549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31iso4217:SEK549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31xbrli:shares549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300ZOWFLNDFSHNB562021-12-31549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300ZOWFLNDFSHNB562022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummer AB (publ)
2
ÅRSREDOVISNING 2023
Styrelsen och verkställande direktören upprättar härmed
Årsredovisning för Midsummer AB (publ) 556665–7838
Räkenskapsåret 2023-01-01 — 2023-12-31
3
ÅRSREDOVISNING 2023
Inledning
En ljusnade framtid för europeiska solpaneler
Globalt har solenergi blivit det största energisla-
get för nyinstallerad elproduktionskapacitet. Enligt
Bloomberg NEF så stod solenergi för ca två tredje-
delar av all ny kraftproduktion som installerades glo-
balt. Fördelen med solenergi är att den går snabbt
att bygga ut och detta energislag kan därmed leda
omställningen till när vi dels behöver mer el p g a
den ökande elektrifieringen i samhället, dels behöver
mer förnyelsebar el för att ersätta befintlig fossilba-
serad elproduktion så att vi kan nå satta klimatmål.
En viktig milstolpe under året var att världens länder
på klimatmötet COP28 i Dubai beslutade att vi ska
”röra oss bort från” fossila bränslen. Det är första
gången man fattar beslut om en minskning av
fossila bränslen. Man upprepar också att länderna
ska begränsa uppvärmningen till 1,5 grader, vilket
kräver ”djupa, snabba och varaktiga minskningar” av
växthusgasutsläpp.
Detta ska ske i etapper. En 43-procentig minsk-
ning fram till 2030 jämfört med 2019 års nivåer, en
60-procentig minskning till 2035, och nettonollut-
släpp år 2050. För att nå målen så kvs fortsatta
stora investeringar i förnybar elproduktion.
Solenergi fortfarande mindre än två procent av
elproduktionen i Sverige
Solkraften levererade enligt Energimyndigheten 3,1
TWh i Sverige under 2023. Det motsvarar ca 1,9
procent av all elproduktionen i Sverige under året.
Totalt installerades det 103 936 anläggningar med
en effekt på 1 598 MW, vilket är fördubbling i instal-
lerad effekt jämfört med 2022.
Svensk Solenergi bedömer i sina undersökningar nå-
got svagare marknadsutsikter för främst bostäder.
Det beror på en försvårad ekonomisk situation för
många villaägare som med minskade reallöner och
högre räntor väljer att vänta med att göra större ka-
pitalintensiva inköp. Blickar vi istället ut i Europa så
förväntas tillväxten fortsätta mycket stark. I Europa
så installerades 56 GW ny effekt under 2023, vilket
är en ökning på med ca 40 procent från året innan.
Totalt fick vi 263 GW i installerad effekt i Europa
under 2023. Det är glädjande men vi måste ändå öka
den installerade effekten trefaldigt för att nå RE-
PowerEUs mål om 750 GW solenergi 2030 (som får
betecknas som ett mycket realistiskt mål att nå).
Som svar på de starka marknadssignalerna som
finns i Europa så har Midsummer valt att under 2023
gå ifrån att ha Sverige som enskild huvudmarknad
för våra paneler, till att ha hela Europa som hemma-
marknad. Detta gör vi främst genom att etablera
flera viktiga samarbeten inom respektive land.
Produktionskapaciteten i Europa krymper
Europa behöver dock nå två mål som båda är lika
viktiga för att kunna ha ett uthålligt energisystem.
Utöver en fortsatt stark tillväxt på installationssidan
för att nå REPowerEU’s mål så måste vi även återta
produktionen från Asien, främst Kina. European So-
lar PV Industry Alliance har satt upp målet om minst
30 GW europeisk produktionskapacitet av solpaneler
redan 2025. Problemet är att produktionskapacite-
ten i Europa har krympt under året med samma takt
som tillverkningen av solpaneler skulle ha vuxit!
I detta avseende har marknadsutvecklingen gått åt
fel håll och många av de europeiska producenterna
av kiselpaneler har tvingats lägga ned då priset per
watt för en kiselpanel halverats på den europiska
marknaden. Konkurrens från kinesiska kiselpaneler
har haft en förödande effekt. Idag står Kina för ca 98
procent av all global wafertillverkning. Det leder inte
bara till en monopolställning utan det skapar även
andra problem som exempelvis att ca 45 procent av
kislet producerades i provinsen Xinjiang där framför
allt folkgruppen uigurer systematiskt sätts i tvångs-
arbete i fabrikerna under slavliknande förhållanden,
vilket har rapporterats om i FN samt att ett flertal
länder har kvalificerat det som folkmord.
Flodvåg av billiga kinesiska solpaneler till Europa
Många marknader, bland annat USA, tar idag inte
emot solpaneler tillverkade under dessa förhål-
landen. USA implementerade Uyghur Force Labor
Prevention Act (UFLPA) under senare delen av 2022.
Den innebär ett förbud av import av produkter som
är helt, eller delvis, tillverkade med tvångsarbete i
Xinjiang. USAs myndigheter har kartlagt flertalet
större tillverkare av kiselpaneler och erlagt amerikan-
ska grossister och installatörer med importförbud
av dessa paneler. Även Indien har infört importbe-
gränsningar och tullavgifter för kinesiska paneler.
4
ÅRSREDOVISNING 2023
Eftersom Europa inte har vare sig tullavgifter eller
lagar mot import av dessa paneler som omdirigeras
leveranserna till Europa.
När två huvudmarknader stängs så har det resulte-
rat i en flodvåg av kinesiska kiselpaneler ämnade för
den amerikanska och även den indiska marknaden
sålts i Europa till rekordlåga priser. Tullfriheten och
prisdumpningen gör att flertalet av Midsummer eu-
ropeiska branschkollegor tvingats skala ner, omloka-
lisera eller stänga ner sin produktion under 2023. En
ljusning är att EU äntligen påbörjat arbetet med egna
direktiv gällande tullar och regler för kiselpaneler
som tillverkats under oetiska arbetsförhållanden.
Marknaden snedvrids ytterligare med tullar på
material
Solcellstilverkare i Sverige och Europa får betala
tull på material som importeras till Europa medan
solpaneler som tillverkas i Kina importeras tullfritt.
Midsummer behöver för sin tillverkning i Sverige
betala importtullar för material. Ett exempel är den
specialtillverkade plastfilm (frontsheet) som bl a
inhandlas från 3M i USA. Den är belagd med 6,5
procent i tullsats. Materialet används enbart vid
tillverkning av solpaneler och har inga andra direkta
användningsområden men det svenska Tullverket
låter oss inte importera detta som en ”del av en sol-
cell” utan den måste tullas in som ”plastfilm”. Det är
ingen rättvis spelplan.
Fram till 2018 fick svenska privatpersoner och
företag som importerade solpaneler från Kina
betala tullavgift. Denna avgift togs bort med resul-
tatet att kinesiska solpaneler kan importeras till en
lägre kostnad för slutkunderna. Konsekvensen av
avskaffandet av importtullar på färdiga solpaneler
har stärkt de redan starka kinesiska tillverkarna av
solpaneler som idag helt dominerar den globala
marknaden.
Importtullar införs oftast i syftet att försöka skydda
inhemska producenter från utländsk konkurrens.
Tanken är att genom att göra importerade varor
dyrare blir inhemska alternativ mer attraktiva. De
som vinner generellt på importtullar är alltså vissa
inhemska producenter som kan öka sin försäljning
och vinst. Dagens system med importtullar på mate-
rial men inte på paneler fungerar precis tvärt om, att
tullarna skyddar de utländska kinesiska producenter-
na och därmed avsevärt försvårar inhemsk produk-
tion. Eftersom Midsummer får betala importtullar för
införsel av materialen till Sverige, så ökar vår konkur-
renskraft och lönsamhet om vi förlägger produktio-
nen utomlands i exempelvis USA, Indien eller Kina
och sedan importera färdigtillverkade paneler till den
svenska marknaden helt utan tullavgifter.
EU-stöd för ny solcellsfabrik i Sverige
Midsummer beviljades 2023 ett EU-stöd för att
upprätta en solcellsfabrik i Sverige, ett stöd som
även gett oss ett forum att lyfta problematiken på
solpanelsmarknaden direkt till EU. Vi kan konstatera
att EU ser en stor potential i inhemsk produktion av
grön teknik, dels för att klara klimatmålen, dels för
att inte flytta energiberoendet från Ryssland till Kina.
Midsummer kan idag som ensam aktör i Europa er-
bjuda certifierade paneler som är lätta, miljömässigt
hållbara och som på ett diskret sätt kan integreras i
fastigheten. Utifrån de unika produktegenskaperna
väljer vi att inte direkt konkurrera med kinesiska ki-
selpaneler. Vi väljer i stället att fokusera på att sälja
våra paneler till kunder som har något behov som
våra paneler uppfyller men som standardpaneler
inte klarar av att uppfylla.
Exempel på sådana kunder är det stora antal indu-
stritak i Sverige och Europa som inte klarar vikten
av kiselpaneler. Ett annat exempel är de fastigheter
som har högre estetiska ambitioner och där kunden
inte vill ändra fastighetens arkitektur. Ytterligare
ett viktigt segment är givetvis de kunder som vill
köpa paneler där det finns en spårbarhet i leveran-
skedjorna och garanterat är fria från tvångsarbete
samt dessutom har världens lägsta koldioxidavtryck
utifrån produktens livscykel.
5
ÅRSREDOVISNING 2023
EU-parlamentet beslutar om ”the EU Solar Stan-
dard”
I mars 2024 antog Europaparlamentets lagstiftare
”the EU Solar Standard” i inom ramen för det europe-
iska direktivet om prestanda för byggnader (EPDB).
Den nya lagen innehåller riktlinjer för installation
av solceller på offentliga byggnader och bostäder,
vilket kommer att omfatta hela EU. Det innebär att
solcellsanläggningar måste inkluderas i nya bygg-
projekt, och att offentliga byggnader retroaktivt kan
komma att behöva installera solceller. Det träder i
kraft successivt med nya offentliga byggnader 2026,
kommersiella och offentliga byggnader som renove-
ras 2027, nya bostadsbyggnader 2029 samt befintli-
ga offentliga byggnader 2030.
Detta är precis den marknad Midsummer fokuserar
på då många av de byggnaderna inte klarar av att
bära vikten av kiselpaneler samt har högre krav på
både arkitektonisk estetisk för installationerna samt
miljömässig hållbarhet på panelerna. Endast en
tiondel av svenska offentliga byggnader har solcel-
ler. Den kvarvarande potentialen är mellan 61 och
95 procent av takarean, beroende på segment. Vår
bedömning är att behoven på samma sätt är mycket
stora i samtliga europeiska länder.
Unika egenskaper ger ”skyddade” marknader
Genom att agera på dessa ”skyddade” marknader
kommer vi kunna skala upp våra leveranser av
paneler i Europa tillsammans med våra samarbets-
partners.
Vi kan möta den ökande efterfrågan av våra paneler
med dessa unika egenskaper. När vi skalar upp vår
produktionskapacitet från dagens ringa produktion i
Järfälla, till betydligt större och mer automatiserade
produktionsvolymer i Bari, Italien, så sänker vi även
produktionskostnaderna på våra solpaneler. Med
stöd av EU Innovation Fund i projektet DAWN,
kommer vi att fortsätta att bygga ut produktionen
ytterligare i Sverige och då ökar vår konkurrenskraft
ytterligare utan att direkt konkurrera med kinesiskt
kisel.
Även i en framtid med de svenska och italienska
fabrikerna på full kapacitet (ca 250 MW) är det min-
dre än 0,5 procent av vad som installerades på den
europiska marknaden 2023. Vi ser fram emot att de
närmaste åren fortsätta växa i produktionskapacitet
och bli den ledande tillverkaren av flexibla tunnfilms-
solceller globalt.
Erik Olsson
Chef för företagsutveckling,
Midsummer
6
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummers vision
Med den mest hållbara solpanelen förändrar
vi synen på det konventionella taket och
accelererar övergången till förnybar energi.
7
ÅRSREDOVISNING 2023
Innehållsförteckning
Inledning .............................................................................................................................................................................3
Midsummer i korthet ........................................................................................................................................................8
Väsentliga händelser helåret 2023 .................................................................................................................................9
Nyckeltal ...........................................................................................................................................................................11
VD har ordet .....................................................................................................................................................................12
Midsummers hållbarhetsarbete ...................................................................................................................................14
Året i korthet ....................................................................................................................................................................16
Midsummers solceller öppnar nya applikationsområden ........................................................................................17
Midsummers tre produktområden är: .........................................................................................................................18
Förvaltningsberättelse ...................................................................................................................................................19
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper ................................................................................................................38
Not 2 Intäkter .............................................................................................................................................................49
Not 3 Rörelsesegment .............................................................................................................................................50
Not 4 Övriga rörelseintäkter ....................................................................................................................................51
Not 5 Övriga rörelsekostnader ................................................................................................................................51
Not 6 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar .....................................52
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisor ................................................................................................55
Not 8 Finansnetto .....................................................................................................................................................55
Not 9 Skatter ..............................................................................................................................................................56
Not 10 Resultat per aktie ...........................................................................................................................................58
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar ..............................................................................................................60
Not 12 Materiella anläggningstillgångar ..................................................................................................................62
Not 13 Långfristiga fordringar och övriga fordringar ............................................................................................ 64
Not 14 Varulager ......................................................................................................................................................... 64
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ..........................................................................................65
Not 16 Eget kapital .......................................................................................................................................................65
Not 17 Räntebärande skulder ....................................................................................................................................67
Not 18 Skulder till kreditinstitut .................................................................................................................................68
Not 19 Avsättningar .....................................................................................................................................................68
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ..........................................................................................69
Not 21 Värdering av finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde samt kategoriindelning ..................70
Not 22 Finansiella risker och riskhantering .............................................................................................................71
Not 23 Leasing .............................................................................................................................................................75
Not 24 Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och eventualtillgångar .............................................................77
Not 25 Koncernföretag ................................................................................................................................................77
Not 26 Specifikationer till rapport över kassaflöden .............................................................................................. 78
Not 27 Transaktioner med närstående ....................................................................................................................81
Not 28 Händelser efter balansdagen ........................................................................................................................81
Not 29 Viktiga uppskattningar och bedömningar ..................................................................................................82
Not 31 Uppgifter om moderbolaget..........................................................................................................................83
Underskrifter/avgivande av rapporten ....................................................................................................................... 84
Revisionsberättelse ........................................................................................................................................................85
Ledning .............................................................................................................................................................................88
Styrelse .............................................................................................................................................................................89
8
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummer i korthet
Midsummer utvecklar, tillverkar och säljer solceller till aktörer inom bygg, tak och solcellsinstallation samt
tillverkar, säljer och installerar solcellstak direkt till slutkunder. Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer också
utrustning för produktion av flexibla tunnfilmssolceller till strategiskt utvalda samarbetspartners samt ma-
skiner för forskningssyfte till universitet och forskningsinstitut.
Bolaget grundades 2004 och Midsummer äger hela kedjan från tillverkningsutrustning till installerade sol-
cellstak. Tillverkningen sker i Sverige och bolaget startar även tillverkning i Italien under 2024. Solcellerna är
av typen CIGS (består av koppar, indium, gallium, selen) och är tunna, lätta, flexibla, diskreta, lätta att instal-
lera och med ett koldioxidavtryck som enbart är en tiondel så stort som kiselsolpaneler.
Midsummers teknologi och produkter har en gynnsam positionering för att möta framtida behov och för-
väntningar på en marknad som uppvisar stark global tillväxt, och där estetik och minimala klimatavtryck blir
allt viktigare faktorer för medvetna kunder. Midsummers produkter öppnar också upp en tidigare oexploate-
rad marknad för solceller på svaga tak.
Med den nya fabriken i Italien med 50 MW produktionskapacitet blir Midsummer den största tillverkaren av
tunnfilmssolceller i Europa. Midsummer planerar även en 200 MW fabrik i Sverige. Aktien är listad på Nas-
daq First North Premier Growth Market.
9
ÅRSREDOVISNING 2023
Nettoomsättningen för koncernen för helåret var
49 630 TSEK (53 376 TSEK). Resultat per aktie
för koncernen för helåret var -2,15 SEK/aktie (-1,30
SEK/aktie) före och efter utspädning.
I januari genomförde bolaget en riktad nyemission
på ca 20 miljoner kronor.
I mars offentliggjorde bolaget ett forskningssam-
arbete med University of California, Los Angeles
(UCLA) där de tillsammans lyckats utveckla en
tandemsolcell av typen perovskit-CIGS med 24,9
procent verkningsgrad.
Midsummer Italia erhöll i april en första bidrags-
utbetalning på cirka 75 miljoner kronor från den
italienska investeringsmyndigheten Invitalia för
etableringen av fabriken i Bari, Italien.
I april beviljas Midsummer tillsammans med bl a
University of New South Wales (UNSW) och värl-
dens tre största solpanelstillverkare finansiering för
ett forskningsprojekt för att utveckla en kisel-CIGS
tandemsolcell. Forskningen kommer att utföras på
Midsummers forskningsmaskin UNO hos UNSW i
Sydney och målsättningen är att ta fram en högef-
fektiv och stabil tandemsolcell med över 30 pro-
cents verkningsgrad.
Väsentliga händelser helåret 2023
I maj genomförde bolaget en företrädesemission
på ca 180 miljoner kronor före emissionskostna-
der, med syfte att finansiera färdigställandet av
DUO-maskiner, övrig tillverkningsutrustning och
anpassningen av fabriksanläggningen i Bari, Italien.
I samband med företrädesemissionen förändra-
des villkoren för det gröna obligationslånet på 200
miljoner kronor, vilket bl a innebar en förlängning av
löptiden med tre år.
I maj får Midsummer en beställning på solcell-
stak till fler än 25 semesterhus i en golfby i Ekerum
på Öland. Föreningen beslutade att enbart tillåta
Midsummers solpaneler av modellen Wave av
estetiska skäl.
Vid bolagets årsstämma i juni invaldes tre nya
ledamöter med erfarenhet från globala konsument-
produkter, fastighetsmarknaden och inköp/förhand-
lingsledning: Robert Sjöström (även ny styrelseord-
förande), Mikael Nicander samt Christel Prinsén.
Under juni får bolaget också en beställning på ett
500 kvm stort solcellstak från Pioneer Knitwears,
ett av de ledande textilföretagen i Bangladesh.
Taket täcker en liten del av Pioneers textilfabrik och
finansieras av dess kund, en av världens största
butikskedjor för kläder.
10
ÅRSREDOVISNING 2023
Solcellsinstallationen färdigställdes i januari 2024.
Under juni installerar också Midsummer ett sol-
cellstak på den västsvenska väggtillverkaren Saxi.
Taket är cirka 1450 kvadratmeter stort och täcker
Saxis fabrik och huvudkontor i Stenkullen.
Under sommaren börjar Midsummer installera
solcellstak i The Hamptons, USA, ett av världens
mest exklusiva bostadsområden.
I juli blir Midsummer utvalt av EU Innovation
Fund för att erhålla ett bidrag på drygt 32 miljoner
euro för en ny 200 MW megafabrik i Sverige för
tillverkning av tunnfilmssolceller. I slutet av året
slutförs förhandlingarna om villkoren för stödet och
avtalet med innovationsfonden undertecknas.
I augusti lanseras Scanias soldrivna världsunika
hybridlastbil till vilken Midsummer är leverantör av
solpaneler. Det är den första lastbilen i världen som
använder solpaneler för att ge energi till lastbilens
drivlina. Lastbilens egenproducerade solenergi vän-
tas minska driftkostnader och utsläpp avsevärt.
Under hösten inleder Midsummer ett omfattande
och långsiktigt samarbete med Finlands ledande
leverantör av takmaterial Katepal. Katepal kommer
att erbjuda Midsummers tunna och lätta solpaneler
till sina kunder i Finland.
Midsummer lanserar ett effektiviseringsprogram
som bl a innebär en omorganisation av koncernen
och uppsägningar av viss personal samt en stra-
tegisk översyn av koncernens kort- och långsiktiga
finansiering. Programmet beräknas ge besparingar
på drygt 40 miljoner kronor på årsbasis och även
kortsiktiga förbättringar gällande sysselsatt kapital.
Bolaget genomför en fullt garanterad företrädese-
mission om 66 miljoner kronor.
11
ÅRSREDOVISNING 2023
Nyckeltal
DELÅRSRAPPORT 2023
TSEK
Jan.-Dec. 2023 Jan.-Dec. 2022 Okt-Dec. 2023 Okt.-Dec. 2022
Nettoomsättning 49 630 53 376
14 692 17 842
Rörelseresultat -200 783 -93 077
-52 300 -57 367
EBITDA -130 987 -58 728
-9 305 -48 450
Resultat före skatt -225 265 -88 967
-72 903 -40 537
Periodens totalresultat -222 528 -69 471
-80 120 -45 249
Rörelsemarginal Negativ Negativ
Negativ Negativ
EBITDA marginal Negativ Negativ
Negativ Negativ
Soliditet 37,61% 46,46%
38,51% 46,46%
Periodens kassaflöde 17 812 -157 696
-49 608 -24 273
Resultat per aktie
- före utspädning (kr) -2,15 -1,30
-0,54 -0,58
- efter utspädning (kr) -2,15 -1,30
-0,54 -0,58
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i
delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS.
Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kom-
pletterande information till investerare och
Bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av
Bolagets prestation.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet är resultatet före finansnetto
och skatter.
Rörelseresultat är ett mått som syftar till att visa
lönsamheten i den löpande verksamheten.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
EBITDA är ett mått som koncernen betraktar som
relevant för en investerare som vill förstå
resultatgenereringen före investeringar i anläggn-
ingstillgångar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat / Nettoomsättning
Rörelsemarginal är ett mått som syftar till att visa
lönsamhetsgraden i den löpande verksamheten.
EBITDA-marginal
EBITDA / Nettoomsättning
EBITDA-marginal är ett mått som koncernen
betraktar som relevant för en investerare som
vill förstå resultatgenereringen i relation till
omsättningen före investeringar i anläggningstill-
gångar.
Soliditet
Eget kapital i relation till balansomslutningen
Soliditet är ett nyckeltal som visar hur stor andel
av tillgångarna som är finansierade med eget
kapital och kan användas som en indikation på
Bolagets betalningsförmåga på lång sikt.
Definition och beskrivning av alternativa nyckeltal
12
ÅRSREDOVISNING 2023
Eric Jaremalm,
VD för Midsummer
VD har ordet
En ny strategi för en ny tid
Fram till 2023 har Midsummer främst tillverkat och
installerat solceller för privatbostäder i Sverige.
Våra huvudsakliga försäljningsargument har varit
hög estetik, extremt lågt koldioxidavtryck samt
svensktillverkat, från råmaterial till slutgiltig produkt.
Vår försäljning har varit begränsad av vår låga
produktionskapacitet i Järfälla, samt tidvis av vår
egen installationskapacitet. Vi har gjort drygt 400
installationer i Sverige, mestadels av Midsummer
WAVE och Midsummer SLIM.
Sedan hösten 2022 har vi målmedvetet bearbetat
en helt annan solcellsmarknad, med mycket högre
marknadspotential. Vi har identifierat att det finns
en marknad för stora, platta tak på kommersiella
byggnader i Europa, som vida överstiger storleken på
privatmarknaden i Sverige.
Mellan 20 och 80 procent av befintliga kommersiella
byggnader i Europa (en större andel i Syd- och
Östeuropa, lägst andel i Norden) klarar inte vikten av
traditionella kiselpaneler. Det har fram tills idag inte
funnits någon bra solcellslösning för dessa tak och
väldigt få solcellsinstallationer har gjorts på dem.
Solceller krav vid takrenoveringar
Samtidigt har EU arbetat på att ta fram enhetliga regler
för att säkerställa att unionens alla tak har solceller. I
mitten på mars röstade EU-parlamentet igenom EU
Solar Standard, vilket bland annat uttryckligen kräver
installation av solceller om det görs en takrenovering
på befintliga kommersiella och offentliga byggnader.
Dessa regler börjar gälla i hela EU från 2027, men
många större länder i EU ligger längre fram och har
redan börjat ställa dessa krav på marknaden.
Sedan mer än ett år tillbaka har vi skrivit
samarbetsavtal med ett antal takmaterialsleverantörer
och takläggarföretag. Tillsammans med dem har
vi möjlighet att presentera en helhetslösning där vi
erbjuder integrerade solceller i takmaterialet. Det gör
också att det bara blir en enda installation för kunden,
där takläggarna även installerar solpanelerna.
På vissa marknader kräver denna lösning speciella
certifieringar vad gäller brandtester, vindlasttester
och vidhäftning. I t ex Frankrike har vi jobbat med
Soprasolar, ett dotterbolag till Soprema vilket är ett av
världens största takmaterialtillverkare, i över ett år för
att certifiera vår gemensamma lösning för den franska
marknaden. Under det första kvartalet 2024 har vi fått
denna certifiering på plats vilket innebär att vi kan börja
sälja på denna jättemarknad.
Inte längre begränsade av vår produktionskapacitet
Soprasolars integrerade system för kiselpaneler har
installerats på mer än 15 miljoner kvadratmeter tak
i Frankrike, motsvarande ca 750 MW solpaneler, i
samband med takmaterialinstallationer. Företaget
13
ÅRSREDOVISNING 2023
bedömer samtidigt att det har tackat nej till ungefär lika
mycket solcellskapacitet eftersom kundernas tak inte
har klarat vikten av deras kisellösning. Midsummers
produkter är lösningen på detta problem inte bara i
Frankrike utan på hela den europeiska takmarknaden.
Tack vare vår italienska fabrik med 50 MW
produktionskapacitet som vi har börjat starta upp
under det första kvartalet 2024 är vi inte längre
begränsade av vår produktionskapacitet. Vi kommer
att kunna skala upp produktionen i Italien i takt med
vår försäljningsökning.
Våra partneravtal med takggare innebär också att vi
inte längre har en brist på installationskapacitet. Under
2024 kommer vi därför att äntligen kunna fokusera fullt
ut på försäljningen av solpaneler för stora platta tak
tillsammans med vårt försäljningsnätverk i Europa.
Mångfalt större affärer
Vi kommer egentligen inte att behöva stänga
fler affärer än vad vi gjort när vi har sålt till
privatmarknaden i Sverige, men varje affär
kommer att vara tio till hundra gånger större.
Försäljningsprocessen är annorlunda och varje
försäljning kommer att ta längre tid. Därför är det
svårt att uppskatta hur fort alla offertförfrågningar
kommer att leda till färdiga ordrar, men vi har aldrig
haft i närheten av sådana offererade volymer ute
som vi har idag, vilket tyder på att både orderbok och
försäljningsvolymer kommer att utökas gradvis under
året.
Eric Jaremalm
VD för Midsummer
14
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummers hållbarhetsarbete
2023 var ett år då vi märkt en ökad medvetandegrad inom hållbarhetsområdet från kunder som letar efter
solcellslösningar. Mer konkret ser vi att större aktörer i allt högre grad tar hänsyn till koldioxidavtrycket vid
tillverkningen av solpanelerna i sina upphandlingsprocesser, och därmed hela klimatavtrycket under pro-
dukternas livscykel, istället för att bara anta att solenergi är ”grönt” per definition. Vi trummar in budskapet
att våra svensktillverkade solceller har ett 90 procent lägre klimatavtryck än traditionella solpaneler av kisel,
och budskapet börjar fästa.
Trenden går mot att ett lägre koldioxidavtryck är en större faktor än ett lågt inköpspris, got som tidigare
varit viktigast vid investeringen av en solcellsanläggning. Inom byggsektorn kan även ett lägre koldioxidav-
tryck från solpanelerna innebära att man kan använda andra material i byggnaden samtidigt som man håller
sig inom koldioxidbudgeten för projektet.
Klimatavtryck på sex gram koldioxid per producerad kilowattimme
Den teknik och ”know-how” som Midsummer utvecklat sedan 2004 placerar oss i framkant när det gäller
koldioxidavtryck, återbetalningstid i energi och återvinningsbarhet. Vår tredjepartsgranskade livscykelanalys
visar att våra solcellspaneler har ett avtryck på 6 gram CO2e per producerad kWh under en 30 års period när
de är installerade i Sverige.
Det är lägre än andra fossilfria energikällor, så som vindkraft och vattenkraft som har utsläpp på 7-16 res-
pektive 6-11 gram CO2e/kWh
[1]
. Kiselsolcellspaneler har ett spann på 23-83 gram CO2e/kWh
[1]
, där variatio-
nen beror på installationsland. Harmoniserade studier pekar på att kiselsolcellspaneler har ett utsläpp på
45
[2]
-54
[3][4]
gram CO2e/kWh, där över 80 procent av utsläppen kommer från tillverkningen, varav en större del
genereras av kiselframställningen som är en koltermisk process.
Resurseffektiv användning
Anledningen till Midsummer låga CO2-rde är en blandning av flera faktorer. Men de tre främsta är;
1. Resurseffektiv användning av material vid framställandet av solcellen. Den mix av grundämnen, så som
koppar, indium, gallium och selen, som utgör själv solcellen är enbart 1-2µm (mikrometer) tunt skikt, därav
begreppet tunnfilmsolcell.
1
UNECE – Integrated Life-Cycle Assessment of Electricity - 2022
2
NREL – Life Cycle Greenhouse Gas Emssions from Solar Photovoltaics - 2012
3
IEA PVPS – T12-17:2020 - 2020
4
IPCC – SRREN - 2015
15
ÅRSREDOVISNING 2023
2. Det tunna skiktet, i kombination med det flexibla stålsubstratet, ger en robust solcell som inte spricker
när man böjer dem. Denna egenskap möjliggör inkapsling av cellerna i olika högteknologiska polymerfolier
i kontrast till att kapsla in cellerna i glas med aluminiumram, som man traditionellt gör med kiselsolceller.
Glaset bidrar inte bara med vikt, utan det ger också högre CO2 utsläpp ifrån förbränning av naturgas för att
smälta sand till glas.
3. Tillverkningsprocessen av solcellen gör med en beläggningsprocess kallad sputtering. Sputtering är en
plasmabaserad metod som möjliggör energieffektiv beläggning av exempelvis högt smältpunktsmaterial
och komplexa materialblandningar. Denna process använder Midsummer i sin unika allt-i-ett-utrustning,
DUO, som belägger alla material för att bygga upp solcellen.
Hållbarhetsfokus sedan länge
Som nämnts i tidigare årsrapporter så är hållbarhetsfokuset inbäddat i vår verksamhet sedan länge. Våra
medarbetare är viktiga kuggar i vår gemensamma resa och de bidrar dagligen till att göra våra produkter
och vår verksamhet mer hållbar och resurseffektiv. I takt med att Midsummer växer så behöver vi fortsätta
förbättra oss, behålla vårt försprång och tillhandahålla en ännu mer hållbar produkt i framtiden.
Vår livscykelanalys pekar på att den största påverkan på vårt utsläpp kommer ifrån insatsmaterialen. Idag
jobbar vi aktivt med kostnadseffektiviseringar, där det konkret handlar om att öka utbyten i olika processteg,
öka verkningsgraden på solcellerna samt reducera användningen av strategiska metaller, vilket i sin tur ger
bra synergieffekter med minskat klimatavtryck.
Ytterligare målsättningar är att i större utsträckning använda oss av återvunnet insatsmaterial och under
2024 har vi påbörjat arbetet med att kartlägga våra leverantörer och deras möjligheter att använda återvun-
net material i sina tillverkningsprocesser. Vidare finns det långsiktig potential att börja använda fossilfritt stål
från något av våra svenska stålbolag.
Kan återvinnas till 98 procent
Idag kan Midsummers solceller återvinnas till över 98 procent i kommersiellt etablerade återvinningsproces-
ser för stålprodukter, men vi ser att ur ett långsiktigt strategiskt och hållbarhetsperspektiv att det kommer
bli viktigt att kunna återfå de strategiska metallerna som vi använder i tunnfilmen. Under föregående år har
Midsummer fortsatt delta och stödja forskningsprojekt för att kunna återvinna de strategiska metallerna
från våra solceller. Dels såg vi väldigt lovande från vårt samarbete med Chalmers Tekniska Högskola där
forskarna utvecklat en metod för att utvinna 100 respektive 85 procent av silvret och indiumet från våra
solceller
[5]
. Dessutom beviljades projektstöd till vårt samarbete med svenska forskningsinstitutet Swerim, för
att undersöka möjligheterna till återvinning av de strategiska metallerna inom stålets återvinningskretslopp.
Våra solpanelers klimatavtryck är redan bland de lägsta på marknaden. Genom vårt gedigna interna hållbar-
hetsarbete och våra samarbeten inom forskning och utveckling så kommer vi i framtiden kommer kunna
erbjuda våra kunder en ännu mer hållbar solpanel än vad vi gör idag.
Richard Jordberg
Hållbarhetschef, Midsummer
[5] Skonsam metod återvinner solceller mer miljövänligt (chalmers.se)
16
ÅRSREDOVISNING 2023
24,9%
Midsummer har tillsammans med University of
California lyckats utveckla en tandemsolcell av typen
perovskit-CIGS med 24,9 procent verkningsgrad
5000km
Midsummer levererar solpaneler till Scanias soldrivna
världsunika hybridlastbil – den första lastbil i världen
som använder solpaneler för att ge energi till lastbilens
drivlina. Solenergin ger hybridlastbilen en elkörsträcka
på upp till 5 000 kilometer per år i Sverige.
Året i korthet
€32m
EU Innovation Fund väljer ut Midsummer som mottagare
av ett stöd på 32 miljoner euro för uppförandet av en 200
MW megafabrik för tillverkning av solceller i Sverige.
98%
Midsummers solceller är återvinningsbara till 98%.
Sett över hela livscykeln är klimatavtrycket från
Midsummers solceller bara en tiondel så stort
som från traditionella kiselpaneler.
25
Midsummer installerar solcellstak modell WAVE på
fler än 25 semesterhus i en golfby i Ekerum på Öland.
3
Tre nya styrelseledamöter: Robert Sjöström (ordförande),
Mikael Nicander och Christel Prinsén.
17
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummer har en unik egenutvecklad tunnfilmstek-
nologi och vi äger hela produktionskedjan, från
maskinutrustning till färdiga installerbara solpaneler.
Det har gett oss ett antal starka konkurrensfördelar
(se faktaruta), fördelar som har stärkts över tid. Vi
ser t ex en ökande strävan från främst kommersiella
aktörer att bli klimatneutrala eller -positiva i sin verk-
samhet vilket bl a betyder att installera solpaneler
med så låga klimatavtryck som möjligt.
Våra solceller har 90 procent lägre klimatavtryck
än traditionella kiselpaneler och är till 98 procent
återvinningsbara.
Vi noterar även politiska och regulatoriska skeen-
den som talar till vår fördel, t ex den märkning av
solpaneler och annan utrustning som ligger som ett
EU-förslag och som skulle visa den totala klimatpå-
verkan av utrustningen sett över en livscykel. Här
ligger våra produkter extremt väl till.
Midsummers solceller öppnar nya
applikationsområden
Hållbarheten
Tack vare en unik produktionsteknologi och
-process har Midsummers produkter upp till 90
procent lägre klimatavtryck sett över en livscy-
kel än traditionella paneler, och lägre än även
vind- och vattenkraft.
Vikten
Midsummers paneler är 85-95 procent lättare
än kiselpaneler inklusive ställningar och ballast,
vilket gör installationen lättare och det enda
alternativet för vissa typer av (oftast kommersi-
ella) svagare tak.
Installationen
Installation av Midsummers paneler är enk-
lare än för traditionella paneler och är lätt för
installatörer att lära sig. Ingen penetration av
takens tätskikt behövs och således ingen risk
för läckage. Produkterna är inte ömtåliga.
Installerad effekt per tak
Midsummers paneler kan täcka upp till
90 procent av taken, mot 50-70 procent
för kiselpaneler.
Utseendet
Midsummers solpaneler är tunna och lätta och
smälter in eller ersätter befintliga tak på ett
estetiskt attraktivt sätt.
18
ÅRSREDOVISNING 2023
Midsummer SLIM, en kombi-
nation av tunna solpaneler och
ett falsat plåttak där slutproduk-
ten blir ett diskret solcellstak.
Plåten till Midsummer SLIM har
samma falsbredd som solpane-
len för att maximera den instal-
lerade effekten utan att göra an-
språk på den diskreta designen.
Midsummer WAVE, en unikt
vågformad solpanel designad för
tvåkupiga takpannor, där slutpro-
dukten blir ett diskret solcellstak.
Solpanelen är endast 2 mm tunn,
består av 20 st tunnfilmssolcel-
ler, täcker fem takpannor i bredd
och passar Sveriges populäraste
takpannor. De kan eftermonteras
på befintliga takpannor eller vid
komplett takbyte, utan håltagning
i takets tätskikt eller åverkan på
takpannorna
Midsummer BOLD, en ultralätt
och flexibel solpanel som bland
annat är avsedd för bitumen
eller membran som underlag,
där slutprodukten blir ett diskret
solcellstak. Midsummer BOLD
passar platta och lutande tak och
följer takets form oavsett om det
är plant eller välvt. Solpanelen är
endast 2 mm tunn och väger en-
dast 3 kg/m2. Med sin låga vikt
är Midsummer BOLD ett nytt al-
ternativ för tak med viktbegräns-
ningar. Midsummer BOLD lämpar
sig för installation på kommersi-
ella fastigheter, industribyggna-
der, lagerlokaler och idrottsarenor
men också flerbostadshus och
privata bostäder.
Midsummer SLIM
Midsummer BOLD
Midsummer WAVE
Midsummers tre produktområden är:
Midsummer kommer att fokusera sitt marknads-
och försäljningsarbete på produkten BOLD komman-
de år. Den är särskilt utvecklad för att installeras
på svaga tak som inte klarar vikten av kiselpaneler.
Det finns många sådana tak. Vår bedömning är att
det finns en marknadspotential i Europa på 25 GW
(20-30 miljarder euro) per år för dessa tak där ingen
annan bra lösning existerar idag. På så vis öppnar
Midsummer upp en helt nytt applikationsområde.
19
ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse
Midsummer AB (publ.) 2023
Styrelsen och verkställande direktören för Midsummer AB (publ.), 556665–7838
upprättar härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023.
20
ÅRSREDOVISNING 2023
(Då alla belopp är avrundade kan avrundningsdifferenser förekomma.)
VERKSAMHETEN
Midsummer AB (”Midsummer, ”Bolaget” eller ”Koncernen) har en världsledande teknologi för tillverkning
av solcellstak och solpaneler, samt av produktionsutrustning för solceller. Under 2023 har solcellstaken
främst sålts på den svenska marknaden. Produktionsutrustningen säljs på export, främst till Asien och
Europa. Bolaget har sitt säte i Stockholm och produktionen av både solcellstak och solpaneler samt pro-
duktionsmaskiner sker i Midsummers anläggning i Järfälla, norr om Stockholm. Under 2021 erhöll bola-
get ett större investeringsstöd från INVITALIA (Invest in Italy) för att genom sitt dotterbolag i Italien starta
upp tillverkning av solcellstak och solpaneler i en ny fabrik i Bari i södra Italien. Det italienska etablerings-
stödet utbetalas i efterhand efter att det italienska dotterbolaget har inrapporterat leverans av produk-
tionsutrustning till fabriken i Bari. Den första utbetalningen från Invitalia gjordes i början på april 2023 och
var på ungefär 73 miljoner kronor.
Midsummers vision är att med den mest hållbara solpanelen transformera det konventionella taket och
accelerera omställningen till förnybar energi.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för koncernen 2023 var 49 630 TSEK (53 376 TSEK).
Under 2023 var nettoomsättningen för produktlinjen Solcellstak 43 230 TSEK (45 978 TSEK) varav solpaneler
29 599 TSEK (26 046TSEK) och installationsarbete 13 579 TSEK (19 833 TSEK). För produktlinjen Produktions-
utrustning var nettoomsättningen 6 400 TSEK (7 398 TSEK)
Under helåret 2023 har försäljningen av solpaneler ökat med 14% samtidigt som försäljningen av solpanelsin-
stallationer har minskat med 32%. De minskade intäkterna för installationsarbeten beror på att bolaget under
2023 gradvis minskat antalet egna installationer och istället lagt ut dessa till samarbetspartners.
Försäljningsorganisationen har under hösten ställt om från privatpersonsförsäljning till svenska villatak, till att
fokusera på att utbilda våra kunder bland takmaterialsföretag och solcellsinstallatörer. Vi förväntar oss att se
resultat av detta arbete på nettoomsättningen under 2024, i takt med att vi skalar upp produktionen i Italien
och högsäsongen för solceller kommer i gång på senvåren och i sommar.
Nettoomsättningen för moderbolaget 2023 var 129 467 TSEK (401 779 TSEK). Den minskade nettoomsätt-
ningen i moderbolaget beror på att större delen av moderbolagets försäljning av maskiner till dotterbolaget
intäktsfördes under 2022. Dessa intäkter elimineras i koncernen men återfinns i nettoomsättningen för moder-
bolaget.
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter för koncernen för helåret 2023 var 17 715 TSEK (102 265 TSEK). Minskningen jämfört
med föregående år beror på intäktsförda EU-bidrag som föregående år uppgick till 87 501 TSEK jämfört med 6
352 TSEK under 2023.
Vi har under helåret 2023 upparbetat 42 477 TSEK (130 134 TSEK) av Invitaliabidraget varav 6 352 TSEK (87
501 TSEK) har gett en positiv effekt på resultatet. Bidraget från Invitalia, en statlig institution för investeringar
och ekonomisk utveckling, som ägs av det italienska ekonomidepartementet, resultatförs löpande mot leve-
rans av utrustning. 13 262 TSEK (35 590 TSEK) har kvittats mot materiella anläggningstillgångar vilket kom-
mer minska framtida avskrivningskostnader.
21
ÅRSREDOVISNING 2023
Under andra kvartalet 2023 betalade Invitalia ut 74 281 TSEK, vilka intäktsfördes föregående år, i en första
delbetalning av bidraget som därmed minskar upplupna intäkter med samma belopp. Nästa utbetalning från
Invitalia beräknas ske under våren efter att Invitalia har godkänt nästa milstolpe i projektet, vilken all produk-
tionsutrustning färdiglevererats till den nya fabriken i Bari.
Resultat
Rörelseresultatet för koncernen för helåret 2023 var -200 783 TSEK (-93 077 TSEK), och resultatet före skatt
slutade på –225 265 TSEK (-88 967 TSEK). Den stora skillnaden mellan åren beror till största del på Invitalia
bidraget men även på grund av positiva valutakurseffekter under 2022.
Rörelseresultatet för moderbolaget 2023 var -135 856 TSEK (66 198 TSEK). Den stora skillnaden mellan åren
beror på intäktsföring av produktionsutrustning till det Italienska dotterbolaget som framförallt skedde under
2022.
KASSAFLÖDE OCH FINANSIERING
Kassaflödet under 2023 uppgick till 17 812 TSEK (-157 696 TSEK). Det förbättrade kassaflödet under
2023 förklaras av utbetalningen från Invitalia samt nyemissionen som genomfördes under våren. Likvida
medel var 20 523 TSEK vid slutet av året (2 389 TSEK i slutet av 2022).
Likvida medel uppgick vid slutet av 2023 till 20 523 TSEK (2 389 TSEK).
De totala investeringarna i materiella anläggningstillgångar 2023 för koncernen var 43 671 TSEK (41 547
TSEK). Huvuddelen av de totala investeringarna tas i den nya fabriken i Italien.
De totala investeringarna i materiella anläggningstillgångar under 2023 för moderbolaget var 677 TSEK
(481 TSEK).
22
ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGETS AKTIE
Aktien noterades på Nasdaq First North Stockholm (MIDS, ISIN kod: SE 0011281757) med första handels-
dag 21 juni 2018.
Under 2020 bytte Bolaget handelsplats till Nasdaq First North Premier Growth Market med första han-
delsdag 26 maj 2020.
Aktiekapitalet i Midsummer uppgick per den 31 december 2023 till 5 177 TSEK och var fördelat på 129
427 464 aktier med ett kvotvärde om 0,04 SEK.
Aktiekursen vid 2023 års slut var 1,15 kr, vilket innebar ett börsvärde på Midsummer på 148 842 TSEK.
ÄGARSTRUKTUR PER DEN 31 DECEMBER 2023
H. Waldaeus AB 13 660 955 10,55%
Nordea Fonder 8 890 968 6,87%
Jan Lombach privat och via bolag 8 525 939 6,59%
Brown Brothers Harriman & Co 8 444 634 6,52%
Philip Gao 6 305 400 4,87%
Jörgen Persson privat och via bolag 5 350 000 4,13%
Avanza Pension 5 067 507 3,92%
Infologix (BVI) Ltd. 3 384 893 2,62%
Liang Gao 2 648 304 2,05%
Clearstream Banking 2 461 921 1,90%
SEB Life International 2 271 963 1,76%
Nordnet Pension 1 482 914 1,15%
Murel Energy Generation 1 658 536 1,28%
Övriga aktieägare (12 688 ägare) 59 273 530 45,80%
Totalt antal aktier 129 427 464 100,00%
VERKSAMHET INOM FORSKNING OCH UTVECKLING
Nya produkter anpassade för montering på befintliga plåttak samt en bredare och mer kostnadseffek-
tiv modell av BOLD har tagits fram och är för närvarande under certifiering. De öppnar nya marknads-
segment då många äldre byggnader skulle kunna få visuellt integrerade paneler utan att göra åverkan på
taket. Den nya BOLD-modellen är ett viktigt steg mot reducerade produktionskostnader för solcellsinstal-
lationer på stora platta tak.
Det lyckade samarbetet med SCANIA och Uppsala Universitet, där man visat betydande potential för sol-
celler att bidra till minskade koldioxidutsläpp från transporter, har beviljats en fortsättning av Vinnova. De
fordonsintegrerade solpanelerna ska genomgå utökad fälttestning och utvecklingen av tandemsolceller
med ökad effektivitet fortgår.
TEU Horizon-finansierade forskningsprojekt har beviljats. Det ena, Hi-BITS, siktar på att nå 25% effekti-
vitet genom nya strukturer som inkluderar bifacialitet eller flexibilitet, fotonåtervinning och ultratunna tan-
demceller. Produkterna riktas mot agrivoltaics samt byggnads- och fordonsintegrering. Ledande aktörer
inom CIGS-utveckling såsom INL, Empa, ZSW, Uppsala Universitet, Avancis med flera deltar i projektet.
Projektet PERSEUS fokuserar på att använda tandemceller av CIGS/Perovskit för att skapa högeffektiva,
lätta och kostnadseffektiva solceller i stor skala. Samarbetspartners inkluderar VTT Technical Research
Centre of Finland, TNO, Iconiq Innovation, HZB, Fusion Bioniq med flera.
23
ÅRSREDOVISNING 2023
Vidare har ett samarbete med Uppsala Universitet inletts genom WISE-inititativet, finansierat av Knut
och Alice Wallenbergs stiftelse. Målsättningen är att lyfta effektiviteten av Midsummers befintliga celler
genom att identifiera förlustmekanismer via avancerade analysmetoder.
Tillsammans med SWERIM har ett återvinningsprojekt med fokus på en metallurgisk process anpassad för
just Midsummers rostfria stålceller startats.
I samtliga projekt är Midsummers unika och mångsidiga UNO- och DUO-maskiner centrala plattformar för
utvecklingen.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
I januari genomförde bolaget en riktad nyemission på ca 20 miljoner kronor.
I mars offentliggjorde bolaget ett forskningssamarbete med University of California, Los Angeles
(UCLA) där de tillsammans lyckats utveckla en tandemsolcell av typen perovskit-CIGS med 24,9
procent verkningsgrad.
Midsummer Italia erhöll i april en första bidragsutbetalning på cirka 75 miljoner kronor från den ita-
lienska investeringsmyndigheten Invitalia för etableringen av fabriken i Bari, Italien.
Midsummer II april beviljas Midsummer tillsammans med bl a University of New South Wales (UNSW)
och världens tre största solpanelstillverkare finansiering för ett forskningsprojekt för att utveckla en
kisel-CIGS tandemsolcell. Forskningen kommer att utföras på Midsummers forskningsmaskin UNO
hos UNSW i Sydney och målsättningen är att ta fram en högeffektiv och stabil tandemsolcell med
över 30 procents verkningsgrad.talia erhöll i april en första bidragsutbetalning på cirka 75 miljoner
kronor från den italienska investeringsmyndigheten Invitalia för etableringen av fabriken i Bari, Italien.
I maj genomförde bolaget en företrädesemission på ca 180 miljoner kronor före emissionskostnader,
med syfte att finansiera färdigställandet av DUO-maskiner, övrig tillverkningsutrustning och anpass-
ningen av fabriksanläggningen i Bari, Italien.
I samband med företrädesemissionen förändrades villkoren för det gröna obligationslånet på 200
miljoner kronor, vilket bl a innebar en förlängning a v löptiden med tre år.
I maj får Midsummer en besllning på solcellstak till fler än 25 semesterhus i en golfby i Ekerum på
Öland. Föreningen beslutade att enbart tillåta Midsummers solpaneler av modellen Wave av estetiska
skäl.
Vid bolagets årsstämma i juni invaldes tre nya ledamöter med erfarenhet från globala konsumentpro-
dukter, fastighetsmarknaden och inköp/förhandlingsledning: Robert Sjöström (även ny styrelseordfö-
rande), Mikael Nicander samt Christel Prinsén.
Under juni får bolaget också en beställning på ett 500 kvm stort solcellstak från Pioneer Knitwears,
ett av de ledande textilföretagen i Bangladesh. Taket täcker en liten del av Pioneers textilfabrik och
finansieras av dess kund, en av världens största butikskedjor för kläder. Solcellsinstallationen färdig-
ställdes i januari 2024.
Under juni installerar också Midsummer ett solcellstak på den västsvenska väggtillverkaren Saxi.
Taket är cirka 1450 kvadratmeter stort och täcker Saxis fabrik och huvudkontor i Stenkullen.
Under sommaren börjar Midsummer installera solcellstak i The Hamptons, USA, ett av världens mest
exklusiva bostadsområden.
I juli blir Midsummer utvalt av EU Innovation Fund för att erhålla ett bidrag på drygt 32 miljoner euro
för en ny 200 MW megafabrik i Sverige för tillverkning av tunnfilmssolceller. I slutet av året slutförs
förhandlingarna om villkoren för stödet och avtalet med innovationsfonden undertecknas.
I augusti lanseras Scanias soldrivna världsunika hybridlastbil till vilken Midsummer är leverantör av
solpaneler. Det är den första lastbilen i världen som använder solpaneler för att ge energi till lastbilens
drivlina. Lastbilens egenproducerade solenergi väntas minska driftkostnader och utsläpp avsevärt.
24
ÅRSREDOVISNING 2023
Under hösten inleder Midsummer ett omfattande och långsiktigt samarbete med Finlands ledande
leverantör av takmaterial Katepal. Katepal kommer att erbjuda Midsummers tunna och lätta solpane-
ler till sina kunder i Finland.
Midsummer lanserar ett effektiviseringsprogram som bl a innebär en omorganisation av koncernen
och uppsägningar av viss personal samt en strategisk översyn av koncernens kort- och långsiktiga
finansiering. Programmet beräknas ge besparingar på drygt 40 miljoner kronor på årsbasis och även
kortsiktiga förbättringar gällande sysselsatt kapital.
Bolaget genomför en fullt garanterad företrädesemission om 66 miljoner kronor.
FRAMTIDA UTVECKLING
Midsummer fortsätter utveckla marknaden med en ny generation solceller och solpaneler för en mer hållbar
energimix. Genom lokal tillverkning i Sverige, minimala koldioxidutsläpp och design i fokus erbjuds kunden
något helt unikt i jämförelse med traditionella kiselpaneler.
Midsummer kommer att fokusera sitt marknads och försäljningsarbete på produkten BOLD kommande år.
Den är särskilt utvecklad för att installeras på svaga tak som inte klarar vikten av kiselpaneler. Det finns många
sådana tak. Vår bedömning är att det finns en marknadspotential i Europa på 25 GW (20-30 miljarder euro)
per år för dessa tak där ingen annan bra lösning existerar idag. På så vis öppnar Midsummer upp en helt nytt
applikationsområde.
INFORMATION OM RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Midsummers verksamhet består dels av produktion och försäljning av solpaneler och integrerade sol-
cellstak, dels av utveckling och tillverkning av produktionsutrustning för produktion av flexibla tunnfilms-
solceller. Midsummers affär är därigenom förknippad med affärs- och verksamhetsbaserade, legala och
regulatoriska samt finansiella risker.
Affärs- och verksamhetsrelaterade risker
KRIGET I UKRAINA OCH SANKTIONER MOT RYSSLAND
Rysslands invasion av Ukraina är fortfarande ytterst svårt att bedöma hur den kommer att utvecklas. Midsum-
mer kommer att analysera eventuella konsekvenser, men Bolaget har i dagsläget låg exponering mot Ryssland
och Ukraina. Under året har Midsummer först donerat och sedan tillverkat till självkostnadspris ett hundratal
solcellskit till Ukraina.
TEKNIKSKIFTEN OCH PRODUKTUTVECKLING
Den tekniska utvecklingen pågår kontinuerligt inom de områden där Bolaget bedriver verksamhet. Solceller och
teknologier av den typen som Bolaget utvecklat och tillverkar kan bli föremål för snabb teknisk utveckling eller
ersättas helt av mer effektiva teknologier. Hur väl Bolaget lyckas med en fördelaktig marknadspositionering ur
detta avseende kommer väsentligt påverka Bolagets resultat och finansiella ställning.
KONKURRENS
Inom marknaden för solceller och produktionsutrustning för solceller finns flera aktörer med liknande eller
annan teknik. Det kan visa sig att marknaden föredrar konkurrenters produkter eller att nuvarande konkurrenter
eller andra företag utvecklar nya metoder eller koncept som får bättre acceptans än de lösningar som Bolaget
erbjuder. Sådan utveckling sker normalt under stark sekretess varför Bolaget har svårt att förutse eller beskriva
potentiellt konkurrerande teknik och produkter mer än på en övergripande nivå baserad på allmänt tillgänglig
information rörande teknisk utveckling inom området. En sådan utveckling skulle påverka Bolagets resultat.
Priskonkurrens kan komma från ekonomiskt starka aktörer som genom prisreduktion snabbt försöker öka
marknadsandelar eller etablera sig med snarlika produkter. Särskilt gäller detta inom solcellssektorn där andra
tekniker kan komma att visa sig vara mer ekonomiskt gynnsamma än den som Bolaget marknadsför. En
sådan utveckling skulle påverka Bolagets resultat.
25
ÅRSREDOVISNING 2023
BEROENDE AV LEVERANTÖRER OCH SAMARBETEN
Midsummer samarbetar med ett antal leverantörer och partners som är viktiga för Bolagets tillverkning av
produkter samt produktionsutrustning. Skulle leverantörer inte fullfölja sina åtaganden, bli oförmögna att
leverera på grund av politiska beslut eller liknande händelser kan detta få en negativ inverkan på Bolagets
förmåga att upprätthålla leveranssäkerhet och lönsamhet i sålda produkter. En sådan utveckling skulle påverka
Bolagets resultat.
BEROENDE AV INSATSVAROR OCH RÅMATERIAL
Midsummer är beroende av ett antal insatsvaror, tekniska komponenter och råmaterial som är avgörande
för tillverkning. Inga av de ingående materialen är särskilt sällsynta eller omöjliga att få tag på från olika
leverantörer eller geografiska regioner. Det kan dock uppstå situationer där leveransen av olika material
påverkas av politiska beslut, handelsrestriktioner, ökade tullar eller skatter, naturkatastrofer eller andra
extraordinära situationer. Som en konsekvens därav kan Bolagets produktionsvolymer och leveranstider
komma att påverkas eller leveranser och produktion upphöra helt. En sådan utveckling skulle påverka Bolagets
resultat.
Legala och regulatoriska risker
RISKER RELATERADE TILL IMMATERIALRÄTTSLIGT SKYDD
Det finns risk att Bolagets nuvarande immaterialrättsliga skydd och bedömning av möjligheterna till och
behoven av ytterligare immaterialrättsligt skydd inte är tillräckliga. Andra bolag skulle också kunna tänkas
ha immateriella rättigheter på vilka Bolagets verksamhet skulle kunna hävdas inkräkta. Försvar av Bolagets
rättigheter eller ersättning till tredje part för intrång i och/ eller användning av tredje parts immateriella
rättigheter kan innebära minskade intäkter eller ökade kostnader till dess att överträdelsen beivrats,
licensavgifter betalats eller tillåtelse erhållits att nyttja tredje parts immateriella rättigheter. Osäkerhet till följd
av att patenträttegångar eller andra processer inleds och fullföljs kan få en väsentlig påverkan på Bolagets
resultat och finansiella ställning.
TVISTER
Bolaget kan komma att bli involverat i tvister inom ramen för den normala verksamheten och riskerar bland
annat att bli föremål för anspråk avseende avtalsfrågor, produktansvar och påstådda fel i leveranser av
Bolagets produkter. Sådana tvister och anspråk kan vara tidskrävande, störa den normala verksamheten,
röra betydande belopp och medföra betydande kostnader. Vidare kan utgången av komplicerade tvister vara
svåra att förutse. Omfattande tvister kan således få en väsentlig påverkan på Bolagets resultat och finansiella
ställning.
FINANSIELLA INSTRUMENT OCH RISKHANTERING
Midsummer exponeras för finansiella risker i sin verksamhet och de finansiella riskerna är identifierade
enligt information i not 22.
HÅLLBARHETSUPPLYSNINGAR
Under 2023 har Midsummer arbetat med att formalisera hållbarhetsarbetet. Som ett steg i detta så har
bolaget börjat att kartlägga sina leverantörer och efterfråga information angående leverantörernas håll-
barhetsarbete och ambitioner. Dessutom har bolaget börjat efterfråga mer information om värdekedjan
och i större utsträckning främja användandet av återvunna material, detta som ett sätt att i framtiden
kunna erbjuda en ännu mer hållbar och spårbar produkt.
Detta görs som i en del av bolagets strävan att minska mängden växthusgaser genom att med
bolagets produkter möjliggöra världens mest hållbara elproduktion. Arbetet är en kontinuerlig process av
ständiga förbättringar som dokumenteras och revideras årligen.
Midsummer arbetar proaktivt och aktivt för en arbetsplats fri från diskriminering och som främjar medar-
betares hälsa, arbetsglädje och effektivitet.
26
ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Midsummer ser en sund bolagsstyrning som en viktig grund för att uppnå en förtroendefull relation till
aktieägarna och andra viktiga parter. Svensk kod för bolagsstyrning, som tillämpas av Midsummer, syftar
till att skapa en god balans mellan aktieägarna, styrelsen och den högsta ledningen. En förnuftig bolags-
styrning, med hög standard när det gäller öppenhet, tillförlitlighet och etiska värderingar, är en vägledande
princip för Midsummer.
Midsummers gröna obligationslån är noterad på en reglerad marknad (Nasdaq Stockholm Sustainable
Bond List). Bolaget följer därför sedan 2019 svensk kod för bolagsstyrning. Koden bygger på principen
”följ eller förklara”. Det innebär att bolaget inte vid varje tillfälle måste följa varje regel i Koden utan kan
välja andra lösningar som bedöms bättre svara mot omständigheterna i det enskilda fallet, förutsatt att
bolaget öppet redovisar varje sådan avvikelse, beskriver den lösning som valts istället, samt anger skälen
för detta.
För bolagsordningen i sin helhet, som i nuvarande form antogs vid den extra bolagsstämman den 24 janu-
ari 2023, se bolagets hemsida midsummer.se/ir/bolagsordning.
Styrelsen är bolagets högsta förvaltningsorgan under bolagsstämman och bedömer löpande bolagets
och koncernens ekonomiska situation. Det är styrelsens ansvar att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska förhållanden kontrolleras på ett betryg-
gande sätt.
Styrelsen har utfärdat en VD-instruktion som säger att den verkställande direktören skall rapportera
bolagets ekonomiska situation till styrelsen med hjälp av utdrag på balans- och resultaträkningen, samt
genom att presentera bolagets kassaflöde.
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ram-
verk av riktlinjer och regler i form av policys och individuella bedömningar av kunder och transaktioner.
Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av koncernens finansfunk-
tion som finns inom moderbolaget och leds av moderbolagets CFO. Den övergripande målsättningen för
finansfunktionen är att tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter
på koncernens resultat som härrör från marknadsrisker. Chefen för den centrala finansfunktionen rappor-
terar löpande till koncernens ledning och styrelse.
Enligt bolagsordningen är bolagets firma Midsummer AB (publ) och räkenskapsår är kalenderår 1 januari
till 31 december. För bolagsordningen i sin helhet, som i nuvarande form antogs vid årsstämman 2018, se
bolagets hemsida midsummer.se/ir/bolagsordning.
Det finns inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstäm-
ma.
Vid den extra årsstämman den 14 april 2023 godkändes styrelsens förslag om införandet av ett långsik-
tigt incitamentsprogram för 2023 (LTI 2023). Se not 10.
Bolagsstämman har inte lämnat något bemyndigande till styrelsen att besluta att bolaget ska ge ut nya
aktier eller förvärva egna aktier.
Det finns inga speciella förhållanden som kan påverka möjligheterna att ta över bolaget genom ett offent-
ligt uppköpserbjudande avseende aktierna i bolaget.
27
ÅRSREDOVISNING 2023
RSLAG TILL DISPOSITION BETRÄFFANDE BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i kronor:
Överkursfond
755 517 382
Balanserat resultat -262 860 304
Årets resultat
-151 556 424
Summa 341 100 653
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med
tillhörande noter.
Styrelsen föreslår att bolagets fria egna kapital inklusive överkursfonden disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
-414 416 728
varav till överkursfond
755 517 382
28
ÅRSREDOVISNING 2023
Resultat och övrigt totalresultat för koncernen
TSEK
Not
Jan.-Dec. 2023
Jan.-Dec. 2022
Nettoomsättning
2,3
49 630
53 376
Övriga rörelseintäkter
4
17 715
102 265
67 345
155 642
Aktiverat arbete för egen räkning
11
18 650
20 134
Råvaror och förnödenheter
-34 510
-91 617
Övriga externa kostnader
7
-77 318
-52 051
Personalkostnader
6
-90 681
-86 016
Av/nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar
11,12
-69 796
-34 349
Övriga rörelsekostnader
5
-14 473
-4 820
Rörelseresultat
-200 783
-93 077
Finansiella intäkter
8
55 225
23 791
Finansiella kostnader
8
-79 708
-19 681
Finansnetto
8
-24 482
4 110
Resultat före skatt
-225 265
-88 967
Skatt
9
3 051
1 132
Periodens resultat
-222 214
-87 836
Övrigt totalresultat
Periodens övriga totalresultat
-314
18 364
Periodens totalresultat
-222 528
-69 471
Periodens resultat hänförligt till:
- Moderbolagets ägare
-222 214
-87 836
Periodens totalresultat hänförligt till:
- Moderbolagets ägare
-222 528
-69 471
Resultat per aktie
- före utspädning (kr)
10
-2,15
-1,30
-efter utspädning (kr)
10
-2,15
-1,30
Antal utestående aktier vid rapportperiodens utgång
- före utspädning
10,16
129 427 464
67 741 409
-efter utspädning
10,16
133 394 020
67 741 409
Genomsnittligt antal utestående aktier
- före utspädning
10,16
103 463 118
67 741 409
- efter utspädning
10,16
112 248 569
67 741 409
29
ÅRSREDOVISNING 2023
Finansiell ställning för koncernen
TSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
11
53 410
54 332
Materiella anläggningstillgångar
12
175 781
145 387
Nyttjanderättstillgång
23
18 569
20 679
Uppskjutna skattefordringar
9
3 051
1 134
Långfristiga fordringar
13
170
220
Summa anläggningstillgångar
250 981
221 752
Varulager
14
31 173
20 471
Avtalstillgångar
2
36 508
73 921
Skattefordringar
9
3 009
1 699
Kundfordringar
21
10 763
16 041
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15
98 937
131 509
Övriga fordringar
13
65 665
1 642
Likvida medel
20 523
2 389
Summa omsättningstillgångar
266 578
247 672
Summa tillgångar
517 559
469 424
Eget kapital
16
Aktiekapital
5 177
2 710
Ej registrerat aktiekapital
3 106
-
Övrigt tillskjutet kapital
755 517
530 037
Reserver i eget kapital
30
18 275
18 588
Balanserade vinstmedel inkl. periodens resultat
-587 421
-367 853
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
194 654
183 482
Summa eget kapital
194 654
183 482
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder
17
210 000
10 000
Leasingskuld
23
9 849
14 692
Övriga avsättningar
19
3 097
2 315
Summa långfristiga skulder
222 946
27 007
Kortfristiga räntebärande skulder
17
8 950
215 215
Leasingskuld
23
7 707
5 006
Leverantörsskulder
15 528
20 806
Avtalsskulder
2
-
-
Skatteskulder
31
244
Övriga kortfristiga skulder
27 514
7 139
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20
40 230
10 525
Summa kortfristiga skulder
99 960
258 935
Summa skulder
322 906
285 942
Summa eget kapital och skulder
517 559
469 424
30
ÅRSREDOVISNING 2023
Förändringar i eget kapital - koncernen
Balanserade
Övrigt
vinstmedel
tillskjutet
Omräknings
inkl. periodens
Totalt eget
TSEKAktiekapitalkapital
reserv
resultat
Summa
kapital
Ingående eget kapital
2023-01-01
2 710
530 037
18 588
-367 851
183 482
183 482
Periodens totalresultat
Periodens resultat
-
-
-
-222 214
-222 214
-222 214
Periodens övriga totalresultat
-
-
-314
-
-314
-314
Periodens totalresultat
-
-
-314
-222 214
-222 528
-222 528
Nyemission
2 467
165 577
-
-
168 044
168 044
Ej registrerad nyemission
3 211
59 672
-
2 646
65 424
65 424
Teckningsoptioner
-
232
-
-
232
232
Utgående eget kapital
2023-12-31
8 389
755 517
18 275
-587 421
194 654
194 654
Emissionskostnaderna är redovisade mot överkursfond och uppgår till 21 854 TSEK
Balanserade
Övrigt
vinstmedel
tillskjutet
Omräknings
inkl. periodens
Totalt eget
TSEKAktiekapitalkapital
reserv
resultat
Summa
kapital
Ingående eget kapital
2022-01-01
2 710
530 037
224
-280 015
252 956
252 956
Periodens totalresultat
Periodens resultat
-
-
-
-87 836
-87 836
-87 836
Periodens övriga totalresultat
-
-
18 364
-
18 364
18 364
Periodens totalresultat
-
-
18 364
-87 836
-69 471
-69 471
Nyemission
-
-
-
-
-
-
Utgående eget kapital
2022-12-31
2 710
530 037
18 588
-367 851
183 482
183 482
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
31
ÅRSREDOVISNING 2023
Kassaflöden för koncernen
TSEK
Not
Jan.-Dec.
2023
Jan.-Dec.
2022
Den löpande verksamheten
Periodens resultat
26
-222 214
-87 836
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
48 972
-37 482
Betald inkomstskatt
-
-
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager
-10 701
9 913
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar
77 084
-2 583
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder
40 124
35 648
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-66 735
-82 340
Investeringsverksamheten
Förvärv materiella anläggningstillgångar
-43 671
-49 607
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-20 233
-20 195
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-63 905
-69 802
Finansieringsverksamheten
Aktieemission
168 044
-
Upptagna lån
26
20 009
20 000
Amortering av lån
26
-28 148
-
Amortering av leasingskulder
26
-7 174
-6 528
Erhållen ränta
26
1 274
654
Betald ränta
26
-5 554
-19 681
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
148 451
-5 555
Periodens kassaflöde
17 812
-157 696
Likvida medel vid periodens början
2 389
159 161
Valutakursdifferens i likvida medel
323
924
Likvida medel vid periodens slut
20 523
2 389
32
ÅRSREDOVISNING 2023
Resultaträkning för moderbolaget
TSEK Not
Jan.-Dec. 2023
Jan.-Dec. 2022
Nettoomsättning
2,3 129 467 401 779
Förändring av varor under tillverkning, färdiga varor samt
pågående arbeten för annans räkning
31 315 -84 282
Aktiverat arbete för egen räkning
11 18 650 20 134
Övriga rörelseintäkter
4 -4 565 5 536
174 867 343 167
Råvaror och förnödenheter
-115 347 -89 772
Övriga externa kostnader
7 -77 860 -57 149
Personalkostnader 6 -82 352 -82 536
Av/nedskrivning av materiella och immateriella
anläggningstillgångar
11,12 -28 428 -27 691
Övriga rörelsekostnader
5 -6 736 -19 821
Rörelseresultat
5,6,23 -135 856 66 198
Resultat från finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
8 63 067 31 304
Räntekostnader och liknande resultatposter
8 -78 768 -20 007
Resultat efter finansiella poster -151 556 77 497
Resultat före skatt
-151 556 77 497
Skatt 9 - -
Periodens resultat -151 556 77 497
Resultat och övrigt totalresultat för moderbolaget
TSEK Not
Jan.-Dec. 2023
Jan.-Dec. 2022
Periodens resultat -151 556 77 497
Övrigt totalresultat
-
-
Periodens totalresultat -151 556 77 497
33
ÅRSREDOVISNING 2023
Balansräkning för moderbolaget
TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
11 53 023 54 165
Materiella anläggningstillgångar
12 18 255 24 703
Finansiella anläggningstillgångar
- Andelar i koncernföretag
25 271 465 256 387
- Fordringar hos koncernföretag
190 180 191 226
- Andra långfristiga fordringar
13,22 170 220
Summa finansiella anläggningstillgångar
461 815 447 833
Summa anläggningstillgångar
533 093 526 701
Omsättningstillgångar
Varulager med mera 14 84 351 53 015
Kortfristiga fordringar
- Kundfordringar 21 10 763 16 041
- Fordringar hos koncernföretag
161 686 242 166
- Avtalstillgångar
3 26 384 30 343
- Övriga fordringar
64 823 990
- Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15 1 289 2 590
Summa kortfristiga fordringar 264 946 292 131
Kassa och bank 13 840 2 212
Summa omsättningstillgångar
363 137 347 357
Summa tillgångar
896 230 874 058
34
ÅRSREDOVISNING 2023
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
- Aktiekapital 5 177 2 710
- Ej registrerat aktiekapital 3 106 -
- Fond för utvecklingsutgifter
52 556 53 627
Fritt eget kapital
- Överkursfond
755 517 530 037
- Balanserat resultat -262 860 -344 075
- Periodens resultat -151 556 77 497
Summa eget kapital 401 939 319 795
Avsättningar
- Övriga avsättningar
19 3 097 2 315
Summa avsättningar
3 097 2 315
Långfristiga skulder
- Obligationslån
26 200 000 -
- Skulder till kreditinstitut 18,22, 26 10 000 10 000
Summa långfristiga skulder
210 000 10 000
Kortfristiga skulder
- Skulder till kreditinstitut 26 8 942 215 192
- Förskott från kunder
8 253 -
- Leverantörsskulder
14 730 20 753
- Skulder till koncernföretag
184 135 288 510
- Övriga skulder
26 106 7 002
- Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20 39 029 10 491
Summa kortfristiga skulder 281 194 541 948
Summa eget kapital och skulder 896 230 874 058
35
ÅRSREDOVISNING 2023
Förändringar i eget kapital - moderbolaget
TSEK
Aktiekapital
Fond för
utvecklings-
utgifter Överkursfond
Balanserat
resultat Årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående Eget kapital
2023-01-01 2 710 53 627 530 037 -344 075 77 497 319 795
Årets resultat - - - - -151 556 -151 556
Årets övriga totalresultat - - - - - -
Årets totalresultat - - - - -151 556 -151 556
Vinstdisposition - - - 77 497 -77 497 -
Avsättning - 17 285 - -17 285 - -
utvecklingsutgifter
- -18 357 - 18 357 - -
Nyemission 2 467 - 165 577 - - 168 044
Ej registrerad nyemission 3 106 - 59 672 2 646 - 65 424
Teckningsoption - - 232 - 232
Utgående Eget kapital
2023-12-31 8 283 52 555 755 517 -262 860 -151 556 401 939
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt
TSEK
Aktiekapital
Fond för
utvecklings-
utgifter Överkursfond
Balanserat
resultat Årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående Eget kapital
2022-01-01 2 710 54 273 530 037 -229 913 -114 809 242 298
Årets resultat - - - - 77 497 -
Årets övriga totalresultat - - - - - -
Årets totalresultat - - - - 77 497 77 497
Vinstdisposition - - - -114 809 -114 809 -
Avsättning - 251 - -251 - -
Avskrivning av fond för
utvecklingsutgifter
- -897 - 897 - -
Nyemission - - - - - -
Nyemissionskostnader - - - - - -
Utgående Eget kapital
2022-12-31 2 710 53 627 530 037 -344 075 77 497 319 795
Totalt
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
36
ÅRSREDOVISNING 2023
Kassaflödesanalys för moderbolaget (indirekt metod)
TSEK Not 26 2023 2022
Den löpande verksamheten
Årets resultat
-151 556 77 494
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
36 001 29 411
Betald inkomstskatt - -
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager
-31 335 83 954
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar
451 -236 020
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder
-54 335 320 633
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-200 774 275 472
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-677 -481
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-20 013 -20 182
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar
70 018 -414 467
Kassaflöde från investeringsverksamheten
49 328 -435 130
Finansieringsverksamheten
Aktieemission 168 044 -
Amortering av lån
-28 125 24 126
Upptagning lån
20 000 -
Erhållen ränta
8 388 654
Betald ränta
-5 548 -19 408
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
162 759 5 372
Årets kassaflöde
11 313 -154 286
Likvida medel vid periodens början
2 211 155 573
Valutakursdifferens i likvida medel 316 924
Likvida medel vid periodens slut 13 840 2 211
Summa Kassa och bank 2023-12-31 13 840 2 211
37
ÅRSREDOVISNING 2023
Noter
Midsummer AB (publ.) 2023
38
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbo-
laget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper” .
Värderingsgrunder tillämpade vid upprättandet av de finansiella rapporterna
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget
och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar
och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den
period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de fi-
nansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i det påföljande årets
finansiella rapporter beskrivs närmare i not 29.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper
har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS
Ändringar av IFRS med tillämpning från och med 1 januari 2023 har inte haft någon väsentlig effekt på kon-
cernens redovisning.
Nya IFRS som ännu inte börjat tillämpas
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning förväntas inte komma att ha någon väsentlig effekt på före-
tagets finansiella rapporter och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter.
39
ÅRSREDOVISNING 2023
Klassificering m.m.
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än
tolv månader räknat från balansdagen medan omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i allt
väsentligt av belopp som Midsummer AB per rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att betala län-
gre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens slut. Har Midsummer AB inte en sådan rätt per rapport-
periodens slut – eller innehas skuld för handel eller förväntas skuld regleras inom den normala verksamhets-
cykeln – redovisas skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Rörelsesegmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och
ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments
resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för
att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Se not 3 för ytterligare beskrivning av indelningen och presen-
tationen av rörelsesegment.
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Midsummer AB. Bestämmande
inflytande föreligger om Midsummer AB har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för eller har rätt
till rörlig avkastning från sitt engagemang samt kan använda sitt inflytande över investeringen till att påverka
avkastningen. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigan-
de aktier samt om de facto kontroll föreligger.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas
som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess
skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgån-
gar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med
undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller skuldinstru-
ment, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande och verkligt värde
på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertag-
na skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s k förvärv till
lågt pris redovisas denna direkt i årets resultat.
Överförd ersättning i samband med förvärvet inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärs -
förbindelser. Denna typ av regleringar redovisas vanligtvis i resultatet.
Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskill-
ingen är klassificerad som egetkapitalinstrument, görs ingen omvärdering och reglering görs inom eget kapita l.
För övriga villkorade köpeskillingar omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i
årets resultat.
I de fall förvärvet inte avser 100 % av dotterföretaget uppkommer innehav utan bestämmande inflytande. Det
finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa
innehav utan bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan
bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande
har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande inflytande kan
göras förvärv för förvärv.
40
ÅRSREDOVISNING 2023
Vid förvärv som sker i steg fastställs goodwillen den dag då bestämmande inflytande uppkommer. Tidigare
innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.
Kvarvarande innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat när avyttringar
leder till att bestämmande inflytande upphör.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som
uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet
av koncernredovisningen.
Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster, men endast i den utsträckning det
inte finns något nedskrivningsbehov.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på tran -
saktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksamhet .
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs
vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och un-
dervärden, omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta,
svenska kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som före l-
egat vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalre-
sultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. När bestämmande
inflytande upphör för en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade om-
räkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Intäkter
Prestationsåtaganden och intäktsredovisningsprinciper
Intäkt värderas utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden. Koncernen redovisar intäkten när
kontroll över en vara eller tjänst överförs till kunden. Att bestämma tidpunkten för överföring av kontroll, dvs vid
en viss tidpunkt eller över tid, kräver bedömningar.
För prestationsåtagandet Processen så anses kontroll ha övergått till kunden vid en viss tidpunkt, vilket är när
kunden får tillgång till processen och kan dra nytta utav den, exempelvis kan börja förhandla med relevanta
leverantörer för insatsvaror till maskinutrustningen etc. För prestationsåtagandet Maskinutrustning för sol-
cellstillverkning anses kontroll ha övergått till kunden vid en viss tidpunkt, vilket anses vara när utrustningen är
levererad och accepterad av kunden, förutom för kontrakt där Midsummer AB har rätt till nedlagda kostnader
plus en rimlig vinstmarginal om kunden skulle säga upp avtalet av andra skäl än företagets underlåtenhet att
utföra vad som utlovats. I dessa fall överförs kontrollen över tid utifrån en färdigställandegrad som baseras på
bokförda kostnader i förhållande till beräknade totala projektkostnader.
41
ÅRSREDOVISNING 2023
Betalning för prestationsåtagandena Processen och Maskinutrustning för solcellstillverkning sker vid vissa
milestones och slutfakturering sker när Maskinutrustningen för solcellstillverkning är installerad och accept-
erad av kunden. Ofakturerade belopp redovisas som Avtalstillgångar och förfakturerade belopp som Avtalss-
kulder. Fakturor förfaller vanligtvis inom 30–60 dagar. För efterföljande service och processupport anses kon-
troll övergå kontinuerligt till kunden. Fakturering sker månadsvis och förfaller vanligtvis inom 30–60 dagar. För
solceller anses kontroll övergå till kunden vid leveranstidpunkten från fabriken och fakturering sker i samband
med detta. Fakturor förfaller vanligtvis inom 30 dagar.
(iv) Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i rapport över finansiell ställning som upplupen intäkt när det föreligger rimlig säker-
het att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med
bidraget. Bidrag periodiseras systematiskt i årets resultat på samma sätt och över samma perioder som de
kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga bidrag relaterade till tillgångar redovisas i rapport
över finansiell ställning som en reduktion av tillgångens redovisade värde.
Leasing
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller inne-
håller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en
identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid leasingavtalets inledningsdatum.
Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasingskuldens ursprungliga
värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella initiala di-
rekta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs därefter av linjärt från inledningsdatumet till det tidigare av slutet
av den tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiodens slut. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av
de framtida leasingavgifter som inte har betalts vid inledningsdatumet. Leasingavgifterna diskonteras med
leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte lätt kan fastställas används koncernens marginella
upplåningsränta. Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period och reduceras med leasing-
betalningarna. Räntekostnaden beräknas som skuldens värde gånger diskonteringsräntan. Leasingskulden
omvärderas om de framtida leasingavgifterna förändras till följd bland annat av ändringar i ett index eller ett
pris (“rate”). När leasingskulden omvärderas på detta sätt görs en motsvarande justering av nyttjanderättstill-
gångens redovisade värde.
Korttidsleasingavtal och leasar av lågt värde
Koncernen har valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och leasingskulder för leasingavtal som har en
leasingperiod på 12 månader eller mindre eller underliggande tillgångar av lågt värde. Leasingavgifter för des-
sa leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernens finansiella intäkter och kostnader inkluderar:
– ränteintäkter,
– räntekostnader,
– valutakursvinster/-förluster på finansiella tillgångar och finansiella skulder
Ränteintäkter eller räntekostnader redovisas enligt effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som ex-
akt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under den förväntade löptiden för det finans i-
ella instrumentet till:
– redovisat bruttovärde för den finansiella tillgången, eller
– det upplupna anskaffningsvärdet för den finansiella skulden.
42
ÅRSREDOVISNING 2023
Factoring
Genom avtalet har koncernen överfört ett antal kundfakturor till factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Koncernen har dock behållit kreditrisken och risken för sen betalning.
Koncernen fortsätter därför att redovisa de överförda tillgångarna i sin helhet i balansräkningen.
Det belopp som erhållits genom factoringavtalet redovisas som kortfristig upplåning mot säkerhet.
Med anledning av den korta löptiden mellan redovisning och bortbokning av de sålda kundfordringarna,
bedöms skillnaden mellan verkligt värde och upplupet anskaffningsvärde vara oväsentlig.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom
då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt
redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende
aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Till aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas
enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller
för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som
vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat. Vidare beaktas inte
heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda
inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller
skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser
och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar
avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sanno-
likt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre
bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Finansiella instrument
Redovisning och första värderingen
Kundfordringar och utfärdade skuldinstrument redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar och
finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
En finansiell tillgång (med undantag för kundfordringar som inte har en betydande finansieringskomponent)
eller finansiell skuld värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde plus, när det gäller finansiella
instrument som inte värderas till verkligt värde via resultatet, transaktionskostnader som är direkt hänförliga
till förvärvet eller emissionen. En kundfordring utan en betydande finansieringskomponent värderas till
transaktionspriset.
Det redovisade värdet av kundfordringarna inkluderar fordringar som omfattas av factoringavtal. Genom
avtalet har koncernen överfört fordringar till ett factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Genom avtalet har koncernen överfört ett antal kundfakturor till factoringföretag i utbyte mot kontanter.
Koncernen har dock behållit kreditrisken och risken för sen betalning. Koncernen fortsätter därför att redovisa
de överförda tillgångarna i sin helhet i balansräkningen. Det belopp som erhållits genom factoringavtalet
redovisas som kortfristig upplåning mot säkerhet.
Koncernen innehar dessa kundfordringar i syfte att insamla avtalsenliga kassaflöden och värderar därför
kundfordringar vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden, minskat med reservering för förväntade kreditförluster. För kortfristiga kundfordringar är
diskonteringseffekten inte väsentlig vilket innebär att det upplupna anskaffningsvärdet utgörs av det nominell a
beloppet.
43
ÅRSREDOVISNING 2023
Klassificering och efterföljande värdering
Finansiella tillgångar
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som värderad till: upplupet anskaffningsvärd e;
verkligt värde via övrigt totalresultat – skuldinstrumentsinvestering; verkligt värde via övrigt totalresultat –
eget kapitalinvestering; eller verkligt värde via resultatet. Samtliga finansiella tillgångar värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Detta eftersom de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att erhålla de
avtalsenliga kassaflödena samtidigt som kassaflödena från tillgångarna endast utgörs av betalningar av
kapitalbelopp och ränta.
Finansiella skulder – Klassificering, efterföljande värdering och vinster och förluster
Finansiella skulder klassificeras antingen som värderade till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde
via resultaträkningen. Koncernens skulder för tilläggsköpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv redovisas till
verkligt värde via resultaträkningen. Övriga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning (bortbokning)
Finansiella tillgångar
Koncernen tar bort en finansiell tillgång från rapporten över finansiell ställning när de avtalsenliga rättighetern a
till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör eller om den överför rätten att ta emot de avtalsenliga
kassaflödena genom en transaktion i vilken i väsentlighet alla risker och fördelar med ägarskapet har överför ts
eller i vilken koncernen inte överför eller behåller i väsentlighet alla de risker och fördelar med ägarskap och
den inte behåller kontrollen över den finansiella tillgången.
Koncernen ingår transaktioner i vilka den överför tillgångar redovisade i rapporten över finansiell ställning, me n
behåller alla eller i väsentlighet alla risker och fördelar förknippade med de överförda tillgångarna. I de fallen
tas inte de överförda tillgångarna bort från redovisningen.
Finansiella skulder
Koncernen bokar bort en finansiell skuld från rapporten över finansiell ställning när de åtaganden som anges
i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör. Koncernen bokar också bort en finansiell skuld när de avtalsenliga
villkoren modifieras och kassaflödena från den modifierade skulden är väsentligt annorlunda. I det fallet
redovisas en ny finansiell skuld till verkligt värde baserat på de modifierade villkoren.
När en finansiell skuld bokas bort redovisas skillnaden mellan det redovisade värdet som har tagits bort och
den ersättning som har betalats (inklusive överförda icke-monetära tillgångar eller antagna skulder) i resultatet.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av
tillgångar som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning ingår i
anskaffningsvärdet. Redovisningsprinciper för nedskrivningar framgår nedan.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapport över finansiell ställning
vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller
utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en
tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkt a
försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad.
44
ÅRSREDOVISNING 2023
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de
uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Leasade tillgångar skrivs även de av
över beräknad nyttjandeperiod eller, om den är kortare, över den avtalade leasingtiden. Koncernen tillämpar
komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för
avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje årsslut.
Immateriella tillgångar
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap redovisas som kostnad då
de uppkommer.
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller
förbättrade produkter eller processer, redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning, om
produkten eller processen är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser
att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade värdet
inkluderar samtliga direkt hänförbara utgifter; t ex för ersättningar till anställda, registrering av en juridisk
rättighet, avskrivningar på patent och licenser, låneutgifter i enlighet med IAS 23. Övriga utgifter för utveckling
redovisas i året resultat som kostnad när de uppkommer. I rapport över finansiell ställning redovisade
utvecklingsutgifter är upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen utgörs av patent och redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en tillgång i rapport över finansiell
ställning endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika tillgången till vilka de hänför
sig. Alla andra utgifter kostnadsförs när de uppkommer.
Låneutgifter
Låneutgifter som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade tillgångar aktiveras som en del av
den kvalificerade tillgångens anskaffningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som med nödvändighet
tar en betydande tid i anspråk att färdigställa. I första hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på lån som
är specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på generella
lån, som inte är specifika för någon annan kvalificerad tillgång. Aktivering av låneutgifter är för koncernen
främst aktuellt avseende balanserade utvecklingsutgifter.
45
ÅRSREDOVISNING 2023
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såv ida
inte sådana nyttjandeperioder är obestämbara. Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen. Immateriella
tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för användning .
De beräknade nyttjandeperioderna är
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för
varulager beräknas genom tillämpning av en metod med vägda genomsnittspriser och inkluderar utgifter so m
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. För
tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader
baserad på en normal kapacitet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag för
uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra om det finns indikation på
nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas avseende nedskrivningar av andra tillgångar än finansiella tillgångar
vilka redovisas enligt IFRS 9, varulager och uppskjutna skattefordringar. För undantagna tillgångar enligt ovan
bedöms det redovisade värdet enligt respektive standard.
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. Om det inte går att
fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess verkliga värde minus försäljning -
skostnader inte kan användas, grupperas tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till den lägsta nivå
där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassa-genererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade
värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat. Då nedskrivnings -
behov identifierats för en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas nedskrivningsbeloppet i första
hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppe n
av enheter).
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid
beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskf ri
ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
Återföring av nedskrivning
En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg
till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade
värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
46
ÅRSREDOVISNING 2023
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Midsummer redovisar reserver för förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Förlustreserven för kundfordringar och avtalstillgångar värderas till ett belopp motsvarand e
de förväntade kreditförlusterna för under hela fordrans löptid.
Kundfordringarnas och avtalstillgångarnas nedskrivningsbehov fastställs utifrån historiska erfarenheter
av kundförluster på liknande fordringar, specifika förhållande och förväntningar per rapportperiodens
slut. Kreditförlusterna värderas som nuvärdet av alla underskott i kassaflödena (d.v.s. skillnaden mellan
kassaflödena i enlighet med avtalet och det kassaflödet som koncernen förväntar sig att erhålla).
Förlustreserven reducerar tillgångarnas värde i rapporten över finansiell ställning.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till
moderbolagets ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet
aktier för att ta hänsyn till effekter av potentiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder härrör från
teckningsoptioner utgivna vid emissioner. Optionerna ger endast upphov till en utspädningseffekt när
genomsnittskursen på stamaktier under perioden överstiger lösenkursen för optionerna. Potentiella stamaktier
ses som utspädande endast under perioder då det leder till en lägre vinst eller större förlust per aktie.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade
tjänsterna erhålls.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företagets förpliktelse är begränsad till de
avgifter företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter
som företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger.
Följaktligen är det den anställde som bär den aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och
investeringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att ge de förväntade
ersättningarna). Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i årets resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en
period.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas vid den tidigaste tidpunkten
av när företaget inte längre kan dra tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget redovisar kostnader
för omstrukturering. Ersättningarna som beräknas bli reglerade efter tolv månader redovisas till dess nuvärde.
Ersättningar som inte förväntas regleras helt inom tolv månader redovisas enligt långfristiga ersättningar.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppet s
storlek för att reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns e n
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras.
47
ÅRSREDOVISNING 2023
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera den
befintliga förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som
återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är
förknippade med skulden.
Garantier
En avsättning för garantier redovisas när de underliggande produkterna eller tjänsterna säljs. Avsättningen
baseras på historiska data om garantier och en sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de
sannolikheter som utfallen är förknippade med.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade
händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens
kontroll eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte ä r
troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper.
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i
moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget redovisas en resultaträkning och en rapport över resultat och övrigt totalresultat, där
för koncernen dessa två rapporter tillsammans utgör en rapport över resultat och övrigt totalresultat.
Vidare används för moderbolaget benämning balansräkning för den rapport som i koncernen har titeln
rapport över finansiell ställning. Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt
årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över resultat och övrigt totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande
i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och
kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i
balansräkningen.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att
transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag, intresseföretag och
gemensamt styrda företag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag
direkt i resultatet när dessa uppkommer.
48
ÅRSREDOVISNING 2023
Intäkter
Entreprenadkontrakt
I moderbolaget resultatredovisas entreprenadavtal till fast pris när entreprenaden är färdigställd. Intill
dess redovisas pågående arbeten för annans räkning avseende entreprenadavtal till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen.
Finansiella instrument och säkringsredovisning
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella instrument. Delar av principerna i IFRS 9 är dock
ändå tillämpliga – såsom avseende nedskrivningar, inbokning/bortbokning, kriterier för att säkringsredovisning
ska få tillämpas och effektivräntemetoden för ränteintäkter och räntekostnader.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning
och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. För finansiella tillgångar som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde tillämpas IFRS 9s nedskrivningsregler.
Rörelsesegmentrapportering
Moderbolaget redovisar inte segment enligt samma fördelning och samma omfattning som koncernen, utan
upplyser om nettoomsättningens fördelning på moderbolagets verksamhetsgrenar.
Leasade tillgångar
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med undantaget som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas
leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte nyttjanderätter och
leasingskulder i balansräkningen.
49
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 2 Intäkter
Intäktsströmmar
Koncernen generar intäkter främst från försäljning av maskinutrustning för solcellstillverkning, process för
solcellstillverkning, service av maskinutrustning och byggnadsintegrerade solpaneler.
Fördelning av intäkter från avtal med kunder
Fördelningen av intäkter från avtal med kunder på större produkt- och tjänsteområden sammanfattas nedan.
Produktlinje
Produktionsutrustning
Solcellstak
Summa
Produkt-/tjänsteområde
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Produktionsutrustning för
solcellstillverkning
5 997
4 806
-
-
5 997
4 806
Process för solcellstillverkning
-
-
-
-
-
-
Service och support
403
2 593
-
-
403
2 593
Solpaneler
-
-
29 599
26 046
29 599
26 046
Installationsarbete solcellstak
-
-
13 579
19 833
13 579
19 833
Övrigt
-
-
52
99
52
99
Summa
6 400
7 399
43 230
45 978
49 630
53 377
Kontraktsbalanser
Information om fordringar, avtalstillgångar och avtalsskulder från avtal med kunder sammanfattas nedan.
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Avtalstillgångar
26 384
30 343
Förskott från kunder
-192 110
-288 510
Moderbolaget
Koncernen
Samtliga återstående prestationsåtaganden per den 31 december 2023 har en ursprunglig förväntad löptid p å
högst ett år.
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Avtalstillgångar
36 508
73 921
Avtalsskulder
-
-
Avtalstillgångar hänför sig i första hand till koncernens rätt till ersättning för utfört men ej fakturerat arbete
vid balansdagen avseende försäljning av maskinutrustning för solcellstillverkning. Avtalstillgångarna överförs
till kundfordringar när rättigheterna blir ovillkorliga. Detta sker vanligtvis när koncernen utfärdar en faktura till
kunden.
50
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 3 Rörelsesegment
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på de delar av verksamheten företagets högsta
verkställande beslutshavare följer upp, så kallad ”management approach” eller företagsledningsperspektiv.
Koncernens interna rapportering är uppbyggd utifrån att koncernledningen följer upp verksamheten i sin
helhet.
Koncernen har utifrån denna interna rapportering identifierat att koncernen endast har ett segment.
Geografiska områden
Koncernen
Produktlinje
Produktionsutrustning
Solcellstak
Summa
Geografiskt område
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Sverige
40
-
36 633
44 667
36 673
44 667
Kina / Hongkong
462
4 812
133
162
595
4 974
EU
-
-
974
647
974
647
Export
5 898
2 586
5 490
502
11 388
3 088
Summa
6 400
7 398
43 230
45 978
49 630
53 376
Intäkter från externa kunder har hänförts till enskilda länder efter det land kunden har sin hemvist.
51
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 4 Övriga rörelseintäkter
Moderbolaget
Koncernen
Not 5 Övriga rörelsekostnader
Moderbolaget
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Offentliga bidrag
452
286
Konfliktersättning
-
-
Valutakursvinster
6 049
5 250
Övrigt
-11 066
-
Summa
-4 565
5 536
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Offentliga bidrag
6 805
88 454
Konfliktersättning
-
-
Valutakursvinster
10 785
13 811
Övrigt
125
-
Summa
17 715
102 265
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Valutakursförluster
-6 707
-19 821
Övriga rörelsekostnader
-29
-
Summa
-6 736
-19 821
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Valutakursförluster
-14 438
-4 820
Övriga rörelsekostnader
-35
-
Summa
-14 473
-4 820
52
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 6 Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Medelantal anställda
Könsfördelning i företagsledningen
Anställda
2023-12-31
Varav män
2022-12-31
Varav män
Moderbolaget
Sverige
117
71%
111
73%
Totalt moderbolaget
117
71%
111
73%
Dotterföretag
Sverige
6
59%
-
-
Italien
4
75%
3
100%
Koncernen totalt
127
71%
114
74%
2023-12-31
2022-12-31
Moderbolaget
Andel kvinnor
Andel kvinnor
Styrelsen
17%
17%
Övriga ledande befattningshavare
33%
13%
Koncernen totalt
Styrelsen
17%
14%
Övriga ledande befattningshavare
33%
11%
53
ÅRSREDOVISNING 2023
Löner och andra ersättningar fördelade mellan ledande befattningshavare och
övriga anställda samt sociala kostnader i moderbolaget
Löner och andra ersättningar fördelade mellan ledande befattningshavare och
övriga anställda samt sociala kostnader i koncernen
TSEK
2023
2022
Ledande
Ledande
befattnings-
befattnings-
havare
havare
Moderbolaget
(9 personer)
Övriga anställda
Summa
(9 personer)
Övriga anställda
Summa
Löner och andra ersättningar
7 311
49 251
56 561
6 118
51 961
58 078
(varav tantiem o.d.)
-
-
-
-
-
-
Moderbolaget totalt
7 311
49 251
56 561
6 118
51 961
58 078
(varav tantiem o.d.)
-
-
-
-
-
-
Sociala kostnader
1
3 474
18 996
22 470
2 694
18 691
21 385
1
varav pensionskostnader
1 324
3 349
4 673
1 024
2 986
4 011
TSEK
2023
2022
Ledande
Ledande
befattnings-
befattnings-
havare
havare
Koncernen
(9 personer)
Övriga anställda
Summa
(9 personer)
Övriga anställda
Summa
Löner och andra ersättningar
7 311
54 967
62 277
8 331
47 164
55 495
(varav tantiem o.d.)
-
-
-
-
-
-
Koncernen totalt
7 311
54 967
62 277
8 331
47 164
55 495
(varav tantiem o.d.)
-
-
-
-
-
-
Sociala kostnader
1
3 474
20 991
24 465
3 555
18 734
22 289
1
varav pensionskostnader
1 324
3 349
4 673
1 176
2 835
4 011
54
ÅRSREDOVISNING 2023
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare, moderbolaget, 2023
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare, moderbolaget, 2022
Grundlön,
Aktierelaterad
Pensions-
TSEK
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Pensions-kostnad
ersättning
Övrig ersättning
Summa
förpliktelser
Verkställande direktör
Sven Lindström
2 925
-
688
-
75
3 687
-
Ersättning från
moderbolaget
2925
-
688
-
75
3 687
-
Andra ledande
befattningshavare
-
-
-
-
-
-
-
Robert Sjöström
233
-
-
-
-
233
-
Jan Lombach
271
-
-
-
-
271
-
Lars-Ola Lundkvist
271
-
-
-
-
271
-
Mikael Nicander
146
-
-
-
-
146
-
Christel Prinsén
146
-
-
-
-
146
-
Eric Jaremalm
1 960
-
454
-
150
2 564
-
Philip Gao
-
-
-
-
-
-
-
Åsa Jynnesjö
1 076
-
182
-
59
1 317
-
Ersättning från
moderbolaget
4 102
-
636
-
209
4 947
-
Summa
7 026
-
1 324
-
284
8 635
-
Grundlön,
Aktierelaterad
Pensions-
TSEK
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Pensions-kostnad
ersättning
Övrig ersättning
Summa
förpliktelser
Verkställande direktör
Sven Lindström
2 256
-
638
-
151
3 045
-
Ersättning från
moderbolaget
2 256
-
638
-
151
3 045
-
Andra ledande
befattningshavare
-
-
-
-
-
-
-
Jan Lombach
410
-
-
-
-
410
-
Eva Kristensson
75
-
-
-
-
75
-
Liang Gao
-
-
-
-
-
-
-
Philip Gao
-
-
-
-
-
-
-
Eric Jaremalm
1 952
-
386
-
106
2 444
-
Jan Johansson
400
-
-
-
-
400
-
Lars-Ola Lundkvist
125
-
-
-
-
125
-
Claes Hofmann
118
-
-
-
-
118
-
Lisa Pers-Ohlsén
250
-
-
-
-
250
-
Johan Magnusson
275
-
-
-
-
275
-
Summa
5 860
-
1 024
-
257
7 142
-
Sven Lindström avgick som VD den 31 Januari 2024,
Eric Jaremalm tillträdde som VD den 1 februari 2024.
55
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisor
Not 8 Finansnetto
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Ränteintäkter
9 905
7 570
Netto valutakursvinster
644
23 737
Summa
10 549
31 307
Räntekostnader
-26 250
-19 408
Övriga finansiella kostnader
-
-600
Summa
-26 250
-20 008
Moderbolaget
Koncernen
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan granskning utförd i enlighet med
överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genom-
förandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
KPMG [Mattias Lötborn]
Revisionsuppdrag
1850
1255
1850
1255
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
140
-
140
-
Skatterådgivning
30
-
30
-
Övriga tjänster
-
55
-
55
Summa
2 020
1 310
2 020
1 310
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Ränteintäkter
2 069
653
Netto valutakursvinster
960
927
Summa
3 029
1 580
Räntekostnader
-27 188
-19 680
Övriga finansiella kostnader
-323
-600
Summa
-27 511
-20 280
56
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 9 Skatter
Redovisat i rapporten över resultat och övrigt totalresultat/rapport över resultat
Moderbolaget
Koncernen
Avstämning av effektiv skatt
Moderbolaget
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjuten skatteintäkt
-
-
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjuten skatteintäkt
3 051
1 132
TSEK
2023 %
2023
2022 %
2022
Resultat före skatt
-151 556
77 497
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
20,6%
31 221
20,6%
-15 964
Ej avdragsgilla kostnader
-2,8%
-4 248
4,0%
-3 065
Ej skattepliktiga intäkter
0,0%
21
0,0%
-
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
0,0%
-
0,0%
19 029
Skatteeffekt emissionskostnader
0,0%
-
0,0%
-
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
-17,8%
-26 993
-24,6%
-
Omvärdering av tidigare redovisad uppskjuten skatt
-
-
-
-
Redovisad effektiv skatt
-
-
-
-
TSEK
2023 %
2023
2022 %
2022
Resultat före skatt
-225 265
-88 967
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
20,6%
46 405
20,6%
18 327
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
0,7%
1 660
1,1%
956
Ej avdragsgilla kostnader
-2,0%
-4 577
-3,5%
-3 072
Ej skattepliktiga intäkter
0,0%
100
0,0%
-
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
0,0%
-
0,0%
-
Förändring av skattepliktiga temporära skillnader utan motsvarande
bokning av uppskjuten skatt
12,0%
-26 993
0,0%
-18 546
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjute
0,0%
-
0,0%
-
Övrigt
-6,0%
-13 544
3,9%
3 469
Omvärdering av tidigare redovisad uppskjuten skatt
-
-
-
-
Redovisad effektiv skatt
1,4%
3 051
-
1 134
57
ÅRSREDOVISNING 2023
Redovisat i balansräkningen
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskottsavdrag för villka uppskjutna
skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen:
Moderbolaget
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncernen
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Skattemässiga underskott
263 510
131 920
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Skattemässiga underskott moderbolaget
263 510
131 920
Summa
263 510
131 920
Balans per
Redovisat i
Redovisat i
Redovisat i
Förvärv/
Balans per
TSEK
1 jan 2023
årets resultat
övr tot.res.
Eget kapital
Avyttring av rörelse
31 dec 2023
Aktivering av underskottsavdrag
1 851
3 051
-
-
-
4 902
Balans per
Redovisat i
Redovisat i
Redovisat i
Förvärv/
Balans per
TSEK
1 jan 2022
årets resultat
övr tot.res.
Eget kapital
Avyttring av rörelse
31 dec 2022
Aktivering av underskottsavdrag
719
1 851
-
-
-
2 570
58
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 10 Resultat per aktie
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare
Koncernens resultat efter skatt 2023 var -222 214 (-87 836).
Genomsnittligt antal aktier uppgick 2023 till 103 463 118 aktier (67 741 406 aktier).
Långsiktigt incitamentsprogram (LTI 2023)
Vid den extra årsstämman den 14 april 2023 godkändes styrelsens förslag om införandet av ett långsik-
tigt incitamentsprogram för 2023 (LTI 2023). Styrelsen anser att införandet av ett brett prestationsbaser-
at incitamentsprogram med fokus på att premiera tillväxt med sikte på lönsamhet kommer att vara till
fördel för Bolagets förmåga att nå sina affärsmål och kommer att bidra till Bolagets förmåga att behålla
och rekrytera medarbetare. För att säkerställa och maximera den anställdes engagemang i Bolaget
kommer tilldelning av dessa rättigheter i LTI 2023 att vara villkorad av att deltagarna allokerar privatägda,
s.k. sparaktier till programmet. Programmet riktar sig till samtliga som är anställda i koncernen. Incita-
mentsprogrammet är indelat i tre kategorier: Grupp 1 (2 deltagare, vd och vvd), Grupp 2 (13 deltagare,
utökad koncernledning), och Grupp 3 (108 deltagare, övriga anställda). Deltagandet förutsatte att delt-
agarna hade ett eget aktieinnehav i Midsummer motsvarande Grupp 1 - 15 000 Sparaktier, Grupp 2 - 10
000 Sparaktier och Grupp 3 - 2 000 Sparaktier.
Matchningsrätter och Prestationsrätter
Varje Sparaktie som förvärvas i LTI 2023 berättigar deltagaren till en (1) matchningsrätt (“Matchningsrät-
terna”) och tre (3) prestationsbaserade aktierätter (“Prestationsrätterna”).Matchningsrätter och Presta-
tionsrätter tilldelas utan betalning av eventuell ersättning. En Matchningsrätt och en Prestationsrätt
innebär att en deltagare i programmet har rätt att, för varje innehavd rätt, förvärva upp till en teckningsop-
tion i Bolaget (en “Aktierätt”) med rätt för innehavaren att förvärva en aktie i Bolaget till ett pris motsva-
rande aktiens kvotvärde (0,04 kronor), förutsatt att nedanstående kvalificerande villkor har uppfyllts.
Bibehållet uppdrag - Deltagaren ska vara anställd eller konsult i Bolaget fram till offentliggörandet av Bo-
lagets delårsrapport för första kvartalet 2026, eller, om ingen sådan rapport offentliggörs, den 1 juni 2026
(“Intjänandeperioden”).
Behållande - Deltagaren får inte ha avyttrat någon av de Sparaktier som tilldelats Programmet under
Intjänandeperioden.
Prestationsmål (endast tillämpligt avseende Prestationsrätter) - För att Prestationsrätterna ska berättiga
till full tilldelning av Aktierätter måste Bolaget uppnå två prestationsmål för perioden från och med Q2
2025 till och med Q1 2026 baserat på omsättning och EBITDA (“Prestationsmålen”). Om Prestations-
målen inte uppnås kommer antalet Aktierätter som en Deltagare kan tilldelas inom ramen för LTI 2023
för de Prestationsrätter som innehas av Deltagaren, gradvis att reduceras till noll, beroende på i vilken
utsträckning Prestationsmålen uppnås. De två nivåer som mäts är “Entry” och “Target”, medan en Presta-
tionsrätt inte ger rätt till någon tilldelning om prestationen faller under Entry-nivån och den kommer att ge
rätt till full tilldelning om Target-nivån uppnås eller överskrids, med linjär tilldelning mellan dem.
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare
-2,15
-1,30
59
ÅRSREDOVISNING 2023
Övriga villkor - För Matchningsrätterna och Prestationsrätterna gäller i övrigt att vinsten per tilldelad
Matchningsrätt och Prestationsrätt är begränsad till ett maximalt belopp motsvarande en värdeökning
om 400 procent av Midsummer AB:s aktiekurs Per den 17 mars 2023, då Bolagets aktiekurs var 6,5
kronor. För det fall vinsten överstiger denna gräns ska en justering ske genom omräkning nedåt i motsva-
rande utsträckning av det antal Aktierätter deltagaren kommer att erhålla per Matchningsrätt och Presta-
tionsrätt. Deltagare har inte rätt att överlåta, pantsätta eller avyttra Matchningsrätterna och Prestation-
srätterna, eller att utöva några aktieägarrättigheter avseende Matchningsrätterna och Prestationsrätterna,
under Intjänandeperioden.
Utformning och hantering
Styrelsen ansvarar för den närmare utformningen och hanteringen av LTI 2023, samt de detaljerade
villkor som ska gälla mellan Bolaget och deltagaren i programmet, inom ramen för de villkor och riktlinjer
som anges häri. I samband därmed ska styrelsen äga rätt att fastställa avvikande villkor för programmet
avseende bland annat Intjänandeperiod och tilldelning i händelse av avslut av uppdrag under Intjänande-
perioden under vissa förutsättningar. Styrelsen skall även äga rätt att göra anpassningar för att uppfylla
särskilda regler eller marknadsförutsättningar.
Maximal storlek och utspädning
Maximalt antal Matchningsrätter och Prestationsrätter som kan utgå enligt LTI 2023 är 1 504 000.
Antalet aktier som omfattas av LTI 2023 ska enligt de närmare förutsättningar som styrelsen beslutar,
kunna bli föremål för omräkning på grund av att Bolaget genomför fondemission, sammanläggning eller
uppdelning av aktier, företrädesemission eller liknande åtgärder, med beaktande av sedvanlig praxis för
motsvarande incitamentsprogram. Omräkning ska även kunna ske så att extraordinär vinstutdelning
beaktas. Maximalt antal Matchningsrätter och Prestationsrätter motsvarar en utspädning om cirka 1,89
procent av utestående aktier i Bolaget. Sammanlagt kommer 1 976 556 teckningsoptioner att emitteras
för att möjliggöra tilldelning enligt Matchnings- och Prestationsrätterna (1 504 000 teckningsoptioner)
och för att säkra kostnader för LTI 2023 (472 556 teckningsoptioner), vilket motsvarar cirka 2,8 procent av
utestående aktier i Bolaget vid tillfället för upprättandet av programmet.
60
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Internt utvecklade immateriella tillgångar
Förvärvade immateriella tillgångar
TSEK
Utvecklingsutgifter
Koncessioner, patent, licenser, Totalt
varumärken och liknande rättigheter
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
177 010
1 856
178 866
Investeringar
1 343
20
1 363
Internt utvecklade tillgångar
18 650
-
18 650
Utgående balans 2023-12-31
197 003
1 877
198 879
Ingående balans 2022-01-01
156 875
1 809
158 685
Investeringar
-
47
47
Internt utvecklade tillgångar
20 134
-
20 134
Utgående balans 2022-12-31
177 010
1 856
178 866
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-123 384
-1 317
-124 701
Årets avskrivningar
-21 064
-90
-21 155
Utgående balans 2023-12-31
-144 448
-1 408
-145 856
Ingående balans 2022-01-01
-104 362
-1 227
-105 590
Årets avskrivningar
-19 022
-91
-19 112
Utgående balans 2022-12-31
-123 384
-1 317
-124 702
Redovisade värden
Per 2023-01-01
53 626
539
54 164
Per 2023-12-31
52 554
469
53 023
Per 2022-01-01
52 513
583
53 096
Per 2022-12-31
53 626
539
54 164
Alla immateriella tillgångar, utom goodwill, skrivs av. För närvarande har koncernen ingen goodwill.
Moderbolaget
61
ÅRSREDOVISNING 2023
Internt utvecklade immateriella tillgångar Förvärvade immateriella tillgångar
TSEK Utvecklingsutgifter
Koncessioner, patent, licenser,
varumärken och liknande rättigheter
Totalt
Koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ackumulerade avskrivningar
Redovisade värden
Ingående balans 2023-01-01
177 010 2 022 179 032
Investeringar 1 343 241 1 584
Internt utvecklade tillgångar
18 650 - 18 650
Utgående balans 2023-12-31
197 003 2 263 199 265
Ingående balans 2022-01-01
156 875 1 962 158 837
Investeringar - 60 60
Internt utvecklade tillgångar
20 134 - 20 134
Utgående balans 2022-12-31
177 010 2 022 179 032
Ingående balans 2023-01-01
-123 384 -1 317 -124 701
Årets avskrivningar
-21 064 -90 -21 155
Utgående balans 2023-12-31
-144 449 -1 408 -145 856
Ingående balans 2022-01-01
-104 362 -1 227 -105 589
Årets avskrivningar
-19 022 -91 -19 113
Utgående balans 2022-12-31
-123 384 -1 317 -124 701
Per 2023-12-31
Per 2023-01-01 53 626 705 54 332
52 554
855 53 410
Per 2022-01-01
52 513
734 53 249
Per 2022-12-31
53 626
705 54 332
62
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
Nedlagda utgifter på annans
Maskiner och andra tekniska
Inventarier, verktyg och
TSEK
Moderbolaget
fastighet
anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
9 788
68 607
-
78 395
Förvärv
-
608
-
608
Avyttringar och utrangeringar
-
-354
424
70
Utgående balans 2023-12-31
9 788
68 861
424
79 073
Ingående balans 2022-01-01
9 607
68 308
-
77 915
Förvärv
181
300
-
481
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Utgående balans 2022-12-31
9 788
68 607
-
78 395
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-1 879
-51 814
-
-53 692
Avyttringar och utrangeringar
-
147
-
147
Årets planenliga avskrivningar
-489
-6 755
-28
-7 273
Utgående balans 2023-12-31
-2 368
-58 422
-28
-60 819
Ingående balans 2022-01-01
-1 393
-43 721
-
-45 114
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Årets planenliga avskrivningar
-486
-8 093
-
-8 579
Utgående balans 2022-12-31
-1 879
-51 814
-
-53 692
Redovisade värden
Per 2023-01-01
7 909
16 793
-
24 703
Per 2023-12-31
7 420
10 439
395
18 255
Per 2022-01-01
8 214
24 586
-
32 800
Per 2022-12-31
7 909
16 792
-
24 703
63
ÅRSREDOVISNING 2023
Nedlagda utgifter på
Maskiner och andra
Inventarier, verktyg
TSEK
Koncernen
Fastigheter
annans fastighet
tekniska anläggningar
och installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
58 816
9 788
130 798
-
199 402
Omklassificering
-17 010
-
15 703
1 307
-
Omräkningsdifferans
-92
-
-5 867
-2
-5 961
Investeringar
1 381
-
41 804
487
43 672
Utgående balans 2023-12-31
43 096
9 788
182 438
1 792
237 114
Ingående balans 2022-01-01
19 086
9 607
185 418
45
214 156
Sålda maskiner
-
-
-83 322
-
-83 322
Utrangeringar
-
-
-26 664
-45
-26 709
Investeringar
39 730
181
55 366
-
95 277
Utgående balans 2022-12-31
58 816
9 788
130 798
-
199 402
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-
-1 879
-52 136
-
-54 015
Omklassificering
-
-
320
-320
-
Omräkningsdifferens
-
-
-
-2
-2
Årets avskrivningar
-
-489
-6 632
-195
-7 316
Utgående balans 2023-12-31
-
-2 368
-58 448
-517
-61 332
Ingående balans 2022-01-01
-
-1 393
-70 531
-45
-71 969
Omklassificering
-
-
-
-
-
Utrangeringar
-
-
26 811
45
26 856
Årets avskrivningar
-
-486
-8 416
-
-8 902
Utgående balans 2022-12-31
-
-1 879
-52 136
-
-54 015
Redovisade värden
Per 2023-01-01
58 816
7 909
78 662
-
145 387
Per 2023-12-31
43 096
7 420
123 990
1 275
175 781
Per 2022-01-01
19 086
8 214
114 887
-
142 187
Per 2022-12-31
58 816
7 909
78 662
-
145 387
64
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 13 Långfristiga fordringar och övriga fordringar
Not 14 Varulager
TSEK
Koncernen och moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga fordringar som är anläggningstillgångar
Fordringar hos anställda
130
180
Deposition
40
40
Summa
170
220
TSEK
Koncernen och moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga fordringar
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
220
40
Utgående balans 31 december
170
220
Moderbolaget
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986 16 726
Varor under tillverkning 54 822 33 745
Färdiga varor och handelsvaror
2 543 2 543
Summa 84 351 53 015
Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986 16 726
Varor under tillverkning 1 644 1 202
Färdiga varor och handelsvaror
2 543 2 543
Summa 31 173 20 471
Reserv för inkurans ingår i varulagrets värde. Nedskrivningsbeloppet uppgår till 644 TSEK (517 TSEK)
Kostnad sålda varor uppgår till 45 211 TSEK för perioden.
Moderbolaget
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986 16 726
Varor under tillverkning 54 822 33 745
Färdiga varor och handelsvaror
2 543 2 543
Summa 84 351 53 015
Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986 16 726
Varor under tillverkning 1 644 1 202
Färdiga varor och handelsvaror
2 543 2 543
Summa 31 173 20 471
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986
16 726
Varor under tillverkning
54 822
33 745
Färdiga varor och handelsvaror
2 543
2 543
Summa
84 351
53 015
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
26 986
16 726
Varor under tillverkning
1 644
1 202
Färdiga varor och handelsvaror
2 543
2 543
Summa
31 173
20 471
65
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Hyra
-
96
-
1 132
Försäkringar
77
190
77
190
Övriga förutbetalda kostnader
940
832
899
814
Upplupna avtalsintäkter INVITALIA
97 904
130 134
-
-
Förutbetalda leasingavgifter
15
256
313
454
Totalt
98 937
131 508
1 289
2 590
Not 16 Eget kapital
Antalet aktier den 31 december 2023 uppgick till 129 427 464 (67 741 409).
Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berätti-
gar till rösträtt vid bolagsstämman med en röst per aktie.
Aktiekapitalet i Midsummer uppgick per den 31 december 2023 till 5177 TSEK(2710 TSEK) och var förde-
lat på 129 427 464 aktier (67 741 409 aktier) med ett kvotvärde om 0,04kr (0,04 kr).
TSEK
Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
Ingående redovisat värde 2023-01-01
53 627
54 273
Fondering för aktiverat eget utvecklingsarbete
17 285
251
Avskrivningar på aktiverad egen utveckling
-18 357
-897
Utgående redovisat värde 2023-12-31
52 556
53 627
Stamaktier
Typer av aktier
2023-12-31
2022-12-31
Emitterade per 1 januari
67 741 409
67 741 409
Kontantemission
61 686 055
-
Emitterade per 31 december - betalda
129 427 464
67 741 409
66
ÅRSREDOVISNING 2023
Ingen utdelning har föreslagits av styrelsen. Styrelsen har i samband med utgivandet av den gröna obliga-
tionen 2019 förbundit sig att inte ge någon utdelning inom de närmaste tre åren efter utgivandet.
Koncernen
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapport-
er från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta
som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina finansi-
ella rapporter i svenska kronor.
Moderbolaget
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning. Fond för utvecklingsutgifter Det belopp som akti-
veras avseende egenupparbetade utvecklingsutgifter ska föras om från fritt eget kapital till fond för utveck-
lingsgifter i bundet eget kapital. Fonden ska minskas i takt med att de aktiverade utgifterna skrivs av eller
ned. Den hanteras på liknande sätt som uppskrivningsfonden.
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns
tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett
belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som
tillförts överkursfonden fr.o.m. 1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserad förlust
Balanserad förlust utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året
lämnad vinstutdelning.
67
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 17 Räntebärande skulder
I det följande framgår information om företagets avtalsmässiga villkor avseende räntebärande skulder. För m er
information om företagets exponering för ränterisk och risk för valutakursförändringar hänvisas till not 22.
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare
210 000
10 000
Leasingskulder
9 849
14 692
Summa långfristiga räntebärande skulder
219 849
24 692
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare
8 950
215 215
Kortfristig del av leasingskulder
7 707
5 006
Summa kortfristiga räntebärande skulder
16 657
220 221
Villkor och återbetalningstider
Nom. Värde Redov. värde Nom. Värde Redov. värde
TSEK Valuta
Nom.
ränta Förfall 2023-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31
Grön obligation SEK 8,50% 2026 200 000 200 000 200 000 200 000
Villkorslån Energimyndigheten SEK 5,50% 2024 5 192 5 192 5 192 5 192
Leasingskulder SEK 2,50% 2023 17 556 17 556 19 698 19 698
Lån kreditinstitut SEK 0,84% 2025 13 758 13 758 20 023 20 023
Summa 236 506 236 506 244 913 244 913
Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare 210 000 10 000
Leasingskulder 9 849 14 692
Summa långfristiga räntebärande skulder 219 849 24 692
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare 8 950 215 215
Kortfristig del av leasingskulder 7 707 5 006
Summa kortfristiga räntebärande skulder 16 657 220 221
Villkor och återbetalningstider
Nom. Värde Redov. värde Nom. Värde Redov. värde
TSEK Valuta
Nom.
ränta Förfall 2023-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31
Grön obligation SEK 8,50% 2026 200 000 200 000 200 000 200 000
Villkorslån Energimyndigheten SEK 5,50% 2024 5 192 5 192 5 192 5 192
Leasingskulder SEK 2,50% 2023 17 556 17 556 19 698 19 698
Lån kreditinstitut SEK 0,84% 2025 13 758 13 758 20 023 20 023
Summa 236 506 236 506 244 913 244 913
Villkor och återbetalningstider se tabell nedan. Säkerhet för lånen från kreditgivare är utställda med ett belopp
av 34 500 TSEK (34 500 TSEK) i företagsinteckningar (se även not 24).
Nom. Värde
Redov. värde
Nom. Värde
Redov. värde
Nom.
TSEK
Valuta
ränta
rfall
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Grön obligation
SEK
13,00%
2026
200 000
200 000
200 000
200 000
Villkorslån Energimyndigheten
SEK
5,50%
2024
5 192
5 192
5 192
5 192
Leasingskulder
SEK
2,50%
2023
17 556
17 556
19 698
19 698
Lån kreditinstitut
SEK
7,50%
2025
13 758
13 758
20 023
20 023
Summa
236 506
236 506
244 913
244 913
68
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 18 Skulder till kreditinstitut
Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga skulder
Lån från kreditgivare
210 000
10 000
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av lån från kreditgivare
8 942
215 215
Skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen
-
-
Not 19 Avsättningar
Koncernen/M oderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Garantiåtaganden
3 097
2 315
Totalt
3 097
2 315
Koncernen/M oderbolaget
TSEK
2023
2022
Redovisat värde vid periodens ingång 2023-01-01
2 315
-
Avsättningar som gjorts under perioden
886
2 920
Belopp som tagits i anspråk under perioden
-104
-605
Redovisat värde vid periodens utgång 2023-12-31
3 097
2 315
Garantier
Avsättning för garantier hänför sig till försäljningen av maskiner för solcellstillverkning samt installation av
solcellstak. Avsättningen baseras på beräkningar gjorda på grundval av historiska data för garantier knutna till
maskinförsäljningen.
69
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Semesterlöner inkl. sociala avgifter
298
5 456
220
5 421
Särskild löneskatt
1 136
814
1 136
814
Omorganiseringskostnader
3 372
-
2 466
-
Förutbetalda intäkter
834
-
834
-
Övriga upplupna kostnader
23 498
418
23 280
418
Upplupna räntekostnader
11 092
3 838
11 092
3 838
Totalt
40 231
10 526
39 029
10 491
70
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 21 Värdering av finansiella tillgångar och skulder til l
verkligt värde samt kategoriindelning
Koncernen
TSEK
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga skulder Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar 170 170
Kundfordringar 10 763 10 763
Övriga fordringar 65 665 65 665
Upplupna intäkter 98 937 98 937
Likvida medel 20 523 20 523
Summa 196 058 196 058
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 218 950 218 950
Upplupna kostnader 35 591 35 591
Leverantörsskulder 15 528 15 528
Övriga kortfristiga skulder 27 514 27 514
Summa 297 582 297 582
Koncernen
TSEK
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga skulder Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar 220 220
Kundfordringar 16 041 16 041
Övriga fordringar 1 641 1 641
Upplupna intäkter 131 508 131 508
Likvida medel 2 388 2 388
Summa 151 798 151 798
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 225 215 225 215
Leasingskuld 10 525 10 525
Leverantörsskulder 20 806 20 806
Övriga kortfristiga skulder 7 139 7 139
Summa 263 685 263 685
Redovisat värde 2023-12-31
Redovisat värde 2022-12-31
Redovisat värde på samtliga finansiella tillgångar och skulder utgör en rimlig approximation av verkligt värde.
Koncernen
TSEK
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga skulder Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar 170 170
Kundfordringar 10 763 10 763
Övriga fordringar 65 665 65 665
Upplupna intäkter 98 937 98 937
Likvida medel 20 523 20 523
Summa 196 058 196 058
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 218 950 218 950
Upplupna kostnader 35 591 35 591
Leverantörsskulder 15 528 15 528
Övriga kortfristiga skulder 27 514 27 514
Summa 297 582 297 582
Koncernen
TSEK
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga skulder Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar 220 220
Kundfordringar 16 041 16 041
Övriga fordringar 1 641 1 641
Upplupna intäkter 131 508 131 508
Likvida medel 2 388 2 388
Summa 151 798 151 798
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 225 215 225 215
Leasingskuld 10 525 10 525
Leverantörsskulder 20 806 20 806
Övriga kortfristiga skulder 7 139 7 139
Summa 263 685 263 685
Redovisat värde 2023-12-31
Redovisat värde 2022-12-31
Redovisat värde 2023-12-31
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
TSEK
anskaffningsvärde
Övriga skulder
Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar
170
170
Kundfordringar
10 763
10 763
Övriga fordringar
65 665
65 665
Upplupna intäkter
98 937
98 937
Likvida medel
20 523
20 523
Summa
196 058
196 058
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
218 950
218 950
Upplupna kostnader
35 591
35 591
Leverantörsskulder
15 528
15 528
Övriga kortfristiga skulder
27 514
27 514
Summa
297 583
297 583
Redovisat värde 2022-12-31
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
TSEK
anskaffningsvärde
Övriga skulder
Totalt
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar
220
220
Kundfordringar
16 041
16 041
Övriga fordringar
1 641
1 641
Upplupna intäkter
131 508
131 508
Likvida medel
2 388
2 388
Summa
151 798
151 798
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
225 215
225 215
Upplupna kostnader
10 525
10 525
Leverantörsskulder
20 806
20 806
Övriga kortfristiga skulder
7 139
7 139
Summa
263 685
263 685
71
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 22 Finansiella risker och riskhantering
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker.
• Kreditrisk
• Likviditetsrisk
• Marknadsrisk
Ramverk för finansiell riskhantering
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk a v
riktlinjer och regler i form av policys och individuella bedömningar av kunder och transaktioner. Ansvaret för
koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av koncernens finansfunktion som finns ino m
moderbolaget och leds av moderbolagets CFO. Den övergripande målsättningen för finansfunktionen är att
tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncernens resultat so m
härrör från marknadsrisker. Chefen för den centrala finansfunktionen rapporterar löpande till koncernens
ledning och styrelse.
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för att en kund eller motpart i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sitt åtagande oc h
därigenom förorsakar koncernen en finansiell förlust och uppstår huvudsakligen från koncernens kundfordrin g-
ar och avtalstillgångar. Det redovisade värdet av finansiella tillgångar och avtalstillgångar utgör den maximala
kreditexponeringen.
Kreditrisker i kundfordringar
Koncernens kreditriskexponering påverkas huvudsakligen av varje kunds enskilda egenskaper. Ledningen
beaktaremellertid de faktorer som kan påverka kreditrisken hos kundbasen, inklusive risken för fallissemang
förknippad med branschen och det land där kunderna är verksamma.
Varje ny kund analyseras individuellt för kreditvärdighet innan koncernens generella betalningsoch leverans-
villkor erbjuds. Koncernens granskning omfattar externa kreditbetyg, om de finns tillgängliga, finansiella rap-
porter, information från kreditvärderingsinstitut, branschinformation och i vissa fall bankreferenser.
Vid övervakning av kunders kreditrisk grupperas kunder enligt deras kreditegenskaper, deras geografiska läge ,
handelshistorik med koncernen och förekomsten av tidigare finansiella svårigheter.
Koncernen kräver ibland remburser eller annan säkerhet för kundfordringar och övriga fordringar. Koncernen
har inga kundfordringar och avtalstillgångar för vilka nedskrivningsreserver inte redovisas på grund av säkerh et.
Den 31 december 2023 är kreditexponeringen för kundfordringar och avtalstillgångar per
geografisk region följande.
Den 31 december 2023 var det redovisade värdet för koncernens största kund 5168 TSEK (2022: 3050 TSEK) .
Redovisat värde
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Sverige
5 705
12 224
Kina/Hongkong
15 647
50 524
EU
25 764
24 796
Övriga regioner
155
2 419
Summa
47 271
89 963
72
ÅRSREDOVISNING 2023
Reserv för befarade kreditförluster
Koncernen gör en individuell bedömning av sina kundfordringar och avtalstillgångar avseende risken för
fallissemang. Förlustreserven för kundfordringar och avtalstillgångar värderas alltid till ett belopp motsvarand e
förväntade kreditförluster under fordrans återstående löptid. Koncernen har historiskt inte haft några
kreditförluster, därför är risken för förlust på grund av fallissemang mycket låg. Koncernen har för närvarande
ingen reserv för befarade kreditförluster.
Kreditrisk i likvida medel
Koncernen har likvida medel om 20 523 TSEK den 31 december 2023.
För likvida medel är endast europeiska banker motparter (SEB, Nordea, SBAB, Credem, Intesa).
Koncernen anser att likvida medel har låg kreditrisk baserat på motparternas externa kreditbetyg
Kapitalhantering
Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en god finansiell ställning, som bidrar
till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende samt utgöra en grund för fortsatt
utveckling av affärsverksamheten; samtidigt som den långsiktiga avkastning som genereras till aktieägarna är
tillfredsställande.
Kapital definieras som totalt eget kapital, ej omfattande ej inlösenbara preferensaktier.
Under året har ingen förändring skett i koncernens kapitalhantering. I samband med att moderbolaget emit-
terade den gröna obligationen 2019 förband sig bolaget att hålla soliditeten i bolaget över 20%. Vid årsskiftet
hade bolaget en soliditet på 37,61%.
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Totalt eget kapital
199 293
183 482
Nettoskuldsättningsgrad
Finansiella skulder
237 791
248 751
Minus likvida medel och kortfristiga placeringar
-20 523
-2 388
Nettoskuld
217 268
246 363
Nettoskuldsättningsgrad (Nettoskuld / Totalt eget kapital)
1,09
1,34
73
ÅRSREDOVISNING 2023
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är risken att koncernen kan få problem att fullgöra sina skyldigheter som är förknippade me d
finansiella skulder. Koncernen har rullande 12 månaders likviditetsplanering som omfattar alla koncernens
enheter. Planeringen uppdateras varje månad. Koncernens prognoser som omfattar 1–4 år innefattar
likviditetsplanering på medellång sikt.
Likviditetsplaneringen används för att hantera likviditetsrisken och kostnaderna för finansieringen av kon-
cernen. Målsättningen är att koncernen ska kunna klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl som
nedgångar utan betydande oförutsebara kostnader och utan att riskera koncernens rykte. Likviditetsriskerna
hanteras centralt för hela koncernen av den centrala finansavdelningen.
Moderbolaget har under 2023 omförhandlat villkoren för den gröna obligationen som togs upp under första
halvåret av 2019.
Räntan är nu fastställd och uppdelad i 3% kontant respektive 10% PIK. Detta innebär att Midsummer AB bet alar
1 500 TSEK i kontanter per kvartal och 5 000 TSEK adderas i PIK-ränta per kvartal som sedan betalas i natur a
årsvis.
Under Lån från kreditgivare ligger ett villkorslån från Energimyndigheten.
Amorteringsplanen för det lånet är inte bestämd, utan är beroende av hur många solpaneler koncernen sälje r.
Siffrorna ovan i tabellen är koncernens bästa uppskattning på hur dessa amorteringar kommer att hamna i
framtiden.
2023-12-31
2022-12-31
Nom belopp
TSEK
Moderbolaget
Valuta
originalvaluta
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Lån från kreditgivare
SEK
235 192
218 942
43 520
250 914
-
232 841
221 108
11 733
-
Summa
Koncernen
235 192
218 942
43 520
250 914
-
232 841
221 108
11 733
-
2023-12-31
2022-12-31
Nom belopp
TSEK
Valuta
originalvaluta
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Totalt
<1 år
1-5 år
>5 år
Lån från kreditgivare
SEK
235 192
218 942
43 520
250 914
-
232 841
221 108
11 733
-
Leasingskulder
SEK
17 556
17 556
7 707
9 849
-
6 422
5 006
14 692
-
Summa
252 748
236 498
51 227
260 763
-
239 263
226 114
26 425
-
Kreditfaciliteter (per 2023-12-31)
Nom, TSEK
Utnyttjat
Tillgängligt
Checkräkningskredit
2 500
-
2 500
74
ÅRSREDOVISNING 2023
Marknadsrisk
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument
varierar på grund av förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas av IFRS i tre typer, valutarisk, ränter-
iskoch andra prisrisker. De marknadsrisker som främst påverkar koncernen utgörs av valutarisker och ränterisk -
er
Valutarisk
Risken att verkliga värden och kassaflöden avseende finansiella instrument kan fluktuera när värdet på
främmande valutor förändras kallas valutarisk. Koncernen är exponerad mot valutarisk på transaktioner i den
meningen att det finns en blandning mellan valutorna i vilken försäljning, inköp, fordringar och skulder är
noterade och koncernens funktionella valuta, som är SEK. Transaktionerna är primärt gjorda i valutorna SEK
och USD.
Känslighetsanalys – valutakursrisk
En 10 % förstärkning av den svenska kronan gentemot US dollar per 31 december 2023 skulle innebära en
förändring av eget kapital och av resultatet med 1 850 TSEK (-3850 TSEK 2022). Känslighetsanalysen grunda r
sig på att alla andra faktorer (t ex räntan) förblir oförändrade.
Samma förutsättningar tillämpades för 2022.
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar i marknadsräntor.
Ränterisk kan leda till förändring i verkliga värden och förändringar i kassaflöden. En betydande faktor som
påverkar ränterisken är räntebindningstiden. Koncernens ränterisk uppstår i huvudsak genom långfristig
upplåning. Koncernens befintliga lån löper med rörlig ränta.
Känslighetsanalys – ränterisk
Genomslaget på ränteintäkter och räntekostnader under kommande tolvmånadersperiod vid en
ränteuppgång/-nedgång på 1 procentenhet på balansdagen uppgår till cirka -/+ 2 000 TSEK.
75
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 23 Leasing
Belopp redovisade i resultatet
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Ränta på leasingskulder
931
273
Kostnader för variabla leasingavgifter
-
-
Kostnader för leasar av lågt värde
1 209
340
Totalt kassautflöde för leasingavtal
Koncernen
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Leasingskulder
17 556
19 698
Variabla leasingavgifter
-
-
Leasar av lågt värde
1 209
340
Summa
18 765
20 038
Koncernens leasingavtal hänför sig framför allt sig till leasing av fastigheter, fordon och
maskiner där fastigheter står för största delen av nyttjanderättstillgångarnas utgående
balans per 31 december 2023.
Nyttjanderättstillgång
Koncernen
TSEK
Fastigheter
Fordon
Summa
Per 2023-01-01
16 836
3 843
20 679
Avskrivningar under året
-3 897
-3 552
-7 449
Tillkommande nyttjanderättstillgångar
654
5 993
6 647
Per 2023-12-31
12 285
6 284
18 569
TSEK
Fastigheter
Fordon
Summa
Per 2022-01-01
7 634
4 699
12 333
Avskrivningar under året
3 907
2 595
6 502
Omklassificering
-
-
-
Per 2022-12-31
Tillkommande nyttjanderättstillgångar uppgick under året till 14 848 TSEK
16 836
3 843
20 679
76
ÅRSREDOVISNING 2023
Leasingavtalen avseende fastigheter och fordon har normalt en löptid på 3-5 år.
Lokalhyresavtalen löper på 3 år med utgång 2026-12-31, där omförhandling sker ett år
innan löptidens utgång.
För samtliga dessa avtal finns förlängningsoptioner som koncernen kan utnyttja. När det
är möjligt försöker koncernen att inkludera sådana förlängningsoptioner i nya leasingavtal
eftersom det bidrar till operativ flexibilitet.
Förlängningsoptionerna kan endast utnyttjas av koncernen, inte av leasegivaren.
Koncernen leasar datorer, en tryckluftskompressor och släp, samtliga med leasingperioder
på 1-3 år.
Dessa avtal utgör leasingavtal av lågt värde. Koncernen har valt att inte redovisa
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder för dessa leasingavtal.
Moderbolaget
Beskrivningen under Koncernen avseende vad för slags leasingavtal Koncernen har över-
ensstämmer med Moderbolagets leasingavtal. Framtida leasingavgifter för Moderbolaget
är 17 556 TSEK per 2023-12-31.
Leasingskulder
Koncernen
Leasingskulder
Koncernen
Långfristiga leasingskulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Bilar
2 743
1 764
Lokal
7 106
12 928
Summa
9 849
14 692
Kortfristiga leasingskulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Bilar
3 330
1 937
Lokal
4 377
3 069
Summa
7 707
5 006
2023-12-31 (TSEK)
<1 år
1-5 år
>5 år
Summa
Fastigheter
4 377
7 106
-
11 483
Fordon
3 330
2 743
-
6 073
Summa
7 707
9 849
-
17 556
2022-12-31 (TSEK)
<1 år
1-5 år
>5 år
Summa
Fastigheter
3 069
12 928
-
15 997
Fordon
1 937
1 764
-
3 701
Summa
5 006
14 692
-
19 698
77
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 24 Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och
eventualtillgångar
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ställda säkerheter
I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar
Företagsinteckningar
34 500
34 500
34 500
34 500
Summa ställda säkerheter
34 500
34 500
34 500
34 500
Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser
Summa eventualförpliktelser
Inga
Inga
Inga
Inga
Not 25 Koncernföretag
Innehav i dotterbolag
Dotterföretagets säte, land
Ägarandel i % 2023-12-31
Midsummer Solar Roofs AB
Järfälla, Sverige
100
Midsummer Italia S.r.L
Rom, Italien
100
Midsummer Production Sweden AB
Järfälla, Sverige
100
Moderbolaget
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
256 387
154
Tillkommande investeringar
15 079
256 233
Utgående balans 31 december
271 465
256 387
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Dotterföretag / Organisationsnummer / Säte
Antal andelar
Andel i %
värde
värde
Midsummer Roofing AB, 559081–4652, Järfälla
50 000
100
5 236
50
Midsummer Italia S.r.L, 15 843 471 002, Rom, Italien
10 000
100
266 205
256 337
Midsummer Production Sweden AB, 559462-0915, Järfälla
250
100
25
-
78
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 26 Specifikationer till rapport över kassaflöden
Betalda räntor och erhållen utdelning - Moderbolaget
TSEK
2023-12-31 2022-12-31
Erhållen ränta
8 388 654
Erlagd ränta
-5 548 -19 408
Betalda räntor och erhållen utdelning - Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Erhållen ränta 1 274 654
Erlagd ränta -5 554 -19 681
Likvida medel – Moderbolaget
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och banktillgodohavanden 13 840 2 212
Kortfristiga placeringar har klassificerats som likvida medel enligt följande utgångspunkter:
- De har en obetydlig risk för värdefluktuationer
- De kan lätt omvandlas till kassamedel
- De har en löptid om högst 3 månader från anskaffningstidpunkten
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Moderbolaget
TSEK
2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar
28 279 27 692
Förändring av PIA
- 327
Lagerkorrigering
- -
Ränteintäkter koncernbolag
7 254 -
Orealiserade kursdifferenser
-316 -30 649
Övriga avsättningar
782 2 315
TT
o
o
t
t
a
a
l
l
t
t
3
3
5
5
9
9
9
9
9
9
-
-
3
3
1
1
4
4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Koncernen
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar 35 577 19 520
Förändring av PIA - 327
Orealiserade kursdifferenser -2 701 -23 734
Övriga avsättningar 782 2 315
Övrigt 5 009 -99 416
Upplupen ränta 7 254 -3 070
Uppskjuten skatt 3 051 1 132
TToottaalltt 4488 997722 --110022 992266
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Moderbolaget
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar 28 279 27 692
Förändring av PIA - 327
Lagerkorrigering - -
Ränteintäkter koncernbolag 7 254 -
Orealiserade kursdifferenser -316 -30 649
Övriga avsättningar 782 2 315
TToottaalltt 3355 999999 --331144
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet - Koncernen
TSEK
2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar
35 577 19 520
Förändring av PIA
- 327
Orealiserade kursdifferenser
-2 701 -23 734
Övriga avsättningar
782 2 315
Övrigt
5 009 -99 416
Upplupen ränta
7 254 -3 070
Uppskjuten skatt
3 051 1 132
TT
o
o
t
t
a
a
l
l
t
t
4
4
8
8
9
9
7
7
2
2
-
-
1
1
0
0
2
2
9
9
2
2
6
6
Betalda räntor och erhållen utdelning - Moderbolaget
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Erhållen ränta 8 388 654
Erlagd ränta -5 548 -19 408
Betalda räntor och erhållen utdelning - Koncernen
TSEK
2023-12-31 2022-12-31
Erhållen ränta
1 274 654
Erlagd ränta
-5 554 -19 681
Betalda räntor och erhållna räntor - Koncernen
Betalda räntor och erhållna räntor - Moderbolaget
79
ÅRSREDOVISNING 2023
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten - koncernen
TSEK
2023-01-01
Kassaflöden
kassaflödes-
2023-12-31
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
10 000
-8 125
208 125
210 000
Leasingskulder
14 692
-
-4 843
9 849
Summa långfristiga skulder
24 692
-8 125
203 282
219 849
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
215 215
-
-206 265
8 950
Kortfristig del av leasingskulder
5 006
-7 174
9 875
7 707
Summa kortfristiga skulder
220 221
-7 174
-196 390
16 657
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
244 913
-15 299
6 892
236 506
TSEK
2022-01-01
Kassaflöden
kassaflödes-
2022-12-31
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
199 700
10 000
-199 700
10 000
Leasingskulder
5 053
-
9 639
14 692
Summa långfristiga skulder
204 753
10 000
-190 061
24 692
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
1 367
15 493
198 355
215 215
Kortfristig del av leasingskulder
6 343
-6 528
5 191
5 006
Summa kortfristiga skulder
7 710
8 965
203 546
220 221
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
212 463
18 965
13 486
244 913
80
ÅRSREDOVISNING 2023
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten - Moderbolaget
TSEK
2023-01-01
Kassaflöden 2023-12-31
Långfristiga skulder
Energimyndigheten
5 192
-5 192
-
Lån kreditinstitut
20 000
-10 000
10 000
Grön obligation
200 000
-
200 000
Summa långfristiga skulder
225 192
-15 192
210 000
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
8 942
-
8 942
Summa kortfristiga skulder
8 942
-
8 942
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
234 134
-15 192
218 942
TSEK
2022-01-01
Kassaflöden 2022-12-31
Långfristiga skulder
Energimyndigheten
5 700
-508
5 192
Lån kreditinstitut
-
20 000
20 000
Grön obligation
194 000
6 000
200 000
Summa långfristiga skulder
199 700
25 492
225 192
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av skuld från kreditinstitut
1 367
-1 367
-
Summa kortfristiga skulder
1 367
-1 367
-
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten
201 067
24 125
225 192
81
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 27 Transaktioner med närstående
Försäljning till koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Fakturerat till dotterbolag
-24 036
638 165
Intäkter dotterbolag
104 400
-288 510
Summa försäljning till koncernföretag
80 364
349 654
Fordringar hos koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Lån till dotterföretag
343 421
426 476
Ränta på interna lån
8 445
6 916
Summa fordringar hos koncernföretag
351 866
433 392
Skulder till koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Skulder till dotterföretag
-184 110
-288 510
Not 28 Händelser efter balansdagen
Midsummers vice VD utses till ny VD. Han efterträder Sven Lindström som blir ny vice VD och ansvarig för
affärsutveckling och produktionsportföljen.
Midsummer har fått en beställning på maskinutrustning för produktion av tunnfilmssolceller från INL, en iber-
isk forskningsorganisation. Ordervärdet är drygt 16,5 miljoner kronor.
All produktionsutrustning färdiglevereras till den nya fabriken i Bari och all dokumentation lämnas in till den
italienska myndigheten Invitalia för denna milstolpe, vilket kommer att utlösa nästa utbetalning av det italiens -
ka bidraget.
Det erhållna uppskovet på arbetsgivaravgifter från Skatteverket på grund utav minskade intäkter under
covid-pandemin förföll i början på 2024, Midsummer har nu erhållit förlängning på återbetalningen av uppsk-
ovet till 2024-09-12 vilket kommer underlätta likviditeten fram till och med bidragsutbetalning från INVITALIA.
Midsummer genomförde en företrädesemission vilket inbringade 66 miljoner kronor före emissionskostnader.
Ersättning till ledande befattningshavare, se not 6 Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
82
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 29 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Företagsledningen har med styrelsen diskuterat utvecklingen, valet och upplysningarna avseende koncernens
viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och uppskattningar.
Vissa viktiga redovisningsmässiga bedömningar och uppskattningar beskrivs nedan.
Leasingavtal
Koncernen har leasingavtal för såväl fordon som lokaler, vilket framgår av not 23.
Vid framtagande av leasingskuldens och leasingtillgångens storlek krävs bedömningar om det är rimligt
säkert att koncernen kommer nyttja förlängningsoptionerna.
Vid bedömning av om det är rimligt säkert att förlängningsoptioner kommer nyttjas avseende lokalerna har
koncernen tagit i beaktande deras framtida tillväxt och utifrån det bedömt hur länge de kan använda nuva-
rande lokaler.
Utifrån detta har koncernen kommit fram till att det inte är rimligt säkert att koncernen
kommer nyttja förlängningsoptionerna.
Detta är dock något som kan ändras i framtiden och då påverka leasingskuldens och leasingtillgångens stor-
lek.
Intäktsredovisning
Intäkt värderas utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden.
Koncernen redovisar intäkten när kontroll över en vara eller tjänst överförs till kunden.
Att bestämma tidpunkten för överföring av kontroll, dvs vid en viss tidpunkt eller över tid, kräver bedömningar.
Not 30 Förslag till vinstdisposition
Till årssmmans förfogande finns följande belopp i SEK:
Överkursfond755 517 382
Balanserat resultat
-262 860 304
Årets resultat-151 556 424
Summa
341 100 653
Styrelsen föreslår att bolagets egna kapital inklusive överkursfonden disponeras
enligt följande:
341 100 653
Balanseras i ny räkning-414 416 728
varav till överkursfond755 517 382
83
ÅRSREDOVISNING 2023
Not 31 Uppgifter om moderbolaget
Midsummer AB är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholm.
Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq First North Premier Growth Market.
Adressen till huvudkontoret är
Elektronikhöjden 6
175 43 JÄRFÄLLA
SVERIGE
Koncernredovisningen för år 2023 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd
Koncernen.
84
ÅRSREDOVISNING 2023
Underskrifter/avgivande av rapporten
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen
och verkställande direktören den 23 april 2024. Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat och
rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på
årsstämman den 22 maj 2024
Stockholm 23 april 2024
Robert Sjöström Jan Lombach Philip Gao
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Christel Prinsén Lars-Ola Lundkvist Mikael Nicander
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Eric Jaremalm
VD
Vår revisionsberättelse har lämnats den 23 april 2024
KPMG AB
Mattias Lötborn
Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
85
ÅRSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse Midsummer AB (publ), org. nr 556665-7838, 2023 1 (3)
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Midsummer AB (publ), org. nr 556665-7838
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Midsummer AB (publ) för år 2023 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidan 26. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 19-84 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
IFRS Accounting Standards, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidan 26. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över totalresultat och
rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-18. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Accounting Standards så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även
för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
86
ÅRSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse Midsummer AB (publ), org. nr 556665-7838, 2023 2 (3)
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i
de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar
slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i
revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna
i årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
inhämtar vi tillckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Midsummer AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman behandlar förlusten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och
förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella
bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att
vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och
förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi
går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna
åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Midsummer AB (publ) för år 2023.
87
ÅRSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse Midsummer AB (publ), org. nr 556665-7838, 2023 3 (3)
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Midsummer AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval
av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar vi de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i
syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidan 26 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till Midsummer AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 7 juni 2023. KPMG AB eller
revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2007.
Stockholm den 23 april 2024
KPMG AB
Mattias Lötborn
Auktoriserad revisor
88
ÅRSREDOVISNING 2023
Ledning
Eric Jaremalm, VD
Eric Jaremalm är en av grundarna av Midsummer och är ansvarig bland annat för frågor som rör bolagets expansion
och strategier, prognoser och scenarier, viktiga kundrelationer, generell finansiering och investeringar. Tidigare erfaren-
het från bl.a. Micronic Japan KK med ansvar för forsknings- och utvecklingssamarbetet med japanska halvledartillver-
kare och som projektledare för installation och produktionsstart av utrustning för tillverkning av halvledare i Japan.
Eric, som var klasskompis till Sven Lindström, har samma Civilingenjörsexamen i industriell ekonomi, internationell
med japansk inriktning från Linköpings Tekniska Högskola. Dessutom har Eric studerat två år i Japan vid Meiji Univer-
sity i Tokyo och Nanzan University, Nagoya. Eric Jaremalm talar japanska.
Sven Lindström, Vice VD
Sven Lindström är en av grundarna till Midsummer och har tidigare erfarenhet från CD/DVD industrin, bl.a. som
dotterbolagschef för M2 America Corp vilket var M2 Engineering ABs helägda amerikanska dotterbolag. Tidigare var
han produktchef för deras inspelningsbara CD- och DVD-format. Dessförinnan även verksam på Mannesmann VDO
AG i Frankfurt och IBM Svenska AB i Järfälla. Civilingenjörsexamen i industriell ekonomi, internationell med japansk
inriktning från Linköpings Tekniska Högskola.
Åsa Jynnesjö, Finanschef
Åsa Jynnesjö är Midsummers finanschef sedan 2022. Hon har jobbat som finanschef i över tio år, senast för Automile
AB (elektronisk körjournal och fleet management) och dessförinnan för Nordenta (dentaldepå). Utöver det har Åsa en
bakgrund som revisor på PwC där hon jobbade i drygt sex år. Hon har examina inom både ekonomi och handelsrätt
från Uppsala universitet.
89
ÅRSREDOVISNING 2023
Styrelse
Robert Sjöström – styrelsemedlem sedan 2023, styrelseordförande sedan 2023
Robert Sjöström har i över ett decennium innehaft ledande poster på det ledande globala konsumentföretaget inom
hälsa och hygien Essity, samt tidigare SCA. Som medlem av Essitys ledningsgrupp har han varit bl a President Global
Operational Services and CIO samt Senior Vice President and head of group Strategy & Business Development, CIO,
M&A and Global Services. Essity bildades ur SCA år 2017 och omsätter 156 miljarder kronor (2022). Det är ett av
Sveriges 20 största börsföretag. Oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Jan Lombach – styrelsemedlem sedan 2006
Jan Lombach är advokat och verksam inom riskkapitalbranschen. Han har bland annat varit delägare i Advokatfirman
Vinge KB mellan åren 1993 och 2008, internationell partner i advokatfirman White & Case LLP mellan åren 2008 och
2012 och bedriver nu egen verksamhet. Övriga styrelseuppdrag utgörs bl.a. av styrelseordförande i Cliens Kapitalför-
valtning AB och styrelseledamot i Sveriges Aktiesparares Riksförbund. Jan Lombach har en jur. kand. och studier i
national- och företagsekonomi från Uppsala Universitet och Harvard University. Oberoende i förhållande till Bolaget
och större aktieägare.
Mr. Philip Gao – styrelsemedlem sedan 2015
Philip Gao är VD på Sunflare Solar Co. i Kalifornien med ansvar för försäljningen på den amerikanska marknaden.
Philip har en kandidatexamen i ekonomi och miljövetenskap från University of California, Santa Cruz. Oberoende i
förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Christel Prinsén – styrelsemedlem sedan 2023
Christel Prinsén har över 20 års global expertis inom taktisk inköpsplanering, projektledning, marknadsanalys, förhan-
dlingsledning och strategiskt inköp. Hon har tidigare arbetat med affärsutveckling och projektledning på Capgemini
och SKF. Christel har utsetts till ”Sveriges bästa förhandlare” av branschorganisationen SILF. Oberoende i förhållande
till Bolaget och större aktieägare.
Lars-Ola Lundkvist – styrelsemedlem sedan 2022
Lars-Ola Lundkvist är en internationell företagsledare med fokus på teknikföretag. Nuvarande och tidigare styrelse-
och ledningsuppdrag inkluderar Lagercrantz Group, Kraftpojkarna AB, Deva Group, Beijer Electronics Group, Automa-
tion Region och ABB. Oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Mikael Nicander – styrelsemedlem sedan 2023
Mikael Nicander har över 25 års erfarenhet av att bygga och leda fastighetskoncerner. Han är vice VD för Stenhus
Fastigheter och var innan dess VD för Stendörren Fastigheter (publ). Tidigare befattningar inkluderar chefspositioner
på Kvalitena, Lantmännen Fastigheter, P10 Vasallen och DHL Express. Oberoende i förhållande till Bolaget och större
aktieägare.
90
ÅRSREDOVISNING 2023