2024-01-01 | 2023-01-01 | ||
(Mkr) Not | 2024- | 12-31 | 2023-12-31 |
Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | 10 | ||
Rörelsens kostnader | |||
Handelsvaror | 17 | - | - |
Personalkostnader | 8, 9 | - | - |
Övriga externa kostnader | 7, 28 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 10 | - | - |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 14, 15 | - | - |
- | - | ||
Rörelseresultat | - | - | |
Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11, 22 | - | - |
- | - | ||
Resultat före skatt | - | - | |
Skatter | |||
Skatt på årets resultat | 12 | - | |
ÅRETS RESULTAT | - | - | |
Hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
ÅRETS RESULTAT | - | - | |
Resultat per aktie, före utspädning (kronor) | 13 | - | - |
Resultat per aktie, efter utspädning (kronor) | 13 | - | - |
2024-01-01 | 2023-01-01 | |
(Mkr) Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Årets resultat | - | - |
Övrigt totalresultat | ||
Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser | - | |
13, 20 | - | |
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | - |
Hänförligt till: | ||
Moderbolagets ägare | - | - |
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | - |
(Mkr) Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
TILLGÅNGAR | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 14 | ||
Utvecklingsutgifter | |||
Varumärken | |||
Kundrelationer | |||
Goodwill | |||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | |||
Materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Inventarier | |||
Leasingtillgångar | |||
Byggnader och mark | |||
Förbättringsutgifter på annans fastighet | |||
Finansiella anläggningstillgångar | |||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | |||
Långfristig räntebärande fordran | |||
Uppskjuten skattefordran | 12 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 17 | ||
Färdiga varor och handelsvaror | |||
Förskott till leverantörer | |||
Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Övriga fordringar, ej räntebärande | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel | 28 | ||
Tillgångar som innehas till försäljning | 6 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
(Mkr) Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 20 | ||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserat resultat inkl årets resultat | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
Långfristiga skulder | 28 | ||
Räntebärande | |||
Skulder till kreditinstitut | 22 | ||
Långfristiga leasingskulder | 29 | ||
Förvärvsrelaterade räntebärande skulder | 25, 28 | ||
Övriga långfristiga räntebärande skulder | |||
Ej räntebärande | |||
Uppskjuten skatteskuld | 12 | ||
Övriga avsättningar | 24 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | 28 | ||
Räntebärande | |||
Kortfristiga leasingskulder | 29 | ||
Förvärvsrelaterade räntebärande skulder | 25, 28 | ||
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | |||
Ej räntebärande | |||
Förskott från kunder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | ||
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 6 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Innehav utan | ||||||||
Övrigt | Balanserade | bestäm- | Totalt | |||||
Aktie- | tillskjutet Omräknings- vinstmedel ink. | mande | eget | |||||
(Mkr) Not | kapital | kapital | reserv | årets resultat | Summa | inflytande | kapital | |
Ingående eget kapital 1 januari 2023 | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | - | - | - | |||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | |||||
- | - | - | - | |||||
Transaktioner med ägare | ||||||||
Nyemission * | - | - | - | |||||
Teckningsoptioner | 8 | |||||||
Omvärdering av skulder till innehav | 25 | |||||||
utan bestämmande inflytande | ||||||||
Utdelning till innehav utan | - | - | ||||||
bestämmande inflytande | ||||||||
Transaktioner med innehav utan | - | - | ||||||
bestämmande inflytande | - | |||||||
Utgående eget kapital 31 december | - | |||||||
2023 | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | - | - | - | |||||
Övrigt totalresultat | ||||||||
- | - | - | ||||||
Transaktioner med ägare | ||||||||
Teckningsoptioner | 8 | |||||||
Omvärdering av skulder till innehav | 25 | |||||||
utan bestämmande inflytande | ||||||||
Utdelning till innehav utan | - | - | - | - | ||||
bestämmande inflytande | ||||||||
Transaktioner med innehav utan | 5 | |||||||
bestämmande inflytande | - | |||||||
Utgående eget kapital 31 december | - | |||||||
2024 |
2024-01-01 | 2023-01-01 | ||
(Mkr) Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | - | |
Återläggning finansnetto | |||
Justering för ej kassaflödespåverkande poster | 30 | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (- )/ minskning (+ ) av varulager | |||
Ökning (- )/ minskning (+ ) av övriga kortfristiga fordringar | |||
Ökning (+)/minskning (- ) av leverantörsskulder | - | ||
Ökning ( +)/ minskning (- ) av övriga kortfristiga skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i verksamheter | 5 | - | - |
Avyttring av rörelse | - | ||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 14 | - | - |
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar | 14 | ||
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | - | ||
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | |||
Erhållen ränta | |||
Kassaflöde från /till investeringsverksamheten | - | - | |
Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Emission av teckningsoptioner | |||
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande | |||
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
Upptagna lån | 28, 31 | ||
Amortering av lån | 28, 31 | - | - |
Amortering av leasingskuld | 29 | - | - |
Betald ränta | - | - | |
Kassaflöde från/till finansieringsverksamheten | - | - | |
Förändring likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut* | 31 |
| De beräknade nyttjandeperioderna är: | |
Byggnader | 20 år |
Inventarier | 5 år |
Förbättringsutgifter | Över hyresperiodens |
på annans fastighet | längd |
| De beräknade nyttjandeperioderna är: | |
Utvecklingsutgifter | 5 år |
Kundrelationer | 10 år |
Övriga immateriella tillgångar | 5 år |
2024 | |||||||
Home | Premium | ||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Försäljning | 5 175,4 | 2 458,3 | 2 377,4 | 10 011,1 | 36,0 | -84,6 | 9 962,5 |
Försäljning till andra segment | 4,0 | 42,7 | 1,9 | 48,6 | 36,0 | -84,6 | - |
Av- och nedskrivningar | -614,8 | -174,3 | -111,4 | -900,5 | -2,5 | -903,0 | |
Rörelseresultat | -343,2 | -43,9 | 7,6 | -379,4 | -63,5 | -442,9 | |
Finansiella intäkter | 18,7 | ||||||
Finansiella kostnader | -212,6 | ||||||
Resultat före skatt | -636,8 |
2023 | |||||||
Home | Premium | ||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Försäljning | 5 726,7 | 3 941,4 | 2 201,2 | 11 869,3 | 32,1 | -111,2 | 11 790,2 |
Försäljning till andra segment | 6,6 | 72,3 | 0,2 | 79,1 | 32,1 | -111,2 | - |
Av- och nedskrivningar | -270,7 | -337,0 | -87,7 | -695,3 | -2,3 | - | -697,7 |
Rörelseresultat | -71,5 | -1 259,3 | 48,6 | -1 282,2 | -92,0 | - | -1 374,2 |
Finansiella intäkter | 29,0 | ||||||
Finansiella kostnader | -248,2 | ||||||
Resultat före skatt | -1 593,3 |
2024 | |||||||
Home | |||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Premium Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Sverige | 3 535,9 | 1 157,7 | 1 019,8 | 5 713,4 | 36,0 | -70,8 | 5 678,6 |
Finland | 1 344,9 | 65,9 | 74,9 | 1 485,6 | - | -8,1 | 1 477,5 |
Danmark | 60,0 | 23,2 | 57,1 | 140,3 | - | -0,8 | 139,4 |
Norge | 161,3 | 169,1 | 260,3 | 590,8 | - | - | 590,8 |
Tyskland | 16,4 | 18,9 | 445,9 | 481,2 | - | - | 481,2 |
Övriga Europa | 57,0 | 1 023,3 | 411,1 | 1 491,4 | - | -4,8 | 1 486,6 |
Övriga världen | - | - | 108,5 | 108,5 | - | - | 108,5 |
Nettoomsättning | 5 175,4 | 2 458,3 | 2 377,4 | 10 011,1 | 36,0 | -84,6 | 9 962,5 |
2023 | |||||||
Home | |||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Premium Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Sverige | 3 760,1 | 1 489,4 | 976,9 | 6 226,4 | 32,1 | -105,0 | 6 153,5 |
Finland | 1 383,6 | 178,2 | 59,9 | 1 621,7 | - | -1,2 | 1 620,4 |
Danmark | 282,0 | 361,7 | 61,3 | 705,0 | - | - | 705,0 |
Norge | 241,1 | 348,0 | 233,4 | 822,6 | - | - | 822,6 |
Tyskland | 12,6 | 478,8 | 383,7 | 875,1 | - | - | 875,1 |
Övriga Europa | 47,2 | 1 085,4 | 364,8 | 1 497,4 | - | -4,9 | 1 492,5 |
Övriga världen | - | - | 121,2 | 121,2 | - | - | 121,2 |
Nettoomsättning | 5 726,7 | 3 941,4 | 2 201,2 | 11 869,3 | 32,1 | -111,2 | 11 790,2 |
Anläggningstillgångar | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Sverige | 8 395,5 | 8 399,6 |
Finland | 127,5 | 498,0 |
Danmark | 0,8 | 21,6 |
Norge | 4,8 | 76,8 |
Övriga Europa | 209,5 | 209,7 |
8 738,1 | 9 205,6 |
Kontraktsbalanser | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Tillgångar | ||
Returtillgångar | 15,7 | 13,5 |
Kundfordringar | 152,2 | 199,9 |
Upplupna intäkter | 7,2 | 7,5 |
175,0 | 220,8 | |
Skulder | ||
Förskott från kunder | -141,3 | -91,7 |
Returreserv | -25,3 | -20,4 |
Övriga förutbetalda | ||
intäkter | -1,4 | -1,1 |
-168,0 | -113,2 | |
Kontraktsbalanser | 7,0 | 107,6 |
Koncernen | ||
Sammanfattning förvärv | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Förvärv av aktier | ||
Netto identifierbara | ||
tillgångar och skulder | -2,6 | - |
Goodwill | 93,1 | - |
Köpeskilling | 90,5 | - |
Avgår: | ||
Likvida medel | 1,1 | - |
Andelar i dotterbolag | -59,1 | - |
Villkorad/uppskjuten | ||
köpeskilling, säljarrevers | -31,4 | - |
Överförd ersättning | 1,1 | - |
Förvärv av andelar från | ||
innehavare utan | ||
bestämmande inflytande | -21,0 | -169,4 |
Villkorade köpeskillingar | - | -297,7 |
Kassaflöde netto | -19,9 | -467,1 |
2024 | ||||||||
Netto | Emitterad | Villkorad/ | ||||||
identifierbara | e aktier i | Andelar i | uppskjuten | |||||
tillgångar och | Köpe- | Likvida | BHG dotterbola | köpeskilling, | Kassaflöde | |||
(Mkr) skulder | Goodwill | skilling | medel | Group AB | g | säljarrevers | netto | |
Rörelseförvärv | ||||||||
Förvärv av aktier i Trendrum AB* | -2,6 | 93,1 | 90,5 | 1,1 | - | -59,1 | -31,4 | 1,1 |
Förvärv av andelar från innehavare utan | ||||||||
bestämmande inflytande | ||||||||
Förvärv av aktier i Arc E-Commerce AB | - | - | - | - | - | - | - | -12,0 |
Förvärv av aktier i Nordic Nest Group AB | - | - | - | - | - | - | - | -9,0 |
-2,6 | 93,1 | 90,5 | 1,1 | - | -59,1 | -31,4 | -19,9 |
2023 | |||||||
Netto | Villkorad/ | ||||||
identifierbara | Emitterade | uppskjuten | |||||
tillgångar och | Köpe- | Likvida | aktier i BHG | köpeskilling, Kassaflöde | |||
(Mkr) skulder | Goodwill | skilling | medel | Group AB | säljarrevers | netto | |
Rörelseförvärv under 2023 | |||||||
Förvärv av andelar från innehavare utan | |||||||
bestämmande inflytande | |||||||
Förvärv av aktier i Arc E-Commerce AB | - | - | - | - | - | - | -70,6 |
Förvärv av aktier i LampGallerian Växjö AB | - | - | - | - | - | - | -42,8 |
Förvärv av aktier i IP-Agency Oy | - | - | - | - | - | - | -55,9 |
Villkorade köpeskillingar | |||||||
Tilläggsköpeskilling, Nordiska Fönster i Ängelsholm AB | - | - | - | - | - | - | -1,5 |
Tilläggsköpeskilling, Navitek Oy | - | - | - | - | - | - | -3,2 |
Tilläggsköpeskilling, Lindström & Sondén AB | - | - | - | - | - | - | -11,8 |
Tilläggsköpeskilling, Hyma Skog & Trädgård AB | - | - | - | - | - | - | -268,0 |
Tilläggsköpeskilling, E. Svenssons i Lammhult AB | - | - | - | - | - | - | -13,1 |
- | - | - | - | - | - | -467,1 |
31 dec | |
(Mkr) | 2024 |
Varulager | 66,2 |
Övriga kortfristiga fordringar | 18,0 |
Likvida medel | 21,8 |
Tillgångar som innehas för försäljning | 106,0 |
Avsättningar | 6,1 |
Leverantörsskulder | 13,7 |
Leasingskulder | 4,2 |
Övriga kortfristiga skulder | 24,6 |
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 48,5 |
Avyttringsgrupp | 57,4 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
PwC | ||||
Revisionsuppdrag | -8,6 | -9,3 | -1,6 | -2,3 |
Revisionsverksamhet | ||||
utöver | -0,0 | -0,2 | -0,0 | -0,1 |
revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | -0,1 | -0,4 | - | -0,2 |
Övriga tjänster | -0,4 | -0,1 | -0,4 | -0,0 |
-9,1 | -9,9 | -2,0 | -2,6 | |
Övriga | ||||
revisionsbyråer | ||||
Revisionsuppdrag | -0,9 | -0,6 | - | - |
Revisionsverksamhet | ||||
utöver | - | - | - | - |
revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | -0,0 | - | - | - |
Övriga tjänster | - | - | - | - |
-0,9 | -0,6 | - | - | |
Totalt alla byråer | -10,0 | -10,5 | -2,0 | -2,6 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner | -564,4 | -707,9 | -31,1 | -34,8 |
Erhållna statliga stöd | 1,9 | 2,7 | - | - |
Sociala avgifter | -183,4 | -208,7 | -11,5 | -13,9 |
Aktierelaterade | ||||
ersättningar | -1,3 | -11,6 | -1,3 | -0,7 |
Pensionskostnader, avgiftsbestämda | ||||
planer | -54,5 | -70,7 | -4,7 | -4,8 |
-801,6 | -996,2 | -48,5 | -54,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ledande | ||||
befattningshavare | -23,9 | -23,2 | -20,0 | -19,3 |
varav rörlig del | -5,6 | -6,2 | -5,3 | -6,2 |
Övriga anställda | -540,5 | -684,8 | -11,1 | -15,5 |
-564,4 | -707,9 | -31,1 | -34,8 |
2024 | ||||||
Grundlön/ | Aktie- | |||||
styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | ||
Ersättning och övriga förmåner ( Mkr ) | arvode | ersättning | förmåner | kostnader | ersättning | Totalt |
Styrelse | ||||||
Christian Bubenheim | -0,7 | - | - | - | - | -0,7 |
Kristian Eikre | - | - | - | - | - | - |
Joanna Hummel* | -0,5 | - | - | - | - | -0,5 |
Mikael Olander | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Negin Yeganegy | -0,4 | - | - | - | - | -0,4 |
Pernille Fabricius | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Verkställande direktör (ersättning från | ||||||
moderbolaget) | ||||||
Gustaf Öhrn | -6,6 | -1,9 | -0,0 | -1,8 | -0,0 | -10,3 |
Andra ledande befattningshavare | ||||||
Ersättning från moderbolaget | -8,1 | -3,5 | -0,0 | -1,7 | -0,2 | -13,5 |
Ersättning från dotterbolag | -3,6 | -0,3 | -0,0 | -1,0 | - | -4,9 |
-20,4 | -5,6 | -0,0 | -4,5 | -0,2 | -30,8 |
2023 | ||||||
Grundlön/ | Aktie- | |||||
styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | ||
Ersättning och övriga förmåner (Mkr ) | arvode | ersättning | förmåner | kostnader | ersättning | Totalt |
Styrelse | ||||||
Christian Bubenheim | -0,7 | - | - | - | - | -0,7 |
Kristian Eikre | - | - | - | - | - | - |
Joanna Hummel | -0,4 | - | - | - | - | -0,4 |
Mikael Olander | -0,2 | - | - | - | - | -0,2 |
Negin Yeganegy | -0,2 | - | - | - | - | -0,2 |
Vesa Koskinen | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Mariette Kristensson | -0,1 | - | - | - | - | -0,1 |
Niklas Ringby | -0,0 | - | - | - | - | -0,0 |
Verkställande direktör (ersättning från | ||||||
moderbolaget) | ||||||
Gustaf Öhrn | -6,4 | -3,0 | -0,0 | -1,9 | -4,3 | -15,6 |
Andra ledande befattningshavare | ||||||
Ersättning från moderbolaget | -6,7 | -3,2 | -0,0 | -1,5 | -0,1 | -11,5 |
Ersättning från dotterbolag | -3,8 | - | -0,0 | -0,9 | -2,5 | -7,3 |
-18,9 | -6,2 | -0,0 | -4,3 | -6,9 | -36,4 |
Moderbolaget | ||||
Beviljade | Ledande | Övriga | ||
tecknings- | Koncern- befattnings- | nyckel- | ||
optioner | chef | havare | personer | Totalt |
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | ||||
rogram | ||||
2023:1 | 1 898 654 | - | - | 1 898 654 |
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | ||||
rogram | ||||
2023:2 | - | 2 200 000 | 2 600 000 | 4 800 000 |
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | ||||
rogram 2022 | - | 300 000 | 1 065 000 | 1 365 000 |
Utestående | ||||
vid | ||||
periodens | ||||
utgång | 1 898 654 | 2 500 000 | 3 665 000 | 8 063 654 |
Moderbolaget | ||||
Utestående | ||||
tecknings- | Vägt | Vägt | ||
optioner | 2024 lösenpris | 2023 | lösenpris | |
Utestående vid | ||||
periodens ingång | 9 229 154 | 65,29 | 3 567 500 | 145,33 |
Tilldelade under perioden | - | - | 6 698 654 | 35,00 |
Förfallna under perioden | -1 165 500 | 216,90 | -1 037 000 | 145,00 |
Utestående vid | ||||
periodens | ||||
utgång | 8 063 654 | 43,38 | 9 229 154 | 65,29 |
Moderbolaget | |||
Verkligt värde och | |||
antaganden avseende | LTIP | LTIP | |
teckningsoptioner | 2023:1 | 2023:2 LTIP 2022 | |
Aktiekurs | 16,54 | 12,61 | 33,40 |
Lösenpris | 35,00 | 35,00 | 84,48 |
Förväntad volatilitet (%) | 39,00 | 39,00 | 35,00 |
Förväntad löptid (år) | 3,50 | 3,33 | 3,29 |
Riskfri ränta (%) | 1,97 | 2,67 | 2,16 |
Verkligt värde | 1,54 | 0,61 | 1,29 |
Moderbolaget | |||||
Specifikation över | Antal | Värde vid | Lösen- | Lösen- | |
teckningsoptioner | optioner | tilldelning tidpunkt | pris | ||
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2023:1 | 1 898 654 | 1,54 | 2026 | 35,00 | |
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2023:2 | 4 800 000 | 0,61 | 2026 | 35,00 | |
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2022 | 1 365 000 | 1,29 | 2025 | 84,48 | |
| Skatt redovisad i resultaträkningen | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | ||||
Aktuell skattekostnad | -14,3 | -28,9 | 2,7 | -6,5 |
Justering av skatt | ||||
hänförlig till tidigare år | 0,4 | 1,5 | 0,0 | - |
-13,9 | -27,4 | 2,7 | -6,5 | |
Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjuten skatt | ||||
avseende temporära | ||||
skillnader | 26,8 | 27,7 | 0,2 | -0,1 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat | ||||
skattevärde i underskottsavdrag | -13,2 | 52,8 | - | - |
Uppskjuten skattekostnad | ||||
i under året nyttjade | ||||
underskottsavdrag | -3,0 | -2,3 | - | - |
10,6 | 78,3 | 0,2 | -0,1 | |
-3,3 | 50,9 | 2,9 | -6,5 |
2024 | 2023 | |||
Män Kvinnor | Män | Kvinnor | ||
Koncernen | % | % | % | % |
Styrelse | 97 | 3 | 97 | 3 |
VD och övriga ledning | 90 | 10 | 89 | 11 |
Totalt | 95 | 5 | 95 | 5 |
2024 | 2023 | |||
Män Kvinnor | Män | Kvinnor | ||
Moderbolag | % | % | % | % |
Styrelse | 50 | 50 | 60 | 40 |
VD och övriga ledning | 100 | - | 100 | - |
Totalt | 63 | 38 | 83 | 17 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Övriga rörelseintäkter | ||||
Vinst vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | 16,7 | 8,5 | - | - |
Vinst vid försäljning av | ||||
rörelse | 12,1 | 1,6 | - | - |
Kursvinster på | ||||
fordringar/skulder av | ||||
rörelsekaraktär | - | 3,5 | - | - |
Värdeförändring | ||||
valutaterminer | 1,8 | - | - | - |
Försäkringsersättning | 0,3 | 0,1 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 1,9 | 7,0 | - | - |
32,7 | 20,6 | - | - | |
Övriga rörelsekostnader | ||||
Förlust vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | -14,5 | -76,1 | - | - |
Förlust vid försäljning av | ||||
rörelse | - | -1 118,7 | - | - |
Kursförluster på | ||||
fordringar/skulder av | ||||
rörelsekaraktär | -0,8 | - | - | - |
Värdeförändring | ||||
valutaterminer | - | -1,6 | - | - |
-15,3 | -1 196,4 | - | - | |
17,4 | -1 175,8 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter | 15,4 | 23,8 | 1,6 | 2,0 |
Ränteintäkter | ||||
koncernföretag | - | - | 89,9 | 88,8 |
Omvärdering villkorad | ||||
köpeskilling | - | 2,5 | - | - |
Övriga finansiella intäkter | 3,1 | 2,8 | 0,0 | - |
18,6 | 29,0 | 91,5 | 90,8 | |
Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader | ||||
kreditinstitut | -144,3 | -157,1 | -129,8 | -149,9 |
Räntekostnader | ||||
leasingtillgångar | -18,7 | -24,5 | - | - |
Räntekostnader | ||||
koncernföretag | - | - | -18,0 | -0,7 |
Räntekostnader övriga | -22,8 | -12,7 | -0,6 | - |
Omvärdering villkorad | ||||
köpeskilling | - | -9,5 | - | - |
Netto | ||||
valutakursdifferenser | -10,7 | -7,7 | -0,3 | -0,4 |
Övriga finansiella | ||||
kostnader | -16,0 | -36,7 | -12,4 | -32,5 |
-212,5 | -248,2 | -161,1 | -183,4 | |
-193,9 | -219,1 | -69,6 | -92,6 |
Koncern | ||||
(Mkr) | 2024 | % | 2023 | % |
Resultat före skatt | -636,8 | -1 593,3 | ||
Skatt enligt gällande | ||||
skattesats för | ||||
moderbolaget | 131,2 | -20,6 | 328,2 | -20,6 |
Effekt av andra | ||||
skattesatser för utländska | ||||
dotterbolag | 4,1 | -0,6 | 12,5 | -0,8 |
Effekt av global | ||||
minimiskatt (Pillar II) | -0,1 | 0,0 | - | - |
Ej skattepliktiga intäkter | 3,2 | -0,5 | 3,8 | -0,2 |
Beskattningsbar inkomst, ej inkluderad i resultat före | ||||
skatt | -0,8 | 0,1 | -1,7 | 0,1 |
Ej avdragsgilla kostnader | -113,5 | 17,8 | -289,4 | 18,2 |
Förluster för vilka | ||||
uppskjuten skatt ej | ||||
redovisats | -17,2 | 2,7 | -4,0 | 0,3 |
Justering av skatt | ||||
hänförlig till tidigare år | 0,4 | -0,1 | 1,5 | -0,1 |
Effekt av ändrad | ||||
skattesats | - | - | 0,0 | -0,0 |
Effektiv skatt/skattesats | -3,3 | 0,5 | 50,9 | -3,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Skatt på | ||||
transaktionskostnader för | ||||
nyemission | - | 0,2 | - | 0,2 |
Summa | - | 0,2 | - | 0,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Uppskjuten | ||||
skattefordran | ||||
Underskottsavdrag | 46,1 | 55,1 | - | - |
Temporära skillnader | 30,0 | 37,0 | 0,2 | 0,0 |
Övrigt | 0,0 | 0,1 | - | - |
76,1 | 92,3 | 0,2 | 0,0 | |
Uppskjuten skatteskuld | ||||
Inventarier, verktyg och | ||||
installationer | - | 1,2 | - | - |
Immateriella rättigheter | 418,3 | 443,5 | - | - |
Obeskattade reserver | 31,7 | 34,3 | - | - |
450,0 | 479,0 | - | - | |
Uppskjuten skatt, netto | -373,8 | -386,7 | 0,2 | 0,0 |
Före utspädning | Efter utspädning | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie (kronor) | -3,79 | -8,73 | -3,79 | -8,73 |
De belopp som använts i täljare och nämnare | ||||
redovisas nedan: | ||||
Årets resultat hänförligt till | ||||
moderbolagets ägare | -678,8 | -1 564,7 | -678,8 | -1 564,7 |
Årets resultat hänförligt | ||||
till moderbolagets | ||||
stamaktieägare | -678,8 | -1 564,7 | -678,8 | -1 564,7 |
Genomsnittligt antal | ||||
aktier före utspädning | 179,2 | 179,2 | 179,2 | 179,2 |
Genomsnittligt antal | ||||
aktier efter utspädning | 179,2 | 179,2 | 179,2 | 179,2 |
Resultat per aktie | ||||
(kronor) | -3,79 | -8,73 | -3,79 | -8,73 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Utvecklingsutgifter | ||||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 519,6 | 589,5 | 1,2 | 1,2 |
Investeringar | 116,2 | 146,9 | - | - |
Omklassificeringar | -0,8 | -1,4 | - | - |
Avyttringar | -23,6 | -194,0 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | -30,2 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | -21,6 | - | - |
Omräkningsdifferens | 5,2 | 0,3 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 586,2 | 519,6 | 1,2 | 1,2 |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -244,5 | -291,4 | -0,7 | -0,5 |
Årets avskrivningar | -89,7 | -90,7 | -0,2 | -0,2 |
Avyttringar | 21,5 | 128,6 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | 11,3 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | 9,3 | - | - |
Omräkningsdifferens | -2,5 | -0,2 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -304,0 | -244,5 | -0,9 | -0,7 |
Redovisade värden | 282,2 | 275,0 | 0,3 | 0,5 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Varumärken (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 640,7 | 1 876,3 | - | - |
Investeringar genom förvärv | 14,1 | - | - | - |
Nedskrivning | ||||
avyttringsgrupp | -35,1 | - | - | - |
Investeringar | 20,0 | - | - | - |
Avyttringar av verksamheter | -9,0 | -242,0 | - | - |
Omräkningsdifferens | 2,6 | 6,4 | - | - |
Avvecklad verksamhet | -4,1 | - | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 629,1 | 1 640,7 | - | - |
Redovisade värden | 1 629,1 | 1 640,7 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Kundrelationer (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 953,5 | 1 019,3 | - | - |
Investeringar | 10,0 | - | - | - |
Nedskrivning avyttringsgrupp | -1,2 | - | - | - |
Avyttringar av verksamheter | -5,4 | -66,9 | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,5 | 1,1 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 957,4 | 953,5 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -435,8 | -336,9 | - | - |
Årets avskrivningar | -94,4 | -99,5 | - | - |
Nedskrivning avyttringsgrupp | 0,5 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,3 | 0,7 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -530,1 | -435,8 | - | - |
Redovisade värden | 427,4 | 517,8 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Goodwill (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående | ||||
ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 5 899,7 | 6 480,9 | - | - |
Investeringar genom | ||||
förvärv | 93,1 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -49,8 | -594,1 | - | - |
Nedskrivning | ||||
avyttringsgrupp | -318,2 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 16,4 | 12,9 | - | - |
Utgående | ||||
ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 5 641,1 | 5 899,7 | - | - |
Redovisade värden | 5 641,1 | 5 899,7 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Övriga immateriella | ||||
anläggningstillgångar | ||||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 18,1 | 47,4 | 0,2 | 0,2 |
Investeringar | 0,2 | 0,1 | - | - |
Avyttringar | -0,1 | -2,5 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | -0,8 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | -27,8 | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,1 | 0,8 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 17,5 | 18,1 | 0,2 | 0,2 |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -14,8 | -25,0 | -0,2 | -0,2 |
Årets avskrivningar | -1,9 | -6,1 | -0,0 | -0,0 |
Avyttringar | 0,0 | 2,4 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | 0,4 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | 14,1 | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,1 | -0,3 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -16,4 | -14,8 | -0,2 | -0,2 |
Redovisade värden | 1,1 | 3,3 | 0,0 | 0,0 |
Goodwill | Varumärke | |||
Goodwill och | ||||
varumärke per | ||||
kassagenererande | ||||
enhet (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Home Improvement | 2 535,6 | 2 891,4 | 838,1 | 881,0 |
Value Home | 1 537,1 | 1 478,0 | 393,2 | 381,9 |
Premium Living | 1 568,3 | 1 530,3 | 397,8 | 377,8 |
5 641,1 | 5 899,7 | 1 629,1 | 1 640,7 |
Variabel | Använt | Värde som ger | Rimligt | Nedskrivning |
| värde | återvinningsvärde | möjlig | vid rimligt | |
lika med redovisat | förändring | möjlig | ||
| värde | av | förändring av | ||
antagande | antagande | |||
Diskonteringsränta | 10,5 % | 10,7 % | +1 % | -159,1 Mkr |
(efter skatt) | ||||
Rörelsemarginal | 6,8 % | 6,0 % | -2 p.p | -76,8 Mkr |
under prognosperiod | ||||
Tillväxt efter | 2 % | 1,7 % | -1 % | -102,6 Mkr |
prognosperiod |
Koncern | Moderbolaget | |||
Inventarier | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 154,4 | 184,8 | - | - |
Investeringar genom | ||||
förvärv | 5,4 | - | - | - |
Investeringar | 12,2 | 22,5 | - | - |
Omklassificeringar | 0,8 | 0,8 | - | - |
Avyttringar | -18,8 | -27,9 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | -2,3 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -1,4 | -26,2 | - | - |
Omräkningsdifferens | 1,1 | 0,5 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 151,4 | 154,4 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -81,3 | -85,3 | - | - |
Avskrivningar genom | ||||
förvärv | -3,5 | - | - | - |
Årets avskrivningar | -24,8 | -29,8 | - | - |
Avyttringar | 12,5 | 19,2 | - | - |
Omklassificering till | ||||
tillgångar som innehas för | ||||
försäljning | 1,5 | - | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | 0,8 | 14,8 | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,6 | -0,1 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -95,3 | -81,3 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | - | - | - | - |
Årets nedskrivning | -0,1 | - | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | -0,1 | - | - | - |
Redovisade värden | 55,9 | 73,1 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Byggnader och mark | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 26,0 | 25,9 | - | - |
Investeringar | 0,4 | 0,1 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 26,4 | 26,0 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -5,2 | -4,4 | - | - |
Årets avskrivningar | -0,9 | -0,8 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -6,1 | -5,2 | - | - |
Redovisade värden | 20,3 | 20,8 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Förbättringsutgifter på | ||||
annans fastighet | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 106,3 | 112,2 | - | - |
Investeringar | 6,1 | 15,3 | - | - |
Omklassificeringar | - | 0,7 | - | - |
Avyttringar | -16,4 | -12,8 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | -9,1 | - | - |
Omräkningsdifferens | 1,0 | 0,2 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 97,1 | 106,3 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -54,9 | -55,7 | - | - |
Årets avskrivningar | -9,2 | -13,1 | - | - |
Avyttringar | 3,6 | 9,6 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | 4,3 | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,6 | 0,0 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -61,1 | -54,9 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | - | - | - | - |
Årets nedskrivning | -3,7 | - | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | -3,7 | - | - | - |
Redovisade värden | 32,3 | 51,5 | - | - |
Koncern | ||
IFRS 16 Lokaler | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 352,9 | 1 539,8 |
Nya leasingavtal | 226,1 | 246,5 |
Avslutade kontrakt | -83,2 | -212,0 |
Nedskrivning kontrakt | -189,5 | -223,0 |
Omklassificering till tillgångar som innehas för | ||
försäljning | -28,8 | - |
Omräkningsdifferens | 5,5 | 1,6 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 283,0 | 1 352,9 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -738,1 | -639,0 |
Årets avskrivningar | -222,6 | -344,4 |
Avslutade kontrakt | 79,2 | 133,8 |
Nedskrivning kontrakt | 133,5 | 110,7 |
Omklassificering till tillgångar som innehas för | ||
försäljning | 24,8 | - |
Omräkningsdifferens | -4,2 | 0,8 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -727,4 | -738,1 |
Redovisade värden | 555,6 | 614,8 |
Koncern | ||
IFRS 16 Fordon | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1,4 | 2,2 |
Avslutade kontrakt | -1,4 | -0,9 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | - | 1,4 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -1,3 | -1,4 |
Årets avskrivningar | -0,1 | -0,7 |
Avslutade kontrakt | 1,4 | 0,9 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | - | -1,3 |
Redovisade värden | - | 0,1 |
Koncern | ||
IFRS 16 Övrigt | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 0,9 | 2,3 |
Avslutade kontrakt | -0,7 | -1,5 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 0,1 | 0,9 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -0,7 | -1,8 |
Årets avskrivningar | -0,2 | -0,4 |
Avslutade kontrakt | 0,7 | 1,5 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -0,1 | -0,7 |
Redovisade värden | 0,0 | 0,2 |
Organisation- | Antal | Aktie- | Rösträtts- | Redovisat värde Redovisat värde | ||||
snummer | Säte | aktier | kapital (%) | andelar (%) | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
BHG Group LTIP AB | 559309-6836 | Malmö | 25 000 | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 0,0 | |
Bygghemma Second Holding AB | 559077-0771 | Malmö 50 000 | 100,0 | 100,0 | 3 678,2 | 3 678,2 | ||
3 678,3 | 3 678,3 | |||||||
Organisations- | ||||||||
Koncernen | nummer | Säte | Ägarandel (% ) | |||||
BHG Group LTIP AB | 559309-6836 | Malmö | 100,0 | |||||
Bygghemma Second Holding AB | 559077-0771 | Malmö | 100,0 | |||||
Bygghemma Group Nordic AB | 556800-9798 | Malmö | 100,0 | |||||
Bygghemma Sverige AB | 556689-4282 | Malmö | 100,0 | |||||
Bygghjemme Norge AS | 993 392 375 | Nøtterøy | 100,0 | |||||
Camola ApS | 32342396 | Frederica | 100,0 | |||||
VVEX Group AB | 559365-1077 | Sollentuna | 83,6 | |||||
Vitvaruexperten.com Nordic AB | 559010-7792 | Sollentuna | 100,0 | |||||
Bygghemma Finland Holding AB | 559023-3853 | Malmö | 100,0 | |||||
BHG Group Finland Oy | 1870108-3 | Riihimäki | 100,0 | |||||
Handelmark OÜ | 11607700 | Talinn | 100,0 | |||||
IP-Agency Finland Oy | 0993163-7 | Juva | 70,0 | |||||
Bygghemma Nordic AB | 559496-2747 | Malmö | 100,0 | |||||
Arredo Holding AB | 556872-6367 | Malmö | 100,0 | |||||
Golvpoolen Arredo AB | 556245-2994 | Malmö | 100,0 | |||||
Gulv og Fliseeksperten ApS | 38113844 | København | 100,0 | |||||
Polarpumpen AB | 556749-0262 | Göteborg | 100,0 | |||||
Svensk Installationspartner AB | 556842-1076 | Göteborg | 100,0 | |||||
Nordiska Fönster i Ängelholm AB | 556810-2940 | Ängelholm | 100,0 | |||||
Lindström & Sondén AB | 556762-7392 | Ängelholm | 100,0 | |||||
Hafa Bathroom Group AB | 556005-1491 | Halmstad | 94,4 | |||||
Hafa Bathroom Group OY | 1813764-60 | Helsingfors | 100,0 | |||||
Noro AB | 556674-1673 | Halmstad | 100,0 | |||||
Noro Norge AS | 985254451 | Kråkerøy | 100,0 | |||||
HYMA Skog & Trädgård AB | 559170-5206 | Hyltebruk | 97,5 | |||||
Hylte Jakt & Lantman AB | 556954-8950 | Hyltebruk | 100,0 | |||||
HJL Fastigheter AB | 559062-0083 | Hyltebruk | 100,0 | |||||
HJLIT & Development AB | 556281-2247 | Hyltebruk | 100,0 | |||||
Navitek Oy | 3132410-4 | Jakobstad | 100,0 | |||||
Drift & Underhållsteknik i Mönsterås AB | 556395-8809 | Mönsterås | 100,0 | |||||
Maskincenter Blekinge Holding AB | 556995-2467 | Mörrum | 100,0 | |||||
Maskinklippet AB | 556554-9937 | Mörrum | 100,0 | |||||
Maskincenter Blekinge Fastigheter AB | 556997-3612 | Mörrum | 100,0 | |||||
Maskincenter Blekinge AB | 559031-8167 | Mörrum | 100,0 | |||||
Dogger AB | 556094-3085 | Norrtälje | 100,0 | |||||
Inredhemma Sverige AB | 556913-0403 | Malmö | 100,0 | |||||
Home Furnishing Nordic AB | 556780-9685 | Helsingborg | 100,0 |
Organisations- | |||
Koncernen | nummer | Säte | Ägarandel ( % ) |
TM Finland Oy | 2662443-6 | Helsinki | 100,0 |
Home Furnishing Norway AS | 825 555 862 | Jessheim | 100,0 |
Lampgallerian i Växjö AB | 559042-2589 | Växjö | 100,0 |
Sleepo AB | 556857-0146 | Stockholm | 100,0 |
Nordic Nest Group AB | 559021-1586 | Kalmar | 97,5 |
Nordic Nest AB | 556628-1597 | Kalmar | 100,0 |
Nordic Nest UK Trading Limited | 13620602 | London | 100,0 |
E.Svenssons i Lammhult AB | 556075-2577 | Lammhult | 100,0 |
Hemfint Group AB | 559478-2533 | Haninge | 67,5 |
Arc E-commerce AB | 556945-4274 | Haninge | 100,0 |
Hemfint i Kristianstad AB | 556917-7305 | Kristianstad | 100,0 |
Trendrum AB | 556719-1894 | Kristianstad | 100,0 |
Inredhemma Danmark ApS | 38575945 | København | 100,0 |
Inredhemma Europa AB | 38575945 | Malmö | 100,0 |
Furniture1 UAB | 304742023 | Vilnius | 30,0 |
Baldai1 UAB | 302935803 | Vilnius | 100,0 |
Eurotrade1 SIA | 40103665706 | Riga | 100,0 |
ETR1 Group OU | 12741670 | Tallinn | 100,0 |
Furniture1 KFT | 01-09-270625 | Budapest | 100,0 |
Furniture1 DOO | 33412662987 | Zagreb | 100,0 |
Eurotrade1 DOO | 7104456000 | Ljubljana | 100,0 |
Mebeli24 OOD | 204743793 | Sofia | 100,0 |
Furniture1 Hellas IKE | 801003026 | Aspropyrgos | 100,0 |
Mobilier1 Concept SLR | 39413592 | Bukarest | 100,0 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Kreditexponering (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundfordringar ej | ||||
förfallna eller nedskrivna | 99,2 | 173,4 | - | - |
Kundfordringar förfallna | ||||
men ej nedskrivna | 47,7 | 22,7 | - | - |
Kundfordringar | ||||
nedskrivna | 22,0 | 22,7 | - | - |
Reserv för osäkra | ||||
kundfordringar | -16,7 | -18,9 | - | - |
152,2 | 199,9 | - | - |
Koncernen | |||
Viktad | |||
genomsnittlig | Redovisat | Förlust- | |
2024 (Mkr) | förlustnivå (% ) | värde, brutto | reserver |
Ej förfallna | - | 99,2 | |
Förfallna < 30 dagar | -1,7 | 27,0 | -0,5 |
Förfallna 30 - 90 | |||
dagar | -27,5 | 12,0 | -3,3 |
Förfallna > 90 dagar | -42,3 | 30,6 | -12,9 |
168,9 | -16,7 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Reserv för osäkra | ||||
kundfordringar (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid | ||||
periodens ingång | -18,9 | -14,9 | - | - |
Avsättningar som gjorts | ||||
under perioden | -3,8 | -10,0 | - | - |
Outnyttjade belopp som | ||||
återförts under perioden | 3,5 | 3,1 | - | - |
Verkliga förluster | 2,6 | 2,7 | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,1 | 0,2 | - | - |
Redovisat värde vid | ||||
periodens utgång | -16,7 | -18,9 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda hyror | 29,3 | 12,4 | 0,3 | 0,1 |
Förutbetalda | ||||
försäkringskostnader | 2,5 | 2,1 | 0,4 | - |
Förutbetalda | ||||
personalkostnader | 0,1 | 0,7 | - | 0,4 |
Upplupna | ||||
leverantörsbonusar | 131,0 | 137,3 | - | - |
Upplupna intäkter | 7,2 | 7,5 | - | - |
Returtillgång | 15,7 | 13,5 | - | - |
Övrigt | 50,4 | 54,1 | 0,7 | 1,5 |
236,2 | 227,4 | 1,4 | 2,0 |
Stamaktier | ||
Utfärdade aktier (antal) | 2024 | 2023 |
Emitterade aktier vid periodens ingång | 179 233 563 | 175 261 466 |
Kontantemission | - | 3 972 097 |
179 233 563 | 179 233 563 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Omräkningsreserv vid periodens ingång | 45,2 | 125,1 |
Årets omräkningsdifferens, netto efter skatt | 31,0 | -79,8 |
Omräkningsreserv vid periodens utgång | 76,3 | 45,2 |
BHG Group AB | |
559077-0763 | |
Förslag till vinstdisposition (kronor) | |
Till bolagsstämmans förfogande står följande | |
vinstmedel | |
Balanserat resultat | 83 504 931 |
Överkursfond | 6 563 455 683 |
Årets resultat | -82 258 939 |
6 564 701 675 | |
Styrelsen föreslår att | |
i ny räkning balanseras | 1 245 992 |
varav till överkursfond | 6 563 455 683 |
6 564 701 675 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Banklån | 1 496,2 | 1 495,5 | 1 496,2 | 1 495,5 |
1 496,2 | 1 495,5 | 1 496,2 | 1 495,5 | |
Skulder som förfaller till | ||||
betalning senare än fem | ||||
år efter balansdagen | - | - | - | - |
Icke -kassaflödespåverkande | |||||||
Kassaflöden | förändringar | ||||||
Förvärv/avyt | |||||||
Ingående | Upptagna | Amortering | tringar/nya | Period- | Valutakurs- | Utgående | |
2024 (Mkr) | balans | lån | av lån | leasingavtal | iseringar | differenser | balans |
Kreditfacilitet | 1 500,0 | 500,0 | -500,0 | - | - | - | 1 500,0 |
Leasingskulder | 687,1 | - | -284,9 | 226,1 | - | -20,9 | 607,4 |
Transaktionsutgifter | -4,5 | - | - | - | 0,7 | - | -3,8 |
Summa skulder | 2 182,6 | 500,0 | -784,9 | 226,1 | 0,7 | -20,9 | 2 103,6 |
Icke-kassaflödespåverkande | |||||||
Kassaflöden | förändringar | ||||||
Ingående | Upptagna | Amortering | Förvärv/nya | Valutakurs- | Period- | Utgående | |
2023 (Mkr) | balans | lån | av lån | leasingavtal | differenser | iseringar | balans |
Kreditfacilitet | 2 021,0 | - | -503,1 | -18,6 | 0,7 | - | 1 500,0 |
Leasingskulder | 877,7 | - | -353,6 | 246,5 | -83,5 | 687,1 | |
Transaktionsutgifter | -11,8 | 7,2 | -4,5 | ||||
Summa skulder | 2 886,9 | - | -856,7 | 227,9 | -82,8 | 7,2 | 2 182,6 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Skulder under "Letter of Credit"-arrangemang | 60,6 | 64,8 | - | - |
60,6 | 64,8 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Övriga avsättningar | ||||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Avsättningar för garantier | 9,2 | 11,8 | - | - |
Avsättning för | ||||
omstrukturering | 9,8 | 10,8 | - | - |
Övriga avsättningar | 10,0 | 5,4 | 1,0 | 0,2 |
29,0 | 28,0 | 1,0 | 0,2 |
Redovisat i eget kapital | Redovisat i resultaträkningen | Kassaflöde | ||||||||
Redovisat | ||||||||||
vid Tillkommit | Förändring | Redovisat vid | ||||||||
periodens | under | ar i verkligt | Ränte - | Valuta- Förändringar i | Ränte - | Valuta- | Ut- | periodens | ||
2024 (Mkr) | ingång | perioden | värde kostnader justering verkligt värde | kostnader | justering | betalningar | utgång | |||
Designkupp AS | 5,7 | - | - | - | -0,0 | -5,7 | - | - | - | - |
Arc E-commerce AB | 12,0 | - | - | - | - | - | - | - | -12,0 | - |
Hemfint Kristianstad AB | 20,7 | - | -20,7 | - | - | - | - | - | - | - |
Nordic Nest Group AB | 98,3 | - | -17,0 | 6,2 | - | - | - | - | -9,0 | 78,6 |
IP Agency Oy | 108,2 | - | -83,4 | 0,1 | 3,9 | - | - | - | - | 28,8 |
Hafa Brands Group AB | 11,0 | - | -1,0 | 0,2 | - | - | - | - | - | 10,2 |
Hyma Skog & Trädgård | ||||||||||
AB | 103,2 | - | -2,6 | 9,7 | - | - | - | - | - | 110,4 |
VVEX Group AB | 15,0 | - | - | 4,7 | - | - | - | - | - | 19,7 |
Hemfint Group AB | - | 31,4 | 53,1 | 15,9 | - | - | - | - | - | 100,4 |
374,2 | 31,4 | -71,6 | 36,8 | 3,9 | -5,7 | - | - | -21,0 | 348,1 |
Redovisat i eget kapital | Redovisat i resultaträkningen | Kassaflöde | ||||||||
Redovisat | ||||||||||
vid Tillkommit | Förändring | Redovisat vid | ||||||||
periodens | under | ar i verkligt | Ränte - | Valuta- Förändringar i | Ränte - | Valuta- | Ut- | periodens | ||
2023 (Mkr) | ingång | perioden | värde kostnader justering verkligt värde | kostnader | justering | betalningar | utgång | |||
Camola ApS | 6,7 | - | -6,9 | - | 0,2 | - | - | - | - | - |
Furniture1 UAB | 408,4 | - | -436,5 | 6,3 | 21,8 | - | - | - | - | - |
Designkupp AS Nordiska Fönster i | 6,1 | - | - | - | -0,4 | - | - | - | - | 5,7 |
Ängelholm AB | - | - | - | - | - | 1,5 | - | - | -1,5 | - |
LampGallerian Växjö AB | 39,4 | - | 3,4 | - | - | - | - | - | -42,8 | - |
Arc E-commerce AB | 75,5 | - | 3,6 | 3,5 | - | - | - | - | -70,6 | 12,0 |
Lindström & Sondén AB | 11,8 | - | - | - | - | - | - | - | -11,8 | - |
Hemfint Kristianstad AB | 20,7 | - | - | 0,0 | - | - | - | - | - | 20,7 |
Nordic Nest Group AB | 112,1 | - | -20,0 | 6,2 | - | - | - | - | - | 98,3 |
IP Agency Oy | 106,1 | - | 50,5 | 6,1 | 1,4 | - | - | - | -55,9 | 108,2 |
Hafa Brands Group AB | 10,5 | - | - | 0,5 | - | - | - | - | - | 11,0 |
E. Svenssons i Lammhult | ||||||||||
AB | 15,6 | - | - | - | - | -2,5 | - | - | -13,1 | - |
Hyma Skog & Trädgård | ||||||||||
AB | 358,9 | - | -15,0 | 19,4 | - | 8,0 | - | - | -268,0 | 103,2 |
AH-Trading GmbH | 56,8 | - | -80,5 | 21,9 | 1,8 | - | - | - | - | - |
VVEX Group AB | 22,4 | - | -12,0 | 4,7 | - | - | - | - | - | 15,0 |
Navitek Oy | 3,2 | - | - | - | - | - | - | - | -3,2 | - |
Hemfint Group AB | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
1 254,2 | - | -513,4 | 68,6 | 24,8 | 7,1 | - | - | -467,1 | 374,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna | ||||
personalkostnader | 195,3 | 203,9 | 15,3 | 14,9 |
Upplupna | ||||
marknadsföringskostnader | 10,8 | 7,1 | - | - |
Upplupna fraktkostnader | 15,7 | 15,7 | - | - |
Upplupna varukostnader | 2,6 | 3,5 | - | - |
Upplupna | ||||
revisionskostnader | 5,4 | 5,1 | 0,8 | 0,6 |
Upplupna räntekostnader | 42,9 | 9,8 | 20,5 | 3,1 |
Upplupna hyreskostnader | 4,8 | 8,2 | - | - |
Returreserv | 25,3 | 20,4 | - | - |
Förutbetalda intäkter | 1,4 | 1,1 | - | - |
Övrigt | 43,9 | 27,6 | 8,8 | 3,4 |
348,2 | 302,3 | 45,4 | 21,9 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Garantier för externa | ||||
parter | 53,8 | 100,7 | 53,8 | 100,7 |
Borgensförbindelse till | ||||
förmån för dotterbolag | - | - | 202,3 | 163,9 |
Företagsinteckningar | - | - | - | |
53,8 | 100,7 | 256,2 | 264,6 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Totalt eget kapital | 5 984,8 | 6 510,0 |
2024 | ||||
Beviljat | Uttnyttjat | Outnyttjat | Återstående | |
Faciltet | belopp | belopp | belopp | löptid (mån) |
Term loan facilitet | 1 000,0 | 1 000,0 | - | 17 |
Revolverande | 1 000,0 | 500,0 | 500,0 | 17 |
kreditfacilitet (RCF) | ||||
Checkkredit | 300,0 | - | 300,0 | 17 |
Summa | 2 300,0 | 1 500,0 | 800,0 | 17 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Banklån | 1 496,2 | 1 495,5 |
Leasingskulder | 607,4 | 687,1 |
Förvärvsrelaterade skulder | 348,1 | 374,2 |
2 451,6 | 2 556,8 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2024 | 2023 |
DKK | 81,9 | 105,0 |
EUR | 304,3 | 475,3 |
GBP | 123,2 | 115,2 |
NOK | 553,2 | 494,9 |
USD | -636,0 | -339,1 |
Koncern | ||
Känslighetsanalys (Mkr ) | 2024 | 2023 |
DKK | +/- 8,2 | +/- 10,5 |
EUR | +/- 30,4 | +/- 47,5 |
GBP | +/- 12,3 | +/- 11,5 |
NOK | +/- 55,3 | +/- 49,5 |
USD | +/- 63,6 | +/- 33,9 |
Koncern | ||||
(Mkr) | 2024 | % | 2023 | % |
DKK | 17,7 | 3,6 | 29,7 | 3,6 |
EUR | 436,9 | 87,5 | 678,7 | 81,3 |
NOK | 44,9 | 9,0 | 126,0 | 15,1 |
499,5 | 100,0 | 834,5 | 100,0 |
Värderade till | upplupet | värde via | Värderade till verkligt | Totalt redovisat | |||||
anskaffningsvärde | resultaträkningen | värde | Verkligt värde | ||||||
Koncernen (Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Finansiella tillgångar | |||||||||
Andelar i onoterade bolag | - | - | 0,8 | 0,7 | 0,8 | 0,7 | 0,8 | 0,7 | |
Valutaterminer | - | - | 1,8 | - | 1,8 | - | 1,8 | - | |
Depositioner | 7,7 | 8,2 | - | - | 7,7 | 8,2 | 7,7 | 8,2 | |
Kundfordringar | 152,2 | 199,9 | - | - | 152,2 | 199,9 | 152,2 | 199,9 | |
Övriga fordringar | 42,9 | 37,6 | - | - | 42,9 | 37,6 | 42,9 | 37,6 | |
Upplupna intäkter | 7,2 | 7,5 | - | - | 7,2 | 7,5 | 7,2 | 7,5 | |
Likvida medel | 451,3 | 370,3 | - | - | 451,3 | 370,3 | 451,3 | 370,3 | |
Summa finansiella tillgångar | 661,2 | 623,3 | 2,5 | 0,7 | 663,7 | 624,1 | 663,7 | 624,1 | |
Finansiella skulder | |||||||||
Skulder utställda säljoptioner | 348,1 | 374,2 | - | - | 348,1 | 374,2 | 348,1 | 374,2 | |
Kreditfacilitet | 1 500,0 | 1 500,0 | - | - | 1 500,0 | 1 500,0 | 1 500,0 | 1 500,0 | |
Leverantörsskulder | 893,8 | 921,1 | - | - | 893,8 | 921,1 | 893,8 | 921,1 | |
Övriga skulder | 17,2 | 2,5 | - | - | 17,2 | 2,5 | 17,2 | 2,5 | |
Upplupna kostnader | 126,1 | 76,9 | - | - | 126,1 | 76,9 | 126,1 | 76,9 | |
Summa finansiella skulder | 2 885,2 | 2 874,8 | - | - | 2 885,2 | 2 874,8 | 2 885,2 | 2 874,8 | |
2024 | |||||
Förfallostruktur finansiella skulder och leasingskulder - | |||||
odiskonterade kassaflöden (Mkr) | Totalt | 0 - 3 mån | 3 mån - 1 år | 1 - 5 år | > 5 år |
Kreditfacilitet | 1 620,4 | 23,1 | 69,2 | 1 528,1 | - |
Leasingskulder | 651,7 | 55,9 | 189,0 | 322,3 | 84,5 |
Skulder utställda säljoptioner | 348,1 | - | 149,4 | 198,6 | - |
Leverantörsskulder | 893,8 | 893,8 | - | - | - |
Övriga skulder | 17,2 | 17,2 | - | - | - |
Upplupna kostnader | 126,1 | 126,1 | - | - | - |
3 657,3 | 1 116,0 | 407,7 | 2 049,0 | 84,5 |
2023 | |||||
Förfallostruktur finansiella skulder och leasingskulder - | |||||
odiskonterade kassaflöden (Mkr ) | Totalt | 0 - 3 mån | 3 mån - 1 år | 1 - 5 år | > 5 år |
Kreditfacilitet | 1 715,6 | 32,8 | 75,9 | 1 606,9 | - |
Leasingskulder | 765,9 | 63,1 | 222,2 | 405,9 | 74,7 |
Skulder utställda säljoptioner | 374,2 | 12,0 | 36,9 | 325,3 | - |
Leverantörsskulder | 921,1 | 921,1 | - | - | - |
Övriga skulder | 2,5 | 2,5 | - | - | - |
Upplupna kostnader | 76,9 | 76,9 | - | - | - |
3 856,3 | 1 108,5 | 335,1 | 2 338,1 | 74,7 |
(Mkr) | 2024 | 2023 |
Lokaler | 515,1 | 572,6 |
Bilar | - | 0,1 |
Övrigt | 40,5 | 42,3 |
Summa leasade tillgångar | 555,6 | 615,0 |
Koncern | ||
Redovisat i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -222,8 | -345,5 |
Nedskrivning nyttjanderättstillgångar | -56,0 | -112,3 |
Ränta på leasingskulder | -18,7 | -24,5 |
Variabla leasingavgifter | - | -0,1 |
Kostnader för korttidsleasing | -22,4 | -81,5 |
Kostnader för leasing av lågt värde, ej | ||
korttidsleasing av lågt värde | -3,6 | -5,4 |
Summa resultateffekter hänförliga till | ||
leasingavtal | -323,6 | -569,2 |
Koncern | ||
Redovisat i rapport över kassaflöden | 2024 | 2023 |
Ränta | -18,7 | -24,5 |
Amortering | -284,9 | -353,6 |
Betalning av variabla, korttids - och lågt värde | ||
leasingavgifter | -38,4 | -90,1 |
Summa kassaflöden hänförliga till | ||
leasingavtal | -341,9 | -468,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Av- och nedskrivningar | ||||
samt skrotning av | ||||
anläggningstillgångar | 903,0 | 697,7 | 0,2 | 0,3 |
Realisationsresultat | ||||
avyttring | ||||
anläggningstillgångar | -2,2 | 67,5 | - | - |
Realisationsresultat | ||||
avyttring rörelse | -12,1 | 1 117,1 | - | - |
Förändring | ||||
inkuransavsättning | -22,6 | -190,3 | - | - |
Förändring övriga | ||||
avsättningar | 5,4 | 6,3 | 0,8 | 0,2 |
Erhållna koncernbidrag | - | - | -45,0 | -110,0 |
Omvärderade | ||||
tilläggsköpeskillingar | - | 7,1 | - | - |
Orealiserade | ||||
valutakursdifferenser | 7,8 | 11,0 | -0,3 | 0,4 |
Upplupna räntekostnader | ||||
och - intäkter | 23,7 | 9,2 | 13,6 | 4,3 |
kassaflödespåverkande | ||||
poster | 2,1 | - | - | - |
905,2 | 1 725,7 | -30,7 | -104,9 | |
Övriga | ||||
tilläggsupplysningar | ||||
Under räkenskapsåret | ||||
erhållna räntor | 15,4 | 23,8 | 1,6 | 2,0 |
Under räkenskapsåret | ||||
betalda räntor | -172,0 | -162,2 | -113,0 | -147,3 |
-156,6 | -138,4 | -111,4 | -145,4 | |
Transaktioner som inte | ||||
medför kassaflöde | ||||
Tillkommande | ||||
nyttjanderätter enligt | ||||
IFRS 16 | 226,1 | 246,5 | - | - |
226,1 | 246,5 | - | - |
Moderbolaget | |||||||
Försäljning av | Inköp av varor | Övrigt (tex | Fordran på | Skuld till | |||
varor / tjänster | / tjänster från | ränta , | närstående per närstående per | ||||
År | till närstående | närstående | utdelning) | 31 december | 31 december | ||
Dotterbolag | 2024 | 11,3 | - | 71,8 | 4 890,2 | 456,7 | |
Dotterbolag | 2023 | 7,9 | - | 88,1 | 4 910,4 | 453,1 | |