549300YMDO8YBYYI19812024-01-012024-12-31549300YMDO8YBYYI19812023-01-012023-12-31549300YMDO8YBYYI19812024-12-31549300YMDO8YBYYI19812023-12-31549300YMDO8YBYYI19812022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YMDO8YBYYI19812022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YMDO8YBYYI19812022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300YMDO8YBYYI19812023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YMDO8YBYYI19812023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YMDO8YBYYI19812023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YMDO8YBYYI19812023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YMDO8YBYYI19812024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YMDO8YBYYI19812024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YMDO8YBYYI19812024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YMDO8YBYYI19812024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YMDO8YBYYI19812024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
4 Detta är Midsona
6 Året i korthet
8 Finansiella mål
9 Hållbarhetsmål
10 Koncernchefen har ordet
12 Vår strategi
20 Våra divisioner
22 Omvärld och drivkrafter
24 Fem skäl att äga aktier i Midsona
25 Aktien och ägarbild
28 Hållbarhetsrapport
30 CSO har ordet
31 Hållbarhetsagenda och
klimatförändringsstrategi
34 Mål och utfall
36 Hållbarhetsstyrning
40 llbara varumärken
46 Hälsosam och hållbar arbetsmiljö
50 Ansvarsfulla inköp
58 kra produkter och kvalitet
61 Effektiv resursanvändning
70 Effektiva transporter
73 Intressentdialog och väsentlighetsanalys
75 Hållbarhetsdata
96 Midsonas redovisning i enlighet
med EU:s taxonomi
106 GRI index
117 Redovisningsprinciper
118 Revisorns yttrande avseende
hållbarhetsrapporten
119 Revisors rapport över översiktlig
granskning av specifika delar av
Midsonas rapportering av utsläpp
av växthusgaser
120 Förvaltningsberättelse
131 Finansiella rapporter
136 Noter till de finansiella rapporterna
161 Styrelsens intygande
162 Revisionsberättelse
164 Bolagsstyrningsrapport
169 Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
170 Ersättningsrapport
172 Styrelse
174 Koncernledning
176 Femårsöversikt
178 Definitioner
184 Ordlista
Innehåll
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
2 INNEHÅLL
Hållbarhetsarbete i framkant
Ytterligare framsteg har tagits i koncernens hållbarhetsarbete för att nå de
uppsatta målen inom sex fokusområden. Läs mer på sidan 28 om Midsonas
arbete för att nå de högt uppsatta målen.
Omvärldsutblick
Trots ekonomiska utmaningar på många håll i Europa visar konsumenterna
ett fortsatt intresse för hälsosamma och hållbara livsmedel. Under 2024
fanns tydliga tecken på en återng till långsiktiga drivkrafter i marknaden
kring ekologiska och medvetna livsmedelsval. Läs mer på sidan 22 om hur
Midsona möter dessa trender.
22
Strategi för ökad lönsamhet
Midsonas strategi handlar om att bygga en starkare och mer lönsam
koncern genom att utveckla koncernens ekologiska och hälsoinriktade
varumärken. Under året har flera initiativ tagits för att bli effektivare och
utveckla ett ännu bättre erbjudande till konsument och kund. Läs mer på
sidan 12.
12
28
Den som önskar utöva sin rösträtt vid
stämman ska:
vara införd i den av Euroclear Sweden AB
(”Euroclear”) förda aktieboken per den
28 april 2025; och
anmäla sin avsikt att delta vid smman
till bolaget enligt anvisningarna i den
fullständiga kallelsen senast den 30 april
2025.
Aktieägare som har sina aktier förvaltar
registrerade genom bank eller annan för
valtare, exempelvis har sina aktier i en depå,
ste – utöver att anmäla sig – begära att
aktierna tillfälligt omregistreras i eget
namn så att aktieägaren är registrerad i den
av Euroclear förda aktieboken per av
stämningsdagen den 28 april 2025. Sådan
registrering kan vara tillfällig (s k rösträtts
registrering) och begärs hos förvaltaren
enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i för
väg som förvaltaren bestämmer. Rösträtts
registrering som av aktieägare har begärts i
sådan tid att registreringen har gjorts av
förvaltaren senast den 30 april 2025
kommer att beaktas vid framställningen av
aktieboken.
Utdelning
Styrelsen föreslår att årsstämman 2025
beslutar om utdelning med 0,20 kr per
aktie, motsvarande 29 085 616 kr för
verksamhetsåret 2024.
Årsredovisning och koncernredovisning
Årsredovisning och koncernredovisning
återfinns på sidorna 120163 och inkluderar
revisionsberättelse. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med IFRS. Alla vär
den uttrycks i miljoner svenska kronor (SEK)
om inte annat anges. Sifferuppgifter inom
parentes avser föregående verksamhetsår
om inget annat uppges. Information om
marknaden är baserad på Midsonas egen
bedömning om ingen annan källa anges.
Bedömningar baseras på bästa tillgängliga
faktaunderlag.
Information om årsstämma
Midsonas årsstämma kommer hållas den 7
maj 2025 kl. 15.00 på Glasklart, Dockplatsen
1, 211 19 Malmö. Rösträtts registrering börjar
kl. 14.00 och avbryts när stämman öppnas.
För mer information se separat kallelse till
årsstämma.
Deltagande och anmälan
Styrelsen har med sd av § 11 i Midsonas
bolagsordning beslutat att aktieägare får
utöva sin rösttt på årsstämman genom
poströstning. Aktieägarna kan därmed välja
att utöva sin rösträtt vid stämman genom
fysiskt deltagande, genom ombud eller
genom poströstning.
Ramverk för hållbarhetsredovisning
Lagstadgad hållbarhetsredovisning
Midsonas lagstadgade hållbarhetsrapport är upprättad i
enlighet med ÅRL och ingår på sidorna 28117.
Allmän
Affärsmodell
Miljöfrågor
Policy och risker
Mål och relevant data
Sociala förhållanden och
personalrelaterade frågor
Policy
Risker
Mål och relevant data
Respekt för mänskliga rättigheter
Policy
Risker
Mål och relevant data
Motverkande av korruption
Policy
Risker
Mål och relevant data
Mångfald i styrelsen
Styrelsens mångfaldighetspolicy
Ytterligare ramverk för Midsonas hållbarhetsredovisning är baserat på FN:s Agenda 2030, Global Reporting Initiative (GRI),
Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) och Carbon Disclosure Project (CDP). Utöver detta sker såväl
arbete som rapportering i enlighet med FN:s Global Compact, som inkluderar FN:s Deklaration om de Mänskliga
Rättigheterna, FN:s Konvention mot Korruption, ILO:s kärnkonventioner och Rio-deklarationen. Midsonas hållbarhetsarbete
beskrivs även i bolagets Code of Conduct, Supplier Code of Conduct och hållbarhetspolicy.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
4  DETTA ÄR MIDSONA
Detta är Midsona
Midsona utvecklar och marknadsför produkter som gör det lättare för människor att leva ett hälsosamt liv.
Huvuddelen av produkterna är vegetariska eller växtbaserade, många är naturliga och ekologiska. Midsona
utvecklar kontinuerligt sina egna starka varumärken som både främjar konsumentens hälsa och är snälla mot
miljön. Genom att möta dessa drivkrafter har Midsona blivit ledande i Norden och etablerat sig i Europa.
Våra starka varumärken:
MISSION:
Vi hjälper människor och
planet till ett hälsosammare
och hållbarare liv.
VISION:
Vi ska bli ledande
i Europa inom hälsosamma
och hållbara livsmedel.
Tre strategiska pelare för ökad lönsam tillväxt
Midsonas verksamhet vilar på tre strategiska pelare – samtliga bidragande till en tydlig
målsättning att driva koncernens långsiktiga tillväxt och stärka konkurrenskraften.
En vinnande ekologisk plattform innebär att koncernen utvecklar och förädlar ett sortiment
av ekologiska livsmedel som möter en växande efterfrågan på hållbara och hälsosamma
produkter.
Utveckla starka hälsovarumärken är kärnan i affären – Midsona bygger och stärker
varurken som konsumenter litar på. Genom innovation och marknadsinsikter anpassar sig
koncernen till nya trender och konsumentbehov, vilket lägger grunden för långsiktig tillväxt.
Effektivitet och harmonisering handlar om att skapa en mer kostnadseffektiv och
välkoordinerad organisation. Genom att optimera processer, förbättra inköp och samordna
produktion ökar lönsamheten och stärks leveransförmågan.
s mer om Midsonas strategiska arbete under året från sidan 12.
1
2
3
DETTA ÄR MIDSONA 5
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Division North Europe
24% (23)
Division South Europe
11% (10)
Koncernens omsättning
Division Nordics
65% (67)
3 727
Mkr
Division Nordics
Friggs
Urtekam
Kung Markatta
Earth Control
Gainomax
Helios
Division North Europe
• Davert
Division South Europe
• Happy Bio
• Celnat
• Vegetalia
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Året i korthet
HÄNDELSER UNDER 2024
Ny strategi lanserades
Under året lanserade Midsona en ny strategi, med fokus
på organisk tillväxt genom att utveckla koncernens
ekologiska varumärken och hälsovarurken. I strategin
finns en mängd strategiska åtgärder för att mer
samordnat och effektivt bygga ännu starkare varumärken
och en organisation som levererar högre lönsamhet.
Nya finansiella mål lanserades
Förutsättningarna för livsmedelsindustrin har förändrats
och Midsona arbetar aktivt med att förbättra sin
effektivitet och konkurrenskraft. Under året presenterade
Midsona nya finansiella mål som gäller fram till 2027:
Organisk tillväxt 3-5% i genomsnitt per år
EBIT-marginal (före jämförelsestörande poster) över 8%
till 2027
Nettoskuld/justerad EBITDA upp till 2,5 gånger
Midsona etablerade ny organisation för att
accelerera strategin
Midsonas implementering av nya strategin fortsätter,
med syfte att stärka lönsamheten och nå de nya
finansiella målen. Som nästa steg etablerar koncernen nu
centrala funktioner för Marknadsföring & Innovation,
Inköp samt HR för att öka koordineringen och skapa rätt
förutsättningar för lönsam tillväxt. Inom dessa
fokusområden internrekryteras spetskompetens som i
sina nya roller kommer ingå i koncernledningen. Som ett
led i detta har Midsona inlett en process för att rekrytera
en inköpsdirektör som ska samordna strategiska inköp
över divisionsgränserna.
Midsonas målsättning att uppnå netto noll-
utspp godkändes av SBTi
I oktober 2024 godndes Midsonas uppdaterade
klimatmål av Science Based Targets initiative (SBTi). Det
betyder att Midsona åtar sig att övergripande uppnå
nettonollutsläpp av växthusgaser i hela värdekedjan till
2045. Läs mer om Midsonas delmål för att nå dit i
hållbarhetsrapporten.
6  ÅRET I KORTHET
Midsona är ett av börsens mest hållbara
bolag inom kategorin dagligvaror
Midsona blev under året utsett till ett av börsens mest
hållbara bolag inom kategorin dagligvaror, och kommer
på delad femteplats totalt bland alla kategorier i den
årliga rankingen Hållbara Bolag 2024. Bakom rankingen
står Lunds universitet, Dagens industri och Aktuell
Hållbarhet som har granskat totalt 130 svenska börsbolags
hållbarhetsarbete med fokus på biologisk mångfald,
CSRD/ESRS och EU:s taxonomi.
HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Henrik Hjalmarsson har utsetts till ny VD
och koncernchef – efterträder Peter Åsberg
Henrik Hjalmarsson tillträder sin position senast den
1 oktober 2025 och efterträder Peter Åsberg som lämnar
sitt uppdrag. Henrik har närmast varit VD och
koncernchef för OptiGroup. Dessförinnan har Henrik
arbetat som VD för Inwido AB (publ) samt som VD och i
andra chefsbefattningar inom Findus Group. Med sin
gedigna erfarenhet fn livsmedelsbranschen, industri-
och serviceföretag, kommer Henrik leda arbetet för att
accelerera genomförandet av Midsonas strategi och nå de
finansiella målen. Peter Åsberg kvarsr i sin roll under
perioden fram till att tilltdet sker.
Friggs lanseras i Danmark
Efter stora framgångar i övriga Norden ska Friggs
majskakor nu säljas brett i dansk dagligvaruhandel med
stöd av marknadsföring och säljkampanjer.
Midsona uppmärksammas för klimatarbetet
– får högsta betyg A från CDP
Midsona har återigen uppmärksammats för sin
klimatstrategi och sitt ledarskap av det globala ideella
miljöinitiativet CDP. För andra året i rad uppnår Midsona
det högsta betyget A i CDP:s ranking inom området
climate change.
Ny inpsdirektör samt förändring i
koncernledningen
Josefin Kronstrand utsågs till inköpsdirektör, med
övergripande ansvar för att koordinera koncernens inköp.
Hon tillträdde sin nya tnst den 15 mars 2025 och ingår
fn den tidpunkten som medlem i koncernledningen.
Tydliga målsättningar ger resultat
Midsonas arbete fortsätter för att påskynda
minskningen av verksamhetens klimatpåverkan
med målet att uppnå nettonollutsläpp senast 2045.
Några av milstolparna i hållbarhetsarbetet
under 2024 var:
Läs mer om koncernens hållbarhetsmål på sidan 9.
Våra produktkategorierKoncernens omsättning
Ekologiska produkter
(52%)
minskning av
arbetsskador
sedan 2023
Hälsolivsmedel
(31%)
minskning av utsläpp
från uppströms
transport och
distribution sedan
2023
Konsumenthälsoprodukter
(17%)
av Midsonas
plastförpackningar är
återvinningsbara
(46%)
54%
–40%
29%
-14%
17%
50%
Division North Europe
24% (23)
Division South Europe
11% (10)
Division Nordics
65% (67)
3 727 Mkr
(3 793)
Nyckeltal per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare kr 0,33 0,36 6,73 1,31 2,02
Eget kapital kr 21,10 20,54 21,19 39,54 35,58
Kassaflöde från den löpande verksamheten kr 0,98 2,36 2,73 0,94 4,35
Börskurs på balansdagen (Baktien) kr 7,90 8,19 9,50 54,10 77,80
Utdelning
1
kr 0,20 1,25
Direktavkastning % 2,5 1,6
Utdelningsandel % 61,9 46,4
P/Etal ggr 24,3 neg. neg. 41,2 28,8
1
Utdelning för 2024 avser styrelsens förslag.
ÅRET I KORTHET 7
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Finansiella mål
Koncernens finansiella mål är ett sätt för Midsonas ledning att styra koncernen, men också ett
verktyg för den finansiella marknaden att följa koncernens utveckling på ett tydligt sätt. Målen visar
hur koncernen utvecklas på lång sikt, oavsett konjunktur eller i vilken fas koncernen befinner sig i.
Under enskilda år kan uppfyllelsen av vissa mål avvika. I samband med strategiöversynen
uppdaterade Midsona koncernens finansiella mål som gäller fram till 2027.
8  FINANSIELLA MÅL
Lönsam tillväxt Högre marginaler
Kapitalstruktur
Mål:
Organisk tillväxt
1
3-5%
Mål:
>8%
Koncernens
EBIT
2
-marginal 2027
Mål:
<2,5x
Nettoskuld/EBITDA
3
Egna varumärken >5%
Midsonas konsumentvarumär-
ken står för ~ 60% av koncer-
nens försäljning (2023)
Selektiv tillväxt för Private
Label och licensierade varu-
märken
Ökad försäljningsandel från
egna varumärken
Starka kostnadssynergier från
koncernövergripande inköp
och specialiserad produktion
Lönsamhet före volym för
Private Label och licensierade
varumärken
1 Förändring av nettoomsättning i lokal valuta, exklusive förvärvade och/eller verksamheter och/eller varumärken,
2 EBIT/Rörelseresultat marginal före jämförelsestörande poster.
3 EBITDA rullande 12 månader inklusive proforma EBITDA från förrv exklusive förrvsrelaterade kostnader.
Utfall 2024:
Organisk tillväxt
-0,7%
Utfall 2024:
EBIT-marginal
3,4%
Utfall 2024:
1,6x
Nettoskuld/EBITDA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
llbara varumärken
Hälsosam arbetsmiljö
Ansvarsfulla inköp
kra produkter
Effektiv
resursanvändning
Fossilfria transporter
xtbaserat/vegetariskt
sortiment
Mål 2030: 100%
Utfall 2024: 99%
Utfall prioriterade
varumärken 2024: 99%
Inga arbetsskador
Mål: 0st
Utfall 2024: 21 st
Riskklassificerade leveran-
törer enligt hållbara
riktlinjer
l 2025: 100%
Utfall 2024: 67%
Riskklassificerade
leverantörer enligt säkra
produkter
l 2025: 100%
Utfall 2024: 67%
Återvunnet avfall och åter-
användning av matsvinn
Mål avfall 2025: 90%
Utfall 2024: 81%
Mål matsvinn 2025: 100 %
Utfall 2024: 97%
Införande av fossilfria
transporter i linje med
kunders förntningar och
mål.
Mål 2030: 100 %
Utfall 2024: -14%**
Mål Norden 2025: 100%
Utfall 2024: -10%**
Återvinningsbara
plastförpackningar
l 2025: 100%
Utfall 2024: 50%
Könsfördelning i ledande
positioner
Mål: 50/50
Utfall 2024:
51% kvinnor/49% män
Varumärken fria fn
palmolja
l 2025: 100 %
Utfall 2024: 99,99%
Certifiering av egna
produktionsenheter
l 2025: 100%
Utfall 2024: 100%
Reducera förbrukning och
införa förnybar energi
Mål förnybar 2028: 100 %
Utfall 2024: 35%
Utfall reducerad: -5%
Reducera vattenanvändning
per producerat ton
Mål Spanien 2030: –20 %
Utfall 2024: –11%
Mål 2030: –10 %
Utfall 2024: +2%
Hållbarhetsmål
Midsonas hållbarhetsmål grundar sig i koncernens strategi och affärsidé om att erbjuda hälsosamma
och hållbara produkter. Hållbarhetsmålen hjälper Midsona att reducera de största identifierade
hållbarhetsriskerna och att öka fokus på de största möjligheterna. Under 2024 fortsatte Midsona att
göra framsteg. För status på Midsonas måluppfyllelse, se sidorna 34-35 i hållbarhetsrapporten.
Minskade utsläpp enligt
Science Based Targets, 1.5 °C
ambition fn baret 2022
l 2045: Net Zero
Mål 2030 scope 1,2 och 3:
-42 %
Utfall 2024 Scope 1, 2 och 3:
-12%
Mål 2028: 70% av Midsonas
leverantörer (mätt i kostnad)
ska vara linjerade med SBT
Utfall 2024: 11,2%
Mål 2030 FLAG*: -30,3%
Utfall 2024: -11%
l 2025: ingen avskogning
HÅLLBARHETSMÅL 9
* Forest, Land and Agriculture (FLAG): The SBTi’s FLAG Guidance provides the world’s first framework for companies in land-intensive sectors to set science-ba-
sed targets that include land-based emission reductions and removals: https://sciencebasedtargets.org/sectors/forest-land-and-agriculture
** Procentuell minskning av utsläppsintensitet (tonCO
2
/transporterat ton) för egenkontrakterade transporter från 2023.
Ny strategi lade grunden för
en sund och växande affär
År 2024 var ett förändringens år för Midsona, med fokus på genomförande av vår nya strategi med
sikte på lönsam tillväxt. Med uppdaterade finansiella mål och tydligt fokus på kärnaffären pågår ett
omfattande förändringsarbete. Framstegen under året vittnar om att vi är på rätt väg, även om det
återstår arbete för att nå målen. Resultatet stärktes och skuldsättningen minskade, vilket innebar
att Midsona gick in i 2025 med en väsentligt mer hälsosam affär.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
I
början av året tog styrelsen beslut om uppdaterade fi-
nansiella mål och ny strategi med sikte på 2027. Midso-
na ska växa organiskt med 3-5 procent per år, nå en rö-
relsemarginal (EBIT) på 8 procent och ha en nettoskuld
som inte överstiger 2,5 gånger det justerade resultatet
(EBITDA). För heret 2024 nådde Midsona en nettoomsätt
-
ning på 3 727 Mkr (3 793) med ett rörelseresultat före jäm-
relsestörande poster på 128 Mkr (60), vilket ger en rörelse-
marginal på 3,4 procent (1,6). Tack vare den positiva ut-
vecklingen föreslår Midsonas styrelse årssmman att åter-
uppta utdelning, med 0,20 kr (0,00) per aktie för A- såväl
som B-serien.
Även om vi har en bit kvar till målen, så innebar 2024
en tydlig förbättring för Midsona, med stärkt resultat och
lägre skuldsättningskvot. Vår organiska tillväxt begränsa-
des dels av medvetna beslut om att avsluta olönsamma
kontrakt, dels av en fortsatt avvaktande marknad. Den
ekonomiska motvinden som har påverkat konsumtions-
mönster på våra europeiska kärnmarknader avtog under
året, men någon tydlig vändpunkt nåddes inte under
2024. Konsumenternas beteende präglades fortsatt av stor
försiktighet, liksom av jakten på erbjudanden. Samtidigt
består den underliggande starka drivkraften att leva ett
mer hälsosamt liv. Insikten att maten spelar en central
roll för en sund och hållbar livsstil påverkar både myndig-
heters råd och människors val. Det gör oss övertygade om
att Midsona är rätt positionerat när utrymmet i konsu-
menternas plånböcker ökar.
Fokus på att stärka lönsamheten
Vår nya strategi ger oss ett tydligt fokus på kärnan i vår
affär med sikte på att nå Midsonas vision; att bli ledande i
Europa inom hälsosamma och hållbara livsmedel. Vägen
dit bygger på att vi nyttjar styrkan i vårt sortiment och i
ra varurken på samtliga marknader där vi verkar,
samt att vi jobbar effektivt och integrerat i hela vår kedja.
Under året har ett intensivt arbete pågått för att sätta den
nya strategin i verket, bland annat genom en ny organisa-
tion där viktiga funktioner centraliserades för att vi att vi
ska kunna nyttja synergier och stärka den inre
effektiviteten.
Våra produktkategorier – ekologiskt, hälsolivsmedel
och konsumenthälsoprodukter – bidrar till Midsonas
mission: att hjälpa både människor och planet till ett
hälsosammare och mer hållbart liv. Kategorin ekologiska
produkter stod för 54 procent av Midsonas försäljning
2024 och utvecklades svagt positivt trots att kategorin
fortsatt påverkades av konsumenternas större
priskänslighet. För kategorin hälsolivsmedel med
varurken som Friggs, Gainomax och Earth Control såg
vi en positiv utveckling.
Starka varumärken vägen till framgång
Oavsett kategori så är starka och välskötta varumärken
grunden till Midsonas framgång. Vår förmåga att växa lön
-
samt bygger på att vi vårdar och utvecklar varurkes-
portföljen så att den kan användas optimalt på varje en-
skild marknad. Under 2024 kunde vi glädjas åt flera fram-
gångar som visar på styrkan i vårt arbetssätt: Friggs slog
nya rekord och blev det första av våra varurken som
tangerade halv miljard-gränsen i försäljning på årsbasis. I
början av 2025 lanserades Friggs även i Danmark.
Under 2024 förbättrades resultatet för samtliga divisio-
ner. I Norden – vårt starkaste fäste – arbetar vi med en
bred varumärkesportfölj och ökade försäljningen något
under året samtidigt som resultatet srktes. För Europe
North innebar året en vändpunkt, bland annat tack vare
insatser för att bredda kanalerna mot konsument. Under
året har vi även srkt försörjningskedjan för att kunna
hantera ökad efterfrågan. För Europe South stärktes re-
sultatet ock, även om divisionen inte lyckades vända till
vinst.
Hållbarhetsarbetet är viktigt, såväl för Midsonas tro-
rdighet som producent av hälsosamma och hållbara
livsmedel som för medvetna konsumenters val i butik. Un-
der 2024 godkändes vårt övergripande klimatmål – att nå
netto noll utsläpp i vår värdekedja till år 2045 – av Science
Based Targets initiative (SBTi). Efter ett par krävande år
har koncernen gjort tydliga framsteg 2024. Jag finner att
det är rätt tid för mig att lämna stafettpinnen vidare. Jag
är tacksam att ha fått möjligheten att leda Midsona och
jag vill särskilt tacka alla kompententa medarbetare som
jag haft förnen att arbeta med.
Utsikter för 2025
Vi såg tydliga förbättringar under 2024, och våra nuvaran-
de förutsättningar gör att vi ser positivt på 2025. Vårt hu-
vudscenario är att efterfrågan gradvis förbättras i takt
med att effekten av sänkta räntor, stimulanser och bättre
konjunktur märks i hushållens plånböcker, men att det
kommer att handla om en relativt långsam och försiktig
normalisering. Samtidigt kommer vi successivt att se re
-
sultatet av alla våra åtgärder i linje med den nya strategin,
vilket allt annat lika stärker Midsonas resultat och finan
-
siella position. Vi ser därför med tillförsikt på framtiden.
Malmö i april 2025
Peter Åsberg
VD och koncernchef
KONCERNCHEFEN HAR ORDET 11
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Vår strategi
I början av 2024 lanserade Midsona en ny strategi som bygger vidare på koncernens framgångsrika
tillväxtresa genom förvärv. Syftet med strategin är att vidareutveckla koncernens starka varumärken
inom hälsa och ekologiskt i Europa för att skapa högre lönsamhet och organisk tillväxt. En större
samordning och effektivisering av organisationen pågår för att uppnå de långsiktiga målsättningarna.
Grunden till strategin utgår från tre fokusområden som
Midsona har definierat baserat på marknadens behov. De
fastställda fokusområdena är att ha ett starkt erbjudande
av ekologiska och hälsosamma livsmedel, vinna med
effektiv paketering och marknadsföring av koncernens
varurken, samt att öka marknadsgenomslaget och
fortsätta växa på utvalda geografiska marknader.
Strategin vilar på tre strategiska pelare för att klargöra
koncernens åtaganden, vilka är: En vinnande ekologisk
plattform, Utveckla starka hälsovarurken samt Effekti-
vitet och harmonisering. Genom att utveckla och
samverka mellan dessa delar av strategin vill Midsona att
koncernens starka varurken ska fortsätta vara det
självklara valet för konsumenter som prioriterar sin hälsa
och vill äta ekologiskt. Sedan lanseringen av strategin har
Midsona genomfört en rad initiativ inom respektive
pelare.
En tillväxt- och syftesdriven
kultur och organisation
12 R STRATEGI
rt fokus Vår strategi
Ekologiska och hälsosamma livsmedel
Vinna med våra varumärken
Utvalda geografiska marknader
En vinnande
ekologisk
plattform
Effektivitet och
harmonisering
Utveckla våra
starka hälso-
varumärken
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
R STRATEGI 13
Vår strategi ra mål Vår mission
Vision:
Ledande i Europa inom
hälsosamma och hållbara livsmedel
Vi hjälper människor
och planet till ett
hälsosammare och
hållbarare liv
Effektivitet och
harmonisering
Våra finansiella mål:
Organisk tillväxt
3-5%
Nettoskuld/EBITDA
<2,5x
EBIT
>8%
Strategi Uppnått 2024 Fokus 2025
En vinnande
ekologisk
plattform
Tillväxt för Davert genom expansion mot nya kunder.
Arbete för att utveckla ekologiskt i region South Europe, med
viss tillväxt i Spanien.
Utvecklad kategoristrategi, med fokus på Norden följt av övriga
marknader. Fortsatt tillväxt för sortimentet Beauty.
Positiv trend med tillväxt för ekologiskt.
Utvecklad kommunikation för Kung Markatta och Urtekram i
Norden.
Rekord för varumärket Helios i Norge.
Utnyttja sortimentet bättre för att lansera på fler marknader.
Lansera nationellt framgångsrika produkter på fler marknader.
Etablera nya kundrelationer i DACHregionen.
Rationalisering av sortiment för att förenkla affären.
Fortsatt arbete med strategiska kunder inom Private Label.
Utveckla
våra starka
hälsovarumärken
Gainomax lanserar nya softbars och riktar in sig på nya bredare
målgrupper.
Olönsamma kontrakt inom Private Label avslutades.
Utveckla tillväxtinitiativ för varje land.
Nya strategi för Earth Control genomförs med fokus på Norden.
Tillväxt för Friggs genom lanseringar.
Effektivitet &
harmonisering
Produktrationalisering och harmonisering.
Ökad samordning av inköp. Inköpsdirektör anställs för
koncernen.
Ny supply chainstrategi med tydliga processer för att öka
effektiviteten.
Förbättring av arbetande kapital, kassaflöde och lägre
skuldsättning.
Plan för optimering av produktionen.
Fortsatt effektivisering av processer
Operational excellenceprogram för att öka effektivitet i
fabrikerna.
Öka graden av specialisering för att nyttja respektive fabriks
styrka.
Koncerngemensam styrning av inköp.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
En vinnande
ekologisk plattform
Det ekologiska erbjudandet är en central del av Midsonas verksamhet att vidareutveckla för att möta den
underliggande drivkraften av att äta mer hälsosamt och hållbart. Genom att arbeta marknadsöverskridande
med innovation, kommunikation, produktion och inköp ska koncernen optimera erbjudandet ytterligare och
därmed säkerställa en stark positionering, samtidigt som den lokala förankringen förstärks och bevaras.
Starka varumärken ska lyfta
organisk tillväxt
Koncernen fokuserar på att driva organisk tillväxt inom
de befintliga varurkena. Strategin bygger på att dessa
varurken ska växa och på så sätt skapa en högre till-
xttakt för koncernen. Det ekologiska sortimentet sr
idag för över hälften av Midsonas produktutbud och om-
fattar de sju varurkena: Kung Markatta, Urtekram, He-
lios, Davert, Happy Bio, Celnat och Vegetalia.
Midsonas ambition är att framöver kunna skapa star-
kare band med konsumenter kring hälsa och på så sätt
knyta an till grupper som inte varit ekologiska konsu-
menter fn början. Ett exempel på detta är Helios, som
fortsatt att göra framsteg på den norska marknaden,
mycket tack vare en framgångsrik bredare etablering hos
hälsointresserade konsumenter. På tyska marknaden har
Midsona under året sjösatt en tillväxtstrategi för varu-
rket Davert för att expandera till nya kunder. Daverts
samarbete med väletablerade livsmedelskedjor är tydligt
bevis på god marknadsbearbetning.
Midsonas mål är att samordna organisationen bättre
och fokusera på utvecklingen av de prioriterade varur-
kena. Nyckelområden inkluderar val av kommunikations-
plattformar, val av kategorier och hur rätt sortiment ska
kra framgång inom dessa.
Från decentraliserad till koordinerad
organisation
Midsonas nya finansiella mål och strategi markerar en
tydlig ny riktning för koncernens förändringsresa. Ett
viktigt steg i detta är att etablera en ny organisation, som
är en grundförutsättning för implementeringen av strate-
gin. Från att tidigare ha varit decentraliserade strävar nu
koncernen efter att bli mer samordnad – för att med bätt-
re koordinering och gemensamma resurser realisera den
strategiska omställningen.
Organisationsmässigt innebär detta en större samord-
ning av funktioner inom marknadsföring, sortiment och
inköp som på sikt ska medföra skalfördelar. För samord-
ningen av inköp kommer Midsonas nytillsatta Sourcing
Director att vara drivande. Arbetet med att vidareutveck-
la organisationen fortsätter successivt under 2025.
Ny strategi utifrån marknadsförutsättningar
Den ekologiska marknaden har genomgått en förändring
de senaste åren, och konsumenter prioriterar idag hälsa
och hållbarhet i allt större utsträckning vid livsmedelsin-
köp. Studier visar att det finns en utmaning i att tydliggö-
ra vad ekologiskt verkligen innebär, vilket skapar potenti-
al för att stärka kommunikationen kring ekologiska pro-
dukters värde. Parallellt har Private Label, butikernas
egna varurken fått ökat betydelse, med prisvärda eko-
logiska alternativ till premiumvarurkena. Midsona,
som även erbjuder Private Label, ser detta som ett viktigt
tillväxtområde som bidrar till lönsamhet och stabilitet.
För Midsonas ekologiska plattform handlar framtiden
om två parallella spår. Dels är det viktigt att behålla den
ekologiska exponeringen i butik och nå de befintliga kun-
derna. Dels måste sortimentet utvecklas för att bli rele-
vant för en bredare målgrupp som fokuserar på sin egen
hälsa och hållbarhet. Genom att lansera produkter som
betonar dessa värden kan Midsona nå långt fler konsu-
menter än idag, vilket är en nödvändig förändring för till-
xt. Samtidigt fortsätter koncernen att kontinuerligt op-
timera sortimentet för att säkerställa effektivitet och lön-
samhet i det totala utbudet mot kund och konsument.
Midsonas strategi för ekologisk tillväxt
Midsona har fördjupat sina konsumentinsikter för att
bättre förstå vilka områden som värderas högt inom hälsa
och hållbarhet. Utifn insikterna kommer innovations-
arbetet fokusera på prioriterade kategorier. Arbetet om-
fattar både fysiska och mentala dimensioner – fn rätt
exponering i butik till att stärka medvetandet om Midso-
nas varumärken hos konsumenter genom digitala kam-
panjer och marknadsföring. Exempel på kategorier som
ska driva tillväxt är oljor och olika smaksättningar.
Nästa steg är att arbeta utifn en kategoribaserad
strategi i hela organisationen, på koncernens samtliga
marknader. Den ekologiska plattformens utveckling går
på så sätt hand i hand med Midsonas omställning till en
mer samordnad organisation, där synergier och samarbe-
te mellan varurken srker helheten. Detta inkluderar
att sälja befintliga produkter till nya marknader och ut-
veckla nya produkter som passar till samtliga marknader.
14 R STRATEGI / EN VINNANDE EKOLOGISK PLATTFORM
R STRATEGI / EN VINNANDE EKOLOGISK PLATTFORM 15
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Helios
Välkänt varumärke inom ekologiska livsmedel
med Norges bredaste sortiment av utvalda
ekologiskt och biodynamiskt odlade produk-
ter som till exempel bröd, dryck, pålägg, mid-
dagstillbehör, pastasås, pesto, oljor, socker, si-
rap, nötter, fröer, mjöl och te. Helios lanserades
1969 som Norges första ekologiska varumärke
inom livsmedel. Idag finns Helios produkter i
livsmedelsbutiker över hela Norge.
Urtekram
Urtekram är ett varumärke inom ekologiska
livsmedel och veganska skönhetsprodukter.
Sortimentet är brett och säljs främst i daglig-
varuhandeln. Urtekram erbjuder ett stort ut-
bud av torkad frukt, nötter, oljor, kryddor,
fruktmos, müsli, ris och pasta. Det ständigt
xande sortimentet säljs på export till cirka
30 länder.
Davert
Davert är ett varurke inom ekologiska livs-
medel med ett av Tysklands bredaste sorti-
ment av utvalda ekologiska produkter. Företa-
get äger hela värdekedjan, det vill säga inköp
av ekologiska råvaror, produktion och
distribution. Davert erbjuder ett stort utbud
av ris, flingor, torkad frukt, nötter med mera.
Kung Markatta
Kung Markatta är ett svenskt varumärke inom
ekologiska livsmedel. Med ett brett sortiment
av livsmedelsprodukter till all typ av matlag-
ning och bakning, som oljor, gryner, pasta, bul-
jonger och olika sorters mjöl, erbjuder Kung
Markatta mat som både smakar och gör gott.
Säljs i dagligvaruhandeln.
Happy Bio
Ekologiska och växtbaserade livsmedel såsom
spannmål, flingor, frön, grönsaker, pasta och
ris. Alla produkter är certifierade utan palmol-
ja. Happy Bios produkter säljs primärt i daglig-
varuhandeln i Frankrike och Belgien och med
tillväxtambitioner i Spanien.
Celnat
Celnat är pionjärer inom ekologiska och växt-
baserade produkter i Frankrike sedan 1970-
talet. Det är en väletablerad akr inom pro-
duktion av rostade gryn och spannmål i egen
produktionsenhet. Produkterna säljs främst i
specialbutiker för ekologiska produkter och i
dagligvaruhandeln.
Urtekram Beauty
Urtekram Beauty har en kollektion av skön-
hetsprodukter märkta i enlighet med Vegan
Association och är certifierade av Ecocert en-
ligt COSMOS standard. Urtekrams hår- och
kroppsvårdsprodukter erbjuder flera serier
med dofter i tiden, samt veganska ansikts-
vårdsprodukter. Urtekram Beauty har banat
väg för naturlig skönhet sedan 1972.
Vegetalia
Spanskt ekologiskt varumärke inom produktion
av vegetabiliskt protein inklusive färska växt-
baserade produkter. Midsona investerar i egen
produktion för att utveckla nya växtbaserade
produkter, där varumärket Vegetalia spelar en
viktig roll.
av koncernens totala
försäljning utgörs av Midsonas
ekologiska produkter
54%
16 R STRATEGI / UTVECKLA VÅRA STARKA HÄLSOVARUMÄRKEN
Utveckla våra starka
hälsovarumärken
För att skapa långsiktig tillväxt fokuserar Midsona på organisk tillväxt och geografisk expansion
genom sina hälsovarumärken Friggs, Earth Control och Gainomax. Genom att fokusera på
lanseringar, nyttja marknadsinsikter och fortsätta utveckla sortimenten strävar koncernen efter att
stärka sin marknadsposition och möta konsumenternas behov inom hälsosamma produkter.
Friggs fortsätter sin tillväxtresa med
expansion på nya marknader
Friggs produktportfölj är bred och spänner sig fn majs-
och riskakor till teer och kosttillskott där god smak och
hälsa är i fokus. Genom att kontinuerligt leverera produk-
ter av hög kvalitet som möter både kunders och konsu-
menters behov och efterfrågan har varurket skapat en
stark ställning i Sverige, Finland och Norge.
Med anledning av Friggs starka tillväxtresa och höga
varurkeskännedom har koncernen i sin tillväxtstrategi
som ambition att fortsätta expandera och utveckla
varurket. Målet är en starkare nordisk etablering de
kommande åren genom att nyttja de lärdomar om vilka
produkter och smaker som har fungerat väl på redan
etablerade marknader. En del i detta arbete är att ta fram
kampanjmixer som effektivt når konsumenterna och
stärker varumärkets budskap. Syftet är att inspirera en
bred målgrupp för att öka efterfrågan och påskynda
mognaden på marknaden.
Vidare fortlöpte arbetet med att öka penetrationen i
Sverige, Finland och Norge. Fokus under 2024 var att
uppdatera Friggs befintliga varumärkesplattform i syfte
att skapa en ännu starkare emotionell koppling mellan
varurket och konsumenterna. Plattformen och
tillhörande marknadsföringsaktiviteter planerar att
lanseras under 2025. En annan viktig aktivitet var att
identifiera nya konsumentgrupper och deras behov i
vardagen, i syfte att finna ännu fler relevanta
konsumtionstillfällen. Det gör koncernen genom att
kontinuerligt se över sortimentet och fortsätta utveckla
produkter i respektive kategori som varumärket erbjuder.
Fokus på starkt sortiment och strategiska
placeringar för Earth Control
Earth Control är ett varumärke inom växtbaserade livs-
medel med noga utvalda och naturliga produkter, såsom
nötter, kärnor, torkad frukt och bär. Genom Earth Control
har koncernen byggt upp en stark position inom katego-
rin hälsolivsmedel i Norden, med Danmark som den mest
framstående marknaden. Under året har den pågående
tillväxten och innovationskraften inom segmentet torka-
de nötter och frukt skapat nya möjligheter för att vidare-
utveckla varumärket och expandera till fler marknader.
För att driva på utvecklingen fokuserar koncernen på att
identifiera vilka produkter konsumenter prioriterar inom
ramen för hälsosamma snacks, samt att skapa en tät dia-
log med kunder om rätt placering i butik. Earth Control
genomför revideringar av sortimentet, där tillfälliga och
mindre lönsamma produkter plockas bort, samt nya lan-
seras för att skapa en produktportfölj som möter konsu-
menternas behov.
Förnyelse av varumärket ska lyfta Gainomax
Gainomax är ett av Sveriges mest kända varumärken
inom sportnutrition och finns även etablerat i Finland
och Norge. Produkterna är utformade för tningsåter-
mtning och funktionella mellanmål, i form av mjölkba-
serade proteindrycker och proteinbars. Sedan Midsona
förrvade bolaget 2020 har varurket visat potential
för en fortsatt god tillväxtresa.
Under året har koncernen initierat en förnyelse av
Gainomax erbjudande genom att nyttja nya
marknadsinsikter för att möta ett sndigt förändrat
konsumentbehov. Även om varurket redan har en
stark position inom protein och gymsegmentet, strävar
koncernen efter att bredda målgruppen genom att
attrahera konsumenter som vill leva hälsosamt utan att
identifiera sig som traditionella gymbesökare. Som en del
av denna förflyttning har kvinnor blivit en mer uttalad
målgrupp, vilket återspeglas i en uppdaterad paketdesign
som är mer anpassad för att möta deras preferenser.
Som ett första steg i förflyttningen har Gainomax
lanserat tre nya softbars under 2024, samtidigt som en ny
varurkesplattform har tagits fram för att tydligare
kommunicera varumärkets uppdaterade profil och
budskap.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
R STRATEGI / UTVECKLA RA STARKA HÄLSOVARUMÄRKEN 17
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Friggs
Friggs är ett brett hälsovarumärke som foku-
serar på de senaste trenderna och ingår i pro-
duktkategorin hälsolivsmedel. Sortimentet är
främst tillgängligt i dagligvaruhandeln. Friggs
har en ledande position på marknaden inom
majs och riskakor och lanserar kontinuerligt
nya smaker. Friggs sortiment av teer fokuserar
på god smak med ingredienser som har stark
hälsoanknytning. Kosttillskotten har en ledande
position på den svenska marknaden.
Earth Control
Premiumvarumärke inom växtbaserade livs-
medel. Noga utvalda och naturliga produkter
från hela världen, såsom nötter, kärnor, torkad
frukt och bär. Ledande leverantör till daglig-
varuhandeln inom kategorin hälsolivsmedel.
Gainomax
Premiumvarumärke inom växtbaserade livs-
medel. Noga utvalda och naturliga produkter
från hela världen, såsom nötter, kärnor, torkad
frukt och bär. Ledande leverantör till daglig-
varuhandeln inom kategorin hälsolivsmedel.
Effektivitet och harmonisering
För att säkerställa ett erbjudande till konsumenten som är attraktivt och hållbart för framtiden
krävs en organisation som arbetar resurseffektivt och fokuserat. Midsona arbetar aktivt för att
utveckla ett mer strömlinjeformat sortiment som möter marknadens behov av hälsosamma
produkter med en utpräglad hållbarhetsprofil.
Sortimentsrationalisering
och samordning av inköp
Midsonas utgångspunkt har historiskt varit en bred pro-
duktbas som bygger på många varianter. För att bättre
möta konsumentens efterfrågan har det funnits ett behov
av att renodla och förenkla sortimentet. Under året har
Midsona fortsatt arbetet med att optimera produktport-
följen. Som ett resultat av genomlysningen har Midsona
börjat samordna inköpen av basingredienser mellan olika
varurken, exempelvis har detta genomförts gällande
sesamfrön.
Nästa steg blir att i större utsträckning standardisera
produktspecifikationer, vilket kommer ge mer samord-
nande inköpsvolymer och därmed bättre förhandlings-
styrka. Även standardisering av emballage planeras för
att skapa ytterligare synergier framöver. En harmonise-
ring av Midsonas sortiment handlar med andra ord om
att uppnå skalfördelar. Att köpa in och nyttja råvaror som
genom samma fabrik skulle kunna användas till flera oli-
ka varurken och produkter inom koncernen.
Under året har Midsona tagit fram ett program för att
harmonisera råvaruinköpen från färre leverantörer. Arbe-
tet kommer att ledas av koncernens nya Sourcing Di-
rector. För att kunna fatta bättre beslut har Midsona im-
plementerat ett nytt prognostiseringssystem för inköp.
Systemet kommer hjälpa koncernen att skarpare kunna
bedöma kundernas efterfrågan, för att bli bättre på att
köpa in, producera och i slutändan tillgodose kundernas
behov. Systemet lanseras i med start i Norden under 2024.
Effektivisering av verksamheten
Under året har Midsona fortsatt att harmonisera organisa-
tionsstrukturen genom att centralisera marknads- och
HR-funktioner inom koncernledningen samt implemente-
rat en sammanhållen struktur för leverantörskedjan, fn
topp till botten.
Operational Excellence är Midsonas operativa paraply
för att driva förbättringsarbete i produktions och lager-
strukturen. I linje med detta har Midsona under året ge-
nomfört en koncerngemensam granskning och harmoni-
serat hur uppföljningen av produktionen görs i de olika
fabrikerna. Genom att etablera en tydlig basstruktur och
förbättra organisationen har ett effektivt program ska-
pats för daglig styrning. Detta säkerställer bättre insyn i
fabriksverksamheten och möjliggör kommunikation och
resultatuppföljning på linjenivå, på daglig basis.
Samarbete med leverantörer
En viktig del i att säkerställa ett erbjudande som är håll-
bart för framtiden innefattar att jobba tillsammans med
rdekedjan kring miljö- och sociala aspekter. Givet natu-
ren av vår verksamhet uppstår en stor del av vår miljöpå-
verkan i leverantörskedjan där vi också behöver säkerstäl-
la aktsamhet kopplat till sociala förhållandena. En grund-
förutsättning för att kunna påverka dessa aspekter är ett
effektivt och harmoniserat tillvägagångsätt inom organi-
sationen för att utrdera befintliga och potentiella leve-
rantörskedjor. Detta möjliggör vidare arbete med leveran-
törerna kring påverkan som uppstår, där ett väsentligt
område är växthusgasutsläpp. Midsona har under året på-
börjat arbetet att stärka leverantörernas klimatarbete och
stötta dem i att reducera sina växthusgasutsläpp genom
att som ett första steg efterfråga att vetenskapliga ut-
släppsreduktionsmål sätts i deras verksamheter. I linje
med detta genomförde Midsona också under året trans-
portupphandlingar i delar av verksamheten, för att hitta
effektiva alternativ för ökad andelen fossilfria transpor-
ter.
Midsonas arbete för effektiv
kapitalanvändning
Midsona har fokuserat på att förbättra kapitaleffektivite-
ten, vilket har gett positiva resultat. Nyckeltalet days in
stock (DIS) har fortsatt att minska, och införda system för
detta stödjer ytterligare förbättringar framåt. Även om la-
gerrdet har ökat något under 2024 till följd av specifika
kontrakt som kräver större lagerhållning, har Midsona to-
talt sett lyckats reducera lagernivåerna.
Midsona arbetar löpande med att minska rörelsekapita-
let och förbättra kassaflödet. Till stor del handlar det om
att identifiera möjligheter att reducera lagervärdet för att
frigöra kapital och minska skuldsättningen.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
18 R STRATEGI / EFFEKTIVITET OCH HARMONISERING
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
R STRATEGI / EFFEKTIVITET OCH HARMONISERING 19
Fokus på kärnverksamheten
För att skapa en effektivare kapitalanvändning strävar
Midsona efter att stärka sin kärnverksamhet och öka det
kommersiella fokuset i dotterbolagen. I grunden är det
stimulerande åtgärder för att skapa förutsättningar till
bättre affärer, nå ut till rätt kunder och att i de fall det är
strategiskt riktigt, ta sig an private label-kontrakt. Med
anledning av det strategiska perspektivet fattades under
året beslut om att avsluta ett antal olönsamma kontrakt
inom private label.
Ambitionen är att fortsätta bygga en starkare närvaro i
Europa, prirt genom att förbättra befintliga varur-
ken med relevanta produktportföljer. Möjlighet till kom-
pletterande förrv som srker den nuvarande erbjudan-
deportföljen övervägs om förutsättningarna är rätt och
rderingsnivåerna är rimliga.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Våra divisioner
Division Nordics
Verksamheten är organiserad i tre divisioner; Nordics, North Europe och
South Europe, vilka har det operativa ansvaret för produktutveckling,
produktion, marknadsföring, försäljning och distribution till kund.
Närhet till kunder ger de bästa förutsättningarna för att kombinera
skalfördelar med flexibla och effektiva affärsbeslut.
Varumärken: Friggs, Urtekam,
Kung Markatta, Earth Control,
Gainomax, Helios
Marknader: Sverige, Danmark,
Norge, Finland
Andel nettoomsättning i koncernen
Nyckeltal
1
2024 2023
Nettoomsättning 2 435 2 545
Nettoomsättningstillväxt, % 4,3 5,8
Bruttoresultat 828 804
Bruttomarginal, % 34,0 31,6
Rörelseresultat 211 187
Rörelsemarginal, % 8,7 7,4
20 VÅRA DIVISIONER
Införande av förnybar energi 2024:
74% (2023: 59%, Mål 2028: 100%)
65%
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Licensierade varumärken
Kontraktstillverkning
-3,1%
10%
(11)
75%
(75)
15%
(14)
8,7%
Konsument-
varumärken
Licensierade
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-13,7%
-15 -10 -5 0 5 10
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Licensierade varumärken
Kontraktstillverkning
-3,1%
10%
(11)
75%
(75)
15%
(14)
8,7%
Konsument-
varumärken
Licensierade
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-13,7%
-15 -10 -5 0 5 10
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Division South Europe
Varumärken: Happy Bio, Celnat
och Vegetalia
Marknader: Frankrike, Spanien
Andel nettoomsättning i koncernen
Nyckeltal
1
2024 2023
Nettoomsättning 422 414
Nettoomsättningstillväxt, % 1,9 10,7
Bruttoresultat 73 53
Bruttomarginal, % 17,2 12,9
Rörelseresultat 18 36
Rörelsemarginal, % 4,2 8,8
Nyckeltal
1
2024 2023
Nettoomsättning 910 872
Nettoomsättningstillväxt, % 4,4 1,4
Bruttoresultat 172 129
Bruttomarginal, % 18,9 14,8
Rörelseresultat 21 22
Rörelsemarginal, % 2,3 2,6
VÅRA DIVISIONER 21
Division North Europe
Varumärken: Davert
Marknader: Tyskland
Andel nettoomsättning i koncernen
Införande av förnybar energi 2024:
54% (2023: 66%, Mål 2028: 100%)
Införande av förnybar energi 2024:
0% (2023: 0%, Mål 2028: 100%)
24%
11%
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Business-to-business varumärken
Kontraktstillverkning
-1,6%
46%
(42)
26%
(27)
28%
(31)
-4,1%
17,2%
Konsument-
varumärken
Business-to-
business-
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-5 0 5 10 15 20
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Business-to-business varumärken
Kontraktstillverkning
-1,6%
46%
(42)
26%
(27)
28%
(31)
-4,1%
17,2%
Konsument-
varumärken
Business-to-
business-
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-5 0 5 10 15 20
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Licensierade varumärken
Kontraktstillverkning
-4,3%
28%
(25)
63%
(67)
9%
(8)
8,3%
12,1%
Konsument-
varumärken
Licensierade
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-5 0 5 10 15
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
Varuförsäljning per varumärkestyp
2,3
Nettoomsättning Rörelseresultat, före
jämförelsestörande poster
Organisk tillväxt varumärkestyper
2,3
1
Resultat- och marginalmått avser före
jämförelsestörande poster om inget annat anges.
2
Avser helår, 2024
3
Avser extern varuförsäljning
Konsumentvarumärken
Licensierade varumärken
Kontraktstillverkning
-4,3%
28%
(25)
63%
(67)
9%
(8)
8,3%
12,1%
Konsument-
varumärken
Licensierade
varumärken
Kontrakts-
tillverkning
0
200
400
600
800
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
700
1400
2100
2800
Kvartal
Rullande 12 månader
Mkr Mkr
0
20
40
60
80
kv3
2024
kv2
2024
kv1
2024
kv4
2023
kv3
2023
0
60
120
180
240
-5 0 5 10 15
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Omrld och drivkrafter
Ekonomiska utmaningar bidrog till ändrade
konsumtionsmönster
De senaste årens höga inflation, kontinuerliga räntehöj-
ningar, utdragna lågkonjunktur och negativa reallöneök-
ningar har haft en stark påverkan på konsumenternas pri-
oriteringar runt om i Europa.
1,2,3
Det gäller bland annat
livsmedelsbranschen, där konsumenter under perioden
valde att prioritera livsmedel med lägre prispunkt över
dyrare produkter som har fokus på hälsa, hållbarhet och
kvalitet.
4
Skiftet mot mer prisdrivna konsumtionsval bi-
drog därför till en stark tillväxt för Private Label i hela Eu-
ropa, med den allra största ökningen i Tyskland och Spa-
nien. Ett resultat av utvecklingen är också att lågprisked-
jorna ökade sina andelar av försäljningsvärdet.
5
Tydliga tecken på stabilisering och stärkt
köpkraft framöver
Det finns ett flertal tecken på stabilisering av ekonomin
framöver. Enligt EU-kommissionen förntas tillväxten i
EU växa med 0,9 procent 2024 respektive 1,5 procent 2025,
vilket drivs främst av ökad konsumtion och ökade inves-
teringar. Inflationen förntas minska kraftigt, fn ett
genomsnitt på 6,4 procent 2023 till 2,6 procent 2024, och
sedan fortsätta sjunka till 2,4 procent 2025. Som svar på
inflationens utveckling har de europeiska centralbanker-
na kontinuerligt sänkt styrntorna under 2024. Alla
dessa faktorer, samt ökad sysselsättning och gradvis löne-
återhämtning, bidrog till att hushållens disponibla inkom-
ster växte och köpkraften återtog nästan hälften av för-
lusten som var orsakad av inflationen.
6
Däremot anser EU att det färska minnet av den höga infla-
tionen kommer leda till att konsumenter fortsätter att vara
mer försiktiga med att spendera sina inkomster ett tag fram
-
över.
7
Det handlar fmst om utgifter kopplade till nöje och
lyxkonsumtion, där konsumenterna exempelvis vill minska
sin alkoholkonsumtion och mängden klädinköp. Basvaror till
hushållet, såsom livsmedel, bensin och hygienartiklar kom
-
mer konsumenter fortsätta att prioritera och köpa in.
8
Hållbara matvanor är nödvändigt för
klimatet
Frågor som klimatförändringar och hållbarhet är ständigt
rvarande hos européerna. Enligt EU-kommissionen
rankar befolkningen klimatförändringarna som det tred-
je allvarligaste problemet i världen.
9
FN:s klimatpanel
IPCC trycker på att de kommande sex åren är avgörande
för att nå Parisavtalets 1,5-gradersmål och bromsa en po-
tentiell klimatkris. För att säkra en hållbar framtid lyfter
IPCC behovet av hållbart jordbruk och förändrade kon-
sumtionsvanor, såsom mer växtbaserad kost som några
av de mest centrala faktorerna.
10
Något som EAT-Lancet,
en global plattform för omställning av livsmedelssyste-
men, stödjer genom att förespråka en Planetary Health
Diet som innebär en kombination av nutrition och håll-
barhet, med fokus på mer vegetabiliska livsmedel som
nötter och baljväxter och mindre rött kött.
11
Att äta bättre för klimatets och miljöns skull är en un-
derliggande drivkraft som fortsätter att forma konsum-
tionsbeteenden. Exempelvis har medvetna kostval där
konsumenter väljer att bli flexitarianer, vegetarianer och
veganer fått fäste i Europa de senaste åren. I Sverige är up
-
pemot 12 procent vegetarianer och 4 procent veganer.
12
Tyskland anses ha det största antalet vegetarianer, cirka
8,3 miljoner vilket motsvarar 10 procent av befolkningen. I
Frankrike finns en växande växtbaserad trend bland unga
och i Spanien ökar antalet flexitarianer.
13
EU och konsumenter vill se mer ekologiskt
På EU-nivå finns ett flertal strategier och initiativ med
sikte på en hållbar framtid. För att nå Parisavtalets mål
lanserade EU år 2019 Den gröna given. Det är en ambitiös
plan för att möjliggöra en grön omställning, med mål om
att vårda naturen, förbättra människors hälsa och livskva-
litet, samt få fart på ekonomin.
14
Inom ramen för planen
ingår Från jord till bord-strategin, som fokuserar på att
omvandla EU:s nuvarande livsmedelssystem till en mer
hållbar modell. Strategin är bred och omfattar flera
22 OMRLD OCH DRIVKRAFTER
De senaste åren har Europa präglats av ekonomiska utmaningar, vilket har påverkat både
konsumenternas köpbeteenden och livsmedelsmarknaden i Europa. Trots svårigheter indikerar flera
faktorer en stabilisering av ekonomin framöver. Det ger utrymme för att underliggande drivkrafter
som hållbara och hälsosamma matvanor återigen ska stärkas. Midsona står redo att möta dessa
förändringar och fortsätter att driva utvecklingen mot en mer hälsosam och hållbar framtid.
1 https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Consumer_prices_-_inflation
2 https://www.europaportalen.se/2023/03/tredubblad-inflation-i-eu
3 https://www.ecb.europa.eu/pub/projections/html/ecb.projections202312_eurosystemstaff~9a39ab5088.sv.html#toc7
4 McKinsey & Company 2023
5 McKinsey & Company, State of Grocery 2024
6 https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-forecast-and-surveys/economic-forecasts/autumn-2024-economic-forecast-gradual-rebound-adverse-environment_en
7 https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-forecast-and-surveys/economic-forecasts/autumn-2024-economic-forecast-gradual-rebound-adverse-environment_en
8 McKinsey & Company 2023
9 https://climate.ec.europa.eu/citizens/citizen-support-climate-action_en
10 https://www.ipcc.ch/assessment-report/ar6/
11 https://eatforum.org/eat-lancet-commission/
12 https://worldpopulationreview.com/country-rankings/vegetarianism-by-country
13 https://www.theneweuropean.co.uk/wideangle-which-countries-have-the-most-vegetarians/
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
frågor, där några av de viktigaste målen är att minska
övergödning, öka andelen ekologiskt och förbättra den
biologiska mångfalden.
15
För att underlätta en omställning till ekologisk produk-
tion har EU tagit fram lagstiftning och kompletterat med
en handlingsplan kallad Organic Action Plan. Planen byg
-
ger på tre huvudpelare, vilka är att stimulera efterfrågan
och säkerställa konsumentförtroende, stärka den ekologis
-
ka livsmedelskedjan, samt förbättra hållbarheten inom
ekologiskt jordbruk. Det övergripande målet är att minst
25 procent av jordbruksmarken i EU ska användas till eko
-
logisk odling 2030.
16
Ett ytterligare initiativ är EU-direkti-
vet Green Claims, som förväntas träda i kraft 2026 och syf-
tar till att stärka trovärdigheten i företagens hållbarhets-
påståenden. Något som kan skapa konkurrensfördelar för
de företag som redan arbetar med bevisade hållbarhetme
-
toder, såsom ekologiskt.
17
Förutom att EU har höga ambitioner vad gäller hållbar-
het och ekologiskt har konsumenter, efter en period där
prioriteringarna låg främst på prismedvetna livsmedelsval,
återigen börjat visa ett intresse för ekologiskt. Ett exempel
är att en tredjedel av Europas befolkning uppger att de har
börjat äta mer ekologiskt för miljöns skull.
18
I Sverige vill
konsumentorganisationer och konsumenter att dagligva
-
ruhandeln ska öka utbudet och antalet kampanjer av eko-
logiskt för att tydligare premiera segmentet.
19
Behovet av hälsosamma matvanor och
livsmedel växer
Hälsosamma matvanor är viktigt för att minska risken för
hjärt- och kärlsjukdom och förbygga olika cancerformer.
20
För att uppnå en mer hälsosam kost är det enligt Världs
-
hälsoorganisationen viktigt att äta varierat och minska in-
taget av salt, socker, mättade fetter och industriellt fram-
ställda transfetter.
21
Det går även i linje med de nordiska
ringsrekommendationerna (NNR) som lanserades 2023.
NNR rekommenderar ett ökat intag av bland annat grön
-
saker, baljväxter, fullkorn, nötter och frön, samt minskat
intag av mat som innehåller mycket fett, salt och socker.
22
Det finns dessutom flera aktörer som vill skynda på ut
-
vecklingen av hälsosammare matvanor i Europa. Ett ex-
empel är Sverige, där Folkhälsomyndigheten och Livsmed-
elsverket under 2024 tog fram förslag på mål och insats-
områden för en mer hållbar och hälsosam livsmedelskon-
sumtion. Ambitionen fn myndigheterna är att prioritera
vissa typer av livsmedel för att fmja en bättre och mer
jämlik hälsa. Exempel på mål är att öka konsumtionen av
fullkorn och baljväxter med 100 respektive 50 procent
fram till 2035. För att det ska bli möjligt vill de att markna
-
den såväl som offentlig sektor ska bli bättre på att stödja
utvecklingen av och fmja kunskapsspridning om hälso
-
samma matvanor.
23
Viljan att äta mer hälsosamt syns tydligt i Europa. Trots
de senaste årens ekonomiska instabilitet behåller hälso
-
samma produkter fortfarande en stark position på mark-
naden. Undersökningar visar att hälsa och hälsosamma
produkter är viktigt för konsumenter och rankas bland de
fem mest prioriterade kategorierna.
24
Midsona är redo för framtiden
De senaste årens ekonomiska turbulens präglad av infla-
tion, räntehöjningar och reallönesänkningar, har haft en
betydande inverkan på flera branscher i Europa. Livsmed-
elsbranschen är en av dem som har mött en ökad återhåll-
samhet hos konsumenterna till följd av nödvändiga pris-
höjningar. Däremot syns det redan under 2024 flera ljus-
ningar i ekonomin som tydligt indikerar att konsumenter-
nas ensidiga fokus på pris kommer att avta över tid och
göra plats för de mer underliggande och långvariga driv-
krafterna som driver utvecklingen i Europa.
Två betydande drivkrafter är att prioritera hållbarhet
och ekologiskt, vilka drivs av flera internationella organi
-
sationer och institutioner som FN, EU och EAT-Lancet. Det
har lett till att medvetna livsmedelsval har fått fäste i Eu
-
ropa, där exempelvis allt fler väljer att vara flexitarianer.
EU:s ambition att prioritera ekologisk livsmedelsproduk
-
tion markerar också tydligt att drivkraften för mer hälso-
samma och hållbara livsmedel kvarstår och blir mer om-
fattande. Dessa satsningar, tillsammans med direktivet
Green Claims som ska gynna företag med bevisade håll
-
barhetsmetoder, kommer med största sannolikhet leda till
att konkurrensen mellan konventionella och ekologiska
varurken intensifieras. Något som marknader redan
börjar se idag, då en tredjedel av Europas befolkning upp
-
ger att de har börjat äta mer ekologiskt och att fler vill se
mer ekologiska kampanjer i butik.
Hälsosamma matvanor kommer alltid vara avgörande
för att förbättra folkhälsan och minska risken för sjukdo
-
mar. Trots ekonomiska utmaningar i Europa visar konsu-
menterna fortsatt hög prioritet för hälsosam mat. Världs-
hälsoorganisationen och NNR betonar en kost med mindre
salt, socker och mättade fetter samt mer grönsaker, full
-
korn och baljväxter, vilka är områden där Midsona redan
har ett tydligt fokus och en stark position på marknaden.
Folkhälsomyndighetens och Livsmedelsverkets initiativ för
en mer hälsosam livsmedelskonsumtion signalerar dessut
-
om att utvecklingen kommer att påskyndas ytterligare.
Sammantaget står Midsona väl förberett genom att
fortsätta vara en ledande aktör inom hälsosamma och
hållbara livsmedelsalternativ. Med en stark grund och en
tydlig strategi för att möta de långsiktiga trenderna är
koncernen redo att driva utvecklingen mot en mer hälso
-
sam och hållbar framtid.
14 https://www.consilium.europa.eu/sv/policies/green-deal/
15 https://food.ec.europa.eu/horizontal-topics/farm-fork-strategy_en
16 https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organic-action-plan_en
17 https://environment.ec.europa.eu/topics/circular-economy/green-claims_en
18 https://climate.ec.europa.eu/citizens/citizen-support-climate-action_en
19 https://www.sverigeskonsumenter.se/vad-vi-gor/livsmedel/granskning-vart-tog-ekokampanjerna-vagen/
20 https://www.livsmedelsverket.se/matvanor-halsa--miljo/samtal-om-mat-i-halso--och-sjukvarden/bra-matvanor-raddar-liv
21 https://www.who.int/initiatives/behealthy/healthy-diet
22 https://www.livsmedelsverket.se/om-oss/press/nyheter/pressmeddelanden/idag-lanseras-nya-nordiska-naringsrekommendationer
23 https://www.folkhalsomyndigheten.se/publikationer-och-material/publikationsarkiv/e/en-hallbar-och-halsosam-livsmedelskonsumtion-aterredovisning-av-regeringsuppdrag/
24 McKinsey & Company, State of Grocery 2024
OMRLD OCH DRIVKRAFTER 23
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
1
4 5
2 3
Fem skäl att äga
aktier i Midsona
Midsona är ledande i Norden inom ekologisk
mat, hälsolivsmedel och konsumenthälsa, med
vision om att bli en av de ledande i Europa. Som
aktieägare i Midsona får du exponering mot en
bransch under omdaning där Midsonas portfölj
med attraktiva varumärken är strategiskt väl
positionerade för framtiden. Att investera i
Midsona innebär att du investerar i hälsosam
mat för människor och för vår planet.
Underliggande behov om att äta mer
hälsosamt och hållbart
Midsonas marknader präglas av underliggande
drivkrafter om att äta mer hälsosamt och ekologiskt för
att optimera sin egen hälsa men också för planetens
bästa. Nuvarande tillbakagång inom hälsolivsmedel och
ekologiskt bedöms vara starkt kopplad till en osäker
omvärlds direkta påverkan på individens ekonomiska
förutsättningar och prioriteringar. Underliggande globala
faktorer som en allt äldre befolkning, ett generellt ökat
intresse för den egna hälsan och växtbaserad mat samt
ökade konsumentkrav på transparens och hållbarhet
talar för att Midsona är rätt positionerade för framtiden.
Ledande positioner med starka
varumärken
Midsona har en ledande position inom huvuddelen
av sina försäljningskanaler, vilket gör företaget till
en prioriterad leverantör. Strategin bygger på att
utveckla starka varumärken inom attraktiva
kategorier. I Norden har Midsona flera varumärken
med starka positioner i sina produktkategorier.
Förvärv i Tyskland, Frankrike, Spanien har lagt
grunden för tillväxt i övriga Europa, även den
byggd på starka varurken.
Tydlig mission genomsyrar
koncernens arbete
Midsona har en tydlig mission om att hjälpa
nniskor till ett hälsosammare liv med
omtanke om miljön. Detta genomsyrar allt
Midsona gör – fn användning av hållbara
råvaror till produktion och hela vägen hem
till konsumenten.
Aktivt förändringsarbete för att möta
framtidens livsmedelsmarknad
Midsona har byggt upp en ledande position i Norden
genom förvärv, en strategi som sedan tagits vidare ut i
Europa. Utifrån nuvarande position och varurken
fokuserar Midsona på ett aktivt förändringsarbete som
syftar till att srka lönsamheten och bygga ett
attraktivare erbjudande tillsammans med ett effektivare
maskineri som är redo för framtidens livsmedelsmarknad.
Gediget hållbarhetsarbete
Midsonas erbjudande stämmer väl med den hållbarhets-
trend som råder på företagets marknader. Strategi och
affärsidé bygger på en passion för hälsosam, naturlig och
hållbar mat, vilket gör hållbarhet till en integrerad del av
verksamheten. Midsonas vision är att påverka människors
matvanor mot hälsosamma och hållbara alternativ. I linje
med bolagets ambitioner och de krav som kunder,
konsumenter och investerare ställer har Midsona fastslagit
tydliga hållbarhetsmål kring hållbara varumärken, hälso-
sam arbetsmiljö, ansvarsfulla inköp, säkra produkter,
effektiv resursanvändning och effektiva transporter.
24 FEM SKÄL ATT ÄGA AKTIER I MIDSONA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
AKTIEN OCH ÄGARBILD 25
Antal aktier och aktiekapital
Det totala antalet aktier var vid periodens slut 145 428 080
aktier (145 428 080), fördelade på 423 784 A-aktier (423 784)
och 145 004 296 B-aktier (145 004 296). Antalet röster var
vid periodens utgång 149 242 136 röster (149 242 136).
En A-aktie berättigar till tio röster och en B-aktie till en
röst på stämma. Samtliga aktier har lika rätt till andel i
bolagets nettotillgångar och resultat.
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till
727 140 400 kr. Aktiekapitalets utveckling redovisas på
https://www.midsona.com/data/dashboard.
Aktiens omsättning och köpkurs
Under perioden januari-december 2024 omsattes
16 961 537 A- och B-aktier (32 098 215). Högsta betalkurs
för B-aktien var 11,96 kr (9,84), medan lägsta betalkurs var
7,00 kr (6,54). Den 30 december noterades aktien, senast
betalt, till 7,90 kr (8,19). Det sammanlagda värdet av
handeln i B-aktien uppgick till 136 Mkr (263). Den
genomsnittliga dagsomsättningen för både A-aktien och
Aktien och ägarbild
Midsonaaktien introducerades 1999 på Stockholmsbörsen. A-aktien och B-aktien är noterade på Nasdaq
Stockholm, i segmentet Small Cap, i sektorn Dagligvaror under benämningen MSON A respektive MSON B.
Aktiekursens utveckling, januari 2024-december 2024
B-aktien tillsammans uppgick till 546 197 aktier (127 881),
motsvarande 4 406 812 kr (1 048 374).
B-aktien minskade under 2024 fn 8,97 kr till 7,90 kr
motsvarande 11,9 procent (-13,8)
Optionsprogram
Det fanns ett utestående optionsprogram vid periodens
utgång riktat till ledande befattningshavare. Detta var
TO2022/2025 som maximalt kan ge 120 000 nya B-aktier
vid full konvertering.
För mer information om det utestående optionsprogram-
met, se not 8 Ansllda, personalkostnader och ledande befatt-
ningshavares ersättningar sidorna 143-145.
Ägarbild
Den största ägaren i Midsona AB (publ) var Stena Adactum
AB, som per den 30 december 2024 innehade A-aktier och
B-aktier motsvarande 48,1 procent av kapitalet och 46,9
procent av rösterna. Ingen ytterligare ägare innehade tio
procent eller mer av antalet aktier. De tio största ägarna i
Midsona AB (publ) framgår av aktuell ägarlista per 30 de-
cember 2024.
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
4
5
6
7
8
9
10
11
12
OMX Stockholm PI
Midsona B
Kurs Omsatt
2024
lla:
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
4
5
6
7
8
9
10
11
12
OMX Stockholm PI
Midsona B
Kurs Omsatt
2024
lla:
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
4
5
6
7
8
9
10
11
12
OMX Stockholm PI
Midsona B
Kurs Omsatt
2024
lla:
Källa: SIX Financial Information
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
De tio största ägargrupperna per den 30 december 2024
Antal aktier Andel kapital, % Andel röster, %
STENA ADACTUM AB 69 994 562 48,1 46,9
IBKR FINANCIAL SERVICES AG, W8IMY 13 540 312 9,3 9,1
DNB BANK ASA MARKETS SEGR AM 6 752 465 4,6 4,5
SEB LIFE INTERNATIONAL ASSURANCE 6 604 354 4,5 4,4
Nordea Funds AB 4 582 667 3,2 3,1
ROIN HOLDING APS 3 514 897 2,4 3,0
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 3 694 125 2,5 2,6
Muhlrad Ralph 27 04 839 1,9 1,8
Nordanland AB 2 500 000 1,7 1,7
Nordnet Pensionsförsäkring AB 1 254 119 0,9 0,9
115 142 340 79,2 78,0
lla: Euroclear Sweden AB
De tio största ägarna svarade per den 30 december 2024
för 79,2 procent (78,2) av kapitalet och 78,0 procent (77,0)
av rösterna.
För information om medlemmarnas i koncernledningen
innehav se sidorna 174-175 och för information om
styrelseledaternas innehav se sidorna 172-173. Midsona
AB (publ) eller dess dotterbolag ägde inga egna aktier vid
utgången av 2024.
Av det totala antalet aktier svarade utländska
aktieägare för 27,3 procent av kapitalet och 27,3 procent av
rösterna. Av svenska aktieägare innehade juridiska
personer 59,5 procent av kapitalet och 58,3 procent
rösterna, medan fysiska personer innehade 13,2 procent av
kapitalet och 14,4 procent av rösterna.
Det totala antalet ägare (inklusive förvaltarregistrerade)
uppgick till 9 154, vilket var en minskning med 10,2 procent
sedan föregående år. Aktiefördelning i olika intervall
framgår av aktuell ägarlista per 30 december 2024.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning för räkenskapsåret 2024
på 0,20 kr per aktie, motsvarande 29 085 616 kr och en
utdelningsandel på 61,4 procent.
Aktiemarknadsinformation
Informationsgivningen styrs av den av styrelsen fastställ-
da kommunikations- och IR-policyn. Årsredovisning, del-
årsrapport och pressmeddelanden publiceras på svenska
och engelska. Delårsrapporter kommenteras av koncern-
chefen och CFO via live audiocast/telefonkonferens på
engelska och andra informationstffar och möten med
analytiker, förvaltare och media hålls löpande under året.
Årsredovisning, delårsrapporter, pressmeddelanden och
bolagsstyrningsrapport finns tillgängliga på hemsidan
www.midsona.com, där anmälan om prenumeration kan
26 AKTIEN OCH ÄGARBILD
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
göras. Årsredovisningen 2024 publiceras som pdf på
Midsonas hemsida senast den 7 april 2025 och i tryckt form
finns den tillgänglig på Midsonas huvudkontor i Mal
omkring den 22 april 2025. Tryckt årsredovisning sänds till
de aktieägare som kontaktar bolaget och begär det.
Analytiker och annan bevakning
ABG Sundal Collier sammanställer och förmedlar infor-
mation om Midsona på sin hemsida www.introduce.se,
r det bland annat finns tillgång till nyckeltal, pressmed-
delanden, ägardata och tekniska analyser.
Tysta perioder
Midsona tillämpar en tyst period på minst 30 dagar före
publicering av sina delårsrapporter. Under denna period
tffar inte koncernens representanter finansiell media,
analytiker eller investerare.
Informationstillfällen 2025
Delårsrapport januari-mars 25 april
Årsstämma i Mal 7 maj
Halvårsrapport januari-juni 17 juli
Delårsrapport januari-september 22 oktober
Bokslutskommuniké 2025 30 januari 2026
Aktiefördelning i intervall 30 december 2024
Antal aktier Antal aktieägare Antal AK A Antal AK B Innehav (%) Röster (%) Marknadsvärde (KSEK)
1500 6 639 42 777 706 513 0,5152 0,76 6 086
5011000 840 22 643 606 768 0,4328 0,5583 5 061
10015000 1 122 57 795 2 515 881 1,7697 2,073 20 557
500110000 224 34 195 1 616 467 1,135 1,3122 13 174
1000115000 75 13 918 929 137 0,6485 0,7158 7 504
1500120000 38 6 560 658 828 0,4575 0,4854 5 282
20001 216 245 896 137 970 702 95,0412 94,0952 1 092 870
Sammanfattning 9 154 423 784 145 004 296 100 100 1 150 535
lla: Euroclear Sweden AB
Nyckeltal per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare kr 0,33 0,36 6,73 1,31 2,02
Eget kapital kr 21,10 20,54 21,19 39,54 35,58
Kassaflöde från den löpande verksamheten kr 0,98 2,36 2,73 0,94 4,35
Börskurs på balansdagen (Baktien) kr 7,90 8,19 9,50 54,10 77,80
Utdelning
1
kr 0,20 1,25
Direktavkastning % 2,5 1,6
Utdelningsandel % 61,9 46,4
P/Etal ggr 24,3 neg. neg. 41,2 28,8
1
Utdelning för 2024 avser styrelsens förslag.
AKTIEN OCH ÄGARBILD 27
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Hållbarhetsrapport
Innehåll
30 CSO har ordet
31 Hållbarhetsagenda och klimatförändringsstrategi
34 Mål och utfall
36 Hållbarhetsstyrning
40 Hållbara varumärken
46 Hälsosam och hållbar arbetsmiljö
50 Ansvarsfulla inköp
58 kra produkter och kvalitet
61 Effektiv resursanvändning
70 Effektiva transporter
73 Intressentdialog och väsentlighetsanalys
75 Hållbarhetsdata
96 Midsonas redovisning i enlighet med EU:s taxonomi
106 GRI index
117 Redovisningsprinciper
118 Revisorns yttrande avseende hållbarhetsrapporten
119 Revisors rapport över översiktlig granskning av
specifika delar av Midsonas rapportering av utsläpp
av växthusgaser
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Ett bolag i tiden, nu
och i framtiden
sätta egna veten skaps baserade utsläppsminsknings-mål.
Detta är viktiga initiativ som är bra för planeten men
också för Midsonas affär, för att hantera de bolagsrisker vi
har identifierat kopplat till klimatförändringar.
Arbetet med spårbara leverantörskedjor togs till en ny
nivå när varurket Davert under året lanserade QR-
koder på utvalda produkter som möjliggör full
transparens för slutkonsumenten, ända ner på gårdsnivå.
Transparens är en grundbult för att kunna arbeta med
aktsamhet och förbättringar i leverantörskedjan. Vi har
även under året gjort ett stort arbete med att förbättra
kvaliteten på vår hållbarhetsdata för ökad jämförbarhet,
mellan år och mellan olika delar av verksamheten. Detta
för att på ett effektivt sätt kunna jobba mot våra mål.
Som så många andra bolag i Europa påverkas Midsona
av den våg av regelverk som är sprungna ur EU:s Gröna
Giv. Under året har förberedelser fortgått för att
rapportera enligt CSRD nästa år. Med EU:s Omnibus-
förslag, vilket presenterades i februari 2025, med syftet att
förenkla regelverk och rapportering följer vi utvecklingen
och eventuell påverkan för Midsona. Vårt arbete på
området har gjort oss väl förbereda oavsett utfall. Vi har
påbörjat en uppdatering av vårt hållbarhetsramverk som
kommer ligga till grund för att säkerställa den fortsatta
integrationen av koncernens väsentliga
hållbarhetsomden i vår affärsstrategi. Däremot är det
rt att notera att texter i denna rapport förbereddes
innan Omnibus-förslaget kom.
Även förberedelser för att säkerställa efterlevnad av
andra regelverk, såsom avskogningsförordningen, EUDR,
och förpacknings- och förpackningsavfallsregelverket,
PPWR, är i full gång och vi är trygga i att kunna möta
kraven i de olika regelverken. Med vår vision som
ledstjärna för hållbarhetsarbetet, är våra egna mål väl
linjerade med ambitionsnivån i EU:s Gröna Giv. Även om
det i nuläget råder osäkerhet inom EU kring utvecklingen
för flera av dessa regelverk fortgår Midsonas arbete med
oförändrad hastighet.
Genom att leva vår vision ser vi en möjlighet att skapa
rde för planeten, för människor och för Midsona, idag
och för många generationer framåt.
I oktober 2024 tilltde jag rollen som Chief Sustainability
Officer på Midsona. Att få arbeta med hållbarhetsfrågor
på ett bolag som Midsona är en ynnest på många sätt.
Med en vision att vara ledande i Europa inom
hälsosamma och hållbara livsmedel sätts ock
ambitionen för koncernens hållbarhets-
agenda. Under årens gång har vi fått
flera utmärkelser som ett kvitto på
detta. För andra året i rad tilldelas
Midsona högsta betyget A i CDP:s
ranking inom området Climate
Change. Vi fick också vårt
uppdaterade netto-noll
utsläppsmål godkänt av SBTi i
oktober 2024. Det jag är mest
stolt över är dock det
fantastiska arbete
medarbetare i alla delar
av organisationen
dagligen bedriver för
att ta oss närmre
Midsonas mål och
vision.
För att minska
våra växthusgas-
utsläpp har vi
bland annat skiftat
till fossilfria
transporter i
Sverige, gått över
från oljeupp-
rmning till
förnybar fjärrrme i
Finland och påbörjat
arbetet inom
koncernen med att
engagera Midsonas
leverantörer i att
Beatrice Perlman Ewert
Chief Sustainability Officer
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSSTRATEGI OCH MÅL 31
Hållbarhetsagenda och
klimatförändringsstrategi
Midsonas strategi och affärsidé bygger på en passion för hälsosam, naturlig och hållbar mat, vilket
gör hållbarhet till en integrerad del av koncernens verksamhet. Koncernens drivkraft är det
omställningsarbete som ska förändra människors matvanor mot hälsosammare och mer hållbara
alternativ. Midsonas hållbarhetsagenda styrs utifrån koncernens vision. Detta innebär att
upprätthålla kontroll över koncernens påverkan, risker och möjligheter genom scenarioanalyser
och motsvarande riskhantering, agera i enlighet med dessa samt säkerställa att befintliga och
kommande regelverk kopplade till hållbarhet integreras i verksamheten.
Midsona har etablerat en organisation med effektiva pro-
cesser, grundade i en djup förståelse för intressenternas
behov och krav. Hållbarhetsagendan återspeglar en hög
ambitionsnivå. Midsona ska bidra till ett hållbart samhäl-
le genom att fmja ett hälsosammare liv genom produk-
tion och marknadsföring av hållbara livsmedel.
För att uppnå dessa mål fokuserar Midsona på att för-
stå intressenternas behov, ha omfattande kunskap om
hälsa och hållbarhet samt sammarbeta med hela leveran-
törsledet för att säkerställa en hållbar värdekedja. Hållbar-
hetsarbetet på Midsona kretsar kring sex utvecklingsom-
råden, vilket visas nedan. Dessa omden ligger i linje
med FN:s globala mål för hållbar utveckling, Sustainable
Development Goals (SDG:s). Detta omfattande tillväga-
gångssätt understryker Midsonas åtagande att ha en posi-
tiv inverkan på samhället och minska koncernens mil-
jöpåverkan genom strategiska hållbarhetsinitiativ.
Hållbara varumärken Ansvarsfulla inköp Effektiv resursanvändningHälsosam arbetsmiljö Säkra produkter Effektiva transporter
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
JÄMSTÄLLDHET
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Vi hjälper
människor till ett
hälsosammare liv
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
32 HÅLLBARHETSSTRATEGI OCH MÅL
Midsona följer en dynamisk hållbarhetsagenda med
ambitiösa mål, som ständigt utvecklas i takt med
omvärlden. Koncernens hållbarhetsmål, som utvecklats
genom väsentlighets- och riskbedömning, är Specifika,
Mätbara, Uppnåeliga, Relevanta och Tidsbegränsade
(SMART). De fokuserar på omden som är avgörande för
Midsona och dess intressenter.
Målen baseras även på koncernens SDG-kartläggning
och FN:s uppmaningar till handling. Målen hjälper till att
mäta framsteg och underlättar hanteringen av betydande
hållbarhetsrisker och möjligheter.
Uppdatering av hållbarhetsagendan
Med förberedelsarbetet inför EU:s Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD), som innefattar
obligatorisk
uppdaterad rapporteringskrav enligt European Sustainabi
-
lity Reporting Standards (ESRS),
befinner sig Midsona i en
pågående process att se över både hållbarhetsagendan och
mål utifn den omfattande dubbla väsentlighetsanalys
som koncernen genomfört. Analysen har genomförts i lin
-
je med kraven i ESRS och under året har Midsona arbetat
med den efterföljande GAP-analysen som hjälper till att
identifiera gap mellan koncernens befintliga data och rap
-
porteringskravet i ESRS. Under 2025 planerar Midsona pre-
sentera mer detaljer kring utfallet av detta arbete. För
2024 års rapport fortsätter Midsona rapportera i enlighet
med GRI Standards.
Ambitiös klimatförändringsstrategi
Ett område Midsona har stort fokus på är klimatpåverkan.
Midsona ser klimatförändringarna som en stor global ut
-
maning och har antagit en klimatförändringsstrategi som
godkänts av styrelsen och koncernledningen. Under 2024
fick Midsona sina uppdaterade vetenskapliga utsläpps
-
minskningsmål, som nu linjerar med 1,5-gradersmålet,
godkända av SBTi. Midsona förbinder sig att nå net
-
to-noll-utsläpp av växthusgaser i hela värdekedjan senast
2045. Det övergripande netto-noll målet med tillhörande
nya kort- och långsiktiga mål, inklusive FLAG (Forest,
Land, Agriculture) -mål, ligger i linje med Parisavtalet,
EU:s mål och den svenska regeringens mål om att inte ha
några nettoutsläpp av växthusgaser till 2045.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSSTRATEGI OCH MÅL 33
Mål 2030
100%
fossilfria egen-
kontrakterade
transporter
4
l 2025
100%
riskklassificerade
leverantörer enligt
säkra produkter
Mål
100%
certifiering av egna
produktionsenheter,
enligt internationella
standarder
l 2025
90%
återvinning av avfall
2
100%
återanvändning av
matsvinn
2
Mål 2028
100%
förnybar energi
2
Mål 2030
10%
reducerad vatten-
användning
2,3
l 2025
100%
riskklassificerade
leverantörer enligt
hållbara riktlinjer
l 2025
100%
egna varumärken
fria från palmolja
Mål
Hälsosamma arbets-
platser som främjar
friska medarbetare
helt utan arbetsskador
50/50
könsfördelning
i ledande positioner
Mål 2030
100%
xtbaserat eller
vegetariskt sortiment
l 2025
100%
återvinningsbara
plastförpackningar
Hållbara varumärken Ansvarsfulla inköp Effektiv resursanvändningHälsosam arbetsmiljö Säkra produkter
Effektiva transporter
1
Baserat på inköpskostnader
2
Egen verksamhet.
3
mätt i vattenintensitet (m
3
/producerat ton). Den spanska verksamheten har mål att minska med 20%.
4
För Norden, 100% fossilfria inrikes egenkontraktade transporter år 2025.
5
Forest, Land, Agricultur emission
6
Kopplat till Midsonas riskråvaror relaterade till avskogning som palmolja, soja, kakao och papper.
Mål 2045
netto-noll
Minskade utsläpp
enligt Science Based
Targets, 1,5°C ambition,
från basåret 2022
Mål 2030
42%
minskade utsläpp
enligt Scope 1, 2 och 3
Mål 2028
70%
av Midsonas leveran-
törer
1
ska vara linjerade
med SBT
Mål 2030
30.3%
minskade utsläpp från
FLAG
5
Mål 2025
Ingen avskogning
6
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
34 HÅLLBARHETSSTRATEGI OCH MÅL
* En fysisk skada inom arbetsmiljön med fnvaro på
minst 1 hel arbetsdag som dokumenteras.
** Omfattar koncernledning och koncernens ledarkretsar.
***Kvinnor/män.
*95% i Division Nordics, 100% i Division North Europe och
0% i Division South Europe.
** Andel inköpt ton.
* Andel återvinningsbart av allt förpackningsmaterial är 55%.
* 95% i Division Nordics, 100% i Division North Europe och
0% i Division South Europe.
** Undantag för små produktionsenheter
Mål och utfall
För fördjupad information om mål och utfall, se beskrivning av målen
på sidorna 40–72 och hållbarhetsdata från sidan 75.
Växtbaserat eller
vegetariskt sortiment
Vi påverkar människors livsstil:
Vara en föregångare inom kol-
dioxidsnåla, växtbaserade och
hälsosamma produkter.
Mål 2030 Utfall 2024
100% 99%
Återvinningsbara
förpackningar i plast
Vi bidrar till cirkularitet:
Med vår förpacknings strategi ökar
vi andelen förpackningar som kan
återvinnas.
Mål 2025 Utfall 2024
100% 50%
*
Häslosam arbetsplats
Vi påverkar medarbetarnas hälsa
och säkerhet: Arbeta för en god
hälsa och att förebygga skador
bland våra medarbetare.
Mål Utfall 2024
0st 21st
*
Könsfördelning i
ledande positioner**
Vi inser vikten av jämn könsför-
delning: Som ett ansvarsfullt bolag
arbetar vi i linje med FN:s hållbar-
hetsmål för ökad jämställdhet, med
lika rättig heter och löner bland våra
chefs befattningar.
Mål Utfall 2024***
50/50
51/49%
Riskklassificerade
leverantörer enligt
hållbara riktlinjer
Vi tar ansvar för vår leverantörs-
kedja: Vi förntas ha kontroll och
transparens över våra leverantörer
och leverantörskedja.
Mål 2025 Utfall 2024
100% 67%
*
Egna varumärken fria
från palmolja
Vi bidrar till biologisk mångfald:
Vi förväntas uppmuntra en mer
hållbar leverantörskedja och
råvaror.
Mål 2025 Utfall 2024
100% 99,99%
**
Riskklassificerade
leverantörer enligt säkra
produkter
Vi tar ansvar för produksäkerhet i
leverantörs kedjan:
Produktsäkerhet ska vara säker-
ställd inom hela vår komplexa le-
verantörskedja.
Mål 2025 Utfall 2024
100% 67%
*
Certifiering av egna
produktionsenheter**
Vi skyddar folkhälsa och säkerhet:
Vi bidrar till tillgången av hälsosam,
säker och hållbar mat och produkter
i en ökande komplex värld.
Mål Utfall 2024
100% 100%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSSTRATEGI OCH MÅL 35
* Egenkontrakterade transporter.
** Procentuell minskning av utsläppsintensitet (tonCO2/
transporterat ton) för egenkontrakterade transporter
sedan 2023.
Reducera förbrukning
och införa förnybar
energi****
Vi arbetar med effektiv och för-
nybar energi: I linje med vår
klimatförändringsstrategi säker-
ställer vi en ökad energieffektivitet
och en energiförsörjning med låga
kol dioxidutsläpp
Mål
förnybar
2028
100%
Utfall
förnybar 2024
35%
Utfall
reducerad
5%
Återvunnet avfall och
återanvändning av
matsvinn
Vårt bidrag till en cirkulär
ekonomi: Återföra material till
produktcykeln när de nått slutet
av sin livscykel.
Mål avfall Utfall
2025 2024
90% 81%
Mål mat- Utfall
svinn 2025 2024
100% 97%
Reducera
vattenanvändning*
Vi tar ansvar för vår vattenan-
vändning: Minimera vattenan-
vändningen, framför allt i torrare
länder i södra Europa.
Mål Spanien Utfall
2030 2024
20% 11%
Mål 2030 Utfall 2024
10%
2
%
Fossilfria transporter*
Vi anpassar våra transporter:
Vår klimatstrategi sätter riktning-
en för fossilfria transporter i linje
med våra största kunders förvänt-
ningar och mål.
Mål Utfall
2030 2024
100% 14%
**
Mål Utfall
Norden 2025 2024
100% 10%
**
* Sedan 2023. Mätt i vattenintensitet (m
3
/producerat ton).
* Exklusive inköpta varor och tjänster
** Baserat på inköpskostnader
*** Kopplat till Midsonas riskråvaror relaterade till avskog-
ning som palmolja, soja, kakao och papper.
**** Mot basår 2022
Minskade utsläpp enligt
Science Based Targets,
1,5 °C ambition, från
basåret 2022
Mål 2045
Netto-noll utsläpp
Mål 2030 Utfall 2024
42% –12%
utsläpp enligt Scope 1, 2 och 3*
Mål 2028 Utfall 2024
70% 11,2%
av Midsonas leverantörer
**
ska
vara linjerade med SBT
Mål 2030 Utfall 2024
30,3% –11%
utsläpp från FLAG
Mål 2025
Ingen avskogning
***
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
36 HÅLLBARHETSSTYRNING
Midsonas hållbarhetstyrning handlar övergripande om
hur koncernen hanterar sociala och miljömässiga frågor,
risker och möjligheter, fmjar långsiktig hållbarhet och
skapa värde för intressenterna samt säkerställer efterlev-
nad av regleverk kopplade till hållbarhet. Baserat på detta
sätter Midsona tydliga mål, med stöd av dedikerat ledar-
skap, uppmärksamhet på samhällsutveckling och med
nsyn till koncernens intressenters förntningar. Håll-
barhet och lönsamhet är sammanflätade i Midsonas verk-
samhet, genom integrering av väsentliga hållbarhets-
aspekter i affärsbeslut.
Midsonas styrelse har en övervakande roll när det gäl-
ler hållbar utveckling, där CEO har det övergripande an-
svaret för hållbarhetsfrågor. CSO är ansvarig för att fast-
ställa koncernens hållbarhetsramverk och se till att det
överensstämmer med globala ramverk och koncernens vi-
sion om att vara ledande i Europa inom hälsosamma och
hållbara produkter.
CEO tillsammans med CSO säkerställer att koncernled-
ningen tar aktivt ansvar för hållbarhetsagendan. Genom
regelbundna uppdateringar i koncernledningen diskute-
ras hållbarhetsarbetet i termer av strategi, mål, projekt,
aktiviteter och framsteg.
Genom koncernledningen säkerställer CSO en god håll-
barhetsstyrning så att koncernens beslut implementeras i
divisionerna och integreras i affärsmetoderna. Koncernen
har också en hållbarhetscontroller, som rapporterar både
till CSO och CFO, vilket stärker kopplingen mellan de fi-
nansiella och hållbarhetsmässiga aspekterna. För att stöd-
ja arbetet bygger Midsonas styrning på en tydlig ansvars-
fördelning där roller och deras respektive uppgifter är be-
skrivna. Dessutom tillämpas tydliga KPI:er och incita-
ment i hanteringen och genomförandet av målrelaterade
frågor.
För att läsa mer om Midsonas hållbarhetsstyrning och
hur styrelsen och koncernledningen inkluderas, läs Mid-
sonas CDP-rapport via följande länk: https://www.midsona.
com/sustainability#documents
Plattformar för hållbarhetsrapportering
Midsonas ramverk för hållbarhetsredovisning framgår på
sidan 2. Midsona använder olika digitala plattformar för
rapportering i den operativa verksamheten för att utveck-
la och mäta aktiviteter i förhållande till uppsatta mål och
dess KPI:er, göra årliga utrderingar och jämföra förbätt-
ringar över tid. Detta gör det möjligt för koncernen att
Hållbarhetsstyrning
Så styr Midsona koncernens miljömässiga, sociala och ekonomiska påverkan.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSSTYRNING 37
systematiskt följa resultat och framsteg och säkerställa fo-
kus på de viktigaste områdena. Det är också en förutsätt-
ning för att kunna bibehålla en hög kvalitet på Midsonas
rapportering och dess mätpunkter. Mätpunkterna är nära
relaterade till GRI (Global Reporting Initiative). Midsona
rapporterar också i enlighet med GHG-protokollets (Gre-
enhouse Gas Protocol) Scope 1, 2 och 3 samt GHG FLAG
för att säkerställa att koncernen kan mäta utsläpp och
framsteg mot satta utsläppsreduktionsmål i enlighet med
globalt erkänd metodik. Rapportering sker även via CDP,
ett ledande globalt inititiav för klimatrapportering, och
inkluderar TCFD-rekommendationerna. TCFD (Task Force
on Climate-related Financial Disclosures) är ett internatio-
nell ramverk som hjälper företag att identifiera, hantera
och rapportera klimatrelaterade risker och möjligheter.
Centrala styrdokument för verksamheten
Midsona lägger stor vikt vid hälsa och hållbarhet, med
koncernens uppförandekod och hållbarhetspolicy som av-
görande styrdokument. Koden betonar ansvarsfulla, inte-
gritetsdrivna handlingar fn alla individer som är asso-
cierade med Midsona. Koncernen upprätthåller ett väl
fungerande kontrollsystem som säkerställer en formalise-
rad modell för intern kontroll anpassad till Midsonas kul-
tur och etiska värderingar. Midsonas hållbarhetspolicy
ligger till grund för koncernens hållbarhetsarbete och
innefattar sedan 2021 även en instruktion för att bidra till
en bättre styrning kopplat till hållbar råvaruproduktion,
biologisk mångfald, genetiskt modifierad organismer
(GMO), palmolja, fiskolja, pappersanvändning och djurväl-
rd. Det pågår i nuläget också ytterligare anpassningar
utifrån utfallet av den dubbla väsentlighetsanalysen.
Bland annat behandlar styrdokumentet biologisk mång-
fald samt Midsonas mål för att motverka avskogning.
Midsonas hållbarhetsstyrningsmodell
Främja en
hälsosam livsstil
Hållbara
varumärken
Stöd, kontroll
Uppdrag
Löpande avrapporteringar
Löpande
kommuni-
kation
Avrapportering
Ansvarsfulla
inköp
Effektiv resurs-
användning
Hälsosam
arbetsmiljö
kra
produkter
Effektiva
transporter
Säkra produkter
och kvalitet
Väsentlighets-
analys
Hållbar användning
av resurser
Fokusområden
Utvecklingsområden
Delmål
Aktiviteter
Hållbarhetsgrupp
VD och koncernledning
Midsonas styrelseHållbarhetsrapport
Intressenter
Medarbetare
Kunder
Konsumenter
Leverantörer
Aktieägare
Samhället
Styrning
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
38 HÅLLBARHETSSTYRNING
Hälsa och mänskliga rättigheter
Sedan 2011 har Midsona varit anslutet till FN:s Global
Compact. Respekt för mänskliga rättigheter, arbetslagar,
hälsa, säkerhet och arbetsmiljö är högt prioriterat. Även
koncernens anstngningar för att förbättra människors
hälsa ligger i linje med globala mål för hållbar utveckling.
Midsona stödjer därigenom FN:s deklaration om mänskli
-
ga rättigheter, FN:s konvention mot korruption, ILO:s
grundläggande konventioner samt Rio-deklarationen.
Midsona förväntas att alla leverantörer och andra samar
-
betspartners har samma prioriteringar. Under 2022 påbör-
jades arbetet med att förbättra koncernens processer
kopplade till mänskliga rättigheter med utgångspunkt i
OECDs ramverk för Human Righst Due Diligence (HRDD).
Midsonas arbete kring mänskliga rättigheter och kon-
cernens ansvar för människor och samhället regleras i
Midsonas uppförandekod (Code of Conduct), uppfö-
randekod för leverantörer (Supplier Code of Conduct),
självutvärdering för leverantörer (Supplier Self Assess-
ment), samt personalpolicy med underliggande procedu-
rer för arbetsmiljö, medarbetarsamtal, kompetensutveck-
ling och hälsa. Midsona har även granskat och uppdaterat
koncernens policyer och riktlinjer för att säkerställa att
alla befintliga bolagsdokument och Midsonas bolagskul-
tur är anpassade till krav fn OECD:s HRDD. Detta inbe-
griper riktlinjer för krav på egna anställda, affärspart-
ners, leverantörer och affärsrelationer.
Med Midsonas arbete för att
förbättra människors hälsa
och att verka för mänskliga
rättigheter stöttar vi följande
globala mål för hållbar ut-
veckling.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Etik, integritet och motverkande av
korruption
Midsona bempar aktivt korruption och oegentligheter
och arbetar i enlighet med de värderingar som beskrivs i
uppförandekoden, bolagsstyrningspolicy, kommunika-
tions- och IR-policy samt whistleblower-policy. Whistle-
blower-tjänsten gör det möjligt för anställda att anonymt
rapportera oro angående beteenden som strider mot kon-
cernens värderingar.
Med Midsonas arbete för att motverka korruption och
oegentligheter stöttar vi ett av de globala målen
för hållbar utveckling.
Miljöpåverkan och klimat
Midsona arbetar för att mildra koncernens negativa mil-
jöpåverkan och övergången till ett miljömässigt hållbart
samhälle. Koncernen följer etablerade rutiner för produk-
tutveckling, produktion och transport. Klimatpåverkan är
ett prirt fokus av flera anledningar, såsom de konstate-
rade globala klimatutmaningarna och utfallet i Midsonas
väsentlighetsbedömning, vilken har utgått ifn CDP-,
SBTi- och TCFD:s riktlinjer och ramverk vid utrdering
av klimatområdet. Därefter bedöms andra naturrelaterade
områden, såsom biologisk mångfald och förorening av
marken, där TNFD:s riktlinjer har använts som vägled-
ning för bedömning.
Koncernen utvecklar ständigt Midsonas arbete på dessa
områden genom regelbundna bedömningar av koncernens
påverkan, risker och möjligheter med utgångspunkt i erkän-
da internationella ramverk. För att få veta mer om hur Mid-
sona styr och bedriver koncernens klimatarbete, läs i
CDP-rapport via följande länk: https://www.midsona.com/sus-
tainability#documents
Förutom tillämpning av TCFD, SBTi och CDP-rekommen-
dationer för natur- och klimatrelaterade åtgärder, regleras
Midsonas miljöarbete av policydokumenten Uppförandekod
(Code of Conduct), Uppförandekod för leverantörer, Självut
-
rdering för leverantörer, Hållbarhetspolicy, Resepolicy, In-
struktioner för val av hållbara råvaror, Kemiska kontroller
och Midsonas varumärkens innovationsmallar.
Midsona eftersträvar att arbeta i linje med de senaste veten
-
skapliga rekommendationerna och bidrar till de globala må-
len för hållbar utveckling via koncernens miljö- och klimatar-
bete.
Med Midsonas arbete för
miljö och klimat stöttar vi
följande globala mål för håll-
bar utveckling.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSSTYRNING 39
Intressentdialog, väsentlighetsanalys
och CSRD
Intressenternas engagemang är centralt i Midsonas håll-
barhetsstrategi, med en kommunikationsplan som säker-
ställer kontinuerlig dialog och informationsutbyte. Vä-
sentliga hållbarhetsfrågor identifieras genom intressent-
dialoger, med hänsyn till ekonomiska, sociala och miljö-
ssiga effekter.
För att förbereda koncernen på CSRD, med obligatorisk
rapportering enligt ESRS, har Midsona påbörjat förflytt-
ningen mot de nya rapporteringsstandarderna, för att
vara redo när direktivet träder i kraft i svensk lagstift-
ning. Detta arbete innefattar att genomföra en dubbel vä-
sentlighetsanalys i linje med det förfarande som beskrivs
i ESRS, vilket genomfördes 2023 och kommer uppdateras
2025. Utifrån koncernens väsentliga ämnen har Midsona
under 2024 arbetat vidare med GAP-analysen mellan be-
fintliga data och rapporteringskravet i ESRS samt börjat
samla in data på nya datapunkter. Arbetet innefattar
även att se över gap i policies, mål och åtgärdsplaner i för-
hållande till de områden som identifierats som väsentliga.
Samtidigt övervakar Midsona EU-taxonomins krav på livs-
medelsindustrin och anpassas därefter.
I avvaktan på CSRD rapporterar Midsona i enlighet
med GRI Standards.
Koncernens mest väsentliga hållbarhetsfrågor, baserat
på GRI:s ramverk för väsentlighetsanalys, kopplat till Mid-
sonas möjlighet att påverka risker och möjligheter inklu-
derar (i fallande ordning):
Klimatförändring
Energi
Transport
Avfallshandtering i verksamheten, matsvinn
samt hantering av förpackningar
Social- (mänskliga rättigheter) och miljöpåverkan
i värdekedjan (leverantör och leveranskedja).
Biologisk mångfald och produktion av råvaror
Produkt- och livsmedelssäkerhet
Vattenanvändning
Midsona arbetar aktivt med dessa frågor för att adressera
koncernens påverkan och risker, samtidigt som Midsona
strävar efter att stödja de globala målen för hållbar utveck
-
ling. Framtida uppdateringar av koncernens hållbarhets-
ramverk kommer att följa CSRD:s riktlinjer och baseras på
koncernens dubbla väsentlighetsanalys.
Midsona har uppdaterat koncernens intressentlista ge-
nom att anpassa den till kraven i CSRD. I avsnittet om
hållbarhetsdata presenteras utförligt hur Midsona skapar
rde för koncernens prira intressenter.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Grunden i Midsonas affär är att svara på starka konsu-
menttrender inom hälsa och välbefinnande. Dessa två
områden går väl i linje med konsumenternas önskan
att välja mer hållbara alternativ, där allt fler undviker
animaliska produkter, onödiga tillsatser och bristan-
de näringsinnehåll. Midsonas fokus på växtbaserade
och ekologiska produkter gynnas av dessa trender,
och koncernens passion ligger i att påverka och bidra
till fler hälsosamma och hållbara alternativ i varda-
gen. Vidare bygger strategin på en stark tillväxt med
starka varumärken inom prioriterade kategorier.
llbara varumärken
40 HÅLLBARA VARUMÄRKEN
Midsonas arbete med hållbara
varumärken bidrar till åtta av
de globala målen för hållbar
utveckling.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Växtbaserade och
vegetariska livsmedel
Midsonas målsättning
Efterfgan på växtbaserade livsmedelsalternativ har ökat
stadigt de senaste åren. Segmentet förntas fortsätta att
xa, vilket skapar marknadsfördelar för Midsona. Koncer-
nen utvecklar nya produkter som möter konsumenternas
och kundernas behov. Midsona vill erbjuda produkter med
lågt klimatavtryck, där hållbarhetsaspekter finns med
fn gröda till färdig produkt. Koncernen arbetar mot må-
let att alla produkter fn egna varumärken ska vara växt-
baserade
1
eller vegetariska
2
till år 2030.
Kartlägga sortiment och fastställa mätpunkter i
förllande till krav som slls på växtbaserade
och vegetariska produkter.
Kartlägga marknadsmöjligheter och deras eko-
nomiska betydelse samt besluta om affärsmässi-
ga åtgärder för att främja växtbaserat.
Kartlägga potentiella nyförvärv för attkerstäl-
la att de är i linje med målsättningen.
Investera i teknologi och kapacitet för egen pro-
duktion av växtbaserade livsmedel.
Samarbeta med leverantörer och tredjepartstill-
verkare för växtbaserade alternativ.
Arbeta med innovation och produktdesign som
även främjar växtbaserade produkter.
År 2024 var andelen växtbaserade eller vegeta-
riska produkter för egna varurken totalt 99
procent (98) av sortimentet.
År 2024 var andelen växtbaserade produkter för
egna varumärken totalt 92 procent (88) i sorti-
mentet.
År 2024 var andelen växtbaserade eller vegeta-
riska produkter för prioriterade egna varumär-
ken totalt 99 procent (99).
År 2024 var andelen växtbaserade produkter för
prioriterade egna varumärken totalt 93 procent
(92).
Se mer om Scope 3, utsläpp av växthusgaser i
tCO
2
e för inköpta varor och tjänster i appendix.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Flera nya växtbaserade innovationer lanserades
under året, däribland Veggie Kebab under
varumärket Davert och nya växtbaserad burgare
från koncernens egen produktionsanläggning i
Spanien.
Tillverkningen av växtbaserade köttalternativ i
Midsonas spanska fabrik har ökat med över 10
procent till cirka 1800 ton. På fabriken utvecklar
och tillverkar Midsona tredje generationens växt-
baserade alternativ med låga koldioxidutsläpp, in-
klusive kyckling-, fisk- och köttliknande produkter.
Uppskattningsvis kunde 15 000 ton CO
2
e-utsläpp
per funktionell enhet undvikas under rapporte-
ringsåret jämfört med referensprodukter.
Beräkningen görs med hjälp av en
attributionsuppskattningsmetod, som beskrivs
närmre i Midsonas CDP-rapport för 2023.
Varumärket Davert sponsrade det nationella
olympiska roddlaget 'Deutschland Achter' under
OS som en del i ett långsiktigt samarbete för att
stärka växtbaserade alternativ.
Samarbeten med influerare på sociala medier på
flera marknader, såsom Tyskland, Norge och
Sverige.
Flertal kommunikationskampanjer pågick under
året, både i egna sociala mediekanaler samt ge-
nom kommunikationsmaterial som delades med
press på den tyska marknaden i samband med
Daverts 40-årsfirande.
GRI 305-3
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 75.
1
xtbaserad: En produkt där inget härrör från något djur (utesluter t.ex. kött, ägg, mejeriprodukter, honung). Notera: Utan att räkna källan till tillsatser.
2
Vegetarisk: Produkten får innehålla ägg och mejeriprodukter, men inte produkter från döda djur (fjäderfä, fisk, skaldjur, kött, t.ex. fiskolja, gelatin, kollagen). Notera: Utan att räkna källan till tillsatser.
HÅLLBARA VARUMÄRKEN 41
Mål 2030
100%
växtbaserat
eller vegetariskt
sortiment
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
42 HÅLLBARA VARUMÄRKEN
Ekologiska och övriga certifieringar
Midsonas målsättning
FN:s hållbarhetsmål 14 och 15, FN:s konvention om biolo-
gisk mångfald med tillhörande Global Biodiverity Fra-
mework (GBF)
1
samt EU:s Biodiversity Strategy
2
pekar på
vikten
av att bevara biologisk mångfald. Aldrig tidigare
har det varit så viktigt att arbeta för att bevara jordens
ekosystem
och den artrikedom som är en förutsättning
för liv på planeten.
Midsona strävar efter att öka försäljningen av växtba-
serade livsmedel samt erbjuda ett brett sortiment med
produkter som på olika sätt minskar den negativa påver-
kan på miljön och biologisk mångfald. Samtidigt ska pro-
dukterna och produktionen ha en positiv effekt på
nniskor, inklusive mänskliga rättigheter. En nyckelfak-
tor i arbetet är att ha effektiva kontrollsystem i värdeked-
jan och skapa transparens som möjliggör hållbara inköp
av råvaror. Midsona strävar efter att producera eller köpa
in volymer som, så långt som möjligt, kommer från leve-
rantörer som är certifierade som EU-ekologiska. Leveran-
törerna ska tillämpa ekologiska jordbruksmetoder, produ-
cera och marknadsföra ekologiska produkter (EU
2018/848), samt tillämpa andra produktcertifieringar med
positiv miljömässig eller social påverkan, exempelvis
KRAV, Vegan, ECOCERT, Friends of the Sea, Fairtrade och
Demeter.
Koncernen tillhör de största leverantörerna av ekolo-
giska livsmedel i Norden. Midsona hjälper människor leva
ett hälsosammare liv med ekologiska varumärken och
xtbaserade produkter av hög kvalitet. Du kan läsa mer
om hur Midsona arbetar med certifierade råvaror i kapit-
let ”Ansvarsfulla inköp” på sidan 50.
Kartlägga och mäta sortimentet utifrån koncer-
nens produkt- och råvarucertifieringar.
Kartlägga tillgänglighet av certifierade produk-
ter och råvaror på marknaden och den finansiella
betydelsen av inköp av högklassificerade certi-
fierade råvaror.
Besluta om affärsmässiga åtgärder för att främja
ekologiska och andra certifierade produkter.
Öka kapacitet och produktion av ekologiska eller
andra tredjepartscertifierade råvaror inom kon-
cernen.
Samarbeta med tredjepartstillverkare för ökad
råvaru- och produktcertifiering.
Investera i innovationer för att säkra tillxt och
utökad produktportfölj av produkter med miljö-
mässiga eller sociala certifieringar.
Midsonas försäljning av ekologiska produkter står
idag för 54 procent (52) av koncernens totala för-
ljning. Av detta besr 4 procent av koncernens
ekologiska skönhetsvarumärke Urtekram Beauty,
som är certifierat enligt ECOCERT Cosmos och Ve-
gan Societys Trademark.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Fortsatt fokus på att stärka positionen för ekolo-
giska och växtbaserade livsmedel i länder där
koncernen är verksam.
Utökad närvaro i dagligvaruhandeln i Frankrike
och Spanien för att nå en bredare publik med
ekologiska, växtbaserade livsmedel.
Stärkt fokus på butikskonceptet "Kungspro-
grammet" i Sverige, med syfte att lyfta fram
ekologisk mat genom butiksevent och demon-
strationer. I programmet arbetar man också med
nudging, kommunikation och synlighet för att
inspirera och engagera kunder.
Användandet av ris från Midsonas risprojekt i
Kambodja har utökats till att nu användas i pro-
dukter från både Davert och Urtekram.
Fortsatt samarbete mellan utvalda aktörer i han-
deln för att stärka positionen för ekologiska pro-
dukter i butik, där Midsona 2023 inledde samar-
bete med Hemköp i Sverige och påbörjade sam-
arbete med andra aktörer under 2024.
De ekologiska varumärkena Kung Markatta och
Urtekram var fortsatt partner till priset Ӂrets
EKO-insats” på den svenska detaljhandelsgalan.
Fortsatt ökning av finska nyckelflaggssymbolen
(lokalt producerade produkter) med cirka 60
produkter under sex varumärken (Makrobios,
Bertil’s, Omega 7, Membrasin, Karpalact, Elivo).
Ytterligare två Bioland
2
-certifierade spannmåls-
produkter lanserades i Tyskland.
Ökad digital närvaro för Urtekram Beauty för att
stärka den veganska och ekologiska skönhets-
marknaden.
Midsona var med och delade ut priset "Årets ra-
ket 2024" på Nordic Organic Food Fair (NOFF)
för att uppmärksamma den svenska kommun
som gjort störst ökning i andel ekologiska inköp.
100 procent ekologiska produkter från Midsonas
tillverkning i Spanien, Frankrike och Tyskland.
GRI 304-2
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 76.
1
https://www.unep.org/resources/kunming-montreal-global-biodiversity-framework
2
https://environment.ec.europa.eu/strategy/biodiversity-strategy-2030_en
3
Bioland är den ledande föreningen för ekologiskt jordbruk i Tyskland. Cirka 8 700 bönder, trädgårdsmästare, biodlare och vinodlare producerar enligt Biolands standarder. Dessutom är mer än 1 400 förädlare
som bagerier, mejerier, slaktare, restauranger och handlare Bioland-partners. De fungerar som en gemenskap med gemensamma värderingar till gagn för mänskligheten och miljön.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARA VARUMÄRKEN 43
llbara förpackningar
Midsonas målsättning
Förpackningar spelar en viktig roll för Midsonas möjlig-
het att minska koncernens miljöpåverkan. Midsonas över-
gripande målsättning är att följa befintliga krav på åter-
vinningsbarhet utan att offra produkters hållbarhet.
Kraven på cikulära alternativ ökar bland konsumenter,
kunder och beslutsfattare. Så sent som i december 2024
godkändes Packaging and Packaging Waste regulation
(PPWR) inom EU med tydliga mål kopplat till cirkulära
förpackningar för att minska dess miljöpåverkan och tyd-
ligöra kraven på cirkulära alternativ. Midsonas klimatom-
ställningsplan för att nå 1,5-gradersmålet kräver ock
ökad cirkularitet för allt förpackningsmaterial. Det bety-
der på sikt 100 procent återvinningsbara förpackningar
och förpackningar tillverkade av 100 procent återvunnet
material, oavsett materialtyp. Midsonas förpackningsstra-
tegi är ett viktigt sätt att möta alla dessa krav. Koncernen
strävar efter att:
kerställa att utsläpp av växthusgaser från förpack-
ningar minskas så mycket som möjligt
Öka användningen av återvunnet och återvinnings-
bart material i koncernens förpackningar
Välja FSC-certifierade pappersråvaror eller liknande för
att säkerställa ett hållbart skogsbruk
Minska förpackningars materialförbrukning
Tillämpa märkning med instruktioner för återvinning
Följa utvecklingen av framtida krav på hållbarhets-
rkning, klimatavtryck och utsläppsredovisning
Midsona följer alltid krav för återvinning i marknaderna
r koncernen verkar, med ambitionen att ligga i fram-
kant. Med koncernens innovationer och produktsorti-
mentsprocesser har Midsona möjlighet att skapa en större
efterfrågan på återvunnet förpackningsmaterial och sam-
tidigt fmja ökade nivåer av sortering och insamling av
avfall som i sin tur kan återanvändas. Innovationstakten
för nya förpackningsalternativ är hög, och genom tydliga
målsättningar, styrning och rapportering säkerställs att
hanteringen av förpackningsrelaterade frågor integreras i
den dagliga verksamheten.
År 2024 var andelen återvunnet inköpt förpack-
ningsmaterial för Midsonas egen produktion 49
procent (61). Minskningen beror på förbättrad
datakvalitet, där återvunnet förpackningsmate-
rial särskiljs från FSC-certifierade förpackningar
och förpackningar av bioplast. Om samma me-
tod som tidigare år appliceras hade andel åter-
vunnet uppgått till 61 procent.
År 2024 var andelen inköpta plastförpackningar
i återvunnet materal 13 procent (13) för Midsonas
egen produktion. Resultatet är oförändrat, vilket
beror på förbättrad datakvalitet, där återvunnet
plastförpackningsmaterial särskiljs från bioplast.
Om samma metod som tidigare år appliceras
hade andel återvunnet uppgått till 16 procent.
År 2024 var andelen produktförpackningar med
återvinningsinstruktioner 51 procent (42).
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Ett stort arbete för att säkerställa likrdigt da-
taunderlag för förpackningar inom hela koncer-
nen påbörjades under 2024, vilket har bidragit till
förbättrad datakvalitet och underlag för att ef-
fektivare kunna driva arbetet mot Midsonas för-
packningsmål.
Insamling av mer detaljerad förpackningsinfor-
mation, framförallt kopplat till färdigvaror, har
påbörjats under året för att kunna möta de krav
på återvinningsbarhet som PPWR medför.
I början av året genomfördes skiftet
från kon-
servburk till vätskekartong på
Kung Markatta-
produkterna kokosmjölk och kokosgrädde. Under
året har arbetet med att förbereda skiftet för fle-
ra produkter till vätskekartong fortlöpt. Under
2025 förväntas bland annat flertal tomatpro-
dukter under varumärkena Kung Markatta och
Helios relanseras i vätskekartong. Vätskekar-
tonger fn Tetra Pak besr till största delen av
papper. Kartongens plastfilm är tillverkad av
xtbaserad plast och har lägre miljöpåverkan
än fossil plast. Förpackningsbytet ger en bety-
dande inverkan på utsläppen av växthusgaser.
Vätskekartongen har ungefär 80 procent lägre
utsläpp av CO
2
e per förpackning jämfört med en
konservburk.
1
Optimering av sekundärförpackningar (tråg) i
Tyskland förväntas leda till minskad materialåt-
gång, ökad lagringskapacitet och förbättrad
transporteffektivitet.
GRI 305-3GRI 304-2GRI 301-2
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 76-79.
1
https://www.tetrapak.com/sv-se/solutions/packaging/packaging-material
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Återvinningsbara
förpackningar i plast
Midsonas målsättning
Midsona är anslutna till Plastinitiativet i Sverige
1
. Anslutna
företag har det gemensamma målet om 100 procent åter
-
vinningsbara plastförpackningar på egna varumärken. För
Midsona omfattar målet hela koncernen. Koncernen lägger
stort fokus på återvinningsbara plastmaterial, plastens
rgning och tryck för att fmja återvinningsprocessen.
Genom att använda återvinningsbara förpackningar kan
utsläpp av växthusgaser under slutbehandling av sålda
produkter minskas.
Med godnandet av PPWR har Midsona samtidigt på-
börjat arbetet med att förstå påverkan på de nationella
återvinningsriktlinjer som redan finns. Då ytterligare de-
signguidning är förntad inom de kommande åren är
det av stor vikt att Midsona tar långsiktiga beslut vid för-
packningsförändringar för att nå i mål.
44 HÅLLBARA VARUMÄRKEN
l 2025
100%
återvinningsbara
plastförpackningar
Kartlägga mätpunkter för förpackningar i
förhållande till återvinningskrav, och en översikt
över kostnader för att kunna planera kommande
investeringar vid förpacknings förändringar på
kort, medellång och lång sikt. (läs mer i appendix
på sidan 82-83).
Uppdatera teknologi samt kapacitetsökning för
koncernens produktion med återvinningsbara
förpackningslösningar.
Samarbeta med tredjepartstillverkare för att
hitta återvinningsbara förpackningslösningar.
Kartlägga potentiella nyrrv för att
kerställa att de är i linje med Midsonas mål för
återvinningsbara förpackningar.
Investera i innovation och produktdesign för att
nå målet.
År 2024 var andelen återvinningsbart förpack-
ningsmaterial totalt 55 procent (55), vilket inklu-
derar materialen plats, papper, glas, metall, alu-
minium och trä.
År 2024 var andelen återvinningsbart förpack-
ningsmaterial i plast totalt 50 procent (46).
Andelen återvinningsbart förpackningsmaterial i
plast i Division Nordics var totalt 51 procent (47).
År 2024 var andelen återvinningsbart förpack-
ningsmaterial i plast i Division North Europe to-
talt 60 procent (60).
Andelen återvinningsbart förpackningsmaterial i
plast i Division South Europe var totalt 30 pro-
cent (30).
År 2024 minskade totala utsläpp för slutbehand-
ling av sålda produkter med 25 procent, från
bar 2022. Se även utsläpp av växthusgaser i
tCO
2
e för slutbehandling av sålda produkter, som
inkluderar utsläpp från förpackningar i slutledet,
i appendix.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
På Midsonas fabriker i Danmark fortsatte
projektet med att öka återvinningsgraden för
egenproducredade enheter. Under året
slutfördes skiftet till monoplast för samtliga
plastförpackningar i Tilst. I Mariager skiftades
ytterligare 50 artiklar till monoplast under 2024.
Då Midsona i dagsläget utgår fn riktlinjer från
Svensk plaståtervinning för klassificering av
återvinningsgrad i Norden, ökar inte
nödvändigtvis andelen återvinningsbara
plastförpackningar vid övergång till monoplast.
Detta då flera faktorer bedöms, såsom adhesiv
och barriärer, vilket används för produktsäkerhet
och dess hållbarhet. Midsona följer utvecklingen
på området då det sker konstanta förändringar.
Samtliga av varumärkets Friggs majs- och
riskakor (bortsett från snackförpackningar)
övergick till förpackningar i monoplast under
2024 vilket förbättrar återvinningsbarheten
jämfört med tidigare. Även för dessa
förpackningar gör adhesiven att de i nuläget inte
klassas som återvinningsbara enligt Svensk
plaståtervinning. För Friggs kakor i
snackförpackning arbetar Midsona fortsatt med
att hitta en återvinningsbar lösning.
Nya flaskor för märket Urtekram Beauty
lanserades, vilka består av återvunnen plast som
också är återvinningsbar, för att förbättra
cirkulariteten.
Över 95 procent av plastfilmen i den tyska
produktionen byttes ut till monoplast eller
annan alternativ lösning för att öka
återvinningsbarheten på förpackningarna.
Förpackningarna för Swebars övergick till
monomaterial istället för tidigare PET/OPP-
kombination, vilket förbättrar
återvinningsbarheten. Samma lösning har börjat
testas på Gainomax bars som förntas skiftas
under 2025.
Projektet i Division North Europe för att byta ut
alla etiketter från papper till polypropylen (PP)
på plastförpackningar fortlöpte med målet att
förbättra återvinningsbarheten till högsta nivå.
Projektet för övergången till återvinningsbar
plast på färdigvaror fortsatte, där en viktig
aspekt har gällt fördjupad kartläggning av
befintliga förpackningar och dess komponenter
för att kunna bedriva förbättringsarbete.
GRI 306-1
GRI 306-4
GRI 305-3
GRI 306-2
GRI 301-1
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 78–79.
1
https://www.dlf.se/branschinitiativ/plastinitiativet-2025
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARA VARUMÄRKEN 45
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
46 HÄLSOSAM OCH HÅLLBAR ARBETSMILJÖ
Midsona är sedan 2011 anslutna till FN:s Global Compact i
syfte att utveckla koncernens sociala hållbarhetsprinciper
och säkerställa god praxis. Midsona följer också OECD:s
riktlinjer för Due Diligence-bedömningar för ansvarsfullt
företagande hos multinationella bolag. Midsonas
uppförande kod (Code of Conduct) grundar sig på FN:s
Global Compact och OECD. I samband med implemente-
ringen av Åpenhetsloven i Norge, har Midsona påbörjat
arbetet med att vidareutveckla koncernens Due Diligence-
processer med mer omfattande bedömning av faktiska
och potentiella negativa sociala effekter.
Midsonas bolag och verksamheter är baserade i EU
samt styrs av EU:s regelverk, och tillsammans med kon-
cernens befintliga rutiner baserade på Midsonas uppfö-
randekod. Därmed anses risken för kränkningar av
nskliga rättigheter bland koncernens anställda som re-
lativt låg och är inte ett prioriterat fokusområde. I stället
är fokus fmst på att vidareutveckla Due Diligence-pro-
cesserna i arbetet med Midsonas komplexa värdekedja,
r risken för knkningar av mänskliga rättigheter anses
större. Läs mer om hur Midsona arbetar med Due Diligen-
ce i frågan om mänskliga rättigheter (HRDD) i avsnittet
”Hållbarhetsstyrning” på sidan 38, och hur koncernen
hanterar detta i leverantörskedjan i avsnittet ”Ansvarsful-
la inköp” på sidan 54, samt på Midsonas hemsida https://
www.midsona.com/sustainability#focus-areas.
I linje med Midsonas uppdrag att hjälpa alla till ett
hälsosammare liv, värdesätter koncernen den dynamiska
miljö som skapas på en arbetsplats präglad av mångfald.
Midsona har även en nolltolerans mot alla former av
trakasserier, diskriminering eller annan knkande
behandling. Detta skapar en arbetskultur där nya idéer,
olika perspektiv och olika arbetssätt får blomstra.
En säker arbetsplats är också av yttersta vikt. Därför
arbetar koncernen aktivt med området Hälsa, Säkerhet
och Arbetsmiljö (HSA).
Midsonas arbete med att
utveckla en hälsosam och
hållbar arbetsmiljö stödjer sex
av de globala målen för
hållbar utveckling.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
Hälsosam och hållbar
arbetsmil
En hälsosam och hållbar arbetsmiljö är avgörande för ett hälsosamt liv. Midsona är ett bolag som värnar
om människor och planeten, där mänskliga rättigheter och anständiga arbetsvillkor är en självklarhet.
Det gäller hela Midsonas organisation, affärspartners och andra affärsrelationer som Midsona har i
koncernens värdekedja. Att erbjuda en säker arbetsplats för alla anställda är också av största vikt.
Därför strävar Midsona efter att skapa en sund, hållbar, trygg och jämlik arbetsplats som erbjuder balans
mellan arbetsliv och privatliv.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Främja en säker och
hälsosam arbetsplats
Midsonas målsättning
Midsona ska vara en säker och hälsosam arbetsplats utan
arbetsskador. I kölvattnet av coronapand emin anpassade
och förbättrade Midsona koncernens åtgärder för att
erbjuda goda förutsättningar för medarbetare att delvis
arbeta hemifn
. De senaste åren har koncernen haft ett
stort fokus på att säkerställa säkra arbetsplatser och
förebygga arbetsskador.
Koncernen ska vara en arbets-
givare som fmjar ett hälsosamt liv för alla medarbetare,
oavsett om dem arbetar på kontoret eller hemifn.
kerställa att mätningar ska vara i enlighet med
llande praxis i fråga om arbetsskador och sjuk-
domar.
Kartlägga, mäta och följa upp konkret data för att
definiera, främja och följa upp Midsonas sunda
arbetsplatser: arbetstid, övertid, flexibilitet på
arbetsplatsen och möjlighet till hemmakontor.
Etablera kommittéer för hälsa, miljö och säker-
het på alla anläggningar, med regelbundna-
ten och uppföljning av arbetsmiljön. Anlägg-
ningsspecifika rapporter om förebyggande åt-
gärder uppdateras kontinuerligt. Genomföra re-
gelbunden relevant utbildning om hälsa och sä-
kerhet på arbetsplatsen.
Göra individuellt anpassade skyddskläder till-
gängliga för alla medarbetare.
Hålla löpande medarbetarundersökningar som
underlag för att utveckla och säkerställa en god
arbetsmiljö.
Stötta hälsofrämjande åtgärder och uppmuntra
fysisk aktivitet. Exempelvis genom samarbete
med gym, användande av anläggningar som
underlättar cykelpendling, främjande av gående
möten (walk and talk).
Utveckla utbudet av hälsosam mat och dryck för
anställda.
Under 2024 rapporterades 21 arbetsskador (35).
2024 var sjukfrånvaron 6,0 procent (5,6).
Siffrorna för 2024 omfattar alla Midsonas facili-
teter, inkluderat totalt 8 produktionsenheter.
Minskningen av arbetsskador visar på en stark
satsning inom Hälsa, säkerhet och miljö, särskilt i
Division South Europe där antalet har minskat
från 20 till 13 fn föregående år.
Under 2024 var Lost Time Injury Frequency Rate
(LTIFR) 16,3 (23,2). LTIFR beräknar olyckor per 1
miljon arbetstimmar och är en god och vederta-
gen KPI inom arbetssäkerhet.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Koncernen har arbetat med förbättring av data
gällande arbetsskador genom att uppdatera de-
finition av mätetalen för attkerställa enhetlig
metodik i hela verksamheten och genom infö-
rande av månadsrapportering.
Omfattande arbete med HSA har pågått i samtli-
ga divisioner. Detta innebär förbättrad spårning
av arbetsskador, rutiner med regelbunden säker-
hetsutbildning såsom första hjälpen, brandöv-
ningar, kemikaliehantering samt ett utvärde-
ringsforum, där olyckor, incidenter och näs-
tan-olyckor diskuteras och åtgärder identifieras.
Konkreta exempel på åtrder är installation av
skärmar vid kvarnen i den tyska produktionen
för att minska olycksrisken från passage i de rela-
terade trapporna samt anställning av en deltids-
anställd med fokus på HSA.
För att få ökad kontroll över övertidspraxis har
förbättrade verktyg för tidrapportering införts
på flera anläggningar. I både Tyskland och Spa-
nien installerades system under 2023 där regel-
bundna uppföljningsrutiner implementerades
under 2024.
Förbättrade lokaler i flertal länder. Kontoret i
Malmö genomgick en totalrenovering som inne-
fattade modernisering av samtliga utrymmen. I
den franska produktionsanläggningen renovera-
des ett nytt gemensamhetsutrymme avsett för
lunch och andra samlingstillfällen.
För att främja hälsa tillämpar Midsona olika åt-
gärder i flera länder för att förbättra fysisk aktivi-
tet och mentalt välbefinnande bland koncernens
anställda. Inom Division Nordics har man under
året testat en digital pausapp med olika rörelser
för att förebygga arbetskador relaterade till stil-
lasittande datoarbete. I Sverige har man höjt
friskvårdsbidraget för att ytterligare främja
hälsobringande aktiviteter. Det har också före-
kommit olika löp-, promenad- och cykelutma-
ningar. I Tyskland upprepades cykelutmaningen
från tidigare år där närmre 40 anställda deltog
och i Danmark deltog flera lag från Midsona i
DHL-stafetten.
Regelbundna medarbetarundersökningar har
rullats ut i Division Nordics med olika fokus,
bland annat på hälsa, mentalt och fysiskt välbe-
finnande och arbetsmiljö, där alla team följer upp
regelbundet på resultaten med olika fokus bero-
ende på utfallen.
GRI 403-5
GRI 403-9 GRI 403-10
GRI 403-4
GRI 403-7GRI 403-6
GRI 403-3GRI 403-2
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 80–81.
Hälsosam
arbetsmiljö
Hälsosamma arbets-
platser som främjar
friska medarbetare
helt utan arbets-
skador
HÄLSOSAM OCH HÅLLBAR ARBETSMILJÖ 47
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
48 HÄLSOSAM OCH HÅLLBAR ARBETSMILJÖ
Engagemang, utbildning och ledarskap
Midsonas målsättning
Engagerade och inspirerade medarbetare är nyckeln till
att skapa en hälsosam arbetsmiljö, och för att nå Midso-
nas mål. Midsona vill utveckla en öppen, effektiv och pre-
stationsinriktad bolagskultur med låga trösklar för inter-
aktion. Inom koncernen ser Midsona värdet i att behålla
och kontinuerligt utveckla medarbetarnas olika kompe-
tenser. Koncernen uppmuntrar och stödjer personlig och
professionell utveckling genom olika utbildningsinsatser.
Samtidigt kan ingen organisation fungera utan pålitligt
ledarskap, där Midsona eftersträvar att bygga en gynnsam
och effektiv ledarskapskultur med tydlig styrning. Koncer-
nens ledare ska vara en källa till inspiration och entusiasm
i sina respektive team.
Midsona vill skapa en stark och hållbar bolagskultur
som genomsyras av koncernens gemensamma kärnvär-
den: Omtanke, Pålitlighet, Drivkraft och Stolthet. Detta är
en långsiktig process, tänkt att generera positiva effekter i
form av kreativitet, innovation, passion och motivation.
Stolthet och passion: Inspirera till en känsla av
stolthet och självförtroende bland anställda, att
de är en viktig del av en global omställning för att
kerställa en hållbar framtid. Forttta utveckla
Midsonas hållbarhetsagenda för att säkerställa
att strategin är i linje med FN och de senaste ve-
tenskapliga rönen, och dela kunskap med de an-
ställda kontinuerligt. Dela framgångshistorier
om Midsonas hållbarhetsarbete för att fostra
och fmja hållbarhet i den dagliga verksam-
heten.
Pålitlighet: Upprätta en trovärdig övergångs-
plan för hållbarhet och tillgängliggöra den för
anställda samt andra intressenter. Detta säker-
ställer transparens och försäkrar anställda och
andra intressenter att Midsona anpassar sig till
långsiktiga mål och att koncernens affärsmodell
förblir relevant i en koldioxidfri ekonomi. Läs mer
om övergångsplanen i avsnittet om ”Hållbar-
hetsstyrning” på sidan 36 eller på https://www.
midsona.com/sustainability#focus-areas
Framsteg: Tillhandhålla konkreta och dokumen-
terade resultat som rapporteras regelbundet ba-
serat på verifierade kvalitetsdata. Detta för att
intressenter ska kunna följa framstegen och kän-
na förtroende för Midsona. Att rapportera tred-
jepartsverifierad klimatdata är ett viktigt steg
för att både klargöra och hantera koncernens kli-
matpåverkan. Det säkerställer också datans kor-
rekthet och stärker varumärkets trovärdighet.
Oberoende verifiering av miljödata kan ge upp-
hov till i kostnadsbesparingar och en konkur-
rensfördel för koncernen.
Drivkraft: Säkerställa bra implementering och
resultatstyrning av Midsonas hållbarhetsagenda
och mål med tydligt ledarskap och styrnings-
principer, vilka reglerar ansvarsområden, arbets-
uppgifter och skyldigheter.
Utbildning: Utveckla ledarskapsförmågor och
medarbetarnas kompetens med interna föreläs-
ningar, kurser, seminarier och webbseminarier
samt samarbeta med studenter och akademi.
Omtanke: Genomföra regelbundna medarbe-
tarenkäter. Midsonas system besr av en rad
undersökningar med olika syften, som exempel-
vis att fastställa medarbetarnas nöjdhet eller ut-
värdera mentalt välmående. Midsona förser
dessutom anställda med ett visselblåsarsystem
där anställda kan anonymt dela idéer, feedback
och klagomål.
Med Midsonas hållbarhetsutmärkelser, både från
CDP och Hållbara Bolag 2024, får koncernen
återigen bekräftat att strategi och ledarskap
inom hållbarhetsarbetet ligger i linje med bästa
praxis baserat på FN:s globala mål och globala
standarder. Midsona fortsätter ligga i framkant.
Under 2024 var andel heltidsanställda som har
fått regelbundna prestations- och karriärutveck-
lingssamtal 97 procent (92).
Alla anställda ges möjligheter att lära sig och
förbättra sina engelskkunskaper.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
I samtliga divisioner hölls under året olika forum
och utbildningar för att ytterligare stärka ledar-
skapet, samarbetet och företagskulturen genom
Midsonas värderingar. Dessa forum innefattade
både ledare på olika nivåer samt medarbetare.
Det genomfördes också ytterligare hållbarhets-
utbildningar för att säkerställa och möjliggöra
integration av hållbarhetsaspekter i verksam-
heten, både strategiskt och operativt.
Regelbundna medarbetarundersökningar har
rullats ut i Division Nordics med olika fokus,
bland annat på ledarskap, där alla team följer upp
på resultaten beroende på utfall.
Som en del i förberedelserna för CSRD-rapporte-
ring genomförde Midsona en GAP- analys av be-
fintliga mål, policys och data i förhållande till ut-
fallet av den dubbel väsentlighetsanalysen. Det-
ta har gett en god förståelse för vilka områden
som framöver bör ligga till grund för Midsonas
hållbarhetsfokus, vilket kommer att presenteras
i ett uppdaterat ramverk under 2025.
Midsona erhöll högsta betyget, A, av det globala
miljöinitiativet CDP. Genom detta rankades
Midsona som ett av de 400 bästa noterade
bolagen i världen när det kommer till klimat-
förändringsstrategi och ledarskap, av totalt cirka
21 000 deltagande bolag. Det är ett fint kvitto på
Midsonas ledarskap kopplat till klimatföränd-
ringsstrategi. Vidare utsågs Midsona till ett av
börsens mest hållbara bolag inom kategorin
dagligvaror i den årliga svenska rankingen
Hållbara Bolag 2024, gjord av Lunds universitet i
samarbete med Dagens Industri och Aktuell
Hållbarhet. Midsona placerade sig även på en
femteplats, där totalt 130 svenska börsbolags
hållbarhetsarbeten har utvärderats.
GRI 404-1
GRI 404-3
GRI 403-6
GRI 404-2
GRI 403-4
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÄLSOSAM OCH HÅLLBAR ARBETSMILJÖ 49
Bolagskultur med mångfald,
inkludering och jämslldhet
Midsonas målsättning
Midsona strävar efter att skapa en jämlik och inkluderande
arbetsmiljö präglad av mångfald. Koncernen önskar en
balanserad könsfördelning på alla nivåer i koncernen med
lika villkor och möjligheter för alla med arbetare.
Trakasserier, diskriminering och annan kränkande
behandling ska aldrig accepteras. Koncernen har en
relativt jämn könsfördelning och arbetar aktivt för att
bibehålla en ungefärlig 50/50 könsrepresentation i ledande
positioner.
Förbättra och säkerställa mätpunkter inom
könsfördelning, inklusive kontraktstyp, grundlön
och ersättning.
Säkerställa mätningar kopplat till diskriminering.
Bedömma enbart potential, kompetenser och
utvecklingsmöjligheter hos både potentiella och
nuvarande medarbetare vid rekrytering och be-
fordran.
Erbjuda arbetsvillkor som passar alla ansllda,
med flexibla arbetsdagar, möjlighet att arbeta
hemifrån och möjlighet till deltidsarbete. Dessa
utvidgas att även omfatta ledande befattningar.
Vidta åtgärder för att förbättra könsrepresenta-
tion och driva på integration och inkludering.
Forma en transparent kultur och uppmuntra in-
terkulturell dialog.
Främja teambuilding, samt formella och infor-
mella koncerngemensamma evenemang.
Säkerställa transparent internkommunikation
via intranätet som mäter interaktion och utvär-
deras regelbundet.
En jämn könsfördelning bland ledande positioner
omfattar koncernledning och koncernens ledark-
retsar: 23/22 i antal, vilket innebär en 51/49 pro-
cents fördelning kvinnor/män.
Könsfördelning i Midsonas styrelse: 2/5, vilket
innebär en 29/71 procents fördelning kvinnor/män.
Könsfördelning koncernledning: 4/5, vilket
innebär en 44/56 procents fördelning kvinnor/
män.
Könsfördelning inom koncernen: 54 procent
kvinnor, 46 procent män.
Lön och erttning för ledning och styrelse per
kön: 41/59 procents fördelning kvinnor/män.
Lön och erttning för övriga anställda per
kön: 56/44 procents fördelning kvinnor/män.
Lön och erttning för samtliga ansllda per
kön: 43/57 procents fördelning kvinnor/män.
Under 2024 har 0 fall av diskriminering rapporte-
rats, från 3 fall 2023. Midsona har nolltolerans
mot diskriminering.
Inga fall av korruption har rapporterats under
2024.
Alla anställda har tillgång till Midsonas intranät.
Löpande nyhetsbrev från alla avdelningar inklu-
sive hållbarhetsavdelningen och VD-brev till
samtliga anställda inom koncernen.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Regelbundna medarbetarundersökningar har
rullats ut i Division Nordics med olika fokus,
bland annat på mångfald och jämlikhet, där alla
team följer upp regelbundet på resultaten bero-
ende på utfall.
Ytterligare förbättring av datakvalitet tillsam-
mans med finansavdelningen och HR genom för-
tydligande av definitioner, för att säkerställa har-
moniserade mätningar av könsbalans och annan
social data inom koncernen.
GRI 405-1
GRI 205-1 GRI 205-3
GRI 401-2
GRI 406-1
GRI 401-1
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 81.
Mål
50/50
könsfördelning
i ledande positioner
z
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
50 ANSVARSFULLA INP
I samarbete med koncernens leverantörer arbetar
Midsona med att se till att samtliga leverantörer lever upp
till ställda krav och bedriver sin verksamhet på ett
hållbart sätt.
Genom riktat leverantörsengagemang och att nära,
ngsiktiga relationer byggda på ett ömsesidigt förtroen
-
de, använder Midsona ett internt system för att följa upp
leveran törernas arbete. Representanter fn koncernen
r också möjlighet att genomföra återkommande leveran
-
törskontroller, besök och samarbeten. Dessutom har Mid-
sona nära samarbeten med tredjepartsaktörer och genom-
för olika certifieringar som ytterligare en garanti för de
produkter och råvaror som köps in.
Midsona strävar alltid efter att utveckla koncernens
leverantörskedja för att säkerställa att inköpta råvaror är
ansvarsfullt producerade ur såväl ett miljömässigt, socialt
och ekonomiskt perspektiv. Genom närhet till och
engagemang i jordbruken skapas mervärde för Midsona,
koncernens kunder, leverantörer och jordbrukare.
Midsonas arbete med
ansvarsfulla inköp bidrar till
elva av de globala målen för
hållbar utveckling.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Ansvarsfulla inköp
För att kunna leverera säkra och ansvarsfullt producerade produkter måste Midsonas första steg vara
att köpa ansvarsfullt producerade råvaror. Ansvarsfulla inköp är ett av de områdena där Midsona har
allra störst inflytande när det kommer till hållbarhet, där koncernen eftersträvar att arbeta med
hållbara leverantörer samt främja hälsosamma och säkra arbetsförhållanden med respekt för
mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan.
z
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ANSVARSFULLA INKÖP 51
Mänskliga rättigheter och sociala
förhållanden i Midsonas värdekedjor
Midsonas målsättning
nskliga rättigheter har aldrig varit så relevant för håll-
barhetsagendan som nu. Den 13 juni 2024 antog
EU-parlamentet direktivet om obligatorisk Due Diligence
på hållbarhetsområdet för företag (CSDDD)
1
. Syftet med di-
rektivet är att fmja hållbart och ansvarsfullt företagan-
de genom att förankra mänskliga rättigheter och miljö-
nsyn i företagens verksamhet och bolagsstyrning. De
nya reglerna kommer att säkerställa att företag addresse
-
rar negativa effekter av sina handlingar i företagens värde-
kedjor, inom och utanför Europa. Vissa länder har redan
antagit lagar på detta område som är harmoniserade med
FN:s och OECD:s vägledning om mänskliga rättigheter och
ansvarsfullt agerande
2, 3, 4
.
Midsona har identifierat koncernens omfattande och
komplexa globala leveranskedjor som en potentiell risk
för negativa effekter mot mänskliga rättigheter, sociala
kriterier samt miljön. Livsmedels systemen är fragmente-
rade och innefattar stora skillnader i socioekonomisk ut-
veckling och levnadsvillkor. Midsona anser därför att åt-
gärder behövs för att förebygga och mildra risker i kon-
cernens globala försörjningskedjor, och för att, i första
hand, hantera de potentiellt negativa effekterna. Midso-
nas process för efterlevnad av OECD:s Human Rights Due
Diligence (HRDD)
2
beskrivs nedan samt i avsnittet ”Hälso-
sam arbetsmiljö” på sidan 46 och i kapitlet ”Hållbarhets-
styrning” på sidan 38. För att ytterligare stärka koncer-
nens arbete inom mänskliga rättigheter i värdekedjan an-
slöt sig Midsona till ETI Sverige 1 januari 2024. ETI är en
medlemsorganisation för att driva etisk handel och för-
bättra arbetsvillkor i globala leveranskedjor.
Midsona eftersträvar att genomföra en Due Dili-
gence-process med följande stödjande åtgärder:
Förankra ansvarsområden hos styrelsen, högsta
ledningen och resterande organisation, samt
fastställ nödvändiga policyåtaganden för att
koncernens riktlinjer och styrsystem ska vara an-
passade till FN:s och OECD:s HRDD
2
.
Tillsätta riskövervakare för leverantörskedjorna
som regelbundet rapporterar identifierade risker
till hållbarhetsstyrgruppen.
Kartlägga kraven om Due Diligence-bedömning-
ar. Detta för att enheterna ska få en överblick
över förhållandena inom den egna verksam-
heten. De behöver också en överblick över alla
sina leverantörskedjor och andra affärsrelationer.
Upprätta en process för att identifiera och bedö-
ma risker för de mänskliga rättigheterna och ar-
betsrättigheterna i linje med OECD:s HRDD och
lokalt tillämpliga lagar. Riskklassificeringen ska
baseras på externa, trovärdiga och allmänt ved-
ertagna faktorer och globalt erkända index.
Agera mot risker och genomföra en handlings-
plan för riskhantering.
Spåra och granska resultaten samt genomföra
en årlig översyn av riskidentifierings- och led-
ningssystemet.
Kommunicera resultat offentligt. Eftersom det
föreligger en skyldighet att lämna information
till dem som efterfrågar denna måste koncernen
kunna ta emot skriftliga förfrågningar, fördela
ansvaret för frågehanteringen samt svara på
förfrågningar (i vissa länder inom kort tid).
Samarbeta med leverantörer och andra partners
för att säkerställa hantering.
Under 2024 har Midsona fortsatt resan för att
kerställa efterlevnad av Human Rights Due Di-
ligence enligt OECD:s vägledning för Due Dili-
gence för ansvarsfullt företagande
2,
i de relevan-
ta länder där regleringar, så som Åpenhetsloven i
Norge, och motsvarande i Tyskland och Frankrike
redan gäller. Midsona förbereder även detta på
koncernnivå inför att Corporate Sustainability
Due Diligence Directive
1
(CSDDD) börjar gälla.
CSDDD kommer att fastställa skyldigheter för
stora företag när det gäller faktiska och potenti-
ella negativa effekter på mänskliga rättigheter
och miljön, med avseende till egen verksamhet,
dotterbolag och det som utförs av affärspart-
ners.
Från och med juli 2022 uppfyller Midsona kraven
enligt norska Åpenhetsloven. Följande informa-
tion är tillgänglig på https://www.midsona.com/
sustainability#documents
Ovan överensstämmer med OECD:s riktlinjer och
styrsystem för bolag, som beskrivs på sidan 38.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Stärkta interna processer och system för att ar-
beta mot efterlevnad av CSDDD och säkerställa
aktsamhet i leverantörskedjan.
Sedex
5
, en av världens största dataplattformar
för tredjepartsgranskning av leveranskedjan, an-
vänds för att förstå relevanta ämnen för arbeta-
re i värdekedjan, både genom användning av
dess riskindikatorer samt genom användning av
deras revisionsformat SMETA.
Påbörjat inkludering av sociala och miljömässiga
standarder i kategorisering av råvaror i Midsonas
ERP-system för att öka kontroll och styrning av
inköp.
Lansering av projekt i Tyskland som syftat till att
uppnå spårbarhet från gårdsnivå för utvalda pi-
lotförsörjningskedjor, för att övervaka och mäta
hållbarhetsaspekter längs försörjningskedjorna.
Digital transparens genom QR-kod på slutpro-
dukt för konsumenter.
Fortsatt säkerställt efterlevnad av Åpenhetslo-
ven i Norge, mer info på Midsona.no.
Läs mer på sidorna 36–39.
1
https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2024/1760/oj/eng
2
OECD Due Diligence vägledning för ansvarsfullt företagande: https://mneguidelines.oecd.org/due-diligence-guidance-for-responsible-business-conduct.htm
3
OECD:s riktlinjer för multinationella bolag: https://mneguidelines.oecd.org/
4
https://ecfr.eu/article/law-and-global-order-eu-legislation-on-human-rights-due-diligence/
5
Sedex: The world’s largest data platform for supply chain assessment to store, analyse, share, and report on sustainability practices; https://www.sedex.com/
GRI 407-1
GRI 409-1
GRI 414-2
GRI 408-1
GRI 414-1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
52 ANSVARSFULLA INKÖP
Hållbara råvaror
Midsonas målsättning
Biologisk mångfald och fungerande ekosystem är två av
Midsonas mest väsentliga områden i värdekedjan, både för
produkter och råvaror. Hållbara råvaror är avgörande för
att erbjuda hållbara produkter. Samtidigt innebär råvaru
-
försörjningen alltid risker ur flera perspektiv. Aldrig tidi-
gare under mänsklighetens historia har den biologiska
ngfalden varit så hotad som idag
1
. Samtidigt har an-
svarsfullt jordbruk, skogsbruk och fiske betydande poten-
tial att mildra dessa effekter. Detta är något som också tyd-
liggjorts av EU genom Avskogningsförordningen, EUDR,
som träder i kraft 30 December 2025. Syftet är att förhin
-
dra att produkter kopplade till avskogning och skogsför-
störelse importeras eller säljs på EU:s inre marknad.
Genom att fokusera på växtbaserade och hållbara råva
-
ror och produkter vill Midsona bidra till ett mer hållbart
jordbruk, skogsbruk och fiske. Midsona arbetar också med
att utöka koncernens tredjepartscertifierade produkter, en
-
ligt beskrivning på sidan 76. Genom att välja certifierade rå-
varor fmjas en ansvarsfull förvaltning av skog, mark och
marina resurser. Detta bidrar i sin tur till att säkra fram-
tidens tillgång till Midsonas högriskråvaror som är beroen
-
de av ett bra klimat och biologisk mångfald, såsom palmol-
ja, fiskolja, ris, majs, soja, kakao och papper. Därför har kon-
cernen redan år 2021 tagit ställning i samtliga områden:
Ekologiskt
Midsona eftersträvar produktion med minsta möjliga mil-
jöpåverkan. För att stödja detta tillämpar koncernen strik-
ta riktlinjer och principer enligt EU:s krav på ekologiskt
jordbruk, produktion och marknadsföring av ekologiska
produkter (EU 2018/848). Ekologiskt jordbruk är jordbruks
-
metoder som producera mat med naturliga ämnen och pro-
cesser. Med tanke på dess ansvarsfulla förbrukning av en-
ergi och natur resurser, bevarandet av biologisk mångfald,
användningen av bördigare jordarter och bättre vattenkva
-
litet är dess miljö påverkan ofta begränsad. EU:s förordning-
ar om ekologiskt jordbruk sätter tydliga ramar för den eko-
logiska produktionen i hela EU.
2
Genetiskt modifierade organismer (GMO)
Midsonas produkter får inte innehålla råvaror fn GMO.
Koncernen accepterar inte produkter som är förtecknade i
EU-kommissionens register över genetiskt modifierade or
-
ganismer eller produkter som är märkta med texten ”Den-
na produkt innehåller genetiskt modi fierade organismer”,
(EU 1829/2003 och 1830/2003). De råvaror Midsona använ
-
der där det finns en risk för gene tisk modifiering är soja,
majs, raps och ris.
l 2025
100%
egna varumärken
fria från palmolja
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ANSVARSFULLA INKÖP 53
Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)
Det är av avgör ande betydelse att skydda regnskogar samt
dess urbefolk ningar och åtgärder mot avskogning och ut-
rotning av livsmiljöer måste vidtas. Midsona bör undvika
palmolja eller, när inga alternativ finns tillgängliga, en-
dast använda RSPO-certifierad palmolja. Senast 2025 ska
samtliga av Midsonas egna varu märkesprodukter vara
helt fria fn palmolja.
Friends of the Sea (FOS) för fiskolja
Hållbara fiskemetoder och hållbarhetscertifieringar är
nödvändiga för att säkerställa ett hållbart nyttjande av
haven och marina resurser. Midsona ska säkerställa att
fiskoljan i koncernens varor enbart kommer från hållbart
fiske.
Forest Stewardship Council (FSC) för hållbar
pappersråvara
Midsona ska bidra till ett miljövänligt och socialt ansvars-
fullt nyttjande av skogen. Koncernen ska endast köpa
FSC-certifierade pappersprodukter, alternativt PEFC- märkt.
Växtbaserad råvara och djurskydd
xtbaserade produkter är ett viktigt steg för ett koldiox-
idsnålt samhälle. Djur ska behandlas väl och skyddas fn
onödigt lidande och sjukdomar. Midsona ska marknadsfö-
ra och tillgängliggöra växtbaserade produkter som ett an-
svarsfullt alternativ till animaliska produkter och aldrig
marknadsföra produkter som har testats på djur.
För att säkerställa hanteringen av riskråvaror har
Midsona tidigare tagit fram en koncerninstruk-
tion/råvaror policy: ”Midsonas anvisning om GMO,
palmolja, fiskolja, pappersanvändning och djurväl-
färd”. Den ingår i Midsonas hållbarhetspolicy och
är en plan för att skydda biologisk mångfald inom
fiske, skogsbruk och jordbruksproduktion längs
värdekedjan. Den inkluderar följande åtgärder:
Implementera riskanalys av värdekedjan med
hjälp av riktlinjer och standarder för bästa praxis
för risk- och möjlighetsbedömningar, så som
TCFD, TNFD och Sedex.
Implementera regelbunden riskanalys. Identifiera
råvarurisker och möjligheter inom riskområden
som klimatförändringar, avskogning, vattenför-
sörjning, biologisk mångfald och djurskydd base-
rat både på koncernens påverkan och hur Midso-
nas finansiella situation kan utvecklas i framti-
den. Resultaten från 2023 års dubbla väsentlig-
hetsanalys har inneburit att Midsona har påbörjat
uppdateringen av koncernens råvarupolicy.
Etablera systematiska, integrerade riskkontroller
som en del av innovationsprocessen och kvali-
tetssäkringssystemet.
Kartlägga och betygsätta riskfaktorer hos Mid-
sonas leverantörer genom självutvärdering
(Supplier Self-Assessment – SSA) i Midsonas le-
verantörsportal Kodiak.
Se till att alla leverantörer undertecknar och föl-
jer Midsonas uppförandekod för leverantörer
(SCOC).
Validera arbetet genom dokumentation eller
plan för provanalys vid behov.
Inkludera krav på FSC-märkt papper och förpack-
ningsmaterial i Midsonas upphandlingspolicy.
Främja och tillgängliggöra växtbaserad mat som
ett ansvarsfullt alternativ till animaliska produkter.
Vara aktiv i relevanta nätverk och organisationer.
År 2024 är 99,99 procent av koncernens sorti-
mentet fritt från palmolja.
100 procent av inköpta råvaror är GMO-fria.
100 procent av inköpta fiskolja som råvara i kon-
cernens egen produktion är FoS-certifierad.
100 procent ekologiskt certifierade och veganska
råvaror för produktion av kosmetiska produkter
(Urtekram Beauty).
90 procent av Midsonas inköpta råvaror för all
egen produktion är ekologiskt certifierade (88).
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Påbörjat inkludering av sociala och miljömässiga
standarder i kategorisering av råvaror i Midsonas
ERP-system för ökad kontroll och styrning av inköp.
Uppstart av tvärfunktionell projektgrupp som
arbetar med att att säkerställa efterlevnad för
produkter som omfattas av EUDR.
Påbörjat uppdatering av Midsonas råvarupolicy
utifrån väsentlighetsanalysen av natur relevanta
risker och möjligheter. Utfördes med
utgångspunkt i TNFD som en del av koncernens
dubbla väsentlighetsanalys.
Lansering av projekt i Tyskland som syftat till att
uppnå spårbarhet från gårdsnivå för utvalda pi-
lotförsörjningskedjor.
GRI 308-2GRI 305-3 (GHG scope 3)GRI 304-2
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 82–83.
1
https://www.un.org/en/observances/biological-diversity-day
2
https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organics-glance_en
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
54 ANSVARSFULLA INKÖP
Kontroll av leverantörer och
leverantörskedjan
Midsonas målsättning
För Midsona är det viktigt att ha nära relationer med
samtliga leverantörer. På så sätt kan koncernen
kerställa att Midsona arbetar med leverantörer som är
hållbara eller som uppvisar en stark utvecklingspotential.
På samma vis kan Midsona också säkra koncernens
framtida tillgång på hållbara resurser och skyddet av
miljön, den biologiska mångfalden och de mänskliga
rättigheterna. Midsonas mål i detta avseende är att:
100 procent av Midsonas leverantörer ska vara
riskklassificerade enligt hållbara riktlinjer till 2025.
100 procent av leverantörerna ska ha signerat Midsonas
uppförandekod för leverantörer.
Genom lokala inköp och närhet till fabriker kan Midsona
bibehålla god kontroll och transparens gällande
produktion och leverantörskedjan. I konsumenternas
tycke är en lokal produktion ofta förknippad med en hög
och jämn kvalitet, och det finns en stadigt ökande
konsumentefterfrågan på lokalt odlade produkter.
För att minska riskerna i försörjningskedjan köper
Midsona också andelar av leverantörers råvaror direkt
fn ursprungslandet, vilket hjälper till att minska komp-
lexiteten i leverantörskedjan samtidigt som kontrollen
och transparensen ökar. Detta tillåter Midsona att bygga
starka partnerskap och driva igenom jordbruksför-
ändringar, både i fråga om arbetsförhållanden och i
odling av olika produkter.
I den nordiska divisionen kontrollerar Midsona sina le-
verantörers faktiskt eller potentiellt negativa miljö-
ssiga och sociala effekter i utrderings systemet Ko-
diak. Division North Europe och South Europe har etable-
rat manuella procedurer för kontroll av sina leverantörer.
För försörjnings kedjan, som omfattar alla led från Midso-
nas närmaste leverantörer ända ner till jord- och skogs-
bruk, har koncernen upprättat en risk bedömning med
hjälp av Sedex’s riskindikatorer.
Koncernens arbete med den dubbla väsentlighets-
analysen, som också tagit i beaktande arbetet mot efter-
levnad av CSDDD genom utökade riskbedömningar, om-
fattar hela värdekedjan. Analysen hanterar behovet av en
mer omfattande bedömning av faktiska och potentiella
negativa miljömässiga och sociala effekter i leverantörs-
kedjan och åtgärderna som vidtagits. Detta inbegriper
även negativa effekter på lokala samhällen, incidenter av
tvångsarbete, barnarbete, leverantörer där rätten till för-
eningsfrihet och kollektiva förhandlingar kan vara i risk-
zonen såväl som bättre kontroll av den biologiska mång-
falden. Idag kontrolleras alla nya direktleverantörer med
hjälp av sociala och miljömässiga kriterier. Koncernen har
även påbörjat arbetat med att vidareutvecklat kontroll-
systemen längst med leverantörskedjan, genom bland an-
nat utökade riskanalyser och, i delar av koncernen, in-
rande krav på tredjepartsgranskning av leverantörer vid
förhöjd risk.
l 2025
100%
riskklassificerade
leverantörer enligt
hållbara riktlinjer
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ANSVARSFULLA INKÖP 55
Etablera strikta kontroller av direktleverantörer
för faktiskt och potentiellt negativ miljö- eller
social påverkan. För att nå koncernens ambition
tilllämpar Midsona ett leverantörsledningssys-
tem som består av följande:
En uppförandekod för leverantörer som hjälper
Midsona att sätta högre standarder och säker-
ställa att koncernen arbetar med ansvarsfulla
leverantörer.
Ett system för bedömning av kvalitets- och
hållbarhetsrisker som rangordnar och övervakar
leverantörer utifrån uppfyllande av krav inom
hållbarhet, certifiering, kvalitet och produkt-
säkerhet, geografisk risk enligt globalt kända
och beprövade standarder (som t.ex. BSCI eller
Sedex), finansiella, sociala och miljömässiga
effekter, mänskliga rättigheter, affärsetik, anti-
korruption samt hälsa och säkerhet.
På lång sikt implementera det gemensamma le-
verantörsutvärderingssystemet Kodiak i samtli-
ga divisioner. På kort sikt accepterar Midsona att
det också används andra metoder för utvärde-
ring om de uppfyller koncernens gemensamma
krav på leverantörer.
Där Kodiak inte används, omfattas detta av
kraven enligt livsmedelssäkerhetscertifieringar
som t.ex. IFS-certifiering. I Tyskland omfattas
detta av de processer som implementeras som
en del av det omfattande We Care systemcerti-
fieringen inom hållbarhetsstyrning. I den
nordiska divisionen har Kodiak implementerats
för alla typer av leverantörer.
Genomföra Due Diligence- och
transparensprocesser med mer omfattande
bedömning av faktiska och potentiella negativa
miljömässiga och sociala effekter längs hela
leverantörskedjan. Detta inbegriper även negativa
effekter på lokala samhällen, incidenter av
tvångsarbete, barnarbete, leverantörer där rätten
till föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar
kan vara i riskzonen såväl som bättre kontroll av
den biologiska mångfalden.
Upprätta ett nätverk av strategiska leverantörer
där man tillsammans arbetar långsiktigt för att
stötta omställningen till en hållbar produktion.
Stödja lokala leverantörer för att indirekt attra-
hera ytterligare investeringar till den lokala eko-
nomin, samt ökad kontroll, transparens och ett
minskat transportbehov.
67 procent (53) av alla leverantörer var risk-
bedömda i Kodiak eller via andra metoder under
2024. Den fort farande låga andelen beror på att
Division South Europe ännu inte har
implementerat ett väletablerat system. Det
minskar därmed Midsonas övergripande
måluppfyllelse då Division South Europe har
cirka en tredjedel av Midsonas totala antal
leverantörer av direktmaterial. De leverantörer
som ännu inte hanteras i ett väletablerat system
bedöms i enlighet med lagstiftning och
certifieringskrav i respektive land.
52 (52) procent av alla direktleverantörer har
signerat uppförandekoden. Den fortfarande låga
andelen beror på att Division South Europe ännu
inte implementerat Midsonas gemensamma
SCOC, och kontrollerar detta med en egen metod
tills vidare.
76 (18) leverantörsrevisioner utfördes av
koncernen 2024, där Midsona har sett en stor
ökning i Division North Europe som ett resultat
av uppskjutna revisioner till följd av Covid.
48 (56) procent inköpta råvaror kommer fn EU.
93 (93) procent inköpta färdiga produkter köps
från leverantörer inom EU.
61 (65) procent inköpta råvaror från råvarans
ursprungsland. Resterande köps via en
tredjepartsleverantör.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Av de nordiska direktleverantörerna är 95 pro-
cent riskklassificerade enligt hållbarhetsriktlinjer
för faktisk eller potentiell negativ miljömässig el-
ler social påverkan i Midsonas leverantörsutvär-
deringssystem Kodiak.
Under året kommer fortsatt fokus att ligga på att
skicka ut självutvärderingar till nya leverantörer
för Division Nordics, med särskilt fokus på för-
packnings- och skönhetsleverantörer. Alla nya le-
verantörer är skyldiga att skriva under Midsonas
uppförandekod för leverantörer.
Arbetet med egna hållbarhetsrevisioner i leve-
rantörsledet i Division North Europe fortsatte.
Hållbarhet och inköp genomförde fem partner-
skapsmöten i ursprungsland med leverantörer,
samt bekte två av projekten som drivs koppla-
de till ansvarfulla inköp.
I enlighet med den fördjupade riskanalysen av le-
verantörskedjor, anpassad efter produkternas
ursprung, leverantörsland och industri, och ba-
serad på Sedex’s uppsättning av riskindikatorer
samt koncernens uppförandekod, fortsatte ut-
ökning av tredjepartsgranskningar (t.ex. SMETA
och BSCI) inom Division North Europe. Detta
som en del av arbetet för att säkerställa sociala
standarder vid identifierade ökade risker enligt
satta kriterier.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 84-85.
GRI 308-2
GRI 414-2
GRI 308-1
GRI 414-1
GRI 204-1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
56 ANSVARSFULLA INP
Engagemang i leverantörskedjan
Midsonas målsättning
Midsona strävar efter att vara en långsiktig strategisk
partner till koncernens leverantörer och en pålitlig aktör i
att stödja hållbar samhälls- och miljöutveckling i koncer-
nens leveranskedja samt i jordbrukssamhällena där Mid-
sona verkar. Midsonas strategi är att engagera en så stor
del av koncernens värdekedja som möjligt i att minimera
påverkan och förbättra de miljömässiga och sociala förut-
sättningarna. För att uppfylla målen i Parisavtalet kom-
mer en bred uppsättning strategier att behövas för att
minska utsläppen fn köpta varor och tjänster, både från
industri och energiutsläpp hos leverantörerna och från
landbaserade utsläpp i slutskedet, det vill säga fn jord-
och skogsbruk (FLAG-utsläpp). Se mer om Midsonas Supp-
lier Engagement och FLAG-mål under klimatmålen på si-
dan 35. Midsonas ambition är att kombinera koncernens
inköp av strategiska råvaror med fmjande av klimat,
biologisk mångfald, miljövänligt jordbruk och socialt
engagemang. Detta ger också en förbättrad finansiell håll-
barhet och därmed ett gemensamt mervärde.
Analysera riskerna och mäta effekten av Midsonas
leveranskedja på samhället och miljön.
Upprätta vetenskapligt baserade mål för leveran-
törs kedjan för så många av Midsonas leverantörer
med betydande total andel utsläpp och värde
som möjligt.
Etablera vetenskapligt baserade mål inom områd-
ena skogs-, mark- och jordbruk (FLAG SBTs) för
betydande minskning av klimatutsläpp längs
värdekedjan, enligt SBTi:s FLAG-vägledning och
tillhörande landbaserat GHG-protokoll från 2023
1
.
Samarbeta och ha nära dialog med strategiska
leverantörer och bygga långsiktiga relationer
baserat på bästa praxis inom miljömässiga och
sociala principer.
Bygga nätverk och involvera intressenter längs
hela leveranskedjan.
Skapa en hög grad av transparens och kommuni-
cera koncernens ansträngningar längs leverantör-
skedjan för att skapa värde för intressenter som
investerare, kunder och konsumenter.
Etablera nära samarbeten med kunder med
samma målsättning.
Hur Midsona ska nå målet
Framsteg under 2024
Som en del av Midsonas netto-noll-engagemang
har koncernen fått de nya målen för
leverantörsengagemang och FLAG godkända av
SBTi. Läs mer i avsnittet "Effektiv
resursanvändning" på sidan 62.
Arbetet med leverantörsengagemang kopplat till
målet att 70 procent av Midsonas leverantörer
ska upprätta egna vetenskapligt baserade mål
för minskade utsläpp har påbörjats, vilket ska
bidra till att minska utsläppen från koncernens
viktigaste kategori i Scope 3, inköpta varor och
tjänster. Genom samarbete mellan hållbarhet
och inköp rullades arbetet ut mot leverantörer
via individuella möten med positivt resultat
under året. Under 2025 planeras ett
leverantörswebinarium för att nå fler
leverantörer med det övergripande budskapet.
Den ekologiska jordbruksskolan för bönder i
Malawi, Organic Farmer Field School, är ett
utvecklingsprojekt medgrundat av Division
North Europe med syftet att öka kunskap och
medvetenhet om hållbara jordbruksmetoder,
avslutade första året framgångsrikt. Genom ett
tiotal utbildningstillfällen med fokus på
ekologiskt jordbruk har deltagare fått fördjupad
kunskap kring hållbart jordbruk för att stärka
deras egenmakt. Utöver detta har ett innovativt
jordbrukssystem utvecklats baserat på
miljövänliga odlingsmetoder för att stärka det
lokala jordbruket. Systemet bidrar till att fmja
ekologiskt jordbruk och långsiktig
livsmedelssäkerhet i regionen.
Projektet har också lyckats uppmärksamma
ekologiskt jordbruk hos regeringen, vilket skapat
en viktig grund för ytterligare politiskt stöd och
tilldelning av resurser. Projektet syftar till att
möjliggöra inköp av jordnötter, ris och bönor från
Malawi.
Midsona har fortsatt koncernens engagemang i
projekt Kotwa i Indien, ett samhällsprojekt för att
minska miljö- och klimatpåverkan i risodling
genom stöd till lokalbefolkningen. Flera
framsteg har observerats under året, bland
annat förbättrade biodynamiska odlingstekniker
och implementering av ett program för sådd och
sömnad för kvinnor. Projektet tilldelades
dessutom internationella Fairtrade-priset
Climate Hero för sitt koncept inom klimatvänlig
risodling.
Midsona har fortsatt koncernens engagemang i
Ibis Rice Project i Kambodja för att skydda den
biologiska mångfalden under risodling, ett
viktigt projekt då det ligger i en officiell "High
Conservation Area". Under 2025 planeras
volymerna och portföljen att utökas.
Midsona arbetar vidare med Celnat-fonden, som
jobbar med odling av spannmål i Frankrike för att
skydda den biologiska mångfalden,
landsbygdslandskapet och jordbruksstrukturer,
samt frön, grödor och vattenförsörjning för att
minska klimatpåverkan.
Läs mer om koncernens samhällsprojekt på Midsonas hemsida.
Läs om hur Midsona donerar mat till olika organisationer för att
undvika matsvinn i avsnittet Effektiv resursanvändning på sida 66.
1
Att minska utsläppen inom marksektorn är genomförbart genom minskad föndring i hur mark används, minskade jordbruksutsläpp och minskade utsläpp genom föndringar i efterfrågan. Dessutom kräver minskningar i marksektorn också att
man tar hänsyn till bortfall av växthusgaser (förttrande sänkor) eftersom skog och mark har potential att lagra kol. Växthusgaser kan förminskas genom att återställa naturliga ekosystem, förttra skogsbruksmetoder och förbättra markens
kolbindning. Bolag som sätter ambitiösa vetenskapsbaserade mål för FLAG utsläpp kan sända en stark signal om att höja ambitionsnivån inom den lokala, regionala och nationella politiken.
2
Skogs , mark och jordbrukssektorn (FLAG), även känd inom forskarvärlden som jordbruk, skog och annan markanvändning (AFOLU) – eller marksektorn (https://sciencebasedtargets.org/resources/files/FLAG Guidance Public Consultation.pdf);
https://ghgprotocol.org/land-sector-and-removals-guidance
GRI 413-1
GRI 414-2
GRI 308-2
GRI 413-2
GRI 304-2
11,2 procent (7,2) av Midsonas leverantörer har
satt vetenskapligt baserade utsläppsmål enligt
SBTi.
Midsonas FLAG-mål är godkända av SBTi. Kon-
cernen är nu i startfasen av att sätta en FLAG-ba-
serad omställningsplan som en del av Midsonas
klimatomställningsplan.
Ibis Rice Project i Kambodja: De två största
divisionerna, Division Nordics och Division North
Europe är en del av projektet.
Här är Midsona idag
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ANSVARSFULLA INKÖP 57
Food Service och samhällsengagemang
Midsonas målsättning
Som ett delmål inom fokusområdena hälsa och växtbasera-
de produkter, vill Midsona inspirera och göra det enklare
för fler människor att äta växtbaserad och hälsosam mat.
Genom koncernens satsning på Food Service har flera gi-
vande samarbeten skapat goda förutsättningar för detta.
Midsona Food Service levererar hållbara måltidslösningar,
råvaror och växtbaserad receptinspiration till offentlig sek-
tor, skolor och andra typer av verksamheter.
Partnerskapen bidrar till hållbar förändring för miljö,
hälsa och social påverkan. Till exempel har Midsona hjälpt
skolor och elever att ta ytterligare kliv mot en mer hållbar
matkultur. Genom att arbeta för hållbara skolkök vill
Midsona vara ett stöd hela vägen, fn att förstå inne-
börden och odlingen av växtbaserad mat, klimatberäkning
av recept och menyer, till att ge receptinspiration och hålla
workshops om växtbaserad mat.
Food Service i Division Nordics har inlett t
långsiktiga projekt med fokus på baljväxter. Det
ena syftar till att fmja nordisk inhemsk odling
och förädling. Det andra fokuserar på texturering
av nordiskt odlade favaproteiner med syfte att
minska klimatpåverkan för proteinkällor.
I Sverige upprepades temaveckan ”Håll det håll-
bart” för högstadie- och gymnasieelever. Genom
filmer får eleverna lära sig ett mer hållbart för-
hållningssätt till mat.
Midsona stöttar flera priser som främjar en håll-
bar matkultur. Midsona är bland annat partner
till Ekomatsligan (EkomatCentrum), Årets Eko-
kock i Danmark och Årets Klimatkock i Finland.
Matdonationer till sociala initiativ (barnläger,
skolevenemang och hälsodagar) i lokala
samhällen i Division North Europe och South
Europe för att uppmuntra hälsosam mat.
Framsteg under 2024
Läs mer om hur Midsona donerar mat till olika organisationer för att
undvika matsvinn i avsnittet Effektiv resursanvändning på sida 66.
1
https://www.midsona.com/sustainability#focus-areas
GRI 413-1
DLF Sverige är en branschorganisation för bolag som
producerar eller importerar varor för återförsäljning till
dagligvaruhandeln och matservicemarknaden i Sverige.
DLF fmjar samarbete mellan Midsona och koncernens
kunder, för att tillsammans arbeta för att minska
utsläppen fn exempelvis transporter och förpack-
ningar genom DLF:s initiativ. Största delen av Midsonas
utsläpp sker utanför koncernens direkta verksamhet.
Mer än 90 procent av Midsonas Scope 3-utsläpp kommer
fn inköpta varor, transporter och förpack ningar.
Därför arbetar Midsona med hela värdekedjan, inklusive
leverantörskedjan och koncernens kunder, för att driva
bästa praxis och förbättra klimatrelaterade frågor (se
Midsonas klimatomställningsplan
1
).
Midsona är engagerade i flera av DLF:s kommiteer,
arbetsgrupper och utvecklingsprogram för partnerskap
för att minska negativa klimateffekter fn transporter,
varor och tjänster. Däribland har koncernen signerat
DLF:s färdplan för fossilfri konkurrenskraft samt
Transport- och Plastinitiativet. Dessa är formella
kampanjer och uppmaningar till partnerskap samt
informella möjligheter att minska negativa effekter.
Koncernens CSO är med i DLF:s hållbarhetskommitee
och Director Legal är med i DLF:s legala kommitee.
Klimatrelaterad engagemangsstrategi
med Midsonas kunder
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
58 SÄKRA PRODUKTER OCH KVALITET
Midsonas kvalitets- och produktkerhetsarbete styrs av
koncernens kvalitets- och säkerhetshanteringssystem
som är baserat på gällande lagstiftning, krav fn kunder
och myndigheter samt branschens riktlinjer. Interna
policyer, tydlig struktur och ansvarsfördelning säker-
ställer att Midsona levererar säkra och lagliga produkter.
Medarbetare med regulatorisk kompetens och kvalitets-
kompetens utvärderar löpande leverantörer, råvaror,
rdiga produkter och märkning. Koncernens
kvalitetshanteringssystem inkluderar tydliga handlings-
planer för produkter som inte uppfyller Midsonas
kvalitets krav, samt tydliga rutiner för spårbarhet och
återkallelser.
Midsonas ledningssystem för kvalitet och livsmedels-
kerhet bygger på riskanalyser enligt HACCP (Hazard
Analysis of Critical Control Point) och dess utvärderingar
inkluderar regelbundna interna revisioner, eller självin-
spektioner, såväl som tredjepartsrevisioner.
Midsonas arbete för säkra produkter
med hög kvalitet bidrar till fyra av
FN:s globala mål.
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Midsona följer strikta kvalitetskrav i alla processer för att minimera risken för produktfel, produktåterkallelser
eller produktansvarsanspråk. Alla leverantörer måste uppfylla koncernens krav på produktsäkerhet och
eventuella klagomål registreras i Midsonas kvalitetssäkringssystem för proaktiva åtgärder.
kra produkter
och kvalitet
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
SÄKRA PRODUKTER OCH KVALITET 59
Riskbedömning av leverantörer
Midsonas målsättning
Midsona prioriterar ansvarsfulla inköp på alla nivåer. En
viktig del är den riskbedömning av leverantörer som ge-
nomförs årligen utifn en rad identifierade kritiska
kriterier som måste uppfyllas. Målsättningen är att 100
procent av Midsonas leverantörer ska vara riskklassificerade
enligt kraven för säkra produkter och kvalitet senast år 2025.
Kartlägga leverantörer enligt Midsonas riskbe-
dömningssystem för kvalitet och hållbarhet.
Midsonas leverantörer riskklassificeras efter låg,
medel eller hög risk gällande kriterier för kvalitet
och produktsäkerhet, geografisk risk enligt am-
fori BSCI (en ledande företagarförening för håll-
bar handel med Due Dilligence-system
1
), ekono-
misk risk och miljöpåverkan, affärsetik, antikor-
ruption samt hälsa och säkerhet.
Genomföra ytterligare fysiska, digitala eller
skriftliga riskbaserade revisioner av leverantörer-
na för vilka koncernen identifierat som risker.
Därmed skapas en konstruktiv dialog och möjlig-
het att förbättra viktiga processer, där Midsona
tillsammans med leverantören kan täppa till
luckor och hantera avvikelser i syfte att uppfylla
koncernens kvalitetskrav.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
För koncernen var andelen leverantörer som
utvärderats i Kodiak eller riskklassificerats i Sedex
67 procent (53), vilket omfattar Division Nordics
och Division North Europe. Inom Division South
Europe bedöms leverantörerna utifrån interna
proce durer av leverantörsgodkännanden i
nuläget.
År 2024 ökade andelen riskklassificerade leveran-
törer i Kodiak med 7 procent i Division Nordics.
År 2024 genomförde Midsona 76 riskbaserade
revisioner.
Under 2024 hade Midsona 1 (0) incident av
bristande efterlevnad avseende produkt- och
marknadsföringsinformation som resulterade i
böter eller straff. Boten är till följd av icke
uppdaterade ettiketter med korrekt logga.
7 (7) incidenter avseende produktsäkerhet,
märkning och marknads förings information
ledde till korrigeringar. Midsona genomförde
totalt 4 (4) produktåterkallelser och 4 (11)
produktin dragningar i koncernen.
Midsonas arbete med dessa mål beskrivs mer i kapitlet Ansvarsfulla inköp
på sidorna 82–85.
GRI 308-2
GRI 414-2
GRI 308-1
GRI 414-1
l 2025
100%
riskklassificerade
leverantörer enligt säkra
produkter
1
https://www.amfori.org/en/about/who-we-are/about-amfori
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
60 SÄKRA PRODUKTER OCH KVALITET
Certifieringar av Midsonas
kvalitetshanteringssystem
Midsonas målsättning
100 procent av Midsonas egna produktionsenheter ska vara
certifierade i enlighet med internationella standarder:
Livsmedel: GFSI-erkända (Global Food Safety Initiative)
Kosmetika: ISO 22716-certifiering
Undantag får endast göras för mindre
produktionsenheter mot att koncernen säkrar ett
kvalitetssystem enligt internationella krav för säker
produktion. Målet gäller även vid nya förrv med
realistiska tidsramar.
Genomföra årliga tredjepartcertifieringar samt en
riskbaserad kartläggning vid strategiska förvärv.
Hur Midsona ska nå målet
Framsteg under 2024
100 procent av Midsonas egna produktions-
enheter
1
för livsmedelsproduktion i Division
Nordics är fortsatt certifierade enligt FSSC 2200,
en certifiering som är erkänd enligt GFSI.
GFSI-erkända IFS-certifiering i Division North
Europe och South Europe förnyades, där Division
North Europe uppnåde högsta nivån. IFS är en av
flera erkända certifieringar enligt GFSI.
GRI 416-2GRI 416-1
År 2024 var andelen certifierade produktionsen-
heter i koncernen med relevant storlek 100 pro-
cent (100).
1
Här är Midsona idag
Mål från 2021
100%
certifiering av egna
produktionsenheter,
enligt internationella
standarder
1
Varken Jakobstad eller Falköping är certifierade enligt internationella krav då de alla är för små för att kunna certifiera på denna nivå, men
Midsona ser till att de följer internationella riktlinjer för livsmedelssäkerhet via koncernens kvalitetsavdelning.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIV RESURSANNDNING 61
Midsonas arbete innebär löpande anpassningsåtgärder
r koncernen fmjar en effektivare konsumtion av
energi, vatten och avfall i den egna affärsverksamheten
och för alla leverantörer. Tillämpliga miljölagar, policyer,
globala ramverk och partnerskap ska ligga till grund för
att förbättra Midsonas arbete och driva det framåt.
Midsonas arbete för effektiv
resursanvändning stödjer
nio av de globala målen för
hållbar utveckling.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Resurseffektivitet är en nödvändighet, både för Midsonas verksamhet och för miljön. Genom att tillämpa en
tydlig färdplan för att minska utsläpp av växthusgaser och bidra till en koldioxidsnål ekonomi försöker
Midsona, med hjälp av koncernens klimatförändringsstrategi, minimera den påverkan verksamheten,
värdekedjan och produkterna har på klimatet och miljön.
Effektiv resurs-
användning
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
62 EFFEKTIV RESURSANNDNING
Science Based Targets och målsättning
om netto-noll-mål godkända av SBTi
Midsonas målsättning
Tidigare har Midsona fått koncernens vetenskapligt baserade
utsläppsminskningssmål godnda av Science Based Targets
initiative (SBTi)
1
. Detta innebär att Midsona har satt mål som
den senaste klimatvetenskapen anser vara nödvändiga för
att förhindra klimatförändringarnas värsta effekter. Enligt
FN, SBTi och den senaste vetenskapen är klimatförändringar
det största hotet som den moderna människan ställts inför.
Mer måste göras – och snabbare – för att undvika de värsta
effekter av klimatföränd ringar och för att säkerställa en
framgångsrik, hållbar ekonomi
1, 2
. En global koalition av FN-
organ, bolags- och industriledare uppmanar till bråd skande
handling och mobiliserar bolag att etablera vetenskapligt
baserade netto-noll-mål i linje med Parisavtalets 1,5°C-mål
för global uppvärmning. Midsonas ambition, som ett led i
klimatförändringsstrategin, har för avsikt att följa bästa
praxis för klimatförändringar i linje med 1,5°C-målet för
global uppvärmning. Som ytterligare ett betydande steg i att
stärka koncernens klimatarbete i linje med FN, åtog sig
Midsona i juli 2022 att anta en ambitiös SBTi-godkänd
målsättning om netto-noll utsläpp senast 2045 baserad på
SBTi:s nya netto-noll-standard som lanserades i oktober
2021. Läs mer om Midsonas engagemang på SBTi:s hemsida
3
.
Midsona gör nödvändiga förberedelser för att
lämna in sitt mål för netto-noll-utsläpp till SBTi
för godkännande senast början av 2024. För Mid-
sonas del innebär målet om netto-noll-utsläpp:
Stärka målet om netto-noll- utsläpp på kort sikt
till en ambition om 1,5°C för de kommande 5–10
åren.
Engagera leverantörer i värdekedjan för att
minska deras utsläpp.
Undersöka nya krav fn SBTi för att sätta upp
vetenskapligt baserade mål som inkluderar
landbaserade utsläppsminskningar inom skog,
mark och jordbruk, så kallad FLAG. Medan FLAG-
mål omfattar skog, mark och jordbruk, täcker
Midsonas icke-FLAG-mål alla andra
fossilbaserade utsläpp (existerande SBT). SBTi:s
FLAG Guidance tillhandahåller världens första
standardmetod för företag i landintensiva
sektorer att sätta landbaserade mål.
Vägledningen gör det möjligt för företag att
minska de 22 procent av de globala utsläppen av
xthusgaser från jordbruk, skogsbruk och
annan markanvändning.
Minska utsläppen enligt alla Scope med 90
procent till 2045.
Uppmuntra till klimatkompensation där
utsläppsminskning annars är omöjlig.
Neutralisera restutsläpp genom att till exempel
plantera träd för resterande procent som inte
kan tas bort.
Midsonas strategi vad gäller klimatförändring
och koncernens engagemang i att skapa ett
ambitiöst SBTi-godkänt netto-noll-mål för 2045
baserat på SBTi:s nya netto-noll-standard är
uppfylllt.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Netto-noll mål med tillhörande delmål
godndes av SBTi under andra halvan av 2024.
De slutliga målformuleringarna är följande:
Övergripande mål:
Midsona AB åtar sig att uppnå netto-noll-utsläpp av
xthusgaser i hela värdekedjan till 2045.
Kort sikt:
Midsona AB åtar sig att minska absoluta Scope 1
och 2 utsläpp av växthusgaser med 42 procent
till 2030 från baret 2022.
Midsona AB åtar sig att minska absoluta Scope 3
utsläpp av växthusgaser från kapitalvaror,
bränsle- och energirelaterade aktiviteter,
uppströms transporter och distribution, avfall
genererat i verksamheten, affärsresor, pendling,
nedströms transporter och distribution samt
slutbehandling av sålda produkter med 42
procent till 2030 från basåret 2022.
Midsona AB åtar sig att 70 procent av koncernens
leve ran törer, baserat på inköpta varor och
tjänster, ska ha vetenskap ligt baserade mål till
2028.
Midsona AB åtar sig att minska absoluta Scope 3
FLAG-utsläpp av växthusgaser med 30,3 procent
till 2030 från baret 2022.
Midsona AB åtar sig också att ingen avskogning
ska ske inom dess primära råvaror, med mål att
uppnå detta senast den 31 december 2025.
Lång sikt:
Midsona AB åtar sig att minska absoluta Scope 1
och 2 utsläpp av växthusgaser med 90 procent
till 2045 från basåret 2022. Midsona AB åtar sig
också att minska utsläpp av Scope 3 växthusga-
ser med 90 procent inom samma tidsram.
Midsona AB åtar sig att minska absoluta Scope 3
FLAG-utsläpp av växthusgaser med 72 procent
inom samma tidsram
4
.
GRI 305-3
GRI 305-5
GRI 305-2
GRI 305-4
GRI 305-1
Läs mer på Midsonas hemsida www.midsona.com/hallbarhet
1
Science Based Target Initiative (SBTi) definierar och främjar bästa praxis för utsläppsminskningar och netto noll l i linje med klimatvetenskapen och driver ambitiösa klimatåtgärder inom den privata sektorn genom att göra det möjligt för organisationer att
sätta upp vetenskapsbaserade mål för sin minskning av utsläpp i linje med temperaturmålet om 1.5°C”. SBTi är ett samarbete mellan CDP, FN:s Global Compact, World Resources Institute (WRI) och World Wide Fund for Nature (WWF). https://
sciencebasedtargets.org/
2
COP 29 2024: https://unfccc.int/cop29
3
https://sciencebasedtargets.org/companies taking action
4
Målet inkluderar FLAG-utsläpp och borttagningar.
l 2024
Midsonas
netto-noll
mål godkänt av
SBTi
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIV RESURSANNDNING 63
Utsläpp av växthusgaser
Midsonas målsättning
Som ett viktigt steg i Midsonas arbete med att minska ut-
släppen av växthusgaser är ambitionen att nå
netto-noll-utsläpp år 2045 i enlighet med de mål som kon-
cernen fått godkända av SBTi under 2024. Detta för att
kra att Midsona bidrar till
Parisavtalets temperaturmål
om max 1,5°C global uppvärmning, där koncernens
kortsik-
tiga mål är betydande delmål för att säkerställa steg i rätt
riktning. Mer detaljer kring Midsonas nya utsläppsminsk-
ningsmål finns att läsa på föregående sida.
Utveckla en långsiktig vetenskapsbaserad
klimat omställningsplan (CTP) anpassad till
Midsonas övergripande verksamhetsstrategi
och temperaturl om 1,5°C enligt FN och SBTi
(se mer om Midsonas omställningsplanering på
sidan 31-32 och 127-129, samt hela omställnings-
planen på https://www.midsona.com/sustaina-
bility#focus-areas).
Utveckla strategi och planering för att minska
utsläppen av växthusgaser både i egen verksam-
het och i värdekedjan.
Utvärdera nödvändiga åtgärder för att
påskynda utsläppsminskningen.
Kartlägga hur Midsona kan kompensera ound-
vikliga utsläpp.
Rapportera transparent kring genomförda åt-
gärder årligen.
Uppdatera regelbundet Midsonas
klimatscenarioanalys av klimatrelaterade risker
och möjlig heter, samt koncernens scenarioanalys
över olika tidshorisonter. Detta för att undersöka
flexibiliteten i Midsonas affärsmodell och
strategi inför framtida klimatförändringar som
används i koncernens strategiska och finansiella
planering. Läs mer om de klimatrelaterade
riskerna och scenarioanalysen under riskkapitlet
på sidan 123-129.
Hur Midsona ska nå målet
Framsteg under 2024
Midsonas klimatförändringsstrategi inkluderar
en klimatomställningsplan som är i linje med
temperaturmålet om 1,5° C. Den omfattar en
handlingsplan som inkluderar analyser av de
interna utsläppsminskningsinitiativen, och den
externa samhällsutvecklingen som kommer att
leda Midsona mot ett fastställt utsläppsminsk-
ningsmål. Denna analys omfattar en linjär över-
ng och antaganden med årlig organisk tillväxt.
Midsonas övergångsplan är publicerad på
Midsona.com: https://www.midsona.com/sustai-
nability#focus-areas
Midsonas klimatscenarioanalys för såväl över-
ngsrisker (nuvarande och nya regler, juridiska,
teknologiska, marknadsrelaterade och ryktes-
ssiga), fysiska risker (akuta och kroniska) och
möjligheter uppdateras regelbundet för att infor-
mera koncernens strategi och finansiell planering
framåt. Scenarioanalysen från 2023 för en värld
med 1,5-4 graders temperaturökning, där kvanti-
tativ och kvalitativ scenarioanalys kombineras,
har använts som underlag i den dubbla väsentlig-
hetanalysen, i Midsonas årliga CDP-rapport samt
i koncernens riskavsnitt på sidan 123 och 127-129.
Midsona rapporterar årligen till CDP (Climate
Disclosure Project) om klimatstrategi, ledarskap,
åtgärder och prestationer. CDP driver en klimat-
förändringsagenda i enlighet med FN:s senaste
vetenskap och den globala utvecklingen med nya
krav på framsteg årligen. Dessa används som
riktlinje för Midsonas klimatförändringsagenda.
Midsona har genomfört flera initiativ för att
minska koncernens utsläpp inom Scope 1, 2 och
3. Läs mer om olika initiativ kopplade till
koncernens olika mål gällande avfall, förpack-
ningar, leverantörsengagemang, fossilfri energi
och transporter.
Inom Scope 3, kategorin "inköpta varor och tjäns-
ter", under vilket FLAG- samt industri- och ener-
giutsläpp återfinns, pågår ett arbete med att sät-
ta en plan för att, utöver befintliga projekt som
r att läsa om på sidan 56, säkerställa ett struk-
turerat och affärsenhetligt tillvägagångsätt för
att minska dessa utsläpp i enlighet med uppsatta
mål.
* Långsiktigt: Midsona AB åtar sig att minska utsläppen av absolut Scope 1 och 2 växthusgaser med 90 procent till
2045 från basår 2022. Midsona AB åtar sig också att minska Scope 3 GHG-utsläppen med 90 procent inom
samma tidsram. FLAG: Midsona AB åtar sig att minska utsläppen av växthusgaser i absolut Scope 3 med
72procent inom samma tidsram. Målet inkluderar FLAG-utsläpp och borttagningar.
** Exklusive inköpta varor och tjänster
*** Andel mätt i inköpskostnader
Mål 2030
42%
minskade utsläpp
enligt scope
1, 2 och 3**
Mål 2045
netto-
noll
*
Mål 2030
30,3%
minskade utsläpp
enligt FLAG
Mål 2028
70%
leverantörer
med SBT***
l 2025
Ingen
avskogning
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
64 EFFEKTIV RESURSANNDNING
År 2024 var Midsonas växthusgasutsläpp för
Scope 1 och 2 totalt 3679 tCO
2
e (3 556), vilket är
en ökning med 6 procent jämfört med basåret
2022. Ökningen är till följd av ökad användning
av icke-förnybar stationär förbränning med na-
turgas i Division North Europe och propan i Spa-
nien.
Midsonas totala växthusgasutsläpp för Scope 3
var 116 176 tCO
2
e (112 182), en ökning med 4 procent
jämfört med föregående år till följd av ökad kvani-
titet av inköpta varor samt förändring av in-
köpsportföljen. Mot basår har däremot växthusga-
sutsläppen fn Scope 3 minskat med 9 procent.
Den procentuellt största minskningen härstam-
mar fn FLAG, uppströms transport och distribu-
tion och slutbehandling av sålda produkter.
Under 2024 har FLAG-utsläpp minskat med 11
procent sedan basår 2022.
Antal leverantörer som har satt SBT har ökat från
7,2 procent till 11,2 procent.
Midsonas vetenskapligt baserade omställnings-
plan till låga CO
2
e-utsläpp (Climate Transition
Plan) uppdaterades under 2023 med nya mål och
data, och ska leda Midsona vidare i koncernens
arbete med minskning av växthusgaser.
Mer information om koncernens arbete för att
minska utsläppen finns även i de avsnitt som
behandlar följande klimatrelaterade mål:
Senast 2028 ska 100 procent energi i all
verksamhet ägd av Midsona vara förnybar enligt
Scope 1 och 2.
Senast 2025 ska 100 procent av Midsonas egna
konsumentförpackningar av plast kunna åter-
vinnas enligt Scope 3.
100 procent växtbaserat eller vegetariskt
sortiment 2030, enligt Scope 3.
90 procent av Midsonas avfall vid egna
anläggningar ska återvinnas enligt Scope 3.
100 procent återanvänt matavfall, enligt Scope 3.
100 procent fossilfria godstransporter 2030,
enligt Scope 3.
* Kategori i Scope 1 enligt GHG protokollet som hänvisar till processen där bränsle
förbränns för att generera energi inom fasta anläggningar eller enheter, såsom
industrianläggningar.
Här är Midsona idag
GRI 305-3
GRI 305-5
GRI 305-2
GRI 305-4
GRI 305-1
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 86-89.
Läs Midsonas fullständiga CDP-växthusgasrapport på
https://www.midsona.com/sustainability#documents
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIV RESURSANNDNING 65
Att utveckla Midsonas återvinningskapacitet är en nyck-
elkomponent i att mildra koncernens övergripande klima-
tavtryck. Det spelar en central roll i Midsonas portfölj av
produkter med låga koldioxidutsläpp, vilket är en konkur
-
rensfördel och avgörande för koncernens förmåga att för-
bli relevanta i en koldioxidsnål ekonomi och samhälle.
Avfall från produktion, lager och förpackning sr för
en betydande del av koncernens klimatpåverkan. Midso-
na arbetar med att öka återvinningsbarheten, såväl för
förpackningar som genom sortering av avfall fn an-
läggningarna.
Midsonassentliga områden:
En cirkulär affärsmodell: Ju mer som återbrukas eller åter-
vinns desto mindre resurser behöver utvinnas. Midsona
strävar efter att bibehålla värdet av produkter, material
och resurser så länge som möjligt genom att återinföra
dem i produktcykeln när de nått slutet av sin livslängd.
Återvinningsbarhet i värdekedjan: Midsonas förpacknings-
strategi ligger i linje med EU-kommissionens strategi för
en cirkulär ekonomi. Läs mer på sidorna sidan 44.
Avfallshantering
Återvunnet avfall i
Midsonas anläggningar
Midsonas målsättning
Midsona arbetar aktivt för att minska avfall, vilket har vi-
sats genom en hög grad av sortering, återvinning och
återanvändning av avfall, både i produktion och lager.
Midsonas ambition är att koncernens kontor ska vara håll-
bara, vilket i sin tur bidrar till att höja medvetenheten,
minska nivån på avfall och öka återvinning.
Kartgga och fastställa mätpunkter för avfall
som genereras i egen verksamhet, avfalls-
förvaltning, sorterings- och återvinnings krav.
Förbättra kartggning av avfall för nya
anläggningar.
Kartlägga ekonomisk betydelse, inklusive förvän-
tade kostnader för att möjliggöra planering av po-
tentiella investeringar i takt med ökade krav på
avfallshantering på kort, medellång och lång sikt.
Öka sorteringsfraktioner och uppdatera utrust-
ningen vid Midsonas produktionsenheter, lager
och kontor för att kunna öka sorteringsgraden.
Samarbeta för hållbar avfallshantering med
specialister, myndigheter och andra aktörer.
Minska, återanvända och återvinna så stor andel
av avfallet som möjligt.
Implementera en strategi för en effektiv värde-
kedja inom Europa för att effektivisera materia-
lanvändningen och minska det totala avfallet.
Hur Midsona ska nå målet
Framsteg under 2024
I både de danska och tyska produktionsanlägg-
ningarna har man börjat sortera ut baksidan av eti-
ketter för återvinning, vilket resulterat i en minsk-
ning i osorterat avfall med över 28 ton. Detta avfall
hanteras sedan av ett företag som separerar siliko-
net från pappret, för att kunna producera pap-
persmassa.
I produktionsanläggningen i Tilst har man arbe-
tat med att minska avfallet som uppstår i pro-
duktionslinjen. Bland annat har man genom för-
sök lyckats minskat mängden plast som används
vid uppstart av produktionen.
År 2024 låg Midsonas återvinningsgrad på 81 (72)
procent jämfört med 2023.
År 2024 uppgick totalt avfall till 1978 ton (1787)
en ökning med 11 procent från föregående år.
År 2024 låg Midsonas avfallsintensitet på 61 (56)
kg/produerat ton jämfört med 2023. Ökningen
beror på förbättrad datakvalitet, där bland annat
Division North Europe har påvisat en förbättring
i datainsamling.
Här är Midsona idag
GRI 306-2
GRI 306-4
GRI 306-1
GRI 306-3
GRI 305-3
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 89-90.
l 2025
90%
Återvinning av
avfall som genererats
i egen verksamhet
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
66 EFFEKTIV RESURSANNDNING
Minska matsvinn
Midsonas målsättning
Enligt FN har antalet människor som lider av hunger lång-
samt ökat sedan 2014. Samtidigt förloras stora mängder
ätbar mat varje dag. Globalt går cirka 13 procent av den
produ cerade maten förlorad mellan skörd och detaljhandel,
och uppskattningsvis 19 procent av den totala globala
livsmedels produktionen går till spillo.
1
Midsonas målsättning är att minska onödigt matsvinn
och öka återanvändningen av det oundvikliga matsvin-
net. Detta ligger i linje både med FN:s Agenda 2030 och
den svenska regeringens etappmål för matavfall.
Kartlägga och fastställa mätpunkter för koncer-
nens matavfallshantering.
Förlänga hållbarheten genom smarta förpack-
ningar, kvalitetssäkringsprocesser och märkning.
Uppdatera sorteringsmöjligheter för att kunna
reducera matsvinn och matavfall vid egna pro-
duktionsenheter, lager och kontor.
Återvinna så mycket matavfall som möjligt, bland
annat som biogas, gödsel, djurfoder och kompost.
Ge smakprov av varor med kort utgångsdatum,
sälj till reducerade priser eller donera.
Samarbeta med olika aktörer för att säkerställa
en effektiv och hållbar hantering av matavfall,
med målet att minimera avfallsmängderna och
kerställa att potentiellt svinn tas tillvara på
och används som mat för människor.
Uppmuntra innovation och produktdesign för
att finna synergier bland ingredienser och varor, i
produktionen samt i slutledet hos konsumenten.
Midsonas innovationsprocess tar också
produktdesign och märkning i beaktning.
År 2024 låg Midsonas återanvändningsgrad av
matsvinn på 97 (90) procent. En ökning med 7
procentenheter från föregående år.
För att minska matsvinn har Midsona bland
annat donerat produkter med kort
utgångsdatum och sålt produkter till rabatterat
pris. År 2024 donerade Midsona totalt 110 ton
mat (51) till välgörenhet, och totalt 508 (400)
ton produkter såldes till rabatterat pris.
Under 2024 ökade andelen potentiellt matsvinn
som återanvänds från 886 ton till 1826 ton, vilket
beror på förbättrad datakvalitet samt en större
disposition i Division North Europe. Framåt
kommer Midsona arbete med att minska den
totala mängden av potentiellt och faktisk
matsvinn.
År 2024 var 22 procent (19) av Midsonas produk-
ter märkta med ”st före, ofta bra efter”.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Förlängning av rekommenderat Bäst före-datum
för nästan 200 produkter i Division North
Europe vilket möjliggjorts av utvärdering av
tidigare rekommendationer i enlighet med
kvalitetsriktlinjer.
Förbättring av processer för hantering av varor
som riskerar att kasseras och utngna
produkter genom mer detaljerad registrering av
kasserade och donerade varor samt regelbundna
möten för att identifiera problemområden i ett
tidigt skede i Division North Europe.
I Division South Europe används biprodukter
från tillverkningen av seitan och tofu i
tillverkningen av vegetariska burgare.
För att minska matsvinnet donerar Midsona
produkter med kort utgångsdatum eller säljer
dem till rabatterat pris.
I Sverige skänker Midsona produkter med kort
utgångsdatum till ”Matmissionen” (inititiv av
Sveriges Stadsmissioner). Midsona fortsatte även
att förmedla matsvinn som uppstod i samband
med produktion av koncernens produkter hos
några av leverantörerna till Matmissionen.
I Danmark har man donerat varor med kort
utgångsdatum till både Ukraina och en
organisation för hemlösa.
I Division North Europe har man samarbetat
med den humanitära hjälporganisationen
Malteser för att minska matsvinn och stödja
utsatta i Ukraina.
Förpackningsdesign förlänger hållbarheten och minskar matsvinnet.
Läs mer på sidan 43.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 90.
1
https://www.un.org/en/observances/end-food-waste-day
GRI 306-1
GRI 306-4
GRI 305-3
GRI 306-2
GRI 303-1
l 2025
Reducera
matsvinn och
100%
återanvänt
matsvinn
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIV RESURSANNDNING 67
Vattenanvändning
Midsonas målsättning
Vatten är en resurs som blivit alltmer kritisk och viktig att
skydda. Det är Midsonas ansvar att begränsa vattenan-
ndningen till ett minimum i de länder där koncernen
har verksamhet, särskilt i torrare och varmare länder i söd-
ra Europa. I Midsonas verksamhet används färskvatten så-
väl i produkter som under produktionsprocesser. Hittills
har Midsonas anläggningar haft en relativt låg vattenan-
ndning och koncernen verkar fmst i länder med god
tillgång till färskvatten. Midsonas moderniserade produk-
tionsanläggning i Spanien brukar större mängd vatten,
och är placerad där risken för torka är relativt sett högre.
Trots att förbättringar på den spanska anläggningen har
störst påverkan på koncernens totala vattenanvändning, så
förntas det att alla enheter bidrar.
Kartlägga och fastställa mätpunkter för Midso-
nas totala användning (läs mer under "Hållbar-
hetsdata" på sidan 91) och återanvändning av
spillvatten.
Minska vattenanvändningen genom att teknolo-
gi vid Midsonas spanska fabriker uppdateras och
en specifik budget sätts för att målen ska nås.
Återanvända vatten samt samarbeta med speci-
alister och myndigheter för att driva trygg pro-
duktion med återvunnet vatten.
Använda egna vattenkällor, inklusive brunnar och
regnvattenuppsamling.
Minska vattenanvändningen, både i produktion
och slutprodukt.
År 2024 var Midsonas vattenanvändning 58 047
m
3
(55 943), vilket motsvarar en ökning med 4
procent jämfört med föregående år till följd av
ökad användning i Division North Europe från be-
lagda produkter där våtstädning krävs vid produk-
tion. Vattenintensiteten per producerat ton ökade
till 1,80 m
3
(1,77).
68 procent (72) av vattenanvändningen i koncer-
nen skedde i produktionsenheten i Castellcir, Spa-
nien. År 2024 minskade vattenanvändningen i
Spanien till 39 500 m
3
(40 356), en minskning med
2 procent. Vattenintensiteten i Spanien minskade
även med 11 procent, fn 25 m
3
/ton till 22 m
3
/ton
från föregående år, i linje med koncernens mål.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Genom förbättrad mätning av vattenanvändning,
utbildning av personal, workshops om
vattenanvändning samt åtgärdande av läckage,
har vattenanvändningen per producerad kg
minskat i Spanien.
I Danmark upphörde produktionen vid två äldre
produktionslinjer som använde vatten, vilket har
bidragit till en minskning av vattenanvändning.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 91.
GRI 303-3
GRI 303-5
GRI 303-2
GRI 303-4
GRI 303-1
Mål 2030
10%
reducerad vattenanvänd-
ning per produ cerat ton.
20 procent i den spansk
verksamheten
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
68 EFFEKTIV RESURSANNDNING
Energi
Midsonas målsättning
Koncernens ambition är att all ägd verksamhet ska använ-
da 100 procent förnybar energi och att förbrukningen ska
hållas till ett minimum. Dessutom har Midsona som mål
att minska den totala energiförbrukningen genom att
återanvända energi, ta bort energikrävande produkter
och processer samt identifiera de mest energieffektiva lös-
ningarna för koncernens anläggningar. Förutom att Mid-
sona köper in förnybar energi fn vind och vatten, pro-
duceras solenergi fn koncernens egna solpanelsanlägg-
ningar. En del av Midsonas energimål berör omställning-
en av bilar till fossilfria alternativ. Till 2028 ska Midsona
ha ersatt alla tjänste- eller förmånsbilar med fossilfria al-
ternativ.
Midsonas strategi kring energianvändning
består av följande steg:
Kartlägga och fastställa mätpunkter för energi-
förbrukning enligt GHG-protokollets riktlinjer.
Förbättra energihushållning: Införa effektivare
energilednings- och operativsystem i produktion
och lager baserat på EMS-principer (energy
management system), vilket innebär rutiner,
ansvarsområden, utrustning, digital bevakning
och uppföljningar.
Vidta åtgärder så som kostnadssimulering och
budgetering för ökad energieffektivitet, energi-
reducerande insatser, minskning av energiför-
luster under nedstängning och investeringar i
förnybar energi.
Bibehålla starkt fokus på elektrifiering i alla
kategorier relevanta för målet. I en framtida
värld med låga koldioxidutsläpp är elektrifiering
centralt inom energiområdet.
Byta till förnybar eller fossilfri energi, som vind-
kraft, vattenkraft och solenergi. Om dessa inte är
tillgängliga bör man överga att övergå till
kärnkraft. Kärnkraft är fossilfri, och trots att den
inte anses vara förnybar anses den ändå vara ett
koldioxidsnålt alternativ.
Följa teknologisk utveckling för fossilfria alterna-
tiv och utvecklas i takt med utvecklingen.
Genomföra strategiska investeringar för att öka
andelen egenproducerad förnybar energi.
Etablera en strategi för en effektiv värdekedja
inom Europa, med samordnad produktion och
lager, bidrar till reducerad energianvändning i
egen verksamhet.
Använda miljöanpassade byggnader som
Midsonas kontor.
Genomföra en gradvis övergång till fossilfria
transporter. För att uppnå en värld med låga CO
2
-
utsläpp från koncernens tjänstebilar, är målet att
övergå till 100 procent elbilar senast 2028. Som
ett första steg måste koncernen välja bränslen
efter hierarkin av hållbara bnslen: el, vätgas,
biobränslen, hybrid och till sist fossila bränslen.
Hybridbilar, som endast använder 30 procent el
och 70 procent fossila bränslen, får endast
användas som en tillllig lösning när andra
alternativ inte finns tillgängliga.
Hur Midsona ska nå målet
Indirekt energi
100%
förnybar fjärrvärme
(ånga och kyla)
av elen som köps in
ska vara förnybar
Direkt energi
100%
fossilfri stationär
förbränning
1
fossilfri mobil
förbränning
2
Mål 2028
100%
förnybar energi
1 Omfattar värme eller energi i byggnader och produktionsprocesser.
2 Omfattar energi från företagsbilar.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIV RESURSANNDNING 69
2024 minskade koncernens totala
energianvändning, inklusive direkt- och indirekt
energi, med 5 (12) procent jämfört med bar
2022.
Den totala andelen förnybar energi inklusive
direkt- och indirekt energi, har ökat med 3
procent, fn 34 till 35 procent, jämfört med
föregående år. Även fast åtgärder har vidtagits i
Division Nordics, uppvisas inte en större ökning
av andel förnybar energi på grund av ökat
användning av naturgas och propan i Division
North Europe respektive Spanien.
2024 minskade Midsonas energianvändning av
direkt energi med 14 procent jämfört med
basåret 2022.
2024 ökade Midsonas energianvändning av
indirekt energi, inklusive konsumtion av
egenproducerad elektricitet med 6 procent
jämfört med basåret 2022, där 69 procent (67)
kom från förnybar energi. Ökningen beror på
ökad konsumtion av fjärrvärme i Division
Nordics, samt ökad andel elbilar i koncernen.
År 2024 kom 62 procent (62) av elförbrukningen
från förnybara källor.
År 2024 kom 82 procent (76) av fjärrrme och
kyla från förnybara källor.
2024 konsumerade Midsona 386 (438) MWh från
egenproducerade solenergi, en minskning med
36 procent från föregående år.
År 2024 minskade förbrukningen av energi från
mobil förbränning via tjänstebilar med 47
procent jämfört med basår 2022.
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Månadsrapportering av energianvändning för
alla produktionsenheter i koncernen påbörjades i
januari 2024 vilket har möjliggjort tätare upp-
följning av resultatet för att kunna driva ett mer
regelbundet förbättringsarbete.
I produktionsanläggningen i Jakobstad, Finland,
som förvärvades 2021, installerades ett nytt upp-
värmningssystem som togs i bruk 1 januari 2024.
Där gick man fn oljeuppvärmning till förnybar
fjärrrme. I mitten av 2023 bytte man även till
fossilfri elektricitet, vilket innebar att 100 (90)
procent av elen som användes 2024 i Division
Nordics kommer från förnybara källor.
I produktionsanläggningen i Ascheberg, Tyskland,
har ett energilednings- och styrsystem etable-
rats, med installation av automatiskt kontrollsys-
tem vilket ger möjligheten att aktivt övervaka,
mäta och hantera energianvändningen i olika
produktionssteg samt identifiera reduktionspo-
tential. På grund av resursbegränsningar förvän-
tas systemet vara i full användning under 2025.
I produktionsanläggningen i Lauterhofen, Tysk-
land, har en rostningsugn driven av propan er-
satts med elektricitet för att möjligöra skiftet till
fossilfri elektricitet.
I produktionsanläggningen i Mariager, Danmark,
stängdes ett kylrum samt två äldre produktions-
linjer vilket bidrog med en minskning i energi på
cirka 170 MWh.
Midsona har påbörjat övergången mot fossilfria
tjänstebilar. I Sverige tillåts sedan 2023 endast
beställning av eldrivna fordon, med enstaka un-
dantag bereonde på geografisk utmaning. I Dan-
mark uppdaterade man bilpolicyn 2024 till att
endast tillåta fossilfria bilar vid nybeställning. I
både Tyskland och Frankrike är samtliga bilar el-
eller hybridbilar och laddstationer har även in-
stallerats vid produktionsanläggningen i Saint
Germain Laprade, Frankrike.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 92-93.
GRI 302-4
GRI 305-2
GRI 302-1
GRI 305-1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
70 EFFEKTIVA TRANSPORTER
Detta sker genom att effektivisera transporter och samord-
na inköp med en tydlig prioritering av lokala leverantörer,
samt genom att optimera förpackningsformaten för att re
-
ducera transportbehovet. Dessutom satsar koncernen på
att utforska nya möjligheter med diversifierade drivmedel
och har som mål att övergå till fossilfria alternativ.
Koncernen kartlägger fortlöpande hållbarhetsutveck-
lingen och nya möjligheter bland transportleverantörer-
na för att nå uppsatt mål. En utmaning är att det för när-
varande finns ett begränsat antal fossilfria transportlös-
ningar, men detta är på väg att vända då det finns många
aktörer som arbetar med detta, särskilt i Norden. Intermo-
dala
2
lösningar som båt- och tågtransporter är fördelakti-
ga i betydelsen att de är stabila och pålitliga, både vad gäl-
ler CO
2
e-effektivitet och varuförsörjning, även under tur-
bulenta perioder. Midsona strävar även efter att öka ande-
len järnvägstrans porter ytterligare.
Midsonas arbete för effektiva
transporter bidrar till sju av de
globala målen för hållbar
utveckling.
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Effektiva transporter
Transporter är en prioriterad hållbarhetsfråga och en av Midsonas största källor till klimatutsläpp efter
inköpta varor och tjänster. Koncernen verkar på en europeisk marknad med produktion i flera länder och
arbetar aktivt med att minska miljöavtrycket på flera områden.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
EFFEKTIVA TRANSPORTER 71
Fossilfria transporter
Midsonas målsättning
Distribution av Midsonas produkter ligger utanför den di-
rekta verksamheten. Bortsett fn en mindre del i Divi-
sion South Europe, är all distributionsverksamhet utlagda
till externa transportleverantörer och inkluderas därför i
koncernens klimatpåverkan över värdekedjan (Scope 3)
och som en del av Midsonas klimatmål.
s mer om vad detta innebär i avsnittet "Hållbarhets-
data" på sidan 93-97. Midsona är anslutet till Transportini-
tiativet 2025 i Sverige
1
, som medlemsbolag till DLF.
Kartlägga och fastslla mätpunkter av alla
transporter samt karlägga ekonomisk betydelse
med en dedikerad budget.
Övergå från fossildrivna lastbilar till fossilfria
lösningar, alternativt transporter med lågt ut-
släpp per transporterat ton, såsom tåg eller far-
tyg. Koncernen måste välja bnsle baserat på
hierarkin över hållbara bränslen – i fallande ord-
ning: el, vätgas, biobränsle, tåg och båt, hybrid,
fossilt bränsle. Nyckeln är elektrifieringen av alla
transportslag.
Ställa krav på att utsläppsminskande åtgärder
alltid måste ingå, så som att identifiera trans-
portreducerande åtgärder.
Optimera Midsonas europeiska värdekedja med
ökad samordning av transportflöden med distri-
butionsnät över nationsgnserna för att minska
transporterna.
Inkludera transporteffektivitet i bedömningen
av produktdesign i innovationsprocessen.
Samarbeta med leverantörer och kund för att
minska gemensamma transporter.
Klimatkompensera transportavtal om det inte
finns något annat alternativ.
Midsona ser en utmaning med att få tillgång till kva-
litativ data gällande bränsletyp. Koncernen har såle-
des valt att följa upp transportlet genom att
mäta mängden utsläpp per transporterad ton, då
utvecklingen i detta mätetal visar hur andelen fossil-
fritt bränsle utvecklas genom förändringen i ut-
släppsintensiteten.
Utsläppsintensiteten från egenkontrakterade
transporter och distribution har minskat med 14
procent jämfört med föregående år, med en rela-
tivt jämn förbättring över alla divisioner.
Utsläppsintensiteten från nordiska egenkontrak-
terade transporter och distribution har minskat
med 10 procent jämfört med föreende år.
Minskningen av utsläppsintensitet som uppvisas i
koncernen samt i Division Nordics är i linje med
koncernens mål, där Midsona kommer fortsätta
driva på förbättringar för att nå målet om 100
procent fossilfria egenkontrakterade transporter.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Under 2024 slutfördes transport upphandlingar i
Sverige och Danmark, där ett huvudfokus har
varit att identifiera fossilfria transportlösningar
för egenkontrakterade transporter. Sedan sista
kvartalet av 2024 är näst intill alla inrikes
transporter i Sverige och cirka 20 procent av
inkommande transporter till Danmark fossilfria.
Detta är drivet genom användning av
transportörernas program för fossilfria
transporter, så som DHL Skicka Grönt
3
.
I Frankrike har Midsona delvis övertt till
transporter med elektriska lastbilar mellan
koncernens produktionsanläggning och externt
lager. I Tyskland fortsatte samarbete med ett
transportföretag att testa elektriska transporter.
Godsflödet från Italien till Danmark har fortsatt
transporterats med intermodal lösning för att
minska utsläppen per transporterat ton, upp-
skatt ningsvis motsvarande cirka 3 500 pallar/år.
Även Division North Europe tittar på denna typ
av transportalternativ och har under 2024 skiftat
från lastbil till tåg från Hamburg till råvarulagret
i Tyskland.
Genom att kontinuerligt identifiera och
implementera alternativ för logistikoptimering
kan antalet transporter reduceras. En av de
senaste optimeringarna är en ökning av pallhöjd
för Friggs-teer från leverantören, vilket har
resulterat i en 14-procentig ökning av
lastkapaciteten per pall. Detta leder till färre
transporter och medför både miljömässiga och
ekonomiska besparingar.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 93-94.
1
https://www.dlf.se/branschinitiativ/transportinitiativet-2025
2
Intermodala transporter innebär att två eller flera transportslag ingår i en transportkedja. Godset lastas på en lastrare, t.ex. en container, som kan användas såväl på lastbil, som på fartyg och tåg.
3
https://www.dhl.com/se-sv/home/frakt/hallbarhet/skicka-gront.html?s_kwcid=AL!5881!3!!!!x!!&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA5Ka9BhB5EiwA1ZVtvO9XXwnKhU0wNL-L1VuyulhtWnIzfT7Tob5NgWRdn1jeOIdA0QxHwRoCkwQQAvD_BwE
GRI 305-3
Mål 2030
100%
fossilfria
egenkontrakterade
transporter
inom Europa
l 2025
100%
fossilfria
egen kontrakterade
transporter i
Norden
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
72 EFFEKTIVA TRANSPORTER
Affärsresor
Midsonas målsättning
Midsona strävar efter att minska antalet affärsresor. Detta
r med sig besparings- och effektiviseringsvinster, men
framför allt minskar det koncernens miljöpåverkan
i värdekedjan (Scope 3). Det är i linje med koncernens
klimatmål.
Kräva bättre data och bättre kartläggning av alla
koncernens resor.
Genomföra årlig mätning och analys av
resestatistik samt utsläpp och miljöpåverkan i
samband med affärsresor.
Uppmana till, genom koncernens rutiner för
affärsresor, att alla anställda överger digitala
mötesalternativ i stället för traditionella resor.
Under 2024 var de totala utsläppen fn
tjänsteresor i koncernen 253 tCO
2
e (230), en
ökning med 10 procent från föregående år, men
en minskning med 2 procent jämfört med
basåret 2022.
Utsläpp fn privatbilar har ökat med 2 procent
jämfört med föregående år, men minskat med 65
procent sen basår 2022.
Utsläpp fn flyg ökade med 12 (59) procent fn
föregående år. Totala stckan med tågresor var
135 900 km (211 176).
Trenden visar hur coronapandemin minskade
möjligheterna till resande inom Midsona, där ök-
ningen under framförallt 2023, men även 2024
var i linje med Midsonas förväntningar.
Hur Midsona ska nå målet
Här är Midsona idag
Framsteg under 2024
Som följd av en omorganisering i Midsona med
fokus på att stärka centrala funktioner och
bättre nyttja synergier mellan divisionerna,
förväntas en ökning i tjänstresor som en följd av
ökat utbyte mellan divisionerna, även om
digitala möten uppmuntras i srsta möjliga
mån.
Läs mer i avsnittet Hållbarhetsdata på sidan 95.
GRI 305-3
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
INTRESSENTDIALOG OCH SENTLIGHETSANALYS 73
Intressentdialog
Midsona har utarbetat en kommunikationsplan för att säkerställa att det finns en fungerande
intressentdialog och att koncernen löpande följer upp och informerar intressenter.
Kommunikationsplanen är en del av Midsonas kommunikationspolicy.
I samband med genomförandet av den dubbla väsentlig-
hetsanalysen har Midsona uppdaterat koncernens intres-
sentlista som inkluderar:
Anställda
Kunder
Konsumenter
Leverantörer och leveranskedja
Aktieägare och potentiella investerare, långivare och
andra fordringsägare (inklusive kapitalförvaltare,
kreditinstitut, försäkringsföretag).
Analytiker och akademiker
Fackföreningar och arbetsmarknadens parter
FN och icke-statliga organisationer (NGO:s)
Media
EU-kommissionen och regeringar
Externa experter
Andra affärspartners till Midsona (som till exempel
vissa certifieringsorgan)
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Hur Midsona skapar värde för koncernens viktigaste intressenter:
Midsonas intressenter Hur Midsona har skapat värde Hur Midsona möter intressenterna
Anställda En god arbetsmiljö, hälsa, trivsel, utvecklingsmöjligheter,
rättvisa löner, förmåner.
Personliga möten, utvecklingssamtal, medarbetarunder-
sökningar, intranät, fackliga organisationer.
Kunder Genom att stödja Midsonas kunder i deras hållbarhetsarbete
gentemot deras kunder, till exempel genom att utveckla
hållbara produkter och förpackningar som påverkar flera
aspekter såsom hållbarhet, kvalitet, förvaring och
transportmöjligheter.
Personliga möten, diskussioner med hållbarhetansvariga hos
Midsonas kunder, kundkonferenser, branschinitiativ, mässor.
Konsumenter Rättvisande produktinformation, märkning och certifieringar
som säkerställer sociala eller miljömässiga förhållanden för att
konsumenten ska kunna få hållbara och hälsosamma
produkter. Den som väljer Midsonas produkter ska veta att de
samtidigt bidrar till goda förhållanden inom områden som
klimat, biologisk mångfald, mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
affärsetik och djurhållning.
Konsumentundersökningar, traditionella kundkontakter,
sociala medier, influencers.
Leverantörer/
leveranskedja
Genom koncernens Supplier Code of Conduct, som leveran-
törerna ska signera och den självbedömning de ska göra i
Midsonas portal för leverantörsutvärdering, har Midsona fått
större möjlighet att tydligt klargöra för leverantörerna
förväntningar på deras arbete utifrån ett kvalitets-, säkerhets -
och hållbarhetsperspektiv. Koncernens klimatrelaterade mål för
leverantörsengagemang samt Due Diligence i försörjnings-
kedjan kommer att kräva en ännu närmare dialog med
leverantörerna framöver och en mycket större grad av
transparens. Syftet är att säkerslla rätt leveranser och hållbar
utveckling för alla parter genom hela värdekedjan.
Supplier Code of Conduct, leverantörsportaler, revisioner,
personliga möten och kontinuerlig dialog vid exempelvis
inköpsförhandlingar.
Aktieägare och potentiella
investerare, långivare och
andra fordringsägare
(inklusive kapitalförvaltare,
kreditinstitut, försäkrings-
företag).
Genom ett trovärdigt hållbarhetsarbete visas bilden av
Midsona som ett pålitligt företag som är branschledande inom
hållbarhet med råvaror och produkter som är hållbara, säkra
och av god kvalitet, vilket leder till bättre affärsmöjligheter.
Investerarrapporter som CDP, årsredovisning, finansiella
rapporter, bolagsstämmor, investerarmöten,
aktiespararträffar, rankningar, externa erkännanden,
hemsida, pressmeddelanden.
Analytiker och akademiker,
fackföreningar, FN och
NGO:s, media, EU-
kommissionen och
regeringar, externa
experter, andra
affärspartners
Midsona tar som företag ansvar i samhället för åtgärder som
bidrar till att nationella och globala mål uppfylls. Till exempel
genom att ha dialog och få kunskap från analytiker och
akademiker samt undersökande media, ansluta till olika
initiativ och icke statliga organisationer, följa myndigheters
föreskrifter, samt använda externa experter och internationella
globala ramverk.
För att kunna förstå och få insikt i dessa viktiga intressenters
önskemål och krav är det centralt för Midsona med oberoende
studier av FN-dokument och vetenskapliga artiklar, EU-
kommissionens och lokala myndigheters regelverk, riktlinjer,
policys och åtgärder, ETI:s arbete och rekommenda tioner, SBTi,
TCFD, TNFD och CDP:s riktlinjer.
Globalt: Klimatl i enlighet med och godkända av SBTi.
Årliga rapporter till FN Global Compact. Årlig rapportering
till CDP som tillsammans med kartläggning och analys av
klimatrisker i enlighet med TCFD:s rekom mendationer
säkerställer bästa praxis inom klimatrapportering. Officiellt
tillgängliga omställningsplaner.
Lokalt: Årlig hållbarhetsrapport som del av årsredovisningen,
olika samhällsengagemang och sponsring. Uppföljning och
avrapporteringar till branschorganisationer som exempelvis
DLF, samt lokala certifieringar som exempelvis Tysklands
We Care -certifiering (Sustainability Management System)
och finska WWF Green Office-certifiering.
Midsona kommunicerar kontinuerligt med koncernens in-
tressenter i många olika former under året, som till exem-
pel via direkt dialog och möten, studier av intressenters
rapporter och webbsidor samt annan korrespondens. Dia-
logerna hjälper Midsona att förstå intressenternas behov
och förntningar och ger även underlag till kontinuerli-
ga förbättringar.
Det ger också ett viktigt underlag för hur Midsonas på-
verkan ska hanteras, samt vilka områden som koncernen
bör fokusera sina åtgärder och rapporteringsinsatser
inom för att kunna göra störst nytta.
74 INTRESSENTDIALOG OCH VÄSENTLIGHETSANALYS
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Hållbarhetsdata
Midsonas hållbarhetsarbete utgår fn koncernens strategi och analyser i syfte att kunna
sätta relevanta och meningsfulla mål. Detta inkluderar noggrann bedömning av risker och
möjligheter inom branschen, samt identifiering av de prira drivkrafterna för hållbarhet
inom varje område. Midsona identifierar var i sin värdekedja detta är relevant, samt
bedömer tidshorisont och sannolikheten för att nå de uppsatta målen. Genom kontinuerlig
rapportering och analyser säkerställs en effektiv styrning och uppföljning, vilket gör att
hållbarhetsmålen integreras i den dagliga verksamheten.
Midsona arbetar ständigt med att förbättra kvaliteten på hållbarhetsdata och
kontinuerligt införliva nya enheter genom förrv som inledningsvis ofta är mindre
förberedda för datainsamling. Det innebär att vissa datapunkter har justerats och ändrats
tillbaka i tiden. All hållbarhetsdata inkluderar hela koncernen.
Hållbara varumärken
xtbaserade och vegetariska livsmedel
Växtbaserat och vegetariskt sortiment – egna varumärken (%)
2024 2023 2022
Sortiment - egna varumärken
varav vegetariska 99% 98% 94%
varav växtbaserade 92% 88% 88%
Sortiment - prioriterade egna varumärken
varav vegetariska 99% 99% 99%
varav växtbaserade 93% 92% 91%
Kommentarer till data
Målsättningen för Midsona är att hela sortimentet av egna varumärken ska vara 100 procent vegetariskt eller växtbaserat,
vilket visar på ett starkt engagemang för hållbara och hälsosamma alternativ. Koncernen har kommit en lång väg i att uppnå
detta mål, där 99 procent utav sortimentet är vegetariskt. För de prioriterade egna varumärkena är andelen vegetariska eller
växtbaserade produkter även 99 procent, vilket tydligt visar Midsonas dedikation till att erbjuda hållbara och hälsosamma
produkter.
Se även Scope 3, utsläpp av växthusgaser i ton CO
2
-ekvivalenter (CO
2
e) för inköpta varor och tjänster som inkluderar utsläpp
från Midsonas produkter och råvaror på sidan 86.
Mål 2030
100%
Vegetariskt eller
växtbaserat
sortiment
GRI 305-3
HÅLLBARHETSDATA 75
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
76 HÅLLBARHETSDATA
Ekologiska och övriga certifieringar
Midsonas målsättning
Midsona strävar efter att öka försäljningen av växtbaserade produkter samt ha ett brett sortiment av produkter som bidrar till
social och miljömässig hållbarhet, där användandet av olika certifieringar kan verka som ett styrmedel.
Produktcertifieringar, andel av varuförsäljning (%)
2024 2023 2022
Varuförsäljning
varav ekologiskt
1
54% 52% 49%
varav KRAV 5% 5% 6%
varav ECOCERT Cosmos 4% 4% 5%
varav Demeter 1% 1% 1%
varav Friends of the Sea 1% 1% <1%
1
Certifierade enligt EU ekologiskt jordbruk, produktion och marknadsföring av ekologiska produkter (EU) 2018/848. Ekologisk odling är en jordbruksmetod som syftar till att producera mat
med hjälp av naturliga ämnen och processer. Detta innebär att ekologiskt jordbruk tenderar att ha en begnsad miljöpåverkan eftersom det uppmuntrar till ansvarsfull användning av
energi och naturresurser, bevarande av biologisk mångfald, bevarande av regionala ekologiska balanser, förbättring av jordens bördighet samt underhåll av vattenkvalitet. Dessutom
uppmuntrar reglerna för ekologiskt jordbruk en hög standard för djurskydd och kräver att jordbrukare tillgodoser djurens specifika beteendebehov. Europeiska Unionens förordningar om
ekologiskt jordbruk är utformade för att ge en tydlig struktur för produktionen av ekologiska varor i hela EU. Detta för att tillfredsslla konsumenternas efterfrågan på pålitliga ekologiska
produkter och samtidigt tillhandahålla en rättvis marknadsplats för producenter, distributörer och marknadsförare. Läs mer här: https://ec.europa.eu/info/food-farming--fisheries/
farming/ organic-farming/organics-glance_en
Kommentarer till data
Ekologiska produkter, ECOCERT: Midsonas försäljning av ekologiska produkter
1
står idag för 54 procent av koncernens
försäljning. Fyra procent av detta består av Midsonas ekologiska skönhetsvarumärke Urtekram Beauty som bland annat är
certifierat enligt ECOCERT Cosmos. Som en nyckelleverantör på marknaden för veganska och ECOCERT- certifierade hygien-
och skönhetsprodukter driver Midsona ständigt nya innovationer inom Urtekram Beauty.
FoS: Friend of the Sea (FoS) har blivit den ledande certifieringsstandarden för marina produkter och tjänster som respekterar
och skyddar den marina miljön. Certifieringen ger hållbara metoder inom fiske, vattenbruk, fiskmjöl och omega 3 -fiskolja
3
.
100 procent av fiskoljan som Midsona köper in för egen produktion av Omega 3 är FoS -certifierad.
KRAV: KRAV har störst fokus i Division Nordics då det är Sveriges mest kända hållbarhetsmärkning för ekologisk mat. KRAV-
märkning ger en garanti för att en produkt är ekologiskt odlad och att det inte används konstgödsel eller naturfrämmande
kemiska bekämpningsmedel i produktionen. Det ställs också höga krav på biologisk mångfald, klimatpåverkan, djurskydd,
socialt ansvar och bättre arbetsvillkor för anställda
4
.
Demeter: Demeter har störst fokus i Division North Europe. Demeter -certifieringen säkerställer en ekologisk och biodyna-
misk odlingsmetod som sätter ett kretsloppsbaserat jordbruk i centrum
5
.
1
https://eur-lex.europa.eu/SV/legal-content/summary/eu-rules-on-producing-and-labelling-organic-products-from-2022.html
3
https://friendofthesea.org/why-friend-of-the-sea/
4
https://www.krav.se/krav-markt/
5
https://demeter.net/
Hållbara förpackningar
Midsonas målsättning
För att uppfylla kraven på cirkulära förpackningar behöver Midsona fokusera på att öka andelen återvunnet
förpackningsmaterial samt bruka mer återvinningsbara förpackningar, samtidigt som mängden totalt förpackningsmaterial
måste minskas. Med innovationer och produktsortimentsprocesser har Midsona möjlighet att skapa en större efterfrågan på
återvunnet förpackningsmaterial, men även främja ökade nivåer av sortering och insamling av förpackningsavfall som i sin
tur kan återanvändas. Detta har en betydande effekt på Midsonas utsläpp av växthusgaser, där förpackningar står för cirka 7
procent av koncernens totala CO
2
e-utsläpp i Scope 3. Som en del av Midsonas klimatom ställningsplan och analys arbetas det
med alla typer av förpackningsmaterial.
GRI 304-2
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSDATA 77
Skiss över var Midsonas förpackningsutsläpp
kommer ifrån
Inköpt förpackning
Traded
Slutbehandling av sålda produkter (nedströms)
Förbränd
(bränd)
förpackning
Återvinningsbar
(återanvändbar)
förpackning
Jungfrulig
(ny)
förpackning
Återvunnen
(återanvänd)
förpackning
Inköpt förpackningsmaterial (ton)
2024 2023 2022
Plast 721 606 711
varav återvunnet* 90 79 87
varav bioplast 21 - -
återvunnet (%)* 13% 13% 12%
bioplast (%) 3% - -
Papper 1 844 1 849 2 159
varav återvunnet* 1 279 1 667 1 990
varav FSC 485 - -
återvunnet (%)* 69% 90% 92%
FSC (%) 26% - -
Glas 1 527 1 282 1 316
varav återvunnet 719 587 533
återvunnet (%) 47% 46% 41%
Metall 140 107 94
varav återvunnet 3 6 6
återvunnet (%) 2% 6% 6%
Aluminium 2 2 0
varav återvunnet 0 0 0
återvunnet (%) 0% 0% 0%
Totalt inköpt material 4 234 3 846 4 280
varav återvunnet (%) 49% 61% 61%
varav FSC (%) 11% - -
varav bioplast (%) 1% - -
* Till följd av förbättrad datakvalitet har återvunnet förpackningsmaterial särskiljts från FSC-certifierat material samt bioplast, vilket tidigare år har slagits samman.
Fördjupning – Inköpt förpackningsmaterial per division (ton)
2024 Nordics North South
Totalt inköpt material 1 530 2 114 589
varav återvunnet 664 1 067 361
Andel återvunnet (%) 43% 50% 61%
Kommentarer till data
År 2024 kom 49 (61) procent av Midsonas totala inköpta förpackningsmaterial från återvunnet material. 11 procent kom från
FSC- certifierat material och 1 procent från bioplast. Till följd av förbättrad datakvalitet har återvunnet förpackningsmaterial
särskiljts från FSC-certifierat material samt bioplast, vilket tidigare år har slagits samman. Detta resulterar i en lägre andel
återvunnet förpackningsmaterial jämfört med tidigare år. Om samma metodik som tidigare år hade applicerats så hade
andelen återvunnet material varit 61 procent.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Plast: Midsona köper fortfarande in en relativt låg andel återvunnen plast, totalt 13 procent. Detta beror på grundläggande
livsmedelssäkerhetsregler för material i kontakt med livsmedel. Att använda återvunnet plast i livsmedelsförpackningar är
fortsatt en utmaning för livsmedelsindustrin på grund av brist på säkert material, men det förväntas att den tekniska
utvecklingen kommer att öka inom detta område i framtiden. Andelen bioplast uppgick till 1 procent. Till följd av förbättrad
datakvalitet har återvunnet plast och bioplast särskilts, vilket tidigare år har slagits samman. Om samma metodik som
tidigare år hade applicerats så hade andelen återvunnet plast varit 15 procent.
Papp/Papper: År 2024 var andelen återvunnet material i pappersförpackningar 69 (90) procent. Till följd av förbättrad
datakvalitet har återvunnet material i pappersförpackningar och FSC-certifierat material särskilts, vilket tidigare år har slagits
samman. Om samma metodik som tidigare år hade applicerats så hade andelen återvunnet papper varit 96 procent, med en
markant ökning i Division Nordics från 83 till 95 procent. Läs mer om papper som riskråvara i avsnittet ”Hållbara råvaror” på
sidan 56-57.
Glas: Andel återvunnet glas har ökat med 1 procentenhet från föregående år. Under 2024 har Midsona arbetat med att
öka andelen återvunnet glas som en del av koncernens klimatomställningsplan, där jungfruligt glas har 2 gånger högre
utsläpp än återvunnet glas.
Metall: Midsona köper in en väldigt låg andel förpackningar som består av metall eller aluminium, vilket gör att små föränd-
ringar har en större inverkan på andelen återvunnen metall. År 2024 minskade andelen återvunnen metall med 4 procenten-
heter, från 6 till 2 procent. Midsona kommer framåt att öka andelen återvunnet material som en del av klimatomställnings-
planen, där ny aluminium har 2 gånger högre utsläpp än återvunnen aluminium.
Återvinningsanvisningar: Andelen produktförpackningar som har etiketter med återvinningsanvisningar har ökat med
9procentenheter, från 42 procent till 51 procent. Under 2024 har initiativ drivits fram för att öka andelen
produktförpackningar som har etiketter med återvinningsanvisningar. Återvinningsanvisningar är viktiga för konsumentens
sortering av förpackningsmaterialet när det slängs som avfall, det vill säga slutbehandling av Midsonas förpackningsmaterial.
Se även Scope 3, utsläpp av växthusgaser i ton CO
2
e för inköpta varor och tjänster samt slutbehandling av sålda produkter på
sidan 86.
Återvinningsbara förpackningar i plast
Slutbehandlingen av Midsonas förpackningar hos konsumenten är viktig för att kunna främja återvinning, där typen av
förpackningsmaterial, märkning och återvinningsanvisningar på förpackningen är av betydelse. Emissionsfaktorer för
återvinningsbar förpackning är oberoende av materialtyp.
Hänvisning från Midsonas hållbarhetsrapport, sidan 44:
Kartläggning och mätpunkter för förpackningar i förhållande till återvinningskrav innebär:
Kartläggning och mätpunkter av alla Midsonas plastförpackningar i enlighet med NPS:s krav i Sverige för Division Nordics,
samt enligt relevanta nationella krav för Division North Europe och Division South Europe. Dessa krav omfattar:
Typ av plast
Andel tryckyta av förpackning
• Färg
• Återvinningsinstruktion
Kartläggning av den finansiella betydelsen innebär:
Frigöra kostnader för förändringarna i divisionernas budget för ökad användning av återvinningsbara plastförpackningar.
Reducering av plastanvändning för Midsonas produkter genom investeringar i teknologi, kapacitet, innovation och pro-
duktdesign.
Mål 2025
100%
återvinningsbara
plastförpackningar
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 43.
78 HÅLLBARHETSDATA
GRI 301-2
GRI 304-2
GRI 305-3
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Återvinningsbart förpackningsmaterial, slutbehandling av sålda produkter (ton)
2024 2023 2022
Plast 777 905 937
varav återvinningsbart 385 421 439
50% 46% 47%
Papper 1 939 2 085 2 310
varav återvinningsbart 1 591 1 743 1 698
82% 84% 74%
Glas 1 504 1 621 1 880
varav återvinningsbart 436 448 539
29% 28% 29%
Metall 233 274 370
varav återvinningsbart 20 19 52
9% 7% 14%
Aluminium 12 10 10
varav återvinningsbart 5 5 8
41% 48% 80%
Trä 64 112 71
Varav återvinningsbart 64 112 71
100% 100% 100%
Totalt förpackningsmaterial 4 529 5 007 5 578
varav återvinningsbart 2 501 2 748 2 807
Andel återvinningsbart (%) 55% 55% 50%
Fördjupning – Återvinningsbart förpackningsmaterial i plast per division, ton
2024 Nordics North South
Plast 620 68 89
varav återvinningsbart 318 41 27
Andel återvinningsbart (%)
51% 60% 30%
Kommentarer till data
År 2024 är andelen återvinningsbart förpackningsmaterial för Midsona 55 procent (55), där andelen återvinningsbart material
är oförändrat jämfört med föregående år. Framåt vill Midsona accelerera arbetet och fokuserar för att nå en högre andel
återvinningsbart förpackningsmaterial. Publicerad data från tidigare år har uppdaterats baserat på uppgraderad data och
metodik.
Plast: Den totala andelen återvinningsbar plast för Midsona är 50 procent (46), en ökning med 4 procentenheter från
föregående år. Midsona kommer att fortsätta arbeta med plast framöver, med ambitionen om 100 procent återvinningsbar
plast till 2025. Detta är ett gemensamt mål tillsammans med DLF, en branschorganisation för företag som säljer dagligvaror i
Sverige där Midsona är medlemsföretag. Samtidigt är det en nödvändighet att Midsona anpassar sig till PPWR och säkerställer
att de förpackningsskiften som sker nu är i linje med direktivet.
Papper: Den totala andelen återvinningsbart papper för Midsona är 82 procent (84). En minskning med 2 procentenheter från
föregående år. Midsona kommer att fortsätta arbeta med papper framöver, med ambitionen om 100 procent återvinnings-
bart papper till 2030.
Glas: Den totala andelen återvinningsbart glas för Midsona är 29 procent (28). En ökning med 1 procentenhet från föregående
år. Midsona kommer att fortsätta arbeta med glas för en ambition om 100 procent återvinningsbart glas.
Metall/Aluminium: Den totala andelen återvinningsbar metall och aluminium för Midsona är 10 procent (8). En ökning med
2procentenheter från föregående år. Jämfört med andra förpackningsmaterial använder Midsona lite metall och aluminium
och är därför inte ett område där koncernen har störst påverkan. I linje med Midsonas klimatomställningsplan kommer
koncernen fortsätta arbeta med metall för en ambition om 100 procent återvinningsbar metall och aluminium till 2030.
Se även Scope 3, utsläpp av växthusgaser i ton CO
2
e för slutbehandling av sålda produkter på sidan 86.
HÅLLBARHETSDATA 79
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 44.
GRI 301-1 GRI 305-3
GRI 306-1 GRI 306-2
GRI 306-4
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Sjukfrånvaro (%)
2024 2023 2022
Sverige 1,6 2,7 3,4
Norge 4,5 7,5 3,5
Finland 3,0 3,6 3,1
Danmark 6,3 4,9 4,9
Tyskland 10,0 7,5 9,7
Frankrike 2,7 4,2 5,2
Spanien 9,0 8 7,5
Total sjukfrånvaro 6,0 5,6 6,0
0
1
2
3
4
5
6
7
202220232024
5,6
6,0 6,0
0
1
2
3
4
5
6
7
20202021202220232024
5,6
6,0
5,7
5,1
6,0
Kommentarer till data
Under 2024 rapporterades 21 arbetsskador (35), en minskning med 14 stycken jämfört med föregående år. Minskningen kan
härledas till produktionsenheterna i Danmark och Spanien, med en minskning av arbetsskador på 77 respektive 47 procent.
Under 2024 har Spanien vidtagit åtgärder för att minska risken för arbetsskador. Bland annat har utbildningar om
olycksprevention genomförts för alla anställda, en hälso- och säkerhetskommitté har etablerats, och arbetsprocedurer har
anpassats för att förbättra säkerheten på arbetsplatsen.
Majoriteten av alla 21 arbetsskador kommer från Midsonas produktionsenheter och lager. Skaderisken inom alla branscher
är generellt sett mycket större bland industriarbetare i produktionsenheter än bland kontorsanställda, vilket även gäller
Midsonas enheter. Trots att en drastisk minskning har påvisats, har Spanien den största andelen dokumenterade
arbetsskador, där andelen industriarbetare är hög.
Midsona mäter även Lost Time Injury Frequency Rate (LTIFR), som beräknar olyckor per 1 miljon arbetstimmar. Under
2024 har LTIFR minskat från 23,2 till 16,3 från föregående år. LTIFR är en bra KPI då den ger en tydlig och mätbar indikation på
säkerheten på arbetsplatsen.
Arbetsskador och sjukfrånvaro är områden som Midsona fortsatt kommer fokusera på. Under 2024 har omfattande
arbete med HSA pågått i samtliga divisioner. Detta innebär förbättrad spårning av arbetsskador, rutiner med regelbunden
säkerhetsutbildning såsom första hjälpen, brandövningar, kemikaliehantering samt ett utvärderingsforum, där olyckor,
incidenter och nästan-olyckor diskuteras och åtgärder identifieras. Läs mer om framsteg under 2024 i avsnittet ”Främja en
säker och hälsosam arbetsplats” på sidan 47.
Publicerad data från föregående år har uppdaterats baserat på uppgraderad data och metodik.
80 HÅLLBARHETSDATA
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 47.
GRI 403-2 GRI 403-3
GRI 403-4 GRI 403-5
GRI 403-6
GRI 403-9
GRI 403-7
GRI 403-10
Hälsosam och hållbar arbetsmiljö
Arbetsskador
2024 2023 2022
Antal fall av arbetsskador*
Division Nordics 3 13 10
Division North Europe 5 2 10
Division South Europe 13 20 17
Totalt antal fall av arbetsskador 21 35 37
*En arbetsskada är en fysisk skada inom arbetsmiljön som medför frånvaro av minst 1 hel arbetsdag som ska dokumenteras
Hälsosam
arbetsmiljö
Hälsosamma arbets-
platser som främjar
friska medarbetare
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ngfald, inkludering och jämställdhet
Styrelse Koncernledning
Koncernens
ledarkretsar Midsona
Kvinnor** 2 4 19 459
Män** 5 5 17 385
Kommentarer till data
Könsfördelningen i ledande positioner är 51/49 procents fördelning kvinnor/män, vilket speglar koncernledningen och
koncernens ledarkretsar sammanslaget. I sin isolation är könsfördelningen i koncernledningen 44/56 procents fördelning
kvinnor/män, oförändrat sen föregående år. Könsfördelningen i koncernens ledarkretsar är 53/47 procents fördelning kvinnor/
män och för samtliga anställda på Midsona 54/46 procents fördelning kvinnor/män. Sammantaget har Midsona haft en större
andel kvinnor för samtliga anställda, även 2023 (55/45) och 2022 (52/48).
Vid en analys av könsfördelningen mellan tillsvidare- och visstidsanställningar framgår det att Midsona uppvisar en relativt
jämn könsfördelning. För tillsvidareanställningar är könsfördelningen 48/41 procent kvinnor/män, medan för
visstidsanställningar är könsfördelningen 7/4 procent kvinnor/män.
Löneskillnaderna mellan kvinnliga och manliga anställda är generellt sett relativt små. Däremot visar siffrorna att män
inom koncernledning och styrelse har högre löner än kvinnor. Detta kan delvis förklaras av att högre ansvarsfyllda roller, om
CFO och CEO, är män. Midsona strävar efter en jämn könsfördelning och lika arbetsvillkor, vilket inkluderar lika lön för lika
arbete. Löneskillnaderna bland koncernledning och styrelse är därför ett område som Midsona behöver fokusera på och arbeta
vidare med.
* Koncernens ledarkretsar omfattar alla personer med personalansvar som rapporterar direkt till en
medlem av koncernledningen, eller innehar en C-suite-titel men som inte ingår i koncernledningen.
** beräknat som head count
43%
Full-time, men
45%
Full-time, women
9%
Part-time, women
3%
Part-time, men
41%
Tillsvidare, män
48%
Tillsvidare, kvinnor
7%
Visstid, kvinnor
4%
Visstid, män
Mål
50/50
könsfördelning
i ledande
positioner
Styrelse
Lön och ersättning för ledning
och styrelse per kön
Lön och ersättning för övriga
anställda per kön
Lön och ersättning för samtliga
anställda per kön
Tillsvidare
vs visstids -
anställning
per kön
Koncernens ledarkretsar*Koncernledning Midsona
29%
41%
53%
43%
44%
56%
54%71%
59%
47%
57%
56%
44%
46%
HÅLLBARHETSDATA 81
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 49.
GRI 401-1 GRI 401-2
GRI 405-1 GRI 406-1
GRI 205-1 GRI 205-3
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Ansvarsfulla inköp
Hållbara råvaror
Förutom ett ökat fokus på mänskliga rättigheter och sociala förhållanden i koncernens värdekedjor, har Midsona identifierat
råvarurisker och möjligheter baserat på ett dubbelt perspektiv, både koncernens påverkan utåt, men även hur Midsonas
finansiella situation kan utvecklas i framtiden. Riskområden som klimatförändringar, avskogning, vattenhantering och
biologisk mångfald analyseras.
På grund av vattenbrist, markförstöring och osäkerheten kring den nya teknikens effekter råder det tvivel om huruvida de
globala målen för att öka livsmedelsproduktionen – vilket är nödvändigt för att försörja en växande befolkning – kan uppnås.
Detta skapar också osäkerhet kring Midsonas tillgång till råvaror
1
. Midsona verkar i länder som har små och öppna ekonomier
med behov av råvaror som är nära kopplade till den internationella handelsmarknaden. Det här gör koncernen utsatta för
globala klimatrisker och utmaningar både vad gäller pris och tillgång till olika råvaror. Den viktigaste hanteringen av risk-
råvaror sker via leverantörers riskklassificeringar, krav i koncernens uppförandekod, dialog och långsiktigt samarbete med
leverantörer, revisioner samt olika miljö mässiga och sociala tredjepartscertifieringar av råvaror och produkter. Se även mer
om detta i avsnittet om ”Ekologiska och andra certifieringar” på sidan 46. För att ytterligare säkerställa hanteringen av
riskråvaror har Midsona en koncerninstruktion, ”Midsonas instruktion om GMO, palmolja, fiskolja, pappersanvändning och
djurvälfärd”. Den ingår i Midsonas hållbarhetspolicy och är, tillsammans med andelen växtbaserat och ekologiskt sortiment,
en plan för att skydda klimatet och biologisk mångfald inom fiske, skogsbruk och jordbruksproduktion längs värdekedjan.
1
https://nibio.brage.unit.no/nibio-xmlui/bitstream/handle/11250/2567268/NIBIO_RAPPORT_2018_4_115.pdf?sequence=2
Midsonas identifierade risker kopplade till råvaror
GMO: Ris, soja och majs utgör de största GMO-riskerna bland Midsonas råvaror. För att säkerställa att denna risk hanteras krävs
det att samtliga råvaror och produkter är 100 procent GMO-fria, vilket garanteras genom Midsonas kvalitetsavdelning.
Avskogning, biologisk mångfald, klimat: Avskogning avser omvandling av naturskog till jordbruksmark eller andra
användningsområden, vilket leder till en negativ klimatpåverkan genom förlust av kolbindning i naturskog och försämrade
livsmiljöer för växt- och djurarter. Skogar spelar också en avgörande roll för urbefolkningens livsvillkor och välmående. För
Midsona utgör palmolja, soja, kakao och papper från träråvaror potentiella riskfaktorer för avskogning, vilket i sin tur kan bidra
till klimatförändringar och förlust av biologisk mångfald. Vete, ris, soja, fiskolja och majs är känsliga för torka, höga
temperatursvängningar eller annan typ av klimatförändringar, och utgör därför en finansiell risk för Midsonas tillgång av dessa
råvaror.
Koncernen arbetar aktivt för att minimera risken för avskogning vid användning av palmolja, med målet att Midsonas
varumärken ska vara fria från palmolja senast 2025. Fram till dess ska all palmolja vara 100 procent RSPO-segregerad och
certifierad. Tillgången på vete, majs och soja säkras genom leverantörs- och råvarukontroll, inklusive inköp av soja från områden
där avskogning inte förekommer och där riskerna för kraftiga temperaturfluktuationer minimeras. Detta arbetssätt bidrar till att
motverka risken för avskogning och säkra Midsonas tillgång på råvaror. Trots att det har funnits exempel på betydande
klimatförändringar i Europa, bedömer koncernen att denna del av världen är mindre sårbar för klimatpåverkan än andra regioner
som Asien, Afrika och Sydamerika. Risken för avskogning och kränkningar av mänskliga rättigheter anses också vara betydligt
lägre i Europa. Därför väljer koncernen att köpa råvaror som producerats i Europa om möjligt för att minska dessa risker.
Koncernen säkerställer att risken för avskogning via Midsonas pappersbruk minimeras genom användning av återvunnet
eller FSC-certifierat papper. Forest Stewardship Council (FSC) är en oberoende, internationell organisation som främjar ett
miljövänligt, samhällsnyttigt och ekonomiskt hållbart bruk av världens skogar genom sitt certifieringssystem. FSC-certifieringen
är globalt erkänd som en pålitlig märkning för hållbart skogsbruk, där varje certifikat står för ansvarsfulla inköp som prioriterar
både skogar och människor
1
. Ett annat viktigt sätt att skydda den biologiska mångfalden är koncernens stora andel ekologiskt
certifierade råvaror och produkter. EU-kommissionen har definierat ekologiskt jordbruk som en central åtgärd för att bevara den
biologiska mångfalden. Som en del av EU:s Gröna Giv har kommissionen lagt fram en omfattande handlingsplan för ekologiskt
arbete, med målet att 25 procent av jordbruksmarken i Europa ska vara ekologiskt odlad till 2030
2
.
Midsona kartlägger utsläppen av växthusgaser för inköpta varor och tjänster, uppdelat på energi- och industridata samt
FLAG-data. Det har gett Midsona en ännu större insikt i vilka råvaror och produkter som har de största utsläppen av
växthusgaser. Detta kommer att vara drivkraften för agendan framöver när det gäller riskråvaror, och är en del av bedömningen
samt utvecklingen av eventuella nya åtgärder som kommer att arbetas med under 2025. Läs mer om FLAG på sidan 87.
Vatten: Råvaror som kräver stor vattenanvändning vid produktion och hämtas från områden med hög vattenstress innebär
en hög vattenrisk. De mest vattenintensiva jordbruksråvarorna som Midsona använder är ris, socker, palmolja och soja.
Risproduktionen i Kotwa, Indien – där Division North Europe är verksam – är särskilt utsatt, eftersom det är ett område med
stor vattenbrist. För att hantera denna utmaning har koncernen säkerställt att råvarorna hämtas genom ett
samhällsengagemangsprojekt tillsammans med leverantören. Projektet innebär ett arbete med risproduktion som kräver
mindre vatten och där riset även är 100 procent ekologiskt, Demeter- och Fairtrade-certifierat.
Djurskydd: Midsona har en hög andel växtbaserade alternativ (92 procent) till animalisk mat. Ett växtbaserat sortiment sätter
djurens välbefinnande i fokus och ger upphov till lägre utsläpp av växthusgaser från djurhållning och produktion jämfört med
animaliska produkter. För Midsonas vegetariska produkter som innehåller ägg och mjölk, säkerställer koncernen att
djurhållningen följer koncernens leverantörs- och råvarukontroller.
Mål 2025
100%
egna varumärken
fria från palmolja
82 HÅLLBARHETSDATA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Andra riskområden: Andra relevanta råvarusektorer som står inför miljömässiga och sociala utmaningar inkluderar kakao,
socker, te och hasselnötter. För att minska riskerna är inköp av dessa produkter i stor utsträckning certifierade, bland annat
genom märkningar som ekologiskt, UTZ/Rainforest Alliance, KRAV och Fairtrade. Genom UTZ-certifieringen bidrar koncernen
till att bygga en bättre framtid och skapar värde för mer än fyra miljoner bönder och arbetare, samt tusentals företag som
använder Rainforest Alliance-certifiering. Denna certifiering främjar hållbar jordbruksproduktion och ansvarsfulla
leveranskedjor och används i över 70 länder världen över
3
. Läs mer om certifieringar i avsnittet om produktcertifieringar på
sidan 42.
1
https://fsc.org/en
2
https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming_en
3
https://www.rainforest-alliance.org/
Inköp av riskråvaror (ton)
Totalt inköpta råvaror, ton: 39 814 ton
2024 2023 2022
Palmolja 5 30 40
varav RSPO segregerad 5 30 40
Komposit-råmaterial med palmolja eller palmoljederivat 212 90 103
varav RSPO segregerad 199 72 82
Fiskolja 77 49 85
varav FoS-certifierad 62 46 73
Soja 1 062 922 1 025
varav GMO-fri 1 062 922 1 025
varav ursprungsland EU 263 787 894
Ris 5 646 4 736 5 160
varav GMO-fri 5 646 4 736 5 160
varav ursprungsland EU 2 722 3 618 3 255
Majs 1067 900 945
varav GMO-fri 1067 900 945
varav ursprungsland EU 661 761 821
Vete 3 693 3 328 2 919
varav ursprungsland EU 2 509 3 318 2 886
Socker 2 181 1 933 2 245
varav ekologiskt 2 175 1 672 2 240
Hasselnöt 167 208 217
varav ekologiskt 49 69 73
Kakao 126 76 73
varav ekologiskt 106 75 73
varav Fairtrade, KRAV eller UTZ 40 65 40
HÅLLBARHETSDATA 83
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Leverantörskontroll
Midsonas målsättning
För Midsona är det viktigt att ha nära relationer med alla leverantörer. På så sätt kan koncernen säkerställa att Midsona arbetar
med leverantörer som är hållbara eller som uppvisar en stark utvecklingspotential. Så kan Midsona också säkra koncernens
framtida tillgång på hållbara resurser och skyddet av miljön, den biologiska mångfalden och de mänskliga rättigheterna.
Utvärderingssystemet Kodiak används främst som verktyg inom Division Nordics medan Division North Europe använder andra
metoder, såsom plattformen Sedex, för att genomföra riskklassificering av leverantörer. Detta görs för att hantera och bedöma
hållbarhetsprestanda samt för att uppfylla leveranskedjans mål. Mer än 74 000 företag världen över har valt Sedex som sin
partner för att skapa mer socialt och miljömässigt hållbara företag och l
everans kedjor
1
. Division South Europe har ännu inte
implementerat ett väletablerat system, så leverantörerna bedöms utifrån interna procedurer av leverantörsgodkännanden.
Även om Division South Europe har egna manuella rutiner för att kontrollera sina leverantörer, räknas de som noll när data
sammanfattas i tabellen nedan.
1
https://www.sedex.com/
Riskklassificering av leverantörer (Tier 1)
2024 2023 2022
Midsona Group 67% 53% 44%
Division Nordics 95% 88% 82%
Division North Europe 100% 59% 62%
Division South Europe 0% 0% 0%
SCOC (Tier 1)
2024 2023 2022
Midsona Group 53% 52% 49%
Division Nordics 74% 74% 80%
Division North Europe 82% 82% 75%
Division South Europe 0% 0% 0%
Kommentarer till data
Division Nordics: Baserat på Midsonas leverantörutvärderingssystem Kodiak är 95 procent av alla leverantörer av direktma-
terial i Division Nordics utvärderade, en ökning med 7 procent från föregående år.
Division North Europe: 100 procent av alla leverantörer av direktmaterial i Division North Europe är utvärderade, en drastisk
ökning till följd av intern förtydligande av definition. Leverantörsriskbedömningen omfattar båda kvalitet och hållbarhet.
Division North Europe använder erkända metoder, så som Sedex, vid klassificering av leverantörer.
Division South Europe: Division South Europe har ännu inte implementerat ett väletablerat system för riskklassificering av
leverantörer av direktmaterial. Det minskar därmed Midsonas övergripande måluppfyllelse då Division South Europe har
cirka en tredjedel av Midsonas totala antal leverantörer av direktmaterial. De leverantörer som ännu inte hanteras i ett
väletablerat bedömningssystem bedöms i enlighet med lagstiftning och certifieringskrav i respektive land.
SCOC: Andelen leverantörer som har signerat Midsonas leverantörsuppförandekod (SCOC), eller lika tillfredsställande leve-
rantörsuppförandekod som Midsonas har ökat med 1 procentenhet .
Midsona har totalt 842 leverantörer av direktmaterial.
84 HÅLLBARHETSDATA
Mål 2025
100%
Riskklassificerade le-
verantörer enligt håll-
bara riktlinjer
GRI 304-2
GRI 305-3
GRI 308-2
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSDATA 85
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 54–55.
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 59.
GRI 204-1
GRI 416-1
GRI 308-1
GRI 416-2
GRI 308-2
GRI 417-1
GRI 414-1
GRI 417-2
GRI 414-2
GRI 417-3
Säkra produkter och kvalitet
Alla Midsonas produkter bedöms systematiskt utifrån produktsäkerhet och hälsa samt eventuella nödvändiga förbättringar
baserat på gällande EU- och lokala regelverk. Hälso- och säkerhetseffekterna av produkter bedöms för förbättring i följande
livscykelstadier beroende på produktsektor och regelverk:
• Innovation och utveckling av produktkoncept
• Certifieringar
• Tillverkning och produktion
• Marknadsföring och märkning
• Lagring, distribution och leverans, där det är relevant beroende på produktsektor och regelverk
• Konsumentens användning av produkterna
Händelser angående produktinformation, märkning eller kvalitetsfrågor
2024 2023 2022
Totalt antal incidenter av bristande efterlevnad avseende produktsäkerhet,
märkning och marknadsföringsinformation resulterade i:
Korrektion 7 7 12
Återkallelse 4 4 2
Återtag 4 11 9
Böter eller straff 1 0 0
Kommentarer till data
Under 2024 hade Midsona 1 incident av bristande efterlevnad avseende produkt- och marknadsföringsinformation som resul-
terade i böter eller straff. Boten är till följd av icke uppdaterade ettiketter med korrekt logga. Midsona genomförde totalt 4
produktåterkallelser och 4 produktåtertag. Publicerad data från föregående år har uppdaterats baserat på uppgraderad data
och metodik.
Ursprung av inköp (%)
2024 2023 2022
Inköp av råvaror inom EU (%)
Division Nordics 50% 48% 43%
Division North Europe 38% 46% 47%
Division South Europe 67% 83% 96%
Totalt inköp av råvaror inom EU (%) 48% 56% 60%
Inköp från råvarans ursprungsland (%)
Division Nordics 58% 41% 46%
Division North Europe 59% 75% 69%
Division South Europe 67% 66% 69%
Totalt inköp från råvarans ursprungsland (%) 61% 65% 64%
Inköp av färdiga produkter från leverantörer inom EU (%)
Division Nordics 93% 93% 97%
Division North Europe 96% 95% 98%
Division South Europe 90% 99% 99%
Total inköp av färdiga produkter från leverantörer inom EU (%) 93% 94% 97%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Utsläpp av växthusgaser
Midsona rapporterar klimatdata i enlighet med Greenhouse Gas (GHG) Protocol Corporate Standard, Corporate Value Chain
(Scope 3) Standard samt GHG Protocol, Land Sector and Removals Guidance. Klimatdata omfattar hela koncernen.
Huvudkontoret (moderbolaget) ligger i Malmö, Sverige, och företagets klimatdata är uppdelat i tre divisioner: Midsona
Nordic (Division Nordics), Midsona North Europe (Division North Europe) och Midsona South Europe (Division South Europe).
Midsona Nordics är verksamt i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Midsona North Europe är verksamt i Tyskland och
Midsona South Europe i Spanien och Frankrike. Division Nordics står för 65 (66) procent av Midsonas omsättning, medan Divi-
sion North Europe och Division South Europe står för 25 (23) procent respektive 10 (11) procent. Midsona har inga andra rele-
vanta dotterbolag.
I CDP -rapporten bryts klimatdata ner i mycket större utsträckning och beskrivs mer detaljerat.
Läs om Midsonas måluppfyllelse i förhållande till koncernens SBT, netto noll-mål och växthusgasredovisning i CDP på https://
www.midsona.com/sustainability#documents
Växthusgasutsläpp (tCO
2
e)*
2024 2023 2022
Scope 1 - direkta utsläpp
Köldmedier 35 53 58
Stationär förbränning 2 025 1 713 1 332
Kemiska processer 586 550 843
Mobil förbränning 368 527 676
Totalt utsläpp Scope 1 3 014 2 843 2 909
Förändring sedan basår, Scope 1 (%) 4% -2% basår
Scope 2 - indirekta utsläpp
Elektricitet 506 601 486
Fjärrvärme och kyla 59 67 65
El- och hybridbilar 100 44 23
Totalt utsläpp Scope 2 665 712 574
Förändring sedan basår, Scope 2 (%) 16% 24% basår
Totalt utsläpp Scope 1 och 2 3 679 3 556 3 483
Förändring sedan basår, Scope 1 och 2 (%) 6% 2% basår
Scope 3 - exkl. inköpta varor och tjänster
Kapitalvaror 155 305 361
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 919 803 836
Uppströms transport och distribution 6 717 7 792 8 492
Avfall som genereras i verksamheten 192 308 249
Tjänsteresor 253 230 257
Anställdas pendling 898 897 867
Nedströms transport och distribution 4 407 4 485 4 610
Slutbehandling av sålda produkter 1 784 2 184 2 385
Totalt utsläpp Scope 3, exkl. inköpta varor och tjänster 15 324 17 005 18 057
Totalt utsläpp Scope 1, 2 och 3 exkl. inköpta varor och tjänster 19 004 20 560 21 539
Förändring sedan basår, Scope 3 exkl. inköpta varor och tjänster (%) -12% -5% basår
Scope 3, kategori 1, inköpa varor och tjänster**
Industri och energi 34 186 32 536 34 629
FLAG 66 666 62 641 74 645
- varav sLUC 34 579 31 753 39 079
- varav LM CO
2
e 10 970 10 529 12 395
- varav LM non-CO
2
e 21 116 20 359 23 171
- varav Removals 0 0 0
Totalt utsläpp inköpta varor och tjänster 100 852 95 177 109 274
FLAG, förändring sedan basår (%) -11% -16% basår
Totalt utsläpp Scope 3 116 176 112 182 127 331
Förändring sedan basår, Scope 3 (%) -9% -12% basår
Vatten 9 10 22
Totalt utsläpp Scope 1, 2 och 3 119 865 115 747 130 835
Förändring sedan basår, Scope 1, 2 och 3 (%) -8% -12% basår
* Detta är data från marknadsbaserad metod. Midsona presenterar både data utifrån marknadsabaserad och platsbaserad i CDP i enlighet med GHG- protokollets uppställ-
ning.
Klimatdata täcker alla sju växthusgaser (CO
2
, CH
4
, N
2
O, HFC, PFC, HF
6
, NF
3
) när det är relevant.
**Inkluderat i varor och tjänster är livsmedel, produktionsrpackningar, förpackningar för handelsvaror, samt köpt vatten. Det Midsona har beräknat är sLUC (statistisk
data från databaser), och inte dLUC eller iLUC.
86 HÅLLBARHETSDATA
Mål 2030
42%
minskade utsläpp
enligt Scope
1, 2 och 3**
Effektiv resursanvändning
Mål 2030
30,3%
minskade utsläpp
enligt FLAG
Mål 2028
70%
leverantörer
med SBT***
Mål 2045
netto-
noll
*
Mål 2025
Ingen
avskogning
Långsiktiga mål finns på
sidan 62-63.
* ngsiktigt: Midsona AB åtar sig att minska utsläppen av absolut
Scope 1 och 2 växthusgaser med 90 procent till 2045 från basår 2022.
Midsona AB åtar sig också att minska Scope 3 GHG-utsläppen med 90
procent inom samma tidsram. FLAG: Midsona AB åtar sig att minska
utsläppen av växthusgaser i absolut Scope 3 med 72procent inom
samma tidsram. Målet inkluderar FLAG-utsläpp och borttagningar.
** Exklusive inköpta varor och tjänster
*** Andel mätt i inköpskostnader
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Beskrivning av data
Under 2023 genomfördes en ny komplett Scope 3-inventering som en del i arbetet att uppdatera Midsonas klimatmål enligt
SBTi netto-noll standard och nytt basår fastställdes till 2022. Utsläpp från kategori 1: Inköpta varor och tjänster, delades också
upp i två underkategorier: industri- och energiutsläpp och FLAG-utsläpp, för att separera landbaserade utsläpp från fossila
utsläpp i enlighet med det senaste utkastet av GHG-protokollets tillägg, Land Sector and Removals Guidance (2022) och SBTi
Forest, Land and Agriculture Science Based Target Setting Guidance version 1.1 (2023). Den sistnämnda har tagits fram för att
hjälpa landintensiva verksamheter sätta klimatmål, till vilka Midsona räknas. Midsona verkar främst som tillverkare och säljare
av livsmedel, kosttillskott och skönhetsprodukter. Därför är Forest, Land and Agricultural (FLAG) inte direkt associerade med
Midsonas kärnverksamhet och anses vara försumbara i Scope 1. Midsona köper dock mono- och blandade råvaror, färdiga varor
och pappersförpackningar med jordbruks- eller skogsbruksursprung för produktion, handel och försäljning, vilket genererar
landbaserade utsläpp och upptag i råmaterialsfasen av livscykeln. Midsona valde därmed att uppdatera koncernens
klimatbaserade mål för att även inkludera dessa FLAG-utsläpp. I utformningen av det nya bokslutet för FLAG-utsläpp kartlade
Midsona de huvudsakliga råmaterialen per produkt för att sedan para ihop med så kallade FLAG-adapterade utsläppsfaktorer,
där kriterierna från denna metodologi är att kvantifiera utsläppen enligt 4 kategorier, och upptagen separat (se nedan för
närmre kategoribeskrivningar). På grund av Midsonas stora portfölj och bristen på globalt erkända, jämförbara
redovisningsstandarder för FLAG-utsläpp, baserar Midsona sin redovisning på allmänt accepterade statistiska sekundära
datakällor.
Avvikelser som Scope 3-inventeringen medförde i rapportering mellan 2023 och 2022 års rapportering går att läsa i
Årsredovisningen 2023. Inga betydande förändringar har därefter gjorts för rapportering av växthusgasutsläpp.
Nedan följer beskrivning för alla 15 kategorier i Scope 3. För ytterligare vägledning om utsläpp från Scope 3, inklusive
beskrivning av de 15 kategorierna, hänvisas till Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard och i
synnerhet till kapitel 5: Identifiering av Scope 3-utsläpp. För kategorier som inte är tillämpliga skrivs "ej tillämpligt" och en
kort motivering ges om det är relevant. För kategorier med försumbara utsläpp skrivs "försumbar" och om möjligt ges en
uppskattning av dess procent av totala Scope 3-utsläpp. Midsona har inte uteslutit relevanta kategorier av den anledning att
de ännu inte är beräknade.
Kategoribeskrivningar Scope 3:
Kategori 1: Inköpta varor och tjänster:
1. Industri- och energiutsläpp: Avser inköp av råvaror, förpackningsmaterial, vatten och inköp av färdiga varor för vidare
försäljning och distribution efter att FLAG-utsläpp har utvunnits.
2. FLAG- utsläpp:
sLUC: Statistical Land Use Change: Utsläpp där netto kollagring har förändrats på grund av en landförändring, till
exempel vid avskogning. Konsoliderad siffra för alla CO
2
-utsläpp från förändringar i kollager och kolpooler genom att
omvandla lantbruk som skog, våtmarker eller gräsmarker till lantbruksmark under en bedömningsperiod på 20 år. I
linje med de nämnda riktlinjerna använder Midsona sig av statistiska uppskattningar baserade på land och gröda för
att beräkna dess relaterade utsläpp. Om primärdata finns tillgängligt från den specifika geografiska platsen så
beräknas istället direkt LUC (dLUC). Notera att indirekt markanvändningsförändring (iLUC) inte ingår i Midsonas
koldioxidredovisning för närvarande.
LM CO₂: Land Management CO
2
& Land Management Non-CO
2
: Markförvaltningsutsläpp inkluderar alla markrela-
terade utsläpp (biogena CO
2
, N
2
0 och CH
2
) som är direkt relaterade till jordbruks- och skogsbruksaktiviteter på nivån
för en odlingsenhet (gård) i drift, exklusive de som är relaterade till förändrad markanvändning. Enligt ovan nämnda
riktlinjer från GHG och SBTi skiljer Midsona ytterligare mellan markförvaltningsutsläpp CO
2
och markförvaltningsut-
släpp icke-CO
2
.
LM CO
2
avser de biogena CO
2
-utsläppen relaterade till koldioxidförluster orsakade av markförvaltningsmetoder inom
en given tidsperiod. CO
2
-utsläpp från aktiviteter på land som används inom samma landkategori kontinuerligt men
där avverkning eller skörd sker.
LM non-CO
2
-utsläpp avser CH
4
, N
2
O och icke-biogen CO
2
som ytterligare antropogena växthusgasutsläpp från för-
valtningen av jordbrukssystem inklusive organiska och oorganiska insatser eller uttag från jordbruk och användning
av fordon på gårdsnivå. Det avser också metan- och lustgasutsläpp från skogsbruk, djurhållning och jordbruk, till ex-
empel gödselanvändning och metanutsläpp från risproduktion eller nötkreatur.
Removals (valfri): Upptag av kol i skog och jordbruksprocesser. SBTi FLAG tar upp avlägsnande i samordning med
GHG Protocol Land Sector and Removals Guidance med särskild uppmärksamhet på avlägsnande inom området för
landintensiva sektorer, och inkluderar inte borttag som inte ingår i ett FLAG-mål eller som ligger utanför FLAG-sek-
torn (t.ex. direkt luftinfångning eller andra tekniska borttagningar). Inga biogena borttagningar från FLAG kan inklu-
deras i mål för energi/industri (icke-FLAG). Observera att bioenergi inte omfattas av FLAG-vägledningen, och i vissa
fall kan avlägsnande av bioenergi inkluderas i energi-/industrimål (icke-FLAG). Midsonas inventering inkluderar inte
biogena borttagningar. För att få inkludera upptag i sitt klimatbokslut krävs primärdata (empiriska data specifik för
den kolreservoar som upptaget relaterar till) med kontinuerlig monitorering, spårbarhet och osäkerhetstillämpningar.
Inkluderar endast kollagring, inte lagring av metan eller lustgas.
Kategori 2: Kapitalvaror: Avser utsläpp från kapitalinvesteringar från konton "anläggningar och maskiner", "utrustning och
verktyg" och "andra materiella anläggningstillgångar".
Kategori 3: Bränsle- och energirelaterade aktiviteter: Uppströms utsläpp från verksamheter som redovisas i Scope 1 och 2.
Kategori 4: Uppströms transport och distribution: Uppströms utsläpp från transporter Midsona betalar för, både inkom-
mande och utgående. Inkluderar WTW-beräkningar.
Kategori 5: Avfall som genereras i driften: Avfall som genereras i Midsonas verksamhet. Rapporter genereras på fraktionsni-
vå, inklusive metall och glas.
HÅLLBARHETSDATA 87
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
88 HÅLLBARHETSDATA
Kategori 6: Affärsresor: Inkluderar resor med flyg och tåg, samt körsträcka med motodrivet fordon. Inkluderar WTW-beräk-
ningar.
Kategori 7: Anställdes pendling: Utsläpp från anställda har uppskattats utifrån länder och platser efter nationell statistik för
anställdas pendlingsrutiner. Inkluderar WTW-beräkningar.
Kategori 8: Uppströmsleasade tillgångar: Ej tillämpligt.
Kategori 9: Nedströms transport och distribution: Nedströms utsläpp från transporter betald och organiserad av kund.
Både inkommande och utgående. Inkluderar WTW-beräkningar.
Kategori 10: Bearbetning av sålda produkter: Ej tillämpligt.
Kategori 11: Användning av sålda produkter: Ej tillämpligt.
11a. Nedströms utsläpp från fossila bränslen som distribueras men inte säljs av företaget: Fossila bränslen som distribueras
måste redovisas i växthusgasinventering och målgräns, även om de inte säljs direkt av företaget. Ej tillämpligt.
Kategori 12: slutbehandling av sålda produkter: Inkluderar både återvinningsbart och icke-återvinningsbart förpacknings-
material. Data registreras för allt förpackningsmaterial per typ.
Kategori 13: Nedströms leasade tillgångar: Ej tillämpligt.
Kategori 14: Franchising: Ej tillämpligt.
Kategori 15: Investeringar: Ej tillämpligt.
Datakvalitet
Midsona arbetar löpande med att utöka och förbättra inhämtning, uträkning och estimering av klimatdata. För 2024
presenterar Midsona således datamängd för växthusgasutsläpp baserat på inhämtad data från koncernen och även
estimeringar när data inte finns tillgänglig. Kvaliteten på data kommer att öka i takt med att uppskattade industri standarder
(emissionsfaktorer) förbättras, förbättringar av rutiner internt, samt att leverantörer och intressenter får en bättre förmåga
att mäta och dela med sig av sina växthusgasutsläpp. Midsona väljer dock fortsatt att presentera den data som finns idag för
ökad transparens.
Källa till emissionsfaktorer per kategori och hur estimaten är gjorda:
Följande gäller för de emissionsfaktorer som beskrivs nedan. För klimaträkenskap 2024 gäller källorna med år 2024.
Scope 1 + 2:
Utsläpp i Scope 1 är baserat på faktisk förbrukningsdata och beräknas med emissionsfaktorer från DEFRA (2024) och
Energimyndigheten. För år 2023 gäller DEFRA (2023). För basår 2022, DEFRA (2022).
Utsläpp från elektricitet i Scope 2 beräknas med en marknadsbaserad metod med emissionsfaktorer från AIB (2024),
European Residual Mixes (2023). För basår 2022, AIB (2022).
Utsläpp från fjärrvärme och fjärrkyla i Scope 2 är beräknat med en faktor från en lokal källa från Energistyrelsen (2024).
Certifierad fjärrvärme och fjärrkyla beräknas med noll-utsläpp, i enlighet med den marknadsbaserade metoden. För år
2023 har utsläpp beräknats med lokala faktorer från Fjernkontrollen, Miljövärden (2023), KI paastolaskuri (2023) och
Energistyrelsen (2021). Certifierad fjärrvärme och fjärrkyla beräknas med noll-utsläpp, i enlighet med den
marknadsbaserade metoden. För basår 2022, samma källa, men motsvarande för 2022.
Scope 3:
De emissionsfaktorer som används kommer från olika källor där samtliga är baserad på sekundär data. Utsläpp från inköpta
varor och tjänster beräknas utifrån underlag från Midsonas egen data relaterat till inköp av råmaterial, färdigvaror,
förpackningsmaterial för egen produktion samt förpackningsinformation för färdigvaror där flera olika källor används för
emissionsfaktorer baserade på utsläppens karaktär och detaljtillgänglighet i inköpsdata:
Agri-Footprint 6.3 (AFP) används för FLAG-utsläpp, Energi och Industriutsläpp för FLAG produkter samt för primära
produkt ingredienser.
AGRIBALYSE 3.1 används för FLAG-utsläpp, Energi och Industriutsläpp för FLAG-produkter, Energi och Industriutsläpp för
ytterligare förädlingssteg samt för alla övriga produktingredienser där AFP-data inte är tillgänglig.
Ecoinvent 3.9.1 används för FLAG-utsläpp för förpackningar samt för Energi och Industriutsläpp för FLAG-relaterade
förpackningar.
DEFRA 2023 används för Energi och Industriutsläpp för icke-FLAG-relaterade förpackningar.
För vattenanvändning är siffran baserad på faktisk förbrukning, utifrån faktorer från DEFRA (2024). För år 2023, DEFRA
(2023). För basår 2022, DEFRA (2022).
Utsläpp från ”Bränsle-och energirelaterade aktiviteter” baseras på faktisk förbrukning i Scope 1 + 2, baserat på faktorer
från DEFRA (2024) och IEA (2024). För år 2023, DEFRA (2023). För basår 2022, DEFRA (2022).
Utsläpp från uppströms transporter baseras på data från transportleverantörer och rapporteras i tCO
2
e eller tonkm. Idag
beräknas även alla utsläpp från Midsonas transportleverantörer på Well to Wheel (WTW) basis. Om data rapporterats i
tonkm har utsläppsfaktorer från DEFRA (2024) och IEA (2024) använts.
Utsläpp från avfall som genereras i egen verksamhet baseras på faktisk förbrukningsdata, utifrån faktorer från DEFRA
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSDATA 89
(2024). För år 2023 DEFRA (2023). För basår 2022, DEFRA (2022).
Utsläpp från affärsresor baseras på faktisk resedata från kontor och resebyrå, baserat på faktorer från DEFRA (2024), IEA
(2024), Drivmedel (2023). För basår 2022, DEFRA (2022). En del av flygtransporterna redovisas direkt i tCO
2
e baserat på
siffror från leverantörer.
Utsläpp från nedströms transporter beräknas för 2024 baserat på utsläppsberäkningar från 2019 och omsättning. Under
2019 gjordes beräkningen utifrån den totala sålda vikten multiplicerat med medeldistans för att beräkna tonkm. Faktorer
som användes var från DEFRA.
Kommentarer till data
Scope 1:
Midsonas totala växthusgasutsläpp för Scope 1 är 3 014 tCO
2
e under 2024, en ökning med 4 procent sen basår 2022.
Ökningen beror på
ökad användning av naturgas och propan i Divsion North Europe respektive Spanien. I Division Nordics
har totala växthusgasutsläpp för Scope 1 minskat med 56 procent sen basår, med störst minskning av stationär förbränning
på 79 procent. Detta till följd av övergång från oljeuppvärmning till förnybar fjärrvärme i Jakobstad.
Scope 2: Midsonas totala växthusgasutsläpp för Scope 2 är 665 tCO
2
e, en ökning med 16 procent sen basår 2022, men en
minskning sen föregående år på 7 procent. Minskningen härstammar från ökad andel förnybar energi, vilket är ett resultat av
övergång från oljeuppvärmning till fjärrvärme, samt miljömärkt elektricitet i Jakobstad. Andelen icke förnybar energi är störst
i Division South Europe, vilket har en stor påverkan på resultatet, då Division South Europe står för 58 procent av det totala
utsläppet för Scope 1 och 2 under 2024.
Följande åtgärder är identifierade för Scope 1 och 2 för att kunna arbeta mot koncernens långsiktiga klimatomställningsplan:
Elektricitet: Åtgärder behövs för att öka andelen verifierbar förnybar elektricitet i Division South Europe.
Fjärrvärme: Åtgärder behövs för att öka andelen verifierbar förnybar fjärrvärme i Tilst, möjligt senast 2028 enligt
fjärrvärmeleverantören i Århus, Danmark.
Fossilt bränsle från tjänstebilar: Åtgärder har påbörjats för att öka andelen tjänstebilar med verifierbart förnybart bränsle i
Division Nordics.
Stationär förbränning av gas: Åtgärder behövs för att öka andelen verifierbar förnybar gas i Division North Europe och
Division South Europe.
Kemisk process: Åtgärder har påbörjats för att minska CO
2
- gas i Division North Europe, total minskning med 30 procent
sen basår 2022.
Ingår alltid: Åtgärder för energireduktion och energieffektivisering.
Scope 3: Midsonas totala växthusgasutsläpp för Scope 3 är 116 176 tCO
2
e, en minskning med 9 procent sen basår 2022. Den
procentuellt största minskningen i Scope 3 härstammar från FLAG, uppströms transport och distribution och slutbehandling
av sålda produkter. Jämfört med föregående år har utsläpp från Scope 3 ökat med 4 procent, där utsläpp från FLAG samt
Industri och energi har ökat med 6 respektive 5 procent. Detta beror på ökad kvanititet av inköpta varor samt förändring av
inköpsportföljen.
Publicerad data från föregående år gällande vissa kategorier har uppdaterats baserat på uppgraderad data och metodik.
Återvunnet avfall i egna anläggningar
Avfall (ton)
2024 2023 2022
Metall 15 44 35
Glas 31 19 25
Kartong 490 463 527
Plast 150 88 108
Organiskt 765 627 722
Giftigt 9 3 30
Elektriskt 2 1 2
Trä 147 34 0
Totalt sorterat 1 609 1 279 1 449
Totalt osorterat 369 508 547
Återvinningsgrad (%) 81% 72% 73%
Totalt avfall 1 978 1 787 1 996
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 63-64.
Läs hela Midsonas växthusgas-
redovisning i vår CDP-rapport på
https://www.midsona.com/
sustainability#documents
GRI 305-1 GRI 305-2
GRI 305-3 GRI 305-4
GRI 305-5
Mål 2025
90%
återvinning av avfall
som genererats i egen
verksamhet
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Avfallsintensitet, ton avfall/ton producerad
Total Midsona
0 10 20 30 40 50 60 70
2024
2023
16,0
11,4
40,3
49,8
Osorterat avfall Sorterat avfall
0 10 20 30 40
2023
2022
2021
2020
2019
6,2
4,5
6,7
6,6
7,6 25,2
17,5
17,6
23,5
24,2
Osorterat avfall Sorterat avfall
Kommentarer till data
Under 2024 har andelen sorterat avfall ökat i förhållande till andel osorterat avfall, där återvinningsgraden har gått från 72 till
81 procent. Detta är drivet av ökad tillgänglighet av data och förbättrad datakvalitet. Däremot har den totala mängden avfall
ökat med 11 procent, från 1787 till 1978 ton, vilket beror på förbättrad tillgänglighet av data i Division North Europe. Midsona
kommer fortsätta att arbeta med att minska det totala avfallet samt öka återvinningsgraden till 90 procent, enligt
koncernens mål.
Minska matsvinn
Åtgärder för att minska matsvinn (%)
39%
Återanvänds till djurfoder
3%
Ej åtgärdat, matsvinn
6%
Doneras
0,3%
Återanvänds på annat sätt
27%
Sålt till reducerat pris
25%
Återanvänds till biogas eller konstgödsel
Åtgärder för att minska matsvinn (ton)
2024 2023 2022
Återanvänds till djurfoder 727 6 85
Återanvänds till biogas eller konstgödsel 476 231 299
lt till reducerat pris 508 400 228
Doneras 110 51 17
Återanvänds på annat sätt 6 198 64
Ej åtgärdat, matsvinn 55 100 128
Totalt 1 882 986 821
Andel som åtgärdats (%) 97% 90% 84%
Kommentarer till data
Under 2024 har andelen potentiellt matsvinn som återanvänds ökat med 7 procentenheter från föregående år. Det matsvinn
som ej har åtgärdats och gått till avfall har minskat med 45 procent sen föregående år, från 100 ton till 55 ton. Midsona
arbetar löpande med att förbättra datakvaliteten, där flera framsteg har gjorts under 2024. Detta påvisas bland annat i
ökningen av den totala mängden faktisk och potentiellt matsvinn, från 986 ton till 1882 ton, samt ökad återvinningsgrad.
Detta då större datatillgänglighet har möjliggjorts samt att en större disposition av potentiellt matsvinn i Division North
Europe har återanvänts. Framåt kommer Midsona arbeta med att minska den totala mängden matsvinn i takt med att
återvinningsgraden ökar. Publicerad data från föregående år har uppdaterats baserat på uppgraderad data och metodik.
Mål 2025
Reducera
matsvinn och
100%
återanvänt
matsvinn
90 HÅLLBARHETSDATA
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 65.
GRI 305-3 GRI 306-1
GRI 306-2 GRI 306-3
GRI 306-4
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Vattenanvändning
Vattenanvändning per division (m³)
2024 2023 2022
Division Nordics 9 283 8 865 9 264
Division North Europe 7 264 4 087 6 113
Division South Europe 41 500 42 991 47 807
Total 58 047 55 943 63 184
Vattenintensitet (m
3
/ton producerad)
Total Midsona
0 2 4 6
2024
2023
1,77
1,80
Midsona Spanien, Castellcir
0 10 20 30
2024
2023
26,64
22,02
Kommentarer till data
Under 2024 har den totala mängden vatten ökat med 4 procent, från 55 943 till 58 047 m
3
jämfört med föregående år i
koncernen, vilket beror på en ökning av belagda produkter där våtstädning krävs vid produktion. Midsona har aktivt arbetat
med att minska sin vattenanvändning i Castellcir, då 68 procent av den totala vattenanvändningen härstammar från
produktionsenheten i Spanien. Vattenintensiteten och den faktiska vattenanvändningen har minskat med 11 respektive 2
procent jämfört med föregående år i Spanien, vilket är i linje med koncernens mål. Målet är en 10 procent minskning i
intensitet per producerad ton för koncernen 2030, och 20 procent minskning i intensitet per prodcuerat ton för Spanien,
Castellcir, 2030. Midsona kommer fortsätta arbetat med att minska vattenanvändningen i koncernen. Enligt Midsonas
väsentlighetsbedömning är vattenrisken och påverkan betydligt större i Spanien än för de andra anläggningarna i koncernen,
och därför mest väsentligt att ha störst fokus på Spanien för att uppnå framgång. Publicerad vattenintensitet från föregående
år har uppdaterats baserat på uppgraderad data och metodik.
HÅLLBARHETSDATA 91
Mål 2030
10%
reducerad vatten-
användning per produ-
cerat ton. 20 procent i
spansk verksamhet
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 67.
GRI 303-1 GRI 303-2
GRI 303-3 GRI 303-4
GRI 303-5
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Energi
Direkt energianvändning (MWh)
2024 2023 2022
Förnybar stationär förbränning 0 0 3 186
Icke förnybar stationär förbränning 9 126 7 776 6 369
Total stationär förbränning 9 126 7 776 9 555
Mobil förbränning 1 443 2 039 2 714
Total direkt energianvändning 10 569 9 815 12 269
Förändring sedan basår, direkt energianvändning (%) -14% -20% basår
Indirekt energianvändning (MWh)
2024 2023 2022
Förnybar elektricitet 4 642 4 375 4 744
Icke förnybar elektricitet 2 850 2 714 2 842
Total elektricitet 7492 7 089 7 586
Förnybar fjärrvärme och kyla 2 221 1 745 1 594
Icke förnybar fjärrvärme och kyla 467 534 527
Total fjärrvärme och kyla 2 688 2 279 2 121
El- och hybridbilar 261 146 101
Total indirekt energianvändning exkl. egenproducerad* 10 440 9 513 9 809
Total indirekt energianvändning inkl. egenproducerad* 10 826 9 950 10 250
Förändring sedan basår, indirekt energianvändning (%) 6% -3% basår
* Egenproducerad elproduktion
Total direkt- och indirekt energianvändning (MWh)
2024 2023 2022
Total direkt- och indirektenergianvändning 21 395 19 766 22 519
Förändring sedan basår, direkt- och indirekt energianvändning (%) -5% -12% basår
Förnybar energi, indirekt energi (%) 69% 67% 67%
Förnybar elektricitet (%) 62% 62% 63%
Förnybar fjärrvärme och kyla (%) 83% 77% 75%
Total andel förnybar energi (%) 35% 34% 45%
Elproduktion (MWh)
2024 2023 2022
Konsumerad egenproducerad 386 438 441
Såld egenproducerad 199 218 212
Kommentarer till data:
Energi från direkt energianvändning inkluderar stationär förbränning (LPG, naturgas, propan) och mobil förbränning
(fossildrivna tjänstebilar, inklusive hybrider). Energi från indirekt energianvändning inkluderar elektricitet, fjärrvärme, fjärrkyla
och eldrivna tjänstebilar (inklusive hybrider).
Kommentar direkt energi: Under 2024 var Midsonas stationära och mobila förbränning 10 569 MWh (9 815 MWh). Det är en
minskning med 14 procent från basåret 2022. Jämfört med föregående år påvisas en viss ökning, vilket beror på ökad
användning av naturgas och propan i Division North Europe respektive South Europe. Stationär förbränning står för 86 (79)
procent av den totala energianvändningen av direkt energi. Division South Europe har högst förbrukning av stationär
förbränning, där andelen konsumerad propan står för 58 (57) procent av den total direkta energianvändningen. I Division
Nordics har den totala stationära förbränningen minskat med 64 procent sen basår 2022, vilket är ett resultat av övergång
från oljeuppvärmning till förnybar fjärrvärme under 2024. För Division Nordics utgör icke-förnybar energi från tjänstebilar
(mobil förbränning) en betydande andel. Åtgärder för att byta ut den fossildrivna bilparken och hybrider till elbilar inleddes
under 2023, vilket har lett till en minskning med 47 procent jämfört med basåret 2022.
Kommentar indirekt energi: Midsonas förbrukning av elektricitet, fjärrvärme och fjärrkyla ökade med 6 procent från basår
2022, från 9 809 MWh till 10 440 MWh. Ökningen beror på ökad konsumtion av fjärrrme i Division Nordics, samt ökad
andel elbilar i koncernen. Under 2024 var andelen förnybar elektricitet, fjärrvärme och fjärrkyla 69 (67) procent, vilket även
inkluderar konsumtion av egenporducerad elektricitet via solceller. Total förbrukning av fjärrvärme och fjärrkyla har ökat med
28 procent sen basår 2022, vilket är ett resultat av övergången från oljeuppvärmning till fjärrvärme i Division Nordics. Andelen
förnybar fjärrvärme och fjärrkyla har ökat från 76 till 82 procent från basåret 2022.
92 HÅLLBARHETSDATA
Mål 2028
100%
förnybar energi
Direkt
100%
fossilfri stationär
förbränning
fossilfri mobil
förbränning
Indirekt
100%
förnybar fjärrvärme
(ånga och kyla)
av elen som köps in
ska vara förnybar
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Kommentar direkt & indirekt energi: Under 2024 minskade den totala energianvändningen av direkt- och indirekt
energianvändning med 5procent sen basår. Jämfört med föregående år påvisas en viss ökning till följd av ökad konsumtion av
naturgas i Division North Europe. Åtgärder har redan implementeras för att framåt har större kontroll över gaskonsumtion i
produktionen. Total andel förnybar energi har ökat med 1 procentenhet jämfört med föregående år, men minskat med 10
procentenheter från basår, vilket beror på övergång från träpellets till propan i Spanien som genomfördes under 2023.
Midsona kommer framåt arbeta med att minska den totala energianvändningen i takt med att andelen förnybar energi ökar.
För Midsona finns det utmaningar inom Division South Europe. I både Spanien och Frankrike är energiuppdelningen en
blandning av förnybar energi, kärnkraft och icke-förnybar energi, men denna uppdelning kan för närvarande inte verifieras.
Som resultat bidrar Spanien negativt till andelen förnybar elektricitet, trots att produktionen där ökar och får större
betydelse. För att förbättra situationen är det därför viktigt att vidta åtgärder för att öka andelen verifierbar förnybar
elektricitet inom Division South Europe. Däremot har en betydande del av anläggningarna i Division Nordics och Division
North Europe 100 procent förnybar elektricitet, huvudsakligen från vind-, vatten- och solenergi.
Sammanfattningsvis är den låga andelen förnybar energi orsakad av stationär förbränning, tjänstebilar och slutligen
elektricitet. Detta visar att koncernen måste ha ett fortsatt fokus på att öka andelen förnybar energi för att nå energimål om
100 procent förnybar energi till 2028. Följande åtgärder är analyserade och identifierade och kommer att fortsätta att drivas
för att minska energiför brukningen och öka andelen förnybar energi:
Elektricitet: Åtgärder behövs för att öka andelen verifierbar förnybar elektricitet i Division South Europe.
Fossilt bränsle från tjänstebilar: Åtgärder har påbörjats för att öka andelen tjänstebilar med verifierbart förnybart bränsle i
Division Nordics.
Stationär förbränning av gas: Åtgärder behövs för att öka andelen verifierbar förnybar gas i Division South Europe och Di-
vision North Europe.
Åtgärder för alla divisioner: Åtgärder för energireduktion och energieffektivisering.
Se växthusgasutsläpp för Scope 1 och 2, och åtgärder för att nå klimatmålet inom Scope 1 (drirekt energi) och Scope 2 (indirekt
energi) på sidan 86 samt 89.
HÅLLBARHETSDATA 93
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 68–69.
GRI 302-1 GRI 302-4
GRI 305-1 GRI 305-2
Effektiva transporter
Fossilfria transporter
Midsonas transportmål betyder:
Transportåtgärder som del av Scope 3 för Midsonas växthusgasredovisning.
Scope 3
100 procent fossilfri förbränning betyder fossila källor för alla transporter som Midsona betalar för:
Inkommande från leverantörer
Inkommande, inom eller mellan Midsonas anläggningar
Utgående från Midsonas anläggningar till kund
Alla Midsonas transportleverantörer som rapporterar växthusgasutsläpp, ska göra det i enlighet med den europeiska standar-
den EN 16258:s ”Well to Wheel”. Alla Midsonas transporter ska kartläggas och mätpunkter ska definieras för samtliga transpor-
ter, i enlighet med GHG-protokollet. Detta inkluderar både inkommande, interna och utgående transporter för alla anlägg-
ningar, och omfattar följande:
En översikt över typ av transport som lastbil, tåg, båt, flygplan
Typ av bränsle
Antal transporterat ton och transporterad km
Inkommande eller utgående transporter
Huruvida Midsona är betalare av transporten
Kartläggning av ekonomisk betydelse med en dedikerad budget innebär att identifiera den primära ekonomiska påverkan
samt definiera utrymmet för att uppnå uppsatta mål. En särskild budget avsätts för att öka transporteffektiviteten och för att
göra investeringar i fossilfria godstransporter, såsom tåg och båtar. Detta innebär att ersätta befintliga fossila transporter
med elbilar, hybridbilar eller andra alternativ som drivs med fossilfritt bränsle. Om dessa alternativ inte är tillgängliga, kan
klimatkompensation användas som en tillfällig lösning.
Mål 2025
100%
fossilfria
egen kontrakterade
transporter
i Norden
Mål 2030
100%
fossilfria
egen kontrakterade
transporter inom
Europa
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Utsläpp av växthusgaser (CO
2
e)
Transport, Scope 3 (tCO
2
e)
2024 2023 2022
Nedströms transport och distribution* 4 407 4 485 4 610
Uppströms transport och distribution** 6 717 7 792 8 492
Total transport och distribution 11 124 12 277 13 102
Utsläppsintensitet Midsona - Uppströms transport och distribution**
0,00 0,02 0,04 0,06 0,08 0,10
2024
2023
0,083
0,072
Division Nordics – Transport, Scope 3 (tCO
2
e)
2024 2023 2022
Nedströms transport och distribution* 2 879 3 009 3 195
Uppströms transport och distribution** 3 206 3 596 4 204
Total transport och distribution 6 086 6 605 7 399
Utsläppsintensitet Division Nordics - Uppströms transport och distribution**
0,00 0,02 0,04 0,06 0,08 0,10
2024
2023
0,099
0,089
Kommentarer till data
All transport från kategorin ”nedströms transport och distribution” anses bruka 100 procent fossilt bränsle då data inte är
tillgängligt för kundernas transporter. Utsläpps intensiteten för koncernen från kategorin ”uppströms transport och
distribution” minskade med 14 procent jämfört med föregående år. I Division Nordics har utsläppsintensiteten för kategorin
”uppströms transport och distribution” minskat med 10 procent jämfört med föregående år. Midsona kommer att fortsätta
arbeta för att minska totala utsläpp från kategorin ”uppströms transport och distribution”. Koncernen ser också en utmaning
med att få tillgång till kvalitativ data gällande bränsletyp. Koncernen har således valt att följa upp transportmålet genom att
mäta mängden utsläpp per transporterad ton, då utvecklingen i detta mätetal visar hur andelen fossilfritt bränsle utvecklas
genom förändringen i utsläppsintensiteten. Publicerad data från föregående år har uppdaterats baserat på uppgraderad data
och metodik.
Omräkningsfaktorer för klimatdata för transportmedel baseras på följande data, kg CO
2
e/tonkm.
Genomsnitt för:
• Lastbil: 0.2218
• Båt: 0.0180
Tåg: 0.0278
Det gör att övergången från lastbil till tåg eller båt ger en stor klimatvinst i form av en stor minskning av växthusgasutsläpp.
10 procent av Midsonas totala CO
2
e-utsläpp kommer från transporter i Scope 3.
* Transporter som kunder och leverantörer betalar för. Omfattas inte av Midsonas mål om fossilfria transporter i nuläget. Ingår som en del av koncernens växthusgasredovisning.
** Ingående och utgående transporter som är egenkontrakterade av Midsona
94 HÅLLBARHETSDATA
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 71.
GRI 305-3
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
HÅLLBARHETSDATA 95
Affärsresor
Midsonas målsättning
Midsona strävar efter att minska antalet affärsresor. Det kan leda till besparings - och effektiviseringsvinster,
men framför allt en minskning av koncernens miljöpåverkan.
Tjänsteresor (tCO
2
e)
2024 2023 2022
Tåg <1 1 1
Flyg 203 182 114
Bil 49 48 142
Total 253 230 257
Kommentar till data
Under 2024 var de totala utsläppen från tjänsteresor för koncernen 253 tCO
2
e, en minskning med 2 procent sen basår 2022.
Den totala ressträckan med tåg var 135 900 km (211 176). Utsläpp från privatbilar har minskat med 65 procent i koncernen sen
basår 2022. Publicerad data från förra året har uppdaterats baserat på uppgraderad data och metodik.
Tnstebilar och förmånsbilar
Midsonas målsättning
Till 2028 ska Midsona ha ersatt alla tjänstebilar eller förmånsbilar med fossilfria alternativ.
Tjänste- och förmånsbilar (tCO
2
e)
2024 2023 2022
Fossildrivna bilar 159 416 467
Hybridbilar 260 154 230
Elbilar 48 1 2
Total 466 572 699
Kommentar till data
Midsona totala koldioxidutsläpp från tjänstebilar har minskat med 33 procent, vilket motsvarar cirka 232 tCO
2
e jämfört med
basåret 2022. Midsona strävar efter att fasa ut fossildrivna bilar till hybridbilar i takt med att koncernen byter ut tjänstebilar.
Hybridbilar är dock en mellanlösning. Enligt Midsonas klimatomställningsplan ska alla tjänstebilar bytas till elbilar, något
koncernen kommer att fortsätta fokusera på framåt. Sedan basår 2022 har andelen elbilar i Division Nordics ökat från 0,4
procent till 24 procent, med en påtaglig minskning av andelen tjänstebilar med fossilt bränsle från 73 procent till 30 procent.
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 72.
GRI 305-3
Läs mer i hållbarhetsrapporten
på sid 72.
GRI 302-1
GRI 305-1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Fokus på klimat, miljö och hållbara företag
EU:s taxonomiförordning (EU 2020/852) är EU-kommissio-
nens klassificeringssystem för hållbara ekonomiska verk-
samheter. Genom ett gemensamt klassificeringssystem
för hållbara finanser underlättar taxonomiförordningen
identifiering och jämförelse av miljömässigt hållbara in-
vesteringar. Stora företag som ska rapportera i enlighet
med EU:s direktiv om icke-finansiell rapportering (NFRD)
ska rapportera enligt taxonomiförordningen, för de delar
av verksamheten som omfattas. Under 2024 har Midsona
utrderat de ekonomiska aktiviteterna som är relevanta
för Midsona och förberett för taxonomiefterlevnad och
rapportering.
Taxonomirelevanta aktiviteter för
Midsona 2024
Taxonomin omfattar de ekonomiska verksamheter med
störst klimatpåverkande utsläpp och störst möjlighet till
omställning som väsentligt bidrar till något av EU:s
miljömål. Dessa verksamheter har den största rollen i
omställningen till en koldioxidsnål, motståndskraftig och
resurseffektiv ekonomi. Midsona har utrderat alla
ekonomiska aktiviteter i verksamheten för att ta reda på
om de omfattas av taxonomin (Taxonomy-eligible
activities) genom att använda EU Taxonomy Compass
1
. En
ekonomisk aktivitet definieras som processen som äger
rum när resurser som kapitalvaror, arbetskraft och
råvaror/-intermediärer kombineras för att producera en
vara eller tjänst.
Kvalitativ bedömning Midsona 2024
Midsona finansiella verksamhet bedrivs av ekonomiska
verksamheter såsom produktion, partihandel, marknads-
föring och försäljning av livsmedel, kosmetika och kost-
tillskott samt partihandel med läkemedel och medicin-
tekniska produkter.
Bedömning av efterlevnad
Midsona gjorde en inventering av verksamheten i relation
till aktiviteter som beskrivs i den delegerade förordningen
avseende klimatmålen såväl som inom omdena vatten,
cirkulär ekonomi, föroreningar, biologisk mångfald och
ekosystem. Dessa införlivades i taxonomin 2023 i syfte att
Midsonas redovisning
i enlighet med EU:s taxonomi
för hållbara investeringar
identifiera potentiella aktiviteter som omfattas av Taxo-
nomi förordningen. Den delegerade förordningen om EU:s
taxonomi avseende klimatmålen och de övriga naturrelate-
rade målen inom ovan beskrivna omden, riktar sig för
rvarande till sektorer där Midsona inte verkar, vilket
innebär att Midsonas huvudverksamhet inte återfinns
bland taxonomins aktiviteter. Midsona har dock identifie-
rat en begränsad del av verksamheten som kan klassas som
inköp av taxonomi-relaterade produkter och tjänster inom
de ekonomiska aktiviteter som ommns i taxo nomins två
första delegerande akter om begränsning av respektive an-
passning till klimatförändringar eller annan påverkan på
naturen. Dessa områden omfattas av taxonomin (eligible).
Midsonas har bedömt omsättning, kapitalutgifter (CAPEX)
och driftsutgifter (OPEX) som är förknippade med dessa ak-
tiviteter enligt redovisningsprinciperna. Aktiviteterna som
redovisas är:
CCM 6.5: Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta motorfordon
CCM 7.7: Förrv och ägande av byggnader
Utöver dessa redovisas hur Midsonas verksamhet
omfattar kärnkrafts- och fossilgasrelaterad verksamhet i
enlighet med kraven: Kärnkrafts- och fossilgasrelaterad
verksamhet
2
.
Trots att Midsonas huvudverksamhet inte återfinns
bland taxonomins aktiviteter väljer koncernen att
redovisa enligt taxanomins principer. Med Midsonas
ambitiösa hållbarhetsagenda med mål inom vatten,
cirkulär ekonomi, biologisk mångfald och ekosystem, och
klimatmål som har godkänts av SBTi med en
klimatomställ nings plan i linje med Parisavtalets 1,5°C
mål, kan koncernen bidra till omställningen. För de
övriga naturrelaterade områdena har Midsona mål samt
en övergångsplan på plats, vilka kommer att upp graderas
ytterligare i linje med resultatet av Midsonas dubbla
sentlighetsanalys.
Bedömning och tolkningar
CCM 6.5: Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon
Midsona har aktiviteter inom leasing av tjänstebilar som
avser kapitalutgifter vid nya leasingavtal. Midsona om-
fattas därför av den ekonomiska aktiviteten CCM 6.5
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon. För tjänstebilar har Midsona lagt en
96 TAXONOMI
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
omställ nings plan för att uppnå 100 procent förnybar
energianvändning i tnstebilarna till 2028, vilket innebär
en övergång till 100 procent elbilar till 2028. Då
koncernen leasar tjänstebilar av en tredjepart har det inte
kunnat genomföras en fullsndig analys av förenlighet
med taxonomin. Detta beror på att Midsona i dagsläget
inte har fullsndig information fn tredjepart om hur
fordonen uppfyller kraven för att inte orsaka betydande
skada på andra miljömål inom taxonomin.
CCM 7.7: Förvärv och ägande av byggnader
Midsona har aktiviteter inom leasing av lokaler som avser
kapitalutgifter vid nya och uppdaterad leasingavtal.
Midsona omfattas därför av den ekonomiska aktiviteten
CCM 7.7 Förvärv och ägande av byggnader. Midsona har
stort fokus på medarbetarnas välbefinnande genom
förbättrade, nya eller renoverade kontor. Detta bidrog
dock till relativt liten andel av koncernens kapitalutgifter
under året. Då Midsona leasar denna tjänsten av en
tredjepart har det inte kunnat genomföras en fullsndig
analys i förenlighet med taxonomin. Detta beror på att
Midsona i dagsläget inte har fullständig information fn
tredjepart om hur denna tjänst och lokalerna uppfyller
kraven för att inte orsaka betydande skada på andra
miljömål inom taxonomin.
Upplysningar som avses i samband med kärnenergi och
fossilgasrelaterade verksamheter
Midsona har redovist enligt upplysningar som avses i
samband med kärnenergi och fossilgasrelaterade verk-
samheter. Se tabell på sidan 105.
Redovisningsprinciper
Taxonomirelevanta aktiviteter för Midsona ska rapporteras
på omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter nedbrutna
på EU:s sex miljömål. Midsona redovisar i enlighet med
CCM: Begränsning av klimatförändringar.
Omsättning
Midsonas omsättning är koncernens redovisade netto-
omsättning för 2024 (se nettoomsättning för Midsona på
sidan 131). Principer för koncernens finansiella
redovisning beskrivs på sidan 136. Baserat på utförd
inventering anses 0 procent av koncernens omsättning
vara asso cierad med ekonomisk verksamhet som
omfattas av taxonomin (eligible).
Kapitalutgifter
Midsona leasar tnstebilar och lokaler med en viss andel
kapitalutgifter som omfattas av taxonomin. Totala kapi-
talutgifter avser tillägg till materiella och immateriella
tillgångar under året före avskrivningar och nedskriv-
ningar samt undantaget förändringar av verkligt värde.
Vidare ingår tillägg av nyttjanderätter samt materiella
och immateriella tillgångar relaterat till rörelseförrv.
nvisar till relevanta finansiella noter: not 13 Immateriel-
la anläggningstillgångar,
not 14 Materiella anläggningstillgångar och not 15 Leasing.
Driftsutgifter
Enligt taxonomin ska andel av driftsutgifter från produkter
eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verk-
samheter som är förenliga taxonomikraven redovisas.
Driftsutgifter inom taxonomin definieras som ej kapital-
iserade kostnader avseende R&D, byggnadsreno veringar,
kortsiktig leasing och underhåll och reparationer. Midsona
leasar tnstebilar och lokaler med en viss andel drifts-
utgifter för koncernen som omfattas av taxonomin. Dessa
borde ingå i leasingavtal och blir således ingen OPEX i
detta fall (det blir en del av nyttjanderätterna). Drifts-
andelen är relativt försumbar eftersom den finansiella
påverkan är mycket begränsad. Därför är andelen drifts-
utgifter (OPEX) som omfattas av taxonomin avrundade till
rmaste procent, som är 0 procent.
Det finns pågående omfattande åtgärder för att minska
Midsonas utsläpp av växthusgaser i linje med koncernens
klimatreduktionsmål tillsammans med andra
miljörelaterade åtgärder. Den procentuella andelen av
Midsonas kostnader som överensstämmer med
koncernens övergång till Parisavtalets 1,5°C mål, samt
skydd av biologisk mångfald, vatten och ökad cirkularitet
är däremot inte inkluderad i taxonomin.
1
https://finance.ec.europa.eu/sustainable-finance/tools-and-standards/eu-taxonomy-sustainable-activities_en
2
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?uri=CELEX%3A32022R1214&qid=1738149106060
TAXONOMI 97
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Midsonas andel av omsättningen
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Omsättning
(3)
Andel av
omsättning,
år 2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskyddsåt-
gärder (17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2) omsättning, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori omställ-
ningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N
J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% N/EL - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omsättningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
0%
A. Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 +A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
3 727 100%
TOTALT
3 727 100%
98 TAXONOMI
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
TAXONOMI 99
Midsonas andel av omsättningen
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Omsättning
(3)
Andel av
omsättning,
år 2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskyddsåt-
gärder (17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven
(A.2) omsättning, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori omställ-
ningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N
J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% N/EL - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omsättningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
0%
A. Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 +A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
3 727 100%
TOTALT
3 727 100%
Midsonas andel av omsättningen/
total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Midsonas andel av kapitalutgifter
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Kapitalutgifter
(3)
Andel av
kapital-
utgifterna,
år 2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6) Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori omställ-
ningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N
J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% N/EL - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Transport med motorcykel, personbil
och lätta moterfordon
CCM 6.5 10 13% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
29%
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 1 2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 5%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
12 15% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
34%
A. Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2)
12 15% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 34%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
67 85%
TOTAL 78 100%
100 TAXONOMI
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
TAXONOMI 101
Midsonas andel av kapitalutgifter
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Kapitalutgifter
(3)
Andel av
kapital-
utgifterna,
år 2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6) Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori omställ-
ningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N
J/N %
E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% N/EL - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Transport med motorcykel, personbil
och lätta moterfordon
CCM 6.5 10 13% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
29%
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 1 2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 5%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
12 15% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
34%
A. Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2)
12 15% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 34%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
67 85%
TOTAL 78 100%
Midsonas andel av kapitalutgifter/
totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0% 15%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Midsonas andel av driftsutgifterna
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Drift -
utgifter (3)
Andel av drifts-
utgifterna, år
2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6) Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
0%
A. Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin
24 100%
TOTALT 24 100%
102 TAXONOMI
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Midsonas andel av driftsutgifterna
Från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod/koder
(2)
Drift -
utgifter (3)
Andel av drifts-
utgifterna, år
2024 (4)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (5)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (6) Vatten (7)
Föroreningar
(8)
Cirkulär
ekonomi (9)
Biologisk
mångfald (10)
Bgränsning
av klimatför-
ändringar (11)
Anpassning
till klimatför-
ändringar (12) Vatten (13)
Föroreningar
(14)
Cirkulär
ekonomi (15)
Biologisk
mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter, år 2023 (18)
Kategori
möjiggörande
verksamhet (19)
Kategori
omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J; N;
N/EL;
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
0%
A. Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2)
0 0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin
24 100%
TOTALT 24 100%
TAXONOMI 103
Midsonas andel driftsutgifter/
totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
104 TAXONOMI
Förkortningar som används i Taxonomi-tabellerna fn
sida 98 till 103:
J: Ja
N: Nej
E: Möjliggörande verksamhet
T: Omsättningsverksamhet
EL: Omfattas av EU-taxonomin för det relevanta målet
N/EL: Omfattas ej av EU-taxonomin för det relevanta målet
CCM: Begränsning av klimatförändringar
CCA: Anpassning till klimatförändringar
WTR: Vattenresurser och marina resurser
CE: Cirkulär ekonomi
PPC: Förebyggande och begränsning av föroreningar
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
Förklaring till taxonomitabellerna, omsättning,
kapitalutgifterna, driftsutgifterna:
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
TAXONOMI 105
Midsonas upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7:
rnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter*, omfattar år 2024
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad
av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med
minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
kerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Rad Fossilgasrelaterade verksamheter
4.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
5.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
6.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
*KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2022/1214 av den 9 mars 2022 om ändring av delegerad förordning (EU) 2021/2139 vad gäller ekonomiska
verksamheter inom vissa energisektorer och delegerad förordning (EU) 2021/2178 vad gäller särskilda offentliga upplysningar för dessa ekonomiska verksamheter.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Global Reporting Initiative
(GRI) Index och SDG
Det är Midsonas styrelse som formellt granskar och god-
nner hållbarhetsrapporten. Operativt ansvarig för håll-
barhetsrapporten är CSO.
Rapporteringsperiod för lämnad information är
kenskaps- och kalenderet 2024.
Den senaste föregående rapporten var för kalenderet
2023 som publicerades i april 2024.
Rapporteringscykeln är årlig. Kontaktperson för frågor
om hållbarhetsrapporten eller dess innehåll är CEO eller
CSO.
För 2024 används index fn GRI för företagens hållbar-
hetsdata så att läsaren känner igen datapunkterna och
enkelt kan jämföra med förra årets data. Midsona
rapporterar med hänvisning till GRI Standards med vissa
avvikelser i perioden 1 januari 2024 till 31 december 2024.
Midsona rapporterar klimatdata i enlighet med
Greenhouse Gas Protocol Corporate Standard, Corporate
Value Chain (Scope 3) Standard och The GHG Protocol
Land Sector and Removals Guidance.
För vissa områden har koncernen tillämpat utvalda
GRI-upplysningar, eller delar av deras innehåll, för att
rapportera specifik information med motsvarande
anspråk eller användningsbeskrivning. Detta är baserat
på vad som är väsentligt för Midsona, vad intressenterna
vill veta och kvaliteten på data.
Midsona har valt att koppla hållbarhetsarbetet till FN:s
globala mål för hållbar utveckling. Målen täcker ett stort
antal frågor, där koncernen har analyserat och kartlagt på
vilket sätt Midsona bäst bidrar till Agenda 2030. GRI:s
kartläggningsverktyg ”Linking the SDG:s and the GRI
Standards”
1
har använts som underlag vid detta arbete.
I GRI-index redovisas både GRI-index och SDG-
kartläggning vilka upplysningar som rapporteras samt
var denna information kan hittas. Vissa av upplysning-
arna är delvis redovisade baserat på relevans.
Midsona rapporterar också i enlighet med EU:s taxono-
miförordning (EU 2020/852) för de delar av verksamheten
som omfattas.
Midsona har påbörjat förflyttningen mot de nya rap-
porteringsstandarderna, för att rapportera enligt CSRD år
2025, i linje med svensk lagstiftning. Förberedelserna
innefattar att genomföra en dubbel väsentlighetsanalys i
linje med det förfarande som beskrivs i ESRS, vilket ge-
nomfördes 2023 och kommer uppdateras 2025. Utifrån
koncernens väsentliga ämnen har Midsona arbetat vidare
med GAP-analysen mellan befintliga data och rapporte-
ringskravet i ESRS samt börjat samla in data på nya data-
punkter. Arbetet innefattar även att se över gap i policies,
mål och åtgärdsplaner i förhållande till de materiella om-
rådena. Under 2025 kommer Midsona offentliggöra ett
uppdaterat hållbarhetsramverk med utgångspunkt i CSRD
och de materiella områdena identifierade i den dubbla vä-
senlighetsanalysen, vilket kommer ligga till grund för
hållbarhetsrapporteringen för 2025.
1
https://www.globalreporting.org/
106 GRI INDEX
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI INDEX 107
GRI Index
Midsona rapporterar med hänvisning till GRI Standards
med vissa avvikelser i perioden 1 januari 2024 till 31
december 2024. Midsona rapporterar klimatdata i enlighet
med Greenhouse Gas Protocol Corporate Standard,
Corporate Value Chain (Scope 3) Standard och The GHG
Protocol Land Sector and Removals Guidance.
GRI Standard/other source Disclosure Page
General Disclosures
GRI 2: General disclosures 2021 2-1 Organizational details 4-5, 7-9, 12-13, 20-21, 130, 188
2-2 Entities included in the organization’s sustainability reporting 4-5, 20-21, 86, 130, 188
2-3 Reporting period, frequency and contact point 106
2-4 Restatements of information 75, 86, 117
2-5 External assurance 118, 119
2-6 Activities, value chain and other business relationships 4-5, 8-9
2-7 Emp lo yees 6, 20-21, 49
2-8 Workers who are not employees 49
2-9 Governance structure and composition 36–39, 164-168
2-10 Nomination and selection of the highest governance body 36–39
2-11 Chair of the highest governance body 3639, 164-168, 172-175
2-12 Role of the highest governance body in overseeing
the management of impacts
36–39, 106
2-13 Delegation of responsibility for managing impacts 36–39, 106
2-15 Conflicts of interest 5455, 73-74, 123-129
2-16 Communication of critical concerns 54–55, 123-129
2-17 Collective knowledge of the highest governance body 30–31, 172-175
2-18 Evaluation of the performance of the highest governance body 3435, 172-175
2-19 Remuneration policies 135, 170-171
2-20 Process to determine remuneration 135, 170-171
2-21 Annual total compensation ratio 81, 170-171
2-22 Statement on sustainable development strategy 32-33
2-23 Policy commitments 36–39
2-24 Embedding policy commitments 36–39, 128-129
2-25 Processes to remediate negative impacts 36–39, 5060, 81, 123-129
2-26 Mechanisms for seeking advice and raising concerns 36–39
2-27 Compliance with laws and regulations 36–39, 123-129, 136
2-28 Membership associations 44, 56–57, 71
2-29 Approach to stakeholder engagement 36–39, 73-74
2-30 Collective bargaining agreements 4649, 135
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Index
Alla GRI-ämnen som inte listas nedan har bedömts som icke-materiella för Midsona.
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Material Topics
GRI 3: Material Topics 2021 31 Process to determine material topics 36-39, 123-129
32 List of material topics 39
Indirect Economic Impacts
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
123-129 Risk management, Governance
GRI 203: Indirect Economic Impacts 2016 2032 Significant indirect economic impacts 36-39, 123-129
Anti-corruption
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
36-39, 49 Healthy work environment/Anti corruption: Governance, Business ethics
GRI 205: Anti corruption 2016 2051 Operations assessed for risks related to corruption and the transparency significant risks identified 49
2053 Confirmed incidents of corruption and actions taken 36-39, 49
Energy
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 68-69, 92-93 Efficient resource use/Energy: Climate change & Energy
GRI 302: Energy 2016 3021 Energy consumption within the organization 68-69, 92-93
3024 Reduction of energy consumption 68-69, 92-93
Biodiversity
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 42, 50-57 Responsible sourcing/Biodiversity: Climate change & Biodiversity
GRI 304: Biodiversity 2016 3042: Significant impacts of activities, products, and services on biodiversity 42, 50-57
Emissions
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 62-64, 86-89 Efficient resource use/Emission: Climate change & Biodiversity (Energy, Waste, Food
Waste, Packaging, Plastic, Circularity, Product and Services, Transport)
GRI 305: Emissions 2016 305–1 Direct (Scope 1) GHG emissions 62-64, 86-89
305–2 Energy indirect (Scope 2) GHG emissions 62-64, 86-89
305–3 Other indirect (Scope 3) GHG emissions 62-64, 86-89
305–5 Reduction of GHG emissions 62-64, 86-89
108 GRI INDEX
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Index
Alla GRI-ämnen som inte listas nedan har bedömts som icke-materiella för Midsona.
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Material Topics
GRI 3: Material Topics 2021 31 Process to determine material topics 36-39, 123-129
32 List of material topics 39
Indirect Economic Impacts
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
123-129 Risk management, Governance
GRI 203: Indirect Economic Impacts 2016 2032 Significant indirect economic impacts 36-39, 123-129
Anti-corruption
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
36-39, 49 Healthy work environment/Anti corruption: Governance, Business ethics
GRI 205: Anti corruption 2016 2051 Operations assessed for risks related to corruption and the transparency significant risks identified 49
2053 Confirmed incidents of corruption and actions taken 36-39, 49
Energy
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 68-69, 92-93 Efficient resource use/Energy: Climate change & Energy
GRI 302: Energy 2016 3021 Energy consumption within the organization 68-69, 92-93
3024 Reduction of energy consumption 68-69, 92-93
Biodiversity
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 42, 50-57 Responsible sourcing/Biodiversity: Climate change & Biodiversity
GRI 304: Biodiversity 2016 3042: Significant impacts of activities, products, and services on biodiversity 42, 50-57
Emissions
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 62-64, 86-89 Efficient resource use/Emission: Climate change & Biodiversity (Energy, Waste, Food
Waste, Packaging, Plastic, Circularity, Product and Services, Transport)
GRI 305: Emissions 2016 305–1 Direct (Scope 1) GHG emissions 62-64, 86-89
305–2 Energy indirect (Scope 2) GHG emissions 62-64, 86-89
305–3 Other indirect (Scope 3) GHG emissions 62-64, 86-89
305–5 Reduction of GHG emissions 62-64, 86-89
GRI INDEX 109
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Waste
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 65-66, 89-90 Efficient resource use/Waste: Climate change, Waste, Food waste, Packaging,
Plastic, Circularity
GRI 306: Waste 2020 3061 Waste generation and significant wasterelated impacts 65-66, 89-90
3062 Waste Management approach 65-66, 89-90
3063 Waste generated 65-66, 89-90
3064 Waste diverted from disposal 65-66, 89-90
Materials
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 41-44, 75-79, 84 Efficient resource use/Materials: Responsible sourcing, Climate change, Product and
Services, Circularity (recycled/recyclable)
GRI 301: Materials 2016 3011 Materials used by weight or volume 41-44, 75-79, 84
3012 Recycled input materials used 41-44, 75-79, 84
3013: Reclaimed products and their packaging materials 41-44, 75-79, 84
Water
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 67, 91 Efficient resource use/Water
GRI 303: Water and Effluents 2018 3033 Water withdrawal 67, 91
3034 Water discharge 67, 91
3035 Water consumption 67, 91
Employment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Employment
GRI 401: Employment 2016 4011 New employee hires and employee turnover 46-49, 80-81
4012 Benefits provided to fulltime employees that are not provided to temporary or part-time employees 46-49, 80-81
110 GRI INDEX
GRI Index
Alla GRI-ämnen som inte listas nedan har bedömts som icke-materiella för Midsona.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Waste
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 65-66, 89-90 Efficient resource use/Waste: Climate change, Waste, Food waste, Packaging,
Plastic, Circularity
GRI 306: Waste 2020 3061 Waste generation and significant wasterelated impacts 65-66, 89-90
3062 Waste Management approach 65-66, 89-90
3063 Waste generated 65-66, 89-90
3064 Waste diverted from disposal 65-66, 89-90
Materials
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 41-44, 75-79, 84 Efficient resource use/Materials: Responsible sourcing, Climate change, Product and
Services, Circularity (recycled/recyclable)
GRI 301: Materials 2016 3011 Materials used by weight or volume 41-44, 75-79, 84
3012 Recycled input materials used 41-44, 75-79, 84
3013: Reclaimed products and their packaging materials 41-44, 75-79, 84
Water
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 67, 91 Efficient resource use/Water
GRI 303: Water and Effluents 2018 3033 Water withdrawal 67, 91
3034 Water discharge 67, 91
3035 Water consumption 67, 91
Employment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Employment
GRI 401: Employment 2016 4011 New employee hires and employee turnover 46-49, 80-81
4012 Benefits provided to fulltime employees that are not provided to temporary or part-time employees 46-49, 80-81
GRI INDEX 111
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Non-discrimination
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Non-discrimination
GRI 406: Non discrimination 2016 406–1 Incidents of discrimination and corrective actions taken 46-49, 80-81
Diversity and equal opportunity
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81
GRI 405: Diversity and equal opportunity 2016 405–1 Diversity of governance bodies and employees 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Diversity and equal opportunity: Diversity, inclusion
and gender equality
405–2 Ratio of basic salary and remuneration of women to men
Occupational helath services
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/Occupational health services: Health and safety
GRI 403: Occupational health services 2018 4032 Hazard identification, risk assessment, and incident investigation 46-49, 80-81
4033 Occupational health services 46-49, 80-81
403–4 Worker participation, consultation, and communication on occupational health and safety 46-49, 80-81
4035 Worker training on occupational health and safety 46-49, 80-81
403–6 Promotion of worker health 46-49, 80-81
4037 Prevention and mitigation of occupational health and safety impacts directly linked by business relationships 46-49, 80-81
4039 Work-related injuries 46-49, 80-81
40310 Work-related ill health 46-49, 80-81
Supplier social assessment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Supplier social assessment: Supplier control,
Supply chain & Raw materials, Transparency, Safe products
GRI 414: Supplier Social Assessment 2016 414–1 New suppliers that were screened using social criteria 50-56, 82-85
414–2 Negative social impacts in the supply chain and actions taken 50-56, 82-85
Supplier environmental assessment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Supplier environmental assessment: Supplier Control,
Transparency, Supply chain & Raw materials, Biodiversity, Safe products
GRI 308: Supplier environmental assessment 2016 3081 New suppliers that were screened using environmental criteria 50-56, 82-85
308–2 Negative environmental impacts in the supply chain and actions taken 50-56, 82-85
112 GRI-INDEX
GRI Index
Alla GRI-ämnen som inte listas nedan har bedömts som icke-materiella för Midsona.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Non-discrimination
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Non-discrimination
GRI 406: Non discrimination 2016 406–1 Incidents of discrimination and corrective actions taken 46-49, 80-81
Diversity and equal opportunity
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81
GRI 405: Diversity and equal opportunity 2016 405–1 Diversity of governance bodies and employees 46-49, 80-81 Healthy work environment/ Diversity and equal opportunity: Diversity, inclusion
and gender equality
405–2 Ratio of basic salary and remuneration of women to men
Occupational helath services
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 46-49, 80-81 Healthy work environment/Occupational health services: Health and safety
GRI 403: Occupational health services 2018 4032 Hazard identification, risk assessment, and incident investigation 46-49, 80-81
4033 Occupational health services 46-49, 80-81
403–4 Worker participation, consultation, and communication on occupational health and safety 46-49, 80-81
4035 Worker training on occupational health and safety 46-49, 80-81
403–6 Promotion of worker health 46-49, 80-81
4037 Prevention and mitigation of occupational health and safety impacts directly linked by business relationships 46-49, 80-81
4039 Work-related injuries 46-49, 80-81
40310 Work-related ill health 46-49, 80-81
Supplier social assessment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Supplier social assessment: Supplier control,
Supply chain & Raw materials, Transparency, Safe products
GRI 414: Supplier Social Assessment 2016 414–1 New suppliers that were screened using social criteria 50-56, 82-85
414–2 Negative social impacts in the supply chain and actions taken 50-56, 82-85
Supplier environmental assessment
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Supplier environmental assessment: Supplier Control,
Transparency, Supply chain & Raw materials, Biodiversity, Safe products
GRI 308: Supplier environmental assessment 2016 3081 New suppliers that were screened using environmental criteria 50-56, 82-85
308–2 Negative environmental impacts in the supply chain and actions taken 50-56, 82-85
GRI-INDEX 113
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Procurement Practices
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sorucing/Procurement Practices: Supplier control, Transparency, Transport
GRI 204: Procurement Practices 2016 2041 Proportion of spending on local suppliers 50-56, 82-85
Customer health and safety
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Safe products/Customer health and safety: Customer health and safety
GRI 416: Customer Health and Safety 2016 4161 Assessment of the health and safety impacts of product and service categories 50-56, 82-85
416–2 Incidents of non compliance concerning the health and safety impacts of products and services 50-56, 82-85
Marketing and labeling
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85
GRI 417: Marketing and Labeling 4171 Requirements for product and service information and labelling 50-56, 82-85 Safe products/Marketing and labeling: Customer health and safety,
Marketing responsibility
4172 Incidents of noncompliance concerning product and service information and labelling 50-56, 82-85
4173 Incidents of noncompliance concerning marketing communications 50-56, 82-85
Local communities
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Local Communities: Communities, Supplier control, Transparency,
Supply chain & Raw materials, Transport, Biodiversity
GRI 413: Local Communities 4131 Operations with local community engagement, im pact assessments, and development programs 50-56, 82-85
4132 Operations with signifi cant actual and potential negative impacts on local communities 50-56, 82-85
GRI Index
Alla GRI-ämnen som inte listas nedan har bedömts som icke-materiella för Midsona.
114 GRI-INDEX
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
GRI Standard/other source Disclosure Page Topic in Midsona's Materiality analysis UN:s SDG mapping (FJ)
Procurement Practices
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sorucing/Procurement Practices: Supplier control, Transparency, Transport
GRI 204: Procurement Practices 2016 2041 Proportion of spending on local suppliers 50-56, 82-85
Customer health and safety
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Safe products/Customer health and safety: Customer health and safety
GRI 416: Customer Health and Safety 2016 4161 Assessment of the health and safety impacts of product and service categories 50-56, 82-85
416–2 Incidents of non compliance concerning the health and safety impacts of products and services 50-56, 82-85
Marketing and labeling
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85
GRI 417: Marketing and Labeling 4171 Requirements for product and service information and labelling 50-56, 82-85 Safe products/Marketing and labeling: Customer health and safety,
Marketing responsibility
4172 Incidents of noncompliance concerning product and service information and labelling 50-56, 82-85
4173 Incidents of noncompliance concerning marketing communications 50-56, 82-85
Local communities
GRI 3: Material Topics 2021 33 Management of material topics
30-39, 50-56, 82-85 Responsible sourcing/Local Communities: Communities, Supplier control, Transparency,
Supply chain & Raw materials, Transport, Biodiversity
GRI 413: Local Communities 4131 Operations with local community engagement, im pact assessments, and development programs 50-56, 82-85
4132 Operations with signifi cant actual and potential negative impacts on local communities 50-56, 82-85
GRI-INDEX 115
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER 117
Redovisningsprinciper
Elektricitet
Omfattar kontor, lager och produktion där Midsona äger hyresavtalet. Beräkning
bygger på faktisk förbrukning insamlad från leverantör, samt bekräftelse med ur-
sprungscertifikat för all miljömärkt elektricitet.
Elproduktion
Omfattar lager och produktion. Data bygger på faktisk elproduktion från solceller
vid berörda anläggningar.
Fjärrvärme och fjärrkyla
Omfattar kontor, lager och produktion där Midsona äger hyresavtalet. Beräkning
bygger på faktisk förbrukning insamlad från leverantör. CO
2
-utsläpp från fjärrvärme
och fjärrkyla är beräknade med en hybridmetod. Marknadsbaserad metod med
bekräftelse från ursprungscertifikat för all miljömärkt fjärrvärme och fjärrkyla.
Platsbaserad metod med leverantörens produktionsspecifika utsläppsfaktor eller
ett nordiskt alternativt europeiskt genomsnitt.
Gas
Omfattar kontor, lager och produktion där Midsona äger hyresavtalet. Beräkning
bygger på faktisk förbrukning insamlad från leverantör.
Vatten
Omfattar kontor, lager och produktion. Beräkning bygger på faktisk användning in-
samlad från respektive anläggning.
Köldmedier
Omfattar lager och produktion. Beräkning bygger på faktisk påfyllnad av köldmedier,
insamlad från leverantör samt utsläppsfaktor inhämtad från DEFRA 2024.
Tjänsteresor
Omfattar alla tjänsteresor genomförd av Midsonas anställda. Utsläppsdata är i första
hand inhämtade från reseleverantör, i andra hand från manuellt insamlad och med
utsläppsfaktor per distans.
Inköpt förpackningsmaterial
Inkluderar förpackningen som köps in av koncernen. Förpackning redovisas per
material i ton. Man skiljer på återvunnet och nytt (så kallat ”jungfruligt”) per
material.
Inköpta varor och tjänster
Inkluderar utsläpp från energi- och industridata samt FLAG från inköpta varor
(råvaror och handelsvaror), produktionsförpackningar, förpackningar för handels-
varor, samt köpt vatten under redovisningsåret. Inköpta varor inkluderar livsmedels-
produkter. Utsläpp från kosmetika och hälsokost ingår för närvarande inte.
Vattenanvändning inkluderar kontor, lager och produktion. Rapporterad volym
baseras på faktisk förbrukning från respektive anläggning.
Bränsle och energi
Inkluderar alla uppströms utsläpp förknippade med bränsle och energiförbrukning
som redovisas i Scope 1 och 2. Detta gäller utsläpp från utvinning, produktion och
transport av bränsle som redovisas i Scope 1, samt av det bränsle som används vid
produktion av elektricitet och värme som redovisas i Scope 2. Förbrukningen mot-
svarar den faktiska förbrukningen i Scope 1 och 2.
Uppströms transport och distribution
Inkluderar transporter som Midsona bekostar:
1) från leverantör till Midsona,
2) mellan Midsonas egna lokaler, och
3) transport från Midsona och ut till kund
Beräkningen baseras på data som erhållits från respektive transportleverantör.
Avfall som genereras i verksamheten
Omfattar kontor, lager och produktion. Beräkningen baseras på den faktisk data
inhämtat från respektive anläggning.
Nedströms transport och distribution
Inkluderar transporter Midsona inte betalar för. Beräkningen är baserat på
koncernens nettoomsättning, och den procentuella förändringen av försäljning från
år till år.
Slutbehandling av sålda produkter
Inkluderar slutbearbetning av förpackningar från Midsonas produkter. Förpackning är
indelat i material som är återvinningsbara samt icke-återvinningsbara, redovisat i ton.
Det antas att material som kan återvinnas kommer att återvinnas.
Medarbetare
Omfattar Midsonas anställda vid årets slut med ett aktivt kontrakt.
Leverantörsgranskningar
Data baseras på inrapporterad data gällande revisioner av leverantörer.
Intensitetsberäkningar
Avfall: Baseras på faktisk data av producerat ton i förhållande till totalt avfall i
respektive anläggning.
Vatten: Baseras på faktisk data av producerat ton i förhållande till total
vattenanvändning i respektive anläggning.
Transport: Baserat på faktiskt data av transporterat ton i förhållande till totalt
utsläpp av tCO
2
e från respektive transportör.
Marknads- och platsbaserat metod
Klimatpåverkan enligt marknads- och platsbaserad metod redovisas enligt riktlinjer
för GHG- protokollet. Utsläppsberäkningarna för elektricitet i Scope 2 är beräknat
enligt den marknadsbaserade metoden för att ta hänsyn till köp av
ursprungscertifikat för all miljömärkt elektricitet för Midsonas elförbrukning. I
marknadsbaserade utsläpps beräkningar kommer elförbrukningen som omfattas av
ursprungscertifikat att tilldelas ett utsläpp på 0 gram CO
2
e/kWh. För elektricitet
utan ursprungscertifikat har emissionsfaktorn baserats på den återstående andelen
av elektricitet efter att ursprungscertifikat har sålts. Detta kallas en restblandning
och har ett betydligt högre utsläpp än den platsbaserade faktorn. Företag ska enligt
GHG- protokollet beräkna utsläppen genom både marknads- och platsbaserad
metod. Detta har gjorts i Midsonas CDP-rapport. Läs mer om det i koncernens CDP-
rapport på: https://www.midsona.com/sustainability#documents
Midsonas redovisar växthusgasutsläpp fn egen verk-
samhet och värdekejda. Nya förvärv inkluderas löpande
fn och med deras första hela kalenderår i koncernen.
Från 2022 inkluderas samtliga bolag i Midsona.
För klimatutsläpp presenteras data i enlighet med GHG
Protocol Corporate Standard, Corporate Value Chain
(Scope 3) Standard samt GHG Protocol Land Sector and
Removals Guidance.
För inrapportering av resultatindikatorer används ge-
mensamma IT-system för hela koncernen. Ramverk, indi-
kationer och definitioner fastställs av Midsonas hållbar-
hetsgrupp och utvärderas årligen. Varje division ansvarar
för sin inrapporterade data.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Midsona AB (publ)
organisationsummer: 556241-5322
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
för år 2024 på sidorna 28-117 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äld-
re lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 8 april 2025
Deloitte AB
Jeanette Roosberg
Auktoriserad revisor
118 REVISORNS YTTRANDE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Revisors rapport över översiktlig
granskning av specifika delar av
Midsonas rapportering av utspp
avxthusgaser
Till Midsona AB (publ)
organisationsummer: 556241-5322
Inledning
Vi har fått i uppdrag av företagsledningen i Midsona AB
(publ) att översiktligt granska Midsonas rapportering av
utsläpp av växthusgaser i Scope 1, 2 och Scope 3
kategorierna inköpta varor och tjänster och bränsle och
energi för år 2024 (”rapporteringen”) vilka presenteras på
sidorna 86-89 i års- och hållbarhetsredovisningen.
Företagsledningens ansvar
Det är företagsledningen som har ansvaret för att
upprätta rapporteringen i enlighet med tillämpliga
kriterier, vilka framgår på sidan 86 i års- och hållbarhets-
redovisningen, och utgörs av de delar av Greenhouse Gas
Protocol, som är tillämpliga för rapporteringen, Scope 1,
Scope 2 och Scope 3 kategorierna 1 inköpta varor och
tjänster och 3 bränsle- och energirelaterade aktiviteter,
samt av företagets egna framtagna redovisnings- och
beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den
interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta
rapporteringen som inte innehåller väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om rapporteringen
grundad på vår översiktliga granskning. Vårt uppdrag är
begränsat till den historiska information som redovisas
och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med
ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än
revisioner och översiktliga granskningar av historisk
finansiell information. En översiktlig granskning besr
av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är
ansvariga för upprättandet av rapporteringen, att utföra
analytisk granskning och att vidta andra översiktliga
granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en
annan inriktning och en betydligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i övrigt har.
Malmö den 8 april 2025
Deloitte AB
Adrian Fintling
Specialistmedlem i FAR
Jeanette Roosberg
Auktoriserad revisor
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitets-
styrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkes-
utövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar. Vi är oberoende i förhållande till Midsona
AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig
granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en
sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga
omsndigheter som skulle kunna ha blivit identifierade
om en revision utförts.
Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig
granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad
slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning utgår fn de av styrelsen och
företagsledningen valda kriterier, som definieras ovan. Vi
anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av
rapporteringen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår
granskning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge
oss grund för vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte
kommit fram några omständigheter som ger oss
anledning att anse att rapporteringen inte, i allt
väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av
styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
REVISORS RAPPORT 119
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
120
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Midsona AB (publ),
organisationsnummer 556241–5322 med säte i Malmö, avger härmed
årsredovisning jämte koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
120 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
121
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Verksamheten
Midsona är det ledande konsumentvaruföretaget i Norden inom hälsa och
välbefinnande med beprövade produkter i kategorierna ekologiska produkter,
hälsolivsmedel och konsumenthälsoprodukter. Koncernen etablerade sig utanför
Norden, i Tyskland, Frankrike och Spanien, genom företagsförvärv under 2018–
2019. Visionen är att bli en av de ledande aktörerna i Europa inom hälsa och
välbefinnande.
Produkterna är inriktade på att hjälpa människor till ett hälsosammare liv
samtidigt som de ska vara hållbara för vår planet. Affärsmodellen bygger på
starka varumärken med bra marknadspositioner, innovationer samt en effektiv
produktions- och distributionsstruktur.
Varumärkesportföljen består både av egna varumärken och licensierade
varumärken. Dessutom innehar koncernen kontraktstillverkningsuppdrag. De egna
varumärkena utgör verksamhetens ryggrad och tillsammans med licensierade
varumärken samt kontraktstillverkningsuppdrag bildar det en stark och bred
varumärkesportfölj för försäljning till kunder. Kunderna är främst kedjor inom
dagligvaruhandel, apotekshandel, hälsofackhandel och övrig fackhandel samt
aktörer inom food service och livsmedelsindustrin.
Koncernen är organiserad i tre divisioner tillika rörelsesegment; Nordics, North
Europe och South Europe, vilka har det operativa ansvaret för produktion,
försäljning och distribution till kund. Försäljningen sker i huvudsak på den
europeiska marknaden för hälsa och välbefinnande. Koncernövergripande ledning,
administration, IT, HR, inköp, marknadsföring och innovation bedrivs som
koncernfunktioner i moderbolaget Midsona AB. För mer information om
koncernens rörelsesegment, se not 2 Rörelsesegment, sidorna 141-142.
Nettoomsättning och resultat
Finansiell översikt
1
2024 2023
Nettoomsättning, Mkr 3 727 3 793
Nettoomsättningstillväxt, % -1,7 -2,7
Organisk förändring nettoomsättning, % -0,7 -6,6
Bruttoresultat, före jämförelsestörande poster, Mkr 1 069 984
Bruttomarginal före jämförelsestörande poster, % 28,7 25,9
Bruttoresultat, Mkr 1 069 959
Bruttomarginal, % 28,7 25,3
Rörelseresultat, före jämförelsestörande poster, Mkr 128 60
Rörelsemarginal, före jämförelsestörande poster, % 3,4 1,6
Rörelseresultat, Mkr 128 29
Rörelsemarginal, % 3,4 0,8
Årets resultat, Mkr 47 -53
Årets resultat per aktie före och efter utspädning, kr 0,33 -0,36
1
Midsona presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. För definitioner
och avsmningar mot IFRS hänvisas till sidorna 178-183.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen uppgick till 3 727 Mkr (3 793), en förändring med -1,7 procent
(-2,7). Den organiska förändringen i nettoomsättningen var -0,7 procent (-6,6),
medan strukturella förändringar bidrog med -0,5 procent (-0,1) och
valutakursförändringar med -0,5 procent (4,0).
För koncernens egna konsumentvarumärken var den organiska förändringen i
nettoomsättningen -3,1 procent (-2,4). Försäljningsutvecklingen var stark för flera
egna konsumentvarumärken i kategorierna ekologiska produkter och hälsolivs-
medel. Det kunde dock inte fullt ut kompensera för både en svag utveckling för
ekologiska produkter på några geografiska marknader, där konsumenter fortsatt
var avvaktande i sin konsumtion av hållbara och hälsosamma produkter, samt lägre
försäljningsvolymer för några varumärken i kategorin hälsolivsmedel, som en
konsekvens av genomförda rationaliseringsåtgärder för att minska komplexiteten i
produktportföljen. För egna konsumentvarumärken i kategorin
konsumenthälsoprodukter var försäljningsutvecklingen stabil.
Den organiska förändringen i nettoomsättningen för licensierade varumärken
var 8,7 procent (-32,8), i all väsentlighet till följd av att nya affärsvolymer från ett
utökat distributionsavtal mer än balanserade avslutade distributionsavtal.
För kontraktstillverkning var den organiska förändringen i nettoomsättningen
5,0 procent (1,8), där nya lönsamma affärsvolymer mer än kompenserade för
avslutade olönsamma kontraktstillverkningsuppdrag.
På några geografiska marknader var leveransförmågan till kunder tidvis
relativt svag, vilket i viss mån påverkade försäljningen negativt för både egna
konsumentvarumärken och kontraktstillverkning.
Bruttoresultat
Bruttoresultat uppgick till 1 069 Mkr (959), motsvarande en marginal på 28,7
procent (25,3) och bruttoresultat, före jämförelsestörande poster, uppgick till
1069 Mkr (984), motsvarande en marginal på 28,7 procent (25,9).
Den goda marginalutvecklingen var framför allt ett resultat av genomförda
prisökningar, som kompensation för tidigare kostnadsökningar, en bättre
prishantering, en förbättrad prisbild på kontraktstillverkningsuppdrag och en
minskad komplexitet i produkt- och varumärkesportföljen. Det motverkades dock i
viss mån av en ogynnsam försäljningsmix med högre andel försäljning av både
kontraktstillverkade produkter och licensierade produkter med generellt lägre
marginal. För flertalet viktiga råvaror, förpackningsmaterial, färdigvaror och
vägtransporter var prisbilden i all väsentlighet stabil, men fortsatt på relativt höga
prisnivåer. Den eskalerade geopolitiska konflikten kring Röda havet medförde
både försenade inleveranser och en väsentligt högre prisbild för sådana
transporter. Den direkta exponeringen mot sådana frakter var dock måttlig.
Genomgående förbättrades effektiviteten i koncernens produktions-
anläggningar samtidigt som det tidvis var vissa utmaningar i produktions- och
logistikprocessen, som medförde kapacitetsbrister i några produktionsanläggningar
i samband med en ökad efterfrågan på varor. Produktions- och lageromkostnaderna
var lägre och bättre anpassade till faktiska produktions- och lagervolymer, trots
vissa störningar vid byten av förpackningsmaterial för några produktgrupper som
medförde temporära högre produktionsomkostnader.
Rörelseresultat
Rörelseresultat uppgick till 128 Mkr (29), motsvarande en marginal på 3,4 procent
(0,8) och rörelseresultat, före jämförelsestörande poster, uppgick till 128 Mkr (60),
motsvarande en marginal på 3,4 procent (1,6).
Marginalen förbättrades i all väsentlighet som en konsekvens av den goda
bruttomarginalutvecklingen. God kostnadskontroll och kostnadsmedvetenhet
präglade perioden samtidigt som synergier från genomförda omstrukturerings-
program realiserades, vilket tillsammans även bidrog till det förbättrade resultatet.
Jämförelsestörande poster
Det ingick inga jämförelsestörande poster i rörelseresultatet. I jämförelseperioden
ingick det jämförelsestörande poster med -31 Mkr i rörelseresultatet och
utgjordes av en realisationsvinst från avyttring av några icke-strategiska
varumärken med 6 Mkr samt omstruktureringskostnader med -37 Mkr relaterade
till avveckling av olönsamma varumärken och produktgrupper -22 Mkr och
förändringar i den nordiska organisationen -15 Mkr för att ytterligare sänka
kostnadsbasen på årsbasis.
Resultat före skatt
Finansiella poster, netto, uppgick till -53 Mkr (-64). Räntekostnader för externa lån
till kreditinstitut var -38 Mkr (-54) och räntekostnader hänförliga till leasing var -7
Mkr (-6). Räntekostnader till kreditinstitut minskade till följd av lägre skuldsättning
och marknadsräntor. Omräkningsdifferenser på finansiella fordringar och skulder i
utländsk valuta, netto, uppgick till 0 Mkr (1). Övriga finansiella poster uppgick till
-8 Mkr (-5).
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 47 Mkr (-53), motsvarande ett resultat per aktie på 0,33
kr (-0,36) före och efter utspädning. Skatt uppgick till -28 Mkr (-18), varav aktuell
skatt -19 Mkr (-14), skatt hänförlig till tidigare år 0 Mkr (1) och uppskjuten skatt
-9 Mkr (-5).
Effektiv skattesats var 37,0 procent (-50,7) och den höga skattesatsen var i
allt väsentligt relaterad till att nya underskottsavdrag i några dotterbolag inte
aktiverades som uppskjutna skattefordringar. I händelse av att de nya
underskottsavdragen aktiverats som uppskjutna skattefordringar hade den
effektiva skatten blivit 23,7 procent.
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 142 Mkr (343) och
minskningen var helt hänförlig till en negativ rörelsekapitalutveckling, som var
driven av såväl en ökad kapitalbindning i varulager som i rörelsefordringar.
Kapitalbindningen i varulager var relaterad till nya lagervolymer för ett utökat
distributionsavtal, förhöjda säkerhetslagernivåer för några varugrupper för att
säkerställa en förbättrad leveransförmåga till kund och ökade inleveranser av
råvaror och färdigvaror under framför allt det första kvartalet efter en tids alltför
låga lagernivåer, som var resultatet av ett genomfört kapitalrationaliseringsprojekt
under föregående år. Kapitalbindningen i rörelsefordringar ökade i all väsentlighet
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 121
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
122
som en konsekvens av bättre fakturerad varuförsäljning i december i jämförelse
med föregående år samtidigt som kapitalbindningen i rörelsefordringar minskade i
jämförelseperioden till följd av avslutade försäljningsuppdrag.
Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -25 Mkr (-18) och
utgjordes av investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar -24
Mkr (-31), försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar 0 Mkr
(13) och en förändring av finansiella tillgångar -1 Mkr (0).
Kassaflöde från finansieringsverksamheten var -206 Mkr (-209), vilket
utgjordes av amortering lån -150 Mkr (-152) och amortering av leasingskulder -56
Mkr (-56). En frivillig extra amortering till kreditinstitut inom befintlig kreditram
gjordes med 79 Mkr (80) under året. I jämförelseperioden ingick även upptagna
lån 6 Mkr och emissionskostnader -7 Mkr från den genomförda
företrädesemissionen i december 2022.
Årets kassaflöde uppgick till -89 Mkr (116).
Likviditet och finansiell ställning
Kapital- och likviditetstruktur i sammandrag
1
2024-12-31 2023-12-31
Genomsnittligt sysselsatt kapital, Mkr 3 689 3 848
Avkastning på sysselsatt kapital, % 3,6 1,0
Soliditet, % 67,6 64,9
Nettoskuld, Mkr 451 496
Nettoskuld/Justerad EBITDA, ggr 1,6 2,7
Eget kapital, Mkr 3 068 2 987
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,1 0,2
Räntetäckningsgrad, ggr 3,1 0,4
Likviditetsreserv/Nettoomsättning, % 16,9 17,2
1
Midsona presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS.
r definitioner och avstämningar mot IFRS hänvisas till sidorna 178-183.
Likvida medel uppgick till 141 Mkr (235) och det fanns outnyttjade krediter på
488Mkr (416) vid årets utgång. Likviditetsreserven i förhållande till netto
omsättningen på rullande 12-månadersbasis var 16,9 procent (17,2).
Nettoskulden uppgick till 451 Mkr (496) och förhållandet mellan nettoskulden
och justerad EBITDA på rullande 12 månaders basis var 1,6 ggr (2,7).
Eget kapital uppgick till 3 068 Mkr (2 987) vid årets utgång. Förändringarna
utgjordes av årets resultat 47 Mkr och omräkningsdifferenser vid omräkning av
utländska verksamheter 34 Mkr.
Soliditeten var 67,6 procent (64,9) vid årets utgång.
Investeringar
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar (exklusive
nyttjanderättstillgångar) uppgick till 25 Mkr (30) och utgjordes i all väsentlighet av
ersättningsinvesteringar i produktionsanläggningar. Årets avskrivningar på
immateriella och materiella anläggningstillgångar (exklusive nyttjanderätts-
tillgångar) uppgick till -97 Mkr (-103).
Viktiga händelser under räkenskapsåret
Prestigefyllda utmärkelser
Midsona uppmärksammades för sin klimatstrategi och sitt ledarskap av det
globala miljöinitiativet CDP. Midsona uppnådde det högsta betyget A för 2023 och
rankades som ett av de 400 bästa noterade bolagen i världen av cirka 21 000
deltagande bolag totalt. Midsona utsågs även till börsens mest hållbara bolag
inom kategorin dagligvaror och kom på en andraplats totalt i den årliga rankningen
Hållbara Bolag 2023. Det var Lunds universitet, Dagens Industri och Aktuell
Hållbarhet som tillsammans granskade svenska börsbolags hållbarhetsarbete
med fokus på risk och styrning.
Nya finansiella mål och ny strategi
Styrelsen i Midsona AB (publ) beslutade om att fastställa nya långsiktiga mål för
koncernen. De tre långsiktiga målen är följande och gäller fram till 2027;
Organisk tillväxt 3–5 procent i genomsnitt per år (tidigare netto-
omsättningstillväxt >15,0 procent genom organisk tillväxt och förvärv),
EBIT-marginal (före jämförelsestörande poster) >8 procent (tidigare EBITDA-
marginal >12,0 procent),
Nettoskuld/justerad EBITDA <2,5 ggr (tidigare Nettoskuld/justerad EBITDA
3,0–4,0 ggr).
En ny strategi antogs i början av 2024 efter en genomlysning av koncernens
strategiska inriktning. Den utgörs av tre ben och syftar till att stärka lönsamheten
och lägga grunden för framtiden;
Stärka positionen, driva tillväxt och utveckla erbjudandet i kategorin
ekologiska produkter genom ett marknadsöverskridande arbete med
produktion, inköp, innovation och kommunikation för att utnyttja synergier
mellan varumärken som ett led i att göra det enklare för konsumenten att
navigera i utbudet.
Fortsätta tillväxten med starka varumärken i kategorin hälsolivsmedel både
på befintliga och nya marknader genom fokus på lönsam organisk tillväxt på
utvalda marknader med stöd av tre egna starka varumärken - Friggs, Earth
Control och Gainomax.
Effektivisera värdekedjan och harmonisera sortimentet för att utveckla ett
erbjudande som möter marknadens behov och samtidigt eftersträva hög
effektivitet från inköp och varumärkesutveckling till produktion och logistik.
Förändringar i styrelsen
På årsstämman 2024 den 7 maj valdes Tomas Bergendahl till ny styrelseledamot
i enlighet med valberedningens förslag. Han är oberoende i förhållande till
bolaget, till bolagsledningen och till större aktieägare i bolaget. Henrik Stenqvist
avböjde omval. Styrelsen i Midsona AB utgörs sedan årsstämman 2024 av Patrik
Andersson (Ordförande), Tomas Bergendahl, Anna-Karin Falk, Sandra Kottenauer,
Jari Latvanen, Anders Svensson och Johan Wester.
Förlängning av finansieringsavtal
Finansieringsavtalet med Danske Bank och Svensk Exportkredit förlängdes i juni
ytterligare ett år med oförändrade villkor och det sträcker sig efter förlängningen
till och med september 2026.
Förändringar i koncernledningen
Division Director Nordics, Ulrika Palm, valde att lämna Midsona och hon lämnade
sin tjänst i augusti 2024. Markus Wessner utsågs till ny Division Director Nordics
efter Ulrika Palm. Han tillträdde tjänsten 15 augusti 2024 och ingick från den
tidpunkten i koncernledningen.
Ny organisation och förändringar i koncernledningen
Det beslutades om att etablera centrala funktioner för marknad & innovation, HR
och inköp, som ett led i att öka koordineringen mellan koncernens tre divisioner
och samtidigt skapa rätt förutsättningar för lönsam tillväxt.
Anna Törnebrant utsågs till Chief Marketing Officer med koncernövergripande
ansvar för marknad & innovation och Åsa Gavelstad utsågs till Director HR med
koncernövergripande ansvar för HR. De tillträdde sina nya tjänster 15 augusti
2024 och ingick från den tidpunkten som medlemmar i koncernledningen.
Processen för att rekrytera en inköpsdirektör var pågående vid årets utgång.
Uppdaterade klimatmål
Uppdaterade klimatmål godkändes av Science Based Target initiative (SBTi),
vilket var ett viktigt steg i arbetet för att bidra till Parisavtalets mål om att
begränsa den globala uppvärmningen. Midsona har åtagit sig att övergripande
uppnå netto noll-utsläpp av växthusgaser i hela värdekedjan till 2045, med delmål
som bland annat omfattar att:
Minska utsläpp med 42 procent till 2030, med 2022 som basår, från scope 1
och 2, samt från scope 3 kategorier såsom uppströms och nedströms
transporter, avfall genererad i egen verksamhet och avfallshantering av sålda
produkter.
70 procent av leverantörerna, baserat på inköpta varor och tjänster, ska ha
satt vetenskapligt baserade mål till 2028.
Minska utsläpp från FLAG (Forest, Land and Agriculture) i scope 3 med
30,3procent till 2030 och 72 procent till 2045.
Ingen avskogning inom primära råvaror kopplade till avskogning senast
31december 2025.
Viktiga händelser efter
räkenskapsårets utgång
Förändringar i koncernledningen
Josefin Kronstrand utsågs till inköpsdirektör, med övergripande ansvar för att
koordinera koncernens inköp. Hon tillträder sin nya tjänst 15 mars 2025 och
kommer från den tidpunkten ingå som medlem i koncernledningen.
122 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
123
Peter Åsberg kommer att lämna sitt uppdrag som VD och koncernchef för
Midsona, men kvarstår i sin roll under en övergångsperiod fram till dess att en
efterträdare har tillträtt tjänsten. Processen för att rekrytera hans efterträdare har
startats av styrelsen i Midsona AB.
Styrelsen i Midsona AB utsåg Henrik Hjalmarsson till ny VD och koncernchef.
Han tillträder tjänsten senast 1 oktober 2025 och efterträder Peter Åsberg, som
valt att lämna sitt uppdrag enligt tidigare besked.
Prestigefylld utmärkelse
Midsona uppmärksammades återigen för sin klimatstrategi och sitt ledarskap av
det globala ideella miljöinitiativet CDP. För andra året i rad uppnåddes det högsta
betyget A i CDP:s ranking 2024 inom området Climate change. CDP:s årliga
process betraktas vara ledande för att rapportera företags miljötransparens
eftersom den mäter åtgärder och prestationer för att mildra klimatrelaterade
risker och för att minska utsläppen av växthusgaser.
Annan information
Uppfyllelse av finansiella mål
De tre långsiktiga målen är följande och gäller fram till 2027;
Organisk tillväxt 3–5 procent i genomsnitt per år. För räkenskapsåret 2024 var
den organiska tillväxten i nettoomsättningen -0,7 procent.
EBIT-marginal (före jämförelsestörande poster) >8 procent. För räkenskapsåret
2024 var EBIT-marginalen 3,4 procent, före jämförelsestörande poster.
Nettoskuld/justerad EBITDA <2,5 ggr. För räkenskapsåret 2024 var nettoskuld/
justerad EBITDA 1,6 ggr.
Risker och osäkerhetsfaktorer i fokus
Marknadsdynamiken har i hög grad påverkats av flera externa faktorer under senare
år. Den våg av utmaningar som följde i pandemins spår med brist på råvaror,
successivt högre priser på bland annat insats- och färdigvaror, energi och
transporter samt svårigheter att upprätthålla en stabil varuförsörjning lade
tillsammans med eskaleringen av geopolitiska konflikter grunden för det kraftiga
inflationstrycket som präglat den globala ekonomin de senaste två åren.
Konsumenterna har förändrat sitt köpbeteende till följd av ett besvärligare
privatekonomiskt klimat. Priset har blivit viktigare och det är tydligt att många
konsumenter sökt sig mer till lågpris- och kampanjvaror, vilket framför allt har
missgynnat ekologiska och hållbara produkter i det högre prissegmentet. Det har
medfört utmaningar i efterfrågan för en del produktgrupper hos koncernens egna
konsumentvarumärken, framför allt i kategorin ekologiska produkter med tidvis
avmattade försäljningsvolymer som konsekvens. För att möta det förändrade
konsumentbeteendet har det arbetats hårt med att utveckla kunderbjudandet samt
stärka sortiment och köpupplevelse. Den långsiktiga samhällsutvecklingen pekar
entydigt på ett skifte i konsumtionen mot mer hållbara och hälsosamma produkter,
som förväntas ta fart i takt med att köpkraften för konsumenter förbättras.
Inflationstrycket fortsatte successivt att sjunka och både ECB och Sveriges
Riksbank sänkte viktiga styrräntor vid flera tillfällen under 2024. Det föreligger dock
osäkerheter kring fortsatta räntesänkningar i de korta perspektivet, som på så vis
ytterligare skulle förbättra konsumenters privatekonomi och köpkraft.
Volatiliteten i priser på råvaror, förpackningsmaterial, energi, gas och
transporter samt viktiga valutors utveckling, som USD och EUR, påverkar koncernen.
Prisbilden för flertalet viktiga råvaror, förpackningsmaterial och vägtransporter har
stabiliserats, men på fortsatt höga prisnivåer, medan priser på energi och gas till
koncernens produktionsanläggningar fallit tillbaka till det mer normala i jämförelse
med topparna under 2022. En liknande energikris som bredde ut sig i Europa under
2022, med snabbt stigande el- och gaspriser, förväntas inte inträffa i det korta
perspektivet till följd av samordnade och prioriterade EU-aktiviteter. De geopolitiska
oroligheterna vid Röda havet har medfört både försenade containerfrakter från
Asien och att prisbilden på sådana transporter återigen pressats upp. Priser på
viktiga råvaror, som torkade frukter, nötter, frön och kärnor, havre, ris, quinoa, linser
och majs, bestäms till stor del av sommarens och höstens viktiga odlings- och
skördeutfall. Rådande klimatrelaterade risker med extremväder i form torka och
översvämningar sätter sin prägel på råvarupriserna. Det blir mer och mer tydligt att
risken för att skördar slår fel blir större och större, speciellt för ekologiska skördar
med avsaknad av bekämpningsmedel mot skadedjur. Prisbilden för vissa råvaror
har förbättrats, främst på grund av gynnsamma skördar, medan prisbilden för andra
råvaror är oförändrad eller försämrad till följd av ogynnsamma skördeutfall och/
eller förändrade import/exportrestriktioner. Trenden har dock varit att inköpspriser
på råvaror och andra insatsvaror passerat toppen, men fortsatt ligger på höga
nivåer som en konsekvens av en tidvis ogynnsam valutautveckling för koncernen.
Prisökningar på råvaror, förpackningsmaterial och färdigvaror till följd av en
ogynnsam valutakursutveckling kan inte absorberas av koncernen, utan måste
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 123
kunna tas ut i nästa led. En samlad bedömning blir att selektiva prishöjningar till
kunder på en del geografiska marknader inte kan uteslutas till följd av odlings- och
skördeutfall för vissa råvaror samt valutavolatilitet.
Det har tidvis varit vissa utmaningar i produktionsförmågan för några
produktgrupper hos egna konsumentvarumärken. De har varit relaterade till både
egna och underleverantörers produktionsanläggningar, till följd av hög efterfrågan i
kombination med brister på såväl råvara som personal- och maskinkapacitet. Under
året har det varit fokus på kapacitetsförbättringar samt säkra både rätt personal
och minska sjukskrivningar bland befintlig personal.
Risker och riskhantering
Alla affärsverksamheter möter osäkerhet kring framtida händelser som kan ha både
positiva och negativa effekter. Riskhantering syftar till att identifiera, utvärdera och
hantera dessa faktorer för att maximera värdeskapandet och minimera potentiella
negativa konsekvenser för aktieägare och andra intressenter.
Förmågan att hantera risker är en central del av bolagets styrning och kontroll.
Styrelsen har det yttersta ansvaret för riskhanteringen, medan den operativa
hanteringen ligger hos verkställande direktören, ledningsgruppen och övriga
medarbetare. Riskhanteringen baseras på en uppförandekod och flera
övergripande policyer. Strategiska och affärsrelaterade risker behandlas i
koncernledningen och beslutas av styrelsen. Löpande rapportering sker avseende
finansiell ställning och efterlevnad av finanspolicyn.
Bolaget tillämpar en iterativ riskhanteringsprocess för att identifiera, utvärdera
och hantera risker på koncernnivå. I denna process har, utifrån vad som för
tillfället är känt, ett antal risker identifierats och kategoriserats in i tre riskområden
– verksamhetsrisker, marknadsrisker och finansiella risker. Redovisningen av de
olika riskerna i respektive riskområde gör inte anspråk på fullständighet och är
inte heller rangordnade efter grad av betydelse. Samtliga risker beskrivs inte i
detalj utan en komplett utvärdering måste innefatta övrig information samt en
allmän omvärldsbedömning. Dessutom presenteras en fördjupning om
klimatrelaterade risker samt möjligheter kopplad till verksamhetsrisken
miljöpåverkan och klimatförändringar.
Verksamhetsrisker
Miljöpåverkan och klimatförändringar
Beskrivning av risk
Midsonas miljö- och klimatpåverkan utgör en betydande verksamhetsrisk som
både kan påverka anseende och ekonomiska resultat. Globala miljö- och
klimatförändringar riskerar också i sin tur påverka resultatet. Några av de
viktigaste källorna härröras från transporter, vatten- och energiförbrukning,
råvarutillgång samt förpacknings - och produktionsavfall och matsvinn.
Extremt väder, som blir allt vanligare, utgör en växande utmaning för
livsmedelsproduktionen och därmed även för Midsona. Ett varmare klimat riskerar
leda till högre verksamhetskostnader genom till exempel ökat kylbehov i
produktionsanläggningarna. Dessutom riskerar torka, stormar, översvämningar
och kyla att minska jordbruksproduktionen avsevärt, vilket kan resultera i
prishöjningar och svårigheter att säkra nödvändiga volymer av råvaror, se vidare
under riskfaktorn råvarupriser och råvarubrist.
Negativ klimatpåverkan från fossilt bränsledrivna transporter och fossil
energianvändning för att driva verksamheten är också riskfaktorer. I alla länder
där Midsona är verksamt finns redan miljörelaterad lagstiftning, såsom
beskattning av fossila bränslen. Striktare klimatpolitik, nya regelverk och
förändrade marknadslägen kan påverka delar av verksamheten som är beroende
av fossila bränslen. Om dessa risker förverkligas kan det leda till ökade kostnader
för fossila transporter och energi, vilket i sin tur påverkar det ekonomiska
resultatet negativt.
Midsona är vidare beroende av tillgång till rent färskvatten för produktion av
livsmedel och kosmetika. Vattenbrist i länder där verksamhet bedrivs kan påverka
resultatet.
En stor negativ miljöpåverkan eller bristande efterlevnad av miljökrav riskerar
också att skada anseende och förtroende hos konsumenter och investerare.
En fördjupning om klimatrelaterade risker samt möjligheter finns att läsa på
sidorna 127-129.
Sannolikhet Påverkan
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
124
Affärsetik och korruption
Beskrivning av risk
Då verksamheten till stor del består av att utveckla, producera och sälja
ekologiska produkter, hälsolivsmedel och konsumenthälsoprodukter är det av
central betydelse att affärspartners, investerare och konsumenter förknippar
verksamheten och varurken med positiva värden, där såväl ett gott rykte som
trovärdighet är avgörande för affärsvärde och försäljningsframgångar. Ryktet
och trovärdigheten kan lätt skadas om Midsona, en leveranr eller en
samarbetspartner till exempel skadar miljön, exploaterar arbetskraft,
producerar skadliga produkter eller på annat sätt företar handlingar som sr i
strid med de värden som våra varumärken representerar, med negativ
rsäljningsutveckling och därigenom en negativ effekt på resultatet. Även
risker kopplade till korruption kan skada anseende, vilket kan påverka
afrsrelationer och i förngningen lönsamheten. I det fall riskerna förverkligas
skulle det kunna få en negativ inverkan på verksamhet och resultat, till exempel
i form av minskad omsättning.
Riskhantering
Vi bedriver systematiskt förebyggande arbete både internt och externt mot
samarbetspartners genom Code of Conduct, Supplier Code of Conduct, policyer
och andra riktlinjer för våra medarbetare för att leva upp till vårt företags och våra
varumärkens anseende med rätt kvalitet, funktion, produktmärkning och korrekt
marknadskommunikation. I relationen till leverantörer är vår Supplier Code of
Conduct, leverantörens självutvärdering och ett aktivt samarbete vad gäller
affärsetik med våra leverantörer de viktigaste verktygen för att ta ansvar för hela
värdekedjan. Koncernen har även en whistleblower policy som alla uppmuntras att
använda vid minsta antydan till korruption eller brott mot vår affärsetik.
Sannolikhet Påverkan
Försäkringsbara risker
Informationssystem
Beskrivning av risk
Uppfattningen är att det på senare tid blivit svårare och mer kostsamt att försäkra
produktionsanläggningar inom livsmedelsbranschen. Denna svårighet påverkas
även av produktionsanläggningarnas tekniska status. Produktions anläggningar,
produktionsutrustning och andra tillgångar kan skadas vid brand, strömavbrott
eller andra fysiska risker till följd av miljö- och klimatförändringar, såsom
översvämningar. Det finns en risk för att tillgångarna inte har ett fullgott
försäkringsskydd. Om försäkringsskyddet är otillräckligt kan det leda till negativ
påverkan på den finansiella ställningen vid skada. Ett oplanerat
produktionsavbrott kan direkt påverka kundleveranserna då en stor del av
produktionen sker mot order. I det fall risken förverkligas kan det få en negativ
inverkan på den finansiella ställningen.
Riskhantering
Vi samarbetar med extern försäkringsmäklare för att inneha ett välbalanserat och
konstadseffektivt försäkringsskydd för våra tillgångar i linje med policy. Det är ett
omfattande försäkringsprogram som bland annat omfattar egendom- och av-
brottsförsäkring, transportförsäkring, förmögenhetsförsäkring samt ansvars- och
produktansvarsförsäkring. Ett systematiskt arbete bedrivs för att både minimera
risken för incidenter och ha beredskapsplaner på plats för att begränsa effekter av
eventuella incidenter.
Beskrivning av risk
Verksamheten är beroende av en väl fungerande och säker IT-infrastruktur.
Störningar eller fel i kritiska system har en direkt inverkan på såväl vår produktion
och distribution av produkter som vår finansiella rapportering. Det kan orsakas av
systemöverbelastning, låg kompetens, extern påverkan vid inbrott och hackning
eller fysisk skada av infrastrukturen. Sofistikerade dataintrång, cyberattacker, IT-
relaterade bedrägerier samt brister i hantering av kund- och medarbetar-
information kan skada finansiell förmåga och rykte.
Riskhantering
Vi arbetar fortlöpande med att hålla IT-systemen väl skyddade för attacker och
intrång och förbättrar servicenivån för IT-infrastrukturen, i linje med policy,
procedurer och instruktioner. Processer etablerades för att öka informations-
säkerheten i och mellan system. Bland annat görs investeringar för att förbättra
återställningsplaner och datalagringsfunktioner. Informationssäkerheten följs upp
regelbundet genom IT-säkerhetsrevisioner. IT-miljön är centraliserad för bättre
kontroll och kostnadsmedvetenhet, samtidigt som vi arbetar med lokala experter
för att säkerställa att vi följer alla lagkrav.
Sannolikhet Påverkan
Sannolikhet Påverkan
124 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Leverantörer
Beskrivning av risk
Midsona är beroende av vissa större leverantörer, särskilt inom kategorin
hälsolivsmedel, för att kunna trygga sin varuförsörjning på kort sikt. Om avtalet
med en kritisk leverantör skulle avslutas i förtid eller omförhandlas med mindre
Sannolikhet Påverkan
Riskhantering
För att hantera de betydande verksamhetsrisker som Midsonas miljö- och klimat-
påverkan medför, arbetas löpande med att implementera en rad strategier och åt-
gärder. Dessa syftar till att minska vår miljöpåverkan, säkerställa efterlevnad av
miljökrav och förbättra vår motståndskraft mot klimatrelaterade risker.
Midsona har antagit vetenskapsbaserade klimatmål (Science Based Targets)
som godkänts av SBTi för att minska bolagets klimatpåverkan. Genom en tydlig
styrning och ansvar för dessa inom Midsonas ledning, är klimatpåverkan en inte-
grerad del av bolagets affärsstrategier och planering. Vi genomför systematiskt
förebyggande miljöarbete vid våra produktionsanläggningar och ställer krav på
våra transportörer och leverantörer. Detta inkluderar att säkerställa att våra part-
ners följer våra höga miljöstandarder.
En åtgärd som vidtagits för att minska vårt energiavtryck är att endast använ-
da 100 % förnybar el i verksamheterna, något som redan är genomfört i divisioner-
na Nordics och North Europe. Dessutom producerars en viss mängd förnybar sole-
nergi i alla divisioner. Mål för användning av 100% fossilfria transporter har också
satts för att uppnå effektiva och hållbara transporter. För att minska vår påverkan
från avfall har vi satt upp mål för att öka återvinningen och minska matsvinnet.
Midsona verkar i länder med relativt låg risk för vattenbrist, men vi arbetar ak-
tivt med att hålla en låg vattenförbrukning. Den spanska verksamheten, som har
den mest vattenintensiva produktionen har satt specifika mål och vidtagit åtgär-
der för att minska sin vattenanvändning.
Vidare följer vi noggrant utvecklingen inom miljö- och klimatfrågor för att skaf-
fa oss viktiga insikter som kan bidra till ett mer informerat beslutsfattande och fi-
nansiell planering. Detta inkluderar att hålla oss uppdaterade om nya regelverk
och marknadstrender som kan påverka vår verksamhet.
För att i detalj utvärdera vilka effekter klimatförändringar kan ha på verksam-
heten under kommande år har vi genomfört scenarioanalyser vilka finns att läsa
om på sidorna 128-129.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
125FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 125
gynnsamma villkor, eller om en kritisk leverantör skulle gå i konkurs eller uppleva
omfattande driftstörningar, eller om en kritisk leverantör skulle drabbas negativt
av omvärldsfaktorer, finns risk för störningar i varuflödet och att
försäljningskapaciteten kan påverkas negativt om Midsona inte kan ersätta
leverantören till kommersiellt acceptabla priser inom rimlig tid. Om leveranserna
försenas kan det påverka åtaganden och relationer till kunder negativt och därmed
leda till att kunder slutar köpa våra produkter och/eller kan komma att kräva
återbetalningar. Leverantörsriskerna kan, om de aktualiseras, sammantaget få en
negativ inverkan på verksamhet, resultat och varumärke.
Riskhantering
r att minimera risker i varursörjningen är vi i tät dialog med våra srre
leverantörer på volymkritiska produkter för säker leverans. För att reducera
beroendet av enskilda leverantörer etableras alternativa leverantörer framför
allt på leveranskritiska volymråvaror. Vi tar ansvar i värdekedjan genom att
tillsammans med våra leverantörer arbeta med fgor som kvalitet, säkra
råvaror och produkter, miljö, mänskliga rättigheter och etiskt företagande Vi
övervakar, betygsätter och följer upp leverantörerna i vårt leverantörs-
utvärderingssystem. Leveranrerna blir betygsatta vad gäller hållbarhet,
kvalitet och säkerhet. Resultatet av riskkartläggningen ökar medvetenheten
om våra risker i värdekedjan, vilket resulterar i bättre riskhantering och
rbättrad möjlighet att fokusera på de risker som kan orsaka oss mest skada.
Dessutom ger det oss en chans till en bättre och mer konstruktiv dialog med
våra leveranrer och möjlighet till att förbättra viktiga processer tillsammans
med leverantörerna.
Produktionsanläggningar
Beskrivning av risk
Det finns åtta produktionsanläggningar i koncernen, fem för ekologiska produkter,
en för hälsolivsmedel och två för konsumenthälsoprodukter. De finns i Sverige (1),
Danmark (2), Finland (1), Tyskland (2), Frankrike (1) och Spanien (1). I produktions-
anläggningarna i Danmark (1), Tyskland (1), Frankrike (1) och Spanien (1)
produceras betydande volymer av certifierade ekologiska produkter för egna
varumärken.
Avbrott eller störningar i produktionsprocessen på någon av anläggningarna,
orsakade av till exempel brand, mekaniska fel, teknikstörningar, väderförhållanden,
kroniska klimatförändringar, naturkatastrofer, arbetsmarknadskonflikter eller
terroristverksamhet, kan få negativa effekter i form av direkta skador på egendom.
Oplanerade produktionsavbrott kan dessutom medföra att kundleveranserna blir
direkt påverkade då en stor del av produktionen sker mot order.
Vidare skulle ett ökat inflationstryck, vilket sannolikt skulle medföra ett högre
ränteläge och ökade hyreskostnader efter indexuppräkningar, tillsammans med
ökade energikostnader, sammantaget öka kostnaderna för
produktionsanläggningarna avsevärt.
I det fall riskerna ovan förverkligas skulle det kunna få en väsentlig inverkan
på verksamhet och resultat.
Riskhantering
För en del volymprodukter kan produktion läggas över på andra maskiner. Det
utförs kontinuerligt underhåll av maskiner enligt uppgjorda scheman och större
underhåll planeras normalt in under sommarmånaderna. Ersättningsinvesteringar
görs enligt en förutbestämd plan som koncernen följer och nyinvesteringar görs
vid behov. Vi samarbetar med extern försäkringsmäklare för att inneha ett
välbalanserat och kostnadseffektivt försäkringsskydd för våra tillgångar. Det är ett
omfattande försäkringsprogram som bland annat omfattar egendom- och
avbrottsförsäkring, transportförsäkring, förmögenhetsförsäkring samt ansvars-
och produktansvarsförsäkring. Ett systematiskt arbete bedrivs för att både
minimera risken för incidenter och ha beredskapsplaner på plats för att begränsa
effekter av eventuella incidenter.
Sannolikhet Påverkan
Produktansvar
Beskrivning av risk
Ekologiska produkter och varumärken utgör en av hörnstenarna i verksamheten.
Det finns ständigt en risk för allvarliga produktansvarsincidenter. Inom EU finns
gemensamma regler som beskriver vad som är ekologiskt. Reglerna beskriver
bland annat hur produktionen ska gå till, hur produkterna ska märkas, hur
kontrollen ska ske samt vad som gäller vid import av ekologiska produkter från
länder utanför EU. En viktig del vid kontroller av ekologisk produktion är
spårbarhet, att varorna går att följa i tillverkningsledet så att det kan säkerställas
att de har producerats som ekologiska. Dokumentation och information om hur
produkterna tillverkas är därför av särskild vikt för att säkerställa att ekologiska
produkter verkligen är sådana produkter. Brister eller felaktigheter i sådan
dokumentation och information kan därmed få stora konsekvenser.
Hantering av livsmedel och andra produkter som Midsona säljer, såsom
läkemedel, är en viktig del av verksamheten, vilket ställer höga krav på spårbarhet,
hygien och hantering. Brister i produkthanteringen och säkerhetskontrollen kan
leda till kontaminering, allergiska reaktioner, personskador eller andra typer av
skador vilket kan leda till att ryktet skadas samt att intressenters förtroende för
våra produkter minskar och att defekta produkter måste återkallas eller återköpas.
Återkallelser kan skada anseende samt bli kostsamma till följd av att varor i
varulager inte kan säljas. Det kan även ställas produktansvarskrav om en produkt
anses ha orsakat en personskada. I det fall riskerna förverkligas kan det få en
negativ inverkan på anseende och resultat.
Riskhantering
Vår målsättning är att våra egna produktionsanläggningar ska vara produkt-
säkerhets certifierade. Vi vill ta ansvar genom hela värdekedjan genom att
samarbeta med våra leverantörer inom områden som kvalitet, säkra råvaror och
produkter. Vi fokuserar på leverantörskvalitets- och produktkontroll samt god social
och miljömässig standard i leveranskedjan med målet att ha säkra och hållbara
leverantörer. Våra kvalitets- och inköpsfunktioner har tillsammans kartlagt risker
som uppstår i processen för att säkerställa godkända säkra och hållbara
leverantörer samt produktion av våra produkter. Vårt arbete med kvalitet och
produktsäkerhet styrs av gällande lagstiftning, krav från myndigheter, kunder,
branschens riktlinjer samt interna policyer, procedurer och instruktioner.
Kvalitetskraven är höga i alla processer för att minimera risken för brister,
produktåterkallelser eller produktansvarsanspråk. Eventuella reklamationsflöden
fångas tidigt upp i vårt kvalitetssystem i proaktivt syfte. Våra produkter är
certifierade enligt många olika standarder. Alla dessa ställer stränga krav på
kvalitets-, miljö- och hållbarhetsfrågor och blir som en kvalitetsstämpel på våra
produkter. I vår försäkringslösning ingår en ansvars- och produktansvarsförsäkring
mot eventuella produktansvarskrav.
Sannolikhet Påverkan
Medarbetare
Beskrivning av risk
För att uppfylla sina mål är Midsona beroende av att kunna rekrytera samt behålla
och utveckla kvalificerade och motiverade medarbetare. Konkurrensen om
kvalificerade medarbetare är hög.
Riskhantering
Genom årlig bemannings-, kompetens- och successionsplanering säkerställs att
rätt medarbetare rekryteras samt att den stannar och utvecklar sin kompetens. Vi
arbetar kontinuerligt med att göra Midsona till en attraktiv arbetsgivare, där hälsa
och säkerhet på arbetsplatsen, friskvård, marknads mässiga och
konkurrenskraftiga anställningsförmåner är viktiga parametrar. En modern och
attraktiv företagskultur är också av stor betydelse för rekryteringen av
medarbetare.
Sannolikhet Påverkan
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
126
Legala risker
Beskrivning av risk
Legala risker innefattar en rad olika risker inom delvis skilda områden. Ändrad
lagstiftning, lagöverträdelser inom verksamheten, upprätthållande av tillstånd och
certifieringar eller brister i ingångna avtal utgör några exempel på legala risker
som kan få negativa finansiella konsekvenser för Midsona.
Riskhantering
Midsona följer löpande utvecklingen inom kommande lagsstiftning och en rad
områden och hanterar tillsammans med externa rådgivare förekommande legala
risker. Vidare har en systematisk och kontrollerad uppföljning av tillstånd,
certifieringar och licenser utvecklats. Våra legala, regulatoriska och kvalitets-
organisationer hanterar tillsammans befintliga och nya krav, lagar och riktlinjer
från myndigheter samt hantering av tillstånd, certifieringar och licenser i ett
kvalitetshanteringssystem.
Sannolikhet Påverkan
126 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Marknadsrisker
Konkurrens
Konsumentbeteende och trender
Beskrivning av risk
Kunder är främst kedjor inom apoteks-, dagligvaru- och hälsofackhandel vilka även
har konkurrerande produkter som säljs under egna varumärken, varför många
kunder även i viss mån kan ses som konkurrenter. Dessa aktörer är enligt vår
uppfattning inte beroende av enskilda varumärken och kan hålla tillbaka
prisökningar samt föranleda ökade marknadsföringsinsatser. Om dessa aktörer
breddar sina sortiment av produkter under egna varumärken skulle det leda till
ytterligare konkurrens och en ökad prispress. I det fall riskerna förverkligas skulle
inverkan på resultatet, främst i form av minskad omsättning, vara väsentlig.
Riskhantering
Vi arbetar aktivt med utveckling och innovation av våra varumärken för att förtjäna
platsen i hyllan hos handelns aktörer och samtidigt ge konsumenten ett tydligt
och korrekt budskap vid köptillfället. Kundens och konsumentens förtroende för
våra varumärken har central betydelse för vår konkurrenskraft och långsiktiga
utveckling. Utan ett starkt förtroende för bolagets varumärken är det mycket svårt
att ta marknadsandelar och växa. Ett gediget utvecklings-, innovations- och
hållbarhetsarbete ökar förutsättningarna att vinna och behålla kundens och
konsumentens förtroende.
Beskrivning av risk
Konsumenterna ändrar sina inköpsbeteenden och nya konsumtionstrender
kommer och går. Det finns alltid en risk för att i tid inte fånga upp sådana
förändrade konsumtionsbeteenden eller när nya trender kommer, vilket innebär att
man tappar i konkurrenskraft mot konkurrenter. Om konkurrenter är bättre på att
följa konsumenternas beteenden samt de nya trenderna finns en risk för att
Midsona tappar konkurrenskraft. I det fall risken förverkligas skulle inverkan på
resultatet, i form av minskad omsättning, vara väsentlig.
Riskhantering
För att hjälpa människor till ett hälsosamt liv är det grundläggande för oss att
tidigt upptäcka trender och förändringar i konsumenters beteenden. För det krävs
kunskap om trender, konsumentbeteenden och produktinnehåll. Vi anser oss ha
väl utvecklade metoder och processer för att aktivt bevaka omvärlden och
upptäcka nya konsumentbeteenden och trender. Vi besöker viktiga mässor i
Europa och Nordamerika, läser och analyserar trendrapporter och köper in
marknadsdata på våra lokala marknader.
Sannolikhet Påverkan
Sannolikhet Påverkan
Råvarupriser och råvarubrist
Beskrivning av risk
Midsona köper in råvaror såsom spannmål, ris, nötter, mandlar och frukt i
huvudsak från leverantörer i Europa, Sydamerika och Asien. Både tillgången på
råvaror och råvarupriserna kan påverkas av en stark efterfrågan i kombination
med ett lågt utbud eller andra omvärldsfaktorer som ligger utanför bolagets
kontroll såsom jordbrukspolitiska beslut, subventioner, handelshinder, ökade
energipriser, militära konflikter, terrorhandlingar, skördars utfall, aktiviteter på
råvarubörser och råvarans tillverkningskostnad. Normalt sker prisrevideringar en
gång per år. Ökade råvarupriser kan emellertid leda till att Midsona, utöver
sedvanliga prisrevideringar, behöver höja sina produktpriser ytterligare. Generellt
kan det vara svårt att få igenom prishöjningar mot kunder direkt. I vissa speciella
fall förs diskussioner med kunderna löpande under året när en råvara drastiskt
ökar i pris. För det fall Midsona inte får igenom en prishöjning mot kunderna, finns
det en risk att detta påverkar marginalen negativt. Vidare finns en risk att bolaget
drabbas av råvarubrist på grund av att leverantörer inte kan leverera de beställda
kvantiteterna.
Riskhantering
Vi följer prisutvecklingen på alla viktiga råvaror fortlöpande för att ha bra
möjlighet att kontraktera volymer vid bästa möjliga tidpunkt. För att säkerställa
både tillgång och pris på viktiga råvaror tecknas normalt leverantörsavtal, som
täcker behovet för kommande sex till 12 månader. Midsona tar i regel ut höjda
råvarupriser i nästa led genom prishöjningar till kund. Flera viktiga råvaruinköp
koordineras på europeisk basis av vår supply chain-organisation. Med större
volymer kan råvarupriset i viss mån påverkas.
Sannolikhet Påverkan
Finansiella risker
Fiansieringsrisk
Beskrivning av risk
Finansieringsrisk avser risken att framtida kapitalanskaffning och refinansiering
av förfallande lån försvåras eller blir kostsam.
Riskhantering
För att säkerställa att koncernen i alla lägen har tillgång till nödvändig extern
finansiering till rimlig kostnad är riktlinjen att de bekräftade kreditlöftena ska ha
en genomsnittlig återstående löptid på minst 12 månader. Finansieringsavtalet
med Danske Bank och Svensk Exportkredit förlängdes ytterligare ett år med
oförändrade villkor och det sträcker sig efter förlängningen till och med
september 2026. Den genomsnittliga återstående löptiden på bekräftade
kreditlöften var 16 månader vid årets utgång.
Sannolikhet Påverkan
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
127
Ränterisk
Beskrivning av risk
Ränterisk avser den resultateffekt som en ränteförändring orsakar. Hur snabbt en
ränteförändring påverkar resultatet beror på räntebindningstiden för krediter och
placeringar. Koncernen är nettolåntagare och gör inga placeringar i noterade
instrument, varför det i huvudsak är koncernens räntebärande skulder till
kreditinstitut som exponeras för ränteförändringar. Huvuddelen av räntebärande
skulder till kreditinstitut har rörlig ränta.
Riskhantering
Koncernen eftersträvar en avvägning mellan en rimlig löpande kostnad för sin
upplåning och risken för att få en signifikant negativ påverkan på resultatet vid en
större ränteförändring. För närvarande är riktlinjen att inte säkra upp för
ränterisker i koncernen. Förändringar i marknadsräntorna får på så sätt
genomslag på det finansiella kassaflödet och resultatet. Den genomsnittliga
räntan på koncernens banklån och checkkredit uppgick till 5,9 procent för 2024.
Sannolikhet Påverkan
Kreditrisk
Beskrivning av risk
Det finns en risk för förluster om motparter som koncernen har likvida medel eller
finansiella investeringar med inte kan fullgöra sina plikter, en s.k. finansiell
kreditrisk. Det finns även en risk för att våra kunder inte kan fullgöra sina
betalningsåtaganden, en s.k. kundkreditrisk.
Riskhantering
Hur likviditetsöverskott ska placeras finns fastställt i policy. Koncernen är
nettolånetagare och överskottslikviditet ska användas till att reducera lån till
kreditinstitut. I mars 2024 gjordes en frivillig extra amortering av skulder till
kreditinstitut inom befintlig kreditram med 79 Mkr. Koncernbolagen ska placera
sin överskottslikviditet på bankkonton tillhörande koncernkontosystem eller på
bankkonto i banker godkända av koncernfunktionen för ekonomi. Koncernens
motparter i finansiella transaktioner är kreditinstitut med god kreditrating.
Kundkreditrisken hanteras löpande av respektive koncernbolag genom
kreditkontroller och interna kreditlimiter per kund. Bankgaranti eller annan
säkerhet krävs för kunder med låg kreditvärdighet eller otillräcklig kredithistorik.
För finansiella risker hänvisas även till not 28 Finansiell riskhantering, sidorna 155-
157.
Sannolikhet Påverkan
Som beskrivet under avsnittet verksamhetsrisker påverkas Midsonas
affärsverksamhet av klimatförändringar samtidigt som bolaget även själva har en
påverkan på klimatet. Koncernen har därför valt att regelbundet fördjupa
kartläggningen av vilka risker och möjligheter klimatförändringarna kan leda till,
med utgångspunkt i TCFD:s ramverk.
I denna kartläggning utgår Midsona från scenarioanalyser. Scenarioanalysen
används för att analysera framtida utveckling och förbereda företaget på olika
utfall, vilket bidrar till att stärka företagets motståndskraft mot framtida
utmaningar.
I linje med Parisavtalet och TCFD:s rekommendationer har publika scenarier
från IEA (International Energy Agency) och IPCC (The Intergovernmental Panel on
Climate Change)
1
använts. Vid senaste kartläggningen utvärderades möjliga utfall
vid temperaturökningar på 1,5 respektive 4 °C grader jämfört med förindustriella
nivåer. Genom att få insikt i potentiella strategiska och finansiella konsekvenser
som kan uppstå för Midsona givet olika framtidsscenarier kan bolaget arbeta
proaktivt för att hantera dessa för att öka sin resiliens. Därför analyseras olika
scenarier också ur ett kort, medellångt och långsiktigt perspektiv enligt
rekommendation av TCFD.
Resultatet av scenarioanalysen har bidragit till utvecklingen av koncernens
hållbarhetsmål, inklusive utsläppsminskningsmål för både egen verksamhet
(Scope 1 och 2) och värdekedjan (Scope 3) i linje med Parisavtalet.
Under 2024 godkändes Midsonas uppdaterade klimatmål enligt SBTi:s netto-
noll-standard. I samband med uppdatering av de gamla klimatmålen, som var
linjerade med att bibehålla den global temperaturökningen under 2 °C,
genomförde bolaget en ny scope 3-inventering under 2023. Detta resulterade i att
flera kategorier i scope 3 visade sig vara betydande, varav målen för kategori 1,
köpta varor och tjänster har delats upp i olika delar; industri- och energimål samt
FLAG-mål. Detta ger en mer grundlig förståelse för bolagets verkliga
klimatpåverkan och dess risker och möjligheter kopplade till dessa.
1
https://www.ipcc.ch/
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 127
Likviditetsrisk
Beskrivning av risk
Likviditetsrisk avser risken att inte kunna fullgöra sina betalningsåtaganden då de
förfaller, som en konsekvens av otillräcklig tillgång till likvida medel.
Riskhantering
I syfte att styra och planera koncernens behov av likvida medel använder sig
koncernfunktionen för ekonomi av likviditetsprognoser som rapporteras in från
dotterbolagen på månadsbasis för kommande sex månader. En finansiell
beredskap ska upprätthållas i form av en likviditetsreserv, bestående av likvida
medel och outnyttjade kreditlöften, som minst ska motsvara 7,5 procent av den
prognosticerade nettoomsättningen för koncernen. Likviditetsreserven var i
spannet 12,9–16,9 procent av nettoomsättningen under 2024. Likviditetsreserven
ska även vid varje tidpunkt överstiga summan av koncernens låneförfall för de
kommande sex månaderna.
Sannolikhet Påverkan
Valutarisk
Beskrivning av risk
Transaktionsexponering är den risk som påverkar koncernens resultat och kassa-
flöde genom de operationella och finansiella transaktioner som sker i annan
valuta än respektive koncernbolags funktionella valuta. Koncernens varu-
försäljning sker i huvudsak i bolagens lokala valutor men de valutaflöden som
uppstår vid köp, av främst varor, i andra valutor ger upphov till den transaktions-
exponering koncernen har idag.
Riskhantering
Koncernledningen har mandat att valutasäkra varuinköp i USD med valuta-
terminskontrakt till följd av den ökade valutaexponeringen i USD/DKK och USD/
EUR. Det gäller framför allt leverantörskontrakt med fördefinierade betalnings-
planer. Valutaterminskontrakten marknadsvärderas vid varje bokslutstillfälle. Den
maximala exponeringen uppgår till USD 4,5 miljoner vid varje bokslutstillfälle. I
övrigt ska valutarisker hanteras i leverantörs- och kundavtal genom valutaklausuler.
I syfte att reducera resultatpåverkan av förändrade valutakurser arbetar Midsona
löpande med prisjusteringar mot kunder och leverantörer utifrån valutakurs-
utvecklingen.
Sannolikhet Påverkan
Fördjupning klimatrelaterade risker och möjligheter
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
128
Slutsatsen av den senaste scenarioanalysen visar att ett 1,5°C scenario
påverkar Midsonas verksamhet och värdekedja inom många områden. Flera
klimatrelaterade risker och möjligheter har identifierats som sannolikt kommer att
påverka lönsamheten och kostnaderna över tid vilket därför ligger väl i linje med
bolagets åtgärd med nya förstärkta klimatmål att arbeta emot.
I ett 4°C-scenario eskalerar de fysiska riskområdena och resursbristen
avsevärt, vilket kräver ytterligare betydande åtgärder. Det kommer att fortsätta
påverka Midsonas strategi framöver, då bolaget kontinuerligt måste följa och
bedöma utvecklingen inom inköp, produktion och distribution för att nå både de
finansiella målen och klimatmålen.
Nedan följer ett utdrag av de mest väsentliga delarna av scenarioanalyserna.
I Midsonas CDP-rapport 2023 beskrivs detta närmare i kapitel C2
och C3. (https://www.midsona.com/sustainability#documents).
Beskrivning
Detta scenario utgår från att den globala upp värm ningen kan begränsas till högst
1,5°C grader. Scenariot innefattar högre klimatpolitiska ambitioner och samordna-
de globala klimatåtgärder i den närmaste framtiden. Övergångsrisker och över-
gångsmöjligheter dominerar detta scenario, med begränsade fysiska risker. Vidare
utgår scenariot från att de globala koldioxidut släppen når sin kulmen under 2020
och därefter minskar snabbt. En hög koldioxidskatt/avgift införs i de flesta ekono-
mier, och global energi genereras främst med hjälp av förnybara energikällor. Kun-
derna blir alltmer klimat medvetna och efterfrågar mer hållbara produkter.
Slutsatsen från Midsonas scenarioanalys är att ett 1,5°C scenario medför
flertal klimatrelaterade risker och möjligheter med sannolik ekonomisk och/eller
strategisk påverkan på dess verksamhet och värdekedja.
I det här scenariot ökade mängden ändrad lagstiftning de legala riskerna för
kontroll av leveranskedjan, och marknads- och ryktes risker relaterade till produkt-
portföljen kategoriserades som de mest väsentliga riskerna.
Samtidigt identifierades klimat relaterade möjligheter som övergång till
använd ning av energikällor med lägre utsläpp, utveckling av bolagets produktport-
följ och förbättring av avfallshanterings förfaranden för att tillgodose förväntade
krav från den europeiska strategin i en cirkulär ekonomi.
I slutändan har alla hållbarhetsmål för Midsona utvecklats i enlighet med ett
1,5°C scenario.
Risker
Ändrad lagstiftning avseende krav på alltmer omfattande kontroller av egen
verksamhet och en komplex värdekedja.
Ändrad lagstiftning avseende skatter eller avgifter på koldioxidutspp kan
leda till ökade kostnader kopplade till transport, produktion och
materialanvändning.
Ökade direkta kostnader på grund av krav på tekniska innovationer, hårdare
lagstiftning och krav kopplade till råvaror, materialanvändning, produktion
och miljömärkning av våra produkter och tjänster.
Ökade legala risker på grund av krav på alltmer omfattande kontroller av en
komplex värdekedja.
Nuvarande marknadspreferenser förväntas ändras, exempelvis genom ökad
efterfgan på produkter med lågt klimatavtryck.
Extremväder och bestående klimatndringar har redan och kommer
fortsätta att försvåra tillgång av nyckelvaror och bidra till ökade operativa
kostnader genom ökade priser på råvaror, energi och transport.
Riskhantering
Midsona har etablerat en Climate Change Strategy med en
klimatomställnings plan (Climate Transition Plan), som ska bidra till att
Midsona reducerar sina finansiella klimatrisker och minskar sin negativa
miljöpåverkan som en del av ett nödvändigt gemensamt globalt initiativ och
mål för att förhindra att klimat rändringarna växer.
- Midsona har förbundit sig till ambitiösa vetenskapligt baserade utsppsmål
r både scope 1 och 2 samt för sin värdekedja, scope 3, enligt SBTi:s nya
Netto-noll standard för att minska utsppen både direkt och indirekt i egen
verksamhet och i värdekedjan. Midsona använder idag tredje parts
klimatexpertis och verktyg för att beräkna klimatverkan av alla relevanta
kategorier baserat på GHG-protokollet för scope 1,2 och 3 samt FLAG. Vidare
arbetar Midsona med branschorganisationer, kunder och följer
Scenario 1
Global uppvärmning om högst 1,5°C grader
(Transition scenarios IEA NZE 2050)
myndigheternas rekommendationer. Slutligen är det viktigt att följa lag- och
regelutvecklingen samt tekniska innovationer noga.
Midsona har ett tydligt övergripande mål att minska sin klimatpåverkan från
energi, förpackning,avfall, transporter och produkter och tjänster. För
produkter och tnster gäller detta både dess industri- och energiutsläpp samt
jordbruks- eller skogsbruksbaserade utsläpp (FLAG). Bolaget arbetar med
klimatreducerande incitament från energiförbrukning, materialval,
produktdesign och förpackning till kundtransporter för att minska utsppen.
r t.ex energi är Midsona på god väg att byta fossila energikällor för värme
till förnybara källor. De flesta bolagen i koncernen har även antagit en ny
tjänstebilspolicy som innebär att endast elektriska bilar erbjuds. Arbetet
fortlöper med att skifta transporter från fossildrivna koldioxidintensiva
lastbilar till fossilfria lastbilar och andra utsläppssnåla alternativ såsom
gtransporter samt öka fyllningen och effektiviteten av alla transporter.
Fokus på cirkularitet och minskad material-, energi- och
transportrbrukning är också viktiga delar för att lyckas med målet.
Midsona fokuserar på att upptthålla en transparent värdekedja med tydliga
krav i leveranrsavtal och andra typer av avtal. Vi har program och mål för
ökad leveranrskontroll och riskhantering i hela värdekedjan ända ner till
råvaruproduktion.
Minska komplexiteten i förrjningskedjan, genom att t.ex. minska antalet
certifieringar, men samtidigt bella de som bäst säkersller sociala och
miljöförhållanden och därmed förbättra styrningen.
Midsona arbetar för att öka sortimentet av hälsosamma och hållbara
produkter genom sin innovations- och produktsortimentsprocess för att
uppfylla varje varurkes hållbarhetsplaner. Midsona tar fasta på riskerna
med en negativ klimatpåverkan på bolaget, däribland två mål för mer hållbara
produkter, att öka växtbaserade/vegetariska produkter och återvinningsbara
konsumentför packningar.
Möjligheter
Genom att nu arbeta med klimatomsllningsplanen för att kunna lösa den
framtida bristen på viktiga råvaror kan denna råvarurisk bli en möjlighet för
Midsona.
Anndning av material, bnsle och energillor med lägre utsläpp kan leda
till minskade indirekta kostnader.
Midsonas starka hållbarhetsprofil och långsiktiga mål om koldioxidsnåla
och växtbaserade produkter säkersller bolagets rykte och ger en konkur-
rensfördel. Utveckling och/eller expansion av utsläppssnåla produkter och
tjänster kan leda till ökade intäkter till följd av ökad efterfrågan på produkter
och tjänster med lågt klimatavtryck.
Genom att arbeta med återvinning kommer de indirekta kostnaderna
minska.
Strategi för att förverkliga möjligheterna
Midsona arbetar på flera omden för att förverkliga de identifierade
jligheterna, däribland har bolaget anslutit sig till DLF:s transportsatsning
om fossilfria transporter samt Plastinitiativet för återvinningsbar plast.
Midsona har också satt egna numeriska mål för både återvinningsbara
plastrpackningar samt fossilfria transporter för hela koncernen. Vi har
även satt upp ett tidsbestämt mål för förnybar energi för hela koncernen.
Detta förntas få en positiv inverkan på bolagets rykte, minska de direkta
och indirekta kostnaderna genom lägre koldioxidskatter och ge en
konkurrensfördel.
Animaliska produkter har i allnhet större utsläpp av växthusgaser än
växtbaserade livsmedel. Efterfrågan på växtbaserade alternativ har ökat
stadigt de senaste åren och förntas fortsätta växa. Midsona bedömer att
det är troligt att produkter med låg koldioxidpåverkan kommer att få en
betydligt större marknadsrdel i framtiden. Midsona har en tydlig strategi
att erbjuda produkter med lågt klimatavtryck med ett numeriskt mål för
xtbaserade eller vegetariska produkter för hela koncernen.
Hållbarhetsaspekten ingår fn gröda till färdig produkt, genom att ha
klimatreducerande mål för avfall, transport, förpackning, energireduktion
och användning av koldioxidsnål energi i produktionsprocessen. För
bolagets produkter och tnster förttras detta ytterligare med de nya
målen för industri och energil inklusive mål för leverantörsengagemang
samt FLAG-mål.
Midsona förntar sig och ser redan att kostnaderna för icke
återvinningsbart avfall och icke återvinningsbara förpackningar ökar som
en del av den europeiska strategin för en cirkulär ekonomi. Midsona har en
strategi för cirkularitet där bolaget arbetar med att återvinna eget avfall
och förpackningar på produkterna med egna numeriska mål. Midsona har en
tydlig strategi för att föndra klimatpåverkan från förpackningar vilket
rntas leda till en konkurrensfördel.
128 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
129
Beskrivning
Detta scenario utgår från att den globala uppvärmningen uppgår till 4°C grader. Sce-
nariot domineras av ökade fysiska risker på grund av bristen på samordnade politis-
ka åtgärder för att begränsa klimat förändringarna. I detta scenario är ekonomisk
tillväxt att föredra framför klimatåtgärder. Befolkningen växer snabbare än i
1,5°C-gradersscenariot och överkonsum tionen av resurser fortsätter. Världen fort
-
sätter att vara beroende av fossila bränslen och energiintensiteten är fortsatt hög.
Kunderna, leverantörer, banker och investerarna prioriterar inte klimatet i sitt be
-
slutsfattande. Vatten blir en viktig resurs med begränsad tillgänglighet och klimatre-
laterade konflikter ökar på grund av dålig fiskevård, skogsbruk, jordbruk och lev-
nadsvillkor. När världen värms upp ökar svårighetsgraden och frekvensen av
extrema väderhändelser.
Slutsatsen från Midsonas scenarioanalys är att vid ett 4°C scenario kommer de
fysiska riskområdena för Midsona och bristen på resurser som bränsle- och
energiförsör jning, nyckelråvaror som certifierade råvaror och vatten försörjning att
eskalera avsevärt vilket kommer att kräva ytterligare åtgärder. Redan idag märker
Midsona av effekten av minskad tillgång på en del råvaror utifrån klimatutmaning
-
ar.
Råvaruutmaningarna har ökat markant de senaste åren och kommer med all
sannolikhet att eskalera i ett 4
°C
scenario. För certifierade råvaror med mindre till-
gång globalt kommer detta att vara extra sårbart.
I det här scenariot identifieras störningar i försörjningskedjan både vad gäller
tillgången på råvaror och transportut maningar som potentiella risker. Med detta
finns det ytterligare en risk att prissättningen av dessa produkter och tjänster
kommer att höja volatiliteten avsevärt, vilket medför osäkerheter i den finansiella
planeringen.
Detta scenario kommer att fortsätta påverka Midsonas strategi framöver, då
bolaget kontinuerligt måste följa och bedöma utvecklingen inom inköp, produktion
och distribution för att nå både de finansiella målen och klimatmålen.
Risker
Akuta och kroniska föndringar i nederbördsmönster och extrema
variationer i vädermönstren, liksom förändringar i medeltemperaturer, kan
leda till ökade produktionssrningar och skador, avsevärt ökade kostnader
för energiförsörjning, större vatten- och transportutmaningar samt markant
minskning av tillng på råvaror med stora kostnadsvariationer och ökade
priser på råvaror vilket i slundan minskar Midsonas förmåga att säkra
utbud och lönsamhet på dess produkter.
Nuvarande marknadspreferenser förväntas ändras, exempelvis genom
begränsad tillgänglighet och försämrade levnadsvillkor.
Riskhantering
Midsona har etablerat en Climate Change Strategy med en
klimatomställnings plan (Climate Transition Plan), som ska bidra till att Midso-
na reducerar sina finansiella klimatrisker och minskar sin negativa milpåver-
kan som en del av ett nödvändigt gemensamt globalt initiativ och mål för att
förhindra att klimat förändringarna växer.
Midsona har förbundit sig till ambitsa vetenskapligt baserade utsläppsl
r både scope 1 och 2 samt för sin värdekedja, scope 3, enligt SBTi:s nya Net-
to-noll standard för att minska utsppen och följer även noga förändringar i
klimatet.
Huvudsakliga riskhanteringsmetoder för att möta råvarurisken är Midsonas
mål kopplat till leverantörsengagemangs där bolaget arbetar med leverantö-
rer för att säkerställa att de sätter vetenskapliga klimatl i linje med 1,5°C
graderslet, att ha täta dialoger med viktiga leveranrer om volymkritiska
produkter för snabb leverans, etablera alternativa leverantörer för leverans-
kritiska volymprodukter för att minska beroendet, hämta råvarorna från min-
dre klimatexponerade områden och ha effektivare resursanskaffnings-
processer genom gemensamma inp inom koncernen.
Se även åtrder under Scenario 1.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2024 godkände riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
att gälla till det uppkommer behov av väsentliga förändringar i riktlinjerna, dock
som längst till årsstämma 2028. En översyn av riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare gjordes inför årsstämman 2025. Den resulterade i ett
förslag om justering av maxtaket för verkställande direktörens rörliga
kontantersättning, från 50 procent till 75 procent av fast årslön. I övrigt gjordes
endast ändringar av redaktionell art. För information om beslutade riktlinjer för
Scenario 2
Global uppvärmning på 4°C grader
(physical climate scenarios RCP 8.5)
ersättning till ledande befattningshavare av årsstämman 2024, se not 8 Anställda,
personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar, sidorna 143–145.
Aktieinformation och ägande
Aktien
Midsonas A-aktie och B-aktie är noterade på Nasdaq Stockholm Small Cap List
under benämningen MSON A respektive MSON B.
Det omsattes 16 961 537 aktier (32 098 215) A- och B-aktier tillsammans under
året. Högsta betalkurs för B-aktien var 11,96 kr (9,84) medan lägsta betalkurs var
7,00 kr (6,54). Den 30 december noterades aktien, senast betalt, till 7,90 kr (8,19).
Det totala antalet aktier var 145 428 080 aktier (145 428 080) vid årets utgång,
fördelade på 423 784 A-aktier (423 784) och 145 004 296 B-aktier (145 004 296).
Antalet röster var 149 242 136 röster (149 242 136) vid årets utgång, där en A-aktie
motsvarar tio röster och en B-aktie en röst. Samtliga A-aktier och B-aktier har lika
rätt till andel i bolagets nettotillgångar och resultat. Inga egna aktier ägs av bolaget
eller dess dotterbolag.
Ägare
Den största ägaren i Midsona var Stena Adactum AB, vars innehav var 69 994 562
B-aktier (69 994 562) den 31 december 2024, motsvarande 48,1 procent (48,1) av
kapitalet och 46,9 procent (46,9) av rösterna. Det fanns ingen annan ägare som
hade ett innehav på 10 procent eller mer av antalet aktier den 31 december 2024.
De tio största ägarna hade tillsammans ett ägande i bolaget på 79,2 procent (78,1)
av kapitalet och 78,0 procent (76,8) av rösterna den 31 december 2024.
Teckningsoptionsprogram
Det fanns ett utestående teckningsoptionsprogram, TO2022/2025, riktat till
ledande befattningshavare vid årets utgång. Det kan maximalt ge 120 000 nya
B-aktier vid full konvertering med tid för utnyttjandet av teckningsoptionerna från
1 augusti 2025 till 20 december 2025.
Teckningstiden för TO2021/2024, som maximalt kunde ge 171 000 nya B-aktier
vid full konvertering, löpte ut 20 december 2024. Inga teckningsoptioner
konverterades till B-aktier. För mer information om teckningsoptionsprogram, se not
22 Eget kapital, sidan 153.
Bemyndiganden
Årsstämman 2024 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga
styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma besluta om
nyemission av A-aktier och/eller B-aktier till ett antal som sammanlagt inte
överstiger 10 procent av totalt antal utestående aktier vid tidpunkten för kallelsen
till årsstämman. Nyemissionen ska kunna ske med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt, mot kontant betalning eller med föreskrift om apport,
kvittning eller annat villkor som avses i Aktiebolagslagen, kapital 13 § 5 punkt 6.
Nyemission beslutad med stöd av bemyndigandet ska ske som ett led i
finansieringen av företagsförvärv eller för att ge styrelsen flexibilitet i arbetet med
att säkerställa att Midsona på ett ändamålsenligt sätt kan tillföras kapital för
finansiering av verksamheten. Vid avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska
emissionen genomföras på marknadsmässiga villkor.
Bolagsordning
Bolagsordningen anger att tillsättande och entledigande av styrelseledamöter
samt ändringar av bolagsordning sker vid årsstämman.
En aktieägare kan rösta för det fulla antalet ägda eller företrädda aktier på
årsstämman. De utgiva aktierna är fritt överlåtbara, utan begränsningar till följd av
lag eller bolagsordning. Det finns inga, av Midsona kända, avtal mellan aktieägare
som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Bolagsordningen finns tillgänglig på www.midsona.com.
Effekter av större ägarförändring
Det finns inga väsentliga kommersiella avtal i Midsona som kan komma att
påverkas om kontrollen över bolaget förändras som en följd av ett offentligt
uppköpserbjudande, utöver gällande kreditfacilitetsavtal. Den långsiktiga
finansieringen innehåller villkor som innebär att långivare kan begära förtidslösen
av lånen om kontrollen över bolaget förändras på ett väsentligt sätt.
Det finns avtal mellan bolaget och ledande befattningshavare som föreskriver
ersättningar om dessa sägs upp utan skälig grund eller om deras anställning
upphör som en följd av ett offentligt uppköpserbjudande av aktier i bolaget. Avtal
mellan bolaget och övriga anställda som reglerar egen uppsägning eller
uppsägning från bolaget följer sedvanlig praxis på arbetsmarknaden.
Miljöinformation
Ett organiserat miljöarbete är grunden för att minska miljöpåverkan. Den största
miljöpåverkan uppkommer som konsekvens av vatten- och energiförbrukning,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 129
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
130
avfall, avloppsvatten och transporter. Lagstadgade miljökrav följs och koncernen
var inte involverad i någon miljörelaterad tvist under året.
Midsona förfogade över åtta produktionsanläggningar vid utgången av 2024,
en i Sverige, två i Danmark, en i Finland, en i Frankrike, två i Tyskland och en i
Spanien. Produktionsanläggningen i Sverige bedriver anmälningspliktig verksamhet
enligt miljöbalken. Varje år sker en revision från lokal miljömyndighet för kontroll
av efterlevnad av miljöbalken. Produktionsanläggningarna i Danmark, Finland,
Tyskland, Frankrike och Spanien anpassar sin verksamhet, ansöker om erforderliga
tillstånd och rapporterar till myndigheter i enlighet med lokal lagstiftning.
Produktionsanläggningarna bedriver ett organiserat miljöarbete som innefattar
handlingsplaner och uppföljning inom ett flertal områden. Miljöarbetet är en
integrerad del av verksamheten och vid beslutsfattande beaktas alltid miljö-
aspekter. Flertalet produktions- och lageranläggningar använder förnybar el. För
mer information om miljöarbete i koncernen, se hållbarhetsrapport sidorna 28-117.
Bolagsstyrningsrapport
För bolagsstyrningsrapport hänvisas till sidorna 164-168. Bolagsstyrningsrapport
har upprättats i enlighet med upplysningskraven i Årsredovisningslagen, kapitel 6
§ 8.
Hållbarhetsrapport
För hållbarhetsrapport hänvisas till sidorna 28-117. Hållbarhetsrapporten har upp-
rättats i enlighet med upplysningskraven i Årsredovisningslagen, kapitel 6 § 11 i den
äldre lydelsen.
Moderbolaget
Nettoomsättningen uppgick till 70 Mkr (61) och avsåg i huvudsak fakturering av
internt utförda tjänster. Rörelseresultat uppgick till -24 Mkr (-23) medan resultat
före skatt uppgick till -236 Mkr (-118). I resultat före skatt ingick nedskrivning av
aktier i dotterbolag med -236 Mkr (-117) samt bokslutsdispositioner i form av
erhållna koncernbidrag 16 Mkr (24) och förändring av överavskrivningar 6 Mkr
(-7). I jämförelseperioden ingick det även en realisationsvinst 1 Mkr för avyttring
dotterbolag. Finansiella poster, netto, uppgick till 2 Mkr (4) och utgjordes av
ränteintäkter från dotterbolag 42 Mkr (66), räntekostnader till kreditinstitut
38Mkr (53), valutaomräkningsdifferenser på finansiella fordringar och skulder i
utländska valutor med -1 Mkr (0), valutaomräkningsdifferenser på nettoinvestering
i dotterbolag -3 Mkr (-13) och övriga finansiella poster 2 Mkr (4).
Investeringar i materiella- och immateriella anläggningstillgångar uppgick till
4 Mkr (2) och var i all väsentlighet relaterade till inventarier och programvara.
Årets avskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar uppgick
till -11 Mkr (-12).
Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 589 Mkr (621).
Upplåningen från kreditinstitut var 431 Mkr (560) vid årets utgång. Det gjordes en
frivillig extra amortering av skulder till kreditinstitut inom befintlig kreditram under
året med 79 Mkr (80).
Eget kapital uppgick till 2 342 Mkr (2 578), varav fritt eget kapital utgjorde
1557 Mkr (1 793). Förändringarna i det egna kapitalet under året utgjordes av
årets resultat -236 Mkr.
Antalet anställda var 19 (16) på balansdagen.
Förslag till disposition beträffande
bolagets vinst eller förlust
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i kronor:
Överkursfond
1 797 733 454 kr
Ansamlad förlust
– 4 076 942 kr
Årets resultat
– 236 210 489 kr
Summa
1 557 446 023 kr
Styrelsen föreslår att fritt eget kapital i moderbolaget på 1 557 446 023 kr
disponeras enligt följande:
29 085 616 kr
Balanseras i ny räkning
1 528 360 407 kr
Summa
1 557 446 023 kr
Styrelsens yttrande över den föreslagna
utdelningen
Vid årsstämman 2025 har aktieägarna bland annat att ta ställning till styrelsens
förslag till utdelning.
Föreslagen utdelningen reducerar soliditeten i moderbolaget från 71,6 procent
till 70,7 procent och soliditeten i koncernen från 67,6 till 67,0 procent. Den
föreslagna åtgärden påverkar inte förmågan att i rätt tid infria nuvarande och
förutsedda betalningsförpliktelser. Likviditetsprognosen innefattar beredskap för
att hantera variationer i de löpande betalningsförpliktelserna. Bolagets
ekonomiska ställning ger inte upphov till annan bedömning än att det kan
fortsätta sin verksamhet samt kan förväntas fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt.
Styrelsens bedömning är att storleken på det egna kapitalet såsom det
redovisats i den senast avgivna årsredovisningen står i rimlig proportion till
omfattningen på bolagets verksamhet och de risker som är förenade med
verksamhetens bedrivande med beaktande av föreslagen utdelning.
Med hänvisning till det ovanstående och vad som i övrigt kommit till
styrelsens kännedom är styrelsens bedömning att en allsidig bedömning av
bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att utdelningen är
försvarlig enligt 17 kap. 3 § 2 och 3 st. aktiebolagslagen, dvs. med hänvisning till
de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av
bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av moderbolagets styrelse
den 8 april 2025.
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till
efterföljande finansiella rapporter med tillhörande bokslutskommentarer.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
131
Finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
Mkr
Not
2024
2023
Nettoomsättning
2, 3
3 727
3 793
Kostnad för sålda varor
-2 658
-2 834
Bruttoresultat
1 069
959
Försäljningskostnader
-621
-618
Administrationskostnader
-3 19
-327
Övriga rörelseintäkter
4
5
22
Övriga rörelsekostnader
5
-6
-7
Indirekta kostnader, netto
-9 41
-930
Rörelseresultat
2, 4, 6, 7, 8, 13, 14, 15, 25
12 8
29
Finansiella intäkter
5
10
Finansiella kostnader
-58
-74
Finansnetto
9
-53
-64
Resultat före skatt
75
-35
Skatt
11
-28
-18
Årets resultat
47
-53
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare (Mkr)
47
-53
Resultat per aktie till moderbolagets aktieägare, före och efter utspädning (kr)
12
0, 33
-0,36
Totalresultatkning för koncernen
Mkr Not 2024 2023
Årets resultat 47 -53
Poster som har omförts eller kan omras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 34 -41
Årets övrigt totalresultat 34 -41
Årets totalresultat 81 -9 4
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 81 -94
132
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Balansräkning för koncernen
Mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
13
2 907
2 926
Materiella anläggningstillgångar
14, 15
389
404
Långfristiga fordringar
18
6
5
Uppskjutna skattefordringar
11
84
98
Anläggningstillgångar
3 386
3 433
Varulager
19
617
554
Skattefordringar
3
7
Kundfordringar
20
351
334
Övriga fordringar
18
14
16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
23
20
Likvida medel
28, 33
14 1
235
Omsättningstillgångar
1 149
1 166
Tillgångar
2, 29, 30
4 535
4 599
Eget kapital
Aktiekapital
727
727
Övrigt tillskjutet kapital
1 849
1 849
Reserver
119
85
Balanserad vinst, inklusive årets resultat
373
326
Eget kapital
22
3 068
2 987
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder
23, 28, 33
465
608
Övriga långfristiga skulder
24
0
0
Övriga avsättningar
27
9
7
Uppskjutna skatteskulder
11
327
331
Långfristiga skulder
8 01
946
Kortfristiga räntebärande skulder
23 ,28, 33
12 7
12 3
Leverantörsskulder
302
312
Skatteskulder
18
6
Övriga kortfristiga skulder
24
39
45
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
17 7
172
Övriga avsättningar
27
3
8
Kortfristiga skulder
666
666
Skulder
1 467
1 612
Eget kapital och skulder
2, 29, 30
4 535
4 599
132
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
FINANSIELLA RAPPORTER 133
Förändringar i eget kapital för koncernen
Övrigt till– Balanserad vinst, Summa
Mkr
Not 22
Aktiekapital
skjutet kapital
Reserver
inkl. årets resultateget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
727
1 850
12 6
379
3 082
Årets totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-53
-53
Årets övrigt totalresultat
-
-
-41
-
-41
Årets totalresultat
-
-
-41
-5 3
-94
Transaktioner med koncernens ägare
Emissionskostnader
-
-1
-
-
-1
Transaktioner med koncernens ägare
-
-1
-
-
-1
Utgående eget kapital 2023-12-31
727
1 849
85
326
2 987
Ingående eget kapital 2024-01-01
727
1 849
85
3 26
2 987
Årets totalresultat
Årets resultat
-
-
-
47
47
Årets övrigt totalresultat
-
-
34
-
34
Årets totalresultat
-
-
34
47
81
Utgående eget kapital 2024-12-31
727
1 849
119
373
3 068
Kassafdesanalys för koncernen
Mkr
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
75
-35
Justeringar för poster som inte inr i kassafdet
33
17 3
20 4
Betald inkomstskatt
-3
-2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
245
167
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager
-67
12 1
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar
-9
72
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder
-27
-17
Förändringar i rörelsekapital
-10 3
176
Kassaflöde från den löpande verksamheten
142
343
Investeringsverksamheten
Avyttring av företag eller verksamheter
33
-
0
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
13
-1
-1
Försäljning av immateriella anläggningstillgångar
-
12
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
14
-23
-30
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
0
1
Förändring av finansiella tillgångar
-1
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 5
-18
Kassaflöde efter investeringverksamheten
117
325
Finansieringsverksamheten
Emissionskostnader
-
-7
Upptagna lån
33
-
6
Amortering av lån
33
-15 0
-15 2
Amortering av leasingskulder
33
-56
-56
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-20 6
-2 0 9
Årets kassaflöde
-89
11 6
Likvida medel
Likvida medel vid årets början
235
12 1
Omräkningsdifferens i likvida medel
-5
-2
Likvida medel vid årets slut
33
141
235
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
134 FINANSIELLA RAPPORTER
Resultatkning för moderbolaget
Mkr Not 2024 2023
Nettoomsättning 3 70 61
Administrationskostnader -95 -84
Övriga rörelseintäkter 4 1 1
Övriga rörelsekostnader 5 0 -1
Rörelseresultat 7, 8, 13, 14, 15, 25 -24 -23
Resultat från andelar i dotterbolag 9 -236 -116
Finansiella intäkter 9 72 87
Finansiella kostnader 9 -70 -83
Resultat efter finansiella poster -258 -135
Bokslutsdispositioner 10 22 17
Resultat före skatt -236 -118
Skatt 11 0 0
Årets resultat
1
-236 -118
1
Årets resultat och årets totalresultat är samma, då moderbolaget inte har några transaktioner som redovisas i övrigt totalresultat.
Balansräkning för moderbolaget
Mkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 13 24 33
Materiella anläggningstillgångar 14 3 2
Andelar i dotterbolag 16 2 393 2 410
Fordringar hos dotterbolag 17, 31 636 867
Uppskjutna skattefordringar 11 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 3 029 3 277
Anläggningstillgångar 3 056 3 312
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag 17, 31 97 87
Övriga fordringar 18 3 3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 14 8
Kortfristiga fordringar 114 98
Kassa och bank 28, 33 101 205
Omsättningstillgångar 215 303
Tillgångar 29, 30 3 271 3 615
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 727 727
Reservfond 58 58
Bundet eget kapital 785 785
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 797 1 797
Balanserad vinst -4 114
Årets resultat -236 -118
Fritt eget kapital 1 557 1 793
Eget kapital 22 2 342 2 578
Obeskattade reserver 10 21 27
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23, 28, 33 370 501
Övriga långfristiga skulder 24 0 0
Långfristiga skulder 370 501
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23, 28, 33 61 59
Leverantörsskulder 6 5
Skulder till dotterbolag 17, 31, 33 459 432
Övriga kortfristiga skulder 24 2 3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 10 10
Kortfristiga skulder 538 509
Eget kapital och skulder 29, 30 3 271 3 615
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
FINANSIELLA RAPPORTER 135
Förändringar i eget kapital för moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Mkr Not 22 Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad vinst,
inkl årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 727 58 1 798 114 2 697
Årets resultat - - - -118 -118
Årets totalresultat - - - -118 -118
Emissionskostnader - - -1 - -1
Utgående eget kapital 2023-12-31 727 58 1 797 -4 2 578
Ingående eget kapital 2024-01-01 727 58 1 797 -4 2 578
Årets resultat - - - -236 -236
Årets totalresultat - - - -236 -236
Utgående eget kapital 2024-12-31 727 58 1 797 -240 2 342
Kassafdesanalys för moderbolaget
Mkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -258 -135
Justeringar för poster som inte inr i kassafdet 33 249 141
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -9 6
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -1 0
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder 0 0
Förändringar i rörelsekapital -1 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten -10 6
Investeringsverksamheten
Avyttring av företag eller verksamheter 33 - 1
Lämnade aktieägartillskott -90 -
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 13 -1 -1
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 14 -3 -1
Förändring finansiella tillgångar 138 118
Kassaflöde från investeringsverksamheten 44 117
Kassaflöde efter investeringverksamheten 34 123
Finansieringsverksamheten
Emissionskostnader - -7
Upptagna lån 33 6 152
Amortering av lån 33 -140 -141
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -134 4
Årets kassaflöde -100 127
Likvida medel
Likvida medel vid årets början 205 75
Omräkningsdifferens i likvida medel -4 3
Likvida medel vid årets slut 33 101 205
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
136 NOTER
Noter till de finansiella
rapporterna
Not 1 | Redovisningsprinciper
Koncernens redovisningsprinciper
Midsona AB (publ), organisationsnummer 556241–5322, är ett svenskregistrerat
aktiebolag med säte i Malmö. Huvudkontorets besöksadress är Dockplatsen 16 i
Malmö och postadressen är Box 210 09, 200 21 Malmö. Bolagets aktier är
registrerade på Nasdaq Stockholm, Small Cap list.
Koncernredovisning för år 2024 består av moderbolaget och dess dotterbolag,
tillsammans benämnd koncernen.
Grunder för upprättande av redovisningen
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) så
som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i
de fall som anges under moderbolagets redovisningsprinciper i denna not.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden,
förutom vissa finansiella tillgångar och skulder, som värderas till verkligt värde.
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde via årets resultat
består av derivatinstrument.
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas
återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen,
medan omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp som förväntas
återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen. Långfristiga
skulder utgörs i allt väsentligt av belopp som koncernen har en ovillkorad rätt att
välja att betala längre bort än tolv månader efter rapportperiodens slut. Finns inte
en sådan rätt vid rapportperiodens slut, eller innehas skuld för handel eller
förväntas skuld regleras inom den normala verksamhetscykeln, redovisas
skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs i noten,
tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag och
dotterbolag i koncernredovisningen .
Ändrade redovisningsprinciper föranledda
av nya eller ändrade IFRS
Ett antal nya eller ändrade standarder samt tolkningar var tillämpliga från
1 januari 2024. Dessa nya och ändrade standarder bedöms inte ha haft någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter utan var mer hänförliga till
förändrade eller utökade upplysningskrav.
Ändringarna i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (klassificering av
skulder) trädde i kraft 1 januari 2024 och är antagen av EU. Ändringarna innebar
främst utökade informationskrav avseende låneskulder med tillhörande
kovenanter. Midsona har tillämpat denna ändring från ikraftträdandedagen och
lämnar den information som krävs om tillämpligt.
Nya IFRS som ännu inte börjat tillämpas
Det finns även några nya standarder och ändringar i standarder publicerade av
IASB, men har antingen ännu inte trätt i kraft eller ännu inte antagits av EU. Dessa
nya och ändrade standarder samt tolkningar bedöms inte få någon väsentlig
påverkan på koncernens finansiella rapporter den period de kommer tillämpas
första gången förutom vad som anges nedan.
IFRS 18 Presentation och upplysningar i finansiella rapporter har ikraftträdande
1 januari 2027, men är ännu inte antagen av EU. De nyckelområden som
introduceras i den nya standarden är främst förändrad struktur i resultaträkningen,
krav på upplysningar i de finansiella rapporterna för vissa resultatmått som
rapporteras utanför företagets finansiella rapporter samt förtydliganden av
principer för aggregering och disaggregering för räkningar och noter. Den nya
standarden ersätter IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och kommer inte att
påverka redovisning eller värdering av poster i de finansiella rapporterna, men den
kan ändra vilka transaktioner som ingår i rörelseresultatet. Standarden behöver
tillämpas retroaktivt för jämförelseperioder.
Uppskattningar och bedömningar i de finansiella
rapporterna
För att kunna upprätta finansiella rapporter enligt IFRS måste företagsledningen
göra uppskattningar, bedömningar och antaganden, som påverkar redovisade
tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna, bedömningarna och
antagandena grundar sig vanligtvis på erfarenheter, prognoser i branschstudier
inklusive förväntningar på framtida händelser och annan extern tillgänglig
information. Med andra uppskattningar, bedömningar och antaganden kan
resultatet bli ett annat och det verkliga utfallet kommer sällan helt att
överensstämma med det uppskattade utfallet.
Företagsledningen bedömde att värdering av varumärken, goodwill och skatter
var sådana områden där bedömningar skulle kunna ha störst påverkan på de
finansiella rapporterna och där gjorda uppskattningar, bedömningar samt
antaganden skulle kunna medföra väsentliga justeringar i kommande finansiella
rapporter. Dessa områden beskrivs närmare i not 32 Viktiga uppskattningar och
bedömningar .
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar den finansiella informationen för Midsona AB
(publ) och samtliga dotterbolag. Dotterbolag är alla bolag som Midsona AB (publ)
kontrollerar direkt eller indirekt. Samtliga dotterbolag är helägda, direkt eller
indirekt, av Midsona AB (publ). Bestämmande inflytande över ett dotterbolag
uppnås när Midsona AB (publ), direkt eller indirekt, har ansvar för och rätt till dess
rörliga avkastning genom sitt inflytande. Vid bedömningen om ett bestämmande
inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier samt om de facto
control föreligger. Dotterbolag konsolideras från det datum då bestämmande
inflytandet överförs till Midsona AB (publ) medan dotterbolag tas bort ur
koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet
upphör. En översikt över alla konsoliderade dotterbolag för Midsona AB (publ)
finns i not 16 Andelar i dotterbolag.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna
transaktioner mellan koncernbolag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av
koncernredovisningen.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Den funktionella valutan för utländska dotterbolag är den lokala valutan, där
respektive dotterbolag bedriver sin verksamhet. Den funktionella valutan för
koncernens dotterbolag är i danska kronor, euro, norska kronor och svenska
kronor. Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, som även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de
finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte
annat anges, är avrundade till närmaste miljontal.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den
valutakurs som föreligger på transaktionsdagen eller dagen då omvärdering sker.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Kursvinster/-förluster
på rörelsefordringar/-skulder redovisas i övriga rörelseintäkter/-kostnader och
kursvinster/-förluster på finansiella fordringar och skulder redovisas i finansiella
intäkter/kostnader.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Resultat- och balansräkningar för samtliga bolag inom koncernen som har en
annan funktionell valuta än rapporteringsvalutan svenska kronor, omräknas till
rapporteringsvalutan enligt följande:
Tillgångar och skulder, inklusive goodwill och andra koncernmässiga
övervärden, omräknas till balansdagens kurs.
Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhets resultaträkning omräknas till
en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som
förelegat vid respektive transaktionstidpunkt.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 137
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter
redovisas mot övrigt totalresultat och ackumuleras i en komponent i eget kapital
benämnd omräkningsreserv. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de
till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna i årets
resultat.
Valutakurser
Genomsnittskurs
Balansdagskurs
Valutakurs SEK
2024
2023
2024
2023
CAD
7,7143
7,8637
7,5782
CHF
12,0045
11,8173
12,1744
11,9827
CNY
1,4679
1,4982
1,5067
1,4133
DKK
1,5327
1,5403
1,5398
1,4888
EUR
11,4322
11,4765
11,4865
11,0960
GBP
13,5045
13,1979
13,8475
12,7680
JPY
0,0698
0,0756
0,0698
0,0710
NOK
0,9832
1,0054
0,9697
0,9871
USD
10,5614
10,6128
10,9982
10,0416
Segmentrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resur
-
ser och bedömning av rörelsesegmentets resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som bolagets verkställande direktör, som ansvarar för och sköter den
löpande förvaltningen av koncernen efter styrelsens riktlinjer och anvisningar. Till
sitt stöd har han övriga medlemmar i koncernledningen. Segmentrapporteringens
indelningsgrund är geografiska områden och de motsvarar koncernens divisioner.
Övrig verksamhet består av koncerngemensamma funktioner.
Intäkter
Varor och tjänster
Koncernens intäkter härrör sig från följande aktiviteter;
Försäljning av snabbrörliga konsumentvaror i kategorierna ekologiska produk-
ter, hälsolivsmedel och konsumenthälsoprodukter.
Försäljning av tjänster kopplade till produkthantering.
Intäkter värderas utifrån den ersättning som specificeras i avtal med kunden, dvs.
netto efter moms, fasta- och rörliga rabatter samt returer. Intäkter för försäljning
av varor och tjänster redovisas i året resultat vid den tidpunkt då kunden får
kontroll över varorna och tjänsterna.
Försäljning av konsumentrörliga varor i kategorierna ekologiska produkter,
hälsolivsmedel och konsumenthälsoprodukter
Koncernen säljer ekologiska produkter, hälsolivsmedel och konsumenthälso-
produkter till återförsäljare i försäljningskanaler som apotekshandel,
dagligvaruhandel, hälsofackhandel, övrig fackhandel samt aktörer inom food
service och livsmedelsindustrin. De garantier som är förknippade med dessa
produkter kan inte köpas separat och syftar till att säkerställa att sålda produkter
överensstämmer med överenskomna specifikationer. Sådana garantier redovisas i
enlighet med IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.
Intäkter för ekologiska produkter, hälsolivsmedel och konsumenthälsoprodukter
redovisas vid den tidpunkt då kontrollen över varan överförs till kunden och
koncernen har fullgjort sitt prestationsåtagande, vilket oftast sker vid leverans av
varorna till överenskommen plats.
I koncernens kundavtal finns det kontraktsmässiga förpliktelser om olika typer
av säljfrämjande åtgärder som kampanjrabatter (rörliga eller fasta),
lojalitetsprogramrabatter, årsbonus, kedjerabatter och distributionsrabatter.
Kampanjrabatter, som är tillfälliga rabatter i samband med aktivitet, hanteras som
försäljningskostnad om det föreligger en avtalad förpliktelse om motprestation
från kund, t.ex. speciell butiksexponering, annonsblad, reklamtidning eller
liknande. Tillfälliga rabatter i samband med aktivitet hanteras som reduktion av
nettoomsättning om syftet är ren prissänkning ut mot konsument utan någon
förpliktelse om motprestation från kund. Lojalitetsprogramrabatter, årsbonus,
kedjerabatter och distributionsrabatter utgör bonusprogram till kunder. Inga
sådana program finns riktade mot slutkunder, utan de är endast tillämpliga
”business to business”. Sådana program hanteras löpande och bedömt utfall
reducerar nettoomsättningen, dvs. effekten av dessa rabatter estimeras som ett
förväntat värde.
Försäljning av tjänster kopplade till produkthantering
Intäkter för tjänster kopplade till produkthantering anses vara en distinkt service
och hanteras därmed som ett separat prestationsåtagande, vilket redovisas
separat. Intäkter redovisas över tid i takt med att tjänsterna utförs. Med hänsyn till
att sådana tjänster normalt faktureras månadsvis i efterskott och avser en
begränsad tidsperiod redovisas sådana intäkter linjärt över den period under
vilken tjänster levereras, dvs. på månadsbasis.
Rörelsekostnader
Kostnad för sålda varor
Kostnad för sålda varor omfattar direkta och indirekta kostnader för funktioner
hänförliga till genererade intäkter, som tillverkning, produktionsplanering,
kvalitetskontroll, inköp, lager, lagersamordning och underhåll.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnader omfattar dels kostnader för aktiviteter och funktioner
kopplade direkt mot konsument som marknadsföring, marknadsföringskampanjer,
produkt-/varumärkeschef, marknadskoordinator, produkt- och
förpackningsutveckling, dels kostnader för aktiviteter och funktioner kopplade
mot kund som försäljning, försäljningsstimulerande insatser, försäljningskår, key-
account manager och kundsupport.
Administrationskostnader
Administrationskostnader omfattar kostnader för funktioner som IT, ekonomi- och
administration, HR, strategiskt inköp, hållbarhet, legal, kvalitetssystem och
kvalitetssäkring samt koncernledning.
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader omfattar sådana intäkter och
kostnader som normalt inte räknas till den egentliga rörelsen, till exempel
hyresintäkter, statliga stöd, försäkringsersättningar, skadestånd, förvärvs-
relaterade kostnader, kursvinster/-förluster på rörelsefordringar/-skulder och
realisationsvinster/-förluster vid avyttring av tillgångar. Kursvinster/-förluster
redovisas netto.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster utgörs av väsentliga poster som på grund av sin
storlek eller förekomst särredovisas för att möjliggöra en bättre förståelse för
koncernens finansiella utveckling. Jämförelsestörande poster redovisas i den
funktion där de hör hemma beroende på postens karaktär och utgörs vanligtvis av
omstruktureringskostnader, nedskrivningar på immateriella- och materiella
anläggningstillgångar efter nedskrivningsprövning och realisationsvinster/-
förluster vid avyttring av varumärken samt förvärvsrelaterade intäkter och
kostnader.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter utgörs i allt väsentligt av ränteintäkter på investerade medel
och valutakursvinster på finansiella fordringar/skulder. Ränteintäkter redovisas i
den period de uppstår, med tillämpning av effektivräntemetoden. Valutakurs-
vinster från avyttring av ett finansiellt instrument redovisas då de risker och
fördelar som är förknippade med ägandet av instrumentet överförts till köparen
och koncernen inte längre har kontroll över instrumentet.
Finansiella kostnader utgörs i all väsentlighet av räntekostnader på lån och
leasingavtal, finansieringskostnader, nedskrivning av finansiella tillgångar och
valutakursförluster på finansiella fordringar/skulder. Räntekostnader redovisas i
den period de uppstår, med tillämpning av effektivräntemetoden. Valutakurs-
förluster från avyttring av ett finansiellt instrument redovisas då de risker och
fördelar som är förknippade med ägandet av instrumentet överförts till köparen
och koncernen inte längre har kontroll över instrumentet. Valutakursvinster/-
förluster på finansiella fordringar/skulder redovisas netto .
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter
redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisas i eget
kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt
Aktuell skatt är skatt som ska betalas för aktuellt år, med tillämpning av de
skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade på balansdagen i de
länder där koncernbolagen är verksamma och genererar skattepliktiga resultat. Till
aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden och föreligger när det
finns temporära skillnader mellan redovisade värden och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder samt när det finns outnyttjade skattemässiga
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
138 NOTER
underskottsavdrag. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill
och inte heller i investeringar i dotterbolag. Värderingen av uppskjuten skatt
baseras på hur underliggande tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller
reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och
skatteregler som är beslutade eller aviserade på balansdagen i de länder där
koncernbolagen är verksamma. Uppskjutna skattefordringar avseende
avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den
mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas inom kommande fem
år. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms
sannolikt att de kan utnyttjas inom den tidsramen.
Uppskjuten skattefordran och uppskjuten skatteskuld kvittas när det finns en
legal kvittningsrätt samt när uppskjutna skatter avser samma skattemyndighet.
Dessutom redovisas uppskjuten skatt hänförlig till leasingavtal i koncernbalans-
räkning och koncernresultaträkning netto eftersom sådana transaktioner anses
uppfylla kraven i IAS 12 för nettoredovisning i räkningarna.
Uppskjuten skattefordran redovisas bland anläggningstillgångar och uppskju-
ten skatteskuld redovisas bland långfristiga skulder i koncernens balansräkning.
Finansiella instrument
Finansiell tillgång eller finansiell skuld tas in i balansräkningen när Midsona blir
part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från
balansräkningen när rätten till kassaflöden upphör eller samtliga förmåner och ris-
ker förknippade med äganderätten har överförts. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt avslutas.
Ett finansiellt instrument klassificeras vid första redovisningen utifrån i vilket
syfte instrumentet förvärvades. Klassificeringen avgör hur det finansiella
instrumentet värderas efter första redovisningstillfället.
Finansiella tillgångar – klassificering och värdering av finansiella instrument
Skuldinstrument
Finansiella tillgångar är i sin helhet klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
utifrån koncernens affärsmodell för förvaltning av tillgångarna och karaktären på
tillgångarnas avtalsenliga kassaflöden. Affärsmodellens målsättning är att
inkassera kontraktsenliga kassaflöden (”hold to collect”) och att de avtalade
villkoren för de finansiella tillgångarna vid bestämda tidpunkter ger upphov till
kassaflöden som enbart består av betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet.
Långfristiga fordringar och övriga kortfristiga fordringar i balansräkningen
redovisas inledningsvis till verkligt värde med tillägg av eventuella
transaktionskostnader, reducerat med förväntade kreditförluster. Efter det
redovisas posterna till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden, reducerat med reserv för förväntade kreditförluster.
Kundfordringar redovisas initialt till det fakturerade värdet. Därefter redovisas
kundfordringar till upplupet anskaffningsvärde, reducerat med en reserv för
förväntade kreditförluster.
Likvida medel utgörs av banktillgodohavanden, vilka är utsatta för obetydliga
risker för värdefluktuationer. Likvida medel redovisas till upplupet
anskaffningsvärde.
Finansiella skulder – klassificering och värdering av finansiella instrument
Skuldinstrument
Finansiella skulder är klassificerade till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt
värde via årets resultat. En oväsentlig del av de finansiella skulderna utgörs av
derivatinstrument som värderas till verkligt värde via årets resultat.
Finansiella räntebärande skulder (upplåning) redovisas inledningsvis till
verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Efter det redovisas upplåningen
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden samt
klassificeras som långfristiga räntebärande skulder och kortfristiga räntebärande
skulder i balansräkningen. Redovisade värden på finansiella räntebärande skulder
anses utgöra en god uppskattning av verkligt värde till följd av kort löptid till
finansieringsavtalet löper ut.
Övriga långfristiga skulder, leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder
(med undantag för derivatinstrument) i balansräkningen redovisas inledningsvis
till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Derivatinstrument
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen per kontraktsdagen och värderas till
verkligt värde, både initialt och vid efterföljande omvärderingar. Säkrings redovisning
tillämpas inte. Derivatinstrument klassificeras i balansräkningen som finansiella
skulder värderade till verkligt värde via årets resultat. Derivatinstrument finns
redovisade i posten övriga kortfristiga skulder i balansräkningen. Förändringar i
verkligt värde redovisas i posten övriga rörelseintäkter eller övriga rörelsekostnader
i resultaträkningen den period de uppstår. Derivatinstrument används i huvudsak för
att skydda koncernens exponering mot fluktuationer i växelkurser.
Reservering för förväntade kreditförluster
Koncernens finansiella tillgångar och fordringar, förutom de som klassificeras till
verkligt värde via årets resultat, omfattas av nedskrivning för förväntade
kreditförluster. De redovisas i balansräkningen till upplupet anskaffningsvärde,
dvs. netto av bruttovärde och förlustreserv. Reservering för kreditförluster har
skett för kundfordringar, som omfattas av den förenklade modellen för
nedskrivningar. Förväntade kreditförluster för kundfordringar beräknas med hjälp
av en matris, som är baserad på tidigare händelser, nuvarande förhållanden,
prognoser för framtida ekonomiska förutsättningar. En förlustreserv redovisas, i
den förenklade modellen, för kundfordrings förväntade återstående löptid.
Förändringar av förlustreserven för kundfordringar redovisas i resultaträkningen i
posten försäljningskostnader. Fallissemang definieras som att det bedöms
osannolikt att motparten kommer att möta sina åtaganden på grund av indikatorer
som finansiella svårigheter och missade betalningar. Oavsett anses fallissemang
föreligga när betalningen är 90 dagar sen. Kundfordringar skrivs bort när inga
möjligheter till ytterligare kassaflöden bedöms föreligga.
Likvida medel omfattas av den generella modellen för nedskrivningar, men för
denna post tillämpas undantaget för låg kreditrisk.
Balansräkningens poster långfristiga fordringar och övriga kortfristiga
fordringar omfattas av den generella modellen, men förväntade kreditförluster är
oväsentliga för dessa .
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i koncernens
balansräkning om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att
komma koncernen till godo och anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärden efter avdrag
för ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av
tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med
syftet med anskaffningen, t.ex. inköpspris, leverans och hantering, installation,
lagfarter, konsulttjänster och juristtjänster.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjande-
perioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar.
Nyttjanderättstillgångar
En nyttjanderättstillgång redovisas som tillgång i koncernens balansräkning om
ett kontrakt är, eller innehåller ett leasingavtal vid avtalets början. Nyttjanderätts-
tillgångar ingår i posten materiella anläggningstillgångar i balansräkningen för
koncernen. Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskulden,
med tillägg för leasingavgifter erlagda vid eller före inledningsdatum för lea-
singavtalet samt initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången redovisas i efter-
följande perioder till anskaffningsvärde minus avskrivningar och nedskrivningar.
Koncernen tillämpar principerna i IAS 36 Nedskrivningar för
nyttjanderättstillgångar och redovisar detta på samma sätt som beskrivs i
principerna för materiella anläggningstillgångar redovisade enligt IAS 16 Materiella
anläggningstillgångar.
Koncernen tillämpar det frivilliga undantaget avseende leasingavtal kopplat till
immateriella anläggningstillgångar .
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för att förvärva ersättande komponenter läggs till
anläggningstillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång
endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att komma koncernen till godo och
tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde
för den ersatta delen tas bort från balansräkningen. Alla andra former av
reparationer och underhåll redovisas som kostnader i årets resultat under den
period de uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs
inte av eftersom nyttjandeperioden bedöms som obegränsad. Nyttjanderätts-
tillgångar skrivs även de av över beräknad nyttjandeperiod eller, om den är kortare,
över den avtalade leasingperioden. Avskrivningen påbörjas vid leasingavtalets
inledningsdatum. Om ett leasingavtal överför äganderätten vid slutet av
leasingperioden eller om anskaffningsvärdet inkluderar en sannolik exercis av en
köpoption, skrivs nyttjanderättstillgången av över nyttjandeperioden.
Materiella anläggningstillgångar klassificeras för beräkning av avskrivningar
utifrån bedömd nyttjandeperiod i grupper enligt följande .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 139
Rörelsefastigheter 10–40 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 8–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Leasing 3–10 år
Markanläggningar 10–20 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet 3–8 år
Tillgångarnas avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder prövas
minst årligen och justeras vid behov. Tillgångarna skrivs i normalfallet av utan
något kvarvarande restvärde.
Realisationsvinster och realisationsförluster vid avyttring av materiella
anläggningstillgångar fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkten
och det redovisade värdet på tillgången med avdrag för direkta försäljnings-
kostnader. Realisationsvinster och realisationsförluster redovisas i årets resultat
som övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader .
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar klassificeras i två grupper där tillgångar med en bestämbar
livslängd skrivs av över en bestämd nyttjandeperiod och där tillgångar med
obestämbar livslängd inte skrivs av.
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade
nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst
årligen för nedskrivningsbehov, se vidare redovisningsprincip för nedskrivning.
Nedlagda kostnader för internt genererad goodwill redovisas i årets resultat
när kostnaden uppkommer .
Varumärken
Varumärken med bestämbar nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Varumärken med obestämbar nyttjandeperiod prövas årligen för att identifiera
eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade nedskrivningar.
Varumärken som bedöms ha en obestämbar nyttjandeperiod härrör från
förvärv. Bedömningen att nyttjandeperioden är obestämd baseras på;
att dessa varumärken anses väletablerade på sina respektive marknader och
koncernen har för avsikt att behålla och vidareutveckla dem,
att dessa varumärken tillhör strategiska ”power brands” vid inträde på nya
geografiska marknader, och
att dessa varumärken anses vara av väsentlig ekonomisk betydelse genom att
både signalera trovärdighet och innovation i produkterna och i förlängningen
på så sätt både påverka prissättning och konkurrenskraft
Genom kopplingen till den löpande verksamheten anses således dessa
varumärken ha en obestämbar nyttjandeperiod och förväntas användas så länge
verksamheten fortlöper.
Nedlagda kostnader för internt upparbetade varumärken redovisas inte i
balansräkningen utan i årets resultat när kostnaden uppkommer. Anledningen till
detta är att sådana utgifter inte kan särskiljas från utgifter för att utveckla hela
affärsverksamheten.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas
till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar.
Övriga immateriella anläggningstillgångar består av kundrelationer,
programvara och övriga immateriella tillgångar. Nedlagda kostnader för internt
upparbetade kundrelationer redovisas inte i balansräkningen utan i årets resultat
när kostnaden uppkommer. Programvara har aktiverats på basis av de kostnader
som uppstått då den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift. Utgifter i
Software-as-a-Service (SaaS) arrangemang redovisas i allt väsentligt i linje med
IAS 38 Immateriella anläggningstillgångar och publicerat agendabeslut av IFRIC.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en
tillgång i balansräkningen endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna
för den specifika tillgången till vilken de hänför sig. Alla andra utgifter
kostnadsförs när de uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod, såvida inte
nyttjandeperiod är obestämbar.
Goodwill och varumärke med en obestämbar nyttjandeperiod prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkommer som tyder på
att tillgången i fråga har minskat i värde. Immateriella tillgångar med bestämbar
nyttjandeperiod skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för användning.
Immateriella anläggningstillgångar klassificeras för beräkning av
avskrivningar utifrån bedömd nyttjandeperiod i grupper enligt följande.
Varumärken 5–20 år
Kundrelationer och kundkontrakt 8 år
Programvara 5–8 år
Övriga immateriella anläggningstillgångar 3–5 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder prövas minst årligen och justeras
vid behov. Tillgångarna skrivs i normalfallet av utan något kvarvarande restvärde.
Realisationsvinster och realisationsförluster vid avyttring av immateriella
anläggningstillgångar fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkten
och det redovisade värdet på tillgången med avdrag för direkta försäljnings-
kostnader. Realisationsvinster och realisationsförluster redovisas i årets resultat
som övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings-
värdet, där anskaffningsvärdet beräknas enligt först in, först ut-metoden (FIFU).
Vid beräkning av anskaffningsvärdet används vanligtvis ett vägt genomsnittsvärde
för att approximera FIFU.
Nettoförsäljningsvärdet är beräknat normalt försäljningspris, efter avdrag för
uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
För råvaror används återanskaffningsvärdet som det bästa måttet på
nettoförsäljningsvärdet. Råvaror skrivs inte ner under anskaffningsvärdet om den
slutprodukt i vilken de ingår i förväntas kunna säljas till ett pris som överstiger
tillverkningskostnaden. Produkter i arbete och färdigvarulager värderas till det
lägsta av tillverkningskostnad och nettoförsäljningsvärde. Nödvändiga
reserveringar för risker i inkurans sker kontinuerligt.
Anskaffningsvärdet för varulager inkluderar alla kostnader för inköp, till-
verkning och andra kostnader för att få varorna till deras aktuella plats och skick.
Nedskrivningar
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, som goodwill och vissa
varumärken, skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivnings-
behov. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång när
förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte förmodas vara
återvinningsbart. En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassa-
genererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet, vilket är det
högsta av verkligt värde (minskat med försäljningskostnader) och nyttjandevärdet.
En nedskrivning av goodwill eller varumärken redovisas som en försäljnings-
kostnad i årets resultat. En nedskrivning av maskiner redovisas vanligtvis som
kostnad för sålda varor i årets resultat. Då nedskrivningsbehov identifierats för en
kassagenererande enhet fördelas nedskrivningen i första hand till goodwill och
därefter görs proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten.
Med nyttjandevärde avses vanligtvis nuvärdet av uppskattade framtida
kassaflöden och det beräknade restvärdet vid slutet av nyttjandeperioden. Vid
beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats
som tar hänsyn till marknadens bedömning av riskfri ränta och risk förknippad
med den specifika tillgången, en s.k. WACC (Weighted Average Cost of Capital)
eller diskonteringsränta. Koncernen baserar beräkningen på faktiska resultat,
prognoser, affärsplaner och tillgängliga marknadsdata.
För en tillgång som är beroende av att andra tillgångar genererar kassaflöde
beräknas återvinningsvärdet för den minsta kassagenererande enhet som
tillgången tillhör. De kassagenererande enheterna utgörs av koncernens
rörelsesegment, då deras betalningsströmmar i allt väsentligt bedöms vara
oberoende av andra tillgångar.
Återföring av nedskrivningar
En nedskrivning av tillgångar som ingår i tillämpningsområdet för IAS 36
Nedskrivningar reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som
låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill
återförs dock aldrig. En reversering görs endast i den utsträckning som
tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde
som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen
nedskrivning gjorts.
Nedskrivningar av lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde återförs om de tidigare skälen för nedskrivning inte längre före
-
ligger och att full betalning förväntas erhållas från kunden.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Ersättningar till anställda
Pensioner
Anställda i koncernen omfattas i huvudsak av avgiftsbestämda pensionsplaner.
I Sverige tryggas åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänste-
män genom en försäkring i Alecta. En sådan försäkring är en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har det inte funnits
tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan. Detta pensionsåtagande redovisas därför som en avgifts-
bestämd pensionsplan.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan där koncernen betalar
fasta avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte
har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda som hänger
samman med de anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder.
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensionsplan som inte är
avgiftsbestämd. Utmärkande för förmånsbestämda pensionsplaner är att de anger
ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller efter pensionering,
vanligen baserat på en eller flera faktorer som ålder, tjänstgöringstid och lön.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställd sagts upp före normal pensions-
tidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte
mot ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när en detaljerad formell
plan presenterats.
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas vid den tidigaste tidpunkten av när Midsona inte längre kan dra tillbaka
erbjudandet till de anställda eller när Midsona redovisar kostnader för
omstrukturering. Ersättningar som beräknas bli reglerade efter tolv månader
redovisas till nuvärde. Ersättningar som inte förväntas regleras helt inom tolv
månader redovisas som långfristiga övriga avsättningar i balansräkningen.
Rörlig lön
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för rörlig lön när koncernen
har en gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till
följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas
tillförlitligt.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till
följd av inträffade händelser och det är sannolikt att utbetalningar kommer att
krävas för att fullgöra förpliktelserna. En vidare förutsättning är att det går att
göra en tillförlitlig uppskattning av det belopp som ska utbetalas. Avsättningar
fördelas på långfristiga avsättningar och kortfristiga avsättningar.
Omstrukturering
Avsättning för omstrukturering utgörs framför allt av kostnader för avgångs-
ersättningar och andra kassaflödespåverkande kostnader som uppstår i samband
med omstruktureringar av verksamheter i koncernen. Avsättningar redovisas när
det finns en formell omstruktureringsplan och förväntningar har skapats hos dem
som kommer beröras av åtgärderna. Ingen avsättning görs för framtida
rörelsekostnader.
Eventualförpliktelse
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör
från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera
osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som
en skuld eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser
kommer att krävas.
Leasing
En nyttjanderättstillgång och en motsvarande leasingskuld redovisas för samtliga
leasingavtal i vilka koncernen är leasingtagare, förutom för korttidsleasingavtal
(leasingavtal med en leasingperiod om maximalt 12 månader) och för leasingavtal
där den underliggande tillgången är av lågt värde (5 000 euro, eller lägre). För
sådana avtal, redovisar koncernen leasingbetalningarna som en kostnad linjärt
över leasingavtalet såvida inte en annan systematisk bas är mer representativ för
när de ekonomiska fördelarna av leasingen används inom koncernen.
Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller pris inkluderas inte i
värderingen av leasingskulder och nyttjanderättstillgångar. Sådana leasingavgifter
redovisas som en kostnad i rörelseresultatet i den period då de uppkommer.
Koncernen tillämpar en praktisk lättnadsregel, som medför att servicekomponenter
inte separeras ut ur leasingavgiften för tillgångsklasserna maskiner och andra
tekniska anläggningar och inventarier, verktyg och installationer, om dessa inte
tydligt framgår av underlag.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de framtida leasingavgifter vilka
inte har erlagts per inledningsdatum för leasingavtalet, diskonterade med den
marginella låneräntan, om den implicita räntan inte kan fastställas med lätthet, vilket
oftast är fallet. Den marginella låneräntan fastställs centralt av koncernen och
baseras på en riskfri ränta i respektive valuta med justering för duration samt en
kreditrisk. Den tillgångsspecifika risken har fastställts med utgångspunkt i lokaler,
då det väsentliga värdet av koncernens leasingportfölj är hänförlig till detta
tillgångsslag. Ingen justering för tillgångsspecifik risk görs för övriga tillgångsslag,
med bedömningen att eventuella skillnader i kreditrisk skulle ha en oväsentlig effekt
på koncernen. Diskonteringsräntan justeras på kvartalsbasis med hänsyn till
förändringar i relevanta ekonomiska omständigheter. Leasingavgifter som inkluderas
i värderingen av leasingskulder omfattar;
fasta avgifter, efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet
av leasingavtalet som ska erhållas,
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt värderade
med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet,
belopp som förväntas betalas ut av koncernen enligt restvärdesgarantier,
lösenpriset för en option att köpa om koncernen är rimligt säker på att utnyttja
en sådan möjlighet, och
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingperioden
återspeglar att koncernen kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp
leasingavtalet.
Leasingskulder ingår i posterna långfristiga räntebärande skulder och kortfristiga
räntebärande skulder i balansräkningen för koncernen och redovisas i efter-
följande perioder genom att skulden ökas för att återspegla effekten av ränta
samt reduceras för att återspegla effekten av erlagda leasingavgifter. Leasing-
skulder omvärderas med en motsvarande justering av nyttjanderättstillgångar
enligt reglerna som finns i standarden.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet
omfattar endast transaktioner som medför in- och utbetalningar.
I kassaflödesanalysen redovisas räntekomponenten i leasingavgifter som
kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital. Den
andra delen, tillika merparten, av leasingavgiften redovisas som amortering av
leasingskulder i kassaflöde från finansieringsverksamheten med en motsvarande
ökning i kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i
rörelsekapital .
Moderbolagets redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2
Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapportering
utgivna uttalanden gällande för noterade bolag tillämpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen skall tillämpa
samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen
för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg
till IFRS som skall göras.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår
nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella
rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper har påverkats av ett antal nya eller ändrade
standarder, vilka var tillämpliga från 1 januari 2024 och har föranlett beslutade
följdändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Dessa ändringar bedöms
inte ha haft någon väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper som inte börjat tillämpas
Företagsledningens bedömning är att beslutade ändringar i RFR 2 Redovisning för
juridiska personer som gäller för räkenskapsåret 2025 och framåt inte kommer att
ha någon väsentlig effekt på moderbolagets finansiella rapporter när de tillämpas
första gången förutom för vad som redogörs för under koncernens
redovisningsprinciper.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt
årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, förändringar
i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella
140 NOTER
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 141
rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot
koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och
balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och
kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar
som egen rubrik i balansräkningen.
Dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden.
Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för
innehav i dotterbolag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter
direkt i årets resultat när dessa uppkommer.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgensförbindelser
till förmån för dotterbolag. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett
åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne
ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall
enligt avtalsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar
moderbolaget en av Rådet för finansiell rapportering tillåten lättnadsregel jämfört
med reglerna i IFRS 9 Finansiella instrument. Lättnadsregeln avser finansiella
garantiavtal utställda till förmån för dotterbolag. Moderbolaget redovisar
finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när man har ett
åtagande för vilken betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterbolag redovisas i de fall moderbolaget ensamt
har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat beslut om
utdelningens storlek innan moderbolaget publicerat sina finansiella rapporter.
Segmentrapportering
Moderbolaget redovisar inte segment enligt samma fördelning och samma
omfattning som koncernen, utan upplyser om nettoomsättningens fördelning på
moderbolagets verksamhetsgrenar.
Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell lea-
sing i enlighet med lättnadsregeln tillgänglig i RFR 2 Redovisning för juridiska perso-
ner.
Ersättning till anställda
I moderbolaget tillämpas andra grunder för beräkning av förmånsbestämda planer
än de som anges i IAS 19 Ersättning till anställda. Moderbolaget följer tryggande-
lagens bestämmelser och Finansinspektionens föreskrifter eftersom detta är en
förutsättning för skattemässig avdragsrätt. De väsentligaste skillnaderna jämfört
med reglerna i IAS 19 Ersättning till anställda är hur diskonteringsräntan fastställs,
att beräkning av den förmånsbestämda förpliktelsen sker utifrån nuvarande låne-
nivå utan antagande om framtida löneökningar, och att alla aktuella vinster och
förluster redovisas i resultaträkningen då de uppstår.
Skatter
I moderbolaget redovisas i balansräkningen obeskattade reserver utan uppdelning
på eget kapital och uppskjuten skatteskuld, till skillnad mot i koncernen. I
resultaträkningen görs i moderbolaget på motsvarande sätt ingen fördelning av
del av bokslutsdispositioner till uppskjuten skattekostnad.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i
aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning inte erfordras.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Bokslutsdispositioner och obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan redovisas som bokslutsdisposition i resultaträkningen. I
balansräkningen inkluderas de i posten obeskattade reserver.
Not 2 | Rörelsesegment
Koncerngemen-
Nordics
North Europe
South Europe
samma
funktioner
Elimineringar
Koncernen
Rörelsesegment, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Nettoomsättning, extern
2 418
2 530
904
860
405
403
-
-
-
-
3 727
3 793
Nettoomsättning, koncernintern
17
15
6
12
17
11
46
42
-86
-80
-
-
Nettoomsättning
2 435
2 545
910
872
422
414
46
42
-86
-80
3 727
3 793
Kostnad för sålda varor
-1 607
-1 757
-738
-751
-349
-362
-
-
36
36
-2 658
-2 834
Bruttoresultat
828
788
172
121
73
52
46
42
-50
-44
1 069
959
Övriga rörelsekostnader
-617
-615
-151
-152
-91
-89
-132
-118
50
44
-941
-930
Rörelseresultat
211
173
21
-31
-18
-37
-86
-76
0
0
128
29
Finansiella poster
-53
-64
Resultat före skatt
75
-35
Väsentliga intäktsposter (+) och kostnadsposter (–) som redovisas i resultaträkningen:
Omstruktureringskostnader, netto
-
-26
-
-9
-
-1
-
-1
-
-
-
-37
Realisationsvinster/-förluster avyttring varumärken
-
12
-
-
-
-
-
-6
-
-
-
6
Väsentliga icke kassaflödes påverkande poster:
Avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar
-48
-51
-31
-38
-23
-25
-50
-43
-
-
-152
-157
Nedskrivningar varulager
-12
-28
-4
-19
-3
-4
-
-
-
-
-19
-51
Nedskrivningar kundfordringar
0
-2
-1
-2
-2
-1
0
1
-
-
-3
-4
Segmenttillgångar
4 211
4 110
614
613
744
755
-1 118
-977
-
-
4 451
4 501
Ofördelade tillgångar
84
98
Summa tillgångar
4 535
4 599
Segmentskulder
941
1 068
173
250
172
195
-739
-963
-
-
547
550
Ofördelade skulder
920
1 062
Eget kapital
3 068
2 987
Summa eget kapital och skulder
4 535
4 599
Investeringar i immateriella och materiella
anläggningstillgångar (exklusive nyttjanderättstillgångar)
5
8
7
6
9
14
4
2
-
-
25
30
Medelantal anställda
386
401
204
200
152
162
17
15
-
-
759
778
Antal ansllda, per balansdagen
385
378
212
204
148
167
19
16
-
-
764
765
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
142 NOTER
Det finns tre rörelsesegment identifierade.
Nordics: Erbjudandet utgörs av produkter under egna konsumentvarumärken,
licensierade varumärken och kontraktstillverkning i kategorierna hälsolivsmedel,
konsument hälsoprodukter och ekologiska produkter för försäljning till
apotekshandel, dagligvaruhandel, hälsofackhandel och övrig fackhandel samt
aktörer inom food service främst på den nordiska marknaden.
North Europe: Erbjudandet utgörs av produkter under egna konsumentvarumärken,
business-to-business varumärken och kontraktstillverkning i kategorin ekologiska
produkter för försäljning till dagligvaruhandel, hälsofackhandel och övrig
fackhandel samt aktörer inom food service och livsmedelsindustrin främst på den
tyska, österrikiska och ungerska marknaden.
South Europe: Erbjudandet utgörs av produkter under egna
konsumentvarumärken, licensierade varumärken och kontraktstillverkning i
kategorin ekologiska produkter för försäljning till dagligvaruhandel,
hälsofackhandel och övrig fackhandel samt aktörer inom food service och
livsmedelsindustrin främst på den franska och spanska marknaden.
Segmentskonsolidering görs enligt samma principer, som för koncernen i dess
helhet.
I rörelsesegmentens resultat, tillgångar och skulder har direkt hänförbara
poster och poster som kan fördelas på ett rimligt och tillförlitligt sätt inkluderats.
De redovisade posterna i rörelsesegmentens rörelseresultat, tillgångar och
skulder är värderade i enlighet med de rörelseresultat, tillgångar och skulder som
koncernledning följer upp. Tillgångar och skulder som inte har fördelats ut på
rörelsesegmenten är uppskjutna skattefordringar, uppskjutna skatteskulder,
finansiella placeringar och finansiella skulder.
Internprissättningspolicy
För prissättning av varor mellan koncernens bolag tillämpas en modell för
internprissättning som baseras på att det säljande bolaget erhåller full täckning
för kostnaderna och en vinstmarginal. Metoden, som kallas TNMM (Transactional
Net Margin Method), är en vedertagen modell för internprissättning. Utöver detta
erhåller även bolagen, som ägare av utvalda varumärken, en säljbaserad royalty
för att täcka investeringar och risker i förhållande till varumärkets utveckling.
För prissättning av tjänster mellan koncernens bolag tillämpas TNMM
(Transactional Net Margin Method), som baseras på full täckning av kostnaderna
samt en vinstmarginal. Metoden appliceras på såväl tillverkningstjänster som
centrala tjänster.
För prissättning av kapital debiteras en intern ränta, där låntagaren erhåller en
ränta baserad på en referensränta i det lokala landet med ett riskpåslag.
Information om större kunder
Koncernens största kund genererade nettoomsättning på 385 Mkr (385).
Dessa redovisades i rörelsesegment Nordics. Det fanns bara en kund med nettoom-
sättning utgörande 10 procent eller mer av total nettoomsättning för koncernen.
Information om produkter eller produktgrupper
För information om nettoomsättning per produkt eller grupper av likartade
produkter, se not 3 Intäkter om produktkategorier.
Information om anläggningstillgångar för
geografiska områden
1
Koncernen
1
Mkr
2024
2023
Sverige
1 289
1 297
Norge
510
527
Finland
150
149
Danmark
721
715
Tyskland
371
395
Frankrike
239
237
Spanien
106
113
Summa
3 386
3 433
1
Anläggningstillgångar per enskilt betydelsefulla länder
Not 3 | Intäkter
Midsona redovisar intäkter som erhållits genom överföring av varor och tjänster vid en viss tidpunkt för varje rapporterat segment enligt IFRS 8 Rörelsesegment.
Uppdelning av intäkter baseras på geografiska områden, försäljningskanal, produktkategorier, varumärken och väsentliga intäktsslag.
Nordics North Europe South Europe Koncernen
Geografiska områden
1
, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sverige
954
1 027
0
0
-
-
954
1 027
Danmark
457
525
1
1
0
0
458
526
Finland
462
437
-
-
0
0
462
437
Norge
416
412
0
0
0
-
416
412
Frankrike
2
3
9
12
216
221
227
236
Spanien
14
13
6
13
170
158
190
184
Tyskland
0
0
789
746
1
0
790
746
Övriga Europa
109
102
99
88
12
12
220
202
Övriga länder utanför Europa
4
11
-
-
6
12
10
23
Summa
2 418
2 530
904
860
405
403
3 727
3 793
1
Intäkter från externa kunder hänrliga till enskilda geografiska omden efter det land kunden har sin hemvist.
Nordics
North Europe
South Europe
Koncernen
Försäljningskanal, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Apotekshandel
298
288
-
-
-
-
298
288
Dagligvaruhandel
1 606
1 687
398
362
167
155
2 171
2 204
Food service
114
112
233
239
8
8
355
359
Hälsofackhandel
160
162
257
237
186
195
603
594
Övrig fackhandel
98
120
15
19
-
-
113
139
Övriga
142
161
1
3
44
45
187
209
Summa
2 418
2 530
904
860
405
403
3 727
3 793
Nordics
North Europe
South Europe
Koncernen
Produktkategorier, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ekologiska produkter
716
720
903
860
405
403
2 024
1 983
Hälsolivsmedel
1 074
1 170
-
-
-
-
1 074
1 170
Konsumenthälsoprodukter
622
622
-
-
-
-
622
622
Tjänster kopplade till produkthantering och övriga intäkter
6
18
1
0
0
0
7
18
Summa
2 418
2 530
904
860
405
403
3 727
3 793
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 143
Nordics North Europe South Europe Koncernen
Varumärken, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Egna konsumentvarumärken
1 808
1 896
229
234
257
270
2 294
2 400
Egna business-to-business varumärken
-
-
256
268
-
-
256
268
Licensierade
370
344
-
-
35
32
405
376
Kontraktstillverkning
234
272
418
358
113
101
765
731
Tjänster kopplade till produkthantering och övriga intäkter
6
18
1
0
0
0
7
18
Summa
2 418
2 530
904
860
405
403
3 727
3 793
Nordics
North Europe
South Europe
Koncernen
Väsentliga intäktsslag
1,2
, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Varuförsäljning
2 412
2 512
903
860
405
403
3 720
3 775
Tjänster kopplade till produkthantering
1
10
-
-
-
-
1
10
Övriga intäkter
5
8
1
0
0
0
6
8
Summa
2 418
2 530
904
860
405
403
3 727
3 793
1
Det ingick inga inkter som hänrde sig till byte av varor eller tjänster.
2
Moderbolagets nettoomttning uppgick till 70 Mkr (61) och avsåg i huvudsak internt utförda tjänster. Inga intäkter som hänförde sig till byte av tnster .
Not 4 | Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Realisationsvinst vid avyttring av
materiella anläggningstillgångar
0
1
-
-
Realisationsvinst vid avyttring av
immateriella anläggningstillgångar
-
6
-
-
Valutakursvinster av
rörelsekaraktär
1
2
1
1
Statliga bidrag
1
4
-
-
Försäljning el från solpaneler
1
1
-
-
Försäkringsersättning
1
2
-
-
Övrigt
1
6
0
0
Summa
5
22
1
1
Not 5 | Övriga rörelsekostnader
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Realisationsrlust vid avyttring av
materiella anläggningstillgångar
-
0
-
-
Valutakursförluster av rörelsekaraktär
-4
-3
0
-1
Skadestånd
-1
-
-
-
Övrigt
-1
-4
0
0
Summa
-6
-7
0
-1
Not 6 |relsens kostnader fördelade per
kostnadsslag
Rörelsens kostnader presenteras i koncernens resultaträkning med en klassificering
baserad på funktionerna ”Kostnad för sålda varor”, ”Försäljningskostnader”,
Administrationskostnader” samt ”Övriga rörelsekostnader”. Summan av de
funktionsindelade kostnaderna fördelar sig på följande kostnadsslag. Koncernen
Mkr
2024
2023
Kostnader för varor och material
-2 207
-2 325
Personalkostnader
-574
-557
Försäljningskostnader
-255
-248
Marknadsföringskostnader
-74
-78
Hyres- och fastighetskostnader
-59
-67
Inköpta tjänster
-119
-129
Avskrivningar
-152
-157
Nedskrivningar
-22
-55
Andra direkta- och indirekta kostnader
-126
-152
Övriga rörelsekostnader
-16
-18
Summa
-3 604
-3 786
Not 7 | Arvode och kostnadsersättning
till revisorer
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Deloitte
Revisionsuppdrag
-4
-4
-1
-1
Revisionsverksamhet uver
revisionsuppdraget
0
0
0
0
Skatterådgivning
0
0
0
0
Andra uppdrag
-1
-1
0
0
Summa
-5
-5
-1
-1
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter
som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande av
sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 8 | Anställda, personalkostnader och
ledande befattningshavares ersättningar
Anställda
Koncernen
Moderbolaget
Medeltal anställda per land
2024
2023
2024
2023
Sverige
137
138
17
15
varav kvinnor
84
80
6
5
Norge
21
22
-
-
Finland
55
56
-
-
Danmark
190
200
-
-
Tyskland
204
200
-
-
Frankrike
64
65
-
-
Spanien
88
97
-
-
Summa utomlands
622
640
-
-
varav kvinnor
319
327
-
-
Totalt
759
778
17
15
varav kvinnor
403
407
6
5
Redovisning av andel kvinnor
Koncernen
Moderbolaget
i företagsledningar, %
2024
2023
2024
2023
Styrelsen
39
52
29
29
VD och ledningsgrupper
44
43
44
43
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
144 NOTER
Personalkostnader
Koncernen
Moderbolaget
Personalkostnader, Mkr
2024
2023
2024
2023
Löner och andra ersättningar
Styrelse, VD och ledningsgrupp
1
-80
-70
-16
-13
varav rörlig lön
-7
-3
-1
0
varav avgångsvederlag
-1
-1
-
-
Övriga anställda
-370
-373
-9
-8
varav rörlig lön
-2
-1
0
0
varav avgångsvederlag
-1
-3
-
-
Summa löner och andra ersättningar
-450
-443
-25
-21
Pensionskostnader,
avgiftsbaserade planer²
Styrelse, VD och ledningsgrupp
1
-7
-7
-4
-3
Övriga anställda
-26
-24
-1
-1
Summa pensionskostnader
-33
-31
-5
-4
Sociala kostnader
Styrelse, VD och ledningsgrupp
1
-18
-15
-6
-4
Övriga anställda
-64
-61
-3
-3
Summa sociala kostnader
-82
-76
-9
-7
Övriga personalkostnader
Styrelse, VD och ledningsgrupp
1
-1
-1
0
0
Övriga anställda
-8
-6
0
-1
Summa övriga personalkostnader
-9
-7
0
-1
Summa personalkostnader
-574
-557
-39 -33
1
Med styrelse avseende koncernen avses styrelsen i moderbolaget. Med VD avseende koncernen
avses VD i moderbolaget. Med ledningsgrupp avses koncernledningen i koncernen. Sammantaget
omfattar styrelse, VD och ledningsgrupp 16 (14) personer i koncernen och 13 (11) i moderbolaget.
2
r mer information om pensionskostnader hänvisas till not 25 Avsättningar till pensioner, sidan 154.
Ledande befattningshavares ersättningar
Ersättning till styrelseledamöter i moderbolaget
Definitioner
Styrelsen utgörs sedan årsstämman den 7 maj 2024 av Patrik Andersson
(styrelsens ordförande), Tomas Bergendahl, Anna-Karin Falk, Sandra Kottenauer,
Jari Latvanen, Anders Svensson och Johan Wester.
Principer för ersättning till styrelse
Vid årsstämma 2024 beslutades att arvode för 2024/2025 ska utgå till styrelsens
ordförande med 600 Tkr och till övriga ledamöter som inte är anställda i bolaget
med vardera 260 Tkr. Dessutom ska det utgå 90 Tkr till revisionsutskottets
ordförande, 50 Tkr till varje övrig styrelseledamot som ingår i revisionsutskottet,
45 Tkr till ersättningsutskottets ordförande och 25 Tkr till varje övrig styrelse-
ledamot som ingår i ersättningsutskottet. Beslutade arvoden uppgick totalt till
2 420 Tkr. Styrelsen är utöver dessa ersättningar inte berättigad till annan
kompensation än för resor och logi. Ersättningar till styrelseledamöter bereds av
valberedningen och beslutas av årsstämman.
Styrelsearvoden
Till styrelseledamöterna utgick följande arvoden under året.
Moderbolaget 2024
Arvode Arvode
Erttning till Styrelse- ersättnings- revisions-
styrelseledamöter, Tkr arvode utskott
utskott
Summa
Patrik Andersson (styrelsens
600
45
-
645
ordförande)
Tomas Bergendahl
168
- 58 226
Anna-Karin Falk
260
-
-
260
Sandra Kottenauer
260
-
-
260
Jari Latvanen
260
-
46
306
Henrik Stenqvist
92
-
26
118
Anders Svensson
260
-
46
306
Johan Wester
260
25
-
285
Summa
2 160
70
176
2 406
Moderbolaget 2023
Arvode Arvode
Erttning till Styrelse- ersättnings- revisions-
styrelseledamöter
1
, Tkr
arvode utskott
utskott
Summa
Patrik Andersson (styrelsens
618
46
-
664
ordförande)
Heli Arantola
87
8
- 95
Anna-Karin Falk
173
-
-
173
Sandra Kottenauer
260
-
-
260
Jari Latvanen
260
-
40
300
Henrik Stenqvist
260
-
75
335
Anders Svensson
267
-
27
294
Johan Wester
260
25
13
298
Summa
2 185
79
155
2 419
1
r Patrik Andersson och Anders Svensson ingick arvoden om 19 Tkr respektive 8 Tkr hänförliga till
december 2022 som kostnadsrdes och betalades ut retroaktivt i januari 2023.
Ersättning till ledande befattningshavare
Definitioner
Med ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med
verkställande direktören Peter Åsberg, under hela eller delar av verksamhetsåret
ingick i koncernledningen. Dessa ledande befattningshavare utgjordes av Max
Bokander, Tora Molander, Tobias Traneborn, Ulrika Palm (fram till 15 augusti 2024),
Markus Wessner (från 15 augusti 2024), Anna Törnebrant (från 15 augusti 2024),
Åsa Gavelstad (från 15 augusti 2024), Heiko Hintze och Marjolaine Cevoz-Goyat.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare beslutas av årsstämman.
Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören och övriga
medlemmar i ledningsgruppen.
Årsstämman 2024 godkände följande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare att gälla till det uppkommer behov av väsentliga förändringar i
riktlinjerna dock som längst fram till årsstämman 2028.
Ledande befattningshavare ska erbjudas en marknadsmässig och
konkurrenskraftig totalkompensation. Ersättningen kan bestå av fast lön,
möjlighet till rörlig ersättning i form av bonus, försäkringar, pensionsförmåner,
avgångsvederlag samt övriga förmåner. För att säkerställa att den sammanlagda
ersättningen är marknadsmässig och konkurrenskraftig är den föremål för årlig
översyn. Hänsyn ska då tas till befattning, bolagets storlek, lön och personens
erfarenhet. Årsstämman kan därutöver och oberoende av dessa riktlinjer besluta
om aktierelaterade ersättningar.
Fast lön
Fast lön ska baseras på den enskilda medarbetarens befattning, kompetens,
erfarenhet och prestation. Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala
ersättningen.
Rörlig ersättning
Rörlig ersättning ska kopplas till förutbestämda och mätbara kriterier med syfte
att främja bolagets långsiktiga värdeskapande, affärsstrategi och hållbara
långsiktiga intressen. Fördelningen mellan fast lön och ersättning som inte är på
förhand bestämd till ett visst belopp ska stå i proportion till befattningshavarens
ansvar och befogenhet. Rörlig ersättning ska baseras på uppfyllandet av
individuella mål som fastställs av styrelsen såvitt avser verkställande direktören
och av ersättningsutskottet på förslag av verkställande direktören såvitt avser
övriga ledande befattningshavare. Sådana mål kan exempelvis vara kopplade till
resultat, omsättning, kassaflöde och utfallet i det egna ansvarsområdet.
Mätperioden för kriterierna kopplade till rörlig ersättning ska vara ett år.
Verkställande direktören ska ha möjlighet till rörlig ersättning motsvarande ett
maximalt belopp som för en ettårsperiod inte ska överstiga 50 procent av den
verkställande direktörens grundlön. Övriga i koncernledningen ska ha möjlighet till
rörlig ersättning motsvarande ett maximalt belopp som för en ettårsperiod inte
ska överstiga 30 procent av befattningshavarens grundlön.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig ersättning
avslutats ska bedömas och fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts.
Styrelsen ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig ersättning till verkställande
direktören. Vad gäller rörlig ersättning till övriga befattningshavare ansvarar
ersättningsutskottet i samråd med den verkställande direktören för bedömningen.
Bedömningen av huruvida bolagets finansiella mål har uppnåtts ska baseras på
den av bolaget senast offentliggjorda årsredovisning.
Vid den årliga utvärderingen kan ersättningsutskottet, eller i förekommande
fall styrelsen, justera målen och ersättningen för såväl positiva som negativa
extraordinära händelser, omorganisationer och strukturförändringar.
Den rörliga kontantersättningen är inte pensionsgrundande .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 145
Pensionsförmåner
Pensionsvillkor ska vara marknadsmässiga och utformade i enlighet med nivåer
och praxis som gäller i det land som personen i bolagsledningen är anställd i.
Pensionsförmåner ska vara avgiftsbestämda och normalt ge rätt till pension från
65 års ålder. För samtliga ledande befattningshavare kan pensionsförmånerna
uppgå till högst motsvarande 30 procent av grundlönen
Övriga förmåner
Samtliga befattningshavare kan ges rätt till övriga förmåner i syfte att bidra till att
underlätta befattningshavarens möjligheter att fullgöra sina arbetsuppgifter.
Övriga förmåner kan till exempel vara sjuk-, liv- och sjukvårdsförsäkring samt bil-
och reseförmån. Sådana förmåner ska vara marknadsmässiga och kan
sammanlagt uppgå till högst 10 procent av grundlönen.
Avseende anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska
får nödvändiga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller lokal
praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål ska tillgodoses.
Villkor vid uppsägning och avgångsvederlag
Samtliga befattningshavare, inklusive verkställande direktören, kan avsluta sin
anställning med 6 månaders uppsägningstid. Vid uppsägning från bolagets sida
gäller en uppsägningstid om högst 12 månader. Om verkställande direktörens
anställning upphör på bolagets initiativ utgår, utöver lön under uppsägningstiden,
ett avgångsvederlag om 6 månadslöner. Fast lön under uppsägningstiden och
avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande
befattningshavarens fasta lön för 24 månader. Vidare kan ersättning för eventuellt
åtagande om konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för
eventuellt inkomstbortfall på grund av konkurrensåtagandet och kan utgå med ett
belopp per månad om högst befattningshavarens månadslön vid anställningens
upphörande. Ersättning utgår under den tid som konkurrensbegränsningen gäller,
vilket är högst 12 månader efter anställningens upphörande.
Beaktande av lön och anställningsvillkor för bolagets medarbetare
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda
styrelsens beslut som rör ersättnings- och anställningsvillkor för den verkställan-
de direktören och andra ledande befattningshavare utifrån antagna principer. Ut-
skottets uppgift är även att föreslå riktlinjer för ersättning till verkställande direk-
tören och andra ledande befattningshavare samt följa upp och utvärdera mål och
principer för rörlig ersättning. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åt-
minstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämma. Riktlin-
jerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av årsstämman.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till Midsona och
bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledning-
en, i den mån de berörs av frågorna. Ersättning och övriga anställningsvillkor för
verkställande direktören bereds av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen.
Ersättning och övriga anställningsvillkor för övriga medlemmar i ledningsgruppen
beslutas av ersättningsutskottet i samråd med den verkställande direktören.
Styrelsen informeras löpande om ersättningsnivåerna för andra ledande befatt-
ningshavare.
Tillfälligt frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket även innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
För de fall som styrelsen gör sådant avsteg ska detta anges i styrelsens
rapport om ersättningar där även skälen till avsteg ska anges och vilka delar av
riktlinjerna som det har gjorts avsteg från.
Ersättningar och övriga förmåner
Till ledande befattningshavare utgick följande ersättningar och övriga förmåner
under året.
Koncernen 2024
Erttningar och övriga Pen-
rmåner till VD och Rörlig Övriga sions-
koncern ledning, Tkr Grundlön er sättningförmåner
kostnad
Summa
Peter Åsberg, VD
5 469
1 866
152
1 663
9 150
Koncernledning
(8 personer)
14 386
1 604
463
2 223
18 676
Summa
19 855
3 470
615
3 886
27 826
Koncernen 2023
Peter Åsberg, VD
5 341
639
226
1 605
7 811
Koncernledning
(6 personer)
12 528
958
445
2 037
15 968
Summa
17 869
1 597
671
3 642
23 779
Kommentarer till tabellen
För verksamhetsåret 2024 utgick en rörlig ersättning till den verkställande
direktören på 1 749 Tkr. Dessutom kostnadsfördes 117 Tkr under 2024,
hänförligt till beslutad rörlig ersättning 2023. Den beslutade rörliga
ersättningen för 2024 utgjorde 32 procent av grundlönen.
För verksamhetsåret 2024 utgick en rörlig ersättning till övriga medlemmar i
koncernledningen med 1 430 Tkr. Dessutom kostnadsfördes 174 Tkr under
2024, hänförligt till beslutad rörlig ersättning 2023. Den beslutade rörliga
ersättningen för 2024 utgjorde 10 procent av grundlönen.
För verksamhetsåret 2023 utgick en rörlig ersättning till den verkställande
direktören på 756 Tkr, varav kostnadsfört 639 Tkr 2023 och 117 Tkr 2024, efter
beslut i januari 2024. Den beslutade rörliga ersättningen utgjorde 14 procent
av grundlönen.
För verksamhetsåret 2023 utgick en rörlig ersättning till övriga medlemmar i
koncernledningen med 1 132 Tkr, varav kostnadsfört 958 Tkr 2023 och 174 Tkr
2024, efter beslut i januari 2024. Den beslutade rörliga ersättningen utgjorde 9
procent av grundlönen.
Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat, exklusive
särskild löneskatt.
Övriga förmåner avser huvudsakligen tjänstebil och telefon.
Incitamentsprogram
På årsstämman 2021 beslutades det om emission och överlåtelse av högst
780 000 teckningsoptioner till ledande befattningshavare i Midsona fördelade på
serierna TO2021/2024, TO2022/2025 och TO2023/2026 till lika delar.
Teckningstiden för TO2021/2024, som maximalt kunde ge 171 000 nya
B-aktier vid full konvertering, löpte ut 20 december 2024. Inga teckningsoptioner
konverterades till B-aktier.
I augusti 2022 överläts sammanlagt 120 000 teckningsoptioner i
TO2022/2025 till ledande befattningshavare. Varje teckningsoption berättigade till
teckning av en aktie av serie B. Tiden för utnyttjandet av teckningsoptionerna är
från den 1 augusti 2025 till 20 december 2025. Teckningskursen för options-
programmet omräknades mot bakgrund av en genomförd företrädesemission till
25,60 kr (tidigare 25,66 kr). Överlåtelsen av teckningsoptionerna skedde på mark-
nadsmässiga villkor baserat på en beräkning enligt Black & Scholes modell utförd
av PWC AB, som är att betrakta som oberoende i förhållande till Midsona. Det
verkliga värdet per teckningsoption var 3,82 kr vid transaktionstillfället i
augusti 2022.
Under 2023 beslutades det om att inte erbjuda ledande befattningshavare att
teckna serien TO2023/2026.
Det fanns inga utestående aktierelaterade incitamentsprogram enligt IFRS 2
Aktierelaterade ersättningar, där ledande befattningshavare vederlagsfritt tilldelats
aktieoptioner eller liknande.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
146 NOTER
Den tillämpade bolagsskattesatsen i Sverige var 20,6 procent och utländska
dotterbolag tillämpade lokala bolagsskattesatser. Den redovisade effektiva
skattesatsen var 37,0 procent (-50,7) för koncernen och var i allt väsentligt
relaterad till att nya underskottsavdrag i några dotterbolag inte aktiverades som
uppskjutna skattefordringar. I händelse av att de nya underskottsavdragen
aktiverats som uppskjutna skattefordringar hade den effektiva skatten blivit 23,7
procent. Den effektiva skattesatsen var 0,0 procent (-0,1) för moderbolaget och
var en konsekvens av att nedskrivningar av aktier i dotterbolag ej skattemässigt
var avdragsgilla kostnader.
Not 9 | Finansnetto
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Resultat från andelar
Nedskrivning av andelar i dotterbolag
-236
-117
Resultat från andelar i dotterbolag
-
-
-
1
Summa
-
-
-236
-116
Finansiella intäkter
Ränteintäkter
5
9
5
8
Ränteintäkter, dotterbolag
57
78
Valutakursvinster
-
1
10
1
Övriga finansiella intäkter
0
0
-
-
Summa
5
10
72
87
Finansiella kostnader
Räntekostnader
-46
-61
-38
-54
Räntekostnader, dotterföretag
-15
-12
Valutakursförluster
0
0
-14
-13
Övriga finansiella kostnader
-12
-13
-3
-4
Summa
-58
-74
-70
-83
Summa finansnetto
-53
-64
-234
-112
Not 10 | Bokslutsdispositioner och
obeskattade reserver
Mkr
Moderbolaget
2024 2023
Bokslutsdispositioner
Förändring överavskrivningar 6 -7
Erhållna koncernbidrag 16 24
Summa bokslutsdispositioner 22 17
Obeskattade reserver
Överavskrivningar 21 27
Summa obeskattade reserver 21 27
Not 11 | Skatt
Redovisad i årets resultat, Mkr
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt
-19
-14
-
0
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
0
1
-
-
Summa aktuell skatt
-19
-13
-
0
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader
5
8
0
0
Uppskjuten skatteintäkt i under året
aktiverat skattevärde i underskottsavdrag
-
0
-
-
Uppskjuten skattekostnad till följd av
utnyttjande av tidigare aktiverat
skattevärde i underskottsavdrag
-14
-13
-
-
Justering av uppskjuten skatt hänförlig
till tidigare år
0
0
-
-
Summa uppskjuten skatt
-9
-5
0
0
Summa skatt
-28
-18
0
0
Aktuell skatt
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Avsmning av skatt, Mkr
Mkr
%
Mkr
%
Mkr
%
Mkr
%
Resultat före skatt
75
-35
-236
-117
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
-15
20,6
7
20,6
49
20,6
24
20,6
Ej avdragsgilla nedskrivningar av aktier i dotterbolag
-
-
-
-
-49
-20,6
-24
-20,5
Övriga ej avdragsgilla kostnader / Övriga ej skattepliktiga inkter
-2
2,3
-3
-9,6
0
0,0
0
-0,2
Effekt av andra skattesatser för utndska dotterbolag
2
-2,5
8
23,0
-
-
-
-
Aktivering av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
-
-
0
-0,2
-
-
-
-
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt
-10
13,3
-33
-93,3
-
-
-
-
Minskning / Ökning av avdragsgilla tempora skillnader utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
0
-0,1
2
5,3
0
0,0
0
0,0
Skatt hänförlig till tidigare år
-3
3,3
1
3,5
-
-
-
-
Schablonränta på periodiseringsfond
0
0,1
-
-
-
-
-
-
Övrigt
0
0,0
-
-
-
-
-
-
Summa
-28
37,0
-18
-50,7
0
0,0
0
-0,1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 147
Uppskjuten skatt
Koncernen 2023
Moderbolaget 2023
Förändringar av upp skjuten Ingående Redovisat Utgående Ingående Redovisat Utgående
skatt i temporära skillnader och balans Övriga över resultat- Omräknings- balans balans över resultat- balans
underskotts avdrag, Mkr 2023-01-01 justeringar räkningen differenser 2023-12-31 2023-01-01 räkningen 2023-12-31
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstillgångar
321
-
-9
-2
310
-
-
-
Materiella anläggningstillgångar
1
-
0
0
1
-
-
-
Varulager
-1
-
-1
0
-2
-
-
-
Avsättningar
2
-2
0
0
0
-
-
-
Obeskattade reserver
24
-
-2
-
22
-
-
-
Uppskjutna skatteskulder
347
-2
-12
-2
331
-
-
-
Uppskjutna skattefordringar
Immateriella anläggningstillgångar
4
-
-5
0
-1
-
-
-
Materiella anläggningstillgångar
-1
-
0
0
-1
0
0
-
Varulager
-1
-
0
0
-1
-
-
-
Avsättningar
1
-
0
0
1
0
0
0
Underskottsavdrag
113
-
-12
-1
100
-
-
-
Uppskjutna skattefordringar
116
-
-17
-1
98
0
0
0
Netto uppskjutna skatteskulder
231
-2
5
-1
233
0
0
0
Koncernen 2024
Moderbolaget 2024
Förändringar av upp skjuten Ingående Redovisat Utgående Ingående Redovisat Utgående
skatt i temporära skillnader och balans Övriga över resultat- Omräknings- balans balans över resultat- balans
underskotts avdrag, Mkr 2024-01-01 justeringar räkningen differenser 2024-12-31 2024-01-01 räkningen 2024-12-31
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstillgångar
310
-
-8
5
307
-
-
-
Materiella anläggningstillgångar
1
-
0
0
1
-
-
-
Varulager
-2
-
3
0
1
-
-
-
Avsättningar
0
-1
0
0
-1
-
-
-
Obeskattade reserver
22
-
-3
-
19
-
-
-
Uppskjutna skatteskulder
331
-1
-8
5
327
-
-
-
Uppskjutna skattefordringar
Immateriella anläggningstillgångar
-1
-
-5
0
-6
-
-
-
Materiella anläggningstillgångar
-1
-
1
0
0
-
-
-
Varulager
-1
-
0
0
-1
-
-
-
Avsättningar
1
-
1
0
2
0
0
0
Underskottsavdrag
100
-
-14
3
89
-
-
-
Uppskjutna skattefordringar
98
-
-17
3
84
0
0
0
Netto uppskjutna skatteskulder
233
-1
9
2
243
0
0
0
Uppskjuten skatt hänförlig till leasingavtal
Uppskjuten skatt hänförlig till leasingavtal, med undantag för korttidsavtal och
avtal där underliggande tillgång har lågt värde, redovisades i koncernbalans-
räkning och koncernresultaträkning netto eftersom sådana transaktioner ansågs
uppfylla kraven i IAS 12 för nettoredovisning i räkningarna. Brutto uppgick
uppskjutna skattefordringar hänförliga till leasingskulder till 32 Mkr (34) medan
uppskjutna skatteskulder hänförliga till nyttjanderättstillgångar uppgick till 30 Mkr
(32). Det fanns inga ytterligare transaktioner förutom leasingavtal, som
påverkades av ändringen i IAS 12 avseende reglerna för första redovisning av
uppskjuten skatt.
Underskottsavdrag
De totala underskottsavdragen i koncernen uppgick till 559 Mkr (553), varav 362
Mkr (412) var aktiverade i koncernbalansräkningen. Förfallodatum för de skatte-
mässiga underskottsavdragen var i all väsentlighet obestämbara.
Not 12 | Resultat och utdelning per aktie
Resultat per aktie beräknades genom att det resultat som är hänförligt till
moderbolagets aktieägare dividerades med vägt genomsnittligt antal utestående
aktier under perioden.
Koncernen
Resultat per aktie före och efter utspädning
2024
2023
Årets resultat, Mkr
47
-53
Antal aktier per balansdagen, tusental
145 428
145 428
Genomsnittligt antal aktier under perioden, tusental
145 428
145 428
Genomsnittligt antal aktier under perioden, efter ut-
spädning, tusental
145 719
145 719
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr
0,33
-0,36
Det vägda genomsnittliga antal aktier uppgick till 145 428 080 (145 428 080). An-
talet utestående registrerade aktier var 145 428 080 (145 428 080) vid årets slut.
För ytterligare information om antal aktier hänvisas till not 22 Eget kapital.
Instrument som kan ge framtida utspädningseffekt och
förändringar efter balansdagen
B-aktiens genomsnittskurs på balansdagen understeg teckningskursen för
utestående teckningsoptionsprogram TO2022/2025, varför resultat per aktie efter
utspädning inte beräknades.
Utdelning
Styrelsen föreslår att utdelning utgår med 0,20 kr per aktie för 2024, motsvarande
29 085 616 kr. För räkenskapsåret 2023 lämnades ingen utdelning .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
148 NOTER
Not 13 | Immateriella anläggningstillngar
Koncernen 2023
Moderbolaget 2023
Övriga immateriella Övriga immateriella
Mkr
Goodwill
Varumärken
tillgångar
Totalt
tillgångar
Ackumulerat anskaffningsvärde
Ingående balans 2023-01-01
2 224
1 686
283
4 193
71
Årets anskaffningar/investeringar
-
-
1
1
1
Försäljning/utrangeringar
-
-9
-
-9
0
Omklassificering
-
-
0
0
-
Årets omräkningsdifferens
-48
-9
-1
-58
-
Utgående balans 2023-12-31
2 176
1 668
283
4 127
72
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-173
-396
-151
-720
-29
Årets avskrivningar
-
-19
-29
-48
-10
Försäljning/utrangeringar
-
3
-
3
-
Omklassificering
-
-
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
12
3
1
16
-
Utgående balans 2023-12-31
-161
-409
-179
-749
-39
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-446
-
-8
-454
-
Årets omräkningsdifferens
2
-
-
2
-
Utgående balans 2023-12-31
-444
-
-8
-452
-
Redovisat värde 2023-12-31
1 571
1 259
96
2 926
33
Mkr
Koncernen 2024 Moderbolaget 2024
Övriga immateriella Övriga immateriella
Goodwill
Varumärken
tillgångar
Totalt
tillgångar
Ackumulerat anskaffningsvärde
Ingående balans 2024-01-01
2 176
1 668
283
4 127
72
Årets anskaffningar/investeringar
-
-
1
1
0
Årets omräkningsdifferens
18
23
7
48
-
Utgående balans 2024-12-31
2 194
1 691
291
4 176
72
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-161
-409
-179
-749
-39
Årets avskrivningar
-
-20
-29
-49
-9
Omklassificering
-
-
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
3
-1
-5
-3
-
Utgående balans 2024-12-31
-158
-430
-213
-801
-48
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-444
-
-8
-452
-
Årets omräkningsdifferens
-16
-
-
-16
-
Utgående balans 2024-12-31
-460
-
-8
-468
-
Redovisat värde 2024-12-31 1 576 1 261 70 2 907 24
I det redovisade värdet för posten övriga immateriella anläggningstillgångar ingick
det bland annat kundrelationer och kund kontrakt med 45 Mkr (62) samt program-
vara med 25 Mkr (34).
Det fanns inga internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar vid
årets utgång.
Låneutgifter
Inga låneutgifter fanns inräknade i tillgångarnas anskaffningsvärden, varken för
2024 eller för 2023.
Avskrivningar
Alla immateriella anläggningstillgångar, utom goodwill och förvärvade varumärken
som bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod, skrivs av. Avskrivningar ingick i
följande poster i resultaträkningen.
Årets avskrivningar ingående
Koncernen
Moderbolaget
i resultaträkningen, Mkr
2024
2023
2024
2023
Kostnad för sålda varor
0
0
-
-
Försäljningskostnader
-39
-35
-
-
Administrationskostnader
-10
-13
-9
-10
Summa
-49
-48
-9
-10
Prövning av nedskrivningsbehov
I den årliga processen för nedskrivningsprövning gjordes det nya uppskattningar
och bedömningar i antaganden om framtida förhållanden och av parametrar som
påverkar den framtida lönsamheten för koncernens kassagenererande enheter.
Det sker en gång per år eller så snart förändringar indikerar att ett nedskrivnings-
behov skulle föreligga, till exempel vid förändrade marknadsförutsättningar, beslut
om avyttring eller nedläggning av verksamhet. Nedskrivningsprövningen
genomförs för både goodwill och varumärken gemensamt genom att beräkna
återvinningsvärdet för de kassagenererande enheter dit goodwill och varumärken
är allokerade, då kassaflöden hänförliga till varumärken inte kan särskiljas från
övriga kassaflöden inom respektive kassagenererande enhet.
Varumärken som bedöms ha en obestämbar nyttjandeperiod härrör från
förvärv. Bedömningen att nyttjandeperioden är obestämbar baseras på ett antal
omständigheter presenterade i not 1 Redovisningsprinciper.
Identifierade kassagenererade enheter överensstämmer med koncernens
rörelsesegment Nordics, North Europe och South Europe. Immateriella
anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod fördelade sig på
kassagenererande enheter enligt följande vid årets utgång .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 149
Immateriella anläggningstillgångar Koncernen
med obestämbar nyttjandeperiod per Diskonterings-
kassagenererande enhet, Mkrnta före skatt , %
2024
2023
Nordics
9,5
(9,7)
Goodwill
1 448
1 447
Varumärke
869
856
North Europe
10,2
(10,1)
Goodwill
57
56
Varumärke
133
128
South Europe
10,4
(10,0)
Goodwill
71
68
Varumärke
120
116
Goodwill
1 576
1 571
Varumärke
1 122
1 100
Summa
2 698
2 671
Återvinningsvärdet fastställdes baserat på beräkningar av nyttjandevärde, framtaget
med diskonterade kassaflödesberäkningar. Beräkningarna av återvinningsvärdet ba
-
serades på bedömningar från företagsledningen, vilka ansågs vara rimliga utifrån
den bästa tillgängliga informationen. De baserades på prognoser upprättade av fö
-
retagsledningen i den reviderade affärsplanen, fastställd av styrelsen för kommande
fem år. Företagsledningens bedömningar baserade sig på både historiska erfaren
-
heter, prognoser i branschstudier och annan extern tillgänglig information. De mest
väsentliga variablerna i beräkningarna av nyttjandevärden tog sin utgångspunkt i
nettoomsättningstillväxt och varumarginalutveckling, men även diskonteringsränta
och slutvärde för tillväxt i kassaflöden (terminalvärdet) var viktiga variabler.
Försäljningstillväxten var under 2024 utmanande för delar av den egna
varumärkesportföljen, till följd av svag utveckling för ekologiska produkter på några
geografiska marknader där konsumenter fortsatt var avvaktande i sin konsumtion
av hållbara och hälsosamma produkter. Dessutom var försäljningsvolymerna lägre
för några varumärken i kategorin hälsolivsmedel som en konsekvens av genomförda
rationaliseringsåtgärder för att minska komplexiteten i produktportföljen.
Varumarginalen förbättrades i allt väsentligt som ett resultat av genomförda
prisökningar, som kompensation för tidigare kostnadsökningar, en bättre
prishantering, en förbättrad prisbild på kontraktstillverkningsuppdrag och en
minskad komplexitet i produkt- och varumärkesportföljen. Det motverkades dock i
viss mån av en ogynnsam försäljningsmix med högre andel försäljning av både
kontraktstillverkade produkter och licensierade produkter med generellt lägre
marginal. För flertalet viktiga råvaror, förpackningsmaterial, färdigvaror och
vägtransporter var prisbilden i all väsentlighet stabil, men fortsatt på relativt höga
prisnivåer. Vissa utmaningar kommer delvis kvarstå 2025 med relativt återhållsam
volymtillväxt och fortsatt höga varukostnader. Försäljningstillväxten för den
resterande prognosperioden baserade sig på en successivt förbättrad tillväxt i
försäljningsvolymer på 3–9 procent, vilket på vissa marknader är något mer än de
prognoser som finns i branschrapporter över framtida marknadstillväxt.
Företagsledningens samlade bedömning är att på vissa marknader kommer
Midsona växa snabbare än marknaden i genomsnitt då produkterna som är
hälsosamma och hållbara ligger rätt i tiden.
Beräkningsmodellens prognosperiod utgörs av två delar - kassaflöden för en
prognosperiod fem år och kassaflöden efter den initiala prognosperioden. Den
totala nyttjandeperiod som antagits är 100 år, då det är frågan om en
handelsverksamhet som inte har någon tidsbestämd livslängd. Efter den initiala
prognosperioden om fem år extrapolerades kassaflödena med en antagen uthållig
tillväxt med 2,0 procent (2,0) för respektive kassagenererande enhet. Både
rörelsekapitalförändringar och investeringar beaktades i de extrapolerade
kassaflödena. Dessutom beaktades anskaffningsutgifter för nyttjanderätts-
tillgångar i modellen för nedskrivningsprövningen, medan effekter av expansions-
investeringar var exkluderade vid nedskrivningsprövningen. Förväntade framtida
kassaflöden efter sådana bedömningar utgjorde således basen för beräknade
nyttjandevärden.
De förväntade framtida kassaflödena diskonterades med en vägd
genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) för respektive kassagenererande enhet.
Diskonteringsräntor före skatt låg i spannet 9,5–10,4 procent (9,7–10,1) beroende
på kassagenererande enhet och skiljde sig något åt mellan dem då riskprofilen
inte bedömdes vara densamma.
För kassagenererande enheterna Nordics och North Europe var
företagsledningens bedömning att inga rimliga förändringar i de viktiga
antagandena ledde till att det beräknade återvinningsvärdet blev lägre än det
redovisade värdet. För kassagenererande enheten South Europe indikerade
företagsledningens känslighetsanalys att vissa möjliga förändringar i de viktiga
antagandena skulle kunna leda till att det beräknade återvinningsvärdet blev något
lägre än det redovisade värdet.
Nedskrivningar
Inga nedskrivningar gjordes i koncernen eller i moderbolaget varken under 2024
eller 2023.
nslighetsanalys
Det beräknade återvinningsvärdet för South Europe översteg det redovisade värdet
med 105 Mkr eller 9,3 MEUR, motsvarande 31 procent. Det beräknade återvinnings-
värdet för kassagenererande enheten South Europe var således relativt nära det
redovisade värdet i den årliga processen för nedskrivnings prövning. Känslighets-
analyser upprättades för att analysera om rimliga möjliga förändringar i de viktiga
antaganden, på vilket företagsledningen baserade sitt fastställande av åter-
vinnings värdet, medförde att redovisade värdet för South Europe skulle kunna
överstiga återvinningsvärdet. De viktiga antagandena om försäljningstillväxt och
varumarginalens utveckling varierade i den reviderade affärsplanen för kommande
fem år på följande sätt för den kassagenererande enheten.
Koncernen 2024
Variationen i viktiga antaganden kommande 5rsperiod, % South Europe
Försäljningstillväxt, lägsta under perioden
3,0
Försäljningstillväxt, högsta under perioden
9,0
Varumarginal, lägsta under perioden
49,0
Varumarginal, högsta under perioden
51,0
Utöver antagandena om försäljningstillväxt och varumarginalens utveckling var
diskonteringsränta före skatt och slutvärden i uthållig tillväxt i kassaflöden efter
prognosperioden viktiga variabler för att analysera huruvida rimliga möjliga
förändringar i antaganden medförde att redovisade värdet för den
kassagenererande enheten skulle kunna överstiga återvinningsvärdet. I
nedanstående tabell framgår med hur många procentenheter varje enskilt
väsentligt antagande måste förändras, allt annat lika, för att återvinningsvärdet
ska motsvara redovisat värde för den kassagenererande enheten.
Enskilda förändringar för att återvinnings värdet ska motsvara Koncernen 2024
redovisat värde, %- enheter South Europe
Försäljningstillväxt varje år under 5-årsperioden
-3,3
Varumarginalutveckling varje år under 5-årsperioden
-1,7
ndring i slutvärdet för tillxt i kassafden (terminalrdet) -2,3
ndring i diskonteringsntan före skatt (WACC)
2,1
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
150 NOTER
Not 14 | Materiella anläggningstillngar
Koncernen 2023 Moder bolaget
2023
Maskiner och Inventarier, Övriga materiella
Rörelse - andra te k niska verktyg och anläggnings– Inventarier, verktyg
Mkr fastigheter anläggningar
installationer
Leasing¹
tillgångar
Totalt
och installationer
Ackumulerat anskaffningsvärde
Ingående balans 2023-01-01
206
518
152
365
50
1 291
11
Årets anskaffningar/investeringar
2
7
5
18
15
47
1
Försäljning/utrangeringar
0
-1
-10
-33
-1
-45
-
Omklassificering
4
5
-1
17
-9
16
-
Årets omräkningsdifferens
0
-2
-1
-2
-1
-6
-
Utgående balans 2023-12-31
212
527
145
365
54
1 303
12
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-111
-333
-108
-214
-17
-783
-8
Årets avskrivningar
-11
-23
-11
-57
-7
-109
-2
Försäljning/utrangeringar
0
1
9
33
0
43
-
Omklassificering
0
0
0
-
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
1
2
1
2
0
6
-
Utgående balans 2023-12-31
-121
-353
-109
-236
-24
-843
-10
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-
-57
0
-
-
-57
-
Årets nedskrivningar
-
-
-
-
-
0
-
Försäljning/utrangeringar
-
-
-
-
-
0
-
Årets omräkningsdifferens
-
1
0
-
-
1
-
Utgående balans 2023-12-31
-
-56
0
-
-
-56
-
Utgående balans 2023-12-31
91
118
36
129
30
404
2
Koncernen 2024 Moder bolaget
2024
Maskiner och Inventarier, Övriga materiella
Rörelse - andra te k niska verktyg och anläggnings– Inventarier, verktyg
Mkr fastigheter anläggningar
installationer
Leasing¹
tillgångar
Totalt
och installationer
Ackumulerat anskaffningsvärde
Ingående balans 2024-01-01
212
527
145
365
54
1 303
12
Årets anskaffningar/investeringar
1
3
8
39
12
63
3
Försäljning/utrangeringar
-
0
-4
-32
-
-36
-
Omklassificering
3
6
0
12
-9
12
-
Årets omräkningsdifferens
8
18
3
10
2
41
-
Utgående balans 2024-12-31
224
554
152
394
59
1 383
15
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-121
-353
-109
-236
-24
-843
-10
Årets avskrivningar
-11
-21
-9
-55
-7
-103
-2
Försäljning/utrangeringar
0
0
4
32
0
36
-
Omklassificering
0
-
-
-
0
0
0
Årets omräkningsdifferens
-4
-12
-2
-7
-1
-26
-
Utgående balans 2024-12-31
-136
-386
-116
-266
-32
-936
-12
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2024-01-01
-
-56
0
-
-
-56
-
Årets omräkningsdifferens
-
-2
0
-
-
-2
-
Utgående balans 2024-12-31
-
-58
0
-
-
-58
-
Redovisat värde 2024-12-31
88
110
36
128
27
389
3
¹ För mer upplysningar om nyttjanderättstillngar hänvisas till not 15 Leasing.
I det redovisade värdet för posten övriga materiella anggningstillgångar
ingick i all väsentlighet pågående projekt samt förbättringsutgifter på annans
fastighet.
Låneutgifter
Inga låneutgifter fanns inräknade i tillgångarnas anskaffningsvärden, varken för
2024 eller för 2023.
Avskrivningar
Alla materiella anläggningstillgångar skrivs av. Avskrivningar ingick i följande
poster i resultaträkningen.
Årets avskrivningar ingående
Koncernen
Moderbolaget
i resultaträkningen, Mkr
2024
2023
2024
2023
Kostnad för sålda varor
-78
-82
-
-
Försäljningskostnader
-7
-8
-
-
Administrationskostnader
-18
-19
-2
-2
Summa
-103
-109
-2
-2
Nedskrivningar
Inga nedskrivningar gjordes i koncernen eller i moderbolaget varken under 2024
eller 2023 .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 151
Not 15 | Leasing
Redovisat i balansräkningen
Koncernen redovisade en nyttjanderättstillgång och en motsvarande leasingskuld
för samtliga leasingavtal i vilka koncernen var leasingtagare, förutom för korttids-
leasingavtal och för leasingavtal där den underliggande tillgången var av lågt
värde. Leasingportföljen omfattade främst;
kontors-, fabriks- och lagerlokaler redovisade i tillgångsklassen
rörelsefastigheter,
produktionsutrustning redovisade i tillgångsklassen maskiner och andra
tekniska anläggningstillgångar, och
truckar, bilar och IT-relaterad utrustning redovisade i tillgångsklassen
inventarier, verktyg och installationer.
De mest väsentliga leasingavtalen avsåg kontors-, fabriks- och lagerlokaler.
Koncernen 2023
Maskiner Inventarier,
Nyttjanderättstillgångar och andra verktyg
IB/UB per leasingklass, Rörelse- te k niska an- och instal-
Mkr fastigheter läggningar
lationer
Totalt
Öppningsbalans 2023-01-01
128
2
21
151
Årets anskaffningar/
0
-
18
18
investeringar
Årets avskrivningar
-42
-1
-13
-56
Förlängda kontrakt/
16
0
0
16
Avslutade kontrakt
Årets omräkningsdifferens
0
0
0
0
Utgående balans 2023-12-31
102
1
26
129
Koncernen 2024
Maskiner Inventarier,
Nyttjanderättstillgångar och andra verktyg
IB/UB per leasingklass, Rörelse- te k niska an- och instal-
Mkr fastigheter läggningar
lationer
Totalt
Öppningsbalans 2024-01-01
102
1
26
129
Årets anskaffningar/
24
-
15
39
investeringar
Årets avskrivningar
-42
0
-13
-55
Förlängda kontrakt/
12
0
0
12
Avslutade kontrakt
Årets omräkningsdifferens
4
0
0
4
Utgående balans 2024-12-31 100 1 28 129
Nyttjanderättstillgångarna inkluderades på raden materiella anläggningstillgångar
i balansräkningen.
Leasingskulden värderades initialt till nuvärdet av de framtida leasingavgifter-
na, vilka inte var erlagda per inledningsdatum för leasingavtalen.
Koncernen
Leasingskuld redovisad i balansräkningen, Mkr
2024
2023
Kortfristig skuld
56
54
Långfristig skuld
75
78
Summa
131
132
Leasingskulder var inkluderade i posterna långfristiga räntebärande skulder och
kortfristiga räntebärande skulder i balansräkningen.
Redovisat i resultaträkningen
Redovisning av avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt i stället för leasing-
avgifter medförde en mindre positiv påverkan på koncernens rörelseresultat.
Följande kostnader finns redovisade i koncernens resultaträkning för leasing.
Koncernen
Belopp redovisade i resultaträkningen, Mkr
2024
2023
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar
-55
-56
Räntekostnader för leasingskulder
-7
-6
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal och lea-
singavtal av lågt värde
-2
-3
Kostnader hänförliga till variabla leasingavgifter
-2
-1
Det totala kassaflödet för leasade tillgångar var 62 Mkr (62).
De framtida förväntade leasingbetalningarna med värden som inte var
diskonterade presenteras i tabellen.
Koncernen
Framtida leasingbetalningar, Mkr
2024
2023
rfaller till betalning inom ett år
58
57
rfaller till betalning senare än ett år men inom två år
37
36
rfaller till betalning senare än två år men inom tre år
28
28
rfaller till betalning senare än tre år men inom fyra år
12
21
rfaller till betalning senare än fyra år men inom fem år
5
6
rfaller till betalning senare än fem år
2
1
Summa
142
149
Moderbolagets leasingkostnader uppgick till 6 Mkr (6) och framtida
leasingåtaganden uppgick till 26 Mkr (4) vid årets slut. Det mest relevanta
leasingåtagandet för moderbolaget var lokalhyra för huvudkontoret i Malmö.
Kvalitativa upplysningar
Leasingportföljen för nyttjanderättstillgångar innehöll 192 kontrakt (189) med en
genomsnittlig kvarvarande leasingperiod på 23 månader (26) vid årets utgång.
Merparten av kontrakten, 83 procent (86), var relaterade till truckar och
tjänstebilar. Beloppsmässigt var dock merparten av kontrakten, 83 procent (84),
hänförliga till kontors-, lager- och fabrikslokaler. Under 2024 avslutades 10
kontrakt (16) i förtid. Merparten av dessa kontrakt var tjänstebilar hänförliga till
försäljningsorganisationen.
Leasingavtalen innehåller inga begränsningar utöver säkerhet i de leasade
tillgångarna. De variabla avgifterna eller eventuella restvärdesgarantier uppgår
inte till några väsentliga belopp. I den mån kontrakten är baserade på index, så är
leasingavgifterna i tillämpliga fall justerade enligt reglerna i IFRS 16 och således
är beaktade i såväl nyttjanderättstillgångar som leasingskulder vid årets utgång.
Det fanns inga väsentliga leasingavtal vid årets utgång som var tecknade men
inte påbörjade. Det fanns inte heller några väsentliga vidareuthyrningar av
nyttjanderättstillgångar .
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
152 NOTER
Not 16 | Andelar i dotterbolag
Kapital–/
Organisationsnummer
Säte
Antal aktier
rösträttsandel
Bokrt värde, Mkr
Alimentation Santé SAS
815 274 956
Lyon, Frankrike
525 000
100%
173
Celnat SAS
585 650 096
St-Germain-Laprade, Frankrike
-
100%
-
Bioglan AS
970 968 660
Oslo, Norge
1 400
100%
433
Midsona Norge AS
979 473 559
Oslo, Norge
-
100%
-
Midsona Deutschland GmbH
HRB 7603
Ascheberg, Tyskland
300 000
100%
339
Midsona Danmark A/S
31493994
Mariager, Danmark
6 000 000
100%
443
Midsona Finland Oy
1732881-1
Vanda, Finland
16 000
100%
60
Midsona Sverige AB
559037-5951
Malmö, Sverige
15 937 684
100%
859
System Frugt AB
556942-6587
Stockholm, Sverige
-
100%
-
Trettiosjucorp AB
556480-0224
Malmö, Sverige
165 797
100%
-
Midsona Iberia SLU
B59950097
Castellcir, Spanien
3 494
100%
86
Bokfört värde
2 393
Upplysningar om förändringar i koncernstrukturen
I oktober 2023 fusionerades bolaget Bertil´s Health Oy in i Midsona Finland Oy.
I november 2023 avyttrades bolaget Urtekram Sverige AB för snabblikvidation.
I november 2023 avyttrades bolaget Vitalas AB för snabblikvidation.
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
Ackumulerat anskaffningsvärde
Inende balans
3 563
3 517
Aktieägartillskott i dotterbolag
219
46
Utgående balans
3 782
3 563
Ackumulerade nedskrivningar
Inende balans
-1 153
-1 036
Årets nedskrivningar av aktier i dotterbolag
-236
-117
Utgående balans
-1 389
-1 153
Bokfört värde
2 393
2 410
Årets nedskrivningar av aktier i dotterbolag redovisas i resultaträkningen på raden
”Resultat från andelar i dotterbolag”.
Not 17 | Fordringar hos och skulder till
dotterbolag
Mkr
Moderbolaget
2024 2023
Anläggningstillgångar
Räntebärande fordringar 636 867
Summa 636 867
Omsättningstillgångar
Räntebärande fordringar
1
50 29
Övriga fordringar 47 58
Summa 97 87
Summa 733 954
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
1
459 432
Summa 459 432
1
Räntebärande fordringar och skulder avser koncernkonton med internränta.
Not 18 | Andra långfristiga fordringar och
övriga fordringar
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Andra långfristiga fordringar som
är anläggningstillgångar
Depositioner
5
4
-
-
Övriga finansiella tillgångar
1
1
-
-
Summa
6
5
-
-
Övriga fordringar som är
omsättningstillgångar
Fordringar på leverantörer
9
8
-
-
Övriga fordringar
5
8
3
3
Summa
14
16
3
3
Not 19 | Varulager
Koncernen
Mkr
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
238
223
Varor under tillverkning
9
20
Färdiga varor och handelsvaror
342
286
Varor på väg
28
25
Summa
617
554
I koncernens resultaträkning ingick nedskrivningar av varulager i posten kostnad
för sålda varor med -19 Mkr (-51). Nedskrivningar av varulager minskade till en
mer normal nivå i jämförelse med föregående år som påverkades av stora
utfasningar av förpackningsmaterial samt bäst före problem med både färdigvaror
och vissa råvaror.
Not 20 | Kundfordringar
Kunderna utgörs främst av kedjor inom apoteks-, dagligvaru- och hälsofackhandel,
övrig fackhandel samt aktörer inom food service och livsmedelsindustrin. En stor
del av nettoomsättningen, 62 procent (63), kommer från försäljning till kunder på
den nordiska marknaden. Koncernens tio största kunder svarade för 44 procent
(44) av nettoomsättningen.
Försäljningen baseras i stor utsträckning på ramavtal, som specificerar
generella leveransvillkor och rabatter för ett år i taget. Ett par gånger per år sker
vanligtvis sortimentsutvärderingar, där även prisnivåer kan justeras om det finns
belägg för detta genom till exempel stora förändringar i råvarupriser.
Koncernen
Kundfordringar, Mkr
2024
2023
Kundfordringar, brutto
358
341
Förväntade kreditförluster
-7
-7
Summa
351
334
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 153
Koncernen
Åldersanalys kundfordringar, Mkr
2024
2023
Ej förfallna kundfordringar
326
293
rfallna 1-30 dagar
23
26
rfallna 31-90 dagar
2
11
rfallna >91 dagar
0
4
Summa
351
334
Genomsnittlig kundkredittid var 37 dagar (38). Verkligt värde för kundfordringarna
överensstämmer med det redovisade värdet.
I kundfordringarna ingick en reservering för förväntade kreditförluster med 7
Mkr (7). Historiskt har kundförluster legat på en låg nivå för koncernen, men har i
viss mån ökat den senaste tiden till följd av att kunder på några geografiska
marknader kommit på obestånd eller gått i konkurs, som en konsekvens av makro-
ekonomisk instabilitet, ökad inflation och minskad köpkraft hos konsumenter. För
information om kundkreditrisk, se not 28 Finansiell riskhantering.
Not 21 | Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Förutbetalda hyreskostnader
0
0
1
1
Förutbetalda försäkringskostnader
1
1
1
1
Förutbetalda leasingkostnader
0
0
0
0
Förutbetalda marknadsföringskostnader
3
2
-
-
Förutbetalda provisionskostnader
-
0
-
-
rutbetalda varu- och tnsteinköp
15
9
11
5
Övriga förutbetalda kostnader
4
8
1
1
Summa
23
20
14
8
Not 22 | Eget kapital
Koncernen
Aktiekapital
Aktiekapital utgörs av moderbolagets aktiekapital. Se under moderbolaget i denna
not.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital som är tillskjutet från ägarna. I posten
ingår överkursfonder som förts över till reservfond per den 31 december 2005.
Avsättningar till överkursfond från den 1 januari 2006 och framåtriktat redovisas
även som tillskjutet kapital.
Reserver
Reserver består av en omräkningsreserv, som innefattar alla valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter
som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Detta inkluderar valutakurs-
differenser på monetära poster från en fordran eller skuld till utlandsverksamhet,
för vilken avräkning inte är planerad eller troligen inte kommer ske inom
överskådlig framtid.
Balanserad vinst, inklusive årets resultat
Balanserad vinst, inklusive årets resultat består av intjänade vinstmedel i
moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond,
exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna post. Dessutom ingår belopp
från nedsättning av aktiekapital.
Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital
Antalet registrerade aktier uppgick till den 31 december 2024 till 145 428 080
aktier, fördelade på 423 784 A-aktier och 145 004 296 B-aktier. Innehavare av
aktier är berättigade till utdelning som fastställs av årsstämman. Aktieinnehavet
berättigar till rösträtt vid årsstämman med 10 röster för varje A-aktie och med
1 röst för varje B-aktie. Samtliga aktier har lika rätt till andel i bolagets
nettotillgångar och resultat. Bolagsordningen innehåller inga begränsningar i
aktiernas överlåtbarhet. Efter skriftlig begäran från A-aktieägare ska bolaget
omvandla aktieägarens i begäran angivna A-aktier till B-aktier.
Förändring antal aktier, antal
A–aktier
B–aktier
Totalt
Antal aktier 2023-01-01
596 640
144 831 440
145 428 080
Omstämpling
-172 856
172 856
-
Antal aktier 2023-12-31
423 784
145 004 296
145 428 080
Antal aktier 2024-01-01
423 784
145 004 296
145 428 080
Antal aktier 2024-12-31
423 784
145 004 296
145 428 080
Kvotvärde per aktie, kr 5,00
Aktiekapital på balansdagen, kr 727 140 400
ster på balansdagen, antal 149 242 136
Inga egna aktier innehades av moderbolaget eller dess dotterbolag vid årets
utgång eller under räkenskapsåret.
Reservfond
Reservfond består av belopp som före 1 januari 2006 tillförts överkursfonden när
aktier emitterats till överkurs, ett erhållet belopp utöver aktiens kvotvärde.
Fritt eget kapital
Överkursfond
Överkursfond består av kapital som tillförts från ägarna från och med 1 januari
2006 när aktier emitterats till överkurs, ett belopp utöver aktiens kvotvärde.
Balanserad vinst
Balanserad vinst består av balanserade vinstmedel från föregående år i
moderbolaget. Dessutom ingår belopp dels från nedsättning av aktiekapital under
2016, dels från överförd fond för verkligt värde under 2016 i enlighet med IAS 21.
Posten balanserad vinst utgör tillsammans med överkursfond och årets resultat
summa fritt eget kapital som är tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Teckningsoptionsprogram
Det fanns ett utestående teckningsoptionsprogram riktat till ledande befattnings-
havare vid periodens utgång. TO2022/2025, som maximalt kan ge 120 000 nya
B-aktier vid full konvertering med tid för utnyttjandet av teckningsoptionerna från
1 augusti 2025 till 20 december 2025. Teckningstiden för TO2021/2024, som
maximalt kunde ge 171 000 nya B-aktier vid full konvertering, löpte ut 20
december 2024. Inga teckningsoptioner konverterades till B-aktier.
Resultat per aktie efter utspädning beräknades inte då B-aktiens genomsnitts-
kurs under perioden understeg teckningskursen för TO2022/2025.
Förslag till disposition beträffande bolagets vinst
eller förlust
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i kronor:
Överkursfond
1 797 733 454 kr
Ansamlad förlust
-4 076 942 kr
Årets resultat
-236 210 489 kr
Summa
1 557 446 023 kr
Styrelsen föreslår att fritt eget kapital i moderbolaget på 1 557 446 023 kr
disponeras enligt följande:
Utdelning, 0,20 kr per aktie
29 085 616 kr
Balanseras i ny räkning
1 528 360 407 kr
Summa
1 557 446 023 kr
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
154 NOTER
Not 23 | Skulder till kreditinstitut
Räntebärande skulder, Mkr
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Långfristiga räntebärande skulder
Banklån 390 530 370 501
Leasingskulder 75 78 - -
Summa 465 608 370 501
Kortfristiga räntebärande skulder
Banklån 71 69 61 59
Leasingskulder 56 54 - -
Summa 127 123 61 59
Summa 592 731 431 560
Koncernens externa finansiering består i huvudsak av krediter hos Danske Bank
A/S och Svensk Exportkredit AB (publ). Finansieringsavtalet sträcker sig fram till
september 2026 och dotterbolagsaktier är pantsatta som säkerhet för faciliteterna,
se not 29 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser. Det finns även två företags-
lån i tyska banker som övertogs i samband med rörelseförvärv 2018 och ett
investeringslån i en spansk bank för delfinansiering av en produktions anläggning.
För mer information kring bolagets finansiering hänvisas till not 28 Finansiell
riskhantering.
I skulder till kreditinstitut ingår leasingskulder och räntekostnad för skulderna
redovisas som en finansiell kostnad. De mest väsentliga leasingavtalen avser hyra
av kontors-, lager- och fabrikslokaler.
Kreditvillkor ränte-
bärande skulder, Mkr
Nominellt
belopp
Utnyttjat
belopp
Outnyttjat
belopp Löptid
Banklån
Revolverande kredit, SEK 510 172 338 2019-09 - 2026-09
Förvärvslån, SEK 166 166 0 2019-09 - 2026-09
Förvärvslån, SEK 12 12 0 2020-10 - 2026-09
Förvärvslån, DKK 63 63 0 2020-10 - 2026-09
Förvärvslån, EUR 19 19 0 2021-04 - 2026-09
Företagslån, EUR
1
22 22 0 2018-05 - 2027-09
Investeringslån, EUR
2
8 8 0 2022-02 - 2028-06
Summa 800 462 338
Finansieringskostnad
Kapitaliserade trans-
aktionskostnader för
banklån -1
Summa -1
Checkkredit
Checkkredit, SEK 150 0 150 2024-10 - 2025-09
Summa 150 0 150
Summa 950 461 488
1
Företagslån övertagna vid rörelseförvärv 2018.
2
Investeringslån för delfinansiering av en produktionsanläggning .
Not 24 | Övriga lång– och
kortfristiga skulder
Mkr
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Övriga långfristiga skulder
Övriga skulder 0 0 0 0
Summa 0 0 0 0
Övriga kortfristiga skulder
Förskott från kunder 4 - - -
Skuld avseende mervärdesskatt 17 21 - -
Avräkning personalens skatter och
avgifter 14 18 2 1
Övriga skulder 4 6 0 2
Summa 39 45 2 3
Not 25 | Avsättningar till pensioner
Förmånsbestämda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 hade inte koncernen tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd
plan. Pensionen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas
därför som en avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgick till
-2 Mkr (-2) i koncernen och 0 Mkr (0) i moderbolaget. Förväntade avgifter nästa
rapportperiod för ITP-2 försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 2 Mkr för
koncernen och 0 Mkr för moderbolaget.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade.
Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
konsolideringsnivån till 162 procent (158). Den kollektiva konsolideringsnivån
utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden,
vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Det fanns en direktpensionslösning i moderbolaget som säkras av en pantsatt
kapitalförsäkring vid utgången av 2024.I Den redovisas i kostnaderna för
avgiftsbestämda pensionsplaner då beloppet inte är materiellt.
Avgiftsbesmda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner för arbetare, som helt
bekostas av koncernbolagen. I utlandet finns avgiftsbestämda planer, vilka till del
bekostas av dotterbolagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda
betalar. Betalning till dessa planer sker löpande enligt reglerna i respektive plan.
Mkr
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Kostnader för avgiftsbestämda
planer
1
-33 -31 -5 -4
1
ITP-plan finansierad i Alecta inr i beloppen med -2 Mkr (-2) för koncernen och med 0 Mkr (0) för
moderbolaget. Ej materiell direktpensionslösning redovisas här både i koncernen och moderbolaget .
Not 26 | Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
Mkr
Koncernen Moderbolaget
2024 2023 2024 2023
Upplupna varukostnader 19 31 - -
Upplupna personalkostnader 62 52 7 7
Upplupna marknadsförings- och
säljkostnader
5 3 - -
Upplupna kundbonuskostnader 42 39 - -
Övriga upplupna kostnader 49 47 3 3
Summa 177 172 10 10
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
NOTER 155
Not 27 | Övriga avsättningar
Koncernen
Mkr
2024
2023
Avsättningar som är långfristiga
Övriga avsättningar
9
7
Summa
9
7
Avsättningar som är kortfristiga
Omstruktureringsprogram
2
7
Övriga avsättningar
1
1
Summa
3
8
Summa
12
15
Omstruktureringsprogram
Redovisat värde vid periodens ingång
7
7
Avsättningar som gjorts under året
-
15
Belopp som tagits i anspråk under året
-5
-15
Summa
2
7
Övriga avsättningar
Redovisat värde vid periodens ingång
8
8
Avsättningar som gjorts under året
2
1
Belopp som tagits i anspråk under året
0
-1
Summa
10
8
Totala avsättningar
Redovisat värde vid periodens ingång
15
15
Avsättningar som gjorts under året
2
16
Belopp som tagits i anspråk under året
-5
-16
Summa
12
15
Omstruktureringsprogram
Omstruktureringsprogram avser tidigare års beslut om att sänka kostnadsbasen
genom strukturella förändringar, som ett led i att stärka konkurrenskraften.
Övriga avsättningar
Övriga avsättningar avser främst garantiåtaganden och subventioner för
investeringsprojekt.
Not 28 | Finansiell riskhantering
Koncernens verksamhet är exponerad för olika finansiella risker och de utgörs i
huvudsak av finansierings-, likviditets-, valuta-, ränte- och kreditrisk.
Det finansiella riskarbetet styrs på övergripande nivå av styrelsen som
fastställer finanspolicyn, vilken omfattar den övergripande riskhanteringen, och
säkerställer att den följs. Det operativa ansvaret för finansiell riskhantering är
centraliserad till koncernfunktionen för ekonomi i moderbolaget för att ta vara på
stordriftsfördelar och synergieffekter. Moderbolaget fungerar som koncernens
interna bank, säkerställer att rätt finansiering finns på plats genom lån och
kreditfaciliteter samt hanterar och styr finansiell riskexponering och manövrerar
likviditeten i linje med fastställd finansiell policy. Den finansiella riskexponeringen
återrapporteras löpande till styrelsen.
Kapitalhantering
Styrelsens målsättning är att upprätthålla en god finansiell ställning, som bidrar
till att upprätthålla investerares och kreditgivares förtroende. Dessutom ska en
god finansiell ställning säkerställa en fortsatt utveckling av affärsverksamheten.
Koncernens mål med kapitalhanteringen är att säkerställa fortsatt existens för
att kunna ge avkastning till aktieägarna, nytta för andra intressenter och
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att minska kapitalkostnaderna. Under
2024 användes kassaflöden fortsatt till att reducera skuldsättningen för att i
nästa steg kunna betala utdelning till aktieägarna och förbättra den finansiella
flexibiliteten för kompletterande förvärv. Styrelsen föreslår att utdelning lämnas
för 2024 med 0,20 kr per aktie, motsvarande 29 085 616 kr och en utdelningsandel
på 61,4 procent. Målsättningen är att över tid ha en utdelningsandel överstigande
30 procent. Kapitalstrukturen bedöms utifrån förhållandet mellan nettoskuld och
justerad EBITDA. Ett av koncernens finansiella mål är att ha en nettoskuld i
förhållande till justerad EBITDA <2,5 ggr, som är satt för att definiera en rimlig
risknivå för koncernen som kopplar belåningen till intjäningsförmågan.
Förhållandet mellan nettoskulden och justerad EBITDA på rullande 12 månaders
basis var 1,6 ggr (2,7) vid årets utgång.
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk avser risken att framtida kapitalanskaffning och refinansiering
av lån blir svår eller kostsam.
Finansieringen består i huvudsak av krediter hos Danske Bank A/S samt AB
Svensk Exportkredit (publ). I oktober 2022 justerades och förlängdes
finansieringsavtalet, ursprungligen daterat i september 2019, till att gälla fram till
september 2025. Därefter förlängdes finansieringsavtalet i juni 2024 ytterligare ett
år med oförändrade villkor och det sträcker sig till och med september 2026.
Kreditfaciliteten utgörs av ett finansieringsavtal bestående av ett flertal olika lån i
valutorna SEK, EUR och DDK. Kreditfaciliteten avser fyra förvärvslån på totalt 260
Mkr, en revolverade facilitet på 510 Mkr, varav 172 Mkr var utnyttjade vid årets
utgång, och en ettårig checkkredit på 150 Mkr för rörelsekrediter. Faciliteterna,
förutom checkkrediten, är terminslån, som innebär att löptiden är fast angiven
med förfall till slutlig betalning i september 2026. Det finns tre finansiella villkor
(kovenanter) länkade till finansieringsavtalet, som ska vara uppfyllda under
avtalets löptid. Samtliga kovenanter var uppfyllda vid årets utgång.
För att säkerställa att koncernen i alla lägen har tillgång till nödvändig extern
finansiering till rimlig kostnad är riktlinjen att de bekräftade kreditlöftena ska ha
en genomsnittlig återstående löptid på minst 12 månader. Den genomsnittliga
återstående löptiden på bekräftade kreditlöften var 16 månader (18) vid årets
utgång. För mer information om utnyttjade lån, löptider och tillgängliga
kreditfaciliteter, se not 23 Skulder till kreditinstitut. För beskrivning av koncernens
leasingskulder, se not 15 Leasing, och för beskrivning av koncernens övriga
finansiella skulder, se not 24 Övriga lång- och kortfristiga skulder.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk avser risken att koncernen inte kan infria sina betalnings-
förpliktelser som en följd av otillräcklig tillgång till likvida medel.
I syfte att styra och planera koncernens behov av likvida medel använder sig
koncernfunktionen för ekonomi av likviditetsprognoser som koncernens
dotterbolag rapporterar in på månadsbasis för kommande 6 månader.
Koncernen har en Multi Currency Cash Pool med ambitionen att ansluta
samtliga dotterbolag, i den mån det är möjligt. Överlikviditet från dotterbolag ska
genom cash pool, amortering av interna lån och utdelningar centreras till
moderbolaget för amortering av lån och krediter.
I tabellen nedan återfinns de odiskonterade kassaflöden som kommer av
koncernens skulder i form av finansiella instrument, inklusive amortering och
ränta, baserade på de kontrakterade återstående löptiderna vid årets utgång.
Kortfristiga leverantörsskulder möts av ett positivt kassaflöde från kundfordringar.
Lånens förfall hanteras genom tillgänglig likviditet, outnyttjade kreditfaciliteter
och refinansiering
Nominella belopp,
0–6 månader
7–12 månader
Mkr
2024
2023
2024
2023
Banklån
49
53
48
52
Leasingskulder
29
28
29
28
Leverantörsskulder
302
312
-
-
Övriga skulder
0
1
0
0
Summa
380
394
77
80
Nominella belopp,
1–5 år
5 år <
Mkr
2024
2023
2024
2023
Banklån
407
553
-
-
Leasingskulder
82
91
2
0
Leverantörsskulder
-
-
-
-
Övriga skulder
-
-
-
-
Summa
489
644
2
0
En finansiell beredskap ska upprätthållas i form av en likviditetsreserv, bestående
av likvida medel och outnyttjade kreditlöften, som motsvarar minst 7,5 procent av
den prognosticerade nettoomsättning för koncernen. Likviditetsreserven var i
spannet 12,9–16,9 procent av nettoomsättningen (9,8–19,0) under året, med 16,9
procent (17,2) vid årets utgång. Likviditetsreserven ska även vid varje tidpunkt
överstiga summan av koncernens låneförfall för de kommande 6 månaderna.
Likviditetsreserv, Mkr
2024
2023
Outnyttjade krediter
488
416
Likvida medel
141
235
Summa
629
651
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
156 NOTER
Valutarisk
Valutarisk avser risken för att valutakursförändringar påverkar koncernens
resultaträkning, balansräkning och/eller kassaflöde negativt. Valutarisk
uppkommer i form av både transaktions- och omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering är den risk som påverkar koncernens resultat och
kassaflöde genom de operationella och finansiella transaktioner som sker i annan
valuta än respektive koncernbolags funktionella valuta. Koncernens varuför-
säljning sker i huvudsak i bolagens lokala valutor men de valutaflöden som
uppstår vid köp, av främst varor, i andra valutor ger upphov till den transaktions-
exponering koncernen har idag.
Koncernfunktionen för ekonomi gör bedömningar av den framtida
valutaexponeringen utifrån inrapporterade likviditetsprognoser. Bedömda
transaktionsexponeringen för 2024 för de valutor med störst nettoexponering
framgår av tabellen nedan där betydande valutarisk ligger i nettoflöden för USD/
EUR, USD/DKK och EUR/SEK.
Koncernen 2024
1
Nettoflöde
Beloppen är i miljoner i efter
respektive valuta
3
Nettoflöde
Valutasäkring
valutasäkring
USD/EUR
-7
-
-7
USD/DKK
-9
2
-7
EUR/SEK
-41
-
-41
DKK/SEK
-55
-
-55
EUR/NOK
-9
-
-9
SEK/NOK
-77
-
-77
Koncernen 2023
2
USD/EUR
-7
-
-7
USD/DKK
-18
2
-16
EUR/SEK
-45
-
-45
DKK/SEK
-60
-
-60
EUR/NOK
-9
-
-9
SEK/NOK
-76
-
-76
1
Transaktionsexponeringen baseras på bedömda nettofden för kommande 12 månader, dvs. för 2025.
2
Transaktionsexponeringen baseras på bedömda nettofden för kommande 12 månader, dvs. för 2024.
3
Ett negativt nettoflöde inner att utfdet i respektive valuta överstiger infdet och ett positivt
nettofde innebär att inflödet i respektive valuta överstiger utfdet.
Med övriga variabler oförändrade skulle en isolerad valutakursförändring om +/-10
procent för respektive exponering påverka resultat före skatt med nedanstående
belopp.
Koncernen
Känslighetsanalys, Mkr
2024
2023
USD/EUR
+/-8
+/-7
USD/DKK
+/-8
+/-16
EUR/SEK
+/-46
+/-50
DKK/SEK
+/-8
+/-9
EUR/NOK
+/-10
+/-10
SEK/NOK
+/-8
+/-8
Koncernledningen har mandat att valutasäkra varuinköp i USD med valuta-
terminskontrakt till följd av den ökade valutaexponeringen i USD/DKK och USD/
EUR. Det gäller framför allt leverantörskontrakt med fördefinierade betalnings-
planer. Valutaterminskontrakten marknadsvärderas vid varje bokslutstillfälle. Den
maximala exponeringen uppgår till USD 4,5 miljoner vid varje bokslutstillfälle. I
övrigt ska valutarisker hanteras i leverantörs- och kundavtal genom valuta-
klausuler. I syfte att reducera resultatpåverkan av förändrade valutakurser arbetar
Midsona löpande med prisjusteringar mot kunder och leverantörer utifrån
valutakursutvecklingen.
Omräkningsexponering – resultaträkning
Valutakursförändringar påverkar koncernens nettoomsättning vid omräkning av de
utländska dotterbolagens resultaträkningar till SEK. Under 2024 låg cirka 38
procent (-195) av koncernens rörelseresultat i andra valutor än SEK. Vid en
omräkning av 2024 års nettoomsättning, rörelseresultat och resultat efter skatt till
2023 års valutakurser blev valutaeffekten enligt följande.
Netto- Rörelse- Resultat
Mkr omsättning resultat efter skatt
DKK
3
0
0
EUR
7
0
0
NOK
9
1
0
Total
19
1
0
Omräkningsexponering – balansräkning
Moderbolaget har innehav i utländska dotterbolag vars nettotillgångar exponeras
för valutaomräkningsrisker vid konsolidering. Denna exponering påverkar
koncernens totalresultat och eget kapital. I tabellen nedan framgår nettoinvester-
ingarna per valuta och den påverkan en valutakursförändring om +/-5 procent
skulle få.
Mkr
Nettotillgångar
Valutapåverkan
DKK
594
+/-31
EUR
636
+/-32
NOK
420
+/-21
Omräkningsexponeringen finns också i enskilda bolag, där bolagens balansposter
är i annan valuta än bolagets funktionella valuta. Bolagens finansiella
balansposter hanteras genom matchning av tillgångar och skulder i samma valuta,
vilket hanteras från moderbolaget. Interna lån till dotterbolag ges alltid i bolagets
lokala valuta och extern upplåning sker sedan, i den mån det är möjligt, i de
utländska valutor som är exponerade. Omräkningsexponering i enskilda bolags
operationella balansposter framgår av tabell nedan.
Koncernen
Beloppen är i miljoner i respektive valuta
2024
2023
USD/EUR
-1
-1
USD/DKK
-1
-1
EUR/SEK
-3
-4
DKK/SEK
-5
-5
EUR/NOK
-1
-1
SEK/NOK
-6
-6
Med övriga variabler oförändrade skulle en isolerad valutakursförändring om +/-10
procent för respektive exponering påverka resultat före skatt med nedanstående
belopp.
Koncernen
Känslighetsanalys, Mkr
2024
2023
USD/EUR
+/-1
+/-1
USD/DKK
+/-1
+/-1
EUR/SEK
+/-4
+/-4
DKK/SEK
+/-1
+/-1
EUR/NOK
+/-1
+/-1
SEK/NOK
+/-1
+/-1
nterisk
Med ränterisk avses den resultateffekt som en ränteförändring orsakar. Hur snabbt
en ränteförändring påverkar resultatet beror på krediternas och placeringarnas
räntebindningstider. Då koncernen är nettolåntagare och inte placerar pengar i
noterade instrument, så är det främst koncernens skulder till kreditinstitut som
påverkas av ränteförändringar. Merparten av koncernens banklån ligger i
moderbolaget. De löper med rörlig ränta bestående av IBOR plus en marginal och
har ett nollräntegolv. Räntan på övriga banklån är fasta över löptiden.
Nedan tabeller presenterar låneskulden fördelad per valuta samt påverkan på
koncernens räntekostnad vid 1 procentenhets ökning av marknadsräntorna.
Låneskuld fördelad per valuta
2024
2023
SEK
178
223
EUR
191
268
DKK
63
71
Fast ränta
30
39
Summa
462
601
Ränteförändring om 1 procentenhet
2024
2023
SEK
2
2
EUR
2
3
DKK
1
1
Summa
5
6
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Riktlinjen är att den genomsnittliga räntebindningstiden för räntebärande skulder
till kreditinstitut minst bör uppgå till 3 månader. Den genomsnittliga ränte-
bindnings tiden för moderbolagets räntebärande skulder till kreditinstitut var 3
månader (3) vid årets utgång.
Koncernen eftersträvar en avvägning mellan en rimlig löpande kostnad för sin
upplåning och risken för att få en signifikant negativ påverkan på resultatet vid en
större ränteförändring. För närvarande är riktlinjen att inte säkra upp för
ränterisker i koncernen. Den genomsnittliga räntan på koncernens banklån och
checkkredit uppgick för 2024 till 5,9 procent (5,7).
Merparten av koncernens leasingskulder är hänförliga till leasingavtal rörande
fastigheter. I dessa avtal är räntekomponenten en effekt av upplösningen av
diskonteringen. Ränteändringar medför inga ändringar av kassaflöden för dessa
avtal. Övriga leasingavtal löper med fast eller rörlig ränta under leasingkontraktets
löptid. För de avtal vilka löper med rörlig ränta påverkas framtida kassaflöden av
ändringar i den rörliga räntan. En ränteförändring på +/- 1 procentenhet för den
delen av leasingskulden som löper med rörlig ränta bedöms medföra en
oväsentlig resultateffekt för koncernen.
Kreditrisk
Det finns en risk för att de motparter som koncernen har likvida medel eller
finansiella investeringar med inte kan fullgöra sina plikter, en s.k. finansiell
kreditrisk. Det finns även en risk för att kunder inte kan fullgöra sina betalnings-
åtaganden, en s.k. kundkreditrisk.
Finansiell kreditrisk
Hur likviditetsöverskott ska placeras finns fastställt i policy. Koncernen är
nettolåntagare och överskottslikviditet ska användas till att reducera lån till
kreditinstitut. Koncernbolagen ska placera sin överskottslikviditet på bankkonton
tillhörande koncernkontosystem eller på bankkonto i banker godkända av
koncernens finansfunktion. Koncernens motparter i finansiella transaktioner är
kreditinstitut med god kreditrating.
Den finansiella kreditrisken avseende likvida medel på bankkonton uppgick till
141 Mkr (235) vid årets utgång. Likvida medel omfattas av den generella modellen
för nedskrivningar. För likvida medel tillämpas undantaget för låg kreditrisk.
Kundkreditrisk
Kundkreditrisken hanteras löpande av respektive koncernbolag genom
kreditkontroller och interna kreditlimiter per kund. Bankgaranti eller annan
säkerhet krävs för kunder med låg kreditvärdighet eller otillräcklig kredithistorik.
Koncernens kundfordringar omfattas av den förenklade modellen för
nedskrivningar. De förväntade kreditförlusterna för kundfordringar beräknas med
hjälp av en matris som är baserad på tidigare händelser, nuvarande förhållanden
och prognoser för framtida ekonomiska förutsättningar. En förlustreserv redovisas
i den förenklade modellen för kundfordringarnas förväntade återstående löptid.
Koncernens kreditexponering framgår av följande tabell
Antal dagar i intervall
Ej förfallet
0,30
0,10
0,40
327
-1
326
1-30
1,30
0,50
1,80
24
-1
23
31-60
5,50
2,50
8,00
1
0
1
61-90
15,00
7,50
22,50
1
0
1
>91
75,00
21,00
96,00
5
-5
0
Summa
358
-7
351
Fallissemangs-
sannolikhet, %
Förväntnings-
justeringar, %
Framtida fallisse mangs-
sannolikhet, %
Redovisade kund-
fordringar brutto, Mkr
Förväntade kredit-
förluster, Mkr
Redovisade kund–
fordringar netto, Mkr
Not 29 | Ställda säkerheter och eventual-
förpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Ställda säkerheter
Spärrade bankmedel
1
1
-
-
Aktier i dotterbolag
-
-
1 908
1 924
Nettotillgångar i dotterbolag
2 643
2 401
-
-
Övriga
260
230
-
-
Summa
2 904
2 632
1 908
1 924
Eventualförpliktelser
Garantiförbindelser, externa
6
6
0
1
Generell borgen för dotterbolag
-
-
0
0
Moderbolagsgarantier
-
-
1
1
Summa
6
6
1
2
Aktier i dotterbolag har pantsatts som säkerhet för checkkredit och banklån.
Nettotillgångar i dotterbolag avser aktier i dotterbolag, som är upptagna till belopp
motsvarande de koncernmässiga nettotillgångarna.
Not 30 | Värdering av finansiella tillgångar
och skulder till verkligt värde samt
kategoriindelning
Verkligt värde
Redovisat värde på kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, leverantörs-
skulder och övriga skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde utgör en
rimlig approximation av verkligt värde.
Koncernen 2024
Verkligt värde och redovisat värde i
balansräkningen, Mkr
Långfristiga fordringar
6
-
6
6
Kundfordringar
351
-
351
351
Övriga fordringar
14
0
14
14
Likvida medel
141
-
141
141
Summa
512
0
512
512
Långfristiga räntebärande skulder
465
-
465
465
Övriga långfristiga skulder
0
-
0
0
Kortfristiga räntebärande skulder
127
-
127
127
Leverantörsskulder
302
-
302
302
Övriga kortfristiga skulder
39
0
39
39
Summa
933
0
933 933
Värderade till upplupet
anskaffningsvärde
rderade till verkligt
värde via resultatet
1
Summa redovisat
värde
Verkligt värde
1
Övriga kortfristiga fordringar och övriga kortfristiga skulder värderade till verkligt värde via resultat
består av derivatinstrument 0 Mkr .
NOTER 157
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
158 NOTER
Koncernen 2023
Verkligt värde och redovisat värde i
balansräkningen, Mkr
Långfristiga fordringar
5
-
5
5
Kundfordringar
334
-
334
334
Övriga fordringar
16
-
16
16
Likvida medel
235
-
235
235
Summa
590
-
590
590
Långfristiga räntebärande skulder
608
-
608
608
Övriga långfristiga skulder
0
-
0
0
Kortfristiga räntebärande skulder
123
-
123
123
Leverantörsskulder
312
-
312
312
Övriga kortfristiga skulder
44
1
45
45
Summa
1 087
1
1 088
1 088
Värderade till upplupet
anskaffningsvärde
rderade till verkligt
värde via resultatet
1
Summa redovisat
värde
Verkligt värde
1
Övriga kortfristiga skulder värderade till verkligt värde via resultat består av derivatinstrument 1 Mkr.
Moderbolaget 2024
Verkligt värde och redovisat värde i
balansräkningen, Mkr
Övriga fordringar
3
0
3
3
Summa
3
0
3
3
Skulder till kreditinstitut
431
-
431
431
Övriga långfristiga skulder
0
-
0
0
Leverantörsskulder
6
-
6
6
Övriga kortfristiga skulder
2
0
2
2
Summa
439
0
439 439
Värderade till upplupet
anskaffningsvärde
rderade till verkligt
värde via resultatet
1
Summa
redovisat värde
Verkligt värde
1
Övriga kortfristiga fordringar och övriga kortfristiga skulder värderade till verkligt värde via resultat består
av derivatinstrument 0 Mkr.
Moderbolaget 2023
Verkligt värde och redovisat värde i
balansräkningen, Mkr
Övriga fordringar
3
-
3
3
Summa
3
-
3
3
Skulder till kreditinstitut
560
-
560
560
Övriga långfristiga skulder
0
-
0
0
Leverantörsskulder
5
-
5
5
Övriga kortfristiga skulder
2
1
3
3
Summa
567
1
568
568
Värderade till upplupet
anskaffningsvärde
rderade till verkligt
värde via resultatet
1
Summa
redovisat värde
Verkligt värde
1
Övriga kortfristiga skulder värderade till verkligt värde via resultat består av derivatinstrument 1 Mkr.
Vissa upplysningar om finansiella instrument som
värderats till verkligt värde i årets resultat
Det fanns finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt redovisade till
verkligt värde via resultaträkningen. Den värderingen var i nivå 2 enligt IFRS 13
Värdering till verkligt värde. Verkliga värden baserade på noteringar hos mäklare.
Liknande kontrakt handlades på en aktiv marknad och kurserna speglade faktiska
transaktioner på jämförbara instrument.
Kvittningsavtal och liknande avtal
För derivatmotparter finns ISDA-avtal som innebär att derivatposter kan
nettoredovisas under vissa förutsättningar. Det fanns redovisade finansiella
skulder hänförliga till derivatinstrument på 0 Mkr (1) i koncernbalansräkningen vid
årets utgång, som omfattades av ett rättsligt bindande ramavtal om nettning eller
ett liknande avtal. Det fanns inga nettoredovisade derivatinstrument i
koncernbalansräkningen.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde för räntebärande skulder beräknas baserat på framtida kassaflöden
av kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta på
balansdagen. Långfristiga räntebärande skulder löper i allt väsentligt med rörlig
ränta och således överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med redovisat
värde. För kortfristiga räntebärande skulder tillämpas ingen diskontering och
verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde. För
löptidsanalys, se not 28 Finansiell riskhantering .
Not 31 | Närstående
Närståenderelationer
Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterbolag, se not 16 Andelar i
dotterbolag.
Närståendetransaktioner
För moderbolaget avsåg 70 Mkr (61), motsvarande 100 procent (100) av årets
försäljning, och 3 Mkr (2) motsvarande 7 procent (6) av årets inköp, dotterbolag
inom koncernen. Försäljningen avsåg i huvudsak fakturering av internt utförda
tjänster, medan inköp från dotterbolag i huvudsak avsåg konsulttjänster och
kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.
Moderbolaget har fordringar hos och skulder till dotterbolag, se not 17
Fordringar hos och skulder till dotterbolag.
Närstående personer eller företag
Löner och ersättningar till styrelse och andra ledande befattningshavare framgår
av not 8 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättning.
Utöver ovan nämnda transaktioner förekom inga väsentliga närstående-
transaktioner under året med närstående företag eller med styrelsen och ledande
befattningshavare.
Not 32 | Viktiga uppskattningar och
bemningar
Vid upprättande av bokslut gör företagsledningen uppskattningar och värderingar
som påverkar beloppen för tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. De
uppskattningar och antaganden som innebär en risk för väsentliga justeringar av
redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår samt
kritiska bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper
avhandlas nedan. Redovisade uppskattningar och bedömningar anses som rimliga
under rådande förhållanden.
Värdering av goodwill
Det redovisade värdet av goodwill är betingat av framtida lönsamhet i den kassa-
genererande enhet till vilken goodwillen allokerades. I den årliga processen för
nedskrivningsprövning gjordes flera nya antaganden om framtida förhållanden
och uppskattningar av parametrar vid beräkning av kassagenererande enheters
återvinningsvärde för bedömning av eventuella nedskrivningsbehov på goodwill.
För kassagenererande enheterna Nordics och North Europe var
företagsledningens bedömning att inga rimliga förändringar i de viktiga
antagandena skulle leda till att det beräknade återvinningsvärdet blev lägre än det
redovisade värdet. För kassagenererande enheten South Europe indikerade
företagsledningens bedömning att vissa rimliga förändringar i de viktiga
antagandena skulle kunna leda till att det beräknade återvinningsvärdet blev något
lägre än det redovisade värdet. En känslighetsanalys presenteras i not 13
Immateriella anläggningstillgångar. Företagsledningen följer noggrant utvecklingen
framåtriktat för den kassagenererande enheten i händelse av att nya uppskattningar
och bedömningar i antaganden måste göras till följd av förändrade förutsättningar.
Det redovisade värdet för goodwill uppgick till 1 576 Mkr (1 571) vid årets
utgång. För mer information om goodwill, se not 13 Immateriella
anläggningstillgångar.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Värdering av varumärken
Det redovisade värdet av varumärken är betingat av framtida lönsamhet på de
produkter varumärkena hänför sig till. Om det inte har varit möjligt att pröva
nedskrivningsbehovet för ett enskilt varumärke har återvinningsvärdet beräknats
på den kassagenererande enhet till vilken varumärket allokerades. I den årliga
processen för nedskrivningsprövning gjordes flera nya antaganden om framtida
förhållanden och uppskattningar av parametrar vid beräkning av kassa-
genererande enheters återvinningsvärde för bedömning av eventuellt
nedskrivningsbehov på varumärken.
Företagsledningens bedömning var att inga rimliga förändringar i de viktiga
antagandena skulle kunna leda till att redovisade värden på varumärken blev
föremål för behov av nedskrivning.
Det redovisade värdet för varumärken uppgick till 1 261 Mkr (1 259) vid årets
utgång, varav 1 122 Mkr (1 100) med obestämbar nyttjandeperiod. För mer
information om varumärken, se not 13 Immateriella anläggningstillgångar.
Värdering skatter
För att bestämma aktuella skatteskulder och aktuella skattefordringar liksom
avsättningar för uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar krävs
bedömningar av företagsledningen, i synnerhet vid värdering av uppskjutna
skattefordringar. I denna process ingår att skatteutfallet ska bedömas i varje land
som koncernen bedriver verksamhet. Processen omfattar bland annat att bedöma
exponering för aktuell skatt samt att fastställa de temporära skillnader som
uppstår genom att vissa tillgångar och skulder värderas olika i räkenskaperna
jämfört med i inkomstdeklarationerna. Företagsledningen måste även bedöma
sannolikheten av att uppskjutna skattefordringar kan realiseras genom framtida
beskattningsbara inkomster.
Det gjordes uppskattningar och bedömningar om huruvida genererade
underskottsavdrag på några geografiska marknader under året kunde aktiveras
som uppskjutna skattefordringar för att i framtiden realiseras genom beskatt-
nings bara inkomster. Företagsledningen bedömning var att avvakta med att
aktivera nya underskottsavdrag med hänsyn tagen till prognoser på intjänings-
förmåga i det korta perspektivet, makroekonomisk instabilitet, osäkerheter i andra
omvärldsfaktorer och nivåer på aktiverade underskottsavdrag från tidigare år.
De totala underskottsavdragen i koncernen uppgick till 559 Mkr (553), varav
362 Mkr (412) var aktiverade i koncernbalansräkningen. Företagsledningens
bedömning är att med koncernens nuvarande och framtida struktur är
möjligheterna att utnyttja aktiverade underskottsavdrag väl underbyggd.
Det redovisade värdet av uppskjutna skattefordringar uppgick till 84 Mkr (98)
medan det redovisade värdet av uppskjutna skatteskulder var 327 Mkr (331). För
mer information skatter, se not 11 Skatt.
Not 33 | Tilläggsupplysningar till
kassaflödesanalyser
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Betalda räntor
Erhållen ränta
5
9
62
86
Erlagd ränta
-46
-61
-53
-66
Justeringar för poster som inte
ingår i kassaflödet
Avskrivningar
152
157
11
12
Nedskrivningar
22
55
236
117
Orealiserade kursdifferenser
0
-3
2
12
Realisationsresultat försäljning
anläggningstillgångar
0
-11
-
-
Avsättning till pensioner
0
0
0
0
Övriga avsättningar och övriga poster
som inte inr i kassaflödet
-1
6
0
0
Summa
173
204
249
141
Avyttring av företag eller verksamheter
Erhållen köpeskilling
-
1
-
1
Avgår: Likvida medel i avyttring
-
-1
-
-
Påverkan på likvida medel från
avyttring
-
0
-
1
Likvida medel
Likvida medel i såväl koncernen som moderbolaget består endast av kassa och
banktillgodohavanden. Några kortfristiga placeringar, jämställda med likvida
medel fanns således inte.
Förändringar i skulder vars kassafde redovisas
i finansieringsverksamheten
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten utgörs av långfristiga
räntebärande skulder och kortfristiga räntebärande skulder för koncernen.
För moderbolaget utgörs skulder hänförliga till finansieringsverksamheten av
långfristiga skulder till kreditinstitut, kortfristiga skulder till kreditinstitut,
långfristiga räntebärande skulder till dotterbolag och kortfristiga räntebärande
skulder till dotterbolag.
NOTER 159
Kassaflödes påverkande
Sammanställning av skulder hänförliga
förändringar
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Koncernen
till finansiella kassaflöden, Mkr Vid årets Förlängda/ Avslutade Valutakurs-
2024
början
Finansiella kassaflöden
Nya leasingavtal
leasingavtal
förändring
Vid årets slut
Långfristiga skulder till kreditinstitut
530
-151
-
-
11
390
Leasingskulder
78
-56
39
12
2
75
Långfristiga räntebärande skulder
608
-207
39
12
13
465
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
69
1
-
-
1
71
Leasingskulder
54
0
0
0
2
56
Kortfristiga räntebärande skulder
123
1
0
0
3
127
Summa
731
-206
39
12
16
592
Kassaflödes påverkande
Sammanställning av skulder hänförliga
förändringar
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Koncernen
till finansiella kassaflöden, Mkr Vid årets Förlängda/ Avslutade Valutakurs-
2023
början
Finansiella kassaflöden
Nya leasingavtal
leasingavtal
förändring
Vid årets slut
Långfristiga skulder till kreditinstitut
675
-150
-
-
5
530
Leasingskulder
101
-56
18
16
-1
78
Långfristiga räntebärande skulder
776
-206
18
16
4
608
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
65
4
-
-
0
69
Leasingskulder
54
0
0
0
0
54
Kortfristiga räntebärande skulder
119
4
0
0
0
123
Summa
895
-202
18
16
4
731
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
160 NOTER
Not 34 | Händelser efter balansdagen
Förändringar i koncernledningen
Josefin Kronstrand utsågs till inköpsdirektör, med övergripande ansvar för att
koordinera koncernens inköp. Hon tillträder sin nya tjänst 15 mars 2025 och
kommer från den tidpunkten ingå som medlem i koncernledningen.
Peter Åsberg kommer att lämna sitt uppdrag som VD och koncernchef för
Midsona, men kvarstår i sin roll under en övergångsperiod fram till dess att en
efterträdare har tillträtt tjänsten. Processen för att rekrytera hans efterträdare har
startats av styrelsen i Midsona AB.
Styrelsen i Midsona AB utsåg Henrik Hjalmarsson till ny VD och koncernchef.
Han tillträder tjänsten senast 1 oktober 2025 och efterträder Peter Åsberg, som
valt att lämna sitt uppdrag enligt tidigare besked.
Prestigefylld utmärkelse
Midsona uppmärksammades återigen för sin klimatstrategi och sitt ledarskap av
det globala ideella miljöinitiativet CDP. För andra året i rad uppnåddes det högsta
betyget A i CDP:s ranking 2024 inom området Climate change. CDP:s årliga
process betraktas vara ledande för att rapportera företags miljötransparens
eftersom den mäter åtgärder och prestationer för att mildra klimatrelaterade
risker och för att minska utsläppen av växthusgaser.
Kassaflödes påverkande Ej kassaflödes-
Sammanställning av skulder hänförliga förändringar
påverkande förändringar
Moderbolaget
till finansiella kassaflöden, Mkr
2024
Vid årets början
Finansiella kassaflöden
Valutakurs förändring
Vid årets slut
Långfristiga skulder till kreditinstitut
501
-141
10
370
Långfristiga räntebärande skulder
501
-141
10
370
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
59
1
1
61
Kortfristiga skulder till dotterbolag
1
432
27
0
459
Kortfristiga räntebärande skulder
491
28
1
520
Kortfristiga fordringar till dotterbolag
1
-29
-21
0
-50
Kortfristiga räntebärande fordringar
-29
-21
0
-50
Summa
963
-134
11
840
1
Hänrligt till positioner i koncernens cash pool. I den mån vissa kriterier är uppfyllda, kvittas och redovisas likvida medel hos deltagande koncernbolag som ett nettobelopp i balansräkningen.
Kassaflödes påverkande Ej kassaflödes-
Sammanställning av skulder hänförliga förändringar
påverkande förändringar
Moderbolaget
till finansiella kassaflöden, Mkr
2023
Vid årets början
Finansiella kassaflöden
Valutakurs förändring
Vid årets slut
Långfristiga skulder till kreditinstitut
640
-143
4
501
Långfristiga räntebärande skulder
640
-143
4
501
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
57
2
0
59
Kortfristiga skulder till dotterbolag
1
290
142
0
432
Kortfristiga räntebärande skulder
347
144
0
491
Kortfristiga fordringar till dotterbolag
1
-40
10
1
-29
Kortfristiga räntebärande fordringar
-40
10
1
-29
Summa
947
11
5
963
1
Hänrligt till positioner i koncernens cash pool. I den mån vissa kriterier är uppfyllda, kvittas och redovisas likvida medel hos deltagande koncernbolag som ett nettobelopp i balansräkningen.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Vår revisionsberättelse har avgivits den 8 april 2025
Deloitte AB
Jeanette Roosberg
Auktoriserad revisor
Styrelsens intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen
respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning
(EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en rättvisande
bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat. Förvaltnings-
berättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt
över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
bolag som ingår i koncernen står inför.
Sandra Kottenauer
Styrelseledamot
Jari Latvanen
Styrelseledamot
Anders Svensson
Styrelseledamot
Anna-Karin Falk
Styrelseledamot
Patrik Andersson
Styrelsens ordförande
Johan Wester
Styrelseledamot
Tomas Bergendahl
Styrelseledamot
Peter Åsberg
Verkställande direktör
Malmö den 8 april 2025
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 8 april 2025.
Koncernens resultaträkning, totalresultaträkning och balansräkning samt moderbolagets resultaträkning, totalresultaträkning och
balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 7 maj 2025.
SYTRELSENS INTYGANDE 161
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Revisionsbettelse
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Midsona AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 120-161 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning
per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
rskilt betydelsefullt omde
Särskilt betydelsefullt område för revisionen är det område som enligt vår
professionella bedömning var det mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Detta
område behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om detta område.
Värdering av goodwill och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod
Beskrivning av risk
Midsona redovisar i balansräkningen per den 31 december 2024 goodwill om
1 576 mkr (1 571) och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod om 1 122
mkr (1 100). Dessa avser övervärden som har uppkommit i samband med förvärv.
Värdet på de redovisade tillgångarna är avhängigt av framtida avkastning och
lönsamhet i den kassagenererande enhet tillgångarna avser och prövas minst
årligen. Företagsledningen baserar sin nedskrivningsprövning på ett flertal
antaganden och bedömningar såsom nettoomsättningstillväxt, varumarginal-
utveckling och kapitalkostnad (WACC) samt andra förhållanden som är komplexa.
Felaktiga bedömningar och antaganden kan ge en betydande påverkan på
koncernens resultat och finansiella ställning.
För ytterligare information hänvisas till koncernens redovisningsprinciper i not
1, not 13 om immateriella tillgångar, och not 32 om viktiga uppskattningar och
bedömningar i årsredovisningen.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till
dessa:
Vi har granskat och bedömt Midsonas rutiner för nedskrivningsprövning av
respektive kassagenererande enhet för att säkerställa att redovisade värden på
tillgångarna är försvarbara samt att gjorda antaganden är rimliga, att rutinerna
är konsekvent tillämpade och att integritet finns i gjorda beräkningar.
Vi har granskat riktigheten och fullständigheten i relevanta noter till de
finansiella rapporterna för att verifiera efterlevnad av IFRS.
Med involvering av våra värderingsspecialister utvärdera metod, antaganden och
bedömningar som tillämpas av företagsledningen för att fastställa verkligt värde
på goodwill och varumärken.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-119 och 172-186. Även
ersättningsrapporten på sidorna 170-171 utgör annan information. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen,
enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna
en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Till bolagsstämman i Midsona AB (publ)
organisationsnummer 556241-5322
162 REVISIONSBERÄTTELSE
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
Midsona AB (publ) för år 2024-01-01 - 2024-12-31 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenli-
ga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även ut-
fört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat års-
redovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Midsona AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01 -
2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt vä-
sentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Midsona AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1,
som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-
rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Deloitte AB, utsågs till Midsona AB (publ)s revisor av bolagsstämman 2024-
05-07 och har varit bolagets revisor sedan 2014-04-29.
Malmö 8 april 2025
Deloitte AB
Jeanette Roosberg
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE 163
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
164 BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrningsrapport
Midsona AB (publ), (nedan ”Midsona”), är ett publikt aktiebolag noterat på Nasdaq
Stockholm. Midsona tillämpar ”Svensk kod för bolagsstyrning” och lämnar här
bolagsstyrningsrapport för 2024. Rapporten har upprättats av bolagets styrelse
och har granskats av bolagets revisor.
Styrinstrument
Till de externa styrinstrument som utgör ramarna för Midsonas bolagsstyrning hör:
• Lagstiftning
International Financial Reporting Standards (IFRS)
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Midsona har också ett antal interna styrinstrument, bland annat:
• Bolagsordning
Bolagets Code of Conduct
Bolagets Supplier Code of Conduct
Arbetsordning och instruktioner för styrelse, utskott, VD samt
ekonomisk rapportering till styrelsen
Internstyrningsdokument, såsom policydokument,
procedurer och instruktioner
Kopia av Midsonas bolagsordning samt Code of Conduct
kan hämtas på www.midsona.com.
Årsstämma
Bolagsstämman är Midsonas högsta beslutande organ där aktieägarna utövar sin
rösträtt.
Stämman beslutar om ändringar av bolagsordning och på årsstämman, som
är den årliga ordinarie bolagsstämman, beslutar aktieägarna bland annat om
fastställande av resultat- och balansräkning, disposition av resultat, ansvarsfrihet
för styrelseledamöter och verkställande direktör, val av styrelseledamöter,
styrelseordförande och revisor samt fastställande av arvoden till styrelsen och
revisorn. Årsstämman fattar även beslut om principer för valberedningens
tillsättande och arbete samt riktlinjer för ersättning till verkställande direktören
och andra ledande befattningshavare. Årsstämman godkänner även styrelsens
årliga ersättningsrapport. Vanligtvis äger årsstämman rum under april eller maj.
Beslut fattade på årsstämman offentliggörs efter stämman i ett press-
meddelande. Protokollet från stämman publiceras på www.midsona.com.
Styrelse
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Aktieägare
utgör årsstämman
Vd och koncernledning
Ekonomi, finans och IR
Revisorer Valberedning
Legal
Sustainability
Division
Nordics
Division
North Europe
Division
South Europe
Information
Information
Förslag
Val
Mål
Strategier
Styrinstrument
Mål
Policyer
Aktiviteter
Rapporter
Rapporter
Prognoser
Affärsöversikt
Val
Operations, IT HR
Marketing and Innovation
Sourcing
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 165
Aktieägare
För information om aktien och aktieägare, se sidorna 25-27 och
www.midsona.com.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 ägde rum den 7 maj 2024. Vid stämman närvarade aktieägare
representerande 51 procent av de totala antalet röster i bolaget. Stämman
godkände bland annat styrelsens förslag att vid ett eller flera tillfällen före nästa
årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om
nyemission av aktier. Emission ska kunna ske mot kontant betalning, apport,
kvittning eller med villkor. Antalet aktier som ska kunna ges ut med stöd av
bemyndigande ska vara begränsat till 10 procent av vid tidpunkten för kallelse till
årsstämman utestående antal aktier av respektive aktieslag. Protokoll från
årsstämman 2024 finns på www.midsona.com.
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025 äger rum den 7 maj 2025 i Malmö, vilket offentliggjordes genom
pressmeddelande den 21 oktober 2024. Information om anmälan för deltagande
på stämman samt fullständig information om årsstämman kommer att publiceras
i samband med offentliggörandet av kallelsen och kommer också finnas
tillgänglig på www.midsona.com.
Valberedning
Det är aktieägarna som på årsstämman utser valberedningens ledamöter
alternativt anger hur valberedningens ledamöter ska utses. Valberedningen
representerar bolagets aktieägare. Majoriteten av ledamöterna ska vara
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Valberedningen har till
uppgift att bereda och lämna förslag till årsstämman i frågor om val och
arvodesfrågor.
Valberedning inför årsstämma 2025
Enligt den gällande instruktionen för valberedningen i Midsona AB ska
ledamöterna i valberedningen utses av de tre till röstetalet största aktieägarna i
bolaget per den sista bankdagen i augusti 2024. Av den gällande instruktionen
följer också att om någon av de tre största aktieägarna avstår sin rätt att utse
ledamot till valberedningen ska nästa aktieägare i storleksordningen beredas
tillfälle att utse ledamot.
Namn/Representerande, %
Andel av röster
2024-08-31
Henrik Munthe/Stena Adactum AB 46,9
Bengt Belfrage/Nordea Fonder 3,0
Rune Bro Róin/Roin Holding ApS 3,0
Summa 52,9
Valberedningen har inför årsstämman 2025 hållit fyra protokollförda samman-
träden fram till offentliggörandet av kallelsen till årsstämman och därutöver haft
löpande kontakt. Valberedningen har intervjuat några styrelseledamöter samt
erhållit en presentation av Midsonas verksamhet av koncernchefen. Styrelsens
ordförande har redovisat den styrelseutvärdering som genomförts samt informerat
valberedningen om styrelse- och utskottsarbetet under året. Valberedningen har
behandlat de frågor som den ska behandla enligt års stämmans beslut och enligt
”Svensk kod för bolagsstyrning”. Det har bland annat diskuterats och övervägts i
vilken grad styrelsen uppfyller de krav som ställs på ett börsnoterat bolag och i
övrigt till följd av bolagets verksamhet. Vidare har valberedningen diskuterat
styrelsens könsfördelning, storlek, kompetens, erfarenhet, mångsidighet och hur
väl styrelsen fungerar, bland annat med beaktande av resultatet av styrelsens
utvärdering av sitt arbete. Även val av revisor samt arvodering av styrelseledamöter
och revisor har diskuterats. Valberedningen har tillämpat Midsonas styrelses
mångfaldspolicy samt regel 4.1 i ”Svensk kod för bolagsstyrning”, vid framtagande
av förslag till val av styrelseledamöter.
Valberedningens sammansättning publicerades genom pressmeddelande den
21 oktober 2024 och på www.midsona.com. Aktieägare har haft möjlighet att
lämna förslag till valberedningen. På www.midsona.com finns information för hur
aktieägare kan lämna förslag till valberedningen.
Valberedningens förslag samt motiverade yttrande offentliggörs senast i
samband med kallelsen till årsstämman 2025.
Ledamöterna erhåller inte arvode eller ersättningar för sitt arbete i
valberedningen.
Förslag till årsstämma 2025
Valberedningen föreslår följande:
Att välja Patrik Andersson till stämmoordförande
Att välja 7 ordinarie styrelseledamöter och inga styrelsesuppleanter
Att välja ett registrerat revisionsbolag till revisor och inga revisorssuppleanter
Att styrelsearvode ska utgå med 620 000 kr till ordförande (tidigare 600000kr),
270 000 kr vardera till övriga ledamöter (tidigare 260 000 kr) samt 100 000 kr
till revisionsutskottets ordförande (tidigare 90 000 kr), 55 000 kr till varje övrig
styrelseledamot som ingår i revisionsutskottet (tidigare 50 000 kr), 45 000 kr
till ersättningsutskottets ordförande (tidigare 45 000 kr) och 25 000 kr till varje
övrig styrelseledamot som ingår i ersättningsutskottet (tidigare 25 000 kr).
Till de nyupprättade utskotten för hållbarhet och informationssäkerhet utgår
30000 kronor (0) till respektive utskottsmedlem.
Att revisorsarvode ska utgå enligt godkänd räkning.
Att omval sker av styrelseledamöterna Patrik Andersson, Tomas Bergendahl,
Anna-Karin Falk, Sandra Kottenauer, Jari Latvanen, Anders Svensson och
Johan Wester.
Att omval sker av Patrik Andersson som styrelseordförande.
Att Deloitte AB omväljs till revisor (Deloitte har upplyst att auktoriserade
revisorn Jeanette Roosberg utses som huvudansvarig revisor om stämman
beslutar enligt förslaget).
Valberedningens kompletta förslag finns i kallelsen till årsstämman.
Valberedningen anser att den kompetens som finns i den föreslagna
styrelsen väl tillgodoser bolagets nuvarande behov.
Styrelse
Styrelsens arbete och ansvar
Styrelsen är det högsta förvaltande organ under årsstämman och svarar för
organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter. Den ska i första hand
ägna sig åt mer övergripande och långsiktiga frågor, som är av stor betydelse för
koncernens framtida inriktning.
Styrelsens arbete följer en skriftlig arbetsordning som reglerar styrelsens
arbetsformer och ansvar, styrelsens och utskottens arbetsfördelning samt
ordförandens roll. Vidare regleras ramarna för styrelsens möten, till exempel
kallelse, dagordning, protokoll samt hur styrelsen ska erhålla en allsidig
information för sitt arbete. Styrelsen har även beslutat om införande av
övergripande policys för verksamheten och andra centrala styrdokument för att
reglera ansvar, riktlinjer, procedurer, värderingar och mål.
Styrelsearbetet är vanligtvis av cyklisk karaktär. I början på året behandlas
bokslutskommuniké och årsredovisning, liksom de ärenden som ska presenteras
på årsstämman. Efter sommaren behandlas koncernens långsiktiga strategiska
plan och inriktning. I slutet av året behandlas budgeten för det kommande året. I
varje kvartal görs en genomgång av den ekonomiska rapporteringen och
delårsrapporter godkänns för publicering. I samband med årsstämman hålls ett
konstituerande styrelsemöte där bland annat utskottsledamöter och
firmateckningsrätt fastställs.
Styrelsen ska, enligt bolagsordningen, bestå av minst tre och högst nio
ledamöter och inga suppleanter ska utses. Ledamöterna väljs årligen på
årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Det finns inga regler om
längsta tid en ledamot kan ingå i styrelsen.
Styrelsens sammansättning 2024
På årsstämman 2024 valdes följande sju styrelseledamöter; Patrik Andersson
(ordförande), Tomas Bergendahl, Anna-Karin Falk, Sandra Kottenauer,
Jari Latvanen, Anders Svensson och Johan Wester. Styrelsens sammansättning
uppfyller ”Svensk kod för bolagsstyrning” gällande oberoende i förhållande till
både bolaget och bolagsledningen samt bolagets större aktieägare.
Könsfördelningen är två kvinnor och fem män, vilket motsvarar en andel kvinnor
om drygt 29 procent. För information om styrelseledamöternas oberoende, andra
uppdrag och innehav av aktier i bolaget, se sidorna
172-173 eller på Midsonas hemsida www.midsona.com.
Den verkställande direktören, ekonomi- och finanschefen samt bolagsjuristen,
tillika styrelsens sekreterare, deltar på styrelsemöten. Andra tjänstemän deltar på
styrelsemöten som föredragande av särskilda ärenden.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
166 BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsens arbete 2024
Under 2024 har styrelsen haft nio möten, varav ett per capusalm och ett
konstituerande (direkt efter årsstämma). För information om ledamöternas
närvaro, se sidorna 172-173.
Styrelsen behandlar regelbundet strategiska frågor som rör koncernens
verksamhet och allmänna inriktning. Vid styrelsemötet i januari behandlades
ärenden såsom bokslutskommuniké, risker och riskhantering, ärenden inför
årsstämman och marknadsplaner. På det konstituerande styrelsemötet
fastställdes arbetsordningar för styrelsen, revisionsutskottet och
ersättningsutskottet.
I maj och september hölls strategimöten. Strategiarbetet har därefter fortsatt i
divisionerna. Andra affärsmässigt viktiga frågor under året har varit implemente-
ring av ny strategi, etablering av ny organisation och resultatuppföljning.
Bolagets revisor närvarade vid årets första styrelsemöte för att rapportera
från granskningen av årsbokslutet avseende räkenskapsåret 2023. Styrelsen har
behandlat rapporten från revisorerna och gått igenom intern kontroll och
efterlevnad samt genomfört den årliga styrelseutvärderingen. Vidare har styrelsen
sammanträtt med revisorn utan närvaro av ledningen. Styrelsens utskott har
därutöver lämnat rapporter från sina möten vid styrelsemötena. Årets
styrelsearbete framgår vidare av illustrationen ovan.
Styrelsemötena följer en i förväg godkänd agenda, till vilken särskilda frågor
läggs vid behov. Dagordningen skickas, tillsammans med dokumentation för varje
punkt på dagordningen, genom virtuellt datarum till samtliga styrelseledamöter
cirka en vecka före mötet. Varje styrelsemöte inleds med att föregående
mötesprotokoll och öppna ärenden gås igenom. Därefter redogör den
verkställande direktören för koncernens försäljning, resultat och affärsläge
inklusive viktiga omvärldsfaktorer. Vidare redogör vanligtvis därefter ekonomi- och
finanschefen för koncernens finansiella ställning mer detaljerat tillsammans med
nödvändiga analyser och utestående frågor från tidigare styrelsemöten
avrapporteras samt planer eller förslag presenteras. Alla divisioner presenterar
sina verksamheter på styrelsemöte enligt en förbestämd plan. Utöver den
information som ges i samband med styrelsemötena, sänder den verkställande
direktören en månadsrapport till styrelsens ledamöter. Alla styrelsemöten
protokollförs och protokollen skickas till justerande ledamöter för godkännande.
Normalt hålls ett styrelsemöte per år på någon av koncernens anläggningar.
Styrelsens ordförande
Styrelseordföranden organiserar och leder styrelsens arbete, företräder bolaget i
ägarfrågor samt ansvarar för utvärderingen av styrelsens arbete. Dessutom
ansvarar ordföranden för den löpande dialogen med den verkställande direktören
om verksamheten samt för att styrelsen fullgör sina plikter.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande ansvarar för utvärderingen av styrelsens arbete, inklusive
bedömningen av enskilda styrelseledamöters prestationer, enligt en etablerad
digital process. Utvärderingen avrapporteras till valberedningen och utgör del av
grunden för valberedningens förslag till årsstämman på styrelseledamöter och
arvoden till styrelsen.
Styrelsens utskott
Styrelsen har tillsatt ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Utskottens
ledamöter och deras ordförande utses vid det konstituerande styrelsemötet för ett
år i taget. Utskottens arbete är i huvudsak av beredande och rådgivande karaktär,
men styrelsen kan i enstaka fall ge utskotten beslutanderätt i särskilda frågor. De
ärenden som behandlas vid utskottsmötena protokollförs och avrapporteras till
styrelsen vid nästa styrelsemöte.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvuduppgift är att övervaka hållbarhetsrapportering och
finansiell rapportering samt säkerställa att antagna principer för finansiell
rapportering, hållbarhetsrapportering, intern kontroll, internrevision och
riskbedömning följs och tillämpas. Dess uppgift är även att stödja valberedningen
med förslag vid val av revisor och revisionsarvoden.
Revisionsutskottet bestod 2024 av Tomas Bergendahl (ordförande), Jari
Latvanen och Anders Svensson. Utskottet sammanträdde fem gånger under 2024.
För information om ledamöternas närvaro, se sidorna 172-173. Den verkställande
direktören och ekonomi- och finanschefen, tillika sekreterare i revisionsutskottet,
deltog vid utskottets möten. Huvudansvarig revisor deltog vid tre tillfällen under
2024.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvuduppgift är att förbereda ärenden för beslut i styrelsen
som rör ersättnings- och anställningsvillkor för den verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare utifrån principer fastställda av årsstämman.
Dess uppgift är även att föreslå riktlinjer för ersättning till verkställande direktören
och andra ledande befattningshavare samt följa upp och utvärdera mål och
principer för rörlig ersättning.
Ersättningsutskottet bestod 2024 av Patrik Andersson (ordförande) och Johan
Wester. Utskottet sammanträdde två gånger under 2024. För information om
ledamöternas närvaro, se sidorna 172-173.
Delårsrapport Q3
Godkännande av budget 2025
Rapport från ersättningsutskott
Rapport från revisionsutskott
Förslag till vinstdisposition
Ärenden inr årsstämma 2024
Bokslutskommuniké
Riskgenomgång
Ny strategi och nya finansiella mål
Avrapportering hållbarhetsarbete
Delårsrapport Q1
Årsstämma
Konstituerande möte
Strategifrågor
Ny organisation
Delårsrapport Q2
Rapport från revisionsutskott
Strategifrågor
Styrelsens arbete 2024
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 167
VD och koncernledning
Bolagets verkställande direktör, tillika koncernchef, utses av styrelsen. Peter
Åsberg är verkställande direktör och sköter den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar. Den verkställande direktören tar i samråd
med styrelsens ordförande fram nödvändiga underlag för styrelsens arbete,
föredrar ärenden och förslag till beslut samt håller styrelsen informerad om
bolagets utveckling. Den verkställande direktören leder koncernledningens arbete
och fattar beslut i samråd med övriga i koncernledningen. Koncernledningen
består utöver den verkställande direktören av ekonomi- och finanschefen, Division
Director Nordics, Division Director North Europe, Division Director South Europe,
Director Operations, Director Legal, Chief Marketing Officer och Director HR. Från
och med den 15 mars 2025 består koncernledningen även av Director Sourcing.
Under 2024 sammanträdde koncernledningen 12 gånger. Mötena är i
huvudsak inriktade på koncernens strategiska och operativa utveckling samt
resultatuppföljning. Verksamheten är organiserad i tre divisioner.
För ytterligare information om koncernledningen, se sidorna 174-175
och www.midsona.com.
Instruktion för den verkställande direktören
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig instruktion för den verkställande
direktörens arbete som bland annat klargör ansvar för den löpande förvaltningen,
arbetsfördelningen mellan styrelse och verkställande direktören samt samarbetet
med och information till styrelsen.
Utvärdering av den verkställande direktören
Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktörens arbete och
kompetens. Minst en gång per år görs utvärderingen utan dennes närvaro.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att årsstämman 2025 fattar beslut om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare, som i huvudsak motsvarar de riktlinjer som antogs av
årsstämman 2024. För information om förändringen i styrelsens förslag inför
årsstämman 2025, se förvaltningsberättelsens avsnitt Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare, sidan 129. För information om riktlinjer för ersättningar
till ledande befattningshavare beslutade av årsstämman 2024, se not 8 Anställda,
personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar sidorna 143–145
och www.midsona.com.
Regler för aktieaffärer
Styrelsens ledamöter, den verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen är registrerade som personer i ledande ställning får göra
aktieaffärer i Midsona enligt gällande lag och förordning. Utöver dessa
bestämmelser föreligger inte några interna regler.
Insiderinformation
Midsona omfattas av bestämmelserna i EU:s marknadsmissbruksförordning
nr 596/2014 (MAR) som ställer krav på hur insiderinformation hanteras samt på
vilket sätt Midsona är skyldigt att föra s k loggbok.
Midsona använder det digitala verktyget StrictLog för att säkerställa
hanteringen av insiderinformation. Endast behöriga personer i Midsona har
åtkomst till verktyget.
Extern revisor
Revisionsbolaget Deloitte AB, med auktoriserade revisor Jeanette Roosberg som
huvudansvarig, valdes av årsstämman 2024 för en period om ett år.
För information om arvoden och kostnadsersättningar till revisionsbolag,
se not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisorer, sidan 143.
Revisionsuppdraget
I revisionsuppdraget utförs en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vidare utförs en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, förslaget till disposition beträffande bolagets vinst eller
förlust samt görs ett uttalande om ESEF-rapporten. Dessutom avges yttranden om
bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten. Inom ramen för revisions-
uppdraget, genomförs en lagstadgad översiktlig granskning av delårsrapporten för
perioden 1 januari-30 september samt för perioden 1 januari-31 december.
Huvudansvarig revisor deltar i revisionsutskottsmöten och rapporterar
löpande under året till revisionsutskottets ordförande vid behov. Styrelsen träffar
den huvudansvarige revisorn i samband med att bokslutskommunikén behandlas
av styrelsen. Huvudansvarig revisor deltar vid årsstämman och beskriver där
revisionen samt föredrar revisionsberättelsen.
Ytterligare information
www.midsona.com finns översikt över bolagets tillämpning av bolags-
styningskoden, bolagsordning, Code of Conduct, information från tidigare års-
stämmor och tidigare års bolagsstyrningsrapporter.
Chief Executive Officer
Peter Åsberg
Chief Financial
Officer
Max Bokander
Director
Operations
Tobias
Traneborn
Director Legal
Tora Molander
Chief Marketing
Officer*
Anna
Törnebrant
Division
Director North
Europe
Heiko Hintze
Director HR*
Åsa Gavelstad
Division
Director South
Europe
Marjolaine
Cevoz-Goyat
Director
Sourcing**
Josefin
Kronstrand
Division
Director Nordics
Markus
Wessner
Koncernledningsstruktur
* Från och med 15 augusti 2024
** Från och med 15 mars 2025
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Intern kontroll avseende finansiell
rapportering
Rapporten om intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen har
upprättats av styrelsen i enlighet med ”Svensk kod för bolagsstyrning” och den
vägledning som framtagits av Svenskt näringsliv och FAR. Den beskriver hur den
interna kontrollen är organiserad för att hantera och minimera risken för
felaktigheter i den finansiella rapporteringen.
Intern kontroll
De viktigaste målen för den interna kontrollen är att den är ändamålsenlig och
effektiv, ger tillförlitliga rapporter och efterlever lagar och förordningar.
Midsona har inte en särskild granskningsfunktion, det vill säga
internrevisionsfunktion. Revisionsutskott och styrelse har prövat frågan kring en
särskild granskningsfunktion och bedömt att existerande struktur för riskhantering
och uppföljning av internkontrollprocessen ger en tillfredsställande tillförlitlighet.
Internkontrollprocessen tar utgångspunkten i ett ramverk för intern kontroll,
som tagits fram av “the Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Comission” (COSO). Ramverket består av fem komponenter, kontrollmiljö,
riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation, samt
uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen. En viktig del av kontrollmiljön är att beslutsvägar, befogenheter
och ansvar är tydligt definierade och kommunicerade mellan olika nivåer i
organisationen samt att styrande dokument i form av policyer, procedurer,
instruktioner och manualer finns och efterföljs.
Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret för den finansiella
rapporteringen där revisionsutskottet bistår styrelsen med att till exempel
övervaka effektiviteten i den interna kontrollen, internrevision och finansiell
riskhantering. En viktig del i styrelsens arbete är därför att utarbeta och godkänna
ett antal grundläggande policyer, procedurer, riktlinjer och ramverk. Dessa
inkluderar styrelsens arbetsordning, VD-instruktion, regelverk beträffande
investeringar, finanspolicy samt insiderpolicy. Syftet med dessa dokument är
bland annat att skapa grunden för en god intern kontroll. Vidare arbetar styrelsen
för att organisationsstrukturen ska ge tydliga roller, ansvar och processer som
gynnar en effektiv hantering av verksamhetens risker och möjliggör
måluppfyllelse. Som en del i ansvarsstrukturen ingår att styrelsen månatligen
utvärderar verksamhetens prestationer och resultat genom ett ändamålsenligt
rapportpaket innehållande resultat- och balansräkningar, analyser av viktiga
nyckeltal, kommentarer avseende affärsläget för respektive verksamhet samt
kvartalsvis även prognoser för kommande perioder. Som ett led i att stärka den
interna kontrollen finns policyer, regelverk och rutiner som ger en överskådlig bild
inom ekonomiområdet. Dessa är levande dokument som uppdateras löpande och
anpassas till förändringar inom verksamheten. Utöver detta finns procedurer och
instruktioner som ger vägledning i det dagliga arbetet i organisationen.
Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet
med den interna kontrollen har styrelsen delegerat till den verkställande
direktören.
Koncernens ekonomifunktion rapporterar till revisionsutskottet och till den
verkställande direktören. Funktionen arbetar med att säkerställa den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen i koncernen.
Riskbedömning
En kartläggning görs löpande av koncernens risker. Vid denna kartläggning
identifieras ett antal resultaträknings- och balansräkningsposter där risken för fel i
den finansiella rapporten är förhöjd. Kring dessa risker arbetar företaget
kontinuerligt med att förstärka kontrollerna. Vidare behandlas risker i särskilda
forum, till exempel frågeställningar kopplade till förvärv. För information om
poster som är föremål för viktiga uppskattningar och bedömningar, se not 32
Viktiga uppskattningar och bedömningar sidorna 158-159 samt
förvaltningsberättelsens avsnitt Risker och riskhantering sidan 123-129.
Kontrollaktiviteter
Koncernens kontrollstruktur utformas för att hantera risker som styrelsen
bedömer vara väsentliga för den interna kontrollen av den finansiella
rapporteringen. Syftet med kontrollaktiviteterna är att upptäcka, förebygga och
rätta till felaktigheter och avvikelser i rapporteringen. Kontrollaktiviteterna
omfattar till exempel beslutsprocesser och beslutsordningar för väsentliga beslut,
resultatanalyser och andra analytiska uppföljningar, avstämningar, inventeringar
och kontroller i IT-system.
Information och kommunikation
Bolagets styrande dokument i form av policyer, procedurer och manualer/
instruktioner hålls löpande uppdaterade och kommuniceras via relevanta kanaler,
i huvudsak via e-mail, interna möten och intranät.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som revisionsutskottet,
koncernledningen och extern revisor lämnar. Den verkställande direktören och
ekonomi- och finanschefen har frekventa genomgångar med respektive
divisionschef om affärsläge, resultat, finansiell ställning och prognos. Dessutom
har koncernens ekonomifunktion ett nära samarbete med ekonomichefer och
controllers på divisions- och bolagsnivå avseende rapportering och bokslut.
Uppföljning och återkoppling kring eventuella avvikelser som uppkommer i de
interna kontrollerna är en central del i internkontrollarbetet.
Koncernens ekonomifunktion arbetar efter en plan som godkänns av
revisionsutskottet på årsbasis. Planen tar sin utgångspunkt i prioriterade
processer och bolag.
Finansiell rapportering
Finansiella data rapporteras månadsvis från alla rapporteringsenheter, enligt
standardiserade rapporteringsrutiner dokumenterade i koncernens
redovisningsmanual. Rapporteringen utgör grunden för koncernens konsoliderade
finansiella rapportering. Konsolideringen, som sker centralt, mynnar ut i
fullständiga resultat- och balansräkningar för varje bolag och för hela koncernen.
Den finansiella rapporteringen lagras i en central databas där data hämtas för
analys och uppföljning på koncern-, divisions- och bolagsnivå.
Intern kontrollstruktur
Det finns åtta identifierade processer för självutvärdering; lager, inköp, försäljning,
bokslut/rapportering, materiella anläggningstillgångar,
IT-säkerhet, lönehantering och legal/GDPR. Självutvärderingen sker vid två
tillfällen under året, en gång på våren och en gång på hösten. Koncernbolagen
besvarar formulär om huruvida de lever upp till koncernens ställda minimikrav för
god intern kontroll. Kontrollerna utförs i all väsentlighet av koncernens
ekonomifunktion, men andra resurser kan även vara delaktiga. Brister identifieras,
åtgärder planeras och genomförs av koncernbolagen. Koncernfunktionen för
intern kontroll följer regelbundet upp identifierade brister tillsammans med lokala
controllers.
Aktiviteter 2024
Koncernfunktionen för intern kontroll genomförde internrevision i form av
digital självutvärdering vid två tillfällen under året för operativa enheter i
koncernen. Dessutom genomförde koncernfunktionen för intern kontroll fysisk
internrevision på plats hos dotterbolag vid två tillfällen under året.
Granskningsmomentet utökades med processen IT-säkerhet och avsåg
processerna lager, inköp, försäljning, bokslut/rapportering och IT-säkerhet.
Kontrollerna resulterade i observationer, rekommendationer och förslag till
beslut om åtgärder, vilka implementerades successivt. Sammantaget påvisade inte
det interna kontrollarbetet några materiella brister.
IT-säkerheten var fortsatt viktig för Midsona. Ett flertal säkerhetsförbättringar
implementerades för IT-system och IT-miljön för att öka informationssäkerheten i
och mellan interna system. Viktiga förberedelser gjordes under året för att kunna
följa och efterleva det nya NIS-2 direktivet som kommer implementeras som lag i
Sverige, cybersäkerhetslagen, med ikraftträdande under 2025.
Det arbetades med att vidareutveckla kontrollramverket för
hållbarhetsrapportering för att möta kraven i ESRS.
Det inleddes ett arbete med att etablera en modern krishanterings- och
kontinuitetsplan för koncernen.
Aktiviteter i fokus 2025
Koncernfunktionen för intern kontroll kommer fortsätta att fokusera på
granskningar av processerna lager, inköp, försäljning, bokslut/rapportering och IT-
säkerhet i samtliga operativa enheter i koncernen. Granskningsmomenten kommer
utföras både digitalt och fysiskt på plats ute i organisationen.
Det kommer fortsatt vara fokus under 2025 på att möta kraven i ESRS för
hållbarhetsrapportering och förbättra säkerheten i IT-infrastruktur, IT-system och
processer. Resurser kommer tillsättas för att kunna efterleva det nya NIS-2
direktivet när det träder i kraft under 2025. Dessutom ska det pågående arbetet
med att etablera en modern krishanterings- och kontinuitetsplan för koncernen
färdigställas.
Ett centralt webutbildningsverktyg kommer implementeras för att säkerställa
att alla medarbetare i koncernen får relevant utbildning.
168 BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
REVISORNS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN 169
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Midsona AB (publ)
organisationsummer: 556241-5322
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
räken skapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31 på sidorna 164-168 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 §
andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 8 april 2025
Deloitte AB
Jeanette Roosberg
Auktoriserad revisor
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
170 ERSÄTTNINGSRAPPORT
Ersättningsrapport
Introduktion
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-
havare i Midsona AB, antagna av årsstämman 2024, tillämpades under år 2024.
Rapporten innehåller även information om ersättning till verkställande direktören
samt en sammanfattning av bolagets utestående aktierelaterade incitaments-
program. Rapporten har upprättats i enlighet med 8 kap. 53 a § och 53 b §
aktiebolagslagen (2005:551) och Regler om ersättningar till ledande
befattningshavare och om incitamentsprogram utfärdade av Kollegiet för svensk
bolagsstyrning och förvaltade av Aktiemarknadens självregleringskommitté (ASK).
Information enligt 5 kap. 40–44 §§ årsredovisningslagen (1995:1554) finns i
not 8 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar,
sidorna 143-145, i årsredovisning 2024. Information om ersättningsutskottets
arbete under 2024 finns i bolagsstyrningsrapporten, sidorna 164-168, i
årsredovisning 2024.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport. Sådant arvode beslutas
årligen av årsstämman och redovisas i not 8 Anställda, personalkostnader och
ledande befattningshavares ersättningar, sidorna 143-145, i årsredovisning 2024.
Övergripande resultat och väsentliga händelser 2024
Verkställande direktören sammanfattar bolagets övergripande resultat och
väsentliga händelser i sin redogörelse Koncernchefen har ordet, sidorna 10-11, i
årsredovisning 2024. Dessutom finns andra annan viktig information
sammanfattade i förvaltningsberättelsens avsnitt; nettoomsättning och resultat,
kassaflöde, likviditet och finansiell ställning, viktiga händelser under
räkenskapsåret samt risker och osäkerhetsfaktorer i fokus, på sidorna 121-123.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Midsona har en tydlig affärsstrategi för att bedriva lönsam tillväxt och skapa
aktieägarvärde. För en framgångsrik implementering av affärsstrategin och att
tillvarata långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet, förutsätter att medarbetare
med de rätta kvalifikationerna kan rekryteras, behållas och motiveras. För detta
krävs att en marknadsmässig och konkurrenskraftig totalersättning kan erbjudas
till ledande befattningshavare i det land där den är anställd. Ersättningsriktlinjerna
möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning. För mer information om affärsstrategin hänvisas till hemsidan
www.midsona.com.
Den totala ersättningen för ledande befattningshavare ska vara marknads-
mässig, konkurrenskraftig och återspegla individens prestationer och ansvar samt
koncernens resultatutveckling. Ersättningen får bestå av följande komponenter:
fast lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner och övriga förmåner. Den rörliga
ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier med syfte
att främja långsiktigt värdeskapande, affärsstrategi och hållbara långsiktiga
intressen. De kan utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare finns i not 8 Anställda,
personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar, sidorna 143-145, i
årsredovisning 2024. De tillämpliga ersättningsriktlinjerna antagna av årsstämma
2024 har under året följts. Inga avsteg från riktlinjerna har gjorts och inga
avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska tillämpas
för att fastställa ersättningen. Revisorns yttrande över efterlevnaden av riktlinjerna
finns tillgänglig på hemsidan www.midsona.com. Ingen ersättning har krävts
tillbaka. Utöver den ersättning som omfattas av ersättningsriktlinjerna har
årsstämmor beslutat om att införa långsiktiga aktierelaterade
incitamentsprogram, där ledande befattningshavare erbjudits köpa
teckningsoptioner med marknadsmässiga villkor.
Totalersättning till verkställande direkren, Peter Åsberg, intnad under 2024 (Tkr om inget annat anges)
Grundlön
1
Andra förmåner
2
Rörlig ersättning
3,4
Pensionskostnad
6
Totalersättning
Andelen fast/rörlig
ersättning, %
5 469 152 1 749 1 663 9 033 80.6/19.4
Totalersättning till verkställande direkren, Peter Åsberg, intnad under 2023 (Tkr om inget annat anges)
Grundlön
1
Andra förmåner
2
Rörlig ersättning
3,4,5
Pensionskostnad
6
Totalersättning
Andelen fast/rörlig
ersättning, %
5 341 226 756 1 605 7 928 90.5/9.5
1
Inkluderar semesterlön och löneavdrag för förmånsbil.
2
Inkluderar förmåner som sjukvårdsförmån och milersättning.
3
Den rörliga erttningen är ettårig.
4
Den rörliga ersättningen utbetalas året efter intjänandeåret.
5
Skillnaden mellan presenterad rörlig erttning i erttningsrapporten för 2024 och presenterad rörlig erttning i not 8 i årsredovisning 2024 är hänförlig till att den rörliga ersättningen för
2023 fastställdes efter räkenskapsårets slut i januari 2024.
6
Pensionen är premiebaserad med en avgift på 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
Ersättningsutskottets utvärdering av ersättningar
Ersättningsutskottet anser att de riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare, som antogs av årsstämman 2024 har fungerat bra och att
syftet med riktlinjerna uppnåtts. Ersättningsutskottet anser vidare att
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer är väl avvägda och marknadsmässiga.
Aktiebaserad ersättning
Det fanns inga utestående aktierelaterade incitamentsprogram enligt IFRS 2
Aktierelaterade ersättningar, där ledande befattningshavare vederlagsfritt tilldelats
aktieoptioner eller liknande. Det fanns dock ett utestående teckningsoptions-
program vid utgången av 2024.
På årsstämman 2021 beslutades det om emission och överlåtelse av högst
780 000 teckningsoptioner till ledande befattningshavare i Midsona fördelade på
serierna TO2021/2024, TO2022/2025 och TO2023/2026 till lika delar.
I september 2021 överläts sammanlagt 171 000 teckningsoptioner i serie
TO2021/2024 till ledande befattningshavare. Den verkställande direktören
förvärvade 30 000 teckningsoptioner, övriga medlemmar i koncernledningen
förvärvade 86 000 teckningsoptioner samt övriga ledande befattningshavare och
nyckelpersoner tecknade sammanlagt 55 000 teckningsoptioner. Varje
teckningsoption berättigade till teckning av en aktie av serie B. Tiden för
utnyttjande av teckningsoptionerna var från den 1 augusti 2024 till den 20
december 2024. Inga teckningsoptioner i serie TO2021/2024 konverterades till
B-aktier.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ERSÄTTNINGSRAPPORT 171
I augusti 2022 överläts sammanlagt 120 000 teckningsoptioner i serie
TO2022/2025 till ledande befattningshavare. Den verkställande direktören
förvärvade 20 000 teckningsoptioner och övriga medlemmar i koncernledningen
förvärvade 100 000 teckningsoptioner. Varje teckningsoption berättigade till
teckning av en aktie av serie B. Tiden för utnyttjandet av teckningsoptionerna är
från den 1 augusti 2025 till 20 december 2025. Teckningskursen för
optionsprogrammet är 25,60 kr efter omräkning till följd av genomförd
företrädesemission i december 2022 (tidigare 25,66 kr). Överlåtelsen av
teckningsoptionerna skedde på marknadsmässiga villkor baserat på en beräkning
enligt Black & Scholes modell utförd av PWC AB, som är att betrakta som
oberoende i förhållande till Midsona. Det verkliga värdet per teckningsoption var
3,82 kr vid transaktionstillfället i augusti 2022.
Det beslutades under 2023 om att inte erbjuda ledande befattningshavare att
teckna serien TO2023/2026.
Ytterligare information om långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram,
där ledande befattningshavare erbjudits köpa teckningsoptioner med
marknadsmässiga villkor, finns i not 8 Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar, sidorna 143-145, i årsredovisning 2024.
Tillämpning av prestationskriterier
Rörlig ersättning är villkorad av att definierade och mätbara kriterier uppfylls.
I början av varje år fastställer styrelsen och ersättningsutskottet de kriterier och
målnivåer, som bedöms vara relevanta för den kommande mätperioden. För 2024
var 85 procent av den rörliga ersättningen kopplad till finansiella kriterier och 15
procent till individuella icke-finansiella kriterier.
Prestationskriterierna för den verkställande direktörens rörliga ersättning
syftar till att främja och förverkliga bolagets affärsstrategi och prestation samt
hållbara långsiktiga intressen.
Jämförande information avseende förändringar i ersättning och bolagets resultat
Ersättning och bolagets resultat
1
Förändring
2020/2019
Förändring
2021/2020
Förändring
2022/2021
Förändring
2023/2022
Förändring
2024/2023 2024
Erttning till verksllande direkren, Tkr 1 839 31,9% -901 -11,8% 98 1,5% 1 119 16,4% 1 106 14,0% 9 034
Koncernens EBITDA, före jämrelsestörande
poster, Mkr 100 34,5% -77 -19,7% -122 -39,0% 26 13,6% 63 29,0% 280
Genomsnittlig ersättning baserad på antalet
heltidsekvivalenter anställda i Midsona AB
2
, Tkr 100 14,5% 43 5,4% -88 -10,5% 39 5,2% 52 6,6% 840
1
Inkluderar ersättning intjänad under respektive år.
2
Medlemmar i koncernledningen är exkluderade.
Verkställande direktörens, Peter Åsberg, prestation för rörlig erttning intjänad 2024
Kriterier hänförliga till ersättningskomponenten Relativ viktning av prestationskriterier
1) Uppmätt prestation
2) Faktisk tilldelning / ersättningsutfall
EBITDA, före jämförelsesrande poster, Mkr 70 procent
1) 60 procent
2) 1 096 Tkr
Affärs- och hållbarhetsutveckling 15 procent
1) 100 procent
2) 392 Tkr
Working capital days 10 procent
1) 100 procent
2) 261 Tkr
Nettoomsättning koncernens egna varumärken 5 procent
1) 0 procent
2) 0 Tkr
Verkställande direktörens, Peter Åsberg, prestation för rörlig erttning intjänad 2023
Kriterier hänförliga till ersättningskomponenten Relativ viktning av prestationskriterier
1) Uppmätt prestation
2) Faktisk tilldelning / ersättningsutfall
EBITDA, före jämförelsesrande poster, Mkr 70 procent
1) 0 procent
2) 0 Tkr
Affärs- och hållbarhetsutveckling 20 procent
1) 100 procent
2) 504 Tkr
Cash conversion 10 procent
1) 100 procent
2) 252 Tkr
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
172 STYRELSE
1
Aktieinnehav per den 28 februari 2025. För uppdaterade aktieinnehav hänvisas till https://www.midsona.com/se/governance#board/.
2
Johan Wester innehar uppdrag av Stena Adactum AB.
Patrik Andersson
Född: 1963
Befattning i styrelsen:
Styrelseordförande sedan 2022
Närvaro: 9/9
Invald år: 2022
Befattning: Styrelseuppdrag och
Industriell rådgivare
Tidigare erfarenhet: VD och
koncernchef för Loomis, VD för Orkla
Foods Sverige, VD och koncernchef
för Rieber & Son, VD för Wasabröd
globalt inom Barilla Group samt
flertalet seniora befattningar inom
Unilever-koncernen
Utbildning: Master’s degree in
Economics and Business
Administration, Lunds universitet
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Sesol AB, Cary Group AB och i
AAK AB samt styrelseledamot i
Ecolean AB
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 37 500 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 37 500 B-aktier
Revisionsutskott/närvaro: -
Ersättningsutskott/närvaro:
Ordförande 2/2
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 600 000
Utskottsarvode 45 000
Totalt 645 000
Anna-Karin Falk
Född: 1967
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2023
Närvaro: 9/9
Invald år: 2023
Befattning: Marketing Director
Interim på Duni Group
Tidigare erfarenhet: Strategisk
rådgivare åt välkända
internationella varumärken med
fokus på marknadsföring,
innovation, varumärkes-
positionering och portföljstrategi
Chief Marketing Officer på
Euroflorist samt arbetat inom
Unilever-koncernen under 15 år i fler-
talet ledande positioner i Sverige och
internationellt
Utbildning: Master of Science in
Business and Economics,
Internationell Ekonomi,
Göteborgs universitet
Övriga uppdrag: -
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 1 654 A-aktier, 6 000 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 1 654 A-aktier, 6 000 B-aktier
Revisionsutskott/närvaro: -
Ersättningsutskott/närvaro: -
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 260 000
Totalt 260 000
Tomas Bergendahl
Född: 1974
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2024
Närvaro: 7/9
Invald år: 2024
Befattning: CFO på AAK AB
Tidigare erfarenhet: CFO på COWI
Holding A/S och Rederi AB
TransAtlantic samt mångårig erfaren-
het från flertalet seniora finans-
positioner inom GKN Aerospace
Engine Systems
(tidigare Volvo Aero Corporation)
såväl i Skandinavien som i USA
Utbildning: Ekonomie
Magister examen i Företagsekonomi,
Luleå Tekniska Universitet (LTU)
Övriga uppdrag: -
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 35 000 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: -
Revisionsutskott/närvaro:
Ordförande 3/5
Ersättningsutskott/närvaro: -
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 168 000
Utskottsarvode 58 000
Totalt 226 000
Sandra Kottenauer
Född: 1972
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2020
Närvaro: 9/9
Invald år: 2020
Befattning: Chief Marketing and
Product Officer, Manor AG, Schweiz
Tidigare erfarenhet: Olika
befattningar inom Procter & Gamble
Europa, bland annat som
Global Brand Director.
Utbildning: MSc, Marketing &
International Business,
Handelshögskolan i Stockholm
Övriga uppdrag:
Styrelseledamot Bata
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 1 000 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 1 000 B-aktier
Revisionsutskott/närvaro: -
Ersättningsutskott/närvaro: -
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 260 000
Totalt 260 000
Styrelse
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
STYRELSE 173
Anders Svensson
Född: 1964
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2022
Närvaro: 9/9
Invald år: 2022
Befattning: Styrelseuppdrag och
Industriell rådgivare
Tidigare erfarenhet: VD för ICA Sveri-
ge, Vice VD för ICA Gruppen, VD för
Arla Foods Sweden, styrelseordföran-
de för Rynkeby Foods AS, styrelseord-
förande för Arla Foods Norway, sty-
relseldamot i ICA-Banken samt
olika befattningar inom Procter &
Gamble och Andersen Consulting
(numera Accenture).
Utbildning: Bachelor of Science in Bu-
siness Administration and
Managerial Economics,
Lunds universitet.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Stadium AB, Svensk Handel och
Cibonum Group samt styrelseledamot
i Skistar AB, Svenskt Näringsliv, Ni-
coya AB och Reocean AB
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 35 000 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 35 000 B-aktier
Revisionsutskott/närvaro:
Ledamot 5/5
Ersättningsutskott/närvaro: -
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 260 000
Utskottsarvode 46 000
Totalt 306 000
Johan Wester
Född: 1966
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2009
Närvaro: 9/9
Invald år: 2009
Befattning: Senior Vice President
Stena Adactum AB
Tidigare erfarenhet: VD Mediatec
Group, partner Arthur D. Little samt
styrelseledamot Ballingslöv
International AB och Personec Oy
Utbildning: Civilingenjör,
Chalmers Tekniska Högskola
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i
Stiftelsen TorslandaIdrott, NGC AB,
Alpegro AS och SR Energy AB samt
styrelseledamot i Ependion AB,
STOCKHOLM DMC AB och S-Invest
Trading AB
Beroende till bolaget och ägarna: Ja
2
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 326 630 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 231 630 B-aktier
Revisionsutskott/närvaro:-
Ersättningsutskott/närvaro:
Ledamot 2/2
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 260 000
Utskottsarvode 25 000
Totalt 285 000
Jari Latvanen
Född: 1964
Befattning i styrelsen:
Styrelseledamot sedan 2022
Närvaro: 9/9
Invald år: 2022
Befattning: Senior Advisor för
E&A Invest Oy
Tidigare erfarenhet: CEO Stockmann
plc, CEO för Findus Nordic och
HKScan Oy samt flera
ledningspositioner vid Nestlé.
Mångårig erfarenhet som VD och
koncernchef inom livsmedels-
industrin och detaljhandeln
Utbildning: MBA, Henley Business
School of the University of Reading,
Great Britain, BBA, Institute of
Economics, Turku, Finland
Övriga uppdrag: Styrelseordförande
Oy Verman Ab, Finland
Beroende till bolaget och ägarna: Nej
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
1
: 0
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 0
Revisionsutskott/närvaro:
Ledamot 5/5
Ersättningsutskott/närvaro: -
Ersättning 2024:
Styrelsearvode 260 000
Utskottsarvode 46 000
Totalt 306 000
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
174 KONCERNLEDNING
Koncernledning
1
Peter Åsberg
Född: 1966
Befattning: VD och koncernchef
Anställd: 2007
I nuvarande befattning: 2007
Tidigare befattningar: VD Cloetta
Fazer Sverige samt olika
befattningar inom Procter & Gamble
och Coca-Cola
Utbildning: Civilekonom,
Lunds universitet
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 570 984 B-aktier (eget) samt
450 B-aktier och 20 000
teckningsoptioner (2022/2025)
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 570 984 B-aktier (eget) samt
450 B-aktier, 30 000 tecknings-
optioner (2021/2024) och 20 000
teckningsoptioner (2022/2025)
Max Bokander
Född: 1973
Befattning: CFO
Anställd: 2021
I nuvarande befattning: 2021
Tidigare befattningar: VP Finance and
Business Control vid Trelleborgkoncer-
nen samt seniora positioner vid
ST-Ericsson, Skanska och Tetra Pak
Utbildning: Civilekonom,
Lunds universitet
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 10 000 B-aktier och 20 000
teckningsoptioner (2022/2025)
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 10 000 B-aktier, 13 000
teckningsoptioner (2021/2024)
och 20 000 teckningsoptioner
(2022/2025)
Marjolaine Cevoz-Goyat
Född: 1975
Befattning:
Division Director South Europe
Anställd: 2010
I nuvarande befattning: 2019
Tidigare befattningar: Marknadschef
för Panzani-gruppen samt
varumärkeschef Procter & Gamble
Utbildning: Masterexamen från École
des hautes études commerciale, Paris
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 20 000 teckningsoptioner
(2022/2025)
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 20 000 teckningsoptioner
(2021/2024) 20 000 tecknings-
optioner (2022/2025)
Åsa Gavelstad
Född: 1973
Befattning: Director HR
Anställd: 2022
I nuvarande befattning: 2024
Tidigare befattningar: Nordic HR
Manager på Midsona, Head of HR på
Abdon Food, Head of Resourcing
Sweden på Sony Ericsson, samt olika
positioner inom Sony Mobile och
Ericsson.
Utbildning: Socionom,
Lunds Universitet
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 0
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 0
1
Koncernledning per den 15 mars 2025.
2
Aktieinnehav per den 28 februari 2025. För uppdaterade aktieinnehav hänvisas till https://www.midsona.com/se/governance#management
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
KONCERNLEDNING 175
Tobias Traneborn
Född: 1975
Befattning: Director Operations
Anställd: 2017
I nuvarande befattning: 2020
Tidigare befattningar: Positioner som
Chief Operating Officer hos CDON.
COM, Operativ chef vid HKC och logis-
tikchef på både
Lantmännen Cerealia och
Kjell & Company
Utbildning: Teknologie
kandidatexamen, Borås Högskola
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 10.736 B-aktier och 20 000
teckningsoptioner (2022/2025)
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 10,736 B-aktier, 15 000
teckningsoptioner (2021/2024)
och 20 000 teckningsoptioner
(2022/2025)
Markus Wessner
Född: 1972
Befattning: Division Director Nordics
Anställd: 2021
I nuvarande befattning: 2024
Tidigare befattningar: Country
Director för Sverige och Danmark på
Midsona, Business Unit Director och
Sales Director för Cloetta Sverige
samt olika positioner inom Brio,
Kellogg’s och ICA
Utbildning: Civilekonom, Blekinge
Tekniska Högskola, Post Graduate
Diploma Economics,
La Trobe University, Melbourne
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 5 000 B-aktier
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 0
Heiko Hintze
Född: 1970
Befattning:
Division Director North Europe
Anställd: 2023
I nuvarande befattning: 2023
Tidigare befattningar: Ledande
positioner inom Santaverde GmbH,
Yogi Tea, Cadbury och
Colgate-Palmolive.
Utbildning: MBA Business
Administration (Marketing & Sales),
University of Hamburg, Germany
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 0
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 0
Anna Törnebrant
Född: 1981
Befattning: Chief Marketing Officer
Anställd: 2022
I nuvarande befattning: 2024
Tidigare befattningar: Nordic
Consumer & Marketing Director på
Midsona, VD SydGrönt, olika ledande
positioner inom försäljning och
marknadsföring hos Mars Inc. och
Barilla Norden, samt Management
Consulting inom Operational
Excellence hos Deloitte.
Utbildning: Civilingenjörsexamen
Industriell Ekonomi,
Linköpings Tekniska Högskola
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 0
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 0
Tora Molander
Född: 1978
Befattning: Director Legal
Anställd: 2020
I nuvarande befattning: 2022
Tidigare befattningar:
Advokat/Partner Fredersen
Advokatbyrå AB
Utbildning: Jur. kand,
Lunds universitet
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 926 B-aktier och 20 000
teckningsoptioner (2022/2025)
Egna och närståendes aktieinnehav
2023: 926 B-aktier, 10 000
teckningsoptioner (2021/2024)
och 20 000 teckningsoptioner
(2022/2025)
Josefin Kronstrand
Född: 1981
Befattning: Director Sourcing
Anställd: 2025
I nuvarande befattning: 2025
Tidigare befattningar: Head of
Procurement inom affärsområdet
Lantmännen Cerealia, samt
erfarenhet från ett antal seniora
roller inom Lantmännen och
Sony Nordic.
Utbildning: Ekonomie
Magisterexamen (MSc),
Handelshögskolan
Göteborgs universitet
Egna och närståendes aktieinnehav
2024
2
: 0
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
176 FEMÅRSÖVERSIKT
Femårsöversikt
Utdrag ur resultatkningar
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 3 727 3 793 3 899 3 773 3 709
Kostnad för sålda varor -2 658 -2 834 -3 021 -2 758 -2 672
Bruttoresultat 1 069 959 878 1 015 1 037
Försäljningskostnader -621 -618 -1 045 -592 -542
Administrationskostnader -319 -327 -298 -289 -284
Övriga rörelseintäkter 5 22 10 35 52
Övriga rörelsekostnader -6 -7 -10 -8 -6
Rörelseresultat 128 29 -465 161 257
Resultat från andelar i joint venture - - - - -8
Finansiella intäkter 5 10 67 11 14
Finansiella kostnader -58 -74 -131 -57 -59
Resultat före skatt 75 -35 -529 115 204
Skatt -28 -18 28 -26 -28
Årets resultat 47 -53 -501 89 176
Av- och nedskrivningar
Av- och nedskrivningar ingående i rörelseresultat 152 157 641 168 147
EBITDA 280 186 176 329 404
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultat - 31 495 -4 -14
Rörelseresultat, före jämförelsestörande poster 128 60 30 157 243
Av- och nedskrivningar och jämförelsestörande poster
Av- och nedskrivningar och jämförelsesrande poster ingående i
rörelseresultat 152 188 656 152 133
EBITDA, före jämförelsestörande poster 280 217 191 313 390
Proforma justering och förrvsrelaterade omstrukturerings- och transak-
tionskostnader
Proforma justering och förvärvsrelaterade omstrukturerings- och
transaktionskostnader med påverkan på EBITDA - - - -5 -30
Justerad EBITDA 280 186 176 324 374
Utdrag ur balansräkningar
Mkr 2024-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Immateriella anläggningstillgångar 2 907 2 926 3 020 3 364 3 289
Övriga anläggningstillgångar 479 507 572 617 637
Varulager 617 554 727 783 643
Övriga omsättningstillgångar 391 377 464 470 363
Likvida medel 141 235 121 53 195
Summa tillgångar 4 535 4 599 4 904 5 287 5 127
Eget kapital 3 068 2 987 3 082 2 875 2 313
Långfristiga räntebärande skulder 465 608 776 1 314 1 526
Övriga långfristiga skulder 336 338 355 358 380
Kortfristiga räntebärande skulder 127 123 119 175 253
Övriga kortfristiga skulder 539 543 572 565 655
Summa eget kapital och skulder 4 535 4 599 4 904 5 287 5 127
Utdrag ur kassafdesanalyser
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Kassafde från den löpande verksamheten före förändringar i
rörelsekapital 245 167 141 244 319
Förändringar i rörelsekapital -103 176 62 -308 -36
Kassaflöde från den löpande verksamheten 142 343 203 -64 283
Kassaflöde från investeringsverksamheten -25 -18 -29 -175 -369
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 117 325 174 -239 -86
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -206 -209 -108 94 117
Årets kassaflöde -89 116 66 -145 31
Likvida medel vid årets början 235 121 53 195 173
Kursdifferens i likvida medel -5 -2 2 3 -9
Likvida medel vid årets slut 141 235 121 53 195
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
FEMÅRSÖVERSIKT 177
Nyckeltal
1
2024 2023 2022 2021 2020
Intäkt och kostnad
Nettoomsättningstillväxt % -1,7 -2,7 3,3 1,7 20,4
Organisk förändring nettoomsättning % -0,7 -6,6 -2,6 -6,0 3,9
Försäljningskostnader / Nettoomsättning
2
% 16,7 16,3 26,8 15,7 14,6
Administrationskostnader / Nettoomsättning % 8,6 8,6 7,6 7,7 7,7
Marginal
Bruttomarginal % 28,7 25,3 22,5 26,9 28,0
Bruttomarginal, före jämförelsestörande poster % 28,7 25,9 24,0 27,0 28,1
EBITDA-marginal % 7,5 4,9 4,5 8,7 10,9
EBITDA-marginal, före jämförelsestörande poster % 7,5 5,7 4,9 8,3 10,5
Rörelsemarginal % 3,4 0,8 -11,9 4,3 6,9
Rörelsemarginal, före jämförelsestörande poster % 3,4 1,6 0,8 4,2 6,6
Vinstmarginal % 2,0 -0,9 -13,6 3,0 5,5
Kapital
Genomsnittligt sysselsatt kapital Mkr 3 689 3 848 4 171 4 228 3 970
Avkastning på sysselsatt kapital % 3,6 1,0 neg. 4,1 6,6
Avkastning på eget kapital % 1,6 neg. neg. 3,4 7,6
Soliditet % 67,7 64,9 62,8 54,4 45,1
Likviditet
Nettoskuldsättning Mkr 451 496 774 1 436 1 584
Nettoskuldsättning / EBITDA ggr 1,6 2,7 4,4 4,4 3,9
Nettoskuldttning / Justerad EBITDA ggr 1,6 2,7 4,4 4,4 4,2
Nettoskuldsättningsgrad ggr 0,1 0,2 0,3 0,5 0,7
Räntetäckningsgrad ggr 2,4 0,4 neg. 3,9 7,0
Likviditetsreserv / Nettoomsättning % 16,9 17,2 18,2 14,4 9,3
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten Mkr 142 343 203 -64 283
Anställda
Medelantal anställda antal 759 778 820 832 747
Antal anställda vid årets utgång antal 764 765 780 849 834
Aktier och börsvärde
Genomsnittligt antal aktier under året tusen 145 428 145 428 74 447 67 783 65 005
Antal aktier vid årets utgång tusen 145 428 145 428 145 428 72 714 65 005
Börsvärde Mkr 1 149 1 193 1 382 3 938 5 057
Antal oregistrerade aktier vid årets utgång
3
tusen - - - - 213
Data per aktie
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare kr 0,33 -0,36 -6,73 1,31 2,70
Eget kapital kr 21,10 20,54 21,19 39,54 35,58
Kassaflöde från den löpande verksamheten kr 0,98 2,36 2,73 -0,94 4,35
Börskurs på balansdagen (B-aktien) kr 7,90 8,19 9,50 54,10 77,80
Utdelning
4
kr 0,20 - - - 1,25
Direktavkastning % 2,5 - - - 1,6
Utdelningsandel
4
% 61,9 - - - 46,4
P/E-tal ggr 24,3 neg. neg. 41,2 28,8
1
Midsona presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. För definitioner och avsmningar mot IFRS hänvisas till sidan 178-183.
2
r 2022 ingick nedskrivning goodwill med 426 Mkr i posten försäljningskostnader. Relationen försäljningskostnader/nettoomsättning var 15,9 procent för 2022 om nedskrivningen exkluderades.
3
Oregistrerade aktier vid utgången av 2020 registrerades den 29 januari 2021 och föremål för utdelning beslutad på årssmma 2021.
4
Utdelning för 2024 avser styrelsens förslag.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Definitioner
Avkastning på eget kapital Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
För bedömning av bolagets möjligheter att nå upp till en branschmässig rimlig
förräntningsnivå på det sammanlagda kapitalet som av ägarna ställts till förfogande.
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i
förhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital. För bedömning av bolagets
möjligheter att nå upp till en branschmässig rimlig förräntningsnivå på det
sammanlagda kapitalet som av ägarna och långivarna ställts till förfogande.
Bruttomarginal Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning. Relevant för
bedömning av bolagets möjligheter att nå upp till en branschmässig lönsamhetsnivå.
Börsvärde Antal aktier vid årets utgång multiplicerat med B-aktiens börskurs på
balansdagen. För att bedöma bolagets marknadsvärde.
Direktavkastning Utdelning i förhållande till B-aktiens börskurs på balansdagen.
Direktavkastning är ett centralt finansiellt mått för bedömning av hur stor del av årets
resultat som bolaget delar ut till sina aktieägare.
EBITDA Rörelseresultat före av- och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar
och immateriella anläggningstillgångar. EBITDA är ett centralt resultatmått för att
bedöma resultatutvecklingen för bolaget över tiden.
EBITDA-marginal EBITDA i förhållande till nettoomsättning. EBITDA-marginal är ett
nyckeltal för att bedöma bolagets möjligheter att nå upp till en branschmässig
lönsamhetsnivå samt om ett av bolagets finansiella mål om en EBITDA-marginal
överstigande 12 procent uppfylls.
Eget kapital per aktie Eget kapital i förhållande till antal utestående aktier vid årets
utgång. Är ett mått som mäter bolagets nettovärde per aktie och möjliggör bedömning
om bolaget ökar aktieägarnas förmögenhet över tid.
Genomsnittligt antal aktier Genomsnittet av antalet utestående aktier under året.
Finansiella mått definierade enligt IFRS.
Justerad EBITDA EBITDA rullande 12 månader proforma exklusive förvärvsrelaterade
omstrukturerings- och transaktionskostnader. Är ett relevant mått för att öka
jämförbarheten av EBITDA över tid.
Jämförelsestörande poster Väsentliga poster som redovisas separat på grund av sin
storlek eller frekvens, t.ex. omstruktureringskostnader, förvärvsrelaterade intäkter,
förvärvsrelaterade kostnader, realisationsvinster/-förluster vid avyttring varumärken
samt nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar och materiella
anläggningstillgångar efter nedskrivningsprövning. Är ett mått på rörelseposter som
normalt sätt inte ingår i bolagets operativa rörelse. Relevant för att bedöma bolagets
operativa resultatutveckling eliminerad för sådana ej återkommande rörelseposter.
Kundkredittid Kundfordringar justerade för mervärdesskatt i förhållande till
nettoomsättning. Är ett relevant mått för att bedöma hur snabbt bolaget får betalt från
sina kunder.
Likviditetsreserv / Nettoomsättning Likvida medel och outnyttjade krediter i
förhållande till nettoomsättning. Är ett relevant mått för att bedöma bolagets finansiella
beredskap.
Nettoomsättningstillväxt Årets nettoomsättning minus föregående års
nettoomsättning i förhållande till föregående års nettoomsättning.
Nettoomsättningstillväxt är ett nyckeltal för att bedöma om bolagets tillväxtstrategi
uppfylls samt om ett av bolagets finansiella mål om en genomsnittlig tillväxt på minst
15 procent över tiden uppfylls.
Nettoskuld Räntebärande avsättningar och skulder vid årets utgång minus likvida
medel. Nettoskuld är ett mått som bolaget betraktar som relevant för kreditgivare och
kreditvärderingsinstitut.
Nettoskuld/EBITDA Nettoskuld i förhållande till EBITDA. Nettoskuld/EBITDA är relevant
för bedömning av bolagets möjlighet att genomföra strategiska investeringar och att
leva upp till sina finansiella åtaganden samt uppfylla ett av sina finansiella mål om att
ha en Nettoskuld/EBITDA på 3-4 gånger.
Nettoskuld/Justerad EBITDA Nettoskuld i förhållande till Justerad EBITDA.
Nettoskuld/Justerad EBITDA är relevant för bedömning av bolagets möjlighet att
genomföra strategiska investeringar och att leva upp till sina finansiella åtaganden samt
uppfylla ett av sina finansiella mål om att ha en Nettoskuld/EBITDA på 3–4 gånger.
Nyckeltalet ökar jämförbarheten av Nettoskuld/EBITDA över tid.
Nettoskuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Nettoskuldsättningsgrad är ett nyckeltal för att skapa sig en bild av bolagets
kapitalstruktur.
Organisk förändring nettoomsättning Nettoomsättningens förändring mellan år
justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i
koncernstrukturen. Organisk förändring nettoomsättning är ett nyckeltal för att bedöma
om bolagets tillväxtstrategi uppfylls, justerad för omräkningseffekter vid konsolidering
samt för förvärv och avyttring av rörelser.
Organisk förändring nettoomsättning egna varumärken Nettoomsättningens
förändring egna varumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen. Organisk förändring
nettoomsättning egna varumärken är ett nyckeltal för att bedöma om bolagets
tillväxtstrategi för egna varumärken uppfylls, justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering samt för förvärv och avyttring av rörelser.
Organisk förändring nettoomsättning egna konsumentvarumärken
Nettoomsättningens förändring egna konsumentvarumärken mellan år justerad för
omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen. Med
egna konsumentvarumärken avses varumärken ägda av Midsona som med sina
förpackningar främst är inriktade mot konsumenter. Organisk förändring
nettoomsättning egna konsumentvarumärken är ett nyckeltal för att bedöma om
bolagets tillväxtstrategi för egna konsumentvarumärken uppfylls, justerad för
omräkningseffekter vid konsolidering samt för förvärv och avyttring av rörelser.
Organisk förändring nettoomsättning egna business-to-business varumärken
Nettoomsättningens förändring egna business to business varumärken mellan år
justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i
koncernstrukturen. Med business-to-business varumärken avses varumärken ägda av
Midsona som med sina förpackningar främst är inriktade mot andra företag vanligtvis
paketerade i stora enkla förpackningar. Organisk förändring nettoomsättning egna
business-to-business varumärken är ett nyckeltal för att bedöma om bolagets
tillväxtstrategi för egna business-to-business varumärken uppfylls, justerad för
omräkningseffekter vid konsolidering samt för förvärv och avyttring av rörelser.
Organisk förändring nettoomsättning licensierade varumärken Nettoomsättningens
förändring licensierade varumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen. Organisk förändring
nettoomsättning licensierade varumärken är ett nyckeltal för att bedöma om bolagets
tillväxtstrategi för licensierade varumärken uppfylls, justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering samt för förvärv och avyttring av rörelser.
Organisk förändring nettoomsättning kontraktstillverkning Nettoomsättningens
förändring kontraktstillverkning mellan år justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen. Organisk förändring
nettoomsättning kontraktstillverkning är ett nyckeltal för att bedöma om bolagets
tillväxtstrategi för kontraktstillverkning uppfylls, justerad för omräkningseffekter vid
konsolidering samt för förvärv och avyttring av rörelser.
P/E-tal Börskurs på balansdagen i förhållande till resultat per aktie. Är ett nyckeltal
som betraktas som relevant för att bedöma om bolagets aktie är köpvärd eller inte.
Resultat per aktie Årets resultat i förhållande till genomsnittligt antal aktier. Finansiella
mått definierade enligt IFRS.
Räntetäckningsgrad Resultat före skatt plus räntekostnader i förhållande till
räntekostnader. Räntetäckningsgrad är relevant för att bedöma bolagets möjlighet att
genomföra strategiska investeringar samt bedöma bolagets möjligheter att leva upp till
sina finansiella åtaganden.
Rörelsekapital Omsättningstillgångar som inte är räntebärande minskat med lång- och
kortfristiga skulder som inte är räntebärande. Rörelsekapital är ett nyckeltal för att
bedöma bolagets förmåga att möta kortfristiga kapitalkrav.
Rörelsemarginal Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning. Rörelsemarginal är
relevant för att bedöma bolagets möjligheter att nå upp till en branschmässig
lönsamhetsnivå.
Soliditet Eget kapital vid årets utgång i förhållande till balansomslutningen. Soliditet
visar hur stor andel av balansomslutningen som utgörs av eget kapital och har
inkluderats för att kunna skapa sig en bild av bolagets kapitalstruktur.
Strukturella förändringar Förändringar i nettoomsättningen till följd av förändringar i
koncernstrukturen. Strukturella förändringar mäter hur förändringar i koncernstrukturen
bidrar till nettoomsättningsförändringar.
Sysselsatt kapital Balansomslutningen med avdrag för icke räntebärande skulder och
uppskjuten skatteskuld. Sysselsatt kapital är ett mått på det totala kapitalet som
bolaget lånar av sina ägare, som oftast får ersättning i form av utdelning, eller lånar av
kreditinstitut, vilka får ersättning i form av ränta.
Utdelningsandel Föreslagen/beslutad utdelning i förhållande till årets resultat.
Utdelningsandel är relevant för att bedöma huruvida bolaget uppfyller ett av sina
finansiella mål om att ha en långsiktig utdelningsandel överstigande 30 procent.
Vinstmarginal Resultat före skatt i förhållande till nettoomsättningen. Vinstmarginal är
relevant för att bedöma bolagets möjligheter att nå upp till en branschmässig
lönsamhetsnivå.
178 DEFINITIONER
Midsona presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte
definieras enligt IFRS. Midsona anser att dessa mått ger värdefull
kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de
möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag
beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara
med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska
därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I
nedanstående tabell presenteras mått som inte definieras enligt IFRS,
om inte annat anges. Syftet med respektive mått anges i kursiv stil.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
DEFINITIONER 179
Avstämningar mot IFRS, koncernen
Rörelseresultat och rörelsemarginal
Rörelseresultat och rörelsemarginal före jämförelsestörande poster.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Rörelseresultat 128 29 -465 161 257
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultat
1,2
- 31 495 -4 -14
Rörelseresultat, före jämförelsestörande poster 128 60 30 157 243
Nettoomsättning 3 727 3 793 3 899 3 773 3 709
Rörelsemarginal, före jämförelsestörande poster 3,4% 1,6% 0,8% 4,2% 6,6%
1
Specifikation av jämförelsestörande poster
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Omstruktureringskostnader, netto - 37 15 0 25
Omvärdering villkorad köpeskilling - - -21 -36
Förvärvsrelaterade kostnader - - - 5 5
Förvärvsrelaterade intäkter (negativ koncerngoodwill) - - - - -8
Realisationsvinster/-förluster avyttring varumärken - -6 - - -
Nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar - - 480 12 -
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultatet - 31 495 -4 -14
2
Motsvarande rad i koncernens resultaträkning
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Kostnad för sålda varor - 25 57 4 5
Försäljningskostnader - 6 435 8 5
Administrationskostnader - 6 3 0 15
Övriga rörelseintäkter - -6 - -21 -44
Övriga rörelsekostnader - 0 0 5 5
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultatet - 31 495 -4 -14
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Rörelseresultat 128 29 -465 161 257
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar 49 48 48 47 48
Nedskrivningar på immateriella anläggningstillgångar - - 426 8 -
Avskriviningar på materiella anläggningstillgångar 103 109 113 109 99
Nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar - - 54 4 -
EBITDA 280 186 176 329 404
mförelsesrande poster ingående i EBITDA
1,2
- 31 15 -16 -14
EBITDA, före jämförelsestörande poster 280 217 191 313 390
Nettoomsättning 3 727 3 793 3 899 3 773 3 709
EBITDA-marginal, före jämförelsestörande poster 7,5% 5,7% 4,9% 8,3% 10,5%
1
Specifikation av jämförelsestörande poster
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Omstruktureringskostnader, netto - 37 15 0 25
Realisationsvinster/-förluster avyttring varumärken - -6 - - -
Förvärvsrelaterad kostnad - - - 5 5
Omvärdering villkorad köpeskilling - - - -21 -36
Förvärvsrelaterade intäkter (negativ koncerngoodwill) - - - - -8
Nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar - - 480 12 -
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultatet - 31 495 -4 -14
Nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar - - -480 -12 -
mförelsesrande poster inende i EBITDA - 31 15 -16 -14
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
180 DEFINITIONER
Genomsnittligt sysselsatt kapital
Summa eget kapital och skulder med avdrag för icke räntebärande skulder och uppskjuten skatteskuld vid periodens utgång plus summa eget kapital och skulder med
avdrag för icke räntebärande skulder och uppskjuten skatteskuld vid periodens början dividerat med 2.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Eget kapital och skulder 4 535 4 599 4 904 5 287 5 127
Övriga långfristiga skulder -9 -7 -8 -11 -38
Uppskjutna skatteskulder -327 -331 -347 -347 -342
Leverantörsskulder -302 -312 -358 -342 -405
Övriga kortfristiga skulder -60 -59 -50 -56 -80
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter -177 -172 -164 -167 -170
Sysselsatt kapital 3 660 3 718 3 977 4 364 4 092
Sysselsatt kapital vid periodens början 3 718 3 977 4 364 4 092 3 848
Genomsnittligt sysselsatt kapital 3 689 3 848 4 171 4 228 3 970
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader i förhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat före skatt 75 -35 -529 115 204
Finansiella kostnader 58 74 131 57 59
Resultat före skatt, exklusive finansiella kostnader 133 39 -398 172 263
Genomsnittligt sysselsatt kapital 3 689 3 848 4 171 4 228 3 970
Avkastning på sysselsatt kapital, % 3,6 1,0 -9,5 4,1 6,6
Justerad EBITDA
EBITDA rullande 12 månader proforma exklusive förvärvsrelaterade omstrukturerings- och transaktionskostnader.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
EBITDA 280 186 176 329 404
Förvärvsrelaterade transaktionskostnader - - - -16 -39
Proforma justering - - - 11 9
Justerad EBITDA 280 186 176 324 374
Nettoskuld
Räntebärande avsättningar och räntebärande skulder minskat med likvida medel inklusive kortfristiga placeringar.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Långfristiga räntebärande skulder 465 608 776 1 314 1526
Kortfristiga räntebärande skulder 127 123 119 175 253
Likvida medel
1
-141 -235 -121 -53 -195
Nettoskuld 451 496 774 1 436 1 584
1
Några kortfristiga placeringar , jämsllda med likvida medel, fanns inte vid respektive periods utng.
2
Motsvarande rad i koncernens resultaträkning
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Kostnad för sålda varor - 25 57 4 5
Försäljningskostnader - 6 435 8 5
Administrationskostnader - 6 3 0 15
Övriga rörelseintäkter - -6 - -21 -44
Övriga rörelsekostnader - 0 0 5 5
Jämförelsestörande poster ingående i rörelseresultatet - 31 495 -4 -14
Kostnad för sålda varor - - -54 -4 -
Försäljningskostnader - - -426 -8 -
mförelsesrande poster inende i EBITDA - 31 15 -16 -14
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
Genomsnittligt eget kapital
Summa eget kapital vid periodens utgång plus summa eget kapital vid periodens början dividerat med 2.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Eget kapital 3 068 2 987 3 082 2 875 2 313
Eget kapital vid periodens början 2 987 3 082 2 875 2 313 2 322
Genomsnittligt eget kapital 3 028 3 035 2 979 2 594 2 318
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Årets resultat 47 -53 -501 89 176
Genomsnittligt eget kapital 3 028 3 035 2 979 2 594 2 318
Avkastning på eget kapital, % 1,6 -1,7 -16,8 3,4 7,6
Organisk förändring nettoomsättning
Nettoomsättningens förändring mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 3 727 3 793 3 899 3 773 3 709
Nettoomsättning jämfört med motsvarande period föreende år -3 793 -3 899 -3 773 -3 709 -3 081
Nettoomsättning, förändring -66 -106 126 64 628
Strukturella förändringar 19 3 -93 -355 -574
Valutakursförändringar 19 -156 -132 67 65
Organisk förändring -28 -259 -99 -224 119
Organisk förändring, % -0,7% -6,6% -2,6% -6,0% 3,9%
Strukturella förändringar, % -0,5% -0,1% 2,5% 9,5% 18,6%
Valutakursförändringar, % -0,5% 4,0% 3,5% -1,8% -2,1%
Organisk förändring nettoomsättning egna varumärken
1
Nettoomsättningens förändring egna varumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 2 550 2 668 2 667 2 622
Nettoomsättning jämfört med motsvarande period föreende år -2 668 -2 667 -2 622 -2 550
Nettoomsättning, förändring -118 1 45 72
Strukturella förändringar 19 3 -47 -191
Valutakursförändringar 13 -97 -85 45
Organisk förändring -86 -93 -87 -74
Organisk förändring, % -3,2% -3,5% -3,3% -2,9%
Strukturella förändringar, % -0,7% -0,1% 1,8% 7,5%
Valutakursförändringar, % -0,5% 3,6% 3,2% -1,8%
1
Jämförelsesiffror för 2020 finns inte tillgängliga.
Likviditetsreserv / Nettoomsättning
Likvida medel och outnyttjade krediter i förhållande till nettoomsättning.
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Likvida medel 141 235 121 53 195
Outnyttjade krediter 488 416 587 490 150
Likviditetsreserv 629 651 708 543 345
Nettoomsättning 3 727 3 793 3 899 3 773 3 709
Likviditetsreserv / Nettoomsättning, % 16,9 17,2 18,2 14,4 9,3
DEFINITIONER 181
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
182 182 DEFINITIONER
Organisk förändring nettoomsättning egna business-to-business varurken
1
Nettoomsättningens förändring egna business-to-business varumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning egna business-to-business varumärken 256 268
Nettoomsättning egna business-to-business varurken jämrt med
motsvarande period föregående år
-268 -285
Nettoomsättning egna business-to-business varumärken, förändring -12 -17
Strukturella förändringar 0 0
Valutakursförändringar 1 -20
Organisk förändring egna business-to-business varumärken -11 -37
Organisk förändring -4,1% -13,0%
Strukturella förändringar 0,0% 0,0%
Valutakursförändringar -0,4% 7,0%
Organisk förändring nettoomsättning licensierade varumärken
1
Nettoomsättningens förändring licensierade varumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning licensierade varumärken 405 376
Nettoomsättning licensierade varurken jämfört med motsvarande
period föregående år
-376 -552
Nettoomsättning licensierade varumärken, förändring 29 -176
Strukturella förändringar 0 0
Valutakursförändringar 3 -5
Organisk förändring licensierade varumärken 32 -181
Organisk förändring 8,7% -32,8%
Strukturella förändringar 0,0% 0,0%
Valutakursförändringar -0,8% 0,9%
1
Jämförelsesiffror för 2020-2022 finns inte tillgängliga.
Organisk förändring nettoomsättning egna konsumentvarurken
1
Nettoomsättningens förändring egna konsumentvarumärken mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning egna konsumentvarumärken 2 294 2 400
Nettoomsättning egna konsumentvarurken jämrt med
motsvarande period föregående år
-2 400 -2 382
Nettoomsättning egna konsumentvarumärken, förändring -106 18
Strukturella förändringar 19 3
Valutakursförändringar 12 -77
Organisk förändring egna konsumentvarumärken -75 -56
Organisk förändring -3,1% -2,4%
Strukturella förändringar -0,8% -0,1%
Valutakursförändringar -0,5% 3,2%
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
183DEFINITIONER 183
Försäljningskanaler
Apotekshandel. Aktörer som bedriver butikshandel och/eller online handel med
läkemedel och andra farmaceutiska specialpreparat och aktörer som bedriver
grossisthandel specialiserad på vidareförsäljning till aktörer som bedriver
detaljhandel med läkemedel och andra farmaceutiska specialpreparat.
Dagligvaruhandel. Aktörer som bedriver butikshandel och/eller online handel med
ett brett sortiment av hushållsnära varor. Med sådana aktörer avses
stormarknader, supermarkets, lågprisbutiker, online-butiker, jour- och närbutiker.
Food service. Aktörer som tillreder färdiga måltider så som restauranger, catering,
livsmedelsindustri, sjukhus, skolor och andra institutioner samt grossister som
förser sådana aktörer med varor.
Hälsofackhandel. Aktörer som bedriver butikshandel och/eller online handel
specialiserad på hälsa och egenvård eller endast ekologiskt certifierade varor och
aktörer som bedriver grossisthandel specialiserad på vidareförsäljning till aktörer
som bedriver detaljhandel specialiserad på hälsa och egenvård eller ekologiskt
certifierade varor.
Övrig fackhandel. Aktörer som bedriver övrig butikshandel och/eller online
handel. I denna kanal ingår sport- och fritidshandel, gym, parfymerier, babybutiker,
klädbutiker och bagerier.
Övrig försäljningskanal. Aktörer som bedriver handel på annat sätt som inte kan
klassificeras in under de andra försäljningskanalerna.
Organisk förändring nettoomsättning kontraktstillverkning
1
Nettoomsättningens förändring kontraktstillverkning mellan år justerad för omräkningseffekter vid konsolidering och för förändringar i koncernstrukturen.
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning kontraktstillverkning 765 731
Nettoomsättning kontraktstillverkning jämrt med motsvarande
period föregående år
-731 -666
Nettoomsättning kontraktstillverkning, förändring 34 65
Strukturella förändringar 0 0
Valutakursförändringar 3 -53
Organisk förändring kontraktstillverkning 37 12
Organisk förändring 5,0% 1,8%
Strukturella förändringar 0,0% 0,0%
Valutakursförändringar -0,4% 8,0%
1
Jämförelsesiffror för 2020-2022 finns inte tillgängliga.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
184 ORDLISTA
Ordlista
Agenda 2030 2015 beslutade FN-länderna om en gemensam vision för att nå en
hållbar utveckling för alla. Agenda 2030 består av 17 mål och 169 delmål som
bland annat syftar till att utrota extrem fattigdom, att motverka orättvisor och att
lösa klimatkrisen.
Audit Tredjepartsgranskning av leverantör genom annonserat eller oannonserat
besök med uppföljning av krav i leverantörsuppförandekoden.
Biologisk mångfald beskriver den variation mellan arter, inom arter och livsmiljöer
som finns på jorden.
BSCI (Business Social Compliance Initiative) Ett medlemsdrivet företagsinitiativ
för ansvarsfulla leverantörskedjor.
CDP (tidigare Carbon Disclosure Project) Global ideell organisation som driver
världens miljöredovisningssystem för företag, städer, stater och regioner. CDP po-
ängsätter företag baserat på transparens och för att vägleda, stimulera och utvär-
dera miljöåtgärder. Betyget sträcker sig från A till D–.
CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) är ett EU-direktiv som
fast ställer en skyldighet för företag att visa “tillbörlig aktsamhet” i sin verksamhet
likväl som i hela värde kedjan.
CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) är ett EU-direktiv som syftar
till att genom rapporteringstransparens skapa bästa förutsättningar för att EU ska
klara Net Zero-målsättningar till 2050. CSRD kravställer viss information som tidi-
gare varit frivillig och säkrar därmed att ESG-information finns tillgänglig för inves-
terare.
DLF Branschorganisation för företag som säljer dagligvaror till handel,
restauranger och storhushåll i Sverige.
Ekologiska produkter Produkter odlade utan bekämpningsmedel eller konst-
gödsel. Den som vill sälja produkter som är ekologiska inom EU måste följa EU:s
regelverk för ekologisk produktion.
ESRS (European Sustainability Reporting Standards) är en komponent i CSRD.
ESRS är en uppsättning standarder som beskriver de obligatoriska koncept och
principer som företag måste anpassa sina hållbarhetsuttalanden till.
EU-förordning 2018/848
1
Fastställer principer och regler för ekologisk produktion
och till hörande certifiering. Den bestämmer även användningen av uppgifter vid
marknadsföring av ekologiska produkter.
EUDR (European Deforestation Regulation) är ett initiativ inom EU:s Gröna Giv. Syf-
tet med förordningen är att minimera EU:s bidrag till avskogning och skogsförstö-
relse världen över, och på så sätt bidra till en minskning av den globala avskog-
ningen.
FLAG (Forest, Land and Agriculture) är världens första ramverk för företag i mar-
kintensiva sektorer att sätta vetenskapligt baserade mål som inkluderar landbase-
rade utsläppsminskningar.
GFSI (Global Food Safety Initiative) Ett företagsinitiativ för att bl a granska,
jämföra och erkänna frivilliga certifieringsprogram för livsmedelssäkerhet.
GHG Protocol scope 1, 2 och 3 är den allmänt vedertagna standarden för att
redovisa utsläpp av växthusgaser och delar upp företags utsläpp i tre olika scope.
Scope 1 är utsläpp som kommer direkt från verksamheten. Scope 2 rör den energi
som köps in till verksamheten. Scope 3 består av 15 utsläppsområden som kan
vara väsentliga för företag att rapportera kring.
Global Compact FN-initiativ som förenar företag och samhällsinstitutioner runt tio
principer för miljö och samhälle.
GRI (Global Reporting Initiative) Ger ut riktlinjer för hållbarhetsredovisning som
på frivillig basis kan användas av organisationer för att redovisa miljömässiga, so-
ciala och ekonomiska aspekter av deras verksamhet, produkter och tjänster.
Green Deal EU:s plan för att bli världens första klimatneutrala kontinent före 2050
genom ett 50 åtgärdsprogram som påverkar olika delar av den europeiska ekono-
min.
Hållbar utveckling (sustainability) Utveckling som tillgodoser dagens behov utan
att äventyra kommande generationers möjligheter att tillgodose sina behov.
Hälsolivsmedel Mat som kan vara bra för vår hälsa och vårt välbefinnande.
IEA (International Energy Agency) är OECD-ländernas samarbetsorgan för
energifrågor och har 30 medlemsländer.
ILO (International Labour Organization) är FN:s fackorgan för arbetslivsfrågor.
ILO har som grundläggande mål att bekämpa fattigdom och främja social rättvisa.
Kodiak Ett kvalitets- och hållbarhetsriskbedömningssystem som klassificerar leve-
rantörer.
Konsumenthälsa Olika produktkategorier som består av hälsosamma närings-
tillskott som bidrar till god hälsa och gott välbefinnande, till exempel natur- och
växtbaserade läkemedel, kosttillskott och kosttillskottsliknande medicinteknik.
Kontraktstillverkning Innebär att ett företag anlitar ett annat företag för att hjälpa
till i produktionen. Det kan handla om allt från att man saknar kompetens inom ett
specifikt område till att man vill ha hjälp med hela produktionslinjen. Kallas ibland
Legotillverkning.
Kosttillskott Klassificeras som livsmedel och fungerar som ett tillskott till den
vanliga maten. De kan innehålla vitaminer och mineraler eller andra närings ämnen
som till exempel omega-3.
Licensierade varumärken Andra företags produkter som säljs av Midsona.
Läkemedel Enligt lagen är läkemedel alla ämnen som påstås kunna påvisa,
förebygga, lindra eller bota sjukdom eller sjukdomssymtom.
Low Carbon Transition Plan (LCT-plan)
2
Är en tidsbestämd handlingsplan som
tydligt beskriver hur en organisation kommer att ställa om sin verksamhet för att
begränsa den globala uppvärmningen till 1,5°C.
Net-Zero (nettonollutsläpp eller klimatneutral) innebär att en verksamhet uppnår
balans mellan växthusgasutsläpp och upptag av växthusgaser genom
klimatfinansiering. Vid klimatkompensationsprojekt som innebär att växthus gaser
1
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/PDF/?uri=CELEX:02018R0848-20220101&qid=1641797905414&from=SV
2
https://www.cdp.net/en/guidance/guidance-for-companies/climate-transition-plans
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
ORDLISTA 185
tas upp över lång tid får användas, exempelvis genom trädplantering eller direkt
uppfångning av koldioxid ur luften.
Mineraler Kroppen byggs upp av ett tjugotal olika mineralämnen. De utgör cirka 4
procent av kroppsvikten. Mineraler behövs i små mängder, men är livsnödvändiga,
eftersom vi inte själva kan tillverka dem.
Omega-3 Det finns ett antal fleromättade och nyttiga fettsyror som kallas
omega-3. De är så kallade essentiella fettsyror, vilket betyder att kroppen inte själv
kan skapa dem, utan vi måste få i oss dem via kosten. Det är framför allt de längre
fleromättade fettsyrorna EPA och DHA från fisk och fiskolja som har visat sig ha
extra hälsobringande effekt.
Private label Midsonas produktion av andras varumärken som kontrakts-
leverantör.
PPWR (Packaging and Packaging waste regulation) är en EU-förordning som syf-
tar till att minska förpackningsavfall och förbättra återvinning av förpackningar.
RSPO Round Table on Sustainable Palm Oil Internationell rundabordsprocess
för att ta fram kriterier för hållbar palmolja. Standarden är ett verktyg för att
säkerställa att palmoljan inte bidrar till avskogning, expansion på torvmarker,
exploatering av arbetskraft eller användning av eld för röjning.
Science Based Target Initiative (SBTi) Ett samarbete mellan UN Global Compact,
WRI, Världsnaturfonden och Carbon Disclosure Project. Initiativet ger stöd till
företag att sätta klimatmål som är i linje med vissa vetenskapliga modeller. För att
kunna sätta ett Science Based Target behöver företaget gå igenom hela sitt växt-
husgasutsläpp genom hela värdekedjan.
Seitan Ett glutenbaserat livsmedel som används som bas i olika vegetariska
köttersättnings produkter.
Scope 1 omfattar de utsläpp som sker direkt i den egna verksamheten.
Exempelvis utsläpp från produktion i egna fabriker.
Scope 2 omfattar indirekta utsläpp från produktion av köpt el, ånga, värme och
kyla som förbrukas av det rapporterande företaget.
Scope 3 omfattar alla andra indirekta utsläpp som sker i ett företags värdekedja
men som företaget inte äger eller kontrollerar.
SDGs (Sustainable Development Goals). Den 25 september 2015 antog FN:s med-
lemsländer Agenda 2030, en universell agenda för hållbar utveckling som innehåll-
er sjutton globala mål som ska uppnås till år 2030. Globala målen har i sin tur 169
delmål och drygt 230 globala indikatorer för hur arbetet ska genomföras och föl-
jas upp.
Sportnutrition Närings- och kosttillskott som vänder sig till idrottsutövare.
Taxonomi Gemensamt klassificeringssystem för miljömässigt hållbara inves-
teringar och finansiella produkter, del av EU:s Green Deal. Taxonomin gör det möj-
ligt för investerare att rikta in sina investeringar mot mer hållbar teknik och hållba-
ra företag och därmed bidra till att göra Europa klimatneutralt 2050.
TCFD (Task Force on Climate related Financial Disclosure) Ramverk som syftar
till att vägleda organisationer i arbetet med att identifiera sina klimatrelaterade fi-
nansiella risker och möjligheter.
Tempeh Naturlig vegetarisk produkt som används i matlagningen. Tillverkas
genom att kokade bönor, vanligen sojabönor, genomgår en fermenterings process.
Tofu Färskostliknande produkt gjort av sojabönor med neutral smak, vilket gör att
den kan användas i till exempel glass och vegetariska köttalternativ. Används ofta
av veganer och laktosintoleranta.
Torra livsmedel Skafferiprodukter såsom konserver, kryddor, flingor och mjöl och
nötter. Gemensamt är att de har lång hållbarhetstid.
Vegetarian Att avstå från mat från djurriket. Orsakerna att välja vegetarisk mat va-
rierar, t ex av miljö- eller hälsoskäl, av etiska eller religiösa skäl, eller helt enkelt
för att man tycker att det är godare.
Veganism Ställningstagande mot nyttjande av djur i varje form, varigenom man
som vegan avstår helt från animaliska produkter som kött i alla former och livs-
medel som produceras av djur, såsom mjölk, ost, ägg, honung. Veganer tar även
avstånd från att använda djur inom t ex mode och inredning.
Vitaminer Vitaminer är organiska ämnen. Deras effekt och utseende varierar.
Det som förenar dem är att de måste tillföras kroppen utifrån. Vitaminer behövs i
mycket små mängder men är livsnödvändiga, eftersom vi inte själva kan tillverka
dem. Brister kan ge upphov till bristsjukdomar.
Växtbaserad kost I en växtbaserad kost utgörs helst 2/3 av växtbaserade livsmed-
el. Animaliska produkter behöver normalt sett inte uteslutas helt, utan det är pro-
portionerna som ändras.
Växthusgaser De gaser i jordens atmosfär som fångar upp värmestrålning och
därmed bidrar till växthuseffekten. De viktigaste av dessa är vattenånga (H
2
O),
koldioxid (CO
2
), dikväveoxid (N
2
O), metan (CH
4
) och ozon (O
3
).
Uppförandekod (Code of Conduct) Riktlinjer för hur ett företag eller organisation
ska bedriva sin verksamhet på ett etiskt och ansvarstagande sätt.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
186
An English version of this report is available at
www.midsona.com from beginning of May, 2025.
The English version is a translation from Swedish.
In case of discrepancy, the Swedish version shall prevail.
Årsredovisningen finns i en engelsk och en svensk
version. I det fall det finns avvikelser mellan den
svenska och den engelska versionen är den svenska
versionen den officiella versionen.
Denna årsredovisning är publicerad på bolagets
webbplats www.midsona.com den 8 april 2025.
Tryckta exemplar skickas till aktie ägare och andra
intressenter efter beställning.
Denna rapport inneller också framtidsinriktad infor
-
mation. Även om Midsonas ledning bemer denna
informa tion som rimlig kan inga garantier lämnas för att
dessa förntningar kommer att visa sig vara korrekta.
Följaktligen kan verkligt framtida utfall variera jämfört
med vad som framgår i den framtidsinriktade infor-
mationen beroende på bland annat förändrade förut
-
ttningar avseende eko nomi, marknad och konkurrens,
ndringar i lagkrav och andra politiska åtgärder,
variationer i valutakurser och andra faktorer.
Midsona AB i samarbete med Aspekta
och Trademark Mal.
Tryck: Exakta Print AB.
Foto: André de Loisted, Bildbyrån 040 AB.
Midsona AB är ett svenskt publikt aktiebolag. Bolaget
är bildat och registrerat enligt svensk rätt med firma-
namnet Midsona AB (publ) och organisationsnummer
556241-5322. Bolaget har sitt säte i Malmö, Sverige.
Användning av begreppen ”Midsona, ”koncernen,
bolaget” och ”företaget” avser i samtliga fall moder-
bolaget Midsona AB (publ) och dess dotterbolag.
MIDSONA ÅRSREDOVISNING OCH HÅLLBARHETSRAPPORT 2024
187
Division South Europe
www.vegetalia.com
www.celnat.fr
Campus Verrazzano
Building A Ground floor
3 place Giovanni da Verrazzano
69009 Lyon, France
Tel +33 8 92 97 64 31
Division North Europe
www.davert.de
Zur Davert 7
DE-59387 Ascheberg, Tyskland
Tel +49 2593 92800
Division Nordics
www.midsona.se
Dockplatsen 16
Postadress: Box 50577
202 15 Mal
Tel: +46 40 660 20 40
Midsona AB (publ)
www.midsona.com
Dockplatsen 16
Postadress: Box 21009
200 21 Malmö
Tel: +46 40 601 82 00
info@midsona.com
Org nr: 556241-5322