2023-01-01 | 2022-01-01 | ||
(Mkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | 9 | ||
Rörelsens kostnader | |||
Handelsvaror | 16 | - | - |
Personalkostnader | 7, 8 | - | - |
Övriga externa kostnader | 6, 27 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 9 | - | - |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 13, 14 | - | - |
- | - | ||
Rörelseresultat | - | - | |
Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 10 | ||
Finansiella kostnader | 10, 21 | - | - |
- | |||
Resultat före skatt | - | - | |
Skatter | |||
Skatt på årets resultat | 11 | ||
ÅRETS RESULTAT | - | ||
Hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
ÅRETS RESULTAT | - | ||
Resultat per aktie, före utspädning (kronor) | 12 | - | |
Resultat per aktie, efter utspädning (kronor) | 12 | - |
2023-01-01 | 2022-01-01 | |
(Mkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Årets resultat | - | |
Övrigt totalresultat | ||
Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser | - | |
12, 19 | - | |
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | |
Hänförligt till: | ||
Moderbolagets ägare | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
ÅRETS TOTALRESULTAT | - |
(Mkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
TILLGÅNGAR | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 13 | ||
Utvecklingsutgifter | |||
Varumärken | |||
Kundrelationer | |||
Goodwill | |||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | |||
Materiella anläggningstillgångar | 14 | ||
Inventarier | |||
Leasingtillgångar | |||
Byggnader och mark | |||
Förbättringsutgifter på annans fastighet | |||
Finansiella anläggningstillgångar | |||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | |||
Långfristig räntebärande fordran | |||
Uppskjuten skattefordran | 11 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 16 | ||
Färdiga varor och handelsvaror | |||
Förskott till leverantörer | |||
Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 17 | ||
Övriga fordringar, ej räntebärande | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Likvida medel | 26 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
(Mkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 19 | ||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserat resultat inkl årets resultat | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
Långfristiga skulder | 26 | ||
Räntebärande | |||
Skulder till kreditinstitut | 21 | ||
Långfristiga leasingskulder | 27 | ||
Förvärvsrelaterade räntebärande skulder | 23, 26 | ||
Ej räntebärande | |||
Uppskjuten skatteskuld | 11 | ||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | 26 | ||
Räntebärande | |||
Kortfristiga leasingskulder | 27 | ||
Förvärvsrelaterade räntebärande skulder | 23, 26 | ||
Ej räntebärande | |||
Förskott från kunder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Innehav utan | ||||||||
Övrigt | Balanserade | bestäm- | Totalt | |||||
Aktie- | tillskjutet Omräknings- vinstmedel ink. | mande | eget | |||||
(Mkr) Not | kapital | kapital | reserv | årets resultat | Summa | inflytande | kapital | |
Ingående eget kapital 1 januari 2022 | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
Övrigt totalresultat | ||||||||
Transaktioner med ägare | ||||||||
Nyemission * | ||||||||
Nyemission till innehavare utan | ||||||||
bestämmande inflytande** | ||||||||
Teckningsoptioner | 7 | |||||||
Omvärdering av skulder till innehav | 23 | |||||||
utan bestämmande inflytande | ||||||||
Utdelning till innehav utan | - | - | - | - | ||||
bestämmande inflytande | - | |||||||
Utgående eget kapital 31 december | ||||||||
2022 | ||||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | - | - | - | |||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | |||||
- | - | - | - | |||||
Transaktioner med ägare | ||||||||
Nyemission * | - | - | - | |||||
Teckningsoptioner | 7 | |||||||
Omvärdering av skulder till innehav | 23 | |||||||
utan bestämmande inflytande | ||||||||
Utdelning till innehav utan | - | - | ||||||
bestämmande inflytande ** | - | |||||||
Utgående eget kapital 31 december | - | |||||||
2023 |
2023-01-01 | 2022-01-01 | ||
(Mkr) Not | 2023-12- | 31 | 2022-12-31 |
Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | - | |
Återläggning finansnetto | |||
Justering för ej kassaflödespåverkande poster | 28 | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (-)/minskning (+) av varulager | - | ||
Ökning (-)/minskning (+) av övriga kortfristiga fordringar | |||
Ökning (+)/minskning (-) av leverantörsskulder | - | ||
Ökning (+)/minskning (-) av övriga kortfristiga skulder | - | ||
- | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | ||
Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i verksamheter | 5 | - | - |
Lösen av lån till säljaren vid förvärv avverksamhet | 5 | - | |
Avyttring av rörelse | - | ||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 14 | - | - |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 14 | ||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 13 | - | - |
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar | 13 | ||
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | |||
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | |||
Erhållen ränta | |||
Kassaflöde från/till investeringsverksamheten | - | - | |
Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Emission av teckningsoptioner | |||
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande | |||
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
Upptagna lån | 26, 29 | ||
Amortering av lån | 26, 27, 29 | - | - |
Amortering av leasingskuld | - | - | |
Betald ränta | - | - | |
Kassaflöde från/till finansieringsverksamheten | - | ||
Förändring likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid årets slut | 29 |
2023 | |||||||
Home | Premium | ||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Försäljning | 5 726,7 | 3 941,4 | 2 201,2 | 11 869,3 | 32,1 | -111,2 | 11 790,2 |
Försäljning till andra segment | 6,6 | 72,3 | 0,2 | 79,1 | 32,1 | -111,2 | - |
Av- och nedskrivningar | -270,7 | -337,0 | -87,7 | -695,3 | -2,3 | -697,7 | |
Rörelseresultat | -71,5 | -1 259,3 | 48,6 | -1 282,2 | -92,0 | -1 374,2 | |
Finansiella intäkter | 29,0 | ||||||
Finansiella kostnader | -248,2 | ||||||
Resultat före skatt | -1 593,3 |
2022 | |||||||
Home | Premium | ||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Försäljning | 6 856,3 | 4 558,7 | 2 172,1 | 13 587,2 | 30,4 | -183,9 | 13 433,6 |
Försäljning till andra segment | 9,4 | 144,1 | - | 153,6 | 30,4 | -183,9 | - |
Av- och nedskrivningar | -219,1 | -266,7 | -61,0 | -546,8 | -1,8 | - | -548,5 |
Rörelseresultat | 67,1 | -199,8 | 38,7 | -93,9 | -89,9 | - | -183,9 |
Finansiella intäkter | 291,2 | ||||||
Finansiella kostnader | -125,6 | ||||||
Resultat före skatt | -18,3 |
2023 | |||||||
Home | |||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Premium Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Sverige | 3 760,1 | 1 489,4 | 976,9 | 6 226,4 | 32,1 | -105,0 | 6 153,5 |
Finland | 1 383,6 | 178,2 | 59,9 | 1 621,7 | - | -1,2 | 1 620,4 |
Danmark | 282,0 | 361,7 | 61,3 | 705,0 | - | - | 705,0 |
Norge | 241,1 | 348,0 | 233,4 | 822,6 | - | - | 822,6 |
Tyskland | 12,6 | 478,8 | 383,7 | 875,1 | - | - | 875,1 |
Övriga Europa | 47,2 | 1 085,4 | 364,8 | 1 497,4 | - | -4,9 | 1 492,5 |
Övriga världen | - | - | 121,2 | 121,2 | - | - | 121,2 |
Nettoomsättning | 5 726,7 | 3 941,4 | 2 201,2 | 11 869,3 | 32,1 | -111,2 | 11 790,2 |
2022 | |||||||
Home | |||||||
(Mkr) Improvement | Value Home | Premium Living | Delsumma | Övrigt | Eliminering | Koncernen | |
Sverige | 4 624,1 | 1 760,4 | 1 080,1 | 7 464,6 | 30,4 | -176,6 | 7 318,4 |
Finland | 1 580,9 | 222,9 | 50,6 | 1 854,5 | - | -0,6 | 1 853,9 |
Danmark | 311,3 | 520,9 | 49,7 | 881,8 | - | - | 881,8 |
Norge | 281,9 | 428,1 | 270,5 | 980,5 | - | - | 980,5 |
Tyskland | 16,8 | 538,2 | 337,3 | 892,2 | - | -0,6 | 891,6 |
Övriga Europa | 41,3 | 1 088,1 | 261,5 | 1 390,9 | - | -6,2 | 1 384,7 |
Övriga världen | - | - | 122,6 | 122,6 | - | - | 122,6 |
Nettoomsättning | 6 856,3 | 4 558,7 | 2 172,1 | 13 587,2 | 30,4 | -183,9 | 13 433,6 |
Anläggningstillgångar | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Sverige | 8 399,6 | 8 590,0 |
Finland | 498,0 | 521,2 |
Danmark | 21,6 | 305,8 |
Norge | 76,8 | 121,7 |
Övriga Europa | 209,7 | 1 018,9 |
9 205,6 | 10 557,5 |
Kontraktsbalanser | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Tillgångar | ||
Returtillgångar | 13,5 | 13,2 |
Kundfordringar | 199,9 | 252,0 |
Upplupna intäkter | 7,5 | 6,9 |
220,8 | 272,0 | |
Skulder | ||
Förskott från kunder | -91,7 | -146,0 |
Returreserv | -20,4 | -21,6 |
Övriga förutbetalda | ||
intäkter | -1,1 | -2,8 |
-113,2 | -170,4 | |
Kontraktsbalanser | 107,6 | 101,6 |
Koncernen | ||
Sammanfattning förvärv | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Förvärv av aktier | ||
Netto identifierbara | ||
tillgångar och skulder | - | 23,7 |
Goodwill | - | 76,0 |
Köpeskilling | - | 99,8 |
Likvida medel | - | 1,3 |
Villkorad/uppskjuten | ||
köpeskilling , säljarrevers | - | 62,7 |
- | -35,8 | |
Förvärv av andelar från | ||
innehavare utan | ||
bestämmande inflytande | -169,4 | -86,9 |
Villkorade köpeskillingar | -297,7 | -135,0 |
Kassaflöde netto | -467,1 | -257,7 |
2023 | |||||||
Netto | Emitterad | Villkorad/ | |||||
identifierbara | e aktier i | uppskjuten | |||||
tillgångar och | Köpe- | Likvida | BHG | köpeskilling, | Kassaflöde | ||
(Mkr) skulder | Goodwill | skilling | medel | Group AB | säljarrevers | netto | |
Rörelseförvärv under 2023 | |||||||
Förvärv av andelar från innehavare utan | |||||||
bestämmande inflytande | |||||||
Förvärv av aktier i Arc E-Commerce AB | - | - | - | - | - | - | -70,6 |
Förvärv av aktier i LampGallerian Växjö AB | - | - | - | - | - | - | -42,8 |
Förvärv av aktier i IP-Agency Oy | - | - | - | - | - | - | -55,9 |
Villkorade köpeskillingar | |||||||
Tilläggsköpeskilling, Nordiska Fönster i Ängelsholm AB | - | - | - | - | - | - | -1,5 |
Tilläggsköpeskilling, Navitek Oy | - | - | - | - | - | - | -3,2 |
Tilläggsköpeskilling, Lindström & Sondén AB | - | - | - | - | - | - | -11,8 |
Tilläggsköpeskilling, Hyma Skog & Trädgård AB | - | - | - | - | - | - | -268,0 |
Tilläggsköpeskilling, E. Svenssons i Lammhult AB | - | - | - | - | - | - | -13,1 |
- | - | - | - | - | - | -467,1 |
2022 | |||||||
Netto | Villkorad/ | ||||||
identifierbara | Emitterade | uppskjuten | |||||
tillgångar och | Köpe- | Likvida | aktier i BHG | köpeskilling, | Kassaflöde | ||
(Mkr) skulder | Goodwill | skilling | medel | Group AB | säljarrevers | netto | |
Rörelseförvärv under 2022 | |||||||
Förvärv av aktier i Hemmy AB | 8,0 | 76,0 | 84,1 | 0,5 | - | 62,7 | -20,8 |
Förvärv av aktier i Ploß Europe GmbH | 15,7 | - | 15,7 | 0,7 | - | - | -15,0 |
Förvärv av andelar från innehavare utan | |||||||
bestämmande inflytande | |||||||
Förvärv av aktier i Camola ApS | - | - | - | - | - | - | -12,0 |
Förvärv av aktier i Vitvaruexperten.com Nordic AB | - | - | - | - | - | - | -3,9 |
Förvärv av aktier i Hemfint Kristianstad AB | - | - | - | - | - | - | -60,1 |
Förvärv av aktier i IP-Agency Oy | - | - | - | - | - | - | -6,6 |
Förvärv av aktier i Vitvarubolaget i Sundbyberg AB | - | - | - | - | - | - | -4,4 |
Villkorade köpeskillingar | |||||||
Tilläggsköpeskilling, Arredo Holding AB | - | - | - | - | - | - | -0,9 |
Tilläggsköpeskilling, Edututor Oy | - | - | - | - | - | - | -16,8 |
Tilläggsköpeskilling, Lindström & Sondén AB | - | - | - | - | - | - | -12,0 |
Tilläggsköpeskilling, AH-Trading GmbH | - | - | - | - | - | - | -62,9 |
Tilläggsköpeskilling, Designkupp AS | - | - | - | - | - | - | -9,8 |
Tilläggsköpeskilling, Nordiska Fönster i Ängelholm | - | - | - | - | - | - | -29,2 |
AB | |||||||
Tilläggsköpeskilling, LampGallerian Växjö AB | - | - | - | - | - | - | -3,4 |
23,7 | 76,0 | 99,8 | 1,3 | - | 62,7 | -257,7 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
PwC | ||||
Revisionsuppdrag | -9,3 | -8,7 | -2,3 | -1,6 |
Revisionsverksamhet | ||||
utöver | -0,2 | -0,3 | -0,1 | -0,3 |
revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | -0,4 | -0,1 | -0,2 | -0,0 |
Övriga tjänster | -0,1 | -0,1 | -0,0 | - |
-9,9 | -9,3 | -2,6 | -1,9 | |
Övriga | ||||
revisionsbyråer | ||||
Revisionsuppdrag | -0,6 | -0,2 | - | - |
Revisionsverksamhet | ||||
utöver | - | - | - | - |
revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | - | - | - | - |
Övriga tjänster | - | - | - | - |
-0,6 | -0,2 | - | - | |
Totalt alla byråer | -10,5 | -9,5 | -2,6 | -1,9 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Löner | -707,9 | -768,6 | -34,8 | -26,8 |
Erhållna statliga stöd | 2,7 | 5,7 | - | - |
Sociala avgifter | -208,7 | -213,5 | -13,9 | -11,0 |
Aktierelaterade | ||||
ersättningar | -11,6 | -8,8 | -0,7 | -4,1 |
Pensionskostnader, avgiftsbestämda | ||||
planer | -70,7 | -76,0 | -4,8 | -4,3 |
-996,2 | -1 061,1 | -54,2 | -46,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ledande | ||||
befattningshavare | -23,2 | -11,9 | -19,3 | -10,8 |
varav rörlig del | -6,2 | -1,9 | -6,2 | -1,7 |
Övriga anställda | -684,8 | -756,7 | -15,5 | -16,0 |
-707,9 | -768,6 | -34,8 | -26,8 |
2023 | ||||||
Grundlön / | Aktie- | |||||
styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | ||
Ersättning och övriga förmåner ( Mkr ) | arvode | ersättning | förmåner | kostnader | ersättning | Totalt |
Styrelse | ||||||
Christian Bubenheim | -0,7 | - | - | - | - | -0,7 |
Kristian Eikre | - | - | - | - | - | - |
Joanna Hummel | -0,4 | - | - | - | - | -0,4 |
Mikael Olander | -0,2 | - | - | - | - | -0,2 |
Negin Yeganegy | -0,2 | - | - | - | - | -0,2 |
Vesa Koskinen | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Mariette Kristensson | -0,1 | - | - | - | - | -0,1 |
Niklas Ringby | -0,0 | - | - | - | - | -0,0 |
Verkställande direktör ( ersättning från | ||||||
moderbolaget) | ||||||
Gustaf Öhrn | -6,4 | -3,0 | -0,0 | -1,9 | -4,3 | -15,6 |
Andra ledande befattningshavare | ||||||
Ersättning från moderbolaget | -6,7 | -3,2 | -0,0 | -1,5 | -0,1 | -11,5 |
Ersättning från dotterbolag | -3,8 | - | -0,0 | -0,9 | -2,5 | -7,3 |
-18,9 | -6,2 | -0,0 | -4,3 | -6,9 | -36,4 |
2022 | ||||||
Grundlön/ | Aktie- | |||||
styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterad | ||
Ersättning och övriga förmåner (Mkr ) | arvode | ersättning | förmåner | kostnader | ersättning | Totalt |
Styrelse | ||||||
Christian Bubenheim | -0,5 | - | - | - | - | -0,5 |
Camilla Giesecke | -0,1 | - | - | - | - | -0,1 |
Johan Giléus | -0,1 | - | - | - | - | -0,1 |
Joanna Hummel | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Mariette Kristensson | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Niklas Ringby | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Gustaf Öhrn | -0,5 | - | - | - | - | -0,5 |
- | ||||||
Verkställande direktör (ersättning från | ||||||
moderbolaget) | ||||||
Adam Schatz (7,5 månader) | -1,5 | -0,4 | -0,0 | -0,3 | -0,4 | -2,7 |
Gustaf Öhrn (4,5 månader) | -2,0 | - | - | - | - | -2,0 |
Andra ledande befattningshavare | ||||||
Ersättning från moderbolaget | -5,6 | -1,3 | -0,0 | -1,1 | -1,0 | -9,1 |
Ersättning från dotterbolag | -0,9 | -0,1 | -0,0 | -0,2 | -0,1 | -1,4 |
-12,1 | -1,9 | -0,0 | -1,7 | -1,6 | -17,2 |
Moderbolaget | ||||
Beviljade | Ledande | Övriga | ||
tecknings- | Koncern- befattnings- | nyckel- | ||
optioner | chef | havare | personer | Totalt |
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | ||||
rogram | ||||
2023:1 | 1 898 654 | - | - | 1 898 654 |
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | - | 2 200 000 | 2 600 000 | 4 800 000 |
rogram | ||||
2023:2 | ||||
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | - | 300 000 | 1 065 000 | 1 365 000 |
rogram 2022 | ||||
Långsiktigt | ||||
incitamentsp | - | 204 500 | 961 000 | 1 165 500 |
rogram 2021 | ||||
Utestående | ||||
vid | 1 898 654 | 2 704 500 | 4 626 000 | 9 229 154 |
periodens | ||||
utgång |
Moderbolaget | ||||
Utestående | ||||
tecknings- | Vägt | Vägt | ||
optioner | 2023 lösenpris | 2022 lösenpris | ||
Utestående vid | 3 567 500 | 145,33 | 3 813 026 | 126,09 |
periodens ingång | ||||
Tilldelade under perioden | 6 698 654 | 35,00 | 1 365 000 | 84,48 |
Förfallna under perioden | -1 037 000 | 145,00 | -1 610 526 | 48,20 |
Utestående vid | ||||
periodens | 9 229 154 | 65,29 | 3 567 500 | 145,33 |
utgång |
Moderbolaget | ||||
Verkligt värde och | ||||
antaganden avseende | LTIP | LTIP | ||
teckningsoptioner | 2023:1 | 2023:2 LTIP 2022 | LTIP 2021 | |
Aktiekurs | 16,54 | 12,61 | 33,40 | 160,70 |
Lösenpris | 35,00 | 35,00 | 84,48 | 216,90 |
Förväntad volatilitet (%) | 39,00 | 39,00 | 35,00 | 30,00 |
Förväntad löptid (år) | 3,50 | 3,33 | 3,29 | 3,34 |
Riskfri ränta (%) | 1,97 | 2,67 | 2,16 | -0,21 |
Verkligt värde | 1,54 | 0,61 | 1,29 | 18,13 |
Moderbolaget | |||||
Specifikation över | Antal | Värde vid | Lösen- | Lösen- | |
teckningsoptioner | optioner tilldelning tidpunkt | pris | |||
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2023:1 | 1 898 654 | 1,54 | 2026 | 35,00 | |
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2023:2 | 4 800 000 | 0,61 | 2026 | 35,00 | |
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2022 | 1 365 000 | 1,29 | 2025 | 84,48 | |
Långsiktigt | |||||
incitaments- program 2021 | 1 165 500 | 18,13 | 2024 | 216,90 | |
Koncern | |
Verkligt värde och | |
antaganden avseende | Per tilldelnings- |
aktierätter | tidpunkt |
Aktiepris (SEK) | 13,22 |
Mål aktievillkor (SEK ) | 20-70 |
Förväntad volatilitet (%) | 39 |
Löptid (år) | 3 |
Riskfri ränta (%) | 2,67 |
Verkligt värde | 3,47 |
Koncern | ||||
Utestående | ||||
tecknings- | Vägt | Vägt | ||
optioner | 2023 | lösenpris | 2022 lösenpris | |
Utestående vid | ||||
periodens ingång | 3 131 | 14 538 | 3 131 | 14 538 |
Tilldelade under perioden | - | - | - | - |
Utestående vid | ||||
periodens | 3 131 | 14 538 | 3 131 | 14 538 |
utgång |
Koncern | ||
Verkligt värde och | ||
antaganden avseende | Per tilldelnings- | |
syntetiska optioner | 2023 | tidpunkt |
Aktiekurs | 848 | 5 815 |
Lösenpris | 14 538 | 14 538 |
Förväntad volatilitet (%) | 39,00 | 32,50 |
Förväntad löptid (år) | 2,50 | 5,00 |
Riskfri ränta (%) | 2,67 | -0,08 |
Verkligt värde | - | 313 |
| NOT 9 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER OCH KOSTNADER | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Övriga rörelseintäkter | ||||
Vinst vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | 8,5 | 1,0 | - | - |
Vinst vid försäljning av | ||||
rörelse | 1,6 | - | - | - |
Kursvinster på | ||||
fordringar/skulder av | 3,5 | - | - | - |
rörelsekaraktär | ||||
Försäkringsersättning | 0,1 | 0,4 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 7,0 | 15,7 | - | - |
20,6 | 17,1 | - | - | |
Övriga rörelsekostnader | ||||
Förlust vid försäljning av | -76,1 | -5,6 | - | - |
anläggningstillgångar | ||||
Förlust vid försäljning av | -1 118,7 | - | - | - |
rörelse | ||||
Kursförluster på | ||||
fordringar/skulder av | - | -2,5 | - | - |
rörelsekaraktär | ||||
Värdeförändring | -1,6 | -1,3 | - | - |
valutaterminer | ||||
Övriga rörelsekostnader | - | -1,5 | - | -1,5 |
-1 196,4 | -10,8 | - | -1,5 | |
-1 175,8 | 6,3 | - | -1,5 |
| NOT 10 FINANSIELLA POSTER | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter | 23,8 | 5,6 | 2,0 | 0,8 |
Ränteintäkter | ||||
koncernföretag | - | - | 88,8 | 78,5 |
Omvärdering villkorad | ||||
köpeskilling | 2,5 | 285,4 | - | - |
Övriga finansiella intäkter | 2,8 | 0,2 | - | 0,0 |
29,0 | 291,2 | 90,8 | 79,3 | |
Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader | ||||
kreditinstitut | -157,1 | -71,6 | -149,9 | -66,4 |
Räntekostnader | ||||
leasingtillgångar | -24,5 | -20,5 | - | - |
Räntekostnader övriga | -12,7 | -3,9 | - | -0,2 |
Omvärdering villkorad | ||||
köpeskilling | -9,5 | - | - | - |
Ränta villkorad | ||||
köpeskilling | - | -8,9 | - | - |
Netto | ||||
valutakursdifferenser | -7,7 | -12,5 | -0,4 | - |
Övriga finansiella | ||||
kostnader | -36,7 | -8,3 | -32,5 | -7,4 |
-248,2 | -125,6 | -183,4 | -74,0 | |
-219,1 | 165,6 | -92,6 | 5,3 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skattekostnad | ||||
Aktuell skattekostnad | -28,9 | -68,8 | -6,5 | -0,7 |
Justering av skatt | ||||
hänförlig till tidigare år | 1,5 | 15,1 | - | 0,2 |
-27,4 | -53,7 | -6,5 | -0,4 | |
Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjuten skatt | ||||
avseende temporära | ||||
skillnader | 27,7 | 77,6 | -0,1 | 0,1 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat | ||||
skattevärde i underskottsavdrag | 52,8 | 42,9 | - | - |
Uppskjuten skattekostnad | ||||
i under året nyttjade | ||||
underskottsavdrag | -2,3 | -0,8 | - | - |
Omvärderade | ||||
underskottsavdrag | - | -1,9 | - | - |
78,3 | 117,7 | -0,1 | 0,1 | |
50,9 | 64,1 | -6,5 | -0,3 |
Koncern | ||||
(Mkr) | 2023 | % | 2022 | % |
Resultat före skatt | -1 593,3 | -18,3 | ||
Skatt enligt gällande | ||||
skattesats för | ||||
moderbolaget | 328,2 | -20,6 | 3,8 | -20,6 |
Effekt av andra | ||||
skattesatser för utländska | ||||
dotterbolag | 12,5 | -0,8 | 7,0 | -38,0 |
Ej skattepliktiga intäkter | 3,8 | -0,2 | 60,7 | -331,6 |
Beskattningsbar inkomst, ej inkluderad i resultat före | ||||
skatt | -1,7 | 0,1 | -1,5 | 8,2 |
Ej avdragsgilla kostnader | -289,4 | 18,2 | -17,6 | 96,3 |
Förluster för vilka | ||||
uppskjuten skatt ej | ||||
redovisats | -4,0 | 0,3 | -3,4 | 18,5 |
Justering av skatt | ||||
hänförlig till tidigare år | 1,5 | -0,1 | 15,1 | -82,8 |
Effekt av ändrad | ||||
skattesats | 0,0 | -0,0 | - | - |
Effektiv skatt/skattesats | 50,9 | -3,2 | 64,1 | -349,9 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Skatt på | ||||
transaktionskostnader för | ||||
nyemission | - | 6,4 | - | 6,4 |
Summa | - | 6,4 | - | 6,4 |
| NOT 12 RESULTAT PER AKTIE | ||||
Före utspädning | Efter utspädning | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie (kronor) | -8,73 | 0,25 | -8,73 | 0,25 |
De belopp som använts i täljare och nämnare | ||||
redovisas nedan: | ||||
Årets resultat hänförligt till | ||||
moderbolagets ägare | -1 564,7 | 34,1 | -1 564,7 | 34,1 |
Årets resultat hänförligt | ||||
till moderbolagets | ||||
stamaktieägare | -1 564,7 | 34,1 | -1 564,7 | 34,1 |
Genomsnittligt antal | ||||
aktier före utspädning | 179,2 | 136,8 | 179,2 | 136,8 |
Antal utspädande aktier | - | - | - | 0,2 |
Genomsnittligt antal | ||||
aktier efter utspädning | 179,2 | 136,8 | 179,2 | 137,0 |
Resultat per aktie | -8,73 | 0,25 | -8,73 | 0,25 |
(kronor) |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Uppskjuten | ||||
skattefordran | ||||
Underskottsavdrag | 55,1 | 53,3 | - | - |
Temporära skillnader | 37,0 | 48,7 | 0,0 | 0,1 |
Övrigt | 0,1 | 0,4 | - | - |
92,3 | 102,5 | 0,0 | 0,1 | |
Uppskjuten skatteskuld | ||||
Inventarier, verktyg och | ||||
installationer | 1,2 | 1,3 | - | - |
Immateriella rättigheter | 443,5 | 551,5 | - | - |
Obeskattade reserver | 34,3 | 52,3 | - | - |
479,0 | 605,2 | - | - | |
Uppskjuten skatt, netto | -386,7 | -502,7 | 0,0 | 0,1 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Utvecklingsutgifter | ||||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 589,5 | 446,3 | 1,2 | 1,0 |
Investeringar genom | ||||
förvärv | - | 2,2 | - | - |
Investeringar | 146,9 | 135,6 | - | 0,1 |
Omklassificeringar | -1,4 | 5,2 | - | - |
Avyttringar | -194,0 | -12,3 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -21,6 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,3 | 12,5 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 519,6 | 589,5 | 1,2 | 1,2 |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -291,4 | -205,4 | -0,5 | -0,3 |
Avskrivningar genom | ||||
förvärv | - | -1,3 | - | - |
Årets avskrivningar | -90,7 | -84,7 | -0,2 | -0,2 |
Avyttringar | 128,6 | 6,2 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | 9,3 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,2 | -6,3 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -244,5 | -291,4 | -0,7 | -0,5 |
Ingående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | - | -0,7 | - | - |
Avyttringar | - | 0,7 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | - | - | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | - | - | - | - |
Redovisade värden | 275,0 | 298,1 | 0,5 | 0,7 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Varumärken (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 876,3 | 1 849,8 | - | - |
Investeringar genom förvärv | - | 9,8 | - | - |
Utrangeringar | - | -8,6 | - | - |
Avyttringar av verksamheter | -242,0 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 6,4 | 25,4 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 640,7 | 1 876,3 | - | - |
Redovisade värden | 1 640,7 | 1 876,3 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Kundrelationer (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 1 024,3 | 1 014,2 | - | - |
Investeringar genom förvärv | - | 1,3 | - | - |
Avyttringar av verksamheter | -66,9 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 1,1 | 8,7 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 958,5 | 1 024,3 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -341,9 | -238,4 | - | - |
Årets avskrivningar | -99,5 | -101,7 | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,7 | -1,8 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -440,7 | -341,9 | - | - |
Redovisade värden | 517,8 | 682,4 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Goodwill (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående | ||||
ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 6 480,9 | 6 318,7 | - | - |
Investeringar genom | ||||
förvärv | - | 76,6 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -594,1 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 12,9 | 85,5 | - | - |
Utgående | ||||
ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 5 899,7 | 6 480,9 | - | - |
Redovisade värden | 5 899,7 | 6 480,9 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Övriga immateriella | ||||
anläggningstillgångar | ||||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 47,9 | 45,0 | 0,2 | 0,2 |
Investeringar genom | ||||
förvärv | - | 0,8 | - | - |
Investeringar | 0,1 | 5,4 | - | - |
Omklassificeringar | - | -5,3 | - | - |
Avyttringar | -2,5 | -0,3 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -27,8 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,8 | 2,4 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 18,6 | 47,9 | 0,2 | 0,2 |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -25,5 | -17,4 | -0,2 | -0,1 |
Avskrivningar genom | ||||
förvärv | - | -0,0 | - | - |
Årets avskrivningar | -6,1 | -7,3 | -0,0 | -0,0 |
Avyttringar | 2,4 | 0,0 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | 14,1 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,3 | -0,8 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -15,3 | -25,5 | -0,2 | -0,2 |
Redovisade värden | 3,3 | 22,5 | 0,0 | 0,1 |
Goodwill | Varumärke | |||
Goodwill och | ||||
varumärke per | ||||
kassagenererande | ||||
enhet (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Home Improvement | 2 891,4 | 2 895,8 | 881,0 | 881,7 |
Value Home | 1 478,0 | 2 054,9 | 381,9 | 616,8 |
Premium Living | 1 530,3 | 1 530,3 | 377,8 | 377,8 |
5 899,7 | 6 480,9 | 1 640,7 | 1 876,3 |
Sammanfattning av väsentliga | ||
parametrar | 2023 | 2022 |
Genomsnittlig årlig tillväxt år 1-5* | -12% till +10 % | -5-15 % |
Genomsnittlig årlig tillväxt år 6-10 | 2,0 % | 2,5-15 % |
Genomsnittlig årlig tillväxt bortom | 2,0 % | 2,5 % |
år 10 | ||
Diskonteringsränta efter skatt | 10,4 % | 9,8 % |
Genomsnittlig rörelsemarginal | 7 % | 6-7 % |
| NOT 14 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
Inventarier | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 186,4 | 139,3 | - | - |
Investeringar genom | ||||
förvärv | - | 0,3 | - | - |
Investeringar | 22,4 | 47,6 | - | - |
Omklassificeringar | 0,8 | -1,8 | - | - |
Avyttringar | -27,9 | -3,8 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -26,2 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,5 | 4,7 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 155,9 | 186,4 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -86,9 | -60,8 | - | - |
Avskrivningar genom | ||||
förvärv | - | -0,1 | - | - |
Årets avskrivningar | -29,8 | -27,0 | - | - |
Omklassificeringar | - | 0,6 | - | - |
Avyttringar | 19,2 | 2,3 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | 14,8 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,1 | -2,0 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -82,8 | -86,9 | - | - |
Redovisade värden | 73,1 | 99,5 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Byggnader och mark | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 25,9 | 25,4 | - | - |
Investeringar | 0,1 | 0,5 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 26,0 | 25,9 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -4,4 | -3,6 | - | - |
Årets avskrivningar | -0,8 | -0,8 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -5,2 | -4,4 | - | - |
Redovisade värden | 20,8 | 21,5 | - | - |
Koncern | Moderbolaget | |||
Förbättringsutgifter på | ||||
annans fastighet | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 112,2 | 100,9 | - | - |
Investeringar | 15,3 | 9,6 | - | - |
Omklassificeringar | 0,7 | 1,9 | - | - |
Avyttringar | -12,8 | -3,3 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | -9,1 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,2 | 3,1 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
anskaffningsvärden | 106,3 | 112,2 | - | - |
Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -55,7 | -43,2 | - | - |
Årets avskrivningar | -13,1 | -13,5 | - | - |
Omklassificeringar | - | -0,7 | - | - |
Avyttringar | 9,6 | 2,9 | - | - |
Avyttringar av | ||||
verksamheter | 4,3 | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,0 | -1,2 | - | - |
Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -54,9 | -55,7 | - | - |
Redovisade värden | 51,5 | 56,5 | - | - |
Koncern | ||
IFRS 16 Lokaler | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 546,3 | 1 263,4 |
Nya leasingavtal | 246,5 | 303,8 |
Avslutade kontrakt | -212,0 | -48,5 |
Nedskrivning kontrakt | -223,0 | - |
Omräkningsdifferens | 1,6 | 27,6 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 359,4 | 1 546,3 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -645,5 | -373,4 |
Årets avskrivningar | -344,4 | -302,4 |
Avslutade kontrakt | 133,8 | 40,5 |
Nedskrivning kontrakt | 110,7 | - |
Omräkningsdifferens | 0,8 | -10,3 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -744,6 | -645,5 |
Redovisade värden | 614,8 | 900,8 |
Koncern | ||
IFRS 16 Fordon | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 2,2 | 3,7 |
Avslutade kontrakt | -0,9 | -1,4 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1,4 | 2,2 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -1,4 | -1,7 |
Årets avskrivningar | -0,7 | -1,2 |
Avslutade kontrakt | 0,9 | 1,4 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -1,3 | -1,4 |
Redovisade värden | 0,1 | 0,8 |
Koncern | ||
IFRS 16 Övrigt | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 2,3 | 2,9 |
Avslutade kontrakt | -1,5 | -0,5 |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 0,9 | 2,3 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -1,8 | -1,6 |
Årets avskrivningar | -0,4 | -0,6 |
Avslutade kontrakt | 1,5 | 0,4 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -0,7 | -1,8 |
Redovisade värden | 0,2 | 0,5 |
| NOT 15 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG | |||||||
Organisation- | Antal | Aktie- | Rösträtts- Redovisat värde | Redovisat värde | |||
snummer | Säte | aktier | kapital (%) | andelar (%) | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
BHG Group LTIP AB | 559309-6836 | Malmö | 25 000 | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 0,0 |
Bygghemma Second Holding AB | 559077-0771 | Malmö 50 000 | 100,0 | 100,0 | 3 678,2 | 3 678,2 | |
3 678,3 | 3 678,3 | ||||||
Organisations- | |||||||
Koncernen | nummer | Säte | Ägarandel ( %) | ||||
BHG Group LTIP AB | 559309-6836 | Malmö | 100,0 | ||||
Bygghemma Second Holding AB | 559077-0771 | Malmö | 100,0 | ||||
Bygghemma Group Nordic AB | 556800-9798 | Malmö | 100,0 | ||||
Bygghemma Sverige AB | 556689-4282 | Malmö | 100,0 | ||||
Bygghjemme Norge AS | 993 392 375 | Nøtterøy | 100,0 | ||||
Camola ApS | 32342396 | Frederica | 98,0 | ||||
Stonefactory Scandinavia AB | 556786-1454 | Linköping | 100,0 | ||||
VVEX Group AB | 559365-1077 | Sollentuna | 84,0 | ||||
Vitvaruexperten.com Nordic AB | 559010-7792 | Sollentuna | 100,0 | ||||
Hemmy AB | 559124-0170 | Skå | 100,0 | ||||
Bygghemma Finland Holding AB | 559023-3853 | Malmö | 100,0 | ||||
BHG Group Finland Oy | 1870108-3 | Riihimäki | 100,0 | ||||
Handelmark OÜ | 11607700 | Talinn | 100,0 | ||||
IP-Agency Finland Oy | 0993163-7 | Juva | 70,0 | ||||
Arredo Holding AB | 556872-6367 | Malmö | 100,0 | ||||
Golvpoolen Arredo AB | 556245-2994 | Malmö | 100,0 | ||||
Gulv og Fliseeksperten ApS | 38113844 | København | 100,0 | ||||
Polarpumpen AB | 556749-0262 | Göteborg | 100,0 | ||||
Svensk Installationspartner AB | 556842-1076 | Göteborg | 100,0 | ||||
Designkupp AS | 988698571 | Grålum | 95,0 | ||||
Nordiska Fönster i Ängelholm AB | 556810-2940 | Ängelholm | 100,0 | ||||
Arc E-commerce AB | 556945-4274 | Haninge | 100,0 | ||||
Lindström & Sondén AB | 556762-7392 | Ängelholm | 100,0 | ||||
Hafa Bathroom Group AB | 556005-1491 | Halmstad | 94,4 | ||||
Hafa Bathroom Group OY | 1813764-60 | Helsingfors | 100,0 | ||||
Noro AB | 556674-1673 | Halmstad | 100,0 | ||||
Noro Norge AS | 985254451 | Kråkerøy | 100,0 | ||||
Hemfint Kristianstad AB | 556917-7305 | Kristianstad | 83,8 | ||||
HYMA Skog & Trädgård AB | 559170-5206 | Hyltebruk | 97,5 | ||||
Hylte Jakt & Lantman AB | 556954-8950 | Hyltebruk | 100,0 | ||||
HJL Fastigheter AB | 559062-0083 | Hyltebruk | 100,0 | ||||
HJLIT & Development AB | 556281-2247 | Hyltebruk | 100,0 | ||||
Navitek Oy | 3132410-4 | Jakobstad | 100,0 | ||||
Drift & Underhållsteknik i Mönsterås AB | 556395-8809 | Mönsterås | 100,0 | ||||
Maskincenter Blekinge Holding AB | 556995-2467 | Mörrum | 100,0 | ||||
Maskinklippet AB | 556554-9937 | Mörrum | 100,0 | ||||
Maskincenter Blekinge Fastigheter AB | 556997-3612 | Mörrum | 100,0 | ||||
Maskincenter Blekinge AB | 559031-8167 | Mörrum | 100,0 | ||||
Dogger AB | 556094-3085 | Norrtälje | 100,0 | ||||
Inredhemma Sverige AB | 556913-0403 | Malmö | 100,0 | ||||
Home Furnishing Nordic AB | 556780-9685 | Helsingborg | 100,0 |
Organisations- | |||
Koncernen | nummer | Säte | Ägarandel (%) |
TM Finland Oy | 2662443-6 | Helsinki | 100,0 |
Home Furnishing Norway AS | 825 555 862 | Jessheim | 100,0 |
Lampgallerian i Växjö AB | 559042-2589 | Växjö | 100,0 |
Sleepo AB | 556857-0146 | Stockholm | 100,0 |
Nordic Nest Group AB | 559021-1586 | Kalmar | 97,5 |
Nordic Nest Holding AB | 559021-1578 | Kalmar | 100,0 |
Nordic Nest AB | 556628-1597 | Kalmar | 100,0 |
Nordic Nest UK Trading Limited | 13620602 | London | 100,0 |
E.Svenssons i Lammhult AB | 556075-2577 | Lammhult | 100,0 |
Svenssons Koncept i Lammhult AB | 559197-0404 | Lammhult | 100,0 |
Inredhemma Danmark ApS | 38575945 | København | 100,0 |
Inredhemma Europa AB | 38575945 | Malmö | 100,0 |
Furniture1 UAB | 304742023 | Vilnius | 30,0 |
Baldai1 UAB | 302935803 | Vilnius | 100,0 |
Eurotrade1 SIA | 40103665706 | Riga | 100,0 |
ETR1 Group OU | 12741670 | Tallinn | 100,0 |
Furniture1 KFT | 01-09-270625 | Budapest | 100,0 |
Furniture1 DOO | 33412662987 | Zagreb | 100,0 |
Eurotrade1 DOO | 7104456000 | Ljubljana | 100,0 |
Mebeli24 OOD | 204743793 | Sofia | 100,0 |
Furniture1 Hellas IKE | 801003026 | Aspropyrgos | 100,0 |
Mobilier1 Concept SLR | 39413592 | Bukarest | 100,0 |
Koncern | Moderbolaget | |||
Kreditexponering (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundfordringar ej förfallna | ||||
eller nedskrivna | 173,4 | 222,3 | - | - |
Kundfordringar förfallna | ||||
men ej nedskrivna | 22,7 | 25,3 | - | - |
Kundfordringar | ||||
nedskrivna | 22,7 | 19,3 | - | - |
Reserv för osäkra | ||||
kundfordringar | -18,9 | -14,9 | - | - |
199,9 | 252,0 | - | - |
Koncernen | |||
Viktad | |||
genomsnittlig | Redovisat | Förlust- | |
2023 (Mkr) | förlustnivå ( %) värde , brutto | reserver | |
Ej förfallna | - | 173,4 | - |
Förfallna < 30 dagar | -21,4 | 17,6 | -3,8 |
Förfallna 30 - 90 | |||
dagar | -37,2 | 7,9 | -3,0 |
Förfallna > 90 dagar | -61,3 | 19,8 | -12,1 |
218,7 | -18,9 | ||
Koncern | Moderbolaget | |||
Reserv för osäkra | ||||
kundfordringar (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid | ||||
periodens ingång | -14,9 | -12,8 | - | - |
Avsättningar som gjorts | ||||
under perioden | -10,0 | -10,9 | - | - |
Outnyttjade belopp som | ||||
återförts under perioden | 3,1 | 7,5 | - | - |
Verkliga förluster | 2,7 | 1,4 | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,2 | -0,1 | - | - |
Redovisat värde vid | ||||
periodens utgång | -18,9 | -14,9 | - | - |
| NOT 18 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA | ||||
| INTÄKTER | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förutbetalda hyror | 12,4 | 14,2 | 0,1 | 0,1 |
Förutbetalda | ||||
försäkringskostnader | 2,1 | 6,6 | - | 3,1 |
Förutbetalda | ||||
personalkostnader | 0,7 | 0,9 | 0,4 | 0,3 |
Upplupna | ||||
leverantörsbonusar | 137,3 | 171,0 | - | - |
Upplupna intäkter | 7,5 | 6,9 | - | - |
Returtillgång | 13,5 | 13,2 | - | - |
Övrigt | 54,1 | 48,3 | 1,5 | 2,2 |
227,4 | 261,1 | 2,0 | 5,7 |
| Vinstdisposition | |
BHG Group AB | |
559077-0763 | |
Förslag till vinstdisposition (kronor ) | |
Till bolagsstämmans förfogande står följande | |
vinstmedel | |
Balanserat resultat | 151 124 633 |
Överkursfond | 6 563 455 683 |
Årets resultat | -68 908 702 |
6 645 671 614 | |
Styrelsen föreslår att | |
i ny räkning balanseras | 82 215 931 |
varav till överkursfond | 6 563 455 683 |
6 645 671 614 |
| NOT 21 SKULDER TILL KREDITINSTITUT | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Banklån | 1 495,5 | 2 009,3 | 1 495,5 | 1 988,2 |
1 495,5 | 2 009,3 | 1 495,5 | 1 988,2 | |
Skulder som förfaller till | ||||
betalning senare än fem år | ||||
efter balansdagen | - | - | - | - |
| NOT 22 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
Övriga avsättningar | ||||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Avsättningar för garantier | 11,8 | 20,2 | - | - |
Avsättningar för eget | ||||
pensionsåtagande | ||||
(kapitalförsäkring) | - | 0,3 | - | - |
Avsättning för | ||||
omstrukturering | 10,8 | - | - | - |
Övriga avsättningar | 5,4 | 1,6 | - | - |
28,0 | 22,1 | - | - |
Stamaktier | ||
Utfärdade aktier ( antal) | 2023 | 2022 |
Emitterade aktier vid periodens ingång | 175 261 466 | 123 815 730 |
Kontantemission | 3 972 097 | 51 445 736 |
179 233 563 | 175 261 466 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Omräkningsreserv vid periodens ingång | 125,1 | 22,9 |
Årets omräkningsdifferens, netto efter skatt | -79,8 | 102,2 |
Omräkningsreserv vid periodens utgång | 45,2 | 125,1 |
Redovisat i eget kapital | Redovisat i resultaträkningen | Kassaflöde | ||||||||
Redovisat | ||||||||||
vid Tillkommit | Förändring | Redovisat vid | ||||||||
periodens | under | ar i verkligt | Ränte- | Valuta- Förändringar i | Ränte- | Valuta- | Ut- | periodens | ||
2023 (Mkr) | ingång | perioden | värde | kostnader | justering verkligt värde kostnader | justering | betalningar | utgång | ||
Camola ApS | 6,7 | - | -6,9 | - | 0,2 | - | - | - | - | - |
Furniture1 UAB | 408,4 | - | -436,5 | 6,3 | 21,8 | - | - | - | - | - |
Designkupp AS | 6,1 | - | - | - | -0,4 | - | - | - | - | 5,7 |
Nordiska Fönster i Ängelholm AB | - | - | - | - | - | 1,5 | - | - | -1,5 | - |
LampGallerian Växjö AB | 39,4 | - | 3,4 | - | - | - | - | - | -42,8 | - |
Arc E-commerce AB | 75,5 | - | 3,6 | 3,5 | - | - | - | - | -70,6 | 12,0 |
Lindström & Sondén AB | 11,8 | - | - | - | - | - | - | - | -11,8 | - |
Hemfint Kristianstad AB | 20,7 | - | - | 0,0 | - | - | - | - | - | 20,7 |
Nordic Nest Group AB | 112,1 | - | -20,0 | 6,2 | - | - | - | - | - | 98,3 |
IP Agency Oy | 106,1 | - | 50,5 | 6,1 | 1,4 | - | - | - | -55,9 | 108,2 |
Hafa Brands Group AB | 10,5 | - | - | 0,5 | - | - | - | - | - | 11,0 |
E. Svenssons i Lammhult | 15,6 | - | - | - | - | -2,5 | - | - | -13,1 | - |
AB | ||||||||||
Hyma Skog & Trädgård | 358,9 | - | -15,0 | 19,4 | - | 8,0 | - | - | -268,0 | 103,2 |
AB | ||||||||||
AH-Trading GmbH | 56,8 | - | -80,5 | 21,9 | 1,8 | - | - | - | - | - |
VVEX Group AB | 22,4 | - | -12,0 | 4,7 | - | - | - | - | - | 15,0 |
Navitek Oy | 3,2 | - | - | - | - | - | - | - | -3,2 | - |
1 254,2 | - | -513,4 | 68,6 | 24,8 | 7,1 | - | - | -467,1 | 374,2 | |
| NOT 24 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA | ||||
| INTÄKTER | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Upplupna | ||||
personalkostnader | 203,9 | 223,9 | 14,9 | 13,9 |
Upplupna | ||||
marknadsföringskostnader | 7,1 | 12,0 | - | - |
Upplupna fraktkostnader | 15,7 | 20,0 | - | - |
Upplupna varukostnader | 3,5 | 4,1 | - | - |
Upplupna | ||||
revisionskostnader | 5,1 | 5,7 | 0,6 | 0,9 |
Upplupna räntekostnader | 9,8 | 0,5 | 3,1 | 0,5 |
Upplupna hyreskostnader | 8,2 | 10,9 | - | - |
Returreserv | 20,4 | 21,6 | - | - |
Förutbetalda intäkter | 1,1 | 2,8 | - | - |
Övrigt | 27,6 | 42,4 | 3,4 | 0,9 |
302,3 | 343,9 | 21,9 | 16,2 |
| NOT 25 STÄLLDA SÄKERHETER OCH | ||||
| EVENTUALFÖRPLIKTELSER | ||||
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Garantier för externa | ||||
parter | 100,7 | 55,6 | 100,7 | 55,6 |
Borgensförbindelse till | ||||
förmån för dotterbolag | - | - | 163,9 | 138,2 |
Företagsinteckningar | - | 7,0 | - | |
100,7 | 62,6 | 264,6 | 193,8 |
Redovisat i eget kapital | Redovisat i resultaträkningen | Kassaflöde | ||||||||
Redovisat | ||||||||||
vid Tillkommit | Förändring | Redovisat vid | ||||||||
periodens | under | ar i verkligt | Ränte- | Valuta- Förändringar i | Ränte- | Valuta- | Ut- | periodens | ||
2022 (Mkr) | ingång | perioden | värde | kostnader | justering verkligt värde kostnader | justering | betalningar | utgång | ||
Camola ApS | 16,3 | - | 1,4 | - | 1,0 | - | - | - | -12,0 | 6,7 |
Stonefactory Scandinavia | 1,2 | - | - | - | - | -1,2 | - | - | - | - |
AB | ||||||||||
Vitvaruexperten.com | 4,5 | - | -0,6 | - | - | - | - | - | -3,9 | - |
Nordic AB | ||||||||||
Edututor Oy | 16,0 | - | - | - | - | - | - | 0,8 | -16,8 | - |
Furniture1 UAB | 364,1 | - | - | 11,7 | 32,6 | - | - | - | - | 408,4 |
Arredo Holding AB | 0,9 | - | - | - | - | - | - | - | -0,9 | - |
Designkupp AS | 15,9 | - | - | - | 0,2 | -0,3 | - | 0,1 | -9,8 | 6,1 |
Vitvarubolaget i Sundbyberg AB | 5,0 | - | -0,6 | - | - | - | - | - | -4,4 | - |
Nordiska Fönster i Ängelholm AB | 30,8 | - | - | - | - | -1,5 | - | - | -29,2 | - |
LampGallerian Växjö AB | 47,8 | - | -5,0 | - | - | - | - | - | -3,4 | 39,4 |
Arc E-commerce AB | 314,4 | - | -246,0 | 7,0 | - | - | - | - | - | 75,5 |
Lindström & Sondén AB | 23,8 | - | - | - | - | - | - | - | -12,0 | 11,8 |
Hemfint Kristianstad AB | 95,3 | - | -15,0 | 0,5 | - | - | - | - | -60,1 | 20,7 |
Nordic Nest Group AB | 80,8 | - | 25,0 | 6,2 | - | - | - | - | - | 112,1 |
IP Agency Oy | 148,8 | - | -53,2 | 6,9 | 10,6 | - | - | -0,3 | -6,7 | 106,1 |
Hafa Bathroom Group AB | 16,0 | - | -6,0 | 0,5 | - | - | - | - | - | 10,5 |
E. Svenssons i Lammhult | 15,6 | - | - | - | - | - | - | - | - | 15,6 |
AB | ||||||||||
Hyma Skog & Trädgård | 641,8 | - | -92,0 | 19,4 | - | -215,6 | 5,2 | - | - | 358,9 |
AB | ||||||||||
AH-Trading GmbH | 282,6 | - | -151,0 | 30,4 | 8,5 | -58,8 | 3,6 | 4,5 | -62,9 | 56,8 |
VVEX Group AB | - | 40,9 | -14,0 | 3,5 | - | -8,0 | - | - | - | 22,4 |
Navitek Oy | - | 0,1 | 3,1 | - | - | - | - | - | - | 3,2 |
2 121,7 | 41,0 | -553,9 | 86,1 | 52,8 | -285,4 | 8,9 | 5,0 | -222,0 | 1 254,2 | |
Koncern | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Totalt eget kapital | 6 510,0 | 7 669,8 |
2023 | ||||
Beviljat | Uttnyttjat | Outnyttjat | Återstående | |
Faciltet | belopp | belopp | belopp | löptid (mån) |
Term loan facilitet | 1 500,0 | 1 500,0 | - | 17 |
Revolverande | 1 500,0 | - | 1 500,0 | 17 |
kreditfacilitet (RCF) | ||||
Checkkredit | 300,0 | - | 300,0 | 17 |
Summa | 3 300,0 | 1 500,0 | 1 800,0 | 17 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Banklån | 1 495,5 | 2 009,3 |
Leasingskulder | 687,1 | 877,7 |
Tilläggsköpeskillingar/skulder till innehav | ||
utan bestämmande inflytande | 374,2 | 1 254,2 |
2 556,8 | 4 141,1 |
Koncern | ||
(Mkr) | 2023 | 2022 |
DKK | 105,0 | 249,5 |
EUR | 475,3 | -758,3 |
GBP | 115,2 | 85,4 |
NOK | 494,9 | 530,8 |
USD | -339,1 -1 263,0 |
Koncern | ||
Känslighetsanalys ( Mkr) | 2023 | 2022 |
DKK | +/- 10,5 | +/- 25,0 |
EUR | +/- 47,5 | +/- 76,0 |
GBP | +/- 11,5 | +/- 8,5 |
NOK | +/- 49,5 | +/- 53,0 |
USD | +/- 33,9 +/- 126,3 |
Koncern | ||||
(Mkr) | 2023 | % | 2022 | % |
DKK | 29,7 | 3,6 | 269,6 | 18,7 |
EUR | 678,7 | 81,3 | 1 025,3 | 71,3 |
NOK | 126,0 | 15,1 | 143,3 | 10,0 |
834,5 | 100,0 | 1 438,1 | 100,0 |
Värderade till | upplupet | värde via | Värderade till verkligt | Totalt redovisat | |||||
anskaffningsvärde | resultaträkningen | värde | Verkligt värde | ||||||
Koncernen (Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Finansiella tillgångar | |||||||||
Andelar i onoterade bolag | - | - | 0,7 | 1,2 | 0,7 | 1,2 | 0,7 | 1,2 | |
Valutaterminer | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Depositioner | 8,2 | 13,9 | - | - | 8,2 | 13,9 | 8,2 | 13,9 | |
Kundfordringar | 199,9 | 252,0 | - | - | 199,9 | 252,0 | 199,9 | 252,0 | |
Övriga fordringar | 37,6 | 114,3 | - | - | 37,6 | 114,3 | 37,6 | 114,3 | |
Upplupna intäkter | 7,5 | 6,9 | - | - | 7,5 | 6,9 | 7,5 | 6,9 | |
Likvida medel | 370,3 | 477,6 | - | - | 370,3 | 477,6 | 370,3 | 477,6 | |
Summa finansiella tillgångar | 623,3 | 864,7 | 0,7 | 1,2 | 624,1 | 865,9 | 624,1 | 865,9 | |
Finansiella skulder | |||||||||
Tilläggsköpeskillingar | - | - | - | 290,6 | - | 290,6 | - | 290,6 | |
Skulder utställda säljoptioner | 374,2 | 963,6 | - | - | 374,2 | 963,6 | 374,2 | 963,6 | |
Kreditfacilitet | 1 500,0 | 2 021,0 | - | - | 1 500,0 | 2 021,0 | 1 500,0 | 2 021,0 | |
Leverantörsskulder | 921,1 | 940,3 | - | - | 921,1 | 940,3 | 921,1 | 940,3 | |
Övriga skulder | 2,5 | 4,4 | - | - | 2,5 | 4,4 | 2,5 | 4,4 | |
Upplupna kostnader | 76,9 | 95,6 | - | - | 76,9 | 95,6 | 76,9 | 95,6 | |
Summa finansiella skulder | 2 874,8 | 4 025,0 | - | 290,6 | 2 874,8 | 4 315,6 | 2 874,8 | 4 315,6 | |
2023 | |||||
Förfallostruktur finansiella skulder och leasingskulder - | |||||
odiskonterade kassaflöden ( Mkr) | Totalt | 0 - 3 mån | 3 mån - 1 år | 1 - 5 år | > 5 år |
Kreditfacilitet | 1 715,6 | 32,8 | 75,9 | 1 606,9 | - |
Leasingskulder | 765,9 | 63,1 | 222,2 | 405,9 | 74,7 |
Tilläggsköpeskillingar | - | - | - | - | - |
Skulder utställda säljoptioner | 374,2 | 12,0 | 36,9 | 325,3 | - |
Leverantörsskulder | 921,1 | 921,1 | - | - | - |
Övriga skulder | 2,5 | 2,5 | - | - | - |
Upplupna kostnader | 76,9 | 76,9 | - | - | - |
3 856,3 | 1 108,5 | 335,1 | 2 338,1 | 74,7 |
2022 | |||||
Förfallostruktur finansiella skulder och leasingskulder - | |||||
odiskonterade kassaflöden ( Mkr) | Totalt | 0 - 3 mån | 3 mån - 1 år | 1 - 5 år | > 5 år |
Kreditfacilitet | 2 183,8 | 22,5 | 67,5 | 2 093,8 | |
Leasingskulder | 928,0 | 71,1 | 252,0 | 525,4 | 79,5 |
Tilläggsköpeskillingar | 290,6 | - | 278,8 | 11,8 | - |
Skulder utställda säljoptioner | 963,6 | - | 158,7 | 804,9 | - |
Leverantörsskulder | 940,3 | 940,3 | - | - | - |
Övriga skulder | 4,4 | 4,4 | - | - | - |
Upplupna kostnader | 95,6 | 95,6 | - | - | - |
5 406,3 | 1 134,0 | 757,0 | 3 435,9 | 79,5 |
(Mkr) | 2023 | 2022 |
Lokaler | 572,6 | 900,8 |
Bilar | 0,1 | 0,8 |
Övrigt | 42,3 | 0,5 |
Summa leasade tillgångar | 615,0 | 902,2 |
Koncern | Moderbolaget | |||
(Mkr) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Av- och nedskrivningar | ||||
samt skrotning av | ||||
anläggningstillgångar | 697,7 | 548,5 | 0,3 | 0,2 |
Realisationsresultat | ||||
avyttring | ||||
anläggningstillgångar | 67,5 | 4,6 | - | - |
Realisationsresultat | ||||
avyttring rörelse | 1 117,1 | - | - | - |
Förändring | ||||
inkuransavsättning | -190,3 | 389,9 | - | - |
Förändring övriga | ||||
avsättningar | 6,3 | -21,6 | 0,2 | - |
Erhållna koncernbidrag | - | - | -110,0 | -83,6 |
Omvärderade | ||||
tilläggsköpeskillingar | 7,1 | -285,4 | - | - |
Orealiserade | ||||
valutakursdifferenser | 11,0 | 13,2 | 0,4 | - |
Upplupna räntekostnader | ||||
och - intäkter | 9,2 | 9,0 | 4,3 | 0,4 |
1 725,7 | 658,2 | -104,9 | -82,9 | |
Övriga | ||||
tilläggsupplysningar | ||||
Under räkenskapsåret | ||||
erhållna räntor | 23,8 | 5,6 | 2,0 | 0,8 |
Under räkenskapsåret | ||||
betalda räntor | -162,2 | -65,0 | -147,3 | -67,1 |
-138,4 | -59,5 | -145,4 | -66,3 | |
Transaktioner som inte | ||||
medför kassaflöde | ||||
Tillkommande | ||||
nyttjanderätter enligt | ||||
IFRS 16 | 246,5 | 303,8 | - | - |
246,5 | 303,8 | - | - |
Icke - kassaflödespåverkande | ||||||
förändringar | ||||||
Förvärv / avyt | ||||||
Ingående | tringar/nya | Period- | Valutakurs- | Utgående | ||
2023 (Mkr) | balans | Kassaflöden | leasingavtal | iseringar | differenser | balans |
Skulder | ||||||
Kreditfacilitet | 2 021,0 | -503,1 | -18,6 | - | 0,7 | 1 500,0 |
Leasingskulder | 877,7 | -353,6 | 246,5 | -83,5 | 687,1 | |
Transaktionsutgifter | -11,8 | 7,2 | -4,5 | |||
Summa skulder | 2 886,9 | -856,7 | 227,9 | 7,2 | -82,8 | 2 182,6 |
Likvida medel | ||||||
Kassa och bank | -477,6 | 75,0 | - | - | 32,3 | -370,3 |
Summa likvida medel | -477,6 | 75,0 | - | - | 32,3 | -370,3 |
Nettoskuld/-kassa | 2 409,3 | -781,6 | 227,9 | 7,2 | -50,5 | 1 812,3 |
Icke-kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
Effekt av | |||||||
ändrade | |||||||
Ingående | Förvärv/nya | Valutakurs- | Period- redovisnings | Utgående | |||
2022 (Mkr) | balans | Kassaflöden | leasingavtal | differenser | iseringar | principer | balans |
Skulder | |||||||
Kreditfacilitet | 2 524,9 | -505,7 | - | 1,9 | - | - | 2 021,0 |
Leasingskulder | 878,7 | -313,9 | 303,8 | 9,1 | - | - | 877,7 |
Transaktionsutgifter | -7,7 | - | - | - | -4,1 | - | -11,8 |
Summa skulder | 3 395,9 | -819,7 | 303,8 | 11,0 | -4,1 | - | 2 886,9 |
Likvida medel | |||||||
Kassa och bank | -273,5 | -203,4 | -1,3 | 0,5 | - | - | -477,6 |
Summa likvida medel | -273,5 | -203,4 | -1,3 | 0,5 | - | - | -477,6 |
Nettoskuld/-kassa | 3 122,4 | -1 023,0 | 302,5 | 11,6 | -4,1 | - | 2 409,3 |
Moderbolaget | |||||||
Försäljning av | Inköp av varor | Övrigt (tex | Fordran på | Skuld till | |||
varor / tjänster | / tjänster från | ränta , | närstående per närstående per | ||||
År | till närstående | närstående | utdelning) | 31 december | 31 december | ||
Dotterbolag | 2023 | 7,9 | - | 88,1 | 4 910,4 | 3,1 | |
Dotterbolag | 2022 | 8,3 | - | 78,5 | 4 951,2 | 0,7 | |