakar kontinuerligt transportmarknaden.
rutom pris och val av frakttt görs inköp i volymer så att
transportentillMalmbergsskablisåeektivsommöjligt.
Vid båttransport sker samlastning från respektive hamn
och inköpen anpassas för att fylla containers. Klimatet kan
verkabåttrakenvidväderrelateradehändelser.Det
nnsävenettinternationelltkravomattrederiernaska
användaettbättrebränsle.Ettojämntödeavcontainers
har medfört svårigheter att boka plats på båtarna och
tidvis har vissa hamnar varit stängda p.g.a. pandemin. Det
i kombination med att det förekommer ändringar i turer
hos rederierna har medfört ökade transportkostnader
och leveransförseningar. En god relation med speditörer
och leverantörer underlättar sådana utmaningar även om
Malmbergs har påverkats. När det gäller leveranser till
kund utförs den med lastbil och då eftersträvar vi en hög
fyllnadsgrad.
Vi erbjuder olika leveranslösningar för att tillgodose
kundernasbehovavexibilitetsåattdepåbästasättfår
varorna levererade till sig och för att därmed upprätthålla
en hög leveranssäkerhet.

Risk
En förutsättning för en stabil ekonomisk utveckling är för-
måganattattraherabentligaochnyakunder.OmMalm-
bergs inte ses som en pålitlig leverantör av kunderna både
med avseende på produkter, pris och tillgänglighet kan det
påverka verksamheten negativt.

Malmbergs har en bred kundbas med kunder i olika stor-
lekar och i olika branscher. Ett tydligt kundfokus är viktigt
och mötet med kunden är betydelsefullt. Det sker i olika
försäljningskanaler; säljare, butik, webb, ordertelefon,
kundtidningarmm.Malmbergsharsatsatpåattöppnaer
fysiska butiker, detta för att erbjuda våra kunder en mer
personlig service.
Det är även viktigt att se och analysera förändringar i
kundbeteenden och köpmönster så att verksamheten kan
anpassas efter rådande efterfrågan.
Internarutinerförkreditkontrollochkravhanteringnns
för att hantera kreditrisk som kan uppstå om kunden inte
kan fullgöra sina betalningsförpliktelser.
MEDARBETARE
Risk
Medarbetarna är en av Malmbergs mest betydelsefulla till-
gångar. De är en viktig förutsättning för att kunna bedriva
verksamhet med god lönsamhet.
Att inte lyckas med rekrytering, utveckla och behålla med-
arbetare kan påverka verksamheten negativt. Det är även
av vikt att förebygga arbetsrelaterade olyckor och skador.

Kompetenta och motiverade medarbetare är viktigt.
Deras beslut och agerande driver verksamheten framåt
och skapar gemensamt Malmbergs anseende. En uppfö-
randekodförmedarbetarennsföratttydligtklargörahur
godaärsetikupprätthålls.Frågoromansvar,delaktighet,
säkerhet och kompentensutveckling hanteras i det dagliga
arbetet.
Tillbud och olyckor på arbetsplatsen innebär risk för med-
arbetares liv och hälsa. Det kan också leda till störningar i
verksamheten. Det systematiska arbetsmiljöarbetet fångar
upp dessa frågor för att minimera den risken.

Risk
Digitaliseringen inom ett företag är av stor betydelse då
utvecklingen i samhället går snabbt framåt. Det handlar om
attförenklaochjobbamereektivt.Detärviktigtattden
infrastruktur vi arbetar i möter de ökade kraven på snabb-
het, tillgänglighet och säkerhet som slls av våra kunder.
Att erbjuda de tjänster och produkter som kunderna
förntar sig är en nödvändighet för att stå ut i konkurren-
sen.Malmbergsverksamhetärberoendeavetteektivt
IT-sd. Störningar i IT-sdet och obehörig åtkomst till
informationenkangenegativaeekterförverksamheten.

Malmbergs arbetar kontinuerligt med att uppdatera sina
systemochfunktioner.Åtgärderochrutinernnsföratt
upprätthålla hög säkerhet, minimera risken för avbrott och
hanterasituationerdåavbrottinträar.Malmbergshar
underdetsenasteåretgenomförterprojektförattupp-
datera systemsdet, bland annat ett nytt plockprogram
och en ny telefonväxel. Förttringarna av hemsidan har
fortsatt under året.
Operativriskhanteringochnansiellariskerbeskrivsinot
13 och not 27.
22 Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernpresentation
Malmbergskoncernen bedriver import-, agentur- och
handelsverksamhet inom tre olika produktområden;
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el.
I Norge, Danmark och Finland bedrivs handeln med
elmateriel, GDS-produkter samt tillfällig el genom
helägda dotterbolag.
Antalet lagerförda artiklar i koncernen är cirka 10 000
och Malmbergs Sverige ansvarar för den operativa
verksamheten av koncernens centrallager i Kumla.
Malmbergskoncernens viktigaste kundgrupper är
elinstallatörer, industriföretag, OEM-tillverkare,
63,7%
17,4%
14,9%
4,0%
Sverige
Finland
Danmark
Norge
varuhus, stormarknader, butiker, elektromekaniska
verkstäder, statliga och kommunala förvaltningar,
regioner och energiverk.
Under 2021 stod de utländska dotterbolagen för 36,3
(35,3) procent av koncernens intäkter. Malmbergs har
en bred kundbas med kunder i olika storlekar och
branscher.
Huvuddelen av koncernens inköp och produktutveck-
ling sker centralt genom Malmbergs Elektriska AB
(publ). Koncerngemensamma funktioner såsom cen-
trallager, logistik och ekonomi är lokaliserade i Kumla.
Andel av koncernens intäkter
23Malmbergs Årsredovisning 2021

100 %



Norge 100 %






Struktur
Malmbergs Sverige
2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter, kkr 403 576 399 419 390 997 377 980 392 859
Rörelseresultat, kkr 30 269 31 625 33 973 41 152 37 325
Medelantal anställda 111 113 107 93 98
Etablerat 1981.
Andel av koncernens intäkter
63,7%
Koncernpresentation
Johan Folke, VD Sverige
Trots ytterligare ett år som präglats av pandemi har vi lyckats med en stabil utveckling
och en resultatförbättring samtidigt som vi har genomfört nya etableringar och bred-
dat vårt produktutbud.
Malmbergs Norge
2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter, kkr 110 157 112 645 126 208 137 056 149 114
Rörelseresultat, kkr 3 656 2 845 5 925 4 235 10 040
Medelantal anställda 30 33 35 39 41
Etablerat 1987.
Andel av koncernens intäkter
17,4%
Ketil Johannessen, Country Manager Norge
På tross av fortsatt utfordrende Covid-19 pandemi, som preget vårt samfunn klarte
Malmbergs Norge å stagnere sine siste års negative salgsutvikling. Organisasjonen
ble styrket med en distriktsansvarlig i Rogaland (Stavanger) og en i Vestland (Bergen)
som helt klart har bedret vår tilstedeværelse i nevnte distrikter. Vår butikk i Hamar ble
yttettilennylokasjon,somøktevårsynlighetiHamarogførtetiløktomsetningogvi
forventer der en fortsatt videre positiv utvikling.
Nye lokasjoner vil vurderes løpende, og målet er å kunne utvide med en butikk i 2022.
Nye lokaler for vår butikk i Drammen er en pågående prosess som vi må avslutte i
løpet av Q3 2022.
Med et styrket salgsapparat sammen med nye spennende produkter på vei inn i vårt
sortiment, tror vi at 2022 blir et godt år for oss.
24 Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernpresentation
Malmbergs Danmark
2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter, kkr 94 708 77 833 67 085 65 148 64 763
Rörelseresultat, kkr 7 737 3 239 2 981 4 174 4 389
Medelantal anställda 20 17 15 12 11
Etablerat 1992.
Andel av koncernens intäkter
14,9 %
Claus Stahl Borghegn, VD Danmark
I 2021 er vi lykkedes godt med at gentage succeserne fra året før. Vi er kommet
godt med i den grønne omstilling i Danmark med vores nye forretningsområder
somforventesudvideti2022.Viharfejret1åriÅrhusogskudt”BeBrighter”
lanceringen i gang med vores nye butik i trekantsområdet.
Vi vil i 2022 fortsætte den positive udvikling og ser bl.a alle frem til et gensyn
med en godt besøgt EL&TEKNIK 2022 messe, hvor vi glæder os til at møde alle
vores kunder samt nye blandt de mange besøgende.
Malmbergs butik i Kolding
25Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernpresentation
Malmbergs England
2021 2020 2 019 2018 2017
Intäkter, kkr
Rörelseresultat, kkr 246 -342 241 58 -141
Medelantal anställda
Verksamheten i England har operativts lagts ned under 2016 och bolaget är nu
vilande.
Malmbergs Hongkong
Malmbergs etablerade ett representations- och sourcingbolag i Hongkong 2010.
Malmbergs Shenzhen
Som en utveckling av vår verksamhet i Hongkong etablerade Malmbergs ett
representations- och sourcingkontor i Shenzhen 2012.
Malmbergs Finland
2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter, kkr 25 222 27 554 28 171 32 341 36 742
Rörelseresultat, kkr 356 529 510 756 2 264
Medelantal anställda 9 10 10 9 8
Etablerat 1994.
Andel av koncernens intäkter
4,0 %
Rabbe Johansson, Kontorschef Finland
Vuosi on pitänyt sisällään poikkeusolojen ja rajoitusten luomia haasteita
myymälöissämme, mutta katsomme positiivisesti eteenpäin vuoteen 2022 ja
pystymme pienin muutostoimenpitein vahvistamaan läsnäoloamme
markkinoilla ja siten kasvattamaan myyntiämme.
Det har varit ett utmanande år med
nedstängningar och begränsningar
i våra butiker men vi ser positivt på
2022 och att med små justeringar
kunna öka vår marknadsnärvaro och
genom det öka vår försäljning.
26 Malmbergs Årsredovisning 2021

MEAB B
OMX Stockholm GI
OMX Stockholm PI
Volume
0
100
200
300
400
0
200
400
600
800
thousands
2017
2018
2019
2020
2021
Malmbergsaktien
2 530
Antal aktieägare den 31 december 2021
64,80
rskurs den 31 december 2021
800 000
Totalt antal A-aktier den 31 december 2021
7 200 000
Totalt antal B-aktier den 31 december 2021
27Malmbergs Årsredovisning 2021
Malmbergsaktien

Aktiekapitalet i Malmbergs uppgår till 20 000 000
kronor, fördelat på 800 000 aktier av serie A och
7 200 000 aktier av serie B, med kvotrde 2,50
kronor. Samtliga aktier har lika rätt till andel i
Malmbergs tillgångar och vinst. Varje aktie av serie
A berättigar till tio röster, medan varje aktie av
serie B berättigar till en röst.

Utdelningsnivån är en avvägning mellan markna-
dens krav på direktavkastning och bolagets kapi-
talbehov, som i sin tur främst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansions-
takt. Det är styrelsens mål att bolaget långsiktigt
ska lämna en utdelning motsvarande lägst 30-50
procent av koncernens resultat efter skatt.
De fem största aktieägarna den 31 december 2021
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 721 464 44,0 70,5
Lannebo Nanocap 642 177 8,0 4,2
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Avanza Pension 212 501 2,7 1,4
Övriga 3 050 620 38,1 20,2
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0
Malmbergs aktier inregistrerades på OTC-listan vid Stockholms Fondbörs den 12 mars 1999 och är i dag noterade på Small
Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. En handelspost motsvarar 100 aktier.
Data per aktie
kr 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat 4,47 3,40 4,34 4,92 5,05
Eget kapital 44,34 41,23 38,12 36,23 36,17
Kassaödefndenlöpandeverksamheten 3,20 9,73 7,09 6,23 6,71
Börskurs 64,80 58,00 62,00 80,80 100,00
Utdelning 1,50 1,50 2,50 5,00
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
Ägarstruktur den 31 december 2021
Aktieinnehav Antal aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % Röster %
1-1000 2 177 500 013 6,2 3,3
1001-10 000 298 862 522 10,8 5,7
10 001-50 000 38 825 785 10,3 5,4
50 001-100 000 8 591 727 7,4 3,9
100 001- 9 800 000 4 419 953 65,3 81,7
Summa 2 530 800 000 7 200 000 100,0 100,0
28 Malmbergs Årsredovisning 2021
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Balansräkningar
kkr 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31

Anläggningstillgångar
Goodwill 5 402 5 402 5 402 5 402 5 402
Övriga immateriella tillgångar 557 1 131 1 734
Materiella anläggningstillgångar 47 419 39 079 39 049 41 086 43 054
Nyttjanderättstillgångar 102 226 118 069 141 603
Finansiella tillgångar 14 016 2 421 1 901 1 792 1 556
Summa anläggningstillgångar 169 063 164 971 188 512 49 411 51 746
Omsättningstillgångar
Varulager 236 755 186 666 214 460 174 116 201 012
Kundfordringar 59 549 58 651 57 148 55 599 62 960
Övriga kortfristiga fordringar 7 258 9 048 5 667 21 508 8 273
Likvida medel 72 959 118 207 78 720 89 082 93 854
Summa omsättningstillgångar 376 521 372 572 355 995 340 305 366 099
Summa tillgångar 545 584 537 543 544 507 389 716 417 845
Eget kapital och skulder
Eget kapital 354 715 329 835 304 999 289 857 289 374
ngfristiga skulder
Upplåning 372 1 071 2 173 18 240 30 004
Leasingskulder 71 545 86 603 109 153
Övriga långfristiga skulder 1 320 1 265 1 321 1 295 1 337
Kortfristiga skulder
Upplåning 720 7 528 10 022 11 923 11 839
Leasingskulder 27 591 27 573 27 526
Övriga kortfristiga skulder 89 321 83 668 89 313 68 401 85 291
Summa eget kapital och skulder 545 584 537 543 544 507 389 716 417 845
Resultaträkningar
kkr 2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter 633 663 617 451 612 461 612 525 643 478
Övriga intäkter 3 204 2 850 2 525 2 563 2 490
Rörelsens kostnader exkl avskrivningar -556 378 -545 013 -535 835 -557 518 -585 348
Avskrivningar -6 210 -6 412 -6 394 -6 514 -6 653
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar -29 137 -28 968 -27 220
Rörelseresultat 45 142 39 908 45 537 51 056 53 967
Finansiella intäkter 2 442 87 1 278 863 79
Finansiella kostnader -2 753 -5 102 -2 561 -1 158 -1 760
Resultat före skatt 44 831 34 893 44 254 50 761 52 286
Inkomstskatt -9 045 -7 697 -9 572 -11 397 -11 919
Resultat 35 786 27 196 34 682 39 364 40 367
29Malmbergs Årsredovisning 2021
Finansiell översikt – fem år i sammandrag
Nyckeltal
2021 2020 2019 2018 2017
Rörelsemarginal, % 7,1 6,5 7,4 8,3 8,4
Vinstmarginal, % 7,1 5,7 7,2 8,3 8,1
Upplåning, kkr 1 092 8 599 12 195 30 163 41 843
Likvida medel, kkr 72 959 118 207 78 720 89 082 93 854
Sysselsatt kapital, kkr 454 943 452 610 453 873 320 020 331 217
Avkastning på sysselsatt kapital, % 10,5 8,8 12,1 15,9 15,6
Avkastning på eget kapital, % 10,5 8,6 11,7 13,6 13,5
Avkastning på totalt kapital, % 8,8 7,4 10,0 12,9 12,3
Kapitalomsättningshastighet, ggr 1,2 1,1 1,3 1,5 1,5
Kassalikviditet, % 118,8 156,5 111,6 206,9 170,0
Skuldttningsgrad, ggr 0,3 0,4 0,5 0,1 0,1
Soliditet, % 65,0 61,4 56,0 74,4 69,3
Räntetäckningsgrad, ggr 17,3 7,8 18,3 44,8 30,7
Kassaödefndenlöpandeverksamheten,kkr 25 606 77 811 56 734 49 816 53 685
Andel av inkter utanför Sverige, % 36,3 35,3 36,2 38,3 38,9
Medelantal anställda 173 176 170 156 161
Intäkter per anställd, kkr 3 663 3 508 3 603 3 926 3 997
Denitionersesid66.
Kassaödesanalyser
kkr 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat före skatt 44 831 34 893 44 254 50 761 52 286
Övriga ej likviditetspåverkande poster 36 196 38 832 36 102 7 449 7 912
Erhållen ränta 63 87 90 76 79
Betald ränta -2 753 -3 710 -2 561 -1 158 -1 382
Betald inkomstskatt -10 352 -3 573 232 -27 558 -20 532
Kassaödefndenlöpandeverksamhetenföre
förändring av rörelsekapital 67 985 66 529 78 117 29 570 38 363
Kassaödefnförändringarirörelsekapital -42 379 11 282 -21 383 20 246 15 322
Kassaödefndenlöpandeverksamheten 25 606 77 811 56 734 49 816 53 685
Kassaödefråninvesteringsverksamheten -23 983 -6 840 -3 524 -3 308 -1 546
Kassaödefrånnansieringsverksamheten -47 754 -29 928 -64 208 -51 866 -71 787
Åretskassaöde -46 131 41 043 -10 998 -5 358 -19 648
Likvida medel vid årets början 118 207 78 720 89 082 93 854 113 929
Kursdierensilikvidamedel 883 -1 556 636 586 -427
Likvida medel vid årets slut 72 959 118 207 78 720 89 082 93 854
Data per aktie
kr 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat 4,47 3,40 4,34 4,92 5,05
Eget kapital 44,34 41,23 38,12 36,23 36,17
Kassaödefndenlöpandeverksamheten 3,20 9,73 7,09 6,23 6,71
Börskurs 64,80 58,00 62,00 80,80 100,00
Utdelning 1,50 1,50 2,50 5,00
Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
1) Styrelsens förslag till årsstämman.
1)
30 Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning

Malmbergs verksamhet påverkar och påverkas av en rad intressenter. För att säkerställa en långsiktig och stabil ekonomisk
utveckling är Malmbergs intressenter, dess förväntningar och synpunkter viktiga. Att föra en kontinuerlig dialog med dem
hjälper oss att utveckla ett hållbart företagande. Det säkerställer även att de centrala hållbarhetsfrågor som Malmbergs
denierarliggerilinjemedintressenternasförväntningar.Förhoppningenärettvärdeskapandebådeförosssomföretag
och för våra intressenter. Under 2021 har en fortsatt löpande dialog förts med intressenterna. Det sker i olika forum och
dialogformer.
Viktiga frågor för intressenten
Dialogform
1
2

1
2
1
2
1
2
1
2
1
2













 Inköp Transport 





Denna hållbarhetsrapport avser räkenskapret 2021 och omfattar moderbolaget Malmbergs Elektriska AB (publ), org
nr 556556-2781, och samtliga dotterbolag som framgår av not 55 i årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten är upprättad
i enlighet med bestämmelserna i ÅRL 6:e och 7:e kapitlet och redovisas här på sidorna 30-40 med tillägg för beskrivning
avMalmbergsaärsmodellpåsida8.StyrelsenförMalmbergsharvidundertecknandeavårs-ochkoncernredovisningen
även godkänt hållbarhetsrapporten.
HållbaraaärerärMalmbergssvarpåenhållbarutveckling.Detinnefattarintebarasträvanomekonomisklönsamhet
medgodtillväxtutanävenenverksamhetsomhanterarfrågorommiljö,aärsetik,mänskligarättigheter,korruptionoch
sociala förhållanden. Genom att fokusera på dessa fgor och att i varje led se möjligheter och förutse risker gör att en
hållbar utveckling fmjas. Även klimatrisker är viktiga att beakta, både hur vi som företag påverkar miljön och hur miljön
verkar oss som företag. Se även avsnittet Risker och riskhantering på sidorna 20-21.





Kvalitet
Pris
Leveranssäkerhet
Produkter som utgör
Bättre miljöval
Arbetsmiljö och
arbetsvillkor
Mänskliga rättigheter
Godaärsetik
Anti korruption, mutor
Arbetsvillkor, trygg och
säker arbetsmiljö
Ansvarsfull arbetsgivare
Kompetensutveckling,
delaktighet
Gott ledarskap, målstyrning
Arbetstillfällen
Arbetsvillkor och
arbetsmiljö
Lagefterlevnad
Klimatpåverkan
Lönsamhet och hållbar
utveckling
Avkastning på investerat
kapital
Godaärsetikochmänsk-
liga rättigheter
Anti-korruption, mutor
Leverantörs-/fabriks-
besök
Leverantörsbedömning
Uppförandekod
Mässor
Produktutbildning
Personliga möten
Utvecklingssamtal
Enkät
Uppförandekod
Arbetsplatsträ
Myndighetskontakter
Hemsida
Rapporter
Möten
Hemsida
Kundtidningar/katalog
Kundmöten av säljare
och i butik
Kundundersökning
31Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning

Malmbergs erbjuder kunderna ett
brett sortiment av produkter av god
kvalitet till rätt pris. Viktiga inköpskri-
terier för våra kunder är kvalitet, pris
och leveranssäkerhet. Extra fokus
pålogistikgöratttransportödet
bevakas i hela distributionskedjan
från leverantör till Malmbergs vidare
till kund. Kontinuerlig utveckling och
eektiviseringbidrartillupprätthål-
lande av god leveranskapacitet både
från vårt centrallager och från våra
butiker. Teknikutvecklingen gällande
sortiment är också en viktig para-
meter för våra kunder. Det är även
viktigt att öka kännedomen om att
Malmbergs erbjuder produkter som
utr ett bättre miljöval. Vår säljorga-
nisation har en viktig roll i att fånga
upp kundernas förändrade inköpsbe-
hov, det innefattar även kundernas
förslag på nya produkter och för-
bättringar. Malmbergs butikskoncept
ökar tillgängligheten och erbjuder
kunden personlig service. Malmbergs
utvecklar sndigt produktutbudet
för att möta förändringar i efter-
frågan. Malmbergs erbjuder olika
leveranslösningar för att tillgodose
kundernasbehovavexibilitet.Vår
webbshop bidrar också till ökad till-
gänglighet. Malmbergs fokuserar på
att bygga långvariga kundrelationer.
Våra kunder kan känna sig säkra på
att våra produkter håller vad vi lovar
då vi tar ansvar från fabrik till butik.

Genomlångsiktigaaärsrelationer
med leverantörer skapas en hållbar
värdekedja. Det är av vikt att de
uppfyller våra uppsatta krav. När det
gäller kontakten och värderingen av
leverantörer är det inte bara frågor
om kvalitet och miljö som är viktigt
utan även frågor rörande den sociala
aspekten, att leverantören arbetar
enligt internationella regler gällande
mänskliga rättigheter, samt frågor
kring anti-korruption och mutor.
Malmbergs har en dokumenterad
uppförandekod som leverantörerna
har signerat. Året har präglats av
pandemin och har därmed inte möj-
liggjort leverantörsbesök i önskad
omfattning. Leverantörerna önskar
kontinuitet, ett stabilt långsiktigt
samarbete. Malmbergs har alltid
värnat om en personlig kontakt med
sina leverantörer och försöker att få
till stånd långsiktiga samarbeten.

Malmbergs ska verka för att skapa en
social, fysiskt och psykiskt sund arbets-
plats för alla medarbetare. Vi arbetar
för att förebygga ohälsa och olycksfall i
arbetet. Vår personalhandbok tydliggör
våra värderingar och säkerställer att all
personal får samma information. Malm-
bergs vill vara en attraktiv arbetsgivare
och med hjälp av engagerade medarbe-
tare kunna uppfylla kundernas behov
och förväntningar.

Med god lönsamhet och ett stabilt och
ansvarsfullt företagande bidrar Malm-
bergs till samhällsfunktionen. I detta
omfattas arbetstillfällen, arbetsmiljö,
lagefterlevnad och klimatpåverkan.

Malmbergs vill skapa värde för aktieä-
gare genom ett ansvarsfullt företagande
med mottot ´Hållbarhet i alla led skapar
aärsmässiglönsamhet.Malmbergshar
under 2021 tagit fram ett nytt koncept
Be Brighter som ska bidra till att stärka
varumärket genom ny design och en
tydligare marknadsföring inriktad på att
visa Malmbergs styrkor.

Med hjälp av genomförda intressentdialoger har Malmbergs sammanställt en bruttolista på viktiga hållbarhetsfrågor, se bild
på föregående sida. Prioritering har sedan skett för att fastställa de mest centrala hållbarhetsfrågorna. De motsvarar det
somintressenternaansermestbetydelsefullamenäven,medtankepåaärsstrategiochkonkurrenskraft,varadetmest
betydelsefulla för Malmbergs. Syftet är att driva förändring mot en hållbar ekonomi och ett långsiktigt värdeskapande.




Transport

lastbilstransporter









Mänskliga rättigheter, Anti-
korruption och Aärsetik
Miljö
Personal – Sociala förhållanden
Produkter / Produkter som utgör Bättre miljöval, Energiförbrukning, Transporter, Avfall
Ansvarsfulla leverantörer – Leverantörsbedömning, Efterlevnad av uppförandekod
Medarbetare–Arbetsmiljö,Arbetsvillkor,Jämställdhet,Aärsetik

32 Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning

Total %

Fokus 2022: Fortsatt arbete med att öka försäljningen av andelen produk-
ter som utgör Bättre Miljöval. Utveckla och tydligra Malmbergs klassi-
cering av Bättre Miljöval.
202120202019
18,8
17,8
13,6
ttre miljöval total i %
Halogenfri
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer
202120202019
28,0
25,8
22,9
ttre miljöval butiker i %
Halogenfri - kabel
Andel produkter som utgör Bättre Miljöval inom
denieradeartikelfamiljer,ibutiksledetharupp-
följning gjorts av installationskabel.
Den största delen av Malmbergs energibehov i vår verksamhet kommer från
uppvärmning och belysning vid huvudkontoret i Kumla. Ambitionen är att
energiförbrukningen successivt ska övergå till förnybara energikällor. Vid hu-
vudkontoretnnssolcellerinstallerade.Planernnsattinstalleraenstörre
anläggning. Bolaget hyr sina butikslokaler och värmekostnaden ingår i dessa
fall i hyran. Vid nyetablering strävar vi efter att byta ut belysning mot LED för
att minimera elförbrukningen.
Fokus 2022: Fortsatt bevakning och uppföljning av energiförbrukningen.

Malmbergs produktsortiment utgörs till största delen av egna varumärken.
Det ger oss bra möjligheter att kunna påverka och styra hantering mot en
hållbar utveckling. Malmbergs utvecklar ständigt produktutbudet för att
möta förändring i efterfrågan samtidigt som vi har möjlighet via utbudet att
vägleda kunden att göra Bättre Miljöval. I denna process är det viktigt med
samverkan mellan produktavdelningen och säljorganisationen.
DelaravMalmbergssortimentdenierarvisomBättreMiljöval.Deprodukt-
grupper som i nuläget ingår är solceller, laddstationer, LED-produkter och
halogenfriaprodukter.Varjemånadprolerasminstenavdessaprodukter
som Månadens Miljöval i våra kampanjer gentemot våra kunder.
Resurseektivalösningarbliralltviktigareförenmerhållbarlivsstil.Inom
området sker stor utveckling både avseende sortiment och teknik. För närva-
randepågårettprojektföratttydligraMalmbergsklassiceringavBättre
Miljöval samt att vidareutveckla sättet vi mäter det på.
I grafen bredvid framgår andelen halogenfria produkter. De bidrar till en
ökad säkerhet vid brand i och med mindre brandspridningsrisk, mindre rök
och mindre risk för förgiftning. Det är inte bara kabel i vårt sortiment som
ärhalogenfriautanävenexnormcentraler,kopplingsdosor,våtrumsäktar
mm.




33Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning
Transporter
Fokus 2022: Fortsatt arbete för att uppnå hög transporteektivitet.
2021
55%
44%
1%
CO
Transporter är en av företagets betydande miljöaspekter. De berör hela distribu-
tionskedjan från leverantör till Malmbergs och vidare till kund.
Malmbergsarbetarförattökatransporteektivitetenochdärmedminskamiljöpå-
verkan. Det sker t.ex. genom en medveten inköpsstrategi då inköp anpassas för att
exempelvis fylla containers och att samlastning av leveranser sker från Asien. Det
nnsävenettinternationelltkravomattrederiernaskaanvändaettbättrebränsle.
Denglobalapandeminharmedförtleveransutmaningarförbåttraken.Ettojämnt
ödeavcontainersharmedförtsrigheterattbokaplatspåbåtarnaochtidvishar
vissa hamnar varit stängda p.g.a. pandemin. Det i kombination med att rederier
ställer in turer har medfört ökade transportkostnader och förseningar. Utveckling-
enavtågtrakfrånAsienhargåttframåt,mendetföreliggermycketstörningarvid
hubbarna samtidigt som det är ett dyrt färdsätt därför är tåg inte ett alternativ för
Malmbergsidagsläget.Transportertillkundskermedlastbil.Idettaödearbetar
vi med att få så hög fyllnadsgrad som möjligt för att minska miljöpåverkan. Vi för-
ker även hitta win/win situationer för att undvika transporter med tomma lastbilar.
Har vi behov av transport i en riktning, kan en annan aktör ha motsvarande behov
men i omvänd riktning. Malmbergs arbetar aktivt för att hantera transporter så
eektivtsommöjligt,översynskerdärrkontinuerligt.Förvissainternatranspor-
ter har frekvensen setts över. Med färre leveranstillfällen har vi uppnått samma
förrjning av varor men med en minskad miljöpåverkan. Till en stor del av våra
prosbutikerskerleveransnattetid.Detgerettenklareödegenomatttranspor-
tengårsnabbare(mindretrak)ochkundernaskravpåtillgänglighettillgodoses
eftersomvarornannsibutikdirektpåmorgonen.Malmbergserbjuderävenolika
leveransalternativ till kunden så att de på bästa sätt får varorna levererade till sig
och för att därmed upprätthålla en hög leveranssäkerhet. Resor i tjänsten med bil
utr en liten del av de totala transporterna.
Klimatpåverkan, CO
²
ton
Koldioxidutsläpp, antal ton per transportsätt och år
FlygVägBåt
0
200
400
600
2019
2020
2021
34 Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs arbetar kontinuerligt för en optimering av avfallshanteringen.
Ambitionen är att öka återvinningen och därmed minska andelen brännbart.
En ökad omttning har inneburit att mängden avfall totalt har ökat i ton
jämfört med föregående år. En positiv utveckling är att andelen återvinning
ökat och därmed andelen brännbart minskat jämfört med föregående år.
Våra förpackningar ska vara miljövänliga och återvinningsbara så att de har
minsta möjliga påverkan på miljön. Detta är en del av livscykelperspektivet.
Vi strävar efter att välja etablerade tryckerier med dokumenterad erfarenhet
av miljöarbete.
Malmbergs är medlem i El-Kretsen i Sverige AB och är registrerad i EE - &
Batteriregistret hos Naturvårdsverket. Malmbergs är också ansluten till FTI
AB, näringslivets system för återvinning av förpackningar.
Fokus 2022: Fortsatt arbete med att optimera avfallshanteringen och
därmed minska andelen brännbart avfall %.

202120202019
0
10
15
20
25
Andel brännbart, %
22,3
25,5
20,4
Totalt avfall; andel återvinning och brännbart ton
Total avfall, ton
ÅtervinningBrännbart
202120202019
0
50
100
150
200
30
Totalt avfall; andel brännbart %
35Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs har en gemensam sortiments- och inköpsfunk-
tion inom koncernen. För att nå hållbarhet i leverantörs-
ledensträvarMalmbergsefterlångsiktigaaärsrelationer
med nära samarbete inklusive uppföljning och bedömning.
Det innefattar även att arbeta med mänskliga rättighe-
ter såsom arbetsrhållanden, miljö och anti-korruption.
Svårigheten i detta arbete är olika länders förutsättningar.
Främst handlar socialt ansvarstagande i leverantörsked-
jan om samarbete med leverantörerna för att säkerställa
korrekta sociala och miljömässiga villkor. Det handlar även
om villkor i produktionen, kvaliteten på produkterna och
säkerställa kunders krav och förväntningar. Leverantörerna
gör kontinuerliga interna kontroller inom sin verksamhet,
det avser både komponent- och slutproduktskontroll.
r att upprätthålla ett attraktivt utbud av produkter
utvecklas sortimentet ständigt. Förutom en intern samver-
kan mellan produktansvariga och säljorganisationen för att
möta förändring i efterfrågan utgör leverantörerna en bety-
delsefull del i detta arbete med att utveckla ett sortiment av
prisvärda kvalitetsprodukter.
Leverantörerna förutsätts arbeta på ett ansvarsfullt sätt
och att därmed produkter är producerade utifrån upp-
ställda krav. Därför har Malmbergs en kommunicerad
uppförandekod, vi gör leverantörs- och fabriksbesök och
genomför leverantörsbedömningar där krav ställs på att
leverantörenskavaracertieradförkvalitetochmiljö.Året
har präglats av pandemin och därmed har leverantörs- och
fabriksbesök inte kunnat genomföras i önskad omfattning. I
dessalägenärdetavstorviktmedvälinarbetadeaärsre-
lationer.
Malmbergs målsättning är att kvaliteten på alla våra åta-
ganden, våra produkter samt tjänster skall framstå som
ettstarktmotivtillattgöraaärermedoss.Förutomett
socialt ansvarstagande är det viktigt att rätt vara levereras
i rätt tid. Leveranssäkerheten är en fråga som vi ständigt
arbetarmed.Förattfåettjämnareödeavvarorharvi,där
så är möjligt, ändrat sätet att lägga order, vi ser över interna
prognoser för att beställningarna ska vara korrekta och
arbetar för att leverantörerna levererar enligt utsatt tid.
Malmbergsetiskaaärsreglerärendelavuppförandeko-
denochinnebärattaärsmässigabeslutskafattasutan
personlig vinning och att vi inte erbjuder eller tar emot mu-
tor. Malmbergs har nolltolerans mot korruption och mutor.
Ingabrottmotdeaärsetiskariktlinjernaharrapporterats
under året.
Fokus 2022: Fortsatt arbete med att utföra och följa upp leverantörsbedömningar, både för nya och bentliga leverantörer.
Dessutom är fokus att kunna återuppta fabriksinspektioner så snart pandemin tillåter.

nering
Barn-
arbete


Förenings-


arbete


Arbets-



36 Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning

Fördelning kvinnor och män % Malmbergs Sverige 2021
LieseLotte Andersson, HR-chef
Vi eftersträvar en jämställd könsfördelning inom alla delar av företaget.
42%

58%
Män
37Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning


Malmbergs ska skapa en social, fysiskt och psykiskt sund
arbetsplats för alla medarbetare och vill därför kunna
erbjuda en arbetsplats som främjar säkerhet, trivsel och
hälsa. Vi arbetar för att erbjuda god arbetsmiljö och att
förebygga ohälsa och olycksfall i arbetet. Det innefattar
även inhyrd personal. Arbetsledningen har huvudansvaret
för detta arbete. Medarbetaren har ansvar genom att följa
deinstruktionerochföreskriftersomnnsochattanvända
den skyddsutrustning som Malmbergs tillhandahåller.
Arbetsmiljöförhållanden undersöks genom skyddsronder,
avdelningsmöten och medarbetarsamtal.
Löner och anställningsvillkor följer gällande kollektivavtal.
Då ny personal börjar arbeta hos Malmbergs ingår en intro-
duktion för att säkerställa att alla får samma information.
Vår personalhandbok innehåller allmän information om
företaget, policy, betydande miljöaspekter, hållbarhets-
arbete, uppförandekod och uppmuntran att rapportera
tillbud, förttringar och risker mm.
Medarbetarnas kunskap, motivation och engagemang är
viktig för att kunna leva upp till kundernas förntningar.
Varje avdelning ser över sina utbildningsbehov.
Fokus 2022: Fortsatt arbete med att skapa förutsättningar för en social, fysiskt och psykiskt sund arbetsplats för
alla medarbetare
Sjukfrånvaro %, Malmbergs Sverige
Medelantal anställda Malmbergs Sverige
202120202019
0
Medelantal anställda
50
150
100
Män
Kvinnor
111
107
113
Alla medarbetare hos Malmbergs ska ha samma rät-
tigheter, skyldigheter och möjligheter oavsett kön, ålder,
grupptillhörighet och bakgrund. Utifrån uppfyllda kompe-
tenskrav strävar Malmbergs vid rekrytering att ha arbets-
grupper med olika sammansättning.
Uppförandekoden för medarbetare beskriver företagets
aärsetiskariktlinjerförattskapaettgemensamtsynsätt
kring miljömässiga och sociala hållbarhetsfrågor. Tydliga
värderingar och välinformerade medarbetare är en förut-
ttning för att minimera risken för korruption och mutor.
Denstörstariskenbedömsnnasiprodukt-ochinköpspro-
cessen.
Pandeminharbidragittillennymöteskulturdåermöten
kunnathållaspådistans,detärbådemertidseektivtoch
är positivt för miljön.
202120202019
0%
Sjukfrånvaro
2,0%
6,0%
4,0%
4,4
4,0
6,1
38 Malmbergs Årsredovisning 2021
Hållbarhetsredovisning
Styrelse och VD hanterar hållbarhetsfrågor ur ett strategiskt perspektiv och är ytterst
ansvariga för det totala hållbarhetsarbetet. Styrmedel för detta arbete utgörs av vårt
ledningssystem för kvalitet och miljö inklusive policys, det systematiska arbetsmiljöarbetet
och vår uppförandekod. Malmbergs mål och strategier för miljö, socialt ansvar, kundfokus
och engagerade medarbetare är viktiga drivkrafter för vårt långsiktiga arbete. En förutsätt-
ning för att lyckas med hållbarhetsarbete är att frågorna är prioriterade på ledningsni
samt att de är integrerade i verksamheten. Kvalitets- och miljösamordnare koordinerar
hållbarhetsarbetet.Malmbergsskabedrivaaärerenligtgodaärssedochhögaärsetik.
Grunden för verksamheten är uppförandekoden och motsvarar de krav och förväntningar
som Malmbergs har på sina medarbetare och leverantörer. Koden är baserad på erkända
konventioner för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och miljö.
MALMBERGS HÅLLBARHETSARBETE
Malmbergs verksamhet


arbete
ISO 9001



arbete

ISO 14001
Styrelse
VD
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet
Malmbergs verksamhet

39Malmbergs Årsredovisning 2021
Malmbergärcertieradenligt
ISO 9001:2015 och 14001:2015.
Ledningssystemet ska bidra till
att alla processer löper smidiga-
re och att de ständigt utvecklas.
ISO 9001:2015

EKONOMISK HÅLLBARHET
SOCIAL HÅLLBARHET
EKOLOGISK HÅLLBARHET
Hållbarhetsredovisning
Malmbergs hållbarhetsarbete utgår från FNs
globala mål. Det urval av mål som Malmbergs
valt att fokusera på framgår i de olika avsnitten
i hållbarhetsredovisningen.
40 Malmbergs Årsredovisning 2021

Genom att systematiskt arbeta med miljö och sociala
frågor inklusive mänskliga rättigheter och anti-korrup-
tionskaparMalmbergsenhållbaraärsverksamhet.
Miljöarbetet inriktas på minskad klimatpåverkan och
resurseektivisering-hanteringavvaror,livscykel-
perspektiv, transporter och energianvändning.
Det sociala arbetet utgörs av att främja en god social
miljö såväl för de som arbetar hos Malmbergs som
för de som producerar och levererar våra varor.
Hållbarhetsredovisning

Malmbergs styrelse har som målsättning att över
tid bestå av ledamöter i varierande ålder, kön och
kompetensbakgrund för att få en ökad förståelse för
företagets organisation och verksamhet och därmed
uppnå ett konstruktivt styrelsearbete.

-
TEN
Till bolagsstämman i Malmbergs Elektriska AB (publ), org.
nr 556556-2781

Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrappor-
ten för år 2021 på sidorna 30-40 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen.

Vår granskning har skett enligt FAR s rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.

En hållbarhetsrapport har upprättats.
Örebro den 25 mars 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Lena Rutström, Hållbarhetsansvarig
Hållbarhetsarbetet är en
naturlig del i vår verksamhet.
41Malmbergs Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) lämnar här 2021 års bolagsstyrningsrapport. Det externa ramver-
ket för bolagsstyrning omfattar viktiga lagar och regelverk såsom bland annat Aktiebolagslagen, Nasdaq OMX
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning och IFRS redovisningsstandarder. Viktiga
interna regelverket omfattar Bolagsordning, Arbetsordning för styrelse och utskott samt VD-instruktion, samt
övriga tillämpliga interna instruktioner och policys.

Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag
noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stockholm. Aktieka-
pitalet uppgår till 8 miljoner aktier, varav 800 000 är av serie A och
resterande av serie B.
Samtliga aktier har lika rätt till andel i Malmbergs tillgångar och
vinst. Varje aktie av serie A berättigar till tio röster, medan varje
aktie av serie B berättigar till en röst.
BOLAGSORDNING
I bolagsordningen framgår bland annat bolagets verksamhet, säte,
styrelsens storlek, aktiekapitalets storlek, föreskrifter om olika
aktieslag, antal aktier och hur bolagsstämman sammankallas.
Bolagsordningen innehåller inga bestämmelser om tillsättande
eller entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av bo-
lagsordningen. Ändring av bolagsordningen ska fastställas av års-/
bolagsstämman.BolagsordningennnspåMalmbergshemsida
www.malmbergs.com.

Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets
utng. Stämman ska hållas i Kumla eller i Stockholm.
Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade i aktiebo-
ken och som anmält deltagande har rätt att delta och rösta för sitt
totala aktieinnehav.
Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex veckor och senast
fyra veckor före stämman genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och i Svenska Dagbladet. Kallelse ska även skickas med
post till varje aktieägare vars postadress är känd för bolaget i de
fall gällande aktiebolagslag så föreskriver.
Vid årsstämman prövas frågor avseende bland annat aktieutdel-
ning, fastställande av årsredovisning, val av styrelseordförande,
styrelseledamöter och i förekommande fall revisorer, erttning
till styrelse och revisorer, hur valberedningen ska utses och om
ansvarsfrihet för styrelsen och VD för det gångna året samt andra
frågor som hänförts till stämman. Malmbergs årsstämma hölls 27
april 2021 i Kumla.
De fem största aktieägarna den 31 december 2021
Aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav % ster %
Jan Folke dödsbo och familj 800 000 2 721 464 44,0 70,5
Lannebo Nanocap 642 177 8,0 4,2
Nordea Småbolagsfond Sverige 309 019 3,9 2,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 264 219 3,3 1,7
Avanza Pension 212 501 2,7 1,4
Övriga 3 050 620 38,1 20,2
Totalt 800 000 7 200 000 100,0 100,0

• Stämman fastställde den av styrelsen
framlagda resultat- och balansräkningen för
Malmbergs Elektriska AB (publ) samt koncer-
nens resultat- och balansräkning. Styrelsen
och verkställande direktören beviljades
ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2020.
• Stämman fastställde enligt styrelsens förslag
utdelningen till 1,50 kronor per aktie.
• Till styrelseledamöter omvaldes av årsstäm-
man Björn Ogard, Pernilla Folke, Johan Folke,
Conny Svensson, Inger Carlsson och Ulf
Gejhammar. Till styrelseordförande valdes
Björn Ogard. Årsstämman beslutade att
styrelsearvode ska utgå med totalt 810 kkr
att fördelas enligt följande: 210 kkr till sty-
relsens ordförande och 150 kkr vardera till
övriga ledamöter som inte är anställda inom
koncernen.
• Till revisionsretag valdes på ett år Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB med huvudan-
svarig revisor Gert-Ove Levinsson. Arvode
till revisionsföretag ska utgå enligt löpande
räkning.
• Stämman beslutade att ersättningen till de
fyra personer som utgör koncernledningen
ska utgöras av fast lön, pension samt övriga
förmåner. Styrelsen får frångå de av års-
smman beslutade riktlinjerna om det i ett
enskiltfallnnssärskildaskälsommotiverar
det.
• Beslutades att bemyndiga styrelsen att, vid
ettellereratillfällenframtillnästaårsstäm-
ma, besluta om emission av nya B-aktier till
ett totalt antal om maximalt 800 000.
• Stämman beslutade att valberedningen inför
årsstämman 2022 ska bestå av två represen-
tanter för ägarna. Namnen på valberedning-
ensledamöterskaoentligrassenastsex
månader före årsstämman 2022.
Nästa årsstämma hålls tisdagen den 26 april
2022 i Malmbergs lokaler i Kumla.
42 Malmbergs Årsredovisning 2021
närvarar vid vissa av utskottets möten. Utskottet ansvarar
också för utvärdering av revisionsarbetet samt beredning
av val av revisor. Revisionsutskottet utgjordes under 2021
av Inger Carlsson, som också var ordförande, och Pernilla
Folke. Detta är ett avsteg från koden då en majoritet av
ledamötenaskavaraoberoende.Revisionskommittén
har bestått av två personer varav endast ordförande är
oberoende i förhållandet till bolaget och bolagsledningen.
Båda innehar redovisningskompetens som krävs enligt
aktiebolagslagen. Under året höll revisionsutskottet tre
möten. Vid dessa var bolagets revisor med för avrapporte-
ring av revisionen. Därutöver har revisionsutskottet främst
avhandlatbolagetsnansiellarapporterochutrdering
av bolagets arbete med risk och intern kontroll.
REVISORER
På årsstämman 2021 valdes fram till årsstämman 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till revisorer med
Gert-Ove Levinsson som huvudansvarig revisor. Revisorn
har lämnat rapport till revisionsutskottet över revisions-
uppdragetochävenbetandedeninternakontrolleni
koncernen vid möten i oktober och november 2021 samt
i februari 2022. Granskning av koncernens bolag samord-
nas av Öhrlings PricewaterhouseCoopers. Revisionen sker
i enlighet med aktiebolagslagen, International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Revisio-
nen av årsredovisningshandlingarna för legala enheter
utanför Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och
andra tillämpliga regler i respektive land samt i enlighet
med god revisionssed enligt International Federation of
Accountants (IFAC) med avgivande av revisionsberättelse
för de legala enheterna.

Styrelsen för Malmbergs Elektriska AB (publ) består av
sex ledamöter valda av årsstämman. Styrelseordförande
är Björn Ogard och ledamöter är Johan Folke, Pernilla
Folke, Conny Svensson, Inger Carlsson och Ulf Gejhammar.
Malmbergs strävar efter mångfald och att över tid ha en
jämn fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen.

Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagsla-
gen, bolagsordningen, Svensk kod för bolagsstyrning och
den arbetsordning som styrelsen fastställt för sitt arbete.
Styrelsens arbetsordning innefattar bland annat regler
för styrelsens övergripande arbetsuppgifter, styrelsens
arbetsfördelning samt rutiner, antal möten som ska hållas
per verksamhetsår, vad som ska behandlas, former för

Grundlön/styrelsearvode Övriga förmåner Pensionskostnad Övrig ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 7 217
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD Johan Folke, grundlön
1 710 297 598 2 605
Andra ledande befattningshavare (4 st)
3 837 372 645 4 854
Summa
6 357 669 1 243 7 8 276
Bolagsstyrningsrapport
VALBEREDNING
På årsstämman 2021 beslutades att valberedningen inför
årsstämman 2022 ska bestå av två representanter för
ägarna. Sammansättningen av valberedningen är ett av-
steg från kodens regelverk. Anledningen är att ägarförhål-
landena är enkla och koncentrerade. Valberedningen ska
utse ordförande inom sig. Namnen på valberedningens
ledamöterskaoentliggörassnarastmöjligtdärefter,dock
senast sex månader före årsstämman 2022. Mandatperio-
den för den utsedda valberedningen ska löpa intill dess att
ny valberedning har tillträtt. För det fall någon av valbered-
ningens ledamöter avgår, ska valberedningen ha rätt att
utse en annan representant att ersätta sådan ledamot.
Den19oktober2021oentliggjordesmedlemmarnai
valberedningen i ett pressmeddelande. Valberedningen
består av ordförande Johan Folke och Björn Ogard, ut-
sedda av familjen Folke och övriga huvudägare. Valet av
ledamöter är avsteg från koden med samma motivering
som ovan. 2021 års valberedning har hållit ett ordinare
möte där man arbetat med förslag till beslut till årsstäm-
man 2022 i frågor kring nomineringar och arvoderingar.

Styrelsen har inrättat ett erttningsutskott bestående av
ordförande Björn Ogard och Johan Folke. Detta är ett av-
steg från koden då ledamoten Johan Folke inte är oberoen-
de i förhållande till bolaget eller bolagsledningen. Arbetet
leds av ordföranden och innefattar frågor om ersättnings-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen, utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som års-
stämman ska fatta beslut om samt gällande ersättnings-
nivåer och strukturer. Under året har ersättningsutskottet
haft två möten och däremellan kontinuerlig avstämning
efter behov.
Styrelsen har under 2021 utsett ett revisionsutskott som
består av två av styrelsens ledamöter. Revisionsutskot-
tets ansvarsområden regleras i en arbetsordning som
fastställs av styrelsen. Revisionsutskottet ska bereda
styrelsensarbetemedkvalitetssäkringavdennansiella
rapporteringen, vilket bland annat inkluderar att be-
handla väsentliga redovisningsfrågor. Utskottet har ock
ett särskilt ansvar för att övervaka företagsledningens
arbete med intern kontroll, skattehantering, risker och
bolagsstyrningsfrågor.Revisionsutskottettarlöpande
revisorn för att få information om revisionens inriktning,
omfattning och resultat. Det sker genom att utskottet tar
del av revisorns skriftliga rapportering och att revisorn
43Malmbergs Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport
leder utvärderingen av styrelsens arbete. I utvärderingen
ingår frågeformulär och diskussioner. Under 2021 svarade
styrelseledemöterna på skriftliga frågeformulär. Som en
del av utvärderingsprocessen hade också styrelseord-
randen diskussioner med styrelseledamöterna. Utvärde-
ringarna diskuterades vid ett styrelsemöte.

Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelse-
arvode enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår
ej till ledamot anställd inom koncernen. Vid årsstämman
den 5 maj 2020 beslutades att ett arvode till styrelsens
ledamöter, för tiden intill dess nästa årssmma hållits,
skautgåmedsammanlagt810 000kronor.Tillordförande
utr210 000kronorochtillövrigafemledamöter150 000
kronor vardera.

Koncernledningen består av koncernchef Johan Folke
(även VD moderbolag), Ekonomichef Lena Rutström, HR-
chef LieseLotte Andersson, Country Manager Norge Ketil
Johannessen samt VD Danmark Claus Borghegn. Moder-
bolagets VD leder arbetet i koncernledningen.

Till koncernchef och andra ledande befattningshavare ut-
går enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även
Övriga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersätt-
ningar som avser milersättning.

Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner.
Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets
resultat. Pensionsåldern för koncernchef och andra
ledande befattningshavare är 65 år. Pensionspremien upp-
går till högst 35 procent av grundlönen för andra ledande
befattningshavare.

För koncernchef är ömsesidig uppsägningstid sex måna-
der och för andra ledande befattningshavare, två till sex
månader.
AVGÅNGSVEDERLAG
Avtalomframtidaavgångsvederlagnnsvarkenför
styrelsens ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande
befattningshavare.


Syftetmedinternkontrollbeträandedennansiella
rapporteringen är att säkerställa att denna är tillförlitlig
ochattdenansiellarapporternaärupprättadeiöverens-
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar
och förordningar följs samt att krav på noterade bolag
efterlevs.
den löpande ekonomiska rapporteringen samt arbetsför-
delning mellan styrelsen och verkställande direktören.
I instruktion till verkställande direktören regleras dennes
arbetsuppgifter och rapporteringsskyldighet gentemot
styrelsen. Vanligtvis hålls fyra styrelsemöten per år samt
ett konstituerande. Då behandlas kvartalsrapporter och
bokslutskommuniké.Kallelseochskriftligtunderlagför
beslut och rapporter utnds till styrelsen en vecka före
varje styrelsemöte. I ärenden som avses bli föremål för be-
slut får styrelsen vanligtvis ett skriftligt underlag i förväg.
Styrelsen erhåller löpande under året månadsrapporter
som belyser koncernens ekonomiska och operationella
utveckling.
Styrelsenövervakarredovisningochnansiellrapporte-
ring för koncernen och utvärderar avrapportering från
revisionsutskottet som håller en löpande kontakt med
revisorerna samt granskar deras plan för arbetet och
ersättningen härför.

Under verksamhetsåret 2021 har styrelsen haft fem proto-
kollförda sammanträden.
Närvaro
Oberoende till
bolaget
Oberoende till
större aktieägare
Björn Ogard 5 av 5 Ja Ja
Johan Folke 5 av 5 Nej Nej
Pernilla Folke 5 av 5 Nej Nej
Conny Svensson 5 av 5 Ja Ja
Inger Carlsson 5 av 5 Ja Ja
Anders Jegerfalk 5 av 5 Ja Ja
Ulf Gejhammar 5 av 5 Ja Ja

• Bokslutskommuniké,årsredovisningsamt
• kvartalsrapporter
• Ekonomisk uppföljning av verksamheten
• Budgetdiskussioner
• Aärsplaner,nansiellaplanerochprognoser
• Koncernens organisation
• Kapital-ochnansieringsfrågor
• Policy och instruktioner
• Rapportering av revisionsfrågor
• Uppföljning av extern revision
• Avrapportering från revisionsutskottet
• Utvärdering av VDs arbete
• Övergripande och långsiktiga mål för verksamheten
• Strategisk inriktning för verksamheten
• Hållbarhetsredovisning
• Större löpande investeringar
• Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utrdering av sitt arbete.
Utvärderingen avser arbetsformer och arbetsklimat
liksom huvudinriktningen för styrelsens arbete. Utvärde-
ringen används som ett verktyg för att utvärdera styrel-
sens arbete. Styrelseordförande tar varje år initiativ till och
44 Malmbergs Årsredovisning 2021
Bolagsstyrningsrapport
-


Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för år 2021 på sidorna 41-45 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.

Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av bolags-
styrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upp-
lysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket
punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31
§ andra stycket samma lag är förenliga med årsre-
dovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Örebro den 25 mars 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
INTERNREVISION
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernledningens
operativa karaktär för närvarande inte motiverar en egen intern-
revision. Som beskrivs under kontrollmiljö nedan utförs uppfölj-
ningen i sllet av styrelsen samt koncernledningen. Kontrollnivån
bedöms uppfylla bolagets behov, men en årlig bedömning görs av
behovet av en egen internrevisionsfunktion.

Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseendedennansiellarapporteringen.Styrelsensarbetsordning
och instruktioner för VD avser att säkerslla att den interna kon-
trollmiljön fungerar väl. Merparten av koncernbolagen använder
ettenhetligtsystemförinrapporteringavnansiellinformation.
Styrelsen har tillsatt ett särskilt revisionsutskott med ansvar att be-
redastyrelsenskvalitetssäkringavdennansiellarapporteringen.
Finansiella rapporter upprättas månads- och kvartalsvis i koncer-
nen, moderbolaget och dotterbolagen. I samband med rappor-
ternagörsanalysersomsyftartillattsäkerställadennansiella
rapporteringen.
Koncernchefen för en tät dialog med dotterbolagens ledningar och
har utrdat ett antal styrande dokument avseende intern kon-
troll som har delgivits berörd personal. Uppföljning av att dessa
efterlevsochattdeninternakontrollenfungerareektivtgörs
regelbundet. Resultaten följs sedan upp av revisionsutskottet samt
extern revisor. Resultatet av den interna kontrollen delges styrel-
sen löpande.

Riskbedömningen innebär att en analys har gjorts för att identi-
eraområdendärdetnnsriskförväsentligafelidennansiella
rapporteringen. Riskbedömningen prövas och uppdateras årligen
vid behov av ledningen och rapporteras till styrelsen.
KONTROLLAKTIVITETER
Kontrollaktiviteterna har som syfte att förebygga, upptäcka och
korrigerafelidennansiellarapporteringen.Aktiviteternabesr
dels av analys av verksamheternas resultat- och balansräkningar,
kassaödenochnyckeltal,delsavlöpandeavstämningarochupp-
följningar.

Styrelsen fastställer koncernens årsredovisning och bokslutskom-
munikésamtuppdraråtVDattavgekvartalsrapporter.Samtliga
ekonomiska rapporter sänds först till NASDAQ OMX Stockholm. De
distribueras även till alla aktieägare som så önskar. På Malmbergs
hemsidawww.malmbergs.compublicerasbokslutskommuniké,
årsredovisning, kvartalsrapporter och pressmeddelanden.

Styrelsenanalyserarochutvärderarlöpandenansiellarapporter
avseende koncernens ställning och resultatutveckling. Uppföljning
görs även av revisorernas rapportering avseende granskningen av
den interna kontrollen.
Kumla 2022-03-25
Styrelsen
45Malmbergs Årsredovisning 2021
Björn Ogard, född 1946
Styrelseordförande
Ledamot sedan 1998.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet: Företagsled-
ning inom Swedish Match, Euroc,
Trelleborgskoncernen och Samhall.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Pernilla Folke, född 1979
Ledamot sedan 2009.
Utbildning: Fil mag. i Informatik.
Arbetslivserfarenhet:
Egenföretagare inom IT. Beslutstödskonsult.
Aktieinnehav i Malmbergs:
60 000 aktier av serie B.
Conny Svensson, född 1951
Ledamot sedan 2012.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
retagsledning och vVD i Malmbergs
fram till 2004.
Aktieinnehav i Malmbergs:
3 045 aktier av serie B.

Johan Folke, född 1977
Ledamot sedan 2000.
Utbildning: Marknadsekonom.
Arbetslivserfarenhet:
vVD i Malmbergs.
Aktieinnehav i Malmbergs:
60 000 aktier av serie B.
Inger Carlsson, född 1956
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilekonom.
Arbetslivserfarenhet:
Auktoriserad revisor och partner inom
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC).
Inget aktieinnehav i Malmbergs.

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
dd 1964, Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
REVISOR
Johan Folke, född 1977
VD, koncernchef
Anslld sedan 1998.
Utbildning: Marknadsekonom.
Ledamot sedan 2000.
Aktieinnehav i Malmbergs:
60 000 aktier av serie B.
Ulf Gejhammar, född 1955
Ledamot sedan 2018.
Utbildning: Civilingenjör.
Arbetslivserfarenhet: Ledande befattningar
inom bygg- och byggmaterialindustrin, samt
i koncernledningen för DHL Express Sverige.
Sedan 2010 konsult och styrelsearbetare.
Aktieinnehav i Malmbergs:
5 000 aktier av serie B.
Claus Stahl Borghegn, född 1968
VD Danmark
Anslld sedan 2018.
Utbildning: Eltekniker.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Ketil Johannessen, född 1970
Country Manager Norge
Anställd sedan 2020.
Utbildning: Ingenjör.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
Bolagsstyrningsrapport
LieseLotte Andersson, född 1954
HR-chef
Anslld sedan 1982.
Utbildning:
Redovisningsekonom.
Aktieinnehav i Malmbergs:
2 000 aktier av serie B.
Lena Rutström, född 1964
Ekonomichef
Anslld sedan 1999.
Utbildning: Civilekonom.
Inget aktieinnehav i Malmbergs.
46 Malmbergs Årsredovisning 2021
rvaltningsberättelse

Malmbergskoncernen, som genom sitt moderbolag, Malm-
bergs Elektriska AB (publ), är noterad på Small Cap-listan
på NASDAQ OMX Stockholm, bedriver förutom i Sverige
verksamhet genom fyra rörelsedrivande dotterbolag i
Norge, Danmark, Finland och Hongkong. Verksamheten
i England avvecklades operativt under 2016. Malmbergs
importerar, lagerr och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och handelsverksamhet
med elmateriel.

Nya butiker har öppnats i Borås och i Kolding, Danmark.

Intäkterna uppgick under perioden januari-december 2021
till 633 663 (617 451) kkr.

Resultatet före skatt uppgick under perioden till 44 831
(34893)kkr.Avkastningenpåegetkapitaluppgicktill10,5
(8,6) procent och soliditeten uppgick till 65,0 (61,4) procent.
Resultatetperaktieuppgicktill4,47(3,40)kr.Fördenitio-
ner se not 1 Redovisningsprinciper.

rdenitionersenot1.
2021 2020 2019 2018 2017
Intäkter, kkr
633 663 617 451 612 461 612 525 643 478
Resultat före skatt, kkr
44 831 34 893 44 254 50 761 52 286
Balansomslutning, kkr
545 584 537 543 544 507 389 716 417 845
Soliditet, %
65 61 56 74 69
Avkastning på totalt kapital, %
9 7 10 13 12
Avkastning på eget kapital, %
10 9 12 14 13
Antal anställda, st
173 176 170 156 161

Varulagret den 31 december 2021 uppgick till 236 755 kkr
jämfört med 186 666 kkr den 31 december 2020.

Koncernens nettoinvesteringar under perioden januari-
december 2021 uppgick till 23 983 (6 840) kkr, varav 10 000
kkravserplaceringivärdepapper.Nettoinvesteringarde-
nierassomanskaningarminskatmedförljningar,vilket
specicerasikoncernenskassaödesanalys.

Kassaödetfråndenlöpandeverksamhetenvar25606
(77 811) kkr. Likvida medel uppgick per 31 december 2021
till 72 959 kkr jämfört med 118 207 kkr 31 december 2020.
Beviljade, men ej utnyttjade, belopp på checkräkningskredit
uppgick i koncernen till 45 000 (45 000) kkr den 31 december
2021.

Antalet anställda i koncernen uppgick till 173 (176) personer
den 31 december 2021.

Moderbolaget omsatte under perioden 520 096 (508 575)
kkr.Resultatetefternansiellapostervar31565(30115)kkr.

rdenitionersenot1. 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning, kkr 520 096 508 575 510 335 499 241 514 434
Resultatefternansiellaposter,kkr
31 565 30 115 35 116 53 043 52 259
Balansomslutning, kkr 373 116 354 377 343 224 336 177 356 698
Soliditet, % 81 82 78 77 72

Efterperiodensutgångharingahändelserinträatsom
väsentligt påverkat denna årsredovisning.

Vi ser mycket ljust på framtiden och tror att marknaden
kommerutvecklasienpositivriktningframöverdocknns
det omvärldsfaktorer utom vår kontroll som kan påverka
detta och bromsa utvecklingen. Vi har under åren lan-
serateranyaspännandeområdenochproduktersom
har en stor tillväxtpotential och vi har idag ett väl utbyggt
butiksnätavprosbutikersomviforttterattutveckla.
Våraärsidéstårsigstarktochävenomallteridaghar
valt samma väg, ligger vi i framkant av kunskap, erfaren-
het och produktutveckling. Det i kombination med vår och
våra kunders digitalisering gör att vi räknar med en positiv
utveckling framåt.

Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderar fordringar, likvida medel, rörelseskulder och
upplåning. Tillämpade redovisningsprinciper framgår av not
1 Redovisningsprinciper.

Risker hanteras i verksamhetsprocesser och är en naturlig
delavaärsverksamheten.Riskeridentierasochdetgörs
ensannolikhetsbedömningavattdeinträarochenupp-
skattning av eventuella följder. Därefter vidtas åtgärder för
att minska riskexponeringen och begränsa eventuella nega-
tiva följder. Hanteringen av de operativa riskerna beskrivs
närmare i not 13.

Koncernenärexponeradförnansiellarisker,valuta-,pris-,
ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Hanteringen av dessa
risker beskrivs närmare i not 27.

Malmbergs B-aktie är noterad på Small Cap-listan på
NASDAQ OMX Stockholm. Antal aktier uppgår till 8 000 000
st fördelat på 800 000 st A-aktier och 7 200 000 st B-aktier,
med kvotvärde 2,50 kronor. Samtliga aktier har lika rätt till
andel i Malmbergs tillgångar och vinst. Varje A-aktie berätti-
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredovisning samt koncernredo-
visning för räkenskapsåret 2021-01-01–2021-12-31.
47Malmbergs Årsredovisning 2021
gar till tio röster och varje B-aktie till en röst. Huvudägare är
familjen Folke med 71 procent av rösterna.

AvtalnnsmedQontrolBusinessIntelligenceFolkeABom
inköp av IT-tjänster. Se vidare information not 6.
Bolagsstyrning
Malmbergs Elektriska AB (publ) är ett svenskt publikt aktie-
bolag noterat på Small Cap-listan på NASDAQ OMX Stock-
holm. Malmbergs bolagsstyrning baseras därför på svensk
lagstiftning och svenska regelverk såsom aktiebolagslagen,
noteringsavtalet och bolagets bolagsordning. Malmbergs
tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollenavseendedennansiellarapporteringen.Sty-
relsens arbetsordning och instruktioner för VD avser att
kerställa att den interna kontrollmiljön fungerar väl. Mer-
parten av koncernbolagen använder ett enhetligt system
förinrapporteringavnansiellinformation.Vidareinfor-
mationframgåravbolagsstyrningsrapportensomnnspå
Malmbergs hemsida www.malmbergs.com.

Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som analyserar och
utrderarlöpandenansiellarapporteravseendekoncer-
nens ställning och resultatutveckling. Uppföljning görs även
av revisorernas rapportering avseende granskningen av
deninternakontrollenochdennansiellarapporteringen.
Styrelsen bedömer att koncernens storlek och koncernled-
ningens operativa karaktär för närvarande inte motiverar
en egen internrevision.

Till koncernchef och andra ledande befattningshavare utgår
enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de fyra personer som tillsammans med koncernchef
utgör koncernledningen. Bland ersättningar ingår även Öv-
riga förmåner som avser tjänstebil och Övriga ersättningar
som avser milersättning. Mer information om löner och
ersättningar samt riktlinjer till ledande befattningshavare
under året och de som föreslås gälla för det kommande
året framgår av not 7.

Malmbergs bedriver ingen egen forskning och utveckling
utan deltar ofta aktivt i leverantörernas produktutveckling.
Ett stort antal produkter lanseras under egna varumärken.
Produktutvecklingen sker kontinuerligt och antalet nya
produkter som tillförs koncernen utökas ständigt.

Malmbergs direkta påverkan på miljön bedöms som liten
då företaget bedriver verksamhet inriktad på handel och
distribution och endast har en begränsad tillverkning.

Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 1,50 (1,50)
kronor per aktie. Som avstämningsdag för utdelning
föreslås den 28 april 2022. Utbetalning genom Euroclear
Sweden AB beräknas kunna ske den 3 maj 2022.

Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 254 513 143,68
Årets vinst 24 933 614,72
279 446 758,40
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägarna lämnas utdelning på 1,50 kr/aktie 12 000 000,00
i ny räkning balanseras 267 446 758,40
279 446 758,40
Till grund för sitt förslag till utdelning har styrelsen enligt
18 kap 4 § i aktiebolagslagen bedömt moderbolagets och
koncernens konsolideringsbehov, likviditet, ekonomiska
sllning i övrigt samt förmåga att på sikt infria sina åtagan-
den. Koncernens soliditet uppgår enligt årsredovisningen
till 65 (61) procent och likvida medel till 73,0 (118,2) miljoner
kronor. Styrelsen har också tagit hänsyn till moderbolagets
resultat och ekonomiska ställning och koncernens ställ-
ning i övrigt. Styrelsen har härvid tagit hänsyn till kända
förhållanden som kan ha betydelse för moderbolagets och
koncernbolagens ekonomiska ställning. Den föreslagna
utdelningen begränsar inte bolagets investeringsförmåga
eller likviditetsbehov och det är styrelsens bedömning att
den föreslagna utdelningen är väl avvägd med hänsyn till
verksamhetens art, omfattning och risker samt moderbola-
gets och koncernens kapitalbehov.

Resultatet av koncernens och moderbolagets verksam-
het samt den ekonomiska ställningen för koncernen och
moderbolaget vid räkenskapsårets utgång framgår i övrigt
av efterföljande resultaträkningar och balansräkningar med
tillhörande noter.
rvaltningsberättelse
48 Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2021 2020

Rörelsens intäkter 1
Intäkter 2 633 663 617 451
Övriga intäkter 3 3 204 2 850
 636 867 620 301

Handelsvaror 4 -342 796 -347 668
Övriga externa kostnader 5, 6 -105 553 -90 545
Personalkostnader 7, 8 -108 029 -106 800
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 9, 10, 11, 12
-35 347 -35 380
 -591 725 -580 393
 2, 13, 14, 15 45 142 39 908

Finansiella intäkter 16 2 442 87
Finansiella kostnader 12, 17 -2 753 -5 102
 -311 -5 015
 44 831 34 893
Inkomstskatt 18, 19 -9 045 -7 697
 35 786 27 196
Resultat per aktie (före och efter utspädning) 20 4,47 3,40
Resultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Årets resultat 35 786 27 196

Omräkningsdierenser 1 094 -2 360
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 1 094 -2 360
 36 880 24 836
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 880 24 836
49Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernens balansräkning
kkr Not 2021-12-31 2020-12-31

1

Goodwill 10 5 402 5 402
Byggnader och mark 9 35 214 29 181
Inventarier, verktyg och installationer 11 12 205 9 898
Nyttjanderättstillgångar 12 102 226 118 069
Långfristiganansiellatillgångar 21, 22 11 376
Uppskjutna skattefordringar 19 850 778
Andra långfristiga tillgångar 23 1 790 1 643
 169 063 164 971
 24
Handelsvaror 236 755 186 666
Kundfordringar 4 59 549 58 651
Aktuella skattefordringar 22, 25 550 51
Övriga kortfristiga fordringar 2 943 6 216
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 26 3 765 2 781
Likvida medel 27, 28 72 959 118 207
 376 521 372 572

545 584 537 543
50 Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernens balansräkning
kkr Not 2021-12-31 2020-12-31

 29, 30
Aktiekapital 20 000 20 000
Reserver -2 525 -3 619
Balanserad vinst 337 240 313 454
 354 715 329 835

 22
Upplåning 27, 31, 32 372 1 071
Leasingskulder 12, 27 71 545 86 603
Uppskjutna skatteskulder 19 825 793
Övriga långfristiga skulder 495 472
 73 237 88 939
 22
Upplåning 27, 31, 32 720 7 528
Leasingskulder 12, 27 27 591 27 573
Leverantörsskulder 33 50 056 34 348
Aktuella skatteskulder 1 968 2 898
Övriga kortfristiga skulder 33, 34 16 508 25 795
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 33, 35 20 789 20 627
 117 632 118 769
 190 869 207 708
 545 584 537 543
51Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernens förändringar i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare, kkr Not
Aktie-
kapital Reserver
1)
Balanserad
vinst
Summa eget
kapital

20 000 -1 259 286 258 304 999

Årets resultat 27 196 27 196

Omräkningsdierenser -2 360 -2 360
Summa övrigt totalresultat -2 360 -2 360
Summa totalresultat -2 360 27 196 24 836

Utdelning avseende 2019 30
Summa transaktioner med aktieägare

20 000 -3 619 313 454 329 835

Årets resultat 35 786 35 786

Omräkningsdierenser 1 094 1 094
Summa övrigt totalresultat 1 094 1 094
Summa totalresultat 1 094 35 786 36 880

Utdelning avseende 2020 30 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
 29 20 000 -2 525 337 240 354 715
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
1)
Reserverbeståridagslägetenbartavomräkningsdierenser.
52 Malmbergs Årsredovisning 2021
Koncernens kassaflödesanalys
kkr Not 2021 2020

Rörelseresultat 45 142 39 908
Erhållen ränta 63 87
Erlagd ränta -2 753 -441
Övriga ej likviditetspåverkande poster 36 35 885 30 548
Betald inkomstskatt -10 352 -3 573


67 985 66 529

Förändring varulager -50 274 26 633
Förändring kortfristiga fordringar 1 345 -7 902
Förändring kortfristiga skulder 6 550 -7 449
 25 606 77 811

Förvärv av materiella anläggningstillgångar -14 691 -6 640
rvärvavnansiellatillgångar -10 115 -515
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 823 315
 -23 983 -6 840

Upptagna lån 14
Amortering av lån 37 -7 548 -3 488
Amortering av leasingskulder 37 -28 220 -26 440
Utdelning -12 000
 -47 754 -29 928
 -46 131 41 043
Likvida medel vid årets början 118 207 78 720
Kursdierensilikvidamedel 883 -1 556
 28 72 959 118 207
53Malmbergs Årsredovisning 2021
Moderbolagets resultatkning och rapport över totalresultat
kkr Not 2021 2020

Rörelsens intäkter 1
Nettoomsättning 38
520 096 508 575
Övriga intäkter 38
10 103 11 115

530 199 519 690

Handelsvaror 39
-335 369 -337 140
Övriga externa kostnader 38, 40, 41
-92 329 -79 386
Personalkostnader 42, 43
-68 572 -67 382
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 44, 45, 46, 47
-3 660 -4 157

-499 930 -488 065
 13, 48, 49
30 269 31 625

Resultat från fordringar som är anläggningstillgångar 50
1 408 -951
Ränteintäkter och liknande intäkter 51
28 29
Räntekostnader och liknande kostnader 52
-140 -588

1 296 -1 510

31 565 30 115
Inkomstskatt 53
-6 631 -6 540

24 934 23 575

Årets resultat
24 934 23 575
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat, netto efter skatt

24 934 23 575
54 Malmbergs Årsredovisning 2021
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2021-12-31 2020-12-31

1

Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 44 16 420 18 155
Inventarier, verktyg och installationer 45 4 579 4 116
20 999 22 271
Finansiella anläggningstillgångar 54
Andelar i koncernbolag 55, 56 9 556 9 556
Andra långfristiga värdepappersinnehav 57 10 000
Fordringar hos koncernbolag 38 6 923 134
26 479 9 690
 47 478 31 961
 58
Varulager
Handelsvaror 39 201 507 154 153
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 59 37 276 37 662
Fordringar hos koncernbolag 38 17 293 19 711
Aktuella skattefordringar 525 -
Övriga kortfristiga fordringar 2 880 2 459
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 60 8 223 7 130
66 197 66 962
Kassa och bank 27, 61 57 934 101 301
 325 638 322 416

373 116 354 377
55Malmbergs Årsredovisning 2021
Moderbolagets balansräkning
kkr Not 2021-12-31 2020-12-31

Eget kapital 62, 63
Bundet eget kapital
Aktiekapital 20 000 20 000
Reservfond 4 000 4 000
24 000 24 000
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 254 513 242 938
Årets resultat 24 934 23 575
279 447 266 513

303 447 290 513

 54
Skulder till koncernbolag 38 240 240
 240 240

Upplåning 27, 64, 65 6 500
Leverantörsskulder 66 46 417 31 721
Skulder till koncernbolag 216 288
Aktuella skatteskulder 2 181
Övriga kortfristiga skulder 66, 67 7 561 8 535
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 66, 68 15 235 14 399
 69 429 63 624

373 116 354 377
56 Malmbergs Årsredovisning 2021
Moderbolagets förändringar i eget kapital
kkr Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fond
utv
Fritt eget
kapital
Summa eget
kapital

20 000 4 000 557 242 381 266 938

Årets resultat 23 575 23 575
Summa totalresultat 23 575 23 575

Programvaror -557 557
Summa omföring -557 557

Utdelning 63
Summa transaktioner med aktieägare

20 000 4 000 266 513 290 513

Årets resultat 24 934 24 934
Summa totalresultat 24 934 24 934

Utdelning 63 -12 000 -12 000
Summa transaktioner med aktieägare -12 000 -12 000
 62 20 000 4 000 279 447 303 447
Totalresultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
57Malmbergs Årsredovisning 2021
Moderbolagets kassaflödesanalys
kkr Not 2021 2020

Rörelseresultat 30 269 31 625
Erhållen ränta 28 29
Erlagd ränta -247
Övriga ej likviditetspåverkande poster 69 4 921 2 864
Betald inkomstskatt -9 338 -2 059


25 880 32 212

Förändring varulager -47 354 21 311
Förändring kortfristiga fordringar 1 289 5 533
Förändring kortfristiga skulder 14 494 -12 101
 -5 691 46 955

Förvärv av materiella anläggningstillgångar -2 388 -2 722
Placeringarinansiellatillgångar -17 112 -55
Avyttringaravnansiellatillgångar 324 302
 -19 176 -2 475

Amortering av lån 70 -6 500 -2 500
Utdelning -12 000
 -18 500 -2 500
 -43 367 41 980
Kassa och bank vid årets början 101 301 59 321
 61 57 934 101 301
58 Malmbergs Årsredovisning 2021
 

Malmbergskoncernen importerar, lagerför
och säljer ett stort antal produkter och
bedriver distributions-, grossist- och han-
delsverksamhet med elmateriel.
Malmbergskoncernen, som genom sitt
moderbolag, Malmbergs Elektriska AB
(publ), är noterad på Small Cap-listan
på NASDAQ OMX Stockholm, bedriver
förutom i Sverige verksamhet genom
fyra rörelsedrivande dotterbolag i Norge,
Danmark, Finland och Hongkong. Verk-
samheten i England avvecklades operativt
under 2016.
Malmbergs Elektriska AB (publ) har sitt
te i Kumla och adress Box 144, 692 23
Kumla, Sverige. Bolaget bedrivs i aktiebo-
lagsform.
Styrelsen har den 25 mars 2022 godkänt
denna årsredovisning och koncernredo-
visningföroentligrande.
De viktigaste redovisningsprinciperna
som tillämpats när denna koncernredo-
visning upprättats anges nedan. Dessa
principer har tillämpats konsekvent för
alla presenterade år, om inte annat anges.


Koncernredovisningen för Malmbergskon-
cernen har upprättats i enlighet med In-
ternational Financial Reporting Standards
(IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) samt tolknings-
uttalanden från IFRS Interpretations
Committee sådana de har antagits av EU.
VidareharRådetförnansiellrapporte-
rings rekommendation RFR 1 (Komplet-
terande redovisningsregler för koncerner)
tillämpats.
Attupprättadenansiellarapporterna
i enlighet med IFRS kräver att före-
tagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovis-
ningsprinciperna. Uppskattningarna och
antagandena är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer
som under rådande förhållanden synes
vara rimliga. Resultatet av dessa uppskatt-
ningar och antaganden används sedan
r att bedöma de redovisade värdena på
tillgångar och skulder, se vidare not 15.
Uppskattningarna och antagandena ses
över regelbundet.
Dennanansiellarapportharilikhetmed
tidigare år upprättats utifrån fortlevnads-
principen. Belopp anges i tusen kronor
(kkr), om inget annat anges. Belopp inom
parantes anger föregående års värden.


Nya eller ändrade redovisningsstandarder
tillämpliga 2021
Följande nya eller ändrade standarder var
tillämpliga från 1 januari 2021 eller senare:
Referensräntereformen Fas 2 - Ändringar
i IFRS 4, IFRS 7, IFRS 9, IFRS 16 och IAS
39. Ändringar av IFRS 16 Leasingavtal -
covid-19 relaterade hyreslättnader. De nya
eller ändrade standarderna har inte haft
någon materiell inverkan på Malmbergs
nansiellarapporter.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder
som tillämpas efter 2021
Följande nya eller ändrade redovisnings-
standarder har publicerats och träder
ikraft för räkenskapsår som börjar efter 1
januari 2022 eller senare:
IFRS 17 Försäkringsavtal, Ändringar i IFRS
3 Rörelseförvärv; IAS 16 Materiella an-
läggningstillgångar; IAS 37 Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtill-
gångar, Årliga förbättringscykeln för IFRS-
standarder 2018-2020, IAS 1 Utformning
avnansiellarapporteravseendeklas-
siceringavskulder,ÄndringaravIAS12
Inkomstskatter (uppskjuten skatt), samt
IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i
uppskattningar och bedömningar samt
fel.
Dessa nya eller ändrade standarder har
inte tillämpats i förtid av Malmbergs och
de väntas inte få någon materiell inverkan
påMalmbergsframtidanansiellarap-
porter.

Koncernredovisningen omfattar moder-
bolaget Malmbergs Elektriska AB (publ)
och samtliga dotterbolag. Dotterbolag
är alla bolag över vilka koncernen har
besmmandeinytande.Koncernen
kontrollerar ett bolag när den exponeras
r eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt innehav i bolaget och har möjlighet
att påverka avkastningen genom sitt
inytandeibolaget.Dotterbolaginklude-
ras i koncernredovisningen från och med
dendagdådetbestämmandeinytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den
dagdådetbestämmandeinytandetupp-
hör. Vid upprättandet av en koncernredo-
visningslåsdenansiellarapporternaför
moderbolaget och dess dotterbolag ihop
post för post genom sammanställning av
motsvarande poster för tillgångar, skulder,
eget kapital, intäkter och kostnader. För
att koncernredovisningen ska kunna inne-
hållanansiellinformationomkoncernen
som en ekonomisk enhet genomförs
aktuella justeringar.
Förvärvsmetoden används för redovisning
av koncernens rörelseförvärv. Köpeskil-
lingen för förrvet av ett dotterbolag
utrs av verkligt värde på övertna
Noter för koncern
tillgångar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förvärvade
bolaget och de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår även
verkligt värde på alla tillgångar eller
skulder som är en följd av en överenskom-
melseomvillkoradköpeskilling.Identier-
bara förvärvade tillgångar och övertagna
skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på för-
rvsdagen. Koncernens andel av resultat
som uppkommit efter förvärvet redovisas
i resultaträkningen och dess andel av
förändringar i övrigt totalresultat efter
förvärvet redovisas i övrigt totalresultat
med motsvarande ändring av innehavets
redovisade värde.
Goodwill värderas initialt som det belopp
varmed den totala köpeskillingen och
verkligt värde för innehav utan bestäm-
mandeinytandeöverstigerverkligtvärde
påidentierbaraförvärvadetillgångaroch
övertagna skulder. Om köpeskillingen är
lägre än verkligt värde på det förrvade
bolagets nettotillgångar, redovisas skillna-
den direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna transaktioner, balanspos-
ter, intäkter och kostnader på transak-
tioner mellan koncernbolag elimineras.
Vinster och förluster som resulterar från
koncerninterna transaktioner och som är
redovisade i tillgångar elimineras också.

Rörelsesegment rapporteras på ett sätt
som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till den högste
verkställandebeslutsfattaren(”styr-
gruppen).Styrgruppenärdenfunktion
som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens
resultat. I koncernen har styrelse och VD
identieratssomstyrgruppensomfattar
strategiska beslut. Koncernens försäljning
avelmaterielföljsupputifrångeograska
landsområden (segment) där moderbo-
laget och respektive dotterbolag har sina
hemmamarknader. Dessa är i storleksord-
ning Sverige, Norge, Danmark, Finland
och Hongkong. Styrelse och VD bedömer
segmentets utveckling genom uppföljning
av intäkter och rörelseresultat baserat på
detlanddärkundernanns.

Funktionell valuta och rapportvaluta
Postersomingåridenansiellarappor-
terna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i
den ekonomiska miljö där respektive bo-
lag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor, som är moderbolagets
funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas
till den funktionella valutan till transak-
tionsdagens valutakurs eller den dag då
59Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
posterna omvärderas. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betal-
ning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens
kurs, redovisas i resultatkningen. För
nansiellatillgångarochskulderredovisas
omräkningenblandnansiellaintäkter
och kostnader samt för rörelsefordringar
och -skulder redovisas omräkningen i
posten Handelsvaror.
Koncernbolag
Resultatochnansiellställningföralla
koncernbolag (av vilka inget har en
ginationsvaluta)somharenannan
funktionell valuta än rapportvalutan,
omräknas till koncernens rapportvaluta
enligt följande:
• tillgångar och skulder för var och en
av balansräkningarna omräknas till
balansdagskurs,
• inkter och kostnader för var och en
av resultaträkningarna omräknas till
genomsnittlig valutakurs, samt
• allaomräkningsdierensersomupp-
står redovisas i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt
värde som uppkommer vid förvärv av en
utlandsverksamhet behandlas som till-
gångar och skulder hos denna verksamhet
och omräknas till balansdagens kurs.
Intäkter
Koncernens intäkter genereras från
rsäljning av elmateriel som bland annat
omfattar installationsmateriel, industri-
komponenter,normprodukter,äktar
och värmeprodukter, belysningsmate-
riel, datatillbehör, nätverksprodukter,
kabel, elcentraler för byggarbetsplatser,
rmeäktar,portablaelverk,värmeka-
belprodukter, strålkastare och hembe-
lysning. Elmateriel som butiksförpackas
marknadsförs under det egna varumärket
Malmbergs Home.
Försäljning av varor
Försäljningen redovisas som intäkt när
kontrollen för varorna överförs, vilket
inträarnärvarornalevererastillkund
och det inte föreligger några ouppfyllda
åtaganden som kan påverka kundens
godkännande av varorna. Leverans sker
när varorna har transporterats till den
specikaplatsen,riskernaförvarorna
har överförts till kunden och kunden har
accepterat varorna i enlighet med avtalet,
tidsrymden för invändningar mot avtalet
har gått ut, eller koncernen har objektiva
bevis för att alla kriterier för acceptans
har uppfyllts.
Vid butiksförsäljning redovisas intäkterna
från varuförsäljningen när Malmbergs säl-
jer en vara till kunden. Transaktionspriset
förfaller till betalning omedelbart då kun-
den köper och tar emot varan i butiken.
Ränteintäkter
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat
överlöptidenmedtillämpningaveektiv-
räntemetoden.

Bidrag från staten redovisas till verkligt
rde då det föreligger rimlig säkerhet
att bidraget kommer att erhållas och att
koncernen kommer att uppfylla de villkor
som är förknippade med bidraget. Statliga
bidrag som avser lönebidrag redovisas i
resultaträkningen över samma perioder
som de kostnader bidragen är avsedda att
täcka, bidragens storlek framgår av not 3.

Materiella och immateriella anlägg-
ningstillgångar skrivs av systematiskt
över tillgångens bedömda nyttjandepe-
riod och redovisas i resultaträkningen i
posten Avskrivningar av immateriella och
materiella tillgångar. Koncernen tillämpar
komponentavskrivning, vilket innebär att
komponenternas bedömda nyttjande-
period ligger till grund för avskrivningen.
Linjär avskrivningsmetod används för
samtliga typer av materiella och imma-
teriella anläggningstillgångar. Följande
avskrivningstider tillämpas:
Byggnader 25-30 år
Markanläggningar 20 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Licenser 5 år
Programvaror 5 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandepe-
riod prövas varje balansdag och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde
skrivs omgående ner till dess återvin-
ningsvärde om tillgångens redovisade
rde överstiger dess bedömda återvin-
ningsvärde.
Inga avskrivningar görs på mark.
Vinster och förluster vid avyttring fast-
ställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkter och det redovisade värdet.
De redovisas brutto i Övriga rörelseintäk-
ter respektive Övriga externa kostnader i
rapport över totalresultatet.

Vid varje balansdag prövas om nedskriv-
ningsbehov föreligger, det vill säga om
indikationernnssomtyderpåattentill-
gång har minskat i värde. Om så är fallet,
görs en beräkning av tillgångens eller den
kassagenererande enhetens återvinnings-
rde, vilket utgörs av det högsta av netto-
försäljningsvärdet och nyttjandevärdet.
Nyttjandevärdet beräknas som nuvärdet
avdeförntadeframtidakassaödena
till slutet av nyttjandeperioden, som en
tillgång eller en kassagenererande enhet
rntas ge upphov till. I de fall återvin-
ningsvärdet understiger det redovisade
rdet görs en nedskrivning till återvin-
ningsvärdet.
Nedskrivningaravicke-nansiellatill-
gångar
Goodwill som har en obestämbar nyttjan-
deperiod skrivs inte av utan prövas årligen
avseende eventuellt nedskrivningsbe-
hov,ellernärdetnnsindikationpåatt
redovisat värde inte är återvinningsbart.
Tillgångar som skrivs av bems med
avseende på värdenedgång närhelst hän-
delser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet kanske
inte är återvinningsbart. En nedskrivning
görs med det belopp varmed tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvin-
ningsvärde.Beträandegoodwillsenot
10.
Leasing
Koncernens leasar besr till största del
av hyresavtal för lokaler samt fordon. Vill-
koren förhandlas separat för varje avtal
och innehåller ett antal olika avtalsvillkor.
Ett avtal är, eller innehåller, ett leasing-
avtal i de fall då avtalet överlåter rätten
att under en viss period bestämma över
användningen av en tillgång i utbyte mot
avtaladerttning.Ettidentieratleasing-
avtalklassicerasvidareavkoncernen
som antingen ett korttidsavtal eller lea-
sing av tillgång av lågt värde. Korttidslea-
singavtaldenierassomleasingavtalmed
en leasingperiod om 12 månader eller
mindre.Koncernensdenitionavtillgång
av lågt värde omfattar kopieringsmaski-
ner och balpressar samt övriga tillgångar,
oberoende av tillgångsslag, med ett värde
(som ny) under 50 000 kr. Leasingavgifter
avseende korttidsleasingavtal och leasing
av tillgång av lågt värde redovisas som
rörelsekostnader linjärt över leasingpe-
rioden. Leasingskulden fastställs som
nuvärdet av alla framtida leasingavgifter
vid inledningsdatumet, diskonterat med
hjälp av koncernens beräknade marginella
låneränta, vilken fastställs per land och
kontraktsperiod.
Följande leasingbetalningar ingår i värde-
ringen av en leasingskuld:
• fasta avgifter, efter avdrag för eventuel-
la förmåner i samband med teckningen
av leasingavtalet,
• variabla leasingavgifter som beror på
ett index eller ett pris, initialt värderade
med hjälp av index eller pris vid inled-
ningsdatumet,
• belopp som förntas betalas ut av
leasetagaren enligt restvärdesgarantier,
• lösenpriset för en option att köpa om
leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja en sådan möjlighet, och
• eventuellastraavgifterviduppg-
ning av leasingavtalet, om leasingpe-
rioden återspeglar att möjligheten att
säga upp leasingavtalet kommer att
utnyttjas.
60 Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
När justeringar av leasingbetalningar
baserade på ett index eller en ränta träder
i kraft omvärderas leasingskulden och
justeras mot nyttjanderätten. Optioner att
förlänga eller säga upp avtal inkluderas i
tillgången och skulden. Vid fastställandet
av leasingperioden inkluderas förläng-
ningsmöjlighet endast om det bedöms
som rimligt säkert att förnga, vilket
utvärderas löpande. Perioder som följer
efter möjlighet till uppsägning inkluderas
i leasingperioden endast om det bedöms
som rimligt säkert att leasingavtalet inte
kommer att sägas upp. Leasingperioden
omprövas vid en betydelsefull händelse
eller om omständigheterna på ett bety-
dande sätt skulle förändras. Leasingavta-
len innehåller inga särskilda villkor eller
restriktioner förutom att leasegivaren
bibehåller rättigheterna till pantsatta
leasade tillgångar. De leasade tillgångarna
r inte användas som säkerhet för lån. En
nyttjanderättvärderasinitialttillanska-
ningsvärde, vilket inkluderar den summa
leasingskulden ursprungligen värderats
till, leasingavgifter som betalats vid eller
före inledningsdatumet. Efterföljande vär-
deringavnyttjanderättengörstillanska-
ningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar, eventuella nedskrivningar
samteventuellaeekterfrånomvärdering
av leasingskulden. Koncernens leasingtill-
gångar, i form av nyttjanderätter, liksom
långfristiga och kortfristiga leasingskul-
der presenteras som separata poster i
koncernbalansräkningen. Nedskrivning
av nyttjanderätter bedöms och redovisas
i enlighet med IAS 36. En nyttjanderätt
skrivs normalt av linjärt över det kortare
av tillgångens nyttjandeperiod och lea-
singperioden. Om det bedöms som rimligt
kert att äganderätten till den underlig-
gande tillgången kommer att överföras vid
utgången av leasingperioden skrivs dock
tillgången av över nyttjandeperioden.
Avskrivning av nyttjanderätten påbörjas
från inledningsdatumet

Periodens skattekostnad omfattar aktuell
och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultaträkningen, utom när skatten avser
poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. I sådana fall re-
dovisas även skatten i övrigt totalresultat
respektive eget kapital.
Redovisade inkomstskatter innefattar
skatt som ska betalas eller erhållas av-
seende aktuellt år, justeringar avseende ti-
digare års aktuella skatt och förändringar
i uppskjuten skatt. Värdering av samtliga
skatteskulder/-fordringar sker till nominel-
la belopp och görs enligt de skatteregler
och skattesatser som är beslutade eller
som är aviserade och med stor säkerhet
kommer att fastställas i de länder där
moderbolaget och dess dotterbolag är
verksamma och genererar skattepliktiga
intäkter.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balans-
räkningsmetoden på alla temporära skill-
nader som uppkommer mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar
och skulder. De temporära skillnaderna
har huvudsakligen uppkommit genom
avskrivning av fastigheter och avsättning
till obeskattade reserver hos de utländska
dotterbolagen.
Uppskjuten skattefordran avseende
underskottsavdrag eller andra framtida
skattemässiga avdrag redovisas i den
utsträckning det är sannolikt att avdraget
kan avräknas mot överskott vid framtida
beskattning. Uppskjuten skatteskuld avse-
ende temporära skillnader som hänr sig
till investeringar i dotterbolag redovisas
inte i koncernredovisningen då moderbo-
laget i samtliga fall kan styra tidpunkten
för återföring av de temporära skillnader-
na och det inte bedöms sannolikt att en
återföring sker inom överskådlig framtid.
Den uppskjutna skatten redovisas heller
inte om den uppsr till följd av en trans-
aktion som utgör den första redovisning-
en av en tillgång eller skuld som inte är ett
rörelseförvärv och som vid tidpunkten för
transaktionen varken påverkar redovisat
eller skattemässigt resultat.

Goodwill
Goodwill utrs av det belopp varmed
anskaningsrdetöverstigerdetverkliga
rdet på koncernens andel i det för-
värvade dotterbolagets nettotillgångar
vid förvärvstillfället. Goodwill värderas
tillanskaningsrdemedavdragför
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill-
rdet testas årligen, eller oftare för att
identieraeventuelltnedskrivningsbehov.
Vid prövning av eventuellt nedskrivnings-
behov hänförs goodwillvärdet till respek-
tive kassagenererande enhet. Eventuell
nedskrivning av goodwill redovisas som
en kostnad och återförs inte.
Licenser
Licenserredovisastillanskaningsrde
ochavserutgifterförcertieringarför
godnnande av elektriska produkter, till
störstadelencertieradeavSEMKOoch
skrivs av linjärt över dess avtalsreglerade
nyttjandetid.
Programvaror
Programvaror som avser utgifter för ny
webbshopredovisastillanskanings-
rde och skrivs av linjärt över bemd
nyttjandeperiod.

Materiella anläggningstillgångar redovi-
sastillanskaningsrdeminskatmed
avskrivningar och nedskrivningar. Utgifter
för förbättringar läggs till tillgångens redo-
visade värde eller redovisas som separat
tillgång endast då det är sannolikt att de
framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaningsrdekanmätaspåetttill-
rlitligt sätt. Andra utgifter för reparation
och underhåll redovisas som kostnader
i rapport över totalresultatet under den
period de uppkommer.

Tillgångar som redovisas till upplupet
anskaningsvärde
Tillgångarsomingårienaärsmodellsom
innehas med syftet att inkassera avtalsen-
ligakassaödenochdärdessakassaö-
den endast utgör kapitalbelopp och ränta
värderastillupplupetanskaningsvärde.
Det redovisade värdet av dessa tillgångar
justeras med förväntade kreditförluster
som redovisats. Ränteintäkter från dessa
nansiellatillgångarredovisasmedef-
fektivräntemetodenochingårinansiella
intäkter.Koncernensnansiellatillgångar
somvärderastillupplupetanskanings-
värde utgörs av posterna kundfordringar,
övriga fordringar, upplupna intäkter och
likvida medel. Lånefordringar och kund-
fordringar ingår i omsättningstillgångar,
med undantag för poster med förfallodag
mer än 12 månader efter balansdagen,
vilkaklassicerassomanläggningstill-
gångar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven
rattredovisastillupplupetanska-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt
totalresultat värderas till verkligt värde via
resultaträkningen.Tillgångarklassiceras
i denna kategori om avsikten är att de ska
kunna säljas på kort eller lång sikt och i så-
dana fall redovisas de löpande till verkligt
värde via resultaträkningen.

Varulagret värderas, med tillämpning av
rst-in först-ut principen, till det lägsta
avanskaningsvärdetochnettoförlj-
ningsvärdet på balansdagen. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försälj-
ningspriset i den löpande verksamheten,
minskat med uppskattade kostnader för
att åstadkomma en försäljning.

Kundfordringar är belopp hänförliga
till kunder avseende sålda varor i den
löpande verksamheten. Kundfordringar
förfaller generellt till betalning inom 30
dagar och samtliga kundfordringar har
därförklassicerassomomsättningstill-
gångar. Kundfordringar redovisas initialt
till transaktionspriset. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla av-
talsenligakassaödenochvärderardem
därför vid efterföljande redovisningstid-
punktertillupplupetanskaningsvärde
medtillämpningaveektivräntemeto-
den. Koncernen tillämpar i enlighet med
reglerna i IFRS 9 en förenklad metod för
nedskrivningsprövning av kundfordringar.
Förenklingen innebär att reserven för för-
väntade kreditförluster beräknas baserat
på förlustrisken för hela fordrans löptid
och redovisas när fordran redovisas första
gången. För att mäta de förväntade kre-
ditförlusterna har kundfordringar grup-
61Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
perats baserat på fördelade kreditriske-
genskaper och förfallna dagar. Koncernen
använder sig även utav framåtblickande
variabler för förväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförluster redovisas i
koncernens rapport över totalresultat i
posten övriga externa kostnader. För mer
information se not 25.

I likvida medel ingår kassabehållning från
butiksförsäljning och disponibla tillgodo-
havanden hos svenska banker. Se vidare
not 28.

Klassicering
Långfristig upplåning, leverantörsskulder,
övriga kortfristiga skulder och upplupna
kostnadersomärnansiellainstrument
klassicerassomövriganansiellaskul-
der.Skulderikategorinövriganansiella
skulder redovisas inledningsvis till verkligt
rdeochdäreftertillupplupetanska-
ningsvärdemedtillämpningaveektiv-
räntemetoden.

Leverantörsskulder är förpliktelser att
betala för varor eller tjänster som har
förvärvats i den löpande verksamheten
från leverantörer. Leverantörsskulder re-
dovisas inledningsvis till verkligt värde och
däreftertillupplupetanskaningsvärde
medtillämpningaveektivräntemetoden.
Ideestafallharleverantörsskulderna
kort förväntad löptid och de värderas
därr i de fallen utan diskontering till
nominellt belopp.

Upplåning redovisas till verkligt värde
med avdrag för transaktionskostnader vid
upplåningstidpunkten, därefter till upp-
lupetanskaningsvärdemedtillämpning
aveektivräntemetoden.Upplåningklas-
sicerassomkortfristigaskulderominte
koncernen har en ovillkorad rätt att skjuta
upp betalning av skulder i åtminstone 12
månader efter balansdagen. Eftersom
skillnaden bedöms som obetydlig redo-
visas upplåning till nominellt belopp vid
upplåningstillfället, vilket antas motsvara
verkligt värde.

Utdelning till moderbolagets aktieägare
redovisassomskuldikoncernensnan-
siella rapporter i den period då utdelning-
en godkänns av moderbolagets aktieä-
gare, för vidare information se not 63.

Närståendebolagdenierassomdei
koncernen ingående bolagen samt bolag
ägda av närstående fysiska personer. Som
närståendefysiskapersonerdenieras
styrelseledamöter, ledande befattnings-
havare samt nära familjemedlemmar till
dana personer. Vid inköp och försäljning
mellan koncernbolag tillämpas motsva-
rande principer för pristtning som vid
transaktioner med externa parter.

Utöver pensionsförsäkringar i Alecta
nnsikoncernenendastavgiftsbesmda
pensionsplaner. I avgiftsbestämda planer
betalar företaget fastställda avgifter till
en separat juridisk enhet och har ingen
rpliktelse att betala ytterligare avgifter.
Koncernens resultat belastas för kostna-
der i takt med att avgifterna förfaller till
betalning.

Kassaödesanalysenvisarkoncernens
in- och utbetalningar under perioden och
är indelad efter löpande verksamhet,
investeringsverksamhetochnansierings-
verksamhet.Kassaödesanalysenupprät-
tas enligt indirekt metod, vilket innebär
att nettot för in- och utbetalningar i den
löpande verksamheten justeras för:
• periodens förändring av varulager,
kundfordringar och leverantörsskul-
der samt andra rörelsetillgångar och
rörelseskulder,
• ickekassaödespåverkandeposter
såsom avskrivningar, avsättningar och
uppskjutna skatter,
• allaövrigaposter,vilkaskassaödes-
eekthänförstillinvesterings-eller
nansieringsverksamheten.

Malmbergs använder nyckeltal som
komplementtillmåttsomdenierasinom
IFRS-regelverket eller direkt i resultat- och
balansräkning i syfte att åskådliggöra
nansiellställningochutveckling.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i relation till intäkter.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i relation till intäkter.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebäran-
de skulder och avsättningar.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultatföreskattplusnansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat, rullande 12 mån, i rela-
tion till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultatföreskattplusnansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation till
genomsnittlig balansomslutning.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive varulager
i relation till kortfristiga skulder.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder exkl leasingskulder
i relation till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Räntetäckningsgrad
Resultatföreskattplusnansiellakostna-
derirelationtillnansiellakostnader.
Andel av intäkter utanför Sverige
Summa intäkter utanför Sverige i relation
till totala intäkter.
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat
med genomsnittligt antal utestående
aktier.

Vidväsentligahändelsersominträaref-
ter balansdagen, som inte ska beaktas när
beloppen i rapport över totalresultat och
rapportövernansiellställningfastställs,
lämnas upplysningar om händelsens
karaktär och om möjligt en uppskattning
avdennansiellaeekteniförvaltnings-
berättelse och i not.
62 Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för moderbolag

Moderbolaget har som uppgift, förutom
rsäljning av elmateriel, dels att sam-
ordna den verksamhet som bedrivs i dot-
terbolagen, dels att hantera koncernens
samlade inköp av elmateriel. Moderbola-
get tillhandahåller även ekonomiadminis-
tration till dotterbolagen.

Årsredovisningen för moderbolaget
har upprättats i enlighet med Årsredo-
visningslagen och RFR 2 Redovisning
r juridiska personer. RFR 2 anger att
moderbolaget i sin årsredovisning ska
tillämpa International Financial Reporting
Standards (IFRS) sådana de antagits av EU,
i den utsträckning detta är möjligt inom ra-
men för Årsredovisningslagen, samt med
hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tillägg som krävs
i förhållande till IFRS. Moderbolaget till-
lämpar följaktligen samma principer som
koncernen med de undantag som anges
nedan. Principerna har tillämpats kon-
sekvent för alla presenterade år, om inte
annat anges.
IRFR2nnsundantagfrånatttillämpa
IFRS 16 Leasingavtal i juridisk person.
Moderbolaget har valt att tillämpa detta
undantag. Företagsledningen bedömer att
ändringar i RFR 2 som ännu inte har trätt i
kraft inte väntas få någon väsentlig påver-
kanpåmoderbolagetsnansiellarappor-
ter när de tillämpas första gången.

Resultat- och balansräkning för moder-
bolaget följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillna-
der, jämfört med koncernredovisningen,
främstavseendenansiellaintäkteroch
kostnader, rapport över totalresultat, av-
sättningar och rapport över förändringar i
eget kapital.
Leasing
Moderbolaget har tillämpat undantaget
från IFRS 16 Leasingavtal och redovisar
leasingavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden.

Andelaridotterbolagredovisastillanska-
ningsvärde efter avdrag för eventuella
nedskrivningar.Ianskaningsvärdetinklu-
deras förvärvsrelaterade kostnader och
eventuella tilläggsköpeskillingar. Erhållna
utdelningarredovisassomnansiella
inkter. Utdelning som överstiger dot-
terbolagets totalresultat för perioden eller
som innebär att det bokrda värdet på
innehavets nettotillgångar i koncernredo-
visningen understiger det bokförda värdet
på andelarna, är en indikation på att det
föreligger ett nedskrivningsbehov. När det
nnsenindikationpåattandelaridot-
terbolag minskat i värde görs en beräkning
av återvinningsvärdet. Är detta lägre än
det redovisade värdet görs en nedskriv-
ning. Nedskrivningar redovisas i posten
Resultat från andelar i koncernbolag.

Finansiella instrument som redovisas i ba-
lansräkningen inkluderar fordringar, vär-
depappersinnehav, kassa och bank samt
rörelseskulder. Finansiella instrument
redovisasenligtanskaningsvärdemeto-
denenligtlättnadsregelnomnansiella
instrument i RFR 2.

I kassa och bank ingår kassa- och bank-
tillgodohavanden samt kortfristiga
placeringar med förfallodagar inom tre
månaderfrånanskaningstidpunkten.Se
vidare not 61.

Moderbolaget har tecknat borgensförbin-
delser till förmån för dotterbolag. Eventu-
alförpliktelser till förmån för dotterbolag
ärnansiellagarantiavtalochredovisasi
enlighet med RFR 2 Redovisning för juri-
diska personer det vill säga lämnas som
upplysning istället för avsättning.

63Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
Tillgångar Skulder Tillgångar Skulder
2021-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2020-12-31
Segmenttillgångar/-skulder 423 390 87 353 411 600 80 770
Ofördelat:
Goodwill 5 402 5 402
Nyttjanderättstillgångar 102 226 118 069
Andra långfristiga fordringar 13 166 1 643
Uppskjuten skatt 850 825 778 793
Aktuell skatt 550 1 968 51 2 898
Långfristig upplåning 372 1 071
Leasingskulder långfristiga 71 545 86 603
Övriga långfristiga skulder 495 472
Kortfristig upplåning 720 7 528
Leasingskulder kortfristiga 27 591 27 573
Summa 545 584 190 869 537 543 207 708

Försäljning inom respektive segment (landsområde) sker via moderbolagets respektive dotterbolagets hemmamarknader. Den export-
rsäljningsomnnsäridagslägetobetydlig.Marknadsbaseradprissättningtillämpasvidleveransmellansegmenten.Ingenenskildkund
sr för mer än 10 procent av intäkterna. Segmentets tillgångar och skulder stäms av mot koncernens totala tillgångar och skulder enligt
följande:
1)
Avserförsäljningmellangeograskaområden(segment).
2021-12-31 2020-12-31
Sverige 20 999 22 271
Norge 3 285 2 194
Danmark 22 767 14 093
Finland 353 498
Hongkong 15 23
Summa 47 419 39 079
Anläggningtillgångar,andraännan-
siella instrument och uppskjutna skatte-
fordringar samt nyttjanderättstillgång-
ar, fördelas per land enligt följande.

Räkenskapsåret 2021 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering Koncernen
Intäkter
Externa intäkter 403 576 110 157 94 708 25 222 633 663
Interna intäkter 1) 116 520 515 137 182 –117 354
Summa intäkter 520 096 110 672 94 845 25 404 117 354 633 663

Rörelseresultat 30 269 3 656 7 737 356 246 8 2 870 45 142
Finansiella intäkter 2 442
Finansiella kostnader –2 753
Inkomstskatt –9 045
Resultat 35 786

Tillgångar 346 113 42 585 49 545 7 333 468 434 –23 088 423 390
Ofördelade tillgångar 122 194 122 194
Summa tillgångar 545 584
Skulder 69 430 17 224 14 271 3 752 3 056 185 –20 565 87 353
Ofördelade skulder 103 516 103 516
Summa skulder 190 869
Investeringar materiella 2 388 2 243 10 021 39 14 691
Avskrivningar 3 660 760 1 590 192 8 29 137 35 347
Räkenskapsåret 2020 Sverige Norge Danmark Finland England Hongkong Eliminering Koncernen
Intäkter
Externa intäkter 399 419 112 645 77 833 27 554 617 451
Interna intäkter 1) 109 156 1 156 870 266 –111 4 48
Summa intäkter 508 575 113 801 78 703 27 820 –111 448 617 451

Rörelseresultat 31 625 2 845 3 239 529 –342 142 1 870 39 908
Finansiella intäkter 87
Finansiella kostnader 5 102
Inkomstskatt –7 697
Resultat 27 196

Tillgångar 344 687 39 981 44 070 7 572 429 537 –25 676 411 600
Ofördelade tillgångar 125 943 125 943
Summa tillgångar 537 543
Skulder 54 943 19 282 22 027 4 351 3 056 167 –23 056 80 770
Ofördelade skulder 126 938 126 938
Summa skulder 207 708
Investeringar materiella 2 722 1 251 2 120 547 6 640
Avskrivningar 4 157 764 1 297 184 10 28 968 35 380
64 Malmbergs Årsredovisning 2021
 
2021 2020
Statliga bidrag 1 892 1 620
Hyresintäkter 1 155 1 018
Övriga intäkter 157 212
Summa 3 204 2 850
 
2021-12-31 2020-12-31
Handelsvaror 236 755 186 666
Summa 236 755 186 666
Avdrag för inkurans har gjorts med 6 091 (5 862) kkr, vilket redo-
visas i koncernresultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnaden för sålda varor ingår i resultaträkningens post Han-
delsvaror och uppgår till 342 796 (347 668) kkr. Valutakursvinster
som ingår i posten Handelsvaror uppgår till 213 (145) kkr.
 
2021 2020


Revisionsuppdrag 667 857
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 223 179
Skatterådgivning 93 15
Övriga tjänster 8 10
Summa 991 1 061

Revisionsuppdrag 248 200
Summa 248 200
Totalt 1 239 1 261
1) Varav PwC Sverige, se vidare not 40.
 
AvtalnnsmedQontrolBusinessIntelligenceFolkeABominköp
av IT-tjänster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är styrelsele-
damot och aktieägare i moderbolaget. Avtalet bedöms som
marknadsmässigt och inköpta tjänster uppgick till 308 (465) kkr
under perioden januari-december 2021. Den utgående skulden till
Qontrol Business Intelligence Folke AB uppgår till 125 (125) kkr. Av-
seende ersättning till ledande befattningshavare se vidare not 7.
 
2021 2020
ner och andra erttningar fördelade per land uppgår till

Styrelse, VD och andra ledande
befattningshavare 3 895 4 030
Övriga anställda 44 343 43 140
Totala löner och ersättningar i Sverige 48 238 47 170

VD och andra ledande befattningshavare 2 469 2 490
Övriga anställda 31 051 31 730
Totala löner och ersättningar i övriga länder
33 520 34 220
Totala löner och ersättningar i koncernen 81 758 81 390
Sociala avgifter enligt lag och avtal 17 659 16 560
Pensionskostnader 6 905 6 170
Totala löner, ersättningar, sociala avgifter
och pensionskostnader 106 322 104 120
Av koncernens pensionskostnader avser 1 243 (1 307) gruppen
Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare. Koncernen har
inga vinstandels-, bonusplaner eller särskilda avgångsvederlag
rutom det som anges nedan.

Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fyra personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 65 år. Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grund-
lönen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett uttalande
frånRådetförnansiellrapportering,UFR10,ärdettaenför-
månsbestämdplansomomfattareraarbetsgivare.Förräken-
skapsåret 2021 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
besmd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2 132 (1 656) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 172 (148) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för förk-
ringar tecknade i Alecta förntas ligga på samma nivå 2022.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppsägningstid sex månader
och för andra ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtalomframtidaavgångsvederlagnnsvarkenförstyrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Erttning och övriga
förmåner under 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 7 217
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 710
297
598
2 605
Andra ledande befattningshavare (4 st)
3 837 372 645 4 854
Summa
6 357 669 1 243 7 8 276
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef,
LieseLotte Andersson HR-chef, Ketil Johannessen Country Mana-
ger Norge och Claus Borghegn VD Danmark.
Styrelsens förslag till årsstämman 26 april 2022 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortttningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
Noter för koncern
65Malmbergs Årsredovisning 2021
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjliggöra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjernaomdetiettenskiltfallnnssärskildaskälsommotiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.

Ersättningar till koncernledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda inom koncernen. Till koncernchef, tillika VD, och andra
ledande befattningshavare utgår enbart fast lön. Med andra le-
dande befattningshavare avses de fem personer som tillsammans
med koncernchef/VD utgör koncernledningen. Bland ersättningar
ingår även Övriga förner som avser tjänstebil och Övriga
ersättningar som avser milersättning.
Pension
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pensions-
åldern för koncernchef/VD och andra ledande befattningshavare
är 65 år. Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlö-
nen för andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett uttalande
frånRådetförnansiellrapportering,UFR10,ärdettaenför-
månsbestämdplansomomfattareraarbetsgivare.Förräken-
skapsåret 2020 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
besmd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 1 656 (1 677) kkr och redovisas som personalkostnader.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2020 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnin till 148 (148) procent (källa:
Alecta). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Avgifter för förk-
ringar tecknade i Alecta förntas ligga på samma nivå 2021.
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen kan
inte beräknas.
Uppsägningstid
r koncernchef/VD är ömsesidig uppsägningstid sex månader
och för andra ledande befattningshavare 4-9 månader.
Avgångsvederlag
Avtalomframtidaavgångsvederlagnnsvarkenförstyrelsens
ordförande, ledamöter, koncernchef/VD eller andra ledande
befattningshavare.
Erttning och övriga
förmåner under 2020
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 6 216
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Anders Jegerfalk
52 52
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 655
324
717
2 696
Andra ledande befattningshavare (5 st)
4 838 427 590 5 855
Summa
7 355 751 1 307 6 9 419
Andra ledande befattningshavare: LieseLotte Andersson HR-chef,
Lena Rutström Ekonomichef, Rosario Myklebust Country Manager
Norge januari-augusti, Ketil Johannessen Country Manager Norge
september-december, Claus Borghegn VD Danmark och Petteri
Mattinen VD Finland.
Styrelsens förslag till årsstämman 27 april 2021 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
även fortttningsvis ska gälla och att ersättningarna ska utras
av en väl avvägd kombination av fast lön, pensionsförmåner och
övriga förmåner samt villkor vid uppsägning. Den sammanlagda
ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt vara baserad på varje individs ansvar, roll, kompetens och
befattning, för att möjliggöra att rätt person kan rekryteras och
behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade rikt-
linjernaomdetiettenskiltfallnnssärskildaskälsommotiverar
det. Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport.
 -
ning

2021-12-31 2020-12-31
Medelantal
anställda
Varav
män
Medelantal
anställda
Varav
män

Sverige 111 64 113 66
Summa moderbolag 111 64 113 66
Dotterbolag
Norge 30 21 33 20
Danmark 20 18 17 15
Finland 9 6 10 8
Hongkong 3 1 3 1
Summa dotterbolag 62 46 63 44
Summa koncern 173 110 176 110

2021-12-31 2020-12-31
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter
7 4 7 4
VD och andra ledande
befattningshavare 5 3 6 4
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 79 797 80 628
Inköp 8 252
Omräkningsdierenser 455 -831
Utgåendeanskaningsvärden 88 504 79 797
Ingående avskrivningar -50 616 -48 703
Avskrivningar -2 425 -2 344
Omräkningsdierenser -249 431
Utgående avskrivningar -53 290 -50 616
Utgående restvärde 35 214 29 181
Byggnader och mark har ställts som säkerhet för lån, se not 31
och 32.
Noter för koncern
66 Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
2021-12-31 2020-12-31
Ingående avskrivningar -56 569 -56 194
Avskrivningar -3 785 -3 511
Försäljningar och utrangeringar 2 153 1 652
Omräkningsdierenser -980 1 484
Utgående avskrivningar -59 181 -56 569
Utgående restvärde 12 205 9 898
 
2021-12-31 2020-12-31

Ingående balans 118 069 141 603
Nya avtal 4 082 9 924
Omvärdering 5 504 1 849
Avskrivningar -29 137 -28 968
Omräkningsdierenser 3 708 -6 339
Utgående balans 102 226 118 069

Fastigheter 99 422 114 807
Fordon 2 804 3 262
Summa 102 226 118 069

Långfristiga 71 545 86 603
Kortfristiga 27 591 27 573
Summa 99 136 114 176

Fastigheter -27 042 -26 679
Fordon -2 095 -2 289
Summa -29 137 -28 968

Korttidsleasingavtal -1 192 -638
Leasing av tillgångar av mindre värde -587 -524
Avskrivningar av nyttjanderätter -29 137 -28 968
Leasingkostnader i rörelseresultatet -30 916 -30 130
Räntekostnader på leasingskulder -2 476 -2 925
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2021 uppgick till
9586(11773)kkr.Idettabeloppingåranskaningsvärdetför
underåretnyanskaadenyttjanderättersamttillkommande
belopp vid omprövning av leasingskulder på grund av ändrade
betalningar till följd av förändrad leasingperiod. Det totala kas-
saödetgällandeleasingavtalunder2021var30696(30046)kkr.
Beräknade nyttjanderättsperioder för fastigheter uppgår till 3-9
år och för fordon 2-3 år.
 
Riskhanteringenharintegreratsiaärsprocesserna.Riskerägs
och hanteras av varje enskilt koncernbolags ledning som hålls
ansvarig och övervakas via koncernledningen. Risker hanteras när
årliga mål sätts upp och i den löpande verksamheten i samband
medexempelvislämnandeavoerterochinförinvesteringar.
Vissa risker såsom produktutvecklingsprojekt och IT-/informa-
tionssäkerhetsrisker samordnas oftast centralt.
Malmbergs kärnverksamhet är direktimport från tillverkande
retagocheektivdistribution,utanfördyrandemellanhänder.
Andelen direktinköp ligger på 75 (80) procent och genom en allt
större aktiv del i produktutvecklingen hos leverantörer ökar för-
ädlingsvärdet, vilket medför ökade vinstmarginaler och därmed
ttre konkurrenskraft. Inköpen av produkter sker i första hand
från företag i Europa och i Asien. Malmbergs Sverige svarar för de
 
2021-12-31 2020-12-31

Ingåendeanskaningsvärden 82
Utrangeringar -82
Utgåendeanskaningsvärden
Ingående avskrivningar -82
Utrangeringar 82
Utgående avskrivningar
Utgående restvärde

Ingåendeanskaningsvärden 2 786 2 786
Utgåendeanskaningsvärden 2 786 2 786
Ingående avskrivningar -2 786 -2 229
Avskrivningar -557
Utgående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående restvärde

In-ochutendeanskaningsrde 5 402 5 402
Bokfört värde 5 402 5 402
Fördelat på följande kassagenererande enheter:
Sverige 2 570 2 570
Norge 2 832 2 832
Goodwill är i segmentsredovisningen hänförlig till Sverige och
Norge. Återvinningsbart belopp för en kassagenererande en-
het fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa
beräkningarutgårfnuppskattadeframtidakassaödenföre
skattbaseradepånansiellabudgetarsomgodkäntsavföre-
tagsledningen.Kassaödenextrapolerasmedhjälpavbedömd
tillväxttakt enligt uppgift nedan. Tillväxttakten överstiger inte den
långfristiga tillväxttakten för segmentets marknad.
 Norge
Bruttomarginal (%) 36 (34) 47 (47)
Tillväxttakt (%) 0 (0) 0 (0)
Diskonteringsränta (%) 7 (7) 8 (8)
Dessa antaganden har använts för att analysera varje kassagene-
rerande enhet inom respektive segment. Ledningen har fastställt
den budgeterade bruttomarginalen baserat på tidigare resultat
och sina förväntningar på marknadsutvecklingen. Den vägda ge-
nomsnittliga tillväxttakt som används är ett försiktigt antagande
över de närmaste 5 åren. De diskonteringsräntor som används
angesföreskattochåterspeglarspecikariskersomgällerförde
olika segmenten.
Nedskrivningsbehov av goodwillposten föreligger inte enligt ge-
nomfört test av nyttjandevärdet. Företagsledningen bedömer att
rimlig möjlig förändring av något viktigt antagande som används i
beräkningarnainteskullehasåstoraeekterattdeskullereduce-
ra återvinningsvärdet till ett värde som är lägre än det bokförda.
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 66 467 63 318
Inköp 6 439 6 640
Försäljningar och utrangeringar -2 696 -1 799
Omräkningsdierenser 1 176 -1 692
Utgåendeanskaningsvärden 71 386 66 467
67Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för koncern
gemensamma inköpen till övriga bolag i koncernen och central-
lagretärbelägetiKumla.Degeograskaavstånden,liksombrist
på komponenter och råvarumaterial, innebär en risk för leverans-
störningar.Ledningensbedömningärattdetnnsväluppar-
betade och fungerande inköpskanaler. Det sker en kontinuerlig
utvärdering av nya leverantörer, eftersom inköpsfunktionen är
mycket viktigt för verksamhetens framgång.
Malmbergs har sitt centrallager i Kumla. Målsättningen är att ha
ett logistikcenter med god leveransprecision men det kan även
innebära en samtidig lageruppbyggnad. Ökat antal artiklar och
större volymer medför en ökad risk för inkurans i varulagret.
Detta har från ledningens sida medfört ett fortsatt fokus på att
vidta olika rörelsekapitalstärkande åtgärder, däribland att på sikt
minska storleken på centrallagret i förhållande till nettoomsätt-
ningen. Löpande uppföljning görs av så kallade trögrörliga artiklar
för att minimera koncernens risk för större inkuransnedskriv-
ningar.
 

Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bemningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 6 091 (5 862) kkr, vilket redovisas i koncernresultaträkningen
underrubrikenHandelsvaror.Påbalansdagenprövasanska-
ningsvärdet mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade
inkuransen skulle ha varit 1 procent högre än ledningens be-
dömning, skulle koncernens avdrag för inkurans förändras med
ytterligare 1 700 (1 700) kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för förväntade
kundförluster. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas
kunna inkasseras baserat på omständigheter som är kända på
balansdagen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betal-
ningarökariomfattningellerattförändringarintarienkunds
ekonomiska ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen.
Reservering för förntade kundförluster har gjorts med 1 871
(1719)kkrochredovisasiresultaträkningenunderÖvrigaexterna
kostnader. Reserveringen motsvarar omkring 0,3 (0,3) procent
av intäkterna. Reserveringens storlek jämfört med ledningens
nuvarande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära
en ökning på 600 (600) kkr för varje 1 procentenheters förändring,
vid bibehållna intäkter.
Bemning av goodwill beskrivs i not 10.
När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen all tillgäng-
lig information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal. Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas endast i
leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet förlängs.
Majoriteterna av förlängningsoptionerna som avser leasing av
lokaler har inte räknats med i leasingskulden eftersom koncernen
kan ertta tillgångarna utan väsentliga kostnader eller avbrott
i verksamheten. Leasingperioden omprövas om en option ut-
nyttjas eller inte utnyttjas. Bedömningen om det är rimligt säkert
omprövas endast om det uppstår någon väsentlig händelse eller
förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och
förändringen är inom leasetagarens kontroll. Inga avtal överstiger
en hyresperiod på 10 år.
Not 15
-

Efterperiodensutgångharingahändelserinträatsomavsevärt
påverkat denna rapport.
Not 16 Finansiella intäkter
2021 2020
Valutakursvinster 1 003
Resultatfrånnansiellaplaceringar 1 376
Ränteintäkter 63 87
Summa 2 442 87
 
2021 2020
Valutakursförluster -1 392
Räntekostnader upplåning -265 -778
Räntekostnader leasingskulder -2 476 -2 925
Övriga räntekostnader -12 -7
Summa -2 753 -5 102
 
2021 2020

Aktuell skatt på årets resultat -9 058 -7 823
Justeringar avseende tidigare år -3 3
Summa aktuell skatt -9 061 -7 820

Uppkomst och återföring av temporära
skillnader 16 123
Summa uppskjuten skatt 16 123
Inkomstskatt -9 045 -7 697
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från
det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning
av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade
bolagen enligt följande:
Resultat före skatt 44 831 34 893
Inkomstskatt beräknad enligt nationella
skattesatser gällande för resultat i respektive
land -9 021 -7 824
Skatteeektavejavdragsgillakostnader -143 -171
Skatteeektavejskattepliktigainkter - 54
Skatteeektavleasingavtal 138 224
Eektavutländskaskattesatser -16 17
Justering avseende tidigare år -3 3
Summa -9 045 -7 697
Den genomsnittliga vägda skattesatsen för inkomstskatt i koncer-
nen uppgår till 20 (21) procent.
Ingenskattnnshänförligtillkomponenteniövrigttotalresultat.
68 Malmbergs Årsredovisning 2021
 
2021-12-31 2020-12-31


Uppskjutna skattefordringar
uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader 300 300
uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas inom 12 månader 550 478
850 778
Uppskjutna skatteskulder
uppskjutna skatteskulder som ska
betalas efter mer än 12 månader -300 -400
uppskjutna skatteskulder som ska
betalas inom 12 månader -525 -393
-825 -793
Uppskjutna skatteskulder, netto 25 -15


Ingående balans -15 -104
Valutakursdierenser 24 -34
Redovisning i resultaträkningen (not 18) 16 123
Utgående balans 25 -15
Förändring i uppskjutna skattefordringar och -skulder under året,
utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skat-
terättsliga jurisdiktion, framgår nedan:

Skattemässiga överavskrivningar -862 -850
Övrigt 37 57
Summa -825 -793

Övrigt 850 778
Summa 850 778
Uppskjutna skatteskulder, netto 25 -15


Temporära skillnader avseende
investeringar i dotterbolag 1 868 1 868
Summa 1 868 1 868
 
Resultatet är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie (före och efter utsdning) beräknas som årets
resultat 35 786 (27 196) kkr dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier 8 000 000 (8 000 000) st. Bolaget har ej optioner
eller liknande vilket gör att resultat per aktie före och efter ut-
spädning blir detsamma.
 
2021-12-31 2020-12-31
Tillkommande värdepappersportfölj 10 000
Värdeförändring 1 376
Utgående redovisat värde 11 376
 
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
31 december 2021

Långfristiganansiellatillgångar(värdenivå1) 11 376 11 376
Summa 11 376 11 376

Andra långfristiga tillgångar 1 790 1 790
Kundfordringar 59 549 59 549
Övriga kortfristiga fordringar 2 943 2 943
Likvida medel 72 959 72 959
Summa 137 241 137 241
31 december 2020

Andra långfristiga tillgångar 1 643 1 643
Kundfordringar 58 651 58 651
Övriga kortfristiga fordringar 6 216 6 216
Likvida medel 118 207 118 207
Summa 184 717 184 717
Finansiella
skulder
Verkligt
värde
31 december 2021

Upplåning 1 092 1 132
Leasingskulder 99 136 99 136
Övriga långfristiga skulder 495 495
Leverantörsskulder 50 056 50 056
Summa 150 779 150 819
31 december 2020

Upplåning 8 599 8 696
Leasingskulder 114 176 114 176
Övriga långfristiga skulder 472 472
Leverantörsskulder 34 348 34 348
Summa 157 595 157 692
Denansiellainstrumentenredovisastillverkligtvärdeförutom
låne-ochkundfordringarsamtnansiellaskuldersomvärderas
tillupplupetanskaningsvärde.Värderingsgrundenförleasing-
skulder framgår av not 1. Malmbergs bedömer att det verkliga
värdet i allt väsentligt överensstämmer med det redovisade
värdet förutom för långfristiga skulder, för vilka verkligt värde
redovisas ovan. Information om nedskrivning av kundfordringar
ochkoncernenskreditriskexponeringochvalutariskåternnsi
not 25 och 27.
 
2021-12-31 2020-12-31
Depositioner 1 790 1 643
Summa 1 790 1 643
Ingående redovisat värde 1 643 1 172
Tillkommande fordringar 115 514
Omräkningsdierenser 32 -43
Utgående redovisat värde 1 790 1 643
Noter för koncern
69Malmbergs Årsredovisning 2021
 
Kreditkvalitetenpådenansiellatillgångarnasomvarkenhar
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genomhänvisningtillexternkreditrating(närsådannnstillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bedöms ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att koncernens
kreditpolicy är restriktiv. Reservering för förväntade kundförlus-
ter låg det senaste verksamhetsåret på omkring 0,3 (0,3) procent
av intäkterna.
Likvida medel består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgårikoncernentill72952(118195)kkrochnnsisinhelhet
hos etablerade bankinstitut.
 
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar brutto 61 420 60 370
Reservering för förväntade kundförluster -1 871 -1 719
Kundfordringar netto 59 549 58 651
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är
följande:
SEK 37 337 38 042
NOK 10 913 10 110
DKK 9 962 9 767
EUR 3 208 2 451
Summa 61 420 60 370
Förändringar i reserven för förväntade kundförluster
Per den 1 januari -1 719 -1 508
Reservering för förväntade kundförluster -2 354 -2 199
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara 1 235 978
Återförda outnyttjade belopp 997 959
Omräkningsdierens -30 51
Per den 31 december -1 871 -1 719
2021-12-31   
30-60 61-120 >120
rväntad förlustnivå i % 0,0 5,4 20,3 73,8
Redovisat belopp
kundfordringar – brutto
57 257
1 033
924
2 206
61 420
Kreditförlustreserv 56 187 1 628 1 871
2020-12-31   
30-60 61-120 >120
rväntad förlustnivå i % 0,0 4,5 44,3 59,0
Redovisat belopp
kundfordringar – brutto
56 488
949
427
2 506
60 370
Kreditförlustreserv 9 43 189 1 478 1 719
Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar, övriga
kortfristiga fordringar samt likvida medel uppskattas vara lika
med dess bokförda värde.
 
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetalda hyror 815 158
Övriga poster 2 950 2 623
Summa 3 765 2 781
 
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
nansiellarisker:marknadsrisk(omfattandevalutarisk,ränterisk
iverkligtvärde,ränteriskikassaödetochprisrisk),kreditriskoch
likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy
fokuserarpåoförutsägbarhetenpådenansiellamarknaderna
ochefterstvarattminimerapotentiellaogynnsammaeekter
påkoncernensnansiellaresultat.Riskhanteringenskötscentralt
av ekonomifunktionen enligt riktlinjer som fastställts av styrel-
sen.Styrelsen,tillsammansmedVD,identierarochutrderar
övergripandenansiellariskerförspecikaområden,såsom
valutarisk, ränterisk, kreditrisk samt placering av överlikviditet.

Koncernen verkar internationellt och utsätts då för transaktions-
risker framför allt vid köp av varor i utländsk valuta. Valutaexpo-
neringen avser primärt USD och EUR, cirka 75 (80) procent av
koncernens varuinköp görs i andra valutor än den svenska. De
viktigaste inköpsvalutorna är USD och EUR. Koncernen har en
beredskap för användning av terminskontrakt för att säkra sin
exponering för valutarisker, men har under de senaste åren inte
säkrat inköpen. Någon valutasäkring har inte skett under året. Be-
md resultatpåverkan efter skatt på årsbasis vid +/- 10 procents
valutakursrändringmotSEKärförUSD+/-16100(14900)kkr
och för EUR +/- 5 700 (3 400) kkr. Valutarisken i likvida medel per
årsskiftet har en bedömd resultatpåverkan efter skatt vid +/- 10
procents valutakursförändring mot SEK för EUR +/- 170 (370) kkr,
r NOK +/- 790 (870) kkr, för DKK +/- 310 (420) kkr och för USD
+/- 40 (500) kkr. Valutarisken i upplåning per årsskiftet har en
bedömd resultatpåverkan efter skatt vid +/- 10 procents valuta-
kursrändring mot SEK för DKK +/- 90 (160) kkr. Valutarisken i
leverantörsskulden per årsskiftet har en bedömd resultatpåver-
kan efter skatt vid +/- 10 procents valutakursförändring mot SEK
r USD +/- 1 410 (770) kkr och för EUR +/- 880 (500) kkr.

Koncernensprisriskärprimärthänförligtillvaruinköpsödenoch
ejdirekttillnansiellainstrument.Andelendirektinköpliggerpå
75 (80) procent. Koncernen tar en aktiv del i produktutvecklingen
hos leverantörer vilket ökar förädlingsvärdet samt medför ökade
vinstmarginaler. Bolaget undviker att ingå långsiktiga leveransav-
tal,förattpåsåsättbehållaexibilitetavseendevalavleverantö-
rer och produkter.
Ränterisk
Koncernensinkterochkassaödefrånrörelsenärialltväsent-
ligt oberoende av förändringar i marknads-mässiga räntenivåer.
Koncernen innehar inga andra räntebärande tillgångar än kassa
och bank. Bedömd resultatpåverkan efter skatt på årsbasis
av inlåningen vid 1 procents ränteförändring är 580 (900) kkr.
Koncernens räntekostnader uppstår genom långfristig upplåning.
Vid upplåning med rörlig ränta utsätts koncernen för ränterisk
avseendekassaödevilkendelvisneutraliserasavkassamedel
med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta uttter
koncernen för ränterisk avseende verkligt värde. Bedömd resul-
tatpåverkan efter skatt på årsbasis vid 1 procents ränteförändring
är 10 (70) kkr.

Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kreditrisker.
Kreditrisk hanteras på koncernni, med undantag för kredi-
trisk avseende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag
Noter för koncern
70 Malmbergs Årsredovisning 2021
2021 2020
Total upplåning
1 092 8 599
Avgårlångfristiganansiellatillgångar(not21)
-11 376
Avgår likvida medel (not 28)
-72 959 -118 207
Nettoskuld
-83 243 -109 608
Totalt eget kapital
354 715 329 835
Totalt kapital
271 472 220 227
Skuldsättningsgrad (%)
< 0 < 0
Soliditeten för koncernen (%)
65 61
Under året vidtagna åtgärder har medfört en fortsatt lägre upplå-
ning än likvida medel. Skuldsättningsgraden är omvänd, dvs lägre
än noll procent.
 
Posten likvida medel består endast av kassa- och banktillgodoha-
vanden.Ikoncernennnsingakortfristigaplaceringarmedförfal-
lodagarinomtremånaderfrånanskaningstidpunkten.
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppgår i
koncernentill45000(45000)kkr.Eektivgenomsnittligräntesats
uppgår till 5 (4) procent.
Not 29 Eget kapital
Specikationöverförändringariegetkapitalåternnsirapporten
Förändringar i eget kapital.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antal
Antal 2019-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2020-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2021-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstrde B-aktier 1 röst
 
På årsstämman 2022-04-26 kommer en utdelning avseende år
2021 på 1,50 kronor per aktie, totalt 12 000 kkr, att föreslås. Den
reslagna utdelningen har inte redovisats som skuld i dessa
nansiellarapporter.Utdelningarnaavseende2020och2019
uppgick till 12 000 kkr respektive - kkr.
 
2021-12-31 2020-12-31
Avseende egna skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
39 529 39 925
Företagsinteckningar
63 000 63 000
Kundfordringar
5 127 4 773
Varulager
5 127 4 773
Spärrade bankmedel
1 672 1 671
Summa
114 455 114 142
 
2021-12-31 2020-12-31

Banklån 372 1 071
Summa 372 1 071
ansvarar för att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny
kund innan standardvillkor för betalning och leverans erbjuds.
Riktlinjernnsförattsäkerställaattförsäljningavvarorskertill
kundermedlämpligkreditbakgrund.Principernnssombegrän-
sar kreditexponeringsbeloppet gentemot varje enskild kund och
nansiellinstitution.Igörligastemånanvändskreditrderingar
utförda av oberoende värderingsinstitut. Gentemot enskilda kun-
der uppställs individuella risklimitar baserade på intern informa-
tion och erfarenhet, samt externa kreditbedömningar som följs
upp regelbundet.

Hanteringen av likviditetsrisk sker med försiktighet som utgångs-
punkt, vilket innebär att bibehålla tillräckliga likvida medel och
genom att ha tillräckliga avtalade kreditmöjligheter. Beviljat, men
ej utnyttjat, belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till
45 000 (45 000) kkr. Löptidsanalys framgår av not 32.
Nedanståendetabellanalyserarkoncernensnansiellaskulder,
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga,odiskonteradekassaödena.Förframtidakassaö-
den relaterade till rörliga räntebetalningar har räntan åsatts till 1
(1) procent.
Mindre
än ett år
Mellan ett
och två år
Mellan t
och fem år
Mer än
fem år
31 december 2021
Upplåning 733 377
Leasingskulder 29 915 25 061 43 452 11 733
Leverantörsskulder och
andra skulder 50 056
31 december 2020
Upplåning 7 631 719 383
Leasingskulder 28 492 24 543 51 829 16 826
Leverantörsskulder och
andra skulder 34 348

Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga kon-
cernens förmåga att forttta sin verksamhet, så att den kan
generera avkastning till aktieägarna och nytta till andra intres-
senter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapital nere.
r att uppnå en välbalanserad kapitalstruktur är en av mål-
sättningarna att minska kapitalbindningen på sikt genom ett
lägrevarulager.Detnnsävenmöjlighetattanpassastorleken
på utdelningen som betalas till aktieägarna. Utdelningsnivån är
en avgning mellan marknadens krav på direktavkastning och
bolagets kapitalbehov, som i sin tur främst bestäms av bolagets
intjäningsförmåga och av rörelsens expansionstakt. Koncernens
soliditet överstiger 55 procent och har så gjort under många år.
Malmbergs bedömer kapitalet på basis av skuldsättningsgraden
och soliditeten. Nyckeltalet Skuldsättningsgrad nedan beräknas
som nettoskuld dividerad med totalt kapital. Nettoskuld beräknas
som total upplåning (omfattande posterna kort- och långfristig
upplåning exkl leasingskulder i koncernens balansräkning) med
avdragförlångfristiganansiellatillgångarsamtlikvidamedel.To-
talt kapital beräknas som eget kapital i koncernens balansräkning
plus nettoskulden. Nyckeltalet Soliditet beräknas som eget kapital
i relation till balansomslutning.
Skuldttningsgraden för koncernen per den 31 december 2021
respektive 2020 var som följer:
Noter för koncern
71Malmbergs Årsredovisning 2021
2021-12-31 2020-12-31
Kortfristig
Banklån 720 7 528
Summa 720 7 528
Summa upplåning 1 092 8 599
Av ovanstående upplåning löper 1 092 kkr med en fast ränta på
4 procent.

Mindre än ett år 720 7 528
Mellan ett och två år 372 706
Mellan två och fem år 365
Summa 1 092 8 599
Räntor
Koncernens upplåning är exponerad för ränteomförhandlingar
enligt följande:
Mindre än ett år 7 528
Mellan två och fem år 1 092 1 071
Summa 1 092 8 599
Vägdagenomsnittligaeektivaräntesatserpålånuppgicktill(procent)
Långfristig upplåning 5 4
Kortfristig upplåning 5 4
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens upplåning är följande:
SEK 6 500
DKK 1 092 2 099
Summa 1 092 8 599
 
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid
på mindre än ett år. Verkligt värde på leverantörsskulder och
andra kortfristiga skulder uppskattas vara lika med dess bokrda
värde.
 
2021-12-31 2020-12-31
Mervärdesskatter 11 877 20 597
Personalskatter 2 261 2 794
Övriga poster 2 370 2 404
Summa 16 508 25 795
 
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna semesterlöner 11 035 10 609
Upplupna sociala avgifter 4 303 4 388
Övriga poster 5 451 5 630
Summa 20 789 20 627
 
2021 2020
Avskrivningar 6 210 6 412
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 29 137 28 968
Resultat vid försäljning av inventarier -280 -168
Finansnetto 818 -4 664
Summa 35 885 30 548
Noter för koncern
 -

2020-12-31
Kassa-
öden
Valutakurs-
eekter 2021-12-31
Upplåning 2021
Långfristiga skulder 1 071 -720 21 372
Kortfristiga skulder 7 528 -6 828 20 720
Summa 8 599 -7 548 41 1 092
2019-12-31
Kassa-
öden
Valutakurs-
eekter 2020-12-31
Upplåning 2020
Långfristiga skulder 2 173 -1 028 -74 1 071
Kortfristiga skulder 10 022 -2 460 -34 7 528
Summa 12 195 -3 488 -108 8 599
2020-12-31
Kassa-
öden
Ej kassapå-
verkande
öden 2021-12-31
Leasingskulder 2021 114 176 -28 220 13 180 99 136
2019-12-31
Kassa-
öden
Ej kassapå-
verkande
öden 2020-12-31
Leasingskulder 2020 136 679 -27 122 4 619 114 176
Ejkassapåverkandeödenbeståravnyaleasingavtalochomvär-
deringar,9530(11274)kkr,samteekteravvalutakursomräk-
ningar 3 650 (-6 655) kkr.
72 Malmbergs Årsredovisning 2021

 

r moderbolaget avser 0 (0) procent av årets inköp och 22 (21)
procent av årets nettoomttning koncernbolag. Av övriga intäk-
ter avser 8 198 (9 488) kkr koncernbolag.
Fordringar hos övriga koncernbolag uppgår till 24 216 (19 845) kkr
och skulderna till övriga koncernbolag uppgår till 456 (528) kkr.
För fordringar innehas inga säkringar. Avseende skulder till kon-
cernbolag förfaller 240 kkr med en löptid längre än fem år.

AvtalnnsmedQontrolBusinessIntelligenceFolkeABominköp
av IT-tjänster. Bolaget ägs av Pernilla Folke som är styrelsele-
damot och aktieägare i moderbolaget. Avtalet bedöms som
marknadsmässigt och inköpta tjänster uppgick till 308 (465) kkr
under perioden januari-december 2021. Den utgående skulden till
Qontrol Business Intelligence Folke AB uppgår till 125 (125) kkr.

2021 2020
Sverige 403 576 399 419
Norge 50 757 50 158
Danmark 52 413 44 345
Finland 13 350 14 653
Summa nettoomsättning 520 096 508 575
 
2021-12-31 2020-12-31
Handelsvaror 201 507 154 153
Summa 201 507 154 153
Avdrag för inkurans har gjorts med 3 759 (3 724) kkr, vilket redovi-
sas i resultaträkningen under rubriken Handelsvaror.
Kostnader för sålda varor ingår i resultaträkningens post Handels-
varor och uppgår till 335 369 (337 140) kkr. Valutakursförluster
som ingår i posten Handelsvaror uppgår till 456 (-835) kkr.
 
2021 2020

Revisionsuppdrag 595 687
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 223 179
Skatterådgivning 93 15
Övriga tjänster 8 10
Summa 919 891
 
Bolagets operationella leasingavtal utgörs väsentligen av hyresav-
tal för lokaler, vilka samtliga är indexreglerade. Nominella värdet
av framtida minimileasingavgifter, avseende icke uppsägnings-
bara leasingavtal fördelar sig enligt följande:
2021 2020
Förfaller till betalning inom ett år 17 690 15 030
rfaller till betalning senare än ett år
men inom fem år 25 752 21 063
Summa framtida minimileasingavgifter 43 442 36 093
Årets kostnad för leasingavgifter 17 591 16 994
 
2021 2020
Löner och andra ersättningar uppgår till
Styrelse, VD och andra ledande befatt-
ningshavare 3 895 4 030
Övriga anställda 44 343 43 140
Totala ersättningar i moderbolaget 48 238 47 170
Sociala avgifter enligt lag och avtal 14 886 13 974
Pensionskostnader 4 577 4 059
Totala erttningar och sociala avgifter 67 701 65 203

Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 65 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett ut-
talandefnRådetförnansiellrapportering,UFR10,ärdetta
enförmånsbestämdplansomomfattareraarbetsgivare.För
kenskapret 2021 har koncernen inte haft tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas
genom en förkring i Alecta redovisas därr som en avgifts-
besmd plan. Årets avgifter för pensionsförkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till 2 132 (1 656) kkr och redovisas som
personalkostnader. Alectas överskott kan fördelas till försäkrings-
tagarna och/eller de förkrade. Vid utngen av 2021 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till
172 (148) procent (källa: Alecta). Den kollektiva konsolideringsni-
n utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstek-
niska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS
19. Avgifter för förkringar tecknade i Alecta förväntas ligga på
samma nivå 2022. Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna
till planen kan inte beräknas.
Uppsägningstid
r VD är ömsesidig uppgningstid sex månader och för andra
ledande befattningshavare 2-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtalomframtidaavgångsvederlagnnsvarkenförstyrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Erttning och övriga
förmåner under 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 7 217
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 710
297
598
2 605
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 368 43 423 1 834
Summa
3 888 340 1 021 7 5 256
Noter för moderbolag
73Malmbergs Årsredovisning 2021
Andra ledande befattningshavare: Lena Rutström Ekonomichef
och LieseLotte Andersson HR-chef.
Styrelsens förslag till årsstämman 26 april 2022 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutaderiktlinjernaomdetiettenskiltfallnnssärskildaskäl
som motiverar det.

Ersättningar till ledning
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode
enligt årsstämmans beslut. Styrelsearvode utgår ej till ledamöter
anställda i bolaget. Till VD och andra ledande befattningshavare
utgår enbart fast lön. Med andra ledande befattningshavare
avses de två personer som tillsammans med VD utr ledningen.
Bland ersättningar ingår även Övriga förmåner som avser tjänste-
bil och Övriga ersättningar som avser milersättning.
Pension
Bolaget har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensions-
kostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Pen-
sionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 65 år.
Pensionspremien uppgår till högst 35 procent av grundlönen för
andra ledande befattningshavare.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett ut-
talandefnRådetförnansiellrapportering,UFR10,ärdetta
enförmånsbestämdplansomomfattareraarbetsgivare.För
kenskapret 2020 har koncernen inte haft tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas
genom en förkring i Alecta redovisas därr som en avgifts-
besmd plan. Årets avgifter för pensionsförkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till 1 656 (1 677) kkr och redovisas som
personalkostnader. Alectas överskott kan fördelas till försäkrings-
tagarna och/eller de förkrade. Vid utngen av 2020 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till
148 (148) procent (källa: Alecta). Den kollektiva konsolideringsni-
n utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstek-
niska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS
19. Avgifter för förkringar tecknade i Alecta förväntas ligga på
samma nivå 2021. Bolagets andel av de sammanlagda avgifterna
till planen kan inte beräknas.
Uppsägningstid
r VD är ömsesidig uppgningstid sex månader och för andra
ledande befattningshavare 4-6 månader.
Avgångsvederlag
Avtalomframtidaavgångsvederlagnnsvarkenförstyrelsens
ordförande, ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
Erttning och övriga
förmåner under 2020
Grundlön/
styrelsearvode
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig er-
sättning Summa
Styrelseordförande Björn Ogard
210 6 216
Styrelseledamot Pernilla Folke
150 150
Styrelseledamot Conny Svensson
150 150
Styrelseledamot Inger Carlsson
150 150
Styrelseledamot Anders Jegerfalk
52 52
Styrelseledamot Ulf Gejhammar
150 150
Styrelseledamot/Koncernchef/VD
Johan Folke, grundlön
1 655
324
717
2 696
Andra ledande befattningshavare (2 st)
1 508 43 222 1 773
Summa
4 025 367 939 6 5 337
Noter för moderbolag
Andra ledande befattningshavare: LieseLotte Andersson HR-chef
och Lena Rutström Ekonomichef.
Styrelsens förslag till årsstämman 27 april 2021 är att de nuva-
rande riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare
ska utgöras av en väl avvägd kombination av fast lön, pensions-
förmåner och övriga förmåner samt villkor vid uppsägning.
Den sammanlagda ersättningen ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig samt vara baserad på varje individs ansvar, roll,
kompetens och befattning, för att möjligra att rätt person kan
rekryteras och behållas. Styrelsen får frångå de av årsstämman
beslutaderiktlinjernaomdetiettenskiltfallnnssärskildaskäl
som motiverar det.
 -
ning
2021-12-31 2020-12-31

Kvinnor 47 47
Män 64 66
Totalt 111 113

2021-12-31 2020-12-31
Antal på
balansdagen
Varav
män
Antal på
balansdagen
Varav
män
Styrelseledamöter 6 4 6 4
VD och andra ledande
befattningshavare 3 1 3 1
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 56 251 56 251
Utgåendeanskaningsvärden 56 251 56 251
Ingående avskrivningar -38 096 -36 361
Avskrivningar -1 735 -1 735
Utgående avskrivningar -39 831 -38 096
Utgående restvärde 16 420 18 155
Byggnader och mark har ställts som säkerhet för lån, se not 64
och 65.
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 44 819 42 512
Inköp 2 388 2 722
Försäljningar och utrangeringar -325 -415
Utgåendeanskaningsvärden 46 882 44 819
Ingående avskrivningar -40 703 -39 253
Avskrivningar -1 925 -1 865
Försäljningar och utrangeringar 325 415
Utgående avskrivningar -42 303 -40 703
Utgående restvärde 4 579 4 116
74 Malmbergs Årsredovisning 2021
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 82
Utrangeringar -82
Utgåendeanskaningsvärden
Ingående avskrivningar -82
Utrangeringar 82
Utgående avskrivningar
Utgående restvärde
 
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 2 786 2 786
Utgåendeanskaningsvärden 2 786 2 786
Ingående avskrivningar -2 786 -2 229
Årets avskrivningar -557
Utgående avskrivningar -2 786 -2 786
Utgående restvärde
 -

Efterperiodensutgångharingahändelserinträatsomavsevärt
påverkat denna rapport.
 

Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Varulagrets värde prövas löpande med avseende på inkurans
enligt fastställd metod. Bemningen sker med hänsyn tagen
till leveranstider, hemtagningsvolymer, säsongsvariationer och
förväntade försäljningsvolymer. Avdrag för inkurans har gjorts
med 3 759 (3 724) kkr, vilket redovisas i resultatkningen under
rubrikenHandelsvaror.Påbalansdagenprövasanskaningsvär-
det mot nettoförsäljningsvärdet. Om den uppskattade inkuransen
skulle ha varit 1 procent högre än ledningens bedömning, skulle
bolagets avdrag för inkurans förändras med ytterligare 1 400
(1300)kkr.
Kundfordringar redovisas netto efter reservering för osäkra
fordringar. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna
inkasseras baserat på omständigheter som är kända på balansda-
gen. Om förhållandena ändras, t ex att uteblivna betalningar ökar
iomfattningellerattförändringarinträarienkundsekonomiska
ställning, kan det medföra avvikelser i värderingen. Reservering
r osäkra kundfordringar har gjorts med 1 377 (1 029) kkr och
redovisas i resultaträkningen under Övriga externa kostnader.
Reserveringen motsvarar omkring 0,3 (0,2) procent av nettoom-
sättningen. Reserveringens storlek jämfört med ledningens nu-
varande bedömning skulle vid en känslighetsanalys innebära en
ökning på 390 (390) kkr för varje 1,0 procentenheters förändring,
vid en bibehållen nettoomsättning.
 -

2021 2020
Ränteintäkter avseende koncernbolag
405 441
Kursdierenser
1 003 -1 392
Summa
1 408 -951
 
2021 2020
Ränteintäkter
28 29
Summa
28 29
 
2021 2020
Räntekostnader upplåning
-140 -588
Summa
-140 -588
 
2021 2020
Aktuell skatt -6 631 -6 539
Justeringar avseende tidigare år -1
Inkomstskatt -6 631 -6 540


Redovisat resultat före skatt 31 565 30 115
Skatt enligt gällande skattesats -6 502 -6 445
Skatteeektavejavdragsgillakostnader -129 -95
Skatteeektavejskattepliktigainkter 1
Justering avseende tidigare år -1
Summa -6 631 -6 540
Den gällande skattesatsen är 20,6 (21,4) procent.
 
Finansiella
tillgångar
Verkligt
värde
31 december 2021

Långfristiganansiellatillgångar 10 000 11 376
Kundfordringar 37 276 37 276
Fordringar hos koncernbolag 24 216 24 216
Övriga kortfristiga fordringar 2 880 2 880
Kassa och bank 57 934 57 934
Summa 132 306 133 682
31 december 2020

Kundfordringar 37 662 37 662
Fordringar hos koncernbolag 19 845 19 845
Övriga kortfristiga fordringar 2 459 2 459
Kassa och bank 101 301 101 301
Summa 161 267 161 267
Noter för moderbolag
75Malmbergs Årsredovisning 2021
Finansiella
skulder
Verkligt
värde
31 december 2021

Leverantörsskulder 46 417 46 417
Skulder till koncernbolag 216 216
Summa 46 633 46 633
31 december 2020

Upplåning 6 500 6 500
Leverantörsskulder 31 721 31 721
Skulder till koncernbolag 288 288
Summa 38 509 38 509
Finansiella instrument såsom kundfordringar, leverantörsskul-
dermmredovisastillupplupetanskaningsvärdemedavdrag
för eventuell nedskrivning, varför det verkliga värdet bedöms
överensstämma med redovisat värde. Långfristiga räntebärande
skulder löper i huvudsak med kort räntebindning vilket samman-
tagetinnebärattupplupetanskaningsvärdeöverensstämmer
väl med verkligt värde.
 
Koncernbolag Org nr te
Kapital-
andel %
Malmbergs Elektriske AS 943393222 Vestby 100
Malmbergs Elektriske A/S 12552335 Søborg 100
Malmberg-Elektro Oy 0936259-3 Helsingfors 100
Malmbergs UK Ltd 02997396 Northampton 100
Malmbergs Asia Electric Ltd 50852265 Hongkong 100
Bygg-Ström i Sverige AB 556330-4095 Kumla 100
Kedu Europe AB 556418-3449 Kumla 100
En fullständig förteckning över koncernbolagens innehav av ande-
lar i koncernbolag har insänts till Bolagsverket och kan beställas
från Malmbergs Elektriska AB (publ).
Kapital-
andel %
strätts-
andel %
Antal
aktier
Redovisat
rde
2021
Redovisat
värde
2020
Malmbergs Elektriske AS 100 100 1 000 8 786 8 786
Malmbergs Elektriske A/S 100 100 500 176 176
Malmberg-Elektro Oy 100 100 400 26 26
Malmbergs UK Ltd 100 100 1 000
Malmbergs Asia Electric Ltd 100 100 400 000 368 368
Bygg-Ström i Sverige AB 100 100 1 000 100 100
Kedu Europe AB 100 100 1 000 100 100
Summa 9 556 9 556
2021-12-31 2020-12-31
Ingåendeanskaningsvärden 9 556 9 556
Utgående bokfört värde 9 556 9 556
 
2021-12-31 2020-12-31
Generell borgen till förmån för
koncernbolag 11 785 10 808
Summa 11 785 10 808
Moderbolaget garanterar det engelska dotterbolagets negativa
egna kapital.
Noter för moderbolag
 
2021-12-31 2020-12-31
Tillkommande innehav
10 000
Utgående redovisat värde
10 000
 
Kreditkvalitetenpådenansiellatillgångarnasomvarkenhar
rfallit till betalning eller är i behov av nedskrivning har bedömts
genomhänvisningtillexternkreditrating(närsådannnstillgäng-
lig) eller till motpartens betalningshistorik.
Kundfordringar bedöms ha en låg risk då varje delpost är liten i
förhållande till den totala fordringsmassan, samt att bolagets kre-
ditpolicy är restriktiv. Reservering av osäkra kundfordringar sker
efter individuell prövning och låg det senaste verksamhetsåret på
omkring 0,3 (0,2) procent av nettoomttningen.
Kassa och bank består av kassamedel och bankmedel. Bankmedel
uppgåribolagettill57934(101301)kkrochnnsisinhelhethos
etablerade bankinstitut.
 
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar brutto
38 653 38 691
- reservering för osäkra fordringar
-1 377 -1 029
Kundfordringar netto
37 276 37 662
De individuellt bedömda fordringar där nedskrivningsbehov före-
ligger avser i huvudsak mindre företag. Bemningen har gjorts
att en del av fordringarna förväntas kunna återvinnas.
Förfallna, ej nedskrivna fordringar
6 679 5 787
- varav förfallna mer än 30 dagar
2 531 2 215
Redovisade belopp, per valuta, för bolagets kundfordringar är
följande:
SEK
37 337 38 042
EUR
1 316 649
Summa
38 653 38 691
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar
Per den 1 januari
-1 029 -596
Reservering för osäkra fordringar
-1 460 -1 484
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
746 624
Återförda outnyttjade belopp
366 427
Per den 31 december
-1 377 -1 029
 
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetalda hyror 5 964 5 205
Övriga poster 2 259 1 925
Summa 8 223 7 130
 
Posten kassa och bank består endast av kassa- och banktillgodo-
havanden. Moderbolaget har inga kortfristiga placeringar med
förfallodagarinomtremånaderfrånanskaningstidpunkten.
Beviljat, men ej utnyttjat, belopp på checkkningskredit uppgår
till45000(45000)kkr.Eektivgenomsnittligräntesatsuppgårtill
4 (3) procent.
76 Malmbergs Årsredovisning 2021
Noter för moderbolag
Not 62 Eget kapital
Specikationöverförändringariegetkapitalåternnsirapporten
Förändringar i eget kapital
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt antal
Antal 2019-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2020-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Antal 2021-12-31 800 000 7 200 000 8 000 000
Röstvärde A-aktier 10 röster
Röstrde B-aktier 1 röst
 
På årsstämman 2022-04-26 kommer en utdelning avseende år
2021 på 1,50 kronor per aktie, totalt 12 000 kkr, att föreslås. Kvar-
stående vinstmedel, 267 446 758,40 kronor, kommer att över-
ras i ny räkning. Den föreslagna utdelningen har inte redovisats
somskuldidessanansiellarapporter.Utdelningarnaavseende
2020 och 2019 uppgick till 12 000 kkr respektive - kkr.

Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserad vinst 254 513 143,68
Årets vinst 24 933 614,72
279 446 758,40
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägarna lämnas utdelning på 1,50 kr/aktie 12 000 000,00
i ny räkning balanseras 267 446 758,40
279 446 758,40
 
2021-12-31 2020-12-31
Avseende egna skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
28 900 28 900
Företagsinteckningar
63 000 63 000
Spärrade bankmedel
1 672 1 671
Summa
93 572 93 571
 
2021-12-31 2020-12-31
Kortfristig
Banklån 6 500
Summa 6 500
Summa upplåning 6 500
Av ovanstående upplåning löper - (6 500) kkr med rörlig ränta.

Mindre än ett år 6 500
Summa 6 500
Räntor
Moderbolagets upplåning är exponerad för ränteomförhandlingar
enligt följande:
Mindre än ett år 6 500
Summa 6 500
Vägdagenomsnittligaeektivaräntesatserpålånuppgicktill(procent)
Kortfristig upplåning 4 3
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de
hänför sig.
 
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder har en löptid på
mindre än ett år.
 
2021-12-31 2020-12-31
Mervärdesskatter 4 843 5 962
Personalskatter 1 210 1 209
Övriga poster 1 508 1 364
Summa 7 561 8 535
 
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna semesterlöner 6 760 6 891
Upplupna sociala avgifter 3 470 3 508
Övriga poster 5 005 4 000
Summa 15 235 14 399
 
2021 2020
Avskrivningar 3 660 4 157
Finansnetto 1 261 -1 293
Summa 4 921 2 864
 -

2020-12-31
Kassa-
öden
Valutakurs-
eekter 2021-12-31
Kortfristiga skulder
2021 6 500 -6 500
Summa 6 500 -6 500
2019-12-31
Kassa-
öden
Valutakurs-
eekter 2020-12-31
Kortfristiga skulder
2020 9 000 -2 500 6 500
Summa 9 000 -2 500 6 500
77Malmbergs Årsredovisning 2021
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernre-
dovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovis-
ningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvi-
sande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
ttvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Björn Ogard
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har lämnats 2022-03-25

Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Johan Folke
Styrelseledamot och VD
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och mo-
derbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
retag som ingår i koncernen sr inför.
Kumla 2022-03-25
Koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman 2022-04-26 för fastställelse.
Ulf Gejhammar
Styrelseledamot
Pernilla Folke
Styrelseledamot
Conny Svensson
Styrelseledamot
Inger Carlsson
Styrelseledamot
78 Malmbergs Årsredovisning 2021



Vi har utfört en revision av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för
Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2021. Bolagets årsredovisning och kon-
cernredovisning ingår på sidorna 46-77 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredo-
visningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla
sentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagetsnansiellaställningper
den31december2021ochavdess-
nansiellaresultatochkassaödeföråret
enligt årsredovisningslagen. Koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande
bildavkoncernensnansiellaställning
perden31december2021ochavdess-
nansiellaresultatochkassaödeföråret
enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernre-
dovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därr att bolagsstäm-
man fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om års-
redovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets och koncernens
revisionsutskott i enlighet med revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11.

Vi har utfört revisionen enligt Internatio-
nal Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i av-
snittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förllande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefat-
tar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det gran-
skade bolaget eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.

rskilt betydelsefulla områden för
revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredo-
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i Malmbergs Elektriska AB (publ), org.nr. 556556-2781
information än årsredovisningen och
koncernredovisningenochåternnspå
sidorna 1-45 samt 81-84. Även ersätt-
ningsrapporten för räkenskapsåret 2021
utr annan information. Det är styrel-
sen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra informa-
tion.
Vårt uttalande avseende årsredovisning-
en och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredo-
visningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information
somidentierasovanochövervägaom
informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna ge-
nomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt ver-
kar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har ut-
förts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
-

Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för att årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS,
så som de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehål-
ler några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen
och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förga att fortsätta verksamhe-
ten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmå-
gan att forttta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande
direkren avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan
att det påverkar styrelsens ansvar och
visningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Varulagervärdering
Varulager utr en väsentlig del av Malm-
bergs balansräkning och uppgår till SEK
237 miljoner. Malmbergs har sitt central-
lager i Kumla. Målsättningen är att ha ett
logistikcenter med god leveransprecision,
något som även kan innebära en samti-
dig lageruppbyggnad. Ökat antal artiklar
och större volymer medför en ökad risk
för inkurans i varulagret. Företagsled-
ningen arbetar med olika rörelsekapi-
talstärkande åtgärder, och gör löpande
uppföljning av så kallade trögrörliga
artiklar för att minimera risken för srre
inkuransnedskrivningar. Malmbergs
har en rutin för beräkning av reserv för
varulagerinkurans som bland annat tar
hänsyn till historisk lageromsättnings-
hastighet. Varulagret är materiellt och
beräkningen av nedskrivning av inkuran-
sen innehåller inslag av bedömning.
r ytterligare information hänvisas
till Not 1 Redovisningsprinciper, Not 4
Varulager, Not 13 Operativ riskhantering
samt Not 14 Väsentliga uppskattningar
och bedömningar för redovisningsanda-
mål.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Vår revision omfattade följande gransk-
ningsåtrder men var inte begränsad
till dessa:
• Genomgång med företagsledningen
kring dess bedömning av varulagerin-
kurans.
• Analytisk granskning av varulager-
grupper och bruttomarginaler.
• Granskning och bedömning av interna
värderingsprocessen som har betydel-
se för beräkning av redovisad varula-
gerinkurans.
• Registeranalyser avseende artiklars
lageromsättningshastigheter för be-
dömning av företagsledningens beräk-
nade inkuransavdrag för artiklar som
är trögrörliga samt för övertalighet.
• Vi har bedömt om lämnade upplys-
ningar i årsredovisningen är ändamåls-
enliga, särskilt vad gäller upplysningar
om de angivna faktorer som förntas
verka beräkningen av inkuransen
storlek i varulagret.
-

Detta dokument innehåller även annan
79Malmbergs Årsredovisning 2021
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagetsnansiellarapportering.

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utrs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet
omensådannns.Felaktigheterkan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsre-
dovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använ-
der vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen.
Dessutom:
• identierarochbedömerviriskerna
för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat
utifn dessa risker och inhämtar revi-
sionsbevis som är tillräckliga och ända-
målsenliga för att utgöra en grund för
ra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalsk-
ning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av
intern kontroll.
• skaarviossenförståelseavden
del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att
utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständig-
heterna, men inte för att uttala oss om
eektivitetenideninternakontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redo-
visningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplys-
ningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i
att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fort-
satt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund
i de inhämtade revisionsbevisen, om
huruvidadetnnsnågonväsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets
förga att fortsätta verksamheten.
Omvidrarslutsatsenattdetnns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste
vi i revisionsberättelsen fästa upp-
märksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovis-
ningen om den väsentliga osäkerhets-
faktorn eller, om sådana upplysningar
ärotillräckliga,modierauttalandet
om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättel-
sen. Dock kan framtida händelser eller
förllanden göra att ett bolag inte
längre kan fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande pre-
sentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredo-
visningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggan-
de transaktionerna och händelserna
på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamåls-
enliga revisionsbevis avseende den
nansiellainformationenförenhe-
ternaelleraärsaktiviteternainom
koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland
annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydel-
sefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande
brister i den interna kontrollen som vi
identierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett
uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende,
och ta upp alla relationer och andra
förllanden som rimligen kan påverka
rt oberoende, samt i tillämpliga fall
tillhörande motåtgärder.
Av de områden som kommuniceras med
styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upp-
lysning om frågan.



Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning
för Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2021 samt av förslaget till dispositioner
beträandebolagetsvinstellerförlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman dispo-
nerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Vi har utfört revisionen enligt god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Re-
visorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har in-
hämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
-

Det är styrelsen som har ansvaret för
förslagettilldispositionerbetande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är för-
svarlig med hänsyn till de krav som bo-
lagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets orga-
nisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortpande bema bolagets
och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt. Den verksl-
lande direkren ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.

Vårtmålbeträanderevisionenav
förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av
Revisionsberättelse
80 Malmbergs Årsredovisning 2021
kerhet kunna bedöma om någon sty-
relseledamot eller verkställande direktö-
ren i något väsentligt avseende:
• retagit någon åtgärd eller gjort sig
skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
• på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningsla-
gen eller bolagsordningen.
Vårtmålbetanderevisionenavförsla-
get till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande
om detta, är att med rimlig grad av säker-
het bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sve-
rige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda
erttningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god
revisionssed i Sverige använder vi pro-
fessionellt omdöme och har en profes-
sionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Granskningen av förvalt-
ningen och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgär-
der som utrs baseras på vår profes-
sionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att
vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och
där avsteg och överträdelser skulle ha
rskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för
rt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrel-
sensförslagtilldispositionerbeträande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att
kunna bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-


Utöver vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredo-
visningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (ESEF-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden
för Malmbergs Elektriska AB (publ) för år
2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser
endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rap-
porten #[checksumma] upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering.

Vi har utfört granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av ESEF-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Malmbergs Elektriska AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat
är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
-

Det är styrelsen och verkställande
direkren som har ansvaret för att ESEF-
rapporten har uppttats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden,ochförattdetnns
en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta ESEF-rappor-
ten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.

Vår uppgift är att uttala oss med rim-
lig säkerhet om ESEF-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och ge-
nomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att ESEF-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säker-
het, men är ingen garanti för att en
granskning som utrs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet
omensådannns.Felaktigheterkan
uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i ESEF-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1
Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig gransk-
ningavnansiellarapportersamtandra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt sys-
tem för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författ-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtrder inhämta bevis om att ESEF-rap-
porten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernre-
dovisning. Revisorn väljer vilka åtrder
som ska utras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkstäl-
lande direkren tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att
göraettuttalandeomeektiviteteniden
interna kontrollen. Granskningen omfat-
tar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvud-
sakligen en teknisk validering av ESEF-
rapporten,dvs.omlensominnehåller
ESEF-rapporten uppfyller den tekniska
specikationsomangesikommissionens
delegerade förordning (EU) 2019/815 och
en avstämning av att ESEF-rapporten
överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en
bedömning av huruvida ESEF-rapporten
har märkts med iXBRL som möjliggör en
rättvisande och fullständig maskinläsbar
version av koncernens resultat-, balans-
ochegetkapitalräkningarsamtkassaö-
desanalysen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB, Box 89, 701 41 Örebro, utsågs till
Malmbergs Elektriska AB (publ)s revisor
av bolagsstämman 27 april 2021 och har
varit bolagets revisor sedan 1998.
Örebro den 25 mars 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Gert-Ove Levinsson
Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
81Malmbergs Årsredovisning 2021
Summary


in thousands of SEK 2021 2020
Net turnover
633 663 617 451
Other operating income
3 204 2 850
Operating costs
-591 725 -580 393
Operatingprot
45 142 39 908
Netnancialitems
-311 -5 015
Protafternancialitems
44 831 34 893
Taxes
-9 045 -7 697
Protfortheyear
35 786 27 196


in thousands of SEK 2021 2020
Assets
Fixed assets
169 063 164 971
Current assets
303 562 254 365
Liquid assets
72 959 118 207
545 584 537 543
Equity and Liabilities
Equity
354 715 329 835
Long-term liabilities
73 237 88 939
Current liabilities
117 632 118 769
545 584 537 543
Summary/Kurzfassung
Kurzfassung
-

in Tausend SEK
2021
2020
Nettoumsatz 633 663 617 451
Sonstige Einnahmnen 3 204 2 850
Betriebskosten -591 725 -580 393
Betriebsgewinn 45 142 39 908
Finanzergebnis -311 -5 015
EGT 44 831 34 893
Steuern -9 045 -7 697
Jahresüberschuss 35 786 27 196


in Tausend SEK
2021
2020
Aktiven
Anlagevermögen 169 063 164 971
Umlaufvermögen 303 562 254 365
Liquide Mittel 72 959 118 207
545 584 537 543
Passiven
Eigenkapital 354 715 329 835
Langfristige Verbindlichkeiten 73 237 88 939
Kurzfristige Verbindlichkeiten 117 632 118 769
545 584 537 543
Malmbergs is an import, agency and distribution com-
pany, working with electrical material. The majority of
our customers are installers and industries.
The Malmbergs Group has grown quickly and is today
represented in 38 places in 5 countries. The total num-
ber of employees is 173.
The large purchase volumes and low purchase prices
havemadethecompanyveryprotable.
The business concept is to make the path between
manufacturerandcustomerassimpleandcosteec-
tive as possible.
Thestrategyforthefutureistoincreasetheprot
through continued expansion.
Malmbergs ist eine Import, Agentur und Distributi-
onsrmaundarbeitetmitElektroMaterial.DieWich-
tigsten Kunden sind Installateure und Industrien.
Der Malmbergs Konzern ist schnell gewachsen und
hat heute Betrieb in 38 Orten in 5 Ländern. Die totale
Anzahl der Angestellten ist 173.
Das grosse Einkaufsvolumen und die niedrigen
Einkaufspreise haben die Firma sehr lohnend ge-
macht.
Das Konzept ist den Weg zwischen Hersteller und
Kunden so billig wie möglich zu machen.
Die Strategie für die Zukunft ist den Gewinn mit fort-
gesetzter Expansion zu erhöhen.
82 Malmbergs Årsredovisning 2021
Årsstämma
DELTAGANDE
r att få rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken senast den 19 april 2022, dels anmäla sitt deltagan-
de till bolaget senast den 19 april 2022, klockan 16.00.
Anmälan om deltagande kan göras per post till Malmbergs
Elektriska AB (publ), Box 144, 692 23 KUMLA, per telefon
019-587410AnnsoeAndersson,ellere-post
annsoe.andersson@malmbergs.com
Om deltagande sker med stöd av fullmakt ska denna
insändas i god tid före årsstämman.

För att äga rätt att deltaga i årsstämman måste aktieägare
som låtit förvaltarregistrera sina aktier, tillfälligt inregistre-
ra aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB. Aktieä-
gare, som önskardan omregistrering, måste underrätta
förvaltaren om detta i god tid före den 14 april 2022.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 1,50 kro-
nor per aktie. Som avstämningsdag för utdelning föreslås
Årsstämma hålls tisdagen den 26 april 2022 kl 13.00 i Malmbergs lokaler, Västra Bangatan 54, Kumla.

Summa intäkter utanför Sverige i rela-
tion till totala intäkter.

Resultat före skatt, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.

skatt
Periodens resultat, rullande 12 mån,
i relation till genomsnittligt eget
kapital.

Resultatföreskattplusnansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittligt sysselsatt kapital.

Resultatföreskattplusnansiella
kostnader, rullande 12 mån, i relation
till genomsnittlig balansomslutning.
Definitioner
MalmbergspresenterarvissanansiellamåttsomintedenierasenligtIFRS.Malmbergsanserattdessamåttgervärdefull
kompletterande information till investerare och Malmbergs ledning då de möjliggör utvärdering av Malmbergs prestation.
Eftersominteallaföretagberäknarnansiellamåttpåsammasätt,ärdessaintealltidjämförbaramedmåttsomanvänds
avandraföretag.DessanansiellamåttskadärrintesessomenersättningförmåttsomdenierasenligtIFRS.
NedanpresenterasmåttsomintedenierasenligtIFRS,ominteannatanges.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.

Summa intäkter i relation till medelan-
tal anställda.

Intäkter i relation till genomsnittlig
balansomslutning.
-

Kassaödefråndenlöpandeverksam-
heten dividerat med antal aktier.

Omsättningstillgångar exkl varulager i
relation till kortfristiga skulder.

Periodens resultat efter skatt divide-
rat med genomsnittligt antal utestå-
ende aktier.

Resultatföreskattplusnansiella
kostnaderirelationtillnansiellakost-
nader.

Rörelseresultat i relation till intäkter.

Räntebärande skulder exklusive lea-
singskulder i relation till eget kapital.

Eget kapital i relation till balansomslut-
ning.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minus icke räntebä-
rande skulder och avsättningar.

Resultat före skatt i relation till intäkter.
den 28 april 2022. Utbetalning beräknas kunna ske den 3
maj 2022.
Tidpunkter för ekonomisk information
Årssmma 26 april 2022
Delårsrapport jan-mars 2022 26 april 2022
Delårsrapport jan-juni 2022 25 aug 2022
Delårsrapport jan-sept 2022 24 nov 2022
Med”Malmbergs”eller”bolaget”avsesidennaårsredovis-
ning Malmbergs Elektriska AB (publ) eller Malmbergskon-
cernen, beroende på sammanhang.
Med”MalmbergsDanmark”avsesMalmbergsElektriske
A/Sochmed”MalmbergsNorge”avses
Malmbergs Elekt-
riske AS
.”MalmbergsFinland”avserMalmberg-ElektroOy,
MalmbergsEngland”avserMalmbergsUKLtdoch”Malm-
bergsHongkong”avserMalmbergsAsiaElectricLtd.
ÅRSREDOVISNING
ÅrsredovisningennnstillgängligpåMalmbergskontori
Kumla samt på bolagets hemsida. Den sänds även via e-
post eller i tryckt version till aktieägare som så önskar.
83Malmbergs Årsredovisning 2021
A BRIGHT
INVESTMENT
Malmbergs Group is a leading supplier of electric materials
for contractors, industries and retailers on the Nordic mar-
ket. Since 1981 we have been making the path between
manufacturersandcustomeraseasyandcost-eective
aspossible,allowingustooerourcustomershighqual-
ity products at very competitive prices. It’s a bright idea to
choose Malmbergs.
Orgnr556556-2781VästraBangatan54,Box144,69223KUMLATelefon:019-587700info@malmbergs.comwww.malmbergs.com
Malmbergs Elektriska AB (publ)
549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342020-01-012020-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342019-12-31549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZUNJ5HNG264Q342020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZUNJ5HNG264Q342021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares