549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31
ÅRSREDOVISNING
2024
Sammanfattning 2024 3
Koncernöversikt 4
VD-ord 6
Vision, affärsidé, mål och strategier 8
Förvärv 10
Affärsmodell 12
Produktområden 14
Region Sverige 16
Region Finland, Baltikum och Kina 18
Region Danmark, Norge, Brittiska
öarna och östra Centraleuropa 20
Medarbetare 22
Hållbarhet 24
ÅRSREDOVISNING
Fem år i koncernöversikt 29
Nyckeltal de senaste fem åren 30
Förvaltningsberättelse
inklusiv bolagsstyrningsrapport 31
Styrelsen 38
Ledande befattningshavare 39
Finansiella rapporter – Koncernen
Rapport över resultat 40
Rapport över totalresultat 41
Rapport över finansiell ställning 42
Rapport över förändringar
i eget kapital 44
Rapport över kassaflöden 45
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Resultaträkningar 46
Balansräkningar 47
Rapport över förändringar
i eget kapital 49
Kassaflödesanalyser 50
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer 51
Underskrifter 84
Revisionsberättelse 85
ÖVRIGT
OEM-aktien 88
Definitioner 91
Fastigheter 92
Årsstämma 95
Adresser 96
OEM - en ledande
teknikhandelskoncern
OEMs affärsmodell bygger på att skapa värde för kunder
och leverantörer. Genom att kontinuerligt arbeta med att
utveckla kunderbjudandet skapas ett unikt sortiment av
produkter och system som tillsammans med medarbetarnas
tekniska kompetens skapar värde till kundernas produkter
och processer. Med lokal närvaro marknadsför OEM
erbjudandet effektivt och når ut till kunder som leveran-
törerna själva skulle ha svårt att nå.
Nytt rekordår trots
svagare efterfrågan
2024 blev ett nytt rekordår för OEM-koncernen. Order-
ingången ökade med åtta procent och omsättningen med
två procent där den organiska tillväxten var negativ med
en procentenhet. De förvärv som genomfördes under
senare delen av 2023 har integrerats på ett bra sätt och
bidrog med knappt tre procentenheter. Rörelseresultatet
blev oförändrat borträknat jämförelsestörande post.
Den svaga efterfrågan som upplevdes under hösten 2023
fortsatte in i 2024 för att sedan successivt stabiliseras under
andra halvåret. Efterfrågan har varierat mellan bolagen och
hälften av koncernens verksamheter uppvisade tillväxt.
Orderingången var i nivå med omsättningen, vilket gjorde
att orderstocken, som ligger på höga nivåer, i stort förblev
oförändrad. Kassaflödet var starkt och uppgick till 692
MSEK.
Region Sverige och region Danmark, Norge, Brittiska öarna
och östra Centraleuropa nådde nya omsättningsrekord,
medan region Finland, Baltikum och Kina haft en svagare
efterfrågan.
Två tredjedelar av verksamheterna överträffade koncernens
lönsamhetsmål på över 12 procent. Resultat före skatt ökade
med drygt en procent till 779 MSEK borträknat jämförelse-
störande post. EBITA-marginalen ligger kvar på höga nivåer
och uppgick till 15,5 procent (15,8) rensat från jämförelsestö-
rande post.
Förvärv
Ett flertal bolag har varit uppe för diskussion under året men
av olika anledningar lyckades inget slutföras. Förvärv är dock
fortsatt en viktig del i tillväxtstrategin och arbetet med att
identifiera och genomföra förvärv fortsätter.
Utdelning
Styrelsen i OEM föreslår oförändrad aktieutdelning om 1,75
kronor per aktie vilket motsvarar 243 MSEK. OEM har sedan
bolaget noterades på börsen 1983 lämnat en oförändrad eller
stigande utdelning undantaget 2009 och 2020.
2024
2023
%
Nettoomsättning
MSEK
5 239 5 145
2%
EBITA
MSEK
800 811
-1%
Resultat före skatt
MSEK
768 770
0%
Årets resultat
MSEK
606 607
0%
Vinst per aktie
SEK
6,58 4,36
51%
Eget kapital per aktie
SEK
17,19 14,32
20%
Medelantal anställda 1 054 1 045
1%
Soliditet
%
72 68
Aktiekurs årets slut
SEK
111,8 105,4
6%
Föreslagen utdelning
SEK
1,75 1,75
2000
1500
4000
2500
3500
3000
2320191817 22 2415 16 21
4500
200
300
600
500
400
700
800
900
100
5000
5500
Nettoomsättning EBITA
Sammandrag Nettoomsättning och EBITA MSEK
3
OEM 2024
Genom att erbjuda ett brett och
djupt sortiment tillsammans med
god service och hög teknisk kom-
petens skapar OEM värde för både
kunder och leverantörer. Medar-
betarnas omfattande produkt- och
applikationskunskap ger kunderna
vägledning vid komponentval och
skapar både tekniska och ekonomis-
ka fördelar för kunderna. Produkter-
na kommer från ledande tillverkare
av industrikomponenter och system,
och via OEM når leverantörer mark-
nader som de annars skulle ha svårt
att nå. Genom en engagerad sälj- och
produktorganisation och effektiv
marknadsföring befäster OEM sin
roll som distributionspartner och en
av Europas största teknikhandels-
koncerner.
En ledande
teknikhandelskoncern
Erbjudande
OEM tillhandahåller fler än 60 000
produkter från över 400 leverantörer,
varav många är välkända varumärken
och marknadsledare inom sina seg-
ment. Tack vare lång erfarenhet, stor
produktkunskap och hög applikations-
kunskap kan OEM erbjuda kunder ett
komplett stöd genom hela processen,
från produktutveckling och design till
inköp och produktion.
Marknad
OEM har 34 rörelsedrivande enheter
i 15 länder i norra Europa, östra
Centraleuropa, Brittiska öarna och
Kina. Sverige är huvudmarknad, där
företaget har en ledande ställning inom
flertalet produktområden. I övriga
regioner varierar marknadspositionen
mellan olika länder, men ambitionen
är att på sikt vara en av de största
aktörerna på de marknader OEM har
närvaro.
Kunder
Kunderna återfinns huvudsakligen
inom tillverkningsindustrin, där många
är så kallade Original Equipment
Manufacturers (OEM), vilket innebär att
de bygger maskiner och utrustning där
olika komponenter och system ingår.
Dessutom samarbetar företaget med
installationsbolag, grossister och åter-
försäljare som riktar sig till både profes-
sionella kunder och konsumenter.
OEM 2024
4
1054
ANSTÄLLDA
5,2
MILJARDER I
OMSÄTTNING
ENHETER I 15 LÄNDER
34 400
LEVERANTÖRER
30 000
KUNDER
1974
OEM Automatic
startas av
familjerna Franzén
och Svenberg.
1982
Etablering
i Norge.
1986
Första förvärvet
Industri AB
Reflex.
1989
Etablering i
Storbritannien.
1997
OEM och
Cyncrona går ihop.
Förvärv av
Internordic Bearings.
1981
Etablering
i Finland.
1974
1983
Noteras på
Stockholmsbörsen.
Etablering i Danmark.
1991
OEM International
bildas och blir
moderbolag.
1998
Etablering
i Polen.
2005
Förvärv
av Telfa.
2000
Jörgen Zahlin
tillträder som VD.
Förvärv av
Ernström hydraulik
och Indoma.
2001
Telekomkris.
2002
Omsättningen
minskade
med 30 %.
2007
Förvärv
av Klitsö.
2006
Etablering
i Tjeckien.
2009
Etablering
i Kina.
2008
Förvärv av
Elektro Elco.
Etablering
i Slovakien.
Pärnu
Riga
Warszawa
Trnava
Prag
Haag
Malmö
Nässjö
Göteborg
TRANÅS
Karlstad
Stockholm
Drammen
Allerød
Björneborg
Åbo
Esbo
Vilnius
Rauma
Jönköping
Jyväskylä
Leicester
Budapest
Shanghai
Cixi
KINA
Dungannon
Dublin
Cork
Örebro
Vellinge
18%
59 %
23%
OMSÄTTNING
14 %
65%
21 %
EBITA
25 %
55 %
ANSTÄLLDA
19 %
Finland,
Baltikum och Kina
Danmark, Norge,
Brittiska öarna och
östra Centraleuropa
Sverige
REGIONER:
5
OEM 2024
2011
Förvärv av Svenska
Batteripoolen, Svenska
Helag och Flexitron.
Etablering i Ungern.
2010
Nytt logistikcenter
i Sverige.
Avyttring av
Cyncrona.
2012
Förvärv av
Akkupojat.
Nytt logistikcenter
i Finland.
2014
Förvärv av Nexa
och Scanding.
2015
Förvärv av Rydahls,
ATC Tape Conver-
ting och Scannotec.
2024
2016
Förvärv av
Sitek-Palvelu.
2017
Förvärv av
Rauheat och
Candelux.
2018
Förvärv av
ATB Drivtech.
2019
Förvärv av Cabavo
och pumpverksamheten
i Finisterra. Utbyggnad av
logistikcenter Tranås.
2020
Förvärv av
Zoedale.
2022
Förvärv av
Demesne Electrical.
2021
Förvärv av handeln
med startboosters
i Norwegian Export
Import.
2023
Förvärv av
Lagermetall,
Unit Pump och
Ingemar Liljenberg
Fortsatt tillväxt och ökad
vinst trots generellt svag
efterfrågan
OEM 2024
6
Det blev ytterligare ett rekordår för OEM-koncernen där
orderingången ökade med åtta procent och omsättning-
en med två procent. Förvärv påverkade omsättningstill-
växten med knappt tre procentenheter och den organis-
ka tillväxten var negativ med en procentenhet. Den högre
kostnadsmassan, som påverkats av genomförda förvärv,
innebar att rörelseresultatet var oförändrat borträknat
jämförelsestörande post på 11 MSEK relaterad till EQTs
bud på OEM.
Marknaden har under 2024 präglats av en turbulent
omvärld. Den svagare efterfrågan som upplevdes under
hösten 2023 fortsatte in i 2024 för att stabiliseras under
andra halvåret.
Efterfrågan har varierat mellan branscher och geogra-
fier och hälften av koncernens verksamheter uppvisade
tillväxt. Koncernens största bolag, OEM Automatic AB,
som ökade omsättningen med fyra procent, är ett bra
exempel på en verksamhet som stärkt sin marknadspo-
sition under året. Förvärv har haft en positiv påverkan
med knappt tre procentenheter och valutan har haft en
marginellt positiv effekt på omsättningen. Den organiska
tillväxten var negativ med en procentenhet.
Orderingången ökade med åtta procent och var i nivå
med omsättningen vilket gjorde att orderstocken i stort
var oförändrad.
I och med att leverantörernas leveranskapacitet
ytterligare har förbättrats är varulagret på en oförändrad
nivå. Detta leder också till ytterligare ett år med ett starkt
kassaflöde som uppgick till 692 MSEK jämfört med 791
MSEK året innan.
Antalet anställda har under året successivt minskat från
1054 till 1048 personer vilket är en effekt av genomförda
effektiviseringar.
Resultat före skatt ökade med 9 MSEK till 779 MSEK
borträknat jämförelsestörande post. EBITA-marginalen
som har stärkts de senaste åren ligger kvar på höga nivåer
och uppgick till 15,5 procent (15,8) rensat från jämförelse-
störande post.
Utveckling i regionerna
Omsättningsmässigt blev det ett rekordår för region
Sverige och för region Danmark, Norge, Brittiska öarna
och östra Centraleuropa. Däremot var efterfrågan svag
i Finland och Baltikum vilket ledde till en minskning av
omsättningen i den regionen. Fortsatt fokus på effektivitet
har gjort att lönsamheten kunnat hållas på fortsatt goda
nivåer och två tredjedelar av verksamheterna har en lön-
samhetsnivå som är högre än koncernens lönsamhetsmål
på över 12 procent.
Sverige, som är den största regionen, ökade omsätt-
ningen med fyra procent och orderingången ökade med
tio procent. Det var stor variation mellan verksamheternas
efterfrågan och drygt hälften av bolagen uppvisade
tillväxt. De verksamheter som utvecklats starkast var ATC
Converting som ökade omsättningen med 15 procent
och Elektro Elco som ökade med tio procent. En svagare
bruttomarginal och ökade kostnader gjorde att resultatet
för regionen (EBITA) ökade med endast en procent och
EBITA-marginalen minskade med en halv procentenhet till
17 procent.
Region Finland, Baltikum och Kina hade en generellt
sett svagare efterfrågan i Finland och Baltikum medan
verksamheten i Kina utvecklades väl. Sammantaget gav
det en minskning både i omsättning och orderingång
med sex respektive två procent. Starkast utveckling hade
OEM Automatic China med 19 procent tillväxt följt av
Akkupojat som ökade omsättningen med nio procent.
Rörelseresultatet (EBITA) för regionen minskade med 17
procent till följd av den lägre omsättningen och EBITA-
marginalen minskade till 11,5 procent (12,9).
För region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra
Centraleuropa ökade omsättningen med fyra procent
och orderingången med tio procent. Verksamheterna i
Danmark och på Irland utvecklades starkast och ökade
omsättningen med 18 respektive nio procent. Tillväxten
tillsammans med förbättrad bruttomarginal gör att rörel-
seresultatet för regionen (EBITA) ökade med 13 procent
vilket gav en EBITA-marginal på 14,3 procent vilket är den
starkaste rörelsemarginalen denna region har uppvisat.
Förvärv
Ett flertal bolag har varit uppe för diskussion under året
men av olika anledningar lyckades inget slutföras. I några
fall var det budgivning där säljaren valde en annan köpare
och i några fall var säljarens prisambitioner högre än vad vi
tyckte var rimligt. Det förekom även att bolag som initialt
var intressanta, senare i processen visade sig inte passa in
i OEM. Förvärv är dock fortsatt en viktig del i tillväxtstrate-
gin och arbetet med att identifiera och genomföra förvärv
fortsätter.
Jag ser fram emot 2025
där vi kommer fortsätta
skapa värde för kunder
och leverantörer.
7
OEM 2024
Utdelning
För räkenskapsåret 2024 föreslås oförändrad utdelning
om 1,75 kr/aktie (243 MSEK). Detta motsvarar 40 procent
av resultatet per aktie efter skatt och en direktavkastning
på 1,6 procent baserat på OEMs aktiekurs vid årets utgång.
Sedan OEM noterades på börsen 1983 har bolaget ökat
utdelningen varje år, undantaget fem år då utdelningen
varit oförändrad, samt 2009 då utdelningen sänktes
med 33 procent och pandemiåret 2020 då ingen
utdelning lämnades. OEMs starka balansräkning
med en betydande nettokassa (511 MSEK exkl IFRS
leasing) och obelånade fastigheter innebär goda
förutsättningar att kombinera fortsatt förvärv och
successivt stigande utdelning.
Oro i omvärlden och osäker marknadssituation
Sedan flera år har omvärlden präglats av geopolitiska
spänningar och allmän oro. Utmaningar med råva-
rubrister, leveransstörningar, variationer i efterfrågan
har blivit det nya normala. OEM har kännetecknats av
att vara snabbfotade och anpassningsbara. Vi är bra på
att anpassa verksamheterna genom att organisera oss
efter var det finns mest behov och mest potential.
Denna anpassningsförmåga och en ständig vilja att
serva kunderna har skapat tillväxt och successiv effekti-
visering av verksamheterna oavsett marknadsläge. Nära
samarbeten med kunder och leverantörer sker på olika
nivåer i bolagen och skapar hela tiden nya affärsmöjlighe-
ter. Jag ser fram emot 2025 där vi kommer fortsätta skapa
värde för kunder och leverantörer med ambitionen att
sätta nya omsättnings- och resultatrekord.
Tranås i mars 2025
Jörgen Zahlin
VD och koncernchef,
OEM International AB
Vision, affärsidé,
mål och strategier
MÅL
OEMs övergripande verksamhetsmål
är att vara ett av de ledande teknik-
handelsbolagen på de geografiska
marknader företaget valt att bearbeta.
Lönsamheten ska vara i nivå med eller
bättre än de största aktörerna på
respektive marknad.
Finansiella mål
OEM ska upprätthålla en uthållig
lönsam tillväxt tillsammans med en god
avkastning på eget kapital och med en
begränsad finansiell risk.
Omsättningstillväxt på minst
10 procent per år över en
konjunkturcykel.
EBITA-marginal på minst
12 procent per år över en
konjunkturcykel.
Avkastning på eget kapital på
minst 25 procent per år över
en konjunkturcykel.
OEM ska prioritera en stark finansiell
ställning för att säkerställa operatio-
nell stabilitet och möjliggöra före-
tagsförvärv oavsett konjunkturläge.
Skuldsättningsgraden ska understiga
100 procent.
OEM 2024
8
VISION
OEM ska vara en ledande teknikhan-
delskoncern inom komponenter och
system för en hållbar utveckling.
AFFÄRSIDÉ
OEM erbjuder ett brett och djupt
sortiment av komponenter och system
från ledande leverantörer på utvalda
marknader i Europa. Genom en väl
utvecklad lokal marknadsorganisation
och effektiv logistik utgör OEM ett
bättre alternativ än att leveran-
törerna etablerar egna säljbolag.
OEM bidrar med hög kunskap och
service och marknadsför produk-
terna utifrån respektive marknads
specifika förutsättningar.
20
Utfallet 2024 blev 2 %
jämfört med målet på minst 10%.
10 %
22 2321 24
25 0 9 215
Omsättningstillväxt %
12,9
12%
Utfallet 2024 blev 15,3 %
jämfört med målet på minst 12%.
16,115,6 15,8 15,3
20 22 2321 24
EBITA-marginal %
33,4 26,1
Utfallet 2024 blev 27,7 %
jämfört med målet på minst 25%.
25 %
38,9 33,9 27,7
20 22 2321 24
Avkastning eget kapital %
Utfallet 2024 blev 6 %
jämfört med målet på under 100%.
100 %
2478 7 6
20 22 2321 24
Skuldsättningsgrad %
Sortiment
OEM ska erbjuda ett produktsortiment
som består av komponenter och
system från ledande leverantörer.
Sortimentet anpassas till de lokala
marknader där OEM har verksamhet.
Kontinuerlig utveckling av sortimentet
är centralt för OEM – ett arbete som
görs tillsammans med befintliga och
nya leverantörer. Varje lokal mark-
nadsorganisation har också till uppgift
att söka efter nya produkter för att
ytterligare öka konkurrenskraften i
erbjudandet.
Marknadsbearbetning
OEM ska ha en stark marknadsbe-
arbetning som i huvudsak baseras
på personlig försäljning kombinerat
med hemsidan som ett nav i försälj-
ningsprocessen. Det personliga mötet
är avgörande för att förstå kundens
behov samtidigt som det ger möjlighet
att förmedla
OEMs erfarenhet och
tekniska kompetens. Den personliga
försäljningen stöds av digital och tryckt
marknadskommunikation.
Logistik
OEM ska utveckla logistiklösningar
som levererar hög kundservice och
kvalitet samt ger betydande kost-
nadseffektivitet. Totalt finns det 15
logistikenheter inom koncernen där
merparten av fastigheterna ägs av
OEM. Varje enhet anpassar sitt sorti-
ment efter den aktuella verksamheten
och arbetar för att öka samordningen
av lagerhållningen med andra lager. I
anslutning till många av
OEMs logisti-
kenheter finns förädlingsenheter som
på ett effektivt sätt gör kundunika an-
passningar och montage av produkter.
Medarbetare och ledare
Samtliga verksamheter ska präglas av
en familjär kultur med fokus på affärs-
mannaskap. OEM ska ge medarbetarna
möjlighet att utvecklas inom företaget
med hänsyn taget till verksamhetens
mål och strategier samt medarbe-
tarnas ambitioner. Rekryterings- och
medarbetarstrategin ska leda till att en
betydande del av ledarrekryteringen
sker internt.
9
OEM 2024
STRATEGI
OEM har definierat fem strategiska
områden som är viktiga för företagets
möjligheter att fortsätta utvecklas
framgångsrikt och nå sina finansiella
mål.
Tillväxt
OEM ska skapa tillväxt genom att växa
organiskt, genom förvärv och genom
geografisk expansion. Dessa tre delar
ska generera en sammantagen tillväxt
som möter tillväxtmålet.
1) Organisk tillväxt
Organisk tillväxt är prioriterat inom
OEM. Den organiska tillväxten sker
genom att OEM ökar sina marknads-
andelar och breddar det sortiment
företaget erbjuder sina kunder.
Där OEM är väletablerat förväntas
verksamheterna uppvisa en tillväxt
som överstiger den underliggande
marknadstillväxten. På marknader
där OEM ännu inte nått en position
bland de fem största aktörerna är
målsättningen att tillväxten ska vara
väsentligt högre.
2) Förvärv
Företagsförvärv är en prioriterad del
av
OEMs tillväxtarbete. OEM förvär-
var företag och produktsortiment
som stärker
OEMs marknadsposition
inom befintligt produktområde på
befintlig marknad, samt av företag
som tillför ett helt nytt sortiment
alternativt ger OEM tillgång till en ny
geografisk marknad.
3) Geografisk expansion
Geografisk expansion till nya
marknader ska ske när det finns
goda förutsättningar för OEM att
bli en betydande aktör genom att
representera ett flertal av företagets
leverantörer.
OEM utvecklar logistiklösningar som levererar hög kundservice och kvalitet, samtidigt som de
bidrar till betydande kostnadseffektivitet.
Förvärv kompletterar
erbjudandet och breddar
marknaden
OEM 2024
10
Förvärvsarbetet sker brett inom koncernen där alla
bolagsledningar arbetar med att identifiera potentiella
förvärv som kompletterar befintliga produkterbjudanden
alternativt skapar tillgång till nya marknader. Nya
produkter, ny kunskap och en breddad kundbas är viktiga
tillskott i utvecklingsarbetet av koncernen. Ambitionen
är att årligen tillföra cirka 250 MSEK i omsättning.
Förvärvsstrategi
OEM eftersträvar primärt tre typer av förvärv, där de två
förstnämnda är vanligast:
Verksamheter med produkter som kompletterar erbjudan-
det på en för OEM befintlig marknad.
Verksamheter som ger tillgång till en ny geografisk mark-
nad för ett av OEMs befintliga produktområden.
Verksamheter av produktägande bolag på någon av de
marknader där OEM är etablerat.
Identifiering av förvärv
VD:ar och affärsområdeschefer inom OEMs verksamheter
har huvudansvaret för att söka och identifiera möjliga
förvärvskandidater. Arbete sker också med mäklare,
revisionsfirmor och banker vilka bidrar med inflöde av
intressanta bolag. OEM strävar efter att skapa dialoger med
ägare till intressanta företag i ett tidigt skede. Detta bygger
förtroendefulla relationer och ger möjlighet att visa på
OEMs ambitioner att vara en långsiktig ägare som kan bidra
med att vidareutveckla och expandera verksamheter efter
genomförda förvärv. De ideala förvärvskandidaterna har ett
antal gemensamma kännetecken:
Handelsföretag eller produktägande bolag med årlig
omsättning på 30 - 250 MSEK.
Representerar tillverkare eller har egna varumärken.
Kan ha förädling eller enklare produktion.
Säljaren ser en fördel med en ny ägare som har ett starkt
engagemang och intresse för att utveckla verksamheten
vidare.
Verksamheten i fokus
OEMs kultur kännetecknas av ett starkt engagemang för
verksamheten och affären. Vid analysen av potentiella
förvärvskandidater är därför verksamheten i fokus, med
områden som organisation, företagskultur, erbjudande och
framtida potential. Hur OEMs övriga verksamhet påverkas
av förvärvet alternativt kan bidra in i det aktuella förvärvet
är också en viktig del för att kunna tillvarata synergieffekter.
Förvärv kan genomföras genom att OEM köper bolag, med
eller utan den tidigare ägaren kvar i bolaget, eller att OEM
köper ett bolags verksamhet, ett så kallat inkråmsförvärv.
Plan för att utveckla förvärven
Filosofin är att vara en aktiv och långsiktig ägare. Under
förvärvsprocessen utarbetas en plan för att vidareutveckla
den förvärvade verksamheten. OEM drar i många fall nytta
av befintliga verksamheter för att öppna upp nya marknader
och kundgrupper. Sortimentet kan utvecklas genom
erfarenheter från systerföretag och ett brett kontaktnät hos
tillverkare. De förvärvade företagen kan drivas vidare som
egna företag alternativt integreras i någon av de befintliga
verksamheterna. Utgångspunkten för dessa överväganden
är primärt vad som är bäst för den aktuella verksamheten
och var utvecklingsmöjligheterna är störst.
Genomförda förvärv
Under 2024 genomfördes inga förvärv även om en rad
förvärvsdiskussioner ägde rum. Orsaken till uteblivna
affärer varierar och kan t.ex. vara att verksamheter inte
ansågs passa in i OEM, inte vara skalbara eller att säljarens
prisförväntningar i slutändan var högre än OEM tyckte var
rimligt.
2023 genomfördes tre förvärv med en sammanlagd
årsomsättning på 200 MSEK och 2022 genomfördes ett
förvärv med en årsomsättning på 200 MSEK.
11
OEM 2024
ÅrÅr
FörvärvFörvärv
LandLand
20232023
Ingemar Liljenberg ABIngemar Liljenberg AB
SverigeSverige
20232023
Unit-Pump A/SUnit-Pump A/S
DanmarkDanmark
20232023
Lagermetall ABLagermetall AB
SverigeSverige
20222022
Demesne Electrical Sales LtdDemesne Electrical Sales Ltd
IrlandIrland
20212021
Norwegian Exp. Imp. AS Norwegian Exp. Imp. AS (del av)(del av)
NorgeNorge
20202020
Zoedale Ltd Zoedale Ltd
EnglandEngland
20192019
Finisterra AS Finisterra AS (del av)(del av)
NorgeNorge
20192019
Cabavo ABCabavo AB
SverigeSverige
20182018
ATB Drivetech ABATB Drivetech AB
SverigeSverige
20172017
Rauheat OYRauheat OY
FinlandFinland
20172017
Candelux Sp.z o.o.Candelux Sp.z o.o.
PolenPolen
Förvärv gjorda de 10 senaste åren 2014-2024
ÅrÅr
FörvärvFörvärv
LandLand
20162016
Sitek-Palvelu OYSitek-Palvelu OY
FinlandFinland
20162016
RF Partner AB RF Partner AB
SverigeSverige
20162016
Ranatec Instrument ABRanatec Instrument AB
SverigeSverige
20152015
AB Ernst Hj Rydahl Broms.AB Ernst Hj Rydahl Broms.
SverigeSverige
20152015
Scannotec OYScannotec OY
FinlandFinland
20152015
ATC Tape Converting ABATC Tape Converting AB
SverigeSverige
20142014
Kübler Svenska ABKübler Svenska AB
SverigeSverige
20142014
Scanding A/SScanding A/S
DanmarkDanmark
20142014
ASE/Conta-ClipASE/Conta-Clip
PolenPolen
20142014
Mytrade OYMytrade OY
FinlandFinland
20142014
Nexa Trading ABNexa Trading AB
SverigeSverige
Ett kontinuerligt arbete med att utveckla kunderbjudan-
det skapar värde för kunder och leverantörer. Genom
att bredda produktprogrammet, öka servicegraden och
stärka den tekniska kompetensen stärks OEM-bolagens
position på respektive marknad.
Kundvärde
Kärnan i affärsmodellen är ett brett sortiment av kvalitets-
produkter från ledande leverantörer. Produkterna levereras
både i standardutförande eller anpassade efter kundernas
unika önskemål. Kundanpassningarna görs antingen i någon
av verksamheternas förädlingsavdelningar eller direkt
hos OEMs tillverkare om volymerna är högre. Exempel
på kundanpassning kan vara att ett antal komponenter
levereras sammansatta eller att en produkt har ett anpassat
utförande som exempelvis kan vara justerad kabellängd med
en monterad kontakt. Ett förtroendefullt och nära samarbete
med både kunder och leverantörer är förutsättningen för
en effektiv dialog och hög kreativitet vilket i slutändan ger
kunderna unika produktlösningar som förbättrar deras slut-
produkt. Att kontinuerligt utveckla samarbetet tillsammans
med kunderna leder successivt till att kunderna samordnar
en allt större del av sina inköp till OEM.
Kunskap, service, effektivitet och kvalitet är några av OEMs
värdeord vilka karaktäriserar samarbetena med kunder-
na. Medarbetarnas höga kunskap om verksamheternas
produktsortiment och applikationer, stödjer kunderna vid
komponentval, vilket skapar både tekniska och ekonomiska
värden för kunderna.
Leverantörernas bästa säljkanal
Starka säljorganisationer, modern marknadsföring och
lokala lager med effektiva logistikflöden är fundamentet
i OEMs verksamheter och anledning till förtroendet att
representera starka leverantörer. Ambitionen är att vara le
-
verantörernas bästa säljkanal på respektive marknad och att
göra dem till ledande aktörer inom sina respektive nischer.
Starka relationer med leverantörerna bidrar till lojalitet
och långsiktighet och OEM har som filosofi att undvika att
marknadsföra konkurrerande produkter. OEMs position på
marknaden gör att man når ut till kunder som leverantörer
-
na själva skulle ha svårt att nå.
Organisationen har genom sitt nära samarbete byggt upp
stor kompetens kring leverantörernas produkter och hur de
används. OEM har regelbundet diskussioner med leverantö
-
rerna kring produktutveckling vilket bidrar till att leverantö-
rerna utvecklar produkter som möter marknadens krav och
önskemål vilket ökar konkurrenskraften.
Hemsidan som konkurrensfördel
Verksamheternas hemsidor är basen för all kundinformation
där produktutbudet presenteras med all tänkbar informa-
tion. Kunderna ska enkelt kunna navigera mellan välstruk-
turerad produktinformation, inspiration och kunskap, vilket
gör OEM-bolagens hemsidor till naturliga arbetsredskap i
kundernas vardag. E-handelsfunktionerna effektiviserar flö-
den och blir ett naturligt verktyg i kundernas inköpsarbete.
Effektiva logistikflöden
Samordningen mellan OEMs mindre lager och de större
logistikcentren effektiviserar varuflödena vilket ger både
kostnadseffektivitet och hög kvalitet samt förbättrar
servicegraden. För större kunder skräddarsys logistiken
efter kundernas krav, bland annat avseende leveranssätt,
förpackningsutförande och leveransfrekvens, vilket skapar
tydliga fördelar för kunderna. Ett löpande arbete med att
effektivisera och skapa väl fungerande varuflöden ökar
successivt tillgängligheten, kvaliteten och servicegraden.
OEM 2024
12
Medarbetarnas höga produkt- och applikationskunskap skapar värde
för kunderna.
OEM skapar värde
för kunder och leveranrer
13
OEM 2024
Får effektiv marknadsföring och försäljning
på lokala marknader.
Får sina produkter marknadsförda på moderna
hemsidor med kompletterande produkter.
Når marknader och kunder som de
skulle haft svårt att nå på egen hand.
Får en partner som bidrar med kundanpassningar.
Får effektiva logistiklösningar som möter kundernas krav.
Får återkoppling från kunderna som bl.a. bidrar till
arbetet både med att stärka konkurrenskraften på
befintliga produkter och kundbehov för framtida
produktutveckling.
Får tillgång till komponenter från över 400
ledande tillverkare.
Erbjuds stor produkt och applikationskunskap.
Får helhetslösningar med kompletterande komponenter.
Kan minska antalet leverantörer.
Får leveranser i rätt tid till rätt plats.
Säkrar hög kvalitet i produkten.
FÖR VÅRA TILLVERKARE
INNEBÄR DETTA ATT DE:
FÖR VÅRA KUNDER
INNEBÄR DETTA ATT DE:
TILLVERKARE KUNDER
När vi utvecklar vår
verksamhet arbetar vi utifrån
fyra centrala processer
Marknads-
kommunikation
OEM skapar modern
marknadskommunikation
som stödjer
försäljningen.
Säljprocess
OEM driver en effektiv
säljprocess baserad på
personlig försäljning och
hög produktkunskap.
OEM erbjuder ett unikt och
brett sortiment av produkter
från ledande tillverkare.
Logistik
OEM har en effektiv
logistikprocess med
hög servicenivå.
Sortiments-
utveckling
Affärsmodellen
gkvalitativa produkter
och bästa möjliga stöd i
produktvalet
OEMs breda erbjudande av produk-
ter och system kombinerat med djup
produkt- och applikationskunskap
gör att kunderna får tillgång till
högkvalitativa produkter och bästa
möjliga stöd i produktvalet för varje
specifik applikation.
Produktsortiment från ledande
leverantörer
OEM arbetar kontinuerligt med att
utveckla kunderbjudandet. Detta görs
genom att samarbeta med ledande
leverantörer huvudsakligen i Europa,
USA och Asien och att utforma
konkurrenskraftiga sortimenten
av kvalitativa produkter. Grunden i
erbjudandet är standardprodukter och
system som sedan i många fall kundan-
passas i ett samarbete mellan kunden
och leverantören.
På koncernnivå grupperas
produkterna i sex övergripande
produktområden men inom de olika
verksamheterna används andra grup-
peringar baserat på respektive bolags
produktsortiment.
Sortimentsutveckling
Breddning och utveckling av sortiment
är en central del i att stärka konkur-
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic,
OEM Automatic Klitsø, Svenska
Batteripoolen, Akkupojat och Demesne
Electrical.
Exempel på produkter:
Relär, radplint, sensorer, maskinsäker-
hetsprodukter och batterier.
Exempel på användningsområden:
Produkterna används i eller runt auto-
matikskåp. Sensorer och säkerhetskom-
ponenter används t.ex. i maskiner eller
i automatiserade produktionslinjer.
Batterier förekommer som startbat-
terier eller industribatterier för t.ex.
spänningsbackup.
Exempel på kunder:
Komatsu Forrest, Epiroc, ABB och
elgrossister.
ELKOMPONENTER
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic,
OEM Automatic Klitsø och Ingemar
Liljenberg AB.
Exempel på produkter:
Energikedjor, maskinkabel, fordons-
produkter, varningsprodukter och
kameror för såväl 2D som 3D-app-
likationer.
Exempel på användningsområden:
Merparten av produkterna riktar sig till
OEM-tillverkare (Original Equipment
Manufacturer) för användning i de maski-
ner de tillverkar, exempelvis truckar och
anläggningsmaskiner. Delar av sortimentet
riktar sig dessutom mot medicinsk utrust-
ning samt konsumentnära applikationer
där det finns behov av kamerateknik.
Exempel på kunder:
Toyota Material Handling Manufacturing,
Epiroc, Sandvik, Cellavision och Flir.
MASKINKOMPONENTER & KABEL
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic,
Telfa, Sitek-Palvelu, OEM Automatic
Klitsø.
Exempel på produkter:
Ventiler, mätare, givare och pumpar.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig huvudsakligen
till OEM-tillverkare för användning i de
maskiner de tillverkar samt till processin-
dustrin i Sverige, Finland och Danmark.
Användningsområdena är många, allt ifrån
mobilhydralik, livsmedel och medicin.
Exempel på kunder:
Tetra Pak, Epiroc, Delaval, Volvo och
Getinge.
TRYCK- & FLÖDESKOMPONENTER
renskraften. Detta arbete görs primärt
på följande sätt:
Samarbete med befintliga leveran-
törer i syfte att bredda samarbetet
till en större del av leverantörens
sortiment och att samarbeta runt
nyutveckling av produkter.
Starta upp samarbete med nya
leverantörer av produkter som
kompletterar befintligt sortimentet.
Förvärva verksamheter som ger
tillgång till nya sortiment eller pro-
dukter som kompletterar befintligt
sortiment.
OEM 2024
14
Produktområden
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motor, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
Sverige
Finland
Kina
Baltikum
Polen
Norge
Danmark
Tjeckien
Slovakien
Stor-
britannien
Ungern
Irland
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Motor, Internordic,
Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik, OEM
Automatic, OEM Automatic Klitsø och
Lagermetall AB.
Exempel på produkter:
Drivelektronik, motorer, växlar, kullager,
tätningar, transmissionsprodukter,
broms- och friktionslösningar.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig till OEM-tillver-
kare för användning i de maskiner och
apparater de tillverkar och används
exempelvis för utrustning till livsmedels-
industri, för medicinsk utrustning och
park- och trädgårdsmaskiner. Produkter
inom broms och friktion riktar sig också
till fordonsbranschen.
Exempel på kunder:
Tetra Pak, Cytiva, Öhlins, Husqvarna,
Toyota Material Handling Manufacturing,
Nobina, Getinge Desinfection.
MOTORER, KULLAGER & BROMSAR
Produktområdet utgörs av produkter som
levereras av OEM Electronics, Svenska
Helag, ATC Tape Converting, Agolux och
OEM Automatic.
Exempel på produkter:
Displayer, tangentbord, kylfläktar,
tape, LED-belysning, kablage och
kraftkomponenter.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig till OEM-tillverkare,
serie- och kontraktstillverkare för
användning i den elektroniska utrust-
ningen och de apparater de tillverkar.
Produkterna används i apparater inom
en mängd områden, t.ex medicinteknik,
konsumentprodukter, värmeteknik och
industridatorer.
Exempel på kunder:
Husqvarna, Nibe, Franke och Axis.
APPARATKOMPONENTER
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av Elektro Elco, Agolux,
och Nexa Trading.
Exempel på produkter:
Belysning och produkter för trådlös
styrning i hemmet.
Exempel på användningsområden:
Inomhus- och utomhusbelysning för
hemmet med LED-teknologi. Trådlös
styrning av ljus, markiser och dörrar i
hemmet.
Exempel på kunder:
Elgrossister som riktar sig till professio-
nella installatörer, exempelvis Rexel och
Elektroskandia. Bygg- och gör-det-själv-
butiker som Bauhaus och Clas Ohlson.
INSTALLATIONSKOMPONENTER
Anpassning till respektive
lokal marknad
OEMs erbjudande skiljer sig åt mellan
olika geografiska marknader vilket är
en naturlig följd av de olika förutsätt-
ningarna på respektive marknad. Det
är varje enskild verksamhets uppgift
att anpassa erbjudandet utifrån den
lokala marknadens efterfrågan samt
utifrån vilka leverantörer som är till-
gängliga för samarbete. OEM har varit
etablerad olika länge på marknaderna
vilket också påverkat utvecklingen.
15
OEM 2024
Nytt rekordår
OEM 2024
16
REGION SVERIGE
59 522 567
%-andel av koncernens
nettoomsättning
Rörelseresultat EBITA
MSEK
Antal medarbetare
Orderingången ökade med 10
procent och omsättningen med 4
procent, vilket innebär ytterligare
ett rekordår för regionen. Drygt
hälften av verksamheterna hade
tillväxt och det var stora variationer i
efterfrågan mellan verksamheterna.
Den ökade omsättningen tillsam-
mans med de högre kostnaderna gör
att resultatet ökade 1 procent, men
EBITA-marginalen minskade från
17,5 till 17,0 procent.
Erbjudandet
Sverige står för 59 procent av den
totala omsättningen och är kon-
cernens största region. Var och en
av de 14 bolagen är specialiserade
inom sitt kompetensområde med en
djup kunskap om sina produkter och
applikationer.
Sammantaget erbjuder dessa
enheter mer än 60 000 produkter
av industriella komponenter och
system till den svenska marknaden.
Produktprogrammet marknadsförs
både som komponenter och som sam-
mansatta kundanpassade lösningar för
olika applikationer inom maskin- och
apparattillverkning.
Det finns en tradition av nära
samarbete med kunder och OEM
deltar ofta i kunders utvecklingsarbete.
Säljarnas och produktspecialisternas
produkt- och applikationskunskap är
en viktig del och bidrar till att optimera
kundernas produkter och tillverknings-
processer. God leveranskapacitet,
hög servicegrad och flexibla logistik-
lösningar är också områden där OEM
skapar värde för sina kunder.
Marknad
Marknaden under första kvartalet
2024 följde den svagare efterfrågan
från 2023. Efterfrågan ökade sedan
successivt under året för att avslutas
med ett starkt sista kvartal.
Verksamheter vars kunder är
exponerade mot konsumentmarkna-
den men även vissa industriföretag har
haft en svagare efterfrågan under året.
Detta har mötts av den traditionella
industrisektorn och även belysnings-
branschen där efterfrågan varit god
samtidigt som nya kunder och projekt
tillkommit.
OEM är inom flera segment
marknadsledande i Sverige och har en
generellt stark ställning. Marknaden är
mogen med en normal underliggande
tillväxt på ett par procent per år, där
svenska exportföretags utveckling
spelar stor roll. Kunderna utgörs
huvudsakligen av maskin- och apparat-
tillverkare, kompletterat av tillverkande
industriföretag inom branscher som
fordonsindustrin, skogsindustrin,
telekom, IT och medicinteknik. Inom
vissa segment ingår även kunder som
grossistföretag, byggvaruhandeln och
gör-det-själv-butiker.
Utveckling under 2024
Efter ett förhållandevis svagt första
kvartal har efterfrågan varit förhållan-
devis god. För helåret blev omsätt-
ningstillväxten 4 procent, där valutan
hade marginell påverkan på omsätt-
ningen och förvärv påverkade tillväx-
ten positivt med 4 procentenheter.
Den organiska tillväxten var marginell
och är ett resultat av stor variation i
efterfrågan mellan olika branscher.
Orderingången var stark under hela
året och ökade med 10 procent jämfört
med föregående år men var 1 procent
lägre än omsättningen.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade
med 1 procent där tillväxten och en
något svagare bruttomarginal möttes
av ökade kostnader. EBITA-marginalen
uppgick till 17,0 procent vilket var
något sämre än föregående år på 17,5
procent.
ATC Tape Converting som mark-
nadsför tejp och konvertering av
häftmaterial som kom från ett svagare
2023 har haft starkast tillväxt under
året. Omsättningsökningen på 15
procent kommer dels från kunder som
hade ett svagare år 2023 men också
från stärkta marknadspositioner inom
olika branscher. Elektro Elco som
marknadsför LED belysning under
varumärket Hidealite kom också från
ett något svagare år. Lyckade produkt-
lanseringar och god marknadsnärvaro
gav en tillväxt på 10 procent vilket
betyder en stärkt marknadsposition.
Svenska Batteripoolen presterar god
tillväxt för fjärde året i rad vilket tydligt
beskriver en stark marknadsposition.
Koncernens största bolag OEM
Automatic, hade återigen ett rekordår
med en omsättningsökning på 4
procent vilket också är fjärde året i rad
med god tillväxt.
Sverige, som är koncernens största region, ökade sin omsättning med 4 procent och noterade ännu ett rekordår.
Produktområden
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
Exempel på kunder
Epiroc, Toyota Material Handling Manufacturing, Tetra Pak, ABB,
Husqvarna, DeLaval International AB, Rexel, Elektroskandia och
Ahlsell.
Exempel på konkurrenter
Dotterbolag till handelsbolag som Addtech och Indutrade, dotterbo-
lag till tillverkare som Schneider och Omron och belysningsföretag
som Fagerhult.
Verksamheten bedrivs genom företagen
OEM Automatic AB, Elektro Elco AB, OEM Electronics AB, OEM
Motor AB, Internordic Bearings AB, Lagermetall AB, Ingemar
Liljenberg AB, Rydahl Industry AB, Rydahls Reservdelar AB, Nexa
Trading AB, Svenska Batteripoolen AB, Telfa AB, Agolux AB och
ATC Tape Converting AB.
17
OEM 2024
Sverige
20
Omsättning MSEK
2400
2500
2900
2300
2200
2100
2800
2700
2900
3 000
1900
2000
23 242221
EBITA MSEK
2120 242322
425
400
375
350
325
450
250
300
500
475
525
550
Ett utmanande år
OEM 2024
18
REGION FINLAND, BALTIKUM OCH KINA
18 110 200
%-andel av koncernens
nettoomsättning
Rörelseresultat EBITA
MSEK
Antal medarbetare
Den svagare efterfrågan från andra
halvåret 2023 har fortsatt under
hela 2024 och har också påverkats
av en svagare efterfrågan i Europa
vilket ytterligare skapat marknads-
nedgång. Omsättningen för helåret
minskade med 6 procent. Olika
branscher och regioner har haft
stora variationer i efterfrågan. Den
lägre omsättningen gör att resulta-
tet minskade med 17 procent och
EBITA-marginalen minskade från
12,9 till 11,5 procent.
Erbjudandet
Regionen består av verksamheterna i
Finland, de baltiska länderna Estland,
Lettland och Litauen samt i Kina.
Regionen står för 18 procent av OEMs
totala omsättning.
Finland var det första land som OEM
etablerade sig i utanför Sverige och är
OEM-koncernens näst största mark-
nad. Verksamheten bedrivs inom sex
enheter, var och en med djup kunskap
om sina produkter och applikations-
områden. Erbjudandet består av ett
brett sortiment av industriella kompo-
nenter och system där alla koncernens
sex produktområden är representera-
de. Både standardprodukter och
specialanpassade produkter och sys-
tem marknadsförs. Produktsortimentet
har utvecklats över åren baserat på
den lokala efterfrågan och tillgängliga
sortiment, vilket gör att det skiljer sig
något från Sverige.
OEMs verksamheter i Baltikum och
Kina etablerades för att följa svenska
och finska kunder som flyttade sin
produktion till dessa marknader.
Huvuddelen av omsättningen på dessa
marknader är fortsatt kunder som
har sitt ursprung från Skandinavien.
Produkterbjudandet är i stort sett
hela OEMs sortiment men huvud-
delen av omsättningen återfinns
inom områdena El komponenter,
Apparatkomponenter och Motorer.
Marknad 2024
Efterfrågan i Finland och Baltikum var
dämpad under hela året medan efter-
frågan i Kina var god. Orderstocken
minskade något under året då orderin-
gången varit lägre än omsättningen.
OEM har en stark position inom flera
segment i Finland. Ett brett produkter-
bjudande och en väl utvecklad säljorga-
nisation har skapat starka samarbeten
med kunderna. Det nära samarbetet
med både kunder och leverantörer har
gett förutsättningar för att kunna ut-
veckla produkterbjudandet framgångs-
rikt. OEMs kunder i Finland utgörs av
större maskin- och apparattillverkare
samt tillverkande industriföretag inom
branscher som skogs- och anläggnings-
maskiner, gruvmaskiner, hissar samt
energilösningar. El- och VVS-grossister
samt bygghandel är också viktiga
kundsegment.
Verksamheterna i Baltikum och Kina
servar i till största delen nordiska
kunder som etablerat sig där samt
kontraktstillverkare. Marknadsföring
och försäljning sker dock även till
lokala kunder. Efterfrågan påverkas
till stor del av de kontraktstillverkarna
och de nordiska kundernas strategiska
beslut snarare än av den generella
marknadsutvecklingen.
Utveckling 2024
Den generellt svagare efterfrågan från
andra halvåret 2023 fortsatte under
hela 2024. Olika affärsområden hade
stora variationer i efterfrågan under
året och för helåret minskade den
totala omsättningen med 6 %.
Rörelseresultatet minskade med 17
%, huvudsakligen på grund av den
låga omsättningen. EBITA-marginalen
landade på 11,5 % (12,9).
Verksamheten i Kina som hade
ett svagare 2023 har upplevt en god
efterfrågan och ökade omsättningen
med 19 procent. Akkupojat/ Battery
Finland som marknadsför start- och
industribatterier hade återigen ett
starkt år och ökade omsättningen
med 9 procent. Trots svag efterfrågan
inom byggbranschen växte Rauheat
2024. Regionens största verksamhet,
OEM Automatic, har påverkats av den
generellt svaga marknadssituationen
och minskade omsättningen med 12
procent.
Produktområden
Sammantaget var efterfrågan dämpad i Finland och Baltikum under hela året även om det var stora variationer mellan olika branscher och
regioner.
Exempel på kunder
Arnon, Sandvik Mining, Onninen, Ponsse, Raute, Valmet.
Exempel på konkurrenter
Dotterbolag till handelsbolag som Addtech och Indutrade samt Lapp
Automaatio, SKS och Wexon.
Verksamheten bedrivs genom företagen
OEM Automatic, OEM Electronics, Akkupojat/Battery Finland, Motor
& Bearings Finland och Hide-a-lite Finland, RauHeat samt OEM
Automatic i Kina, Estland och Litauen.
19
OEM 2024
20
Omsättning MSEK
800
850
900
750
700
650
1 000
950
1 100
600
23 242221
EBITA MSEK
2120 242322
110
100
90
80
70
120
50
60
130
140
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
Baltikum
Finland
Kina
Nya omsättnings-
och resultatrekord
OEM 2024
20
REGION DANMARK, NORGE, BRITTISKA ÖARNA OCH ÖSTRA CENTRALEUROPA
23 173 262
%-andel av koncernens
nettoomsättning
Rörelseresultat EBITA
MSEK
Antal medarbetare
Stor variation mellan de olika
marknaderna gav sammantaget 4
procent tillväxt för regionen. Det
danska, det tjeckiska och det
irländska bolaget har haft god
tillväxt medan övriga verksamheter
har haft en mindre negativ tillväxt.
Tillväxten tillsammans med stärkt
bruttomarginal gav en resultattill-
växt på 13 procent. EBITA-margina-
len stärktes ytterligare från 13,1 till
14,3 procent vilket är ny rekordnivå
för regionen.
Erbjudande
Region består av verksamheter
i åtta länder och det är sju OEM
Automatic-bolag samt det irländska
bolaget Demesne. I Polen, Tjeckien,
Slovakien och Danmark finns även
OEM Electronics etablerat, och i
Danmark och Norge marknadsförs
belysningsprodukter under varumär-
ket Hide-a-lite.
Verksamheterna har utvecklats
utifrån efterfrågan på respektive
marknad och tillgänglighet avseende
sortiment. Det finns landspecifika
kunder som är unika för koncernen,
och de lokala erbjudandena är i
vissa fall anpassade för dessa kunder.
Regionen står för 23 procent av OEMs
totala omsättning.
Erbjudandet i regionen består till
största delen av standardprodukter
men det förekommer också kun-
danpassade produkter och system.
Bolagen har under åren successivt
utvecklat sina erbjudanden, och på
de större marknaderna, Danmark,
England, Norge, Polen och Tjeckien,
marknadsförs ett brett sortiment. Det
slovakiska och det ungerska bolaget
stöds avseende logistik och produkts-
upport av det tjeckiska. Bolaget på
Irland marknadsför i huvudsak el-kom-
ponenter och har inom detta område
en stark marknadsposition.
Marknad
OEMs marknader i regionen skiljer
sig åt utifrån respektive lands historia
och den ekonomiska utvecklingen.
Regionens största verksamhet, den
irländska, vänder sig i huvudsak mot
grossister och kontraktsbyggare
av datacenters. I Storbritannien är
kundbasen bred och består både av
OEM-kunder, slutförbrukare och lokala
distributörer som förser producerande
bolag med komponenter.
I Danmark är industrier kring livsmedel
och kemi samt vindkraftverk viktiga
kundgrupper. I Norge består kundba-
sen främst av mindre industriföretag
samt att utvecklingen för elektri-
fieringen av fordon har skapat nya
samarbeten.
För östra Centraleuropa är tåg-
industrin generellt en viktig kund-
grupp. I Polen är kunder inom den
inhemska gruv- och mineralindustrin
viktiga medan Tjeckien, Slovakien och
Ungern har underleverantörer mot
fordonsindustrin som ett väsentligt
kundsegment.
Utveckling under 2024
Nettoomsättningen för regionen öka-
de med 4 procent. Valutan har påver-
kat positivt med en halv procent och
förvärv samt den organiska tillväxten
består av drygt 1,5 % vardera.
Orderingången ökade med 10 procent
jämfört med föregående år men var 1
procent lägre än omsättningen vilket
beror på stor orderstock där kunderna
successivt har kortare framförhållning.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med
13 procent och påverkades av tillväx-
ten och förbättrad bruttomarginal.
EBITA-marginalen ökade från 13,1 till
14,3 procent.
OEM Automatic Klitsö i Danmark
har haft en stark utveckling under
året och ökade omsättningen med 18
procent, varav förvärvet av Unit Pump
stod för 9 procentenheter av tillväxten.
Irländska Demesne har haft ytterligare
ett år med god tillväxt och ökade
omsättningen med 9 procent. OEM
Automatic Tjeckien hade ett år med
positiv tillväxt och ökade omsättningen
med 7%.
Nettoomsättningen för regionen ökade med 4 procent och EBITA-marginalen steg till 14,3 procent vilket är ny rekordnivå för regionen.
Produktområden
Norge
Polen
Danmark
Slovakien
Tjeckien
Ungern
Storbritannien
Irland
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
242120 2322
EBITA MSEK
Exempel på kunder
RS Components, Turf Tank, Westcontrol,
Stadler Polska.
Exempel på konkurrenter
Leverantörers egna dotterbolag som
exempelvis Sick, Omron och Festo.
Teknikhandelsbolag som Dacpol och Asta.
Multidistributörer såsom TME.
Verksamheten bedrivs genom företagen
Demesne Electrical Sales Ltd, OEM Auto-
matic Ltd, OEM Automatic Klitsö A/S, OEM
Automatic AS, OEM Automatic Sp z o. o.,
OEM Automatic spol. s r.o., OEM Automatic
s.r.o. och OEM Automatic Kft.
21
OEM 2024
24
1 050
1 100
1 150
1 200
550
700
650
600
40
130
140
150
160
30
80
70
60
50
120
2120 2322
750
800
850
1 000
950
900
90
100
110
Omsättning MSEK
Medarbetarnas kunskap och
engagemang är avgörande
för bolagets framgång
rer är en viktig del av OEMs affärsmo-
dell och ambitionen är att överträffa
förväntningarna.
Säljarna arbetar nära kunderna med
ambitionen att erbjuda marknadens
bästa service och löpande tillföra nytt
värde. Säljprocessen är väl tillrättalagd
och ett bra affärsmannaskap skapar
ökade möjligheter att identifiera och ta
vara på nya affärsmöjligheter. Säljarnas
individuella utvecklingsplaner, som
ofta sträcker sig över flera år, är ett vik-
tigt verktyg i arbetet med att utveckla
säljprocessen.
Produktorganisationerna har ett
nära samarbete med produktleveran-
törerna och fysiska möten sker både
på leverantörernas fabriker och på
OEMs verksamheter. Vid större och
mer komplexa projekt är det vanligt
att leverantörerna besöker kunderna
tillsammans med OEMs personal, för
att skapa de bästa förutsättningarna
för att ta fram konkurrenskraftiga
erbjudanden.
Utveckling av individer och team
Starka team med tydliga mål, både för
grupp och individ, är framgångsfakto-
rer och centralt i OEMs ledarkultur. För
att möta medarbetarnas förväntningar
på utveckling är det viktigt att varje
chef arbetar med att identifiera och
utveckla personer med ledaregen-
skaper som kan bli framtidens ledare.
Eftersom majoriteten av ledarrekry-
teringarna sker internt inom OEM
prioriteras detta högt.
Nyfikenhet, kreativitet och att vara
målinriktad uppmuntras. Det är viktiga
egenskaper för medarbetarnas karri-
ärmöjligheter samtidigt som det bidrar
till koncernens utveckling. Erfarenhet
från sälj- och produktorganisatio-
nerna värderas högt och rörlighet
mellan olika verksamheter och länder
uppmuntras.
Dagens hårda konkurrens gör att
medarbetarnas kunskap och enga-
gemang har en helt avgörande roll i
bolagets framgång. Medarbetarnas
utveckling och löpande påfyllnad
av unga talanger bygger över tid
ett långsiktigt konkurrenskraftigt
bolag. Jämställda organisationer och
en sund företagskultur med en bra
arbetsmiljö är prioriterade områden.
Detta gör även OEM till en attraktiv
arbetsgivare, både för befintliga och
framtida medarbetare.
Säljare och produktspecialister är
centrala i arbetet med att utveckla
verksamheternas kunderbjudande
vilket är en förutsättning för tillväxt
och lönsamhet. Starka team som
kontinuerligt utvecklas gör att OEMs
bolag kan möta marknadens höga krav
på produkt- och applikationskunskap.
Fokus på utveckling och tillväxt skapar
också goda förutsättningar för att
medarbetarna ska kunna göra karriär
inom OEM.
Stark företagskultur bygger
konkurrenskraftiga organisationer
Alltsedan OEM grundades för drygt 50
år sedan har företagskulturen spelat en
central roll i bolagets utveckling. Under
åren har en rad ledord utkristalliserats
och idag präglas verksamheterna av
positiv attityd, engagemang, presti-
gelöshet, målfokus, öppenhet och
långsiktighet. OEMs företagskultur
skapar starka organisationer samtidigt
som koncernens bolag blir attraktiva
arbetsgivare.
Långsiktiga relationer
med kunder och leverantörer
Starkt förtroende och långsiktiga
relationer med kunder och leverantö-
Koncernens bolag bär själva huvudan-
svaret för medarbetarnas kompetens-
utveckling. Därutöver görs centrala
initiativ, exempelvis koncerngemen-
samma utvecklingsprogram som syftar
till att stärka kompetensen och bygga
nätverk mellan medarbetarna.
Nya unga medarbetare
förstärker organisationerna
En viktig del i arbetet med att bygga
konkurrenskraftiga organisationer är
att löpande förstärka med nya unga
medarbetare. Intresse för teknik
och försäljning är meriterande vid
rekryteringar och är även egenska-
per som tillför driv och dynamik i
organisationen. För att nyanställda
snabbt skall komma in i sina arbets-
uppgifter används väl fungerande
introduktionsprogram och personliga
utvecklingsplaner. I förlängningen
stärker detta även den anställdes egen
karriärsutveckling med möjligheten
att successivt växa in i mer ansvarsfulla
positioner. Genom traineeprogram
introduceras regelbundet nya medar-
betare som har en färsk examen inom
teknik eller ekonomi och en potential
att ta framtida ledaransvar. För att
underlätta framtida rekrytering och
sprida kunskap om OEMs verksamhet
samarbetar OEM även med flera olika
utbildningsverksamheter, bland annat
genom att erbjuda praktikplatser och
handledning av examensarbeten.
Öka andelen anställda kvinnor
Ett av OEMs övergripande håll-
barhetsmål är att öka andelen
anställda kvinnor för att på sikt öka
antalet kvinnor i ledande befattningar.
Jämställda organisationer är mer dyna-
miska och stärker konkurrenskraften.
Målsättningen är att två tredjedelar av
chefsrekryteringarna ska ske internt
och de högre befattningarna innehas
OEM 2024
22
idag ofta av personer med bakgrund
inom sälj- och produktorganisatio-
nerna. Detta innebär att det är särskilt
viktigt att öka andelen kvinnor inom
dessa områden för att lyckas med
jämställdhetsmålet. Teknikbranschen
är generellt mansdominerad och
det finns en överrepresentation av
manligt sökande vid rekryteringar.
Fokus ligger därför på att öka ande-
len sökande kvinnor, särskilt inom
tjänster som arbetar nära kunder och
leverantörer. En rad olika aktiviteter
genomförs för att lyckas med detta,
exempelvis att ställa krav på rekryte-
rarna och möta kvinnor med kvinnor i
rekryteringsprocesserna.
Kompetensutveckling
För att medarbetarna ska trivas är
2024
2023
Medelantal anställda 1 054 1 045
Anställda vid årets slut 1 048 1 054
Andel kvinnor
(
%
)
24 23
Sjukfrånvaro person / år
(
Dagar
)
7 7
Utbildningskostnad
per anställd
(KSEK)
4 3
Friskvårdskostnad
per anställd
(KSEK)
2 1
Personalomsättning
11% 12%
- 25 26-35 36-45 46-55 56-
250
200
150
100
50
350
300
Åldersfördelning Antal/ålder
-1 1-3 4-7 8 -11 12 -
300
200
150
100
0
250
50
Anställningstid Antal/år
23
OEM 2024
det viktigt med personlig utveckling.
Årliga utvecklingssamtal och indivi-
duella utvecklingsplaner är en viktig
del i den kompetensutvecklingen.
Utvecklingsplanerna anpassas efter
respektive individ utifrån uppföljning
av tidigare års aktiviteter och medar-
betarens ambitioner kombinerat med
verksamhetens mål och behov. Väl
fungerande processer i arbetet med
medarbetarnas utveckling är också ett
viktigt verktyg för att identifiera nya
ledarkandidater.
Många medarbetare inom OEM
stannar länge vilket är i linje med
koncernens ambition. Det pågår ett
kontinuerligt arbete med att stärka po-
sitionen som en attraktiv arbetsgivare,
både för att behålla befintliga medar-
betare och för att kunna rekrytera nya.
Hälsosam livsstil och god
arbetsmiljö
För att medarbetare över tid ska
kunna prestera och utvecklas, både
individuellt och i grupp, är trivsel och
hälsa nödvändigt. OEM uppmuntrar till
en hälsosam livsstil genom bl.a. stöd
till motionsaktiviteter och bolagsge-
mensamma aktiviteter. Arbetsmiljön
ska vara trevlig, trygg och säker och
det görs löpande investeringar för
att medarbetarna också ska uppleva
den så. Vid bl.a. arbetsplatsträffar och
konferenser genomförs också aktivite-
ter för att skapa skön gruppdynamik,
starka team och bra sammanhållning.
Minskat antal medarbetare
Antalet medarbetare minskade från
1054 till 1048 under 2024.
Det pågår ett kontinuerligt arbete för att vara en attraktiv arbetsgivare och många medarbetare stannar länge, helt i linje med OEM:s ambition.
OEM:s ambition är att främja en ansvarsfull utveckling
för både samhälle och företag och ser att omställningen
mot ökad hållbarhet skapar nya affärsmöjligheter. För att
trygga framtida konkurrenskraft räcker det inte att följa
omvärldens utveckling, OEM ska ligga steget före och
vara en del i att forma den. Det finns ett tätt samarbete
mellan koncernens bolag, som samordnas av ett Hållbar-
hetsråd med samlad kompetens från de större bola-
gen. Ambitionen är att minska negativ miljöpåverkan,
upprätthålla hållbar tillväxt präglad av hög affärsetik.
Dessutom är det viktigt att vara en attraktiv arbetsplats
då medarbetarnas kunskap och engagemang är det som
driver utvecklingen mot en ljusare och mer hållbar fram-
tid. Hållbarhetsarbetet följer Agenda 2030 och omfattar
ekonomiska, ekologiska och sociala aspekter av hållbar-
het. De globala målen för hållbar utveckling är utgångs-
punkten i strategin och för att säkerställa de långsiktiga
hållbarhetsmålen är hållbarhetsarbetet en integrerad
del i strategier och affärsplanering. OEM är förberedda
för CSRD-direktivet och rapporteringsstandarden ESRS
och fortsätter förädla de prioriterade områdena – från
Produkten till Personen och Planeten.
Ansvar, tillväxt och
hållbara lösningar
OEM 2024
24
Exempel inom fokusområde Produkten
En hållbarare produkt är en produkt som inte bara fyller dina
omedelbara behov, utan också bidrar till att minska resurs-
förbrukningen och miljöpåverkan över tid. Det kan handla
om en energibesparande komponent som sänker dina
driftkostnader, eller en uppkopplad lösning som talar om när
underhåll behövs och hur den kan köras effektivare.
Industriella datorer med hög prestanda, energieffektivitet
och lång livslängd
OEM Automatic AB är en av Europas ledande leverantörer av
komponenter och system för industriautomation. Hög
kunskap om produkters hållbarhetsaspekter är centralt i
erbjudandet och en viktig del av hållbarhetsarbetet. Ett
exempel är industriella datorer från leverantör Neousys, vilka
är framtagna för att kombinera hög prestanda med energief-
fektivitet och lång livslängd. Genom att över längre tid
använda samma komponenter i datorerna möjliggörs
dessutom att äldre system kan uppgraderas utan behov av
helt nya enheter, vilket ytterligare stärker hållbarhetsaspek-
ten. Genom att samarbeta med innovativa leverantörer visar
OEM att det går att förena teknisk spetskompetens med
miljöhänsyn. Det är en tydlig del i företagets strävan efter
innovativa, resurseffektiva och framtidssäkra lösningar.
Industriella datorer utvecklas snabbt, och OEM ser en
spännande trend där prestandan förbättras samtidigt som
energiförbrukningen minskar. Mindre datorer, som POC och
NRU, är utmärkta exempel – energisnåla men ändå kraftfulla
nog att hantera många av kundernas applikationer. Detta
kombinerar effektivitet med hållbarhet och är ett viktigt steg
mot framtidens grönare industri. Smart teknik för en mer
hållbar värld!
Energilagringssystem för en självförsörjande framtid
I takt med att energieffektivitet blir en allt viktigare hållbar-
hetsaspekt erbjuder Batteripoolen, i samarbete med leveran-
tören Studer Innotec, innovativa energilösningar som
främjar en självförsörjande framtid. Deras NEXT-serie består
av en familj hybridväxelriktare med inbyggda solcellsladdare,
där samtliga modeller är designade med fokus på hög
kvalitet och prestanda i både off-grid och on-grid applikatio-
ner. Dessa avancerade energilagringssystem kombinerar
solenergiproduktion, lagring och smart energihantering i en
smidig och pålitlig enhet.
Tack vare möjligheten att enkelt utöka batterikapaciteten
och den flexibla ingången för anpassningsbar energihante-
ring erbjuds en lösning som är både effektiv och användar-
vänlig. Garanterad hög kvalitet och tillförlitlighet ger även en
hög driftsäkerhet, vilket i sin tur bidrar till en ännu starkare
hållbarhetsprofil. Denna produkt representerar ett stort steg
mot en framtid där förnybar energi är lättillgänglig och
praktisk för alla.
Medarbetarnas kunskap och engagemang driver utvecklingen mot
en ljusare och mer hållbar framtid.
25
OEM 2024
Exempel på aktiviteter inom fokusområde Personen
Mänskliga rättigheter
OEM arbetar för att säkerställa att leverantörer uppfyller kra-
ven på mänskliga rättigheter och erbjuder en god arbetsmil-
. Koncernens bolag arbetar fortlöpande med att stärka sina
leverantörsrelationer och säkerställa att de undertecknar
uppförandekoden (CoC). Den baseras på de tio principer-
na i FN:s Global Compact, omfattar mänskliga rättigheter,
arbetsrättsliga frågor, miljö och anti-korruption. Dessa områ-
den är centrala delar av det ansvar som varje bolag i koncer-
nen, samt deras leverantörer, förväntas ta.
Jämställda organisationer
I strävan efter att vara en attraktiv arbetsgivare värdesätts
inkluderande och jämställda organisationer där alla kan kän-
na sig delaktiga. Rekryteringsprocessen är avgörande för att
nå jämställdhetsmålen. Genom att ställa krav på rekryterare,
möta kvinnor med kvinnor i rekryteringsprocessen och ha
en jämställd marknadskommunikation ökar de rekryterande
bolagen antalet kvinnliga sökande till utlysta tjänster.
NMI
Under 2024 genomfördes en koncernövergripande medar-
betarunderökning. Det är ett värdefullt verktyg för att samla
in systematisk feedback från personalen om arbetsmiljö, led-
arskap, trivsel, engagemang och många andra faktorer som
påverkar organisationens framgång. Genom att regelbundet
göra medarbetarundersökningar får ledningen insikter om
hur medarbetarna mår, vad som motiverar dem och vad
som kan förbättras i organisationen. Det bidrar i längden till
en starkare företagskultur, bättre prestationer och en mer
välmående personalstyrka.
Produkttransporter och tjänsteresor står för en stor del av
OEMs utsläpp. Flertalet initiativ har tagits de senaste åren för
att minska denna påverkan. Införandet av ny tjänstebilpoli-
cy bidrar till en snabbare övergång till fossilfria tjänstebilar.
Samarbetet med Geodis gällande införandet av hållbart
(SMF) bränsle för sjöfrakter bidrar till en renare miljö genom
en mer hållbar fraktprocess. Under 2024 var OEM Electro-
nics AB först ut med att investera i SAF-bränsle via Air
France och KLM’s Corporate SAF-program, för tjänsteresor
med flyg. Detta omfattade över 50 % av CO-utsläppen från
flygresor 2023, samt allt CO2-utsläpp för flygresor 2024.
Detta samarbete, som även faller in under FN:s globala mål
17, visar på vikten av partnerskap för en mer hållbar framtid.
SAF baseras på förnybar råvara och ersätter fossilt bränsle.
Ett annat fokusområde är bolagens energianvändning där
OEM successivt ökar andelen egenproducerad el genom att
installera solceller på egna fastigheter. Det bidrar till mins-
kade utsläpp och en högre andel förnybar energi i verksam-
heten. Även vid nyteckning av elavtal prioriteras allt oftare
avtal som omfattar 100 % förnybar energi.
Ett annat område med stor utsläppspåverkan är tillverkning
och användning av de produkter som säljs. OEM arbetar med
att få med fler delar i GHG-protokollets Scope 3 genom att
börja ta reda på produkternas utsläpp genom hela livscykeln.
Detta är ett omfattande arbete med hög prioritet.
Exempel på aktiviteter inom fokusområde Planeten
I Sverige är följande bolag miljöcertifierade enligt ISO 14001
och kvalitetscertifierade enligt ISO 9001:
OEM Automatic
Elektro Elco
OEM Electronics
OEM Motor
Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik
Svenska Batteripoolen
Internordic Bearings
• Telfa
ATC Tape Converting
• Agolux
• Lagermetall
Svenska Helag
I Polen är OEM Automatic och i Sverige är Ingemar
Liljenberg kvalitetscertifierat enligt ISO 9001 .
HÅLLBARHETSRAPPORT
OEMs kompletta Hållbarhetsrapport går att läsa på
www.oem.se
Systematiskt kvalitets- och miljöansvar
OEM arbetar strukturerat för att ständigt förbättra kvalitet
och effektivitet. Flera av koncernens bolag är certifierade
enligt ISO 14001 och ISO 9001, internationella standarder för
miljö- och kvalitetsledning. Dessa certifieringar säkerställer
att miljöpåverkan hanteras ansvarsfullt och att hög produkt-
och tjänstekvalitet upprätthålls, vilket stärker konkurrens-
kraften och ökar kundernas förtroende. Koncernen har även
ett eget ledningssystem, OQD – OEM Quality Developme-
nt, som bygger på Toyotas principer och omfattar bland
annat systematisk uppföljning av avvikelser, visualisering av
resultat mot uppsatta mål samt medarbetardrivna förbätt-
ringsinitiativ. Systemet har utvecklats av OEM Automatic
i Sverige och används i varierande grad inom koncernens
övriga bolag.
ISO 9001 och ISO 14001
OEM:s kvalitets- och hållbarhetsarbete har tagit ett stort
kliv framåt i finska verksamheten och under 2024 blev OEM
Finland kvalitetscertifierade enligt ISO 9001 och miljöcerti-
fierade enligt ISO 14001.
OEM 2024
26
OEM ska genom hög produkt- och
applikationskunskap påverka kundens
val av komponenter och lösningar
utifrån ett hållbarhetsperspektiv.
Inventera antal leverantörer som redovisar CO2-utsläpp
UTFALL: Analys av arbetet ligger till grund för komman-
de aktivetet för att stärka hållbahetsarbetet i
leverantörskedjan
Kommunicera miljömässigt bra produkter i marknads-
kommunikation och säljprocesser
UTFALL: Detta är redan idag en naturlig del i säljprocessen
och marknadskommunikationen
100% av våra A-leverantörer skall ha genomfört själv
skattning enligt ”Supplier assessment”
UTFALL: 73%
PRODUKTEN – Globalt mål 9
PERSONEN Globalt mål 5 och 8
OEM ska ha en inkluderande
arbetsmiljö där alla har lika
stora möjligheter utifrån sin
kvalifikation för arbetet
oberoende av kön samt säkerställa en hållbar ekonomisk
tillväxt samt värna för anständiga arbetsvillkor hos såväl
OEM som leverantörer.
Inkluderande arbetsplatser med engagerad personal
Under året genomförde OEM en koncerngemensam med-
arbetarundersökningen som hade en svarsfrekvens på 99%
och ett NMI-resultat på 4,2. Både svarsfrekvensen och resul-
tatet är tillfredsställande och visar på stort engagemang.
En säker och trivsam arbetsmiljö, både inom företaget
och hos leverantörer, är avgörande för hållbar tillväxt och
långsiktig framgång. Det finns en stark koppling mellan
medarbetarnas välbefinnande och företagets ekonomiska
utveckling. Därför prioriterar OEM att skapa goda arbetsför-
hållanden genom regelbundna medarbetarundersökningar
och ett systematiskt arbete för att säkerställa fysiska och
psykosociala arbetsmiljöaspekter.
OEM ställer också höga krav på sina leverantörer och
efterfrågar aktivt information om deras hållbarhetsarbete
och efterlevnad av uppförandekoder. På samma sätt som
arbetsmiljön är central internt, är det viktigt att säkerställa
ansvarsfulla förhållanden i hela värdekedjan. Jämställdhet är
ett annat prioriterat område. OEM arbetar aktivt för att öka
andelen kvinnor vid nyrekrytering, med målet att på sikt ha
fler kvinnor i ledande positioner. I marknadskommunikatio-
nen strävar man efter att förmedla en inkluderande bild av
företaget som en attraktiv arbetsplats för alla, oavsett kön
eller bakgrund. Genom att bredda rekryteringsinsatserna
och rikta sig till en bredare målgrupp bidrar OEM även till
branschens utveckling mot ökad jämställdhet.
MÅL
Mål och fokusområden
inom hållbarhet
MÅL
Hållbara lösningar för framtiden
Att hjälpa kunder att välja rätt komponenter är en viktig
del av OEM:s hållbarhetsarbete. Fokus ligger på att erbjuda
produkter som bidrar till minskad miljöpåverkan och ökad
resurseffektivitet. Det kan handla om allt från energieffek-
tiva komponenter och produkter med hög verkningsgrad
till lösningar som reducerar behovet av resor och optimerar
produktionsprocesser. Lika viktiga är produkter med lång
livslängd som är enkla att reparera och återvinna, ett tydligt
stöd för den cirkulära ekonomins principer.
Med djup produktkunskap och brett sortiment kan OEM
kombinera olika komponenter och skräddarsydda lösningar,
vilket för kunden kan innebära lägre energianvändning och
effektivare arbete.
OEM:s hållbarhetsambition handlar inte bara om att bidra
till ett hållbart samhälle, det är också en strategisk fördel. Att
erbjuda hållbara alternativ stärker konkurrenskraften och
öppnar nya affärsmöjligheter. Samtidigt arbetar företaget
aktivt för att öka kunskapen och medvetenheten om hållbar-
het, både internt och externt. Genom att integrera hållbar-
het i säljprocesser och utbildningar, samt samarbeta med
leverantörer, fortsätter OEM att utveckla sitt erbjudande och
skapa ännu fler hållbara lösningar för framtiden.
Minst 30 % kvinnor vid rekryteringar, med syfte öka
andelen anställda kvinnor
UTFALL: 37 %
Minst 20 % kvinnor vid rekryteringar till sälj- och
produkttjänster, med syfte att på sikt öka antalet
kvinnor i ledande befattning
UTFALL: 29 %
Nöjd medarbetarindex (NMI) skall vara högre än 4,0
UTFALL: 4,2
100 % av våra leverantörer ska ha signerat code of
conduct
UTFALL: 64 %
0-vision gällande arbetsplatsolyckor
UTFALL: 13 ST
27
PLANETEN – Globalt mål 13
OEM ska bidra till minskad klimatpåverkan
genom att reducera koldioxidutsläppen,
vilket är kritiskt för att bromsa klimatför-
ändringarna.
MÅL
OEM 2024
OEM:s miljöpåverkan från varutransporter, tjänsteresor och
energianvändning i fastigheter är stor. Företagets mål är att
minska CO₂-utsläppen med 50 % till 2030, jämfört med basår
2020. För att nå detta arbetar OEM aktivt med att effekti-
visera verksamheten och påverka kunder och leverantörer
att göra mer hållbara val. Samtidigt pågår arbetet med att
utveckla hållbarhetsrapporteringen, särskilt inom Scope 3
enligt GHG-protokollet, där de nu mer omfattande mätning-
arna kan göra årsvisa jämförelser svårare. Fokus ligger på att
sätta in åtgärder där påverkan är som störst. För ett logis-
tikintensivt företag som OEM är transporter en av de största
utmaningarna. Under 2023 började företaget använda håll-
bart marint bränsle genom samarbetet med Geodis, vilket
bidrar till att minska utsläppen från sjötransporter. Samtidigt
har takten på en omställning till en fossilfri bilflottan ökats
under 2024. Det har även investerats i laddstationer vid flera
av de egna fastigheterna. Poolbilar drivs redan delvis av
HVO100, ett förnybart dieselalternativ som fungerar särskilt
bra i kallt klimat. Dessutom används eldrivna godsbilar för
akuta transporter till större kunder, vilket ger utsläppsminsk-
ningar.
Logistikcentret Höganloft i Tranås är navet för koncernens
lager och transporter. Här samverkar flera bolag inom
områden som ekonomi, kvalitet och hållbarhet. Alla bolag i
koncernen delar gemensamma hållbarhetsmål, men har även
frihet att anpassa och utveckla egna fokusområden. Samar-
betet omfattar även GHG-rapportering och leverantörsbe-
dömningar.
Inom energiförbrukning har OEM arbetat systematiskt
för att minska sin miljöpåverkan. Redan 2012 inleddes ett
energibesparingsprogram för de egna fastigheterna, vilket
inkluderade installation av solceller. Expansionen av solceller
fortsatte även under 2024 vilket ytterligare minskar beroen-
det av extern elförsörjning.
Hållbarhetsrapporteringen är ett annat prioriterat områ-
de där resurser avsätts för att säkerställa att den uppfyller
kraven i CSRD och ESRS, som för OEM gäller från och med
verksamhetsåret 2025.
GHG-protokollet
GHG-protokollet (Greenhouse Gas Protocol) är en global
standard som hjälper företag att mäta och rapportera sina
växthusgasutsläpp. Historiskt har OEM rapporterat utsläpp
inom Scope 1 och Scope 2, samt vissa delar av Scope 3, så-
som transporter, tjänsteresor och hyrda lokaler.
Nu sker en mer detaljerad och omfattande rapportering
av utsläppen, med flera initiativ för att säkerställa en mer
heltäckande redovisning inom Scope 3. Denna förbättring
är ett viktigt steg för att uppfylla kraven enligt CSRD och
förbereda företaget för en framtida anslutning till Science
Based Targets-initiativet (SBTi). En mer komplett rapporte-
ring skapar inte bara transparens, utan utgör även grunden
för att sätta vetenskapligt baserade klimatmål och stärka
hållbarhetsarbetet.
Scope 1 Direkta växthusgasutsläpp, det vill säga utsläpp som
organisationen själva står för och kan påverka.
Scope 2 Indirekta utsläpp i form av inköpt energi från
externa leverantörer. Verksamheten kan påverka
utsläpp från scope 2 genom att välja klimatvänliga
energileverantörer.
Scope 3 Indirekta utsläpp utöver inköpt energi, det kan till
exempel handla om material, transport och övriga
externa leverantörer.
Halvera CO
2
-utsläppen var 10:e år, basår 2020
UTFALL: Scope 1: 1 075 ton CO
2
(1 027)
Scope 2: 960 ton CO
2
(153)
Scope 3: 5 432 ton CO
2
(3 013)
En del av de ökade utsläppen förklaras genom en
betydligt mer omfattande rapportering
100 % förnyelsebar inköpt energi t.o.m. 2030
UTFALL: Bolagen köper redan idag hög andel förnyelse-
bar energi vilket även prioriteras vid nytecknande av
avtal
Fossilfri fordonsflotta 2030
UTFALL: 28 %
Genomföra aktiviteter för att minska fossilberoendet
vid godstransporter
UTFALL: Flertalet genomförda aktiviteter, till exempel
har flera bolag i koncernen tecknat avtal med Geodis
Marine Fuel Insetting-program
Öka andelen egenproducerad energi
UTFALL: Under 2024 installerades solceller på de egen-
ägda fastigheterna i Finland och Danmark
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Resultaträkningar 46
Balansräkningar 47
Rapport över förändringar
i eget kapital
49
Kassaflödesanalyser 50
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer 51
Underskrifter 84
Revisionsberättelse 85
Övrigt
OEM-aktien 88
Definitioner 91
Fastigheter 92
Årsstämma 95
Fem år i koncernöversikt 29
Nyckeltal de senaste fem åren 30
Förvaltningsberättelse
inklusiv bolagsstyrningsrapport
31
Styrelsen 38
Ledande befattningshavare 39
Finansiella rapporter – Koncernen
Rapport över resultat 40
Rapport över totalresultat 41
Rapport över finansiell ställning 42
Rapport över förändringar
i eget kapital
44
Rapport över kassaflöden 45
Årsredovisning 2024
OEM 2024
28
UR RAPPORT ÖVER RESULTAT 2024 2023 2022 2021 2020
Sverige 3 059 2 953 2 745 2 322 2 010
Utomlands 2 180 2 192 1 986 1 452 1 273
Nettoomsättning 5 239 5 145 4 731 3 774 3 283
Rörelseresultat före avskrivningar 869 875 824 648 483
Avskrivningar -107 -93 -89 -69 -74
Resultat från finansiella poster 5 -12 -11 -2 -8
Resultat före skatt 768 770 724 576 401
Skatt -162 -163 -148 -119 -84
ÅRETS RESULTAT 606 607 576 457 317
EBITA 800 811 763 590 422
UR RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING 2024 2023 2022 2021 2020
Immateriella anläggningstillgångar 369 395 344 177 187
Materiella anläggningstillgångar 435 408 356 344 324
Finansiella anläggningstillgångar och uppskjuten skattefordran 6 11 8 7 9
Varulager 1 101 1 085 1 183 738 579
Kortfristiga fordringar 866 800 805 644 517
Likvida medel 557 233 109 145 376
SUMMA TILLGÅNGAR 3 333 2 932 2 804 2 054 1 992
Eget kapital 2 390 1 991 1 590 1 374 1 366
Långfristiga skulder 241 261 229 139 145
Kortfristiga skulder 701 680 985 541 481
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 333 2 932 2 804 2 054 1 992
Definitioner se sidan 91.
Fem års koncernöversikt MSEK
29
OEM 2024
Nyckeltal de senaste fem åren
OEM 2024
30
OEM KONCERNEN 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning MSEK 5 239 5 145 4 731 3 774 3 283
varav utomlands % 41,6 42,6 42,0 38,5 38,8
Koncernens resultat före skatt MSEK 768 770 724 576 401
Koncernens årsresultat MSEK 606 607 576 457 317
EBITA MSEK 800 811 763 590 422
Avkastning på totalt kapital % 25,9 28,5 31,5 29,2 22,7
Avkastning på sysselsatt kapital % 35,3 40,2 45,1 41,1 31,9
Avkastning på eget kapital % 27,7 33,9 38,9 33,4 26,1
Skuldsättningsgrad ggr 0,06 0,07 0,24 0,07 0,08
Räntetäckningsgrad ggr 77,7 53,8 86,5 191,5 123,6
EBITA-marginal % 15,3 15,8 16,1 15,6 12,9
Rörelsemarginal % 14,6 15,2 15,5 15,3 12,4
Vinstmarginal % 14,7 15,0 15,3 15,2 12,2
Kapitalets omsättningshastighet ggr/år 1,57 1,75 1,69 1,84 1,65
Nettoomsättning/anställd MSEK 5,0 4,9 4,9 4,3 3,7
Soliditet % 71,7 67,9 56,7 66,9 68,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten MSEK 692 791 262 319 469
Kassalikviditet % 203 152 93 137 186
Genomsnittligt utestående antal aktier tusental 138 645 138 645 138 645 138 645 138 645
Resultat per aktie SEK 4,37 4,38 4,15 3,30 2,29
Genomsnittligt totalt antal aktier tusental 139 016 139 016 139 016 139 016 139 016
Resultat per aktie SEK 4,36 4,37 4,14 3,29 2,28
Eget kapital per aktie SEK 17,24 14,32 11,43 9,89 9,83
Föreslagen utdelning SEK 1,75 1,75 1,50 1,38 1,25
Börskurs 31 december SEK 111,80 105,40 72,30 92,70 51,50
P / E ggr 25,7 24,2 17,5 28,2 22,6
Direktavkastning % 1,6 1,7 2,1 1,5 2,4
Medelantal anställda antal 1 054 1 045 968 886 894
Löner och ersättningar MSEK 553 529 496 423 396
Definitioner se sidan 91.
Styrelsen och verkställande direktören för OEM International AB (publ),
organisationsnummer 556184-6691, med säte i Tranås, får härmed avläm-
na årsredovisning jämte koncernredovisning för verksamhetsåret 2024.
Årsredovisningen och koncernredovisningen inklusive revisionsberättel-
sen omfattar sidorna 31-87. Inom parentes anges 2023 års siffror.
KONCERNEN
Verksamhet
OEM är en ledande teknikhandelskoncern på 15 utvalda marknader i norra
Europa, östra Centraleuropa, Brittiska öarna och Kina. Verksamheterna
bedrivs i dotterbolag i de nordiska länderna samt i Storbritannien, Irland,
Polen, Tjeckien, Slovakien, Nederländerna, Ungern, Estland, Lettland,
Litauen och Kina.
OEM är en värdeskapande länk mellan sina kunder och ledande tillver-
kare av produkter och system för industriella applikationer. Som en av
Europas ledande teknikhandelskoncerner tillför OEM värde till kunderna
genom att erbjuda ett djupt sortiment tillsammans med stor teknisk
produktkompetens och applikationskunskap. Med en stark marknads-
och försäljningsorganisation agerar OEM som leverantörernas förlängda
arm på respektive marknad och strävar efter att göra dem till en ledande
aktör inom sin nisch. Detta gör OEM till den bästa distributionskanalen för
leverantörerna på OEMs marknader.
Det djupa sortimentet av industriella komponenter omfattar produkter
inom produktområdena elkomponenter, flödesteknik, installationskompo-
nenter, kullager och tätningar, motorer, transmissioner och bromsar samt
apparatkomponenter. Sortimenten utvecklas genom att nya produkter
tillförs och olönsamma produkter avvecklas eller ersätts.
Inom varje region marknadsförs ett väl definierat produktsortiment
som tillsammans med de mervärden organisationen bidrar med bildar ett
varumärkeskoncept. Allt eftersom varumärkeskoncepten ökar i styrka
etableras de på nya geografiska marknader. Koncernen är organiserad och
styrs primärt utifrån tre marknadsregioner,
Sverige,
• Finland, Baltikum och Kina,
• Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa.
Syftet med denna organisation är att stärka OEMs långsiktiga konkurrens-
kraft samt öka tillväxten utanför Sverige.
OEMs B-aktie är noterad på NASDAQ Nordic Mid Cap i Stockholm.
Orderingång, nettoomsättning och resultat
Orderingången under året uppgick till 5 166 MSEK (4 805), vilket är en
ökning med 8%. Orderstocken uppgick till 853 MSEK och var 1% lägre
än motsvarande tidpunkt föregående år.
Nettoomsättningen uppgick till 5 239 MSEK (5 145) vilket är en ökning
med 2% jämfört med föregående år. Förvärv har påverkat omsättning
positivt med 3% och det har varit en organsik tillbakagång med 1%. Va-
lutaförändringar har inte någon väsentlig påverkan på helåret 2024. För-
säljningen under 2024 blev återigen ett rekordår avseende omsättning.
Bland de svenska verksamheterna hade ATC Tape Converting och Elektro
Elco bäst utveckling. Den finska verksamheten med störst procentuell ut-
veckling var Akkupojat. Även verksamheterna i Kina, Danmark och Irland
visade goda tillväxttal under året.
Rörelseresultatet före avskrivning av immateriella tillgångar hänförliga
till förvärv (EBITA) uppgick under året till 800 MSEK (811), vilket är en
minskning med 1%. Justerat för jämförelsestörande post uppgick rörelse-
resultatet för avskrivning av immateriella tillgångar hänförliga till förvärv
(EBITA) till 811 MSEK (811).
Rörelsemarginalen före avskrivningar av immateriella tillgångar hänför-
liga till förvärv (EBITA-marginalen) uppgick till 15,3% (15,8). Justerat för
jämförelsestörande post uppgick rörelsemarginalen före avskrivningar av
immateriella tillgångar hänförliga till förvärv (EBITA-marginalen) till 15,5%
(15,8).
Resultat före skatt uppgick till 768 MSEK (770) och resultat efter skatt
till 606 MSEK (607).
Årets resultat efter skatt motsvarar 4,37 SEK (4,38) per utestående
aktie.
Region Sverige
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, OEM Electronics, OEM
Motor, Internordic Bearings, Telfa, Elektro Elco, Nexa Trading, Svenska
Batteripoolen, Agolux, Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik, ATC Tape Con-
verting, Lagermetall och Ingemar Liljenberg.
Nettoomsättningen ökade med 4% under 2024 till 3 074 MSEK (2 958).
Nettoomsättningen har påverkats positivt med 4% genom de förvärvade
verksamheterna Lagermetall AB och Ingemar Liljenberg AB. Nettoomsätt-
ningen har haft en marginell organisk tillbakagång under 2024 och margi-
nell påverkan av valutaförändringar. De verksamheter som utvecklats bäst
är ATC Tape Converting och Elektro Elco som ökade omsättningen med
15% respektive 10%. Regionens största enhet OEM Automatic hade en
tillväxt på 4 % jämfört med föregående år.
Orderingången ökade 10% och uppgick till 3 040 MSEK (2 771). Order-
ingången var 1% lägre än nettoomsättningen under 2024.
EBITA ökade med 1% till 522 MSEK (518). Resultatförbättringen beror,
trots ökade kostnader och en lägre bruttomarginal, på ökad nettoomsätt-
ning.
Region Finland, Baltikum och Kina
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, Akkupojat, Hide-a-lite,
OEM Electronics, Motor/Bearings och Rauheat.
Nettoomsättningen under 2024 minskade med 6% och uppgick till 955
MSEK (1 020). Nettoomsättningen har påverkats av organisk tillbakagång
med 6 %. Valutakursförändringar har inte haft någon påverkan på net-
toomsättningen. De verksamheter som utvecklats bäst är OEM Automatic
Kina och Akkupojat som ökade omsättningen med 19% respektive 9%.
Orderingången för regionen minskade under 2024 med 2% och
uppgick till 923 MSEK (941). Orderingången var 3% lägre än nettoomsätt-
ningen.
EBITA minskade med 17% till 110 MSEK (131) under 2024, vilket beror på
den lägre omsättningen.
Region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, OEM Automatic Klitsö,
OEM Electronics och Demesne Electrical.
Nettoomsättningen ökade under 2024 med 4% till 1 210 MSEK (1 167).
Nettoomsättningen har påverkats positivt av organisk tillväxt med 2 %
och av förvärvet Unit-Pump med 2%. Valutakursförändringar har haft
marignell positiv påverkan under 2024. De verksamheter som utvecklats
bäst jämfört med föregående år är OEM Automatic Klitsö i Danmark och
Demesne Electrical Sales på Irland som ökade med 18% respektive 9%.
Orderingången under 2024 uppgick till 1 203 MSEK (1 092), vilket är en
ökning med 10%. Orderingången var 1% lägre än nettoomsättningen.
EBITA ökade 13% till 173 MSEK (153) under 2024.
Förvaltningsberättelse
Nettoomsättning – MSEK
4500
5000
1000
4000
3500
2500
1500
2000
3000
16
17
9
10
11
12
13
14
15
23 242120 22
EBITA-marginal – %.
31
OEM 2024
Koncernförändringar
I koncernen pågår kontinuerligt ett arbete där målsättningen är att
identifiera förvärv samt att ha en tydlig legal koncernstruktur som uppnås
genom fusioner och frivilliga likvidationer. Under 2024 har inga förvärv av
rörelse, fusioner eller likvidationer genomförts.
Medarbetare
Antalet anställda uppgick vid årsskiftet till 1 048 (1 054), en minskning med
6 anställda. Medelantalet anställda uppgick under året till 1 054, jämfört
med 1045 föregående räkenskapsår. Antalet kvinnor motsvarar 24% (23)
av de anställda. Sjukfrånvaron uppgår i genomsnitt till 7 dagar per person
vilket är på samma nivå jämfört med föregående år. OEM uppmuntrar till
en hälso- sam livsstil genom olika motionsaktiviteter och förebyggande
hälsovård. Utbildningskostnad per anställd i genomsnitt är 4 KSEK (4).
Kompletterande information finns i not 5.
Risker och riskhantering
OEMs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen
påverkas av ett antal interna faktorer som OEM styr över samt ett antal
externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begrän-
sad.
De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombi-
nation med strukturförändringar, leverantörs- och kundberoende och
konkurrenssituationen. Finansiella risker består främst av valutarisk i in-
köpstransaktioner samt omräkningsrisk i nettoinvesteringar i utlandsverk-
samheter. En beskrivning av finansiella instrument och hur OEM hanterar
de finansiella riskerna finns i not 24.
Konjunkturläge
OEM påverkas av den generella konjunkturutvecklingen som brukar mätas
i termer av BNP-tillväxt. Effekten av konjunktursvängningar inom specifika
branscher och geografiska marknader jämnas ut tack vare att koncernen
är verksamt inom många olika branscher och geografiska områden.
Strukturförändringar
OEM påverkas av strukturförändringar som sker i marknaden, exempelvis
kunden vill ha färre leverantörer, snabb teknisk utveckling eller konkurrens
från lågkostnadsländer.
OEM arbetar aktivt med att öka värdeinslaget i sitt erbjudande oavsett
kundgrupp. Detta har varit en klart bidragande orsak till koncernens
lönsamhet och att koncernen fortsatt är en prioriterad leverantör till
många kunder. Genom att arbeta nära kunderna är det möjligt att fånga
upp trender och att veta när det är kommersiellt motiverat att ta upp ett
nytt produktområde för att möta den tekniska utvecklingen. För att mot-
veka effekter av konkurrens från lågkostnadsländer erbjuder OEM hög
servicenivå och kvalificerad teknisk rådgivning. OEM strävar också efter
att etablera ett nära samarbete med kunden genom att komma in redan i
planerings- och utvecklingsstadier där OEMs medarbetare kan bidra med
sitt kunnande i olika processer.
Leverantörs- och kundberoende
Beroendet av enskilda leverantörer är en av de viktigaste rörelseriskerna
för ett enskilt dotterbolag att hantera. För att minimera denna risk arbetar
dotterbolagen nära sina leverantörer för att skapa starka relationer på
flera plan. Vidare representeras flertalet av leverantörerna på flera mark-
nader vilket förstärker relationerna. Relationerna bygger på ett långsiktigt
och nära samarbete. Totalt i koncernen finns mer än 400 leverantörer.
Ingen leverantör representerar mer än 3% av koncernens samlade omsätt-
ning. Att ett antal leverantörsavtal upphör och tillkommer varje år är en
normal del av verksamheten.
OEM har en bred kundstruktur, med ca 30 000 kunder, fördelat på ett
antal industrisegment och geografiska marknader. Ingen kund represen-
terar mer än 5% av koncernens samlade omsättning, vilket är 1 procenten-
het högre jämfört med föregående år.
Konkurrenssituationen
Förändring och konsolidering i teknikhandelsbranschen förändrar konti-
nuerligt konkurrenssituationen. Storskalighet kan leda till prispress, men
i OEMs strategi ingår att nå marknadsledande positioner med ett erbju-
dande av produkter och tjänster där priset inte är den enskilt avgörande
faktorn.
Lönsamhet och finansiell ställning
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 35,3% (40,2). Avkastning på
eget kapital uppgick till 27,7% (33,9) vilket överträffar koncernens finan-
siella mål på 25% över en konjunkturcykel. Koncernens soliditet uppgick
per årsskiftet till 71,7% (67,9). Eget kapital per aktie beräknat på totalt
antal aktier uppgick till 17,19 kronor (14,32). Likvida medel, bestående av
kassa- och bankmedel, uppgick till 557 MSEK (233). Likvida medel tillsam-
mans med beviljade men inte utnyttjade krediter i koncernen uppgick vid
årsskiftet till 1 132 MSEK (783).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 692 MEK (791).
Efter nettoinvesteringar om -68 MSEK (-149) samt amortering, nyupp-
tagna lån och lämnad utdelning om totalt -307 MSEK (-515) uppgick årets
kassaflöde till 317 MSEK (126).
Investeringar
Bruttoinvesteringar i koncernen exklusive förvärv har under året uppgått
till 22 MSEK (22) i maskiner och inventarier, 8 MSEK (24) i byggnder och
mark samt 5 MSEK (9) i övriga immateriella anläggningstillgångar bestå-
ende av programvaror.
Resultat efter skatt – MSEK.
650
600
550
500
450
300
350
400
15
20
25
30
35
40
10
45
Avkastning på eget kapital – %.
23 242120 22
OEM 2024
32
Kassaflöde från den löpande verksamheten – MSEK
23 242120 22
100
500
200
0
400
300
800
700
600
Händelse efter rapportperiodens utgång
Den 7 februari 2025 erhöll Oak BidCo det sista regulatoriska godkännan-
det som erfordrades för EQT att fullfölja sina åtaganden i enlighet med
uppköpserbjudandet. Acceptfristen för det offentliga uppköpserbjudan-
det avslutades den 27 februari 2025 och totalt förvärvades 26,19 % av
totalt kapital och 73,68 % av totala röstantalet i OEM International. EQT
blev ny huvudägare i OEM International den 12 mars 2025.
Nasdaq Stockholm (Stockholmsbörsen) meddelade den 19 december
2024 att OEM Internationals aktie (OEM B) flyttas upp till Large Cap-seg-
mentet från och med 2 januari 2025. Nasdaq Stockholms huvudmarknad
delas in i tre segment där det största segmentet, Large Cap, omfattar
bolag med ett marknadsvärde över 1 miljard euro.
Under februari 2025 har OEM International AB på begäran av aktieägare
genomfört omstämpling av 598 000 A-aktier till motsvarande antal B-akti-
er i bolaget. Efter omstämpling uppgår antalet A-aktier till 27 864 176 och
antalet B-aktier uppgår till 111 151 678 och antalet röster uppgår till 389 793
438 mot 395 168 982 före omstämpling.
Förväntningar avseende framtida utveckling
Fokus på tillväxt samt att fortsätta förbättra lönsamheten i befintliga
verksamheter är koncernens viktigaste uppgifter. Till detta tillkommer den
omsättning och resultat som följer av framgångsrika förvärv.
Koncernen har fortsatt en ambition att öka omsättningsandelen utanför
Sverige.
OEM har som målsättning att under stabil tillväxt uppnå en god avkast-
ning på eget kapital med en begränsad finansiell risk.
Målen över en konjunkturcykel är:
• minst 10 % årlig omsättningstillväxt,
• EBITA-marginal på minst 12 %,
• minst 25% avkastning på eget kapital,
• skuldsättningsgraden ska understiga 100%.
OEM är med sin marknadsposition, organisation och finansiella ställning
väl rustad för fortsatt expansion. Under rådande världsförhållanden finns
dock en allmän osäkerhet över konjunkturens förändringar. Någon prog-
nos för 2025 lämnas inte.
Forskning och utveckling
OEM har en begränsad egen forskning och utveckling. Utvecklingen sker
i huvudsak hos leverantörer i leverantörernas egen regi med hjälp av bola-
gens information om vad marknaden efterfrågar.
Miljöpåverkan
Under 2024 finns det inom OEM ett svenskt dotterbolag som bedriver
tillståndspliktig eller anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
Den anmälningspliktiga delen utgör en oväsentlig del av den totala
verksamheten i bolaget. Inget av koncernens bolag är involverat i någon
miljörelaterad tvist. OEMs inriktning mot handel innebär att den största
miljöpåverkan kommer från transporter, miljöbelastande ämnen, tryck-
saker, förpackningsmaterial och uppvärmning. OEM arbetar strukturerat
inom alla dessa områden för att hitta de miljömässigt bästa lösningarna
och stödja utvecklingsinitiativ inom dessa områden.
OEM koncernens miljöpolicy innebär fortlöpande arbete med att mini-
mera den externa miljöpåverkan på kort och lång sikt.
Hållbarhetsrapport
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har bolaget valt att upprätta den lagstad-
gade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild rapport.
Hållbarhetsrapporten finns tillgänglig på www.oem.se.
MODERBOLAGET
Moderbolaget ska vara en aktiv ägare och utveckla dotterbolagen. Det
innebär förutom tydlig målstyrning att bidra med kompetens och resurser
inom IT, ekonomistyrning, personaladministration, marknadskommunika-
tion och kvalitet- och miljöstyrning.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 104 MSEK (95). Nettoom-
sättningen avser i sin helhet tjänster till dotterbolag. Resultat före bok-
slutsdispositioner och skatt uppgick till 255 MSEK (194).
Vad gäller icke finansiell information omfattar koncernens information
även moderbolaget där det är tillämpligt. Moderbolagets finansiella ställ-
ning är beroende av dotterbolagens finansiella ställning och utveckling.
Moderbolaget påverkas därmed indirekt av de risker som beskrivs
avsnittet Risker och riskhantering.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De principer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs av
årsstämman 2024 är beskrivna i not 5.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstäm-
mans beslut. Ersättning för uppdrag som ordförande i revisionsutskottet
utgår med 60 000 kr. Några andra särskilda arvoden utgår inte för kom-
mittéarbete.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2025 beslutar om fastställande av
följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare inom OEM
koncernen. Riktlinjerna avser ersättningar till verkställande direktör,
koncernledning och övriga chefer som rapporterar direkt till verkställande
direktör.
OEMs vision innebär att bolaget ska vara en ledande teknikhandels-
koncern inom industriella komponenter och system på utvalda marknader
i norra, centrala och östra Centraleuropa. För att uppnå detta har bolaget
definierat fem strategiska områden; tillväxt, sortiment, marknadsbearbet-
ning, logistik samt medarbetare och ledare, som är viktiga för bolagets
möjligheter att fortsätta utvecklas framgångsrikt och nå sina finansiella
mål. Det är viktigt för OEM att ha ledande befattningshavare som har
fokus på affärsmannaskap, ha ett stort engagemang för bolaget och ett
hållbart ledarskap vilket främjar bolagets långsiktiga intressen. Ersätt-
ningen till ledande befattningshavare ska verka för att bolaget får behålla
kvalificerade ledare inom organisationen under lång tid och den ska även
säkerställa möjligheten att rekrytera kvalificerade ledare både externt och
internt.
För ledande befattningshavare ska det tillämpas marknadsmässiga löner
och övriga ersättningsvillkor. Aktierelaterade ersättningar, s.k. incitments-
program ska beslutas av stämman.
Rörlig ersättning kan utgå till maximalt motsvarande åtta månadslöner.
Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till bolagets finansiella mål och
baseras på utfall under ett kalenderår.
Ledande befattningshavares pensionsvillkor ska vara premiebaserade
och högst uppgå till 30% av fast ersättning.
Uppsägningstiden från bolagets sida ska inte vara längre än 24 månader
och ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsägningstiden. Inga
anställningsavtal ska innehålla avgångsvederlag.
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns
särskilda skäl för det. Om styrelsen gör avsteg från riktlinjerna ska detta
redovisas i ersättningsrapporten inför nästa årsstämma.
Aktier m m
OEM aktien
I bolaget finns 139 015 854 aktier fördelade på 28 462 176 A-aktier och
110 553 678 B-aktier. Röstmässigt representerar en A-aktie tio röster och
B-aktien en röst. Kvotvärdet per aktie är 0,28 kronor.
Information avseende omstämpling av aktier genomfört i februari 2025,
se Händelser efter rapportperiodens utgång och not 28.
33
OEM 2024
Optionsprogram
På bolagsstämman den 23 april 2024 beslutades om att upplåta 200 000
köpoptioner som berättigar till köp av en återköpt B-aktie under perioden
1 mars 2027 till och med 15 juni 2027. Totalt tecknades 102 000 köpoptio-
ner varav 19 500 innehas av koncernens ledande befattningshavare.
Lösenpriset för tecknad option uppgår till 135,10 kr. Kompletterande
information finns i not 26.
Övrigt
Styrelsen tillsätts av årsstämman. Bolagsordningen innehåller hembud
som innebär att om aktie av serie A övergått från en aktieägare till annan
aktieägare i bolaget, eller till någon som inte förut är aktieägare i bolaget,
ska aktierna genast hembjudas de övriga ägarna av aktier av serie A till
inlösen genom skriftlig anmälan hos bolagets styrelse. Bolagsordningen
innehåller även ett omvandlingsförbehåll som innebär att ägare av aktier
av serie A skall kunna omvandla hela eller delar av innehavet av A-aktier
till B-aktier. Beslutar bolaget att genom kontantemission eller kvittnings-
emission ge ut nya aktier av serie A och B, ska ägare av aktier av serie A
och B äga företrädesrätt att teckna nya aktier av samma aktieslag.
Förslag till vinstdisposition
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en utdelning om 1,75 kronor
per aktie (1,75). Styrelsen har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning, skattesituation och eventuellt investeringsbehov i
rörelsen eller förvärv. Balanserade vinstmedel i moderbolaget uppgår till 1
141,4 MSEK. Utdelning enligt styrelsens förslag uppgår till 243,3 MSEK och
898,1 MSEK balanseras i ny räkning.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Inledning
OEM International AB (bolaget) tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden) i enlighet med NASDAQ Stockholms regelverk för emittenter.
Koden syftar till att skapa goda förutsättningar för en aktiv och ansvars-
kännande ägarroll och utgör ett led i självregleringen inom det svenska nä-
ringslivet. Den bygger på principen följ eller förklara, vilket innebär att det
inte är något brott mot Koden att avvika från en eller flera regler om motiv
finns och förklaras. OEM International har noterat avvikelse från kodens
regler avseende valberedning. Avvikelsen redogörs för i detalj nedan under
rubriken valberedning.
Ansvarsfördelning
Syftet med bolagsstyrningen är att skapa en tydlig roll- och ansvarsför-
delning mellan ägare, styrelse och verkställande ledning. Bolagsstyr-
ningen inom OEM baseras på svensk aktiebolagslag och andra lagar och
förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag, bolagsordningen,
styrelsens interna styrinstrument, Svensk kod för bolagsstyrning och andra
interna riktlinjer och regler.
Aktieägare
OEM International AB är ett publikt bolag och noterades på Stockholms-
börsen i december 1983. Vid utgången av år 2024 hade OEM International
AB 8 363 aktieägare. De tio största ägarna kontrollerade vid årsskiftet
69 % av aktiekapitalet och 89 % av rösterna. Följande hade direkt eller
indirekt aktieinnehav som representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget: Orvaus AB 27,7 %, Siv Franzén 21,3 % samt Agne
Svenberg 18,3 %.
Bolagsordning
Bolagsordningen stadgar att OEM International AB är ett publikt bolag,
vars verksamhet är att ”driva försäljning av automatikkomponenter, även
som idka annan därmed förenlig verksamhet”.
Aktiekapitalet uppgår till 38 615 515 kronor och antalet aktier till 139 015
854 fördelat på 28 462 176 A-aktier, vilka medför 10 röster, och 110 553 678
B-aktier, med vardera en röst.
Bolagets styrelse ska bestå av minst fyra och högst sju ledamöter. Bola-
get ska ha minst en av årsstämman utsedd revisor, och om denne inte är ett
revisionsbolag, en revisorssuppleant.
Kallelse till årsstämma och extra bolagsstämma där frågan om ändring
av bolagsordning ska behandlas, ska utfärdas tidigast sex och senast fyra
veckor före stämman och beslutet ska ha biträtts av aktieägare med minst
två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är före-
trädda vid bolagsstämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma får ske
senast tre veckor före stämman. Kallelse till bolagsstämma skall ske genom
annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt på bolagets hemsida. Att
kallelse skett skall annonseras i Svenska Dagbladet.
Vid omröstning på stämma föreligger ingen begränsning i röstetalet för
företrädda aktier.
Det finns hembudsförhållande på A-aktierna samt en företrädesklausul
vid kontant- eller kvittningsemission. För nu gällande bolagsordning som
antogs av årsstämman 2021, se bolagets webbplats, www.oem.se, under
avsnittet Investerare/Bolagsstyrning/Bolagsordning.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet i OEM International AB
där aktieägarna utövar sin rösträtt. På årsstämman fattas beslut avseende
fastställande av rapport över resultat för koncernen, rapport över total-
resultat för koncernen, rapport över finansiell ställning för koncernen
samt resultat- och balansräkningar för moderbolaget, utdelning, val av
styrelse och i förekommande fall val av revisorer, ersättning till styrelse-
ledamöter och andra ledande befattningshavare, ersättning till revisorer
samt andra frågor i enlighet med aktiebolagslagen och bolagsordningen.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets utgång i
Tranås kommun. Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade i
aktieboken och som anmält deltagande har rätt att delta och rösta för sitt
totala aktieinnehav.
Aktieägare vars aktier är förvaltarregistrerade måste, för att kunna utöva
sin rösträtt på bolagsstämman, tillfälligt omregistrera sina aktier i eget
namn, enligt vad som följer av kallelsen till bolagsstämman. Aktieägare kan
företrädas av ombud. Protokoll finns att tillgå på bolagets webbplats,
OEM 2024
34
Återköp av egna aktier
OEM International AB har i syfte att förbättra koncernens avkastning på
eget kapital och vinst per aktie, ett bemyndigande som styrelsen erhållit
av årsstämman att återköpa egna aktier. Årsstämmans bemyndigande till
återköp av aktier är upp till 10% av antalet aktier, vilket är 13 901 585 st.
Bolaget har under 2011 återköpt 185 541 aktier till ett snittpris av 17,75 kr.
Under åren 2012 - 2024 har inga aktier återköpts. Totalt uppgår eget inne-
hav i aktier till 371 082 aktier per 31 december, 2024. Innehavet motsvarar
0,3% av totala antalet aktier.
Vid årsstämman 2025 kommer en ny begäran att behandlas om nytt
bemyndigande till återköp av aktier upp till 10% av antalet aktier.
www.oem.se, under avsnittet Investerare/Bolagsstyrning/Årsstämma. Vid
årsstämman 2024 den 23 april 2024 deltog aktieägare som representerade
70,0 % av totalt antal aktier och 89,5 % av rösterna. Petter Stillström valdes
till ordförande för årsstämman. Vid stämman framlades årsredovisningen
och revisionsberättelsen. I anslutning härtill lämnade styrelseordföran-
den Petter Stillström information om styrelsens arbete. Petter Stillström,
ledamot i revisionsutskottet, redogjorde för arbetet i revisionsutskottet
och samarbetet med revisorerna. Bolagets verkställande direktör och kon-
cernchef Jörgen Zahlin kommenterade i anslutning till detta koncernens
verksamhet, räkenskapsåret 2023 samt utvecklingen under första kvartalet
2024.
Stämman år 2024 beslöt:
att fastställa utdelning till 1,75 kronor per aktie.
att till styrelseledamöter välja Petter Stillström, Ulf Barkman, Mattias
Franzén, Richard Pantzar, Jörgen Rosengren, Per Svenberg och Åsa
Söderström Winberg.
att välja Petter Stillström till styrelsens ordförande
att i enlighet med valberedningens förslag ska valberedningen utgöras
av representanter för minst tre och högst fyra av de största aktie-
ägarna och att styrelsens ordförande ska fungera som valberedningens
ordförande.
att i enlighet med styrelsens förslag ska OEM International AB tillämpa
ersättningar till ledande befattningshavare i huvudsak innebärande
att de ska bestå av en fast och rörlig del. Ersättningarna ska vara mark-
nadsmässiga och den rörliga delen kan maximalt uppgå till maximalt
åtta månadslöner. Bolagsledningen ska ha marknadsmässiga pensions
villkor som ska vara premiebaserade och högst uppgå till 30 % av fast
ersättning.
att i enlighet med styrelsens förslag i samband med eventuellt före-
tagsförvärv få nyemittera B-aktier till ett antal av högst 7 000 000 st.
att i enlighet med styrelsens förslag få återköpa maximalt 10 % av
bolagets aktier.
att i enlighet med styrelsens förslag ställa ut köpoptioner på återköpta
aktier samt överlåtelse av återköpta aktier till ledningspersoner.
Årsstämma 2025 hålls den 24 april, 2025 i Tranås.
Valberedningen
Vid årsstämman 23 april 2024 beslutades att valberedningen ska utgöras
av en representant för var och en av de minst tre och högst fyra största
aktieägarna i bolaget jämte styrelseordföranden, om denne inte är ledamot
i egenskap av ägarrepresentant. Om aktieägare inte utövar sin rätt att utse
ledamot ska den till röstetalet närmast följande största aktieägare ha rätt
att utse ledamot i valberedningen. Namnen på ledamöterna, tillsammans
med namnen på de aktieägare de företräder, ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämman 2025 och baseras på de kända röstetalen ome-
delbart före offentliggörandet. Valberedningens mandatperiod ska sträcka
sig fram till dess att ny valberedning utsetts. Ordförande i valberedningen
ska vara styrelsens ordförande.
Om väsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter det att val-
beredningen utsetts ska också valberedningens sammansättning ändras i
enlighet med principerna ovan. Aktieägare som utsett representant till le-
damot i valberedningen ska ha rätt att entlediga sådan ledamot och utse ny
representant till ledamot i valberedningen, liksom att utse ny representant
om den av aktieägaren utsedde ledamoten väljer att lämna valberedningen.
Förändringar i valberedningens sammansättning skall offentliggöras så
snart sådana har skett. Valberedningens sammansättning offentliggjor-
des den 15 oktober 2024. Då EQTs bud på OEM International förklarades
ovillkorat den 7 februrari 2025 och EQT därigenom kommer att överta
huvudägarskapet i OEM ändrades sammansättningen i valberedningen
vilket offentliggjordes den 27 februari 2025. Valberedningens samman-
sättning finns tillgänglig på OEMs webbplats, www.oem.se, under avsnittet
Investerare/Bolagsstyrning/Valberedning.Valberedningen ska arbeta fram
förslag i nedanstående frågor att förelägga årsstämman 2025 för beslut:
förslag till stämmoordförande
förslag till styrelseledamöter
förslag till styrelseordförande
förslag till styrelsearvoden
förslag till arvode för eventuellt kommittéarbete
förslag till revisor
förslag till revisionsarvode
förslag till beslut om valberedning
Valberedningen ska i samband med sitt uppdrag i övrigt fullgöra de upp-
gifter som enligt Svensk kod för bolagsstyrning ankommer på valbered-
ningen och vid behov ha rätt att belasta bolaget med skäliga kostnader,
t.ex. för externa konsulter, som av valberedningen bedöms nödvändiga för
att valberedningen skall kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2025 består av:
Simon Tillmo, EQT
Claes Murander, Lannebo Fonder
Mats Andersson, Nordea Fonder
Christian Lindström Lage, SEB Investment management
Petter Stillström, ordförande i OEM International
I valberedningen förs det en löpande dialog och de har haft ett proto-
kollfört sammanträde där man bl.a tagit del av utvärderingen av styrelsens
arbete under det gånga året samt diskuterat styrelsens sammansättning.
Valberedningens förslag till årsstämman kommer att presenteras i kallel-
sen till stämman samt på bolagets hemsida.
Sammansättningen av ovanstående valberedning avviker från Kodens
regler avseende att styrelsens ordförande inte ska utgöra valberedningens
ordförande.
STYRELSEN
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst 4 och högst 7
ledamöter valda av bolagstämman för tiden intill slutet av nästa årsstäm-
ma. Sedan årsstämman 2024 utgörs styrelsen av de stämmovalda
ledamöterna Petter Stillström (ordförande), Ulf Barkman, Mattias Franzén,
Richard Pantzar, Jörgen Rosengren, Per Svenberg och Åsa Söderström
Winberg. Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Av de ledamöter som är oberoende i förhål-
lande till bolaget och bolagsledningen är Ulf Barkman, Jörgen Rosengren
och Åsa Söderström Winberg även oberoende i förhållande till bolagets
större aktieägare. För ytterligare information om av bolagsstämman valda
styrelseledamöter hänvisas till avsnittet om styrelsen på sidan 38 i denna
årsredovisning samt på bolagets webbplats, under avsnittet För Investera-
re/Bolagsstyrning/Styrelsen.
Vid sammansättning av styrelsen beaktar valberedningen mångfald, av-
seende bl.a. ålder, kön, utbildning och yrkesmässig bakgrund. Bolaget ska
ha med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållande
i övrigt, en ändamålsenlig sammansättning präglad av mångsidighet och
bredd avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. Med
beaktande av ovanstående får valberedningen ett bra underlag för att
bedöma om styrelsens sammansättning är tillfredsställande, om behovet
av kompetens, bredd och erfarenhet i styrelsen är tillgodosett.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande Petter Stillström, som omvaldes till ordförande vid
årsstämman 2024, har till uppgift att se till att styrelsens arbete bedrivs
effektivt och att styrelsen fullgör sina uppgifter i enlighet med svensk ak-
tiebolagslag, andra lagar och förordningar, gällande regler för aktiemark-
nadsbolag (inklusive Koden) och styrelsens interna styrinstrument. Det är
ordförandens uppgift att styrelsen fortlöpande uppdaterar och fördjupar
sina kunskaper om bolaget, tillser att styrelsen erhåller tillfredställande
information och beslutsunderlag för sitt arbete, fastställa dagordning för
styrelsens sammanträden, efter samråd med verkställande direktören,
kontrollera att styrelsens beslut verkställs samt se till att styrelsens arbete
årligen utvärderas. Styrelsens ordförande företräder bolaget i ägarfrågor.
Styrelsens uppgifter
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning som reglerar sty-
relsens arbete och dess inbördes arbetsfördelning inklusive dess utskott,
beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens mötesordning samt ordfö-
randens arbetsuppgifter. Styrelsen har också utfärdat en instruktion för
verkställande direktören där dennes arbetsuppgifter och rapporterings-
skyldighet gentemot styrelsen regleras. Vidare antar styrelsen vid behov,
35
OEM 2024
koncernmässiga policys, exempelvis finanspolicy. Styrelsen övervakar
verkställande direktörens arbete genom löpande uppföljning av verk-
samheten under året och ansvarar för att organisation samt ledning och
riktlinjer för förvaltning av bolagets angelägenheter är ändamålsenligt
uppbyggda samt att det finns en tillfredställande intern kontroll. Styrelsen
ansvarar vidare för utveckling och uppföljning av bolagets strategier,
beslut om förvärv och försäljning av verksamheter, större investeringar
samt tillsättningar och ersättningar till verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare i enlighet med de riktlinjer som beslutats av
årsstämman. Styrelsen och verkställande direktören framlägger årsredo-
visningen för årsstämman.
Styrelsens arbete
Enligt antagen arbetsordning har styrelsen minst sex ordinarie samman-
träden per år plus konstituerande sammanträde efter årsstämman och
därutöver när situationen så påkallar.
Under 2024 hade styrelsen totalt 8 sammanträden inklusive det konsti-
tuerande sammanträdet.
Styrelseledamöterna har deltagit vid samtliga styrelsemöten med
undantag för Richard Pantzar vid ett tillfälle och Åsa Söderström Winberg
vid ett tillfälle. Vid tillfälle med frånvaro har styrelseledamoten i förväg del-
givit styrelsens ordförande sina synpunkter på kommande styrelsemöte.
Samtliga beslut har fattats enhälligt av styrelsen.
Bolagets ekonomidirektör är styrelsens sekreterare. Andra tjänstemän i
bolaget deltar i styrelsens sammanträden såsom föredragande av särskilda
frågor eller om så annars bedöms lämpligt.
Styrelsearbetet har under året omfattat bland annat frågor avseende
koncernens strategiska utveckling, den löpande affärsverksamheten,
resultat- och lönsamhetsutvecklingen, företagsförvärv, köp av fastighet,
organisation, koncernens finansiella ställning och finansiering av koncer-
nens kapitalstruktur.
Årligen sker under styrelseordförandens ledning utvärdering av styrel-
searbetet. Detta sker genom att varje enskild styrelseledamot betygsätter
ett antal relevanta frågeställningar med möjlighet att lämna kommentarer.
Resultatet sammanställs och redovisas för valberedningen.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter valda av bolagsstämman beslutas av
bolagstämman på förslag av valberedningen. Enligt årsstämmans beslut
2024 uppgår arvodet till var och en av de stämmovalda styrelseledamö-
terna till 250 000 kronor samt till styrelsens ordförande utgår 500 000
kronor, att gälla till årsstämman 2025. Det sammanlagda arvodet uppgår
därmed enligt årsstämmans beslut till 2 000 000 kronor. Ersättning för
uppdrag som ordförande i revisionsutskottet utgår med 60 000 kronor.
Ingen ytterligare ersättning har utgått till någon styrelseledamot.
Ersättningsutskott
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott som består av ordföranden,
Petter Stillström och styrelseledamoten Ulf Barkman. Ersättningsutskot-
tet utarbetar ”Styrelsens förslag till principer för ersättning till ledande
befattningshavare”, samt tillämpningen av denna. Förslaget behandla av
styrelsen för att därefter läggas fram för årsstämmans beslut.
Med utgångspunkt i årsstämmans beslut beslutar styrelsen om ersättning
till verkställande direktören. På förslag av verkställande direktören fattar
ersättningsutskottet beslut om ersättning till övriga medlemmar i kon-
cernledningen. Styrelsen informeras om ersättningsutskottets beslut.
För koncernledningen ska tillämpas marknadsmässiga löner och övriga
anställningsvillkor. Utöver fast grundlön kan koncernledningen även erhål-
la rörlig ersättning, vilken kan komma att uppgå som högst till 8 månadslö-
ner (8 månadslöner). Ledande befattningshavare i OEM-koncernen ska ha
marknadsmässiga pensionsvillkor som ska vara premiebaserade och högst
uppgå till 30% av fast ersättning. Nivån på pensionsvillkor är oförändrad
jämfört med 2023. Alla aktierelaterade incitamentsprogram ska beslutas
av stämman. Uppsägningstiden ska inte vara längre än 24 månader och
ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsägningstiden.
Ersättningsutskottet har under året sammanträtt vid ett tillfällen där
ovanstående förslag till principer beslutades.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
beskrivs närmare på sidan 33 och kommer att föreläggas årsstämman
2025 för beslut.
Revisionsutskott
Styrelsen har under året haft ett särskilt revisionsutskott som bestått av
ordföranden Ulf Barkman och Petter Stillström.
Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, övervaka bolagets finansiella rapportering, övervaka
effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhantering med avseende
på den finansiella rapporteringen, hålla sig informerade om revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och övervaka revi-
sorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt förhandsgodkän-
na om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster.
Revisionsutskottet utvärderar genomförd revisionsinsats och informerar
bolagets valberedning om resultatet av utvärderingen samt biträder valbe-
redningen vid framtagandet av förslag till revisorer samt arvoderingen av
revisionsinsatsen.
Revisionsutskottet har sammanträtt vid fyra tillfällen och vid tre av
dessa tillfällen träffat extern revisor. Styrelsen och revisionsutskottet har i
anslutning till att styrelsen fastställde årsbokslutet vid styrelsemötet i
februari 2025 haft genomgång med och fått rapport från bolagets externa
revisor.
VD och övrig koncernledning
Verkställande direktören Jörgen Zahlin leder verksamheten i enlighet
med aktiebolagslagen, andra lagar och förordningar, gällande regler för
aktiemarknadsbolag, bolagsordningen och av styrelsen fastställda interna
styrinstrument samt i enlighet med av styrelsen fastställda mål och stra-
tegier. Verkställande direktören tar i samråd med styrelsens ordförande
fram nödvändigt informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten,
föredrar ärenden och motiverar förslag till beslut. Verkställande direktören
leder koncernledningens arbete och fattar beslut i samråd med övriga
i koncernledningen. Denna bestod 2024 av förutom Jörgen Zahlin av
Andreas Andersson, Jens Kjellsson, Urban Malm, Carl Reuthammar, Marko
Salovaara och Rikard Tingvall.
Koncernledningen har regelbundna verksamhetsgenomgångar under
verkställande direktörens ledning. En närmare presentation av VD och
koncernledningen finns på sidan 39 i denna årsredovisning samt på bola-
gets webbplats, under avsnittet Om OEM/Koncernledning.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha minst en av årsstämman utsedd
revisor, och om denne inte är ett revisionsbolag, en revisorssuppleant.
Bolagets revisorer arbetar efter en revisionsplan och rapporterar sina
iakttagelser till bolagsledningar, koncernledningen och till revisionsutskot-
tet och styrelsen, dels under revisionens gång och dels i samband med att
årsbokslutet fastställs. Interna rutiner och kontrollsystem granskas i före-
kommande fall. Slutlig granskning av årsbokslut och årsredovisning görs i
januari-februari. Översiktlig granskning görs av kvartalsrapport tre. Redo-
visning av arvode till revisorerna inklusive arvode för rådgivnings- tjänster
lämnas i not 6. Revisorerna är skyldiga att löpande pröva sitt oberoende
inför beslut att genomföra olika rådgivningstjänster.
Revisionen avrapporteras till aktieägarna i form av revisionsberättelse
och andra yttranden som utgör en rekommendation till aktieägarna inför
olika beslutspunkter på årsstämman. Revisionsberättelsen innehåller
förslag beträffande fastställande av resultaträkningen och balansräkning-
en för moderbolaget samt rapport över totalresultat och rapport över
finansiell ställning för koncernen, disposition av vinsten i moderbolaget
samt ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktören.
Arbetsinsatserna omfattar bland annat granskning av efterlevnaden av
bolagsordningen, aktiebolagslagen och årsredovisningslagen samt Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS), frågor rörande värdering
av poster i rapport över finansiell ställning/balansräkning för koncernen/
moderbolaget.
Bolagets revisor träffar revisionsutskottet tre gånger per år samt sty-
relsen en gång per år. Bolagets revisor deltar också vid årsstämman och
beskriver och uttalar sig där om revisionsarbetet.
Vid årsstämman 2024 valdes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till
revisorer för tiden intill utgången av årsstämman 2025. Till huvudansvarig
valdes auktoriserad revisor Frida Wengbrand. Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB genomför revisionen i OEM International AB samt i merpar-
ten av dotterbolagen.
OEM 2024
36
Intern kontroll och riskhantering avseende
finansiell rapportering för räkenskapsåret 2024
Enligt årsredovisningslagen ska styrelsen årligen lämna en beskrivning av
de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll och riskhan-
tering avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsen ansvarar enligt
aktiebolagslagen för den interna kontrollen. I detta ansvar ingår att årligen
utvärdera den finansiella rapporteringen som styrelsen erhåller och ställa
krav på dess innehåll och utformning för att säkerställa kvaliteten i rappor-
teringen. Detta krav innebär att den finansiella rapporteringen ska vara
ändamålsenlig med tillämpning av gällande redovisningsregler, tillämp-
liga lagar och förordningar och övriga krav på noterade bolag. Styrelsen
ansvarar för att det finns ett betryggande system för intern kontroll, som
täcker alla väsentliga risker för fel i den ekonomiska rapporteringen. OEMs
system för intern kontroll omfattar kontrollmiljön, riskbedömning, kon-
trollåtgärder, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
OEM bygger och organiserar sin verksamhet med utgångspunkt i ett de-
centraliserat lönsamhets- och resultatansvar. Basen för intern kontroll i en
decentraliserad verksamhet utgörs av en väl förankrad process som syftar
till att definiera mål och strategier för respektive verksamhet. Definierade
beslutsvägar, befogenheter och ansvar kommuniceras genom interna
instruktioner och av styrelsen fastställda riktlinjer och policys. Dessa
dokument tydliggör ansvars- och arbetsfördelningen såväl mellan styrelse
och verkställande direktör som inom den operativa verksamheten. Dessa
inkluderar också bland annat finanspolicy, redovisningsmanual för ekono-
misk och finansiell rapportering och instruktioner inför varje bokslut. För
koncernens bokslutsprocess används ett koncerngemensamt rapporte-
ringssystem.
Riskbedömning
OEM har etablerat rutiner för att hantera risker som styrelse och bolags-
ledning bedömer vara väsentliga för den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering. Koncernens exponering mot ett flertal olika
marknads- och kundsegment samt att verksamheten bedrivs i ett 30-tal
bolag medför en betydande riskspridning. Riskbedömningen görs med
utgångspunkt i koncernens rapport över finansiell ställning och rapport
över totalresultat för att identifiera risken för väsentliga fel. För OEM-
koncernen som helhet är de största riskerna kopplade till varulager och
kundfordringar.
Kontrollåtgärder
OEM har baserat på gjorda riskbedömningar fastställt ett flertal kontroll-
åtgärder. Dessa är både av förebyggande natur och av upptäckande natur.
Exempel på kontrollaktiviteter är transaktionsrelaterade kontroller så som
regelverk kring attest och investeringar samt tydliga utbetalningsrutiner,
men även analytiska kontroller som utförs av koncernens controllerorga-
nisation och centrala ekonomifunktion. Dessutom finns olika kontrollakti-
viteter kopplade till inköps-, logistik- och försäljningsprocessernas hante-
ring. Controllers och ekonomichefer på samtliga nivåer inom koncernen
har en nyckelroll vad gäller integritet, kompetens och förmåga att skapa
den miljö som krävs för att uppnå transparent och rättvisande finansiell
rapportering. En viktig övergripande kontrollaktivitet är den månatliga
resultatuppföljning som genomförs via det interna rapporteringssyste-
met och som analyseras och kommenteras i det interna styrelsearbetet.
Resultatuppföljningen omfattar avstämning mot uppsatta mål, tidigare
utfall samt uppföljning av ett antal nyckeltal. Respektive bolag i koncernen
har en aktiv styrelse där huvudparten av bolagen har någon ur koncernens
ledningsgrupp som är ordförande. Regelbundna besök från koncernled-
ningen görs hos dotterföretagen vid vilka ekonomisk uppföljning sker.
Information och kommunikation samt uppföljning
Den interna informationen och externa kommunikationen regleras på
övergripande nivå.
På koncernens intranät finns aktuella styrande dokument och instruk-
tioner tillgängligt.
Koncernen har en visselblåsarfunktion. Medarbetare kan anonymt kon-
takta en oberoende part och rapportera ageranden eller handlingar som
innebär överträdelse eller misstanke om överträdelse av lagar och riktlinjer
mm. Alla kontakter loggas och en sammanfattning av de samtal och de
åtgärder som vidtagits rapporteras regelbundet till styrelsen.
Styrelsen erhåller månadsvis kommentarer från verkställande direktö-
ren över affärsläget och verksamhetens utveckling. Styrelsen avhandlar
såväl alla kvartalsbokslut som årsredovisningen innan dessa publiceras.
Vid varje styrelsesammanträde behandlas den ekonomiska situationen.
Styrelsens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor till bolagsledningen.
Bolagets revisorer medverkar tre gånger vid revisionsutskottsmöten
samt vid ett styrelsemöte per år och informerar om sina iakttagelser.
Styrelsens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor. Styrelsen tar årligen
ställning till väsentliga riskområden och utvärderar den interna kontrollen.
Vidare utvärderar OEMs ledning löpande den interna kontrollen avse-
ende den finansiella rapporteringen framför allt genom egna analyser, att
ställa frågor och ta del av controllerfunktionens arbete.
Intern revision
Bolaget och koncernen har en förhållandevis enkel juridisk och operativ
struktur och utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen följer
löpande upp de olika koncernbolagens bedömningar av den interna
kontrollen bl.a. genom kontakter med bolagets revisorer. Styrelsen har
mot bakgrund av detta valt att inte ha en särskild intern revision.
37
OEM 2024
Född 1972.
Styrelseordförande från 2017
och styrelseledamot sedan 2010.
Ekonomie magister.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD och storägare
i AB Traction. Styrelseordförande i
Nilörngruppen AB och Ankarsrum
Kitchen AB. Styrelseledamot i BE Group
AB, Hifab Group AB, SoftronicAB och
AB Traction inkl. koncernbolag.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen men inte i förhållande
till bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 3 816 000 OEM-A
(via AB Traction.)
Född: 1957.
Styrelseledamot sedan 1997.
Civilekonom.
Ej anställd i OEM.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt även
oberoende till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 125 000 OEM-B
Född 1957.
Styrelseledamot sedan 2015.
Civilekonom.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppfrag: Styrelseledamot i
Skanska AB, Currentum Group AB
och FIBO AS.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt även
oberoende till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 11 000 OEM-B
(inkl. närstående)
Född 1983.
Styrelseledamot sedan 2019.
Masterexamen i Business
Administration (MBA).
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD och
Styrelseledamot i Orvaus AB.
Styrelseledamot i Vinterfors Invest
AB. VD och styrelseledamot i Orvaus
Nötvalen AB.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen men inte i
förhållande till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 9 763 920 OEM-A och
11 693 286 OEM-B (via Orvaus AB)
Född 1968.
Styrelseledamot sedan 2019.
Civilingenjör.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD i I&B Medical AB.
Styrelseordförande i MAZE Holding
i Tranås AB och Padel Tranås AB.
Styrelseledamot i Elektro Elco AB,
OEM Finland OY och I&B Medical AB.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen men inte i
förhållande till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 546 996 OEM-B
(inkl. närstående)
Född: 1967.
Styrelseledamot sedan 2017.
Civilingenjör.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD i Gränges.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt även
oberoende till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 9 000 OEM-B
Född 1969.
Styrelseledamot sedan 2021.
Master i Business Administration
(MBA).
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: Ägare och
styrelseledamot i Personality Gym
AB. Styrelseledamot i ISP Innovative
Sports Products AB. Ägare och
styrelseledamot i Dozer IT &
kommunikation AB.
Beroendeförhållande: Oberoende
i förhållande till bolaget och
bolagsledningen men inte i
förhållande till bolagets större
aktieägare.
Antal aktier: 360 000 OEM-B
(inkl. närstående).
Aktieinnehav i OEM International AB anges per den 31 december 2024
och inkluderar närstående fysiska eller juridiska personers innehav.
Styrelsen
Petter Stillström Ulf Barkman
Mattias Franzén Richard Pantzar
Jörgen Rosengren Per Svenberg
Åsa Söderström Winberg
OEM 2024
38
Född 1984.
Ekonomidirektör
Anställd i koncernen sedan 2022.
Antal aktier: 1 666 OEM-B (inkl.
närstående)
Antal köpoptioner: 4 500
Född 1964.
Ingenjör.
VD OEM International AB sedan
1 mars 2000.
VD och Koncernchef
sedan 1 januari 2002.
Anställd i koncernen sedan 1985.
Antal aktier: 238 992 OEM-B
Antal köpoptioner: 30 000
Född 1977.
Business Director.
Anställd i koncernen sedan 1997.
Antal aktier: 9 736 OEM-B
Antal köpoptioner: 12 000
Född 1968.
VD OEM Automatic AB.
Anställd i koncernen sedan 1990.
Antal aktier: 72 781 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 6 000
Född 1962.
Business Director.
Anställd i koncernen sedan 1983.
Antal aktier: 14 400 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 8 000
Född 1977.
VD Elektro Elco AB.
Anställd i koncernen sedan 2018.
Antal aktier: 0
Antal köpoptioner: 14 000
Född 1976.
VD OEM Finland Oy.
Anställd i koncernen sedan 2002.
Antal aktier: 100 OEM-B
Antal köpoptioner: 9 000
Aktieinnehav i OEM International AB anges per den 31 december 2024
och inkluderar närstående fysiska eller juridiska personers innehav.
Ledande befattningshavare
Jörgen Zhalin Rikard Tingvall
Andreas Andersson Jens Kjellson
Urban Malm Carl Reauthammar
Marko Salovara
39
OEM 2024
Koncerns rapport över resultatet MSEK
Not
2024
2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
2
5 238,9
5 144,8
3
5,5
0,5
Rörelsens kostnader
Handelsvaror
- 3 357,3
-3 299,9
Personalkostnader
5
-784 , 3
-754, 4
Övriga kostnader
6
-233,3
-216,5
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
7
-106 ,7
-9 3,0
Rörelseresultat
762,7
781,5
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter
9
15,2
4,8
Finansiella kostnader
10
-9,9
-16,4
Resultat före skatt
768,0
769,9
Inkomstskatt
11
-162, 0
-162,7
ÅRETS RESULTAT
605,9
607 ,2
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
605,9
607 ,2
Innehav utan bestämmande inflytande
Resultat per aktie, kr *
30
4,37
4,38
Genomsnittligt antal utestående aktier
138 644 772
138 644 772
* Inga utspädningseffekter finns.
OEM 2024
40
Koncernens rapport över totalresultatet MSEK
Not
2024
2023
Årets resultat
605,9
607 ,2
Övrigt totalresultat
Poster som har eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
35,2
0,0
Poster som inte kan omföras till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
-1, 6
0,6
Skatteeffekt avseende omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
0, 3
-0, 3
Årets övrigt totalresultat
34,0
0, 3
ÅRETS TOTALRESULTAT
639,9
607 ,5
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
639,9
607 ,5
Innehav utan bestämmande inflytande
41
OEM 2024
Koncernens rapport över finansiell ställning MSEK
TILLGÅNGAR
Not
2024-12-31
2023-12-31
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
12
260,3
255,0
Övriga immateriella anläggningstillgångar
12
108,4
1 40,2
Materiella tillgångar
Byggnader och mark
13
348,9
338,7
Inventarier, verktyg och installationer
13
8 6,1
69,8
Finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar
11
3,9
8,7
Långfristiga fordringar
2,0
1,8
Summa anläggningstillgångar
809, 6
814,2
Omsättningstillgångar
Varulager
Handelsvaror
15
1 100,6
1 084,9
Kortfristiga fordringar
Skattefordringar
3,6
2,2
Kundfordringar
24
795,7
759, 0
Övriga fordringar
25,5
7, 5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16
41,0
31,7
Likvida medel
25
556,8
232,5
Summa omsättningstillgångar
2 523,1
2 117,8
SUMMA TILLGÅNGAR
3 332,7
2 932,0
OEM 2024
42
Koncernens rapport över finansiell ställning MSEK
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital
17
Aktiekapital
38,6
38,6
Övrigt tillskjutet kapital
39, 4
3 9,4
Omräkningsreserver
125,9
90, 7
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat
2 186,0
1 822,5
Summa eget kapital hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget
2 389,8
1 991,2
Skulder
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga räntebärande skulder
18
6 0,7
51,0
Avsättning till pensioner
19
0,1
2,0
Ej räntebärande skulder
Långfristiga skulder
20, 24
7, 0
4 3,8
Uppskjutna skatteskulder
11
171,7
162,3
Övriga avsättningar
2,0
2,0
Summa långfristiga skulder
241,5
261,1
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
Checkräkningskredit
18
37 ,5
61, 2
Övriga kortfristiga skulder
18
42,0
35,2
Ej räntebärande skulder
Leverantörsskulder
24
29 0,2
240,9
Skatteskulder
11
13,4
2 3,4
Övriga skulder
134, 1
143, 4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
184,3
175,6
Summa kortfristiga skulder
701,4
679,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 332,7
2 932,0
43
OEM 2024
Koncernens rapport över förändringar av eget kapital MSEK
Balanserade
AktiekapitalÖvrigt tillskjutet Omräknings- vinstmedel Totalt eget
kapitalreservinklusive kapital
årets resultat
Ingående eget kapital 2023-01-01
38,6
39, 4
9 0,7
1 420,9
1 589,6
Årets resultat
607 ,2
607 ,2
Årets övrigt totalresultat
0,0
0, 4
0, 3
Årets totalresultat
0,0
607 ,6
607 ,5
Transaktioner med koncernens ägare:
Lämnad utdelning
-208,0
-208,0
Inlösen av aktier
Fondemission
Optionsprogram
2,0
2,0
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31 *
38,6
39, 4
90,7
1 822,5
1 991,2
Ingående eget kapital 2024-01-01
38,6
39, 4
9 0,7
1 822,5
1 991,2
Årets resultat
605,9
605,9
Årets övrigt totalresultat
35, 2
-1,2
34,0
Årets totalresultat
-
-
35,2
604,7
639,9
Transaktioner med koncernens ägare:
Lämnad utdelning
-242,6
-242,6
Optionsprogram
1,4
1,4
UTGÅENDE BALANS 2024-12-31 *
38,6
39, 4
125,9
2 186,0
2 389,8
* Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
OEM 2024
44
Koncernens rapport över kassaflöden MSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
768,0
769,9
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
25
114, 2
104,0
Betald skatt
-15 9,6
-148, 1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
722,5
725,8
Förändring av varulager
-1 7, 3
115,7
Förändring av kundfordringar
-2 0,6
20 ,1
Förändring av övriga rörelsefordringar
-2 7, 6
13 ,2
Förändring av leverantörsskulder
41,7
-49, 6
Förändring av övriga rörelseskulder
-6,7
-34,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
691,8
790,7
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag, netto effekt på likvida medel
25
-33,7
-94,6
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-5,1
-8,5
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-29,9
-45,8
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
0,8
0,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-67 ,9
-148,8
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
0,1
Amortering av lån
25
-1, 0
-0,9
Amortering av leasingskuld
25
-42, 1
-40 ,6
Förändring av checkräkningskredit
25
-2 1 ,1
-268, 0
Optionsprogram
26
0,2
2,0
Utbetald utdelning
-242,6
-208,0
Utbetald inlösen
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-306,5
-515,5
ÅRETS KASSAFLÖDE
317 ,5
126,5
Likvida medel vid årets början
232,5
108,9
Kursdifferens likvida medel
6,8
-2, 6
Likvida medel vid årets slut
556,8
232,5
45
OEM 2024
Not 2024 2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 31 104,0 94,8
Övriga rörelseintäkter 3
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 6 -57,3 -38,9
Personalkostnader 5 -43,7 -38,9
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 7 -4,1 -3,6
Rörelseresultat -1,1 13,4
Resultat från andelar i koncernföretag 8 243,5 172,0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 23,6 26,6
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter 10 -11,1 -17,5
Resultat efter finansiella poster 254,9 194,4
Bokslutsdispositioner
Skillnad mellan skattemässig avskrivning och avskrivning enligt plan:
Balanserade utgifter för programvara 23 -0,4 -0,4
Inventarier, verktyg och installationer 23 0,4 0,1
Periodiseringsfond, avsättning 23 -136,0 -138,0
Periodiseringsfond, återföring 23 67,0 56,0
Erhållet koncernbidrag 456,2 464,0
Lämnat koncernbidrag -5,1 -3,4
Resultat före skatt 637,1 572,7
Skatt på årets resultat 11 -84,8 -85,3
ÅRETS RESULTAT* 552,3 487,4
*
Årets totalresultat är lika med årets resultat.
Moderbolagets resultaträkning MSEK
OEM 2024
46
TILLGÅNGAR Not 2024-12-31 2023-12-31
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för programvara 12 14,1 11,3
14,1 11,3
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 13 15,2 15,8
Inventarier, verktyg och installationer 13 2,8 2,1
18,0 17,9
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 14 735,7 740,8
Långfristig fordran hos koncernföretag - -
735,7 740,8
Summa anläggningstillgångar 767,8 770,0
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 802,4 838,4
Övriga fordringar 16,7 0,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 11,3 7,0
830,4 846,1
Kassa och bank 24 456,3 85,1
Summa omsättningstillgångar 1 286,7 931,2
SUMMA TILLGÅNGAR 2 054,5 1 701,2
Moderbolagets balansräkning MSEK
47
OEM 2024
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital
Bundet eget kapital
17
Aktiekapital
38,6 38,6
Reservfond
32,3 32,3
Fond för utvecklingsavgifter
- 0,7
70,9 71,6
Fritt eget kapital
Balanserat resultat
589,1 342,3
Årets resultat
552,3 487,4
1 141,4 829,6
Summa eget kapital 1 212,3 901,3
Obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan
23 1,9 1,9
Periodiseringsfonder
23 609,0 540,0
Summa obeskattade reserver 610,9 541,9
Avsättningar
Uppskjutna skatteskulder
11 1,7 1,7
Summa avsättningar 1,7 1,7
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga räntebärande skulder
0,2 -
Ej räntebärande skulder
Övriga skulder
20, 24 7,0 43,8
Summa långfristiga skulder 7,2 43,8
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
Checkräkningskredit
24 - -
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
0,2 -
Ej räntebärande skulder
Leverantörsskulder
18,2 8,8
Skatteskulder
20,6 21,1
Skulder till koncernföretag
123,8 123,1
Övriga kortfristiga skulder
45,0 44,7
Upplupna kostnader och föutbetalda intäkter
22 14,7 14,9
Summa kortfristiga skulder 222,5 212,6
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER 2 054,5 1 701,2
Moderbolagets balansräkning MSEK
OEM 2024
48
Bundet eget
kapital
Fritt eget
kapital
Totalt eget
kapital
Aktiekapital Reservfond
Fond för
utvecklings-
utgifter
Balanserat
resultat
inklusive årets
resultat
Ingående eget kapital 2023-01-01 38,6 32,3 1,4 547,6 619,9
Årets avsättning till utvecklingsfond
- -
-
Årets upplösning av utvecklingsfond
-0,7 0,7
-
Årets totalresultat * 487,4 487,4
Lämnad utdelning -208,0 -208,0
Optionsprogram 2,0 2,0
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31 38,6 32,3 0,7 829,6 901,3
Ingående eget kapital 2024-01-01 38,6 32,3 0,7 829,6 901,3
Årets avsättning till utvecklingsfond
- -
-
Årets upplösning av utvecklingsfond
-0,7 0,7
-
Årets totalresultat * 552,3 552,3
Lämnad utdelning -242,6 -242,6
Optionsprogram 1,4 1,4
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2024-12-31 38,6 32,3 0,0 1 141,4 1 212,3
Föreslagen utdelning, 1,75 kr per aktie
*
Årets totalresultat överensstämmer med årets resultat.
ANTAL AKTIER Totalt Utestående
Ingående antal 2023-01-01 139 015 854 138 644 772
UTGÅENDE ANTAL 2023-12-31 139 015 854 138 644 772
Ingående antal 2024-01-01 139 015 854 138 644 772
UTGÅENDE ANTAL 2024-12-31 139 015 854 138 644 772
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital MSEK
49
OEM 2024
Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 254,9 194,4
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 25 6,2 1,6
261,1 196,0
Betald skatt -85,3 -80,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 175,8 115,8
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Förändring av övriga rörelsefordringar 7,3 31,4
Förändring av leverantörsskulder 9,5 5,5
Förändring av övriga rörelseskulder -1,2 -7,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten 191,4 143,3
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolagsaktier -33,7 -109,8
Återbetalning aktieägartillskott från dotterbolag 1,7 -
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -5,1 -8,5
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1,4 -3,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -38,5 -121,4
Finansieringsverksamheten
Koncernbidrag, erhållna 464,0 436,5
Koncernbidrag, lämnade -3,4 -0,2
Förändring checkräkningskredit - -170,2
Optionsprogram 26 0,2 2,0
Utbetald utdelning -242,6 -208,0
Inlösen av aktier - -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 218,2 60,1
ÅRETS KASSAFLÖDE 371,1 84,1
Likvida medel vid årets början 85,1 1,0
Likvida medel vid årets slut 456,3 85,1
Moderbolagets kassaflödesanalyser MSEK
OEM 2024
50
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accoun-
ting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden (IFRICs) från IFRS
Interpretations Committee sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet fö r
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovis-
ningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovis-
ningsprinciper”.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets och
koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär
att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga be-
lopp, om inte annat anges, är avrundade till miljoner med en decimal.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden,
förutom beträffande derivatinstrument och villkorade köpeskillingar som
värderas till verkligt värde.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat
från balansdagen.
För att upprätta finansiella rapporter krävs å ena sidan bedömningar vid
tillämpning av redovisningsprinciper och å andra sidan uppskattningar vid
värdering av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningar
och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer
som bedöms vara relevanta och rimliga. Uppskattningar och antaganden
ses över regelbundet och jämförs mot faktiskt utfall. Viktiga uppskattning-
ar och bedömningar beskrivs i not 29.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella
rapporter, om inte annat framgår nedan.
Nya standarder och ändrade standarder som tillämpats av koncernen
Inga av de ändringar av standarder som ska tillämpas från den 1 januari
2024 har haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har tillämpats av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som
börjar den 1 januari 2024 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport. Inga av dessa förväntas ha någon väsentlig inverkan på
koncernens finansiella rapporter.
IASB har publicerat IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial
Statements med införandedatum 1 januari 2027. Standarden har ännu ej
godkänts av EU. IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter. IFRS 18 berör främst tre nyckelområden för presentation och
upplysningar i de finansiella rapporterna, med fokus på resultaträkning-
en och rapportering av finansiell prestation. Ledningen utvärderar för
närvarande de exakta konsekvenserna av att tillämpa den nya standarden
på koncernredovisningen men uppfattningen är att den kommer inte
att påverka redovisningen eller värderingen av poster i de finansiella
rapporterna, men förväntas ha en begränsad effekt på presentation och
upplysningar.
Rörelsesegmentrapportering
Ett rörelsesegment är en sådan del av koncernen som bedriver verksam-
het som genererar intäkter och kostnader och vars resultat följs upp av
koncernledningen. Se not 2 för ytterligare beskrivning av indelningen och
presentationen av rörelsesegment.
Konsolideringsprinciper för dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett direkt eller indirekt bestäm-
mande inflytande från OEM International AB. Bestämmande inflytande
föreligger om moderbolaget direkt eller indirekt har makt över inves-
teringsobjektet, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt engagemang i investeringsobjektet och kan använda sin makt över
investeringsobjektet för att påverka storleken på sin avkastning.
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär
att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom
koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess
skulder.
Goodwill i rörelseförvärv beräknas som summan av överförd ersättning
minus det verkliga värdet av dotterföretagets identifierbara tillgångar
och övertagna skulder. När skillnaden är negativ, redovisas denna direkt
i årets resultat. Transaktionsutgifter vid rörelseförvärv kostnadsförs vid
förvärvstidpunkten.
Villkorade köpeskillingar i förvärv värderas till verkligt värde både vid
förvärvstidpunkten och löpande därefter med värdeförändringar redovi-
sade i årets resultat.
Dotterföretags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från
och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytan-
det upphör.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna
transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättan-
det av koncernredovisningen.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till
den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta
är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksam-
het. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den
funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets
resultat. Ickemonetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska
anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och
andra koncernmässiga övervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor,
till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i
en utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnitt-
skurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid
respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår
vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalre-
sultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd
omräkningsreserv. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till
verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid
de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Redovisningsprinciper
1
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer
Belopp i MSEK om inte annat anges
51
OEM 2024
Intäkter
Prestationsåtaganden och intäktsredovisningsprinciper
Koncernens intäkter avser försäljning av handelsvaror, vilka intäktsredo-
visas då kontrollen över varorna övergår till köparen. Intäkten värderas
utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden och såld
kvantitet. Det förväntade utfallet av avtalade volymrabatter och mark-
nadsbidrag bedöms och reducerar intäkten vid försäljningstidpunkten och
ingår i upplupna kostnader. Koncernens prestationsåtagande bedöms vara
uppfyllt när varan levereras och kontrollen övergår till kunden.
För avtal som tillåter att kunder returnerar varor redovisas intäkter i så
dan utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av
ackumulerade intäkter inte uppstår. Bedömning av förväntade returer ba-
seras på historiska data för specifika kunder och varor. Förväntade returer
redovisas som en minskning av intäkterna och som skuld för återbetalning
samtidigt som till returerna hänförlig varukostnad minskar och en tillgång
motsvararande rätten att återfå returnerade varor redovisas.
Karaktären på och tidpunkten för uppfyllande av prestationsåtaganden
inklusive väsentliga betalningsvillkor
Kunder får vanligtvis kontroll över varorna när varorna skickas från kon-
cernens lager eller när varorna har levererats beroende på avtalsvillkoren.
Fakturor upprättas vid denna tidpunkt och förfaller vanligtvis inom 30-60
dagar.
Redovisning av intäkt
Intäkter redovisas vid den tidpunkt när varorna har levererats och
kontrollen över varan har övergått
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och kostnader
Leasingavtal
Minimileaseavgifterna fördelas mellan räntekostnad och amortering på
den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden
så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en
fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Variabla
avgifter kostnadsförs i årets resultat i de perioder de uppkommer.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel,
fordringar och räntebärande värdepapper, utdelningsintäkter, räntekost-
nader på lån, valutakursdifferenser hänförliga till finansiella investeringar
och finansieringsverksamhet, räntekostnader på lån samt derivatinstru-
ment som används inom den finansiella verksamheten.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som
exakt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under
den förväntade löptiden för det finansiella instrumentet till det redovisade
bruttovärdet för en finansiell tillgång eller det upplupna anskaffningsvär-
det för en finansiell skuld.
Ränteintäkter respektive räntekostnader inkluderar periodiserade
belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och
andra skillnader mellan det ursprungligen redovisade värdet av fordran
respektive skuld och det belopp som regleras vid förfall och de uppskatta -
de framtida in- och utbetalningarna under avtalstiden.
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.
Valutakursvinster/-förluster redovisas netto.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskat-
ter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisas i
övrigt totalresultat eller direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteef-
fekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt
som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Till aktuell skatt hör även
justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Aktuell och upp-
skjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler
som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmäs-
sig goodwill.
Värderingen av uppskjuten skatt baseras på hur underliggande tillgångar
eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader
och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att
dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar
reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställ-
ning består främst av på tillgångssidan likvida medel, lånefordringar oc h
kundfordringar. På skuldsidan återfinns leverantörsskulder, låneskulder ,
villkorade köpeskillingar och chekräkningskredit.
Redovisning i och borttagande från rapporten över finansiell ställning
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapport över finansiel l
ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En
fordran tas upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger
för motparten att betala, även om faktura ännu inte skickats. Kundford-
ringar tas upp i rapport över finansiell ställning när faktura har skickats.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet före-
ligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits.
Värdering vid första redovisningstillfället
Finansiella instrument redovisas initialt till verkligt värde med tillägg/av-
drag för transaktionsutgifter, förutom avseende instrument som löpande
värderas till verkligt värde via resultatet för vilka transaktionsutgifter istäl-
let kostnadsförs då de uppkommer. Kundfordringar (utan en betydande
finansieringskomponent) värderas initialt till det transaktionspris som
fastställts enligt IFRS 15.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som
värderad till upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalre-
sultat (skuldinstrumentsinvestering), verkligt värde via övrigt totalresultat
(egetkapitalinvestering), eller verkligt värde via resultatet. Nedan beskrivs
hur koncernens olika innehav av finansiella tillgångar har klassificerats:
– Övriga finansiella tillgångar
Samtliga övriga finansiella tillgångar redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Detta eftersom de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål
är att erhålla de avtalsenliga kassaflödena samtidigt som kassaflödena från
tillgångarna endast utgörs av betalningar av kapitalbelopp och ränta.
– Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgo-
dohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre
månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuatio-
ner.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaffnings-
värde eller värderade till verkligt värde via resultatet.
– Villkorade köpeskillingar
Villkorade köpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv redovisas till verkligt
värde via resultatet. Värdeförändringar redovisas som ”Övrig rörelseskost-
nad” eller ”Övrig rörelseintäkt”.
– Övriga finansiella skulder
Alla övriga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden.
Utställda köpoptioner
Varje köpoption berättigar till förvärv av en återköpt aktie av serie B i bo-
laget under en på förhand bestämd period i respektive optionsprogram.
Erlagd optionspremie återbetalas genom subvention efter 24 månader
som lön om optionsinnehavaren fortfarande är anställd i koncernen samt
fortfarande äger sina optioner. Optionspremien skuld- och kostnadsförs
under intjäningsperioden. Om en utställd option förfaller utan inlösen
intäktsförs premien. Vid inlösen av en utställd option ökar premien lösen -
priset vid försäljning av aktier respektive minskar lösenpriset vid köp av
aktier. På balansdagen värderas utställda optioner till verkligt värde och
värdeskillnaden mot erhållna skuldförda premier resultatförs i finansnet-
tot.
OEM 2024
52
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-
värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur
rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller
när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller
utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer
vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan
försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta
rsäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelsein-
täkt/-kostnad.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernens leasingavtal avser i allt väsentligt fastigheter, maskiner och
inventarier samt fordon.
Koncernen agerar som leasetagare vilket innebär att leasingavtalen
redovisas som nyttjanderättstillgångar och en motsvarande skuld, den
dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av
koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden
och finansiell kostnad (ränta). Den finansiella kostnaden ska fördelas över
leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp
som motsvarar en fast räntesats för den, under respektive period, redovi -
sade skulden.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingavtalets längd vilket vanligtvis ligger mellan
3-15 år. Leasingavtalen tecknas normalt för en fast period med option till
förlängning.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas
initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande
leasingbetalningar:
fasta avgifter
variabla leasingavgifter som beror på ett index
lösenpriset för en option att köpa om koncernen är rimligt säker
på att utnyttja en sådan möjlighet.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om
den finns tillgänglig eller annars den marginella låneräntan.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inklu-
derar:
den initiala värderingen av leasingskulden och
betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade
tillgången görs tillgänglig för leasetagaren.
Leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde eller
där leasingperioden är 12 månader eller mindre redovisas som en kostnad
linjärt över leasingperioden. Leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett lågt värde avser i allt väsentligt kontorsutrustning.
Optioner att förlänga och säga upp avtal
Vissa avtal innehåller optioner att förlänga eller säga upp avtal i förtid.
Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen.
Optioner att förlänga eller säga upp avtal inkluderas i tillgången och skul-
den då det är rimligt säkert att de kommer att utnyttjas.
Avskrivningsprinciper för ägda materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod, mark
skrivs inte av.
Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att kompo-
nenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
byggnader, rörelsefastigheter ........................................... se nedan
markanläggningar ....................................................................... 20 år
maskiner och andra tekniska anläggningar ....................... 5–10 år
inventarier, verktyg och installationer ................................. 3–10 år
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjan-
deperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning
sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegrän-
sad. Byggnaderna består av flera komponenter vars nyttjandeperioder
varierar. Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och
ligger till grund för avskrivningen på byggnader :
Stomme .............................................................................................. 100 år
Stomkompletteringar, innerväggar m.m. ................................... 30 år
Installationer och inre ytskikt; värme, el, VVS,
ventilation m.m. ............................................................................ 20-32 år
Yttre ytskikt; fasader, yttertak m.m. ....................................... 20-50 år
Använda avskrivningsmetoder och tillgångarnas restvärden och nyttjan -
deperioder omprövas vid varje års slut.
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade
nedskrivningar.
Goodwill fördelas till kassagenererande enheter (koncernens rörelseseg -
ment) och prövas minst årligen för nedskrivningsbehov.
Övriga immateriella tillgångar
Förvärvade leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod
värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskriv-
ningar.
Leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod bedöms före-
ligga vid vissa förvärv av agentur eller motsvarande relation till enstaka le-
verantör som historiskt har uppvisat ett mycket långvarigt agenturförhål-
lande. Årligen görs en prövning om omständigheter fortfarande pekar på
att nyttjandeperioden är obestämbar. Nedskrivningsprövning sker årligen
och vid indikation på nedskrivningsbehov, sker detta. Övriga förvärvade
leverantörsrelationer värderas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar består av programvaror, varumärken och
kundrelationer. Dessa har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Nedlagda utgifter för internt genererad goodwill och internt genere-
rade varumärken aktiveras inte som tillgång utan redovisas löpande som
kostnad i årets resultat.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars
beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är
obestämbara. Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkommer som
tyder på att tillgången ifråga har minskat i värde. Nyttjandeperioderna
omprövas minst årligen, se vidare not 12.
Beräknade nyttjandeperioder:
programvaror för IT ........................................................................ 5 år
• varumärken .................................................................................. 5-10 år
kundrelationer .................................................................................. 5 år
• leverantörsrelationer ......................... 5 år (såvida ej obestämbara)
Aktivering av låneutgifter
Låneutgifter som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade
tillgångar aktiveras som en del av den kvalificerade tillgångens anskaff-
ningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som med nödvändighet
tar en betydande tid i anspråk att färdigställa. I första hand aktiveras
låneutgifter som uppkommit på lån som är specifika för den kvalifice-
rade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på
generella lån, som inte är specifika för någon annan kvalificerad tillgång.
Aktivering av låneutgifter är för koncernen främst aktuellt vid uppförande
i egen regi av lager- och produktionsbyggnader.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämp-
ning av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till
deras nuvarande plats och skick.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdig -
ställande och för att åstadkomma en försäljning. För ytterligare beskriv-
ning hänvisas till not 15.
53
OEM 2024
Nedskrivningar
Nedan beskrivs den prövning av nedskrivningsbehov som sker av ma-
teriella och immateriella anläggningstillgångar, andelar i dotterföretag
samt för finansiella tillgångar. Sålunda undantas tillgångar för försäljning
och avyttringsgrupper, varulager och uppskjutna skattefordringar. För
undantagna tillgångar prövas det redovisade värdet enligt respektive
redovisningsstandard.
Nedskrivningsprövning för materiella och immateriella tillgångar
samt andelar i dotterföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas tillgångens åter-
vinningsvärde (se nedan). För goodwill och andra immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod beräknas återvinningsvärdet dessutom
årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden
till en enskild tillgång ska tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov
grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen obero-
ende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande
enhets, eller grupp av enheters, redovisade värde överstiger återvinnings-
värdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat. Nedskriv-
ning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet, eller grupp av
enheter, fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell
nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten eller gruppen av
enher.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljnings-
kostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskon-
teras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri
ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
En nedskrivning av tillgångar reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en
förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvin-
ningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter
återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats,
med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning
gjorts.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
OEM redovisar förlustreserv för förväntade kreditförluster på finansiella
tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde. Förlustreserven
för kundfordringar värderas till ett belopp som motsvarar de förväntade
förlusterna för den återstående löptiden. För övriga fordringar värderas
förlustreserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders förväntade
kreditförluster, givet att kreditrisken inte ökat betydligt sedan tidpunkten
då fordran först redovisades. Om kreditrisken ökat betydligt sedan den
tidpunkt då fordran först redovisades värderas förlustreserven istället till
ett belopp som motsvarar de förväntade kreditförlusterna under återstå-
ende löptid.
Förlustreserven beräknas som nuvärdet av alla underskott i kassaflö-
dena (d.v.s. skillnaden mellan kassaflödena i enlighet med avtalet och de
kassaflöden som koncernen förväntar sig att få). Fordringar med kort
löptid diskonteras dock inte. I balansräkningen redovisas tillgångar netto
efter eventuella nedskrivningar. Nedskrivningar redovisas i resultatet.
En finansiell tillgångs redovisade bruttovärde skrivs bort när koncernen
inte har några rimliga förväntningar på att återvinna tillgången i sin helhet
eller en del av den.
Utbetalning av kapital till ägarna
Återköp av egna aktier
Förvärv av sådana instrument redovisas som en avdragspost från eget
kapital. Likvid från avyttring av egetkapitalinstrument redovisas som en
ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt
mot eget kapital.
Lämnad utdelning
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman godkänt
utdelningen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen
hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga
antalet utestående aktier under året.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företa-
gets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala.
I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som
företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalav-
kastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den
aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investe-
ringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga
för att ge de förväntade ersättningarna). Företagets förpliktelser avseen-
de avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i årets
resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt före-
taget under en period.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förpliktelse avseende förmånsbestämda pensionsplaner
beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den fram-
tida ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning; denna
ersättning diskonteras till ett nuvärde. Diskonteringsräntan är räntan på
balansdagen på förstklassiga företagsobligationer som extrapoleras för
att motsvara löptiderna för koncernens pensionsförpliktelser. När det inte
finns en fungerande marknad för sådana företagsobligationer används
istället marknadsräntan på statsobligationer. Den redovisade pensions-
förpliktelsen redovisas netto efter avdrag för det verkliga värdet av
förvaltningstillgångar.
Intjänad pensionsrätt redovisas i rörelseresultatet med undantag av om-
värderingseffekter och ränta enligt nedan. Räntekostnaden/intäkten netto
på den förmånsbestämda förpliktelsen/tillgången redovisas i resultatet
under finansnettot. Räntenettot är baserat på den ränta som uppkommer
vid diskontering av nettoförpliktelsen, d v s ränta på förpliktelsen, förvalt-
ningstillgångar och ränta på effekt av eventuella tillgångsbegränsningar.
Övriga komponenter redovisas i rörelseresultatet.
Omvärderingseffekter utgörs av aktuariella vinster och förluster samt
skillnaden mellan faktisk avkastning på förvaltningstillgångar och den
ränta som inkluderas i räntenettot. Omvärderingseffekterna redovisas i
övrigt totalresultat.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas vid den tidigaste tidpunkten av när företaget inte längre kan dra
tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget redovisar kostnader
för omstrukturering. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att
uppmuntra frivillig förtida avgång, redovisas en kostnad vid den tidigaste
tidpunkten av när den anställde accepterat erbjudandet och när koncer-
nens möjligheter att dra tillbaka erbjudandet upphör.
Kostnaden beräknas baserat på sannolikheten att erbjudandet kommer
att accepteras, antalet anställda som förväntas att acceptera erbjudandet
samt hur lång tid ersättningar väntas utgå. Ersättningar som regleras efter
tolv månader diskonteras till nuvärde.
Kortfristiga ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och
redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En avsättning
redovisas för den förväntade kostnaden för bonusutbetalningar när
koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana
betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen.
En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns
en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer
att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, diskonteras det
förväntade framtida kassaflödet.
OEM 2024
54
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av
en eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens kontroll eller när
det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på
grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas
eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningsla-
gen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tilläm-
pas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper är oförändrade 2024 jämfört med
2023.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinci-
per framgår ovan och nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna
för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Vidare används för moderbolaget benämningarna balansräkning respekti-
ve kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen har titlarna rapport
över finansiell ställning respektive rapport över kassaflöden. Resultaträk-
ning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovis-
ningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1
Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kas-
saflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i
moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning
av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital,
obeskattade reserver samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik
i balansräkningen.
Försäljning av tjänster och liknande uppdrag
Försäljning av tjänster förekommer endast på löpande räkning gentemot
dotterföretag. Intäkter från tjänsteuppdrag som förekommer redovisas i
resultatet då tjänsten tillhandahålls.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffnings-
värdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det
redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen re-
dovisas transaktionsutgifter direkt i årets resultat när dessa uppkommer.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten att köpeskillingen
kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen läggs på eller
reducerar anskaffningsvärdet.
Finansiella tillgångar och skulder
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella instrument.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuell nedskrivning och finansiella omsättnings-
tillgångar till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde.
För finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
tillämpas nedskrivningsreglerna i IFRS 9. Finansiella skulder värderas till
upplupet anskaffningsvärde enligt samma principer som för koncernredo-
visningen.
Checkräkningskredit redovisas antingen på raden Checkräkningskredit
vid utnyttjad kredit alternativt på raden Kassa och bank tillsammans med
övriga likvida medel vid ej utnyttjad kredit.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består av borgensförbindelser till
förmån för dotterföretag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal
som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket
betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderföre-
taget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderfö-
retaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget
publicerat sina finansiella rapporter.
Materiella anläggningstillgångar
- Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för
eventuella uppskrivningar.
- Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för opera-
tionell leasing.
Låneutgifter
I moderbolaget belastar låneutgifter årets resultat under den period till
vilken de hänför sig till. Inga låneutgifter aktiveras på tillgångar.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver
upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktive-
ras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar lämnade och erhållna koncernbidrag som
bokslutsdispositioner.
55
OEM 2024
ÅR 2024 Danmark, Övriga
Finland, Norge, koncern- Summa
Sverige Baltikum Brittiska öarna gemensam Eliminering konsoliderat
och Kina och östra verksamhet
Centraleuropa
Intäkter
Extern omsättning
3 073,8
955,5
1 209,6
5 238,9
Intern omsättning
271,4
25,1
136,7
-516,4
-
Summa intäkter
3 345,2
1 038,7
1 234,7
136,7
-516,4
5 238,9
Resultat
EBITA
521,5
109,6
172,6
19,6
-23,6
799,8
Av- och nedskrivningar av immateriella
anläggningstillgångar som uppkommit i
samband med företagsförvärv
-6,9
-
-30,2
-37,1
Rörelseresultat
514,6
109,6
142,5
19,6
-23,6
762,7
Finansiella poster
5,2
5,2
Skattekostnader
-162,0
ÅRETS RESULTAT
605,9
EBITA-marginal, %
17,0
11,5
14,3
15,3
Övriga upplysningar
Tillgångar
1 452,0
431,4
585,7
824,4
-526,3
2 767,1
Skulder
793,8
113,3
133,1
105,1
-526,3
618,9
Investeringar immateriella
5,1
5,1
anläggningstillgångar
Investeringar materiella
5,0
1,7
11,6
11,7
29,9
anläggningstillgångar
Avskrivning och nedskrivning
7,2
30,2
2,3
39,7
immateriella anläggningstillgångar
Avskrivningar materiella
6,2
2,7
5,4
10,1
24,2
anläggningstillgångar
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på vilka delar
av verksamheten företagets högste verkställande beslutsfattare, kon-
cernledning, följer upp resultat, avkastning och kassaflöde från koncer-
nens olika segment. Rörelsesegmenten i form av marknadsregioner har i
Sverige fem chefer, Finland, Baltikum och Kina har sju chefer och regionen
Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa har två chefer
som är ansvariga för den dagliga verksamheten och som regelbundet
rapporterar utfallet av segmentets prestationer samt behov av resurser till
koncernledningen. Koncernens interna rapportering är uppbyggd så att
koncernledningen kan följa upp de olika marknadsregionernas prestatio-
ner och resultat. Det är utifrån denna interna rapportering som koncer-
nens segment har identifieras. Härvid har de olika delarna genomgått en
process varvid likartade segment har slagits ihop. Det innebär att segment
har slagits ihop när de har likartade ekonomiska egenskaper, såsom lång-
siktig bruttomarginal samt har likartade produktområden, kundkategorier
och distributionssätt.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hän-
förbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt
och tillförlitligt sätt. Ej fördelade poster består av ränte- och utdelnings-
intäkter, vinster vid avyttring av finansiella placeringar, räntekostnader,
förluster vid avyttring av finansiella placeringar, skattekostnader och
allmänna administrationskostnader. Tillgångar och skulder som inte har
fördelats ut på segmenten är uppskjutna skattefordringar, uppskjutna
skatteskulder, räntebärande tillgångar och skulder. I segmentens investe-
ringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar ingår samtliga
investeringar utom investeringar i korttidsinventarier och inventarier av
mindre värde. Internpris mellan koncernens olika segment är satta utifrån
principen om ”armslängds avstånd” dvs. till priser som avtalas mellan par-
ter som är oberoende av varandra, välinformerade och med ett intresse av
att transaktionerna genomförs.
Alla intäkter kommer i princip från produktförsäljning som består av
komponenter för i huvudsak industriautomation inom produktområde-
na elkomponenter, flödesteknik, motorer, transmissioner och bromsar,
apparatkomponenter, installationskomponenter samt lagerlösningar och
tätningar. Kunder är maskin- och apparattillverkande industri, grossister,
elinstallatörer, katalogdistributörer, strategiska slutförbrukare samt elek-
troniktillverkare och strategiska kontraktstillverkare i norra Europa.
Intern omsättning har inslag av tjänster, både hos moderbolag och
dotterföretag. Samtlig omsättning i moderbolaget avser sålda tjänster till
dotterföretagen.
I övrig koncerngemensam verksamhet ingår moderbolaget, ägande
aktierna i underliggande bolag, samt fastighetsbolag ägande rörelsefast-
igheter där koncernen bedriver sin verksamhet. Moderbolaget ska vara
en aktiv ägare och utveckla dotterföretagen. Det innebär förutom tydlig
målstyrning att bidra med kompetens och resurser inom IT, ekonomi-
styrning, personaladministration, marknadskommunikation, kvalitet- och
miljöstyrning och lagerhantering.
Rörelsesegment
2
OEM 2024
56
57
OEM 2024
Rörelsesegment fortsättning
2
ÅR 2023 Danmark, Övriga
Finland, Norge, koncern- Summa
Sverige Baltikum Brittiska öarna gemensam Eliminering konsoliderat
och Kina och östra verksamhet
Centraleuropa
Intäkter
Extern omsättning
2 958,0
1 019,6
1 167,1
5 144,8
Intern omsättning
275,9
84,9
23,7
136,1
-520,6
-
Summa intäkter
3 234,0
1 104,6
1 190,7
136,1
-520,6
5 144,8
Resultat
EBITA
517,9
131,5
153,1
38,8
-30,4
810,9
Av- och nedskrivningar av immateriella
anläggningstillgångar som uppkommit
-2,8
-
-26,6
-29,4
i samband med företagsförvärv
Rörelseresultat
515,2
131,5
126,5
38,8
-30,4
781,5
Finansiella poster
-11,6
-11,6
Skattekostnader
-162,7
ÅRETS RESULTAT
607,2
EBITA-marginal, %
17,5
12,9
13,1
15,8
Övriga upplysningar
Tillgångar
1 433,4
421,3
561,6
804,2
-533,3
2 687,2
Skulder
768,2
103,7
136,0
129,6
-533,3
604,1
Investeringar immateriella
29,0
19,8
8,5
57,4
anläggningstillgångar
Investeringar materiella
17,2
4,8
2,7
25,0
49,7
anläggningstillgångar
Avskrivning och nedskrivning
3,1
3,2
27,7
1,8
34,8
immateriella anläggningstillgångar
Avskrivningar materiella
7,8
2,8
5,4
13,7
29,7
anläggningstillgångar
SPECIFIKATION AV EXTERNA INTÄKTER PER REGION OCH PRODUKTOMRÅDE
År 2024 Finland, Baltikum Danmark, Norge,
Sverige och Kina Brittiska öarna och Summa konsoliderat
östra Centraleuropa
Externa intäkter fördelat per produktområde
Automation
1 233,9
556,6
849,7
2 640,2
Components
340,7
116,1
16,1
472,8
Installationskomponenter
592,1
65,9
338,6
996,6
Övriga
907,2
216,9
5,1
1 129,2
SUMMA EXTERNA INTÄKTER*
3 073,8
955,5
1 209,6
5 238,9
* Ingen kund står för mer än 5 % av omsättningen
År 2023
Externa intäkter fördelat per produktområde
Automation
1 129,2
620,9
834,1
2 584,2
Components
443,0
124,7
23,3
590,9
Installationskomponenter
550,7
65,9
306,5
923,1
Övriga
835,2
208,1
3,2
1 046,5
SUMMA EXTERNA INTÄKTER*
2 958,0
1 019,6
1 167,1
5 144,8
* Ingen kund står för mer än 4 % av omsättningen
GEOGRAFISKA OMRÅDEN
Extern omsättning *
Tillgångar **
Investeringar**
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sverige
3 059,2
2 953,4
330,8
390,4
14,6
76,8
Finland
879,1
941,2
145,6
141,3
8,7
12,1
Irland
338,2
306,3
134,3
153,6
7,5
1,0
Storbritannien
240,6
241,1
30,6
33,7
0,4
4,4
Danmark
216,8
184,6
61,9
63,4
3,4
1,7
Polen
180,2
189,1
2,5
9,6
0,2
3,1
Norge
104,5
111,9
0,1
1,4
-
-
Tjeckien
90,2
88,8
0,1
5,2
-
0,7
Kina
56,1
40,2
0,0
0,6
0,0
0,6
Estland
19,6
27,1
0,6
0,4
0,4
0,0
Slovakien
20,6
24,3
0,0
0,4
-
-
Ungern
18,0
20,9
0,1
0,5
0,0
0,1
Litauen
12,1
13,0
0,2
0,2
0,0
-
Nederländerna
3,4
2,3
1,3
3,0
0,0
0,8
Lettland
0,4
0,5
-
-
-
-
SUMMA
5 238,9
5 144,8
708,1
803,6
35,3
101,3
* Extern omsättning är fördelad utifrån lokalisering av försäljningsställe.
** Avser immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Rörelsesegment fortsättning
2
OEM 2024
58
3 Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Omvärdering villkorad köpeskilling
5,2
-
-
-
Statliga stöd*
0,3
0,5
-
-
SUMMA
5,5
0,5
-
-
Förvärv av rörelse
4
För kompletterande information se not 4 och 24.
*
Statliga stöd 2024 avser lönebidrag. Statliga stöd 2023 avser elstöd till företag.
2023
Den 13 oktober 2023 förvärvades samtliga aktier i Lagermetall AB.
Lagermetall säljer och marknadsför industriella glidlager och brons-
ämnen till mekaniska applikationer inom alla branscher. Bolaget har en
årsomsättning om 104 MSEK och har 17 anställda. Huvudkontoret ligger
i Örebro. Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat
under innevarande år. Köpeskilling uppgick till 30,8 MSEK varav villkorad
köpeskilling som baseras på verksamhetens utveckling under 2023 till
2024 och beräknats till 9 MSEK vilket motsvarar 100 procent av maximal
tilläggsköpeskilling. Genom förvärvet ökar immateriella anläggningstill-
gångar med 8,9 MSEK och avser kundrelationer som skrivs av under 5 år.
Goodwill är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet och uppgår till 2,2
MSEK. Förvärvade fordringar redovisas till verkligt värde.
Den 1 november 2023 förvärvades samtliga aktier danska Unit-Pump A/S.
Unit-Pump är en importör och distributör av pumpar och mekaniska tät-
ningar. Bolaget har en årsomsättning på cirka 20 miljoner DKK (31 MSEK)
och har 3 anställda. Huvudkontoret ligger i Kvistgård i Danmark. Bolaget
har integrerats fullt ut i OEMs danska verksamhet OEM Automatic Klitsö.
Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat under inneva-
rande år. Köpeskilling uppgick till 25,8 MSEK varav villkorad köpeskilling
som baseras på verksamhetens utveckling under 2024 vilken beräknats
till 6,5 MSEK vilket motsvarar 82 procent av maximal tilläggsköpeskil-
ling. Genom förvärvet ökar immateriella anläggningstillgångar med 19,8
MSEK och avser leverantörsrelationer som skrivs av under 5 år. Goodwill
är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet och uppgår till 7,1 MSEK.
Förvärvade fordringar redovisas till verkligt värde.
Den 1 december 2023 förvärvades samtliga aktier Ingemar Liljenberg
AB. Ingemar Liljenberg säljer och marknadsför kundunika produkter
såsom gjutna, stansade och bearbetade komponenter för verkstads- och
elektronikindustrin. Bolaget tillhandahåller även ett fast produktsorti-
ment av lås, skenor och beslag för trä- och stålinredningar. Bolaget har en
årsomsättning om 62 MSEK och har 8 anställda. Huvudkontoret ligger i
Vellinge. Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat under
innevarande år. Köpeskilling uppgick till 45 MSEK varav 3,6 MSEK i inne-
hållen köpeskilling samt villkorad köpeskilling som baseras på verksamhet-
ens utveckling under åren 2024 till 2025 vilken beräknats till 9 MSEK och
motsvarar 100 procent av maximal tilläggsköpeskilling. Genom förvär-
vet ökar immateriella anläggningstillgångar med 20,2 MSEK och avser
kundrelationer som skrivs av under 5 år. Goodwill är hänförligt till framtida
förväntad lönsamhet och uppgår till 17,7 MSEK. Förvärvade fordringar
redovisas till verkligt värde.
2024
Inga förvärv av rörelse genomfördes under 2024.
59
OEM 2024
2024
2023
Ersättning
Utbetald ersättning
-
75,7
Innestående enligt avtal
-
3,6
Beräknad villkorad köpeskilling
-
24,5
Avräkning av villkorad köpeskilling
-
-2,2
TOTALT ÖVERFÖRD ERSÄTTNING
101,6
Villkorad köpeskilling
Förvärvsavtalen avseende förvärv genomförda innan 2024 anger att en
villkorad köpeskilling ska utgå till säljarna baserat på täckningsgradens eller
resultatens utveckling. Maximalt för dessa kan 25,9 MSEK utgå i villkorad
köpeskilling och i förvärvskalkylen är dessa beräknade till 24,5 MSEK.
Omvärdering villkorad köpeskilling
Utvecklingen hos genomförda förvärv har föranlett omvärdering av
skuldförda villkorade köpeskillingar som minskat med 5,2 MSEK. Detta har
redovisats i övriga rörelseintäkter och har påverkat rörelseresultatet posi-
tivt under 2024 med 5,2 MSEK (0). Kvarvarande skuldförda köpeskillingar
(både fasta och vilkorade) avseende genomförda förvärv per 31 december
2024 uppgick till 46 MSEK (83).
Övriga upplysningar om immateriella tillgångar se not 12.
Förvärv av rörelse fortsättning
4
EFFEKTER AV FÖRVÄRV Verkligt värde i koncernen
2024
2023
De förvärvade företagens nettotillgångar
vid förvärvstidpunkten:
Immateriella tillgångar
-
49,0
Byggnader och mark
-
-
Övriga anläggningstillgångar
-
0,1
Varulager
-
30,6
Kundfordringar och övriga fordringar
-
31,5
Likvida medel
-
8,4
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder
-
-32,5
Uppskjuten skatteskuld
-
-12,4
Netto identifierbara tillgångar och skulder
-
74,6
Koncerngoodwill
-
27,0
LIKVID ERSÄTTNING
-
101,6
Goodwill
Goodwill är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet.
Goodwillvärdet är inte skattemässigt avdragsgill.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till - MSEK (0,1) och avser arvoden till
konsulter i samband med due diligence. Dessa utgifter har redovisats som
övriga rörelsekostnader i rapport över resultat.
OEM 2024
60
Anställda och personalkostnader
5
MEDELANTALET ANSTÄLLDA
2024
Varav män
2023
Varav män
Moderbolaget
Sverige
25
76%
25
Dotterbolag
Sverige
548
73%
543
73%
Danmark
37
81%
37
86%
Storbritannien
62
82%
61
80%
Irland
56
63%
53
64%
Estland
2
100%
2
100%
Finland
189
87%
186
88%
Nederländerna
2
50%
2
50%
Kina
24
67%
25
72%
Litauen
2
100%
2
100%
Norge
22
77%
24
83%
Polen
44
80%
45
80%
Slovakien
5
60%
5
60%
Tjeckien
29
79%
29
79%
Ungern
7
100%
6
100%
Totalt i dotterbolag
1 029
76%
1020
77%
KONCERNEN TOTALT
1 054
76%
1045
77%
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
2024
2023
Löner och Sociala Löner och Sociala
ersättningar kostnader ersättningar kostnader
Moderbolaget
29,8
12,5
24,7
11,2
(Varav pensionskostnad)
(4,0)
(3,4)
Dotterföretag
523,3
180,0
504,7
172,5
(Varav pensionskostnad)
(38,7)
(37,0)
KONCERNEN TOTALT
553,1
192,5
529,4
183,7
(Varav pensionskostnad)
(42,7)
(40,4)
LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE MELLAN
MODERBOLAG OCH DOTTERBOLAG OCH MELLAN LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE OCH ÖVRIGA ANSTÄLLDA
2024
2023
Ledande Ledande
befattnings- Övriga befattnings- Övriga
havare anställda havare anställda
inkl styrelsen inkl styrelsen
Moderbolaget
Sverige, varav ledande befattningshavare 11 personer (10)
16,1
13,6
12,4
12,3
(Varav tantiem)
(3,3)
(3,4)
Dotterföretag totalt, varav ledande befattningshavare 24 personer (26)
29,7
493,6
27,8
476,9
(Varav tantiem)
(0,9)
(2,9)
KONCERNEN TOTALT,
VARAV LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 35 PERSONER (36)
45,8
507,2
40,2
489,2
(Varav tantiem)
(4,2)
(6,3)
Pensionspremier har utgått med 6,6 MSEK (5,7)
för kategorin ledande befattningshavare.
61
OEM 2024
ERSÄTTNING TILL KONCERNLEDNING OCH STYRELSELEDAMÖTER
2024
2023
Grundlön, Rörlig er- Options- Övriga Pensions- Grundlön, Rörlig Options- Övriga Pensions-
styrelse- sättning program för- kostnad Summa styrelse- ersätt- program för- kostnad Summa
arvode måner arvode ning måner
Petter Stillström
0,5
0,5
0,5
0,5
styrelseordförande
Ulf Barkman
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Mattias Franzén
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Richard Pantzar
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Jörgen Rosengren
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Per Svenberg
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Åsa Söderström Winberg
0,3
0,3
0,3
0,3
styrelseledamot
Jörgen Zahlin
6,7
3,1
0,1
1,5
11,4
4,4
2,8
0,1
1,2
8,5
verkställande direktör
8,7
3,1
0,1
-
1,5
13,4
6,5
2,8
0,1
-
1,2
10,6
Andra ledande
befattningshavare
6 personer (6) *
9,3
1,1
0,2
0,3
2,2
13,1
8,7
1,9
0,2
0,2
2,2
13,1
SUMMA
18,1
4,2
0,3
0,3
3,7
26,5
15,2
4,7
0,2
0,2
3,4
23,7
* Av andra ledande befattningshavare uppbär tre personer (fyra) ersättning från dotterföretag.
Denna ersättning ingår med totalt 6,2 MSEK (7,5). Pensionskostnad motsvarar 1,2 MSEK (1,6).
Koncernchef /Verkställande Direktör
Pensionskostnaden är avgiftsbestämd. Det finns inga andra pensions-
förpliktelser. Den rörliga ersättningen är liksom tidigare år baserad på
uppnådd resultatnivå och för 2024 utgick 3,1 MSEK i rörlig ersättning.
För 2023 utgick rörlig ersättning med 2,8 MSEK. Rörlig ersättning har
för 2024 haft ett utfall på 87% och för 2023 maximalt utfall. Uppsäg-
ningstiden för VD är 24 månader från bolagets sida, med arbetsplikt, och
6 månader från VD:s sida. Pensionsåldern för VD är 62 år. Koncernchef/
verkställande direktörens lön och ersättningar fastställs av styrelsen.
Övriga ledande befattningshavare
Pensionskostnaden är avgiftsbestämd. Det finns inga andra pensions-
förpliktelser. Rörlig ersättning utgick med 1,1 MSEK för 2024. För 2023
utgick rörlig ersättning med 1,9 MSEK. Rörlig ersättning kan, baserat på
uppnådd resultatnivå utgå med maximalt 40 procent av fast lön. Uppsäg-
ningstiden för övriga personer i koncernledningen är maximalt 12 måna-
der från bolagets sida, med arbetsplikt, och maximalt 6 månader från den
anställdes sida. Vid uppsägning från bolagets sida efter uppnådda 55 års
ålder ökas uppsägningstiden med ytterligare 6 månadslöner. Pensionsål-
dern för den övriga koncernledningen är mellan 60 och 65 år.
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor
till ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 beslöt om riktlinjer till ledande befattningshavare
innebärande att det för verkställande direktör, koncernledning och övriga
chefer som rapporterar direkt till verkställande direktör skall tillämpas
marknadsmässiga löner och övriga ersättningsvillkor. Aktierelaterade er-
sättningar, s.k. incitamentsprogram ska beslutas av stämman. Utöver fast
grundlön kan ledningen även erhålla rörlig ersättning, vilken kan komma
att uppgå till högst åtta månadslöner. Ledande befattningshavare ska ha
pensionsvillkor som ska vara premiebaserade och högst uppgå till 30 % av
fast ersättning. Uppsägningstiden från bolagets sida ska inte vara längre
än 24 månader och ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsäg-
ningstiden. Inga anställningsavtal ska innehålla avgångsvederlag.
KÖNSFÖRDELNING
Koncernen (andel kvinnor)
Moderbolaget (andel kvinnor)
2024
2023
2024
2023
Styrelsen
9%
8%
14%
14%
Övriga ledande befattningshavare
0%
0%
0%
0%
Anställda och personalkostnader fortsättning
5
OEM 2024
62
Av 2024 års ersättningar till revisorerna har till revisionsföretaget
Öhrlings PricewaterahouseCoopers i Sverige utgått:
Revisionsuppdraget 2,4 MSEK (2,0), övriga lagstadgade uppdrag -
MSEK (-), Skatterådgivning - MSEK (-) och övriga tjänster - MSEK (-).
Med revisionsuppdrag avses granskning av års- och
koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som
det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller
annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Skatterådgivning
avser samtliga konsultationer inom skatteområdet. Med andra uppdrag
avses rådgivning avseende redovisningsfrågor samt rådgivning kring
processer och intern kontroll.
6 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
PwC
Revisionsuppdrag
3,3
3,6
1,0
1,4
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget
-
-
-
-
Skatterådgivning
-
-
-
-
Övriga tjänster
-
-
-
-
3,3
3,6
1,0
1,4
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag
1,0
1,2
-
-
Skatterådgivning
0,2
0,1
-
-
Andra uppdrag
-
-
-
-
1,2
1,4
-
-
SUMMA
4,5
5,0
1,0
1,4
7 Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Kundrelationer
-9,8
-5,6
Leverantörsrelationer
-27,3
-23,8
Balanserade utgifter för programvara
-2,6
-2,3
-2,3
-1,8
Byggnader och mark
-35,1
-32,5
-0,6
-0,5
Inventarier, verktyg och installationer
-31,9
-28,9
-1,2
-1,3
SUMMA
-106,7
-93,0
-4,1
-3,6
8Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2024
2023
Erhållen utdelning
241,7
172,0
Återbetalning av villkorat aktieägartillskott från dotterbolag
1,7
-
SUMMA
243,5
172,0
63
OEM 2024
9 Finansiella intäkter/övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter på banktillgodohavande
10,0
4,6
19,7
18,3
Övriga finansiella intäkter
5,2
0,2
3,9
8,3
SUMMA
15,2
4,8
23,6
26,6
10 Finansiella kostnader/räntekostnader och liknande resultatposter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader på finansiella skulder
-9,9
-14,6
-6,6
-10,8
Övriga finansiella kostnader
-
-1,8
-4,5
-6,7
SUMMA
-9,9
-16,4
-11,1
-17,5
Uppskjuten skatteskuld har påverkats av förvärv av dotterbolag med 0,0 MSEK (12,2).
REDOVISADE I RAPPORT ÖVER RESULTAT/RESULTATRÄKNING
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt
-148,3
-148,1
-84,8
-85,3
Uppskjuten skatt
-13,7
-14,6
0,0
0,0
SUMMA REDOVISAD SKATTEKOSTNAD
-162,0
-162,7
-84,8
-85,3
SAMBANDET MELLAN ÅRETS SKATTEKOSTNAD OCH RESULTAT FÖRE SKATT
Redovisat resultat före skatt
768,0
769,9
637,1
572,7
Beräknad skatt på redovisat resultat före skatt (20,6%)
-158,2
-158,6
-131,2
-118,0
Effekt av annan skattesats i utlandet
3,0
3,5
Ej skattepliktiga aktieutdelningar
49,8
35,4
Ej skattepliktiga intäkter
2,8
2,0
0,4
-
Ej avdragsgilla poster
-9,6
-9,6
-3,7
-2,8
SUMMA REDOVISAD SKATTEKOSTNAD
-162,0
-162,7
-84,8
-85,3
Uppskjuten skattefordran
Temporära skillnader hänförliga till leasingskulder
19,2
15,7
-
-
Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder enligt
-19,2
-15,7
kvittningsreglerna
Övrigt
3,9
9,0
SUMMA UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
3,9
9,0
0,0
0,0
Uppskjuten skatteskuld
Immateriella anläggningstillgångar
14,3
19,6
Byggnader och mark
14,3
13,0
1,7
1,7
Obeskattade reserver
141,8
128,4
Temporära skillnader hänförliga till nyttjanderättstillgångar
19,7
16,0
Belopp som kvittas mot uppskjutna skattefordringar enligt
-19,2
-15,7
kvittningsreglerna
Övrigt
0,8
1,2
SUMMA UPPSKJUTEN SKATTESKULD
171,7
162,3
1,7
1,7
Inkomstskatt
11
OEM 2024
64
Summa redovisat värde avseende varumärken, kundrelationer, leverantörsrelationer, patent och programvaror var vid årets slut 108,3 MSEK (140,1).
12 Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNEN
2024
Kund- Leve- Program-
Goodwill
Varumärke
relationer rantörs- Patent varor Totalt
relationer
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
Vid årets början
266,2
44,2
187,0
179,4
53,0
730,2
Nyanskaffningar
0,0
5,1
5,1
Förvärv av dotterföretag
-
Avyttringar och utrangeringar
-
Årets valutakursdifferenser
5,3
0,4
4,2
5,0
0,0
14,9
Summa anskaffningsvärde
271,5
44,6
191,3
184,4
0,3
58,1
750,2
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Vid årets början
-44,2
-153,3
-84,3
-0,3
-41,4
-323,5
Avskrivning
-
-9,8
-27,3
-2,6
-39,7
Avyttringar och utrangeringar
-
Årets valutakursdifferenser
-0,4
-4,1
-2,3
0,0
-6,8
Summa avskrivningar
-
-44,6
-167,2
-113,9
-0,3
-44,1
-370,0
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR
Vid årets början
-11,2
-0,3
-11,5
Avyttringar och utrangeringar
-
Nedskrivningar
-
Årets valutakursdifferenser
0,0
0,0
Summa nedskrivningar
-11,2
-
-0,3
-
-
-
-11,5
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT
260,3
-
23,8
70,5
0,0
14,0
368,7
65
OEM 2024
KONCERNEN
2023
Kund- Leve- Program-
Goodwill
Varumärke
relationer rantörs- Patent varor Totalt
relationer
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
Vid årets början
240,0
44,3
158,3
161,3
44,4
648,6
Nyanskaffningar
8,5
8,5
Förvärv av dotterföretag
27,0
29,0
19,8
75,9
Avyttringar och utrangeringar
-
Årets valutakursdifferenser
-0,7
-0,1
-0,3
-1,7
0,0
-2,8
Summa anskaffningsvärde
266,2
44,2
187,0
179,4
0,3
53,0
730,2
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Vid årets början
-44,3
-147,9
-61,4
-0,3
-39,1
-293,0
Avskrivning
-5,6
-23,8
-2,3
-31,7
Avyttringar och utrangeringar
-
Årets valutakursdifferenser
0,0
0,1
0,2
0,9
0,0
1,1
Summa avskrivningar
0,0
-44,2
-153,3
-84,3
-0,3
-41,4
-323,6
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR
Vid årets början
-11,2
-0,3
-11,5
Avyttringar och utrangeringar
-
Nedskrivningar
-
Årets valutakursdifferenser
0,0
0,0
Summa nedskrivningar
-11,2
-
-0,3
-
-
-
-11,5
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT
255,0
-
33,5
95,1
0,0
11,6
395,2
Summa redovisat värde avseende varumärken, kundrelationer, leverantörsrelationer, patent och programvaror var vid årets slut 140,1 MSEK (115,3).
2023
Förvärvet av verksamheten i Lagermetall AB redovisar övervärden förde-
lade mellan kundrelationer 8,9 MSEK och goodwill 2,2 MSEK. Förvärvet
av verksamheten i Unit-Pump AS redovisar övervärden fördelade mellan
leverantörsrelationer 19,8 MSEK och goodwill 7,1 MSEK. Förvärvet av verk-
samheten i Ingemar Liljenberg AB redovisar övervärden fördelade mellan
kundrelationer 20,2 MSEK och goodwill 17,7 MSEK. Kund- och leveran-
törsrelationerna bedöms ha en nyttjandeperiod på 5 år.
Nedskrivning kundrelationer
Nedskrivningen av kundrelationer avser del av kundrelationer från
tillgångsförvärvet från bolaget Finisterra AS som gjordes 2019.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
OEM 2024
66
GOODWILL OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR MED OBESTÄMBAR NYTTJANDEPERIOD
2024
2023
Rörelsesegment
Goodwill
101,5
101,5
Sverige
37,2
36,0
Finland Baltikum och Kina
121,6
117,5
Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa
260,3
255,0
Leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod
8,8
8,8
Sverige
SUMMA
269,1
263,8
Ovan angivna belopp avser goodwill uppgående till 260,3 MSEK (255,0) sam t
förvärvade leverantörsrelationer för Telfa AB uppgående till 8,8 MSEK (8,8).
Leverantörsrelationerna med obestämbar nyttjandeperiod är upparbetade
sedan länge och bedöms inte förändras inom överskådlig framtid.
Nyttjandevärdena bygger på bedömda framtida kassaflöden med utgångs-
punkt i befintliga affärsplaner för det närmsta året. Värdena är beräknade en-
ligt nyttjandevärdesmetoden. Väsentliga antaganden för värderingen utgörs
för samtliga kassagenererande enheter av antaganden om marginal- och
volymutveckling. Affärsplanerna bygger på tidigare års erfarenheter, men
under beaktande av bolagsprognoser för den förväntade framtida utveck-
lingen. Aktuell marknadsandel har antagits öka marginellt för prognosperi-
oden. Tillväxten i omsättning och resultat i verksamheterna bedöms enligt
affärsplanerna. För övriga år efter prognosperioden på 1 år har tillväxten i
nettokassaflöden bedömts uppgå till 2 procent (2).
Bruttovinstmarginalerna har antagits uppgå till samma nivå som vid
utgången av 2024. De prognostiserade kassaflödena har nuvärdesberäknats
med en diskonteringsränta per segment före skatt som uppgår till 10 procent
för Sverige, 13 procent för Finland, Baltikum och Kina samt 10 procent för
Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa. Nyttjandevärde-
na för enheterna överstiger dessa redovisade värden. Företagsledningen
bedömer att inga rimliga förändringar i de viktigaste antagandena leder till
att det beräknade nyttjandevärdena för enheterna blir lägre än de redovisade
värdena.
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar
Nedskrivningsprövning av kassagenererade enheter innehållande goodwill
och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod har skett
på segmentsnivå, vilket bedöms som minsta kassagenererande enhet,
baserat på enheternas nyttjandevärde.
Företagsledningen har genomfört alternativa beräkningar baserade på
rimliga möjliga förändringar i väsentliga antaganden om diskonteringsrän-
ta och tillväxt. En ändring av diskonteringsräntesatsen till 15 procent sett
över samtliga rörelsesegment skulle inte resultera i något nedskrivnings-
behov. Koncernens budget och affärsplaner under prognosperioden är i
allt väsentligt i nivå med 2024 gällande försäljning, bruttomarginal, resultat
och kassaflöde. Inte heller ett antagande om negativ tillväxt om 2 procent
skulle resultera i något nedskrivningsbehov.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
67
OEM 2024
MODERBOLAGET
2024 2023
Balanserade utgifter för programvara
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 50,4 41,9
Nyanskaffningar 5,1 8,5
Utrangeringar
Summa anskaffningsvärde 55,5 50,4
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början -39,1 -37,3
Avskrivning -2,3 -1,8
Utrangeringar
Summa avskrivningar -41,5 -39,1
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 14,1 11,3
Ackumulerade överavskrivningar
Vid årets början -0,9 -0,5
Årets förändring -0,4 -0,4
SUMMA ACKUMULERADE ÖVERAVSKRIVNINGAR -1,3 -0,9
Balanserade utgifter för programvara skrivs av under sin bedömda nyttjandeperiod på 5 år.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
Materiella anläggningstillgångar
13
KONCERNEN
2024
2023
Ägda materiella anläggningstillgångar
339,4
328,3
Materiella anläggningstillgångar genom nyttjanderätter
95,6
80,2
SUMMA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
435,0
408,5
OEM 2024
68
MODERBOLAGET
2024 2023
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 33,2 16,3 30,5 16,2
Nyanskaffningar 1,4 2,7 0,4
Avyttringar och utrangeringar -0,1 -0,2
33,2 17,6 33,2 16,3
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -17,4 -14,2 -16,9 -13,3
Avyttringar och utrangeringar 0,1 0,2
Årets avskrivningar enligt plan på anskaffningsvärden -0,6 -1,1 -0,5 -1,2
-18,0 -15,3 -17, 4 -14,2
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 15,2 2,4 15,8 2,1
Ackumulerade överavskrivningar
Vid årets början -0,9 -1,0
Årets förändring 0,3 0,1
SUMMA ACKUMULERADE ÖVERAVSKRIVNINGAR - -0,6 - -0,9
13 Materiella anläggningstillgångar fortsättning
REDOVISADE BELOPP
ÄGDA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2024
2023
Inventarier, Inventarier,
KONCERNEN Byggnader Byggnader
verktyg och verktyg och
och mark och mark
installationer installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
402,9
237,6
379,9
215,4
Nyanskaffningar
8,1
21,8
23,8
22,0
Anskaffningsvärden övertagna vid förvärv
3,8
Avyttringar och utrangeringar
-5,2
-5,0
Omklassificeringar
0,0
-0,9
0,9
Årets valutakursdifferenser
7,3
5,6
0,1
0,5
Summa anskaffningsvärde
418,3
259,7
402,9
237,6
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-119,1
-193,1
-109,7
-181,3
Ackumulerade avskrivningar övertagna vid förvärv
-2,7
Avyttringar och utrangeringar
5,0
4,6
Årets avskrivningar
-9,7
-14,5
-9,3
-13,4
Omklassificeringar
0,0
Årets valutakursdifferenser
-2,4
-4,8
-0,1
-0,3
Summa avskrivningar
-131,2
-207,4
-119,1
-193,1
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT*
287,1
52,3
283,8
44,5
* Redovisade värdet på byggnader uppgår till 240,3 (243,9)
för koncernen och för moderbolaget till 13,9 (14,4).
69
OEM 2024
REDOVISADE BELOPP MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR GENOM NYTTJANDERÄTTER
KONCERNEN
2024-12-31
2023-12-31
Redovisade belopp i balansräkningen
Tillgångar med nyttjanderätt
Fastigheter
61,7
54,8
Maskiner och inventarier
0,5
0,5
Fordon
33,5
24,9
SUMMA TILLGÅNGAR MED NYTTJANDERÄTTER
95,6
80,2
Leasingskulder
Kortfristiga
41,0
34,3
Långfristiga
52,3
42,1
SUMMA SKULDER PÅ NYTTJANDERÄTTER
93,4
76,4
KONCERNEN
2024
2023
Redovisade belopp i balansräkningen
Avskrivningar på nyttjanderätter
Fastigheter
-25,4
-23,2
Maskiner och inventarier
-0,3
-0,3
Fordon
-17,0
-14,9
SUMMA AVSKRIVNINGAR PÅ NYTTJANDERÄTTER
-42,7
-38,4
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
-3,6
-0,7
Det totala kassaflödet avseende leasingavtal under 2024 var 42,1 MSEK (40,6)
Materiella anläggningstillgångar fortsättning
13
OEM 2024
70
Andelar i koncernföretag
14
MODERBOLAGET
2024
2023
Bokfört värde
Vid årets början
740,8
632,3
Årets anskaffning
0,2
Omvärdering villkorade köpeskillingar
-5,2
UTGÅENDE BALANS
735,7
740,8
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS DIREKTA OCH INDIREKTA INNEHAV I ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Org. Säte Antal Kapital Kvotvärde Bokfört Bokfört
nummer andelar andel värde 2024 värde 2023
Sverige
OEM Automatic AB, Sverige
556187-1012
Tranås
20 000
100%
100
16,0
16,0
OEM Motor AB, Sverige
556650-6498
Tranås
1 000
100%
100
18,4
18,4
Telfa AB, Sverige
556675-0500
Göteborg
1 000
100%
100
10,0
10,0
Apex Dynamics Sweden AB, Sverige
556771-7466
by
1 000
100%
100
0,1
0,1
Svenska Batteripoolen AB, Sverige
556929-8291
Tranås
5000
100%
100
0,5
0,5
Elektro Elco AB, Sverige
556564-2716
Jönköping
1 000
100%
100
68,0
68,0
OEM Electronics AB, Sverige
556054-3828
Tranås
3 500
100%
100
27,7
15,4
Internordic Bearings AB, Sverige
556493-8024
Nässjö
1 000
100%
100
12,2
12,2
Svenska Helag AB, Sverige
556225-9639
Borås
1 020
100%
100
0,3
12,6
Agolux AB, Sverige
556892-3774
Tranås
5 000
100%
100
0,5
0,5
Nexa Trading AB, Sverige
556327-6319
Göteborg
2 000
100%
100
32,4
32,4
ATC Tape Converting AB, Sverige
556242-6121
Järfälla
2 000
100%
100
11,5
11,5
IBEC B.V., Holland
-
-
-
100%
0,8
0,8
AB Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik,
Sverige
556535-6556
Karlstad
11 000
100%
Rydahls Industry AB, Sverige
559488-4545
Karlstad
500
100%
100
0,1
Lagermetall AB, Sverige
556213-0657
Örebro
4 000
100%
100
30,2
30,9
JiaShan OuRui Bronze Bearing Company
-
-
-
100%
Co., Ltd., Kina
Ingemar Liljenberg AB
556171-2596
Vellinge
2 500
100%
100
42,0
45,0
Liljenberg (Shanghai) Business Consulting
-
-
-
100%
Ltd., Kina
Finland, Baltikum och Kina
OEM Finland OY, Finland
-
-
-
100%
-
43,7
43,7
Akkupojat OY, Finland
-
-
-
100%
-
6,3
6,3
Scannotec OY, Finland
-
-
-
100%
-
2,1
2,1
Sitek-Palvelu OY, Finland
-
-
-
100%
-
0,8
0,8
Rauheat OY, Finland
100%
-
26,7
26,7
OEM Eesti Ou., Estland
-
-
10 000
100%
EEK 40
0,0
0,0
OEM Automatic SIA, Lettland
-
-
20
100%
LVL 200
0,0
0,0
OEM Automatic UAB, Litauen
-
-
100
100%
LTL 100
0,0
0,0
OEM Automatic (Shanghai) Ltd, Kina
-
-
-
100%
USD 140
0,0
0,0
71
OEM 2024
14 Andelar i koncernföretag fortsättning
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS DIREKTA OCH INDIREKTA INNEHAV I ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Org. Säte Antal Kapital Kvotvärde Bokfört Bokfört
nummer andelar andel värde 2024 värde 2023
Danmark, Norge, Storbritannien och östra Centraleuropa
OEM Automatic Klitsö AS, Danmark
-
-
1 000
100%
DKK 1 000
68,2
72,4
OEM Automatic AS, Norge
-
-
-
100%
3,5
3,5
OEM Automatic Ltd, England
-
-
-
100%
5,4
5,4
OEM Automatic Sp.z.o.o., Polen
-
-
-
100%
0,0
0,0
OEM Automatic spol.s.r.o. , Tjeckien
-
-
-
100%
CZK 100
15,5
15,5
OEM Automatic s.r.o., Slovakien
-
-
-
100%
SKK 200
0,0
0,0
OEM Automatic Ktf, Ungern
-
-
-
100%
-
1,2
1,2
Balfe Securities Ltd
-
-
-
100%
233,3
230,6
Övrig verksamhet
Internordic Förvaltning AB, Sverige
556302-0873
Nässjö
1 000
100%
100
1,3
1,3
OEM Logistics AB, Sverige
556194-8521
Stockholm
2 500
100%
100
1,6
1,6
Intermate Electronics AB, Sverige
556266-6874
Tranås
1 000
100%
100
0,6
0,6
OEM Fastighetsbolag AB, Finland
-
-
-
100%
-
1,4
1,4
OEM Property Ltd, England
-
-
400 000
100%
GBP 400
5,1
5,1
Brake Components AB
559000-6499
Tranås
1 000
100%
100
0,1
0,1
Bankerydsbackens Fastighetsbolag AB
559013-6817
Tranås
1 000
100%
100
0,1
0,1
OEM Fiskarinkatu 6 AB
-
100%
-
41,1
41,1
Lerbackens Fastighetsbolag
559398-1680
Tranås
1 000
100%
100
6,9
6,9
Elektro Elco Fastighets AB
559428-8242
Jönköping
1 000
100%
0,1
-
SUMMA
735,7
740,8
16 Förutbetalade kostnader och upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Upplupna kommissionsintäkter mm
3,3
0,7
Förutbetalda hyreskostnader
2,4
0,0
0,0
Förutbetalda försäkringar
6,3
1,7
5,2
0,3
Förutbetalda IT-kostnader
5,6
6,0
5,0
5,5
Övriga förutbetalda kostnader
23,5
23,3
1,1
1,2
SUMMA
41,0
31,7
11,3
7,0
Koncernens nedskrivning av varulager per utgången av 2024 uppgick till 60,1 MSEK (66,1), vilket utgör ca 6 % (6) av lagrets anskaffningsvärde. Bed öm-
ningen av nedskrivning av lager görs genom fastställda inkuranstrappor och genom individuell bedömning på artikelnivå. I de svenska bolag som inte
tillämpar inkuranstrappa används istället schablonmässig beräknad inkurans på 3 %. Nedskrivning har skett baserat på lägsta värdes princip till ett värde
av 5,7 MSEK (1,2) vilket har minskat värdet av färdiga varor och handelsvaror. Kostnader för skrotning av artiklar och förändring av nedskrivningsreserv
ingår i handelsvaror i koncernens rapport över resultat.
15 Varulager
Koncernen
2024
2023
Varor på väg
74,7
51,1
Färdiga varor och handelsvaror
1 027,8
1 067,9
Förskott till leverantörer
58,2
32,0
Nedskrivning
-60,1
-66,1
SUMMA
1 100,6
1 084,9
OEM 2024
72
Eget kapital
17
ÅTERKÖPTA EGNA AKTIER SOM INGÅR I EGET
Antal aktier
Belopp som påverkat eget kapital
KAPITALPOSTEN BALANSERADE VINSTMEDEL
INKLUSIVE ÅRETS RESULTAT
2024
2023
2024
2023
Ingående återköpta egna aktier
371 082
371 082
23,3
23,3
UTGÅENDE ÅTERKÖPTA EGNA AKTIER*
371 082
371 082
23,3
23,3
Koncernens omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutadifferenser som uppstår vid
omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valutan som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncer-
nen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Moderbolagets bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Reservfond
Syftet med reservfond har varit att spara en del av nettovinsten, som inte
går åt för täckning av balanserad förlust. Beloppet som före 1 januari 2006
tillförts överkursfonden har överförts till och ingår i reservfonden.
Utvecklingsfond
Vid aktivering av egenupparbetade immateriella anläggningstillgångar
förs motsvarande belopp över till en utvecklingsfond som klassas som
bundet eget kapital. Fonden upplöses i samma takt som avskrivningar
görs för den aktiverade posten.
Moderbolagets fria egna kapital
Följande fond utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det
vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinstmedel
och resultat efter avdrag för under året lämnad vinstutdelning.
Kapitalhantering
Styrelsens ambition är att under stabil tillväxt uppnå en god avkastning på
totalt kapital med en begränsad finansiell risk.
Målet över en konjunkturcykel är:
Omsättningstillväxt på minst 10 procent per år
EBITA-marginal på minst 12 procent per år
Avkastning på eget kapital på minst 25 procent per år
Skuldsättningsgraden ska understiga 100 procent
Vinstdisposition
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en utdelning om 1,75 kronor
per aktie (1,75). Styrelsen har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning, skattesituation och eventuellt investeringsbehov i
rörelsen eller förvärv. Balanserade vinstmedel i moderbolaget uppgår till
1 141,4 MSEK. Utdelning enligt styrelsens förslag uppgår till 243,3 MSEK
och 898,1 MSEK balanseras i ny räkning.
Utfall har under de tre senaste åren varit:
2024
2023
2022
Omsättningstillväxt
2%
9%
25%
EBITA-marginal
15%
16%
16%
Avkastning på eget kapital
28%
34%
39%
Skuldsättningsgrad
6%
7%
24%
Aktierna består av serie A och serie B.
Aktiens kvotvärde är 0,28 kronor (0,28).
2024
2023
Aktier
Röster
Aktier
Röster
A-aktier
10 röster
28 462 176
284 621 760
28 462 176
284 621 760
B-aktier
1 röst
110 553 678
110 553 678
110 553 678
110 553 678
TOTALT ANTAL EGNA AKTIER*
139 015 854
395 175 438
139 015 854
395 175 438
Återköpta egna aktier
-371 082
-371 082
-371 082
-371 082
TOTALT ANTAL UTESTÅENDE AKTIER*
138 644 772
394 804 356
138 644 772
394 804 356
73
OEM 2024
Koncernen
2024
2023
Övriga långfristiga skulder
Banklån
8,3
8,9
Leasingskulder*
52,3
42,1
SUMMA
60,7
51,0
Skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen uppgår till 4,6 MSEK (6,3).
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit**
37,5
61,2
Kortfristiga banklån
1,0
0,9
Leasingskulder*
41,0
34,3
SUMMA
79,5
96,4
LEASINGSKULDER
Leasingskulder förfaller till betalning enligt nedan:
Inom ett år
41,0
34,3
Mellan ett och fem år
47,8
34,7
Senare än om fem år
4,6
7,4
SUMMA
93,4
76,4
*Leasingskulder avser leasing av lokaler, maskiner, inventarier och bilar enligt IFRS16.
** Checkkrediten har en covenant som innebär att koncernen ska ha en soliditet som inte understiger 35 %.
Koncernens soliditet per 31 december 2024 uppgick till 72 % (68).
För kompletterande uppgifter avseende banklån och checkräkningskredit se not 24
och för uppgifter avseende ställda säkerheter för egna skulder se not 21.
Skulder till kreditinstitut och leaseavgifter
18
19 Avsättning för pension och liknande förpliktelser
Koncernen
2024
2023
Nuvärdet av helt eller delvis fonderade förpliktelser
4,8
8,5
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
-4,7
-6,6
Netto helt eller delvis fonderade förpliktelser
0,1
2,0
Nettobeloppet redovisas i följande poster i rapport över finansiell ställning:
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
0,1
2,0
Nettobelopp i rapport över finansiell ställning (förpliktelser +, tillgång -)
0,1
2,0
Nettobeloppet fördelar sig på planer i följande länder:
Norge
0,1
2,0
Nettobelopp i rapport över finansiell ställning (förpliktelser +, tillgång -)
0,1
2,0
OEM 2024
74
I Norge omfattas alla anställda av förmånsbestämda pensionsplaner.
Under 2025 förväntas 0,6 MSEK inbetalas i avgift för planerna. I övriga
länder utom Sverige omfattas alla medarbetare av avgiftsbestämda planer
där företaget betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och
har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat
belastas för kostnader i takt med att förmånerna intjänas. För tjänstemän i
Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtagande för
ålders- och familjepension genom en försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av
pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta
en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskaps-
året 2024 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna
redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstill-
gångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att
redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter
nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 1,5 MSEK (1,1). Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna
till planen och koncernens andel av det totala antalet aktiva medlemmar i
planen uppgår till 0,009 % (0,007) respektive 0,013 % (0,011). Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer
med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 till 175 procent. Om Alectas konsolideringsnivå understiger 125
procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet.
Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
konsolideringsnivån till 162 procent (158). Premierna till Alecta fastställs
genom antaganden om ränta, livslängd, driftskostnader och avkastnings-
skatt och är beräknad så att betalning av konstant premie till pensionstid-
punkten räcker för hela målförmånen som baseras på den försäkrades
nuvarande pensionsmedförande lön, då ska vara intjänad. Det saknas ett
fastställt regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska hanteras
men i första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konsoliderings-
kapital, och leder således inte till ökade kostnader genom höjda avtalade
premier. Det saknas även regelverk för hur eventuella överskott eller
underskott ska fördelas vid avveckling av planen eller företags utträde ur
planen. Huvudparten av medarbetarna i Sverige omfattas av avgiftsbe-
stämda planer. Totala kostnaden i koncernen för avgiftsbestämda planer
uppgår till 39,6 MSEK (37,0). Moderbolagets kostnad för avgiftsbestämda
planer uppgår till 4,0 MSEK (3,4).
19 Avsättning för pension och liknande förpliktelser fortsättning
Koncernen
2024
2023
Förändring av nuvärdet av förpliktelsen för förmånsbestämda planer
Förpliktelse för förmånsbestämda planer per den 1 januari
8,5
8,3
Pensioner intjänade under perioden
0,4
0,4
Aktuariella vinster och förluster
-4,2
0,2
Ränta på förpliktelser
0,3
0,2
Betalda förmåner
0,0
0,0
Valutakursdifferenser
-0,2
-0,5
Förpliktelser för förmånsbestämda planer per den 31 december
4,8
8,5
Förändring av förvaltningstillgångarnas verkliga värde
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde per den 1 januari
6,6
6,5
Tillskjutna medel från arbetsgivare
0,8
0,7
Betalda förmåner
0,0
0,0
Överförd till avgiftsbestämd plan
-
Ränteintäkt redovisat i årets resultat
0,2
0,2
Avkastning exklusive ränta redovisat i årets resultat
-2,6
-0,3
Valutakursdifferenser
-0,1
-0,4
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde per den 31 december
4,7
6,6
Kostnad redovisad i resultatet
Kostnad för pensioner intjänade under året
0,5
0,5
Nettoränteintäkt/kostnad
0,1
0,1
Övrigt
0,0
0,0
SUMMA NETTOKOSTNAD I RESULTATET
0,6
0,6
AKTUARIELLA ANTAGANDEN
Följande väsentliga aktuariella antagande har tillämpats vid beräkning av förpliktelserna:
Diskonteringsränta
3,1 %
3,0%
75
OEM 2024
20 Övriga långfristiga skulder
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande
7,0
43,8
7,0
43,8
SUMMA
7,0
43,8
7,0
43,8
För kompletterande uppgifter avseende bolagets skulder se not 18.
21 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ställda säkerheter
för egna skulder
Fastighetsinteckningar
34,9
7,5
7,5
Företagsinteckningar
60,8
60,8
-
SUMMA
95,7
85,7
7,5
7,5
Eventualförpliktelser
Borgensförbindelser till förmån för dotterföretagen
-
-
49,6
239,8
SUMMA
-
-
49,6
239,8
22 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Upplupna löner och semesterlöner
78,8
85,9
6,7
7,3
Upplupna sociala avgifter
39,5
39,1
3,0
4,1
Upplupna lev.fakt/varuskulder
32,1
22,0
Övriga upplupna kostnader
33,9
28,6
5,0
3,5
SUMMA
184,3
175,6
14,7
14,9
OEM 2024
76
Övriga långfristiga skulder avser långfristig del av villkorade köpeskillingar med 6,5 MSEK.
Obeskattade reserver
23
Moderbolaget
2024 2023
Ackumulerade avskrivningar utöver plan
Vid årets början 1,9 1,5
Årets förändring av avskrivningar utöver plan 0,0 0,4
VID ÅRETS UTGÅNG 1,9 1,9
Periodiseringsfonder
Avsatt vid räkenskapsår 2018 - 67,0
Avsatt vid räkenskapsår 2019 28,0 28,0
Avsatt vid räkenskapsår 2020 75,0 75,0
Avsatt vid räkenskapsår 2021 106,0 106,0
Avsatt vid räkenskapsår 2022 126,0 126,0
Avsatt vid räkenskapsår 2023 138,0 138,0
Avsatt vid räkenskapsår 2024 136,0 -
SUMMA 609,0 540,0
SUMMA OBESKATTADE RESERVER 610,9 541,9
Av obeskattade reserver utgör 125,8 MSEK (111,6) uppskjuten skatt.
OEM-koncernens primära finansiella risker är knutna till valuta och kund-
kreditrisker. Genom matchning har dock valutariskerna så gott som helt
eliminerats. En riskeliminering som bidrar till att koncernen över tiden har
relativt stabil täckningsgrad. Utöver nämnda risker har koncernen en be-
gränsad ränterisk i form av kassaflödesrisk. OEM-koncernens finansverk-
samhet och hantering av finansiella risker sker i huvudsak i moderbolaget.
Denna sker utifrån antagen finanspolicy av styrelsen. Det finns ramar för
hur riskhanteringen skall bedrivas samt hur riskerna skall begränsas.
Ramarna präglas av en låg risknivå. Utgångspunkten är en strukturerad
och effektiv hantering av de finansiella risker som uppstår i verksamheten.
OEM bedömer att redovisat värde för finansiella tillgångar och skulder
överensstämmer med verkligt värde. Koncernens innehav av sådana finan-
siella tillgångar som utgör anläggningstillgångar är tämligen begränsat.
Vid utgången av 2024 utgjordes värdet av andra långfristiga fordringar
2,0 MSEK (1,8). Koncernens innehav av sådana finansiella tillgångar som
utgör omsättningstillgångar uppgick vid utgången till 796 MSEK (759)
samt upplupna intäkter 3,3 MSEK (0,6) och övriga fordringar 26 MSEK
(8). Som framgår av ovan är koncernens finansiella tillgångar till mer än
99% värderade till upplupet anskaffningsvärde under IFRS 9. De finansiella
skulderna är värderade till upplupet anskaffningsvärde, med undantag
av derivat och villkorade köpeskillingar som värderas till verkligt värde.
Koncernen har inga skulder som löper med fast ränta. Risken för att en
förskjutning i ränteläget ska orsaka en för koncernen väsentlig förändring
i verkligt värde är således obefintlig. Verkligt värde på räntebärande
skulder baseras på framtida kassaflöden av kapitalbelopp och ränta, dis-
konterade till aktuell marknadsränta på balansdagen. Derivat ingår i nivå 2
i värderingshierarkin. Verkligt värde på derivaten baseras på de valutakur-
ser och räntor som föreligger på balansdagen. Vid utgången av 2024 hade
koncernen derivat uppgående till - MSEK (-). Villkorade köpeskillingar
ingår i nivå 3 i värderingshierakin. Vid utgången av 2024 utgjordes värdet
av bolagets villkorade köpeskillingar 46,0 MSEK (83,1). För mer informa-
tion om villkorade köpeskillingar se not 4.
Posten kassa och bank 557 MSEK (233), posten checkräkningskredit
38 MSEK (61) och övriga räntebärande skulder 102 MSEK (86) löper med
rörlig ränta och är således behäftade med kassaflödesrisk. Checkräk-
ningskredit gäller för 1 år och kravet är att koncernen inte har en soliditet
understigande 35 %.
Huvudparten av de svenska bolagen och bolagen i England är anslutna
till ett cashpoolsystem med en total limit uppgående till 416 MSEK (350),
vilket är moderbolagets limit, utnyttjad del uppgår till - MSEK (-) utan
moderbolaget har en fordran på banken motsvarande 453 MSEK. Dot-
terföretagens tillgodhavande/skuld i centralkontosystemet redovisas hos
moderbolaget antingen som fordran på, alternativt som skuld till,
dotterföretag. Total limit i koncernen är 613 MSEK (611), utnyttjad del
uppgår till 38 MSEK (61).
Finansiella risker och riskhantering
24
77
OEM 2024
LIKVIDITETSRISKER
Med likviditetsrisk menas risken att inte kunna fullfölja åtaganden som är
förenade med finansiella skulder. Detta förebyggs i möjligaste mån genom
att säkerställa en förfallostruktur som skapar förutsättningar för att vidta
nödvändiga alternativa kapitalanskaffningsåtgärder om så skulle behövas.
Kassa och bank uppgick per årsskiftet till 557 MSEK (233) samt finansiella
omsättningstillgångar till 796 MSEK (759). Koncernens finansiella skuld
uppgick vid årskiftet till 571 MSEK (575) och förfallostrukturen framgår av
tabellen nedan. Tabellen visar både kapitalbetalningar och räntebetalningar.
VILLKORADE KÖPESKILLINGAR
2024
2023
Ingående bokfört värde
83,1
85,7
Årets förvärv
-
25,9
Återförda via resultaträkningen
-5,2
0,0
Utbetalda köpeskillingar
-33,7
-27,3
Valutakursdifferenser
2,3
-1,2
Utgående bokfört värde
46,5
83,1
2024
2023
Totalt Inom 1 1–3 3 mån 1 år och Totalt Inom 1 1–3 3 mån 1 år och
mån mån – 1 år längre mån mån – 1 år längre
Checkräkningskredit *
40,1
1,7
-
38,4
-
61,2
-
-
61,2
-
Övriga räntebärande skulder
9,8
0,0
0,1
1,0
8,7
9,8
0,1
0,1
0,9
8,8
Leverantörsskulder mm
336,9
236,8
93,5
0,1
6,5
426,3
278,8
104,7
0,8
42,0
Leasingskulder
97,3
3,6
7,1
32,1
54,5
76,4
2,9
5,7
25,7
42,1
484,0
242,1
100,7
71,6
69,7
573,7
281,8
110,4
88,6
* Checkräkningskredit är löpande 1 år i taget.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Koncernen
Kategori
2024
2023
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar
1
2,0
1,8
Kundfordringar
1
795,7
759,0
Övriga fordringar
1
25,5
7,5
Likvida medel
1
556,8
232,5
Finansiella skulder
Långfristiga lån - ej säkringsredovisning
4
8,3
8,9
Övriga långfristiga skulder - villkorade köpeskillingar
3
6,5
42,0
Kortfristiga lån - ej säkringsredovisning
4
0,9
0,9
Checkräkningskredit
4
37,5
61,2
Leverantörsskulder
4
290,2
240,9
Övriga skulder - villkorade köpeskillingar
3
40,0
41,1
Övriga skulder
4
93,7
102,3
OEM bedömer att redovisat värde för finansiella tillgångar och skulder överensstämmer med verkligt värde.
Definition av kategorier:
1: Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde.
2: Finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
3: Finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
4: Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
OEM 2024
78
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
Ränterisker
Ränterisken är låg och består i allt väsentligt av den kassaflödesrisk
som uppkommer genom att posterna kassa och bank, checkräknings-
kredit samt övriga räntebärande skulder löper med rörlig ränta. En
ränteförändring på en procent skulle per balansdagen innebära en
förändring med -4,2 MSEK (-0,7) i resultatet.
Valutarisker
Valutariskerna kommer främst av att inköpen görs i utländsk valuta.
Risken hanteras genom att kundkontrakten ofta föreskriver att priset
ska justeras i förhållande till eventuella valutaförändringar. Alternativt
sker försäljningen i samma valuta som inköpen. En utförlig redogörelse
ges i anslutning till nedanstående tabell.
Koncernens valutaflöden är hänförliga till import från Europa, Asien
och Nordamerika.
Koncernen eliminerar så långt det är möjligt effekterna av kurs-
förändringar genom användning av valutaklausuler i kundkontrakt
och försäljning i samma valuta som inköp. Till den övervägande delen
sker inköp i leverantörens funktionella valuta. Av tabell framgår att av
inköpen 2024 hänför sig 57 % (58) till EUR, 22 % (22) till USD, och 3 %
(3) till GBP, 9 % (8) till SEK och 9 % (9) till övriga valutor. OEM-koncer-
nen hanterar effekterna av växelkursförändringar genom valutaklau-
suler i försäljningskontrakten samt genom fakturering i samma valuta
som motsvarande inköp. OEM säljer varor till svenska och utländska
kunder och fakturerar antingen i inköpsvalutan eller i annan valuta
med valutaklausul med koppling till inköpsvalutan. Valutaklausulerna
justerar för 80–100% av förändringen i växelkurs från försäljningsorde r
till fakturadag, beroende på om OEM får valutakompensation även
för vinstmarginalen eller ej. Ofta finns tröskelvärden som innebär att
växelkursförändringar som understiger 2,25% inte beaktas. Valutajus-
teringar görs symmetriskt för både stigande och sjunkande valutakur-
ser. Valutaklausuler respektive försäljning i inköpsvalutan förekom-
mer i ca 71 % (70) av alla försäljningskontrakt. I den mån inköpen är
försäljningsorderbaserade uppnås ekonomisk säkring av valutarisken i
inköp och försäljning. I många fall uppstår emellertid en viss missmatch
tidsmässigt mellan inköpsorder och försäljningsorder. Inköpsorders
löper vanligen på 7–60 dagar före leverans. Leverantörskredittiden
uppgår till ca 30 dagar (30). Valutajusteringsklausulerna innebär att
endast valutaförändringar mellan försäljningstidpunkten och fakture-
ringstidpunkten påverkar det belopp som redovisas i svenska kronor.
Eftersom fakturering enligt avtal med valutajusteringsklausuler sker i
svenska kronor uppkommer ingen valutakursdifferens efter fakture-
ringstidpunkten. OEM tillämpar samma valuta- och prisjusteringsvill-
kor för svenska och utländska kunder. Värdeförändringarna hänförliga
till valutaklausulerna behandlas därför konsekvent från risk- och
redovisningssynpunkt. En valutakursförändring på tio procent för EUR
och USD skulle med en förenklad modell innebära en förändring av
omsättning med ca 372 MSEK.
Beträffande valutarisk kan konstateras att OEM även har om-
räkningsexponeringar i form av nettoinvesteringar i självständiga
utlandsverksamheter. För närvarande säkras ej dessa valutarisker.
Inköpen fördelar sig procentuellt enligt följande:
2024
2023
EUR
57%
58%
USD
22%
22%
GBP
3%
3%
SEK
9%
8%
Övriga valutor
9%
9%
100 %
100 %
Kursförändringar väsentliga valutor:
Vägt Vägt
Valuta genomsnitt genomsnitt Förändring
2024 2023
EUR 1
11,36
11,39
0%
USD 1
10,49
10,51
0%
GBP 1
13,43
13,09
3%
Nedan beskrivs känsligheten i omräkningsexponeringen
vid förändring av växelkursen:
Redovisat värde Känslighetsanalys,
2024-12-31 +/- 5 % i växelkurs.
MSEK verkan på
koncernens eget kapital
CZK
15,5
0,8
DKK
46,1
2,3
EUR
506,4
25,3
GBP
3,1
NOK
12,6
0,6
PLN
33,1
1,7
HUF
4,4
0,2
CNY
36,4
1,8
SUMMA
716,8
35,8
Valutakurser använda i koncernens bokslut för omräkning
av utländska dotterbolags resultat och nettotillgångar:
Vägt Vägt
Valuta genomsnitt December genomsnitt December
2024 2024 2023 2023
NOK 100
97,70
96,13
100,01
98,37
DKK 100
152,41
152,85
152,96
148,14
EUR 1
11,36
11,40
11,39
11,04
GBP 1
13,43
13,76
13,09
12,72
PLN 1
2,63
2,67
2,51
2,54
HUF 100
2,85
2,76
2,87
CZK 1
0,45
0,45
0,47
0,45
79
OEM 2024
ÅLDERSANALYS EJ NEDSKRIVNA KUNDFORDRINGAR
2024
2023
Ej förfallna kundfordringar
694,2
668,3
Förfallna kundfordringar 0-30 dgr
86,2
79,3
Förfallna kundfordringar > 31 dgr - 90 dgr
15,6
5,8
Förfallna kundfordringar > 91 dgr - 180 dgr
2,5
8,1
Förfallna kundfordringar > 181 dgr - 360 dgr
0,0
0,2
Förfallna kundfordringar > 360 dgr
0,0
0,0
SUMMA
798,5
761,7
AVSÄTTNINGSKONTO FÖRVÄNTADE KREDITFÖRLUSTER
2024
2023
Ingående balans
-2,7
-3,1
Effekt av förvärv av rörelse
Reservering för befarade förluster
-0,9
-0,4
Konstaterade förluster
0,9
0,9
UTGÅENDE BALANS
-2,8
-2,7
Kund- och kreditrisker
Fastställda kundlimiter är försiktigt bestämda och tillämpas strikt. Bedöm-
ningen av kundlimiter sker på bolagsnivå. Rutin för att faställa kreditrisk
och kundlimiter sker på alla nya kunder genom kreditupplysningar via
externt part. För befintliga kunder uppdateras kreditlimiten löpande. Be-
dömningen görs även då med hjälp av kreditupplysningar via extern part
tillsammans med intern kundkännedom. Korta kredittider och frånvaron
av riskkoncentrationer mot enskilda kunder, branscher eller geografiska
områden bidrar till den goda riskbilden. En riskbild som bekräftas av att de
historiska kundförlusterna har varit små. Upptagna fordringar är värdera-
de utifrån den låga risknivån. Koncernen har totalt cirka 30 000 köpand e
kunder. Den största enskilda kunden stod för 5 % (4) av omsättningen. D e
fem största kunderna stod för 15 % (15) av omsättningen och de tio störs ta
kunderna stod för 22 % (20) av omsättningen. Riskspridningen är sålede s
mycket god. Kundförluster har under året haft positiv effekt på kundför-
lustreserven och uppgått till 0,9 MSEK (0,9) vilket motsvarar 0,01 % (0,01 )
av omsättningen. Kundkreditriskerna bedöms som små. Den genomsnit tli-
ga kredittiden uppgick till cirka 46 dagar (47).
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
OEM 2024
80
25 Kassaflödesanalyser
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Erhållen ränta
10,0
19,7
18,4
Erhållen utdelning
-
-
241,7
172,0
Erlagd ränta
-9,9
-14,6
-6,6
-11,3
Specifikation poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar och nedskrivningar
106,7
93,0
4,1
3,5
Realisationsresultat
-0,5
-0,9
-
-
Övrigt
7,9
11,9
2,1
-2,0
SUMMA
114,2
104,0
6,2
1,6
FÖRVÄRV OCH AVYTTRAN AV DOTTERFÖRETAG
OCH VERKSAMHETER
Koncernen
Förvärv 2024
Förvärv 2023
Förvärvade tillgångar och skulder
Immateriella tillgångar
-
49,0
Övriga anläggningstillgångar
-
0,1
Varulager
-
30,6
Kundfordringar och övriga fordringar
-
31,5
Likvida medel
-
8,4
Summa tillgångar
119,5
Uppskjuten skatteskuld
-
12,4
Kortfristiga rörelseskulder
-
32,5
Summa skulder
44,9
Netto
74,6
Köpeskilling
Köpeskilling förvärvade enheter innevarande år
-
-101,6
Ännu ej reglerad köpeskilling
-
25,9
Reglerad köpeskilling för enheter förvärvade före innevarande år
-33,7
-27,3
Avgår: Likvida medel i de förvärvade verksamheterna
-
8,4
PÅVERKAN PÅ LIKVIDA MEDEL
-33,7
-94,6
81
OEM 2024
Övriga Check- Leasing-
FÖRÄNDRING AV FINANSIELLA SKULDER finansiella skulder räknings- skulder
kredit
INGÅENDE BALANS 2024-01-01
9,8
61,2
76,4
Upptagna krediter
0,1
-
-
Upptagna krediter (ej kassaflödespåverkande)
0,3
-2,7
59,1
Amortering av krediter
-1,0
-21,1
-42,1
UTGÅENDE BALANS 2024-12-31
9,1
37,5
93,4
INGÅENDE BALANS 2023-01-01
10,8
316,7
49,7
Upptagna krediter
Upptagna krediter (ej kassaflödespåverkande)
12,5
67,3
Amortering av krediter
-0,9
-268,0
-40,6
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31
9,8
61,2
76,4
Likvida medel
Likvida medel omfattar endast kassa och bank.
Incitamentsprogram 2024-2027
Vid årsstämman 23 april 2024 beslutades om ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD, ledande befattnings-
havare och vissa andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 200 000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,1 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
& Scholes-värdering fastställt till 13,40 SEK, vilket motsvarar optionernas
marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en aktie i OEM International under perioden från och med den 1 mars
2027 till och med den 15 juni 2027. Förvärvspriset per aktie uppgår till
135,10 SEK, vilket motsvarar 120 procent av den genomsnittliga aktiekur-
sen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och med
den 6 maj 2024 till och med den 17 maj 2024. Volatilitet i aktiekursen
är beräknad till 28 procent och riskfri ränta 2,58 procent. Under denna
period har 102 000 optioner i programet tecknats. I syfte att uppmuntra
till deltagande i programmet har styrelsen beslutat att en subvention i
form av bruttolönetillägg ska utgå till de deltagare som är kvarvarande
anställda per 1 juni 2026, vilken maximalt får motsvara det pris som har
betalats för köpoptionerna. För ändamålet har inga nya aktier emiterats
eller återköpts.
Kassaflödesanalyser fortsättning
25
26 Optionsprogram
2024
2023
Genomsnittligt Antal Genomsnittligt Antal
lösenpris köpoptioner lösenpris köpoptioner
per köpoption per köpoption
Per 1 januari
104,40
306 000
86,6
152 500
Tilldelade under året
135,10
102 000
122,0
153 500
Inlösta / återköpta under året
-
-
-
-
Förverkade under året
-
-
-
-
Per 31 december
112,04
408 000
104,4
306 000
Tilldelningstidpunkt
Förfallotidpunkt
Lösenpris
Aktieoptioner Aktieoptioner
31 december 2024 31 december 2023
Optionsprogram 2024-2027
17 maj 2024
15 juni 2027
135,10
102 000
-
Optionsprogram 2023-2026
19 maj 2023
15 juni 2026
122,00
153 500
153 500
Optionsprogram 2022-2025
20 maj 2022
15 juni 2025
86,60
152 500
152 500
TOTALT
408 000
306 000
OEM 2024
82
Värdering varulager
I samband med fastställande av varulagervärdet beaktas risken för
inkurans. Bedömningen av nedskrivning av lager görs genom fastställda
inkuranstrappor och genom individuell bedömning på artikelnivå. I de
svenska bolag som inte tillämpar inkuranstrappa används istället schablon -
mässig beräknad inkurans på 3 %. En redogörelse av dessa återfinns i not
15. Inkuransbedömning tar hänsyn till de enskilda artiklarnas omsätt-
ningshastighet samt bedömda framtida försäljningsvolymer. Storleken
på inkuransreserven är därmed känslig för ändringar i bedömda framtida
försäljningsvolymer.
Värdering tilläggsköpeskillingar
I samband med förvärv avtalar OEM om villkorade tilläggsköpeskillingar.
I balansräkningen per den 31 december 2024 finns upptaget villkorade
tilläggsköpeskillingar uppgående till 46,5 MSEK. Dessa är villkorade av
att de förvärvade bolagen uppnår en viss resultattillväxt över tid. Den i
balansräkningen upptagna skulden för villkorade tilläggsköpeskillingar
speglar ledningens bästa bedömning om utfall. I det fall bolagen utvecklas
bättre eller sämre än ledningens bedömning så kommer skulden för till-
läggsköpeskillingar att behöva justeras och mellanskillnaden att redovisas
i reslutaträkningen. Ytterligare information om koncernens tilläggskö-
peskillingar framgår av not 4 samt not 25.
Företagsledningen har med revisionsutskottet diskuterat utvecklingen,
valet och upplysningarna avseende koncernens viktiga redovisnings-
principer och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och
uppskattningar. Redovisade värden för vissa tillgångar och skulder baseras
delvis på bedömningar och uppskattningar.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters nyttjandevärde för bolagets
bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill, har antaganden
om framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar gjorts. En re-
dogörelse av dessa återfinns i not 12. Företagsledningen bedömer att inga
rimliga förändringar i de viktigaste antagandena leder till att det beräkna-
de nyttjandevärdena för enheterna blir lägre än de redovisade värdena.
Värdering övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar består av i huvudsak värden
uppkomna vid förvärv, fördelat på leverantörsrelationer 70,5 MSEK samt
kundrelationer 23,8 MSEK. I leverantörsrelationen finns en del med obe-
stämbar nyttjandeperiod. Resterande del om 61,8 MSEK skrivs av under
en femårsperiod. Återstående avskrivningstid är maximalt 46 månader.
Kundrelationerna består av etablering på ny marknad och bedömningen
är att dessa skall skrivas av under en femårsperiod. Återstående avskriv-
ningstid är maximalt 47 månader.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
29
OEM International AB (publ) är ett svensktregistrerat aktiebolag med
säte i Tranås. Moderbolagets aktier är registrerade på NASDAQ Nordic
Mid Cap i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Förrådsvägen 2, Box
1009, 573 28 Tranås. Koncernredovisningen för 2024 består av moderbo-
laget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd koncernen.
Från 1 januari 2025 flyttas OEM-aktien över till NASDAQ Nordic Large
Cap.
Den 7 februari 2025 erhöll Oak BidCo det sista regulatoriska godkännan-
det som erfordrades för EQT att fullfölja sina åtaganden i enlighet med
uppköpserbjudandet. Acceptfristen för det offentliga uppköpserbjudan-
det avslutades den 27 februari 2025 och totalt förvärvades 26,19 % av
totalt kapital och 73,68 % av totala röstantalet i OEM International. EQT
blev ny huvudägare i OEM International den 12 mars 2025.
Nasdaq Stockholm (Stockholmsbörsen) meddelade den 19 december
2024 att OEM Internationals aktie (OEM B) flyttas upp till Large Cap-seg-
mentet från och med 2 januari 2025. Nasdaq Stockholms huvudmarknad
delas in i tre segment där det största segmentet, Large Cap, omfattar
bolag med ett marknadsvärde över 1 miljard euro.
Under februari 2025 har OEM International AB på begäran av aktieägare
genomfört omstämpling av 598 000 A-aktier till motsvarande antal B-akti-
er i bolaget. Efter omstämpling uppgår antalet A-aktier till 27 864 176 och
antalet B-aktier uppgår till 111 151 678 och antalet röster uppgår till 389 793
438 mot 395 168 982 före omstämpling.
Uppgifter om moderbolaget
27
Händelser efter balansdagen
28
83
OEM 2024
Incitamentsprogram 2022-2025
Vid årsstämman 26 april 2022 beslutades om ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD, ledande befattnings-
havare och vissa andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 152 500 köpoptioner, motsvarande cirka 0,1 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
& Scholes-värdering fastställt till 6,64 SEK, vilket motsvarar optionernas
marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en aktie i OEM International under perioden från och med den 1 mars
2025 till och med den 15 juni 2025. Förvärvspriset per aktie uppgår till
86,60 SEK, vilket motsvarar 120 procent av den genomsnittliga aktiekur-
sen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och med
den 9 maj 2022 till och med den 20 maj 2022. Volatilitet i aktiekursen
är beräknad till 28 procent och riskfri ränta 1,57 procent. Under denna
period har samtliga optioner i programet tecknats. I syfte att uppmuntra
till deltagande i programmet har styrelsen beslutat att en subvention i
form av bruttolönetillägg ska utgå till de deltagare som är kvarvarande
anställda per 1 juni 2024, vilken maximalt får motsvara det pris som har
betalats för köpoptionerna. För ändamålet har inga nya aktier emiterats
eller återköpts.
Incitamentsprogram 2023-2026
Vid årsstämman 18 april 2023 beslutades om ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD, ledande befattnings-
havare och vissa andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 200 000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,1 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
& Scholes-värdering fastställt till 12,77 SEK, vilket motsvarar optionernas
marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en aktie i OEM International under perioden från och med den 2 mars
2026 till och med den 15 juni 2026. Förvärvspriset per aktie uppgår till 122
SEK, vilket motsvarar 120 procent av den genomsnittliga aktiekursen för
bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och med den 8 maj
2023 till och med den 19 maj 2023. Volatilitet i aktiekursen är beräknad
till 28 procent och riskfri ränta 2,73 procent. Under denna period har 153
500 optioner i programet tecknats. I syfte att uppmuntra till deltagande
i programmet har styrelsen beslutat att en subvention i form av bruttolö-
netillägg ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda per 1 juni
2025, vilken maximalt får motsvara det pris som har betalats för köpoptio-
nerna. För ändamålet har inga nya aktier emiterats eller återköpts.
Optionsprogram fortsättning
26
Styrelsens yttrande gällande vinstutdelningsförslaget finns tillgängligt på
bolagets hemsida, www.oem.se, eller kan erhållas på begäran.
Styrelsen föreslår måndag den 28 april 2025 som avstämningsdag för
utdelning.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovis-
ningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning
(EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder.
Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande
bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en
ttvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncer-
nen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår nedan ,
godkänts för utfärdande av styrelsen den 20 mars 2025.
Koncernens rapport över resultat, koncernens rapport över totalresul -
tat och koncernens rapport över finansiell ställning och moderbolagets
resultat- och balansräkningar blir föremål för fastställelse på årsstämma n
den 24 april 2025.
Petter Stillström
Styrelseordförande
Ulf Barkman
Styrelseledamot
Mattias Franzén
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Jörgen Zahlin
Verkställande direktör
Åsa Söderström Winberg
Styrelseledamot
Richard Pantzar
Styrelseledamot
Jörgen Rosengren
Styrelseledamot
Per Svenberg
Styrelseledamot
Frida Wengbrand
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
32Förslag till vinstdisposition
MODERBOLAGET
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Balanserade vinstmedel
589 086 080
Årets resultat
552 277 899
1 141 363 979
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så
att till aktieägarna utdelas 1,75 kronor per aktie
243 277 745
att i ny räkning överföres
898 086 234
1 141 363 979
Tranås den dag som framgår av vår elektroniska signatur
OEM 2024
84
OEM-koncernens närstående är i huvudsak styrelseledamöter (not 5),
andra ledande befattningshavare (not 5) samt större aktieägare. Förutom
styrelsearvode, lön och andra ersättningar har inga övriga ersättningar
utgått till närstående. Moderbolaget har en närståenderelation med
sina dotterföretag, se not 14. Moderbolagets nettoomsättning består till
100 % av försäljning av tjänster till dotterföretagen. Transaktioner med
närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Upplysning om närstående
31
Beräkning av resultat per aktie före och efter utspädning har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Ingen utspädningseffekt finns.
30 Resultat per aktie
2024
2023
Årets resultat
605,9
607,2
Resultat per aktie har baserats på följande antal aktier:
Genomsnittligt antal utestående aktier
138 644 772
138 644 772
2024
2023
Resultat per aktie på utestående antal aktier
Resultat per aktie i kronor
4,37
4,38
Revisionsberättelsen
Till bolagsstämman i OEM International AB (publ), org.nr 556184-6691
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för OEM International AB för år 2024 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 34-39. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 28-84 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningsla-
gen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstan-
darder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 34-39. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över resultatet och
rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder be-
skrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar
att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och
bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen
gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och
prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställan-
de direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk
för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i
syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontrol-
ler samt den bransch i vilken koncernen verkar.
När vi utformade vår koncernrevisionsstrategi och bestämde vilken om-
fattning av revision som skulle genomföras på respektive enhet beaktade
vi storleken på respektive enhet, geografisk spridning samt den specifika
risk som varje enhet representerar. Koncernens verksamhet bedrivs via
dotterbolag i ett drygt 10-tal länder som är belägna huvudsakligen i Eu-
ropa. Dotterbolagen i Sverige och Finland utgör tillsammans en väsentlig
del av koncernens verksamhet. För dessa enheter blev det naturligt, och
nödvändigt, att genomföra en revision. Utöver dessa enheter har koncern-
revisionen inkluderat enheter i Polen, Storbritannien och Irland. I Sverige
och Polen utfördes revisionen av koncernteamet samt med hjälp av PwCs
nätverk medan det i Finland, Storbritannien och Irland har varit lokala
revisionsbyråer som utfört arbetet.
Koncernteamet har tagit del av arbetet som utförs av samtliga enhets-
revisorer för att säkerställa att tillräckliga revisionsbevis har inhämtats
som grund för vårt uttalande i koncernrevisionsberättelsen. Utöver detta
har koncernteamet granskat koncernredovisningen, notupplysningar i
årsredovisningen samt ett antal mer komplexa redovisningsfrågor, vilket
omfattar bland annat goodwill.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av
väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felak-
tigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag.
De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i
de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet.
Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revision-
ens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sam-
mantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställ-
ningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet,
men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
85
OEM 2024
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av varulager
Per den 31 december 2024 redovisar koncernen varulager om 1100,6
MSEK.
Värdering av varulager kräver alltid att ett flertal uppskattningar och
bedömningar tillämpas i redovisningen. Det, och eftersom redovisat
värde utgör 33% av koncernens totala tillgångar, gör att vi identifierat
värdering av varulager som ett särskilt betydelsefullt område i revision-
en.
Vidare krävs det uppskattningar och bedömningar för att beräkna
faktisk inkurans, både orsakat av trögrörlighet men också orsakat av
lägsta värdets princip. För att möta kundernas behov kan OEM i vissa
fall finna det nödvändigt att lagerföra betydande kvantiteter vilket
minskar lagrets omsättningshastighet och kan öka risken för inkurans.
Vid beräkningen av årets inkuransbehov måste således OEM göra anta-
ganden om framtida händelser på det aktuella lagervärdet.
Koncernens principer för värdering av varulager finns beskrivet i not 1
på sidan 53 i årsredovisningen. I not 15 redogör koncernen för hur inku-
rans beaktats. Viktiga uppskattningar och bedömningar som koncernen
behöver göra i samband med redovisning av varulager framgår av not
29 i årsredovisningen.
I vår granskning har vi granskat koncernens principer för att beräkna
anskaffningsvärdet.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-27 samt 88-95. Den
andra informationen består även av ersättningsrapporten som vi förväntar
oss att få tillgång till efter datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrk-
ande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt be-
dömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
ttvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernre-
dovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva-
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direk-
tören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rappor-
tering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning för OEM International AB för år 2024 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställan-
de direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fade bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryg-
gande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt utta-
lande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig
grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkstäl-
lande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredoviningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyl-
dighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
OEM 2024
86
Vi har också uppdaterat vår förståelse kring hur processer och system
påverkar lagerprocessen i respektive bolag.
Som stöd för vår revision har specifika dataanalyser genomförts där
vi har vi kunnat inhämta och kontrollera en stor mängd transaktioner
för att identifiera trögrörliga och inkuranta produkter samtidigt som vi
jämförde mot de inkuranstrappor OEM i förekommande fall tillämpat.
Genom analyserna har vi också kontrollerat eventuellt tillkommande
inkuransbehov orsakat av lägsta värdets princip.
Därtill har vi ställt förfrågningar till företagsledningen samt granskat
protokoll från styrelsemöten i syfte att identifiera prognostiserade
förändringar i bolagens försäljning som skulle kunna föranleda att lage-
rartiklar blir inkuranta.
Vi har slutligen bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i
årsredovisningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Frida Wengbrand
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för OEM International
AB för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommen-
dation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till OEM International AB enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nöd-
vändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format
som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till om-
ständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rap-
porten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
34-39 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm,
utsågs till OEM International AB:s revisor av bolagsstämman den 23 april
2024 och har varit bolagets revisor sedan 3 juni 2019.
Jönköping den dag som framgår av vår elektroniska signatur
87
OEM 2024
OEM International på börsen
OEM-aktien noterades på OTC-listan vid Stockholmsbörsen i decem-
ber 1983 och har sedan dess haft en god kursutveckling. Den som vid
börs-introduktionen köpte 100 aktier i OEM för 12 500 kronor hade den
31 december 2024 ett innehav av 43 200 aktier till ett värde av 4 829 760
kronor. Under 2000 överfördes OEM-aktien till O-listan och 2006 blev
aktien noterad på NASDAQ Nordic Small Cap. Från 2014 är aktien överflyt-
tad till NASDAQ Nordic Mid Cap. Från 1 januari 2025 flyttas OEM-aktien
över till NASDAQ Nordic Large Cap.
Kursutveckling
Kursen för OEM International ökade under året från 105,40 kronor till en
stängningskurs om 111,80 kronor, vilket är en ökning med 6 %. Under året
ökade börsens index för Nasdaq Stockholm_PI med 6 %. Högsta stäng-
ningskurs under året, 127,20 kronor, noterades den 5 november. Lägsta
stängningskurs under året, 94,50 kronor, noterades den 25 januari. OEM:s
börsvärde vid utgången av 2024 uppgick till 15 542 MSEK.
Omsättning
Under 2024 omsattes 16 029 667 B-aktier (15 821 173) motsvarande en
omsättningshastighet på 12 % (11). Den genomsnittliga aktieägaren i OEM
håller därmed sina aktier i cirka 7 år (9).
OEM:s B-aktie omsätts 100 % (100) av börsdagarna och snittomsätt-
ningen per dag var 2024, 63 863 aktier (62 782). OEM International hade
den 30 december 2024, 8 363 aktieägare (8 245). Det institutionella ägan-
det är cirka 47 % (47) och det utländska ägandet uppgår till 14 % (15).
Återköp av aktier
Det återköpsprogram av aktier som antogs första gången av årsstämman
2000 avser att förbättra bolagets kapitalstruktur och positivt bidra till
avkastningen på eget kapital och vinst per aktie. Efter genomförda ned-
sättningar tidigare år finns det 139 015 854 aktier i bolaget per årsskiftet.
Bolaget har under 2011 återköpt 371 082* aktier till ett snittpris av 8,88*
kronor. Totalt uppgår eget innehav i aktier till 371 082* aktier per årsskif-
tet. Styrelsen har årsstämmans bemyndigande att återköpa upp till 10 % av
antalet aktier, dvs 13 015 585 st. Målsättningen är att där styrelsen anser
OEM International B
OMX Stockholm_PI
100
400
300
200
50
2020 2024202320222021
Diagrammet visar OEM-aktiens uteckling i relation
till OMX Stockholm_PI. Startpunkten är index 100.
OEM-aktien
Aktieutveckling
OEM 2024
88
* Korrigerad med hänsyn till historiska aktiesplittar.
att förutsättningarna är attraktiva, fortsätta återköpen upp till 10 % av
totala antalet aktier. De förvärvade aktierna kommer att behållas, stämplas
bort alternativt användas som likvid vid företagsförvärv. Den nackdel som
det kan innebära att antalet aktieägare minskas och att likviditeten i aktien
minskar har minimerats genom att återköp till största delen sker genom
köp av större block av aktier.
Likviditetshöjande åtgärder
OEM International har ett avtal tecknat med ABG Sundal Collier ASA om
likviditetsgaranti för bolagets aktie. Syftet är att minska skillnaden mellan
köp- och säljkurs. Målsättningen är en lägre investeringskostnad och en
mindre risk i handel med aktien för nuvarande och tillkommande aktieä-
gare. Åtagandet ligger inom ramen för NASDAQ Nordic Börssystem med
likviditetsgaranter och påbörjades den 1 december 2004.
Utdelningspolicy
Styrelsen i OEM International har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning och eventuellt investeringsbehov i rörelsen eller förvärv.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,75 kronor per aktie (1,75).
Ekonomisk information
OEM har ambitionen att hålla en hög kvalitet på informationen till mark-
nad och media. Målsättningen är att informationen ska möjliggöra en
riktig värdering och en likvid handel med aktien. Datum för årsstämma,
delårsrapporter och årsredovisning för verksamhetsåret 2025 framgår av
informationen på sidan 95 i denna årsredovisning.
Ekonomisk information publiceras även på koncernens hemsida
(www.oem.se).
Som aktieägare har du också möjlighet att erhålla delårsrapporter och
andra pressmeddelanden via e-post samtidigt som den offentliggörs på
marknaden. Anmälan för dessa utskick sker direkt via koncernens hemsida
(www.oem.se).
Aktiekapitalets utveckling
Antal A-aktier Antal B-aktier
Procentandel
aktiekapital
Procentandel
röster
Orvaus AB 9 763 920 11 693 286 15,4% 27,7 %
Siv Franzén 7 682 256 7 414 740 10,9% 21,3%
Agne Svenberg 7 200 000 135 400 5,3% 18,3%
AB Traction 3 816 000 2,7 % 9,7 %
Lannebo fonder 14 869 849 10,7% 3,8%
Nordea Funds 9 865 920 7,1 % 2,5%
SEB Investment Management 9 003 178 6,5% 2,3%
Cliens Fonder 7 443 074 5,4% 1,9%
Swedbank Robur Fonder 4 156 379 3,0% 1,1%
Handelsbanken Fonder 3 064 176 2,2 % 0,8%
Summa 10 ägare 28 462 176 67 646 002 69,1 % 89,2 %
Övriga 42 536 594 30,7% 10,8%
TOTALT 28 462 176 110 182 596 99,8% 100,0%
Röster per aktie 10 1
I fördelningen ovan är bolagets innehav av egna aktier 371 082 stycken B-aktier exkluderade.
Syftet är att nå en enkelhet för läsaren att avläsa olika ägares inflytande i bolaget.
År Transaktion
Förändring
av aktiekapitalet
MSEK
Totalt aktiekapital,
MSEK
Totalt antal aktier
st
Kvotvärde per aktie
SEK
Ingångsvärde 0,1 0,1 500 100,00
1981 Fondemission 0,3 0,4 4 000 100,00
1983 Split - 0,4 40 000 10,00
1983 Fondemission 0,4 0,8 80 000 10,00
1983 Nyemission 0,8 1,6 160 000 10,00
1983 Nyemission 0,4 2,0 200 000 10,00
1986 Fondemission 4,0 6,0 600 000 10,00
1986 Nyemission genom konvertering 0,4 6,4 636 000 10,00
1994 Split - 6,4 1 272 000 5,00
1996 Fondemission 6,4 12,7 2 544 000 5,00
1996 Fondemission 12,7 25,4 5 088 000 5,00
1997 Nyemission genom apport 20,1 45,5 9 113 703 5,00
2001 Nedsättning -3,9 41,6 8 332 203 5,00
2003 Nedsättning -1,0 40,6 8 132 203 5,00
2004 Nedsättning -2,0 38,6 7 723 103 5,00
2007 Split - 38,6 30 892 412 1,25
2007 Inlösen -9,6 29,0 23 169 309 1,25
2007 Fondemission 9,6 38,6 23 169 309 1,67
2014 Split - 38,6 46 338 618 0,83
2014 Inlösen -19,3 19,3 23 169 309 0,83
2014 Fondemission 19,3 38,6 23 169 309 1,67
2021 Split - 38,6 92 677 236 0,42
2021 Inlösen -9,7 9,7 23 169 309 0,42
2021 Fondemission 9,7 38,6 69 507 927 0,56
2022 Split - 38,6 208 523 781 0,19
2022 Inlösen -12,9 25,7 139 015 854 0,19
2022 Fondemission 12,9 38,6 139 015 854 0,28
Aktieägarfördelning OEMs största aktieägare per 2024-12-30
89
OEM 2024
STORLEKSKLASS
Procent av antal ägare Procent av aktiekapital
1 - 500 67,6 0,5
501 -1 000 9,4 0,4
1 001 - 2 000 6,8 0,6
2 001 - 5 000 6,5 1,3
5 001 - 10 000 4,2 1,8
10 001 - 20 000 2,5 2,2
20 001 - 50 000 1,6 2,9
50 001 - 100 000 0,5 2,4
100 001 - 0,9 87,9
SUMMA 100,0 100,0
Totalt antal aktieägare i OEM är 8 363 st.
*) Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
I tabellen kan en ägaruppgift vara sammanslagen av flera poster syftar till att visa en institution eller privatpersons totala ägande i OEM.
2024 2023 2022 2021 2020
Prestationsnyckeltal
Omsättning per aktie * SEK 38 37 34 27 24
Omsättningsökning per aktie % 2 8 25 15 0
Vinst per aktie* SEK 4,36 4,37 4,14 3,29 2,28
Eget kapital per aktie * SEK 17,19 14,32 11,43 9,89 9,83
Föreslagen utdelning SEK 1,75 1,75 1,50 1,38 1,25
Utdelning/Resultat % 40 40 36 42 55
Utdelning/Eget kapital % 10,0 12 13 14 13
Kassaflöde per aktie* SEK 4,98 5,69 1,89 2,30 3,38
Risknyckeltal
Omsättningshastighet i aktien % 12 11 8 13 11
Värderingsnyckeltal
Börskurs 31 december SEK 111,80 105,40 72,30 92,70 51,50
Börsvärde 31 december * MSEK 15 542 14 652 10 051 12 887 7 159
P/S-tal ggr 3,0 2,8 1,7 3,4 2,2
P/E-tal ggr 25,7 24,2 17,5 28,2 22,6
Kurs/Eget kapital % 650 736 633 938 524
EV/Sales ggr 3,0 2,8 2,2 3,4 2,1
EBIT-multipel ggr 20,0 18,6 14,0 22,1 16,7
Direktavkastning % 1,6 1,7 2,1 1,5 2,4
* Beräknat på totalt antal aktier.
Aktieägarstatestik Per 2024-12-30*
Nyckdeltal för OEM-aktien De senaste fem åren
OEM 2024
90
Definitioner
Avkastning på eget kapital
Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
EBITA plus finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt
kapital.
Avkastning på totalt kapital
EBITA plus finansiella intäkter i procent av genomsnittligt totalt kapital.
Direktavkastning
Utdelning per aktie dividerat med börskursen vid årets slut.
EBIT-multipel
Enterprise values dividerat med rörelseresultat efter avskrivningar.
EBITA*
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
som uppkommit i samband med företagsförvärv.
EBITA-marginal*
EBITA i procent av nettoomsättningen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
EV/Sales
Enterprise values (börsvärde + nettoskuld) dividerat med
nettoomsättning.
Jämförelsestörande poster
Poster som inte ingår i de ordinarie affärstransaktionerna samt är av
väsentlig storlek och därmed får inverkan på resultat och nyckeltal.
Kapitalets omsättningshastighet
Nettoomsättning dividerat med balansomslutningen.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt
antal aktier.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar minus varulager i procent av kortfristiga skulder.
Kurs/Eget kapital
Börskurs dividerat med eget kapital per aktie.
Nettoomsättning per aktie
Nettoomsättning dividerat med antalet aktier i marknaden per årsskiftet.
Nettoomsättning per anställd
Nettoomsättning dividerat med medelantalet anställda.
Nettoomsättningsökning per aktie
Ökning av nettoomsättning per aktie.
Nettoskuld
Räntebärande skulder med avdrag för likvida medel.
Omsättningshastighet i aktien
Antalet omsatta aktier under året dividerat med antalet utestående
aktier per årsskiftet.
Organisk tillväxt*
Periodens förändring av totala intäkter justerat för förvärv, avyttringar
och valuta, jämfört med jämförelseperiodens totala intäkter.
P/E-tal
Börskursen vid årets slut dividerat med vinst per aktie.
P/S-tal
Börsvärde i förhållande till nettoomsättningen.
Räntetäckningsgrad
Årets rörelseresultat med tillägg för finansiella intäkter i förhållande till
räntekostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totalt kapital.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och
avsättningar.
Utdelning/Eget kapital
Utdelning i relation till koncernens eget kapital.
Utdelning/Årets resultat
Utdelning i relation till årets resultat.
Vinst per aktie
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av nettoomsättning.
* Förutom de konventionella ekonomiska prestationsmåtten fastställda
av IFRS använder OEM begreppet Organisk tillväxt samt EBITA/
EBITA-marginal vars definitioner beskrivs ovan. Motivet är att OEM vill
öka jämförbarheten mellan olika tidsperioder av omsättningen utan
påverkan av valutaeffekter eller förvärv samt kunna summera bolagens
verksamhet avseende resultat och marginal rensat från avskrivningar
som uppkommit i samband med förvärv.
91
OEM 2024
OEM 2024
92
Energieffektiva fastigheter
som möter bolagens behov
OEMs fastighetsstrategi bygger på
att äga och förvalta fastigheter där
OEM har en långsiktig etablering
och där det är ekonomiskt rimligt.
De ägda lokalerna är moderna,
funktionella, energieffektiva och
anpassade till bolagens behov, vilket
bidrar till bolagens förutsättningar
att skapa tillväxt och utveckling.
Ambitionen med alla OEMs
lokaler är att de ska vara effektiva
samtidigt som det finns möjlighet för
expansion där det är planerat.
Fastigheterna ägs huvudsakligen
genom egna fastighetsbolag och
hyrs ut till koncernens dotterbolag.
Lediga ytor hyrs även ut externt
för att skapa avkastning på gjorda
investeringar. OEM äger idag
fastigheter i Sverige, Finland,
Danmark och Storbritannien.
Ett tydligt hållbarhetsfokus och
mål att minska energiförbrukning
och koldioxidutsläpp har inneburit
att OEM har investerat i solceller
på egenägda fastigheter. Under
2024 installerades solceller
på fastigheterna i Finland och
Danmark. För att optimera
energianvändningen och maximera
nyttjandet av lokalerna kartläggs och
optimeras uppvärmning, kylning och
belysning.
I hyrda lokaler genomförs åtgärder
i samverkan med hyresvärden, vilket
bidrar till en förbättrad arbetsmiljö
och ett minskat energibehov.
Under 2025 planerar OEM att
genomföra flera projekt med fokus
på energibesparingar, främst inom el
och fjärrvärme. I flera hyrda lokaler
ersätts äldre belysningslösningar
med LED-armaturer från det egna
varumärket Hide-a-lite. Arbetet
med energibesparingsåtgärder
pågår kontinuerligt och omfattar
bland annat utökning av borrhål
och värmepumpar, modernisering
av ventilationsaggregat samt
en fullständig övergång från
lysrörsarmaturer till LED i samtliga
fastigheter.
ORT ADRESS
YTA KONTOR
m
2
YTA LAGER
m
2
Tranås
Dalagatan 4 3 070 2 764
Fredriksbergsgatan 2 3 611 9 753
Förrådsvägen 2 2 060 990
Nässjö
Lerbacksgatan 1 362 957
Lerbacksgatan 3 840 1 960
Bankeryd
Tallvägen 5 1 565 3 815
Åbo, Finland
Fiskarsinkatu 3 2 228 3 961
Fiskarsinkatu 6 2 346 6 205
Rauma, Finland
Kirvestie 1 277 612
Allerød, Danmark
Engholm Parkvej 4 800 591
Leicester, Storbritannien
Whiteacres, Whetstone 1 400 1 280
Under 2024 installerades solceller på fastigheterna i Finland och Danmark. På bilderna syns de finska fastigheterna.
93
OEM 2024
OEM 2024
94
Förutsättningar för deltagande
Aktieägare som önskar delta på
stämman ska:
dels vara införda i aktieboken som
förs av Euroclear Sweden AB senast
den 14 april 2025, om aktierna är
förvaltarregistrerade, begära att för-
valtaren rösträttsregistrerar aktierna
senast den 14 april 2025, och
dels anmäla sig till bolaget senast
den 14 april 2025 under adress:
OEM International AB,
Box 1009, 573 28 TRANÅS
Telefon: 075-242 45 57 eller
e-post: ir@oem.se
Vid anmälan ska uppges aktieägarens
namn, personnummer (organisations
-
nummer), adress, telefon, antal aktier
samt eventuella biträden.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera
sina aktier måste senast måndagen den
14 april 2025 tillfälligt inregistrera akti
-
erna i eget namn hos Euroclear Sweden
AB för att få rätt att delta i årsstämman.
Sker deltagande genom ombud med
stöd av fullmakt, ska fullmakten i
original, jämte eventuella behörig
-
Årsstämma
Torsdagen den 24 april 2025 kl 16.00
på Badhotellets Konferenscentrum,
Ågatan 16, Tranås.
95
OEM 2024
hetshandlingar, skickas in till bolaget i
god tid föreårsstämman. Företrädare
för juridisk person ska vidare skicka in
bestyrkt kopia av registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling som
visar att de på egen hand får företrä-
da den juridiska personen. Bolaget
tillhandahåller aktieägarna ett fullmakts-
formulär, vilket kan erhållas på bolagets
huvudkontor eller på bolagets hemsida
www.oem.se senast den 25 mars 2024.
Utdelning
Styrelsen föreslår årstämman att för
2025 lämna utdelning med 1,75 kr per
aktie och fastställa måndagen den 28
april 2025 som avstämningsdag. Om
årsstämman antar förslaget, beräknas
utdelningen sändas ut fredagen den 2
maj 2025 till de som på avstämningsda-
gen är införda i aktieboken.
Ärende
Dagordning och ärenden för årstämman
kommer att framgå av annonsering i
dagspressen samt finnas tillgänglig på
OEMs hemsida (www.oem.se).
Dagordningen kan också erhållas från
bolaget i samband med anmälan till
stämman.
Kommande rapport
Delårsrapport – januari - mars
........................ 24 april 2025
Delårsrapport – januari - juni
.......................... 14 juli 2025
Delårsrapport – januari - september
............ 16 oktober 2025
Bokslutskommuniké 2025
.............................. 18 februari 2026
|
2025-03-10
|
TRYCK: TMG Tabergs
|
Bolt Kommunikationsbyrå AB
Box 1009, Förrådsvägen 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel ................... +46-75-242 40 00
E-post ......... info@oem.se
Webb ............ www.oem.se
Elektro Elco AB
Tallvägen 5
564 35 BANKERYD, Sverige
Tel
.............. +46-36-290 60 00
E-post .... elektro@elco.se
Webb ...... www.elco.se
Nexa Trading AB
Datavägen 37 B
436 32 ASKIM, Sverige
Tel .............. +46-31-14 13 80
E-post .... info@nexa.se
Webb ...... www.nexa.se
Ingemar Liljenberg AB
Mobilgatan 6
235 39 Vellinge, Sverige
Tel .............+46 40 59 22 90
E-post ... info@liljenberg.se
Webb ...... www.liljenberg.se
OEM Electronics AB
Box 1025, Förrådsvägen 2
573 29 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 45 00
E-post: info@oemelectronics.se
Webb: www.oemelectronics.se
Internordic Bearings AB
Box 105, Lerbacksgatan 3
571 22 NÄSSJÖ, Sverige
Tel .............. +46-75-242 49 40
E-post .... info@internordic.com
Webb ...... www.internordic.com
Svenska Helag AB
Box 6, Dalagatan 4
573 21 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 46 00
E-post .... helag@helag.se
Webb ...... www.helag.se
Lagermetall AB
Boskärsgatan 23, 702 25 Örebro
Sverige
Tel .............. +46 19 20 96 60
E-post ....brons@lagermetall.se
Webb ...... www.lagermetall.se
OEM Automatic AB
Box 1011, Dalagatan 4
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 41 00
E-post .... info@oemautomatic.se
Webb ...... www.oemautomatic.se
OEM Motor AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 44 00
E-post .... info@oemmotor.se
Webb ...... www.oemmotor.se
Telfa AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-24 24 450
E-post .... info@telfa.se
Webb ...... www.telfa.se
Svenska Batteripoolen AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-24 24 300
E-post .... kundsupport@batteripoolen.se
Webb ...... www.batteripoolen.se
Agolux AB
Box 6, Dalagatan 4
573 21 TRANÅS, Sverige
Tel
.............. +46-75-242 45 50
E-post: kundsupport@agolux.se
Webb: www.agolux.se
ATC Tape Converting AB
Box 575, Veddestavägen 17
175 26 JÄRFÄLLA, Sverige
Tel
.............. +46-8-564 708 80
E-post .... info@atc.se
Webb ...... www.atc.se
AB Ernst Hj. Rydahl Bromsbandfabrik
Box 12, Brisgatan 19,
651 02 KARLSTAD, Sverige
Tel .............. +46-10-550 94 00
E-post .... mail@rydahls.se
Webb ...... www.rydahls.se
IBEC
Aartsdijkweg 111
2676 LE MAASDIJK, Nederländerna
Tel .............. +31-174 52 51 00
E-post .... info@ibec.cn
Webb ...... www.ibec.cn
Akkupojat Oy
Satakunnankatu 38
28130 PORI, Finland
Tel
.............. +358 2 631 8600
E-post
.... akkupojat@akkupojat.fi
Web ......... www.akkupojat.fi
OEM Electronics FI
Box 9, 20101 TURKU
Fiskarsinkatu 3,
20750 TURKU, Finland
Tel
.............. +358-207 499 499
E-post
.... info@oem.fi
Webb ...... www.oemelectronics.fi
Rauheat Oy
Kirvestie 1
26510 Rauma, Finland
Tel
.............. +358 2 54 90 400
E-post
.... rauheat@rauheat.fi
Webb ...... www.rauheat.fi
OEM Automatic Oü
Aia 8
80010 PÄRNU, Estland
Tel .............. +372-5059 849
E-post
.... info@oem.ee
Webb
...... www.oem.ee
OEM Automatic (Shanghai) Co., Ltd
Room 117, Building 8
Shanghai Zhongtian Science &
Technology Business Park,
787 KangQiao Rd
SHANGHAI 201315, P.R. of China
Tel
.............. +86-21-3331 1200
E-post
.... info@oemautomatic.cn
Webb ...... www.oemautomatic.cn
OEM Automatic FI
Box 9, 20101 TURKU
Fiskarsinkatu 3,
20750 TURKU, Finland
Tel .............. +358-207 499 499
E-post .... info@oem.fi
Webb ...... www.oem.fi
OEM Automatic SIA
Vilandes 3-3
1010 RIGA, Lettland
Tel
.............. +372-5295 114
E-post .... info@oemautomatic.lv
Webb ...... www.oemautomatic.lv
OEM Automatic UAB
Raudondvario str. 101,
47184 KAUNAS, Litauen
Tel .............. +370-64015 878
E-post .... info@oem.lt
Webb ...... www.oem.lt
OEM Automatic Ltd
Whiteacres Cambridge Road
Whetstone LEICESTER LE8 6ZG
England
Tel
.............. +44-116 284 99 00
E-post .... information@uk.oem.se
Webb ...... www.oem.co.uk
Zoedale Ltd
Priory Business Park, Stannard Way
Bedford MK44 3 WG, England
Tel .............. +44-1234 83 28 32
E-post .... enquiries@zoedale.co.uk
Webb ...... www.zoedale.co.uk
Demesne Electrical Sales
The Square Industrial Complex
Tallaght, Dublin 24, D24 ED71, Ireland
Tel .............. +353 1-4047777
E-post .... sales@demesne.ie
Webb ...... www.demesne.ie
OEM Automatic Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121A
02-234 WARSZAWA, Polen
Tel .............. +48-22-863 27 22
E-post .... info@pl.oem.se
Webb ...... www.oemautomatic.pl
OEM Electronics PL
ul. Działkowa 121A,
02-234 WARSZAWA, Polen
Tel .............. +48-22-863 27 22
E-post .... info@pl.oem.se
Webb ...... www.oemelectronics.pl
OEM Automatic AS
Postboks 2144 STRØMSØ
Bjørnstjerne Bjørnsonsgate 110
3003 DRAMMEN, Norge
Tel .............. +47-32 21 05 05
E-post .... post@oem.no
Webb ...... www.oem.no
OEM Automatic Klitsø A/S
Engholm Parkvej 4
3450 ALLERØD, Danmark
Tel .............. +45-70 10 64 00
E-post .... info@oemklitso.dk
Webb ...... www.oemklitso.dk
OEM Automatic spol. s r.o.
Prazska 239,
250 66 ZDIBY, Tjeckien
Tel
.............. +42-0-241 484 940
E-post
.... info@oem-automatic.cz
Webb ...... www.oemautomatic.cz
OEM Automatic, s.r.o.
Bratislavska 8356,
917 01 TRNAVA, Slovakien
Tel .............. +421-33-2400-160
E-post .... info@oem-automatic.sk
Webb ...... www.oemautomatic.sk
OEM Automatic Kft.
P.O. Box: 111, Gyár u. 2
2058 BUDAÖRS, Ungern
Tel .............. +36-23-880 895
E-post .... info@oemautomatic.hu
Webb
...... www.oemautomatic.hu
Region Sverige
Region Finland, Baltikum och Kina
Region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra centraleuropa
OEM International
www.oem.se
Adresser