549300YECS8HKCIMMB672023-01-012023-12-31549300YECS8HKCIMMB672022-01-012022-12-31549300YECS8HKCIMMB672022-12-31549300YECS8HKCIMMB672023-12-31549300YECS8HKCIMMB672021-12-31549300YECS8HKCIMMB672021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YECS8HKCIMMB672021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300YECS8HKCIMMB672021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300YECS8HKCIMMB672022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YECS8HKCIMMB672022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300YECS8HKCIMMB672022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YECS8HKCIMMB672022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YECS8HKCIMMB672022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YECS8HKCIMMB672022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300YECS8HKCIMMB672023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YECS8HKCIMMB672023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300YECS8HKCIMMB672023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YECS8HKCIMMB672023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300YECS8HKCIMMB672023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300YECS8HKCIMMB672023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300YECS8HKCIMMB672023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning
2023
Upplev en säkrare
och öppnare värld
Säkerställa en hållbart
lönsam framtid
Vår vision är att vara en världsledande leverantör av inno-
vativa accesslösningar som hjälper människor att känna
sig trygga och säkra, så att de kan uppleva en öppnare
värld. Genom investeringar i produktutveckling, effektiva
produktionsprocesser och världsledande marknadsnär-
varo fortsätter vi att skapa långsiktigt värde för alla våra
intressenter och säkerställa en hållbart lönsam framtid.
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Årsredovisningen och koncernredovisningen finns på sidorna
44–98 och 102.
Innehåll
Vilka vi är
Hur vi skapar värde
Hur vi arbetar
Vad vi erbjuder
Finansiella rapporter
Inledning ............................................................................................................... 1
Året i korthet
......................................................................................................2
Kommentar från vår VD
............................................................................. 6
Vilka vi är
............................................................................................................. 8
Världsledande inom accesslösningar .................................. 8
ASSA ABLOY i din vardag ........................................................10
ASSA ABLOY som investering ................................................12
Hur vi skapar värde ....................................................................... 14
Trender som driver vår bransch ........................................... 14
Vår värdeskapande affärsmodell .........................................16
Strategisk översikt ......................................................................... 18
Vårt strategiska ramverk ......................................................... 18
Tillväxt genom kundrelevans ................................................ 22
Produktledarskap genom innovation ............................... 24
Kostnadseffektivitet i allt vi gör ........................................... 26
Utveckling genom våra medarbetare ............................... 28
Divisionsöversikt ........................................................................... 32
Opening Solutions EMEIA ...................................................... 34
Opening Solutions Americas ............................................... 36
Opening Solutions Asia Pacific ............................................ 38
Global Technologies ................................................................. 40
Entrance Systems ..................................................................... 42
Förvaltningsberättelse ................................................................ 44
Väsentliga risker och riskhantering ................................... 48
Bolagsstyrning ........................................................................... 51
Styrelse ..................................................................................... 56
Koncernledning ..................................................................... 58
Intern kontroll – finansiell rapportering ...................... 61
Finansiella rapporter .................................................................... 62
Noter ............................................................................................. 74
Fem år i sammandrag .............................................................. 99
Kommentarer till fem år i sammandrag ....................... 100
Nyckeltalsdefinitioner ......................................................... 101
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran ... 102
Revisionsberättelse ............................................................... 103
Aktieägarinformation ............................................................... 108
ASSA ABLOY-aktien ............................................................... 108
Information till aktieägare ................................................. 111
Finansiell kalender och kontaktuppgifter .................... 113
Vi är världsledande inom accesslösningar.
Vi är 61000
1
medarbetare i över 70 länder.
Vilka vi är
I en föränderlig värld utvecklar vi nya
produkter och lösningar som gör att
människor känner sig trygga och säkra
och kan uppleva en öppnare värld.
Hur vi skapar värde
Vi är en global koncern med en unik
decentraliserad affärsmodell och finns på
över 1000 platser, varav 200 produktions-
anläggningar och 176 FoU-anläggningar.
Våra strategiska målsättningar vägleder oss
i den dagliga verksamheten.
Hur vi arbetar
Via våra fem divisioner erbjuder vi ett
komplett sortiment av innovativa access-
lösningar, inklusive mekaniska och elek-
tromekaniska lås, cylindrar, nycklar, taggar,
säkerhetsdörrar, identifieringsprodukter
och automatiska entréer.
Vad vi erbjuder
1
2
3
4
1
I slutet av december 2023.
1
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT (EBIT)
1
VINST PER AKTIE
1,2
1
Vinsten per aktie har omräknats med anledning av 2015 års aktiesplit 3:1.
2
Exklusive jämförelsestörande poster.
SEK
0
3
6
9
12
15
23222120191817161514
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
140 000
23222120191817161514
5 000
8 000
11 000
14 000
17 000
20 000
23 000
Omsättning, MSEK EBIT, MSEK
Omsättning Rörelseresultat (EBIT)
Förvärv under året
24 förvärv slutfördes, vilket bidrog till 8% förvärvad nettotillväxt.
Förvärvet av Spectrum Brands division Hardware and Home
Improvement (”HHI”) slutfördes, medan Emtek och Smart
Residential-verksamheten i USA och Kanada avyttrades. Vi
förväntar oss att förvärvet av HHI kommer att ge synergier på
omkring 100 MUSD under en femårsperiod.
Produktutveckling
Vi lanserade över 450 nya produkter och lösningar 2023.
230 nya patent registrerades.
Cirka 22% av omsättningen kom från produkter som lanserats
under de senaste tre åren.
Stark försäljning och operativ tillväxt
Omsättningen ökade med 16% till 140716 MSEK (120793),
drivet av stark tillväxt i division Americas och Global Technologies.
Rörelseresultatet ökade med 20% till 22185 MSEK (18532)
med en rörelsemarginal på 15,8% (15,3). Exklusive förvärvet av
HHI låg rörelsemarginalen för 2023 på 16,8%.
Hållbarhet
Vi fortsätter enligt plan med att implementera vårt hållbarhets-
program för 2025, vilket resulterade i förbättrad prestanda över
hela koncernen.
Scope 1 & 2 koldioxidutsläppen minskade med 4% jämfört med
2022 och har minskat med 23% sedan 2019, i enlighet med våra
mål.
Skadefrekvensen minskade med 25% jämfört med 2022 och har
minskat med 20% sedan 2019.
Nyckeltal 2022 2023 Förändring
Omsättning, MSEK 120793 140716 +16%
varav: Organisk tillväxt, % +12 +3
varav: Förvärvad nettotillväxt, % +2 +8
varav: Valutaeffekt, % +13 +5
Rörelseresultat (EBIT), MSEK
1
18532 22185 +20%
Rörelsemarginal, %
1
15,3 15,8 +50bp
Resultat före skatt (EBT), MSEK
1
17521 19654 +12%
Operativt kassaflöde, MSEK 15808 25232 +60%
Avkastning på sysselsatt kapital,%
1
16,9 15,6 –130bp
Utdelning, SEK/aktie 4,80 5,40
2
+13%
2
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
2
Enligt styrelsens förslag.
Året i korthet
Året i korthet
LÄS MER OM VIKTIGA HÄNDELSER 2023 PÅ SID 4–5
2
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Året i korthet
Skadefrekvens
Skadefrekvensen minskade med 25%
jämfört med 2022, drivet av bety-
dande förbättringar av säkerheten i
vissa förvärvade bolag och fortlöpande
förbättringar i vår befintliga verksamhet.
Koncernen fortsatte att arbeta systema-
tiskt genom hela organisationen, särskilt
i nyförvärvade bolag, med åtgärder och
medvetenhetskampanjer för att minska
skadefrekvensen.
Koldioxidavtryck
Våra absoluta Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp minskade med 4% tack vare
effektivitetsåtgärder och ökad installation
av förnybar energi på våra anläggningar.
Utsläppen har minskat med 23% jämfört
med referensåret 2019, och vi siktar på
att uppnå målet för 2025 om minskade
utsläpp i absoluta tal om 25% jämfört med
2019.
Skadefrekvens Absolut koldioxidavtryck
MÅL 2025 JÄMFÖRT MED 2019 (REFERENSÅR)
–33% –25%
Mål och utfall
Vi har satt upp ambitiösa men nåbara finansiella och hållbarhetsrelaterade
mål. De finansiella målen har satts för att balansera tillväxten med en avkast-
ningsnivå som kan generera stora och hållbara värden.
Tillväxt
Omsättningen ökade med 16% under
2023 som ett resultat av en organisk
tillväxt på 3%, drivet av stark försäljnings-
utveckling i division Americas och Global
Technologies. Även den förvärvade tillväx-
ten var stark (8%), i första hand beroende
på förvärvet av HHI. Positiva valutaeffekter
bidrog med 5% till vår omsättning.
Rörelsemarginal
Den justerade rörelsemarginalen ökade
till 15,8% (15,3) drivet av en stark operativ
hävstångseffekt, lägre direkta materi-
alkostnader samt effektivitetsåtgärder.
Marginalen påverkades negativt med 100
baspunkter, på grund av förvärvet av HHI.
Årlig tillväxt som en
kombination avorganisk
och förvärvad tillväxt
Rörelsemarginal
1
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
1
Antal skador per miljoner arbetade timmar.
ÖVER EN KONJUNKTURCYKEL
10% 16–17%
MSEK
0
40 000
80 000
120 000
160 000
23222120191817161514
%
10
12
14
16
18
20
23222120191817161514
Hållbarhetsmålen för 2025 är ett steg på vägen mot att bli koldioxid-
neutrala senast 2050.
0
1
2
3
4
2322212019
Skadefrekvens
1
1 000-tals ton
0
100
200
300
2322212019
Den organiska försäljningen ökade med
3% drivet av Americas och Global Tech-
nologies, och rörelsemarginalen ökade
med 50 baspunkter till 15,8% tack vare
starkt operativt genomförande.
3
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
I juni 2023 konsoliderades vårt största förvärv någonsin,
Hardware and Home Improvement (”HHI”), i ASSA ABLOY.
HHI är en ledande leverantör av dörrbeslag inom det
nordamerikanska bostadssegmentet. Innan förvärvet hade
ASSA ABLOY låg exponering mot detta kundsegment.
Det nordamerikanska bostadssegmentet har historiskt
sett levererat stark tillväxt och god avkastning. Bostadsbris-
ten i USA, i kombination med övergången från mekaniska till
elektromekaniska produkter och lösningar, skapar en stark
grund för framtida tillväxt.
HHI har en varierad produktportfölj med bland annat me-
kaniska, elektroniska, smarta och biometriska lås samt den
patenterade SmartKey-teknologin. Denna teknologi gör det
möjligt för kunderna att ställa om sina lås på några sekunder
om en nyckel försvinner eller använda en och samma nyckel
till alla lås i bostaden. Lås med SmartKey-teknologi är också
kända för sina inbrottsskyddande egenskaper.
HHI har fem huvudvarumärken
Kwikset – Erbjuder bostadslås, inklusive smarta lås, med
olika design och finish, såväl i USA och Kanada som på den
globala marknaden. Grundat 1946.
Baldwin – Erbjuder sedan 1946 en mängd stilfulla dörrbe-
slag av hög kvalitet, som exempelvis lås till skjutdörrar och
andra tillbehör, i USA och Kanada.
Weiser – Erbjuder ett brett sortiment av säkerhetsproduk-
ter för bostäder, inklusive elektroniska och smarta lås, med
fokus på Kanada. Tillverkning sedan 1904.
National Hardware – Erbjuder ett brett sortiment av
dörrbeslag samt marknadsstöd och anpassade lösningar för
varuexponering i USA, Kanada och Mexiko. Grundat 1901.
Pfister – Erbjuder kranar, duschmunstycken, beslag och till-
behör för badrum och kök, med fokus på den amerikanska
marknaden. Grundat 1910.
HHI har långsiktigt etablerade relationer inom en mängd
viktiga försäljningskanaler, som byggvaruhus, grossister,
byggföretag, onlineåterförsäljare och leverantörer av hem-
automation.
Med fabriker i Kina, Taiwan, Filippinerna, USA och Mexiko
och ett toppmodernt distributionscenter i USA har HHI en
effektiv infrastruktur att bygga vidare på i framtiden.
Synergier med ASSA ABLOY
Som en del av förvärvet räknar vi med att uppnå resultat-
synergier på omkring 100 MUSD. Dessa synergier förväntas
skapas under en femårsperiod, med början 2023. Det finns
fyra huvudsakliga typer av synergier:
Utveckla och expandera produkterbjudandet – Förvärvet
av HHI ger oss möjlighet att utveckla SmartKey-teknologin
samt att få en stor befintlig kundbas att övergå från meka-
niska till digitala lösningar genom att lansera nya elektrome-
kaniska produkter.
Utnyttja starka varumärken globalt – Genom att dra nytta
av ASSA ABLOYs starka säljkår och lokala närvaro utanför
Nordamerika kan vi öka försäljningen av HHI:s produkter i
exempelvis Latinamerika och Oceanien.
Utnyttja tillverkningsstrukturen – Genom att utnyttja
tillverkningsstrukturen inom både HHI och ASSA ABLOY
kan vi öka effektiviteten och optimera verksamheten.
Effektivare upphandling och logistik – Genom att utnyttja
vår gemensamma upphandlingsvolym kan vi sänka kost-
naderna för exempelvis direktmaterial, IT och frakt samt
utnyttja paketvolymerna i USA och Kanada.
Starkt team
HHI har ett professionellt och högkvalificerat team som
tillför djupa kunskaper och insikter om det nordamerikan-
ska bostadssegmentet och utökar vårt sortiment med fler
produkter, lösningar och teknologier.
HHI-förvärvet stärker
vårt erbjudande
inom bostads-
segmentet
Översikt över
HHI 2023
1470
omsättning, MUSD
14,1%
rörelsemarginal
20%
försäljning av
elektromekaniska
produkter
80%
försäljning av
mekaniska
produkter
7000
anställda
Året i korthet
4
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Implementering av struktur-
program och kortsiktig kostnads-
effektivitet
Stora framsteg i
hållbarhetsarbetet
Första kvartalet 2023 lanserade vi vårt nionde strukturprogram (MFP9), som fram till 2026
kommer att ge årliga strukturella besparingar på 0,7 miljarder SEK. Se sidan 26 för mer
information.
Med anledning av det minskade bostadsbyggandet, främst i Europa och på vissa andra
marknader, har vi dessutom vidtagit extra åtgärder för kortsiktig kostnadseffektivitet.
Totalt sett kommer dessa åtgärder att ge besparingar på 0,9 miljarder SEK under året.
Vi håller på att implementera vårt fjärde hållbarhetsprogram se-
dan 2007, med alla mål som ska uppnås mellan 2019 och 2025.
Vi har också åtagit oss att uppfylla vetenskapligt baserade
mål och anpassar verksamheten för att begränsa den globala
uppvärmningen till 1,5 grader Celsius. Målen, som ratificerades
2022, innebär att vi har åtagit oss att minska våra absoluta
koldioxidutsläpp i Scope 1 och 2 med 50% och i Scope 3 med
28% mellan 2019 och 2030 samt bli helt koldioxidneutrala
senast 2050. Arbetet har fortskridit bra och sedan 2019 har vi
minskat våra absoluta växthusgasutsläpp i Scope 1 och 2 med
23%. 2023 minskade våra koldioxidutsläpp i Scope 1 och 2
med 4% jämfört med 2022.
Utsläpp i Scope 3 utgör 99% av ASSA ABLOYs totala växt-
husgasutsläpp. Arbetet med Scope 3-utsläpp under 2023
fokuserade på att ta fram en handlingsplan och processer för
att uppnå målet för 2030.
Ökad efterfrågan på hållbara produkter
Hållbar utveckling skapar dessutom tillväxtmöjligheter. Våra
hållbara specifikationer i EMEIA ökade till exempel med 54%
under 2023. Denna utveckling drivs av kunderna, som i allt
större utsträckning efterfrågar produkter som kan bidra till
att deras byggnader blir miljöcertifierade enligt exempelvis
LEED och BREEAM. Vi kan hjälpa dem med detta genom att
erbjuda produkter med miljövarudeklarationer och bättre
hållbarhetsprestanda.
Cirka 98% av produkterna som vi lanserade 2023 har
utvecklats med hjälp av vår Hållbarhetskompass, vilket har
resulterat i konkreta fördelar för miljön. Under året lanserade
vi till exempel Sideswipe – en ny serie lastbryggor med 20%
mindre stål, 50% kortare installationstid och 60% lägre energi-
förbrukning. Produkterna bidrar till lägre koldioxidutsläpp
och gör dessutom vårt erbjudande mer konkurrenskraftigt.
I VÅR HÅLLBARHETS-
REDOVISNING KAN DU
LÄSA MER OM VÅRT
ÅTAGANDE KRING
HUR VI ARBETAR MED
ATT MINSKA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Året i korthet
SG Expression
speedgate
Luna Pro+ VingCard Novel
Den nya lastbryggan
Sideswipe
Fortsatt fokus på produktutveckling
Innovation är fortfarande en av de viktigaste drivkrafterna för organisk tillväxt. Ett tydligt
exempel bland de över 450 produkter vi lanserade förra året är vår banbrytande speedgate
ASSA ABLOY SG Expression från Entrance Systems, med snygg design och toppmodern teknik
som kan anpassas sömlöst till olika lösningar inom accesskontroll och biometri. Ett annat
exempel är den nya generationen hotellås, VingCard Novel från Global Solutions, med avan-
cerad teknik inbyggd i själva dörrhandtaget. I Asien lanserade Yale Luna Pro+, ett nytt smart
bostadslås med ansiktsigenkänning.
5
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Mycket starkt resultat under ett år
med svagare ekonomisk tillväxt
2023 var ytterligare ett framgångsrikt år för ASSA ABLOY med rekordhögt ekonomiskt
utfall under ett år med svagare makroekonomisk utveckling. Vi hade en stark organisk till-
växt på 3%, ett avsevärt högre rörelseresultat och en rörelsemarginal på 15.8%, trots kon-
solideringen av HHI, vårt största förvärv någonsin, och ytterligare 23 förvärv. Dessutom
hade vi fortsatt stora framgångar med vårt hållbarhetsprogram och våra absoluta Scope
1 & 2 koldioxidutsläpp har nu minskat med 23% sedan 2019. Vi har fortsatt att investera
i produktutveckling och har goda förutsättningar att leda branschens övergång till mer
elektromekaniska och uppkopplade accesslösningar under de närmaste åren.
Under 2023 ökade den totala omsättningen med 16%, med
en organisk försäljningstillväxt på 3%, en positiv valutaeffekt
på 5% och en förvärvad nettotillväxt på 8%. Efter en stark inled-
ning mattades den organiska försäljningstillväxten successivt
av under året, främst på grund av minskad efterfrågan på
bostadsmarknaden. Två viktiga tillväxtmöjligheter var lanse-
ringen av över 450 produkter och en prisrealisering på 3%.
Förvärvsaktiviteten var rekordhög och vi genomförde
hela 24 förvärv. Dessa förvärv förstärker vår position när det
gäller mekaniska basprodukter, kompletterar och utökar
vårt produktsortiment, utvecklar vår serviceverksamhet
och tillför nya, innovativa teknologier som vi kan dra nytta
av i våra befintliga verksamheter. I juni kunde vi äntligen
välkomna HHI och dess 7000 medarbetare till koncernen.
HHI kompletterar ASSA ABLOY på ett mycket bra sätt, med
sin ledande position inom det nordamerikanska bostads-
segmentet. I kombination med vårt fokus på innovation
skapar det spännande möjligheter att leverera stora värden
till konsumenterna framöver, och med HHI som drivkraft
kommer vi att kunna påskynda övergången från mekaniska
till digitala lösningar.
Den kommersiella och institutionella efterfrågan var stark
under 2023, men svagare efterfrågan på bostadsmarknaden
ledde till minskad försäljning i allmänhet, särskilt i Europa.
För att skydda vårt resultat och kassaflöde har vi vidtagit
kortsiktiga åtgärder som har minskat våra kostnader med
0,9 miljarder SEK. För att uppnå strukturella kostnadsbespa-
ringar har vi dessutom lanserat vårt nionde strukturprogram
(MFP9). Programmet omfattar nedläggning av 13 fabriker
och kommer att resultera i årliga besparingar på över 0,7
miljarder SEK inom ungefär två år.
Dessa besparingsåtgärder, i kombination med lägre di-
rekta materialkostnader och prisrealiseringen på 3%, bidrog
till en imponerande operativ hävstångseffekt på 69% under
året. Vår justerade rörelsemarginal ökade kraftigt med 20%
till 22185 MSEK. Exklusive förvärvet av HHI kan vi redovisa
en rekordhög rörelsemarginal på 16,8%.
Resultat på divisionsnivå
Global Technologies växte organiskt med 9%, drivet av stark
underliggande tillväxt i de flesta affärsområden och höga
jämförelsesiffror föregående år på grund av minskning av
backlog inom Physical Access Control. Det ledde till en stor
förbättring av marginalen med 150 baspunkter till 17,3%.
Americas växte organiskt med 6%, drivet av stark efterfrågan
inom alla segment utom bostadssegmentet i Nordamerika
och stark tillväxt i Latinamerika. Marginalen låg på rekord-
höga 23,8%, exklusive HHI-transaktionen. Den organiska
försäljningsutvecklingen inom Entrance Systems var stabil
140716
MSEK
total omsättning
1,8 mdr
SEK
kostnadsbesparingar
från strukturprogram
och kortsiktiga
kostnadsåtgärder
22185
MSEK
rörelseresultat
på 1%, med stark tillväxt i de två största segmenten, Indu-
strial och Pedestrian inklusive vår serviceverksamhet, medan
Perimeter Security och Residential uppvisade negativ tillväxt
på grund av svag efterfrågan på den amerikanska bostads-
marknaden. Även Entrance Systems hade en rekordhög
marginal på 16,7%. EMEIA påverkades av svag efterfrågan
på bostadsmarknaden, särskilt i Norden, vilket resulterade i
en negativ organisk tillväxt på 2%. För att hantera den lägre
efterfrågan vidtog vi åtgärder för att minska kostnaderna
och skydda marginalen, som slutade på 13,6%. I Asia Pacific
minskade den organiska försäljningen med 2%, främst på
grund av negativ koncernintern försäljning och svag export
av fönsterbeslag till USA. Trots den svaga bostadsmarknaden
i Kina har försäljningen stabiliserats och marginalen förbätt-
rades med 520 baspunkter till 6,4%.
Vår framgångsresa fortsätter
ASSA ABLOY har sedan 1994 utvecklats från ett regionalt
låsföretag i Norden till en världsledande leverantör av ac-
cesslösningar. Detta är en stor bedrift, men det råder ingen
tvekan om att vi har många fler möjligheter framför oss. Vår
försäljning av elektromekaniska produkter har ökat med 70%
de senaste fem åren, och övergången till elektromekaniska
lösningar och fler uppkopplade produkter är fortfarande i ett
tidigt skede. Vår framgångsresa är också resultatet av en tydlig
och konsekvent strategi som vägleder oss i vårt dagliga ar-
bete. Under året har jag besökt över 50 av våra anläggningar.
Jag har träffat våra medarbetare personligen och diskuterat
resultaten av vårt strategiska arbete. Jag är stolt över allt vi
åstadkommer runt om i världen. Läs mer om vår strategi på
sidorna 18–29.
En annan framgångsfaktor är vår decentraliserade
organisation. Den gör att vi snabbt kan anpassa oss efter
förändringar på marknaden, både kommersiellt och ur ett
kostnadsperspektiv. Detta har visat sig vara oerhört effektivt
med tanke på den stora turbulens och förändringar i efter-
frågan som vi har upplevt de senaste åren.
Vi är globala och unikt lokala. Våra globala teknikplattfor-
mar blir allt viktigare när vi övergår till fler elektromekaniska
produkter och lösningar. Genom att utnyttja våra plattfor-
mar kan vi uppnå skalfördelar på global nivå. Ett bra exempel
är samarbetet mellan våra regionala divisioner och Entrance
Systems, som har resulterat i produktserien Yale Smart
Opener. Denna lösning samverkar med befintlig garage- och
portautomatik och är kompatibel med Yale Home-appen,
vilket gör att våra kunder kan använda sina telefoner som
fjärrkontroll. Vi har många fler spännande produkter på gång
för lansering, som alla är ett resultat av våra globala produkt-
utvecklingsresurser.
Kommentar från vår VDKommentar från vår VD
6
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Kommentar från vår VD
Vi leder branschen mot en mer hållbar framtid
Omställningen till en mer hållbar värld är en annan viktig
möjlighet som går hand i hand med den tekniska ut-
vecklingen och gör att vi kan erbjuda ännu fler effektiva
accesslösningar. Under de närmaste åren kommer det satsas
stort på att göra befintliga byggnader mer hållbara. Vi är väl
positionerade för detta och har branschens absolut största
produkterbjudande, både vad gäller hållbara accesslös-
ningar och dokumentation som exempelvis miljövarudekla-
rationer.
Samtidigt strävar vi efter att minska vår egen miljöpåver-
kan. Över hela koncernen arbetar vi både internt och med
våra leverantörer för att minska utsläppen. Vårt hållbar-
hetsprogram för 2025 fortsatte att utvecklas positivt under
året. Vår skadefrekvens minskade med 25% och våra utsläpp
i Scope 1 och 2 minskade med 4% jämfört med föregående
år. Sedan 2019 har våra växthusgasutsläpp i Scope 1 och 2
minskat med 23%. Dessutom håller vi på att genomföra våra
planer för att minska Scope 3-utsläppen och är på god väg
att uppfylla våra vetenskapligt baserade mål. Mer informa-
tion om vårt hållbarhetsarbete finns i vår hållbarhetsredo-
visning.
Vår resa framåt
Under 2023 bevisade ASSA ABLOY att vi har en robust, flexi-
bel och motståndskraftig organisation med en stor och stabil
eftermarknad som levererar starka resultat oavsett vilka
förhållanden som råder på marknaden. I den här attraktiva
branschen med starka, långsiktiga drivkrafter för tillväxt har
ASSA ABLOY en fortsatt unik position med världens största
installerade bas av accesslösningar, vilket innebär nästintill
oändliga möjligheter. Genom att investera i produktutveck-
ling, vår organisation och våra medarbetare ska vi fortsätta
att vara en världsledande leverantör av innovativa accesslös-
ningar som hjälper människor att känna sig trygga och säkra,
så att de kan uppleva en öppnare värld.
Den position och det värde som ASSA ABLOY har byggt upp
sedan 1994 skulle ha inte har varit möjligt utan de två grundarfa-
miljerna – i synnerhet Gustaf Douglas och Melker Schörling, som
båda tyvärr gick bort 2023. De lade grunden för ASSA ABLOY.
Tack från oss alla för ert bidrag under årens lopp.
Slutligen vill jag även tacka mina kollegor för deras fan-
tastiska insatser och ansträngningar under 2023 samt våra
aktieägare för deras förtroende för ASSA ABLOY.
Stockholm den 6 mars 2024
Nico Delvaux
VD och koncernchef
Kommentar från vår VD
Under 2023 bevisade
ASSA ABLOY att vi har
en robust, flexibel
och motståndskraftig
organisation med en
stor och stabil efter-
marknad som leve-
rerar starka resultat
oavsett vilka förhål-
landen som råder på
marknaden.
Nico Delvaux på vår fabrik i Oakleigh,
Melbourne (Australien), vid ett besök 2023.
7
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Starka varumärken
Våra varumärken spelar en viktig roll när det gäller att skapa förtroende,
lojalitet och differentiering. ASSA ABLOY är vårt koncernvarumärke och hu-
vudvarumärke för kommersiella dörrar och automatiska entrélösningar. Yale
täcker bostadsmarknaden och HID omfattar identifierings- och accessystem.
För att nå ut till alla våra målgrupper har vi dessutom över 200 associerade
och fristående varumärken världen över.
Koncernvarumärke
Huvudvarumärken
Vilka vi är
Världsledande inom accesslösningar
ASSA ABLOY är världsledande inom accesslösningar. Vi hjälper dagligen miljarder
människor att uppleva en öppnare värld genom innovationer som möjliggör trygga,
säkra och bekväma accesslösningar för såväl fysiska som digitala platser.
Accesslösningar för
alla behov
Vår portfölj omfattar ett komplett
sortiment av accesslösningar inom
områden som mekaniska och
elektromekaniska lås, accesskontroll,
identifieringsteknologi, entréautoma-
tik, säkerhetsdörrar, hotellsäkerhet
och mobil access. Våra produkter och
tjänster levereras både enskilt och
tillsammans som kompletta accesslös-
ningar. Genom kontinuerlig och hållbar
innovation utvecklar vi produkter och
lösningar som tillgodoser kundernas
behov.
Regionala divisioner
Globala divisioner
Opening Solutions
EMEIA
Global Technologies
Opening Solutions
Americas
Entrance Systems
Opening Solutions
Asia Pacific
En decentraliserad organisation
Vi är en global koncern med en unik decentraliserad af-
färsmodell som gör det möjligt för oss att snabbt uppfylla
kundernas behov och implementera hållbara lösningar an-
passade efter olika miljöer. Våra affärsenheter är väl insatta
i lokala standarder och optimerar resurser och produkter
efter lokala förutsättningar och behov.
De regionala divisionerna tillverkar och säljer mekaniska
och elektromekaniska lås, digitala dörrlås, cylindrar och säker-
hetsdörrar anpassade för den lokala marknadens normer och
säkerhetskrav. De globala divisionerna tillverkar och säljer
accesslösningar, identifieringsprodukter och entréautomatik
på den globala marknaden. Läs mer på sidorna 32–43.
Service
Lösningar
Entréautomatik
Öppningar
Identifiering
Huvudnyckelsystem
Accesskontroll
Autentisering
Lokaliseringstjänster
Data och analyser
8
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Världsledande inom accesslösningar | Vilka vi är
Global koncern med unik
lokal närvaro
Totalt finns vi på över 1000 platser, varav 176 FoU-
anläggningar och 200 produktionsanläggningar
1
.
Övriga utgörs av distributionscenter och kontor.
ASSA ABLOY har verksamhet i över 70 länder.
Tidslinje för våra hållbarhetsmål
Våra mål
Vårt hållbarhetsprogram för
2025 fokuserar på de mest
väsentliga områdena, för att se
till att vi har störst inverkan där
det behövs mest.
Vetenskapligt baserade mål
ASSA ABLOY har fastställt
vetenskapligt baserade mål
för att begränsa den globala
uppvärmningen till högst
1,5°C genom att halvera
utsläppen till 2030.
Klimatneutrala
ASSA ABLOY har som
mål att vara klimat-
neutrala senast 2050.
2025
2030
2050
61000
Anställda
2
176
FoU-anläggningar
>10000
Patent
>70
Länder
Världsledande inom accesslösningar | Vilka vi är
32%
Europa
omsättning
7%
Asien
omsättning
1%
Afrika
omsättning
4%
Oceanien
omsättning
52%
Nordamerika
omsättning
3%
Sydamerika
omsättning
1
Produktionsanläggningar och konfigu-
rationshubbar större än 1000 m
2
.
2
I slutet av december 2023.
Vi fortsätter att sträva efter en öppnare och mer hållbar värld för
framtida generationer. Genom att erbjuda fler hållbara produkter
och minska vår miljöpåverkan kan vi öka försäljningen och optimera
vår verksamhet.
0
25 000
50 000
75 000
100 000
125 000
150 000
23222120191817161514
MSEK
kiloton
Omsättning Koldioxidutsläpp
0
100 000
200 000
300 000
400 000
500 000
600 000
Omsättning (MSEK) kontra koldioxidutsläpp (kiloton) 2013–2023
9
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
ASSA ABLOY i din vardag
ASSA ABLOY är en del av vardagen för människor över hela världen. Vi tillhandahåller lösningar från
skalskydd till invändig säkerhet. Du hittar våra produkter och lösningar i hemmet, på jobbet, i skolan
och när du handlar eller reser. Vissa produkter är synliga, som nycklar, lås och dörrar, medan andra är
inbyggda i lösningar för säker identifiering och mobil access.
Företag
1
Vi erbjuder automatiska skjutdörrar som är särskilt
lämpade för entréer och inomhuspartier med ett stort
flöde av människor, så att man kan gå in i byggnader utan att
behöva öppna några dörrar manuellt.
2
Inuti byggnaden erbjuder vi mekaniska och elektrome-
kaniska lösningar för accesskontroll. Vi har system och
lösningar för säkert utfärdande och hantering av identiteter
med specifika säkerhetskrav, till exempel ID-kort för
personal.
3
Vi erbjuder ett komplett utbud av tjänster för under håll
och uppgradering av automatiska entréer och
dockningsstationer som bidrar till en smidigare kund-
upplevelse.
4
Våra pollare och andra säkerhetsspärrar skyddar
fotgängare från motorfordon. De finns i fasta, flyttbara
och infällbara modeller och kan integreras sömlöst i
säkerhets- och larmsystem.
5
Vi erbjuder mobila nycklar och system för och fysisk
accesskontroll, inklusive läsare och styrenheter, för
effektiv åtkomsthantering i byggnader.
6
Elektromekaniska lås och annan hårdvara, som
exempelvis säkerhetsklassade dörrar, karmar och
leveransskåp, arbetar tillsammans med accessystem,
inklusive läsare och styrenheter, för att hantera åtkomst och
paketleveranser.
Flerfamiljshus
7
Vi tillhandahåller kompletta lösningar för flerfamiljshus,
alltifrån mekaniska lås till avancerade, skräddarsydda
accessystem. Våra digitala dörrlås kan enkelt öppnas med en
kod eller mobilapp. Appen möjliggör smidig fjärrstyrning av
låset för att släppa in behöriga besökare eller låsa upp dörren
för service och leveranser direkt in i hemmet.
8
Våra högsäkerhetsstaket och grindar hindrar obehöriga
från att ta sig in lokalerna.
Hotell/butik
9
Vi tillhandahåller kompletta accesslösningar för
butikslokaler och hotell. Vårt erbjudande för hotell-
branschen omfattar mobila accesslösningar, accessystem,
lösningar för personalsäkerhet, kassaskåp för hotellrum och
energistyrningssystem.
10
Med våra mobila accesslösningar kan hotellgäster boka
rum direkt via en smart mobiltelefon. Genom säker
Seos-teknologi skickas en digital nyckel till gästens
mobiltelefon, så att gästen kan gå direkt till rummet och låsa
upp dörren utan att behöva köa i receptionen. Lösningen är
kopplad till hotellets boknings- och säkerhetssystem och
den digitala nyckeln raderas automatiskt vid utcheckning.
11
Våra karuselldörrar skapar rymliga och välkomnande
entréer och är idealiska för utrymmen där klimatkon-
troll är prioriterad. De har avancerad sensorteknik som
säkerställer smidig funktion, ett säkert flöde av människor
och förbättrad separation av inomhus- och utomhusklimat.
Dessutom kompletteras de med sidodörrar för ökad
tillgänglighet och snabbare utrymning.
12
Vi erbjuder säkra garageportar som enkelt kan anslutas
till byggnadens befintliga accessystem.
Vilka vi är | ASSA ABLOY i din vardag
10
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
10
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
1
5
Utsida
6
Insida
DörrstängareLeveransskåp
Gångjärn Lameller
Knappsatser,
tryckknappar,
nyckelomkopplare,
tryckstänger
Elektriska slutbleck
Panikbeslag
Sparkplåtar
Dörrautomatik
Golvdörrstängare Trådlösa lås
Skåplås
Beslag för
glasdörrar
Nätaggregat
Mekaniska och
elektromekaniska
lås och nycklar
Ståldörrar och -karmar
4
1
2
10
9
12
11
3
8
7
Företag
Hotell/butik
Flerfamiljshus
ASSA ABLOY i din vardag | Vilka vi är
11
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
ASSA ABLOY som
investering
Vi är världsledande inom accesslösningar. Sedan ASSA ABLOY
bildades 1994 har vi skapat stora värden för kunder och aktie-
ägare, genom att ständigt optimera vår produktion och utveckla
nya, innovativa produkter som tillgodoser kundernas behov och
efterfrågan. Här beskriver vi de viktigaste faktorerna till varför vi
skapar värden för kunder och aktieägare.
+134%
ökad vinst per aktie
under 10 år
+148%
ökad försäljning under
10 år
37 mdr SEK
utdelning under 10 år
Vilka vi är | ASSA ABLOY som investering
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
12
1. Gynnsam bransch
Starka underliggande trender ökar efterfrågan på access-
lösningar, bland annat när det gäller att uppfylla våra mest
grundläggande behov av trygghet och säkerhet. Branschens
digitalisering gör det möjligt för oss att erbjuda smidigare
lösningar och övergå till ett mer tjänstebaserat erbjudande.
Dessutom ökar efterfrågan på mer hållbara och motstånds-
kraftiga ASSA ABLOY-produkter till följd av den starka till-
växten inom hållbara byggnader och stadsmiljöer runt om
i världen. Vår decentraliserade affärsmodell och vår starka
lokala närvaro gör att vi kan anpassa vårt produkterbjudan-
de efter underliggande trender på varje enskild marknad.
2. Ledande marknadsposition
Vi har världens största installerade bas av lås- och accesslös-
ningar samt omfattande kunskaper om dessa lösningar. Ge-
nom uppgraderingar och nya lösningar bibehåller vi denna
position. Vår stora installerade bas underlättar för oss vid
övergången till elektromekaniska produkter och lösningar.
Två tredjedelar av våra intäkter kommer från eftermarkna-
den, vilket ger oss en stabil kund- och intäktsbas. Det gör oss
mindre sårbara för cyklisk efterfrågan som påverkar många
andra branscher.
3. Kontinuerlig, lönsam tillväxt
Vår valutajusterade omsättning har ökat med nästan 9
procent årligen de senast tio åren och vår justerade rörelse-
marginal har varit stabil på nästan 16 procent, bortsett från
pandemiåren. Vi har också haft goda resultat när det gäller
ökad utdelning och har inte sänkt utdelningen per aktie
sedan koncernen bildades 1994. Vi fortsätter att fokusera på
tillväxt genom kundrelevans och kostnadseffektivitet i allt vi
gör, vilket möjliggör kontinuerlig, lönsam tillväxt. Övergång-
en till elektromekaniska produkter gör det också möjligt för
oss att växa lönsamt på lång sikt.
4. Investeringar i innovation
Vi investerar cirka 4% av våra intäkter i forskning och
utveckling. Med tanke på vår storlek ger det oss en stark
konkurrensfördel, både på kort och lång sikt. Vår innova-
tionskapacitet bygger på våra gemensamma plattformar
samt den globala räckvidden och lokala kompetensen inom
vår innovationsorganisation. Målet är att produkter som
lanserats under de senaste tre åren ska stå för 25% av vår
totala försäljning.
5. Många framgångsrika förvärv
Sedan ASSA ABLOY bildades 1994 har vi genomfört mer än
300 förvärv över hela världen. I många fall utgörs förvärven
av ledande accessleverantörer på sina respektive markna-
der med väletablerade kundbaser och varumärken. När
synergier har realiserats utvecklar vi dessa verksamheter
samt ökar deras lönsamhet och marginaler. Strategin har
varit framgångsrik och våra förvärvade bolag har genererat
signifikanta värden efter att de har integrerats. Under 2023
genomförde vi 24 förvärv, vilket gav cirka 10 miljarder SEK i
ökad försäljning.
6. Stark varumärkesportfölj
differentierar oss
Vi använder en flervarumärkesstrategi för att utnyttja våra
globala och lokala styrkor. ASSA ABLOY är vårt koncern-
varumärke och blir i allt större utsträckning ett ledande
kommersiellt varumärke för dörrar, lås och relaterad service.
Vi har också starka huvudvarumärken inom våra viktigaste
verksamhetsområden. Dessa inkluderar Yale, som är ett av
världens mest välkända varumärken för bostadslås, och HID,
som är ledande inom säkra identiteter. Totalt har vi över
200 varumärken som hjälper oss att skapa och behålla lojala
kunder över olika marknader och regioner.
7. Operationell effektivitet
Vår tillverkning är uppbyggd kring lokal montering nära
kunderna, anpassad efter lokala standarder, med produk-
tion av vissa strategiska komponenter förlagd till större
fabriker. Det gör att vi kan leverera våra produkter snabbt
och effektivt till kunderna. Vi fortsätter också att optimera
leverantörskedjan, produktsortimentet och vår närvaro med
hjälp av Lean-processer och automatisering.
8. Ledande hållbara lösningar
Vår ambition är att leda vår bransch mot en mer hållbar
framtid. Vi åtog oss att uppfylla vetenskapligt baserade mål
2020, och dessa mål ratificerades 2022. Det stärker vår kon-
kurrenskraft ytterligare och skapar affärsmässiga incitament
för produktion och produktutveckling. När vi utvecklar
nya produkter är vår ambition att minimera miljöpåverkan
och koldioxidutsläpp samt maximera hållbara egenskaper
som energieffektivitet under själva användningsfasen och
återvinning i slutet av produkternas livscykel.
MSEK MSEK
0
25 000
50 000
75 000
100 000
125 000
150 000
2322212019
Omsättning
Rörelseresultat
1
0
4 000
8 000
12 000
16 000
20 000
24 000
Omsättning
Rörelseresultat
1
Omsättning och rörelseresultat
1
Exklusive jämförelsestörande
poster.
SEK
0
2
4
6
8
10
12
14
2322212019
Utdelning per aktie
Vinst per aktie efter
utspädning
1
Utdelning per aktie
Vinst per aktie efter utspädning
1
Utdelning och vinst per aktie
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
ASSA ABLOY som investering | Vilka vi är
13
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Hur vi skapar
värde
Trender som
driver vår bransch
Inom säkerhetsbranschen finns det starka
underliggande trender som driver tillväxten
och efterfrågan på våra produkter. Några
exempel på dessa trender är trygghet och
säkerhet samt bekväma, effektiva access-
lösningar och ett allt större fokus på bygg-
naders energieffektivitet. Dessa förväntas
vara viktiga drivkrafter inom vår bransch för
en kontinuerlig och lönsam tillväxt under
en överskådlig framtid.
Marknadsöversikt
Den globala branschen för accesslösningar är under
ständig utveckling och värderas för närvarande till över
100 miljarder USD årligen. Tillväxten inom branschen har
traditionellt sett varit stabil, tack vare utveckling av säkra
och innovativa accesslösningar med fokus på bekvämlig-
het och förbättrad hållbarhetsprestanda i byggnader.
Under årens lopp har accesslösningarna genom-
gått ständig utveckling för att anpassas efter de unika
behoven på varje lokal marknad. Det har resulterat i en
mängd lokala standarder, vilket i sin tur har lett till en
fragmenterad marknad – framför allt i tillväxtländerna.
Vi är världens största leverantör av accesslösningar,
men på grund av marknadsfragmentering är vår globala
marknadsandel fortfarande liten, vilket innebär att vi har
stor tillväxtpotential.
Tillväxttrender
Det finns många gynnsamma trender som ökar efter-
frågan på accesslösningar, bland annat när det gäller att
uppfylla våra mest grundläggande behov av trygghet
och säkerhet. Digitalisering innebär att vi kan erbjuda
kunderna ännu smidigare lösningar samt utöka vårt
servicebaserade erbjudande. Dessutom ökar efterfrågan
på mer hållbara och motståndskraftiga produkter till
följd av den starka tillväxten inom hållbara byggnader
och stadsmiljöer runt om i världen.
14
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Behov av trygghet och säkerhet
I en värld präglad av osäkerhet finns ett grundläggande behov
av trygghet och säkerhet. Behovet av säkra och effektiva access-
lösningar ökar – både i hemmet och i övriga segment. Tillväxten
stärks ytterligare av efterfrågan på smidiga och tidsbesparande
accesslösningar.
Människors rörlighet och demografiska förändringar
Ökad rörlighet och förändrade demografiska strukturer leder
till en allt större efterfrågan på byggnader och accesslösningar.
Cirka 75% av de byggnader som kommer att behövas 2050
har till exempel inte byggts än. Urbanisering pågår över hela
världen. FN räknar med att stadsbefolkningen kommer att öka
med 2,5 miljarder fram till år 2050. Utvecklingen är särskilt
tydlig på tillväxtmarknaderna, där ett ökat behov av bostäder,
arbetsplatser och kommersiella byggnader driver på efter-
frågan på accesslösningar. Samtidigt börjar vi se en tendens
till utflyttning från städerna i vissa utvecklade länder, som en
följd av pandemin. Det skapar ett behov av nya bostäder och
kommersiella byggnader även i landsbygdsområden. Andra
demografiska trender som driver på efterfrågan på våra produk-
ter och lösningar är en åldrande befolkning, migration, nästa
generations intåg på bostadsmarknaden och övergången till
smartare städer.
Digitalisering och nya teknologier
Den snabba utvecklingen av digitala lösningar fortsätter i alla
delar av samhället, vilket ökar behovet av accesslösningar med
ny teknik. Vi ser en fortsatt övergång till fler elektromekaniska
produkter, vilket skapar möjligheter att utveckla nya, säkra och
smidiga accesslösningar samtidigt som det genererar återkom-
mande intäkter. Vi ser också att det utvecklas nya affärsmodel-
ler, som exempelvis delningsekonomi, XaaS (Everything as a
Service) och ekosystem, vilket skapar ökade möjligheter för
våra produkter.
Hållbarhet
I takt med en växande oro för miljön, vill allt fler kunder ha håll-
bara produkter och lösningar. Det leder till en ökad efterfrågan
på hållbara byggnader och accessystem. Idag förväntas att cirka
50% av alla nya kommersiella byggnader är miljöcertifierade.
Det ställs allt högre krav på transparens vad gäller produkternas
och tillverkningens effekter på människor och miljö. Dessutom
införs allt fler regler beträffande energisnåla byggnader och
accesslösningar.
Lokala bestämmelser
Bestämmelserna för accesslösning skiljer sig mellan olika
marknader. Dessa skillnader, i kombination med ständigt
skiftande regler, standarder och krav, skapar stor komplexitet
i vår bransch.
Ökad rörlighet är en viktig tillväxtfaktor när det gäller access-
lösningar. Med våra lokala organisationer och vår goda lokal-
kännedom kan vi vara flexibla och satsa aktivt på marknader
där vi ser ökad rörlighet och demografiska förändringar. En
åldrande befolkning ökar tillväxten inom vårt segment Senior
Care, medan nästa generations intåg på bostadsmarknaden
driver på digitaliseringen av bostäder och efterfrågan på elek-
tromekaniska lösningar.
Vår starka FoU-organisation gör att vi ligger långt fram i
utvecklingen av nya lösningar som uppfyller de föränder-
liga behoven av trygga och säkra accesslösningar. Andelen
elektromekaniska produkter som vi säljer har ökat från 23%
till 30% de senaste tio åren. För att kunna dra nytta av nya
affärsmodeller investerar vi i strategiska produkter och
lösningar samt ingår partnerskap med särskilt fokus på dessa
nya affärsmodeller.
Vi utvecklar ständigt nya, innovativa produkter som hjälper
kunderna att minska sin miljöpåverkan. Ett exempel på
hur vi tillgodoser kundernas behov är genom att erbjuda
miljövarudeklarationer. Miljövarudeklarationerna gör våra
produkter mer attraktiva, eftersom de hjälper kunderna
att få högre poäng i miljöcertifieringar. Vårt arbete med
miljövarudeklarationer ger resultat, speciellt i Europa där
efterfrågan på hållbara specifikationer har ökat med över
180% sedan 2020.
Vi är en av få globala leverantörer av accesslösningar
som kan möta de ständigt skiftande reglerna på lokala
marknader. Vi har en stark lokal närvaro med tillverkning
och montering på både mogna marknader och tillväxt-
marknader. Verksamhet i över 70 länder möjliggör snabba
leveranser och svar på lokala kundförfrågningar. Det skapar
goda kundrelationer och ökar efterfrågan på våra produk-
ter och tjänster.
ASSA ABLOY tillhandahåller toppmoderna produkter och
tjänster relaterade till dörröppningar, entréautomatik
och säker identifiering med fokus på kundernas trygghet
och säkerhet. Vårt erbjudande hjälper människor att
uppleva en säkrare och öppnare värld.
ASSA ABLOYs svar:Trender
Marknadstrender | Hur vi skapar värde
15
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Vi hjälper människor att
känna sig trygga och säkra
Hur vi skapar värde | Vår värdeskapande affärsmodell
Hur vi arbetar
61000
medarbetare i över 70
länder i slutet av 2023. Vi är
globala och unikt lokala
3600
medarbetare som arbetar
med forskning och
utveckling av våra hållbara
innovationer
>200
starka varumärken och
en diversifierad produkt-
portfölj
>10000
patent
200
effektiva produktions- och
monteringsanläggningar
~50 000
leverantörer av direktma-
terial och indirekta tjänster.
Vi har strategiska och kost-
nadseffektiva leverantörer
92 mdr SEK
i eget kapital
Våra resurser
Tillsammans vägleds vi av våra värderingar och förhållningssätt
Handlingskraft
Vi litar på varandra
Integritet
Vi står upp för
vad som är rätt
Innovation
Vi vågar förändra
Vi är en global koncern med en unik decentra-
liserad affärsmodell och finns på över 1000
platser, varav 200 produktionsanläggningar
1
.
Vi använder en flervarumärkesstrategi för att
utnyttja våra globala och lokala styrkor och nå ut
till olika marknads- och kundsegment samt hitta
nya vägar in på marknaden. Att förvärva relevanta
bolag för att fortsätta växa är en viktig del av vår
strategi.
Koncernens strategiska inriktning är att leda
trenden mot världens mest innovativa och väl-
designade accesslösningar.
Vi arbetar lokalt med våra strategiska målsätt-
ningar och aktiviteter, vilket gör det möjligt för
divisionerna att fatta självständiga beslut så att
vi håller oss nära kunderna.
Hållbarhet
10%
tillväxt/konjunkturcykel
Tillväxt genom kund-
relevans
Produktledarskap
genom innovation
Kostnadseffektivitet i
allt vi gör
Utveckling genom våra
medarbetare
Fortsätta med fram-
gångsrika förvärv
Växa på tillväxtmark-
nader
Öka försäljningen inom
service
Aktivt uppgradera den
installerade basen
Generera mer återkom-
mande intäkter
16–17%
EBIT/konjunkturcykel
Hållbarhet är en del av allt vi gör genom hela ASSA ABLOYs värdekedja.
1
Produktionsanläggningar större än 1000 m
2
.
Vi hjälper dagligen miljarder människor att uppleva en öppnare värld genom
innovationer som möjliggör trygga, säkra och bekväma accesslösningar för såväl
fysiska som digitala platser. Genom att ansvarsfullt använda kapital, naturresurser
och våra medarbetares kompetens skapar vi hållbart värde för våra aktieägare och
övriga intressenter. Tillsammans skapar vi värde!
Strategiska
aktiviteter
Strategiska
målsättningar
Finansiella
mål
16
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Vår värdeskapande affärsmodell | Hur vi skapar värde
Elektromekaniska produkter
30%
Säkerhetsdörrar och beslag
17%
Entréautomatik
30%
Mekaniska lås
23%
En
öppnare
värld
Värdeskapande för intressenter 2023
Vårt mål är att erbjuda säkerhet, trygghet och bekvämlighet.
Vi erbjuder ett komplett sortiment av unika och innovativa accesslösningar.
Vårt erbjudande
Ägare och investerare
Utdelning och värdeökning
5,3 mdr SEK
betalad utdelning
Medarbetare
Professionell utveckling
Säker och stabil arbetsplats
Inkluderande arbetsplats med lika
möjligheter
40,8 mdr SEK
i löner och andra ersättningar
Kunder
Ökad säkerhet och konkur-
renskraft för våra kunder
Hållbara produkter med
miljövarudeklarationer
>450 nya produkter
lanserade
Leverantörer och partners
Teknisk utveckling
Stabil partner
~67 mdr SEK
i leverantörsbetalningar
Samhälle
Ökad säkerhet och trygghet
Minskad miljöpåverkan
• Skatter och sociala avgifter
5,6 mdr SEK
i inkomstskatt
17
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Vårt strategiska ramverk
Vision
Handlingskraft
Vi litar på varandra
Innovation
Vi vågar förändra
Integritet
Vi står upp för vad
som är rätt
Att vara en världsledande leverantör av innovativa
accesslösningar som hjälper människor att känna sig
trygga och säkra, så att de kan uppleva en öppnare värld
Skapa hållbart
aktieägarvärde
Skapa mervärde för våra
kunder, samarbetspart-
ners och slutanvändare
Vara en världsledande
organisation där
medarbetare lyckas
Bedriva verksamhe-
ten på ett etiskt och
hållbart sätt
10%
tillväxt/konjunkturcykel
Tillväxt genom kundrelevans
Produktledarskap genom
innovation
Kostnadseffektivitet i allt vi
gör
Utveckling genom våra
medarbetare
Fortsätta med framgångsrika
förvärv
Växa på tillväxtmarknader
Öka försäljningen inom service
Aktivt uppgradera den instal-
lerade basen
Generera mer återkommande
intäkter
Hållbarhet
Finansiella mål Strategiska
målsättningar
Strategiska
aktiviteter
16–17%
EBIT/konjunkturcykel
Mission
Hur vi
arbetar
ASSA ABLOYs ”strategihus” är vårt gemensamma strategiska
ramverk. Det innehåller alla byggstenar för vår strategi och
ger våra medarbetare vägledning och stöd.
Värderingar och förhållningssätt
18
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Vårt strategiska ramverk
Vision och mission
Vår vision vägleder oss och beskriver vad vi vill uppnå
som organisation – att vara en världsledande leverantör
av innovativa accesslösningar som hjälper människor
att känna sig trygga och säkra, så att de kan uppleva en
öppnare värld.
Vår mission beskriver vår roll som företag, varför vi finns
och hur vi vill agera gentemot våra viktigaste intressenter.
Finansiella mål
Våra finansiella mål är vad vi vill åstadkomma finansiellt
över en konjunkturcykel. Vårt mål om en försäljningstill-
växt på 10% per år bygger på 5% organisk tillväxt och 5%
tillväxt genom förvärv.
Strategiska målsättningar
Våra strategiska målsättningar är hörnstenarna i vår
strategi som vägleder oss i allt vi gör. De beskrivs närmare
på sidorna 22–29.
Strategiska aktiviteter
Våra strategiska aktiviteter är viktiga prioriteringar i våra
divisioner för att uppnå våra tillväxtmål. Vi har också tre
gemensamma prioriteringar som stödjer våra drivkrafter
för tillväxt: konsoliderad verksamhet med fokus på vär-
deskapande aktiviteter, optimerad leverantörskedja och
logistik samt lägre produktkostnader och miljöpåverkan.
Hållbarhet
Hållbarhet är integrerat i allt vi gör. För oss är hållbar
utveckling en ständigt pågående förbättringsprocess som
bygger på öppenhet och integritet. Som branschledare
är det vårt ansvar att göra vad vi kan för att motverka
klimatförändringar och säkerställa medarbetarnas hälsa
och säkerhet.
Vårt åtagande att uppfylla vetenskapligt baserade mål
visar att vi vill stärka vår konkurrenskraft ytterligare med
hållbara produkter, lösningar och processer. För att öka
tillväxten genom kundrelevans är det viktigt att vi hjälper
kunderna att uppfylla sina hållbarhetsmål.
Värderingar och förhållningssätt
Våra grundläggande värderingar är handlingskraft,
innovation och integritet. De förmedlar vad vi står för som
organisation och utgör grunden för hur vi uppträder mot
varandra och våra intressenter. Våra värderingar skapar
en känsla av trygghet, tillit, gemenskap och samarbete.
De inspirerar och vägleder oss i våra dagliga beslut, vilket
skapar möjligheter för alla medarbetare att växa och
utvecklas. Våra värderingar och förhållningssätt definieras
i det koncernövergripande initiativet ”Together we”.
Strategisk översikt | Hur vi arbetar
19
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Klimatsmarta beslag till
energieffektiv datacentral
PROJEKTFAKTA
Projekt: NAVER IDC Center,
Sejong, Sydkorea.
Produkter och lösningar
från ASSA ABLOY: Beslag,
elektromekaniska produkter
och dörröppnare/-stängare till
slagdörrar.
FF Berätta om NAVER och projektet.
SS – NAVER är en grupp internetbolag som driver Sydkoreas
största sökmotor samt tillhandahåller många av landets
mest använda appar och plattformar. NAVER Internet Data
Center (IDC) GAK Sejong är en datacentral med en storlek
motsvarande 41 fotbollsplaner. Detta är ett av våra vikti-
gaste projekt som ska hjälpa oss att bli koldioxidnegativa
senast 2040. Som en del av den här satsningen kommer den
hållbara byggnaden till exempel att utrustas med funktioner
för solenergi och vindkylning. Anläggningen kommer att
fungera som en banbrytande och framtidsorienterad data-
central med alla NAVERs avancerade tekniska lösningar som
robotar, AI-applikationer och molntjänster.
FF Vilka har varit de största utmaningarna?
SS – Datacentraler är energiintensiva anläggningar, och
internetbolagen har ett socialt ansvar att uppföra energi-
effektiva byggnader. NAVER vill minimera effekterna på den
naturliga miljön och bevara det lokala ekosystemet som
omger datacentralen. Dessutom var det viktigt att matcha
eller överträffa vår befintliga anläggning NAVER Cloud Data
Center GAK Chuncheon när det gäller att erbjuda tjänster
utan störningar, olyckor och katastrofer. Vi ville minska en-
ergiförbrukningen, minimera effekterna på den omgivande
miljön och över tid uppföra hållbara byggnader som bidrar
till vårt långsiktiga mål att bli koldioxidnegativa senast 2040.
Dessutom ville vi hitta hållbara sätt att utforma och driva
vår nya datacentral. Därför var energisnåla och miljövänliga
lösningar viktiga framgångsfaktorer för det här projektet.
FF Vad blev lösningen och hur bidrar ASSA ABLOYs produkter
till NAVERs hållbarhetsmål?
SS – Via återförsäljaren CATIS levererade ASSA ABLOY en
helhetslösning som uppfyllde våra krav på hållbarhet,
inklusive beslag med högsta säkerhetsklass i den amerikan-
ska ANSI-standarden (Grade 1) som dessutom har längre
livslängd och genererar mindre avfall. ASSA ABLOY levere-
rade också tröskellister till alla automatiska dörrar för att
minska energiförbrukningen. Valet av elektriska instickslås,
elektromekaniska lås och dörröppnare/-stängare till slagdör-
rar gjordes med hänsyn till högsta möjliga säkerhet och
energibesparing. Dessutom levererade ASSA ABLOY Koreas
första miljöcertifierade dörrstängare. Med leveranserna av
dessa hållbara produkter bidrar ASSA ABLOY till den nya
byggnadens hållbarhetsprofil och NAVERs mål att bli kol-
dioxidnegativa senast 2040.
Hur vi arbetar | Projekt
Datacentraler är ofta förknippade med hög energiförbrukning. När NAVER Internet
Data Center installerade elektromekaniska lås från ASSA ABLOY var målet att göra
anläggningen mer energieffektiv utan att tumma på säkerheten.
ASSA ABLOY
i din vardag
Med leveranserna av dessa hållbara produkter bidrar
ASSA ABLOY till den nya byggnadens hållbarhetsprofil.”
BYEONGTAEK HAN, OPERATIV CHEF, CATIS
20
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Projekt | Hur vi arbetar
FF Varför behövde ni automatiska dörrar?
SS – Vid ombyggnaden av Hospital 12 de Octubre-sjukhuset
visste vi att automatiska dörrar skulle vara en avgörande
faktor för att tillgodose grundläggande krav på patientflöde,
hygien, säkerhet, hållbarhet och varaktighet. I den gamla
sjukhusbyggnaden från 1973 finns bara drygt 20 automa-
tiska dörrar, medan den nya byggnaden kommer att ha 445
stycken! Det visar hur måna vi är om att uppfylla alla dessa
viktiga aspekter.
FF Vilka lösningar valde ni?
SS – Vi valde skjutdörrarna SL500 och slagdörrarna SW300.
Vårt främsta mål var hygienen, särskilt i viktiga områden som
operationssalar och intensivvårdsavdelningar. Här installe-
rade vi lufttäta dörrar. Förutom lufttäthet bidrar de också till
ökad energieffektivitet, som är en viktig aspekt i vårt hållbar-
hetsarbete. Den befintliga sjukhusbyggnaden har dessutom
ett omfattande serviceavtal med dygnet runt-service för att
säkerställa säker och pålitlig drift.
Spanskt sjukhus installerar
automatiska dörrar
ASSA ABLOY Entrance Systems har levererat dörrautomatik
som bidrar till bättre patientflöde, hygien och hållbarhet på
sjukhuset Hospital Universitario 12 de Octubre i Madrid.
ASSA ABLOY
i din vardag
FF Varför valde ni att samarbeta med ASSA ABLOY?
SS – ASSA ABLOY är ett välkänt globalt varumärke med ett
brett utbud av produkter som uppfyller de tekniska kraven
för vårt projekt. Med tanke på att över 90% av sjukhusets
befintliga automatiska dörrar kommer från ASSA ABLOY, vet
vi av erfarenhet att deras produkter är pålitliga och fungerar
bra. Dessutom uppskattar vi ASSA ABLOYs snabba, effektiva
leveranser och installationsprocesser samt deras utmärkta
tekniska support.
FF Hur bidrar ASSA ABLOYs produkter till era hållbarhetsmål?
SS – Tidigare var hållbarhet en extra bonus, men nu för tiden
är det ett krav. Nya regler och standarder har gjort att bygg-
branschen tvingats ställa om och sätta upp nya, ambitiösa
hållbarhetsmål. För att uppnå dessa mål är vi beroende av
att våra leverantörer kan erbjuda hållbara byggmaterial. Här
spelar automatiska dörrar en viktig roll, eftersom de måste
vara både slitstarka och miljövänliga.
PROJEKTFAKTA
Kund: Hospital Universitario
12 de Octubre.
ASSA ABLOY-produkter:
SL500 skjutdörrar, SW300
slagdörrar, lufttäta dörrar,
SL Tight Shield.
JUAN BAUTISTA GODOY PRIETO, CHEF FÖR TEKNIK- OCH UNDERLLS-
AVDELNINGEN PÅ HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRE
Vi är beroende av att våra leverantörer kan erbjuda
hållbara byggmaterial. Här spelar automatiska
dörrar en viktig roll, eftersom de måste vara både
slitstarka och miljövänliga.”
21
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Marknadsinsikter och segmentering
ASSA ABLOY har en unik global marknadsnärvaro med verk-
samhet i över 70 länder. Vi följer ständigt trender, kunder
och konkurrenter för att öka våra marknadsinsikter och vårt
kunderbjudande. Vi har delat in våra kunder och slutanvän-
dare i olika marknadssegment för att få större förståelse för
deras specifika behov så att vi kan leverera skräddarsydda
produkter och lösningar.
De institutionella och kommersiella marknaderna står
för cirka 67% av vår totala försäljning, medan smarta lås
och trenden med smarta hem driver på försäljningen på
bostadsmarknaden, som står för cirka 33% av försäljningen.
Eftermarknaden står fortfarande för en stor del av vår försälj-
ning (cirka 67%), med en stabil efterfrågan i form av renove-
ringar, utbyten, uppgraderingar och service. Nybyggnations-
marknaden stod för cirka 33% av försäljningen 2023.
Våra förvärv bidrar också till att öka kundrelevansen och
uppfylla kraven på specifika marknader. Under 2023 ökade
vi vår närvaro avsevärt inom det nordamerikanska bostads-
segmentet genom förvärvet av HHI. Förvärvet ger oss en
ledande position på den nordamerikanska bostadsmarkna-
den tack vare HHI:s etablerade relationer med byggvaruhus,
grossister, byggföretag, onlineåterförsäljare och leverantö-
rer av hemautomation.
Förbättrad kundupplevelse
För att skapa varumärkes- och kundlojalitet måste vi erbjuda
en kundupplevelse i världsklass. Målet är att våra varumär-
ken ska förbättra kundupplevelsen vid alla kontaktpunkter,
och genom dedikerade resurser och investeringar vill vi öka
förståelsen för kundernas köpresa och identifiera förbätt-
ringsmöjligheter.
2023 utökade vi vårt Voice of the Customer-program, som
numera omfattar även NPS (Net Promoter System®). Våra
divisioner använder NPS® i allt högre utsträckning, i kombi-
nation med kvalitativ forskning inom området kundupple-
velse. Ett annat fokusområde är användarupplevelse (UX, User
Experience) där vi gör flera satsningar för att förbättra UX-
mognaden och utnyttja designsystem över hela koncernen.
Under året har våra team arbetat med flera varumär-
ken och affärsenheter för att omvandla kundinsikter till
åtgärdsplaner för att effektivt lösa kundernas problem och
göra det enklare och smidigare för dem att göra affärer med
ASSA ABLOY.
Hållbarhet – en förutsättning för tillväxt
Dagens kunder påverkas i allt större utsträckning av hållbar-
hetsfrågor och krav på hållbara byggnader. Vi har en utmärkt
position för att hjälpa kunderna uppfylla sina miljömål
genom att erbjuda ett allt större sortiment av hållbara lös-
ningar med dokumentation om lösningarnas prestanda, till
exempel genom att tillhandahålla miljövarudeklarationer.
Miljöcertifieringar som LEED och BREEAM gör att kunderna
kan ta hänsyn till produkternas miljömässiga egenskaper när
de fattar beslut om design och inköp.
Våra hållbara lösningar och miljövarudeklarationer kan
hjälpa kunderna att få högre poäng i miljöcertifieringar,
vilket innebär en viktig konkurrensfördel. Vår strävan att er-
bjuda mer hållbara lösningar genom specificering fortsätter
att skapa fördelar för både oss och kunderna.
E-handel på uppgång
E-handel är fortfarande ett viktigt initiativ för koncernen.
Den digitala försäljningen kompletterar våra traditionella
säljkanaler och förbättrar kundupplevelsen avsevärt genom
att erbjuda ett alternativt sätt att interagera med oss och
vårt sortiment.
Alla divisioner har strategier för att öka digitaliseringstak-
ten genom investeringar i verktyg, processer och dedikerade
resurser.
2023 lanserade vi 9 nya webbshoppar, och vi ser att en-
gagemanget och försäljningen ökar i våra online-kanaler. Vi
når ut med varumärket Yale på flera nya marknader genom
att lansera webbshoppar där konsumenterna kan handla
direkt i bland annat Nederländerna, Spanien, Portugal och
Danmark. Detta onlinesegment uppvisade en stabil tvåsiffrig
tillväxt 2023.
Målet är fortfarande att erbjuda bästa möjliga digitala
kundupplevelse när det gäller att utforska, köpa och serva
våra produkter.
n Mekaniska lås, låssystem
och tillbehör, 23%
n Entréautomatik, 30%
n Elektromekaniska och
elektroniska lås, 30%
n Säkerhetsdörrar och
beslag, 17%
n Nordamerika, 52%
n Sydamerika, 3%
n Europa, 32%
n Asien, 7%
n Oceanien, 4%
n Afrika, 1%
Omsättning per produkt-
grupp, 2023
Omsättning per geografisk
marknad, 2023
Strategisk målsättning #1
Tillväxt genom
kundrelevans
Organisk tillväxt är det mest effektiva
sättet för oss att skapa värde. Med hjälp
av lokal närvaro, globalt ledarskap,
processer och verktyg fortsätter vi att
skaffa oss djupgående kunskaper om
våra kunder för att överträffa deras
förväntningar och öka vår tillväxt. Ett
sätt för oss att uppfylla kundernas olika
behov är att segmentera vår kundbas.
Hur vi arbetar | Strategiska målsättningar
17%
ökning av prenumera-
tionsbaserad försälj-
ning under 2023.
Nr 1
inom accesslösningar.
9
nya webbshoppar.
22
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
67%
Kommersiella
byggnader
institutionell och
kommersiell marknad
33%
Bostäder
privatkunder och
bostadsmarknad
33%
Nybyggnation
67%
Eftermarknad
renoveringar, om- och
tillbyggnader, utbyten
och uppgraderingar
av existerande access-
lösningar samt löpande
service
Fördelning av
ASSAABLOYs
försäljning
Gemensamma verktyg för ökat samarbete och
försäljning
Vi har gemensamma processer och en strukturerad
hantering av masterdata. Offerter, CRM-system och andra
system gör det möjligt för oss att förse kunderna med mer
målinriktad information genom att öka samarbetet mellan
divisionerna. Vi har vår egen BIM-plattform (Building Infor-
mation Modeling), ASSA ABLOY Openings Studio™. Det är
ett branschledande verktyg för att snabbare och smidigare
skapa, dokumentera och hantera dörrmiljöer.
Med Openings Studio får våra team ett närmare samar-
bete med arkitekter, fastighetsägare, entreprenörer och
andra affärspartners, och kan därmed leverera de mest
lämpliga lösningarna samt tillhandahålla data om dörrmil-
jöerna under byggnadens hela livslängd. Vi fortsätter att
expandera till nya marknader med hjälp av en mobilapp och
kunskapsbas för Openings Studio samt nya lösningar för
fastighetsägare, anläggningschefer och återförsäljare. Under
2023 fortsatte vi lanseringen av Openings Studio i tillväxt-
områden som Latinamerika och Asien. Verktyget finns nu på
över 50 marknader och 55 språk. Innovation är fortfarande
en drivkraft för utvecklingen av Openings Studio. Under året
har vi satsat på artificiell intelligens och maskininlärning för
att förbättra arbetsflödet för alla relevanta intressenter.
Våra varumärken
Vi har över 200 varumärken och en väl definierad varumär-
kesstrategi. Vi har tre huvudvarumärken som alla är världs-
ledande inom sina respektive segment: ASSA ABLOY för vår
kommersiella verksamhet, Yale för bostadsmarknaden och
HID för säker identifiering och accesskontroll.
Vi har dessutom andra välkända globala och regionala
varumärken, t.ex. Abloy, Record, Amarr och PanPan, som
står för en stor del av vår försäljning och som alla är mycket
starka på sina respektive marknader. Under året har vi utökat
vår portfölj med varumärken som Kwikset, Weiser och
National Hardware, via förvärvet av HHI. Som en del av HHI-
transaktionen har vi dessutom avyttrat varumärkena Yale,
Emtek och August i USA och Kanada.
Vissa av våra lokala varumärken är associerade till något av
våra huvudvarumärken, medan andra är fristående varumär-
ken som är nischade eller säljs via specifika återförsäljare. Vi
arbetar kontinuerligt med att optimera vår varumärkesport-
följ och vidareutveckla våra starka varumärken för att bygga
upp kundernas förtroende och öka deras medvetenhet om
våra produkter.
Prisstyrning
Vi fortsätter att fokusera på prisstyrning och har ett globalt
nätverk av experter som arbetar med detta. Värdebaserad
prissättning gör det möjligt för oss att utnyttja det fulla vär-
det av våra produkter och tjänster. Vi följer regelbundet upp
faktorer som prisutveckling, prisoptimering och rabattsys-
tem med hjälp av etablerade nyckeltal.
Inom serviceverksamheten utvecklar vi våra modeller för
värdebaserad prissättning genom att fokusera på den totala
ägandekostnaden för våra kunder. Vi implementerar dessa
prissättningsmodeller för att utnyttja det fulla värdet av våra
produkter och lösningar under hela livscykeln. Detta innebär
en konkurrensfördel för oss, eftersom det visar att vi strävar
efter att skapa mervärde och gör att vi kan anpassa våra pri-
ser efter skiftande kundbehov eller marknadsförhållanden.
Vi har också haft ett fortsatt fokus på utbildning i prissätt-
ningsmodeller för vår prenumerationsbaserade försäljning,
som exempelvis mjukvaror och serviceavtal. Detta bidrog
till att öka vår prenumerationsbaserade försäljning med
17% under 2023. Tillsammans hjälper dessa insatser oss att
bibehålla eller öka lönsamheten.
Tillväxtmarknader
Vi utökar vår närvaro i tillväxtmarknaderna genom organisk
tillväxt och förvärv. Vi växer på dessa marknader genom
att ha en lokal närvaro och utveckla produkter och tjänster
anpassade efter lokala krav och standarder. Under året
förstärkte vi vår position i Latinamerika ytterligare med t
viktiga förvärv: Forte, ett välkänt varumärke i Peru fokuserat
på högkvalitativa, innovativa säkerhetsprodukter och Inova-
door, en brasiliansk tillverkare av sektions- och höghastig-
hetsportar.
Med en stark ställning i premiumsegmenten fokuserar
vi på att utöka vårt erbjudande även i låg- och mellanpris-
segmenten för att intensifiera vår marknadsnärvaro på dessa
viktiga tillväxtmarknader.
Försäljningskanaler
Större delen av vår försäljning sker
indirekt via återförsäljare. Tillsam-
mans med dessa återförsäljare
arbetar vi aktivt med marknadsföring,
försäljning och service för att öka vår
andel av deras försäljning. Dessutom
bearbetar vi slutkunderna genom
specifikation, men även genom direkt
kontakt med vissa större kunder.
ASSA ABLOY
OEM (Original
Equipment
Manufacturer)
Integratörer,
installatörer,
låssmeder och
detaljhandel
Återförsäljare/
grossister
Slutkund
Skapa efterfrågan genom hantering av
försäljningskanaler och återförsäljare
Skapa efterfrågan genom speci-
ficering, varumärkeslojalitet och
återkommande intäkter
Strategiska målsättningar | Hur vi arbetar
23
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Innovation – en förutsättning för lönsam tillväxt
Produktledarskap skapas genom innovation och kontinuer-
lig produktutveckling för ökad kundnytta, kvalitet och lägre
produktkostnader. Produktutveckling sker i nära samarbete
med slutanvändarna och är en fortlöpande process med
många små steg som syftar till att överträffa kundernas
förväntningar.
Många av våra marknadssegment påverkas just nu av
stora förändringar i samhället. Underliggande drivkrafter för
dessa förändringar kan vara ekosystem för produkter och
lösningar eller kundernas behov av ökad komfort. En annan
drivkraft är behovet av hållbar omställning på våra markna-
der. Denna omställning skapar nya behov.
Vår förmåga att snabbt anamma och implementera ny
teknik gör att vi kan skapa unikt mervärde för kunderna och
omvandla behoven till organisk tillväxt.
Vårt innovationsarbete
Organisation
Vi har 176 FoU-anläggningar som alla använder gemen-
samma arbetssätt och verktyg för att arbeta med våra
strategiska initiativ och skapa ökad transparens. Vi utnyttjar
vår breda expertis och diversifierade, starka globala orga-
nisation i kombination med flexibilitet tack vare vår lokala
närvaro och kunskap. Vår innovationsorganisation under-
lättar samarbete över divisionsgränserna, vilket möjliggör
karriärutveckling och arbetsflexibilitet. Det hjälper oss att
attrahera och behålla kompetens.
Generationsplaner
Generationsplaner ger en långsiktig inriktning för produkt-
och teknologistrategier och säkerställer att vår affärsstra-
tegi och våra affärsmål resulterar i konkreta innovationer.
Generationsplaner bygger på prognoser för hur kundernas
efterfrågan kommer att utvecklas över tid och återspeglar
den stora omvandling våra marknader kommer att genom-
gå framöver. Återkommande teman är hållbara lösningar,
ekosystem och ett ökat fokus på hela kundupplevelsen,
inklusive installation, service och support.
Effektiva processer
För att upprätthålla vår position som ledande innovatör
måste vi vara bäst på både vad vi utvecklar och hur vi
utvecklar det. Produktstyrning visar oss vilka produkter vi
ska utveckla, baserat på insikter om kunden och marknaden.
Vi har ett Lean-baserat och flexibelt arbetssätt för hur vi
utvecklar produkterna och säkerställer därmed snabba, för-
utsägbara och effektiva processer med minsta möjliga spill.
ASSA ABLOY levererar produkter och tjänster som uppfyller
eller överträffar kundernas krav på kvalitet, säkerhet och
trygghet.
2023 startade vi ett program som ska leda till förbätt-
ringar inom områden som agil produktutveckling och
kundnytta. Målet är att maximera avkastningen genom att
använda våra resurser på ett smartare sätt, vilket ger kortare
ledtid till marknaden, ökad produktivitet och bättre förmåga
att ta vara på nya tillväxtmöjligheter.
Teknikutnyttjande
Teknologier är viktiga drivkrafter i vår bransch, eftersom de
hjälper oss att skapa nya affärsmodeller eller förbättra de
som redan finns. Våra produkter ingår i allt större utsträck-
ning i ekosystem och kraven på kompatibilitet blir allt högre.
Exempel på koncernens centrala teknologier är energi-
snåla lösningar, hållbara material, trådlös uppkoppling,
dataanalyser, identifiering och biometri. Vi strävar efter att
utnyttja koncernens storlek och skapa synergier kring dessa
teknologier genom att utveckla plattformar och kombinera
teknologier från alla våra affärsenheter.
Under året förvärvade vi Kinetron, en ledande specialist
inom rörelsebaserade energiutvinningssystem för självför-
sörjande produkter. Detta är ett utmärkt exempel på ett
strategiskt tillskott som stärker vårt befintliga erbjudande.
Kinetron utökar koncernens kapacitet vad gäller lösningar
med energiutvinning, som exempelvis PULSE-familjen med
självförsörjande cylindrar och hänglås.
Hur vi arbetar | Strategiska målsättningar
Strategisk målsättning #2
Produktledarskap
genom innovation
Produktledarskap är en av de viktigaste
drivkrafterna för organisk tillväxt och
innovation är själva kärnan i allt vi gör. För att
upprätthålla vår ledande ställning krävs både
ständiga förbättringar och stora framsteg.
Under året har vi haft betydande framgångar
inom områden som strategisk planering,
agil produktutveckling, hållbarhet och
banbrytande innovation, vilket har lett till
flera lyckade produktlanseringar.
MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
2322212019
Investeringar i forskning och
utveckling
22%
av omsättningen kom
från produkter som
lanserats under de
senaste tre åren.
>450
produktlanseringar
2023.
>550
registrerade nya patent
under de senaste tre åren.
24
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Banbrytande innovation
En banbrytande innovation är något som leder till grundläg-
gande förändringar av dynamiken i en bransch eller på en
marknad. Det är en betydande förändring av en teknologi
eller affärsmodell för en produkt eller tjänst som skapar
en konkurrensfördel och ger ökade intäkter. Vi har fortsatt
arbetet med tillväxtprogram för att systematiskt identifiera
och utveckla affärsmöjligheter utanför vår dagliga verksam-
het med hjälp av en ”fast track-strategi”.
Ett exempel på detta är ASSA ABLOY Expression, en serie
speedgates som lanserades i slutet av 2023. Det snabbväx-
ande segmentet speedgates är ett nytillskott i vår produkt-
portfölj. Det är entrégrindar konstruerade för miljöer med
hög persontrafik, såsom flygplatser eller kontorsbyggnader
med flera hyresgäster. Med hjälp av avancerad sensorteknik
ger Expression speedgates ett effektivt skydd mot s.k. tailga-
ting, dvs. när en obehörig person smiter in i en byggnad tätt
efter en behörig person. Expression speedgates har utvecklats
som ett divisionsöverskridande projekt, med kortläsare och
toppmoderna lösningar för ansiktsigenkänning från HID.
LED-lampor och symboler används för att skapa en omgiv-
ningsbelysning som bygger varumärkesidentitet och dirigerar
persontrafik, och de flesta komponenter passar väl in i alla
typer av inredning.
Strategiska målsättningar | Hur vi arbetar
CLIQ® är ett säkert låssystem
med avancerad mikroelektronik
och programmerbara nycklar
och cylindrar. Med CLIQ Connect
kan användarna uppdatera sina
nycklar när som helst och var som
helst via en app, utan att det krävs
någon programmeringsenhet.
Seos® är en banbrytande identi-
fieringsteknologi som represen-
terar ett nytt sätt att tänka när
det gäller användarupplevelse.
Seos-lösningar ger dig friheten
att använda valfri mobil enhet
– från smarta kort till mobiltele-
foner – för säker åtkomst till fler
applikationer.
Incedo™ är ett universellt
säkerhetssystem som kombinerar
accesskontroll och säkerhetsbe-
slag med olika mjukvarulösningar
i en skalbar miljö.
Aperio® är en teknologi
utvecklad som ett komplement
till befintliga elektroniska acces-
system, som gör det enkelt och
smidigt för slutanvändarna att
uppgradera hanteringen av och
säkerheten i sina lokaler.
Origo är HID Globals molnba-
serade plattform för fysisk ac-
cesskontroll, som gör det möjligt
för våra teknikpartners att bygga
integrerade accesslösningar via
molnet.
Hållbar innovation
Vi fokuserar på utsläpp relaterade till den material- och
energiförbrukning som uppstår när våra produkter används,
eftersom detta utgör en viktig del av vårt totala koldioxidav-
tryck. Vår Hållbarhetskompass fyller en viktig funktion i våra
innovationsprocesser genom att vägleda oss i utvecklingen
av nya produkter för att skapa fördelar för både kunderna
och miljön.
2023 har vi satsat stort på lanseringen av en uppsättning
verktyg för att utvärdera vår produktportfölj och identifiera
områden med hög miljöpåverkan. Därmed kan vi skapa
transparenta värdeerbjudanden som framhäver produkter-
nas hållbarhetsaspekter.
Under året lanserade vi nya Qmax, en termiskt optimerad
kärna för ihåliga metalldörrar, där vi lyckades uppnå avse-
värda förbättringar med hjälp av vår Hållbarhetskompass. Vi
arbetade med ett alternativt isoleringsmaterial som skapar
optimal termisk prestanda för motstånd mot värme och
kyla, vilket sänker kundernas energiförbrukning med över
30%. Jämfört med den tidigare versionen, genererar de nya
Qmax-dörrarna mindre växthusgasutsläpp under produk-
tion och drift och är dessutom billigare att tillverka.
Produktplattformar
ASSA ABLOY använder ett
stort antal produktplattformar
för olika tillämpningsområden.
Dessa gemensamma platt-
formar förbättrar kundupp-
levelsen, maximerar effekten
av våra resurser och minskar
ledtiden till marknaden.
LÄS MER OM HÅLLBAR
INNOVATION I VÅR
HÅLLBARHETSREDO-
VISNING FÖR 2023
25
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Operationell effektivitet
Vi har fortfarande ett starkt fokus på operationell effektivi-
tet. På så sätt ser vi till att ständigt utvecklas i en komplex
och föränderlig affärsvärld. Vi har en strukturerad strategi
för att fokusera på kostnader för arbetskraft, material och
produktion samtidigt som vi tillämpar Lean-principer i alla
delar av värdekedjan. Med hjälp av nyckeltal mäter vi vår
hållbarhets-, kvalitets-, leverans- och kostnadsprestanda
över hela organisationen.
Vi är en kundcentrerad organisation. Genom en aktiv dia-
log med kunderna får vi värdefulla insikter som vägleder oss
i vårt förbättringsarbete. Dessutom anser vi att medarbe-
tarna är vår största tillgång. Vi främjar en kultur av innova-
tion, flexibilitet och effektivitet genom att ge medarbetarna
förtroendet att ta ansvar för sina roller och arbetsuppgifter.
En annan viktig faktor är indirekta kostnader, det vill säga
kostnader för lokaler, resor, marknadsföring, personal, verk-
tyg som används inom produktion och IT-tjänster. Detta
motsvarar cirka 12% av omsättningen. Under året genom-
förde vi divisionsöverskridande satsningar för att uppnå
stordriftsfördelar inom koncernen. Entrance Systems
och EMEIA har till exempel samarbetat för att optimera
hanteringen av fordonspark och tillfällig arbetskraft i sex
europeiska länder, vilket har lett till minskade materialkost-
nader och färre leverantörer inom dessa två kategorier. Från
och med 2023 arbetar kategoriansvariga i båda divisio-
nerna med att utveckla vår strategi för indirekta kostnader
för inköp av fordon, tillfällig arbetskraft och IT-tjänster samt
indirekta produktionskostnader.
Strukturprogram och kortsiktiga kostnadsåtgärder
Sedan 2006 har vi förbättrat vår kostnadseffektivitet genom
att konsolidera och minska antalet fabriker med hjälp av ett
antal strukturprogram. Dessa strukturprogram har sedan
dess resulterat i ackumulerade besparingar på 7,1 miljarder
SEK. Under 2023 fortsatte vi att optimera vår tillverk-
ningsstruktur. Vi lanserade vårt nionde strukturprogram
med omstruktureringar inom alla koncernens divisioner,
bland annat nedläggning av 13 fabriker och fem kontor/
lager samt 23 konverteringar till monteringsanläggningar.
Programmet förväntas ge årliga besparingar på över 0,7 mil-
jarder SEK med en återbetalningstid på cirka två år. Under
2023 resulterade våra strukturprogram i effektivitetsbespa-
ringar på 0,9 miljarder SEK och en nettopersonalminskning
på 1200 personer.
Våra många förvärv är en av de största anledningarna till
dessa omstruktureringar. Det nionde strukturprogrammet
omfattar till exempel integrering, konsolidering och om-
strukturering av ett antal nyligen genomförda förvärv, bland
annat Arran Isle, Caldwell och MR Group.
Under året har vi vidtagit flera kortsiktiga kostnadsåtgär-
der, främst inom EMEIA och Entrance Systems. Vi har bland
annat minskat våra indirekta kostnader för resor, marknads-
föring och externa tjänster, begränsat arbets-/övertiden och
sagt upp personal. Detta har resulterat i kostnadsbespa-
ringar på 0,9 miljarder SEK under 2023.
Vi har fortfarande beredskapsplaner som vid behov
snabbt kan sättas i verket tack vare vår flexibla, decentrali-
serade organisation.
Leverantörskedja och logistik
Vi fortsätter att förbättra vår globala logistik för att uppnå
kostnadsbesparingar, öka leveranssäkerheten och minska
vår miljöpåverkan. Genom att konsolidera plattformar, fasa
ut äldre produkter, minska komplexiteten och införa fler
standardiserade digitala processer kan vi öka effektiviteten
ytterligare i vår leverantörskedja. Under 2023 optimerade
vi till exempel placeringen av våra lager i division Americas
genom omlokalisering till Mexiko, vilket minskar riskerna för
längre transporter och säkerställer stabil logistik.
I Norden har vi också uppnått stora förbättringar av logis-
tiken genom att konsolidera tre lager till ett. Det nya lagret
försörjer bolag med en sammanlagd omsättning på 4,5
miljarder SEK. Kundnöjdheten och leveranssäkerheten har
förbättrats avsevärt och lagerkostnaderna i förhållande till
omsättningen har minskat med cirka 50 baspunkter. Vi ser
tydligt att konsolidering av lager är viktigt för att kunna opti-
mera lagerstrukturen samtidigt som vi minskar kostnaderna
och ökar leveranssäkerheten.
MSEK
0
200
400
600
800
1 000
2322212019
Årliga besparingar genom
strukturprogram
Årliga besparingar genom
strukturprogram 2019–2023.
Strategisk målsättning #3
Kostnadseffektivitet
i allt vi gör
Kostnadseffektivitet är en strategisk
målsättning för att optimera marginalerna
och driva lönsam tillväxt. Genom att sänka
kostnaderna kan vi frigöra resurser till
värdeskapande aktiviteter. Under 2023
lanserade vi vårt nionde strukturprogram
för att ytterligare förbättra vår effektivitet
på lång sikt. Dessutom vidtog vi flera
kortsiktiga kostnadsåtgärder för att värna
om lönsamheten.
1,8 mdr SEK
kostnadsbesparingar
från strukturprogram
och kortsiktiga kostnads-
åtgärder.
14
fabriker har stängts de
senaste tre åren.
–11%
minskad energiförbruk-
ning (MWh) sedan 2019.
Hur vi arbetar | Strategiska målsättningar
26
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Professionella inköp
Professionella inköp är en viktig del av vår strategi för upp-
handlingar och supply chain management. Det upprätthål-
ler konkurrenskraften och ger förbättrad kvalitet, kortare
leveranstider och lägre kostnader. Eftersom varuinköp utgör
en stor del av vår kostnadsbas är detta en viktig faktor för
att öka kostnadseffektiviteten. Vi ser ständigt över vår leve-
rantörsbas och effektiviserar vårt sortiment för att dra nytta
av våra stora volymer. Vi använder metoder som upphand-
lingar, benchmarking och koncernövergripande avtal för att
utvärdera vår konkurrenskraft och optimera våra processer.
Under året har vi genomfört flera satsningar på upphand-
ling, till exempel inom EMEIA, där vi tidigare köpte in flera
olika cylindrar med väldigt likartad design. Genom att se
över designen kunde dessa delar standardiseras till en och
samma komponent. Det gav oss möjlighet att öka volymen
och priskonkurrensen mellan leverantörerna samt minska
riskerna i leverantörskedjan. Ett annat exempel, från division
Americas, är den allmänna bristen på aluminiumprofiler i
Nordamerika som uppstod på grund av leveransproblem
under pandemin. För att hantera detta hittade vi en ny
leverantör i ett lågkostnadsland, som dessutom kunde bidra
med värdeskapande aktiviteter för att kompensera för den
högre transportkostnaden och därmed generera besparing-
ar. Relationen med den inhemska leverantören är fortfa-
rande intakt, vilket ger oss lokal närvaro för att upprätthålla
flexibiliteten och parera eventuella fluktuationer.
Vi har intensifierat utbytet av erfarenheter inom organisa-
tionen för att lära av varandra och öka tillväxtmöjligheterna
ytterligare.
Strategiska målsättningar | Hur vi arbetar
Hållbarhet
Arbetet för att minska vår miljöpåverkan har en nära kopp-
ling till kostnadseffektivitet. Att införa hållbara metoder
handlar delvis om att optimera resursanvändningen.
Genom våra strukturprogram konsoliderar vi kontor och
verksamheter. Dessa åtgärder har hjälpt oss att minska
material-, energi- och vattenförbrukningen samt utsläppen
av växthusgaser i våra produktionsprocesser. Vi fortsätter att
öka installationen av förnybar energi på våra anäggningar
och tillämpa Kaizen-principerna över hela koncernen för att
minska energiförbrukningen i den dagliga verksamheten.
Dessa åtgärder har bidragit till en minskning av energi-
förbrukningen och Scope 1 & 2 koldioxidutsläppen med
11 respektive 23% jämfört med basåret 2019. Genom att
använda våra resurser effektivare kan vi också minska våra
totala driftskostnader.
Dessutom fokuserar vi på att minska avfallet samt åter-
vinna och återanvända mer. Flera av våra kunder efterfrågar
cirkulära produkter. Genom att minimera avfallet minskar
vi inte bara kostnaderna för bortskaffning, utan hittar även
nya möjligheter att generera intäkter från återvinning och
återanvändning.
Hållbara metoder bidrar också till att öka leverantörs-
kedjans motståndskraft. Genom att bedöma och hantera
miljörisker kan vi förebygga och minimera eventuella stör-
ningar till följd av resursbrist, klimathändelser eller ändrad
lagstiftning.
Under året har vi
vidtagit flera kortsik-
tiga kostnadsåtgär-
der för att visa att
vi kan försvara våra
marginaler trots det
svagare ekonomiska
läget.
Operatör i New Haven
tillverkar rosetter till SARGENTs
kommersiella borrade lås.
27
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Gemensam kultur
Syftet med vårt ”Together we”-program är att fånga essen-
sen av vår organisation och förena vår identitet, vårt syfte,
vår vision och vår mission till en sammanhängande helhet.
Programmet definierar vår gemensamma kultur, baserad
på värdena handlingskraft, innovation och integritet. Det
beskriver också vad det innebär att varje dag leva upp till
dessa värden. ”Together we” fungerar som en kompass för
vår diversifierade och globala personalstyrka, så att vi alla
utvecklas åt samma håll. Vår gemensamma kultur skapar
också klarhet för både befintliga och potentiella medarbe-
tare, så att de förstår principerna som ligger till grund för
vår koncern.
Medarbetarupplevelse
Vi vill främja en dynamisk och inkluderande organisation.
Vårt mål är att erbjuda vår allt mer diversifierade personal-
styrka olika flexibla arbetssätt som tillgodoser individuella
behov och önskemål. Vi fortsätter att implementera vår hy-
bridmodell för kontorspersonal, och för våra operatörer och
tekniker har vi infört ett system med roterande arbetsupp-
gifter och skift. Därmed kan vi öka medarbetarnas motiva-
tion, behålla talanger och främja balansen mellan arbete
och fritid. Dessutom kan vi minska frånvaron och stressen
på arbetsplatsen, vilket i sin tur ökar koncernens effektivitet,
produktivitet och konkurrenskraft.
Vår medarbetarundersökning hjälper oss att se var vi
befinner oss idag och vad vi kan göra bättre. På ASSA ABLOY är
allas åsikter viktiga. Av erfarenhet vet vi att medarbetare som
känner sig delaktiga är mer benägna att göra sitt bästa. 2023
hade vi ett deltagande på 84% i medarbetarundersökningen.
Undersökningen visade till exempel att 80% av våra medarbe-
tare är stolta över att jobba på ASSA ABLOY och 84% upplever
att kunden alltid står i centrum.
Mångfald, rättvisa, inkludering och samhörighet
Under 2023 skapade vi ett ramverk för mångfald, rättvisa,
inkludering och samhörighet (DEIB, Diversity, Equity, Inclu-
sion, Belonging). Detta ramverk beskriver vad DEIB betyder
för oss, fastställer ambitiösa mål och hjälper oss att mäta
våra framsteg. Vi har också infört ledande DEIB-indikatorer
som visar vad medarbetarna tycker om inkludering och
samhörighet, för att vi ska förstå vilka åtgärder som behöver
vidtas. På ASSA ABLOY uppmuntrar vi medarbetarna att ta
upp frågor som är viktiga för dem och utbyta erfarenheter
med varandra. Mänskliga kontakter ökar medvetenheten
om DEIB-relaterade utmaningar och bidrar till positiva
förändringar.
Vi förväntar oss att våra medarbetare utmanar sina egna
åsikter och fördomar för att öka sin förståelse för andra
människor. För att utveckla verksamheten ytterligare upp-
muntrar vi dessutom medarbetarna att utmana sina arbets-
kamrater att tänka mer öppet och ha ett bredare perspektiv.
Därför uppmanar vi våra chefer att samla in feedback om
medarbetarnas prestationer utifrån flera olika perspektiv
och informerar om vanliga fördomar vid rekrytering och
utvärdering av prestationer. Vi har ett gemensamt ansvar att
bygga en organisation där alla känner sig trygga och kan vara
sig själva, och vi är fast övertygade om att ett inkluderande
ledarskap bidrar till ökad mångfald.
Utbildning och utveckling av talanger
Hur vi attraherar, utvecklar, engagerar och behåller talanger
är avgörande för vår fortsatta framgång. Vi tänker långsiktigt
när vi rekryterar och fokuserar på att behålla talanger inom
organisationen. Vi erbjuder personlig utveckling anpassad
efter individuella behov och ambitioner. Vi uppmuntrar
medarbetarna att skaffa sig överförbara kunskaper för att
kunna söka tjänster inom andra funktioner, divisioner eller
länder inom koncernen.
För att främja intern rörlighet och extern rekrytering
fortsatte vi 2023 att utveckla vår divisionsöverskridande
funktion för talangrekrytering och vårt team för chefsrekry-
tering. Det har inte bara förbättrat rekryteringen, utan även
hjälpt oss att uppnå betydande kostnadsbesparingar.
Under 2023 fortsatte vi arbetet med vår strategi för talang-
försörjning. Det hjälper oss att göra våra medarbetarsamtal
till en pågående process året runt och hitta lämpliga kandida-
ter till olika tjänster i realtid. Målet är att bli mer framtidsori-
enterade i både ord och handling, så att vi hela tiden har koll
+13%
interna ansökningar per
ledig tjänst jämfört med
2022.
29
nationaliteter i höga
chefsbefattningar.
Strategisk målsättning #4
Utveckling genom
våra medarbetare
Hur vi arbetar | Strategiska målsättningar
Det är av största vikt att våra medarbetare känner sig
trygga och har möjlighet att utvecklas i arbetet. Under
2023 fortsatte vi att anpassa våra strategiska prioriteringar
i enlighet med vår mission: att vara en världsledande
organisation där medarbetare lyckas. Allt börjar och slutar
med våra medarbetare.
28
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Strategiska målsättningar | Hur vi arbetar
på vårt talangbestånd, vilka roller som behöver tillsättas och
var i utvecklingen medarbetarna befinner sig för att åstad-
komma en framgångsrik intern rekrytering och rörlighet.
Vi anser att individuella utvecklingsplaner fyller en viktig
funktion i medarbetarsamtalen. Medarbetarna uppmunt-
ras att använda dessa planer både i talangprocessen och
som en del av den årliga kompetensutvecklingen. Vi vill att
medarbetarna ska vara med och påverka sin egen utveck-
ling och uppmuntrar till aktiviteter som ger exponering för
nya människor, erfarenheter och samtal som stimulerar till
lärande och utveckling.
Vi arbetar metodiskt med kompetensutveckling av våra
medarbetare inom produktionen, där vi identifierar kun-
skapsluckor och utbildningsbehov med hjälp av en matris.
Ju mer kvalificerade medarbetarna blir, desto mer flexibla
kan vi vara i vår skiftplanering.
Dessutom har vi utökat våra talangprogram, för att
säkerställa att vi inte missar några delar av talangpoolen.
Vi har lanserat ett globalt program för kvinnliga chefer, där
kvinnor från olika divisioner under ett års tid deltar i en rad
webbinarier och föreläsningar med fokus på coachning
och mentorskap. Dessutom har vi startat ett program för
blivande ledare, som riktar sig till enskilda medarbetare och
nyligen befordrade chefer.
Ledarskap
För oss handlar ledarskap inte bara om hur vi är som ledare,
utan även hur vi hjälper andra att lyckas i ledande posi-
tioner. I våra medarbetarprocesser har vi implementerat
ledarskapsdimensioner som utgör grunden för vår syn på
ledarskap. Dessa dimensioner är ett exempel på vår strävan
att koppla ledarskapsegenskaper till våra värderingar.
I en värld där digitala möten är en stor del av arbetet,
måste våra ledare kunna skapa meningsfulla relationer även
med personer de inte träffar fysiskt varje dag. Våra ledare är
skickliga på att skapa kontakt med människor över geogra-
fiska gränser och bygga upp meningsfulla arbetsrelationer
präglade av tillit. Genom att lära känna våra kollegor får vi
en bättre förståelse för deras åsikter, perspektiv och behov,
vilket gör det enklare att utveckla ett empatiskt och inklude-
rande ledarskap och beteende.
För att öka vårt fokus på ledarskapsutveckling har vi,
utöver våra globala program för ledande befattningshavare,
även lanserat en serie webbinarier för alla medarbetare som
fokuserar på nio frågor inom området ledarskap. Tusentals
medarbetare världen över har deltagit i dessa interaktiva
sessioner för att diskutera och lära sig mer om ledarskapsre-
laterade frågor.
Hälsa och säkerhet
Våra medarbetares hälsa och säkerhet är vår främsta prio-
ritering och något vi länge har arbetat systematiskt med.
Detta har hjälpt oss att minska vår skadefrekvens med 64%
de senaste tio åren. Vårt mål är att eliminera hälso- och
säkerhetsrisker. Säkerhet är en förutsättning för att bedriva
verksamheten och vi accepterar inte riskfyllda beteenden
och miljöer. Vi fortsätter att arbeta med hälsa och säkerhet
internt genom workshops, säkerhetsrutiner, dialoger och
ledarengagemang.
Vi har infört ett nytt koncernövergripande mjukvarupaket
som ska ge oss djupare insikter i dessa frågor för att kunna
förbättra säkerheten ytterligare för våra medarbetare. Vi har
också införlivat nya förvärv i programmet, vilket har resulte-
rat i en avsevärd minskning av antalet skador i dessa bolag.
Skadefrekvensen minskade med 25% under 2023 jämfört
med 2022, drivet av betydande förbättringar av säkerheten
på vissa förvärvade bolag och fortlöpande förbättringar i vår
befintliga verksamhet.
Etiskt och socialt ansvar
ASSA ABLOYs uppförandekod utgör ramverket för vår dagli-
ga verksamhet och gäller alla medarbetare och leverantörer.
Vi accepterar inte någon form av diskriminering eller trakas-
serier på arbetsplatsen och har obligatoriska utbildnings-
program och policyer kring bland annat efterlevnad av för
koncernen tillämplig konkurrens-, exportkontroll/sanktions-
och dataskyddslagstiftning. Alla misstänkta överträdelser av
vår uppförandekod kan rapporteras via en visselblåsnings-
process. Även om man kommer långt med processer och
utbildning, krävs det en öppen och transparent dialog för att
skapa en inkluderande miljö.
Integrering av förvärv
Vår stora erfarenhet av att förvärva bolag har lärt oss hur
viktigt det är att ha en proaktiv och inkluderande inställning
till integration. Vårt integrationsarbete leds av dedikerade
integrationschefer med fokus på att skapa en gemensam
förståelse bland både nuvarande och nya medarbetare. Vi
vet hur viktigt det är att skapa en känsla av identitet och
tillhörighet för att åstadkomma en lyckad integrering.
Vi har infört ett nytt
koncernövergripan-
de mjukvarupaket
som ska ge oss dju-
pare insikter i dessa
frågor för att kunna
förbättra säkerheten
ytterligare för våra
medarbetare.
En medarbetare packar ordrar på
SARGENTs monteringsanläggning
i New Haven, USA.
29
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Säkrare transportnät i Virginia
PROJEKTFAKTA
Projekt: Virgina Department
of Transportation, USA.
Produkter och lösningar från
ASSA ABLOY:
Medeco intelligenta XT-nycklar
och elektroniska lås för trafik-
skåp.
FF Berätta om projektet.
SS – Virginia Department of Transportation (VDOT) ansvarar
för tusentals trafikskåp med avancerad elektronik som styr
trafiksignaler och kommunikation i delstatens nätinfrastruk-
tur. Trots att dessa skåp har till uppgift att skydda elektroni-
ken mot väder och vind var nästan alla fram till helt nyligen
utrustade med vanliga mekaniska lås. Vi ville öka skåpens
fysiska och digitala säkerhet på ett snabbt och enkelt sätt.
FF Vilka har varit de största utmaningarna?
SS – En noggrann genomgång av hela delstatens transportnät
visade att det krävdes ökad säkerhet för vår trafikrelaterade
infrastruktur utan att orsaka störningar i trafiken. Det var
en stor utmaning, eftersom vi har över 6000 trafikskåp, nio
distrikt, fem trafikcentraler samt fälttekniker och tredje-
partsleverantörer som rutinmässigt arbetar med delstatens
system.
FF Vilka lösningar levererade ASSA ABLOY till er?
SS – Det var viktigt att hitta en lösning som kunde monteras
i våra befintliga skåp. Medecos intelligenta XT-nycklar och
elektroniska lås för trafikskåp möjliggjorde en smidig upp-
gradering av våra befintliga lås. Tack vare den enkla instal-
lationen och den utmärkta supporten från Medeco kunde
vi snabbt uppdatera och förbättra säkerheten i över 6000
trafikskåp runt om i delstaten, så att enbart behörig personal
har tillgång till dem. Vi var imponerade av hur enkelt det var
att byta ut våra befintliga lås – det var bara för teknikern att
ta bort det gamla låset och sätta dit det nya XT-låset!
FF Hur bidrar ASSA ABLOYs produkter till era hållbarhetsmål?
SS – Eftersom Medecos XT-lås drivs med intelligenta XT-
nycklar, krävs det ingen extra ström från skåpet. Och tack
vare nycklarnas laddningsbara batterier behövs inte heller
några vanliga engångsbatterier. Det bidrar inte bara till kost-
nadsbesparingar, utan hjälper oss dessutom att skapa en bra
balans mellan miljömässiga aspekter och transportbehov.
ASSA ABLOY kunde snabbt och smidigt byta ut de mekaniska
låsen mot elektroniska lås i tusentals trafikskåp utan att orsaka
störningar i trafiken.
Hur vi arbetar | Projekt
ASSA ABLOY
i din vardag
DWAYNE COOK, REGIONAL VERKSAMHETSCHEF, TRANSPORTATION
STRATEGY OFFICE, VIRGINIA DEPARTMENT OF TRANSPORTATION
Tack vare den enkla installationen och den
utmärkta supporten från Medeco kunde vi
snabbt uppdatera och förbättra säkerheten
i över 6000 trafikskåp runt om i delstaten.”
30
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Projekt | Hur vi arbetar
FF Berätta om projektet.
SS – Quatuor är ett stort byggnadskomplex med kontor,
eventlokaler och coworking-miljöer i centrala Bryssel. Kom-
plexets innovativa design har BREEAM-certifierats på högsta
nivå (Outstanding). Detta projekt har ritats och planerats av
den internationellt verksamma arkitektbyrån Jaspers-Eyers
Architects, som är en förespråkare av BIM-metoden (Buil-
ding Information Modeling).
FF Vilka har varit de största utmaningarna?
SS – Med tanke på projektets storlek och ambitiösa design var
det viktigt att hitta rätt balans mellan kostnader, leveranstider
och hållbarhetsaspekter – samt försöka integrera en mängd
olika lösningar och ta hänsyn till olika standarder. Därför
behövde vi en partner med de expertkunskaper och verktyg
som krävdes för att samarbeta och kommunicera med alla
involverade aktörer på ett smidigt och effektivt sätt.
FF Vilka lösningar levererade ASSA ABLOY?
SS Kvalificerad specificering och BIM-program från ASSA ABLOY
möjliggjorde enklare och smidigare kommunikation och
PROJEKTFAKTA
Projekt: Quatuor, Belgien
Produkter och lösningar
från ASSA ABLOY: Openings
Studio™, Autodesk®, Revit®,
ASSA ABLOY dörrstängare med
CamMotion®-teknik; beslag;
Project-lås och -cylindrar från
Litto; EL160-lås från ABLOY.
Länkar: www.quatuor.brussels
och www.news.jaspers-eyers.eu
ASSA ABLOY bidrar till miljöcertifiering
för banbrytande projekt
Kvalificerad specificering och BIM-program från ASSA ABLOY var viktiga kuggar
för BREEAM-certifierat projekt i Belgien.
ASSA ABLOY
i din vardag
samarbete med de olika berörda parterna. Därmed kunde vi
spara tid och påskynda processen. Det lokala BIM- och speci-
fikationsteamet tog hand om alla detaljer och såg till att den
centrala resursen var aktuell och transparent.
En viktig del av det framgångsrika samarbetet var
Openings Studio™ där objekt i Revit®-format är direkt
kopplade till databaser med specifikationsuppgifter. Det
resulterade i snabb och korrekt uppdatering av modeller
med objektdata och parametrisering.
Dessutom levererade ASSA ABLOY energisnåla dörr-
stängare med Cam-Motion®-teknik, EL160-lås från ABLOY,
Project-lås och -cylindrar från Litto samt beslag till över
1800 dörrar.
FF Hur bidrog ASSA ABLOYs produkter till BREEAM-certifieringen?
SS – För byggherren var det viktigt att integrera hållbarhets-
aspekter redan i planerings- och designfasen. ASSA ABLOYs
specifikatörer använde Openings Studio™ för att identifiera,
anpassa och bygga accesslösningar baserat på BREEAM-
kraven, vilket ledde till en certifiering på Outstanding-nivå.
ASSA ABLOYs specifikatörer använde Openings Studio™
för att identifiera, anpassa och bygga accesslösningar
baserat på BREEAM-kraven, vilket ledde till en certifiering
på Outstanding-nivå.
31
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
De regionala divisionerna tillverkar och säljer
mekaniska och elektromekaniska lås, digitala
dörrlås, smarta accesslösningar för bostäder,
högsäkerhets- och branddörrar samt beslag
anpassade för den lokala marknadens standar-
der och säkerhetskrav. Av de regionala divisio-
nerna, som står för cirka 50% av koncernens
försäljning, är Americas den största divisio-
nen, följt av EMEIA och Asia Pacific.
Divisions-
översikt
Regionala divisioner
Vad vi
erbjuder
Opening Solutions
EMEIA
Opening Solutions
Americas
Opening Solutions
Asia Pacific
Finansiellt i korthet 2023
Omsättning: 24831
MSEK (22858) med –2%
organisk tillväxt.
Rörelseresultat (EBIT):
3388 MSEK (3335).
1
Rörelsemarginal: 13,6%
(14,6).
1
Finansiellt i korthet 2023
Omsättning: 38009
MSEK (28344) med +6%
organisk tillväxt.
Rörelseresultat (EBIT):
7186 MSEK (5899).
1
Rörelsemarginal: 18,9%
(20,8).
1
Finansiellt i korthet 2023
Omsättning: 10284
MSEK (9824) med –2%
organisk tillväxt.
Rörelseresultat (EBIT):
662 MSEK (119).
1
Rörelsemarginal: 6,4%
(1,2).
1
Andel av omsättningen
Andel av omsättningen
Andel av omsättningen
Andel av
rörelseresultatet
Andel av
rörelseresultatet
Andel av
rörelseresultatet
n Mekaniska lås, låssystem
och tillbehör, 47%
n Elektromekaniska och
elektroniska lås, 34%
n Säkerhetsdörrar och
beslag, 19%
n Mekaniska lås, låssystem
och tillbehör, 41%
n Elektromekaniska och
elektroniska lås, 25%
n Säkerhetsdörrar och
beslag, 34%
n Mekaniska lås, låssys-
tem och tillbehör, 51%
n Elektromekaniska och
elektroniska lås, 23%
n Säkerhetsdörrar och
beslag, 25%
Omsättning per
produktgrupp
Omsättning per
produktgrupp
Omsättning per
produktgrupp
ASSA ABLOY har en decentraliserad
organisation, vars lokala företag har
befogenhet att snabbt vidta åtgärder
för att möta utvecklingen på den lokala
marknaden. Koncernen är organiserad i
tre regionala och två globala divisioner.
17% 27% 7%
15% 31% 3%
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
32
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
De globala divisionerna tillverkar och säljer
accesslösningar, identifieringsprodukter och en-
tréautomatik på den globala marknaden. Global
Technologies står för cirka 16% av koncernens
försäljning och Entrance Systems för cirka 33%.
Globala divisioner
Divisioner | Vad vi erbjuder
Global
Technologies
Entrance
Systems
Finansiellt i korthet 2023
Omsättning: 23009
MSEK (19344) med +9%
organisk tillväxt.
Rörelseresultat (EBIT):
3996 MSEK (3065).
1
Rörelsemarginal: 17,3%
(15,8).
1
Finansiellt i korthet 2023
Omsättning: 46665
MSEK (42928) med +1%
organisk tillväxt.
Rörelseresultat (EBIT):
7807 MSEK (6847).
1
Rörelsemarginal: 16,7%
(15,9).
1
Andel av omsättningen
Andel av omsättningen
Andel av
rörelseresultatet
Andel av
rörelseresultatet
n Accesslösningar, 82%
n Hotellås, 14%
n Service, 4%
n Produkter, 73%
n Service, 27%
Omsättning per
produktgrupp
Omsättning per
produktgrupp
16% 33%
34%17%
1
Exklusive jämförelsestörande poster.
33
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Opening Solutions EMEIA
Kortsiktiga kostnadsåtgärder
kompenserar för lägre volymer
Finansiell utveckling
EMEIAs volymer var lägre 2023 jämfört med föregående år
och den organiska försäljningen minskade med 2%, främst
på grund av låg aktivitet i segmentet för nyproduktion av
bostäder (i synnerhet i Norden). Detta kompenserades del-
vis av mycket stark tillväxt i Mellanöstern, Indien och Afrika.
För att värna om lönsamheten har vi vidtagit kortsiktiga
kostnadsåtgärder och påskyndat våra strukturprogram.
Den förvärvade tillväxten uppgick till 6%. Rörelseresul-
tatet
1
ökade med 2% och rörelsemarginalen var 13,6%
(14,6). Kassaflödet ökade avsevärt och kassaflödesge-
nereringen förbättrades till 123%, främst drivet av lägre
lagernivåer. Trots de kostnadsåtgärder som vidtagits under
året har vi fortsatt att investera i forskning och utveckling,
eftersom detta är en förutsättning för framtida tillväxt och
bidrar till att upprätthålla våra konkurrensfördelar. Nya
produkter som lanserats under de senaste tre åren stod
för 25% av försäljningen.
Förvärv
Fyra förvärv genomfördes under 2023. Vi förvärvade
Alexander & Wilks, en brittisk återförsäljare av special-
designade beslag och tillbehör; Mottura, en ledande ita-
liensk tillverkare av högsäkerhetslås för privatbostäder;
Sunray Engineering, en ledande tillverkare av högspeci-
ficerade säkerhetsdörrar i stål och trä, branddörrar och
ventilationsgaller i Storbritannien; och Kinetron, en le-
dande specialist inom rörelsebaserade energiutvinnings-
system för självförsörjande produkter med huvudkontor
i Nederländerna.
Vad vi erbjuder | Divisioner
Kommentar från divisionschefen
Vilka är de senaste trenderna på din marknad?
– 2023 präglades av tuffa ekonomiska förhållanden, framför allt
inom bostadssegmentet på grund av hög inflation och höga
räntor, vilket hade en tydlig effekt på både nybyggnation och
renovering. Digitalisering är fortfarande en stark trend i och med
övergången från mekaniska till digitala lösningar på såväl den
kommersiella marknaden som bostadsmarknaden. Vårt fokus på
helhetslösningar och kompletta accessystem som kopplar sam-
man alla delar av dörrmiljön driver på tillväxten, eftersom det gör
att vi kan erbjuda kunderna bästa möjliga prestanda. Dessutom
har vi sett en ökad tillväxt när det gäller hållbara specifikationer,
drivet av branschens strävan mot avkarbonisering, och här kan
vi hjälpa kunderna genom att erbjuda miljövarudeklarationer.
Detta har visat sig ovärderligt för kunder som vill certifiera sina
byggnader enligt system som BREEAM, LEED och WELL.
Vilka är EMEIAs viktigaste prioriteringar för att öka den
lönsamma tillväxten?
– Vi fortsätter satsningarna på att komma närmare kunderna och
ökar vårt strategiska samarbete inom divisionen för att skapa nya
möjligheter vad gäller tillväxt och effektivitet. Vår plan bygger
fortfarande på tre viktiga tillväxtmöjligheter. Den första är att
maximera vår kärnverksamhet, med ett lokalt fokus på produkter
som cylinderplattformar, låshus, dörrar och tätningar. Vi har kom-
pletterat vår kärnverksamhet med viktiga förvärv i Storbritannien
och Italien. Digitaliseringen erbjuder enorma möjligheter, både
inom det kommersiella segmentet och på marknaden för smarta
bostäder, där vi konverterar vår stora installerade bas. Slutligen
har vi haft stora framgångar på flera viktiga tillväxtmarknader,
med stark försäljning och långsiktig utveckling av orderingången i
Afrika, Indien och Mellanöstern tack vare projektspecificering och
lokala produktvariationer.
Vad gör ni för att förbättra EMEIAs rörelsemarginal?
– Genom vårt program för operationell effektivitet har vi konso-
liderat fabriker och genomfört förbättringar på våra viktigaste
logistikanläggningar. Dessutom har vi investerat i automatisering
på våra största fabriker i Östeuropa, vilket möjliggör ökade
satsningar på innovation och långsiktig tillväxt. Under året har vi
omorganiserat vår division, som nu är uppdelad i fem geografiska
affärsområden. De olika affärsområdescheferna ska se till att vi
blir snabbare, effektivare och uppnår de skalfördelar som krävs
för att förbättra våra marginaler. Prisåtgärder har också bidragit
starkt till att kompensera för högre råmaterialkostnader och
andra inflationsfaktorer under året.
Neil Vann
Executive Vice President och
chef fördivision EMEIA
Divisionens huvudkontor
ligger i Woking, Storbri-
tannien.
En ny organisationsstruk-
tur implementerades
under året. EMEIA är nu
uppdelat i fem marknads-
regioner: Norden (Skan-
dinavien och Finland);
Centraleuropa (Tyskland,
Österrike, Schweiz,
Benelux och Östeuropa);
Storbritannien/Irland;
Sydeuropa (Frankrike,
Spanien, Portugal, Italien
och Grekland) och MEIAI
(Mellanöstern, Afrika,
Indien och Israel).
Exempel på produkter är
mekaniska och elektro-
mekaniska lås, beslag och
säkerhetsdörrar, anpas-
sade efter standarder
och krav på de lokala
marknaderna.
De kommersiella
produkterna säljs under
huvudvarumärket
ASSA ABLOY eller varu-
märken associerade till
ASSA ABLOY, medan Yale
är huvudvarumärke för
bostadssegmentet.
EMEIA har en ledande
marknadsposition i
Europa, Mellanöstern,
Indien och Afrika.
EMEIA har cirka 12188
anställda.
n Kommersiella/institutionella
segmentet, 60%
n Bostadssegmentet, 40%
Andel av försäljningen
Översikt EMEIA
Omsättning,
MSEK
Rörelseresultat
1
,
MSEK
10 000
15 000
20 000
25 000
2322212019
Sales
1 000
2 000
3 000
4 000
Operating income
1
1
Excluding items affecting
comparability.
Omsättning
Rörelseresultat
1
1
Exklusive jämförelse-
störande poster.
34
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Divisioner | Vad vi erbjuder
Hållbarhet
Flera hållbarhetsinitiativ genomfördes under året. Vi
har till exempel minskat vårt koldioxidavtryck och vår
vattenintensitet samt vidtagit olika säkerhetsåtgärder.
Solpaneler har installerats på våra anläggningar i
Rychnov (Tjeckien), VHS (Turkiet), KESO (Schweiz) och
Metalind (Kroatien).
Vi har installerat energiövervakningssystem på våra an-
läggningar med högst energiförbrukning, för att kunna
övervaka och förbättra vår energieffektivitet.
”Green Teams” har införts på våra produktionsanlägg-
ningar för att identifiera möjligheter att förbättra våra
nyckeltal och öka medvetenheten om hållbarhet bland
personalen.
Innovation
Genom att utnyttja våra innovationssystem i många
länder inom divisionen blir vi snabbare, effektivare och
uppnår ökade skalfördelar. Det gör att vi snabbare kan
få ut våra produkter på marknaden och möta kundernas
förändrade behov. Just nu genomför vi flera satsningar
på smarta bostäder, digital access och vårt mekaniska/
elektromekaniska bassortiment.
Vi har till exempel utnyttjat expertisen hos våra
innovationsteam för att leverera vår nya plattform
för smarta larmsystem, både inom EMEIA och globalt,
som en del av Yale Home Ecosystem.
Vi lanserade 51 nya produkter, till exempel:
Nya produkter för smarta bostäder och funktions-
förbättringar på vårt accessystem Incedo.
Det nya låset Aperio KL100, som utökar det populära
Aperio-sortimentet ytterligare.
Lansering av de första IoT-låsen ABLOY Cumulus i
kommersiella applikationer.
Marknadsaktiviteter
Fortsatt fokus på digitalisering och möjligheterna som
erbjuds med molnbaserade lösningar.
Specificering av kompletta lösningar till nybyggnationer
för att skapa långsiktiga möjligheter inom eftermontering.
Miljöcertifieringar fortsätter att skapa möjligheter som en
del av vår strävan mot avkarbonisering av byggnader och
kommersialisering av hållbarhet.
Vi har förvärvat Kinetron, ett bolag som utvecklar produk-
ter och lösningar baserade på teknik för energiutvinning.
Kostnader
Vi har till stor del lyckats stå emot effekterna av inflationen
genom samordnade upphandlingar där vi utnyttjar vår
stora leverantörsbas, Value Engineering och prisstyrning.
Vi har vidtagit kortsiktiga kostnadsåtgärder för att hantera
lägre försäljningsvolymer, främst inom bostadssektorn, i
de flesta av våra affärsenheter i Europa. Dessutom har vi
vidtagit kraftfulla åtgärder för att förbättra vår produk-
tionsstruktur och effektivitet i tillverkningen.
Vi har fortsatt att utveckla ett nätverk av distributions-
center över hela Europa, vilket i kombination med våra
satsningar på logistik förbättrar vår effektivitet och service
genom hela leverantörskedjan.
Vårt fokus på
helhetslösningar
och kompletta
accessystem som
kopplar samman
alla delar av
dörrmiljön driver
på tillväxten.
lägre Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp
jämfört med 2022.
–7%
%
0
10
20
30
232221
Andel nya produkter
Från produktionen på Mot-
tura, en italiensk tillverkare
av högsäkerhetslås för
privatbostäder som vi
förvärvade under året.
35
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Opening Solutions Americas
HHI – vårt största förvärv
någonsin
Vad vi erbjuder | Divisioner
Finansiell utveckling
Americas hade en stark organisk försäljningsökning på
6%, främst drivet av stark tillväxt inom alla segment utom
bostadssegmentet och stark tillväxt i Latinamerika. Den
förvärvade nettotillväxten uppgick till 22% sett till hela
året. Rörelseresultatet
1
ökade med 22% och rörelsemargi-
nalen var 18,9%. Exklusive HHI-transaktionen ökade rörel-
semarginalen med 200 baspunkter till 23,8%. Kassaflödet
ökade kraftigt och kassaflödesgenereringen låg på 114%
drivet av högre rörelseresultat och lägre lagernivåer. Nya
produkter som lanserats under de senaste tre åren stod
för 22% av försäljningen.
Förvärv
Under året genomfördes fyra förvärv. Vi slutförde det
största förvärvet i ASSA ABLOYs historia – HHI (Hardware
and Home Improvement), en ledande leverantör av
säkerhetsprodukter, VVS-utrustning och dörrbeslag för
det nordamerikanska bostadssegmentet. I samband med
detta förvärv avyttrades Emtek och Smart Residential-
verksamheten i USA och Kanada. Dessutom förvärvade
vi Lawrence Hardware och Gallery Specialty, ledande
leverantörer av kommersiella gångjärn, lås, utrymnings-
anordningar och beslag för dörrar i Kanada; Forte, en
ledande tillverkare av lås och hänglås för privatbostäder
i Peru; och Securitech, en tillverkare av mekaniska och
elektroniska högsäkerhetsprodukter för dörrar i USA.
Kommentar från divisionschefen
Vilka är de senaste trenderna på din marknad?
– Vi ser en allt snabbare ökning av elektroniska produkter och
lösningar i och med att digitala accesslösningar efterfrågas
allt mer – även inne i byggnader. Inom bostadssegmentet blir
design och estetik allt viktigare faktorer när det gäller dörrbe-
slag. Bostadsägarna har blivit mer medvetna och ser i allt större
utsträckning beslag och tillbehör som en del av inredningen.
Förvärvet av HHI har ökat våra möjligheter att serva denna
marknad och bidrar till att bredda vårt sortiment av designpro-
dukter. På våra latinamerikanska marknader ser vi en fortsatt
ökning av smarta, intelligenta accesslösningar för såväl bostä-
der som kommersiella byggnader. Användningen av biometri
för att möjliggöra smidig access får allt större genomslag, både
i hemmet och på arbetsplatsen. Den nya segmentstrukturen i
Americas har gett ett förnyat fokus på marknadstrender, vilket
gör att vi kan agera snabbare på dessa dynamiska förändringar.
Vilka är Americas viktigaste prioriteringar för att öka den
lönsamma tillväxten?
– Vi har fortfarande ett starkt fokus på operationell effektivitet.
Det är något som har hög prioritet inom alla våra verksam-
heter. Vi strävar framför allt efter att optimera och stärka vår
leverantörskedja och säkerställa att vi har en stabil infrastruktur
för logistik och transporter. Genom att leverera i tid och hålla
vad vi lovar kan vi öka tillväxten. Ny produktutveckling är
fortfarande en viktig drivkraft, och vi är fast beslutna om att öka
innovationstakten och lansera nya teknologier, lösningar och
plattformar för att tillgodose marknadens och kundernas be-
hov. Förvärvet av HHI ger oss ökad närvaro i strategiskt viktiga
geografiska områden, vilket i sin tur möjliggör ökad tillväxt.
Varför är förvärvet av HHI så viktigt och vilka är de största
fokusområdena för integreringen?
– Förvärvet av HHI är ett stort framsteg för vår division. Det
befäster vår position som en betydande aktör på den norda-
merikanska bostadsmarknaden, med ett fantastiskt sortiment
av välkända varumärken och innovativa produkter. Båda
bolagen har liknande kulturer och värderingar, vilket kommer
att vara en fördel under den kommande integrationsproces-
sen. IT-integration, produktinnovation och fortsatt utveckling
av elektroniska produkter och lösningar för privatbostäder är
fortfarande högprioriterade fokusområden.
Lucas Boselli
Executive Vice President och
chef fördivision Americas
Divisionens huvudkontor
ligger i New Haven, USA.
En ny organisationsstruk-
tur implementerades
under året. Americas
är nu uppdelat i tre
affärssegment: Commer-
cial, Residential och Latin
America.
Exempel på produkter är
mekaniska och elektro-
mekaniska lås, beslag,
säkerhetsskåp, accesskon-
troll, säkerhetsdörrar och
VVS-utrustning.
ASSA ABLOY och Yale
(utanför USA och Kanada)
är huvudvarumärken,
med en stark portfölj av
associerade varumärken.
Americas har en ledande
marknadsposition i USA,
Kanada, Mexiko och
Sydamerika.
Americas har cirka 13358
anställda.
n Kommersiella/institutionella
segmentet, 55%
n Bostadssegmentet, 45%
Andel av försäljningen
Översikt Americas
10,000
20 000
30 000
40 000
2322212019
Sales
2 000
4 000
6 000
8 000
Operating income
1
Omsättning,
MSEK
Rörelseresultat
1
,
MSEK
1
Excluding items affecting
comparability.
Omsättning
Rörelseresultat
1
1
Exklusive jämförelse-
störande poster.
36
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhet
Vi fortsätter att genomföra flera hållbarhetsinitiativ
över hela divisionen. Vi har till exempel minskat vårt
koldioxidavtryck och vår vattenintensitet samt vidtagit
olika säkerhetsåtgärder:
Förbättring av luftkompressorer, värmeaggregat och
galvaniseringsprocesser för att minska utsläppen.
Implementering av vattencirkulationssystem på en
fabrik, vilket minskade vattenförbrukningen avsevärt.
Säkerhetsinitiativ på flera fabriker för att utforska hur
man proaktivt kan förebygga olyckstillbud.
Innovation
Vi har sponsrat två projekt i Senior Design-program-
met på University of Connecticut med fokus på att
minska koldioxidavtrycket inom dörrtillverkning och
förbättra materialen i låsprodukter.
Vi lanserade 226 nya produkter 2023, inklusive:
Nästa generations plattform för utrymningsbeslag
från SARGENT och Corbin Russwin, med fokus på
säkerhet, pålitlighet och estetik.
Uppdatering av låsregeln Powerbolt från Kwikset.
QMax, en termiskt optimerad kärna för ihåliga
metalldörrar, som förbättrar den termiska klassifice-
ringen avsevärt.
Accesslösningar med ansiktsigenkänning från
Control iD i Brasilien.
Dörrhandtaget Rockwood NeoCylinder
TM
.
Marknadsaktiviteter
Lansering av Centrios, en ny kommersiell plattform för
småföretag med en ”mobile-first”-strategi när det gäller
marknadsföring och försäljning.
Vi har öppnat två nya FLASHship
TM
-anläggningar, en i
Houston och en i Orlando, inom ramen för vår strategi att
komma närmare kunderna.
Ökad kommersiell tillväxt i Latin- och Sydamerika, drivet
av lokala elektroniska accesslösningar.
På mässan ISC West 2023 visade vi hur HID-läsare kan
integreras i Luxer Ones smarta skåp för att skapa ett
sömlöst system för paketleveranser baserat på identifie-
ringsteknologi.
Vi öppnade ett nytt lager i Costa Rica som ska försörja
Centralamerika och Västindien.
Kostnader
Besparingar har genererats genom dual sourcing och
leverantörsförhandlingar.
Flera bolag har inlett satsningar för att optimera logisti-
ken och leverantörskedjan.
Fortsatt fokus på kostnadseffektivitet genom målinriktade
satsningar på Lean, Kaizen samt Value Engineering och
Value Analysis.
Exempel på andra besparingsinitiativ är robotisering,
automatisering, Smart Factory-initiativet och kvalitets-
förbättringar.
Förvärvet av HHI är
ett stort framsteg
för vår division, och
befäster vår position
som en betydande
aktör på den
nordamerikanska
bostadsmarknaden.
förändrat Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp jämfört med 2022.
0%
Divisioner | Vad vi erbjuder
%
0
10
20
30
232221
Andel nya produkter
Kwikset Halo, ett wifi-aktiverat smart
lås som ingår i HHI:s sortiment.
37
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Vad vi erbjuder | Divisioner
Opening Solutions Asia Pacific
Förbättrad marginal och
stabilisering i Kina
Finansiell utveckling
I Asia Pacific minskade den organiska försäljningen med
2%, främst på grund av minskad koncernintern försälj-
ning och svag export av fönsterbeslag till USA. Den
organiska försäljningstillväxten var fortsatt mycket stark
i Sydostasien och stabil i Sydkorea. I Kina stabiliserades
verksamhetsnivån efter att den kinesiska regeringen lättat
på många pandemirestriktioner i slutet av 2022. Verk-
samhetsnivån i Kina var dock fortsatt låg på grund av den
svaga byggmarknaden. Den förvärvade tillväxten uppgick
till 5% under 2023. Rörelseresultatet
1
ökade kraftigt till
662 MSEK och rörelsemarginalen var 6,4%, främst drivet
av förbättrade resultat i Kina. Kassaflödet var starkt och
kassaflödesgenereringen förbättrades till 183%, drivet av
högre rörelseresultat och lägre rörelsekapital. Nya produk-
ter som lanserats under de senaste tre åren stod för 26% av
försäljningen.
Förvärv
Under året genomfördes inga förvärv.
Divisionen är organiserad i
två affärsenheter: Greater
China & South East Asia
och Pacific & North East
Asia. Den försäljningsmäs-
sigt största marknaden är
Kina, följt av Australien och
Sydkorea.
Den lokala organisationen
i Kina är uppdelad per
marknadssegment och
övriga regioner i Asien och
Oceanien per marknads-
segment eller region/land.
Exempel på produkter är
mekaniska och elektrome-
kaniska lås, beslag och
säkerhetsdörrar, anpassade
efter standarder och krav
på de lokala marknaderna.
ASSA ABLOY är huvudva-
rumärke för den kommer-
siella marknaden och Yale
är huvudvarumärke för bo-
stadssegmentet och dess
associerade varumärken.
Asia Pacific har en ledande
position i Australien och
Nya Zeeland samt vissa
asiatiska länder.
Asia Pacific har cirka 7099
anställda.
n Kommersiella/institutionella
segmentet, 50%
n Bostadssegmentet, 50%
Kommentar från affärsenhetscheferna
Berätta om några av de senaste trenderna på er marknad.
– I Oceanien ser vi fortsatta offentliga investeringar i hälsa, utbild-
ning och infrastruktur. På bostadsmarknaden har vi de senaste
åren haft en negativ utveckling inom såväl nybyggnation som
detaljhandel. Stora investeringar inom det australiska bostads-
segmentet för att lösa strukturella utbudsproblem förväntas leda
till en ökad efterfrågan framöver. Inom den övriga byggsektorn
ser vi tecken på ökade investeringar i anläggningstillgångar både
i Kina och Sydostasien. Bostadsbyggandet i Kina har fortsatt
minska på grund av problem med markförvärv och likviditet
hos byggföretagen, men statliga renoveringsprojekt i städerna
skapar nya möjligheter på eftermarknaden. I Sydostasien bidrar
urbaniseringen till ökad efterfrågan.
Vilka är Asia Pacifics viktigaste prioriteringar för att öka den
lönsamma tillväxten?
– I Oceanien och Nordostasien fortsätter vi att utveckla lokala
produkter och lösningar på marknaden för smarta bostäder, och
vi har lanserat ett antal nya produkter inom det här området.
Vi fortsätter att fokusera på digital access genom att förstärka
vårt produkterbjudande och vår marknadsnärvaro. Dessutom
utforskar vi de stora möjligheterna att exportera fönsterbeslag
till USA. I Kina och Sydostasien fokuserar vi på följande strategiska
initiativ: att utnyttja vår expertis inom specifikationer med ett
team försäljningsspecialister som erbjuder högkvalitativa pro-
dukter för att öka försäljningen i det kommersiella segmentet; att
äga marknaden för smart säkerhet genom e-handel, partnerskap
inom området heminredning och Yale Smart Shops, för att locka
till oss fler kunder och förbättra deras upplevelse.
Hur går det med integrationen av Caldwell och D&D
Technologies?
– Integrationen går bra, mycket tack vare att bolagen komplet-
terar varandra på ett utmärkt sätt, utan några överlappande
produkter. Caldwell har till exempel många stora kunder som ger
god tillväxt för Interlock USA och vice versa. D&D Technologies
har utvecklats bra efter förvärvet och genererat stora intäkter. Vi
utforskar möjligheterna att utöka erbjudandet till amerikanska
byggvaruhus genom att utnyttja HHI:s expertis. Dessutom har vi
slutfört den finansiella integrationen och de första etapperna av
ERP-integrationen för båda bolagen.
Simon Ellis
Executive Vice President och
affärsenhetschef för Pacific &
North East Asia
Martin Poxton
Executive Vice President och
affärsenhetschef för Greater
China & South East Asia
Översikt Asia Pacific
Andel av försäljningen
0
4 000
8 000
12 000
2322212019
Sales
0
500
1 000
1 500
Operating income
1
Omsättning,
MSEK
Rörelseresultat
1
,
MSEK
1
Excluding items affecting
comparability.
Omsättning
Rörelseresultat
1
1
Exklusive jämförelse-
störande poster.
38
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhet
Vi har utökat vårt program för miljövarudeklarationer
på alla marknader, med extra fokus på Sydkorea.
Vi har samarbetat med Australia Packaging Covenant
Organization för att uppfylla hållbarhetsmål inom om-
rådet plastartiklar för engångsbruk.
Vi har gjort en omfattande hållbarhetsutvärdering
för att minska koldioxidutsläppen i enlighet med våra
vetenskapligt baserade mål, inklusive förbättrad energi-
effektivitet, användning av förnybar energi och fokus på
Scope 3-utsläpp genom strategiska inköp och VA/VE.
Innovation
Nya anpassade produktplattformar för digitala ac-
cesslösningar, där vi drar nytta av Incedo från EMEIA och
erbjuder Aperio-lås med mobil access för våra integra-
tionspartners.
Vi har ökat satsningarna på produktsäkerhet. Med ett
lokalt utbildat team för varje produktkategori kan vi
snabbt anpassa oss efter marknadens behov.
Vi lanserade 59 nya produkter, till exempel:
En ny serie säkerhetsdörrar med smala dörrkarmar,
dolda gångjärn och ny mönsterdesign.
Den nya ByYou-plattformen för skräddarsydda smarta
dörrlås, som möjliggör kundanpassning med hjälp av
UV-utskrifter.
Den A-klassade branddörren P80 i rostfritt stål med
automatisk stängning.
Nytt Yale-system för öppning och stängning av fönster
som är svåra att nå, via fjärrkontroll eller Yale Home-
appen.
Nytt accessystem med programmerade kort för små
till medelstora butiker och hotell i Australien.
Marknadsaktiviteter
Investeringar i specifikationsresurser för att öka order-
ingången.
Ökade resurser inom både front- och backoffice för att
främja tillväxten inom digital access.
Som en del av vår femåriga tillväxtstrategi har vi utvecklat
arbetsflödet och processen för att optimera kundupple-
velsen, med målet att uppfylla nyckeltal som exempelvis
NPS.
Ökad varumärkeskännedom genom mässor, ariktektsemi-
narier och lokala aktiviteter som exempelvis möten med
nationella återförsäljare.
Reklamkampanjer i samband med produktlanseringar har
genomförts i olika kanaler som e-handelsplattformar, Yale
Smart Shops och sociala medier i Kina.
Vi har bjudit in våra intressenter till olika aktiviteter för att
öka deras kunskaper om Building Information Modeling
(BIM), till exempel konferenser i Bangkok/Kuala Lumpur,
workshops i Malaysia och besök på ledande arkitektbyråer
i Singapore and Malaysia.
Kostnader
Effektivitetsvinster genom satsningar på automatisering
i våra produktionsanläggningar, särskilt för formgjutning
och maskinbearbetning.
Synergieffekter för Caldwell och D&D Technologies
genom exempelvis konsolidering av försäljningsteam och
FoU.
Optimerad tillverkningsstruktur i Kina och expansion i
Vietnam.
Satsningar på Value Analysis/Value Engineering (VA/VE) för
att optimera kostnaderna och minska koldioxidutsläppen.
I Kina och Sydostasien
ser vi tecken på
ökade investeringar i
anläggningstillgångar
inom byggbranschen
i alla segment utom
bostadssegmentet.
lägre Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp
jämfört med 2022.
–9%
Divisioner | Vad vi erbjuder
%
0
10
20
30
232221
Andel nya produkter
LunaPro+, ett nytt digitalt dörrlås
med ansiktsigenkänning lansera-
des i Sydostasien 2023.
39
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Andel av försäljningen
Vad vi erbjuder | Divisioner
Global Technologies
Stark organisk tillväxt och
förbättrade marginaler
Finansiell utveckling
Global Technologies hade en stark organisk försäljnings-
ökning på 9%, drivet av kraftigt minskade leveransförse-
ningar efter det senaste årets halvledarbrist och stark
återhämtning inom Hospitality, där projektverksamheten
tog ny fart efter några svaga år i pandemins spår. En
nedskrivning av goodwill och andra immateriella till-
gångar på 2,2 miljarder SEK gjordes på grund av den svåra
situationen efter pandemin med avsevärt lägre volymer
inom passverksamheten för Citizen ID. Exkluderat denna
engångseffekt ökade rörelsemarginalen kraftigt till 17,3%
(15,8), främst drivet av mycket stark tillväxt inom Physical
Access Control och Hospitality. Kassaflödet var starkt
med en kassaflödesgenerering på 104%, drivet av ökade
intäkter och förbättrat rörelsekapital. Nya produkter som
lanserats under de senaste tre åren stod för 29% av försälj-
ningen, som ett resultat av våra fortsatta investeringar i
forskning och utveckling.
Förvärv
Tio förvärv genomfördes under 2023. De största förvär-
ven var: Guard RFID, en leverantör av hård- och mjukva-
ror till system för positionering i realtid inom sjukvården;
Connexient, en amerikansk leverantör av beacon-basera-
de BLE-system för digital orientering och inomhusnavige-
ring; Iberon, en amerikansk leverantör av SaaS-baserade
applikationer för identitets- och bakgrundskontroll samt
besökshantering som används av statliga myndigheter
och brottsbekämpande organ; Evolis, en ledande fransk
tillverkare av skrivare för ID-kort och kringprodukter; och
Access Technology, ett danskt IT-bolag specialiserat på
mjukvarulösningar för äldre- och serviceboenden.
Kommentar från affärsenhetscheferna
Berätta om några av de senaste trenderna på er marknad.
– Först och främst ser vi en ökning av mobil access, främst
genom utvecklingen av digitala plånböcker. Denna föränd-
ring drivs av kundernas efterfrågan på bekväma, effektiva
lösningar och utvecklingen av bredare användningsområden
(till exempel konferensbokning, vändkors, skåp och tids- och
närvaroredovisning). Slutanvändarna blir allt mer intresserade
av att förstå data som rör arbetsplatsen. Smidiga biometriska
lösningar blir allt mer populära, med tillväxt framför allt inom
beröringsfria applikationer. Efterfrågan på spårning av anslutna
föremål fortsätter att öka inom olika användningsområden. Vi
ser också ett ökat intresse för nya affärsmodeller som prenu-
merations- och leasingavtal för hårdvara samt molnlösningar
och hybrida molnlösningar. Dessutom är många kunder intres-
serade av kompletta helhetslösningar.
Vilka är Global Technologies viktigaste prioriteringar för
att öka den lönsamma tillväxten?
– Vi måste fortsätta att fokusera på återförsäljarnas och
slutanvändarnas behov, och organisk tillväxt är fortfarande en
prioriterad fråga. Förvärv är också en stor del av vår tillväxt-
strategi, och vi fortsätter att förvärva lönsamma bolag med
starka synergier. Vi har en taktisk plan för att expandera i nya
geografiska områden och utveckla vår affärsmodell genom att
förvärva bolag med nya teknologier som kan integreras i vårt
erbjudande. Investering i ny teknik är fortfarande en central
prioritering, inklusive fokus på områden som mobil access,
ansiktsigenkänning och spårningsteknik. Vi strävar också efter
att kombinera skalbara lösningar med kärnverksamhet inom
accesskontroll för att leverera en uppsättning mjuk- och
hårdvaror som uppfyller de specifika kraven i våra marknads-
segment. Slutligen kommer vi att fortsätta arbetet med
partnerskap och ekosystem.
Kan du berätta om er strategi för tillväxtregioner?
– Historiskt sett har vår organisation främst fokuserat på
Nordamerika och Västeuropa, men de senaste åren har
tillväxtmarknaderna blivit allt mer strategiskt viktiga för oss.
När vi expanderar geografiskt tittar vi på det strategiska syftet
med våra lösningar, marknadens tillväxtpotential och om vårt
befintliga erbjudande kan skapa skalfördelar där. Dessutom tit-
tar vi närmare på hur vi kan anpassa vårt erbjudande efter lokala
behov. Vi gör taktiska val av nya marknader där vi kan utnyttja
tillverkningsstrukturen inom andra affärsområden som redan
finns etablerade på den aktuella marknaden.
Björn Lidefelt
Executive Vice President och
chef förGlobal Technologies
affärsenhet HID Global
Stephanie Ordan
Executive Vice President och
chef förGlobal Technologies
affärsenhet Global Solutions
Divisionen utgörs av HID
Global (ca 70%) och Glo-
bal Solutions (ca 30%).
HID Global är organiserat
i sex affärsområden, varav
Physical Access Control
Solutions är det största.
HID Global är marknads-
ledande inom säkra och
smidiga identifierings-
lösningar som ger fysisk
och digital access och
kopplar upp saker som
kan identifieras, verifieras
och spåras digitalt.
Global Solutions är organi-
serat i sju affärs områden,
varav Hospitality är det
största. Global Solutions
har en ledande marknads-
position inom segmenten
Hospitality, Marine, Senior
Care, Construction, Key
and Asset Management,
Critical Infrastructure och
Self-Storage.
Global Technologies har
cirka 7895 anställda och
närvaro på alla konti-
nenter.
n Kommersiella/institutionella
segmentet, 100%
n Bostadssegmentet, 0%
Översikt Global Technologies
0
6 000
12 000
18 000
24 000
2322212019
Sales
0
1 000
2 000
3 000
4 000
Operating income
1
Omsättning,
MSEK
Rörelseresultat
1
,
MSEK
1
Excluding items affecting
comparability.
Omsättning
Rörelseresultat
1
1
Exklusive jämförelse-
störande poster.
40
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Divisioner | Vad vi erbjuder
Kundernas
efterfrågan på
bekväma, effektiva
lösningar driver
på utvecklingen av
mobil access.
Hållbarhet
HID Global har optimerat sin tillverkningsstruktur och
genomfört konsolideringar samt inlett över 40 projekt för
att minska energiförbrukningen och avfallsgenereringen.
HID Global lanserade ett plastfritt ID-kort tillverkat av
bambu.
Vår arbetsplatsstrategi fokuserar på ”hållbarhet genom
design”, med initiativ som solenergiprojekt på HID Globals
mest energiintensiva anläggningar.
På Global Solutions fabrik i Shanghai har solpaneler instal-
lerats som står för 70% av den totala elförbruktningen.
Vi har börjat använda aluminium i stället för stål i våra
Novel-lås, vilket har minskat vikten med 35%.
Innovation
Under året har vi uppgraderat vårt accesserbjudande inom
HID Global. Lösningarna bygger nu på flera halvledarsatser, vil-
ket ökar leverantörskedjans motståndskraft och produkternas
tillgänglighet för kunderna. Vi har också förbättrat noggrann-
heten för våra produkter med inomhuspositionering.
Vi lanserade 84 nya produkter 2023, inklusive:
En högkvalitativ modul med ansiktsigenkänning för att
möta den stora efterfrågan på sömlösa, beröringsfria
produkter och lösningar.
System med generativ AI i processer för kundservice och
teknisk support, för att kunna hjälpa kunderna på ett
bättre sätt.
VingCard Novel, ett elektroniskt låssystem med avance-
rad teknik inbyggd i dörrhandtaget, för optimal säkerhet
och bekvämlighet.
Trakas Touch Pro-serie med nästa generations nyckelskåp.
Marknadsaktiviteter
Vi har genomfört förvärv som har förstärkt HID Globals
position på viktiga geografiska marknader och marknads-
segment.
Förvärv har genomförts i flera affärsområden inom Global
Solutions för att utöka och värna om vår kärnverksamhet
samt etablera oss i nya geografiska områden och produkt-
segment. Vi har till exempel etablerat oss på den ameri-
kanska byggmarknaden genom förvärvet av Crewsight.
Ytterligare investeringar i mobil access för att fortsätta
leda teknologiskiftet, där HID Global bland annat har
fördjupat sitt samarbete med stora teknikbolag för att öka
försäljningen av mobila lösningar.
Stärkta kundrelationer genom marknadsaktiviteter, till
exempel partnerprogram, event och mässor som ISC West
och Global Security Exchange.
Kostnader
Vi har fortsatt att se över och optimera vår tillverknings-
struktur för att minska koncernens komplexitet och
kostnader.
Återhämtning inom leverantörskedjan har lett till ett
starkare fokus på ökade kostnadsbesparingar och ökad
motståndskraft.
Vi har utvecklat våra gemensamma teknikresurser för
att öka produktiviteten inom forskning och utveckling
genom snabbare marknadslanseringar, ökad prestanda
och minskade kostnader.
Vi har öppnat ett OpEx-center för att öka effektiviteten i
våra konfigurationer.
Flera samlokaliseringsprojekt har genomförts för att upp-
nå lägre kostnader och ökat samarbete inom divisionen.
lägre Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp jämfört med 2022.
–5%
%
0
10
20
30
232221
Andel nya produkter
Det nya hotellåset VingCard
Novel, med avancerad teknik
inbyggd i dörrhandtaget,
lanserades 2023.
41
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Andel av försäljningen
Vad vi erbjuder | Divisioner
Entrance Systems
Rekordhög marginal
Finansiell utveckling
Entrance Systems rapporterade en organisk tillväxt på 1%,
drivet av stark försäljningsutveckling i affärssegmenten
Pedestrian och Industrial. Försäljningen minskade i affärs-
segmenten Residential och Perimeter Security på grund
av en svagare bostadsmarknad efter några ovanligt starka
år. Rörelsemarginalen fortsatte att öka till rekordhöga
16,7% (15,9), drivet av stabil servicetillväxt, en mycket
stark operativ hävstångseffekt och införande av kortsiktiga
kostnadsåtgärder i Europa. Kassaflödet var starkt med en
kassaflödesgenerering på 133%, drivet av ökade intäkter
och lägre lagernivåer. Nya produkter lanserade under de
senaste tre åren utgjorde 16% av försäljningen.
Förvärv
Sex förvärv genomfördes under 2023. Vi har förvärvat
två USA-baserade produkt- och tjänsteleverantörer
inom området entréautomatik: Southwest Entrances
och Cleveland Door Controls. Vi har också förvärvat Atlas
Security Products, en ledande amerikansk tillverkare och
leverantör av lösningar för högsäkerhetsstaket och grin-
dar. Dessutom har vi förvärvat Inovadoor, en brasiliansk
tillverkare av sektions- och höghastighetsportar; Leone
Fence, en kanadensisk tillverkare, återförsäljare och
installatör av skalskyddsprodukter; och Ghost Controls,
en amerikansk leverantör av automatiska grindöppnare
för privatbostäder.
Kommentar från divisionschefen
Berätta om några av de senaste trenderna på din marknad.
– Nybyggnationen har minskat, men efterfrågan på reparationer
och utbyten har ökat. Vi ser ett ökat fokus på återvinning och
cirkulära affärsmodeller. I takt med ett allt större fokus på miljön
har energieffektivitet och miljöcertifieringar blivit ett krav i stora
byggprojekt. Det har understrukit behovet av certifierade och mil-
jövänliga lösningar inom området för automatiska dörrar. Allt fler
myndigheter och kunder efterfrågar miljövarudeklarationer för att
kunna verifiera uppgifter om produkternas hållbarhet. Intresset för
uppkoppling och IoT (Internet of Things) ökar inom byggindustrin,
vilket i sin tur ökar efterfrågan på automatiska dörrlösningar som
smidigt kan anslutas till access- och övervakningssystem samt
bidra till att automatisera olika processer. Denna utveckling gäller
även övervakning av data, vilket revolutionerar arbetet med drift
och underhåll av utrustning.
Vilka är Entrance Systems viktigaste prioriteringar för att öka
den lönsamma tillväxten?
– Vi fortsätter arbetet med att utöka vår serviceverksamhet. Vårt
fokus på forskning och utveckling, främst inom områden som
hållbarhet, digitalisering och produktexpansion, gör att vi kan öka
den lönsamma tillväxten och samtidigt utöka vår närvaro genom
strategiska förvärv. Dessutom fokuserar vi på innovativ utrustning
genom att bygga upp en installerad bas av uppkopplade produkter
och lansera nästa generations digitala servicemodell med pre-
numerationsbaserade tjänster. Vi är fast beslutna om att öka vår
marknadsnärvaro genom att prioritera och fokusera på både den
indirekta kanalen och vår väletablerade direkta kanal.
2023 präglades av utmanande marknadsförhållanden inom
affärssegmenten Residential och Perimeter Security.
Hur ser du på utvecklingen framöver?
– Båda dessa affärssegment har påverkats av de utmanande
marknadsförhållandena inom bostadssektorn. I Nordamerika har
Residential haft en positiv utveckling, med försäljningsvolymer
som nästan är tillbaka på samma nivå som innan pandemin. Den
europeiska marknaden har emellertid präglats av osäkerhet till
följd av kriget i Ukraina och en något svagare ekonomi. Trots dessa
utmaningar är vi försiktigt optimistiska och tror på en gradvis för-
bättrad marknadssituation. Det första halvåret var utmanande för
Perimeter Security, men vi upplevde en vändning under årets andra
hälft, med ökad orderingång inom både bostadssegmentet och det
kommersiella segmentet.
Massimo Grassi
Executive Vice President och
chef för division Entrance
Systems
Entrance Systems tillver-
kar och säljer entréau-
tomatik, service och
lösningar för högsäker-
hetsstaket och grindar.
Divisionens huvudkontor
ligger i Schweiz.
Entrance Systems är
en global organisation
med fyra affärssegment:
Pedestrian, Industrial,
Residential och Perimeter
Security. Industrial är det
största segmentet.
Vi använder oss av både
direkta och indirekta
försäljningskanaler, med
ASSA ABLOY som huvud-
varumärke i den direkta
kanalen och ett antal
övriga varumärken i den
indirekta kanalen.
Entrance Systems har
cirka 16028 anställda
över hela världen.
n Kommersiella/institutionella
segmentet, 80%
n Bostadssegmentet, 20%
Översikt Entrance Systems
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
2322212019
Sales
0
2 000
4 000
6 000
8 000
Operating income
1
Omsättning,
MSEK
Rörelseresultat
1
,
MSEK
1
Excluding items affecting
comparability.
Omsättning
Rörelseresultat
1
1
Exklusive jämförelse-
störande poster.
42
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhet
2023 lanserade vi ”Together we are safe”, ett utbildnings-
program för alla anställda som ska öka engagemanget för
hälsa och säkerhet.
Vi har lanserat en tvådelad strategi för att minska våra
koldioxidutsläpp, med energibesparande åtgärder inom
hela organisationen, vilket har resulterat i en 10-procentig
minskning jämfört med föregående år.
Vi har utsett ”hållbarhetsambassadörer” som ska främja
en kultur präglad av miljömedvetenhet och socialt ansvar.
Alla affärssegment inom Entrance Systems har identifierat
de viktigaste möjligheterna till ökad hållbarhet och infört
åtgärdsplaner och metoder för att övervaka framstegen.
Samarbete med vår leverantörsbas för att identifiera och
främja åtgärder för minskade utsläpp, inklusive effek-
tivare energianvändning i form av exempelvis fossilfria
transporter.
Innovation
FoU-projekt i samarbete med Global Technologies för
att utveckla en ny speedgate i den nya produktkategorin
Security Entrance Control.
Vi lanserade 35 nya produkter, till exempel:
ASSA ABLOY SG Expression, en innovativ och revolutio-
nerande speedgate.
Den nya lastbryggan Sideswipe.
En uppkopplad industriport med Dual Drive-teknik som
eliminerar behovet av fjädrar.
Marknadsaktiviteter
Vi har genomfört olika e-handelssatsningar, där vi till
exempel har använt NPS-system (Net Promoter System)
för att analysera marknaden och identifiera förbättrings-
områden.
Vi har optimerat e-handeln för att öka produkttillgänglig-
heten och förbättra kundupplevelsen.
Lansering av nästa generations serviceutbud med digitala
tjänster och nya serviceavtal.
Sex förvärv genomfördes, vilket utökade vår produkt-
portfölj och geografiska närvaro, till exempel i form av
Inovadoor och Leone Fence i Brasilien respektive Kanada.
Kostnader
Vi har utökat vårt strukturprogram så att det numera
omfattar även operationell effektivitet.
Vi har implementerar kortsiktiga kostnadsåtgärder för
att anpassa oss efter den minskade efterfrågan inom
bostadssektorn och andra affärsområden, framför allt i
Europa.
Strategiska satsningar på upphandling för att utvärdera
våra leverantörer av både direkt och indirekt material.
Vårt fokus på
forskning och
utveckling, främst
inom områden
som hållbarhet,
digitalisering och
produktexpansion,
gör att vi kan öka
den lönsamma
tillväxten.
lägre Scope 1 & 2 koldioxid-
utsläpp jämfört med 2022.
–2%
Divisioner | Vad vi erbjuder
%
0
10
20
30
232221
Andel nya produkter
En ny uppkopplad industri-
port med banbrytande ”Dual
Drive”-teknik för säkrare,
jämnare och mer tillförlitlig
drift lanserades 2023.
43
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Förvaltningsberättelse
och finansiella rapporter
Innehåll
Förvaltningsberättelse
Väsentliga risker och riskhantering 48
Bolagsstyrning 51
Styrelse 56
Koncernledning 58
Intern kontroll – finansiell rapportering 61
Koncernens rapporter
Omsättning och resultat 62
Koncernens resultaträkning 63
Koncernens rapport över totalresultat 63
Kommentarer per division 64
Rapportering per division 65
Finansiell ställning 66
Koncernens balansräkning 67
Kassaflöde 68
Koncernens kassaflödesanalys 69
Förändringar i koncernens eget kapital 70
Moderbolagets rapporter
Moderbolagets resultaträkning 71
Moderbolagets rapport över totalresultat 71
Moderbolagets balansräkning 72
Moderbolagets kassaflödesanalys 73
Moderbolagets förändringar i eget kapital 73
Noter
1 Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper 74
2 Intäkter från avtal med kunder och segmentsinsf. 78
3 Ersättning till revisorer 80
4 Övriga rörelseintäkter och -kostnader 80
5 Resultatandel i intressebolag 80
6 Redovisning av leasingavtal för moderbolaget 80
7 Kostnader fördelade på kostnadsslag och funktion 80
8 Av- och nedskrivningar 80
9 Valutakursdifferenser i resultaträkningen 80
10 Finansiella intäkter 80
11 Finansiella kostnader 81
12 Inkomstskatt 81
13 Vinst per aktie 81
14 Immateriella tillgångar 82
15 Materiella anläggningstillgångar 84
16 Nyttjanderättstillgångar 84
17 Aktier i dotterbolag 85
18 Andelar i intressebolag 85
19 Uppskjuten inkomstskatt 86
20 Övriga finansiella tillgångar 86
21 Varulager 86
22 Kundfordringar 86
23 Moderbolagets eget kapital och förslag till
vinstdisposition
86
24 Aktiekapital, antal aktier och utdelning per aktie 87
25 Ersättning till anställda efter avslutad anställning 87
26 Övriga avsättningar 89
27 Övriga kortfristiga skulder 89
28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 89
29 Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut 89
30 Eventualförpliktelser 89
31 Kassaflödesposter 89
32 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång 89
33 Reserver 90
34 Rörelseförvärv 90
35 Personal 91
36 Finansiell riskhantering och finansiella instrument 93
Fem år i sammandrag 99
Kommentarer till fem år i sammandrag 100
Nyckeltalsdefinitioner 101
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran 102
Revisionsberättelse 103
44
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Väsentliga händelser
Omsättning och resultat
Den organiska tillväxten var god i Nordamerika och stabil i
Europa under året. Organisk tillväxt för Latinamerika, Asien,
Oceanien, Afrika och Mellanöstern var stark.
Omsättningen ökade med 16 procent för helåret och upp-
gick till 140 716 MSEK (120 793). Organisk tillväxt uppgick
till 3 procent (12) och förvärvad och avyttrad tillväxt netto
var 8 procent (2). Valutaeffekten på omsättningen uppgick
till 5 procent (13).
Rörelseresultatet (EBIT) exklusive jämförelsestörande
poster ökade med 20 procent till 22 185 MSEK (18 532),
mot svarande en rörelsemarginal om 15,8 procent (15,3).
Resultatökningen var främst hänförlig till en stark tillväxt i
fast valuta, god hävstång från försäljningspris i relation till
materialkostnader, positiva valutaeffekter samt kontinuer-
liga effektiviseringar och kostnadsbesparingar.
Finansnettot uppgick till –2 531 MSEK (–1 011), påverkat
av en kraftigt ökad finansiell nettoskuld och fortsatt höga
räntenivåer under året. Skuldökningen härrör sig i huvudsak
till företagsförvärv. Resultatet före skatt uppgick till 19 254
MSEK (17 521), en ökning med 10 procent. Effektiv skatte-
sats uppgick till 29,4 (24,1) procent. Den effektiva skatte-
satsen för året var starkt påverkad av jämförelsestörande
poster. Den effektiva skattesatsen exklusive jämförelse-
störande poster uppgick till 23,4 procent (24,1).
Vinst per aktie efter full utspädning ökade med 3 procent
till 12,27 SEK (11,97). Vinst per aktie efter full utspädning
exklusive jämförelsestörande poster ökade med 13 procent.
Det operativa kassaflödet för året var mycket starkt och
uppgick till 25 232 MSEK (15 808), vilket motsvarar en
kassakonvertering på 1,28 (0,90).
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster för 2023 (inga poster för 2022)
redovisas nedan:
Avyttringsvinster. Emtek och Smart Residential-verksam-
heten i USA and Kanada avyttrades i juni 2023. Rörelse-
vinsten från avyttringen, inklusive exitkostnader, uppgick
till 3 588 MSEK. Motsvarande vinst efter inkomstskatt
uppgick till 2 066 MSEK.
Nedskrivning av immateriella tillgångar. Nedskrivning av
goodwill och andra immateriella tillgångar under det
andra kvartalet uppgick till 2 271 MSEK, främst hänförlig
till Citizen ID i division Global Technologies. Motsvarande
kostnad efter skatt var 2 129 MSEK.
Omstruktureringskostnader. Ett nytt omstrukturerings-
program lanserades under det första kvartalet 2023.
Rörelsekostnaden uppgick till 1 250 MSEK. Motsvarande
kostnad efter skatt var 997 MSEK.
Lageromvärderingar. Förvärvat lager för HHI har omvär-
derats till verkligt värde, som en följd av förvärvsanalysen.
Lageromvärderingen av engångskaraktär uppgick till 466
MSEK före skatt och har kostnadsförts under 2023. Mot-
svarande kostnad efter skatt uppgick till 350 MSEK.
Omstruktureringar
Ett nytt omstruktureringsprogram lanserades vid utgången
av första kvartalet 2023. Nedläggning av fabriker och kontor
i det nya programmet förväntas ske under en tvåårsperiod.
Rörelsekostnaden för det nya programmet förväntas uppgå
till 1 250 MSEK och har kostnadsförts i sin helhet under året.
Förväntad återbetalningstid inklusive investeringar uppgår
till cirka två år.
Det tidigare omstruktureringsprogrammet, som lanse-
rades vid årsskiftet 2020, har fortlöpt väl under 2023 med
mycket goda besparings effekter.
Under år 2023 lämnade cirka 1 200 anställda koncernen
i samband med förändringar i produktions- och kontors-
strukturen. Fem fabriksnedläggningar och ett antal kontors-
stängningar genomfördes under året liksom ett antal övriga
aktiviteter, bland annat konvertering från tillverkning till
slutmontering i tillverkningsenheter.
Koncernens tillverkning har koncentrerats i allt större
omfattning under senare år till egna enheter i Asien och
Central- och Öst europa.
Utbetalningar för samtliga omstruktureringsprogram
uppgick till 613 MSEK (404) för året. Vid utgången av 2023
uppgick återstående avsättningar för strukturåtgärder till
767 MSEK (294).
Nedskrivningar av immateriella tillgångar
Nedskrivning av goodwill och andra immateriella tillgångar
skedde under det andra kvartalet 2023 i division Global
Technologies, främst hänförliga till verksamheten inom
Citizen ID. Nedskrivningen inom Citizen ID var en följd av en
alltjämt långsiktigt utmanande situation sedan pandemin
med avsevärt lägre volymer, framförallt inom verksamheten
för pass. Se särskilt avsnitt om Jämförelsestörande poster.
Organisation
Inga verksamheter har överförts mellan divisionerna under
året. Överföring av verksamheter i den mån de sker redovi-
sas, från tidpunkten överföringen skedde, som interna för-
värv/avyttringar mellan divisionerna utan någon retroaktiv
finansiell omräkning.
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
ASSA ABLOY ABs (publ.), org.nr 556059-3575, årsredovisning innehåller
koncernens redovisning för verk samhets året 1 januari 31 december
2023, inklusive upplysningar om verksamhetens art och inriktning.
ASSA ABLOY är världs ledande inom access lösningar som uppfyller
slut användarnas krav på trygghet, säkerhet och användar vänlighet.
45
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Förvärv av HHI
I september 2021 tecknade ASSA ABLOY ett bindande avtal
om förvärv av Hardware and Home Improvement (“HHI”)
divisionen inom Spectrum Brands. HHI är en ledande leve-
rantör av säkerhetsprodukter, VVS-utrustning och dörrbe-
slag för det nordamerikanska bostadssegmentet, med ett
diversifierat produkterbjudande av lås, kranar/blandare och
dörrbeslag. Förvärvet slutfördes i juni 2023 och är det hittills
största förvärvet i ASSA ABLOYs historia.
HHI har huvudkontor i Kalifornien, USA och har drygt
7 000 medarbetare globalt. Bolaget har tillverkning i USA,
Mexiko, Taiwan, Kina och Filippinerna. HHI ingår som en del
av division Americas.
Den totala köpeskillingen för HHI uppgick till 47 785
MSEK. Förvärvet finansierades initialt genom nya lån och ex-
isterande likvida medel och har sedan refinansierats under
året. Sedan förvärvet slutfördes så har fokus varit stort på
att dels integrera verksamheten inom ASSA ABLOY och dels
att börja realisera de affärsmässiga synergier som förväntas
skapas som en följd av förvärvet.
ASSA ABLOY har avyttrat verksamhet under året som en
följd av överenskommelsen med det amerikanska justitiede-
partementet gällande förvärvet av HHI, se särskilt avsnitt om
avyttringar i förvaltningsberättelsen för mer information.
Övriga förvärv
I maj 2023 förvärvades Mottura, en ledande italiensk
tillverkare av högsäkerhetslås och cylindrar för privatbos-
täder. Verksamheten har sitt huvudkontor i Turin, Italien.
Försäljningen 2022 uppgick till cirka 300 MSEK.
I juli 2023 förvärvades Sunray Engineering, en ledande
designer och tillverkare av högspecificerade säkerhetsdörrar
i stål och trä, branddörrar och ventilationsgaller i Storbritan-
nien. Verksamheten har sitt huvudkontor i Kent, England.
Försäljningen 2022 uppgick till cirka 150 MSEK.
I september 2023 förvärvades Lawrence Hardware och
Gallery Specialty, ledande leverantörer av kommersiella
gångjärn, lås, utrymningsanordningar och beslag för dörrar
i Kanada. Verksamheten har sitt huvudkontor i Toronto,
Kanada. Försäljningen 2022 uppgick till cirka 200 MSEK.
I september 2023 förvärvades Evolis, ett Euronext Growth
bolag som är noterat i Paris och är en ledande fransk tillver-
kare av skrivare för ID-kort och kringprodukter. Verksamhe-
ten har sitt huvudkontor i Angers, Frankrike. Försäljningen
2022 uppgick till cirka 1 200 MSEK.
I september 2023 förvärvades Forte, en ledande tillverkare
i Peru av lås och hänglås för privatbostadsmarknaden. Verk-
samheten har sitt huvudkontor i Lima, Peru. Försäljningen
2022 uppgick till cirka 200 MSEK.
I september 2023 förvärvades Inovadoor, en brasiliansk
tillverkare av sektions- och höghastighetsportar. Verksamhe-
ten har sitt huvudkontor i Curitiba, Brasilien. Försäljningen
2022 uppgick till cirka 100 MSEK.
I oktober 2023 förvärvades Securitech, en tillverkare av
mekaniska och elektromekaniska högsäkerhetsprodukter
för dörrar i USA. Verksamheten har sitt huvudkontor i Ma-
speth, USA. Försäljningen 2022 uppgick till cirka 160 MSEK.
I december 2023 förvärvades Leone Fence, en kanadensisk
tillverkare, distributör och installatör av skalskyddsproduk-
ter för kommersiella och privata fastigheter. Verksamheten
har sitt huvudkontor i Ontario, Kanada. Försäljningen 2022
uppgick till cirka 300 MSEK.
I december 2023 förvärvades Ghost Controls, en ame-
rikansk leverantör av öppnare för automatiska grindar för
privatbostäder. Verksamheten har sitt huvudkontor i Florida,
USA. Försäljningen 2022 uppgick till cirka 300 MSEK.
Det sammanlagda priset för de 24 verksamheter som
förvärvades under året, inklusive justeringar för förvärv
från tidigare år, uppgick till 54 810 MSEK. De preliminära
förvärvsanalyserna indikerar att goodwill och andra immate-
riella tillgångar med obestämd livslängd uppgår till
42 549 MSEK. Beräknade tilläggsköpeskillingar avseende
årets förvärv uppgick till 508 MSEK.
Kompletterande förvärv av innehav utan bestämmande
inflytande skedde under året med 38 MSEK (55).
Avyttringar
I juni 2023 avyttrade ASSA ABLOY Emtek och Smart
Residential-verksamheten i USA och Kanada till Fortune
Brands. De avyttrade verksamheterna hade 2022 en extern
omsättning om cirka 4 200 MSEK. Försäljningspriset för
avyttringen uppgick till cirka 8 700 MSEK. Se särskilt avsnitt
om Jämförelsestörande poster i förvaltningsberättelsen för
ytterligare information om de ekonomiska effekterna från
avyttringen.
I januari 2023 avyttrades FAST, en mindre verksamhet i
Italien, som ej ansågs utgöra en del av kärnverksamheten.
Realisationsresultatet från avyttringen var ej väsentligt.
Forskning och utveckling
ASSA ABLOYs kostnader för forskning och utveckling upp-
gick under året till 5 712 MSEK (4 834), vilket motsvarar 4,1
procent (4,0) av omsättningen.
Innovationstakten har varit fortsatt mycket hög under
året, tack vare en fortsatt kontinuerlig satsning på forskning
och utveckling. Antalet tjänster inom forskning och utveck-
ling ökade under året som en följd av både rekryteringar och
förvärv. Antalet tjänster uppgick vid årets slut till cirka
3 500 (3 250).
Hållbar utveckling
Ett flertal av ASSA ABLOYs enheter utanför Sverige bedriver
tillståndspliktig verksamhet och innehar motsvarande
tillstånd enligt lokal lagstiftning. ASSA ABLOYs enheter
världen över arbetar systematiskt och målmedvetet med att
reducera sin miljöpåverkan.
I enlighet med ÅRL 6 kap. 11§ har ASSA ABLOY valt att
upprätta hållbarhetsrapporten som en från årsredovisning-
en avskild rapport. Hållbarhetsrapporten har över lämnats
till revisorn samtidigt som årsredovisningen.
ASSA ABLOY fick sina hållbarhetsmål bekräftade av
Science Based Targets-initiativet (SBTi) under 2022. Science
Based Targets är ett världsomspännande initiativ som ger
stöd åt företag för att sätta vetenskapliga klimatmål och öka
deras konkurrenskraft i övergången till en ekonomi baserad
på en reducerad utsläppsnivå.
Under 2023 har sedan ASSA ABLOY fortsatt arbetet att
uppnå hållbarhetsmålen, bland annat genom att ytterligare
minska koldioxidutsläpp i både vår egen verksamhet och i
hela värdekedjan. Antalet arbetsskador hos vår egen perso-
Förvaltningsberättelse
46
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse
nal har även minskat ytterligare jämfört med tidigare år.
2023 års hållbarhetsrapport, med uppföljning av koncer-
nens mål för 2023, detaljer om hållbarhetsprogram 2025
samt övrig information om hållbar utveckling, återfinns på
bolagets hemsida assaabloy.com.
Internkontroll och finansiell rapportering
ASSA ABLOYs funktion för internrevision och internkontroll
har dedikerade internrevisorer anställda i samtliga divisio-
ner. Internrevisionsfunktionen har fortsatt sitt arbete med
att stärka finansiell rapportering, internkontroll kring den
finansiella rapporteringen och regelefterlevnad i verksam-
heten i allmänhet. Antalet revisioner har varit på en fortsatt
hög nivå under året.
Transaktioner med närstående
Några transaktioner mellan ASSA ABLOY och närstående
som väsentligen påverkat företagets ställning och resultat
har inte ägt rum.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga affärsmässiga händelser för koncernen har
skett efter räkenskapsårets utgång.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond: 787 314 216 SEK
Balanserade vinstmedel: 11 369 663 696 SEK
Årets resultat: 3 364 564 760 SEK
Summa: 15 521 542 672 SEK
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras enligt
följande:
till aktieägarna utdelas 5,40 kr
per aktie 5 998 192 204 SEK
i ny räkning överföres 9 523 350 468 SEK
Summa: 15 521 542 672 SEK
1
1
Utdelningsbeloppet och balanserade vinstmedel att överföra i ny räkning är beräknade på antalet utestående aktier per den 6 februari 2024. För ASSA ABLOY ABs
innehav av egna aktier, vars exakta antal fastställs på respektive avstämningsdag för utdelning, utgår ingen utdelning. ASSA ABLOY ABs innehav av egna aktier uppgick
till 1 800 000 B-aktier per 6 februari 2024.
Styrelsens förslag till utdelning om 5,40 kronor (4,80) per
aktie motsvarar en ökning med 13 procent. Det föreslås
att utdelningen betalas ut i två lika stora delar, den första
med avstämningsdag den 26 april 2024 och den andra med
avstämningsdag den 11 november 2024. Om förslaget antas
av årsstämman beräknas första utbetalningen ske den 2 maj
2024 och den andra utbetalningen den 14 november 2024.
Framtidsutsikter
Långsiktiga utsikter
Kriget i Ukraina och konflikten i Mellanöstern kan få en nega-
tiv affärsmässig påverkan för ASSA ABLOY på både kort- och
lång sikt, men den direkta affärsmässiga påverkan bedöms
vara begränsad.
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan
på säkerhet kommer att öka. Arbetet med att fokusera
på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs
starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra
lönsamheten.
Den organiska försäljningstillväxten förväntas vara god.
Rörelsemarginalen (EBIT) och det operativa kassaflödet
förväntas att utvecklas väl.
47
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Väsentliga risker och riskhantering
Riskhantering
Osäkerhet om framtida utveckling och händelseförlopp är
ett naturligt riskmoment i all affärsverksamhet. Risktagandet
som sådant ger möjligheter till fortsatt ekonomisk tillväxt,
men riskerar även att negativt påverka affärsverksamheten
och dess uppsatta målsättningar. Det är därför av stor vikt
att ha en systematisk och effektiv process för risk bedömning
samt en väl fungerande riskhantering generellt. Riskhante-
ringen inom ASSA ABLOY syftar ej till att undvika risker utan
att på ett kontrollerat sätt identifiera, hantera och reducera
effekterna av dessa risker. Detta arbete sker utifrån en
bedömning av riskernas sannolikhet och poten tiella effekt
för koncernen.
ASSA ABLOY är en internationell koncern med stor
geografisk spridning, vilket innebär en exponering för olika
former av såväl strategiska, operativa som finansiella risker.
Strategiska risker avser förändringar i affärsverksamhetens om-
givning med potentiellt betydande effekter på ASSA ABLOYs
verksamhet och affärsmål. Operativa risker utgörs av risker
direkt hänförliga till affärsverksamheten medförande en
potentiell påverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning. Finansiella risker utgörs främst av finansieringsrisk,
valutarisk, ränterisk, kreditrisk samt risker kring koncernens
pensionsåtaganden.
Organisation
ASSA ABLOYs styrelse har det övergripande ansvaret för
koncernens riskhantering och beslutar om koncernens
strategiska inriktning baserat på koncernledningens rekom-
mendationer. I den decentraliserade anda som genomsyrar
ASSA ABLOY, samt i syfte att hålla riskanalysen och risk-
hanteringen så nära de faktiska riskerna som möjligt, sker
en stor del av arbetet med operativa risker på divisions- och
affärsenhetsnivå.
Ansvar
ASSA ABLOYs styrelse har det övergripande ansvaret för
koncernens strategiska inriktning i nära samråd med koncern-
ledningen. Divisioner och affärsenheter har det över gripande
ansvaret för hantering av de operativa riskerna i enlighet med
den decentraliserade syn på organisation, ansvar och befo-
genheter som råder inom ASSA ABLOY. Vad gäller finansiella
risker regleras ansvarsfördelning och kontrollen av koncer-
nens finansieringsverksamhet i en finans policy vilken fastställs
av styrelsen. En centraliserad treasuryavdelning har sedan
det huvudsakliga ansvaret för finansiella risker inom de ramar
som finanspolicyn fast ställer, med undantag för kreditrisker
relaterade till den operativa affärsverksamheten, vilka hante-
ras lokalt på bolagsnivå och följs upp på divisionsnivå.
Uppföljning
Uppföljning av strategiska risker, till exempel konkurrenter, va-
rumärkespositionering med mera sker löpande på ASSA ABLOY
ABs styrelsemöten. Koncernens operativa riskarbete följs
upp löpande av koncernledningen via återrapportering från
divisionerna samt via divisionsstyrelse möten. Finansverksam-
heten är centraliserad till en treasury avdelning som hanterar
huvuddelen av alla finansiella transaktioner samt koncernens
finansiella risker med ett koncernövergripande fokus. Treasury
inom ASSA ABLOY följer upp kon cernens kort- och långfristiga
finansiering, finansiell cash management, valutarisker samt
övrig finansiell riskhantering.
Strategiska risker
Till de risker som ASSA ABLOY möter av denna karaktär hör
olika former av omvärldsrisker med påverkan på säkerhets-
marknaden generellt, främst förändringar av kundbeteen-
den, konkurrenter, varumärkespositionering, förtroende-
risker, geopolitiska risker samt land specifika risker. Under
senare år har det även tydliggjorts att världsomspännande
hälsorisker i form av pandemier väsentligt kan påverka sam-
hällen samt den globala efterfrågan runtom i världen.
Geopolitiska risker
ASSA ABLOY tillverkar och levererar accesslösningar, säkra
identiteter och andra varor och tjänster i ett stort antal
länder runtom i världen. Olika geopolitiska risker, i form av
militära konflikter och krig, terrorhot, handelskonflikter med
mera, kan påverka den globala ekonomin och efterfrågan av
koncernens varor och tjänster.
Landspecifika risker
ASSA ABLOY har en global marknadstäckning med försälj-
ning och tillverkning i ett stort antal länder. Tyngd punkten
finns i Nordamerika och Västeuropa, men försäljningen
har under senare år ökat även i Asia Pacific-regionen samt
Sydamerika. Koncernen har därmed en ökad exponering
mot de så kallade tillväxtmarknaderna vilket kan innebära
en högre riskprofil för landspecifika risker i form av bristande
regelefterlevnad, politiska beslut, övergripande förändringar
av regelverk med mera.
Kundbeteende
Förändringar i kundbeteenden generellt liksom konkurren-
ters agerande påverkar efterfrågan av olika produkter och
dess lönsamhet. Kunder och leverantörer, inklusive relatio-
nerna med dessa, är föremål för löpande lokal översyn.
Konkurrenter
Vad gäller konkurrenter genomförs riskanalys både centralt
och lokalt.
Varumärkespositionering
Koncernen innehar ett flertal av branschens starkaste
varumärken, varav flera är globala och väl kompletterar
koncernens huvudvarumärke ASSA ABLOY. Till huvudvaru-
märket kopplas även lokala produktvarumärken successivt
i en allt högre grad.
Förtroenderisker
Aktiviteter pågår kontinuerligt i syfte att bibehålla och
ytterligare förstärka ASSA ABLOYs goda anseende. Det
innebär bland annat att tillse efterlevnad av ASSA ABLOYs
upp förandekod för medarbetare samt uppförandekod för
affärspartners. Dessa ger uttryck för koncernens värderingar
inom bland annat affärsetik, mänskliga rättigheter och
arbets förhållanden, miljö, hälsa och säkerhet.
Operativa risker
Operativa risker utgörs av risker direkt hänförliga till af-
färsverksamheten med en potentiell påverkan på koncer-
nens resultat och finansiella ställning. Till operativa risker
hör legala och miljömässiga risker, skatterisker, förvärv av
nya verksamheter, strukturåtgärder, prisfluktuationer och
tillgång på råmaterial, kundförluster med mera. Risker kring
48
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse | Väsentliga risker och riskhantering
efterlevnad av lagar och förordningar, informationstekno-
logi (IT) och intern kontroll och finansiell rapportering ingår
även i denna kategori. Hanteringen av dessa risker presente-
ras närmare på sidan 50.
Finansiella risker
Koncernens finansiella risker utgörs i huvudsak av finan-
sierings risk, valutarisk, ränterisk, kreditrisk samt risker
avseende koncernens pensionsåtaganden. I hanteringen av
dessa risker används en stor mängd finansiella instrument.
Redovisningsprinciper, riskhantering och risk exponering
beskrivs mer i detalj i not 1 och not 36 samt not 25 för
ersättningar till anställda efter avslutad anställning.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av kon-
cernens kapitalbehov samt refinansieringen av utestående
lån försvåras eller fördyras. Finansieringsrisken kan minskas
genom att hålla en jämn förfalloprofil för upp låningen samt
genom att upprätthålla en god kreditvärdighet. Risken
minskas ytterligare via betydande outnyttjade bekräftade
kreditlöften.
Valutarisk
Eftersom ASSA ABLOY säljer sina produkter i länder över
hela världen och har bolag i ett stort antal länder expone-
ras koncernen för effekter av förändringar av valutakurser.
Dessa förändringar påverkar resultatet i koncernen både
när utländska dotterbolags resultaträkningar omräknas till
svenska kronor, så kallad omräkningsexponering, och när
produkter exporteras och säljs i länder utanför tillverknings-
landet, även kallad transaktionsexponering. Omräknings-
exponeringen är främst relaterad till resultat i USD och EUR.
Denna typ av exponering säkras inte. Valutarisken i form
av transaktions exponering, det vill säga export respektive
import av varor, förväntas öka över tiden som ett resultat
av rationaliseringar inom tillverkning och inköp. Koncernen
har under 2023, i enlighet med finanspolicyn, endast säkrat
en mycket begränsad del av de löpande valutaflödena vilket
innebär att valutaförändringar slår igenom direkt i affärs-
verksamheten.
Förändringar i valutakurser påverkar också koncernens
skuldsättning och eget kapital. Skillnaden mellan de
utländska dotterbolagens tillgångar och skulder i respektive
utländsk valuta påverkas av valutakursförändringar och ger
upphov till en omräkningsdifferens som påverkar koncer-
nens totalresultat. En generell försvagning av SEK leder till
en ökning av nettoskulden men ökar samtidigt koncernens
eget kapital. Vid årsskiftet var de största utländska netto-
tillgångarna i USD och EUR.
Ränterisk
När det gäller ränterisker har förändringar i räntenivån en
direkt inverkan på ASSA ABLOYs räntenetto. Räntenettot
påverkas också av storleken på koncernens nettoskuld och
dess valutasammansättning. Nettoskulden uppgick till
64 109 MSEK (31 732) vid utgången av 2023. Ökningen
av nettoskulden under året var i huvudsak hänförbar till
företagsförvärv. Det operationella kassaflödet var fortsatt
mycket starkt. Skulden var främst denominerad i USD, EUR
och SEK. Treasury mäter koncernens ränte exponering och
beräknar resultateffekten av förändringar i ränte nivån över
rullande 12 månader. Förutom att ta upp lån i rörlig eller fast
ränta används olika räntederivat för att justera räntekänslig-
heten.
Kreditrisk
Kreditrisker uppstår både inom den vanliga affärsverksam-
heten och genom finansiella transaktioner. Kundfordringar
är spridda över ett stort antal kunder, vilket minskar kredit-
risken. Kreditrisker relaterade till den operativa affärsverk-
samheten hanteras lokalt på bolagsnivå och följs upp på
divisionsnivå.
Den finansiella riskhanteringen medför vissa motparts-
risker för ASSA ABLOY. Denna exponering uppstår bland
annat genom placeringar av likviditet, via upplåning och
derivatinstrument. Motpartslimiter sätts för varje finansiell
motpart och följs upp löpande.
Pensionsåtaganden
ASSA ABLOY hade vid utgången av 2023 åtaganden för pen-
sioner och övriga ersättningar efter avslutad anställning om
9 177 MSEK (9 068). Koncernen förvaltar pensionstillgångar
till ett värde av 7 742 MSEK (7 717). Avsättningar i balans-
räkningen för förmåns- och avgiftsbestämda pensionsplaner
och sjukvårdsersättningar efter avslutad anställning uppgick
till 1 435 MSEK (1 351). Förändringen av tillgångarnas och
skuldernas värde från år till år beror dels på hur aktie- och
räntemarknaderna utvecklas och dels på vilka aktuariella
antaganden som görs. Väsentliga omvärderingar av åtagan-
den och förvaltningstillgångar redovisas löpande i balans-
räkningen och i övrigt totalresultat. De antaganden som
görs avser bland annat diskonterings räntor och förväntade
inflations- och pensionsökningsnivåer.
ASSA ABLOYs risker
Strategiska risker
Förändringar i omvärlden med potentiellt
betydande effekter på verksamhet och
affärsmål.
Geopolitiska risker
Landspecifika risker
Kundbeteende
Konkurrenter
Varumärkespositionering
Förtroenderisker
Pandemier och andra globala
hälsorisker
Operativa risker
Risker direkt hänförliga till affärs verk-
samheten med potentiell påverkan på
resultat och finansiell ställning.
Legala risker och miljömässiga risker
Skatterisker
Förvärv och avyttring av verksamheter
Omstruktureringsåtgärder
Prisfluktuation och tillgång på råmaterial
Kundförluster
Försäkringsrisker
Risker relaterade till intern kontroll
Risker relaterade till IT
Finansiella risker
Finansiella risker med potentiell påverkan
på resultat och finansiell ställning.
Finansieringsrisk
Valutarisk
Ränterisk
Kreditrisk
Risker avseende pensionsåtaganden
49
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Väsentliga risker och riskhantering | Förvaltningsberättelse
ASSA ABLOYs operativa risker och riskhantering
Operativa risker Riskhantering Kommentar
Legala risker Förväntade och genomförda förändringar i
lagstiftning följs löpande upp i de länder där
koncernen är verksam. Utestående och potentiella
tvister inrapporteras regelbundet till koncernens
centrala juristfunktion.
Policyer och riktlinjer kring efterlevnad av tillämp-
lig konkurrens- , antikorruptions-, exportkontroll/
sanktions- och dataskyddslagstiftning är införda.
Det bedöms vid utgången av 2023 ej finnas ute-
stående legala tvister som kan leda till väsentliga
kostnader för koncernen.
Miljörisker Utestående och potentiella miljörisker följs regel-
bundet upp i verksamheten. Extern expertis tas in
för miljömässiga utvärderingar vid behov.
Prioriterade miljöaktiviteter samt övrig informa-
tion om hållbar utveckling redovisas i koncernens
hållbarhetsredovisning.
Skatterisker Utestående och potentiella skatteärenden
inrapporteras regelbundet till koncernens
centrala skattefunktion.
Det bedöms vid utgången av 2023 ej finnas
utestående skatteärenden med väsentlig resultat-
påverkan för koncernen.
Förvärv och avyttring av verksamheter Förvärv och avyttringar genomförs av ett antal
personer med stor erfarenhet inom området samt
med stöd av konsulter inom till exempel juridiska
och ekonomiska områden. Förvärv genomförs
i enlighet med en enhetlig och fördefinierad
koncernövergripande process. Den består av
fyra dokumenterade faser: strategi, utvärdering,
genomförande och integration.
Under året var förvärvsaktiviteten inom ASSA ABLOY
mycket hög med 24 förvärv av affärsverksamhe-
ter. Det genomfördes även en större avyttring.
Koncernens förvärv under 2023 redovisas mer
utförligt i förvaltningsberättelsen samt i not 34
Rörelseförvärv.
Omstruktureringsåtgärder
Omstruktureringsprogrammen innebär främst
att en del tillverknings enheter läggs ned eller
ändrar inriktning till i huvudsak slutmontering,
kombinerat med kontorsstängningar.
Respektive omstruktureringsprogram drivs i pro-
jektform med fastställda aktiviteter och tidplan.
De olika projekten inom respektive strukturpro-
gram följs upp systematiskt och på regelbunden
basis.
Ett nytt omstruktureringsprogram lanserades i
början av 2023. Nedläggning av ett antal fabriker
och kontorsstängningar beräknas ske under
en tvåårsperiod. Aktivitetsnivån i de tidigare
lanserade programmen har varit fortsatt hög
under året. Programmens omfattning, kostnader
och besparingar presenteras mer utförligt i förvalt-
ningsberättelsen.
Prisfluktuationer och tillgång till råmaterial Inköp och hantering av råmaterial sker främst
på divisions-/affärsenhetsnivå. Koordinering sker
med hjälp av regionala råd samt via övergripande
ansvariga för utvalda materialkomponenter.
Marknadspriserna på, för koncernen, viktiga
råmaterialkomponenter, t ex stål, har varierat
under året. För ytterligare information kring
materialinköp, se not 7 Kostnader fördelade på
kostnadsslag.
Kundförluster Kundfordringarna är spridda över ett stort antal
kunder på ett stort antal marknader. Kundkon-
centrationen har dock ökat i någon mån inom
koncernen som en följd av förvärvet av HHI.
Kommersiella kreditrisker hanteras lokalt på
bolagsnivå och följs upp på divisionsnivå.
Fordran på varje enskild kund är i förhållande
till total kundfordran relativt liten. Risken för
väsentliga kreditförluster för koncernen bedöms
vara begränsad.
Försäkringsrisker Ett koncernövergripande försäkringsprogram finns
etablerat, främst avseende egendoms-, avbrotts-,
och ansvarsrisker. Försäkringsprogrammet omfat-
tar samtliga affärsenheter. Exponeringen för ovan-
nämnda riskområden inom koncernen regleras
bland annat med hjälp av eget återförsäkringsbo-
lag, så kallat captive.
Koncernen bedöms i stort ha ett adekvat försäk-
ringsskydd och en rimlig balans mellan bedömd
riskexponering och försäkringskostnad.
Risker relaterade till intern kontroll Organisationen bedöms som förhållandevis trans-
parent och med tydliga ansvarsfördelningar.
En väl etablerad controllerorganisation på både
divisions- och koncernnivå över vakar kvaliteten på
finansiell rapportering.
För att etablera en strukturerad process för att
implementera och upprätthålla tillförlitlig
finansiell rapportering och interna kontroller över
kritiska affärsprocesser samt minimera risker har
ASSA ABLOY infört ett internkontrollramverk. En
årlig självutvärdering genomförs på utvalda bolag
för att säkerställa efterlevnad. Internrevisionen
spelar en viktig roll i att granska bolagens proces-
ser och hantera risker. Den genomför riskbaserade
revisioner för att säkerställa efterlevnad av det
interna kontrollramverket.
ASSA ABLOYs funktion för internrevision och
internkontroll har dedikerade internrevisorer an-
ställda i samtliga divisioner. Antalet granskningar
har varit på en fortsatt hög nivå under året. Intern
kontroll och övriga relaterade frågor presenteras
mer utförligt i förvaltningsberättelsen, avsnittet
för bolags styrning.
Ytterligare information om riskhantering kring
finansiell rapportering återfinns i förvaltnings-
berättelsen, avsnittet för bolagsstyrning. Se även
avsnittet ”Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamålet” i not 1.
Risker relaterade till informationsteknologi
(IT)
Förebyggande åtgärder sker fortlöpande för att
skydda affärskritisk information från obehöriga
individer och organisationer.
IT-säkerhet är ett högt prioriterat område inom
ASSA ABLOY där ett ständigt arbete pågår i syfte
att bibehålla samt förstärka säkerhetsnivån för
koncernens affärsinformation.
50
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse | Väsentliga risker och riskhantering
Bolagsstyrning
ASSA ABLOY AB är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte
i Stockholm, Sverige, vars aktie av serie B är noterad på
Nasdaq Stockholm.
Till grund för styrningen av ASSA ABLOY ligger den svenska
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq Stockholms
regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning
(koden), liksom andra tillämpliga externa lagar och regler
samt interna regelverk.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en
del av ASSA ABLOYs tillämpning av koden. ASSA ABLOY
följer kodens princip ”följ eller förklara” och för 2023 har
ASSA ABLOY en avvikelse att förklara. Valberedningens
sammansättning inför årsstämman 2023 har avvikit från
kodens regel 2.3 (första stycket) om att valberedningen ska
ha minst tre ledamöter. Valberedningen inför årsstämman
2023 bestod inledningsvis av fem ledamöter. I december
2022 lämnade Marianne Nilsson (representerande Swed-
bank Robur Fonder), Ola Peter Gjessing (representerande
CBNY Norges Bank) och Liselott Ledin (representerande
Alecta) ASSA ABLOYs valberedning. Valberedningens
ordförande har därefter tillfrågat flera aktieägare som följer i
röstmässig storleksordning om de önskat utse en repre-
sentant i valberedningen, men dessa aktieägare har avböjt.
Med anledning av detta och den begränsade tidsperiod
som återstod inför planerat offentliggörande av kallelsen
inför årsstämman 2023 beslutade valberedningen att
arbetet inför årsstämman 2023 skulle slutföras endast av
två ledamöter, ordförande Anders Mörck (representerande
Investment AB Latour) och Mikael Ekdahl (representerande
Melker Schörling AB). Inför årsstämman 2024 har återigen
en fulltalig valberedning utsetts.
Bolagsstyrningsrapporten är granskad av ASSA ABLOYs
revisor.
ASSA ABLOY verkar för att verksamheten ska generera god
långsiktig avkastning för aktieägare och andra intressenter. En
effektiv bolagsstyrning inom ASSA ABLOY kan sammanfattas i
ett antal samverkande komponenter som beskrivs nedan.
Bolagsstyrningsstruktur
1
Aktieägare
2
Bolagsstämma
4
Styrelse
3
Valberedning
5
Ersättningsutskott
9
Revisor
6
Revisionsutskott
7
VD
7
Koncernledning
8
Divisioner
Viktiga externa regelverk
Svensk aktiebolagslag
Årsredovisningslag
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning (www.bolagsstyrning.se)
Viktiga interna regelverk
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning
Finanspolicy
Redovisningsmanual
Kommunikationspolicy
Insiderpolicy
Internkontroll ramverk
Uppförandekod samt policy mot korruption
51
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse
1
Aktieägare
Vid utgången av 2023 hade ASSA ABLOY 57 080
aktieägare. ASSA ABLOYs huvudägare är Investment AB
Latour (9,5 procent av aktiekapitalet och 29,4 procent av
rösterna) samt Melker Schörling AB (3,1 procent av aktie-
kapitalet och 10,9 procent av rösterna). Utländska aktie-
ägares ägar andel uppgick till 64,5 procent av aktie kapitalet
och 44,0 procent av rösterna. De tio största aktie ägarna
representerade motsvarande 35,7 procent av aktie kapitalet
och 56,1 procent av rösterna. För ytterligare information om
aktieägare, se sidan 109.
I ASSA ABLOYs bolagsordning finns ett hembudsförbehåll
för ägare av aktier av serie A avseende aktier av serie A. Ett
aktieägaravtal som bland annat innehåller en överenskom-
melse om förköpsrätt vid någondera parts avyttring av aktier
av serie A finns mellan familjerna Douglas och Schörling och
till dem närstående bolag. Styrelsen för ASSA ABLOY känner
därutöver inte till några aktieägaravtal eller andra överens-
kommelser mellan aktieägare i ASSA ABLOY.
Aktiekapital och rösträtt
ASSA ABLOYs aktiekapital uppgick vid utgången av 2023 till
370 858 778 SEK fördelat på totalt 1 112 576 334 aktier, va-
rav 57 525 969 aktier av serie A och 1 055 050 365 aktier av
serie B. Samtliga aktier har ett kvotvärde om cirka 0,33 SEK
och ger lika rätt till andel i bolagets tillgångar och resultat.
Det totala antalet röster uppgick till 1 630 310 055 där en
aktie av serie A motsvarar tio röster och en aktie av serie B
en röst.
Återköp av egna aktier
Sedan 2010 har styrelsen begärt och fått mandat av års-
stämman att köpa tillbaka och överlåta ASSA ABLOY aktier
av serie B. Syftet har bland annat varit att kunna säkra
bolagets förpliktelser med anledning av bolagets långsiktiga
aktiesparprogram (LTI). Årsstämman 2023 gav styrelsen
bemyndigande att under perioden fram till nästa årsstämma
förvärva högst så många aktier av serie B att ASSA ABLOY
efter varje förvärv innehar högst 10 procent av det totala
antalet aktier i bolaget.
Totalt 1 800 000 aktier av serie B innehas av ASSA ABLOY
efter återköp. Anskaffningsvärdet för dessa aktier uppgår till
103 MSEK. Aktierna utgör cirka 0,2 procent av aktiekapitalet
och varje aktie har ett kvotvärde om cirka 0,33 SEK. Inga
återköp av aktier genomfördes under 2023.
Aktien och utdelningspolicy
ASSA ABLOYs aktie av serie B är noterad på Nasdaq Stock-
holm, Large Cap-listan. ASSA ABLOYs börsvärde uppgick vid
utgången av 2023 till 322 981 MSEK, beräknat på både aktier
av serie A och serie B. Styrelsens målsättning är att utdel-
ningen långsiktigt ska motsvara 33–50 procent av resultatet
efter schablonskatt, dock med beaktande av ASSA ABLOYs
långsiktiga finansieringsbehov.
2
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att besluta i ASSA ABLOYs ange-
lägenheter utövas vid bolagsstämman. Aktieägare som är
registrerade i aktieboken per avstämningsdagen och är
anmälda i tid har rätt att delta på bolagsstämman, person-
ligen eller genom ombud. Beslut vid bolagsstämman fattas
normalt med enkel majoritet. För vissa frågor föreskriver
dock aktiebolagslagen att ett förslag ska biträdas av en högre
majoritet. Enskilda aktieägare som önskar få ett ärende be-
handlat på bolagsstämman kan begära detta hos ASSA ABLOYs
styrelse under särskild adress som publiceras på bolagets hem-
sida i god tid före stämman.
Årsstämma ska hållas inom sex månader efter räkenskaps-
årets utgång. Vid årsstämman prövas frågor avseende bland
annat utdelning, fastställande av resultat- och balansräk-
ning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och VD, val
av styrelseledamöter, styrelseordförande och revisor och
arvode till styrelse och revisor. Extra bolagsstämma kan hål-
las om styrelsen anser att behov finns eller om ASSA ABLOYs
revisor eller ägare till minst 10 procent av aktierna begär det.
Årsstämma 2023
Vid årsstämman den 26 april 2023 deltog aktieägare som
representerade 57,0 procent av aktiekapitalet och 70,8
procent av rösterna. Årsstämman beslutade bland annat om
följande.
Utdelning om 4,80 SEK per aktie, jämnt fördelat vid två
olika betalningstillfällen.
Omval av styrelseledamöterna Johan Hjertonsson, Carl
Douglas, Erik Ekudden, Sofia Schörling Högberg,
Lena Olving, Joakim Weidemanis och Susanne Pahlén
Åklundh. Lars Renström och Eva Karlsson avböjde omval.
Val av Victoria Van Camp som ny styrelseledamot.
Val av Johan Hjertonsson till ny ordförande i styrelsen
samt omval av Carl Douglas som vice ordförande.
Omval av revisionsbolaget Ernst & Young AB till bolagets
revisor.
Ersättning till styrelsen.
Instruktioner för utseende av valberedningen och dess
arbete.
Godkännande av styrelsens rapport över ersättningar
enligt 8 kap 53 a § aktiebolagslagen (ersättningsrapport).
Bemyndigande till styrelsen om återköp och överlåtelser
av egna aktier av serie B.
Ett långsiktigt aktiesparprogram för ledande befattnings-
havare och andra nyckelpersoner inom koncernen (LTI
2023).
För ytterligare information om årsstämman, inklusive
protokoll, se ASSA ABLOYs hemsida assaabloy.com.
Årsstämma 2024
ASSA ABLOYs nästa årsstämma hålls den 24 april 2024 i
Stockholm. Mer information kommer att finnas i kallelsen
till årsstämman och på ASSA ABLOYs hemsida
assaabloy.com.
52
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse | Bolagsstyrning
3
Valberedning
Årsstämman 2023 antog reviderade instruktioner
för valberedningen, innefattande en procedur för att utse
valberedningen, som gäller tills vidare. Jämfört med tidigare
instruktioner innehåller de reviderade instruktionerna vissa
förtydligande i förhållande till koden. Enligt instruktionerna
ska valberedningen utgöras av representanter för de fem
röstmässigt största ägarregistrerade aktieägarna i den av
Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 31 augusti året
före årsstämman. För de fall aktieägare avstår från att delta
i valberedningen ska ersättare hämtas från nästa aktieägare
som storleksmässigt står på tur. För det fall ledamot lämnar
valberedningen innan dess arbete är slutfört och valbered-
ningen finner det önskvärt att ersättare utses, ska sådan
ersättare hämtas från samme aktieägare eller, om denne
inte längre tillhör de röstmässigt största aktieägarna, från
aktieägare som storleksmässigt står näst i tur.
Inför årsstämman 2024 utgörs valberedningen av Johan
Menckel (Investment AB Latour), Mikael Ekdahl (Melker
Schörling AB), Marianne Nilsson (Swedbank Robur Fonder),
Yvonne Sörberg (Handelsbanken Fonder) och Carina Silberg
(Alecta). Johan Menckel är valberedningens ordförande. Bo-
lagets styrelseordförande, Johan Hjertonsson, är adjungerad
till valberedningen.
Valberedningen har till uppgift att på aktieägarnas upp-
drag lämna förslag till stämmoordförande, styrelse, styrelse-
ordförande, vice styrelseordförande, revisor, styrelsearvode
med uppdelning mellan ordföranden, vice ordförande
och övriga ledamöter samt ersättning för utskottsarbete,
arvode för bolagets revisor samt eventuella förändringar
av instruktionerna för valberedningen. Revisionsutskot-
tet biträder valberedningen i arbetet med förslag till val av
extern revisor.
Inför årsstämman 2024 gör valberedningen en bedöm-
ning av huruvida den nuvarande styrelsen är ändamålsenligt
sammansatt och uppfyller de krav som ställs på styrelsen
till följd av bolagets nuvarande situation och framtida
inriktning. Den årliga utvärderingen av styrelsen och dess
arbete är en del av underlaget för denna bedömning. Vidare
tillämpar valberedningen ASSA ABLOYs mångfaldspolicy för
styrelsen, vilken utgörs av kodens regel 4.1, vid framtagande
av förslag till val av styrelse. Sökandet efter lämpliga styrelse-
ledamöter pågår kontinuerligt under året och förslag till nya
ledamöter sker i varje enskilt fall med utgångspunkt i en av
valberedningen fastställd kravprofil.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen
kan göra detta via e-post till:
nominationcommittee@assaabloy.com.
Valberedningens förslag till årsstämman 2024 offentlig-
görs senast i samband med kallelsen till årsstämman som
beräknas publiceras omkring den 20 mars 2024.
4
Styrelse
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen för kon-
cernens organisation och förvaltning samt för att kontrol-
len av bokföringen, medels förvaltningen och ekonomiska
förhållanden i övrigt är betryggande. Styrelsen beslutar om
koncernens övergripande mål, strategier, koncernpolicyer,
förvärv och avyttringar samt investeringar av större bety-
delse. Förvärv och avyttringar med ett värde på skuldfri basis
överstigande 200 MSEK beslutas av styrelsen. Beloppsgrän-
sen förutsätter att ärendet avser förvärv eller avyttring enligt
en i styrelsen överenskommen strategi. Styrelsen godkänner
bland annat årsredovisning och delårsrapporter, föreslår
utdelning till årsstämman samt fattar beslut rörande koncer-
nens finansiella struktur.
Till styrelsens övriga uppgifter ingår bland annat att
fortlöpande:
tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga VD,
godkänna VD:s väsentliga uppdrag utanför bolaget,
identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar bolagets risker
och affärsmöjligheter,
fastställa erforderliga riktlinjer för bolagets uppträdande
i samhället i syfte att säkerställa dess långsiktigt värde-
skapande förmåga,
se till att det finns ändamålsenliga system för uppföljning
och kontroll av bolagets verksamhet och de risker för
bolaget som dess verksamhet är förknippad med,
se till att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets
efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för
bolagets verksamhet samt bolagets efterlevnad av interna
riktlinjer, samt
säkerställa att bolagets informationsgivning präglas av
öppenhet samt är korrekt, relevant och tillförlitlig.
Styrelsen ser årligen över och fastställer styrelsens arbets-
ordning, som är det dokument som styr styrelsens arbete
och fördelning av uppgifter mellan styrelse och VD. Arbets-
ordningen inkluderar VD-instruktion, instruktioner för eko-
nomisk rapportering och intern kontroll samt instruktioner
till ersättningsutskott och revisionsutskott.
I arbetsordningen beskrivs rollen för styrelsens ord-
förande. Ordföranden ska, förutom att organisera och leda
styrelsearbetet, bland annat fortlöpande genom kontakter
med VD följa koncernens verksamhet och utveckling, sam-
råda med VD i strategiska frågor, företräda bolaget i frågor
som rör ägarstrukturen, se till att styrelsen erhåller tillfreds-
ställande beslutsunderlag och att styrelsens beslut verkställs
samt att styrelsens arbete årligen utvärderas.
Styrelsen har minst fyra ordinarie möten samt ett konsti-
tuerande möte per år. I anslutning till bolagets avgivande
av helårsbokslut respektive delårsrapporter hålls alltid
ordinarie styrelsemöte. Minst en gång årligen sker ett besök
vid någon av koncernens verksam heter, kombinerat med
ett styrelsemöte. Därutöver hålls extra styrelsemöten vid
behov. Samtliga möten följer en godkänd dagordning. Inför
varje möte tillhandahålls förslag till dagordning, inklusive
dokumentation, till samtliga styrelseledamöter.
Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott och ett
revisionsutskott. Syftet med utskotten är att fördjupa och
effektivisera styrelsens arbete samt bereda ärenden inom
respektive område. Utskottsledamöterna utses årligen av
styrelsen vid det konstituerande styrelsemötet.
53
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse
Ordinarie styrelsemöte
Helårsbokslut
Förslag utdelning
Årsredovisning
Revisionsberättelse
Hållbarhetsredovisning
Förslag årsstämman
Utvärdering av koncernledningen
Förvärv
Ordinarie styrelse möte
Delårsrapport första kvartalet
Presentation Entrance Systems
Förvärv
Extra styrelse möte
Revisionsutskottsmöte Extra styrelsemöte
(per capsulam)
Kallelse årsstämma
Ersättningsutskottsmöte
Extra revisions-
utskottsmöte
(per capsulam)
Revisionsutskottsmöte
Konstituerande styrelsemöte
(per capsulam)
Val utskottsledamöter
Fastställande styrelsens arbets ordning
och koncernpolicyer
Firmateckning
Förvaltningsberättelse | Bolagsstyrning
Styrelsens sammansättning
Styrelsen, inklusive styrelsens ordförande och vice ordföran-
de, väljs årligen vid årsstämman för tiden intill slutet av nästa
årsstämma och ska enligt bolagsordningen bestå av lägst
sex och högst tio stämmovalda ledamöter. Styrelsen består
dessutom av två ledamöter som utses av arbetstagarorga-
nisationerna enligt svensk lag. Arbetstagarorganisationerna
utser även två suppleanter. Styrelsen har sedan årsstäm-
man 2023 bestått av åtta stämmovalda ledamöter samt två
arbetstagarrepresentanter. Ingen av styrelsens ledamöter
ingår i koncern ledningen. För en presentation av styrelsen,
se sidorna 56–57.
ASSA ABLOYs mångfaldspolicy som tillämpas avseende
bolagets styrelse, utgörs av kodens regel 4.1. Målsättningen
är att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksam-
het, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamåls-
enlig sammansättning präglad av mångsidighet och bredd
avseende de stämmovalda ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund, samt att jämn könsfördelning
ska eftersträvas. Under 2023 har valberedningen beaktat
mångfaldspolicyn vid framtagandet av sitt förslag till val av
styrelseledamöter inför årsstämman. Efter valet vid årsstäm-
man 2023 innebär styrelsesammansättningen av stämmo-
valda ledamöter att 50 procent är kvinnor och 50 procent är
män, vilket ligger i linje med Kollegiet för svensk bolagsstyr-
nings ambitionsnivå om att respektive kön ska representera
en andel om minst 40 procent av styrelsen. Vidare har det
under året gjorts en fördjupad genomgång av verksamheter
i division Entrance Systems och division Global Technologies
i syfte att bland annat bredda styrelsens kompetens inom
ASSA ABLOY.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen har under året hållit nio möten (varav två per cap-
sulam). Vid de ordinarie styrelsemötena har VD redogjort
för koncernens resultat och finansiella ställning, inklusive
utsikter för de kommande kvartalen.
Viktigare frågor som styrelsen behandlat under året
omfattar koncernens strategi, inklusive hållbarhetsfrågor,
och slutförandet av förvärvet av HHI från Spectrum Brands
samt avyttringen av Emtek och Smart Residential-verk-
samheten i USA och Kanada till Fortune Brands. Styrelsen
har även behandlat ett antal andra förvärv bland annat av
Evolis, Securitech, Lawrence Hardware and Gallery Specialty,
Sunray Engineering, Ghost Controls och Leone Fence. Vidare
har styrelsen behandlat nedskrivning av goodwill och
andra immateriella tillgångar under andra kvartalet, främst
hänförlig till verksamheten inom Citizen ID i division Global
Technologies. Styrelsen besökte under året även divisionen
Global Technologies affärsenhet HID Globals verksamhet i
USA. En översikt över styrelsens arbete framgår av tidslinjen
på sidorna 54–55.
En utvärdering av styrelsens arbete sker årligen i form av
en webbaserad enkät som varje styrelseledamot besvarar
individuellt. En sammanfattning av resultatet av enkäten
presenteras för styrelsen. De styrelseledamöter som önskar
får även tillgång till utvärderingens fullständiga resultat.
Styrelsens ordförande presenterar det fullständiga resulta-
tet av styrelseutvärderingen för valberedningen.
5
Ersättningsutskott
Sedan det konstituerande styrelsemötet efter års-
stämman 2023 har ersättningsutskottet utgjorts av Johan
Hjertonsson (ordförande) och Erik Ekudden.
Ersättningsutskottet har till uppgift att utarbeta de
rikt linjer för ersättning till ledande befattningshavare som
styrelsen föreslår årsstämman att besluta om. Styrelsen
ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde
år. För ASSA ABLOYs nuvarande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare som beslutades av årsstämman
2022, se not 35.
Ersättningsutskottet bereder, följer och utvärderar även
frågor rörande lön, bonus, pension, avgångsvederlag och
incitamentsprogram för VD och övriga ledande befattnings-
havare. Utskottet har inte någon beslutsbefogenhet.
Utskottet har under 2023 haft tre möten. Ersättnings-
utskottet har bland annat till styrelsen berett förslag till
ersättningsrapport, förslag till ersättning till koncernled-
ningen, utvärderat befintliga incitamentsprogram och
berett förslaget till nytt långsiktigt aktiesparprogram. Möten
i ersättningsutskottet protokollförs, protokollen bifogas
styrelsematerialet och avrapporteras muntligen vid styrelse-
mötena.
Januari Februari Mars April Maj Juni
Översikt styrelsens
arbete samt utskotts-
möten 2023
Vid de ordinarie styrelsemötena har VD även redogjort för koncernens resultat och finansiella ställning, inklusive utsikter för de kommande kvartalen.
54
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Extra styrelse möte
Ordinarie styrelsemöte
Delårsrapport andra kvartalet
Förvärv
Ordinarie styrelse möte
med verksamhetsbesök
Besök HID Global
Förvärv
Ordinarie styrelsemöte
Delårsrapport tredje kvartalet
Strategi, inkluderande hållbar-
hetsfrågor
Förvärv
Ordinarie styrelse möte
Presentation Global
Technologies
Förvärv
Extra revisions-
utskottsmöte
(per capsulam)
Revisionsutskottsmöte
Ersättningsutskottsmöte
Revisionsutskottsmöte
Ersättningsutskottsmöte
Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse
6
Revisionsutskott
Sedan det konstituerande styrelsemötet efter årsstäm-
man 2023 har revisionsutskottet utgjorts av Susanne Pahlén
Åklundh (ordförande), Victoria Van Camp och Lena Olving.
I revisionsutskottets arbetsuppgifter ingår att kontinu-
erligt övervaka och kvalitetssäkra ASSA ABLOYs finansiella
rapportering. En löpande dialog förs med bolagets externa
revisor bland annat angående revisionens inriktning och
omfattning. Revisions utskottet ansvarar vidare för att utvär-
dera revisions insatsen och hålla sig informerat om resultatet
av Revisorsinspektionens kvalitetskontroll av revisorn samt
att informera bolagets styrelse om resultatet av utvärde-
ringen. Revisionsutskottet har även till uppgift att stödja
val beredningen med förslag vid val av extern revisor. Vidare
ska revisionsutskottet granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet och då särskilt uppmärk-
samma om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster
än revisionstjänster. Revisionsutskottet fastställer riktlinjer
för upphandling av andra tjänster än revisorstjänster från
ASSA ABLOYs revisorer, och i tillämpliga fall godkänner så-
dana tjänster enligt dessa riktlinjer, samt fastställer riktlinjer
för tillsättning av nya lokala revisionsbyråer. I övrigt har
utskottet ingen beslutsbefogenhet.
Utskottet har under 2023 haft fem möten (varav ett per
capsulam). Även representanter från företagsledningen del-
tog vid dessa möten och bolagets externa revisor deltog vid
fyra möten. Viktigare frågor som revisionsutskottet behand-
lat under året inbegriper intern kontroll och intern revision,
redovisningsregler, boksluts- och värderingsfrågor, skatte-
frågor, försäkrings- och risk managementfrågor, finansfrågor,
informationssäkerhet samt legala risker. Möten i revisionsut-
skottet protokoll förs, protokollen bifogas styrelsematerialet
och avrapporteras muntligen vid styrelsemötena.
Ersättning till styrelsen
Bolagsstämman beslutar om den ersättning som ska
utgå till styrelseledamöterna. Årsstämman 2023 beslutade
att arvode till styrelsen ska utgå med ett sammanlagt be-
lopp om 9 455 000 SEK (ersättning för utskottsarbete inte
inklu derat) att fördelas mellan ledamöterna enligt följande;
3 000 000 SEK till ordföranden, 1 115 000 SEK till vice ord-
föranden samt 890 000 SEK till envar av övriga av årsstäm-
Juli Augusti September Oktober November December
Januari Februari Mars April Maj Juni
man valda leda möter. Som ersättning för utskottsarbete
ska ordföranden för revisionsutskottet erhålla 352 000 SEK,
ordföranden för ersättningsutskottet 165 000 SEK, ledamö-
ter av revisions utskottet (förutom ordföranden) 243 000
SEK vardera samt ledamot av ersättningsutskottet (förutom
ordföranden) 82 000 SEK.
Styrelsens ordförande och övriga styrelseledamöter har
inga pensionsförmåner eller avtal om avgångsvederlag. Till
arbetstagarrepresentanter utgår inga styrelsearvoden. För
ytterligare information om arvode till styrelsens ledamöter
för 2023, se not 35.
Närvaro vid styrelse- och utskottsmöten 2023
Styrelseledamöter Styrelse
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Lars Renström
1
3 2 1
Johan Hjertonsson
2
9 2 3
Carl Douglas 9
Erik Ekudden
3
7 2
Sofia Schörling Högberg 9
Eva Karlsson
4
3
Lena Olving 8 5
Victoria Van Camp
5
6 3
Joakim Weidemanis 9
Susanne Pahlén Åklundh
6
8 3
Rune Hjälm 9
Bjarne Johansson
7
8
Mats Persson
8
3
Totalt antal möten 9 5 3
1
Avgick som styrelseordförande och styrelseledamot på årsstämman den 26
april 2023 och avgick därmed också som ordförande i revisionsutskottet och
ersättningsutskottet.
2
Avgick som ledamot i revisionsutskottet den 26 april 2023.
3
Utsågs som ledamot i ersättningsutskottet den 26 april 2023.
4
Avgick som styrelseledamot på årsstämman den 26 april 2023.
5
Valdes som ny styrelseledamot på årsstämman den 26 april 2023 samt utsågs
till ledamot i revisionsutskottet samma dag.
6
Utsågs till ny ordförande i revisionsutskottet den 26 april 2023.
7
Tidigare suppleant, tillträdde som styrelseledamot i samband med årsstämman
den 26 april 2023.
8
Avgick som styrelseledamot i samband med årsstämman den 26 april 2023.
55
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Styrelse
Valda av årsstämman 2023
1
Johan Hjertonsson
Styrelseordförande sedan 2023.
Styrelseledamot sedan 2021.
Född 1968.
Civilekonom.
VD och koncernchef för Investment AB
Latour sedan 2019. Tidigare VD och kon-
cernchef för AB Fagerhult och Lammhults
Design Group AB samt ett antal ledande
befattningar inom Electrolux-koncernen.
Övriga uppdrag: Ordförande i Alimak Group
AB och Tomra Systems ASA. Styrelseledamot
i Investment AB Latour och Sweco AB.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående): 10 000 B-aktier.
2
Carl Douglas
Vice styrelseordförande sedan 2012.
Styrelseledamot sedan 2004.
Född 1965.
BA (Bachelor of Arts) och D. Litt (h.c.)
(Doctor of Letters).
Egen företagare.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i
Investment AB Latour.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående): 41 595 729 A-aktier
och 63 900 000 B-aktier genom Investment
AB Latour.
3
Erik Ekudden
Styrelseledamot sedan 2022.
Född 1968.
Civilingenjör i elektroteknik.
Senior Vice President, Chief Technology
Officer och chef för koncernfunktionen
Technology hos Telefonaktiebolaget LM
Ericsson sedan 2018. Innan dess ett flertal
chefsbefattningar inom Ericsson-koncernen
sedan 1993.
Övriga uppdrag: Ledamot och vice preses
i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien
(IVA) samt medlem i Bredbandskommissio-
nen för hållbar utveckling.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående):
4
Sofia Schörling Högberg
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1978.
Civilekonom.
Övriga uppdrag: Vice ordförande i Melker
Schörling AB. Styrelseledamot i Securitas AB
och Hexagon AB.
Aktieinnehav och innehav i andra finan-
siella instrument (inklusive genom bolag
och fysisk närstående): 15 930 240 A-aktier
och 18 120 992 B-aktier genom Melker
Schörling AB samt325 800 B-aktier genom
Edeby-Ripsa Skogsförvaltning AB.
ASSA ABLOY AB obligation om 100 MSEK
genom Melker Schörling AB.
5
Lena Olving
Styrelseledamot sedan 2018.
Född 1956.
Civilingenjör i maskinteknik.
VD och koncernchef för Mycronic AB
2013–2019. Operativ chef och vice VD för
Saab AB 2008–2013. Diverse befattningar
inom Volvo Car Corporation 1980–1991
och1995–2008 av vilka sju år i koncern-
ledningen. VD för Samhall Högland AB
1991–1994.
Övriga uppdrag: Ordförande i Kung-
liga Operan och ScandiNova Systems AB.
Styrelseledamot i Investment AB Latour,
NXP Semiconductor N.V., Stena Metall
AB och Vestas A/S. Ledamot i Kungliga
Ingenjörsvetenskaps akademin (IVA).
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående): 600 B-aktier.
6
Victoria Van Camp
Styrelseledamot sedan 2023.
Född 1966.
Civilingenjör i maskinteknik, teknologie
doktor i maskinelement.
Driver sedan 2022 det egna konsultbolaget
Axa Consulting med fokus på rådgivning
inom teknikutveckling för att snabba på
grön omställning. Dessförinnan flera ledan-
de befattningar inom AB SKF 1996–2022.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Billerud
AB, SR Energy AB, LumenRadio AB och
Chalmersstiftelsen. Adjungerad professor i
maskinelement vid Luleå Tekniska Univer-
sitet. Ledamot i Kungliga Ingenjörsveten-
skapsakademin (IVA).
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående): 6 800 B-aktier.
7
Joakim Weidemanis
Styrelseledamot sedan 2020.
Född 1969.
Civilekonom.
Executive Vice President och Corporate
Officer på Danaher Corporation sedan 2017.
Innan dess ett flertal ledande befattningar
inom Danaher 2011–2017. Head of Product
Inspection och Corporate Officer på Mettler
Toledo 2005–2011. Innan dess ett flertal
operativa och affärsutvecklande roller inom
ABB 1995–2005.
Övriga uppdrag:
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående):
8
Susanne Pahlén Åklundh
Styrelseledamot sedan 2021.
Född 1960.
Civilingenjör.
Chef för Energydivisionen på Alfa Laval AB
2017–augusti 2021. Innan dess ett flertal
befattningar i Alfa Lavals koncernledning
sedan 2009.
Övriga uppdrag: Ordförande i Alfdex AB.
Styrelseledamot i Alleima AB och Sweco AB.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag och
fysisk närstående): 2 500 B-aktier.
Uppdrag och aktieinnehav per 31 december 2023 om ej annat anges.
Förvaltningsberättelse | Styrelse
1
2
4
3
5
6
8
7
56
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Utsedda av arbetstagar organisationer
9
Rune Hjälm
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1964.
Arbetstagarrepresentant, IF Metall.
Ordförande i ASSA ABLOY Europeiska
Företagsråd (EWC).
Aktieinnehav (inklusive genom bolag
och fysisk närstående):
10
Bjarne Johansson
Styrelseledamot sedan 2023.
Född 1966.
Arbetstagarrepresentant, IF Metall.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag
och fysisk närstående):
11
Annika Åkerblom
Styrelsesuppleant sedan 2023.
Född 1981.
Arbetstagarrepresentant, Sveriges
Ingenjörer.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag
och fysisk närstående):
Nadja Wikström, styrelsesuppleant
(arbetstagarrepresentant) avgick som
styrelsesuppleant i juni 2023.
Styrelsens oberoende
Namn Befattning
Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen
Oberoende i förhållande till bolagets
större aktieägare
Johan Hjertonsson Ordförande Ja Nej
Carl Douglas Vice ordförande Ja Nej
Erik Ekudden Ledamot Ja Ja
Sofia Schörling Högberg Ledamot Ja Nej
Lena Olving Ledamot Ja Nej
Victoria Van Camp Ledamot Ja Ja
Joakim Weidemanis Ledamot Ja Ja
Susanne Pahlén Åklundh Ledamot Ja Ja
Styrelsens sammansättning och aktieinnehav
Namn Befattning Invald Född Ersättnings utskottet Revisions utskottet A-aktier
1
B-aktier
1
Johan Hjertonsson Ordförande 2021 1968 Ordförande 10 000
Carl Douglas Vice ordförande 2004 1965 41 595 729 63 900 000
Erik Ekudden Ledamot 2022 1968 Ledamot
Sofia Schörling Högberg Ledamot 2017 1978 15 930 240 18 446 792
Lena Olving Ledamot 2018 1956 Ledamot 600
Victoria Van Camp Ledamot 2023 1966 Ledamot 6 800
Joakim Weidemanis Ledamot 2020 1969
Susanne Pahlén Åklundh Ledamot 2021 1960 Ordförande 2 500
Rune Hjälm Ledamot, arbetstagarrepresentant 2017 1964
Bjarne Johansson Ledamot, arbetstagarrepresentant 2023 1966
Annika Åkerblom Suppleant, arbetstagarrepresentant 2023 1981
1
Inklusive genom bolag och fysisk närstående.
Uppdrag och aktieinnehav per 31 december 2023 om ej annat anges.
ASSA ABLOYs styrelse uppfyller kraven på oberoende enligt
Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelse | Förvaltningsberättelse
9 11
10
57
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernledning
1
Nico Delvaux
VD och koncernchef sedan 2018, chef för
division Global Technologies sedan 2018
samt för division Asia Pacific sedan 2021.
Född 1966.
Civilingenjör i elektromekanik och executive
MBA.
Tidigare befattningar: VD och koncernchef
för Metso Corporation augusti 2017–
februari 2018. Innan dess olika befattningar
inom Atlas Copco-koncernen såsom chef
för affärsområdet Compressor Technique
2014–2017, chef för affärsområdet Con-
struction Technique 2011–2014, samt flera
olika befattningar inom försäljning, mark-
nadsföring, service, integration av förvärv
och ledande befattningar i Benelux, Italien,
Kina, Kanada och USA 1991–2011.
Aktieinnehav (inklusive genom bolag
och fysisk närstående): 261 814 B-aktier
och 94 787 köpoptioner.
2
Erik Pieder
Executive Vice President samt ekonomi-
och finansdirektör sedan 2019.
Född 1968.
MBA och Jur kand.
Tidigare befattningar: Olika befattningar
inom Atlas Copco-koncernen 1996–2019,
senast som Vice President Business Control
Compressor Technique.
Aktieinnehav: 14 524 B-aktier.
3
Helle Bay
Executive Vice President samt personal-
direktör sedan 2022.
Född 1972.
Kandidatexamen i Organisation och Human
Resources examen.
Tidigare befattningar: Executive Vice
President och chef för People and Culture
Scania 2019–2022. Flertalet ledande HR
befattningar på Vestas Wind Systems
2007–2019 såsom personaldirektör
2017-2019. Dessförinnan HR befattningar
hos SAP Denmark 2003–2006 samt Dansk
Supermarked 1992–2003.
Aktieinnehav: 1 706 B-aktier
4
Lucas Boselli
Executive Vice President samt chef för
division Americas sedan 2018.
Född 1976.
Högskoleingenjör.
Tidigare befattningar: Olika befattningar
inom ASSA ABLOY-koncernen såsom chef
för ASSA ABLOY Central and South America
2014–2018 och chef för Yale Latin America
2012–2014. Tidigare olika befattningar inom
Ingersoll Rand 2000–2010.
Aktieinnehav: 82 878 B-aktier.
5
Simon Ellis
Executive Vice President samt chef för Asia
Pacific affärsenhet ASSA ABLOY Opening
Solutions Pacific and North East Asia sedan
2021.
Född 1974.
MBA.
Tidigare befattningar: Olika befattningar
inom ASSA ABLOY- koncernen såsom chef för
Opening Solutions Pacific Region and
Japan 2016–2020 samt chef för Opening
Solutions New Zealand 2013–2016, VD för
Security Merchants Australia 2010–2013.
Dess förinnan olika befattningar inom
ASSA ABLOY-koncernen 1997–2010.
Aktieinnehav: 8 215 B-aktier.
6
Massimo Grassi
Executive Vice President samt chef för
divisionen Entrance Systems sedan 2021.
Född 1961.
Civilingenjör.
Tidigare befattningar: Divisionschef,
IMI Precision Engineering 2015–2020.
Olika befattningar inom Stanley Black &
Decker koncernen såsom chef för Stanley
Security Europe 2012–2015, global chef för
Industrial Automotive Repair 2010-2012
och Europachef 2007–2010. Dessförinnan
olika befattningar inom Pentair Inc., BWT AG
och Pirelli.
Aktieinnehav: 10 129 B-aktier.
Uppdrag och aktieinnehav per 31 december 2023 om ej annat anges.
1
3
4
2 5
6
58
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse | Koncernledning
7
Björn Lidefelt
Executive Vice President samt chef för
Global Technologies affärsenhet HID Global
sedan 2020.
Född 1981.
Civilingenjör i industriell ekonomi.
Tidigare befattningar: Olika befattningar
inom ASSA ABLOY-koncernen såsom
marknads direktör 2017–2020 och General
Manager ASSA ABLOY China (säkerhetspro-
dukter) 2013–2016.
Aktieinnehav: 29 727 B-aktier.
8
Stephanie Ordan
Executive Vice President samt chef för
Global Technologies affärsenhet Global
Solutions sedan 2021.
Född 1976.
MBA samt ingenjörsexamen.
Tidigare befattningar: Vice President Digital
and Access Solutions, ASSA ABLOY EMEIA
2018–2021, chef för verksamheten Energy
Storage samt chef för marknadsföring och
kommunikation, Eaton 2014–2018. Chef
för strategisk marknadsföring och ny pro-
duktutveckling, General Electric 2013–2014.
Dessförinnan applikationsingenjör, teknisk
säljare, chef för strategi och produktledning,
STMicroelectronics 1999–2013.
Aktieinnehav: 7 667 B-aktier.
9
Martin Poxton
Executive Vice President samt chef för Asia
Pacific affärsenhet ASSA ABLOY Opening
Solutions Greater China and South East Asia
sedan 2021.
Född 1972.
Utbildning i maskin- och produktionsteknik.
Tidigare befattningar: Vice President
Operations ASSA ABLOY Opening Solutions
Asia Pacific 2017–2020, Operations Director
Adient China, 2013–2017, Business Unit Ge-
neral Manager och Launch Director Johnson
Controls China 2008–2012. Olika befatt-
ningar inom Faurecia China 2004–2008.
Dessförinnan olika befattningar inom Keiper,
Johnson Controls och Flowform B’ham UK
1992-2004.
Aktieinnehav: 5 107 B-aktier.
10
Neil Vann
Executive Vice President samt chef för
division EMEIA sedan 2018.
Född 1971.
Utbildning i produktionsteknik.
Tidigare befattningar: Olika befattningar
inom ASSA ABLOY-koncernen såsom Market
Region Manager för ASSA ABLOY UK
2014–2018, Market Region Manager Italy
and Greece 2012–2014 samt Vice President
Operations EMEA 2011–2012. Dessförinnan
olika positioner inom ASSA ABLOY, Yale och
Chubb 1987–2001.
Aktieinnehav: 34 009 B-aktier.
Uppdrag och aktieinnehav per 31 december 2023 om ej annat anges.
7 9
8
10
59
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernledning | Förvaltningsberättelse
7
Organisation
VD och koncernledning
Koncernledningen består av VD, cheferna för koncernens
divisioner, cheferna för affärsenheterna HID Global, Global
Solutions, Opening Solutions Greater China and South East
Asia och Opening Solutions Pacific and North East Asia,
ekonomi- och finansdirektören samt personaldirektören.
För en presentation av VD och övriga koncernledningen, se
sidorna 58–59.
8
Divisioner – decentraliserad organisation
ASSA ABLOYs verksamhet är decentraliserad.
Verksamheten är organisatoriskt uppdelad i fem divisioner:
EMEIA, Americas, Asia Pacific, Global Technologies samt
Entrance Systems. Den bärande principen är att divisionerna
i så stor utsträckning som möjligt ska vara ansvariga för af-
färsverksamheten medan olika funktioner på ASSA ABLOYs
huvudkontor ansvarar för samordning, uppföljning, policyer
och riktlinjer på övergripande nivå. Decentraliseringen är ett
medvetet strategiskt val baserat på branschens lokala karak-
tär och en övertygelse om den divisionaliserade styrnings-
modellens fördelar. Sammansättningen av koncernen ger ett
geografiskt och strategiskt fördelat ansvar i syfte att erhålla
korta beslutsvägar.
ASSA ABLOYs operativa struktur är anpassad för att skapa
största möjliga transparens, underlätta finansiell och ope-
rationell uppföljning samt främja flödet av information och
kommunikation i koncernen. De fem divisionerna är förde-
lade på cirka 55 affärsenheter. Affärsenheterna består sedan
i sin tur av ett större antal sälj- och produktionsenheter
beroende på strukturen i respektive affärsenhet. Förutom
uppföljning per enhet görs även en uppföljning av produkter
och marknader.
Policyer och riktlinjer
Väsentliga policyer och riktlinjer inom koncernen inkluderar
finansiell styrning, kommunikationsfrågor, insiderfrågor,
informationssäkerhet och dataskydd, hållbarhetsfrågor, af-
färsetik, konkurrensrätt samt exportkontroll och sanktioner.
ASSA ABLOYs finanspolicy och redovisningsmanual sätter
ramarna för finansiell styrning och uppföljning. ASSA ABLOYs
kommunikationspolicy syftar till att säkerställa att informa-
tion lämnas i rätt tid och på ett korrekt sätt i relation till
gällande regelverk. ASSA ABLOY har antagit en insider policy
som komplement till gällande insiderlagstiftning. Insider-
policyn är tillämplig på personer i ledande ställning i
ASSA ABLOY AB (inklusive dotterbolag) samt även vissa an-
dra kategorier av anställda. Policyer och riktlinjer avseende
informationssäkerhet avser att skydda affärskritisk informa-
tion från obehöriga individer och organisationer.
ASSA ABLOY har antagit en uppförandekod (Code of
Conduct) för medarbetare och en särskild ASSA ABLOY upp-
förandekod för affärspartners. Uppförande koderna, som är
baserade på internationellt veder tagna konventioner, är ett
uttryck för vilka värderingar och riktlinjer som gäller inom
koncernen, respektive för ASSA ABLOYs affärspartners, med
avseende på bland annat affärsetik, mänskliga rättigheter
och arbetsförhållanden, miljö, hälsa och säkerhet.
ASSA ABLOY har vidare antagit policyer och riktlinjer kring
efterlevnad av för koncernen tillämplig konkurrens-, antikor-
ruptions-, exportkontroll/sanktions-, och dataskyddslagstift-
ning. Det finns dedikerad personal i varje division som följer
upp efterlevnaden av dessa policyer.
9
Revisor
Vid årsstämman 2023 omvaldes Ernst & Young AB (EY)
till bolagets externa revisor fram till slutet av årsstämman
2024. Auktoriserade revisorn Hamish Mabon är huvudansva-
rig revisor. Hamish Mabon är född 1965 och har andra större
revisionsuppdrag i SEB och Northvolt AB. Han är medlem i
FAR sedan 1992 och är FAR licensierad revisor i finansiella
företag. Han äger inga aktier i ASSA ABLOY AB.
EY avger revisionsberättelse avseende ASSA ABLOY AB,
koncernen och en övervägande majoritet av dotterbolagen
runt om i världen. Revisionen av ASSA ABLOY AB omfattar
även styrelsens och VDs förvaltning. Huvudansvarig revisor
deltar vid möten i revisionsutskottet samt på styrelsens
möte i februari där han rapporterar sina observationer och
rekommendationer från årets koncern revision.
Den externa revisionen utförs i enlighet med Inter national
Standards on Auditing, ISA, och god revisionssed i Sverige.
Revisionen av årsredovisningshandlingar för legala enheter
utanför Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och an-
dra tillämpliga regler i respektive land. För information om
arvoden till revisorer samt utförda uppdrag i kon cernen för
de tre senaste räkenskapsåren, se not 3 samt Årsredovisning
2022 not 3.
60
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Förvaltningsberättelse | Bolagsstyrning
Intern kontroll – finansiell rapportering
ASSA ABLOYs process för intern kontroll avseende den finan-
siella rapporteringen har utformats i syfte att ge en rimlig
försäkran om tillförlitlig finansiell rapportering samt att
denna är upprättad i överensstämmelse med god redovis-
ningssed, tillämpliga lagar och förordningar samt övriga krav
på noterade bolag.
Kontrollmiljö
Styrelsen är ytterst ansvarig för en väl fungerande intern
kontroll och har i detta syfte fastställt grundläggande
dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen.
Här kan nämnas styrelsens arbetsordning och instruktion
till VD, uppförandekod, finanspolicy, årlig plan för finansiella
utvärderingar med mera. Regelbundna möten sker med
revisionsutskottet. Koncernen har en funktion för intern-
revision vars primära mål är att säkerställa en tillförlitlig
finansiell rapportering och en god internkontroll.
Finansiell rapportering regleras av ASSA ABLOY Accoun-
ting and Reporting Manual. Den innehåller detaljerade
instruktioner rörande redovisningsprinciper och rutiner
för den finansiella rapporteringen som ska tillämpas av
samtliga enheter. Finansiell rapportering sker i ett kon-
cerngemensamt system med fördefinierade rapportmallar.
ASSA ABLOY har ett internkontrollramverk innehållande
affärskritiska delar som definierar ett minimum av obligato-
riska kontrollaktiviteter som bidrar till att reducera risknivån.
Ramverket skall tillämpas av samtliga bolag inom koncer-
nen, och efterlevnad av kontroller granskas årligen genom
en självutvärdering på utvalda bolag.
Riskbedömning
Riskbedömningen är inbyggd i berörda processer och
olika metoder används för att värdera och begränsa risker
samt för att säkerställa att risker hanteras i enlighet med
fastställda policyer och riktlinjer. I riskbedömningen ingår
att identifiera och utvärdera risken för väsentliga fel i
redovisning och rapportering på koncern- och divisionsnivå
samt på lokal nivå. De väsentliga risker ASSA ABLOY specifikt
har identifierat kopplat till den finansiella rapporteringen
är felaktigheter i affärskritiska processer som till exempel
försäljning, inköp, bokslut, varulager, anläggningshantering,
skatt, legala frågor, arbetsmiljöskador samt risk för bedrä-
geri, förlust eller förskingring av tillgångar.
Kontrollaktiviteter
Koncernens controller- och redovisningsorganisation, både
på central- och divisionsnivå, spelar en betydelsefull roll vad
gäller tillförlitlig finansiell information. Den är ansvarig för
en fullständig, korrekt och i tid lämnad finansiell rapporte-
ring. En internrevisionsfunktion är upprättad och genomför
revisioner i enlighet med den av revisionsutskottet årligt
fastställda planen. Resultaten från revisionerna kommu-
niceras till revisionsutskottet och de externa revisorerna.
Varje division har anställda internrevisorer på heltid som gör
granskningar samt följer upp internkontroll i bolagen.
Information och kommunikation
Rapport- och redovisningsmanualer samt övriga riktlin-
jer för den finansiella rapporteringen kommuniceras till
berörda anställda via koncernens intranät. En regelbunden
granskning och analys av ekonomiskt utfall sker såväl på
affärsenhets- och divisionsnivå som på den operativa styrel-
sestruktur som finns etablerad. Det finns även etablerade
rutiner för extern kommunikation av finansiell information i
enlighet med de regelverk som finns för noterade bolag.
Uppföljning
Styrelse och revisionsutskott utvärderar och går igenom
årsredovisning och kvartalsrapporter inför publicering.
Revisionsutskottet följer upp den finansiella rapporteringen
samt andra närliggande frågor och diskuterar regelbundet
dessa frågor med de externa revisorerna. Samtliga affärsen-
heter rapporterar varje månad ekonomiskt utfall, redovisat
enligt koncernens redovisningsprinciper. Rapporteringen
utgör underlag för kvartalsrapporter samt månatlig legal
och operativ uppföljning. Den operativa uppföljningen
sker enligt en struktur där försäljning, resultat, kassaflöde,
kapitalbindning och andra för koncernen viktiga nyckeltal
och trender sammanställs och utgör underlag för analys och
åtgärder från ledning och controllers på olika nivåer. Den
ekonomiska uppföljningen sker kvartalsvis på divisionssty-
relsemöten, månatligen i form av resultatgenomgångar och
genom mer informell analys. Andra viktiga koncerngemen-
samma delar i den interna kontrollen är den årliga affärs-
plansprocessen samt regelbundna prognoser.
Divisioner, lokala bolagsledningar och processägare
ansvarar för den löpande testningen av den interna kontrol-
len genom en årlig självutvärdering i enlighet med kraven
i ASSA ABLOYs ramverk för internkontroll. Resultatet från
självutvärderingen samt handlingsplaner följs upp årligen
och rapporteras till revisionsutskottet. Divisionerna, de
lokala bolagens ledning samt processägare ansvarar för att
de överenskomna åtgärderna är implementerade.
Internrevision
Internrevisionen tillhör koncernens finansorganisation
och chefen för internrevision rapporterar till ekonomi- och
finansdirektören. Varje division har anställda internrevisorer
på heltid som gör revisioner samt följer upp internkontroll
i bolagen. Dessa granskningar syftar till att utvärdera och
säkerställa att interna processer, system och kontroller
fungerar effektivt och i enlighet med ASSA ABLOYs policyer
och riktlinjer. Efter varje revision utfärdas detaljerade revi-
sionsrapporter till den lokala bolagsledningen, processägare
och divisioner. Rapporterna innehåller observationer och
rekommendationer med syfte att förbättra verksamheten
och minska potentiella risker.
Internrevision ger även regelbundna uppdateringar om
statusen för revisionsplanen, överenskomna åtgärder och ef-
terlevnad av intern kontroll till ledning och revisionsutskott.
61
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Intern kontroll – finansiell rapportering | Förvaltningsberättelse
Omsättning och resultat
Omsättning och rörelseresultat
Omsättning
Rörelseresultat¹
¹ Exklusive jämförelse störande
poster.
Omsättning per produktgrupp,
2023
Mekaniska lås, låssystem
och tillbehör, 23% (22)
Entréautomatik, 30% (32)
Elektromekaniska och
elektroniska lås, 30% (30)
Säkerhetsdörrar och beslag,
17% (17)
MSEK MSEK
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
140 000
2322212019
Omsättning
Rörelseresultat
1
0
4 000
8 000
12 000
16 000
20 000
24 000
Vinst per aktie före och efter utspädning
SEK
0
2
4
6
8
10
12
14
2322212019
Vinst per aktie före och
efter utspädning¹
¹ Exklusive jämförelsestörande
poster.
Nettoomsättningen ökade med totalt 16 procent till
140 716 MSEK (120 793). Den organiska tillväxten
var 3 procent (12) medan tillväxten från förvärv och
avyttringar netto uppgick till 8 procent (2).
Rörelseresultatet (EBIT) exklusive jämförelsestörande
poster ökade med 20 procent till 22 185 MSEK
(18 532), en rörelsemarginal om 15,8 procent (15,3).
Vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster och
efter full utspädning ökade med 13 procent till 13,54
SEK (11,97).
Omsättning
Koncernens omsättning för 2023 uppgick till 140 716 MSEK
(120 793), motsvarande en ökning med 16 procent (27). Den orga-
niska tillväxten var 3 procent (12) medan förvärv och avyttringar
netto var 8 procent (2). Valutakurseffekten var 5 procent (13).
Förändring av omsättning
% 2022 2023
Organisk tillväxt 12 3
Förvärv och avyttringar 2 8
Valutakurseffekter 13 5
Totalt 27 16
Omsättning per produktgrupp
Omsättningen av mekaniska lås, låssystem och tillbehör uppgick till
23 procent (22) av total omsättning. Omsättningen av elektromeka-
niska och elektroniska lås uppgick till 30 procent (30) medan
entréautomatik uppgick till 30 procent (32). Omsättningen av säker-
hetsdörrar och beslag uppgick till 17 procent (17).
Kostnadsstruktur exklusive jämförelsestörande poster
Koncernens totala lönekostnader inklusive sociala kostnader och
pensionskostnader var 40 137 MSEK (33 763), mot svarande
29 procent (28) av omsättningen. Medelantalet anställda var 56 845
(52 463).
Materialkostnader var 49 898 MSEK (44 847), vilket motsvarar
35 procent (37) av omsättningen och övriga inköpskostnader upp-
gick till 21 989 MSEK (18 876) motsvarande 15 procent (16) av
omsättningen. Avskriv ningar och nedskrivningar på anläggningstill-
gångar var 5 174 MSEK (4 088), motsvararande 4 procent (3) av
omsättningen.
Rörelseresultat
Koncernens rörelseresultat (EBIT) för 2023 uppgick till 21 785 MSEK
(18 532), en ökning med 18 procent. Det motsvarar en rörelse-
marginal om 15,5 procent (15,3). Resultatökningen var främst hän-
förlig till en stark tillväxt i fast valuta, god hävstång från försäljnings-
pris i relation till materialkostnader, positiva valutaeffekter samt
kontinuerliga effektiviseringar och kostnadsbesparingar. Inflations-
drivna kostnadsökningar gav alltjämt en negativ påverkan under året,
men effekten kunde kompenseras tack vare fortsatta effektiviseringar
och med hjälp av nya besparingsprogram. Ett nytt omstrukturerings-
program lanserades i början av 2023 med goda besparingseffekter.
Moderbolagets rörelseresultat för 2023 uppgick till 2 951 MSEK
(1 965), främst tack vare ökade koncerninterna rörelseintäkter.
Jämförelsestörande poster
Det redovisades flera jämförelsestörande poster för 2023, men inga
för jämförelseåret. Belopp anges före inkomstskatt.
Realisationsresultat vid avyttring av Emtek och Smart Residen-
tial i USA och Kanada, inklusive exitkostnader, 3 588 MSEK.
Nedskrivning av immateriella tillgångar i divisionen Global
Technologies, –2 271 MSEK.
Omstruktureringsprogram, –1 250 MSEK.
Lageromvärdering relaterat till företagsförvärv, –466 MSEK.
Resultat före skatt
Koncernens resultat före skatt uppgick till 19 254 MSEK (17 521).
Valuta effekten på resultatet före skatt uppgick till 883 MSEK (1 684).
Finansnettot uppgick till –2 531 MSEK (–1 011), främst på grund av ett
högre räntenetto påverkat av höga räntenivåer kombinerat med en
betydande ökning av den finansiella nettoskulden under året.
Ökningen av nettoskulden var främst hänförlig till förvärvet av HHI.
Vinstmarginalen uppgick till 13,7 procent (14,5).
Inkomstskatt
Koncernens kostnad för inkomstskatt uppgick till 5 615 MSEK
(4 225), vilket motsvarar en effektiv skattesats om 29,2 procent
(24,1). Effektiv skattesats för året påverkades i hög grad av jämförelse-
störande poster, främst relaterat till realisationsresultatet från avytt-
ringar samt nedskrivningar av immateriella tillgångar. Den effektiva
skattesatsen exklusive jämförelsestörande poster var 23,4 procent.
Vinst per aktie
Koncernens vinst per aktie före och efter full utspädning uppgick till
12,27 SEK (11,97), en ökning med 3 procent. Ökningen av vinst per
aktie var 13 procent exklusive jämförelsestörande poster.
62
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Koncernens resultaträkning
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
2022
2023
Försäljningsintäkter
2
120 793
140 716
Kostnad för sålda varor
72 862
84 212
Bruttoresultat
47 931
56 504
Försäljningskostnader
17 833
21 397
Administrationskostnader
3
6 045
7 551
Forsknings- och utvecklingskostnader
4 834
5 712
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
4
714
1 393
Nedskrivning av goodwill och andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
14
2 271
Realisationsvinst vid avyttring av dotterbolag
3 588
Resultatandel i intressebolag
5
26
18
Rörelseresultat
7–9, 25, 35
18 532
21 785
Finansiella intäkter
10
59
157
Finansiella kostnader
9, 11, 25
1 070
2 687
Resultat före skatt
17 521
19 254
Inkomstskatt
12
4 225
5 615
Årets resultat
13 296
13 639
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
13 291
13 633
Innehav utan bestämmande inflytande
5
7
Vinst per aktie
Före och efter utspädning, SEK
13
11,97
12,27
Före och efter utspädning och exklusive jämförelsestörande poster, SEK
13
11,97
13,54
MSEK
2022
2023
Årets resultat
13 296
13 639
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser
25
1 241
8
Uppskjuten skatt avseende omvärdering av nettopensionsförpliktelser
328
7
Summa
914
1
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen
Andel av övrigt totalresultat i intressebolag
11
63
Kassaflödessäkringar
1
66
Säkringskostnad
23
Omräkningsdifferenser omklassificerade till resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
6 916
2 537
Skatt hänförlig till poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen
11
5
Summa
6 895
2 684
Summa övrigt totalresultat
7 809
2 685
Totalresultat för året
21 105
10 954
Totalresultat för året hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
21 101
10 953
Innehav utan bestämmande inflytande
4
2
63
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Kommentarer per division
EMEIA, 17% (18)
Americas, 27% (23)
Asia Pacific, 6% (7)
Global Technologies, 16% (16)
Entrance Systems, 33% (35)
Extern omsättning, 2023
Medelantal anställda, 2023
EMEIA, 22% (23)
Americas, 24% (18)
Asia Pacific, 13% (15)
Global Technologies, 14% (14)
Entrance Systems, 28% (29)
Rörelseresultat, 2023¹
EMEIA, 15% (17)
Americas, 31% (31)
Asia Pacific, 3% (1)
Global Technologies, 17% (16)
Entrance Systems, 34% (36)
¹ ”Övrigt” ingår ej i beräkningen. Se avsnittet Kommentarer per
division för vad som ingår i övrigt.
ASSA ABLOY är organiserat i fem divisioner. EMEIA
(Europa, Mellanöstern, Indien och Afrika), Americas
(Nord- och Syd amerika) och Asia Pacific (Asien och Ocea-
nien) tillverkar och säljer mekaniska och elektromeka-
niska lås, säkerhetsdörrar och beslag på sina respektive
geografiska marknader. Global Technologies verkar över
hela världen inom produktområdena accessystem, säkert
utfärdande av kort, identifierings teknologi samt hotellås.
Entrance Systems är en global leverantör av automatiska
dörrar, portar och service.
Opening Solutions EMEIA
Omsättningen uppgick till 24 831 MSEK (22 858) med en organisk
tillväxt om –2 procent (5). Tillväxt från förvärv, avyttringar och interna
segmentsöverlåtelser netto var 6 procent (1). Rörelse resul tatet
exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 3 388 MSEK (3 335)
med en rörelsemarginal (EBIT) om 13,6 procent (14,6). Avkastningen
på sysselsatt kapital exklusive jämförelsestörande poster uppgick till
14,8 procent (16,8). Det operativa kassaflödet före ej kassaflödes-
påverkande poster och betald ränta var 4 183 MSEK (2 785).
Organisk tillväxt för EMEIA påverkades negativt under året av en
svag privatbostnadsmarknad i Europa, särskilt i Norden. Goda effekti-
viseringar och besparingar dämpade den negativa påverkan på rörel-
semarginalen under året samtidigt som kassaflödet stärktes.
Opening Solutions Americas
Omsättningen uppgick till 38 009 MSEK (28 344) med en organisk
tillväxt om 6 procent (17). Tillväxt från förvärv och avyttringar var 22
procent (1). Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster
uppgick till 7 186 MSEK (5 899), med en rörelsemarginal (EBIT) om
18,9 procent (20,8). Avkastningen på sysselsatt kapital exklusive jäm-
förelsestörande poster var 16,3 procent (32,1). Det operativa kassa-
flödet före ej kassaflödespåverkande poster och betald ränta var
8 181 MSEK (5 520).
Organisk tillväxt för Americas var stark för de kommersiella kund-
segmenten i Nordamerika. I Latinamerika fortsatte efterfrågan i Brasi-
lien att utvecklas väl. Förvärvet av HHI slutfördes under året, medan
Emtek och Smart Residential-verksamheten i USA och Kanada avytt-
rades. Rörelsemarginalen exklusive förvärvseffekter ökade och kassa-
flödet förbättrades ytterligare.
Opening Solutions Asia Pacific
Omsättningen uppgick till 10 284 MSEK (9 824) med en organisk
tillväxt om –2 procent (–5). Tillväxt från förvärv, avyttringar och
interna segmentsöverlåtelser netto var 5 procent (7). Rörelseresulta-
tet exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 662 MSEK (119)
med en rörelsemarginal (EBIT) om 6,4 procent (1,2). Avkastningen på
sysselsatt kapital exklusive jämförelsestörande poster var 5,8 procent
(1,2). Det operativa kassaflödet före ej kassaflödespåverkande poster
och betald ränta var 1 213 MSEK (288).
Divisionens försäljning stabiliserades under året, men är fortsatt
negativt påverkad av en svag fastighetsmarknad i Kina. Organisk till-
växt var stark för Sydostasien och stabil i Sydkorea. Efterfrågan för
Oceanien var stabil. Rörelsemarginalen förbättrades under året tack
vare fortsatta effektiviseringar och kostnadsbesparingar och kassaflö-
det förbättrades.
Global Technologies
Omsättningen uppgick till 23 099 MSEK (19 344) med en organisk
tillväxt om 9 procent (15). Tillväxt från förvärv och interna segments-
överlåtelser netto var 5 procent (2). Rörelse resultatet exklusive jäm-
förelsestörande poster uppgick till 3 996 MSEK (3 065) med en
rörelse marginal (EBIT) om 17,3 procent (15,8). Avkastningen på sys-
selsatt kapital exklusive jämförelsestörande poster var 15,2 procent
(12,4). Det operativa kassa flödet före ej kassaflödespåverkande pos-
ter och betald ränta var 4 145 MSEK (2 974).
Den organiska tillväxten var mycket stark för Global Technologies,
drivet av en god efterfrågan i flertalet verksamheter. Fortsatta inves-
teringar inom FoU och företagsförvärv stärkte marknadspositionen
inom olika områden. Den starka tillväxten ökade rörelsemarginalen
och kassaflödet bibehölls på en hög nivå.
Entrance Systems
Omsättningen uppgick till 46 665 MSEK (42 928) med en organisk
tillväxt om 1 procent (17). Tillväxt från förvärv och avyttringar var 2
procent (2). Rörelse resultatet exklusive jämförelsestörande poster
uppgick till 7 807 MSEK (6 847) med en rörelsemarginal (EBIT) om
16,7 procent (15,9). Avkastningen på sysselsatt kapital exklusive jäm-
förelsestörande poster var 20,3 procent (18,8). Det operativa kassa-
flödet före ej kassaflödespåverkande poster och betald ränta var
10 391 MSEK (5 436).
Tillväxten för Entrance Systems var stark inom affärssegmenten
Pedestrian och Industrial medan övriga segment påverkades negativt
av en svag privatbostadsmarknad. Investeringar inom serviceorgani-
sationen bidrog till en stark tillväxt under året. Divisionens rörelse-
marginal stärktes ytterligare och kassaflödet var mycket starkt.
Övrigt
Kostnader för koncerngemensamma funktioner som till exempel
koncernledning, ekonomi och finans, inköp och koncerngemensam
produktutveckling uppgick till 854 MSEK (732). I övrigt ingår elimine-
ringar av försäljning mellan koncernens segment .
64
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Rapportering per division
Global Entrance
EMEIA
Americas
Asia Pacific
Technologies Systems
Övrigt
Totalt
MSEK
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Försäljningsintäkter, externt
22 286
24 214
28 191
37 867
8 302
9 133
19 186
22 930
42 827
46 570
120 793
140 716
Försäljningsintäkter, internt
572
617
152
141
1 522
1 151
158
169
100
95
–2 505¹
–2 173¹
Försäljningsintäkter
22 858
24 831
28 344
38 009
9 824
10 284
19 344
23 099
42 928
46 665
–2 505
–2 173
120 793
140 716
Organisk tillväxt
5%
–2%
17%
6%
–5%
–2%
15%
9%
17%
1%
12%
3%
Förvärv och avyttringar
1%
6%
1%
22%
7%
5%
2%
5%
2%
2%
2%
8%
Valutaeffekt
5%
5%
20%
6%
11%
2%
15%
5%
12%
6%
13%
5%
Rörelseresultat (EBIT) exklusive
jämförelsestörande poster
3 335
3 388
5 899
7 186
119
662
3 065
3 996
6 847
7 807
–732
–854
18 532
22 185
Rörelsemarginal (EBIT)
14,6%
13,6%
20,8%
18,9%
1,2%
6,4%
15,8%
17,3%
15,9%
16,7%
15,3%
15,8%
Operativt kassaflöde
Rörelseresultat (EBIT) exklusive
jämförelsestörande poster
3 335
3 388
5 899
7 186
119
662
3 065
3 996
6 847
7 807
–732
–854
18 532
22 185
Avskrivningar och nedskrivningar
865
1 055
634
1 154
363
424
1 012
1 013
1 176
1 484
38
44
4 088
5 174
Rörelsens nettoinvesteringar
–443
–627
–436
–631
–289
–202
–301
–378
–495
–576
–26
–6
–1 990
–2 419
Amorteringar av leasingskulder
–266
–276
–178
–255
–111
–129
–158
–188
–599
–675
–18
–21
–1 330
–1 543
Förändring av rörelsekapitalet
–707
643
–400
726
207
457
–642
–298
–1 494
2 352
205
–44
–2 831
3 836
Operativt kassaflöde per division
2 785
4 183
5 520
8 181
288
1 213
2 974
4 145
5 436
10 391
–534
–880
16 470
27 232
Ej kassaflödespåverkande poster
137
123
137
123
Erlagd och erhållen ränta
–799
–2 122
–799
–2 122
Operativt kassaflöde
15 808
25 232
Sysselsatt kapital
Goodwill
12 957
13 232
15 416
32 382
6 058
5 379
19 041
18 989
22 401
22 891
75 873
92 873
Övriga immateriella tillgångar
1 223
1 366
1 375
21 652
1 637
1 937
3 691
2 968
7 056
6 876
42
32
15 024
34 831
Materiella anläggningstillgångar
2 745
3 166
2 079
3 037
1 591
1 398
1 421
1 556
2 215
2 260
55
43
10 106
11 460
Nyttjanderättstillgångar
914
976
482
1 598
234
295
540
553
1 603
1 858
31
17
3 804
5 296
Övrigt sysselsatt kapital
4 034
2 120
1 536
2 875
1 692
1 324
1 604
1 827
5 141
3 830
–764
84
13 244
12 060
Justerat sysselsatt kapital
21 874
20 860
20 889
61 544
11 211
10 332
26 297
25 891
38 418
37 715
–636
177
118 052
156 520
Strukturreserv
–97
–298
12
–150
–49
–43
–60
–89
–76
–182
–23
–5
–294
–767
Sysselsatt kapital
21 777
20 562
20 900
61 395
11 161
10 289
26 237
25 802
38 342
37 533
–659
172
117 758
155 753
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive
jämförelsestörande poster
16,8%
14,8%
32,1%
16,3%
1,2%
5,8%
12,4%
15,2%
18,8%
20,3%
16,9%
15,6%
Genomsnittligt justerat sysselsatt kapital
19 861
22 872
18 369
44 025
10 167
11 396
24 745
26 295
36 447
38 502
109 372
142 611
Medelantal anställda
11 943
12 188
9 435
13 358
7 914
7 099
7 278
7 895
15 621
16 028
271
276
52 463
56 845
¹ Varav elimineringar –2 173 MSEK (–2 505).
Segmenten har fastställts baserat på den rapportering som sker till
den verkställande direktören som följer upp det övergripande resul-
tatet och fattar beslut om resursfördelning.
De olika segmenten genererar sina intäkter från tillverkning och
försäljning av mekaniska, elektromekaniska och elektroniska lås,
låssystem och tillbehör samt säkerhets dörrar och beslag.
Omsättningens fördelning baseras på försäljning till kund i respek-
tive land. Försäljning mellan segment sker på marknads mässiga
villkor.
För mer information om försäljning se vidare not 2.
65
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Finansiell ställning
Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapitalNettoskuldsättning
Nettoskuld
Nettoskuld/EBITDA
Sysselsatt kapital
Avkastning på
sysselsatt kapital
MSEK
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
2322212019
0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
MSEK %
0
40 000
80 000
120 000
160 000
2322212019
0
5
10
15
20
Sysselsatt kapital uppgick till 155 753 MSEK (117 758)
vid årets utgång. Ökningen var främst en effekt av
genomförda förvärv.
Avkastningen på sysselsatt kapital exklusive jämförel-
sestörande poster
uppgick till 15,6 procent (16,9).
Nettoskuld/EBITDA ökade under året som en följd av
genomförda förvärv och uppgick vid årets utgång till en
kvot om 2,3 (1,4).
MSEK 2022 2023
Sysselsatt kapital 117 758 155 753
– varav goodwill 75 873 92 873
Nettoskuld 31 732 64 109
Eget kapital 86 026 91 644
varav innehav utan bestämmande inflytande 12 16
Sysselsatt kapital
Det sysselsatta kapitalet i koncernen, beräknat som totala tillgångar
reducerat med räntebärande tillgångar och icke räntebärande skul-
der inklusive uppskjuten skatteskuld, uppgick till 155 753 MSEK
(117 758). Avkastningen på sysselsatt kapital exklusive jämförelsestö-
rande poster var 15,6 procent (16,9).
Immateriella tillgångar uppgick till 127 704 MSEK (90 897).
Ökningen förklaras huvudsakligen av genomförda förvärv. Under året
har goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nytt-
jandeperiod tillkommit med en preliminär värdering om 42 549
MSEK (7 471) till följd av genomförda förvärv och justeringar av före-
gående års förvärv.
En värderingsmodell, baserad på diskonterade framtida kassaflö-
den, används för att utvärdera eventuella nedskrivningsbehov av
goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjan-
deperiod. En nedskrivning av immateriella tillgångar skedde inom
division Global Technologies till en rörelsekostnad om 2 271 MSEK.
Materiella anläggningstillgångar uppgick till 11 460 MSEK
(10 106). Investeringar i materiella och immateriella anläggningstill-
gångar reducerat med försäljning av materiella och immateriella
anläggningstillgångar uppgick till 2 419 MSEK (1 990). Totala av- och
nedskrivningar exklusive jämförelsestörande poster uppgick till
5 174 MSEK (4 088).
Kundfordringar uppgick till 20 934 MSEK (19 760) och varulagret
var 18 603 MSEK (19 217) vid utgången av året. Genomsnittlig kredit-
tid för kundfordringar uppgick till 49 dagar (50). Varulagrets genom-
loppstid uppgick i genomsnitt till 114 dagar (118). Rörelsekapitalet
minskade betydligt under året, delvis som en effekt av reducerad
lagerbindning.
Nettoskuldsättning
Nettoskulden uppgick till 64 109 MSEK (31 732) vid årets slut.
Ökningen under året beror främst på förvärvet av HHI. Det operativa
kassaflödet har varit fortsatt mycket starkt under året tack vare en
god intjäning och en reduktion av rörelsekapitalet.
Extern finansiering
Koncernens långfristiga lånefinansiering har stigit kraftigt under 2023
som ett resultat av förvärvet av HHI. Den största delen av finansie-
ringen utgörs av ett GMTN-program om 38 365 MSEK (18 416) varav
35 679 MSEK (15 712) är långfristiga, ett bilateralt banklån om MUSD
500 (0) samt lån från finansiella institutioner som Europeiska Investe-
ringsbanken (EIB) om total 658 MUSD varav 641 MUSD (315) är lång-
fristiga och Nordiska Investeringsbanken om 235 MEUR (135). Under
året gjordes 5 nya emissioner under GMTN-programmet om totalt
23 695 MSEK med löptider om 3,25 till 12 år. Övriga förändringar i
långa lån förklaras framför allt av att en del av ursprungligen långa lån
nu har kortare tid än 1 år till förfall. Lånens storlek har också påverkats
av valutaförändringar, framförallt genom en svagare USD vilket redu-
cerat lånevolymen.
Koncernens kortfristiga lånefinansiering utgörs huvudsakligen av
två Commercial Paper-program om maximalt 1 000 MUSD (1 000)
respektive 5 000 MSEK (5 000). Vid årsskiftet var utestående balans
under Commercial Paper-programmen 4 906 MSEK (3 650). Därutö-
ver finns väsentliga kreditlöften främst i form av en Multi Currency
Revolving Credit Facility på 1 200 MEUR (1 200). Vid årets slut var den
genomsnittliga löptiden för koncernens räntebärande skulder, exklu-
sive pensionsavsättningen och leasingåtaganden, 52 månader (37).
Likvida medel uppgick till 1 466 MSEK (3 417). De likvida medlen
är placerade i banker med hög kreditvärdighet.
Vissa av koncernens större finansieringsavtal innehåller en sed-
vanlig så kallad ”Change of Control”-klausul. Klausulen innebär att
långivarna äger rätt att, under vissa förutsättningar, påkalla omför-
handlingar av villkoren eller säga upp avtalen om kontrollen över
bolaget förändras.
Eget kapital
Koncernens eget kapital vid årets slut uppgick till 91 644 MSEK
(86 026). Avkastningen på eget kapital var 15,3 procent (17,1) och
skuldsättningsgraden, beräknad som nettoskuld dividerad med eget
kapital, uppgick till 0,70 (0,37). Soliditeten var vid årets slut 46,7 pro-
cent (55,7).
66
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Koncernens balansräkning
MSEK
2022
2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
14
90 897
127 704
Materiella anläggningstillgångar
15
10 106
11 460
Nyttjanderättstillgångar
16
3 804
5 296
Andelar i intressebolag
18
676
622
Övriga finansiella tillgångar
20
373
412
Uppskjutna skattefordringar
19
1 313
1 863
Summa anläggningstillgångar
107 170
147 357
Omsättningstillgångar
Varulager
21
19 217
18 603
Kundfordringar
22
19 760
20 934
Aktuella skattefordringar
1 084
2 022
Övriga kortfristiga fordringar
1 461
1 898
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2
2 314
2 908
Derivatinstrument
36
139
926
Kortfristiga placeringar
36
0
236
Likvida medel
36
3 417
1 466
Summa omsättningstillgångar
47 394
48 994
SUMMA TILLGÅNGAR
154 564
196 351
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
24
371
371
Övrigt tillskjutet kapital
9 675
9 675
Reserver
33
12 133
9 455
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
63 835
72 128
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
86 014
91 629
Innehav utan bestämmande inflytande
12
16
Summa eget kapital
86 026
91 644
Långfristiga skulder
Långfristiga lån
36
20 523
49 917
Långfristiga leasingskulder
36
2 624
4 001
Uppskjutna skatteskulder
19
2 785
2 991
Pensionsavsättningar
25
1 351
1 435
Övriga långfristiga avsättningar
26
530
891
Övriga långfristiga skulder
2, 36
1 124
897
Summa långfristiga skulder
28 936
60 131
Kortfristiga skulder
Kortfristiga lån
36
9 304
9 833
Kortfristiga leasingskulder
36
1 284
1 443
Derivatinstrument
36
428
331
Leverantörsskulder
10 469
11 320
Aktuella skatteskulder
1 785
1 744
Kortfristiga avsättningar
26
415
736
Övriga kortfristiga skulder
2, 27, 36
4 426
5 017
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2, 28
11 492
14 152
Summa kortfristiga skulder
39 602
44 576
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
154 564
196 351
67
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Kassaflöde
InvesteringarResultat före skatt och operativt kassaflöde
Resultat före skatt¹
Operativt kassaflöde
Nettoinvesteringar
Avskrivningar
Nettoinvesteringar
i % av omsättningen
MSEK
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
2322212019
MSEK %
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
2322212019
0
1
2
3
4
5
¹ Exklusive jämförelsestörande
poster.
Operativt kassaflöde för 2023 var mycket starkt och
uppgick till 25 232 MSEK (15 808), vilket motsvarar en
kassakonvertering om 128% (90).
Kassaflöde från förvärv och avyttringar av dotterbolag
ökade väsentligt under året och uppgick till –45 453
MSEK (–8 546).
Operativt kassaflöde
MSEK 2022 2023
Rörelseresultat (EBIT) 18 532 21 785
Omstruktureringskostnader 1 250
Lageromvärdering hänförlig till företagsförvärv 466
Realisationsresultat från avyttringar –3 588
Nedskrivning av immateriella tillgångar 2 271
Avskrivningar och övriga nedskrivningar 4 088 5 174
Rörelsens nettoinvesteringar –1 990 –2 419
Förändring av rörelsekapital –2 831 3 836
Amorteringar av leasingskulder –1 330 –1 543
Erlagd och erhållen ränta –799 –2 122
Ej kassaflödespåverkande poster 137 123
Operativt kassaflöde 15 808 25 232
Kassakonvertering 0,90 1,28
Koncernens operativa kassaflöde uppgick till 25 232 MSEK (15 808)
vilket motsvarar 128 procent (90) av resultat före skatt exklusive jäm-
förelsestörande poster.
Rörelsens nettoinvesteringar
Nettoinvesteringar i immateriella och materiella anläggningstill-
gångar uppgick till 2 419 MSEK (1 990), vilket motsvarar 1,7 procent
(1,6) av koncernens omsättning.
Förändring av rörelsekapitalet
MSEK 2022 2023
Varulager –2 340 2 380
Kundfordringar –1 445 –49
Leverantörsskulder –408 –214
Övrigt rörelsekapital 1 363 1 720
Förändring i rörelsekapital –2 831 3 836
Varulagrets genomloppstid minskade under året och uppgick i
genomsnitt till 114 dagar (118). Kapitalbindning i rörelsekapitalet
har sammantaget minskat betydligt under året, vilket påverkade
kassaflödet positivt med 3 836 MSEK (–2 831) sammantaget.
Brygga mellan kassaflöde från löpande verksamheten
och operativt kassaflöde
MSEK 2022 2023
Kassaflöde från löpande verksamheten 14 357 21 294
Omstruktureringsbetalningar 404 613
Rörelsens nettoinvesteringar –1 990 –2 419
Amorteringar av leasingskulder –1 330 –1 543
Återläggning av betald skatt 4 366 7 289
Operativt kassaflöde 15 808 25 232
Investeringar i dotterbolag
Kassaflöde från investeringar i dotterbolag uppgick till –53 566 MSEK
(–8 583) medan avyttringar av dotterbolag genererade ett positivt
kassaflöde om 8 114 MSEK (37). Kassaflödeseffekten från förvärv och
avyttringar uppgick därmed sammantaget till –45 453 MSEK (–8 546).
Denna ökning är främst hänförbar till förvärvet av HHI och relaterad
avyttring av Emtek och Smart Residential-verksamheten i USA och
Kanada. Förvärvad kassa var 1 175 MSEK (533).
Nettoskuldens förändring
Nettoskulden har främst påverkats av det starkt positiva operativa
kassaflödet, förvärvs betalningar, skattebetalningar, utdelning till
aktieägarna samt omräkningseffekter. Ökningen av nettoskulden
under året är i huvudsak en effekt av förvärvet av HHI.
MSEK 2022 2023
Nettoskuld vid årets början 27 071 31 732
Operativt kassaflöde –15 808 –25 232
Omstruktureringsbetalningar 404 613
Betald inkomstskatt 4 366 7 289
Förvärv och avyttringar 9 012 46 826
Utdelning 4 666 5 332
Omvärdering av nettopensionsförpliktelsen –1 241 8
Förändring av leasingskulder –119 628
Omräkningsdifferens m.m. 3 380 –3 085
Nettoskuld vid årets slut 31 732 64 109
68
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
2022
2023
LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat
18 532
21 785
Återläggning av
Av- och nedskrivningar
8
4 088
5 174
Jämförelsestörande poster
13
400
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
31
137
123
Omstruktureringsbetalningar
26
404
613
Kassaflöde före räntor och skatt
22 353
26 868
Erlagd ränta
812
2 136
Erhållen ränta
12
14
Betald inkomstskatt
4 366
7 289
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
17 188
17 458
Förändring av rörelsekapital
31
2 831
3 836
Kassaflöde från löpande verksamheten
14 357
21 294
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar
14, 15
1 996
2 639
Försäljningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar
14, 15
6
220
Investeringar i dotterbolag
34
8 583
53 566
Avyttringar av dotterbolag
31
37
8 114
Övriga investeringar och försäljningar
26
27
Kassaflöde från investeringsverksamheten
10 561
47 899
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utdelning
4 666
5 332
Upptagna långfristiga lån
36
1 997
33 129
Amorteringar av ursprungligen långfristiga lån
36
3 378
3 659
Amorteringar av leasingskulder
1 330
1 543
Förvärv av andelar i dotterföretag från innehav utan bestämmande inflytande
55
38
Aktiesparplaner
61
79
Förändring kortfristiga lån mm
2 795
2 247
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
4 699
24 726
ÅRETS KASSAFLÖDE
904
1 880
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel vid årets början
4 325
3 417
Årets kassaflöde
904
1 880
Omräkningsdifferens i likvida medel
5
71
Likvida medel vid årets slut
36
3 417
1 466
69
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Förändringar i koncernens eget kapital
Utdelning och vinst per aktieEget kapital per aktie efter utspädning samt
avkastning på eget kapital
Utdelning per aktie
Vinst per aktie före och
efter utspädning¹
Eget kapital per aktie
efter utspädning, SEK
Avkastning på eget
kapital, %
SEK %
0
20
40
60
80
2322212019
0
5
10
15
20
SEK
0
2
4
6
8
10
12
14
2322212019
¹ Exklusive jämförelsestörande
poster
Moderbolagets aktieägare
Balanserade
Övrigt vinstmedel Innehav utan
Aktie- tillskjutet Reserverinkl årets bestämmande
MSEKkapital kapital(se not 33)resultatinflytandeTotalt
Ingående balans 1 januari 2022
371
9 675
5 237
54 299
9
69 592
Årets resultat
13 291
5
13 296
Övrigt totalresultat
6 896
914
1
7 809
Summa totalresultat
6 896
14 205
4
21 105
Utdelning
4 665
1
4 666
Aktiesparplaner
4
4
Summa tillskott från och värde över föringar till
moderbolagets aktieägare
4 669
1
4 670
Förändringar av innehav utan bestämmande inflytande
Summa transaktioner med aktieägare
4 669
1
4 670
Utgående balans 31 december 2022
371
9 675
12 133
63 835
12
86 026
Ingående balans 1 januari 2023
371
9 675
12 133
63 835
12
86 026
Årets resultat
13 633
7
13 639
Övrigt totalresultat
2 679
1
5
2 685
Summa totalresultat
2 679
13 632
2
10 954
Utdelning
5 332
5 332
Aktiesparplaner
7
7
Summa tillskott från och värde över föringar till
moderbolagets aktieägare
5 338
5 338
Förändringar av innehav utan bestämmande inflytande
2
2
Summa transaktioner med aktieägare
5 338
2
5 336
Utgående balans 31 december 2023
371
9 675
9 455
72 128
16
91 644
70
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK
2022
2023
Administrationskostnader
3, 6, 8, 9
–2 961
–3 141
Forsknings- och utvecklingskostnader
6, 8, 9
–2 368
–2 396
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
4
7 294
8 488
Rörelseresultat
9, 35
1 965
2 951
Finansiella intäkter
10
2 356
1 848
Finansiella kostnader
9, 11
–911
–1 990
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt
3 411
2 809
Koncernbidrag
8
1 008
Förändring överavskrivningar
341
244
Inkomstskatt
12
–468
–696
Årets resultat
3 292
3 365
MSEK
2022
2023
Årets resultat
3 292
3 365
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat
3 292
3 365
71
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2022 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 14 3 982 2 775
Materiella anläggningstillgångar 15 44 33
Aktier i dotterbolag 17 43 309 49 412
Övriga finansiella anläggningstillgångar 20 525 503
Summa anläggningstillgångar 47 860 52 722
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag 18 481 40 566
Övriga kortfristiga fordringar 273 79
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 55 85
Likvida medel 36 0 0
Summa omsättningstillgångar 18 809 40 730
SUMMA TILLGÅNGAR 66 669 93 452
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 23
Bundet eget kapital
Aktiekapital 24 371 371
Uppskrivningsfond 275 275
Reservfond 8 905 8 905
Fond för utvecklingsutgifter 140 58
Fritt eget kapital
Överkursfond 787 787
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 16 626 14 734
Summa eget kapital 27 104 25 130
Obeskattade reserver 1 265 1 021
Långfristiga skulder
Långfristiga lån 36 15 119 35 550
Summa långfristiga skulder 15 119 35 550
Kortfristiga skulder
Kortfristiga lån 36 2 982 2 687
Leverantörsskulder 190 187
Kortfristiga skulder till dotterbolag 19 574 28 204
Övriga kortfristiga skulder 11 45
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 424 629
Summa kortfristiga skulder 23 182 31 751
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 66 669 93 452
72
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapporter
Moderbolagets kassaflödesanalys
Moderbolagets förändringar i eget kapital
MSEK Not 2022 2023
LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat 1 965 2 951
Avskrivningar 8 1 529 1 226
Övriga ej kassaflödespåverkande poster 57 72
Kassaflöde före räntor och skatt 3 552 4 250
Erlagd och erhållen ränta –480 –1 158
Erhållen utdelning 2 004 1 139
Erlagd och erhållen inkomstskatt –219 –442
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital 4 858 3 789
Förändring av rörelsekapital 626 –6
Kassaflöde från löpande verksamheten 5 484 3 783
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i materiella- och immateriella anläggningstillgångar –21 –8
Investeringar i dotterbolag –3 273 –6 103
Avyttringar av dotterbolag 351
Kassaflöde från investeringsverksamheten –2 942 –6 110
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utdelning –4 665 –5 332
Upptagna lån 4 037 10 929
Amortering av lån –1 852 –3 192
Aktiesparplaner –61 –79
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –2 542 2 327
ÅRETS KASSAFLÖDE 0 0
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel vid årets början 0 0
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
MSEK
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Totalt
Aktie-
kapital
Uppskriv-
ningsfond
Reserv-
fond
Fond för ut-
vecklings-
utgifter
Överkurs-
fond
Balanserade
vinstmedel
Ingående balans 1 januari 2022 371 275 8 905 127 787 18 016 28 481
Årets resultat 3 292 3 292
Summa totalresultat 3 292 3 292
Utdelning –4 665 –4 665
Aktiesparplaner –4 –4
Omklassificering 13 –13
Summa transaktioner med aktieägare 13 –4 682 –4 669
Utgående balans 31 december 2022 371 275 8 905 140 787 16 626 27 104
Ingående balans 1 januari 2023 371 275 8 905 140 787 16 626 27 104
Årets resultat 3 365 3 365
Summa totalresultat 3 365 3 365
Utdelning –5 332 –5 332
Aktiesparplaner –7 –7
Omklassificering –82 82
Summa transaktioner med aktieägare -82 –5 257 –5 339
Utgående balans 31 december 2023 371 275 8 905 58 787 14 734 25 130
73
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Koncernens rapporter
Noter
NOT 1 Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper
Koncernen
ASSA ABLOY ABs (publ.), org.nr 556059-3575, årsredovisning innehåller koncernens
redovisning för verksamhetsåret 1 januari–31 december 2023, inklusive upplysningar
om verksamhetens art och inriktning. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor
och alla belopp är i miljontals kronor, om inte annat anges.
ASSA ABLOY är ett svenskt publikt aktiebolag som är världsledande inom accesslös-
ningar, med innovationer som möjliggör trygga, säkra och bekväma accesslösningar för
såväl fysiska som digitala platser. Företaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige, med
säte i Stockholm, Sverige och noterat på NASDAQ OMX Stockholm. Adressen till huvud-
kontoret, tillika den plats där företaget bedriver sin huvudsakliga verksamhet, är Klara-
bergsviadukten 90, 111 64 Stockholm.
ASSA ABLOY tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de
antagits av Europeiska Unionen (EU) samt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell
rappor tering RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner. Redovisnings-
principerna baseras på de per 2023-12-31 antagna IFRS och har tillämpats på alla pre-
senterade år, om inte annat anges. I det följande presenteras de viktigaste redovisnings-
principerna som tillämpats vid upprättandet av de finansiella rapporterna, vilka utgörs
av den information som lämnas på sidorna 44–98.
Rapporteringsvaluta är svenska kronor (SEK) och de finansiella rapporterna presen-
teras i miljontals kronor, om inte annat anges.
Grund för rapporternas upprättande
ASSA ABLOYs koncernredovisning har upprättats i enlighet med internationella redovis-
ningsstandarder, IFRS, såsom de antagits av EU. Koncernredovisningen har upprättats
enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar och skul-
der (inklusive derivatinstrument) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på grund av avrundnings-
differenser. Syftet är att varje delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och
därför kan avrundningsdifferenser uppstå.
Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisningsändamålet
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på såväl historisk
erfarenhet som rimliga förväntningar på framtiden.
För koncernen bedöms de uppskattningar och bedömningar som görs i samband
med nedskrivningsprövning på goodwill och andra immateriella tillgångar med obe-
stämbar nyttjandeperiod vara av mest väsentlig betydelse för koncernredovisningen.
Koncernen prövar årligen, samt vid indikation på nedskrivningsbehov, om det föreligger
nedskrivningsbehov på redovisade värden. Återvinningsvärden på kassagenererande
enheter fastställs genom beräkning av nyttjandevärden. Beräkningarna baseras på vissa
antaganden om framtiden vilka för koncernen är förenade med betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden under det kommande räkenskapsåret.
Väsentliga antaganden och effekter av rimliga förändringar av dessa framgår av not 14.
Väsentlig betydelse för koncernredovisningen har även de aktuariella antaganden
som görs vid beräkning av förmånsbaserade ersättningar till anställda efter avslutad
anställning. Även dessa antaganden är förenade med betydande risk för väsentliga juste-
ringar i redovisade värden under det kommande räkenskapsåret, information om de
aktuariella antaganden återfinns i not 25.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Följande standarder och ändringar tillämpas av koncernen för första gången för räken-
skapsår som börjar 1 januari 2023:
Disclosure of Accounting policies, Amendments to IAS 1
Definition of Accounting Estimates - amendments to IAS 8
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder som härrör från en enda
transaktion - ändringar av IAS 12
International Tax Reform - Pillar Two Model Rules - amendments to IAS 12, se vidare
information i not 12.
Ändringarna som anges ovan hade ingen inverkan på beloppen som redovisades i jäm-
förelseperioden och har inte haft någon väsentlig effekt på innevarande period.
Nya och ändrade IFRS som ej trätt i kraft
Inga nya standarder eller tolkningar som publicerats men ej trätt i kraft per boksluts-
dagen väntas få väsentlig påverkan på framtida finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar ASSA ABLOY AB (moder bolaget) och företag över vilka
koncernen har bestämmande inflytande.
Innehav utan bestämmande inflytande
Koncernen avgör individuellt för varje förvärv om innehav utan bestämmande infly-
tande i det förvärvade företaget ska redovisas till verkligt värde eller till innehavets pro-
portionella andel av det förvärvade före tagets nettotillgångar.
Segmentrapportering
Den högste verkställande beslutsfattaren är koncernchefen och verkställande direktö-
ren i moderbolaget. Divisionerna utgör den operationella strukturen för intern kontroll
och rapportering samt utgör koncernens segment för extern finansiell rapportering.
Inga segment har slagits samman i koncernens rapportering.
Koncernens verksamhet är organisatoriskt uppdelad i fem divisioner. Tre divisioner
baseras på produkter som säljs på lokala marknader inom respektive division: EMEIA,
Americas och Asia Pacific. Global Technologies och Entrance Systems utgörs av produk-
ter som säljs på den globala marknaden.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta motsvarar lokal valuta i respektive land där koncernbolagen bedriver
verksamhet. Transaktioner i utländsk valuta omräknas till funktionell valuta genom
tillämpning av de valutakurser som gäller på transaktions dagen. Valutakursvinster och
-förluster som uppstår vid betalning av transaktioner i utländsk valuta, liksom vid
omräkning av monetära balansposter i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas
normalt i resultaträkningen. Undantag utgör transaktioner relaterade till kvalificerade
säkringar av kassaflöden som redovisas i övrigt totalresultat. Fordringar och skulder vär-
deras till balansdagens kurs.
Vid omräkning av utländska dotterföretags bokslut, som upprättats i funktionell
valuta som avviker från koncernens rapportvaluta, omräknas alla balansposter utom
nettoresultatet till balansdagens kurs och nettoresultatet omräknas till genomsnitts-
kurs. Resultaträkningen omräknas till genomsnittskurs för perioden. Valutakursdifferen-
ser som uppstår vid omräkning av utländska dotterföretag redovisas i omräkningsdiffe-
rensen i övrigt totalresultat.
IAS29 har tillämpats för första gången 2023 för ASSA ABLOYs verksamhet i Turkiet, då
en verksamhet i Turkiet förvärvades i slutet av 2022. Det index som har tillämpats är
konsumentprisindex med basperiod 2002, från det turkiska statistikinstitutet. Omvär-
dering av tidsperioder före 2023 redovisas i omräkningsdifferensen inom eget kapital.
Tillämpningen av IAS 29 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella
rapporter.
Kurserna, i förhållande till koncernens rapporterings valuta (SEK), på de väsentliga i
koncernen ingående valutorna i vägda genomsnitt respektive per balansdagen framgår
av följande tabell.
Genomsnittskurs
Slutkurs
Land
Valuta
2022
2023
2022
2023
Förenade Arabemiraten
AED
2,88
2,85
2,72
Argentina
ARS
0,04
0,06
0,01
Australien
AUD
7,02
7,10
6,83
Brasilien
BRL
1,95
2,12
Kanada
CAD
7,72
7,55
Schweiz
CHF
10,59
11,77
11,31
11,88
Chile
CLP
0,012
0,013
0,012
0,011
Kina
CNY
1,50
1,49
Tjeckien
CZK
0,43
0,48
Danmark
DKK
1,54
1,50
1,48
Euroland
EUR
10,64
11,44
11,14
11,06
Storbritannien
GBP
12,47
13,15
12,63
12,74
Hongkong
HKD
1,34
1,28
Ungern
HUF
0,027
0,030
0,028
0,029
Israel
ILS
2,87
2,98
2,76
Indien
INR
0,128
0,128
0,126
0,120
Kenya
KES
0,085
0,076
0,085
0,064
Sydkorea
KRW
0,0079
0,0081
0,0083
0,0077
Mexiko
MXN
0,50
0,59
Malaysia
MYR
2,29
2,18
Norge
NOK
1,01
1,06
0,98
Nya Zeeland
NZD
6,41
6,34
Polen
PLN
2,52
2,38
2,55
Rumänien
RON
2,25
2,22
Thailand
THB
0,30
0,30
0,29
Turkiet
TRY
0,46
0,56
0,34
USA
USD
10,08
10,57
10,46
Sydafrika
ZAR
0,62
0,54
Resultaträkning
I resultaträkningen redovisas kostnaderna fördelade per funktion.
Intäkter
Koncernens intäkter utgörs huvudsakligen av produktförsäljning. Service relaterad till
sålda produkter utgör en begränsad del av intäkterna. Intäktsredovisning vid försäljning
Noter
74
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
av koncernens produkter görs vid en viss given tidpunkt när kunden får kontroll över
produkten, normalt vid leverans. ASSA ABLOY utför även installationstjänster vilka redo-
visas över tid. För kortare installationsuppdrag redovisas intäkten i praktiken när instal-
lationen slutförts. Intäkter från servicekontrakt intäktsförs över tid.
Vid produktförsäljning redovisas en fordran när varorna har levererats, då detta vanligtvis
är den tidpunkt ersättningen blir ovillkorlig. Betalningsvillkoren för kundfordringar skiljer
sig åt mellan geografiska marknader, typ av vara eller tjänst liksom för olika kunder.
ASSA ABLOY allokerar transaktionspriset till varje prestationsåtagande på basis av ett
fristående försäljningspris. Det fristående försäljningspriset är det pris till vilket koncer-
nen skulle sälja varan eller tjänsten separat till en kund. I de fall ett fristående försälj-
ningspris inte är direkt observerbart beräknas det vanligtvis baserat på metoden med
anpassad marknads bedömning alternativt som förväntade kostnader plus vinst-
marginal.
Eventuella rabatter allokeras proportionerligt till alla prestationsåtaganden i avtalet,
såvida det inte föreligger observerbara bevis om att rabatten inte avser alla prestations-
åtaganden.
Återstående prestationsåtaganden för avtal med ursprunglig förväntad löptid på högst
ett år vid balansdagen, redovisas till det belopp som ASSA ABLOY har rätt att fakturera.
Detta eftersom koncernen har rätt till ersättning från en kund till det belopp som direkt
motsvarar värdet för kunden av företagets prestation som uppnåtts till balansdagen.
ASSA ABLOY erhåller i begränsad omfattning förskott från kunder. Inga kundavtal inom
koncernen avseende varu- eller tjänsteförsäljning bedöms innehålla en betydande finan-
sieringskomponent. Koncernen redovisar inga avtalsutgifter då koncernen tillämpar den
praktiska lösning som medges av standarden och som innebär att tillkommande utgifter
för att erhålla ett kundavtal redovisas som kostnader när de uppkommer om avskrivnings-
tiden för den tillgång som koncernen annars skulle ha redovisat är högst ett år.
Ersättning från försäkringar och rättstvister redovisas när det är så gott som säkert att
ett inflöde av resurser kommer att uppstå.
Internförsäljning
Transaktioner mellan koncernbolag sker på affärsmässiga grunder och därmed till mark-
nadspriser.
Statliga bidrag
Bidrag relaterade till tillgångar redovisas genom att bidraget reducerar till gångens
redovisade värde.
Forskning och utveckling
ASSA ABLOY har en fastställd process med väldefinierade steg för att definiera forsknings-
respektive utvecklingsfasen i koncernens produktutveckling. Processen fungerar även
som verktyg för att bedöma när utgifterna ska kostnadsföras respektive aktiveras.
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppkommer och utgörs av förstudier, kravställ-
ning och specificering. Utgifter för utvecklingsarbeten redovisas i balansräkningen, i den
omfattning som dessa utgifter förväntas generera framtida ekonomiska fördelar samt
under förutsättning att de ekonomiska fördelarna kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Utvecklingsfasen inbegriper produkt- och processdesign, industrialisering och mark-
nadsförberedelser. Aktiverade utgifter skrivs av linjärt över bedömd nyttjandeperiod,
vanligtvis 3-5 år. Endast utgifter för utveckling av nya produkter aktiveras, medan utgif-
ter för vidareutveckling av befintliga produkter kostnadsförs när de uppkommer.
Inkomstskatter
Upp skjuten skatteskuld avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar
i dotterföretag redovisas inte i koncernredovisningen då moder bolaget kan styra tid-
punkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att
en återföring sker inom överskådlig tid.
Koncernen värderar varje osäker skatteposition utifrån antingen det mest sannolika
beloppet eller det förväntade värdet baserat på vilken metod som förväntas förutse
utfallet på bäst sätt. Bedömningar omprövas när det finns ny information som påverkar
tidigare bedömningar.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod.
Likvida medel
Likvida medel omfattar kassa- och banktillgodohavanden samt kortfristiga finansiella
placeringar med förfallodag inom tre månader från anskaffningstidpunkten som är
utsatta för en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Goodwill och övriga förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Goodwill allokeras till kassagenererande enheter (KGE), som utgörs av koncernens fem
divisioner förutom Global Technologies vars två affärsenheter, HID Global och Global
Solutions, utgör var sin KGE.
Koncernens KGE testas årligen, samt vid indikation på nedskrivningsbehov, för att
identifiera eventuellt nedskrivningsbehov. Nedskrivningsprövning genomförs på kassa-
genererande enheter och sker systematiskt på årlig basis med hjälp av en värderingsmo-
dell baserad på diskonterade framtida kassaflöden.Övriga förvärvsrelaterade immateri-
ella tillgångar utgörs huvudsakligen av olika typer av immateriella tillgångar såsom
varumärken, teknologi och kundrelationer. Förvärvsrelaterade identifierbara immateri-
ella tillgångar redovisas till verkligt värde på förvärvs dagen och därefter till anskaffnings-
värdet reducerat med ackumulerade av- och nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över
uppskattad nyttjandeperiod och uppgår till 5–12 år för teknologi och till 8–15 år för
kundrelationer. Förvärvs relaterade immateriella tillgångar med en obestämbar nyttjan-
deperiod testas årligen, samt vid indikation på nedskrivningsbehov, för att identifiera
eventuellt nedskrivningsbehov på samma sätt som goodwill.
Övriga immateriella tillgångar
En immateriell tillgång som inte är förvärvsrelaterad redovisas till anskaffningsvärde och
skrivs av över bedömd nyttjandeperiod, vanligtvis 3–5 år.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för acku-
mulerade av- och nedskrivningar. Inga avskrivningar görs på mark. För övriga tillgångar
skrivs anskaffningsvärdet av linjärt över bedömd nyttjandeperiod vilket för koncernen
ger följande genomsnittliga avskrivningsperioder:
Byggnader 25–50 år.
Markanläggningar 10–25 år.
Maskiner 7–10 år.
Inventarier 3–6 år.
Vinst eller förlust vid avyttring av en materiell anläggningstillgång redovisas i resultaträk-
ningen som övrig rörelseintäkt eller övrig rörelsekostnad .
Leasingavtal
Inom koncernen finns ett stort antal ingångna leasingavtal där koncernen är leaseta-
gare, huvudsakligen avseende kontor, lokaler och fordon. Koncernen redovisar en nytt-
janderättstillgång och en leasingskuld motsvarande nuvärdet av framtida leasing-
betalningar i balansräkningen den dag som den leasade tillgången finns tillgänglig för
användning. Vid beräkning av nuvärdet används koncernens marginella låneränta per
valuta. Vid beräkning av värdet på nyttjanderätten och leasingskulden har koncernen
gjort uppskattningar och antaganden såsom antaganden om huruvida eventuella optio-
ner att förlänga eller avsluta ett leasingavtal kommer nyttjas.
Efter inledningsdatumet värderas nyttjanderättstillgången till anskaffningsvärde och
skrivs av linjärt över leasingperioden eller över nyttjandeperioden för den underliggande
tillgången om äganderätten bedöms övergå till koncernen vid utgången av leasingperio-
den. Avskrivningarna redovisas som kostnader inom rörelseresultatet medan räntekost-
nader hänförliga till leasingskulden redovisas i finansnettot.
I kassaflödesanalysen fördelas leasingbetalningarna mellan erlagda räntor i kassa-
flöde från löpande verksamheten och amortering av leasingskulder i finansieringsverk-
samheten. I det operativa kassaflödet inkluderas amortering av leasingskulder som en
komponent i rörelsen.
Koncernen redovisar inte någon nyttjanderätt och leasingskuld avseende åtaganden
för korttidsleasingavtal och leasingavtal till lågt värde. Leasingbetalningar avseende
sådana avtal redovisas som rörelsekostnader över leasingperioden.
Varulager
Varulager värderas med tillämpning av först-in-först-ut- principen till det lägsta av
anskaffningsvärdet och netto försäljningsvärdet på balansdagen.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde utgörs främst av kund-
fordringar och likvida medel.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet
Per balansdagen utgörs denna kategori av aktier och andelar samt derivat med positivt
verkligt värde som inte används för säkringsredovisning.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Denna kategori omfattar derivat med negativt verkligt värde som inte används för säk-
ringsredovisning och tilläggsköpeskillingar. Skulderna värderas löpande till verkligt
värde och värdeförändringarna redovisas i resultaträkningen.
Beloppsmässigt väsentliga tilläggsköpeskillingar diskonteras till nuvärde. Förvärvs-
relaterade trans aktions kostnader kostnadsförs löpande.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades då skul-
den togs upp. Det innebär att över- och undervärden liksom direkta emissionskostnader
periodiseras över skuldens löptid. Långfristiga låneskulder har en förväntad löptid
längre än ett år medan kortfristiga låneskulder har en löptid kortare än ett år.
Not 1 fortsättning
Noter
75
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Redovisning och värdering av finansiella tillgångar och skulder
Förvärv respektive avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärs dagen, vilket
motsvarar den tidpunkt då koncernen förpliktigat sig till köpet respektive försäljningen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen tillämpar den förenklade ansatsen för att beräkna reserven för förväntade
kreditförluster gällande kundfordringar som finns i IFRS 9. Metoden innebär att en
reservering görs för förväntade kreditförluster under kundfordringarnas hela löptid. Vid
beräkning av de förväntade kreditförlusterna har kundfordringarna grupperats utifrån
antal dagars dröjsmål. De förväntade kreditförlusterna på ej förfallna kundfordringar
baseras huvudsakligen på de senaste årens faktiska kreditförluster.
De nedskrivningar som skulle komma ifråga för övriga finansiella tillgångar som är
inom tillämpningsområdet för förväntade kreditförluster har inte bedömts vara väsent-
liga.
Derivatinstrument och säkringsåtgärder
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontraktsdagen och värderas till verk-
ligt värde, både initialt och vid efterföljande omvärderingar. Metoden för redovisning
av vinst eller förlust är beroende av om derivat instrumentet klassificeras som ett säk-
ringsinstrument och i så fall den säkrade postens karaktär. Derivat som inte klassificeras
som säkrings instrument redovisar värdeförändringar löpande över resultaträkningen
bland finansiella poster, antingen som intäkt eller kostnad.
Verkligt värde på valutaterminer nuvärdeberäknas utifrån gällande terminskurser på
balansdagen, medan ränte swappar värderas med beräkning av framtida diskonterade
kassaflöden.
Information om verkligt värde för derivatinstrument finns i not 36, ”Finansiell risk-
hantering och finansiella instrument”. Verkligt värde för derivat med en löptid längre än
12 månader klassificeras som långfristiga räntebärande skulder eller fordringar. Övriga
derivat klassificeras som kortfristiga ränte bärande skulder respektive placeringar.
Säkringar av verkligt värde
För derivat som identifierats som och uppfyller kraven för säkring av verkligt värde
redovisas värdeförändringar såväl från den säkrade posten som säkringsinstrumentet
löpande i resultaträkningen (bland finansiella poster). Säkringar av verkligt värde
används för säkring av ränterisk i upplåningen kopplad till fasta räntebindningar. Om
säkringen inte längre skulle uppfylla kraven för säkringsredovisning löses verkligt vär-
de-justeringen av bokfört värde upp över resultaträkningen över kvarvarande löptid
med hjälp av effektivräntemetoden.
Kassaflödessäkringar
För derivat som identifierats som och uppfyller kraven för kassaflödessäkringar redovisas
värdeförändringar från säkringsinstrumentet löpande i Övrigt totalresultat för den del
som avser den effektiva delen av säkringarna. Resultat som uppstår från ineffektiva delar
av derivaten redovisas direkt i resultaträkningen bland finansiella poster. När ett säkrings-
instrument löper ut, säljs eller inte längre uppfyller villkoren för säkringsredovisning och
ackumulerade vinster eller förluster avseende säkringen finns i eget kapital kvarstår dessa
vinster/förluster i eget kapital och resultatförs samtidigt som den prognosticerad trans-
aktionen slutligen redovisas i resultaträkningen. När en prognosticerade transaktion inte
längre förväntas ske överförs den ackumulerade vinst eller förlust som redovisas i eget
kapital omedelbart till Övrigt totalresultat i resultaträkningen. När en prognosticerad
transaktion inte längre förväntas inträffa redovisas det resultat som redovisats i Övrigt
totalresultat direkt bland finansiella poster.
Säkringar av nettoinvesteringar
För derivat som identifierats som och uppfyller kraven för säkring av netto investeringar
redovisas den del av värdeförändringar i verkligt värde som klassificeras som effektiv i
övrigt totalresultat. Den ineffektiva delen av vinsten eller förlusten redovisas direkt i perio-
dens resultat bland finansiella poster. Ackumulerad vinst eller förlust inom övrigt total-
resultat redovisas i resultaträkningen när utlandsverksam heten, eller del av verksam-
heten, avyttras.
Finansiella garantier
Finansiella garantier redovisas som finansiella skulder när garantin lämnas. Skulden
redovisas initialt till verkligt värde och därefter till det högsta av:
Det belopp som beräknats med hjälp av modellen för förväntade kreditförluster i
enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument, och
Det belopp som ursprungligen redovisades efter avdrag, i tillämpliga fall, för ackumu-
lerade periodiseringar.
Det verkliga värdet på finansiella garantiavtal beräknas som nuvärdet av skillnaden mel-
lan framtida kontraktuella nettokassaflöden (enligt skuldebrevet) och de betalningar
som skulle krävas utan garantin. Alternativt värderas garantiavtalet till det uppskattade
belopp som skulle betalas till tredje part för att denna skulle överta skulden.
Tillgångar och skulder i avyttringsgrupp som innehas för försäljning
Tillgångar och skulder klassificeras som innehas för försäljning när deras redovisade vär-
den huvudsakligen kommer att återvinnas genom försäljning, och när en sådan försälj-
ning anses mycket sannolik. Tillgångarna och skulderna redovisas till det lägsta av redo-
visat värde och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Per balansdagen har
koncernen inga tillgångar eller skulder klassificerade som innehas för försäljning.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Koncernen har aktierelaterade ersättningsplaner i form av ASSA ABLOYs aktiesparpro-
gram. Detaljerad information om de olika programmens utformning återfinns i not 35
Personal. För aktiesparprogram redovisas personalkostnader under intjänandeperioden
baserat på aktiernas verkliga värde vid tilldelningstidpunkten, det vill säga när bolaget
och de anställda ingått överenskommelse om villkoren och bestämmelser för program-
met.
Det verkliga värdet är baserat på aktiekursen på tilldelningsdagen, reducering av det
verkliga värdet med avseende på förväntad utdelning har ej skett då deltagarna blir
kompenserade för detta. De anställda betalar ett pris motsvarande aktiekursen vid
investeringstillfället. Intjänande villkoren är inte aktiemarknadsbaserade och påverkar
det antal aktier som ASSA ABLOY kommer att ge den anställde vid tilldelning. Om en
anställd slutar spara i programmet redovisas samtliga återstående personalkostnader i
resultaträkningen. Personalkostnader för aktier hän förliga till det prestationsbaserade
programmet beräknas vid varje redovisningstillfälle utifrån en bedömning av att sanno-
likheten för att prestationsmålen kommer att uppnås. Kostnaderna beräknas med
utgångspunkt från det antal aktier som ASSA ABLOY räknar med att behöva reglera vid
intjänandeperiodens slut. När tilldelning av aktier sker ska sociala avgifter betalas i vissa
länder för värdet av den anställdes förmån. Detta värde baseras på verkligt värde vid
varje redovisningstidpunkt och redovisas som avsättning för sociala avgifter.
Aktiesparprogrammen är i allt väsentligt eget kapitalreglerade och belopp motsva-
rande personalkostnaden redovisas mot balanserade vinstmedel i eget kapital. I resultat-
räkningen fördelas personalkostnaden på respektive funktion.
Klimatrelaterade frågor
ASSA ABLOY har analyserat sina klimatrelaterade risker och möjligheter genom två av de
scenarier som identifierats av FN:s klimatpanel (IPCC):
RCP 2,6 – Koldioxidutsläppen kulminerar omkring år 2020
RCP 6 – Koldioxidutsläppen ökar fram till 2060
För mer information om scenarioanalysen, se hållbarhetsredovisningen sid 17.
De risker som identifierats inkluderar osäkerhet i leverantörskedjan och brist på
material. ASSA ABLOY har vid upprättande av den konsoliderade finansiella informatio-
nen analyserat dessa scenarios inverkan på de uppskattningar och antaganden som
använts. Bedömningen inkluderade:
Klimatförändringarnas effekt på analysen av indikation på nedskrivningsbehov och
de prognoser för kassaflöden som använts i nedskrivningsprövningen av goodwill
och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod. Se not 14 för informa-
tion om använda antaganden.
Effekten av klimatförändringar på redovisning av avsättningar för miljöåtaganden.
För 2023 har klimatförändringarna inte bedömts ha någon väsentlig inverkan på de
finansiella rapporterna eller på de uppskattningar och antaganden som har gjorts vid
upprättandet av årsredovisningen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Koncernens moderbolag, ASSA ABLOY AB, bedriver koncernledning och tillhandahåller
koncerngemensamma funktioner. Moderbolagets intäkter utgörs av koncerninterna
franchise intäkter och royaltyintäkter. De väsentliga balansposterna utgörs av aktier i
dotterföretag, koncerninterna fordringar och skulder samt extern upplåning. Moder-
bolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och
Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av
EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovis-
ningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
Intäkter
Moderbolagets intäkter utgörs av koncerninterna franchiseintäkter och royaltyintäkter.
I resultaträkningen redovisas dessa intäkter som övriga rörelseintäkter för att tydliggöra
att moderbolaget inte har någon produktförsäljning som övriga externt verksamhets-
drivande koncernföretag.
Not 1 fortsättning
Noter
76
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Utdelningar
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning bedöms som säker.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader kostnadsförs när de uppkommer med undantag
av större produktutvecklingsprojekt som har aktiverats.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar består av patenterad teknologi och andra immateri-
ella rättigheter. Immateriella tillgångar skrivs av över max 5 år, förutom förvärvsrelate-
rade immateriella tillgångar som skrivs av på 5–10 år.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma
sätt som för koncernen. De materiella anläggningstillgångarna skrivs av över bedömd
nyttjandeperiod vilket för inventarier innebär 5–10 år och för IT-utrustning 3–5 år.
Kundfordringar
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Moderbolaget tillämpar
den förenklade ansatsen för att beräkna reserven för förväntade kreditförluster som
finns i IFRS 9. De förväntade kreditförlusterna hänförliga till moderbolagets kundford-
ringar har dock bedömts vara oväsentliga.
Pensionsförpliktelser
Moderbolagets pensionsförpliktelser redovisas i enlighet med förenklingsregeln i RFR2,
vilken innebär att förmånsbestämda pensionser redovisas som en avgiftsbestämd plan.
Pensionsförpliktelserna täcks genom att försäkring tecknas hos försäkringsbolag.
Leasingavtal
Moderföretaget redovisar leasingavtal i enlighet med RFR 2 vilket innebär att leasing-
avgifter kostnadsförs linjärt över leasingperioden.
Aktier i dotterbolag
Aktier i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för nedskrivningar och
med tillägg av förvärvskostnader. När det finns en indikation på att aktier och andelar i
dotter bolag eller intresseföretag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvär-
det. Är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redo-
visas bland Finansiella kostnader i resultat räkningen.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar koncernbidrag i enlighet med RFR 2. Mottagna och lämnade
koncernbidrag redovisas bland bokslutsdispositioner i resultat räkningen. Skatteeffek-
ten på koncern bidrag redovisas i enlighet med IAS 12 i resultat räkningen.
Eventualförpliktelser
Moderbolaget har tecknat borgensförbindelser till förmån för dotterbolagen. En sådan
förpliktelse klassificeras enligt IFRS som ett finansiellt garantiavtal. För dessa avtal tilläm-
par moderbolaget lättnadsregeln i RFR 2, och redovisar därmed borgensförbindelsen
som en eventualförpliktelse.
Not 1 fortsättning
Noter
77
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 2 Intäkter från avtal med kunder och segmentsinformation
Uppdelning av intäkter från avtal med kunder
Försäljning per produktgrupp
EMEIA
Americas
Asia Pacific
Global Technologies
Entrance Systems
Övrigt
Koncernen
MSEK
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Mekaniska lås, låssystem och tillbehör
10 934
11 653
10 984
15 691
5 005
5 286
372
416
8
9
–789
–780
26 515
32 275
Elektromekaniska och elektroniska lås
7 098
8 002
7 432
9 281
2 496
2 193
18 958
22 510
1 179
1 304
–1 453
–1 128
35 709
42 161
Säkerhetsdörrar och beslag
4 284
4 722
9 852
12 953
2 147
2 606
15
173
3 850
3 984
–145
–150
20 002
24 288
Entréautomatik
542
454
76
84
176
200
37 891
41 369
–118
–114
38 567
41 992
Totalt
22 858
24 831
28 344
38 009
9 824
10 284
19 344
23 099
42 928
46 665
–2 505
–2 173
120 793
140 716
Försäljning per världsdel
EMEIA
Americas
Asia Pacific
Global Technologies
Entrance Systems
Övrigt
Koncernen
MSEK
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Europa
19 433
21 211
101
85
630
568
5 227
6 243
16 706
18 395
–907
–841
41 191
45 661
Nordamerika
566
691
25 605
34 201
2 202
2 436
9 378
11 089
23 735
25 136
–1 140
–871
60 346
72 682
Central- och Sydamerika
97
99
2 491
3 448
49
48
714
900
90
159
–33
–37
3 406
4 617
Afrika
1 100
973
14
10
9
14
417
662
43
68
–47
–36
1 537
1 691
Asien
1 515
1 689
124
249
4 089
4 284
2 612
2 894
1 221
1 509
–231
–226
9 330
10 399
Oceanien
147
168
9
17
2 845
2 934
996
1 310
1 133
1 399
–147
–162
4 983
5 666
Totalt
22 858
24 831
28 344
38 009
9 824
10 284
19 344
23 099
42 928
46 665
–2 505
–2 173
120 793
140 716
Försäljning till kunder i respektive land
Koncernen Koncernen
MSEK
2022
2023
MSEK
2022
2023
USA
54 093
64 522
Tjeckien
551
643
Frankrike
6 250
7 409
Sydafrika
654
637
Storbritannien
5 658
6 410
Turkiet
378
579
Kanada
4 097
5 540
Chile
442
492
Tyskland
4 768
5 380
Singapore
455
491
Sverige
5 044
5 018
Colombia
346
401
Australien
4 046
4 646
Hong Kong
351
380
Kina
3 067
3 165
Portugal
313
378
Nederländerna
2 650
3 051
Israel
371
360
Mexiko
2 156
2 620
Filippinerna
306
330
Brasilien
1 475
2 218
Taiwan
224
311
Belgien
1 723
1 924
Japan
234
284
Finland
1 839
1 859
Ungern
317
282
Schweiz
1 553
1 674
Estland
266
268
Danmark
1 507
1 619
Thailand
216
266
Spanien
1 420
1 599
Rumänien
294
262
Polen
1 351
1 521
Kroatien
174
228
Norge
1 381
1 341
Guatemala
178
206
Sydkorea
1 145
1 290
Indonesien
228
198
Italien
998
1 236
Peru
131
191
Indien
890
1 163
Malaysia
173
186
Nya Zeeland
904
976
Costa Rica
121
185
Irland
747
925
Malta
184
162
Österrike
834
886
Egypten
248
149
Saudiarabien
479
669
Övriga länder
3 006
3 522
Förenade Arabemiraten
560
664
Totalt
120 793
140 716
Noter
78
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 2 fortsättning
Redovisning av intäkter
Av koncernens intäkter 2023 har 19 365 MSEK (16 960) redovisats över tid, medan
121 351 MSEK (103 833) avsåg åtaganden som överförts vid en viss tidpunkt.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtals tillgångar och avtalsskulder:
Avtalstillgångar
Koncernen
MSEK
2022
2023
Upplupna intäkter
920
974
Totalt
920
974
Avtalsskulder
Koncernen
MSEK
2022
2023
Långfristiga förskott från kunder och förutbetalda intäkter
63
70
Kortfristiga förskott från kunder och förutbetalda intäkter
2 738
3 474
Totalt
2 801
3 543
Avtalstillgångar har under året ökat med 54 MSEK varav förvärvade bolag har bidragit
med 6 MSEK. Avtalsskulder har ökat med 742 MSEK. Förvärvade och avyttrade bolag har
netto ökat avtalsskulder med 118 MSEK under året. Den totala avtalsskulden per 31
december 2022 om 2 801 MSEK har i allt väsentligt intäktsförts under 2023.
Återstående prestationsåtaganden
Det sammanlagda transaktionspris som fördelats till ouppfyllda prestations åtaganden
per balansdagen uppgår till 22 974 MSEK. Av beloppet förväntas 21 497 MSEK intäkts-
föras 2024 medan 1 477 MSEK beräknas intäktsföras under 2025 eller senare.
Per 31 december 2022 uppgick det sammanlagda transaktionspriset som fördelats
till ouppfyllda prestationsåtaganden till 28 166 MSEK.
Tillgångar och skulder i segmenten
EMEIA Americas Asia Pacific Global Technologies Entrance Systems Övrigt Koncernen
MSEK
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Tillgångar i segmenten
26 210
27179
27 483
74 774
13 198
12 074
31 711
31 487
48 158
47 870
3 715
2 514
150 474
195 898
- varav goodwill
12 956
13 232
15 416
32 382
6 058
5 379
19 041
18 989
22 401
22 891
75 873
92 873
Ej fördelade tillgångar
4 090
453
Summa tillgångar
154 564
196 351
Skulder i segmenten
6 996
7 476
7 869
12 705
4 264
3 237
6 342
6 111
9 912
11 395
29 846
61 466
65 229
102 388
Ej fördelade skulder
3 309
2 319
Totalt
68 538
104 707
Noter
79
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 7 Kostnader fördelade på kostnadsslag och funktion
I resultaträkningen redovisas kostnaderna fördelade per funktion, förutom väsentliga
poster som har särredovisats: Nedskrivning av goodwill och andra förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar är hänförligt till funktionen Försäljningskostnader, vilken inklu-
sive dessa nedskrivningar uppgår till 23 668 MSEK. Nedan visas de funktionsindelade
kostnaderna fördelade på de viktigaste kostnads slagen.
Koncernen
MSEK
2022
2023
Ersättningar till anställda (not 35)
33 763
40 783
Direkta materialkostnader
44 847
50 364
Av- och nedskrivningar (not 8, 14, 15)
4 088
7 646
Övriga inköpskostnader
18 876
22 350
Totalt
101 573
121 144
NOT 8 Av- och nedskrivningar
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Immateriella tillgångar
1 288
4 195
1 516
1 210
Maskiner
700
905
Inventarier
489
544
13
16
Byggnader
258
393
Markanläggningar
8
3
Nyttjanderättstillgångar
1 346
1 606
Totalt
4 088
7 646
1 529
1 226
NOT 9 Valutakursdifferenser i resultaträkningen
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Valutakursdifferenser
redovisade i rörelse resultatet
–27
–102
22
48
Valutakursdifferenser
redovisade i finansiella kostnader
6
30
–1
2
Totalt
–21
–72
21
50
NOT 10 Finansiella intäkter
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Mottagna utdelningar från dotterbolag
2 001
1 136
Mottagna utdelningar från intressebolag
3
3
Rearesultat från försäljning av dotterbolag
48
0
Värdeförändring aktier och andelar
Koncerninterna ränte intäkter
304
709
Externa ränteintäkter och liknande resultatposter
35
139
Övriga finansiella intäkter
24
17
0
0
Totalt
59
157
2 356
1 848
NOT 3 Ersättning till revisorer
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Revisionsuppdrag
EY
72
90
10
11
Övriga
28
33
Revisionsverksamhet utöver
revisions uppdrag
EY
1
0
1
0
Skatterådgivning
EY
3
3
Övriga
19
27
3
3
Övriga tjänster
EY
14
6
1
4
Övriga
13
7
2
2
Totalt
149
166
17
20
Revisionsarvode för EY i Sverige uppgick under året till 14 MSEK (14) och arvode för
extratjänster uppgick till 0 MSEK (1).
NOT 4 Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Koncernen
MSEK
2022
2023
Förändring av försäkringsreserv
87
66
Omvärdering tilläggsköpeskillingar
41
30
Resultat vid försäljning av anläggningstillgångar
8
59
Resultat vid försäljning av dotterbolag
–8
0
Omstruktureringskostnader
–42
Rörelserelaterade skatter
–86
–65
Transaktionskostnader vid förvärv
–506
–923
Valutakursdifferenser
–27
–113
Övrigt, netto
–223
–405
Totalt
–714
–1 393
Utöver ovan särredovisas den väsentliga posten Realisationsvinst vid avyttring av
dotterbolag i resultaträkningen.
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter i moderbolaget utgörs huvudsakligen av franchise- och royalty-
intäkter från dotterbolagen.
NOT 5 Resultatandel i intressebolag
MSEK
Koncernen
2022 2023
Goal Co., Ltd 22 7
Saudi Crawford Doors Ltd 1
PT Jasuindo Arjo Wiggins Security 3 11
SARA Loading Bay Ltd 0
Totalt 26 18
NOT 6 Redovisning av leasingavtal för moderbolaget
Moderbolaget redovisar leasingavtal i enlighet med RFR 2 vilket innebär att leasingavgif-
ter kostnadsförs linjärt över leasingperioden. Leasingavtal i moderbolaget avser huvud-
sakligen förhyrda lokaler och bilar.
MSEK
Moderbolaget
2022 2023
Under året betalda leasing avgifter 16 19
Totalt 16 19
Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter:
Förfaller till betalning:
(2023) 2024 18 18
(2024) 2025 18 18
(2025) 2026 2 5
(2026) 2027 0
(2027) 2028
Totalt 38 41
Noter
80
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
NOT 11 Finansiella kostnader
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Räntekostnader¹
–784
–2 289
–788
–1 849
Räntekostnader leasingskulder
–87
–183
Räntekostnader pensionsavsättningar, netto
–48
–52
Valutakursdifferenser finansiella poster
6
30
–1
2
Övriga finansiella kostnader
–157
–194
–122
–143
Totalt
–1 070
–2 687
–911
–1 990
¹ Varav 253 MSEK (35) är hänförliga till värdeförändringar derivat instrument, ej säkrings redovisning,
för koncernen.
NOT 12 Inkomstskatt
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Aktuell skatt
–4 703
–6 321
–431
–676
Skatt hänförlig till tidigare år
70
118
0
2
Utländsk kupongskatt
–18
–15
–1
–1
Uppskjuten skatt
426
604
–36
–22
Totalt
–4 225
–5 615
–468
–696
Förklaring till skillnaden mellan nominell svensk skattesats och effektiv skattesats
baserad på resultat före skatt:
Koncernen
Moderbolaget
Procent
2022
2023
2022
2023
Svensk inkomst skattesats
21
21
21
21
Effekt av utländska skattesatser
2
3
Ej skattepliktiga intäkter/ej avdragsgilla kostnader
1
1
–9
–4
Utnyttjade/nya ej värderade underskottsavdrag
1
1
Skatt hänförlig till tidigare år
–1
Jämförelsestörande poster (se not 13)
6
Övrigt
–1
–1
Skattesats enligt resultaträkningen
24
29
12
17
OECD Pillar 2 modellregler
ASSA ABLOY omfattas av OECD:s Pillar 2 modellregler. Enligt lagstiftningen är koncernen
skyldig att betala en tilläggsskatt för skillnaden mellan deras GloBE effektiva skattesats
per jurisdiktion och minimiskatten på 15 procent. Lagstiftning om Pillar 2 har antagits i
Sverige, den jurisdiktion där ASSA ABLOY är registrerat.
Eftersom lagstiftningen om Pillar 2 endast träder i kraft den 1 januari 2024, finns det
ingen aktuell skatteeffekt för året som slutade 31 december 2023. Koncernen tillämpar
undantaget för att redovisa och lämna information om uppskjutna skattefordringar och
-skulder relaterade till inkomstskatter från Pillar 2, som anges i ändringarna av IAS 12
vilka utfärdades i maj 2023.
En majoritet av enheterna i koncernen har en effektiv skattesats som överstiger 15
procent. Därför räknar ASSA ABLOY med att bli föremål för tilläggsskatten i endast ett
fåtal jurisdiktioner. De få jurisdiktioner, för vilka koncernen förväntar sig att bli föremål
för tilläggsskatt, är vanligtvis jurisdiktioner med en nominell bolagsskattesats under 15
procent, eller jurisdiktioner med en nominell bolagsskattesats på omkring 15 procent.
Detta beror på effekten av specifika justeringar som planeras i lagstiftningen om Pillar 2,
som ger upphov till olika effektiva skattesatser jämfört med de som beräknas i enlighet
med punkt 86 i IAS 12.
ASSA ABLOY har utvärderat sin exponering mot Pillar 2-lagstiftningen för när den trä-
der i kraft. Denna bedömning indikerar att den totala potentiella tilläggsskatten som
kommer att tas ut på koncernen kommer att vara oväsentlig.
NOT 13 Vinst per aktie
Vinst per aktie före och efter utspädning
Koncernen
MSEK
2022
2023
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
13 291
13 633
Nettovinst
13 291
13 633
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier (tusental)
1 110 776
1 110 776
Vinst per aktie (SEK)
11,97
12,27
Inga av koncernens utestående aktiesparprogram bedöms kunna medföra väsentlig
framtida utspädning.
Vinst per aktie före och efter utspädning och exklusive jämförelsestörande poster
Koncernen
MSEK
2022
2023
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
13 291
13 633
Jämförelsestörande poster
Nedskrivning av goodwill och andra förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar
2 271
Skatteeffekt nedskrivning av goodwill och andra förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
–143
Realisationsvinst från avyttring av Emtek och
Smart Residential, inkl. exitkostnader
–3 588
Skatteeffekt realisationsvinst från avyttring av Emtek och
Smart Residential, inkl. exitkostnader
1 522
Omstruktureringskostnader
1 250
Skatteeffekt omstruktureringskostnader
–253
Resultatföring av verkligt värde-värdering i förvärvet av HHI
466
Skatteeffekt resultatföring av verkligt värde-värdering i förvärvet av HHI
–117
Summa jämförelsestörande poster efter skatt
1 409
- varav jämförelsestörande poster före skatt
400
- varav skatteeffekt av jämförelsestörande poster
1 009
Nettovinst efter jämförelsestörande poster
13 291
15 042
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier (tusental)
1 110 776
1 110 776
Vinst per aktie exklusive jämförelse störande poster (SEK)
11,97
13,54
Noter
81
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 14 Immateriella tillgångar
Koncernen
Moderbolaget
Övriga
immateriella Immateriella
2023,
MSEK
Goodwill
Varumärken
tillgångar
Totalt
tillgångar
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
80 728
10 217
15 285
106 230
11 959
Inköp
1
270
270
3
Förvärv av dotterbolag
25 464
16 625
7 250
49 340
Avyttring av dotterbolag
–3 218
–253
–255
–3 725
Försäljningar, utrangeringar och justeringar
–3
–175
–178
Omklassificeringar
28
–8
20
Omräkningsdifferenser
–3 882
–1 182
–693
–5 756
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
99 092
25 433
21 675
146 200
11 962
Ingående ackumulerade av-/nedskrivningar
–4 854
–1 323
–9 155
–15 333
–7 976
Avyttring av dotterbolag
135
135
Försäljningar, utrangeringar och justeringar
135
135
Avskrivningar
–2
–1 624
–1 626
–1 135
Nedskrivningar
–1 741
–86
–660
–2 487
–75
Nedskrivningar redovisade mot strukturreserv
0
–82
–82
Omräkningsdifferenser
376
89
297
762
Utgående ackumulerade av-/nedskrivningar
–6 219
–1 322
–10 956
–18 496
–9 187
Bokfört värde
92 873
24 112
10 719
127 704
2 775
Koncernen
Moderbolaget
Övriga
immateriella Immateriella
2022,
MSEK
Goodwill
Varumärken
tillgångar
Totalt
tillgångar
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
67 084
9 151
14 525
90 759
11 955
Inköp
0
267
268
4
Förvärv av dotterbolag
7 190
280
523
7 994
Avyttring av dotterbolag
–10
0
–10
Försäljningar, utrangeringar och justeringar
–39
–1 575
–1 614
Omklassificeringar
1
230
231
Omräkningsdifferenser
6 463
824
1 316
8 603
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
80 728
10 217
15 285
106 230
11 959
Ingående ackumulerade av-/nedskrivningar
4 582
1 282
8 559
14 423
–6 460
Avyttring av dotterbolag
Försäljningar, utrangeringar och justeringar
38
1 522
1 560
Avskrivningar
–3
–1 270
–1 273
–1 516
Nedskrivningar
–15
–15
Nedskrivningar redovisade mot strukturreserv
–0
–0
Omräkningsdifferenser
–273
–77
–832
–1 182
Utgående ackumulerade av-/nedskrivningar
4 854
1 323
9 155
–15 333
–7 976
Bokfört värde
75 873
8 894
6 130
90 897
3 982
Övriga immateriella tillgångar består huvudsakligen av kundrelationer och teknologi.
Bokfört värde på immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, exklusive
goodwill, uppgår till 24 077 MSEK (8 857) och avser varumärken.
Nyttjandeperioden har fastställts som obestämbar i de fall tidsperioden, under vilken
en tillgång bedöms komma att bidra med ekonomiska fördelar, inte kan bestämmas.
Nedskrivningsprövning av goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod allokeras på
koncernens kassagenererande enheter (KGE). Sedan 2023 har koncernen sex KGE, vilka
motsvarar koncernens fem divisioner förutom Global Technologies vars två affärsenhe-
ter, HID Global och Global Solutions, nu utgör var sin KGE. Global Solutions och HID Glo-
bal har genom senaste årens förvärv och strategi börjat skilja sig åt avseende affärsmo-
dell och teknologi, varmed även deras kassaflöden blivit mer avskilda från varandra.
Koncernen undersöker varje år för respektive kassa genererande enhet om något
nedskrivningsbehov föreligger för goodwill och immateriella tillgångar med obestäm-
bar nyttjandeperiod samt när händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att
det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Återvinningsvärden för kassa-
genererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. Dessa beräk-
ningar utgår ifrån uppskattade framtida kassaflöden baserade på finansiella prognoser
som täcker en sexårsperiod. Kassaflöden bortom prognosperioden extrapoleras med
hjälp av bedömd tillväxt takt enligt uppgift nedan.
Väsentliga antaganden som använts för beräkning av nyttjande värden:
Prognosticerad rörelsemarginal.
Tillväxttakt för att extrapolera kassaflöden bortom prognosperioden.
Diskonteringsränta efter skatt tillämpad för uppskattade framtida kassaflöden.
Ledningen har fastställt den prognosticerade rörelsemarginalen baserat på tidigare
resultat och förväntningar på den framtida marknadsutvecklingen. För att extrapolera
kassaflöden bortom prognosperioden har en tillväxttakt om 3 procent (3) använts för
samtliga KGE. Denna tillväxttakt bedöms vara en konservativ skattning. Vidare har en
genomsnittlig diskonteringsränta i lokal valuta efter skatt använts vid beräkningarna.
Skillnaden i värde mot om en diskonteringsränta före skatt hade använts bedöms inte
vara väsentlig. Diskonteringsräntan har fastställts genom beräkning av den viktade kapi-
talkostnaden (WACC) för respektive kassagenererande enhet.
Klimatrelaterade riskers inverkan på framtida kassaflöden har också beaktats på KGE-
nivå, inklusive åtaganden för investeringsutgifter och driftsutgifter. Inga väsentliga eko-
nomiska konsekvenser för innevarande års nedskrivningsbedömning identifierades .
Noter
82
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 14 fortsättning
2023
Sammantaget ligger den använda diskonteringsräntan efter skatt i inter vallet 8,0–9,0
procent (EMEIA 8,0 procent, Americas 8,0 procent, Asia Pacific 9,0 procent, HID Global
8,0 procent, Global Solutions 8,0 procent och Entrance Systems 8,0 procent).
Under året gjordes nedskrivning av goodwill och andra immateriella tillgångar upp-
gående till 2 271 MSEK, främst hänförlig till Citizen ID i division Global Technologies.
Nedan sammanfattas goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-
period fördelat på kassagene rerande enheter:
Entrance
2023,
MSEK
EMEIA
Americas
Asia Pacific
HID Global
Global Solutions
Systems
Totalt
Goodwill
13 232
32 382
5 379
16 179
2 810
22 891
92 873
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
409
15 743
1 238
939
125
5 624
24 077
Totalt
13 642
48 125
6 617
17 118
2 935
28 514
116 950
2022
Sammantaget ligger den använda diskonteringsräntan efter skatt i inter vallet 8,0–9,0
procent (EMEIA 8,0 procent, Americas 8,0 procent, Asia Pacific 9,0 procent, Global
Technologies 8,0 procent och Entrance Systems 8,0 procent).
Sammanfattning av goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjande period fördelat på kassagene rerande enheter:
Global Entrance
2022,
MSEK
EMEIA
Americas
Asia Pacific
Technologies
Systems
Totalt
Goodwill
12 957
15 416
6 058
19 041
22 401
75 873
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
280
915
1 046
995
5 621
8 857
Totalt
13 237
16 331
7 104
20 036
28 022
84 730
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys har gjorts för respektive kassagenererande enhet. Resultatet av analy-
sen redovisas samman taget nedan.
2023
Om den uppskattade rörelsemarginalen efter prognos periodens utgång hade varit en
procentenhet lägre än ledningens bedömning, skulle det samlade återvinningsvärdet
minska med 5 procent (EMEIA 5 procent, Americas 4 procent, Asia Pacific 8 procent, HID
Global 4 procent, Global Solutions 5 procent, Entrance Systems 5 procent).
Om den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassa flöden bortom prognos-
perioden hade varit en procentenhet lägre än grundantagandet om 3 procent, skulle
det samlade återvinningsvärdet minska med 13 procent (EMEIA 13 procent, Americas
13 procent, Asia Pacific 10 procent, HID Global 13 procent, Global Solutions 13 procent,
Entrance Systems 13 procent).
Om den uppskattade vägda kapitalkostnaden som tillämpats för diskonterade kassa-
flöden för koncernen hade varit en procentenhet högre än grundantagandet om 8,0–9,0
procent, skulle det samlade återvinnings värdet minska med 17 procent (EMEIA 17 pro-
cent, Americas 17 procent, Asia Pacific 15 procent, HID Global 17 procent, Global Solu-
tions 17 procent, Entrance Systems 17 procent).
Dessa beräkningar är hypotetiska och ska inte ses som en indikation på att dessa fak-
torer är mer eller mindre troliga att förändras. Känslighetsanalysen bör därför tolkas
med försiktighet.
Inget av de hypotetiska fallen ovan skulle föranleda en ned skrivning av goodwill i en
enskild kassagenererande enhet.
2022
Om den uppskattade rörelsemarginalen efter prognos periodens utgång hade varit en
procentenhet lägre än ledningens bedömning, skulle det samlade återvinningsvärdet
minska med 5 procent (EMEIA 5 procent, Americas 4 procent, Asia Pacific 8 procent,
Global Technologies 5 procent, Entrance Systems 5 procent).
Om den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassa flöden bortom prognos-
perioden hade varit en procentenhet lägre än grundantagandet om 3 procent, skulle
det samlade återvinningsvärdet minska med 13 procent (EMEIA 13 procent, Americas
13 procent, Asia Pacific 11 procent, Global Technologies 13 procent, Entrance Systems
13 procent).
Om den uppskattade vägda kapitalkostnaden som tillämpats för diskonterade kassa-
flöden för koncernen hade varit en procentenhet högre än grundantagandet om 8,0–9,0
procent, skulle det samlade återvinnings värdet minska med 17 procent (EMEIA 17 pro-
cent, Americas 17 procent, Asia Pacific 16 procent, Global Technologies 17 procent,
Entrance Systems 17 procent).
Dessa beräkningar är hypotetiska och ska inte ses som en indikation på att dessa fak-
torer är mer eller mindre troliga att förändras. Känslighetsanalysen bör därför tolkas
med försiktighet.
Inget av de hypotetiska fallen ovan skulle föranleda en ned skrivning av goodwill i en
enskild kassagenererande enhet.
Noter
83
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 15 Materiella anläggningstillgångar
Koncernen
Moderbolaget
Mark och mark- Pågående
2023,
MSEK
Byggnader
anlägg ningar
Maskiner
Inventarier
nyanläggningar
Totalt
Inventarier
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
7 787
1 258
12 205
5 664
1 232
28 146
147
Inköp
310
1
363
407
1287
2 369
5
Förvärv av dotterbolag
524
79
530
214
75
1 422
Avyttring av dotterbolag
–83
–16
–156
–53
–30
–339
Försäljningar och utrangeringar
–103
–19
–227
–190
–45
–585
–2
Omklassificeringar
144
14
693
146
–1 018
–20
Omräkningsdifferenser
–209
–33
–459
–181
–45
–927
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
8 369
1 284
12 949
6 007
1 456
30 066
151
Ingående ackumulerade av- och nedskrivningar
–4 431
–128
–9 145
–4 336
–18 040
–104
Avyttring av dotterbolag
24
2
118
38
182
Försäljningar och utrangeringar
69
225
169
463
2
Avskrivningar
–289
–3
–797
–525
–1 613
–16
Nedskrivningar
–23
–84
–4
–111
Nedskrivningar redovisade mot strukturreserv
–81
–24
–16
–120
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser
114
2
352
165
633
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar
–4 616
–127
–9 354
–4 508
–18 606
–118
Bokfört värde
3 753
1 157
3 596
1 499
1 456
11 460
33
Koncernen
Moderbolaget
Mark och mark- Pågående
2022,
MSEK
Byggnader
anlägg ningar
Maskiner
Inventarier
nyanläggningar
Totalt
Inventarier
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
6 747
1 329
11 101
4 992
935
25 103
130
Inköp
220
15
283
363
846
1 728
17
Förvärv av dotterbolag
110
32
75
73
43
333
Avyttring av dotterbolag
0
0
–1
–1
Försäljningar och utrangeringar
–254
–34
–1 253
–539
–30
–2 110
Omklassificeringar
125
–204
378
156
–678
–223
Omräkningsdifferenser
839
121
1 621
621
115
3 317
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
7 787
1 258
12 205
5 664
1 232
28 146
147
Ingående ackumulerade av- och nedskrivningar
–3 920
–162
–8 395
–3 873
–16 350
–90
Avyttring av dotterbolag
Försäljningar och utrangeringar
260
51
1 245
545
2 102
Avskrivningar
–242
–8
–650
–464
–1 364
–13
Nedskrivningar
–16
0
–50
–25
–90
Nedskrivningar redovisade mot strukturreserv
–3
–1
–3
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser
–514
–9
–1 293
–518
–2 334
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar
–4 431
–128
–9 145
–4 336
–18 040
–104
Bokfört värde
3 355
1 130
3 061
1 328
1 232
10 106
44
NOT 16 Nyttjanderättstillgångar
I balansräkningen redovisas följande belopp avseende nyttjanderätts tillgångar.
Koncernen
MSEK
2022
2023
Byggnader
2 990
4 253
Maskiner
24
32
Fordon
698
894
91
117
Totalt
3 804
5 296
Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgick till 2 287 MSEK (1 255).
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen
MSEK
2022
2023
Avskrivningar hänförliga till nyttjanderättstillgångar:
Byggnader
–969
–1 164
Maskiner
–10
–11
Fordon
–337
–396
–30
–34
Rörelsekostnader hänförliga till:
Korttidsleasingavtal
–64
–54
Leasingavtal av lågt värde
–18
–23
Variabla leasingbetalningar ej inkluderade i leasingskulder
–20
–30
Räntekostnader hänförliga till:
Leasingskulder
–87
–183
Totalt
–1 535
–1 896
Det totala kassaflödet hänförligt till leasingavtal under 2023 var 1 726 MSEK (1 417).
Noter
84
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
NOT 17 Aktier i dotterbolag
Moderbolaget
Redovisat värde,
Företagsnamn
Org. nummer, säte
Antal aktier
Ägarandel, %
MSEK
ASSA Sverige AB
556061-8455, Eskilstuna
70
100
197
ASSA ABLOY Entrance Systems AB
556204-8511, Landskrona
1 000
100
287
ASSA ABLOY Global Solutions AB
556666-0618, Stockholm
1 306 891
100
475
ASSA ABLOY Kredit AB
556047-9148, Stockholm
400
100
6 036
ASSA ABLOY Holding AB
559180-8646, Stockholm
6 500
100
7 147
ASSA ABLOY Försäkrings AB
516406-0740, Stockholm
60 000
100
185
ASSA ABLOY Asia Holding AB
556602-4500, Stockholm
1 000
100
189
ASSA ABLOY OY
1094741-7, Joensuu
800 000
100
4 257
ASSA ABLOY Norge A/S
979207476,
Moss
150 000
100
538
ASSA ABLOY Danmark A/S
CVR 10050316,
Herlev
60 500
100
376
ASSA ABLOY Deutschland GmbH
HR B 66227,
Berlin
1
100
1 086
ASSA ABLOY Nederland Holding B.V.
52153924,
Raamsdonksveer
180
100
771
ASSA ABLOY France SAS
412140907,
R.C.S. Versailles
15 184 271
100
1 964
HID Global Switzerland S.A.
CH-232-0730018-2, Granges
2 500
100
47
ASSA ABLOY Entrance Systems Austria GmbH
A-2320
Schwechat
1
100
109
ASSA ABLOY Ltd
2096505,
Willenhall
1 330 000
100
3 091
HID Global Ireland Teoranta
364896,
Galway
501 000
100
205
Mul-T-Lock Ltd
520036583,
Yavne
13 787 856
100
901
ASSA ABLOY Holdings (SA) Ltd
1948/030356/06, Roodepoort
100 220
100
217
ASSA ABLOY Inc
039347-83, Oregon
100
100
9 157
ABLOY Canada Inc.
1148165260,
Montreal
1
100
0
ASSA ABLOY of Canada Ltd
104722749
RC0003,
Ontario
9 621
100
511
ASSA ABLOY Australia Pacific Pty Ltd
ACN 095354582,
Oakleigh, Victoria
48 190 000
100
844
Cerramex, S.A de C.V
CER8805099Y6,
Mexiko
4
0
ASSA ABLOY Mexico, S.A de CV
AAM961204CI1, Mexiko
50 108 549
100
1 329
Cerraduras y Candados Phillips S.A de C.V
CCP910506LK2, Mexiko
112
0
ASSA ABLOY Colombia S.A.S
860009826-8, Bogota
3 115 080
100
203
ASSA ABLOY Asia Pacific Ltd
53451,
Hong Kong
1
99¹
72
ASS AABLOY Entrance Systems IDDS AB
556071-8149, Landskrona
25 000 000
100
5 323
ASSA ABLOY Portugal, Unipessoal, Lda (Portugal)
PT500243700,
Alfragide
1
100
0
ASSA ABLOY Holding Italia S.p.A.
IT01254420597,
Rom
650 000
100
1 019
HID SA (Argentina)
CUIT 30-61783980-2, Buenos Aires
2 400
0
HID Global SAS
FR21341213411,
Nanterre
1 000 000
100
2 672
ASSA ABLOY East Africa Ltd
C.20402,
Nairobi
13 500
100
90
Omni-ID Ltd
6163600,
Bristol
2 200 000
100
26
ASSA ABLOY Industrietore GmbH
574125b, Schwechat
1 000
100
0
Stormlane Limited
752101,
Galway
1 000 000
100
88
Totalt 49 412
¹ Koncernens innehav uppgår till 100 procent.
NOT 18 Andelar i intressebolag
Koncernen
Kapital andel Kapital andel Redovisat värde Redovisat värde
Företagsnamn
Registreringsland
Antal andelar
2022,
%
2023,
%
2022,
MSEK
2023,
MSEK
Goal Co., Ltd
Japan
2 778 790
46
46
618
557
PT Jasuindo Arjo Wiggins Security
Indonesien
1 533 412
49
49
39
46
SARA Loading Bay Ltd
Storbritannien
4 990
50
50
13
13
Saudi Crawford Doors Ltd
Saudiarabien
800
40
40
5
5
Övriga
1
1
Totalt
676
622
Noter
85
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 19 Uppskjuten inkomstskatt
Koncernen
MSEK
2022
2023
Uppskjutna skattefordringar
Anläggningstillgångar
292
288
Pensioner
101
232
Underskottsavdrag med mera
70
84
Övriga uppskjutna skattefordringar
913
2 345
Kvittade uppskjutna skattefordringar
–63
–1 087
Uppskjutna skattefordringar
1 313
1 863
Uppskjutna skatteskulder
Anläggningstillgångar
2 148
2 197
Pensioner
187
192
Övriga uppskjutna skatteskulder
514
1 689
Kvittade uppskjutna skatteskulder
–63
–1 087
Uppskjutna skatteskulder
2 785
2 991
Uppskjuten skatt, netto
–1 472
–1 128
I posterna Övriga uppskjutna skattefordringar och skulder, ingår uppskjuten skatt på
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder från leasingavtal uppgående till 1 034 MSEK
respektive 1 004 MSEK.
Förändring i uppskjuten skatt
Koncernen
MSEK
2022
2023
Ingående balans
–1 317
–1 472
Förvärv och avyttringar
–108
–276
Redovisning i resultaträkningen
426
604
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser
–326
7
Valutakursdifferenser
–146
9
Utgående balans
–1 472
–1 128
Koncernens totala underskottsavdrag uppgår till 6 274 MSEK varav 5 757 MSEK (5 797)
utgör underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar ej har värderats eftersom
det bedöms som osäkert i vilken utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräknas
mot överskott vid framtida beskatt ning. De ovärderade underskotten härrör från bolag i
följande länder; Angola 3 MSEK, Österrike 33 MSEK, Australien 6 MSEK, Belgien 28 MSEK,
Brasilien 547 MSEK, Schweiz 20 MSEK, Kina 2 897 MSEK, Tjeckien 3 MSEK, Tyskland 47
MSEK, Danmark 48 MSEK, Frankrike 920 MSEK, Storbritannien 276 MSEK, Ghana 2 MSEK,
Hong Kong 11 MSEK, Indonesien 11 MSEK, Irland 129 MSEK, Israel 47 MSEK , Indien 63
MSEK, Italien 377 MSEK, Kenya 2 MSEK, St Lucia 2 MSEK, Malta 10 MSEK, Mexiko 17
MSEK, Malaysia 17 MSEK, Nigeria 5 MSEK, Nederländerna 54 MSEK, Portugal 66 MSEK,
Slovakien 67 MSEK, Thailand 4 MSEK, Turkiet 2 MSEK, Tanzania 14 MSEK, Uganda 30
MSEK.
Av de totala underskottsavdragen förfaller 3 392 MSEK inom fem år medan 2 882
MSEK inte har någon förfallotidpunkt.
NOT 20 Övriga finansiella tillgångar
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Andelar i intressebolag
461
461
Andra aktier och andelar
93
115
Långfristiga räntebärande fordringar
223
223
Övriga långfristiga f ordringar
57
75
64
41
Totalt
373
412
525
503
NOT 21 Varulager
Koncernen
MSEK
2022
2023
Material och förrådsartiklar
6 582
5 777
Produkter i arbete
3 769
3 689
Färdiga varor
8 731
8 981
Förskott till leverantörer
135
156
Totalt
19 217
18 603
Nedskrivning av lager uppgick under året till 1 434 MSEK (545).
NOT 22 Kundfordringar
Koncernen
MSEK
2022
2023
Kundfordringar
21 905
23 844
Kreditförlustreserv
–2 145
–2 910
Totalt
19 760
20 934
Kundfordringar per valuta
Koncernen
MSEK
2022
2023
USD
8 641
9 446
EUR
4 430
4 711
GBP
971
1 058
CAD
523
743
SEK
740
717
AUD
624
603
CNY
894
592
BRL
245
324
Övriga valutor
2 692
2 740
Totalt
19 760
20 934
Åldersanalys av årets kundfordringar
Koncernen
MSEK
2022
2023
Ej förfallna kundfordringar
14 847
16 759
Förfallna kundfordringar:
< 3 månader
4 503
4 719
3 –12 månader
1 412
1 136
> 12 månader
1 142
1 230
7 058
7 085
Nedskrivna kundfordringar:
Ej förfallna
–303
–767
Förfallna kundfordringar:
< 3 månader
–311
–639
3 –12 månader
–386
–275
> 12 månader
–1 145
–1 228
–2 145
–2 910
Totalt
19 760
20 934
Förändring i kreditförlustreserv avseende kundfordringar
Koncernen
MSEK
2022
2023
Ingående balans
1 537
2 145
Förvärv och avyttringar av dotterbolag
20
743
Konstaterade förluster
–175
–351
Återförda outnyttjade belopp
–296
–211
Reservering för osäkra kundfordringar
904
727
Omräkningsdifferenser
155
–143
Utgående balans
2 145
2 910
NOT 23 Moderbolagets eget kapital och förslag till vinstdisposition
Moderbolagets eget kapital uppdelas i bundet och fritt eget kapital. Bundet eget kapital
utgörs av aktiekapital, uppskrivningsfond, reservfond och fond för utvecklingsutgifter.
Reserv fonden består av överkurs (vid emission av aktier erhållet belopp överstigande
aktiernas nominella belopp) avseende aktier som emitterades till och med 2005. Fritt
eget kapital utgörs av överkursfond, balanserade vinstmedel och årets resultat.
Till årsstämmans förfogande står vinstmedel om 15 521 542 672 SEK. Styrelsen föreslår
en utdelning för räkenskapsåret 2023 om 5,40 kronor per aktie, totalt 5 998 192 204 SEK,
och att resterande belopp, 9 523 350 468 SEK, överföres i ny räkning.
Noter
86
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
NOT 24 Aktiekapital, antal aktier och utdelning per aktie
Antal aktier, tusental Aktie-
kapital,
A-aktier
B-aktier
Totalt
TSEK
Ingående balans per 1 jan 2022
57 525
1 055 052
1 112 576
370 859
Utgående balans per 31 dec 2022
57 525
1 055 052
1 112 576
370 859
Antal röster, tusental
575 259
1 055 052
1 630 311
Ingående balans per 1 jan 2023
57 525
1 055 052
1 112 576
370 859
Utgående balans per 31 dec 2023
57 525
1 055 052
1 112 576
370 859
Antal röster, tusental
575 259
1 055 052
1 630 311
Samtliga aktier har ett kvotvärde om cirka 0,33 SEK (0,33) och har lika rätt till andel i
bolagets tillgångar och resultat. Samtliga aktier är berättigade till utdelning som fast-
ställs i efterhand. Varje aktie av serie A medför tio röster och varje aktie av serie B en röst.
Alla emitterade aktier är fullt betalda.
Vägt genomsnittligt antal aktier i tusental har under året uppgått till 1 110 776
(1 110 776). Inga av koncernens utestående aktiesparprogram bedöms kunna medföra
väsentlig framtida utspädning. Totalt antal aktier i eget förvar per 31 december 2023
uppgick till 1 800 000. Inga aktier har återköpts under året.
Under räkenskapsåret utbetald utdelning uppgick totalt till 5 332 MSEK (4 665),
vilket motsvarar 4,80 SEK (4,20) per aktie.
NOT 25 Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning omfattar pensioner och sjukvårds-
ersättningar. Pensionsplaner klassi ficeras som antingen förmånsbestämda planer eller
avgiftsbestämda planer. Pensionsåtaganden i balansräkningen är huvudsakligen hänför-
bara till förmånsbestämda pensionsplaner. ASSA ABLOY har förmånsbestämda pen-
sionsplaner i ett antal länder. De mest omfattande förmånsbestämda planerna finns i
USA, Storbritannien och Schweiz.
De förmånsbestämda planerna i USA, Storbritannien och Schweiz tryggas av till-
gångar inom ramen för pensionsstiftelser. I USA finns även ofonderade planer för
sjukvårds ersättningar efter avslutad anställning, som redovisas på samma sätt som för-
månsbestämda pensionsplaner.
Stiftelsernas verksamhet regleras av nationella bestämmelser och praxis. Ansvaret för
övervakning av pensionsplanerna och dess tillgångar ligger främst hos stiftelsernas res-
pektive styrelse men kan även ligga mer direkt hos företaget. Koncernen har en övergri-
pande policy för inom vilka ramar tillgångsallokeringen bör hålla sig. Varje stiftelse
anpassar sin tillgångallokering efter hur det lokala pensionsåtagandet ser ut, framförallt
återstående löptid och fördelning mellan aktiva medlemmar och pensionärer. Koncer-
nen har inte ändrat de processer som används för att hantera dessa risker.
Placeringarna är väl diversifierade för att inte en enskild placerings värdenedgång
skall ha någon väsentlig påverkan på förvaltningstillgångarna. Den största andelen av
tillgångarna är placerade i aktier då koncernen anser att aktier långsiktigt ger den bästa
avkastningen till en acceptabel risk nivå. Den totala allokeringen till aktier bör dock inte
överstiga 60 procent av de totala tillgångarna. De räntebärande tillgångarna placeras i
en kombination av vanliga statsobligationer och företagsobligationer men även i infla-
tionsskyddade realränteobligationer. Den genomsnittliga löptiden för dessa är normalt
något kortare än löptiden på den underliggande skulden. Andelen obligationer i fon-
derna bör inte understiga 30 procent av tillgångarna. Mindre andelar av tillgångarna pla-
ceras även i fastigheter och alternativa placeringar, främst hedgefonder.
Per 31 december 2023 uppgår andelen aktier till 25 procent (24) och ränte bärande
värdepapper till 43 procent (43) av förvaltningstillgångarna, medan övriga tillgångar
uppgår till 32 procent (33). Den faktiska avkastningen på förvaltningstillgångarna under
2023 var 427 MSEK (–1 381), medan effekten av förändrade antaganden på pensions-
skulden uppgick till 93 MSEK (–2 861) .
Svenska koncernbolag beräknar särskild löneskatt på skillnaden mellan pensions-
skuld fastställd enligt IAS 19 och skuld enligt de regler som tillämpas i juridisk person.
Belopp som redovisas i resultaträkningen
Pensionskostnader, MSEK
2022
2023
Avgiftsbestämda pensionsplaner
846
957
Förmånsbestämda pensionsplaner
170
171
Sjukvårdsersättningar efter avslutad anställning
25
30
Totalt
1 042
1 158
varav redovisat inom:
Rörelseresultat
995
1 106
Finansnetto
48
52
Belopp som redovisas i balansräkningen
Pensionsavsättningar, MSEK
2022
2023
Avsättningar för förmånsbestämda pensions planer
819
935
Avsättningar för sjukvårdsersättningar efter avslutad anställning
524
483
Avsättningar för avgiftsbestämda pensions planer
8
17
Totalt
1 351
1 435
Pensioner i Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänste män i Sverige tryggas bland
annat genom försäkring i Alecta. Enligt UFR 10 är detta en förmåns bestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget inte haft tillgång till
sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbe-
stämd plan. Pensions planen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovi-
sas därför som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till 14 MSEK (19), varav för moderbolaget 8 MSEK (10). Avgif-
terna för pensionsförsäkringar förväntas vara i stort sett oförändrade under 2024.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Per 31
december 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsoliderings nivån
preliminärt till 159 procent (172 procent per 31 december 2022). Den kollektiva kon-
solideringsnivån utgörs av mark nads värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings tekniska beräkningsantaganden, vilka
inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån tillåts normalt att
variera mellan 125 och 175 procent. Om konsoliderings nivån avviker från detta intervall
ska åtgärder i form av justering av premienivån vidtas för att återgå till normal intervallet.
Specifikation av förmånsbestämda pensionsplaner, sjukvårdsersättningar och förvaltningstillgångar per land
Storbritannien
Schweiz
USA
Övriga länder
Totalt
Specifikation av pensionsavsättningar, MSEK
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Nuvärde av fonderade förmånsbestämda förpliktelser
3 537
3 506
1 412
1 619
1 944
1 831
515
638
7 408
7 595
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
–4 181
–4 171
–1 247
–1 358
–2 068
–2 061
–221
–153
–7 717
–7 742
Nettovärde fonderade planer
643
–665
165
261
124
–230
295
486
308
–147
Nuvärde av ofonderade förmånsbestämda förpliktelser
1 127
1 082
1 127
1 082
Nuvärde av ofonderade sjukvårdsersättningar
521
479
4
3
524
483
Nettovärde förmånsbestämda pensionsplaner
643
–665
165
261
396
250
1 425
1 571
1 343
1 418
Avsättningar för avgiftsbestämda pensionsplaner
5
6
3
11
8
17
Totalt
643
–665
165
261
401
255
1 428
1 583
1 351
1 435
Väsentliga aktuariella antaganden
Storbritannien
Schweiz
USA
Väsentliga aktuariella antaganden (vägt genomsnitt), %
2022
2023
2022
2023
2022
2023
Diskonteringsränta
5,0
4,8
1,9
1,7
5,1
4,9
Förväntad årlig löneökning
n/a
n/a
1,5
1,5
n/a
n/a
Förväntad årlig pensionsökning
1,9
2,1
0,0
0,0
n/a
n/a
Förväntad årlig ökning i sjukvårdsersättningar
n/a
n/a
n/a
n/a
5,0
5,0
Förväntad årlig inflation
2,6
2,6
2,0
1,25
3,0
3,0
Noter
87
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Not 25 fortsättning
Förändring i pensionsförpliktelser
Sjukvårds- Förmånsbestämda Förvaltnings-
2023,
MSEK
ersättningar pensionsplaner
tillgångar
Totalt
Ingående balans 1 januari 2023
524
8 535
–7 717
1 343
Förvärv och avyttringar
62
33
95
Redovisat i resultaträkningen:
Kostnader avseende tjänstgöring under året
4
122
126
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år
18
18
Räntekostnad/-intäkt
26
361
–336
52
Summa redovisat i resultaträkningen
30
501
–336
196
Redovisat i övrigt totalresultat:
Avkastning på förvaltningstillgångar, exklusive belopp inkluderade ovan
–91
–91
Vinst/förlust från förändringar i demografiska antaganden
–128
–128
Vinst/förlust från förändringar i finansiella antaganden
–16
171
155
Erfarenhetsbaserade vinster/förluster
0
72
72
Omvärdering av nettopensionsförpliktelsen
–16
115
–91
8
Omräkningsdifferenser
–23
17
–23
–29
Summa redovisat i övrigt totalresultat
–39
131
–114
–21
In-/utbetalningar:
Avgifter från arbetsgivaren
–103
–103
Avgifter från anställda
0
104
–96
8
Utbetalda ersättningar
–33
–657
590
–100
Summa in- och utbetalningar
–33
–553
391
–196
Utgående balans 31 december 2023
482
8 677
–7 742
1 418
Sjukvårds- Förmånsbestämda Förvaltnings-
2022,
MSEK
ersättningar pensionsplaner
tillgångar
Totalt
Ingående balans 1 januari 2022
606
9 102
6 981
2 727
Förvärv och avyttringar
1 540
–1 660
–120
Redovisat i resultaträkningen:
Kostnader avseende tjänstgöring under året
6
139
145
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år
–2
–2
Räntekostnad/-intäkt
19
211
–182
48
Summa redovisat i resultaträkningen
25
349
182
191
Redovisat i övrigt totalresultat:
Avkastning på förvaltningstillgångar, exklusive belopp inkluderade ovan
1 564
1 564
Vinst/förlust från förändringar i demografiska antaganden
–271
–271
Vinst/förlust från förändringar i finansiella antaganden
–159
–2 395
–2 554
Erfarenhetsbaserade vinster/förluster
–0
20
20
Omvärdering av nettopensionsförpliktelsen
160
2 645
1 564
–1 241
Omräkningsdifferenser
88
745
–641
192
Summa redovisat i övrigt totalresultat
72
-1 900
923
–1 049
In-/utbetalningar:
Avgifter från arbetsgivaren
–241
–241
Avgifter från anställda
0
77
–78
–1
Utbetalda ersättningar
–36
–632
504
–164
Summa in- och utbetalningar
35
555
185
405
Utgående balans 31 december 2022
524
8 535
7 717
1 343
Fördelning av förvaltningstillgångar
Förvaltningstillgångar
2022
2023
Noterade aktier
1 841
1 900
Statsobligationer
1 109
896
Företagsobligationer
2 049
2 003
Realränteobligationer
171
458
Fastigheter
472
421
Likvida medel
174
93
Alternativa placeringar
36
Försäkringskontrakt och andra tillgångar
1 864
1 971
Totalt
7 717
7 742
Känslighetsanalys av pensionsförpliktelsen och sjukvårdsersättningar
Effekt på pensionsförpliktelsen och sjukvårdsersättningar av
0,5 procentenhets förändring i vissa aktuariella
antaganden, %
+0,5 %
–0,5 %
Diskonteringsräntan
-5,6%
6,6%
Inflationen
2,3%
-2,5%
Pensionsökningar
2,1%
-1,9%
Förväntad årlig ökning i sjukvårdsersättningar
3,3%
-3,0%
Ovan presenteras känslighetsanalyser för de viktigaste antaganden som påverkar den
redovisade pensionsskulden. Notera dock att känslighetsanalysen inte är menad att
uttrycka en åsikt från ASSA ABLOY om sannolikheten för att dessa inträffar.
För 2024 är ASSA ABLOYs bedömning avseende effekter av framtida kassaflöden att
endast mindre tillskott till pensionsplanerna kommer att vara erforderliga.
Noter
88
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Noter
89
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 26 Övriga avsättningar
Koncernen
Struktur-
MSEK
reserv
Övrigt
Totalt
Ingående balans 1 jan 2023
294
650
944
Årets avsättningar
1 250
1 503
Förvärv av dotterbolag
57
46
103
Avyttring av dotterbolag
–4
–4
Återföring outnyttjade belopp
–15
–15
Betalningar
–613
–70
–683
Utnyttjat utan kassaflödeseffekt
–202
–202
Omräkningsdifferenser
–20
0
–20
Utgående balans 31 dec 2023
767
860
1 627
Koncernen
Struktur-
MSEK
reserv
Övrigt
Totalt
Ingående balans 1 jan 2022
658
595
1254
Årets avsättningar
77
77
Förvärv av dotterbolag
18
18
Avyttring av dotterbolag
Återföring outnyttjade belopp
–10
–10
Betalningar
–404
–49
–453
Utnyttjat utan kassaflödeseffekt
–3
–3
Omräkningsdifferenser
43
19
61
Utgående balans 31 dec 2022
294
650
944
Koncernen
Fördelning i balansräkningen:
2022
2023
Övriga långfristiga avsättningar
530
891
Övriga kortfristiga avsättningar
Totalt
944
1 627
Den utgående strukturreserven är huvudsakligen hänförlig till det om struktu rerings-
program som initierades 2023. Strukturreserven förväntas utnyttjas under de kom-
mande två åren. Långfristig del av reserven uppgår till 339 MSEK. Se även förvaltningsbe-
rättelsen för mer information om omstrukturerings programmen.
Övriga avsättningar avser huvudsakligen legala åtaganden inklusive framtida miljö-
relaterade åtgärder.
NOT 27 Övriga kortfristiga skulder
Koncernen
MSEK
2022
2023
Moms och punktskatter
856
1 033
Innehållen källskatt
152
187
Erhållna förskott
1 917
2 048
Sociala avgifter och andra skatter
97
120
Kortfristiga tilläggsköpeskillingar
789
Övriga kortfristiga skulder
858
841
Totalt
4 426
5 017
NOT 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Personalrelaterade kostnader
4 603
5 218
194
Kundrelaterade kostnader
2 152
2 093
Förutbetalda intäkter
821
1 426
Upplupna räntekostnader
183
500
340
Övrigt
3 734
4 915
95
Totalt
11 492
14 152
424
629
NOT 29 Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut
MSEK
Koncernen Moderbolaget
2022 2023 2022 2023
Fastighetsinteckningar 17 8
Övriga inteckningar och pantsättningar 86 69
Totalt 103 77
NOT 30 Eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Garantier till förmån för dotterbolag
12 484
16 015
Övriga garantier och eventualförpliktelser
127
103
Totalt
127
103
12 484
16 015
Utöver garantier redovisade i tabellen ovan har koncernen ett stort antal mindre bank-
garantier beträffande fullgörande av åtaganden i den löpande verksamheten. Några
väsentliga skulder förväntas inte uppkomma genom dessa garantier.
Koncernen
Förfallostruktur – garantier, MSEK
2022
2023
< 1 år
116
76
> 1 < 2 år
2
2
> 2 < 5 år
3
18
> 5 år
7
7
Totalt
127
103
NOT 31 Kassaflödesposter
Koncernen
MSEK
2022
2023
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet
Resultat vid försäljning av anläggnings tillgångar
–8
–59
Resultat vid försäljning av dotterbolag
8
0
Förändring av pensionsavsättningar
143
144
Resultat från andelar i intresseföretag
–26
–18
Utdelning från andelar i intresseföretag
5
3
Omvärdering tilläggs köpeskillingar
–41
–30
Övrigt
57
82
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
137
123
Förändring av rörelsekapital
Varulager ökning/minskning (–/+)
–2 340
2 380
Kundfordringar ökning/minskning (–/+)
–1 445
–49
Leverantörsskulder ökning/minskning (+/–)
–408
–214
Övrigt rörelsekapital ökning/minskning (–/+)
1 363
1 720
Förändring av rörelsekapital
2 831
3 836
Avyttring av dotterbolag
Erhållna köpeskillingar netto
40
8 294
Likvida medel i avyttrade dotterbolag
–3
–180
Förändring i koncernens likvida medel vid avyttring
37
8 114
NOT 32 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga affärsmässiga händelser för koncernen har skett efter räkenskapsårets
utgång.
Noter
90
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
NOT 33 Reserver
Säkringsreserv
Kassa- Säkring av
MSEK flödes- verkligt Omräknings-
säkringar värde
differenser
Totalt
Ingående balans 1 januari 2022
–250
5 487
5 237
Övrigt totalresultat i intressebolag
–11
–11
Kassaflödessäkringar
1
1
Omräkningsdifferenser
6 918
6 918
Skatt hänförlig till reserver
–11
–11
Utgående balans 31 december 2022
–249
12 383
12 133
Ingående balans 1 januari 2023
-249
12 383
12 133
Övrigt totalresultat i intressebolag
–63
–63
Kassaflödessäkringar
–66
–66
Säkring av nettoinvestering
Säkringskostnad
–21
–2
–23
Omräkningsdifferenser
0
–2 532
–2 532
Skatt hänförlig till reserver
5
5
Utgående balans 31 december 2023
–335
–2
9 793
9 455
Kassaflödessäkringar inkluderar säkringar av nettoinvestering. Av den utgående balan-
sen utgör 255 MSEK belopp relaterade till stängda säkringsrelationer avseende nettoin-
vesteringar där säkrat föremål kvarstår.
NOT 34 Rörelseförvärv
Konsoliderade förvärv 2023
Försäljning Konsoli-
Antal 2022 derings-
Förvärvad verksamhet
Division
anställda (MSEK) månad
GuardRFID
Global Technolog.
<50
60
2023-02
Crewsight
Global Technolog.
<50
<50
2023-02
Connexient
Global Technolog.
<50
<50
2023-03
Alexander & Wilks
EMEIA
<50
<50
2023-04
Mottura Serrature
EMEIA
300
2023-05
Southwest Entrances
Entrance Systems
<50
70
2023-05
Iberon
Global Technolog.
<50
<50
2023-06
Hardware and Home Improvement (HHI)
Americas
7 000
16 600
2023-06
Kinetron
EMEIA
<50
<50
2023-07
Sunray Engineering
EMEIA
70
150
2023-07
Cleveland Door Controls
Entrance Systems
<50
<50
2023-07
Atlas Security
Entrance Systems
<50
<50
2023-09
Access Technology
Global Technolog.
<50
<50
2023-09
Enkoa
Global Technolog.
<50
<50
2023-09
Lawrence Hardware and Gallery Specialist
Americas
50
200
2023-09
Evolis
Global Technolog.
380
1 200
2023-09
Inovadoor
Entrance Systems
100
2023-09
Forte
Americas
200
2023-09
Securitech Group
Americas
50
160
2023-10
Char
Global Technolog.
<50
<50
2023-10
DS Security
Global Technolog.
<50
60
2023-11
Ghost controls
Entrance Systems
<50
2023-12
Leone Fence
Entrance Systems
60
2023-12
ZeroSSL
Global Technolog.
<50
<50
2023-12
Nedan följer beskrivning av några av de större förvärv som genomförts under 2023, samt
på nästa sida några av koncernens större förvärv i 2022. I förvaltningsberättelsen åter-
finns ytterligare information om genomförda förvärv.
2023
Mottura Serrature
I maj 2023 förvärvades Mottura Serrature, en tillverkare av högsäkerhetslås och cylin-
drar för privatbostäder. Verksamheten har sitt huvudkontor i närheten av Turin, Italien.
I förvärvsanalysen har immateriella tillgångar i form av varumärken och kundrelationer
särredovisats. Resterande goodwill är huvudsakligen hänförd till synergier och andra
immateriella tillgångar som ej uppfyller kriterierna för separat redovisning.
Hardware and Home Improvement (HHI)
I juni 2023 slutfördes förvärvet av Hardware and Home Improvement (”HHI”) divisionen
inom Spectrum Brands. Verksamheten har sitt huvudkontor i Kalifornien, USA, och är en
ledande leverantör av säkerhetsprodukter, VVS-utrustning och dörrbeslag för det nord-
amerikanska bostadssegmentet. I förvärvsanalysen har immateriella tillgångar i form av
teknologi, kundrelationer och varumärken särredovisats, se vidare i tabell nedan. Per
balansdagen är förvärvsanalysen preliminär och kommer att slutföras inom ett år efter
förvärvsdatumet.
Evolis
I september 2023 förvärvades Evolis, en tillverkare av skrivare för ID-kort och kringproduk-
ter. Verksamheten har sitt huvudkontor i Angers, Frankrike. Per balansdagen är förvärvsa-
nalysen preliminär med avseende på värdering av immateriella tillgångar och kommer att
slutföras inom ett år efter förvärvsdatumet.
Ghost Controls
I december2023 förvärvades Ghost Controls, en leverantör av öppnare för automatiska
grindar för privatbostäder. Verksamheten har sitt huvudkontor i Florida, USA. Per balans-
dagen är förvärvsanalysen preliminär med avseende på värdering av immateriella till-
gångar och kommer att slutföras inom ett år efter förvärvsdatumet.
Leone Fence
I december 2023 förvärvades Leone Fence, en tillverkare, distributör och installatör av
skalskyddsprodukter för kommersiella och privata fastigheter. Verksamheten har sitt
huvudkontor i Ontario, Kanada. Per balansdagen är förvärvsanalysen preliminär med
avseende på värdering av immateriella tillgångar och kommer att slutföras inom ett år
efter förvärvsdatumet.
2022
2023
MSEK
Totalt
Totalt
varav HHI
Förvärvspris
Erlagda köpeskillingar avseende årets förvärv
8 945
54 292
47 742
Innehållna och villkorade köpeskillingar avseende årets förvärv
864
508
43
Justering av förvärvspris avseende föregående års förvärv
2
10
Summa
9 812
54 810
47 785
Verkligt värde på förvärvade tillgångar och skulder
Immateriella tillgångar
803
24 422
22 401
Materiella anläggningstillgångar
333
1 480
948
Nyttjanderättstillgångar
144
1166
1 106
Pensionstillgångar
120
Uppskjutna skattefordringar
90
301
273
Övriga finansiella tillgångar
12
193
192
Varulager
1 312
4 098
3 377
Kortfristiga fordringar och placeringar
948
2 305
1 599
Likvida medel
533
1 175
584
Uppskjutna skatteskulder
–203
–550
–339
Pensionsavsättningar
–101
–90
Övriga långfristiga skulder
–174
–1 794
–1 378
Kortfristiga skulder
–1 297
–3 350
–2 676
Summa
2 621
29 346
25 997
Goodwill
7 190
25 464
21 789
Erlagda köpeskillingar avseende årets förvärv
8 945
54 292
47 742
Likvida medel i förvärvade dotterbolag
–533
–1 175
–584
Erlagda köpeskillingar avseende förvärv genomförda tidigare år
171
449
Förändring i koncernens likvida medel vid förvärv
8 583
53 566
47 158
Nettoomsättning från förvärvs tid punkten
2 211
9 499
8 389
EBIT från förvärvstidpunkten
33
891
740
Nettoresultat från förvärvstidpunkten
15
331
205
I tabellen ingår justeringar av verkligt värde på förvärvade nettotillgångar från förvärv
genomförda under tidigare år.
Förvärvsanalyser har upprättats för samtliga förvärv under 2023, varav några är preli-
minära och kommer att slutföras inom ett år efter förvärvsdatumet. Förvärvade enhe-
ters årsomsättning 2023 uppgick till totalt 19 276 MSEK (7 047) och nettoresultatet till
totalt 810 MSEK (832). Förvärvsrelaterade kostnader för 2023 uppgick till 923 MSEK
(506) och har redovisats som övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
Noter
91
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
NOT 35 Personal
Löner och andra ersättningar, samt sociala kostnader
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Löner och andra ersättningar
26 231
32 097
297
316
Sociala kostnader
7 533
8 686
147
178
– varav pensionskostnader
995
1 125
55
56
Totalt
33 763
40 783
444
493
Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare 2023, TSEK
Aktie-
Lön/ relaterad Övriga Pensions-
Namn
arvode
Rörlig lön
ersättning förmåner kostnader
Nico Delvaux, verkställande direktör
och koncernchef
23 234
17 243
8 940
8 007
Övriga ledande befattnings havare
(9 tjänster)
63 703
40 279
13 900
3 308
11 909
Totala ersättningar och förmåner
86 937
57 522
22 840
3 510
19 916
Totala ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare uppgick år 2022 till 154,7 MSEK.
Arvode till styrelsens ledamöter 2023 (inklusive utskottsarbete), TSEK
Ersättnings- Revisions-
Namn och befattning
Styrelse
utskott
utskott
Totalt
Johan Hjertonsson, ordförande
3 000
165
3 165
Carl Douglas, vice ordförande
1 115
1 115
Erik Ekudden, ledamot
82
Sofia Schörling Högberg, ledamot
890
890
Lena Olving, ledamot
1 133
Victoria Van Camp, ledamot
1 133
Joakim Weidemanis, ledamot
890
Susanne Pahlén Åklundh, ledamot
1 242
Arbetstagarrepresentanter (4 st)
Totalt
9 455
247
838
10 540
Totala arvoden till styrelsens ledamöter uppgick år 2022 till 11,0 MSEK.
Löner och ersättningar till styrelsen och moderbolagets ledning
Löner och andra ersättningar till styrelsen och moderbolagets ledning för år 2023 upp-
gick till 70 MSEK (65) exklusive pensionskostnader och sociala avgifter. Pensionskostna-
derna uppgick till 10 MSEK (10). Pensionsförpliktelser till flera ledande befattnings-
havare säkras via pantförskrivna kapital försäkringar.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs av års-
stämman 2022 framgår nedan. Styrelsen har inte föreslagit några nya riktlinjer inför års-
stämman 2024.
Tillämpningsområde
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om följande riktlinjer för ersättning och
andra anställningsvillkor för VD och koncernchef samt övriga medlemmar av ASSA
ABLOYs koncernledning (”Koncernledningen”).
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i
redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2022.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden för medlem av Koncernledningen som är
anställd eller bosatt utanför Sverige eller är utländsk medborgare får vederbörliga
anpassningar göras för att följa tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Främjande av ASSA ABLOYs affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
En av de strategier för värdeskapande som ASSA ABLOY arbetar efter är Ständig utveck-
ling genom våra medarbetare. I syfte att ASSA ABLOY fortsatt ska kunna rekrytera och
behålla kvalificerade medarbetare ska grundprincipen vara att ersättning och andra
anställningsvillkor erbjuds på marknadsmässiga och konkurrenskraftiga villkor med
beaktande av såväl global ersättningspraxis som praxis i hemlandet för varje medlem av
Koncernledningen. Dessa riktlinjer möjliggör att Koncernledningen kan erbjudas en
marknadsmässig och konkurrenskraftig totalersättning. Därigenom skapas förutsätt-
ningar för en framgångsrik implementering av koncernens affärsstrategi, som på en
övergripande nivå är att leda trenden mot världens mest innovativa och väldesignade
accesslösningar, samt tillvaratagande av ASSA ABLOYs långsiktiga intressen inklusive
dess hållbarhet. Ytterligare information om ASSA ABLOYs affärsstrategi och dess hållbar-
hetsredovisning finns på ASSA ABLOYs hemsida assaabloy.com.
ASSA ABLOY har pågående långsiktiga aktiesparprogram som har beslutats av bolags-
stämman och därför inte omfattas av dessa riktlinjer. Av samma skäl omfattas inte heller
kommande långsiktiga aktiesparprogram som styrelsen föreslår att bolagsstämman ska
anta. Syftet med långsiktiga aktiesparprogram är att stärka ASSA ABLOYs förmåga att
rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare, bidra till att ASSA ABLOY tillhandahål-
ler en marknadsmässig och konkurrenskraftig totalersättning och förena aktieägarnas
och berörda medarbetares intressen. Genom ett långsiktigt aktiesparprogram knyts
medarbetares belöning till ASSA ABLOYs framtida resultat- och värdeutveckling. Presta-
tionskraven relaterar för närvarande till vinst per aktie. Programmen ställer vidare krav
på egen investering och flerårig innehavstid. Ytterligare information om dessa program
finns på ASSA ABLOYs hemsida assaabloy.com.
Ersättningsformer
Den totala årliga ersättningen till medlemmarna av Koncernledningen ska vara mark-
nadsmässig och konkurrenskraftig samt avspegla respektive medlem av Koncernled-
ningens ansvar och prestation. Den totala årliga ersättningen ska bestå av fast grundlön,
rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och övriga förmåner (vilka anges exklusive
sociala avgifter nedan). Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlin-
jer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara mål,
vilka beskrivs vidare nedan, och får uppgå till högst 75 procent av den årliga grundlönen.
För att säkerställa ersättningsnivåernas marknadsmässighet och konkurrenskraft med
beaktande av rådande marknadsförhållanden i USA får den rörliga kontantersättningen
för medlemmar av Koncernledningen anställda i USA, uppgå till högst 100 procent av den
årliga grundlönen.
Ytterligare rörlig kontantersättning kan utgå i specifika fall i form av ersättning med
engångsbelopp, detta förutsatt att sådan ersättning endast lämnas på individnivå i syfte
att rekrytera ledande befattningshavare. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp
2022
Caldwell
I juni 2022 förvärvades Caldwell, en tillverkare av beslag och hårdvara för fönstertillver-
kare. Verksamheten har sitt huvudkontor i Rochester, USA. I förvärvsanalysen har imma-
teriella tillgångar i form av teknologi, varumärken och kundrelationer särredovisats. Reste-
rande goodwill är huvudsakligen hänförd till synergier och andra immateriella tillgångar
som ej uppfyller kriterierna för separat redovisning.
Arran Isle
I juni 2022 förvärvades Arran Isle, en ledande designer, tillverkare och distributör av
beslag för dörrar och fönster, Verksamheten har sitt huvudkontor i Storbritannien. I för-
värvsanalysen har immateriella tillgångar i form av varumärken och kundrelationer sär-
redovisats. Resterande goodwill är huvudsakligen hänförd till synergier och andra imma-
teriella tillgångar som ej uppfyller kriterierna för separat redovisning.
Control iD
I oktober 2022 förvärvades Control iD, en ledande utvecklare av hårdvara och mjukvara
för passerkontroll och tids- och närvarosystem i Brasilien. Verksamheten har sitt huvud-
kontor i Sao Paulo, Brasilien. I förvärvsanalysen har immateriella tillgångar i form av tek-
nologi, varumärken och kundrelationer särredovisats. Resterande goodwill är huvudsakli-
gen hänförd till synergier och andra immateriella tillgångar som ej uppfyller kriterierna för
separat redovisning.
D&D Technologies
I oktober 2022 förvärvades D&D Technologies, en ledande utvecklare och tillverkare av
högkvalitativa lås och beslag för grindar. Verksamheten har sitt huvudkontor i Sydney,
Australien. I förvärvsanalysen har immateriella tillgångar i form av teknologi, varumärken
och kundrelationer särredovisats. Resterande goodwill är huvudsakligen hänförd till syn-
ergier och andra immateriella tillgångar som ej uppfyller kriterierna för separat redovis-
ning.
Bird Home Automation
I oktober 2022 förvärvades Bird Home Automation, en tysk tillverkare av högkvalitativa
uppkopplade porttelefoner för en- och flerfamiljshus. Verksamheten har sitt huvudkon-
tor i Berlin, Tyskland. I förvärvsanalysen har immateriella tillgångar i form av teknologi,
varumärken och kundrelationer särredovisats. Resterande goodwill är huvudsakligen hän-
förd till synergier och andra immateriella tillgångar som ej uppfyller kriterierna för separat
redovisning.
Not 34 fortsättning
Noter
92
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 35 fortsättning
motsvarande 100 procent av den årliga grundlönen och den maximala rörliga kontan-
tersättningen, samt inte utges mer än en gång per år och individ.
Medlemmarna av Koncernledningen ska omfattas av avgiftsbestämda pensionspla-
ner för vilka försäkringspremierna baseras på respektive medlems årliga grundlön och
betalas av ASSA ABLOY under anställningen. Försäkringspremierna ska uppgå till högst
35 procent av den årliga grundlönen.
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, livförsäkring, extra sjukförsäkring eller före-
tagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt
på den aktuella marknaden för respektive medlem av Koncernledningen. Premier och
andra kostnader i anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 pro-
cent av den årliga grundlönen. Vidare ska bostadsförmån kunna utgå i enlighet med
ASSA ABLOYs policyer. Kostnaderna för bostadsförmån får sammanlagt uppgå till högst
25 procent av den årliga grundlönen. Premier och andra kostnader för övriga förmåner
samt bostadsförmån får dock sammanlagt uppgå till högst 30 procent av den årliga
grundlönen.
Kriterier för tilldelning av rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara finan-
siella mål, såsom vinst per aktie (EPS), rörelseresultat (EBIT), kassaflöde och organisk till-
växt, och kan även vara kopplad till strategiska och/eller funktionella mål individuellt
anpassade utifrån ansvar och funktion. Dessa mål ska vara utformade i syfte att främja
ASSA ABLOYs affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom
att exempelvis ha en koppling till affärsstrategin eller främja den ledande befattnings-
havarens långsiktiga utveckling inom ASSA ABLOY.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa och utvärdera frågor rörande rör-
lig kontantersättning till Koncernledningen. Inför varje årlig mätperiod för uppfyllelse av
kriterier för tilldelning av rörlig kontantersättning ska styrelsen, baserat på ersättnings-
utskottets arbete, fastställa vilka kriterier som bedöms relevanta för den kommande
mätperioden. När mätperioden har avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kri-
terierna uppfyllts. Bedömningar avseende huruvida finansiella mål har uppnåtts ska
baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period.
Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod eller vara föremål
för uppskjuten utbetalning. Utbetald rörlig kontantersättning kan återkrävas när sådan
rätt följer av allmänna rättsprinciper.
Anställningstid och upphörande av anställning
Medlemmarna av Koncernledningen ska vara anställda tills vidare. Vid uppsägning från
ASSA ABLOYs sida får uppsägningstiden vara högst 12 månader för VD och 6 månader för
övriga medlemmar av Koncernledningen. Vid uppsägning av VD ska ersättningsskyldig-
heten för ASSA ABLOY, inklusive avgångsvederlag och ersättning under uppsägningstiden,
maximalt motsvara 24 månaders grundlön och övriga anställningsförmåner. Vid uppsäg-
ning av någon annan medlem av Koncernledningen ska ersättningen från ASSA ABLOY
maximalt motsvara 6 månaders grundlön och övriga anställningsförmåner samt därutö-
ver ett avgångsvederlag om ytterligare maximalt 12 månaders grundlön. Vid egen upp-
sägning får uppsägningstiden vara högst 6 månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Medlem av Koncernledningen ska, för tid då avgångsvederlag inte utgår, kunna ersät-
tas för konkurrensbegränsande åtaganden. Sådan ersättning får sammanlagt uppgå till
högst 60 procent av den månatliga grundlönen vid tidpunkten för uppsägning och ska
endast betalas under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är tillämpligt,
som längst en period om 12 månader.
Ersättning och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har ersättning och
anställningsvillkor för ASSA ABLOYs anställda beaktats genom att uppgifter om anställ-
das totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens besluts-
underlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlin-
jer för ersättning till Koncernledningen. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer
åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlin-
jerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för Koncernledningen, till-
lämpningen av riktlinjer för ersättning till Koncernledningen samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i ASSA ABLOY. Ersättningsutskottets ledamöter är obe-
roende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra
medlemmar av Koncernledningen i den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall
finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose ASSA ABLOYs
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa ASSA ABLOYs eko-
nomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas
synpunkter beaktats
Dessa riktlinjer, som föreslås inför årsstämman 2022, är i stor uträckning likalydande
med de riktlinjer som beslutades av årsstämman 2020. I de nu föreslagna riktlinjerna har
emellertid en möjlighet att betala ut ytterligare kontant rörlig ersättning introducerats
och därtill har den maximala nivån för rörlig kontantersättning justerats för medlemmar
av Koncernledningen anställda i USA. Se vidare under rubriken ”Ersättningsformer”
ovan. Inga synpunkter på ersättningsriktlinjerna har framkommit i samband med stäm-
mobehandling.
Aktiesparprogram
På årsstämman 2010 beslutades det att införa ett långsiktigt aktiesparprogram (LTI
2010) för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom koncernen. Syftet
var att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kvalificerade medarbetare till
koncernen, bidra till att tillhandahålla en marknadsmässig och konkurrenskraftig total-
ersättning samt förena aktieägarnas och de berörda medarbetarnas intressen.
På årsstämmorna för åren 2011–2023 beslutades det att införa ytterligare aktiespar-
program för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom koncernen.
Aktiesparprogrammen benämndes LTI 2011–LTI 2023. LTI 2011–LTI 2017 var utformade
enligt liknande villkor som de för LTI 2010. LTI 2018–LTI 2023 har baserats på liknande
principer som tidigare program, men med förlängd mätperiod om tre år för prestations-
villkoret och borttagande av matchningsaktierna.
För varje B-aktie som VD förvärvat inom ramen för LTI 2021, LTI 2022 och LTI 2023 har
bolaget tilldelat sex prestationsbaserade aktierätter. För varje B-aktie som övriga med-
lemmar av koncernledningen förvärvat har bolaget tilldelat fem prestationsbaserade
aktierätter. För övriga deltagare har bolaget tilldelat fyra prestationsbaserade aktierätter.
I enlighet med villkoren för de tre programmen (LTI 2021–LTI 2023) har de anställda
förvärvat totalt 436 271 B-aktier i ASSA ABLOY AB, varav 178 473 B-aktier förvärvats
under 2023 inom ramen för LTI 2023.
Varje prestationsbaserad aktierätt för LTI 2021, LTI 2022 och LTI 2023 ger innehavaren
rätt att vederlagsfritt erhålla en B-aktie i bolaget tre år efter tilldelning, under förutsätt-
ning att innehavaren, med vissa undantag, fortfarande är anställd inom koncernen vid
offentliggörandet av delårsrapporten för första kvartalet 2024 (LTI 2021), första kvartalet
2025 (LTI 2022) och första kvartalet 2026 (LTI 2023) och har behållit de aktier som för-
värvats inom ramen för respektive program. Utöver ovan nämnda villkor, beror antalet
prestationsbaserade aktie rätter som berättigar innehavaren till B-aktier i bolaget på den
årliga utvecklingen för ASSA ABLOYs vinst per aktie baserat på av styrelsen fastställda
intervall under mätperioden 1 januari 2021 – 31 december 2023 (LTI 2021), mätperio-
den 1 januari 2022 – 31 december 2024 (LTI 2022) och mätperioden 1 januari 2023
31 december 2025 (LTI 2023), där respektive år under mät perioden jämförs med det
föregående året. Utfallen beräknas årligen, varvid en tredjedel av de prestationsbaserade
aktierätterna mäts mot utfallet för det första året i mätperioden, en tredjedel mäts mot
utfallet för det andra året i mätperioden och en tredjedel mäts mot utfallet för det tredje
året i mätperioden. Utfallet för respektive år mäts linjärt. Uppnås inte minimi nivån i inter-
vallet för året kommer de relevanta prestations baserade aktierätterna inte berättiga till
några B-aktier. Uppnås maximinivån i intervallet berättigar varje prestationsbaserad
aktie rätt kopplad till det relevanta året innehavaren till en B-aktie i slutet av den treåriga
intjänandeperioden förutsatt att övriga villkor är uppfyllda.
Prestationsvillkoret har uppfyllts till 100 procent för LTI 2021. Uppfyllandet av
prestations villkoret för LTI 2022 respektive LTI 2023 avses redovisas i årsredo visningen
för räkenskapsåret 2024 respektive 2025.
Antalet utestående prestationsbaserade aktierätter för LTI 2023 uppgår till 751 581
stycken. Det totala antalet ute stående prestationsbaserade aktierätter för LTI 2021, LTI
2022 och LTI 2023 uppgår per balansdagen 31 december 2023 till 1 750 723 stycken.
Det verkliga värdet är baserat på aktiekursen på respektive tilldelningsdag. Nuvärdes-
beräkningen är baserad på data från en extern part. Verkligt värde är även justerat för
prestationsbaserade aktierätter som ej förväntas realiseras vid löptidens slut för respek-
tive program. Bolaget värderar även sannolikheten för att resultat målen ska uppnås när
kompensationskostnaden beräknas.
Verkligt värde för ASSA ABLOYs B-aktie vid tilldelnings dagen för LTI 2023, den 9 juni
2023, var 255,90 SEK. Verkligt värde för ASSA ABLOYs B-aktie vid tilldelnings dagen för LTI
2022, den 2 juni 2022, var 242,70 SEK. Verkligt värde för ASSA ABLOYs B-aktie vid
tilldelnings dagen för LTI 2021, den 9 juni 2021, var 259,86 SEK.
Den totala kostnaden 2023 för aktiespar program (LTI 2020–LTI 2023) exklusive soci-
ala avgifter var 72 MSEK (57). I april 2023 skedde en inlösen av aktiespar programmet LTI
2020 motsvarande 314 857 B-aktier (230 910) för ett totalt marknadsvärde vid tid-
punkten för inlösen om 79 MSEK (61). Utbetalt belopp enligt ovan för inlösen av LTI
2020 redovisades direkt mot eget kapital.
Uppsägning och avgångsvederlag
Vid uppsägning av VD ska ersättningsskyldigheten för bolaget motsvara maximalt 24
månaders grundlön och övriga anställnings förmåner. Vid uppsägning av någon av de
övriga personerna i koncernledningen ska ersättningen från bolaget maximalt motsvara
sex månaders grundlön och övriga anställnings förmåner samt därutöver ytterligare 12
månaders grundlön.
Noter
93
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Not 35 fortsättning
Medelantal anställda per land fördelat på kvinnor och män
Koncernen
2022
2023
Varav Varav Varav Varav
Totalt kvinnor
män
Totalt
kvinnor män
USA
12 674
3 666
9 008
13 615
4 081
9 534
Kina
6 079
2 376
3 703
5 793
2 227
3 566
Mexiko
2 208
1 572
3 396
1 169
2 227
Frankrike
2 868
2 132
3 053
808
2 244
Storbritannien
2 951
2 133
2 831
2 027
Sverige
2 123
624
1 500
2 244
668
1 576
Brasilien
1 539
1 046
2 144
1 354
Tyskland
1 890
1 395
1 919
1 391
Indien
1 684
1 431
1 917
201
1 715
Polen
1 459
339
1 120
1 469
364
1 104
Australien
1 342
980
1 385
389
996
Nederländerna
1 282
1 010
1 294
265
1 028
Tjeckien
1 286
500
786
1 283
494
789
Kanada
239
738
Finland
291
708
952
275
677
Filippinerna
58
22
36
945
520
425
Malaysia
933
443
490
912
423
489
Rumänien
718
493
Belgien
581
Schweiz
698
146
552
686
137
548
Sydafrika
658
276
382
647
273
Spanien
618
164
454
637
167
470
Sydkorea
622
176
447
540
140
400
Italien
432
107
325
483
124
Turkiet
50
440
221
219
Nya Zeeland
409
113
Thailand
377
276
101
422
310
112
Danmark
81
78
340
Irland
304
105
Förenade Arabemiraten
380
37
343
383
54
329
Portugal
381
221
160
380
222
158
Norge
364
72
292
356
71
Chile
283
86
197
287
89
Ungern
64
230
280
65
215
Övriga
2 325
792
1 533
2 435
880
1 555
Totalt
52 463
15 828
36 634
56 845
17 771
39 073
Moderbolaget
2022
2023
Varav Varav Varav Varav
Totaltkvinnor
män
Totalt
kvinnormän
Sverige
259
89
170
263
103
160
Totalt
259
89
170
263
103
160
Ledande befattningshavare och styrelseledamöter fördelat på kvinnor och män
2022
2023
Varav Varav Varav Varav
Totalt kvinnor
män
Totalt
kvinnor män
Styrelsen¹
9
4
5
8
4
4
Koncernledning
10
2
8
10
2
8
varav moderbolagets ledning
2
0
2
2
0
2
Totalt
19
6
13
18
6
12
¹ Exklusive arbetstagarrepresentanter.
NOT 36 Finansiell riskhantering och finansiella instrument
Finansiell riskhantering
Genom sin internationella verksamhet är ASSA ABLOY exponerat för flera typer av finan-
siella risker. Den finansiella riskhanteringen utförs i enlighet med koncernens finanspo-
licy. Prin ciperna för den finansiella riskhanteringen beskrivs nedan.
Organisation och aktiviteter
ASSA ABLOYs finanspolicy, vilken fastställs av styrelsen, utgör ett ramverk av riktlinjer
och föreskrifter för hantering av finansiella risker och finansiella aktiviteter.
ASSA ABLOYs finansiella aktiviteter koordineras centralt och huvuddelen av de finan-
siella transaktionerna ingås genom dotterbolaget ASSA ABLOY Financial Services AB
som är koncernens internbank. Externa finansiella transaktioner utförs av Treasury. Trea-
sury uppnår betydande stordrifts fördelar vid förhandling av avtal gällande upplåning,
ränteriskhanteringen samt hantering av valutaflöden.
Kapitalstruktur
Målet med koncernens kapitalstruktur är att trygga koncernens förmåga att fortsätta
sin verksamhet, att kunna generera god avkastning till aktieägarna och nytta för andra
intressenter. Genom att upprätthålla en optimal kapitalstruktur hålls kapitalkostna-
derna på en låg nivå. Koncernen kan anpassa kapitalstrukturen utifrån de behov som
uppstår genom att göra förändringar i den utdelning som betalas till aktieägarna, åter-
betala kapital till aktie ägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skul-
derna. Koncernen bedömer behovet av kapital bland annat på basis av förhållandet
mellan nettoskuld och eget kapital.
Nettoskuld beräknas som räntebärande skulder, inklusive negativa marknads värden
på derivat, plus pensions avsätt ningar och leasingåtaganden minskat med likvida medel,
övriga ränte bärande placeringar och positiva marknadsvärden i derivat. Tabellen ”Netto-
skuldsättning och eget kapital” visar ställningen per den 31 december.
Nettoskuldsättning och eget kapital
Koncernen
MSEK
2022
2023
Långfristiga räntebärande fordringar
–223
–223
Kortfristiga placeringar
0
–236
Derivatinstrument - Positiva marknadvärden
–139
–926
Likvida medel
–3 417
–1 466
Långfristiga lån
20 523
49 917
Kortfristiga lån
9 304
9 833
Leasingskulder
3 907
5 443
Pensionsavsättningar
1 351
1 435
Derivatinstrument – negativa marknadsvärden
428
331
Totalt
31 732
64 109
Eget kapital
86 026
91 644
Skuldsättningsgrad
0,37
0,70
Rating
En annan viktig variabel vid bedömningen av koncernens kapitalstruktur är den kredit-
rating som kreditvärderings instituten åsätter koncernens skulder. För att ha tillgång till
både lång- och kortfristig finansiering från kapitalmarknaderna är det väsentligt att upp-
rätthålla en god kreditrating. ASSA ABLOY upprätthåller både en lång- och kortfristig
kreditrating från S&P Global samt en kortfristig rating från Moody’s. I avvaktan på förvär-
vet av HHI, bedömde S&P Global att det fanns en förhöjd risk för en nedgradering av den
långsiktiga kredit värdigheten och gav kreditbetyget A-, med negativa utsikter. Efter att
förvärvet slutligen genomfördes bekräftades ratingen A-, samtidigt som utsikterna höj-
des till stabila.
Noter
94
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 36 fortsättning
Finansieringsrisk och förfallostruktur
Finansieringsrisken definieras som risken att ej kunna möta betalningsåtaganden som
ett resultat av otillräcklig likviditet eller svårigheter att få extern finansiering. ASSA
ABLOY hanterar finansieringsrisken på konsoliderad nivå. Treasury ansvarar för extern
upplåning och externa placeringar. ASSA ABLOY strävar efter att vid varje tillfälle ha till-
gång till kortfristiga såväl som långfristiga låneramar. Enligt finans policyn bör tillgängliga
låneramar inklusive tillgängliga likvida medel omfatta en reserv (medel som är tillgäng-
liga men som inte används) motsvarande minst 10 procent av koncernens omsättning.
Förfallostruktur
Tabellen ”Förfallostruktur” ovan visar förfallo tid punkterna för ASSA ABLOYs finansiella
instrument inklusive bekräftade kreditlöften. Förfallo tid punkterna är inte koncentre-
rade till en speciell tidpunkt inom den närmsta framtiden. En viktig komponent i likvidi-
tetsplaneringen är koncernens Multi Currency Revolving Credit Facility om totalt 1 200
MEUR. Löptiden för 1 116 MEUR är till i april 2026. En mindre del, 84 MEUR förfaller i
april 2024. Vid årsskiftet var denna kreditfacilitet outnyttjad i sin helhet. För att säker-
ställa finansieringen av HHI förvärvet ingicks avtal om kreditfaciliteter om totalt MUSD 4
250. Större delen av dessa är ersatta av banklån och obligationer samtidigt som outnytt-
jade delar är uppsagda.
Vidare tar tabellen hänsyn till de finansiella tillgångar som finns. Tabellen visar odis-
konterade kassa flöden samt framtida kända räntebetalningar relaterade till koncernens
finansiella instrument per balansdagen varför samma belopp ej återfinns i balans-
räkningen.
Likvida medel och andra räntebärande fordringar
Kortfristiga räntebärande placeringar uppgick vid årets slut till 2 MSEK (1 061). Ut över
likvida medel finns räntebärande fordringar med en löptid om mer än tre månader om
459 MSEK (223) samt finansiella derivat med ett positivt marknadsvärde om 926 MSEK
(139) som ingår i definitionen av finansiell netto skuld. Placeringar av likvida medel sker
huvudsak ligen på bankkonton, depositioner i banker eller i ränte bärande instrument
med hög likviditet och som utges av emittenter med ett kreditbetyg om minst A–, enligt
S&P Global eller liknande institut. Den genomsnittliga löptiden för likvida medel var 5
dagar (5) vid utgången av 2023.
Moderbolagets likvida medel finns på ett underkonto till koncernens gemensamma
koncernkonto.
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2022
2023
2022
2023
Kassa och bank
2 356
1 463
0
0
Kortfristiga placeringar med löptid under
3 månader
1 060
2
Likvida medel
3 417
1 466
0
0
Kortfristiga placeringar med löptid mer än
3 månader
0
236
Långfristiga ränte bärande fordringar
223
223
Positivt marknadsvärde derivat
139
926
Totalt
3 780
2 851
0
0
Ränterisker i räntebärande tillgångar
Treasury hanterar ränterisken i räntebärande tillgångar. Derivatinstrument såsom rän-
teswappar och FRA (Forward Rate Agreements) kan användas för att hantera ränteris-
ken. De räntebärande tillgångarna är till största delen kortfristiga. Ränte bindningstiden
för denna typ av kortfristiga placeringar var 90 dagar (12) vid slutet av 2023. En föränd-
ring nedåt på avkastningskurvan med en procentenhet skulle minska koncernens ränte-
intäkter med cirka 0 MSEK (10) och koncernens eget kapital med 0 MSEK (8).
Räntebärande skulder
Koncernens långfristiga lånefinansiering har stigit kraftigt under 2023 som ett resultat
av HHI förvärvet. Den största delen av finansieringen utgörs av ett GMTN-program om
38 365 MSEK (18 416) varav 35 679 MSEK (15 712) är långfristiga, ett bilateralt banklån
om MUSD 500 (0) samt lån från finansiella institutioner såsom Euro peiska Investerings-
banken (EIB) om total 658 MUSD varav 641 MUSD (315) är långfristiga och Nordiska
Investeringsbanken om 235 MEUR (135). Under året gjordes 5 nya emissioner under
GMTN-programmet om totalt 23 695 MSEK med löptider om 3,25 till 12 år. Övriga
förändringar i långa lån förklaras framför allt av att en del av ursprungligen långa lån nu
har kortare tid än 1 år till förfall. Lånens storlek har också påverkats av valuta-
förändringar, framförallt genom en svagare USD vilket reducerat lånevolymen.
Koncernens kortfristiga lånefinansiering utgörs huvudsakligen av två Commercial
Paper-program om maximalt 1 000 MUSD (1 000) respektive 5 000 MSEK (5 000). Vid
årsskiftet var utestående balans under Commercial Paper-programmen 4 906 MSEK (3
650). Utöver de kreditfailiteter som beskrivits under avsnittet Förfallostruktur, finns
väsentliga kredit löften främst i form av en Multi Currency Revolving Credit Facility på 1
200 MEUR (1 200). Vid årets slut var den genomsnittliga löptiden för koncernens ränte-
bärande skulder, exklusive pensionsavsättningar och leasingåtaganden, 52 månader (37).
Vissa av koncernens större finansieringsavtal innehåller en sedvanlig så kallad
”Change of Control”-klausul. Klausulen innebär att långivarna äger rätt att, under vissa
förutsättningar, påkalla omförhandlingar av villkoren eller säga upp avtalen om
kontrollen över bolaget förändras.
Institut
Kort siktigt
Utsikt
Lång siktigt
Utsikter
Standard & Poor’s
A2
Stabila
A –
Stabila
Moody’s
P2
Stabila
n/a
Förfallostruktur – finansiella instrument¹
31 december 2022
31 december 2023
MSEK²
< 1 år
> 1 < 2 år
> 2 < 5 år
> 5 år
< 1 år
> 1 < 2 år
> 2 < 5 år
> 5 år
Långfristiga banklån
–597
–381
–3 176
–1 913
–1 005
–6 454
–5 736
–4 144
Långfristiga kapitalmarknadslån
–3 660
–3 824
–8 647
–4 486
–4 569
–4 811
–15 677
–21 180
Kortfristiga banklån
–1 553
–1 730
Företagscertifikat samt kortfristiga kapitalmarknadslån
–3 668
–4 951
Derivat (utflöde)
–23 200
–29 059
Derivat, säkringsredovisning (utflöde)
–95
–32
–71
–14
–910
–902
–7 949
–1 140
Summa per period
–32 772
–4 236
–11 894
–6 413
–42 224
–12 167
–29 363
–26 464
Likvida medel inklusive ränte bärande fordringar
3 417
1 783
Långfristiga räntebärande fordringar
15
19
235
2
39
7
199
Derivat (inflöde)
23 037
29 059
Derivat, säkringsredovisning (inflöde)
128
118
299
48
743
743
8 051
1 088
Tilläggsköpeskillingar
–546
–395
–94
–789
–233
–23
Kundfordringar
19 760
20 934
Leverantörsskulder
–10 469
–11 320
Leasingskulder
–1 298
–977
–1 367
–478
–1 622
–1 287
–1 947
–1 510
Netto
1 272
–5 471
–12 822
–6 841
–3 396
–12 936
–23 083
–26 886
Bekräftade kreditlöften
61 400
–48 962
–12 438
10 336
–12 340
Justerad förfalloprofil¹
62 672
–54 433
–25 259
–6 841
6 940
–12 936
–35 423
–26 886
¹ Förfallostruktur garantier se not 30.
² Beloppen i tabellen är odiskonterade samt inkluderar framtida kända räntebetalningar varför de exakta beloppen delvis ej återfinns i balansräkningen.
Noter
95
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Not 36 fortsättning
Extern finansiering/nettoskuld
Redovisat värde, Varav moder-
Kreditramar/faciliteter
Belopp, MSEK
Löptid
MSEK
Valuta
Belopp 2022
Belopp 2023
bolaget, MSEK
Multi–Currency RCF
12 340
Apr 2026
EUR
1 116
1 116
Term loan facility
4 996
Okt 2025
4 996
USD
500
Banklån EIB
Okt 2025³
342
USD
51
34
Banklån EIB
2 633
Mar 2027³
2 633
USD
263
263
Banklån EIB
3 426
Aug 2030³
3 426¹
USD
343
Banklån NIB
746
Jun 2026
746
EUR
68
68
Banklån NIB
746
Jun 2028
746
EUR
68
68
Banklån NIB
1 105
Jun 2029
1 105
EUR
100
Global MTN Program
107 885
Feb 2025
553
EUR
50
50
553
Mar 2025
328²
EUR
30
30
332
Jun 2025
999
USD
100
100
999
Jun 2025
553
EUR
50
50
553
Jun 2025
300
USD
30
30
300
Okt 2025
500
SEK
500
500
500
Dec 2025
466²
USD
50
50
500
Mar 2026
221
EUR
20
20
221
Sep 2026
6 725¹ ²
EUR
600
6 601
Okt 2026
274
SEK
275
275
274
Okt 2026
150
SEK
150
150
150
Nov 2026
564²
CHF
50
50
594
Feb 2027
332
EUR
30
30
332
Feb 2027
551
EUR
50
50
551
Mar 2027
2 496¹
SEK
2 500
2 496
Jun 2027
285²
NOK
300
300
293
Sep 2027
551
EUR
50
50
551
Okt 2027
185²
NOK
200
200
195
Okt 2027
1 006
USD
100
100
999
Maj 2029
165
EUR
15
15
165
Jun 2029
100
USD
10
10
100
Aug 2029
110
EUR
10
10
110
Okt 2029
289²
EUR
28
28
308
Okt 2029
286
EUR
26
26
286
Dec 2029
912²
USD
100
100
991
Mar 2030
331
EUR
30
30
331
Apr 2030
770
EUR
70
70
770
Jun 2030
999
USD
100
999
Sep 2030
6 718²
EUR
600
6 589
Feb 2031
110
EUR
10
10
110
Aug 2034
1 094
EUR
100
100
1 094
Sep 2035
6 755²
EUR
600
6 561
Övriga långfristiga lån
243
243
0
Totala långfristiga lån/faciliteter
134 463
49 917
35 404
Multi–Currency RCF
929
EUR
84
84
US Private Placement Program
785
785
USD
75
75
Global MTN Program
2 686
2 686
SEK
3 243
2 686
2 686
Global CP Program
9 992
2 971
SEK
1 774
2 971
Svenskt CP Program
5 000
1 934
SEK
1 876
1 934
Övriga banklån
1 220
1 220
Checkkredit
3 604
273
Totala kortfristiga lån/faciliteter
24 223
9 833
2 686
Totala lån/faciliteter
158 645
59 750
38 091
Likvida medel
–1 466
Långfristiga och kortfristiga räntebärande placeringar
–459
Derivatinstrument
–595
Pensionsavsättningar
1 435
Leasingskulder
5 443
Nettoskuld
64 109
¹ Lånet föremål för kassaflödessäkring, helt eller delvis.
² Lånet föremål för säkring av verkligt värde, helt eller delvis.
³ Lånen är amorterande. I tabellen har lånens snittförfallodag angivits.
Noter
96
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 36 fortsättning
Förändring lån
Långfristiga Kortfristiga
MSEK lån
lån
Totalt
Ingående balans 1 januari 2023
20 523
9 304
29 826
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna långfristiga lån
33 129
33 129
Amortering av ursprungligen långfristiga lån
–3 659
–3 659
Nettoförändring kortfristiga lån
608
608
Summa
33 129
–3 052
30 078
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Förvärv av dotterbolag
2
3
4
Avyttring av dotterbolag
Omklassificeringar
–3 727
3 727
Orealiserade valutakursdifferenser
–269
–77
–347
Övriga förändringar
421
Omräkningsdifferenser
–151
–71
–232
Summa
–3 735
3 581
–154
Utgående balans 31 december 2023
49 917
9 833
59 750
Långfristiga Kortfristiga
MSEK lån
lån
Totalt
Ingående balans 1 januari 2022
20 195
5 042
25 237
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna långfristiga lån
1 997
1 997
Amortering av ursprungligen långfristiga lån
–3 378
–3 378
Nettoförändring kortfristiga lån
3 907
3 907
Summa
1 997
528
2 526
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Förvärv av dotterbolag
26
1
27
Avyttring av dotterbolag
Omklassificeringar
–3 253
3 253
Orealiserade valutakursdifferenser
1 910
2 284
Övriga förändringar
–361
–361
Omräkningsdifferenser
9
105
Summa
1 669
3 733
2 064
Utgående balans 31 december 2022
20 523
9 304
29 826
Ränterisker i upplåning
Förändringar i räntenivån har en direkt inverkan på ASSA ABLOYs räntenetto. Identifie-
ring och hantering av koncernens ränteexponering sker inom Treasury, som analyserar
koncernens ränteexponering och beräknar resultateffekten av förändringar i räntenivån
över rullande 12 månader. Koncernen eftersträvar att ha en blandning av fast och rörlig
ränta i låneportföljen och använder ränteswappar och valutaränteswappar för att
löpande justera räntebindningen. Finanspolicyn stipulerar att den genomsnittliga rän-
tebindningstiden i normalfallet ska vara inom intervallet 12 och 36 månader. Vid årets
utgång uppgick den genomsnittliga räntebindningstiden på bruttoskulden, exklusive
pensionsskulder och leaseåtaganden, till cirka 31 månader (22). En förändring uppåt på
avkastningskurvan med en procentenhet skulle öka koncernens räntekostnader med
cirka 291 MSEK (126) och minska koncernens egna kapital med 218 MSEK (93).
Förändring leasingskulder
Koncernen
MSEK
2022
2023
Ingående balans
3 515
3 907
Förvärv av dotterbolag
173
1 155
Avyttring av dotterbolag
–62
Nya och avslutade leasingavtal
1 213
2 177
Amorteringar av leasingskulder
–1 330
–1 543
Omräkningsdifferenser
336
–191
Utgående balans
3 907
5 443
Koncernen
Fördelning i balansräkningen:
2022
2023
Långfristiga leasingskulder
2 624
4 001
Kortfristiga leasingskulder
1 284
1 443
Totalt
3 907
5 443
Valutasammansättning
Valutasammansättningen av ASSA ABLOYs upplåning är beroende av valutafördelningen
av koncernens tillgångar och övriga skulder. Valutaswappar och vaultaränteswappar
används för att uppnå den önskade valuta fördelningen.
Nettoskuldsättning per valuta
31 december 2022
31 december 2023
Nettoskuld Nettoskuld Nettoskuld Nettoskuld
MSEK exkl derivat inkl derivat exkl derivat inkl derivat
USD
12 574
9 383
21 050
33 770
SEK
3 592
2 337
5 851
9 616
EUR
12 616
11 188
34 125
7 919
AUD
97
2 990
200
2 490
CAD
88
97
134
2 109
GBP
–658
2 152
–577
2 075
CNY
874
2 303
346
1 534
KRW
351
791
380
600
BRL
618
640
812
812
CHF
514
–3 601
748
810
PLN
41
822
42
588
Övrigt
1 025
2 630
998
1 786
Totalt
31 732
31 732
64 109
64 109
Valutarisk
Valutarisker påverkar ASSA ABLOY huvudsakligen genom omräkning av syssel satt kapital
och nettoskuld, genom omräkning av resultat i utländska dotterbolag samt genom
resultateffekter på flöden av varor mellan länder med olika valutor.
Transaktionsexponering
Valutarisken i form av transaktionsexponering, eller export respektive import av varor,
är relativt begränsad inom kon cernen, även om den kan vara betydande för enskilda
affärsenheter. Huvudprincipen är att låta valutaförändringar slå igenom i affärsrörelsen
så snabbt som möjligt. Som ett resultat av detta säkras i normalfallet inte de löpande
valutaflödena.
Transaktionsflöden avseende större valutor (import + och export –)
Valutaexponering
Valuta, MSEK
2022
2023
AUD
957
676
CAD
846
1 227
CHF
–790
–795
CNY
–1 830
–2 712
CZK
–656
–910
EUR
2 271
2 208
GBP
1 140
1 185
MXN
–290
–1 031
SEK
–710
–1 312
USD
1 871
4 204
Omräkningsexponering i resultatet
Tabellen nedan visar effekterna på koncernens resultat före skatt av en rimligt möjlig för-
ändring, i detta fall vid 10 procents försvagning av den svenska kronan (SEK) gentemot
de större valutorna, med alla andra variabler konstanta.
Effekt på rörelseresultat före skatt vid 10 procent försvagning av SEK
Valuta, MSEK
2022
2023
AUD
61
83
BRL
8
25
CAD
58
66
CHF
73
72
CNY
–52
–17
DKK
14
22
EUR
304
298
HKD
55
48
MXN
25
28
NOK
27
24
USD
1 227
1 544
Noter
97
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Not 36 fortsättning
Omräkningsexponering i balansräkningen
Effekterna av omräkning av eget kapital begränsas av att en stor del av finansieringen
sker i lokal valuta.
Kapitalstrukturen i varje land optimeras med utgångspunkt i lokal lagstiftning. När så
är möjligt, efter lokala förutsättningar, eftersträvas generellt samma skuldsättnings grad
per valuta som i koncernen som helhet för att enskilda valutors rörelser ska få begränsad
effekt. Treasury använder valuta derivat och lån för att åstadkomma lämplig finansiering
och för att eliminera oönskad valutaexponering.
I tabellen ”Nettoskuldsättning per valuta” på sidan 96 visas användningen av valutade-
rivat i relation till finansiering i större valutor. Terminskontrakten används för att neutrali-
sera den exponering som uppkommer mellan extern skuld och interna behov.
Finansiell kreditrisk
Finansiell riskhantering exponerar ASSA ABLOY för vissa motpartsrisker. Denna expone-
ring uppstår bland annat genom placering av överskotts likviditet samt genom skulde-
brev och derivatinstrument.
ASSA ABLOYs policy är att minimera den potentiella kredit risken för överskottslikvi-
ditet genom att använda kassa flöde från dotterbolagen för att amortera på koncernens
lån. Detta hanteras främst via så kallade cash pools som inrättats av Treasury. Cirka 97
procent (97) av koncernens försäljning reglerades via cashpooler under 2023. Mindre
belopp kan under kortare tid befinna sig på andra lokala banker beroende på hur kunder
väljer att betala. Koncernen kan också kortsiktigt placera överskottslikviditet i bank för
att matcha upplåningen och kassaflödet. De banker där överskottslikviditet placeras har
hög rating. Mot bakgrund av detta och placeringarnas korta löptider bedöms effekten
av den beräknade kreditrisken vara försumbar.
För att motpartsriskerna ska kunna begränsas fördelas derivatinstrument mellan
banker med utgångspunkt från de risknivåer som definieras i finanspolicyn. Treasury
tecknar endast derivatkontrakt med banker som har en hög rating.
ISDA-avtal (full nettning av transaktioner vid en parts oförmåga att fullfölja åtag-
anden) har ingåtts vad gäller ränte- och valutaderivat. Effekten av denna nettning visas
i tabellen på sidan 98.
Kommersiell kreditrisk
Koncernens kundfordringar är fördelade över ett stort antal kunder som är spridda
internationellt. Det finns ingen enskild kund som står för mer än 2 procent av
koncernens försäljning. Koncentrationen av kreditrisker förknippade med kundford-
ringarna bedöms vara begränsad, men koncentrationen av kreditriskerna har ökat under
året genom förvärvet av HHI som har en mer koncentrerad kundbas. Det verkliga värdet
på kundfordringarna mot svarar det redovisade värdet. Kreditrisker relaterade till opera-
tiv verksamhet hanteras lokalt på bolagsnivå och följs upp på divisionsnivå. För ytter-
ligare information se not 22 samt avsnitt ”nedskrivning av finansiella tillgångar” i
redovisnings information.
Råvarurisk
Koncernen exponeras för prisrisker relaterade till inköp av vissa råvaror (framför allt
metaller) som används i tillverkningen. Koncernen använder inte finansiella termins-
kontrakt för att säkra råvaruinköp.
Verkligt värde på finansiella instrument
Finansiella derivatinstrument såsom valuta- och ränte terminer används i erforderlig
utsträckning. Syftet med att använda derivatinstrument är begränsat till att reducera
exponering mot finansiella risker.
De positiva och negativa verkliga värdena i tabellen ”Utestående derivatinstrument”
på sidan 98 visar verkliga värden om instrumenten avslutades vid årsskiftet, baserat på
tillgängliga verkliga värden och är de samma som de redo visade värdena i balansräk-
ningen. Det nominella beloppet motsvarar kontraktens bruttovärde.
För redovisningsändamål klassificeras finansiella instrument utifrån värderingskatego-
rier i IFRS 9. Tabellen ” Finansiella instrument” på sidan 98 ger en översikt över finansiella
tillgångar och skulder, värderingskategori samt redo visat och verkligt värde per post.
Riskhantering genom säkringsredovisning
Koncernen har under året använt sig av säkringsredovisning i den finansiella riskhante-
ringen. Säkringar kan delas in i kassa flödessäkringar, säkringar av verkligt värde samt säk-
ringar av nettoinvesteringar. Förändringar i dessa framgår av tabellen nedan. För infor-
mation avseende effekter i övrigt total resultat från kassaflödessäkringar, vilka inkluderar
säkringar av nettoinvesteringar, se not 33. Säkringar av verkligt värde används för att
hantera ränterisk som uppstår när koncernen tar upp lån till fast ränta. Kassaflödes-
säkringar av ränterisk i lån med rörlig ränta används för att justera ränterisken från rör-
liga räntor. Säkringar av netto investeringar används för att hantera valutarisken som
uppstår genom investeringar i utländska dotterbolag.
Ränterisken relaterade till de långfristiga lånen säkras med hjälp av ränteswappar. För
ett antal lån används även så kallade valutaränteswappar för att hedga både ränte- och
valutaexponeringar relaterade till upplåningen. För risker relaterat till nettoinveste-
ringar i utländska dotterbolag appliceras endast säkringsredovisning för att hantera
valutarisk, inga andra relaterade risker hanteras av de säkringar som appliceras.
ASSA ABLOY säkrar inte 100 % av sina långfristiga lån eller sina nettoinvesteringar.
Istället beslutas från fall till fall när säkringsredovisning blir tillämpligt, i enlighet med
angivna risknivåer i finanspolicyn.
För verkligt värde-säkringar använder koncernen främst ränte swappar som har mot-
svarande kritiska villkor som den säkrade posten, så som referensränta, likviddagar, för-
fallodag och nominella belopp. På så sätt säkerställs att det finns ett ekonomiskt sam-
band mellan säkringsposterna och säkrings instrumenten. Effektiviteten i
säkringsförhållandet mäts genom periodiska framåtblickande mätningar där det säker-
ställs att ett ekonomiskt samband fortfarande föreligger. Exempel på identifierade källor
till ineffektivitet i säkrings förhållandet är bland annat om en eventuell kreditrisksjuste-
ring i ränteswappen inte matchas av motsvarande justering på lånet, eller om differen-
ser i de kritiska termerna mellan ränte swappen och lånet av någon anledning skulle
uppstå. Då koncernen även använder valutaränteswappar kan ineffektivitet uppstå om
den så kallade valutabasisspreaden mellan olika valutor förändras. Denna ineffektivitet
redovisas i övrigt totalresultat. Alla kritiska villkor matchade under året. Ingen ineffekti-
vitet har uppstått på grund av att de kritiska villkoren ej varit uppfyllda. De förändringar
som har skett hittills till följd av Referensräntereformen (IBOR-reformen) har inte haft
någon väsentlig påverkan på koncernens säkringsrelationer under 2023.
Redovisning av säkringsredovisade instrument
Kassaflö- Kassaflö- Säkring av Säkring av
dessäkring dessäkring verkligt verkligt
MSEK 2022 2023 värde 2022 värde 2023
Redovisat värde på säkrad post – verkligt
värde
4 197
12 336
Redovisat värde på säkrad post – kassaflöde
1 103
12 219
Säkringsinstrumentets nominella belopp
1 103
12 219
4 197
12 336
Förfallodatum 2026 till 2023 till 2025 till
2023 2033 2029 2035
Hedge ratio
1:1
1:1
1:1
1:1
Total effekt av säkring på säkrad post
163
–542
Upplupet återstående belopp för
avslutade säkringar (räntesäkringar)
108
83
Upplupet återstående belopp för avslutade
säkringar (säkringar av nettoinvesteringar)
–255
–255
Värdeförändring i säkrings instrumenten
sedan 1 januari
554
–239
86
Värdeförändring i säkrade poster
239
–88
Säkringskostnad för valutabasisspread
–21
–2
Ineffektivitet redovisad i resultatet
0
0
0
0
Värdeförändring av verkligt värde-säkrade poster bokförs mot långfristiga lån, värde-
förändring säkringsinstrument bokförs mot upplupna intäkter respektive kostnader,
eventuell ineffektivitet bokförs mot ränteintäkter respektive kostnader. Värdeföränd-
ringar av säkringsinstrumenten i kassaflödessäkringar av ränterisker och valutarisker
redovisas över övrigt totalresultat, eventuell ineffektivitet bokförs mot ränteintäkter
eller räntekostnader respektive valutavinster eller valutaförluster. Värdeförändringar av
säkringar av netto investeringar, bokförs mot säkrings reserv i eget kapital . Värdeföränd-
ringar från förändringar i valutabasispreaden bokförs som säkringskostnad i övrigt total-
resultat.
Upplysningar om kvittning av finansiella tillgångar och skulder
2022
2023
Belopp som Nettobelopp Belopp som Belopp som Nettobelopp Belopp som
kvittas i redo visade omfattas av kvittas i redo visade omfattas av
Brutto- balansräk- i balans- nettningavtal Netto- Brutto- balansräk- i balans- nettningavtal Netto-
MSEK belopp ningen räkningen men ej kvittas belopp belopp ningen räkningen men ej kvittas belopp
Finansiella tillgångar
142
142
91
51
926
926
311
615
Finansiella skulder
432
432
91
341
331
331
311
20
Kvittade finansiella tillgångar och finansiella skulder utgörs endast av derivatinstrument.
Noter
98
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Not 36 fortsättning
Utestående derivatinstrument per den 31 december
31 december 2022
31 december 2023
Positivt mark- Negativt mark- Nominellt Positivt mark- Negativt mark- Nominellt
Instrument, MSEK nadsvärde² nadsvärde² värde nadsvärde² nadsvärde² värde
Valutaterminer
138
9 894
293
170
19 857
Räntederivat¹, säkringar av verkligt värde
164
4 198
326
94
6 808
Räntederivat¹, kassaflödessäkring
4
1 103
67
4 677
Valutaräntederivat, säkringar av verkligt värde
310
5 529
Valutaräntederivat, kassaflödessäkring
617
7 542
Summa
142
432
15 195
1 236
643
44 412
¹ För räntederivat är endast ena benet inräknat i nominellt värde.
² Tillgångar bokförs mot upplupna intäkter och skulder mot upplupna kostnader.
Finansiella instrument: redovisade värden och verkliga värden per värderingskategori
2022
2023
MSEK
Redovisat värde
Verkligt värde
Redovisat värde
Verkligt värde
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar
19 760
19 760
20 934
20 934
Övriga finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
289
289
534
534
Likvida medel
3 417
3 417
1 466
1 466
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet
Aktier och andelar
93
93
115
115
Derivatinstrument
Säkringsredovisning
4
4
633
633
Innehas för handel
138
138
293
293
Summa finansiella tillgångar
23 701
23 701
23 975
23 975
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder
10 469
10 469
11 320
11 320
Leasingskulder¹
3 907
3 907
5 443
5 443
Långfristiga lån – säkringsredovisning
3 652
3 652
19 222
19 222
Långfristiga lån – ej säkringsredovisning¹
16 871
15 851
30 695
29 988
Kortfristiga lån – säkringsredovisning
256
256
Kortfristiga lån – ej säkringsredovisning¹
9 047
9 016
9 834
9 781
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Tilläggsköpeskillingar
1 034
1 034
1 045
1 045
Derivatinstrument
Säkringsredovisning
164
164
161
161
Innehas för handel
268
268
170
170
Summa finansiella skulder
45 668
44 617
77 890
77 129
¹ Fjolårets siffror har korrigerats till följd av de innehöll ofullständiga uppgifter .
Verkligt värde för den långfristiga upplåningen baseras på observerbar data genom att
diskontera kassaflöden till marknadsränta, vilket bedöms motsvara nivå 2 enligt verkligt
värdehierarkin. Verkligt värde för korta fordringar och skulder bedöms överensstämma
med bokfört värde.
Finansiella instrument: värderade till verkligt värde
2022
2023
Redo visade Noterade Obser verbar Ej obser verbar Redo visade Noterade Obser verbar Ej obser verbar
MSEK värden priser (nivå 1) data (nivå 2) data (nivå 3) värden priser (nivå 1) data (nivå 2) data (nivå 3)
Finansiella tillgångar
Derivatinstrument
142
142
926
926
Finansiella skulder
Derivatinstrument
432
432
331
331
Tilläggsköpeskillingar
1 034
1 034
1 045
1 045
Värderingen till verkligt värde klassificeras hierarkiskt i tre olika nivåer baserat på de
indata som använts i värderingen av instrumenten. Tilläggsköpeskillingar avser tillkom-
mande betalningar för förvärvade bolag. En tilläggsköpeskillings storlek är vanligtvis
kopplad till resultat- och försäljningsutvecklingen i ett förvärvat bolag under en viss
tidsperiod. Tilläggsköpeskillingar värderas på förvärvsdagen utifrån företagsledningens
bästa bedömning av det framtida utfallet. Diskontering sker vid större belopp. Tillhör
nivå 3 i hierarkin.
För derivat beräknas nuvärdet av framtida kassaflöden baserat på observerbara
avkastningskurvor och valutakurser på balansräkningsdagen. Dessa tillhör nivå 2 i
hierarkin.
Fem år i sammandrag
Belopp i MSEK om ej annat anges 2019 2020 2021 2022 2023
Omsättning och resultat
Försäljningsintäkter 94 029 87 649 95 007 120 793 140 716
Organisk tillväxt, % 3 –8 11 12 3
Förvärv och avyttringar, % 3 4 2 2 8
Rörelseresultat (EBIT) exklusive jämförelsestörande poster 14 920 11 916 14 181 18 532 22 185
Rörelseresultat (EBIT) 14 608 12 458 14 181 18 532 21 785
Resultat före skatt (EBT) 13 571 11 676 13 538 17 521 19 254
Årets resultat 9 997 9 172 10 901 13 296 13 639
Kassaflöde
Kassaflöde från löpande verksamhet 12 665 13 658 12 456 14 357 21 294
Kassaflöde från investeringsverksamhet –5 464 –6 741 –3 094 –10 561 –47 899
Kassaflöde från finansieringsverksamhet –7 301 –4 558 –7 813 –4 699 24 726
Årets kassaflöde –100 2 359 1 549 –904 –1 880
Operativt kassaflöde 14 442 14 560 13 265 15 808 25 232
Sysselsatt kapital och finansiering
– Goodwill 57 662 58 344 62 502 75 873 92 873
– Övriga immateriella tillgångar 12 693 14 108 13 834 15 024 34 831
– Materiella anläggningstillgångar 8 498 8 026 8 753 10 106 11 460
– Nyttjanderättstillgångar 3 731 3 513 3 436 3 804 5 296
– Övrigt sysselsatt kapital 10 399 5 867 8 796 13 244 12 060
Justerat sysselsatt kapital 92 983 89 858 97 321 118 052 156 520
– Strukturreserv –778 –1 224 –658 –294 –767
Sysselsatt kapital 92 204 88 634 96 663 117 758 155 753
Innehav utan bestämmande inflytande 11 9 9 12 16
Eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande 59 143 58 870 69 582 86 014 91 629
Data per aktie, SEK
Vinst per aktie före och efter utspädning 9,00 8,26 9,81 11,97 12,27
Vinst per aktie före och efter utspädning och exklusive
jämförelsestörande poster 9,22 7,54 9,81 11,97 13,54
Eget kapital per aktie efter utspädning 53,25 53,00 62,64 77,44 82,49
Utdelning per aktie 3,85 3,90
4,20 4,80 5,40
1
Kurs på B-aktien vid årets slut 219,00 202,50 276,20 223,70 290,30
Nyckeltal
Rörelsemarginal (EBIT), % exklusive jämförelsestörande poster 15,9 13,6 14,9 15,3 15,8
Rörelsemarginal (EBIT), % 15,5 14,2 14,9 15,3 15,5
Vinstmarginal (EBT), % 14,4 13,3 14,2 14,5 13,7
Kassakonvertering 1,04 1,31 0,98 0,90 1,28
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,2 12,5 15,2 16,9 15,6
Avkastning på eget kapital, % 18,0 15,5 17,0 17,1 15,3
Soliditet, % 50,1 50,1 53,5 55,7 46,7
Skuldsättningsgrad 0,56 0,51 0,39 0,37 0,70
Nettoskuld/EBITDA 1,8 1,9 1,5 1,4 2,3
Totalt antal aktier, tusental 1 112 576 1 112 576 1 112 576 1 112 576 1 112 576
Antal utestående aktier, tusental 1 110 776 1 110 776 1 110 776 1 110 776 1 110 776
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier före och
efter utspädning, tusental 1 110 776 1 110 776 1 110 776 1 110 776 1 110 776
Medelantal anställda 48 992 48 471 50 934 52 463 56 845
1
Av styrelsen förslagen utdelning.
%
0
5
10
15
20
2322212019
Antal
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
2322212019
%
0
5
10
15
20
2322212019
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelsemarginal (EBIT)
2
Medelantal anställda
2
Exklusive jämförelsestörande poster
99
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Fem år i sammandrag
Kommentarer till fem år i sammandrag
2019
Organisk tillväxt uppgick till 3 procent drivet av en god
tillväxt för divisionerna Americas och Global Technologies.
Tillväxten var särskilt stark i USA tack vare god efterfrågan
för smarta lås inom privatbostadsmarknaden samt inom
de kommersiella affärssegmenten. För Europa och Asien
var tillväxten mer blandad generellt sett. Utvecklingen för
tillväxtmarknaderna var fortsatt relativt svag.
Satsningen på produktutveckling har accelererat under året
med stora investeringar i FoU, vilket bl.a. visas av att 27 pro-
cent av omsättningen utgjordes av produkter yngre än tre år.
Årets rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster
ökade med 12 procent med ett fortsatt starkt kassa-
flöde. Vinst per aktie efter full utspädning och exklusive
jämförelse störande poster ökade med 14 procent.
Förvärvsaktiviteten var fortsatt hög under året, samtidigt
som avtal även tecknades om förvärv av agta record, det
största förvärvet sedan 2011.
2020
Efterfrågan påverkades negativt under året av covid-19-pan-
demin. Organisk tillväxt var
8 procent för koncernen, med
en negativ försäljningsutveckling för samtliga divisioner.
Kostnadsbesparingar och personalreduktioner har till stor
del motverkat den negativa resultateffekten från den lägre
omsättningen. Ett nytt omstruktureringsprogram lanse-
rades även vid slutet på året, där ett tiotal fabriker och ett
trettiotal kontor planeras stängas under en tvåårsperiod.
Det operativa kassaflödet har varit fortsatt starkt, bland
annat tack vare kostnadsbesparingar och reducerad rörelse-
kapitalbindning.
Efterfrågan var generellt sett stabilare för de mognare
marknaderna i Europa och USA jämfört med utvecklingen
för tillväxtmarknaderna, främst Asien, Mellanöstern och
Afrika. Satsningen på produktutveckling och innovation har
fortsatt med oförminskad styrka. Stora investeringar har
gjorts i FoU och personalstyrkan inom R&D-funktionen har
bibehållits intakt under året.
Årets rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster
minskade med 20 procent. Kassaflödet var fortsatt starkt.
Förvärvsaktiviteten var fortsatt hög under året, bland annat
slutfördes förvärvet av agta record.
2021
De mogna marknaderna i USA och Europa återhämtade sig
successivt under året, trots en fortsatt covid-19-pandemi
och restriktioner i flertalet länder. I Asien innebar de
fortsatta restriktionerna en mer dämpad återhämtning av
efterfrågan. Den organiska tillväxten var mycket stark för
koncernen som helhet, 11 procent, med en positiv försälj-
ningsutveckling för samtliga divisioner.
Ökande materialkostnader samt brist på vissa kompo-
nenter innebar samtidigt en operationell utmaning och
medförde en negativ påverkan på försäljning och resultat.
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster
ökade sammantaget med 19 procent och rörelsemarginalen
uppgick till 14,9 procent (13,6). Det operativa kassaflödet
var fortsatt starkt under året.
Förvärvsaktiviteten var hög med tretton verksamheter
förvärvade, främst i USA och Europa. Ytterligare förvärvsav-
tal har tecknats under året, främst avseende HHI, en ledande
leverantör inom det nordamerikanska bostadssegmentet.
Avyttring har skett av den nordiska låssmedskedjan och säker-
hetsinstallatören CERTEGO.
Satsningen på produktutveckling och innovation har fort-
satt på en hög nivå under året, bland annat med lansering av
fler än 400 nya produkter på marknaden.
Hållbarhetsarbetet är ett fortsatt prioriterat område för
ASSA ABLOY. Under året infördes nya initiativ i vår strävan efter
att uppnå koncernens hållbarhetsmål för 2025 med fortsatta
minskningar av utsläpp, avfall och vattenförbrukning.
2022
Efterfrågan var stark under året för flertalet större marknads-
regioner med undantag för Asien. Marknaderna i både Ameri-
cas och Europa utvecklades väl. I Asien var efterfrågan fortsatt
svag, främst avseende Kina. Den organiska tillväxten var
mycket stark för koncernen som helhet, 12 procent. Tillväxten
inom elektromekaniska produkter fortsatte att utvecklas väl.
Affärsverksamheten påverkades negativt av ökande infla-
tion, höga materialkostnader och störningar i leveransked-
jorna. Dessa utmaningar kunde emellertid hanteras på ett bra
sätt tack vare starka insatser från vår personal. Rörelseresul-
tatet ökade med 31 procent och rörelsemarginalen uppgick
till 15,3 procent (14,9). Det operativa kassaflödet var fortsatt
starkt.
Förvärvsaktiviteten var mycket hög under året med 21
verksamheter förvärvade, främst i USA och Europa.
Satsningen på produktutveckling och innovation har
fortsatt i oförminskad styrka under året, bland annat i form av
stora personalrekryteringar.
Hållbarhetsarbetet är ett fortsatt prioriterat område för
ASSA ABLOY. Under året har koncernen bland annat fått sina
hållbarhetsmål bekräftade av Science Based Targets-initiativet
(SBTi).
2023
Den organiska tillväxten var god under året, trots en suc-
cessivt svagare efterfrågan från privatbostadsmarknaden i
allmänhet. Den nordamerikanska marknaden fortsatte att
utvecklas väl under året inom de kommersiella affärsseg-
menten. I Europa var efterfrågan stabil. I Asien var efterfrågan
fortsatt svag. Den organiska tillväxten uppgick sammantaget
till 3 procent. Tillväxten inom elektromekaniska produkter
fortsatte att utvecklas väl.
Rörelseresultatet förbättrades tack vare en stark tillväxt
i fast valuta, god hävstång från försäljningspris i relation till
materialkostnader kombinerat med kontinuerliga effekti-
viseringar och kostnadsbesparingar. Ett nytt omstrukture-
ringsprogram lanserades i början på året. Rörelseresultatet ex-
klusive jämförelsestörande poster ökade med 20 procent och
motsvarande rörelsemarginal uppgick till 15,8 procent (15,3).
Det operativa kassaflödet var fortsatt mycket starkt, tack vare
en god intjäning och minskad rörelsekapitalbindning.
Förvärvsaktiviteten var mycket hög under året med 24
verksamheter förvärvade, främst i USA och Europa. Förvärvet
av HHI var det största förvärvet i ASSA ABLOYS historia och
stärker väsentligt närvaron på privatbostadsmarknaden i
Nordamerika. I samband med förvärvet av HHI avyttrades
Emtek och Smart Residential-verksamheten i USA och Kanada.
Vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster ökade
med 13 procent jämfört med föregående år.
100
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Fem år i sammandrag
Nyckeltalsdefinitioner
Organisk tillväxt
Förändring av försäljningsintäkter i jämförbara enheter efter
justering för förvärv, avyttringar och valutakurseffekter.
Rörelsemarginal (EBITDA)
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar i förhållande till
försäljningsintäkter.
Rörelsemarginal (EBITA)
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella tillgångar
värderade i samband med företagsförvärv, i förhållande till
försäljningsintäkter.
Rörelsemarginal (EBIT)
Rörelseresultat i förhållande till försäljningsintäkter.
Vinstmarginal (EBT)
Resultatet före skatt i förhållande till försäljningsintäkter.
Jämförelsestörande poster
Omstruktureringskostnader samt väsentliga resultatposter
av engångskaraktär såsom omvärdering av tidigare ägd
intressebolagsandel och nedskrivning av goodwill.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från löpande verksamheten exklusive om-
struktureringsbetalningar och betald inkomstskatt minus
nettoinvesteringar och amorteringar av leasingskulder. Se
uppställningen av operativt kassaflöde för ingående delar.
Kassakonvertering
Operativt kassaflöde i förhållande till resultat före skatt
exklusive jämförelsestörande poster.
Nettoinvesteringar
Investeringar i, reducerat med försäljning av, immateriella
tillgångar och materiella anläggningstillgångar.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med räntebärande tillgångar och
icke räntebärande skulder inklusive uppskjuten skatteskuld.
Genomsnittligt justerat sysselsatt kapital
Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive omstrukture-
ringsreserver under de senaste 12 månaderna.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minskat med räntebärande
placeringar. Se uppställning av nettoskulden för ingående
delar.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld vi periodens slut i förhållande till 12 månaders
rullande EBITDA.
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande
i förhållande till antal utestående aktier.
Avkastning på eget kapital
12 månaders rullande resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare i förhållande till genomsnittligt eget kapital
hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning på sysselsatt kapital
12 månaders rullande rörelseresultat (EBIT), exklusive
jämförelsestörande poster, i förhållande till genomsnittligt
justerat sysselsatt kapital.
Vinst per aktie före och efter utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i
förhållande till vägt genomsnittligt antal ute stående aktier.
Inga av koncernens utestående aktiesparprogram bedöms
kunna medföra väsentlig framtida utspädning.
Vinst per aktie före och efter utspädning exklusive
jämförelsestörande poster
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare exklu-
sive jämförelsestörande poster, netto efter skatt, i förhål-
lande till vägt genomsnittligt antal utestående aktier. Inga
av koncernens utestående aktiesparprogram bedöms kunna
medföra väsentlig framtida utspädning.
101
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Definitioner
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning
och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 6 mars 2024
Johan Hjertonsson
Ordförande
Carl Douglas
Vice ordförande
Nico Delvaux
Verkställande direktör
Erik Ekudden
Styrelseledamot
Sofia Schörling Högberg
Styrelseledamot
Lena Olving
Styrelseledamot
Victoria Van Camp
Styrelseledamot
Joakim Weidemanis
Styrelseledamot
Susanne Pahlén Åklundh
Styrelseledamot
Rune Hjälm
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Bjarne Johansson
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den 8 mars 2024
Ernst & Young AB
Hamish Mabon
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
102
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran
Revisionsberättelse
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för ASSA ABLOY AB (publ) för år 2023 med
undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 51–61.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 44–98 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningsla-
gen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen-
den rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 51–61. Förvaltningsberättelsen är för-
enlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och kon-
cernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områ-
den som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områ-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis-
ningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta samman-
hang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också
inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgär-
der som utformats för att beakta vår bedömning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
S
Till bolagsstämman i ASSA ABLOY AB (publ),
org.nr 556059-3575
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
103
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Revisionsberättelse
Goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Värdet av goodwill och andra immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod uppgår per den 31
december 2023 till 117,0 miljarder SEK. Bolaget utför
nedskrivningsprövningar årligen samt även i de fall där
nedskrivningsindikatorer har identifierats. Återvinnings-
värdet för varje kassagenererande enhet fastställs såsom
nyttjandevärdet, vilket beräknas utifrån det diskonterade
nuvärdet av uppskattade framtida kassaflöden. Centrala
antaganden i dessa beräkningar utgör budgeterad rörel-
semarginal, tillväxttakt för att extrapolera kassaflöden i
framtiden samt diskonteringsränta som tillämpas på
uppskattade framtida kassaflöden. Tillämpad diskonte-
ringsränta (även benämnd WACC – ”Weighted Average
Cost of Capital”) framgår av not 14.
Nedskrivningsprövning är en komplex process och
innehåller en hög grad av bedömning avseende framtida
kassaflöden och andra antaganden, inte minst då den
grundas på estimat avseende hur bolagets verksamhet
kommer att påverkas av framtida utveckling på markna-
den och av övriga ekonomiska skeenden. Vi anser därför
att värderingen av goodwill och andra immateriella till-
gångar med obestämbar nyttjandeperiod är ett särskilt
betydelsefullt område för revisionen.
I vår revision har vi utvärderat och granskat nyckelantaganden,
tillämpning av allmänt vedertagen värderingsteori, diskonte-
ringsränta och annan källdata som använts av bolaget. Vi har
gjort en oberoende bedömning om huruvida det föreligger en
risk att rimligt sannolika händelseförlopp skulle ge upphov till
en situation där återvinningsvärdet skulle understiga redovi-
sade värden. I denna bedömning har vi även jämfört bolagets
historiska prognoser i nedskrivningsprövningar med de belopp
som slutligen utfallit, för att därmed bedöma bolagets histo-
riska precision i sina uppskattningar och bedömningar. Vi har
inkluderat interna värderingsexperter med erforderlig specia-
listkompetens i vårt team vid utförandet av ovanstående
granskning. Vi har sedan slutligen bedömt om upplysningar
som lämnas i not 14 i bolagets noter är ändamålsenliga, särskilt
vad gäller upplysningarna om vilka av de angivna antagandena
som är mest känsliga vid beräkning av nyttjandevärdet samt
känslighetsanalysen för dessa antaganden.
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Omstruktureringsprogrammen beskrivs i årsredovis-
ningen i förvaltningsberättelsen och i not 26. Utgående
balans för reserv för omstruktureringsprogram per den
31 december 2023 uppgår till 0,8 miljarder SEK. En
avsättning för omstruktureringsåtgärder redovisas när
koncernen har upprättat en detaljerad plan och genom-
förandet av planen antingen har påbörjats eller kommu-
nicerats till berörda parter. I vår revision har vi fokuserat
på redovisning i rätt period och värderingen av avsätt-
ningar till omstruktureringsprogram då den baseras på
ledningens uppskattningar och bedömningar.
Med anledning av de väsentliga beloppen och det
betydande inslaget av bedömningar anser vi att Avsätt-
ningar för omstruktureringsåtgärder är ett särskilt bety-
delsefullt område för revisionen.
Vi har granskat bolagets process för att identifiera omstruktu-
reringsprojekt och den estimerade kostnaden för dessa projekt.
Våra gransknings-åtgärder inkluderar en utvärdering av att
omstruktureringsprogrammen i all väsentlighet följer regelver-
ket för redovisning av avsättningar, dvs IAS 37. Vi har utvärderat
huruvida det föreligger en befintlig förpliktelse per den 31
december 2023 och vi har granskat värderingen av förpliktel-
sen som representerar framtida utgifter. Vi har utmanat före-
tagsledningens antaganden som ligger till grund för avsättning-
arna i syfte att bedöma rimligheten i avsättningen. Vi har,
baserat på risk och väsentlighet, stämt av parametrarna i beräk-
ningen mot underlag. Detta inkluderar bland annat granskning
av; protokoll, avtal och kommunikation till anställda. Vi har
utvärderat ledningens bedömningar av kvarvarande framtida
kassaflöden genom att granska ledningens kvartalsvisa uppfölj-
ning per projekt. Slutligen har vi granskat de upplysningar avse-
ende omstruktureringsåtgärder som bolaget lämnat i not 26.
Avsättningar – omstruktureringsprogram
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1–43, 99–101 och 108–113. Den andra informatio-
nen består även av ersättningsrapporten som vi inhämtade
före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kun-
skap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informatio-
nen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rap-
portera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
104
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva-
ret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upp-
rättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktö-
ren ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernre-
dovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamhe-
ten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fort-
satt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verk-
samheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar sty-
relsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige all-
tid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalan-
den. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig fel-
aktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter
kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effekti-
viteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhö-
rande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om fort-
satt drift vid upprättandet av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i
de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar
slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osä-
kerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräck-
liga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revi-
sionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller för-
hållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verk-
samheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, struktu-
ren och innehållet i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, däribland upplysningarna, och om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna
eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av koncernrevisio-
nen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för
den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de eventuella betydande brister
i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen
kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fast-
ställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för
väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisio-
nen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra
författningar förhindrar upplysning om frågan.
105
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden ASSA ABLOY AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
ASSA ABLOY AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning av ASSA ABLOY AB (publ) för år 2023 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalande
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och där-
med vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om försla-
get är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bola-
get, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professio-
nellt skeptisk inställning under hela revisionen. Gransk-
ningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen
av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi foku-
serar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhål-
landen som är väsentliga för verksamheten och där avsteg
och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, besluts-
underlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är
relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag
för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrel-
sens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för
detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
106
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten, forts
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva-
ret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som upp-
fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fat-
tar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av års-
redovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna risk-
bedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrol-
len som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma gransk-
ningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfat-
tar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen valide-
ring av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-for-
mat och en avstämning av att Esef-rapporten överensstäm-
mer med den granskade årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräk-
ningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrappor-
ten på sidorna 51–61 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrappor-
ten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en revi-
sion enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisning-
ens övriga delar samt i överensstämmelse med årsredovis-
ningslagen.
Ernst & Young AB med Hamish Mabon som huvudansvarig revisor, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till ASSA ABLOY ABs
(publ) revisor av bolagsstämman den 26 april 2023 och har varit bolagets revisor sedan 29 april 2020.
Stockholm den 8 mars 2024
Ernst & Young AB
Hamish Mabon
Auktoriserad revisor
107
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Revisionsberättelse
Kursutveckling och omsättning 2014–2023
Utdelning per aktie 2014–2023
ASSA ABLOY-aktien
Kursutveckling
Aktiemarknaden utvecklades positivt under årets början
och ökade med över 13 procent i januari. Denna utveckling
drevs av tecken på att inflationen nått sin topp i USA, Kinas
upphävande av covid-restriktioner och förväntningar om
en mindre allvarlig energikris. Efter en svagare utveckling i
februari och mars, följt av en mer turbulent utveckling i april
och maj, hade aktiemarknaden (OMX Stockholm PI) gått
upp cirka 8 procent per den 30 juni. ASSA ABLOYs aktiekurs
hade också en positiv utveckling och steg nästan 16 procent
under det första halvåret.
Aktiemarknaden återhämtade sig något under somma-
ren, men den negativa utvecklingen fortsatte i början av
hösten i och med att oron för en lågkonjunktur tog fart igen.
Centralbankernas budskap om ”higher for longer”-räntor
i kombination med geopolitisk turbulens i Mellanöstern
ledde till en fortsatt negativ utveckling för aktiemarknaden
under september och oktober. Mot slutet av året, efter
besked om sjunkande inflation, satte centralbankerna punkt
för räntehöjningarna och signalerade att lägre räntor förvän-
tas under 2024. Det ledde till en betydande återhämtning
på aktiemarknaden under november och december.
OMX Stockholm PI steg med 13 procent under 2023,
medan ASSA ABLOYs aktiekurs stängde på 290,30 SEK, vilket
innebar en ökning med 28 procent.
Den högsta stängningskursen under året för ASSA ABLOYs
B-aktie noterades den 27 december 2023, då aktien stängde
på 290,50 SEK och den lägsta på 226,10 SEK noterades den
2 januari 2023. Börsvärdet vid årets slut uppgick till 322981
MSEK (248883), beräknat på både A- och B-aktier.
Notering och omsättning
ASSA ABLOYs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm,
LargeCap-listan, sedan den 8 november 1994 under
ISIN-koden SE 0007100581. Omsättningen i B-aktien på
Nasdaq Stockholm under 2023 uppgick till 400 miljoner
aktier (404), motsvarande en omsättningshastighet om 38
procent (38). Med införandet av EU:s MiFID-direktiv 2007
har strukturen för aktiehandel i Europa förändrats, och aktie-
handel sker numera både på reglerade marknadsplatser och
på andra handelsplattformar. Handeln med aktier i svenska
bolag har blivit mer fragmenterad, och en allt större andel av
aktiehandeln sker numera utanför Nasdaq Stockholm.
Kursutveckling och omsättning 2023
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
2023202220212020201920182017201620152014
0
50
100
150
200
250
300
350
400
SEK Antal aktier, 1 000-tal
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
DNOSAJJMAMFJ
175
200
225
250
275
300
SEK Antal aktier, 1 000-tal
SEK
0
1
2
3
4
5
6
23222120191817161514
2023 föreslagen utdelning
ASSA ABLOY B OMX Stockholm PI Omsatt antal aktier, 1000-tal (inkl. efteranm.)
ASSA ABLOY B, totalavkastning SIX Return Index Källa: Nasdaq och Infront
ASSA ABLOY B OMX Stockholm PI Omsatt antal aktier, 1000-tal (inkl. efteranm.)
Källa: Nasdaq och Infront
108
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Aktieägarinformation
Ägarstruktur (kapitalsorterad) Ägarstruktur (röstsorterad)
Ägarstruktur
Antalet aktieägare i bolaget uppgick vid utgången av 2023
till 57080 (50515) och de tio största aktieägarnas innehav
uppgick till 35,7 procent (35,8) av aktiekapitalet och 56,1
procent (56,2) av rösterna. Ägare med mer än 50000 aktier,
motsvarande totalt 419 aktieägare, representerade 97 pro-
cent (98) av aktiekapitalet och 98 procent (98) av rösterna.
Investerare utanför Sverige innehade 64,5 procent (64,2) av
aktiekapitalet och 44,0 procent (43,8) av rösterna, och var
huvudsakligen baserade i USA och Storbritannien.
ASSA ABLOYs tio största aktieägare
Uppgifterna baseras på aktieboken per 31 december 2023.
Aktieägare A-aktier B-aktier Totalt antal aktier Kapital
1
, % Röster
1
, %
Investment AB Latour 41595729 63900000 105495729 9,5 29,4
Melker Schörling AB 15930240 18120992 34051232 3,1 10,9
BlackRock 55202488 55202488 5,0 3,4
Swedbank Robur Fonder 40624752 40624752 3,7 2,5
Vanguard 40270860 40270860 3,6 2,5
Capital Group 30595441 30595441 2,7 1,9
Handelsbanken Fonder 27535386 27535386 2,5 1,7
Norges Bank 21935161 21935161 2,0 1,3
Fidelity Investments 20796108 20796108 1,9 1,3
Allianz Global Investors 20543919 20543919 1,8 1,3
Övriga ägare 715525258 715525258 64,3 43,9
Totalt antal 57525969 1055050365 1112576334 100,0 100,0
1
Baserat på antal utestående aktier och röster om 1112576334 respektive 1630310055.
Källa: Modular Finance AB och Euroclear Sweden AB.
Data per aktie
SEK/aktie
1
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Vinst efter skatt och utspädning 5,79 6,93 7,09
2
7,77 8,09
2
9,22
2
7,54
2
9,81 11,97 13,54
2
Utdelning 2,17 2,65 3,00 3,30 3,50 3,85 3,90 4,20 4,80 5,40
3
Direktavkastning, %
4
1,6 1,5 1,8 1,9 2,2 1,8 1,9 1,5 2,1 1,9
Utdelningsandel, %
5
37,4 38,2 42,3 42,5 43,3 41,8 51,7 42,8 40,1 39,9
Börskurs, vid periodens slut 138,27 178,00 169,10 170,40 158,15 219,00 202,50 276,20 223,70 290,30
Högsta börskurs 139,17 189,00 190,10 197,10 193,90 231,40 246,50 288,20 281,80 290,50
Lägsta börskurs 105,63 135,00 148,40 163,80 155,85 154,45 159,35 200,20 203,70 226,10
Eget kapital 32,50 37,43 42,51 45,60 46,71 53,25 53,00 62,64 77,44 82,49
Antal aktier, miljoner 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6 1112,6
1
Justeringar har gjorts avseende genomförda nyemissioner och aktiesplit 3:1
under 2015 för samtliga historiska perioder före 2015.
2
Exklusive jämförelsestörande poster.
3
Av styrelsen föreslagen utdelning.
4
Utdelning i procent av börskursen vid periodens slut.
5
Utdelning i procent av vinst per aktie efter skatt och utspädning exklusive
jämförelsestörande poster.
Investment AB Latour, 9,5%
Melker Schörling AB, 3,1%
BlackRock, 5,0%
Swedbank Robur Fonder, 3,7%
Vanguard, 3,6%
Capital Group, 2,7%
Handelsbanken Fonder, 2,5%
Norges Bank, 2,0%
Fidelity Investments, 1,9 %
Allianz Global Investors, 1,8%
Övriga ägare, 64,3%
Investment AB Latour, 29,4%
Melker Schörling AB, 10,9%
BlackRock, 3,4%
Swedbank Robur Fonder, 2,5%
Vanguard, 2,5%
Capital Group, 1,9%
Handelsbanken Fonder, 1,7%
Norges Bank, 1,3%
Fidelity Investments, 1,3 %
Allianz Global Investors, 1,3%
Övriga ägare, 43,9%
109
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Aktieägarinformation
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet uppgick vid årets slut 2023 till 370858778
SEK, fördelat på totalt 1112576334 aktier, varav
57525969 A-aktier och 1055050365 B-aktier. Samtliga
aktier har ett kvotvärde om cirka 0,33 SEK och ger lika rätt
till andel i bolagets tillgångar och resultat. Det totala antalet
röster uppgick till 1630310055. Varje A-aktie medför tio
röster och varje B-aktie en röst.
Återköp av egna aktier
Sedan 2010 har styrelsen begärt och fått mandat av
årsstämman att köpa tillbaka och överlåta ASSA ABLOYs
B-aktier. Syftet har bland annat varit att kunna säkra bola-
gets förpliktelser med anledning av bolagets långsiktiga
aktiesparprogram (LTI). Årsstämman 2023 gav styrelsen
bemyndigande att under perioden fram till nästa årsstämma
förvärva högst så många B-aktier att ASSA ABLOY efter varje
förvärv innehar högst 10 procent av det totala antalet aktier
i bolaget.
Totalt 1800000 B-aktier innehas av ASSA ABLOY efter
återköp. Anskaffningsvärdet för dessa aktier uppgår till 103
MSEK. Aktierna utgör cirka 0,2 procent av aktiekapitalet och
varje aktie har ett kvotvärde om cirka 0,33 SEK. Inga återköp
av aktier genomfördes under 2023.
Utdelningspolicy och utdelning
ASSA ABLOYs utdelningspolicy innebär att utdelningen
långsiktigt ska motsvara 33–50 procent av resultatet efter
schablonskatt, dock med beaktande av ASSA ABLOYs lång-
siktiga finansieringsbehov.
Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 5,40
SEK per aktie (4,80) för räkenskapsåret 2023. Det föreslås
att utdelningen betalas ut i två lika stora delar, den första
med avstämningsdag den 26 april 2024 och den andra med
avstämningsdag den 11 november 2024. Om förslaget antas
av årsstämman beräknas den första utbetalningen ske den
2 maj 2024 och den andra utbetalningen den 14 november
2024.
Förslaget motsvarar en total direktavkastning för B-aktien
på 1,9 procent (2,1). Totalavkastningen under 2023 för
ASSA ABLOYs aktie, det vill säga kursutveckling och återin-
vesterade utdelningar, blev 32 procent, jämfört med det
återinvesterande indexet SIX Return Index i Stockholm som
steg 19 procent. Under tioårsperioden 2014–2023 har en
investering i ASSA ABLOYs B-aktie givit en totalavkastning på
186 procent, jämfört med det återinvesterande indexet SIX
Return Index i Stockholm som stigit med 192 procent.
Aktiekapitalets utveckling
År Transaktion A-aktier C-aktier B-aktier Aktiekapital, SEK
1
1989 20000 2000000
1994 100:1 split 2000000 2000000
1994 Fondemission
1994 Apportemission 1746005 1428550 50417555 53592110
1996 Nyemission 2095206 1714260 60501066 64310532
1996 Konvertering av C-aktier till A-aktier 3809466 60501066 64310532
1997 Nyemission 4190412 66541706 70732118
1998 Konverterade skuldförbindelser 4190412 66885571 71075983
1999 Konverterade skuldförbindelser före split 4190412 67179562 71369974
1999 Fondemission
1999 4:1 split 16761648 268718248 285479896
1999 Nyemission 18437812 295564487 314002299
1999
Konverterade skuldförbindelser efter split och nyemissio-
ner 18437812 295970830 314408642
2000 Konverterade skuldförbindelser 18437812 301598383 320036195
2000 Nyemission 19175323 313512880 332688203
2000 Apportemission 19175323 333277912 352453235
2001 Konverterade skuldförbindelser 19175323 334576089 353751412
2002 Nyemission 19175323 344576089 363751412
2002 Konverterade skuldförbindelser 19175323 346742711 365918034
2010 Konverterade skuldförbindelser 19175323 347001871 366177194
2011 Konverterade skuldförbindelser 19175323 349075055 368250378
2012 Konverterade skuldförbindelser 19175323 351683455 370858778
2015 3:1 split 57525969 1055050365 370858778
1
1 SEK per aktie före split 2015 – utgående antal aktier i perioden och cirka 0,33 SEK per aktie efter split 2015. Utgående antal aktier i perioden 1112576334
(inklusive återköp av egna aktier).
110
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
Aktieägarinformation
Information till aktieägare
Årsstämma
ASSA ABLOY ABs årsstämma 2024 kommer att hållas onsda-
gen den 24 april 2024 kl. 15.30 på 7A Posthuset, Vasagatan
28, 111 20 Stockholm.
Rätt att delta och anmälan
Rätt att delta i årsstämman har den som:
är införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken tisdagen den 16 april 2024, och
har anmält sig till ASSA ABLOY AB senast torsdagen den
18 april 2024. Anmälan ska göras på bolagets hemsida
assaabloy.com/bolagsstamma, per telefon 08-402 90
71 eller per post till adress ASSA ABLOY AB, ”Årsstäm-
man 2024”, c/o Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23
Stockholm.
Vid anmälan ska uppges namn, person- eller organisations-
nummer, adress, telefonnummer samt eventuella biträden.
Fullmakt
Om aktieägaren företräds genom ombud ska en skriftlig
och daterad fullmakt undertecknad av aktieägaren bifogas
anmälan och fullmakten måste uppvisas i original senast på
årsstämman. Fullmaktsformulär tillhandahålls på begäran
och kommer även finnas tillgängligt på bolagets hemsida
assaabloy.com/bolagsstamma. Om fullmakten är utfärdad av
en juridisk person, ska registreringsbevis eller motsvarande
behörighetshandling bifogas.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom
bank eller annan förvaltare måste, utöver anmälan om
deltagande i årsstämman, begära att deras aktier tillfälligt
förs in i aktieboken hos Euroclear Sweden AB i eget namn
(så kallad rösträttsregistrering) för att få delta i årsstämman.
Framställningen av bolagsstämmoaktieboken per avstäm-
ningsdagen tisdagen den 16 april 2024 kommer beakta
rösträttsregistreringar som har gjorts senast torsdagen den
18 april 2024. Berörda aktieägare måste, i enlighet med
respektive förvaltares rutiner, i god tid dessförinnan begära
att förvaltaren genomför sådan rösträttsregistrering.
Valberedning
Valberedningen har till uppgift att på aktieägarnas uppdrag
lämna förslag till stämmoordförande, styrelse, styrelse-
ordförande, vice styrelseordförande, revisor, styrelsearvode
med uppdelning mellan ordförande, vice ordförande och
övriga ledamöter samt ersättning för utskottsarbete, arvode
för bolagets revisor samt eventuella förändringar av instruk-
tionerna för valberedningen.
Inför årsstämman 2024 utgörs valberedningen av Johan
Menckel (Investment AB Latour), Mikael Ekdahl (Melker
Schörling AB), Marianne Nilsson (Swedbank Robur Fonder),
Yvonne Sörberg (Handelsbanken Fonder) och Carina Silberg
(Alecta). Johan Menckel är valberedningens ordförande.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 5,40
SEK per aktie för räkenskapsåret 2023. Det föreslås att
utdelningen betalas ut i två lika stora delar, den första med
avstämningsdag den 26 april 2024 och den andra med
avstämningsdag den 11 november 2024. Om förslaget antas
av årsstämman beräknas den första utbetalningen ske den
2 maj 2024 och den andra utbetalningen den 14 november
2024.
111
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Aktieägarinformation
ASSA ABLOY | ÅRSREDOVISNING 2023
112
Aktieägarinformation
Finansiell kalender och kontaktuppgifter
Mer information
Christiane Belfrage
Corporate Communications
Telefon 08 506 485 10
Christiane.Belfrage@assaabloy.com
Årsstämma och utdelning
Årsstämma 24 april 2024
Aktierna handlas utan rätt till utdelning
om 2,70SEK 25 april 2024
Avstämningsdag för utdelning 26 april 2024
Utbetalning av utdelning 2 maj 2024
Aktierna handlas utan rätt till utdelning
om 2,70SEK 8 november 2024
Avstämningsdag för utdelning 11 november 2024
Utbetalning av utdelning 14 november 2024
Ekonomisk rapportering
Delårsrapport januari–mars 2024 24 april 2024
Halvårsrapport januari–juni 2024 17 juli 2024
Delårsrapport januari–september 2024 23 oktober 2024
Årsrapport 2024 5 februari 2025
Björn Tibell
Investor Relations
Telefon 08 506 485 73
Bjorn.Tibell@assaabloy.com
Rapporter kan beställas från ASSA ABLOY AB
Hemsida assaabloy.com
Telefon 08 506 485 00
Email info@assaabloy.com
Post ASSA ABLOY AB
Box 70340
107 23 Stockholm
Sverige
113
ÅRSREDOVISNING 2023 | ASSA ABLOY
Aktieägarinformation
Produktion: ASSA ABLOY i samarbete med Narva.
Foto: ASSA ABLOYs bildbank, med flera.
Tryck: By Wind, Stockholm, 2024.
Detta exemplar av den årliga finansiella rapporteringen för ASSA ABLOY AB
(publ) för det räkenskapsår som slutade den 31 december 2023 presenteras
inte i det ESEF-format som specificeras i kommissionens tekniska standarder
för tillsyn (delegerad förordning (EU) nr 2019/815). Rapporteringspaket enligt
EFES finns på ASSA ABLOYs hemsida assaabloy.com.
ASSA ABLOY AB
Box 70340
107 23 Stockholm
Sverige
Besöksadress:
Klarabergsviadukten 90
Tel 08 506 485 00
Fax 08 506 485 85
Organisationsnr 556059-3575
assaabloy.com
© ASSA ABLOY
Den nya grinddörrstängaren ASSA ABLOY DC630G är
en smal och smidig dörrstängare för utomhusbruk
som kan göra stor skillnad för bland annat flerbostads-
fastigheter. Med sin minimalistiska och smala design
monteras den vertikalt på grindens karm eller
väggstolpe. Den unika 3D Cam-Motion-tekniken gör
det enkelt att öppna med minimal ansträngning för
användaren. Den säkerställer bekväm användning och
hinderfri åtkomst samtidigt som den upprätthåller en
stängningskraft som garanterar en säker stängning.
ASSA ABLOY
i din vardag