549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31xbrli:shares549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31midsummerab:AktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31midsummerab:EjRegistreratAktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31midsummerab:AktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31midsummerab:EjRegistreratAktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31midsummerab:AktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31midsummerab:EjRegistreratAktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZOWFLNDFSHNB562024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31midsummerab:AktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31midsummerab:EjRegistreratAktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31midsummerab:AktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31midsummerab:EjRegistreratAktiekapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING 2024
Midsummer AB (publ)
Midsummers prisbelönta installation vid
Jonsereds trädgårdar i Partille
ÅRSREDOVISNING 2024
2
Styrelsen och verkställande direktören upprättar härmed
Årsredovisning för Midsummer AB (publ) 556665–7838
Räkenskapsåret 2024-01-01 — 2024-12-31
ÅRSREDOVISNING 2024
3
Midsummers vision
Att möjliggöra hållbara solenergilösningar för alla
tak över hela världen genom lätta, tåliga och håll-
bara tunnfilmsprodukter
To enable sustainable solar solutions for every roof
across the world through low-weight, durable and
sustainable thin film products
ÅRSREDOVISNING 2024
Innehållsförteckning
Midsummer i korthet ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������5
Väsentliga händelser helåret 2024 ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 6
Nyckeltal �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������7
VD har ordet �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������8
Midsummers hållbarhetsarbete ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 10
Året i korthet ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 12
Midsummers solceller öppnar nya applikationsområden ��������������������������������������������������������������������������������������� 13
Midsummers produktionsutrustning ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 15
Satsning i Sydostasien och etablering i Thailand ���������������������������������������������������������������������������������������������������� 16
Midsummer fick Solenergipriset 2025 ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 17
Förvaltningsberättelse �������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 18
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ 40
Not 2 Intäkter ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 51
Not 3 Rörelsesegment ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 52
Not 4 Övriga rörelseintäkter �������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 53
Not 5 Övriga rörelsekostnader ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 53
Not 6 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar ���������������������������������������54
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisor �������������������������������������������������������������������������������������������������� 57
Not 8 Finansnetto ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 57
Not 9 Skatter ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 58
Not 10 Resultat per aktie ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 60
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 62
Not 12 Materiella anläggningstillgångar ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 64
Not 13 Långfristiga fordringar ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ 66
Not 14 Varulager ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 66
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ������������������������������������������������������������������������������������������� 67
Not 16 Eget kapital �������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 67
Not 17 Räntebärande skulder ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 69
Not 18 Skulder till kreditinstitut ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 70
Not 19 Avsättningar ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ 70
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ������������������������������������������������������������������������������������������� 71
Not 21 Värdering av finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde samt kategoriindelning ������������������� 72
Not 22 Finansiella risker och riskhantering �������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 73
Not 23 Leasing �������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 76
Not 24 Sllda säkerheter, eventualförpliktelser och eventualtillgångar �������������������������������������������������������������� 78
Not 25 Koncernföretag ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 78
Not 26 Specifikationer till rapport över kassaflöden ����������������������������������������������������������������������������������������������� 79
Not 27 Transaktioner med närstående ��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 82
Not 28 Händelser efter balansdagen ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 82
Not 29 Viktiga uppskattningar och bedömningar ��������������������������������������������������������������������������������������������������� 83
Not 30 Förslag till vinstdisposition ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 83
Not 31 Uppgifter om moderbolaget��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 84
Underskrifter/avgivande av rapporten ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 85
Revisionsberättelse ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 86
Ledning ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 91
Styrelse ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� 92
4
ÅRSREDOVISNING 2024
5
Midsummer i korthet
Midsummer grundades 2004 och är en ledande aktör inom innovativ solcellsteknologi, specialiserat på
flexibla CIGS-tunnfilmssolceller (bestånde av koppar, indium, gallium, selen), utvecklad med egen produk-
tionsteknik.
Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer solpaneler till en bred kundbas inom flera sektorer, från industri- och
kommersiella fastigheter till offentliga verksamheter, privatpersoner samt tak- och solcellsinstallatörer. Det
gemensamma behovet av solenergi gör marknaden bred, skalbar och mångfacetterad, både nationellt och
internationellt. Midsummer utvecklar, tillverkar och säljer även utrustning för produktion av tunnfilmssolcel-
ler som nyckelfärdiga solcellsfabriker till strategiskt utvalda samarbetspartners globalt samt maskiner för
forskning och utveckling till universitet och forskningsinstitut.
Midsummer tillhandahåller den mest hållbara lösningen för förnybar energi, med världens lägsta koldiox-
idavtryck. Bolaget äger hela värdekedjan från processat råmaterial och produktion till färdig produkt. Detta
möjliggör hög kvalitet och transparens i varje led. Vägledda av ett starkt åtagande för hållbarhet och socialt
ansvar upprätthåller Midsummer höga etiska standarder och säkerställer ansvarsfulla affärsmetoder.
Solpanelerna finns idag i tre produktlinjer: SLIM, WAVE och BOLD vilka är anpassade för olika taktyper.
Midsummers solpaneler är tunna, lätta, flexibla och arkitektoniskt integrerbara, samtidigt som de är robusta,
hållbara, återvinningsbara och enkla att installera.
Midsummers teknologi och produkter är strategiskt positionerade för att möta framtidens behov och för-
väntningar på en marknad med stark global tillväxt, där estetik, spårbarhet och minimalt klimatavtryck blir
allt viktigare för medvetna kunder. Samtidigt möjliggör Midsummers lösning en ny, tidigare oexploaterad
marknad för solceller på svaga tak.
Huvudkontoret ligger i Järfälla där det också sker produktion av solceller. Med den nya fabriken i Italien med
50 MW produktionskapacitet blir Midsummer den största tillverkaren av tunnfilmssolceller i Europa. Mid-
summer planerar även en 200 MW fabrik i Sverige samt utvärderar etablering av solcellsfabriker i flera andra
länder, såsom Thailand och Colombia.
Aktien är listad på Nasdaq First North Premier Growth Market.
ÅRSREDOVISNING 2024
6
Väsentliga händelser helåret 2024
Midsummer tecknar ett samförståndsavtal med
försvars- och säkerhetsföretaget Saab i syfte att ut-
reda ett långsiktigt partnerskap i Thailand. Parterna
har gemensamt identifierat möjligheter i etablering-
en av en ”megafabrik” på 200 MW för produktion av
tunnfilmssolceller med Midsummers egenutveckla-
de teknologi och produktionsutrustning i Thailand.
Midsummer levererar tidigare beställd forsk-
ningsmaskin UNO till det portugisiska forskningsin-
stitutet INL.
Nettoomsättningen för koncernen för helåret var 52
082 TSEK (49 630 TSEK). Resultat per aktie för kon-
cernen för helåret var -0,63 SEK/aktie (-2,15 SEK/aktie)
före och efter utspädning.
Midsummers medgrundare Eric Jaremalm utses till
ny VD för Midsummer. Han efterträder Sven Lindström
som blir ny vice VD, ansvarig för affärsutveckling och
produktportföljen.
Midsummer får en beställning på maskinutrust-
ning för produktion av tunnfilmssolceller från INL, en
iberisk forskningsorganisation. Ordervärdet är drygt
16,5 miljoner kronor.
Midsummer erhåller bidragsutbetalningar på
cirka 93 miljoner kronor från den italienska inves-
teringsmyndigheten Invitalia samt Region Puglia
för färdigställandet av sin fabrik för tillverkning av
tunnfilmssolceller i Bari, Italien.
ÅRSREDOVISNING 2024
7
DELÅRSRAPPORT 2023
TSEK
Jan-Dec 2024 Jan-Dec 2023
Nettoomsättning 52 082 49 630
Rörelseresultat -130 401 -200 783
EBITDA -67 095 -130 987
Resultat före skatt -138 708 -225 265
Totalresultat -121 169 -222 527
Rörelsemarginal Negativ Negativ
EBITDA marginal Negativ Negativ
Soliditet 18,01% 37,61%
Årets kassaflöde -12 042 17 812
Resultat per aktie
- före utspädning (kr) -0,63 -2,15
- efter utspädning (kr) -0,63 -2,15
Nyckeltal
Definition och beskrivning av alternativa nyckeltal
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i
delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS.
Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kom-
pletterande information till investerare och
Bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av
Bolagets prestation.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet är resultatet före finansnetto
och skatter.
Rörelseresultat är ett mått som syftar till att visa
lönsamheten i den löpande verksamheten.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
EBITDA är ett mått som koncernen betraktar som
relevant för en investerare som vill förstå
resultatgenereringen före investeringar i anläggn-
ingstillgångar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat / Nettoomsättning
Rörelsemarginal är ett mått som syftar till att visa
lönsamhetsgraden i den löpande verksamheten.
EBITDA-marginal
EBITDA / Nettoomsättning
EBITDA-marginal är ett mått som koncernen
betraktar som relevant för en investerare som
vill förstå resultatgenereringen i relation till
omsättningen före investeringar i anläggningstill-
gångar.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslutningen
Soliditet är ett nyckeltal som visar hur stor andel
av tillgångarna som är finansierade med eget
kapital och kan användas som en indikation på
Bolagets betalningsförmåga på lång sikt.
ÅRSREDOVISNING 2024
8
VD har ordet
Luften gick ur den svenska privata solcellsmarknaden
2024. Högre räntor, lägre elpriser och minskade
subventioner var några anledningar. Runt 150
solcellsföretag gick i konkurs.
Vi var förutseende nog att tidigt ställa om vår
försäljningsorganisation från att främst sälja solceller
för privatbostäder, till att fokusera på marknaden för
stora, platta tak på kommersiella byggnader. Den
drivs av delvis andra faktorer som gjort den mindre
konjunkturkänslig men framför allt passar den våra
produkter mycket bättre.
Vi har gjort inbrytningar på den offentliga marknaden
och vunnit ett antal kommunala upphandlingar, till
exempel Jonsereds Trädgårdar i Partille kommun,
som vann Solenergipriset 2025 tack vare sin estetiskt
tilltalande design och extremt låga koldioxidavtryck,
och Skolfastigheter i Uppsala som valde Midsummer
för ett solcellstak på en skola med ett tak som inte
klarar belastningen av traditionella solpaneler.
Förutom att stärka vår försäljningsorganisation
och styra om mot den kommersiella marknaden,
har vi internationaliserat vårt marknads- och
försäljningsarbete. Det är inte längre Sverige som
huvudsakligen är vår främsta marknad. Vi tittar mot
Europa och andra kontinenter och det beror i hög
grad på den ”skyddade marknad” vi tror oss ha funnit i
solcellstak för kommersiella byggnader med svaga tak.
Mellan 20 och 80 procent av befintliga kommersiella
byggnader i Europa klarar inte vikten av traditionella
kiselpaneler. Det finns en större andel sådana tak i Syd-
och Östeuropa, där man inte behöver bygga tak som
klarar stora mängder tung snö eller isolera för ett kallt
klimat, och en lägre andel i Norden.
Det har fram tills idag inte funnits någon bra
solcellslösning för dessa tak och väldigt få
solcellsinstallationer har gjorts på dem. Midsummer
har dock en sådan lösning med våra paneler som är
lätta, tunna, tåliga och flexibla. Jag vill påstå att vårt
erbjudande är unikt; Panelerna kan lätt installeras
på även svaga tak utan behov av ombyggnader,
förstärkningar eller penetrationer av taken. De tål att
beträdas och klarar hagel och annat som lätt förstör
spröda kiselpaneler. De är återvinningsbara. De är det i
särklass mest miljövänliga alternativet på marknaden.
Och de ser bättre ut.
EU har tagit fram enhetliga regler för att säkerställa att
unionens alla tak har solceller. Dessa tvingande regler
fasas nu in. Bland annat kommer EU att kva att om
det görs en takrenovering på befintliga kommersiella
och offentliga byggnader så ska det installeras
solceller på taket samtidigt. Dessa regler börjar gälla i
hela EU från 2027, men många större länder i EU har
redan börjat ställa dessa krav på marknaden.
Eric Jaremalm,
VD för Midsummer
ÅRSREDOVISNING 2024
9
Om det skulle läggas solpaneler på alla dessa
kommersiella byggnader som takrenoveras så skulle
det innebära installationer av 20 GW solceller varje år i
Europa. Detta är den marknad som vi siktar på.
Även om den svenska solcellsmarknaden kollapsade
så fortsätter solenergi att växa globalt. År 2024 ökade
den globala solcellskapaciteten till över 2,2 TW, från
1,6 TW år 2023, då omkring 600 GW ny solkraft
togs i drift. Detta markerar ännu ett rekordår för
solcellsutbyggnaden, trots fortsatt överkapacitet inom
tillverkningen och fallande modulpriser som satt press
på hela värdekedjan.
El från solceller stod för första gången för mer
än 10 procent av den globala elförbrukningen,
vilket befäster vår roll som den mest centrala i
den globala energiomställningen. Solceller stod
för mer än 75 procent av all nyinstallerad förnybar
elproduktionskapacitet globalt under 2024. Inget
annat energislag är i närheten av att växa så snabbt,
decentraliserat och till så låg kostnad.
Med Midsummers paneler kan denna tillväxt ske med
mycket lägre miljöpåverkan än med kiselsolceller,
utan dagens stora beroende av Kina och utan paneler
som till stor del är tillverkade med tvångsarbete.
Midsummers solpaneler är unikt anpassade för
decentraliserade system där solenergi hör hemma,
då det inte är försvarbart att ta produktiv odlingsmark
till storskaliga solcellsparker när det finns ofantligt
många tak som är ypperliga att använda för
solcellsinstallationer. Då kan även elen användas i den
byggnad där den produceras, utan att den belastar
eltet.
Vi ser även ett förnyat intresse för våra nyckelfärdiga
produktionsmaskiner. Företrädare på regeringsnivå
i flera länder visar intresse av att elektrifiera sina
länder med hjälp av våra solpaneler och våra paneler
efterfrågas nu stort för att elektrifiera landsbygden i
dessa länder, samtidigt som lokal produktion också
efterfrågas. Det aktuella globala handelskriget kan
antas leda till störningar i globala leveranskedjor vilket
i sin tur torde öka intresset för en mer lokal produktion
och lokala produkter, vilket kan gynna Midsummer.
I det senare fallet kan vi tillhandahålla hela
nyckelfärdiga solcellsfabriker, där vi projektleder hela
etableringen och tillhandahåller maskinell utrustning.
Det är en mycket attraktiv affär för oss. Genom att gå
från att äga fabriker till att sälja fabriker, kan vi växa
produktionskapaciteten för vår teknologi snabbare och
med en ”asset-light” affärsmodell.
Under 2025 är målsättningen att stänga flera större
affärer på stora kommersiella anläggningar hos
strategiska, multinationella kunder, så att vi blir
branschstandarden för solpaneler för stora platta tak
med låg bärighet. Vi siktar även på att sälja minst en
nyckelfärdig solcellsfabrik. Det är affärer med mycket
stora siffror, om vi lyckas.
Eric Jaremalm
VD för Midsummer
ÅRSREDOVISNING 2024
10
Midsummers hållbarhetsarbete
Vårt klimatavtryck
Alla ting som framställs, från frukostfrallan till elbilen, har inneboende utsläpp från tillverkningen. Detta kan
ibland vara svårt att uppfatta, då utsläpp oftast förknippas med bilder på skorstenar och avgasrör som släp-
per ut ånga eller avgaser. Även solpaneler kommer med inneboende utsläpp, så även Midsummers solpane-
ler. Låt oss se närmare på det.
Midsummers resurseffektiva tillverkningsmetod har resulterat i koldioxidavtryck på 6 gram CO2e per produ-
cerad kilowattimme (gCO2e/kWh)
1
, när panelen installeras i Sverige och med en beräknad livslängd på 30
år. Detta kan jämföras med Sveriges elmix som ligger kring 20-25 gCO2e/kWh eller kiselbaserade paneler
med ett inneboende utsläpp som motsvarar 45-54 gCO2e/kWh
2 3 4
.
Vårt hållbarhetsarbete
Utifrån vår tredjepartsgranskade livscykelanalys (LCA) så uppstår vår största påverkan på miljön ifrån de in-
satsmaterial vi köper in och använder till att producera våra solceller och paneler. LCA:n har gett oss insikt i
vilka områden vi kan förbättra för att minska vår klimatpåverkan, vilket har resulterat i förbättringar i produk-
tionen för att bli mer resurseffektiv, innovativ produktdesign för att minska spill av material och certifiering
av nya leverantörer av insatsmaterial. Det är ett arbete som även resulterat i kostnadsbesparingar i produk-
tionen vilket stärker vår konkurrenskraft.
Under 2024 har vi implementerat ett flertal förbättringar som minskat klimatpåverkan men också haft en
positiv påverkan på framtida lönsamhet:
- Förbättrat designen av silvertrycket ovanpå tunnfilmerna, vilket minskat silveranvändningen med cirka 40
procent med bibehållen prestanda.
- Certifierat och implementerat en ny leverantör av stål för substraten. Den nya leverantören använder sig av
stål med cirka 60 procent återvunnet material.
- Utvecklat och certifierat en ny produkt, BOLD-8, som ökar nyttjandegraden av alla polymerskikt i solpanelen
med cirka 25 procent.
- Med en ny produktionsprocess har vi ökat medeluteffekten på våra solpaneler i produktion med sju pro-
cent. Vilket resulterar i att varje solcell producerar fler kWh under sin livslängd med samma materialåtgång.
Dessa förbättringar har gett en positiv påverkan på vårt klimatavtryck och skulle medföra ett ännu lägre
avtryck per kWh än de 6 gram CO2e som vi kommunicerar idag.
1
Tredjepartsverifierad Livscykelanalys av Midsummers CIGS solpaneler utförd av Miljögiraff AB 2020.
2
NREL – Life Cycle Greenhouse Gas Emssions from Solar Photovoltaics - 2012
3
IEA PVPS – T12-17:2020 - 2020
4
IPCC – SRREN - 2015
ÅRSREDOVISNING 2024
11
Vår värdekedja
Under 2024 har begreppet CSR blivit allt vanligare bland företagskunder och i offentliga verksamheter.
Begreppet CSR är en förkortning av Corparate Social Responsibility, krasst översatt till socialt ansvarstagan-
de för näringslivet. CSR är ett övergripande begrepp som indikerar att företag vill ta ett ansvar för att deras
verksamhet drivs på ett hållbart sätt för sina medarbetare, och att deras leverantörer och de produkter man
köper in har producerats med acceptabla arbetsvillkor.
Här erbjuder Midsummer en unik och överlägsen lösning för solpanelsmarknaden i Europa tack vare att
vi äger hela värdekedjan från processat råmaterial till färdig solpanel. Detta medför att vi ligger nära hela
värdekedjan uppströms då våra leverantörer levererar råmaterial och komponenter till solpaneler som vi inte
kan tillverka själva. Detta medför en unik spårbarhet för medvetna kunder som ytterst få eller inga solpa-
nelstillverkare och installatörer kan erbjuda. Våra stakeholders är välkomna att besöka vår verksamhet.
Alla leverantörer för återkommande inköp eller inköp över ett visst belopp måste skriva under vår ”Supplier
Code of Conduct” innan de tillåts leverera produkter till oss. Våra leverantörer bedyrar att de inte utnyttjar
tvångsarbete eller barnarbete i sin verksamhet eller i sina leveranskedjor. För att säkerställa detta så för vi
en löpande dialog med våra leverantörer och utför platsbesök. För att minska risken av ensidigt beroende till
en aktör så arbetar vi aktivt med att ha minst två leverantörer certifierade för varje komponent och material
till solpanelerna och till vår DUO-utrustning.
Richard Jordberg
Hållbarhetschef, Midsummer
ÅRSREDOVISNING 2024
Året i korthet
500 kvm
20 år
I januari togs det 500 kvadratmeter stora solcellstak i
drift på en textilfabrik i Bangladesh som Midsummer
installerat och som finansierats av en av fabrikens
kunder, en av världens största butikskedjor för kläder
som ett led i dess arbete att bli klimatneutralt i hela
värdekedjan. Midsummers solpaneler har marknadens
lägsta klimatavtryck.
Midsummer grundades 2004 av fyra personer med
bakgrund från bl a CD- och DVD-produktion och en
teknologi som möjliggör hållbar och skalbar solcell-
steknik helt fri från det giftiga ämnet kadmium.
En av dem, Eric Jaremalm, tillträdde som VD
för Midsummer i februari i år.
200 MW
16,5 mkr
En årlig produktionskapacitet om 200 MW får den s k
megafabrik för tillverkning av Midsummers tunnfilms-
solceller som utvärderas för etablering i Thailand som
en del av det samförståndsavtal som tecknades mellan
Midsummer och försvars- och säkerhetskoncernen Saab
i november 2024.
Ordervärdet var 16,5 miljoner kronor för den
forskningsmaskin modell UNO för produktion av
tunnfilmssolceller som den iberiska organisatio-
nen INL beställde av Midsummer i februari.
<6 gram
CO2e
17 000
kWh
Ett flertal framsteg i hållbarhetsarbetet (se separat
avsnitt) har resulterat i att solpaneler från Midsummer
nu har ett koldioxidavtryck på mindre än 6 gram CO2e
(koldioxidekvivalenter) per producerad kilowattimme,
att jämföra med de 45-54 gram CO2e/kWh som tradi-
tionella kiselpaneler ”släpper ut”.
Storleken på den anläggning vid Jonsereds trädgårdar i
Partille som Midsummer vann Solenergipriset 2025 för
(se separat avsnitt).
12
ÅRSREDOVISNING 2024
13
Midsummers solceller öppnar nya
applikationsområden
Midsummer har en unik egenutvecklad
tunnfilmsteknologi och bolaget äger hela
produktionskedjan, från maskinutrustning till färdiga
installerbara solpaneler. Det har gett Midsummer
ett antal starka konkurrensfördelar (se faktaruta),
fördelar som har stärkts över tid. Man ser t ex en
ökande strävan från främst kommersiella aktörer
att bli klimatneutrala eller -positiva i sin verksamhet
vilket bl a betyder att installera solpaneler med
så låga klimatavtryck som möjligt. Midsummers
solceller har 90 procent lägre klimatavtryck än
traditionella kiselpaneler och är till 98 procent
återvinningsbara.
Det finns även politiska och regulatoriska skeenden
som talar till företagets fördel, t ex den märkning
av solpaneler och annan utrustning som ligger
som ett EU-förslag och som skulle visa den totala
klimatpåverkan av utrustningen sett över en
livscykel. Här ligger Midsummers produkter extremt
väl till. EU har även fattat beslut om att europeiska
byggnader måste ha solcellstak, en process som
fasas under kommande år, och som även den
gynnar Midsummers lätta solpaneler då majoriteten
av tak i mellersta och södra Europa inte klarar vikten
av traditionella kiselpaneler.
Hållbarheten
Tack vare en unik produktionsteknologi och
-process har Midsummers produkter upp till 90
procent lägre klimatavtryck sett över en livscy-
kel än traditionella paneler, och lägre än även
vind- och vattenkraft.
Vikten
Midsummers paneler är 85-95 procent lättare
än kiselpaneler inklusive ställningar och ballast,
vilket gör installationen lättare och det enda
alternativet för vissa typer av (oftast kommersi-
ella) svagare tak.
Installationen
Installationen av Midsummers paneler är
enklare och snabbare än för traditionella
solpaneler och lätt för installatörer att lära sig.
Ingen penetration av takets tätskikt behövs,
vilket eliminerar risken för läckage. Tack vare
att de 2 mm tunna panelerna integreras direkt
på takmembranet tillkommer heller ingen extra
vindlast. Solpanelerna kan installeras vid kom-
plett takbyte eller eftermontage.
Installerad effekt per tak
Midsummers paneler kan täcka upp till 90
procent av taken, mot 50-70 procent för kisel-
paneler.
Estetiken
Midsummers solpaneler är tunna och lätta och
smälter in eller ersätter befintliga tak på ett
estetiskt attraktivt sätt.
Tåligheten
Midsummers solpaneler är tillverkade av tåliga
material som eliminerar risken för mikro-
sprickor och ger hög motståndskraft mot yttre
påfrestningar – exempelvis klarar de såväl
extrema väderförhållanden som att beträdas
och snöröjas utan att ta skada.
Skuggprestandan
Bypassdioder mellan varje cell förbättrar
skuggprestandan genom att se till att skugg-
ning av en eller flera solceller endast påverkar
de skuggade cellerna och inte hela panelens
prestanda.
ÅRSREDOVISNING 2024
14
Midsummers tre produktområden är:
Midsummer SLIM, ett estetiskt
solcellstak som kombinerar tun-
na solpaneler med ett klassiskt
falsat plåttak, för en design som
är både stilren och arkitektoniskt
tilltalande. Plåten till Midsummer
SLIM har samma falsbredd som
solpanelen för att maximera den
installerade effekten utan att
kompromissa med estetiken.
Solpanelerna kan även eftermon-
teras på befintliga plåttak.
Midsummer SLIM väger endast
2,8 kg per kvadratmeter och
finns i två varianter: SLIM 2 och
SLIM 3, med två respektive tre
tunnfilmssolceller i bredd och
en längd upp till 6 meter. För tak
längre än 6 meter kan SLIM-Ex-
tended-paneler användas för
seriekoppling upp till 12 meter i
längd, vilket ökar den installerade
effekten.
Midsummer WAVE, är världens
första solpanel för takpannor och
har en unik vågformad design,
framtagen för tvåkupiga takpan-
nor. Solpanelen monteras smidigt
på takpannorna utan att kompro-
missa med vare sig estetik eller
takets funktion, och är anpassad
för såväl privata bostäder som
kommersiella och kulturhistoris-
ka byggnader, utan att förändra
den ursprungliga arkitektonis-
ka utformningen. Midsummer
WAVE väger endast 2,8 kg per
kvadratmeter och består av 20
stycken tunnfilmssolceller som
täcker fem takpannor i bredd
och passar Sveriges populäraste
takpannor.
Midsummer BOLD, är en
ultralätt och flexibel solpanel,
särskilt framtagen för tak med
låg bärighet, såsom stora platta
tak, och kan installeras på ytor
av betong, bitumen, PVC, TPO
och korrugerad plåt. Midsummer
BOLD väger endast 2,9 kg per
kvadratmeter, med sin låga vikt
är solpanelen ett nytt alternativ
för tak med viktberäkningar.
Solpanelen finns i två varianter:
BOLD 6 och BOLD 8, med sex
respektive åtta tunnfilmssolceller
i bredd och en längd upp till 6
meter. Midsummer BOLD är kom-
patibel med platta, lutande och
välvda takkonstruktioner, vilket
gör den idealisk för kommersiella
fastigheter, industribyggnader,
lagerlokaler, idrottsarenor men
också flerbostadshus och privata
bostäder.
Inom varje produktområde utvecklar Midsummer
specialanpassade modeller för specifika applika-
tioner. Här finns exempelvis SLIM 3, en bredare
SLIM-modell som är konstruerad specifikt för
montering på befintliga traditionella dubbelfalsade
plåttak.
Midsummer kommer att fokusera sitt marknads- och
försäljningsarbete på produkten BOLD kommande år.
Den är särskilt utvecklad för att installeras på svaga
tak som inte klarar vikten av kiselpaneler. Det finns
många sådana tak. Det är företagets bedömning att
det finns en marknadspotential i Europa på 25 GW
(20-30 miljarder euro) per år för dessa tak där ingen
annan bra lösning existerar idag. På så vis kan man
säga att Midsummers solceller öppnar upp ett helt
nytt applikationsområde och en marknadsmässig
”protected pocket”.
ÅRSREDOVISNING 2024
15
Midsummers produktionsutrustning ger
möjlighet till hypersnabb etablering av
produktionskapacitet och hela solcellsfabriker
Nationer och företag runt om i världen planerar att
bygga ny produktionskapacitet av solceller. Många
av dessa planer kommer att accelereras kraftigt
på grund av både offentliga stimulansprogram och
en underliggande ökande stark efterfrågan på grön
energi.
I takt med den snabba omställningen och en
global ökad efterfrågan på grön teknik är det tydligt
att investeringskostnaderna liksom projektens
leveranstider måste minskas. Detta gäller
särskilt för byggandet av s k megafabriker för
solcellstillverkning, som är avgörande för att skala
upp den gröna teknik som bevs för att uppfylla
klimatmålen.
Då många aktörer inom nya gröna
tekniksektorer saknar erfarenhet inom fabriks-
och produktionsprocessdesign, kan de som
vill bli branschledare välja att investera i de
befintliga beprövade och stabila systemen för
solcellstillverkning.
Midsummer kan erbjuda ett fundamentalt
nytt leveranssystem för investeringar där våra
nyckelfärdiga anläggningar hjälper aktörer att
industrialisera en ”end-to-end-process” genom
att designa och leverera projekt för storskalig
produktion av solpaneler. Genom att både reducera
kostnaderna för fabriken och ledtider skapar det
unika möjligheter för de aktörer som snabbt vill skala
lokal produktion till mycket låg risk baserat på de
insikter som Midsummer utvecklat under de senaste
två decennierna.
Det finns ett ökat intresse för beprövad teknik där
både produktionen och produkterna fungerar felfritt
och där en snabb etablering leder till minskade
kostnader och ökad effektivitet. Midsummer
levererar hela projektet och ser till att våra kunder
kommer igång med produktionen genom att
etablera ett framgångsrikt personalsystem och att
träna personal till att bli yrkesskickliga arbetare.
De flesta företag kommer att behöva inleda
aggressiva expansioner och Midsummers modulära
teknologi innebär att det går att skala produktionen
sömlöst eller bygga flera anläggningar parallellt.
Midsummers leverans består i ett nyckelfärdigt
tekniskt system, träning av personal samt support
och leverans av insatsmaterial till produktionen.
FoU-verktyg – Midsummer UNO
Midsummer UNO är ett generiskt FoU-verktyg för tunnfilm,
som bland annat används för solcellsforskning vid flera av
världens ledande forskningsinstitut och universitet. Den
kan användas med både substrat av glas och rostfritt stål
och kan utrustas med flera interna mätstationer. Forskning
inom UNO kan automatiseras och den kan köra långa test-
serier utan tillsyn. Som kund drar du nytta av förbättringar
såsom lägre tillverkningskostnader och högre kapacitet,
utan några extra hårdvarukostnader. Midsummer UNO kan
användas till ett flertal andra sputtringsbaserade forsk-
ningsprojekt där en obruten vakuumkedja krävs. Exempel-
vis bränsleceller, tunnfilmsbatterier och små displayer.
Storskalig produktion – Midsummer DUO
Midsummer DUO är ett nyckelfärdigt produktionssystem
för masstillverkning av tunnfilmssolceller utan kadmium.
Med en kompakt design ämnad för hög kapacitet, driftsä-
kerhet och överlägsen materialanvändning är Midsummer
DUO oslagbar vid tillverkning av böjbara tunnfilmssolceller.
Den effektiva processen resulterar i produkter med ett näs-
tan 90 procent lägre koldioxidavtryck än konventionella sol-
paneler. Som kund har du möjlighet att testa systemet och
verifiera prestandan på Midsummers fabrik före leverans.
ÅRSREDOVISNING 2024
16
Satsning i Sydostasien och etablering i Thailand
Midsummer fortsatte under 2024 sin internationella
expansionsstrategi genom att befästa en starkare
närvaro i Sydostasien, med Thailand som regional
bas för etablering och tillväxt i ASEAN+6-
marknaden (16 länder). Som ett led i denna
satsning har Midsummer tecknat ett icke-bindande
samförståndsavtal (MoU) med det svenska försvars-
och säkerhetsföretaget Saab för att gemensamt
utreda förutsättningarna för en storskalig tillverkning
av Midsummers tunnfilmssolceller i Thailand.
Projektet, som syftar till att upprätta en megafabrik
med en årlig kapacitet om 200 MW, utgör ett viktigt
steg i bolagets strategi för global distribuerad
tillverkning.
Samarbetet med Saab är en del av Thailands politik
för industriellt samarbete och tekniköverföring, och
möjliggör samtidigt en svensk närvaro som stärker
de bilaterala relationerna. Det är också ett bevis
på den globala attraktionskraften i Midsummers
miljövänliga teknik och produktion.
För att ytterligare understödja etableringen har
Midsummer erhållit stöd från Energimyndighetens
Global Innovation Accelerator (GIA), som syftar
till att skala upp svensk grön teknologi globalt.
Midsummer är även alumni i Energimyndighetens
ISIA-program i Indien (India Sweden Innovations’
Accelerator), deltar i Energimyndighetens BAPSEA-
initiativ i Sydostasien (Business Accelerator
Programme Southeast Asia) tillsammans
med Business Sweden samt är aktiv medlem
i Sustainable Fashion Platform i Bangladesh i
samarbete med Business Sweden och UD, där
ledande svenska aktörer som IKEA, H&M och
Lindex ingår.
Lars Svensson, Midsummers chef för affärsutveckling i Asien, i
samtal med Bangkoks guvernör Chadchart Sittipunt.
Midsummer avser att etablera ett dotterbolag i
Thailand med svensk representation på plats för att
bearbeta marknaderna, skapa partnerskap, utveckla
relationerna med myndigheter och institutioner
med målet att realisera Midsummers identifierade
potential i regionen. För den thailändska marknaden
har Midsummer även tecknat ett distributionsavtal
med Eco On Company Limited, som verkar som
lokal distributör och EPC-partner för Thailand
och ASEAN. Thailand erbjuder en välutvecklad
tillverkningsindustri, starka FDI-incitament
(utländska direktinvesteringar) och en framsynt
politik för förnybar energi, vilket gör landet till en
strategisk gateway för Midsummers fortsatta
tillväxt i regionen. Denna närvaro utgör en central
del av bolagets strategi för distribuerad, skalbar
solcellstillverkning och global marknadsaccess.
Lars Svensson
Chef Affärsutveckling
Asien Midsummer
ÅRSREDOVISNING 2024
17
Midsummer fick Solenergipriset 2025
Midsummer har tilldelats Solenergipriset 2025 av branschföreningen Svensk Solenergi för ”Årets anläggning
byggnad”. Man vann priset för sin installation av de estetiskt tilltalande och miljövänliga tunnfilmssolcellerna
vid Jonsereds trädgårdar i Partille. Priset, som delas ut av branschföreningen Svensk Solenergi uppmärk-
sammar ”branschens mest innovativa idéer och utveckling – som driver teknikområdet framåt”.
Den prisade solcellsanläggningen ligger på natursköna Jonsereds trädgårdars servicehus. Att integrera mo-
dern teknik i kulturhistoriska miljöer är en utmaning. Partille kommun, som förvaltar det gamla godset med
anor från 1800-talet där Jonsereds trädgårdar ligger, ville kombinera tradition med innovation. Midsummer
kunde erbjuda en unik lösning med tunnfilmsteknik, som inte stör den värdefulla miljön och dessutom med
marknadens lägsta klimatavtryck.
Vi på Midsummer är mycket stolta över att vår tunnfilmsteknik uppmärksammas och belönas på detta vis.
Projektet ställde höga krav på både estetik och låg vikt på panelerna. Våra nyutvecklade SLIM-moduler
var den bästa lösningen för denna installation och bör vara det för många fler kunder där utseendet och
klimatavtrycket är viktigt och där kanske taken är för svaga för att bära tunga kiselpaneler. Solcellerna
smälter in på ett mycket diskret sätt i den kringliggande vackra bebyggelsen.
Den panel som installerats vid Jonsereds trädgårdar är Midsummers nya modell SLIM3, en solpanel som är
utvecklad för att eftermonteras på traditionella dubbelfalsade plåttak där storleken passar in mellan falsning-
arna med ett estetiskt mycket tilltalande resultat. Den uppskattade årsproduktionen vid Jonsereds trädgårdar
är upp till 17 000 kWh. Panelerna har tillverkats i Sverige. Materialen i solcellerna kommer från till stor utsträck-
ning återvunnet material och går att återvinna efter användning till 98 procent. Anläggningen på byggnaderna
kring Jonsereds Trädgårdar är en del av Partille kommuns hållbarhetsarbete.
ÅRSREDOVISNING 2024
18
Förvaltningsberättelse
Midsummer AB (publ.) 2024
Styrelsen och verkställande direktören för Midsummer AB (publ.), 556665–7838
upprättar härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
ÅRSREDOVISNING 2024
19
(Då alla belopp är avrundade kan avrundningsdifferenser förekomma.)
VERKSAMHETEN
Midsummer AB (”Midsummer”, ”Bolaget” eller ”Koncernen”) har en världsledande teknologi för tillverkning
av solcellstak och solpaneler, samt av produktionsutrustning för solceller. Under 2024 har solcellstaken
främst sålts på den svenska marknaden. Produktionsutrustningen säljs på export, främst till Asien och
Europa . Bolaget har sitt säte i Stockholm och produktionen av både solcellstak och solpaneler samt
produktionsmaskiner sker i Midsummers anläggning i Järfälla, norr om Stockholm. Under 2021 erhöll
bolaget ett större investeringsstöd från INVITALIA (Invest in Italy) för att genom sitt dotterbolag i Ita-
lien starta upp tillverkning av solcellstak och solpaneler i en ny fabrik i Bari i södra Italien. Det italienska
etableringsstödet utbetalas i efterhand efter att det italienska dotterbolaget har inrapporterat leverans av
produktionsutrustning till fabriken i Bari. Den första utbetalningen från Invitalia gjordes i början på april
2023 och var på ungefär 73 miljoner kronor. Den andra utbetalningen på ungefär 91 miljoner kronor gjor-
des i juni 2024.
Midsummers vision är att med den mest hållbara solpanelen transformera det konventionella taket och
accelerera omställningen till förnybar energi.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för koncernen för helåret 2024 var 52 082 TSEK (49 630 TSEK). För produktlinjen
Solcellstak var nettoomsättningen 30 189 TSEK (43 230 TSEK) varav försäljning av paneler uppgick till
27 013 TSEK (29 599 TSEK) och solcellsinstallation 3 106 TSEK (13 579 TSEK). För produktionslinjen
Produktionsutrustning var nettoomsättningen 21 893 TSEK (6 400 TSEK).
Nettoomsättningen för helåret ökade med 5% trots att den svenska marknaden minskade med ca 60%
enligt Svensk Solenergis statistik. Bolaget har under 2024 påbörjat ett arbete med att styra om försälj-
ningen från den svenska privatmarknaden mot kommersiella och industriella byggnader både nationellt
och internationellt. Bolaget genomförde under hösten 2023 ett kostnadsbesparingsprogram för att sänka
materialkostnader, installationskostnader samt administrativa kostnader. Under 2024 har bolaget kontinu-
erligt arbetat med att sänka både materialkostnader och installationskostnader inom solpanelssegmen-
tet. Högre effekt på solpanelerna i produktion sänker också kostnaderna per installerad kilowatt.
Kostnader
Kostnad sålda varor var för helåret 2024 var -49 706 TSEK (-97 180 TSEK).
Administrations och marknadsföringskostnader för koncernen för helåret 2024 var -87 252 TSEK (-135
320 TSEK).
Bidraget från Invitalia, en statlig institution för investeringar och ekonomisk utveckling, som ägs av det
italienska ekonomidepartementet, resultatförs löpande mot leverans av utrustning. Under 2024 upparbe-
tades 27 242 TSEK (42 477 TSEK) varav 227 TSEK ( 6 352 TSEK) har gett en positiv effekt på resultatet.
Mellanskillnaden mellan upparbetat och resultatpåverkande del minskar de materiella anläggningstill-
gångarna i koncernen.
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter för koncernen för helåret bestod av bidrag på 7 567 TSEK (6 805 TSEK), en valu-
tavinst på 2 681 TSEK (10 785 TSEK) samt vinst vid avyttring av maskiner och inventarier på 178 TSEK
(125). Övriga rörelsekostnader för koncernen för helåret 2024 var -34 347 TSEK (-14 473 TSEK). De stora
skillnaderna mellan åren beror på en nedskrivning av en avtalstillgång som gjordes under Q2 2024.
ÅRSREDOVISNING 2024
20
Rörelseresultat och finansiella poster
Rörelseresultatet för koncernen för helåret 2024 var-130 401 TSEK (-200 783 TSEK), och resultatet före skatt
slutade på -138 708 TSEK (-225 265 TSEK).
Finansiella intäkter för koncernen för helåret 2024 var 33 825 TSEK (55 225 TSEK).
Finansiella kostnader för koncernen för helåret 2024 var -42 132 TSEK (-79 708 TSEK).
Det förbättrade rörelseresultatet helåret 2024 beror på att en större del av försäljningen var inom produktlinjen
produktionsutrustning, där bolaget har högre marginaler.
Moderbolaget
Rörelseresultatet för moderbolaget var -80 271 TSEK (-135 856 TSEK).
Nettoomsättningen för moderbolaget för helåret 2024 var 175 367 TSEK (129 467 TSEK).
KASSAFLÖDE OCH FINANSIERING
Under helåret 2024 var kassaflödet -12 041 TSEK (17 812 TSEK). Bolaget har under helåret 2024 gjort
investeringar i det italienska dotterbolaget med -40 567 TSEK (-42 994 TSEK) samt investeringar i imma-
teriella tillgångar på -20 749 TSEK (-20 233 TSEK).
Efter årets utgång har bolaget genomfört en riktad nyemission på 73,2 miljoner kronor från existerande
aktieägare till en aktiekurs på 1,05 kr/ aktie. I samband med denna nyemission har även bolaget konverte-
rat 60,4 miljoner kronor av den gröna obligationen till aktier till samma kurs. Räntan på den kvarvarande
delen av obligationen har också förhandlats ned från 3%+10%PIK till 5%+5% PIK. Datumet för slutbetal-
ningen av obligationen har också förlängts från april 2026 till december 202Bolaget har sedan det star-
tades finansierat sin verksamhet med intäkter från försäljning av solpaneler och produktionsutrustning,
bidrag från EU, italienska och svenska myndigheter samt via medel från kapitalmarknaden. Med de möj-
ligheter som öppnats sig i och med vårt samarbete med Saab håller vi nu på att utvärdera bästa sättet att
expandera produktionskapaciteten i Sverige och resten av världen. Styrelsen ser över olika alternativ för
att stärka bolagets långsiktiga finansiering.
ÅRSREDOVISNING 2024
21
BOLAGETS AKTIE
Aktien noterades på Nasdaq First North Stockholm (MIDS, ISIN kod: SE 0011281757) med första handels-
dag 21 juni 2018.
Under 2020 bytte Bolaget handelsplats till Nasdaq First North Premier Growth Market med första han-
delsdag 26 maj 2020.
Aktiekapitalet i Midsummer uppgick per den 31 december 2024 till 8 389 TSEK och var fördelat på 209
713 621 aktier med ett kvotvärde om 0,04 SEK.
Aktiekursen vid 2024 års slut var 1,47 kr, vilket innebar ett börsvärde på Midsummer på 308 279 TSEK.
ÄGARSTRUKTUR PER DEN 31 DECEMBER 2024
H. Waldaeus AB 39 336 963 18,76%
Jan Lombach privat och via bolag 19 649 298 9,37%
Nordea Fonder 14 225 547 6,78%
Philip Gao med familj 11 453 706 5,46%
Jörgen Persson privat och via bolag 10 000 000 4,77%
Avanza Pension 9 154 713 4,37%
Brown Brothers Harriman & Co 8 444 634 4,03%
Nordnet Pension 4 892 198 2,33%
Clearstream Banking 3 685 921 1,76%
Infologix 3 385 133 1,61%
Övriga aktieägare (12 832 ägare) 85 485 508 40,76%
Totalt antal aktier 209 713 621 100,00%
VERKSAMHET INOM FORSKNING OCH UTVECKLING
Under 2024 gick en längre tids utvärderingsarbete i mål då ett nytt frontsheet certifierades in. Det är ett
viktigt led i företagets kostnadssänkningsarbete, samtidigt som det ökar leveranssäkerheten med ytterli-
gare en godkänd leverantör.
Panelerna har blivit godkända för installation i havsnära miljöer i och med att ett så kallat salt mist-certifi-
kat utfärdats. Det sker genom accelererad långtidstestning som säkerställer att panelerna inte degraderar
då de utsätts för hög salthalt och fukt.
SLIM 3, den produkt som tagits fram för plåttak med bredare falsavstånd, har certifierats av TUV Rhein-
land.
Under 2024 har också processen för screentryckning av silvergriden på solcellerna vidareutvecklats, vilket
har lett till en signifikant minskning i förbrukningen av silver per cell. Den lägre förbrukningen av silver
leder till en lägre kostnad och samtidigt minskad känslighet för eventuellt variationer i marknadspriset på
silver.
Forskningsprojekten solceller på lastbilar (tillsammans med Scania), PERSEUS, Hi-BITS, SMART och
WISE löper på med god fart.
Med uppstarten av fabriken i Bari har tillverkning av rekordlånga paneler upp till 6m möjliggjorts. De första
har redan producerats och produktkategorin kommer inom kort att certifieras.
ÅRSREDOVISNING 2024
22
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
Midsummers medgrundare Eric Jaremalm utses till ny VD för Midsummer. Han efterträder Sven Lind-
ström som blir ny vice VD, ansvarig för affärsutveckling och produktportföljen.
Midsummer får en beställning på maskinutrustning för produktion av tunnfilmssolceller från INL, en
iberisk forskningsorganisation. Ordervärdet är drygt 16,5 miljoner kronor.
Midsummer erhåller bidragsutbetalningar på cirka 93 miljoner kronor från den italienska investerings-
myndigheten Invitalia samt Region Puglia för färdigställandet av sin fabrik för tillverkning av tunnfilms-
solceller i Bari, Italien.
Midsummer tecknar ett samförståndsavtal med försvars- och säkerhetsföretaget Saab i syfte att
utreda ett långsiktigt partnerskap i Thailand. Parterna har gemensamt identifierat möjligheter i etable-
ringen av en ”megafabrik” på 200 MW för produktion av tunnfilmssolceller med Midsummers egenut-
vecklade teknologi och produktionsutrustning i Thailand.
Midsummer levererar tidigare beställd forskningsmaskin UNO till det portugisiska forskningsinstitutet
INL.
ÅRSREDOVISNING 2024
23
FRAMTIDA UTVECKLING
Midsummer fortsätter utveckla marknaden med en ny generation solceller och solpaneler för en mer hållbar
energimix. Genom lokal tillverkning i Sverige, minimala koldioxidutsläpp och design i fokus erbjuds kunden
något helt unikt i jämförelse med traditionella kiselpaneler.
Midsummer kommer att fokusera sitt marknads och försäljningsarbete på produkten BOLD kommande år.
Den är särskilt utvecklad för att installeras på svaga tak som inte klarar vikten av kiselpaneler. Det finns många
sådana tak. Vår bedömning är att det finns en marknadspotential i Europa på 25 GW (20-30 miljarder euro)
per år för dessa tak där ingen annan bra lösning existerar idag. På så vis öppnar Midsummer upp en helt nytt
applikationsområde.
INFORMATION OM RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Midsummers verksamhet består dels av produktion och försäljning av solpaneler och integrerade sol-
cellstak, dels av utveckling och tillverkning av produktionsutrustning för produktion av flexibla tunnfilms-
solceller. Midsummers affär är därigenom förknippad med affärs- och verksamhetsbaserade, legala och
regulatoriska samt finansiella risker.
Affärs- och verksamhetsrelaterade risker
KRIGET I UKRAINA
Rysslands invasion av Ukraina är fortfarande ytterst svårt att bedöma hur den kommer att utvecklas. Midsum-
mer kommer att analysera eventuella konsekvenser, men Bolaget har i dagsläget låg exponering mot Ryssland
och Ukraina. Midsummer har under året tillverkat ett hundratals solcellskit till Ukraina för självkostnadspris.
TEKNIKSKIFTEN OCH PRODUKTUTVECKLING
Den tekniska utvecklingen pågår kontinuerligt inom de områden där Bolaget bedriver verksamhet. Solceller och
teknologier av den typen som Bolaget utvecklat och tillverkar kan bli föremål för snabb teknisk utveckling eller
ersättas helt av mer effektiva teknologier. Hur väl Bolaget lyckas med en fördelaktig marknadspositionering ur
detta avseende kommer väsentligt påverka Bolagets resultat och finansiella ställning.
KONKURRENS
Inom marknaden för solceller och produktionsutrustning för solceller finns flera aktörer med liknande eller
annan teknik. Det kan visa sig att marknaden föredrar konkurrenters produkter eller att nuvarande konkurrenter
eller andra företag utvecklar nya metoder eller koncept som får bättre acceptans än de lösningar som Bolaget
erbjuder. Sådan utveckling sker normalt under stark sekretess varför Bolaget har svårt att förutse eller beskriva
potentiellt konkurrerande teknik och produkter mer än på en övergripande nivå baserad på allmänt tillgänglig
information rörande teknisk utveckling inom området. En sådan utveckling skulle påverka Bolagets resultat.
Priskonkurrens kan komma från ekonomiskt starka aktörer som genom prisreduktion snabbt försöker öka
marknadsandelar eller etablera sig med snarlika produkter. Särskilt gäller detta inom solcellssektorn där andra
tekniker kan komma att visa sig vara mer ekonomiskt gynnsamma än den som Bolaget marknadsför. En så-
dan utveckling skulle påverka Bolagets resultat.
BEROENDE AV LEVERANTÖRER OCH SAMARBETEN
Midsummer samarbetar med ett antal leverantörer och partners som är viktiga för Bolagets tillverkning av
produkter samt produktionsutrustning. Skulle leverantörer inte fullfölja sina åtaganden, bli oförmögna att
leverera på grund av politiska beslut eller liknande händelser kan detta få en negativ inverkan på Bolagets
förmåga att upprätthålla leveranssäkerhet och lönsamhet i sålda produkter. En sådan utveckling skulle
påverka Bolagets resultat.
ÅRSREDOVISNING 2024
24
BEROENDE AV INSATSVAROR OCH RÅMATERIAL
Midsummer är beroende av ett antal insatsvaror, tekniska komponenter och råmaterial som är avgörande för
tillverkning. Inga av de ingående materialen är särskilt sällsynta eller omöjliga att få tag på från olika leveran-
törer eller geografiska regioner. Det kan dock uppstå situationer där leveransen av olika material påverkas av
politiska beslut, handelsrestriktioner, ökade tullar eller skatter, naturkatastrofer eller andra extraordinära situa-
tioner. Som en konsekvens därav kan Bolagets produktionsvolymer och leveranstider komma att påverkas eller
leveranser och produktion upphöra helt. En sådan utveckling skulle påverka Bolagets resultat.
Legala och regulatoriska risker
RISKER RELATERADE TILL IMMATERIALRÄTTSLIGT SKYDD
Det finns risk att Bolagets nuvarande immaterialrättsliga skydd och bedömning av möjligheterna till och
behoven av ytterligare immaterialrättsligt skydd inte är tillräckliga. Andra bolag skulle också kunna tänkas ha
immateriella rättigheter på vilka Bolagets verksamhet skulle kunna hävdas inkräkta. Försvar av Bolagets rät-
tigheter eller ersättning till tredje part för intrång i och/ eller användning av tredje parts immateriella rättigheter
kan innebära minskade intäkter eller ökade kostnader till dess att överträdelsen beivrats, licensavgifter betalats
eller tillåtelse erhållits att nyttja tredje parts immateriella rättigheter. Osäkerhet till följd av att patenträttegång-
ar eller andra processer inleds och fullföljs kan få en väsentlig påverkan på Bolagets resultat och finansiella
ställning.
TVISTER
Bolaget kan komma att bli involverat i tvister inom ramen för den normala verksamheten och riskerar bland
annat att bli föremål för anspråk avseende avtalsfrågor, produktansvar och påstådda fel i leveranser av
Bolagets produkter. Sådana tvister och anspråk kan vara tidskrävande, störa den normala verksamheten, röra
betydande belopp och medföra betydande kostnader. Vidare kan utgången av komplicerade tvister vara svåra
att förutse. Omfattande tvister kan således få en väsentlig påverkan på Bolagets resultat och finansiella ställ-
ning.
FINANSIELLA INSTRUMENT OCH RISKHANTERING
Midsummer exponeras för finansiella risker i sin verksamhet och de finansiella riskerna är identifierade
enligt information i not 22.
HÅLLBARHETSUPPLYSNINGAR
Under 2024 så gjordes hållbarhetskommittén om till en större EHS (Enviromental Health and Safety)
grupp för att täcka in ytterligare områden än enbart klimatavtryck. Denna grupp ansvarar för att följa upp
vår EHS arbete i stort igenom hela organisationen, då hållbarhet inte enbart handlar om klimatavtryck
utan även social hållbarhet för medarbetare inom organisationen men även hos våra leverantörer.
Under året har det även gjorts framsteg när det gäller materialanvändning, där våra R&D team lyckats
minska materialanvändningen inom flera områden i vår tillverkningsprocess. Utveckling som också imple-
menterats i vår produktion.
Ökat utbyte av råmaterial (koppar, indium, gallium, selen) per sputtertarget, med bibehållen kvalité.
Minskad mängd silver per solcell genom innovativ utveckling av tryckmönster och produktionsoptimering.
Ökat nyttjandegrad av polymerskikten genom ny produktdesign av våra solpaneler.
Vidare så har EHS gruppen börjat undersöka CSRDs krav samt när i tiden detta regelverk blir aktuellt med
hänsyn till koncernens utveckling.
ÅRSREDOVISNING 2024
25
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats av styrelsen i Midsummer AB (publ) och redogör för bolags-
styrningen under verksamhetsåret 2024. Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med 6 kap.
6 § årsredovisningslagen, eftersom Bolaget har obligationer upptagna till handel på en reglerad marknad.
Rapporten har i övrigt den utformning som krävs då Bolagets aktier handlas på en handelsplattform
enligt 1 kap. 4 b § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden. Även om Bolaget inte är skyldigt att
följa Svensk kod för bolagsstyrning följer denna rapport i huvudsaken även kraven enligt Svensk kod för
bolagsstyrning.
Bolagsstyrning inom Midsummer AB
Midsummer AB är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm vars aktier är noterade på First
North Premier. Styrning, ledning och kontroll i Bolaget fördelas mellan aktieägarna, styrelsen, verkställan-
de direktör och koncernledning i enlighet med gällande lagar, regler, rekommendationer samt Midsummer
ABs bolagsordning och interna riktlinjer. Bolagsstämman är Bolagets högsta beslutande organ och där
utövar aktieägarna sin rösträtt. Styrelse och styrelseordförande väljs av bolagsstämman efter förslag från
valberedningen. Styrelsen utser verkställande direktör. Styrelsens och verkställande direktörs förvaltning
samt bolagets finansiella rapportering granskas av den externa revisor som utses av årsstämman. Det
överordnade interna styrinstrumentet är den av stämman fastställda bolagsordningen. För styrelsens och
verkställande direktörens arbete har styrelsen antagit arbetsordning och instruktioner. Därutöver har sty-
relsen antagit 35 interna styrdokument som tydliggör rutiner och fördelning av ansvar och befogenheter
inom viktiga relevanta områden.
Bolagsordningen beskriver bolagets verksamhet, dess aktiekapital, antal aktier, samt aktieslag, röstfördel-
ning, antalet styrelseledamöter, samt revisorer, hur kallelse ska ske till samt ärendebehandling under års-
stämma och hur stämma ska hållas. I perioderna mellan årsstämmorna utgör styrelsen inom Midsummer
AB (publ) det högsta beslutande organet inom företaget. Styrelsens uppgifter regleras i Aktiebolagslagen
och i bolagsordningen. Den nu gällande bolagsordningen antogs vid årsstämma den 6 februari 2025.
Bolagsordningen finns att läsa i sin helhet på www.midsummer.se.
AKTIEÄGARE
Ägarstruktur
Midsummer AB har ett aktieslag. Varje aktie berättigar till en röst på bolagsstämman och samtliga aktier
medför lika rätt till andel i vinst och lika rätt till andel av eventuellt överskott vid likvidation. Aktiefördel-
ningen enligt Euroclear per 2024-12-31 var totalt 209 713 621 utgivna aktier. Följande aktieägare har, per
2024-12-31, ett direkt eller indirekt aktieinnehav i Bolaget, som representerar minst en tiondel av röstetalet
för samtliga aktier i Bolaget: Hans Waldaeus, innehar 39 336 963 aktier vilket motsvarar 18,76% av kapital
och röster.
Årsstämma
Årsstämma ska hållas inom sex månader efter utgången av räkenskapsåret och ska fastställa resultat-
och balansräkningarna. Aktieägare som är registrerade i aktieboken per avstämningsdagen och som
anmält deltagande i tid har rätt att delta vid stämman. Kallelse hålls tillgänglig på Bolagets webbplats,
annonseras i Post och Inrikes Tidningar samt annonsering i Dagens Industri. Midsummer AB (publ) höll
sin årsstämma den 22 maj 2024. Till stämmans ordförande valdes Robert Sjöberg. Årsstämman besluta-
de om följande:
• Fastställande av årsbokslut, resultatdisposition och ansvarsfrihet för styrelse och vd.
• Årsstämman beslutade att arvode ska utgå till styrelsens ordförande med 400 000 kronor och till övriga
styrelseledamöter med 250 000 kronor vardera till övriga styrelseledamöter som inte är anställda i bola-
get. Det är samma belopp som tidigare år. Philip Gao, Jan Lombach och Hans Waldaeus har i egenskap
av större aktieägare förklarat sig avstå från styrelsearvode.
• Mikael Nicander, Christel Prinsén, Philip Gao, Lars.Ola Lundkvist och Jan Lombach omvaldes som styrel-
seledamöter, samt nyval av styrelseledamötern Hans Waldaeus.
ÅRSREDOVISNING 2024
26
• Robert Sjöström omvaldes som styrelseordförande.
• Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB valdes som bolagets revisor med Henrietta Segenmark som hu-
vudansvarig revisor.
• Arvode till revisorerna Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB ska utgå enligt godkänd räkning.
Utöver ovan beslutade årsstämman 2024 bland annat om en oförändrad policy för löner och annan ersätt-
ning till verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare.
Årsstämman beslutade om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt riktlinjer för valbe-
redning enligt de förslag som framgick av kallelsen.
Valberedningen
I enlighet med de instruktioner för valberedning som antogs vid Midsummer ABs årsstämma 22 maj
2024 ska Bolagets valberedning inför årsstämman 2025 bestå av styrelseordföranden och representanter
för de fem röstmässigt största aktieägarna per 30 september 2024. Valberedningens sammansättning
offentliggjordes den 30 september 2024. Valberedningen har konstituerats i enlighet med av årsstämman
fastställda principer och har följande sammansättning:
• Jan Lombach, valberedningens ordförande, representerande egna aktier
• Philip Gao, representerande eget och närståendes innehav
• Hans Waldaeus, representerar H. Waldaeus AB
• Pär-Ola Gustavsson, representant för Jörgen Persson inkl bolag
• Robert Sjöström, styrelseordförande och adjungerad ledamot
• Maria Rengefors, utsedd av Nordea fonder
Valberedningen har till uppgift att lämna förslag till bland annat ordförande vid årsstämman, styrelseord-
förande och övriga styrelseledamöter samt arvode till styrelseledamöter och revisorer. Valberedningen
har haft 2 protokollförda möten inför årsstämman 2025 och innan datum för påskrift av årsredovisningen.
Efter utvärdering har valberedningen enats om förslaget till antal ledamöter, individer och arvode till de
föreslagna personerna som läggs fram på årsstämman 2025.
Valberedningens uppfattning är att den styrelse som valberedningen föreslår har en med hänsyn till bola-
gets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändalsenlig sammansättning, präglad av
mångsidighet och bredd avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund.
Revisore rna
Revisorerna i Midsummer AB har till uppgift att på aktieägarnas vägnar granska Bolagets bokföring och
årsredovisning samt styrelsens och verkställande direktörs förvaltning. Midsummer AB ska enligt bo-
lagsordningen ha en till två revisorer med eller utan revisorssuppleanter. Mandatperioden för revisorer är
enligt lag ett år. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, valdes till stämman 2024. Henrietta Segenmark
utsågs till ansvarig revisor. Utöver ordinarie revisionsuppgifter bistår Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB även Midsummer AB med allmänna råd gällande redovisning. Det åligger Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB att garantera sitt oberoende som revisionsfirma i rollen som rådgivare.
STYRELSEN
Styrelsen förvaltar bolagets angelägenheter i bolagets och samtliga aktieägares intresse. Storleken och
sammansättningen av styrelsen säkerställer förmågan att förvalta bolagets angelägenheter effektivt
och med integritet. I styrelsens uppgifter ingår att fastställa verksamhetsmål och strategier, besluta om
förvärv och avyttringar, bolagets kapitalförsörjning, tillsätta, utvärdera och besluta om ersättning till före-
tagets verkställande direktör, se till att det finns effektiva system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet, att nödvändiga etiska riktlinjer fastställs för bolagets uppträdande samt att utrdera styrel-
searbetet. Styrelsen i Midsummer AB ska bestå av lägst tre och högst sju ledamöter som utses av bolags-
stämman. Midsummer ABs styrelseledamöter är valda av årsstämman 2024. Styrelsens arbetsordning
fastställs årligen vid det konstituerande styrelsesammanträdet eller när så kvs. Förutom nämnda
ÅRSREDOVISNING 2024
27
arbetsuppgifter föreskriver förordningen fastställande av styrelsens mötesordning, instruktioner för fö-
retagets verkställande direktör, beslutsordning inom bolaget, arbetsfördelning samt informationsordning
mellan bolaget och styrelsen. Styrelsen bevakar och utvärderar årligen verkställande direktörens presta-
tioner, inklusive implementering av styrelsens beslut och riktlinjer.
Styrelsens arbete
Styrelsen höll 14 protokollförda sammanträden under året. Vid dessa möten behandlade styrelsen förut-
om fasta punkter såsom affärsläge, års- och delårsrapporter, budget, verksamhetsmål, risker, ersättnings-
frågor till bolagsledningen och uppföljning härav, revisionsfrågor. Vid det konstituerande styrelsemötet
behandlades och fastställdes arbetsordningen för styrelsen samt instruktioner för verkställande direktö-
ren. Varje år initierar styrelsens ordförande även en utvärdering av styrelsens arbete.
Styrelsens oberoende
Midsummer ABs styrelse bedöms uppfylla Kodens krav på oberoende: Alla styrelseledamöter utom Hans
Waldaeus har en oberoende ställning i relation till bolaget och ledningen. Samtliga ledamöter utom Hans
Waldaeus är oberoende av bolagets huvudägare. För mer information om styrelsemedlemmarna, se sidan
92-93.
Ersättningsutskottet
Styrelsens har inrättat ett ersättningsutskott med uppgift att bereda frågor om lön, ersättningar och
andra anställningsvillkor för verkställande direktören samt ersättningsprogram av bredare karaktär, ex-
empelvis optionsprogram för slutgiltigt beslut eller beslut om förslag till stämman. Ersättningsutskottet
beslutar i frågor angående löner och ersättning och andra anställningsvillkor för alla direktrapporterande
till verkställande direktören. Ersättningsutskottet utgörs av styrelsen i sin helhet.
Revisionsutskott
Midsummer AB revisionsutskott utrs av styrelsen i sin helhet. Styrelsen har valt detta arbetssätt då
företaget har en relativt okomplicerad verksamhets- och revisionsstruktur. I samråd med bolagets revi-
sorer har styrelsen även proaktivt behandlat nya rekommendationer inom redovisningsområdet vilka kan
komma att påverka bolagets framtida redovisning och rapportering. Två gånger per år, efter tredje och
fjärde kvartalens bokslut, rapporterar bolagets revisor sina iakttagelser från revisionen till hela styrelsen.
Dessa möten fyller även syftet att hålla styrelsen underrättad om revisionens inriktning och omfattning,
likaväl som att diskutera samordningen av den externa revisionen, interna kontroller samt revisionens syn
på bolagets risker.
Närvaro
Nedan redovisas närvaron per styrelseledamot vid protokollförda möten:
Namn Närvaro vid styrelsemöten
Robert Sjöström 14/14
Mikael Nicander 14/14
Christel Prinsén 14/14
Jan Lombach 14/14
Lars-Ola Lundkvist 14/14
Hans Waldaeus 7/14
Philip Gao 11/14
VD och ledningsgrupp
Verkställande direktören leder bolaget inom ramen för vd-instruktionen och rapporterar månatligen och
kvartalsvis till styrelsen avseende finansiell och operationell progress mot av styrelsen fastställda finan-
siella och verksamhetsrelaterade mål. Den verkställande direktören deltar på styrelsemötena och tillhan-
dahåller styrelsen nödvändiga informations- och beslutsunderlag. Bolaget är organiserat i funktioner där
respektive funktionschef också ingår i ledningsgruppen. Ledningsgruppen har möten varannan vecka med
ÅRSREDOVISNING 2024
28
stående dagordning. Ledningsgruppen har möten varannan vecka med stående dagordning. Därutöver
hålls möten när så är påkallat. Ersättningen till verkställande direktör bestäms av styrelsen. För övri-
ga ledande befattningshavare i koncernledning bestäms ersättningen av verkställande direktören efter
tillstyrkande av styrelseordförande. Beslut om ersättningar och övriga villkor för verkställande direktören
och ledande befattningshavare sker inom ramen för av årsstämman 2024 fastställda ersättningsriktlinjer.
För mer information om vd och ledningsgruppsmedlemmarna, se sidan 91.
Utvärdering av styrelsen, VD och koncernledning
Årligen utvärderar styrelsen sitt eget arbete samt arbetet som utförts av verkställande direktör och med-
lemmar i koncernledningen som presenteras på ett ordinarie styrelsesammanträde. Syftet med utvärde-
ringen är att få en uppfattning om hur välfungerade styrelsearbetet är och styrelseledamöternas åsikter
om detta samt hur koncernledningen arbetar utefter uppsatta mål.
Styrelsens rapport om intern kontroll
Midsummer ABs syfte med arbetet för intern kontroll är:
• Säkerställa fullgod efterlevnad av tillämpliga lagar, regler och förordningar.
• Säkerställa att den finansiella rapporteringen ger en rättvisande och sann bild av bolagets finansiella
situation och ett rättvisande beslutsunderlag för aktieägare, styrelse och ledning.
• Säkerställa att bolagets verksamhet är organiserad och bedrivs på ett sådant sätt att finansiella och
verksamhetsmässiga mål nås och att betydande risker hanteras i rätt tid och på lämpligt sätt.
Ansvar
Midsummer ABs styrelse ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och uppfyller kraven enligt
Aktiebolagslagen samt svensk kod för bolagsstyrning. Intern kontroll över finansiell rapportering är inom
Midsummer AB en integrerad del av bolagsstyrningen. Dessa kontroller innehåller processer och meto-
der för att säkerställa koncernens tillgångar och riktigheten i den finansiella rapporteringen, i syfte att
skydda ägarnas investering i bolaget. Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reglerar styrel-
sens arbete och hantering av frågor. Styrelsen förser verkställande direktören med vd-instruktioner som
föreskriver i vilka frågor verkställande direktören får utöva sin behörighet att agera för företagets räkning
efter att ha fått styrelsens bemyndigande eller godkännande. Vd-instruktionen revideras årligen. Styrelsen
förser även verkställande direktören med instruktioner gällande den finansiella rapporteringen. I enlighet
därmed ansvarar verkställande direktören för att granska och säkerställa kvaliteten i all finansiell rappor-
tering, samt att svara för att styrelsen i övrigt får den rapportering som krävs för att fortlöpande kunna
bedöma koncernens ekonomiska ställning och risker.
Styrelsen fastställer viktiga policy inklusive finanspolicy och affärsetiska riktlinjer.
Riskidentifiering och uppföljning
Övergripande riskbedömning, dvs. identifiering och utvärdering av risker att inte uppnå affärsmål, görs i
samband med bolagets strategiarbete där sannolikhet och åtgärder diskuteras med styrelsen. Detta ar-
bete återupprepas i samband med budgetprocessen. Dessa risker utvärderas även löpande och hanteras
i företagets linjeorganisation. I avrapportering till styrelsen ger företagets ledning löpande avrapportering
på större identifierade riskområden såsom företagets konkurrenssituation, kreditrisker och teknologitren-
der. För en översikt över företagets risker och riskhantering se sida 23 i Förvaltningsberättelsen.
Extern rapportering
Styrelsen övervakar och utvärderar kvalitetssäkringen av den finansiella rapporteringen genom kvartals-
rapporter om bolagets affärs- och resultatutveckling och genom att vid varje ordinarie styrelsesamman-
träde behandla koncernens finansiella situation. Vid två tillfällen varje år avrapporterar bolagets revisor
resultatet av reviderat årsbokslut och bokslut för tredje kvartalet. Vid dessa tillfällen presenteras även
eventuella förändrade redovisningsprinciper som berör bolaget. I anslutning till genomgången av årsbok-
slutet och kvartalsrapporten för tredje kvartalet avger även revisorn sin uppfattning om organisationens
förmåga och ekonomifunktionens duglighet. För att underlätta korrekt extern apportering och hantering
ÅRSREDOVISNING 2024
29
av risk, är det interna systemet för rapportering och kontroll uppbyggt kring årlig finansiell planering,
månadsrapportering och löpande uppföljning av affärsrelaterade nyckeltal. Koncernens ekonomifunktion
kontrollerar och övervakar rapporteringen såväl som överensstämmelsen med interna och externa regel-
verk. Förutom lagar och förordningar, inkluderas finanspolicy i interna regler och riktlinjer, attestinstruk-
tion, kredit- och redovisningsprinciper och rutinbeskrivningar. Dessa regler och riktlinjer uppdateras vid
behov. Identifierade risker gällande finansiell rapportering sköts via bolagets kontrollaktiviteter. De verk-
samhetsspecifika kontrollerna kompletteras av detaljerade ekonomiska analyser av resultat samt uppfölj-
ning mot budget och prognoser, vilket ger en övergripande bekftelse på rapporteringens kvalitet.
Internrevision
Styrelsen utvärderar årligen om det finns ett behov av att inrätta en särskild intern granskningsfunktion
(intern-revision). Styrelsen bedömde att ett sådant behov inte fanns under 2024. I sitt resonemang påpe-
kade styrelsen att den interna kontrollen huvudsakligen utövas genom den centrala ekonomifunktionen
och ledningens övervakande kontroller.
Dessa faktorer, i kombination med bolagets storlek och begränsade komplexitet, gör att styrelsen anser
att det för närvarande inte är ekonomiskt försvarbart med ytterligare en funktion.
Bolaget eftersträvar att i enlighet med gällande lagstiftning, Nasdaq First Norths regelverk samt övriga
krav som ställs på noterade bolag regelbundet tillhandahålla korrekt, tillförlitlig och aktuell finansiell infor-
mation. Den finansiella informationen ska publiceras regelbundet i form av delårsrapporter och boksluts-
kommunikéer, samt i regulatoriska pressmeddelanden innehållande väsentliga nyheter och kurspåverkan-
de information, i enlighet med nedan beskrivna policy för kommunikation och informationsgivning.
Informationsgivning
Styrelsen har antagit en policy för kommunikation och informationsgivning som anger riktlinjerna för
såväl intern som extern kommunikation och syftar till att säkerställa en god kvalité på bolagets kommuni-
kation såväl som att bibehålla en god relation till media och säkerställa att gällande lagstiftning efterlevs.
Midsummer ABs information och kommunikation ska ge medarbetare, investerare och marknaden kor-
rekt, snabb och tillräcklig information för att vid varje tillfälle kunna göra en rättvis bedömning av bolagets
verksamhet, ekonomiska ställning och förmåga att fullgöra sina skyldigheter. Styrelsen har även antagit
en policy avseende insiderinformation i syfte att säkerställa att bolagets, såväl som dess medarbetares
och till dessa närstående personers, hantering av insiderinformation och offentliggörande av densamma
sker på ett korrekt sätt samt att Bolaget och dess medarbetare efterlever de krav som följer av gällande
insiderlagstiftning samt Nasdaqs regelverk.
FÖRSLAG TILL DISPOSITION BETFFANDE BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i kronor:
Överkursfond
755 553 382
Balanserat resultat
-412 391 728
Årets resultat
-82 834 023
Summa
260 327 630
Styrelsen föreslår att bolagets fria egna kapital inklusive överkursfonden disponeras enligt följande:
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med
tillhörande noter.
Balanseras i ny räkning 260 327 630
ÅRSREDOVISNING 2024
30
Resultat och övrigt totalresultat för koncernen
TSEK
Not
Jan-Dec. 2024
Jan-Dec 2023
Nettoomsättning
2,3
52 082
49 630
Kostnader för sålda varor
-49 706
-97 180
Bruttoresultat
2 376
-47 551
Administrations och marknadsföringskostnader
-87 252
-135 320
Forskning och utvecklingskostnader
-21 604
-21 155
Övriga rörelseintäkter
4
10 426
17 715
Övriga rörelsekostnader
5
-34 347
-14 473
Rörelseresultat6,7,11,12
-130 401
-200 783
Finansiella intäkter
33 825
55 225
Finansiella kostnader
-42 132
-79 708
Finansnetto
8
-8 308
-24 482
Resultat före skatt
-138 708
-225 265
Skatt
9
9 256
3 051
Årets resultat
-129 452
-222 214
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat
8 284
-314
Totalresultat
-121 169
-222 528
Årets resultat hänförligt till:
- Moderbolagets ägare
-129 452
-222 214
Årets totalresultat hänförligt till:
- Moderbolagets ägare
-121 169
-222 528
Resultat per aktie
- före utspädning (kr)
10
-0,63
-2,15
-efter utspädning (kr)
10
-0,63
-2,15
Antal utestående aktier vid årets utgång
- före utspädning
10,16
209 713 621
129 399 945
-efter utspädning
10,16
209 713 621
129 399 945
Genomsnittligt antal utestående aktier
- före utspädning
10,16
204 229 594
103 463 118
- efter utspädning
10,16
204 229 594
103 463 118
ÅRSREDOVISNING 2024
31
Finansiell ställning för koncernen
TSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
11
52 601
53 410
Materiella anläggningstillgångar
12
210 498
175 781
Nyttjanderättstillgång
23
12 049
18 569
Långfristiga fordringar
13
170
170
Skattefordringar
14 435
1 137
Summa anläggningstillgångar
289 752
249 067
Varulager
14
42 892
31 173
Avtalstillgångar
2
2 462
36 508
Uppskjutna skattefordringar
1 468
4 924
Kundfordringar
21
27 298
10 763
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15
589
98 937
Övriga fordringar
13
45 141
65 665
Likvida medel
8 463
20 523
Summa omsättningstillgångar
128 312
268 492
Summa tillgångar
418 064
517 559
Eget kapital
16
Aktiekapital
8 389
5 177
Ej registrerat aktiekapital
-
3 106
Övrigt tillskjutet kapital
755 553
755 517
Reserver i eget kapital
30
26 558
18 275
Balanserade vinstmedel inkl. periodens resultat
-715 214
-587 421
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
75 286
194 654
Summa eget kapital
75 286
194 654
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder
17
233 369
210 000
Leasingskuld
23
4 108
9 849
Övriga avsättningar
19
3 340
3 097
Summa långfristiga skulder
240 818
222 946
Kortfristiga räntebärande skulder
17
3 361
8 950
Leasingskuld
23
7 011
7 707
Leverantörsskulder
20 725
15 528
Skatteskulder
-
31
Övriga kortfristiga skulder
28 093
27 514
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20
42 770
40 230
Summa kortfristiga skulder
101 960
99 960
Summa skulder
342 778
322 906
Summa eget kapital och skulder
418 064
517 559
ÅRSREDOVISNING 2024
32
Förändringar i eget kapital - koncernen
Övrigt
Balanserade
TSEK
Aktiekapital
Ej registrerat tillskjutetOmräknings vinstmedel Totalt eget
aktiekapitalkapitalreservinkl. periodens kapital
resultat
Ingående eget kapital
2024-01-01
5 177
3 106
755 517
18 275
-587 421
194 654
Totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-
-129 452
-129 452
Övrigt totalresultat
-
-
-
8 284
-
8 284
Årets totalresultat
-
-
-
8 284
-129 452
-121 169
Nyemission
3 212
-3 106
36
-
-
142
Teckningsoptioner
-
-
-
-
1 659
1 659
Utgående eget kapital
2024-12-31
8 389
-
755 553
26 558
-715 214
75 286
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
Övrigt
Balanserade
TSEK
Aktiekapital
Ej registrerat tillskjutetOmräknings vinstmedel Totalt eget
aktiekapitalkapitalreservinkl. periodens kapital
resultat
Ingående eget kapital
2023-01-01
2 710
-
530 037
18 588
-367 853
183 482
Totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-
-222 214
-222 214
Övrigt totalresultat
-
-
-
-314
-
-314
Årets totalresultat
-
-
-
-314
-222 214
-222 528
Nyemission
2 467
-
165 577
-
-
168 044
Ej registrerad nyemission
-
3 106
59 672
-
2 646
65 424
Teckningsoptioner
-
-
232
-
-
232
Utgående eget kapital
2023-12-31
5 177
3 106
755 517
18 275
-587 421
194 654
ÅRSREDOVISNING 2024
33
Kassaflöden för koncernen
TSEK
Not
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Den löpande verksamheten
Årets resultat
-129 452
-222 214
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
26
66 521
48 972
Betald inkomstskatt
-
-
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager
-11 719
-10 701
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar
65 517
78 308
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder
929
34 570
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-8 204
-71 065
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
12
-41 897
-43 796
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
121
125
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
11
-20 794
-20 233
Försäljning av immateriella anläggningstillgångar
-
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-62 570
-63 904
Finansieringsverksamheten
Aktieemission
65 994
168 044
Emissionskostnader
-4 497
-
Teckningsoption
1 659
-
Upptagna lån
26
14 990
20 009
Amortering av lån
26
-12 062
-28 148
Amortering av leasingskulder
26
-7 352
-7 174
Ökning (-) / Minskning (+) av långfristiga fordringar
-
50
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
58 732
152 781
Årets kassaflöde
-12 042
17 812
Likvida medel vid årets början
20 523
2 389
Valutakursdifferens i likvida medel
-20
323
Likvida medel vid årets slut
8 463
20 523
ÅRSREDOVISNING 2024
34
Resultaträkning för moderbolaget
TSEK Not
Jan-Dec 2024 Jan-Dec 2023
Nettoomsättning 3 175 367 129 467
Kostnader för sålda varor
-149 275 -111 660
Bruttoresultat 26 092 17 807
Administrations och marknadsföringskostnader -67 059 -121 207
Forskning och utvecklingskostnader -21 604 -21 155
Övriga rörelseintäkter 4 10 017 -4 565
Övriga rörelsekostnader 5 -27 717 -6 736
Rörelseresultat
6,7,11,12,23 -80 271 -135 856
Finansiella intäkter 8 40 218 63 068
Finansiella kostnader 8 -42 781 -78 769
Finansnetto -2 563 -15 701
Resultat före skatt -82 834 -151 556
Skatt
9 - -
Årets resultat -82 834 -151 556
Resultat och övrigt totalresultat för moderbolaget
TSEK Not
Jan-Dec 2024 Jan-Dec 2023
Årets resultat -82 834 -151 556
Övrigt totalresultat
-
-
Årets totalresultat -82 834 -151 556
ÅRSREDOVISNING 2024
35
Balansräkning för moderbolaget
TSEK Not
2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 11 52 601 53 023
Materiella anläggningstillgångar 12 14 246 18 255
Finansiella anläggningstillgångar
- Andelar i koncernföretag 25 283 673 271 465
-Fordringar hos koncernföretag - 114 180
-Andra långfristiga fordringar 13 170 170
Summa anläggningstillgångar 350 690 457 093
Omsättningstillgångar
Varulager med mera 14 25 133 84 351
Kortfristiga fordringar
- Kundfordringar 25 703 10 763
- Fordringar hos koncernföretag 259 138 237 686
- Avtalstillgångar 2 2 462 26 384
- Övriga fordringar 1 641 64 824
- Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15 1 942 1 289
Summa kortfristiga fordringar 290 886 340 946
Kassa och bank 2 289 13 840
Summa omsättningstillgångar 318 308 439 137
Summa tillgångar 668 998 896 230
ÅRSREDOVISNING 2024
36
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
- Aktiekapital 8 389 5 177
- Ej registrerat Aktiekapital - 3 106
- Fond för utvecklingsutgifter 52 190 52 556
Fritt eget kapital
- Överkursfond 30 755 553 755 517
- Balanserat resultat -412 392 -262 860
- Årets resultat -82 834 -151 556
Summa eget kapital 320 905 401 939
Avsättningar
- Övriga avsättningar 19 2 884 3 097
Summa avsättningar 2 884 3 097
Långfristiga skulder
- Obligationslån 18,26 220 000 200 000
- Skulder till kreditinstitut 18,26 13 369 10 000
Summa långfristiga skulder 233 369 210 000
Kortfristiga skulder
- Skulder till kreditinstitut 26 3 330 8 942
- Förskott från kunder - 8 253
- Leverantörsskulder 19 731 14 730
- Skulder till koncernföretag 29 767 184 110
- Övriga skulder 2 26 767 26 132
- Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20 32 245 39 029
Summa kortfristiga skulder 111 840 281 195
Summa eget kapital och skulder 668 998 896 230
ÅRSREDOVISNING 2024
37
Förändringar i eget kapital - moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt
Totalt
TSEK
Aktiekapital
aktiekapital
Fond för utvecklings-
utgifter Överkursfond
Balanserat resultat Årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående Eget kapital
2024-01-01
5 177 3 106 52 556 755 517
-262 860
-151 556 401 939
Årets resultat
- - - - - -82 834 -82 834
Årets övriga totalresultat
- - - -
-
- -
Årets totalresultat
- - - - - -82 834 -82 834
Vinstdisposition
- - - -
-151 556
151 556 -
Avsättning
- - 2 396 - -2 396 - -
Avskrivning av fond för
utvecklingsutgifter
- - -2 762 -
2 762
- -
Nyemission
3 212 -3 106 - 36 - - 142
Teckningsoption
- - - -
1 659
- 1 659
Utgående Eget kapital
2024-12-31
8 389 - 52 190 755 553
-412 392
-82 834 320 905
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt
Totalt
TSEK
Aktiekapital
aktiekapital
Fond för utvecklings-
utgifter Överkursfond
Balanserat resultat Årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående Eget kapital
2023-01-01
2 710 - 53 627 530 037
-344 075
77 497 319 796
Årets resultat
- - - - - -151 556 -151 556
Årets övriga totalresultat
- - - -
-
- -
Årets totalresultat
- - - - - -151 556 -151 556
Vinstdisposition
- - - -
77 497
-77 497 -
Avsättning
- - 17 285 - -17 285 - -
Avskrivning av fond för
utvecklingsutgifter
- - -18 357 -
18 357
- -
Nyemission
2 467 - - 165 577 - - 168 044
Ej registrerad nyemission
3 106 - 59 672
2 646
- 65 424
Teckningsoption
- - - 232 - - 232
Utgående Eget kapital
2023-12-31
5 177 3 106 52 555 755 517
-262 860
-151 556 401 939
ÅRSREDOVISNING 2024
38
Kassaflödesanalys för moderbolaget (indirekt metod)
TSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Årets resultat -82 834 -151 556
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 26 -19 545 36 001
Betald inkomstskatt - -
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager 59 218 -31 335
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar 50 060 451
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder -164 163 -51 495
Kassaflöde från den löpande verksamheten -157 264 -197 934
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 12
-1 208 -677
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 11 -21 181 -20 013
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 101 972 70 018
Kassaflöde från investeringsverksamheten 79 582 49 328
Finansieringsverksamheten
Aktieemission 65 994 168 044
Emissionskostnader -4 497 -
Teckningsoption
1 659 -
Upptagna lån 26 14 990 20 000
Amortering av lån 26 -12 041 -28 125
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 66 105 159 919
Årets kassaflöde -11 576 11 313
Likvida medel vid periodens början
13 840 2 211
Valutakursdifferens i likvida medel 25 316
Likvida medel vid periodens slut 2 289 13 840
ÅRSREDOVISNING 2024
39
Noter
Midsummer AB (publ.) 2024
ÅRSREDOVISNING 2024
40
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbo-
laget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Värderingsgrunder tillämpade vid upprättandet av de finansiella rapporterna
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar
och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den
period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de fi-
nansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i det påföljande årets
finansiella rapporter beskrivs närmare i not 29.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper
har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS
Ändringar av IFRS med tillämpning från och med 1 januari 2024 har inte haft någon väsentlig effekt på kon-
cernens redovisning.
Nya IFRS som ännu inte börjat tillämpas
IFRS 18 Presentation och upplysning i finansiella rapporter är tillämplig för räkenskapsår som börjar den
1 januari 2027 och har ännu inte antagits av EU. IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiel-
la rapporter, och införa nya krav som syftar till att uppnå en ökad jämförbarhet i resultatrapporteringen för
liknande företag och ge användarna mer relevant information och transparens. IFRS 18 inför bland annat nya
krav på struktur i resultaträkningen samt upplysningar om vissa resultatmått. Även om IFRS 18 inte kommer
att påverka redovisningen eller värderingen av poster i de finansiella rapporterna, kan effekter på presentation
och upplysningar vara omfattande, särskilt de som är relaterade till resultaträkningen och vad gäller av led-
ningen definierade resultatmått. Ledningen utvärderar för närvarande konsekvenserna av att tillämpa den nya
standarden på koncernredovisningen.
ÅRSREDOVISNING 2024
41
Klassificering m.m.
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än
tolv månader räknat från balansdagen medan omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i
allt väsentligt av belopp som Midsummer AB per rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att betala
längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens slut. Har Midsummer AB inte en sådan rätt per rap-
portperiodens slut – eller innehas skuld för handel eller förväntas skuld regleras inom den normala verksam-
hetscykeln – redovisas skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Rörelsesegmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och
ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments
resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för
att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Se not 3 för ytterligare beskrivning av indelningen och presen-
tationen av rörelsesegment.
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Midsummer AB. Bestämmande
inflytande föreligger om Midsummer AB har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för eller har rätt
till rörlig avkastning från sitt engagemang samt kan använda sitt inflytande över investeringen till att påverka
avkastningen. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigan-
de aktier samt om de facto kontroll föreligger.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas
som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess
skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgån-
gar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med
undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller skuldinstru-
ment, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande och verkligt värde
på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertag-
na skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s k förvärv till
lågt pris redovisas denna direkt i årets resultat.
Överförd ersättning i samband med förvärvet inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärs-
förbindelser. Denna typ av regleringar redovisas vanligtvis i resultatet.
Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskill-
ingen är klassificerad som egetkapitalinstrument, görs ingen omvärdering och reglering görs inom eget kapital.
För övriga villkorade köpeskillingar omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i
årets resultat.
I de fall förvärvet inte avser 100 % av dotterföretaget uppkommer innehav utan bestämmande inflytande. Det
finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa
innehav utan bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan
bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande
har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande inflytande kan
göras förvärv för förvärv.
ÅRSREDOVISNING 2024
42
Vid förvärv som sker i steg fastställs goodwillen den dag då bestämmande inflytande uppkommer. Tidigare
innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.
Kvarvarande innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat när avyttringar
leder till att bestämmande inflytande upphör .
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som
uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet
av koncernredovisningen.
Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster, men endast i den utsträckning det
inte finns något nedskrivningsbehov.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på tran-
saktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksamhet.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs
vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och un-
dervärden, omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta,
svenska kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som förel -
egat vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalre-
sultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. När bestämmande
inflytande upphör för en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade om-
räkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Intäkter
Prestationsåtaganden och intäktsredovisningsprinciper
Intäkt värderas utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden. Koncernen redovisar intäkten när
kontroll över en vara eller tjänst överförs till kunden. Att bestämma tidpunkten för överföring av kontroll, dvs vid
en viss tidpunkt eller över tid, kräver bedömningar.
För prestationsåtagandet Processen så anses kontroll ha övergått till kunden vid en viss tidpunkt, vilket är när
kunden får tillgång till processen och kan dra nytta utav den, exempelvis kan börja förhandla med relevanta
leverantörer för insatsvaror till maskinutrustningen etc. För prestationsåtagandet Maskinutrustning för sol-
cellstillverkning anses kontroll ha övergått till kunden vid en viss tidpunkt, vilket anses vara när utrustningen är
levererad och accepterad av kunden, förutom för kontrakt där Midsummer AB har rätt till nedlagda kostnader
plus en rimlig vinstmarginal om kunden skulle säga upp avtalet av andra skäl än företagets underlåtenhet att
utföra vad som utlovats. I dessa fall överförs kontrollen över tid utifrån en färdigställandegrad som baseras på
bokförda kostnader i förhållande till beräknade totala projektkostnader.
ÅRSREDOVISNING 2024
43
Betalning för prestationsåtagandena Processen och Maskinutrustning för solcellstillverkning sker vid vissa
milestones och slutfakturering sker när Maskinutrustningen för solcellstillverkning är installerad och accept-
erad av kunden. Ofakturerade belopp redovisas som Avtalstillgångar och förfakturerade belopp som Avtalss-
kulder. Fakturor förfaller vanligtvis inom 30–60 dagar. För efterföljande service och processupport anses kon-
troll övergå kontinuerligt till kunden. Fakturering sker månadsvis och förfaller vanligtvis inom 30–60 dagar. För
solceller anses kontroll övergå till kunden vid leveranstidpunkten från fabriken och fakturering sker i samband
med detta. Fakturor förfaller vanligtvis inom 30 dagar.
(iv) Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i rapport över finansiell ställning som upplupen intäkt när det föreligger rimlig säker-
het att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med
bidraget. Bidrag periodiseras systematiskt i årets resultat på samma sätt och över samma perioder som de
kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga bidrag relaterade till tillgångar redovisas i rapport
över finansiell ställning som en reduktion av tillgångens redovisade värde.
Leasing
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller inne-
håller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en
identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid leasingavtalets inledningsdatum.
Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasingskuldens ursprungliga
värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella initiala di-
rekta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs därefter av linjärt från inledningsdatumet till det tidigare av slutet
av den tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiodens slut. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av
de framtida leasingavgifter som inte har betalts vid inledningsdatumet. Leasingavgifterna diskonteras med
leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte lätt kan fastställas används koncernens marginella
upplåningsränta. Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period och reduceras med leasing-
betalningarna. Räntekostnaden beräknas som skuldens värde gånger diskonteringsräntan. Leasingskulden
omvärderas om de framtida leasingavgifterna förändras till följd bland annat av ändringar i ett index eller ett
pris (“rate”). När leasingskulden omvärderas på detta sätt görs en motsvarande justering av nyttjanderättstill-
gångens redovisade värde.
Korttidsleasingavtal och leasar av lågt värde
Koncernen har valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och leasingskulder för leasingavtal som har en
leasingperiod på 12 månader eller mindre eller underliggande tillgångar av lågt värde. Leasingavgifter för dessa
leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden .
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernens finansiella intäkter och kostnader inkluderar:
– ränteintäkter,
– räntekostnader,
– valutakursvinster/-förluster på finansiella tillgångar och finansiella skulder
Ränteintäkter eller räntekostnader redovisas enligt effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som ex-
akt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under den förväntade löptiden för det finansi-
ella instrumentet till:
– redovisat bruttovärde för den finansiella tillgången, eller
– det upplupna anskaffningsvärdet för den finansiella skulden.
ÅRSREDOVISNING 2024
44
Factoring
Genom avtalet har koncernen överfört ett antal kundfakturor till factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Koncernen har dock behållit kreditrisken och risken för sen betalning.
Koncernen fortsätter därför att redovisa de överförda tillgångarna i sin helhet i balansräkningen.
Det belopp som erhållits genom factoringavtalet redovisas som kortfristig upplåning mot säkerhet.
Med anledning av den korta löptiden mellan redovisning och bortbokning av de sålda kundfordringarna,
bedöms skillnaden mellan verkligt värde och upplupet anskaffningsvärde vara oväsentlig.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom
då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt
redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende
aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Till aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas
enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller
för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som
vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat. Vidare beaktas inte
heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda
inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller
skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser
och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar
avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sanno-
likt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre
bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Finansiella instrument
Redovisning och första värderingen
Kundfordringar och utfärdade skuldinstrument redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar och
finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor .
En finansiell tillgång (med undantag för kundfordringar som inte har en betydande finansieringskomponent)
eller finansiell skuld värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde plus, när det gäller finansiella
instrument som inte värderas till verkligt värde via resultatet, transaktionskostnader som är direkt hänförliga
till förvärvet eller emissionen. En kundfordring utan en betydande finansieringskomponent värderas till
transaktionspriset .
Det redovisade värdet av kundfordringarna inkluderar fordringar som omfattas av factoringavtal. Genom
avtalet har koncernen överfört fordringar till ett factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Genom avtalet har koncernen överfört ett antal kundfakturor till factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Koncernen har dock behållit kreditrisken och risken för sen betalning. Koncernen fortsätter därför att redovisa
de överförda tillgångarna i sin helhet i balansräkningen. Det belopp som erhållits genom factoringavtalet
redovisas som kortfristig upplåning mot säkerhet.
Koncernen innehar dessa kundfordringar i syfte att insamla avtalsenliga kassaflöden och värderar därför
kundfordringar vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden, minskat med reservering för förväntade kreditförluster. För kortfristiga kundfordringar är
diskonteringseffekten inte väsentlig vilket innebär att det upplupna anskaffningsvärdet utgörs av det nominella
beloppet.
ÅRSREDOVISNING 2024
45
Klassificering och efterföljande värdering
Finansiella tillgångar
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som värderad till: upplupet anskaffningsvärde;
verkligt värde via övrigt totalresultat – skuldinstrumentsinvestering; verkligt värde via övrigt totalresultat –
eget kapitalinvestering; eller verkligt värde via resultatet. Samtliga finansiella tillgångar värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Detta eftersom de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att erhålla de
avtalsenliga kassaflödena samtidigt som kassaflödena från tillgångarna endast utgörs av betalningar av
kapitalbelopp och ränta.
Finansiella skulder – Klassificering, efterföljande värdering och vinster och förluster
Finansiella skulder klassificeras antingen som värderade till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde
via resultaträkningen. Koncernens skulder för tilläggsköpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv redovisas till
verkligt värde via resultaträkningen. Övriga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde .
Borttagande från rapporten över finansiell ställning (bortbokning)
Finansiella tillgångar
Koncernen tar bort en finansiell tillgång från rapporten över finansiell ställning när de avtalsenliga rättighetern a
till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör eller om den överför rätten att ta emot de avtalsenliga
kassaflödena genom en transaktion i vilken i väsentlighet alla risker och fördelar med ägarskapet har överfört s
eller i vilken koncernen inte överför eller behåller i väsentlighet alla de risker och fördelar med ägarskap och
den inte behåller kontrollen över den finansiella tillgången.
Koncernen ingår transaktioner i vilka den överför tillgångar redovisade i rapporten över finansiell ställning, me n
behåller alla eller i väsentlighet alla risker och fördelar förknippade med de överförda tillgångarna. I de fallen
tas inte de överförda tillgångarna bort från redovisningen.
Finansiella skulder
Koncernen bokar bort en finansiell skuld från rapporten över finansiell ställning när de åtaganden som anges
i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör. Koncernen bokar också bort en finansiell skuld när de avtalsenliga
villkoren modifieras och kassaflödena från den modifierade skulden är väsentligt annorlunda. I det fallet
redovisas en ny finansiell skuld till verkligt värde baserat på de modifierade villkoren.
När en finansiell skuld bokas bort redovisas skillnaden mellan det redovisade värdet som har tagits bort och
den ersättning som har betalats (inklusive överförda icke-monetära tillgångar eller antagna skulder) i resultatet .
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av
tillgångar som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning ingår i
anskaffningsvärdet. Redovisningsprinciper för nedskrivningar framgår nedan.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapport över finansiell ställning
vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller
utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en
tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta
försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad .
Koncernens materiella anläggningstillgångar är främst belägna i Italien består till största delen av produktion-
sanläggning och utrustning för solceller.
ÅRSREDOVISNING 2024
46
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de
uppkommer .
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Leasade tillgångar skrivs även de av
över beräknad nyttjandeperiod eller, om den är kortare, över den avtalade leasingtiden. Koncernen tillämpar
komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för
avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder
Maskiner och andra tekniska anläggningar
5-10 år
Inventarier, verktyg och installationer
5 år
Nedlagda utgifter på annans fastighet
20 år
Fastigheter
33 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje årsslut.
Immateriella tillgångar
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap redovisas som kostnad då
de uppkommer.
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller
förbättrade produkter eller processer, redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning, om
produkten eller processen är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser
att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade värdet
inkluderar samtliga direkt hänförbara utgifter; t ex för ersättningar till anställda, registrering av en juridisk
rättighet, avskrivningar på patent och licenser, låneutgifter i enlighet med IAS 23. Övriga utgifter för utveckling
redovisas i året resultat som kostnad när de uppkommer. I rapport över finansiell ställning redovisade
utvecklingsutgifter är upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen utgörs av patent och redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en tillgång i rapport över finansiell
ställning endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika tillgången till vilka de hänför
sig. Alla andra utgifter kostnadsförs när de uppkommer.
Låneutgifter
Låneutgifter som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade tillgångar aktiveras som en del av
den kvalificerade tillgångens anskaffningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som med nödvändighet
tar en betydande tid i anspråk att färdigställa. I första hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på lån som
är specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på generella
lån, som inte är specifika för någon annan kvalificerad tillgång. Aktivering av låneutgifter är för koncernen
främst aktuellt avseende balanserade utvecklingsutgifter .
ÅRSREDOVISNING 2024
47
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida
inte sådana nyttjandeperioder är obestämbara. Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen. Immateriella
tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är
Patent
10 år
Balanserade utvecklingsutgifter
5 år
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för
varulager beräknas genom tillämpning av en metod med vägda genomsnittspriser och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. För
tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader
baserad på en normal kapacitet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag för
uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra om det finns indikation på
nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas avseende nedskrivningar av andra tillgångar än finansiella tillgångar
vilka redovisas enligt IFRS 9, varulager och uppskjutna skattefordringar. För undantagna tillgångar enligt ovan
bedöms det redovisade värdet enligt respektive standard.
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. Om det inte går att
fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess verkliga värde minus försäljning-
skostnader inte kan användas, grupperas tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till den lägsta nivå
där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassa-genererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade värde
överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat. Då nedskrivningsbehov
identifierats för en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas nedskrivningsbeloppet i första hand
till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av
enheter).
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid
beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri
ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
Återföring av nedskrivning
En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg
till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade
värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts .
ÅRSREDOVISNING 2024
48
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Midsummer redovisar reserver för förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Förlustreserven för kundfordringar och avtalstillgångar värderas till ett belopp motsvarand e
de förväntade kreditförlusterna för under hela fordrans löptid.
Kundfordringarnas och avtalstillgångarnas nedskrivningsbehov fastställs utifrån historiska erfarenheter
av kundförluster på liknande fordringar, specifika förhållande och förväntningar per rapportperiodens
slut. Kreditförlusterna värderas som nuvärdet av alla underskott i kassaflödena (d.v.s. skillnaden mellan
kassaflödena i enlighet med avtalet och det kassaflödet som koncernen förväntar sig att erhålla).
Förlustreserven reducerar tillgångarnas värde i rapporten över finansiell ställning .
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till
moderbolagets ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet
aktier för att ta hänsyn till effekter av potentiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder härrör från
teckningsoptioner utgivna vid emissioner. Optionerna ger endast upphov till en utspädningseffekt när
genomsnittskursen på stamaktier under perioden överstiger lösenkursen för optionerna. Potentiella stamaktier
ses som utspädande endast under perioder då det leder till en lägre vinst eller större förlust per aktie.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade
tjänsterna erhålls.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företagets förpliktelse är begränsad till de
avgifter företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter
som företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger.
Följaktligen är det den anställde som bär den aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och
investeringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att ge de förväntade
ersättningarna). Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i årets resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en
period.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas vid den tidigaste tidpunkten
av när företaget inte längre kan dra tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget redovisar kostnader
för omstrukturering. Ersättningarna som beräknas bli reglerade efter tolv månader redovisas till dess nuvärde.
Ersättningar som inte förväntas regleras helt inom tolv månader redovisas enligt långfristiga ersättningar .
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets
storlek för att reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras.
ÅRSREDOVISNING 2024
49
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera den
befintliga förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som
återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är
förknippade med skulden.
Garantier
En avsättning för garantier redovisas när de underliggande produkterna eller tjänsterna säljs. Avsättningen
baseras på historiska data om garantier och en sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de
sannolikheter som utfallen är förknippade med.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade
händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens
kontroll eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte ä r
troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet .
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper.
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i
moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget redovisas en resultaträkning och en rapport över resultat och övrigt totalresultat, där
för koncernen dessa två rapporter tillsammans utgör en rapport över resultat och övrigt totalresultat.
Vidare används för moderbolaget benämning balansräkning för den rapport som i koncernen har titeln
rapport över finansiell ställning. Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt
årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över resultat och övrigt totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande
i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och
kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i
balansräkningen.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att
transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag, intresseföretag och
gemensamt styrda företag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag
direkt i resultatet när dessa uppkommer.
ÅRSREDOVISNING 2024
50
Intäkter
Entreprenadkontrakt
I moderbolaget resultatredovisas entreprenadavtal till fast pris när entreprenaden är färdigställd. Intill
dess redovisas pågående arbeten för annans räkning avseende entreprenadavtal till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen.
Finansiella instrument och säkringsredovisning
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella instrument. Delar av principerna i IFRS 9 är dock
ändå tillämpliga – såsom avseende nedskrivningar, inbokning/bortbokning, kriterier för att säkringsredovisning
ska få tillämpas och effektivräntemetoden för ränteintäkter och räntekostnader.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning
och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. För finansiella tillgångar som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde tillämpas IFRS 9s nedskrivningsregler.
Rörelsesegmentrapportering
Moderbolaget redovisar inte segment enligt samma fördelning och samma omfattning som koncernen, utan
upplyser om nettoomsättningens fördelning på moderbolagets verksamhetsgrenar.
Leasade tillgångar
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med undantaget som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas
leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte nyttjanderätter och
leasingskulder i balansräkningen.
ÅRSREDOVISNING 2024
51
Not 2 Intäkter
Intäktsströmmar
Koncernen generar intäkter främst från försäljning av maskinutrustning för solcellstillverkning, process för
solcellstillverkning, service av maskinutrustning och byggnadsintegrerade solpaneler.
Fördelning av intäkter från avtal med kunder
Fördelningen av intäkter från avtal med kunder på större produkt- och tjänsteområden sammanfattas nedan.
Produktlinje
Produkter
Tjänster
Summa
Produktionsutrustning
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Produktionsutrustning för solcellstillverkning
15 462
5 997
-
-
15 462
5 997
Process för solcellstillverkning
-
-
6 431
-
6 431
-
Service och support
-
-
-
403
-
403
Summa
15 462
5 997
6 431
403
21 893
6 400
Produktlinje
Produkter
Tjänster
Summa
Solcellstak
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2024
Jan-Dec 2023
Solpaneler
27 013
29 599
-
-
27 013
29 599
Installationsarbete solcellstak
-
-
3 106
13 579
3 106
13 579
Övrigt
70
52
-
-
70
52
Summa
27 083
29 651
3 106
13 579
30 189
43 230
Summa
42 545
35 648
9 537
13 982
52 082
49 630
TSEK
Avtalstillgångar
Förskott från kunder
2 462 26 384
-29 767 -192 110
2024-12-31 2023-12-31
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Avtalstillgångar
2 462
36 508
Avtalsskulder
-
-
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Laboratorio Iberico INL
16 351
-
United Goal Development Ltd.
5 542
-
Saxi Dörren AB
-
5 837
Logistikk Eiendom Sverige AB
-
4 447
Kunder vars omsättning utgör mer än 10% av koncernens totala omsättning specificeras nedan.
Kontraktsbalanser
Information om fordringar, avtalstillgångar och avtalsskulder från avtal med kunder sammanfattas nedan.
Moderbolaget
Koncernen
Avtalstillgångar hänför sig i första hand till koncernens rätt till ersättning för utfört men ej fakturerat arbete
vid balansdagen avseende försäljning av maskinutrustning för solcellstillverkning. Avtalstillgångarna överförs
till kundfordringar när rättigheterna blir ovillkorliga. Detta sker vanligtvis när koncernen utfärdar en faktura till
kunden.
ÅRSREDOVISNING 2024
52
Not 3 Rörelsesegment
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på de delar av verksamheten företagets högsta
verkställande beslutshavare följer upp, så kallad ”management approach” eller företagsledningsperspektiv.
Koncernens interna rapportering är uppbyggd utifrån att koncernledningen följer upp verksamheten i sin
helhet.
Koncernen har utifrån denna interna rapportering identifierat att koncernen endast har ett segment.
Geografiska områden
Koncernen
Produktlinje
Produktionsutrustning
Solcellstak
Summa
Geografiskt område
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sverige
-
40
16 295
36 633
16 295
36 673
Portugal
16 351
-
-
-
16 351
-
USA
-
1 462
2 413
5 102
2 413
6 564
Hong Kong
5 309
-
-
-
5 309
-
Italien
-
-
3 997
-
3 997
-
EU
-
-
5 324
974
5 324
974
Övriga världen
234
4 898
2 160
521
2 394
5 419
Summa
21 893
6 400
30 189
43 230
52 082
49 630
Moderbolaget
Intäkter från externa kunder har hänförts till enskilda länder efter det land kunden har sin hemvist.
Av koncernens materiella anläggningstillgångar på 210 498 TSEK tillhör 202 463 TSEK dotterbolaget
Midsummer Italia S.R.L. Anläggningstillgångarna består av en fabrikslokal belägen i Bari, Italien, samt maskiner
för tillverkning av solpaneler. Upptaget värde i koncernen tar hänsyn till internvinster samt erhållna bidrag.
Produktlinje
Geografiskt område
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Sverige 40 19 895 36 084 19 895 36 124
Portugal 16 351 - - - 16 351 -
USA - 1 462 1 741 4 084 1 741 5 546
Hong Kong 5 309 403 - - 5 309 403
Italien 127 840 79 866 37 118 127 877 79 984
EU - - 2 491 974 2 491 974
Övriga världen - 4 898 1 703 1 538 1 703 6 436
Summa 149 500 86 669 25 867 42 798 175 367 129 467
Produktionsutrustning Solcellstak Summa
ÅRSREDOVISNING 2024
53
Not 4 Övriga rörelseintäkter
Moderbolaget
Koncernen
Not 5 Övriga rörelsekostnader
Moderbolaget
Koncernen
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Offentliga bidrag 7 340 452
Valutakursvinster 2 540 6 049
Övrigt 136 -11 066
Summa 10 017 -4 565
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Offentliga bidrag
7 567
6 805
Valutakursvinster
2 681
10 785
Övrigt
178
125
Summa
10 426
17 715
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Valutakursförluster -618 -6 707
Övriga rörelsekostnader -27 098 -29
Summa -27 717 -6 736
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Valutakursförluster
-6 988
-14 438
Övriga rörelsekostnader
-27 360
-35
Summa
-34 347
-14 473
ÅRSREDOVISNING 2024
54
Not 6 Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Medelantal anställda
Anställda
2024-12-31
Varav män
2023-12-31
Varav män
Moderbolaget
Sverige
67
73%
117
71%
Totalt moderbolaget
67
73%
117
71%
Dotterföretag
Sverige
15
67%
6
59%
Italien
4
25%
4
75%
Koncernen totalt
86
70%
127
71%
Könsfördelning i företagsledningen
2024-12-31
2023-12-31
Moderbolaget
Andel kvinnor
Andel kvinnor
Styrelsen
14%
17%
Övriga ledande befattningshavare
33%
33%
Koncernen totalt
Styrelsen
14%
17%
Övriga ledande befattningshavare
33%
33%
ÅRSREDOVISNING 2024
55
Löner och andra ersättningar fördelade mellan ledande befattningshavare och
övriga anställda samt sociala kostnader i koncernen
Löner och andra ersättningar fördelade mellan ledande befattningshavare och
övriga anställda samt sociala kostnader i moderbolaget
TSEK
Ledande befattnings
2024
Ledande befattnings
2023
Koncernen
-havare(9 personer)
Övriga anställda
Summa
-havare(9 personer)
Övriga anställda
Summa
Löner och andra ersättningar
8 750
40 148
48 898
7 311
54 967
62 278
Koncernen totalt
8 750
40 148
48 898
7 311
54 967
62 278
Sociala kostnader
4 273
11 917
16 190
3 474
20 991
24 465
-varav pensionskostnader
1 546
4 361
5 907
1 324
3 349
4 673
Summa
13 023
52 065
65 088
10 785
75 958
86 743
TSEK
Ledande befattnings
2024
Ledande befattnings
2023
Moderbolaget
-havare(9 personer)
Övriga anställda
Summa
-havare(9 personer)
Övriga anställda
Summa
Löner och andra ersättningar
8 750
36 429
45 179
7 311
49 251
56 561
Moderbolaget totalt
8 750
36 429
45 179
7 311
49 251
56 561
Sociala kostnader
4 273
13 486
17 759
3 474
18 996
22 470
-varav pensionskostnader
1 546
2 040
3 586
1 324
3 349
4 673
Summa
13 023
49 915
62 938
10 785
68 247
79 031
ÅRSREDOVISNING 2024
56
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare, moderbolaget, 2024
Grundlön,
Aktierelaterad
Pensions-
TSEK
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Pensions-kostnad
ersättning
Övrig ersättning
Summa
förpliktelser
Verkställande direktör Eric Jaremalm*
3 003
-
662
-
164
3 829
-
Verkställande direktör Sven
Lindström*
240
55
9
304
Övriga ledande befattningshavare
3884
-
4 069
-
4 115
12 068
-
Styrelse
Robert Sjöström
400
-
-
-
-
400
-
Jan Lombach
104
-
-
-
-
104
-
Lars-Ola Lundkvist
250
-
-
-
-
250
-
Mikael Nicander
250
-
-
-
-
250
-
Christel Prinsén
250
-
-
-
-
250
-
Philip Gao
-
-
-
-
-
-
Summa
8 381
-
4 786
-
4 288
17 455
-
Grundlön,
Aktierelaterad
Pensions-
TSEK
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Pensions-kostnad
ersättning
Övrig ersättning
Summa
förpliktelser
Verkställande direktör Sven Lindström
2 925
-
688
-
75
3 688
-
Övriga ledande befattningshavare
3 036
-
636
-
209
3 881
-
Styrelse
Robert Sjöström
233
-
-
-
-
233
-
Jan Lombach
271
-
-
-
-
271
-
Lars-Ola Lundkvist
271
-
-
-
-
271
-
Mikael Nicander
146
-
-
-
-
146
-
Christel Prinsén
146
-
-
-
-
146
-
Philip Gao
-
-
-
-
-
-
-
Summa
7 028
-
1 324
-
284
8 636
-
*Sven Lindström avgick som VD 2024-01-31 och Eric Jaremalm tillträdde 2024-02-01
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare, moderbolaget, 2023
ÅRSREDOVISNING 2024
57
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisor
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ränteintäkter
6 755
9 905
Valutakursvinster
33 463
53 161
Summa
40 218
63 066
Räntekostnader
-20 518
-26 250
Valutakursförluster
-22 263
-52 517
Summa
-42 781
-78 767
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan granskning utförd i enlighet med
överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genom-
förandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 8 Finansnetto
Moderbolaget
Koncernen
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
KPMG
Revisionsuppdrag
300
1850
-
1850
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
-
140
-
140
Skatterådgivning
29
30
29
30
Övriga tjänster
15
-
15
-
PwC
Revisionsuppdrag
1070
-
1070
-
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
-
-
-
-
Skatterådgivning
-
-
-
-
Övriga tjänster
150
-
150
-
Summa
1 564
2 020
1264
2 020
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ränteintäkter
345
2 069
Valutakursvinster
33 480
53 156
Summa
33 825
55 225
Räntekostnader
-18 526
-27 188
Valutakursförluster
-23 606
-52 520
Summa
-42 132
-79 708
ÅRSREDOVISNING 2024
58
Not 9 Skatter
Redovisat i rapporten över resultat och övrigt totalresultat/rapport över resultat
Moderbolaget
Koncernen
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Uppskjuten skatteintäkt
9 256
3 051
Avstämning av effektiv skatt
Moderbolaget
Koncernen
TSEK
2024
2023
Resultat före skatt
-138 708
-225 265
Skatt enligt gällande skattesats (20,6%) för moderbolaget
28 574
46 405
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
8 365
1 660
Ej avdragsgilla kostnader
-4 904
-4 577
Ej skattepliktiga intäkter
7
100
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
-
-
Förändring av skattepliktiga temporära skillnader utan motsvarande
bokning av uppskjuten skatt
-13 869
-26 993
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjute
-
-
Övrigt
-8 916
-13 544
Omvärdering av tidigare redovisad uppskjuten skatt
-
-
Redovisad effektiv skatt
9 256
3 051
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Uppskjuten skatteintäkt - -
TSEK 2024 2023
Resultat före skatt -82 834 -151 556
Skatt enligt gällande skattesats (20,6%) för moderbolaget
17 064 31 221
Ej avdragsgilla kostnader -3 196 -4 248
Ej skattepliktiga intäkter 1 21
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag - -
Skatteeffekt emissionskostnader - -
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
-13 869 -26 993
Omvärdering av tidigare redovisad uppskjuten skatt - -
Redovisad effektiv skatt - -
ÅRSREDOVISNING 2024
59
Redovisat i balansräkningen
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna
skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen :
Moderbolaget
Koncernen
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Skattemässiga underskott moderbolaget
330 139
263 510
Skattemässiga underskott dottebolaget
12 196
3 716
Summa
342 335
267 226
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncernen
Balans per
Redovisat i
Redovisat i
Redovisat
Förvärv/Avyttring
Balans per
TSEK
1 jan 2024
årets resultat
övr tot.res.
i Eget kapital
av rörelse
31 dec 2024
Aktivering av underskottsavdrag
4 924
9 256
255
-
-
14 435
Balans per
Redovisat i
Redovisat i
Redovisat
Förvärv/Avyttring
Balans per
TSEK
1 jan 2023
årets resultat
övr tot.res.
i Eget kapital
av rörelse
31 dec 2023
Aktivering av underskottsavdrag
1 851
3 051
22
-
-
4 924
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Skattemässiga underskott 330 139 263 510
ÅRSREDOVISNING 2024
60
Not 10 Resultat per aktie
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare
-0,63
-2,15
Koncernens resultat efter skatt 2024 var - 121 169 TSEK(-222 214 TSEK).
Genomsnittligt antal aktier uppgick 2024 till 204 229 594 aktier (103 463 118 aktier).
Långsiktigt incitamentsprogram (LTI 2023)
Vid den extra årsstämman den 14 april 2023 godkändes styrelsens förslag om införandet av ett långsik-
tigt incitamentsprogram för 2023 (LTI 2023). Styrelsen anser att införandet av ett brett prestationsbaser-
at incitamentsprogram med fokus på att premiera tillväxt med sikte på lönsamhet kommer att vara till
fördel för Bolagets förmåga att nå sina affärsmål och kommer att bidra till Bolagets förmåga att behålla
och rekrytera medarbetare. För att säkerställa och maximera den anställdes engagemang i Bolaget
kommer tilldelning av dessa rättigheter i LTI 2023 att vara villkorad av att deltagarna allokerar privatägda,
s.k. sparaktier till programmet. Programmet riktar sig till samtliga som är anställda i koncernen. Incita-
mentsprogrammet är indelat i tre kategorier: Grupp 1 (2 deltagare, vd och vvd), Grupp 2 (13 deltagare,
utökad koncernledning), och Grupp 3 (108 deltagare, övriga anställda). Deltagandet förutsatte att delt-
agarna hade ett eget aktieinnehav i Midsummer motsvarande Grupp 1 - 15 000 Sparaktier, Grupp 2 - 10
000 Sparaktier och Grupp 3 - 2 000 Sparaktier.
Matchningsrätter och Prestationsrätter
Varje Sparaktie som förvärvas i LTI 2023 berättigar deltagaren till en (1) matchningsrätt (“Matchningsrät-
terna”) och tre (3) prestationsbaserade aktierätter (“Prestationsrätterna”).Matchningsrätter och Presta-
tionsrätter tilldelas utan betalning av eventuell ersättning. En Matchningsrätt och en Prestationsrätt
innebär att en deltagare i programmet har rätt att, för varje innehavd rätt, förvärva upp till en teckningsop-
tion i Bolaget (en “Aktierätt”) med rätt för innehavaren att förvärva en aktie i Bolaget till ett pris motsva-
rande aktiens kvotvärde (0,04 kronor), förutsatt att nedanstående kvalificerande villkor har uppfyllts.
Bibehållet uppdrag - Deltagaren ska vara anställd eller konsult i Bolaget fram till offentliggörandet av Bo-
lagets delårsrapport för första kvartalet 2026, eller, om ingen sådan rapport offentliggörs, den 1 juni 2026
(“Intjänandeperioden”).
Behållande - Deltagaren får inte ha avyttrat någon av de Sparaktier som tilldelats Programmet under
Intjänandeperioden.
Prestationsmål (endast tillämpligt avseende Prestationsrätter) - För att Prestationsrätterna ska berättiga
till full tilldelning av Aktierätter måste Bolaget uppnå två prestationsmål för perioden från och med Q2
2025 till och med Q1 2026 baserat på omsättning och EBITDA (“Prestationsmålen”). Om Prestations-
målen inte uppnås kommer antalet Aktierätter som en Deltagare kan tilldelas inom ramen för LTI 2023
för de Prestationsrätter som innehas av Deltagaren, gradvis att reduceras till noll, beroende på i vilken
utsträckning Prestationsmålen uppnås. De två nivåer som mäts är “Entry” och “Target”, medan en Presta-
tionsrätt inte ger rätt till någon tilldelning om prestationen faller under Entry-nivån och den kommer att ge
rätt till full tilldelning om Target-nivån uppnås eller överskrids, med linjär tilldelning mellan dem .
ÅRSREDOVISNING 2024
61
Övriga villkor - För Matchningsrätterna och Prestationsrätterna gäller i övrigt att vinsten per tilldelad
Matchningsrätt och Prestationsrätt är begränsad till ett maximalt belopp motsvarande en värdeökning
om 400 procent av Midsummer AB:s aktiekurs Per den 17 mars 2023, då Bolagets aktiekurs var 6,5
kronor. För det fall vinsten överstiger denna gräns ska en justering ske genom omräkning nedåt i motsva-
rande utsträckning av det antal Aktierätter deltagaren kommer att erhålla per Matchningsrätt och Presta-
tionsrätt. Deltagare har inte rätt att överlåta, pantsätta eller avyttra Matchningsrätterna och Prestation-
srätterna, eller att utöva några aktieägarrättigheter avseende Matchningsrätterna och Prestationsrätterna,
under Intjänandeperioden.
Utformning och hantering
Styrelsen ansvarar för den närmare utformningen och hanteringen av LTI 2023, samt de detaljerade
villkor som ska gälla mellan Bolaget och deltagaren i programmet, inom ramen för de villkor och riktlinjer
som anges häri. I samband därmed ska styrelsen äga rätt att fastställa avvikande villkor för programmet
avseende bland annat Intjänandeperiod och tilldelning i händelse av avslut av uppdrag under Intjänande-
perioden under vissa förutsättningar. Styrelsen skall även äga rätt att göra anpassningar för att uppfylla
särskilda regler eller marknadsförutsättningar.
Maximal storlek och utspädning
Maximalt antal Matchningsrätter och Prestationsrätter som kan utgå enligt LTI 2023 är 1 504 000. Antalet
aktier som omfattas av LTI 2023 ska enligt de närmare förutsättningar som styrelsen beslutar, kunna bli
föremål för omräkning på grund av att Bolaget genomför fondemission, sammanläggning eller uppdeln-
ing av aktier, företrädesemission eller liknande åtgärder, med beaktande av sedvanlig praxis för motsva-
rande incitamentsprogram. Omräkning ska även kunna ske så att extraordinär vinstutdelning beaktas.
ÅRSREDOVISNING 2024
62
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Internt utvecklade immateriella tillgångar Förvärvade immateriella tillgångar
TSEK Utvecklingsutgifter
Koncessioner, patent, licenser, varumärken
och liknande rättigheter
Totalt
Alla immateriella tillgångar, utom goodwill, skrivs av. För närvarande har koncernen ingen goodwill.
Moderbolaget
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ackumulerade avskrivningar
Redovisade värden
Ingående balans 2024-01-01 197 003 1 876 198 879
Investeringar 1 368 29 1 398
Internt utvecklade tillgångar 19 783 - 19 783
Utgående balans 2024-12-31 218 154 1 906 220 060
Ingående balans 2023-01-01 177 010 1 856 178 866
Investeringar 1 343 20 1 363
Internt utvecklade tillgångar 18 650 - 18 650
Utgående balans 2023-12-31 197 003 1 876 198 879
Ingående balans 2024-01-01 -144 447 -1 407 -145 854
Årets avskrivningar -21 517 -86 -21 604
Utgående balans 2024-12-31 -165 964 -1 493 -167 457
Ingående balans 2023-01-01 -123 383 -1 317 -124 700
Årets avskrivningar -21 064 -90 -21 155
Utgående balans 2023-12-31 -144 447 -1 407 -145 855
Per 2024-01-01 52 556 470 53 023
Per 2024-12-31 52 190 413 52 601
Per 2023-01-01 53 626 539 54 164
Per 2023-12-31 52 556 470 53 023
ÅRSREDOVISNING 2024
63
Koncernen
Internt utvecklade immateriella tillgångar
Förvärvade immateriella tillgångar
TSEK
Utvecklingsutgifter
Koncessioner, patent, licenser, varumärken
Totalt
och liknande rättigheter
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2024-01-01
197 003
2 263
199 265
Investeringar
1 368
-358
1 011
Internt utvecklade tillgångar
19 783
-
19 783
Utgående balans 2024-12-31
218 154
1 905
220 059
Ingående balans 2023-01-01
177 010
2 022
179 032
Investeringar
1 343
241
1 584
Internt utvecklade tillgångar
18 650
-
18 650
Utgående balans 2023-12-31
197 003
2 263
199 265
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-144 447
-1 408
-145 855
Årets avskrivningar
-21 517
-86
-21 604
Utgående balans 2024-12-31
-165 964
-1 494
-167 457
Ingående balans 2023-01-01
-123 383
-1 318
-124 700
Årets avskrivningar
-21 064
-90
-21 155
Utgående balans 2023-12-31
-144 447
-1 408
-145 854
Redovisade värden
Per 2024-01-01
52 556
855
53 410
Per 2024-12-31
52 190
411
52 601
Per 2023-01-01
53 627
704
54 332
Per 2023-12-31
52 556
855
53 410
ÅRSREDOVISNING 2024
64
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
TSEK
Nedlagda utgifter
annans fastighet
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg och
installationer Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2024-01-01 9 788 68 861 424 79 073
Förvärv - 1 194 15 1 208
Avyttringar och utrangeringar
- - - -
Utgående balans 2024-12-31 9 788 70 055 439 80 282
Ingående balans 2023-01-01 9 788 68 607
-
78 395
Förvärv - 608 - 608
Avyttringar och utrangeringar
-
-354 424 70
Utgående balans 2023-12-31 9 788 68 861 424 79 073
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2024-01-01 -2 368 -58 422 -28 -60 818
Avyttringar och utrangeringar - - - -
Årets planenliga avskrivningar -489 -4 640 -87 -5 217
Utgående balans 2024-12-31 -2 857 -63 062 -115 -66 035
Ingående balans 2023-01-01 -1 879 -51 814
-
-53 693
Avyttringar och utrangeringar - 147 - 147
Årets planenliga avskrivningar -489 -6 755 -28 -7 272
Utgående balans 2023-12-31 -2 368 -58 422 -28 -60 818
Redovisade värden
Per 2024-01-01 7 420 10 439 395 18 255
Per 2024-12-31 6 931 6 992 323
14 246
Per 2023-01-01 7 909 16 793 - 24 701
Per 2023-12-31 7 420 10 439 395
18 255
Moderbolaget
ÅRSREDOVISNING 2024
65
Nedlagda utgifter på
Maskiner och andra
Inventarier, verktyg och
TSEK
Fastigheter
annans fastighet
tekniska anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2024-01-01
43 096
9 788
182 438
1 792
237 114
Omräkningsdifferens
-
-
-
-
-
Investeringar
20 306
-
26 308
543
47 156
Utgående balans 2024-12-31
63 401
9 788
208 746
2 335
284 270
Ingående balans 2023-01-01
58 816
9 788
130 798
-
199 402
Sålda maskiner
-17 010
-
15 703
1 307
-
Omräkningsdifferens
-92
-
-5 867
-2
-5 961
Investeringar
1 381
-
41 804
487
43 672
Utgående balans 2023-12-31
43 096
9 788
182 438
1 792
237 114
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-
-2 368
-58 448
-517
-61 332
Omräkningsdifferens
-
-
-
-
-
Årets avskrivningar
-536
-489
-10 977
-437
-12 440
Utgående balans 2024-12-31
-536
-2 857
-69 424
-955
-73 772
Ingående balans 2023-01-01
-
-1 879
-52 136
-
-54 015
Omklassificering
-
-
320
-320
-
Utrangeringar
-
-
-
-2
-2
Årets avskrivningar
-
-489
-6 632
-195
-7 316
Utgående balans 2023-12-31
-
-2 368
-58 448
-517
-61 332
Redovisade värden
Per 2024-01-01
43 096
7 420
123 990
1 275
175 781
Per 2024-12-31
62 865
6 931
139 321
1 381
210 498
Per 2023-01-01
58 816
7 909
78 662
-
145 387
Per 2023-12-31
43 096
7 420
123 990
1 275
175 781
Koncernen
Av koncernens materiella anläggningstillgångar på 210 498 TSEK tillhör 202 463 TSEK dotterbolaget Midsum-
mer Italia S.R.L. Anläggningstillgångarna består av en fabrikslokal belägen i Bari, Italien, samt maskiner för
tillverkning av solpaneler. Upptaget värde i koncernen tar hänsyn till internvinster samt erhållna bidrag på
103 647 TSEK.
ÅRSREDOVISNING 2024
66
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga fordringar som är anläggningstillgångar
Fordringar hos anställda
130
130
Deposition
40
40
Summa
170
170
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Råvaror och förnödenheter 20 446 26 986
Varor under tillverkning 4 246 54 822
Färdiga varor och handelsvaror 441 2 543
Summa 25 133 84 351
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Råvaror och förnödenheter
20 495
26 986
Varor under tillverkning
3 094
1 644
Färdiga varor och handelsvaror
19 304
2 543
Summa
42 892
31 173
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga fordringar
Vid årets början
170
220
Amortering
-
-50
Utgående balans 31 december
170
170
Not 13 Långfristiga fordringar
Koncernen och moderbolaget
Koncernen och moderbolaget
Not 14 Varulager
Moderbolaget
Koncernen
Reserv för inkurans ingår i varulagrets värde. Nedskrivningsbeloppet uppgår till 766 TSEK (644 TSEK).
Kostnad sålda varor uppgår till 49 706 TSEK för perioden.
ÅRSREDOVISNING 2024
67
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Hyra
18
-
1 146
-
Försäkringar
-
77
-
77
Övriga förutbetalda kostnader
537
940
426
899
Upplupna avtalsintäkter INVITALIA
-
97 904
-
-
Förutbetalda leasingavgifter
34
15
370
313
Totalt
589
98 937
1 942
1 289
Not 16 Eget kapital
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ingående redovisat 1 januari
52 556
53 627
Fondering för aktiverat eget utvecklingsarbete
2 396
17 285
Avskrivningar på aktiverad egen utveckling
-2 762
-18 357
Utgående redovisat värde 31 december
52 190
52 556
Moderbolaget
Aktiverat eget utvecklingsarbete
Stamaktier
2024-12-31
2023-12-31
Emitterade per 1 januari
129 427 464
67 741 409
Kontantemission
80 286 157
61 686 055
Emitterade per 31 december - betalda
209 713 621
129 427 464
Typer av aktier
Antalet aktier den 31 december 2024 uppgick till 209 713 621 (129 427 464).
Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berätti-
gar till rösträtt vid bolagsstämman med en röst per aktie.
Aktiekapitalet i Midsummer uppgick per den 31 december 2024 till 8 283 TSEK(5 177 TSEK) och var förde-
lat på 209 741 140 aktier (129 427 464 aktier) med ett kvotvärde om 0,04kr (0,04 kr).
ÅRSREDOVISNING 2024
68
Ingen utdelning har föreslagits av styrelsen.
Koncernen
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapport-
er från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta
som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina finansi-
ella rapporter i svenska kronor.
Moderbolaget
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Fond för utvecklingsutgifter
Det belopp som aktiveras avseende egenupparbetade utvecklingsutgifter ska föras om från fritt eget kapital
till fond för utvecklingsgifter i bundet eget kapital. Fonden ska minskas i takt med att de aktiverade utgifter-
na skrivs av eller ned. Den hanteras på liknande sätt som uppskrivningsfonden.
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns
tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett
belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som
tillförts överkursfonden fr.o.m. 1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserad förlust
Balanserad förlust utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året
lämnad vinstutdelning.
ÅRSREDOVISNING 2024
69
Not 17 Räntebärande skulder
I det följande framgår information om företagets avtalsmässiga villkor avseende räntebärande skulder. För mer
information om företagets exponering för ränterisk och risk för valutakursförändringar hänvisas till not 22.
Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare 210 000 10 000
Leasingskulder 9 849 14 692
Summa långfristiga räntebärande skulder 219 849 24 692
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare 8 950 215 215
Kortfristig del av leasingskulder 7 707 5 006
Summa kortfristiga räntebärande skulder 16 657 220 221
Villkor och återbetalningstider
Nom. Värde Redov. värde Nom. Värde Redov. värde
TSEK Valuta
Nom.
ränta Förfall 2023-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31
Grön obligation SEK 8,50% 2026 200 000 200 000 200 000 200 000
Villkorslån Energimyndigheten SEK 5,50% 2024 5 192 5 192 5 192 5 192
Leasingskulder SEK 2,50% 2023 17 556 17 556 19 698 19 698
Lån kreditinstitut SEK 0,84% 2025 13 758 13 758 20 023 20 023
Summa 236 506 236 506 244 913 244 913
Nom. Värde
Redov. värde
Nom. Värde
Redov. värde
TSEK
Valuta
ränta
Förfall
2024-12-31
2024-12-31
2023-12-31
2023-12-31
Grön obligation *
SEK
13,00%
2026
200 000
220 000
200 000
200 000
Villkorslån Energimyndigheten
SEK
5,50%
2024
-
-
8 000
5 192
Leasingskulder
SEK
2,50%
2024
17 556
11 119
19 696
17 556
Lån kreditinstitut
SEK
9,00%
2028
18 330
16 730
13 758
13 758
Summa
235 886
247 849
241 454
236 506
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare
233 369
210 000
Leasingskulder
4 108
9 849
Summa långfristiga räntebärande skulder
237 477
219 849
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare
3 361
8 950
Kortfristig del av leasingskulder
7 011
7 707
Summa kortfristiga räntebärande skulder
10 372
16 657
Koncernen
Villkor och återbetalningstider se tabell nedan. Säkerhet för lånen från kreditgivare är utställda med ett belopp
av 34 500 TSEK (34 500 TSEK) i företagsinteckningar (se även not 24).
ÅRSREDOVISNING 2024
70
Not 18 Skulder till kreditinstitut
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare
233 369
210 000
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare
3 330
8 942
Skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen
-
-
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Garantiåtaganden
3 340
3 097
Totalt
3 340
3 097
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Redovisat värde vid periodens ingång
3 097
2 315
Avsättningar som gjorts under perioden
683
886
Belopp som tagits i anspråk under perioden
-439
-104
Redovisat värde vid periodens utgång
3 340
3 097
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Garantiåtaganden 2 884 3 097
Totalt 2 884 3 097
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Redovisat värde vid periodens ingång 3 097 2 315
Avsättningar som gjorts under perioden 227 886
Belopp som tagits i anspråk under perioden -439 -104
Redovisat värde vid periodens utgång 2 884 3 097
Moderbolaget
Not 19 Avsättningar
Koncernen
Koncernen
Moderbolag
Moderbolag
Garantier
Avsättning för garantier hänför sig till försäljningen av maskiner för solcellstillverkning samt installation av
solcellstak. Avsättningen baseras på beräkningar gjorda på grundval av historiska data för garantier knutna till
maskinförsäljningen.
ÅRSREDOVISNING 2024
71
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Semesterlöner inkl. sociala avgifter
2 728
298
2 662
220
Särskild löneskatt
1 039
1 136
895
1 136
Omorganiseringskostnader
146
3 372
-
2 466
Förutbetalda intäkter
10 437
834
417
834
Upplupet maskinvärde
15 356
7 126
15 356
7 126
Upplupen konsultkostnad
9 562
14 813
9 562
14 813
Övriga upplupna kostnader
2 433
1 559
2 283
1 341
Upplupna räntekostnader
1 069
11 092
1 069
11 092
Totalt
42 770
40 230
32 245
39 028
ÅRSREDOVISNING 2024
72
Not 21 Värdering av finansiella tillgångar och skulder till
verkligt värde samt kategoriindelning
Redovisat värde 2024-12-31
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder till
värderade till upplupet
upplupen
TSEK
anskaffningsvärde
anskaffningsvärde
Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar
170
170
Kundfordringar
27 298
27 298
Övriga fordringar
45 141
45 141
Upplupna intäkter
589
589
Likvida medel
8 463
8 463
Summa
81 660
81 660
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
236 730
236 730
Upplupna kostnader
42 770
42 770
Leverantörsskulder
20 725
20 725
Övriga kortfristiga skulder
28 093
28 093
Summa
328 318
328 318
Redovisat värde 2023-12-31
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder till
värderade till upplupet
upplupen
TSEK
anskaffningsvärde
anskaffningsvärde
Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar
170
170
Kundfordringar
10 763
10 763
Övriga fordringar
65 665
65 665
Upplupna intäkter
98 937
98 937
Likvida medel
20 523
20 523
Summa
196 058
196 058
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
218 950
218 950
Upplupna kostnader
35 591
35 591
Leverantörsskulder
15 528
15 528
Övriga kortfristiga skulder
27 514
27 514
Summa
297 583
297 583
Koncern
Koncern
Redovisat värde på samtliga finansiella tillgångar och skulder utgör en rimlig approximation av verkligt värde.
ÅRSREDOVISNING 2024
73
Not 22 Finansiella risker och riskhantering
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker.
• Kreditrisk
• Likviditetsrisk
• Marknadsrisk
Ramverk för finansiell riskhantering
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk av
riktlinjer och regler i form av policys och individuella bedömningar av kunder och transaktioner. Ansvaret för
koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av koncernens finansfunktion som finns inom
moderbolaget och leds av moderbolagets CFO. Den övergripande målsättningen för finansfunktionen är att
tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncernens resultat som
härrör från marknadsrisker. Chefen för den centrala finansfunktionen rapporterar löpande till koncernens
ledning och styrelse.
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för att en kund eller motpart i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sitt åtagande och
därigenom förorsakar koncernen en finansiell förlust och uppstår huvudsakligen från koncernens kundfordring-
ar och avtalstillgångar. Det redovisade värdet av finansiella tillgångar och avtalstillgångar utgör den maximala
kreditexponeringen.
Kreditrisker i kundfordringar
Koncernens kreditriskexponering påverkas huvudsakligen av varje kunds enskilda egenskaper. Ledningen
beaktar emellertid de faktorer som kan påverka kreditrisken hos kundbasen, inklusive risken för fallissemang
förknippad med branschen och det land där kunderna är verksamma.
Varje ny kund analyseras individuellt för kreditvärdighet innan koncernens generella betalnings och leverans-
villkor erbjuds. Koncernens granskning omfattar externa kreditbetyg, om de finns tillgängliga, finansiella rap-
porter, information från kreditvärderingsinstitut, branschinformation och i vissa fall bankreferenser.
Vid övervakning av kunders kreditrisk grupperas kunder enligt deras kreditegenskaper, deras geografiska läge,
handelshistorik med koncernen och förekomsten av tidigare finansiella svårigheter.
Koncernen kräver ibland remburser eller annan säkerhet för kundfordringar och övriga fordringar. Koncernen
har inga kundfordringar och avtalstillgångar för vilka nedskrivningsreserver inte redovisas på grund av säkerhet.
Den 31 december 2024 är kreditexponeringen för kundfordringar och avtalstillgångar per
geografisk region följande.
Den 31 december 2024 var det redovisade värdet för koncernens största kund 14 332 TSEK (2023: 5 168 TSEK).
Redovisat värde
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Sverige
1 360
5 705
Kina/Hongkong
92
15 647
USA
15 765
-
Portugal
9 389
-
EU
36
25 764
Övriga regioner
3 118
155
Summa
29 760
47 271
ÅRSREDOVISNING 2024
74
Reserv för befarade kreditförluster
Koncernen gör en individuell bedömning av sina kundfordringar och avtalstillgångar avseende risken för
fallissemang. Förlustreserven för kundfordringar och avtalstillgångar värderas alltid till ett belopp motsvarande
förväntade kreditförluster under fordrans återstående löptid. Koncernen har historiskt inte haft några
kreditförluster, därför är risken för förlust på grund av fallissemang mycket låg. Koncernen har för närvarande
ingen reserv för befarade kreditförluster.
Kreditrisk i likvida medel
Koncernen har likvida medel om 8 463 TSEK den 31 december 2024.
För likvida medel är endast europeiska banker motparter (SEB, Nordea, SBAB, Credem, Intesa).
Koncernen anser att likvida medel har låg kreditrisk baserat på motparternas externa kreditbetyg
Kapitalhantering
Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en god finansiell ställning, som bidrar
till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende samt utgöra en grund för fortsatt
utveckling av affärsverksamheten; samtidigt som den långsiktiga avkastning som genereras till aktieägarna är
tillfredsställande.
Kapital definieras som totalt eget kapital, ej omfattande ej inlösenbara preferensaktier.
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Totalt eget kapital
75 286
199 293
Nettoskuldsättningsgrad
Finansiella skulder
236 730
237 791
Likvida medel och kortfristiga placeringar
-8 463
-20 523
Nettoskuld
228 267
217 268
Nettoskuldsättningsgrad (Nettoskuld / Totalt eget kapital)
3,03
1,09
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är risken att koncernen kan få problem att fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med
finansiella skulder. Koncernen har rullande 12 månaders likviditetsplanering som omfattar alla koncernens
enheter. Planeringen uppdateras varje månad. Koncernens prognoser som omfattar 1–4 år innefattar
likviditetsplanering på medellång sikt.
Likviditetsplaneringen används för att hantera likviditetsrisken och kostnaderna för finansieringen av kon-
cernen. Målsättningen är att koncernen ska kunna klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl som
nedgångar utan betydande oförutsebara kostnader och utan att riskera koncernens rykte. Likviditetsriskerna
hanteras centralt för hela koncernen av den centrala finansavdelningen.
Moderbolaget har under 2024 omförhandlat villkoren för den gröna obligationen som togs upp under första
halvåret av 2019.
Räntan är nu fastställd och uppdelad i 5% kontant respektive 5% PIK.
ÅRSREDOVISNING 2024
75
Moderbolaget
TSEK Valuta
Nom belopp
originalvaluta Totalt <1 år 1-5 år >5 år Totalt <1 år 1-5 år >5 år
Lån från kreditgivare SEK 218 330 236 699 3 330 233 369 - 218 942 43 520 250 914 -
Summa 218 330 236 699 3 330 233 369 - 218 942 43 520 250 914 -
2024-12-31 2023-12-31
Koncernen
2024-12-31
2023-12-31
Nom belopp
TSEK
Valuta
originalvaluta
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Lån från kreditgivare
SEK
218 330
236 730
3 330
233 400
-
218 942
43 520
250 914
-
Leasingskulder
SEK
18 674
11 119
7 011
4 108
-
17 556
7 707
9 849
-
Summa
237 004
247 849
10 341
237 508
-
236 498
51 227
260 763
-
Kreditfaciliteter (per 2024-12-31)
Nom, TSEK
Utnyttjat
Tillgängligt
Checkräkningskredit
2 500
-
2 500
Marknadsrisk
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument
varierar på grund av förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas av IFRS i tre typer, valutarisk, ränter-
iskoch andra prisrisker. De marknadsrisker som främst påverkar koncernen utgörs av valutarisker och ränte-
risker.
Valutarisk
Risken att verkliga värden och kassaflöden avseende finansiella instrument kan fluktuera när värdet på
främmande valutor förändras kallas valutarisk. Koncernen är exponerad mot valutarisk på transaktioner i den
meningen att det finns en blandning mellan valutorna i vilken försäljning, inköp, fordringar och skulder är
noterade och koncernens funktionella valuta, som är SEK. Transaktionerna är primärt gjorda i valutorna SEK,
EUR och USD .
Känslighetsanalys – valutakursrisk
En 10% förstärkning av den svenska kronan gentemot USD per 31 december 2024 skulle innebära en förändring
av eget kapital och av resultatet med 5 823 TSEK (1 850 TSEK) En 10% förstärkning av den svenska kronan
gentemot EUR per 31 december 2024 skulle innebära en förändring av eget kapital och av resultatet med 4 615
TSEK (3 457 TSEK). Känslighetsanalysen grundar sig på att alla andra faktorer (t ex räntan) förblir oförändrade.
Samma förutsättningar tillämpades 2023.
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar i marknadsräntor.
Ränterisk kan leda till förändring i verkliga värden och förändringar i kassaflöden. En betydande faktor som
påverkar ränterisken är räntebindningstiden. Koncernens ränterisk uppstår i huvudsak genom långfristig
upplåning. Koncernens befintliga lån löper med fast ränta.
Känslighetsanalys – ränterisk
Bolaget har inga rörliga räntor därmed har ränteuppgång/-nedgång av marknadsräntor ingen effekt.
ÅRSREDOVISNING 2024
76
Not 23 Leasing
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ränta på leasingskulder
678
931
Kostnader för leasar av lågt värde
1 473
1 209
Koncernens leasingavtal hänför sig framför allt sig till leasing av fastigheter, fordon och maskiner där
fastigheter står för största delen av nyttjanderättstillgångarnas utgående balans per 31 december 2024.
Leasingavgifterna avseende fastigheterna räknas årligen om baserat på prisindex, medan leasingavgifter-
na avseende fordon kvartalsvis räknas om baserat på aktuella räntenivåer
Nyttjanderättstillgång
Koncern
Belopp redovisade i resultatet
Totalt kassautflöde för leasingavtal
Koncern
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Leasingskulder
11 119
17 556
Ränta på leasing
678
931
Leasar av lågt värde
1 473
1 209
Summa
13 270
19 696
TSEK
Fastigheter
Fordon
Summa
Per 2024-01-01
12 285
6 284
18 569
Avskrivningar under året
-4 079
-3 344
-7 422
Tillkommande nyttjanderättstillgångar
-
902
902
Per 2024-12-31
8 206
3 842
12 049
TSEK
Fastigheter
Fordon
Summa
Per 2023-01-01
16 836
3 843
20 679
Avskrivningar under året
-3 897
-3 552
-7 449
Omklassificering
-654
5 993
5 339
Per 2023-12-31
12 285
6 284
18 569
ÅRSREDOVISNING 2024
77
Leasingskulder
Koncernen
2024-12-31 (TSEK) <1 år 1-5 år >5 år Summa
Fastigheter 4 360 3 117 - 7 476
Fordon 2 651 992 - 3 643
Summa 7 011 4 108 - 11 119
2023-12-31 (TSEK) <1 år 1-5 år >5 år Summa
Fastigheter 4 377 7 106 - 11 483
Fordon 3 330 2 743 - 6 073
Summa 7 707 9 849 - 17 556
Kortfristiga leasingskulder
Leasingavtalen avseende fastigheter och fordon har normalt en löptid på 3-5 år.
Lokalhyresavtalen löper på 3 år med utgång 2026-12-31, där omförhandling sker ett år
innan löptidens utgång.
För samtliga dessa avtal finns förlängningsoptioner som koncernen kan utnyttja. När det
är möjligt försöker koncernen att inkludera sådana förlängningsoptioner i nya leasingavtal
eftersom det bidrar till operativ flexibilitet.
Förlängningsoptionerna kan endast utnyttjas av koncernen, inte av leasegivaren.
Koncernen leasar datorer, en tryckluftskompressor och släp, samtliga med leasingperioder
på 1-3 år.
Dessa avtal utgör leasingavtal av lågt värde. Koncernen har valt att inte redovisa
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder för dessa leasingavtal.
Moderbolaget
Beskrivningen under Koncernen avseende vad för slags leasingavtal Koncernen har över-
ensstämmer med Moderbolagets leasingavtal. Framtida leasingavgifter för Moderbolaget
är 11 119 TSEK per 2024-12-31.
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Fordon
992
2 743
Fastighet
3 117
7 106
Summa
4 108
9 849
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Fordon
2 651
3 330
Fastighet
4 360
4 377
Summa
7 011
7 707
ÅRSREDOVISNING 2024
78
Not 24 Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och
eventualtillgångar
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Ställda säkerheter
I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar
Företagsinteckningar*
34 500
34 500
34 500
34 500
Summa ställda säkerheter
34 500
34 500
34 500
34 500
Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser
Summa eventualförpliktelser
Inga
Inga
Inga
Inga
Not 25 Koncernföretag
Innehav i dotterbolag
Dotterföretagets säte, land
Ägarandel i % 2024-12-31
Midsummer Solar Roofs AB
Järfälla, Sverige
100
Midsummer Italia S.r.L
Rom, Italien
100
Midsummer Production Sweden AB
Järfälla, Sverige
100
Moderbolag et
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 271 465 256 387
Tillkommande investeringar 12 208 15 079
Utgående balans 31 december 283 673 271 465
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Dotterföretag / Organisationsnummer / Säte
Antal andelar
Andel i %
Redovisat värde
Redovisat värde
Midsummer Roofing AB, 559081–4652, Järfälla
50 000
100
5 236
50
Midsummer Italia S.r.L, 15 843 471 002, Rom, Italien
10 000
100
278 413
266 205
Midsummer Production Sweden AB, 559462-0915, Järfälla
250
100
25
25
ÅRSREDOVISNING 2024
79
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Erhållen ränta 335 8 388
Erlagd ränta -7 834 -5 548
Kortfristiga placeringar har klassificerats som likvida medel enligt följande utgångspunkter:
- De har en obetydlig risk för värdefluktuationer
- De kan lätt omvandlas till kassamedel
- De har en löptid om högst 3 månader från anskaffningstidpunkten
TSEK 2024-12-31 2023-12-31
Avskrivningar 26 821 28 279
Nedskrivningar 27 098 -
Lagerkorrigering -56 315 -
Räntor koncernbolag 248 7 254
Orealiserade kursdifferenser -21 493 -316
Övriga avsättningar 4 096 782
Totalt -19 545 36 001
Not 26 Specifikationer till rapport över kassaflöden
Likvida medel – Moderbolaget
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och banktillgodohavanden
2 289
13 840
Betalda räntor och erhållna räntor - Moderbolaget
Betalda räntor och erhållna räntor - Koncernen
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Erhållen ränta
345
1 274
Erlagd ränta
-17 846
-5 554
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Moderbolaget
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Koncernen
TSEK
2024-12-31
2023-12-31
Avskrivningar
36 208
35 577
Nedskrivningar
27 098
-
Orealiserade kursdifferenser
-11 345
-2 701
Övriga avsättningar
244
782
Övrigt
12 886
5 009
Upplupen ränta
10 687
7 254
Uppskjuten skatt
-9 256
3 051
Totalt
66 521
48 972
ÅRSREDOVISNING 2024
80
Icke-
kassaflödes-
påverkande
TSEK
2024-01-01
Kassaflöden
förändringar 2024-12-31
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
210 000
3 369
20 000
233 369
Leasingskulder
9 849
-7 352
1 611
4 108
Summa långfristiga skulder
219 849
-3 983
21 611
237 477
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
8 950
-397
-5 192
3 361
Kortfristig del av leasingskulder
7 707
-44
-652
7 011
Summa kortfristiga skulder
16 657
-441
-5 844
10 372
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
236 506
-4 424
15 767
247 849
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten - koncernen
Icke-
kassaflödes-
påverkande
TSEK
2023-01-01
Kassaflöden
förändringar
2023-12-31
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
10 000
-8 125
208 125
210 000
Leasingskulder
14 692
-
-4 843
9 849
Summa långfristiga skulder
24 692
-8 125
203 282
219 849
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
215 215
-
-206 265
8 950
Kortfristig del av leasingskulder
5 006
-7 174
9 875
7 707
Summa kortfristiga skulder
220 221
-7 174
-196 390
16 657
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
244 913
-15 299
6 893
236 506
ÅRSREDOVISNING 2024
81
TSEK 2024-01-01 Kassaflöden
Icke-kassaflödes-
påverkande
förändringar
2024-12-31
Långfristiga skulder
Lån kreditinstitut 10 000 3 369 - 13 369
Grön obligation 200 000 - 20 000 220 000
Summa långfristiga skulder 210 000 3 369 20 000 233 369
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut 8 942 -420 -5 192 3 330
Summa kortfristiga skulder 8 942 -420 -5 192 3 330
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 218 942 2 949 14 808 236 699
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten - Moderbolaget
TSEK 2023-01-01 Kassaflöden
Icke-kassaflödes-
påverkande
förändringar
2023-12-31
Långfristiga skulder
Energimyndigheten 5 192 -5 192 - -
Lån kreditinstitut 20 000 -10 000 - 10 000
Grön obligation 200 000 - - 200 000
Summa långfristiga skulder 225 192 -15 192 - 210 000
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut 8 942 - - 8 942
Summa kortfristiga skulder 8 942 - - 8 942
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 234 134 -15 192 - 218 942
ÅRSREDOVISNING 2024
82
Not 27 Transaktioner med närstående
Försäljning till koncernföretag
2024-12-31
2023-12-31
Fakturerat till dotterbolag
-42 097
-24 036
Intäkter dotterbolag
154 343
104 400
Summa försäljning till koncernföretag
112 246
80 364
Fordringar hos koncernföretag
2024-12-31
2023-12-31
Lån till dotterföretag
252 717
343 421
Ränta på interna lån
6 421
8 445
Summa fordringar hos koncernföretag
259 138
351 866
Skulder till koncernföretag
2024-12-31
2023-12-31
Skulder till dotterbolag
-29 767
-184 110
Ersättning till ledande befattningshavare, se not 6 Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Not 28 Händelser efter balansdagen
Midsummer träffar en överenskommelse med vissa av bolagets största aktieägare samt med obligationsin-
nehavare om att stärka bolagets kapitalbas och likviditet samt omstrukturera bolagets obligationslån. Genom
en riktad emission tillförs bolaget drygt 73 miljoner kronor i nytt kapital och likvida medel, och obligationsinne-
havarna konverterar obligationer till ett värde om drygt 58 miljoner kronor till aktier.
Midsummer deltog i slutet av januari i den svenska handelsdelegation under ledning av utrikesminister Maria
Malmer Stenergard som besökte Colombia för att utröna möjligheter och stärka samarbeten inom gruv- och
energisektorerna. Under besöket träffade Midsummer representanter flera ledande aktörer inom energi och
förnybar energi och utvärderade även på plats möjligheten att etablera en megafabrik för tillverkning av tunn-
filmssolceller i Colombia.
Midsummer tecknar distributionsavtal med den ledande thailändska distributören och installatören av solcell-
stak Eco On. Eco On kommer att distribuera och installera Midsummers lätta och flexibla solpaneler över hela
Thailand.
Midsummer har blivit utvalt av det italienska universitets- och forskningsministeriet att delta i ett konsortium
med syfte att utveckla en ny typ av tandemsolcell med namnet “Quantum Dot CIGS/Perovskite Tandem
(”QDELS”) För detta ändamål har Midsummer tilldelats ett bidrag på ca 2,8 miljoner euro från det italienska
universitets- och forskningsministeriet.
Midsummer tilldelades Solenergipriset 2025 i kategorin “Årets anläggning byggnad”. Priset, som delas ut av
branschföreningen Svensk Solenergi, uppmärksammar “branschens mest innovativa idéer och utveckling
– som driver teknikområdet framåt”. Man vann priset för sin installation av estetiskt tilltalande tunnfilmssol-
celler vid Jonsereds trädgårdar i Partille.
ÅRSREDOVISNING 2024
83
Not 29 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Företagsledningen har med styrelsen diskuterat utvecklingen, valet och upplysningarna avseende koncernens
viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och uppskattningar.
Vissa viktiga redovisningsmässiga bedömningar och uppskattningar beskrivs nedan.
Intäktsredovisning
Intäkt värderas utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden.
Koncernen redovisar intäkten när kontroll över en vara eller tjänst överförs till kunden.
Att bestämma tidpunkten för överföring av kontroll, dvs vid en viss tidpunkt eller över tid, kräver bedömningar .
Uppskjuten skattefordran
Värderingen av förlustavdrag och företagets förmåga att utnyttja outnyttjade förlustavdrag baseras på
företagets uppskattningar av framtida beskattningsbara inkomster i olika skattejurisdiktioner och inbegriper
antaganden om huruvida kostnader som ännu inte har varit föremål för beskattning är avdragsgilla.
Not 30 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i SEK:
Överkursfond
755 553 382
Balanserat resultat
-412 391 728
Årets resultat
-82 834 023
Summa
260 327 630
Styrelsen föreslår att bolagets egna kapital inklusive överkursfonden disponeras
enligt följande:
Balanseras i ny räkning
260 327 630
ÅRSREDOVISNING 2024
84
Not 31 Uppgifter om moderbolaget
Midsummer AB är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholm.
Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq First North Premier Growth Market.
Adressen till huvudkontoret är
Elektronikhöjden 6
175 43 JÄRFÄLLA
SVERIGE
Koncernredovisningen för år 2024 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd
Koncernen.
ÅRSREDOVISNING 2024
85
Underskrifter/avgivande av rapporten
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen
och verkställande direktören den 30 april 2025. Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat och
rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på
årsstämman den 12 juni 2025
Stockholm 30 april 2025
Robert Sjöström
Styrelseordförande
Jan Lombach
Styrelseledamot
Philip Gao
Styrelseledamot
Christel Prinsén
Styrelseledamot
Lars-Ola Lundkvist
Styrelseledamot
Mikael Nicander
Styrelseledamot
Hans Waldaeus
Styrelseledamot
Eric Jaremalm
Extern verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 30 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Henrietta Segenmark
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2023
86
1 av 5
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Midsummer AB (publ), org.nr 556665-7838
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Midsummer AB (publ) för år 2024 med
undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 25-29. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 18-85 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 25-29. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
rapport över resultat och övrigt totalresultat och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i
de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna
kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för
väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till bolagets och koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter.
ÅRSREDOVISNING 2023
87
2 av 5
Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas verka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens
inriktning och
omfattning och våra granskningsåtrders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi r inga separata uttalanden om dessa områden.
rskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Periodisering av Intäkter
Vi nvisar till noterna 1 Väsentliga
redovisningsprinciper, 2 Intäkter, 3 Rörelsesegment,
15 förutbetalda kostnader och upplupna intäkter, 20
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och
29 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Intäktsredovisning av projekt sker över tid utifrån en
fastställandegrad som baseras bokförda utgifter i
förllande till beknade totala projektkostnader.
Projektredovisning inner, i synnerhet
vid
fastprisprojekt, att bedömningar måste ras.
Midsummer tillämpar successiv vinstavräkning vid
fastprisprojekt. Intäkterna som skall redovisas kan
verkas av olika omständigheter. Exempel
omständigheter som kan påverka redovisningen är
om kontraktsvillkor förändras, om upparbetning
överstiger den planerade, om diskussioner eller
förhandlingar avseende leveransgodkännande
uppstår etc. Intäktsredovisning från fastprisprojekt
som löper över
längre tid inner en större risk för
fel där intäkter riskerar redovisas i fel period och/
eller till fel belopp. Då det krävs bemningar vid
redovisning av projekt kan fel ske antingen på grund
av omedvetna eller medvetna fel. Risker relaterade
till intäktsredovisning från fastprisprojekt har därför
varit ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Utförda granskningsinsatser har bland annat omfattat:
Kartläggning av Midsummers processer och
kontroller över intäktsredovisningen för att skaffa
oss en förståelse för hur de fungerar och var
eventuella fel skulle kunna uppstå.
Genomgång av redovisningsprinciper, kartläggning
av väsentliga transaktionsflöden och kritiska
affärssystem samt bemning av om bolagets
interna kontrollmiljö fungerar ändamålsenligt
Stickprovsbaserad granskning av projekt via
genomgång med projektledare: Uppljning mot
avtal, bedömning av beräknad färdi
gställandegrad
och marginal, bedömning av behov av reserver i
pågående projekt och förlustprojekt, granskning av
redovisade utgifter i projekten mot underlag,
bedömning av om upparbetade saldon i pågående
projekt är kuranta och bemning av förfallna men
ej betalda fakturor hänförliga tillende projekt.
Granskning av upparbetat ej fakturerat samt
fakturerat ej upparbetat i pågående projekt
Analytisk granskning av redovisade intäkter samt
utveckling av i
ntäkter och marginaler för att
identifiera väsentliga fluktuationer
Vi har också bedömt om de redovisningsprinciper
och upplysningar som ges i årsredovisningen är
ttvisande och i enlighet med IFRS.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
sidorna 3-17 samt 91-94. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I sa
mband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
ÅRSREDOVISNING 2023
88
3 av 5
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för Midsummer AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag
till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
ÅRSREDOVISNING 2023
89
4 av 5
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Midsummer AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Midsummer AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
ÅRSREDOVISNING 2023
90
5 av 5
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR
18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen [och koncernredovisning]. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-
format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 25-29 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs till Midsummer ABs revisor av
bolagsstämman den 22 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 22 maj 2024.
Stockholm den 30 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Henrietta Segenmark
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2024
91
Ledning
Eric Jaremalm, VD
Eric Jaremalm är en av grundarna av Midsummer och är ansvarig bland annat för frågor som rör bolagets expansion
och strategier, prognoser och scenarier, viktiga kundrelationer, generell finansiering och investeringar. Tidigare erfaren-
het från bl.a. Micronic Japan KK med ansvar för forsknings- och utvecklingssamarbetet med japanska halvledartillver-
kare och som projektledare för installation och produktionsstart av utrustning för tillverkning av halvledare i Japan.
Eric, som var klasskompis till Sven Lindström, har samma Civilingenjörsexamen i industriell ekonomi, internationell
med japansk inriktning från Linköpings Tekniska Högskola. Dessutom har Eric studerat två år i Japan vid Meiji Univer-
sity i Tokyo och Nanzan University, Nagoya. Eric Jaremalm talar japanska.
Sven Lindström, Vice VD
Sven Lindström är en av grundarna till Midsummer och har tidigare erfarenhet från CD/DVD industrin, bl.a. som
dotterbolagschef för M2 America Corp vilket var M2 Engineering ABs helägda amerikanska dotterbolag. Tidigare var
han produktchef för deras inspelningsbara CD- och DVD-format. Dessförinnan även verksam på Mannesmann VDO
AG i Frankfurt och IBM Svenska AB i Järfälla. Civilingenjörsexamen i industriell ekonomi, internationell med japansk
inriktning från Linköpings Tekniska Högskola.
Åsa Jynnesjö, Finanschef
Åsa Jynnesjö är Midsummers finanschef sedan 2022. Hon har jobbat som finanschef i över tio år, senast för Automile
AB (elektronisk körjournal och fleet management) och dessförinnan för Nordenta (dentaldepå). Utöver det har Åsa en
bakgrund som revisor på PwC där hon jobbade i drygt sex år. Hon har examina inom både ekonomi och handelsrätt
från Uppsala universitet.
ÅRSREDOVISNING 2024
92
Styrelse
Robert Sjöström – styrelsemedlem sedan 2023, styrelseordförande sedan 2023
Robert Sjöström har i över ett decennium innehaft ledande poster på det ledande globala konsumentföretaget inom
hälsa och hygien Essity, samt tidigare SCA. Som medlem av Essitys ledningsgrupp har han varit bl a President Global
Operational Services and CIO samt Senior Vice President and head of group Strategy & Business Development, CIO,
M&A and Global Services. Essity bildades ur SCA år 2017 och omsätter 156 miljarder kronor (2022). Det är ett av
Sveriges 20 största börsföretag. Oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Jan Lombach – styrelsemedlem sedan 2006
Jan Lombach är advokat och verksam inom riskkapitalbranschen. Han har bland annat varit delägare i Advokatfirman
Vinge KB mellan åren 1993 och 2008, internationell partner i advokatfirman White & Case LLP mellan åren 2008 och
2012 och bedriver nu egen verksamhet. Övriga styrelseuppdrag utgörs bl.a. av styrelseordförande i Cliens Kapitalför-
valtning AB och styrelseledamot i Sveriges Aktiesparares Riksförbund. Jan Lombach har en jur. kand. och studier i
national- och företagsekonomi från Uppsala Universitet och Harvard University. Oberoende i förhållande till Bolaget
och större aktieägare.
Mr. Philip Gao – styrelsemedlem sedan 2015
Philip Gao är VD på Sunflare Solar Co. i Kalifornien med ansvar för försäljningen på den amerikanska marknaden.
Philip har en kandidatexamen i ekonomi och miljövetenskap från University of California, Santa Cruz. Oberoende i
förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Christel Prinsén – styrelsemedlem sedan 2023
Christel Prinsén har över 20 års global expertis inom taktisk inköpsplanering, projektledning, marknadsanalys, förhan-
dlingsledning och strategiskt inköp. Hon har tidigare arbetat med affärsutveckling och projektledning på Capgemini
och SKF. Christel har utsetts till ”Sveriges bästa förhandlare” av branschorganisationen SILF. Oberoende i förhållande
till Bolaget och större aktieägare.
Lars-Ola Lundkvist – styrelsemedlem sedan 2022
Lars-Ola Lundkvist är en internationell företagsledare med fokus på teknikföretag. Nuvarande och tidigare styrelse-
och ledningsuppdrag inkluderar Lagercrantz Group, Kraftpojkarna AB, Deva Group, Beijer Electronics Group, Automa-
tion Region och ABB. Oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Mikael Nicander – styrelsemedlem sedan 2023
Mikael Nicander har över 25 års erfarenhet av att bygga och leda fastighetskoncerner. Han är vice VD för Stenhus
Fastigheter och var innan dess VD för Stendörren Fastigheter (publ). Tidigare befattningar inkluderar chefspositioner
på Kvalitena, Lantmännen Fastigheter, P10 Vasallen och DHL Express. Oberoende i förhållande till Bolaget och större
aktieägare.
ÅRSREDOVISNING 2024
93
Hans Waldaeus – styrelsemedlem sedan 2024
Hans Waldaeus är via bolag den största aktieägaren i Midsummer AB. Hans Waldeaus har ett indirekt innehav av
aktier som utgör 18,76% av röstantalet av samtliga aktier i bolaget och är inte oberoende i förhållande till bolaget. Han
var tidigare delägare i SHL Medical, världsledande inom tillverkning av autoinjektorer. År 2020 förvärvades hans aktier
av riskkapitalbolaget EQT Ventures. Han har under många år varit verksam inom projektledning av kommersiella
fastigheter och varit styrelseledamot i Hifab, ett konsultbolag inom fastigheter och infrastruktur, och Heba, ett svenskt
börsnoterat fastighetsbolag. Han är för närvarande styrelseledamot i Evira AB, en utvecklare och leverantör av digitala
verktyg för klinisk behandling av övervikt hos barn.
ÅRSREDOVISNING 2024
94