549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKxbrli:shares549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Z7DLN54J8M4J792023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300Z7DLN54J8M4J792021-12-31
ÅRSREDOVISNING
2023
Sammanfattning 2023 3
Koncernöversikt 4
VD-ord 6
OEM – 50 år 8
Vision, affärsidé, mål och strategier 10
Förvärv 12
Affärsmodell 14
Produktområden 16
Region Sverige 18
Region Finland, Baltikum och Kina 20
Region Danmark, Norge, Brittiska
öarna och östra Centraleuropa 22
Medarbetare 24
Hållbarhet 26
ÅRSREDOVISNING
Fem år i koncernöversikt 31
Nyckeltal de senaste fem åren 32
Förvaltningsberättelse
inklusiv bolagsstyrningsrapport 33
Styrelsen 40
Ledande befattningshavare 41
Finansiella rapporter – Koncernen
Rapport över resultat 42
Rapport över totalresultat 43
Rapport över finansiell ställning 44
Rapport över förändringar
i eget kapital 46
Rapport över kassaflöden 47
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Resultaträkningar 48
Balansräkningar 49
Rapport över förändringar
i eget kapital 51
Kassaflödesanalyser 52
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer 53
Underskrifter 86
Revisionsberättelse 87
ÖVRIGT
OEM-aktien 90
Definitioner 93
Fastigheter 94
Årsstämma 95
Adresser 96
Ledande
teknikhandelskoncern
OEMs affärsmodell bygger på att skapa värde för kunder
och leverantörer. Genom att kontinuerligt arbeta med att
utveckla kunderbjudandet skapas ett unikt sortiment av
produkter och system som tillsammans med medarbetarnas
tekniska kompetens skapar värde till kundernas produkter
och processer. Med lokal närvaro marknadsför OEM
erbjudandet effektivt och når ut till kunder som leveran-
törerna själva skulle ha svårt att nå.
Nytt rekordår
för OEM-koncernen
OEM-koncernen hade ytterligare ett rekordår med
9 procent omsättningstillväxt. En god efterfrågan i
början av året mattades sedan av till följd av det svagare
konjunkturläget. Tillväxten varierar mellan branscher
och geografier och två tredjedelar av koncernens
verksamheter hade positiv tillväxt. Fortsatt försvagning
av svenska kronan har under året haft en positiv påver-
kan på omsättningen med 5 procentenheter och förvärv
har påverkat med 1 procentenhet vilket gav en organisk
tillväxt på 3 procent.
Orderingången var 7 procent lägre än omsättningen och
orderstocken sjönk från 1 088 MSEK till 859 MSEK. Detta
beror på mer normaliserade leveranstider, vilket i sin tur
gör att den orderstocksuppbyggnad som skedde åren efter
pandemins utbrott nu succesivt normaliserats.
Varulagret sjönk ca 100 MSEK under året vilket bidrog
till ett starkt kassaflöde som uppgick till 791 MSEK från den
löpande verksamheten.
Resultat före skatt ökade med 6 procent och nådde en ny
rekordnivå på 770 MSEK. Rörelsemarginalen som har stärkts
senaste åren ligger kvar på höga nivåer och uppgick till 15,2
procent (15,5).
Tre förvärv genomfört
Tre förvärv genomfördes under året med en sammantagen
omsättning på ca 200 MSEK. Ingemar Liljenberg AB som
säljer kundunika gjutna, stansade och bearbetade kompo-
nenter för verkstads- och elektronikindustrin med en års-
omsättning om 62 MSEK. Lagermetall AB, som marknadsför
glidlager och bronsämnen och har en årsomsättning på
104 MSEK. Danska Unit-Pump med en årsomsättning på
32 MSEK. Bolagen kompletterar väl OEMs övriga
verksamheter.
Utdelning
Styrelsen i OEM föreslår att aktieutdelningen höjs från
1,50 kronor till 1,75 kronor per aktie vilket motsvarar
243 MSEK. OEM har sedan bolaget noterades på börsen
1983 lämnat en oförändrad eller stigande utdelning
undantaget 2009 och 2020.
2023
2022
%
Nettoomsättning
MSEK
5 145 4 731
9%
EBITA
MSEK
811 763
6%
Resultat före skatt
MSEK
770 724
6%
Årets resultat
MSEK
607 576
5%
Vinst per aktie
SEK
4,36 4,14
5%
Eget kapital per aktie
SEK
14,32 11,43
25%
Medelantal anställda 1 045 968
8%
Soliditet
%
68 57
Aktiekurs årets slut
SEK
105,4 72,30
46%
Utdelning
SEK
1,75 1,50
2000
1500
4000
2500
3500
3000
2219181716 21 2314 15 20
4500
200
300
600
500
400
700
800
100
5000
Nettoomsättning EBITA
Sammandrag
Nettoomsättning och EBITA MSEK
3
OEM 2023
OEM fungerar som leverantörernas
förlängda arm på respektive mark-
nad och med en stark marknads- och
försäljningsorganisation är strävan
att göra respektive leverantör till
marknadsledare inom sin nisch.
Detta gör OEM till den bästa distri-
butionskanalen för leverantörerna
på de marknader där koncerners
bolag är aktiva och OEM är idag en
av Europas ledande teknikhandels-
koncerner.
För kunderna skapas värde ge-
nom att erbjuda ett brett och djupt
sortiment från ledande tillverkare
tillsammans med lokala organisa-
tioner och med stor teknisk produkt-
och applikationskunskap. Lokala
lager och effektiva logistikflöden
skapar hög servicenivå.
Fler än 30 000 kunder
i 15 länder
1045
ANSTÄLLDA
5,1
MILJARDER I
OMSÄTTNING
ENHETER I 15 LÄNDER
34 400
LEVERANTÖRER
30 000
KUNDER
1974
OEM Automatic
startas av
familjerna Franzén
och Svenberg.
1982
Etablering
i Norge.
1986
Första förvärvet
Industri AB
Reflex.
1989
Etablering i
Storbritannien.
1997
OEM och
Cyncrona går ihop.
Förvärv av
Internordic Bearings.
1981
Etablering
i Finland.
1974
1983
Noteras på
Stockholmsbörsen.
Etablering i Danmark.
1991
OEM International
bildas och blir
moderbolag.
1998
Etablering
i Polen.
2005
Förvärv
av Telfa.
2000
Jörgen Zahlin
tillträder som VD.
Förvärv av
Ernström hydraulik
och Indoma.
2001
Telekomkris.
2002
Omsättningen
minskade
med 30 %.
2007
Förvärv
av Klitsö.
2006
Etablering
i Tjeckien.
Erbjudande
OEM erbjuder mer än 60 000 pro-
dukter från fler än 400 leverantörer
som med starka varumärken tillhör de
ledande aktörerna inom sina respek-
tive nischer. OEMs långa erfarenhet
och höga kompetens ger kunderna
en stark partner i produktutveckling,
inköp och produktion. OEM levererar
även kundanpassade komponenter
och sammansatta enheter för att
ytterligare förenkla och effektivisera
för kunden.
Marknad
OEM har verksamheter i 15 länder i
norra Europa, östra Centraleuropa,
Brittiska öarna och Kina. Sverige och
Finland är OEMs största marknader
och där har OEM ett brett produktut-
bud och en marknadsledande ställning
inom majoriteten av sina produkt
områden. I övriga regioner varierar
företagets position från marknad till
marknad, men OEMs ambition är att
vara en av de största aktörerna på alla
marknader företaget valt att bearbeta.
Kunder
OEMs kunder finns främst inom
olika segment av den tillverkande
industrin. Många är så kallade Original
Equipment Manufacturers (OEM),
vilket innebär att de tillverkar olika
typer av maskiner och utrustning
med hjälp av ingående komponenter
från underleverantörer. En växande
kundkategori är också elgrossister,
installationsföretag och återförsäljare
till såväl proffs- som konsumentmark-
naden där OEMs LED belysning säljs
med stor framgång.
2009
Etablering
i Kina.
2008
Förvärv av
Elektro Elco.
Etablering
i Slovakien.
OEM 2023
4
2011
Förvärv av Svenska
Batteripoolen, Svenska
Helag och Flexitron.
Etablering i Ungern.
2010
Nytt logistikcenter
i Sverige.
Avyttring av
Cyncrona.
2012
Förvärv av
Akkupojat.
Nytt logistikcenter
i Finland.
2014
Förvärv av Nexa
och Scanding.
2015
Förvärv av Rydahls,
ATC Tape Conver-
ting och Scannotec.
2023
2016
Förvärv av
Sitek-Palvelu.
2017
Förvärv av
Rauheat och
Candelux.
2018
Förvärv av
ATB Drivtech.
2019
Förvärv av Cabavo
och pumpverksamheten
i Finisterra.
Utbyggnad av
logistikcenter Tranås.
2020
Förvärv av
Zoedale.
2022
Förvärv av
Demesne Electrical.
2021
Förvärv av
handeln med
startboosters i
Norwegian Export
Import.
23%
57 %
20%
OMSÄTTNING
19 %
65%
16 %
EBITA
26 %
55 %
ANSTÄLLDA
19 %
Finland,
Baltikum och Kina
Danmark, Norge,
Brittiska öarna och
östra Centraleuropa
Sverige
REGIONER:
5
2023
Förvärv av
Lagermetall,
Unit Pump och
Ingemar Liljenberg
OEM 2023
OEM-koncernen hade ytterligare ett rekordår med
9 procent omsättningstillväxt och 6 procent tillväxt av
rörelseresultatet.
Den goda efterfrågan 2022 fortsatte in i början av 2023.
Under året mattades efterfrågan av inom en rad segment
till följd av det svagare konjunkturläget. Tillväxten varierar
mellan branscher och geografier och två tredjedelar av
koncernens verksamheter har positiv tillväxt. Koncerners
största bolag, OEM Automatic AB, som ökade omsätt-
ningen med 15 procent, är ett bra exempel på en av
verksamheterna som stärkt sin marknadsposition under
året. Fortsatt försvagning av svenska kronan har under
året haft en positiv påverkan på omsättningen med
5 procentenheter och förvärv med 1 procentenhet vilket
ger en organisk tillväxt på 3 procent.
Orderingången var 7 procent lägre än omsättningen
vilket gjorde att orderstock-
en sjönk från 1088 MSEK
till 859 MSEK. Orderstocken
som ökade kraftigt under
pandemin har under året
närmat sig än mer normal
nivå i och med att varuflöden
succesivt normaliserats.
I och med att leverantörernas leveranskapacitet har
förbättrats har varulagret kunnat sänkas. Totalt sett har
varulagret sjunkit ca 100 MSEK under året vilket bidragit
till ett starkt kassaflöde, vilket från den löpande verksam-
heten uppgick till 791 MSEK.
Antalet medarbetare ökade under året med 8
procent till följd av genomförda förvärv och en rad
satsningar. Marknadsaktiviteter och resande har också
ökat och är nu på nivåer motsvarande före pandemin.
Kostnadsökningarna totalt sett ökade med 7 procent
under året. Bruttomarginalen har minskat något i huvud-
sak beroende på kund och produktmix.
Resultat före skatt ökade med 6 procent och nådde en
ny rekordnivå på 770 MSEK. Detta var tionde året i rad
som koncernen ökar resultatet. Rörelsemarginalen som
har stärkts senaste åren ligger kvar på höga nivåer och
uppgick till 15,2 procent (15,5).
Utveckling i regionerna
Omsättningsmässigt blev det ett rekordår för alla regioner
och det blev även rekord avseende resultat för region
Tionde året i rad
med ökad omsättning
och vinst
Sverige och för region Danmark, Norge, Brittiska öarna
och östra Centraleuropa. Bolagen hade generellt sett god
efterfrågan första halvåret och en lägre efterfrågan andra
halvåret. Ungefär en tredjedel av verksamheterna har haft
tillväxttal som överstiger 10 procent. Merparten av verk-
samheterna har bibehållit eller förstärkt sin lönsamhet och
fyra femtedelar av verksamheterna har en rörelsemarginal
som överstiger 10 procent.
Sverige, som är den största regionen, ökade omsätt-
ningen med 8 procent medan orderingången sjönk med
2 procent. De verksamheter som utvecklats starkast var
Telfa som ökade omsättningen med 19 procent. OEM
Automatic, Svenska Batteripoolen och Agolux ökade
omsättningen med 15 procent. En svagare bruttomarginal
gjorde att rörelseresultatet för regionen (EBITA) minskade
med 11 procent.
Region Finland, Baltikum och Kina ökade omsättningen
med 5 procent medan orderingången sjönk med 2 procent.
Starkast utveckling hade OEM Electronics med 15 procent
tillväxt följt av Elektro Elco och Akkupojat som ökade
omsättningen med 8 procent respektive 6 procent. Ökade
kostnader gjorde att rörelseresultatet (EBITA) för regionen
minskade med 4 procent.
För region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra
Centraleuropa ökade omsättningen med 15 procent
och orderingången med 6 procent. Verksamheterna i
Slovakien och Ungern ökad omsättningen med 33 respek-
tive 23 procent och i Norge och på Irland ökad de med
17 respektive 16 procent. Tillväxten tillsammans med ett
allmänt ökat lönsamhetsfokus gör att rörelseresultatet för
regionen (EBITA) ökade med 30 procent.
Förvärv
En rad bolag har varit uppe för diskussion under året och
totalt genomfördes tre förvärv med en sammantagen
årsomsättning på ca 200 MSEK.
Ingemar Liljenberg AB som säljer kundunika gjutna,
stansade och bearbetade komponenter för verkstads- och
elektronikindustrin förvärvades i december. Bolaget har
en årsomsättning om 62 MSEK och en affärsmodell som
passar väl in i OEM. Lagermetall AB, som marknadsför
glidlager och bronsämnen och har en årsomsättning på
104 MSEK, förvärvades i oktober. Bolaget kommer att
drivas vidare som eget bolag men de många likheterna
med Internordic skapar synergieffekter vilket förväntas
skapa en god utveckling. I november förvärvades danska
OEM 2023
6
Kreativitet
och lojalitet
har varit nyckeln
till framgången.
7
OEM 2023
Unit-Pump med en årsomsättning på 32 MSEK. Bolaget
kompletterar väl OEMs danska verksamhet och integrera-
des in i detta bolag i samband med tillträdet.
Utdelning
För räkenskapsåret 2023 föreslås en utdelning om 1,75
kr/aktie vilket är en höjning med 17 procent jämfört med
ordinarie utdelning föregående år. Detta motsvarar 40
procent procent av resultatet per aktie efter skatt och en
direktavkastning på 1,8 procent baserat på OEM:s aktie-
kurs vid årets utgång.
Sedan OEM noterades på börsen 1983 har bolaget ökat
utdelningen, undantaget de fem år då utdelningen varit
oförändrad samt 2009 då utdelningen sänktes med 33%
och pandemiåret 2020 då ingen utdelning lämnades.
Fortsatt oro i omvärlden skapar en osäker
marknadssituation
Senaste årens utmaningar baserat på råvarubrister,
störningar i logistikkedjan, variationer i efterfrågan och
kostnadsökningar normaliserades under 2023 som en
följd av en lägre efterfrågan under andra halvåret. Det mer
normaliserade affärsläget har gjort att säljaktiviteten har
intensifierats och det startades betydligt fler nya projekt
vilket skapar förväntningar framåt. Den politiska oron i
omvärlden gör dock att marknadssituationen är osäker.
Senaste årens många förändringar har lärt oss att hantera
många oväntade situationer.
Organisationen har dock visat prov på en fantastik
anpassningsförmåga och en passion för att serva
kunderna. Kreativitet och lojalitet har varit
nyckeln till framgången. Nära samarbeten med
kunder och leverantörer gör att strate-
gierna löpande kan anpassas för att serva
kunderna och samtidigt tillvarata nya
affärsmöjligheter. Jag är stolt över att
vara en del av OEMs organisation och
ser fram mot de nya utmaningar och
möjligheter detta år kommer ge oss.
Tranås i mars 2024
Jörgen Zahlin
VD och koncernchef
OEM International AB
OEM – 50 år av innovation
ett innehav av 42 200 aktier värda ca 3 000 000 kr. OEM-
aktiens framgång bekräftades i slutet av 2023.
Ingen aktie på Stockholmsbörsen har en längre pågående
svit av att överprestera. Under 14 år i följd har den slagit
index. Det kan vara svenskt alla tiders uthållighetsrekord.
DI 24/11 2023
Etablering i England
Det nära samarbetet med leverantörer och den starka
entreprenörsandan gjorde att ett dotterbolag i England
etablerades 1989 där den franska leverantören Syrelec
blev 30 % ägare. Familjen Franzen flyttade till England och
ansvarade för att bygga verksamheten som idag omsätter
250 MSEK. I slutet på 90-talet köpte OEM återstående aktier
och blev 100 % ägare.
Bildandet av OEM International och
90-talets förvärvsera
1990, när koncernen omsatte ungefär 150 MSEK bildades
moderbolaget OEM International. OEM Automatic, som
tidigare var moderbolag, blev ett av de sju rörelsedrivande
bolagen. Ambitionen med moderbolaget var att delegera
ner de löpande affärerna till respektive rörelsedrivande
enhet och i högre grad ägna sig åt att göra förvärv och på så
sätt expandera koncernen.
1997 gick OEM samman med Cyncrona som då också var
noterade på börsens OTC-lista. Cyncrona blev en delkoncern
inom OEM och Orvar Pantzar blev tillsammans med familjer-
na Franzen och Svenberg huvudägare av OEM.
Det blev en framgångsrik period där koncernen växte till
2 miljarder SEK vid millenniumskiftet och det genomfördes
ett 20-tal förvärv och några nystarter under perioden. Den
starka tillväxten under 90-talet hade förflyttat bolagets
verksamhet från att enbart verka inom industri-automation
till att 40 % av verksamheten var inom telekom-, elektronik-
och IT-sektorn.
1974 beslutade Hans och Siv Franzén samt Agne och
Inger Svenberg att lämna Stockholm för att grunda
aktiebolaget OEM Automatic i Tranås. Hans och
Agnes bakgrund inom industriautomation styrde före-
tagets fokus. Efter att ha etablerat ett antal leverantörs-
relationer påbörjades bearbetningen av den svenska
marknaden. Ambitionen var blygsam men samtidigt
kraftfull, att inte nödvändigtvis vara bäst i världen, bara
vara lite bättre än sina konkurrenter. Idag är OEM en
ledande teknikhandelskoncern i Europa vilket uppnåtts
genom hårt arbete, engagemang och strävan efter
ständig utveckling.
50-årsfirandet är inte bara en hyllning till det förflutna
utan även ett avstamp framåt. OEM har alltid haft ett långt
perspektiv och det har löpande gjorts investeringar för att
stärka koncernens marknadspositioner. OEM är mer än
bara en leverantör av komponenter och system. Bolagets
ständiga strävan för att utveckla kunderbjudandet har
gett ett produktprogram från mer än 400 leverantörer
och en organisation på mer än 1000 medarbetare med
spetskompetens inom sina respektive områden. Företagets
förmåga att förstå och förutse marknadens behov har
gjort bolaget stabilt vilket uppskattas av kunder, leverantörer
och medarbetare.
Entreprenörsanda och engagemang
Hans och Agne satte tonen för hur bolaget skulle ledas och
utvecklas. Att låta medarbetarna tidigt få ta ansvar och att
jobba nära kunderna för att förstå kundernas behov och
potential var viktiga delar i bolagets filosofi.
Från en blygsam start 1974 där omsättningen blev drygt
en halv miljon kronor blev 1980 års omsättning 15 miljoner
och med utökad organisation startades året efter dotterbo-
lag i Finland.
Med goda leverantörsrelationer och bra försäljnings-
tillväxt startades följande två år verksamheter i Norge och
Danmark. Genom att låta respektive organisation utvecklas
utifrån sina egna förutsättningar och ta besluten nära affären
skapades stolthet och ett naturligt ansvarstagande.
Börsintroduktion
God tillväxt och framtida expan-
sionsplaner ledde till börsintro-
duktion på Stockholms-börsens
OTC-lista 1983. Omsättningen
var det året 30 miljoner SEK.
De som investerade i 100 aktier
för 12 500 kr vid börsintroduk-
tionerna hade vid slutet av 2023
OEM 2023
8
Agne Svenberg och Hans Franzen 1983.
För att säkerställa fortsatt tillväxt har det varit avgörande
att de lokala bolagen har ett entreprenörskap och fokuserar
på att utveckla sina egna marknadspositioner. Detta har
inneburit att varje företag format egna försäljningsstrategier
utifrån marknadens behov. Det har också varit enklare för
medarbetarna att känna samhörighet med det lokala företget
än med hela koncernen, vilket har bidragit till starkt engage-
mang och en positiv arbetsmiljö. Samtidigt är det viktigt att
de lokala bolagen känner att de får stöd från koncernen.
Nytt logistikcenter
2007 påbörjades planeringen av ett nytt logistikcenter
och upphandlingen genomfördes under finanskrisen 2009.
Att omsättningen sjönk 20 procent detta år påverkade inte
bolagets planer och logistikcentret invigdes 2010. En stark
grundtro på affärskonceptet tillsammans med finansiell
styrka gör att långsiktiga planer fullföljs även om marknads-
förutsättningarna tillfälligt försämras.
Investeringen på Höganloft har varit viktig för koncernens
utveckling. Byggnaden var initialt på 7 000 kvm och utöka-
des till 12 000 kvm 2019.
Kulturens uppgift är att förvalta arvet
Grundarnas idé om att vara en värdeskapande länk mellan
tillverkare och kund har på 50 år byggt en internationell
koncern som fortsatt har familjeföretagets värderingar
såsom enkla strukturer, beslut nära affären, personligt
ansvarstagande, entreprenörskap och kostnadseffektivitet.
2015 passerade koncernen åter 2 miljarder i omsättning för
att sedan passera 3 miljarder 2018 och 5 miljarder 2023. Det
finns ett arv att förvalta framåt där storbolagets egenskaper
måste kombineras med småskalighet. Grundarna pratade
ofta om vad som är bra långsiktigt, vilket starkt har präglat
hur beslut tas. Denna filosofi kommer sannolikt leda till
fortsatt positiv utveckling där kunder har starka samarbeten
med OEM, där relationer med leverantörer fortsätter att
förädlas och där personalen trivs och utvecklas.
9
OEM 2023
1974
4000
3000
2000
1000
0
5000
1980 1985 1990 1995 2000 2005 2010 2015 2020
OEM-koncernens omsättningsutveckling 1974-2023 MKR
Succession och IT- och telekomkraschen
I slutet av 90-talet påbörjade grundarna planerna för ett
kommande ledarskifte och i mars 2000 tillträdde Jörgen
Zahlin rollen som VD för OEM International. Agne pensio-
nerades detta år och Hans pensionerade sig i slutet av 2001.
Båda arbetade sedan vidare i styrelsen.
Hösten 2000 kom de första signalerna om stora för-
ändringar inom IT- och telekomsektorn. OEM hade då sina
två största kunder i Nokia och Ericsson och hade även ett
indirekt beroende av denna sektor genom många av övriga
OEMs kunder. Vid denna tidpunkt bestod koncernen av 28
rörelsedrivande verksamheter i 7 länder. Den nedgång som
kom inom nordisk industri 2001 ledde till att omsättningen
sjönk med 30 procent för 2004 jämfört med toppåret 2000.
OEM tvingades under denna period till stora förändringar
där 250 av koncernens knappt 800 personer fick lämna
och nio verksamheter avvecklades. Krisen hanterades dock
med ett positivt kassaflöde i varje kvartal och endast sista
kvartalet 2001 hade koncernen ett negativt resultat.
Stabilisering och ny tillväxtresa
Från 2004 var tillväxt åter i fokus och den organiska tillväx-
ten återkom samtidigt som en rad förvärv genomfördes.
Förändringsarbetet fortsatte dock med verksamheterna
inom elektronik- och telekomsektorn ända fram till 2010.
Då hade ytterligare 11 bolag försvunnit genom nedläggning
eller fusionering med annan OEM-verksamhet.
Genom förvärv av EIG i Tjeckien 2006 fortsatte expan-
sionen i östra Centraleuropa där så småningom verksam-
heter i Slovakien och Ungern startades. Mellan 2008 och
2023 genomfördes 33 förvärv. Det vanligaste motivet till
ett förvärv har varit att komplettera erbjudandet på en
befintlig marknad eller ge tillgång till en helt ny marknad.
Två exempel på detta är Elektro Elco, ledande inom LED-
belysning som förvärvades 2008 och gav tillgång till ett
helt nytt marknadssegment och förvärvet av Demesne
2022 vilket etablerade OEM på Irland.
Vision, affärsidé,
mål och strategier
MÅL
OEMs övergripande verksamhetsmål
är att vara ett av de ledande teknik-
handelsbolagen på de geografiska
marknader företaget valt att bearbeta.
Lönsamheten ska vara i nivå med eller
bättre än de största aktörerna på
respektive marknad.
Finansiella mål
OEM ska upprätthålla en uthållig
lönsam tillväxt tillsammans med en god
avkastning på eget kapital och med en
begränsad finansiell risk.
I februari 2023 antogs nya mål av
styrelsen, och de fyra finansiella målen
framgent är:
Omsättningstillväxt på minst
10 procent per år över en
konjunkturcykel.
EBITA-marginal på minst
12 procent per år över en
konjunkturcykel.
Avkastning på eget kapital på
minst 25 procent per år över
en konjunkturcykel.
OEM ska prioritera en stark finansiell
ställning för att säkerställa operatio-
nell stabilitet och möjliggöra före-
tagsförvärv oavsett konjunkturläge.
Skuldsättningsgraden ska understiga
100 procent.
OEM 2023
10
19
6
Utfallet 2023 blev 8,7 %
jämfört med målet på minst 10 %.
10 %
21 2220
23
25 0 8,7 15
Omsättningsutveckling %
11,7
19
12,9
20
12%
Utfallet 2023 blev 15,8%
jämfört med målet på minst 12 %.
16,115,6 15,8
21 22
23
EBITA-marginal %
29
19
33 26
2120
Utfallet 2023 blev 34 %
jämfört med målet på minst 25 %.
25 %
39 34
22
23
Avkastning eget kapital %
16
19
Utfallet 2023 blev 7 %
jämfört med målet på under 100 %.
100 %
247 8 7
21 2220
23
Skuldsättningsgrad %
VISION
OEM ska vara en ledande teknikhan-
delskoncern inom komponenter och
system för en hållbar utveckling.
AFFÄRSIDÉ
OEM erbjuder ett brett och djupt
sortiment av komponenter och system
från ledande leverantörer på utvalda
marknader i Europa. Genom en väl
utvecklad lokal marknadsorganisation
och effektiv logistik utgör OEM ett
bättre alternativ än att leveran-
törerna etablerar egna säljbolag.
OEM bidrar med hög kunskap och
service och marknadsför produk-
terna utifrån respektive marknads
specifika förutsättningar.
Sortiment
OEM ska erbjuda ett produktsortiment
som består av komponenter och
system från ledande leverantörer.
Sortimentet anpassas till de lokala
marknader där OEM har verksamhet.
Kontinuerlig utveckling av sortimentet
är centralt för OEM – ett arbete som
görs tillsammans med befintliga och
nya leverantörer. Varje lokal mark-
nadsorganisation har också till uppgift
att söka efter nya produkter för att
ytterligare öka konkurrenskraften i
erbjudandet.
Marknadsbearbetning
OEM ska ha en stark marknadsbe-
arbetning som i huvudsak baseras
på personlig försäljning kombinerat
med hemsidan som ett nav i försälj-
ningsprocessen. Det personliga mötet
är avgörande för att förstå kundens
behov samtidigt som det ger möjlighet
att förmedla
OEMs erfarenhet och
tekniska kompetens. Den personliga
försäljningen stöds av digital och tryckt
marknadskommunikation.
Logistik
OEM ska utveckla logistiklösningar
som levererar hög kundservice och
kvalitet samt ger betydande kost-
nadseffektivitet. Totalt finns det 15
logistikenheter inom koncernen där
merparten av fastigheterna ägs av
OEM. Varje enhet anpassar sitt sorti-
ment efter den aktuella verksamheten
och arbetar för att öka samordningen
av lagerhållningen med andra lager. I
anslutning till många av
OEMs logisti-
kenheter finns förädlingsenheter som
på ett effektivt sätt gör kundunika an-
passningar och montage av produkter.
Medarbetare och ledare
Samtliga verksamheter ska präglas av
en familjär kultur med fokus på affärs-
mannaskap. OEM ska ge medarbetarna
möjlighet att utvecklas inom företaget
med hänsyn taget till verksamhetens
mål och strategier samt medarbe-
tarnas ambitioner. Rekryterings- och
medarbetarstrategin ska leda till att en
betydande del av ledarrekryteringen
sker internt.
11
OEM 2023
STRATEGI
OEM har definierat fem strategiska
områden som är viktiga för företagets
möjligheter att fortsätta utvecklas
framgångsrikt och nå sina finansiella
mål.
Tillväxt
OEM ska skapa tillväxt genom att växa
organiskt, genom förvärv och genom
geografisk expansion. Dessa tre delar
ska generera en sammantagen tillväxt
som möter tillväxtmålet.
1) Organisk tillväxt
Organisk tillväxt är prioriterat inom
OEM. Den organiska tillväxten sker
genom att OEM ökar sina marknads-
andelar och breddar det sortiment
företaget erbjuder sina kunder.
Där OEM är väletablerat förväntas
verksamheterna uppvisa en tillväxt
som överstiger den underliggande
marknadstillväxten. På marknader
där OEM ännu inte nått en position
bland de fem största aktörerna är
målsättningen att tillväxten ska vara
väsentligt högre.
2) Förvärv
Företagsförvärv är en prioriterad del
av
OEMs tillväxtarbete. OEM förvär-
var företag och produktsortiment
som stärker
OEMs marknadsposition
inom befintligt produktområde på
befintlig marknad, samt av företag
som tillför ett helt nytt sortiment
alternativt ger OEM tillgång till en ny
geografisk marknad.
3) Geografisk expansion
Geografisk expansion till nya
marknader ska ske när det finns
goda förutsättningar för OEM att
bli en betydande aktör genom att
representera ett flertal av företagets
leverantörer.
OEMs logistikcenter Höganloft, ett av koncernens 15 enheter som levererar logistiklösningar
med hög service och kvalitet.
rrv skapar tillxt
Förvärv skapar tillväxt och bidrar till utvecklingen av
OEM-koncernen. Förvärvade verksamheter tillför nya
produkter och ny kunskap samt breddar kundbasen
vilket är viktiga tillskott i utvecklingsarbetet. Ambitionen
är att årligen tillföra ca 250 MSEK i omsättning genom
förvärv.
Förvärvsstrategi
OEM eftersträvar primärt tre typer av förvärv, där de två
förstnämnda är vanligast:
Verksamhet med produkter som kompletterar erbjudan-
det på en för OEM befintlig marknad.
Verksamhet som ger tillgång till en ny geografisk mark-
nad för ett av OEMs befintliga produktområden.
Verksamhet av produktägande bolag på någon av de
marknaderdär OEM är etablerat.
Identifiering av förvärv
VDar och affärsområdeschefer inom OEMs verksamheter
har huvudansvaret för att söka och identifiera möjliga
förvärvskandidater. Arbete sker också med mäklare,
revisionsfirmor och banker vilka bidrar med inflöde av
intressanta bolag. OEM strävar efter att skapa dialoger med
ägare till intressanta företag i ett tidigt skede. Detta skapar
förtroendefulla relationer och ger möjlighet att visa på
OEMs ambitioner att vara en långsiktig ägare som kan bidra
med att vidareutveckla och expandera verksamheter efter
genomförda förvärv. De ideala förvärvskandidaterna har ett
antal gemensamma kännetecken:
Handelsföretag eller produktägande bolag med årlig
omsättning på 30 - 250 MSEK.
Representerar tillverkare eller har egna varumärken.
Kan ha förädling eller enklare produktion.
Säljaren ser en fördel med en ny ägare som har ett starkt
engagemang för att utveckla verksamheten vidare.
Verksamheten i fokus
Starkt engagemang för verksamheten och affären är en
viktig del i OEMs kultur. Vid analysen av potentiella kandi-
dater är därför verksamheten i starkt fokus, med områden
som organisation, företagskultur, erbjudande och framtida
potential. Dessutom görs en översyn över hur OEMs övriga
verksamhet påverkas av förvärvet och vilka synergief-
fekter som kan uppnås. Förvärv kan genomföras genom
att OEM köper bolag, med eller utan tidigare ägare kvar i
bolaget, eller att OEM köper bolags verksamhet, så kallat
inkråmsförvärv.
Plan för att utveckla förvärven
Utifrån filosofin att vara en aktiv och långsiktig ägare
utarbetar OEM, under förvärvsprocessen, en plan för att
vidareutveckla den förvärvade verksamheten. OEM kan i
många fall dra nytta av befintliga verksamheter för att öppna
nya marknader och kundgrupper samt utveckla sortimentet
genom sitt breda kontaktnät hos tillverkare. Det förvärvade
företaget kan drivas vidare som eget företag alternativt inte-
greras i någon av befintliga verksamheter. Utgångspunkten
för dessa överväganden är primärt vad som är bäst för
verksamheten och var utvecklingsmöjligheterna är störst.
39 förvärv genomförda 2005 till 2023
OEM 2023
12
20232023
Ingemar Liljenberg ABIngemar Liljenberg AB
SverigeSverige
20232023
Unit-Pump A/SUnit-Pump A/S
DanmarkDanmark
20232023
Lagermetall ABLagermetall AB
SverigeSverige
20222022
Demesne Electrical Sales LtdDemesne Electrical Sales Ltd
IrlandIrland
20212021
Norwegian Exp. Imp. AS Norwegian Exp. Imp. AS (del av)(del av)
NorgeNorge
20202020
Zoedale Ltd Zoedale Ltd
EnglandEngland
20192019
Finisterra AS Finisterra AS (del av)(del av)
NorgeNorge
20192019
Cabavo ABCabavo AB
SverigeSverige
20182018
ATB Drivetech ABATB Drivetech AB
SverigeSverige
20172017
Rauheat OYRauheat OY
FinlandFinland
20172017
Candelux Sp.z o.o.Candelux Sp.z o.o.
PolenPolen
20162016
Sitek-Palvelu OYSitek-Palvelu OY
FinlandFinland
20162016
RF Partner AB RF Partner AB
SverigeSverige
20162016
Ranatec Instrument ABRanatec Instrument AB
SverigeSverige
20152015
AB Ernst Hj Rydahl Broms.AB Ernst Hj Rydahl Broms.
SverigeSverige
20152015
Scannotec OYScannotec OY
FinlandFinland
20152015
ATC Tape Converting ABATC Tape Converting AB
SverigeSverige
20142014
Kübler Svenska ABKübler Svenska AB
SverigeSverige
20142014
Scanding A/SScanding A/S
DanmarkDanmark
20142014
ASE/Conta-ClipASE/Conta-Clip
PolenPolen
20142014
Mytrade OYMytrade OY
FinlandFinland
20142014
Nexa Trading ABNexa Trading AB
SverigeSverige
20122012
Datasensor LtdDatasensor Ltd
EnglandEngland
20122012
TemFlow Control ABTemFlow Control AB
SverigeSverige
20122012
Vanlid Transmission ABVanlid Transmission AB
SverigeSverige
20122012
Akkupojat OYAkkupojat OY
FinlandFinland
20112011
Flexitron ABFlexitron AB
SverigeSverige
20112011
Svenska Batteripoolen ABSvenska Batteripoolen AB
SverigeSverige
20112011
Scapro ABScapro AB
SverigeSverige
20112011
Svenska Helag ABSvenska Helag AB
SverigeSverige
20112011
Echobeach LtdEchobeach Ltd
EnglandEngland
20102010
All Motion Technology ABAll Motion Technology AB
SverigeSverige
20092009
Lasa Maskin ASLasa Maskin AS
NorgeNorge
20082008
Elektro Elco ABElektro Elco AB
SverigeSverige
20082008
OK Kaapelit OYOK Kaapelit OY
FinlandFinland
20072007
Klitsø Processtechnic A/SKlitsø Processtechnic A/S
DanmarkDanmark
20072007
MPX Elektra ApSMPX Elektra ApS
DanmarkDanmark
20072007
Crouzet ABCrouzet AB
SverigeSverige
20062006
EIG spol s r.o.EIG spol s r.o.
TjeckienTjeckien
20052005
Telfa ABTelfa AB
SverigeSverige
Tre genomförda förvärv med sammantagen årsomsättning på ca 200 MSEK
13
OEM 2023
I december förvärvades Ingemar Liljenberg AB, baserat i Vellinge söder
om Malmö. Bolaget har mer än 50 års erfarenhet inom sourcing av gjutna,
stansade och bearbetade komponenter för verkstads- och elektronikindustrin.
Den årlig omsättning uppgår till 60 MSEK och den övervägande delen kommer
från kundanpassade lösningar. Förvärvet stärker OEMs närvaro inom sourcing
och skräddarsydda lösningar, med synergier för koncernen inom sortiments-
utveckling och marknadsbearbetning.
Bolagets produkter kompletterar OEMs befintliga sortiment väl.
Verksamheten bedrivs vidare som eget bolag.
I oktober förvärvades Lagermetall AB, med huvudkontor i Örebro. Bolaget är
specialiserade på försäljning och marknadsföring av industriella glidlager och
bronsmaterial för mekaniska tillämpningar inom alla branscher och har en års-
omsättning om 104 MSEK. Lagermetalls produkter och lösningar kompletterar
OEM:s befintliga sortiment väl. Företaget kommer att fortsätta drivas i
sin nuvarande form, men samarbete kommer ske framför allt med Internordic
som har ett kunderbjudande som ligger nära Lagermetalls.
Bolaget är välskött och marknadsför produkter och lösningar som väl
kompletterar OEMs befintliga sortiment.
Verksamheten bedrivs vidare som eget bolag.
Unit-Pump A/S, i Kvistgård, Danmark som förvärvades i november, har varit
en betydande aktör inom pumpindustrin i Danmark under många år. Bolaget
har en årsomsättning om 31 MSEK och kommer att integreras med OEM
Automatic Klitsø A/S. Det blir ett bra tillskott till det sedan tidigare etablerade
pump-sortimentet och stärker OEMs marknadsposition inom detta segment.
Unit-Pump är kända på marknaden.
Förvärvet stärker OEM Automatic Klitsø och positionera dem som en
ledande aktör inom pumpar.
Bolaget har integreras med OEMs danska verksamhet.
OEM 2023
14
Att skapa värde för kunder och
leverantörer uppnås genom ett
kontinuerligt arbeta med att
utveckla kunderbjudandet. Att
löpande bredda produktprogram-
met, öka servicegraden och stärka
den tekniska kompetensen gör
OEMs bolag till starka aktörer på
respektive marknad.
Kundvärde
Ett brett sortiment av kvalitetspro-
dukter från ledande leverantörer är en
viktig grund i affärsmodellen. I många
fall levereras produkterna anpassade
utefter kundernas önskemål. Kund-
an-passningen görs antingen i någon
av varsamheternas förädlingsavdel-
ningar eller direkt hos OEMs tillverkare
om volymerna är högre. Exempel på
kundanpassning kan vara att en rad
komponenter levereras sammansatta
eller att en produkt har anpassad
kabellängd med en monterad kontakt.
Ett nära samarbete med både kunder
och leverantörer är en förutsättning
för en effektiv dialog och hög kreati-
vitet vilket i slutändan ger kunderna
unika produktlösningar. Det är idag
vanligt att OEM succesivt blir en
leverantör dit kunderna samordnar en
allt större del av sina inköp.
Kunskap, service, effektivitet och
kvalité är några av OEMs värdeord
är vilket karaktäriserar samarbetena
med kunderna. Medarbetarnas höga
kunskap både om verksamheternas
produktsortiment och applikationer,
stödjer kunderna vid val av kompo-
nenter vilket skapar både tekniska och
ekonomiska värden för kunderna.
Leverantörernas bästa säljkanal
Starka säljorganisationer, modern
marknadsföring och lokala lager med
effektiva logistikflöden är grundfunda-
mentet i OEMs verksamheter och
anledning till förtroendet att represen-
tera starka leverantörer. Ambitionen är
att vara leverantörernas bästa säljkanal
på respektive marknad och att göra
dem till ledande aktörer inom sina
respektive nischer. Nära relationer
med leverantörerna gör att de känne-
tecknas av lojalitet och långsiktighet
och OEM undviker att marknadsföra
konkurrerande produkter. OEMs
position på marknaden gör att man når
ut till kunder som leverantörerna själva
skulle ha svårt att nå.
Organisationen har byggt upp en
stor kompetens kring leverantörernas
produkter och hur de används. OEM
har regelbundet diskussioner med
leverantörerna kring produktutveck-
ling vilket bidrar till att leverantörerna
utvecklar produkter som möter
marknadens krav och önskemål vilket
ökar konkurrenskraften.
Hemsidan som konkurrensfördel
Verksamheternas hemsidor är basen
för all kundinformation där produkt-
utbudet presenteras med all tänkbar
information. Kunderna ska enkelt
kunna navigera mellan välanpassad
produktinformation, inspiration och
kunskap vilket gör bolagens hemsidor
till naturliga arbetsredskap i kundernas
vardag. E-handels funktionen effek-
tiviserar flöden och blir ett naturligt
verktyg i kundernas inköpsarbete.
Effektiva logistikflöden
Samordningen mellan OEMs mindre
lager och de större logistikcentren
effektiviserar och automatisera
varuflödena vilket ger både hög
kostnadseffektivitet och kvalitet samt
förbättrar servicegraden. Till större
kunder skräddarsys logistiken efter
kundernas krav, bland annat avseende
leveranssätt, förpackningsutförande
och leveransfrekvens, vilket skapar tyd-
liga fördelar för kunderna. Det sker ett
löpande arbetar med att effektivisera
och skapa väl fungerande varuflöden
som succesivt ökar tillgängligheten,
kvalitén och servicegraden.
OEM skapar värde
för kunder och leveranrer
15
OEM 2023
Får hjälp med marknadsföringen på lokala marknader.
Får sina produkter marknadsförda
med kompletterande produkter.
Når marknader och kunder
som de har svårt att nå på egen hand.
Får hjälp att kundanpassa produkter.
Får logistiklösningar som möter kundernas krav.
Får återkoppling för sin egen produktutveckling.
Får tillgång till komponenter från över 400 tillverkare.
Erbjuds stor kunskap om komponenterna.
Får helhetslösningar med kompletterande komponenter.
Kan minska antalet leverantörer.
Får leveranser i rätt tid till rätt plats.
Säkrar hög kvalitet i produkten.
FÖR VÅRA TILLVERKARE
INNEBÄR DETTA ATT DE:
FÖR VÅRA KUNDER
INNEBÄR DETTA ATT DE:
TILLVERKARE KUNDER
När vi utvecklar vår
verksamhet arbetar vi utifrån
fyra centrala processer
Marknads-
kommunikation
OEM skapar modern
marknadskommunikation
som stödjer
försäljningen.
Säljprocess
OEM driver en effektiv
säljprocess baserad på
personlig försäljning och
hög produktkunskap.
OEM erbjuder ett unikt och
brett sortiment av produkter
från ledande tillverkare.
Logistik
OEM har en effektiv
logistikprocess med
hög servicenivå.
Sortiments-
utveckling
Affärsmodellen
Konkurrenskraftiga och
kvalitativa produkter
OEMs breda erbjudande av produk-
ter och system kombinerat med djup
produkt- och applikationskunskap
gör att kunderna får tillgång till
högkvalitativa produkter och bästa
möjliga stöd i produktvalet för varje
specifik applikation.
Produktsortiment kommer från
ledande leverantörer, huvudsakligen
i Europa, USA och Asien. Att löpande
utveckla kunderbjudandet och genom
att arbeta med ledande leverantörer
säkerställs att sortimenten består av
konkurrenskraftiga och kvalitativa
produkter. Erbjudandet utgörs av såväl
standardprodukter och system som
av kundanpassade lösningar, vilka tas
fram i ett samarbete mellan kunden,
leverantören och OEM.
Produkterna grupperas på kon-
cernnivå i sex övergripande produkt-
områden men inom respektive bolag
används andra grupperingar.
Sortimentsutveckling
Breddning och utveckling av sortiment
är ett ständigt arbete och görs primärt
på följande sätt:
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic,
OEM Automatic Klitsø, Svenska
Batteripoolen, Akkupojat och Demesne
Electrical.
Exempel på produkter:
Relär, radplint, sensorer, maskinsäker-
hetsprodukter och batterier.
Exempel på användningsområden:
Produkterna används i eller runt auto-
matikskåp. Sensorer och säkerhetskom-
ponenter används t.ex. i maskiner
eller i automatiserade produktionslinjer.
Batterier förekommer som startbat-
terier eller industribatterier för t.ex.
spänningsbackup.
Exempel på kunder:
Komatsu Forrest, Epiroc, ABB och
elgrossister.
ELKOMPONENTER
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic och
OEM Automatic Klitsø.
Exempel på produkter:
Energikedjor, maskinkabel, fordons-
produkter, varningsprodukter och
kameror för såväl 2D som3D-app-
likationer.
Exempel på användningsområden:
Merparten av produkterna riktar sig till
OEM-tillverkare (Original Equipment
Manufacturer) för användning i de maski-
ner de tillverkar, exempelvis truckar och
anläggningsmaskiner. Delar av sortimentet
riktar sig dessutom mot medicinsk utrust-
ning samt konsumentnära applikationer
där det finns behov av kamerateknik.
Exempel på kunder:
Toyota Material Handling Manufacturing,
Epiroc, Sandvik, Cellavision och Flir.
MASKINKOMPONENTER & KABEL
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Automatic,
Telfa, Sitek-Palvelu, OEM Automatic
Klitsø.
Exempel på produkter:
Ventiler, mätare, givare och pumpar.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig huvudsakligen
till OEM-tillverkare för användning i de
maskiner de tillverkar samt till processin-
dustrin i Sverige, Finland och Danmark.
Användningsområdena är många, allt ifrån
mobilhydralik, livsmedel och medicin.
Exempel på kunder:
Tetra Pak, Epiroc, Delaval, Volvo och
Getinge.
TRYCK- & FLÖDESKOMPONENTER
Samarbete med befintliga leveran-
törer i syfte att bredda samarbetet
till en större del av leverantörens
sortiment och att samarbeta runt
nyutveckling av produkter.
Starta upp samarbete med nya
leverantörer av produkter som
kompletterar befintligt sortimentet.
Förvärva verksamheter som ger
tillgång till nya sortiment eller pro-
dukter som kompletterar befintligt
sortiment.
OEM 2023
16
Produktområden
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motor, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
Sverige
Finland
Kina
Baltikum
Polen
Norge
Danmark
Tjeckien
Slovakien
Stor-
britannien
Ungern
Irland
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av OEM Motor, Internordic,
Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik, OEM
Automatic och OEM Automatic Klitsø.
Exempel på produkter:
Drivelektronik, motorer, växlar, kullager,
tätningar, transmissionsprodukter,
broms- och friktionslösningar.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig till OEM-tillver-
kare för användning i de maskiner och
apparater de tillverkar och används
exempelvis för utrustning till livsmedels-
industri, för medicinsk utrustning och
park- och trädgårdsmaskiner. Produkter
inom broms och friktion riktar sig också
till fordonsbranschen.
Exempel på kunder:
Tetra Pak, Cytiva, Öhlins, Husqvarna,
Toyota Material Handling Manufacturing,
Nobina, Getinge Desinfection.
MOTORER, KULLAGER & BROMSAR
Produktområdet utgörs av produkter som
levereras av OEM Electronics, Svenska
Helag, ATC Tape Converting, Agolux och
OEM Automatic.
Exempel på produkter:
Displayer, tangentbord, kylfläktar,
tape, LED-belysning, kablage och
kraftkomponenter.
Exempel på användningsområden:
Produkterna riktar sig till OEM-tillverkare,
serie- och kontraktstillverkare för
användning i den elektroniska utrust-
ning och de apparater de tillverkar.
Produkterna används i apparater inom
en mängd områden, t.ex medicinteknik,
konsumentprodukter, värmeteknik och
industridatorer.
Exempel på kunder:
Husqvarna, Nibe, Franke och Axis.
APPARATKOMPONENTER
Produktområdet utgörs av produkter
som levereras av Elektro Elco, Agolux,
och Nexa Trading.
Exempel på produkter:
Belysning och produkter för trådlös
styrning i hemmet.
Exempel på användningsområden:
Inomhus- och utomhusbelysning för
hemmet med LED-teknologi. Trådlös
styrning av ljus, markiser och dörrar i
hemmet.
Exempel på kunder:
Elgrossister som riktar sig till professio-
nella installatörer, exempelvis Rexel och
Elektroskandia. Bygg- och gör-det-själv-
butiker som Bauhaus och Clas Ohlson.
INSTALLATIONSKOMPONENTER
Anpassning till
respektive lokala marknad
OEMs erbjudande skiljer sig åt mellan
olika geografiska marknader vilket
är en naturlig följd av de olika förut-
sättningarna på respektive marknad.
OEM har varit etablerat olika länge på
marknaderna vilket också påverkat
utvecklingen. Det är varje enskild
verksamhets uppgift att anpassa
erbjudandet utifrån den lokala mark-
nadens efterfrågan samt utifrån vilka
leverantörer som är tillgängliga för
samarbete.
17
OEM 2023
57
%-andel av koncernens
nettoomsättning
518
Rörelseresultat EBITA
MSEK
563
Antal medarbetare
REGION SVERIGE
Generellt sett god efterfrågan
och två genomförda förvärv
Omsättningstillväxten uppgick till
8 procent för regionen Sverige,
vilket innebär ett nytt rekord, men
efterfrågan har varierat betydligt
mer mellan verksamheter och
branscher detta år. Kostnader och
leveranssituationen har stabilise-
rats men förändringar i kundmixen
gör att bruttomarginalen försäm-
rats något vilket gör att resultatet
ökade 2 procent och rörelsemar-
ginalen minskade från 18,4 till 17,5
procent.
Erbjudande
Sverige är koncernens största region
och står för 57 procent av den totala
omsättningen. Regionen består av 13
enheter som var och en är specialise-
rade inom sitt kompetensområde med
en djup kunskap om sina produkter
och applikationer.
OEM erbjuder mer än 60 000
produkter av industriella kompo-
nenter och system till den svenska
marknaden. Produktprogrammet
marknadsförs både som komponenter
och som sammansatta kundanpassade
lösningar för olika applikationer inom
maskin- och apparattillverkning.
OEM har en tradition av nära samar-
bete med kunder och deltar ofta i kun-
ders utvecklingsarbete. Säljarnas och
produktspecialisternas produkt- och
applikationskunskap är en viktig del
och bidrar till att optimera kundernas
produkter och tillverkningsprocesser.
God leveranskapacitet, hög service-
grad och flexibla logistiklösningar är
ytterligare områden där OEM skapar
värde för sina kunder.
Marknad
Marknaden har under 2023 präglats
av en initial stark efterfrågan som
sedan succesivt avmattats under
året. Verksamheter som i högre grad
är exponerade mot konsument och
byggsektorn har upplevt en tydligt
avtagande efterfrågan under året.
Leveranstider och logistikflöden
normaliserades och en historiskt stor
orderstock har gjort att orderingången
varit lägre än omsättningen under året.
OEMs ställning är generellt stark på
svenska marknaden och har inom
flera segment en marknadsledande
position. Marknaden är mogen med
en normal underliggande tillväxt på
ett par procent per år, där svenska
exportföretags utveckling spelar stor
roll. Kunderna utgörs huvudsakligen
av maskin- och apparattillverkare,
kompletterat av tillverkande indu-
striföretag inom branscher som
fordonsindustrin, skogsindustrin,
telekom, IT och medicinteknik. Inom
vissa segment ingår även kunder som
grossistföretag, byggvaruhandeln och
gör-det-själv-butiker.
Svenska industriföretags utveckling
och design koncentreras ofta till
Sverige medan tillverkningen sker
både i Sverige och runt om i världen.
Ett nära samarbete med kunderna
gör att OEM normalt följer kunden
oavsett var produkterna slutligen
produceras. Globalisering och digitali-
sering skapar ökad transparens vilket
leder till priskonkurrens framför allt på
standardprodukter. OEM säkerställer
konkurrenskraftig prissättning genom
nära samarbete med tillverkare och
effektiva interna processer. En viktig
del i värdeskapandet mot kunden är
att arbeta för att hitta den optimala
lösningen för varje applikation. Ett
nära kundsamarbeten leder ofta till
unika lösningar gällande komponenter,
leveranser och affärsupplägg. Detta
skapar långsiktiga kundrelationer vilket
gör att OEM fortsätter att leverera till
kunder även om de flyttar sin produk-
tion utomlands.
Utveckling under 2023
Omsättningstillväxten var god under
första halvåret för att sedan succesivt
minska ner till omsättningsnivåer i linje
med föregående år. För helåret blev
omsättningstillväxten 8 procent där
valutaförändringar påverkade med
4 procentenheter och förvärv med 1
procentenhet. Detta gav en organisk
tillväxt på 3 procentenheter. Den sta-
bilare leveranssituationen tillsammans
med en hög orderstock gjorde att or-
OEM 2023
18
deringången minskade med 2 procent
jämfört med föregående år och var 6
procent lägre än omsättningen.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med
2 procent och påverkades av tillväxten
och av försämrad bruttomarginal och
kostnadsökningar. Den försämrade
bruttomarginalen beror på föränd-
ringar i kundmixen. EBITA-marginalen
uppgick till 17,5 procent vilket är en
tillbakagång från föregående års
rekordnivå på 18,4 procent.
Telfa som marknadsför pumpar och
pumpaggregat är den verksamhet
som haft starkast tillväxt under året.
Omsättningsökningen på 19 procent
är ett bevis på en tydligt förbättrad
marknadsposition. Samtidigt som
försäljningen har ökat till befintliga
kunder har bolaget också tagit flera
nya intressanta kunder. Agolux som
utvecklar produkter där belysning
är en betydande del till i huvudsak
tillverkande företag ökade omsättning-
en med 15 procent. Koncernens största
bolag OEM Automatic, hade återigen
ett rekordår med en omsättningsök-
ning på 15 procent. Bolaget är uppdelat
i sex affärsområden där alla har tillväxt
både i omsättning och resultat.
Två förvärv genomfördes under året
vilket tillför 170 MSEK i årsomsättning.
Ett nära kundsamarbeten leder ofta till unika lösningar gällande komponenter, leveranser och affärsupplägg.
Produktområden
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
EBITA MSEK
2019 232221
425
400
375
350
325
450
250
300
500
475
525
Exempel på kunder
Epiroc, Toyota Material Handling
Manufacturing, Tetra Pak, ABB,
Husqvarna, Delaval International AB, Rexel,
Elektroskandia och Ahlsell.
Exempel på konkurrenter
Dotterbolag till handelsbolag som Addtech
och Indutrade, dotterbolag till tillverkare
som Schneider och Omron och belysnings-
företag som Fagerhult.
Verksamheten bedrivs genom företagen
OEM Automatic AB, Elektro Elco AB, OEM
Electronics AB, OEM Motor AB, Internordic
Bearings AB, AB Ernst Hj Rydahl Broms-
bandsfabrik, Nexa Trading AB, Svenska
Batteripoolen AB, Telfa AB, Agolux AB
och ATC Tape Converting AB. Under året
tillkom också förvärven Lagermetall AB och
Ingemer Liljenberg AB.
19
OEM 2023
Sverige
Omsättning MSEK
2400
2500
2900
2300
2200
2100
2800
2700
2900
1900
2000
2019 232221
23
%-andel av koncernens
nettoomsättning
Rörelseresultat EBITA
MSEK
153
Antal medarbetare
197
REGION FINLAND, BALTIKUM OCH KINA
Initial god efterfrågan
som avmattades under året
Erbjudande
OEMs andra region består av verksam-
heterna i Finland, de baltiska länderna
Estland, Lettland och Litauen samt i
Kina. Regionen står för 20 procent av
OEMs totala omsättning.
Finland är OEM-koncernens näst
största marknad och var det första
land som OEM etablerade sig i utanför
Sverige. Verksamheten bedrivs inom
åtta enheter, var och en med djup
kunskap om sina produkter och app-
likationsområden. Kunderbjudande
består av ett brett sortiment av
industriella komponenter och system
där alla koncernens sex produktom-
råden är representerade. Erbjudandet
består både av standardprodukter
och specialanpassade produkter
och system. Produktsortimentet har
utvecklats över åren baserat på den
lokala efterfrågan och tillgängliga
sortiment, vilket gör att det skiljer sig
något från Sverige.
OEMs verksamheter i Baltikum och
Kina etablerades från början för att följa
svenska och finska kunder som flyttade
sin produktion till dessa marknader.
Produkterbjudandet på dessa mark-
nader baseras i stort på vad som är
tillgängligt från de svenska och finska
logistikenheterna men huvuddelen av
omsättningen återfinns inom områdena
Elkomponenter, Apparatkomponenter
och Motorer.
Marknad
Efterfrågan under 2023 var initial
stark men avmattades sedan succesivt
under året. Verksamheterna i Kina och
Baltikum samt verksamheter expone-
rad mot byggsektorn har upplevt en
avtagande efterfrågan under året. En
historiskt stor orderstock tillsammans
med normaliserade leveranstider och
logistikflöden har gjort att orderin-
gången varit lägre än omsättningen
under året.
OEM har en stark position inom
flera segment i Finland. Ett brett pro-
dukterbjudande och en väl utvecklad
säljorganisation har skapat starka
samarbeten med kunderna. Det nära
samarbetet med både kunder och
leverantörer har gett förutsättningar
för att kunna utveckla produkterbju-
dandet framgångsrikt. OEMs kunder i
Finland utgörs av större maskin- och
apparattillverkare samt tillverkande
industriföretag inom branscher som
skogs- och anläggningsmaskiner,
gruvmaskiner, hissar samt energi-
lösningar. El- och VVS grossister
samt bygghandel är också viktiga
kundsegment.
Verksamheterna i Baltikum och
Kina servar i till största delen nordiska
kunder som etablerat sig där samt
kontraktstilverkare. Marknadsföring
och försäljning sker dock även till
lokala kunder. Efterfrågan påverkas
till stor del av de kontraktstilverkarna
och de nordiska kundernas strategiska
beslut snarare än av den generell
marknadsutveckling.
Utveckling 2023
Inledningen av året hade starka tillväxt-
tal som sedan succesivt mattades av.
För helåret blev omsättningstillväxten
5 procent där valutaförändringar på-
verkade med 7 procentenheter vilket
gav en negativ organiska tillväxt på
2 procentenheter. Stabilare leverans-
situation och en stor orderstock
gjorde att orderingången minskade
med 2 procent jämfört med föregå-
ende år och var 8 procent lägre än
omsättningen.
Resultatet minskade med 4 procent
till följd av ökade kostnader vilket i sin
tur beror på 10 procents ökning av an-
Regionen Finland, Baltikum och
Kina hade ett nytt omsättnings-
rekord och tillväxten uppgick till
5 procent. Skillnaden på efter-
frågan är stor för de olika verk-
samheterna vilket i huvudsak
beror på bransch och region.
Bruttomarginalen stärktes under
året samtidigt som kostnaderna
ökade utifrån satsningar på både
personal och lokaler. Resultatet
minskade med 4 procent och
rörelsemarginalen minskade från
14,1 till 12,9 procent.
OEM 2023
20
Produktområden
talet anställda, ökad hyra beroende på
större fastighet och ökade resekost-
nader. Bruttomarginalförstärkningen
kompenserade delar av kostnadsök-
ningarna. Rörelsemarginalen minskade
från 14,1 till 12,9 procent.
OEM Electronics ökade omsättning-
en med 15 procent vilket var regionens
högsta tillväxt. Hide-a-lite som säljer
Led belysning ökade omsättningen
med 8 procent och Akkupojat/ Battery
Finland som marknadsför start och
industribatterier ökade omsättningen
med 6 procent.
Finland
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
Kina
Baltikum
Väl utvecklade säljorganisationer och ett brett produkterbjudande har legat till grund för starka och långsiktiga samarbeten med kunderna.
Regionens största verk-
samhet, OEM Automatic,
hade en stark inledning på
året och en svagare avslutning
vilket gjorde att omsättningen
slutade i nivå med föregående
år. RauHeat som marknadsför
VVS-produkter hade en mins-
kande efterfrågan beroende på
nedgången inom byggsektorn
vilket gjorde att omsättningen
sjönk med drygt 20 procent.
Verksamheterna i Kina och i
Baltikum minskade omsättning-
en med ca 15 procent.
Exempel på kunder
Arnon, Sandvik Mining, Onninen, Ponsse,
Raute, Valmet.
Exempel på konkurrenter
Dotterbolag till handelsbolag som Addtech
och Indutrade samt Lapp Automaatio, SKS
och Wexon.
Verksamheten bedrivs genom företagen
OEM Automatic, OEM Electronics,
Akkupojat/Battery Finland, Motor &
Bearings Finland och Hide-a-lite Finland,
RauHeat samt OEM Automatic i Kina,
Estland och Litauen.
21
OEM 2023
EBITA MSEK
2019
23
2221
Omsättning MSEK
850
900
1 000
800
700
950
1100
750
600
650
2019
23
2221
140
50
130
120
110
100
60
80
70
90
20
%-andel av koncernens
nettoomsättning
131
Rörelseresultat EBITA
MSEK
260
Antal medarbetare
REGION DANMARK, NORGE, BRITTISKA ÖARNA OCH ÖSTRA CENTRALEUROPA
Erbjudande
OEMs tredje region består av verksam-
heter i åtta länder. Verksamheterna
i regionen bedrivs genom sju OEM
Automatic-bolag samt det irländska
Demesne som förvärvades 2022.
I Polen, Tjeckien, Slovakien och
Danmark finns även OEM Electronics
etablerat, och i Danmark och Norge
marknadsförs belysningsprodukter
under varumärket Hide-a-lite.
Verksamheterna skiljer sig åt
beroende av skillnader på efterfrågan
och tillgänglighet avseende sortiment.
Det finns landspecifika kunder som
är unika för koncernen, och det lokala
erbjudandet är i vissa fall specialiserat
för dessa kunder. Regionen står för 23
procent av OEMs totala omsättning.
Erbjudandet i regionen består till en
större del av standardprodukter men
även i viss mån kundanpassade pro-
dukter och system. Respektive bolag
har under åren succesivt utvecklat sina
erbjudanden och de större bolagen i
Danmark, England, Norge, Polen och
Tjeckien har idag breda produkterbju-
danden. Det slovakiska bolaget har ett
nära samarbete med det tjeckiska där
man delar både resurser och lager. Det
förvärvade bolaget på Irland är i huvud-
sak verksamma inom el-komponenter
vilket skapar en god expansionspoten-
tial inom andra segment.
Marknad
OEMs marknader i regionen är
differentierade och skiljer sig utifrån
respektive lands historia och ekono-
miska utvecklingen. Verksamheten på
Irland är regionens största verksamhet
och vänder sig till största delen mot
grossister och kontraktsbyggare
av datacenters. I Storbritannien är
kundbasen relativ bred och består
både av OEM-kunder och slutförbru-
kare. Lokala distributörer som förser
God efterfrågan och
ett mindre förvärv genomfört
Generellt god efterfrågan tillsam-
mans med positiv valutapåverkan
och ett mindre förvärv gav en
omsättningsökning på 15 procent.
De båda mindre verksamheterna i
Slovakien och Ungern svarade för
starkast tillväxt följt av verksam-
heterna i Norge och Irland. Den
starka tillväxten är huvudanledning-
en till den förbättrade lönsamheten
som ökade med 30 procent.
Rörelsemarginalen ökade från
11,6 till 13,1 procent vilket är en ny
rekordnivå för regionen.
producerande bolag med komponen-
ter är också en viktig kundgrupp.
I Danmark är industrier kring
livsmedel och kemi samt vindkraftverk
viktiga kundgrupper. I Norge består
kundbasen främst av mindre indus-
triföretag samt att utvecklingen för
elektrifieringen av fordon har skapat
nya samarbeten.
För östra Centraleuropa är tågin-
dustrin generellt en viktig kundgrupp.
I Polen är kunder inom den inhemska
gruv- och mineralindustrin viktiga
medan Tjeckien, Slovakien och
Ungern har underleverantörer mot
fordonsindustrin som ett väsentligt
kundsegment. Verksamheter i
Slovakien och Ungern är förhållan-
devis små vilket också begränsar
produkterbjudandet.
Utveckling under 2023
Nettoomsättningen för regionen
ökade med 15 procent. Valutan har
påverkat positivt med 7 procent vilket
ger en sammantagen organisk tillväxt
på 8 procent. Ett mindre förvärv inom
pumpar genomfördes under slutet av
året vilket hade en marginell påverkan
på omsättningen detta år.
Produkterbjudandet har fortsatt
utvecklats, vilket skapat tillväxt både till
nya och befintliga kunder.
Orderingången ökade med 6 pro-
cent jämfört med föregående år men
var 6 procent lägre än omsättningen
vilket beror på en stor orderstock som
tillsammans med stabilare leverans-
situation gör att kunderna har kortare
framförhållning.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade
med 30 procent och påverkades av
tillväxten och en något förbättrad
bruttomarginal och en rad genomför-
da effektiviseringar. Den försämrade
bruttomarginalen beror på föränd-
OEM 2023
22
ringar i kundmixen. EBITA-marginalen
ökade från 11,6 till 13,1 procent.
Irländska Demesne upplever en
fortsatt god efterfrågan och de har
fortsatt att framgångsrikt utveckla
sina affärer vilket gett en tillväxt på
15 procent och fortsatt god lönsam-
hetsnivå. OEM Automatic i Norge har
gjort en rad nysatsningar samtidigt
som de under flera år haft god efter-
frågan och tillväxten uppgick detta
år till 17 procent.
Verksamheterna i Slovakien och
Ungern är idag underordnade OEM
Automatic i Tjeckien vilket lett till
förbättrad effektivitet. Tillväxten för
dessa två verksamheter uppgick till
33 respektive 23 procent och båda
verksamheterna har tillfredsställande
lönsamhet.
I november förvärvades danska
Unit-Pump med en årsomsättning på
32 MSEK. Bolaget har integrerades
in i OEM Automatic Klitsö och kom-
pletterar väl deras sortiment.
OEMs tredje region består av verksamheter i åtta länder där verksamheterna skiljer sig åt
beroende av skillnader på efterfrågan och tillgänglighet avseende sortiment.
OEM Automatic i Norge har gjort en rad nysatsningar och tillväxten uppgick till 17 procent
under 2023.
Produktområden
Norge
Polen
Danmark
Slovakien
Tjeckien
Ungern
Storbritannien
Irland
Elkomponenter
Maskinkomponenter & kabel
Tryck- & flödeskomponenter
Motorer, kullager & bromsar
Apparatkomponenter
Installationskomponenter
232019 2221
EBITA MSEK
Exempel på kunder
RS Components, Turf Tank, Westcontrol,
Stadler Polska.
Exempel på konkurrenter
Leverantörs egna dotterbolag som
exempelvis Sick, Omron och Festo.
Teknikhandelsbolag som Dacpol och Asta.
Multidistributörer såsom TME.
Verksamheten bedrivs genom företagen
Demesne Electrical Sales Ltd, OEM Auto-
matic Ltd, OEM Automatic Klitsö A/S, OEM
Automatic AS, OEM Automatic Sp z o. o.,
OEM Automatic spol. s r.o., OEM Automatic
s.r.o. och OEM Automatic Kft.
23
OEM 2023
23
1000
500
650
600
550
40
130
30
80
70
60
50
120
2019 2221
700
750
800
950
900
850
90
100
110
Omsättning MSEK
Medarbetarnas utveckling
bygger långsiktigt
konkurrenskraftiga bolag
Långsiktiga relationer
med kunder och leverantörer
Medarbetarnas starka förtroende och
långsiktiga relationer med kunder och
leverantörer är en viktig del i affärsmo-
dellen och ambitionen är att hela tiden
överträffa förväntningarna.
Säljarna arbetar nära kunderna med
ambitionen att erbjuda marknadens
bästa service. Säljprocessen är väl
tillrättalagd och ett bra affärsman-
naskap skapar ökade möjligheter att
identifiera och ta vara på nya affärs-
möjligheter. Säljarna har individuella
utvecklingsplaner som löper över flera
år och är ett viktigt verktyg i arbetet
med att utveckla säljprocessen.
Produktorganisationerna har ett
nära samarbete med produktleveran-
törerna och fysiska möten sker både på
leverantörernas fabriker och på OEMs
verksamheter. Vid större projekt är det
vanligt att leverantörerna besöker kun-
derna tillsammans med OEMs personal
för att skapa de bästa förutsättningar-
na för att ta fram konkurrenskraftiga
erbjudanden.
Ökad jämställdhet
Att öka andelen anställda kvinnor för
att på sikt öka antalet kvinnor i ledande
befattningar är ett av OEMs över-
gripande hållbarhetsmål. Jämställda
organisationer blir mer dynamiska
och stärker konkurrenskraften.
Målsättningen är att två tredjedelar av
chefsrekryteringarna ska ske internt
och de högre befattningarna innehas
idag ofta av personer med bakgrund
inom sälj- och produktorganisatio-
nerna. Det innebär att det är särskilt
viktigt att öka andelen kvinnor inom
dessa områden för att lyckas med
jämställdhetsmålet. Teknikbranschen är
generellt mansdominerad och det är en
Medarbetarnas utveckling och
löpande påfyllning av unga talanger
är en viktig del i arbetet att bygga
ett långsiktigt konkurrenskraftigt
bolag. Dagens hårda konkurrens
gör att medarbetarnas kunskap och
engagemang har en helt avgörande
roll i bolagets framgång. Jämställda
organisationer med en sund före-
tagskultur och en bra arbetsmiljö
är prioriterade områden. Detta gör
även OEM till en attraktiv arbetsgi-
vare, både för befintliga och framti-
da medarbetare.
Säljare och produktspecialister har
centrala roller i arbetet att utveckla
verksamheternas kunderbjudande
vilket i sin tur skapar förutsättningar
för tillväxt och lönsamhet. Starka team
som kontinuerligt utvecklas gör att
koncernen kan möta marknadens allt
högre krav på produkt- och applika-
tionskunskap. Detta fokus på utveck-
ling och tillväxt skapar också goda
förutsättningar för att medarbetarna
kan göra karriär inom OEM.
Stark företagskultur bygger kon-
kurrenskraftiga organisationer
Allt sedan OEM grundades för 50 år
sedan har företagskulturen spelat en
viktig roll i bolagets utveckling. Under
åren har en rad ledord utkristalliserats
och idag präglas verksamheterna av
positiv attityd, engagemang, prestige-
löshet, målfokus, öppenhet och lång-
siktighet. Den starka företagskulturen
skapar starka organisationer samtidigt
som koncerners bolag blir attraktiva
arbetsgivare.
överrepresentation av manligt sökande
vid rekryteringar. Fokus ligger därför
på att öka andelen sökande kvinnor,
särskilt inom tjänster som arbetar nära
kunder och leverantörer. En rad olika
aktiviteter genomförs för att lyckas
med detta, till exempel att ställa krav
på rekryterarna och möta kvinnor med
kvinnor i rekryteringsprocesserna.
Utveckling av individer och team
Koncernens bolag bär själva huvudan-
svaret för kompetensutvecklingen av
medarbetarna. Därutöver görs centrala
initiativ, exempelvis koncerngemen-
samma utvecklingsprogram som syftar
till att både stärka kompetensen och
bygga nätverk mellan medarbetarna.
Starka team med tydliga mål, både för
grupp och individ, är framgångsfakto-
rer och centralt i OEMs ledarkultur. För
att möta medarbetarnas förväntningar
på utveckling är det viktigt att varje
chef arbetar med att identifiera och
utveckla personer med ledaregenska-
per som kan bli framtidens ledare. Då
majoriteten av ledarrekryteringarna
sker internt inom OEM prioriteras
detta högt.
Nyfikenhet, kreativitet och att vara
målinriktad uppmuntras. Det är viktiga
egenskaper för medarbetarnas karri-
ärmöjligheter samtidigt som det bidrar
till koncernens utveckling. Erfarenhet
från sälj- och produktorganisatio-
nerna värderas högt och rörlighet
mellan olika verksamheter och länder
uppmuntras.
Nya unga medarbetare
förstärker organisationerna
En viktig del i arbetet med att bygga
konkurrenskraftiga organisationer är
att löpande förstärka med nya unga
medarbetare. Intresse för teknik
OEM 2023
24
och försäljning är meriterande vid
rekryteringar och är även egenska-
per som tillför driv och dynamik i
organisationen. För att nyanställda
snabbt skall komma in i sina arbets-
uppgifter används väl fungerande
introduktionsprogram och personliga
utvecklingsplaner. I förlängningen
stärker detta även den anställdes egen
karriärsutveckling med möjligheten
att succesivt växa in i mer ansvarsfulla
positioner. Genom traineeprogram
introduceras regelbundet nya medar-
betare som har en färsk examen inom
teknik eller ekonomi och en potential
att ta framtida ledaransvar. För att
underlätta framtida rekrytering och
sprida kunskap om OEMs verksamhet
samarbetar OEM även med flera olika
utbildningsverksamheter, bland annat
genom att erbjuda praktikplatser och
handledning av examensarbeten.
Kompetensutveckling
Många medarbetare inom OEM
stannar länge vilket är i linje med
koncerners ambition. Det pågår ett
kontinuerligt arbete med att stärka po-
sitionen som en attraktiv arbetsgivare,
både för att behålla befintliga medar-
betare och för att kunna rekrytera nya.
För att medarbetarna skall trivas är
det viktigt med personlig utveckling.
Årliga utvecklingssamtal och individu-
ella utvecklingsplaner spelar en viktig
roll i den kontinuerliga kompetens-
utvecklingen. Utvecklingsplanerna
individanpassas utifrån uppföljning
av tidigare års aktiviteter och medar-
betarens ambitioner kombinerat med
verksamhetens mål och behov. Väl
fungerande processer i arbetet med
medarbetarnas utveckling är också ett
viktigt verktyg för att identifiera nya
ledarkandidater.
-1 1-3 4-7 8 -11 12 -
300
200
150
100
0
250
50
- 25 26-35 36-45 46-55 56-
250
200
150
100
50
350
300
2023
2022
Medelantal anställda 1 045 968
Anställda vid årets slut 1 054 998
Andel kvinnor
(
%
)
23 21
Sjukfrånvaro person / år
(
Dagar
)
7 7
Utbildningskostnad
per anställd
(KSEK)
3 4
Friskvårdskostnad
per anställd
(KSEK)
1 1
Personalomsättning
12% 12%
En viktig del i att bygga konkurrenskraftiga bolag är medarbetarnas utveckling och att löpande fylla på med nya unga talanger.
Nyanställda kommer snabbt in i sina arbetsuppgifter genom väl fungerande introduktionsprogram och kompetensutveckling sker
löpande genom individuella utvecklingsplaner.
Åldersfördelning Antal/ålder Anställningstid Antal/år
Hälsosam livsstil och
god arbetsmiljö
Trivsel och hälsa är nödvändigt för
att medarbetare över tid ska kunna
prestera och utvecklas, både indivi-
duellt och i grupp. OEM uppmuntrar
medarbetarna till en hälsosam livsstil
genom exempelvis stöd till motionsak-
tiviteter. Arbetsmiljön ska vara trevlig,
trygg och säker och det görs löpande
investeringar för att medarbetarna ska
uppleva den exakt så. Vid till exempel
konferenser och arbetsplatsträffar
genomförs ofta aktiviteter för att
skapa bra sammanhållning, starka team
och gruppdynamik.
Ökat antal medarbetare
Antalet medarbetare ökade från 998
till 1054 under 2023. Av dessa tillkom
32 via förvärv och 24 var förstärkning-
ar inom befintliga verksamheter.
25
OEM 2023
OEM ska säkerställa en hållbar ekonomisk tillväxt samt
värna för anständiga arbetsvillkor hos både OEM och
dess leverantörer. Hållbarhetsstrategin är inte bara en
del av affärsmodellen, det är dess kärna och en drivkraft
bakom utveckling och tillväxt. OEM ska gå i spetsen för
hållbar utveckling i linje med Agenda 2030 och omfatta
ekonomiska-, ekologiska- och sociala aspekter avhållbar-
het. OEMs ambition är att uppnå hållbar lönsam tillväxt,
minska negativ miljöpåverkan, hålla en hög affärsetik
och vara en attraktiv arbetsplats. Varje medarbetares
engagemang gör skillnad, det är de som driver oss mot
en ljusare och mer hållbar framtid. För att säkra OEMs
position i framtiden handlar det inte bara om att hålla
jämna steg med utvecklingen utan att vara i framkant av
den. Under 2023 har anpassningar gjorts för att säker-
ställa att OEM lever upp till det nya CSRD-direktivet och
den nya rapporteringsstandarden ESRS. OEM anser att
förändring börjar inifrån och har därför kategoriserat
identifierade fokusområden från produkten, som utgör
kärnan i verksamheten, till människor och miljö.
Hållbarhet är
affärsmodellens kärna
OEM 2023
26
Exempel inom fokusområde hållbara produkter och lösningar
Återvinn
Elektro Elco AB, med varumärket Hide-a-lite, har noggrant
reflekterat över sin roll som leverantör och dess bidrag till
en mer hållbar framtid. I en allt mer miljömedveten värld
krävs energieffektiva lösningar, smarta funktioner och
hållbara materialval. Varumärket Hide-a-lite har kontinuerligt
utvecklat ny teknik för att anpassa sig till samhällets tillväxt
och förändringar. Redan 2004 introducerade Elektro Elco sin
första LED-ljuskälla, ett viktigt steg mot ett mer hållbart
samhälle genom att minska energiförbrukningen. Företaget
inser att den mest hållbara energin är den som aldrig
behöver produceras. Elektro Elco har infört hållbarhetssym-
bolen A Hide-a-lite choice för att underlätta för kunder att
göra medvetna val. I utbudet finns armaturer som inte bara
är högpresterande med rätt ljus, utan också byggda för en
hållbar framtid. Produkterna är utformade för att möjliggöra
byte av delar, enkel demontering och användas som råmate-
rial för nya produkter i slutet av deras livslängd. Dessutom
tillverkas de av innovativa och förnybara material, bl.a.
Förlängd livslängd och sänkta driftskostnader
I OEMs produktutbud ingår Igus® i.CEE och i.SENSE-
system, som är framstående inom hållbarhet för industrin
genom deras roll i effektivisering av underhållsplanering
och förstärkning av driftsäkerhet. System bidrar till minskat
slitage och ökad livslängd för kabelkedjor och kablar, vilket
leder till mindre materialförbrukning och avfallsproduktion.
Med deras förmåga till avancerad övervakning och proaktivt
underhåll säkerställs att utrustningen opererar under opti-
mala förhållanden, vilket reducerar energiförbrukning och
driftskostnader. Integrationen med Industri 4.0-teknologi
innebär att resurserna används mer effektivt, vilket inte bara
är kostnadsbesparande utan också minskar miljöpåverkan.
Dessa lösningar är därför utmärkta exempel på hållbara
produkter inom OEMs erbjudande.
återvunnen havsplast som är certifierad av Control Union
enligt Global Recycled Standard (GRS). Denna certifiering
garanterar produkternas överensstämmelse med säkerhets-
krav och omfattar hela tillverkningsprocessen med krav på
återvunnet material, spårbarhet samt sociala och miljömäs-
siga standarder och kemikalierestriktioner. Genom gemen-
samma ansträngningar kan Elektro Elco och dess kunder
tillsammans spara på jordens resurser för en hållbar framtid.
Elektro Elco tar tillvara på plast från havet och omvandlar den till nya
produkter. Här i form av Moon Basic E27 Recycled.
Sensorerna mäter bland annat slitage, dragkrafter, elektriska egen-
skaper och installationsmått. Informationen uppdaterar användaren
om status och om kedjan behöver stoppas innan något går sönder.
27
OEM 2023
Exempel på aktiviteter inom fokusområde människor
Jämställda organisationer är ett prioriterat område, och
rekryteringsprocessen är ett viktigt verktyg för att uppnå
detta mål. Genom att till exempel ställa krav på rekryterarna
och säkerställa att marknadskommunikationen speglar jäm-
ställda värderingar, ökar antalet kvinnliga sökande till utlysta
tjänster. Detta är inte bara ett steg mot en mer inkluderande
arbetsplats utan också ett sätt att belysa och utmana de
traditionella normerna inom branschen.
Ett annat exempel är vikten av att möta kvinnor med
kvinnor i rekryteringsprocesser och vid arrangemang så
som skolmässor. Detta ökar kännedomen om OEM som en
jämställd arbetsgivare bland potentiella framtida medarbe-
tare. Det leder till en ökad andel kvinnliga sökande till utlysta
tjänster, vilket i sin tur säkerställer att OEM når sina jäm-
ställdhetsmål.
Exempel på aktiviteter inom fokusområde miljö
OEM har under det gångna året tagit betydande steg mot
en mer hållbar verksamhet genom flertalet genomförda
aktiviteter. Genom att införa hållbart bränsle för sjöfrakter
i samarbete med Geodis har flera av bolagen bidragit till en
renare miljö och en mer hållbar fraktprocess.
I linje med sitt åtagande att öka andelen egenproducerad
el har OEM fortsatt att utöka installationen av solceller på
sina ägda fastigheter. Detta resulterar i minskade utsläpp och
en ökad användning av förnybar energi. Detta är även något
som prioriteras vid nytecknande av elavtal som allt oftare
inkluderar 100% förnybar energi.
Fokus har också legat på utveckling och tillhandahållande
av hållbara produkter, ett område där OEM strävar efter att
erbjuda lösningar som till exempel är energieffektiva, har
längre livslängd eller som bidrar minskat avfall. Genom att
tillsammans med sina leverantörer integrera hållbarhet i pro-
duktdesign och utveckling, tar företaget ett viktigt steg mot
en mer hållbar framtid.
Företagets fordonspark är ett annat område där hållbar-
het har prioriterats genom införandet av ny tjänstebilspolicy
vilket till större del möjliggör val av fossilfria tjänstebilar.
Denna åtgärd är i linje med målet att minska koldioxidut-
släppen och understryker OEMs strävan efter att minska sin
miljöpåverkan.
Sammanfattningsvis har OEMs åtgärder under året tydligt
visat ett omfattande åtagande för hållbarhet. Genom en rad
strategiska initiativ har företaget minskat sin miljöpåverkan
och främjat en mer hållbar framtid.
OEM arbetar systematiskt med att utveckla kvalitet och
effektivitet. Koncernens egna ledningssystem av aktivite-
ter, ”OQD” – OEM Quality Development bygger på Toyotas
principer. Ledningssystemet systematiserar bland annat
noggrann uppföljning av avvikelser, visualisering av utfall
jämfört med mål och förbättringsinitiativ från medarbetar-
na. OEM Automatic i Sverige har utvecklat systemet som
även används i olika omfattning inom övriga koncernen.
Flera bolag är även certifierat enligt ISO 14001 och ISO 9001,
internationella standarder för miljöledning och kvalitetsled-
ning. Dessa certifieringar säkerställer ansvarsfull hantering
av miljöpåverkan och upprätthållande av hög produkt- och
tjänstekvalitet, vilket förbättrar konkurrenskraften och stär-
ker kundförtroendet.
I Sverige är följande bolag miljöcertifierade enligt ISO 14001
och kvalitetscertifierade enligt ISO 9001:
OEM Automatic
Elektro Elco
OEM Electronics
OEM Motor
Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik
Svenska Batteripoolen
Internordic Bearings
• Telfa
ATC Tape Converting
• Agolux
• Lagermetall
Svenska Helag
I Polen är OEM Automatic och i Sverige är Ingemar
Liljenberg kvalitetscertifierat enligt ISO 9001 .
HÅLLBARHETSRAPPORT
OEMs kompletta Hållbarhetsrapport går att läsa på
www.oem.se
Systematiskt kvalitets- och miljöansvar
OEM 2023
28
OEM ska genom hög produkt- och
applikationskunskap påverka kundens
val av komponenter och lösningar
utifrån ett hållbarhetsperspektiv.
Inventera antal leverantörer som har en hållbar-
hetsrapport.
UTFALL: Organisationerna har idag en mer omfattande
dialog om hållbarhet med leverantörerna.
Kommunicera miljömässigt bra produkter i marknads-
kommunikation och säljprocesser.
UTFALL: Detta är redan idag en naturlig del i sälj-
processen och marknadskommunikationen.
Antalet leverantörsbedömningar skall öka jämfört
med 2022.
UTFALL: 547 (476)
Rätt erbjudande för ökad hållbarhet
Att guida kunder i att välja rätt komponenter är en central
del av hållbarhetsarbetet. OEM fokuserar på att tillhandahålla
hållbara alternativ vilket till exempel kan omfatta produkter
PRODUKTER – Globalt mål 9
med lägre energiförbrukning eller ökad verkningsgrad. Det
kan även handla om produkter som minskar behovet av resor
och bidrar till mer effektiva produktions- och driftprocesser.
Andra exempel är produkter med lång livslängd och som är
enkel att reparera och återvinna, vilket stödjer principerna
inom cirkulär ekonomi.
Med sin gedigna produktkunskap erbjuder OEM ett
helhetsperspektiv och arbetar nära kunderna i såväl små
som stora projekt. OEM strävar efter att inte enbart sälja
produkter, utan också bidra till att skapa bättre helhetslös-
ningar. Detta görs antingen i samarbete med partners som
är experter inom specifika områden, eller genom att plocka
ihop produkter som kan samarbeta och hjälpa kunderna att
till exempel spara energi eller arbeta mer effektivt.
OEMs ambition att erbjuda hållbara lösningar understöd-
jer inte bara övergången till ett hållbart samhälle, utan ger
även en konkurrensfördel och skapar nya affärsmöjligheter.
OEMs mål inkluderar att öka kunskapen, medvetenheten
och engagemanget för hållbarhet inom koncernen, fortsätta
integrera hållbarhet i säljprocesser och i utbildningar, samt
samarbeta med leverantörer för att kunna erbjuda än mer
hållbara produkter och lösningar.
MÄNNISKOR Globalt mål 5 och 8
OEM ska ha en inkluderande
arbetsmiljö där alla har lika
stora möjligheter utifrån sin
kvalifikation för arbetet
oberoende av kön samt säkerställa en hållbar ekonomisk
tillväxt samt värna för anständiga arbetsvillkor hos såväl
OEM som leverantörer.
Minst 30 % kvinnor vid rekryteringar, med syfte öka
andelen anställda kvinnor.
UTFALL: 23%
Minst 20 % kvinnor vid rekryteringar till sälj- och
produkttjänster, med syfte att på sikt öka antalet kvinnor
i ledande befattning.
UTFALL: 17%
Inventera antal leverantörer som har en code of conduct.
UTFALL: 231
100 % av alla medarbetare ska ha ett medarbetarsamtal
under året.
UTFALL: > 95%
Säkra arbetsplatser och jämställda organisationer
En bra arbetsmiljö, både internt och hos leverantörer, samti-
digt som att en hållbar ekonomisk tillväxt upprätthåll ses som
en förutsättning för företagets framgång. Det finns en tydlig
koppling mellan god arbetsmiljö och hållbar ekonomisk
tillväxt.
Medarbetarnas välbefinnande prioriteras och regel-
bundna undersökningar genomförs för att garantera detta.
Fysisk säkerhet är av stor vikt och det läggs betydande
ansträngningar på att alla lokaler ska vara säkra arbetsplat-
ser. Information om leverantörernas hållbarhetsarbete och
uppförandekoder efterfrågas aktivt. OEM har även som mål
att öka andelen kvinnor vid nyanställningar för att på sikt
öka antalet kvinnor i ledande positioner.
OEM arbetar aktivt med jämställdhet i marknadskom-
munikationen för att tydliggöra att man är en attraktiv
och inkluderande arbetsplats för alla, vilket även bidrar till
branschens övergripande jämställdhetsutveckling. Under
rekryteringsprocessen är det viktigt att rikta sig till alla
oberoende av kön och ursprung.
MÅL
MÅL
Mål och fokusområden
inom hållbarhet
29
OEM 2023
MILJÖ – Globalt mål 13
OEM ska bidra till minskad klimatpåverkan
genom att reducera koldioxidutsläppen,
vilket är kritiskt för att bromsa klimatför-
ändringarna.
Halvera CO
2
-utsläppen var 10:e år, basår 2020.
UTFALL: Scope 1: 1 045 ton CO
2
(1 027)
Scope 2: 606 ton CO
2
(153)
Scope 3: 4 945 ton CO
2
(3 013)
En del av de ökade usläppen förklaras genom en
betydligt mer omfattande rapportering.
100 % förnyelsebar inköpt energi tom 2030.
UTFALL: Bolagen köper redan idag hög andel förnyelse-
bar energi vilket även prioriteras vid nytecknande av
avtal.
Fossilfri fordonsflotta 2030.
UTFALL: Nya tjänstebilspolicy och avtal formuleras så att
detta möjliggörs.
Genomföra aktiviteter för att minska fossilberoendet
vid godstransporter.
UTFALL: Fokusområde 2023 med flertalet genomförda
aktiviteter, till exempel har flera bolag i koncernen
tecknat avtal med Geodis Marine Fuel Insetting-program
om biobaserade hållbara bränslen vid båtfrakter.
Öka kundskap, medvetenhet och engagemang i
organisationen.
UTFALL: Under 2023 har ett stort antal aktiviteter
genomförts på bolagsnivå för att öka kunskapen och
engagemanget.
Halverade utsläpp till 2030
Största miljöpåverkan för OEM kommer från godstranspor-
ter, tjänsteresor och användningen av lokaler. Fokus ligger
på att optimera dessa områden och samtidigt influera
kunder och leverantörer till medvetna val. Målsättningen
är att halvera CO2-utsläppen till 2030 jämfört med 2020.
Ökad kunskap med betydligt mer omfattande och preci-
sa mätningar inom tex GHG-protokollets Scope 3 gör att
jämförelsetalen mellan åren blir missvisande. Hållbarhets-
rapporteringen är prioriterad och stora resurser läggs på att
säkerställa att den lever upp till CSRD och ESRS som gäller
från och med 2024.
OEM lägger stort fokus på åtgärder och aktiviteter inom
de områden där påverkan är störst. Transporter är en utma-
ning för ett distributionsintensivt företag som OEM. Inom
sjöfarten introduceras hållbart marint bränsle via Geodis från
och med 2023, vilket reducerar koldioxidutsläppen ytterliga-
re. OEM har även som mål att ersätta sin bilflotta med elbilar
kompletterat med installation av laddstationer vid flertalet
av de ägda fastigheterna. Användningen av förnybar diesel,
HVO100, i poolbilar bidrar till renare förbränning och effek-
tivare drift, särskilt i kalla förhållanden. För snabba och akuta
transporter till större kunder används eldrivna godsbilar,
vilka minskar CO
2
-utsläppen avsevärt.
Logistikcenter Höganloft i Tranås hanterar transporter
och lagring för flera bolag i koncernen. Här samverkar man
inom områden som ekonomi, kvalitet och hållbarhet. Varje
bolag inom koncernen har gemensamma övergripande mål
i hållbarhet, med frihet att anpassa och utveckla specifika
fokusområden. Samarbete sker även i GHG-rapportering och
leverantörsbedömningar. Flera av koncernens bolag använ-
der förnyelsebar el i sina lokaler. Ett energibesparingsprojekt
i ägda fastigheter initierades 2012, vilket inkluderar installa-
tion av solceller. Resultatet har varit en 14% lägre elförbruk-
ning, trots omfattande tillbyggnad av logistikcentret i Tranås.
Under 2023 expanderades solcellsbeståndet, vilket nu täcker
över 80% av årsbehovet av el för fastigheterna i Tranås. Un-
der 2024 kommer utbyggnaden av solceller att fortsätta på
fastigheterna i Finland och Danmark.
GHG-protokollet
GHG-protokollet (Greenhouse Gas Protocol) är en global
standard som ska underlätta för organisationer att rappor-
tera sina utsläpp. OEM har tidigare rapporterat inom scope
1 och 2 och samt transporter, tjänsteresor och hyrda lokaler
i scope 3. Under 2023 har en mer detaljerad rapportering
implementerats och flertalet aktiviteter genomförts för
att möjliggöra detta. En mer komplett rapportering av
utsläppen inom scope 3 är även nödvändigt för att kunna
rapportera enligt CSRD och möjliggör även en kommande
anslutning till Science Based Targets-initiativet (SBTi).
Scope 1 Direkta växthusgasutsläpp, det vill säga utsläpp som
organisationen själva står för och kan påverka.
Scope 2 Indirekta utsläpp i form av inköpt energi från
externa leverantörer. Verksamheten kan påverka
utsläpp från scope 2 genom att välja klimatvänliga
energileverantörer.
Scope 3 Indirekta utsläpp utöver inköpt energi, det kan till
exempel handla om material, transport och övriga
externa leverantörer.
MÅL
4
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Resultaträkningar 48
Balansräkningar 49
Rapport över förändringar
i eget kapital
51
Kassaflödesanalyser 52
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer 53
Underskrifter 86
Revisionsberättelse 87
Övrigt
OEM-aktien 90
Definitioner 93
Fastigheter 94
Årsstämma 95
Adresser 96
Fem år i koncernöversikt 31
Nyckeltal de senaste fem åren 32
Förvaltningsberättelse
inklusiv bolagsstyrningsrapport
33
Styrelsen 40
Ledande befattningshavare 41
Finansiella rapporter – Koncernen
Rapport över resultat 42
Rapport över totalresultat 43
Rapport över finansiell ställning 44
Rapport över förändringar
i eget kapital
46
Rapport över kassaflöden 47
Årsredovisning 2023
OEM 2023
30
UR RAPPORT ÖVER RESULTAT 2023 2022 2021 2020 2019
Sverige 2 958 2 745 2 322 2 010 1 992
Utomlands 2187 1 986 1 452 1 273 1 306
Nettoomsättning 5 145 4 731 3 774 3 283 3 299
Rörelseresultat före avskrivningar 875 824 648 483 444
Avskrivningar -93 -89 -69 -74 -73
Resultat från finansiella poster -12 -11 -2 -8 -4
Resultat före skatt 770 724 576 401 367
Skatt -163 -148 -119 -84 -78
ÅRETS RESULTAT 607 576 457 317 289
EBITA 811 763 590 422 385
UR RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING 2023 2022 2021 2020 2019
Immateriella anläggningstillgångar 395 344 177 187 195
Materiella anläggningstillgångar 408 356 344 324 342
Finansiella anläggningstillgångar och uppskjuten skattefordran 11 8 7 9 4
Varulager 1 085 1 183 738 579 629
Kortfristiga fordringar 800 805 644 517 512
Likvida medel 233 109 145 376 42
SUMMA TILLGÅNGAR 2 932 2 804 2 054 1 992 1 725
Eget kapital 1 991 1 590 1 374 1 366 1 066
Långfristiga skulder 261 229 139 145 144
Kortfristiga skulder 680 985 541 481 514
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 932 2 804 2 054 1 992 1 725
Definitioner se sidan 93.
Fem års koncernöversikt MSEK
31
OEM 2023
OEM KONCERNEN 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning MSEK 5 145 4 731 3 774 3 283 3 299
varav utomlands % 43 42,0 38,5 38,8 40,0
Koncernens resultat före skatt MSEK 770 724 576 401 367
Koncernens årsresultat MSEK 607 576 457 317 289
EBITA MSEK 811 763 590 422 385
Avkastning på totalt kapital % 28,5 31,5 29,2 22,7 22,9
Avkastning på sysselsatt kapital % 40,2 45,1 41,1 31,9 33,3
Avkastning på eget kapital % 33,9 38,9 33,4 26,1 29
Skuldsättningsgrad ggr 0,07 0,24 0,07 0,08 0,16
Räntetäckningsgrad ggr 53,8 86,5 191,5 123,6 94,1
EBITA-marginal % 15,8 16,1 15,6 12,9 11,7
Rörelsemarginal % 15,2 15,5 15,3 12,4 11,3
Vinstmarginal % 15,0 15,3 15,2 12,2 11,1
Kapitalets omsättningshastighet ggr/år 1,75 1,69 1,84 1,65 1,91
Nettoomsättning/anställd MSEK 4,9 4,9 4,3 3,7 3,7
Soliditet % 67,9 56,7 66,9 68,6 61,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten MSEK 791 262 319 469 291
Kassalikviditet % 152 93 137 186 108
Genomsnittligt utestående antal aktier tusental 138 645 138 645 138 645 138 645 138 645
Resultat per aktie SEK 4,38 4,15 3,30 2,29 2,09
Genomsnittligt totalt antal aktier tusental 139 016 139 016 139 016 139 016 139 016
Resultat per aktie SEK 4,37 4,14 3,29 2,28 2,08
Eget kapital per aktie* SEK 14,32 11,43 9,89 9,83 7,6 7
Föreslagen utdelning SEK 1,75 1,50 1,38 1,25 -
Börskurs 31 december SEK 105,4 72,30 92,70 51,50 41,67
P / E ggr 24,2 17,5 28,2 22,6 20,0
Direktavkastning % 1,7 2,1 1,5 2,4 -
Medelantal anställda antal 1 045 968 886 894 887
Löner och ersättningar MSEK 529 496 423 396 393
Definitioner se sidan 93.
Nyckeltal de senaste fem åren
OEM 2023
32
Styrelsen och verkställande direktören för OEM International AB (publ),
organisationsnummer 556184-6691, med säte i Tranås, får härmed
avlämna årsredovisning jämte koncernredovisning för verksamhetsåret
2023. Årsredovisningen och koncernredovisningen inklusive revisions-
berättelsen omfattar sidorna 33-86. Inom parentes anges 2022 års siffror.
KONCERNEN
Verksamhet
OEM är en ledande teknikhandelskoncern på 15 utvalda marknader i norra
Europa, östra Centraleuropa, Brittiska öarna och Kina. Verksamheterna
bedrivs i dotterbolag i de nordiska länderna samt i Storbritannien, Irland,
Polen, Tjeckien, Slovakien, Nederländerna, Ungern, Estland, Lettland,
Litauen och Kina.
OEM är en värdeskapande länk mellan sina kunder och ledande tillver-
kare av produkter och system för industriella applikationer. Som en av
Europas ledande teknikhandelskoncerner tillför OEM värde till kunderna
genom att erbjuda ett djupt sortiment tillsammans med stor teknisk
produktkompetens och applikationskunskap. Med en stark marknads- och
försäljningsorganisation agerar OEM som leverantörernas förlängda arm
på respektive marknad och strävar efter att göra dem till en ledande aktör
inom sin nisch. Detta gör OEM till den bästa distributionskanalen för
leverantörerna på OEMs marknader.
Det djupa sortimentet av industriella komponenter omfattar produkter
inom produktområdena elkomponenter, flödesteknik, installationskompo-
nenter, kullager och tätningar, motorer, transmissioner och bromsar samt
apparatkomponenter. Sortimenten utvecklas genom att nya produkter
tillförs och olönsamma produkter avvecklas eller ersätts.
Inom varje region marknadsförs ett väl definierat produktsortiment
som tillsammans med de mervärden organisationen bidrar med bildar ett
varumärkeskoncept. Allt eftersom varumärkeskoncepten ökar i styrka
etableras de på nya geografiska marknader. Koncernen är organiserad och
styrs primärt utifrån tre marknadsregioner,
Sverige,
• Finland, Baltikum och Kina,
• Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa.
Syftet med denna organisation är att stärka OEMs långsiktiga konkurrens-
kraft samt öka tillväxten utanför Sverige.
OEMs B-aktie är noterad på NASDAQ Nordic Mid Cap i Stockholm.
Orderingång, nettoomsättning och resultat
Orderingången under året uppgick till 4 805 MSEK (4 832), vilket är en
minskning med 1 %. Orderstocken uppgick till 859 MSEK och var 21 %
lägre än motsvarande tidpunkt föregående år.
Nettoomsättningen uppgick till 5 145 MSEK (4 731) vilket är en ökning
med 9 % jämfört med föregående år. Valutan påverkar positivt med 5 %
och förvärvad omsättning har en positiv påverkan med 1 % vilket ger en
organisk tillväxt på 3 %. Försäljningen under 2023 blev återigen ett re-
kordår avseende omsättning. Bland de svenska verksamheterna hade Telfa
och regionens största bolag OEM Automatic bäst utveckling. De finska
verksamheterna med störst procentuell utveckling var enheterna OEM
Electronics och Hide-a-lite. Även verksamheterna i Slovakien, Ungern och
Norge visade goda tillväxttal under året.
Rörelseresultatet före avskrivning av immateriella tillgångar hänförliga
till förvärv (EBITA) uppgick under året till 811 MSEK (763), vilket är en
ökning med 6 %. Bakom ökningen ligger främst ökningen av försäljningen
som gett ett högre täckningsbidrag. Rörelsemarginalen före avskrivning-
ar av immateriella tillgångar hänförliga till förvärv (EBITA-marginalen)
uppgick till 15,8 % (16,1).
Resultat före skatt uppgick till 770 MSEK (724) och resultat efter skatt
ökade med 5 % till 607 MSEK (576).
Årets resultat efter skatt motsvarar 4,38 SEK (4,15) per utestående aktie.
Region Sverige
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, OEM Electronics,
OEM Motor, Internordic Bearings, Telfa, Elektro Elco, Nexa Trading,
Svenska Batteripoolen, Agolux, Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik, ATC
Tape Converting, Lagermetall och Ingemar Liljenberg.
Nettoomsättningen ökade med 8 % under 2023 till 2 958 MSEK (2 745).
Nettoomsättningen har påverkats positivt med 1 % genom de förvärvade
verksamheterna Lagermetall AB och Ingemar Liljenberg AB. Nettoomsätt-
ningen har även påverkats positivt av valutaförändringar med 4 % vilket
innebär organisk tillväxt med 3 %. De verksamheter som utvecklats bäst är
Telfa och regionens största bolag OEM Automatic som ökade omsättning-
en med 19 % respektive 15 %.
Orderingången minskade 2 % och uppgick till 2 771 MSEK (2 835). Or-
deringången var 6 % lägre än nettoomsättningen under 2023.
EBITA ökade med 2 % till 518 MSEK (506). Resultatförbättringen beror,
trots ökade kostnader och en lägre bruttomarginal, på ökad nettoomsätt-
ning.
Region Finland, Baltikum och Kina
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, Akkupojat, Hide-a-lite,
OEM Electronics, Motor/Bearings och Rauheat.
Nettoomsättningen under 2023 ökade med 5 % och uppgick till 1 020
MSEK (969). Nettoomsättningen har påverkats positivt av valutakursför-
ändringar med 7 %, vilket innebär en organisk tillbakagång med 2 %. De
verksamheter som utvecklats bäst är OEM Electronics och Hide-a-Lite
som ökade omsättningen med 15 % respektive 8 %. Regionens största
enhet OEM Automatic avslutade i nivå med föregående år.
Orderingången för regionen minskade under 2023 med 2 % och uppgick
till 941 MSEK (963). Orderingången var 8 % lägre än nettoomsättningen.
EBITA minskade med 4 % till 131 MSEK (137) under 2023, vilket beror på
ökade kostnader.
Region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa
Försäljningen sker under namnen OEM Automatic, OEM Automatic Klitsö,
OEM Electronics och Demesne Electrical.
Nettoomsättningen ökade under 2023 med 15 % till 1 167 MSEK (1 017).
Förvärvet av Unit-Pump A/S i Danmark har fusionerats per förvärvsda-
gen in i OEM Automatic Klitsö A/S. Nettoomsättningen har påverkats
marginellt av förvärvet med 0,2 % och valutakursförändringar påverkar
med 7 % vilket ger en organisk tillväxt med 8 %. De verksamheter som
utvecklats bäst jämfört med föregående år är OEM Automatic Slovakien,
OEM Automatic Ungern och OEM Automatic Norge som ökade med 33 %,
23 % respektive 17 %.
Orderingången under 2023 uppgick till 1 092 MSEK (1 034), vilket är en
ökning med 6 %. Orderingången var 6 % lägre än nettoomsättningen.
EBITA ökade 30 % till 153 MSEK (118) under 2023, vilket beror på högre
nettoomsättning.
Förvaltningsberättelse
Nettoomsättning – MSEK
4500
5000
1000
4000
3500
2500
1500
2000
3000
16
17
9
10
11
12
13
14
15
22 232019 21
EBITA-marginal – %.
33
OEM 2023
Bolaget ingår i region Sverige från och med förvärvsdagen.
Den 1 november 2023 förvärvades samtliga aktier danska Unit-Pump
A/S. Unit-Pump är en importör och distributör av pumpar och mekaniska
tätningar. Bolaget har en årsomsättning på cirka 20 miljoner DKK (31
MSEK) och har 3 anställda. Huvudkontoret ligger i Kvistgård i Danmark.
Bolaget har integrerats fullt ut i OEMs danska verksamhet OEM Automatic
Klitsö.
Den 1 december 2023 förvärvades samtliga aktier Ingemar Liljenberg
AB. Ingemar Liljenberg säljer och marknadsför kundunika produkter
såsom gjutna, stansade och bearbetade komponenter för verkstads- och
elektronikindustrin. Bolaget tillhandahåller även ett fast produktsorti-
ment av lås, skenor och beslag för trä- och stålinredningar. Bolaget har en
årsomsättning om 62 MSEK och har 8 anställda. Huvudkontoret ligger i
Vellinge. Bolaget ingår i region Sverige från och med förvärvsdagen.
Kontinuerligt pågår ett arbete i koncernen där målsättningen är att
genom fusioner och frivilliga likvidationer nå en enklare och tydligare legal
koncernstruktur.
Medarbetare
Antalet anställda uppgick vid årsskiftet till 1 054 (998), en ökning med 56
anställda. Medelantalet anställda uppgick under året till 1 045, jämfört med
968 föregående räkenskapsår. Antalet kvinnor motsvarar 23 % (21) av de
anställda. Sjukfrånvaron uppgår i genomsnitt till 7 dagar per person vilket
är 1 dag mindre jämfört med föregående år. OEM uppmuntrar till en hälso-
sam livsstil genom olika motionsaktiviteter och förebyggande hälsovård.
Utbildningskostnad per anställd i genomsnitt är 4 KSEK (4). Kompletteran-
de information finns i not 5.
Risker och riskhantering
OEMs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen
påverkas av ett antal interna faktorer som OEM styr över samt ett antal
externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är
begränsad.
De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombi-
nation med strukturförändringar, leverantörs- och kundberoende och
konkurrenssituationen. Finansiella risker består främst av valutarisk i in-
köpstransaktioner samt omräkningsrisk i nettoinvesteringar i utlandsverk-
samheter. En beskrivning av finansiella instrument och hur OEM hanterar
de finansiella riskerna finns i not 24.
Konjunkturläge
OEM påverkas av den generella konjunkturutvecklingen som brukar mätas
i termer av BNP-tillväxt. Effekten av konjunktursvängningar inom specifika
branscher och geografiska marknader minskas tack vare att koncernen är
verksamt inom många olika branscher och geografiska områden.
Strukturförändringar
OEM påverkas av strukturförändringar som sker i marknaden, exempelvis
kunden vill ha färre leverantörer, snabb teknisk utveckling eller konkurrens
från lågkostnadsländer.
OEM arbetar aktivt med att öka värdeinslaget i sitt erbjudande oavsett
kundgrupp. Detta har varit en klart bidragande orsak till koncernens
lönsamhet och att koncernen fortsatt är en prioriterad leverantör till
många kunder. Genom att arbeta nära kunderna är det möjligt att fånga
upp trender och att veta när det är kommersiellt motiverat att ta upp ett
nytt produktområde för att möta den tekniska utvecklingen. För att mot-
veka effekter av konkurrens från lågkostnadsländer erbjuder OEM hög
servicenivå och kvalificerad teknisk rådgivning. OEM strävar också efter
att etablera ett nära samarbete med kunden genom att komma in redan i
planerings- och utvecklingsstadier där OEMs medarbetare kan bidra med
sitt kunnande i olika processer
Leverantörs- och kundberoende
Beroendet av enskilda leverantörer är en av de viktigaste rörelseriskerna
för ett enskilt dotterbolag att hantera. För att minimera denna risk arbetar
dotterbolagen nära sina leverantörer för att skapa starka relationer på
flera plan. Vidare representeras flertalet av leverantörerna på flera mark-
nader vilket förstärker relationerna. Relationerna bygger på ett långsiktigt
och nära samarbete. Totalt i koncernen finns mer än 400 leverantörer.
Ingen leverantör representerar mer än 3 % av koncernens samlade omsätt-
ning. Att ett antal leverantörsavtal upphör och tillkommer varje år är en
normal del av verksamheten.
Lönsamhet och finansiell ställning
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 40,2 % (45,1). Avkastning på
eget kapital uppgick till 33,9 % (38,9) vilket överträffar koncernens finan-
siella mål på 25 % över en konjunkturcykel. Koncernens soliditet uppgick
per årsskiftet till 67,9 % (56,7). Eget kapital per aktie beräknat på totalt
antal aktier uppgick till 14,32 kronor (11,43). Likvida medel, bestående av
kassa- och bankmedel, uppgick till 233 MSEK (109). Likvida medel tillsam-
mans med beviljade men inte utnyttjade krediter i koncernen uppgick vid
årsskiftet till 783 MSEK (474).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 791 MEK (263).
Efter nettoinvesteringar om -149 MSEK (-153) samt amortering, nyupp-
tagna lån och lämnad utdelning om totalt -515 MSEK (-153) uppgick årets
kassaflöde till 126 MSEK (-43).
Investeringar
Bruttoinvesteringar i koncernen exklusive förvärv har under året uppgått
till 22,0 MSEK (17,9) i maskiner och inventarier, 23,8 MSEK (0,7) i bygg-
nader och mark samt 8,5 MSEK (2,8) i övriga immateriella anläggnings-
tillgångar bestående av programvaror.
Koncernförändringar
Den 13 oktober 2023 förvärvades samtliga aktier i Lagermetall AB.
Lagermetall säljer och marknadsför industriella glidlager och bronsämnen
till mekaniska applikationer inom alla branscher. Bolaget har en årsomsätt-
ning om 104 MSEK och har 17 anställda. Huvudkontoret ligger i Örebro.
Resultat efter skatt – MSEK.
600
550
500
450
400
250
300
350
10
15
20
25
30
35
5
40
Avkastning på eget kapital – %.
22 232019 21
100
500
200
0
400
300
Kassaflöde från den löpande verksamheten – MSEK
22 232019 21
OEM 2023
34
800
700
600
OEM har en bred kundstruktur, med ca 30 000 kunder, fördelat på ett
antal industrisegment och geografiska marknader. Ingen kund represen-
terar mer än 4 % av koncernens samlade omsättning, vilket är oförändrat
jämfört med föregående år.
Konkurrenssituationen
Förändring och konsolidering i teknikhandelsbranschen förändrar konti-
nuerligt konkurrenssituationen. Storskalighet kan leda till prispress, men
i OEMs strategi ingår att nå marknadsledande positioner med ett
erbjudande av produkter och tjänster där priset inte är den enskilt
avgörande faktorn.
verkan på OEM-koncernen med anledning av kriget i Ukraina
Tidigare osäkerheter med anledning av kriget i Ukraina bedöms inte läng-
re vara en riskfaktor.
Händelse efter rapportperiodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens slut.
Förväntningar avseende framtida utveckling
Fokus på tillväxt samt att fortsätta förbättra lönsamheten i befintliga
verksamheter är koncernens viktigaste uppgifter. Till detta tillkommer den
omsättning och resultat som följer av framgångsrika förvärv.
Koncernen har fortsatt en ambition att öka omsättningsandelen utanför
Sverige.
OEM har som målsättning att under stabil tillväxt uppnå en god avkast-
ning på eget kapital med en begränsad finansiell risk.
Målen över en konjunkturcykel är:
• minst 10 % årlig omsättningstillväxt,
• EBITA-marginal på minst 12 %,
• minst 25% avkastning på eget kapital,
• skuldsättningsgraden ska understiga 100%.
OEM är med sin marknadsposition, organisation och finansiella ställning
väl rustad för fortsatt expansion. Under rådande världsförhållanden finns
dock en allmän osäkerhet över konjunkturens förändringar. Någon prog-
nos för 2024 lämnas inte..
Forskning och utveckling
OEM har en begränsad egen forskning och utveckling. Utvecklingen sker
i huvudsak hos leverantörer i leverantörernas egen regi med hjälp av
bolagens information om vad marknaden efterfrågar.
Miljöpåverkan
Under 2023 finns det inom OEM ett svenskt dotterbolag som bedriver
tillståndspliktig eller anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
-Den anmälningspliktiga delen utgör en oväsentlig del av den totala
verksamheten i bolaget. Inget av koncernens bolag är involverat i någon
miljörelaterad tvist. OEMs inriktning mot handel innebär att den största
miljöpåverkan kommer från transporter, miljöbelastande ämnen, tryck-
saker, förpackningsmaterial och uppvärmning. OEM arbetar strukturerat
inom alla dessa områden för att hitta de miljömässigt bästa lösningarna
och stödja utvecklingsinitiativ inom dessa områden.
OEM koncernens miljöpolicy innebär fortlöpande arbete med att mini-
mera den externa miljöpåverkan på kort och lång sikt.
Hållbarhetsrapport
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har bolaget valt att upprätta den lagstad-
gade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild rapport.
Hållbarhetsrapporten finns tillgänglig på www.oem.se.
MODERBOLAGET
Moderbolaget ska vara en aktiv ägare och utveckla dotterbolagen. Det
innebär förutom tydlig målstyrning att bidra med kompetens och resurser
inom IT, ekonomistyrning, personaladministration, marknadskommunika-
tion och kvalitet- och miljöstyrning.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 95 MSEK (91). Nettoom-
sättningen avser i sin helhet tjänster till dotterbolag. Resultat före bok-
slutsdispositioner och skatt uppgick till 194 MSEK (153).
Vad gäller icke finansiell information omfattar koncernens information
även moderbolaget där det är tillämpligt. Moderbolagets finansiella ställ-
ning är beroende av dotterbolagens finansiella ställning och utveckling.
Moderbolaget påverkas därmed indirekt av de risker som beskrivs
avsnittet Risker och riskhantering.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De principer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs av
årsstämman 2023 är beskrivna i not 5.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstäm-
mans beslut. Ersättning för uppdrag som ordförande i revisionsutskottet
utgår med 60 000 kr. Några andra särskilda arvoden utgår inte för kom-
mittéarbete.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2024 beslutar om fastställande av
följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare inom OEM
koncernen. Riktlinjerna avser ersättningar till verkställande direktör,
koncernledning och övriga chefer som rapporterar direkt till verkställande
direktör.
OEMs vision innebär att bolaget ska vara en ledande teknikhandels-
koncern inom industriella komponenter och system på utvalda marknader
i norra, centrala och östra Centraleuropa. För att uppnå detta har bolaget
definierat fem strategiska områden; tillväxt, sortiment, marknadsbearbet-
ning, logistik samt medarbetare och ledare, som är viktiga för bolagets
möjligheter att fortsätta utvecklas framgångsrikt och nå sina finansiella
mål. Det är viktigt för OEM att ha ledande befattningshavare som har
fokus på affärsmannaskap, ha ett stort engagemang för bolaget och ett
hållbart ledarskap vilket främjar bolagets långsiktiga intressen. Ersätt-
ningen till ledande befattningshavare ska verka för att bolaget får behålla
kvalificerade ledare inom organisationen under lång tid och den ska även
säkerställa möjligheten att rekrytera kvalificerade ledare både externt och
internt.
För ledande befattningshavare ska det tillämpas marknadsmässiga
löner och övriga ersättningsvillkor. Aktierelaterade ersättningar, s.k.
incitamentsprogram ska beslutas av stämman.
Rörlig ersättning kan utgå till maximalt motsvarande åtta månadslöner.
Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till bolagets finansiella mål och
baseras på utfall under ett kalenderår.
Ledande befattningshavares pensionsvillkor ska vara premiebaserade
och högst uppgå till 30 % av fast ersättning.
Uppsägningstiden från bolagets sida ska inte vara längre än 24 månader
och ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsägningstiden. Inga
anställningsavtal ska innehålla avgångsvederlag.
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns
särskilda skäl för det. Om styrelsen gör avsteg från riktlinjerna ska detta
redovisas i ersättningsrapporten inför nästa årsstämma.
Aktier m m
OEM aktien
I bolaget finns 139 015 854 aktier fördelade på 28 462 176 A-aktier och
110 553 678 B-aktier. Röstmässigt representerar en A-aktie tio röster och
B-aktien en röst. Kvotvärdet per aktie är 0,28 kronor.
Återköp av egna aktier
OEM International AB har i syfte att förbättra koncernens avkastning på
eget kapital och vinst per aktie, ett bemyndigande som styrelsen erhållit
av årsstämman att återköpa egna aktier. Årsstämmans bemyndigande till
återköp av aktier är upp till 10 % av antalet aktier, vilket är 13 901 585 st.
Bolaget har under 2011 återköpt 185 541 aktier till ett snittpris av 17,75 kr.
Under åren 2012 - 2023 har inga aktier återköpts. Totalt uppgår eget
innehav i aktier till 371 082 aktier per 31 december, 2023. Innehavet
motsvarar 0,3 % av totala antalet aktier.
Vid årsstämman 2024 kommer en ny begäran att behandlas om nytt
bemyndigande till återköp av aktier upp till 10 % av antalet aktier.
35
OEM 2023
Optionsprogram
På bolagsstämman den 18 april 2023 beslutades om att upplåta 200 000
köpoptioner som berättigar till köp av en återköpt B-aktie under perioden
2 mars 2026 till och med 15 juni 2026. Totalt tecknades 153 500 köpop-
tioner varav 31 000 innehas av koncernens ledande befattningshavare.
Lösenpriset för tecknad option uppgår till 122,00 kr. Kompletterande
information finns i not 26.
Övrigt
Styrelsen tillsätts av årsstämman. Bolagsordningen innehåller hembud
som innebär att om aktie av serie A övergått från en aktieägare till annan
aktieägare i bolaget, eller till någon som inte förut är aktieägare i bolaget,
ska aktierna genast hembjudas de övriga ägarna av aktier av serie A till
inlösen genom skriftlig anmälan hos bolagets styrelse. Bolagsordningen
innehåller även ett omvandlingsförbehåll som innebär att ägare av aktier
av serie A skall kunna omvandla hela eller delar av innehavet av A-aktier till
B-aktier. Beslutar bolaget att genom kontantemission eller kvittnings-
emission ge ut nya aktier av serie A och B, ska ägare av aktier av serie A
och B äga företrädesrätt att teckna nya aktier av samma aktieslag.
Förslag till vinstdisposition
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en utdelning om 1,75 kronor
per aktie (1,50). Styrelsen har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning, skattesituation och eventuellt investeringsbehov i
rörelsen eller förvärv. Balanserade vinstmedel i moderbolaget uppgår till
829,6 MSEK. Utdelning enligt styrelsens förslag uppgår till 243,3 MSEK
och 586,3 MSEK balanseras i ny räkning.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Inledning
OEM International AB (bolaget) tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden) i enlighet med NASDAQ Stockholms regelverk för emittenter.
Koden syftar till att skapa goda förutsättningar för en aktiv och ansvars-
kännande ägarroll och utgör ett led i självregleringen inom det svenska
näringslivet. Den bygger på principen följ eller förklara, vilket innebär att
det inte är något brott mot Koden att avvika från en eller flera regler om
motiv finns och förklaras. OEM International har noterat avvikelse från
kodens regler avseende valberedning. Avvikelsen redogörs för i detalj
nedan under rubriken valberedning.
Ansvarsfördelning
Syftet med bolagsstyrningen är att skapa en tydlig roll- och ansvarsför-
delning mellan ägare, styrelse och verkställande ledning. Bolagsstyr-
ningen inom OEM baseras på svensk aktiebolagslag och andra lagar och
förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag, bolagsordningen,
styrelsens interna styrinstrument, Svensk kod för bolagsstyrning och andra
interna riktlinjer och regler.
Aktieägare
OEM International AB är ett publikt bolag och noterades på Stockholms-
börsen i december 1983. Vid utgången av år 2023 hade OEM International
AB 8 245 aktieägare. De tio största ägarna kontrollerade vid årsskiftet
70 % av aktiekapitalet och 89 % av rösterna. Följande hade direkt eller
indirekt aktieinnehav som representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget: Orvaus AB 27,7 %, Siv Franzén 21,3 % samt Agne
Svenberg 18,3 %.
Bolagsordning
Bolagsordningen stadgar att OEM International AB är ett publikt bolag,
vars verksamhet är att ”driva försäljning av automatikkomponenter, även
som idka annan därmed förenlig verksamhet”.
Aktiekapitalet uppgår till 38 615 515 kronor och antalet aktier till
139 015 854 fördelat på 28 462 176 A-aktier, vilka medför 10 röster, och
110 553 678 B-aktier, med vardera en röst.
Bolagets styrelse ska bestå av minst fyra och högst sju ledamöter. Bola-
get ska ha minst en av årsstämman utsedd revisor, och om denne inte är ett
revisionsbolag, en revisorssuppleant.
Kallelse till årsstämma och extra bolagsstämma där frågan om ändring
av bolagsordning ska behandlas, ska utfärdas tidigast sex och senast fyra
veckor före stämman och beslutet ska ha biträtts av aktieägare med minst
två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är före-
trädda vid bolagsstämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma får ske
senast tre veckor före stämman. Kallelse till bolagsstämma skall ske genom
annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt på bolagets hemsida.
Att kallelse skett skall annonseras i Svenska Dagbladet.
Vid omröstning på stämma föreligger ingen begränsning i röstetalet för
företrädda aktier.
Det finns hembudsförhållande på A-aktierna samt en företrädesklausul
vid kontant- eller kvittningsemission. För nu gällande bolagsordning som
antogs av årsstämman 2023, se bolagets webbplats, www.oem.se, under
avsnittet Investerare/Bolagsstyrning/Bolagsordning.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet i OEM International AB
där aktieägarna utövar sin rösträtt. På årsstämman fattas beslut avseende
fastställande av rapport över resultat för koncernen, rapport över total-
resultat för koncernen, rapport över finansiell ställning för koncernen
samt resultat- och balansräkningar för moderbolaget, utdelning, val av
styrelse och i förekommande fall val av revisorer, ersättning till styrelse-
ledamöter och andra ledande befattningshavare, ersättning till revisorer
samt andra frågor i enlighet med aktiebolagslagen och bolagsordningen.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets utgång i
Tranås kommun. Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade i
aktieboken och som anmält deltagande har rätt att delta och rösta för sitt
totala aktieinnehav.
Aktieägare vars aktier är förvaltarregistrerade måste, för att kunna utöva
sin rösträtt på bolagsstämman, tillfälligt omregistrera sina aktier i eget
namn, enligt vad som följer av kallelsen till bolagsstämman. Aktieägare kan
företrädas av ombud. Protokoll finns att tillgå på bolagets webbplats,
OEM 2023
36
www.oem.se, under avsnittet Investerare/Bolagsstyrning/Årsstämma.
Vid årsstämman 2023 den 18 april 2023 deltog aktieägare som repre-
senterade 70,9 % av totalt antal aktier och 89,8 % av rösterna. Petter
Stillström valdes till ordförande för årsstämman. Vid stämman framlades
årsredovisningen och revisionsberättelsen. I anslutning härtill lämnade
styrelseordföranden Petter Stillström information om styrelsens arbete.
Petter Stillström, ledamot i revisionsutskottet, redogjorde för arbetet i
revisionsutskottet och samarbetet med revisorerna. Bolagets verkställande
direktör och koncernchef Jörgen Zahlin kommenterade i anslutning till
detta koncernens verksamhet, räkenskapsåret 2022 samt utvecklingen
under första kvartalet 2023.
Stämman år 2023 beslöt:
att fastställa utdelning till 1,50 kronor per aktie.
att till styrelseledamöter välja Petter Stillström, Ulf Barkman,
Mattias Franzén, Richard Pantzar, Jörgen Rosengren, Per Svenberg
och Åsa Söderström Winberg
att välja Petter Stillström till styrelsens ordförande
att i enlighet med valberedningens förslag ska valberedningen utgöras
av representanter för minst tre och högst fyra av de största aktie-
ägarna och att styrelsens ordförande ska fungera som valberedningens
ordförande
att i enlighet med styrelsens förslag ska OEM International AB tillämpa
ersättningar till ledande befattningshavare i huvudsak innebärande att
de ska bestå av en fast och rörlig del. Ersättningarna ska vara mark-
nadsmässiga och den rörliga delen kan maximalt uppgå till maximalt
åtta månadslöner. Bolagsledningen ska ha marknadsmässiga
pensionsvillkor som ska vara premiebaserade och högst uppgå till
30 % av fast ersättning.
att i enlighet med styrelsens förslag i samband med eventuellt före-
tagsförvärv få nyemittera B-aktier till ett antal av högst 7 000 000 st.
att i enlighet med styrelsens förslag få återköpa maximalt 10 % av
bolagets aktier.
att i enlighet med styrelsens förslag ställa ut köpoptioner på återköpta
aktier samt överlåtelse av återköpta aktier till ledningspersoner.
Årsstämma 2024 hålls den 23 april, 2024 i Tranås.
Valberedningen
Vid årsstämman 18 april 2023 beslutades att valberedningen ska utgöras
av en representant för var och en av de minst tre och högst fyra största
aktieägarna i bolaget jämte styrelseordföranden, om denne inte är ledamot
i egenskap av ägarrepresentant. Om aktieägare inte utövar sin rätt att utse
ledamot ska den till röstetalet närmast följande största aktieägare ha rätt
att utse ledamot i valberedningen. Namnen på ledamöterna, tillsammans
med namnen på de aktieägare de företräder, ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämman 2024 och baseras på de kända röstetalen ome-
delbart före offentliggörandet. Valberedningens mandatperiod ska sträcka
sig fram till dess att ny valberedning utsetts. Ordförande i valberedningen
ska vara styrelsens ordförande.
Om väsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter det att val-
beredningen utsetts ska också valberedningens sammansättning ändras i
enlighet med principerna ovan. Aktieägare som utsett representant till le-
damot i valberedningen ska ha rätt att entlediga sådan ledamot och utse ny
representant till ledamot i valberedningen, liksom att utse ny representant
om den av aktieägaren utsedde ledamoten väljer att lämna valberedningen.
Förändringar i valberedningens sammansättning skall offentliggöras så
snart sådana har skett. Valberedningens sammansättning offentliggjordes
den 16 oktober 2023. Valberedningens sammansättning finns tillgänglig
på OEMs webbplats, www.oem.se, under avsnittet Investerare/ Bolagsstyr-
ning/Valberedning.Valberedningen ska arbeta fram förslag i nedanstående
frågor att förelägga årsstämman 2024 för beslut:
förslag till stämmoordförande
förslag till styrelseledamöter
förslag till styrelseordförande
förslag till styrelsearvoden
förslag till arvode för eventuellt kommittéarbete
förslag till revisor
förslag till revisionsarvode
förslag till beslut om valberedning
Valberedningen ska i samband med sitt uppdrag i övrigt fullgöra de upp-
gifter som enligt Svensk kod för bolagsstyrning ankommer på valbered-
ningen och vid behov ha rätt att belasta bolaget med skäliga kostnader,
t.ex. för externa konsulter, som av valberedningen bedöms nödvändiga för
att valberedningen skall kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2024 består av:
Petter Stillström (AB Traction), ordförande
Richard Pantzar (Orvaus AB)
Mattias Franzén (Siv Franzén)
Agne Svenberg
I valberedningen förs det en löpande dialog och de har haft ett proto-
kollfört sammanträde där man bl.a tagit del av utvärderingen av styrelsens
arbete under det gånga året samt diskuterat styrelsens sammansättning.
Valberedningens förslag till årsstämman kommer att presenteras i kallel-
sen till stämman samt på bolagets hemsida.
Sammansättningen av ovanstående valberedning avviker från Kodens
regler avseende att majoriteten är styrelseledamöter, att högst en av de
styrelseledamöter som ingår får vara beroende till större aktieägare och att
styrelseledamot inte ska utgöra valberedningens ordförande. Bedömning-
en är att det är rimligt att denna storlek av bolag har en valberedning som
representeras av de största aktieägarna och att även dessa fungerar som
styrelsemedlemmar.
STYRELSEN
Styrelsens sammansättning
Bolagets styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst 4 och högst
7 ledamöter valda av bolagstämman för tiden intill slutet av nästa års-
stämma. Sedan årsstämman 2023 utgörs styrelsen av de stämmovalda
ledamöterna Petter Stillström (ordförande), Ulf Barkman, Mattias Franzén,
Richard Pantzar, Jörgen Rosengren, Per Svenberg och Åsa Söderström
Winberg. Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Av de ledamöter som är oberoende i förhål-
lande till bolaget och bolagsledningen är Ulf Barkman, Jörgen Rosengren
och Åsa Söderström Winberg även oberoende i förhållande till bolagets
större aktieägare. För ytterligare information om av bolagsstämman valda
styrelseledamöter hänvisas till avsnittet om styrelsen på sidan 40 i denna
årsredovisning samt på bolagets webbplats, under avsnittet För Investera-
re/Bolagsstyrning/Styrelsen.
Vid sammansättning av styrelsen beaktar valberedningen mångfald, av-
seende bl.a. ålder, kön, utbildning och yrkesmässig bakgrund. Bolaget ska
ha med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållande
i övrigt, en ändamålsenlig sammansättning präglad av mångsidighet och
bredd avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. Med
beaktande av ovanstående får valberedningen ett bra underlag för att
bedöma om styrelsens sammansättning är tillfredsställande, om behovet
av kompetens, bredd och erfarenhet i styrelsen är tillgodosett.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande Petter Stillström, som omvaldes till ordförande vid
årsstämman 2023, har till uppgift att se till att styrelsens arbete bedrivs
effektivt och att styrelsen fullgör sina uppgifter i enlighet med svensk
aktiebolagslag, andra lagar och förordningar, gällande regler för aktie-
marknadsbolag (inklusive Koden) och styrelsens interna styrinstrument.
Det är ordförandens uppgift att styrelsen fortlöpande uppdaterar och
fördjupar sina kunskaper om bolaget, tillser att styrelsen erhåller till-
fredställande information och beslutsunderlag för sitt arbete, fastställa
dagordning för styrelsens sammanträden, efter samråd med verkställande
direktören, kontrollera att styrelsens beslut verkställs samt se till att styrel-
sens arbete årligen utvärderas. Styrelsens ordförande företräder bolaget i
ägarfrågor.
Styrelsens uppgifter
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning som reglerar sty-
relsens arbete och dess inbördes arbetsfördelning inklusive dess utskott,
beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens mötesordning samt ordfö-
randens arbetsuppgifter. Styrelsen har också utfärdat en instruktion för
verkställande direktören där dennes arbetsuppgifter och rapporterings-
skyldighet gentemot styrelsen regleras. Vidare antar styrelsen vid behov,
37
OEM 2023
koncernmässiga policys, exempelvis finanspolicy. Styrelsen övervakar
verkställande direktörens arbete genom löpande uppföljning av verk-
samheten under året och ansvarar för att organisation samt ledning och
riktlinjer för förvaltning av bolagets angelägenheter är ändamålsenligt
uppbyggda samt att det finns en tillfredställande intern kontroll. Styrelsen
ansvarar vidare för utveckling och uppföljning av bolagets strategier,
beslut om förvärv och försäljning av verksamheter, större investeringar
samt tillsättningar och ersättningar till verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare i enlighet med de riktlinjer som beslutats av
årsstämman. Styrelsen och verkställande direktören framlägger årsredo-
visningen för årsstämman.
Styrelsens arbete
Enligt antagen arbetsordning har styrelsen minst sex ordinarie samman-
träden per år plus konstituerande sammanträde efter årsstämman och
därutöver när situationen så påkallar.
Under 2023 hade styrelsen totalt 9 sammanträden inklusive det konsti-
tuerande sammanträdet.
Styrelseledamöterna har deltagit vid samtliga styrelsemöten med
undantag för Richard Pantzar vid ett tillfälle. Vid tillfälle med frånvaro har
styrelseledamoten i förväg delgivit styrelsens ordförande sina synpunk-
ter på kommande styrelsemöte. Samtliga beslut har fattats enhälligt av
styrelsen.
Bolagets ekonomidirektör är styrelsens sekreterare. Andra tjänstemän i
bolaget deltar i styrelsens sammanträden såsom föredragande av särskilda
frågor eller om så annars bedöms lämpligt.
Styrelsearbetet har under året omfattat bland annat frågor avseende
koncernens strategiska utveckling, den löpande affärsverksamheten,
resultat- och lönsamhetsutvecklingen, företagsförvärv, köp av fastighet,
organisation, koncernens finansiella ställning och finansiering av koncer-
nens kapitalstruktur.
Årligen sker under styrelseordförandens ledning utvärdering av styrel-
searbetet. Detta sker genom att varje enskild styrelseledamot betygsätter
ett antal relevanta frågeställningar med möjlighet att lämna kommentarer.
Resultatet sammanställs och redovisas för valberedningen.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter valda av bolagsstämman beslutas av
bolagstämman på förslag av valberedningen. Enligt årsstämmans beslut
2023 uppgår arvodet till var och en av de stämmovalda styrelseledamö-
terna till 250 000 kronor samt till styrelsens ordförande utgår 500 000
kronor, att gälla till årsstämman 2024. Det sammanlagda arvodet uppgår
därmed enligt årsstämmans beslut till 2 000 000 kronor. Ersättning för
uppdrag som ordförande i revisionsutskottet utgår med 60 000 kronor.
Ingen ytterligare ersättning har utgått till någon styrelseledamot.
Ersättningsutskott
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott som består av ordföranden,
Petter Stillström och styrelseledamoten Ulf Barkman. Ersättningsut-
skottet utarbetar ”Styrelsens förslag till principer för ersättning till ledande
befattningshavare”, samt tillämpningen av denna. Förslaget behandlas
av styrelsen för att därefter läggas fram för årsstämmans beslut. Med
utgångspunkt i årsstämmans beslut beslutar styrelsen om ersättning till
verkställande direktören. På förslag av verkställande direktören fattar
ersättningsutskottet beslut om ersättning till övriga medlemmar i kon-
cernledningen. Styrelsen informeras om ersättningsutskottets beslut. För
koncernledningen ska tillämpas marknadsmässiga löner och övriga
anställningsvillkor. Utöver fast grundlön kan koncernledningen även
erhålla rörlig ersättning, vilken kan komma att uppgå som högst till 8 må-
nadslöner (8 månadslöner). Ledande befattningshavare i OEM-koncernen
ska ha marknadsmässiga pensionsvillkor som ska vara premiebaserade
och högst uppgå till 30 % av fast ersättning. Nivån på pensionsvillkor är
oförändrad jämfört med 2022. Alla aktierelaterade incitamentsprogram
ska beslutas av stämman. Uppsägningstiden ska inte vara längre än 24
månader och ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsägningstiden.
Ersättningsutskottet har under året sammanträtt vid ett tillfälle där
ovanstående förslag till principer beslutades.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare be-
skrivs närmare på sidan 35 och kommer att föreläggas årsstämman 2024
för beslut.
Revisionsutskott
Styrelsen har under året haft ett särskilt revisionsutskott som bestått av
ordföranden Ulf Barkman och Petter Stillström.
Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, övervaka bolagets finansiella rapportering, övervaka
effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhantering med avseende
på den finansiella rapporteringen, hålla sig informerade om revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och övervaka revi-
sorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt förhandsgodkän-
na om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster.
Revisionsutskottet utvärderar genomförd revisionsinsats och informerar
bolagets valberedning om resultatet av utvärderingen samt biträder valbe-
redningen vid framtagandet av förslag till revisorer samt arvoderingen av
revisionsinsatsen.
Revisionsutskottet har sammanträtt vid fyra tillfällen och vid tre av
dessa tillfällen träffat extern revisor. Styrelsen och revisionsutskottet har
i anslutning till att styrelsen fastställde årsbokslutet vid styrelsemötet i
februari 2024 haft genomgång med och fått rapport från bolagets externa
revisor.
VD och övrig koncernledning
Verkställande direktören Jörgen Zahlin leder verksamheten i enlighet
med aktiebolagslagen, andra lagar och förordningar, gällande regler för
aktiemarknadsbolag, bolagsordningen och av styrelsen fastställda interna
styrinstrument samt i enlighet med av styrelsen fastställda mål och stra-
tegier. Verkställande direktören tar i samråd med styrelsens ordförande
fram nödvändigt informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten,
föredrar ärenden och motiverar förslag till beslut. Verkställande direk-
tören leder koncernledningens arbete och fattar beslut i samråd med
övriga i koncernledningen. Denna bestod 2023 av förutom Jörgen Zahlin
av Andreas Andersson, Johan Broman, Jens Kjellsson, Urban Malm, Carl
Reuthammar och Marko Salovaara.
Koncernledningen har regelbundna verksamhetsgenomgångar under
verkställande direktörens ledning. En närmare presentation av VD och
koncernledningen finns på sidan 41 i denna årsredovisning samt på bola-
gets webbplats, under avsnittet Om OEM/Koncernledning.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha minst en av årsstämman utsedd
revisor, och om denne inte är ett revisionsbolag, en revisorssuppleant.
Bolagets revisorer arbetar efter en revisionsplan och rapporterar sina
iakttagelser till bolagsledningar, koncernledningen och till revisionsut-
skottet och styrelsen, dels under revisionens gång och dels i samband
med att årsbokslutet fastställs. Interna rutiner och kontrollsystem granskas
i förekommande fall. Slutlig granskning av årsbokslut och årsredovisning
görs i januari-februari. Översiktlig granskning görs av kvartalsrapport tre.
Redovisning av arvode till revisorerna inklusive arvode för rådgivnings-
tjänster lämnas i not 6. Revisorerna är skyldiga att löpande pröva sitt
oberoende inför beslut att genomföra olika rådgivningstjänster.
Revisionen avrapporteras till aktieägarna i form av revisionsberättelse
och andra yttranden som utgör en rekommendation till aktieägarna inför
olika beslutspunkter på årsstämman. Revisionsberättelsen innehåller
förslag beträffande fastställande av resultaträkningen och balansräkning-
en för moderbolaget samt rapport över totalresultat och rapport över
finansiell ställning för koncernen, disposition av vinsten i moderbolaget
samt ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktören.
Arbetsinsatserna omfattar bland annat granskning av efterlevnaden av
bolagsordningen, aktiebolagslagen och årsredovisningslagen samt Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS), frågor rörande värdering
av poster i rapport över finansiell ställning/balansräkning för koncernen/
moderbolaget.
Bolagets revisor träffar revisionsutskottet tre gånger per år samt sty-
relsen en gång per år. Bolagets revisor deltar också vid årsstämman och
beskriver och uttalar sig där om revisionsarbetet.
Vid årsstämman 2023 valdes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till
revisorer för tiden intill utgången av årsstämman 2023. Till huvudansvarig
valdes auktoriserad revisor Frida Wengbrand. Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB genomför revisionen i OEM International AB samt i mer-
parten av dotterbolagen.
OEM 2023
38
Intern kontroll och riskhantering avseende
finansiell rapportering för räkenskapsåret 2023
Enligt årsredovisningslagen ska styrelsen årligen lämna en beskrivning av
de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll och riskhan-
tering avseende den finansiella rapporteringen. Styrelsen ansvarar enligt
aktiebolagslagen för den interna kontrollen. I detta ansvar ingår att årligen
utvärdera den finansiella rapporteringen som styrelsen erhåller och ställa
krav på dess innehåll och utformning för att säkerställa kvaliteten i rappor-
teringen. Detta krav innebär att den finansiella rapporteringen ska vara
ändamålsenlig med tillämpning av gällande redovisningsregler, tillämp-
liga lagar och förordningar och övriga krav på noterade bolag. Styrelsen
ansvarar för att det finns ett betryggande system för intern kontroll, som
täcker alla väsentliga risker för fel i den ekonomiska rapporteringen. OEMs
system för intern kontroll omfattar kontrollmiljön, riskbedömning, kon-
trollåtgärder, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
OEM bygger och organiserar sin verksamhet med utgångspunkt i ett de-
centraliserat lönsamhets- och resultatansvar. Basen för intern kontroll i en
decentraliserad verksamhet utgörs av en väl förankrad process som syftar
till att definiera mål och strategier för respektive verksamhet. Definierade
beslutsvägar, befogenheter och ansvar kommuniceras genom interna
instruktioner och av styrelsen fastställda riktlinjer och policys. Dessa
dokument tydliggör ansvars- och arbetsfördelningen såväl mellan styrelse
och verkställande direktör som inom den operativa verksamheten. Dessa
inkluderar också bland annat finanspolicy, redovisningsmanual för ekono-
misk och finansiell rapportering och instruktioner inför varje bokslut. För
koncernens bokslutsprocess används ett koncerngemensamt rapporte-
ringssystem.
Riskbedömning
OEM har etablerat rutiner för att hantera risker som styrelse och bolags-
ledning bedömer vara väsentliga för den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering. Koncernens exponering mot ett flertal olika
marknads- och kundsegment samt att verksamheten bedrivs i ett 30-tal
bolag medför en betydande riskspridning. Riskbedömningen görs med
utgångspunkt i koncernens rapport över finansiell ställning och rapport
över totalresultat för att identifiera risken för väsentliga fel. För OEM-kon-
cernen som helhet är de största riskerna kopplade till varulager och
kundfordringar.
Kontrollåtgärder
OEM har baserat på gjorda riskbedömningar fastställt ett flertal kontroll-
åtgärder. Dessa är både av förebyggande natur och av upptäckande natur.
Exempel på kontrollaktiviteter är transaktionsrelaterade kontroller så som
regelverk kring attest och investeringar samt tydliga utbetalningsrutiner,
men även analytiska kontroller som utförs av koncernens controllerorga-
nisation och centrala ekonomifunktion. Dessutom finns olika kontrollakti-
viteter kopplade till inköps-, logistik- och försäljningsprocessernas hante-
ring. Controllers och ekonomichefer på samtliga nivåer inom koncernen
har en nyckelroll vad gäller integritet, kompetens och förmåga att skapa
den miljö som krävs för att uppnå transparent och rättvisande finansiell
rapportering. En viktig övergripande kontrollaktivitet är den månatliga
resultatuppföljning som genomförs via det interna rapporteringssyste-
met och som analyseras och kommenteras i det interna styrelsearbetet.
Resultatuppföljningen omfattar avstämning mot uppsatta mål, tidigare
utfall samt uppföljning av ett antal nyckeltal. Respektive bolag i koncernen
har en aktiv styrelse där huvudparten av bolagen har någon ur koncernens
ledningsgrupp som är ordförande. Regelbundna besök från koncernled-
ningen görs hos dotterföretagen vid vilka ekonomisk uppföljning sker.
Information och kommunikation samt uppföljning
Den interna informationen och externa kommunikationen regleras på
övergripande nivå.
På koncernens intranät finns aktuella styrande dokument och instruktio-
ner tillgängligt.
Koncernen har en visselblåsarfunktion. Medarbetare kan anonymt kon-
takta en oberoende part och rapportera ageranden eller handlingar som
innebär överträdelse eller misstanke om överträdelse av lagar och riktlinjer
mm. Alla kontakter loggas och en sammanfattning av de samtal och de
åtgärder som vidtagits rapporteras regelbundet till styrelsen.
Styrelsen erhåller månadsvis kommentarer från verkställande direktören
över affärsläget och verksamhetens utveckling. Styrelsen avhandlar såväl
alla kvartalsbokslut som årsredovisningen innan dessa publiceras.
Vid varje styrelsesammanträde behandlas den ekonomiska situationen.
Styrelsens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor till bolagsledningen.
Bolagets revisorer medverkar tre gånger vid revisionsutskottsmöten
samt vid ett styrelsemöte per år och informerar om sina iakttagelser.
Styrelsens ledamöter har då tillfälle att ställa frågor. Styrelsen tar årligen
ställning till väsentliga riskområden och utvärderar den interna kontrollen.
Vidare utvärderar OEMs ledning löpande den interna kontrollen avse-
ende den finansiella rapporteringen framför allt genom egna analyser, att
ställa frågor och ta del av controllerfunktionens arbete.
Intern revision
Bolaget och koncernen har en förhållandevis enkel juridisk och operativ
struktur och utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen följer
löpande upp de olika koncernbolagens bedömningar av den interna
kontrollen bl.a. genom kontakter med bolagets revisorer. Styrelsen har
mot bakgrund av detta valt att inte ha en särskild intern revision.
39
OEM 2023
Född 1972.
Styrelseordförande från 2017
och styrelseledamot sedan 2010.
Ekonomie magister.
Ej anställd i OEM.
VD och storägare i AB Traction.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Nilörngruppen AB och Softronic AB.
Styrelseledamot i BE Group AB, Hifab
Group AB och AB Traction inkl. kon-
cernbolag.
Beroendeförhållande: Oberoende i för-
hållande till bolaget och bolagsledning-
en men inte i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Antal aktier: 3 816 000 OEM-A
(via AB Traction.)
Född: 1957.
Styrelseledamot sedan 1997.
Civilekonom.
Ej anställd i OEM.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen samt även oberoende till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 252 000 OEM-B
Född 1957.
Styrelseledamot sedan 2015.
Civilekonom.
Ej anställd i OEM.
Styrelseledamot i Skanska AB,
Currentum Group och FIBO AS.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen samt även oberoende till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 11 000 OEM-B
(inkl. närstående)
Född 1983.
Styrelseledamot sedan 2019.
Masterexamen i Business Administra-
tion (MBA).
Ej anställd i OEM.
VD i Orvaus AB, Styrelseledamot i Or-
vaus AB, Vinterfors Invest AB. VD och
styrelseledamot i Orvays Nötvalen AB.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen men inte i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 9 763 920 OEM-A och
11 693 286 OEM-B (via Orvaus AB)
Född 1968.
Styrelseledamot sedan 2019.
Civilingenjör.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD i I&B Medical AB.
Styrelseordförande i MAZE Holding
i Tranås AB och Padel Tranås AB.
Styrelseledamot i Elektro Elco AB,
OEM Finland OY och IB Medical AB.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen men inte i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 546 996 OEM-B
(inkl. närstående)
Född: 1967.
Styrelseledamot sedan 2017.
Civilingenjör.
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: VD i Gränges.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen samt även oberoende till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 9 000 OEM-B
Född 1969.
Styrelseledamot sedan 2021.
Master i Business Administration
(MBA).
Ej anställd i OEM.
Övriga uppdrag: Ägare och styrelse-
ledamot i Personality Gym AB.
Styrelseledamot i ISP Innovative
Sports Products AB.
Ägare och styrelseledamot i Dozer
IT & kommunikation AB.
Beroendeförhållande: Oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen men inte i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Antal aktier: 580 000 OEM-B
(inkl. närstående).
Aktieinnehav i OEM International AB anges per den 31 december 2023
och inkluderar närstående fysiska eller juridiska personers innehav.
Styrelsen
Petter Stillström Ulf Barkman
Mattias Franzén Richard Pantzar
Jörgen rosengren Per Svenberg
Åsa Söderström Winberg
OEM 2023
40
Född 1976.
Ekonomidirektör.
Anställd i koncernen
sedan 2006.
Antal aktier: 18 240 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 12 000
Född 1964.
Ingenjör.
VD OEM International AB sedan 1
mars 2000.
VD och Koncernchef
sedan 1 januari 2002.
Anställd i koncernen
sedan 1985.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
BE Group AB.
Antal aktier: 238 992 OEM-B
Antal köpoptioner: 18 000
Född 1977.
Business Director.
Anställd i koncernen
sedan 1997.
Antal aktier: 10 836 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 9 000
Född 1968.
VD OEM Automatic AB.
Anställd i koncernen
sedan 1990.
Antal aktier: 71 751 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 6 000
Född 1962.
VD OEM Electronics AB.
Anställd i koncernen
sedan 1983.
Antal aktier: 14 400 OEM-B
(inkl. närstående)
Antal köpoptioner: 7 000
Född 1977.
VD Elektro Elco AB.
Anställd i koncernen
sedan 2018.
Antal aktier: 0
Antal köpoptioner: 12 000
Född 1976.
VD OEM Finland Oy.
Anställd i koncernen
sedan 2002.
Antal aktier: 100 OEM-B
Antal köpoptioner: 9 000
Aktieinnehav i OEM International AB anges per den 31 december 2023
och inkluderar närstående fysiska eller juridiska personers innehav.
Ledande befattningshavare
Jörgen Zhalin Johan Broman
Andreas Andersson Jens Kjellson
Urban Malm Carl Reauthammar
Marko Salovara
41
OEM 2023
* Inga utspädningseffekter finns.
Koncerns rapport över resultatet MSEK
Not
2023
2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
2
5 144,8
4 731,1
3
0,5
2,3
Rörelsens kostnader
Handelsvaror
-3 299,9
-3 021,3
Personalkostnader
5
-754, 4
-701,5
Övriga kostnader
6
-216,5
-187 ,0
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
7
-9 3,0
-88,6
Rörelseresultat
781,5
735, 1
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter
9
4,8
5,0
Finansiella kostnader
10
-16,4
-16 ,0
Resultat före skatt
769,9
724,1
Inkomstskatt
11
-162, 7
-148,4
ÅRETS RESULTAT
607 ,2
575,7
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
607 ,2
575, 7
Innehav utan bestämmande inflytande
Resultat per aktie, kr
30
4,38
4, 15
Genomsnittligt antal utestående aktier
138 644 772
138 644 772
OEM 2023
42
Koncernens rapport över totalresultatet MSEK
Not
2023
2022
Årets resultat
607 ,2
575,7
Övrigt totalresultat
Poster som har eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
0,0
5 6,1
Poster som inte kan omföras till årets resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
0,6
-1,5
Skatteeffekt avseende omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
-0, 3
0, 3
Årets övrigt totalresultat
0, 3
55,0
ÅRETS TOTALRESULTAT
607 ,5
630 ,7
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
607 ,5
630, 7
Innehav utan bestämmande inflytande
43
OEM 2023
Koncernens rapport över finansiell ställning MSEK
TILLGÅNGAR
Not
2023-12-31
2022-12-31
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
12
255,0
228,7
Övriga immateriella anläggningstillgångar
12
14 0,2
115,3
Materiella tillgångar
Byggnader och mark
13
338, 7
307 , 7
Inventarier, verktyg och installationer
13
69,8
48,0
Finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar
11
8,7
7, 1
Långfristiga fordringar
1,8
0, 4
Summa anläggningstillgångar
814,2
707 ,4
Omsättningstillgångar
Varulager
Handelsvaror
15
1 084,9
1 182,5
Kortfristiga fordringar
Skattefordringar
2,2
1,3
Kundfordringar
24
759, 0
753,5
Övriga fordringar
7, 5
23, 3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16
31,7
2 7, 1
Likvida medel
25
232,5
108,9
Summa omsättningstillgångar
2 117,8
2 096,6
SUMMA TILLGÅNGAR
2 932,0
2 804,0
OEM 2023
44
Koncernens rapport över finansiell ställning MSEK
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not
2023-12-31
2022-12-31
Eget kapital
17
Aktiekapital
38,6
38,6
Övrigt tillskjutet kapital
3 9,4
39,4
Omräkningsreserver
90, 7
9 0,7
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat
1 822,5
1 420,9
Summa eget kapital hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget
1 991,2
1 589,6
Skulder
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Långfristiga räntebärande skulder
18
51,0
32, 6
Avsättning till pensioner
19
2,0
1,9
Ej räntebärande skulder
Långfristiga skulder
20, 24
4 3, 8
58,8
Uppskjutna skatteskulder
11
162,3
133,9
Övriga avsättningar
2,0
2,0
Summa långfristiga skulder
261,1
229,3
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
Checkräkningskredit
18
61, 2
316 ,7
Övriga kortfristiga skulder
18
35, 2
27 ,9
Ej räntebärande skulder
Leverantörsskulder
24
240,9
272,0
Skatteskulder
11
23,4
21,3
Övriga skulder
14 3,4
14 3,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
175,6
203,6
Summa kortfristiga skulder
679, 7
985,1
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
2 932,0
2 804,0
45
OEM 2023
* Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Koncernens rapport över förändringar av eget kapital MSEK
Balanserade
AktiekapitalÖvrigt tillskjutet Omräknings- vinstmedel Totalt eget
kapitalreservinklusive kapital
årets resultat
Ingående eget kapital 2022-01-01
38,6
3 9, 4
34,6
1 261,3
1 373,9
Årets resultat
575,7
575,7
Årets övrigt totalresultat
5 6,1
-1,1
55,0
Årets totalresultat
56 ,1
57 4,5
630, 7
Transaktioner med koncernens ägare:
Lämnad utdelning
-19 0,6
-19 0,6
Inlösen av aktier
-12,9
-212,4
-225,3
Fondemission
12,9
-12,9
0, 0
Optionsprogram
1,0
1,0
UTGÅENDE BALANS 2022-12-31
38,6
39, 4
90,7
1 420,9
1 589,6
Ingående eget kapital 2023-01-01
38,6
3 9, 4
9 0,7
1 420,9
1 589,6
Årets resultat
607 ,2
607 ,2
Årets övrigt totalresultat
0,0
0, 4
0,3
Årets totalresultat
-
-
0,0
607 ,6
607 ,5
Transaktioner med koncernens ägare:
Lämnad utdelning
-208,0
-208,0
Optionsprogram
2,0
2,0
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31
38,6
39, 4
9 0,7
1 822,5
1 991,2
OEM 2023
46
Koncernens rapport över kassaflöden MSEK
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
769,9
724,1
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
25
104,0
95,5
Betald skatt
-148,1
-12 9,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
725,8
690,5
Förändring av varulager
115,7
-360 ,8
Förändring av kundfordringar
2 0,1
-98,2
Förändring av övriga rörelsefordringar
13 ,2
-1 9, 8
Förändring av leverantörsskulder
-49, 6
23,8
Förändring av övriga rörelseskulder
-34,3
2 7, 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
790, 7
262,5
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag, netto effekt på likvida medel
25
-94,6
-131,5
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-8,5
-2,8
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-45,8
-18, 6
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
0,2
0, 3
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-148,8
-152, 7
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
Amortering av lån
25
-0,9
-7 ,2
Amortering av leasingskuld
25
-40, 6
-36,9
Förändring av checkräkningskredit
25
-268,0
306,5
Optionsprogram
26
2 ,0
1 ,0
Utbetald utdelning
-208,0
-190, 6
Utbetald inlösen
-225,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-515,5
-152,6
ÅRETS KASSAFLÖDE
126,5
-42,7
Likvida medel vid årets början
108,9
144,9
Kursdifferens likvida medel
-2 ,6
6,8
Likvida medel vid årets slut
232,5
108,9
47
OEM 2023
Not 2023 2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 31 94,8 91,3
Övriga rörelseintäkter 3
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 6 -38,9 -36,0
Personalkostnader 5 -38,9 -35,9
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 7 -3,6 -3,8
Rörelseresultat 13,4 15,6
Resultat från andelar i koncernföretag 8 172,0 147,2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 26,6 7,7
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter 10 -17,5 -17,9
Resultat efter finansiella poster 194,4 152,7
Bokslutsdispositioner
Skillnad mellan skattemässig avskrivning och avskrivning enligt plan:
Balanserade utgifter för programvara 23 -0,4 1,0
Inventarier, verktyg och installationer 23 0,1 0,2
Periodiseringsfond, avsättning 23 -138,0 -126,0
Periodiseringsfond, återföring 23 56,0 55,7
Erhållet koncernbidrag 464,0 436,5
Lämnat koncernbidrag -3,4 -0,2
Resultat före skatt 572,7 519,8
Skatt på årets resultat 11 -85,3 -78,0
ÅRETS RESULTAT* 487,4 441,8
*
Årets totalresultat är lika med årets resultat.
Moderbolagets resultaträkning MSEK
OEM 2023
48
TILLGÅNGAR Not 2023-12-31 2022-12-31
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för programvara 12 11,3 4,6
11,3 4,6
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 13 15,8 13,7
Inventarier, verktyg och installationer 13 2,1 2,9
17,9 16,6
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 14 740,8 632,3
Långfristig fordran hos koncernföretag - 3,2
740,8 635,5
Summa anläggningstillgångar 770,0 656,6
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 838,4 830,3
Övriga fordringar 0,7 20,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 7,0 6,0
846,1 856,6
Kassa och bank 24 85,1 1,0
Summa omsättningstillgångar 931,2 857,6
SUMMA TILLGÅNGAR 1 701,2 1 514,2
Moderbolagets balansräkning MSEK
49
OEM 2023
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER Not 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital
Bundet eget kapital
17
Aktiekapital
38,6 38,6
Reservfond
32,3 32,3
Fond för utvecklingsavgifter
0,7 1,4
71,6 72,3
Fritt eget kapital
Balanserat resultat
342,3 105,8
Årets resultat
487,4 441,8
829,6 547,6
Summa eget kapital 901,3 619,9
Obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan
23 1,9 1,5
Periodiseringsfonder
23 540,0 458,0
Summa obeskattade reserver 541,9 459,5
Avsättningar
Uppskjutna skatteskulder
11 1,7 1,7
Summa avsättningar 1,7 1,7
Långfristiga skulder
Ej räntebärande skulder
Övriga skulder
20 43,8 58,8
Summa långfristiga skulder 43,8 58,8
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
Checkräkningskredit
24 - 228,5
Ej räntebärande skulder
Leverantörsskulder
8,8 3,3
Skatteskulder
21,1 16,0
Skulder till koncernföretag
123,1 67,2
Övriga kortfristiga skulder
44,7 45,1
Upplupna kostnader och föutbetalda intäkter
22 14,9 14,3
Summa kortfristiga skulder 212,6 374,3
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER 1 701,2 1 514,2
Moderbolagets balansräkning MSEK
OEM 2023
50
Bundet eget kapital
Fritt eget
kapital
Totalt eget
kapital
Aktiekapital Reservfond
Fond för
utvecklings-
utgifter
Balanserat
resultat
inklusive årets
resultat
Ingående eget kapital 2022-01-01 38,6 32,3 3,4 518,7 593,0
Årets avsättning till utvecklingsfond
Årets upplösning av utvecklingsfond -2,0 2,0
Årets totalresultat * 441,8 441,8
Lämnad utdelning -190,6 -190,6
Inlösen av aktier -12,9 -212,4 -225,3
Fondemission 12,9 -12,9
Optionsprogram 1,0 1,0
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2022-12-31 38,6 32,3 1,4 547,6 619,9
Ingående eget kapital 2023-01-01 38,6 32,3 1,4 547,6 619,9
Årets avsättning till utvecklingsfond
- -
-
Årets upplösning av utvecklingsfond
-0,7 0,7
-
Årets totalresultat * 487,4 487,4
Lämnad utdelning -208,0 -208,0
Optionsprogram 2,0 2,0
UTGÅENDE EGET KAPITAL 2023-12-31 38,6 32,3 0,7 829,6 901,3
Föreslagen utdelning, 1,75 kr per aktie
*
Årets totalresultat överensstämmer med årets resultat.
ANTAL AKTIER Totalt Utestående
Ingående antal 2022-01-01 69 507 927 69 322 386
Aktiesplit 139 015 854 138 644 772
Aktieinlösen -69 507 927 -69 322 386
UTGÅENDE ANTAL 2022-12-31 139 015 854 138 644 772
Ingående antal 2023-01-01 139 015 854 138 644 772
Aktiesplit 0 0
Aktieinlösen 0 0
UTGÅENDE ANTAL 2023-12-31 139 015 854 138 644 772
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital MSEK
51
OEM 2023
Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 194,4 152,7
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 25 1,6 -1,1
196,0 151,6
Betald skatt -80,2 -66,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 115,8 85,4
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Förändring av övriga rörelsefordringar 31,4 -90,4
Förändring av leverantörsskulder 5,5 0,7
Förändring av övriga rörelseskulder -7,4 -31,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 143,3 -35,5
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolagsaktier -109,8 -144,0
Likvidation av dotterbolag -
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -8,5 -2,8
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -3,1 -2,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -121,4 -148,8
Finansieringsverksamheten
Koncernbidrag, erhållna 436,5 356,9
Koncernbidrag, lämnade -0,2 -0,1
Förändring checkräkningskredit -170,2 228,5
Optionsprogram 26 2,0 1,0
Utbetald utdelning -208,0 -190,6
Inlösen av aktier - -225,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 60,1 170,3
ÅRETS KASSAFLÖDE 84,1 -14,0
Likvida medel vid årets början 1,0 15,0
Likvida medel vid årets slut 85,1 1,0
Moderbolagets kassaflödesanalyser MSEK
OEM 2023
52
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accoun-
ting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden (IFRICs) från IFRS
Interpretations Committee sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet fö r
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovis-
ningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovis-
ningsprinciper”.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets och
koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär
att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga be-
lopp, om inte annat anges, är avrundade till miljoner med en decimal.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden,
förutom beträffande derivatinstrument och villkorade köpeskillingar som
värderas till verkligt värde.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat
från balansdagen.
För att upprätta finansiella rapporter krävs å ena sidan bedömningar vid
tillämpning av redovisningsprinciper och å andra sidan uppskattningar vid
värdering av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningar
och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer
som bedöms vara relevanta och rimliga. Uppskattningar och antaganden
ses över regelbundet och jämförs mot faktiskt utfall. Viktiga uppskattning-
ar och bedömningar beskrivs i not 29.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella
rapporter, om inte annat framgår nedan.
Nya standarder och ändrade standarder som tillämpats av koncernen
Inga av de ändringar av standarder som ska tillämpas från den 1 januari
2023 har haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder och tolkningar
som ännu inte har tillämpats av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som
börjar den 1 januari 2024 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport. Inga av dessa förväntas ha någon väsentlig inverkan på
koncernens finansiella rapporter.
Rörelsesegmentrapportering
Ett rörelsesegment är en sådan del av koncernen som bedriver verksam-
het som genererar intäkter och kostnader och vars resultat följs upp av
koncernledningen. Se not 2 för ytterligare beskrivning av indelningen och
presentationen av rörelsesegment.
Konsolideringsprinciper för dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett direkt eller indirekt bestäm-
mande inflytande från OEM International AB. Bestämmande inflytande
föreligger om moderbolaget direkt eller indirekt har makt över inves-
teringsobjektet, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt engagemang i investeringsobjektet och kan använda sin makt över
investeringsobjektet för att påverka storleken på sin avkastning.
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär
att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom
koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess
skulder.
Goodwill i rörelseförvärv beräknas som summan av överförd ersättning
minus det verkliga värdet av dotterföretagets identifierbara tillgångar
och övertagna skulder. När skillnaden är negativ, redovisas denna direkt
i årets resultat. Transaktionsutgifter vid rörelseförvärv kostnadsförs vid
förvärvstidpunkten.
Villkorade köpeskillingar i förvärv värderas till verkligt värde både vid
förvärvstidpunkten och löpande därefter med värdeförändringar redovi-
sade i årets resultat.
Dotterföretags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från
och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytan-
det upphör.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna
transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättan-
det av koncernredovisningen.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till
den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta
är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksam-
het. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den
funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets
resultat. Ickemonetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska
anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och
andra koncernmässiga övervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor,
till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i
en utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnitt-
skurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid
respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår
vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalre-
sultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd
omräkningsreserv. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till
verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid
de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Intäkter
Prestationsåtaganden och intäktsredovisningsprinciper
Koncernens intäkter avser försäljning av handelsvaror, vilka intäktsredo-
visas då kontrollen över varorna övergår till köparen. Intäkten värderas
utifrån den ersättning som specificeras i avtalet med kunden och såld
kvantitet. Det förväntade utfallet av avtalade volymrabatter och mark-
nadsbidrag bedöms och reducerar intäkten vid försäljningstidpunkten och
ingår i upplupna kostnader. Koncernens prestationsåtagande bedöms vara
uppfyllt när varan levereras och kontrollen övergår till kunden.
För avtal som tillåter att kunder returnerar varor redovisas intäkter i så
dan utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring
av ackumulerade intäkter inte uppstår. Bedömning av förväntade returer
Redovisningsprinciper
1
Noter med redovisningsprinciper
och bokslutskommentarer
Belopp i MSEK om inte annat anges
53
OEM 2023
baseras på historiska data för specifika kunder och varor. Förväntade retu-
rer redovisas som en minskning av intäkterna och som skuld för återbe-
talning samtidigt som till returerna hänförlig varukostnad minskar och en
tillgång motsvararande rätten att återfå returnerade varor redovisas.
Karaktären på och tidpunkten för uppfyllande av prestationsåtaganden
inklusive väsentliga betalningsvillkor
Kunder får vanligtvis kontroll över varorna när varorna skickas från kon-
cernens lager eller när varorna har levererats beroende på avtalsvillkoren.
Fakturor upprättas vid denna tidpunkt och förfaller vanligtvis inom 30-60
dagar.
Redovisning av intäkt
Intäkter redovisas vid den tidpunkt när varorna har levererats och
kontrollen över varan har övergått
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och kostnader
Leasingavtal
Minimileaseavgifterna fördelas mellan räntekostnad och amortering på
den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden
så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en
fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Variabla
avgifter kostnadsförs i årets resultat i de perioder de uppkommer.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel,
fordringar och räntebärande värdepapper, utdelningsintäkter, räntekost-
nader på lån, valutakursdifferenser hänförliga till finansiella investeringar
och finansieringsverksamhet, räntekostnader på lån samt derivatinstru-
ment som används inom den finansiella verksamheten.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som
exakt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under
den förväntade löptiden för det finansiella instrumentet till det redovisade
bruttovärdet för en finansiell tillgång eller det upplupna anskaffningsvär-
det för en finansiell skuld.
Ränteintäkter respektive räntekostnader inkluderar periodiserade
belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och
andra skillnader mellan det ursprungligen redovisade värdet av fordran
respektive skuld och det belopp som regleras vid förfall och de uppskatta-
de framtida in- och utbetalningarna under avtalstiden.
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.
Valutakursvinster/-förluster redovisas netto.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskat-
ter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisas i
övrigt totalresultat eller direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteef-
fekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt
som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Till aktuell skatt hör även
justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Aktuell och upp-
skjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler
som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmäs-
sig goodwill.
Värderingen av uppskjuten skatt baseras på hur underliggande tillgånga r
eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader
och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att
dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar
reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställ-
ning består främst av på tillgångssidan likvida medel, lånefordringar oc h
kundfordringar. På skuldsidan återfinns leverantörsskulder, låneskulder ,
villkorade köpeskillingar och chekräkningskredit.
Redovisning i och borttagande från rapporten över finansiell ställning
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapport över finansiel l
ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En
fordran tas upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger
för motparten att betala, även om faktura ännu inte skickats. Kundford-
ringar tas upp i rapport över finansiell ställning när faktura har skickats.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet före-
ligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits.
Värdering vid första redovisningstillfället
Finansiella instrument redovisas initialt till verkligt värde med tillägg/av-
drag för transaktionsutgifter, förutom avseende instrument som löpande
värderas till verkligt värde via resultatet för vilka transaktionsutgifter istäl-
let kostnadsförs då de uppkommer. Kundfordringar (utan en betydande
finansieringskomponent) värderas initialt till det transaktionspris som
fastställts enligt IFRS 15.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som
värderad till upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalre-
sultat (skuldinstrumentsinvestering), verkligt värde via övrigt totalresultat
(egetkapitalinvestering), eller verkligt värde via resultatet. Nedan beskrivs
hur koncernens olika innehav av finansiella tillgångar har klassificerats:
– Övriga finansiella tillgångar
Samtliga övriga finansiella tillgångar redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Detta eftersom de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål
är att erhålla de avtalsenliga kassaflödena samtidigt som kassaflödena från
tillgångarna endast utgörs av betalningar av kapitalbelopp och ränta.
– Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgo-
dohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre
månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuatio-
ner.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaffnings-
värde eller värderade till verkligt värde via resultatet.
– Villkorade köpeskillingar
Villkorade köpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv redovisas till verkligt
värde via resultatet. Värdeförändringar redovisas som ”Övrig rörelseskost-
nad” eller ”Övrig rörelseintäkt”.
– Övriga finansiella skulder
Alla övriga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden.
Utställda köpoptioner
Varje köpoption berättigar till förvärv av en återköpt aktie av serie B i bo-
laget under en på förhand bestämd period i respektive optionsprogram.
Erlagd optionspremie återbetalas genom subvention efter 24 månader
som lön om optionsinnehavaren fortfarande är anställd i koncernen samt
fortfarande äger sina optioner. Optionspremien skuld- och kostnadsförs
under intjäningsperioden. Om en utställd option förfaller utan inlösen
intäktsförs premien. Vid inlösen av en utställd option ökar premien lösen-
priset vid försäljning av aktier respektive minskar lösenpriset vid köp av
aktier. På balansdagen värderas utställda optioner till verkligt värde och
värdeskillnaden mot erhållna skuldförda premier resultatförs i finansnet-
tot.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-
värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur
rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller
när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller
utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer
vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan
försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta
OEM 2023
54
rsäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelsein-
täkt/-kostnad.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernens leasingavtal avser i allt väsentligt fastigheter, maskiner och
inventarier samt fordon.
Koncernen agerar som leasetagare vilket innebär att leasingavtalen
redovisas som nyttjanderättstillgångar och en motsvarande skuld, den
dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av
koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden
och finansiell kostnad (ränta). Den finansiella kostnaden ska fördelas över
leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp
som motsvarar en fast räntesats för den, under respektive period, redovi-
sade skulden.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingavtalets längd vilket vanligtvis ligger mellan
3-15 år. Leasingavtalen tecknas normalt för en fast period med option till
förlängning.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas
initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande
leasingbetalningar:
fasta avgifter
variabla leasingavgifter som beror på ett index
lösenpriset för en option att köpa om koncernen är rimligt säker
på att utnyttja en sådan möjlighet.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om
den finns tillgänglig eller annars den marginella låneräntan.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inklu-
derar:
den initiala värderingen av leasingskulden och
betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade
tillgången görs tillgänglig för leasetagaren.
Leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde eller
där leasingperioden är 12 månader eller mindre redovisas som en kostnad
linjärt över leasingperioden. Leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett lågt värde avser i allt väsentligt kontorsutrustning.
Optioner att förlänga och säga upp avtal
Vissa avtal innehåller optioner att förlänga eller säga upp avtal i förtid.
Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen.
Optioner att förlänga eller säga upp avtal inkluderas i tillgången och skul-
den då det är rimligt säkert att de kommer att utnyttjas.
Avskrivningsprinciper för ägda materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod, mark
skrivs inte av.
Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att kompo-
nenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
byggnader, rörelsefastigheter ........................................... se nedan
markanläggningar ....................................................................... 20 år
maskiner och andra tekniska anläggningar ....................... 5–10 år
inventarier, verktyg och installationer ................................. 3–10 år
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjan-
deperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning
sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegrän-
sad. Byggnaderna består av flera komponenter vars nyttjandeperioder
varierar. Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och
ligger till grund för avskrivningen på byggnader :
Stomme .............................................................................................. 100 år
Stomkompletteringar, innerväggar m.m. ................................... 30 år
Installationer och inre ytskikt; värme, el, VVS,
ventilation m.m. ............................................................................ 20-32 år
Yttre ytskikt; fasader, yttertak m.m. ....................................... 20-50 år
Använda avskrivningsmetoder och tillgångarnas restvärden och nyttjan-
deperioder omprövas vid varje års slut.
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade
nedskrivningar.
Goodwill fördelas till kassagenererande enheter (koncernens rörelseseg-
ment) och prövas minst årligen för nedskrivningsbehov.
Övriga immateriella tillgångar
Förvärvade leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod
värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskriv-
ningar.
Leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod bedöms före-
ligga vid vissa förvärv av agentur eller motsvarande relation till enstaka le-
verantör som historiskt har uppvisat ett mycket långvarigt agenturförhål-
lande. Årligen görs en prövning om omständigheter fortfarande pekar på
att nyttjandeperioden är obestämbar. Nedskrivningsprövning sker årligen
och vid indikation på nedskrivningsbehov, sker detta. Övriga förvärvade
leverantörsrelationer värderas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar består av programvaror, varumärken och
kundrelationer. Dessa har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Nedlagda utgifter för internt genererad goodwill och internt genere-
rade varumärken aktiveras inte som tillgång utan redovisas löpande som
kostnad i årets resultat.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars
beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är
obestämbara. Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkommer som
tyder på att tillgången ifråga har minskat i värde. Nyttjandeperioderna
omprövas minst årligen, se vidare not 12.
Beräknade nyttjandeperioder:
programvaror för IT ........................................................................ 5 år
• varumärken .................................................................................. 5-10 år
kundrelationer .................................................................................. 5 år
• leverantörsrelationer ......................... 5 år (såvida ej obestämbara)
Aktivering av låneutgifter
Låneutgifter som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade
tillgångar aktiveras som en del av den kvalificerade tillgångens anskaff-
ningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som med nödvändighet
tar en betydande tid i anspråk att färdigställa. I första hand aktiveras
låneutgifter som uppkommit på lån som är specifika för den kvalifice-
rade tillgången. I andra hand aktiveras låneutgifter som uppkommit på
generella lån, som inte är specifika för någon annan kvalificerad tillgång.
Aktivering av låneutgifter är för koncernen främst aktuellt vid uppförande
i egen regi av lager- och produktionsbyggnader.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämp-
ning av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till
deras nuvarande plats och skick.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdig-
ställande och för att åstadkomma en försäljning. För ytterligare beskriv-
ning hänvisas till not 15.
Nedskrivningar
Nedan beskrivs den prövning av nedskrivningsbehov som sker av ma-
teriella och immateriella anläggningstillgångar, andelar i dotterföretag
samt för finansiella tillgångar. Sålunda undantas tillgångar för försäljning
och avyttringsgrupper, varulager och uppskjutna skattefordringar. För
undantagna tillgångar prövas det redovisade värdet enligt respektive
redovisningsstandard.
55
OEM 2023
Nedskrivningsprövning för materiella och immateriella tillgångar
samt andelar i dotterföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas tillgångens åter-
vinningsvärde (se nedan). För goodwill och andra immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod beräknas återvinningsvärdet dessutom
årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden
till en enskild tillgång ska tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov
grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen obero-
ende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande
enhets, eller grupp av enheters, redovisade värde överstiger återvinnings -
värdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat. Nedskriv-
ning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet, eller grupp av
enheter, fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell
nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten eller gruppen av
enher.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljnings-
kostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskon-
teras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfr i
ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
En nedskrivning av tillgångar reverseras om det både finns indikation
på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en
förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvin-
ningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reverserin g
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter
återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats,
med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning
gjorts.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
OEM redovisar förlustreserv för förväntade kreditförluster på finansiella
tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde. Förlustreserven
för kundfordringar värderas till ett belopp som motsvarar de förväntade
förlusterna för den återstående löptiden. För övriga fordringar värderas
förlustreserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders förväntade
kreditförluster, givet att kreditrisken inte ökat betydligt sedan tidpunkten
då fordran först redovisades. Om kreditrisken ökat betydligt sedan den
tidpunkt då fordran först redovisades värderas förlustreserven istället till
ett belopp som motsvarar de förväntade kreditförlusterna under återstå-
ende löptid.
Förlustreserven beräknas som nuvärdet av alla underskott i kassaflö-
dena (d.v.s. skillnaden mellan kassaflödena i enlighet med avtalet och de
kassaflöden som koncernen förväntar sig att få). Fordringar med kort
löptid diskonteras dock inte. I balansräkningen redovisas tillgångar netto
efter eventuella nedskrivningar. Nedskrivningar redovisas i resultatet.
En finansiell tillgångs redovisade bruttovärde skrivs bort när koncernen
inte har några rimliga förväntningar på att återvinna tillgången i sin helhet
eller en del av den.
Utbetalning av kapital till ägarna
Återköp av egna aktier
Förvärv av sådana instrument redovisas som en avdragspost från eget
kapital. Likvid från avyttring av egetkapitalinstrument redovisas som en
ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt
mot eget kapital.
Lämnad utdelning
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman godkänt
utdelningen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen
hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga
antalet utestående aktier under året.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företa-
gets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala.
I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som
företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalav-
kastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den
aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investe-
ringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga
för att ge de förväntade ersättningarna). Företagets förpliktelser avseen-
de avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i årets
resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt före-
taget under en period.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förpliktelse avseende förmånsbestämda pensionsplaner
beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den fram-
tida ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning; denna
ersättning diskonteras till ett nuvärde. Diskonteringsräntan är räntan på
balansdagen på förstklassiga företagsobligationer som extrapoleras för
att motsvara löptiderna för koncernens pensionsförpliktelser. När det inte
finns en fungerande marknad för sådana företagsobligationer används
istället marknadsräntan på statsobligationer. Den redovisade pensions-
förpliktelsen redovisas netto efter avdrag för det verkliga värdet av
förvaltningstillgångar.
Intjänad pensionsrätt redovisas i rörelseresultatet med undantag av om-
värderingseffekter och ränta enligt nedan. Räntekostnaden/intäkten netto
på den förmånsbestämda förpliktelsen/tillgången redovisas i resultatet
under finansnettot. Räntenettot är baserat på den ränta som uppkommer
vid diskontering av nettoförpliktelsen, d v s ränta på förpliktelsen, förvalt-
ningstillgångar och ränta på effekt av eventuella tillgångsbegränsningar.
Övriga komponenter redovisas i rörelseresultatet.
Omvärderingseffekter utgörs av aktuariella vinster och förluster samt
skillnaden mellan faktisk avkastning på förvaltningstillgångar och den
ränta som inkluderas i räntenettot. Omvärderingseffekterna redovisas i
övrigt totalresultat.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas vid den tidigaste tidpunkten av när företaget inte längre kan dra
tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget redovisar kostnader
för omstrukturering. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att
uppmuntra frivillig förtida avgång, redovisas en kostnad vid den tidigaste
tidpunkten av när den anställde accepterat erbjudandet och när koncer-
nens möjligheter att dra tillbaka erbjudandet upphör.
Kostnaden beräknas baserat på sannolikheten att erbjudandet kommer
att accepteras, antalet anställda som förväntas att acceptera erbjudandet
samt hur lång tid ersättningar väntas utgå. Ersättningar som regleras efter
tolv månader diskonteras till nuvärde.
Kortfristiga ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och
redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En avsättning
redovisas för den förväntade kostnaden för bonusutbetalningar när
koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana
betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen.
En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns
en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer
att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen.
Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, diskonteras det
förväntade framtida kassaflödet.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av
en eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens kontroll eller när
det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på
grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas
eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
OEM 2023
56
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningsla-
gen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tilläm-
pas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper är oförändrade 2023 jämfört med
2022.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinci-
per framgår ovan och nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna
för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Vidare används för moderbolaget benämningarna balansräkning respekti-
ve kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen har titlarna rapport
över finansiell ställning respektive rapport över kassaflöden. Resultaträk-
ning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovis-
ningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1
Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kas-
saflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i
moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning
av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital,
obeskattade reserver samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik
i balansräkningen.
Försäljning av tjänster och liknande uppdrag
Försäljning av tjänster förekommer endast på löpande räkning gentemot
dotterföretag. Intäkter från tjänsteuppdrag som förekommer redovisas i
resultatet då tjänsten tillhandahålls.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffnings-
värdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det
redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen re-
dovisas transaktionsutgifter direkt i årets resultat när dessa uppkommer.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten att köpeskillingen
kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen läggs på eller
reducerar anskaffningsvärdet.
Finansiella tillgångar och skulder
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella instrument.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuell nedskrivning och finansiella omsättnings-
tillgångar till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde.
För finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
tillämpas nedskrivningsreglerna i IFRS 9. Finansiella skulder värderas till
upplupet anskaffningsvärde enligt samma principer som för koncernredo-
visningen.
Checkräkningskredit redovisas antingen på raden Checkräkningskredit
vid utnyttjad kredit alternativt på raden Kassa och bank tillsammans med
övriga likvida medel vid ej utnyttjad kredit.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består av borgensförbindelser till
förmån för dotterföretag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal
som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket
betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderföre-
taget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderfö-
retaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget
publicerat sina finansiella rapporter.
Materiella anläggningstillgångar
- Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för
eventuella uppskrivningar.
- Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för opera-
tionell leasing.
Låneutgifter
I moderbolaget belastar låneutgifter årets resultat under den period till
vilken de hänför sig till. Inga låneutgifter aktiveras på tillgångar.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver
upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktive-
ras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar lämnade och erhållna koncernbidrag som
bokslutsdispositioner.
57
OEM 2023
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på vilka delar
av verksamheten företagets högste verkställande beslutsfattare, kon-
cernledning, följer upp resultat, avkastning och kassaflöde från koncer-
nens olika segment. Rörelsesegmenten i form av marknadsregioner har
i Sverige tre chefer, Finland, Baltikum och Kina fem chefer och regionen
Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa har tre chefer
som är ansvariga för den dagliga verksamheten och som regelbundet
rapporterar utfallet av segmentets prestationer samt behov av resurser till
koncernledningen. Koncernens interna rapportering är uppbyggd så att
koncernledningen kan följa upp de olika marknadsregionernas presta-
tioner och resultat såsom rörelseresultat och EBITA. Det är utifrån denna
interna rapportering som koncernens segment har identifieras. Härvid
har de olika delarna genomgått en process varvid likartade segment har
slagits ihop. Det innebär att segment har slagits ihop när de har likartade
ekonomiska egenskaper, såsom långsiktigna bruttomarginal samt har
likartade produktområden, kundkategorier och distributionssätt.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hän-
förbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt
och tillförlitligt sätt. Ej fördelade poster består av ränte- och utdelnings-
intäkter, vinster vid avyttring av finansiella placeringar, räntekostnader,
förluster vid avyttring av finansiella placeringar, skattekostnader och
allmänna administrationskostnader. Tillgångar och skulder som inte har
fördelats ut på segmenten är uppskjutna skattefordringar, uppskjutna
skatteskulder, räntebärande tillgångar och skulder. I segmentens investe-
ringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar ingår samtliga
investeringar utom investeringar i korttidsinventarier och inventarier av
mindre värde. Internpris mellan koncernens olika segment är satta utifrån
principen om ”armslängds avstånd” dvs. till priser som avtalas mellan par-
ter som är oberoende av varandra, välinformerade och med ett intresse a v
att transaktionerna genomförs.
Alla intäkter kommer i princip från produktförsäljning som består av
komponenter för i huvudsak industriautomation inom produktområde-
na elkomponenter, flödesteknik, motorer, transmissioner och bromsar,
apparatkomponenter, installationskomponenter samt lagerlösningar och
tätningar. Kunder är maskin- och apparattillverkande industri, grossister,
elinstallatörer, katalogdistributörer, strategiska slutförbrukare samt elek-
troniktillverkare och strategiska kontraktstillverkare i norra Europa.
Intern omsättning har inslag av tjänster, både hos moderbolag och
dotterföretag. Samtlig omsättning i moderbolaget avser sålda tjänster till
dotterföretagen.
I övrig koncerngemensam verksamhet ingår moderbolaget, ägande
aktierna i underliggande bolag, samt fastighetsbolag ägande rörelsefast-
igheter där koncernen bedriver sin verksamhet. Moderbolaget ska vara
en aktiv ägare och utveckla dotterföretagen. Det innebär förutom tydlig
målstyrning att bidra med kompetens och resurser inom IT, ekonomi-
styrning, personaladministration, marknadskommunikation, kvalitet- och
miljöstyrning och lagerhantering.
ÅR 2023
Sverige
Finland,
Baltikum
och Kina
Danmark,
Norge,
Brittiska öarna
och östra
Centraleuropa
Koncern-
gemensam
verksamhet
Elimineringar
Summa
konsolidera t
Intäkter
Extern omsättning 2 958,0 1 019,6 1 167,1 5 144,8
Intern omsättning 275,9 84,9 23,7 136,1 -520,6
Summa intäkter 3 234,0 1 104,6 1 190,7 136,1 -520,6 5 144,8
Resultat
EBITA 517,9 131,5 153,1 38,8 -30,4 810,9
Av- och nedskrivningar av immateriella
anläggningstillgångar som uppkommit i
samband med företagsförvärv
-2,8 - -26,6 -29,4
Rörelseresultat 515,2 131,5 126,5 38,8 -30,4 781,5
Finansiella poster -11,6 -11,6
Skattekostnader -162,7
ÅRETS RESULTAT 607,2
EBITA-marginal, % 17,5 12,9 13,1 15,8
Övriga upplysningar
Tillgångar 1 433,4 421,3 561,6 804,2 -533,3 2 687,2
Skulder 768,2 103,7 136,0 129,6 -533,3 604,1
Investeringar immateriella
anläggningstillgångar
29,0 19,8 8,5 57,4
Investeringar materiella
anläggningstillgångar
17,2 4,8 2,7 25,0 49,7
Avskrivning och nedskrivning
immateriella anläggningstillgångar
3,1 3,2 27,7 1,8 34,8
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar
7,8 2,8 5,4 13,7 29,7
Rörelsesegment
2
OEM 2023
58
ÅR 2022
Sverige
Finland,
Baltikum
och Kina
Danmark,
Norge,
Brittiska öarna
och östra
Centraleuropa
Koncern-
gemensam
verksamhet
Elimineringar
Summa
konsoliderat
Intäkter
Extern omsättning 2 744,7 969,0 1 017,4 4 731,1
Intern omsättning 282,9 81,7 25,9 119,4 -509,9
Summa intäkter 3 027,6 1 050,7 1 043,3 119,4 -509,9 4 731,1
Resultat
EBITA 505,6 136,8 117,6 26,3 -23,6 762,8
Av- och nedskrivningar av immateriella
anläggningstillgångar som uppkommit
i samband med företagsförvärv
-2,7 -0,8 -24,2 -27,7
Rörelseresultat 502,9 136,0 93,3 26,3 -23,6 735,1
Finansiella poster -11,0 -11,0
Skattekostnader -148,4
ÅRETS RESULTAT 575,7
EBITA-marginal, % 18,4 14,1 11,6 16,1
Övriga upplysningar
Tillgångar 1 397,9 461,3 566,1 769,8 -508,4 2 686,7
Skulder 770,0 136,8 144,3 127,8 -508,4 670,5
Investeringar immateriella
anläggningstillgångar
104,6 2,8 107,5
Investeringar materiella
anläggningstillgångar
5,7 1,3 5,6 6,0 18,6
Avskrivning och nedskrivning
immateriella anläggningstillgångar
3,1 1,1 24,7 1,8 30,6
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar
4,8 2,3 5,5 9,0 21,6
59
OEM 2023
Rörelsesegment fortsättning
2
SPECIFIKATION AV EXTERNA INTÄKTER PER REGION OCH PRODUKTOMRÅDE
År 2023
Sverige
Finland, Baltikum
och Kina
Danmark, Norge,
Brittiska öarna och
östra Centraleuropa
Summa konsoliderat
Externa intäkter fördelat per produktområde
Automation 1 129,2 620,9 834,1 2 584,2
Components 443,0 124,7 23,3 590,9
Installationskomponenter
550,7 65,9 306,5 923,1
Övriga 835,2 208,1 3,2 1 046,5
SUMMA EXTERNA INTÄKTER* 2 958,0 1 019,6 1 167,1 5 144,8
* Ingen kund står för mer än 4 % av omsättningen
År 2022
Externa intäkter fördelat per produktområde
Automation 975,4 590,5 750,7 2 316,6
Components 422,8 107,2 19,9 549,9
Installationskomponenter 558,5 56,8 246,7 862,0
Övriga 788,0 214,6 0,0 1 002,6
SUMMA EXTERNA INTÄKTER* 2 744,7 969,0 1 017,4 4 731,1
* Ingen kund står för mer än 4 % av omsättningen
GEOGRAFISKA OMRÅDEN
Extern omsättning * Tillgångar ** Investeringar**
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 2 953,4 2 742,0 390,4 282,3 76,8 22,4
Finland 941,2 881,2 141,3 140,4 12,1 2,3
Irland 306,3 246,1 153,6 179,8 1,0 116,7
Storbritannien 241,1 217,7 33,7 35,7 4,4 3,2
Danmark 184,6 190,1 63,4 39,9 1,7 1,1
Polen 189,1 155,3 9,6 9,8 3,1 2,3
Norge 111,9 97,4 1,4 3,5 - 0,1
Tjeckien 88,8 78,3 5,2 1,7 0,7 0,9
Kina 40,2 43,3 0,6 0,6 0,6 0,0
Estland 27,1 32,6 0,4 0,6 0,0 0,4
Slovakien 24,3 17,0 0,4 0,5 - 0,1
Ungern 20,9 15,4 0,5 1,0 0,1 0,3
Litauen 13,0 11,0 0,2 0,3 - 0,0
Nederländerna 2,3 2,7 3,0 3,6 0,8 2,6
Lettland 0,5 0,9 - -
SUMMA 5 144,8 4 731,1 803,6 699,8 101,3 152,4
* Extern omsättning är fördelad utifrån lokalisering av försäljningsställe.
** Avser immateriella och materiella anläggningstillgångar
Rörelsesegment fortsättning
2
OEM 2023
60
Övriga rörelseintäkter
3
Förvärv av rörelse
4
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Statliga stöd* 0,5 2,3
SUMMA 0,5 2,3 0,0 0,0
* Statliga stöd 2023 avser elstöd till företag. För 2022 har statliga stöd erhållits för korttidsarbete och sjuklöner i Sverige och permitteringar i
Danmark, Norge, Ungern och Storbritannien, och är samtliga relaterade till Covid -19.
2022
Den 13 januari 2022 förvärvades samtliga aktier i Demesne Electrial Sales
Ltd. Bolaget förvärvades genom överlåtelse av samtliga aktier i moderbo-
laget Balfe Securities Limited. Demesne Electrical Sales är Irlands ledande
oberoende importör och distributör av produkter för elektrisk styrning,
ställverk, energibesparing och installation. Årsomsättning uppgår till ca
250 MSEK och bolaget har 48 anställda. Förvärvets bidrag till koncer-
nens omsättning och resultat uppgår till 247 MSEK respektive 43 MSEK.
Bolagets huvudkontor finns i Dublin och ingår i region Danmark, Norge,
Brittiska öarna och östra Centraeuropa.
OEM använder normalt en förvärvsstruktur med basköpeskilling kom-
binerat med villkorad köpeskilling. Köpeskilling för förvärvad verksamhet
uppgick till 229,1 MSEK inklusive villkorad köpeskilling som baseras på
verksamhetens utveckling under åren 2022 till 2024 vilken beräknats till
77,8 MSEK. Genom förvärvet ökar immateriella anläggningstillgångar med
104,6 MSEK. Beloppet avser leverantörsrelationer som kommer skrivas av
under 5 år vilket är i linje med koncernens övergripande förvärvsstrategi.
Goodwill är hänförligt till samordningsvinster med befintliga verksam-
heter inom koncernen och uppgår till 70,0 MSEK. Förvärvade fordringar
redovisas till verkligt värde.
2023
Den 13 oktober 2023 förvärvades samtliga aktier i Lagermetall AB.
Lagermetall säljer och marknadsför industriella glidlager och brons-
ämnen till mekaniska applikationer inom alla branscher. Bolaget har en
årsomsättning om 104 MSEK och har 17 anställda. Huvudkontoret ligger
i Örebro. Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat
under innevarande år. Köpeskilling uppgick till 30,8 MSEK varav villkorad
köpeskilling som baseras på verksamhetens utveckling under 2023 till
2024 och beräknats till 9 MSEK vilket motsvarar 100 procent av maximal
tilläggsköpeskilling. Genom förvärvet ökar immateriella anläggningstill-
gångar med 8,9 MSEK och avser kundrelationer som skrivs av under 5 år.
Goodwill är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet och uppgår till 2,2
MSEK. Förvärvade fordringar redovisas till verkligt värde.
Den 1 november 2023 förvärvades samtliga aktier danska Unit-Pump
A/S. Unit-Pump är en importör och distributör av pumpar och mekaniska
tätningar. Bolaget har en årsomsättning på cirka 20 miljoner DKK (31
MSEK) och har 3 anställda. Huvudkontoret ligger i Kvistgård i Danmark.
Bolaget har integrerats fullt ut i OEMs danska verksamhet OEM Auto-
matic Klitsö. Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat
under innevarande år. Köpeskilling uppgick till 25,8 MSEK varav villkorad
köpeskilling som baseras på verksamhetens utveckling under 2024 vilken
beräknats till 6,5 MSEK vilket motsvarar 82 procent av maximal tilläggs-
köpeskilling. Genom förvärvet ökar immateriella anläggningstillgångar
med 19,8 MSEK och avser leverantörsrelationer som skrivs av under 5 år.
Goodwill är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet och uppgår till 7,1
MSEK. Förvärvade fordringar redovisas till verkligt värde.
Den 1 december 2023 förvärvades samtliga aktier Ingemar Liljenberg
AB. Ingemar Liljenberg säljer och marknadsför kundunika produkter
såsom gjutna, stansade och bearbetade komponenter för verkstads- och
elektronikindustrin. Bolaget tillhandahåller även ett fast produktsorti-
ment av lås, skenor och beslag för trä- och stålinredningar. Bolaget har en
årsomsättning om 62 MSEK och har 8 anställda. Huvudkontoret ligger i
Vellinge. Förvärvet har haft en marginell påverkan på OEMs resultat under
innevarande år. Köpeskilling uppgick till 45 MSEK varav 3,6 MSEK i inne-
hållen köpeskilling samt villkorad köpeskilling som baseras på verksamhet-
ens utveckling under åren 2024 till 2025 vilken beräknats till 9 MSEK och
motsvarar 100 procent av maximal tilläggsköpeskilling. Genom förvär-
vet ökar immateriella anläggningstillgångar med 20,2 MSEK och avser
kundrelationer som skrivs av under 5 år. Goodwill är hänförligt till framtida
förväntad lönsamhet och uppgår till 17,7 MSEK. Förvärvade fordringar
redovisas till verkligt värde.
61
OEM 2023
2023 2022
Ersättning
Utbetald ersättning 75,7 146,2
Innestående enligt avtal 3,6 5,1
Beräknad villkorad köpeskilling 24,5 77,8
Avräkning av villkorad köpeskilling -2,2
TOTALT ÖVERFÖRD ERSÄTTNING 101,6 229,1
Villkorad köpeskilling
Förvärvsavtalen avseende förvärv genomförda under 2023 anger att en
villkorad köpeskilling ska utgå till säljarna baserat på täckningsgradens eller
resultatens utveckling. Maximalt för dessa kan 25,9 MSEK utgå i villkorad
köpeskilling och i förvärvskalkylen är dessa beräknade till 24,5 MSEK.
Avräkning har gjorts i Lagermetall på grund av förändrat justerat eget
kapital. De villkorade köpeskillingarna har beräknats utifrån sannolikhets-
viktade scenarion.
Omvärdering villkorad köpeskilling
Utvecklingen hos genomförda förvärv har inte föranlett omvärdering
av skuldförda villkorade köpeskillingar förutom valutaomvärdering.
Kvarvarande skuldförda köpeskillingar (både fasta och vilkorade) avse-
ende genomförda förvärv per 31 december 2023 uppgick till 85 MSEK
(91).
Övriga upplysningar om immateriella tillgångar se not 12.
Förvärv av rörelse fortsättning
4
EFFEKTER AV FÖRVÄRV
2023 2022
Ingemar
Liljenberg AB
De förvärvade företagens nettotillgångar
vid förvärvstidpunkten:
Lagermetall AB Unit-Pump A/S
Preliminär
förvärvskalkyl
Preliminär
förvärvskalkyl
Preliminär
förvärvskalkyl
Immateriella tillgångar
8,9 20,0 20,2
49,0 104,6
Byggnader och mark
Övriga anläggningstillgångar
0,1 0,0 0,1
0,1 3,5
Varulager
18,1 1,7 10,7
30,6 22,8
Kundfordringar och övriga fordringar
19,3 3,5 8,7
31,5 71,3
Likvida medel
2,3 3,3 2,7
8,4 17,0
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder
-18,2 -5,3 -8,9
-32,5 -47,2
Uppskjuten skatteskuld
-1,8 -4,4 -6,2
-12,4 -13,1
Netto identifierbara tillgångar och skulder
28,6 18,7 27,3 74,6 159,1
Koncerngoodwill
2,2 7,1 17,7
27,0 70,0
LIKVID ERSÄTTNING
30,8 25,8 45,0 101,6 229,1
Goodwill
Goodwill är hänförligt till framtida förväntad lönsamhet Goodwillvärdet är
inte skattemässigt avdragsgillt.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 0,1 MSEK (1,5) och avser arvoden t ill
konsulter i samband med due diligence. Dessa utgifter har redovisats so m
övriga rörelsekostnader i rapport över resultat.
OEM 2023
62
Anställda och personalkostnader
5
MEDELANTALET ANSTÄLLDA
2023 Varav män 2022 Varav män
Moderbolaget
Sverige 25 80% 22 77%
Dotterbolag
Sverige 543 73% 495 75%
Danmark 37 86% 35 86%
Storbritannien 61 80% 59 86%
Irland 53 64% 49 65%
Estland 2 100% 3 100%
Finland 186 88% 168 88%
Nederländerna 2 50% 2 50%
Kina 25 72% 20 75%
Litauen 2 100% 2 100%
Norge 24 83% 24 83%
Polen 45 80% 49 80%
Slovakien 5 60% 5 60%
Tjeckien 29 79% 28 82%
Ungern 6 100% 6 100%
Totalt i dotterbolag 1 020 77% 946 79%
KONCERNEN TOTALT 1 045 77% 968 79%
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
2023 2022
Löner och ersätt-
ningar
Sociala
kostnader
Löner och ersätt-
ningar
Sociala
kostnader
Moderbolaget 24,7 11,2 24,7 9,7
(Varav pensionskostnad) (3,4) (3,1)
Dotterföretag 504,7 172,5 471,1 161,6
(Varav pensionskostnad) (37,0) (36,0)
KONCERNEN TOTALT 529,4 183,7 495,8 170,4
(Varav pensionskostnad) (40,4) (39,1)
LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE MELLAN
MODERBOLAG OCH DOTTERBOLAG OCH MELLAN LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE OCH ÖVRIGA ANSTÄLLDA
2023 2022
Ledande
befattnings-
havare
inkl styrelsen
Övriga
anställda
Ledande
befattnings-
havare
inkl styrelsen
Övriga
anställda
Moderbolaget
Sverige, varav ledande befattningshavare 10 personer (11) 12,4 12,3 13,8 10,9
(Varav tantiem) (3,4) (3,8)
Dotterföretag totalt, varav ledande befattningshavare 26 personer (24) 27,8 476,9 32,0 439,0
(Varav tantiem) (2,9) (6,2)
KONCERNEN TOTALT,
VARAV LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 36 PERSONER (35) 40,2 489,2 45,9 449,9
(Varav tantiem) (6,3) (10,0)
Pensionspremier har utgått med 5,7 MSEK (6,5) för kategorin ledande befattningshavare.
63
OEM 2023
ERSÄTTNING TILL KONCERNLEDNING OCH STYRELSELEDAMÖTER
2023 2022
Grundlön,
styrelse-
arvode
Rörlig er-
sättning
Options-
program
Övriga
för-
måner
Pensions-
kostnad
Summa
Grundlön,
styrelse-
arvode
Rörlig
ersätt-
ning
Options-
program
Övriga
för-
måner
Pensions-
kostnad
Summa
Petter Stillström
styrelseordförande
0,5 0,5 0,5 0,5
Ulf Barkman
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Mattias Franzén
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Richard Pantzar
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Jörgen Rosengren
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Per Svenberg
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Åsa Söderström Winberg
styrelseledamot
0,3 0,3 0,3 0,3
Jörgen Zahlin
verkställande direktör
4,4 2,8 0,1 1,2 8,5 4,7 2,9 0,0 1,2 8,8
6,5 2,8 0,1 1,2 10,6 6,8 2,9 0,0 1,2 10,9
Andra ledande
befattningshavare
6 personer (8) * 8,7 1,9 0,2 0,2 2,2 13,1 10,0 3,4 0,1 0,3 2,7 16,5
SUMMA 15,2 4,7 0,2 0,2 3,4 23,7 16,8 6,3 0,1 0,3 3,9 27,3
* Av andra ledande befattningshavare uppbär fyra personer (fem) ersättning från dotterföretag.
Denna ersättning ingår med totalt 7,5 MSEK (9,3). Pensionskostnad motsvarar 1,6 MSEK (1,9).
Koncernchef /Verkställande Direktör
Pensionskostnaden är avgiftsbestämd. Det finns inga andra pensions-
förpliktelser. Den rörliga ersättningen är liksom tidigare år baserad på
uppnådd resultatnivå och för 2023 utgick 2,8 MSEK i rörlig ersättning. För
2022 utgick rörlig ersättning med 2,8 MSEK. Rörlig ersättning har för åren
2023 och 2022 haft maximalt utfall. Uppsägningstiden för VD är 24 må-
nader från bolagets sida, med arbetsplikt, och 6 månader från VD:s sida.
Pensionsåldern för VD är 62 år. Koncernchef/verkställande direktörens lön
och ersättningar fastställs av styrelsen.
Övriga ledande befattningshavare
Pensionskostnaden är avgiftsbestämd. Det finns inga andra pensions-
förpliktelser. Rörlig ersättning utgick med 1,9 MSEK för 2023. För 2022
utgick rörlig ersättning med 3,4 MSEK. Rörlig ersättning kan, baserat på
uppnådd resultatnivå utgå med maximalt 45 procent av fast lön. Uppsäg-
ningstiden för övriga personer i koncernledningen är maximalt 12 måna-
der från bolagets sida, med arbetsplikt, och maximalt 6 månader från den
anställdes sida. Vid uppsägning från bolagets sida efter uppnådda 55 års
ålder ökas uppsägningstiden med ytterligare 6 månadslöner. Pensionsål-
dern för den övriga koncernledningen är mellan 60 och 65 år.
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor
till ledande befattningshavare
Årsstämman 2023 beslöt om riktlinjer till ledande befattningshavare
innebärande att det för verkställande direktör, koncernledning och övriga
chefer som rapporterar direkt till verkställande direktör skall tillämpas
marknadsmässiga löner och övriga ersättningsvillkor. Aktierelaterade er-
sättningar, s.k. incitamentsprogram ska beslutas av stämman. Utöver fast
grundlön kan ledningen även erhålla rörlig ersättning, vilken kan komma
att uppgå till högst åtta månadslöner. Ledande befattningshavare ska ha
pensionsvillkor som ska vara premiebaserade och högst uppgå till 30 % av
fast ersättning. Uppsägningstiden från bolagets sida ska inte vara längre
än 24 månader och ska dessutom innebära arbetsplikt under uppsäg-
ningstiden. Inga anställningsavtal ska innehålla avgångsvederlag.
KÖNSFÖRDELNING
Koncernen (andel kvinnor) Moderbolaget (andel kvinnor)
2023 2022 2023 2022
Styrelsen 8% 8% 14% 14%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0% 0% 0%
Anställda och personalkostnader fortsättning
5
OEM 2023
64
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
PwC
Revisionsuppdrag 3,6 3,4 1,4 0,9
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning
Övriga tjänster
3,6 3,4 1,4 0,9
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 1,2 0,6
Skatterådgivning 0,1 0,1
Andra uppdrag
1,4 0,6 _
SUMMA 5,0 3,9 1,4 0,8
Av 2023 års ersättningar till revisorerna har till revisionsföretaget
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB i Sverige utgått: Revisionsupp-
draget 2,5 MSEK (2,0), övriga lagstadgade uppdrag - MSEK (-),
Skatterådgivning - MSEK (-) och övriga tjänster - MSEK (-). Med
revisionsuppdrag avses granskning av års- och koncernredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets
revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter. Skatterådgivning avser samtliga konsultationer
inom skatteområdet. Med andra uppdrag avses rådgivning avseende
redovisningsfrågor samt rådgivning kring processer och intern kontroll.
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
6
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Kundrelationer -5,6 -6,6
Leverantörsrelationer -23,8 -21,7
Balanserade utgifter för programvara -2,3 -2,3 -1,8 -1,8
Byggnader och mark -32,5 -31,5 -0,5 -0,5
Inventarier, verktyg och installationer -28,9 -26,5 -1,3 -1,6
SUMMA -93,0 -88,6 -3,6 -3,8
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
7
Moderbolaget
2023 2022
Erhållen utdelning 172,0 142,4
Realisationsresultat vid likvidation 4,9
SUMMA 172,0 147,2
Resultat från andelar i koncernföretag
8
65
OEM 2023
Finansiella intäkter/övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
9
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ränteintäkter på banktillgodohavande 4,6 1,5 18,3 4,5
Övriga finansiella intäkter 0,2 3,5 8,3 3,2
SUMMA 4,8 5,0 26,6 7,7
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Räntekostnader på finansiella skulder -14,6 -8,5 -10,8 -5,4
Övriga finansiella kostnader -1,8 -7,6 -6,7 -12,4
SUMMA -16,4 -16,0 -17,5 -17,9
Finansiella kostnader/räntekostnader och liknande resultatposter
10
Uppskjuten skatteskuld har påverkats av förvärv av dotterbolag med 12,2 MSEK (11,4).
REDOVISADE I RAPPORT ÖVER RESULTAT/RESULTATRÄKNING
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt -148,1 -134,4 -85,3 -78,2
Uppskjuten skatt -14,6 -14,0 0,0 0,2
SUMMA REDOVISAD SKATTEKOSTNAD -162,7 -148,4 -85,3 78,0
SAMBANDET MELLAN ÅRETS SKATTEKOSTNAD OCH RESULTAT FÖRE SKATT
Redovisat resultat före skatt 769,9 724,1 572,7 519,8
Beräknad skatt på redovisat resultat före skatt (20,6%) -158,6 -149,2 -118,0 -107,1
Effekt av annan skattesats i utlandet 3,5 8,7
Ej skattepliktiga aktieutdelningar 35,4 29,3
Ej skattepliktiga intäkter 2,0 4,5 1,0
Ej avdragsgilla poster -9,6 -12,4 -2,8 -1,3
SUMMA REDOVISAD SKATTEKOSTNAD -162,7 -148,4 -85,3 78,0
Uppskjuten skattefordran
Temporära skillnader hänförliga till leasingskulder 15,7 10,2
Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder
enligt kvittningsreglerna
-15,7 -10,0
Övrigt 9,0 6,8
SUMMA UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN 9,0 7,0 0,0 0,0
Uppskjuten skatteskuld
Immateriella anläggningstillgångar 19,6 13,4
Byggnader och mark 13,0 10,9 1,7 1,7
Obeskattade reserver 128,4 108,3
Temporära skillnader hänförliga till nyttjanderättstillgångar 16,0 10,0
Belopp som kvittas mot uppskjutna skattefordringar
enligt kvittningsreglerna
-15,7 -10,0
Övrigt 1,2 1,3
SUMMA UPPSKJUTEN SKATTESKULD 162,3 133,9 1,7 1,7
Inkomstskatt
11
OEM 2023
66
KONCERNEN
2023
Goodwill Varumärke
Kund-
relationer
Leve-
rantörs-
relationer
Patent
Program-
varor
Totalt
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
Vid årets början 240,0 44,3 158,3 161,3 0,3 44,4 648,6
Nyanskaffningar 8,5 8,5
Förvärv av dotterföretag 27,0 29,0 19,8 75,9
Avyttringar och utrangeringar 0,0
Årets valutakursdifferenser -0,7 -0,1 -0,3 -1,7 0,0 -2,8
Summa anskaffningsvärde 266,2 44,2 187,0 179,4 0,3 53,0 730,2
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Vid årets början -44,3 -147,9 -61,4 -0,3 -39,1 -293,0
Avskrivning -5,6 -23,8 -2,3 -31,7
Avyttringar och utrangeringar
Årets valutakursdifferenser 0,0 0,1 0,2 0,9 0,0 1,1
Summa avskrivningar 0,0 -44,2 -153,3 -84,3 -0,3 -41,4 -323,6
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR
Vid årets början -11,2 -0,3 -11,5
Avyttringar och utrangeringar
Nedskrivningar
Årets valutakursdifferenser 0,0
Summa nedskrivningar -11,2 -0,3 -11,5
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 255,0 33,5 95,1 0,0 11,6 395,2
Summa redovisat värde avseende varumärken, kundrelationer, leverantörsrelationer, patent och programvaror var vid årets slut 140,1 MSEK (115,3).
2023
Förvärvet av verksamheten i Lagermetall AB redovisar övervärden fördelade mellan
kundrelationer 8,9 MSEK och goodwill 2,2 MSEK. Förvärvet av verksamheten i Unit-
Pump AS redovisar övervärden fördelade mellan leverantörsrelationer 19,8 MSEK
och goodwill 7,1 MSEK. Förvärvet av verksamheten i Ingemar Liljenberg AB redovisar
övervärden fördelade mellan kundrelationer 20,2 MSEK och goodwill 17,7 MSEK.
Kund- och leverantörsrelationerna bedöms ha en nyttjandeperiod på 5 år.
Immateriella anläggningstillgångar
12
67
OEM 2023
KONCERNEN
2022
Goodwill Varumärke
Kund-
relationer
Leve-
rantörs-
relationer
Patent
Program-
varor
Totalt
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
Vid årets början 158,3 43,4 151,8 45,6 0,3 41,6 441,0
Nyanskaffningar 2,8 2,8
Förvärv av dotterföretag 70,0 104,6 174,6
Avyttringar och utrangeringar 0,0
Årets valutakursdifferenser 11,6 0,9 6,5 11,1 0,0 30,2
Summa anskaffningsvärde 240,0 44,3 158,3 161,3 0,3 44,4 648,6
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Vid årets början -43,4 -135,1 -36,8 -0,3 -36,8 -252,4
Avskrivning -6,6 -21,7 -2,3 -30,6
Avyttringar och utrangeringar -
Årets valutakursdifferenser -0,9 -6,2 -2,9 0,0 -10,0
Summa avskrivningar -44,3 -147,9 -61,4 -0,3 -39,1 -293,0
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR
Vid årets början -11,2 -0,3 -11,5
Avyttringar och utrangeringar
Nedskrivningar
Årets valutakursdifferenser 0,0 0,0
Summa nedskrivningar -11,2 -0,3 -11,5
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 228,7 10,1 99,9 0,0 5,3 344,1
Summa redovisat värde avseende varumärken, kundrelationer, leverantörsrelationer, patent och programvaror var vid årets slut 115,3 MSEK (29,9)
2022
Förvärvet av verksamheten i Demesne Electrical Sales Ltd redovisar över-
värden fördelade mellan leverantörsrelationer 104,6 MSEK och goodwill
70,0 MSEK.
Leverantörsrelationerna bedöms ha en nyttjandeperiod på 5 år.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
OEM 2023
68
Nedskrivning kundrelationer
Nedskrivningen av kundrelationer avser del av kundrelationer från
tillgångsförvärvet från bolaget Finisterra AS som gjordes 2019.
GOODWILL OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR MED OBESTÄMBAR NYTTJANDEPERIOD
2023 2022
Rörelsesegment
Goodwill
Sverige
101,5 81,6
Finland Baltikum och Kina
36,0 36,0
Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra Centraleuropa
117,5 111,0
255,0 228,7
Leverantörsrelationer med obestämbar nyttjandeperiod
Sverige
8,8 8,8
SUMMA 263,8 237,5
Ovan angivna belopp avser goodwill uppgående till 255,0 MSEK (228,7)
samt förvärvade leverantörsrelationer för Telfa AB uppgående till 8,8
MSEK (8,8).
Leverantörsrelationerna med obestämbar nyttjandeperiod är upparbe-
tade sedan länge och bedöms inte förändras inom överskådlig framtid.
Nyttjandevärdena bygger på bedömda framtida kassaflöden med
utgångspunkt i befintliga affärsplaner för det närmsta året. Värdena är
beräknade enligt nyttjandevärdesmetoden. Väsentliga antaganden för
värderingen utgörs för samtliga kassagenererande enheter av antaganden
om diskonteringsränta, marginal- och volymutveckling. Affärsplanerna
bygger på tidigare års erfarenheter, men under beaktande av bolagsprog-
noser för den förväntade framtida utvecklingen. Aktuell marknadsandel
har antagits öka marginellt för prognosperioden. Tillväxten i omsättning
och resultat i verksamheterna bedöms enligt affärsplanerna. För övriga år
efter prognosperioden på 1 år har tillväxten i nettokassaflöden bedömts
uppgå till 2 procent (2). Bruttovinstmarginalerna har antagits uppgå till
samma nivå som vid utgången av 2023. De prognostiserade kassaflödena
har nuvärdesberäknats med en diskonteringsränta per segment före skatt
som uppgår till 10 procent (9) för Sverige, 11 procent (8) för Finland, Balti-
kum och Kina samt 12 procent (9) för Danmark, Norge, Brittiska öarna och
östra Centraleuropa. Nyttjandevärdena för enheterna överstiger dessa
redovisade värden. Företagsledningen bedömer att inga rimliga föränd-
ringar i de viktigaste antagandena leder till att det beräknade nyttjande-
värdena för enheterna blir lägre än de redovisade värdena.
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar
Nedskrivningsprövning av kassagenererade enheter innehållande goodwill
och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod har skett
på segmentsnivå, vilket bedöms som minsta kassagenererande enhet,
baserat på enheternas nyttjandevärde.
Företagsledningen har genomfört alternativa beräkningar baserade på
rimliga möjliga förändringar i väsentliga antaganden om diskonteringsrän-
ta, marginal- och volymutveckling. En ändring av diskonteringsräntesatsen
till 15 procent sett över samtliga rörelsesegment skulle inte resultera i
något nedskrivningsbehov. Koncernens budget och affärsplaner under
prognosperioden är i allt väsentligt i nivå med 2023 gällande försäljning,
bruttomarginal, resultat och kassaflöde. Inte heller ett antagande om ne-
gativ tillväxt om 2 procent skulle resultera i något nedskrivningsbehov.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
69
OEM 2023
MODERBOLAGET
2023 2022
Balanserade utgifter för programvara
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 41,9 39,1
Nyanskaffningar 8,5 2,8
Utrangeringar
Summa anskaffningsvärde 50,4 41,9
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början -37,3 -35,5
Avskrivning -1,8 -1,8
Utrangeringar
Summa avskrivningar -39,1 -37,3
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 11,3 4,6
Ackumulerade överavskrivningar
Vid årets början -0,5 -1,4
Årets förändring -0,4 1,0
SUMMA ACKUMULERADE ÖVERAVSKRIVNINGAR -0,9 -0,5
Balanserade utgifter för programvara skrivs av under sin bedömda nyttjandeperiod på 5 år.
Immateriella anläggningstillgångar fortsättning
12
Materiella anläggningstillgångar
13
KONCERNEN
2023 2022
Ägda materiella anläggningstillgångar 328,3 304,2
Materiella anläggningstillgångar genom nyttjanderätter 80,2 51,7
SUMMA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 408,5 355,8
OEM 2023
70
REDOVISADE BELOPP
ÄGDA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2023 2022
KONCERNEN
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 379,9 215,4 368,2 175,4
Nyanskaffningar 23,8 22,0 1,3 17,3
Anskaffningsvärden övertagna vid förvärv 3,8 24,0
Avyttringar och utrangeringar -5,0 -6,3 -4,2
Omklassificeringar -0,9 0,9 3,9 -3,9
Årets valutakursdifferenser 0,1 0,5 12,8 6,8
Summa anskaffningsvärde 402,9 237,6 379,9 215,4
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -109,7 -181,3 -100,8 -146,2
Ackumulerade avskrivningar övertagna vid förvärv -2,7 -20,3
Avyttringar och utrangeringar 4,6 3,7 3,4
Årets avskrivningar -9,3 -13,4 -9,0 -12,6
Omklassificeringar 0,2
Årets valutakursdifferenser -0,1 -0,3 -3,6 -5,8
Summa avskrivningar -119,1 -193,1 -109,7 -181,3
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT* 283,8 44,5 270,1 34,0
* Redovisade värdet på byggnader uppgår till 243,9 (231,9) för koncernen och för moderbolaget till 14,4 (12,2).
MODERBOLAGET
2023 2022
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Byggnader
och mark
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 30,5 16,2 29,4 17,2
Nyanskaffningar 2,7 0,4 1,1 0,9
Avyttringar och utrangeringar -0,2 -1,9
33,2 16,3 30,5 16,2
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -16,9 -13,3 -16,4 -13,2
Avyttringar och utrangeringar 0,2 1,4
Årets avskrivningar enligt plan på anskaffningsvärden -0,5 -1,2 -0,5 -1,6
-17,4 -14,2 -16,9 -13,3
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT 15,8 2,1 13,6 2,9
Ackumulerade överavskrivningar
Vid årets början -1,0 -1,2
Årets förändring 0,1 0,2
SUMMA ACKUMULERADE ÖVERAVSKRIVNINGAR -0,9 -1,0
Materiella anläggningstillgångar fortsättning
13
71
OEM 2023
REDOVISADE BELOPP MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR GENOM NYTTJANDERÄTTER
KONCERNEN
2023-12-31 2022-12-31
Redovisade belopp i balansräkningen
Tillgångar med nyttjanderätt
Fastigheter 54,8 37,6
Maskiner och inventarier 0,5 0,2
Fordon 24,9 13,9
SUMMA TILLGÅNGAR MED NYTTJANDERÄTTER 80,2 51,7
Leasingskulder
Kortfristiga 34,3 26,9
Långfristiga 42,1 22,8
SUMMA SKULDER PÅ NYTTJANDERÄTTER 76,4 49,7
KONCERNEN
2023 2022
Redovisade belopp i balansräkningen
Avskrivningar på nyttjanderätter
Fastigheter -23,2 -22,4
Maskiner och inventarier -0,3 -0,4
Fordon -14,9 -13,6
SUMMA AVSKRIVNINGAR PÅ NYTTJANDERÄTTER -38,4 -36,4
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) -0,7 -0,8
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal
(ingår i övriga kostnader)
Utgifter hänförliga till leasingavtal med lågt underliggande värde
(ingår i övriga kostnader)
-0,2
Det totala kassaflödet avseende leasingavtal under 2023 var 40,6 MSEK (37,2)
Materiella anläggningstillgångar fortsättning
13
OEM 2023
72
Andelar i koncernföretag
14
MODERBOLAGET
2023 2022
Bokfört värde
Vid årets början 632,3 408,4
Årets anskaffning 108,5 223,6
Omvärdering villkorade köpeskillingar 7,0
Likvidationer -6,7
UTGÅENDE BALANS 740,8 632,3
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS DIREKTA OCH INDIREKTA INNEHAV I ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Org.
nummer
Säte
Antal
andelar
Kapital
andel
Kvotvärde
Bokfört
värde 2023
Bokfört
värde 2022
Sverige
OEM Automatic AB, Sverige 556187-1012 Tranås 20 000 100% 100 16,0 16,0
OEM Motor AB, Sverige 556650-6498 Tranås 1 000 100% 100 18,4 18,4
Telfa AB, Sverige 556675-0500 Göteborg 1 000 100% 100 10,0 10,0
Apex Dynamics Sweden AB, Sverige 556771-7466 by 1 000 100% 100 0,1 0,1
Svenska Batteripoolen AB, Sverige 556929-8291 Tranås 5000 100% 100 0,5 0,5
Elektro Elco AB, Sverige 556564-2716 Jönköping 1 000 100% 100 68,0 68,0
OEM Electronics AB, Sverige 556054-3828 Tranås 3 500 100% 100 15,4 15,4
Internordic Bearings AB, Sverige 556493-8024 Nässjö 1 000 100% 100 12,2 12,2
Svenska Helag AB, Sverige 556225-9639 Borås 1 020 100% 100 12,6 12,6
Agolux AB, Sverige 556892-3774 Tranås 5 000 100% 100 0,5 0,5
Nexa Trading AB, Sverige 556327-6319 Göteborg 2 000 100% 100 32,4 32,4
ATC Tape Converting AB, Sverige 556242-6121 Järfälla 2 000 100% 100 11,5 11,5
IBEC B.V., Holland 100% 0,8 0,8
AB Ernst Hj Rydahl Bromsbandfabrik,
Sverige
556535-6556 Karlstad 11 000 100%
Lagermetall AB, Sverige 556213-0657 Örebro 4 000 100% 100 30,9
JiaShan OuRui Bronze Bearing Company
Co., Ltd., Kina
100%
Ingemar Liljenberg AB 556171-2596 Vellinge 2 500 100% 100 45,0
Liljenberg (Shanghai) Business Consulting
Ltd., Kina
100%
Finland, Baltikum och Kina
OEM Finland OY, Finland 100% 43,7 43,7
Akkupojat OY, Finland 100% 6,3 6,3
Scannotec OY, Finland 100% 2,1 2,1
Sitek-Palvelu OY, Finland 100% 0,8 0,8
Rauheat OY, Finland 100% 26,7 26,7
OEM Eesti Ou., Estland 10 000 100% EEK 40 0,0 0,0
OEM Automatic SIA, Lettland 20 100% LVL 200 0,0 0,0
OEM Automatic UAB, Litauen 100 100% LTL 100 0,0 0,0
OEM Automatic (Shanghai) Ltd, Kina 100% USD 140 0,0 0,0
73
OEM 2023
SPECIFIKATION AV MODERBOLAGETS DIREKTA OCH INDIREKTA INNEHAV I ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Org.
nummer
Säte
Antal
andelar
Kapital
andel
Kvotvärde
Bokfört
värde 2023
Bokfört
värde 202 2
Danmark, Norge, Storbritannien och östra Centraleuropa
OEM Automatic Klitsö AS, Danmark 1000 100% DKK 1 000 72,4 46,5
OEM Automatic AS, Norge 100% 3,5 3,5
OEM Automatic Ltd, England 100% 5,4 5,4
OEM Automatic Sp.z.o.o., Polen 100% 0,0 0,0
OEM Automatic spol.s.r.o. , Tjeckien 100% CZK 100 15,5 15,5
OEM Automatic s.r.o., Slovakien 100% SKK 200 0,0 0,0
OEM Automatic Ktf, Ungern 100% 1,2 1,2
Balfe Securities Ltd 100% 230,6 230,6
Övrig verksamhet
Internordic Förvaltning AB, Sverige 556302-0873 Nässjö 1 000 100% 100 1,3 1,3
OEM Logistics AB, Sverige 556194-8521 Stockholm 2 500 100% 100 1,6 1,6
Intermate Electronics AB, Sverige 556266-6874 Tranås 1 000 100% 100 0,6 0,6
OEM Fastighetsbolag AB, Finland 100% 1,4 1,4
OEM Property Ltd, England 400 000 100% GBP 400 5,1 5,1
Brake Components AB 559000-6499 Tranås 1 000 100% 100 0,1 0,1
Bankerydsbackens Fastighetsbolag AB 559013-6817 Tranås 1 000 100% 100 0,1 0,1
OEM Fiskarinkatu 6 AB 100% 41,1 41,1
Lerbackens Fastighetsbolag 559398-1680 Tranås 1 000 100% 100 6,9 0,1
SUMMA 740,8 632,3
Andelar i koncernföretag fortsättning
14
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Upplupna kommissionsintäkter mm 0,7 1,2
Förutbetalda hyreskostnader 0,0 0,0
Förutbetalda försäkringar 1,7 1,8 0,3 0,8
Förutbetalda IT-kostnader 6,0 5,3 5,5 4,7
Övriga förutbetalda kostnader 23,3 18,8 1,2 0,5
SUMMA 31,7 27,1 7,0 6,0
Förutbetalade kostnader och upplupna intäkter
16
Koncernen
2023 2022
Varor på väg 51,1 85,6
Färdiga varor och handelsvaror 1 067,9 1 100,2
Förskott till leverantörer 32,0 47,3
Nedskrivning -66,1 -50,6
SUMMA 1 084,9 1 182,5
Koncernens nedskrivning av varulager per utgången av 2023 uppgick till 66,1 MSEK (50,6), vilket utgör ca 6 % (4) av lagrets anskaffningsvärde.
Bedömningen av nedskrivning av lager görs genom fastställda inkuranstrappor och genom individuell bedömning på artikelnivå. I de svenska bolag
som inte tillämpar inkuranstrappa används istället schablonmässig beräknad inkurans på 3 %. Nedskrivning har skett baserat på lägsta värdes
princip till ett värde av 1,2 MSEK vilket ingår i koncernens totala nedskrivning. Kostnader för skrotning av artiklar och förändring av nedskrivningsreserv
ingår i handelsvaror i koncernens rapport över resultat.
Varulager
15
OEM 2023
74
Eget kapital
17
2023 2022
Aktier Röster Aktier Röster
A-aktier 10 röster 28 462 176 284 621 760 28 462 176 284 621 760
B-aktier 1 röst 110 553 678 110 553 678 110 553 678 110 553 678
TOTALT ANTAL EGNA AKTIER* 139 015 854 395 175 438 139 015 854 395 175 438
Återköpta egna aktier -371 082 -371 082 -371 082 -371 082
TOTALT ANTAL UTESTÅENDE AKTIER* 138 644 772 394 804 356 138 644 772 394 804 356
ÅTERKÖPTA EGNA AKTIER SOM INGÅR I EGET
KAPITALPOSTEN BALANSERADE VINSTMEDEL
INKLUSIVE ÅRETS RESULTAT
Antal aktier Belopp som påverkat eget kapital
2023 2022 2023 2022
Ingående återköpta egna aktier 371 082 371 082 23,3 23,3
UTGÅENDE ÅTERKÖPTA EGNA AKTIER* 371 082 371 082 23,3 23,3
Koncernens omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutadifferenser som uppstår vid
omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valutan som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncer-
nen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Moderbolagets bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Reservfond
Syftet med reservfond har varit att spara en del av nettovinsten, som inte
går åt för täckning av balanserad förlust. Beloppet som före 1 januari 2006
tillförts överkursfonden har överförts till och ingår i reservfonden.
Utvecklingsfond
Vid aktivering av egenupparbetade immateriella anläggningstillgångar
förs motsvarande belopp över till en utvecklingsfond som klassas som
bundet eget kapital. Fonden upplöses i samma takt som avskrivningar
görs för den aktiverade posten..
Moderbolagets fria egna kapital
Följande fond utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det
vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna..
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinstmedel
och resultat efter avdrag för under året lämnad vinstutdelning.
Kapitalhantering
Styrelsens ambition är att under stabil tillväxt uppnå en god avkastning på
totalt kapital med en begränsad finansiell risk.
Målet över en konjunkturcykel är:
Omsättningstillväxt på minst 10 procent per år
EBITA-marginal på minst 12 procent per år
Avkastning på eget kapital på minst 25 procent per år
Skuldsättningsgraden ska understiga 100%
Vinstdisposition
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en utdelning om 1,75 kronor
per aktie (1,50). Styrelsen har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning, skattesituation och eventuellt investeringsbehov i
rörelsen eller förvärv. Balanserade vinstmedel i moderbolaget uppgår till
829,6 MSEK. Utdelning enligt styrelsens förslag uppgår till 243,3 MSEK
och 586,3 MSEK balanseras i ny räkning.
Utfall har under de tre senaste åren varit: 2023 2022 2021
Omsättningstillväxt 9% 25% 15%
EBITA-marginal 16% 16% 16%
Avkastning på eget kapital 34% 39% 33%
Skuldsättningsgrad 7% 24% 7%
Aktierna består av serie A och serie B.
Aktiens kvotvärde är 0,28 kronor (0,28).
75
OEM 2023
Koncernen
2023 2022
Övriga långfristiga skulder
Banklån 8,9 9,8
Leasingskulder* 42,1 22,8
SUMMA 51,0 32,6
Skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen uppgår till 6,3 MSEK (6,2).
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit** 61,2 316,7
Kortfristiga banklån 0,9 1,0
Leasingskulder* 34,3 26,9
SUMMA 96,4 344,6
LEASINGSKULDER
Leasingskulder förfaller till betalning enligt nedan:
Inom ett år 34,3 26,9
Mellan ett och fem år 34,7 22,8
Senare än om fem år 7,4
SUMMA 76,4 49,7
* Leasingskulder avser leasing av lokaler, maskiner, inventarier och bilarenligt IFRS16.
** Checkkrediten har en covenant som innebär att koncernen ska ha en solidite tsom inte understiger 35 %.
Koncernens soliditet per 31 december 2023 uppgick till 68 % (57).
För kompletterande uppgifter avseende banklån och checkräkningskreditse not 24 och
för uppgifter avseende ställda säkerheter för egna skulder se not 21.
Koncernen
2023 2022
Nuvärdet av helt eller delvis fonderade förpliktelser 8,5 8,3
Verkligt värde på förvaltningstillgångar -6,6 -6,4
Netto helt eller delvis fonderade förpliktelser 2,0 1,9
Nettobeloppet redovisas i följande poster i rapport över finansiell ställning:
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 2,0 1,9
Nettobelopp i rapport över finansiell ställning (förpliktelser +, tillgång -) 2,0 1,9
Nettobeloppet fördelar sig på planer i följande länder:
Norge 2,0 1,9
Nettobelopp i rapport över finansiell ställning (förpliktelser +, tillgång -) 2,0 1,9
Skulder till kreditinstitut och leaseavgifter
18
Avsättning för pension och liknande förpliktelser
19
OEM 2023
76
Koncernen
2023 2022
Förändring av nuvärdet av förpliktelsen för förmånsbestämda planer
Förpliktelse för förmånsbestämda planer per den 1 januari 8,3 6,5
Pensioner intjänade under perioden 0,4 0,3
Aktuariella vinster och förluster 0,2 1,1
Ränta på förpliktelser 0,2 0,1
Betalda förmåner 0,0 0,0
Valutakursdifferenser -0,5 0,2
Förpliktelser för förmånsbestämda planer per den 31 december 8,5 8,3
Förändring av förvaltningstillgångarnas verkliga värde
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde per den 1 januari 6,5 5,7
Tillskjutna medel från arbetsgivare 0,7 0,8
Betalda förmåner 0,0 0,0
Överförd till avgiftsbestämd plan - -
Ränteintäkt redovisat i årets resultat 0,2 0,1
Avkastning exklusive ränta redovisat i årets resultat -0,3 -0,3
Valutakursdifferenser -0,4 0,2
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde per den 31 december 6,6 6,5
Kostnad redovisad i resultatet
Kostnad för pensioner intjänade under året 0,5 0,4
Nettoränteintäkt/kostnad 0,1 0,0
Övrigt 0,0 0,0
SUMMA NETTOKOSTNAD I RESULTATET 0,6 0,5
AKTUARIELLA ANTAGANDEN
Följande väsentliga aktuariella antagande har tillämpats vid beräkning av förpliktelserna:
Diskonteringsränta 3,0 % 3,0%
I Norge omfattas alla anställda av förmånsbestämda pensionsplaner.
Under 2024 förväntas 0,9 MSEK inbetalas i avgift för planerna. I övriga
länder utom Sverige omfattas alla medarbetare av avgiftsbestämda planer
där företaget betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och
har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat
belastas för kostnader i takt med att förmånerna intjänas. För tjänstemän i
Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtagande för
ålders- och familjepension genom en försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av
pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta
en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskaps-
året 2023 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna
redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstill-
gångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att
redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter
nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 1,1 MSEK (1,5). Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna
till planen och koncernens andel av det totala antalet aktiva medlemmar i
planen uppgår till 0,007 % (0,007) respektive 0,011% (0,011). Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer
med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 till 175 procent. Om Alectas konsolideringsnivå understiger 125
procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet.
Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
konsolideringsnivån till 158 procent (172). Premierna till Alecta fastställs
genom antaganden om ränta, livslängd, driftskostnader och avkastnings-
skatt och är beräknad så att betalning av konstant premie till pensionstid-
punkten räcker för hela målförmånen som baseras på den försäkrades
nuvarande pensionsmedförande lön, då ska vara intjänad. Det saknas ett
fastställt regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska hanteras
men i första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konsoliderings-
kapital, och leder således inte till ökade kostnader genom höjda avtalade
premier. Det saknas även regelverk för hur eventuella överskott eller
underskott ska fördelas vid avveckling av planen eller företags utträde ur
planen. Huvudparten av medarbetarna i Sverige omfattas av avgiftsbe-
stämda planer. Totala kostnaden i koncernen för avgiftsbestämda planer
uppgår till 37,0 MSEK (35,8). Moderbolagets kostnad för avgiftsbestämda
planer uppgår till 3,4 MSEK (3,1).
Avsättning för pension och liknande förpliktelser fortsättning
19
77
OEM 2023
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Villkorad köpeskilling 42,0 58,4 42,0 58,4
Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande 1,8 0,4 1,8 0,4
SUMMA 43,8 58,8 43,8 58,8
Övriga långfristiga skulder
20
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ställda säkerheter
för egna skulder
Fastighetsinteckningar 24,9 17,7 7,5 7,5
Företagsinteckningar 60,8 57,0
SUMMA 85,7 74,7 7,5 7,5
Eventualförpliktelser
Borgensförbindelser till förmån för dotterföretagen 239,8 195,5
SUMMA 239,8 195,5
För kompletterande uppgifter avseende bolagets skulder se not 18.
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
21
Koncernen Moderbolaget
2022 2022 2022 2022
Upplupna löner och semesterlöner 85,9 98,1 7,3 7,0
Upplupna sociala avgifter 39,1 36,6 4,1 3,9
Upplupna lev.fakt/varuskulder 22,0 40,3
Övriga upplupna kostnader 28,6 28,6 3,5 3,4
SUMMA 175,6 203,6 14,9 14,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
OEM 2023
78
Obeskattade reserver
23
Moderbolaget
2023 2022
Ackumulerade avskrivningar utöver plan
Vid årets början 1,5 2,7
Årets förändring av avskrivningar utöver plan 0,4 -1,2
VID ÅRETS UTGÅNG 1,9 1,5
Periodiseringsfonder
Avsatt vid räkenskapsår 2017 56,0
Avsatt vid räkenskapsår 2018 67,0 67,0
Avsatt vid räkenskapsår 2019 28,0 28,0
Avsatt vid räkenskapsår 2020 75,0 75,0
Avsatt vid räkenskapsår 2021 106,0 106,0
Avsatt vid räkenskapsår 2022 126,0 126,0
Avsatt vid räkenskapsår 2023 138,0
SUMMA 540,0 458,0
SUMMA OBESKATTADE RESERVER 541,9 459,5
Av obeskattade reserver utgör 111,6 MSEK (94,7) uppskjuten skatt.
OEM-koncernens primära finansiella risker är knutna till valuta och
kundkreditrisker. Genom matchning har dock valutariskerna så gott som
helt eliminerats. En riskeliminering som bidrar till att koncernen över tiden
har relativt stabil täckningsgrad. Utöver nämnda risker har koncernen en
begränsad ränterisk i form av kassaflödesrisk. OEM-koncernens finans-
verksamhet och hantering av finansiella risker sker i huvudsak i moderbo-
laget. Denna sker utifrån antagen finanspolicy av styrelsen. Det finns ramar
för hur riskhanteringen skall bedrivas samt hur riskerna skall begränsas.
Ramarna präglas av en låg risknivå. Utgångspunkten är en strukturerad
och effektiv hantering av de finansiella risker som uppstår i verksamheten.
OEM bedömer att redovisat värde för finansiella tillgångar och skulder
överensstämmer med verkligt värde. Koncernens innehav av sådana finan-
siella tillgångar som utgör anläggningstillgångar är tämligen begränsat.
Vid utgången av 2023 utgjordes värdet av andra långfristiga fordringar 1,8
MSEK (0,4). Koncernens innehav av sådana finansiella tillgångar som utgör
omsättningstillgångar uppgick vid utgången till 759 MSEK (754) samt
upplupna intäkter 0,6 MSEK (1,2) och övriga fordringar 8 MSEK (23). Som
framgår av ovan är koncernens finansiella tillgångar till mer än 99% värde-
rade till upplupet anskaffningsvärde under IFRS 9. De finansiella skulderna
är värderade till upplupet anskaffningsvärde, med undantag av derivat och
villkorade köpeskillingar som värderas till verkligt värde. Koncernen har
inga skulder som löper med fast ränta. Risken för att en förskjutning i rän-
teläget ska orsaka en för koncernen väsentlig förändring i verkligt värde
är således obefintlig. Verkligt värde på räntebärande skulder baseras på
framtida kassaflöden av kapitalbelopp och ränta, diskonterade till aktuell
marknadsränta på balansdagen. Derivat ingår i nivå 2 i värderingshierar-
kin. Verkligt värde på derivaten baseras på de valutakurser och räntor
som föreligger på balansdagen. Vid utgången av 2023 hade koncernen
derivat uppgående till - MSEK (-). Villkorade köpeskillingar ingår i nivå 3
i värderingshierakin. Vid utgången av 2023 utgjordes värdet av bolagets
villkorade köpeskillingar 83,1 MSEK (85,7). För mer information om villkor-
ade köpeskillingar se not 4.
Posten kassa och bank 233 MSEK (109), posten checkräkningskredit
61 MSEK (317) och övriga räntebärande skulder 86 MSEK (61) löper med
rörlig ränta och är således behäftade med kassaflödesrisk. Checkräk-
ningskredit gäller för 1 år och kravet är att koncernen inte har en soliditet
understigande 35 %.
Huvudparten av de svenska bolagen är anslutna till ett cashpoolsystem
med en total limit uppgående till 350 MSEK (450), vilket är moderbolagets
limit, utnyttjad del uppgår till - MSEK (228) utan moderbolaget har en for-
dran på banken motsvarande 82 MSEK. Dotterföretagens tillgodhavande/
skuld i centralkontosystemet redovisas hos moderbolaget antingen som
fordran på, alternativt som skuld till, dotterföretag. Total limit i koncernen
är 611 MSEK (689), utnyttjad del uppgår till 61 MSEK (317).
Finansiella risker och riskhantering
24
79
OEM 2023
LIKVIDITETSRISKER
Med likviditetsrisk menas risken att inte kunna fullfölja åtaganden som är
förenade med finansiella skulder. Detta förebyggs i möjligaste mån genom
att säkerställa en förfallostruktur som skapar förutsättningar för att vidta
nödvändiga alternativa kapitalanskaffningsåtgärder om så skulle behövas.
Kassa och bank uppgick per årsskiftet till 233 MSEK (109) samt finansiella
omsättningstillgångar till 759 MSEK (754). Koncernens finansiella skuld
uppgick vid årskiftet till 575 MSEK (843) och förfallostrukturen framgår av
tabellen nedan. Tabellen visar både kapitalbetalningar och räntebetalningar.
VILLKORADE KÖPESKILLINGAR
2023 2022
Ingående bokfört värde 85,7 1,4
Årets förvärv 25,9 77,8
Återförda via resultaträkningen 0,0 0,9
Utbetalda köpeskillingar -27,3 -2,3
Valutakursdifferenser -1,2 7,9
Utgående bokfört värde 83,1 85,7
2023 2022
Totalt
Inom 1
mån
1–3
mån
3 mån
– 1 år
1 år och
längre
Totalt
Inom 1
mån
1–3
mån
3 mån
– 1 år
1 år och
längre
Checkräkningskredit * 61,2 61,2 325,7 285,4 40,3
Övriga räntebärande skulder 9,8 0,1 0,1 0,9 8,8 10,9 0,1 0,1 0,9 9,8
Leverantörsskulder mm 426,3 278,8 104,7 0,8 42,0 415,6 347,5 66,6 1,5
Leasing skulder 76,4 2,9 5,7 25,7 42,1 49,7 2,2 4,5 20,2 22,8
573,7 281,8 110,4 88,6 92,8 801,9 349,8 71,1 308,1 72,9
* Checkräkningskredit är löpande 1 år i taget.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Koncernen
Kategori 2023 2022
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga fordringar 1 1,8 0,4
Kundfordringar 1 759,0 753,5
Övriga fordringar 1 7,5 23,3
Likvida medel 1 232,5 108,9
Finansiella skulder
Långfristiga lån - ej säkringsredovisning 4 8,9 9,8
Övriga långfristiga skulder - villkorade köpeskillingar 3 42,0 58,4
Kortfristiga lån - ej säkringsredovisning 4 0,9 1,0
Checkräkningskredit 4 61,2 316,7
Leverantörsskulder 4 240,9 272,0
Övriga skulder - villkorade köpeskillingar 3 41,1 27,3
Övriga skulder 4 102,3 108,9
OEM bedömer att redovisat värde för finansiella tillgångar och skulder överensstämmer med verkligt värde.
Definition av kategorier:
1: Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde,
2: Finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
3: Finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen
4: Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
OEM 2023
80
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
Ränterisker
Ränterisken är låg och består i allt väsentligt av den kassaflödesrisk
som uppkommer genom att posterna kassa och bank, checkräknings-
kredit samt övriga räntebärande skulder löper med rörlig ränta. En
ränteförändring på en procent skulle per balansdagen innebära en
förändring med -0,7 MSEK (-3,3) i resultatet.
Valutarisker
Valutariskerna kommer främst av att inköpen görs i utländsk valuta.
Risken hanteras genom att kundkontrakten ofta föreskriver att priset
ska justeras i förhållande till eventuella valutaförändringar. Alternativt
sker försäljningen i samma valuta som inköpen. En utförlig redogörelse
ges i anslutning till nedanstående tabell.
Koncernens valutaflöden är hänförliga till import från Europa, Asien
och Nordamerika.
Koncernen eliminerar så långt det är möjligt effekterna av kurs-
förändringar genom användning av valutaklausuler i kundkontrakt
och försäljning i samma valuta som inköp. Till den övervägande delen
sker inköp i leverantörens funktionella valuta. Av tabell framgår att av
inköpen 2023 hänför sig 58 % (55) till EUR, 22 % (22) till USD, och 3 %
(3) till GBP, 8 % (9) till SEK och 9 % (11) till övriga valutor. OEM-koncer-
nen hanterar effekterna av växelkursförändringar genom valutaklau-
suler i försäljningskontrakten samt genom fakturering i samma valuta
som motsvarande inköp. OEM säljer varor till svenska och utländska
kunder och fakturerar antingen i inköpsvalutan eller i annan valuta
med valutaklausul med koppling till inköpsvalutan. Valutaklausulerna
justerar för 80–100% av förändringen i växelkurs från försäljningsorder
till fakturadag, beroende på om OEM får valutakompensation även
för vinstmarginalen eller ej. Ofta finns tröskelvärden som innebär att
växelkursförändringar som understiger 2,25% inte beaktas. Valutajus-
teringar görs symmetriskt för både stigande och sjunkande valutakur-
ser. Valutaklausuler respektive försäljning i inköpsvalutan förekom-
mer i ca 70 % (69) av alla försäljningskontrakt. I den mån inköpen är
försäljningsorderbaserade uppnås ekonomisk säkring av valutarisken i
inköp och försäljning. I många fall uppstår emellertid en viss missmatch
tidsmässigt mellan inköpsorder och försäljningsorder. Inköpsorders
löper vanligen på 7–60 dagar före leverans. Leverantörskredittiden
uppgår till ca 30 dagar (32). Valutajusteringsklausulerna innebär att
endast valutaförändringar mellan försäljningstidpunkten och fakture-
ringstidpunkten påverkar det belopp som redovisas i svenska kronor.
Eftersom fakturering enligt avtal med valutajusteringsklausuler sker i
svenska kronor uppkommer ingen valutakursdifferens efter fakture-
ringstidpunkten. OEM tillämpar samma valuta- och prisjusteringsvill-
kor för svenska och utländska kunder. Värdeförändringarna hänförliga
till valutaklausulerna behandlas därför konsekvent från risk- och
redovisningssynpunkt. En valutakursförändring på tio procent för EUR
och USD skulle med en föränklad modell innebära en förändring av
omsättning med ca 319 MSEK.
Beträffande valutarisk kan konstateras att OEM även har om-
räkningsexponeringar i form av nettoinvesteringar i självständiga
utlandsverksamheter. För närvarande säkras ej dessa valutarisker.
Inköpen fördelar sig procentuellt enligt följande:
2023 2022
EUR 58% 55%
USD 22% 22%
GBP 3% 3%
SEK 8% 9%
Övriga valutor 9% 11%
100 % 100 %
Kursförändringar väsentliga valutor:
Valuta
Vägt
genomsnitt
2023
Vägt
genomsnitt
2022
Förändring
EUR 1 11,39 10,56 8%
USD 1 10,51 10,00 5%
GBP 1 13,09 12,37 6%
Nedan beskrivs känsligheten i omräkningsexponeringen
vid förändring av växelkursen:
Redovisat värde
2023-12-31
MSEK
Känslighetsanalys,
+/- 5 % i växelkurs.
verkan på
koncernens eget kapital
CZK 13,9 0,7
DKK 43,5 2,2
EUR 504,4 25,2
GBP 65,1 3,3
NOK 9,7 0,5
PLN 32,5 1,6
HUF 4,9 0,2
CNY 27,1 1,4
SUMMA 701,0 35,0
Valutakurser använda i koncernens bokslut för omräkning
av utländska dotterbolags resultat och nettotillgångar:
Valuta
Vägt
genomsnitt
2023
Dec
2023
Vägt
genomsnitt
2022
Dec
2022
NOK 100 100,01 98,37 104,60 105,27
DKK 100 152,96 148,14 142,08 148,88
EUR 1 11,39 11,04 10,56 11,07
GBP 1 13,09 12,72 12,37 12,47
PLN 1 2,51 2,54 2,26 2,36
HUF 100 2,96 2,87 2,69 2,75
CZK 1 0,47 0,45 0,43 0,46
81
OEM 2023
ÅLDERSANALYS EJ NEDSKRIVNA KUNDFORDRINGAR
2023 2022
Ej förfallna kundfordringar 668,3 668,9
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr 79,3 72,4
Förfallna kundfordringar > 31 dgr–90 dgr 5,8 9,0
Förfallna kundfordringar > 91 dgr–180 dgr 8,1 2,3
Förfallna kundfordringar > 181 dgr–360 dgr 0,2 0,9
Förfallna kundfordringar > 360 dgr 0,0 0,0
SUMMA 761,7 753,5
AVSÄTTNINGSKONTO FÖRVÄNTADE KREDITFÖRLUSTER
2023 2022
Ingående balans -3,1 -1,3
Reservering för befarade förluster -0,4 -1,5
Konstaterade förluster 0,9 -0,3
UTGÅENDE BALANS -2,7 -3,1
Kund- och kreditrisker
Fastställda kundlimiter är försiktigt bestämda och tillämpas strikt. Bedöm-
ningen av kundlimiter sker på bolagsnivå. Rutin för att faställa kreditrisk
och kundlimiter sker på alla nya kunder genom kreditupplysningar via
externt part. För befintliga kunder uppdateras kreditlimiten löpande.
Bedömningen görs även då med hjälp av kreditupplysningar via extern
part tillsammans med intern kundkännedom. Korta kredittider och frånva-
ron av riskkoncentrationer mot enskilda kunder, branscher eller geogra-
fiska områden bidrar till den goda riskbilden. En riskbild som bekräftas av
att de historiska kundförlusterna har varit små. Upptagna fordringar är
värderade utifrån den låga risknivån. Koncernen har totalt cirka 30 00 0
köpande kunder. Den största enskilda kunden stod för 4 % (4) av omsä tt-
ningen. De fem största kunderna stod för 15 % (13) av omsättningen oc h
de tio största kunderna stod för 20 % (17) av omsättningen. Riskspridni ng-
en är således mycket god. Kundförluster har under året haft positiv eff ekt
på kundförlustreserven och uppgått till 0,9 MSEK (-0,3) vilket motsvar ar
0,01 % (0,01) av omsättningen. Kundkreditriskerna bedöms som små. Den
genomsnittliga kredittiden uppgick till cirka 47 dagar (46).
Finansiella risker och riskhantering fortsättning
24
OEM 2023
82
Kassaflödesanalyser
25
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Erhållen ränta 4,6 1,2 18,4 4,5
Erhållen utdelning 172,0 142,4
Erlagd ränta -14,6 -8,5 -11,3 -5,4
Specifikation poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar och nedskrivningar -93,0 -88,6 -3,5 -3,8
Realisationsresultat 0,9 1,2 4,4
Övrigt -11,9 -8,1 2,0 0,5
SUMMA -104,0 -95,5 -1,6 1,1
FÖRVÄRV OCH AVYTTRAN AV DOTTERFÖRETAG OCH
VERKSAMHETER
Koncernen
Förvärv 2023 Förvärv 2022
Förvärvade tillgångar och skulder
Immateriella tillgångar 49,0 104,6
Övriga anläggningstillgångar 0,1 3,5
Varulager 30,6 22,8
Kundfordringar och övriga fordringar 31,5 71,3
Likvida medel 8,4 17,0
Summa tillgångar 119,5 219,3
Uppskjuten skatteskuld 12,4 13,1
Kortfristiga rörelseskulder 32,5 47,2
Summa skulder 44,9 60,2
Netto 74,6 159,1
Köpeskilling
Köpeskilling förvärvade enheter innevarande år -101,6 -229,1
Ännu ej reglerad köpeskilling 25,9 77,8
Reglerad köpeskilling för enheter förvärvade före innevarande år -27,3 2,8
Avgår: Likvida medel i de förvärvade verksamheterna 8,4 17,0
PÅVERKAN PÅ LIKVIDA MEDEL -94,6 -131,5
83
OEM 2023
FÖRÄNDRING AV FINANSIELLA SKULDER
Övriga
finansiella skulder
Check-
räknings-
kredit
Leasing-
skulder
INGÅENDE BALANS 2023-01-01 10,8 316,7 49,7
Upptagna krediter
Upptagna krediter (ej kassaflödespåverkande) 12,5 67,3
Amortering av krediter -0,9 -268,0 -40,6
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31
9,8 61,2 76,4
INGÅENDE BALANS 2022-01-01 10,5 32,9 46,8
Upptagna krediter 306,5
Upptagna krediter (ej kassaflödespåverkande) 7,5 -22,7 39,8
Amortering av krediter -7,2 -36,9
UTGÅENDE BALANS 2022-12-31 10,8 316,7 49,7
Likvida medel
Likvida medel omfattar endast kassa och bank.
Incitamentsprogram 2023-2026
Vid årsstämman 18 april 2023 beslutades om ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD, ledande befattnings-
havare och vissa andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 200 000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,1 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
& Scholes-värdering fastställt till 12,77 SEK, vilket motsvarar optionernas
marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en aktie i OEM International under perioden från och med den 2 mars
2026 till och med den 15 juni 2026. Förvärvspriset per aktie uppgår till 122
SEK, vilket motsvarar 120 procent av den genomsnittliga aktiekursen för
bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och med den 8 maj
2023 till och med den 19 maj 2023. Volatilitet i aktiekursen är beräknad till
28 procent och riskfri ränta till 2,73 procent. Under denna period har 153
500 optioner i programet tecknats. I syfte att uppmuntra till deltagande
i programmet har styrelsen beslutat att en subvention i form av bruttolö-
netillägg ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda per 1 juni
2025, vilken maximalt får motsvara det pris som har betalats för köpoptio-
nerna. För ändamålet har inga nya aktier emiterats eller återköpts.
Incitamentsprogram 2022-2025
Vid årsstämman 26 april 2022 beslutades om ett långsiktigt aktierelaterat
incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD, ledande befattnings-
havare och vissa andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 152 500 köpoptioner, motsvarande cirka 0,1 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
2023 2022
Genomsnittligt
lösenpris
per köpoption
Antal
köpoptioner
Genomsnittligt
lösenpris
per köpoption
Antal
köpoptioner
Per 1 januari 86,6 152 500
Tilldelade under året 122,0 153 500 86,60 152 500
Inlösta / återköpta under året
Förverkade under året
Per 31 december 104,4 306 000 86,60 152 500
Tilldelningstidpunkt Förfallotidpunkt Lösenpris
Aktieoptioner
31 december 2023
Aktieoptioner
31 december 2022
Optionsprogram 2023-2026 19 maj 2023 15 juni 2026 122,00 153 500
Optionsprogram 2022-2025 20 maj 2022 15 juni 2025 86,6 152 500 152 500
TOTALT 306 000 152 500
Kassaflödesanalyser fortsättning
25
Optionsprogram
26
OEM 2023
84
Värdering varulager
I samband med fastställande av varulagervärdet beaktas risken för
inkurans. Bedömningen av nedskrivning av lager görs genom fastställda
inkuranstrappor och genom individuell bedömning på artikelnivå . I de
svenska bolag som inte tillämpar inkuranstrappa används istället schablon-
mässig beräknad inkurans på 3 %. En redogörelse av dessa återfinns i not
15. Inkuransbedömning tar hänsyn till de enskilda artiklarnas omsätt-
ningshastighet samt bedömda framtida försäljningsvolymer. Storleken
på inkuransreserven är därmed känslig för ändringar i bedömda framtida
försäljningsvolymer.
Värdering tilläggsköpeskillingar
I samband med förvärv avtalar OEM om villkorade tilläggsköpeskillingar.
I balansräkningen per den 31 december 2023 finns villkorade tilläggskö-
peskillingar uppgående till 79,5 MSEK. Dessa är villkorade av att de förvär-
vade bolagen uppnår en viss resultattillväxt över tid. Den i balansräkningen
upptagna skulden för villkorade tilläggsköpeskillingar speglar ledningens
bästa bedömning om utfall. I det fall bolagen utvecklas bättre eller sämre
än ledningens bedömning så kommer skulden för tilläggsköpeskillingar
att behöva justeras och mellanskillnaden att redovisas i reslutaträkningen.
Ytterligare information om koncernens tilläggsköpeskillingar framgår av
not 4 samt not 24.
Företagsledningen har med revisionsutskottet diskuterat utvecklingen,
valet och upplysningarna avseende koncernens viktiga redovisnings-
principer och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och
uppskattningar. Redovisade värden för vissa tillgångar och skulder baseras
delvis på bedömningar och uppskattningar.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters nyttjandevärde för bolagets
bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill, har antaganden
om framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar gjorts. En re-
dogörelse av dessa återfinns i not 12. Företagsledningen bedömer att inga
rimliga förändringar i de viktigaste antagandena leder till att det beräkna-
de nyttjandevärdena för enheterna blir lägre än de redovisade värdena.
Värdering övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar består av i huvudsak värden
uppkomna vid förvärv, fördelat på leverantörsrelationer 95,2 MSEK varav
18,1 MSEK är hänförliga till förvärva gjorda under 2023 samt kundrela-
tioner 33,4 MSEK där 28,5 MSEK är hänförliga till förvärv under 2023. I
leverantörsrelationen finns en del med obestämbar nyttjandeperiod. Res-
terande del om 86,4 MSEK skrivs av under en femårsperiod. Återstående
avskrivningstid är maximalt 57 månader. Kundrelationerna består av eta-
blering på ny marknad och bedömningen är att dessa skall skrivas av under
en femårsperiod. Återstående avskrivningstid är maximalt 58 månader.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
29
OEM International AB (publ) är ett svensktregistrerat aktiebolag med
säte i Tranås. Moderbolagets aktier är registrerade på NASDAQ Nordic
Mid Cap i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Förrådsvägen 2,
Box 1009, 573 28 Tranås. Koncernredovisningen för 2023 består
av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd
koncernen.
Inga väsentliga händelser inträffat efter rapportperiodens slut.
Uppgifter om moderbolaget
27
Händelser efter balansdagen
28
Beräkning av resultat per aktie före och efter utspädning har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare.
2023 2022
Årets resultat 607,2 575,7
Resultat per aktie har baserats på följande antal aktier:
Genomsnittligt antal utestående aktier 138 644 772 138 644 772
2023 2022
Resultat per aktie på utestående antal aktier
Resultat per aktie i kronor 4,38 4,15
Ingen utspädningseffekt finns.
Resultat per aktie
30
85
OEM 2023
beräknad till 28 procent och riskfri ränta till 1,57 procent. Under denna
period har samtliga optioner i programet tecknats. I syfte att uppmuntra
till deltagande i programmet har styrelsen beslutat att en subvention i
form av bruttolönetillägg ska utgå till de deltagare som är kvarvarande
anställda per 1 juni 2024, vilken maximalt får motsvara det pris som har
betalats för köpoptionerna. För ändamålet har inga nya aktier emiterats
eller återköpts.
& Scholes-värdering fastställt till 6,64 SEK, vilket motsvarar optionernas
marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en aktie i OEM International under perioden från och med den 1 mars
2025 till och med den 15 juni 2025. Förvärvspriset per aktie uppgår till
86,60 SEK, vilket motsvarar 120 procent av den genomsnittliga aktiekur-
sen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och med
den 9 maj 2022 till och med den 20 maj 2022. Volatilitet i aktiekursen är
Optionsprogram fortsättning
26
MODERBOLAGET
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Balanserade vinstmedel 342 255 813
Årets resultat 487 357 659
829 613 472
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så
att till aktieägarna utdelas 1,75 kronor per aktie 243 277 745
att i ny räkning överföres 586 335 728
829 613 472
Styrelsens yttrande gällande vinstutdelningsförslaget finns tillgängligt på
bolagets hemsida, www.oem.se, eller kan erhållas på begäran. Styrelsen
föreslår torsdag den 25 april 2024 som avstämningsdag för utdelning.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovis-
ningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning
(EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovis-
ningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning
och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncer-
nen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och
koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som
ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår nedan,
godkänts för utfärdande av styrelsen den 21 mars 2024. Koncernens rap-
port över resultat, koncernens rapport över totalresultat och koncernens
rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balans-
räkningar blir föremål för fastställelse på årsstämman den 23 april 2024.
Petter Stillström
Styrelseordförande
Ulf Barkman
Styrelseledamot
Mattias Franzén
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Jörgen Zahlin
Verkställande Direktör
Åsa Söderström Winberg
Styrelseledamot
Richard Pantzar
Styrelseledamot
Jörgen Rosengren
Styrelseledamot
Per Svenberg
Styrelseledamot
Frida Wengbrand
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Förslag till vinstdisposition
32
Tranås den dag som framgår av vår elektroniska signatur
OEM 2023
86
OEM-koncernens närstående är i huvudsak styrelseledamöter (not 5),
andra ledande befattningshavare (not 5) samt större aktieägare. Förutom
styrelsearvode, lön och andra ersättningar har inga övriga ersättningar
utgått till närstående. Moderbolaget har en närståenderelation med
sina dotterföretag, se not 14. Moderbolagets nettoomsättning består till
100 % av försäljning av tjänster till dotterföretagen. Transaktioner med
närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Upplysning om närstående
31
Revisionsberättelsen
Till årsstämman i OEM International AB (publ), org.nr. 556184-6691
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för OEM International AB för år 2023 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 36-41. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 30-86 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningsla-
gen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 36-41.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och kon-
cernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över resultatet och
rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder be-
skrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar
att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och
bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen
gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och
prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställan-
de direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat över-
vägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i
syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontrol-
ler samt den bransch i vilken koncernen verkar.
När vi utformade vår koncernrevisionsstrategi och bestämde vilken om-
fattning av revision som skulle genomföras på respektive enhet beaktade
vi storleken på respektive enhet, geografisk spridning samt den specifika
risk som varje enhet representerar. Koncernens verksamhet bedrivs via
dotterbolag i ett drygt 10-tal länder som är belägna huvudsakligen i Eu-
ropa. Dotterbolagen i Sverige och Finland utgör tillsammans en väsentlig
del av koncernens verksamhet. För dessa enheter blev det naturligt, och
nödvändigt, att genomföra en revision. Utöver dessa enheter har koncern-
revisionen inkluderat enheter i Norge, Polen, Storbritannien och Irland.
I Sverige, Norge och Polen utfördes revisionen av koncernteamet samt
med hjälp av PwCs nätverk medan det i Finland, Storbritannien och Irland
har varit lokala revisionsbyråer som utfört arbetet.
Koncernteamet har tagit del av arbetet som utförs av samtliga enhets-
revisorer för att säkerställa att tillräckliga revisionsbevis har inhämtats
som grund för vårt uttalande i koncernrevisionsberättelsen. Utöver detta
har koncernteamet granskat koncernredovisningen, notupplysningar
i årsredovisningen samt komplexa transaktioner såsom goodwill och
förvärvsanalyser.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av
väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller
misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet.
Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revision-
ens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sam-
mantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av varulager
Per den 31 december 2023 redovisar koncernen varulager om
1084,9 MSEK.
Värdering av varulager kräver alltid att ett flertal uppskattningar och
bedömningar tillämpas i redovisningen. Det, och eftersom redovisat
värde utgör 37% av koncernens totala tillgångar, gör att vi identi-
fierat värdering av varulager som ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Vidare krävs det uppskattningar och bedömningar för att beräkna
faktisk inkurans, både orsakat av trögrörlighet men också orsakat
av lägsta värdets princip. För att möta kundernas behov kan OEM i vis-
sa fall finna det nödvändigt att lagerföra betydande kvantiteter vilket
minskar lagrets omsättningshastighet och kan öka risken för inkurans.
Vid beräkningen av årets inkuransbehov måste således OEM göra
antaganden om framtida händelser på det aktuella lagervärdet.
Koncernens principer för värdering av varulager finns beskrivet i not
1 på sidan 55 i årsredovisningen. I not 15 redogör koncernen för hur
inkurans beaktats.
87
OEM 2023
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-29 samt 90-95. Den
andra informationen består även av ersättningsrapporten som vi förväntar
oss att få tillgång till efter datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrk-
ande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktig-
heter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
ttvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo-
visningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva-
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direk-
tören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rappor-
tering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webb-
plats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och
förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning för OEM International AB för år 2023 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställan-
de direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltning-
en och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande för-
valtningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt utta-
lande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig
grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkstäl-
lande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller på något annat sätt
handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolags-
ordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyl-
dighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
I vår granskning har vi granskat koncernens principer för att beräkna
anskaffningsvärdet.
Vi har också uppdaterat vår förståelse kring hur processer och system
påverkar lagerprocessen i respektive bolag.
Som stöd för vår revision har specifika dataanalyser genomförts där
vi har vi kunnat inhämta och kontrollera en stor mängd transaktioner
för att identifiera trögrörliga och inkuranta produkter samtidigt som vi
jämförde mot de inkuranstrappor OEM i förekommande fall tillämpat.
Genom analyserna har vi också kontrollerat eventuellt tillkommande
inkuransbehov orsakat av lägsta värdets princip.
Därtill har vi ställt förfrågningar till företagsledningen samt granskat
protokoll från styrelsemöten i syfte att identifiera prognostiserade
förändringar i bolagens försäljning som skulle kunna föranleda att
lagerartiklar blir inkuranta.
Vi har slutligen bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i
årsredovisningen.
OEM 2023
88
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Frida Wengbrand
Auktoriserad revisor
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för OEM Inter-
national AB för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommen-
dation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till OEM International AB enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef- rapporten är upprättad i ett format
som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till om-
ständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
36-41 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm,
utsågs till OEM International AB:s revisor av bolagsstämman den 18 april
2023 och har varit bolagets revisor sedan 3 juni 2019.
Jönköping den dag som framgår av vår elektroniska signatur
89
OEM 2023
OEM International på börsen
OEM-aktien noterades på OTC-listan vid Stockholmsbörsen i decem-
ber1983 och har sedan dess haft en god kursutveckling. Den som vid
börs-introduktionen köpte 100 aktier i OEM för 12 500 kronor hade den
31 december 2023 ett innehav av 43 200 aktier till ett värde av 4 532 200
kronor. Under 2000 överfördes OEM-aktien till O-listan och 2006 blev
aktien noterad på NASDAQ Nordic Small Cap. Från 2014 är aktien över-
flyttad till NASDAQ Nordic Mid Cap.
Kursutveckling
Kursen för OEM International ökade under året från 74,20 kronor till en
stängningskurs om 105,40 kronor, vilket är en ökning med 42 %. Under
året minskade börsens index för Nasdaq Stockholm_PI med 14 %. Högsta
betalskurs under året, 107,80 kronor, noterades den 15 december. Lägsta
betalskurs under året, 66,20 kronor, noterades den 25 oktober. OEM:s
börsvärde vid utgången av 2023 uppgick till 14 652 MSEK.
Omsättning
Under 2023 omsattes 15 821 173 B-aktier (11 343 948) motsvarande en
omsättningshastighet på 11 % (8). Den genomsnittliga aktieägaren i OEM
håller därmed sina aktier i cirka 9 år (13).
OEM:s B-aktie omsätts 100 % (100) av börsdagarna och snittomsätt-
ningen per dag var 2023, 62 782 aktier (44 838). OEM International hade
den 30 december 2023, 8 245 aktieägare (6 609). Det institutionella ägan-
det är cirka 47 % (50) och det utländska ägandet uppgår till 15% (15).
Återköp av aktier
Det återköpsprogram av aktier som antogs första gången av årsstämman
2000 avser att förbättra bolagets kapitalstruktur och positivt bidra till
avkastningen på eget kapital och vinst per aktie. Efter genomförda ned-
sättningar tidigare år finns det 139 015 854 aktier i bolaget per årsskiftet.
Bolaget har under 2011 återköpt 371 082* aktier till ett snittpris av 8,88*
kronor. Totalt uppgår eget innehav i aktier till 371 082* aktier per årsskif-
tet. Styrelsen har årsstämmans bemyndigande att återköpa upp till 10 %
av antalet aktier, dvs 13 015 585 st. Målsättningen är att där styrelsen anser
att förutsättningarna är attraktiva, fortsätta återköpen upp till 10 % av
totala antalet aktier. De förvärvade aktierna kommer att behållas, stämplas
bort alternativt användas som likvid vid företagsförvärv. Den nackdel som
det kan innebära att antalet aktieägare minskas och att likviditeten i aktien
minskar har minimerats genom att återköp till största delen sker genom
köp av större block av aktier.
Likviditetshöjande åtgärder
OEM International har ett avtal tecknat med ABG Sundal Collier ASA om
likviditetsgaranti för bolagets aktie. Syftet är att minska skillnaden mellan
köp- och säljkurs. Målsättningen är en lägre investeringskostnad och en
mindre risk i handel med aktien för nuvarande och tillkommande aktieä-
gare. Åtagandet ligger inom ramen för NASDAQ Nordic Börssystem med
likviditetsgaranter och påbörjades den 1 december 2004.
Utdelningspolicy
Styrelsen i OEM International har som målsättning att föreslå utdelning av
vinstmedel till aktieägarna i den utsträckning som bedöms rimligt, beaktat
finansiell ställning och eventuellt investeringsbehov i rörelsen eller förvärv.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,75 kronor per aktie (1,50).
Ekonomisk information
OEM har ambitionen att hålla en hög kvalitet på informationen till mark-
nad och media. Målsättningen är att informationen ska möjliggöra en
riktig värdering och en likvid handel med aktien. Datum för årsstämma,
delårsrapporter och årsredovisning för verksamhetsåret 2024 framgår av
informationen på sidan 95 i denna årsredovisning.
Ekonomisk information publiceras även på koncernens hemsida (www.
oem.se).
Som aktieägare har du också möjlighet att erhålla delårsrapporter och
andra pressmeddelanden via e-post samtidigt som den offentliggörs på
marknaden. Anmälan för dessa utskick sker direkt via koncernens hemsida
(www.oem.se).
OEM International B
OMX Stockholm_PI
100
200
300
400
50
20222019 20232020 2021
Diagrammet visar OEM-aktiens uteckling i relation
till OMX Stockholm_PI. Startpunkten är index 100.
OEM-aktien
Aktieutveckling
OEM 2023
90
* Korrigerad med hänsyn till historiska aktiesplittar.
Aktiekapitalets utveckling
Antal A-aktier Antal B-aktier
Procentandel
aktiekapital
Procentandel
röster
Orvaus AB 9 763 920 11 693 286 15,5% 27,7 %
Siv Franzén 7 682 256 7 414 740 10,9% 21,3%
Agne Svenberg 7 200 000 141 400 5,3% 18,3%
AB Traction 3 816 000 2,7 % 9,7 %
Lannebo fonder 13 746 046 9,9 % 3,5 %
Nordea Investment Funds 12 989 608 9,4% 3,3%
SEB Investment Management 9 002 850 6,5% 2,3%
Cliens Fonder 7 092 367 5,1 % 1,8%
Handelsbanken Fonder 3 182 097 2,3% 0,8 %
Swedbank Robur 2 831 507 2,0% 0,7 %
Summa 10 ägare 28 462 176 68 093 901 69,6 % 89,3 %
Övriga 42 088 695 30,4 % 10,7%
TOTALT 28 462 176 110 182 596 100,0% 100,0%
Röster per aktie 10 1
I fördelningen ovan är bolagets innehav av egna aktier 371 082 stycken B-aktier exkluderade.
Syftet är att nå en enkelhet för läsaren att avläsa olika ägares inflytande i bolaget.
År Transaktion
Förändring
av aktiekapitalet
MSEK
Totalt aktiekapital,
MSEK
Totalt antal aktier
st
Kvotvärde per aktie
SEK
Ingångsvärde 0,1 0,1 500 100,00
1981 Fondemission 0,3 0,4 4 000 100,00
1983 Split 0,4 40 000 10,00
1983 Fondemission 0,4 0,8 80 000 10,00
1983 Nyemission 0,8 1,6 160 000 10,00
1983 Nyemission 0,4 2,0 200 000 10,00
1986 Fondemission 4,0 6,0 600 000 10,00
1986 Nyemission genom konvertering 0,4 6,4 636 000 10,00
1994 Split 6,4 1 272 000 5,00
1994 Fondemission 6,4 12,7 2 544 000 5,00
1996 Fondemission 12,7 25,4 5 088 000 5,00
1997 Nyemission genom apport 20,1 45,5 9 113 703 5,00
2001 Nedsättning -3,9 41,6 8 332 203 5,00
2003 Nedsättning -1,0 40,6 8 132 203 5,00
2004 Nedsättning -2,0 38,6 7 723 103 5,00
2007 Split 38,6 30 892 412 1,25
2007 Inlösen -9,6 29,0 23 169 309 1,25
2007 Fondemission 9,6 38,6 23 169 309 1,67
2014 Split 38,6 46 338 618 0,83
2014 Inlösen -19,3 19,3 23 169 309 0,83
2014 Fondemission 19,3 38,6 23 169 309 1,67
2021 Split 38,6 92 677 236 0,42
2021 Inlösen -9,7 28,9 69 507 927 0,42
2021 Fondemission 9,7 38,6 69 507 927 0,56
2022 Split 38,6 208 523 781 0,19
2022 Inlösen -12,9 25,7 139 015 854 0,19
2022 Fondemission 12,9 38,6 139 015 854 0,28
Aktieägarfördelning OEMs största aktieägare per 2023-12-30
91
OEM 2023
STORLEKSKLASS
Procent av antal ägare Procent av aktiekapital
1–500 65,6 0,5
501–1 000 9,9 0,4
1 001–2 000 7,4 0,7
2 001–5 000 6,9 1,3
5 001–10 000 4,5 1,9
10 001–20 000 2,7 2,3
20 001–50 000 1,6 2,9
50 001–100 000 0,6 2,8
100 001– 0,9 87,2
SUMMA 100,0 100,0
Totalt antal aktieägare i OEM är 8 245 st.
* Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen. I
tabellen kan en ägaruppgift vara sammanslagen av flera poster och syftar till att visa en institution eller privatpersons totala ägande i OEM.
2023 2022 2021 2020 2019
Prestationsnyckeltal
Omsättning per aktie* SEK 37 34 27 24 24
Omsättningsökning per aktie % 8 25 15 0 6
Vinst per aktie* SEK 4,37 4,14 3,29 2,28 2,08
Eget kapital per aktie * SEK 14,32 11,43 9,89 9,83 7,67
Utdelning SEK 1,75 1,50 1,38 1,25
Utdelning/Resultat % 40 36 42 55
Utdelning/Eget kapital % 12 13 14 13
Kassaflöde per aktie* SEK 5,69 1,89 2,30 3,38 2,09
Risknyckeltal
Omsättningshastighet i aktien % 11 8 13 11 5
Värderingsnyckeltal
Börskurs 31 december SEK 105,40 72,30 92,70 51,50 41,67
Börsvärde 31 december * MSEK 14 652 10 051 12 887 7 159 5 792
P/S-tal ggr 2,8 1,7 3,4 2,2 1,8
P/E-tal ggr 24,2 17,5 28,2 22,6 20,0
Kurs/Eget kapital % 736 633 938 524 543
EV/Sales ggr 2,8 2,2 3,4 2,1 1,8
EBIT-multipel ggr 18,6 14,0 22,1 16,7 15,7
Direktavkastning % 1,7 2,1 1,5 2,4
* Beräknat på totalt antal aktier.
Aktieägarstatestik Per 2023-12-30*
Nyckdeltal för OEM-aktien – De senaste fem åren
OEM 2023
92
Definitioner
Direktavkastning
Utdelning per aktie dividerat med börskursen vid årets slut.
EBIT-multipel
Enterprise values dividerat med rörelseresultat efter avskrivningar.
EBITA*
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
som uppkommit i samband med företagsförvärv.
EBITA-marginal*
EBITA i procent av nettoomsättningen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
EV/Sales
Enterprise values (börsvärde + nettoskuld) dividerat med
nettoomsättning.
Kapitalets omsättningshastighet
Nettoomsättning dividerat med balansomslutningen.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt
antal aktier.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar minus varulager i procent av kortfristiga skulder.
Kurs/Eget kapital
Börskurs dividerat med eget kapital per aktie.
Nettoomsättning per aktie
Nettoomsättning dividerat med antalet aktier i marknaden per årsskiftet.
Nettoomsättning per anställd
Nettoomsättning dividerat med medelantalet anställda.
Nettoomsättningsökning per aktie
Ökning av nettoomsättning per aktie.
Nettoskuld
Räntebärande skulder med avdrag för likvida medel.
Omsättningshastighet i aktien
Antalet omsatta aktier under året dividerat med antalet utestående aktier
per årsskiftet.
* Förutom de konventionella ekonomiska prestationsmåtten fastställda
av IFRS använder OEM begreppet Organisk tillväxt samt EBITA/
EBITA-marginal vars definitioner beskrivs ovan. Motivet är att OEM vill
öka jämförbarheten mellan olika tidsperioder av omsättningen utan
påverkan av valutaeffekter eller förvärv samt kunna summera bolagens
verksamhet avseende resultat och marginal rensat från avskrivningar
som uppkommit i samband med förvärv.
Organisk tillväxt*
Periodens förändring av totala intäkter justerat för förvärv, avyttringar och
valuta, jämfört med jämförelseperiodens totala intäkter.
P/E-tal
Börskursen vid årets slut dividerat med vinst per aktie.
P/S-tal
Börsvärde i förhållande till nettoomsättningen.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
EBITA plus finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt
kapital.
Avkastning på totalt kapital
EBITA plus finansiella intäkter i procent av genomsnittligt totalt kapital.
Räntetäckningsgrad
Årets rörelseresultat med tillägg för finansiella intäkter i förhållande till
räntekostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totalt kapital.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och
avsättningar.
Utdelning/Eget kapital
Utdelning i relation till koncernens eget kapital.
Utdelning/Årets resultat
Utdelning i relation till årets resultat.
Vinst per aktie
Årets resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av nettoomsättning.
93
OEM 2023
OEM 2023
94
Hållbart fastighetsbestånd
genom energieffektivisering
och förnyelsebar energi
OEMs strategi för fastighetsinnehav
är att äga och förvalta fastigheter
för koncernens egna verksamheter.
Detta sker primärt genom att egen-
ägda fastighetsbolag hyr ut lokaler
till koncernens dotterbolag.
Om det finns överkapacitet i
fastigheter förekommer även
uthyrning till extern part för att få
avkastning på investerat kapital.
För närvarande äger OEM fastig-
heter i Sverige, Finland, Danmark
och Storbritannien. För verksam-
heter där hyrd fastighet är det bästa
alternativet, hyrs lokaler från extern
part.
OEM strävar efter att erbjuda effektiva
och ändamålsenliga lokaler med bra
utvecklingsmöjligheter till koncernens
verksamheter. Ett tydligt hållbarhets-
fokus och mål att minska energiför-
brukning och koldioxidutsläpp gör att
OEM satsar på solceller på egenägda
fastigheter. Utbyggnaden av solceller
kommer att fortsätta under 2024 på
fastigheterna i Finland och Danmark.
Flera av koncernens bolag använder
förnyelsebar el i sina lokaler.
Utöver detta sker också kart-
läggning för driftsoptimering
avseende uppvärmning, kylning och
belysning för effektiv nyttjandegrad
ORT ADRESS
YTA KONTOR
m
2
YTA LAGER
m
2
Tranås
Dalagatan 4 3 070 2 764
Fredriksbergsgatan 2 3 611 9 753
Förrådsvägen 2 2 060 990
Nässjö
Lerbacksgatan 1 362 957
Lerbacksgatan 3 840 1 960
Bankeryd
Tallvägen 5 1 565 3 815
Åbo, Finland
Fiskarsinkatu 3 2 228 3 961
Fiskarsinkatu 6 2 346 6 205
Rauma, Finland
Kirvestie 1 277 612
Allerød, Danmark
Engholm Parkvej 4 800 591
Leicester, Storbritannien
Whiteacres, Whetstone 1 400 1 280
av befintliga fastigheter och lokaler.
Energibesparingsprojekt sker också
löpande, vilket bland annat innefattar
utökning av borrhål och värmepumpar,
utbyte av gamla ventilationsaggregat,
övergång från lysrörsarmaturer till LED
i samtliga fastigheter, samt installation
av snabbskjutportar.
Under 2022 och 2023 byggdes solcellsanläggningarna ut på fastigheterna i Tranås och
täcker nu ca 80% av årsbehovet för elförbrukning på dessa fastigheter.
Förutsättningar för deltagande
Aktieägare som önskar delta på stäm
-
man ska:
dels vara införda i aktieboken som
förs av Euroclear Sweden AB senast
den 15 april 2024, om aktierna är
förvaltarregistrerade, begära att för-
valtaren rösträttsregistreraraktierna
senast den 16 april 2024, och
dels anmäla sig till bolaget senast
den 16 april 2024 under adress:
OEM International AB,
Box 1009, 573 28 TRANÅS
Telefon: 075-242 41 19 eller
e-post: ir@oem.se
Vid anmälan ska uppges aktieägarens
namn, personnummer (organisations
-
nummer), adress, telefon, antal aktier
samt eventuella biträden.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera
sina aktier måste senast fredagen den
16 april 2024 tillfälligt inregistrera akti-
erna i eget namn hos Euroclear Sweden
AB för att få rätt att delta i årsstämman.
Sker deltagande genom ombud med
stöd av fullmakt, ska fullmakten i
original, jämte eventuella behörig
-
Årsstämma
Tisdagen den 23 april 2024 kl 16.00
på Badhotellets Konferenscentrum,
Ågatan 16, Tranås.
95
OEM 2023
hetshandlingar, skickas in till bolaget i
god tid föreårsstämman. Företrädare
för juridisk person ska vidare skicka in
bestyrkt kopia av registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling som
visar att de på egen hand får företrä
-
da den juridiska personen. Bolaget
tillhandahåller aktieägarna ett fullmakts
-
formulär, vilket kan erhållas på bolagets
huvudkontor eller på bolagets hemsida
www.oem.se senast den 26 mars 2024.
Utdelning
Styrelsen föreslår årstämman att för
2023 lämna utdelning med 1,75 kr per
aktie och fastställa torsdagen den 25
april 2024 som avstämningsdag. Om
årsstämman antar förslaget, beräknas
utdelningen sändas ut tisdagen den 30
april 2024 till de som på avstämningsda
-
gen är införda i aktieboken.
Ärende
Dagordning och ärenden för årstämman
kommer att framgå av annonsering i
dagspressen samt finnas tillgänglig på
OEMs hemsida (www.oem.se).
Dagordningen kan också erhållas från
bolaget i samband med anmälan till
stämman.
Kommande rapport
Delårsrapport – januari - mars
........................ 23 april 2024
Delårsrapport – januari - juni
.......................... 12 juli 2024
Delårsrapport – januari - september
............ 15 oktober 2024
Bokslutskommuniké 2024
.............................. 19 februari 2025
|
2024-03-20
|
TRYCK: TMG Tabergs
|
FOTO: xxxxxxxxx
BOLT kommunikation AB
Box 1009, Förrådsvägen 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel ................... +46-75-242 40 00
E-post ......... info@oem.se
Webb ............ www.oem.se
Elektro Elco AB
Tallvägen 5
564 35 BANKERYD, Sverige
Tel
.............. +46-36-290 60 00
E-post .... elektro@elco.se
Webb ...... www.elco.se
Nexa Trading AB
Datavägen 37 B
436 32 ASKIM, Sverige
Tel .............. +46-31-14 13 80
E-post .... info@nexa.se
Webb ...... www.nexa.se
Ingemar Liljenberg AB
Mobilgatan 6
235 39 Vellinge, Sverige
Tel .............+46 40 59 22 90
E-post ... info@liljenberg.se
Webb ...... www.liljenberg.se
OEM Electronics AB
Box 1025, Förrådsvägen 2
573 29 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 45 00
E-post: info@oemelectronics.se
Webb: www.oemelectronics.se
Internordic Bearings AB
Box 105, Lerbacksgatan 3
571 22 NÄSSJÖ, Sverige
Tel .............. +46-75-242 49 40
E-post .... info@internordic.com
Webb ...... www.internordic.com
Svenska Helag AB
Box 6, Dalagatan 4
573 21 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 46 00
E-post .... helag@helag.se
Webb ...... www.helag.se
Lagermetall AB
Boskärsgatan 23, 702 25 Örebro
Sverige
Tel .............. +46 19 20 96 60
E-post ....brons@lagermetall.se
Webb ...... www.lagermetall.se
OEM Automatic AB
Box 1011, Dalagatan 4
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 41 00
E-post .... info@oemautomatic.se
Webb ...... www.oemautomatic.se
OEM Motor AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-242 44 00
E-post .... info@oemmotor.se
Webb ...... www.oemmotor.se
Telfa AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-24 24 450
E-post .... info@telfa.se
Webb ...... www.telfa.se
Svenska Batteripoolen AB
Box 1011, Fredriksbergsgatan 2
573 28 TRANÅS, Sverige
Tel .............. +46-75-24 24 300
E-post .... kundsupport@batteripoolen.se
Webb ...... www.batteripoolen.se
Agolux AB
Box 6, Dalagatan 4
573 21 TRANÅS, Sverige
Tel
.............. +46-75-242 45 50
E-post: kundsupport@agolux.se
Webb: www.agolux.se
ATC Tape Converting AB
Box 575, Veddestavägen 17
175 26 JÄRFÄLLA, Sverige
Tel
.............. +46-8-564 708 80
E-post .... info@atc.se
Webb ...... www.atc.se
AB Ernst Hj. Rydahl Bromsbandfabrik
Box 12, Brisgatan 19,
651 02 KARLSTAD, Sverige
Tel .............. +46-10-550 94 00
E-post .... mail@rydahls.se
Webb ...... www.rydahls.se
IBEC
Aartsdijkweg 111
2676 LE MAASDIJK, Nederländerna
Tel .............. +31-174 52 51 00
E-post .... info@ibec.cn
Webb ...... www.ibec.cn
Akkupojat Oy
Satakunnankatu 38
28130 PORI, Finland
Tel
.............. +358 2 631 8600
E-post
.... akkupojat@akkupojat.fi
Web ......... www.akkupojat.fi
OEM Electronics FI
Box 9, 20101 TURKU
Fiskarsinkatu 3,
20750 TURKU, Finland
Tel
.............. +358-207 499 499
E-post
.... info@oem.fi
Webb ...... www.oemelectronics.fi
Rauheat Oy
Kirvestie 1
26510 Rauma, Finland
Tel
.............. +358 2 54 90 400
E-post
.... rauheat@rauheat.fi
Webb ...... www.rauheat.fi
OEM Automatic Oü
Aia 8
80010 PÄRNU, Estland
Tel .............. +372-5059 849
E-post
.... info@oem.ee
Webb
...... www.oem.ee
OEM Automatic (Shanghai) Co., Ltd
Room 117, Building 8
Shanghai Zhongtian Science &
Technology Business Park,
787 KangQiao Rd
SHANGHAI 201315, P.R. of China
Tel
.............. +86-21-3331 1200
E-post
.... info@oemautomatic.cn
Webb ...... www.oemautomatic.cn
OEM Automatic FI
Box 9, 20101 TURKU
Fiskarsinkatu 3,
20750 TURKU, Finland
Tel .............. +358-207 499 499
E-post .... info@oem.fi
Webb ...... www.oem.fi
OEM Automatic SIA
Vilandes 3-3
1010 RIGA, Lettland
Tel
.............. +372-5295 114
E-post .... info@oemautomatic.lv
Webb ...... www.oemautomatic.lv
OEM Automatic UAB
Raudondvario str. 101,
47184 KAUNAS, Litauen
Tel .............. +370-64015 878
E-post .... info@oem.lt
Webb ...... www.oem.lt
OEM Automatic Ltd
Whiteacres Cambridge Road
Whetstone LEICESTER LE8 6ZG
England
Tel
.............. +44-116 284 99 00
E-post .... information@uk.oem.se
Webb ...... www.oem.co.uk
Zoedale Ltd
Priory Business Park, Stannard Way
Bedford MK44 3 WG, England
Tel .............. +44-1234 83 28 32
E-post .... enquiries@zoedale.co.uk
Webb ...... www.zoedale.co.uk
Demesne Electrical Sales
The Square Industrial Complex
Tallaght, Dublin 24, D24 ED71, Ireland
Tel .............. +353 1-4047777
E-post .... sales@demesne.ie
Webb ...... www.demesne.ie
OEM Automatic Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121A
02-234 WARSZAWA, Polen
Tel .............. +48-22-863 27 22
E-post .... info@pl.oem.se
Webb ...... www.oemautomatic.pl
OEM Electronics PL
ul. Działkowa 121A,
02-234 WARSZAWA, Polen
Tel .............. +48-22-863 27 22
E-post .... info@pl.oem.se
Webb ...... www.oemelectronics.pl
OEM Automatic AS
Postboks 2144 STRØMSØ
Bjørnstjerne Bjørnsonsgate 110
3003 DRAMMEN, Norge
Tel .............. +47-32 21 05 05
E-post .... post@oem.no
Webb ...... www.oem.no
OEM Automatic Klitsø A/S
Engholm Parkvej 4
3450 ALLERØD, Danmark
Tel .............. +45-70 10 64 00
E-post .... info@oemklitso.dk
Webb ...... www.oemklitso.dk
OEM Automatic spol. s r.o.
Prazska 239,
250 66 ZDIBY, Tjeckien
Tel
.............. +42-0-241 484 940
E-post
.... info@oem-automatic.cz
Webb ...... www.oemautomatic.cz
OEM Automatic, s.r.o.
Bratislavska 8356,
917 01 TRNAVA, Slovakien
Tel .............. +421-33-2400-160
E-post .... info@oem-automatic.sk
Webb ...... www.oemautomatic.sk
OEM Automatic Kft.
P.O. Box: 111, Gyár u. 2
2058 BUDAÖRS, Ungern
Tel .............. +36-23-880 895
E-post .... info@oemautomatic.hu
Webb
...... www.oemautomatic.hu
Region Sverige
Region Finland, Baltikum och Kina
Region Danmark, Norge, Brittiska öarna och östra centraleuropa
OEM International
www.oem.se
Adresser