Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 27 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Valutaomräkningsreserv | |||
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 19,28 | ||
Leasingskulder | 12 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 7 | ||
Derivat | 28 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 19,28 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Derivat | 28 | ||
Leasingskulder | 12 | ||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Land | 2024 | 2023 |
| Sverige | ||
Intäkter | 492 | 371 |
Fastighetsvärde | 7 349 | 5 386 |
| Norge | ||
Intäkter | 124 | - |
Fastighetsvärde | 3 306 | - |
| Danmark | ||
Intäkter | 38 | - |
Fastighetsvärde | 1 005 | - |
| Nederländerna | ||
Intäkter | 18 | - |
Fastighetsvärde | 487 | - |
| Finland | ||
Intäkter | 13 | - |
Fastighetsvärde | 320 | - |
| Tyskland | ||
Intäkter | 12 | - |
Fastighetsvärde | 333 | - |
| Belgien | ||
Intäkter | 9 | - |
Fastighetsvärde | 286 | - |
| Polen | ||
Intäkter | 7 | - |
Fastighetsvärde | 135 | - |
| Totalt | ||
Intäkter | 713 | 371 |
Fastighetsvärde | 13 221 | 5 386 |
| Antal | Kontrakterad | Kontrakterad | |
| Förfalloår | kontrakt | årshyra, Mkr | årshyra, % |
2025 | 64 | 30,6 | 3,3 |
2026 | 30 | 34,0 | 3,7 |
2027 | 16 | 13,8 | 1,5 |
2028 | 14 | 27,9 | 3,0 |
2029 | 14 | 47,0 | 5,1 |
2030+ | 133 | 770,0 | 83,4 |
Totalt | 271 | 923,4 | 100 |
Tidsperiod | 2024 | 2023 |
Inom 1 år | 920,6 | 338,0 |
Efter 1 år men innan 2 år | 885,9 | 310,2 |
Efter 2 år men innan 3 år | 856,5 | 288,8 |
Efter 3 år men innan 4 år | 829,6 | 254,7 |
Efter 4 år men innan 5 år | 806,0 | 248,0 |
Efter 5 år | 4 675,8 | 1 279,0 |
Totalt | 8 974,5 | 2 718,7 |
Hyresgäst | 2024 | 2023 |
| BEWI | ||
Intäkter | 139 | - |
Andel av totala intäkter | 19% | - |
| Övriga | ||
Intäkter | 574 | 371 |
Andel av totala intäkter | 81% | 100% |
| Totalt | ||
Intäkter | 713 | 371 |
Andel av totala intäkter | 100% | 100% |
| Antal | Kontrakterad | |
| kontrakt | årshyra, % | |
>10,0 | 24 | 8,9 |
5,0–9,9 | 35 | 12,9 |
3,0–4,9 | 48 | 17,7 |
2,0–2,9 | 27 | 10,0 |
1,0–1,9 | 27 | 10,0 |
0,5–0,9 | 18 | 6,6 |
<0,5 | 92 | 33,9 |
Totalt | 271 | 100,0 |
Fastighetskostnader (Externa) | 2024 | 2023 |
Taxebundna kostnader | –59 | –57 |
Reparation och underhåll | –7 | –5 |
Fastighetsskatt | –9 | –6 |
Övriga fastighetskostnader | –37 | –27 |
Totalt | –112 | –95 |
Central administration | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | –37 | –16 |
Övriga externa kostnader | –39 | –16 |
Avskrivningar | –5 | –4 |
Totalt | –81 | –36 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Ernst & Young | ||||
Revisionsuppdrag | –5 | –3 | –3 | –3 |
Skatterådgivning | - | - | - | - |
Övriga tjänster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga | ||||
Revisionsuppdrag | –1 | - | - | - |
Skatterådgivning | 0 | - | - | - |
Övriga tjänster | - | - | - | - |
Totalt | –6 | –3 | –3 | –3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Antal anställda | ||||
Medelantalet anställda | 18 | 15 | 14 | 15 |
– varav kvinnor | 10 | 9 | 8 | 9 |
– varav män | 8 | 6 | 6 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Personalkostnader | ||||
| Styrelse och övriga ledande | ||||
| befattningshavare | ||||
Löner och ersättningar m.m. | 20 395 | 12 319 | 16 126 | 12 319 |
Pensionskostnader | 1 438 | 1 149 | 1 232 | 1 149 |
Sociala avgifter | 6 757 | 4 149 | 5 366 | 4 149 |
Summa | 28 590 | 17 617 | 22 724 | 17 617 |
| Övriga anställda | ||||
Löner och ersättningar m.m. | 15 356 | 9 346 | 11 657 | 9 346 |
Pensionskostnader | 1 178 | 924 | 942 | 924 |
Sociala avgifter | 4 401 | 3 239 | 4 073 | 3 239 |
Summa | 20 935 | 13 509 | 16 672 | 13 509 |
Summa personalkostnader | 49 525 | 31 126 | 39 396 | 31 126 |
Grundlön/styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensionskostnad | Övrig ersättning | |||||||
TSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
| Styrelse | ||||||||||
Patrik Tillman (ordförande) | 342 | 325 | - | - | - | - | - | - | ||
Bengt Kjell | - | 80 | - | - | - | - | - | - | ||
Sanja Batljan | 53 | 180 | - | - | - | - | - | - | ||
Stefan Hansson | 97 | 180 | - | - | - | - | - | - | ||
Anneli Lindblom | 233 | 210 | - | - | - | - | - | - | ||
Erik Dansbo | 138 | 109 | - | - | - | - | - | - | ||
Jonas Grandér | 167 | 107 | - | - | - | - | - | - | ||
Caroline Thagesson | - | 53 | - | - | - | - | - | - | ||
Johan Mark | - | 63 | - | - | - | - | - | - | ||
Maria Björkling | 28 | - | - | - | - | - | - | - | ||
Björnar André Ulstein | 140 | - | - | - | - | - | - | - | ||
Karl-Erik Bekken | 85 | - | - | - | - | - | - | - | ||
Mia Arnhult | 93 | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Företagsledning | ||||||||||
Vd Niklas Zuckerman | 2 690 | 2 280 | 1 251 | 349 | 320 | 267 | 103 | 81 | ||
Vice vd Anders Nordvall | 2 361 | 2 191 | 1 251 | 349 | 285 | 262 | 134 | 132 | ||
Övrig | företagsledning 8 (4) | personer | 8 717 | 4 895 | 2 404 | 633 | 833 | 620 | 107 | 101 |
Summa | 15 144 | 10 673 | 4 906 | 1 331 | 1 438 | 1 149 | 344 | 314 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter dotterbolag | - | - | 106 | 146 |
Ränteintäkter* | 9 | 3 | 4 | 2 |
Övriga finansiella intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 9 | 3 | 110 | 148 |
| Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader* | –317 | –157 | –39 | –112 |
Aktiverad ränta | 2 | 6 | - | - |
Räntekomponent räntederivat | 43 | 18 | 5 | 14 |
Räntekostnader IFRS 16 | –1 | 0 | - | - |
| Räntekostnader till | ||||
dotterbolag | - | - | –33 | –29 |
Räntederivat, värdeförändringar | - | - | 16 | –33 |
| Orealiserade | ||||
valutakursförändringar | 3 | - | 1 | - |
Återköpskostnader obligation | –48 | –3 | - | –3 |
Summa | –318 | –136 | –50 | –163 |
Finansnetto | –309 | –133 | 60 | –15 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Redovisad i rapport över totalresultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
Årets skattekostnad | –22 | –9 | - | - |
Skatt till följd av ändrad taxering | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa aktuell skatt | –22 | –9 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Förvaltningsfastigheter | –67 | –5 | - | - |
Underskottsavdrag | –18 | - | - | - |
Finansiella instrument | 5 | 4 | –3 | 3 |
Obeskattade reserver | –6 | –6 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | –86 | –7 | –3 | 3 |
Totalt redovisad skattekostnad | –108 | –16 | –3 | 3 |
| Koncernen Moderbolaget | ||||
Avstämning av effektiv skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 439 | 8 | 72 | 13 |
| Skatt enligt gällande skattesats | ||||
för moderbolaget, 20,6% (20,6) | –90 | –2 | –15 | –3 |
| Effekt ändrad skatt och | ||||
utländsk skatt | –2 | - | - | - |
| Effekt ej avdragsgilla kostnader | ||||
inkl. ränteavdragsbegränsningar | –55 | –23 | - | –1 |
Effekt ej skattepliktiga intäkter | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Effekt ej skattepliktig försäljning | ||||
fastigheter/koncernbolag | 0 | –2 | - | 0 |
Justering uppskjuten skatte- fordran underskottsavdrag | 2 | - | - | - |
| Effekt av utnyttjade | ||||
underskottsavdrag | 8 | 4 | 6 | 4 |
Övriga skattemässiga justeringar* | 24 | 6 | 6 | 3 |
Redovisad effektiv skatt | –108 | –16 | –3 | 3 |
Uppskjuten skatteskuld, netto | –1 037 | –192 | - | 3 |
2024 | 2023 | |
Nettoomsättning | - | - |
Övriga resultatintäkter | - | - |
Totala intäkter | - | - |
Handelsvaror | - | - |
Övriga externa kostnader | –1 | –1 |
Personalkostnader | - | - |
Avskrivningar | - | - |
Övriga rörelsekostnader | - | - |
Rörelseresultat | –1 | –1 |
Finansiella kostnader | - | - |
Resultat efter finansiella poster | –1 | –1 |
Skatt | - | - |
Periodens resultat från utdelad verksamhet | –1 | –1 |
| Koncernen | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Redovisat ingående värde | - | - |
Förvärv | 1 105 | - |
Upplösning/nedskrivning | –8 | - |
Valutakursomräkning | –8 | - |
Redovisat värde vid årets slut | 1 089 | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Ackumulerade | ||||
| anskaffningsvärden | ||||
Redovisat ingående värde | 1 | 1 | 0 | 1 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 1 | - | - | - |
Nyanskaffningar | 0 | 0 | - | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 0 | - | –1 |
Summa | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Redovisat ingående värde | 0 | 0 | 0 | 0 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 0 | - | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | 0 | - | 0 |
| Årets avskrivningar enligt plan | ||||
på anskaffningsvärdet | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 0 | 0 | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets slut | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Uthyrningsbar | Driftnetto*, | Fastighets- | |
| 2024-12-31 | yta, Tkvm | Mkr | värde, Mkr |
Sverige | 794 | 445 | 7 039 |
Norge | 196 | 234 | 3 283 |
Danmark | 161 | 76 | 1 005 |
Nederländerna | 72 | 37 | 487 |
Tyskland | 55 | 25 | 333 |
Finland | 31 | 25 | 320 |
Belgien | 42 | 19 | 286 |
Polen | 20 | 14 | 135 |
Delsumma | 1 372 | 874 | 12 888 |
Projektfastigheter | 31 | 14 | 333 |
Total | 1 410 | 888 | 13 221 |
| värde, Mkr | |||
Sverige | 599 | 317 | 5 071 |
Norge | - | - | - |
Danmark | - | - | - |
Nederländerna | - | - | - |
Tyskland | - | - | - |
Finland | - | - | - |
Belgien | - | - | - |
Polen | - | - | - |
Delsumma | 599 | 317 | 5 071 |
Projektfastigheter | 4 | 16 | 315 |
Total | 602 | 333 | 5 386 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Redovisat ingående värde | 5 386 | 4 623 |
Förvärv av fastigheter* | 692 | 746 |
Rörelseförvärv | 6 759 | - |
Avyttring av fastigheter | –171 | –39 |
Investeringar i befintligt bestånd | 232 | 111 |
Orealiserade värdeförändringar | 261 | –55 |
Valutakursomräkning | 62 | - |
Redovisat värde vid årets slut | 13 221 | 5 386 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ändrade driftnetton | 146 | 298 |
Ändrade direktavkastningskrav | 90 | –447 |
Resultat från projekt | 10 | 90 |
Uppskjuten skatterabatt | 12 | 4 |
Realiserade värdeförändringar | 2 | –8 |
Summa värdeförändringar | 261 | –63 |
Förändring | Värdepåverkan | |
2024-12-31 | Totalt | |
Direktavkastningskrav | +/– 0,25%-enheter | –457/492 |
Hyresintäkter | +/– 5% | 650/–679 |
Vakans | +/– 1%-enhet | –136/136 |
Fastighetskostnader | +/– 5% | –35/35 |
Kalkylränta | +/– 0,25%-enheter | –457/492 |
| 2024-12-31 | Fastighets- | Hyres intäkter | Fastighetskost nader | Uthyrningsbar | Direktavkastningskrav | Vakansgrad viktat | Kalkylränta (viktat | |||||||||||
| Kategori | värde, mkr | för | 2025 | , mkr | för | 2025 | , mkr | yta, tkvm | (viktat genomsnitt), % | genomsnitt, % | genomsnitt), % | |||||||
| Lager och logistik | ||||||||||||||||||
Sverige | 3 256 | 197 | 23 | 333 | 5,70 | – | 8,00 | (6,5) | 4,0 | 7,50 – | 9,95 | (8,4) | ||||||
Norge | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Danmark | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Nederländerna | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Tyskland | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Finland | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Belgien | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Polen | - | - | - | - | - | - | ||||||||||||
Delsumma | 3 256 | 197 | 23 | 333 | 5,70 | – | 8,00 | (6,5) | 4,0 | 7,50 – | 9,95 | (8,4) | ||||||
| Lätt industri | ||||||||||||||||||
Sverige | 3 784 | 293 | 21 | 467 | 5,75 | – 11,00 | (7,3)* | 2,0 | 6,25 | – | 10,79 | (7,7) | ||||||
Norge | 3 283 | 238 | 5 | 196 | 5,53 | – 9,50 | (7,1) | - | 5,53 | – 9,00 | (7,1) | |||||||
Danmark | 1 005 | 76 | 0 | 161 | 5,80 – | 8,44 | (7,3) | - | 7,25 | – 10,00 | (8,2) | |||||||
Nederländerna | 487 | 37 | 0 | 72 | 5,40 – | 9,23 | (7,2) | - | 7,00 | – | 7,55 | (7,2) | ||||||
Tyskland | 333 | 25 | 0 | 55 | 7,27 | – 7,63 | (7,5) | - | 7,50 | – 7,75 ( | 7,6) | |||||||
Finland | 320 | 25 | 0 | 31 | 7,50 – | 8,50 | (8,1) | - | 9,50 | – 10,50 | (10,1) | |||||||
Belgien | 286 | 19 | 0 | 42 | 6,32 – | 6,43 | (6,4) | - | 8,70 | – 8,70 ( | 8,7) | |||||||
Polen | 135 | 14 | 0 | 20 | 7,56 – | 9,02 | (8,2) | - | 9,45 – | 9,60 | (9,6) | |||||||
Delsumma | 9 633 | 727 | 29 | 306 | 5,40 | – | 11,00 | (7,1) | 2,0 | 5,53 | – 10,79 | (7,6) | ||||||
Totalt | 12 888 | 924 | 98 | 1 379 | 5,40 | – | 11,00 | (7,0) | 3,1 | 5,53 | – 10,79 | (7,8) | ||||||
Förändring | Värdepåverkan | |
2023-12-31 | Totalt | |
Direktavkastningskrav | +/– 0,25%-enheter | –195/211 |
Hyresintäkter | +/– 5% | 280/–280 |
Vakans | +/– 1%-enhet | –56/56 |
Fastighetskostnader | +/– 5% | –27/27 |
Kalkylränta | +/– 0,25%-enheter | –195/211 |
1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Redovisat ingående värde | 1 | 1 | - | - |
Förvärvat via rörelseförvärv | 3 | - | - | - |
Nyanskaffningar | - | - | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | - | - |
Redovisat värde vid årets slut | 4 | 1 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Hyres- och kundfordringar | 51 | 17 | - | 1 |
| Reservering för förväntade | ||||
kreditförluster | 0 | –5 | - | 0 |
| Hyres- och kundfordringar | 51 | 12 | - | 1 |
| netto | ||||
Förfallostruktur hyres- och kundfordringar | ||||
Ej förfallet | 36 | - | - | - |
Förfallet 1–30 dagar | 4 | 5 | - | 1 |
Förfallet 31–60 dagar | 1 | 0 | - | - |
Förfallet 61–90 dagar | 1 | 0 | - | - |
Förfallet 91 dagar | 9 | 12 | - | - |
Redovisat värde vid årets slut | 51 | 17 | - | 1 |
| Reservering förväntade | ||||
| kreditförluster | ||||
Reservering vid årets början | –5 | –2 | - | –1 |
Reservering befarade förluster | 0 | –4 | - | - |
Konstaterade förluster | 5 | 1 | - | 1 |
Reservering vid årets slut | 0 | –5 | - | 0 |
| Totala | ||||
| nyttjande- | Totala | |||
| Tomt- | rättstill- | leasing- | ||
| Koncernen | rätter | Lokaler | gångar | skulder |
| 2024 | ||||
Redovisat ingående värde | 5 | 5 | 10 | 10 |
| Tillkommande leasingavtal | ||||
vid rörelseförvärv | 17 | 6 | 23 | 22 |
Tillkommande leasingavtal | 2 | - | 2 | 2 |
Av- och nedskrivningar | 0 | –3 | –3 | - |
Årets amorteringar | - | - | - | –1 |
Redovisat värde vid årets slut | 24 | 8 | 32 | 33 |
| 2023 | ||||
Redovisat ingående värde | 5 | 7 | 12 | 12 |
Tillkommande leasingavtal | - | - | - | - |
Av- och nedskrivningar | - | –2 | –2 | - |
Årets amorteringar | - | - | - | –2 |
Redovisat värde vid årets slut | 5 | 5 | 10 | 10 |
| Koncernen | ||
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Långfristiga leasingskulder | 29 | 8 |
Kortfristiga leasingskulder | 4 | 2 |
| Koncernen | ||
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt | 3 | 2 |
Räntekostnader på leasingskulder | 1 | 0 |
| Kostnad för avtal där den underliggande | ||
tillgången är av lågt värde | 1 | 0 |
Summa | 5 | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Momsfordran och | ||||
skattekonto | 46 | 31 | 2 | 1 |
Övriga fordringar | 21 | 4 | 1 | 0 |
Totalt | 67 | 35 | 3 | 1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förutbetald försäkring | 2 | 2 | 2 | - |
Upplupna ränteintäkter | 3 | 3 | - | 3 |
Upplupna hyresintäkter | 9 | 15 | - | - |
Förutbetalda driftskostnader | 5 | 3 | - | - |
Övrigt | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totalt | 19 | 23 | 4 | 5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Kassa och bank | 376 | 29 | 143 | 4 |
Totalt | 376 | 29 | 143 | 4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Långfristiga skulder | ||||
Säkerställda banklån | 4 522 | 1 403 | 206 | 576 |
| – Varav periodiserade | ||||
lånekostnader | –29 | –1 | –12 | 0 |
Obligationslån | 600 | - | 600 | - |
Övriga räntebärande skulder | 37 | 50 | 17 | 50 |
| Summa långfristiga | 5 159 | 1 453 | 823 | 626 |
| räntebärande skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | ||||
Säkerställda banklån | 1 574 | 924 | - | 903 |
| – Varav periodiserade | ||||
lånekostnader | –8 | –4 | - | –4 |
Obligationslån | - | 75 | - | 75 |
Övriga räntebärande skulder | - | 26 | - | 26 |
| Summa kortfristiga | 1 574 | 1 025 | - | 1 004 |
| räntebärande skulder | ||||
Summa räntebärande skulder | 6 733 | 2 478 | 823 | 1 630 |
| De räntebärande skulderna exkluderar leasingskulder. |
| 31 dec | 31 dec | |
| Nettoskuld | 2024 | 2023 |
Räntebärande skulder | 6 733 | 2 478 |
Räntebärande tillgångar | - | - |
Likvida medel | 376 | 29 |
Räntebärande nettoskuld vid årets slut | 6 357 | 2 449 |
| Kapitalbindning 2024-12-31 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kapitalbindning, år | Belopp | Andel | Belopp | Andel |
0–1 år | 1 426 | 21% | - | - |
1–2 år | 1 330 | 20% | 235 | 28% |
2–3 år | 2 582 | 38% | - | - |
3–4 år | 1 236 | 18% | 600 | 72% |
>4 år | 198 | 3% | - | - |
Totalt | 6 772 | 100% | 835 | 100% |
| Kapitalbindning 2023-12-31 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kapitalbindning, år | Belopp | Andel | Belopp | Andel |
0–1 år | 996 | 40% | 996 | 61% |
1–2 år | 1 241 | 50% | 638 | 39% |
2–3 år | - | - | - | - |
3–4 år | 204 | 8% | - | - |
>4 år | 42 | 2% | - | - |
Totalt | 2 483 | 100% | 1 634 | 100% |
| Räntebindning 2024-12-31 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Räntebindning, år | Belopp | Andel | Belopp | Andel |
0–1 år | 1 539 | 23% | 619 | 74% |
1–2 år | 217 | 3% | 17 | 2% |
2–3 år | 989 | 15% | - | - |
3–4 år | 2 207 | 33% | 199 | 24% |
>4 år | 1 820 | 27% | - | - |
Totalt | 6 772 | 100% | 835 | 100% |
| Räntebindning 2023-12-31 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Räntebindning, år | Belopp | Andel | Belopp | Andel |
0–1 år | 453 | 18% | - | - |
1–2 år | 480 | 19% | 334 | 20% |
2–3 år | 362 | 15% | 200 | 12% |
3–4 år | 538 | 22% | 450 | 28% |
>4 år | 650 | 26% | 650 | 40% |
Totalt | 2 483 | 100% | 1 634 | 100% |
| Covenanter | |||
Koncern covenant | Volym | Krav | Testperiod |
Belåningsgrad | 4 925 | <65% | Kvartal |
Räntetäckningsgrad | 4 925 | >1,5 gånger | Kvartal |
Soliditet | 2 782 | >25% | Kvartal |
| >3 månader | |||
Likviditet | 1 542 | finanskostnader | Löpande |
2024-12-31 | <1 år | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Banklån | 1 426 | 3 894 | 815 | - | 6 135 |
Obligationslån | - | - | 600 | - | 600 |
Externa reverser | - | 17 | - | 20 | 37 |
Leverantörsskulder | 22 | - | - | - | 22 |
Övriga kortfristiga skulder | 50 | - | - | - | 50 |
Summa | 1 498 | 3 911 | 1 415 | 20 | 6 844 |
2023-12-31 | <1 år | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Banklån | 895 | 1 192 | 204 | 42 | 2 333 |
Obligationslån | 75 | - | - | - | 75 |
Externa reverser | 26 | 50 | - | - | 76 |
Leverantörsskulder | 28 | - | - | - | 28 |
Övriga kortfristiga skulder | 19 | - | - | - | 19 |
Summa | 1 043 | 1 242 | 204 | 42 | 2 531 |
| Resultateffekt | Resultateffekt | ||||
| (ink. derivat) | (ink. derivat) | ||||
| Förändring | 2024, | Mkr | 2023, | Mkr | |
Ibor 3M | +/– 1%-enhet | –45/+45 | –1 | 3/+4 | |
| 20 | |||||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Upplupna lönerelaterade | ||||
kostnader | 13 | 3 | 6 | 3 |
Upplupna räntor | 38 | 7 | 3 | 2 |
Förutbetalda hyresintäkter | 35 | 50 | - | - |
Upplupna fastighetskostnader | 48 | 15 | - | - |
Övriga poster | 13 | 6 | 8 | 4 |
Totalt | 147 | 81 | 17 | 9 |
Resultat per aktie före utspädning | 2024 | 2023 |
| Årets resultat för kvarvarande | ||
| verksamhet | ||
| Årets resultat för kvarvarande | ||
| verksamhet hänförligt till stam | ||
aktier A och B, mkr | 331 | –8 |
| Genomsnittligt antal utestående | ||
aktier av serie A + B | 344 834 379 | 156 346 205 |
| Effekt från fondemission och | ||
| omvänd split i 2021 samt | ||
företrädesemission i 2023 | - | 11 066 295 |
| Resultat per aktie kvarvarande | ||
verksamhet före utspädning | 0,96 | –0,05 |
Årets resultat | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till stam | ||
aktier A och B, mkr | 330 | –9 |
| Genomsnittligt antal utestående | ||
aktier av serie A + B | 344 834 379 | 156 346 205 |
| Effekt från fondemission och | ||
| omvänd split i 2021 samt | ||
företrädesemission i 2023 | - | 11 066 295 |
Resultat per aktie före utspädning | 0,96 | –0,05 |
Resultat per aktie efter utspädning | 2024 | 2023 |
| Årets resultat för | ||
| kvarvarande verksamhet | ||
| Årets resultat för kvarvarande | ||
| verksamhet hänförligt till stam | ||
aktier A och B, mkr | 331 | –8 |
| Genomsnittligt antal utestående | ||
aktier av serie A + B | 344 834 379 | 156 346 205 |
| Effekt från fondemission och | ||
| omvänd split i 2021 samt | ||
företrädesemission i 2023 | - | 11 066 295 |
Effekt av utestående teckningsoptioner | 1 816 306 | - |
| Resultat per aktie kvarvarande | ||
verksamhet efter utspädning | 0,96 | –0,05 |
| Årets resultat | ||
| Årets resultat hänförligt till stam | ||
aktier A och B, mkr | 330 | –9 |
| Genomsnittligt antal utestående | ||
aktier av serie A + B | 344 834 379 | 156 346 205 |
| Effekt från fondemission och | ||
| omvänd split i 2021 samt | ||
företrädesemission i 2023 | - | 11 066 295 |
Effekt av utestående teckningsoptioner | 1 816 306 | - |
Resultat per aktie efter utspädning | 0,95 | –0,05 |
| Moderbolaget | ||
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 1 141 | 933 |
Förvärv och tillskott | 4 875 | 246 |
Nedskrivningar | - | –6 |
Fusioner | 0 | - |
Avyttringar/utdelning | –817 | –32 |
Utgående redovisat värde | 5 199 | 1 141 |
| Bokfört värde | Bokfört värde | ||||
Direktägda dotterbolag | Org nr | Säte | Andel i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Logistea Vä 1:10 AB | 556793-0739 | Stockholm | 100 | - | 77 |
Logistea Fastigheter 21 AB | 559157-9817 | Stockholm | 100 | - | 29 |
Logistea Viran 8 AB | 556715-3902 | Stockholm | 100 | - | 30 |
Logistea Grundstenen 7 AB | 559260-7138 | Stockholm | 100 | - | 7 |
Logistea Vindrosen 4 AB | 559079-2940 | Stockholm | 100 | - | 36 |
Logistea Vindbryggan 6 AB | 559106-5478 | Stockholm | 100 | - | 21 |
Logistea Vindtunneln 3 AB | 559132-1434 | Stockholm | 100 | - | 11 |
Vaggeryd Logistikpark AB | 556972-0385 | Stockholm | 100 | - | 276 |
Logistea Runen 18 AB | 559195-7682 | Stockholm | 100 | - | 2 |
Logistea Vindan 1 AB | 556705-2906 | Stockholm | 100 | - | 54 |
Logistea Skummeslöv 30:30 AB | 559012-6222 | Stockholm | 100 | - | 2 |
Logistea Troentorp 1:88 AB | 556588-8699 | Stockholm | 100 | - | 16 |
Logistea Lagerhusen Troentorp AB | 556660-1828 | Stockholm | 100 | - | 3 |
Logistea Rotorn 4 AB | 556609-9866 | Stockholm | 100 | - | 51 |
Logistea Tappen 1 AB | 556519-4155 | Stockholm | 100 | - | 30 |
Logistea Källbäcksryd 1:400 AB | 556735-6281 | Stockholm | 100 | - | 9 |
Logistea Förvaltning AB | 559308-0657 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Lagerhusen Selfstorage AB | 559300-7155 | Stockholm | 100 | 2 | 2 |
Logistea Smedjan 2 AB | 559043-2224 | Stockholm | 100 | - | 37 |
Logistea Ugglum 7:130 AB | 556593-1382 | Stockholm | 100 | - | 24 |
Logistea Fastigheter 2 AB | 559338-5825 | Stockholm | 100 | 18 | 12 |
Fastighets AB Fåglabäck | 559308-9716 | Stockholm | 100 | - | 0 |
Logistea Fastigheter 22 AB | 559321-4405 | Stockholm | 100 | - | 0 |
Logistea Kilsta 3:136 AB | 559338-0198 | Stockholm | 100 | - | 40 |
Logistea Norra Höja 3:3 AB | 559338-0206 | Stockholm | 100 | - | 42 |
Logistea Turbinen 2 AB | 559338-0065 | Stockholm | 100 | - | 6 |
Logistea Bofors 1:46-48 AB | 559338-0214 | Stockholm | 100 | - | 13 |
Logistea Fastigheter AB | 559338-5817 | Stockholm | 100 | 858 | 164 |
Logistea Lockryd Park AB | 559352-7608 | Stockholm | 92 | 0 | 0 |
Logistea Falksmedjan Handelsbolag | 969721-6167 | Stockholm | 99,9 | 61 | 61 |
Logistea Projektutveckling AB | 559362-5832 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Högsbo 38:11 KB | 916852-5047 | Stockholm | 99 | 81 | 81 |
Logistea Fastigheter 3 AB | 559383-3956 | Stockholm | 100 | 3 | 2 |
| Bokfört värde | Bokfört värde | ||||
Direktägda dotterbolag | Org nr | Säte | Andel i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Logistea Fastigheter 5 AB | 559404-5782 | Stockholm | 100 | 1 | 1 |
Logistea Fastigheter 6 AB | 559412-5725 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 7 AB | 559412-5733 | Stockholm | 100 | 122 | 0 |
Logistea Fastigheter 8 AB | 559412-5741 | Stockholm | 100 | 4 048 | 0 |
Logistea Fastigheter 9 AB | 559412-5758 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 10 AB | 559412-5766 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 12 AB | 559451-9117 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 13 AB | 559451-9125 | Stockholm | 100 | 1 | 0 |
Logistea Fastigheter 14 AB | 559451-9133 | Stockholm | 100 | 1 | 0 |
Logistea Fastigheter 15 AB | 559451-9141 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 16 AB | 559451-9166 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 17 AB | 559451-9174 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 18 AB | 559451-9182 | Stockholm | 100 | 0 | 0 |
Logistea Fastigheter 19 AB | 559451-9190 | Stockholm | 100 | - | 0 |
Logistea Fastigheter 20 AB | 559451-9208 | Stockholm | 100 | - | 0 |
| Logistea Fastigheter Holding | |||||
Kommanditbolag | 969800-4927 | Stockholm | 99,9 | 2 | - |
Totalsumma | 5 199 | 1 141 |
Indirektägda dotterbolag | Org nr | Säte |
Logistea Kalmar Sigillet 1 AB | 559138-8813 | Stockholm |
Logistea Vä 1:10 AB | 556793-0739 | Stockholm |
Logistea Fastigheter 21 AB | 559157-9817 | Stockholm |
Logistea Viran 8 AB | 556715-3902 | Stockholm |
Logistea Grundstenen 7 AB | 559260-7138 | Stockholm |
Logistea Vindrosen 4 AB | 559079-2940 | Stockholm |
Logistea Vindbryggan 6 AB | 559106-5478 | Stockholm |
Logistea Vindtunneln 3 AB | 559132-1434 | Stockholm |
Vaggeryd Logistikpark AB | 556972-0385 | Stockholm |
Logistea Runen 18 AB | 559195-7682 | Stockholm |
Logistea Vindan 1 AB | 556705-2906 | Stockholm |
Logistea Skummeslöv 30:30 AB | 559012-6222 | Stockholm |
Logistea Troentorp 1:88 AB | 556588-8699 | Stockholm |
Logistea Troentorp Lagerhusen AB | 556660-1828 | Stockholm |
Logistea Rotorn 4 AB | 556609-9866 | Stockholm |
Logistea Tappen 1 AB | 556519-4155 | Stockholm |
Logistea Källbäcksryd 1:400 AB | 556735-6281 | Stockholm |
Logistea Smedjan 2 AB | 559043-2224 | Stockholm |
Logistea Ugglum 7:130 AB | 556593-1382 | Stockholm |
Fastighets AB Fåglabäck | 559308-9716 | Stockholm |
Logistea Fastigheter 22 AB | 559321-4405 | Stockholm |
Logistea Kilsta 3:136 AB | 559338-0198 | Stockholm |
Logistea Norra Höja 3:3 AB | 559338-0206 | Stockholm |
Logistea Turbinen 2 AB | 559338-0065 | Stockholm |
Logistea Bofors 1:46-48 AB | 559338-0214 | Stockholm |
Logistea Nybro Skiffern AB | 559147-4464 | Stockholm |
Logistea Busterud 1:161 AB | 559199-4545 | Stockholm |
| Logistea Främby 1:33 | ||
Kommanditbolag | 969670-2704 | Stockholm |
Logistea Åmål 6:78 AB | 559353-6674 | Stockholm |
Lockryd DC 1 AB | 559496-5799 | Stockholm |
Logistea Vattnet 1 AB | 559478-4927 | Stockholm |
Logistea Skara Fårtickan 1 AB | 559210-6354 | Stockholm |
Indirektägda dotterbolag | Org nr | Säte |
KMC HoldCo Täby AB | 559441-2552 | Stockholm |
Logistea Klädesholmen AB | 559325-5861 | Stockholm |
Logistea Kramfors Frånö AB | 556782-2134 | Stockholm |
Logistea Sotenäs Gravarne 3:41 AB | 559197-4596 | Stockholm |
Logistea Laholm Elestorp AB | 556144-2426 | Stockholm |
Logistea Norrköping Remmaren 1 AB | 559235-9987 | Stockholm |
Logistea Properties III Sweden AB | 559381-9732 | Stockholm |
KMC Properties Sweden AB | 559197-4604 | Stockholm |
Logistea Properties VII Sweden AB | 559138-8854 | Stockholm |
Logistea Skurup AB | 559382-5655 | Stockholm |
KMC Täby AB | 556251-1450 | Stockholm |
Logistea Urshult 1:112 AB | 559205-5478 | Stockholm |
Logistea Varberg Getakärr 2:40 AB | 556470-0242 | Stockholm |
Logistea Skövde Stenullen 1 AB | 556640-4777 | Stockholm |
Logistea Vårgårda Svarvaren 7 AB | 556929-0736 | Stockholm |
Logistea AS | 929307666 | Trondheim |
Logistea Balsfjord AS | 914774144 | Trondheim |
Logistea Båtsfjord AS | 923013059 | Trondheim |
Logistea Energy AS | 929200896 | Trondheim |
Logistea Fagernessletta 10 AS | 892864322 | Trondheim |
Logistea Fagervikveien AS | 921424590 | Trondheim |
Logistea Gjerdsvika AS | 821354382 | Trondheim |
Logistea Hamarvik AS | 995998513 | Trondheim |
Logistea Havnegata 16 AS | 924931434 | Trondheim |
Logistea Havnegata 24 AS | 819623392 | Trondheim |
Logistea Havøysund AS | 923013342 | Trondheim |
Logistea Hitra AS | 916252536 | Trondheim |
Logistea Hitra II AS | 929456629 | Trondheim |
Logistea Hofstadvegen 15 AS | 923366822 | Trondheim |
Logistea Holamyra AS | 990055459 | Trondheim |
Logistea Holsneset AS Logistea Industrial Properties | 987869399 | Trondheim |
Norway AS | 992657766 | Trondheim |
Indirektägda dotterbolag | Org nr | Säte |
Logistea Kampenveien 5 AS | 919750979 | Trondheim |
Logistea Kongsvinger AS | 929146042 | Trondheim |
Logistea Kvenild AS | 992080000 | Trondheim |
Logistea Leknes AS | 919829524 | Trondheim |
Logistea Oppdal AS | 927610078 | Trondheim |
Logistea Properties AS | 924527714 | Trondheim |
Logistea Properties Belgium AS | 931693417 | Trondheim |
Logistea Properties Germany AS | 931693476 | Trondheim |
Logistea Properties II AS | 926446185 | Trondheim |
Logistea Properties II Norway AS | 926446096 | Trondheim |
Logistea Properties III AS | 927534886 | Trondheim |
Logistea Properties III Norway AS | 927705745 | Trondheim |
Logistea Properties IV AS | 929307593 | Trondheim |
Logistea Properties IV Norway AS | 929456947 | Trondheim |
Logistea Properties Netherlands AS | 925719501 | Trondheim |
Logistea Properties Poland AS | 931693514 | Trondheim |
Logistea Properties V AS | 929456610 | Trondheim |
Logistea Properties V Norway AS | 926446282 | Trondheim |
Logistea Properties VII AS | 928645843 | Trondheim |
Logistea Properties VII Norway AS | 929307534 | Trondheim |
Logistea Senja AS | 924958421 | Trondheim |
Logistea Skattørvegen 78 AS | 977051347 | Trondheim |
Logistea Storemyra 200 AS | 919073233 | Trondheim |
Logistea Uthaug AS | 979959567 | Trondheim |
Logistea Valsneset AS | 924296356 | Trondheim |
Logistea Østre Rosten 102 AS | 990566860 | Trondheim |
Logistea Østre Rosten 102 B AS | 989434519 | Trondheim |
Logistea Ågotnes AS | 883892542 | Trondheim |
Logistea Properties II Midt-Norge AS | 928646262 | Trondheim |
Logistea Properties II Nord-Norge AS | 928637085 | Trondheim |
Logistea Properties II Vestlandet AS | 928645932 | Trondheim |
Logistea Properties Nordic AS | 922307563 | Trondheim |
Logistea Farsø A/S | 31500028 | Holbæk |
Indirektägda dotterbolag | Org nr | Säte | |
Logistea Frederikshavn A/S | 40992685 | Holbæk | |
Logistea Hedensted ApS | 43849611 | Holbæk | |
Logistea Hvide Sande A/S | 40981632 | Holbæk | |
| Logistea Industrial Properties | |||
Denmark ApS | 39120550 | Holbæk | |
Logistea Nykøbing Mors A/S | 31499879 | Holbæk | |
Logistea Properties III Denmark ApS | 43391798 | Holbæk | |
Logistea Properties V Denmark ApS | 43465554 | Holbæk | |
Logistea Skelvej ApS | 42224847 | Holbæk | |
Logistea Skjern A/S | 36185082 | Holbæk | |
Logistea Properties Denmark A/S | 40552480 | Holbæk | |
Logistea Kuopio Oy | 2863190-4 | Ylöjärvi | |
Logistea Muurlantie Oy | 3324395-7 | Ylöjärvi | |
Logistea Pajakatu Oy | 3324396-5 | Ylöjärvi | |
Logistea Properties Finland Oy | 3313590-5 | Ylöjärvi | |
Logistea Toravantie Oy | 3324397-3 | Ylöjärvi | |
Pesca Property Finland Oy | 3097852-8 | Ylöjärvi | |
Logistea Properties Netherlands B.V. | 81185251 | Etten-Leur | |
Logistea Oldenzaal B.V. | 81274068 | Etten-Leur | |
Logistea Someren B.V. | 81274386 | Etten-Leur | |
Logistea Wijchen B.V. | 81274572 | Etten-Leur | |
Logistea Zwartsluis B.V. | 81273797 | Etten-Leur | |
Logistea Heist-op-den-Berg BV | 0804. | 962.616 | Olen |
Logistea Olen BV | 0804 | .962.418 | Olen |
Logistea Properties Belgium BV | 0804.87 | 6.306 | Olen |
Logistea Mechau GmbH | HRB 285617 | Harrislee | |
Logistea Ohrdruf GmbH | HRB 285656 | Harrislee | |
Logistea Properties Germany GmbH | HRB 285615 | Harrislee | |
Logistea Kluczborska Sp. z o.o. | 001044230 | Warszawa | |
Logistea Legnicka Sp. z o.o. | 001044938 | Warszawa | |
Logistea Narutowicza Sp. z o.o. | 001043697 | Warszawa | |
Logistea Properties Poland Sp. z o.o. | 001044277 | Warszawa |
| Moderbolaget | ||
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Ingående balans | 2 768 | 2 316 |
Tillkommande/avgående fordringar | –509 | 452 |
Utgående balans | 2 259 | 2 768 |
| Moderbolaget | ||
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Ingående balans | 264 | 207 |
Tillkommande/avgående fordringar | 648 | 57 |
Utgående balans | 912 | 264 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Ställda säkerheter | ||||
Fastighetsinteckningar* | 9 640 | 2 640 | - | - |
Pantsatta aktier i dotterbolag | 8 154 | 2 817 | 163 | 926 |
Företagsinteckningar | - | - | - | - |
| Pantsatta fordringar som | ||||
säkerhet vid fakturabelåning | - | - | - | - |
Summa ställda säkerheter | 17 794 | 5 457 | 163 | 926 |
| Eventualförpliktelser | ||||
Eventualförpliktelser | 3 280 | 607 | 3 079 | 475 |
Summa eventualförpliktelser | 3 280 | 607 | 3 079 | 475 |
Aktieslag | Antal | Rösträtt per aktie | Antal röster | Rösträttsandel | Aktiekapitalsandel |
A-aktier | 33 351 438 | 1 | 33 351 438 | 43% | 7% |
B-aktier | 441 208 458 | 0,1 | 44 120 846 | 57% | 93% |
Summa | 474 559 896 | 77 472 284 | 100% | 100% |
| Förändring | Totalt | Totalt antal | Totalt antal | Totalt | |||
Period | Händelse | aktiekapital | aktiekapital | A-aktier | B-aktier | antal aktier | |
2021 | April | Riktad nyemission | 143 750 | 7 333 087 | 73 330 867 | - | 73 330 867 |
2021 | April | Riktad nyemission | 240 000 | 7 573 087 | 75 730 867 | - | 75 730 867 |
2021 | Maj | Riktad nyemission | 92 673 | 7 665 760 | 76 657 602 | - | 76 657 602 |
2021 | Juli | Riktad nyemission | 216 667 | 7 882 427 | 78 824 269 | - | 78 824 269 |
2021 | September | Riktad nyemission | 91 233 | 7 973 660 | 79 736 599 | - | 79 736 599 |
2021 | Oktober | Riktad nyemission | 0 | 7 973 660 | 79 736 600 | - | 79 736 600 |
2021 | Oktober | Minskning av aktiekapitalet | –3 986 830 | 3 986 830 | 79 736 600 | - | 79 736 600 |
2021 | November | Fondemission* | 39 868 300 | 43 855 130 | 79 736 600 | 797 366 000 | 877 102 600 |
2021 | November | Riktad nyemission | 3 120 000 | 46 975 130 | 79 736 600 | 859 766 000 | 939 502 600 |
2021 | November | Omvänd split 1:10 | - | 46 975 130 | 7 973 660 | 85 976 600 | 93 950 260 |
2021 | December | Riktad nyemission | 1 169 456 | 48 144 586 | 7 973 660 | 88 315 512 | 96 289 172 |
2022 | Januari | Riktad nyemission | 244 285 | 48 388 871 | 7 973 660 | 88 804 081 | 96 777 741 |
2022 | Mars | Riktad nyemission | 181 463 | 48 570 333 | 7 973 660 | 89 167 006 | 97 140 666 |
2022 | April | Företrädesemission | 9 714 011 | 58 284 400 | 9 568 392 | 107 000 407 | 116 568 799 |
2022 | Maj | Riktad nyemission | 642 629 | 58 927 029 | 9 568 392 | 108 285 665 | 117 854 057 |
2022 | Juni | Riktad nyemission | 1 500 000 | 60 427 029 | 9 568 392 | 111 285 665 | 120 854 057 |
2022 | Oktober | Riktad nyemission | 100 000 | 60 527 029 | 9 568 392 | 111 485 665 | 121 054 057 |
2023 | Mars | Riktad nyemission | 9 208 011 | 69 735 040 | 11 024 035 | 128 446 044 | 139 470 079 |
2023 | September | Företrädesemission | 34 867 519 | 104 602 559 | 16 536 052 | 192 669 066 | 209 205 118 |
2023 | Oktober | Riktad nyemission | 836 910 | 105 439 469 | 16 536 052 | 194 342 886 | 210 878 938 |
2023 | December | Riktad nyemission | 3 518 517 | 108 957 986 | 17 087 861 | 200 828 114 | 217 915 975 |
2024 | Mars | Riktad nyemission | 9 470 000 | 118 427 986 | 17 087 861 | 219 768 114 | 236 855 975 |
2024 | Juni | Riktad nyemission | 2 828 833 | 121 256 819 | 17 087 861 | 225 425 780 | 242 513 641 |
2024 | Juli | Riktad nyemission | 115 407 642 | 236 664 461 | 33 351 438 | 439 977 486 | 473 328 924 |
2024 | December | Riktad nyemission | 615 486 | 237 279 947 | 33 351 438 | 441 208 458 | 474 559 896 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |||
| Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | |
| skulder värderade till | skulder värderade till | skulder värderade till | skulder värderade till | |
| Koncern | upplupet anskaffningsvärde | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | verkligt värde via resultatet |
Övriga finansiella tillgångar | 4 | - | 1 | - |
Räntederivat | - | 41 | - | 6 |
Kundfordringar | 51 | - | 12 | - |
Övriga fordringar | 21 | - | 3 | - |
Likvida medel | 376 | - | 29 | - |
Finansiella tillgångar | 451 | 41 | 45 | 6 |
Räntebärande skulder | 6 732 | - | 2 478 | - |
Räntederivat | - | 14 | - | 18 |
Leasingskulder | 32 | - | 10 | - |
Leverantörsskulder | 22 | - | 28 | - |
Övriga kortfristiga skulder | 80 | - | 26 | - |
Finansiella skulder | 6 867 | 14 | 2 542 | 18 |
31 | dec 2024 | 31 dec 2023 | ||
| Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | Finansiella tillgångar och | |
| skulder värderade till | skulder värderade till | skulder värderade till | skulder värderade till | |
| Moderbolag | upplupet anskaffningsvärde | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | verkligt värde via resultatet |
Fordringar hos koncernföretag | 1 858 | - | 2 466 | - |
Kundfordringar | - | - | 1 | - |
Övriga fordringar | 3 | - | 0 | - |
Likvida medel | 143 | - | 4 | - |
Finansiella tillgångar | 2 004 | - | 2 471 | - |
Räntebärande skulder | 823 | - | 1 630 | - |
Räntederivat | - | - | - | 16 |
Skulder koncernföretag | 523 | - | 21 | - |
Leverantörsskulder | 4 | - | 1 | - |
Övriga kortfristiga skulder | 9 | - | 5 | - |
Finansiella skulder | 1 359 | - | 1 657 | 16 |
| Ej kassaflödes påverkande förändringar | |||||||
| Orealiserade | Valutakurs- | Periodisering av | |||||
Koncern | 2024-01-01 | Kassaflöde | värdeförändringar | förändring | Förvärv | låne omkostnader | 2024-12-31 |
Säkerställda banklån | 2 332 | –112 | - | –26 | 3 924 | 3 | 6 122 |
Obligationslån | 72 | 518 | - | - | - | 2 | 592 |
Övriga räntebärande skulder | 76 | –58 | - | - | - | 18 | |
Räntederivat | 11 | –13 | –25 | - | - | - | –27 |
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 2 491 | 335 | –25 | –26 | –3 924 | 5 | 6 705 |
| Orealiserade | Valutakurs- | Periodisering av | |||||
2023-01-01 | Kassaflöde | värdeförändringar | förändring | Förvärv | låne omkostnader | 2023-12-31 | |
Säkerställda banklån | 2 051 | 271 | - | - | - | 10 | 2 332 |
Obligationslån | 495 | -425 | - | - | - | 2 | 72 |
Övriga räntebärande skulder | 59 | 17 | - | - | - | - | 76 |
Räntederivat | –10 | –15 | 36 | - | - | - | 11 |
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 2 595 | –152 | 36 | - | - | 12 | 2 491 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Kassaflöde för den löpande verksamheten | –1 | –1 |
Kassaflöde för investeringsverksamheten | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - |
Periodens kassaflöde från utdelad verksamhet | –1 | –1 |
| Förvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten, Mkr | |
Förvaltningsfastigheter | 6 759 |
Nyttjanderättstillgångar | 22 |
Övriga långfristiga tillgångar | 11 |
Kortfristiga fordringar | 29 |
Derivat | 50 |
Likvida medel | 109 |
Räntebärande skulder | –3 718 |
Leasingskulder | –22 |
Uppskjuten skatteskuld | –754 |
Övriga skulder | –142 |
Identifierade nettotillgångar | 2 344 |
Goodwill | 1 105 |
Total köpeskilling | 3 449 |
| Köpeskillingen består av: | |
Egetkapitalinstrument | 3 449 |
Total köpeskilling | 3 449 |
| Rörelseförvärvets påverkan på | |
| koncernens kassaflöde: | |
Förvärvade likvida medel | 109 |
Summa | 109 |
Förvärvsrelaterade kostnader | –12 |
Nettoinflöde av likvida medel | 97 |
2024, | Mkr | 11 jul–31 dec |
Intäkter | 260 | |
Fastighetskostnader | –2 | |
Driftnetto | 258 | |
Central administration | –24 | |
Finansnetto | –168 | |
Förvaltningsresultat | 66 | |
Värdeförändringar fastigheter | 141 | |
Värdeförändringar derivat | –36 | |
Resultat före skatt | 171 | |
Aktuell skatt | –9 | |
Uppskjuten skatt | –37 | |
Periodens resultat | 125 |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (Mkr): | |
Överkursfond | 5 713 253 082 |
Balanserat resultat | –174 119 210 |
Årets resultat | 68 741 878 |
Summa | 5 607 875 750 |
| Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att: | |
Till aktieägare utdelas 0, | |
Balanseras i ny räkning | 5 560 419 760 |
Summa | 5 607 875 750 |