549300ZSB0ZCKM1SL7472023-01-012023-12-31549300ZSB0ZCKM1SL7472022-01-012022-12-31549300ZSB0ZCKM1SL7472023-12-31549300ZSB0ZCKM1SL7472022-12-31549300ZSB0ZCKM1SL7472021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZSB0ZCKM1SL7472021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZSB0ZCKM1SL7472021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300ZSB0ZCKM1SL7472022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZSB0ZCKM1SL7472022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZSB0ZCKM1SL7472023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Års- ochllbarhetsredovisning
Logisteas aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Mid Cap under kortnamnen LOGI A och B.
Introduktion
03 Om Logistea
04 Året i korthet
06 Vd har ordet
08 Fyra skäl att investera i aktien
Verksamhet
20 Värdeskapande affärsmodell
22 Fastighetsportlj
24 Projekt
27 Kunder och hyresavtal
28 Case: Kundrelationer
30 Fastighetsmarknaden
32 Case: Hållbarhet
Strategi och omvärld
10 Omvärld
12 Strategi och affärsidé
14 Mål och måluppfyllelse
16 Ansvar för samhälle och miljö
17 Bidrag till Agenda 2030
18 Case: Batterilagring
Finansiering
35 Finansiering
Bolagsstyrning
39 Bolagsstyrningsrapport
46 Styrelse och revisorer
48 Ledande befattningshavare
50 Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
51 Logisteas aktie
Finansiell information
55 CFO-ord
56 Förvaltningsberättelse
59 Risker och riskhantering
64 Koncernens finansiella rapporter
68 Moderbolagets finansiella
rapporter
72 Redovisningsprinciper och noter
90 Styrelsens försäkran
91 Revisionsberättelse
Hållbarhet
96 Hållbarhetsupplysningar
97 Prioriterade hållbarhetsfrågor
98 Väsentlighetsanalys
100 Gröna fastigheter
101 Levande lokalsamhällen
102 Ansvarsfullt ägande
103 Medarbetare
104 Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt
106 Fastighetsförteckning
108 EPRA nyckeltalsberäkningar
113 Alternativa nyckeltal
114 Övriga definitioner
115 Information till aktieägarna
2InnehållÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Navigera genom att klicka på avsnitten
i vänster meny. Klicka på Logisteas logotyp
om du vill komma tillbaka till den här sidan.
Fastighetsvärde
5,4 Mdkr
Logistea förvärvar, utvecklar
och förvaltar hållbara fastig-
heter i attraktiva lägen och
eftersträvar långsiktiga rela-
tioner med sina hyresgäster.
Marknadssegment med stor efterfrågan
Logistea ska vara den naturliga partnern till
företag som efterfrågar moderna hållbara
lokaler inom lager, logistik och lätt industri.
Ökad lokal produktion och lagerhållning
samt den pågående transforma t ionen
inom handeln innebär en stabil och ökande
efterfrågan på denna typ av lokaler.
Offensiv tillväxtstrategi
Logistea växer genom förvärv, utveckling
och förvaltning av fastigheter och mark,
och har ett tillväxtmål om ett fastighets -
värde överstigande 15 miljarder kronor vid
utgången av 2024. Bolaget ska årligen skapa
25 000 kvadratmeter ny yta.
En hållbar affär
Logistea bidrar till FN:s Agenda 2030.
Hållbarhet är en integrerad del av affärs-
strategin. Bolaget har tydliga hållbarhetsmål,
bland annat för energieffektivisering och
färdplan för nettonollutsläpp av CO
2
.
Hyresvärde
366 Mkr
Läs mer om omvärldstrender
på sid 10–11.
Läs mer om strategi och affärsidé
på sid 12–13.
Läs mer om ansvar för samhälle och miljö
på sid 16–17.
Logistea har fokus på
lager, logistik och lätt industri
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Om Logistea 3
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Finansiering och aktien
• Genom en kvittningsemission till Nordika Fastigheter mot-
svarande 234,8 miljoner kronor blev Nordika Logisteas
tredje största ägare med 13,2 procent av kapital och röster.
• En fullt garanterad företrädesemission tillförde Logistea
cirka 436 miljoner kronor före emissionskostnader
i september.
• Logistea genomförde ett frivilligt återköp av icke säker-
ställda seniora gröna obligationer under vilket obligations-
innehavare i oktober hade accepterat återköp motsvarande
ett nominellt belopp om 304 miljoner kronor. Återköpet
bidrar till en total sänkt årlig räntekostnad med cirka
27 miljoner kronor (baserat på räntenivån 30/9 2023).
I början av december genomfördes omstruktureringar i
derivatportföljen vilket sänkte snitträntan till 4,7 procent
och andelen räntesäkrad skuld ökade från 86 procent till
91 procent. Den genomsnittliga räntebindningstiden ökade
genom åtgärden från 2,1 år till 2,8 år.
Förvärv och projekt
• Logistea tillträdde två fastigheter i Göteborg, Lexby 11:242
och Lexby 11:14 i Partille i januari. Det samlade fastighets-
värdet uppgick till 292 miljoner kronor och med en
ut hyrningsbar yta om 18 000 kvadratmeter.
• På fastigheten Vivsta 13:92 i Timrå kommun färdigställdes i
mars byggnationen av en ny lager- och logistikbyggnad om
4 900 kvadratmeter. Byggnaden miljöcertifierades enligt
BREEAM In-Use Excellent.
• I september avslutades samarbetsavtalet med FREYR
Battery avseende utredning av etablering av battericells-
produktion i Svenljunga vilket innebär att Logistea inledde
en undersökning kring möjligheterna att hitta andra hyres-
ster till området.
• Ett 20-årigt hyresavtal tecknades med NKT HV Cables om
uppförande av en ny produktions- och testanläggning på
fastigheten Bulten 1 i Alingsås. Samtidigt förlängdes det
befintliga hyresavtalet för fastigheten till 2045. Det samlade
hyresvärdet uppgick till 560 miljoner kronor.
• Logistea förvärvade fastigheten Sigillet 1 i Kalmar från
M2 Asset Management i november till ett fastighetsvärde
om 340 miljoner kronor och en uthyrningsbar yta på cirka
35 300 kvadratmeter.
• I december avtalade Logistea om förvärv av tomträtten
Busterud 1:161 i Karlstad och fastigheten Skiffern 2 i Nybro
till ett fastighetsvärde om 188,8 miljoner kronor och en
uthyrningsbar yta om 24 200 kvadratmeter.
Uthyrning
• Ett nytt 7-årigt hyresavtal tecknades med 3P Logistic i
augusti avseende lokal om 11 100 kvadratmeter på fastig-
heten Bofors 1:47 i Karlskoga.
• I oktober ingicks ett hyresavtal med en större internatio nell
logistikaktör avseende lokal om 15 000 kvadratmeter inom
fastig heten Trollhättan Grundstenen 7.
Logistea visade en stabil tillväxt under 2023. Intäkterna ökade med 44 procent och förvaltnings-
resultatet med 47 procent. Nettouthyrningen var positiv med 9 miljoner kronor och grundar sig
främst i större nyuthyrningar under andra halvåret. Under det fjärde kvartalet förvärvades tre
fastigheter för totalt 529 miljoner kronor med en uthyrbar area om 59 500 kvadratmeter.
Nyckeltal
ndelser under året
Fastighetsrelaterade
2023 2022
Förvaltningsfastigheternas verkliga värde, Mkr 5 386 4 623
Intäkter, Mkr 371 257
Hyresvärde, Mkr 366 304
Driftnetto, Mkr 276 186
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 95,7 98,1
Överskottsgrad, % 77,3 72,4
Justerad överskottsgrad, % 90,2 85,7
Antal förvaltningsfastigheter, st 69 68
Finansiella
Avkastning på eget kapital, % -0,4 22,2
Soliditet, % 48,6 38,7
Räntebärande nettoskuld, Mkr 2 449 2 553
Belåningsgrad, % 45,5 55,2
Räntetäckningsgrad, ggr 1,9 2,2
Genomsnittlig ränta, % 4,7 4,8
Genomsnittlig räntebindning, år 2,8 2,1
Aktierelaterade
Förvaltningsresultat per stamaktie A och B, kr 0,6 0,6
Resultat per stamaktie A och B, kr 0,0 2,6
Substansvärde (NAV) per stamaktie A och B, kr 13,2 16,9
För definitioner av nyckeltal, läs mer på sid 113.
Stark avslutning på 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Året i korthet 4
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Andel indexerade hyresavtal
99%
Hyresintäkter
Driftnetto
Hyresintäkter och driftnetto
2020 2021 2022 2023
Mkr
400
300
200
100
0
Fastighetsvärde på balansdagen
Återstående investeringar projektfastigheter
Förvärvade fastigheter efter balansdagen
Fastighetsvärde
Mkr
6 000
5 000
4 000
3 000
2 000
1 000
0
Lager/logistik: 65%
Lätt industri: 35%
Uthyrningsbar yta per kategori
Väst: 53%
Mitt: 18%
Syd: 15%
Öst: 10%
Norr: 4%
Uthyrningsbar yta per region
Ökat fastighetsvärde
Logisteas fastighetsbestånd är koncentrerat till strategiska
logistiklägen med anknytning till större trafikleder, järnvägar och
hamnar i framför allt sydvästra och mellersta Sverige.
Se vidare om våra fastigheter på sid 24–27.
NORR
MITT
VÄST ÖST
SYD
2020 2021 2022 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Året i korthet 5
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
5Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Jag är övertygad om att trenden kommer att
fortsätta stärkas framöver. Det är inte bara
ett svar på den rådande osäkerheten, utan
också en positiv utveckling sett ur ett håll-
barhetsperspektiv. Den ökande efterfrågan
på lager- och logistiklokaler är en tydlig speg-
ling av de förändrade handelsmönster som vi
ser idag. Med en ökande e-handel accelere-
rar utvecklingen.
Logistea ska vara positionerat vid front-
linjen i detta attraktiva marknadssegment
som kännetecknas av fastigheter med stabila
intäkter och hög avkastning i förhållande till
kostnaden för lånat kapital. Vår affärsidé är
att vara en naturlig partner för företag i be-
hov av moderna och hållbara lokaler för lager,
logistik och lätt industri. Kärnan i vår verk-
samhet är vår erfarna organisation, speciali-
serad på fastighetsförvaltning, transaktioner
och utveckling. Hållbarhet är vår ledstjärna.
Med egen förvaltning säkerställer vi hög
kvalitet och service till våra hyresgäster. Vi
eftersträvar långsiktiga och nära relationer
med våra kunder genom partnerskap där vi
gemensamt skapar skräddarsydda lösningar
som stödjer kundernas utveckling.
Ökat fastighetsbestånd
2023 avslutades starkt för Logistea trots en
transaktionsmarknad präglad av låg aktivitet
under året. Vi förvärvade under årets sista
månader tre fastigheter i bra logistiklägen
och med god intjäningsförmåga via hyres-
avtal med långa löptider. Vi adderade ett
fastighetsvärde om drygt 745 miljoner kronor
till fastighetsportföljen, som vid årsskiftet
uppgick till 5,4 miljarder kronor. Förvaltnings-
resultatet ökade under året från 73 miljoner
till 107 miljoner kronor som en följd av ett
större fastighetsbestånd samt ökade intäkter
och minskade finansiella kostnader i jämför-
bart bestånd.
Vd har ordet
Niklas Zuckerman
Vår strategi för tillväxt är tydlig.
Tillväxten möjliggörs framför allt genom
att vi har låg belåningsgrad, kapitalstarka
ägare och goda bankkontakter.
Under de senaste åren har allt fler företag förlagt produktion och
lager hållning närmare hemmamarknaden. Denna trend, bland annat
verkad av krig och geopolitisk oro i världen med påföljande
störningar i de globala logistikflödena, medför en fortsatt hög
efterfrågan på lokaler inom lager, logistik och lätt industri.
Bra position i attraktivt
marknadssegment
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Vd har ordet 6
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Nya hyresavtal
Under det gångna året har vår uthyrnings-
verksamhet varit framgångsrik. Vi investerar
160 miljoner kronor i en ny produktions- och
testhall för NKT i Alingsås, vårt hittills största
nytecknade hyresavtal. Det 20-åriga avta-
let, tillsammans med avtalsförlängningen
avseende befintliga ytor till 2045, visar vårt
långsiktiga engagemang och ett förtroende
från våra hyresgäster. Denna satsning är en
god illustration av vår förmåga att skapa vär-
de för våra kunder och aktieägare och i de
lokalsamhällen där vi investerar. Vi har också
tecknat ett viktigt sjuårigt avtal med 3P
Logistic för en lokal om 11 100 kvadratmeter
i Karlskoga. I oktober tecknade vi avtal med
en internationell logistikaktör i Trollhättan,
vilket ytterligare breddar vår kundbas och
marknadsnärvaro.
Skärpta hållbarhetsl
Hållbarhet är en integrerad del av vår affärs-
strategi. Vi har under 2023 gjort en översyn
av vår hållbarhetsstrategi vilket har resulterat
i utvecklade och skärpta hållbarhetsmål och
en färdplan med åtgärder för att nå målen.
Vi har en ambitiös plan för att förbättra
miljö prestandan i vårt befintliga fastighets-
bestånd. Inom nyproduktion har vi målet att
samtliga fastigheter ska vara hållbarhetscer-
tifierade. Vi har satt det tuffa målet att varje
år för flytta minst tio procent av fastigheterna
till en avsevärt bättre energiklass under 2024
och 2025. Vi har även satt som mål att årligen
öka den installerade effekten från solenergi
med 1 MW samt att öka den installerade
effekten av batterilagring med minst 30 MW
fram till slutet av 2025.
Stärkt finansiell position
I september slutfördes en fullt garanterad
företrädesemission som övertecknades till
147 procent. Med en emissionslikvid före
transaktionskostnader på 436 miljoner kronor
säkrade vi refinansieringen av vår obligation
Förbättrade marknadsförutsättningar
Sammanfattningsvis är Logistea väl posi-
tionerat för att dra nytta av förbättrade
marknadsförutsättningar. Vi ser fram emot
en stabilare period för fastighetssektorn
där Logistea kan skruva upp tillväxten och
lönsamheten. Vi kommer att dra full nytta
av vår expertis inom logistiksektorn och vår
förmåga att anpassa oss till det förändrade
ekonomiska klimatet.
Jag vill rikta ett varmt tack till våra
och stärkte också vår finansiella position
inför framtida fastighetsförvärv.
Emissionen och det efterföljande åter-
köpet av obligationer har haft en betydande
positiv effekt på vår finansiella struktur.
Vår belåningsgrad har minskat från närmare
53 procent vid andra kvartalets utgång till
knappt 46 procent vid årets slut. Vår genom-
snittliga räntekostnad sjönk under samma
period från 5,0 procent till 4,7 procent.
Logistea befinner sig nu i en stark position
för att utnyttja nya möjligheter och fortsätta
vår expansion.
Inför 2024 har vi ett tydligt fokus på
fortsatt tillväxt för att nå målet om ett
fastighetsvärde över 15 miljarder kronor.
Marknaden är i uppåtgående, men det finns
fortfarande bra affärer att göra för den som
har tålamod, rätt kontaktnät, starkt ägar-
kollektiv och goda bankrelationer. Vi kommer
dessutom att intensifiera vårt uthyrnings-
arbete särskilt vad gäller vår attraktiva
byggrättsportfölj.
Räntetoppen passerad
Under året har marknadsräntorna fortsatt
stiga, som en reaktion på den inflationstopp
vi nådde i december 2022. Det mesta tyder
dock på att vi nu nått toppen av de korta
räntorna och räntesänkningar är att vänta
under 2024. Med stabilare och sjunkande
räntor kommer erfarenhetsmässigt en ökad
aktivitet på transaktionsmarknaden. Detta är
särskilt relevant för vårt fokusområde; lager,
logistik och lätt industri. Denna typ av fastig-
heter kännetecknas av högre avkastning, väl-
mående hyresgäster och längre hyresavtal.
Givet osäkerheten på marknaden har vi på
Logistea värderat fastighetsbeståndet hos
externa värderare under året för att
per årsskiftet värdera samtliga fastigheter
externt. Värderingsyielden vid utgången av
året uppgick till 6,6 procent, att jämföra med
6,2 procent i början på året.
medarbetare, vars engagemang och expertis
är avgörande för Logisteas framgångar. Jag
vill också tacka styrelsen för strategiskt stöd.
Och naturligtvis våra kunder och aktieägare
för gott samarbete med fortsatt utveckling
av Logisteas verksamhet. Tillsammans kan vi
se fram emot ett nytt år fyllt av möjligheter
och fortsatt framgång.
Niklas Zuckerman
Verkställande direktör
Logistea är i en stark position
för att utnyttja nya möjligheter
och fortsätta vår expansion.
Ny produktions- och
testhall för NKT i Alingsås,
vårt hittills största
nytecknade hyresavtal
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Vd har ordet 7
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Fastighets- och
transaktionserfarenhet
Logistea har en effektiv och väldimensionerad organisation. Vi har samlad
expertis med lång erfarenhet inom fastighetsförvaltning, transaktion och
utveckling. Vi eftersträvar en affärsmässig, inkluderande och öppen företags-
kultur och engagerar oss för en positiv utveckling i branschen samtidigt som
vi bidrar till ett hållbart samhälle.
Fyra skäl att
investera i Logistea
Väldiversifierad kundbas
med långa hyresavtal
Logistea eftersträvar långsiktiga kundrelationer. Våra hyresgäster är finansiellt
stabila företag inom många olika verksamhetsområden i olika branscher,
vilket bedöms ge minskad risk för hyresförluster och vakanser samt stadigt
kassaflöde över tid. Logistea tecknar långa avtal med syfte att skapa
ömsesidigt fördelaktiga relationer och vid årsskiftet uppgick den genomsnitt-
liga återstående kontraktslängden till 7,9 år. Avtalen utgörs främst av triple
net-hyresavtal med full KPI-justering.
Stark finansiell ställning
Finansiellt starka ägare, solida finanser och stabila intäktsflöden möjliggör
Logisteas offensiva tillväxtstrategi och ett långsiktigt hållbart värdeskapande.
Efter den under året genomförda företrädesemissionen och genomförda åter-
köp av obligationslån har belåningsgraden minskat till knappt 45,5 procent per
årsskiftet. Ränteteckningsgraden uppgår per årsskiftet till 1,9 och förväntas
stiga väsentligt de kommande kvartalen till följd av stabila intäkter, index-
justeringar och lägre finansnetto.
Attraktivt tillgångsslag
Logistea verkar i ett segment av fastighetsmarknaden som blir alltmer
attraktivt, med högre avkastning än andra fastighetstyper. Efterfrågan
på välbelägna fastigheter för lager, logistik och lätt industri drivs av flera
faktorer. Många företag planerar för att flytta tillverkning och lager närmare
hemmamarknaden. Den ökande digitaliseringen och allt större andelen
e-handel innebär att handeln behöver utveckla effektivare lager- och logistik-
hantering. Logistea förvärvar och förvaltar fastigheter och byggbar mark i
attraktiva lägen; våra fastigheter är framför allt belägna vid viktiga logistik nav
i Borås, Göteborg, Jönköping, Linköping, Örebro och Öresund.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Fyra skäl att investera i aktien 8
Introduktion
Om Logistea
Året i korthet
Vd har ordet
Fyra skäl att investera i aktien
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Strategi
och omvärld
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
9Strategi och omvärldÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Klimat
Klimatförändringarna är den allt annat
överskuggande globala megatrenden för in-
divider, företag och samhälle. Efterfrågan på
hållbara lösningar med låg energiförbrukning,
ansvars fulla tillverkningsprocesser och håll-
bara material ökar ständigt. För byggnads-
industrin är detta närmast en ödesfråga
eftersom man står för 40 procent av världens
koldioxidutsläpp. Dessutom står befintliga
byggnader för 30 procent av energiförbruk-
ningen i världen.
Vi har satt upp målet att Logisteas verk-
samhet ska vara klimatneutral till slutet av
2030 enligt Scope 1 och Scope 2. För att nå
dit kommer vi att investera i energieffektivi-
sering, fasa ut energi från fossila bränslen
och ha 100 procent fossilfri elförsörjning till
våra fastigheter.
Globalisering
Störningar i globala logistikkedjor och varu-
försörjning, energibrist och rusande energi-
priser till följd av ökad spänning i världen har
visserligen mattats av, men orsakar ändå
fortsatt en motrörelse mot den tidigare
starka globaliseringstrenden. Trenden med
tillverkning och lagerhållning som flyttas
närmare hemmamarknaden fortsätter.
Vi erbjuder effektiva och flexibla lokal-
lösningar för kunder inom e-handel, tredje-
partslogistik och lättare tillverkningsindustri
i bra logistiklägen. Vår affärsmodell med en
portfölj av befintliga fastigheter, projekt-
fastigheter och byggrätter gör att vi snabbt
kan ta fram den rätta lokallösningen
för både befintliga och nya kunder.
Efterfrågan på lager- och logistiklokaler fortsätter att öka. Förändrade handelsmönster med ökad andel e-handel
påskyndar utvecklingen och lager- och logistikfastigheter i attraktiva lägen är fortsatt efter traktade. Den geopolitiska oron
i världen kvarstår och osäkerheten påverkar både privatpersoner och företag. Störningar i globala logistikflöden och i
varuförsörjningen har varit allt vanligare de senaste åren. Som svar på detta syns en tydlig trend mot att både produktion
och lagerhållning i större utsträckning sker närmare hemmamarknaden, vilket är positivt även ur hållbarhetssynpunkt.
Omvärldstrender
10Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Omvärld
Vi har stor expertis inom utveckling av lager-
och logistiklösningar med högt ställda krav på
effektivitet och utvecklingsmöjligheter.
Urbanisering
Urbaniseringen gör att alltmer handel och
annan verksamhet koncentreras till städerna,
med ökat behov av moderna logistiklösningar
i citynära lägen eller i strategiska lägen med
mycket goda kommunikationer. När stor-
städerna växer blir försörjningssystemen
också allt mer komplexa och sårbara.
Utmaningarna växer med krav på hållbara
transporter och förväntningar på snabb
och lättillgänglig service.
Logistea har processer för att i samverkan
med hyresgästerna bygga, förvalta och ut-
veckla skräddarsydda lokaler i rätt lägen. Vi
utvecklar logistikanläggningar i strategiska
lägen för hyresgäster som vill nå kunder över
stora geografiska områden. Vi eftersträvar
partnerskap med våra hyresgäster där de
kan fokusera på sina verksamheter medan
vi löser fastighets utmaningarna.
Digitalisering
Digitaliseringen går allt snabbare och
innebär ständigt nya lösningar på olika
fastighetsrelaterade hållbarhetsutmaningar.
Ekosystemen för smarta byggnader
fortsätter att utvecklas snabbt. Smarta
och uppkopplade styrsystem i fastigheter
möjliggör både energieffektivisering och
förbättrad inomhusmiljö samtidigt som
underhåll och förvaltning förenklas genom
informationsinhämtning och uppföljning.
Den växande e-handeln måste kunna
erbjuda snabb och miljöeffektiv leverans.
Konkurrensen och kraven på logi stik-
systemens tillförlitlighet och flexibilitet
ökar ständigt.
Vi har stor erfarenhet av och expertis inom
utveckling av lager- och logistiklösningar med
högt ställda krav på effektivitet, pålitlighet
och utvecklingsmöjligheter.
11Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Omvärld
Logistea investerar i fastigheter inom segmentet lager, logistik och lätt industri och fungerar
som en engagerad ägare genom förvärv, utveckling och förvaltning av fastigheter och mark.
Genom vår verksamhet bidrar vi till både näringsliv och lokalsamhälle.
Vision
Logisteas vision är att vara den naturliga
partnern till företag som efterfrågar hållbara
och moderna lokaler för lager, logistik och
lätt industri.
Affärsidé
Visionen realiseras genom Logisteas affär-
sidé att förvärva, utveckla och förvalta fast-
igheter och byggbar mark i attraktiva lägen.
Logistea strävar efter att bygga en effek-
tiv förvaltningsportfölj med verksamhet i
strategiska knutpunkter för vatten-, väg- och
spårbunden trafik för att fånga både det
ekonomiska och operativa värdet på dessa
platser. För att uppnå detta har Logistea
byggt en organisation som består av samlad
expertis inom fastighetsförvaltning, transak-
tion, finansiering och hållbarhet. Företaget
har egen lokal förvaltning och organisationen
fortsätter att utvecklas för att säkerställa
hög kvalitet och servicegrad.
Bolagets kundbas ska bestå av solida
hyresgäster med längre hyreskontrakt för
långsiktiga kundrelationer. Därigenom skapas
starka kassaflöden och en stabil balans-
räkning som i sig bidrar till långsiktigt och
hållbart värde för bolagets aktieägare.
Mål
Logisteas övergripande tillväxtmål är att öka
fastighetsportföljens värde till över 15 mil-
jarder kronor vid utgången av 2024. Bolaget
har även en rad operativa, finansiella och
hållbarhetsrelaterade mål. Tillväxtmålet ska
nås utan att tumma på finansiella mål och
hållbarhetsmålsättningar. Läs mer om mål
och måluppfyllelse på sidorna 14–15.
Strategi
Logistea investerar i fastigheter inom seg-
mentet lager, logistik och lätt industri och
fungerar som en engagerad ägare genom
förvärv, utveckling och förvaltning av fastig-
heter och mark. Ett aktivt ägarskap skapar
uthållig avkastning samt tillvaratar potentia-
len för värdeskapande i bolagets fastigheter.
Det innebär att Logistea i nära samarbete
med hyresgästerna ska anpassa och utveck-
la fastigheterna för att främja hyresgästernas
tillväxt, effektivitet och omställning till ett
klimatneutralt samhälle.
Logistea ska ha en finansiell ställning som
möjliggör en offensiv tillväxtstrategi samti-
digt som förutsättningarna för ett långsiktigt
hållbart värdeskapande upprätthålls. Bolaget
söker affärer som skapar god avkastning och
värdetillväxt inom ramen för tydliga strate-
giska prioriteringar:
• Förvärv av förvaltningsfastigheter i bra
lägen i Sverige och över tiden även övriga
Norden, lämpade för lager, logistik och
lätt industri.
• Verksamheten bedrivs resurseffektivt
och med höga krav på miljömässig och
social hållbarhet.
• Löpande utveckling av befintligt fastig-
hetsbestånd samt till- och nybyggnation
på egen eller förvärvad mark.
• En diversifierad kundbas med finansiellt
stabila hyresgäster och långa hyres kontrakt.
Strategi för offensiv tillväxt
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Strategi och affärsi 12
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsi
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Aktiviteter under 2023
Trots generellt låg aktivitet på transaktions-
marknaden under 2023 förvärvade Logistea
tre fastigheter med bra intjäningsförmåga;
Fastigheten Sigillet 1 i Kalmar samt tomträt-
ten Busterud 1:161 i Karlstad och fastigheten
Skiffern 2 i Nybro. Fokus under året var att
förädla befintligt fastighetsbestånd och även
effektivisera organisationen. Målsättningen
att under året uppföra 25 000 kvadratmeter
lokaler uppnåddes inte då både befintliga
och potentiella hyresgäster sköt på sina in-
vesteringsplaner till följd av läget i ekonomin.
Balansräkningen stärktes samtidigt som
exponeringen mot obligationsmarknaden
minskades.
…ledde till en mer effektiv
förvaltningsportfölj
Logisteas stärkte i början av 2023 marknads-
närvaron i Västra Götaland ytterligare genom
tillträde av Lexby 11:242 och Lexby 11:14 i
Partille, Göteborg. Fastigheterna har ett under-
liggande marknadsvärde om 292 miljoner
kronor. I slutet av 2023 tillträdde Logistea
också Sigillet 1 i Kalmar med ett underliggande
fastighetsvärde om 340 miljoner kronor.
Logistea omförhandlade under året 12 664
kvadratmeter till ett hyresvärde om 7 miljoner
kronor vilket medförde en hyresökning om
12 procent. Nya hyresavtal tecknades
under året för 11 hyresgäster motsvarande
30 miljoner kronor i hyresvärde.
Avtalslängden ökade samtidigt med 0,1 år
till 7,9 år.
Logistea är nu redo för fler
förvärv och byggprojekt
Logisteas främsta prioriteringar framåt är
att öka transaktionsaktiviteterna och uthyr-
ningsarbetet av vår byggrättsportfölj samt
att intensifiera hållbarhetsarbetet. Struktur-
affärer är en snabb och framkomlig väg
för att komma närmare ett totalt värde på
fastighetsbeståndet om 15 miljarder kronor
vid utgången av 2024. Bolagets byggrätts-
portfölj ska också utnyttjas. Under 2024
uppförs exempelvis en nybyggnation åt
hyresgästen NKT i Alingsås för 160 miljoner
kronor. All nyproduktion och större om-
byggnationer ska hållbarhetscertifieras.
Vi kommer också att investera i energi-
effektivisering av befintliga fastigheter.
Minst 10 procent av fastigheterna i jämför-
bart bestånd ska årligen förflyttas till en
avsevärt bättre energiklass fram till 2025.
Tillträdda fastigheter
3 fastigheter, 53 300 kvm
Nya hyresavtal
30 miljoner kronor
Omförhandlade hyror
7 miljoner kronor, +12%
Avtalsngd
7,9 år
Kalmar Sigillet 1, Nordic Nests centrallager,
förvärvades i december 2023.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Strategi och affärsi 13
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsi
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Mål:
Fastighetsvärde som över-
stiger 15 Mdkr vid utgången
av 2024.
Mål:
Årligen färdigställa minst
25 000 kvm ny uthyrbar yta.
Operativa
mål
5 000
4 000
3 000
2 000
1 000
0
Fastighetsvärde, Mkr
2 607
4 623
5 386
25 000
20 000
15 000
10 000
5 000
0
2021 2022 20232021 2022 2023
2021 2022 2023
2021 2022 20232021 2022 2023
2021 2022 2023
Ny uthyrningsbar yta, kvm
2 500
22 500
4 900
0,8
0,6
0,4
0,2
0,0
0,21
0,58
0,64
Förvaltningsresultat per aktie, kr
Mål:
Förvaltningsresultat per stam-
aktie ska öka med minst 10 %
per år över en femårs period.
Måluppfyllelse 2023:
10 % ökning
Mål:
Substansvärdet per stamaktie
ska öka med minst 12 % per år
i snitt över en femårsperiod.
Måluppfyllelse 2023:
22 % minskning
Mål:
Belåningsgraden ska lång siktigt
uppgå till högst 60 %.
Måluppfyllelse 2023:
Beningsgraden uppgick
till 45,5 %.
Mål:
Räntetäckningsgraden ska
överstiga 1,8 ggr.
Måluppfyllelse 2023:
Räntetäckningsgraden
uppgick till 1,9 ggr.
Finansiella
mål
Belåningsgrad, %
80
70
60
50
40
30
55,9
55,2
45,5
Substansvärde per aktie, kr
18
16
14
12
10
11,8
16,9
13,2
3,0
2,5
2,0
1,5
1,0
1,8
2,2
Räntetäckningsgrad, ggr
Logisteas övergripande tillväxtmål är att öka fastighets portföljens värde till över 15 miljarder kronor
vid utgången av 2024. Tillväxtmålet ska nås samtidigt som vi uppfyller våra finansiella mål och
hållbarhetsmålsättningar samt bidrar till FN:s globala mål.
Mål och måluppfyllelse 2023
1,9
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 l och måluppfyllelse 14
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Hållbarhets-
mål
Under 2023 beslutades om nya hållbarhetsmål för Logistea
baserat på en genomlysning av hållbarhetsstrategin och en
väsentlighetsanalys. Samtliga hållbarhetsmål presenteras på
sida 100. Utfall mot mål kommer att redovisas första gången
i Logisteas års- och hållbarhetsredovisning för 2024.
Mål
Nettonoll 2030
Logisteas verksamhet ska vara koldioxidneutral till
2030 enligt Scope 1 och 2, dvs. utsläpp från egen
verksamhet och inköpt energi.
Energiklass
10 % av Logisteas fastigheter ska förflyttas till en
avsevärt bättre energiklass till och med utgången
av 2025.
Batterilagring
30 MW ökad installerad effekt från investeringar
i batteri lagring till utgången av 2025.
Solceller
1 MW årlig ökning av installerad effekt från solceller
till 2025.
Etapp i Vaggeryd Logistikpark med energiklass A.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 l och måluppfyllelse 15
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Under 2023 har vi kraftsamlat för att ta
Logisteas hållbarhetsarbete till nästa nivå.
I denna års- och hållbarhetsredovisning
presenterar vi nya hållbarhetsmål och en tyd-
lig färdplan med åtgärder och prioriteringar
för att göra det möjligt att nå våra högt
ställda mål och ambitioner. En detaljerad
redogörelse för Logisteas färdplan för håll-
barhet och de nya hållbarhetsmålen finns i
avsnittet Hållbarhetsupplysningar på sidan 96.
Åtgärder på agendan under 2024
Med utgångspunkt från de beslutade
hållbarhetsmålen har vi tagit fram en färd-
plan med konkreta åtgärder för att nå målen.
På agendan för 2024 står följande åtgärder:
Startskott för energieffektiviseringspaket.
Vi kommer att göra en inventering av
energieffektivitet i samtliga Logisteas
fastigheter. Detta blir startpunkten för ett
investeringsprogram inom energieffekti-
visering i linje med vårt hållbarhetsmål att
årligen lyfta 10 procent av våra fastigheter
till en väsentligt högre energiklass.
Mätning och rapportering. Under 2024
kommer vi att initiera mätning av
CO
2
-utsläpp inom Scope 1 och 2
samt göra en nollmätning som ger
oss möjlighet att följa upp effekten
av våra energieffektiviserings åtgärder
och vår mål uppfyllelse.
Batterilager. Installera och driftsätta
batterilager om totalt 9–15 MW under året.
Solceller. Ytterligare solcellsanläggningar
ska installeras under året.
Översyn av policyer. Vi kommer att se över
samtliga Logisteas policyer inom hållbarhet
och upphandling av tjänster och arbeten.
Ansvar för samhälle och mil
Hållbarhet är en självklar och integrerad del i hela Logisteas verksamhet:
vid förvärv, inom fastighetsutveckling och i den löpande driften.
Framsteg i Logisteas
hållbarhetsarbete under 2023
Väsentlighetsanalys. Vi har genomfört
en dubbel väsentlighetsanalys enligt
European Sustainability Reporting
Standards som validerats av styrelse
och ägare.
Nya hållbarhetsmål. Utifrån väsentlig-
hetsanalysen har vi tagit fram nya, am-
bitiösa hållbarhetsmål som fastställts
av styrelsen. Målen sätter agendan för
vårt hållbarhetsarbete framåt.
Mätning och rapportering. System
upphandlat för uppföljning av energi-
användning och CO
2
-utsläpp inom
Scope 1 och 2 enligt GHG protokollet.
Partner för batterilagring och solceller.
Vi har upphandlat en partner för instal-
lation av batterilager och solceller i an-
slutning till våra fastigheter. Vi har också
tecknat avtal om 9 MW batterilagring
och uppfört en solcellsanläggning.
Under 2023 har vi kraftsamlat
för att ta Logisteas hållbarhetsarbete
till nästa nivå.
Färdigställda solceller med 495 kWp
på fastigheten Borås Vindan 1.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Ansvar för samhälle och miljö 16
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Logisteas bidrag till Agenda 2030
Logistea är anslutet till FN:s Global Compact och stödjer FN:s globala mål för hållbar
utveckling. Med utgångspunkt i det arbete som Logistea genomfört under 2023 i form av
väsentlighetsanalys och att definiera hållbarhetsmål har bolaget gjort en bedömning att
vi har störst möjlighet att göra skillnad för följande mål.
Hållbar energi för alla
Målet innebär att tillgången och
förbrukningen av hållbart producerad
energi ska öka i samhället.
Logisteas bidrag
• Genom att välja fossilfri energi och
investera i solceller och batterilagring
bidrar vi till delmål 7.2 att öka andelen
förnybar energi i världen.
Genom investeringar i energi effektivisering
bidrar vi till delmål 7.3 Fördubbla ökning av
energi effektivitet.
• Genom investeringar i solceller bidrar vi
till delmål 7.A att investera i ren energi.
Bekämpa klimatförändringar
Målet innebär att vidta åtgärder för
att bekämpa klimatförändringarna
och dess konsekvenser.
Logisteas bidrag
• Genom att välja fossilfri energi och
investera i solceller bidrar vi till att
bekämpa klimatförändringarna.
Hållbara städer och samhällen
Målet innebär att städer och samhällen
ska anpassas för att bli inkluderande,
säkra, motståndskraftiga och hållbara.
Logisteas bidrag
Genom att investera i energi effektivisering
och solceller bidrar vi till delmål 11.6 att
minska städers miljöpåverkan.
• Genom att investera i batteri lager bidrar
vi till att stabilisera elnätet vid störningar
och till att motverka det växande proble-
met med kapacitetsbrist i elnätet.
Främja fredliga och
inkluderande samhällen
Målet innebär att främja fredliga och
inkluderande samhällen för hållbar
utveckling, tillhandahålla tillgång till
rättvisa för alla samt bygga upp effektiva
och inkluderande institutioner med
ansvars utkrävande på alla nivåer.
Logisteas bidrag
• Genom vår uppförandekod och
visselblåsarpolicy bidrar vi till mål
16.5 Bekämpa korruption och mutor.
Läs mer om hur vi bidrar till de globala målen på sid 96–103.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bidrag till Agenda 2030 17
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Logistea bidrar
till stabil elförsörjning
Logistea väljer etableringsorter med stor omsorg. Fastigheterna ska ha attraktiva
lägen för lager, logistik och lätt industri. Det innebär goda kommunikationer,
både järnväg och landsväg, närhet till hyresgästernas slutmarknader och kunder,
och bra infrastruktur i form av service och andra tjänster samt god tillgång till el.
Samhällets elektrifiering går allt snabbare
när fler och fler vitala funktioner blir eldrivna.
Samtidigt eftersträvas en övergång till förny-
elsebar elkraft från exempelvis vind- och sol-
energi. Detta innebär utmaningar eftersom
våra elnät inte är anpassade till de variatio-
ner i kraftöverföringen som följer av att det
ibland blåser och är mulet, ibland är vädret
stilla och klart.
Idag betalar elkonsumenterna för ett mer
kraftfullt nät än vad som behövs större delen
av året eftersom elnätet behöver vara dimen-
sionerat för de högsta topparna i effektuttag
även fast sådana toppar bara inträffar några
få timmar per år. Ojämn elproduktion tillsam-
mans med toppar och dalar i elkonsumtion
innebär att elnätet hamnar i obalans.
Stora anläggningar för batterilagring kan
vara en del av lösningen för att balansera
elnätet och därigenom motverka dyr el och
minska behovet av dyr utbyggnad av elnätet.
Logistea har under 2023 påbörjat en
översyn för att identifiera fastigheter i det
egna beståndet med närhet till ställverk
och med tillgång till ett överskott av el, som
också lämpar sig för installation av sådana
batterisystem.
Logisteas första batterianläggning i Vag-
geryd Logistikpark förväntas vara i drift och
ansluten till Svenska Kraftnät under andra
kvartalet 2024. Logisteas mål är att ansluta
upp till 30 MW batterilagring fram till slutet
av 2025. Vid utgången av det första kvartalet
2024 har Logistea tecknat avtal avseende en
total effekt om 9 MW batterilagring för instal-
lation under första halvan av 2024. Genom
utbyggnaden av dessa stabiliserande stöd-
tjänster till det svenska kraftsystemet bidrar
Logistea till att motverka kapacitetsbrist i
elnätet. I förlängningen kommer Logisteas
hyres gäster i vissa fastigheter kunna erbju-
das möjlighet att lagra överskott från exem-
pelvis solenergi för att jämna ut egna toppar
och dalar i elförbrukningen.
Logisteas första batterianläggning i Vaggeryd Logistikpark
förväntas vara i drift och ansluten till Svenska Kraftt
under andra kvartalet 2024.
Visionsbild batterianläggning
i Vaggeryd Logistikpark.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Case: Batterilagring 18
Introduktion +
Strategi och omvärld
Omvärld
Strategi och affärsidé
Mål och måluppfyllelse
Ansvar för samhälle och miljö
Bidrag till Agenda 2030
Case: Batterilagring
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Verksamhet
19VerksamhetÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Läs mer om våra hållbarhetsmål:
Hållbarhetsupplysningar sidorna 96–103.
Utveckling
Logistea arbetar fortlöpande för att
utveckla befintligt fastighetsbestånd.
• Vi eftersträvar långa partnerskap och
prioriterar en diversifierad kundbas
med långa hyreskontrakt där vi genom
långsiktiga relationer kan anpassa fast-
igheterna och bistå med utveckling samt
till-, ny- och ombyggnation efter hyres-
gästernas behov.
• Vi har för närvarande 315 500 kvadrat-
meter byggrätter och färdigställde
4 900 kvadratmeter yta under 2023.
Att förbättra fastigheternas hållbarhets-
egenskaper är en viktig del av Logisteas
arbete med värdehöjande investeringar.
• Installation av solpaneler och batteri-
lagring skapar mervärde för hyresgäster,
miljö och samhälle.
• Förbättrad energiprestanda är ett
priori terat område.
• Samtliga nybyggnationer ska
miljö certifieras.
Förvaltning
Logistea är en lyhörd värd som erbjuder en
hög servicenivå till våra hyresgäster.
• Både den kommersiella och ekonomiska
förvaltningen sköts av Logisteas egna
medarbetare.
• För löpande drift och teknisk förvaltning
anlitar vi lokala underleverantörer. Där-
med kan vi erbjuda god service på små
etablerings orter med enstaka fastigheter.
• Ett utvecklingsarbete pågår för att fler
fastigheter ska bli uppkopplade, så kallade
smarta fastigheter.
• Smarta fastigheter gör det möjligt att
fjärrstyra och optimera drift av ljus,
ventilation och uppvärmning.
• Resultatet blir en mer hållbar fastighet
med lägre driftskostnader och energian-
vändning. Andra fördelar är driftssäkerhet
och förbättrad inomhusmiljö.
Affärsmodell i tre delar
Förvärv
Logistea förvärvar fastigheter lämpade för
lager, logistik och lätt industri i attraktiva
lägen i Sverige och över tid även i övriga
nordiska länder.
• Vår tillväxt bygger både på förvärv av
fastigheter samt på nyproduktion och
investeringar i vårt befintliga bestånd.
• Vid förvärv är lokalerna i allmänhet uthyrda
till hyresgäster med låga vakanser, oftast
med långa hyresavtal där hyresgästerna
står för merparten av drift- och under-
hållskostnaderna.
• Hållbarhetsaspekter är en självklar del när
Logistea identifierar och utvärderar möjliga
investeringar. I den tekniska och miljö-
mässiga due diligence-processen ingår
analys av energiförbrukning, exponering
mot fossila bränslen och giftiga byggmate-
rial och om det finns miljögifter i marken.
Etapp 1 i Vaggeryd Logistikpark.
20Värdeskapande affärsmodellÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Tillgångar som vi
för in i vår affärsmodell
Värden som vår
affärsmodell skapar
Värdeskapande
och hållbar affärsmodell
Förvärv – Utveckling – Förvaltning
Logistea förvärvar, förvaltar och utvecklar fastigheter för lager,
logistik och lätt industri i attraktiva lägen. Nära partnerskap
med våra hyresgäster möjliggör för dem att koncentrera sig
på sin verksamhet medan vi förvaltar och utvecklar fastigheten
för att passa hyresgästens behov över tid. Härigenom bygger
vi långsiktiga kundrelationer med långa hyresavtal.
Förvärv
Utveckling
Förvaltning
Stabila hyresgäster
Långa hyreskontrakt och långsiktiga
relationer.
366 Mkr
Kontrakterade hyresintäkter
(2022: 304)
Erfarna medarbetare
Samlad expertis inom fastighetsförvaltning,
transaktion och finansiering.
15
Antal medarbetare
(2022: 17)
Attraktivt bestånd
Fastigheter och byggbar mark
i logistiskt bra lägen.
602 354 kvm
Total uthyrningsbar yta
(2022: 555 390)
Stark finansiell ställning
Starka kassaflöden och stabil
balansräkning.
48,6 %
Soliditet
(2022: 38,7)
Hyresgäster
Partnerskap som möjliggör för hyresgästerna
att utvecklas och växa med befintliga lokaler.
95,7 %
Ekonomisk ut hyrningsgrad
(2022: 98,1)
Levande lokalsamhällen
Våra fastigheter bidrar till ett livskraftigt näringsliv
i små- och medelstora orter i hela Sverige.
40 orter
där vi har närvaro
(2022: 40)
Hållbara fastigheter
Vi erbjuder våra kunder energieffektiva
och miljövänliga lokaler
57 581 kvm
Certifierad yta
(2022: 34 727)
Investerare
Logistea utgör en defensiv placering som
erbjuder hög avkastning och snabb tillväxt.
0,6 kr
Förvaltningsresultat per aktie
(2022: 0,6)
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
21Värdeskapande affärsmodellÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Logistea har en tydlig tillväxtstrategi med ett tillväxtmål där fastighetsvärdet ska överstiga
15 miljarder kronor vid utgången av 2024. Bolaget förvärvar och förvaltar fastigheter i attraktiva
lägen i Sverige, och över tid även övriga Norden, lämpade för lager, logistik och lätt industri.
Merparten av Logisteas fastigheter är belägna med närhet till Göteborg, Jönköping, Borås,
Linköping, Örebro och Öresund.
Attraktivt bestånd
Logistea är verksam i ett segment som blir
alltmer attraktivt bland annat genom den
pågående transformationen inom handeln
där tillgång till effektiv lager- och logistik-
hantering blir allt viktigare. Efterfrågan på
väl belägna lokaler för lager, logistik och lätt
industri stöds också långsiktigt av digitali-
seringen, ökande e-handel och att allt fler
företag hämtar hem produktion från exem-
pelvis Kina.
Utveckling
Logistea arbetar fortlöpande för att utveckla
befintligt fastighetsbestånd. Vi eftersträvar
långa partnerskap med våra hyresgäster
där vi i dialog utvecklar fastigheterna och
därigenom möjliggör för hyresgästerna att
expandera och på andra sätt utveckla sina
verksamheter på plats. Vi prioriterar en
diversifierad kundbas med långa hyreskon-
trakt där vi genom en långsiktig relation kan
anpassa fastigheterna till våra hyresgästers
behov och bistå med utveckling samt till-
och nybyggnation där det behövs. Vi har för
närvarande 342 500 kvadratmeter byggrätter
och under 2023 färdigställdes totalt 4 900
kvadratmeter yta.
Förvaltning
Både den kommersiella och ekonomiska för-
valtningen sköts av egen personal. Vi anlitar
därutöver lokala underleverantörer för drift
och fastighetsskötsel av våra fastigheter för
bästa effektivitet, exempelvis för att kunna
erbjuda bra service på små etableringsorter
med enstaka fastigheter. Ett utvecklings-
arbete pågår för att fler fastigheter ska
bli fjärrstyrda.
Därigenom sänks både drifts- och energi-
kostnader. I syfte att skapa största möjliga
kundnytta jobbar Logistea kontinuerligt med
att utveckla, modernisera och kundanpassa
fastigheterna.
Logistea har ett medvetet arbete med
hållbarhet inom ramen för både projekt-
utveckling och fastighetsförvaltning.
Hållbara fastigheter i attraktiva lägen
Fastigheten Lockryd 2:76
med solcellsanläggning.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Fastighetsportfölj 22
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Geografisk närvaro
Logisteas fastigheter finns i strategiskt
viktiga lägen nära motorvägar, järnvägs-
nät och hamnar. Fastighetsportföljen är
fokuserad till södra Sverige med flest
fastigheter i region Väst, Mitt och Syd.
Miljöcertifiering
Logisteas ambition är att alla nya byggnader
och befintliga byggnader som genomgår
en större ombyggnation ska vara miljö-
certifierade.
Fördubblad fastighetsportfölj
Vi har under 2023 adderat tre fastigheter och
ökat vårt fastighetsvärde från 4,6 miljarder
kronor till 5,4 miljarder kronor. Därutöver
har vi under året färdigställt ett projekt med
toppmodern byggnad i Timrå. Byggnaden är
certifierad enligt BREEAM In-Use Excellent.
Per den 31 december 2023 ägde Logistea
69 fastigheter (68) på 40 orter (40) i Sverige.
De samlade hyresintäkterna under helåret
uppgick till 357 miljoner kronor (257).
Total uthyrningsbar yta uppgick till 598 854
kvadratmeter (540 870), exklusive pågående
och planerade ny- och tillbyggnationer.
Den ekonomiska uthyrningsgraden för för-
valtningsfastigheterna uppgick vid årets
utgång till 95,7 procent (98,1).
Fastighetsbeståndets samlade redo visade
värde uppgick på balansdagen till 5 386
miljoner kronor (4 623). Kommande investe-
ringar i ny- och tillbyggnationer som planeras
färdigställas under 2024 och 2025 uppgår till
132 miljoner kronor.
Under helåret uppgick den orealiserade
värdeförändringen till -55 miljoner kronor (339).
Av den totala värdeförändringen för året
grundar sig 298 miljoner kronor i ett stigande
driftnetto till följd av främst hyreshöjningar på
grund av KPI-justering, -447 miljoner kronor
beror på ändrade antaganden om direktav-
kastningskrav samt 90 miljoner kronor avser
projektvinst. Av den totala värde förändringen
för året står uppskjuten skatterabatt vid
förvärv för 4 miljoner kronor.
Genomsnittlig återstående
kontraktstid (år)
7,9
NORR
MITT
VÄST ÖST
SYD
R40
E4
E20
E20
E4
E4
E4
E4
E22
E6
E6
E45
E45
E14
E45
E12
E10
E18
E18
E16
E65
Bildtext
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Fastighetsportfölj 23
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Projektfastigheter
Logistea är drivande i att utveckla hela
områden där bolaget har sina fastig heter.
I syfte att skapa största möjliga kundnytta
arbetar bolaget kontinuerligt med att
utveckla, förädla, modernisera och kund-
anpassa fastigheterna.
Färdigställd nybyggnation
Logistikfastighet i Timrå
I april färdigställdes byggnationen på fastig-
heten Vivsta 13:92 i Timrå kommun. Fastig-
heten omfattar 14 500 kvadratmeter tomtyta
på vilken det uppförts en ny lager- och logis-
tikbyggnad om 4 900 kvadratmeter. Byggna-
den är certifierad enligt BREEAM In-Use med
betyget Excellent.
Pågående fastighetsprojekt
Ny testhall i Alingsås
Under augusti 2023 ingick Logistea ett nytt
hyresavtal med NKT HV Cables AB avseende
uppförandet av en ny testhall inom fastig-
heten Alingsås Bulten 1. Projektet påbörjades
under tredje kvartalet 2023 och första spad-
taget ägde rum den 10 oktober 2023. Projek-
tet förväntas vara färdigställt under första
halvåret 2025 och investeringen för Logistea
uppgår till totalt 160 miljoner kronor.
Framtida projekt
Vaggeryd Logistikpark
Vaggeryd Logistikpark är ett omfattande
utvecklingsområde beläget söder om Jön-
köping. Utöver ett utmärkt logistikläge finns
god tillgänglighet till elkraft samt järnväg-
sanslutning in på området. Logistikparken
omfattar en markyta på totalt 380 000 kva-
dratmeter, varav cirka 150 000 kvadratmeter
utvecklingsbar yta bedöms kvarstå efter den
färdigställda första byggetappen.
Utveckling industripark i
Lockryd, Svenljunga
Under 2022 tecknade Logistea, tillsammans
med Hansson Holding AB, en avsiktsförkla-
ring och markanvisningsavtal med Svenljunga
kommun avseende en option att förvärva
totalt en miljon kvadratmeter markyta. Ett
samarbetsavtal med Freyr Battery A/S avse-
ende en tänkt batterifabrik på fastigheten av-
slutades i september. Logistea ser dock goda
möjligheter att hitta andra verksamheter och
hyresgäster till området. En förlängning av
avtalet godkändes av kommunfullmäktige i
Svenljunga i februari 2024 och detaljplanen
avseende marken förväntas vinna laga kraft
under andra kvartalet 2024.
Fåglabäck i Vaggeryd
Med närhet till Båramo kombiterminal, en
torrhamn som genom järnväg är sammanlän-
kad med Göteborgs hamn, är området en av
de största inlandsnoderna i skyttelsystemet.
Här planerar Logistea byggnation av moder-
na lager och logistikbyggnader om upp till
cirka 60 000 kvadratmeter på 100 000 kva-
dratmeter mark, varav 80 000 kvadratmeter
innehas via en ensidig option. Båramotermi-
nalen ingår i den av EU inrättade europeiska
järnvägskorridoren ScandMed.
Projekt under året
Alingsås Bulten 1 – nytt hyresavtal
med NKT avseende en ny testhall
Vivsta 13:92 — ny lager- och logistikbyggnad
certifierad enligt BREEAM In-Use Excellent
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Projekt 24
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Region
Uthyrningsbar yta,
Kvm
Fastighetsvärde,
Mkr
Hyresintäkt,
Mkr
Driftnetto
*
,
Mkr
Byggrätt BTA,
Kvm
Väst 319 368 3 115 201 183 61 500
Mitt 108 382 614 50 41 58 000
Syd 91 151 637 48 44 17 000
Öst 57 929 558 38 36 2 000
Norr 22 023 147 13 13 -
Summa 598 854 5 071 350 317 138 500
Projektfastigheter 3 500 315 16 16 204 000
Summa 602 354 5 386 366 333 342 500
* Avser kontrakterade intäkter minus uppskattade fastighetskostnader.
Region
Uthyrningsbar yta,
Kvm
Fastighetsvärde,
Mkr
Hyresintäkt,
Mkr
Driftnetto,
Mkr
Byggrätt,
Kvm
Öst & Mitt 24 200 189 14 13 15 000
Norr 42 500 275 24 23 -
Summa 66 700 464 38 36 15 000
Mkr 2023 2022
Fastighetsvärde 1 januari 4 623 2 607
Investeringar i befintliga
fastigheter
111 196
Förvärv 746 1 489
Avyttring –39 –8
Orealiserad värdeförändring –55 339
Fastighetsvärde 31 december 5 386 4 623
Fastighetsbestånd per balansdag
31 december 2023
Tillträdda fastigheter efter balansdagen
till och med 31 mars 2024
Pågående fastighetsprojekt
Förändring
fastighetsvärde
Orealiserade
värdeförändringar 2023
Fastighet
Uthyrningsbar
yta,
Kvm
Bedömd
hyresintäkt,
Mkr
Bedömt
driftnetto,
Mkr
Total
investering,
Mkr
Återstående
investering,
Mkr
Beräknat
färdigställande,
År
Alings Bulten 1 3 500 16 16 160 132 2025
Summa 3 500 16 16 160 132
Information om projektfastigheter är baserad på bedömningar om storlek, inriktning och omfattning av projekten. Vidare baseras informationen
på bedömningar om framtida projektkostnader och hyresvärde. Bedömningarna och antagandena ska inte ses som en prognos. Bedömningar
och antaganden innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens genomförande, utformning och storlek, tidplaner, projektkostnader
samt framtida hyresvärde. Informationen om projektfastigheter omprövas regelbundet och bedömningar och antaganden justeras till följd av
att pågående projekt färdigställs eller tillkommer samt att förutsättningar förändras. Svenljunga/Lockryd och Fåglabäck ingår inte i tabellen
pågående fastighetsprojekt.
Netto –1,4%
+1.9%
+6.5%
–9.8%
Projektvinst
Driftnetto
Avkastning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Projekt 25
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Urval av Logisteas fastigheter.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Projekt 26
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Bland kunderna finns även många lokalt
förankrade tillverkande företag där Logistea
förvaltar och utvecklar fastigheten och
skapar värde för hyresgästerna genom att
erbjuda skräddarsydda lösningar för deras
lokalbehov så att de ska kunna fortsätta
utvecklas och expandera i sina befintliga lo-
kaler. Samtidigt kan vi genom vårt kontaktnät
och vår marknadskännedom kontinuerligt
öka och identifiera lämpliga fastigheter för
nya hyresgäster, eller för befintliga hyresgäs-
ters nya behov.
Stabila hyresgäster
Logistea eftersträvar, oavsett kundernas
verksamhet och förutsättningar, att erbjuda
hållbara och effektiva lokaler i bra verksam-
hetslägen. Kundrelationen ska vara ömsesi-
digt fördelaktig.
Logistea fokuserar på att förvärva fastig-
heter som är uthyrda till solida hyresgäster
på längre hyresavtal. Vi eftersträvar en diver-
sifierad kundbas med långa hyreskontrakt
och långsiktiga relationer vilket bedöms ge
en minskad risk för hyresförluster och va-
kanser och ett över tid stabilt kassaflöde.
Logisteas hyresgäster är generellt finansiellt
motståndskraftiga företag.
Den genomsnittliga hyresnivån per kvadrat-
meter i Logisteas bestånd uppgår till låga
588 kronor. Genom våra senaste förvärv
adderar vi ett ytterligare stabila företag till
våra hyresgäster.
Hyresavtal
Logistea har stabila hyresgäster och långa
hyresavtal. Snittlöptiden på Logisteas
hyresavtal låg vid årets slut på 7,9 år.
Hyresavtalen är också till cirka 80 procent
triple net-liknande avtal där hyresgästen står
för absoluta merparten av drift- och under-
hållskostnader. Dessutom är 99 procent
av hyresavtalen indexerade. Det skapar
sammantaget stabilitet och förutsägbarhet
i våra intäkter vilket är i linje med vår affärs-
idé där vi premierar säkra kassaflöden.
Våra kassaflödesgenererande fastigheter
har en direktavkastning på 6,3 procent.
Marknadssegment med
stor efterfrågan
En stor del av Logisteas kunder är väletablerade bolag inom
lagerhållning och handel med stora krav på moderna fastigheter
lämpade för lager och logistik, belägna i attraktiva logistiklägen.
Största hyresgäster
% av intäkter
Nordic Nest AB: 7%
LB-Hus AB: 5%
NKT HV Cables AB: 4%
GDL AB: 4%
Cellbes AB: 3%
ABB AB: 3%
Örneborgs Delikatesser AB: 2%
BLL Ljungby AB: 2%
Frauenthal Gnotec Sweden AB: 2%
Stor internationell logistikoperatör: 2%
Övriga: 69%
Branschexponering
% av intäkter
Tillverkning och industri: 40%
Logistik and transport: 19%
Sällanköpsvaror: 20%
Dagligvaror: 9%
Bygg- och inredningsverksamhet: 5%
Infrastruktur: 4%
Övrigt: 3%
Branschstruktur
% av intäkter
KPI-länkade avtal: 97%
Fast uppräkning (1–4%): 2%
Ingen indexuppräkning: 1%
Högsbo 38.11, Göteborg.
Örneborgs delikatesser.
Förvärvad 2022.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Kunder och hyresavtal 27
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Samverkan för ett levande lokalsamhälle
Många av Logisteas fastigheter ligger i orter där tillkommande företagsetableringar och
byggprojekt ofta utgör betydelsefulla tillskott till näringslivets hela struktur och dynamik.
Engagemang och medverkan från kommunen, lokala entreprenörer och andra samarbets-
partners ger Logistea tillgång till bland annat lokalkännedom och kontaktnät som bidrar
till välförankrade och smidigt genomförda utvecklingsprojekt.
Kraftkabeltillverkaren NKT HV Cables AB
har länge bedrivit tillverkning i fastigheten
Bulten 1 i Alingsås, som sedan 2022 ägs
av Logistea. Hösten 2023 tecknade NKT
och Logistea ett nytt hyresavtal avseende
uppförandet av en produktions- och test-
anläggning för högspänningsprodukter på
fastigheten. Investeringen innebär en tydlig
kapacitets ökning för NKT:s verksamhet i
Alingsås, och företaget räknar med en ökad
personalstyrka med 40–50 nya tjänster.
– För att kunna genomföra alla nödvändi-
ga test av våra produkter krävs en speciell
testmiljö och vi har haft en tät dialog med
Logistea under hela projektets gång för bästa
resultat. Vi har lärt oss mycket och det har
varit roligt och lärorikt att arbeta tillsammans
med flera parter där alla är experter på sitt
område, säger Therese Sangö, projektansva-
rig hos NKT, och fortsätter:
– I ett komplext projekt med flera samar-
betsparter är det viktigt att i ett tidigt skede
samla alla intressenter för att få en förståelse
för helheten och redan från början skapa en
relation och arbeta tillsammans för att ge-
nomföra projektet på bästa sätt. Att definiera
tydliga gemensamma tidsplaner och att hålla
dem för att säkert kunna avsätta de resurser
som behövs.
Vi har lärt oss mycket och det har
varit roligt och lärorikt att arbeta
tillsammans med flera parter där
alla är experter på sitt område.
Therese Sangö,
projektansvarig hos NKT
Tillsammans är vi starka
och får vårt samhälle
att växa och må bra.
Anna Grill, marknadsstrateg,
Sparbanken Alingsås
Logisteas investering i utvecklings projektet
sker i samarbete med Sparbanken Alingsås.
– Vi har haft ett mycket gott samarbete
och en bra dialog genom hela resan. Vi är en
lokal bank som är stolta och glada över att få
finansiera denna typ av långsiktiga och håll-
bara investering i Alingsås, säger Anna Grill,
marknadsstrateg på Sparbanken Alingsås,
och fortsätter:
– Det är bra att samverka i olika delar.
Logistea och NKT är viktiga krafter som
skapar utveckling och arbetstillfällen och
sätter Alingsås på kartan. Tillsammans är
vi starka och får vårt samhälle att växa
och må bra!
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Case: Kundrelationer 28
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Logistea har en tydlig ambition att bidra till
utveckling av kommuner och näringsliv runt
om i Sverige genom att utveckla hållbara
fastigheter i attraktiva lägen och genom att
anlita lokala entreprenörer, driftoperatörer
och andra samarbetspartners.
– Vi vill ha långsiktiga relationer med både
hyresgäster och lokalsamhället i övrigt, säger
Anders Nordvall, v vd Logistea.
– De som bor och verkar på orten är våra
viktigaste samarbetspartners. Den lokala
banken vet förmodligen mer om fastigheten
än vad vi gör själva. De har också ofta en
relation med vår hyresgäst. Att genom denna
investering fördjupa vårt samarbete med en
Läs mer på www.nkt.se
trygg och stabil partner som Sparbanken
Alingsås känns väldigt bra.
Investeringen i den nya produktions- och
testanläggningen uppgår till 160 miljoner
kronor och byggnaden beräknas färdigställas
under första halvåret 2025. Hyresavtalet är
ett grönt triple-nethyresavtal. Logistea har
även förlängt hyresavtalet med NKT om cirka
10 700 kvadratmeter i den befintliga byggna-
den på samma fastighet till den 30 april 2045.
Det samlade hyresvärdet för det nya hyres-
avtalet och det befintliga avtalet inklusive
förlängningen uppgår till cirka 560 miljoner
kronor. Det tidigare kontrakterade hyres-
värdet uppgick till cirka 90 miljoner kronor.
Investeringen i den nya produktions- och
testanläggningen uppgår till 160 miljoner
kronor och byggnaden beräknas färdigställas
under första halvåret 2025
Från vänster: Anders Nordvall, Logistea, Daniel Filipsson,
kommunalråd, Jonas Olsson, Sparbanken Alingsås, samt
Therese Sangö och John Sjöström från NKT.
Byggnaden kommer att bli cirka 31 meter hög.
Om NKT HV Cables AB
NKT konstruerar, tillverkar och
installerar kraftkabellösningar för
låg-, medel- och högspänning som
möjliggör hållbar energiöverföring.
Bolaget har över 4 500 anställda med
kontor och produktionsanläggningar
i 16 länder. NKT ägs till 100 procent av
NKT A/S som är noterat på Nasdaq i
Köpenhamn.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Case: Kundrelationer 29
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Den svenska fastighetsmarknaden
Intresset för att investera i fastigheter inom segmenten lager, logistik och lätt industri är fortsatt stort
drivet av strukturella tillväxtfaktorer i kombination med en fortsatt stark hyresmarknad.
Följande text om segmentet industri- och logistikfastigheter,
inklusive tabell och diagram, kommer från JLL Research.
Sammanfattning
Segmentet har drivits av en stor efterfrågan från hy-
resgäster som bland annat flyttat hem produktion från
andra länder till Sverige, behov av ökade säkerhetslager
i ljuset av störningar i leveranskedjorna samt Sveriges
pågående NATO-anslutning vilket leder till expansions-
behov för försvar och fortifikationsverket. JLL ser ett
brett stöd för investeringar inom segmentet kopplat till
både nationella och internationella investerare och seg-
mentet handlas fortsatt med premium på börsen vilket
underbygger riskaptiten från kapitalmarknaden. Dagens
högre räntekostnad har däremot dämpat efterfrågan
inom primesegmentet, med fortsatt stigande avkast-
ningsnivåer som följd. Räntekostnaden för längre löptider
har dock fallit kraftigt under slutet av 2023 kopplat till
signaler om att riksbankerna i Sverige men även i USA
och EU ser toppen på styrräntorna. JLL bedömer att de
lägre långräntorna bör skapa stabilisering och vändning
av avkastningskraven under 2024 och 2025 givet att
inflationen tydligt faller och att styrräntorna anpassas
i linje med vad räntemarknaden prisar in. De högre av-
kastningskraven inom industrisegmentet har fortsatt
locka investerare och transaktionsvolymerna är endast
ner med ca 6 % under andra halvan av 2023 jämfört med
44 % för den totala marknaden och i skarp kontrast till
segmentets nedgång om 50 % på helåret 2023. 2024 har
även börjat starkt för industrisegmentet där det svenska
noterade köksbolaget Nobia har sålt en produktionsan-
läggning för ca 1,3 Mdkr som de sedan hyr tillbaka från
den amerikanska fastighetsinvesteraren Hines.
Hyresmarknad
Långa hyreskontrakt, nyproducerade ytor och transport-
nära lägen är fortfarande mycket eftertraktade bland
investerare inom fastighetssektorn. Intresset sträcker
sig även till portföljer av äldre industrifastigheter med
kortare hyreskontrakt. Lager- och industrifastigheter
som ligger i närheten av städer, även kallade "Last mile"
fastigheter, fortsätter att vara mycket populära, vilket
understryker deras potential för utveckling och hyrestill-
växt på lång sikt.
Enligt JLLs bedömning ligger vakansgraden för mo-
derna industrifastigheter på ca 8,3 % i utvalda mark-
nader, vilket är en ökning med ungefär 3,6 % sedan Q4
2022. Ökningen i vakansgraden kan till stor del tillskrivas
några få stora logistikanläggningar i Norra Stockholm
som startades utan hyresgäst, främst under 2021, och
som nu färdigställts utan att det tecknats något avtal
med hyresgäst. Detta tillsammans med en strukturell
ökning kring vakans i det äldre beståndet har drivit upp
vakansgraderna under 2023. Norra Stockholm är den del-
marknad där det noteras högst vakansgrad enligt JLLs
undersökning. Under Q4 2023 noterades den till 17,5 %,
en ökning om 4,1 % på årsbasis.
JLL bedömer att primehyrorna inom segmentet har
ökat med 7–24 % och med starkast ökning i Jönköping.
Marknadshyror för lättindustri och sekundär logistik
påverkas mer av lokala efterfrågeläget och kan variera
stort beroende på specifikationer/hyresgästanpassning-
ar samt mikroläge. JLL bedömer att marknadshyrorna
för industriytor har ökat något mer (10-30 %) under 2023
vilket är högre än KPI-justering av hyrorna med 10,9 % för
2023, dock även med stöd av nyproducerade ytor och
högre byggkostnader. Starkaste hyrestillväxt bedömer
JLL är kopplat till Jönköping och Örebro som har relativt
låga hyror.
Transaktionsmarknad
JLL bedömer att den totala transaktionsmarknaden för
industri/logistik stod för ca 18,9 Mdkr under 2023, vilket
är ner med ca 50 % jämfört med 2022 och något starkare
än totala marknaden som var ner med ca 54 % under
2023. Transaktionsvolymen har dock tydligt återhämtat
sig för industri/logistik under andra halvåret 2023 som
endast är ner med ca 6 % jämfört med en nedgång om
44 % för den totala marknaden. 2024 har även börjat
starkt för industrisegmentet där det svenska noterade
köksbolaget Nobia har sålt en produktionsanläggning
för ca 1,3 Mdkr som de sedan hyr tillbaka från den ame-
rikanska fastighetsinvesteraren Hines. Under året så var
Logicenters förvärv från Kilenkrysset om 2 Mdkr den
30FastighetsmarknadenÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
största transaktionen följt av Cadillac Fairviews förvärv
från Blackstone om ca 1,6 Mdkr samt Genestas förvärv
från Ica Fastigheter om ca 1,4 Mdkr.
Kvadratmeterpriserna för transaktionerna har minskat
till ca 13 000 kr per kvm för helåret (från ca 15 200 kr per
kvm helåret 2022), vilket delvis förklaras av ökad andel
mindre industriaffärer relativt stora logistikportföljer.
Det är dock stor skillnad mellan de olika regionerna och
Mitt, Öst och Norr minskar mer än snittet men där både
Väst- och Sydregionerna ökat substantiellt sett till värde
per kvm.
JLL bedömer att direktavkastningskraven har fortsatt
öka under 2023, främst inom primesegmentet, sedan slu-
tet av andra kvartalet 2022. Indexering av hyror kommer
dock att delvis kompensera för stigande avkastningskrav
givet index om ytterligare 6,5 % för kommersiella fastig-
heter för 2024. Trots svagare konjunkturutsikter har av-
kastningskraven inte ökat mer för industrisegmentet som
i regel har kortare hyreskontrakt. De högre avkastnings-
kraven inom industrisegmentet lockar investerare relativt
det lågavkastande primesegmentet, en trend som även
bekräftas i de stora europeiska marknaderna. Direktav-
kastningskraven för logistikfastigheter över 10 000 kvm
i primesegmentet bedöms till följande nivåer under Q4
2023 (förändring mot föregående kvartal och årsbasis
inom parentes); Stockholm 5,25 % (+25 punkter Q4 och
75 punkter på årsbasis), Göteborg 5,25 % (+25 punkter
Q4 och 75 punkter på årsbasis), Jönköping 5,90 % (+40
punkter Q4 och 90 punkter årsbasis) och Skåne 5,50 %
(+50 punkter Q4 och 100 punkter på årsbasis). Givet att
långräntorna inte ökar strukturellt igen och styrräntorna
sänks under 2024 så bedömer JLL att det finns goda
möjligheter att avkastningskraven stabiliseras och poten-
tiellt sjunker under 2024 för industri/logistik-segmentet,
vilket dock kan dämpas kortsiktigt av ett relativt stort
utbud, allt annat lika.
Primehyror Q4-23 q-o-q y-o-y
Stockholm 1 100 4.8% 10.0%
Göteborg 950 11.8% 18.8%
Jönköping 650 18.2% 23.8%
Örebro 600 8.3% 8.3%
Skåne 800 6.7% 6.7%
Industri/Sekundär logistik
Stockholm 850 6.3% 9.7%
Göteborg 700 7.7% 12.0%
Jönköping 550 22.2% 29.4%
Örebro 550 10.0% 15.8%
Skåne 600 9.1% 14.3%
Hyror last mile
Stockholm Norr 1 450 3.6% 3.6%
Stockholm Syd 1 450 3.6% 3.6%
Logistikhyresmarknaden
Logistik/Industri transaktionsvolym årsbasis
Q1-18
Mdr SEK
Q4-23
Q2-18
Q3-18
Q4-18
Q1-19
Q2-19
Q
3-19
Q4-19
Q1-20
Q2-2
0
Q3-2
0
Q4-20
Q1-21
Q2-2
1
Q3-2
1
Q4-21
Q1-22
Q2-22
Q3-2
2
Q4-22
Q1-23
Q
2-23
Q
3-23
0
5
20
25
10
15
0
600
900
1 200
SEK/Sq m
Q4-12
Q4-13
Q4-17
Q4-23
Q4-14
Q4-15
Q4-16
Q4-18
Q4-19
Q4-20
Q4-21
300
Q4-21
Primehyror
Stockholm
Göteborg
Jönköping
Örebro
Skåne
3,0
4,0
6,0
7,
0
%
Q4-1
3
Q4-1
4
Q4-15
Q4-23
5,0
Q4-16
Q4-17
Q4-1
8
Q4-19
Q4-22
Q4-21
Q4-20
Direktavkastningskrav primelogistik
Stockholm
Göteborg
Jönköping
Skåne
Q1-22 Q2-22 Q3-22 Q4-23Q4-22 Q1-23 Q2-23 Q3-23
0
10
15
20
%
5
Vakansgrad inklusive projekt
Göteborg/Borås
Jönköping
Malmö/Helsingborg
Stockholm Norr
Stockholm Syd
Stockholm
31FastighetsmarknadenÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Även växter och djur bever
fungerande logistik
Logistea har en uttalad ambition att verka för ett hållbart samhälle och att
värna om miljön, i linje med FN:s Agenda 2030. Hållbarhet är en integrerad del
av Logisteas affärsstrategi; Vi bidrar genom att skapa hållbara logistiknav med
utvecklingsbara fastigheter och närhet till marknader och slutkunder.
Genom att erbjuda utvecklingsbara fastig-
heter hjälper vi våra hyresgäster att fokusera
på sina verksamheter, medan vi tar hand om
förvaltning och anpassning av fastigheterna.
Vi strävar efter långsiktiga relationer med
våra hyresgäster och vill att de ska kunna
expandera och utveckla sina verksamheter
utan att begränsas av sina lokalers förutsätt-
ningar. Lyhördhet och samarbetsprojekt i
nära dialog ska prägla kundrelationen.
– Logisteas hållbarhetsarbete går stän-
digt framåt, i både större och mindre steg.
I dialogen med vår kund TST väcktes idén
om att anlägga bioytor. Vi såg en bra idé som
med relativt enkla medel ger direkta positiva
effekter, inte bara för djur och växter utan
också för de människor som vistas i miljön
där bioytor blir aktuella, säger Maléne Broman,
Logisteas förvaltningschef, och fortsätter:
– Det här är ett pilotprojekt som vi hopp-
as kommer att få efterföljare. Det är ange-
läget att vi dels inventerar våra befintliga
fastigheter, dels planerar in grönytor vid ny-
byggnation, och att vi tar vårt ansvar för att
värna om den biologiska mångfalden.
Logisteas fastigheter används till lager,
logistik och lätt industri. Oftast är stora ytor
hårdgjorda och utgör onaturliga barriärer för
den omgivande naturen. Insekter och andra
smådjur rör sig ogärna över oskyddade och
okända ytor vilket kan hindra exempelvis
pollinerande bin som behöver kunna röra sig
över mycket stora arealer. Den omgivande
naturen närmast de hårdgjorda ytorna riske-
rar därför att tappa i biologisk mångfald när
djuren tvingas välja andra vägar och även
etablerar sina samhällen en bra bit ifrån.
Att anlägga bioytor innebär att partier av
fastighetens markyta anläggs som grönytor,
med lämpliga växter, buskar och blommor.
1 150 kvm gräsmatta
omvandlas till ängsmark
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Case: Hållbarhet 32
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Att anlägga bioytor innebär att partier av
fastighetens markyta anläggs som grönytor,
med lämpliga växter, buskar och blommor
som lokalt förekommande insekter och andra
djur ”tycker om”. Det kan också vara en bra
idé att låta bli att klippa gräset på befintliga
grönytor. Ytorna möjliggör mellanlandning
och ger skydd på djurens väg i omgivningen.
– På TST Sweden gör vi skyddskläder som
räddar liv, och för oss blev detta ett nytt sätt
att göra just det; att värna om den biologiska
mångfalden och våra livsviktiga pollinatörer
som är en stor del av förutsättningen för
våra ekosystem och matproduktion i världen,
säger Susanna Åkeräng, Marketing and Com-
munications Manager på TST, och fortsätter:
– Under projektets gång har vi tagit aktiv
del i såväl valet av växter till ängsmarken,
som i planeringen av vår uteplats, vilken blir
en avskärmad grön miljö för personalen. Vi
hoppas att Logistea ska ta den här idén vida-
re till fler av sina fastigheter. Förhoppningsvis
kan vår fastighet utgöra ett gott exempel
som kan ge inspiration till andra. I framtiden
kanske välklippta gräsmattor är ett minne
blott, och våra fastigheter i stället omges
med surrande ängsmark, avslutar Susanna.
TST Sweden utvecklar och
till verkar skyddskläder och skydds-
utrustning för extrema arbetsmiljöer.
Företaget erbjuder skyddskläder för
högtrycksrengöring samt kylvästar och
kläder mot värmestrålning och smält
metall. För att säkerställa högsta kvalitet,
säkerhet och funktion samarbetar TST
med användare runt om i världen. TST
omsätter cirka 100 miljoner kronor och
har 16 medarbetare.
Läs mer på www.tst-sweden.com
Gräsmattor är "grön öken" för pollinatörer.
Att anlägga bioytor innebär att partier av
fastighetens markyta anläggs som grönytor,
med lämpliga växter, buskar och blommor.
Susanna Åkeräng, Marketing and Communications Manager, TST
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Case: Hållbarhet 33
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet
Värdeskapande affärsmodell
Fastighetsportfölj
Projekt
Kunder och hyresavtal
Case: Kundrelationer
Fastighetsmarknaden
Case: Hållbarhet
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Finansiering
34FinansieringÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering
Finansiering
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Bakgrund
Logistea förvaltar och utvecklar fastigheter i
en kapitalintensiv bransch där tillgång till ka-
pital är grundläggande. Fastighetsbeståndet
uppgick på balansdagen till 5 386 miljoner
kronor (4 623). Verksamheten finansieras
med en kombination av eget kapital samt
räntebärande och övriga skulder. Per ut-
gången av 2023 finansierades Logistea till
49 procent (39) av det egna kapitalet, till
45 procent (54) av de räntebärande skulder-
na och till 6 procent (7) av övriga skulder.
Räntetäckningsgraden var vid utgången av
året 1,9 gånger (2,2), nettobelåningsgraden
46 procent (55) och de finansiella kostnader-
na inklusive räntekostnader och ränteintäkter
uppgick till 133 miljoner kronor (75). Logisteas
nettoupplåning för 2023 var –132 miljoner
kronor (918) där koncernen tagit upp nya lån
om 378 miljoner kronor (1 079) och amorterat
samt återköpt obligationslån för 510 miljoner
kronor (161), exklusive amortering av säljares
skulder vid förvärv.
Eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick per årsskiftet
till 2 684 miljoner kronor (1 864) och var för-
delat på stamaktier av serie A och serie B
noterade på Nasdaq Stockholm Mid Cap.
Totalt antal utestående aktier uppgick
till 17,1 miljoner stam A-aktier och 200,8
miljoner stam B-aktier, vilket motsvarar ett
eget kapital på 12,3 kronor per aktie (15,4).
Förändringen av det egna kapitalet beror
främst på en stärkt balansräkning till följd av
den fullt garanterade företrädesemissionen
som genomfördes.
Räntebärande skulder
Logisteas räntebärande skulder har under
2023 sjunkit jämfört med tidigare år till följd
av genomförda amorteringar och återköp i
det utestående obligationslånet som förfaller
i oktober 2024. Vid årsskiftet uppgick den
räntebärande skulden, exklusive finansie-
ringskostnader om 5 miljoner kronor (10), till
2 478 miljoner kronor (2 605) och var förde-
lad mellan säkerställda banklån 94 procent
(79), obligationslån 3 procent (19) samt
externa reverser 3 procent (2). Logisteas
Finansieringskällor
Banklån: 94%
Obligation: 3%
Externa reverser: 3%
Lång: 59%
Kort: 41%
Lång- och kortfristiga skulder
0
20
40
60
80
100
2022 2023
Belåningsgrad
långfristiga skulder uppgick på balansdagen
till 1 453 miljoner kronor (2 505) vilket utgör
59 procent (96) av de totala räntebärande
skulderna. De kortfristiga räntebärande skul-
derna uppgick till 1 025 miljoner kronor (100)
vilket motsvarar 41 procent (4) av de totala
räntebärande skulderna. Den genomsnittliga
kapitalbindningen var 1,9 år (2,7) och den ge-
nomsnittliga räntebindningen var 2,8 år (2,1).
Belånings graden uppgick till 46 procent (55)
vid periodens utgång och snitträntan uppgick
till 4,7 procent (4,8).
I enlighet med IFRS har finansierings-
kostnader som uppstått i samband med
upplåningen periodiserats över löptiden för
respektive lån, vilket medfört att de räntebä-
rande skulderna i balansräkningen reducerats
med 5,1 miljoner kronor (10,2). Kostnader som
uppstår vid nyupplåning kan till exempel vara
engångsersättningar till kreditgivare i form av
uppläggningsavgifter och juristarvoden.
Banklån
Traditionella kreditavtal med banker utgör
Logisteas huvudsakliga finansieringskälla.
Banklånen uppgick vid årsskiftet till
2 333 miljoner kronor (2 056), vilket mot-
svarade 94 procent (79) av den totala
räntebärande skulden. De fördelades på
5 (4) olika banker. Som säkerhet för bank-
finansiering lämnar Logistea som regel
pantbrev i fastigheter och/eller aktiepant
i fastighetsägande dotterbolag.
Obligationslån och grön finansiering
Logistea har ett grönt icke-säkerställt
MTN-program med ram om totalt 1 000
miljoner kronor där totalt 500 miljoner
kronor (500) är utestående, varav Logistea
har återköpt totalt 425 miljoner kronor.
Obligations net löper med en rörlig ränta
om 3 månaders Stibor plus 5,15 procent.
I anslutning till obligationsemissionen eta-
blerades ett grönt ramverk som möjliggör för
bolaget att kunna finansiera och refinansiera
gröna och energieffektiva byggnader samt
investeringar i energieffektivisering såsom
solpaneler. Ramverket för grön finansiering
har upprättats i enlighet med Green Bond
Principles, utformat av ICMA (International
Capital Markets Association) samt Green
Loan Principles, utformat av LMA (Loan
Finansiering
Belåningsgrad, %
Mål <60%
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiering 35
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering
Finansiering
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Market Association). En extern granskning av
ramverket har genomförts av en oberoende
tredje part: ISS ESG, som har bedömt att det
gröna ramverket, samt relaterade styrdoku-
ment och rapporteringsstandarder stödjer
FN:s globala mål för hållbar utveckling num-
mer 7 (hållbar energi för alla), 11 (hållbara
städer och samhällen) och 13 (bekämpa
klimatförändringar). Logisteas gröna tillgång-
ar uppgår på balansdagen till cirka 1 250
miljoner kronor (465), där bland annat bo-
lagets nybyggnation i Vaggeryd, Borås och
Timrå samt även vissa energibesparande
åtgärder ingår.
Covenanter och riskhantering
Logisteas finansiella risktagande och ställ-
ning kan utläsas med hjälp av bland annat
nyckeltalen belåningsgrad, räntetäcknings-
grad och soliditet. I kreditavtal mot bank
och obligationsinnehavare finns fastställda
krav i form av finansiella åtaganden, så kall-
lade covenanter, för just dessa nyckeltal.
Gränsvärdena, åtagandena och definitio-
nerna av covenanterna skiljer sig oftast åt
mellan respektive bank och låneavtal. Att
covenanterna inte brutits kontrolleras och
rapporteras på kvartalsbasis. Vid årsskiftet
2023 uppfyller koncernen samtliga covenant-
krav i respektive låneavtal, både för bank och
obligation. Mer information om covenanter
och villkor finns i Not 18. Mer information om
bolagets finansiella mål återfinns i förvalt-
ningsberättelsen på sidan 56.
Kapitalbindning
Samlade kapitalbindningsförfall under 2024,
uppgår till totalt 1 025 miljoner kronor (100)
vilket motsvarar 41 procent (4) av de ränte-
bärande skulderna. För att minska finansi-
erings- och refinansieringsrisken strävar
Logistea efter att ha en spridd förfallstruktur
där en begränsad andel förfaller inom en
rullande 12-månadersperiod. I mars 2024
omförhandlade Logistea ett större ramavtal
med en seniorbank vilket sänkte andelen kort
räntebärande skuld till 4 procent. För att yt-
terligare minska finansierings- och refinansie-
ringsrisken samarbetar Logistea med flertalet
banker och finansieringskällor med syfte att
bredda skuldportföljen och sprida möjlig-
heterna mellan olika finansieringskällor.
SEK
–1,0
0,0
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
2021 2022 2023
Svenska marknadsräntor Kapital- och räntebindning
Räntebindning
Räntebindningen är en viktig faktor i att ta
hänsyn till avseende ränteriskhanteringen,
där en kort räntebindningstid vanligtvis inne-
bär en lägre genomsnittlig ränta på kort sikt
men med en stigande ränterisk. Under året
har såväl långa som korta räntor fortsatt
stiga både globalt och i Sverige. Logisteas
finanspolicy ger mandat att säkra räntan
med hjälp av bland annat ränteswappar,
räntetak eller kombinationer av dessa, för att
så vis skapa en förutsägbarhet i räntekostna-
derna. Vid årets utgång var 84 procent (45)
av den räntebärande skulden räntesäkrad
genom någon form av räntederivat.
Vid årets slut hade Logistea en räntebind-
ning om 2,8 år (2,1).
Ränteriskhantering
Under året har Logistea fortsatt att ränte-
säkra delar av skuldportföljen med hjälp av
räntederivat. Vid utgången av 2023 uppgick
det samlade nominella värdet av Logisteas
räntederivat till 2 081 miljoner kronor (1 168),
motsvarande 84 procent (45) av den tota-
la räntebärande skulden. Marknadsvärdet
för derivatportföljen var på balansdagen
–11 miljoner kronor (10). Förändringen av
marknadsvärdet för helåret uppgick till –36
miljoner kronor (8) och förklaras av stigande
marknadsräntor. Den typ av derivat Logistea
innehar består av så kallade performance
swappar, förlängningsbara swappar, ränte-
swappar och räntetak, tecknade med totalt
två motparter, Swedbank och Nordea.
Performance swap är en kombination av
en ränteswap samt ett räntetak där Logistea
köpt en ränteswap samt ställt ut ett räntetak.
Bolaget innehar performance-swappar till
ett nominellt belopp om totalt 900 miljoner
kronor, varav 100 miljoner kronor med en
barriärnivå om 4,25 procent och 800 miljoner
kronor med en barriärnivå om 4,50 procent.
Den genomsnittliga snitträntan, den fasta
räntan, för performance-swapparna uppgår
till 2,4 procent vilken betalas så länge den
rörliga räntan (Stibor 3 månader) ligger under
respektive barriärnivå.
Förlängningsbar ränteswap är en kombi-
nation av en sedvanlig ränteswap, se nedan
stycke om Ränteswap, samt en swaption där
Logistea köpt en ränteswap samt sålt eller
Kapitalbindning Räntebindning
Bindningstid
Banklån,
mkr
Obligationslån,
mkr
Övriga räntebärande
skulder, mkr
Total nominell
skuld, mkr
Andel,
%
Nominell
volym, mkr
Andel,
%
Genomsnittlig
räntebindning, år
0–1 år 895 75 25 995 40 453 18 0,1
1–2 år 1 192 - 50 1 242 50 480 19 0,3
2–3 år - - - - - 362 15 0,4
3–4 år 204 - - 204 8 538 22 0,8
>4 år 42 - - 42 2 650 26 1,2
Totalt 2 333 75 75 2 483 100 2 483 100 2,8
Styrränta
STIBOR 3M
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiering 36
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering
Finansiering
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
ställt ut en swaption. Motparten, banken, har
således vid löptidens slut möjligheten (inte
rätten) att förlänga ränteswapen med ett
förutbestämt antal år. Motparten kan tänkas
förlänga ränteswapen om marknadsräntan
understiger den fasta räntan till vilken ränte-
swappen tecknats.
Ränteswap är ett avtal där två parter by-
ter ränteflöden under en bestämd tidsperiod.
Då Logisteas skuldportfölj består av skuld
med rörlig ränta, en fast marginal och en rör-
lig komponent i form av 3 månaders Stibor,
kan man med hjälp av en ränteswap erhålla
den rörliga komponenten i utbyte mot att
betala en fast marginal för derivatet och på
så vis låsa räntan.
Räntetak innebär att ett tak sätts för den
rörliga räntan i form av en i förväg bestämd
räntenivå (strike). Går den rörliga räntan över
strike erhåller Logistea ränta över strike.
Utestående derivat 2023-12-31
Derivat Nominellt belopp, mkr Strike Ränta Löptid, år
Ränteswap 100 - 2,00% 0,9
Räntetak 20 1,50% - 1,2
Förlängningsbar swap 100 - 2,60% 1,4
Förlängningsbar swap 100 - 2,60% 1,4
Ränteswap 10 - 2,30% 1,4
Ränteswap 200 - 2,90% 1,5
Ränteswap 112 - 2,80% 2,1
Ränteswap 50 - 2,40% 2,4
Performance swap 200 4,50% 2,70% 2,9
Ränteswap 39 - 2,00% 3,2
Ränteswap 50 - 2,40% 3,4
Performance swap 250 4,50% 2,40% 3,9
Ränteswap 200 - 2,70% 3,9
Performance swap 250 4,50% 2,20% 4,1
Ränteswap 200 - 2,60% 4,9
Performance swap 100 4,30% 2,20% 5
Performance swap 100 4,50% 2,30% 5,1
2 081 - 2,50% 3,2
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiering 37
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering
Finansiering
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Bolagsstyrning
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
38BolagsstyrningÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Bolagsstyrningen i Logistea utgår från svensk lagstiftning, Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”) och allmänt vedertagen god sed på värdepappersmarknaden samt interna
regler och riktlinjer. Logistea har under 2023 tillämpat Koden utan några avvikelser.
Denna bolagsstyrningsrapport beskriver styrningen av Logistea under 2023.
Logisteas bolagsstyrning syftar till ett långsiktigt värdeska-
pande för aktieägare och övriga intressenter genom en sund
företagskultur och kvalitativa underlag för affärsbeslut samt
att säkerställa att Logistea bedriver sin verksamhet hållbart,
ansvarsfullt och så effektivt som möjligt. Styrelsen är ansva-
rig för organisation och förvaltning av bolagets angelägen-
heter. Vd ansvarar för den löpande förvaltningen av bolaget
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar. Vidare samman-
ställer vd, i dialog med styrelsens ordförande, dagordning för
styrelsemötena och ansvarar i övrigt för att ta fram informa-
tions- och beslutsunderlag till styrelsen.
Aktier och aktieägare
Logisteas aktie är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap-listan.
Vid årsslutet 2023 hade Logistea 11 692 aktieägare enligt
Euroclear Sweden AB. Av det totala aktiekapitalet ägdes
cirka 93 procent av svenska investerare, varav 17 procent av
svenska privatpersoner och 76 procent av svenska institutio-
nella ägare samt företag. Slättö var den största ägaren med
18,8 procent av aktiekapitalet och 21,5 procent av rösterna.
De tio största aktieägarna representerade 72,7 procent av
aktiekapitalet och 78,1 procent av rösterna i bolaget per den
31 december 2023.
Aktiekapitalet i Logistea består av A-aktier och B-aktier.
Varje A-aktie motsvarar en röst och en B-aktie motsvarar en
tiondels röst. Såväl A-aktier som B-aktier berättigar till lika
stor utdelning. Ägare av A-aktier kan begära konvertering av
sina A-aktier till B-aktier.
Bolagsstyrningsrapport 2023
Valberedning
Revisor
Revisionsutskott
Vd och
koncernledning
Styrelse Ersättningsutskott
Aktieägare genom
bolagssmma
Förslag
Info
Info
Val
Info
Val
Val
Val
Val
l &
strategier
Viktiga externa regelverk
• Svensk aktiebolagslag
Nasdaq Stockholm
regelverk för emittenter
Svensk kod för
bolagsstyrning
Viktiga interna regelverk
• Bolagsordning
• Styrelsens arbetsordning
Uppförandekod, leverantörs-
kod, mångfaldspolicy,
IT-policy, informations-
policy, finanspolicy samt
hållbarhetspolicy
Ramverk för riskhantering,
styrning och kontroll,
ekonomihandbok
samt personalhandbok
Transaktion
Juridik
IR
Finans
Projekt
HR
Ekonomi
Förvaltning
Hållbarhet
Koncerncentrala funktioner
Rapporter &
intern kontroll
Rapporter
& kontroll
Styrningsstruktur
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 39
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Av Logisteas bolagsordning framgår att bolaget även kan
utge stamaktier av serie D och preferensaktier. Per den
31 december 2023 finns dock inga sådana aktier utgivna.
Mer information om Logisteas aktier och större aktieägare
framgår av sidorna 51–53 i årsredovisningen.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Logisteas högsta beslutande organ, vid
vilken aktieägarna utövar sin rösträtt. Av aktiebolagslagen
(2005:551) och Logisteas bolagsordning framgår hur kallelse
till årsstämma och extra bolagsstämma ska ske samt vem
som har rätt att delta och rösta vid stämman.
Logisteas årsstämma hålls i Stockholm under det första
halvåret efter utgången av varje räkenskapsår.
På årsstämman utses styrelse och revisor och beslut
fattas om bland annat vinstutdelning och ansvarsfrihet för
styrelse och verkställande direktör. Beslut vid bolagsstäm-
ma fattas normalt med enkel majoritet, det vill säga med
stöd av mer än hälften av de på stämman angivna rösterna.
I vissa frågor föreskriver dock aktiebolagslagen att förslag
ska godkännas av en större andel av de på stämman före-
trädda aktierna och avgivna rösterna. På bolagsstämman
kan aktieägarna lämna synpunkter på och påverka valet
av styrelseledamöter.
Logistea följer Koden vilket innebär att styrelsen ska ha en
med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad
av mångsidighet och bredd avseende de bolagsstämmo-
valda ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund.
En jämn könsfördelning ska eftersträvas. Majoriteten av
styrelseledamöterna ska vara oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning. Minst två av de oberoende
styrelseledamöter ska även vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 hölls den 5 maj 2023 i Stockholm.
Aktie ägare fick även möjlighet att utöva sin rösträtt genom
poströstning i enlighet med bolagets bolagsordning. Vid års-
stämman 2023 var 15 aktieägare företrädda, representerande
64,54 procent av totala antalet röster i Logistea. Stämman
beslutade att fastställa bolagets resultaträkning och balans-
räkning för 2022, koncernresultat- och koncernbalansräkning
för 2022 samt att disponera bolagets resultat enligt styrelsens
och verkställande direktörens förslag. Styrelseledamöterna
och verkställande direktör beviljades ansvarsfrihet och arvo-
den till styrelse och revisor fastställdes.
Beslut som togs vid årsstämman 2023:
• Ingen utdelning för räkenskapsåret 2022.
• Fastställande av styrelsearvode och arvode till revisor.
• Omval av styrelseledamöterna Patrik Tillman,
Sanja Batljan, Anneli Lindblom och Stefan Hansson,
nyval av Jonas Grandér samt omval av Patrik Tillman
som styrelsens ordförande.
• Omval av Ernst & Young Aktiebolag som bolagets revisor.
• Anta valberedningens förslag till instruktion för utseende
av valberedning.
• Beslut att anta ett långsiktigt incitamentsprogram för
befintliga och kommande ledande befattningshavare,
nyckelpersoner och andra anställda i Logistea (LTIP
2023/2026).
• Bemyndiga styrelsen att emittera aktier motsvarande en
ökning om högst 100 procent av det totala antalet.
• Godkännande av samarbetsavtal med Ra Solar Energy AB.
Protokollen från årsstämman återfinns på www.logistea.se.
Extra bolagsstämma 2023
Den 14 juli 2023 hölls en extra bolagsstämma i Stockholm.
Extra bolagsstämman beslutade att styrelsen ska bestå av
sex ledamöter samt att Erik Dansbo väljs in till ny styrelse-
ledamot för tiden tills slutet av nästa årsstämma.
Protokollen från den extra bolagsstämman återfinns på
www.logistea.se.
Årsstämma 2024
Logisteas årsstämma för 2024 hålls fredagen den 3 maj 2023.
Mer information om årsstämman, inklusive anvisning om hur
anmälan sker, finns tillgänglig på www.logistea.se.
Valberedning
Vid årsstämman i Logistea den 5 maj 2023 antogs instruktion
för valberedningens sammansättning och arbete i bolaget.
Enligt instruktionen, som gäller tills vidare, ska valberedningen
bestå av styrelsens ordförande och tre ledamöter utsedda
av de tre röstmässigt största aktieägarna i bolaget per den
31 augusti 2023. Om någon av de tre röstmässigt största
aktieägarna inte utövar rätten att utse en ledamot i valbe-
redningen övergår rätten att utse sådan ledamot till den till
röstetalet närmast följande största aktieägare som inte redan
har rätt att utse en ledamot av valberedningen. Valbered-
ningens ordförande ska vara den ledamot som representerar
den till röstetalet största aktieägaren, om inte ledamöterna
enas om annat. Sammansättningen av valberedningen of-
fentliggörs senast sex månader före kommande årsstämma.
Avgår ledamot eller sker väsentliga förändringar i ägarbilden
kan valberedningens sammansättning komma att ändras för
att återspegla detta. En sådan förändring offentliggörs då så
snart som möjligt.
Valberedningen har i uppgift att arbeta fram förslag till val
av styrelse och revisor, arvode för dessa, stämmoordförande
samt eventuella erforderliga ändringar till valberedningens
instruktion. För vidare information om gällande instruktion för
valberedningen, se bolagets webbplats.
I sitt arbete har valberedningen tillämpat Kodens regel 4.1
som mångfaldspolicy. Målet med mångfaldspolicyn är att
tillgodose vikten av tillräcklig mångfald i styrelsen när det
gäller kön, ålder och nationalitet samt erfarenheter, yrkes-
bakgrund och affärsområden. Valberedningen har till års-
stämman den 3 maj 2024 föreslagit en styrelse som består av
två kvinnor och fyra män, innebärande att andelen kvinnor
understiger de mål som Kollegiet för svensk bolagsstyrning
satt upp. Urvalet av styrelsekandidater har skett utan diskri-
minering gällande exempelvis ålder, sexuell läggning, kön eller
religiös tillhörighet. Valberedningen anser att den föreslagna
styrelsen med hänsyn till Logisteas verksamhet, utvecklings-
skede och förhållanden i övrigt har en ändamålsenlig sam-
mansättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende
ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. Därmed
anser valberedningen att Kodens krav på mångsidighet och
bredd uppfylls genom förslaget. Ytterligare information finns
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 40
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
i valberedningens motiverade yttrande avseende valbered-
ningens förslag till årsstämman 2024, som publiceras på
bolagets webbplats.
Valberedningens sammansättning presenterades i ett
pressmeddelande den 27 oktober 2023. Valberedningen be-
står av Johan Karlsson (ordförande) utsedd av Slättö, Gabriel
Cronstedt utsedd av Nordika Fastigheter, Malin Robertsson
utsedd av Dragfast och Patrik Tillman som styrelsens ord-
förande. Valberedningens sammansättning representerar
cirka 37,9 procent av det totala antalet aktier i bolaget och
50,2 procent av det totala antalet röster i bolaget.
En rapport om valberedningens arbete lämnades i valbe-
redningens motiverande yttrande som offentliggjordes inför
årsstämman. Ytterligare information om valberedningen och
dess arbete finns på koncernens webbplats, www.logistea.se.
Styrelse
Styrelsen är bolagets högsta förvaltningsorgan vars
uppgifter regleras i aktiebolagslagen, bolagsordningen och
Koden. Styrelsen har således det övergripande ansvaret för
Logisteas strategi, organisation och förvaltning. Därtill ska
styrelsen följa den ekonomiska utvecklingen och utvecklingen
inom hållbarhet, säkerställa kvaliteten på den ekonomiska
rapporteringen och internkontrollen samt utvärdera verksam-
heten mot av styrelsen fastställda mål och riktlinjer. Vidare
beslutar styrelsen om betydande investeringar, kapitalstruk-
tur och väsentliga förändringar i koncernens organisation.
Arbetet utgår från en av styrelsen årligen fastställd
arbetsordning, som reglerar arbets- och ansvarsfördelning-
en mellan styrelsens ledamöter och vd. Styrelsen fastställer
även delegationsordning och instruktioner för ekonomisk
rapportering, vd och styrelsens utskott, samt beslutar om
ett antal övergripande policyer för bolagets verksamhet så-
som insider- och informationspolicy, finanspolicy, IT-policy,
hållbarhetspolicy och policy för närståendetransaktioner.
Alla dessa interna styrdokument ses över minst en gång
per år och uppdateras därtill löpande när behov föreligger.
Arbetsordningen för styrelsen omfattar även detaljerade in-
struktioner till vd och andra bolagsfunktioner om vilka frågor
som kräver styrelsens godkännande. Instruktionerna anger
bland annat de högsta belopp som olika beslutsorgan inom
koncernen har rätt att godkänna när det gäller kreditlimiter,
investeringar och andra utgifter.
Logisteas styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av
lägst tre och högst tio ledamöter. Logisteas styrelse består
vid balansdagen av sex ordinarie ledamöter utan suppleanter.
Vd ingår inte i styrelsen. Totalt årsarvode följer av årsstäm-
mans beslut. Styrelsearvodet kostnadsförs kvartalsvis och
utbetalas årligen innan varje ordinarie årsstämma.
Nya styrelseledamöter får en introduktion av bolaget och
dess verksamhet samt genomgår vid behov börsens utbild-
ning för styrelseledamöter i börsbolag. Därefter erhåller sty-
relsen kontinuerlig information om bland annat regeländringar
och sådana frågor som rör verksamheten och styrelsens
ansvar i ett noterat bolag. Styrelsen arbetar kontinuerligt med
att uppdatera sin kollektiva kunskap inom hållbar utveckling
och ESG-området. För beslut i styrelsen gäller aktiebolags-
lagens regler, innebärande att såväl mer än hälften av
närvarande ledamöter som mer än en tredjedel av totala
antalet ledamöter måste rösta för beslut. Vid lika röstetal har
ord förande utslagsröst.
För information om styrelseledamöterna samt uppgifter
om styrelseledamöternas oberoende i förhållande till större
ägare och bolaget/bolagsledningen, se sidorna 46–47.
Information om bolagets största aktieägare finns på sidan 52.
Information om styrelseledamöter uppdateras även regel-
bundet på bolagets webbplats, www.logistea.se.
Styrelsens arbete under 2023
Utöver det konstituerande styrelsemötet, som hålls i
anslutning till årsstämman, sammanträder styrelsen minst
åtta gånger per år (ordinarie styrelsemöten). Sammanträdes-
tider och huvudsakliga fasta frågor att behandla på de
ordinarie mötena följer en fast angiven mötesplan i styrelsens
arbetsordning, se beskrivning ovan på sidan 40. Ordinarie
styrelsemöte varar normalt en halv dag för att ge tid för
presentationer och diskussioner. Logisteas bolagsjurist är
styrelsens sekreterare. På dagordningen inför varje ordinarie
styrelsemöte fanns ett antal stående punkter: Vd:s redo-
görelse för koncernens resultat och finansiella ställning och
prognos kommande 12 månader, förvaltningsfrågor/ uthyrning,
finansiering, transaktioner, större investeringar/projekt och
hållbarhet. Ledande befattningshavare presenterar även
strategiska områden ad hoc vid behov.
Styrelsen höll under året 26 sammanträden. Samtliga hölls
i Stockholm eller digitalt. Respektive styrelsemedlems delta-
gande i dessa möten visas i tabellen på sidan 43.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av styrelsearbetet
genom att ett frågeformulär skickas till ledamöterna. Svaren
samlas in och sammanställs av person utanför styrelsen
innan de delas med styrelsen och valberedningen för att
hålla svaren anonyma. Utvärderingen avser arbetsformer och
arbetsklimat liksom huvudinriktningen för styrelsens arbete.
Denna utvärdering fokuserar även på tillgång till och behovet
av särskild kompetens i styrelsen. Styrelsen har jobbat
aktivt med att förbättra sitt arbete utifrån vad som fram-
kommit i genomförda utvärderingar. Utvärderingen diskute-
rades i styrelsen och redovisades av styrelsens ordförande
för valberedningen.
Ersättning till styrelseledamöter
Arvoden och övrig ersättning till styrelseledamöterna, inklu-
sive ordföranden, fastställs av årsstämman. Vid årsstämma
2023 beslutades att styrelsearvode ska utgå med 325 000
kronor till styrelseordförande, 240 000 till styrelsens vice
ordförande (om sådan utses av styrelsen) och med 160 000
kronor till övriga styrelseledamöter. För ordföranden i revi-
sionsutskottet utgår 60 000 kronor och ytterligare 30 000
kronor till envar av övriga ledamöter i utskottet. Inget arvode
utgår för arbete i styrelsens övriga utskott. För ytterligare
information om ersättning till styrelsens ledamöter, se Not 5
Anställda och personalkostnader.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgift är att bistå
styrelsen med förslag, rådgivning och beredning i frågor om
ersättning till och andra anställningsvillkor för bolagets vd
samt ersättningsprinciper för bolagsledningen. Utskottets
uppgifter innefattar vidare att övervaka och utvärdera utfall
av program för rörlig ersättning samt Logisteas efterlevnad
av de av bolagsstämman beslutade riktlinjerna för ersättning.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 41
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Från årsstämman 2023 bestod ersättningsutskottet av sty-
relseledamöterna Patrik Tillman (ordförande), Sanja Batljan
och Jonas Grandér. På det konstituerande styrelsemötet
efter den extra bolagsstämman den 14 juli 2023 avgick Sanja
Batljan som ledamot i ersättningsutskottet och ersättes
av Erik Dansbo. Ersättningsutskottet ska sammanträda
minst två gånger per år och ytterligare möten kan hållas vid
behov. Ersättningsutskottet har under 2023 sammanträtt
vid tre tillfällen, varvid bland annat ersättning till ledande
befattningshavare, utvärdering av incitamentsprogram och
utformningen av ersättningsrapport samt översyn av bola-
gets riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
har behandlats. För uppgifter om närvaro vid dessa möten,
se tabell på sida 43. Patrik Tillman, utskottets ordförande, är
utskottets sekreterare.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska bistå styrelsen i fullgörandet av dess
övervakande roll över revisionsfrågor och att bolagets finan-
siella rapportering upprättas i enlighet med lagar, regler och
policyer. Utskottets huvudsakliga uppgifter framgår av aktie-
bolagslagen. I dessa ingår att överse bolagets finansiella
rapportering, riskhantering avseende den finansiella rappor-
teringen och effektivitet i intern kontroll och styrning, så väl
som att upprätthålla kontakt med och utvärdera den externa
revisorns arbete, kvalifikationer och oberoende. Utskottet
ska även biträda valberedningen vid upprättandet av förslag
Januari Februari Mars April Maj Juni Juli Augusti September Oktober November December
Styrelsemöte
Bokslutskommuniké
Avrapportering från revisionsutskottet
Möte med revisor
rslag till ev. utdelning
Redovisnings- och revisionsfrågor
och revisionsrapport
Riskidentifiering och riskhantering
Styrelsediskussion utan ledningens närvaro
Styrelsemöte
Frågor/förberedelse inför årsstämman
(inkl. ersättningsrapport)
Årsredovisning inkl. bolagsstyrningsrapport
och ersättningsrapport
Avrapportering från ersättningsutskott och
utvärdering incitamentsprogram
Beslut om ev. bonusutfall avseende föregående år
Styrelsediskussion utan ledningens närvaro
Styrelsemöte
Beslut om dersrapport
Avrapportering från revisionsutskottet
Årsstämma
Konstituerande styrelsemöte
Firmatecknare utses
Fastställelse av arbetsordning, instruktioner,
delegationsordning och policyer
Utskottens sammansättning beslutas
Avstämning av bolagsledningens andra
uppdrag och ev. intressekonflikter
Styrelsemöte
Strategidag
Strategi inför kommande 12 månader
Utvärdering afrsplan och finansiella mål
Utvärdering finanspolicy
Omvärldsbevakning
Styrelsediskussion utan ledningens närvaro
Styrelsemöte
Beslut om dersrapport
Avrapportering från revisionsutskottet
Styrelsemöte
Avrapportering hållbarhetsarbetet
Styrelsemöte
Prognos nästa verksamhetsår
Utvärdering styrelse
Utvärdering organisation
Utvärdering vd och ledande befattningshavare
Översyn/utvärdering hållbarhetsfrågor och mål
Styrelsediskussion utan ledningens närvaro
Ersättningsutskottet
Utvärdering bonuspolicy, ersättning etc.
Styrelsemöte
Beslut om dersrapport
Avrapportering revisionsutskottet
Möte med revisor
Intern revision
Redovisnings- och revisionsfrågor
samt revisionsrapport
tesplan för styrelsens arbete under 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 42
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
till bolagsstämmans beslut om val av revisor och arvode till
revisor. Resultatet av utskottets arbete i form av observatio-
ner, rekommendationer och förslag till beslut eller åtgärder
rapporteras fortlöpande till styrelsen.
Från årsstämman 2023 bestod revisionsutskottet av Sanja
Batljan (ordförande), Anneli Lindblom och Stefan Hansson.
På det konstituerande styrelsemötet efter den extra bolags-
stämman den 14 juli 2023 avgick Sanja Batljan som ledamot
i revisionsutskottet och ersattes av Erik Dansbo. Anneli
Lindblom valdes då till utskottet ordförande.
Revisionsutskottet ska sammanträda minst fyra gånger
per år. Revisionsutskottet har under 2023 sammanträtt vid
fyra tillfällen varvid bland annat bolagets interna styrning och
kontroll, kvartalsbokslut och delårsrapportering har behand-
lats. För uppgifter om närvaro vid dessa möten, se tabell på
denna sida 43. Den externa revisorn rapporterar till utskottet
vid minst ett ordinarie möte. Koncernens CFO har deltagit
i samtliga sammanträden under året. Koncernens CFO är
utskottets sekreterare.
Vd och koncernledning
Vd utses av styrelsen och ansvarar för den löpande förvalt-
ningen av bolaget och koncernens verksamhet i enlighet med
styrelsens instruktioner. Arbetsfördelningen mellan styrelsen
och vd framgår av arbetsordningen för styrelsen samt in-
struktionen för den verkställande direktören. Av vd-instruk-
tionen framgår bland annat att vd är ansvarig för bolagets
förvaltning och styrelserapportering, inklusive att styrelsens
ledamöter löpande tillställs den information som behövs för
att följa bolagets och koncernens ställning, resultat, likviditet
och utveckling, samt beredning av frågor som kräver beslut
av styrelsen, exempelvis fastställande av delårsrapport och
årsredovisning, beslut om större förvärv, försäljningar eller
investeringar samt upptagande av större lån. Styrelsen utvär-
derar årligen vd:ns arbete.
Vd har utsett en koncernledning som ansvarar för olika
delar av verksamheten. Logisteas koncernledning består, i
tillägg till vd, för närvarande av vice vd och transaktionschef,
CFO, finans- och affärsutvecklingschef, förvaltningschef
och bolagsjurist. Vd fungerar som koncernledningens ordfö-
rande och fattar beslut i samråd med övrig koncernledning.
Logisteas koncernledning har en gedigen erfarenhet och
kompetens från olika branscher, vilket skapar en god platt-
form för bolagets fortsatta utveckling och tillväxt. Samtliga
i koncernledningen är svenska medborgare. Vid årsredovis-
ningens publicering bestod ledningsgruppen av sex medlem-
mar, varav två kvinnor.
Koncernledningen har under året haft 49 ordinarie möten
samt kontinuerliga avstämningsmöten med hänsyn till speci-
fikandelser och aktiviteter.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman den 6 maj 2022 fastställdes riktlinjer för er-
sättning till ledande befattningshavare i Logistea. Riktlinjerna
fastställdes att gälla tills vidare, dock längst för tiden fram
till slutet av årsstämman 2026. Inga beslut att justera dessa
riktlinjer fattades av bolagsstämman 2023. Ersättningen till
ledande befattningshavare kan bestå av en fast och en rörlig
del samt pensionsförmåner och andra sedvanliga förmåner.
Ersättningen till vd beslutas av styrelsen baserat på rekom-
mendation från ersättningsutskottet. Förändringar i ersätt-
ningarna till övriga medlemmar i koncernledningen beslutas
av ersättningsutskottet, baserat på förslag från vd, och rap-
porteras till styrelsen.
Logistea ska erbjuda ersättningar och andra anställnings-
villkor som möjliggör för bolaget att rekrytera, motivera och
behålla ledande befattningshavare med sådan kompetens
som bolaget behöver för att genomföra sin strategi och
uppnå verksamhetens mål. Marknadsmässighet och konkur-
renskraft ska vara övergripande principer för ersättning till
ledande befattningshavare i Logistea. Den fasta lönen ska
grundas på marknadsmässiga förutsättningar och fastställas
med hänsyn tagen till medarbetarens kvalitativa prestation.
Den fasta lönen omprövas som huvudregel en gång per år.
Den rörliga ersättningen ska bestå av kontant ersättning och
vara kopplade till förutbestämda mätbara kriterier som ska
vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och
Namn Position Invald, år
Oberoende i relation
till bolaget och
bolagsledningen
Oberoende
i relation till
aktieägare
Närvaro, antal
styrelse möten
Närvaro, antal
möten i utskott
Ersättning
2023, tkr
Patrik Tillman Styrelseordförande 2004 Ja Ja 26 (26) 3 (3) Ersättningsutskott 325
Sanja Batljan Ledamot 2021 Ja Ja 23 (26) 3 (4) Revisionsutskott,
1 (3) Ersättningsutskott
180
Anneli Lindblom
1)
Ledamot 2022 Ja Ja 26 (26) 4 (4) Revisionsutskott 210
Stefan Hansson
1)
Ledamot 2022 Ja Ja 26 (26) 2 (4) Revisionsutskott 180
Jonas Grandér
1)
Ledamot 2023 Ja Nej 19 (26) 2 (3) Ersättningsutskott 107
Erik Dansbo
3)
Ledamot 2023 Ja Nej 12 (26) 2 (3) Ersättningsutskott
1 (4) Revisionsutskott
109
Bengt Kjell
2)
Vice ordförande 2021 Ja Ja 7 (26) 80
Johan Mark
2)
Ledamot 2019 Ja Ja 7 (26) 2 (4) Revisionsutskott 63
Caroline Thagesson
2)
Ledamot 2019 Ja Ja 7 (26) 1 (3) Ersättningsutkott 53
1) Invalda som ledamöter i styrelsen på årsstämman i maj 2023
2) Avgick som ledamot i styrelsen på årsstämman i maj 2023
3) Invald som ledamot i styrelsen på extra årsstämma i juli 2023
Styrelsens sammansättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 43
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet. Rörlig ersättning till
respektive ledande befattningshavare ska inte överstiga sex
månadslöner och ska inte vara pensionsgrundande. Ledande
befattningshavare kan erbjudas aktie- och aktiekursrelaterad
ersättning om bolagsstämman beslutar om det. Styrelsen
ska årligen utvärdera huruvida ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram ska föreslås årsstämman eller inte. För
mer information om utestående incitamentsprogram se bola-
gets webbplats. För en närmare beskrivning hänvisas till Not
5 Anställda och personalkostnader. Riktlinjerna får frångås av
styrelsen, helt eller delvis, om det i enskilda fall finns särskilda
skäl och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose Logisteas
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Om styrelsen gör
avsteg från riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-
havare ska detta redovisas i ersättningsrapporten inför näst-
kommande årsstämma. Storleken på ersättningar som utgått
för 2023 framgår av Not 5. Ersättningsrapporten för 2023
finns publicerad på webbplatsen.
Med ledande befattningshavare avses vd och medlemmar
av koncernledningen. Logisteas ledande befattningshavare
utgörs vid rapportens publicering av: vd, vice vd och trans-
aktionschef, CFO, finans- och affärsutvecklingschef, förvalt-
ningschef samt bolagsjurist, totalt sex personer.
Revisor
Revisorn utses av aktieägarna på årsstämman. Revisorn är
en oberoende granskare av bolagets räkenskaper och ska
avgöra om dessa i allt väsentligt är korrekta och fullständiga
samt ger en rättvisande bild av bolaget och dess finansiella
ställning och resultat. Revisorn ska också granska styrelsens
och vd:s förvaltning samt översiktligt granska bolagets håll-
barhetsredovisning. Revisorn rapporterar till årsstämman.
Vid årsstämman den 5 maj 2023 omvaldes Ernst & Young
Aktiebolag till revisionsbolag för tiden fram till årsstämman
2024. Huvudansvarig revisor är Gabriel Novella. Revisorerna
har deltagit vid två styrelsemöten under 2023 för att redogö-
ra för Ernst & Young Aktiebolags revisionsprocess i Logistea
och för att ge styrelsens ledamöter möjlighet att ställa frågor.
Därutöver har revisorerna deltagit vid två möten med revi-
sionsutskottet. Revisionsutskottet utvärderar revisorn årligen
för att försäkra sig om att revisorns saklighet och oberoende
inte kan ifrågasättas. Revisorn bekräftar årligen sitt oberoen-
de i revisionsberättelsen.
Den externa revisionen utförs enligt god revisionssed.
Revisorerna har lämnat såväl muntliga som skriftliga rappor-
ter till revisionsutskottet och styrelsen gällande såväl revi-
sionsuppdraget som granskningen av den interna kontrollen.
Revisionen sker i enlighet med aktiebolagslagen, International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
För mer information om arvoden till revisorer samt utförda
uppdrag i koncernen, se Not 4 Arvode och kostnadsersätt-
ning till revisorer.
Modell för intern kontroll och styrning
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och
Koden för den interna kontrollen. Interna kontroller avser att
säkerställa att de beslut, mål och strategier utifrån de lagar
och regler som finns efterlevs samt att risken för oförutseba-
ra avvikelser och fel i rapporteringen minskas. Under 2023 har
arbetet med att förbättra bolagets interna kontroller fortsatt.
Den interna kontrollen inom Logistea utgår ifrån fem olika
delar: kontrollmiljö, riskbemning, kontrollaktiviteter, infor-
mation och kommunikation samt uppföljning och förbättring.
Nedan beskrivs hur den interna kontrollen över den finansiella
rapporteringen är organiserad.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen. En viktig del av kontrollmiljön
är att beslutsvägar, befogenheter och ansvar är tydligt
definierade och kommunicerade mellan olika nivåer i organi-
sationen samt att styrande dokument i form av interna poli-
cyer, handböcker, riktlinjer och manualer finns. Beslutsvägar,
befogenheter och ansvar har dokumenterats och kommunic-
erats i styrande dokument såsom styrelsens arbetsordning,
vd-instruktion, beslutsordning, ramverk för riskhantering och
intern kontroll, finanspolicy, informations- och insiderpolicy,
hållbarhetspolicy, leverantörskod m.fl. Alla aktuella dokument
uppdateras regelbundet vid ändring av bland annat lagstift-
ning, redovisningsstandarder eller noteringskrav.
Samtliga medarbetare är skyldiga att följa kontrollmiljöns
interna och externa ramverk. Syftet med dessa policyer är att
skapa grunden för en god intern kontroll samt att uppnå och
upprätthålla en hög etisk standard i koncernen.
Vidare har styrelsen säkerställt att organisationsstruk-
turen ger tydliga roller, ansvar och processer som gynnar
en effektiv hantering av verksamhetens risker och möjlig-
r måluppfyllelse.
Som en del i ansvarsstrukturen ingår att styrelsen utvär-
derar verksamhetens prestationer och resultat genom ett
ändamålsenligt rapportpaket innehållande utfall, prognoser,
affärsplan, uppföljning av risker och analyser av viktiga
nyckeltal. Som ett led i att stärka den interna kontrollen har
Logistea valt att samla styrdokumenten i en ekonomihand-
bok. Ekonomihandboken ger en överskådlig bild av befintliga
policyer, regelverk och rutiner som påverkar innehållet och
kvaliteten i den finansiella rapporteringen och uppdateras
löpande utifrån förändringar i Logisteas verksamhet och
förändringar av bland annat interna policyer, lagstiftning,
redovisningsstandarder eller noteringskrav.
Riskbedömning
Logistea arbetar kontinuerligt och aktivt med att kartlägga,
bedöma och hantera de risker som bolaget utsätts för.
Riskhantering är en integrerad del av beslutsfattande på alla
nivåer inom Logistea och ingår som en naturlig del i bolagets
affärsprocesser och anpassas löpande till förändringar i
bolagets verksamhet och omvärld. Logistea har identifierat
ett antal huvudprocesser för riskhantering och varje process
har en processägare som ansvarar för att säkerställa god
effektivitet som god intern styrning och kontroll inom ramen
för processen. Ett minimikrav är att de kontrollaktiviteter
som genomförs ska omfatta de nyckelrisker som identifierats
inom koncernen. Respektive processägare rapporterar iden-
tifierade brister och åtgärder till CFO, som leder och samord-
nar det löpande arbetet med intern kontroll och riskhantering
samt rapporterar status till bolagets koncernledning.
En bedömning av risken för fel i den finansiella rappor-
teringen sker årligen för varje rad i resultaträkningen och
rapporten över finansiell ställning. Poster som sammantaget
är väsentliga och har förhöjd risk för fel, så kallade kritiska
poster, identifieras och illustreras i en riskkarta. För identi-
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 44
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
fierade kritiska poster genomlyses särskilt processerna och
tillhörande interna kontroller i syfte att minimera risken. Som
ett resultat av den årliga genomgången fattar styrelsen beslut
om vilka risker som är väsentliga att beakta för att säkerställa
en god intern kontroll inom den finansiella rapporteringen.
Kontrollaktiviteter
De väsentligaste riskerna hanteras genom kontrollaktiviteter
som fastställs i bolagets styrdokument. Syftet med kontroll-
aktiviteterna, som sker på flera olika nivåer inom organisationen,
är att upptäcka, förebygga och hantera risker inom organi-
sation och verksamhet, samt upptäcka, förebygga och rätta
till felaktigheter och avvikelser i rapporteringen. Kontrollakti-
viteterna omfattar bland annat avstämningar av projektverk-
samheten, beslutsgrindar för projektutvecklingen, attest- och
godkännanderutiner, verifieringar, bank- och kontoavstäm-
ningar, analytisk uppföljning av resultat och balansposter på
koncernnivå och automatiska kontroller inbyggda i IT-system
samt kontroller i den underliggande IT-miljön.
Hantering och rapportering granskas av bolagets revisor
och rapporteras till revisionsutskottet och styrelsen.
Information och kommunikation
Logistea har byggt upp en organisation, rutiner och system
för information och kommunikation som syftar till att förse
marknaden med relevant, tillförlitlig, korrekt och aktuell in-
formation om koncernens utveckling och finansiella ställning
samt att säkerställa att den finansiella rapporteringen blir
korrekt och effektiv. För den externa informationsgivningen
finns en av styrelsen fastställd kommunikations- och insider-
policy, som har utformats i syfte att säkerställa att bolaget
lever upp till kraven på att i rätt tid offentliggöra korrekt och
fullständig information till marknaden och för att säkerställa
en god och professionell informationsgivning.
Intern kommunikation sker via ledningsgruppsmöten på
koncernnivå, samt via linjeorganisationen. Att informera och
kommunicera om risker och kontroller inom koncernen bidrar
till att säkerställa att välgrundade affärsbeslut fattas. Den in-
terna kommunikationen syftar även till att varje medarbetare
ska förstå Logisteas värderingar och affärsverksamhet.
Interna styrdokument klargör vem som ansvarar för vad
och den dagliga interaktionen mellan berörda personer gör
att relevant information och kommunikation når samtliga
berörda parter. Koncernledningen arbetar dagligen inom den
operativa verksamheten och är därmed ständigt uppdaterade
på utvecklingen inom samtliga delar av bolagets verksamhet.
Styrelsen erhåller regelbundet finansiella rapporter avseende
koncernens ställning och resultatutveckling. Därtill erhåller
styrelsen årligen en rapport från koncernledningen över
konsoliderade risker för koncernen med en tillhörande åt-
gärdsplan, vilken i sin tur följs upp av styrelsen och koncern-
ledningen sinsemellan en gång per år. Uppdaterade policyer
och ekonomihandboken tillhandahålls organisationen löpande
utifrån förändringar i sådan dokumentation.
Uppföljning/förbättring
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som kon-
cernledningen lämnar. Koncernens finansiella ställning och
investeringar samt den löpande verksamheten diskuteras
normalt vid varje styrelsemöte och koncernledningsmöte.
Styrelsen ansvarar även för uppföljning av intern kontroll och
styrning. Detta arbete innefattar bland annat att säkerställa
att åtgärder vidtas för att hantera eventuella brister, liksom
uppföljning av förslag på åtgärder som uppmärksammats i
samband med den externa revisionen.
Bolaget ska löpande genomföra utvärderingar för att för-
säkra sig om att intern styrning och kontroll fungerar effektivt
samt identifiera graden av måluppfyllelse av genomförda
förändringar. Brister i styrning, kontroll och riskhantering ska
kommuniceras till berörda processägare som ansvarar för
att vidta korrigerande åtgärder samt till ledning och styrelse i
den mån det är lämpligt.
Finansiell uppföljning sker kvartalsvis på koncernnivå. Upp-
följning sker mot budget, föregående år och senaste prognos.
Resultatet analyseras av ekonomiavdelningen, avvikelseana-
lyser upprättas och eventuella åtgärder vidtas. CFO rappor-
terar till vd som lämnar finansiella rapporter för koncernen
till styrelsen kvartalsvis. Revisionsutskottet tar löpande del
av ledningens finansiella rapportering och revisorernas utlå-
tande och följer upp de brister och förslag till åtgärder som
framkommit. Styrelsen utvärderar kontinuerligt den informa-
tion som vd lämnar. Styrelsen utvärderar löpande vd:ns och
ledningsgruppens arbete och genomför i slutet av varje år en
större utvärdering av vd:ns och ledningsgruppens arbete där
ingen från bolagsledningen deltagit.
Visselblåsarfunktion
Logisteas visselblåsarfunktion nås via bolagets webbplats.
Visselblåsartjänsten är ett varningssystem som ger både
medarbetare och externa intressenter möjlighet att anonymt
rapportera eventuella avvikelser från Logisteas affärsetiska
riktlinjer. Tjänsten administreras av extern part för att säker-
ställa anonymitet och professionalism.
Internrevision
Styrelsen har gjort bemningen att Logistea, utöver befintli-
ga processer och funktioner för intern kontroll, inte har behov
av att ha en separat funktion för internrevision. Uppföljning
utförs av styrelse samt koncernledning och kontrollnivån
bedöms för närvarande uppfylla koncernens behov. En årlig
bedömning görs huruvida en internrevisionsfunktion anses
nödvändig för att bibehålla god kontroll inom Logistea.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Bolagsstyrningsrapport 45
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Född: 1965
Utbildning:
Civilekonom, Stockholms
universitet. Diplomerad
finansanalytiker, IFL Sigtuna.
Övriga uppdrag:
Styrelseordförande i PFG
Group och Kanholms-
fjärdens Marina Holding.
Styrelseledamot Kloster
Invest, Stocksund Finan-
cial Services, M2 Asset
Management samt vd och
styrelseledamot i Lenner &
Partners Corporate Finance.
Styrelsesuppleant Aktie-
bolaget Kunzit samt Lenner
Corporate Finance Holding.
Född: 1967
Utbildning:
Civilekonom, Mostars
universitet, Bosnien-
Hercegovina/Stockholms
universitet samt Executive
Master of Finance, Mgruppen
(Svenska management-
gruppen AB)
Övriga uppdrag:
Styrelse ordförande Svenska
da Korset Nynäshamns-
kretsen samt styrelse-
ledamot i Kameo och i
Sveafastigheter.
Född: 1980
Utbildning:
Civilekonom från Handels-
högskolan, Stockholm.
Övriga uppdrag:
Investeringschef och
partner Slättö Förvaltning,
styrelseledamot i bolag
inom samma sfär.
Tidigare uppdrag:
Partner Cushman &
Wakefield Sverige och
Catella Corporate Finance
samt investeringsanalytiker
på Areim.
Tidigare uppdrag:
Styrelseledamot
Recence Fastighets AB.
Finans analytiker Alfred Berg
Fondkommission.
Eget och närståendes
innehav:
78 966 A-aktier och
6 145 967 B-aktier.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen samt till
bolagets större aktieägare.
Tidigare uppdrag:
Vd Tegeltraven Holding,
Vd Nynäshamnsbostäder,
medlem av SABO:s vd-råd,
CFO och administrativ chef
Nynäshamnsbostäder samt
controller Lunds Energi
(numera Kraftringen Energi).
Eget och närståendes
innehav:
4 072 A-aktier och
12 010 B-aktier.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen samt till
bolagets större aktieägare.
Eget och närståendes
innehav:
Erik Dansbo äger inte gra
aktier i Logistea men är
partner och investerings-
chef i Slättö Förvaltning
som genom två av dess
fonder äger totalt 4 346 862
A-aktier och 36 597 431
B-aktier i Logistea.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen men inte till
bolagets större aktieägare.
Patrik Tillman
Styrelseordförande sedan 2013 (styrelseledamot sedan 2004).
Ordförande för ersättningsutskottet.
Sanja Batljan
Styrelseledamot sedan 2021.
Erik Dansbo
Styrelseledamot sedan 2023. Ledamot revisionsutskottet
samt ledamot ersättningsutskottet.
Styrelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Styrelse och revisorer 46
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Född: 1967
Utbildning:
Civilekonom från Handels-
högskolan, Stockholm.
Övriga uppdrag:
Vd Nordika Fastigheter
(inklusive styrelseledamot i
bolag inom samma sfär).
Tidigare uppdrag:
Styrelseledamot Amasten
Fastighets AB, grundare
och styrelseordförande
Midnattssolen Fastigheter
AB. Tidigare Nordenchef
Lehman Brothers Real
Estate Fund, Nordenchef
Doughty Hanson Real Estate
Fund samt transaktions-
ansvarig GE Capital Real
Estate Stockholm.
Född: 1973
Utbildning:
Studier i företagsekonomi
vid Handelshögskolan i
Göteborg och IHM Business
School, Göteborg.
Övriga uppdrag:
Styrelseledamot i Hansson-
Gruppen Invest, styrelse-
ledamot i Holding AB
Knut Hansson.
Tidigare uppdrag:
Styrelseledamot i Kollberg
Född: 1967
Utbildning:
Civilekonom från Frans
Schartaus Handelsinstitut
Stockholm.
Övriga uppdrag:
CFO Pandox, styrelseledamot
Haypp Group, styrelseleda-
mot Avtalat.se.
Tidigare uppdrag:
Styrelseledamot och ord-
förande i revisionsutskottet
Amasten Fastighets AB,
Eget och närståendes
innehav:
Jonas Grandér äger inte
några aktier i Logistea men
är vd för Nordika Fastigheter
som genom dotterbolag
äger 2 183 464 A-aktier och
25 440 568 B-aktier.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen men inte till
bolagets större aktieägare.
& Hansson Förvaltnings AB,
styrelseledamot i Studor
Projekt utveckling,
styrelse medlem Frölunda
Hockey Club.
Eget och närståendes
innehav:
935 261 A-aktier och
8 669 741 B-aktier.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen samt till
bolagets större aktieägare
Styrelseledamot och ord-
förande i revisionsutskottet
Hemfosa samt CFO för flera
noterade bolag.
Eget och närståendes
innehav:
1 055 A-aktier och
13 550 B-aktier.
Oberoende till bolaget och
bolagsledningen samt till
bolagets större aktieägare.
Jonas Grandér
Styrelseledamot sedan 2023. Ledamot ersättningsutskottet.
Stefan Hansson
Styrelseledamot sedan 2022. Ledamot revisionsutskottet.
Anneli Lindblom
Styrelseledamot sedan 2022. Ordförande revisions ut skottet.
Styrelse
Revisor
Revisorerna utses av
aktie ägarna på årsstämman.
Revisorerna granskar
bolagets årsredovisning,
koncernredovisning och
räkenskaper samt styrelsens
och vd:s löpande förvaltning.
Årsstämman 2022 beslutade
att välja Ernst & Young Aktie-
bolag som bolagets revisor
för tiden intill slutet av nästa
årsstämma.
Huvudansvarig revisor är
Gabriel Novella. Den externa
revisionen utförs enligt god
revisionssed. Revisorerna har
lämnat såväl muntliga som
skriftliga rapporter till revi-
sionsutskottet och styrelsen
gällande såväl revisionsupp-
draget som granskningen av
den interna kontrollen.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Styrelse och revisorer 47
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Född: 1976
Utbildning:
Civilingenjör, KTH Kungliga
Tekniska Högskolan,
Stockholm.
Bakgrund:
Partner och ansvarig för
Savills svenska transak-
tionsrådgivning, dessför-
innan motsvarande roll vid
Cushman & Wakefield samt
partner hos Catella Corpo-
rate Finance.
Född: 1972
Utbildning:
Civilingenjör, KTH Kungliga
Tekniska Högskolan,
Stockholm.
Bakgrund:
Partner och vice vd för
Savills Sverige, partner
och vd för Cushman &
Wakefield Sverige, vd Catella
Corporate Finance.
Född: 1971
Utbildning:
Fastighetsförvaltning,
fastighetsvärdering och
bolags analys, KTH Kungliga
Tekniska Högskolan m.fl.,
Stockholm.
Bakgrund:
Förvaltningschef Galjaden
Fastigheter AB, fastighets-
chef samt förvaltare Svea-
Real, Property Manager GE
Real Estate samt förvaltare
Kungsleden.
Eget och närståendes
innehav:
255 000 B-aktier. 1 045 000
teckningsoptioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2021/2025). 242 934
tecknings optioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2023/2026).
Eget och närståendes
innehav:
162 000 B-aktier. 1 045 000
teckningsoptioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2021/2025). 242 934
tecknings optioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2023/2026).
Eget och närståendes
innehav:
240 A-aktier och 2 400
B-aktier. 200 000 teck-
ningsoptioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2021/2025). 160 000
teckningsoptioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2023/2026).
Niklas Zuckerman
Vd sedan 2021
Anders Nordvall
Vice vd och transaktionschef sedan 2021
Maléne Broman
Förvaltningschef sedan 2022
Ledande befattningshavare
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Ledande befattningshavare 48
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Född: 1990
Utbildning:
Kandidatexamen före-
tagsekonomi, Stockholms
universitet, Stockholm.
Bakgrund:
CFO Estancia Logistik,
fastighetsutvecklare Nordic
Gatekeeper. Erfarenhet av
transaktioner, fastighets-
ekonomi och ekonomisk
förvaltning av fastighets-
bolag inom lager och
logistik sedan 2014.
Född: 1989
Utbildning:
Civilekonom, Stockholms
universitet och kandidatex-
amen i fastighet och finans
från KTH Kungliga Tekniska
Högskolan, Stockholm.
Bakgrund:
Tidigare arbetat på bland
annat Jernhusen och
Samhällsbyggnadsbolaget.
Specialisering på fastighets-
utveckling och finansiering.
Född: 1989
Utbildning:
Juristexamen, Stockholms
universitet, Stockholm.
Bakgrund:
Tidigare arbetat som
advokat på Advokatfirman
Cederquist.
Eget och närståendes
innehav:
1 658 A-aktier samt 916 592
B-aktier. 480 000 tecknings-
optioner, vilka ger rätt att
förvärva Logistea B-aktier
(incitamentsprogram
2021/2025). 176 680
tecknings optioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B- aktier (incitamentsprogram
2023/2026).
Eget och närståendes
innehav:
750 000 B-aktier. 480 000
teckningsoptioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentspro-
gram 2021/2025). 176 680
tecknings optioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentsprogram
2023/2026).
Eget och närståendes
innehav:
52 500 B-aktier. 55 000 teck-
ningsoptioner, vilka ger rätt
att förvärva Logistea B-aktier
(incitamentsprogram
2021/2025). 176 680
tecknings optioner, vilka ger
rätt att förvärva Logistea
B-aktier (incitamentsprogram
2023/2026).
Philip Löfgren
CFO sedan 2021
Tobias Lövstedt
Finans- och affärsutvecklingschef sedan 2021
Michela Westin
General Counsel sedan 2022
Ledande befattningshavare
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Ledande befattningshavare 49
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Till bolagstämman i Logistea AB, org.nr 556627-6241
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2023 på sidorna 39–49
och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Gabriel Novella
Auktoriserad revisor
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten 50
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Aktiekapital
Logistea har två aktieslag, stamaktier av serie A och B. Varje
A-aktie berättigar till en röst och varje B-aktie till en tiondels
röst. Varje röstberättigad får vid bolagsstämma rösta för fulla
antalet av denne ägda och företrädda aktier.
Aktiekapitalet uppgick vid årsskiftet till 108 957 986 kronor
och fördelas på totalt 217 915 975 aktier (121 054 057). Av
dessa aktier är 17 087 861 aktier av stam A och 200 828 114
aktier av stam B. Kvotvärdet per stamaktie är 0,5 kronor.
Under räkenskapsåret 2023 har det emitterats totalt 96 861 918
aktier (24 764 885) varav 69 735 039 aktier genom en företrä-
desemission under det tredje kvartalet och övriga 27 126 879 i
riktade emissioner i syfte att finansiera fastighetsförvärv.
Börsvärde och omsättning
Betalkursen för stam A-aktien var per den 31 december 2023
12,52 kronor (12,52) och för stam B-aktien var betalkursen
12,50 kronor (11,90). Betalkurserna per den 31 december 2023
motsvarar ett börsvärde om totalt 2,7 miljarder kronor (1,4).
Under räkenskapsåret omsattes i genomsnitt cirka 268 052
(189 562) stamaktier per dag. Totalt omsattes 67,3 miljoner
Logistea-aktier (48,0) till ett värde av 678,9 miljoner kronor
(1 297,7). Lägsta kurs för LOGI A var 7,1 kronor (5 oktober
2023) och högsta kurs var 22,1 kronor (26 januari 2023). Lägsta
kurs för LOGI B var 7,4 kronor (30 augusti 2023) och högsta
kurs var 15,6 kronor (2 februari 2023). Kursuppgången under
2023 uppgick till 5 procent för LOGI B vilket kan jämföras
Betalkurs, kr
Omsättningshastighet
på årsbasis, %
Genomsnittlig handelsvolym
per handelsdag, Mkr
31 dec 2023 31 dec 2022 2023 2022 2023 2022
A-aktier 12,52 12,52 36 133 0,2 2,0
B-aktier 12,50 11,90 44 35 2,5 3,1
med en nedgång på 64 procent under 2022. Under räken-
skapsåret 2023 ökade OMX Stockholm Real Estate Index med
19,6 procent (–43,6).
Aktiebaserade incitamentsprogram
Logistea har två aktiva optionsprogram för anställda och
nyckelpersoner. Det första optionsprogrammet omfattar
4 125 000 teckningsoptioner som ger rätt att teckna cirka
4 692 106 B-aktier under teckningsperioden i december 2025.
Teckningsoptionerna förvärvades av optionsinnehavarna för
ett pris om 2,06 kronor per option. Priset räknades ut genom
Black & Scholes-modellen. Varje teckningsoption ger inne-
havaren rätt till teckning av 1,12 stam B-aktie i bolaget under
tiden från och med den 1 december 2025 till och med den
15 december 2025. Optionerna blir värdefulla när kursen för
stam B-aktien överstiger det så kallade strike-priset, som per
årsskiftet uppgick till 26,1 kronor.
Det andra optionsprogrammet omfattar 1 640 000 teck-
ningsoptioner som ger rätt att teckna cirka 1 815 000 B-aktier
under teckningsperioden i juni 2026. Teckningsoptionerna
förvärvades av optionsinnehavarna för ett pris om 1,15 kronor
per option. Priset räknades ut genom Black & Scholes-model-
len. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt till teckning
av 1,11 stam B-aktie i bolaget under tiden från och med den
1 april 2026 till och med den 10 juni 2026. Optionerna blir vär-
defulla när kursen för stam B-aktien överstiger det så kallade
strike-priset, som per årsskiftet uppgick till 14,0 kronor.
Logisteas aktie
Logistea arbetar för att ge aktieägarna en långsiktigt god totalavkastning på sin investering.
Logisteas aktie är sedan juni 2010 noterad på Nasdaq Stockholm och sedan 2022 på Mid Cap.
Bolagets börsrde uppgick per den 31 december 2023 till 2,7 miljarder kronor.
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
Antal tusen SEK
0
5
10
15
20
25
30
A-aktiens kursutveckling 2023
Omsatt antal aktier 1 000-tal per månad
Logistea A
Carnegie Real Estate Index Indexerad
B-aktiens kursutveckling 2023
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
0
5
10
15
20
25
30
Antal tusen SEK
Omsatt antal aktier 1 000-tal per månad
Logistea B
Carnegie Real Estate Index Indexerad
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Logisteas aktie 51
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Då aktiekursen per balansdagen understeg teckningsoption-
ernas teckningskurser redovisar bolaget inte någon utspäd-
ningseffekt avseende optionerna.
Det maximala antalet stam B-aktier som kan tillkomma vid
fullt tecknande av samtliga teckningsoptioner beräknas upp-
gå till 6 507 106 stycken motsvarande cirka 3,0 procent av det
totala antalet aktier i bolaget och 1,8 procent av det totala
antalet röster i bolaget, vilket motsvarar 3,2 procent av det
totala antalet stam B-aktier i bolaget. Ökningen av aktiekapi-
talet kommer i sådant fall uppgå till högst 3 253 559 kronor.
Företrädesemission 2023
Logistea genomförde under det tredje kvartalet en företrä-
desemission om totalt 436 miljoner kronor i syfte att hantera
kommande skuldförfall i bolagets utestående obligationslån,
finansiera framtida förvärv samt till värdeskapande investe-
ringar i befintligt bestånd. Beslutet fattades med stöd av be-
myndigandet som lämnades vid årsstämman den 5 maj 2023.
Teckningskursen i emissionen fastställdes till 6,25 kronor
per aktie. Befintliga aktieägare tilldelades en teckningsrätt
per ägd aktie per aktieslag. Två teckningsrätter krävdes för
att teckna en ny aktie till den fastställda teckningskursen.
Genom emissionen ökade antalet aktier med 69 735 039 som
medförde att aktiekapitalet ökade med 34,9 miljoner kronor.
Utdelningspolicy
Styrelsens mål är att årligen föreslå årsstämman att beslu-
ta om utdelning motsvarande minst 30 procent av bolagets
vinst. Styrelsen avser att under de närmaste åren prioritera
tillväxt framför utdelning, vilket kan medföra låg eller utebli-
ven utdelning till stamaktieägare.
Styrelsen avser föreslå årsstämman 2024 att ingen utdel-
ning lämnas för räkenskapsåret 2023. Bolaget lämnade ingen
utdelning för räkenskapsåret 2022.
Eget kapital och substansvärde
Eget kapital per stamaktie uppgick vid räkenskapsårets slut
till 12,3 kronor (15,4). Substansvärdet per stamaktie uppgick
vid samma period till 13,2 kronor (16,9). Aktiekursen för stam
A-aktien var vid tidpunkten 102 procent (81) av det egna ka-
pitalet per aktie och 95 procent (74) av substansvärdet per
stam A-aktie. För stam B-aktien var aktiekursen 102 procent
(77) av det egna kapitalet och 96 procent (70) av substans-
värdet per stam B-aktie.
Aktieägande
Antalet aktieägare i Logistea uppgick per den 31 december
2023 till 11 692 (12 964) enligt Euroclear Sweden AB. Logisteas
tio största ägare innehade aktier motsvarande 72,7 procent
Nyckeltal 2023 2022
Förvaltningsresultat per stamaktie, kr 0,6 0,6
Resultat per stamaktie, kr 0,0 2,6
Substansvärde per stamaktie, kr 13,2 16,9
Eget kapital per stamaktie, kr 12,3 15,4
Aktiekurs per stamaktie A, kr 12,5 12,5
Aktiekurs per stamaktie B, kr 12,5 11,9
Nyckeltal per stamaktie Största aktieägare per den 31 december 2023
Tio största aktieägare Logi A Innehav, % Logi B Innehav, % Kapital, % ster, % Avstämt
Slät 4 346 862 25,4 36 597 413 18,2 18,8 21,5 2023-12-31
Nordika 2 183 464 12,8 25 440 568 12,7 12,7 12,7 2023-12-31
Rutger Arnhult med närstående 2 076 583 12,2 23 743 867 11,8 11,8 12,0 2023-12-31
Fjärde AP-fonden - 0,0 16 295 751 8,1 7,5 4,4 2023-12-31
Phoenix Insurance Ltd. - 0,0 11 681 557 5,8 5,4 3,1 2023-12-31
Stefan Hansson med närstående 935 261 5,5 8 669 741 4,3 4,4 4,8 2023-12-31
Karlskoga Industrifastighets AB 40 000 0,2 8 200 000 4,1 3,8 2,3 2023-12-31
Dragfast AB 5 004 087 29,3 2 540 000 1,3 3,5 14,1 2023-12-31
Patrik Tillman med närstående 78 966 0,5 6 145 967 3,1 2,9 1,9 2023-12-31
Carnegie Fonder - 0,0 4 483 925 2,2 2,1 1,2 2023-12-31
Totalt 10 största aktieägare 14 665 223 85,8 143 798 807 71,6 72,7 78,1
Personal 1 898 0,0 2 138 492 1,1 1,0 0,6
Övriga 2 420 740 14,2 54 890 815 27,3 26,3 21,3
Total 17 087 861 100,0 200 828 114 100,0 100 100,0 2023-12-31
(66,5) av kapital och 78,1 procent (71,1) av röster i bolaget.
Utländskt ägande uppgick till cirka 6,7 procent (6,7) per den
31 december 2023.
EPRA
Som ett led i att öka tillgängligheten för
investerare och analytiker i Sverige såväl
utomlands, publicerar Logistea nyckeltal en-
ligt intresseorganisationen EPRA, European
Public Real Estate Association. EPRA sätter
en standard avseende rapporteringen av
nyckeltal för att öka jämförbarheten mellan fastighetsbolags
finansiella rapportering. I Logisteas årsredovisning används
nyckeltalen EPRA EPS – Earnings Per Share, EPRA NAV – Net
Asset Value, EPRA NRV – Net Reinstatement Value, EPRA NTA
– Net Tangible Assets, EPRA NDV – Net Disposal Value, EPRA
LTV – Loan To Value samt EPRA NIY – Net Initial Yield. Mer
information om hur nyckeltalen är uträknade finns på sidorna
108–112.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Logisteas aktie 52
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Aktiekapitalets utvecklingEPRA
År Transaktion Ökning av antal aktier Totalt antal aktier Ökning av aktiekapital, kr Totalt aktiekapital, kr
2002 Bildande 1 000 1 000 - 100 000
2003 Nyemission 110 1 110 11 000 111 000
2005 Split 100:1 109 890 111 000 - 111 000
2005 Nyemission 11 000 122 000 11 000 122 000
2007 Split 41:1 4 880 000 5 002 000 - 122 000
2007 Fondemission 5 002 000 378 200 500 200
2007 Nyemission 750 000 5 752 000 75 000 575 200
2018 Nyemission 2 667 333 8 419 333 266 733 841 933
2019 Nyemission 500 000 8 919 333 50 000 891 933
2019 Nyemission 5 946 222 14 865 555 594 623 1 486 556
2020 Nyemission 22 903 427 37 768 982 2 290 343 3 776 898
2020 Nyemission 17 326 778 55 095 760 1 732 678 5 509 576
2020 Nyemission 16 797 607 71 893 367 1 679 760 7 189 336
2021 Nyemission 3 837 500 75 730 867 383 751 7 573 087
2021 Nyemission 926 735 76 657 602 92 673 7 665 760
2021 Nyemission 2 166 667 78 824 269 216 667 7 882 427
2021 Nyemission 912 330 79 736 599 91 233 7 973 660
2021 Nyemission 1 79 736 600 0 7 973 660
2021 Minskning av aktiekapitalet - 79 736 600 –3 986 830 3 986 830
2021 Fondemission 797 366 000 877 102 600 39 868 300 43 855 130
2021 Nyemission 62 400 000 939 502 600 3 120 000 46 975 130
2021 Omvänd split 1:10 –845 552 340 93 950 260 - 46 975 130
2021 Nyemission 2 338 912 96 289 172 1 169 456 48 144 586
2022 Nyemission 488 569 96 777 741 244 285 48 388 871
2022 Nyemission 362 925 97 140 666 181 463 48 570 333
2022 Företrädesemission 19 428 133 116 568 799 9 714 067 58 284 400
2022 Nyemission 1 285 258 117 854 057 642 629 58 927 029
2022 Nyemission 3 000 000 120 854 057 1 500 000 60 427 029
2022 Nyemission 200 000 121 054 057 100 000 60 527 029
2023 Nyemission 18 416 022 139 470 079 9 208 011 69 735 040
2023 Företrädesemission 69 735 039 209 205 118 34 867 519 104 602 559
2023 Nyemission 1 673 820 210 878 938 836 910 105 439 469
2023 Nyemission 7 037 037 217 915 975 3 518 517 108 957 986
Aktieägarstruktur 31 december 2023
Antal
aktier
Antal
aktieägare
1–500 8 800
501–1 000 969
1 001–2 000 792
2 001–5 000 552
5 001–10 000 256
10 001–50 000 231
50 001 92
Totalt 11 692
Aktieägarkategori Antal Röstandel
Privatpersoner bosatta i Sverige 11 376 17%
Företag/institutioner i Sverige 311 79%
Privatpersoner/institutioner/företag utomlands 5 4%
Totalt 11 692 100%
Aktieägare
per land Antal
Röst-
andel
Sverige 11 540 97%
Israel 1 3%
Danmark 42 0%
Finland 38 0%
Norge 22 0%
Övriga länder 49 0%
Totalt 11 692 100%
Mkr kr/aktie
Eget kapital enligt IFRS 2 684 12,3
Substansvärde EPRA NAV 2 684 12,3
Återläggning
Uppskjuten skatt fastigheter och derivat 194 1,0
Verkligt värde netto derivat 12 0,0
Substansvärde EPRA NRV 2 890 13,3
Avdrag
Bemd verklig uppskjuten skatt, 5,15%
1)
–178 -0,9
Immateriella tillgångar –1 0,0
Substansvärde EPRA NTV 2 711 12,4
Återläggning
Derivat enligt ovan –12 0,0
Uppskjuten skatt i sin helhet –16 0,1
Immateriella tillgångar 1 0,0
Substansvärde EPRA NDV 2 684 12,3
1) Bedömd verklig uppskjuten skatteskuld netto har beräknats till 5,15%,
vilket baserats på marknadspraxis om att dra av 25% av den latenta
skatteskulden om 20,6%. Vidare har det antagits att underskotts-
avdragen realiseras med en nominell skatt om 20,6%.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Logisteas aktie 53
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse och revisorer
Ledande befattningshavare
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Logisteas aktie
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt +
Finansiell
information
54Finansiell informationÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Logisteas driftnetto har ökat med 48 procent
för hela portföljen och i jämförbart bestånd
med 11 procent. Ökningen i det jämförda
beståndet är till stor del kopplad till att
99 procent av våra hyresavtal indexeras upp
årligen. Förvaltningsresultatet ökade med
47 procent genom ett utökat fastighetsbe-
stånd i form av transaktioner och färdigstäl-
lande av projekt.
Under september månad genomförde vi
en fullt garanterad företrädesemission om
totalt 436 miljoner kronor före emissions-
kostnader. Antalet aktier ökade genom emis-
sionen med 50 procent till en teckningskurs
om 6,25 kronor, att jämföra med substans-
värdet per aktie per sista juni som uppgick
till 16,50 kronor. I samband med företrädes-
emissionen gavs ett frivilligt återköpserbju-
dande till Logisteas obligationsinnehavare
som resulterade i att Logistea under 2023
återköpte totalt 425 miljoner kronor i nomi-
nellt belopp i vårt obligationslån.
Företrädesemissionen och återköpen har
bland annat resulterat i att belåningsgraden
minskat till 46 (55) procent, den genomsnitt-
liga upplåningsräntan minskat till 4,7 (4,8)
procent och att bolagets räntetäckningsgrad
är på uppåtgående.
Logistea har fortsatt förberedelserna med
att anpassa bolagets rapportering inom håll-
barhet till EU-direktivet CSRD och rapporte-
ringsstandarden ESRS. Vi har genomfört en
dubbel väsentlighetsanalys och arbetat fram
nya hållbarhetsmål i linje med både analy-
sens resultat och med ESRS. Det finns ett
starkt samband mellan finansiell avkastning
och investeringar kopplade till hållbarhet hos
Logistea. Det finns lågt hängande frukter
både på lång och kort sikt att ta vara på.
Andelen kort räntebärande skuld, som
vid årets slut uppgick till 41 procent sjönk
till 4 procent efter att ett större ramavtal
med en av våra långivare omförhandlades i
början av 2024. Utöver en längre genomsnitt-
lig kapitalbindningstid får vi som låntagare
finansiella incitament att ansöka om grön
och hållbar finansiering.
Sammanfattningsvis står vi i början av
2024 på en stabilt gjuten grund med en stark
finansiell ställning och en högavkastande
fastighetsportlj. Under året väntar ränte-
sänkningar som kommer innebära positiva
effekter i både finansnettot och troligen i
värdeförändringar för fastigheter. Det ska
bli spännande att fortsätta tillväxtresan och
skapa värde till våra aktieägare.
CFO har ordet
Philip Löfgren
Under året väntar räntesänkningar som
kommer innebära positiva effekter i både
finansnettot och troligen i värdeförändringar
r fastigheter.
Ett 2023 fullt av förändringar har kommit till sitt slut. Stora svängningar i
konsumentprisindex har lett till stor rörlighet i de svenska marknadsräntorna.
Fastighetsbolag har tidigare kunnat förlita sig på låga räntor i generösa
kapitalmarknader. Nu har både resultat och balansräkning påverkats,
med högre ränte- och finansieringskostnader och värdeförändringar.
Starkt rustat Logistea inför
ett spännande 2024
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 CFO-ord 55
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Styrelsen och verkställande direktören för Logistea AB (publ), med organisations-
nummer 556627-6241, med säte i Stockholm, Sverige, avger härmed redovisning för
koncernen och moderbolaget för verksamhetsåret 2023.
Affärsidé, mål och strategi
Bolagets vision är att vara den naturliga långsiktiga partnern
till företag som efterfrågar hållbara och moderna lokaler för
lager, logistik och lätt industri. Visionen realiseras genom
bolagets affärsidé att förvärva, utveckla och för valta fastig-
heter och mark.
Bolaget har en offensiv tillväxtplan med en målsättning att
fastighetsvärdet ska överstiga 15 Mdkr vid utgången av 2024.
Bolagets strategiska prioriteringar är enligt följande:
• Förvärva fastigheter samt byggbar mark i attraktiva
lägen i Sverige, och över tid även i övriga Norden,
lämpade för lager, logistik och lätt industri.
• Löpande utveckling av befintligt fastighetsbestånd samt
till- och nybyggnation av fastigheter på egen mark.
• Prioritera en väl diversifierad kundbas med finansiellt
stabila hyresgäster och långa hyreskontrakt.
• Bedriva en resurseffektiv verksamhet, där digitalisering och
teknik är möjliggörare, och där miljöpåverkan samt social
hållbarhet beaktas i affärsbesluten.
Operativa mål
• Fastighetsvärde som överstiger 15 Mdkr vid
utgången av 2024.
• Årligen färdigställa minst 25 000 kvadratmeter
ny uthyrbar yta.
• 50 procent av fastighetsbeståndets drift ska vara
digitaliserad vid utgången av 2026.
• 50 procent av låneportföljen är grön finansiering
vid utgången av 2026.
Finansiella mål och riskbegränsningar
• Förvaltningsresultat per stamaktie ska öka med minst
10 procent per år i snitt över en femårsperiod.
• Substansvärde per stamaktie ska öka med minst
12 procent per år i snitt över en femårsperiod.
• Belåningsgrad ska långsiktigt uppgå till högst 60 procent.
• Ränteteckningsgrad ska överstiga 1,8 ggr.
Hållbarhetsmål
Bolaget har en tydlig målsättning att bidra till FN:s Agenda
2030 och därmed agera i syfte att stödja ett hållbart samhälle
och värna miljön. Bolaget bedömer sig ha största möjlighet
att påverka följande globala mål: nummer 7 (hållbar energi för
alla), 11 (hållbara städer och samhällen), 13 (bekämpa klimat-
förändringar) och 16 (Främja fredliga och inkluderande sam-
hällen). Logistea har under 2023 tagit fram nya hållbarhetsmål
och en tydlig färdplan med åtgärder och prioriteringar för sitt
hållbarhetsarbete. En detaljerad redogörelse för Logisteas
färdplan för hållbarhet och de nya hållbarhetsmålen finns i
avsnittet Hållbarhetsupplysningar på sid 96-103.
Hållbarhetsredovisning
Bolagets lagstadgade hållbarhetsredovisning 2023 presen-
teras i årsredovisningsdokumentet och utgörs av sidorna
16 (Ansvar för människor och miljö), 17 (Logisteas bidrag till
Agenda 2030), 20-21 (Värdeskapande affärsmodell), 59-63
(Risker) samt 96-103 (Hållbarhetsupplysningar).
Fastighetsbestånd
Logisteas fastighetsbestånd har ett fastighetsvärde som
per den 31 december 2023 uppgick till 5 386 Mkr (4 623) och
bestod av 69 förvaltningsfastigheter (68) med en total uthyr-
ningsbar area om 598 854 kvadratmeter (540 870).
Samtliga fastigheter värderas varje kvartal genom kassa-
flödesvärderingar.
Extern värdering av samtliga fastigheter utförs minst
en gång årligen. Under året har 100 procent av fastighets-
beståndet externvärderats. Under det fjärde kvartalet
externvärderades 100 procent av de kassaflödesgenereran-
de fastigheterna, motsvarande 96 procent av det samlade
beståndet. Övriga 4 procent, som avser projektfastigheter,
har värderats internt. För rapportperioden har bolaget anlitat
Savills och Newsec. Logistea inhämtar kontinuerligt mark-
nadsinformation från externa värderingsinstitut, som stöd för
den interna värderings processen. Den genomsnittliga direkt-
avkastningen per 31 december 2023 för koncernens förvalt-
ningsfastigheter uppgick till 6,3 procent (6,2).
rvärv
Under 2023 har Logistea förvärvat två förvaltningsfastigheter
till ett underliggande fastighetsvärde om 632 Mkr. Efter ba-
lansdagen har förvärv samt tillträde skett av två fastigheter
motsvarande ett samlat fastighetsvärde av 189 Mkr.
Avyttring
Under 2023 har Logistea avyttrat två fastigheter till eköpeskil-
ling om 37,7 Mkr.
Klassificering av förvärv
De fastighetsförvärv som har gjorts i bolagsform utgör med
beaktande av IFRS tillgångsförvärv.
Projektutveckling
Logistea har under 2023 investerat 111 Mkr (196) i om-, ny- och
tillbyggnationer i både nya och befintliga fastigheter. Samtliga
projektfastigheter, där återstående investering om 132 Mkr av
den totala beräknade investeringen om 160 Mkr, är fullt uthyr-
da med ett beräknat driftnetto om 16 Mkr. Projektfastigheter-
nas uthyrningsbara yta uppgår till 3 500 kvadratmeter.
rvaltningsberättelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse 56
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Avyttring av modeverksamheten
Den 22 oktober 2021 delades aktier i MBRS Group AB
ut till Logisteas aktieägare i en s.k. Lex Asea-utdelning.
Det uppkommer fortsatt mindre kostnader för det gamla
dotterbolaget och dess verksamhet, vilket redovisas som
resultat för utdelad verksamhet samt kassaflöde från
utdelad verksamhet.
Resultat
Årets resultat efter skatt uppgick till –9 Mkr (318) varav
–8 Mkr (323) är hänförligt till kvarvarande verksamhet.
Under året uppgick värdeförändringar fastigheter till
–63 Mkr (339).
Intäkter
Koncernens intäkter uppgick till 371 Mkr (257) för perioden.
De kontrakterade hyresintäkterna för fastighetsportföljen
uppgick för förvaltningsfastigheterna till 350 Mkr (298).
Logistea har en väldiversifierad kundbas med över 150
hyresgäster med en genomsnittlig återstående kontraktstid
på 7,9 år (7,8). Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till
95,7 procent (98,1).
Fastighetskostnader och driftnetto
Koncernens fastighetskostnader uppgick till 95 Mkr (71),
vilket påverkats av ett ökat fastighetsbestånd. Driftnettot
uppgick till 276 Mkr (186) och överskottsgraden till 77
procent (72). Den justerade överskottsgraden, där drift nettot
ställs i procent av hyresintäkter exklusive hyres tillägg, upp-
gick till 90 procent (86).
Central administration
De centrala administrationskostnaderna uppgick till
36 Mkr (38) vilket påverkats av större organisation samt
större fastighetsportfölj.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till –133 Mkr (75) och består till största
del av räntekostnader för banklån, obligationslån samt
reversskulder. Vid årets slut uppgick den genomsnittliga
räntan till 4,7 procent (4,8).
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultatet uppgick till 107 Mkr (73).
Värdeförändringar fastigheter
Värdeförändringar fastigheter uppgick under året till –63 Mkr
(339) vilket bestod av orealiserade värdeförändringar om
–55 Mkr (339) och realiserade värdeförändringar om –8 Mkr
(0). Värdeförändringarna grundar sig till stor del av höjda
direktavkastningskrav hänförligt till marknadsläget samt
projektverksamheten.
Skatt
Skatt för verksamhetsåret uppgick till –16 Mkr (–97). Aktuell
skatt uppgick till –9 Mkr (3) och uppskjuten skatt uppgick till
7 Mkr (–94).
Räntebärande skulder
Den 31 december uppgick Logisteas räntebärande skulder
exklusive finansieringskostnader till 2 478 Mkr (2 605). Ränte-
bärande nettoskuld, med avdrag för räntebärande fordringar
om 0 Mkr (10) samt likviditet om 29 Mkr (52), uppgick till
2 449 Mkr (2 553). Av totalt utestående skulder var 94 procent
(79) säkerställd finansiering.
Under 2021 emitterades ett obligationslån om 500 Mkr
under ett ramverk om totalt 1 000 Mkr. Obligationslånet löper
till september 2024. Vid 2023 års slut uppgick utestående
obliationsskuld till 75 Mkr (500).
Eget kapital och finansiell ställning
Koncernens eget kapital uppgick vid periodens utgång till
2 684 Mkr (1 864), vilket motsvarar 12,3 SEK per stamaktie
(15,4). Substansvärdet per aktie uppgick till 13,2 (16,9).
Kassaflöde och likvida medel
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten
uppgick till 117 Mkr (76) varav –1 Mkr (–5) kommer från den
utdelade verksamheten.
Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till
–410 Mkr (–682) vilket har påverkats av förvärv samt
investeringar i befintliga fastigheter.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgår till
270 Mkr (440). Upptagna lån under året uppgick till 378 (1 072)
och amorterade lån till 530 Mkr (970).
Likvida medel vid årets slut uppgick till 29 Mkr (52).
Moderbolaget
Moderbolag i koncernen är Logistea AB (publ). Moder bolaget
äger inga fastigheter utan dess verksamhet består i att
hantera aktiemarknadsrelaterade frågor och koncerngemen-
samma verksamhetsfunktioner som administration, transak-
tion, förvaltning, projektutveckling, juridik, marknadsföring,
ekonomi och finansiering. Kostnaderna vidarefaktureras
dotter företagen kvartalsvis. Tjänster mellan koncernföretag
debiteras enligt marknadspris sättning och på affärsmässiga
villkor. Koncerninterna transaktioner består av debitering av
förvaltningstjänster och koncernräntor.
Resultatet efter skatt för moderbolaget uppgick till 16 Mkr
(3). Nettoomsättningen för verksamhetsåret uppgick till
76 Mkr (74) vilket till stor del är hänförligt till koncerninterna
intäkter. Resultat från finansiella poster uppgick till –20 Mkr
(–8) vilket föregående år till största del avsåg realiserad vinst
vid avyttring av aktierna i Odd Molly Sverige AB (modeverk-
samheten) till MBRS Group AB.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse 57
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Organisation
Logistea hade den 31 december 2023 15 anställda (17),
med fördelningen 5 (7) män och 10 (10) kvinnor. Samtliga är
anställda i moderbolaget.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att inte göra några förändringar i rikt linjerna
för ersättningar till ledande befattningshavare.
Logisteas aktie och aktieägare
Information om Logisteas aktie och aktieägare finns att läsa
på sidorna 51–53.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bland räkenskapsårets väsentliga händelser har Logistea
förvärvat fastigheter inom segmenten lager, logistik och lätt
industri. Mer information om väsentliga händelser under året
hänvisas till sidan 4.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Information om väsentliga händelser efter räkenskaps årets
slut finns att läsa i Not 30.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Logistea har redovisat risker och riskhantering inom omvärld,
transaktioner och investeringar, förvaltning och fastighetsbe-
stånd, medarbetare och leverantörer, miljö, finansiell risk och
operativ risk på sidorna 59–63. Mer information om finansiell
riskhantering finns i Not 18.
Legal struktur
Koncernen bestod per den 31 december 2023 av 86 bolag
(83). Samtliga fastigheter ägs genom dotterbolagen. Samtliga
av dotterbolagen är helägda till 100 procent bortsett från ett
mindre bolag utan verksamhet där Logistea äger 95 procent
av andelarna.
Bolagsstyrning
Logistea är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stock-
holm. Till grund för bolagsstyrning ligger bolagsordningen,
aktiebolagslagen samt andra tillämpliga lagar och regelverk.
Logistea tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
vars övergripande syfte är att bidra till förbättrad styrning av
svenska bolag vars aktier är upptagna till handel på en regle-
rad marknad.
Styrelse
Enligt bolagsordningen ska antalet styrelseledamöter, som
väljs av bolagsstämman, bestå av lägst tre och högst tio le-
damöter utan suppleanter. Information om styrelsen finns på
sidorna 46–47 samt i Bolagsstyrningsrapporten på sidorna
3949.
Revisor
Det registrerade revisionsbolaget Ernst & Young AB, med
auktoriserade revisorn Gabriel Novella som huvudansvarig
revisor, är bolagets revisor sedan 2022. Bolagets revisor
har under räkenskapsåret 2023 varit närvarande vid styrelse-
möten i Logistea vid två tillfällen.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel, kr:
Balanserat resultat 1 871 607 335
Årets resultat 15 858 410
Summa 1 887 465 745
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att:
Balanseras i ny räkning 1 887 465 745
Summa 1 887 465 745
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse 58
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Logistea uttts löpande för olika risker som kan få betydelse för bolagets framtida verksamhet,
resultat och finansiella ställning. I Logisteas systematiska analysarbete är fokus att förebygga
risker, liksom att utvärdera hur riskhanteringen kan vändas till möjligheter.
Risk per kategori Konsekvens Sannolikhet Hantering av risk
Omvärld
Konjunktur 4 3 Diversifierad hyresgäststruktur samt
premiera finansiellt starka hyresgäster
Infrastrukturförändringar 2 1 Analys och flera transportslag
Efterfrågan 3 2 Diversifierad hyresgäststruktur
Geopolitisk utveckling 3 3 Löpande analys av marknadsläget
Skatter 4 2 Oberoende skatteexpertis
Transaktioner och investeringar
Förvärv 2 2 Kompetens och kontroll
Försäljningar 1 1 Riskbeskrivning och
tidsbegränsade garantier
Projekt 3 2 Kapitaleffektivt med byggrätt och option
Förvaltning och fastighetsbestånd
Hyresintäkter och
hyresutveckling
2 2 Långa hyreslängder samt
KPI-justerade hyresavtal
Ökande drifts- och
underhållskostnader
2 3 Hög andel vidaredebitering
av driftskostnader
Fastigheternas värdeförändring 3 2 Noggrann marknads-
och hyresgästanalys
Risker och riskhantering
Risk per kategori Konsekvens Sannolikhet Hantering av risk
Medarbetare och leverantörer
Operationell risk 2 2 Intern kontroll och fastställda modeller
Organisatorisk risk 2 2 Marknadsmässiga villkor
och incitamentsprogram
Regelefterlevnad och affärsetik 2 1 Policy och utbildning
Miljö
Operativa miljörisker 2 2 Miljöanalyser
Fysiska risker kopplade
till klimatförändringar
2 2 Kompetens och analys
Finansiell risk
Finansiering 4 3 Flera finansieringskällor
Likviditetsrisk 3 2 Längre kapitalbindningstider
och flera finansieringskällor
Kreditrisk 2 2 Hög grad av diversifiering
Ränterisk 4 3 Spridd förfallostruktur och
ökad andel räntesäkringar
Operativ risk
IT-störningar 1 1 Molnbaserade lösningar
GDPR 3 1 Avtal hanteras och arkiveras enligt lag
Logistea delar in risker och osäkerhets-
faktorer som är relevanta för bolaget i sju
kategorier och bedöms utifrån konsekvens
och sannolikhet på en femgradig skala där 1
är låg och 5 är hög konsekvens/sannolikhet.
• Omvärld
• Transaktioner och investeringar
Förvaltning och fastighetsbestånd
• Medarbetare och leverantörer
• Miljö
• Finansiell risk
• Operativ risk
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Risker och riskhantering 59
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Logistea är exponerat för olika risker som kan få betydelse för bolagets framtida verksamhet,
resultat och finansiella ställning. Bolaget arbetar aktivt för att identifiera och hantera de risker
och möjligheter som har betydelse för verksamheten. Det övergripande ansvaret för Logisteas
riskhantering är styrelsens, det operativa ansvaret är delegerat till vd. För identifierade risker,
som kan uppkomma i verksamheten och av beteenden som skulle kunna påverka företagets
varumärke och förtroende, finns utarbetade policyer, instruktioner och mandat som löpande
följs upp. Risker som bygger på händelser utanför bolagets kontroll och som kan leda till verk-
samhetsbrott utvärderas löpande. Logistea har sorterat bolagets risker och riskhantering
enligt följande:
Omvärld
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Makroekonomi
och konjunktur
Globala makroekonomiska risker
avser risker kopplade till generellt
minskad efterfrågan i ekonomin, låg
inflation alternativt deflation eller
globala handelskonflikter eller andra
globala politiska konflikter i världen,
vilket kan påverka handelsvägar och
handelsmönster. Detta kan i sin tur
påverka förutsättningarna för Logis-
teas verksamhet.
Logistea genomför kontinuerligt
analyser och studier och har en aktiv
omvärldsbevakning för att skydda sig
och sina kunders intressen.
Infrastruktur-
förändringar
Logisteas hyresgäster är beroende
av närhet till och säkerställande av
tillgänglighet till regionala godsflö-
den. Förändrade förutsättningar för
motorvägar, järnväg, hamnar och
flyg på grund av brist i underhåll,
större skada eller politiska beslut kan
påverka dessa godsflöden.
Logistea genomför kontinuerligt
analyser och studier och har en aktiv
omvärldsbevakning för att skydda sig
och sina kunders intressen. En viktig
aspekt vid utvärdering av nuvarande
och framtida logistiklägen är mång-
falden av transportslag för förbättrad
riskspridning, såväl finansiellt som ur
hållbarhetssynpunkt.
Geopolitisk
utveckling och
kriser
Kriser omfattar alla kriser som upp-
står i omvärlden och som Logistea
inte direkt kan påverka och som kan
vara svåra att förutse. Exempel på
sådana kriser är krig, terroristattack-
er, cyberattacker och pandemier.
Även om Logistea inte direkt kan
påverka riskerna så jobbar vi kon-
tinuerligt med omvärldsbevakning
och krishanteringsplaner. Förändring
kan även vara positiv för Logisteas
verksamhet då hyresgäster kan flytta
hem lagerhållning och produktion till
Sverige med anledning av osäkerheter
i leverantörskedjor.
Transaktioner och investeringar
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Transaktion Fastighetsförvärv är en del av Logis-
teas löpande verksamhet och är till
sin natur förenat med osäkerheter.
Riskerna vid förvärv är att bedöm-
ningar som gjordes av den förvärva-
de fastigheten inte stämmer överens
med antaganden vilket kan leda till
sämre resultat och värdeutveckling
än förväntat.
Risker förebyggs genom att säkerställa
att Logistea genomför grundlig due di-
ligence samt att rätt kompetens finns
i organisationen eller anlitas vid behov.
Logistea ställer alltid krav på att sälja-
ren lämnar tillfredsställande garantier
för att minimera framtida risker.
Projekt Logistea bedriver aktiv projektutveck-
ling, både genom nyutveckling och
ombyggnationer, vilket är viktigt för
bolagets fortsatta tillväxt. Riskerna
avseende projektverksamheten är
att projekten blir dyrare än planerat
eller att förseningar uppstår på grund
av bland annat inköpspriser, felkal-
kyleringar, kompetens- och kontinui-
tetsbrist avseende projektledare och
byggare, myndighetsbeslut eller andra
omständigheter.
Strukturerade beslutsprocesser samt
kontinuerliga kostnadskontroller
och uppföljningar av kalkyl är viktiga
instrument för att identifiera och han-
tera riskerna.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Risker och riskhantering 60
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Förvaltning och fastighetsbestånd
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Hyresin-
täkter och
hyresutveckling
Logisteas hyresintäkter påverkas
av den långsiktiga efterfrågan på
lokaler för lager, logistik och lätt
industri, fastigheternas uthyrnings-
grad och erhållen hyresnivå samt
hur väl Logistea lyckas förvalta sina
fastigheter. Hyresintäkter påverkar
även av den generella ekonomiska
utvecklingen samt utvecklingen av
marknadshyrorna.
För att begränsa Logisteas exponering
mot avflyttningar och hyresförluster
strävar Logistea efter långa kund-
relationer samt efter att prioritera
hyresgäster med hög kreditvärdighet
även om detta kan medföra något
lägre intjäning. Detta är av särskild vikt
i förhållande till större hyresgäster.
Logistea arbetar kontinuerligt med att
omförhandla befintliga hyresavtal i
syfte att minimera risken på kort sikt.
Hyreskontrakt med löptid längre än
tre år har normalt ett tillägg kopp-
lat till konsumentprisindex i Sverige,
det vill säga att de är helt eller delvis
inflationsjusterade.
Fastighetskost-
nader
Fastighetskostnader påverkar drift-
netto och då även marknadsvärdet
på Logisteas fastigheter. Stora delar
av fastighetskostnaderna är koppla-
de till energianvändning. I den mån
kostnadshöjningar inte kompenseras
genom regleringar i hyresavtal eller
vid vakanser kan sådana kostnader
påverka bolagets resultat negativt.
Stora delar av Logisteas fastig-
hetskostnader vidarefaktureras till
hyresgästerna. Logisteas exponering
mot kostnadsförändringar är således
relativt begränsad. Logistea arbetar
aktivt med sina vakanser och har en
hög uthyrningsgrad.
Fastigheternas
värdeförändring
Logistea redovisar sitt fastighets-
innehav till verkligt värde enligt
redovisningsstandarden IAS 40
Förvaltningsfastigheter. Detta inne-
bär att sjunkande marknadsvärden
på bolagets fastigheter kommer att
inverka negativt på bolagets resul-
tat- och balansräkning. Sjunkande
marknadsvärden kan inträffa bland
annat till följd av försvagad konjunk-
tur, stigande ränteläge eller till följd
av fastighetsspecifika omständig-
heter som bland annat avflyttningar
av hyresgäster och försämrad
teknisk standard.
En noggrann marknads- och
hyresgästsanalys, som baseras på
bland annat transaktionshistorik och
hyresgästens finansiella ställning,
ligger till grund för Logisteas
fastighetsvärderingar. Logistea
värderar löpande varje kvartal sina
fastigheter internt eller externt.
Legala och efterlevanderisker
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Skatter Risk att Logistea inte följer gällande
regelverk eller anpassar sig till nya
förändrade regelverk.
För att hantera och minimera risken så
har Logistea en koncernövergripande
skattepolicy och ett ramverk för intern
kontroll. Vi följer även utvecklingen
av lagar, praxis och domstolsbeslut
genom kontinuerlig utbildning. Vidare
inhämtar bolaget vid behov råd från
oberoende skatteexperter.
Miljölagstiftning omfattas av politiska, juridiska, tek-
niska och marknadsmässiga föränd-
ringar vilka kan innebära betydande
verksamhetsåtgärder för att Logistea
ska uppfylla vid var tid gällande
miljölagstiftning.
Logistea följer kontinuerligt utveckling-
en avseende lagar, regler och praxis
inom miljöområdet. Logistea arbetar
proaktivt med miljöfrågor och har an-
tagit uppdaterade hållbarhetsmål för
2024 och framåt. Läs mer på sidorna
96–103.
Rapportering,
regelefterlev-
nad och föränd-
rade regelverk
Logisteas verksamhet omfattas av en
mängd olika regulatoriska regelverk
och rapporteringskrav. Oförmåga att
efterleva sådana krav kan medföra
sanktioner. Verksamhetsspecifika re-
gelverk, såsom hyreslag, PBL, ör an-
dra regelverk som Logistea förpliktar
sig att följa. Oförmåga att efterleva
lagar eller regler, liksom förändringar
avseende tillämpning eller tolkning
av befintliga lagar och regler, kan
medföra att Logistea får oförutsedda
kostnader, skatter och avgifter samt
förlorar i anseende hos hyresgäster
och aktieägare.
För att tidigt fånga upp politiska beslut
och föreslagna ändringar i regel-
verk och lagar arbetar Logistea med
omvärldsbevakningar samtidigt som
vi inom bolaget har anställda speci-
alister och vid behov anlitar extern
rådgivning.
Vi gör även årliga interna revisioner för
att minimera risk för fel och risk för
överträdelser av regelverk. Vi utbildar
även regelbundet personal i frågor där
förändringar av regelverk har skett.
Mutor, kor-
ruption och
brott mot
uppförandekod
Risker kan finnas internt men också
hos leverantörer och underleveran-
törer som jobbar på vårt uppdrag.
Både Logisteas varumärke och affär
kan skadas av ansvarslöst eller krimi-
nellt beteende.
Logistea genomför årliga utbildningar i
våra policyer för all personal. Samtli-
gasentliga leverantörer ska vidare
omfattas av Logisteas uppförandekod
för leverantörer. Vidare har Logistea
inrättat en visselblåsarfunktion.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Risker och riskhantering 61
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Medarbetare Miljörisk
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Operationell
risk
Logistea kan inom ramen för den
löpande verksamheten komma att
åsamkas förluster/kostnader på
grund av bristfälliga rutiner och kon-
troller samt bristfällig kompetens.
Ändamålsenliga administrativa system,
god intern kontroll, kompetensutveck-
ling och tillgång till standardiserade
värderings- och riskmodeller är en god
grund för att minska de operationella
riskerna. Logistea arbetar löpande
med att utveckla bolagets administra-
tiva säkerhet och kontroll.
Organisatorisk
risk
Logisteas framtida utveckling beror
i hög grad på företagsledningens
och andra nyckelpersoners kunskap,
erfarenhet och engagemang. Bolaget
skulle kunna påverkas negativt om
någon eller flera nyckelpersoner skul-
le lämna sin anställning.
Logistea ingår anställningsavtal för
nyckelpersoner på marknadsmässiga
villkor och strävar efter att erbjuda
olika former för incitamentspro-
gram och rörlig ersättning i syfte att
attrahera nya och behålla befintliga
medarbetare.
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Föroreningar Enligt Miljöbalken är den som bedrivit
verksamhet som orsakat miljöska-
da ansvarig för efterbehandling.
Fastighetsägaren kan bli skyldig att
utföra och bekosta åtgärder om
verksamhetsutövaren inte kan. Det
innebär att krav under vissa förut-
sättningar kan riktas mot Logistea för
marksanering eller efterbehandling
avseende förekomst av eller miss-
tanke om förorening i mark, vatte-
nområden eller grundvatten i syfte
att ställa fastigheten i sådant skick
som erfordras enligt miljöbalken.
Sådana krav kan innebära kostnader
för Logistea.
Inför fastighetsförvärv och nya pro-
jekt har Logistea som rutin att identi-
fiera eventuella miljörisker. Därutöver
är det angeläget att Logistea som
fastighetsägare och verksamhetsutö-
varen samarbetar kring frågor om en
verksamhets miljöpåverkan.
Biodiversitet Ej omvändbara konsekvenser för
miljön, människor och samhället
och en permanent förstörelse av
naturkapital med konsekvensen att
arter utrotas.
I samband med projekt och nyetable-
ringar genomför Logistea en analys av
biodiversitetsfrågor och på vilket sätt
Logistea kan minimera konsekvenser-
na och genomföra åtgärder som med-
för en positiv påverkan på biodiversi-
teten i området. Därutöver analyserar
Logistea löpande vilka åtgärder som
kan vidtas för att vi ska kunna bidra till
en positiv påverkan på biodiversiteten
i områden där våra fastigheter är be-
lägna, se exempel på sidorna 32–33.
Fysiska risker
kopplade till
klimat-
förändringar
En höjd vattennivå eller andra för-
ändringar i den fysiska miljön skulle
kunna medföra skador på Logiste-
as fastigheter. Detta kan innebära
ett ökat behov av investeringar i
fastigheter i utsatta områden. Klimat-
förändringar kan också innebära
ökade driftskostnader. Det kan
även föreligga risker för olönsamma
investeringar om klimatrisken inte be-
aktas. Därtill kan miljöpolitiska beslut
påverka Logistea, inte minst i form
av ökade skatter eller nödvändiga
investeringar.
Logistea följer utvecklingen av lagar
och förordningar inom klimatområ-
det. Bolaget beaktar även framtida
eventuella miljöpåverkningar vid
förvärv och utveckling av nya fastig-
heter. Logistea kommer vidare under
2024 att genomföra en klimatrisk- och
sårbarhetsanalys.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Risker och riskhantering 62
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Finansiell risk Operativa risker
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
Finansieringsrisk Risken att Logistea inte kan fullgöra
sina betalningsåtaganden på grund
av brist på likvida medel och/eller att
finansiering saknar. Förutsättning-
arna på kapital- eller kreditmarkna-
derna kan vidare förändras vilket kan
leda till att refinansiering av befintliga
skulder uteblir eller enbart kan ske till
oförmånliga villkor.
I syfte att begränsa refinansieringsris-
ken strävar Logistea efter att ha en låg
andel kortfristig räntebärande skuld
och att refinansiera de räntebärande
skulderna i god tid före förfall.
Därutöver strävar Logistea efter att
använda flera olika finansieringskällor
samt att bibehålla en diversifierad och
lång kapitalbindning på sina räntebä-
rande skulder samt att vid var tid ha
bekräftade och outnyttjade krediter
för att hantera risk för omedelbar
likviditetsbrist. Sammantaget bedöms
detta arbetssätt begränsa bolagets
finansieringsrisk.
Kreditrisk/
risk för
kundförluster
Logisteas primära motpartsrisk ligger
i att hyresgästerna inte kan fullgöra
sina betalningar enligt hyresavtalen.
Logistea har god diversifiering avse-
ende den geografiska fördelningen av
fastighetsbeståndet och hyresgäster-
nas branschtillhörighet. Logisteas hy-
resavtalsstruktur bidrar till att minska
risken för vakanser och hyresförluster.
Ränterisk Räntekostnaderna är Logisteas
största löpande kostnad. Ränterisken
avser risken för förändringar i mark-
nadsräntor och/eller kreditmarginaler
påverkar resultat och kassaflöde
negativt vilket i sin tur kan påverka
viktiga nyckeltal. När och hur sådan
förändring får effekt beror på valet
av kapital- och räntebindningstid på
lånat kapital.
För att reducera Logisteas exponering
mot stigande marknadsräntor har
Logistea valt att binda större delen av
låneportföljen med hjälp av räntederi-
vat och att ha en spridd förfallostruk-
tur av räntebindningen.
Risk Beskrivning
Riskhantering –
hur förebygga eller begränsa risken
IT-attacker och
driftstörningar
Driftsstörningar eller riktade attacker
(överbelastningsattacker, ransomwa-
re eller liknande) kan påverka Logis-
teas driftssäkerhet såväl som IT-sä-
kerhet eller innebära att Logisteas
IT-tjänster helt blir otillgängliga.
Riskerna hanteras genom antivirus-
tjänster, spam- och webbfilter samt
brandväggar. Vidare arbetar Logistea
i molnbaserade lösningar i så stor
utsträckning som möjligt.
GDPR Logistea behandlar en begränsad
mängd personuppgifter, vilka främst
består av uppgifter om företrädare
för nuvarande hyresgäster och an-
ställda, i både elektronisk och fysisk
form. Personuppgifterna
behandlas huvudsakligen i syfte
att ingå och verkställa anställnings-
avtal och hyreskontrakt. Om det
sker intrång i bolagets system som
behandlar denna data, om bola-
get har brister i sin behandling av
personuppgifter eller om bolaget
brister i efterlevnaden av GDPR kan
bolaget bli föremål för väsentliga
bötesbelopp.
Avtal och personuppgifter han-
teras och arkiveras i enligt med
GDPR-lagstiftning.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Risker och riskhantering 63
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Koncernens finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning
Mkr Not 2023 2022
Hyresintäkter 2 357 257
Övriga intäkter 2 14 -
Fastighetskostnader 3 95 7 1
Driftnetto 2 76 186
Central administration 3,4,5 3 6 3 8
Finansiella intäkter 6 3 5
Finansiella kostnader 6 13 6 80
Förvaltningsresultat 107 73
Värdeförändringar fastigheter 10 63 339
Värdeförändringar derivat 27 3 6 8
Resultat före skatt 8 42 0
Aktuell skatt 7 9 3
Uppskjuten skatt 7 7 94
Årets resultat för kvarvarande verksamhet 8 323
Periodens resultat från utdelad verksamhet 8 1 5
Årets resultat 9 318
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare, kvarvarande verksamhet 8 323
Moderbolagets ägare, utdelad verksamhet 1 5
Summa 9 318
Resultat per aktie: 20
Resultat per aktie före utspädning, räknat på årets resultat för
kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 0,05 2,56
Resultat per aktie före utspädning, räknat på årets resultat hänförligt
till moderföretagets aktieägare, kr 0,05 2,52
Resultat per aktie efter utspädning, räknat på årets resultat för
kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr 0,05 2,56
Resultat per aktie efter utspädning, räknat på årets resultat hänförligt
till moderföretagets aktieägare, kr 0,05 2,52
Koncernens rapport över totalresultat
Mkr Not 2023 2022
Årets resultat 9 318
Poster som kan komma att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkningsdifferenser m.m. - 1
Årets totalresultat 9 319
Totalresultat för perioden hänförligt till:
Moderbolagets ägare, kvarvarande verksamhet 8 3 23
Moderbolagets ägare, utdelad verksamhet 1 4
Summa 9 319
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Koncernens finansiella rapporter 64
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Koncernens rapport över finansiell ställning
Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar 9 1 1
Förvaltningsfastigheter 10 5 386 4 623
Nyttjanderättstillgångar 11 10 12
Inventarier 12 4 5
Uppskjutna skattefordringar 7 2 -
Derivat 27 6 10
Finansiella anläggningstillgångar 13 1 1
Summa anläggningstillgångar 5 410 4 652
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 14 12 18
Skattefordringar 8 6
Övriga fordringar 15 35 62
Derivat 27 1 -
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 23 25
Likvida medel 17 29 52
Summa omttningstillgångar 108 163
SUMMA TILLGÅNGAR 5 518 4 815
Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare 26
Aktiekapital 109 61
Övrigt tillskjutet kapital 2 072 1 291
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) 503 51 2
Summa eget kapital 2 684 1 864
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 18,27 1 453 2 505
Leasingskulder 11 8 10
Uppskjutna skatteskulder 7 194 185
Derivat 27 18 -
Summa långfristiga skulder 1 673 2 700
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 18,27 1 025 100
Leverantörsskulder 28 28
Skatteskulder 9 5
Leasingskulder 11 2 2
Övriga skulder 16 53
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 81 63
Summa kortfristiga skulder 1 161 2 51
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 5 518 4 815
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Koncernens finansiella rapporter 65
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Koncernens rapport över förändring i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Eget kapital, Mkr Not Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserade
vinstmedel inklusive
årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2022 48 808 1 194 1 0 49
Årets resultat - - - 318 318
Övrigt totalresultat för året - - 1 - 1
Summa totalresultat - - - 318 319
Transaktioner med aktieägare
Nyemission/apportemission 13 49 5 - - 508
Emissionskostnader - 14 - - 14
Skatt emissionskostnader - 2 - - 2
Teckningsoptioner
- 0 - - 0
Summa transaktioner med aktieägare 13 483 - - 496
Utgående eget kapital 31 december 2022 61 1 291 - 51 2 1 864
Ingående eget kapital 1 januari 2023 61 1 291 - 51 2 1 864
Årets resultat - - - 9 9
Övrigt totalresultat för året - - - - -
Summa totalresultat - - - 9 9
Transaktioner med aktieägare
Nyemission/apportemission 48 7 94 - - 842
Emissionskostnader - 1 8 - - 18
Skatt emissionskostnader - 3 - - 3
Teckningsoptioner - 2 - - 2
Summa transaktioner med aktieägare 48 781 - - 829
Utgående eget kapital 31 december 2023 109 2 071 - 504 2 684
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Koncernens finansiella rapporter 66
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Koncernens rapport över kassaflöden
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Koncernens finansiella rapporter 67
Mkr
Not
2023
2022
Kassaflöde från rörelsen
Driftnetto kvarvarande verksamhet
2 76
186
Central administration kvarvarande verksamhet
3 6
3 8
Rörelseresultat från utdelad verksamhet
29
1
5
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster
1
1
Erhållen ränta
3
4
Betald ränta
13 2
67
Betalda inkomstskatter
7
6
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
104
75
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet
Ökning ()/minskning (+) av kortfristiga fordringar
41
7
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder
28
8
Kassaflöde från den löpande verksamheten
117
76
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i befintliga fastigheter
10
111
196
Förvärv av tillgångar via dotterbolag
3 2 9
-484
Avyttringar av tillgångar via dotterbolag
30
4
Förändring av övriga anläggningstillgångar
0
6
Kassaflöde från investeringsverksamheten
41 0
682
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission
434
350
Emissionskostnader
1 4
-1 2
Personaloptioner
2
0
Upptagna lån
28
378
1 072
Amortering av lån
28
53 0
9 70
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
270
440
Minskning/ökning av likvida medel
Årets kassaflöde
23
16 6
Likvida medel vid årets ingång
52
218
Likvida medel vid årets utgång
29
52
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Moderbolagets finansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning
Mkr Not 2023 2022
Nettoomsättning 76 74
Administrationskostnader 4,5 61 –63
Rörelseresultat 15 11
Resultat från andelar i koncernföretag 1 4
Ränteintäkter och liknande poster 6 148 77
Räntekostnader och liknande poster 6 –163 –89
Nedskrivning 21 –6 -
Resultat efter finansiella poster –5 3
Avsättning till periodiseringsfond 0 -1
Koncernbidrag 18 1
Förändring överavskrivningar 0 0
Resultat före skatt 13 3
Skatt 7 3 –6
Årets resultat 16 –3
Moderbolagets rapport över totalresultat
Mkr Not 2023 2022
Årets resultat 16 –3
Poster som kan komma att omklassificeras till periodens resultat
Omräkningsdifferenser m.m. - -
Årets totalresultat 16 –3
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Moderbolagets finansiella rapporter 68
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Moderbolagets balansräkning
Mkr Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för programvaror 9 0 1
Summa immateriella tillgångar 0 1
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 12 1 2
Summa anläggningstillgångar 1 2
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 21 1 141 933
Fordringar hos koncernföretag 22 2 466 2 101
Uppskjuten skattefordran 3 -
Summa finansiella anläggningstillgångar 3 610 3 034
Summa anläggningstillgångar 3 611 3 037
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 14 1 2
Fordringar hos koncernföretag 22 302 215
Skattefordringar 1 1
Övriga fordringar 15 1 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 5 5
Kassa och bank 4 33
Summa omttningstillgångar 314 260
SUMMA TILLGÅNGAR 3 925 3 297
Mkr Not 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 26
Bundet eget kapital
Aktiekapital 109 61
Reservfond 2 2
Summa bundet eget kapital 63
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 062 1 283
Balanserat resultat –191 –187
Årets resultat 16 -3
Summa fritt kapital 1 998 1 093
Summa eget kapital 1 156
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 1
Överavskrivningar 0 0
Summa obeskattade reserver 1 1
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 18,27 626 1 827
Skulder hos koncernföretag 23 21 21
Derivat 27 16 -
Summa långfristiga skulder 663 1 848
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 18,27 1 004 81
Leverantörsskulder 1 3
Skulder till koncernföretag 23 243 186
Övriga skulder 6 6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 9 16
Summa kortfristiga skulder 1 263 292
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 925 3 297
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Moderbolagets finansiella rapporter 69
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, Mkr Not Aktie kapital Reservfond Överkursfond
Balanserat
resultat inklusive
årets resultat
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2022 48 2 800 –188 662
Årets resultat - - - –3 –3
Övrigt totalresultat för året - - - - -
Summa totalresultat - - - –3 –3
Transaktioner med aktieägare
Nyemission 13 - 496 - 509
Emissionskostnader - - –14 - –14
Skatteeffekt eget kapital
- - 2 2
Summa transaktioner med aktieägare 13 - 482 2 497
Utgående eget kapital 31 december 2022 61 2 1 282 –189 1 156
Ingående eget kapital 1 januari 2023 61 2 1 282 –189 1 156
Årets resultat - - - 16 16
Övrigt totalresultat för året - - - - -
Summa totalresultat - - - 16 16
Transaktioner med aktieägare
Nyemission/apportemission 48 - 794 - 842
Emissionskostnader - - –18 - –17
Skatteeffekt eget kapital - - - 2 2
Summa transaktioner med aktieägare 48 - 776 2 826
Utgående eget kapital 31 december 2023 109 2 2 058 –171 1 998
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Moderbolagets finansiella rapporter 70
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Moderbolagets rapport över kassaflöden
Mkr Not 2023 2022
Kassaflöde från rörelsen
Rörelseresultat 15 11
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 1 1
Erhållen ränta 178 55
Betald ränta –151 –68
Betalda inkomstskatter 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 43 –1
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet
Ökning ()/minskning (+) av kortfristiga fordringar –23 –18
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder –45 179
Kassaflöde från den löpande verksamheten –25 160
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar - 0
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 0 –2
Förvärv av dotterbolag –50 –77
Avyttring av dotterbolag 31 6
Utlåning koncernföretag –119 –926
Kassaflöde från investeringsverksamheten –138 –999
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission 434 350
Emissionskostnader –14 –12
Upptagna lån 28 205 527
Amortering av lån 28 491 –143
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 134 722
Minskning/ökning av likvida medel
Årets kassaflöde –29 –117
Likvida medel vid årets ingång, netto 33 150
Likvida medel vid årets utgång, netto 4 33
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Moderbolagets finansiella rapporter 71
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Redovisningsprinciper och noter
Not 1
Allmän information och
redovisningsprinciper
Allmän information
Årsredovisningen och koncernredovisningen för Logistea AB
(publ) , organisationsnummer 556627-6241, för det räkenskapsår
som slutar 31 december 2023 har den 31 mars 2023 godkänts
av styrelsen och verkställande direktören för publicering och
kommer att föreggas årsstämman 2024 för fastställande.
Moderbolaget är ett publikt svenskt aktiebolag med säte i
Stockholm, Sverige. Bolagets adress är Logistea AB, Box 5089,
102 42 Stockholm . Logistea är ett fastighetsbolag med affärsidé
att förvärva, äga, förvalta och utveckla kommersiella fastigheter
inom segmentet lager, logistik och lätt industri. Bolaget är noterat
på Nasdaq Stockholm Mid Cap .
Tillämpad normgivning och lagstiftning
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden
från IFRS Interpretations Committee (IFRS IC) såsom de
antagits av EU. Vidare har Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovis-
ningsregler för koncerner tillämpats. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen .
Den funktionella valutan för moderbolaget är svenska kronor, vil-
ken utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen.
Samtliga belopp anges i miljontals kronor om inget annat anges
och avser räkenskapsåret 1 januari – 31 december 2023. Siffror
inom parentes avser motsvarande tidpunkt eller tidsperiod före-
gående år. Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Logisteas koncernredovisning baseras på historiska anskaff-
ningsvärden, med undantag för förvaltningsfastigheter och vissa
finansiella tillgångar och skulder. Dessa tillgångar och skulder
redovisas till verkligt värde samt uppskjuten skatt som redovisas
till nominellt belopp .
Nya och ändrade standarder
Nya eller ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från
1 januari 2023 och som påverkat den finansiella rapporteringen är
Utformning av finansiella rapporter (IAS 1) och Inkomstskatter
(IAS 12). Redovisningsprinciperna är omarbetade i enlighet med
reviderad IAS 1. I enlighet med förtydligande av redovisning av
uppskjutna skatter hänförliga till enskild transaktion redovisas
nu uppskjuten skatt hänförliga till nyttjanderättstillgångar och
leasingskulder. Uppskjuten skattefordran och uppskjuten skatte-
skuld uppgår till samma värde som nettoredovisas balansräk-
ningen. Ändringen har inte påverkat beloppen som redovisas i
jämförelseperioden och inte haft någon resultateffekt på inne-
varande period.
Inga andra nya eller ändrade redovisningsstandarder eller
tolkningar som trädde i kraft 1 januari 2023 har haft en väsentlig
påverkan på koncernens finansiella rapporter
Nya standarder för tillämpning från och med 1 januari 2024 har
inte tillämpats i förtid och förväntas inte komma att ha någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernens finansiella rapporter omfattar moderbolaget och
dotterföretag över vilka moderbolaget innehar bestämmande
inflytande.
Väsentliga bedömningar och uppskattningar
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheternas värdering till verkligt värde inkluderar
uppskattningar och antaganden vilka är att betrakta som väsent-
liga för redovisningsändamål. Information om värderingsantagan-
den och känslighetsanalys av de antaganden som har väsentlig
effekt på värderingen presenteras i not 10.
Tillgångsförvärv kontra rörelseförvärv
Bolagsförvärv kan klassificeras som antingen rörelseförvärv eller
tillgångsförvärv. Bolagsförvärv vars primära syfte är att förvärva
bolagets fastighet och där bolagets eventuella förvaltningsor-
ganisation och administration är av underordnad betydelse för
förvärvet, klassificeras som tillgångsförvärv. Övriga bolagsför-
värv klassificeras som rörelseförvärv.
Bolagsförvärv under verksamhetsåren 2023 och 2022 har enbart
utgjorts av tillgångsförvärv .
Redovisning av segment
Högste verkställande beslutsfattare, vd, följer intäkter och
resultat för koncernen som helhet och därmed utgör koncernen
som helhet ett rörelsesegment. Ur rapporterings- och uppfölj-
ningssynpunkt är det ännu inte av intresse inom vilken region
fastigheten är belägen, utan det väsentliga är att fastigheten
faller inom ramen för affärsidén.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod.
Skillnad mellan koncernens och
moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har uppttat sin årsredovisning enligt årsredovis-
ningslagen (1995:1554) och Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska
personer. Rekommendationen innebär att moderbolaget i års-
redovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga
av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt
inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn tagen
till sambandet mellan redovisning och beskattning. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenterats i moderbola-
gets finansiella rapporter. Uppställningsformen för resultat- och
balansräkning följer årsredovisningslagen.
Leasing
Moderbolaget har valt att tillämpa undantaget för leasetagare i RFR
2 och leasebetalningar kostnadsförs linjärt över leasingperioden.
Not 2
Hyresintäkter och övriga intäkter
Redovisningsprinciper
Hyresintäkterna utgörs huvudsakligen av hyror för tillhanda-
hållande av lokaler. Hyresintäkter för förvaltningsfastigheterna
redovisas linjärt i enlighet med villkoren som anges i gällande
hyresavtal. Hyresintäkter, som ur ett redovisningsperspektiv
benämns operationella leasingavtal, resultatförs i den period de
avser. Rabatter har i förekommande fall reducerat de redovisade
intäkterna. Förskottshyror redovisas som förutbetalda hyres-
intäkter i rapporten över finansiell ställning. Som hyresintäkter
avses även hyrestillägg vilka huvudsakligen utgörs av fastighets-
skatt och media, då dessa är direkt kopplade till hyresavtalen.
Erhållet elstöd under 2023 är redovisad som en övrig intäkt,
reducerat med hyresgästers andel .
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 72
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 3
Fastighetskostnader och kostnader
för central administration
Fastighetskostnader (Externa)
2023
2022
Taxebundna kostnader
–57
–45
Reparation och underhåll
–5
–6
Fastighetsskatt
–6
–5
Övriga fastighetskostnader
–27
–15
Totalt
–95
–71
Central administration
2023
2022
Personalkostnader
–16
–16
Övriga externa kostnader
–16
–18
Avskrivningar
–4
–4
Totalt
–36
–38
Fastighetskostnaderna uppgår till –95 Mkr (71). I fastighets-
kostnaderna ingår kostnader som är hänförliga till drift, underhåll,
fastighetsskatt samt kostnader för försäkring. Kostnaderna har
ökat främst till följd av det större fastighetsbeståndet.
Taxebundna kostnader
I taxebundna kostnader ingår kostnader för bland annat el,
uppvärmning och vatten. Större delen av denna kostnad vidare-
faktureras till hyresgästerna i form av hyrestillägg.
Central administration
Kostnader för central administration var –36 Mkr (38). I kostna-
der för central administration ingår Logisteas samtliga kostnader
för koncernledning, personal, IT, konsultarvoden, revision, års-
redovisning samt avskrivningar på inventarier m.m.
Not 4
Arvode och kostnadsersättning
till revisorer
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Ernst & Young
Revisionsuppdrag
–3
–2
–3
–2
Skatterådgivning
-
-
-
-
Övriga tjänster
0
0
0
0
Öhrlings Pricewaterhouse
Coopers
Revisionsuppdrag
-
–1
-
–1
Skatterådgivning
-
-
-
-
Övriga tjänster
-
0
-
0
Totalt
–3
–3
–3
–3
Löptider för hyreskontrakt per 2023-12-31
Upplysningar om operationella leasingavtal –
koncernen som leasegivare
Antal Kontrakterad Kontrakterad
Förfalloår kontrakt årshyra, Mkr årshyra, %
2024
44
20,2
5,9
2025
36
25,7
7,5
2026
24
38,2
11,2
2027
9
4,8
1,4
2028
6
10,6
3,1
2029+
64
241,9
70,9
Totalt
183
241,4
100
Kontrakterad hyresintäkt per kontraktsstorlek, Mkr
Antal Kontrakterad
kontrakt årshyra, %
>10,0
3
1,6
5,09,9
15
8,2
3,0–4,9
23
12,6
2,0–2,9
16
8,7
1,0–1,9
25
13,7
0,5–0,9
16
8,7
<0,5
85
46,5
Totalt
183
100,0
De totala hyresintäkterna uppgår till 357 Mkr (257) varav 51 Mkr
(40) utgörs av hyrestillägg. De ökade hyresintäkterna är ett
resultat av ett ökat fastighetsbestånd samt indexjusteringar i
befintliga hyreskontrakt. Övriga intäkter uppgår till 14 Mkr (0) och
är hänförliga till bolagets del av erhållet elstöd, hyresgarantier
och skadestånd.
Tabellen över förfallostrukturen visar hur stor del av årshyran
som förfaller när i tiden. Logistea strävar efter att ha en god
relation med hyresgäster och arbetar aktivt för att begränsa
risken för avflyttningar. Den genomsnittliga återstående löp tiden
för hyresavtalen uppgick till 7,9 år (7,8) och den ekonomiska
uthyrningsgraden uppgick till 95,7 procent (98,1).
Not 2 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 73
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 5
Anställda och personalkostnader
Redovisningsrinciper
Ersättning till anställda såsom löner och sociala kostnader, betald
semester och betald sjukfrånvaro med mera redovisas i takt med
att de anställda har utfört tjänster i utbyte mot ersättningen.
Koncernens anställda omfattas av olika avgiftsbestämda pen-
sionsplaner. Utöver fastställda avgifter till fristående företag har
Logistea inga ytterligare förpliktelser. Logistea har inga andra
åtaganden efter avslutad anställning. I redovisningen har vissa
personalkostnader aktiverats i projekt och som förvärvskost-
nader när reglerna har kunnat tillämpas. Av den anledningen kom-
mer inte personalkostnaderna i denna not att överensstämma
med kostnadsslagen i Not 3. Information om bonusar finns under
avsnittet om incitamentsprogram.
Under 2023 har personalkostnader om 15,5 miljoner kronor (14,5)
aktiverats som förvärvskostnader och projektledningskostnader
avseende genomförda transaktioner och pågående projekt.
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Antal anställda
Medelantalet anställda
15
15
15
15
– varav kvinnor
9
9
9
9
– varav män
6
6
6
6
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2023
2022
2023
2022
Personalkostnader
Styrelse och övriga ledande
befattningshavare
Löner och ersättningar m.m.
12 319
15 563
12 319
15 563
Pensionskostnader
1 149
1 526
1 149
1 526
Sociala avgifter
4 149
5 260
4 149
5 260
Summa
17 617
22 349
17 617
22 349
Övriga anställda
Löner och ersättningar m.m.
9 346
6 374
9 346
6 374
Pensionskostnader
924
509
924
509
Sociala avgifter
3 239
2 126
3 239
2 126
Summa
13 509
9 009
13 509
9 009
Summa personalkostnader
31 126
31 358
31 126
31 358
Incitamentsprogram
Bolaget har ett bonussystem som omfattar samtliga anställda.
Bonussystemet består av tre delar som vardera ska ge rätt till
en tredjedel av det maximala bonusbeloppet, som uppgår till en
till sex månadslöner. Två av delarna bestäms av att vissa mål
på företagsnivå uppnås enligt bolagets fastställda årsredovis-
ning medan en del är kopplad till individuella mål. För att bonus
överhuvudtaget ska utgå krävs att den del som är kopplad till
individuella mål uppnås samt att ytterligare en av bonusdelarna
som är kopplade till mål på företagsnivå uppnås. Information om
utgivet optionsprogram finns i Not 26 .
Grundlön/styrelsearvode
Rörlig ersättning
Pensionskostnad
Övrig ersättning
TSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Styrelse
Patrik Tillman (ordförande)
325
300
-
-
-
-
-
-
Bengt Kjell
80
197
-
-
-
-
-
-
Sanja Batljan
180
197
-
-
-
-
-
-
Stefan Hansson
180
107
-
-
-
-
-
-
Anneli Lindblom
210
127
-
-
-
-
-
-
Erik Dansbo
109
-
-
-
-
-
-
-
Jonas Grandér
107
-
-
-
-
-
-
-
Caroline Thagesson
53
157
-
-
-
-
-
-
Johan Mark
63
177
-
-
-
-
-
-
Fredrik Palm
-
50
-
-
-
-
-
-
Företagsledning
Fd vd Jennie Högstedt Björk*
-
-
-
1 200
-
272
-
558
Vd Niklas Zuckerman
2 280
2 025
349
175
267
261
81
111
Vice vd Anders Nordvall
2 191
2 025
349
175
262
261
132
167
Övrig
företagsledning 4 (5)
personer
4 895
5 358
633
1 835
620
732
101
608
Summa
10 673
10 720
1 331
3 385
1 149
1 526
314
1 444
* Jennie Högstedt Björks lön, ersättning och sociala kostnader för verksamhetsåret 2022 är klassificerat som resultat för utdelad verksamhet.
Den rörliga ersättningen för 2022 avser avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner, med tillkommande pensionsersättning .
Ersättning och villkor för ledande befattningshavare
Ersättning till verkställande direktören och övriga medlemmar
av företagsledningen utgörs av grundlön och pensionsförmåner
samt rörlig ersättning i form av bonus.
Verkställande direktören har en uppsägningstid om sex månader
om uppdraget sägs upp från endera part. Pensionsförmånen
för verkställande direktören är 12 procent av den pensions-
grundande lönen .
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 74
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 6
Finansiella intäkter och kostnader
Redovisningsprinciper
Koncernens finansiella intäkter hänförs i huvudsak från koncer-
nens likvida medel. Finansiella kostnader är kostnader hänförliga
till bolagets skuld och uppstår för banklån, obligation, leasing
samt externa reverser. Periodens räntekomponent på räntederi-
vat presenteras på raden finansiell kostnad i resultaträkningen.
Utgifter för uttagande av pantbrev aktiveras i koncernens ba-
lansräkning. Finansiella kostnader belastar resultatet för den pe-
riod till vilken de hänför sig. Ränteutgifter under produktionstiden
för större ny-, till- eller ombyggnationer aktiveras och påverkar ej
finansiella kostnader .
Koncernen
Moderbolaget
2023
2022
2023
2022
Finansiella intäkter
Ränteintäkter dotterbolag
-
-
146
73
Ränteintäkter
3
5
2
4
Övriga finansiella intäkter
0
0
0
-
Summa
3
5
148
77
Finansiella kostnader
Räntekostnader
–157
–85
–112
–73
Aktiverad ränta
6
13
-
-
Räntekomponent räntederivat
18
–7
14
–5
Räntekostnader IFRS 16
0
–1
-
-
Räntekostnader till
dotterbolag
-
-
–29
–11
Räntederivat,
värdeförändringar
-
-
–33
-
Återköpskostnader obligation
–3
-
–3
-
Summa
–136
–80
–163
89
Finansnetto
–133
–75
–15
–12
Not 7
Skatt
Redovisningsprinciper
Inkomstskatter utgörs av aktuell och uppskjuten skatt. Inkomst-
skatt redovisas i årets resultat förutom då underliggande trans-
aktion redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital, varvid
tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget
kapital. Aktuell skatt är den skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är
beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Upp-
skjuten skatt beräknas enligt lagstadgade skattesatser som har
beslutats eller aviserats per balansdagen och förväntas gälla när
den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den upp-
skjutna skatteskulden regleras.
Årets skattepliktiga resultat skiljer sig från årets redovisade
resultat genom att det justerats för ej skattepliktiga och ej
avdragsgilla poster. Årets aktuella skatt som ska betalas eller
erhållas justeras med eventuell skatt från tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skat-
temässiga värden på tillgångar och skulder. Avseende fastighets-
förvärv som bedömts vara tillgångsförvärv redovisas dock ingen
uppskjuten skatt på sådana temporära skillnader som uppkom-
mit vid förvärvstillfället. Uppskjuten skattefordran hänförlig till
underskottsavdrag redovisas när det är sannolikt att framtida
skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga vilka kan
nyttjas mot underskottsavdrag. Värdet på uppskjutna skatteford-
ringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan
utnyttjas. Aktiverad uppskjuten skatt på skattemässiga under-
skott i koncernen och moderbolaget uppgår till 0 miljoner kronor
(0). Totala skattemässiga underskottsavdrag i koncernen och
moderbolaget uppgår till 125 miljoner kronor (145). Möjligheten att
utnyttja underskottsavdragen påverkas av skatteregler om tids-
begränsade spärrar. Underskottsavdragen är inte tidsbegränsade .
Koncernen
Moderbolaget
Redovisad i rapport över totalresultat
2023
2022
2023
2022
Aktuell skattekostnad
Årets skattekostnad
–9
–3
-
0
Skatt till följd av ändrad taxering
0
0
0
-
Summa aktuell skatt
–9
–3
0
0
Uppskjuten skatt
Förvaltningsfastigheter
–5
–80
-
-
Underskottsavdrag
-
–6
-
–6
Finansiella instrument
4
–2
3
-
Obeskattade reserver
–6
–6
-
-
Summa uppskjuten skatt
–7
–94
3
–6
Totalt redovisad skattekostnad
–16
–97
3
–6
Koncernen
Moderbolaget
Avstämning av effektiv skatt
2023
2022
2023
2022
Resultat före skatt
8
420
13
3
Skatt enligt gällande skattesats,
20,6% (20,6)
–2
87
–3
–1
Effekt ej avdragsgilla kostnader
inkl. ränteavdragsbegränsningar
–23
–11
–1
–3
Effekt ej skattepliktiga intäkter
1
0
0
0
Effekt ej skattepliktig försäljning
fastigheter/koncernbolag
–2
-
0
Justering uppskjuten skatte-
fordran underskottsavdrag
-
–6
-
–6
Effekt av utnyttjade
underskottsavdrag
4
-
4
-
Skattereduktion för inventarier
-
1
-
-
Övriga skattemässiga justeringar*
6
6
3
2
Redovisad effektiv skatt
–16
–97
3
–6
* Avdragsgilla kostnader hänförliga nyemission som bokats direkt mot eget
kapital samt aktiverad ränta samt direktavdrag hyresgästanpassningar.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 75
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 8
Resultat från utdelad verksamhet
2023
2022
Nettoomsättning
-
-
Övriga resultatintäkter
-
-
Totala intäkter
-
-
Handelsvaror
-
-
Övriga externa kostnader
–1
–2
Personalkostnader
-
–3
Avskrivningar
-
-
Övriga rörelsekostnader
-
-
Rörelseresultat
–1
–5
Finansiella kostnader
-
0
Resultat efter finansiella poster
–1
–5
Skatt
-
-
Periodens resultat från utdelad verksamhet
–1
–5
Under räkenskapsåret 2021 avyttrade Logistea AB samtliga aktier
i den helägda koncernen Odd Molly Sverige AB till MBRS Group AB.
Not 9
Immateriella tillgångar
Redovisningsprinciper
De immateriella tillgångarna per 2023-12-31 utgörs av balanserade
utgifter för programvaror samt varumärke och har upptagits till
anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar.
Immateriella anläggningstillgångar skrivs av linjärt enligt plan
över fem år .
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Redovisat ingående värde
1
1
1
1
Nyanskaffningar
0
0
0
0
Avyttringar och utrangeringar
0
-
–1
-
Summa
1
1
0
1
Ackumulerade avskrivningar
Redovisat ingående värde
0
0
0
0
Avyttringar och utrangeringar
0
-
0
-
Årets avskrivningar enligt plan
på anskaffningsvärdet
0
0
0
0
Summa
0
0
0
0
Redovisat värde vid årets slut
1
1
0
1
Not 10
Förvaltningsfastigheter
Redovisningsprinciper
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att
erhålla hyresintäkter eller värdestegring eller en kombination
av dessa syften. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter
till anskaffningskostnad, vilket inkluderar till förvärvet direkt
hänförbara utgifter. Förvaltningsfastigheter redovisas i koncern-
balansräkningen till verkligt värde. Logistea värderar samtliga
fastigheter varje kvartal. Såväl orealiserade som realiserade
värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Orealiserade
värdeförändringar beräknas utifrån värderingen vid årets slut
jämfört med värderingen vid årets början alternativt anskaff-
ningsvärdet om fastigheten förvärvats under året med hänsyn till
årets investeringar. Realiserade värdeförändringar på fastigheter
beräknas som köpeskilling minus försäljningsomkostnader minus
bokfört värde inklusive tidigare orealiserade värdeförändringar.
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast
om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är
förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del.
Avgörande för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till
det redovisade värdet är huruvida åtgärden innebär en förbätt-
ring jämfört med standarden före åtgärdens genomförande.
Reparationer och underhållsåtgärder kostnadsförs i samband
med att utgiften uppkommer. I större projekt aktiveras i före-
kommande fall räntekostnaden under produktionstiden och pro-
jektet debiteras med nedlagd intern tid avseende projektledning.
Förvaltningsfastigheter uppdelade på regioner
Uthyrningsbar Driftnetto*, Fastighets-
2023-12-31 yta, Tkvm Mkr värde
Väst
319 369
183
3 115
Mitt
108 382
41
614
Syd
91 151
44
637
Öst
57 929
36
558
Norr
22 023
13
147
Delsumma
598 854
317
5 071
Projektfastigheter
3 500
16
315
Total
602 354
333
5 386
, Mkr
Uthyrningsbar Driftnetto*, Fastighets-
2022-12-31 yta, Tkvm Mkr värde
Väst
306 269
169
2 822
Mitt
98 182
34
512
Syd
96 697
45
711
Öst
22 599
10
166
Norr
17 123
6
79
Delsumma
540 870
264
4 290
Projektfastigheter
14 520
14
333
Total
555 390
278
4 623
, Mkr
*Avser kontrakterade intäkter minus uppskattade fastighetskostnader.
Ovan redovisas Logisteas fastighetsbestånd per region.
Fastig hetsbeståndet följs inte upp internt per region varpå ingen
segmentsredovisning redovisas .
Koncernen
Moderbolaget
Uppskjuten skatt redovisad 31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
i de finansiella rapporterna 2023 2022 2023 2022
Uppskjuten skattefordran
Räntederivat
2
-
3
-
Leasingskulder*
2
2
-
-
Summa
4
2
3
-
Uppskjuten skatteskuld
Förvaltningsfastigheter
–179
–174
-
-
Räntederivat
-
–2
-
-
Obeskattade reserver
–15
–9
-
-
Nyttjanderättstillgångar*
–2
–2
-
-
Summa
–196
–187
-
-
Uppskjuten skatteskuld, netto
–192
185
3
-
*Nettoredovisas i de finansiella rapporterna
Fastighetsbeståndets skattemässiga restvärde uppgick per
31 december 2023 till 1 922 MSEK (1 471).
Not 7 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 76
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Specifikation av årets förändring
Koncernen
2023
2022
Redovisat ingående värde
4 623
2 607
Förvärv av fastigheter*
746
1 489
Avyttring av fastigheter
–39
–8
Investeringar i befintligt bestånd
111
196
Orealiserade värdeförändringar
–55
339
Redovisat värde vid årets slut
5 386
4 623
* Förvärv av fastigheter uppgår till 746 miljoner kronor (1 489) varav
329 miljoner kronor (484) betalats med likvida medel.
Marknadsvärden
Det sammanlagda marknadsvärdet på Logisteas fastigheter
uppgår till 5 386 miljoner kronor (4 623). 315 miljoner kronor (333)
av fastighetsvärdet avsåg projektfastigheter, vilket definieras
som fastigheter där pågående om- eller tillbyggnation påverkar
hyresvärdet mer än 40 procent.
Den redovisade orealiserade värdeförändringen uppgick under
året till –55 miljoner kronor (339), vilket främst är kopplat till all-
männa marknadsvärdeförändringar. Av den totala värdeförändring-
en grundar sig 298 miljoner kronor (321) i ett stigande driftnetto
till följd av främst hyreshöjningar på grund av KPI-justering, –447
miljoner kronor (76) beror på ändrade antaganden om direktav-
kastningskrav samt 90 miljoner kronor (38) avser projektvinst. Av
den totala värdeförändringen för året står uppskjuten skatterabatt
vid bolagsförvärv för 4 miljoner kronor (56). 100 procent av de kas-
saflödesgenererande fastigheterna (exklusive projektfastigheter),
motsvarande 96 procent av det samlade beståndet, har värderats
externt per 31 december 2023. Övriga 4 procent av beståndet har
värdets internt. Moderbolaget äger inga fastigheter.
Orealiserade värdeförändringar
Koncernen
2023
2022
Ändrade driftnetton
298
321
Ändrade direktavkastningskrav
–447
–76
Resultat från projekt
90
38
Uppskjuten skatterabatt
4
56
Summa orealiserade värdeförändringar
–55
339
Värderingsmetodik – Analyser och generella förutsättningar
Fastighetsvärderingen grundar sig på observerbara indata som
aktuella hyresavtal, faktiska utfall för drifts- och underhållskost-
nader och nuvarande vakansgrader samt icke observerbara inda-
ta som avkastningskrav, marknadshyror, planerade investeringar,
byggrättsvärde och framtida vakansnivåer. Värderingsmetodiken
för räkenskapsåret 2023 är oförändrad från tidigare räkenskapsår.
Kalkylperioden har anpassats efter återstående löptid för befint-
liga hyresavtal och varierar mellan 10 och 20 år. Kalkylperioden
uppgår som regel till 10 år. Kassaflödeskalkylerna baseras på
inflationsantaganden gjorda av värderingsföretagen. Nivån på
den årliga framtida inflationen bedöms till 2,0 procent.
Som grund för bedömning av framtida driftnetton ligger analys
av gällande hyresavtal samt analys av den aktuella hyresmarkna-
den. Hyresavtalen har individuellt beaktats i kalkylen. Normalt har
de befintliga hyresavtalen antagits gälla fram till hyresavtalens
slut. För de fall hyresvillkoren har bedömts som marknadsmäs-
siga har de sedan antagits möjliga att förlänga på oförändrade
villkor alternativt varit möjliga att hyra ut på liknande villkor. I de
fall den utgående hyran bedömts avvika från gällande marknads-
hyra har denna justerats till marknadsmässig nivå. Den maxi-
mala och bästa användningen av fastigheterna har antagits vid
fastighetsvärderingarna. Kassaflödesanalysen beaktar mark-
nadsläge, hyresnivå, hyresgästens bedömda betalningsförmåga,
annan användning och långsiktig vakansgrad för varje fastighet.
Den långsiktiga vakansgraden för varje fastighet bedöms bland
annat utifrån ort, mikroläge, användningsområde och bedömd
alternativanvändning.
Drift- och underhållskostnader har dels baserats på en analys
av de historiska kostnaderna för respektive fastighet, dels på
erfarenheter och statistik avseende likartade fastigheter. Dessa
kostnader har dock mindre betydelse vid värdering av Logisteas
fastighetsbestånd då hyresgästerna normalt själva betalar dessa
kostnader i tillägg till den överenskomna hyran.
Det verkliga värdet för koncernens byggrätter baseras på ortspri-
sanalyser från transaktioner avseende jämförbara objekt med
liknande byggrätter. Logisteas byggrätter är värderade i spannet
01 426 kronor per kvadratmeter byggrätt (01 699).
Utöver byggrätter består projektfastigheter av fastigheter med
större om- eller tillbyggnationer. Dessa fastigheter värderas som
en förvaltningsfastighet med avdrag för återstående investering-
ar samt normalt med avdrag för projekt- och tidsrisk .
Antagna driftnetton vid värdering
Det av fastighetsvärderarna totalt beräknade driftnettot för 2024
uppgick till 320 miljoner kronor i värderingarna. Detta driftnetto
kan jämföras med det driftnetto om 317 miljoner kronor som
Logistea redovisar i Aktuell intjäningsförmåga per 31 december
2023 för förvaltningsfastigheterna. Det driftnetto vilket
värderings firman baserat de bedömda marknadsvärdena på är
följaktligen rimligt vid en jämförelse med den aktuella intjänings-
förmågan vid årsskiftet.
Hyresutvecklingen i driftnettot påverkas av svenskt konsument-
prisindex (KPI), då hyresavtalen oftast inkluderar en indexklau-
sul där hyran justeras upp med förändringen i KPI. Förändring
av inflationen påverkar avkastningskravet på det sättet att den
riskfria räntan och riskpremien delvis påverkas av Riksbankens
räntepolitik, som i sin tur tar utgångpunkt i inflationen. Således
bedöms effekten av förändringar i inflationen samt observerbar
och icke observerbar data minska påverkan på det bemda
marknadsvärdet på respektive fastighet där hyresavtalen juste-
ras med KPI, då hyresintäkterna och driftnettot ökar till följd av
en stigande inflation.
Kalkylränta och avkastningskrav
Kalkylräntan, det bedömda avkastningskravet för respektive
fastighet plus inflation, utgör ett nominellt avkastningskrav på
totalt kapital. Utgångspunkten för kalkylräntan är den nominel-
la räntan på statsobligationer med fem års löptid med dels en
generell riskpremie för fastigheter, dels ett objektspecifikt tillägg.
Vid bedömning av direktavkastningskrav har hänsyn tagits till
såväl ändrad riskfri ränta som förändrad riskpremie. Direktav-
kastningskravet sätts utifrån information från externa oberoen-
de värderingsinstitut samt från löpande marknadsövervakning.
Det valda direktavkastningskravet för restvärdebedömningen
har hämtats från marknadsinformation från den aktuella del-
marknaden och har anpassats med hänsyn till fastighetens fas i
den ekonomiska livscykeln vid kalkylperiodens slut. Kalkylränta
för nuvärdesberäkning av kassaflöden och av restvärde ligger i
spannet 6,30–10,87 procent och baseras på analyser av genom-
förda transaktioner samt på individuella bedömningar avseende
risknivå och respektive fastighets marknadsposition. Den 31
december 2023 uppgick den vägda kalkylräntan för diskontering
av kassaflöden och restvärden till 8,4 procent (8,3). Det vägda
direktavkastningskravet (inklusive projektfastigheter) uppgick
till 6,6 procent (6,2). Detta innebär att om Logisteas fastighets-
portfölj teoretiskt sett skulle betraktas som en enda fastighet
motsvarar marknadsvärdet om 5 386 miljoner kronor ett direkt-
avkastningskrav om 6,6 procent, en kalkylränta om 8,4 procent
avseende kassaflödet och nuvärdesdiskontering av restvärdet.
I tabellen på nästa sida redovisas fastighetsvärdenas känslighet
för förändrade antaganden.
Den genomsnittliga värderingsavkastningen för koncernens
förvaltningsfastigheter, exklusive projektfastigheter, uppgick på
balansdagen till 6,6 procent (6,2).
Känslighetsanalys för fastighetsvärden
De parametrar som väsentligt påverkar värdet på en fastighet
är direktavkastningskrav, kontrakterade hyresintäkter, bedömda
och faktiska fastighetskostnader samt bedömd vakans.
Övriga parametrar som kan påverka en värdering är avtals-
längd, inflationsantaganden, kalkylränta samt underhållsbehov .
Not 10 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 77
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
I diskonteringsräntan ingår antagande såsom ränteläge, infla-
tionsantaganden, avkastningskrav på insatt kapital, fastighe-
tens mikroge, hyresgäststruktur med mera. För att belysa
hur en förändring på +/– 0,5 procent för direktavkastningskrav,
+/– 5 procentenheter på hyresintäkter och fastighetskostnader
samt +/– 1 procentenhet i vakansgrad, isolerade mot varandra,
påverkar fastighetsvärderingarna redovisas känslighetsanalys
nedan. Känslighetsanalysens förändringsantaganden grundar
sig delvis i bolagets faktiska förändringar av respektive indata
senaste räkenskapsåren samt för bedömd realistisk förändring
för framtiden.
Sannolikt finns det samband mellan de olika parametrarna
beroende på olika händelser i den löpande verksamheten.
Exempelvis kan både vakansgraden och hyresintäkterna påver-
kas vid en situation där efterfrågan av lokaler inom fastigheter
i Logisteas segment ökar eller minskar. Förändringar i mark-
nadsekonomin, med exempelvis ändrade marknadsräntor, kan
påverka både direktavkastningskrav och hyresintäkter. Dessa
händelser kan både påverka fastighetsvärdena åt samma håll
eller motverka varandra.
Förpliktelser
Logistea har per bokslutsdatum åtagande att färdigställa de till-
byggnader som är pågående i projektportföljen om 132 miljoner
kronor (93). 100 procent av de nybyggda ytorna är uthyrda till
externa hyresgäster genom signerade hyresavtal.
Värderingskategorier för förvaltningsfastigheter
Koncernens samtliga fastigheter har bedömts vara i nivå 3 i
värderingshierarkin. Koncernens fastigheter består primärt av
fastigheter i kategorierna lager, logistik och lätt industri, vilka har
liknande riskprofil och värderingsmeto dik. Snitthyrestiden på
samtliga kontrakt med räkenskapsårets slut var 7,9 år (7,8).
Värderingsunderlag
Varje antagande om en fastighet bems individuellt utifrån
den kunskap som finns tillgänglig beträffande fastigheter samt
de externa värderarnas marknadsinformation och erfarenhets-
bedömningar. Projektfastigheterna exkluderas från beräkningen.
Hyresintäkter och fastighetskostnader antas i värderingen att
öka med 2 procent per år under hela kalkylperioden. Nedan pre-
senteras dessa antaganden.
Not 10 fortsättning
Känslighetsanalys för fastighetsvärden
Förändring
Värdepåverkan
Lager och Lätt
2023-12-31 logistik
industri
Totalt
Direktavkastnings- +/– 0,25%
krav
-enheter
–141/153
55/59
–195/211
Hyresintäkter
+/– 5%
199/–199
81/–81 280/–280
+/– 1%
Vakans
-enhet
–40/40
–16/16
–56/56
Fastighetskostnader
+/– 5%
19/19
8/8
–27/27
Förändring
Värdepåverkan
Lager och Lätt
2022-12-31 logistik
industri
Totalt
Direktavkastnings- +/– 0,25%
krav
-enheter
–101/110
66/72
167/182
Hyresintäkter
+/– 5%
139/–139
103/–103
242/–242
+/– 1%
Vakans
-enhet
–28/28
–21/21
–48/48
Fastighetskostnader
+/– 5%
–15/15
12/12
–27/27
Värderingsantaganden för förvaltningsfastigheter exklusive projektfastigheter
2023-12-31 Fastig- Hyres- Fastighets- Uthyrnings- Långsiktigt direktav- Vakansgrad
hets- intäkter för kostnader för bar yta, kastningskrav (viktat viktat genom-
Kategori
värde, mkr 2024 ,mkr
2024,mk
rr
tkvm genomsnitt), %
snitt, %
Lager och logistik
Väst
1 922
132
19
192
5,62
– 7,90
(6,30)
6,31
Mitt
98
6
0
10
6,40
6,40
(6,40)
0,00
Syd
316
24
3
28
6,02
8,25
(6,46)
1,83
Öst
558
39
3
58
6,00
7,15
(6,28)
0,00
Norr
69
3
0
5
6,75
6,75
(6,75)
0,00
Delsumma
2 964
204
25
293
5,62
8,25
(6,33)
4,28
Lätt industri
Väst
1 193
94
17
127
5,70 –
8,15
(6,59)
5,04
Mitt
516
45
10
99
6,99
– 7,60
(7,21)
5,69
Syd
321
25
1
63
6,45
– 7,70
(7,61)
0,00
Öst
-
-
-
-
-
-
Norr
78
7
1
17
7,75 –
8,70
(8,14)
0,00
Delsumma
2 107
171
29
306
5,70
– 8,70 (
6,94)
4,27
Totalt
5 071
375
55
599
5,62
– 8,70
(6,59)
4,28
Värderingsantaganden för förvaltningsfastigheter exklusive projektfastigheter
2022-12-31 Fastig- Hyres- Fastighets- Uthyrnings- Långsiktigt direktav- Vakansgrad
hets- intäkter för kostnader för bar yta, kastningskrav (viktat viktat genom-
Kategori
värde, mkr
2023,
mkr
2023,
mkr
tkvm genomsnitt), %
snitt, %
Lager och logistik
Väst
1 930
126
14
214
4,93 –
7,30
(5,94)
6,96
Mitt
-
-
-
-
-
-
Syd
384
24
2
33
5,43
– 6,40
(5,62)
6,45
Öst
157
12
2
23
5,80
6,65
(6,49)
8,49
Norr
-
-
-
-
-
-
Delsumma
2 471
162
18
270
4,93
– 7,30
(5,92)
6,98
Lätt industri
Väst
904
62
5
93
5,20 –
7,50
(6,14)
7,25
Mitt
512
45
11
98
6,49 –
7,00
(6,68)
7,54
Syd
324
23
0
63
6,00 –
7,50
(7,34)
9,84
Öst
-
-
-
-
-
-
Norr
79
6
0
17
7,25
– 8,00
(7,57)
11,88
Delsumma
1 819
136
16
271
5,20
8,00
(6,57)
7,99
Totalt
4 290
298
34
541
4,93
8,00
(6,20)
7,41
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 78
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 11
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
Not 12
Inventarier
Redovisningsprinciper
Inventarier består främst av kontorsinventarier, vilka har upptagits
till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar
och eventuellt gjorda nedskrivningar.
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Redovisat ingående värde
6
0
2
0
Nyanskaffningar
0
6
0
2
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Summa
6
6
2
2
Ackumulerade avskrivningar
Redovisat ingående värde
–1
0
0
0
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Årets avskrivningar enligt plan
på anskaffningsvärdet
–1
–1
–1
0
Summa
–2
–1
–1
0
Redovisat värde vid årets slut
4
5
1
2
Totala
nyttjande- Totala
Tomt- rättstill- leasing-
Koncernen
rätter
Lokaler
gångar skulder
2023
Redovisat ingående värde
5
7
12
12
Tillkommande leasingavtal
-
-
-
-
Av- och nedskrivningar
-
–2
–2
-
Årets amorteringar
-
-
-
–2
Redovisat värde vid årets slut
5
5
10
10
2022
Redovisat ingående värde
-
2
2
2
Tillkommande/avslutade
leasingavtal
5
9
14
14
Av- och nedskrivningar
-
–4
–4
-
Årets amorteringar
-
-
-
–4
Redovisat värde vid årets slut
5
7
12
12
Koncernen
31 dec 31 dec
2023 2022
Långfristiga leasingskulder
8
10
Kortfristiga leasingskulder
2
2
Nedan presenteras de belopp som redovisats i koncernens
resultaträkning under året hänförliga till leasingverksamheten.
Koncernen
31 dec 31 dec
2023 2022
Avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt
2
4
Räntekostnader på leasingskulder
0
1
Kostnad för avtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde
0
0
Summa
2
5
Not 13
Finansiella anläggningstillgångar
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Redovisat ingående värde
1
1
-
0
Nyanskaffningar
-
-
-
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
0
Redovisat värde vid årets slut
1
1
-
-
Redovisningsprinciper
Koncernens väsentliga leasingavtal utgörs av avtal avseen-
de tomträtter samt ett hyresavtal för lokaler. Tomträttsavtal
betraktas som eviga hyresavtal och redovisas till verkligt värde.
Nyttjanderätten kommer därmed inte att skrivas av utan värdet
på nyttjandetillgången kommer att bestå till nästa omförhandling
av tomträttsavtalet. Motsvarande leasingskuld uppgår till samma
belopp och är oförändrat fram till nästa omförhandling. Den
årliga tomträttsavgälden redovisas som en räntekostnad. Lokaler
redovisas till diskonterade värden i balansräkningen som en nytt-
janderättstillgång och en leasingskuld. I resultaträkningen skrivs
nyttjanderättstillgången av över avtalstiden och betalning som
sker till hyresvärd/leasinggivare redovisas dels som amortering
på leasingskulden och dels som räntekostnad i resultaträkningen.
Övriga leasingavtal såsom bilar och kontorsutrustning är antingen
korttidsavtal eller tillgångar av lågt värde. Dessa avtal har defi-
nierats som avtal där den underliggande tillgången har lågt värde
och det praktiska undantaget i IFRS 16 tillämpas. Detta innebär
att leasingavgiften redovisas som en kostnad linjärt över leasing-
perioden i resultaträkningen och ingen nyttjanderättstillgång eller
leasingskuld redovisas i balansräkningen.
I tabellen nedan presenteras koncernens ingående och utgående
balanser avseende nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
avseende tomträtter och hyresavtal för lokaler samt förändring-
arna under året.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 79
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 14
Hyres- och kundfordringar
Redovisningsprinciper
Hyres- och kundfordringarna utvärderas varje kvartal och indivi-
duella bemningar görs av samtliga fordringar överstigande
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Hyres- och kundfordringar
17
20
1
3
Reservering för förväntade
kreditförluster
–5
–2
0
–1
Hyres- och kundfordringar
12
18
1
2
netto
Förfallostruktur hyres-
och kundfordringar
Ej förfallet
-
1
-
1
Förfallet 1–30 dagar
5
7
1
-
Förfallet 31–60 dagar
0
6
-
-
Förfallet 61–90 dagar
0
1
-
-
Förfallet 91 dagar
12
5
-
2
Redovisat värde vid årets slut
17
20
1
3
Reservering förväntade
kreditförluster
Reservering vid årets början
–2
0
–1
-
Reservering befarade förluster
–4
–2
-
–1
Konstaterade förluster
1
-
1
-
Reservering vid årets slut
–5
–2
0
–1
30 dagar. Nedskrivning för kreditförluster är enligt IFRS 9
framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en
exponering för kreditrisk. Vid konkurser eller andra konstaterade
kundförluster bokas fordran som kundförlust. Vid nyuthyrning
görs en kredit bedömning av hyresgästen .
Not 15
Övriga fordringar
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Momsfordran och
skattekonto
31
44
2
2
Övriga fordringar
4
18
0
2
Totalt
35
62
2
4
Not 16
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Förutbetald försäkring
2
2
-
-
Upplupna ränteintäkter
3
2
3
2
Upplupna hyresintäkter
15
6
-
0
Förutbetalda driftskostnader
3
14
-
-
Övrigt
0
1
2
3
Totalt
23
25
5
5
Not 17
Likvida medel
Redovisningsprinciper
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut.
Likvida medel omfattas av kraven på förlustreservering för
förväntade kreditförluster.
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Kassa och bank
29
52
4
33
Totalt
29
52
4
33
Not 18
Räntebärande skulder
och riskhantering
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Långfristiga skulder
Säkerställda banklån
1 403
2 004
576
1 326
– Varav periodiserade
lånekostnader
–1
–5
0
–4
Obligationslån
-
500
-
500
Externa reverser
50
1
50
1
Summa långfristiga skulder
1 453
2 505
626
1 827
Kortfristiga skulder
Säkerställda banklån
924
42
903
23
– Varav periodiserade
lånekostnader
–4
–6
–4
–6
Obligationslån
75
-
75
-
Externa reverser
26
58
26
58
Summa kortfristiga skulder
1 025
100
1 004
81
Summa räntebärande skulder
2 478
2 605
1 630
1 908
De räntebärande skulderna exkluderar leasingskulder.
31 dec 31 dec
Nettoskuld 2023 2022
Räntebärande skulder
2 478
2 605
Räntebärande tillgångar
-
-
Likvida medel
29
52
Redovisat värde vid årets slut
2 449
2 553
Ej säkerställda obligationslån
Löptid
Belopp
Valuta
Räntevillkor
2021–2024
75
SEK
Stibor 3 månader + 5,15% marginal
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 80
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Kapitalbindning 2023-12-31
Koncernen
Moderbolaget
Kapitalbindning, år
Belopp
Andel
Belopp
Andel
0–1 år
996
40%
996
61%
1–2 år
1 241
50%
638
39%
2–3 år
-
-
-
-
3–4 år
204
8%
-
-
4–5 år
-
-
-
-
>5 år
42
2%
-
-
Totalt
2 483
100%
1 634
100%
Kapitalbindning 2022-12-31
Koncernen
Moderbolaget
Kapitalbindning, år
Belopp
Andel
Belopp
Andel
0–1 år
56
2%
56
3%
1–2 år
1 420
54%
1 420
74%
2–3 år
886
34%
442
23%
3–4 år
-
-
-
-
4–5 år
210
8%
-
-
>5 år
43
2%
-
-
Totalt
2 615
100%
1 918
100%
Tabellerna avseende kapitalbindning avser nominella räntebärande
skulder per respektive balansdag.
Genomsnittlig kapitalbindning för koncernen var per 31 december
2023 1,9 år (2,7). Genomsnittlig kapitalbindning för moderbolaget
var per 31 december 2023 0,8 år (1,7).
Räntebindning 2023-12-31
Koncernen
Moderbolaget
Räntebindning, år
Belopp
Andel
Belopp
Andel
0–1 år
453
18%
-
-
1–2 år
480
19%
334
20%
2–3 år
362
15%
200
12%
3–4 år
538
22%
450
28%
4–5 år
550
22%
550
34%
>5 år
100
4%
100
6%
Totalt
2 483
100%
1 634
100%
Räntebindning 2022-12-31
Koncernen
Moderbolaget
Räntebindning, år
Belopp
Andel
Belopp
Andel
0–1 år
1 444
55%
915
48%
1–2 år
103
4%
103
5%
2–3 år
230
9%
200
10%
3–4 år
50
2%
-
-
4–5 år
588
22%
500
26%
>5 år
200
8%
200
10%
Totalt
2 615
100%
1 918
100%
Genomsnittlig räntebindning för koncernen var per 31 december
2023 2,8 år (2,1). Genomsnittlig räntebindning för moderbolaget var
per 31 december 2023 3,7 år (2,4). Effekt från derivat har beaktats.
Räntebärande skulder
Koncernens räntebärande skulder har under 2023 minskat
mfört med tidigare år till följd av de återköp och löpande
amorteringar som genomförts. Vid årsskiftet uppgick den ränte-
bärande nettoskulden till 2 449 Mkr (2 553) och bruttoskulden till
2 478 Mkr (2 605). Bruttoskulden var fördelad mellan säkerställda
banklån 94 procent (79), obligationslån 3 procent (19) och exter-
na reverser 3 procent (2). Logisteas långfristiga skulder uppgick
till 1 453 Mkr (2 505) vilket utgör 59 procent (96) av de totala
räntebärande skulderna. De kortfristiga räntebärande skulderna
uppgick till 1 025 Mkr (100) vilket motsvarar 41 procent (4) av de
totala räntebärande skulderna. Den genomsnittliga kapitalbind-
ningen är 1,9 år (2,7) och den genomsnittliga räntebindningen
är 2,8 år (2,1). Belåningsgraden uppgick till 46 procent (55) vid
periodens utgång och snitträntan uppgick till 4,7 procent (4,8).
Den minskade snitträntan följer av återköp i obligationslånet som
löper med en rörlig ränta Stibor plus 5,15 procent.
Finansiell riskhantering
Logisteas verksamhet är präglad av stabilitet och långsiktighet som
kräver god tillgång till kapital. Målet med den finansiella verksam-
heten är att upprätthålla en robust och flexibel finansieringsstruktur
till lägsta möjliga upplåningskostnad. Koncernens finansieringsbehov
ska anpassas till kärnverksamheten, till exempel planerade investe-
ringar och försäljningar. Finansieringen ska vara diversifierad med
fokus på flexibilitet. Grön finansiering är någonting som eftersträvas
i den utsträckning detta är möjligt och tillgångsmassan tillåter.
Verksamheten ger löpande upphov till finansiella risker. Riskerna
ska identifieras, bedömas, kvantifieras och hanteras. Det vik-
tigaste typerna av risker som förekommer inom det finansiella
området är: ränterisk, finansieringsrisk och likviditetsrisk, samt
kredit- och motpartsrisk.
Likviditetsrisk
Med likviditetsrisk avses Logisteas risk att det saknas likvida
medel eller krediter för att fullfölja betalningsförpliktelser. För att
minska risken finns en god kommunikation mellan styrelse, led-
ning och övriga verksamheten över fastighetsförvärv, låneförfall
och större kostnader hänförliga till projekt.
I kreditavtalen med kreditinstitut och obligationsinnehavare har
Logistea fastlagda gränsvärden för soliditet, räntetäckningsgrad
och belåningsgrad, s.k. covenanter. Kreditavtalen har i regel en
nedre gräns på soliditet om 25–30 procent. Räntetäckningsgra-
den ska vara över 1,50–1,75 gånger och belåningsgraden ska högst
vara 65–70 procent. Bryter Logistea någon av covenanterna kan
det innebära omedelbar återbetalning av lånet eller en högre ränta
temporärt under perioden covenanten är bruten. Har inte Logistea
efter en angiven tidsperiod lyckats åtgärda covenantbrottet, kan
långivaren kva återbetalning av lånet. Vid räkenskapsårets slut
hade koncernen en soliditet på 49 procent (39), en räntetäcknings-
grad på 1,9 gånger (2,2) samt en beningsgrad på 46 procent (55).
Samma nyckeltal finns med i bolagets finanspolicy där gränsvär-
dena för de fastställda covenanterna är fastställda till striktare
nivåer. Logistea kontrollerar och rapporterar covenanterna
kvartalsvis till respektive kreditgivare.
Löptidsanalys
2023-12-31
<1 år
1-3 år
3-5 år
>5 år
Totalt
Banklån
895
1 192
204
42
2 333
Obligationslån
75
-
-
-
75
Externa reverser
26
50
-
-
76
Leverantörsskulder
28
-
-
-
28
Övriga kortfristiga skulder
19
-
-
-
19
Summa
1 043
1 242
204
42
2 531
2022-12-31
<1 år
1-3 år
3-5 år
>5 år
Totalt
Banklån
47
1 779
194
36
2 056
Obligationslån
-
500
-
-
500
Externa reverser
58
1
-
-
59
Leverantörsskulder
28
-
-
-
28
Övriga kortfristiga skulder
55
-
-
-
55
Summa
188
2 280
194
36
2 698
Ränterisk
Ränterisken avser risken för att förändringar i ränteläget påverkar
Logisteas upplåningskostnad. Ränterisken kan bestå i att lån med
rörlig ränta får en högre räntekostnad dels att nyupplåningen
Not 18 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 81
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
blir mindre fördelaktig och mer kostsam. Förändringar i mark-
nadsräntor och kreditmarginaler kan påverka Logisteas kostnad
för upplåning. Räntebindningen är därför en betydande faktor i
ränterisken, där en kort räntebindningstid vanligtvis innebär en
lägre genomsnittlig ränta på kort sikt men ökar ränterisken. För
att förlänga räntebindningen kan Logistea arbeta med olika typer
av räntesäkrande derivat i form av s.k. performance swappar,
ränteswappar och räntecappar (räntetak). Vid utgången av 2023
hade Logistea derivat uppgående till 2 081 miljoner kronor. Ränte-
täckningsgraden beskriver bolagets motståndskraft mot ett för-
sämrat räntenetto. En räntetäckningsgrad som mer än 1 gånger
innebär att bolagets resultat täcker de finansiella kostnaderna.
Logisteas räntetäckningsgrad för 2023 var 1,9 gånger.
Räntekänslighetsanalys
Resultateffekt Resultateffekt
Förändring
2023,
Mkr
2022,
Mkr
Stibor 3M
+/– 1%-enhet
–13/+4
–21/+14
Finansierings- och refinansieringsrisk
Finansieringsrisken avser risken för att inte kunna tillgodose
finansieringsbehovet, eller att endast ha tillgång till finansiering
med ofördelaktiga villkor. Genom att upprätthålla en god relation
och ha tillgång till många finansieringskällor och kreditgivare kan
finansieringsrisken begränsas. Refinansieringsrisken begränsas
genom att sprida låneförfallen och att inte hålla en för stor andel
kortfristig skuld. Vid årsskiftet utgjorde Logisteas andel lång-
fristiga skuld 59 procent av de totala räntebärande skulderna.
Finanspolicy
Logisteas finansiella förvaltning ska vara stödjande och kopplad
till bolagets operativa verksamhet och strategi. Finansförvaltning-
ens huvudsakliga uppgift är att, genom upplåning i kreditmarkna-
den och på kapitalmarknaden, vid varje tillfälle tillse att bolaget
har en stabil, välavvägd och kostnadseffektiv finansiering. Därtill
kommer att på ett effektivt och säkert sätt hantera bolagets
kassaflöde och likviditetsrisker, säkerheter/pantbrev samt
hantera övriga finansiella risker, inklusive eventuella valutarisker
och motpartsrisker.
Motpartsrisk
Med motpartsrisk avses risken att en motpart inte kan uppfylla
sina åtaganden mot Logistea och att detta leder till ekonomisk
förlust. För att begränsa motpartsrisken har Logistea tydliga
riktlinjer för hur likvida medel får placeras och styrs baserat på
löptid, belopp och motpart.
Valutarisk
Logistea har vid utfärdandet av årsredovisningen ingen eller
försumbar exponering mot andra valutor än Svenska Kronor .
Not 19
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Upplupna lönerelaterade
kostnader
3
2
3
2
Upplupna räntor
7
12
2
10
Förutbetalda hyresintäkter
50
33
-
-
Övriga poster
21
16
4
4
Totalt
81
63
9
16
Not 20
Resultat per aktie
Nedan framgår beräkning av resultat avseende stamaktie av serie
A och B. Resultatet har fördelats på genomsnittligt antal stam-
aktier av serie A och B uppgående till 156 346 205 (113 272 546).
I beräkningen för resultat per aktie för 2023 och 2022 har juste-
rats för effekten från genomförd företrädesemission i 2023.
Resultat per aktie före utspädning
2023
2022
Årets resultat för kvarvarande
verksamhet
Årets resultat för kvarvarande
verksamhet hänförligt till stam
aktier A och B
–8
323
Genomsnittligt antal utestående
aktier av serie A + B
156 346 205
113 272 546
Effekt från fondemission och
omvänd split i 2021 samt
företrädesemission i 2023
11 066 295
12 954 020
Resultat per aktie kvarvarande
verksamhet före utspädning
–0,05
2,56
Årets resultat
Årets resultat hänförligt till stam
aktier A och B
–9
318
Genomsnittligt antal utestående
aktier av serie A + B
156 346 205
113 272 546
Effekt från fondemission och
omvänd split i 2021 samt
företrädesemission i 2023
11 066 295
12 954 020
Resultat per aktie före utspädning
-0,05
2,52
Resultat per aktie efter utspädning
2022
2021
Årets resultat för
kvarvarande verksamhet
Årets resultat för kvarvarande
verksamhet hänförligt till stam
aktier A och B
–8
323
Genomsnittligt antal utestående
aktier av serie A + B
156 346 205
113 272 546
Effekt från fondemission och
omvänd split i 2021 samt
företrädesemission i 2023
11 066 295
12 954 020
Effekt av emission till
Nordika Fastigheter i Q1 2023
-
1 416 617
Resultat per aktie kvarvarande
verksamhet efter utspädning
-0,05
2,53
Årets resultat
Årets resultat hänförligt till stam
aktier A och B
–9
318
Genomsnittligt antal utestående
aktier av serie A + B
156 346 205
113 272 546
Effekt från fondemission och
omvänd split i 2021 samt
företrädesemission i 2023
11 066 295
12 954 020
Effekt av emission till
Nordika Fastigheter
-
1 416 617
Resultat per aktie efter utspädning
–0,05
2,49
Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras
det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för
utspädningseffekten av samtliga emitterade stamaktier. Dessa
emitterade stamaktier är hänförliga till den transaktionen som
offentliggjordes i december 2022, där Logistea förvärvar t
fastigheter i Göteborg från Nordika Fastigheter. De emitterade
stamaktierna avser stamaktier av serie A och B.
Not 18 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 82
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 21
Andelar i koncernbolag
Redovisningsprinciper
Aktier i koncernbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaff-
ningsvärdemetoden. Transaktionskostnader aktiveras som en del
av anskaffningsvärdet för aktierna. Det bokförda värdet prövas
fortlöpande mot bolagens koncernmässiga egna kapital. I de fall
bokfört värde understiger bolagens koncernmässiga värde sker
nedskrivning som belastar resultaträkningen. I de fall en tidigare
nedskrivning inte längre är motiverad sker återföring av denna.
Moderbolaget
31 dec 31 dec
2023 2022
Ingående anskaffningsvärde
933
791
Förvärv och tillskott
246
167
Nedskrivningar
–6
-
Fusioner
-
0
Avyttringar/utdelning
–32
–25
Utgående redovisat värde
1 141
933
Bokfört värde Bokfört värde
Direktägda dotterbolag
Org nr
Säte
Andel i %
2023-12-31 2022-12-31
Logistea Kristianstad AB
556793-0739
Stockholm
100
77
77
Logistea Småland Fastigheter AB
559157-9817
Stockholm
100
29
29
Logistea Viran 8 AB
556715-3902
Stockholm
100
30
30
Logistea Grundstenen 7 AB
559260-7138
Stockholm
100
7
3
Logistea Vindrosen 4 AB
559079-2940
Stockholm
100
36
36
Logistea Vindbryggan 6 AB
559106-5478
Stockholm
100
21
19
Logistea Vindtunneln 3 AB
559132-1434
Stockholm
100
11
11
Vaggeryd Logistikpark AB
556972-0385
Stockholm
100
276
226
Logistea Runen 18 AB
559195-7682
Stockholm
100
2
1
Logistea Vindan 1 AB
556705-2906
Stockholm
100
54
54
Logistea Skummeslöv 30:30 AB
559012-6222
Stockholm
100
2
2
Logistea Troentorp 1:88 AB
556588-8699
Stockholm
100
16
16
Logistea Troentorp 1:76 AB
556660-1828
Stockholm
100
3
3
Logistea Rotorn 4 AB
556609-9866
Stockholm
100
51
51
Logistea Tappen 1 AB
556519-4155
Stockholm
100
30
30
Logistea Källbäcksryd 1:400 AB
556735-6281
Stockholm
100
9
9
Logistea Förvaltning AB
559308-0657
Stockholm
100
0
0
Logistea Lagerhusen Selfstorage AB
559300-7155
Stockholm
100
2
2
Logistea Smedjan 2 AB
559043-2224
Stockholm
100
37
37
Logistea Ugglum 7:130 AB
556593-1382
Stockholm
100
24
24
Logistea Duvehed 2:51 AB
559313-6103
Stockholm
100
-
14
Logistea Tget 3 AB
559313-6061
Stockholm
100
-
17
Logistea Fastigheter 2 AB
559338-5825
Stockholm
100
12
6
Fastighets AB Fåglabäck
559308-9716
Stockholm
100
0
0
OM Elektrikern 1 Fastighets AB
559321-4405
Stockholm
100
0
0
Logistea Kilsta 3:136 AB
559338-0198
Stockholm
100
40
40
Logistea Norra Höja 3:3 AB
559338-0206
Stockholm
100
42
42
Logistea Turbinen 2 AB
559338-0065
Stockholm
100
6
3
Logistea Bofors 1:46-48 AB
559338-0214
Stockholm
100
13
8
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 83
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Bokfört värde Bokfört värde
Direktägda dotterbolag
Org nr
Säte
Andel i %
2023-12-31 2022-12-31
Logistea Fastigheter AB
559338-5817
Stockholm
100
164
1
Logistea Lockryd Park AB
559352-7608
Stockholm
95
0
0
Falksmedjan HB
969721-6167
Stockholm
99,9
61
59
INPENSA AB
559362-5832
Stockholm
100
0
0
Logistea Högsbo 38:11 KB
916852-5047
Stockholm
99
81
81
Logistea Fastigheter 3 AB
559383-3956
Stockholm
100
2
1
Logistea Fastigheter 5 AB
559404-5782
Stockholm
100
1
0
Logistea Fastigheter 6 AB
559412-5725
Stockholm
100
0
0
Logistea Fastigheter 7 AB
559412-5733
Stockholm
100
0
0
Logistea Fastigheter 8 AB
559412-5741
Stockholm
100
0
0
Logistea Fastigheter 9 AB
559412-5758
Stockholm
100
0
0
Logistea Fastigheter 10 AB
559412-5766
Stockholm
100
0
0
Logistea Fastigheter 12 AB
559451-9117
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 13 AB
559451-9125
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 14 AB
559451-9133
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 15 AB
559451-9141
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 16 AB
559451-9166
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 17 AB
559451-9174
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 18 AB
559451-9182
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 19 AB
559451-9190
Stockholm
100
0
-
Logistea Fastigheter 20 AB
559451-9208
Stockholm
100
0
-
Totalsumma
1 141
933
Indirektägda dotterbolag
Org nr
Säte
Logistea Vaggeryd AB
559172-9693
Stockholm
Logistea Flahult 77:7 AB
559156-2540
Stockholm
Logistea Gänget 11 AB
559184-2231
Stockholm
Logistea Rotorn 1 Ljungby AB
559331-6598
Stockholm
Logistea Transformatorn 2 AB
556095-4017
Stockholm
Logistea Målaren 4 AB
559170-6105
Stockholm
Logistea Hyveln 2 AB
559018-0476
Stockholm
Logistea Björkelund 2 AB
559263-9529
Stockholm
Logistea Gårö 1:370 AB
559340-6100
Stockholm
Logistea Generatorn 1 AB
559296-6245
Stockholm
Logistea Vetet 1 AB
556919-2650
Stockholm
Logistea Lockryd 2:73 AB
559278-3319
Stockholm
Logistea Gyljeryd 1:43 AB
559226-7255
Stockholm
Logistea Västra Åkralt 1:97 AB
556609-4446
Stockholm
Logistea Traversen 4 AB
559012-8541
Stockholm
Logistea Vivsta 13:92 AB
559369-0430
Stockholm
Logistea Ödeshög AB
559374-3569
Stockholm
Logistea Kopparn AB
559323-3132
Stockholm
Logistea Fastigheter 4 Holding AB
559356-5129
Stockholm
Logistea Rösjö 1:23 AB
559356-5152
Stockholm
Logistea Ånge 31:25 AB
559356-5145
Stockholm
Logistea Öjebyn 144:79 AB
559356-5137
Stockholm
Logistea Skogarp AB
559236-0894
Stockholm
Logistea Lexby 1:113 AB
559045-1737
Stockholm
Logistea Duvehed 2:29 AB
559002-7677
Stockholm
Logistea Tornum 9:75 AB
556770-2294
Stockholm
Logistea Kamaxeln 1 AB
559286-9357
Stockholm
Logistea Backen 1:138 AB
559286-9282
Stockholm
Logistea Assmundtorp 2:139 AB
559286-9365
Stockholm
Logistea Omne AB
559146-1958
Stockholm
Logistea Hammaren 4 AB
556831-4818
Stockholm
Logistea Tanumshede 3:28 AB
556714-5759
Stockholm
Logistea Kvarntorp 1:7 och 1:15 AB
559384-2916
Stockholm
Logistea Alingsås Bulten 1 AB
559402-9604
Stockholm
Logistea Fastigheter Lexby AB
556710-9359
Stockholm
Logistea Fastigheter 11 AB
559451-9109
Stockholm
Logistea Kalmar Sigillet 1 AB
559138-8813
Stockholm
Not 21 fortsättning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 84
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 22
Fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
31 dec
2023
31 dec
2022
Ingående balans 2 316 1 322
Tillkommande/avgående fordringar 452 994
Utgående balans 2 768 2 316
Not 23
Skulder till koncernföretag
Moderbolaget
31 dec
2023
31 dec
2022
Ingående balans 207 71
Tillkommande/avgående fordringar 57 136
Utgående balans 264 207
Not 24
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
2023 2022 2023 2022
Ställda säkerheter
Fastighetsinteckningar*
2 640
2 183
-
-
Pantsatta aktier i dotterbolag
2 817
2 744
926
868
Företagsinteckningar
-
-
-
-
Pantsatta fordringar som
säkerhet vid fakturabelåning
-
-
-
-
Summa ställda säkerheter
5 457
4 927
926
868
Eventualförpliktelser
Eventualförpliktelser
607
93
475
53
Summa eventualförpliktelser
607
93
475
53
*Utnyttjade pantbrev mot skuld uppgår till 2 333 Mkr (2 056).
Logisteas finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgens-
förbindelser till förmån för dotterföretag. En eventualförpliktelse
redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från
inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av
en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett
åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på
grund av att det inte är troligt att ett utfde av resurser kommer
att krävas .
Logistea redovisar tilläggsköpeskillingar relaterade till fastighets-
förvärv från den dagen det enligt köpeavtalet har blivit ett juri-
diskt binande åtagande att erlägga sådan. Vid räkenskapsårets
slut fanns det inga obetalda tilläggsköpeskillingar till säljare.
Not 25
Transaktioner med närstående
I oktober 2022 ingick Logistea ett avtal med HanssonGruppen
Seekat AB (ett bolag som till 50 procent ägs av styrelseledamo-
ten Stefan Hansson) avseende försäljning av samtliga aktier i
Logistea Räveskalla AB (som äger fastigheterna Borås Räveskalla
1:435 och Borås Räveskalla 1:506). Fastigheterna överläts till ett
underliggande fastighetsvärde om cirka 8,4 mkr, vilket var fem
procent över värdering och bokfört värde för fastigheterna.
Avtalet ingicks på marknadsmässiga villkor. Logistea har i övrigt
inte genomfört några närståendetransaktioner under 2022.
Den 7 februari 2023 meddelande Logistea att det ingått ett
samarbetsavtal med Ra Solar Energy avseende utbyggnad
av solenergi och batterier avsedda för stödtjänster inom
frekvenshandel samt arbitragehandel. Genom samarbetet bidrar
Logistea och Ra Solar Energy till en ökad produktion av förny-
bar el och motverkar kapacitetsbristen på vissa platser i elnätet
genom stabiliserande stödtjänster till det svenska kraftsystemet.
Samarbetsavtalet godkändes av Logisteas aktieägare på bolags-
stämman den 5 maj 2023 då medgrundaren till Ra Solar Energy,
Stefan Hansson, är styrelseledamot i Logistea.
Under april 2023 ingick Logistea ett avtal med Hanssongruppen
EBJ AB, i vilket Stefan Hansson var styrelseledamot och
del ägare, avseende försäljning av Logistea Duvehed 2:51 AB.
Köpeskillingen uppgick till 14,6 mkr, vilket motsvarar ett under-
liggarnde fastighetsvärde 1,2 mkr eller 9 procent över senaste
värdering och bokfört värde för fastigheten.
Logistea förvärvade i slutet av 2020 Vaggeryd Logistikpark från
Hanssongruppen EBJ AB. Med anledning av att det i aktieöver-
låtelseavtalet fanns reglering kring skyldighet att utge tilläggs-
köpeskilling vid lagakraftvunnen detaljplan, erlade Logistea
en tilläggsköpeskilling till säljaren av Vaggeryd Logistikpark,
varav 15,6 mkr betalades genom nyemitterade aktier i Logistea.
Transaktionen ägde rum i oktober 2023 och redovisades som en
tilläggsköpeskilling på andelarna i dotterbolaget.
Under december månad ingick Logistea ett avtal avseende förvärv
av två fastigheter i Nybro och Karlstad, med ett underliggande
fastighetsvärde om 189 mkr, från Ilija Batljan Invest AB. Transak-
tionen betraktades som en närståendetransaktion enligt 16 a kap.
ABL med anledning av att Sanja Batljan både sitter i Logistea ABs
och Ilija Batljan Invest ABs styrelse. Transaktionen godkändes av
extra bolagsstämman den 25 januari 2024. I samband med trans-
aktionen lämnades en säljarrevers om 20 mkr från säljaren.
Utöver ovan finns det inga övriga fordringar, skulder eller transaktioner
med närstående utöver ersättningar till ledande befattningshavare.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 85
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 26
Eget kapital
Aktieslag
Antal
Rösträtt per aktie
Antal röster
Rösträttsandel
Aktiekapitalsandel
A-aktier
17 087 861
1
17 087 861
46%
8%
B-aktier
200 828 114
0,1
20 082 811
54%
92%
Summa
217 915 975
37 170 672
100%
100%
Aktiekapitalets utveckling 2021-2023, kr
Förändring Totalt Totalt antal Totalt antal Totalt
Period
Händelse
aktiekapital aktiekapital A-aktier B-aktier antal aktier
2021
April
Riktad nyemission
143 750
7 333 087
73 330 867
-
73 330 867
2021
April
Riktad nyemission
240 000
7 573 087
75 730 867
-
75 730 867
2021
Maj
Riktad nyemission
92 673
7 665 760
76 657 602
-
76 657 602
2021
Juli
Riktad nyemission
216 667
7 882 427
78 824 269
-
78 824 269
2021
September
Riktad nyemission
91 233
7 973 660
79 736 599
-
79 736 599
2021
Oktober
Riktad nyemission
0
7 973 660
79 736 600
-
79 736 600
2021
Oktober
Minskning av aktiekapitalet
–3 986 830
3 986 830
79 736 600
-
79 736 600
2021
November
Fondemission
39 868 300
43 855 130
79 736 600
797 366 000
877 102 600
2021
November
Riktad nyemission
3 120 000
46 975 130
79 736 600
859 766 000
939 502 600
2021
November
Omvänd split 1:10
-
46 975 130
7 973 660
85 976 600
93 950 260
2021
December
Riktad nyemission
1 169 456
48 144 586
7 973 660
88 315 512
96 289 172
2022
Januari
Riktad nyemission
244 285
48 388 871
7 973 660
88 804 081
96 777 741
2022
Mars
Riktad nyemission
181 463
48 570 333
7 973 660
89 167 006
97 140 666
2022
April
Företrädesemission
9 714 011
58 284 400
9 568 392
107 000 407
116 568 799
2022
Maj
Riktad nyemission
642 629
58 927 029
9 568 392
108 285 665
117 854 057
2022
Juni
Riktad nyemission
1 500 000
60 427 029
9 568 392
111 285 665
120 854 057
2022
Oktober
Riktad nyemission
100 000
60 527 029
9 568 392
111 485 665
121 054 057
2023
Mars
Riktad nyemission
9 208 011
69 735 040
11 024 035
128 446 044
139 470 079
2023
September
Företrädesemission
34 867 519
104 602 559
16 536 052
192 669 066
209 205 118
2023
Oktober
Riktad nyemission
836 910
105 439 469
16 536 052
194 342 886
210 878 938
2023
December
Riktad nyemission
3 518 517
108 957 986
17 087 861
200 828 114
217 915 975
Kvotvärdet per aktie ökade från 0,1 till 0,5 vid fondemissionen av B-aktier.
Redovisningsprinciper
Vid tillgångsförvärv där en del eller hela köpeskillingen erläggs
med emitterade aktier i Logistea värderas tillgångarnas verkliga
värde vid tillträdestidpunkten, vilket används som anskaffnings-
värde och påverkar det egna kapitalet.
Optionsprogram
Logistea har två aktiva optionsprogram för anställda och nyckel-
personer. Det första optionsprogrammet omfattar 4 125 000
teckningsoptioner som ger rätt att teckna cirka 4 692 000
B-aktier under teckningsperioden i december 2025. Det andra
optionsprogrammet omfattar 1 640 000 teckningsoptioner som
ger rätt att teckna cirka 1 815 000 B-aktier under teckningsperio-
den under juni 2026.
Då aktiekursen per balansdagen understeg teckningsoptionernas
teckningskurser, som på balansdagen uppgick till 26,1 respektive
14,0 kronor per aktie, redovisar bolaget inte någon utspädnings-
effekt avseende optionerna. Anslutningsgraden för optionspro-
grammet uppgår till 100 procent.
Företrädesemission september 2023
Logistea har under det tredje kvartalet genomfört en företrädes-
emission om totalt 436 miljoner kronor i syfte att hantera
kommande skuldförfall i Logisteas utestående obligationslån,
finansiera framtida förvärv samt till värdeskapande investeringar
i befintligt bestånd. Emissionen var fullt garanterad av en grupp
existerande aktieägare. Beslutet fattades med stöd av bemyndi-
gandet som lämnades vid årsstämman den 5 maj 2023.
Teckningskursen i emissionen fastställdes till 6,25 kronor per
aktie. Befintligaaktieägare tilldelades en teckningsrätt per ägd
aktie per aktieslag. Två teckningsrätter krävdes för att teckna en
ny aktie till den fastställda teckningskursen. Genom emissionen
ökade antalet aktier med 69 735 039 som medförde att aktiekapi-
talet ökade med 34,9 miljoner kronor.
Emissioner vid förvärv
Med stöd av styrelsens emissionsbemyndigande från årsstäm-
man den 5 maj 2023, har Logistea fortsatt att delbetala fastig-
hetsförvärv med nyemitterade aktier. Detta bedöms skapa
aktieägarvärde för existerande aktieägare. Under räkenskapsåret
2023 har 27 126 879 nya Stam B aktier (5 336 752) emitterats i
samband med förvärv.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 86
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 27
Finansiella instrument
31 dec 2023
31 dec 2022
Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och
skulder värderade till skulder värderade till skulder värderade till skulder värderade till
Koncern upplupet anskaffningsvärde verkligt värde via resultatet upplupet anskaffningsvärde verkligt värde via resultatet
Övriga finansiella tillgångar
1
-
1
-
Räntederivat
-
6
-
10
Kundfordringar
12
-
18
-
Övriga fordringar
3
-
18
-
Likvida medel
29
-
52
-
Finansiella tillgångar
45
6
89
10
Räntebärande skulder
2 478
-
2 605
-
Räntederivat
-
18
-
-
Leasingskulder
10
-
12
-
Leverantörsskulder
28
-
28
-
Övriga kortfristiga skulder
26
-
27
-
Finansiella skulder
2 542
18
2 672
-
31
dec 2023
31
dec 2022
Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och Finansiella tillgångar och
skulder värderade till skulder värderade till skulder värderade till skulder värderade till
Moderbolag upplupet anskaffningsvärde verkligt värde via resultatet upplupet anskaffningsvärde verkligt värde via resultatet
Fordringar hos koncernföretag
2 466
-
2 101
-
Kundfordringar
1
-
2
-
Övriga fordringar
0
-
2
-
Likvida medel
4
-
33
-
Finansiella tillgångar
2 471
-
2 138
-
Räntebärande skulder
1 630
-
1 907
-
Räntederivat
-
16
-
-
Skulder koncernföretag
21
-
21
-
Leverantörsskulder
1
-
3
-
Övriga kortfristiga skulder
5
-
13
-
Finansiella skulder
1 657
16
1 944
-
Redovisningsprinciper
Koncernens och moderbolagets finansiella fordringar och
skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde med avdrag
för förlustreserv eller verkligt värde via resultatet. För finansiella
tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
bems det redovisade värdet vara en god approximation av det
verkliga värdet då fordringarna och skulderna antingen löper över
en kortare tid eller i det fall det sträcker sig längre, löper med en
kort räntebindning. Derivatinstrument värderas i koncernredo-
visningen till verkligt värde med värdeförändringar redovisade
i resultaträkningen. Räntekomponenten redovisas som del av rän-
tekostnader i resultaträkningen. För att fastställa verkligt värde
på räntederivat används marknadsräntor för respektive löptid
noterade på bokslutsdagen och allmänt vedertagna beräknings-
metoder, vilket innebär att verkligt värde fastställs enligt nivå 2 i
IFRS 13. Säkringsredovisning förekommer ej .
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 87
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 28
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödes påverkande förändringar
Orealiserade Periodisering av
Koncern
2023-01-01
Kassaflöde
värdeförändringar
Förvärv
låne omkostnader
2023-12-31
Obligationslån
495
–425
-
-
2
72
Skulder till kreditinstitut
2 051
271
-
-
10
2 332
Externa reverser
59
17
-
-
-
76
Räntederivat
–10
–15
36
-
-
11
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2 595
–152
36
-
12
2 491
Orealiserade Periodisering av
2022-01-01
Kassaflöde
värdeförändringar
Förvärv
låne omkostnader
2022-12-31
Obligationslån
492
-
-
-
3
495
Skulder till kreditinstitut
1 062
175
-
809
5
2 051
Externa reverser
132
–73
-
-
-
59
Räntederivat
-
-
–8
-
–2
–10
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
1 686
102
–8
809
6
2 595
Orealiserade Periodisering av
Moderbolag
2023-01-01
Kassaflöde
värdeförändringar
Förvärv
låne omkostnader
2023-12-31
Obligationslån
495
–425
-
-
2
72
Skulder till kreditinstitut
1354
125
-
-
3
1482
Externa reverser
59
17
-
-
-
76
Räntederivat
-
-
16
-
-
16
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
1 908
–283
16
-
5
1 646
Orealiserade Periodisering av
2022-01-01
Kassaflöde
värdeförändringar
Förvärv
låne omkostnader
2022-12-31
Obligationslån
492
-
-
-
3
495
Skulder till kreditinstitut
905
447
-
-
2
1 354
Externa reverser
132
63
-
–10
-
59
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
1 529
384
-
–10
5
1 908
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 88
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Not 29
Kassaflödesanalys från
utdelad verksamhet
Mkr
2023
2022
Kassaflöde för den löpande verksamheten
–1
–5
Kassaflöde för investeringsverksamheten
-
-
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-
-
Periodens kassaflöde från utdelad verksamhet
–1
–5
Not 30
Väsentliga händelser efter
räkenskapsårets utgång
Vid en extra bolagsstämman den 25 januari 2024 godkändes
förvärvet av de två fastigheterna i Karlstad och Nybro. Fastig-
heterna tillträddes 30 januari 2024. Läs mer om förvärvet under
Not 25, Transaktioner med närstående.
Den 8 mars meddelade Logistea att de tecknat avtal om förvärv
av fastigheten Falun Främby 1:33 med ett underliggande över-
enskommet fastighetsvärde om 275 mkr. NKT (Sweden) AB hyr
samtliga ytor i fastigheten. Årlig hyresintäkt uppgår till cirka
24,2 miljoner kronor med en återstående kontraktslängd på
cirka 13,5 år.
Senare i mars förlängde Logistea ett större ramavtal avseende
säkerställd skuld till en större bank. Förlängningen var på tre år
och resulterade i att den räntebärande skulden som förfaller
under 2024 minskade till 4%.
Not 31
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen avser att årligen pröva om det finns möjlighet att
lämna utdelning. Styrelsens mål är att årligen föreslå att bolags-
stämman beslutar om utdelning motsvarande minst 30 procent
av bolagets vinst till aktieägarna. Styrelsen kommer innan ett
sådant förslag lämnas överväga om det finns möjlighet att lämna
utdelning i denna storleksordning. I övervägandet kommer sty-
relsen att beakta flera faktorer, bland annat bolagets verksam-
het, rörelseresultat och finansiella ställning, aktuellt och förväntat
likviditetsbehov, expansionsplaner och andra väsentliga faktorer.
Styrelsen avser att under de närmaste åren prioritera tillväxt
framför utdelning, vilket kan medföra låg eller utebliven utdelning
till stamaktier och att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret
2023. För räkenskapsåret 2022 lämnades ingen utdelning.
Förslag till disposition beträffande bolagets vinst:
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (Mkr):
Överkursfond
2 061 584 956
Balanserat resultat
–189 977 621
Årets resultat
15 858 410
Summa
1 887 465 745
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att:
Balanseras i ny räkning
1 887 465 745
Summa
1 887 465 745
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Redovisningsprinciper och noter 89
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god
redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och
resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm 27 mars 2024
Patrik Tillman
Styrelseordförande
Sanja Batljan
Styrelseledamot
Erik Dansbo
Styrelseledamot
Jonas Grandér
Styrelseledamot
Stefan Hansson
Styrelseledamot
Anneli Lindblom
Styrelseledamot
Niklas Zuckerman
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 27 mars 2024
Ernst & Young Aktiebolag
Gabriel Novella
Auktoriserad revisor
Styrelsensrsäkran
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Styrelsens försäkran 90
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Till bolagsstämman i Logistea AB (publ), org.nr 556627-6241
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Logistea AB (publ) för år 2023. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
56–90 i detta dokument
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per den
31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassa flöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS Redovisningsstandarder), så som de anta-
gits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i öv-
rigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kon-
trollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest bety-
delsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställ-
ningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomför-
des inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också
inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgär-
der som utformats för att beakta vår bedömning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan
utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Värdering av förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området
Det verkliga värdet för koncernens förvaltningsfastigheter
uppgick den 31 december 2023 till 5 386 Mkr och värde-
förändringarna till –63 Mkr. Förvaltningsfastigheter är
beloppsmässigt den mest väsentliga posten i koncernens
balansräkning. Per balansdagen som avslutas 31 december
2023 har fastigheter motsvarande 96% av marknadsvärdet
värderats av extern värderare och 4% har värderats internt.
Värderingarna är dels upprättade baserat på kassaflö-
desmodellen, dels enligt ortsprismetoden för byggrätter.
Kassaflödesmodellen innebär att framtida kassaflöden prog-
nostiseras. Fastigheternas direktavkastningskrav bedöms
utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda transaktioner
på marknaden. Ortsprismetoden innebär att bedömningen av
värdet sker utifrån jämförelser av priser för likartade bygg-
rätter. Värdering till verkligt värde är till sin natur behäftat
med subjektiva bedömningar där en liten förändring i gjorda
antaganden som ligger till grund för värderingarna kan få
väsentlig effekt i redovisade värden. Med anledning av de
många antaganden och bedömningar som sker i samband
med värderingen av förvaltningsfastigheter anser vi att detta
område är att betrakta som ett särskilt betydelsefullt område
i vår revision.
Beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av
avsnittet Fastighetsbestånd på sidan 56 och not 10 Förvalt-
ningsfastigheter samt not 1 avseende väsentliga uppskatt-
ningar och bedömningar.
Revisionsberättelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse 91
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för fastig-
hetsvärdering.
Vi har utvärderat värderingsmetoder och modeller i såväl
externt som internt upprättade värderingar. Vi har utvärderat
kompetens och objektivitet hos såväl de externt anlitade vär-
deringsexperterna som bolagets interna värderingsansvariga.
Vi har diskuterat viktiga antaganden och bedömningar
med bolagets värderingsansvariga och företagsledning.
Vi har gjort jämförelser mot känd marknadsinformation.
Vi har granskat genomförda försäljningar och jämfört för-
säljningspriset mot senaste värdering i syfte att analysera
värderingarnas tillförlitlighet.
Vi har med stöd av värderingsspecialister inom revisions-
teamet granskat använda modeller för fastighetsvärdering och
granskat rimligheten i gjorda antaganden för ett urval av fast-
igheterna såsom hyresintäkter, direktavkastningskrav, drift-
kostnader, investeringar, kalkylränta och vakansgrad. Vi har
även, för ett urval, kontrollberäknat fastighetsvärderingarna.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsre-
dovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sid-
orna 1–55 och 95116. Den andra informationen består även
av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncern redovisningen är det vårt ansvar att läsa den infor-
mation som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bemer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fort-
satt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
got av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsbe-
rättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse 92
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning av Logistea AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisions bevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om försla-
get är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Logistea AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Logistea AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse 93
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
Stockholm den 27 mars 2024
Ernst & Young AB
Gabriel Novella
Auktoriserad revisor
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag
och näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av års-
redo visningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedö-
ma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamåls-
enligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850 103 99 Stockholm, utsågs till
Logistea ABs revisor av bolagsstämman den 5 maj 2023 och
har varit bolagets revisor sedan 6 maj 2022.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse 94
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information
CFO-ord
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets finansiella rapporter
Redovisningsprinciper och noter
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Hållbarhet +
Övrigt +
llbarhet
95HållbarhetÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Hållbarhetsupplysningar
Logisteasllbarhetsramverk
Gröna fastigheter
Vi erbjuder våra kunder energieffektiva
och miljövänliga lokaler.
• Energieffektivisering och fossilfri el
Förnyelsebar el genom solceller
Batterilager stabiliserar elnätet
Levande lokalsamhällen
Våra fastigheter bidrar till ett livskraftigt närings -
liv i små- och medelstora orter i hela Sverige.
• Investeringar som utvecklar samhällen
• Långsiktig och lyhörd hyresvärd
• Hälsosamma och säkra fastigheter
Ansvarsfullt ägande
Vi är en långsiktig och ansvars-
tagande ägare.
llbara förvärv
• Hållbar fastighetsutveckling
llbar förvaltning
Översyn av hållbarhets -
strategin 2023
Under 2023 har vi inlett ett arbete för
att anpassa Logisteas hållbarhets-
redovisning till det nya regelverket
Corporate Sustainability Reporting
Directive. En dubbel väsentlighetsana-
lys enligt European Sustainability
Reporting Standards genomfördes
och validerades med styrelse och
ägare. Väsentlighetsanalysen pekade
ut de hållbarhetsfrågor som Logistea
bör prioritera för att minimera risker
och ta vara på möjligheter, både finan-
siellt och i termer av Logisteas påver-
kan på omvärlden.
Väsentlighetsanalysen har legat
till grund för en uppdaterad hållbar-
hetsstrategi. Strategin omfattar ett
hållbarhetsramverk med prioriterade
områden, nya hållbarhetsmål och
en färdplan med åtgärder för att nå
målen. Utfall mot mål kommer att
redovisas första gången i Logisteas
års- och hållbarhetsredovisning
för 2024.
Logistea kommer att rapportera
enligt CSRD från och med 2026.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Hållbarhetsupplysningar 96
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Tre prioriterade områden är i fokus
för Logisteas hållbarhetsarbete.
Gröna fastigheter
Hållbarhet är en integrerad del i Logisteas strategiska ramverk
och mål. Den strategiska prioriteringen är att verksamheten
ska bedrivas resurseffektivt samt att miljöpåverkan och
social hållbarhet beaktas vid affärsbeslut. Tillbörlig aktsam-
het tillämpas vid bemning och hantering av hållbarhetsre-
laterade risker. Riskbemningen innefattar tidshorisonterna
kort, medellång och lång sikt.
Levande lokalsamhällen
Logistea bidrar till att skapa hållbara logistiknav i attraktiva
lägen med närhet till marknader och kunder. Vårt fastig-
hetsbestånd finns på mindre och medelstora orter över
hela landet. Vi finns på orter som Vaggeryd, Borås, Bromölla
och Karlskoga.
Logistik har stor betydelse för att locka företag till en kom-
mun. På många håll där vi finns är utvecklingen av logistik-
och industrinav en drivkraft för ett livskraftigt näringsliv och
jobbskapande. Logisteas långsiktiga investeringar i hållbara
fastigheter bidrar till bestående värden och är vårt största
bidrag till Agenda 2030, Mål 11 Hållbara städer och samhällen.
Ansvarsfullt ägande
Logisteas verksamhet ska i enlighet med företagets
hållbarhetspolicy bedrivas på ett ansvarsfullt sätt, med god
affärsetik som grund. Våra lösningar ska vara långsiktigt
hållbara ur såväl ett socialt, miljömässigt som ekonomiskt
perspektiv. Detta stärker bolagets konkurrenskraft och
varumärke. Sammantaget bidrar hållbarhetsarbetet till
Logisteas förmåga att hantera risker och ta vara på möjlig-
heter i bolagets verksamhet.
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Ansvar och styrning
Styrelsen har det yttersta ansvaret för Logisteas hållbarhets-
strategi. Förvaltningschefen driver det praktiska hållbarhets-
arbetet och upprättar och följer upp fastställda handlings-
planer. Bolagets projektledare för fastighetsbeståndet har
ansvar för att säkerställa att bolagets hållbarhetsmål och
löften integreras i rutiner vid byggnationer, renoveringar och
annan utveckling.
Samtliga medarbetare genomgår utbildningar i bolagets
hållbarhetsstrategi. Logisteas uppförandekod är ett viktigt
verktyg för att tydliggöra hur alla anställda förväntas agera
i enlighet med bolagets värderingar. Våra värdeord, engage-
mang, utveckling och ansvar, hjälper oss mot visionen att
vara den naturliga partnern för företag som efterfrågar håll-
bara och moderna lokaler för lager, logistik och lätt industri.
Internationella standards och ramverk
Nedan listas de externa riktlinjer och initiativ som
styr Logisteas hållbarhetsarbete:
• FN:s globala mål för hållbar utveckling
(se redovisning av prioriterade mål på sidan 17)
• FN Global Compacts tio principer för mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption
• OECD:s riktlinjer för multinationella företag
ILO:s kärnkonventioner
• FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter
Parisavtalet
• Sveriges färdplan för ett fossilfritt Sverige
• Hållbarhetscertifieringar (t.ex. BREEAM)
Styrdokument inom hållbarhet
Policy Beslutad av Innell
Uppförandekod Styrelsen • Anti-korruption
• Mänskliga rättigheter
Jämställdhet och
ngfald
Trakasserier
Miljöansvar
Samhällsengagemang
Uppförandekod
för leverantörer
Styrelsen Diskriminering
Föreningsfrihet
Skälig lön
Tvångsarbete
lsa och säkerhet
Barnarbete
Miljöhänsyn
Korruption
Hållbarhetspolicy Styrelsen Prioriterade
hållbarhetsfrågor
Principer för hållbarhet
och god affärsetik
Finanspolicy Styrelsen Finansiella risker
Placeringsregler
Finansiella mål
Ansvar och befogenheter
Rutiner för rapportering
och kontroll
Internkontroll och
finansiell rapportering
Styrelsen Ramverk för internkontroll
Fastighetssektorn är en nyckelbransch för att driva utvecklingen mot ett hållbart och koldioxidneutralt
samhälle. På Logistea ser vi hållbarhet som en förutttning för långsiktigt värdeskapande.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Prioriterade hållbarhetsfrågor 97
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Bedömningen skedde enligt principen dubbel väsentlighet,
vilket är en sammanvägning av bolagets inverkan på hållbar-
hetsfrågor och hur hållbarhetsfrågor påverkar verksamheten.
Enligt dubbel väsentlighet är en hållbarhetsfråga väsentlig om
den bedöms vara det ur ett eller båda av följande perspektiv:
• Väsentlig påverkan på människor och miljö
• Finansiell väsentlighet – hållbarhetsfrågor som
kan påverka Logisteas finansiella utveckling,
konkurrenskraft och kapitalkostnad.
I analysen togs hänsyn till berörda parters intressen och
förväntningar på Logistea. Slutsatserna validerades med
större ägare.
Logisteas väsentliga hållbarhetsfrågor
I väsentlighetsanalysen identifierades följande frågor
som väsentliga:
Miljö
• Energianvändning och CO
2
-utsläpp
• Biologisk mångfald och ekosystemtjänster
• Uppkopplade, resurssnåla fastigheter
Sociala
• Levande lokalsamhällen genom långsiktiga investeringar
• Hälsa och säkerhet för människor som vistas i Logisteas
fastigheter
• Trygga omgivningar i logistik- och industriområden där
Logistea är fastighetsägare
Governance
Förebygga korruption
Skydda visselblåsare
Väsentlighetsanalys
Process för dubbel väsentlighetsanalys
1. Identifiering av en bruttolista med hållbarhetsfrågor
Baserat på de hållbarhetsfrågor och hållbarhets-
aspekter som täcks av ESRS gjordes ett urval av
frågor och aspekter som bemdes som väsentliga
för Logistea. Bedömningen gjordes utifrån en
omvärlds analys. Detta resulterade i en bruttolista
av frågor som ingick i väsentlighetsanalysen.
Hållbarhetsfrågor som inte täcks av ESRS men som
potentiellt skulle kunna vara väsentliga för Logistea
bedömdes också.
2. Hänsyn till tidigare genomförd riskanalys
För att säkerställa att bemningen låg i linje
med existerande processer för riskbedömning
skedde en genomgång av Logisteas riskanalys
och riskhanteringssystem.
3. Bedömning av väsentlig påverkan
För varje fråga och hållbarhetsaspekt gjordes en
poängbedömning av:
• Är påverkan positiv eller negativ?
Skala: Hur allvarlig är påverkan på människor och miljö?
• Hur sannolik är påverkan?
4. Bedömning av finansiell väsentlighet
Efter en kartläggning av hållbarhetsrelaterade risker
och möjligheter för Logistea, poängbedömdes den
finansiella påverkan baserat på storleken på den
potentiella effekten och sannolikheten för att den
uppstår. Bedömningen integrerade bolagets tidigare
genomförda riskanalys.
5. Intern validering
Bedömningarna skickades för synpunkter till relevanta
medarbetare i Logisteas organisation. Under en workshop
diskuterades bedömningarna tillsammans med en extern
konsult som bidrog med omvärldsperspektivet. Därefter
genomfördes slutliga justeringar.
6. Extern validering
Analysen validerades genom dialog med Logisteas
större ägare.
7. Godkännande av styrelsen
Den slutliga analysen diskuterades och fastställdes
av styrelsen.
Under 2023 genomfördes en väsentlighetsanalys i linje med EU Corporate
Sustainability Reporting Directive (CSRD) och European Sustainability
Reporting Standards (som publicerades i juni 2023).
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Väsentlighetsanalys 98
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Hållbarhetsmål
Väsentlighetsanalysen har legat till grund för framtagande av nya och skärpta hållbarhetsmål som redovisas i tabellen nedan.
Utfall kommer att redovisas i Logisteas års- och hållbarhetsredovisning för 2024.
Område Fråga Mål
Miljö Nettonoll växthusgas Nettonoll utsläpp av växthusgaser inom Scope 1 och 2 till 2030.
Miljöcertifiering All nyproduktion och större ombyggnationer ska hållbarhetscertifieras.
Solceller Öka installerad effekt från solenergi med 1 MW per år.
Batterier Ökad installerad effekt av batterilagring med minst 30 MW fram till slutet
av 2025.
Fossilfri el 100 procent fossilfri el fram till slutet av 2025 för de abonnemang som
Logistea har rådighet över.
Energieffektivisering Årligen förflytta minst 10 procent av fastigheterna i jämförbart bestånd till en
avsevärt bättre energiklass fram till slutet av 2025.
Bioytor Eftersträva att i samverkan med våra hyresgäster anlägga bioytor som
främjar den biologiska mångfalden
Laddinfrastruktur Fem fastigheter ska årligen utrustas med laddinfrastruktur för elfordon.
Återbruk Vid nyproduktion och ombyggnad ska vi eftersträva att använda återvunnet
byggmaterial.
Sociala Nöjda medarbetare >50 i Employee Net Promotor Score.
Jämställdhet 40/60 procent jämställt i bolaget, ledningsgruppen och i styrelsen.
Governance Uppförandekod Alla medarbetare ska genomgå utbildning i Logisteas uppförandekod.
Uppföljning av hållbarhetsmål för 2023
Mål Utfall 2023
Miljöcertifiering Andel nybyggnationer som
miljöcertifieras enligt BREEAM
In-Use (mycket bra eller
högre) eller motsvarande
certifieringsstandar ska
vara 100%
Två nya fastigheter miljöcertifierades enligt BREEAM under 2023; Vivsta 13:92
och Lexby 11:242. Den totala miljöcertifierade ytan uppgick vid årets slut till
57 581 kvm, fördelat på fyra fastigheter.
Grön finansiering Ett tidigare mål var att 50
procent av låneportföljen ska
utgöras av gröna lån.
Logistea kommer fortsatt sträva efter grön finansiering. Grön finansiering
som prioriterat mål har dock valts bort till fördel för andra mål som bedöms
som viktigare.
Vårt mål är att förflytta 10%
av våra fastigheter till en avsevärt
ttre energiklass till slutet av 2025
10%
2 nya fastigheter
Certifierade enligt BREEAM
2
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Väsentlighetsanalys 99
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Klimatneutrala till 2030
Klimatförändringarna är ett faktum. Logistea har, precis som
alla andra, ett ansvar för att bidra till Sveriges klimatmål
om nettonollutsläpp senast 2045 – speciellt som bygg- och
fastighetssektorn står för omkring en femtedel av Sveriges
nationella utsläpp av växthusgaser.
Vi har satt upp målet att Logisteas verksamhet ska vara
klimatneutral till slutet av 2030 enligt Scope 1 och Scope 2
(egen verksamhet och köpt energi). För att nå dit kommer vi
att investera i energieffektivisering, fasa ut energi från fossila
bränslen och ha 100 procent fossilfri elförsörjning till våra
fastigheter (r vi har rådighet över abonnemangen).
Vi jobbar också mot att kunna rapportera vårt klimat-
avtryck inom Scope 3 (i vår värdekedja).
Investeringar i energieffektivisering
Att investera i energieffektivisering är ett prioriterat område
för Logistea. Vi har satt upp målet att årligen förflytta minst
10 procent av fastigheterna i jämförbart bestånd till en av-
sevärt bättre energiklass fram till slutet av 2025. Vi kommer
att prioritera att lyfta fastigheter som har Energiklass D
eller lägre.
Förnyelsebar el genom solceller
Många hyresgäster vill gärna ha solpaneler installerade. Under
första kvartalet i 2023 tecknade vi ett strategiskt samarbets-
avtal med en partner inom solceller och batterilagring. Under
2023 har en installation av solceller genomförts. Den samlade
effekten uppgår nu till 1,5 MW. Målet är att årligen öka instal-
lerad effekt från solenergi med 1 MW.
Batterilager stabiliserar elnätet
Batterilager är en del av lösningen för att balansera elnätet
när elektrifieringen och ökad andel väderberoende el pressar
kapaciteten i våra elnät. Logistea har upphandlat en partner
för installation av batterilager i anslutning till sina fastigheter.
Den första anläggningen kommer att vara i drift och ansluten
till Svenska Kraftnät under andra kvartalet 2024. Logisteas
mål är att öka installerad effekt av batterilagring med minst
30 MW fram till slutet av 2025.
Utbyggnad av laddinfrastruktur
Laddinfrastruktur blir allt viktigare för våra hyresgäster när
samhällets fordon som drivs av fossila bränslen fasas ut och
ersätts av elfordon. Vårt mål är att fem fastigheter per år ska
utrustas med laddinfrastruktur för fordon.
Satsning på bioytor
Logistea vill ta sitt ansvar för att värna om den biologiska
mångfalden. Genom att anlägga ängsmark med växter som
lockar till sig pollinerande insekter och andra djur kan vi bidra
till ett fungerande ekosystem. Vi har genomfört ett pilotpro-
jekt vid en av våra fastigheter. I dialog med vår hyresgäst TST
Sweden har vi skapat en ängsmark som också blir en grön
uteplats för TST Swedens medarbetare. Nästa steg är att i
samarbete med våra hyresgäster inventera våra övriga fastig-
heter för att identifiera möjliga satsningar på bioytor.
Miljöcertifierade fastigheter
Logistea har som mål att miljöcertifiera alla sina nybyggda
fastigheter och större ombyggnationer enligt BREEAM In-Use
Very Good eller Excellent. Under 2023 har två nya fastig-
heter miljöcertifierats. Det är Lexby i Partille och Vivsta i
Timrå. Sedan tidigare är Vindan 1 i Borås och Stödstorp 1:7 i
Vaggeryd miljöcertifierade enligt BREEAM In-Use, nivå Very
Good. Den totala ytan som certifierats enligt BREEAM upp-
gick vid årsskiftet till 57 581 kvm.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Gröna fastigheter
Logisteas kunder efterfrågar hållbara och moderna lokaler för logistik och lätt industri. Därför arbetar
vi för att säkerställa att vi kan erbjuda energieffektiva och miljövänliga byggnader. Åtgärderna är
integrerade i våra affärsprocesser för förvärv, fastighetsutveckling och löpande förvaltning.
Ramverk för grön finansiering
Logistea upprättade under 2021 ett ramverk för grön finansie-
ring i enlighet med Green Bond Principles, utformat av ICMA.
Ramverket granskades av ISS ES. Ramverket gör det möjligt
för Logistea att låna upp pengar genom gröna obligationer.
Finansiella effekter
Investeringar i förbättrad hållbarhetsprestanda i våra fastig-
heter grundas på en sammanvägning av vad som är tekniskt
möjligt, ekonomiskt rimligt samt socialt och miljömässigt mo-
tiverat. De investeringar som krävs för att nå våra fastställda
hållbarhetsmål, t.ex. inom energieffektivisering och solceller,
är en förutsättning för att behålla och attrahera hyresgäster
och är därför kommersiellt motiverade. Vår bedömning är att
de kan genomföras utan någon väsentlig negativ påverkan på
det finansiella resultatet.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Gröna fastigheter 100
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Levande lokalsamhällen
Logistea har en tydlig ambition att bidra till utveckling av kommuner och
näringsliv runt om i Sverige genom att investera i fastigheter för logistik
och lätt industri med närhet till större marknader och slutkunder.
Livskraftigt näringsliv
Vi är stolta över att bidra till ett livskraftigt näringsliv i små-
och medelstora orter. Många av våra fastigheter ligger på
orter där utbyggd infrastruktur för logistik och industri
har stor betydelse för att locka företag att etablera sig på
orten. Genom att anlita lokala entreprenörer, driftsopera-
törer och andra samarbetspartners bidrar vi till tillväxt och
jobbskapande samtidigt som vi bygger långsiktiga relationer
med lokalsamhället.
Långsiktig och lyhörd hyresvärd
Social hållbarhet är en naturlig del av Logisteas verksamhet
som bygger på långa hyresavtal. Det gör det möjligt för
Logistea att ingå långsiktiga partnerskap med sina hyresgäs-
ter och växa med dem. Vi eftersträvar att vara en närvarande
och lyhörd hyresvärd som utvecklar och kundanpassar sina
fastigheter efter hyresgästernas behov.
Trygga omgivningar
Logistea strävar efter att skapa trygga, tillgängliga och triv-
samma omgivningar i de lager, logistik och industriområden
där vi är fastighetsägare. Här samverkar vi med hyresgäster
och kommuner för att utveckla de områden vi finns i. Det
handlar till exempel om att anlägga grönytor, gångstråk och
god belysning.
Hälsosamma och säkra fastigheter
Logisteas fastigheter ska vara säkra och hälsosamma att
vistas i. Inför förvärv görs en inventering för att identifiera
potentiellt miljö- och hälsoskadliga material. Vid nyproduktion
miljöcertifieras fastigheten enligt BREEAM. I BREEAM-
standarden ingår krav på kvalitet på inomhusluften, ljud-
isolering, behaglig temperatur, visuellt trivsam miljö och
utrymmen för rast och rekreation. Investeringar i automa-
tiserad fastighetsdrift är en viktig åtgärd för att bidra till en
bättre inomhusmiljö.
Huvudsponsor till Grunden Bois
Logistea är sedan 2021 huvudsponsor till den Göteborgsbase-
rade idrottsföreningen Grunden Bois. Föreningen välkomnar
alla med funktionsvariation som vill delta i idrottsutövning.
Med sponsorskapet bidrar Logistea till att skapa förutsätt-
ningar för att alla tjejer och killar som vill idrotta, oavsett
nivå på funktionsvariation eller idrottskunnande, ska ges
möjlighet till detta.
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
Nyrenoverade kontorslokaler
på fastigheten Vindan 1.
Grunden Bois.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Levande lokalsamhällen 101
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Ansvarsfullt ägande
Logistea är en långsiktig och ansvarstagande ägare där hållbarhet
och hög etik är en självklar del av hela vår värdekedja.
Hållbara förvärv
Hållbarhetsaspekter är en självklar del när Logistea identi-
fierar och utvärderar möjliga investeringar. I den tekniska
och miljömässiga due diligence-processen ingår analys
av energiförbrukning, exponering mot fossila bränslen,
giftiga byggmaterial som asbest och PCB och om det finns
miljögifter i marken. När brister identifieras i fastighetens
hållbarhetsegenskaper görs bedömningar av kostnaderna
för en åtgärdsplan.
Gröna hyresavtal
Logistea tillämpar så kallade gröna bilagor till hyresavtalen
med sina större hyresgäster. Dessa gröna bilagor klargör
hyresgästens hållbarhetsåtaganden, exempelvis vad gäller
förbrukning av energi och andra resurser, materialval, åter-
vinning och avfallshantering. Gröna bilagor införlivas i alla
nya hyresavtal samt vid omförhandling av befintliga.
Hållbar fastighetsutveckling
Att förbättra fastigheternas hållbarhetsegenskaper är en
viktig del av Logisteas arbete med värdehöjande investeringar.
Vi har en tydlig plan och ambitionsnivå för att förbättra
energiprestandan i vårt befintliga bestånd. Genom installation
av solpaneler, energilagring och laddinfrastruktur skapar vi
mervärde för hyresgäster, miljö och samhälle.
Hållbar förvaltning
För den löpande driften anlitar Logistea lokala underleveran-
törer. Därmed kan vi erbjuda god service på små etablerings-
orter med mindre fastigheter. Uppkopplade fastigheter är ett
viktigt sätt effektivisera resursanvändningen och bidra till en
hälsosam inomhusmiljö.
Tydlig uppförandekod
Logistea har en uppförandekod som gäller för samtliga med-
arbetare och företrädare för Logistea. För våra leverantörer
gäller Uppförandekod för leverantörer, vilken ligger i linje med
uppförandekoden. Koderna baserar sig på de tio principerna
i FN:s Global Compact, OECD:s riktlinjer för multinationella
företag och FN:s vägledande principer på för företag och
mänskliga rättigheter. I koderna fastställs att Logistea åtar
sig att inte orsaka eller medverka till negativ påverkan på
de mänskliga rättigheterna. Vi främjar lika möjligheter för
alla oavsett ålder, kön, könsöverskridande identitet eller
uttryck, sexuell läggning, trosuppfattning eller etnisk bak-
grund. Diskriminering får inte förekomma. Vi tar avstånd från
alla former av tvångsarbete och värnar om medarbetarnas
yttrandefrihet. Detta gäller både vår egen organisation och
våra leverantörer.
Hållbar leverantörskedja
Logistea har upprättat en uppförandekod för leverantörer
som ställer krav på dessas agerande. Genom koden bekräftar
leverantörerna sin avsikt att verka enligt samma regelverk
som Logistea. Logistea har ett systematiskt arbete för att
kartlägga och minimera riskerna i leverantörskedjan.
Visselblåsarfunktion
Alla medarbetare och övriga intressenter uppmuntras att an-
mäla överträdelser av uppförandekoden eller övriga policies.
Antingen till närmaste chef eller anonymt till Logisteas vissel-
blåsartjänst som kan nås via Logisteas hemsida. Under 2023
inkom noll anmälningar om överträdelser, inklusive brott mott
mänskliga rättigheter.
Viran 8 i Borås.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Ansvarsfullt ägande 102
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Inkludering och öppenhet
Logistea är en liten organisation med medarbetare som har
lång erfarenhet inom sina yrkesområden. Bolagets värdeord
som ska ligga till grund för en affärsmässig, inkluderande
och öppen företagskultur är, engagemang, utveckling och
ansvar. Det innebär att vi engagerar oss och andra för att
bidra till en positiv utveckling inom våra affärsområden och
vår bransch samtidigt som vi tar ansvar för att bidra till ett
hållbart samhälle.
Jämlikhet
Logisteas grundsyn är att alla människor har lika värde och
därför ska respekteras, bemötas och behandlas rättvist.
Mångfald uppmuntras och diskriminering är aldrig accep-
terat. Bolagets mål är en jämn könsfördelning på samtliga
nivåer. Styrelsen består av fyra män och två kvinnor, och
ledningsgruppen av två kvinnor och fyra män. Totalt sett är
fördelningen kvinnor/män i bolaget 61/39 procent. Bolagets
lönesättning är baserad på lika lön för likvärdigt arbete.
God arbetsmiljö
Logistea ska bidra till att skapa en arbetsplats med bra och
säker arbetsmiljö. För att bidra till medarbetarnas hälsa och
främja en hög frisknärvaron uppmuntras medarbetare till
fysisk aktivitet och bolaget ger även ett friskvårdsbidrag.
Medarbetarundersökningar genomförs årligen.
Medarbetare
Att kunna attrahera, rekrytera, behålla och utveckla de bästa medarbetarna är avgörande för en
liten organisation som Logistea. Vi eftersträvar ett ledarskap och en företagskultur som skapar
bästa förutttningar för en god arbetsmiljö och stimulerande utvecklingsmöjligheter.
Platsbesök hos tredjepartslogistikern BLL.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Medarbetare 103
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Till bolagstämman i Logistea AB, org.nr 556627-6241
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrappor-
ten för år 2023 på sidorna 16–17, 20–21, 59–63 samt 96–103
(Hållbarhets upplysningar) och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jäm-
fört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den dag som framgår av vår
elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Gabriel Novella
Auktoriserad revisor
Revisors yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Om denna redovisning
Års- och hållbarhetsredovisningen 2023 inkluderar
Logisteas hållbarhetsredovisning 2023 som också
utgör bolagets lagstadgade hållbarhetsrapport.
Utgångspunkten för hållbarhetsredovisningen är den
dubbla väsentlighetsanalys enligt European Sustainability
Reporting Standards som vi genomförde under 2023 och
som vi validerat med Logisteas nyckelintressenter.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisors yttrande om hållbarhetsrapporten 104
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet
Hållbarhetsupplysningar
Prioriterade hållbarhetsfrågor
Väsentlighetsanalys
Gröna fastigheter
Levande lokalsamhällen
Ansvarsfullt ägande
Medarbetare
Revisorns yttrande om
hållbarhetsrapporten
Övrigt +
Övrigt
105ÖvrigtÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Logisteas fastighetsbestånd består av 69 fastigheter med en uthyrnings-
bar yta om 602 354 kvadratmeter. I fastighetsförteckningen nedan
redovisas kommun, adress, lokalarea (LOA) och fastighetstyp för alla
Logisteas fastigheter.
Fastighetsförteckning
Kommun Fastighet Adress LOA Fastighetstyp
Alingsås Bulten 1 Pumpgatan 6, Sävelunds-
gatan 2, Sävelundsgatan 4
19 134 Lätt industri
Borås Källbäcksryd 1:400 Tvinnargatan 11 2 220 Lätt industri
Borås Viran 8 Segloravägen 22 7 491 Lager/Logistik
Borås Vindrosen 4 Viaredsvägen 22, B, C, D, E 8 773 Lager/Logistik
Borås Vindbryggan 6 retagsgatan 24, 22A 5 487 Lager/Logistik
Borås Vindtunneln 3 Segloravägen 10 1 559 Lager/Logistik
Borås Vindan 1 Ryssnäsgatan 2 22 474 Lager/Logistik
Borås Rotorn 4 Industrigatan 12 6 537 Lager/Logistik
Borås Tappen 1 Lamellgatan 1, 3 5 700 Lager/Logistik
Bromölla Hammaren 4 Verkstadsgatan 7 55 000 Lätt industri
Båstad Troentorp 1:88 Elestorpsvägen 135 2 830 Lager/Logistik
Båstad Troentorp 1:76 Elestorpsvägen 135 5 040 Lager/Logistik
Falkenberg Elektrikern 1 Åkarevägen 39 9 851 Lager/Logistik
Falkenberg Elektrikern 4 (Mark) Åkarevägen 37B Lager/Logistik
Falköping Traversen 4 Österängsgatan 6 9 800 Lager/Logistik
Gnosjö rö 1:370 Västergatan 15 2 400 Lager/Logistik
Göteborg Högsbo 38:11 Sisjö Kullegata 1, 3,
Södra Långebersgatan 12
5 000 Lätt industri
Hyltebruk Västra Åkralt 1:97 Västra Industrigatan 4,
Gamla nissastigen 5
23 401 Lager/Logistik
rryda Assmundtorp 2:139 Industrivägen 7 1 000 Lätt industri
Jönköping Flahult 77:7 Momarken 7 5 940 Lätt industri
Jönköping Backen 1:138 Tallvägen 7 1 440 Lätt industri
Kommun Fastighet Adress LOA Fastighetstyp
Kalmar Generatorn 1 Franska vägen 22 2 785 Lager/Logistik
Kalmar Logistea Sigillet 1 Stämpelvägen 3 35 330 Lager/Logistik
Karlskoga Kilsta 3:136 Hissvägen 3, Kilsta Södra
Industriväg 10, 12
22 634 Lager/Logistik
Karlskoga Bofors 1:46 Förrådsvägen 11, 13, 5, 10, 8 7 080 Lätt industri
Karlskoga Bofors 1:47 Förrådsvägen 19, 21, 23,
Hyttbacken 2, 4, 6, 8, 10,
Stålverksvägen 20,
Verkstadsgatan 1, 3, 5, 7, 9, 11
24 525 Lager/Logistik
Karlskoga Bofors 1:48 Packarevägen 31, 32, 33, 35,
37, 39, Smidesvägen 1, 2, 3,
4, 5, 7, 9
8 939 Lätt industri
Kramfors Omne 6:6 Omne 231, 233 7 470 Lätt industri
Kramfors Omne 7:9 (mark) Omne 231, 233
Kristianstad 1:10 Annedalsvägen 23
A, C, D, E, F
17 704 Lager/Logistik
Kristinehamn Norra Höja 3:3 Varnumsleden 9 20 083 Lätt industri
Kristinehamn Turbinen 2 Dalavägen 23, 25 14 921 Lager/Logistik
Kristinehamn Mjölnaren 2 (Mark) (Västra Spårgatan) Lätt industri
Kumla Kvarntorp 1:7 Mexivägen 3 Lager/Logistik
Kumla Kvarntorp 1:15 Mexivägen 1 10 200 Lager/Logistik
Kungsbacka Duvehed 2:29 Fjärås Industriväg 23 524 Lätt industri
Ljungby Rotorn 1 Bredemadsvägen 3 15 106 Lager/Logistik
Ljungby Gänget 11 Fabriksgatan 9, 7A, 11, 15 10 475 Lätt industri
Malmö Runstenen 18 glingevägen 25, 27 1 600 Lager/Logistik
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Fastighetsförteckning 106
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Kommun Fastighet Adress LOA Fastighetstyp
Malmö Kamaxeln 1 Kamaxelgatan 12,
Ventilgatan 10
795 Lager/Logistik
Mjölby Transformatorn 2 Transformatorgatan 2 6 456 Lager/Logistik
Mjölby Målaren 4 Borgmästaregatan 21 2 860 Lager/Logistik
Mjölby Hyveln 2 Hallevadsgatan 8 8 051 Lager/Logistik
Motala Björkelund 2 Skogvaktaregatan 3 2 447 Lager/Logistik
Mullsjö Gyljeryd 1:43 Industrivägen 2 5 922 Lager/Logistik
Olofström Rösjö 1:23 P.J Rösjös Väg 110-2, 92-8 7 607 Lager/Logistik
Partille Ugglum 7:130 Göteborgsvägen 104, 106, 108 960 Lager/Logistik
Partille Lexby 1:113 Laxfiskevägen 10, 12 3 230 Lätt industri
Partille Lexby 11:14 Laxfiskevägen 4 2 458 Lager/Logistik
Partille Lexby 11:242 Laxfiskevägen 4a 15 496 Lager/Logistik
Piteå Öjebyn 144:79 Hällanvägen 2 7 848 Lager/Logistik
Laholm Skummeslöv 30:30 Peter Möllers Väg 11 575 Lager/Logistik
Skövde Kopparn 2 Jonstorpsgatan 25, 27,
Koppargränd 7, 8
4 043 Lager/Logistik
Skövde Kopparn 3 Koppargränd 1,
Jonstorpsgatan 25-27
1 093 Lager/Logistik
Kommun Fastighet Adress LOA Fastighetstyp
Svenljunga Lockryd 2:73 Europavägen 1 10 585 Lager/Logistik
Tanum Tanumshede 3:28 Industrivägen 3A 7 829 Lager/Logistik
Timrå Vivsta 13:92 Terminalvägen 21 4 900 Lager/Logistik
Tranemo Skogarp 1:21 Skogarpsvägen 2 Lätt industri
Tranemo Skogarp 1:39 Skogarpsvägen 2 10 100 Lätt industri
Trollhättan Grundstenen 7 Installatörvägen 23 16 530 Lager/Logistik
Vaggeryd Yggen 1 Krokvägen 1 6 358 Lätt industri
Vaggeryd Källemo 1 Källemogatan 12,
Varlingsdalsgatan 6
7 552 Lätt industri
Vaggeryd Stödstorp 1:7 Munksjögatan 8, 10 12 253 Lager/Logistik
Vaggeryd Skogshyltan 1:4 Munksjögatan 14, 16, 18, 20 24 276 Lätt industri
Vaggeryd Fåglabäck 2:25 Terminalvägen Lager/Logistik
Vara Tornum 9:75 Kvänum Vångavägen 1 11 800 Lätt industri
Varberg Smedjan 2 Härdgatan 22, 24 9 421 Lager/Logistik
Värnamo Vetet 1 Expovägen 5 5 151 Lager/Logistik
Ånge Ånge 31:25 Industrigatan 10 1 805 Lager/Logistik
Ödeshög Åby 6:26 (mark) -
Vivsta 13:92 , Timrå
Kopparn 2, Skövde
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Fastighetsförteckning 107
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Rapporteringsstandard
För att skapa möjligheten för intressenter och aktieägare att
kunna jämföra och utvärdera Logisteas verksamhet på ett
mer transparant och korrekt sätt, rapporterar vi nyckeltal och
information enligt EPRA BPRs (European Public Real Estate
Association Best Practices Recommendations). För årsredo-
visningen för räkenskapsåret 2023 kommer vi att inkludera de
finansiella nyckeltalen för att i senare rapporter även kom-
plettera med hållbarhetsredovisningar enligt EPRA. Följande
resultatindikatorer har utarbetats i enlighet med bästa praxis
som definierats av EPRA i dess senaste utgåva av Best
Practices Recommendations Guidelines, BPRs.
EPRA BPRs fokuserar på att göra boksluten för offentliga
fastighetsbolag tydligare och mer jämförbara i hela Europa.
För ytterligare information om EPRA, se www.epra.com.
Uträkningar och nyckeltal är översatta till svenska. Standar-
diserade tabeller på originalspråket engelska återfinns i den
engelska versionen av Logisteas årsredovisning.
Summering av EPRA prestandamått
Valuta/procent 2023-12-31 2022-12-31
A EPRA resultat per aktie (EPS) SEK 0,6 0,5
B EPRA NRV per aktie SEK 13,3 16,9
EPRA NTA per aktie SEK 12,4 15,5
EPRA NDV per aktie SEK 12,3 15,4
C EPRA initial direktavkastning % 6,2 6,2
EPRA "upptoppad" initial direktavkastning % 6,2 6,2
D EPRA vakansgrad % 4 2
E EPRA kostnadskvot (inkluderat direkta vakanskostnader) % 51,0 42,4
EPRA kostnadskvot (exkluderat direkta vakanskostnader) % 51,0 42,4
F EPRA belåningsgrad (LTV) % 46,6 56,3
Detaljer om hur uträkningarna av nyckeltalen redovisas löpande senare i kapitlet.
EPRA kapitalkostnader
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Totalt
2023-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2023-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
2022-12-31
Totalt
2022-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2022-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
rvärv 746 - 746 1 489 - 1 489
Projektering 111 - 111 196 - 196
– Nybyggnationer 78 - 78 166 - 166
– Ombyggnationer
1)
19 - 19 30 - 30
– Större underhåll
1)
14 - 14 - - -
Förvaltningsfastigheter 2 - 2 4 - 4
– Inkrementell uthyrningsbar yta - - - - - -
Ej inkrementell uthyrningsbar yta samt
incitament för hyresgäster 1 - 1 1 - 1
– Övrig materiell oallokerad typ av kostnad 1 - 1 3 - 3
Kapitaliserad ränta 6 - 6 13 - 13
Totala kapitalkostnader 865 - 865 1 702 - 1 702
Omvandling från periodiserat till likvida medel - - - - - -
Totala kapitalkostnader som likvida medel 865 - 865 1 702 - 1 702
1) Inkluderar även hyresgästförändring samt underhållskostnader vid färdigställande som en del av ombyggnationer och större underhåll.
EPRA nyckeltalsberäkningar
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 EPRA nyckeltalsberäkningar 108
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023
Rapporterat
enligt IFRS
2023
Justeringar
EPRA
2023
Ej bestäm mande
inflytande
1)
2023
EPRA
intjäning
2022
Rapporterat
enligt IFRS
2022
Justeringar
EPRA
2022
Ej bestäm mande
inflytande
1)
2022
EPRA
intjäning
Hyresintäkter 357 - - 357 257 - - 257
Fastighetskostnader –95 - - –95 –71 - - –71
Övriga inkter 14 - - 14 - - - -
Driftnetto 276 - - 276 186 - - 186
Övriga kostnader - - - - - - - -
Central administration –36 - - –36 –38 - - –38
Resultat från intressebolag
och JVs - - - - - - - -
Finansnetto –133 - - –75 - - –75
Förvaltningsresultat 107 - - 107 73 - - 73
Värdeförändringar netto –99 99 - - 347 –347 - -
Resultat före skatt/
EPRA resultat före skatt 8 - - 107 420 - - 73
Aktuell skatt –9 - - –9 –3 - - –3
Förändring av uppskjuten skatt –7 5 - –2 –94 88 - –6
Periodens resultat/EPRA intjäning –8 96 323 - - 64
Genomsnittligt antal utestående
aktier (miljoner) 167,4 - 126,2
EPRA intjäning per aktie (SEK) 0,57 - 0,51
1) Exkluderar ej bestämmande inflytande i relation till justeringar EPRA.
A. EPRA Intjäning (EPRA Earnings)
EPRA intjäningstal är ett prestationsmått för fastighetsportföljen.
EPRA intjäning baseras på resultaträkningen, justerad för resultat
från intressebolag, värdeförändringar från förvaltningsfastigheter,
värdeförändringar av marknadsvärdet för finansiella instrument
samt övriga eventuella resultateffekter från fastighetsförsäljningar
med tillhörande skattekostnader.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 EPRA nyckeltalsberäkningar 109
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
B. EPRAs Substansvärdesnyckeltal
(EPRA Net Asset Value Metrics)
Substansvärdet är summan av det egna kapitalet som förvaltas
för dess ägare. Substansvärdet kan räknas ut på många olika
sätt, där skillnaden oftast förklaras av fastighetsportföljens
avkastning. Logistea presenterar tre olika substansvärdesuträk-
ningar som finns med i EPRAs BPR riktlinjer; EPRA NRV, EPRA NTA
samt EPRA NDV.
EPRA Nettoåterställningsvärde
(EPRA Net Reinstatement Value – NRV)
Målet med nyckeltalet EPRA NRV är att belysa värdet av net-
totillgångarna på lång sikt och baseras på att inga tillgångsför-
säljningar genomförs. Tillgångar och skulder som inte förväntas
utkristalliseras under normala förhållanden, såsom förändringar
i verkligt värde på finansiella derivat och uppskjuten skatt på
orealiserade värdeförändringar för fastigheter, exkluderas därför.
Bolagstransaktioner med fastigheter som underliggande tillgång,
som har varit huvuddelen av Logisteas förvärvsmetodik, belastas
i dagsläget inte av några lagfartskostnader varpå sådana kostna-
der inte ingår i Logisteas värderingsintyg. Följaktligen genomförs
inga justeringar för lagfartskostnader (real estate transfer taxes) i
Logisteas beräkningar av EPRA NRV.
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Totalt
2023-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2023-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NRV)
2022-12-31
Totalt
2022-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2022-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NRV)
Eget kapital enligt IFRS 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Substansvärde (NAV) verkligt värde 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Uppskjuten skatt fastigheter och derivat netto 192 - 192 185 - 185
Verkligt värde netto derivat 12 - 12 –9 - –9
Goodwill från uppskjuten skatt 0 - 0 0 - 0
EPRA Nettoåterställningsvärde (NRV) 2 888 - 2 888 2 040 - 2 040
Utestående aktier vid periodens slut (miljoner) 217,9 217,9 121,1 121,1
EPRA NRV per stamaktie (SEK) 13,3 13,3 16,9 16,9
EPRA Materiella nettotillgångar
(EPRA Net Tangible Asstets – NTA)
EPRA NTA fokuserar på att reflektera bolagets materiella till-
gångar och baseras på att bolaget köper och säljer tillgångar,
varpå viss del av uppskjuten skatteskuld oundvikligen realiseras.
Logistea har antagit det andra alternativet i EPRAs riktlinjer för
att justera för uppskjuten skatt. Uppskattningen av den verkliga
uppskjutna skatteskulden baseras på hur Logistea genomfört
fastighetstransaktioner de senaste åren.
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Totalt
2023-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2023-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NTA)
2022-12-31
Totalt
2022-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2022-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NTA)
Eget kapital enligt IFRS 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Substansvärde (NAV) verkligt värde 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Återring uppskjuten skatt netto 192 - 192 185 - 185
Bedömd verklig uppskjuten skatt –178 - –178 –162 - –162
Verkligt värde netto derivat 12 - 12 –9 - –9
Goodwill från uppskjuten skatt - - - - - -
Immateriella tillgångar –1 - –1 –1 - –1
EPRA Materiella nettotillgångar (NTA) 2 709 - 2 709 1 877 - 1 877
Utestående aktier vid periodens slut (miljoner) 217,9 217,9 121,1 121,1
EPRA NTA per stamaktie (SEK) 12,4 12,4 15,5 15,5
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 EPRA nyckeltalsberäkningar 110
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
EPRA Försäljningsvärde Netto (EPRA Net Disposal Value – NDV)
EPRA NDV-måttet förser läsaren av den finansiella rapporten
med ett scenario där uppskjuten skatt, finansiella instrument och
ett antal övriga justeringar beräknas i förhållande till hela skulden.
Detta gör det möjligt för läsaren att förstå den fulla omfattningen
av skulder och resulterande aktieägarvärde vid en ordnad försälj-
ning av verksamheten och/eller om skulder inte hålls till förfallo-
dagen. Nyckeltalet ska inte anses som ett ”likvidations-NAV” för
Logistea eftersom verkliga värden eventuellt inte representerar
likvidationsvärden och eftersom en omedelbar realisering av
Logisteas tillgångar kan struktureras som bolagsförsäljningar,
vilket resulterar i att endast delar av den uppskjutna skatteskul-
den realiseras.
Estimerad verklig uppskjuten skatteskuld
Koncernens beräknade verkliga uppskjutna skatteskuld relate-
rad till temporära skillnader av fastighetsvärden har beräknats
till 5,15 procent, vilket grundar sig i Logisteas uppfattning av
marknadspraxis som är 25% avdrag för den uppskjutna skatten
som är beräknad till 20,6 procent. Vidare uppskattas den verkliga
uppskjutna skatteskulden relaterad till uppskjuten vinst/förlust
till 20,6 procent, vilket är den aktuella skattesatsen i Sverige för
räkenskapsåren 2022 och 2023.
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Nominell
skatteskuld
2023-12-31
Verklig
skatteskuld
2022-12-31
Nominell
skatteskuld
2022-12-31
Verklig
skatteskuld
Anläggningstillngar 179 163 174 153
Finansiella instrument -2 - 2 -
Obeskattade reserver 15 15 9 9
Underskottsavdrag - - - -
Uppskjuten skatteskuld 192 178 185 162
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Totalt
2023-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2023-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NDV)
2022-12-31
Totalt
2022-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2022-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
(EPRA NDV)
Eget kapital enligt IFRS 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Substansvärde (NAV) verkligt värde 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Goodwill från uppskjuten skatt - - - - - -
EPRA Försäljningsvärde netto (NDV) 2 684 - 2 684 1 864 - 1 864
Utestående aktier vid periodens slut (miljoner) 217,9 217,9 121,1 121,1
EPRA NDV per stamaktie (SEK) 12,3 12,3 15,4 15,4
C. EPRA nettoavkastning (EPRA Net Initial Yield – NIY)
EPRAs nettoavkastning (NIY) mäter de årliga hyresintäkterna
baserat på de kontanta betalningarna fram till balansdagen,
minus ej vidarefaktureringsbara driftskostnader, dividerat med
fastighetens marknadsvärde, ökat med uppskattade förvärvs-
kostnader. EPRA ”Upptoppad” NIY utgår från EPRA NIY med
justering för hyresrabatter på balansdagen eller övriga ej förfallna
leasingincitament såsom hyrestrappor.
Samtliga siffror i miljoner SEK 2023-12-31 2022-12-31
Förvaltningsfastigheter - helägda 5 386 4 623
Förvaltningsfastigheter - del av JV - -
Summa fastighetsportfölj 5 386 4 623
Exkludering projekt, mark och byggnationer -315 –333
Summa förvaltningsportfölj 5 071 4 290
Uppskattade kostnader för köpare 10 8
Uppdaterad värdering förvaltningsportfölj 5 081 4 298
12 månaders rullande hyresintäkt 350 298
Uppskattade driftsdebiteringar -33 –34
Årlig nettohyra 317 264
Hyresrabatter - -
Upptoppad årlig nettohyra 317 264
EPRA NIY (nettoavkastning) 6,2 6,2
EPRA "Upptoppad" NIY nettoavkastning 6,2 6,2
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 EPRA nyckeltalsberäkningar 111
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
D. EPRA vakans (EPRA Vacancy)
Estimerade marknadshyror (Estimated Market Rental Value –
ERV) för vakanta ytor dividerat med estimerade marknadshyror
för hela fastighetsportföljen. Samtliga nyckeltal är justerade för
verklig ägandedel för varje fastighet.
Större delen av ökningen är hänförlig till uppkomna vakanser
samt uppdaterade värden av de vakanta ytorna.
E. EPRA kostnadskvot (EPRA Cost Ratio)
Central administrationskostnad samt fastighetskostnader
(inkluderat och exkluderat för direkta vakanskostnader)
dividerat med bruttohyresintäkter.
Samtliga siffror i miljoner SEK 2023-12-31 2022-12-31
Marknadshyror vakanta ytor 16 6
Total marknadshyra 366 304
EPRA Vakansgrad 4% 2%
Samtliga siffror i miljoner SEK 2023-12-31 2022-12-31
Fastighetskostnader –95 –71
Central administrationskostnad –36 –38
Återföring: Tomträttsavgäld 0 0
EPRA kostnad (inkluderat direkta vakanskostnader) 131 –109
Direkta vakanskostnader 0 0
EPRA kostnad (exkluderat direkta vakanskostnader) 131 –109
Hyresintäkter brutto minus tomträttsavgäld 357 257
Totala hyresintäkter brutto minus tomträttsavgälder 357 257
EPRA kostnadskvot (inkluderat direkta vakanskostnader) 51,0% 42,4%
EPRA kostnadskvot (exkluderat direkta vakanskostnader) 51,0% 42,4%
F. EPRA belåningsgrad (EPRA Loan To Value – LTV)
Räntebärande skulder exkluderat med likvida medel dividerat
med portföljens fastighetsvärden. Nyckeltalet visar hur stor del
av fastighetsbeståndet som är finansierat med skulder belyser
refinansieringsrisken för bolaget.
1) Innehåller leverantörsskulder, övriga kort- och långfristiga skulder,
kundfordringar och övriga tillgångar, exkluderat finansiella tillgångar.
Samtliga siffror i miljoner SEK
2023-12-31
Totalt
2023-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2023-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
2022-12-31
Totalt
2022-12-31
Hänförligt till
ägande utan
bestämmande
inflytande
2022-12-31
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Banklån 2 333 - 2 333 2 056 - 2 056
Obligationslån 75 - 75 500 - 500
Övriga räntebärande skulder 76 - 76 59 - 59
Övriga nettoskulder
1)
57 - 57 38 - 38
Likvida medel –29 - –29 52 - –52
Nettoskulder 2 512 - 2 512 2 601 - 2 601
Förvaltningsfastigheter 5 071 - 5 071 4 290 - 4 290
Projektfastigheter 315 - 315 333 - 333
Summa fastighetsvärde 5 386 - 5 386 4 623 - 4 623
EPRA Belåningsgrad (LTV) 46,6% 46,6% 56,3% 56,3%
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 EPRA nyckeltalsberäkningar 112
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt på årsbasis dividerat
med genomsnittet av ingående och utgående
eget kapital¹). Vid delårsbokslut har avkast-
ningen omräknats till helårsbasis utan hänsyn
till säsongsvariationer som normalt uppstår
i verksamheten.
Belåningsgrad
Räntebärande skulder efter avdrag för
likvida medel i relation till fastigheternas
verkligarde.
Direktavkastning
Driftnettot enligt intjäningsförmågan i
relation till förvaltningsfastighetens verkliga
rde (exkluderande projektfastigheter).
Eget kapital per stamaktie
Eget kapital
1)
på balansdagen i relation till
antal utestående stamaktier.
Ekonomisk uthyrningsgrad
Årligt kontrakterat hyresvärde dividerat med
hyresvärde exklusive projektfastigheter.
EPRA NRV
Eget kapital
1)
med återläggning av derivat och
uppskjuten skatt.
EPRA NTA
EPRA NRV med avdrag för immateriella
tillgångar och bemt verkligt värde på
uppskjuten skatt, 5,15 procent.
EPRA NDV
EPRA NTA med återläggning av immateriella
tillgångar, derivat och uppskjuten skatt i
sin helhet.
EPRA EPS
Förvaltningsresultatet med avdrag för aktuell
skatt per stamaktie.
Förvaltningsresultat per stamaktie
Förvaltningsresultat i förhållande till genom-
snittligt antal utestående stamaktier.
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
Antal utestående aktier vid periodens början,
justerat med antal aktier som emitterats
under perioden viktat med antal dagar som
aktierna varit utestående i förhållande till
totalt antal dagar under perioden.
Hyresintäkt exklusive hyrestillägg
Hyresintäkter rensat för intäkter för
debiterade mediakostnader för att visa fasta
hyresintäkter plus indextillägg.
Justerad överskottsgrad
Driftnetto i procent av hyresintäkter
exklusive hyrestillägg.
Resultat per stamaktie
Resultat efter skatt i förhållande till genom-
snittligt antal utestående stamaktier.
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande skulder minus räntebärande
tillgångar och likvida medel.
Räntetäckningsgrad
Driftnetto med avdrag för kostnader
för central administration dividerat
med räntekostnader och ränteintäkter
(exkl. tomträtt och IFRS 16) för senaste
12-månadersperioden.
Logistea tillämpar European Securities and Markets Authoritys (ESMA) riktlinjer om Alternativa
Nyckeltal. Riktlinjerna syftar till att göra alternativa nyckeltal i finansiella rapporter mer begripliga,
tillförlitliga och jämförbara och därmed främja deras användbarhet. Med ett alternativt nyckeltal
avses enligt dessa riktlinjer finansiellt mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell
ställning, finansiellt resultat eller kassaflöden som inte definieras eller anges i tillämpliga regler för
finansiell rapportering; IFRS och årsredovisningslagen. Härledning av alternativa nyckeltal återfinns
på Logisteas webbplats.
1) Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktigare.
Skuldkvot
Nettoskuld på balansdagen i förhållande till
tolv månaders framåtriktat driftnetto minus
centrala administrationskostnader.
Soliditet
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Substansvärde (NAV) per stamaktie
Eget kapital
1)
med återläggning av
uppskjuten skatteskuld i relation till antal
utestående stamaktier.
Överskottsgrad
Driftnetto i procent av hyresintäkter.
Alternativa nyckeltal
Avstämningstabeller för Logisteas nyckeltal finns på Logisteas webbplats under Finansiella rapporter.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Alternativa nyckeltal 113
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Aktiekurs per stamaktie
Aktiekurs på balansdagen.
Antal förvaltningsfastigheter
Antal förvaltningsfastigheter i balansräkningen
innefattar fastigheter under löpande
förvaltning samt projektfastigheter.
Antal utestående stamaktier
Antal utestående stamaktier på balansdagen.
Byggrätt
Bedömd byggbar BTA, bruttoarea,
i kvadratmeter.
Central administration
Centrala administrationskostnader
avser kostnader för koncernledning och
koncerngemensamma funktioner.
Förlängningsbar swap
En kombination av en sedvanlig ränteswap
samt en swaption där Logistea köpt en ränte-
swap samt sålt eller ställt ut en swaption.
Motparten, banken, har vid löptidens slut
möjligheten (inte rätten) att förlänga ränte-
swapen med ett förutbestämt antal år.
Motparten kan tänkas förlänga ränteswapen
om marknadsräntan understiger den fasta
räntan till vilken ränteswapen tecknats.
Genomsnittlig ränta
Genomsnittlig upplåningsränta för ränte-
bärande skulder på balansdagen.
Genomsnittlig räntebindning
Genomsnittlig återstående löptid på räntan
för räntebärande skulder.
Hyresvärde
Årligt kontraktsvärde med tillägg för bedömd
marknadshyra för vakanta lokaler.
Nettouthyrning
Årshyra för periodens nytecknade hyres-
avtal med avdrag för årshyra för periodens
uppsägningar för omförhandling och avflytt
samt konkurser.
Orealiserade värdeförändringar
Förändring av verkligt värde exklusive
förvärv, avyttringar och investeringar
för perioden.
Performance swap
En kombination av en ränteswap samt ett
räntetak där Logistea köpt en ränteswap
samt sålt/ställt ut ett räntetak. Den fasta
räntan i ränteswapen betalas så länge
3- månaders Stibor ligger under respektive
vald barriärnivå vid varje given räntesätt-
ningsperiod. Skulle 3-månaders Stibor ligga
på eller över respektive barriärnivån inför en
ny räntesättningsperiod då utgår räntesäk-
ringen för den ränteperioden och Logistea
betalar 3-månaders Stibor tills dess att
3-månaders Stibor faller under barriärnivån
igen och då betalar Logistea återigen den
fasta räntan i aktuell performance swap.
Projektfastigheter
Fastigheter där pågående om- eller
tillbyggnation påverkar hyresvärdet mer än
40 procent.
Ränteswap
Ett derivatavtal där två parter byter ränte-
flöden under en bestämd tidsperiod. Den
ena parten får byta sin rörliga ränta mot en
fast ränta, medan den andra parten får fast
ränta i byte mot en rörlig ränta. Då Logisteas
skuldportfölj består av rörliga bank- och obli-
gationslån med en fast marginal, men med
en rörlig komponent i form av 3-månaders
Stibor, har Logistea valt att köpa ränteswapar
för att således betala en fast ränta och er-
hålla Stibor 3-månaders räntan. På det sättet
har Logistea bundit räntan för del av lånen.
Räntetak
Ett tak sätts för den rörliga räntan i form
av en i förväg bestämd räntenivå (barriär).
Går den rörliga räntan över barriärnivån
erhåller Logistea räntan över barriärnivån.
Säkerställd belåningsgrad
Säkerställda skulder efter avdrag för
likvida medel i relation till fastigheternas
verkliga värden.
Övriga definitioner
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Övriga definitioner 114
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare
Årsstämma
Årsstämma i Logistea äger rum fredagen den 3 maj 2024
kl. 10.00 i Advokatfirman Cederquists lokaler på
Hovslagargatan 3 i Stockholm.
Anmälan
Aktieägare som vill delta i årsstämman ska
• Dels vara införda i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken onsdagen den 24 april 2024;
• Dels senast fredagen den 26 april 2024 anmäla sitt
deltagande hos bolaget under adress:
Advokatfirman Cederquist Box 1670, 111 96 Stockholm,
Att: Ursula Sörqvist eller via e-post:
ursula.sorqvist@cederquist.se.
Vid anmälan ska uppges namn, person-/organisationsnum-
mer, aktieinnehav, adress, telefonnummer dagtid och uppgift
om eventuella biträden samt i förekommande falluppgift om
ställföreträdare. Till anmälan ska därtill i förekommande fall
bifogas fullständiga behörighetshandlingar såsom registre-
ringsbevis eller motsvarande.
Kommande informationstillfällen
• Delårsrapport för det första kvartalet, januari – mars 2024,
avges den 3 maj 2024.
• Årsstämma 2024 hålls i Stockholm den 3 maj 2024.
• Delårsrapport för det andra kvartalet, april – juni 2024,
avges den 11 juli 2024.
• Delårsrapport för det tredje kvartalet, juli – september
2024, avges den 25 oktober 2024.
Logistea AB (publ) – Org nr 556627-6241 – Säte i Stockholm
Postadress: Logistea AB, Box 5089, 102 42 Stockholm
För mer information, besök www.logistea.se
Produktion: Logistea, Paues Åberg Communications och Greatland.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier hos
bank eller annan förvaltare, måste, för att äga rätt att
delta i årsstämman, tillfälligt inregistrera sina aktier i eget
namn hos Euroclear Sweden AB. Aktieägare som önskar
sådan omregistrering måste underrätta sin förvaltare om
detta enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som
förvaltaren bestämmer.
Utdelning
Styrelsens mål är att årligen föreslå årsstämman att beslu-
ta om utdelning motsvarande minst 30 procent av bolagets
vinst. Styrelsen avser att under de närmaste åren prioritera
tillväxt framför utdelning, vilket kan medföra låg eller ute-
bliven utdelning till stamaktier. I syfte att stödja bolagets
tillväxtmål avser styrelsen att föreslå årsstämman att ingen
utdelning lämnas för räkenskapsåret 2023. För räkenskaps-
året 2022 lämnades ingen utdelning.
Information till aktieägarna
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Information till aktieägarna 115
Introduktion +
Strategi och omvärld +
Verksamhet +
Finansiering +
Bolagsstyrning +
Finansiell information +
Hållbarhet +
Övrigt
Fastighetsförteckning
EPRA nyckeltalsberäkningar
Alternativa nyckeltal
Övriga definitioner
Information till aktieägare