549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300XR2VLTQY3P8M692022-12-31549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XR2VLTQY3P8M692023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XR2VLTQY3P8M692023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XR2VLTQY3P8M692024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XR2VLTQY3P8M692024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning
2024
Nordisk
helhets-
leverantör
Med 1 300 anställda ser Transtema till att nätet
fungerar, vilket bidrar till att upprätthålla samhällets
olika typer av kommunikations infrastruktur,
dygnet runt, året om i hela Norden.
Transtema
Underentreprenör
Vi är marknadsledande inom installation,
service, underhåll samt drift och övervakning
av kommunikationsnät och infrastruktur
för elfordon. Detta inkluderar alla typer av
nätverk såsom fasta nät, mobilnät, elnät och
uppkopplade lösningar.
Vi strävar efter långsiktiga relationer med
våra kunder, som omfattar teleoperatörer,
myndigheter, kommuner, nätägare, energibolag
och större företag. Vi levererar med hög
kvalitet och har ett tydligt fokus på hållbarhet
och säkerhet.
Det här är
Transtema
Innehåll
Introduktion
4 VD-ord
6 2024 i korthet
8 Vårt erbjudande
10 Marknadstrender
11 Finansiella mål
12 Transtemas strategi
Hållbarhetsrapport
18 Inledning
20 Fokusområden
22 Våra medarbetare
24 Vår affär
26 Vår miljö
30 Vårt engagemang
34 Hållbarhetsrisker
36 Taxonomiredovisning
44 Revisorns yttrande
Legal årsredovisning
45 Förvaltningsberättelse
51 Risker och riskhantering
55 Koncernens räkenskaper
60 Moderföretagets räkenskaper
65 Noter
102 Revisionsberättelse
106 Bolagsstyrningsrapport
111 Revisorns yttrande
112 Koncernledning och styrelse
Detta är Transtema Group AB:s årsredovisning för
räkenskapsåret 2024. Den formella årsredovisningen om-
fattar sidorna 45–101. Bolagsstyrningsrapport utgörs av
avsnittet Bolagsstyrningsrapport på sidorna 106–110 och
har granskats av bolagets revisor. Transtemas hållbarhets-
rapport för 2024 enligt 6 kap. 10 § i årsredovisningslagen
(1995:1554) utgörs av avsnittet Hållbarhetsrapport på
sidorna 18–43. Revisorns yttrande avseende den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten framgår på sidan 44.
NETTOOMSÄTTNING
2 489
Cirka 2 489 i nettoomsättning under 2024
MEDARBETARE
1 300
Cirka 1 300 anställda
VERKSAMHET
100
Verksamhet på cirka 100 orter i Norden
VD-ORD
TRANSTEMAS VD SAMMANFATTAR ÅRET SOM GÅTT
Ett år av förttring
och förändring
2024 inleddes med fortsatta utmaningar, men efter sommaren såg
vi en tydlig förbättring och gick in i 2025 med förbättrat momentum.
Under året har vi tagit viktiga steg i vår strategiska resa – vi har
signerat vårt första nordiska avtal, etablerat oss som helhetsleverantör
i Norge och initierat ett nytt affärsområde inom el och energilösningar.
4
TRANSTEMA GROUP AB
VD-ORD
Vi fortsätter att genomföra vår långsikti-
ga strategi med målet att bli Nordens le-
dande aktör inom hållbara leveranser av
kommunikationsinfrastruktur till 2030.
I takt med att samhället blir mer upp-
kopplat ökar kraven på tillgänglighet och
kerhet, vilket gör vårt arbete mer relevant än någonsin.
Under året har vi tagit viktiga steg i vår strategiska resa
vi har signerat vårt första nordiska avtal, etablerat oss som
helhetsleverantör i Norge och initierat ett nytt affärsom-
råde inom el och energilösningar.
Samtidigt har vi fokuserat på att skapa en långsiktigt
hållbar och lönsam utveckling för Transtema. Det har
inneburit omfattande förändringar, bland annat en större
omorganisation i Norge och konsolidering av operativa
bolag i Sverige. Genom att effektivisera och dra nytta av
synergier har vi stärkt vår organisation och skapat bättre
förutsättningar för framtida tillväxt.
Leveranser i linje med våra strategiska mål
Vår nordiska expansion fortskrider enligt plan och avtalet i
maj med GlobalConnect markerar vår första gränsöverskri-
dande affär. Med ambitiösa tillväxtmål, en ny nordisk orga-
nisation och ett starkt fokus på kundnöjdhet, har Global-
Connect skapat ett behov av en strategisk och fokuserad
nordisk partner. Transtema har idag ansvaret för löpande
service och underhåll av ett omfattande fibernätverk, som
sträcker sig över 235 000 km i Danmark, Norge, Sverige,
Finland och Tyskland. Detta samarbete är ett viktigt steg
i vår långsiktiga strategi att stärka vår position som en
ledande aktör inom kommunikationsinfrastruktur i Norden.
Ett prioriterat område i vår strategi handlar om att säk-
ra vår närvaro som helhetsleverantör i de länder vi verkar i.
På den norska marknaden infriades denna ambition vid års-
skiftet 2024/25 då vi etablerad vårt erbjudande av service
och underhåll dygnet runt, året om i hela Norge. Att vi är en
rikstäckande helhetsleverantör även i Norge skapar goda
förutsättningar för att vinna nya affärer framöver.
Som en del i vår ambition att bredda verksamheten
och skapa en än mer stabil och uthållig affär lanserade vi
ett nytt affärsområde inom el och energilösningar efter
årets utgång. Transtema har redan en stark närvaro inom
elektrifiering genom våra insatser inom elmätarbyten
sedan 2021, installation av laddinfrastruktur sedan 2022
samt installation av hemmabatterier och större batterilag-
ringssystem (BESS) sedan 2024. För att säkerställa effektiv
styrning samlar vi nu dessa erbjudanden i ett gemensamt
affärsområde. Här kommer vi att erbjuda ser vice, underhåll
och installation i lokalnätet med en långsiktig plan att även
expandera till regionnätet. Sammantaget stärks vår posi-
tion inom energiomställningen och skapar nya möjligheter
för hållbar tillväxt.
Stärkta efter ett år av förbättring och
förändring
Under 2024 har vi arbetat intensivt för att förbättra och
förändra vår affär, ett arbete som fortgår in i 2025. Vi har
en stabil och stark basaffär inom telekom och vi breddar
oss vidare in i närliggande segment som el och energi-
lösningar vilket skapar nya affärsmöjligheter på såväl kort
som lång sikt. Detta sammantaget utgör en stabil grund för
att vår position som marknadsledande inom kommunika-
tionsinfrastruktur.
Momentum in i 2025
Marknadsläget var utmanande under hela 2024, men efter
sommaren såg vi en gradvis förbättring och gick in i 2025
med ett förbättrat momentum. De långsiktiga marknads-
trenderna är tydliga: ökade krav på tillförlitlig kommunika-
tion, förbättrad säkerhet, den gröna omställningen samt en
accelererad digitalisering av samhället. Dessa drivkrafter,
tillsammans med en växande efterfrågan på högkvalitativa
och hållbara tjänster, ligger helt i linje med vår strategiska
inriktning och marknadsposition.
Tillsammans ser vi till att nätet fungerar
Jag vill tacka våra kunder och samarbetspartners, samt
mina kollegor för ett mycket dedikerat arbete för att möta
våra kunders behov på en marknad i ständig förändring.
Tillsammans skapar vi framtidens Transtema!
Henning Sveder
VD och koncernchef, Transtema Group AB
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
5
På nästa uppslag sammanfattar Henning Sveder
de viktigaste händelserna under året som gick.
DECEMBEROKTOBER NOVEMBER
MARS APRIL JUNIMAJJANUARI FEBRUARI
17 JANUARI
Förlängt telekomavtal
Transtema förlänger telekomavtal i två år med en större
tele operatör i Norge med ett uppskattat ordervärde
om cirka 80 Mkr. Avtalet är rikstäckande och omfattar
planering, design, projektering samt installation av
fiber.
30 JANUARI
Driftstörningar i Transtemas IT-system
Serviceverksamheten i Sverige är åter i full drift efter
en incident hos vår hostingleverantör, Tietoevry.
Driftstörningen har påverkat främst serviceverksam-
heten i ett av Transtemas svenska dotterbolag. Samtliga
kritiska serviceuppdrag för våra kunders räkning har
hanterats.
2 MAJ
Transtema tecknar nordiskt avtal
med GlobalConnect
Avtalet inkluderar Sverige, Norge, Finland samt Danmark
och avser service och underhåll av Global Connects kom-
munikationsinfrastruktur. Uppskattat order värde för de
initiala tre åren uppgår till cirka 200 Mkr.
GlobalConnects ambitioner med kraftig tillväxt tillsam-
mans med införandet av en nordisk organisation har
skapat ett behov av en enskild större nordiska partner.
24 JUNI
Samarbete med Tibber inom
laddinfrastruktur och energilagring
Det nationella avtalet med Tibber AB avser installation
av infrastruktur för elfordon samt energilagring i
Sverige. Den beräknade försäljningen inom ramen för
avtalet uppskattas till cirka 25 Mkr.
Transtema är idag en av de ledande oberoende
installatörerna av laddboxar i Sverige. På kort sikt finns
en ökad efterfrågan av installationer, på längre sikt en
betydande potential inom service, drift och övervakning.
2024
i korthet
2024 I KORTHET
6
TRANSTEMA GROUP AB
SEPTEMBER OKTOBER DECEMBERNOVEMBERJULI AUGUSTI
10 JULI
Transtema har tecknat ett 1+1-årigt avtal
med svensk utrustningsleverantör med ett
uppskattat ordervärde om cirka 500 Mkr
Åtagandet avser ett helhetsansvar för leverans av
teknik- och ingenjörstjänster till kundens testanlägg-
ningar i Sverige.
Transtema tar över från ett flertal befintliga leveran-
törer, och åtar sig att förse kundens verksamheter med
all erforderlig kompetens.
13 AUGUSTI
Transtema stärker den norska
organisationen
I linje med Transtemas strävan att vara Nordens
ledande leverantör av tjänster inom kommunikations-
infrastruktur, genomförs ett antal förändringar i den
norska organisationen. En rikstäckande serviceorga-
nisation etableras som kommer att bistå våra kunder
med service och underhåll och mobil- och fiberverk-
samhet samlas under ett och samma ledningsansvar.
2024 I KORTHET
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
7
Finansiellt resultat 2024 2023 2022
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684 2 457 445
Nettoomsättnings-
tillväxt –7 % 9 % 45 %
EBITA 66 185 88 469 174 404
EBITA-marginal 2,7 % 3,3 % 7,1 %
Soliditet 33,9 % 32,6 % 24,3 %
Nettoskuld/EBITDA 1,8 1,5 0,9
Antal anställda vid
periodens slut 1 345 1 218 1 222
Under 2024 fortsatte den kraftiga inbromsningen i telekom som startade
redan 2023. Transtema har under dessa år arbetat med att anpassa sin
organisation och verksamhet därefter. Den negativa tillväxten var hänförlig
till en generellt lägre efterfrågan i marknaden. Detta var också den främst
bidragande orsaken till en lägre lönsamhet i 2024.
17 DECEMBER
Transtema tecknar avtal med Trafikverket
Avtalet avser installationstjänster och är treårigt med möj-
lighet till förlängning med upp till ytterligare fyra år, vilket
innebär en maximal kontraktstid om sju år.
Transtema ska bistå Trafikverket med att installera och
demontera utrustning och opto kablar för telekom samt
bidra till att utöka, förstärka och förnya Trafikverkets tele-
kominfrastruktur i hela Sverige.
Vi ser till att
samhället fungerar
Dagligen passerar en stor mängd information genom samhällets olika
typer av kommunikationsinfrastruktur som till exempel mobilnät,
fibernät eller för laddning av elfordon. Kommunikationsinfrastruktur
som är så väsentlig att det får stor påverkan på samhället om felen
inte snabbt åtgärdas.
För att samhället ska fungera och vara tryggt, krävs fungerande
kommunikationsnät.
FORDON I FÄLT
700
Vi har cirka 700 fordon i fält och våra fälttekniker
finns tillgängliga dygnet runt, året om.
8
TRANSTEMA GROUP AB
VÅRT ERBJUDANDE
Afren och
vårt erbjudande
VÅRT ERBJUDANDE
Transtema är ett av Nordens ledande företag inom
design, projektering, planering, installation, service, un-
derhåll samt drift och övervakning av kommunikations-
infrastruktur. Bland kunderna finns operatörer, nätägare,
myndigheter, kraftbolag samt större företag.
Som helhetsleverantör erbjuder vi ett brett spektrum
av tjänster, vilket förenklar vardagen för våra kunder och
samarbetspartners. De spar tid och slipper hantera flera
olika leverantörer. Att lära känna våra kunders verksam-
het är vår högsta prioritet. Tillsammans kan vi arbeta
mer effektivt och proaktivt, driva förbättringar och öka
produktiviteten. Vårt mål är att skapa trygghet och
stabilitet för våra kunder genom långsiktiga relationer
och djup kunskap om deras verksamhet.
Vi levererar nordiska helhetslösningar
Design
Projektering
& planering
Installation
Service &
underhåll
Drift &
övervakning
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
9
1 2 3 4 5
MARKNADSTRENDER
Efterfrågan på våra tjänster ökar i takt med att vårt
moderna och uppkopplade samhälle utvecklas. Vi har
identifierat några av de trender som vi bedömer
kommer driva efterfrågan inom våra tjänsteområden:
Betydande
marknadstrender
För att minska vårt beroende av fossila bränslen är
elektrifieringen av samhället i full gång. Elektrifieringen
är en förutsättning för att kraftigt reducera utsläpp av
växthusgaser och ger oss bättre möjligheter att motverka
klimatförändringarna. Användningen av eldrivna trans-
portmedel, uppvärmningssystem och industriprocesser
bidrar till ökad elektrifiering och en hållbar framtid.
Elektrifiering
Digitalisering och avancerad teknik spelar en central roll
för att öka effektiviteten och tillgängligheten i samhället.
Digitaliseringen bidrar till att göra tjänster och informa-
tion mer tillgängliga, främjar innovation och ekonomisk
tillväxt. Ny teknik minskar också behovet av fysiska
resurser och resor, vilket har en positiv inverkan på
klimatet. En hög grad av digitalisering i samhället driver
efterfrågan på våra tjänster.
Digitalisering
Skyddet av samhällets kommunikationsinfrastruktur
är avgörande för att upprätthålla samhällsfunktioner.
Störningar kan påverka vår ekonomiska stabilitet, våra
transporter, elförsörjning, att nå ut med viktig samhälls-
information och kommunikationen mellan människor.
Våra säkerhetsklassade fälttekniker har behörighet att
utföra arbeten på skyddade objekt inom samtliga säker-
hetsklasser och kan snabbt rapportera avvikelser.
Säkerhet
Effektiv och tillförlitlig kommunikation är avgörande i ett
modernt samhälle där informationsutbyte sker i hög takt.
Sektorer som utbildning, sjukvård, handel och offentlig
förvaltning är beroende av en stabil kommunikations-
infrastruktur. En pålitlig kommunikationsinfrastruktur
främjar ekonomisk tillväxt, social sammanhållning och
trygghet genom snabba insatser vid nödsituationer samt
underlättar informationsutbytet mellan individer och
organisationer.
Kommunikation
10
TRANSTEMA GROUP AB
FINANSIELLA MÅL
Finansiella mål
Under 2024 har Transtema fortsatt omställningen av verksamheten som initierades 2023 vilket var en följd av
den kraftigare inbromsning som då skedde i telekommarknaden. Transtema har anpassat sin organisation genom
att reducera personal, slå samman verksamheter och bolag samt utvecklat nya affärsområden. Bolaget når inte
alla sina finansiella mål 2024, men har under senare delen av 2024 sett en gradvis återhämtning. Ambitionen
gällande de finansiella målen ligger därmed fast på medellång sikt. Transtema utvärderar målen helårsvis.
let uppnåddes inte för 2024 och den ne-
gativa tillväxten var främst hänförlig till en
generellt lägre efterfrågan från våra kunder
i både Sverige och Norge.
Lönsamheten var lägre än det uppsatta
målet och det är i första hand relaterat till
gre volymer under 2024 och då främst i
Norge där första halvåret också var påver-
kat av svåra väderförhållanden.
Målet för skuldsättning uppnåddes, detta
trots en ökning som beror dels på lägre
resultat, dels ökad finansiell skuld som en
följd av betalning av tilläggsköpeskilling för
tidigare genomförda förvärv.
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
> 10 %
Omsättningstillväxten inklusive förvärv
ska uppgå till minst 10 procent
EBITA-MARGINAL
> 7 %
EBITA-marginalen ska uppgå till minst
7 procent
NETTOSKULD/EBITDA
< 2,0
Nettoskuld/EBITDA ska inte över stiga 2,0
UTFALL 2024 UTFALL 2024 UTFALL 2024
–10
10
30
50
202420232022
45,4%
Mål
9,4%
7,4%
0
2
4
6
8
202420232022
7,1 %
3,3%
2,7%
0,0
1,0
2,0
3,0
202420232022
0,9
1,5
Mål
Mål
1,8
–10
10
30
50
202420232022
45,4%
Mål
9,4%
7,4%
0
2
4
6
8
202420232022
7,1 %
3,3%
2,7%
0,0
1,0
2,0
3,0
202420232022
0,9
1,5
Mål
Mål
1,8
–10
10
30
50
202420232022
45,4%
Mål
9,4%
7,4%
0
2
4
6
8
202420232022
7,1 %
3,3%
2,7%
0,0
1,0
2,0
3,0
202420232022
0,9
1,5
Mål
Mål
1,8
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
11
12
TRANSTEMA GROUP AB
TRANSTEMAS STRATEGI
Säkerhet Hållbarhet
Starka kundrelationer
Smarta leveranser
Finansiell
stabilitet
Digitalisering
Nordisk helhetsleverantör
Mission VärdegrundVision
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
13
Transtemas
strategiska hus
TRANSTEMAS STRATEGI
Vår vision fungerar som en ledstjärna som håller
oss på rätt kurs för att fastställa och uppnå
våra strategiska mål. Strategin hjälper till att
navigera i en snabbföränderlig värld och gör det
enklare att fatta välgrundade beslut.
För att på ett enkelt och lättbegripligt sätt förklara vår
strategi har vi valt att använda oss av en visuell modell av
ett hus där varje rum eller våningsplan representerar en
viktig del av Transtemas strategi. Att på detta sätt förklara
strategin gör det enklare för olika delar i vår organisation
att förstå våra övergripande mål och hur våra medarbetare,
i deras dagliga arbete, kan bidra till att uppnå dessa mål.
Transtemas strategiska hus består av följande delar:
Grunden: Det starka fundament som utgör Transtemas
grundläggande värderingar, vår vision och mission.
Rummen: Visar de olika strategiska kärn områden som vi
identifierat som extra viktiga att fokusera på för att vi ska
nå våra långsiktiga strategiska mål.
Taket: Representerar de övergripande strategiska mål
som vi som organisation vill uppnå.
Precis som samhället i stort är Transtema i ständig
utveckling för att anpassa oss till nya trender och teknolo-
gier. En tydlig strategi hjälper till att förhålla oss till dessa
förändringar och säkerställer att Transtema följer med i
utvecklingen. Den ger förutsättningar att möta både utma-
ningar och möjligheter.
TRANSTEMAS STRATEGI
14
TRANSTEMA GROUP AB
TRANSTEMAS STRATEGI
Mission
Vår mission är Ser till att nätet fungerar. Vi levererar
g tillgänglighet och driftsäkerhet dygnet runt, året
om, över hela Norden. Vi tar ett helhetsansvar – från
design, projektering, installation, service och underhåll
till drift och övervakning.
Vårt helhetsansvar omfattar också alla medarbetare,
leverantörer, partners och övriga intressenter i vårt
eko system, som tillsammans möjliggör att vi kan upp-
fylla våra kundlöften och mål.
Vi hanterar alla typer av kommunikationsinfra-
struktur, inklusive fasta nät, mobilnät, laddinfrastruktur,
el och uppkopplade lösningar.
Vision
År 2030 är Transtema den nordiska marknadsledaren
med hållbara leveranser inom installation, service och
drift av kommunikationsinfrastruktur.
Värdegrund
Tänka nytt
Vi är stolta över den entreprenörsanda och drivkraft
som vi har inom Transtema, vilket gör oss till ledande
för utvecklingen i branschen. Detta genomsyrar hela vår
affärsverksamhet från ledning till den enskilda medarbe-
taren. Vi vill att alla medarbetare ska vara engagerade
i vår utveckling från att lyfta förbättringsförslag till
deltagande i förbättringsprojekt.
Visa respekt
På Transtema bemöter vi varandra, kunder, leveran-
törer, samarbetspartner och samhället med respekt.
Detta innebär att vi uppträder professionellt, tilltalar
varandra i en vänlig ton och visar omtanke för alla
omkring oss. I en omgivning där vi känner oss trygga
och stöttar varandra kan vi växa och vara med och
bidra positivt till affärsverksamheten. Medarbetarna är
ständiga representanter för vårt företag och vårt age-
rande påverkar inte bara oss som individer utan också
Transtema som varumärke.
Ta ansvar
Transtema vill vara en pålitlig arbetsgivare, leverantör
och kund som inger förtroende. Detta är ett ansvar
Transtema vill att alla medarbetare ska förvalta på bäs-
ta sätt och visa att de tar på största allvar. Vi tror även
att det är viktigt att våga delegera ut ansvar till alla
dem som arbetar hos oss och visa att medarbetare har
företagets fulla förtroende att förvalta detta. Att var
och en som arbetar för Transtema tar ansvar för sina
arbetsuppgifter är en viktig del i att uppnå den kvalitet
och service vi vill erbjuda våra kunder.
Fundament
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
15
TRANSTEMAS STRATEGI
Säkerhet
Säkerhet har en central plats i vår verksamhet. Detta
omfattande område består av flera kritiska delar, där
varje del inom säkerhetsområdet är lika betydelsefull.
Vi bedriver en mängd aktiviteter för att främja en
säkerhetskultur och arbetar systematiskt med säker-
hetsarbete inom våra verksamhetsområden. Vårt säker-
hetsarbete är indelat i följande områden: arbetsmiljö
inklusive fysisk och psykosocial arbetsmiljö, IT- och
cybersäkerhet, informationssäkerhet, personalsäkerhet
samt fysisk säkerhet som omfattar lokaler, skalskydd
och tillträde.
Hållbarhet
Hållbarhet är en central del och integreras i vårt dagliga
arbete samt i våra framtida planer. Sedan november
2022 är våra miljömål godkända av Science Based
Targets initiative (SBTi). Det innebär att våra miljömål
är vetenskapligt baserade och ligger i linje med FN:s
1,5-gradersmål. Målen är att vi ska ha noll fossila CO
2
-
utsläpp från vår egen verksamhet och en halvering av
utsläpp från våra leverantörer till år 2030.
Dessa mål ger oss en tydlig vägledning för de föränd-
ringar som krävs inom vår verksamhet för att uppnå
hållbarhetsmålen och fungerar som en viktig ledstjärna
i vårt arbete tillsammans med kunder och leverantörer.
Finansiell stabilitet
En stabil ekonomisk grund är avgörande för vår långsik-
tighet och konkurrenskraft. Det gör oss starkare under
lågkonjunkturer, möjliggör nödvändiga investeringar,
samt ökar vår motståndskraft mot eventuella nytillkom-
na risker. Vi blir också attraktiva för investerare, kunder,
leverantörer och potentiellt nya medarbetare. En stabil
finansiell grund är nödvändig för både vår organiska
tillväxt och tillväxt genom eventuella förvärv.
Digitalisering
Digitalisering är viktig för oss för att fortsatt vara rele-
vanta för våra kunder och verka framgångsrikt på en
konkurrensutsatt marknad. Fördelarna med digitalisering
är att den ökar vår effektivitet, underlättar samarbete
och kommunikation, samt möjliggör snabba beslut ba-
serade på korrekt data. Att automatisera arbetssätt och
processer förbättrar tillgänglighet och leveranshastighet.
Dessutom främjar digitalisering innovation, vilket förbätt-
rar vår konkurrenskraft och utveckling av nya produkter
och tjänster.
Strategiskarnomden
16
TRANSTEMA GROUP AB
TRANSTEMAS STRATEGI
Starka kundrelationer
Det bästa betyget vi kan få är när våra kunder vill
utvecklas och växa tillsammans med oss. Det är ett
kvitto på att vi är bra på att vårda våra kundrelatio-
ner. Att vi har nära relationer med våra kunder gör
att vi snabbare kan lösa problem och har en djup
förståelse för deras behov och önskemål. Vi utvecklas
tillsammans och lär av varandra för att möta efter-
frågan på marknaden. Vi kan konstatera att våra
kunder uppskattar arbetet då vi erhöll 4,2 (av 5) i
kundnöjdhet under 2024.
Smarta leveranser
På Transtema har vi ett starkt fokus på att optimera
och förbättra våra olika typer av processer genom an-
vändning av ny teknik och dataanalys. Vi strävar efter
att bli mer effektiva, hållbara och kundorienterade.
Exempel på initiativ vi genomfört är ruttplanering,
användning av drönare, fjärravhjälpning, eller att med
ny teknik förbättra kommunikationen med våra kunder.
Målet är att uppnå effektivare och mer hållbara leve-
ranser, vilket leder till nöjdare kunder.
Nordisk
helhetsleverantör
Vår vision är klar och tydlig och redan idag följer vi vad
flera av våra kunder efterfrågar genom att erbjuda
våra tjänster på nordisk nivå genom egna bolag och
partners. Detta är något vi vill stärka genom bland
annat högre grad av digitalisering. Våra kunder ska
känna sig trygga med att vi finns för dem med samma
kvalitativa tjänster oavsett om de befinner sig i
Sverige, Norge, Danmark eller Finland.
Övergripande strategiska mål
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
17
TRANSTEMAS STRATEGI
Peter Karlsson är Key Account Manager på
Transtema och huvudansvarig för koncernens
största kund. Peter har varit med i verksam-
heten i en rad ledande positioner sedan 2008
och få besitter en sådan gedigen kunskap och
erfarenhet av telekombranschen som han.
Vilka egenskaper anser du vara viktigast för att vara
en framgångsrik säljare?
–Ärlighet! Att ärlighet finns åt båda håll skapar förtroen-
de och tillit. Ärlighet är en otroligt viktig komponent i en
relation och jag driver kundens frågor internt även om
det inte alltid rimmar med den allmänna uppfattningen i
bolaget. Mitt uppdrag är att föra kundens talan.
Att sälja tjänster är komplext och ställer höga krav på
att jag förstår kundens affär, verksamhet, utmaningar
och drivkrafter. Därför är det också extra viktigt att jag
är med hela vägen från förhandling till själva leveransen.
Jag lägger mycket tid på att sätta mig in i leveransens
olika delar, reder ut problem som kan uppstå och ser till
att den fungerar som tänkt.
En viktig förutsättning för att göra ett bra jobb är att
ha roligt tillsammans. Jag försöker få mina kunder att
slappna av, ha en lättsam dialog och jobbar för att vi ska
trivas ihop.
Hur bygger du upp förtroendet hos en ny kund?
Tid och tydlighet bygger förtroende hos kunderna
och att jag berättar för kunden om vår vilja att arbeta
långsiktigt tillsammans. Nyckel till framgång är återigen
att jag lär mig kundens verksamhet, deras utmaningar
och vad de behöver från oss för att leverera på topp. Jag
lägger mycket tid på att verkligen förstå hur de tänker
och vad som händer i deras verksamhet.
Tjänsteförsäljning är lite
speciellt på det sättet jäm-
fört med att sälja produkter.
Jag har sålt tjänster inom
telekombranschen sedan
90-talet och ser mig till del
som en lösningsarkitekt. Är
jag professionell i min roll
har jag en god förståelse för
kunden och kan bygga den
bästa lösningen utifrån våra
gemensamma behov. En av
mina största styrkor är min
gedigna branschkunskap
som jag tar med mig in i alla
kundrelationer.
Hur håller du dig upp daterad om vad som händer hos
dina kunder och i branschen i stort?
Tät dialog med kunden är den absolut viktigaste
kunskaps llan. Vi har också forum på olika nivåer för
att förstå olika delar av kundens verksamhet. Jag har
genom åren fått feedback på att jag är innovativ och
hittar nya sätt att arbeta på som är bra för båda parter.
Att tänka utanför boxen är alltid uppskattat och lite av en
framgångsfaktor.
Vilken är din viktigaste personliga egenskap och
drivkraft?
–Jag vill ha kul, det måste vara roligt att gå till arbetet och
att jag tillhör den kategorin människor som älskar föränd-
ring underlättar. Min motivation är att få ut så mycket som
möjligt tillsammans med kunderna och jag gillar nya idéer
som ingen testat innan.
Att sälja tnster är komplext och
ställer höga krav på att jag förstår
kundens affär, verksamhet,
utmaningar och drivkrafter.
INTERVJU PETER KARLSSON KEY ACCOUNT MANAGER
Peter Karlsson
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
Transtemas
hållbarhetsrapport
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Vår hållbarhetsrapport för 2024 är resultatet av en hållbarhets mässigt
mycket transformativ och intressant tid. Den inriktning och de mål som
sattes mot 2030 för ett par år sedan har resulterat i en
intensiv fas av verk ställande. Flera initiativ och insatser
är nu implementerade för att på kort tid få utsläpp och
olyckor att minska, förbättra mätning och uppföljning
av värdekedjan, elektrifiering av fordonsflottan och
anpassning till nya och kommande regelverk bland
mycket annat.
Välkommen till Transtemas hållbarhetsrapport för
2024.
18
TRANSTEMA GROUP AB
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
”Två saker jag är
extra stolt över
PER SWEDBERG,
CHIEF SUSTAINABILITY OFFICER
När jag tittar tillbaka på 2024 ur ett håll-
barhetsperspektiv så är det två saker vi
uppnått som jag är extra stolt över.
För det första, och viktigast av allt,
antalet olyckor i arbetet som resulterade
i sjukskrivning sjönk med nästan 75
procent jämfört med föregående år. Att vi jobbar säkert och
Transtemas
hållbarhetsrapport
Detta är koncernens hållbarhetsrapport i enlighet
med kraven i ÅRL 6 kap 12§. Hållbarhets rapporten
avser verksamhetsåret 2024 och omfattar sidorna
18–43. Hållbarhetsrapporten omfattar moder-
bolaget Transtema Group AB (publ) och de helägda
dotterbolagen som kon solideras i Transtema
Group ABs koncernredo visning för samma period
vilka finns specificerade i not 19 i koncernredo-
visningen. Det är styrelsen som är ansvarig för
hållbarhetsrapporten.
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
19
HÅLLBARHETSREDOVISNING
inte utsätter oss för ohanterade risker är den allra främsta
prioriteringen. Flera initiativ och åtgärder har införts under
året för att höja riskmedvetenheten och framåt kommer in-
satserna att fortsätta. Säkerhetsarbetet är aldrig klart, det
strävar alltid mot visionen om noll arbetsrelaterade olyckor.
För det andra är summeringen av utsläpp i värdekedjan
(Scope 3) baserad på en mycket högre andel faktiska
uppgifter från leverantörer än tidigare efter flera innova-
tiva samarbeten med leverantörer i olika branscher. Vår
ambitiösa målsättning att minska våra utsläpp genom hela
vår värdekedja med 50 procent till 2030 har länge brottats
med faktumet att för att kunna minska utsläppen så måste vi
känna till de faktiska utsläppen och inte bara uppskatta med
schabloner. Det ger oss basen och möjligheten att påverka
och minska utsläppen på ett helt annat sätt än tidigare.
Vidare följer andelen elbilar i fordonsflottan planen och
utgör nu cirka 20 procent. Vår ledarskapsutbildning har
under året fortsatt. Partnerskapsprogrammet Transtema
Link har utökats till fler partners i både Sverige och Norge
och vi har fortsatt göra värdefulla och utvecklande volontä-
rinsatser ihop med Stadsmissionen.
2024 har varit ett händelserikt hållbarhetsår och under
2025 kommer arbetet fortsätta. I praktiken innebär det
ett intensifierat samarbete genom hela värdekedjan med
leverantörer och kunder kring risker, möjligheter, påverkan,
åtgärder och redovisning.”
HÅLLBARHETSREDOVISNING
20
TRANSTEMA GROUP AB
Våra medarbetare
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Vår affär
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Vår ambition
Transtema vill erbjuda en trygg och inspirerade arbetsplats
som skapar engagerade och kompetenta medarbetare där
alla är med och bidrar med olika erfarenheter och perspek-
tiv i hela koncernen.
Viktiga aspekter
En trygg och säker arbetsplats
(Fysisk + organisatorisk arbetsmiljö)
Värderingsstyrd företagskultur
Omvärldsanpassad kompetensutveckling
Mångfald och inkludering
Mål 2030
Jämställd ledning (50/50 kvinnor/män på ledande
positioner)
Medarbetarnöjdhet (eNPS) +10 %
Branschledande säkerhetsarbete
Agenda 2030
Genom aktivt arbete för ständigt förbättrad
arbetsmiljö, både den organisatoriska och den
fysiska, bidrar vi till välmående, personlig utveck-
ling och god hälsa bland alla våra anställda.
Genom kontinuerlig utbildning och kompetens-
utveckling bidrar vi till personlig utveckling hos
våra medarbetare samtidigt som vi anpassar före-
taget till ett ständigt förändrat kunskapsbehov.
Genom utbildning, kulturförändringar och riktade
rekryteringsinsatser bidrar vi till ökad mångfald
inom Transtema och vår bransch.
Genom sunda arbetsvillkor och kollektivavtal
ker ställer vi en trygg och utvecklande arbets-
plats för alla.
Vår ambition
Goda kund- och leverantörsrelationer bygger på långsik-
tighet, trovärdighet och lyhördhet. Vidare ska Transtema,
inklusive våra leverantörer, bedriva en hållbar och ansvars-
full affär.
Viktiga aspekter
Sunda och långsiktiga kund- och leverantörsrelationer
Anti-korruption
Finansiell stabilitet
Lagefterlevnad
Säkerhet
Mål 2030
ta våra årliga finansiella mål över tid för att säker-
ställa långsiktig stabilitet för våra medarbetare, kunder
och leverantörer
En löpande kundnöjdhetsindex överstigande 4,5 av 5
Certifiering av samtliga väsentliga leverantörer
Samtliga relevanta certifieringsprogram på plats för att
kerställa att vi möter våra kunders kravbild
Agenda 2030
Genom erbjudanden som möjliggör samhällets
energiomställning bidrar vi aktivt till ren och
tillgänglig energi.
Genom hållbar ekonomisk tillväxt baserat på håll-
bart bedriven verksamhet kan vi vara en stabil,
trygg och långsiktig arbetsgivare, leverantör,
kund eller investering.
Genom att ta med hållbarhetsaspekter i alla
inköp och affärsbeslut bidrar vi till en ansvarsfull
produktionskedja.
Genom aktivt arbete för anti-korruption, sunda
kund- och leverantörsavtal och en allmän respekt
för lagar och myndigheter bidrar vi till upprätt-
hållandet av rättsstaten.
SID 22–23 SID 24–25
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
21
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Vårt engagemang
INGEN
FATTIGDOM
Vår miljö
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Transtema är en branschledande aktör inom hållbarhet genom ett proaktivt
arbete som spänner över flera dimensioner av hållbarhetsbegreppet. Under
fyra fokusområden definieras visioner, mål och aktiviteter för de olika
områdena samt hur detta arbete knyter an till internationella ramverk.
Arbetet syftar till att bidra till uppfyllandet av Agenda 2030 genom att
säkerställa att Transtema samt våra leverantörer uppfyller de hållbarhetsmål
som vi berörs av eller kan påverka. Transtemas värdeord Ta ansvar, Visa
respekt, Tänka nytt genomsyrar allt vi gör.
Vår ambition
Transtema vill vara en proaktiv aktör som tillsammans med
kunder och leverantörer leder vår bransch i omställning-
en mot ett hållbart samhälle.
Viktiga aspekter
Utsläpp i leverantörsled
Utsläpp från bilar
Avfallshantering
Cirkulära materialflöden
Mål 2030
Netto noll CO
2
e i egen verksamhet
Halverade CO
2
e-utsläpp i leverantörsled mot 2020 års
nivåer
100 % av avfallet till återbruk eller återvinning
Agenda 2030
Genom långtgående och ambitiöst miljöarbete
med högt satta mål bidrar vi till kraftigt minskade
utsläpp och klimatpåverkan.
Vi bidrar till samhällets omställning mot hållbar
energi genom tjänste- och produkterbjudanden
för el- och kommunikationsnät för att möjliggöra
ny teknik.
Genom samarbeten, krav, mål, initiativ och upp-
följningar av miljöprestandan i vår leverantörs-
kedja bidrar vi till att göra hela vår värdekedja
mindre miljöpåverkande.
Vår ambition
Vårt sociala engagemang fokuseras på barnfamiljer i
utsatthet där vi vill bidra med inkludering och minskat
utanförskap för ett bättre samhälle.
Viktiga aspekter
Minskat utanförskap och ökad inkludering
Minskad barnfattigdom i Sverige
Volontärinsatser
Mål 2030
Genomföra minst tolv aktiviteter årligen med fokus
på barnfamiljer i utanförskap för ökad inkludering och
minskat utanförskap.
En egen Transtemaaktivitet årligen i samband med
skollov.
Agenda 2030
Genom initiativ och aktiviteter även utanför vår
kärnverksamhet bidrar vi till minskad barnfattig-
dom i Sverige.
Genom samarbeten och initiativ för att hjälpa
personer utanför arbetsmarknaden till en ny
utbildning och erfarenhet som fälttekniker bidrar
vi till minskat utanförskap.
SID 26–29 SID 30–31
Sjunkande olyckstal och
ökad riskmedvetenhet
Att ingen ska skada sig på jobbet är ett självklart mål för
oss. Samtidigt innebär Transtemas uppdrag arbete i miljöer
och situationer där risker förekommer. Flera initiativ har
tagits under året för att förbättra arbetsmiljöarbetet. Re-
surser har tillägnats arbetsmiljöområdet och ett ökat fokus
på riskrapportering har inletts. Rapportering av risker följs
nu upp på enhetsnivå och antalet observationer har ökat
betydligt. Samtidigt kan vi konstatera att antalet olyckor som
resulterat i sjukfrånvaro har sjunkit markant från tidigare år.
Anpassning av organisationen
Vår framgång beror på vår förmåga att följa kundernas be-
hov och erbjuda rätt kompetens och tjänst vid rätt tidpunkt
och plats. Som ett resultat har organisationen genomgått
flera förändringar under året, inklusive neddragningar,
sammanslagningar av verksamheter och snabb expansion.
När vi summerar året konstaterar vi att Transtema är
starkare nu än i början av året. Vi är bättre förberedda för
framtiden och ser fortsatt utveckling av våra ledare som en
viktig komponent.
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅRA MEDARBETARE
22
TRANSTEMA GROUP AB
Transtema på Allbrights lista över
börsens mest jämställda bolag
Vi på Transtema prioriterar jämställdhet, inkludering och
mångfald. Målet är att uppnå en 50/50-fördelning mellan
män och kvinnor på ledande positioner till 2030. Sedan målet
sattes har andelen kvinnor ökat stadigt. I år såg vi dock en
minskning som en följd av en snabb nyrekrytering av manliga
ledare ökade i samband med ett nytt avtal i slutet på året.
Ledarskap och nya initiativ
Under året har vi genomfört flera initiativ för att förbättra
ledarskap, arbetsklimat, mångfald, medarbetarnöjdhet,
kvalitet och säkerhet. Vi har satsat på utbildning av ledare
inom värdegrund, företagskultur, mångfald och föränd-
ringsledning. Medarbetarundersökningen görs nu kontinu-
erligt för att bättre möta behoven. Slumpvisa drogtester
har införts i delar av koncernen för att säkerställa en trygg
och kvalitativ arbetsmiljö. Organisationen för personal-
säkerhet har också förstärkts.
Transtema Hero
I slutet av året avslutades nomineringsperioden för vårt kon-
cept Transtema Hero. Transtema Hero är en mycket uppskat-
tad utmärkelse, tilldelad genom nomineringar från medarbe-
tare till kollegor som har utmärkt sig särskilt inom ramen för
Transtemas värdeord ‘Ta ansvar’, ‘Visa respekt’ eller ‘Tänka
nytt’ under året. Totalt mottog vi 195 nomineringar.
ra
medarbetare
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅRA MEDARBETARE
NYCKELTAL 2024 2023 2022
Antal medarbetare
vid årets slut 1 345 1 218 1 222
Andel kvinnor/män 14/86 % 14/86 % 11/89 %
Andel kvinnor/män på ledan-
de positioner 22/ 78 % 25/75 % 19/81 %
Antal allvarliga tillbud 4 15 30
Antal olyckor med
sjukfrånvaro 8 31 19
Frekvens olyckor med sjuk-
frånvaro (antal/per 100 000
timmar) 0,39 1,25 0,89
Antal dödsolyckor 0 0 0
Total sjukfrånvaro 4,5 % 4,5 % 5,6 %
eNPS –16 % –8 % –1 %
Definitioner av nyckeltal:
Antal medarbetare vid årets slut – Antal medarbetare vid
årets slut.
Andel kvinnor/n vid periodens slut – Fördelningen mel-
lan kvinnor och män av alla medarbetare.
Andel kvinnor/n på ledande positioner – Ledande posi-
tioner definieras som positioner med personalansvar.
Antal allvarliga tillbud Incidenter som inte ledde till
personskada men som med lite otur hade kunnat innebära en
allvarlig olycka.
Antal olyckor med sjukfrånvaro – Olycka med sjukfrånvaro
minst en dag som följd. Ej sjukskrivningar på grund av orga-
nisatoriska eller sociala orsaker.
Frekvens olyckor med sjukfrånvaro – Frekvens av olyckor
med sjukfrånvaro.
Antal dödsolyckor – Antal olyckor med dödlig utgång.
Total sjukfrånvaro – Den totala sjukfrånvaron för samtliga
typer av sjukfrånvaro.
eNPS – employer Net Promoter Score. Mätetal ur medarbe-
tarundersökningen som anger hur sannolikt det är att man
skulle rekommendera Transtema som arbetsgivare till en vän
eller familjemedlem. Från –100 % till +100 %.
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
23
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
ra
medarbetare
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR AFFÄR
24
TRANSTEMA GROUP AB
Transtemas roll i samhället
Vår mission ”Ser till att nätet fungerar” speglar vår roll
som en viktig del i att upprätthålla flera samhällsfunktioner.
För att genomföra samhällets gröna omställning behövs de
tjänster som Transtema erbjuder, såsom kommunikations-
infrastruktur till laddstationer, fiber- och mobilnät samt
batterilagring.
Transtema Link – partnerskaps-
programmet för underentreprenörer
Transtema Link etablerades för ett par år sedan för att säk-
ra långsiktiga och ömsesidigt fördelaktiga relationer med
en gemensam syn på bland annat hållbarhet. Under året
har konceptet utvecklats, fler leverantörer har anslutits och
fler förmåner för medlemmarna tillkommit. Bland annat har
en tjänst som hjälper Link-partners att beräkna utsläppen
från hela sin verksamhet lanserats. Utsläppskalkylatorn är
ett bra exempel på fördelarna med Link. Genom Link får
leverantören tillgång till hjälp med hållbarhetsarbetet som
kan användas även i andra sammanhang. Samtidigt får
Transtema bättre tillgång till utsläppsdata och kan sätta
mål och aktiviteter för att möta egna och kunders klimat-
mål. Se nästa uppslag.
Samarbete och innovation
i värdekedjan
Många hållbarhetsfrågor som Transtema hanterar kräver
samarbete med andra parter i värdekedjan. Under året har
nya initiativ och dialoger skapats för att adressera gemen-
samma hållbarhetsfrågor uppströms och nedströms. Exem-
pel på detta är synkronisering av riskanalyser, utvärdering
av alternativa material och undersökning av klimatscena-
rier. Ett bra exempel är Nordic Circular Accelerator, där
Transtema deltar för att främja cirkularitet och spårbarhet
inom telekomindustrin.
Kundanpassad organisation
Transtema har som mål att erbjuda en kundupplevelse
som överträffar kundens förväntningar. Detta uppnås
genom företagets kompetens och förmåga att anpassa sig
efter kundens krav. Integration av kundens och företagets
processer ses som värdefullt, vilket kan uppnås exempelvis
genom integrerade IT-lösningar. Under året har flera nya
samarbeten inletts för att förbättra kundupplevelsen och
öka effektiviteten. Detta är ett tecken på vikten av att
skapa långsiktiga och kundanpassade relationer. Kundernas
uppskattning av dessa insatser framgår av resultaten i den
årliga NKI-undersökningen, och Transtema kommer att
fortsätta satsa på digitalisering inom detta område.
Vår affär
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR AFFÄR
Definitioner av nyckeltal:
Kundnöjdhetsindex – Avser den årliga mätning som genom-
förs med ett urval av Transtemas samtliga kunder.
jd leverantörsindex – Avser den årliga mätning som ge-
nomförs med ett urval av Transtemas samtliga leverantörer.
Visselblåsningar Antal inkomna visselblåsningar enligt
definition i visselblåsarlagen.
Antal leverantörer i Transtema Link – Antal leverantörer
som ingår i Transtemas partnerprogram för noggrannare
leverantörsrevisioner (Transtema Link). Före 2023 avser detta
nyckeltal leverantörer i tidigare program för nära uppföljning.
NYCKELTAL 2024 2023 2022
Kundnöjdhetsindex (0–5) 4,24 4,33 4,19
Nöjd leverantörsindex (0–5) 4,20 4,09 4,10
Visselblåsningar 2 1 0
Antal leverantörer i
Transtema Link 22 11 11
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
25
Affärsetik och säkerhet
Affärsetik och säkerhet är två centrala områden inom vår
verksamhet. Transtema strävar efter att etablera sunda
och etiskt hållbara relationer med företag som delar våra
värderingar. Vi genomför kontinuerlig utbildning av vår
personal i affärsetik och de principer som Transtema står
för. Detta inkluderar även vårt leverantörsled, där vi aktivt
övervakar och utvärderar för att säkerställa att de uppfyl-
ler de högt ställda krav som vi tillämpar genom hela vår
värdekedja. Detta omfattar både hur vi hanterar våra re-
lationer och hur våra leverantörer agerar gentemot andra
företag, myndigheter samt deras egen personal.
Efterlevnaden av säkerhetskrav ökar ständigt, och
Transtema ser till att noggrant följa och anpassa sig till
dessa förändringar. Detta gäller både affärskritiska system,
processer och rutiner för att följa framtida lagkrav samt
kerheten för vår personal. Transtema arbetar kontinu-
erligt med att stärka vår kapacitet inom samtliga dessa
områden genom investeringar, utbildningar och förändrade
arbetsmetoder.
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
Vår affär
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR MILJÖ
26
TRANSTEMA GROUP AB
Elbilsutbytet accelererar
2021 satte vi målet att Transtemas fordonsflotta ska vara
helt elektrifierad fram till år 2030. Samma år genomfördes
de första pilottesterna med elektrifierade teknikerbilar.
Sedan dess har utbytet pågått och andelen elektrifierade
fordon har stadigt ökat. Våra pilottester har gett oss viktiga
lärdomar och möjlighet att lösa praktiska frågor vilket gör
att vi nu ökar utbytestakten i vår fordonsflotta. Under nästa
år kommer över 100 bilar att bytas ut. Målet är att minska
utsläppen från de egna fordonen och att bli mindre beroende
av fossila drivmedel.
Transtemas omställningsplan för
klimatutsläpp
Transtema har utvecklat en plan för att minska sina utsläpp
av växthusgaser. Efter att våra mål verifierades av Science
Based Target initiative 2022, har vi nu specificerat vilka åt-
gärder som ska bidra till minskningarna. Planen används som
grund för handlingsplaner och aktiviteter för att genomföra
dessa minskningar. Se nästa uppslag.
Initiativ i värdekedjan
Merparten av Transtemas utsläpp sker i värdekedjan snarare
än i den egna verksamheten. Därför kommer utsläppsminsk-
ningar att kräva samarbete med aktörer både uppströms
och nedströms. Flera initiativ har påbörjats tillsammans med
aktörer i värdekedjan för att genomföra de minskningsaktivi-
teter som anges i omställningsplanen. Exempelvis inkluderar
detta kravställningar och hjälp med utsläppsberäkning för
underentreprenörer, uppföljning av livscykelutsläpp koppla-
de till materialinköp och möjliga förbättringar samt cirkulära
lösningar för att minska avfall och ersätta nya material.
Redovisning till CDP
Som en del av vår strävan efter ökad transparens och möjlig
sammanlänkning med aktörer i värdekedjan har Transtema
under året genomfört vår första redovisning till CDP (tidigare
Carbon Disclosure Project) med uppgifter för 2023. I slutet
av året kunde vi stolt konstatera att vi erhöll en god rating på
vår redovisning redan första året. Vi ser stor potential i rap-
porteringsinitiativ som CDP när det gäller att sammanlänka
redovisning mellan aktörer inom samma värdekedja.
Vår miljö
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR MILJÖ
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
27
NYCKELTAL 2024 2023 2022
Återvinningsgrad avfall 70 % 68 % 71 %
Andel elbilar vid årets slut 19 % 11,0 % 5,2 %
Total förnybar andel i
bränslen 45 % 56 % 61 %
Scope 1 CO
2
e-utsläpp (ton) 2 364 2 332 2 259
Scope 2 CO
2
e-utsläpp,
market-based (ton) 192 208 440
Scope 3 CO
2
e-utsläpp (ton) 31 699 33 298 33 174
Definitioner av nyckeltal:
Återvinningsgrad avfall – Beräknas som andelen av allt avfall
som går till återvinning, det vill säga ej brännbart. Schaktmas-
sor, slamsugning och liknande avfall ingår inte i beräkningen.
Andel elbilar vid periodens slut – Avser helt eldrivna arbets-
eller personbilar.
Total förnybar andel i bränslen – Genomsnittet av den förny-
bara inblandningen i samtliga fordonsbränslen.
Scope 1 CO
2
e – Egna direkta utsläpp av växthusgaser enligt
definition från GHG.
Scope 2 CO
2
e market-based – Indirekta utsläpp från inköp av
el och värme enligt market-based metodik från GHG Protocol.
Scope 3 CO
2
e – Indirekta utsläpp uppströms från inköpta va-
ror och tjänster samt från nedströms nyttjande av varor. Defi-
nition enligt GHG. Beräkningen baseras på en kombination av
aktivitetsdata och utsläppsfaktorer för olika inköpskategorier.
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
Vår miljö
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR MILJÖ
28
TRANSTEMA GROUP AB
Figur 1. Illustration över Transtemas totala
utsläpp av CO
2
e i scope 1, 2, 3 under perioden
2020-2030 där 2025-2030 är prognos och 2030
motsvarar nivån för Transtemas SBTi-mål.
Basår Scope 1 Resultat Scope 1 Prognos Scope 1
Basår Scope 2 Resultat Scope 2 Prognos Scope 2
Basår Scope 3 Resultat Scope 3 Prognos Scope 3
Transtemas omställningsplan
för klimatutsläpp
Transtema har en väl utarbetad transitionsplan för hur de ambitiösa utsläppsmålen till
2030 ska uppnås. Genom ett 8-punktsprogram illustreras de stora dragen i planen samt
hur punkterna bidrar till de minskningar som gör att målet uppnås. Se bild ner till höger på
detta uppslag hur respektive punkt bidrar till utsläppsminskningar.
ÖVERSIKT ÖVER TRANSTEMAS UTSLÄPP 2020-2030, SCOPE 1, 2, 3
Transtemas mål om halverade Scope
3-utsläpp och noll Scope 1 och 2 till
2030 samt den planerade utvecklingen
dit illustreras av diagrammet till
ger. Basåret 2020 omfattar alla nu
ingående verksamheter i koncernen
medan respektive år anger de vid tiden
ingående verksamheterna.
0
5000
10000
15000
20000
25000
30000
35000
40000
20302029202820272026202520242023202220212020Basår
2020
Ton CO
2
e %
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅR MILJÖ
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
29
0
1 000
2 000
3 000
4 000
2030202920282027202620252024202320222021
0
25
50
75
100
Ton CO
2
e %
Basår 2020
Ökning från organisk tillväxt
2020–2023
Ökning från förväntad organisk tillväxt
2024–2030
Fullständig utfasning av fossila drivmedel
till egen fordonsflotta
100 % förnybar el och värme lokaler
UE – minskning av fossila drivmedel
UE – minskning från el, värme samt
deras värdekedja
Utsläppsminskning hos andra typer av
tjänsteleverantörer
Övergång till materialinköp med kända och
låga klimatavtryck
Partnerskap inom värdekedjan för cirkulära
lösningar och minskat behov av nya material
Minskat avfall och ökad andel återbruk
och återvinning
Återstår och/eller CO2-krediter
Mål 2030
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
40 000
Ton CO
2
e
UTVECKLING FORDONSUTSLÄPP OCH BRÄNSLEN 2021–2030
Figur 2. Prognos över scope 1-utsläpp 2021
till 2030 med utfall för 2021–2023 samt de
huvudsakliga parametrarna som påverkar våra
scope 1-utsläpp – förnybar andel av bränslet
och andel elbilar.
Figur 3. Illustration över de olika
aktiviteternas bidrag till utsläpps-
minskningarna enligt Transtemas
omställningsplan.
Prognos Scope 1 utsläpp
(ton CO
2
e)
Utfall Scope 1 utsläpp
(ton CO
2
e)
Prognos förnybar andel
i bränslen (%)
Prognos andel elbilar
(%)
Utfall förnybar andel
i bränslen (%)
Utfall andel elbilar (%)
För Transtemas fordon finns en tydlig
plan mot full elektrifiering och noll
utsläpp. Genom att byta allt större
andel av förbränningsbränslena
mot förnybara alternativ kan även
utsläppen minskas snabbare under
tiden elektrifieringen pågår. Att
utsläppen blev något högre än
planerat för 2024 beror till stor del på
den sänkta reduktionsplikten i Sverige
vilket gjorde att den förnybara andelen
backade.
TRANSTEMA GROUP – OMSTÄLLNINGSPLAN FÖR MINSKNING AV KLIMATUTSLÄPP 20202030 (TON CO
2
e)
Transtemas scope 1 och 2 ska minskas
till noll och scope 3 ska minskas med
50 % till 2030 med utgångspunkt från
2020 som basår. Omställningsplanen
som visar vilka aktiviteter och åtgärder
som ska bidra med de minskningar
som gör att de målen uppfylls kan i
grova drag illustreras enligt bilden
nedan.
30
TRANSTEMA GROUP AB
Transtema – huvudpartner till
Göteborgs Stadsmission
Transtema har valt att samarbeta med Göteborgs Stads-
mission för att samordna våra insatser utöver kärnverksam-
heten. Partnerskapet bidrar till hela verksamheten men i
våra volontärinsatser har vi valt att fokusera på barnfamiljer
i ekonomisk utsatthet för minskat utanförskap och ökad
inkludering. Vid påsk delade vi ut påskägg till barn inom
Stadsmissionens verksamhet och under höstlovet organise-
rade vi en Halloween fest i våra lokaler i Mölndal. Denna fest
har blivit en årligen återkommande aktivitet för barnen inom
stadsmissionen, deras föräldrar samt våra medarbetare.
rt
engagemang
Lokala initiativ
Utöver vårt samarbete med Stadsmissionen har våra med-
arbetare på flera orter engagerat sig i lokala initiativ. Till-
sammans med Matakuten i Gävle har vi delat ut matkassar
till familjer i behov.
Lärlingsprogram i Norge
I Norge genomförs årligen ett lärlingsprogram där nya tekni-
ker under en tid går parallellt tillsammans med erfarna kolle-
gor och får praktisk utbildning Även om vi inte kan garantera
att lärlingarna kan erbjudas anställning efter programmets
slut ser vi programmet som ett ansvarstagande för både
branschens kompetensförsörjning och att generellt sänka
trösklarna in på arbetsmarknaden.
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅRT ENGAGEMANG
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
31
NYCKELTAL 2024 2023 2022
Antal volontärinsatser 19 10 15
Andelen av personalen som
deltagit i volontärinsatser 3,6 % 4,9 % 7,7 %
Definitioner av nyckeltal:
Antal volontärinsatser – Totalt antal volontärinsatser som
genomförts under året.
Andelen av personalen som deltagit i volontärinsatser –
Total andel av personalen som deltagit vid minst en volontär-
insats.
HÅLLBARHETSREDOVISNING | VÅRT ENGAGEMANG
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
H
Å
L
L
B
A
R
H
E
T
2021
Transtema ansluter sig till Science-
Based Targets initiative, SBTi, och
påbörjar framtagandet av veten-
skapligt baserade klimatmål.
Nuvarande målbild till 2030 inom
hållbarhet tas fram och beslutas.
Pilottestet med elektrifierade tek-
nikerbilar slutförs och en plan för
fullständig elektrifiering till 2030
antas.
2022
Transtemas vetenskapligt baserade
klimatmål verifieras av SBTi.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
32
TRANSTEMA GROUP AB
Tidslinje för vårt
hållbarhetsarbete
Grunden för vårt hållbarhetsarbete i dess nuvarande form lades till stor del
under 2020 i samband med vår första hållbarhetsrapport. Sedan dess har det
gått snabbt med målsättningar, delmål, planer och initiativ för att förverkliga
målen. Ibland ger det perspektiv att ta ett steg tillbaka och se den stora bilden.
Vi känner ansvaret och inspireras av att ser hur vårt hållbarhetsträd har grott
sedan 2020 och hur vi ska förvalta det framåt.
2020
Transtema lämnar sin första
hållbarhetsrapport efter att ha
vuxit snabbt och för 2019 omfattas
Transtema för första gången av
kravet på hållbarhetsrapport som
del av års redovisningen. I Sverige
lanserades konceptet året efter.
FÖRSTA
HÅLLBARHETSRAPPORT
PLAN FÖR FULLSTÄNDIG
ELEKTRIFIERING
SBTi
HÅLLBARHETSREDOVISNING
2023
Partnerskapsprogrammet
Transtema Link lanseras i Norge
med syftet att knyta viktiga under-
entreprenörer till oss och genom
kravställningar och incitament klara
hållbarhetsmålen tillsammans.
2024
Transtema hamnar på Albrights
gröna lista över Stockholmsbörsens
mest jämställda bolag.
Transtemas kalkylator för under-
entreprenörers utsläpp lanseras
och möjliggör att även små entre-
prenörer kan mäta och beräkna
sina utsläpp och se resultat av de
kravställningar och förbättringar
som görs.
Framtid
Netto noll CO
2
e-utsläpp från egen
verksamhet 2030.
Halverade CO
2
e-utsläpp från
värdekedjan 2030.
Branschledande säkerhetsarbete.
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
33
KALKYLATOR
FÖR UTSLÄPP
TRANSTEMA
LINK
HÅLLBARHETSREDOVISNING
34
TRANSTEMA GROUP AB
Riskbilden över de olika hållbarhetsrelaterade risker som
identifierats i Transtemas verksamhet eller värdekedja
lägger till stor del grunden för hållbarhetsarbetet. De
aktiviteter, initiativ eller prioriteringar vi gör inom ramen
för hållbarhetsarbetet syftar till att eliminera eller
minska någon av de risker som identifierats. Här redo-
visas en sammanställning över de viktigaste risker som
framkommit i riskbedömningar för respektive område
samt hur dessa följs upp av aktiviteter eller initiativ från
Transtema.
Risk Möjlig konsekvens Transtemas hantering/initiativ
Fokus-
område
Förändring
under året
MILJÖRISKER
Bidrag till växthuseffekt
genom utsläpp orsakade
i leverantörsled på grund
av Transtemas köp av
tjänster och material
Fortsatt bidrag till växthusef-
fekt och global uppvärmning.
Miljöpolicy
Godkända SBTi-mål
Kartläggning och mätning av scope-3-utsläpp
Transtema Link – Närmare samarbete med viktiga
underentreprenörer, bland annat kring miljöarbete.
Hårdare och tydligare kravställningar på alla typer
av leverantörer att kunna redovisa och minska sin
klimatpåverkan
Obligatorisk miljöutbildning för alla anställda
ISO 14001/Miljöfyrtorn
Vår miljö
Vår affär
Förbättrad kontroll
på utsläpp i värde-
kedjan genom
större andel faktisk
data och mindre
andel schabloner.
Bidrag till växthuseffekt
genom utsläpp orsakade
i egen verksamhet
– framför allt från fordon
och maskiner
Fortsatt bidrag till växthus-
effekt och global upp-
värmning.
Miljöpolicy, Bilpolicy
Godkända SBTi-mål
Utbyte av fordonsflotta till eldrift
Påbörjade försök med eldrivna entreprenad-
maskiner
ISO 14001/Miljöfyrtorn
Vår miljö
Sänkt reduktions-
plikt.
Negativa miljökonsekven-
ser orsakade av brist-
fällig hantering av avfall
och schaktmassor
Negativa miljökonsekvenser
orsakade av bristfällig
hantering av avfall och
schaktmassor.
Nära samarbete med leverantörer av återvinnings-
tjänster
Mätning, uppföljning och mål kring hantering av
avfall
Proaktiv dialog med återvinnare om ständiga
förbättringar och nya lösningar”
Vår miljö

Stora mängder utsläpp
läggs till Transtemas
genom uppköp av bolag
Transtemas utsläppsmål blir
svåra att nå.
Utsläpps-due-diligence vid potentiella uppköp Vår miljö
Vår affär
Politiska beslut som
ändrar förutsättningar
och på så sätt försvårar
omställning eller minsk-
ning av utsläpp
Oförutsägbarhet skapar
svårigheter att lägga en lång-
siktig plan för omställning.
Omvärldsbevakning/Lagbevakning Vår miljö
Risk för negativa miljö-
effekter av produkter
Transtema installerat på
marknaden
Möjlig negativ miljöpåverkan
vid användningsfas eller
återvinning av produkter
Transtema satt på markna-
den.
Riskbedömning/Konsekvensbedömning av
produkt leverantörer
Scope 3-mätning med nedströms utsläpp
Vår miljö
Vår affär
Hållbarhetsrisker
Ökad risk Oförändrad risk Minskad risk
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
35
Risk Möjlig konsekvens Transtemas hantering/initiativ
Fokus-
område
Förändring
under året
SOCIALA RISKER
Arbetsmiljöolyckor Olyckor med personskada på
anställda eller inhyrda.
Arbetsmiljöpolicy
Systematiskt arbetsmiljöarbete (SAM)
Riskbedömningar, incidentutredningar, mätningar,
mål etcetera
Utbildningar
ISO 45001
Våra
medarbetare
Färre antal olyckor
2024.
Bristfällig organisatorisk
arbetsmiljö inklusive
diskriminering och
kränkande sär-
behandling
Ohälsa hos anställda, eller
inhyrda på grund av den
organisatoriska arbetsmiljön,
diskriminering eller kränkan-
de särbehandling. Bristfällig
dynamik, atmosfär eller
kreativitet på arbetsplatsen
vilket ger sämre resultat.
Inkluderings- och mångfaldspolicy
Medarbetarundersökning
Ledarskapsutbildning för alla chefer
Jämställdhetsmål 50/50 på ledande positioner
2030
Aktiva rekryteringsinsatser för kvinnliga chefer
ISO 45001
Våra
medarbetare
Nya affärer, kunder
eller uppköp kan ge nya
arbetsmiljörisker
Olyckor med personskada
på anställda eller inhyrda på
grund av nya okända risker.
Oro, ohälsa på grund av
osäker het kring förändringar.
Riskbedömningar införda i processer för anbud och
implementering av nya avtal
Våra
medarbetare
KORRUPTIONSRISKER
Korruptionsrisker vid
anbudsförfaranden kring
kundavtal
Bidrag till osund konkurrens.
Möjliga lagbrott.
Avtal på felaktiga grunder.
Code of Conduct
Anti-korruptionspolicy
Obligatorisk anti-korruptionsutbildning för alla
anställda och inhyrda
Visselblåsartjänst
Vår affär
Korruptionsrisker vid
upphandling eller inköp
från leverantörer
Bidrag till osund konkurrens.
Möjliga lagbrott.
Avtal på felaktiga grunder.
Code of Conduct
Anti-korruptionspolicy
Inköpspolicy
Obligatorisk anti-korruptionsutbildning för alla
anställda
Visselblåsartjänst
Vår affär
Vänskapskorruption vid
rekrytering
Medarbetare med fel
kompetens.
Bristfällig bakgrundskontroll.
Rekryteringspolicy
Bakgrundskontroller på ledande positioner
Våra
medarbetare
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Risk för undermåliga
arbetsvillkor hos under-
leverantörer
Ohälsa hos drabbade
personer och utnyttjande av
arbetskraft.
Bidrag till osund konkurrens.
Code of Conduct
Uppföljning av kollektivavtal hos under-
entreprenörer
Program för leverantörsrevisioner/riskanalyser
Transtema Link – närmare samarbete med viktiga
underentreprenörer
Visselblåsartjänst
Vår affär
Risk för undermåliga
arbetsvillkor i produk-
tion av material och
produkter som används i
Transtemas verksamhet
Ohälsa hos drabbade
personer och utnyttjande av
arbetskraft.
Bidrag till osund konkurrens.
Code of Conduct
Policy kring förstahandsval av produkter med etisk
märkning/certifiering om möjligt (Miljöpolicy)
Inköpspolicy
Krav vid upphandling
Visselblåsartjänst
Vår affär
HÅLLBARHETSREDOVISNING
36
TRANSTEMA GROUP AB
Taxonomiredovisning
2024
EU:s taxonomiförordning har införts för att ge
ett gemensamt ramverk efter vilket företag
kan klassificera miljömässigt hållbar ekonomisk
verksamhet samt för att redovisa andelen av
omsättning och kapitalutgifter (CapEx) och
driftsutgifter (OpEx) som är hållbara. Under
2024 har Transtema ingått nya aktiviteter inom
datacenterverksamhet. Aktiviteterna, som är
intäktsskapande, avser service- och underhålls-
tjänster i anslutning till datacenterverksamhet.
Denna aktivitet har bedömts under miljömål 1
punkt 8 Information och Kommunikation men ej
bedömts vara tillämplig då Transtemas aktivitet
är en stödtjänst till aktiviteten som träffas av
beskrivningen i CCM 8.1 och 8.2. Transtema
bedöms därmed inte utföra de aktiviteter som
beskrivs under dessa ekonomiska aktiviteter
och redovisar därmed ingen tillämplig omsätt-
ning kopplad till aktiviteterna. Bedömningen
som gjorts av koncernen har baserats på analys
av de kriterier som antagits i bilagorna till taxo-
nomiförordningens delegerade akter för miljömål
1–6, samt definitionerna som anges i taxonomi-
förordningens delegerade akt till artikel 8 om
rapportering (nedan kallad “ t axonomin”).
Som framgår av tabellen nedan omfattas i nuläget en väldigt
begränsad andel av koncernens ekonomiska verksamheter
av taxonomin eftersom omsättningen i allt väsentligt utgörs
av nätverk och tjänster kopplade till nätverk vilka inte om-
fattas av taxonomin. Koncernen har dock en stor andel
driftsutgifter och kapitalutgifter hänförlig till inköp från le-
verantörer vilkas verksamhet omfattas av taxonomin. Dessa
utgörs av investeringar i framför allt nya nyttjanderätts-
tillgångar som hyresavtal avseende lokaler och bilar.
Bedömning av taxonomitillämpliga
taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Enligt koncernens bedömning är det följande ekonomiska
aktiviteter, vilka genererar externa intäkter, som anses
taxonomiförenliga:
• CCM 7.4 Installation, underhåll och reparation av ladd-
stationer för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i
anslutning till byggnader)
Transtema erbjuder installation, service och underhåll av
laddlösningar för elbilar till privatpersoner, företag och för-
eningar. Beskrivningen av aktivitet CCM 7.4 i bilaga 1 till de-
legerad akt stämmer överens med Transtemas verksamhet
i detta avseende varför de applicerbara väsentliga bidrags-
kriterierna bedöms vara uppfyllda för den här verksamheten
eftersom det enda kravet för att uppfylla det väsentliga
bidragskriteriet är att installationen har utförts. Se även
Minimiskyddsåtgärder och Orsakar inte betydande skada.
• CCM 7.5 Installation, underhåll och reparation av instru-
ment och anordningar för mätning, reglering och kontroll
av byggnaders energiprestanda
Transtema utför service och underhåll av så kallade smarta
elmätare för kontroll av byggnaders energiprestanda.
Beskrivningen av aktivitet CCM 7.5 i bilaga 1 till delegerad
akt stämmer överens med Transtemas verksamhet i detta
avseende då de applicerbara väsentliga bidragskriterierna
bedöms vara uppfyllda för den här verksamheten eftersom
det enda kravet för att uppfylla det väsentliga bidragskrite-
riet är att installation, service eller underhåll har utförts. Se
även Minimiskyldigheter och Orsakar inte betydande skada.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
37
Minimiskyddsåtgärder
För att kunna redovisa ovan nämnda aktiviteter som
taxonomi förenliga har en bedömning mot taxonomins mini-
miskyddsåtgärder genomförts mot kraven som ställts upp
i Artikel 18 i Förordningen (EU) 2020/852. Vi har processer
på plats för att säkerställa minimiskyddsåtgärder inom anti-
korruption, fri konkurrens, beskattning och mänskliga rättig-
heter. Vi har inte haft några rättsfall inom dessa områden.
Orsakar inte betydande skada
För de ovan nämnda aktiviteterna CCM 7.4 och CCM 7.5 är
endast ett av de så kallade orsakar inte betydande skada-
kriterierna applicerbart. Detta är hänförligt till miljömålet
om anpassningar till klimatförändringar. Vi har genomförts
en klimatriskanalys i enlighet med Appendix A i den delege-
rade akten och där funnit att risken för att översvämningar
skulle kunna påverka funktionen och nyttan av installerade
laddstationer och smarta elmätare finns men samtidigt inte
bedömt den till någon betydande påverkan. Sammantaget är
bedömningen att våra aktiviteter inom CCM 7.4. och CCM 7.5
klarar bedömningen mot orsakar inte betydande skada-kri-
terierna.
Bedömning av kärnenergi- eller fossilgasrelaterad
verksamhet
Koncernen bedriver inte någon verksamhet inom kärnenergi
eller fossilgasrelaterad verksamhet.
Kärnenergirelaterade verksamheter
1 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning,
utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärn-
energiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upp-
förande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar
för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärr-
värme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion,
samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av
bästa tillgängliga teknik.
Nej
3 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift
av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el
eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industri-
ella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppföran-
de eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppfö-
rande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad
produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gas-
formiga bränslen.
Nej
6 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppföran-
de, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar
som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
HÅLLBARHETSREDOVISNING
38
TRANSTEMA GROUP AB
Redovisningsprinciper
Den definition av olika nyckeltal som återfinns i taxonomin
för Omsättning (Turnover), Kapitalutgifter (CapEx) och
Driftsutgifter (OpEx) skiljer sig ifrån de mått för dessa tal
som används i Transtemas koncernredovisning. Täljaren och
nämnaren för de tre nyckeltal (KPI) som koncernen rapporte-
rar har definierats enligt nedan.
Omsättningsindikator
Nämnare
Transtemas totala omsättning för 2024 vilken återfinns på
raden Nettoomsättning i Koncernens Rapport över total-
resultat.
Täljare
Den andel av externa intäkter som härrör från de ekono-
miska aktiviteter som beskrivs ovan (CCM 7.4 och CCM 7.5).
Andelen har beräknats baserat på fakturerade belopp från
projekt som specifikt avser dessa aktiviteter. Genom denna
metod har Transtema säkerställt att ingen dubbelräkning av
intäkter förekommer.
Kapitalutgiftsindikator
Nämnaren
Totala kapitalutgifter innefattar förvärv av materiella och
immateriella anläggningstillgångar, exklusive goodwill som
gjorts under räkenskapsåret 2024 samt årets tillkommande
nyttjanderättstillgångar. För årets investeringar se rad inköp
i not 16 och 17 sidorna 82–85 och rad tillkommande leasing-
kontrakt i not 7 sidorna 72–73.
Täljare
De taxonomiförenliga kapitalutgifterna utgörs av kapitalut-
gifter som använts i taxonomiförenlig verksamhet (CCM 7.4
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för
elfordon i byggnader eller CCM 7.5 Installation, underhåll
och reparation av instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda).
Bedömningen av hur stor andel av investeringarna som
använts i taxonomiförenlig verksamhet har gjorts genom att
investeringen fördelats ut på taxonomiförenlig respektive
ej taxonomiförenlig verksamhet baserat på den andel av
omsättningen som bedömts vara taxonomiförenlig enligt
omsättningsindikatorn.
Resterande kapitalutgifter som inte nyttjats till taxo-
nomiförenlig verksamhet har antingen kommit från köp
från leverantörer vars verksamhet omfattas av taxonomin
(ekonomisk aktivitet CCM 6.5 Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon samt CCM 7.7 Förvärv
eller ägande av byggnader) eller från ej taxonomitillämplig
verksamhet. Den del som avser inköp från leverantörer avser
tillkommande hyreskontrakt och tillkommande billeasing och
har redovisats som taxonomitillämplig då leverantörens tax-
onomiförenlighet inte har kunnat säkerställas. Resterande
del av årets investeringar har rapporterats som ej taxonomi-
tillämplig.
Driftsutgiftsindikator
Nämnaren
Totala driftsutgifter (OpEx) består av utgifter som kostnads-
förts under perioden, hänförlig till, utgifter för reparation
och underhåll av materiella anläggningstillgångar (hyrda),
övriga direkta utgifter såsom service av materiella anlägg-
ningstillgångar (hyrda) som krävs för att säkerställa dessa
tillgångars löpande funktion och kostnadsförda leasingav-
gifter avseende kortfristiga leasingavtal. Upplysning om
kortfristiga leasingavtal återfinns i not 7 på sidorna 72–73.
Täljare
De taxonomiförenliga driftsutgifterna utgörs av driftsutgifter
som använts för drift av tillgångar som nyttjats till taxono-
miförenlig verksamhet (CCM 7.4 Installation, underhåll och
reparation av laddstationer för elfordon i byggnader eller
CCM 7.5 Installation, underhåll och reparation av instrument
och anordningar för mätning, reglering och kontroll av bygg-
naders energiprestanda). Bedömningen av hur stor andel av
driftsutgifterna som använts i taxonomiförenlig verksamhet
har gjorts genom att driftsutgifterna fördelats ut på tax-
onomiförenlig respektive ej taxonomiförenlig verksamhet
baserat på den andel av omsättningen som bedömts vara
taxonomiförenlig enligt omsättningsindikatorn.
Resterande driftsutgifter har antingen kommit från inköp
från leverantörer vars verksamhet omfattas i taxonomin i
form av kortfristiga leasingavtal avseende lokaler och bilar
(ekonomisk aktivitet CCM 6.5 Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon samt CCM 7.7 Förvärv
eller ägande av byggnader) eller från ej taxonomitillämplig
verksamhet. Den del som kommit från taxonomitillämplig
verksamhet har redovisats som taxonomitillämplig då leve-
rantörens taxonomiförenlighet inte har kunnat säkerställas.
Resterande del har rapporterats som ej taxonomitillämplig.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
39
OMSÄTTNINGSINDIKATOR
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3) (KSEK)
Andel av omsättningen (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven
(A.1.) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2.) omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
A Verksamheter som omfattas av
taxonomin
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
(J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N)
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
CCM
7.4
89 500 3,6 % J N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
J J 2,2 % E
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda
CCM
7.5
9 669 0,4 % J N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
J J 3,8 % E
De miljömässigt hållbara
verksamheternas omsättning (A.1)
99 168 4,0 % 4,0 % J J 6,0 %
Varav möjliggörande verksamheter 99 168 4,0 % 4,0 % J J % E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Omsättningen hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
0
Summa (A.1 + A.2) 99 169 4,0 % 4,0 % 6,0 %
B Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
2 389 553 96,0 %
Summa (A + B) 2 488 722 100 %
HÅLLBARHETSREDOVISNING
40
TRANSTEMA GROUP AB
KAPITALUTGIFTSINDIKATOR
Väsentliga
bidragskriterier (%)
Kriterier för att inte orsaka
betydande skada (J/N)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3) (KSEK)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimat-
förändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfat-
tas av taxonomi kraven (A.2.)
kapitalutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
A Verksamheter som omfattas av
taxonomin
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
(J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N)
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
CCM
7.4
1 452 1,4 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 0,0 % E
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda
CCM
7.5
66 0,1 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 0,7 % E
Kapitalutgifter för miljömässigt hållbara
verksamheter (Taxonomiförenliga) (A.1)
1 518 1,5 % 1,5 % J J 0,7 %
Varav möjliggörande verksamheter 1 518 1,5 % 1,5 % J J 0,7 % E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 31 639 31 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 9,6 %
Transport med motorcyklar, personbilar
och lätta motorfordon
CCM
6.5
43 420 43 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 47 %
Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
75 059 74 % 74 % 56 %
Summa (A.1 + A.2) 76 577 75 % 74 %
B Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
Kapitalutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
25 002,00 25 %
Total (A + B) 101 579,00 100 %
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
41
DRIFTSUTGIFTSINDIKATOR
Väsentliga
bidragskriterier (%)
Kriterier för att inte orsaka
betydande skada (J/N)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftsutgifter (3) (KSEK)
Andel av driftsutgifter (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimat-
förändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfattas
av taxonomi kraven (A.2.) drifts-
utgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
A Verksamheter som omfattas av
taxonomin
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
(J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N) (J/N)
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
CCM
7.4
195 3,0 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 1,1 % E
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda
CCM
7.5
18 0,3 % J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 1,8 % E
Driftsutgifter för miljömässigt hållbara
verksamheter (Taxonomiförenliga) (A.1)
213 3,2 % 3,2 % J J 3,0 %
Varav möjliggörande verksamheter 195 3,2 % 3,2 % J J 3,0 % E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 54 0,8 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,7 %
Transport med motorcyklar, personbilar
och lätta motorfordon
CCM
6.5
1435 22 % EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 51 %
Driftsutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
1 489 23 % 23 % 52 %
Summa (A.1 + A.2) 1 684 26 % 26 % 54 %
B Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
4 899,00 74 %
Total (A + B) 6 601,00 100 %
HÅLLBARHETSREDOVISNING
42
TRANSTEMA GROUP AB
Förberedelser för CSRD
Under året har Transtema slutfört en första preliminär version
av den dubbla väsentlighetsbedömning som ska ligga till grund
för Transtemas redovisning i enlighet med Corporate Sustainabi-
lity Reporting Directive, CSRD och de relaterade European Sus-
tainability Reporting Standards, ESRS. Bedömningen har gjorts
av de huvudsakliga områden som täcks in av respektive ESRS
utifrån Transtemas bedömda risk/negativa påverkan alternativt
den möjlighet/positiva påverkan Transtema har på området.
Därtill har den finansiella effekten som det aktuella området
har eller kan komma att ha på Transtema. Det sammanvägda
resultatet av dessa två perspektiv och därmed det övergripande
resultatet av vår dubbla väsentlighetsbedömning visualiseras i
figuren nedan.
Figuren ger en preliminär bild över Transtemas väsentliga
områden och därmed vilka standarder (ESRS) som kommer
inkluderas i Transtemas hållbarhetsredovisning för 2025.
HÖG (väsentlig)LÅG/MEDEL (ej väsentlig)
INVERKAN PÅ SAMHÄLLE OCH MIL
FINANSIELL PÅVERKAN PÅ TRANSTEMA
E1 Klimatutsläpp S1 Arbetsförhållanden
– egen personal
E1 Energi S1 Likabehandling och
möjligheter för alla
S2 Arbetsförhållanden
– i värdekedjan
E1 Klimatanpassning
G1 Korruption
och mutor
LÅG/MEDEL (ej väsentlig) HÖG (väsentlig)
Miljö
E1 Klimatförändring
E2 Föroreningar
E3 Vatten
E4 Biologisk mångfald
E5 Cirkulär ekonomi
Sociala aspekter
S1 Egen arbetskraft
S2 Arbetare i värdekedjan
S3 Påverkade lokalsamhällen
S4 Konsumenter och slutanvändare
Styrning
G1 Affärsetik
E2 Föroreningar
E2 Utsläpp av farliga
ämnen
E2 Mikroplaster
E3 Vatten
E3 Marina resurser
E4 Direkt påverkan
biologisk mångfald
E4 Påverkan på arters
tillstånd
E4 Påverkan på eko-
systems utbredning
och tillstånd
E4 Påverkan och
beroenden av
ekosystemtjänster
E5 Avfall
E5 Inflöde av resurser och
resursanvändning
E5 Utflöde av resurser,
relaterat till produkter
och tjänster
S1 Andra arbetsrelaterade
rättigheter
S3 Samhällens ekonomiska, sociala
och kulturella rättigheter
S3 Samhällens civila och politiska
rättigheter
S3 Rättigheter för
ursprungsbefolkningen
S4 Informationsrelaterad påverkan
för konsumenter
och slutanvändare
S4 Personlig säkerhet för
konsumenter och slutanvändare
S4 Social inkludering av
konsumenter och slutanvändare
G1 Företagskultur
G1 Skydd av visselblåsare
G1 Politiskt engagemang
G1 Styrning av relationer med
leverantörer
G1 Djurvälfärd
I bilden ovan mappas de underliggande aspekterna från ESRS-standarderna. Standarderna är följande:
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
43
Policys
Transtemas arbete inom flera hållbarhetrelaterade om-
råden styrs i stor utsträckning av en uppsättning policys
som antagits av styrelsen eller koncernledningen. Nedan
följer en uppställning över de policys som gäller hela
Transtema koncernen. I vissa fall kan bolagsspecifika
policys förekomma där lokala förutsättningar kräver det.
Sociala:
Uppförandekod
Arbetsmiljöpolicy
HR-Policy
Distansarbetespolicy
Inkludering och mångfald – policy
Kränkande särbehandling – policy
Misskötsamhet – policy
Rekryteringspolicy
Riskbruk och skadligt bruk – policy
Miljö:
Miljöpolicy
Bilpolicy
Resepolicy
Styrning:
Antikorruptionspolicy
Informationspolicy
Informationssäkerhetspolicy
Inköpspolicy
Insiderpolicy
Kvalitetspolicy
Projektstyrningspolicy
Visselblåsarpolicy
ISO-standarder
ISO 9001
Transtema Network Services AB
Transtema Mobile AS
Transtema Foki AB
ISO 14001
Transtema Network Services AB
Transtema Mobile AS
Transtema Foki AB
ISO 45001
Transtema Network Services AB
Transtema Mobile AS
Transtema Foki AB
Klimat
Science Based Targets initiative – Transtema Group AB
CDP – Medlem och rapportör – Transtema Group AB
Branschstandard
Robust fiber
Transtema Network Services AB
Transtema Datelab AB
El
Registrerat Elinstallationsföretag hos svenska
Elsäkerhetsverket
Transtema Network Services AB
Transtema Datelab AB
Transtema Charge AB
Transtema Mobile AB
Transtema Mobile AS
Registrerat i norska Elvirksomhetsregistret
Transtema Mobile AS
Certifieringar
och standarder
HÅLLBARHETSREDOVISNING
44
TRANSTEMA GROUP AB
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
för år 2024 på sidorna 18–43 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhets-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Transtema Group AB, org.nr 556988–0411
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
45
Förvaltningsberättelse
Årsredovisningen är upprättad i tusental svenska kronor, Tkr, om inte annat
anges. Styrelsen och verkställande direktören för Transtema Group AB
(publ), org.nr. 556988-0411, avger härmed årsredovisning och koncern-
redovisning för tiden 1 januari–31 december 2024.
Verksamhet
Transtemas vision är att år 2030 vara den nordiska
marknads ledaren med hållbara leveranser inom instal-
lation, service och drift av kommunikationsinfrastruktur.
T ranstemas mission – Ser till att nätet fungerar.
Baserat på sin plattform i telekombranschen har
Transtema breddat erbjudandet till nya segment drivet av
trender som digitalisering och elektrifiering. Transte ma är
en marknadsledande leverantör av installation, service och
drift av kommunikationsinfrastruktur i Norden med hög
prioritet på kvalitet, säkerhet och hållbarhet. Under 2025
avser Transtema att även etablera ett brett erbjudande av
tjänster inom el och energilösningar. Transtema levererar i
hela Sverige och Norge genom dotterbolag samt i Finland
och Danmark via samarbetspartners.
Stort fokus ligger på långsiktiga kundrelationer med må-
let att utvecklas över tid för att nå uppsatta mål. Erbjudan-
det sträck er sig över hela värdekedjan, från design, installa-
tion, service och underhåll till drift och övervakning, dygnet
runt, året om för alla typer av kommunikationsinfrastruktur.
Tjänsterna säkerställer hög tillgänglighet, kvalitet och drift-
kerhet som bidrar till ett tryggt och stabilt samhälle.
Kunderna är allt från teleoperatörer, energibolag och
offentlig verksamhet, till stadsnät och större företag.
Koncernen bild ades under 2014 medan det rörelsedrivande
dotterföretaget Transtema AB har funnits sedan 1997.
Transtema består idag av 11 rörelsedrivande bolag med
huvudkontor i Mölndal.
Väsentliga händelser under året
I januari drabbades ett av Transtemas svenska dotterbolag
av en tillfällig driftstörning till följd av ett dataintrång hos
bolagets hostingleverantör Tietoevry. Driftstörningen
påver kade främst serviceverksamheten och pågick under
10 dagar. Samtliga kritiska serviceuppdrag för våra kunders
räkning kunde trots detta hanteras. Merkostnaden som detta
inne burit i form av stillestånd, övertid m.m. uppgick till ca
7,1 Mkr.
I januari signerades en tvåårig avtalsförlängning med
en större telekomoperatör i Norge. Avtalet är rikstäckande
och omfattar planering, design, projektering och instal-
lation av fiber. Avtalet har ett uppskattat ordervärde om
cirka 80 Mkr, men kan komma att utökas med ytterligare
beställningar.
Ett nordiskt avtal med GlobalConnect AS signerades i
maj vil ket löper över tre år med option på ytterligare tre
år. Avtalet avser service och underhåll av GlobalConnects
kommunika tionsinfrastruktur i Sverige, Norge, Danmark
och Finland och har ett totalt uppskattat ordervärde om
cirka 200 Mkr de tre första åren.
I juli signerades ett 1+1-årigt avtal med en svensk leveran-
tör av telekomutrustning. Avtalet har över kontraktstiden
ett uppskattat ordervärde om ca 250 Mkr årligen men kan
kom ma att utökas med ytterligare beställningar. Avtalet
avser ett helhetsåtagande med leverans av teknik- och
ingenjörstjäns ter till kundens testanläggningar i Sverige och
träder i kraft under hösten 2024.
I augusti genomfördes ett flertal förändringar i den
norska organisationen med syfte att säkerställa hög
effektivitet och kvalitet, stärkt lönsamhet samt punktliga
leveranser. För att uppnå detta samlar Transtema mobil- och
fiberverksamheten under en och samma ledning.
Under november fattade styrelsen för Transtema Group
AB (publ), med stöd av bemyndigande lämnat av årsstäm-
man den 7 maj 2024, beslut om en riktad nyemission av
1 223 012 aktier. De nyemitterade aktierna utgör del av slut-
regleringen av tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Tessta
Connect AS.
I december tecknades ett nytt avtal med Trafikverket i
Sverige. Avtalet avseende installationstjänster är treårigt
med möjlighet till förlängning med upp till ytterligare fyra
år. Avtalet, som träder i kraft december 2025, innehåller
inga volymåtaganden varför det i dagsläget är svårt att upp-
skatta ett framtida ordervärde.
Väsentliga händelser efter räkenskapsåret slut
I början av januari 2025 påbörjade Transtema leverans av
service och underhållstjänster dygnet runt, året om, i hela
Norge, vilket är en viktig strategisk milstolpe.
Ett nytt affärsområde inom el och energilösningar star-
tades även i januari. Detta möjliggör en fokuserad satsning
för att tillvarata nya affärsmöjligheter. Transtema avser att
använda befintlig verksamhetsstruktur och endast tillföra ny
utförar kompetens, varför investeringen är begränsad.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
46
TRANSTEMA GROUP AB
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen uppgick till 2 488,7 Mkr (2 688,7), en
minsk ning med –7,4 % (9,4) jämfört med 2023.
Organisk tillväxt var negativ med –8,7 % (–11,8); i Sverige
–4,3 % (–10,5) och i Norge –16,8 % (–15,8). Valutakurseffek-
ten var negativ med –18,1 Mkr (44,1), motsvarande –0,7 %
(–1,6). Justerat för va lutakurseffekten var organisk tillväxt
för koncernen negativ med –8,0 % (–10,7); i Sverige –4,3 %
(–10,5) och i Norge –15,0 % (–11,6).
Övriga rörelseintäkter uppgick till 2,9 Mkr (4,1) och avser
främst avyttring av anläggningstillgångar och en immate riell
tillgång.
Den negativa försäljningsutvecklingen i Sverige är främst
hän förlig till en generellt lägre efterfrågan under första halv-
året. Under andra halvåret ägde en försiktig återhämtning
rum i marknaden. Vidare har avveckling av kopparaffären
haft en negativ påverkan vilket är i enlighet med förväntan.
Kopparaffären är idag dock begränsad och uppgår till mindre
än 5 % av koncernens nettoomsättning. Även i Norge är den
negativa utvecklingen under 2024 hänförlig till en generellt
lägre efterfrågan i marknaden. Vidare har be svärliga väder-
förhållanden under främst Q1 haft en viss negativ påverkan.
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till
161,2 Mkr (191,1), vilket motsvarar 6,5 % (7,1) av nettoomsätt-
ningen. Rörelseresultat efter avskrivningar (EBITA) uppgick
till 66,2 Mkr (88,5), vilket motsvarar 2,7 % (3,3). Justerat
EBITA uppgick till 83,5 Mkr (120,3) vilket motsvarar 3,4 %
(4,5). Justeringen om 17,3 Mkr avser främst kostnader för
driftstörning hos en svensk hostingleverantör i Q1 samt om-
struktureringskostnader i Norge under andra halvåret.
Den svagare justerade EBITA marginalen är främst en
effekt av en generellt lägre efterfrågan i Norge under året
men även i Sverige under första halvåret. Vidare har väder-
förhållanden, ofördelaktig försäljningsmix och nyttjande av
extra resurser för att säkerställa leverans av projekt enligt
tidplan haft en negativ påverkan i Norge.
Finansiella poster uppgick netto till –46,9 Mkr (120,6)
och avser till största del räntekostnader för lån om –32,3
Mkr, samt omvärdering av tilläggs köpeskillingar för köp
av dotterbolag om netto –9,3 Mkr. Det positiva nettot
före gående år utgjordes till största del av omvärdering av
tilläggsköpeskillingar.
Skatten uppgick till –4,4 Mkr (–6,7) vilket är en effekt av
positivt skattemässigt resultat i Sverige. Resultat hänförligt
till kvarvarande verksamhet uppgick till –11,2 Mkr (172,5). Re-
sultat från nedlagda verksamheter, netto efter skatt, uppgick
till 1,4 Mkr (40,6). Årets resultat uppgick därför till –9,8 Mkr
(131,9).
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare
uppgick till –9,3 Mkr (132,1), vilket motsvarar ett resultat per
aktie före utspädning om –0,22 kronor per aktie (3,20) samt
resultat per aktie efter utspädning om –0,22 kronor per aktie
(3,19).
Finansiell ställning och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
185,6 Mkr (64,9), där ej kassaflödespåverkande poster
utgjorde 124,0 Mkr (127,6) och förändringar i rörelsekapitalet
97,8 Mkr (–68,4). Den positiva förändringen i rörelsekapitalet
är främst en följd av lägre kundfordringar.
Kassaflödet hänförligt till investeringsverksamheten
uppgick till –113,2 Mkr (62,7) och består till största del av
utbetalning av tilläggsköpeskilling för köp av dotterbolag.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till
–14,4 Mkr (9,1) Mkr vilket främst beror på upptagna lån redu-
cerat med amortering av leasingskulder. Kassaflödet uppgick
därmed till 58,0 Mkr (11,3).
Totalt tillgängliga likvida medel i koncernen, inklusive
ej utnytt jad del av kreditfacilitet uppgick vid årets slut till
256,7 Mkr (247,1). Kreditfaciliteten om ca 335 Mkr (335) är
nyttjad med 213,9 Mkr (153,9). Nettoskuld, inklusive leasings-
kuld, som andel av EBITDA uppgår till 1,8 (1,5).
Soliditeten i koncernen uppgick till 33,9 % (32,6). Av-
kastning på eget kapital uppgick till –1,2 % (32,1) RTM och
avkastning på sysselsatt kapital till –0,7 % (17,7) RTM.
Väsentliga tvister
Det föreligger en fortsatt osäkerhet avseende utgången
i den pågående väsentliga tvisten mellan bolag i Transte-
makoncernen och TDC Danmark ("TDC"). Transtemas krav
mot TDC avser förfallna kundfordringar, vilka delvis har
bestridits av TDC som gjort gäl lande fel och brister i utförda
arbeten. Samtidigt har Transtemas underentreprenörer
framställt krav på betalning för utförda arbeten. Transtema
har värderat kundfordringarna till ett belopp som motsvarar
vad Transtema minst bedömer kommer inflyta, vilket är
netto ca 40 Mkr. Vid full framgång i tvisten mot TDC kommer
Transtema, efter erläggande av betalning till under en-
treprenörer, att tillgodogöras minst detta belopp.
Tvisten mot TDC är föremål för prövning inför allmän
domstol. Även om Transtemas ombud i tvisterna mot TDC
bedömer tvis tens utgång som huvudsakligen positiv för
Transtema intar bola get en fortsatt försiktig hållning, vilket
innebär en oförändrad riskbedömning jämfört med vad
som tidigare kommunicerats. Datum är inte fastlagt men en
förhandling kommer troligtvis inte kunna genomföras förrän
under senare delen av 2026.
Det ska noteras att tvisten ovan uppkom under 2019
inom Transtemas affärsområde Infrastructure, vilket avveck-
lades under hösten 2019. Utöver vad som nämns ovan är
Transtema inte part i några väsentliga tvister.
Personal
Transtema har vid årets utgång 1 345 anställda, jämfört med
1 218 vid samma tidpunkt 2023. För ytterligare information
se Not 10.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
47
Marknad och framtidsutsikter
Transtema bedömer att det finns goda långsiktiga möjlighe-
ter att växa och ta marknadsandelar inom koncernens olika
verk samhetsområden. Detta tack vare den snabba tekniska
utveck lingen och de ökade kraven som samhället står inför
inom de segment som Transtema verkar i.
Säsongsvariationer
Transtema har säsongsvariationer i sin verksamhet där till
ex empel det första kvartalet kan påverkas av väderförhål-
landen i installationsverksamheten då snö, vind och tjäle har
inverkan på leveransen samt att flertalet projekt startas eller
startas om ef ter årsskiftet. Vidare har ledighetsperioder så-
som sommar och jul en påverkan på beläggning och därmed
lönsamhet. Normalt sett är det fjärde kvartalet den starkaste
intäktsperioden då kunder avslutar projekt innan årets slut.
Kapitalbindning följer normalt sett dessa säsongsvariatio-
ner, med högre kapitalbind ning under perioder med stark
försäljning.
Hållbarhet
Ett tydligt och konkret hållbarhetsarbete är en förutsättning
för att vara konkurrenskraftiga och vinna framtida affärer
och Transtema har positionerat sig som ledande i branschen
inom hållbarhetsområdet. Hållbarhetsarbetet är uppdelat i
fyra foku sområden:
Våra medarbetare
Vår affär
Vår miljö
Vårt engagemang
Under dessa fokusområden definieras visioner, mål och
aktivite ter för de olika områdena samt hur arbetet knyter
an till inter nationella ramverk såsom Science Based Target
Initiative (SBTi) .
Transtema tar årligen fram en Hållbarhetsrapport i
enlighet med Årsredovisningslagen 6 kapitel paragraf 12,
vilken presen teras som en del i årsredovisningen sidorna
18–43. Vidare har Transtema startat arbetet med att anpas-
sa samt upprätta rapporteringsstrukturer för att uppfylla
kraven i EU-direktivet, Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD). Under 2024 har bland annat en dubbel
väsentlighets analys genomförts.
Moderföretaget
Moderföretagets verksamhet utgörs i allt väsentligt
av att tillhandahålla gemensamma koncernfunktioner.
Moderföreta gets omsättning utgörs därmed i huvudsak av
koncernintern försäljning.
Moderföretagets verksamhet utgörs i allt väsentligt
av att tillhandahålla gemensamma koncernfunktioner,
omsättningen utgörs därmed i huvudsak av koncernintern
försäljning. Vidare arbetar moderföretaget med finansie-
ringsstrukturen i både moderbolaget och koncernen för att
optimera de finansiella flödena i koncernen. Moderbolaget är
ägare av koncernens cash-pool och har därigenom tillgång
till hela koncernens likviditet för att vid behov kunna betala
sina skulder. Moderbolaget tar även utdelning samt erhåller
koncern bidrag från dotterbolaget för att stärka likviditet och
soliditet.
Under perioden uppgick rörelsens intäkter till 45,2 Mkr
(30,9). Rörelsens kostnader uppgick i perioden till –53,9 Mkr
(–80,3), där föregående år påverkades av förlikning med en
kund. Resultat från andelar i koncernföretag uppgår under
perioden till 30 Mkr (98,0) och hänför sig till utdelning från
dotterbolag. Finansnetto för perioden uppgick till –16,6 Mkr
(–10,0)
Aktien
Antalet aktier i Transtema Group AB uppgår den 31 decem-
ber 2024 till totalt 42 951 158 aktier, alla med ett kvotvärde
om 1 kr och med lika rösträtt.
Under fjärde kvartalet 2024 emitterades 1 223 019 nya
aktier i samband med en kvittningsemission. De nyemitte-
rade aktierna utgör del av slutregleringen av tilläggsköpe-
skillingen för förvärvet av Tessta Connect AS.
Transtema Group ABs aktie är listad på Nasdaq Stock-
holm Main Market under ticker TRANS.
Sammanställning över de största ägarna och kursutveck-
lingen i TRANS finns på www.transtema.com/se/investerare/
aktieagare information/
Transtema har årligen erbjudit ledande befattningshavare
(sedan 2016) samt styrelse (sedan 2020) att köpa teck-
ningsoptioner, se vidare not 25.
Sammanställning över de största ägarna och kursutveck-
lingen i TRANS finns på www.transtema.com/se/investerare/
aktieagareinformation/
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
48
TRANSTEMA GROUP AB
Flerårsöversikt
I 2020 ingår ej avvecklad verksamhet.
FLERÅRSJÄMFÖRELSE, KONCERNEN 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684 2 457 445 1 689 958 1 404 843
EBITDA 161 212 191 085 257 521 202 412 129 842
EBITDA-marginal 6,5 % 7,1 % 10,5 % 12,0 % 9,2 %
EBITA 66 185 88 469 174 404 137 464 54 593
EBITA- marginal 2,7 % 3,3 % 7,1 % 8,1 % 3,9 %
Balansomslutning 1 643 877 1 714 134 1 602 502 859 800 758 356
Soliditet 33,9 % 32,6 % 24,3 % 29,2 % 21,1 %
Avkastning på sysselsatt kapital –0,7 % 17,7 % 15,2 % 25,6 % 4,9 %
FLERÅRSJÄMFÖRELSE, MODERFÖRETAGET 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 45 184 29 826 28 797 27 641 21 723
Resultat efter finansiella poster 3721 37 752 –5 935 20 811 –4 875
Resultat efter finansiella poster
i procent av nettoomsättningen
8,2 % 126,6 % neg neg neg
Balansomslutning 1 025 515 975 935 990 186 698 752 474 175
Soliditet 33,7 % 30,9 % 14,1 % 11,6 % 19,2 %
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
49
Omsatt antal aktier 1 000-tal (höger)Slutkurs (vänster)
0
100
200
300
400
500
600
Jan
Feb
Mars
April
Maj
Juni
Juli
Aug
Sep
Okt
Dec
Nov
SEK
Antal
0
5
10
15
20
25
30
AKTIEÄGARE PER 2024-12-31
ANTAL
AKTIER
ANDEL AV AKTIER
OCH RÖSTER
Törnäs Invest AB 8 860 000 20,63 %
Fore C Investment Holding AB 4 295 956 10,00 %
EFG Bank 3 359 116 7,82 %
Sune Tholin 1 869 275 4,35 %
Avanza Pension 1 555 439 3,62 %
Nordnet Pensionsförsäkring AB 1 461 887 3,40 %
Per Anders Bendt 1 415 000 3,29 %
Jovitech Invest AB 1 157 462 2,69 %
Swedbank Robur Microcap 950 000 2,21 %
IGC Industrial Growth Company AB 910 634 2,12 %
Totalt, 10 största ägare 25 834 769 60,15 %
Övriga aktieägare 17 116 389 39,85 %
Totalt 42 951 158 100,00 %
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
50
TRANSTEMA GROUP AB
Vinstdisposition
Beträffande företagets och koncernens resultat och ställning
i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräk-
ning med tillhörande noter. Koncernens resultat- och balans-
räkning och moderföretagets resultat och balansräkning för
2024 blir föremål för fastställelse på årsstämma den 8 maj
2025.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för 2024.
KONCERNENS NYCKELTAL 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättningstillväxt –7 % 9 % 45 % 20 % –6 %
EBITDA-marginal 6,5 % 7,1 % 10,5 % 12,0 % 9,2 %
EBITA-marginal 2,7 % 3,3 % 7,1 % 8,1 % 3,9 %
EBIT-marginal 1,6 % 2,2 % 6,3 % 7, 4 % 2,1 %
Periodens resultat hänförligt till kvarvarande
verksamheter-marginal
–0,5 % 6,4 % 5,1 % 5,4 % 2,1 %
Soliditet 33,9 % 32,6 % 24,3 % 29,2 % 21,1 %
Avkastning på eget kapital –1,2 % 32,1 % 38,7 % 45,8 % 12,1 %
Avkastning på sysselsatt kapital –0,7 % 17,7 % 15,2 % 25,6 % 4,9 %
Nettoskuld/EBITDA 1,8 1,5 0,9 0,0 1,0
Resultat per aktie före utspädning (kr) –0,26 4,18 3,22 2,35 0,83
Resultat per aktie efter utspädning (kr) –0,26 4,17 3,17 2,32 0,83
Eget kapital per aktie (kr) före utspädning 12,96 13,40 9,99 6,55 4,17
Eget kapital per aktie (kr) efter utspädning 12,96 13,39 9,85 6,46 4,17
Kassalikviditet 1,1 1,0 1,1 1,2 1,0
Antal anställda vid periodens slut 1 345 1 218 1 222 1 048 1 038
Antalet anställda i genomsnitt 1 209 1 070 1 202 1 031 853
Antal aktier före utspädning 42 951 158 41 688 139 38 905 329 38 362 859 38 340 639
Antal aktier efter utspädning 42 951 158 41 722 479 39 489 300 38 896 593 38 340 639
Genomsnittligt antalet aktier före utspädning 41 915 309 41 312 154 38 814 917 38 344 342 35 602 022
Genomsnittligt antalet aktier efter utspädning 41 915 309 41 346 494 39 398 888 38 878 076 35 602 022
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande ansamlad förlust:
(Belopp anges i SEK)
Överkursfond 456 040 688
Balanserat resultat 178 436 694
Årets resultat 25 234 724
302 838 718
Styrelsen föreslår att i ny räkning överföres 302 838 718
Totalt 302 838 718
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
51
Transtemas affärsverksamhet är exponerad för olika typer av risker som kan
leda till incidenter eller få en väsentlig finansiell påverkan på koncernen och
dess måluppfyllelse. Samtidigt kan rätt hantering av risker skapa möjligheter.
Transtema genomför löpande riskutvärderingar i syfte att skapa kunskap och
medvetenhet inom organisation som därefter kan utarbeta strategier för att
motverka och hantera dessa risker.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för företagets risk-
hantering. VD är ansvarig för den löpande riskhanteringen
enligt de riktlinjer som styrelsen meddelat. Bolaget arbetar
strukturerat i riskprocessen där också varje riskområde
tilldelas en ansvarig funktion från bolaget. Vissa av riskerna
ligger utanför bolagets kontroll medan andra kan Transtema
påverka genom olika åtgärder.
Vi klassificerar riskerna enligt följande: omvärldsrisker,
operationella risker samt finansiella risker. Nedan beskrivs
RISK BESKRIVNING AV RISK RISKMINIMERANDE ÅTGÄRDER
SAMMANVÄGD
RISKUTVÄRDERING
OMVÄRLDSRISKER
Konjunktur
samt inflation
En svag ekonomi eller lågkonjunktur på Transtemas
marknader kan leda till lägre marknadstillväxt och
lönsamhet. Inflationen kan innebära en försvårad
möjlighet för Transtema att få ersättning för högre
kostnader.
Serviceaffären i Transtema är mindre konjunkturkänslig
än installationsaffären som har en mer tydlig koppling
till konjunkturläget och därmed kundernas villighet och
förmåga att göra investeringar. Transtema strävar efter
att balansera dessa två affärer för att ha en god mix.
Vidare arbetar Transtema med index-klausuler i alla
väsentliga avtal och i den mån det är möjligt, säkerställer
fastprisavtal mot leverantörer i projekt.
Politik och
regelverk samt
geopolitik
Nya EU-direktiv, nationella lagar och förordningar
kan påverka den marknad i vilken Transtema
verkar. Det förändrade geopolitiska läget i Europa
kan påverka Transtemas möjligheter att driva
verksamhet negativt.
Transtema följer löpande förändringar i lagar och regel-
verk på aktuella marknader, samt arbetar för att säkra
intern kompetens inom området. Transtema samarbetar
även med externa juridiska rådgivare för att säkerställa
lag- och regelefterföljelse. Transtema följer det geopoli-
tiska läget noggrant för att kunna hantera yttre påverkan
skyndsamt.
Konkurrenter På de marknader som Transtema verkar finns
många lokala, några nationella och ett fåtal
nordiska konkurrenter. Om Transtema inte kan
utveckla och erbjuda produkter och tjänster som
är konkurrenskraftiga, kan Transtema komma att
påverkas negativt.
Transtema nyttjar sina konkurrensfördelar och strävar
efter att främja långsiktiga kundrelationer samt säkra
kontrakt med god lönsamhet. Transtema eftersträvar att
hela tiden utveckla företagets strategi samt erbjudande
för att öka konkurrenskraften över tid. Vidare arbetar
Transtema nära både leverantörer och kunder för att
säkerställa ett effektivt och kvalitativt erbjudande.
Risker och riskhantering
de mest väsentliga riskerna som identifierats baserat på den
information som finns vid denna tidpunkt. Risker kopplade
till hållbarhet återfinns i Hållbarhetsrapporten på sidorna
34–35 i årsredovisningen. Riskerna bedöms utifrån dess san-
nolikhet samt hur stor konsekvens risken bedöms ha. Detta
ger en sammanvägd utvärdering av respektive risk, vilket
beskrivs med följande färgskala:
Låg Hög
RISKER OCH RISKHANTERING
52
TRANSTEMA GROUP AB
RISK BESKRIVNING AV RISK RISKMINIMERANDE ÅTGÄRDER
SAMMANVÄGD
RISKUTVÄRDERING
OPERATIONELLA RISKER
Förvärv Det föreligger risk att Transtemas förvärv inte
ger det utfall som förväntats vad avser synergier,
skalfördelar och lönsamhet. Om så är fallet kan
det finnas risk för att Transtemas tillväxt samt
lönsamhet påverkas.
Transtema använder kvalitativa due diligence- processer
som täcker affärsmässiga, legala, skattemässiga och
finansiella aspekter av förvärvsobjektet och säkerställer
att identifierade risker är täckta av garantier och/eller
justering av köpeskillingen. Efter förvärv arbetar vi aktivt
med styrning och uppföljning för att på ett effektivt sätt
integrera förvärvet i koncernen.
Beroende av
enskilda kunder
och/eller kontrakt
Transtema har ett fåtal kunder som utgör en
relativt stor del av den totala omsättningen. Om-
förhandlingar av avtal och/eller ett minskat antal
affärer från dessa kunder kan komma att påverka
omsättning och lönsamheten negativt.
Transtema har ett långtgående kundfokus med täta dialo-
ger med sina kunder. Transtema har sedan ett par år ett
utökat fokus på nya kunder för att minska beroendet av
stora enskilda kunder. Vidare bearbetar Transtema idag
på en större geografisk marknad samt i fler segment,
vilket över tid ytterligare minskar Transtemas beroende
av enskilda kunder.
Medarbetare och
nyckelpersoner
Personalen är Transtemas största och viktigaste
tillgång. Företaget är beroende av medarbetarna
i allmänhet och vissa nyckelpersoner i synnerhet.
Om Transtema inte kan tillhandahålla rätt personal
med rätt kompetens på rätt ställe och i rätt tid kan
det komma att påverka företaget negativt.
Transtema arbetar aktivt för att minska personalomsätt-
ningen. Transtema ska erbjuda marknadsmässig ersätt-
ning och andra relaterade förmåner till medarbetarna.
Vidare erbjuder Transtema incitaments- och bonuspro-
gram för utvalda nyckelpersoner. Successionsplanering
för nyckelpersoner har också etablerats och Transtema
satsar på kontinuerlig kompetensutveckling för persona-
len. Vidare främjar vi mångfald och inkludering genom att
aktivt arbeta för en öppen och inkluderande arbetsmiljö,
vilket stärker vår förmåga att attrahera och behålla rätt
kompetens.
Kontrakts-
uppfyllelse och
uppföljning
Transtema hanterar en stor mängd olika projekt.
Eventuella brister i löpande projektledning kan
innebära en risk för utebliven ersättning för utfört
arbete. Vidare kan bristande uppföljning innebära
att projekt inte ger den förväntade avkastningen.
Transtema har infört en projektmodell samt projektor-
ganisation som ska minska risken för avvikelse i aktuella
projekt. Samtliga pågående projekt följs upp regelbundet
och större komplexa projekt övervakas även av en
styrgrupp.
Avbrott i
verksamheten
Transtemas verksamhet kan störas av negativa
händelser som till exempel strejk, IT-attacker,
extremväder eller liknande, vilket kan komma att
påverka verksamheten negativt.
Transtema har försäkringar för att bistå vid till exempel
avbrott i verksamheten. Vidare har planer, så kallade
Disaster Recovery Plans, upprättats för att begränsa
effekten om sådana händelser skulle inträffa.
IT-säkerhet och
Informations-
säkerhet
Transtemas och omvärldens ökande digitalisering
ställer ökade krav på åtkomst till olika IT-system
samt informationssäkerhet. Beroendet av olika
IT-system och leverantörer ökar risken för omfat-
tande konsekvenser vid cyberattacker och oplane-
rade driftstopp. Nya lagar och EU-direktiv kan få
påverkan på Transtemas verksamhet. Väsentliga
avvikelser mot dessa förordningar kan medföra be-
tydande viten och eventuellt förbud för ledningen
att utföra sina uppdrag.
Transtema kartlägger systematiskt IT-risker och arbetar
med experter inom området för att minimera både risken
för och konsekvenser vid ett eventuellt avbrott. Utöver
sedvanliga säkerhetsrutiner och system (brandväggar,
antivirus, policyer och beredskapsplaner) för Transtema
kontinuerligt en dialog med kunder och leverantörer för
att minimera hoten och öka säkerheten. En noggrann
analys för att identifiera vilka verksamheter som med
största sannolikhet träffas av nya lagar och direktiv
utförs kontinuerligt. För berörda verksamheter görs en
GAP-analys med en plan för att motverka eventuella
brister. Ett ledningssystem för informationssäkerhet har
etablerats och utbildning för all personal genomförs
löpande.
RISKER OCH RISKHANTERING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
53
RISK BESKRIVNING AV RISK RISKMINIMERANDE ÅTGÄRDER
SAMMANVÄGD
RISKUTVÄRDERING
Rättsliga tvister Transtema kan på grund av sin verksamhet
genom långa och komplexa kontrakt exponeras
för rätts liga tvister vilket kan komma att påverka
Transtema negativt.
I samtliga projekt finns en löpande kontraktsuppföljning
för att kunna hantera eventuella avvikelser och ut-
maningar så tidigt som möjligt. I de fall som en eventuell
tvist uppstår engageras legala rådgivare.
Arbetsmiljö Transtemas medarbetare utför majoriteten av sitt
arbete i fält vilket kan utgöra en ökad skaderisk då
det ibland sker på till exempel otillgängliga platser,
hög höjd eller under mark. Förutom att en arbets-
platsolycka kan vara allvarlig för den drabbade
medarbetaren och dess närstående kan det komma
att skada Transtema som arbetsgivare och dess
varumärke.
Transtema arbetar systematiskt med att förbättra
arbetsmiljön i alla situationer, bland annat genom under-
sökningar, policyer, utbildningar och diverse certifieringar.
Medarbetare och leverantörer ska anmäla alla incidenter
samt olyckor för att Transtema ska kunna förebygga och
förhindra allvarligare tillbud över tid.
FINANSIELLA RISKER
Likviditet Transtema finansierar sin verksamhet genom
kassaflöde från den egna löpande verksamhet,
eget kapital samt externa lån. God likviditet är
nödvändigt för fortsatt tillväxt och expansion. Om
Transtema inte har tillgång till likviditet till mark-
nadsmässiga villkor kan det komma att påverka
bolaget negativt då möjligheten att ta sig an större
anbud alternativt förvärva bolag för att bredda
verksamheten minskar.
Transtema tar löpande fram prognoser för kassaflödet
och följer det kortsiktiga och långsiktiga likviditetsbeho-
vet. Effekter av investeringar, större anbud och tilltänkta
förvärv simuleras i finansiella modeller. Transtema strä-
var efter att upprätthålla en god, långsiktig och proaktiv
dialog med koncernens bank samt säkerställa a ett lång-
siktigt finansieringsavtal över tid. Transtema vidare har
en löpande dialog om räntor för att säkra att bolaget har
marknadsmässiga villkor vid varje givet tillfälle. Hantering
av finansiella risker regleras i koncernens finanspolicy.
Ränta Transtema har kreditskulder på vilka ränta betalas.
Räntor och marginaler kan variera betydligt över
tid beroende på makroekonomiska och konkurrens-
kraftiga faktorer som påverkar finansmarknaden.
Skulle basräntorna eller marginalerna stiga väsent-
ligt kan det få en negativ inverkan på Transtema.
Transtema följer kontinuerligt räntemarknaden och har
en kontinuerlig dialog med koncernens bank avseende
räntemarginaler. Löpande sker även en jämförelse med
andra aktörer för att säkerställa marknadsmässiga villkor.
Valuta Transtema är exponerad för viss valutarisk,
vilket kan härröra från transaktions- eller omräk-
ningsexponering. Förändringar i växelkurser kan
komma att få en negativ inverkan på koncernens
lönsamhet.
Transtema har en löpande dialog med koncernens bank
om säkring av framtida kassaflöden samt externa lån. Till
största del sker naturlig säkring via eget kapital samt lån
i lokal valuta. Hantering av valutarisker regleras i koncer-
nens finanspolicy.
Värdet av
materiella och
immateriella
tillgångar
En betydande del av Transtemas tillgångar består
av immateriella tillgångar (främst goodwill och
andra identifierbara immateriella tillgångar). Skulle
framtida nedskrivningsprövningar uppvisa en
minskning av värdet av immateriella tillgångar kan
det komma att påverka koncernens lönsamhet och
finansiella ställning negativt.
Transtema granskar vid varje kvartal den ekonomiska
livslängden för immateriella tillgångar samt utför ned-
skrivningstest baserat på framtida diskonterat kassaflöde.
Transtema justerar värdet när det anses nödvändigt.
RISKER OCH RISKHANTERING
54
TRANSTEMA GROUP AB
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
55
Koncernens rapport över
totalresultatet
(Belopp i Tkr)
NOT 2024 2023
KVARVARANDE VERKSAMHETER
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 5 2 488 722 2 688 684
Övriga rörelseintäkter 6 2 945 4 056
Summa rörelsens intäkter 2 491 667 2 692 740
Rörelsens kostnader
Råvaror och handelsvaror 1 153 056 1 284 555
Övriga externa kostnader 7, 8 30 2 36 5 316 651
Personalkostnader 10 875 034 900 449
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 161 212 191 085
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 7, 16, 17 95 027 102 616
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBITA) 66 185 88 469
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar 7, 16, 17 26 089 29 898
Rörelseresultat 40 096 58 571
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 11 30 987 198 191
Finansiella kostnader 12 77 859 77 602
Resultat efter finansiella poster 6 776 179 160
Skatt på årets resultat 14 4 431 6 686
ÅRETS RESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL KVARVARANDE VERKSAMHETER 11 207 172 474
NEDLAGDA VERKSAMHETER
Årets resultat från nedlagda verksamheter, netto efter skatt 32 1 397 40 548
ÅRETS RESULTAT 9 810 131 926
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 9 300 132 089
Innehav utan bestämmande inflytande 510 163
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 11 270 42 634
ÅRETS TOTALRESULTAT 21 080 89 292
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 20 570 89 455
Innehav utan bestämmande inflytande 510 163
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning (kr) 15 0 ,22 3,20
Resultat per aktie efter utspädning (kr) 15 0 ,22 3 ,19
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter
Resultat per aktie före utspädning (kr)
15 0,2 6 4,1 8
Resultat per aktie efter utspädning (kr)
15 0,2 6 4,1 8
KONCERNENS RÄKENSKAPER
56
TRANSTEMA GROUP AB
Koncernens balansräkning
(Belopp i Tkr) NOT 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 16, 17 479 973 485 956
Kundrelationer 16, 17 183 315 204 424
Varumärken 16, 17 4 502 7 352
Övriga immateriella anläggningstillgångar 16, 17 17 363 18 260
Summa immateriella anläggningstillgångar 685 153 715 992
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 17 8 586 8 927
Inventarier, verktyg och installationer 17 31 503 25 629
Summa materiella anläggningstillgångar 40 089 34 556
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderättstillgångar 7, 17 184 219 189 174
Summa nyttjanderättstillgångar 184 219 189 174
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar 20 566 725
Summa finansiella anläggningstillgångar 566 725
Uppskjuten skattefordran 18 4 993 1 977
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 915 020 942 424
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager
Råvaror och förnödenheter 3 301 10 516
Färdigvaror och handelsvaror 13 780 12 967
Summa varulager 17 081 23 483
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 20, 21 238 451 334 708
Aktuella skattefordringar 21 629 17 470
Övriga fordringar 20 4 959 5 560
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22 258 923 263 747
Summa kortfristiga fordringar 523 962 621 485
Likvida medel 20, 23 126 061 67 109
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 667 104 712 077
Tillgångar avseende nedlagda verksamheter 32 61 753 59 633
SUMMA TILLGÅNGAR 1 643 877 1 714 134
KONCERNENS RÄKENSKAPER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
57
Koncernens balansräkning forts.
(Belopp i Tkr) NOT 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget Kapital
Aktiekapital 24 42 951 41 688
Övrigt tillskjutet kapital 456 040 438 449
Reserver 65 348 54 078
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) 122 828 132 128
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare 556 471 558 187
Innehav utan bestämmande inflytande 0 510
SUMMA EGET KAPITAL 556 471 558 697
Långfristiga skulder
Övriga avsättningar 3 345 2 023
Uppskjutna skatteskulder 18 48 697 50 964
Skulder till kreditinstitut 20, 26 226 804 163 310
Långfristiga leasingskulder 7, 26 114 587 116 716
Övriga långfristiga skulder 7, 20, 26 51 031
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER 393 433 384 044
Kortfristiga skulder
Kortfristiga leasingskulder 7, 20, 26 73 123 75 815
Förskott från kund 33 404 85 496
Leverantörsskulder 20 259 275 248 564
Aktuella skatteskulder 18 14 519 25 511
Övriga skulder 20, 27 135 445 179 654
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 160 602 139 115
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER 676 368 754 155
Skulder avseende nedlagda verksamheter 32 17 605 17 238
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 643 877 1 714 134
KONCERNENS RÄKENSKAPER
58
TRANSTEMA GROUP AB
Koncernens rapport över förändring
i eget kapital
(Belopp i Tkr)
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserat
resultat inkl.
periodens
resultat
Summa eget
kapital hän för ligt
till moderföre -
tagets aktieägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2023 38 905 360 152 11 444 39 387 652 1 163 388 815
Periodens resultat 132 089 132 089 163 131 926
Övrigt totalresultat 42 634 42 634 42 634
SUMMA TOTALRESULTAT 0 0 42 634 132 089 89 455 163 89 292
Nyemission av aktier 1 800 61 200 63 000 63 000
Emissionskostnader 2 492 2 492 2 492
Nyemission av aktier vid rörelseförvärv 440 16 865 17 305 17 305
Teckningsoptioner 543 2 724 3 267 3 267
Utdelning till minoritet 4 90 490
Summa transaktioner med aktieägare,
redovisade direkt i eget kapital 2 783 78 297 0 0 81 080 490 80 590
UTGÅENDE BALANS PER
31 DECEMBER 2023 41 688 438 449 54 078 132 128 558 187 510 558 697
Ingående balans per 1 januari 2024 41 688 438 449 54 078 132 128 558 187 510 558 697
Periodens resultat 9 300 9 300 510 9 810
Övrigt totalresultat 11 270 11 270 11 270
SUMMA TOTALRESULTAT 0 0 11 270 9 300 20 570 510 21 080
Nyemission av aktier 1 263 17 344 18 607 18 607
Teckningsoptioner 24 7 24 7 24 7
Summa transaktioner med aktieägare,
redovisade direkt i eget kapital 1 263 17 591 0 0 18 854 0 18 854
UTGÅENDE BALANS PER
31 DECEMBER 2024 42 951 456 040 65 348 122 828 556 471 0 556 471
KONCERNENS RÄKENSKAPER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
59
Koncernens rapport över
kassaflöden
(Belopp i Tkr) NOT 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 40 096 58 571
Ej kassaflödespåverkande poster 31 123 999 127 647
Erhållna finansiella intäkter 588 1 600
Erlagda finansiella kostnader 39 893 32 149
Övriga finansiella poster 3 056 6 770
Betald inkomstskatt 33 980 29 129
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 87 754 133 310
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Ökning(–)/minskning(+) av varulager 6 249 9 307
Ökning(–)/minskning(+) av kundfordringar 93 994 34 024
Ökning(–)/minskning(+) av övriga rörelsefordringar 4 387 12 283
Ökning(+)/minskning(–) av leverantörsskulder 12 588 49 600
Ökning(+)/minskning(–) av övriga rörelseskulder 19 413 74 406
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet 97 805 68 392
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 185 559 64 918
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar 16, 17 23 610 14 659
Avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar 510 3 553
Förvärv av dotterföretag efter avdrag för förvärvade likvida medel 33 90 208 51 623
Förvärv av finansiella tillgångar 94
Avyttring av finansiella tillgångar 141 134
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN 113 167 62 689
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 26 71 560 194 225
Amortering av lån 26 4 273 160 738
Amortering av leasingskuld 26 82 302 88 209
Optionslikvid 25 24 7 3 267
Nyemissioner 396 60 508
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 14 372 9 053
Periodens kassaflöde 58 020 11 282
Kassaflöde från nedlagd verksamhet 1 131 37 702
Kursdifferens i likvida medel 199 2 26
Likvida medel vid periodens början 67 109 93 303
LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS SLUT 126 061 67 109
KONCERNENS RÄKENSKAPER
60
TRANSTEMA GROUP AB
Moderföretagets resultatkning
(Belopp i Tkr) NOT 2024 2023
Nettoomsättning 45 184 29 826
Övriga rörelseintäkter 0 1 051
RÖRELSENS INTÄKTER 45 184 30 877
Övriga externa kostnader 8, 9 –35 064 –59 221
Personalkostnader 10 18 840 –21 029
RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR –8 720 –49 373
Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar 16, 17 –963 –811
RÖRELSERESULTAT –9 683 –50 184
Resultat från andelar i koncernföretag 11, 12 30 000 97 970
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 22 827 39 503
Räntekostnader och liknande resultatposter 12 –39 423 49 537
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER 3 721 37 752
Avsättning till periodiseringsfond –4 100
Koncernbidrag 13 28 200 46 920
RESULTAT FÖRE SKATT 27 821 84 672
Skatt på årets resultat 14 2 586 –3 268
ÅRETS RESULTAT 25 235 81 404
I moderföretaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat, varför summa totalresultat överensstämmer med periodens resultat.
MODERFÖRETAGETS RÄKENSKAPER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
61
Moderföretagets balansräkning
(Belopp i Tkr) NOT 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar 16 593 968
Summa immateriella anläggningstillgångar 593 968
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 17 506 1 095
Summa materiella anläggningstillgångar 506 1 095
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 804 454 794 608
Summa finansiella anläggningstillgångar 804 454 794 608
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 805 553 796 671
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar hos koncernföretag 9, 21 5 325 7 970
Fordringar hos koncernföretag 9 92 340 118 145
Övriga fordringar 1 084 796
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22 1 878 2 386
Summa kortfristiga fordringar 100 627 129 297
Kassa och bank 23 119 335 49 967
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 219 962 179 264
SUMMA TILLGÅNGAR 1 025 515 975 935
MODERFÖRETAGETS RÄKENSKAPER
62
TRANSTEMA GROUP AB
(Belopp i Tkr) NOT 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
24
Bundet eget kapital
Aktiekapital 42 951 41 688
Summa bundet eget kapital 42 951 41 688
Fritt eget kapital
Överkursfond 456 041 438 450
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) –153 202 –178 437
Summa fritt eget kapital 302 839 260 013
SUMMA EGET KAPITAL 345 790 301 701
OBESKATTADE RESERVER
Periodiseringsfond 13 600 9 500
SUMMA OBESKATTADER RESERVER 13 600 9 500
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 26 213 980 153 672
Övriga långfristiga skulder 26 51 031
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER 213 980 204 703
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2 853 2 277
Skulder till koncernföretag 9 361 451 319 529
Aktuella skatteskulder 4 324 9 414
Övriga skulder 27 75 500 121 027
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 8 017 7 784
Summa kortfristiga skulder 452 145 460 031
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER 1 025 515 975 935
Moderföretagets balansräkning forts.
MODERFÖRETAGETS RÄKENSKAPER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
63
Moderföretagets rapport över
förändring i eget kapital
(Belopp i Tkr)
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Aktiekapital Överkursfond
Balanserad vinst
och årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023
38 905 360 152 –259 841 139 216
Årets resultat 81 404 81 404
SUMMA ÅRETS RESULTAT 0 0 81 404 81 404
Nyemission av aktier 1 800 61 200
Emissionskostnader –2 492
Teckningsoptioner 543 2 724 3 267
Nyemission av aktier vid rörelseförvärv 440 16 865 17 305
Summa transaktioner med aktieägare,
redovisade direkt i eget kapital 2 783 78 297 0 81 080
UTGÅENDE BALANS PER 31 DECEMBER 2023 41 688 438 450 –178 437 301 701
Ingående balans per 1 januari 2024 41 688 438 450 –178 437 301 701
Årets resultat 25 235 25 235
SUMMA ÅRETS RESULTAT 0 0 25 235 25 235
Nyemission av aktier 1 263 17 344 18 607
Teckningsoptioner 247 247
Summa transaktioner med aktieägare,
redovisade direkt i eget kapital 1 263 17 591 0 18 854
UTGÅENDE BALANS PER 31 DECEMBER 2024 42 951 456 041 –153 202 345 790
MODERFÖRETAGETS RÄKENSKAPER
64
TRANSTEMA GROUP AB
(Belopp i Tkr) NOT 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –9 683 –50 184
Ej kassaflödespåverkande poster 31 –327 –322
Erhållna finansiella intäkter 11 5 374 4 855
Erlagda finansiella kostnader 12 –23 807 –21 936
Betald inkomstskatt –8 414 967
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 36 857 –68 554
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet
Ökning(–)/minskning(+) av kundfordringar 2 645 –83
Ökning(–)/minskning(+) av övriga rörelsefordringar 54 514 49 802
Ökning(+)/minskning(–) av leverantörsskulder –189 1 254
Ökning(+)/minskning(–) av övriga rörelseskulder 44 935 –151 226
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet 101 905 100 253
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN 65 048 168 807
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar 16, 17
Avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar
Förvärv av dotterföretag 33 –90 208 –83 615
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN –90 208 –83 615
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 26 63 893 196 353
Amortering av lån 26 –8 –155 708
Erhållen aktieutdelning 30 000 115 000
Nyemissioner 643 63 775
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 94 528 219 420
Periodens kassaflöde 23 69 368 33 002
Likvida medel vid periodens början 49 967 82 969
LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS SLUT 23 119 335 49 967
Moderföretagets rapport över
kassaflöden
MODERFÖRETAGETS RÄKENSKAPER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
65
Noter
NOT 1 Allmän information
Koncernredovisningen omfattar moderföretaget Transtema Group AB
(moderföretaget) med org nr 556988-0411 och dess dotterföretag (kon-
cernen). Moderföretaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige med säte i
lndal och med adress Flöjelbergsgatan 12, 431 37 Mölndal, Sverige.
Styrelsen har den 16 april 2025 godkänt denna koncernredovisning
för offentliggörande.
Samtliga belopp redovisas i tusentals kronor (Tkr) om inte annat
anges. Uppgifterna inom parentes avser föregående år om inget annat
anges.
NOT 2 Sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpas när denna kon-
cernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats
konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
2.1 GRUNDER FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Transtema Group AB har upprättats i enlighet
med IFRS (International Financial Reporting Standards) och tolknings-
uttalande från IFRIC sådana de antagits av EU, RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner samt Årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde-
metoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar/skulder värderade
till verkligt värde över resultaträkningen.
Att upprätta finansiella rapporter i överensstämmelse med IFRS k-
ver användning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsända-
l. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen
av koncernens redovisningsprinciper, se not 4 .
2.1.1 NYA REDOVISNINGSPRINCIPER 2024
IASB utfärdade flera nya och ändrade redovisningsstandarder som
trädde i kraft 1 januari 2024. Inga av dessa har en väsentlig påverkan på
koncernens finansiella rapporter.
2.1.2 NYA REDOVISNINGSPRINCIPER 2025
Ett antal nya standarder och ändringar i standarder som har publicerats
träder i kraft för räkenskapsår som börjar 1 januari 2025 och senare och
har inte förtidstillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport.
Koncernens bemning av effekten av dessa nya standarder och änd-
ringar förklaras nedan.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statement (tillämplig
för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2027 eller senare). IFRS 18
kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, och införa
nya krav som kommer att bidra till att uppnå jämförbarhet för liknande
företags finansiella resultat och ge användarna mer relevant information
och transparens. IFRS 18 kommer inte att påverka redovisningen eller
värderingen av poster i de finansiella rapporterna men dess införande
förväntas ge genomgripande effekter på presentation och upplysningar,
särskilt de som är relaterade till resultaträkningen och tillhandahåller
ledningsdefinierade resultatmått inom de finansiella rapporterna. Kon-
sekvenserna av att tillämpa IFRS 18 på koncernredovisningen kommer
att utvärderas. Koncernen kommer att tillämpa IFRS 18 från dess obliga-
toriska ikraftträdandedatum den 1 januari 2027. Retroaktiv tillämpning
krävs, och därför kommer jämförande information för räkenskapsåret
som avslutas 31 december 2026 att omräknas i enlighet med IFRS 18.
Inga av övriga publicerade standarder och ändringar i standarder som
har publicerats som ännu ej trätt i kraft bedöms få någon påverkan på
koncernen.
2.2 KONCERNREDOVISNING
2..2.1 IFRS 5
Affärsområdet Infrastructure, vilket tidigare varit en väsentlig del av kon-
cernens verksamhet, lades ner under 2019. Resultatet från den nedlagda
verksamheten särredovisas i koncernen som ”Nedlagd verksamhet”.
Efter nedläggningen av verksamheten kvarstod vissa regleringsposter
i balansräkningen, vilket primärt utgörs av den tvistiga kundfordran på
TDC samt relaterade leverantörsskulder. För att åskådliggöra att dessa
regleringsposter är hänförliga till den nedlagda verksamheten särredo-
visas dessa poster i balansräkningen som ”Tillgångar avseende nedlagd
verksamhet respektive ”Skulder avseende nedlagd verksamhet.
2.2.2 GRUNDLÄGGANDE REDOVISNINGSPRINCIPER
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har
möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget .
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exklude -
ras ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseför-
värv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt
värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar sig till
tidigare ägare av det förvärvade företaget och de aktier som emitterats
av koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla skulder
som är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identi-
fierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje
förvärv, det vill säga förvärv för förvärv, avgör koncernen om innehav
utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till
verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det redovisade
värdet av det förvärvade företagets identifierbara nettotillgångar. För-
värvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen redovisas
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Den villkorade köpeskillingen
omvärderas varje period till verkligt värde, eventuella omvärderings-
vinster och -förluster redovisas i resultatet.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala köpe-
skillingen och eventuellt verkligt värde för innehav utan bestämmande
inflytande på förvärvsdagen överstiger verkligt värde på identifierbara
förvärvade nettotillgångar. Om köpeskillingen är lägre än verkligt värde
på det förvärvade företagets nettotillgångar, redovisas mellanskillnaden
direkt i resultaträkningen.
I de fall hela eller delar av en köpeskilling skjuts upp, diskonteras de
framtida betalningarna till nuvärdet vid förvärvstidpunkten. Diskonte-
ringsräntan är företagets marginella låneränta, vilken är den räntesats
företaget skulle ha betalat för en finansiering genom lån under mot-
svarande period och liknande villkor.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader
på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster
som resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade
i tillgångar elimineras också. Redovisningsprinciperna för dotterföretag
har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämp-
ning av koncernens principer.
2.3 INTÄKTSREDOVISNING
Intäkterna redovisas när kontrollen har överförts till köparen. Försälj-
ningen redovisas netto av lämnade rabatter och annan rörlig ersättnin g
r en väsentlig återföring av rörliga ersättningar inte kommer uppstå.
Intäkter från produkter redovisas vid ett tillfälle. Intäkter från tjänster
redovisas antingen vid ett tillfälle eller över tid. Redovisning av intäkter
från avtal där koncernens prestation saknar alternativ användning och
NOTER
66
TRANSTEMA GROUP AB
r koncernen har rätt till ersättning för nedlagda utgifter om kunden
skulle avbryta kontraktet redovisas över tid. Färdigställandegraden
fastställs genom att nedlagda utgifter ställs i förhållande till de totala
beräknade uppdragsutgifterna. Om färdigställandegraden inte kan fast-
ställas på ett tillförlitligt sätt, intäktsförs endast belopp som motsvarar
uppkomna uppdragsutgifter, och då endast till den grad det är sannolikt
att det kommer att ersättas av beställaren. Om det bedöms som sanno-
likt att samtliga utgifter för ett uppdrag kommer att överstiga de totala
inkomsterna, redovisas den befarade förlusten till fullo omedelbart som
kostnad.
Uppskattningar av intäkter, kostnader, och grad av färdigställande re -
videras om omständigheterna förändras. Förändringar i uppskattningar
redovisas i resultaträkningen i den period ledningen fick vetskap om de
förhållanden som föranledde förändringen.
För fastpriskontrakt betalar kunderna ett fast belopp utifrån en över-
enskommen betalningsplan. Om värdet av de tjänster som koncernen ut-
för överstiger betalningarna, redovisas en avtalstillgång. Om betalningen
överstiger värdet av de utförda tjänsterna redovisas en avtalsskuld.
Om avtal är på löpande räkning baserat på pris per timme, redovisas
intäkten i den utsträckning koncernen har rätt att fakturera kunden.
Kunder faktureras löpande och ersättning ska betalas vid fakturering.
Prestationsåtagandena har vanligtvis en förväntad löptid på högst ett
år, varför upplysning om transaktionspris som allokeras till återstående
prestationsåtagande inte lämnas.
Avtalsutgifter
Tillkommande utgifter för att erhålla ett avtal redovisas som en tillgång
om koncernen förväntar sig att få täckning för dessa utgifter. Om
avskrivningstiden för tillgången som skulle redovisats understiger ett
år, redovisas de tillkommande utgifterna som en kostnad när de upp-
kommer.
Finansieringskomponent
Koncernen förväntas inte ha några kontrakt med kunder där perioden
mellan överföring av varor och tjänster till kunden och betalning från
kunden överstiger ett år. Som en konsekvens av detta justerar inte kon-
cernen transaktionspriserna för pengarnas tidsvärde.
Statliga stöd
Bidrag från staten redovisas till verkligt värde då det föreligger en rimlig
säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer
uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Statliga stöd som
avser kostnadstäckning periodiseras och intäktsredovisas i resultaträk-
ningen över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att
cka. Statliga bidrag presenteras som en övrig intäkt koncernens resul-
taträkning. Det finns inga ouppfyllda villkor eller eventualförpliktelser
som är knutna till dessa bidrag.
2.4 LEASING
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter avseende
lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter
med motsvarande leasingskuld den dagen som den leasade tillgången
finns tillgänglig för användning av koncernen. Korttidsleasingavtal och
leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde
undantas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld oc h
finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasing-
perioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som
motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade
skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden
tillsammans med både perioder som omfattas av en möjlighet att
förlänga leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja
det alternativet, och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp
leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att inte utnyttja det
alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncernens
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köpoptioner
inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas
för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår
vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden åter-
speglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp
leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets
implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas, annars används
koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffningsvärde och inklu-
derar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som
betalats vid eller före inledningsdatumet samt initiala direkta utgifter.
Återställningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en
motsvarande avsättning avseende återställningskostnader. Nyttjande -
rätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod
och leasingavtalets längd .
2.5 SEGMENTRAPPORTERING
Efter avvecklingen av affärsområdet Infrastructure under 2019 rappor-
terar Transtema inte fördelningen utav nettoomsättning samt resultat
i olika segment, då i princip all kvarvarande verksamhet, eller cirka 95
procent, ingår i affärsområdet Network Services. Vidare har Transtema i
oktober 2020 avvecklat affärsområdet Emerging Business varför endast
Network Services kvarstår framgent.
2.6 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funktionell
valuta då den lokala valutan har definierats som den valuta som används
i den primära ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är
verksam. I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som
är moderföretagets funktionella valuta och koncernens presentations-
valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan en-
ligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakurs vinster
och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner
och omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta
omräknas till balansdagens kurs, och redovisas i rörelseresultatet i
resultaträkningen.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan
funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapport-
valuta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till
balansdagens kurs;
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas
till genomsnittlig valutakurs, och
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
2.7 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Varumärken och kundrelationer
Varumärken och kundrelationer som förvärvats genom ett rörelseförvärv
redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Varumärken och kundrelatio-
ner har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde
minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningar görs linjärt för att fördela kostnaden för varumärken och
kundrelationer över deras bedömda nyttjandeperiod .
Goodwill
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterföretag och avser det belopp
varmed köpeskillingen överstiger Transtemas andel i det verkliga värdet
av identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i det förvär-
vade företaget samt det verkliga värdet på innehav utan bestämmande
inflytande i det förvärvade företaget.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som förvärvats
i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter eller grupper av
kassagenererande enheter som förväntas bli gynnade av synergier från
förvärvet. Varje enhet eller grupp av enheter som goodwill har fördelats
till motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vilken goodwillen i fråga
övervakas i den interna styrningen, vilket för koncernen är rörelse-
segmentsnivån (se 2.5).
Goodwillnedskrivning testas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det redo -
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
67
visade värdet av goodwill jämförs med återvinningsvärdet, vilket är det
gsta av nyttjandevärdet och det verkliga värdet minus försäljnings-
kostnader.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar är redovisade till ursprunglig an-
skaffningskostnad efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och
nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt och baseras på tillgångarnas
nyttjandeperioder och påbörjas när tillgången tas i bruk.
Avskrivningar görs linjärt enligt följande:
Varumärke 10 år
Kundrelationer 10–20 år
Övriga immateriella tillgångar 5–10 år
2.8 MATERIELLA TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffnings-
värdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller
redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt,
endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som
är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo
och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Redovisat värde för en ersatt del tas bort från balansräkningen. Alla
andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i
resultaträkningen under den period de uppkommer.
Avskrivningar görs linjärt enligt följande:
Fastighet (Komponenter) 2030 å r
Maskiner och andra tekniska anläggningstillgångar 5–10 å r
Inventarier, verktyg och installationer. 3–10 å r
Nyttjanderättstillgångar 3–6 år
2.9 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod eller
immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning, skrivs inte av
utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar
som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång närhelst händel-
ser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet
kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp
varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde .
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat
med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det
finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
För tillgångar, andra än goodwill, som tidigare har skrivits ned görs per
varje balansdag en prövning av om återföring bör göras. Ingen återförin g
rs av tidigare nedskrivningar av goodwill
2.10 FINANSIELLA INSTRUMENT
2.10.1 KLASSIFICERING
Koncernen tillämpar IFRS 9 avseende Finansiella instrument, vilka är
klassificerade i olika kategorier baserat på koncernens affärsmodell och
tillgångens kontraktsenliga kassaflöden. Tillgångarna och skulderna
klassificeras i följande kategorier:
Finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde :
Avser tillgångar som innehas med syfte att inkassera avtalsenliga kassa -
flöden och där dessa kassaflöden enbart består av kapitalbelopp och
ränta. Dessa redovisas till upplupet anskaffningsvärde. I denna kategori
klassificeras kundfordringar, övriga fordringar och likvida medel. Ränte-
intäkter redovisas som finansiella intäkter enligt effektivräntemetoden .
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde:
Företagets finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Finansiella
skulder till upplupet anskaffningsvärde består av skulder till kreditinsti-
tut, checkräkningskredit, leverantörsskulder, leasingskuld, förskott från
kund och övriga skulder. Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt
värde, netto efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter
till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet
belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet
redovisas i rapporten över totalresultat fördelat över låneperioden,
med tillämpning av effektivräntemetoden . Upplåning klassificeras
som kortfristig i balansräkningen om företaget inte har en ovillkorad
rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst tolv månader efter
rapportperioden.mnade utdelningar redovisas som skuld efter det
att bolagsstämman godkänt utdelningen. Leverantörsskulder och andra
rörelseskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering
till nominella belopp.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen:
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
utgörs av tilläggsköpeskillingar och resultateffekten av värderingen
redovisas i finansnettot.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
redovisas även i efterföljande perioder till verkligt värde och värdeför-
ändringen redovisas i årets resultat. Skulder i denna kategori klassi-
ficeras som kortfristiga skulder om de förfaller inom 12 månader från
balansdagen. Om de förfaller senare än 12 månader från balansdagen
klassificeras de som långfristiga skulder.
2.10.2 REDOVISNING OCH BORTTAGANDE FRÅN BALANSRÄKNINGEN
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen,
det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla
kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller har överförts och koncer-
nen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade
med äganderätten.
2.10.3 VÄRDERING
Finansiella tillgångar värderas initialt till verkligt värde plus, i de fall
tillgången inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen, trans -
aktionskostnader direkt hänförliga till köpet.
Efterföljande värdering av skuldinstrument beror på koncernens
affärsmodell och vilket slag av kassaflöden tillgången ger upphov till. De
finansiella instrumenten klassificeras enligt nedan:
Verkligt värde via resultaträkningen:
En vinst eller förlust från ett skuldinstrument som redovisas till verkligt
värde via resultaträkningen redovisas netto i resultaträkningen i den
period vinsten eller förlusten uppkommer.
2.10.4 NEDSKRIVNINGAR
Koncernen bedömer framåtriktat förväntade kreditförluster från skuld-
instrument som värderas till upplupet anskaffningsvärde. Den tillämpad e
metoden för nedskrivningsprövning beror på om det har skett en bety-
dande ökning av kreditrisken.
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade metod för
nedskrivningsprövning av kundfordringar som tillåts enligt IFRS 9. Meto -
den innebär att förväntade förluster under fordrans hela löptid används
som utgångspunkt för kundfordringarna. Kundfordringar skrivs bort nä r
det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning. Kreditförluster
på kundfordringar redovisas i rörelseresultatet. Eventuella återföringar
av belopp som tidigare skrivits bort redovisas mot samma rad i resultat-
räkningen.
2.11 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Den
aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på
balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar
skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på
alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga
värdet på tillgångar och skulder och deras redovisade värden i koncern-
redovisningen. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av
skattesatser som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som
förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller
den uppskjutna skatteskulden regleras.
NOTER
68
TRANSTEMA GROUP AB
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas i den
omfattning det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer
att finnas tillgängliga, mot vilka underskotten kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas när det finns legal
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder, de upp-
skjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till skatter de -
biterade av en och samma skattemyndighet och avser antingen samma
skattesubjekt eller olika skattesubjekt och det finns en avsikt att reglera
saldona genom nettobetalningar.
2.12 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner. En avgiftsbestämd
pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta
avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga
eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juri-
diska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar
till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till
offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obli-
gatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare
betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovi-
sas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda
avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant åter-
betalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen
tillgodo.
2.13 KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade
kassaflödet omfattar endast transaktioner som medfört in- eller ut-
betalningar.
2.14 MODERFÖRETAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderföretagets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redo-
visning för juridiska personer och Årsredovisningslagen. Tillämpningen
av RFR 2 innebär att moderföretaget i årsredovisning för den juridiska
personen tillämpar samtliga av EU antagna IFRS-standarder och ut-
talanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning.
Moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernen i
de fall som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställnings-
form. Rapport över förändring av eget kapital följer koncernens upp-
ställningsform men ska innehålla de kolumner som anges i ÅRL. Vidare
innebär det skillnad i benämningar, jämfört med koncernredovisningen,
främst avseende finansiella intäkter och kostnader och eget kapital.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvs-
relaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
r det finns en indikation på att andelar i dotterföretag minskat i
värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i
posterna ”Resultat från andelar i koncernföretag”.
Koncernbidrag
Koncernbidrag lämnade från moderföretag till dotterföretag och kon-
cernbidrag erhållna till moderföretag från dotterföretag redovisas som
bokslutsdisposition.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av borgensförbin-
delser till förmån för dotterföretag. För redovisning av dessa tillämpar
Moderbolaget RFR 2 IFRS 9 p. 1 som innebär en lättnad jämfört med
reglerna i IFRS 9 med anledning av sambandet mellan redovisning och
beskattning. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsätt-
ning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning
sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Leasing
RFR2 tillåter undantag från IFRS 16 vilket moderföretaget har tillämpat.
Leasingavgifterna redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden
och ingen leasingtillgång eller leasingskuld redovisas i balansräkningen.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället
de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10).
Finansiella instrument värderas till anskaffningsvärde. Inom efterföl-
jande perioder kommer finansiella tillgångar som är anskaffade med
avsikt att innehas kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets
princip till det lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde. Vid
beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som
omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och
förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en fordran som redovisas
till upplupet anskaffningsvärde på koncernnivå innebär detta att den
förlustriskreserv som redovisas i koncernen i enlighet med IFRS 9 även
ska tas upp i moderföretaget.
NOT 3 FINANSIELL RISKBEDÖMNING
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker
som marknadsrisk (valutarisk och ränterisk), kreditrisk, samt kassaflö-
des- och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och efter -
strävar att minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens
finansiella resultat.
Riskhanteringen sköts centralt av moderföretaget Transtema Group
AB med VD och CFO som ansvariga, enligt policys som fastställts av
styrelsen. VD samt CFO godkänner de riskhanteringsåtgärder som
genomförs enligt policyn, och VD i respektive dotterföretag har det
operativa ansvaret för att policyn följs i det dagliga arbetet. Styrelsen
upprättar skriftliga policys såväl för den övergripande riskhanteringen
som för specifika områden.
3.1.1 MARKNADSRISK
Valutarisk
Transtema verkar i allt väsentligt på den svenska och norska marknaden
med försäljningen och inköpen i SEK och NOK. Valutarisken är begrän-
sad. I de norska dotterbolagen sker köp och försäljning i NOK vilket inne -
bär omräkningsexponering för koncernen. Det svenska moderbolaget
har lån upptagna i både SEK och NOK varför det finns en omräknings-
exponering för koncernen avseende dessa lånen i NOK. Utav koncernen s
totala lån på 226 804 tkr avser 148 004 tkr lån i NOK.
Känslighetsanalys – banklån i utländsk valuta
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10 % i förhål-
lande till NOK, med alla andra variabler konstanta, skulle den omräknade
vinsten efter skatt för räkenskapsåret 2024 varit 11 200 TSEK lägre resp
9 164 tkr högre, till största delen som en följd av vinster/förluster vid
omräkning av banklån.
Ränterisk i upplåning
Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig upplåning. Det krävs
styrelsebeslut för att ta upp nya lån utöver beviljade krediter.
Genomförda simuleringar utvisar att effekten på resultatet av en
ändring av räntan på 1 procent skulle vara en maximal ökning med cirka
2 268 tkr (1 633) respektive minskning med cirka 2 268 tkr (1 633) för
skulder till kreditinstitut.
3.1.2 KREDITRISK
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk avse-
ende utestående kundfordringar. Varje koncernföretag ansvarar för att
följa upp och analysera kreditrisken för varje ny kund innan standardvill-
kor för betalning och leverans erbjuds. Kreditrisk uppstår genom likvida
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
69
medel och tillgodohavande hos banker och finansiella institut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, inklusive utestående fordringar
och avtalade transaktioner. Användningen av kreditgränser följs upp
regelbundet och ledningen förväntar sig inte några förluster till följd av
utebliven betalning från motparter.
3.1.3 KASSAFLÖDES- OCH LIKVIDITETSRISK
Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens rörelsedrivande företag
och aggregeras av koncernens CFO. Koncernens CFO följer noga rullande
prognoser för koncernens likviditetsreserv för att säkerställa att koncer-
nen har tillräckligt med kassamedel för att möta behovet i den löpande
verksamheten samtidigt som de löpande bibehåller tillräckligt med
utrymme på avtalade kreditfaciliteter som inte nyttjats så att koncernen
inte bryter mot lånelimiter eller lånevillkor (där tillämpligt) på några av
koncernens lånefaciliteter. Sådana prognoser beaktar koncernens planer
för skuldsanering, uppfyllelse av lånevillkor, uppfyllelse av interna ba-
lansräkningsbaserade resultatmått och, om tillämpligt, externa tillsyns-
eller legala krav, till exempel valutarestriktioner. Företaget arbetar som
en del av integrationen av de nya företagen i koncernen med styrningen
av rörelsekapitalprocessen. De odiskonterade kassaflödena baseras på
den ränta som gäller på balansdagen och skulder i utländsk valuta räknas
om till den valutakurs som gäller på balansdagen.
KONCERNEN 31 DECEMBER 2024 Mindre än 1 år Mellan 1 och 2 år Mellan 2 och 5 år
Skulder till kreditinstitut 250 040
Leasingskuld 72 771 81 709 32 127
Leverantörsskulder 259 275
Övriga kortfristiga skulder 136 143
Summa 468 189 331 749 32 127
KONCERNEN 31 DECEMBER 2023 Mindre än 1 år Mellan 1 och 2 år Mellan 2 och 5 år
Skulder till kreditinstitut 180 629
Övriga långfristiga skulder 53 848
Leasingskuld 75 497 79 453 35 048
Leverantörsskulder 248 564
Övriga kortfristiga skulder 180 875
Summa 504 936 313 930 35 048
MODERFÖRETAGET 31 DECEMBER 2024 Mindre än 1 år Mellan 1 och 2 år Mellan 2 och 5 år
Skulder till kreditinstitut 235 902
Leverantörsskulder 2 853
Skulder till koncernföretag 361 451
Övriga kortfristiga skulder 76 197
Summa 440 501 236 673 0
MODERFÖRETAGET 31 DECEMBER 2023 Mindre än 1 år Mellan 1 och 2 år Mellan 2 och 5 år
Skulder till kreditinstitut 169 969
Övriga långfristiga skulder 53 848
Leverantörsskulder 2 277
Skulder till koncernföretag 319 529
Övriga kortfristiga skulder 122 248
Summa 444 054 223 817 0
NOTER
70
TRANSTEMA GROUP AB
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens
förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att
generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och
att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för
kapitalet nere. För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen kan
koncernen utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulder-
na. Koncernen bedömer kapitalbehovet i samband med upprättande av
budget för det kommande året.
Nettoskulden har under 2024 varit fortsatt låg. Koncernen har
uppnått samtliga krav i de aktuella finansieringsavtalen under 2024.
Under nuvarande finansieringsavtal har Transtema följande finansiella
kovenanter: skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA), skuldsättningsgrad
exkluderat tilläggsköpeskilling samt soliditet. Koncernens soliditet upp-
gick till cirka 34 % (33 %).
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Koncernen har per 2024-12-31 tilläggsköpeskillingar som värderas till
verkligt värde (nivå 3). Den väsentliga parametern som påverkar är
framförallt förväntad EBITA .
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på
historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på fram-
tida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet.
De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder
under nästkommande räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger
för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not
2. Återvinningsvärdet för den kassagenererande enheten har fastställts
genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa
uppskattningar göras. Se ytterligare information i not 16.
Successiv vinstavräkning
Löpande under året och vid årsbokslut görs en bedömning i respektive
projekt gällande färdigställandegrad avseende återstående intäkter
och kostnader. Denna bedömning ligger till grund för successiv vinst-
avräkning.
NOT 4 Sammanfattning av viktiga uppskattningar och bedömningar
Nedan tabell visar årets förändring av tilläggsköpeskillingar:
IB 2024-01-01 170 024
Reglering genom kontant betalning –90 208
Reglering genom nyemission av aktier –18 211
Värdeförändring redovisad i resultaträkningen 11 791
Valutaomvärdering 409
UB 2024-12-31 73 805
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
71
NOT 5 Intäkter från avtal med kunder
Inga andra intäkter än intäkter från avtal med kunder redovisas på raden
för Nettoomsättning i resultaträkningen. Koncernen härleder intäkter
från varor och tjänster i följande geografiska områden.
GEOGRAFISK MARKNAD 2024
Sverige 1 672 883
Norge 803 666
Övriga länder 12 173
SUMMA 2 488 722
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt 138 373
Över tid 2 350 349
SUMMA 2 488 722
GEOGRAFISK MARKNAD 2023
Sverige 1 733 179
Norge 944 012
Övriga länder 11 493
SUMMA 2 688 684
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt 124 715
Över tid 2 563 969
SUMMA 2 688 684
NETTOOMSÄTTNING
STÖRRE KUNDER Kund 1 Övrigt
Totalt
koncernen
2024 43 % 57 % 100 %
2023 40 % 60 % 100 %
AVTALSSALDON 2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar 238 451 334 708
Kontraktstillgångar 231 735 239 686
Kontraktsskulder 26 962 88 152
2024
Ingående balans kontraktstillgångar 239 686
Kontraktstillgångar som reglerats under året –176 457
Nya kontraktstillgångar 168 506
Övriga förändringar 0
Utgående balans kontraktstillgångar 231 735
Ingående balans kontraktsskulder 88 152
Kontraktsskulder som reglerats under året –88 152
Nya kontraktsskulder 26 962
Övriga förändringar 0
Utgående balans kontraktsskulder 26 962
Kontraktstillgångar består av upplupna intäkter som uppstår när presta-
tionsåtanganden uppfylls över tid. Kontraktsskulder består av förskott
från kunder och förutbetalda intäkter. Förutbetalda intäkter är hänförliga
till intäkter från tjänster. Huvuddelen av kontraktsskulden vid årets
rjan har redovisats som intäkt under 2024.
Huvuddelen av intäkterna har erhållits för prestationsåtaganden som
uppfyllts under innevarande år. Prestationsåtagandena har en förväntad
ptid på högst ett år, varför upplysning om transaktionspris som alloke-
ras till återstående prestationsåtaganden inte lämnas.
Kontraktstillgångar har prövats med avseende på förlustriskreserve-
ring med samma metodik som för kundfordringar.
NOT 6 Övriga rörelseintäkter
KONCERNEN 2024 2023
Erhållna bidrag 246 430
Vinst vid avyttring av maskiner,
inventarier och immateriella tillgångar
1 339 3 626
Övriga poster 1 360
SUMMA 2 945 4 056
NOTER
72
TRANSTEMA GROUP AB
NOT 7 Leasingavtal
KONCERNEN
REDOVISADE BELOPP I BALANSRÄKNINGEN
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR Lokaler
Inventarier,
verktyg och
installationer
Bilar och andra
transportmedel Summa
Räkenskapsåret 2024
Ingående anskaffningsvärde 175 853 29 996 195 943 401 792
Tillkommande leasingkontrakt 31 639 1 737 44 938 78 314
Leasingkontrakt som avslutats –33 881 –434 –35 283 –69 598
Omräkningsdifferens –663 –7 –447 –1 117
Ackumulerat anskaffningsvärde 172 948 31 292 205 151 409 391
Ingående avskrivningar –93 917 –16 953 –101 748 –212 618
Årets avskrivningar 36 162 –6 512 –39 828 –82 502
Leasingkontrakt som avslutats 33 881 434 35 225 69 540
Omräkningsdifferens 207 4 197 408
Ackumulerade avskrivningar –95 991 –23 027 –106 154 –225 172
Utgående redovisat värde 76 957 8 265 98 997 184 219
Räkenskapsåret 2023
Ingående anskaffningsvärde 178 569 28 667 159 814 367 050
Tillkommande leasingkontrakt 15 597 1 586 76 385 93 568
Leasingkontrakt som avslutats –15 480 202 39 208 –54 890
Omräkningsdifferens –2 833 –55 –1 048 –3 936
Ackumulerat anskaffningsvärde 175 853 29 996 195 943 401 792
Ingående avskrivningar –68 870 11 011 –100 089 –179 970
Årets avskrivningar –40 965 –6 160 –41 289 –88 414
Leasingkontrakt som avslutats 15 480 202 39 404 55 086
Omräkningsdifferens 438 16 226 680
Ackumulerade avskrivningar –93 917 –16 953 –101 748 212 618
Utgående redovisat värde 81 936 13 043 94 195 189 174
LEASINGSKULDER 2024-12-31 2023-12-31
Långfristiga 114 587 116 716
Kortfristiga 73 123 75 815
Summa leasingskulder 187 710 192 531
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
73
REDOVISADE BELOPP I RESULTATRÄKNINGEN
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
* Ingår som en del utav Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar.
Leasingkostnader uppgick under året till 91 418 tkr (98 733).
Kostnaderna speglar i allt väsentligt kassautflödet.
BERÄKNADE FRAMTIDA LEASINGKOSTNADER FÖR MODERFÖRETAGET
PER 2024-12-31 UPPGÅR TILL: Lokaler
Bilar och andra
transportmedel
Inom ett år 4 162 422
Senare än ett år men inom fem år 8 021 478
Senare än fem år
FRAMTIDA MINIMIÅTAGANDEN AVSEENDE LEASINGAVTAL FÖR MODERFÖRETAGET
PER 2024-12-31 UPPGÅR TILL: Lokaler
Bilar och andra
transportmedel
Inom ett år
Senare än ett år men inom fem år 12 202 644
Senare än fem år
AVSKRIVNINGAR PÅ NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR 2024 2023
Lokaler 36 162 –40 965
Inventarier, verktyg och installationer –6 512 –6 160
Bilar och andra transportmedel –39 828 –41 289
Summa avskrivningar* –82 502 –88 414
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) –7 626 –6 487
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i övriga externa kostnader) –1 489 –3 993
Utgifter hänförliga till leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde
(ingår i övriga externa kostnader)
0 –44
NOTER
74
TRANSTEMA GROUP AB
FÖRSÄLJNING AV VAROR OCH TJÄNSTER
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Försäljning av koncerngemensamma tjänster till dotterföretag 44 380 29 244
SUMMA 44 380 29 244
FORDRINGAR OCH SKULDER AVSEENDE TRANSAKTIONER
MED NÄRSTÅENDE UPPGÅR PER BALANSDAGEN TILL:
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Fordringar på närstående:
– Fordringar på koncernföretag 97 665 126 115
SUMMA 97 665 126 115
Skulder till närstående:
– Skulder till koncernföretag 361 451 319 529
SUMMA 361 451 319 529
NOT 9 Närstående transaktioner
Magnus Johansson, styrelsens ordförande, äger direkt och via bolag 20,6 % av aktierna i Transtema Group och bedöms ha betydande inflytande över
koncernen. För resterande 79,4 % av aktierna är spridningen stor, där ingen enskild part har en större ägarandel än 10,0 %. Andra närstående parter
är samtliga dotterföretag inom koncernen samt ledande befattningshavare i koncernen, dvs, styrelsen och företagsledningen, samt deras familje-
medlemmar.
Följande transaktioner har skett med närstående:
Av moderföretagets försäljning utgör 98 % (98 %) försäljning till koncernföretag, och av moderföretagets inköp utgör 30 % (9 %) inköp från
koncernföretag.
Tjänster köps och säljs till dotterföretag på normala kommersiella villkor.
Ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 10.
Koncernen
ÖVRIGA REVISIONSBOLAG 2024 2023
Revisionsuppdrag 716 469
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 32 68
Övriga tjänster 23
SUMMA 771 537
NOT 8 Ersättning till revisorer
PWC
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Revisionsuppdrag 3 105 2 435 1 250 977
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 285 372 285 284
Skatterådgivning 281 70
Övriga tjänster 120 120
SUMMA 3 510 3 088 1 655 1 331
varav nedlagd verksamhet
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
75
NOT 10 Ersättningar till anställda m.m.
KONCERNEN 2024 2023
Löner och andra ersättningar 633 912 646 925
Sociala avgifter 179 870 184 548
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 43 081 43 658
KONCERNEN TOTALT 856 863 875 131
2024 2023
LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
Styrelseledamöter, verkställande direktör och andra
ledande befattningshavare exkl. tantiem 13 877 2 537 11 607 2 161
Tantiem 1 546
Övriga anställda 618 489 40 544 635 318 41 497
KONCERNEN TOTALT 633 912 43 081 646 925 43 658
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK
FÖRDELNING PER LAND
2024 2023
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Sverige 10 5 11 5
SUMMA MODERFÖRETAG 10 5 11 5
Dotterföretag
Sverige 895 114 892 112
Norge 304 52 167 39
SUMMA DOTTERFÖRETAG 1 199 166 1 059 151
KONCERNEN TOTALT 1 209 171 1 070 156
KÖNSFÖRDELNING I KONCERNEN
(INKL. DOTTERFÖRETAG)
för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
2024 2023
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Styrelseledamöter 4 2 5 3
Verkställande direktör och andra ledande befattningshavare 7 3 7 3
Koncernen hade vid årets slut 1 345 anställda (1 218).
Information om aktuella teckningsoptioner återfinns i not 25.
MODERFÖRETAGET 2024 2023
Löner och andra ersättningar 13 092 13 374
Sociala avgifter 4 151 5 071
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 1 512 2 184
MODERFÖRETAGET TOTALT 18 755 20 629
NOTER
76
TRANSTEMA GROUP AB
LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR
2024 2023
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
Styrelseledamöter, verkställande direktör och andra ledande
befattningshavare exkl. tantiem 9 406 1 208 8 096 1 081
Tantiem 905
Övriga anställda 2 781 304 5 278 1 103
MODERFÖRETAGET TOTALT 13 092 1 512 13 374 2 184
KÖNSFÖRDELNING I MODERFÖRETAGET
för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
2024 2023
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Styrelseledamöter 4 2 5 3
Verkställande direktör och andra ledande befattningshavare 4 2 4 2
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK
FÖRDELNING PER LAND
2024 2023
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Sverige 10 5 11 5
SUMMA MODERFÖRETAG 10 5 11 5
Pensioner
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionskostnaden avser den kostnad som påverkat årets resultat.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Riktlinjer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvoden enligt bolagsstämmans beslut.
Till ledningen har bolagsstämman beslutat om följande riktlinjer avseende ersättning.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, eventuellt rörlig ersättning,
övriga förmåner m.m. Med andra ledande befattningshavare avses 6 personer som omfattas av samma riktlinjer och dessa utgör tillsammans
med verkställande direktören koncernledningen.
Rörlig ersättning såsom bonusprogram för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare kan utgå enligt överenskommelse
med styrelsen.
Övriga förmåner till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgår som del av den totala ersättningen.
ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA
FÖRMÅNER 2024
Grundlön/
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnader Summa
Magnus Johansson, styrelseordförande 662 662
Linus Brandt, styrelseledamot och vice styrelseordförande 357 357
Liselott Engstam, styrelseledamot* 130 130
Anna Honnér, styrelseledamot 252 252
Ingrid Stenmark, styrelseledamot 273 273
Henning Sveder, VD 3 463 577 99 550 4 689
Andra ledande befattningshavare, (7 personer) 8 239 968 402 1 987 11 596
SUMMA 13 376 1 545 501 2 537 17 959
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
77
* Avgick i samband med årsstämman 2024.
Pensioner
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år.
Pensionspremien ska uppgå till 28 % av den pensionsgrundande lönen. Med pensionsgrundande lön avses fast grundlön.
För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern 65 år. Pensionsavtalet anger att pensionspremien varierar mellan 13–14 %
av den pensionsgrundande lönen.
Avngsvederlag
Verkställande direktörens anställningsavtal innefattar en ömsesidig uppsägningstid på tolv månader från VD’s sida och från bolagets sida.
Mellan företaget och andra ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om 3–6 månader. Inga avgångsvederlag finns avtalade
med övriga ledande befattningshavare.
ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA
FÖRMÅNER 2023
Grundlön/
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnader Summa
Magnus Johansson, styrelseordförande 518 518
Linus Brandt, styrelseledamot och vice styrelseordförande 318 318
Liselott Engstam, styrelseledamot 240 240
Anna Honnér, styrelseledamot 223 223
Ingrid Stenmark, styrelseledamot 242 242
Henning Sveder, VD 2 704 89 601 3 394
Andra ledande befattningshavare, (6 personer) 6 927 345 1 560 8 832
SUMMA 11 172 0 434 2 161 13 767
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Ränteintäkter 596 1 629 562 1 241
Utdelning från andelar i koncernföretag 30 000 115 000
Ränteintäkter från koncernföretag 4 364 4 223
Förändring av tilläggsköpeskilling 11 206 153 111
Övrigt 19 185 43 451 17 901 34 039
SUMMA FINANSIELLA INTÄKTER 30 987 198 191 52 827 154 503
NOT 11 Finansiella intäkter
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Räntekostnader –32 275 –41 112 –18 811 –26 417
Räntekostnader koncernföretag –7 493 –7 758
Räntekostnader leasing –7 626 –6 487
Verkligt värde-värdering av tilläggsköpeskillingar –2 497 –12 240 –2 497 –12 240
Förändring tilläggsköpeskilling 20 500 –12 000
Övriga finansiella kostnader –14 961 –5 763 –10 622 3 122
SUMMA FINANSIELLA KOSTNADER 77 859 –77 602 –39 423 –49 537
Moderföretag har skrivit ned andelar i dotterföretag med 0 tkr (17 030).
NOT 12 Finansiella kostnader
NOTER
78
TRANSTEMA GROUP AB
Moderföretaget
2024 2023
Mottagna koncernbidrag 35 140 49 950
Lämnade koncernbidrag –6 940 –3 030
SUMMA KONCERNBIDRAG 28 200 46 920
Inkomstskatten på resultatet skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av vägd genomsnittlig skattesats för
resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
Vägd genomsnittlig skattesats för Koncernen är 20,6 % (20,6 %) och Moderföretaget är 20,6 % (20,6 %).
NOT 14 Inkomstskatt/Skatt på årets resultat
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Aktuell skatt på årets resultat –9 114 –12 230 2 586 –1 648
Justeringar avseende tidigare år –4 –1 620 –1 620
Summa aktuell skatt –9 118 –13 850 –2 586 3 268
Uppskjuten skatt 4 687 7 164
Summa uppskjuten skatt 4 687 7 164 0 0
INKOMSTSKATT –4 431 –6 686 –2 586 –3 268
Koncernen Moderföretaget
2024 2023 2024 2023
Resultat före skatt –6 776 179 160 27 821 84 672
Inkomstskatt beräknad enligt nationella skattesatser gällande
resultat i respektive land
1 719 –39 091 –5 731 –17 442
Skatteeffekter av:
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader –5 474 –5 043 –2 985 –8 771
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 6 30 644 6 181 24 514
Justering avseende tidigare år –1 603 –1 531
Skatteeffekt från nedlagd verksamhet –670 8 354
Tidigare ej redovisade underskottsavdrag som nyttjats för att
minska den aktuella skattekostnaden
95 –85
Uppskjuten skattekostnad eller skatteintäkt som hänför sig till
uppkomst och återföring av temporära skillnader
–107 138 –51 –38
SKATTEKOSTNAD (–)/SKATTEINTÄKT (+) –4 431 –6 686 2 586 –3 268
NOT 13 Koncernbidrag
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
79
VÄGT GENOMSNITTLIGT ANTAL UTESTÅENDE STAMAKTIER VID BERÄKNING AV RESULTAT PER AKTIE
Per 1 januari 2023 – antal utestående aktier 38 905 329
Nyemission Transtema Group AB – 2023 2 406 825
Per 31 december 2023 – vägt genomsnitt 2023 före utspädning 41 312 154
Teckningsoptionsprogram – utspädningseffekt 34 340
Per 31 december 2023 – vägt genomsnitt 2023 efter utspädning 41 346 494
Per 1 januari 2024 – antal utestående aktier 41 688 139
Nyemission Transtema Group AB – 2024 227 170
Per 31 december 2024 – vägt genomsnitt 2024 före utspädning 41 915 309
Teckningsoptionsprogram – utspädningseffekt
Per 31 december 2024 – vägt genomsnitt 2024 efter utspädning 41 915 309
Efter utspädning
Resultat per aktie efter utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under perioden plus effekten av utspädande potentiella stamaktier, vilka härrör från utställda
teckningsoptioner. Det har inte förekommit några återköpta aktier som innehas som egna aktier av moderföretaget under perioden.
Koncernen
2024 2023
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare –9 300 132 089
TOTALT –9 300 132 089
Koncernen
2024 2023
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare –9 300 132 089
TOTALT –9 300 132 089
NOT 15 Resultat per aktie
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under perioden. Det har inte förekommit några återköpta aktier som innehas som egna aktier av
moderföretaget under perioden.
NOTER
80
TRANSTEMA GROUP AB
NOT 16 Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNEN
Räkenskapsåret 2024
Aktiverade
utvecklings utgifter Kundrelationer Varumärken Goodwill Summa
Ingående anskaffningsvärde 52 806 264 184 36 816 496 733 850 539
Inköp 4 122 344 4 466
Omräkningsdifferenser 150 –3 519 –108 –6 218 –9 995
Ackumulerat anskaffningsvärde 56 778 260 665 36 708 490 859 845 010
Ingående avskrivningar och nedskrivningar 34 546 –59 760 –29 464 –10 777 –134 547
Årets avskrivning och nedskrivning –4 953 18 175 2 850 –111 –26 089
Omräkningsdifferenser 84 585 108 2 779
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 39 415 –77 350 32 206 –10 886 –159 857
Utgående redovisat värde 17 363 183 315 4 502 479 973 685 153
KONCERNEN
Räkenskapsåret 2023
Aktiverade
utvecklings utgifter Kundrelationer Varumärken Goodwill Summa
Ingående anskaffningsvärde 34 244 233 267 37 249 400 943 705 703
Ökning genom rörelseförvärv 10 309 44 461 120 675 175 445
Inköp 8 409 8 409
Omräkningsdifferenser –156 –13 544 –433 –24 885 –39 018
Ackumulerat anskaffningsvärde 52 806 264 184 36 816 496 733 850 539
Ingående avskrivningar och nedskrivningar –32 016 –39 349 –23 823 –10 737 –105 925
Årets avskrivning och nedskrivning –2 586 21 350 –5 920 –42 –29 898
Omräkningsdifferenser 56 939 279 2 1 276
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 34 546 –59 760 –29 464 –10 777 134 547
Utgående redovisat värde 18 260 204 424 7 352 485 956 715 992
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill övervakas på koncernnivå utifrån tre kassagenererande enheter (KGE). Förändringen jämfört med föregående års fyra KGE är att KGE UBC
numera ingår i KGE Transtema Norge. Dessutom ingår det svenska bolaget Transtema Mobile AB i KGE Transtema Norge från och med 2024, då
T ranstema Mobile AB utför tjänster i Sverige för den verksamhet som leds och bedrivs från Norge.
Återvinningsbart belopp för bolagets KGE har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida
kassaflöden före skatt baserade på finansiella budgetar som godkänts av företagsledningen och som täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom
femårsperioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxttakt enligt uppgift nedan. Tillväxttakten överstiger inte den långfristiga tillväxttakten för
marknaden för kommunikationslösningar där berörd KGE verkar.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
Årlig volymtillväxt i snitt (CAGR) för de första fem åren för de olika kassagenererande enheterna framgår av tabellen nedan. Vägd genomsnittlig
tillväxttakt på 2 % (2 %) använd för att extrapolera kassaflöden bortom de första fem åren. Diskonteringsränta på mellan 12,14 % och 14,03 % (12,1 %)
före skatt använd vid nuvärdeberäkning av uppskattade framtida kassaflöden.
Ledningen har bedömt att den årliga volymtillväxten för kassagenererande enheter över den femåriga prognosperioden är ett viktigt antagande.
Försäljningsvolymen i respektive period är den huvudsakliga orsaken till utvecklingen av intäkter och kostnader. Den årliga volymtillväxten baseras
på tidigare resultat, den aktuella strategin samt ledningens förväntningar på marknadsutveckling i stort. Den långsiktiga tillväxttakt som används
överensstämmer med de prognoser som finns i branschrapporter. Den diskonteringsräntan som används anges före skatt och återspeglar specifika
risker som gäller för rörelsesegmentet.
Återvinningsvärdet bedöms överstiga det redovisade värdet med god marginal för de kassagenererade enheterna Transtema Sverige och Transtema
Norge. En förändring i något viktigt antagande såsom ökning av diskonteringsräntan med 4 % eller sänkning av omsättningstillväxten under den 5 åriga
prognosperioden med –3 % eller långsiktig omsättningstillväxt med 0 % har inte så stor effekt att det skulle kunna reducera återvinningsvärdet till ett
värde som är lägre än det redovisade värdet.
För den kassagenererande enheten, Transtema service och underhåll AB hade ett nedskrivningsbehov uppstått med 1 100 tkr om diskonteringsräntan
efter skatt som använts i beräkningarna varit 1 % högre än ledningens bedömning (13,64 % i stället för 12,64 %) och om omsättningstillväxten varit 3 %
gre under den 5-åriga prognosperioden hade nedskrivningsbehovet varit 1 540 tkr.
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
81
MODERFÖRETAGET Aktiverad utvecklingskostnad
Räkenskapsåret 2024
Ingående anskaffningsvärde 1 902
Inköp
Ackumulerat anskaffningsvärde 1 902
Ingående ackumulerade avskrivningar –934
Årets avskrivningar –375
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar –1 309
Utgående redovisat värde 593
Räkenskapsåret 2023
Ingående anskaffningsvärde 1 902
Inköp
Ackumulerat anskaffningsvärde 1 902
Ingående ackumulerade avskrivningar 718
Årets avskrivningar 216
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar –934
Utgående redovisat värde 968
KASSAGENERERANDE ENHETER
Räkenskapsåret 2024 Goodwill CAGR WACC
Transtema service och underhåll AB 31 954 1,90 % 12,64 %
Transtema Sverige 97 795 5,10 % 12,14 %
Transtema Norge 350 224 2,40 % 14,03 %
479 973
KASSAGENERERANDE ENHETER
Räkenskapsåret 2023 Goodwill CAGR WACC
Bäck (Transtema service och underhåll AB) 31 954 3,70 % 12,10 %
UBC 113 057 –0,90 % 12,10 %
Transtema Sverige 97 795 2,90 % 12,10 %
Transtema Norge 243 150 1,50 % 12,10 %
485 956
NOTER
82
TRANSTEMA GROUP AB
NOT 17 Materiella anläggningstillgångar
KONCERNEN Byggnader och mark
Inventarier, verktyg
och installationer Summa
Räkenskapsåret 2024
Ingående anskaffningsvärde 12 979 169 021 182 000
Inköp 136 19 007 19 143
Försäljning och utrangeringar –4 219 –4 219
Omräkningsdifferens 1 021 –1 021
Ackumulerat anskaffningsvärde 13 115 182 788 195 903
Ingående avskrivningar –4 052 –143 392 –147 444
Årets avskrivningar –477 12 048 –12 525
Försäljning och utrangeringar 3 418 3 418
Omräkningsdifferens 737 737
Ackumulerade avskrivningar –4 529 –151 285 –155 814
Utgående redovisat värde 8 586 31 503 40 089
Räkenskapsåret 2023
Ingående anskaffningsvärde 12 979 168 220 181 199
Inköp 2 646 2 646
Ökning genom rörelseförvärv 3 407 3 407
Försäljning och utrangeringar –2 719 –2 719
Omräkningsdifferens –2 533 –2 533
Ackumulerat anskaffningsvärde 12 979 169 021 182 000
Ingående avskrivningar –3 551 –133 877 137 428
Årets avskrivningar –501 –13 701 –14 202
Försäljning och utrangeringar 2 478 2 478
Omräkningsdifferens 1 708 1 708
Ackumulerade avskrivningar –4 052 –143 392 –147 444
Utgående redovisat värde 8 927 25 629 34 556
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR, IMMATERIELLA OCH MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR FÖRDELADE PER MARKNAD 2024 2023
Sverige 339 487 338 956
Norge 568 602 606 309
Övriga länder 1 372 1 543
TOTALT 909 461 946 808
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
83
MODERFÖRETAGET
Inventarier, verktyg
och installationer Summa
Räkenskapsåret 2024
Ingående anskaffningsvärde 3 056 3 056
Ackumulerat anskaffningsvärde 3 056 3 056
Ingående ackumulerade avskrivningar –1 961 –1 961
Årets avskrivningar –588 –588
Ackumulerade avskrivningar 2 549 2 549
Utgående redovisat värde 507 507
Räkenskapsåret 2023
Ingående anskaffningsvärde 3 056 3 056
Ackumulerat anskaffningsvärde 3 056 3 056
Ingående ackumulerade avskrivningar –1 366 –1 366
Årets avskrivningar –595 595
Ackumulerade avskrivningar –1 961 –1 961
Utgående redovisat värde 1 095 1 095
NOTER
84
TRANSTEMA GROUP AB
Underskottsavdrag
Koncernen hade per den 31 december 2024 skattemässiga underskottsavdrag som uppgick till 12 734 tkr (459), vilka kan utnyttjas för att reducera
framtida beskattningsbara inkomster. Uppskjuten skatt har aktiverats på 12 644 tkr (0). Förfallotiden för samtliga underskottsavdrag framgår av
tabellen nedan.
KONCERNEN
UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
Underskotts-
avdrag
Immateriella
anläggnings-
tillgångar Leasing
Obeskattade
reserver Summa
Per 31 december 2023 640 1 337 1 977
Redovisat:
I resultaträkningen 3 075 14 3 089
Omräkningsdifferenser –66 –7 –73
Per 31 december 2024 3 649 0 1 344 4 993
Per 31 december 2022 686 1 251 1 937
Redovisat:
I resultaträkningen 9 86 95
Omräkningsdifferenser –55 –55
Per 31 december 2023 640 0 1 337 1 977
KONCERNEN
UPPSKJUTEN SKATTESKULD
Underskotts-
avdrag
Immateriella
anläggnings-
tillgångar Leasing
Obeskattade
reserver Summa
Per 31 december 2023 –46 867 –4 097 –50 964
Redovisat:
I resultaträkningen 4 192 –2 594 1 598
Omräkningsdifferenser 669 0 669
Per 31 december 2024 –42 006 0 –6 691 –48 697
Per 31 december 2022 –45 033 –4 545 –49 578
Redovisat:
I resultaträkningen 6 621 448 7 069
Via förvärv –9 781
I övrigt totalresultat 1 326 1 326
Per 31 december 2023 –46 867 0 –4 097 –50 964
NOT 18 Uppskjuten skatt
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
85
Koncernen har bedömt att underskottsavdragen ovan ska redovisas då det är sannolikt att dessa kommer avräknas mot framtida överskott. I
bedömningen har man utgått från budget och prognos för de bolag med koncernbidragsrätt och utifrån det sammanlagda prognosticerade resultatet
kommer koncernen kunna nyttja dessa underskott.
Leasing
Per 31 december 2024 uppgick uppskjuten skattefordran till 37 311 (38 324) och uppskjuten skatteskuld till 35 967 (36 987) vilket nettoredovisas i
balansräkningen som en uppskjuten skattefordran.
2024-12-31 2023-12-31
Obegränsad livslängd 12 724 459
Ytterligare information om förvärv lämnas i not 33.
NOT 19 Andelar i koncernföretag
MODERFÖRETAGET 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde 825 638 787 042
Förvärv av dotterbolag 551 179 707
Justerad tilläggsköpeskilling 9 295 –141 111
Ackumulerat anskaffningsvärde 835 484 825 638
Ingående nedskrivningar 31 030 –14 000
Nedskrivning av aktier i dotterbolag –17 030
Ackumulerade nedskrivningar 31 030 –31 030
Utgående redovisat värde 804 454 794 608
NOTER
86
TRANSTEMA GROUP AB
Moderföretaget
Bokfört värde
FÖRETAG
ORGANISATIONSNUMMER SÄTE
ANTAL/KAP.
ANDEL % 2024-12-31 2023-12-31
Transtema AB**
556320-3677
Mölndal
1053
100 %
Relink Networks AB*****
556747-7558
Mölndal
510
51 %
Transtema Datelab AB
556522-5728
Örebro
1 000
100 % 10 000 10 000
Transtema Mobile AB
559074-0105
Mölndal
500
100 % 200 200
Transtema Foki AB
556452-9963
Enköping
1 000
100 % 36 193 36 193
Transtema Fiberdata AB****
556644-7578
Gävle
1 430
100 % 55 734
TheBplan AS***
99417-9969
Oslo 6 469
Transtema Network Services
556884-7676
Mölndal
1 000
100 % 183 814 128 080
Transtema Danmark ApS*
4008 9454
Köpenhamn
50 000
100 %
Transtema Connect AS
991 386 343
Lörenskog
1 245 000
100 % 299 671 303 115
Transtema SEM AS
915798489
Tönsberg
100
100 %
Transtema G-Trench AS
923 136 398
Lörenskog
100
100 % 51 555 51 555
North Projects Group AB***
559042-3223
Göteborg 4 500
Transtema Charge AB
559179-3772
Göteborg
500
100 % 66 909 41 909
Transtema Service och Underhåll AB
556856-0568
Kungsbacka
500
100 % 30 446 31 187
Transtema Mobile AS
998 839 440
Oslo
88 421
100 % 125 666 125 666
UBConnect Int D.o.o
21024937
Belgrad
1
100 %
UBConnect Slovakia
54 015 057
Liptovský Mikulás
1
100 %
UBConnect Poland
0000916772
Warzawa
100
100 %
804 454 794 608
* Verksamheten avvecklad under 2019.
** Verksamheten avvecklad under 2020.
*** Verksamheten fusionerad under 2024.
**** Verksamheten avvecklad under 2024.
***** Företaget är avyttrat under 2024.
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
87
NOT 20 Finansiella instrument per kategori
KONCERNEN
TILLGÅNGAR I BALANSRÄKNINGEN
Finansiella tillgångar
till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
31 december 2024
Kundfordringar 238 451 238 451
Övriga fordringar 5 455 5 455
Likvida medel 126 061 126 061
SUMMA 369 967 0 369 967
31 december 2023
Kundfordringar 334 708 334 708
Övriga fordringar 878 878
Likvida medel 67 109 67 109
SUMMA 402 695 0 402 695
KONCERNEN
SKULDER I BALANSRÄKNINGEN
Finansiella skulder
till upplupet
anskaffningsvärde
Skulder till
verkligt värde via
resultaträkningen Summa
31 december 2024
Skulder till kreditinstitut 226 804 226 804
Övriga långfristiga skulder 0
Leverantörsskulder 259 275 259 275
Övriga kortfristiga skulder 553 73 805 74 358
SUMMA 486 632 73 805 560 437
31 december 2023
Skulder till kreditinstitut 163 510 163 510
Övriga långfristiga skulder 51 031 51 031
Leverantörsskulder 248 564 248 564
Övriga kortfristiga skulder 406 118 993 119 399
SUMMA 412 480 170 024 582 504
För ytterligare information angående verkligt värde hänvisas till not 3.3.
NOTER
88
TRANSTEMA GROUP AB
NOT 21 Kundfordringar
Per den 31 december 2024 uppgick fullgoda kundfordringar till 238 451 Tkr (334 708 Tkr) för koncernen. Per den 31 december 2024 uppgick fullgoda
kundfordringar till 5 325 Tkr (7 970 Tkr) för moderföretaget. Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redovisade värde, eftersom
diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2024 var kundfordringar uppgående till 11 974 Tkr (23 001 Tkr) förfallna men utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga
för koncernen. För moderföretaget uppgick det till 0 Tkr (0 Tkr). Total förlustnivå per 31 december 2024 uppgick till 0,1 % (0,1 %) vilket anses vara
oväsentligt. Förväntad förlustnivå per kategori redovisas därför ej.
Per den 31 december 2024 har koncernen redovisat kundfordringar där nedskrivningsbehov föreligger på 1 380 Tkr (1 187 Tkr). För moderföretaget
uppgick det till 0 Tkr (0 Tkr).
Förändringar i kreditförlustreserven är som följer:
Koncernens reserv för osäkra kundfordringar uppgår till 0,6 % (0,4) och bedöms vara rimligt beaktat det historiska utfallet, den aktuella motparts-
risken samt de dialoger som pågår med de kunder som har förfallna fakturor.
Redovisade belopp, per valuta, för kundfordringar och andra fordringar är följande:
Avsättningar till respektive återföringar av reserver för osäkra kundfordringar ingår i posten övriga externa kostnader i resultaträkningen.
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar 239 815 335 895 5 325 7 970
Kreditförlustreserv –1 364 –1 187
KUNDFORDRINGAR - NETTO 238 451 334 708 5 325 7 970
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
SEK 126 608 182 991 5 325 7 970
USD 75
NOK 112 372 152 668
Andra valutor 835 160
SUMMA 239 815 335 894 5 325 7 970
Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Per 1 januari –1 187 –4 658
Reservering för förväntade förluster, förändring redovisad i resultaträkningen –237 –195
Återföring av outnyttjade belopp, förändring redovisad i resultaträkningen 36 123
Justering för konstaterade förluster 8 3 543
PER 31 DECEMBER –1 380 1 187
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
1–30 dagar 6 132 17 775
31–60 dagar 1 223 3 247
> 60 dagar 4 619 1 979
SUMMA FÖRFALLNA KUNDFORDRINGAR 11 974 23 001 0 0
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
89
NOT 22 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
NOT 24 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
NOT 23 Likvida medel
KONCERNEN Antal aktier Aktiekapital
Övrigt tillskjutet
kapital Summa
Per 31 december 2023 41 688 139 41 688 438 449 480 137
Teckningsoptioner 247 247
Nyemission 2024 1 223 019 1 223 16 988 18 211
Teckningsoptionsprogram 2020/2024 40 000 40 356 396
Per 31 december 2024 42 951 158 42 951 456 040 498 990
Bolagets aktie är listad på Nasdaq Stockholm Main market under ticker TRANS. Aktiekapitalet i Transtema Group AB uppgår till 42 951 158 SEK fördelat
på totalt 42 951 158 aktier. Kvotvärdet på aktierna är 1 SEK. Aktierna har ett röstvärde på en röst/aktie. Alla aktier som emitterats av moderföretaget är
till fullo betalda.
På årsstämman den 7 maj 2024 bemyndigades styrelsen att, intill tiden för nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen och med eller utan före-
trädesrätt från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler berättigande till nya aktier.
Bemyndigandet får utnyttjas för emissioner av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler vilka ska kunna genomföras som kontant-, apport- eller
kvittningsemission motsvarande högst 10 procent av det vid tidpunkten för emissionsbeslutet registrerade aktiekapitalet i bolaget. Därutöver ska
styrelsen i samband med förvärv av verksamheter eller bolag kunna fatta beslut om apportemission motsvarande ytterligare högst 10 procent av det
vid tidpunkten för emissionsbeslutet registrerade aktiekapitalet i bolaget. Det totala bemyndigandet om maximalt 20 procent förutsätter således att
minst 10 procent används för apportemission i samband med förvärv av verksamheter eller bolag. Emissionskursen ska fastställas på marknadsmässiga
villkor.
Det totala antalet aktier innan utspädning från befintliga teckningsoptionsprogram är 42 951 158 st. Information om aktuella teckningsoptionsprogram
finns i not 25.
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda hyror 133 39
Förutbetalda leasingavgifter 27 42
Förutbetalda licensavgifter 8 630 8 197
Förutbetalda marknadsföringskostnader 272 167 272 167
Förutbetalda försäkringar 2 9 74 1 569 180 237
Upparbetad men inte fakturerad intäkt 243 797 250 068
Övrigt 3 250 3 746 1 266 1 901
SUMMA 258 923 263 747 1 878 2 386
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Banktillgodohavande 126 061 67 109 119 335 49 967
SUMMA 126 061 67 109 119 335 49 967
NOTER
90
TRANSTEMA GROUP AB
2024-12-31 2023-12-31
ÖVERSIKT TECKNINGSOPTIONSPROGRAM
Antal optioner Lösenpris Antal optioner Lösenpris
Optionsprogram 2020 – teckningsperiod juni 2024 60 000 9,90
Optionsprogram 2022 – teckningsperiod juni 2025 241 500 41,07 241 500 41,07
Optionsprogram 2022 – teckningsperiod juni 2026 43 750 41,07 43 750 41,07
Optionsprogram 2024 – teckningsperiod juni 2027 46 000 18,20
Optionsprogram 2024 – teckningsperiod juni 2028 30 000 18,20
TOTAL / VIKTAT LÖSENPRIS 361 250 36,26 345 250 35,65
NOT 25 Teckningsoptioner
Årsstämman har sedan 2016 årligen beslutat att emittera teckningsoptioner att förvärvas av ledande befattningshavare samt styrelse i koncernen i
syfte att skapa ett långsiktigt engagemang vilket kan förväntas öka intresset för verksamheten och resultatutvecklingen i företaget.
Varje option ger innehavaren rätt att teckna en aktie till ett förutbestämt lösenpris tre alternativt fyra år efter utfärdandet. Teckningsoptionerna
förvärvas av de anställda mot kontant betalning.
Existerande teckningsoptionsprogram per bokslutsdagen är:
I maj 2022 utgavs ett teckningsoptionsprogram avseende 241 500 teckningsoptioner riktade till ledande befattningshavare i moderföretaget och
dotterföretag med lösenkurs 41,07 SEK, lösentidpunkt är 2025-06-01 - 2025-06-30. Dessa teckningsoptioner är köpta till marknadsvärde och således
har ingen aktierelaterad ersättning uppstått.
I juni 2022 utgavs ett teckningsoptionsprogram avseende 43 750 teckningsoptioner riktade tillmedlemmar i koncernens styrelse med lösenkurs
41,07 SEK, lösentidpunkt är 2026-06-01 - 2026-06-30. Dessa teckningsoptioner är köpta till marknadsvärde och således har ingen aktierelaterad
ersättning uppstått.
I juni 2024 utgavs ett teckningsoptionsprogram avseende 46 000 teckningsoptioner riktade till ledande befattningshavare i moderföretaget och
dotterföretag med lösenkurs 18,20 SEK, lösentidpunkt är 2027-06-01 - 2027-06-30. Dessa teckningsoptioner är köpta till marknadsvärde och således
har ingen aktierelaterad ersättning uppstått.
I juni 2024 utgavs ett teckningsoptionsprogram avseende 30 000 teckningsoptioner riktade tillmedlemmar i koncernens styrelse med lösenkurs
18,20 SEK, lösentidpunkt är 2028-06-01 - 2028-06-30. Dessa teckningsoptioner är köpta till marknadsvärde och således har ingen aktierelaterad
ersättning uppstått.
Per 31 december 2024 var 325 250 teckningsoptioner utestående med ett viktat lösenpris om 36,26 kr/aktie som framgår av tabellen nedan.
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
91
MODERFÖRETAGET
Redovisat värde
2024-12-31 2023-12-31
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 213 980 153 672
Summa långfristig upplåning 213 980 153 672
Kortfristig
Checkräkningskredit
Skulder till kreditinstitut
Summa kortfristig upplåning 0 0
SUMMA UPPLÅNING 213 980 153 672
Det verkliga värdet på lång- och kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
NOT 26 Upplåning
KONCERNEN
Redovisat värde
2024-12-31 2023-12-31
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 226 804 163 310
Leasingskuld 114 587 116 716
Summa långfristig upplåning 341 391 280 026
Kortfristig
Checkräkningskredit
Skulder till kreditinstitut
Leasingskuld 73 123 75 815
Summa kortfristig upplåning 73 123 75 815
SUMMA UPPLÅNING 414 514 355 841
Det verkliga värdet på lång- och kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
NOTER
92
TRANSTEMA GROUP AB
UPPLÅNING FRÅN KREDITINSTITUT 2024-12-31 Huvudförfallodag Räntesats
Lån hos kreditinstitut 58 800 2026-01-10 Rörlig ränta 6,14 %
Lån hos kreditinstitut 51 394 2026-01-10 Rörlig ränta 7,33 %
Lån hos kreditinstitut 22 149 2026-01-10 Rörlig ränta 7,45 %
Lån hos kreditinstitut 20 000 2026-01-10 Rörlig ränta 5,42 %
Lån hos kreditinstitut 61 637 2026-01-10 Rörlig ränta 7,30 %
Lån hos kreditinstitut 597 2026-01-01 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 86 2026-02-01 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 88 2026-03-01 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 3 526 2026-12-30 Rörlig ränta 7,90 %
Lån hos kreditinstitut 134 2027-02-14 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 147 2027-03-30 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 174 2027-04-04 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 177 2027-08-31 Rörlig ränta 6,34 %
Lån hos kreditinstitut 413 2027-11-30 Rörlig ränta 6,34 %
Lån hos kreditinstitut 296 2028-03-31 Rörlig ränta 6,34 %
Lån hos kreditinstitut 261 2028-08-31 Rörlig ränta 6,39 %
Lån hos kreditinstitut 320 2029-01-31 Rörlig ränta 6,55 %
Lån hos kreditinstitut 293 2029-02-28 Rörlig ränta 6,54 %
Lån hos kreditinstitut 2 104 2029-03-31 Rörlig ränta 6,58 %
Lån hos kreditinstitut 290 2029-05-31 Rörlig ränta 6,58 %
Lån hos kreditinstitut 728 2029-07-31 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 1 992 2029-08-31 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 92 2029-09-30 Rörlig ränta 6,49 %
Lån hos kreditinstitut 216 2029-09-30 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 442 2029-10-31 Rörlig ränta 6,59 %
Lån hos kreditinstitut 448 2029-11-30 Rörlig ränta 6,94 %
SUMMA UPPLÅNING 226 804
KONCERNEN
Skulder till kreditinstitut
Koncernens upplåning är i svenska och norska kronor.
Koncernens exponering, avseende upplåning, för förändringar i ränta och kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhandling är vid rapportperiodens
slut följande:
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
93
UPPLÅNING FRÅN KREDITINSTITUT 2023-12-31 Huvudförfallodag Räntesats
Lån hos kreditinstitut 58 808 2026-01-10 Rörlig ränta 6,724 %
Lån hos kreditinstitut 52 316 2026-01-10 Rörlig ränta 7,58 %
Lån hos kreditinstitut 22 547 2026-01-10 Rörlig ränta 7,53 %
Lån hos kreditinstitut 20 000 2026-01-10 Rörlig ränta 6,928 %
Lån hos kreditinstitut 240 2027-04-30 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 245 2027-08-31 Rörlig ränta 6,37 %
Lån hos kreditinstitut 548 2027-11-30 Rörlig ränta 6,37 %
Lån hos kreditinstitut 377 2028-03-31 Rörlig ränta 6,37 %
Lån hos kreditinstitut 328 2028-03-31 Rörlig ränta 6,42 %
Lån hos kreditinstitut 138 2025-10-01 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 161 2026-03-01 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 159 2026-01-01 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 163 2026-02-01 Rörlig ränta 6,40 %
Lån hos kreditinstitut 189 2025-11-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 338 2026-06-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 205 2026-09-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 760 2026-11-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 195 2027-02-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 209 2027-03-01 Rörlig ränta 6,70 %
Lån hos kreditinstitut 5 384 2026-12-30 Rörlig ränta 7,90 %
SUMMA UPPLÅNING 163 310
Genomsnittlig ränta på lånestocken under året uppgick till 6,83 % (7,07 %).
Checkräkningskredit
Koncernen har en beviljad koncerngemensam checkräkningskredit om 77 500 Tkr. Total checkräkningskredit uppgick per 2024-12-31 till 77 500 Tkr. Av
beviljad checkräkningskredit har 0 Tkr (0 Tkr) utnyttjats per den 31 december 2024. Checkräkningskrediten löper med 6,51 % ränta som betalas kvartalsvis.
Koncernen
IB 1 januari
2024
Kassaflöde
amortering
Kassaflöde
upptagna lån
Ej kassaflödes-
påverkande poster
Ej kassaflödes-
påverkande poster
– omklassificering
UB 31 december
2024
Långfristiga skulder till kreditinstitut 163 310 –4 273 71 560 –3 793 226 804
Finansiell leasingskuld 116 716 2 129 114 587
Summa långfristig upplåning 280 026 –4 273 71 560 –5 922 0 341 391
Checkräkningskredit 0
Skulder till kreditinstitut 0
Leasingskuld 75 815 –82 302 79 610 73 123
Summa kortfristig upplåning 75 815 –82 302 0 79 610 0 73 123
SUMMA UPPLÅNING 355 841 –86 575 71 560 73 688 0 414 514
NOTER
94
TRANSTEMA GROUP AB
NOT 27 Övriga skulder
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Tilläggsköpeskilling 73 805 118 993 73 805 118 993
Personalens skatter 35 404 34 318 1 337 1 755
Moms 21 592 21 215 358 279
Övriga skulder 4 644 5 128
SUMMA 135 445 179 654 75 500 121 027
Koncernen
IB 1 januari
2023
Kassaflöde
amortering
Kassaflöde
upptagna lån
Ej kassaflödes-
påverkande poster
Ej kassaflödes-
påverkande poster
– omklassificering
UB 31 december
2023
Långfristiga skulder till kreditinstitut 100 779 –135 005 194 225 3 311 163 310
Finansiell leasingskuld 118 741 –2 025 116 716
Summa långfristig upplåning 219 520 –135 005 194 225 1 286 0 280 026
Checkräkningskredit 0
Skulder till kreditinstitut 25 733 –25 733 0
Leasingskuld 71 081 –88 209 92 943 75 815
Summa kortfristig upplåning 96 814 113 942 0 92 943 0 75 815
SUMMA UPPLÅNING 316 334 –248 947 194 225 94 229 0 355 841
Moderföretaget
IB 1 januari
2024
Kassaflöde
amortering
Kassaflöde
upptagna lån
Ej kassaflödes-
påverkande poster
Ej kassaflödes-
påverkande poster
– omklassificering
UB 31 december
2024
Långfristiga skulder till kreditinstitut 153 672 –9 63 893 –3 577 213 980
Summa långfristig upplåning 153 672 –9 63 893 –3 577 0 213 980
Checkräkningskredit 0
Skulder till kreditinstitut 0 0
Summa kortfristig upplåning 0 0 0 0 0 0
SUMMA UPPLÅNING 153 672 –9 63 893 0 0 213 980
Moderföretaget
IB 1 januari
2023
Kassaflöde
amortering
Kassaflöde
upptagna lån
Ej kassaflödes-
påverkande poster
Ej kassaflödes-
påverkande poster
– omklassificering
UB 31 december
2023
Långfristiga skulder till kreditinstitut 95 667 134 475 192 480 153 672
Summa långfristig upplåning 95 667 –134 475 192 480 0 0 153 672
Checkräkningskredit 0
Skulder till kreditinstitut 20 933 –20 933 0
Summa kortfristig upplåning 20 933 –20 933 0 0 0 0
SUMMA UPPLÅNING 116 600 –155 408 192 480 0 0 153 672
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
95
NOT 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
NOT 29 Ställda säkerheter
NOT 30 Eventualförpliktelser
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Upplupna löner 8 779 5 349
Upplupna semesterlöner 55 763 62 964 811 1 425
Upplupna sociala avgifter 34 897 37 484 1 150 1 426
Upplupna revisionskostnader 993 1 121 350 218
Förutbetald intäkt från kund 4 409 1 881
Övriga upplupna kostnader 55 761 30 316 5 706 4 715
SUMMA 160 602 139 115 8 017 7 784
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
För skulder till kreditinstitut
Företagsinteckningar 113 800 114 300
Fastighetsinteckningar 6 863 6 863
Aktier i dotterföretag 887 150 964 863 706 899 661 079
Spärrade bankmedel 5 241 5 592
SUMMA 1 013 054 1 091 618 706 899 661 079
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Borgensförbindelse till förmån för dotterbolagens åtagande
Garantier ställda till förmån för dotterbolagens åtagande 11 000 13 468
SUMMA 0 0 11 000 13 468
Garantier ställda till förmån för dotterföretagets åtagande avser en fullgörande garanti för ett större projekt i ett dotterföretag.
Moderföretaget har, utöver de garantier ställda till förmån för dotterföretags åtagande som är definierade till ett visst belopp, även annan
fullgörelse garanti för vissa av dotterföretagens entreprenadavtal. Denna fullgörelsegaranti är inte begränsad till ett visst belopp och det går inte att
definiera vad en eventuell fullgörelse skulle få för effekt.
NOTER
96
TRANSTEMA GROUP AB
Netto kassaflöden från nedlagd verksamhet
(Belopp i Tkr) 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 131 –37 702
Kassaflöde från Investeringsverksamheten
Kassaflöde från Finansieringsverksamheten
Netto kassaflöde från den nedlagda verksamheten 1 131 –37 702
Tillgångar och skulder avseende nedlagd verksamhet
(Belopp i Tkr) 2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar och övriga fordringar 61 753 59 633
Likvida medel
Leverantörsskulder och övriga skulder –17 605 –17 238
Nettotillgångar från den nedlagda verksamheten 44 148 42 395
NOT 32 Nedlagd verksamhet
Affärsområdet Infrastructure, vilket tidigare varit en väsentlig del av koncernens verksamhet, lades ner under 2019. Resultatet från den nedlagda
verksamheten särredovisas i koncernen som ”Nedlagd verksamhet”. Efter nedläggningen av verksamheten kvarstod vissa regleringsposter i balansräk -
ningen, vilket primärt utgörs av den tvistiga kundfordran på TDC samt relaterade leverantörsskulder. För att åskådliggöra att dessa regleringsposter
är hänförliga till den nedlagda verksamheten särredovisas dessa poster i balansräkningen som ”Tillgångar avseende nedlagd verksamhet” respektive
”Skulder avseende nedlagd verksamhet”.
Resultat från nedlagd verksamhet
(Belopp i Tkr) 2024 2023
Intäkter 1 397 2 969
Kostnader –43 517
Resultat före skatt 1 397 –40 548
Skatt
Resultat efter skatt från den nedlagda verksamheten 1 397 –40 548
– Hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 397 –40 548
– Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
NOT 31 Ej kassaflödespåverkande poster
Koncernen Moderföretaget
2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31
Avskrivningar och nedskrivningar 121 116 132 514 963 811
Nedskrivning av fordringar och pågående arbete 84 74
Förändring av avsättningar 1 373 –4 148 –4 000
Orealiserade valutakursdifferenser 1 222 2 963 1 290 –3 573
Övriga poster 204 3 608 6 440
SUMMA 123 999 127 647 –327 –322
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
97
NOT 33 Sammanfattning av årets förvärv och dess effekt på kassaflödet
Inga förvärv har gjorts under räkenskapsåret. Beloppen som återfinns i kassaflödesanalyserna avser utbetalning av tilläggsköpeskilling.
rvärv 2023
Den 20 januari 2023 förvärvade koncernen 100 % av aktiekapitalet i UBConnect AS för NOK 166 893 tkr (174 137 tkr). Totalt kassaflöde, exklusive för-
värvsrelaterade kostnader, hänförligt till rörelseförvärvet uppgick till 51,6 Mkr. Förvärvsrelaterade kostnader i samband med förvärvet beräknas uppgå
till cirka 5 500 tSEK.
Verkligt värde på de 440 447 aktierna som utfärdats som en del av köpeskillingen om 17 305 tkr baserades på aktiekursen om 39,29 kr. Villkorad köpe-
skilling om maximalt NOK 87 180 tkr (90 894 tkr) kontant betalning betalas ut under förutsättningar att UBConnect uppnår viss nivå av genomsnittlig
EBITA för räkenskapsåren 2022, 2023, 2024 och 2025. Det verkliga värdet på överenskommelsen om villkorad köpeskilling, NOK 70 225 tkr (73 216
tkr), uppskattades genom den s.k avkastningsvärdeansatsen. Uppskattningarna av verkligt värde baseras på en diskonteringsränta om 7,76 % och en
antagen EBITA för UBConnect. Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar är NOK 85 290 tkr och inkluderar kundfordringar med ett verkligt
värde på NOK 15 163 tkr. Inga kundfordringar bedöms som osäkra.
Ingen del av goodwillen är skattemässigt avdragsgill.
Den förvärvade rörelsen bidrog med intäkter på 343 732 tkr och en nettovinst på 3 780 tkr till koncernen för perioden 20 januari till 31 december 2023.
Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar konsoliderad proforma för intäkter och resultat per 31 december på 2 721 676 tkr respektive
83 739 tkr. Dessa belopp har beräknats genom användning av dotterföretagets resultat med den ytterligare avskrivning som skulle ha uppstått om
förvärvet genomförts 1 januari 2023 tillsammans med hänförliga skatteeffekter.
Nedanstående tabell sammanfattar erlagd köpeskilling samt verkligt värde på förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas
förvärvs dagen. Förvärvskalkylen är slutgiltig.
UBConnect
KÖPESKILLING
Likvida medel 83 616
Eget kapitalinstrument 17 305
Villkorad köpeskilling 73 216
SUMMA KÖPESKILLING 174 137
REDOVISADE BELOPP PÅ IDENTIFIERBARA FÖRVÄRVADE TILLGÅNGAR OCH ÖVERTAGNA SKULDER
Materiella anläggningstillgångar 10 333
Kundkontrakt och kundrelationer 44 461
Kundfordringar och andra fordringar 88 923
Likvida medel 31 992
Leverantörsskulder och andra skulder –112 466
Uppskjutna skatteskulder –9 781
SUMMA IDENTIFIERBARA NETTOTILLGÅNGAR 53 462
GOODWILL 120 675
NOTER
98
TRANSTEMA GROUP AB
NYCKELTAL DEFINITION AVSTÄMNINGSPOSTER 2024 2023
Nettoomsättningstillväxt Nettoomsättning innevarande
period/nettoomsättning
föregående period
Nettoomsättning innevarande period 2 488 722 2 688 684
Nettoomsättning föregående period 2 688 684 2 457 445
Nettoomsättningstillväxt 7, 4 % 9,4%
EBITDA-marginal Rörelseresultat före avskrivningar/
nettoomsättning
Rörelseresultat före avskrivningar 161 212 191 085
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684
EBITDA-marginal 6,5% 7,1 %
EBITA-marginal Rörelseresultat före avskrivningar
på immateriella tillgångar/
nettoomsättning
Rörelseresultat före avskrivningar på
immateriella tillgångar 66 185 88 469
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684
EBITA-marginal 2,7% 3,3%
Justerad EBITA-marginal Rörelseresultat före avskrivningar
på immateriella tillgångar justerat
för jämförelsestörande poster/
nettoomsättning
Rörelseresultat före avskrivningar på
immateriella tillgångar 66 185 88 469
Jämförelsestörande poster 17 346 31 787
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684
Justerad EBITA-marginal 3,4% 4,5%
EBIT-marginal Rörelseresultat före finansiella
poster/nettoomsättning
Rörelseresultat före finansiella poster 40 096 58 571
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684
EBIT-marginal 1,6% 2,2%
Periodens resultat
hänförligt till kvar-
varande verksamheter,
marginal
Periodens resultat/netto-
omsättning
Periodens resultat –11 207 172 474
Nettoomsättning 2 488 722 2 688 684
Periodens resultat hänförligt till
kvarvarande verksamheter, marginal –0,5% 6,4%
Soliditet Justerat eget kapital/balans-
omslutning
Justerat eget kapital 556 471 558 697
Balansomslutning 1 643 877 1 714 134
Soliditet 33,9% 32,6%
Avkastning på eget
kapital
Resultat efter finansiella poster/
justerat eget kapital
Resultat efter finansiella poster –6 775 179 161
Justerat eget kapital 556 471 558 697
Avkastning på eget kapital 1,2% 32,1%
NOT 35 Nyckeltalsdefinitioner
Koncernen använder alternativa nyckeltal i syfte att analysera koncernens trender och resultat. Nedan definieras nyckeltalen som används i de
finansiella rapporterna. Här framgår även en avstämning av respektive nyckeltal mot den mest direkt avstämbara posten i de finansiella rapporterna.
NOT 34 Händelser efter balansdagen
Den 16 januari meddelar Transtema att bolaget genom sitt dotterbolag Transtema Norge startat upp en ny verksamhet inom service och underhåll i
Norge.
Den 21 januari meddelar Transtema att bolaget introducerar ett nytt affärsområde inom el och energilösningar. Detta möjliggör en fokuserad satsning
för att tillvarata en mycket intressant affärsmöjlighet.
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
99
NYCKELTAL DEFINITION AVSTÄMNINGSPOSTER 2024 2023
Avkastning på
sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella
poster/balansomslutningen
– icke räntebärande skulder
Resultat efter finansiella poster –6 775 179 161
Balansomslutning 1 643 877 1 714 134
Uppskjutna skatteskulder –48 697 –50 964
Förskott från kund 33 404 –85 496
Leverantörsskulder –259 275 248 564
Övriga skulder –135 445 –179 654
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter –160 602 –139 115
Balansomslutningen
— icke räntebärande skulder 1 006 454 1 010 341
Avkastning på sysselsatt kapital 0,7% 17,7%
Nettoskuld/EBITDA Låneskulder minus likvida medel
och placeringar i värdepapper/
rörelseresultat före avskrivningar
Skulder till kreditinstitut 226 804 163 310
Finansiell leasingskuld 187 710 192 531
Likvida medel 126 061 –67 109
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0
Låneskulder minus likvida medel och
placeringar i värdepapper 288 453 288 732
Rörelseresultat före avskrivningar 161 212 191 084
Nettoskuld/EBITDA 1,8 1,5
Rörelsekapital Rörelsekapital i förhållande till
omsättning rullande tolv
Lager 17 081 23 483
Kundfordringar 238 451 334 708
Övriga fordringar 4 959 5 560
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 258 923 263 747
Justering IFRS16 förutbetalda intäkter 3 090 3 127
Leverantörsskulder –259 275 248 564
Förskott från kund 33 404 –85 496
Övriga skulder –135 445 –179 654
Tilläggsköpeskillingar 73 805 118 993
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter –160 602 –139 115
Rörelsekapital 7 583 96 789
Nettoomsättning rullande tolv (justerad) 2 488 722 2 688 684
Rörelsekapital i förhållande till
omsättning rullande tolv 0,0 0,0
Organisk tillväxt, ej
valutajusterad
Årets nettoomsättning justerad
för förvärv i förhållande till
föregående års nettoomsättning
justerad för förvärv
Nettoomsättning föregående period 2 688 684 2 457 445
Nettoomsättning innevarande period
(exkl. förvärv och strukturförändringar) 2 455 447 2 166 809
Organisk tillväxt 238 238 –290 636
Organisk tillväxt, % –8,7% 11,8%
Organisk tillväxt,
valutajusterad
Årets netto-omsättning justerad
för valutakurseffekter och förvärv
i förhållande till föregående års
nettoomsättning justerad för
förvärv
Nettoomsättning föregående period 2 688 684 2 457 445
Nettoomsättning innevarande period
(exkl. förvärv och strukturförändringar) 2 472 695 2 193 294
Organisk tillväxt 215 989 –264 151
Organisk tillväxt, % –8,0% –10,7%
NOTER
100
TRANSTEMA GROUP AB
NYCKELTAL DEFINITION AVSTÄMNINGSPOSTER 2024 2023
Resultat per aktie före
utspädning (kr)
Periodens resultat hänförligt
till moderbolagets aktieägare/
genomsnittligt antal aktier
före utspädning justerat med
fondemissionselement
Periodens resultat hänförligt till
moder bolagets aktieägare 10 697 172 637
Genomsnittligt antal aktier före utspäd-
ning justerat med fondemissionselement 41 915 309 41 312 154
Resultat per aktie före utspädning (kr) –0,26 4,18
Resultat per aktie efter
utspädning (kr)
Periodens resultat hänförligt
till moderbolagets aktieägare/
genomsnittligt antal aktier
efter utspädning justerat med
fondemissionselement
Periodens resultat hänförligt till
moder bolagets aktieägare 10 697 172 637
Genomsnittligt antal aktier efter utspäd-
ning justerat med fondemissionselement 41 915 309 41 346 494
Resultat per aktie efter utspädning (kr) –0,26 4,18
Eget kapital per aktie (kr)
före utspädning
Justerat eget kapital/antalet aktier
före utspädning
Justerat eget kapital 556 471 558 697
Antalet aktier före utspädning 42 951 158 41 688 139
Eget kapital per aktie (kr) före
utspädning 12,96 13,40
Eget kapital per aktie (kr)
efter utspädning
Justerat eget kapital/antalet aktier
efter utspädning
Justerat eget kapital 556 471 558 697
Antalet aktier efter utspädning 42 951 158 41 722 479
Eget kapital per aktie (kr) efter
utspädning 12,96 13,39
Kassalikviditet Omsättningstillgångar +
ev. outnyttjad checkkredit –
lager/korta skulder + utdelning
Omsättningstillgångar 667 104 712 077
Maximal checkräkningskredit 77 500 77 500
Lager 17 081 –23 483
Omsättningstillgångar + ev. outnyttjad
checkkredit – lager 727 523 766 094
Summa kortfristiga skulder 676 368 754 155
Utdelning
Korta skulder + utdelning 676 368 754 155
Kassalikviditet 1,1 1,0
Antal anställda vid
periodens slut
Antal anställda vid
periodens slut E/T
Genomsnittligt antal
anställda
Genomsnittligt antal anställda vid
periodens slut E/T
Antal aktier Antalet aktier vid periodens slut
före utspädning
För avstämning, se not 24
Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Antalet aktier vid periodens slut
efter utspädning
För avstämning, se not 15 och 24
Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Genomsnittligt antalet
aktier före utspädning
Antalet aktier före utspädning/
antalet månader
För avstämning se not 15
Resultat per aktie
Genomsnittligt antalet
aktier efter utspädning
Antalet aktier efter utspädning/
antalet månader
För avstämning se not 15
Resultat per aktie
Nyckeltalen ovan avser den kvarvarande verksamheten.
NOTER
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
101
Mölndal 2025-04-16
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
Vår revisionsberättelse har lämnats den 16 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Johansson
Styrelsens ordförande
Henning Sveder
VD och koncernchef
Linus Brandt
Styrelseledamot
Anna Honnér
Styrelseledamot
Ingrid Stenmark
Styrelseledamot
NOT 36 Förslag till behandling av resultat
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utgår för räkenskapsåret 2024.
Till årsstämmans förfogande står följande
(Belopp anges i kr)
Överkursfond 456 040 688
Balanserat resultat –178 436 694
Årets resultat 25 234 724
302 838 718
Styrelsen föreslår att i ny räkning överföres 302 838 718
Totalt 302 838 718
NOTER
102
TRANSTEMA GROUP AB
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Transtema Group AB (publ), org.nr 556988–0411
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Transtema Group AB (publ) för år 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
sidorna 45–101 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisnings-
lagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisning-
ens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och rapport över totalresultatet och balansräkningen för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbola-
gets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar en-
ligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlig-
hetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i
de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden
där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva
bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från
antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till
sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också
beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat över-
vägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felak-
tigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag.
De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvali-
tativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa om-
råden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis-
ningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
103
SÄRSKILT BETYDELSEFULLT OMRÅDE
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Periodisering och riktighet avseende intäktsredovisning
av fastprisprojekt
Transtema beskriver intäktsredovisning för fastprisprojekt i noterna 2,
4 och 5 i denna årsredovisning. Intäktsredovisning av fastprisprojekt
redovisas över tid innebärande att Transtema redovisar intäkter från
fastprisuppdrag genom tillämpning av successiv vinstavräkning.
Bedömningen av projektintäkter och projektkostnader baseras på ett
antal uppskattningar och bedömningar och det föreligger en risk att
dessa bedömningar inte kan göras på ett tillförlitligt sätt. Det finns
därmed en risk att det slutliga resultatet kan komma att avvika från
det successivt upparbetade resultatet. Bedömningar görs bland annat
av färdigställandegraden vilken fastställs genom att nedlagda utgifter
ställs i förhållande till de totala beräknade uppdragsutgifterna.
De mest väsentliga granskningsinsatserna som vi genomfört omfattar:
Stickprovskontroll att information från projektredovisningssystem
stämmer med redovisningssystem.
Stickprovsbaserad granskning av projekt för bedömning av bolagets
tillämpning av successiv vinstavräkning vilket inkluderar att för ett
urval av projekt verifiera existens av avtal, utmana bedömningar
avseende färdigställandegrad och reserv för förlustprojekt.
Vi har analyserat tidigare projektutfall för att bedöma ledningens
förmåga att bedöma successiv vinstavräkning.
Vi har skaffat oss en förståelse av bolagets rutiner och processer för
att bedöma färdigställandegrad och projektredovisning.
Värdering av goodwill
Transtema beskriver goodwill och årlig nedskrivningsprövning i
noterna 2, 4 och 16 i denna årsredovisning. Koncernen har genom
de senaste årens förvärv anskaffat immateriella tillgångar i form av
goodwill till ett belopp om 480 MSEK vilket innebär att goodwill utgör
en väsentlig del av Transtemas balansräkning. Ledningen gör årligen
en prövning av tillgångarnas värde vilken baseras på beräkning av
diskonterat framtida kassaflöde för de kassagenererande enheter där
goodwill redovisas. Nedskrivningsprövning av goodwill är väsentlig
för vår revision eftersom goodwill representerar väsentliga belopp i
balansräkningen. Dessutom innefattar en nedskrivningsprövning att
företagsledningen gör väsentliga uppskattningar och bedömningar om
framtiden. Av not 16 framgår hur bolaget gjort sin bedömning, samt
en redogörelse av viktiga antaganden samt känslighetsanalyser. Det
framgår att inget nedskrivningsbehov har identifierats baserat på de
antaganden som gjorts. I känslighetsanalysen noteras att vid en rimlig
förändring av något av ledningens väsentliga antaganden indikeras
ett nedskrivningsbehov för den kassagenererande enheten Transtema
service och underhåll.
De mest väsentliga granskningsinsatserna som vi genomfört är
följande:
Bedömt den beräkningsmodell som bolaget använt.
Vi har stämt av och kritiskt granskat viktiga antaganden mot bola-
gets budget och strategiska planer per kassagenererande enhet.
Vi har analyserat hur väl tidigare års antaganden har uppnåtts samt
analyserat eventuella justeringar som har skett av antaganden från
tidigare år, som en följd av utvecklingen av verksamheten samt
externa faktorer.
Vi har testat känsligheten av de viktigaste antagandena för att
bedöma risken för att ett nedskrivningsbehov skulle uppstå.
Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i
årsredovisningen.
Bedömning av tvist
Transtema beskriver sin pågående tvist med TDC i Danmark i noten 32
samt på sidan 46 i förvaltningsberättelsen. Per bokslutsdagen förelåg
fortsatt en osäkerhet avseende utgången av den pågående väsentliga
tvisten mellan bolag i Transtemakoncernen och TDC. Den pågående
tvisten som förelåg per bokslutsdagen innebär att Transtema riskerar
att inte få full betalning för sina fordringar och kan även ge upphov till
framtida utflöde av resurser. Transtema uppskattade utfallet av tvisten
och har värderat kundfordringar till belopp som motsvarar denna upp-
skattning. Som del av Transtemas bedömning har de inhämtat legal
expertis och tagit del av deras bedömning.
De mest väsentliga granskningsinsatserna som vi genomfört omfattar:
Inhämtande av advokatbrev för de legala ombud som bistår
Transtema i tvisten och bedömt om de är samstämmiga med led-
ningens bedömning.
Inhämtat ledningens bedömning kring tvisten, stämt av tillgänglig
fakta och utmanat ledningens antaganden.
• Vi har bedömt om de lämnade upplysningarna är ändamålsenliga.
REVISIONSBERÄTTELSE
104
TRANSTEMA GROUP AB
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1–43 samt 112–115. Annan information innefattar även
ersättningsrapporten som vi inhämtat före datum för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis-
ningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen,
enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrel-
sen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat över-
vaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huru-
vida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
kerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.
se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisions-
berättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAG TILL DISPOSITIONER AV
BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för Transtema Group
AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
dvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i över-
ensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
105
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direk-
tören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om försla-
get är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bola-
get, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna be-
skrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF- RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
Transtema Group AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Transtema
Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har an-
svaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyr-
ning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad
av yrkes etiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämp liga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhäm-
ta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland an-
nat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamåls enligheten och rimligheten i styrelsens och verk-
ställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML- format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräk-
ningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm,
utsågs till Transtema Group AB (publ)s revisor av bolags-
stämman den 7 maj 2024 och har varit bolagets revisor
sedan 14 juli 2016. Transtema Group AB har varit ett företag
av allmänt intresse sedan september 2021.
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
106
TRANSTEMA GROUP AB
Bolagsstyrning 2024
i Transtema Group AB (publ)
Lagstiftning och regelverket
Bolagsstyrningen i Transtema Group koncernen
(” Transtema”) bygger på både externa och interna regel-
verk. De externa regelverken är Aktiebolagslagen, Nasdaq
Stockholms Regelverk för emittenter, svensk kod för
bolagsstyrning(”Koden”), samt andra tillämpliga svenska
lagar och bestämmelser. Bolagets interna ramverk omfattar
bolagsordningen, regler och riktlinjer för bolagsstyrning,
styrelsens arbetsordning, instruktionen till verkställande
direktören och de policydokument som bolaget har antagit.
Bolagsordningen är det grundläggande styrdokumentet för
företaget av vilken bland annat framgår vilken verksamhet
bolaget ska bedriva, aktiekapitalets storlek och antalet akti-
er, aktieägarnas rätt att delta på bolagsstämma, tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter, och vilka ärenden
som ska förekomma på årsstämman.
Transtema följer sedan september 2020 Svensk kod för
bolagsstyrning. Ingen avvikelse från koden har identifierats.
Aktieägare
Transtemas aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stock-
holm Main Market sedan den 29 september 2021, innan
dess handlades aktien på First North Growth Market sedan
2016. Vid årsskiftet 2024/25 uppgick aktiekapitalet till 43,0
Mkr fördelat på 42 951 158 aktier med ett kvotvärde på 1
krona och det finns endast ett aktieslag i Transtema. Under
2024 har 1 223 019 nya aktier emitteras i samband med
slutregleringen av tilläggsköpeskillingen för förvärvet av
Tessta Connect AS i Norge samt 40 000 aktier som en följd
av att optionsprogram 2020/24 slutfördes. Antalet aktie-
ägare uppgick vid årsskiftet 2024/25 till cirka 5 000. Per
den 31 december 2024 äger Magnus Johansson, styrelsens
ordförande, via bolag 20,6 % av aktierna i Transtema och
bedöms ha betydande inflytande över koncernen. Vidare
äger Fore C Investment Holding AB 10,0 % av aktierna i bola-
get. Inom resterande 69,4 % av aktierna är spridningen stor.
Andra närstående parter är samtliga dotterföretag inom
koncernen samt ledande befattningshavare i koncernen,
det vill säga styrelsen och företagsledningen, samt deras
familjemedlemmar.
För ytterligare information om Transtemas aktie och
ägarstruktur, se vidare på Transtemas webbplats
www.transtema.com.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ, och
det är vid denna som aktieägarna kan utöva sitt inflytande.
Stämman ska avhållas inom sex månader efter räkenskaps-
årets slut. Alla aktieägare som är registrerade i aktieboken
och som har anmält sitt deltagande i tid har rätt att delta i
bolagsstämman. Aktieägare kan rösta för det totala antalet
aktier de äger, varav en aktie ger rätt till en röst, och får åt-
följas av högst två biträden. Aktieägare som inte kan närvara
kan företrädas av ombud. Bolagsstämman behandlar bland
annat frågor som rör val till styrelse, i förekommande fall
val av revisor, utdelning, fastställande av resultat- och ba-
lansräkning samt ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och
verkställande direktören. Bolagsordningen innehåller inga
särskilda bestämmelser om tillsättande eller entledigande
av styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
Aktie ägare har rätt att få ärende behandlat på bolagsstäm-
man förutsatt att vederbörlig anmälan har tillställts bolaget i
god tid innan kallelsen till bolagsstämman sänds ut. Informa-
tion, såsom kallelse och förslag, inför årsstämman och proto-
koll från bolagets tidigare årsstämmor finns publicerade på
Transtemas webbplats www.transtema.com.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 hölls på Transtemas kontor på Flöjel-
bergsgatan 12 i Mölndal den 7 maj 2024. Vid Transtemas
årsstämma 2024 deltog 17 röstberättigade aktieägare som
representerade 17 851 564 aktier motsvarande 42,82 % av
kapital och röster. På stämman beslutade aktieägarna bland
annat följande:
Att fastställa resultat- och balansräkningarna för Bolaget
och koncernen samt att ingen utdelning ska utgå för 2023.
Styrelseledamöterna och den verkställande direktören
beviljades ansvarsfrihet för deras förvaltning av Bolagets
angelägenheter under räkenskapsåret 2023.
I enlighet med valberedningens förslag omvaldes ledamö-
terna Linus Brandt, Magnus Johansson, Anna Honnér och
Ingrid Stenmark, samtliga val för tiden intill slutet av nästa
årsstämma. Årsstämman beslutade om omval av Magnus
Johansson som styrelseordförande samt omval av Linus
Brandt som vice styrelseordförande. Till Bolagets revisor
omvaldes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
107
AKTIEÄGARE I TRANSTEMA GROUP AB
EXTERNA REVISORER
REVISIONSUTSKOTT
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
VD OCH KONCERNCHEF
KONCERNLEDNING
DOTTERFÖRETAG OCH
AFFÄRSENHETER
VALBEREDNING
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Årsstämman beslutade vidare, i enlighet med valbered-
ningens förslag att fastställa arvoden åt styrelsen, revi-
sorn samt ledamöterna och ordföranden i revisions- och
ersättningsutskotten.
Den av styrelsen framtagna ersättningsrapporten för rä-
kenskapsåret 2023 godkändes. Vidare beslutades att anta
nya principer för ersättning till ledande befattningshavare.
Principerna finns i sin helhet tillgängliga på Transtemas
hemsida.
Styrelsen bemyndigades att, vid ett eller flera tillfällen
intill slutet av nästa årsstämma, med eller utan avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemissioner
av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler berätti-
gande till nya aktier motsvarande högst 10 procent av det
vid tidpunkten för årsstämman registrerade aktiekapitalet
i Bolaget. Emissionskursen ska fastställas på marknads-
mässiga villkor.
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett
eller flera tillfällen intill slutet av nästa årsstämma, fatta
beslut om förvärv av högst en tiondel av Bolagets egna
aktier.
I enlighet med styrelsens förslag, inrätta ett långsiktigt
incitamentsprogram (Optionsprogram 2024) riktat till le-
dande befattningshavare och nyckelpersoner i Transtema,
samt att i enlighet med större aktieägares förslag, inrätta
ett långsiktigt incitamentsprogam (LTIP 2024) riktat till
samtliga styrelseledamöter med undantag för Magnus
Johansson. För att möjliggöra dessa incitamentsprogram
beslutade årsstämman även om en riktad nyemission av
högst 540 000 teckningsoptioner.
Fullständiga beslut och protokoll från stämman finns publice-
rade på Transtemas webbplats www.transtema.com
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025 kommer att äga rum den 8 maj 2025 kl.
17.00 på bolagets kontor på Flöjelbergsgatan 12 i Mölndal.
Information om årsstämman publiceras på Transtemas
webbplats www.transtema.com.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
108
TRANSTEMA GROUP AB
Valberedning
Valberedningens uppgift är att vid årsstämman lägga fram
förslag till stämmoordförande, styrelse, styrelseordförande,
revisorer och revisorsarvoden samt förslag till valberednings
förfarande.
Valberedning till årsstämman 2025 har utsetts i enlighet
med riktlinjerna antagna på årsstämman den 5 maj 2022,
vilket meddelades genom pressmeddelande samt på
Transtemas hemsida den 31 oktober 2024. I valberedningen
ingår:
Per Mellberg, utsedd av Törnäs Invest AB
Göran Nordlund, utsedd av Fore C Investment Holding
Jonas Nordlund, utsedd av EFG Bank
Sune Tholin, utsedd av sig själv
Valberedningen har utsett Per Mellberg till sin ordförande.
Valberedningen utgörs av ägarrepresentanter som vid
tidpunkten för utnämningen representerade cirka 44 % av
rösterna och kapitalet i Transtema. Valberedningens förslag
kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman 2025
samt på Transtemas webbplats www.transtema.com.
Valberedningens uppgifter är att inför årsstämman 2025
bereda och framlägga förslag avseende val av ordförande
och övriga ledamöter i styrelsen, styrelsearvode och ersätt-
ning för utskottsarbete, val och arvodering av revisor, val
av ordförande för årsstämman samt, i förekommande fall,
ändringar i instruktionen för valberedningen.
Vad avser mångfald har valberedningen i sitt arbete
eftersträvat en ändamålsenlig sammansättning, mång-
sidighet och bredd avseende föreslagna styrelseledamöters
kompetens, erfarenhet och bakgrund. Valberedningen anser
att sammansättningen av styrelsen har en sådan bredd,
erfarenhet och kompetens som är relevant for bolagets
verksamhet och utvecklingsskede. Könsfördelningen är två
kvinnor och två män, andelen kvinnor är därmed 50 %.
Styrelsen
Under perioden januari till april utgjordes styrelsen av
Magnus Johansson (ordförande), Linus Brandt, Liselotte
Hägertz Engstam Ingrid Stenmark och Anna Honnér.
Fn och med stämman i maj 2024 utgjordes Transtemas
styrelse av Magnus Johansson (ordförande), Linus Brandt,
Ingrid Stenmark och Anna Honnér. Enligt Transtemas bo-
lagsordning ska styrelsen bestå av minst tre och högst sex
ledamöter utan suppleanter och väljs årligen på årsstämma
för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Någon regel om
längsta tid som ledamot kan ingå i styrelsen finns inte.
Vid val av styrelse ska eftersträvas att styrelsen som
helhet besitter för styrelsearbetet erforderligt kunnande om
och erfarenhet av de samhälls-, affärs- och kulturförhållan-
den som råder i de regioner och på de marknadsområden
där Transtemas huvudsakliga verksamhet bedrivs. Enligt
Koden, som Transtema följer, ska styrelsen ha en med
hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och för-
hållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad
av mångsidighet och bredd avseende de valda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund. Enligt Koden ska bola-
get eftersträva en jämn könsfördelning. Alla styrelseuppdrag
i Transtema grundas på förtjänst varvid främsta syfte är att
vidmakthålla och förbättra styrelsens effektivitet totalt sett.
För att uppfylla detta eftersträvas en bred uppsättning egen-
Utsedd
Närvaro
(16 möten)
Beroende
Arvode
(Tkr)
1
Revisions-
utskott
(6 möten)
Ersättning s -
utskott
(3 möten)
Magnus Johansson
2
Ordförande 2022 16 Ja 704 (varav 44 är ers.utskott) 3
Linus Brandt Ledamot 2017 16 Nej 374 (varav 99 är rev.utskott) 6
Ingrid Stenmark Ledamot 2022 16 Nej 286 (varav 44 är rev.utskott) 6
Anna Honnér Ledamot 2022 15 Nej 264 (varav 22 är ers.utskott) 3
Liselotte Engstam Ledamot 2017 8 Nej 220 (varav 40 är ers.utskott)
3
2
1
Fastställda arvoden enligt årsstämman 2024.
2
Magnus Johansson anses vara beroende i förhållande till större aktieägare. Övriga ledamöter anses vara oberoende.
3
Avgick som styrelseledamot vid årsstämman 2024, arvode enligt årsstämman 2023.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
109
skaper och kompetenser och det är uttalat att mångfald,
avseende bland annat ålder, kön, geografisk härkomst, ut-
bildning och yrkesmässig bakgrund, är viktiga omständighet-
er att beakta. Magnus Johansson anses inte vara oberoende
till större aktieägare enligt Koden då Magnus kontrollerar
mer än 10% av totala antalet utestående aktier i Transtema.
Övriga av styrelsens ledamöter är oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen samt till större aktieägare.
Ytterligare information om styrelsemedlemmar framgår
på sidorna 114–115 i årsredovisningen.
Styrelsens arbete under 2024
Under räkenskapsåret genomfördes 16 protokollförda
styrelsemöten. Styrelsens prioriterade frågor har varit kon-
cernens gällande affärsläge. Styrelsen behandlade vid sina
ordinarie möten de fasta punkter som förelåg vid respektive
styrelsemöte i enlighet med styrelsens arbetsordning som
affärsläge, orderläge, prognoser, ekonomiskt utfall, likvi-
ditet, årsbokslut och delårsrapporter. Vidare behandlades
övergripande frågor rörande strategisk inriktning, legal
struktur, digitalisering samt företagsförvärv. Fyra av sty-
relsemötena har hållits inför delårsrapporter. Ett möte har
behandlat Transtemas strategi, vidare har ett möte avhand-
lat Transtemas budget. Ett konstituerande möte hölls efter
årsstämman där beslut fattas bland annat om firmateckning,
styrelsens arbetsordning, VD-instruktion och plan för ordina-
rie styrelsemöten under året.
Inför styrelsemötena har ledamöterna fått ett skriftligt
material beträffande de ärenden som ska behandlas. I
materialet ingår bland annat VD:s samt CFO:s skriftliga
rapport samt aktuell finansiell information. VD samt CFO är
adjungerade till styrelsen och sekreteraruppgifterna i styrel-
sen har fullgjorts av CFO. Vid behov har andra medarbetare
föredragit ärenden för styrelsen. Dessa medarbetare har då
närvarat under de ärenden de varit föredragande för. Sty-
relsen beslutar om en skriftlig arbetsordning för styrelsens
arbete och om VD-instruktion inklusive rapporteringsinstruk-
tion för verkställande direktören tillika koncernchefen. Ar-
betsordningen fastställer det som stadgas för arbetet utöver
aktiebolagslagen och bolagsordningen.
Ordförandens roll
Ordföranden organiserar och leder styrelsens arbete så
att detta kan utövas i enlighet med svensk aktiebolags-
lag, andra lagar och förordningar, gällande regler för
aktiemarknads bolag (inklusive Koden) och styrelsens
interna styrdokument. Ordföranden följer verksamheten
genom löpande kontakter med verkställande direktören
och ansvarar för att övriga styrelseledamöter får tillfreds-
ställande information och beslutsunderlag. Ordföranden
tillser även att det sker en årlig utvärdering av den
verkställande direktörens arbete. Ordföranden företräder
bolaget i ägarfrågor.
Utvärdering av styrelsens arbete
En gång per år genomför styrelsens ordförande en utvärde-
ring av styrelsens arbete i samtal med styrelsen i sin helhet
och via enskilda samtal med ledamöterna. Flera olika fråge-
ställningar belyses, till exempel samarbetsklimat, kunskaps-
bredd och hur styrelsearbetet genomförts. Avsikten är att få
en bild av hur ledamöterna uppfattar att styrelsearbetet be-
drivits och vilka åtgärder som kan vidtas för att effektivisera
och förbättra arbetet. Ordföranden redovisar utvärderingen
för styrelsen och dessutom för valberedningen.
Ersättningar och ersättningsutskott
Ersättning till styrelsen för det kommande verksamhetsåret
beslutas varje år av årsstämman. Det inrättade ersättnings-
utskottet, bestod under perioden januari till april av Liselotte
Hägertz Engstam (ordförande), Magnus Johansson samt
Anna Honnér. Från stämman i maj 2024 består utskottet
av Magnus Johansson (ordförande) samt Anna Honnér.
Under året 2024 har utskottet haft tre ordinarie möten, där
ersättningar, incitamentsprogram och riktlinjer för incita-
mentsprogram samt anställningsvillkor för bolagsledningen
har diskuterats. Under 2024 avslutades ett optionsprogram
till styrelsen.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
antogs på årsstämman 2024 och gäller i fyra år. I enlighet
med det så föreslår styrelsen att riktlinjer för ersättningen
till ledande befattningshavare utgörs av fast lön, rörlig
ersättning samt pension och andra förmåner. Den samman-
lagda ersättningen ska vara marknadsmässig och konkur-
renskraftig och avspegla ansvarsområde och befattningens
komplexitet. Verkställande direktören förhandlar ersättning
och anställningsvillkor för medlemmarna i ledningsgruppen.
För mer information se not 10 i årsredovisningen. Ersättning
till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
110
TRANSTEMA GROUP AB
Revision och revisionsutskott
Revisorer utses av årsstämman. Uppdraget gäller till slutet
av den årsstämma som hålls året efter revisionsvalet. Revi-
sorn har i uppdrag att för aktieägarna granska Transtemas
årsredovisning och bokföring, samt styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning. Revisorn lämnar en revi-
sionsberättelse till årsstämman. Aktieägare har möjlighet att
ställa frågor till revisorn på årsstämman.
Revisionsbolaget Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB
(”PwC”) valdes av årsstämman 2024 till revisor för tiden
intill utgången av årsstämman 2025. Huvudansvarig revisor
har varit Johan Palmgren. PwC har utfört revisionen i
samt liga svenska dotterbolag vilka är inkluderade i revisions-
insatsen. För bolagen i Norge har revision utförts av PwC
Norge samt BDO Norge efter instruktion och i samarbete
med PwC.
Under perioden bestod revisionsutskottet av Linus Brandt
(ordförande) och Ingrid Stenmark. Revisionsutskottet har
träffats sex gånger under året och har bland annat behand-
lat intern styrning och kontroll, revisorns granskning och
rapportering, intern finansiell rapportering samt inventering
av risker inom bolaget. Vidare har utskottet inför varje
kvartalsrapport granskat informationen inför styrelsebeslut.
Under 2025 är avsikten att genomföra minst fem ordinarie
revisionsutskottsmöten.
Revisorerna har deltagit vid tre av sju genomförda
revisionsutskottsmöten, och vid ett tillfälle presenterat sin
rapport avseende väsentliga iakttagelser i samband med
bokslutsgranskning för styrelsen. Efter slutförd granskning
av årsredovisningen avger revisorerna en granskningsrap-
port. Revisorernas skriftliga rapporter har distribuerats
till hela styrelsen och revisionsutskottets ordförande har
presenterat väsentligheter från rapporterna.
Verkställande direktör
Verkställande direktör för koncernen är Henning Sveder som
tillträdde vid stämman 2022. Henning har inga väsentliga
uppdrag utanför bolaget.
Verkställande direktören är ansvarig inför styrelsen och
ska leda och utveckla bolaget. Verkställande direktören
handhar den löpande förvaltningen av bolagets angeläg-
enheter och ska inom ramen för aktiebolagslagen samt av
styrelsen fastställd affärsplan, budget och VD-instruktion
samt övriga riktlinjer och anvisningar som styrelsen med-
delar, fatta de beslut som krävs för rörelsens utveckling.
Den verkställande direktören ska vidta de åtgärder som är
dvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i över-
ensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt. Verkställande direktören och
styrelsen i Transtema har utarbetat en instruktion avseende
verkställande direktörens arbetsuppgifter och rapporte-
ringsskyldighet. Instruktion för den verkställande direktören
fastställs årligen vid det styrelsemöte som närmast följer
efter respektive årsstämma.
Koncernledningen
Verkställande direktören har utsett en koncernledning, tillika
Transtemas ledande befattningshavare. Koncernledningen
består av koncernens verkställande direktör, CFO, CMO, CSO,
CHRO, CIO samt vice VD. Koncernledningen arbetar mycket
nära varandra med i stort sett daglig kontakt, veckovisa
möten samt ett antal off-sitemöten i samband med bland
annat budget och strategiarbete. Under året har frågor av
såväl operativ som strategisk karaktär behandlats löpande.
Information om vd och koncernledning framgår på sidorna
112–113 i årsredovisningen.
Intern kontroll och riskhantering avseende
finansiell rapportering
Styrelsen ansvarar enligt svensk aktiebolagslag för den
interna kontrollen. Styrelsens ansvar regleras även i års-
redovisningslagen samt svensk kod för bolagsstyrning. Målet
med den interna kontrollen är att skapa en tydlig ansvars-
struktur och en effektiv beslutsprocess.
Styrelsen har fastställt ett antal grundläggande doku-
ment av betydelse för den finansiella rapporteringen för att
kra en effektiv kontrollmiljö. I styrelsens arbetsordning
och instruktioner för verkställande direktören säkerställs
vidare en tydlig roll- och ansvarsfördelning, som syftar till
en effektiv hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har
också fastställt ett antal grundläggande riktlinjer och policys
som har betydelse för den interna kontrollen. De grundläg-
gande styrdokumenten är löpande föremål för översyn. Där-
utöver förutsätter en fungerande kontrollmiljö en adekvat
organisationsstruktur och löpande översyn av densamma.
Transtemas koncernledning rapporterar regelbundet till
styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Koncernledningen ansvarar vidare för det system av
interna kontroller som krävs för att hantera väsentliga risker
i den löpande verksamheten. Cheferna på olika nivåer inom
koncernen har slutligen definierade befogenheter och an-
svar avseende den interna kontrollen.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
111
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2024 på sidorna 106–110 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisions-
sed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i Transtema Group AB (publ), org.nr 556988–0411
REVISORNS YTTRANDE
112
TRANSTEMA GROUP AB
Koncernledning
Henning Sveder
VD och koncernchef
Henning Sveder (1969) är utbildad civilekonom från Karlstad Universi-
tet samt har kompletterande studier från Handelshögskolan i Göteborg.
Henning var senast CFO i Qmatic Group och har tidigare arbetat som
snr Finance Director i SVP Worldwide och Burger King Corporation.
Antal aktier: 134 080
Antal aktieoptioner: 100 000
Jonas Rigner
Vice VD & VD Transtema Network Services AB
Jona Rigner (1968) är utbildad civilingenjör från Chalmers Tekniska
gskola i Göteborg. Jonas har över 20 års erfarenhet av olika ledande
befattningar inom telekom- och energibranschen samt en bakgrund
som Managementkonsult. Jonas kommer senast från rollen som VD för
Mälarenergi Elnät AB.
Antal aktier:
Antal aktieoptioner: 10 000
Nina Jernemalm
Chief Human Resources Officer
Nina Jernemalm (1969) är i grunden gymnasieingenjör med en gedigen
bakgrund från bland annat byggbranschen samt lång erfarenhet inom
telekombranschen. Nina har över 19 års erfarenhet av ledande positio-
ner inom Ericsson, bland annat inom tillverkning och industrialisering.
Sedan 2006 har Nina verkat på ledande positioner inom HR.
Antal aktier: 0
Antal aktieoptioner: 0
Per Swedberg
Chief Sustainability Officer
Per Swedberg (1967) är utbildad Civilingenjör vid Chalmers Tekniska
gskola i Göteborg. Per har över 20 års erfarenhet av olika ledande
befattningar inom Ericsson. Per kommer senast från en roll som
Business Support inom TNS.
Antal aktier: 80 000
Antal aktieoptioner: 25 000
KONCERNLEDNING
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
113
Sofia Hermansson
Chief Marketing Officer
Sofia Hermansson (1978) har studier inom marknadsföring och före-
tagsekonomi vid Handelshögskolan i Göteborg samt kompletterande
studier i industriell marknadsföring och inköp (B2B) vid Chalmers
tekniska högskola. Sofia har mångårig erfarenhet av industriell mark-
nadsföring i en rad internationella koncerner som Jungheinrich AG och
Viega GmbH & Co. KG.
Antal aktier: 2 980
Antal aktieoptioner: 16 500
Tobias Martinsson
Chief Financial Officer
Tobias Martinsson (1977) är utbildad civilekonom vid Handelshögskolan
teborg med kompletterande studier från UTS Sydney. Tobias har
ngårig erfarenhet från controlling tjänster i olika branscher samt en
bakgrund som Managementkonsult. Tobias har varit ekonomichef i USA
och kommer senast från rollen som ekonomichef för Tranter Internatio-
nal AB med ansvar för bolagen i Europa.
Antal aktier: 0
Antal aktieoptioner: 25 000
KONCERNLEDNING
114
TRANSTEMA GROUP AB
Magnus Johansson
Styrelseordförande sedan år 2022
Styrelseledamot sedan år 2014
Magnus Johansson (1963) är utbildad civilingenjör i datateknik vid Chal-
mers Tekniska Högskola. Han har erhållit en MBA från Handelshögskolan
i Göteborg.
Han har vidare examina från officershögskolan i Karlskrona och
krigshögskolan i Stockholm. Magnus har sedan år 1997 varit ägare och
VD i Transtema AB, numera ett helägt dotterföretag till Transtema
Group AB.
Magnus är inte oberoende till bolaget och dess större ägare.
Antal aktier: 8 860 000
Antal aktieoptioner: 0
Linus Brandt
Styrelseledamot sedan år 2017
Vice styrelseordförande sedan år 2019
Linus Brandt (1966) är utbildad civilekonom på Handelshögskolan i
teborg. Linus Brandt är CFO och Executive Vice President i Opus
Group (publ).
Linus har tidigare varit CFO på Stena Adactum och Mediatec, och har
även bakgrund som auktoriserad revisor och Partner på Deloitte.
Linus är oberoende till bolaget och dess större ägare.
Antal aktier: 2 000
Antal aktieoptioner: 22 500
Styrelse
STYRELSE
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
115
Ingrid Stenmark
Styrelseledamot sedan år 2022
Ingrid Stenmark (1966) har en jur kand från Stockholms universitet.
Hon har över tjugo års erfarenhet från telekom, IT och media, varav sju
år i ledningen för Telia Company AB.
Ingrid är styrelseledamot i Eurofiber, Truecore AB, Moldcell och
styrelseordförande i Myrspoven AB samt har tidigare varit styrelse-
ledamot i bland annat Turkcell, MegaFon och Kcell.
Ingrid är oberoende till bolaget och dess större ägare.
Antal aktier: 17 313
Antal aktieoptioner: 22 500
Anna Honnér
Styrelseledamot sedan år 2022
Anna Honnér (1966) har över 25 års erfarenhet från telekom, energi
och mjukvaruutveckling varav 8 år i koncernledningen för Göteborg
Energi. Hon är en erfaren ledare med roller som Försäljningsdirektör på
TeliaSonera, VD på GothNet, VP Sales & Marketing på WirelessCar och
Affärsområdeschef på HiQ. Hon är certifierad Styrelseledamot och har
i tidigare uppdrag suttit som ledamot och ordförande i onoterade bolag
och föreningar.
Anna har särskild kompetens inom försäljning, affärs-/verksamhets-
utveckling, kommunikation och IT/digitalisering.
Anna är oberoende till bolaget och dess större ägare.
Antal aktier: 0
Antal aktieoptioner: 16 250
STYRELSE
Transtema Group AB (publ)
Org. nr. 556988–0411
Flöjelbergsgatan 12, 431 37 Mölndal, Sverige.
031-746 83 00
www.transtema.com
info@transtema.com