549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31549300XHHOGBOERKU3332024-12-31549300XHHOGBOERKU3332023-12-31549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300XHHOGBOERKU3332022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XHHOGBOERKU3332023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XHHOGBOERKU3332023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XHHOGBOERKU3332024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300XHHOGBOERKU3332024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300XHHOGBOERKU3332022-12-31
24
20
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING
Active Life, Simplified.
/3/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
ÖVERBLICK
Thule Group i korthet 4
Året 2024 i korthet 5
Vd har ordet 6
STRATEGI & MÅL
Strategi 10
Förvärv 11
Mål och utfall 12
Investment case 14
VERKSAMHETEN
Affärsidé och varumärke 16
Produktkategorier och försäljning 18
Region Europe & RoW 26
Region Americas 28
Produktutveckling och säkerhet 30
Tillverkning och logistik 32
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Hållbarhetsförklaring 34
Allmänna upplysningar 35
Vår värdekedja 36
Dubbel väsentlighetsanalys 38
Miljö 39
Socialt ansvar 57
Ansvarsfullt företagande 68
ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse 73
Risker och riskhantering 75
Bolagsstyrningsrapport 84
Styrelse 88
Koncernledning 89
Koncernens resultaträkning 90
Rapport över totalresultat för koncernen 90
Koncernens balansräkning 91
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen 92
Kassaflödesanalys för koncernen 92
Moderbolagets resultaträkning 93
Rapport över totalresultat för moderbolaget 93
Moderbolagets balansräkning 93
Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget 94
Kassaflödesanalys för moderbolaget 94
Noter gemensamma för moderbolag och koncern 95
Försäkran 121
Revisionsberättelse 122
HÅLLBARHETSNOTER
Om hållbarhetsredovisningen 125
ESRS-upplysningar 126
Datapunkter från annan EU-lagstiftning 127
Taxonomitabeller 130
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
134
Externa hållbarhetsbedömningar 135
Oberoende försäkran om koldioxidutsläpp 136
ÖVRIG INFORMATION
Aktien och ägarna 138
Information till aktieägarna och IR-kontakt 139
Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal 140
Femårsöversikt 141
Hållbarhetsredovisningen
omfattar sid 33–71 samt
125–133 och är publicerad på
svenska och engelska.
Årsredovisningen omfattar
sid 72–121 och är publicerad
på svenska och engelska.
Den svenska versionen är
originalet och är granskad av
Thule Groups revisor.
”Thule har en tydlig väg
framåt som ett ledande
globalt livsstilsföretag.”
6
403026
/4/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
59%
18%
13%
10%
THULE GROUP I KORTHET
Active Life, Simplified.
Thule Group är ett världsledande,
globalt företag som utvecklar och tillverkar
premiumprodukter som underlättar aktiva
liv utomhus.
Våra produkter är kopplade till en rad
friluftsaktiviteter, som att transportera
cykeln på bilen till mountainbikespåret,
eller skidorna till fjällen med hunden säkert
i sin transportbur där bak, eller att ta med
barnet på cykel till förskolan samtidigt som
laptopen är skyddad i ryggsäcken.
Ända sedan vi grundades i Hillerstorp,
Småland 1942 har vi haft ett långsiktigt
fokus på konsumentdriven innovation
och hållbar lönsam tillväxt. Vi sporras av
utmaningar och har de allra högsta kraven
på säkerhet, funktion och hänsyn till miljön.
Vi är nyfikna, passionerade
entreprenörer och tror på människors
kraft att föra världen framåt och vid varje
produktlansering är vår ambition att
visa en glimt av framtiden i respektive
produktkategori. Inom dessa är vi ofta
globala eller regionala marknadsledare.
2030 ska vi vara dubbelt så stora som
idag och vi kommer att finnas i ytterligare
produktkategorier. Men alltid med samma
mantra – säkerhet och funktion i Thules
klassiska, igenkänningsbara design.
9,5
Mdkr försäljning
2 800
medarbetare världen över
138
marknader
35
försäljningskontor
Försäljning per produktkategori
Sport&Cargo Carriers, 59 %
Takräcken, takboxar, hållare för cykel-,
taktält, vatten- och vintersporter
RV Products, 18 %
Markiser, cykelllare och tält för
husbilar och husvagnar
Juvenile & Pet, 13 %
Cykelvagnar, cykelbarnstolar,
barnvagnar, bilbarnstolar och
hundtransportburar
Packs, Bags & Luggage, 10 %
Duffelväskor, ryggsäckar, resväskor och
laptopväskor för dagligt bruk,
vandringsryggsäckar, kameraväskor
och fodral för konsumentelektronik
Produktionsanläggningar
9 produktionsanläggningar i 7nder
/5/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
2023 20242020 2021 2022
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
Mkr
7 828
10 386
10 138
9 132
9 541
Thule Elm
ÅRET 2024 I KORTHET
Tillbaka till tillväxt
trots tuff marknad
Thule går bra och har visat både tillxt
och förttrad lönsamhet på en tuff
marknad. Under 2024 har vi lanserat fler
nya produkter än någonsin tidigare i Thules
historia. Vi har dessutom adderat t
nya produktkategorier (bilbarnstolar och
hundtransport) samt lagt till ytterligare en
kategori via förvärv.
Förvärvet av marknadsledaren Quad Lock
slutfördes i december. Quad Lock är ledande
på robusta mobil fästen för mountainbikes,
motorcyklar och terrängfordon. Quad Lock
omsätter cirka 1,4 miljarder kronor med hög
rörelsemarginal.
För helåret 2024 ökade Thules försäljning
med 4,5 procent (3,5 procent organiskt). Det
var tydligt att det var nya produkter som drev
tillväxten. Den justerade rörelsemarginalen
ökade till 17,0 procent (16,5), trots mer kost-
nader för produkt utveckling och lanseringar.
Kassaflödet ökade till 2 310 Mkr (1 850).
Thules hållbarhetsarbete är väl
integrerat i verksamheten. För varje ny
produktversion är målsättningen att minska
utsläppen. Cykelhållaren Thule Easyfold 3
som lanserades under året hade exempelvis
cirka 50 procent lägre koldioxidavtryck än
den tidigare versionen.
Region Europe & RoW
Region Americas
Sverige
70%
26%
4%
NETTOOMSÄTTNING PER GEOGRAFISKT OMRÅDE, %
59%
18%
13%
10%
FÖRSÄLJNING PER PRODUKTKATEGORI, %
Sport&Cargo Carriers
RV Products
Juvenile & Pet
Packs, Bags & Luggage
FINANSIELL INFORMATION I SAMMANDRAG
Mkr 2024 2023 förändring, %
Nettoomsättning 9 541 9 132 +5
Justerat rörelseresultat 1 622 1 505 +8
Rörelsemarginal, % 17,0 16,5 +0,5*
Nettoresultat 1 122 1 099 +2
Kassaflöde 2 310 1 850 +25
Resultat per aktie, kr 10,59 10,45 +1
*avser procentenheter
NETTOOMSÄTTNING, MKR
0
500
1000
1500
2000
2500
0
5
10
15
20
25
2023 20242020 2021 2022
EBIT OCH EBIT-MARGINAL
Mkr
1 591
1 706
1 505
1 622
2 340
20,3
22,5
16,8
16,5
17,0
Marginal, %
NETTOSKULD
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
4000
Mkr
384
1 467
2 868
2 006
3 961
2023 20242020 2021 2022
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER
ton, scope 1, 2 & 3
2023 20242020 2021 2022
0
50000
100000
150000
200000
250000
300000
350000
228 231
325 759
262 141
173 319
205 914
/6/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
VD HAR ORDET
Ett framgångsrikt Thule
på väg mot nästa nivå
Hundprodukter har fått
den bästa starten för
en ny produktkategori
i Thules historia.”
Thule har visat att tillväxt
och förbättrad lönsamhet är
möjligt även på en tuff
konsument marknad. Under
2024 har vi lanserat fler nya
produkter än någonsin, adderat
tre nya produktkategorier och
stärkt vår kanal direkt mot
konsument. Genom att bygga
vidare på våra styrkor och skala
upp det vi är bra på är vi på god
väg mot våra finansiella mål för
2030. Vi håller foten på gasen
och blicken stadigt på vägen
mot nästa nivå, ett betydligt
större Thule med ännu högre
lönsamhet.
Året har präglats av en fortsatt tuff konsument-
marknad, påverkad av global oro och höga räntor.
Konsumenterna har hållit hårt i plånboken och den
förutspådda återmtningen har tagit längre tid
än många hade hoppats på. Thule har klarat sig
mycket väl trots det tuffa marknadsläget. En bred
produktportfölj, hög märkeslojalitet och kunder
som är villiga att betala för premiumprodukter har
gett oss förut ttningarna att leverera 5 procents
tillxt och en förttrad rörelsemarginal till 17,0
procent. Ett resultat jag är mycket stolt över att vi
har åstadkommit trots den motvind som branschen
befinner sig i.
NYA PRODUKTER DRIVER TILLVÄXT
Det är tydligt att nya produkter driver tillväxt. Under
2024 har vi lanserat fler nya produkter än någonsin.
Vi har dessutom vunnit fler designpriser än något
enskilt år tidigare. Det har vi gjort samtidigt som
lönsamheten har förbättrats.
Vi har sett god tillväxt från uppdaterade
storsäljare som till exempel vår marknadsledande
jogging- och terrängbarnvagn Thule Urban Glide,
vår uppdaterade duffel-väska Thule Chasm, och
den nya generationen multisport- och cykelvagn
Thule Chariot. Fokus har varit på att komma ut med
nya versioner av flera av våra omtyckta premium-
versioner där det finns en köpstark grupp, samtidigt
som vårt försprång till konkurrenterna ökade.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
/7/
Utan mina kollegors nyfikenhet, passion och vilja att hela tiden
hitta bättre lösningar hade vi inte varit där vi är idag, med över
1 000 patent och en position som globala marknadsledare i våra
viktigaste produktkategorier.
Marknadstrender
Allt fler vill uppleva friluftsliv
nniskor världen över lockas alltmer av
utomhusaktiviteter. Mer tid och pengar
spenderas på upplevelser tillsammans
med familj och vänner.
Varumärken som kopplas till
livsstil skapar lojalitet
Varurken som används i samband
med positiva känslor stärks, vilket i sin tur
underttar att bygga konsumentlojalitet,
försäljningstillväxt och god lönsamhet.
Ökade krav på hållbarhet
Konsumentens förväntningar har blivit
betydligt mer krävande att leva upp till
vad gäller minskade resurser, lång
produktlivslängd, respekt för mänskliga
rättigheter och transparens.
LYCKAS I FLERA PRODUKT-
KATEGORIER SAMTIDIGT
En av Thules största styrkor är våra marknads-
ledande positioner och vår förga att utveckla
dem. Kombinerat med Thules starka varumärke
som sr för säkra, användarnliga och hållbart
designade produkter har Thule en tydlig väg
framåt som ett ledande globalt livsstilsföretag.
Vår strategi kallar vi ”Big in pockets, united by the
Thule brand”. Vi identifierar attraktiva kategorier
(pockets) som passar med vårt varumärke, där
marknaden växer och kunder är villiga att betala
för premium produkter. Det gynnar oss om det finns
inträdesbarriärer som exempelvis regleringar eller
säkerhetskrav. Vi vill växa i fler produktkategorier
framöver och har under året utökat med två nya:
bilbarnstolar och transportprodukter för hundar.
Hundprodukter har fått den bästa starten för
en ny produktkategori i Thules historia. Vår första
produkt, hundburen Thule Allax började snabbt ta
marknadsandelar. Senare under året lanserades
Thule Bexey, vår cykelvagn för transport av hundar.
Fler hundprodukter kommer 2025. Kategorin passar
Thule väl – premiumprodukter för människor som
vill vara aktiva, betalningsvilja för säkerhet och
användarvänlighet, en växande marknad, och en
tydlig koppling till ”Bring your life”.
Även våra bilbarnstolar har blivit mycket väl
mottagna. Vi fick snabbt positiv medieexponering,
design priser och bra distribution hos viktiga
återförsäljare – och blev under hösten testvinnare
i det så kallade ADAC-testet, Europas viktigaste
konsumenttest. Vi startade i de tre tysktalande
länderna i maj, och valde att i det frde kvartalet
lansera våra bilbarnstolar i ytterligare 23 europeiska
länder. Vi fortsätter att utveckla produkter och
lanserar 2025 fler modeller för de lite äldre barnen.
En av mina prioriteringar är att säkerställa att vi
är framgångsrika i fler produktkategorier parallellt.
Det är lätt att fokusera, men betydligt svårare att
göra många saker bra samtidigt. Att växa mark-
nadsledande positioner har Thule varit bra på under
årtionden och vi kommer fortsätta göra mer av
samma sak, men i större skala.
FÖRVÄRV AV MARKNADSLEDARE
I ATTRAKTIVA NISCHER
Thule har över tid framngsrikt utökat antalet
produktkategorier, både av egen kraft och genom
förrv. Organisk tillväxt kommer fortsätta att
utgöra basen för vår tillväxt. För att vi ska förvärva
ett bolag måste de leva upp till de höga krav vi
ställer på en produktkategori. Det är inte många
bolag som gör det, men när det händer ser vi
förrv som ett effektivt sätt att ta oss in i en ny
marknad.
I slutet på 2024 förvärvade vi Quad Lock, den
globala marknadsledaren på ”performance phone
mounts”, det vill säga, robusta mobilhållare för
cyklister, motorcyklister och andra äventyrare.
Quad Lock passar vår strategi mycket väl: global
marknadsledare i sin nisch, en växande produkt-
kategori, bästa produkterna på marknaden och
stark historik av innovation och produktutveckling.
Passformen med Thule är ovanligt bra även från
konsumenternas perspektiv – vi upplevs båda stå
för kvalitet, säkerhet, och att möjliggöra ett aktivt
liv utomhus – vilket lägger grunden för att i fram-
tiden inkludera Quad Lock inom Thules varumärke.
Quad Lock säljer i över 100 länder och omsatte
senaste tolv månaderna cirka 1,4 miljarder kronor
till 25 procent EBITDA-marginal. De gemensamma
utvecklingsmöjligheterna är många.
ÖKAD SYNLIGHET MOT KONSUMENTER
Vi vet att många av våra kunder verkligen upp-
skattar våra produkter, men få känner till hela
vårt utbud. Vi kommer att fortsätta de långsiktiga
satsningarna på att synas allt mer och bättre i
butiker, event och media, att öppna thule.com för
förljning i fler länder och även ta några nya grepp
för att engagera våra fans.
EFFEKTIVISERING FINANSIERAR
TILLVÄXTSATSNINGAR
Vi kommer även att fortsätta att öka effektiviteten
och kapacitetsutnyttjandet. Vi har en väl fungerande
försörjningskedja, men på Thule tror vi på ständiga
förbättringar. Det gäller inte bara vårt produktutbud
utan är lika relevant för lagernivåer och logistik.
Effektiviseringar bidrar dessutom till att finansiera
ytterligare tillväxtsatsningar.
HÅLLBARHET SOM GÖR SKILLNAD
För oss som har friluftsliv i blodet är det självklart att
ta hand om vår planet och lika självklart att behandla
alla vi gör affärer med enligt vår Thule- anda. Vi
arbetar varje dag med att utveckla mer hållbara
lösningar. När en ny produkt utvecklas utvärderas
exempelvis produktmaterialen för att se hur de
bidrar till CO
2
eq-utsläpp. För Thule EasyFold 3 som
lanserades under 2024 kunde vi minska utsläppen
med 50 procent jämfört med tidigare version. Det
gjorde vi genom att minska totala mängden alumi-
nium, använda aluminium som producerats med
vattenkraft samt använda återvunnen plast där det
var möjligt. Förbättringar som dessa är viktiga för
konsumenter när de väljer produkt och lika viktiga i
vår plan för sänka utsläppen, i linje med målen enligt
Science Based Targets.
Vårt ambitiösa hållbarhetsarbete har under inled-
ningen av 2025 uppmärksammats av Morningstar
Sustainalytics. Bland de 15 000 bolag som de följer
har de rankat oss som ett av de 50 bästa bolagen i
världen. En utmärkelse som vi är mycket stolta över
och som visar att vi är på rätt väg.
HÖGT TEMPO ÄVEN 2025
Vi investerar mycket i våra egna förmågor och
det är genom våra cirka 2 800 medarbetare
/8/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Thule Group i korthet 2024 i korthet Vd har ordet
Trots en kortsiktigt utmanande marknad vill allt fler människor
leva aktiva liv, vilket ger oss långsiktig medvind. Vi har starka
marknads positioner och en enastående förmåga att utveckla
världsledande produkter som skapar lönsam tillväxt.
Prioriteringar
för 2025
1. Fortsätta satsa på
produktutveckling.
2. Lyckas i flera produkt -
kategorier samtidigt.
3. Öka vår synlighet för
konsumenterna.
4. Öka effektiviteten och
kapacitets utnyttjandet i vår
försörjningskedja.
som framgångarna skapas. Utan mina kollegors
nyfikenhet, passion och vilja att hela tiden hitta
bättre lösningar hade vi inte varit där vi är idag,
med över 1 000 patent och en position som
globala marknadsledare i våra viktigaste produkt-
kategorier. Under 2025 kommer vi fortsätta med
produkt lanseringar i högt tempo, framför allt för
storsäljande produkter som ligger snäppet under
premium i prisklass.
Det är ett segment som förväntas lyfta när
marknaden blir allt bättre. Vi kommer enträget
att bygga vidare mot framtida marknadsledande
positioner i våra nya kategorier för bilbarnstolar och
hund produkter, även om det, som för takboxar, tar
25 år. Vi kommer att öka synligheten för konsu-
menter, både via egna butiker och online. Och vi
kommer fortsätta att öka effektivitet och kapacitets-
utnyttjande i vår försörjningskedja.
Över tid är jag övertygad om att våra globala
marknadsledande positioner i flera produkt-
kategorier kommer att få sällskap av fler. Passionen
för varumärket, livet utomhus och att skapa de
mest fantastiska produkterna, bär oss framåt
oavsett marknadsläge, global oro eller nya trender.
Vi har hittat en ny växel och är på väg mot nästa
nivå. Trots en kortsiktigt utmanande marknad
vill allt fler människor leva aktiva liv, vilket ger
oss långsiktig medvind. Vi har starka marknads-
positioner och en enastående förmåga att utveckla
världsledande produkter som skapar lönsam
tillväxt. Och den största avgörande framgångs-
faktorn är människor – våra medarbetare, kunder,
slutkonsumenter och aktieägare. Tillsammans
bygger vi ett betydligt större Thule med ännu högre
lönsamhet.
Jag ser fram emot ännu ett händelserikt år
tillsammans med er!
Malmö i april 2025
Mattias Ankarberg
Vd och koncernchef
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
/9/
Strategi och mål
/10/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
STRATEGI
Stor i nischer med
Thule som varumärke
En av Thules största styrkor är
våra marknadsledande positioner
och vår förmågan att utveckla
dem. Kombinerat med Thules
starka varumärke som står för
säkra, användarvänliga och
hållbart designade produkter har
Thule en tydlig väg framåt som ett
ledande globalt livsstilsföretag.
Fokus på marknads-
ledande positioner i
attraktiva produkt-
kategorier
Produktdriven tillväxt
för att expandera vår
marknadsposition
Förvärv som
komplement till
organisk tillväxt
Thules premium-
varumärke och
kultur
Vi skapar mest värde där vi har en mark-
nadsledande position. 90 procent av vårt
värdeskapande sedan 2014 har kommit från en
handfull marknadsledande positioner. Vi ska
därför fortsätta att bygga ledande positioner i
attraktiva produktkategorier eller nischer.
En nisch på marknaden är attraktiv för oss om
den passar med Thules varumärke, uppvisar
tillxt och har kunder som är villiga att betala
r premiumprodukter. Det gynnar oss om det
finns inträdesbarriärer som exempelvis regle-
ringar eller säkerhetskrav som skapar en viss
komplexitet. Vi vill också att kategorierna vi väljer
ska kunna växa genom innovation.
s mer på sid 18.
Thule är ett produktdrivet bolag som under mer
än 80 år ständigt lyckats skapa ett försprång
genom innovation. Det ska vi fortsätta med.
Vi investerar mycket i våra egna förmågor,
rskilt i kvalitet och innovation. Vi har vunnit
ett otal designpriser och inriktar oss på att hitta
kombinationen av funktionalitet och design som
skapar storsäljande produkter.
s mer på sid 18 och 30.
Vi har framngsrikt utökat antalet nischer,
både av egen kraft och genom förvärv. Organisk
tillxt kommer fortsätta att utgöra basen för
vår tillväxt. Vi ser förrv som ett effektivt sätt
att lägga till nya kategorier. För att bli förvärvad
ste bolaget och dess produkter leva upp till de
hårda krav vi sller på en produktkategori. Det
är inte många bolag som gör det, men när det
händer kommer vi använda förvärv för att snabbt
ta oss in i en ny nisch.
s mer på sid 11.
Thules varumärke är starkt förknippat med
säkra, användarvänliga och hållbart designade
produkter. De främsta friluftsentusiasterna i
världen använder Thules produkter och vi har
en lång historia där generationer av användare
skapat en relation till varumärket och våra
produkter.
s mer på sid 16.
Thule Epos
/11/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
FÖRSÄLJNING PER REGION
Nordamerika
EU (exkl Storbritannien)
Australien, Nya Zeeland
Resten av världen
35%
20%
15%
30%
FÖRVÄRV SOM KOMPLEMENT TILL ORGANISK TILLVÄXT
Förvärv av Quad Lock skapar
tillväxtmöjligheter
På Thule vill vi vara framgångsrika i
många olika produktkategorier och ett
sätt att få en bra start i en ny kategori
är genom förvärv. De bolag som
förvärvas ska vara marknadsledare i en
attraktiv nisch. Det förvärvade bolagets
produkter ska driva tillväxt och vara
innovativa inom sitt område. Dessutom
är kopplingen till Thules varumärke
och kultur en viktig faktor. Under 2024
förvärvade Thule ett större och ett
mindre bolag.
I december 2024 blev Quad Lock en del av
Thule Group. Quad Lock är marknadsledande
på robusta mobilfästen för äventyrare, vilket ger
cyklister, motorcyklister och andra tillgång till sina
mobil telefoner medan de är aktiva. Quad Lock har
genom ständig innovation och hög produktkvalitet
byggt upp en ledande ställning i cirka 100 länder
över hela världen. Vid förvärvstillfället hade Quad
Lock en årlig omsättning på cirka 1,4 miljarder
kronor med en EBITDA-marginal på 25 procent.
Huvudkontoret är baserat i Melbourne, Australien.
Quad Lock har 75 procent av sin försäljning
direkt mot konsument jämfört med Thule som har
cirka 7 procent. Det ger Quad Lock möjlighet att dra
nytta av Thules nätverk av återförsäljare samtidigt
som Thule breddar sin försäljning direkt mot
konsument.
Quad Lock har en stark ställning hos cyklister,
vilket även är en av Thules främsta målgrupper. Det
öppnar upp för gemensamma utvecklingsprojekt
framöver. Quad Lock har dessutom en stor kund-
grupp inom motorsport vilket kan skapa intressanta
nya möjligheter i framtiden.
I början på juli genomfördes ett mindre förvärv av
det tyska bolaget Reacha. Bolaget har en innovativ
produkt som gör det möjligt att ta med sig sin
kajak eller SUP på en cykelvagn. Omsättningen vid
förvärvstillfället var cirka 9 miljoner kronor.
Intervju med Baptiste Chaussignand, kategoriansvarig för cykelprodukter på Thule
Hur skulle du säga att Quad Lock passar in i Thule?
Jag blev mycket glad när jag fick höra om förvärvsplanerna. Som passio-
nerad cyklist har jag använt Quad Locks produkter i många år och vet att
de har samma känsla för kvalitet och innovation som vi har. Dessutom lärde
vi känna varandra under förrvsprocessen och deras värderingar känns
mycket nära vårt sätt att tänka.
Vad är egentligen ”robusta mobilfästen”?
Det Quad Lock gör är att de skyddar
din telefon från skador. Så klart om du
välter, men även från vibrationsskador.
Det krävs avancerad teknik för att dagens
känsliga telefoner inte ska ta skada när en
mountainbike eller motorcykel körs i full
fart i terngen. Quad Lock har dessutom
kommit långt vad gäller trådlös laddning och
integration med till exempel elcyklar så att
hårdvaran blir en del av själva cykeln.
Vad är det som gjort Quad Lock så populära hos sina kunder?
Förutom den höga kvaliteten har Quad Lock förstått att man som användare
vill att allt ska hänga ihop. Det är ett system av olika fästen och skal så att
du kan flytta din telefon mellan cykeln, bilen, motor cykeln, barnvagnen och
skrivbordet. Om du köper en ny telefon så är det lätt att uppgradera och
ändå få allt att passa ihop. Du vill kunna använda dina träningsappar,
navigator och hålla kontakt med dina vänner när du är i rörelse och det
blir enkelt med Quad Locks produkter.
”Som passionerad cyklist
har jag använt Quad Locks
produkter i många år och
vet att de har samma känsla
för kvalitet och innovation
som Thule har.”
1,4
Mdkr i omsättning
25
procent EBITDA-marginal
100
Försäljning i 100 länder
procent till konsument
75
/12/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
Mål:
>20%
2023 2024
0
5
10
15
20
25
0
20
40
60
80
100
2020 2021 2022
20,3
22,5
16,8
16,5
17,0
%%
2020* 2021 2023 20242022
72
76
91
75
75
Mål:
>75%
UTFALL 2024
9,5 mdkr
Omttning per år.
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
2020 2021 2023 20242022
Mkr
7 828
10 386
10 138
9 132
9 541
MÅL OCH UTFALL
Finansiella mål
Thules långsiktiga finansiella mål för 2030
fastställdes av styrelsen och offentliggjordes 2022.
Omsättning
llbar och långsiktig omttningstillväxt är kärnan
i företagets värdeskapande. Tillväxtfokus driver
en organisation att prestera bättre och skapar en
vinnande kultur.
LÅNGSIKTIGT MÅL
20 mdkr
Motsvarande en genomsnittlig årlig tillväxt (CAGR) om
+11,8 procent från 2023 fram till 2030.
FRAMTIDA FOKUS
Fortsatt satsning på lansering av förbättrade
produkter.
Expansion in i ytterligare kategorier.
Bli mer synliga för och sälja mer direkt till
konsument (DTC).
CAGR= Compound Annual Growth Rate
Lönsamhet
Som ett varurkesdrivet livsstilsretag ska
vår tillxt stärka vårt resultat och vara lönsamhets-
drivande.
LÅNGSIKTIGT MÅL
>20 %
EBIT-marginal.
UTFALL 2024
17,0 %
FRAMTIDA FOKUS
Tillväxt, vilket leder till stordriftsrdelar, har en
direkt positiv påverkan på lönsamheten.
• Fortsatta investeringar i ökad effektivitet.
Optimering av lagerkapacitet.
Fortsatt kostnadsmedveten kultur.
Utdelning
Vi avser att dela ut minst 75 procent i förllande till
nettovinsten, i ordinarie utdelning.
LÅNGSIKTIGT MÅL
>75 %
Andel av årligt nettoresultat som delas ut.
UTFALL 2024
75 %
* Exklusive den extraordinära utdelning för 2019 som senarelades
på grund av pandemin och betalades ut 2020.
FRAMTIDA FOKUS
• Fortsatt stark cash conversion.
Ansvarsfulla investeringar som ger god avkastning
och maximerar aktieägarvärdet.
/13/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
2023 20242023 2024
0
20
40
60
80
100
120
0
50
100
150
200
0
20
40
60
80
100
antal
%
20212021 20202020 20222022
106
86
76
84
52
75
89
96
96
98
ton
2019 2020 2021 2023 20242022
266 397
228 231
325 759
262 141
173 319
205 914
MÅL OCH UTFALL
Hållbarhetsmål
Thule har undertecknat den globala ambitionen att nå
nettonollutsläpp av växthusgaser i hela värdekedjan
senast år 2050 (i linje med Paris avtalets mål att inte
höja jordens medeltemperatur med mer än 1,5°C) och
Science Based Targets initiative (SBTi) har validerat
och godkänt våra mål gällande reduktion av växthus-
gaser i hela värdekedjan.
Växthusgaser
Vi avser att minska vår miljöpåverkan genom
att minska våra utspp av direkta och indirekta
växthusgaser.
LÅNGSIKTIGT MÅL
-90 %
2050 ska Thule ha minskat utspp av växthusgaser i
absoluta tal med 90%, jämrt med 2019.
UTFALL 2024
-23 %
FRAMTIDA FOKUS
Alla nya utvecklingsprojekt som förväntas nå
över ett visst ekonomiskt tröskelvärde under det
andra försäljningret ska minska sina utsläpp av
CO2-ekvivalenter med minst 30 procent jämfört
meden definierad referensprodukt.
Användning av ekodesign-modeller, material-
utsläppsdatabas och bibliotek av tidigare
livscykelutvärderingar att förbättra klimat påverkan.
Cirkulärt tänkande genom förlängd produktlivs-
längd och modulariserat fokus inom produktfamiljer
vilket förenklar återvinning samt utökar reserv dels-
erbjudandet.
Ökad andel återvunnet material och material med
lägre utspp av växthusgaser, utan att kompro-
missa med produktens säkerhet eller livsngd.
Hälsa & säkerhet
Vi ska erbjuda säkra och trygga arbetsplatser
och har en nollvision för olyckor.
LÅNGSIKTIGT MÅL
-50 %
2026 ska antalet olyckor ha halverats jämfört med
2020.
UTFALL 2024
-13 %
FRAMTIDA FOKUS
Under 2025 ska samtliga anläggningar vara
ISO-45001 certifierade.
Fortsatt systematiskt arbetsmiljöarbete med
löpande incidentrapportering och uppföljning för att
minska antalet olyckor.
Internutbildningar för ökad medvetenhet och
lärande.
Leverantörsrevisioner
Vi granskar löpande våra leverantörer utifrån årliga
riskbedömningar baserade på länder och produkt-
kategorier.
MÅL
>90 %
Revision av riskleverantörer motsvarande >90% av
inköpsvolymen (kr) från dessa grupper på rullande
12 månader.
UTFALL 2024
98 %
FRAMTIDA FOKUS
Fortsatt kategorisering och riskanalyser efter
verksamhetsland och produktkategorier.
Revisioner av riskleverantörer och krav på åtgärder
i berda fall.
0
1
2
3
4
5
6
7
8
0
3000
6000
9000
12000
15000
5
9
13
17
21
25
8
7
6
5
4
3
2
1
0
15 000
12 000
9 000
6 000
3 000
0
25
21
17
13
9
5
/14/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Strategi Förvärv Mål och utfall Investment case
% Mkr %
2020 20202021 20212023 20232024 20242022 2022
Ett investment case
på en solid grund
Thules investment case bygger på en mer än 80-årig historia av innovativ produkt-
utveckling, ett globalt erkänt livsstilsvarumärke och ett gediget långsiktigt arbete
med såväl klimat- och miljöfrågor som mänskliga rättigheter. Thule har en effektiv
och flexibel produktion i nära anslutning till de främsta av de 138 marknader där
produkterna säljs. Tillväxten gynnas av en sedan många år etablerad global trend
att allt fler vill leva ett aktivt liv och ett ständigt växande intresse för frilufts- och
fritidsaktiviteter.
Thule – ett globalt erkänt
premiumvarumärke på en
marknad med medvind
Thules produkter har en premiumposition inom
samtliga produktkategorier och marknader och
en väl utbyggd och lojal kundbas. Med allt fler
nniskor som vill leva aktiva liv är marknads-
trenderna positiva.
Bevisad förmåga till innovation
och prisvinnande design
7 procent av koncernens omsättning har
investerats i produktutveckling. Hälften av
försäljningen kommer från produkter lanserade de
tre senaste åren. Produkternas höga kvalitet, funk-
tionalitet och smarta lösningar i kombination med ett
tydligt säkerhetsfokus och genomtänkt ekodesign
får återkommande internationella utmärkelser och är
framgångsrika i externa tester över hela världen.
Effektiv, flexibel och säker
tillverknings- och leveranskedja
Nio egna produktionsanläggningar i anslutning
till våra främsta marknader, samt mångårig
bevisad förmåga att flexibelt och effektivt, med
fokus på säkerhet för medarbetarna och mot en
nettonollstrategi för koldioxidutsläpp, kunna hantera
hela kedjan från inköp av råmaterial till leverans till
kunder och konsumenter.
Hållbarhet som del av
kärnverksamheten
Noggrannhet, sparsamhet och omsorg om
människa och miljö har länge varit viktiga delar i
Thules historia. Med långsiktiga klimatmål utifrån
Science Based Targets initiative (SBTi), Nettonoll-
åtagande och FN:s Agenda 2030 driver Thule ett
omfattande och framgångsrikt hållbarhetsarbete.
Bevisad förmåga att växa lönsamt
Lönsam tillväxt har kännetecknat Thule under
många år. Genom att växa befintliga marknads-
positioner och lägga till nya produktnischer skapas
tillväxt på både kort och lång sikt. Med eftertraktade
premiumprodukter som har hög bruttomarginal blir
lönsamheten hög även när Thule expanderar. Ett
större Thule uppnår dessutom fler stordriftsfördelar
vilket är en katalysatorn för ännu högre lönsamhet
över tid.
UTVECKLINGSKOSTNADER I % AV FÖRSÄLJNING OMSÄTTNING OCH EBIT-MARGINAL
Thule Allax, Thule Chasm
/15/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Bring your life
Thule Caprock, Thule Chasm
/16/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thules affärsidé
och starka varumärke
Thule Group är ett globalt livsstilsföretag som utvecklar, tillverkar, marknads-
för och säljer högkvalitativa, smarta och väldesignade produkter. Under 2024
lanserade vi fler produkter än någonsin tidigare och slog rekord i prestigefyllda
designpriser. Speciellt hedrande är utmärkelsen Red Dot Design Team of the
year 2024 som placerar oss tillsammans med välrenommerade varumärken
som Apple, Porsche och Sony.
Vår affärsidé
är att erbjuda produkter av hög
kvalitet, med smarta funktioner
och hållbar design som gör det
lätt för människor över hela
världen att leva ett aktivt liv.
VARUMÄRKEN SOM KOPPLAS TILL
LIVSSTIL SKAPAR LOJALITET
Varumärken som används i samband med positiva
känslor stärks, vilket i sin tur underlättar att bygga
konsumentlojalitet, försäljningstillväxt och god
lönsamhet. Livsstilsvarumärken, som strävar efter
att vara mer än enskilda produkter och medvetet
arbetar för att skapa en starkare koppling till sina
konsumenter, har större möjligheter att förbli
långsiktiga vinnare.
Thules varumärke är globalt och starkt, och
har en lång historia där generationer av användare
skapat en relation till varumärket och våra
produkter. Genom nära dialog med våra
varumärkes ambassadörer och passionerade
användare har vi skapat oss djupa insikter om
trender inom sport- och fritidssektorn och har idag
en ledande position inom våra produktomden.
Varumärkets DNA bygger på säkra, användar-
vänliga och hållbart designade produkter och är
nära förknippat med mottot Bring your life.
Thule Chasm
/17/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
REKORDSTOR FRAMGÅNG PÅ RED DOT
AWARDS OCH IF DESIGN AWARDS
Utöver den prestigefyllda titeln Red Dot Design
Team 2024 mottog Thule ytterligare 11 Red Dot
Awards 2024 och 12 iF Design Awards. Utmärkel-
serna hör till världens mest ansedda designpriser
och gällde både helt nya produkter i nya kategorier
och nya versioner av befintliga populära produkter
som t ex barnvagnen Urban Glide. Thule hyllades
bland annat för sin tidlösa design, sömlösa funktio-
nalitet och stil. Att hela designteamet hedrades på
detta sätt är ett kvitto på den samarbetsförga,
kreativitet och passion att stretcha gnser som
finns inom Thule.
ENGAGERANDE MARKNADSFÖRING
OCH NÄRA DIALOG
Gedigen kunskap och erfarenhet om hur konsu-
menter använder och upplever våra produkter
ligger till grund för vår marknadsföringsstrategi.
Vårt samarbete med de bästa återrsäljarna inom
varje produktkategori och marknad kombinerat
med visuellt inspirerande och engagerande
marknadsföringsmaterial från Thule skapar
förutsättningar för tillväxt.
Marknadsföring och försäljning sker såväl i
fysiska butiker som digitala kanaler, både via våra
återförsäljare och direkt mot konsument. Under
2024 utökades direktförsäljningen mot konsument
via vår webb Thule.com. Det ger oss möjlighet att ta
oss in på nya marknader och är ett komplement till
försäljningen via återförsäljare.
Intervju med Tina Liselius, VP Global Brand på Thule
Vad är framgångsreceptet bakom er
marknadsledande position?
Att vi är ständig i rörelse. Det ligger i vår natur att
inte nöja oss. Vi satsar för att öka avståndet till
konkurrenterna. Vårt test- och utvecklingscenter
ökar hela tiden ambitionsnivån och träffsäkerheten i
våra innovationer, vilket har lett till över 1000 patent.
Att bryta barriär och vara kreativa är det vi älskar.
Du har arbetat här i över tio år.
Vilken är den största förändringen?
Att nu finns en helhet på ett annat sätt. Våra
produkter kompletterar varandra och alla grundas
på samma höga kvalitet, smarta funktioner, hållbara
materialval och långa livslängd. Vi ser att konsu-
menter som har takboxen, tältet eller cykelhållaren,
gärna vill ha väskorna också för att de litar på
varumärket.
Ur ett bredare omvärldsperspektiv så ser vi att
säkerhet har blivit coolt. På 90-talet hade nästan
inga skidåkare hjälm eller ryggplattor. Nu har så
gott som alla det. Det är en trend vi ser i alla sporter
och vår produktutveckling bygger på ett extremt
välutvecklat säkerhetstänk, inte minst i våra nya
produkter som bilbarnstolar och hundtransportburar.
Här gör vi skillnad.
Vad är du mest stolt över?
De otroliga framgångar vi har haft under 2024 med
rekord i både designutmärkelser och prestation i
kvalitetstester bygger på vårt fantastiska design-
och utvecklingsteams outtröttliga engagemang,
kreativitet och hårda arbete. Vår resa har alltid drivits
av en passion för att utveckla produkter som inte
bara är innovativa utan också resonerar djupt med
våra användares behov och ambitioner. Det är jag
stolt över.
Sedan vill jag förss även nämna våra
ambassadörer som delar med sig av sin passion
för ett aktivt liv i naturen både via sina egna
sociala media-kanaler och de som Thule driver. På
det sättet når vi på ett trovärdigt sätt ut både till
deras och våra följare. Flera ambassadörer deltog
dessutom vid eventet i Innsbruck för taklt. Där
kunde besökarna till exempel göra morgongympa
med Anja Pärson.
Vilka utmaningar ser du framför dig?
Att utbilda bilförare utanför Norden i att små barn
r åka baklänges i bilen och att både hundar och
passagerare mår bäst av att hunden transporteras
i en Thule transportbur bak i bilen. Vi har en
tradition av säkerhetstänk i Sverige som vi kan
och vill exportera för att skydda fler, men det krävs
uthållighet och pedagogiska förklaringar på en
del marknader. Det är en utmaning som vi ser fram
emot att ta oss an.
Vilken är din favoritprodukt?
När jag hade småbarn var det definitivt strollern
Thule Urban Glide, men idag säger jag vårt
fantastiska taktält Thule Approach. Vilken utsikt och
frihet det ger!
”Att bryta barriärer
och vara kreativa
är det vi älskar.”
/18/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Produktkategorier
Thule har fyra produktkategorier där Sport & Cargo Carriers är störst, följt
av RV-products, Juvenile & Pets samt Packs, Bags & Luggage.
Sport&Cargo Carriers:
Stark marknads utveckling i alla kategorier
Thule är marknadsledande inom Sport&Cargo
Carriers. Vi erbjuder marknadens bredaste
sortiment av produkter som monteras på bilen som
takboxar, cykelhållare och taktält. Det ska vara
enkelt att ta med sig familjens packning i takboxen,
cyklarna till mountainbikespåret och skidorna till
pisten.
Vi driver tillväxten med innovativa produkter
och ett starkt fokus på att stödja återförsäljarna
med butikskoncept, onlineverktyg och inspirerande
marknadskommunikation.
Marknaden påverkas positivt av den globala
sport- och fritidstrenden, men också av behovet
av att kunna ta med sig mer produkter när man är
ute och rör på sig, till exempel tyngre elcyklar, vilket
kräver nya robusta transportlösningar. Flera städer
och länder satsar också betydande resurser på att
invånarna i allt högre grad ska använda cykeln som
transportmedel. Detta driver ett ökat behov av och
intresse för våra produkter.
Produkterna inom Sport & Cargo Carriers lämpar
sig väl för att säljas online och andelen som säljs
direkt till konsument har ökat. Det finns däremot
en hög efterfrågan på stöd kring rådgivning och
montering via återförsäljare och Thule har därför som
mål att bibehålla en hög andel återförsäljare även
framöver.
Under året har vi lanserat uppgraderade versioner
av några av våra bäst säljande takboxar och
cykelhållare samt ett helt nytt tält.
Thule ReVert är anpassad efter den amerikanska
marknadens fordon och gör det möjligt att trans-
portera upp till sex cyklar vertikalt bakom bilen. Det
är den enda hängande cykelhållaren på marknaden
som har lyfthjälp när den fälls upp och ner.
Thule Motion är världens mest sålda takbox som
lanserades i en generation 3 under 2024. Den har
förbättrade aerodynamiska egenskaper vilket blivit
än viktigare med allt fler elbilar på vägarna.
Inom tält har världens första tält anpassat för
dragkroksmontering lanserats, Thule Outset. I likhet
med Thules taktält fälls Thule Outset upp på några
minuter. Eftersom den fästs på dragkroken istället
för taket är det enkelt att ta sig in och ut ur tältet
och du kan även koppla loss tältet från bilen och
använda det fristående.
Under året har vi också förvärvat Reacha, ett
företag som specialiserar sig på att transportera
kajaker och surfbrädor på cykelvagn.
ANDEL AV THULE GROUPS OMSÄTTNING:
59 %
POSITION PÅ MARKNADEN:
Global marknadsledare inom takboxar,
takräcken och cykelhållare. Nischad
tillväxtaktör inom taktält.
PRODUKTNYHETER 2024:
Thule ReVert
Ny cykelhållare som kan
transportera sex cyklar
hängande vertikalt.
Thule Motion 3
Världens mest sålda takbox med
uppgraderad aerodynamik.
Thule Outset
Världens första tält
för dragkroken.
Thule Caprock
Takplattform
Thule ReVert
/19/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule Motion 3 – bättre
aerodynamik
Thule Motion är världens mest sålda takbox, troligtvis
för att den erbjuder den perfekta kombinationen av
utrymme, effektivitet och stil. Den uppgraderade
versionen Thule Motion 3 har ett uppdaterat formspråk
och ett bredare utbud av storlekar. Med nya varianter
med låg profil blir Thule Motion 3 mer bränsleeffektiv
utan att kompromissa med förvaringskapaciteten.
/20/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
RV Products:
Stark position men utmaningar för
husbilstillverkare
Inom RV Products fokuserar vi på den europeiska
marknaden, som står för cirka 97 procent av
Thules försäljning inom denna kategori. Vi är
marknadsledande inom markiser och cykelställ
för husbilar och husvagnar och har en attraktiv
produktportfölj som även erbjuder bland annat
vindskydd och förtält för båda typerna av fordon.
Inom RV har Thule två kanaler till marknaden –
tillverkare av husbilar och husvagnar och åter-
förljare av RV-produkter. Långsiktiga relationer
med fordonstillverkarna är viktig för att förbli den
leverantör som rekommenderas och i många fall
förmonteras på fordon.
En trend som påverkat branschen är en ökad
försäljning av mindre husbilar. De används ofta
både till vardags och fritidsaktiviteter och tilltalar
ofta en yngre målgrupp. Det ökar även efterfrågan
på cykelhållare för husbilar/husvagnar då det är en
aktiv målgrupp.
Under 2024 har fordonstillverkarna dragit ner
på sin produktion till följd av fortsatt höga lager-
nivåer. RV-produkter säljs till lägre grad direkt till
konsument online då det krävs mycket information
om fordonet produkten ska sitta på för att hitta rätt
modell.
Under året har vi lanserat flera produkter inom
husbils- och husvagnskategorin, vilka har tagits
emot väl på marknaden.
Thule Sidehill är den mest kompakta fjäder-
belastade markisarmen på marknaden och är
utformad för alla typer av kompakta skåpbilar. Det
gör att exempelvis en minivan kan hålla sig under
två meters höjd så att de fortfarande får plats i
garage.
Thule VeloTrack är en cykelhållare för husbilar
med hög lastkapacitet så den även kan lasta elcyklar
som väger betydligt mer än traditionella cyklar. Den
är designad för att kunna öppna bakluckan även
med cyklarna lastade.
Thule VeloSwing är en cykelhållare som även
fungerar för att dra en tung släpvagn eller lastbox.
Thule VeloSwing har fått sitt namn av att den kan
svängas åt sidan så att du får full åtkomst till bilens
baksidan även med lastade cyklar.
ANDEL AV THULE GROUPS OMSÄTTNING:
18 %
POSITION PÅ MARKNADEN:
Marknadsledande på markiser och cykelställ i
Europa. Nischaktör i Nordamerika inom segmentet
mindre husbilar.
PRODUKTNYHETER 2024:
Thule Sidehill
Mest kompakta markisen för
minivans.
Thule VeloTrack
Cykelhållare med hög
lastkapacitet för elcyklar.
Thule VeloSwing
Prisbent cykelhållare och drag-
krok som kan sngas åt sidan.
Thule Residence G3, Thule Velo Track, Thule Wanderway, Thule Chasm
/21/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule VeloSwing får pris för
sin innovationshöjd
På Thule VeloSwing kan du montera samma cykelhållare för
dragkrok som på din vanliga bil för att transportera exempelvis
elcyklar. Thule VeloSwing kan svängas åt sidan för att få full
åtkomst till bakdörren, även med cyklarna lastade. Med en drag-
kapacitet som är lika hög som fordonets gräns kan du använda
Thule VeloSwing för att dra en tung släpvagn eller lastbox.
Thule VeloSwing tilldelades pris i kategorin ”Vehicle Equipment”
av European Innovation Award, vilket är en eftertraktad
utmärkelse för tillverkare och leverantörer av husbilar, spbilar,
husvagnar och tillbehör.
/22/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Juvenile & Pet:
Utökad med nya produktkategorier
Juvenile & Pet är den kategori som under året
utökats med nya produktkategorier. Vi är idag den
globala marknadsledaren inom cykelkärror och
terngvagnar för barn i premiumsegmentet och en
av de tre ledande akrerna inom cykelbarnstolar.
Under 2024 tog vi steget in i bilbarnstolar och
hundtransport då våra kunder vill kunna ta med
både barn och husdjur ut på sina äventyr.
Intresset för att pendla med cykel kombinerat
med stora investeringar i städers infrastruktur och
en ökad försäljning av elcyklar har ökat efterfrågan
på transportlösningar för både barn och husdjur
på cykel. Thule är redan marknadsledande på
cykelkärror för barn och utökade sortimentet under
året med cykelkärror för hundar, vilka kan säljas via
samma kanaler.
Trenden att ha ett aktivt friluftsliv tillsammans
med familjen har hållit i sig och genom att erbjuda
barnfamiljer att inte bara transportera sina barn
i barn- och terrängvagnar från Thule, utan även
erbjuda säkra och högkvalitativa barnstolar för bil,
har ytterligare ett produktsegment öppnats upp.
Produkterna inom Juvenile & Pet säljs främst
via återförsäljare men andelen som säljs direkt
mot konsument online har ökat. Målsättningen att
bibehålla en hög andel återförsäljare framöver då
föräldrar i många fall uppskattar den expertis de kan
få hos en återförsäljare. Thule Urban Glide är en av
världens mest sålda barnvagnar för både stads- och
terrängbruk. Den har lanserat i en version med fyra
hjul, fått bättre säte och benstöd.
Thule Chariot, vår bästsäljande cykelvagn,
lanserade i en ny version där det blivit enklare att
skifta mellan att cykla och gå med vagnen. Den har
även ett nytt modulärt sittsystem så att det enkelt
går att byta från ett mittsäte till två säten.
Thule Allax är en smart utformad transportbur för
bilar som uppfyller de allra tuffaste säkerhetskraven.
Dessutom har cykelvagnssortimentet utökats med
Thule Bexey, en cykelvagn för hundar.
Thule Maple bilbarnstol och Thule Alfi ISOFIX bas
överträffade alla förväntningar när produkterna tog
hem förstapriset i Europas ledande test av bilbarn-
stolar, utfört av ADAC och Stiftung Warentest. Testet
omfattade krocksäkerhet, ergonomi och användar-
vänlighet. Lanseringen av denna nya kategori har fått
en bra start och finns nu i 26 länder i Europa.
Med det breddade sortimentet och årets två-
siffriga prestigefyllda designutmärkelser i kategorin
håller Thule på att bli ett välkänt globalt varumärke i
premiumsegmentet för transportprodukter för barn
och hundar.
Från och med 2025 kommer denna kategori att byta namn till ”Active with Kids & Dogs”.
ANDEL AV THULE GROUPS OMSÄTTNING:
13 %
POSITION PÅ MARKNADEN:
Global marknadsledare
inom premiumprodukter för
cykelrelaterade barn och
terrängvagnar. Ny akr inom
bilbarnstolar och hund-
transportprodukter.
PRODUKTNYHETER 2024:
Thule Urban Glide
Tredje generationen av världens
mest sålda terrängvagn fick bättre
säte och benstöd. Dessutom
lanserades den i en version med
fyra hjul.
Thule Maple & Thule Elm
Bilbarnstolar för barn från 6
nader till 4 år. Thule Maple har
en roterbar bas som gör det enkelt
att klicka i och ur bilbarnstolen.
Thule Chariot Sports Double
Marknadens bästa cykel- och
joggingvagn med nytt sittsystem och
enklare byten mellan aktiviteter.
Thule Bexey
Thule första hundvagn där vi har
applicerat våra kunskaper inom
kerhet, kvalitet och komfort för
att skapa bästa upplevelsen för
hund och matte/husse.
Thule Allax
Hundtransportburar för bil i flera
olika storlekar med patenterad
säkerhet. Stilrent estetiskt
uttryck som andas Thule.
Thule Urban Glide 3
/23/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule Maple, Elm och Alfi –
säkerheten börjar redan vid
installationen
Vårt nya sortiment av bilbarnstolar är inriktat på säkerhet,
användarvänlighet och komfort. EasyDock-tekniken gör det
enkelt att installera och rotera bilbarnstolarna på Thule Alfi
ISOFIX-basen och vår digitala SenseAffirm-display ger
omedelbar visuell bekräftelse på korrekt installation.
Thule Impact Protection System och robusta säkerhets selar
garanterar att barnet är skyddat.
/24/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule AlltrailThule Chasm
Packs, Bags & Luggage:
Ökat resande och friluftsliv driver kategorin
Produktkategorin Packs, Bags & Luggage
erbjuder ett brett sortiment av produkter, allt från
den vattentäta ryggsäcken när du cyklar till jobbet,
den slitstarka och vädertåliga duffelbagen för
weekendresan eller den smarta kabinväskan för
affärsresenären. Väskbranschen är fragmenterad,
med både geografiskt begränsade varumärken och
starka globala aktörer, ofta med ett brett sortiment
som täcker flera kategorier.
Thules utbud av väskor har förändrats och
utvecklats under många år. Under de senaste åren
har väskor som passar till de aktiviteter övriga
produktkategorier omfattar visat tillväxt, exempelvis
väskor för cykling, duffelväskor för resor samt
sportväskor för vandring och vintersport. Tillbehör
som packningskuber och mindre dag väskor,
inklusive totes, slings och crossbody-väskor har
också utvecklats väl. Väskor under varumärket
Thule har ökat i omsättning medan vårt sortiment för
så kallade ”legacy bags”, framför allt inriktade
på elektronik, har minskat.
Marknaden drivs av ökat intresse för friluftsliv och
resor samt ökad efterfrågan på hållbara material.
Väskor och packlösningar som är anpassade för
specifika aktiviteter efterfrågas. Väskor lämpar
sig väl för att sälja online och andelen som säljs
direkt till konsument har ökat stadigt under de
senaste åren.
Under 2024 har två av de större väskkollektio-
nerna lanserats i uppgraderade versioner.
Thule Subterra 2 fokuserar på kunden som är i
ständig rörelse. Med väskor i ett modulsystem som
passar ihop samt smarta funktioner som justerbara
insidor, kan du hitta rätt kombination för varje resa.
Thule Chasm är kraftiga, vädertåliga duffel- och
sportväskor som lanserats i mer hållbara material
och nya färger.
Från och med 2025 kommer denna kategori att byta namn till ”Bags & Mounts”. Produkterna från förvärvet av Quad Lock kommer även att ingå i kategorin.
Siffran för 2024 inkluderar omsättning från Quad Lock i december.
ANDEL AV THULE GROUPS OMSÄTTNING:
10 %
POSITION PÅ MARKNADEN:
Stabilt växande nischposition inom utvalda segment
av vardagsryggsäckar, kabinväskor, sportväskor och
små pack- och organisationstillbehör.
PRODUKTNYHETER 2024:
Thule Subterra 2
Nytt hållbart och certifierat material med
nya funktioner och fler modeller.
Thule Chasm
Den slitstarka och väderliga
duffel- och sportväskan har blivit
bättre och finns bland annat med
återvunnet tyg och i nya färger.
Thule Alltrail
Uppdaterad vandrings- och
vätskeryggsäck.
/25/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule Subterra 2
– uppgraderad bluesign®-
godkänd kollektion
Den andra generationen Thule Subterra 2 kommer i nya färger,
erbjuder fler smarta funktioner och produkter och är tillverkad
av bluesign®-godkända material. bluesign® är en internationellt
ernd organisation som endast certifierar textilier som uppfyller
deras strikta kriterier för att skydda arbetare och miljö.
/26/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Sport&Cargo Carriers
RV Products
Juvenile & Pet
Packs, Bags & Luggage
7%
14%
23%
56%
Region Europe &
Rest of World
Regionens största marknader finns i centrala,
västra och norra Europa, med tillxt i centrala
Östeuropa och i Asien. Våra produkter säljs både
via återrljare, i butik och online, och i 15 länder
även via vår egen onlineförljning på thule.com
samt via Thule retail butiker. Vi har sex fabriker i
regionen vilka är strategiskt placerade nära våra
största marknader.
Regionen står för 74 procent av Thules
försäljning och hela 97 procent av Thules försäljning
i produktkategorin RV Products.
ÖKAD FÖRSÄLJNING AV
CYKELRELATERADE PRODUKTER OCH
TVÅ NYA SUBKATEGORIER
I Region Europe & RoW var den organiska tillväxten
4,7 procent. Under året ökade omsättningen i t
av fyra produktkategorier – Sport & Cargo Carriers
samt i Juvenile & Pet.
Omsättningen i Packs, Bags & Luggage var
oförändrad. Det var framför allt cykel relaterade
produkter som bidrog till tillväxten medan
omsättningen minskade inom RV på grund av en
utmanande marknad för nyrsäljning av fordon.
Flera nya produktlanseringar genomfördes och
två nya kategorier, hundprodukter och bilbarnstolar,
introducerades under året.
I Europa fortsatte expansionen av direkt till
konsument (DTC) vilket skapade tillväxt inom
samtliga produktkategorier. Egen försäljning via
thule.com startades upp i fem nya marknader –
Tjeckien, Polen, Finland, Irland och Portugal. Thule
har nu onlineförljning via thule.com i 15 euro-
peiska marknader. Under året öppnades även en
Thule butik i München, Tyskland. Totalt stod DTC
för drygt 5 procent av omsättningen i regionen.
ANDEL AV TOTALA OMSÄTTNINGEN
Mkr 2024 2023
Sverige 335 327
Övriga Norden 330 283
Tyskland 2 468 2 470
Övriga Europa 3 534 3 237
Asien-Stilla havsregionen 355 326
Övriga världen 50 46
Summa 7 072 6 682
OMSÄTTNING PER PRODUKTKATEGORI
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Region Europe & RoW 7 072 6 682 7 091 7 440 5 721
Sport&Cargo Carriers* 3 973 3 667 4 090 4 694 3 496
RV Products 1 653 1 720 1 700 1 403 1 117
Juvenile & Pet 964 884 887 1 024 793
Packs, Bags & Luggage 482 412 415 320 315
* Övriga intäkter ingår, vilket i huvudsak avser utvecklingsarbete utfört till externa kunder.
PROCENT AV FÖRSÄLJNINGEN
Från och med 2025 kommer Region
Europe & RoW att delas upp. Försälj-
ningen i Europa kommer redovisas i
Region Europa. Asien kommer ingå
i region Resten av världen tillsam-
mans med Mellan- och Sydamerika.
I 2024 års siffror är Quad Locks
omsättning för december redovisad
som del av Packs, Bags & Luggage.
Thule Urban Glide 4-wheel, Thule Chasm
Tillväxtsiffrorna för respektive
produktkategori är valutarensade.
/27/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Sport&Cargo Carriers
Thules takräcken och takboxar är del av ett globalt
sortiment där merparten av modellerna erbjuds
i både Europa och Asien. Vilka storlekar och
modeller som efterfgas varierar beroende på vad
som ska transporteras. I omden med snö är det
vanligt med skidor medan på varmare breddgrader
har takboxarna en bredare användning.
Cykelhållare har en bred spridning i Europa med
en utbredd användning av dragkroken för lastning.
I Asien är lagstiftningen olika mellan länderna och
högre laster på dragkroken är inte alltid tillåten.
Taktält är på frammarsch i Europa. Med goda
möjligheter för camping är de ett attraktivt
alternativ till att investera i en husbil.
Förändring i omsättning från 2023: +8%
RV Products
Hela 97 procent av RV Products förljning
kommer från Europa. Traditionen att åka på
semester med sin husbil eller husvagn är stark
och kunderna är beredda att betala för premium-
produkter för att göra sin upplevelse bättre.
Förändring i omsättning från 2023: -4%
Juvenile & Pet
Cykelkärror har en stark ställning i Europa.
Populariteten varierar mellan länderna beroende på
hur utbyggd infrastrukturen för cykling är. I Asien
är cykling utbrett men det är inte lika vanligt att
transportera barn på grund av trafikmiljön.
Thules barnvagnar för löpning och terngbruk har
en stark ställning i Europa och en mindre del av
försäljningen i Asien.
Under året har produkter för transport av hundar
lanserats. Dessutom har bilbarnstolar tillkommit
som en ny produktkategori. Bilbarnstolar är
lanserade enbart i Europa till skillnad från hund-
produkter som lanserats i samtliga regioner.
Förändring i omsättning från 2023: +9%
Packs, Bags & Luggage
Ökat resande och nylanserade modeller bidrar till
att Thules väskor är populära. Thules väskor har en
stor andel av sin försäljning i Asien.
Förljning i kategorier med koppling till
konsument elektronik, som kameraväskor och
fodral till surfplattor fortsätter som förväntat att
minska.
Förändring i omsättning fn 2023: 0%
(exklusive Quad Lock).
Thule Bexey
Thule Easy Fold 3
/28/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Sport&Cargo Carriers
RV Products
Juvenile & Pet
Packs, Bags & Luggage
20%
11%
2%
68%
Region Americas
Regionen är indelad i Nord-, Syd och Mellan-
amerika. Området bjuder på stora variationer i ett
aktivt liv både nationellt och regionalt. USA utgör
regionens största marknad, medan Kanada har
den högsta försäljningen per capita. Mellan- och
Sydamerika är geografiskt vidsträckta marknader
med ett antal cykel- och vattensportaktiva länder,
framförallt i Sydamerika. Våra produkter säljs
primärt via återförsäljare, i butik och online. I USA,
Kanada och Brasilien säljs produkter även genom
vår egen onlineförljning på thule.com och i ett
flertal länder även via Thules egna butiker. Vi har
tre egna fabriker i regionen, två i norr och en i syd.
FORTSATT NEGATIV MARKNAD
PÅVERKAR RESULTATET
Region Americas står för 26 procent av Thules
försäljning. Den organiska tillväxten var 0,1 procent
för 2024. Omsättningen minskade inom katego-
rierna Sport & Cargo Carriers samt i Packs, Bags &
Luggage. Omsättningen ökade i kategorin Juvenile
& Pet där vi lanserade ett antal nya produkter samt
en ny kategori i form av hundprodukter. Försäljningen
av cykelrelaterade produkter hade en positiv utveck-
ling under året trots att marknaden hade en negativ
utveckling. Detta berodde främst på lansering av
nya produkter som blev framgångsrika.
Omsättningen minskade i Nordamerika där
marknaden var mer utmanande, framförallt i USA,
medan försäljningen i Kanada och Mellan- och
Sydamerika utvecklades positivt under året, trots att
vi även där upplevde en utmanande marknad.
Marknadsläget bidrog till att omsättningen
direkt till konsument (DTC) utvecklades negativt
under året med -3 procent. Totalt stod DTC för
16 procent av omttningen i regionen under året.
Mkr 2024 2023
USA 1 849 1 847
Övriga Nordamerika 440 415
Central-/Sydamerika 180 181
Summa 2 469 2 450
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Region Americas 2 469 2 450 3 047 2 946 2 107
Sport&Cargo Carriers 1 670 1 695 2 129 2 227 1 540
RV Products 55 52 155 101 49
Juvenile & Pet 262 232 259 265 195
Packs, Bags & Luggage 482 471 504 354 323
Från och med 2025 kommer Region
Amerikas att delas upp. Förlj-
ningen i Nordamerika kommer
redovisas i Region Nordamerika.
Mellan- och Sydamerika kommer
att ingå i region Resten av världen
tillsammans med Asien. I 2024 års
siffror är Quad Locks omttning
för december redovisad som del av
Packs, Bags & Luggage.
ANDEL AV TOTALA OMSÄTTNINGEN OMSÄTTNING PER PRODUKTKATEGORIPROCENT AV FÖRSÄLJNINGEN
Thule Motion 3, Thule WingBar Edge, Thule GoPack duffel set
Tillväxtsiffrorna för respektive
produktkategori är valutarensade.
/29/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
Thule Chasm
Thule Urban Glide 3 med liggdel
Sport&Cargo Carriers
Thules takräcken och takboxar är del av ett globalt
sortiment där merparten av modellerna erbjuds
i Nord-, Mellan- och Sydamerika. Vilka storlekar
och modeller som efterfrågas varierar beroende på
vad som ska transporteras. Nära kusten och i de
varmare delarna av region Amerika är det vanligt att
använda takboxar för transport av surfbrädor och
annat som hör strandlivet till.
Cykelhållare har framför allt en starkt fäste i
Nordamerika. Med en annan design på drag-
anordningen (en så kallad ”hitch”) kan cykelhållare
hantera högre belastning än i Europa. Typen av
fordon skiljer sig också mot Europa och Thule
erbjuder flera modeller av cykelhållare som är
speciellt anpassade för den amerikanska mark-
naden. I Mellan- och Sydamerika är transport av
cyklar inte lika populärt.
Taktält är flitigt använt i Nordamerika och passar
väl med en infrastruktur där bilen är en stor del av
campingupplevelsen.
Förändring i omsättning från 2023: -1%
RV Products
Thule har endast 3 procent av sin RV-försäljning
från regionen. Vi har valt ett nischat produktutbud
fokuserat på mindre fordon för aktiva människor.
Förändring i omsättning från 2023: +7%
Juvenile & Pet
Cykelkärror används inte i lika hög utsträckning i
Amerika som i Europa. I Nordamerika ökar dock
intresset i takt med att infrastruktur för cykel
förbättras.
Thule Urban Glide har en stark position som
omtyckt löpar- och terrängvagn i Nordamerika.
I Mellan- och Sydamerika är marknaden för den
typ av barnvagnar mindre.
Under året har produkter för transport av hundar
lanserats. Lanseringsaktiviteterna har bland annat
fokuserat på att bygga medvetenhet och kunskap
om hur hundar kan transporteras säkrare och
bekvämare.
Förändring i omsättning från 2023: +14%
Packs, Bags & Luggage
Ökat resande och nylanserade modeller
bidrog till att Thules väskor är populära.
Regionen har historiskt sett haft större
exponering än Europa mot kategorier med
koppling till konsument elektronik, som kamera-
väskor och fodral till surfplattor, vilket är en
kategori som fortsätter att minska.
Förändring i omsättning fn 2023: -5%
(exklusive Quad Lock)
/30/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
PRODUKTUTVECKLING FÖRFLYTTAR GRÄNSER
Siktet inställt mot
horisonten
På Thule arbetar vi innovativt och
systematiskt med produktutveckling
inom alla kategorier, vilket leder till
hållbar tillväxt och befäster vår position
som premiumvarumärke. Alla som
väljer en Thule-produkt ska få en
upplevelse av säkerhet, kvalitet och
hållbarhet – en kombination som
definierar Thule. Varje produkt testas
noggrant innan den når marknaden
och vi fortsätter sedan att ständigt
utmana och förbättra våra lösningar.
Sedan länge har vi varit aktiva deltagare i bransch-
forum som sätter standarder och riktlinjer globalt.
Vår utvecklingsprocess är en viktig drivkraft för
lönsam tillväxt och bygger på en struktur och konti-
nuitet. Även efter lansering genomför vi regelbundna
tester för att upprätthålla den höga produktkvalitet
som våra kunder förväntar sig.
Under 2024 investerade vi totalt 671 Mkr (629)
i produktutveckling, vilket motsvarade 7,0 procent
(6,9) av koncernens omsättning.
VI LIGGER STEGET FÖRE
Våra medarbetare, som ofta är aktiva användare av
våra produkter, är starkt engagerade i att identifiera
förbättringsområden och skapa smarta lösningar.
Detta engagemang driver innovation och innebär att
vi snabbt kan anpassa oss till nya krav och trender.
Vi deltar aktivt i arbetsgrupper där riktlinjer och
standarder för framtidens produktkategorier utfor-
mas. Detta ger oss insikt i de krav som väntar på
de 138 marknader där vi är verksamma. Dessutom
samarbetar vi nära med ledande tillverkare inom
bil- och fritidssektorn – från cyklar och kajaker till
skidor och husbilar – vilka adderar värdefull kunskap
och information i kravspecifikationen för nästa stora
produktframgång. Utöver branschens utveckling
värdesätter vi vårt nära samarbete med konsumen-
terna som ger oss insikter och idéer om framtida
utveckling. Till detta tillför vi våra egna klimatmål,
som mäts genom noggranna livscykelanalyser*.
Thule har en ”hands-on”- produktutvecklings-
filosofi och utöver gedigen intern kompetens och
avancerad testutrustning, lägger vi stor vikt vid
att tidigt tillverka prototyper som sedan används
flitigt ute i verkligheten. Virtuella simuleringar
kompletteras med fysiska tester för att ge direkt
och detaljerad feedback under varje steg av
utvecklingsprocessen. Alla dessa insikter får stor
påverkan på hur produkterna slutligen utformas.
ÅRETS RED DOT DESIGN TEAM
FINNS I HILLERSTORP
Thules designteam fick 2024 utmärkelsen Red Dot
Design Team of the Year, ett prestigefyllt pris som
sedan 1988 tilldelats varumärken som över tid har
demonstrerat exceptionell kvalitet och innovation.
Thule är det andra svenska bolag någonsin som
fått detta pris. Vi är oerhört stolta över att sälla oss
till skaran av vinnare bland välkända varumärken
som Apple, Porsche, Ferrari och Sony.
ETT DESIGNTÄNK FÖR LÅNG LIVSLÄNGD
Våra produkter är skapade för att hålla i många år
och för att klara av tuff daglig användning. Vi vet
att våra kunder uppskattar ansvarsfullt tillverkade
produkter som de kan lita på under lång tid. Därr
är vårt designspråk tidlöst modernt och utvecklat
för att underlätta reparation, byte av slitagedelar
och återförljning på en andrahandsmarknad.
* Livscykelanalys är en metod för att mäta en produkts totala
miljöpåverkan från råmaterial till slutlig återvinning.
/31/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
PATENT OCH UPPFINNINGSRIKEDOM
Vi använder oss av strukturerade utvecklings-
processer för att säkerslla en effektiv och
hållbar tillverkning, men framför allt för att nå
högt uppsatta krav på användarvänlighet och
kerhet. Genom åren har vi bevisat vår förmåga
att skapa tekniska lösningar som gör livet enklare
för användaren. Ett av de senaste exempel är den
patenterade lösningen för vår dragkroksmonterade
transportbox Thule Arcos, som minskar bilens
bränsleförbrukning samtidigt som den ger dig
åtkomst till transportboxen utan att behöva nå upp
på biltaket.
TUFFA TESTER SKAPAR TRYGGA KUNDER
Säkerhet, kvalitet och funktion är grundpelarna i
Thules produkter. Genom vårt Thule Test
Program™ genomförs rigorösa tester i vårt Globala
Test Center i Hillerstorp. Här testar vi allt från
krocksäkerhet och livslängd till extremväder i
toppmoderna anläggningar. Detta är särskilt viktigt
för avancerade produktkategorier inom transport
av barn men också för produkter för montage på bil
och cykel.
En innovations födelse börjar ofta med en gnista inspiration. För
Thule Outset var den gnistan en önskan att utveckla en helt ny camping-
sning. Vi ville skapa ett helt nytt sätt att campa, något som förvandlar
ett vardagsfordon till ett lyxigt äventyrsfordon. Hos Thule handlar
design inte bara om estetik; det handlar om att skapa praktiska, starka och pålitliga
produkter. Thules formspråk innebär starka former och skarpa övergångar.
Det är därför tältets designegenskaper, accentuerade kanter och ledade former
kommunicerar både styrka och mjukhet.
Henrik Eriksson, Global Design Director på Thule
Thule Outset – för snabba getaways
Att montera Thule Outset på dragkrok är enkelt och väl framme tar det bara
några minuter att sätta upp tältet. Med panoramautsikt och en rymlig interiör
är tältet en bekm plats att vila på och dessutom upphöjt från marken. Lägg
därtill en slitstark konstruktion som tål väder och vind samt en mjuk madrass.
Rigorösa tester utrda i regn- och vindkammare samt krocktester garanterar
en hög nivå av säkerhet. Dessutom betyder tältets aerodynamiska placering
bak mindre påverkan på bränsleekonomi eller batteriräckvidd. Placeringen
bakom bilen frigör även utrymme på taket.
/32/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och varumärke Produktkategorier och försäljning Regioner Produktutveckling och säkerhet Tillverkning och logistik
TILLVERKNING OCH LOGISTIK
Egen tillverkning
nära marknaden
Vi har valt att själva äga alla
rättigheter till de produkter som
utvecklas. Med vårt tydliga fokus
och höga krav på ekodesign,
materialkunskap och kvalitet har
vi under årens lopp utvecklat en
djup och gedigen kompetens inom
tillverkning.
Beslutet för var, hur och vem som ska tillverka en
produkt bygger på ett pragmatiskt och långsiktigt
resonemang utifn när det är logiskt att tillverk-
ningen görs internt och när den görs externt.
Faktorer som påverkar sådana beslut är säker-
ställande av kvalitet, resurshushållning, klimat-
påverkan samt skydd av immateriella rättigheter.
I dagsläget har vi nio välinvesterade moderna
tillverkningsenheter med placering i eller nära våra
stora marknader.
EN STARK LEVERANTÖRSBAS
RUNT OM I VÄRLDEN
Under många år har vi arbetat nära våra leverantörer
för att tillsammans säkerställa ökad effektivitet,
minskade utsläpp och ständiga förbättringar. Högt
på agendan står trygga och säkra arbetsplatser,
medvetna materialval (ökad användning av mängden
återvunnet material och/eller material som lättare kan
återvinnas), energisnåla tillverknings metoder, och
optimerade transport- och förpacknings lösningar.
FLEXIBEL BEMANNINGSMODELL
Vår struktur med egna monteringsanläggningar, med
en flexibel modell vad gäller bemanning, i och nära
våra viktigaste marknader, fortsätter att vara en stor
konkurrensfördel.
Flexibiliteten behövs då flertalet av våra
nyckel produkter har stora säsongsrelaterade
volymsvängningar. I våra egna monteringsfabriker
har vi därför tre bemanningsnivåer med tillsvidare-
anställda som bas, kompletterat med egen
säsongsanställda medarbetare och korttidsinhyrd
personal från externa företag för de absoluta
topparna.
INVESTERINGAR FÖR FRAMTIDEN
För att säkerställa att vi kan möta framtida ökningar
av efterfrågan genomför vi löpande investeringar
för att förbättra produktions- och leveranskedjan.
Under 2024 investerade vi totalt 288 (269) Mkr, vilket
motsvarade 3,0 (2,9) procent av omsättningen.
Som exempel på en investering så har vår
produktionsanläggning i Polen installerat 30
luftvärmepumpar under 2024. De är tre gånger mer
effektiva än traditionella värmepumpar och drivs
dessutom med grön el. Från att tidigare ha stått för
7 procent av koncernens CO
2
-utsläpp i scope 1 har
fabrikens utsläpp gått ner till noll.
FLEXIBEL LEVERANSKEDJA
FÖR HÅLLBAR TILLVÄXT
Med en global försäljningsstruktur, växande produk-
tionskapacitet, samarbeten med cirka 750 materi-
alleverantörer i 32 länder, hög innovationstakt med
produktlanseringar i nya kategorier samt en växande
e-handel kombinerat med en nettonoll-strategi
för koldioxidutsläpp, är logistiken en strategisk
nyckelfunktion för oss. Både för att möta kundernas
förväntningar på klimatsmarta och kostnadseffektiva
leveranser och för att nå våra egna högt satta
klimat- och utvecklingsmål. Parallellt ser vi även en
trend att butiksledet minskar sina gemensamma
lager och att fler direktleveranser sker direkt till varje
enskild butik, vilket förändrar förutsättningarna.
EFFEKTIVA TRANSPORTER
Genom starka partnerskap och nära dialog med
våra samarbetspartners säkerställer vi att hela vår
leveranskedja uppfyller både nationella och inter-
nationella riktlinjer samt vår egen uppförandekod.
Vårt fokus ligger på att optimera transporter genom
att öka fyllnadsgraden, minimera flygtransporter
och i möjligaste mån ersätta vägtransporter med
järnvägstransporter.
För att fatta välgrundade beslut har vi infört mer
detaljerad rapportering för att låta data leda oss till
klokare beslut. Några av våra prioriterade initiativ
inkluderar:
Minskade flygtransporter: Vi ersätter flygfrakt
med väg- och sjötransporter där det är möjligt.
Detta arbete har bidragit till en minskning av våra
koldioxidutsläpp med över 36 procent mellan 2019
och 2024, från 3 163 ton CO
2
e till 2 038 ton CO
2
e.
Konsoliderade leveranser: Genom att samla och
optimera leveranser kan vi minska antalet transporter
och därmed även vår miljöpåverkan.
Transport sista milen: Vi undersöker kontinuerligt
nya, mer hållbara lösningar för leveranser den sista
sträckan till kund och för lokala transporter. Under
2024 introducerade vi exempelvis två biogasdrivna
transportbilar för lokala leveranser kring vår fabrik i
Hillerstorp.
För mer detaljerad
information om utsläpp
av växthusgaser
kopplat till våra logistik-
lösningar, se sid 44.
Hillerstorp (Sverige)
Komponent- och
monteringsfabrik
Neumarkt (Tyskland)
Takboxtillverkning
Menen (Belgien)
Komponent- och
monteringsfabrik
Seymour (CT, USA)
Komponent- och
monteringsfabrik
Itupeva (Brasilien)
Takboxtillverkning
Chicago (IL, USA)
Takboxtillverkning
Haverhill (UK)
Takboxtillverkning
Huta (Polen)
Komponent- och
monteringsfabrik
Pila (Polen)
Monteringsfabrik
HQ Thule Group:
Malmö (Sverige)
Kategori Tillverkningsstrategi
Sport&Cargo Carriers Huvudsakligen egen montering med begränsad anskaffning av färdiga varor
RV Products Huvudsakligen egen montering med begränsad anskaffning av färdiga varor
Juvenile & Pet Kombination av egen montering och anskaffning av färdiga varor
Packs, Bags & Luggage Huvudsakligen anskaffning av färdiga varor
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/33/
Hållbarhetsredovisning
Thule Chariot Sport
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/34/
Hållbarhetsförklaring
Vi har bara en strategi
– och den är hållbar
Vår strategi bygger på att skapa lång-
siktiga värden genom konsumentdriven
innovation, gedigen material- och
tillverkningskunskap, finansiell styrka
samt ett starkt fokus på miljö, sociala
och etiska frågor genom hela värde-
kedjan.
En passion för att tänja gränserna
Vi har vårt ursprung i de sländska skogarna. Vi
är ett team av flitiga kreatörer och ingenjörer som
mäter allt vi gör, för att ständigt tänja på gränserna,
hitta smartare lösningar och minska vårt koldioxid-
avtryck. Ny kunskap föder nya idéer. Till 2030
kommer vi att ha en helt ny produktportlj. Och år
2040 har vi återuppfunnit oss slva – igen. Allt för
att inspirera människor till ett aktivt liv.
Vårt arbete styrs av principerna i FN:s mål för
hållbar utveckling, samt vår uppförandekod och
hållbarhetspolicy, som är väl integrerade i strategin
och i det dagliga arbetet i hela värdekedjan.
Vi har anslutit oss till Science Based Targets
initiative (SBTi) och har godkända mål i linje med
Parisavtalet och det långsiktiga nettonollmålet.
Kontinuerlig förbättring utgör grunden, och som
i all vår utveckling, har vi höga ambitioner och
innovationskraft.
Vi är väl medvetna om den påverkan som våra
produkter och verksamheten har på miljö och
klimat. Våra konsumenter litar på att våra produkter
är säkra och robusta, och vi strävar efter öppen het
kring tillverkningen. Vårt engagemang i organisa-
tioner som Ecovadis vittnar om det.
Enligt Ecovadis ingår Thule i topp 1 procent av
de 65 000 företag som granskats i 160 länder.
Morningstar Sustainalytics har rankat oss bland
de 50 bästa företagen globalt av 15 000 företag
som granskats. Dessa utmärkelser speglar vårt
arbete med att integrera miljössiga, sociala och
styrningsaspekter i alla delar av vår verksamhet.
Alla anställda i värdekedjan har rätt att utföra sitt
arbete i en trygg och säker miljö. Vi utvärderar
årligen leverantörer och underleverantörer
(nivå 1 och 2) för att säkerställa hälsosamma
arbetsför hållanden, att inga kränkningar av
mänskliga rättigheter förekommer och att högt
ställda krav på etik och miljöansvar uppfylls.
Investerare som letar efter hållbara satsningar kan
lita på att Thule är ett bra val. Vi är inkluderade i både
Dow Jones Sustainability Index och Nasdaq OMX
Sweden Small Cap 30 ESG Responsible Index™
– ett bra bevis på vårt hållbarhetsengagemang.
Sustainalytics
Rankad bland
de 50 bästa
företagen globalt
av Morningstar
Sustainalytics.
Ecovadis
Topp 1 procent av
65000 företag i
160 länder.
Science Based
Targets initiative
Nettonoll 2050,
scope 1, 2 och 3.
Carbon
Disclosure
Project (CDP)
178 leverantörer
anslutna.
För mer information
om externa
bedömningar av vårt
hållbarhetsarbete,
se sid 135.
/35/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Allmänna upplysningar
Thule Group presenterar sin
hållbarhetsinformation för 2024
i ett format inspirerat av den
nuvarande tolkningen av de
europeiska standarderna för
hållbarhets rapportering (ESRS).
Rapporten har upprättats i
enlighet med årsredovisnings-
lagen.
Thule förbereder sig för framtida rapportering i
enlighet med ESRS. Överngen till CSRD är ett
stort åtagande. Att implementera några av kraven
redan i detta skede gör det möjligt att presentera
en mer mogen och transparent rapport under de
kommande åren. På sid 38 finns mer information
om underlaget för våra förberedelser.
SAMMANFATTNING VÄSENTLIGA FRÅGOR
Vår största positiva inverkan är att begränsa
klimatförändringar genom att använda förnybar
energi i våra produktionsanläggningar, optimera
transporter och minska klimatavtrycket i våra
produktkategorier. Vi hållbarhetsgranskar också
våra leverantörer för att begnsa klimatpåverkan
och understryka vikten av mänskliga rättigheter. Vi
utbildar i vår uppförandekod för att höja kunskaps-
nivån och skärpa kraven på utveckling. Vi arbetar
aktivt med att öka andelen utsläppssnåla och
återvunna material och strävar efter att våra egna
produkter ska kunna återanvändas och återvinnas
och därmed öka cirkulariteten.
Våra största negativa inverkan
Vi bidrar till klimatförändringar genom de utsläpp
av växthusgaser som orsakas av våra transporter
och afrsresor samt inköpt värme/kyla, elektricitet
och varor och tjänster.
EXEMPEL PÅ VÄSENTLIGA FRÅGOR
Vår påverkan på miljön
Minskade utsläpp från våra produkter och
från vår egen verksamhet.
Våra medarbetares hälsa och säkerhet
Fokus på att minska skador på arbetsplatsen.
Ingen diskriminering.
Jämställdhet i löner och villkor.
Produktsäkerhet
Barnkerhet är en högt prioriterad fga.
Sannolik heten för negativ inverkan är låg
men graden av allvar är hög.
Leverantörer
Arbetsvillkor hos våra leverantörer.
FÖRKLARING OM TILLBÖRLIG AKTSAMHET
UPPLYSNINGAR INFÖRLIVADE GENOM HÄNVISNING
Centrala delar i tillbörlig aktsamhet
Sidor i
hållbarhetsförklaringen
Bygga in tillbörlig aktsamhet i styrning, strategi och affärsmodell 37-38, 70-71
Samarbeta med berörda intressenter i alla huvudstegen i processen för tillbörlig aktsamhet 38, 66-67, 70-71
Identifiera och bedöma negativa inverkningar 38, 46-49, 76-82
Vidta åtgärder för att behandla dessa negativa inverkningar 40, 46-49
Följa upp och kommunicera kring hur ändamålsenliga dessa insatser är 43-45, 54-56, 61-63, 71
Sidor i
hållbarhetsförklaringen
ESRS 2 GOV-1 punkt 21(d) 70-71, 84-89
Upplysningskrav SBM-1 punkterna 40(a)–(c), 42(a)–(b) – Strategi,
affärsmodell och värdekedja
37-38, 70-71
Upplysningskrav GOV-3 – Integrering av hållbarhetsrelaterade resultat
i incitamentssystem (i finansiella noter)
108
Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapportering 38, 70-71
Viktiga styrdokument 69
/36/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Vår värdekedja
HÅLLBAR TILLVÄXT GENOMSYRAR
HELA VÄRDEKEDJAN
En hållbar leveranskedja och kostnadseffektiv,
klimatsmart distribution står högt på vår agenda.
Thule har cirka 750 materialleverantörer i 32
länder – egen tillverkning vid nio anläggningar i
sju länder, och förljning till fler än 30 000 butiker
på 138 marknader. Genom partnerskap och nära
dialog säkerställer vi att hela värdekedjan uppfyller
nationella och internationella regler och riktlinjer,
liksom vår uppförandekod med högt ställda krav.
THULE HAR EN STARK LEVERANTÖRSBAS
RUNT OM I VÄRLDEN
Under många år har vi arbetat nära våra
leverantörer för att tillsammans med dem säker-
ställa hög effektivitet och kontinuerlig förbättring.
Tillsammans arbetar vi bland annat för trygga och
kra arbetsplatser och för att minska utsläpp i
hela värdekedjan.
Produktutveckling
• Energieffektivitet
• Koldioxidsnåla lösningar
• Fokus på säkerhet och kvalitet
Ekodesign och produktens
miljöavtryck
Inköp
• Partnerskap
• Transparens
• Utvärdering
• Hållbarhet
Egen tillverkning
• Säkerställa hälsa och säkerhet
• Attrahera, utveckla och behålla talanger
• Hållbar och effektiv produktion
Transporter
• Optimera förpackningar
Stor andel av monteringen på
och nära målmarknaden
• Hållbara transportsätt
Användning
kra, lättanvända produkter
Produkter med lång livslängd
Reservdelar, reparations-
tjänster och instruktioner för att
öka produkternas livslängd
Kundmötet
• Partnerskap
• Transparens
Service och utbildning
Återvinning
Produktdesign som underttar
återvinning
/37/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Vårt ansvar och vår påverkan genom värdekedjan
VÅR PÅVERKAN VÅRT FÖRHÅLLNINGSSÄTT SÅ GÖR VI SKILLNAD
Produktutveckling Grad av inflytande: HÖG
Energieffektivitet, koldioxidsnåla lösningar,
fokus på säkerhet och kvalitet, samt smart
material användning är centrala prioriteringar.
Under 2024 investerade vi 662Mkr i hållbar
produktutveckling.
Designa produkter utifrån ett livscykelperspektiv
– vi analyserar produkternas livscykelinverkan enligt
cradle-to-gate-principen, konstruerar produkterna
för återvinningsbarhet och robusthet och tillhanda-
håller reservdelar och reparationstjänster för att
förlänga produktens livscykel. Våra produkter
genomgår också avancerade tester för att säkerställa
hög kvalitet och lång livslängd.
Genom att driva på utveckling av produkter
med lägre koldioxidutsläpp och genom
innovation inom säkerhet och material-
användning stärker vi vår konkurrenskraft,
minskar avfallsgenerering och energi-
användning samt lyfter produktsäkerhet
och funktionalitet.
Inköp Grad av inflytande: HÖG
Thule köper råvaror och komponenter från cirka
750 leverantörer i 32 länder. Vi arbetar ständigt
för att välja de strategiskt bästa leverantörerna för
att kunna driva förändring och minska riskerna i
leveranskedjan. Under 2024 köpte vi utsläpps-
snåla och återvunna material för 528Mkr.
Bedriva vår verksamhet enligt god affärspraxis
och hög etisk standard och säkerställa efterlevnad
av vår uppförandekod samt uppförandekoden för
leverantörer.
Kontinuerliga revisioner med fokus på hållbarhet.
Uppmuntra våra leverantörer att vara innovativa
och dela med sig av goda exempel.
Material med god kvalitet, hög prestanda och låga
utsläpp av växthusgaser.
Partnerskap med våra leverantörer
hjälper oss att uppnå våra hållbarhetsl
samtidigt som det ger oss möjlighet
att utveckla bättre produkter och driva
kostnadsbesparingar. Vi uppmuntrar
våra leverantörer att arbeta med samma
hållbarhetsambitioner som vi. Det hjälper
oss att minska negativa inverkningar och
öka transparensen i leveranskedjan.
Egen tillverkning Grad av inflytande: HÖG
Thule har nio egna produktionsanläggningar i sju
länder. Vårt hållbarhetsarbete omfattar social,
ekonomisk och miljömässig påverkan och vårt
agerande påverkar alla delar av värdekedjan. Vårt
direkta växthusgasavtryck står för en relativt liten
andel av den totala klimatpåverkan och kommer
främst från energianvändning i våra produktions-
anläggningar.
Sträva efter att alltid agera enligt etiska affärs-
metoder och följa vår uppförandekod, hållbarhets-
policy och arbetsmiljöpolicy.
Främja hälsa, säkerhet och välbefinnande.
Attrahera, utveckla och behålla de bästa talangerna
i alla delar av verksamheten.
Fokusera på att alltid bedriva verksamheten på ett
hållbart och effektivt sätt.
Våra medarbetare får marknadsmässig
ersättning, kompetensutveckling och
erbjuds karriärmöjligheter, samtidigt som
samhället drar nytta av flera arbetstillfällen
och ökade skatteinkomster. Att producera
effektivt och nära våra huvudmarknader
innebär både minskade kostnader och
lägre klimatpåverkan.
Transporter Grad av inflytande: MEDEL
Cirka 7 procent av vårt koldioxidavtryck kommer
från transporter, både uppströms, från våra
leverantörer, och nedströms till kunder och
konsumenter. Val av förpackning, samlastning,
transportavstånd och transportsätt påverkar vårt
koldioxidavtryck positivt eller negativt.
Minska andelen flygfrakt.
Förbättra effektiviteten i logistikkedjan.
Optimera produkternas förpackningar.
Öka andelen montering av produkterna nära
marknaden.
Utnyttja mer hållbara transportmedel för sista
sträckan fram till kund.
Ambitionen att öka andelen hållbara
transporter och minska andelen flygfrakt
är en viktig del i vår strävan att bidra till
samhällets gemensamma mål att minska
koldioxidutsläppen. Att optimera logistiken
påverkar också den långsiktiga finansiella
hållbarheten.
VÅR PÅVERKAN VÅRT FÖRHÅLLNINGSSÄTT SÅ GÖR VI SKILLNAD
Kundmötet Grad av inflytande: MEDEL
Vi säljer våra produkter via fler än 30 000
återförsäljare på 138 marknader, i fysiska butiker
och nätbutiker. Vi strävar efter att främja och öka
försäljningen av de mest hållbara produkterna och
tillhandahålla alternativ när det gäller säkerhet eller
klimat- och miljöpåverkan.
Framhålla fördelarna med våra mest hållbara
produkter.
Erbjuda verktyg och metoder för marknadsföring
som kan anpassas för lokal användning världen
över.
Erbjuda reservdelar och instruktioner om hur
konsumenten kan förlänga produktens livslängd.
Genom att vara transparenta med våra
produkters klimat- och miljömässiga och
sociala påverkan kan vi uppfylla våra
kunders och återförsäljares förväntningar.
Användning Grad av inflytande: LÅG
Eftersom en stor andel av vår försäljning kommer
från produkter som används på fordon uppstår
en betydande del av vår klimatpåverkan just
under användning. Vår förmåga att minska denna
påverkan är helt beroende av vår kunskap om
produktdesign och förmåga att välja rätt material.
Aspekterna är centrala för att vi ska kunna uppfylla
våra stränga krav och standarder för säkerhet och
samtidigt vara hållbara. Att produkten är enkel att
montera på och av är också viktigt.
Göra livscykelanalyser utifrån faktisk användning.
Utveckla produkter med låg klimatpåverkan som
uppfyller kvalitetskraven i tuffa miljöer.
Erbjuda reservdelar och instruktioner om hur
konsumenter kan öka produkternas livslängd.
Säkra produktlösningar som ökar den
personliga säkerheten, samtidigt som
produktgarantier, reservdelar och
instruktioner ökar produktens livslängd.
Återvinning Grad av inflytande: LÅG
När våra produkter når slutet på sin livscykel ska
material och komponenter kunna återvinnas och
inleda en ny cykel.
Designa produkter för återvinningsbarhet och låta
den aspekten ingå i produktspecifikationer och
designarbete.
Basera livscykelanalyser på faktisk användning för
alla produkter.
Följa förändringar i lagar och regler, liksom trender
inom materialutveckling.
Använda mer återvinningsbart material i
produkterna.
Främja cirkulärt tänkande i samarbete med
andra företag.
Våra produkter är till stor del tillverkade
av aluminium, stål och plast – allt
återvinningsbart. Vi undersöker hur vi
kan använda mer återvunnet material,
samtidigt som vi uppfyller våra stränga
krav och standarder för säkerhet. Målet
är att minska avfallet från våra produkter
och närma oss en cirkulär värdekedja. Vi
samarbetar med branschorganisationer när
det gäller användning av hållbara textilier.
Enkel demontering är viktigt, och ska stå i
fokus redan i designstadiet.
/38/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
ESRS Tematiskt ämne Nr. Delämne/Del-delämne
E1 Klimatförändringar
1 Anpassning till klimatförändringar
2 Begränsning av klimatförändringar
3 Energi
E2 Föroreningar
4
Förorening av luft, vatten och mark, levande organismer
och livsmedelsresurser
5 Ämnen som inger betänkligheter
6 Ämnen som inger allvarliga betänkligheter
E3 Vatten och marina resurser 7 Vattenförbrukning
E4
Biologisk mångfald
och ekosystem
8 Biologisk mångfald – Klimatförändringar
9 Biologisk mångfald – Föroreningar
E5 Cirkulär ekonomi
10 Resursflöden
11 Resursutflöden
12 Avfall
S1 Den egna arbetskraften
13 Arbetsvillkor
14 Likabehandling och lika möjligheter för alla
15 Andra arbetsrelaterade rättigheter
S2 Medarbetare i värdekedjan
16 Arbetsvillkor
17 Likabehandling och lika möjligheter för alla
18 Andra arbetsrelaterade rättigheter
S3 Påverkade samhällen
19 Markrelaterade konsekvenser
20 Kulturella rättigheter
S4
Konsumenter och
slutanvändare
21 Personlig integritet
22 Personlig säkerhet för konsumenter och/eller slutanvändare
23 Icke-diskriminering
24 Ansvarsfulla marknadsföringsmetoder
G1 Ansvarsfullt företagande
25 Företagskultur
26 Skydd för visselblåsare
27 Förvaltning av förbindelser med leverantörer
28 Korruption och mutor
Konsekventiell väsentlighet
Icke-väsentligt
1 4 7 8 9 17
21 23 24 27
18 19 20
Dubbel väsentlighet
Finansiell väsentlighet
Dubbel väsentlighets analys
Beskrivning av arbetsgången
för att fastställa och bedöma
väsentliga effekter, risker och
möjligheter.
I samband med den dubbla väsentlighets analysen
genomfördes en kartläggning av aktiviteterna i
Thules värdekedja. Denna analys beskriver de
aktiviteter som förekommer i Thules (1) värdekedja,
uppströms, (2) i egen verksamhet och (3) nedströms
i värdekedjan. För den dubbla väsentlighetsanalys
som genomfördes 2024 har vi endast beaktat
inverkningar från nivå 1 uppströms i värdekedjan.
Detta gör det möjligt för oss att fastställa en tydlig
rapporteringsgräns för 2024, vilket möjliggör en
mer djupgående analys av affärsverksamheten och
inverkningarna från våra leverantörer på nivå 1. Det
hjälper oss också att avgränsa och kartlägga andra
inverkningar, som på vatten och biologisk mångfald,
från leverantörer längre upp i värdekedjan.
Varje aktivitet har analyserats baserat på
geografiskt läge, Thules affärsförbindelser relaterade
till aktiviteten, de nyckelresurser som används i
aktiviteten och de intressenter som påverkas eller
kan påverkas av aktiviteten.
Syftet med kartläggningen var att få förståelse
för aktiviteterna i Thules värdekedja och därigenom
identifiera områden med inverkan, risk och möjlighet
i den dubbla väsentlighetsanalysen.
IDENTIFIERING AV INVERKNINGAR,
RISKER OCH MÖJLIGHETER (IRO)
Processen med dubbel väsentlighetsanalys
rjade med en identifieringen av Thules faktiska
och potentiella positiva och negativa inverkningar
på människor och miljö – på kort, medellång
och lång sikt. I denna process beaktades alla
hållbarhetsfrågor i ESRS 1 AR 16. I linje med ESRS
1 identifierades inverkan baserat på aspekter av
huruvida företaget orsakar, bidrar till eller är direkt
kopplat till inverkan genom sina affärsförbindelser.
Processen genomfördes för Thules egen verksam-
het och för värdekedjan uppströms och nedströms.
Finansiella risker och möjligheter på kort, medel-
lång och lång sikt identifierades sedan i relation till
de identifierade inverkningarna.
Antaganden om påverkan i värdekedjan
uppströms och nedströms har gjorts i relation till
vissa hållbarhetsfrågor. Anledningen till detta är att
information inte har samlats in direkt från aktörer i
värdekedjan.
TRÖSKELVÄRDEN
Efter att inverkningar, risker och möjligheter
identifierats bedömdes dessa mot kriterier för
väsentlighetsbedömning, baserade på sannolik-
het, omfattning och återställbarhet för negativa
inverkningar samt sannolikhet, omfattning och
skala för positiva inverkningar. För finansiella risker
och möjligheter beaktades sannolikheten och den
finansiella omfattningen. Det maximala värdet
för väsentlighet är 5, och väsentlighetstskeln
är 3. Därför klassificeras alla inverkningar, risker
och möjligheter som väsentliga om deras slutliga
väsentlighetsvärde är lika med eller högre än 3.
INTRESSENTDIALOG
Thule håller sin intressentdialog vartannat år. Under
2023 samarbetade vi med våra intressenter som är
direkt berörda och andra parter som kan påverka
Thule. Deltagare var investerare, styrelseledamöter,
leverantörer, kunder och andra intressenter.
De viktigaste hållbarhetsfrågorna som identifierades
av intressenter var sådana som är kopplade till
klimatförändringarnas inverkningar, som att minska
utsläppen av växthusgaser, tillämpa tillbörlig akt-
samhet i leveranskedjan samt arbetsmiljöaspekter.
Interna intressenter belyste även frågor om
mänskliga rättigheter, logistik och avfall. Den
tydligaste förändringen mot tidigare under sökningar
visar att uppmärksamheten ökar på utsläpp av
växthusgaser.
Vårt arbete med hållbarhet ligger i linje med
intressenternas identifierade huvudområden. Vi
anstränger oss att minska växthusgasutsläppen
inom scope 1 och 3, och för scope 2 forttter vi att
köpa förnybar el till alla anläggningar som har fler
än 12 medarbetare. Dessutom strävar vi efter att
minska utsläppen från inköpta material och arbetar
med leverantörer för att få leverantörsinformation
om andra väsentliga frågor, som exempelvis
arbetsförhållanden.
Resultaten från intressentundersökningen
har delats med styrelsen och koncernledningen.
rigenom säkerställer vi att ESG-len på
koncernnivå överensstämmer med intressenternas
synpunkter.
Sedan vår första dubbla väsentlighetsanalys
som vi genomförde 2023 har vi förfinat analysen
för att fastställa vad vi ska rapportera på för 2024
och för att anpassa oss till den ESRS-inspirerade
rapporteringen. En ny intressentdialog kommer att
genomförs under 2025. Alla intressenter kommer
att uppdateras om de hållbarhetsfrågor som Thule
kommer att rapportera på. Deras intressen och
farhågor kommer att beaktas vid revidering av den
dubbla väsentlighetsanalysen.
5 6 11 15 16
25 26 28
2 3 1012 13 14 22
FOKUSOMRÅDEN
/39/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Miljö
Engagerade medarbetare driver utvecklingen mot nettonoll
Vi drivs av de högsta standarderna för säkerhet, funktion och respekt för miljön.
Vi är nyfikna och passionerade entreprenörer som tror att människor har kraften att driva
världen framåt. Vid varje produktlansering strävar vi efter att visa en glimt av framtiden i
produktkategorin och att alltid minska klimatavtrycket.
Utsppsminskningen ligger i linje med vetenskapsbaserade mål (SBTi) för 2030
och nettonollmålet för 2050.
Fortsätta att köpa in 100 procent förnybar el som används i våra anläggningar och
kontor (scope 2).
Nya produkter med minst 20 Mkr i omsättning under sitt andra år måste minska
utsläppen av CO
2
-ekvivalenter med minst 30 procent jämfört med en tidigare
produktversion.
Thule Outset
/40/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
STRATEGI
Vår strategi för
utfasning av
fossila bränslen
Arbetet i hela vår värdekedja präglas av höga ambitioner. Miljö- och klimat-
målen för 2030, i enlighet med Parisavtalet, och det är de verifierad enligt
Science Based Targets Initiative (SBTi), tillsammans med vårt långsiktiga
nettonollmål för 2050
Vi rör oss systematiskt mot fossilfri verksamhet genom att anta ambitiösa
mål som är tydliga för alla.
Policyer
Hållbarhetspolicy
Uppförandekod för leverantörer
Kemikaliepolicy
Uttalande om biologisk mångfald
Policy för mänskliga rättigheter
(tar hänsyn till miljörättigheter
samt mark- och skogsrättigheter)
Mål
KLIMATMÅL FÖR AGENDA 2030 I
ENLIGHET MED SBTI:
En absolut minskning med 46,2
procent inom scope 1-utsläpp fram till
2030 jämfört med basåret 2019.
Fortsätta med målmedvetna inköp
av 100 procent förnybar el till våra
anläggningar och kontor med fler än
12 medarbetare fram till 2030.
Minska absoluta utsläpp relaterade
till inköpt material och transporter i
uppströms och nedströms (scope 3)
med 28 procent fram till 2030 jämfört
med basåret 2019.
NETTONOLL 2050 I ENLIGHET
MED SBTI:
Mål för scope 1, 2 och 3:
90 procent absolut minskning (jämfört
med basåret 2019) och 10 procent
klimatkompenserat.
Minska utsläppen av CO
2
-ekvivalenter
från material till alla nya produkter vars
intäkter andra året överstiger 20Mkr,
jämfört med en referensprodukt, fram
till 2030.
Upprätthålla en återvinningsgrad på
minst 98 procent, inklusive farligt
avfall.
Daglig
verksamhet
Minska direkta
och indirekta
utsläpp.
Integrera
cirkulärt
tänkande i
produkt-
designen.
Öka
produkternas
livslängd.
Öka andelen
återvunnet
material.
Effektiv resurs-
användning/
minimering av
avfall.
Se även sid 130–133.
1) L_2021443EN.01000901.xml (europa.eu)
/41/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
EU:s taxonomi
I detta avsnitt ges information om hur den ekonomiska delen i EU-taxonomin är
tillämplig på Thules verksamhet, inklusive hur kriterierna för väsentliga bidrag
har fastställts.
BESKRIVNING AV KLASSIFICERINGS-
BERÄTTIGADE AKTIVITETER
Thule har en hög ambition när det gäller att
minimera miljöavtrycket från våra produkter och
produktionsprocesser. Vi vill säkerslla att våra
investeringar ligger i linje med viktiga hållbar-
hetskriterier och att vår tillxt ligger i linje med
principerna för hållbar finansiering, där så är möjligt.
Vår kärnverksamhet, som är konsumentprodukter
för sport- och friluftskategorin, är för närvarande
inte listad som en huvudsektor i EU:s taxonomi-
kompass. Sedan 2021 har vi däremot rapporterat
om sektor 7 i byggsektorn, för både CapEx och
OpEx, för berättigade och förenliga aktiviteter,
eftersom omsättningsindikatorn inte var tillämplig.
På motsvarande sätt rapporterar vi för 2024
om CapEx och OpEx för begränsning av och
anpassning till klimatförändringar avseende följande
aktiviteter i sektor 7.
7.1 Uppförande av nya byggnader.
7.2 Renovering av befintliga byggnader.
7.3 Installation, underhåll och reparation av
utrustning för energieffektivitet.
7.4 Installation, underll och reparation av
laddningsstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser kopplade till byggnader).
7.5 Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar, för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders energi-
prestanda.
7.6 Installation, underll och reparation av teknik
för förnybar energi.
Förutom sektor 7 har vi för år 2024 även inkluderat
CapEx och OpEx för verksamheter som bidrar till
cirkur ekonomi i sektor 2.2 Vattenförsörjning,
avloppsrening, avfallshantering och sanering,
på grund av att vi har underllsarbete och
investeringar i några av våra anläggningar som
har regnvattentankar, samt sektor 2.3 Insamling
och transport av icke-farligt och farligt avfall. Vi
rapporterar också om verksamheter som bidrar
till cirkulär ekonomi i sektor 5: Andra tjänster, där
vi för första gången kan rapportera om aktiviteter
kopplade till omsättning.
CAPEX
Under tidigare år har Thule investerat betydande
belopp i våra anläggningar i Polen och Sverige.
Under 2024 har dessa investeringar fortsatt, men
i lägre takt. Icke desto mindre gjorde vi en stor
investering i anläggningen i Pila i Polen, där vi
ersatte gaspannor med elektriska värmepumpar.
Detta är också i linje med vår scope 1-strategi för
utfasning av fossila bränslen till 2030. Totalt inves-
terade Thule 363 Mkr varav 29,98 Mkr omfattas av
taxonomin och 29,82 Mkr klassas som hållbart.
För beräkning av nämnaren relaterad till
nyckel talet CapEx beräknas beloppen baserat på
bokföring som överensstämmer med våra redovis-
ningsprinciper avseende CapEx (se Nyttjanderätts-
tillgångar och Materiella och immateriella tillgångar
på sid 113–114 i årsredovisningen för 2024).
OPEX
Taxonomireglerna definierar nyckeltalet OpEx som
kostnader i samband med underll och repa-
ration, forskning och utveckling samt kortsiktiga
leasingavtal. För beräkning av nyckeltalet OpEx
använde Thule definitionen av OpEx som anges
i 1.1.3.1 i bilaga I till kommissionens delegerade
förordning
1
(EU) 2021/2178. Täljaren motsvarar
den del av driftsutgifterna som ingår i nämnaren
för verksamheterna 7.2 till 7.6 och 2.3. Nämnaren
representerar alla driftsutgifter, inklusive de
icke-berättigade aktiviteterna.
År 2024 uppgick Thules totala driftkostnader,
enligt taxonomidefinitionen, till 131,9Mkr.
Företaget beaktade endast de underhålls- och
reparationsaktiviteter som är förknippade med
verksamheter som omfattas av taxonomin 2.3 och
7.2 till 7.6.
7.2 till 7.6 Byggsektorn, rapporterade 4,49Mkr
som omfattas av taxonomin varav 4,47Mkr klassas
som hållbart.
2.3 Insamling och transport av icke-farligt och
farligt avfall rapporterade 5,75Mkr som både
omfattas samt klassas som hållbart.
OMSÄTTNING
För första gången kan Thule Group rapportera
omsättningen, eftersom EU:s taxonomikompass
har tagit med förljning av reservdelar utanför
garantiperioden som en taxonomiberättigad
aktivitet.
År 2024 hade Thule en omsättning på 79Mkr
från försäljning av reservdelar, vilken till 100 procent
både omfattas av taxonomin och klassas som
hållbart. Vi anstränger oss för att öka den genom-
snittliga produktlivslängden genom att erbjuda
reservdelar. Detta minskar avfallsgenereringen och
behovet av att tillverka nya produkter. År 2024 stod
försäljningen av reservdelar för 0,8 procent av våra
intäkter. Dessa delar köps främst av kunder/kon-
sumenter för att reparera produkter. Detta bidrar till
att produkterna förblir funktionella i åratal, samtidigt
som det stöder hållbar produktion och konsumtion.
MINIMISKYDDSÅTGÄRDER
Taxonomiförordningen definierar minimiskydds-
åtgärder som procedurer som genomförs av ett
företag för att säkerslla anpassning till OECD:s
riktlinjer för multinationella företag och FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter, inklusive de åtta grundläggande
konventioner som identifieras i Internationella
arbetsorganisationens deklaration om grund-
läggande principer och rättigheter i arbetslivet
och det internationella regelverket för mänskliga
rättigheter. Mänskliga rättigheter är inbäddade
i uppförandekoden, som ger tydlig vägledning
till våra interna och externa intressenter. Koden
beskriver också de principer och regler vi följer
i vår verksamhet, där hållbarhet och mänskliga
rättigheter är viktiga integrerade värderingar. Vi
står fast vid principerna i FN:s förklaring om de
nskliga rättigheterna, och vi är stolta över att
ha undertecknat FN:s globala överenskommelse.
Vi är också engagerade i internationella avtal
om mänskliga rättigheter, inklusive ILO:s åtta
grundläggande konventioner och OECD:s riktlinjer
för multinationella företag. Därr bemer vi våra
taxonomiberättigade aktiviteter som förenliga med
minimikraven.
/42/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Klimatförändringar
KLIMATÅTGÄRDER – EN INTEGRERAD DEL
AV VÅR VÄRDEKEDJA
Vi producerar högkvalitativa och säkra produkter
med lång livslängd som låter människor njuta av
naturen. Att bry sig om miljön ligger i vår natur, och
vi har ett afrsssigt intresse av att minimera
negativ inverkan på människor och miljö.
OMSTÄLLNINGSPLAN FÖR BEGRÄNSNING
AV KLIMATFÖRÄNDRINGARNA
Thule har en ambitiös omställningsplan för begräns-
ning av klimatförändringarna. Sedan 2020 samver-
kar vi med Science Based Targets initiative (SBTi) för
att minska utsläppen av växthusgaser inom scope 1,
2 och 3. År 2023 godkände och validerade SBTi vårt
åtagande om nettonoll till 2050.
HÅLLBARHETSPOLICY
Våra mål för klimatåtgärder baseras på
Thules hållbarhetspolicy, ett omfattande ramverk
som behandlar viktiga miljömässiga, sociala
och styrningsmässiga aspekter i vår värdekedja,
inklusive begränsning av och anpassning till
klimatförändringar.
Förutom begränsning av och anpassning till
klimatförändringar tar vi upp väsentliga frågor som
utsläpp, och vi fokuserar på ansvarsfull produktion
och konsumtion, efterlevnad av vår förteckning över
ämnen som omfattas av begränsningar (RSL) och
tillbörlig aktsamhet avseende mänskliga rättigheter
i vår värdekedja. Vi åtar oss att leverera produkter
som är säkra för människor och miljö.
Scope 1 46,2 procent minskning, i absoluta tal, av växthusgaser från våra produktionsanläggningar, fram till 2030,
jämfört med basåret 2019.
Scope 2 Fortsätta med målmedvetna inköp av 100 procent förnybar el till våra egna produktionsanläggningar och
kontor med mer än 12 anställda, fram till 2030.
Scope 3 En absolut minskning av växthusgaser med 28 procent fram till 2030, relaterat till inköpt material samt logistik i
tidigare och senare led, jämfört med basåret 2019.
OMSTÄLLNINGSPLAN FÖR BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGARNA, MÅL
/43/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
Åtgärder och resurser
Vi arbetar aktivt för att nå våra mål för utsläppsminsk
-
ning. Våra planer för att minska koldioxidutsläppen från
produktionsanläggningar ligger i linje med koncernens
strategiska planer fram till 2030 och ska hjälpa oss
att uppnå scope 1-målet enligt SBTi till 2030. En av
de viktigaste åtgärderna för utsläppsminskning och
begränsning av klimatförändringar 2024 var att installera
värmepumpar i Pila i Polen. Detta ingår i vår strategi
för minskade koldioxidutsläpp. Vi strävar också efter
att övergå till en 100 procent eldriven eller fossilfri
fordonsflotta till 2025.
Förnybar el
Vi har åtagit oss att köpa uteslutande förnybar el till alla
anläggningar och kontor med fler än 12 medarbetare.
Under 2024 hade vi 100 procent förnybar el. Thule har
genomfört förvärv under 2024 och planen är att de
nyförvärvade anläggningarna ska övergå till 100 procent
förnybar el under 2025.
Leveranskedja
När det gäller utfasning av koldioxid i leveranskedjan
samarbetar vi med våra leverantörer för att köpa material
som ger lägre utsläpp och öka andelen återvunnet
material där det är tekniskt möjligt utan att äventyra
säkerheten och kvaliteten hos produkterna. Logistiken
för direktförsäljning (DTC) ökar, men vi optimerar den för
att minska utsläppen.
Produkter
Vi sätter också upp mål för att minska produktrelaterade
utsläpp. Nya produkter som uppfyller vissa finansiella
tröskelvärden måste ha minst 30 procent lägre utsläpp
jämfört med en referensprodukt. Därmed integreras
strategier för utsläppsminskning i FoU. Under 2024
minskade vi utsläppen avsevärt för nya Thule EasyFold
3 jämfört med den tidigare produkten. Thule EasyFold 3
minskade utsläppen med 50 procent jämfört med före
-
gående produktgeneration, tack vare minskad mängd
aluminium och val av aluminium med lägre utsläpp samt
återvunnen plast. Vi har också gjort produkten mer
robust och reparerbar för att öka dess livslängd.
Carbon Disclosure Project (CDP)
År 2024 bad Thule Group 178 leverantörer (motsvarande
90 procent av inköpsvolymen 2024) att lämna ut data
om sina utsläpp och sin miljöpåverkan, inom ramen
för Carbon Disclosure Project (CDP). Dessa insatser är
inriktade på att minska utsläppen och öka det sociala
ansvaret i hela vår värdekedja.
Utsläpp av växthusgaser
Vi följer GHG-protokollet Corporate Accounting and
Reporting Standard för att rapportera om utsläpp inom
scope 1 och 2. Vi redovisar inte kategori 10, 11, 13,
14 och 15 eftersom de inte ligger inom vår operativa
kontroll eller inte är tillämpliga. År 2023 gjorde Thule en
ny beräkning av baslinje för utsläpp inom scope 1, 2
och 3 eftersom SBTi rekommenderar en omräkning vart
femte år.
Vi hade inga strukturella förändringar i verksam
-
heten. Föndringar i bekningar av utsläpp är
relaterade till beräkningsmetoderna baserat på ökad
kunskap om inköpta material och utsläpps faktorer.
De uppdaterade beräkningarna visade en skillnad
3,3 procent inom scope 3-utsläpp 2019, vilket ligger
under SBTi-tskeln på 5 procent, så vi behöver inte
omformulera befintliga kortsiktiga SBTi-mål.
Thule gjorde två förvärv under 2024. Utsläppen från
dessa förvärv ingår dock inte i 2024 års redovisning. År
2025 planerar vi att kartlägga de totala utsläppen från
de två nya enheterna för publicering i årsredovisningen
för 2025.
E1-5 ENERGIFÖRBRUKNING OCH ENERGIMIX (TOPPNIVÅ)
Total energianvändning från fossila källor (MWh) 2024 2023 2022
Kol och kolprodukter 0,00 0,00 0,00
Råolja och petroleumprodukter 12 025 10 244 11 253
Naturgas 3 896 4 232 4 435
Övriga fossila källor 0 0 0
Inköpt eller förvärvad el, värme, ånga och kylning från fossila källor 239 1 175 83
Total energianvändning från fossila källor 16 160 15 651 15 772
Total energianvändning från kärnenergikällor 0 0 0
Energianvändning från förnybara källor 18 273 17 383 21 040
Bränsleförbrukning för förnybara energikällor, inklusive biomassa (även inklusive industriavfall och
kommunalt avfall av biologiskt ursprung), biobränslen, biogas, vätgas från förnybara källor 1 520 1 232 1 344
Inköpt eller förvärvad el, värme, ånga och kylning från förnybara källor 15 765 13647* 18976*
Egenproduktion av förnybar icke-bränsleenergi 988 2 503 720
Total energianvändning från förnybara källor 18 273 17 382 21 040
Andel av total energianvändning från förnybara källor,% 53 53 57
Total energianvändning 34 433 33 034 36 812
Total energianvändning från verksamheter i sektorer med hög klimatpåverkan 34 433 33 034 36 812
Energiproduktion
Total produktion av icke-förnybar energi 10 12 26
Total produktion av förnybar energi 988 2 503 720
Total produktion av energi 998 2 515 747
Energiintensitet (total energianvändning per nettointäkt) MWh/Mkr 3,61 3,62 3,63
*Data för 2022 och 2023 års energiförbrukning från fossila källor har reviderats för att korrigera utelämnandet av bränsle från företagsbilar. Därför har värdet för total användning av icke-förnybara bränslen på 10500 MWh 2022 och
10900 MWh 2023, ändrats (se Thule Groups årsredovisning 2023). Dessutom har de rapporterade värdena för inköpt eller förvärvad el, värme, ånga och kyla från förnybara källor korrigerats på grund av beräkningsfel när det gäller inköpt el.
Detta har resulterat i en justering av elförbrukningen från 19400 MWh 2022 till 18976, och total förnybar inköpt el på 15900 MWh 2023 har ändrats till 13647 MWh. Total andel inköpt förnybar el är 100% och därmed förenlig med vårt mål för
scope 2. Andelen av den totala energiförbrukningen från förnybara källor, enligt ESRS-upplysningskraven, beräknas dock tillsammans med energiförbrukningen som också används för energiproduktion, samt andra bränslen som används för
uppvärmning, fordonsdrift etc. Därför speglar redovisad andel förnybar energi inte bara elförbrukningen.
100
procent eldriven eller fossilfri
fordonsflotta 2025.
procent förnybar el.
100
/44/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
2024 2023 2022 2021* 2020* 2019*
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserat) (tCO
2
ekv) 211 105 178296 268833 N/A N/A N/A
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserat) (tCO
2
ekv) 205914 173319 262141 325759 228231 266397
Utsläpp (platsbaserat) per nettointäkt (tCO
2
ekv/Mkr) 22,13 19,52 26,52 N/A N/A N/A
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserat) per nettointäkt (tCO
2
ekv/Mkr) 21,58 18,98 25,90 31,37 29,16 37,85
* Tredjepartsverifierade platsbaserade utsläpp för 2019-2021 är inte tillämpliga, eftersom tillägg av kategorin Inköpta varor inom scope 3 inkluderades under 2022. Efterföljande baslinjeomräkningar för totala utsläpp gäller från 2022
och framåt.
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER PER NETTOINTÄKT UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER FÖR LOGISTIK – UTSLÄPP, TON CO
2
E NETTOINTÄKT
Transporttyp 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Järnväg 86 76 275 654 424 155
Flyg 2 038 933 2 516 6 556 6 705 3 163
Sjöfrakt 3 137 2 794 5 945 5 730 7 745 7 147
Vägtransport 9 668 11 082 15 233 15 838 13 298 9 941
Totalt 14 930 14 884 23 969 28 778 28 172 20 407
UPPLYSNINGSKRAV E1-6 – BRUTTOVÄXTHUSGASUTSLÄPP INOM SCOPE 1, 2, 3 OCH TOTALA VÄXTHUSGASUTSLÄPP, TON CO
2
EKV
Retroaktivt År för delmål och mål
Basår 2019 Jämförelse, 2023 2024 % 2024/2023 2030 2050 Årligt mål i %/Basår
Utsläpp av växthusgaser inom scope 1
Bruttoutsläpp av växthusgaser inom scope 1 (tCO
2
e) 3 185 3 173 3 845 21 1 714 319 5
Andel växthusgasutsläpp inom scope 1 från reglerade utsläppshandelssystem (%) 0 0 0 0
Växthusgasutsläpp inom scope 2
Marknadsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 (tCO
2
ekv) N/A 5 192 5 327 3
Marknadsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 (tCO
2
ekv) 272 215 136 –37
Betydande växthusgasutsläpp inom scope 3
Totala indirekta bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 3 (tCO
2
ekv) 262 940 169 931 201 932 19 189 317
26,294
3
1 Inköpta varor och tjänster 238 859 151 263 163 643 8
2 Kapitalvaror N/A 0,00 16 740
3 Bränsle- och energirelaterade verksamheter (ingår inte inom scope 1 eller scope 2) 85 1 916 1 967 3
4 Transport och distribution i tidigare led 11 224 4 660 5 287 13
5 Avfall genererat i verksamheter N/A N/A 219
6 Tjänsteresor 3 589 1 869 4 433 137
9 Transport i senare led 9 183 10 224 9 643 -6
Totala utsläpp av växthusgaser
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserat) (tCO
2
ekv) N/A 178 296 211 105 18
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserat) (tCO
2
ekv) 266 398 173 319 205 914 19
/45/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
BERÄKNINGSFAKTORER E1-6
Enhet Datapunkt Faktor Kommentar Referens Publikationsnamn
Ton CO
2
e Scope 1-utsläpp Koldioxidutsläpp från fossila
bränslenoch biogas
Olja, naturgas, biogas, gasol för uppvärmning och drift UK Department for Environment, Food & Rural Affairs (DEFRA), 2024 UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024
Ton CO
2
e Scope 1-utsläpp Företagsfordon Diesel, bensin, etanol DEFRA, 2024 UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024
Ton CO
2
e Scope 2-utsläpp Inköpt el (platsbaserad) (Genomsnittliga utsläpp för nätel för varje region) Association of Issuing Bodies (AIB), 2023; Renewable Energy
Certificates; Internationella energiorganet (IEA), 2024; Green-e, 2023
European Residual Mixes, 2023; Internationella energiorganet, 2024;
Green-e Renewable Energy Mix Standard (2023)
Ton CO
2
e Scope 2-utsläpp Inköpt el (marknadsbaserad) Certifikat för förnybar energi (REC) och
leverantörskontrakt
Green-e, 2023; IEA, 2024; AIB, 2023 Green-e Renewable Energy Mix Standard (2023; Internationella
energiorganet, 2024; European Residual Mixes, 2023
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Utsläpp från logistik DEFRA-faktorer för transportsätt (luft, sjöfrakt, järnväg,
väg FTL, väg LTL)
DEFRA, 2024 UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Inköpta varor och tjänster Utsläppsfaktorer för produktkategori Leverantörers EPD; EcoInvent v3.91, 2022 EcoInvent v3.91 (2022)
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Tjänsteresor, inklusive flyg,
biluthyrning och hotellvistelser.
Utsläpp baserade på resesätt (flyg, väg, fartyg),
avstånd eller utgifter
DEFRA, 2024; Hotel Footprinting Tool, 2023; Exiobase 3.9, 2019  UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024; Hotel Footprinting Tool, 2023;
Exiobase 3.9, 2019 
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Företagsfordon, bränsle och
elbilar som laddas utanför
anläggningen
Diesel, bensin, etanol, FAME100, B100 (RME) och el
(marknads- och platsbaserade faktorer)
DEFRA, 2024; Drivkraft Sverige Beräkningsfaktorer, 2024;
Energimyndigheten Drivmedel, 2024; Circle K, 2023; IEA, 2024;
AIB, 2023
UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024; Internationella energiorganet, 2024;
European Residual Mixes, 2023
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Avfall Farligt avfall (återvunnet och icke återvunnet),
icke-farligt avfall (deponi, återvinning, förbränning)
DEFRA, 2024 UK government conversion factors for company reporting of
greenhouse gas emissions, 2024
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Inköpta varor (aluminium, plast,
förpackningsmaterial)
Utsläppsfaktorer beror på produktkategori  Leverantörs-EPD; EcoInvent v3.91, 2022 EcoInvent v3.91 (2022)
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Inköpta varor (textilier) Utsläppen beror på materialtyp (t.ex. polyester, nylon) Worldly Higg, 2024 Higg Materials Sustainability Index, 2024
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Kapitalvaror Utsläppsfaktorer beror på typen av kapitalvaror Leverantörers EPD; EcoInvent v3.91, 2022 EcoInvent v3.91 (2022)
Ton CO
2
e Scope 3-utsläpp Utsläpp i tidigare led från inköpt el Utsläpp från generering, överföring ochdistribution EcoInvent v3.91, 2022 EcoInvent v3.91 (2022)
/46/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Klimatscenarioanalys
Vi tillämpar rekommendationerna
från arbetsgruppen för klimat-
relaterade finansiella upplysningar
(TCFD) för att identifiera klimat-
risker, som vi kategoriserar efter
fysiska risker och omställnings-
risker.
Analysen kombinerar de tre följande
scenarierna, som bygger på Shared
Socioeconomic Pathways (SSP) i den
sjätte utvärderingsrapporten från den
mellanstatliga panelen för klimat-
förändringar (IPCC) 2021.
1 Mycket låga och låga växthusgasutsläpp
och CO
2
-utsläpp, som minskar till nettonoll
omkring eller efter 2050, följt av varierande
nivåer av nettonegativa CO
2
-utsläpp
(SSP1-1.9 och SSP1-2.6), vilket överens-
stämmer med Parisavtalet.
2 Medelhöga växthusgasutsläpp
(SSP2-4.5) och CO
2
-utsläpp som förblir
omkring nuvarande nivåer fram till mitten
av seklet refereras till som scenario med
medelstora åtgärder.
3 Höga och mycket höga växthusgas-
utspp (SSP3-7.0 och SSP5-8.5) och
CO
2
-utsläpp som ungefär fördubblas från
nuvarande nivåer till 2100 och 2050 refereras
till som scenario med bristande åtgärder.
Fysiska risker inkluderar akuta risker (risk för
kustnära översvämning, torka, extra-tropisk
cyklonrisk, översvämningsrisk, jordskredsrisk,
allvarlig stormrisk, tropisk storm och cyklonrisk
och brandrisk) och kroniska risker (exponering
för klimatförändringar, graddagar för nedkylning
och uppvärmning, värmestress, havsnivåhöjning,
vattenstress). Omställningsrisker inkluderar policy-,
marknads-, teknik- och ryktes risker på grund av
klimat förändringar.
Klimatscenarioanalys hjälper oss att säkerställa
att våra affärsstrategier är motståndskraftiga mot
klimatförändringarnas effekter i en rad möjliga
framtida scenarier.
Vi har genomfört en kvalitativ analys för att
förstå hur klimatpåverkan skapar risker och
möjligheter för Thule på kort sikt (2–5 år) medellång
sikt (5–10 år) och lång sikt (10–15 år). Tidsramarna
ligger i linje med våra strategiska huvudplaner och
externa klimatåtaganden.
PARISAVTALSSCENARIO: 1,5 GRADER
(SSP1-1.9 och SSP1-2.6) ligger i linje med målen
i Parisavtalet och kräver betydande minskningar
av de globala utsläppen, inklusive nettonollmål för
koldioxidutsläpp (CO
2
) före slutet av seklet.
I detta scenario finns en aktiv medvetenhet om
vikten av minskade koldioxidutsläpp som driver
samarbetsåtgärder mellan regeringar och företag
för att minska utsläppen till nettonoll till 2050.
Thule Subsola, Thule Outset
KLIMATRELATERADE RISKER
/47/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Hög
KritiskMåttlig
Möjlig
Sannolikhet
Inverkan
FYSISKA RISKER
Akuta och kroniska risker som extremväder, översvämningar,
torka, brandrisk, exponering för klimatförändringar, värmestress,
havsnivåhöjning, vattenstress i värdekedjan.
OMSTÄLLNINGSRISKER
Minskad efterfrågan på underliggande produkter på grund av regelverk
eller marknadsfaktorer som påverkar efterfrågan på Thules produkter
Begränsningar i leveranskedjan för hållbara material
Regulatoriskt landskap
Utfasning av fossila bränslen i anläggningar, produktionsprocesser och
utrustning
Detta kommer att sätta världen på rätt spår för
att begränsa den globala uppvärmningen till 1,5
grader Celsius över förindustriella nivåer. Även om
utsläppstillväxten är frikopplad från ekonomisk
tillväxt fortsätter effekterna av ”inlåsta” klimatföränd-
ringar att generera kostnader. Företagens fortsatta
framgång beror på hur effektiv deras omställning till
en koldioxidsnål ekonomi är.
Thules globala mål är i linje med SBTi- målet på
1,5 grader till 2030, och vi har också åtagit oss att
uppnå nettonoll till 2050. De största riskerna och
möjligheterna i detta scenario för Thule är kopplade
till effekter från att ställa om, som efterlevnad av nya
policyer och trender, omställning till teknik med låga
utsläpp, utfasning av fossila bränslen från anlägg-
ningar och investering i klimatresilienta tillgångar
och fastigheter. Det finns också marknadsrisker
och möjligheter i samband med pris och tillgång
på inköpta varor och material, och därmed på våra
produkter. Vi måste också anpassa oss till föränd-
ringar i omvärlden när det gäller omställningar i
energi-, infrastruktur-, transport- och industrisystem.
SCENARIO MED MEDELSTORA ÅTGÄRDER:
2 GRADER
Den globala uppvärmningen på 2°C skulle mycket
sannolikt överskridas i scenariot med medelhöga
xthusgasutsläpp. (SSP 2-4.5). I vissa ekonomier
betraktas förlängningen av varmare årstider och
förkortningen av kallare årstider som fördelaktigt,
men det kan betyda extrem värme eller kyla i andra
delar av världen. Värmeljor, regn och torka
kan intensifieras och andra fysiska effekter kan
förstärkas. Risken för inverkningar på värdekedjan
är högre i detta scenario.
Framstegen mot hållbarhet går långsamt, med
varierande utveckling och inkomsttillväxt. Den
ekonomiska verksamheten fortsätter som vanligt,
med långsamma framsteg inom hållbarhet. Det blir
högre kostnader för begränsning av och anpass-
ning till klimatndringar, och för hantering av
katastrofrisker.
SCENARIO MED BRISTANDE ÅTGÄRDER:
3 GRADER OCH HÖGRE
I (SSP3-7.0 och SSP5-8.5) fortsätter utsläppen av
koldioxid och metan att öka och fossila bränslen
används fortfarande även om utsläppen minskar
kraftigt under andra hälften av seklet. Samtidigt
minskar utsläppen av aerosoler och mera energi-
effektiv teknik införs.
De atmosfäriska CO
2
-nivåerna ökar från dagens
nivåer på 400 ppm och når upp till 936 ppm i
slutet av detta sekel. Nivåerna av CO
2
-ekvivalenter
(inklusive utsläpp av andra växthusgaser, aerosoler
och andra ämnen som påverkar klimatet) når mer
än 1 200 ppm till 2100. Det är mycket sannolikt att
den globala uppvärmningsnivån passerar 2°C på
medellång och lång sikt i scenariot med mycket
höga växthusgasutsläpp, och sannolikt att så sker i
scenariot med höga växthusgasutsläpp (SSP3-7.0)
I ett scenario med bristande mildring fortsätter
världen att prioritera kortsiktig ekonomisk tillväxt,
vilket betyder fortsatt användning av fossila bränslen
samt energiintensiva aktiviteter och livsstilar.
De flesta ekonomiska och sociala insatserna
går ut på att skydda människor och företag mot
inverkningar av klimatförändringar, och klimat-
anpassningsåtgärder blir en tung börda för
organisationer och ekonomin som helhet.
Med detta scenario är de största riskerna för
Thule fysisk klimatpåverkan. Det betyder
risker för produktivitet och fysiska tillgångar, risker
för leveranskedjan och för fysisk miljö som kan
hindra människor från att njuta av naturen. Därtill
kommer risker i form av ökande kostnader för
teknik och energieffektivitet.
Risker och riskhantering
Tabellen på nästa sida sammanfattar vad Thule för
närvarande anser är de största klimatrelaterade
riskerna och möjligheterna som är relevanta för
våra verksamheter. Tre scenarier beaktas – ett
med en framtid som uppfyller målen i Parisavtalet,
ett som gör medelstora insatser för att uppfylla
klimatlen och ett med bristande klimatgärder.
Dessa risker och möjligheter identifierades
och kartlades mot hela vår värdekedja, dvs. FoU,
testning, leveranskedja, transport, tillverkning,
affärspartnerskap och inverkningar av produkt-
användning. Effekterna är inte listade i betydelse-
ordning och listan är inte uttömmande.
Även om de inte ska ses som förutsägelser ligger
det ett värde i att vara medveten om dessa scenarier
och skapa oss en förståelse för omfattningen
av effekterna för att förstå hur akut det är med
utfasning av fossila bränslen.
När vi bedömer risker och möjligheter kring
omställning beaktar vi endast Parisavtalets scenario,
och vi förutser ett strikt reglerat landskap i Europa,
där 6 av våra produktionsanläggningar och vårt
huvudkontor finns.
/48/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Risker och riskhantering
RISK BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET| INVERKAN
TIDSHORISONT RISKKATEGORI POTENTIELL INVERKAN MÖJLIGHETER OCH BEGRÄNSANDE ÅTGÄRDER
AKUTA OCH KRONISKA
VÄDERHÄNDELSER
Egen verksamhet
Thule har anläggningar och kontor i 13 länder i världen. Koncer-
nen har 9 produktionsanläggningar, samt montering, lager, kontor
och butiker som ligger inom vår operativa kontroll. Sammantaget
är exponeringsrisken för ägda och hyrda produktionsanlägg-
ningar låg i ett mellanscenario eller ett Parisavtalsscenario, efter-
som de inte ligger i områden med stor klimatrisk. I ett bristande
klimatåtgärdsscenario är det mycket troligt att olika geografiska
områden exponeras för fysiska risker från klimatförändringar.
Leveranskedja
Vi har över 750 leverantörer runt om i världen. Kroniska och akuta
väderhändelser kan leda till förlust eller skada på egendom och
kan vara förödande både för miljö och människor.
Marknad
Vi säljer våra produkter på 138 marknader. Om människor kämpar
med en klimatkatastrof äventyrar det vår verksamhet, eftersom
vi säljer utomhusprodukter för att människor ska kunna njuta av
naturen.
Medellång och
lång sikt
Fysisk risk Kostnader för egendomsskador och produktivitetsförlust i
samband med verksamhetsstörningar
Klimatrelaterade händelser kan påverka Thules produktions-
anläggningar, kontorspersonal, leverantörer, samhällen och
kunder. Detta kan bland annat leda till direkta och indirekta
kostnader, inklusive förluster i produktivitet eller arbetsdagar,
ökande kostnader för att stärka anpassningsrmågan till klimatet
och högre försäkringspremier.
Inverkningar på människors hälsa
Exponering för extremväder kan också öka hälsoriskerna för
människor. Det kan uppstå värmerelaterade sjukdomar, andnings-
problem, fysiska skador och infektionssjukdomar. Både kraftig
väderinverkan och hälsoinverkan kan minska medarbetarnas
produktivitet och därigenom påverka intäkterna.
Av 9 produktionsanläggningar äger bolaget 8 direkt. Vi har
försäkringsskydd för våra anläggningar, om de av något skäl skulle
behöva stänga.
Det finns möjligheter att göra våra anläggningar mer klimat-
resilienta. Till exempel kan Thule samla in regnvatten för att
motverka vattenbrist och torka på grund av klimatförändringar,
eller i syfte att transportera regnvatten till andra platser. Vi kan
också använda klimatanpassningsstrategier när vi renoverar
byggnader eller uppför nya.
BEGRÄNSNINGAR I
LEVERANSKEDJAN FÖR
HÅLLBARA MATERIAL
Vårt fokus är att leverera premiumprodukter av högsta kvalitet.
Vi utforskar alternativ som hjälper oss att uppnå våra veten-
skapsbaserade mål, och nettonollambition via produktdesign
och utveckling. Det finns dock en omställningsrisk för inköp av
hållbart tillverkade material, främst stål, aluminium och plast, som
uppfyller våra stränga kvalitets- och säkerhetskrav. Detta beror på
problem med tillgänglighet och ökande priser.
Kort till medellång Marknad
(omställning)
Omställning till hållbara material betyder högre priser. Det finns
även kostnader för att byta en produkt utan den utrustning som
behövs, eller för att ersätta en produkt med mer hållbara material.
Vi har åtagit oss att uppnå nettonollmålet senast 2050. Minskade
växthusgasutsläpp och hållbart materialval integreras efter hand
i kriterierna för produktdesign. Det finns möjlighet att locka fler
kunder och konsumenter med hållbara produkter som argument.
Våra produkter håller hög kvalitet och kan användas länge.
Vi strävar efter att produkterna under hela sin livscykel ska
ha så låg miljö- och klimatpåverkan som möjligt, utan att
kompromissa med säkerhet, kvalitet, funktion eller livslängd. För
närvarande har vi livscykelanalys under hela produktens livstid
för 36 av våra produkter och vi strävar efter att få flera. Det är
under utvecklingsfasen som vi har störst möjlighet att påverka
produkternas långsiktiga hållbarhet.
MINSKAD EFTERFRÅGAN
PÅ UNDERLIGGANDE
PRODUKTER PÅ GRUND
AV REGELVERK ELLER
MARKNADSFAKTORER
SOM PÅVERKAR EFTER
-
FRÅGAN PÅ THULES
PRODUKTER
Förändringar i marknadstrender och konsumentbeteende kan
minska efterfrågan på underliggande produkter, till exempel
fordon. Detta kan i sin tur minska efterfrågan på Thules
Sport&Cargo-produkter som takboxar, takräcken och andra
fordonsrelaterade produkter. Å andra sidan kan ökad efterfrågan
på naturaktiviteter och friluftsliv utan långväga resor öka
efterfrågan på Thules produkter.
Som ovan Som ovan Som ovan Som ovan
Sannolikhet Inverkan
Möjlig Måttlig
Medel Medel
Hög Kritisk
/49/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
RISK BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET| INVERKAN
TIDSHORISONT RISKKATEGORI POTENTIELL INVERKAN MÖJLIGHETER OCH BEGRÄNSANDE ÅTGÄRDER
REGULATORISKT
LANDSKAP
Nya och nuvarande bestämmelser som CSRD, CBAM, DPP,
CSDDD, EUDR m.fl. utgör omställningsrisker eftersom vi måste
stärka de interna resurserna för att följa bestämmelserna.
Många europeiska länder strävar också efter att bli mer cykel-
vänliga och undvika att bygga ut bilinfrastruktur. Detta kan göra
livet besvärligare för bilägare, men skulle främja en cykelbaserad
livsstil och öka efterfrågan på Thules cykelprodukter.
Kort till medellång
Policy (omställning) Kostnaderna betraktas som en del av den övergripande
verksamhetsstyrningen.
Positiva attityder till cykelägande och policyförändringar för
cykelinfrastruktur i städer är positivt för Thules cykelprodukter och
kan öka försäljningen.
Att uppnå nettonollmål innebär att vi kan göra vår produktion och
verksamhet effektivare och bättre linjerad med bästa praxis och
standarder för miljö, sociala frågor samt hälsa och säkerhet.
Vi är väl förberedda på att implementera de lagstadgade kraven
genom att integrera ekodesign i våra produkter, investera i hållbar
verksamhet och anpassa våra processer för tillbörlig aktsamhet i
tidigare och senare led efter policylandskapet.
Det finns stora möjligheter i cykelkategorin eftersom allt fler
människor börjar cykelpendla.
UTFASNING AV
FOSSILA BRÄNSLEN I
ANLÄGGNINGAR,
PRODUKTIONS-
PROCESSER OCH
UTRUSTNING
Att minska koldioxidutsläppen från våra anläggningar genom
att övergå till förnybara energikällor är en omställningsrisk.
Investeringar i energieffektiva maskiner och teknik kan ha
återbetalningstider på flera år.
Maskiner och teknik används under många år från inköp, vilket
kan försämra möjligheterna att investera i bästa tillgängliga ny
teknik och nya maskiner, efter hand som tekniken utvecklas.
Thule strävar efter att uteslutande använda eldrivna fordon
senast 2025. Sådana fordon är utrustade med litiumjonbatterier,
vilket kan medföra klimat- och hållbarhetsmässiga risker i tidigare
led där ingående mineraler bryts.
Medellång och
lång sikt
Teknik (omställning) Minskad tillgång till kapital
Thules investeringar i modern och energieffektiv teknik kan försena
framtida investeringar i bästa tillgängliga teknik (BAT).
Kostnader på grund av höjt pris på förnybar energi
Eftersom vattentillgången kan försämras på grund av klimat-
förändringar kan driftskostnaderna för Thule öka. Dessutom är
driftskostnaderna för att säkra förnybar el och byta till förnybar
uppvärmning för anläggningar också kostsamma.
Thule äger 8 av 9 produktionsanläggningar så att vi kan investera i
klimattåliga byggnader, i förnybar energi eller i effektivare lösningar
som ger lägre utsläpp. Detta kan bidra till sänkta kostnader och
högre drifteffektivitet på lång sikt.
/50/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
MILJÖFÖRORENINGAR
Produkter som är säkra för
människor och miljö
Vi tillverkar högkvalitativa utomhusprodukter som är
säkra för människor och miljö. Ansvarsfull kemikalie-
hantering är en viktig del, både av vår produktdesign
och utveckling samt i kärnverksamheten. Det ligger i
linje med vårt åtagande för mål 12: Ansvarsfull
konsumtion och produktion.
POLICYER
Thules hållbarhetspolicy, kemikaliepolicy och
uppförandekod för leverantörer ska minimera
miljö påverkan och hantera föroreningar och farliga
ämnen i hela vår värdekedja. Dessa policyer
har godkänts av styrelsen. Vår hållbarhetspolicy
fokuserar på att minska utsläpp och föroreningar till
luft, vatten och mark, minska påverkan från buller-
föroreningar och skydda människor och miljö mot
skadliga och farliga kemikalier. Kemikalie policyn
och uppförandekoden för leverantörer kräver att
leverantörer följer Thules förteckning över begrän-
sade ämnen (Restricted Substances List, RSL),
med proaktiva insatser för att fasa ut skadliga ämnen
i vår produktion och i tidigare led i verksamheten.
Tillsammans understryker dessa policyer Thules
engagemang för produkt säkerhet och ansvarsfull
kemikaliehantering, genom att minimera negativ
inverkan på luft, vatten och mark från verksam-
heten och genom att prioritera kemikaliesäkerhet i
produkter.
RESULTAT OCH ÅTGÄRDER UNDER 2024
Vi srar, mäter och dokumenterar utsläpp
(luft-, vatten-, mark- och bullerutsläpp från
anläggningar och transporter) och avfallsflöden.
Våra produktions anläggningar är ISO 14001-
certifierade.
År 2024 undersökte vi våra anläggningars utsläpp
till luft för att fastställa en rapporteringsbaslinje
enligt CSRD och förordning (EG) nr 166/2006.
Vår utvärdering bekräftade minimalt med förore-
nande utsläpp, vilka främst kommer från lastbilar,
biogasuppvärmning, prototyptillverkning inom FoU
(särskilt zink) och svetsning av PVC för markiser.
Baserat på vår undersökning av anläggningar 2024,
samt de leverantörsdata vi bedömde från ett urval
av leverantörer på nivå 1 ligger utsläppen under
tröskelvärdet, enligt förordning (EG) nr 166/2006.
Vi kommer att forttta att granska effekter och
risker under 2025, så att vi kan beakta ny infor-
mation när vi fastsller väsentliga områden 2025.
Thule Caprock, Thule Approach, Thule Chasm
/51/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
För vår rapportering för 2024 utgörs de väsentliga
områdena av särskilt farliga ämnen (Substances
of Very High Concern, SVHC) och farliga ämnen
(Substances of Concern, SoC).
SÄKRA PRODUKTER
Säker och ansvarsfull användning av kemikalier
är en viktig del av produktkerheten. Thule
använder olika strategier för att säkerställa att våra
produkter uppfyller kraven i Thules förteckning
över begnsade ämnen (RSL) och alla relevanta
myndighetskrav. Våra produkter omfattas av olika
förordningar, inklusive men inte begränsat till
(EG) nr 1907/2006 (Reach-förordningen), inklusive
såväl bilaga XVII-begnsningar som artikel 59 (10)
kandidatlista, (EU) nr 2019/1021 POP-förordningen,
amerikanska federala förordningar som Toxic
Substances Control Act (TSCA 40 CFR Part 751)
och statliga förordningar som Safe Drinking Water
and Toxic Enforcement Act från 1986 (California
Prop65). Thule testar produkter regelbundet, både
under produktutvecklings fasen och återkommande
under produkternas produktionstid. Vi är också
medlemmar i olika organisationer och nätverk som
främjar säker användning av kemikalier, inklusive
Kemikaliegruppen vid RISE (Research Institutes
of Sweden). Kombinationen av sådana strategier
kerställer att Thules produkter som släpps ut på
marknaden uppfyller relevanta besmmelser och
gällande stränga säkerhets standarder.
Thule rapporterar ämnen som klassas som särskilt
farliga ämnen (SVHC) som en del av rapporterings-
skyldigheten enligt ramdirektivet om avfall (Waste
Framework Directive, WFD). Komponenter som
innehåller SVHC på REACH lista, i en koncentration
över mg/kg (eller vikt/vikt), rapporteras som farliga
ämnen för själva komponenten eller för produkter
i Produktdatabasen SCIP. Vi får information fn
leverantörer om förekomst av SVHC i varor, till
exempel avseende artikel 33, som del av skyldig-
heten att vidarebefordra information om ämnen i
produkter. Denna information verifieras vanligtvis
och kompletteras med testning så som nämnts
ovan. Rapporteringen görs för att säkerställa att
information om de artiklar som innehåller SVHC är
tillgängliga under produkternas hela livscykel.
Vidtagna åtgärder
UTFASNING AV PFAS
PFAS, eller per- och polyfluorerade alkylsubstan-
ser, avser över 10000 syntetiska föreningar som
motstår nedbrytning och kan skada hälsa och
miljö. Vi designar nya produkter för att utesluta
PFAS och uppdaterar befintliga för att minimera
förekomsten. Vi har åtagit oss att inte lansera
några nya textilprodukter med PFAS efter januari
2024, och vi förbinder oss att avsluta tillverkningen
av textilprodukter med PFAS från 2025 och framåt.
TREDJEPARTSTESTER
Under 2024 utökade vi vårt arbete med tredje part
för att göra stränga tester på våra produkter. En
höjdpunkt 2024 är att våra bilbarnstolar, Thule Maple,
Alfi och Elm, fick höga poäng i det prestigefyllda och
stränga ADAC-testet för kvalitet och säkerhet. Flera
av våra textilprodukter är ock bluesign®-
godkännas.
PLANERADE ÅTGÄRDER
Under 2025 planerar vi att utveckla en formaliserad
riskmatris för kemisk riskhantering, som screenar
och bemer produkter baserat på vissa kriterier.
Vi kommer även att arbeta närmare våra leverantö-
rer för att öka verifieringen av ämnen på vår RSL.
För farliga ämnen (SoC) kommer vi att skapa en
procedur för att kartlägga SoC och lägga till dem
på vår RSL, identifiera luckor, uppdatera dem efter
behov och säkerställa att leverantörerna efterlever
kraven.
Thule Maple, Thule Shine
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/52/
RESURSANVÄNDNING OCH CIRKULÄR EKONOMI
Mer än ett decennium
av ekodesignprinciper
Det är under utvecklingsfasen
som vi har störst möjlighet att
påverka produkternas långsiktiga
hållbarhet. Thule har arbetat med
ekodesignprinciper sedan 2012.
Innovativa och högkvalitativa
produkter med lång livslängd är
centrala i vår verksamhet.
Genom att analysera material, produktionsprocesser,
användningsfasen och återvinningsmöjligheter
strävar vi efter att produkterna under hela sin
livscykel ska ha så liten miljöpåverkan som möjligt,
utan att kompromissa med säkerhet, kvalitet och
funktion. Vårt fokus inom cirkulär ekonomi ligger på
resursinfden, de material vi köper och använder
i produktionen, hur vi designar och tillverkar
produkter, och resursutflöden, materialuttag och
minimering av påverkan fn dessa material och
våra produkter.
Våra produkter tillverkas huvudsakligen av alumi-
nium, stål, plast och textilier. Förpackningarna består
främst av wellpapp, men även plast förekommer.
Thules hållbarhetspolicy, vår uppförande kod
för leverantörer och livscykelanalysen under
produktutveckling understryker vårt åtagande
att främja en cirkur ekonomi. Det gör vi genom
ekodesign, effektiv materialanvändning och lämplig
avfallshantering. Dessutom är leverantörerna
skyldiga att övervaka och spåra sina utsläpp,
rapportera om kemikalier i enlighet med Thules
förteckning över begränsade ämnen (RSL) och dela
information om material och processer.
Våra policyer gäller för hela Thules verksamhet
och inkluderar värdekedjan uppströms och
nedströms, med betoning på hållbara metoder från
inköp till produkten inte används längre. Vi väljer
låga utsläpp och återvunnet material framför ny
råvara där så är tekniskt möjligt, samtidigt som vi
tillämpar högt ställda standarder för produkt säkerhet
och robusthet.
2024 tog Thule ett viktigt steg för att integrera
ekodesignprinciper i FoU, med stöd av våra interna
livscykelanalyser som är styrande för produkt-
utvecklingsprocessen. Vi investerade också i
verktyg som Worldly och Ecochain Mobius, för att
öka omfattningen av den livscykelanalys vi gör på
produkterna och för att höja analyskvaliteten.
Thule Allax
/53/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
0
30
60
90
120
150
Livscykelanalys – en jämförelse
Vid utveckling av nya produkter bedöms aktuella
eller liknande versioner för att se hur de ingående
materialen bidrar till utspp av CO
2
-ekvivalenter.
Genom att analysera insatsmaterialen identifierar
vi vilka material som ger störst utsläpp och kan
besluta om materialtyp och geografiskt ursprung
för de olika resurserna. Vi undersöker också hur
återvunna alternativ eller material som produceras
med förnybar el kan minska klimatpåverkan fn
den nya produkten.
UPPGRADERAD VERSION
HALVERADE UTSLÄPPEN
Till exempel tillämpades denna metodik under
utvecklingen av Thule EasyFold Gen 3 där
Thule EasyFold XT fungerade som referensprodukt.
Genom att optimera produktdesignen och minska
användningen av aluminium, välja återvunnen plast
och aluminium producerad med vattenkraft, kunde
utsläppen från material minskas med 50 procent.
MATERIALUTSLÄPP EASYFOLD XT 3B JÄMFÖRT MED GEN 3, KgCO
2
ekv
Thule EasyFold XT 3B Thule EasyFold Gen 3
* Observera att dessa beräkningar
inte är tredjepartsverifierade och
inte ska betraktas som vare sig
LCA eller miljövarudeklarationer.
Däremot fungerar de som indata
i utvecklingen av nya produkter,
för att säkerställa att hållbara
beslut fattas, i linje med vårt mål
att minska scope 3-utsläppen
med 28 procent till 2030.
Thule EasyFold XT 3B
varans vikt och utspp
Plastvikt (kg) 6,2
Utsläpp från plast (kgCO
2
ekv.) 49
Aluminiumvikt (kg) 6,5
Utsläpp från aluminium (kgCO
2
ekv.) 49
Totala utsläpp (kgCO
2
ekv.) 127
Thule EasyFold Gen 3
varans vikt och utspp
Plastvikt (kg) 7,7
Utsläpp från plast (kgCO
2
ekv.) 17
Aluminiumvikt (kg) 4
Utsläpp från aluminium (kgCO
2
ekv.) 17,5
Totala utsläpp (kgCO
2
ekv.) 63
Stål
Gummi
Plast
Metall, övrigt
Plast med lågt CO
2
-värde
Aluminium med lågt CO
2
-värde
Lampor och elektriska komponenter
Kartongförpackning
Aluminium
150
120
90
60
30
0
/54/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
Mål
Våra nuvarande mål relaterade till cirkulär ekonomi och
produkthållbarhet inkluderar:
Alla nya utvecklingsprojekt som förväntas nå över
ett visst ekonomiskt tröskelvärde under det andra
försäljnings året ska minska sina utsläpp av
CO
2
-ekvivalenter med minst 30 procent jämfört med
en definierad referensprodukt.
Alla nya utvecklingsprojekt som förväntas nå över en
viss ekonomisk tröskel under det andra försäljningsåret
måste utvärdera sin ekodesignprestanda i enlighet med
interna rutiner och processer.
Övriga mål är:
Eliminera PFAS i alla textilier senast 2025.
Börja mäta nivån av återvunnet innehåll per
produktfamilj senast 2026.
Upprätthålla en återvinningsgrad på 98 procent.
Inget farligt avfall till deponi till 2030.
Produkters miljöpåverkan
Vi planerar att utöka miljökonsekvensbedömningarna
för produkter till att omfatta inverkan på vatten, kemi
-
kalieanvändning och inverkan på biologisk mångfald
senast 2025. Därmed kan vi fatta bättre underbyggda
beslut om produktutveckling. Genom att integrera eko
-
designprinciper och information från LCA förntar vi
oss att kunna minska materialutsppen och beroendet
av ny råvara, särskilt i material med stor inverkan, som
aluminium, sl och plast.
På grund av vår mycket varierade produktportlj
har vi ännu inte satt upp mål för andelen återvunnet
innehåll per enskild produkt. Det beror på att varje
produkt, under produktutvecklingsfaserna, genomgår
en lämplighetsanalys som visar hur mycket återvunnet
material som kan användas och vilken grad av cirkur
materialanvändning som kan tillämpas.
Från och med 2025 ska vi analysera de tekniska
konsekvenserna av, och rimligheten, hos dessa mål
för relevanta produkter eller produktkategorier. Vi har
redan gjort stora framsteg när det gäller att använda
mer återvunnet tyg i vår produktkategori Packs, Bags &
Luggage. År 2023 antog vi Global Recycling Standard
(GRS), där vi förband oss att köpa in uteslutande
GRS-certifierade återvunna nylon- och polyester-
textilier till slutet av 2024.
För 2025 undersöker Thule Group möjligheten hur
digitala produktpass (DPP) kan införas, för att hlpa
konsumenter att öka produktens livsngd samt
hitta information om reparationer och återvinning.
DPP- dokumenten ska fmja cirkur praxis, genom
att informera kunder om förngning av produktens
livslängd, reparationsalternativ och återvinningsvägar,
vilket stöder Thules nettonollmålet.
Våra Sport&Cargo-produkter som takboxar,
cykelsll och Juvenile & Pet-produkter (JVP) som barn
-
vagnar kan gå i arv till familj och vänner, vilket avsevärt
förlänger produktens användningsfas. Mångårig intern
marknads analys av Thules produkter visar att de har
högt andra handsvärde.
Användningsfasen bidrar relativt lite till klimat- och
miljöpåverkan i jämförelse med inverkan i tidigare och
senare led, men vi lägger ändå stort fokus på detta efter
-
som vi vill säkerställa att konsumenterna kan använda
våra produkter på ett tillförlitligt och hållbart sätt i många
år. När vi utvecklar till exempel transportboxar för mindre
bilar analyserar vi hur fordonets energiförbrukning
påverkas beroende på boxens placering.
Vi säkerställer också att den är lätt att sätta på och
ta av, så att användaren inte frestas att låta den sitta
kvar när den inte behövs, vilket skulle medföra högre
energiförbrukning än nödvändigt. Vi erbjuder även repa
-
rationstjänster och reservdelar till produkter, både inom
och utanför garantitiden. Detta bidrar till ökad livslängd.
Vi erbjuder begränsade garantier, utökade garantier
och livstidsgarantier beroende på produktkategori. Läs
mer på vår webbplats.
Om kunder måste beställa reservdelar eller
ersättningsprodukter erbjuder Thule reservdelar och
tillber till produkter som en del av vår kundvård och
support, men också för att understryka vårt åtagande
att förlänga produktens livscykel. År 2024 levererade
Thule totalt 42 092 reservdelar enligt garantianspk (år
2023 var antalet 54 900), och totalt 9189 reservdelar
såldes utanför garanti.
Under 2024 fick vi 421 skadeanmälningar
(515 skadeanmälningar år 2023) som resulterade i att
kunden fick en ersättningsprodukt.
Thule formulerar interna mål för att minska antalet
skadeanmälningar och behovet av reservdelar eller
ersättningsprodukter, eftersom detta är kopplat till
produkternas kvalitet. Mål sätts utgående från historiska
trender, tidigare års data och prognosen för en produkt
sett till försäljning eller produktion.
Thule har åtagit sig att förlänga sina produkters
livs cykel genom att erbjuda produkt reparationer som en
tjänst. Under 2024 gjorde vi totalt 2939 reparationer vid
Thule Service-verkstäder i Polen, Tyskland, Belgien
och Storbritannien. År 2023 gjorde vi totalt 2632
reparationer.
Hållbara inköp – resursinflöden
Bland Thules primära material finns aluminium, stål,
plast, textilier och förpackningsmaterial. Dessa ingår i
vår rapportering om inköpta material. Vi kategoriserar
dessa som kärninsatsvaror, medan byggmaterial för
anläggningar klassificeras separat som kapitalvaror.
Utsläpp från sådana material rapporteras om det handlar
om ett bygg- eller renoveringsprojekt som skett inom vår
operativa kontroll under rapporterings perioden.
Vi har också initierat en strategi för leverantörs-
engagemang 2024 där data om material, utsläpps
-
faktorer, processer och initiativ för cirkulär ekonomi
samlas in från nyckelleverantörer. Vi ska fortsätta
att arbeta med våra leverantörer och sträva efter att
köpa in material med lägre utsläpp, ta in fler miljövaru-
deklarationer (EPD) och leverantörsdata om material,
använda mer återvunnet material där det är tekniskt
möjligt och uppmuntra våra leverantörer att minska
miljöavtrycket från material vi köper in.
Vi mäter noggrant volymen av material från leveran
-
törer, men för vissa kategorier som fästelement eller
textilier använder vi en uppskattad volym baserad på
materialsammansättning.
Utsläpp från inköpta material baseras på utsläpps
-
faktorer från DEFRA 2024, EcoInvent 3.91 och
leverantörsspecifika data. År 2024 uppdaterade vi också
våra utsläppsfaktorer exklusivt för textilier med hjälp av
Worldly Higgs databas. Vi strävar efter att hämta in mer
av leverantörsspecifika data.
GARANTIER
Produktkategorier
Garantitid för Europa och
resten av världen (ERoW) USA Garantitid
Sport&Cargo 5 år 25 år
RV Products 2 år 2 år
Packs, Bags & Luggage 5 år 25 år*
*Thules fodral, väskor och stötskydd för bärbara datorer har en produktgaranti på 2 år i USA.
ERoW Garantitid USA Garantitid
Cykelbarnstolar 5 år 5 år
Cykelvagnar och multisportvagnar 5 år 25 år
Hundburar 5 år 2 år
Barnvagnar 3 år 25 år på ram/3 år på tyg och delar
Bilbarnstolar 3 år Säljs ej på den nordamerikanska marknaden
PRODUKTKATEGORIN JUVENILE & PET
MATERIALRESURSFLÖDEN – MATERIAL SOM ANVÄNDS (TON)
Material Vikt (ton) Utsläpp från alla material (tCO
2
e)
Stål 10 619 27 050
Aluminium 10 455 61 328
Plast 11 080 45 953
Textilier 2 888 21 243
Förpackning 7 189 8 069
Totalt 42 231 163 643
/55/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
Plast Pappersförpackningar Textilier
År
Vikt hos
återvunnet
material
(ton)
% av
återvunnet
material
som används
Vikt hos
återvunnet
material
(ton)
% av
återvunnet
material
som används
Vikt hos
återvunnet
material
(ton)
% av
återvunnet
material
som används
2024 5 943 54 2 617 38 258 9
2023 4 881 47 565 10 115 4
2022 1 173 8 1 793 29 69 2
ANVÄNDA ÅTERVUNNA INSATSMATERIAL
Produkter – Resursutflöden
Våra produkter kan demonteras enligt specifika instruk-
tioner när de inte längre ska användas och material
som aluminium, plast och stål återvinns. Att återvinna
kombinerade material, till exempel textilier, kan dock
vara svårt. Produktinformation, inklusive produkternas
vikt, ingår i de enskilda produktspecifikationerna och är
tillgängliga för konsumenten.
Thule rapporterar också enligt reglerna för utökat
producentansvar (EPR) i fler än 15 europeiska länder,
däribland Sverige, Storbritannien, Tyskland, Frankrike,
Nederländerna, Spanien, Österrike, Belgien, Italien och
Tjeckien. År 2024 rapporterade vi återvinningsdata för
3.3 miljoner kg produkter, bland annat data för plast,
förpackningar, elektriska komponenter och batterier.
Thule strävar efter att maximera återvinningsbarheten
hos de material som används i produkterna, och därmed
bidra till den cirkulära ekonomin och minska mängden
avfall i vår bransch. Data är tredjepartsverifierade.
Resursutflöden relaterade till produktionen
Vi strävar efter att minimera användningen av material
i vår produktion och att säkerställa att skrot och avfall
hanteras på ett ansvarsfullt sätt.
Cirka 87 procent av avfallet återvanns 2024 (67 procent
direkt som återvinning av nyckelmaterial), och 20 pro
-
cent av slipspånet av plast kunde användas i takboxar.
Ytterligare 8 procent av det totala avfallet omvandlas till
energi. Mindre än 1procent går till deponi.
Alla produktionsanläggningar och lager som vi har
kontroll över rapporterar avfall, liksom alla kontor med
fler än 12 medarbetare. För vissa hyrda kontor, som inte
är anslutna till produktionsanläggningar, ingår avfalls-
insamling och data om denna i kommersiella avtal som
är kopplade till hyresavtalet för byggnaden. Detta ingår
inte i vår rapportering.
För att beräkna avfallsvikten samlar Thule in data
om material i olika avfallsflöden, baserat på volymen av
genererat avfall, och rapporterar varje kvartal hur avfallet
bortskaffades. Avfallsvolymerna dokumenteras också
av tredjepartskonsulter när det gäller skrotmaterial som
metall, kartong och plast.
Ton 2024
Totalt genererat avfall (ton)
Totalt farligt avfall 489
Totalt icke-farligt avfall 6 428
Totalt avfall 6 917
Totalt återvunnet avfall 6 854
Totalt ej återvunnet avfall 63
Andel ej återvunnet avfall i procent 0,91
Farligt avfall (ton)
Avfall till förbränning 0,2
Avfall till deponi 14
Totalt avfall till bortskaffning 14
Återvinning 275
Avfall till energiåtervinning 200
Totalt avfall som avleds från bortskaffning 475
Totalt farligt 489
Icke-farligt avfall (ton)
Avfall till förbränning 0,8
Avfall till deponi 48
Totalt avfall till bortskaffning 49
Återvunnet plastmaterial 1 522
Återvunna metaller 2 661
Återvunnet kartongmaterial och trä 1 302
Kompostering 3
Övriga 540
Avfall till energiåtervinning 351
Totalt avfall som avleds från bortskaffning 6 379
Totalt icke-farligt avfall 6 428
AVFALL PER TYP OCH BORTSKAFFNINGSMETOD
Ytterligare datapunkter som
understiger väsentlighets-
trösklarna
Vatten och marina resurser
Vattenförbrukning och vattenhantering
Thules långsiktiga mål är att minska vatten förbrukningen
i samtliga produktionsanläggningar, öka andelen
regnvatten och använda slutna kretslopp i största
möjliga mån. Regnvatten utnyttjas vid anläggningarna
Itupeva i Brasilien, Huta i Polen och Menen i Belgien.
Den tekniken svarade för 5 procent av koncernens totala
vattenförbrukning under året.
Biologisk mångfald och ekosystem
När det gäller vår direkta verksamhet är produktions-
anläggningarna inte byggda i eller nära skyddade
områden, eller områden med högt biologisk mång
-
faldsvärde utanför skyddade områden. Dessutom styrs
verksamheten i och nära våra anläggningar av lokala,
regionala eller nationella miljölagar och förordningar.
Vi gör miljökonsekvensbedömningar och minimerar
riskerna för förlust av biologisk mångfald genom att
kontrollera inverkningar på vatten, mark och luft.
Thule är uppmärksam på de potentiella effekterna på
den biologiska mångfalden som kan uppstå i tidigare
led i vår leveranskedja, eftersom produkterna innehåller
aluminium, stål, plast och textilier. Dessutom använder
vi förpackningar av papper och syntetiska material.
Uppförandekoden för leverantörer, hållbarhetspolicy,
uttalande om biologisk mångfald och kemikaliepolicy
utgör ett heltäckande ramverk för leverantörer när det
gäller deras inverkan på den naturliga miljön, inklusive
biologisk mångfald och människor. Dessutom måste alla
leverantörer följa Thules policy för mänskliga rättigheter,
som också betraktar miljörättigheter samt mark- och
skogsrättig heter som nyckelvärden.
Miljoner liter 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Regnvatten 23,34 24 26,33 27,72 20,26 21,79
Kommunalt vatten 1,24 0,86 1,16 1,20 0,85 0,66
Totalt 24,58 24,86 27,49 28,92 21,11 22,45
Vattenutsläpp
(vattenutsläpp från tredje part)
24,56 24,00 27,45
Återvunnet vatten 0,01 0,86 0,04
Omsättning 9 451 9 132 10 138 10 386 7 828 7 038
Vattenförbrukning i förhållande till
omsättning (miljoner liter/Mkr)
0,0026 0,0027 0,0027 0,0028 0,0027 0,0032
VATTENUTTAG OCH VATTENFÖRBRUKNING
/56/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Mått och mål
Leverantörers engagemang i
värdekedjan
År 2024 styrdes vårt arbete med leverantörs-
engagemang av följande mål:
1 Få insikt i våra leverantörers hållbarhetsarbete,
styrning och ambitioner (mognad).
2 Identifiera hotspots för inverkningar, risker och
möjligheter (IRO) i Thules leverantörsbas på nivå 1.
3 Informera leverantörerna om kommande rapporte-
ringskrav och bygga partnerskap för rapportering.
Leverantörsvalet baserades på följande kriterier:
Materialkategori
Målet är att få insikt i våra leverantörers hållbarhets-
arbete inom alla Thules varukategorier som köps in.
Leverantörens betydelse för Thule
I varje kategori står minst en av de valda leverantörerna
för ett betydande inköpsvärde, och/eller planerar
Thule att upprätthålla eller öka inköpsvärdet under de
kommande åren.
Representerar kategoristrukturen
En av de utvalda leverantörerna måste komplettera en
leverantör med högt inköpsvärde för att representera
den återstående leverantörsbasen som kan skilja sig
från leverantören med störst inköpsvärde. Denna
differentiering kan baseras på företagets plats,
produktionsprocesser eller storlek.
Vi valde leverantörer som representerar 21,8 procent av
inköpsvolymen 2023. De täcker alla material kategorier
inom Thule (aluminium, stål, plast, fästelement, elektro
-
nik, färdigvaror) och sträcker sig från onoterade små och
medelstora företag till stora internationella företag, med
olika produktionsprocesser (från producerande företag
till handelsföretag).
Under 2025 är ambitionen att utöka IRO-analysen till
hela leveranskedjan av inköpta varor och därigenom öka
analysens djup och undersöka inverkan i fler hållbarhets
-
frågor.
Sammanfattning av policyer,
åtgärder och mål som identifierats
i värdekedjan
Klimatförändringar och energi
Leverantörsengagemang avseende klimatförändringar
och energianvändning visar att majoriteten av leve
-
rantörerna har medelhöga till höga risker, effekter och
möjligheter.
Eftersom konsekvensbedömningen begränsades till
leverantörens egen verksamhet, identifierades de största
effekterna för de företag som driver egna energi intensiva
produktionsanläggningar.
Leverantörer arbetar aktivt för att minska sitt kol-
dioxidavtryck genom olika initiativ. De flesta leverantörer
har en policy eller liknande företagsdokument för
att hantera effekter, risker och möjligheter avseende
energianvändning och klimatförändringar. Många
beräknar sina utsläpp enligt etablerade protokoll och
fastställer vetenskapsbaserade mål. Många leverantörer
identifierade scope 3 som ett förbättringsområde, både
för att etablera minskningsmål och förbättra datakvalitet
och täckning.
Bland insatser kan nämnas att förbättra energi-
effektiviteten, använda grön el och formulera ambitiösa
mål som att uppnå koldioxidneutralitet till 2030. Vissa
leverantörer står dock inför utmaningar i form av
energiintensiva processer och begränsad tillgång till
förnybara energikällor. Sammantaget finns det ett starkt
engagemang för att minska utsläppen och förbättra
datakvaliteten avseende utsläpp. Flera av de intervjuade
leverantörerna nämnde sina ISO-certifieringar eller sina
ambitioner att bli certifierade (14001, 45001, 5001,
9001). Detta inverkar positivt på deras engagemang och
insatser för hållbarhetsfrågor.
Luftföroreningar och kemikalieanvändning
När det gäller luftföroreningar och kemikalieanvändning
är effekterna, riskerna och möjligheterna i allmänhet
lägre än för andra bedömda hållbarhets frågor. Vissa
leverantörer har låg påverkan på grund av begnsad
kemikalieanvändning, medan andra arbetar med att
minska och ersätta kemikalier för att mildra deras
inverkan.
Även om inverkningar från föroreningar av luft samt
kemikalieanvändning varierar mellan leverantörer finns
det ett generellt fokus på efterlevnad av lokala och
internationella regler. Endast ett fåtal av leverantörerna
har mätbara och tidsbundna mål, men fokus ligger på
kontinuerliga insatser för att minska föroreningar till
luft, ersätta farliga ämnen och minska kemikalie-
användningen.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Alla utvalda leverantörer har medelhöga eller höga
effekter, risker och möjligheter. Jämfört med de andra
hållbarhetsfrågorna är möjligheten att ha positiv inverkan
hög. Att främja cirkularitet är alltså ett fokusområde för
leverantörer. Både för resursflöden och avfallshantering
har leverantörerna identifierat stor förbättringspotential.
Vissa leverantörer som vi har bedömt är ledande inom
cirkularitet i sin sektor, medan andra snarare är följare.
Detta inkluderar utveckling, produktion och användning
av återvunnet och biobaserat material, förbättring av
produkternas reparerbarhet och samarbete med andra
aktörer i leveranskedjan om cirkularitet. Andra vanligt
nämnda ämnen var att öka resurseffektiviteten, minska
skrotgenereringen, välja leverantörer med lägre utsläpp
och förbättra avfallshanteringen.
FOKUSOMRÅDEN
Minska antalet olyckor ännu mera.
Öka mångfalden och främja inkludering på alla nivåer.
Utveckla människor och team.
Stärka dialogen med våra kunder.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/57/
En gemensam passion för smarta lösningar och ett aktivt liv
För oss på Thule handlar allt om att göra det enkelt att leva ett aktivt liv. Vi är stolta över
att tillsammans med våra medarbetare utveckla smarta, innovativa och långlivade
produkter. Vi tror att varierande bakgrund, ursprung och erfarenhet kompletterar
och förstärker vår prestation och våra framgångar. Därför vill vi att våra medarbetare
ska sträva efter smarta och kreativa arbetssätt och se möjligheter i alla delar av vår
verksamhet. Vi ska ha en alltigenom inkluderande och säker miljö som främjar hälsa
och välbefinnande.
Socialt ansvar
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/58/
STRATEGI
Medarbetar-
strategi
Vi tror på människors inneboende kraft att tänja sina gränser
och att hitta nya lösningar på dagens utmaningar. Men vi är
samtidigt medvetna om att detta förutsätter en inkluderande
och mångkulturell miljö där medarbetarna trivs och utvecklas.
Mål
Nolltolerans mot trakasserier och
diskriminering.
Öka mångfalden och främja
inkludering på alla nivåer.
Policyer
Uppförandekod
Policy för mänskliga rättigheter
Antidiskrimineringspolicy
Integritets- och
it-säkerhetspolicy
Visselblåsarmanual
Läs mer på sid 59, 64, 71.
Daglig verksamhet
Hälsosam och
säker arbetsmiljö.
Utbildning och
kompetens-
utveckling.
Mångfald och lika
möjligheter.
Bygga varumärke
och attrahera
talanger.
Medarbetar-
undersökning.
Intervju med Helena Dino, Senior Vice President HR
Vad har fascinerat dig mest sedan du kom till Thule?
”Det är den enorma stoltheten över att arbeta på Thule, oavsett var man
befinner sig i organisationen – och den höga energinivån. Alla är genuint
engagerade i företagets framgångar. Typiskt för Thule är att vi agerar smidigt
och fattar snabba beslut för att säkerställa kontinuerliga framsteg. Attityden
på Thule går bortom det vanliga – och ändå har jag många års erfarenhet från
stora företag.
Berätta mer om medarbetarstrategin.
”Det går bra för Thule, och vi har enorm drivkraft och momentum. Men för att
lyfta oss till nästa nivå måste vi arbeta ännu mer för att flytta ner beslut och
ansvar i organisationen och stödja tvärfunktionellt samarbete. Det kommer att
stärka både enskilda medarbetare och oss som företag.
En annan viktig prioritering på vår agenda är att attrahera talanger. Centralt
i vår strategi är ett djupt engagemang för ledarskap och talangutveckling. Vi är
övertygade om att investeringar i att låta våra medarbetare växa och utveckla sin
potential är avgörande för att driva hållbar, långsiktig framgång.”
Vilka styrkor inom HR kommer du att bygga vidare på?
”Engagemang och passion. De ger otroligt goda förutsättningar för att skapa
en kultur där alla vidareutvecklar sina styrkor. Om vi låter medarbetarna växa
kommer det att återspeglas i vår lönsamhet.”
Vilka är de största utmaningarna framöver?
”Vår affärsmodell där vi behöver ta in ett stort antal
songsanställda varje år är en utmaning, och en
annan är att hitta den enormt höga kompetensnivån
som behövs i vårt utvecklingscenter i Hillerstorp.
Även om vi är människor som älskar ett aktivt liv
utomhus är det många som föredrar att bo i en
större stad.
Alla medarbetare verkar ha sin
favoritprodukt från Thule – kan du
avslöja din?
”Det är Thules väskor med genomtänkta
funktioner, och framförallt modulerna med
kompressionsfunktion som gör att man kan
packa smart. De är fantastiska!
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/59/
VÅRT FÖRHÅLLNINGSSÄTT OCH VÅRA POLICYER
Omsorg är en del av vår kultur
Det ligger djupt rotat i oss på Thule att ha genuin omtanke om
människor och miljö och att ge tillbaka till det samhälle vi
verkar i. Vi tror på människors inneboende kraft att tänja sina
gränser och att hitta nya lösningar på dagens utmaningar. För
att utnyttja denna kraft måste vi skapa en inkluderande och
mångkulturell arbetsmiljö där våra medarbetare kan trivas och
utvecklas.
Thule har en stark företagskultur och grundläg-
gande värderingar som är avgörande för våra
fortsatta framngar och en långsiktigt hållbar
utveckling. Uppförandekoden, policyn för mänsk-
liga rättigheter och visselblåsarpolicyn gäller hela
värdekedjan och riktlinjerna är desamma över
hela världen. Vårt mål och vårt arbete inriktas på
att påverka medarbetarna på ett positivt sätt.
Uppförandekoden förutsätter efterlevnad av lagar
och förordningar. Den är baserad på internationella
standarder som FN:s förklaring om de mänskliga
rättigheterna, principerna i FN:s globala över-
enskommelse samt ILO:s (Internationella arbets-
organisationen) och OECD:s riktlinjer.
Visselblåsarpolicyn, som har utarbetats i enlighet
med principerna i bolagets uppförandekod, är
central i bolagets Corporate Compliance Program.
ATTRAHERA, UTVECKLA OCH
BEHÅLLA TALANGER
Det är den samlade kraften i våra medarbetares
kompetenser och erfarenheter som utgör grunden
för Thules framgång. Fokus på hållbarhet,
attraktiva produkter och genuina kärnvärden lockar
potentiella medarbetare över hela världen som
ger att de utan vidare kan identifiera sig med
oss, våra varumärken och våra produkter.
KOMPETENSUTVECKLING
GENERERAR NYA IDÉER
Vi är alltid i rörelse, tänjer på gränserna och
introducerar nya kreativa produkter. Därför erbjuder
vi olika program för att lyfta medarbetarnas
kompetens. Vår onlineakademi är en plattform där
vi erbjuder policyer, processer, yrkeskvalifikationer,
branschkvalifikationer och IT-utbildning. Vi förmedlar
också kurser som tredjepartsleverantörer erbjuder
för att uppfylla specifika krav, som kommunikation,
produktutveckling, ledarskap, kalibrering, geo-
metrisk dimensionering och toleranser (GD&T), samt
utbildning i programvaruutveckling.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/60/
MEDARBETARUNDERSÖKNINGAR
Medarbetare som trivs och mår bra, som stimuleras
i sitt dagliga arbete och som känner att de kan
bidra och utvecklas, är en förutsättning för att vi ska
behålla vår starka position på marknaden. Vartannat
år gör vi en omfattande medarbetarundersökning
bland samtliga medarbetare. År 2024 svarade 84
procent av medarbetarna i en undersökning om
arbetsplatsklimat, miljö, ledarskap, organisation och
kärnvärden. Den totala graden av tillfredsställelse
var 78 procent.
TRYGGA OCH SÄKRA ARBETSPLATSER
Thule prioriterar utbildningar i hälsa och säkerhet
för att säkerställa att alla medarbetare har de
kunskaper och färdigheter som krävs för att arbeta
kert. Vår arbetsmiljöpolicy och ISO45001-
certifiering ligger till grund för vår ambition att
skapa en arbetsmiljö som inte bara främjar
kerhet utan också ett positivt samarbete, trivsel
och en sund balans mellan arbete och privatliv.
Våra interna revisioner hjälper oss att identifiera
områden som kan förbättras, spåra effektiviteten
i åtgärder och uppmuntra medarbetare att delta i
arbetsmiljörelaterade aktiviteter och utbildning.
EN ARBETSPLATS PRÄGLAD AV
MÅNGFALD OCH JÄMLIKHET
Vi vill erbjuda alla medarbetare lika möjligheter att
utvecklas inom företaget och tillämpar jämställd-
hetsfokus vad gäller rekrytering, lönesättning och
karriärutveckling. I enlighet med vår rekryterings-
policy ska kandidatunderlaget grunda sig på
mångfald och jämlikhet. Avgörande är dock alltid rätt
kompetens, sett till utbildning och yrkeserfarenhet.
Thule har idag ett högt attraktionsvärde bland
både män och kvinnor. Denna positiva utveckling
har under flera år stärkts genom proaktivt arbete
och en bredare produktportfölj. En annan faktor är
att allt fler kvinnor med för oss relevant utbildning
examineras från universitet och högskolor.
ETT HELHETSPERSPEKTIV PÅ HÄLSA
Genom att se till helheten i våra medarbetares
liv försöker vi skapa förutsättningar för en god
balans mellan arbete och privatliv och främja en
aktiv livsstil. Att vara mentalt och fysiskt aktiv och
att leva ett hälsosamt liv påverkar starkt hur vi
presterar och hanterar stress.
NOLLTOLERANS MOT TRAKASSERIER
OCH DISKRIMINERING
Vi har nolltolerans mot alla former av trakasserier
och diskriminering och i vår policy mot diskrimi-
nering och trakasserier framgår det tydligt hur vi
hanterar dessa ärenden. Alla rapporterade fall
behandlas i de lokala arbetsmiljökommittéerna.
RUTINER FÖR KONTAKTER MED
MEDARBETARE OCH
ARBETSTAGARREPRESENTANTER
Vi samverkar med våra medarbetare genom
undersökningar för att säkerställa att upptäckta
brister följs upp och för att upprätthålla transparens
i bolagets policyer och hantering av diskriminerings-
rapporter. Vi övervakar och förbättrar processer
systematiskt med ett strukturerat tillvägagångs sätt
som involverar centrala och lokala skydds-
kommittéer.
TILLDELADE RESURSER
Intranät, onlineakademi, arbetsmiljöutbildning,
utbildning i mänskliga rättigheter, ISO-utvärderingar
och sociala revisioner är en del av vårt engagemang
för standardisering inom personaladministration. Vi
samlar kontinuerligt in data över hela Thules orga-
nisation, på en centraliserad plattform. Med dessa
data kan vi analysera olika mått på personalen,
som hälsa och säkerhet, utbildning, mångfald och
medarbetarengagemang. Centraliseringen främjar
transparens och säkerställer att alla dotterbolag
uppfyller våra koncerngemensamma standarder.
Matthias Batthyany, Area Sales Manager Juvenile DACH, Neumarkt, Tyskland.
Kollektivavtalstäckning och social dialog
Andel av medarbetare som täcks av kollektivavtal eller social dialog
under 2024: 70,5 %
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/61/
Mått och mål
Uppgifter om företagets anställda
Land Män Kvinnor Antal anställda
Procentandel
kvinnor
Polen 423 562 985 57,0
Övriga Europa 467 247 714 34,6
Nordamerika 197 147 344 42,7
Sverige 416 249 665 37,4
Sydamerika 26 10 36 27,8
Australien 73 38 111 34,2
Asien 28 24 52 46.2
Totalt 1 630 1 277 2 907 43,9
TOTALT ANTAL ANSTÄLLDA, PER KÖN OCH LAND
Anställda Män Kvinnor Ej angivet Totalt
Heltidsanställda med tillsvidareanställning 1 242 933 0 2 175
Arbetstagare med visstidsanställning 201 151 0 352
Deltidsanställda med tillsvidareanställning 187 193 0 380
Behovsanställda 0 0 0 0
Totalt 1 630 1 277 0 2 907
TOTALT ANTAL ANSTÄLLDA PER KÖN
Personalomsättning Andel %
Frivillig 5,8
Ofrivillig 3,4
Totalt 9,2
PERSONALOMSÄTTNING
Kriterier Nöjdhetsindex, %
Ledning 78
Kärnvärden och mål 81
Klimat 75
Organisation 78
Arbetsmiljö 82
Total nöjdhetsindex 78
MEDARBETARNAS NÖJDHETSINDEX
Arbetstyp Bemanningsanställda Konsulter Studenter Totalt
Antal arbetare 228 128 33 390
ARBETARE SOM INTE ÄR ANSTÄLLDA
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/62/
Mått och mål
Mångfaldsindikatorer
Totalt antal Andel kvinnor per funktion, %
Styrelsemedlemmar
Totalt 7
Män 4
Kvinnor 3 43
Vd och koncernledning
Totalt 11
Män 8
Kvinnor 3 27
Högre chefsbefattningar
Totalt 73
Män 48
Kvinnor 25 34
Övriga chefer och medarbetare
Totalt 2 823
Män 1 573
Kvinnor 1 249 44
%
Män 91
Kvinnor 93
Tim/anställd/år
Män 10,0
Kvinnor 11,5
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER UTBILDNING PER
FUNKTION
%
Arbetare 93
Tjänstemän 70
Män Män, % Kvinnor Kvinnor, %
Över 50 342 56 270 44
30–50 1 022 58 752 42
Under 30 266 51 255 49
Totalt 1 630 56 1 277 44
ANSTÄLLDA EFTER FUNKTIONER MEDARBETARE SOM DELTOG I REGELBUNDNA
PRESTATIONS- OCH KARRIÄRUTVECKLINGS-
SAMTAL EFTER KÖN
DET GENOMSNITTLIGA ANTALET UTBILDNINGS-
TIMMAR PER ANSTÄLLD, UPPDELAT EFTER KÖN
ANSTÄLLDA EFTER ÅLDER OCH KÖN
Tillräckliga löner
Alla medarbetare får en adekvat lön. Thule Group
Corporate Governance Manual (TCGM) stöder och
vägleder koncernens interna kontroll i olika enheter
när det gäller att genomföra de kärnvärden som ingår
i uppförandekoden, sett till arbets- och anställnings-
förhållanden. I vår värdekedja minimerar vi risker
gällande mänskliga rättigheter genom interna revisioner
eller tredjepartsrevisioner för att säkerställa att
Thule uppfyller kraven på mänskliga rättigheter inom
områden som löner, arbetsförhållanden, arbetstid,
ledning, arbetsmiljö, föreningsfrihet och miljö.
Socialt skydd
Alla anställda omfattas av socialt skydd mot inkomst-
bortfall på grund av större livshändelser, antingen genom
offentliga program eller genom förmåner som erbjuds av
bolaget.
Utbildnings- och
kompetensutvecklingsmått
Thule erbjuder olika program för att förbättra och utöka
medarbetarnas kompetens. Thule Online Academy
är en omfattande onlineplattform som vi använder
för att erbjuda olika utbildningar. Vi ger också tillgång
till kurser som erbjuds av tredjepartsleverantörer för
att uppfylla specifika krav. Vi prioriterar kontinuerlig
kompetensutveckling och kunskapshöjning av våra
medarbetare, genom att tillsammans identifiera deras
utvecklingsbehov. Denna pågående dialog säkerställer
att utbildningsinsatserna är målinriktade och effektiva
och att vi förblir en attraktiv arbetsgivare. År 2024
slutförde 81 procent av våra anställda utbildningen för
mänskliga rättigheter.
Ersättningsmått
Vi ser rättvis och skälig ersättning som en förutsättning
för våra medarbetares arbetstillfredsställelse. Dessutom
stöder vi fullt ut föreningsfrihet och rätten att delta
i kollektiva förhandlingar. Att säkerställa lika lön för
lika arbete, oberoende av kön, är ett grundläggande
åtagande för ett etiskt och ansvarsfullt företag. I vår
organisation får män och kvinnor i likvärdiga roller lika
lön, baserad på tydligt definierade löneintervall inom
alla yrkeskategorier. Vi genomför årliga granskningar av
rättvis lön och jämför löner mellan män och kvinnor inom
likvärdiga arbetsområden för att säkerställa rättvisa.
Löneskillnader mellan könen
År 2024 är den aggregerade ingångslöneskillnaden
mellan män och kvinnor 1.
Årligt totalt kompensationsförhållande
Kompensationsförhållandet mellan den högst betalda
befattningshavaren och den genomsnittliga lönenivån för
det totala antalet anställda 2024 är 14.
Metodik
Årlig total ersättning för bolagets enskilt högst betalda
medarbetare/årlig total medianersättning (exklusive den
högst betalda medarbetaren).
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/63/
Mått och mål
Balans mellan arbete och privatliv
Thule strävar efter att skapa en inkluderande och rättvis
arbetsmiljö i alla sina anläggningar över hela världen.
Redovisningsprinciper och -metoder
100 procent av företagets egna arbetstagare har rätt till
ledighet av familjeskäl genom lokala lagar och/eller
kollektivavtal/FTE.
De förmåner som erbjuds beror på lokala bestämmel
-
ser och företagets policy. Thule erbjuder heltidsanställda
anställningstrygghet och stabilitet. Förmåner för
heltidsanställda kan inkludera, men begränsas inte till,
följande:
Sjukvårdsförmåner: Heltidsanställda omfattas ofta av
sjukförsäkring
Föräldraledighet: Andel anställda som har rätt till
föräldraledighet, totalt 100 procent.
Antal
Totalt antal anställda som har rätt till
föräldraledighet 2 907
Totalt antal män som tagit ut
föräldraledighet 120
Totalt antal kvinnor som tagit ut
föräldraledighet 109
FÖRÄLDRALEDIGHET
Incidenter, anmälningar och allvarliga
inverkningar på mänskliga rättigheter
Under 2024 hade vi inga arbetsrelaterade klagomål,
incidenter eller anmälningar.
Redovisningsprinciper och -metoder
Thule kräver att följande tre typer av incidenter
rapporteras i den digitala hållbarhetsplattformen:
1) Olyckor i eller utanför företagets anläggningar som
medför personskador som kräver sjukvård.
2) Fall av trakasserier.
3) Fall av diskriminering.
INCIDENTER, ANMÄLNINGAR OCH ALLVARLIGA INVERKNINGAR PÅ MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Antal
Arbetsrelaterade anmälningar, incidenter och klagomål 0
Antalet klagomål som lämnas in genom kanaler för personer i företagets egen arbetskraft för att
uppmärksamma problem (inklusive klagomålsmekanismer) och, i tillämpliga fall, för de nationella
kontaktpunkterna för multinationella företag inom OECD 0
Det sammanlagda antalet diskrimineringsfall, inklusive trakasserier 0
Allvarliga inverkningar och incidenter relaterade till mänskliga rättigheter 0
Antalet allvarliga människorättsincidenter med anknytning till bolagets anställda 0
Den sammanlagda mängden böter, viten och ersättningar för incidenter 0
Avstämning av dessa belopp mot det mest relevanta beloppet som anges i den ekonomiska redovisningen 0
Antal
Antalet dödsfall som har orsakats av
arbetsrelaterade skador och arbetsrelaterad
ohälsa 0
Antalet och frekvensen av registreringsbara
arbetsrelaterade olyckor 75
Antalet registreringsbara
arbetsrelaterade ohälsofall eller dödsfall 0
Antalet fall av registrerbar arbets-
relaterad ohälsa, i enlighet med rättsliga
begränsningar för insamling av person-
uppgifter 0
Antalet förlorade dagar på grund av
arbetsrelaterade skador, till följd av arbets-
relaterade olyckor, och arbetsrelaterad
ohälsa per miljon arbetade timmar 207
Frekvens arbetsrelaterade skador 17,27
Arbetstimmar
Totalt antalarbetstimmar 4 342 147
Förlorade dagar per miljon arbetade timmar 207
SKADOR
Mått för arbetsmiljö
Thule prioriterar utbildningar i arbetsmiljö för att
kerställa att alla anställda har de kunskaper och
rdigheter som krävs för att arbeta säkert. 100 procent
av Thules egen personal omfattas av företagets arbets
-
miljösystem, vilket är baserat på lagkrav och erkända
standarder eller riktlinjer. Thule prioriterar arbetsmiljö-
utbildningar för att säkerställa att alla medarbetare har
den kunskap och kompetens som krävs för att arbeta
säkert.
Under 2024 omfattades 90 procent av Thules enheter
av ledningssystemet ISO 45001. Våra interna revisioner
identifierade också områden som kan förbättras och
uppmuntrade anställda att delta i arbetsmiljöaktiviteter.
Olyckor
Olyckor rapporteras månadsvis på den digitala hållbar
-
hetsplattformen och konsolideras årligen. Vi rapporterar
olyckor vid våra anläggningar som resulterar i förlust av
8 eller flera arbetstimmar.
Årligt antal olycksfall efter kön med 8 eller flera
förlorade arbetstimmar.
Årliga förlorade dagar på grund av skador per 1 miljon
arbetstimmar.
Metodik
Rapportera årligt antal olyckor per 1 miljon arbetstimmar.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/64/
Arbetstagare i värdekedjan
46
leverantörer granskades
under 2024.
0
fall av tvångsarbete eller
barnarbete konstaterades
under 2024.
SÄKERSTÄLLA SÄKERHET OCH GOD ARBETS-
MILJÖ FÖR ARBETSTAGARE I VÄRDEKEDJAN
På Thule främjar vi en ansvarsfull och hållbar värde-
kedja som upprätthåller mänskliga rättigheter,
etiska metoder och miljöansvar. Vårt arbete styrs
av och anpassas till FN:s vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter och OECD:s
riktlinjer för multinationella företag.
Vår hållbarhetspolicy, policyn för mänskliga
rättigheter och uppförandekoden för leverantörer
understryker vårt åtagande att bevaka mänskliga
rättigheter genom hela vår värdekedja. Thule
genomför årliga CSR-revisioner, med fokus på
leverantörer på nivå 1 i länder med hög till måttlig
risk. Vi väljer leverantörer på nivå 2 baserat på en
årlig riskanalys av respektive land. Vi prioriterar
inkludering av arbetstagare i värdekedjan genom
CSR-revisioner. Vi intervjuar arbetstagare för att
ta del av deras perspektiv och säkerställa att
eventuella problem åtgärdas. Detta följs upp genom
korrigerande åtgärder baserade på graden av
bristande efterlevnad. Under 2024 genomförde vi 46
leverantörsrevisioner (19 direktleverantörer och 20
leverantörer på nivå 2), inklusive 7 nya leverantörer.
Mer information på sid 65.
Inga fall av tvångsarbete eller barnarbete
konstaterades under 2024.
SÅ ARBETAR VI MED LEVERANTÖRER
Under 2024 lanserade Thule officiellt uppförande-
koden för leverantörer (ScoC). Vi arbetar med
leverantörer för att säkerställa att de uppfyller Thules
centrala värderingar om mänskliga rättigheter,
arbetsförhållanden och viktiga efterlevnadsåtgärder
relaterade till tillbörlig aktsamhet för leverantörer.
ScoC kräver också att leverantörer säkerställer
skogs- och vattenrättigheter i lokala samhällen där
de är verksamma och förhindrar miljöskador för
marginaliserade och utsatta samhällen, inklusive
tvångsevakuering och användning av säkerhets-
styrkor. Vi investerade också i ett riskanalysverktyg
för leverantörer för omfattande screening av risker i
tidigare led i leveranskedjan. Vårt tillvägagångssätt
säkerställer att vi fattar välgrundade, riskmedvetna
inköpsbeslut. Verktyget ger en djupgående analys
av leverantörsdata och bedömer kritiska faktorer
som finansiell stabilitet, regelefterlevnadsrisk
(inklusive mänskliga rättigheter) och potentiell
exponering för störningar i leveranskedjan.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/65/
Mått och mål
Hantering av väsentliga
effekter
Negativa effekter och främjande av
positiva effekter
Vi arbetar med leverantörer för att säkerställa att de
uppfyller Thules viktigaste värderingar avseende
mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden och viktiga
efterlevnadsåtgärder relaterade till tillbörlig aktsamhet
för leverantörer.
Säkerställa fortsatt positiva inverkningar
Granskade leverantörer motsvarande 90 procent av
inköpsvolymen, i länder med hög till måttlig risk.
Granskade leverantörer motsvarande 99 procent av
inköpsvolymen, i länder med hög till måttlig risk och
med högriskprocesser och centrala produktkategorier.
80 procent av gruppen leverantörer som stod för
80 procent av inköpen (2024) undertecknade
upp förandekoden för leverantörer.
Leverantörers engagemang i värdekedjan
Thule-leverantörerna på nivå 1 uppvisade medelhöga
till höga effekter, risker och möjligheter relaterade till
medarbetarna i värdekedjan.
Under 2024 intervjuade vi leverantörer som stod
för 21,8procent av våra inköp. De intervjuade
leverantörerna genomför policyer och åtgärder för
att säkerställa efterlevnad av arbetsnormer, förbättra
arbetsförhållandena och säkerställa anpassning
av sin leveranskedja till sina egna värderingar och
förväntningar. Detta inkluderar att kommunicera
uppförandekoden för leverantörer och genomföra
leverantörsrevisioner för högriskregioner och för
industriella högriskprocesser.
Antal CSR-revisioner/land Antal
Kina 31
Taiwan 5
Polen 4
Indien 1
Vietnam 2
Indonesien 2
Rumänien 1
Totalt 46
LEVERANTÖRSBEDÖMNING PER LAND
Procent Antal leverantörer
>85 30
71–85 14
51–70 2
<50 0
Totalt 46
RESULTAT – LEVERANTÖRSGRANSKNINGAR
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/66/
VÅRT FÖRHÅLLNINGSSÄTT OCH VÅRA POLICYER
Våra kunders perspektiv
formar vår verksamhet
Konsumentperspektivet är
avgörande för våra affärs-
strategier och hantering av vår
påverkan. Våra produkter säljs via
B2B-kanaler genom återförsäljare
och distributörer och direkt till
konsumenter via Thule-butiker.
Dessutom säljer vi online i mer
än 15 länder över hela världen
via thule.com.
AMBITIÖSA PLANER FÖR LÅNGSIKTIGA MÅL
Thule har satt upp mål för att öka försäljningen
genom att bredda vårt produktsortiment och
öka synligheten genom att sälja mer direkt till
konsumenterna. Ett breddat produktutbud för
med sig risker som vi motverkar i vår strategiska
planering och dagliga verksamhet. De identifierade
risk erna inkluderar arbetsförhållanden, hälsa och
säkerhet, miljöpåverkan och kundetik. Thule har
kartlagt kärnverksamheter inom värdekedjan där
risker för mänskliga rättigheter kan uppstå. Detta
innefattar produktion, leverans kedja, försäljning
och distribution (med tonvikt på kund etik) och
bolagsstyrning, inklusive interna funktioner som
administration, marknadsföring och ekonomi. Läs
mer om riskanalys på sid 75–81.
POLICY FÖR MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Vårt sätt att samverka med konsumenter och slut-
användare ligger i linje med vår policy för mänskliga
rättigheter. Att säkerställa mänskliga rättigheter
handlar om att följa globala principer för mänskliga
rättigheter, hälsa och säkerhet, etiska inköp samt
efterlevnad av miljö- och tillverkningsstandarder.
Vi prioriterar säkerheten hos våra produkter och
skyldigheten att inte utsätta människor och miljö
för skadliga ämnen och kemikalier. Målet är att
nniskor ska kunna njuta av ett aktivt uteliv
med minimal miljöpåverkan. Thule följer FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga
Thules monter vid Red Dot Awards-galan i Essen.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
/67/
rättigheter, ILO:s deklaration om grundläggande
principer och rättigheter i arbetslivet och OECD:s
riktlinjer för multinationella företag. Kunderna är en
viktig intressent för vår verksamhet och de deltar i
våra intressentdialoger. I vår intressentbedömning
2023 var kundetik ett av nyckelområdena som
identifierades som en prioriterad riskkategori.
SÅ FÖLJER VI UPP KUNDPERSPEKTIV
Thule integrerar ESG-initiativ direkt i verksamheten,
med fokus på hållbara inköp, minskade koldioxid-
utsläpp och metoder för cirkulär ekonomi, i syfte att
minimera avfall och förbättra återanvändbarheten.
Transparent ESG-rapportering och kommunikation
med kunder är avgörande för att uppfylla
konsumenternas och intressenternas förväntningar
på ansvarsskyldighet. Detta ökar varumärkets
trovärdighet och kundernas lojalitet. Utöver
publicerade försäljningsvillkor har Thule ett
dedikerat kundtjänstteam. Vi sätter stort värde
på kundkontakt och kundnöjdhet.
KONTAKT MED VÅRA KUNDER
OCH SLUTANVÄNDARE
Vi är väl medvetna om konsekvenserna av
kundberättelser på vårt varumärkesvärde. Vi
prioriterar därför att ha flera kanaler där
konsumenter kan ventilera synpunkter och
klagomål kring våra produkter. Vi samarbetar med
oberoende forskningsorganisationer som Mistra
Sport and Outdoor, så att vi kan förbättra vår kun-
skap och lösningar för att främja hållbarhet inom
sport och friluftslivet, och har sedan 2020 deltagit i
Mistras projektet ”Toward Sustainable Solutions.
SÄKERHET
Vi säkerställer att våra produkter uppfyller stränga
krav på säkerhet, funktion och kvalitet. De testas
strikt i enlighet med Thule Test Program.
Thule ansluter sig till målet SDG 12, att fmja
hållbar konsumtion och produktion, samtidigt
som kunderna utbildas i hållbar och säker
produkt användning. I linje med vårt engagemang för
kundnöjdhet erbjuder vi begränsade, förlängda och
livsvariga garantier för våra olika produkt kategorier.
Thule tillhandahåller reservdelar och tillbehör till
utvalda produkter under 5–10 år efter respektive
garantiperiods utgång. Vi strävar också efter att
minska antalet incidenter och säkra produkternas
livslängd genom att sätta interna mål baserade
på historiska trender, tidigare års data och försälj-
ningsprognoser. Som en del av vårt engagemang
för en cirkulär ekonomi och kundnöjdhet erbjuder
vi reparation av produkter vid våra anläggningar i
Polen, Tyskland, Belgien och Storbritannien.
/68/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
Ansvarsfullt företagande
Hög affärsetik är centralt
Att agera ansvarsfullt i alla delar av vår värdekedja och i enlighet med högt ställda
etiska värderingar är väl inarbetat i våra processer och kontrollsystem. Lagkrav, regler
och internationella standarder är självklara utgångspunkter, men vår ambition sträcker
sig längre än så. Vi vill använda vårt företags inflytande för att driva positiv utveckling
genom hela värdekedjan.
FOKUSOMRÅDEN
Revision av högriskleverantörer motsvarande >90 procent av inköpsvolymen.
Interna utbildningsprogram för att öka medvetenheten om risker för mänskliga
rättigheter.
Thule Santu, Thule Epos, Thule Urban Glide 3
/69/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
STRATEGI
Gör det rätta
rnan i vårt arbete är ansvarsfulla och etiska arbetssätt. Vårt uppdrag
slutar inte med att påverka. Vi är fast beslutna att fmja positiv tillväxt i vår
verksamhet genom att tillämpa etiskt beteende och hållbara arbetssätt.
Med omsorg och passion för tillväxt strävar vi efter att väva in dessa
principer i alla delar av våra processer och tillsammans skapa varaktiga
positiva effekter.
Mål
Revision av högrisk-
leverantörer som motsvarar
>90 procent av inköps-
volymen (SEK) på
12-månadersbasis.
Policyer
Uppförandekod
Policy för mänskliga rättigheter
Antikorruptionspolicy
Policy för handelssanktioner
Konkurrenspolicy
Visselblåsarmanual
Läs mer på sid 71.
Daglig verksamhet
Hantera företagets
etiska praxis.
Hantering av effekter,
risker och möjligheter.
Bygga starka relationer
till våra leverantörer.
Thule-ambassadören Apa Sherpa
Thule Caprock
/70/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
VÅRT FÖRHÅLLNINGSSÄTT OCH VÅRA POLICYER
Positiv inverkan i
värdekedjan
Vi är oerhört stolta över vårt
arbete och väver in ansvarsfullt
uppförande och höga etiska
värderingar i alla aspekter av vår
värdekedja. Respekt för lagar,
förordningar och internationella
standarder är viktiga pelare, men
vi strävar efter att gå längre än
bara efterlevnad. Vi vill använda
vårt bolags inflytande för att
främja positiv tillväxt genom hela
värdekedjan.
ANSVAR OCH TILLSYN
Thules styrelse styr hållbarhetsarbetet genom
att fastställa strategisk inriktning, policyer och
långsiktiga mål. Samtidigt fokuserar vd och
koncernledning på att identifiera effekter, risker
och möjligheter kopplade till Thules affärs strategi
och verksamhet. De säkerställer att efterlevnad
och bästa praxis vävs in i våra hållbarhetsinitiativ,
inklusive klimatåtgärder, mänskliga rättigheter,
hälsa och säkerhet, it-säkerhet, integritet och
tillbörlig aktsamhet i leveranskedjan.
Vår styrelse och koncernledning är ansvarar
för att identifiera och validera hållbarhetsrisker,
möjligheter och inverkningar (IRO) över hela
värdekedjan. I denna process utnyttjas insikterna
från den dubbla väsentlighetsanalysen (DMA), som
hjälper oss att förstå hur olika hållbarhets faktorer,
som beskrivs i de europeiska standarderna för
hållbarhetsrapportering (ESRS), påverkar Thules
värdekedja sett till miljömässiga, sociala och
finansiella aspekter. Vi tar också hänsyn till hur
vår verksamhet påverkar miljö och samhälle i
stort. DMA följer de standarder som fastställts av
direktivet om företagens hållbarhetsrapportering
– Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD).
Styrelsen har tagit fram styrdokument för att för-
tydliga vd:s roll. Styrelsen granskar verksamhetens
resultat genom månads- och kvartalsrapporter som
inkluderar utfall, budgetjämförelser, prognoser, mål,
/71/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsförklaring Allmänna upplysningar Vår värdekedja Dubbel väsentlighetsanalys Miljö Socialt ansvar Ansvarsfullt företagande
strategiska planer och finansiella riskbedömningar.
Vd håller styrelsen informerad och säkerställer
en effektiv kontrollmiljö på koncernnivå. Styrelsen
ansvarar för Hållbarhetsredovisningen som
publiceras årligen.
CORPORATE COMPLIANCE
Thules styrdokument beskriver ansvarsområden
och koncernens lagliga och etiska skyldigheter i
fråga om antikorruption, konkurrens, GDPR och
handelssanktioner. De implementeras globalt och
innehåller strukturerade ramar, ansvarsskyldighet och
regelbundna bedömningar för att främja efterlevnad
och etik. Styrelsen ansvarar för hållbarhetsredo-
visning publiceras årligen. Detta ramverk bidrar
till att upprätthålla kärnvärden samtidigt som den
fastställer standarder för hälsa och säkerhet, miljö-
praxis, återkallande av produkter, riskhantering och
anställningsförhållanden. De styrande dokumenten
genomgår objektiva utvärderingar och konsekventa
uppdateringar när det gäller antikorruption och
juridiskt ansvar.
Thule Group Online Academy ställer krav på att
alla medarbetare och styrelseledamöter utbildar
sig i uppförandekoden och antikorruptionsåtgärder.
Thule har en väletablerad visselblåsarfunktion som
gör det möjligt för medarbetare, leverantörer och
kunder att uppmärksamma koncernen på eventu-
ella överträdelser av koncernens uppförandekod.
Visselblåsarfunktionen administreras tekniskt av
en extern plattform vilket bl.a. inner att anmälare
kan använda sitt föredragna språk.
SÄKERHET OCH FRÄMJANDE AV
EN POSITIV AFFÄRSMILJÖ
Styrelsen i Thule stöder viktiga styrdokument för
hållbarhetsstyrning och tillbörlig aktsamhet, bland
annat uppförandekoden, Corporate Compliance
Program, hållbarhetspolicyn och policyn för
mänskliga rättigheter. Det finns också rutiner för att
upptäcka och utvärdera risker, liksom för medarbe-
tare att rapportera misstänkta överträdelser.
Varje år informeras styrelsen om antalet vissel-
blåsarrapporter, typerna av frågor som tas upp samt
eventuella korrigerande och disciplinära åtgärder
som vidtas efter utredning.
Dessutom strävar koncernledningen efter att inte-
grera hållbarhet i strategiska beslut. Vi sätter upp
mål och strävar efter att uppfylla dem, samtidigt
som vi uppfyller våra externa hållbarhetsåtaganden.
Vidare sammanträder revisions- och hållbarhets-
kommittén kvartalsvis för att diskutera koncernens
hållbarhetsarbete och -rapportering,
LEVERANTÖRSRELATIONER OCH
TILLBÖRLIG AKTSAMHET
För att upprätthålla god affärsetik måste vi
säkerställa goda relationer med leverantörerna. Vi
har cirka 750 leverantörer i Europa, Nordamerika,
Asien och Sydamerika. Vi genomför årliga risk-
bedömningar av geografi, tillverkning och material,
kompletterade med regelbundna anläggnings-
besök och revisioner. Under 2024 uppdaterade vi
uppförandekoden för leverantörer och reviderade
inköpspolicyn för att inkludera styrelseledamöter,
ledning, medarbetare, leverantörer, affärspartners,
underleverantörer och kunder.
Koden bygger på sex principer:
1. Rättvisa affärer
2. Rättvis anställning
3. Miljö
4. Produktansvar
5. Samhälle
6. Fastighetsförvaltning.
Vi kräver att leverantörerna respekterar våra värde-
ringar om mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och
yttrandefrihet, inklusive att skydda lokala skogs-
och vattenrättigheter och förhindra miljöskador på
utsatta samhällen.
Thule delar in sina leverantörer i hög, måttlig
eller låg risk efter ursprungsland, med fokus på
CSR-revisioner i länder med hög och måttlig risk.
Bedömningen baseras på externa analyser från
Amfori BSCI, Robeco Sam, Human Freedom Index
och Trafficking in Persons (TIPS) report. Leverantörer
från högriskländer med vissa tillverkningsprocesser
klassificeras som högriskleverantörer.
LEVERANTÖRSGRANSKNINGAR
Thule investerade i ett riskanalysverktyg för
leverantörer under 2024. Detta gör att vi kan fatta
välgrundade, riskmedvetna inköpsbeslut. Verktyget
ger detaljerad analys av leverantörsdata och
granskar viktiga faktorer som finansiell stabilitet,
regelefterlevnadsrisker (inklusive mänskliga rättig-
heter) och potentiella problem med leveranskedjan.
Under 2024 reviderade vi 46 leverantörer
(19 direktleverantörer och 20 leverantörer på nivå
2), inklusive 7 nya leverantörer. Alla de granskade
leverantörerna genomförde korrigeringar. Om en
leverantör får lägre poäng än 50 procent begränsar
vi ytterligare inköp från den leverantören och
reviderar på nytt inom sex månader.
Inga fall av tvångsarbete eller barnarbete
konstaterades under 2024.
TTVISA BETALNINGSVILLKOR
ÄR ETT MÅSTE
Att betala leverantörer i tid är avgörande, eftersom
snabba betalningar säkerställer hållbarhet och
tillväxt. Vi har fastställt våra betalningsvillkor i
enlighet med branschpraxis som beskrivs i vår
Betalningspolicy.
RISKBEDÖMNING
Riskbedömning är en del av vår dagliga
verksamhet. Bolaget genomför kontinuerliga
riskbedömningar för att identifiera risker inom alla
verksamhetsområden. En årlig riskbedömning på
koncernnivå genomförs, granskas och godkänns
av koncernledningen och styrelsen. Läs mer om
Thules riskbedömningsprocess och identifierade
risker på sid 75–81.
Strukturen för kontrollaktiviteter är viktig för att
förebygga och upptäcka brister i bolaget. Risk-
bedömning och kontroll omfattar även den operativa
styrningen av varje rapporterande enhet. Sådana
möten hålls minst sex gånger per år i samband med
affärsgranskningsmöten. Thules vd, CFO och lokala
och regionala ledning deltar i dessa möten.
ANTIKORRUPTION
Vår affärsverksamhet ska bedrivas i enlighet med
alla tillämpliga lagar och regler och på ett sådant
sätt att höga etiska standarder upprätthålls.
Vi strävar inte efter och accepterar heller inte
affärsfördelar baserade på olagligt, olämpligt eller
oetiskt beteende. Thules ställningstagande och
tydliga instruktioner finns samlade i Thule Group
Anti- Corruption Manual som har översatts till nio
språk och publicerats på webbsidan.
Medarbetare som misstänker att överträdelse
av antikorruptionslagarna har inträffat inom bolaget
är skyldiga att följa rutinen för rapportering. Under
året har inga incidenter rapporterats. Thule ser
korruptionsrisker främst inom försäljning och upp-
handling på grund av den globala verksamheten i
138 länder med över 750 leverantörer. Koncernen
har nolltoleranspolicy för oetiskt beteende och ger
medarbetare och partners obligatorisk utbildning
i uppförandekoden och antikorruptionslagar.
Regelbundna revisioner säkerställer efterlevnad,
tillsammans med visselblåsarmekanismer för
rapportering av avvikelser.
Thule har inte fått några fällande domar eller
böter för brott mot antikorruptions- och antimutlagar
under rapporteringsperioden.
VISSELBLÅSARPROCESS
Styrelsen får information om fall som rör visselblås-
ning. Antalet visselblåsarrapporter, typer av frågor
samt eventuella korrigerande och disciplinära
åtgärder efter utredning rapporteras till styrelsen
minst en gång om året. Under 2024 har ingen
visselblåsarincidenter rapporterats som resulterat i
en utredning.
/72/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Årsredovisning
/73/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Förvaltningsberättelse
Styrelse och verkställande
direktör för Thule Group AB
(publ), org. nr. 556770-6311,
får härmed avge årsredovisning
och koncernredovisning för
räkenskapsåret 2024.
Verksamhet och organisation
Thule Group är ett globalt sport- och fritidsföretag
som erbjuder produkter av hög kvalitet, med
smarta funktioner och hållbar design som gör
det lätt för människor världen över att leva ett
aktivt liv. Under mottot Bring your life, och med
ett fokus på konsumentdriven innovation och
ett långsiktigt hållbarhetsperspektiv utvecklar,
tillverkar och marknadsför vi produkter inom
produktkategorierna Sport&Cargo Carriers (t.ex.
takräcken, takboxar, hållare för cykel-, vatten- och
vintersporter, taklt som monteras på bil), Juvenile
& Pet Products (t.ex. bilbarnstolar, barnvagnar,
cykelvagnar, cykelbarnstolar och hundtransport),
RV Products (t.ex. markiser, cykelhållare och tält
för husbilar och husvagnar) och Packs, Bags &
Luggage (t.ex. vandrings ryggsäckar, resväskor
och kameraväskor).
Thule Group har cirka 2 800 anställda vid
9 produktionsanläggningar och 35 försäljnings-
kontor över hela världen. Produkterna säljs på
138 marknader och omsättningen under 2024
uppgick till 9,5 miljarder kronor.
Thule Group är ett publikt bolag och aktierna är
noterade på Nasdaq Stockholms Large cap-lista.
Huvudkontoret ligger i Malmö.
Utveckling av koncernens
verksamhet, resultat och ställning
NETTOOMSÄTTNING
Nettoomsättningen för helåret 2024 uppgick till
9 541 Mkr (9 132) vilket motsvarar en ökning med
4,5 procent. Organiskt ökade nettoomsättningen för
koncernen med 3,5 procent. Förvärv bidrog positivt
till nettoomsättningen med 1,2 procent. Valuta hade
en effekt på 0,2 procent.
För helåret 2024 ökade försäljningen trots en tuff
marknad. Tillväxten drevs av många väl mottagna
nya produkter och en återhämtning inom delar av
cykelmarknaden.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet uppgick till 1 522 Mkr (1 505), vilket
motsvarar en marginal på 15,9 procent (16,5). Den
justerade rörelsemarginalen uppgick till 17,0 procent
(justerat för transaktionskostnader upp gående till
100 Mkr avseende förvärvet av Quad Lock i fjärde
kvartalet). Rörelseresultatet har påverkats av en
förbättrad bruttomarginal. Bruttomarginalen uppgick
till 42,7 procent (40,9). Bruttoresultatet har påverkats
positivt av förändrad produktmix, ökad volym och
lägre materialkostnader. I övrigt har rörelseresultatet
påverkats av högre kostnader för produktlanse-
ringar, höga utvecklingskostnader men kostnaden
för extern lagerhantering har minskat jämfört med
helåret 2023.
PRODUKTUTVECKLING
Den övervägande delen av koncernens utgifter för
produktutveckling redovisas i resultaträkningen
som kostnad då de uppkommer. Kostnaderna
omfattar i huvudsak utveckling och framtagning av
nya produkter. Under 2024 uppgick utvecklings-
kostnaderna till 671 Mkr (629).
SÄSONGSVARIATIONER
Thule Groups försäljning och rörelseresultat
påverkas normalt av säsongsmässiga variationer.
Försäljningen under det första och det fjärde
kvartalet är fmst hänförligt till vinterrelaterade
produkter. Försäljningen under andra och tredje
kvartalet är framförallt hänförligt till sommar-
relaterade produkter. Thule Group har anpassat
sina produktionsprocesser och leveranskedjor
för att möta dessa variationer. Förvärvet av Quad
Lock kommer att påverka Thule Groups säsong-
variationer framgent. För ytterligare information se
not 5 Rörelseförrv.
FINANSNETTOT
Finansnettot uppgick till -75 Mkr (-84). Valuta-
kursdifferenser på lån och likvida medel uppgick till
20 Mkr (21). Det externa räntenettot för upptagna
lån uppgick till -94 Mkr (-105).
FÖRSÄLJNINGSUTVECKLING PER REGION
Region Europe & RoW (Rest of World)
I Region Europe & RoW var den organiska tillväxten
4,7 procent. Omsättningen ökade i två av fyra
produktkategorier – Sport & Cargo Carriers
och Juvenile & Pet. Omttningen i Pack, Bags
& Luggage var oförändrad. Det var framför allt
cykelrelaterade produkter som bidrog till tillväxten
medan omsättningen minskade inom RV på grund
av en utmanande marknad för nyrljning av
fordon. Flera nya produktlanseringar genomfördes
och två nya kategorier – hundprodukter och
bilbarnstolar – introducerades under året. I Europa
fortsatte expansionen av direkt till konsument (DTC)
vilket skapade tillväxt inom samtliga produkt-
kategorier. Egen förljning via thule.com startades
upp i fem nya marknader – Tjeckien, Polen, Finland,
Irland och Portugal. Thule har nu onlineförsäljning
via thule.com i 15 europeiska marknader. Under året
öppnades även en Thule butik i München, Tyskland.
Totalt stod DTC för drygt 4 procent av omsättningen
i regionen.
Region Americas
I Region Americas var tillväxten på samma nivå
som 2023 (+0,1 procent). Omsättningen minskade
inom kategorierna Sport & Cargo Carriers och
Packs, Bags & Luggage. Omsättningen ökade i
kategorin Juvenile & Pet där ett antal nya produkter
lanserades och hundprodukter, en ny kategori,
/74/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
introducerades. Försäljningen av cykel relaterade
produkter hade en positiv utveckling under året
trots att marknaden hade en negativ utveckling.
Detta berodde främst på lansering av nya produkter
som blev framgångsrika. Omsättningen minskade
i Nordamerika där marknaden var mer utmanande,
framförallt i USA, medan försäljningen i Kanada
och Mellan- och Sydamerika utvecklades positivt.
Marknadsläget bidrog till att omsättningen direkt
till konsument (DTC) utvecklades negativt under
året, 3 procent. Totalt stod DTC för 15 procent av
omsättningen i regionen under året.
FÖRSÄLJNINGSUTVECKLING
PER PRODUKTKATEGORI
Sport&Cargo Carriers
För helåret ökade försäljningen med 5 procent
organiskt. Försäljning av cykelhållare, den största
subkategorin, hade en god försäljnings tillväxt under
året med lansering av cykelhållarna Thule EasyFold 3
och Thule ReVert. Sport & Cargo Carriers stod för
59 procent av den totala försäljningen.
RV Products
I denna kategori ligger ett starkt fokus på
Region Europe & RoW, som står för 97 procent av
koncernens omsättning inom kategorin.
Försäljningen för helåret minskade med 3 procent
jämfört med föregående år. RV branschen genomgår
en svagare period där försäljningen till återförsäljare
ökade, medan försäljningen till till verkare minskade.
RV Products står för 18 procent av den totala
försäljningen.
RV Products är Thule Groups enda produkt-
kategori med exponering mot ett historiskt cykliskt
marknadssegment.
Juvenile & Pet Products
För helåret ökade försäljningen med 10 procent
organiskt jämfört med föregående år. Under
året skedde ett flertal produktlanseringar vilket
har medfört god försäljningstillväxt. Två nya
subkategorier introducerades, bilbarnstolar och
hundprodukter. Thule Allax, hundtransportburen
och Thule Bexey, cykelvagn för transport av hundar
bidrog till försäljningstillväxt. Även lanseringen av
bilbarn stolarna Thule Maple och Thule Elm bidrog
till en god försäljningstillväxt. Inom barnvagnar
drevs försäljningsutvecklingen av den uppgraderade
jogging- och terrängbarnvagnen Thule Urban Glide.
Juvenile & Pet stod för 13 procent av den totala
försäljningen. (Produktkategorin kommer att namn-
ändras till ”Active with Kids & Dogs” from 2025).
Packs, Bags & Luggage
Inom Packs, Bags & Luggage minskade
rsäljningen för helåret med 2 procent organiskt
jämfört med föreende år. Försäljningen av de
så kallade legacy produkterna minskade, som
aktivt fasas ut. Thule-varurkets sortiment har
haft en ökad försäljningsutveckling under året.
Packs, Bags & Luggage stod för 9 procent av
den totala försäljningen.
Quad Lock
Quad Locks försäljning ingår i Thule Groups
konsoliderade resultat från och med den 4
december 2024. Från och med 2025 kommer
denna försäljning att ingå i produktkategorin
Packs, Bags & Luggage (som namnändras till
”Bags & Mounts”).
FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens eget kapital uppgick per den
31 december 2024 till 8 095 Mkr (6 849). Det
egna kapitalet har påverkats av den av 2024 års
årssmman beslutade utdelningen om 1 004
Mkr. Soliditeten uppgick till 54,1 procent (62,5).
Skuldsättningsgrad proforma eller nettoskuld i
relation till R12 EBITDA (inklusive proforma EBITDA
för Quad Lock för motsvarande 12 månader) per
den 31 december uppgick till 1,8 (1,1).
Nettoskulden uppgick per den 31 december
2024 till 3 961 Mkr (2 006). Den totala långfristiga
upplåningen uppgick till 4 301 Mkr (2 038) och
bestod av lån från kreditinstitut om brutto 4 164
Mkr (1 905), långfristig leasingskuld 150 Mkr (128),
aktiverade finansieringskostnader om -21 Mkr (-2),
samt långfristig del av finansiella derivatinstrument
7 Mkr (7). Totala kortfristiga finansiella skulder
uppgick till 77 Mkr (136) och bestod av kortfristig del
av finansiella derivatinstrument och leasingskuld.
Nettoskulden har ökat under året med 1 955 Mkr.
Kassaflödet från den löpande verksamheten har
bidragit positivt med 2 310 Mkr, medan investeringar
om 3 099 Mkr och utdelning med 1 004 Mkr har
påverkat negativt.
Goodwill per den 31 december 2024 uppgick
till 7 417 Mkr (4 857). Förvärvet av Quad Lock har
ökat redovisad goodwill med 2 327 Mkr. För mer
information se not 5 Rörelseförvärv.
Uppskjutna skattefordringar uppgick per den
31 december 2024 till 359 Mkr (281) varav 145 Mkr
(120) avser uppskjuten skatt hänförligt till aktiverade
förlustavdrag.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från den löpande verksamheten för hel-
året 2024 uppgick till 2 310 Mkr (1 850). Varulagret
minskade med 492 Mkr jämfört med värdet vid årets
ingång. Investeringsverksamheten har påverkats av
förvärv, totalt netto 2 837 Mkr samt investeringar i
materiella och immateriella anläggningstillgångar
uppgående till 263 Mkr (251), netto.
Koncernens likvida medel uppgick vid årsskiftet
till 405 Mkr (94). I koncernen finns därutöver outnytt-
jade bindande lånelöften om 2 105 Mkr (2 288) för
att finansiera den löpande verksamheten.
För ytterligare information om lånens löptid se
not 23.
Moderbolaget
Thule Group AB´s huvudsakliga verksamhet avser
huvudkontorsfunktioner som koncernövergripande
ledning och administration. Kommentarerna
nedan omfattar perioden 1 januari till 31 december
2024. Moderbolaget fakturerar sina kostnader till
koncernbolagen. Moderbolagets nettoresultat
uppgick till 579 Mkr (634). Likvida medel och
kortfristiga placeringar uppgick till 0 Mkr (0).
Långfristiga skulder till kreditinstitut uppgick till
4 143 Mkr (1 903).
Moderbolagets finansiella ställning är bero-
ende av dotterbolagens finansiella ställning och
utveckling. Moderbolaget påverkas därmed
indirekt av de risker som beskrivs i avsnittet Risker
och riskhantering.
Väsentliga händelser
under räkenskapsåret
FÖRVÄRV
I början på juli förvärvade Thule Group det tyska
bolaget Reacha (good goods tegernsee GmbH).
Bolaget har en innovativ produktdesign som
gör det möjligt för människor att cykla till havet
eller sjön med en kajak eller SUP (Stand Up
Paddle board) på en cykelvagn. Verksamheten är
baserad i Tyskland med förljning främst i Europa.
ANDEL FÖRSÄLJNING PER PRODUKTKATEGORI
% 2024 Tillväxt vs 2023
1
Sport & Cargo Carriers 59 5
RV Products 18 -3
Packs, Bags & Luggage 9 -2
Juvenile & Pet 13 10
Quad Lock 1 N.A
1) Justerat för förändringar av valutakurser och förvärv
NETTOSKULD
Mkr 31 dec 2024 31 dec 2023
Långfristiga lån, brutto 4 315 2 033
Finansiell derivatskuld, långfristig 7 7
Kortfristiga lån, brutto 75 99
Finansiell derivatskuld, kortfristig 2 34
Checkräkningskredit 0 3
Aktiverade finansieringskostnader -21 -2
Upplupen ränta 2 1
Bruttoskuld 4 380 2 175
Finansiell derivattillgång -15 -75
Likvida medel -405 -94
Nettoskuld 3 961 2 006
1
2
3 4
5
6 7
8
9 10
11
12
13
14
15
19
22
23
24
25 26
27
29
32
30
Sannolikhet
Hög
Låg
Låg
Inverkan
Hög
16 1819
20 21
17
28 31
32
/75/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Omsättningen 2023 var cirka 9 miljoner kronor och
köpeskillingen uppgick till cirka 11 Mkr (inklusive
nettoskuld) med möjlighet till en tilläggsköpeskilling
på maximalt 4 Mkr baserat på 2024 års utfall.
Cykelvagnar är ett attraktivt och växande seg-
ment. Verksamheten kommer att integreras i Thules
produktportfölj och distributionskanaler. Reacha
konsolideras i Thule Group från och med juli 2024.
Den 4 december slutförde koncernen förvärvet
av 100 procent av aktierna och rösterna i det
onoterade bolaget Key TopCo Pty Ltd, ägare av
Quad Lock. Quad Lock är global marknadsledare
av robusta mobilfästen som ger cyklister, motor-
cyklister och andra tillgång till sina mobiler medan
de är aktiva.
Köpeskillingen baserades på en värdering om
500 miljoner AUD, eller cirka 3,6 miljarder SEK,
på en kassa- och skuldfri basis. Köpeskillingen
motsvarar en multipel om 10x Quad Locks R12
EBITDA. Transaktionen har finansierats genom en
kombination av befintlig kassa och kreditfaciliteter
(cirka 76 procent av köpeskillingen) och nyemitte-
rade aktier i Thule Group (cirka 24 procent), se not
5 Rörelseförvärv.
Quad Lock startade 2011 då de två australien-
siska grundarna uppfann en slitstark och användar-
vänlig lösning för att enkelt montera mobiltelefoner
på sina mountainbikes. Produkt utbudet har
breddats i snabb takt och idag är Quad Lock
globala marknadsledare inom så kallade
performance phone mounts” med marknadens
största utbud av högkvalitativa och robusta
lösningar för entusiaster inom cykel, motorcykel
och bilkörning i terng. Quad Lock har förljning
i cirka 100 länder, varav ca 75 procent via e-handel
direkt till konsument. Huvudkontoret är baserat i
Melbourne, Australien. Quad Lock konsolideras i
Thule Group från och med den 4 december 2024.
NYTT FINANSIERINGSAVTAL
Ett nytt finansieringsavtalet har ingåtts under
året, och uppgår till totalt 550 MEUR, vilket
utgör av en kombination av en ”revolving credit
facility” (RCF) på 470 MEUR samt ett långfristigt
lån på 80 MEUR. RCF faciliteten besr av två
beloppsmässigt jämlika trancher med löptider på
tre och fem år samt optioner på förlängning på
upp till två år. Det långfristiga lånet har en löptid
på fyra år. Kreditgivarnas åtaganden i det nya RCF
faciliteten fördelas lika mellan Nordea Bank Abp,
filial i Sverige, Swedbank AB (publ), Danske Bank
A/S, Sverige filial och DNB Bank ASA, filial Sverige.
Nordea Bank Abp, filial i Sverige agerar som
ombud och koordinator för transaktionen i sin roll
som dokumentationsombud. Kreditgivaren för det
långfristiga lånet är AB Svensk Exportkredit (SEK).
I samband med det nya finansieringsavtalet trädde
i kraft har befintliga lån under det gamla avtalet
återbetalats. Det nya finansieringsavtalet säkrar en
flexibel och långsiktig finansiering för bolaget och
har en diversifierad förfallostruktur.
Risker och riskhantering
Thules verksamhet är, liksom all afrsverksamhet,
förenad med risker av olika slag. Att kontinuerligt
identifiera och utvärdera risker är en naturlig och
integrerad del i arbetssättet för att på så sätt kunna
kontrollera, begränsa och hantera prioriterade
risker på ett proaktivt sätt. Koncernens förmåga att
identifiera, kartlägga och förebygga risker minskar
sannolikheten för att negativa händelser får en
menlig inverkan på bolagets verksamhet. Målet
med riskhantering är inte nödvändigtvis att elimi-
nera risken, utan snarare att säkra uppfyllandet av
affärsmålen med en balanserad riskportfölj.
Identifiering, kartläggning, planering och hante-
ring av identifierbara risker ger ledningen stöd vid
strategiska beslut. Riskbedömningen syftar också
till att öka hela organisationens riskmedvetenhet, för
såväl operativa beslutsfattare som för styrelsen.
ORGANISATION
Thules styrelse har det yttersta ansvaret för
bolagets riskhantering. Risker relaterade till
affärsutveckling och långsiktig strategisk planering,
såväl som koncernens arbete med hållbarhets- och
miljöfrågor och därtill relaterade risker, hanteras
och förbereds med ett prioriteringsförslag av
koncernledningen och prioriteras slutligen av
styrelsen. Prioriteringen görs också efter bedömd
sannolikhet och bedömd grad av påverkan i det fall
risken skulle materialiseras.
Koncernledningen rapporterar löpande risk-
frågor såsom koncernens finansiella status och
efterlevnad av koncernens finanspolicy till styrelsen.
Koncernens centrala finansavdelning ansvarar för
prioritering och hantering av finansiella risker.
Thule Group har en central funktion som ansvarar
för, och säkersller att, koncernen har ett korrekt
försäkringsskydd för försäkringsbara risker.
Koncernens uppförandekod, samt ett antal mer
specifika policyer, utgör grunden för den löpande
operativa riskhanteringen som hanteras på alla
nivåer i organisationen.
RISKÖVERSIKT
I Thules riskhanteringsprocess har ett antal riskom-
råden identifierats. I tabellerna beskrivs kortfattat
de mest väsentliga riskerna, samt motverkande
faktorer och hantering för att begränsa eventuella
effekter på verksamheten. Var och en av dessa
risker bedöms också i grad av sannolikhet och grad
av påverkan om risken skulle materialiseras. Dessa
bedömningar framgår genom graderade skalor vid
var och en av riskerna.
Beskrivning av hur koncernledningen bedömer
och hanterar de huvudsakliga riskerna i verksam-
heten relaterar till ett tidsperspektiv om 1–3 år.
En mer utförlig sammanställning av de finansiella
riskerna finns i not 4, på sid 101–103.
Thule Group har delat in identifierade risker i
Produktdesign och -utveckling, Leveranskedja
och inköp, Externa faktorer och marknadsrisker,
Produktion och verksamhet, Finansiella risker,
Personal och arbetplatsförhållanden, Policyrisker
samt Bolagsstyrning.
Produktdesign och -utveckling
1 Produktkvalitet och säkerhet
2 Ökade krav på produkttransparens, produktens
miljöavtryck och relaterad regelefterlevnad
Leveranskedja och inköp
3 Störningar i leveranskedjan
4 Beroende av externa leverantörer
5 Ökad transportvolym
6 Kränkning av mänskliga rättigheter
7 Råvaruprisrisk
Externa faktorer och marknadsrisker
8 Minskad efterfrågan på underliggande produkter
9 Inverkningar av klimatförändringar
10 Allmän konjunkturcykel och dess inverkan på
efterfrågan
11 Konkurrens
12 Rykte
Produktion och verksamhet
13 Omställningsrisker i samband med utfasning av fossila
bränslen vid produktionsanläggningar
14 Miljöledning vid Thule-anläggningar
15 Brister i arbetsmiljö
Finansiella risker
16 Ränterisk
17 Valutakursrisk
18 Likviditets- och refinansieringsrisker
19 Kreditrisk
20 Försäkringsrisker
21 Finansiella regulatoriska risker
Personal och arbetsplatsförhållanden
22 Oförmåga att behålla och rekrytera kvalificerad personal
och ledande befattningshavare
23 Brister i jämställdhet, mångfald och motverkan av
diskriminering
Policyrisker
24 Policyefterlevnad
25 Konkurrenslagstiftning
Bolagsstyrning
26 Lokala företag i länder där Thule har verksamhet
27 Störningar i kritiska it-system, affärsprocesser
och annan digital infrastruktur samt cybersäkerhetsrisker
28 Patent
29 Skatter
30 Brister i hållbarhetsarbetet
31 Korruption och mutor
32 Ansvarsfull marknadsföring
/76/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Risker och riskhantering
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
Produktdesign och -utveckling
PRODUKTKVALITET OCH SÄKERHET
Thule erbjuder många produkter som är avsedda för användning i stadsmiljöer, på vägarna och i
naturen. Sådana produkter utsätts för extrem belastning. Om några fel eller brister skulle uppstå i
produkterna kan det leda till skador på egendom eller i värsta fall på människor.
Produktkategorin Juvenile & Pet växer stadigt med fler produkter. En växande portfölj av
produkter för barn ökar också risker kopplade till produktsäkerhet, liksom behovet av att vidta
extra försiktighetsåtgärder med kemikalieöverensstämmelse.
E-2
Thule följer alla lagar och regler som gäller för utveckling och testning av produkterna under utveckling.
Thule Group genomför detaljerade analyser av feltillstånd och felorsaker (FMEA) för alla nya produkter under
utveckling. Möjliga risker och deras potentiella negativa konsekvenser utvärderas och definieras i dessa
analyser.
Thule utför extrema tester i enlighet med Thule Test Standards. Kraven enligt Thule Test Standards
motsvarar eller är strängare än kraven i relevanta produktsäkerhetsföreskrifter.
Thule genomför en detaljerad uppföljning av kvalitetsnivåer hos leverantörer och i sina egna produktions-
anläggningar, och följer upp och hanterar eventuella klagomål från slutanvändare.
Thule Group investerar regelbundet betydande resurser i sitt eget Thule Test Center, där alla företagets
produkter testas under utveckling och som färdiga produkter.
ÖKADE KRAV PÅ PRODUKT-
TRANSPARENS, PRODUKTENS
MILJÖAVTRYCK (PEF) OCH
RELATERAD REGELEFTERLEVNAD
Krav på produkthållbarhet är en potentiell risk, eftersom material med lägre utsläpp eller material
som har tredjepartscertifieringar av kemikalier och data är de mest kostsamma och de som
ställer störst krav på överensstämmelse. Dessutom styrs graden av återvunnet innehåll av
kostnaden för, och tillgången på material.
E-2
E-5
Thule genomför livscykelanalyser av material till produkter med hjälp av en cradle-to-gate-strategi och
implementerar ekodesignprinciper som är integrerade över olika kontrollpunkter för FoU- och produkt-
design- och utvecklingsstadier. Vi samarbetar också med våra leverantörer för att upphandla material med
lägre utsläpp. Vi strävar efter att få leverantörsdata om material, och vi har implementerat en förteckning
över begränsade ämnen i enlighet med Reach-förordningen, som gäller för alla våra affärspartners.
Leveranskedja och inköp
STÖRNINGAR I LEVERANSKEDJAN
Thule Group arbetar med externa leverantörer främst från Europa, Asien och Nordamerika.
Koncernens leveransåtaganden och försäljning kan påverkas negativt av störningar i logistik-
kedjan för råvaror eller komponenter i vår egen produktion, för färdigvaror som produceras av
leverantörer eller för leveranser från Thule till kunder.
Flera leveranskedjor har drabbats av betydande påfrestningar och kapacitetsproblem under
de senaste åren. Dessa riskerar att fördröja leveranser till Thule Group och från Thule Group till
kunder.
E-5
S-2
Thule Group har ett nära samarbete med leverantörer och speditörer, så att koncernen är väl förberedd och
kan hantera risken för tillfälliga störningar i leveranskedjan.
Thule Groups tydliga flexibilitet i leveranskedjan innebär en mycket hög grad av anpassningsförmåga.
Thule Groups produktionsanläggningar är strategiskt placerade nära koncernens huvudmarknader, vilket
minskar exponeringen för risker i leveranskedjan i samband med produktleveranser till koncernens kunder.
En stor del av Thule Groups leverantörer är geografiskt belägna nära koncernens anläggningar, vilket ökar
flexibiliteten och minskar risken för problem i leveranskedjan.
BEROENDE AV EXTERNA
LEVERANTÖRER
Thule köper produkter och komponenter från 750 leverantörer runt om i världen. För att kunna
tillverka, sälja och leverera produkter är Thule beroende av externa leverantörer. Om dessa
leverantörer påverkas av ekonomiska, juridiska eller verksamhetsrelaterade problem kan det få
negativ inverkan på Thule Groups leveranser. Brister i kvalitet och prestanda från leverantörer kan
leda till konsekvenser för Thule Groups produkter och på deras hållbarhet och säkerhet när de
används av konsumenter.
S-2
Thule Group genomför regelbundna bedömningar av status för externa leverantörer för att förutse och
förbereda sin verksamhet och produktion på eventuella förändringar, som exempelvis införandet av tullar.
Thule Group övervakar kontinuerligt förändringar i relevanta föreskrifter.
Tydliga kravspecifikationer för externa leverantörer används för uppföljning av kvalitets- och
affärsrelaterade risker.
Koncernen har en egen dedikerad kvalitetsorganisation (Supplier Quality), som upprätthåller regelbunden
kontakt med externa leverantörer, inklusive inspektioner och fysiska möten för lokal uppföljning.
Thule Group genomför regelbundna tester av inköpt material och våra leverantörers produkter. Dessa tester
utförs både internt och med hjälp av externa parter.
/77/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Leveranskedja och inköp, forts.
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
ÖKAD TRANSPORTVOLYM
Bolagets produkter säljs på 138 marknader. Sammantaget innebär detta oundvikligen transport
av varor och komponenter. Direkt och indirekt användning av transporttjänster innebär ofta
användning av fossila bränslen. En ansträngd global logistikkedja medför risk för fler transporter
med energiintensiva transportmedel.
En ökad andel direktförsäljning till kund (DTC) via Thules egen onlinekanal medför ett ökat antal
kortdistansleveranser
E-1
Thule arbetar för att optimera nödvändiga logistikflöden.
Vid upphandling av transporttjänster är emissionskrav en viktig parameter.
Thule Groups produktions- och lageranläggningar är strategiskt placerade nära koncernens
huvudmarknader, vilket bidrar till att optimera företagets logistikflöden.
KRÄNKNING AV MÄNSKLIGA
TTIGHETER
Vi har över 750 leverantörer världen över. I vissa länder kan mogenheten kring mänskliga
rättigheter vara begränsad. Detta medför en risk att bolaget ofrivilligt medverkar till kränkningar
av mänskliga rättigheter.
S-2
Thule deltar i FN:s globala överenskommelse och följer därför dess tio principer.
Företagets globala uppförandekod gäller alla Thule Groups styrelseledamöter och ledande
befattningshavare.
Vi kräver att våra leverantörer följer vår policy för mänskliga rättigheter och uppförandekoden för
l everantörer, med strikta krav på tillbörlig aktsamhet när det gäller mänskliga rättigheter. Vi utför också
revisioner av 90 procent av våra rullande 12-månadersutgifter, avseende leverantörer i högriskländer.
Högriskleverantörer fastställs baserat på en årlig riskbedömning, som granskar leverantörer baserat på risk,
på grund av deras geografiska läge, de material de levererar till Thule och sin omsättning.
Thule’s leverantörsstrategi omfattar företagets hållbarhetsaspekter (inklusive koncernledningen),
medarbetare och i största möjliga utsträckning leverantörer, affärspartners, underleverantörer och kunder.
Thule Group genomför CSR-revisioner, både internt och i samarbete med företaget Intertek.
VARUPRISRISK
För koncernen är det främst fluktuationer i plast-, aluminium- och stålpriser som utgör en
betydande råvaruprisrisk. Införandet av tullar ökar risken för fluktuerande råvarupriser.
S-2
Råvaruprisrisken hanteras dels genom leverantörskontrakt och dels genom säkringar i form av finansiella
råvarukontrakt med löptider upp till ett år.
Externa faktorer och marknadsrisker
MINSKAD EFTERFRÅGAN PÅ
UNDERLIGGANDE PRODUKTER
I vissa fall är efterfrågan på Thule sortiment beroende av efterfrågan på underliggande produkter.
Om en sådan efterfrågan skulle förändras kan det medföra en negativ påverkan på Thule Groups
resultat.
S-4
Thule följer konsekvent konsumenttrender och utveckling i angränsande branscher som koncernen har en
koppling till, och är van vid att snabbt anpassa sig till nya trender, efterfrågan och behov.
Thule Groups bevisade flexibilitet i leveranskedjan innebär en mycket hög grad av anpassningsförmåga.
INVERKNINGAR AV
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Sett över längre tid kan de långsiktiga klimatförändringar som världen genomgår påverka möjlig-
heterna att njuta av ett aktivt liv i form av till exempel skidåkning i en alpin miljö eller vattensporter
i föroreningsutsatta vattendrag.
E-1
Thule arbetar med SBTi-målen, både i vår egen verksamhet och i leverantörskedjan, för att hålla vårt arbete i
linje med Parisavtalet om att inte överstiga den globala temperaturen med 1,5 grader.
Vi arbetar tillsammans med våra leverantörer och kunder för att tillverka produkter med låg klimatpåverkan,
och vi förnyar kontinuerligt vår produktportfölj så att vi följer trender och marknadsmönster samt identifierar
möjligheter att leva ett aktivt liv.
Vi samarbetar med flera intresseorganisationer för att främja våra intressen av att leva ett aktivt liv, och vårt
mål är att vi genom fortsatta samarbetsinsatser ska minska klimatpåverkan så att planeten fortsätter att vara
en inspirationskälla för människor att leva ett aktivt liv utomhus.
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
/78/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Externa faktorer och marknadsrisker, forts.
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
ALLMÄN KONJUNKTURCYKEL
OCH DESS INVERKAN PÅ
EFTERFRÅGAN
Förändringar i konjunkturen, samt ränteförändringar och inflation som leder till minskad köpkraft,
kan påverka Thule Groups resultat negativt.
Högre tullsatser på Thules produkter i olika länder kan medföra höga importkostnader för Thule
men också öka produktpriset för konsumenter.
En förändrad global säkerhetssituation kan leda till minskad optimism bland konsumenter
världen över. Detta kan medföra minskat intresse för att köpa Thule-produkter och därigenom ha
en negativ inverkan på Thule Groups resultat.
RV Products är koncernens enda produktkategori som kan anses vara cyklisk då inköp av
produkter inom denna kategori ofta sker i samband med köp av själva fordonet (husbil, husvagn)
vilket är en betydande finansiell investering för konsumenten.
Under 2024 påverkades produktkategorin negativt på grund av ökade kostnader för finansiering
av inköp, som i sin tur berodde på globalt höjda räntor.
Thule har försäljning på 138 marknader, vilket minskar påverkansrisken för en händelse på en
enskild marknad.
Sport- och fritidsbranschens historiskt relativt begränsade exponering mot snabba svängningar under
konjunkturcykler ger utrymme för anpassning.
Genom att Thule har flera olika produktområden minskas exponeringen för konjunkturpåverkan.
Thules inköps-, tillverknings- och detaljhandelsorganisation har visat sig vara flexibel, vilket resulterar i
en mycket hög grad av anpassningsförmåga. Thule Group deltar i flera intresseorganisationer och följer
utvecklingen noga.
Thule Group förnyar kontinuerligt sin produktportfölj för att kunna följa trender i konsumentmönster och
möjligheterna att bedriva aktiviteter och leva ett aktivt liv.
KONKURRENS
Thule verksamhet är konkurrensutsatt. Om denna konkurrens skulle öka kan det få negativ
inverkan på Thule Groups resultat.
E-5
S-4
Aktiviteter som produktutveckling, kvalitetsarbete och prisbelönt design samt beprövad försörjnings trygghet
och omfattande hållbarhetsarbete samverkar för att upprätthålla koncernens marknadsposition och stärka
dess konkurrenskraft.
RYKTE
Thule försäljning och resultat är till stor del beroende av att koncernen bevarar sitt
goda rykte.
S-1
S-4
Thule bedriver ett kontinuerligt förebyggande arbete genom utbildning och information om koncernens
uppförandekod. Det finns rutiner för hur produkterna utvecklas och testas och för efterlevnad av
konkurrenslagstiftning och hållbarhetsfrågor.
Koncernens kvalitetsarbete är certifierat enligt ISO 9001:2015 och certifieras enligt ISO 45001 under 2024.
Thule har en etablerad policy för produktåterkallelser med tydliga rutiner och etablerade steg för intern
eskalering och beslut.
Produktion och verksamhet
OMSTÄLLNINGSRISKER I SAMBAND
MED UTFASNING AV FOSSILA
BRÄNSLEN VID PRODUKTIONS-
ANLÄGGNINGAR
Att uppfylla målen för scope 1 på koncernnivå kräver utfasning av fossila bränslen vid
produktionsanläggningar som har omställningsrisker.
E-1
Thule investerar i att minska koldioxidutsläppen från utvalda anläggningar. Här ingår tekniska och
kostnadsmässiga genomförbarhetsstudier och bedömning av alternativ, inklusive marknadsberedskap
och policykrav.
MILJÖLEDNING VID
THULE-ANLÄGGNINGAR
Ökad produktion ökar den totala miljöpåverkan i samband med tillverkning och distribution av
koncernens produkter. Detta avser specifikt högre energiförbrukning, ökade utsläpp, påverkan
på vattenförbrukning och avfallsproduktion.
Felaktig hantering av miljöpåverkan avseende energi, avfall, vatten, utsläpp, föroreningar samt
användning av kemikalier kan leda till kända och ännu okända saneringskostnader som kan
påverka Thule Groups verksamhet, resultat och anseende.
E-1
E-2
E-3
E-5
Thule bedriver ett systematiskt arbete för att minska koncernens allmänna miljöpåverkan och för att
säkerställa att koncernens verksamhet bedrivs i enlighet med gällande miljölagstiftning och andra
miljöbestämmelser.
Thule tillämpar omfattande kvalitets- och miljöledning som ställer krav både på vår egen
produktion och på våra leverantörers. Som en del av dessa ansträngningar certifierar koncernen gradvis alla
produktionsanläggningar enligt ramverket ISO 140001:2015. Aktuell status uppdateras alltid på koncernens
webbplats, se www.thulegroup.com/en/certificates.
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
/79/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Produktion och verksamhet, forts.
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
BRISTER I ARBETSMILJÖ
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet är centrala fokusområden för Thule.
Brister i säkerhet och arbetsmiljö medför ökad risk för ohälsa och incidenter för koncernens
medarbetare.
S-1
Thule bedriver ett systematiskt arbete för att säkra och förbättra arbetsmiljön.
Thule övervakar löpande ett antal parametrar inom hälso- och säkerhetsområdet. Möjligheter till förbätt-
ringar diskuteras i centrala och lokala skyddskommittéer. Förbättringar genomförs och avrapporteras
kontinuerligt.
Finansiella risker
RÄNTERISK
Ränterisk är risken för att värdet på finansiella instrument fluktuerar på grund av förändringar i
marknadsräntor och risken för att förändringar i räntenivån ska påverka koncernens upplånings-
kostnader.
Denna ränterisk hanteras av koncernens centrala finansfunktion, som följer bolagets finanspolicy.
Finanspolicyn föreskriver vissa bindningstider, och verktyget består huvudsakligen av ränteswapar.
VALUTAKURSRISK
Thule arbetar internationellt och exponeras för valutakursrisker, främst med avseende på EUR/
SEK-kursen, där koncernen har ett positivt nettoinflöde.
Exponeringen härrör från transaktionsexponering och omräkningsexponering.
Den centrala finansavdelningen ansvarar för all säkring för att minska effekten av transaktions exponering.
Koncernens policy avseende omräkningsexponering är att i möjligaste mån säkra löpande netto-
investeringar för respektive valuta med lån i samma valuta.
LIKVIDITETS- OCH
REFINANSIERINGSRISKER
Refinansieringsrisk avser risken att Thule inte kan refinansiera sin verksamhet vid önskad
tidpunkt, eller att kostnaden för refinansiering ökar.
Likviditetsrisk avser risken att Thule inte kan fullgöra sina betalningsåtaganden.
Den centrala finansavdelningen övervakar kontinuerligt att Thule Group uppfyller de bindande nyckeltal
som är kopplade till bolagets lånefaciliteter.
Koncernen har en rullande åtta-veckors likviditetsplan som omfattar alla divisioner i koncernen. Planen
uppdateras varje månad.
KREDITRISK
Kreditrisk är risken att Thule motparter inte kan betala sina skulder och därigenom orsakar
förluster för Thule.
Kunder genomgår kreditprövning i enlighet med koncernens kreditpolicy och utestående fordringar
övervakas kontinuerligt.
FÖRSÄKRINGSRISKER
Försäkringsrisker avser risken för svårigheter att teckna adekvat försäkringsskydd som täcker
möjliga ekonomiska förluster och skulder i samband med olika aspekter av Thule Groups
verksamhet och som kan mildras genom försäkringsskydd. De viktigaste försäkringsskydden
för Thule Group är försäkring för produktansvar samt försäkring för egendom och verksamhets-
avbrott.
Genom kontinuerliga interna och externa utvärderingar av potentiella försäkringsbara risker, samt nära
samarbete med expertis inom området, har Thule Group fokus på sin verksamhet för att identifiera
potentiella risker och anpassa försäkringsskyddet så att det ger tillräckligt skydd mot de definierade
riskerna.
Försäkringsskyddet förnyas vanligen på årsbasis.
FINANSIELLA
REGULATORISKA RISKER
Verksamheten inom Thule ger upphov till finansiella transaktioner, som måste följa etablerade
regulatoriska krav på varje marknad. Om Thule Group inte följer gällande lagar och regler finns
det risk för ekonomiska och juridiska konsekvenser för företaget.
Finansiella, förvärvsrelaterade och juridiska konsekvenser för bolaget medför risker för bolagets
verksamhet, finansiella stabilitet och anseende.
Thule uppdaterar regelbundet sina policyer och rutiner för finansiella transaktioner och gör
grundläggande riskbedömningar inför finansiella transaktioner.
Thule Group samarbetar med expertis för att hålla sig informerad om förändringar i efterlevnadsregelverk.
Företaget håller regelbundet utbildningar för att säkerställa att medarbetarna är medvetna om och följer
gällande regler.
Intern uppföljning och utvärdering sker enligt Thule Groups uppförandekod.
Extern uppföljning och utvärdering sker genom bankernas processer och genomlysning i samband med
KYC (Know Your Customer) och AML (Anti Money Laundering).
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
/80/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
Personal och arbetsplatsförhållanden
OFÖRMÅGA ATT BEHÅLLA OCH
REKRYTERA KVALIFICERAD
PERSONAL OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Att kunna attrahera och behålla kvalificerad personal och ledare är avgörande för
Thule’s framtida verksamhet.
S-1
Genom att främja karriärutveckling och andra utvecklingsmöjligheter för medarbetarna, samt erbjuda
marknadsmässiga och konkurrenskraftiga ersättningar, säkerställs förmågan att attrahera rätt resurser och
att medarbetare väljer Thule Group som långsiktig arbetsgivare för att de trivs och utvecklas i den miljö
bolaget erbjuder.
Genom en ökad grad av automatisering, framförallt av monteringslinjer, minskas risken för beroende av
säsongsanställda.
BRISTER I MÅNGFALD
OCH INKLUDERING
Brister i implementering och efterlevnad av Thule kärnvärden kan leda till brister i jämställdhet
och mångfald.
Brister sett till rätten att organisera sig kan leda till konflikter med såväl arbetstagarorganisationer
som den allmänna opinionen.
S-1
Thule genomför återkommande djuplodande medarbetarundersökningar och följer aktivt upp resultaten.
Arbetet bedrivs med full transparens i förhållande till policyer, personalhandböcker och rapportering av
överträdelser kopplade till diskriminering.
Thule har en väletablerad visselblåsarfunktion som gör det möjligt för medarbetare, leverantörer och kunder
att uppmärksamma koncernen på möjliga överträdelser av koncernens uppförandekod. Visselblåsar-
funktionen administreras tekniskt av en extern plattform vilket bl.a. innebär att anmälare kan använda sitt
föredragna språk.
Policyrisker
POLICYEFTERLEVNAD
Regulatorisk efterlevnad i förhållande till relevanta internationella och EU-lagar och andra
bestämmelser är nödvändigt för att undvika straffavgifter och andra sanktionsåtgärder. Det finns
flera miljölagar och -direktiv, inklusive lagar om leveranskedjor, koldioxid och andra aspekter,
som handelssanktioner, som kan påverka Thule Groups finansiella ställning.
E-1
E-2
S-4
G-1
Thule är noga med att följa det politiska landskapet när det gäller befintliga eller nya regleringar,
krav på efterlevnad samt andra relevanta lagar och bestämmelser som kan påverka verksamheten
eller produktkraven. Vi har den kunskap och de operativa färdigheter som krävs för att navigera i och
implementera regler och krav.
KONKURRENSLAGSTIFTNING
Thules riktlinjer för konkurrenslagstiftning kan överträdas.
Thules starka position inom vissa produktkategorier och på vissa marknader kan
medföra begränsningar avseende förvärv och andra affärsbeslut
G-1
Thule arbetar kontinuerligt med att utbilda medarbetare i relevanta lagar och förordningar.
Thule genomför löpande interna revisioner.
Thule anlitar experthjälp vid osäkerhet.
Bolagsstyrning
LOKALA AFFÄRSRISKER I
VERKSAMHETSLÄNDERNA
Thules verksamhet omfattas av lokala lagar och regler i länder där koncernen har verksamhet.
Brott mot lokala lagar och regler kan hindra koncernens investeringar och leda till ökade
kostnader.
G-1
Thule uppförandekod är omfattande och reglerar lokalt agerande. Samtidigt tillämpar Thule förebyggande
åtgärder för att ytterligare minska risken för bristande efterlevnad av gällande regler.
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
/81/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Bolagsstyrning, forts.
RISKKATEGORI BESKRIVNING AV RISK
SANNOLIKHET|INVERKAN
LÄNK TILL ESRS MOTVERKANDE FAKTORER OCH HANTERING
STÖRNINGAR I KRITISKA
IT-SYSTEM, AFFÄRSPROCESSER
OCH ANNAN DIGITAL
INFRA STRUKTUR SAMT
CYBER SÄKERHETSRISKER
Störningar eller fel i kritiska it-system kan direkt påverka produktion, logistik och vår egen
onlineförsäljning (DTC). Detta kan medföra brister i samband med leverans av produkter eller
information till kunder och andra intressenter. Brister som rör dataskydd kan också leda till att
affärskritiska data blir tillgängliga för obehöriga parter.
Externa angrepp mot koncernens IT-miljö medför ökad risk för dataförlust, bedrägeri och andra
oegentligheter.
Bolaget har ett strukturerat koncernövergripande ansvar för it-säkerhet. Arbetet följer en väldefinierad
process för it-styrning.
Thule strävar kontinuerligt efter att hålla systemen väl skyddade och investerar i återställningsplaner,
datalagringsfunktioner, it-säkerhetskompetens och personalutbildning inom informationssäkerhet. Allt har
målet att öka den interna kunskapen och medvetenheten om hot och angrepp mot bolagets it-infrastruktur.
Thule Group stärker kontinuerligt sin tekniska it-säkerhet.
Koncernen granskar och utvärderar regelbundet system och systemleverantörer samt rutiner kring data-
och informationssäkerhet.
PATENT
I takt med att produktkategorin Juvenile & Pet växer innebär det ökad exponering i ett segment
med väletablerade konkurrenter och konkurrenter som är nya för Thule Group. Detta innebär
ökad risk för tvister kring immateriella rättigheter, t.ex. patenträttigheter.
Thule har en avdelning med kompetens och erfarenhet av att hantera immateriella rättigheter som
varumärken och patent.
Det finns väl utvecklade rutiner och processer för att utvärdera immaterialrättsliga risker och utnyttja
möjligheter i tidiga skeden av, och genom hela produktutvecklingsprocessen.
SKATTER
Verksamheten bedrivs i enlighet med Thule tolkning av tillämpliga lagar och skatteregler. Om
dessa tolkningar skulle visa sig vara felaktiga kan de få negativ inverkan på Thule Groups
resultat.
Thule har en tydlig skattepolicy som beskriver bolagets grundläggande förhållningssätt till, och hantering av
överväganden i skattefrågor.
Thule Group har resurser för att bedöma nya skatteregler i god tid. Eventuella skatterättsliga tvister hanteras
i samråd med experter.
BRISTER I
HÅLLBARHETSARBETET
Samhällets och marknadens förtroende för Thule hållbarhetsarbete är en förutsättning för
framgångsrik verksamhet.
Brister i hållbarhetsarbetet kan ha stor negativ inverkan på kundrelationerna i till exempel
fordons- eller sport- och fritidsbranschen.
En förutsättning för att finansiärer ska investera i ett bolag är ofta att bolaget uppfyller deras
hållbarhetskrav.
ESRS-2
Övergripande hållbarhetsmål avseende miljö, kvalitet och samhällsansvar övervakas och följs upp
kvartalsvis.
Thule bedriver ett omfattande kvalitets- och hållbarhetsarbete som ställer krav på både den egna
verksamheten och leverantörernas.
Thule utbildar kontinuerligt medarbetare och leverantörer i koncernens uppförandekod.
KORRUPTION OCH MUTOR
Korruption är ett hot mot ekonomisk och social utveckling i hela världen, särskilt i fattiga regioner.
Korruption kan förekomma i olika omfattning i olika länder och samhällssektorer.
Thule säljer produkter i 138 länder, och köper produkter och komponenter från fler än 750 leve-
rantörer. Det innebär bland annat att vi, liksom många andra företag, riskerar att bli inblandade
i oetiska affärstransaktioner, bedrägerier och oegentligheter relaterade till försäljnings- och
inköpsprocesser.
G-1
Thule har nolltolerans för oetiska affärsmetoder. Koncernen håller obligatoriska kurser i uppförandekoden
för medarbetare, leverantörer och affärspartners. Dessutom hålls kurser om regelverket om antikorruption
och andra policyer. Tillsammans med ramverket för intern kontroll och övervakning utgör detta grunden för
ett affärsetiskt förhållningssätt och för korrekt finansiell rapportering.
Thule har globala och lokala attestmanualer för att undvika intressekonflikter.
Thule väljer inköpsprocesser som främjar sund affärsetik.
Thule utbildar leverantörer i koncernens uppförandekod och genomför CSR-revisioner, både internt och i
samarbete med företaget Intertek, för att övervaka och granska efterlevnad av uppförandekoden.
ANSVARSFULL
MARKNADSFÖRING
Ansvarsfull och etisk marknadsföring är en förutsättning för att undvika anklagelser för
greenwashing och för att säkerställa öppenhet och ansvarsskyldighet för vår verksamhet, för
våra affärer och för att ge korrekt information om våra produkter.
S-4
Vi använder ett holistiskt synsätt på marknadsföring, där hållbarhet, varumärkesbyggande och ansvarsfull
kommunikation integreras för att säkerställa maximal transparens och ge rätt information till våra kunder.
Sannolikhet Inverkan
Låg
Medel
Hög
/82/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Personal och ersättningar
ANTAL ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda uppgick till 2 808 (2 559).
ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare godndes av årssmman 2023 som
längst för tiden fram till årssmman 2027. För
redo relse av dessa och kostnadsförda belopp i
enlighet med dessa riktlinjer se not 11.
FÖRSLAG OM RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att
anta följande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare.
Kretsen av befattningshavare som omfattas av
riktlinjerna är verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen. Utgångspunkten
i ersättningen för koncernledningen skall baseras
på Bolagets hållbarhet utifrån en affärsmässig
finansiell utveckling, organisatorisk uppbyggnad för
att tillgodose en affärsmässighet som är anpassad
till Bolagets strategiska målsättningar samt för att
tillgodose Bolaget med rätt kompetens och resurser
vid varje givet tillfälle. Koncernledningens ersättning
ska omfatta marknadsmässig fast lön och rörliga
lönedelar, som avser att stimulera till måluppfyllelse
av Bolagets affärsmässiga och hållbara utveckling,
pension samt konkurrenskraftiga övriga förmåner.
Den sammanlagda ersättningen ska vara mark-
nadsmässig och konkurrenskraftig och återspegla
individens prestationer och ansvar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler
eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
I enlighet med beslut av årsstämman 2023 har ett
långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram inrättats
i bolaget. Detta program omfattas inte av dessa
riktlinjer. Det aktiebaserade incitamentsprogrammet
syftar bland annat till att stimulera en hållbar och
gynnsam värdeutveckling för Thule Groups aktie
som kommer aktieägarna till del. Incitaments-
programmet tar sin utgångspunkt i Bolagets
strategiska plan och hållbara utveckling samt utgör
incitament för att möta de tillväxtmål som Bolaget
har stipulerat i sin strategiska treårsplan.
Fast lön ska vara marknadsmässig. Den rörliga
lönen kan bestå av årlig rörlig kontant lön och
långsiktig rörlig kontant lön. Årlig rörlig kontant
lön ska mätas under ett kalenderår och förutsätta
uppfyllelse av definierade och mätbara mål i
förhållande till EBIT-resultat, försäljningsutveckling,
andra finansiella mål, hållbarhetsmål och/eller andra
personliga mål. Den årliga rörliga lönen ska uppgå
till högst 100 procent av den årliga fasta lönen för
den verkställande direktören och högst 80 procent
för andra ledande befattningshavare, med krav på
att använda 50 procent av nettoersättningen efter
skatt till att investera i Thules aktie med en lägsta
innehavstid om tre år.
Om och i den mån bolagsstämman inte beslutar
om implementering av långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogram, kan rörlig lön också bestå i
en långsiktig rörlig kontant lön som implementeras
årligen. För att delta i programmet för långsiktig
rörlig lön krävs en egen investering av deltagaren.
Långsiktig rörlig lön ska mätas under period om
minst tre kalenderår och förutsätta uppfyllelse av
definierade och mätbara mål under mätperioden
och utbetalningen är villkorad av en förutbestämd
måluppfyllnad inom hållbarhet. Den långsiktiga
rörliga lönen ska med avseende på varje mätperiod
vara maximerat upp till högst 150 procent av den
fasta lönen.
Villkor för rörlig lön skall utformas så att styrelsen,
om exceptionella ekonomiska förhållanden råder,
har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetal-
ning av rörlig lön om en sådan åtgärd bedöms som
rimlig.
För ledande befattningshavare ska pensions-
förmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte
vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 35
procent av den fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livrsäkring,
sjukvårdsförsäkring, bilförmån samt drivmedelsför-
n. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till
högst 15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Avgångsvederlag kan utgå vid uppsägning från
Thule Groups sida. Ledande befattningshavare
ska ha en uppsägningstid om högst 12 månader i
kombination med ett avgångsvederlag motsvarande
högst 12 månaders fast lön. Inget avgångsvederlag
ska utgå vid uppsägning från den anställdas sida.
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för
bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens kompo-
nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets
och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av
skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som
följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan
de ledande befattningshavarnas ersättning och
övriga anställdas ersättning kommer att redovisas i
ersättningsrapporten.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar
inte verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå de av
årsstämman beslutade riktlinjerna, om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg
är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen och hållbarhet eller för att säkerställa
Bolagets ekonomiska bärkraft.
I årsredovisningen redovisas den totala kostnads-
förda ersättningen till ledande befattningshavare,
inklusive tidigare ingångna åtaganden vilka ännu
inte har förfallit till betalning. Därutöver finns det
i bolagets ersättningsrapport att läsa om hur
Bolaget har tillämpat riktlinjerna för ersättning till
vd och andra ledande befattningshavare.
Beskrivning av betydande förändringar av
riktlinjerna och aktieägarnas synpunkter
I förllande till nuvarande riktlinjer beslutade av
årssmman 2023 inner förslaget till årsstämman
2025 att bolaget har höjt den maximala årliga
rörliga ersättningen till vd (med 25 procentenheter)
och andra ledande befattningshavare (med 20
procentenheter) och infört ett krav på att investera
en del av den rörliga ersättningen i Thules aktie.
Vidare har den detaljerade viktningen av mål för
rörlig ersättning tagits bort för att öka flexibiliteten
i att fastslla mål för olika ledande befattningsha-
vare, i syfte att säkerställa en relevant målstruktur.
INCITAMENTSPROGRAM
Aktierelaterat incitamentsprogram, serier
2023/2026, 2024/2027 och 2025/2028
Det av årsstämman beslutade teckningsoptions-
programmet för ledande befattningshavare och
nyckelpersoner i Thule Group, serie 2024/2027 har
implementerats under 2024. Programmet omfattar
i sin helhet högst 2 778 000 teckningsoptioner
fördelade till lika delar på tre serier som ges ut till
Thule AB för vidare överlåtelse till deltagarna.
Under året har sammanlagt 326 009 tecknings-
optioner i serie 2024/2027 förvärvats av 28 del tagare.
Överlåtelserna har skett till ett pris om 29,77 kronor
per option, vilket motsvarar av extern part beräknat
marknadsmässigt pris vid överlåtelse tillfället.
Teckningsoptionerna kan påkallas för teckning av
aktier mellan den 15 juni–15 december 2027 och
lösenpriset per aktie har bestämts till 379,94 kronor,
vilket motsvarar 120 procent av den volymvägda
genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms
officiella kurslista under de fem handelsdagar som
närmast föregick överlåtelsen. Den s.k. takkursen har
bestämts till 519,57 kronor, vilket motsvarar 164,1
procent av samma genomsnittskurs. Detta innebär
att om marknadspriset på bolagets aktie överstiger
takkursen när optionen påkallas, så ska lösenpriset
ökas i motsvarande mån.
Den tredje serien, 2025/2028, skall implemente-
ras under 2025, dock senast den 15 juni 2025.
EMISSION AV VEDERLAGSAKTIER
Med stöd av bemyndigande fn årssmman
2024 har emission skett av 2 105 065 nya aktier i
Thule Group som en del av vederlaget i samband
med förrvet av Quad Lock. Detta motsvarar 1,91
procent av det totala antalet aktier och röster i
Thule Group efter full utspädning. Det totala antalet
aktier i Thule Group har ökat från 105 733 097 till
107 838 162. Aktiekapitalet har ökat med 23 526,94
SEK, från 1 181 710 SEK till 1 205 237 SEK.
Miljö
MILJÖPÅVERKAN
Thule Group har en lång historia av miljömässigt
fokus genom ett engagemang för att dels utveckla
högkvalitativa produkter som håller under en lång
tid, dels uppmuntra medarbetare som har ett djupt
engagemang för miljö samt för att hantera sina
egna nio produktionsanläggningar, inte endast i
enlighet med juridiska krav utan med Thule Groups
högre standarder. De viktigaste hållbarhetsrelate-
rade frågorna är integrerade i bolagets affärs- och
verksamhetsplaner och redovisas i den årliga
hållbarhetsrapporteringen.
Koncernen omfattas av ett antal lagar, regler
och bestämmelser som fastställts från Europeiska
Unionen (EU) och från nationell, regional och lokal
lagstiftning och som gäller miljö och arbetsmiljö
samt miljöskydd och naturresurser, inklusive
hanteringen av farliga ämnen och farligt avfall,
luftföroreningar, vattenavlopp, transport, sanering
efter kontamination samt arbetsmiljö.
Thule Groups verksamhet kräver att man
upptthåller vissa miljötillsnd för att kunna
producera produkter, däribland metallbaserade
produkter med ytbehandling och plast. Dessutom
har Thule Groups produktionsenheter i allmänhet
certifierats i enlighet med kvalitetsledningssystem
/83/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
ISO 9001 och IATF 16949, samt miljölednings-
system ISO 14001.
Fabrikerna utanför Sverige anpassar verksam-
heten, ansöker om nödvändiga tillstånd och
rapporterar till myndigheter i enlighet med lokal
lagstiftning. Koncernens svenska fabrik, med
produktionsanläggning i Hillerstorp, bedriver
verksamhet som är anmälningspliktig i enlighet med
svensk miljölagstiftning.
Thule Sweden AB bedriver en C-klassad
verksamhet med tillstånd för en B-verksamhet och
hänför sig till mekanisk tillverkning i form av metall-
bearbetning på en verkstadsyta under stigande
18 000 kvadratmeter och garanterar att påverkan i
form av till exempel buller, stoft samt utsläpp i luft
och vatten, såväl i närområdet som övergripande,
från tillverkningsenheten i Hillerstorp är marginell.
Det finns system i drift för klassificering och
källsortering av sopor samt industriavfall. Enheten
är vidare certifierad enligt miljöledningssystemet
EN-ISO 14001:2015, kvalitetsledningssystemet
EN-ISO 9001:2015, IATF 16949:2016 (kvalitets-
ledningssystem för leverantörer till fordonsindustrin)
samt ledningssystemet för arbetsmiljö EN-ISO
45001:2018.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Koncernens Hållbarhetsredovisning återfinns på
sid 33–71 samt 125–133.
Framtidsutveckling
PROGNOS
Thule Group lämnar ingen finansiell prognos.
Aktien, aktieägare och
förslag till vinstdisposition
ANTAL AKTIER OCH KVOTVÄRDE
Thule Group ABs aktier är noterade på Nasdaq
Stockholm Large Cap-lista. Koncernen har inte
återköpt eller innehaft några egna aktier under
räkenskapsåret. Antalet aktier som godkänts,
utrdats och till fullo betalts per den 31 december
2024 var 107 838 162. Bolaget har endast ett
aktieslag. Varje aktie bettigar till en röst och varje
röstberättigad får vid bolagsstämman rösta för
det fulla antalet av honom eller henne ägda och
företrädda aktier utan begnsning i rösträtten.
Samtliga aktier har lika rätt till andel i bolagets
tillgångar och vinst. Kvotvärdet (nominellt värde) för
aktien är 0,01118 kronor.
STÖRSTA AKTIEÄGARE
Den 31 december 2024 hade Thule Group AB
26 443 kända aktieägare. De största aktigarna
vid detta tillfälle var AMF Förkringar & Fonder
(10,8 procent av kapitalet och rösterna), Swedbank
Robur Fonder (7,9 procent av kapitalet och
rösterna), Alecta (4,5 procent av kapitalet och
rösterna) och Handelsbanken Fonder (4,1 procent
av kapitalet och rösterna).
BOLAGSORDNING
Bolagsordningen innehåller inga särskilda
bestämmelser om tillsättande och entledigande
av styrelseledamöter eller ändringar av bolags-
ordningen.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Moderbolaget
Förslag till disposition av bolagets resultat.
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond, kr 1 493 993 136
Årets resultat, kr 578 969 227
2 072 962 363
Styrelsen föreslår att balanserat resultat disponeras
enligt följande:
Utdelas till aktieägare,
8,30 kr x 107 838 162 895 056 745
Överförs i ny räkning, kr 1 177 905 618
2 072 962 363
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/84/
Bolagsstyrningsrapport
Thule Group är ett svenskt publikt
aktiebolag noterat på Nasdaq
Stockholms Large Cap-lista.
Thule Groups bolagsstyrning
regleras huvudsakligen av aktie-
bolagslagen och annan svensk
lagstiftning, av Nasdaq Stock-
holms regelverk för emittenter och
av Svensk kod för bolagsstyrning
”Koden” (tillgänglig via bolags-
styrning.se). Koden är tillämplig
för alla svenska bolag vars aktier
är upptagna till handel på en
reglerad marknad i Sverige.
Thule Group har tillämpat Koden från och med
den 26 november 2014 då Thule Groups aktier
upptogs till handel på Nasdaq Stockholm. I bolags-
styrningsrapporten för 2024 beskrivs Thule Groups
bolags styrning, ledning och förvaltning samt intern
kontroll och risk hantering.
REGELEFTERLEVNAD
Externa styrsystem
De externa styrsystem som utgör ramarna för
bolagsstyrning i Thule Group besr främst av
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq
Stockholms regelverk, Svensk kod för bolags-
styrning samt andra tillämpliga föreskrifter och
relevant lagstiftning.
Interna styrsystem
Den av årsstämman fastställda bolagsordningen
och de av styrelsen fastställda dokumenten som
arbetsordning för styrelsen i Thule Group, instruktio-
ner för verkställande direktör samt instruktioner för
ersättnings- och revisions- och hållbarhetsutskottet
utgör de viktigaste interna styrdokumenten. Härutö-
ver har koncernen ett antal policyer och instruktioner
med regler och principer för koncernens verksamhet
och anställda.
Avvikelser från koden
Bolag är inte skyldiga att vid varje tillfälle följa
samtliga regler i Koden, utan har möjlighet att
välja alternativa lösningar som de bedömer bättre
passar deras omständigheter under förutsättning
att de redovisar samtliga avvikelser, beskriver
den alternativa lösningen och förklarar slen
till avvikelsen i bolagsstyrningsrapporten (enligt
principen ”följ eller förklara”). Thule Group har inte
avvikit från Kodens regler under 2024 och redovisar
därför inga avvikelser fn denna.
BOLAGSSTÄMMA
Enligt aktiebolagslagen (2005:551) är bolags-
stämman bolagets högsta beslutsfattande organ
och det forum där aktieägarna utövar sin rösträtt.
Aktigare som är registrerade i aktieboken på
avstämningsdagen och har anmält sig till bolags-
stämman inom den tid som anges i kallelsen har
rätt att delta på denna, personligen eller genom
ombud. Beslut vid bolagssmman fattas normalt
med enkel majoritet. I vissa frågor föreskriver dock
aktiebolagslagen en viss närvaro för att uppnå
beslutsmässighet eller en kvalificerad röstmajoritet.
Årsstämma ska hållas inom sex månader efter
räkenskapsårets utgång. Thule Groups årsstämma
äger vanligtvis rum i april månad. Årsstämman
fattar beslut om sådana frågor som bolagsordning
och har i uppdrag att utse styrelseledamöter och
styrelsens ordförande, välja revisorer, samt besluta
om att fastställa resultaträkning, balansräkning och
fördelningen av bolagets vinst samt ansvarsfrihet
gentemot bolaget för styrelsen och verkställande
direktör. Årsstämman beslutar även, i förekommande
fall, om antagandet av principer för valberedningens
tillsättande och arbete, samt om principer för
ersättnings- och anställningsvillkor för verkställande
direktör och övriga ledande befattningshavare.
Extra bolagssmma kan hållas vid speciellt
behov. På årssmman har aktieägare möjlighet
att ställa frågor om bolaget och resultatet för det
berörda året. Utöver årsstämma kan det kallas till
extra bolagsstämma. Enligt bolagsordningen sker
kallelse till bolagssmma genom annonsering i
Post- och Inrikes Tidningar och genom att
kallelsen hålls tillgänglig på bolagets webbplats,
www.thulegroup.com. Att kallelse har skett ska
samtidigt annonseras i Dagens Industri. Bolags-
ordningen innehåller inga särskilda bestämmelser
om tillsättande eller entledigande av styrelse-
ledamöter eller om ändring av bolags ordningen.
För en fullständig bolagsordning hänvisas till
www.thulegroup.com.
AKTIEÄGARE
Thule Groups aktie är sedan den 26 november
2014 noterad på Nasdaq Stockholm, och återfinns
från och med 1 januari 2017 på Large Cap-listan.
Aktiekapitalet vid årsskiftet uppgick till 1 205 237,17
kronor, fördelat på 107 838 162 aktier. Alla aktier
är av samma slag och samtliga aktier i bolaget har
lika rätt i alla avseenden. Den 31 december 2024
hade Thule Group AB 26 443 kända aktieägare.
De största aktieägarna vid detta tillfälle var AMF
Förkringar & Fonder (10,8 procent av kapitalet
och rösterna), Swedbank Robur Fonder (7,9 pro-
cent av kapitalet och rösterna), Alecta (4,5 procent
av kapitalet och rösterna), Handelsbanken Fonder
(4,1 procent av kapitalet och rösterna). Ytterligare
information om aktien och aktieägare finns på
www.thulegroup.com.
BESLUT ÅRSSTÄMMA 2024
Årsstämman 2024 ägde rum den 26 april 2024.
Fullständigt protokoll och information om
Aktieägare
Bolagsstämma
Valberedning
Extern revisor
Ersättnings-
utskott
Styrelse
Revisions- och
hållbarhets-
utskott
Vd och
koncernchef
Koncern-
ledning
THULE GROUPS BOLAGSSTYRNINGSSTRUKTUR
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/85/
årssmman 2024 finns på www.thulegroup.com.
Vid årssmman beslutades att fastslla den
framlagda resultat- och balansräkningen samt
koncern resultat- och koncernbalansräkningen. I
enlighet med styrelsens förslag bestämde årsstäm-
man att utdelning om 9,50 kr per aktie lämnas för
räkenskapsåret 2023. Utdelningen utbetalades i
två delbetalningar för att vara bättre anpassade till
koncernens kassaflödesprofil.
Årsstämman beslutade även att bolagets balan-
serade vinst medel efter utdelning tillsammans med
resultatet för 2023 skulle balanseras i ny räkning.
Stämman beviljade ansvarsfrihet för styrelseleda-
möterna och verkställande direktör samt beslutade
om arvode till styrelseledamöterna.
ÅRSSTÄMMA 2025
Årsstämman 2025 äger rum i Malmö den 29 april.
För vidare information se www.thulegroup.com.
VALBEREDNING
Valberedningen ska, enligt de principer som
beslutades av årsstämman i april 2019, bestå av
fem ledamöter, som utöver styrelsens ordförande,
ska utgöras av representanter för de fyra röst-
ssigt största ägarna per den 31 augusti varje år.
Till ordförande i valberedningen ska utses den
ledamot som företräder den röstmässigt största
aktieägaren om inte valberedningen enhälligt utser
annan. Om tidigare än tre månader före årsstäm-
man en eller flera aktieägare som utsett ledamöter
i valberedningen inte längre tillhör de fyra till
röstetalet största aktieägarna, så ska ledamöter
utsedda av dessa ställa sina platser till förfogande
och den eller de aktieägare som tillkommit bland
de fyra till röstetalet största aktigarna ska ha rätt
att utse sina representanter. För det fall en ledamot
lämnar valberedningen innan dess arbete är
slutfört och valberedningen finner det önskrt att
erttare utses, ska sådan ersättare hämtas fn
samme aktieägare eller, om denne inte längre tillhör
de röstmässigt största aktieägarna, från aktieägare
som storleksmässigt står näst i tur. Ändring i
valberedningens sammansättning ska omedelbart
offentliggöras.
Valberedningen har till uppgift att till årssmman
lämna förslag på styrelseordförande och övriga
styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande
beträffande förslaget, föreslå arvode och annan
erttning för styrelseuppdrag för var och en av
styrelseledamöterna, inklusive eventuell ersättning
för utskottsarbete, lämna förslag på revisor och
dess arvode samt lämna förslag på person att vara
ordförande vid årsstämman samt (i förekommande
fall) föreslå ändringar för valberedningens tillsät-
tande. Därutöver ska valberedningen även bedöma
styrelseledamöternas oberoende i förhållande
till bolaget och större ägare. Valberedningens
sammansättning för årsstämman ska normalt
offentligras på bolagets webbplats senast sex
nader före stämman. Ingen ersättning ska utgå
till ledaterna i valberedningen.
Bolaget ska betala de nödvändiga utgifter som
valberedningen kan komma att ådra sig inom ramen
för sitt arbete. Mandattiden för valberedningen
avslutas när den därpå följande valberedningen har
offentliggjorts.
VALBEREDNING INFÖR ÅRSSTÄMMAN 2025
Valberedningens sammansättning publicerades
genom pressmeddelande och på www.thulegroup.
com den 14 oktober 2024. Valberedningen inför
årsstämman 2025 utgörs av Anders Oscarsson (AMF
Försäkring och Fonder), Magnus Sjökvist (Swedbank
Robur Fonder), Helen Fasth Gillstedt (Handels-
banken Fonder), Carina Silberg (Alecta) samt Hans
Eckerström (styrelseordförande i Thule Group AB).
Valberedningen har sedan årsstämman 2024
och fram till avgivandet av årsredovisningen haft 5
möten. Som underlag för sina förslag inför årsstäm-
man 2025 har valberedningen gjort en bedömning
huruvida den nuvarande styrelsen är ändamålsenligt
sammansatt och uppfyller de krav som ställs på
styrelsen till följd av bolagets verksamhet, position
och förhållanden i övrigt.
Valberedningen har intervjuat styrelseleda möterna
i bolaget och diskuterat de huvudsakliga krav som
bör ställas på styrelse ledamöterna, inbegripet kravet
på oberoende ledamöter, beaktat antalet styrelseupp-
drag som respektive ledamot har i andra bolag.
STYRELSEN
Sammansättning 2024
Styrelsens uppdrag är att för aktieägarnas räkning
förvalta bolagets angelägenheter. Thule Groups
styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst
tre och högst tio ledamöter valda av årsstämman
för en mandatperiod som sträcker sig fram till slutet
av nästa årsstämma. Vid årssmman den 26 april
2024 omvaldes de sex styrelseledamöterna: Hans
Eckerström, Anders Jensen, Sarah McPhee, Johan
Westman och Helene Willberg. Nyval skedde
av Sandra Finér och Paul Gustavsson. Heléne
Mellquist hade avböjt omval.
Vidare valdes Hans Eckerström till styrelsens ord-
förande. Ingen representant för koncern ledningen
ingår i styrelsen. Thule Groups verkställande direktör
och CFO deltar emellertid på styrelsemöten. Andra
tjänstemän i bolaget deltar i styrelsens samman-
träden som föredragande i särskilda frågor.
Av valberedningens motiverade yttrande inför
årssmman 2024 framgår att valberedningen vid
framtagande av sitt förslag till styrelse tillämpat
regel 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målet med
policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansätt-
ning, präglad av mångsidighet och bredd avseende
kompetens, erfarenhet och bakgrund samt att en
jämn köns rdelning ska eftersträvas. Årssm-
man 2024 beslutade att utse styrelseledamöter
i enlighet med valberedningens förslag, vilket
innebär att sju ledamöter valdes, varav tre kvinnor
och fyra män. Arvoden utgår årligen till styrelsens
medlemmar enligt beslut på årsstämman.
För 2024 uppgår arvodena till 1 445 000 kronor
till ordförande samt 455 000 kronor till övriga
ledamöter. För arbete i revisions- och hållbarhets-
utskottet utgår ersättning med 275 000 kronor till
ordföranden och 110 000 kronor till var och en av de
övriga ledamöterna. För arbete i ersättningsutskottet
utgår 95 000 kronor till ordföranden och 50 000
kronor till var och en av de övriga ledamöterna.
VALBEREDNING
Namn Utsedd av
Andel av röster
2024-09-30, %
Anders Oscarsson AMF Försäkring och Fonder 11,7
Magnus Sjöqvist Swedbank Robur Fonder 8,5
Helen Fasth Gillstedt Handelsbanken Fonder 5,5
Carina Silberg Alecta Tjänstepension 4,8
Hans Eckerström Styrelseordförande i Thule Group
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING
Närvaro
Namn Invald år Totalt arvode, kr (årligt)
1
Oberoende Styrelsemöten
Revisions- och
hållbarhetsutskott Ersättningsutskott
Ordförande
Hans Eckerström 2009 1 540 000 Ja 15/15 5/5
Ledamöter
Heléne Mellquist
2
2016 - Ja 4/4 1/1
Helene Willberg 2019 730 000 Ja 15/15 8/8
Johan Westman 2022 455 000 Ja 15/15
Sarah McPhee 2022 565 000 Ja 15/15 8/8
Anders Jensen 2023 455 000 Ja 15/15
Sandra Finér
3
2024 455 000 Ja 11/11
Paul Gustavsson
3
2024 505 000 Ja 11/11 4/4
1) Arvoden beslutade vid årsstämman 2024
2) Heléne Mellquist avböjde omval vid årsstämman 2024
3) Sandra Finér och Paul Gustavsson valdes till styrelseledamöter vid årsstämman 2024
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/86/
Styrelsens oberoende
I enlighet med Koden ska en majoritet av de
bolagsstämmo valda styrelseledamöterna vara
oberoende i förhållande till bolaget och dess
ledning. Styrelseledamöternas beroendeställning
framgår av tabellen Styrelsens sammansättning.
Respektive ledamots bedömning av sitt
oberoende i förhållande till bolaget, dess ledning
och större aktieägare presenteras i fakta avsnittet
om styrelse och koncernledning.
Styrelsens sammansättning uppfyller Svensk kod
för bolagsstyrningskrav på oberoende.
Styrelseordförandens ansvar
Styrelseordföranden leder arbetet i styrelsen och
kerställer att aktiviteterna bedrivs effektivt.
Styrelseordföranden säkerställer att den svenska
aktiebolagslagen och andra tillämpliga lagar och
förordningar efterlevs samt att styrelsen får den
utbildning som krävs och förbättrar sina kunskaper
om bolaget. Ordföranden följer verksamheten i
nära dialog med verkställande direktör, förmedlar
åsikter fn aktieägare till andra styrelsemedlem-
mar och fungerar som en talesperson för styrelsen.
Vidare ansvarar styrelseordföranden för att
tillhandahålla övriga styrelseledamöter information
och beslutsunderlag samt för att styrelsens beslut
genomförs.
Styrelseordföranden ansvarar också för att
utvärdering av styrelsens arbete genomförs årligen,
och redovisas för valberedningen.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens uppgifter regleras främst i aktiebolags-
lagen och Koden. Styrelsens arbete regleras
dessutom av den arbetsordning som styrelsen
årligen fastställer. Arbetsordningen reglerar arbets-
och ansvarsfördelningen mellan styrelsen, styrel-
sens ordförande och verkställande direktör samt
specificerar förfaranden för verkställande direktörs
ekonomiska rapportering.
Styrelsen antar även instruktioner för styrelsens
utskott. Styrelsens uppgifter innefattar att fast-
ställa strategier, affärsplaner och budgetar, avge
delårsrapporter, bokslut samt anta policyer och
riktlinjer. Styrelsen ska också följa den ekonomiska
utvecklingen, säkerställa kvaliteten i den finansiella
rapporteringen och kontrollfunktionerna samt
utvärdera bolagets verksamhet baserat på de
fastställda målen och riktlinjerna som antagits av
styrelsen. Slutligen fattar styrelsen även beslut
om större investeringar samt organisations- och
verksamhetsförändringar i bolaget.
Styrelsens ordförande ska i nära samarbete med
verkställande direktör övervaka bolagets resultat
och sitta som ordföranden på styrelsemöten. Enligt
den nu gällande arbetsordningen skall styrelsen
sammanträda minst sex gånger per år utöver det
konstituerande styrelsemötet. Styrelsen har under
året haft femton styrelsemöten varav fyra har hållits
per capsulam. Samtliga styrelsemöten följer en i för-
väg bestämd agenda. Styrelsens närvaro redovisas i
tabellen Styrelsens sammansättning.
Under 2024 har styrelsen främst behandlat frågor
kring verksamheten, budget, förvärv (inklusive
förvärvet av Quad Lock), strategisk inriktning,
hållbarhets- och CSRD frågor samt bolagsrättsliga
frågor.
STYRELSENS UTSKOTT
Styrelsen har två utskott, ersättningsutskottet och
revisions- och hållbarhetsutskottet. Rapporteringen
avseende vad som diskuterats på utskottsmötena
sker till styrelsen i samband med styrelsemöten.
Arbetet inom respektive utskott utförs i enlighet
med skriftliga instruktioner och arbetsordning från
styrelsen. Protokoll från utskottens möten finns
tillgängliga för samtliga styrelseledamöter.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets uppgift är att förbereda frågor
avseende ersättning och andra anställningsvillkor för
verkställande direktör och bolagets ledande befatt-
ningshavare. Arbetet innefattar att bereda förslag på
riktlinjer för bland annat fördelningen mellan fast och
rörlig ersättning och förhållandet mellan resultat och
kompensation, huvudsakliga villkor för bonus- och
incitamentsprogram, villkor för övriga förmåner,
pensioner, uppsägning och avgångsvederlag samt
att bereda förslag till individuella kompensations-
paket för verkställande direktör och andra ledande
befattningshavare.
Ersättningsutskottet ska vidare övervaka och
utvärdera utfallet av de rörliga ersättningarna och
hur bolaget följer riktlinjerna för ersättningar som
antagits av bolagsstämman.
Fram till årsstämman bestod ersättnings-
utskottet av Hans Eckerström (ordförande), och
Heléne Mellquist. Från årsstämman bestod ersätt-
ningsutskottet av Hans Eckerström (ord förande)
och Paul Gustavsson. Ersättningsutskottet hade
under 2024 fem sammanträden, varav tre har hållits
per capsulam, ledamöternas närvaro vid ersätt-
ningsutskottets sammanträden framgår av tabellen
Styrelsens sammansättning.
Revisions- och hållbarhetsutskott
Revisions- och hållbarhetsutskottets huvudsakliga
uppgift är att bereda frågor för styrelsen i samband
med fullföljandet av dess övervakande ansvar
avseende redovisning och finansiell rapportering,
hållbarhetsrapportering, intern kontroll avseende
finansiell rapportering, revision, finansiell risk-
hantering samt bereda vissa redovisnings- och
revisionsfrågor. Därutöver ska revisions- och
hållbarhetsutskottet övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet samt utvärdera revisionsarbe-
tet. Revisions- och hållbarhetsutskottet ska också
bistå bolagets valberedning vid framtagande av
förslag till revisor och rekommendation avseende
arvode till revisorn.
Revisions- och hållbarhetsutskottet i
Thule Group har under 2024 utgjorts av två
ledamöter, Helene Willberg (ordförande) och Sarah
McPhee. Revisions- och hållbarhetsutskottet hade
åtta sammanträden under 2024. Revisions- och
hållbarhetsutskottet har under året arbetat med att
övervaka bolagets hållbarhetsrapportering samt
bolagets förberedelser inför implementeringen av
CSRD under 2025.
Ledamöternas närvaro vid utskottets samman-
träden framgår av tabellen Styrelsens sammansätt-
ning. Revisions- och hållbarhetsutskottet uppfyller
kraven på redovisnings- och revisionskompetens
som stadgas i aktiebolagslagen.
REVISOR
Revisorn utses på årsstämman varje år. Revisorn
granskar bolagets och dotterbolagens finansiella
rapporter och räkenskaper samt styrelsens och
verkställande direktörs förvaltning. Revisorn deltar
på det styrelsemöte då årsbokslutet behandlas.
Vid det styrelsetet går revisorn bland annat
igenom den finansiella informationen och disku-
terar revisionen med styrelseledamöterna utan att
verkställande direktör och andra ledande befatt-
ningshavare är närvarande. Revisorn har löpande
kontakt med bolaget och dess ledning.
Thule Groups revisor ska granska årsredovisning
och koncernredovisning för Thule Group AB samt
styrelsens och den verkställande direktörens förvalt-
ning. Revisorn arbetar efter en revisionsplan, vilken
diskuteras med revisions- och hållbarhetsutskottet.
Rapportering har skett dels under revisionens
gång till revisions- och hållbarhetsutskottet, dels
slutligen i samband med att bokslutskommunikén
fastställts till styrelsen i sin helhet. Revisorn ska
också delta vid årssmma och beskriver där
revisionsarbetet och gjorda iakttagelser i en
revisionsberättelse. På årsstämman 2017 valdes
PricewaterhouseCoopers AB som huvudansvarig
revisor. På årsstämman 2024 omvaldes Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB som revisor för
bolaget för en ytterligare mandatperiod om ett år
med Sofia Götmar-Blomstedt som huvudansvarig
revisor. Vald revisor ansvarar för revisionen av
samtliga väsentliga dotterbolag i koncernen
(med undantag av dotterbolagen som förrvades i
december avseende Quad Lock).
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Verkställande direkren är underordnad styrelsen
och ansvarar för bolagets löpande förvaltning och
den dagliga driften. Arbetsfördelningen mellan
styrelsen och verksllande direktör anges i
arbetsordningen för styrelsen och instruktionen
för verkställande direktör. Verkställande direktör
ansvarar också för att upprätta rapporter och
sammanställa information från ledningen inför
styrelsemöten och är föredragande av materialet
på styrelsemötena.
Enligt instruktionerna för ekonomisk rapport ering
och hållbarhetsrapportering är verkställande
direktör ansvarig för finansiell rapportering i
Thule Group och ska följaktligen säkerställa att
styrelsen erhåller tillräckligt med information för att
styrelsen fort löpande ska kunna utvärdera bolagets
och koncernens finansiella ställning och hållbar-
hetsarbete. Verksllande direktör håller styrelsen
kontinuerligt informerad om utvecklingen av
Thule Groups verksamhet, omsättningens
Koncernen Moderbolaget
Mkr 2024 2023 2024 2023
Revision PwC 5,0 3,9 1,9 1,2
Revisionsnära rådgivning utöver revisionsuppdraget PwC 0,1 0,1
Skatterådgivning PwC 0,6 0,6
Övriga tjänster PwC 0,8 0,4 0,8 0,4
Summa 5,9 5,0 2,8 2,2
ERSÄTTNING TILL REVISORER
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/87/
utveckling, Thule Groups resultat och ekonomiska
ställning, viktiga hållbarhetsfrågor, likviditets- och
kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje
annan händelse, omständighet eller förhållande som
kan antas vara av väsentlig betydelse för bolagets
aktieägare.
Information om ersättning, aktierelaterade
incitamentsprogram och anställningsvillkor för
verkställande direktör och övriga ledande befatt-
ningshavare finns på www.thulegroup.com.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen
regleras i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
(1995:1554) och Koden.
Information om de viktigaste inslagen i bolagets
system för intern kontroll och riskhantering i
samband med den finansiella rapporteringen ska
varje år ingå i bolagets bolagsstyrningsrapport.
Rutinerna för intern kontroll, riskbedömning,
kontrollaktiviteter och uppföljning avseende den
finansiella rapporteringen har utformats för att
säkerställa en tillförlitlig övergripande finansiell
rapportering och extern finansiell rapportering i
enlighet med IFRS, tillämpliga lagar och regler samt
andra krav som ska tillämpas av bolag noterade
på Nasdaq Stockholm. Detta arbete involverar
styrelsen, koncernledningen och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastlagt instruktioner och styrdokument
i syfte att reglera verkställande direktörens och
styrelsens roll- och ansvarsfördelning. Det sätt på
vilket styrelsen övervakar och säkerställer kvaliteten
på den interna kontrollen framgår av styrelsens
arbetsordning och den av styrelsen beslutade
Thule Groups finanspolicy.
Kontrollmiljön innefattas även av att styrelsen
utvärderar verksamhetens prestationer och resultat
genom månatliga och kvartalsvisa rapportpaket.
Rapporteringen innefattar utfall, budgetjämförelse,
prognoser, operativa mål, bedömning- och utvär-
dering av finansiella risker och analyser av viktiga
finansiella-, hållbarhets- och operationella nyckeltal.
Ansvaret för presentationen av rapport paketet
till styrelsen samt ansvaret för att upprätthålla en
effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med
riskbedömning och intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen är delegerat till verkstäl-
lande direktör. Styrelsen är dock ytterst ansvarig.
Chefer på olika nivåer inom Thule Groups verksam-
hetsområden ansvarar i sin tur över att fastställda
riktlinjer efterlevs inom sitt respektive område.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Bolaget genomför löpande en riskbedömning för
att identifiera risker inom samtliga verksamhets-
områden. Dessa risker, som innefattar risken för
såväl förlust av tillgångar som oegentlig heter och
bedrägerier, behandlas regelbundet av styrelsen.
Utformningen av kontrollaktiviteter är av särskild
vikt i bolagets arbete med att förebygga och
upptäcka brister. Bedömning och kontroll av risker
inbegriper även den operativa ledningen för varje
rapporterande enhet, där möten hålls minst sex
gånger per år i samband med så kallade business
review-möten. Thule Groups verkställande direktör
och CFO samt lokal och regional ledning deltar i
dessa möten.
Information och kommunikation
Bolagets styrande dokument för den finansiella
rapporteringen utgörs i huvudsak av riktlinjer,
policyer och manualer vilka löpandells uppda-
terade och kommuniceras till berörda medarbetare
via relevanta informationskanaler. För den externa
informationsgivningen finns en kommunika-
tionspolicy som anger riktlinjerna för hur denna
kommunikation ska göras. Syftet med policyn är
att säkerställa att bolaget lever upp till kraven på
att sprida korrekt och fullsndig information till
marknaden.
Uppföljning, utvärdering och rapportering
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information
som koncernledningen lämnar. Styrelsen erhåller
regelbundet uppdaterad information om Thule
Groups utveckling mellan styrelsens möten.
Thule Groups finansiella ställning, verksamhet,
utveckling och investeringar diskuteras vid varje
styrelsemöte. Styrelsen ansvarar även för upp-
följning av den interna kontrollen. Detta arbete
innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder
vidtas för att hantera eventuella brister, liksom
uppföljning av förslag på åtgärder som uppmärk-
sammats i samband med den externa revisionen.
Bolaget genomför årligen en självutvärdering
av arbetet med riskhantering och den interna
kontrollen. Processen inkluderar en utvärdering
av hur fastlagda rutiner och riktlinjer tillämpas.
Styrelsen erhåller information om viktiga slutsatser
från denna årliga utvärderingsprocess, liksom om
eventuella åtgärder avseende bolagets interna
kontrollmiljö.
Internrevision
Styrelsen ska enligt punkt 7.3 i Svensk kod för
bolagsstyrning årligen utvärdera behovet av en
rskild granskningsfunktion för att säkerställa
fastlagda principer, standarder och andra till-
lämpliga lagar hänförliga till finansiell rapportering
efterlevs. Styrelsen har mot bakgrund av utfört
arbete med den interna kontrollen bedömt att det
inte föreligger något behov att införa en särskild
granskningsfunktion (internrevisionsfunktion).
/88/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Oberoende: Samtliga styrelseledamöter
är oberoende i förhållande till ägare och
bolagsledning.
Styrelse
HANS ECKERSTRÖM
Styrelseordförande
Ordförande i ersättningsutskottet
Född 1972.
Styrelseledamot sedan 2007.
Styrelseledamot i ett tidigare moder-
bolag i Thulekoncernen 2007-2009.
Styrelseordförande sedan 2022.
Utbildning: Civilingenjörsexamen
i maskinteknik, Chalmers tekniska
högskola. Civilekonomexamen
från Handelshögskolan vid Göteborgs
universitet.
Yrkeserfarenhet: Tidigare Management
Consultant på Arthur D. Little. Partner,
NC Advisory AB och rådgivare åt Nordic
Capital Funds, CIO på Aligro Planet
Acquisition Company.
Övriga nuvarande styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Profoto Invest AB
och Profoto Holding AB. Styrelseledamot
i Swedbank AB (publ).
Tidigare styrelseuppdrag (i urval):
Styrelseordförande i Henry Lloyd Group
AB, Nobia AB (publ), Brink International
AB och Britax Childcare Limited.
Styrelseledamot i Nordstjernan AB, Nefab
AB (publ), Cloetta AB (publ) och Aditro AB.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 35 000 (juridisk person).
ANDERS JENSEN
Styrelseledamot
Född 1977.
Styrelseledamot sedan 2023.
Utbildning: Kandidat examen i
marknadsföring från IHM Business
School, Stockholm.
Yrkeserfarenhet: Vd och koncern-
chef för Cary Group Holding AB.
Tidigare grundare av Samglas
AB, där han också var vd och
styrelse ledamot. Han utsågs till
vd för bolaget när Samglas senare
förvärvades av Ryds Bilglas AB.
Övriga nuvarande styrelse-
uppdrag: Styrelseledamot i RS
Sport.
Relevant erfarenhet av hållbarhet:
Vd för Cary Group med omfattande
hållbarhetsarbete, inklusive
SBTi-verifierade hållbarhetsmål.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 17 862 (egna).
HELENE WILLBERG
Styrelseledamot
Ordförande i revisions- & hållbarhetsutskottet
Född 1967.
Styrelseledamot sedan 2019.
Utbildning: Civilekonom-
examen Handelshögskolan i
Stockholm.
Yrkeserfarenhet: Tidigare
Country Head Alvarez &
Marsal Sweden AB, och flera
ledande roller på KPMG, bland
annat som Vd för KPMG
Sverige och som chef för
KPMG:s Financial Advisory
Services. F.d. auktoriserad
revisor.
Övriga nuvarande styrelse-
uppdrag: Styrelseordförande
i Accru Partners Group AB.
Styrelseledamot i Enzymatica
AB (publ), Profoto Holding AB
(publ), Indecap Holding AB,
Infrea AB (publ), AX VII INV2
Holding AB och Vetopia ApS.
Tidigare
styrelseuppdrag (i urval):
Byggfakta Group Nordic AB,
Aligro Planet Acquisition
Company AB (publ), Nordic
Paper Holding AB.
Relevant erfarenhet
av hållbarhet: Oberoende
kvalitetssäkring av extern
hållbarhetsrapportering samt
ledamot i ett flertal revisions- &
hållbarhetsutskott.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 1 800 (egna).
JOHAN WESTMAN
Styrelseledamot
Född 1973.
Styrelseledamot sedan 2022.
Utbildning: Civilingenjörsexamen i
industriell ekonomi från Chalmers
tekniska högskola, Göteborg.
Yrkeserfarenhet: Vd och koncernchef
AAK (publ). Tidigare Senior Vice President
Europe och Managing Director för Blank-
Light divisionen på Shiloh Industries, Inc.
Vd och koncernchef inom FinnvedenBulten
(publ). Därutöver mångårig erfarenhet som
managementkonsult på Arthur D. Little.
Övriga nuvarande styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Absolent Air Care
Group AB.
Relevant erfarenhet av hållbarhet:
Deltagande i hållbarhetsarbete inklusive
World Economic Forum i sina roller på
AAK, Shiloh och FinnvedenBulten.
Innehav i Thule Group per den 1 mars,
2025: Aktier: 3 332 (egna).
SANDRA FINÉR
Styrelseledamot
Född 1979.
Styrelseledamot sedan 2024.
Utbildning: Civilingenjör i
kemiteknik från Chalmers Tekniska
Högskola, Göteborg och utbildad
inom organisationspsykologi och
företagsekonomi.
Yrkeserfarenhet: Senior Vice
President Service Market
Logistics Volvo Group. Tidigare
Vice President Operations and
Plant Manager Volvo Trucks
fabrik i Tuve, Göteborg. Vd för
start-up bolaget Limes Audio
och produktutvecklingschef på
BabyBjörn AB.
Övriga nuvarande styrelse-
uppdrag: Styrelsemedlem Umeå
University och Umeå University
Holding AB.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 250 (egna).
SARAH MCPHEE
Styrelseledamot
Ledamot i revisions- & hållbarhetsutskottet
Född 1954.
Styrelseledamot sedan 2022.
Utbildning: Civilekonom-
examen, Handelshögskolan
i Stockholm, Master of Arts
från Stanford University,
USA och Bachelor of Arts
Wesleyan University USA.
Yrkeserfarenhet: Tidigare
vd för Storebrand ASA. Haft
flera ledande befattningar
inom AMF Pension, Fjärde
AP- fonden, Svenska
Handels banken och GE
Capital.
Övriga nuvarande styrelse-
uppdrag: Styrelseordförande
i Houdini Sportswear AB och
styrelseledamot i Bure Equity
AB och Karolinska Institutet.
Tidigare styrelseuppdrag
(i urval): Styrelseordförande
i Fjärde AP-fonden och
Studieförbundet Näringsliv
och Samhälle (SNS).
Styrelseledamot i Klarna AB,
Grover GmbH, ACQ Bure AB
och Axel Johnson Inc.
Relevant erfarenhet av
hållbarhet: Sveriges tredje
Miljömäktigaste vd 2015
enligt Miljöaktuellt. Under
tiden som ordförande för
Fjärde AP-fonden, prisad till
världens mest klimatvänliga
pensionsfond (IFC).
Byggde upp de första
hållbara indexfonderna i
Sverige på SPP.
Innehav i Thule Group per
den 1 mars, 2025: Aktier:
1 000 (egna) och 2 652
(juridisk person).
PAUL GUSTAVSSON
Styrelseledamot
Ledamot i ersättnings utskottet
Född 1966
Styrelseledamot sedan 2024.
Utbildning: Civilingenjör i
industriell ekonomi, Chalmers
tekniska Högskola, Göteborg.
Yrkeserfarenhet: Group
CEO Vexve Group, Finland.
Tidigare koncernchef för
Nordkalk Group och Britax
Group Ltd och dessförinnan
haft flera befattningar inom
Volvo Cars, bland annat
Senior Vice President och
medlem av koncernledningen.
Övriga nuvarande styrelse-
uppdrag: Styrelseledamot i
Consenz International AB.
Tidigare styrelseuppdrag
(i urval): Styrelseordförande
CPAC System AB. Styrelse-
medlem Svemin, Svenskt
Näringsliv Gruvindustrin.
Styrelsemedlem och
ord förande i flertalet Joint-
ventures inom verkstads-
industrin.
Relevant erfarenhet av
hållbarhet: Ledde Volvo Cars
elektrifieringsinitiativ samt
flertal hållbarhetsinitiativ i
gruv- och mineralindustrin. Vd
i flera företag med omfattande
hållbarhetsredovisning.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 1 120 (egna).
/89/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Koncernledning
MATTIAS
ANKARBERG
Vd och koncernchef
Född 1976.
Anställd sedan: 2023.
Styrelsemedlem 2018–2023.
Utbildning: Civilekonom-
examen, Handelshögskolan
i Stockholm.
Yrkes erfarenhet: Vd för
Byggmax Group (publ),
ledande befattningar inom
H&M Group och konsult på
McKinsey & Company i
Sverige och USA.
Nuvarande styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i
Sigrid Therapeutics AB.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 10 000 (egna),
teckningsoptioner serie
2023/2026: 110 000,
teckningsoptioner serie
2024/2027: 100 772.
DANIEL
LARSSON
Senior Vice President
Commercial
Född 1975.
Anställd sedan: 2019.
Yrkeserfarenhet: Olika ledande
befattningar på VF Corporation,
inklusive Sales Director på
Lee and Wrangler, Sales
Director och Go To Market
Director för The North Face.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier 14 785 (egna),
teckningsoptioner serie
2023/2026: 29 940,
teckningsoptioner serie
2024/2027: 26 872.
ANDREAS
HÄGGLUND
Senior Vice President
Supply Chain
Född 1981.
Anställd sedan: 2019.
Utbildning: Civilingenjör
Industriell Ekonomi från
Linköpings universitet.
Yrkeserfarenhet: Olika ledande
befattningar inom logistik och
Supply Chain på Thule Group.
Logistikchef inom Mekonomen
Group och RNB Retail and
Brands.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Teckningsoptioner serie
2023/2026: 4 000,
teckningsoptioner serie
2024/2027: 4 000.
CATHARINA
PAULCÉN
Senior Vice President
Corporate Communications &
Investor Relations
Född 1973.
Anställd sedan: 2024
Utbildning Fil. kand. i företags-
ekonomi, Lunds universitet.
Yrkeserfarenhet: Head of
Corporate Communications
på Lindab, EVP Marketing &
Commercial support på Haldex,
SVP Marketing &
Communications på Enea,
Director of Marketing på IBM
och EVP Marketing &
Communications på Telelogic.
Nuvarande styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Frilufts varor
Nordic AB, Styrelse ledamot i
NorDisk Clean Solutions AB.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier 1 000 (egna),
teckningsoptioner serie
2024/2027: 20 000.
TOBY
LAWTON
CFO
Född 1974.
Anställd sedan: 2024.
Utbildning: Fil. mag i fysik
från Oxford University,
Storbritannien. Medlem i
Chartered Institute of
Management Accountants
och Association of Corporate
Treasurers.
Yrkeserfarenhet: CFO Svenska
Cellulose SCA (publ), CFO,
Renewcell AB (publ), CFO,
Vinda International Holdings
Limited, CFO Asia Pacific och
VP M&A i SCA-koncernen.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 750 (egna), tecknings-
optioner serie 2023/2026:
40 000, teckningsoptioner
serie 2024/2027: 36 949.
ADEN
JOHNSON
Vice President Category
Management
Född 1985.
Anställd sedan: 2021.
Utbildning: Kandidat -
examen i statsvetenskap
och kommunikation,
Vanderbilt University,
Nashville, TN, USA.
Yrkeserfarenhet:
VP of Merchandising North
America på Victorinox Swiss
Army Inc., VP of Merch-
andising på Vineyard Vines,
LLC., Director of Global
Merchandising på Ralph
Lauren Corporation.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Teckningsoptioner serie
2024/2027: 7 000.
FILIP
VAN DER LINDEN
Vice President, Business unit
Recreational Vehicle
Född 1963.
Anställd sedan: 2010.
Utbildning: Master i tillämpad
ekonomi med inriktning på
marknadsföring, University of
Antwerp, Belgien.
Yrkeserfarenhet: VP Category
leader på Ceramics EMEA, VP
Marketing på Ideal Standard
International, VP Sales, Central
Europe. Andra ledande befattningar
internationellt på Whirlpool Europe &
Whirlpool Corporation och product
management på Philips Belux.
Innehav i Thule Group per den
1 mars, 2025: Aktier: 53 869 (egna),
teckningsoptioner serie 2023/2026:
10 000, teckningsoptioner serie
2024/2027: 7 000.
HELENA
DINO
Senior Vice President Human
Resources
Född 1967.
Anställd sedan: 2024.
Utbildning: Fil. kand.
Personalvetarprogrammet på
Göteborgs universitet.
Yrkeserfarenhet:
Transformation Lead & HR
Manager på Mediq Sverige
och Norge, Interim CHRO
för Kry Livi, HR Director för
Castellum, Senior HR Director
på Volvo Cars och HR Manager
för Volvo Ocean Race.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Teckningsoptioner serie
2024/2027: 9 000.
HILARY
HARTLEY
Senior Vice President Global
Business Development
Född 1967.
Anställd sedan: 2021.
Utbildning: Fil. kand. i
Företagsekonomi inriktning
marknadsföring, University of
Maine, USA.
Yrkeserfarenhet: President
North America på Victorinox
Swiss Army Inc, Vice President
North America, på Oakley /
Luxottica, Managing Director
på Oakley, Canada. Roller inom
försäljning, produktutveckling
och marknadsföring på Rossignol
Ski Company.
Nuvarande styrelseuppdrag:
Vice styrelseordförande i Outdoor
Foundation Board.
Innehav i Thule Group:
KARL-JOHAN
MAGNUSSON
Senior Vice President Product
Development
Född 1972.
Anställd sedan: 1999.
Utbildning: Kandidatexamen i
maskinteknik från Högskolan i
Halmstad.
Yrkeserfarenhet: Olika
ledande befattningar inom
produktutveckling och
produktledning på Thule Group.
Engineering & supply på
Turnils AB.
Nuvarande styrelseuppdrag:
Styrelseledamot Stiftelsen
Forum Finnveden.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Aktier: 1 365 (egna), tecknings-
optioner serie 2023/2026: 26 500,
teckningsoptioner serie
2024/2027: 10 000.
TINA
LISELIUS
Vice President Global Brand
Född 1975.
Anställd sedan: 2012.
Utbildning: Universitets-
studier i juridik, språk och
historia på Lunds universitet,
Sorbonne Universitet i Paris
och Nice Universitet, båda i
Frankrike.
Yrkeserfarenhet: Media
och IMAP manager på Saab
Automotive i Trollhättan
och Pan European Sales
Manager på Eurosport
Television i Paris och
Stockholm.
Innehav i Thule Group
per den 1 mars, 2025:
Teckningsoptioner serie
2023/2026: 29 940,
teckningsoptioner serie
2024/2027: 26 872.
/90/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning 90
Rapport över totalresultat för koncernen 90
Koncernens balansräkning 91
Rapport över förändringar
i eget kapital för koncernen
92
Kassaflödesanalys för koncernen 92
Moderbolagets resultaträkning 93
Rapport över totalresultat för moderbolaget 93
Moderbolagets balansräkning 93
Rapport över förändringar
i eget kapital för moderbolaget
94
Kassaflödesanalys för moderbolaget 94
Koncernens resultaträkning
1 januari–31 december, Mkr
Not
2024
2023
Nettoomsättning
6, 7
9 541
9 132
Kostnad för sålda varor
-5 467
-5 395
4 074
3 737
Försäljningskostnader
-2 005
-1 820
Administrationskostnader
-547
-412
Rörelseresultat
9, 11, 12, 13
1 522
1 505
Finansiella intäkter
14
97
79
Finansiella kostnader
14
-172
-163
Resultat före skatt
1 447
1 420
Skatter
15
-325
-321
Årets resultat
1 122
1 099
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
1 122
1 099
Årets resultat
1 122
1 099
Resultat per aktie, kr
16
före utspädning
10,59
10,45
efter utspädning
10,59
10,44
Rapport över totalresultat för koncernen
1 januari–31 december, Mkr
Not
2024
2023
Årets resultat
1 122
1 099
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts
eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid
omräkning av utländska verksamheter
373
-109
Kassaflödessäkringar
-48
35
Säkring av nettoinvesteringar
35
11
Skatt hänförligt till komponenter i övrigt totalresultat
15
-1
-20
Poster som inte kan omföras till årets resultat
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner
4
-41
Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till årets
resultat
15
-1
8
Årets övrigt totalresultat
363
-115
Årets totalresultat
1 484
984
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
1 484
984
Årets totalresultat
1 484
984
/91/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Koncernens balansräkning
Per den 31 december, Mkr
Not
2024
2023
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
17
8 651
4 887
Materiella anläggningstillgångar
18, 22
2 339
2 122
Långfristiga fordringar
16
7
Uppskjutna skattefordringar
15
359
281
Summa anläggningstillgångar
11 365
7 297
Varulager
19
2 155
2 300
Skattefordringar
46
199
Kundfordringar
20
764
706
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
106
199
Övriga fordringar
116
172
Likvida medel
26
405
94
Summa omsättningstillgångar
3 592
3 669
Summa tillgångar
14 957
10 966
Per den 31 december, Mkr
Not
2024
2023
Eget kapital och skulder
Eget kapital
21
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
3 690
2 923
Reserver
1 078
719
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
3 326
3 206
Summa eget kapital
8 095
6 849
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder
22, 23
4 301
2 038
Avsättningar till pensioner
12
212
205
Uppskjutna skatteskulder
15
666
399
Summa långfristiga skulder
5 178
2 642
Kortfristiga räntebärande skulder
22, 23
77
136
Leverantörsskulder
746
649
Skatteskulder
51
78
Övriga skulder
106
51
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
625
513
Avsättningar
25
78
49
Summa kortfristiga skulder
1 683
1 475
Summa skulder
6 862
4 117
Summa eget kapital och skulder
14 957
10 966
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 29 och 30.
/92/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
Övrigt tillskjutet Balanserade vinstmedel
Mkr
Aktiekapital
kapital
Omräkningsreserv
Säkringsreserv
inkl. årets resultat
Totalt eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
1
2 644
788
13
3 107
6 553
Årets totalresultat
Årets resultat
1 099
1 099
Årets övrigt totalresultat
-110
28
-33
-115
Årets totalresultat
0
0
-110
28
1 066
984
Transaktioner med koncernens ägare
Utdelning
-967
-967
Nyemission
0
273
273
Optioner
6
6
Summa tillskott från ägare
0
279
0
0
-967
-688
Utgående eget kapital 2023-12-31
1
2 923
678
41
3 206
6 849
Ingående eget kapital 2024-01-01
1
2 923
678
41
3 206
6 849
Årets totalresultat
Årets resultat
1 122
1 122
Årets övrigt totalresultat
397
-38
4
363
Årets totalresultat
0
0
397
-38
1 125
1 484
Transaktioner med koncernens ägare
Utdelning
-1 004
-1 004
Nyemission
0
757
757
Optioner
9
9
Summa tillskott från ägare
0
766
0
0
-1 004
-238
Utgående eget kapital 2024-12-31
1
3 690
1 076
2
3 326
8 095
Omräkningsreserv och säkringsreserv ingår i posten Reserver under eget kapital i balansräkningen.
Kassaflödesanalys för koncernen
1 januari31 december, Mkr
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
26
Resultat före skatt
1 447
1 420
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
282
303
Betald skatt
-188
-509
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 541
1 214
före förändringar av rörelsekapital
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av varulager
492
801
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar
112
-74
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder
165
-91
Kassaflöde från den löpande verksamheten
2 310
1 850
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolag
-2 837
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
0
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-264
-251
Avyttring av anläggningstillgångar
1
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-3 099
-251
Finansieringsverksamheten
Nyemission
0
273
Utdelning
-1 004
-967
Optioner
9
6
Upptag av lån
6 738
3
Amortering av lån
-4 641
-995
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 102
-1 679
Årets kassaflöde
313
-80
Likvida medel vid årets början
94
176
Valutakursdifferens i likvida medel
-2
-2
Likvida medel vid årets slut
405
94
/93/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Moderbolagets resultaträkning
1 januari31 december, Mkr Not 2024 2023
Övriga rörelseintäkter 8 23 21
Administrationskostnader -60 -84
Rörelseresultat 9, 11, 12 -37 -62
Resultat från finansiella poster: 14
Resultat från andelar i koncernbolag 550 600
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 157 164
Räntekostnader och liknande resultatposter -173 -178
Resultat efter finansiella poster 497 524
Bokslutsdispositioner 27 90 120
Resultat före skatt 587 644
Skatt 15 -8 -9
Årets resultat 579 634
Rapport över totalresultat
för moderbolaget
1 januari–31 december, Mkr Not 2024 2023
Årets resultat 579 634
Övrigt totalresultat
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 579 634
Moderbolagets balansräkning
Per den 31 december, Mkr Not 2024 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 28 1 757 1 000
Fodringar hos koncernbolag 32 5 759 3 499
Uppskjuten skattefordran 8 7
Övriga långfristiga fordringar 29 25
Summa finansiella anläggningstillgångar 7 552 4 530
Summa anläggningstillgångar 7 552 4 530
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernbolag 32 745 721
Övriga kortfristiga fordringar 13 10
Kassa och bank 0 0
Summa omsättningstillgångar 757 731
Summa tillgångar 8 309 5 261
Per den 31 december, Mkr Not 2024 2023
Eget kapital och skulder
Eget kapital 21
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 494 1 098
Balanserat resultat
Årets resultat 579 634
Summa eget kapital 2 074 1 734
Långfristiga skulder
Avsättning övriga pensioner 38 32
Skulder till kreditinstitut 23 4 143 1 903
Skulder till koncernbolag 32 0 0
Summa långfristiga skulder 4 181 1 935
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 0 0
Skulder till koncernbolag 32 1 928 1 546
Övriga kortfristiga skulder 30 15
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 97 31
Avsättningar 25 0 0
Summa kortfristiga skulder 2 054 1 592
Summa eget kapital och skulder 8 309 5 261
/94/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Rapport över förändringar
i eget kapital för moderbolaget
Mkr
Aktie-
kapital
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital
2023-01-01 1 1 102 0 684 1 786
Totalresultat
Årets resultat 634 634
Summa totalresultat 0 0 0 634 634
Vinstdisposition 684 -684 0
Nyemission 0 273 273
Utdelning -277 -690 -967
Optioner 6 6
Utgående eget kapital
2023-12-31
1 1 098 0 634 1 734
Ingående eget kapital
2024-01-01
1 1 098 0 634 1 734
Totalresultat
Årets resultat 579 579
Summa totalresultat 0 0 0 579 579
Vinstdisposition 634 -634 0
Nyemission 0 757 757
Utdelning -361 -643 -1 004
Optioner 9 9
Utgående eget kapital
2024-12-31
1 1 494 0 579 2 074
Kassaflödesanalys
för moderbolaget
1 januari-31 december, Mkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten 26
Resultat före skatt 587 644
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet -550 -600
Erhållen utdelning 600 650
Betald inkomstskatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
637 694
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) rörelsefordringar -82 -45
Ökning (+)/minskning (-) rörelseskulder 86 31
Kassaflöde från den löpande verksamheten 641 680
Investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Nyemission 273
Utdelning -1 004 -967
Optioner 9 6
Upptag av lån 6 738
Amortering av lån -4 537 -900
Amortering/upptag av lån till dotterbolag -1 847 907
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -641 -680
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets början 0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/95/
Noter gemensamma för
moderbolag och koncern
Samtliga belopp är angivna i miljoner
kronor (Mkr) om inget särskilt anges.
Not sida
1 Väsentliga redovisningsprinciper 95
2 Bedömningar och antaganden 99
3 Värdering av finansiella tillgångar och skulder 100
4 Finansiell riskhantering 101
5 Rörelseförvärv 104
6 Intäkter 105
7 Redovisning per segment 105
8 Övriga rörelseintäkter 106
9 Ersättning till revisorerna 106
10 Medelantalet anställda och
könsfördelning inom företagsledning
106
11 Ersättningar till anställda 107
12 Avsättningar till pensioner 109
13 Kostnader fördelade på kostnadsslag 110
14 Finansnetto 110
15 Skatter 111
16 Resultat per aktie 112
17 Immateriella anläggningstillgångar 113
18 Materiella anläggningstillgångar 114
19 Varulager 115
20 Kundfordringar 115
21 Särskilda upplysningar om eget kapital 115
Not sida
22 Leasingavtal 116
23 Räntebärande skulder 117
24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 117
25 Avsättningar 117
26 Kassaflödesanalys 118
27 Bokslutsdispositioner 119
28 Andelar i dotterbolag 119
29 Ställda säkerheter 120
30 Eventualförpliktelser 120
31 Händelser efter balansdagens utgång 120
32 Transaktioner med närstående 120
NOT 1
Väsentliga redovisningsprinciper
Allmän information
Thule Group AB (publ), med organisationsnummer
556770-6311, är ett svenskregistrerat aktie bolag
med säte i Malmö, Sverige. Thule Groups aktier är
noterade på Nasdaq Stockholm, Large Cap-listan.
Koncernredovisningen för räkenskapsåret 1 januari
till 31 december 2024 består av Thule Group AB
(moderbolaget) och dess dotterbolag.
Årsredovisningen och koncernredo visningen har
godkänts för utfärdande av styrelsen och vd den 4
april 2025.
Koncernens resultaträkning, rapport över total-
resultat och balansräkning samt moderbolagets
resultat och balansräkning blir föremål för fastställelse
på årsstämman den 29 april 2025.
Koncernredo visningen har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS)
utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för
hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommen
-
dation RFR 1 Kompletterande redo visningsregler för
koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar samma
redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall
som anges nedan under avsnittet Moder bolagets
redovisningsprinciper.
För alternativa nyckeltal, se Alternativa nyckeltal
och övriga finansiella definitioner på sid 140.
Förutsättningar vid upprättande
av koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska
kronor som även utgör rapporteringsvalutan för
moder bolaget och för koncernen. Det innebär att de
finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor.
Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade
till närmaste miljontal.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska
anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar,
skulder och villkorade köpeskillingar som värderas till
verkligt värde. Finansiella tillgångar och skulder som
värderas till verkligt värde består av derivatinstrument.
En förmånsbestämd pensionsskuld redovisas till
nuvärdet av den förmånsbestämda skulden.
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet
med IFRS kräver att företagsledningen gör bedöm
-
ningar och uppskattningar samt gör antaganden som
påverkar tillämpningen av redo visningsprinciperna och
de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter
och kostnader. Verkligt utfall kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regel
-
bundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den
period ändringen görs om ändringen endast påverkat
denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell
period och framtida perioder. Bedömningar gjorda
av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 1/
/96/
har en betydande inverkan på de finansiella rappor-
terna och gjorda uppskattningar som kan medföra
väsentliga justeringar i det påföljande årets finansiella
rapporter beskrivs närmare i not 2. De nedan angivna
redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i koncernens
finansiella rapporter, om inte annat framgår nedan.
Ändrade redovisningsprinciper
föranledda av ändringar av IFRS
Ändringar av IFRS med tillämpning från och med
1 januari 2024 har inte haft någon väsentlig effekt på
koncernens redovisning.
Standarder, ändringar och tolkningar
som ännu inte börjat tillämpas
Koncernen utvärderar effekten av IFRS 18, den nya
standarden för presentation och upplysningar i finan
-
siella rapporter som träder i kraft 1 januari 2027. Övriga
av IASB antagna nya och ändrade IFRS med framtida
tillämpning förväntas inte komma att ha någon väsentlig
effekt på bolagets finansiella rapporter.
Klassificering
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv
månader räknat från balansdagen, medan omsätt
-
ningstillgångar i allt väsentligt består av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader
räknat från balansdagen.
Långfristiga skulder utgörs i allt väsentligt av belopp
som koncernen per rapportperiodens slut har en
ovillkorad rätt att välja att betala längre bort i tiden än
tolv månader efter rapportperiodens slut. Föreligger
inte en sådan rätt per rapportperiodens slut, eller
innehas skuld för handel eller förväntas skuld regleras
inom den normala verksamhetscykeln, redovisas
skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Rörelsesegmentsrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som
bedriver verksamhet från vilken den kan generera
intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det finns
fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelse
-
segments resultat följs vidare upp av bolagets högsta
verkställande beslutsfattare, verkställande direktören,
och företagsledningen för att utvärdera resultatet samt
för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och
dess dotterbolag. Dotterbolag är bolag som står under
ett bestämmande inflytande från Thule Group AB.
Bestämmande inflytande föreligger om Thule Group AB
har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad
för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engage
-
mang samt kan använda sitt inflytande över investe-
ringen till att påverka avkastningen. Vid bedömningen
om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas
potentiella röstberättigande aktier, samt om de facto
kontroll föreligger.
Dotterbolag har redovisats enligt förvärvsmetoden.
Metoden innebär att förvärv av ett dotterbolag
betraktas som en transaktion varigenom koncernen
indirekt förvärvar dotter bolagets tillgångar och övertar
dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga
värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara
tillgångar och övertagna skulder, samt eventuella
innehav utan bestämmande inflytande.
Dotterbolags finansiella rapporter inkluderas
i koncern redovisningen från och med förvärvs-
tidpunkten till det datum då det bestämmande
inflytandet upphör. I de fall dotterbolagets redovis
-
ningsprinciper inte överensstämmer med koncernens
redovisnings principer har justeringar gjorts till
koncernens redovisningsprinciper. Förluster hänförliga
till innehav utan bestämmande inflytande fördelas
även i de fall innehav utan bestämmande inflytande
kommer att vara negativt.
Eliminering av transaktioner
mellan koncernbolag
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller
kostnader och orealiserade vinster eller förluster som
uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan
koncernbolag, elimineras i sin helhet vid upprättandet
av koncernredovisningen.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan till den valutakurs som före ligger
på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan
i de primära ekonomiska miler där de i koncernen
ingående bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära
tillngar och skulder i utländsk valuta räknas om till
den funktionella valutan till den valutakurs som före
-
ligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat.
Ickemonetära tillgångar och skulder som redovisas
till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället. Ickemonetära
tillngar och skulder som redovisas till verkliga
värden omräknas till den funktionella valutan till den
kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verk
-
ligt värde. Valutakursdifferenser på rörelsefordringar
och rörelseskulder ingår i rörelseresultatet, medan
valutakursdifferenser på finansiella fordringar och
skulder redovisas bland finansiella poster.
Omräkning av utländska dotterbolag
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive
goodwill och andra koncernmässiga över- och
undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporterings
-
valuta, svenska kronor, till den valutakurs som
råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en
utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en
genomsnittskurs som utgör en approximation av de
valutakurser som förelegat vid respektive transaktions
-
tidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valu
-
taomräkning av utlandsverksamheter redovisas i
övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat
komponent i eget kapital, benämnd omräknings reserv.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de
till verksamheten hänförliga ackumu lerade omräk
-
ningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från
omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Nettoinvestering i en utlandsverksamhet
Monetära långfristiga fordringar till en utlandsverk-
samhet för vilken reglering inte är planerad eller
troligen inte kommer att ske inom överskådlig framtid,
är i praktiken en del av bolagets nettoinvestering i
utlandsverksamheten. En valutakursdifferens som
uppstår på den monetära långfristiga fordringen redo
-
visas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat
komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet ingår de
acku mulerade valutakursdifferenserna hänförliga till
monetära långfristiga fordringar i de ackumulerade
omräkningsdifferenser som omklassificeras från
omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat.
Intäkter
Intäkter värderas utifrån den ersättning som speci-
ficeras i avtalet med kunden. Koncernen redovisar
intäkten när kontroll över en vara eller tjänst överförs
till kunden. All intäktsredovisning sker vid en tidpunkt.
Koncernens intäkter hänför sig främst till varor.
Försäljning av produkter till återförsäljare och distri
-
butörer har normalt sett korta leveranstider. Kunderna
får kontroll över varorna när dessa har levererats och
accepterats av kunden. Fakturor upprättas normalt
sett i samband med att produkterna levereras med
sedvanliga betalningsvillkor beroende på produktka
-
tegori och geografisk marknad. Vissa avtal ger kunden
rätt till rabatter och vissa avtal tillåter att kunden under
vissa omständigheter returnerar varor. För avtal som
tillåter att kunder returnerar varor redovisas intäkter
i sådan utsträckning att det är mycket sannolikt att
en väsentlig återföring av intäkter som redovisats
inte uppstår. Rabatter och volymrabatter påverkar
transaktionspriset löpande.
Leasing
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och
en leasingskuld vid leasingavtalets inlednings datum.
Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaff
-
ningsvärde, vilket består av leasing skuldens initiala
värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid
eller före inledningsdatumet plus eventuella initiala
direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt
från inlednings datumet till det tidigare av slutet av
tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiodens slut,
vilket i normalfallet för koncernen är leasingperiodens
slut . I de mer sällsynta fall då anskaffningsvärdet för
nyttjanderätten återspeglar att koncernen kommer
att utnyttja en option att köpa den under liggande
tillgången skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens
slut. Nyttjanderättstillgången ingår i posten Materiella
anläggningstillgångar i balansräkningen.
Leasingskulden – som delas upp i långfristig
och kortfristig del – värderas initialt till nuvärdet av
återstående leasingavgifter under den bedömda
leasing perioden. Leasingperioden utgörs av den
ej uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare
perioder i avtalet om det vid inlednings datumet
bedöms som rimligt säkert att dessa kommer att
nyttjas. Leasingskulden ingår i posterna långfristiga
räntebärande skulder respektive kortfristiga ränte-
bärande skulder i balansräkningen.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med
koncernens marginella upplåningsränta, vilken utöver
koncernens kreditrisk återspeglar respektive avtals
leasingperiod, valuta och kvalitet på underliggande
tillgång som tänkt säkerhet.
Leasingbetalningar fördelas mellan amortering av
skulden och ränta. Ränta redovisas i resultat räkningen
över leasingperioden på ett sätt som medför en fast
räntesats för den under respektive period redovisade
leasingskulden.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra
som indexuppräknas beräknas på den hyra som
gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna
tidpunkt justeras skulden med mot svarande justering
av nyttjanderättstillgångens redovisade värde. På
motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens
värde i samband med att ombedömning sker utav
leasingperioden.
Detta sker i samband med att sista uppsägnings
-
datumet inom tidigare bedömd leasingperiod för
lokalhyresavtal har passerats alternativt då betydelse-
fulla händelser inträffar eller omständig heterna på
ett betydande sätt förändras på ett sätt som är inom
koncernens kontroll och påverkar den gällande
bedömningen av leasingperioden.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12
månader eller mindre eller med en under liggande
tillgång av lågt värde, redovisas inte någon nyttjande-
rättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för
dessa leasingavtal redovisas som kostnad linjärt över
leasingperioden.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränte-
intäkter på bankmedel och fordringar och ränte
-
bärande värdepapper, räntekostnader på lån, valuta-
kursdifferenser samt resultat från derivatinstrument
som används inom den finansiella verksamheten.
nteintäkter på fordringar och räntekostnader på
skulder beräknas med tillämpning av effektivränte
-
metoden.
Effektivräntan är den ränta som gör att nuvärdet
av alla uppskattade framtida in- och utbetalningar
under den förväntade räntebindningstiden blir lika
med det redovisade värdet av fordran eller skulden.
Ränte intäkter respektive räntekostnader inkluderar
periodiserade belopp av transaktionskostnader och
eventuella rabatter, premier och andra skillnader
mellan det ursprung ligen redovisade värdet av fordran
respektive skuld och det belopp som regleras vid förfall
och de uppskattade framtida in- och utbetalningarna
under avtalstiden .
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom
då underliggande transaktion redovisats i övrigt
totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande
skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i
eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas
eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning
av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken
beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även
justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder .
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräknings-
metoden med utgångspunkt i temporära skillnader
mellan redovisade och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas
inte i koncernmässig goodwill och inte heller skillnader
hänförliga till andelar i dotterbolag som inte förväntas
bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen
av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande
tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 1/
/97/
reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning
av de skattesatser och skatteregler som är beslutade
eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdrags
-
gilla temporära skillnader och underskotts avdrag
redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa
kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna
skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms
sannolikt att de kan utnyttjas. Eventuellt tillkommande
inkomstskatt som uppkommer vid utdelning redovisas
vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas
som en skuld.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balans-
kningen inkluderar på tillngssidan likvida medel,
lånefordringar, kundfordringar samt derivat. På
skuldsidan återfinns leverantörsskulder, låne skulder
samt derivat. En finansiell tillng eller finansiell skuld
tas upp i balansräkning när bolaget blir part enligt
instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran tas
upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet
föreligger för motparten att betala, även om faktura
ännu inte skickats. Skuld tas upp när motparten
har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger
att betala, även om faktura ännu inte mottagits. En
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när
rättig heterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget
förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del
av en finansiell tillgång . En finansiell skuld tas bort
från balanskning när förpliktelsen i avtalet fullgörs
eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del
av en finansiell skuld. En finansiell tillng och en
finansiell skuld kvittas och redovisas med ett netto
-
belopp i balansräkning endast när det föreligger en
legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger
en avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp
eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar, utom
derivatinstrument, redovisas när trans aktionen utförs
(likviddagsredovisning). Derivatinstrument redovisas
när avtal har ingåtts (affärsdagsredovisning).
Klassificering och värdering
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaff-
ningsvärde motsvarande instrumentets verkliga
värde med tillägg för transaktionskostnader för alla
finansiella instrument förutom de som tillhör kategorin
som redovisas till verkligt värde via resultatet, vilka
redovisas till verkligt värde exklusive transaktions
-
kostnader. Klassificeringen avgör hur det finansiella
instrumentet värderas efter första redovisningstillfället
såsom beskrivs nedan. Klassificeringen av finansiella
tillgångar som är skuldinstrument avgörs av affärs-
modellen för portföljen i vilken den finansiella tillgången
ingår och karaktären på de avtalsenliga kassaflödena.
Thule Groups affärsmodell för samtliga finansiella
till gångar som är skuldinstrument är att inkassera
kapitalbelopp och eventuell ränta på kapital beloppet.
De avtalsenliga kassaflödena från dessa tillgångar
utgörs enbart av kapitalbelopp och ränta varför dessa
klassificeras som finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffnings värde.
Samtliga finansiella skulder klassificeras som
upplupet anskaffningsvärde förutom derivat instrument
som klassificeras som verkligt värde via resultatet .
Derivatinstrument redovisas initialt till verkligt
värde innebärande att transaktionskostnader belastar
periodens resultat. Efter den initiala redovisningen
redovisas derivatinstrument på det sätt som beskrivs
nedan. Används derivatinstrument för säkringsredo
-
visning och till den del denna är effektiv, redovisas
värdeförändringar på derivatinstrumentet på samma
rad i årets resultat som den säkrade posten. I det
fall derivatet ingår i en kassaflödessäkring och den
säkrade posten ännu inte har påverkat resultatet
redovisas värdeförändringar i övrigt totalresultat och
ackumuleras i säkringsreserven i eget kapital. Även om
säkringsredovisning inte tillämpas, redovisas resultat
från derivatet som intäkter respektive kostnader inom
rörelseresultatet eller inom finansnettot baserat på
syftet med användningen av derivatinstrumentet och
huruvida användningen relateras till en rörelsepost eller
en finansiell post. Vid säkringsredovisning redovisas
ineffektiv del på samma sätt som värde förändringar på
derivat som inte används för säkringsredovisning. Om
säkringsredovisning inte tillämpas vid användning av
ränteswapar, redovisas räntekupongen som ränta och
övrig värdeförändring av ränteswapen redovisas som
övrig finansiell intäkt eller övrig finansiell kostnad.
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
Tillgångar i denna kategori värderas löpande till
verkligt värde med värdeförändringar redovisade i
resultatet. Denna kategori består av två undergrupper:
obligatoriskt redovisad till verkligt värde och andra
finansiella tillgångar som koncernen initialt valt att
placera i denna kategori, identifierad som redovisad till
verkligt värde. Finansiella instrument i denna kategori
värderas löpande till verkligt värde med värde-
förändringar redovisade i årets resultat. I den första
undergruppen ingår derivat med positivt verkligt värde
med undantag för derivat som är ett identifierat och
effektivt säkringsinstrument.
Koncernen har endast använt underkategorin obliga
-
toriskt redovisad till verkligt värde .
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
I kategorin ingår kundfordringar, kortfristiga fordringar
och likvida medel. Likvida medel består av kassa-
medel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden
hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga
likvida placeringar med en löptid från anskaffnings
-
tidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta
för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer .
Kundfordringar redovisas efter avdrag för förväntade
kreditförluster. Diskontering tillämpas inte på grund av
den korta löptiden varför upplupet anskaffningsvärde
överensstämmer med nominellt belopp.
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Denna kategori består av två undergrupper; finansiella
skulder som obligatoriskt redovisas till verkligt värde via
resultatet och andra finansiella skulder som koncernen
valt att placera i denna kategori. I den första kategorin
ingår koncernens derivat med negativt verkligt värde
med undan tag för derivat som är ett identifierat och
effektivt säkringsinstrument. Förändringar i verkligt
värde redovisas i årets resultat. Koncernen använder
endast kategorin för derivatinstrument .
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Lån samt övriga finansiella skulder, t.ex. leverantörs-
skulder, ingår i denna kategori. Skulderna värderas
initialt till verkligt värde och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivränte
-
metoden.
Derivat och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att
ekonomiskt säkra de risker för ränte-, råvaru- och
valutakursexponeringar som koncernen är utsatt för.
För att uppfylla kraven på säkringsredo visning enligt
IFRS 9 krävs att det finns en ekonomisk relation till den
säkrade posten.
Vidare krävs att säkringen effektivt motverkar
värdeförändringar eller kassaflöden hos den säkrade
posten, att säkringsdokumentation upprättats och
att kreditrisk inte dominerar värdeförändringar på
säkringsinstrumentet. Vinster och förluster avseende
säkringar redovisas i årets resultat vid samma tidpunkt
som vinster och förluster redovisas för de poster som
säkrats. Säkringsredovisning tillämpas ifråga om lån
som används som säkringsinstrument för valuta säkring
av omräkningsrisken för nettoinvestering i utlandsverk
-
samhet, vid transaktionsexponering i utländsk valuta
samt vid säkring av kassaflödesrisk i räntebetalningar.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av fordran eller skuld mot valutakursrisk
används valutaterminer. För skydd mot valutarisk tilläm
-
pas inte säkringsredovisning eftersom en ekonomisk
säkring avspeglas i redovisningen genom att både
den underliggande fordran eller skulden och säkrings-
instrumentet redovisas till balansdagens valutakurs och
valutakursförändringarna redovisas över årets resultat.
Valutakursförändringar avseende rörelserelaterade ford
-
ringar och skulder redovisas i rörelse resultatet medan
valutakursförändringar avseende finansiella fordringar
och skulder redovisas i finansnettot.
Säkring av prognostiserad
försäljning/inköp i utländsk valuta
De valutaterminer som används för säkring av mycket
sannolik prognostiserad försäljning/inköp i utländsk
valuta redovisas i balansräkningen till verkligt värde.
Periodens värdeförändringar som utgör en effektiv
säkring redovisas i övrigt totalresultat och de ackumu
-
lerade värdeförändringarna i en särskild komponent av
eget kapital (säkringsreserven) till dess att det säkrade
flödet påverkar rörelseresultatet, varvid säkringsinstru
-
mentets ackumulerade värdeförändringar omklassifi-
ceras till årets resultat i samband med att den säkrade
posten påverkar årets resultat. Ineffektivitet redovisas i
rörelseresultatet löpande.
Kassaflödessäkring av ränterisk
För säkring av osäkerheten i mycket sannolika
prognostiserade ränteflöden avseende upplåning till
rörlig ränta används ränteswapar där bolaget erhåller
rörlig ränta och betalar fast ränta. Koncernen tillämpar
säkringsredovisning.
Ränteswaparna värderas till verkligt värde i
balansräkningen. Räntekupongdelen redovisas
löpande i årets resultat som en del av räntekostnaden
varmed kassaflödena från säkrings instru mentet möter
kassaflödena från den säkrade posten.
Orealiserade förändringar i verkligt värde på
ränteswaparna, till den del de utgör en effektiv säkring,
redovisas i övrigt totalresultat och ingår som en del
av säkringsreserven till dess att den säkrade posten
påverkar årets resultat och så länge som kriterierna
för säkringsredovisning är uppfyllda. Eventuell ineffek-
tivitet redovisas i finansnettot löpande.
Säkring av valutarisk i
utländska nettoinvesteringar
Investeringar i utländska dotterbolag (nettotillgångar
inklusive goodwill) har i viss utsträckning säkrats
genom upplåning i utländsk valuta som på balans
-
dagen omräknats till balansdagens kurs. Periodens
omräkningsdifferenser på säkringsinstrumenten
redovisas, i den mån säkringen är effektiv, i övrigt
totalresultat och de ackumulerade förändringarna i
en särskild komponent av eget kapital (omräknings-
reserven). Detta för att neutralisera de omräknings
-
differenser som påverkar övrigt totalresultat när
koncernen konsolideras.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen
till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaff
-
ningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats
och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med
anskaffningen. Låneutgifter som är direkt hänförliga
till inköp, konstruktion eller produktion av tillgångar
som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa
för avsedd användning eller försäljning ingår i
anskaffningsvärdet . Materiella anläggningstillgångar
som består av delar med olika nyttjandeperioder
behandlas som separata komponenter av materiella
anläggningstillgångar. Det redovisade värdet för
en materiell anläggningstillgång tas bort ur balans-
räkningen vid utrangering eller avyttring eller när inga
framtida ekonomiska vinster väntas från användning
eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller
förlust som upp kommer vid avyttring eller utrangering
av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljnings
-
priset och tillgångens redovisade värde med avdrag
för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust
redovisas i rörelseresultatet.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet
endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer
att komma koncernen till del och anskaffningsvärdet
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra
tillkommande utgifter redo visas som kostnad i den
period de uppkommer. En tillkommande utgift läggs
till anskaffnings värdet om utgiften avser utbyten av
identifierade komponenter eller delar därav. Även i
de fall en ny komponent tillskapats läggs utgiften till
anskaffningsvärdet. Eventuella oavskrivna redovisade
värden på utbytta komponenter, eller delar av kompo
-
nenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med
utbytet. Reparationer kostnadsförs löpande.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 1/
/98/
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventu-
ella ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas till
koncernens rörelsesegment som utgör koncernen som
helhet och nedskrivnings behovet prövas årligen.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av
koncernen är redovisade till anskaffningsvärde med
avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskriv
-
ningar. Utgifter för internt genererad goodwill och
varumärken redovisas i resultaträkningen som kostnad
då de uppkommer. Med anledning av förvärvet av
Quad Lock har kundrelationer, immateriella rättigheter
och varumärken tillkommit. Bedömd livslängd är 10
respektive 15 år. Varumärke skrivs inte av utan prövas
åtminstone årligen för eventuellt nedskrivningsbehov.
Löneutgifter som är direkt hänförliga till inköp,
konstruktion eller produktion av tillgångar som tar
en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd
användning eller försäljning ingår i anskaffningsvärdet.
Utgifter för systemutveckling och för forskning
och utveckling redovisas endast som en tillgång i
balansräkningen, om produkten eller processen är
tekniskt och kommersiellt användbar och bolaget har
tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen och där-
efter använda eller sälja den immateriella tillgången.
Övriga kostnader för produktutveckling redovisas
i resultaträkningen som kostnad då de uppkommer.
Den övervägande delen av koncernens utvecklings-
utgifter hänförs till underhåll och utveckling av
produkter och redovisas i resultaträkningen som
kostnad då de uppkommer.
Avskrivningar
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Nyttjandeperioder
Koncernen
Moderbolaget
Byggnader och markanläggningar
35–40 år
Maskiner och tekniska anläggningar
7–15 år
3–7 år
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av. Leasade tillgångar
skrivs även de av över beräknad nyttjandeperiod eller,
om den är kortare, över den avtalade leasing tiden.
Avskrivningsprinciper för immateriella anläggningstillgångar
Nyttjandeperioder
Koncernen
Moderbolaget
Balanserade utvecklingsutgifter
5–10 år
It-system
5–7 år
Kundrelationer
10 år
Immateriella rättigheter
15 år
Övriga immateriella tillgångar
5–10 år
Nedskrivningsbehov för goodwill och andra immate
-
riella tillgångar med en obestämbar nyttjande period
eller som ännu inte är färdiga att användas prövas
årligen och så snart indikationer uppkommer som
tyder på att tillgången ifråga har minskat i värde.
Immateriella tillgångar med bestämbara nyttjande-
perioder skrivs av från den tidpunkt då de är
till gängliga för användning.
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över
immateriella tillgångars beräknade nyttjande perioder.
Bedömning av en tillgångs restvärde och nyttjande-
period görs årligen.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet
och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffnings värdet för
varulager beräknas genom tillämpning av först in
först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och
transport av dem till deras nuva rande plats och skick.
För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar
anskaffnings värdet en rimlig andel av indirekta kost
-
nader baserat på en normal kapacitet. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade
kostnader för färdigställande och för att åstadkomma
en försäljning.
Nedskrivningar
Redovisade värden för koncernens tillgångar
prövas vid varje balansdag för att bedöma om det
finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon
sådan indikation finns beräknas tillgångens åter
-
vinningsvärde. För goodwill och övriga immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjande period beräknas
återvinningsvärdet årligen. IAS 36 tillämpas avseende
nedskrivningar av andra tillgångar än finansiella till
-
gångar och finansiella garantier vilka redovisas enligt
IFRS 9, tillgångar för försäljning och avyttringsgrupper
som redovisas enligt IFRS 5, varulager och uppskjutna
skattefordringar. För undantagna tillgångar enligt
ovan bedöms det redovisade värdet enligt respektive
standard.
Nedskrivning görs om återvinningsvärdet under-
stiger det redovisade värdet. En nedskrivning belastar
resultaträkningen.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde
minus försäljningskostnader och nyttjande värde. Vid
bekning av nyttjandevärdet diskonteras framtida
kassaflöden med en diskonterings faktor som beaktar
riskfri ränta och den risk som är förknippad med
den specifika tillgången. För en tillng som inte
genererar kassaflöden som är väsentligen oberoende
av andra tillngar beknas återvinningsvärdet för
den kassagenererande enhet till vilken tillgången
hör. Nedskriv ning i en kassagenererande enhet görs
i första hand mot goodwill och därefter skrivs övriga
tillgångar i enheten ned proportionellt. Alla finansiella
tillngar, förutom de som tillhör kategorin finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet,
prövas för nedskrivning. Vid varje rapporterings
-
tilllle beräknar koncernen för en finansiell tillgång
eller grupp av finansiella tillgångar de förväntade
kreditförlusterna för den återstående löptiden.
Samtliga finansiella tillgångar som är föremål för
nedskrivningsreglerna är kortfristiga varför koncer
-
nen valt att tillämpa den förenklade modellen där
förntade kreditförluster redovisas för tillgångarnas
återsende löptid från den dag då de första gången
redovisas. De förväntade kreditförlustnivåerna base
-
rar sig på kundernas betalningshistorik tillsammans
med förlusthistoriken för samma period.
Historiska förluster juste ras sedan för att ta
hänsyn till nuvarande och framåtblickande information
om makro ekonomiska faktorer som kan påverka
kundernas möjligheter att betala fordran. Kund-
fordringar och avtalstillgångar skrivs av när det
inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning.
Indikatorer på att det inte finns någon rimlig förväntan
om återbetalning inkluderar bland annat att gälde
-
nären misslyckas med återbetalningsplanen eller att
kontraktuella betalningar är väsentligt försenade.
Kreditförluster på kundfordringar och avtals-
tillgångar redovisas som kreditförluster – netto inom
rörelseresultatet .
Result at per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets
resultat i koncernen hänförligt till moder bolagets
ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier
utestående under året. Vid beräkningen av resultat
per aktie efter utspädning justeras resultatet och
det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till
effekter av utspädande potentiella stamaktier.
Ersättningar till anställda
Pensioner
Huvuddelen av koncernens åtaganden för pensioner
fullgörs genom fortlöpande utbetalningar till externa
försäkringsbolag som administrerar planerna, så
kallade avgiftsbestämda pensions planer. Ansvaret
för storleken på framtida pensionsutbetalningar vilar
på de externa försäkrings bolagen. Koncernen har
inte något ytterligare ansvar bortsett från att erlägga
premien. För de avgiftsbestämda pensionsplanerna
redovisas fortlöpande en pensionskostnad vilken
motsvaras av de erlagda avgifterna. Kostnaden
redovisas under den period de anställda utfört de
tjänster avgiften avser. I vissa av koncernens dotter
-
bolag i Sverige förekommer förmånsbestämda planer
avseende pensioner, vilka är ofonderade.
De förmånsbestämda pensionsplanerna omfattar
en utfästelse om framtida pensionsförmån vars
storlek avgörs av bland annat slutlön och tjänstetid.
Arbetsgivaren bär alla väsentliga risker för fullgörandet
av utfästelsen. Koncernens nettoförpliktelse avseende
förmånsbestämda planer beräknas separat för varje
plan genom en uppskattning av den framtida ersätt
-
ning som de anställda intjänat genom sin anställning
i både innevarande och tidigare perioder, denna
ersättning diskonteras till ett nuvärde.
Diskonteringsräntan vilken koncernen använder för
att beräkna den förmånsbestämda pensionsskulden i
Sverige utgörs av marknadsräntan på balansdagen på
svenska bostads obligationer med en löptid som mot
-
svarar durationen i det svenska pensionsåtagandet.
Beräk ningen utförs av en kvalificerad aktuarie med
användande av den så kallade Projected Unit Credit
Method. Den särskilda löneskatten utgör en del av de
aktuariella antagandena och redovisas därför som en
del av nettoförpliktelsen. Den del av särskild löneskatt
som är beräknad utifrån tryggandelagen för juridisk
person redovisas av förenklingsskäl som upplupen
kostnad istället för som del av nettoförpliktelsen. Vid
fastställandet av förpliktelsens nuvärde kan det uppstå
aktuari ella vinster och förluster. Dessa uppkommer
antingen genom att det verkliga utfallet avviker
från det tidigare gjorda antagandet, eller genom att
antagandena ändras. Dessa omvärderings effekter
redovisas i övrigt totalresultat. Övriga ålderspensioner
enligt ITP/ITPK i Sverige säkerställs för koncernens del
genom premiebetalning till Alecta. Enligt ett uttalande
från rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering,
UFR10, ska detta definieras som en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken
-
skapsåret 2024 har koncernen inte haft tillgång till
information från Alecta som möjliggjort redovisning av
denna plan såsom en förmånsbestämd plan. Planen
har således redovisats som en avgiftsbestämd plan.
Bonuslöner
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden
för vinstandels- och bonusbetalningar när koncernen
har en avtalsenlig eller informell förpliktelse att göra
sådana betalningar till följd av att tjänster erhållits från
anställda, villkor för ersättning bedöms vara uppfyllda
och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.
Koncernen tillämpar komponent avskrivning vilket
innebär att kompone nternas bedömda nyttjandeperiod
ligger till grund för avskrivningen. Bedömning av en
tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 1–2/
/99/
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättning i samband med uppsägning
av personal redovisas vid den tidigaste tidpunkten av
när koncernen inte längre kan dra tillbaka erbjudandet
till de anställda eller när koncernen redovisar kostna
-
der för omstrukturering.
Aktierelaterade ersättningar
I de aktierelaterade incitamentsprogrammen har
del tagarna inom ramen för programmet möjlighet att
erhålla en retentionsbonus i form av ett bruttolöne
-
tillägg från bolaget som sammanlagt motsvarar det
belopp som deltagaren har betalat för tecknings-
optionerna. Detta förutsätter att deltagaren vid
tidpunkten för utbetalningen kvarstår i sin anställning
inom koncernen. Kostnaden för detta inklusive sociala
avgifter redovisas i resultaträkningen under intjänings
-
perioden.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig fn andra skulder genom
att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller
beloppets storlek för att reglera avsättningen. En
avsättning redovisas i balanskningen när det finns
en befintlig legal eller informell förpliktelse som
en följd av en inträffad händelse, och det är troligt
att ett utfde av ekonomiska resurser kommer att
krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig
uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar
rs med det belopp som är den bästa uppskatt
-
ningen av det som krävs för att reglera den befintliga
förpliktelsen på balansdagen.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett
möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser
och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera
osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtag
-
ande som inte redovisas som en skuld eller avsättning
på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för
hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommen
-
dation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR
2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för
den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU
antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt
inom ramen för årsredovisningslagen, tryggande lagen
och med hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommen dationen anger vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Med stöd av RFR 2 har moderbolaget valt att inte
tillämpa IFRS 9 och IFRS 16 i juridisk person.
Ändrade redovisningsprinciper
Om inte annat anges nedan har moderbolagets
redovisningsprinciper under 2024 förändrats i enlighet
med vad som anges ovan för koncernen.
Skillnader mellan koncernens och
moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget
har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbola-
get uppställda enligt årsredovisningslagens scheman,
medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen
baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De
skillnader mot koncernens rapporter som gör sig
gällande i moderbolagets resultat och balansräkningar
utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter
och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital
samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i
balansräkningen.
Dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget
enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att
transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet
för innehav i dotterbolag. I koncernredo visningen
redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när
dessa uppkommer. I moderbolaget värderas finansiella
anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus
eventuell nedskrivning.
Utvidgad investering
Kursdifferenser på monetära poster som utgör en
del av moderbolagets nettoinvestering i en
utlandsverksamhet redovisas i resultatet.
Leasade tillgångar
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16, i enlighet med
undantaget som finns i RFR 2. Som lease tagare
redovisas leasingavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden och således redovisas inte nyttjande
-
rätter och leasingskulder i balansräkningen.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterbolag redovisas i
de fall moderbolaget ensamt har rätt att besluta om
utdelningens storlek och moderbolaget har fattat
beslut om utdelningens storlek innan moderbolaget
har publicerat sina finansiella rapporter.
Skatter
I moderbolaget redovisas i balansräkningen obe-
skattade reserver utan uppdelning på eget kapital
och uppskjuten skatteskuld, till skillnad mot i
koncernen. I resultaträkningen görs i moderbolaget på
motsvarande sätt ingen fördelning av del av boksluts-
dispositioner till uppskjuten skattekostnad.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
NOT 2
Bedömningar och antaganden
Upprättande av bokslut och tillämpning av
redovisningsstandarder baseras i vissa fall på de
bedömningar, uppskattningar och andra antaganden
som ledningen anser vara rimliga under rådande
förhållanden. Av naturliga skäl baseras dessa
bedömningar och antaganden på erfarenheter och
förväntningar på framtida händelser. Om andra
bedömningar och antaganden gjorts skulle resultatet
kunnat bli något annat.
Goodwill
Det sker årligen en bedömning om något nedskriv-
ningsbehov finns avseende goodwill. Nedskrivnings-
prövningen genomförs genom att återvinningsvärdet
beräknas. Antagande om framtida kassaflöden och
uppskattningar av parametrar har gjorts som grund för
beräkning. En redogörelse på dessa återfinns i not 17 .
Förvärv
I samband med rörelseförvärv görs ett antal uppskatt-
ningar och antaganden för upprättande av förvärvsa-
nalysen. Vedertagna modeller för detta har använts.
Bedömningar har också gjorts om nyttjandeperioder
för kundrelationer och immateriella rättigheter som
identifierats i förvärvsanalysen och antaganden och
bedömningar har gjorts om värderingsmodeller,
räntesatser och royaltynivåer.
Skatter
Uppskjuten skatt beräknas på de temporära skillnader
som finns mellan skattemässiga och redovisade
värden på tillgångar och skulder och på underskotts
-
avdrag. Vid dessa beräkningar är det främst två typer
av bedömningar och antaganden som har påverkan på
den uppskjutna skatt som redovisas. För det första är
det de bedömningar och antaganden som görs för att
fastställa det redovisade värdet och för det andra är
det de bedömningar som görs beträffande möjligheten
att utnyttja existerande skattemässiga underskotts-
avdrag mot framtida skattemässiga vinster. Vid
bedöm ningen av skattemässiga underskottsavdrag
har även beaktats budget och strategisk plan för de
kommande åren. Mer information återfinns i not 15.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 3/
/100/
NOT 3
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde och redovisat värde i balansräkningen.
Redovisat värde
Verkligt värde
Derivat som Upplupet
Verkligt värde används i säkrings- anskaffnings-
Koncernen 2024 via resultatet redovisning
värde
Total
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Total
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
Obligatoriskt
3
3
3
3
Valutaderivat
2
10
12
12
12
Summa
2
14
0
15
0
15
0
15
Finansiella tillgångar som inte
redovisas till verkligt värde
Kundfordringar
764
764
764
Likvida medel
405
405
405
Summa
0
0
1 169
1 169
0
0
0
1 169
Finansiella skulder
värderade till verkligt värde
7
7
7
7
Valutaderivat
0
2
2
2
2
Summa
0
9
0
10
0
10
0
10
Finansiella skulder som inte
redovisas till verkligt värde
Banklån
4 143
4 143
4 143
Checkräkningskredit
Leverantörsskulder
746
746
746
Summa
0
0
4 889
4 889
0
0
0
4 889
Verkligt värde och redovisat värde i balansräkningen.
Redovisat värde
Verkligt värde
Derivat som Upplupet
Verkligt värde används i säkrings- anskaffnings-
Koncernen 2023 via resultatet redovisning
värde
Total
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Total
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
Obligatoriskt
Räntederivat
12
12
12
12
Valutaderivat
5
58
63
63
63
Summa
5
70
0
75
0
75
0
75
Finansiella tillgångar som inte
redovisas till verkligt värde
Kundfordringar
706
706
706
Likvida medel
94
94
94
Summa
0
0
799
799
0
0
0
799
Finansiella skulder
värderade till verkligt värde
Räntederivat
7
7
7
7
Valutaderivat
24
11
34
34
34
Summa
24
18
0
41
0
41
0
41
Finansiella skulder som inte
redovisas till verkligt värde
Banklån
1 903
1 903
1 903
Checkräkningskredit
3
3
3
Leverantörsskulder
649
649
649
Summa
0
0
2 554
2 554
0
0
0
2 554
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 3–4/
/101/
Nedan lämnas upplysningar om hur verkligt värde bestämts för de finansiella instrument
som värderas till verkligt värde i balansräkningen (se ovan). Uppdelning av hur verkligt värde
bestämts görs utifrån följande tre nivåer:
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån antingen direkt eller indirekt observerbara marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att fastställa
verkligt värde på de finansiella instrument som redovisas ovan.
Derivatinstrument
Valuta
För terminskontrakt bestäms det verkliga värdet med utgångspunkt från noterade kurser.
Marknadskursen, beräknad utifrån aktuell kurs justerad för räntedifferensen mellan valutorna
och antal dagar, jämförs med kontraktskurs för att få fram verkligt värde.
Marknadsvärdet på valutaoptioner beräknas med hjälp av Black & Scholes modell.
Ränta
Det verkliga värdet för ränteswapar baseras på förmedlande kreditinstituts värdering, vars
rimlighet prövas genom en diskontering av beräknade kassaflöden enligt kontraktets villkor och
förfallodagar och med utgångspunkt i marknadsräntan för liknande instrument på balansdagen.
Kundfordringar och leverantörsskulder
För kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande livslängd på mindre än
12 månader anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde. Kundfordringar och
leverantörsskulder med en livslängd överstigande 12 månader diskonteras i samband med att
verkligt värde fastställs.
Räntebärande skulder
Verkligt värde för finansiella skulder som inte är derivatinstrument beräknas baserat på framtida
kassaflöden av kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta på balansdagen.
Redovisat värde överensstämmer med verkligt värde för koncernens upplåning då lånen löper
med rörlig ränta och kreditspreaden inte är sådan att redovisat värde materiellt avviker från
verkligt värde.
Not 4
Finansiell riskhantering
Thule är genom sin internationella verksamhet löpande utsatt för olika slags finansiella risker.
Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd av för
-
ändringar i valutakurser, räntenivåer, råvarupriser, refinansierings- och kreditrisker. Koncernens
finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk
av riktlinjer och regler i form av riskmandat och limiter för finansverksamheten. Styrelsen
beslutar årligen om finanspolicyn. Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker
hanteras centralt av koncernens finansfunktion. Den övergripande målsättningen för finans-
funktionen är att tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering, kartlägga de finansiella risker
som påverkar koncernen samt att minimera negativa effekter på koncernens resultat som härrör
från marknadsrisker. Styrelsens revisions- och hållbarhetsutskott bereder å styrelsens vägnar
den praktiska tillämpningen av policyn i samråd med koncernens CFO.
Organisation och aktiviteter
Thulekoncernens finansiella verksamhet samordnas av dotterbolaget Thule Holding AB,
som fungerar som internbank för koncernens finansiella transaktioner på valuta- och
räntemarknaderna.
Refinansierings- och likviditetsrisk
Refinansierings- och likviditetsrisker är risker att inte kunna uppfylla betalningsåtaganden
på grund av bristande likviditet eller på grund av svårigheter att få kredit från externa källor.
Koncernen har rullande 8 veckors likviditetsplanering som omfattar alla koncernens enheter.
Utfall rapporteras löpande per vecka. Planeringen uppdateras varje månad. Likviditets-
planeringen används för att hantera likviditetsrisken och som ett verktyg för att följa upp
kassaflödet från den operationella och den finansiella verksamheten. Omfattande analyser görs
gentemot föregående år för att mäta trender och uppmärksamma avvikelser. Målsättningen är
att koncernen ska kunna klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl som nedgångar
med buffert för oförutsebara kostnader och utan att riskera koncernens rykte.
Koncernens policy är att minimera upplåningsbehovet genom att centralisera överskotts-
likviditet via koncernens cash pooler som har inrättats av den centrala finansavdelningen.
Likviditetsriskerna hanteras centralt för hela koncernen av den centrala finansavdelningen.
Den centrala finansavdelningen hanterar en koncerngemensam månatlig nettingprocess för att
minimera antalet betalningstransaktioner och därtill relaterade kostnader. Cash pooler används
för att matcha överskott och underskott av likviditet och har under året funnits i Sverige, Polen
och USA. Den centrala finansavdelningen hanterar likviditeten inom såväl som mellan dessa
cash pooler.
Thule Group har ingått ett nytt finansieringsavtal som ersätter det avtal som ingicks i juni
2018. Det nya finansieringsavtalet, som trädde i kraft under andra kvartalet 2024, är på totalt
550 MEUR, och består av en kombination av revolverande kreditfacilitet om 470 MEUR och
ett långfristigt lån på 80 MEUR. Den revolverande kreditfaciliteten och det långfristiga lånet är
villkorade med efterlevnaden av såväl finansiella som kommersiella åtaganden, vilka testas
löpande. De kovenanter som testas kvartalsvis är skuldsättningsgrad och räntetäckningsgrad.
Koncernens bundna kreditlöften uppgick till 6 340 Mkr (4 287), vilket inkluderar revolverande
kreditfaciliteter motsvarande 5 394 Mkr, långfristigt lån om 895 Mkr samt en checkräknings-
kredit om 50 Mkr .
Nominellt,
Kreditfaciliteter
Nominellt
Mkr
Utnyttjat
Tillgängligt
Syndikerat kreditlöfte, förfall 2027
235
Meur
2 697
2 554
143
Syndikerat kreditlöfte, förfall 2029
235
Meur
2 697
785
1 912
Långfristigt lån, förfall 2028
78 Meur
895
895
0
Bilateralt kreditlöfte, förfall 2025
50 Mkr
50
0
50
Total
6 340
4 234
2 105
Tillgängliga likvida medel
405
Likviditetsreserv
2 510
Icke utnyttjade kreditlöften uppgick till 2 105 Mkr (2 288).
Koncernens finansiella skulder, inklusive kassaflöde för framtida räntebetalningar, uppgick vid
årsskiftet till 5 566 Mkr (2 950), förfallostruktur på låneskulden framgår av tabellen nedan.
Förfallostruktur finansiella skulder – odiskonterade kassaflöden
2024,
Mkr
Totalt
<1 mån
1–3 mån
3 mån–1 år
1–5 år
>5 år
Långfristiga skulder
till kreditinstitut inkl
räntebetalningar
4 357
4 357
Derivat – bruttoavräkning
2
0
1
1
Derivat – nettoavräkning
7
0
3
4
Kortfristiga skulder
till kreditinstitut inkl
räntebetalningar
218
51
167
Checkräkningskredit
Leverantörsskulder
746
746
Leasingskulder
235
0
1
87
128
19
2023,
Mkr
Totalt
<1 mån
1–3 mån
3 mån–1 år
1–5 år
>5 år
Långfristiga skulder
till kreditinstitut inkl
räntebetalningar
1 928
1 928
Derivat – bruttoavräkning
34
24
3
7
0
Derivat – nettoavräkning
7
0
0
0
7
Kortfristiga skulder
till kreditinstitut inkl
räntebetalningar
71
0
21
50
Checkräkningskredit
3
3
Leverantörsskulder
649
649
Leasingskulder
258
1
102
128
26
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för att verkligt värde på, eller framtida kassaflöden från, ett finansiellt
instrument varierar på grund av förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas av
IFRS i tre typer; valutarisk, ränterisk och andra prisrisker. De marknadsrisker som främst
påverkar koncernen utgörs av valutarisker, ränterisk och råvaruprisrisk. Koncernens målsättning
är att hantera och kontrollera marknadsriskerna inom fastställda parametrar och samtidigt
optimera resultatet av risktagandet inom givna ramar. Parametrarna är fastställda med syfte att
marknadsriskerna på kort sikt (upp till 12 månader) endast skall påverka koncernens resultat
och ställning marginellt. På längre sikt kommer emellertid varaktiga förändringar i valutakurser,
räntor och råvarupriser få en påverkan på det konsoliderade resultatet.
Derivatinstrument innehas endast för ekonomisk säkring av risker och inte i spekulativt syfte.
Koncernen tillämpar säkringsredovisning om det behövs för att eliminera effekten av olikheter
i redovisningen mellan säkringsinstrument och den säkrade posten, och då samtliga krav för
detta är uppfyllda. I det fall derivatinstrumentet inte uppfyller kriterierna för säkringsredovisning
klassificeras de som innehav för handel och värderas till verkligt värde via resultaträkningen .
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 4/
/102/
Valutarisk
Risken att verkliga värden och kassaflöden kan fluktuera när värdet på främmande valutor
förändras kallas valutarisk. Koncernen är exponerad för olika typer av valutarisker.
Transaktionsexponering
Den främsta exponeringen härrör från koncernens försäljning och inköp i utländska valutor.
Dessa valutarisker består dels av risk för fluktuationer i värdet av finansiella instrument, kund-
eller leverantörsskulder; dels av valutarisken i förväntade och kontrakterade betalningsflöden.
Dessa risker benämns transaktionsexponering.
Koncernens totala transaktionsexponering, netto, uppgår årligen till ca 4 846 Mkr (3 104).
Den enskilt viktigaste valutarelationen är EUR/SEK, i vilken koncernen har ett positivt netto-
inflöde. Den totala exponeringen har ökat och de viktigaste valutaparen har skiftat från förra året
till stor del på grund av förvärvet av Quad Lock. Den centrala finansfunktionen utför valuta-
säkringar för att reducera effekten av valutafluktuationer.
Koncernens transaktionsexponering och säkringar fördelar sig per balansdagen på följande
valutor .
Transaktionsexponering och säkrade belopp i Mkr
2024-12-31 Säkrat belopp – Exponering Genomsnittlig
Valuta
Exponering
förfall 2025 efter säkring säkrad kurs
EUR/SEK
1 670
854
816
11,55
CNY/SEK
-269
-126
-143
1,50
PLN/SEK
-266
-35
-231
2,66
EUR/AUD
786
0
786
GBP/AUD
432
0
432
USD/AUD
-379
0
-379
Övriga
1 045
309
736
Total
4 846
1 324
3 523
2023-12-31 Säkrat belopp – Exponering Genomsnittlig
Valuta
Exponering
förfall 2024 efter säkring säkrad kurs
EUR/SEK
1 461
826
635
11,70
CNY/SEK
-309
-153
-155
1,45
PLN/SEK
-291
-128
-163
2,56
CNY/CAD
-274
-130
-144
5,28
USD/EUR
-126
-63
-63
0,92
GBP/SEK
201
92
109
13,51
Övriga
442
134
308
Total
3 104
1 525
1 578
Koncernen använder sig av valutaterminer och valutaoptioner för att optimera sin valutaris k-
hantering.
Det verkliga värdet på koncernens utestående valutaderivat (valutaterminer och valuta-
optioner) uppgick per 2024-12-31 till 8,2 Mkr (46,9). Samtliga utestående valutaderivat förfaller
inom 2025. Säkringsredovisning tillämpas för valutaterminer.
Omräkningsexponering
Valutarisker återfinns också i omräkningen av utländska dotterbolags tillgångar och skulder till
moderbolagets funktionella valuta, så kallad omräkningsexponering. Den totala omräknings-
exponeringen uppgick till 11 228 Mkr (4 734). De största translationsexponeringarna återfinns i
AUD, USD och EUR. Omräkningsexponeringen i AUD uppgick till 5 916 Mkr (0), i USD uppgick
det till 2 175 Mkr (1 915) och i EUR till 1 397 Mkr (1 223).
Koncernens policy är att säkra nettoinvesteringar med externa lån men att i övrigt inte säkra
omräkningsexponering. De valutaeffekter som lånen ger upphov till redovisas som en finansiell
valutaeffekt i resultaträkningen. Valutaeffekten uppgick år 2024 till -34,8 Mkr (11,0). Eftersom
koncernen tillämpar säkringsredovisning så har -34,8 Mkr (11,0) av de totala -34,8 Mkr (11,0)
förts till omräkningsreserven för nettoinvesteringssäkring.
Nettoinvestering – total effekt för 2024
Netto- Kurseffekt
investering, Externa externa Säkrings- Säkrings- Effektivitet Ineffektivitet
Valuta säkrad post lån lån Mkr instrument effektivitet EK i Mkr i Mkr
EUR
335,1
(328,0)
(34,8)
(328,0)
100%
(34,8)
0,0
Omräkningseffekterna vid omräkning av de utländska dotterbolagens tillgångar och skulder
2024 uppgick till 397 Mkr (-110) efter hänsyn tagen till effekter av säkringsåtgärder.
Känslighetsanalys valutakursrisk
En 10 procentig förstärkning av den svenska kronan gentemot andra valutor jämfört med de
bokslutskurser som använts per den 31 december 2024 skulle påverka dotterbolagens eget
kapital med -1 123 Mkr (-473).
En 10 procentig förstärkning av den svenska kronan gentemot andra valutor jämrt
med de genomsnittskurser som använts under 2024 (ingen hänsyn tagen till eventuell
korrelation mellan valutor) skulle innebära en förändring av EBITDA med -263,3 Mkr (-183,9)
(transaktions- och omräkningseffekt). Nedan tabell visar effekten uppdelad per valuta:
Känslighetsanalys valutakursrisk på EBITDA 2024, Mkr
Valuta
Transaktionseffekt
Omräkningseffekt
Total
EUR
-256,1
-20,4
-276,5
CAD
-3,3
-23,8
-27,0
GBP
-16,4
-7,1
-23,4
PLN
113,6
-91,4
22,3
CNY
28,4
15,5
43,9
USD
-11,0
-15,2
-26,2
Övriga
-22,8
46,4
23,6
Totalt
-167,5
-95,8
-263,3
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar i
marknadsräntor och risken att förändringar i räntenivån ska påverka koncernens lånekostnader.
Ränterisk kan leda till förändring i verkliga värden och förändringar i kassaflöden. En betydande
faktor som påverkar ränterisken är räntebindningstiden. Ränterisken hanteras av koncernens
centrala finansfunktion. Enligt finanspolicyn är målsättningen för den långfristiga skuldportföljen
att den genomsnittliga räntebindningstiden skall vara mellan 6 månader och 3 år. Den genom
-
snittliga räntebindningstiden uppgick per 2024-12-31 till 11 månader (1 år och 8 månader).
Förfallostrukturen på utestående räntederivat är utspridd mellan december 2026 – december
2028. ISDA avtal har ingåtts med samtliga långivare.
Det verkliga värdet på koncernens utestående räntederivat (ränteswapar och räntegolv)
uppgick per 2024-12-31 till -4,1 Mkr (5,2). Säkringsredovisning tillämpas för räntederivat.
Koncernen säkrar inte 100 procent av lånen och identifierar därför bara den andel av utestående
lån som motsvaras av swaparnas nominella belopp. Utestående swapar täcker 26 procent
(45%) av det utestående variabla lånekapitalet.
Känslighetsanalys – ränterisk
Genomslaget på koncernens resultat i from av räntekostnader under kommande tolvmånaders-
period vid en ränteuppgång/-nedgång på 1 procentenhet på balansdagen uppgår till
-30,9/+30,9 Mkr (-10,7/+10,7) – givet de räntebärande skulder som finns per balansdagen.
En ränteförändring på +/- 1 procentenhet skulle per balansdagen innebära en förändring
i redovisat marknadsvärde på räntederivat med +25,9 MSEK (+23,7) / -25,6 MSEK (-22,7).
Förändringen i marknadsvärde påverkar eget kapital givet att säkringsredovisning fortsatt kan
tillämpas.
Säkringsredovisning
Koncernen tillämpar säkringsredovisning för de säkringar som görs av tre olika typer av
exponeringar:
Typ av exponering
Säkringsmodell
Säkringsinstrument
Transaktionsexponering
Kassafödessäkring av valutarisk
FX forwards
Omräkningsexponering
Säkring av nettoinvestering i utländsk valuta
Lån i utländsk valuta
Ränterisk
Kassaflödessäkring av lån till rörlig ränta
Ränteswapar
Effektiviteten på en säkring utvärderas när säkringsförhållandet ingås. När koncernen gör sina
säkringar ingås säkringsförhållanden där kritiska villkor i säkringsinstrumentet matchar villkoren
för den säkrade posten. Den säkrade posten och säkringsinstrumentet utvärderas därefter
löpande för att säkerställa att säkringsförhållandet även fortsättningsvis uppfyller kraven för
säkringsredovisning. Den löpande utvärdering av säkringsförhållandets effektivitet görs genom
regelbunden kontroll av de kritiska villkoren. Kritiska villkor är nominellt belopp och valuta på
säkringsinstrumentet samt förväntade kassaflöden på de säkrade posterna. Ingen säkrings-
ineffektivitet uppstår eftersom säkringarna är fullt matchade med avseende på de kritiska
villkoren.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 4/
/103/
I nedanstående tabell framgår hur de olika säkringarna påverkar resultat- och balansräkning.
Mkr, 2024
Marknadsvärde (bokfört värde)
Typ av säkring
Säkringsinstrument
Nominellt belopp
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Marknadsvärde förandringar redovisas i
Säkrad post i balansräkningen
Påverkan på resultaträkning
Kassaflödessäkring*
Valutarisk
FX forwards
1 323,6
10,3
-2,1
Säkringsreserv i eget kapital
Framtida kundfordringar och leverantörsskulder
Rörelseresultat 2025
Ränterisk
Ränteswapar och golv
1 103,4
3,2
-7,3
Säkringsreserv i eget kapital
Långfristiga lån
Finansnetto 2025-2028
Säkring av nettoinvestering
Valutarisk
Lån i utländsk valuta
3 764,6
-34,8
Omräkningsdifferenser i eget kapital
Eget kapital i utländska dotterbolag
Realisationsresultat vid framtida försäljning av dotterbolag
*Under året har 46,9 Mkr omklassificerats från säkringreserven i eget kapital till resultaträkningen (varav 46,9 Mkr avser säkringar av valutarisk och 0,0 Mkr avser säkringar av ränterisk). Marknadsvärden avser i sin helhet värdeförandringar till följd av spotkursrörelser.
Mkr, 2023
Marknadsvärde (bokfört värde)
Typ av säkring
Säkringsinstrument
Nominellt belopp
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Marknadsvärde förandringar redovisas i
Säkrad post i balansräkningen
Påverkan på resultaträkning
Kassaflödessäkring*
Valutarisk
FX forwards
1 525,4
57,8
-10,9
Säkringsreserv i eget kapital
Framtida kundfordringar och leverantörsskulder
Rörelseresultat 2024
Ränterisk
Ränteswapar och golv
1 073,3
12,0
-6,9
Säkringsreserv i eget kapital
Långfristiga lån
Finansnetto 2024-2027
Säkring av nettoinvestering
Valutarisk
Lån i utländsk valuta
1 104,7
11,0
Omräkningsdifferenser i eget kapital
Eget kapital i utländska dotterbolag
Realisationsresultat vid framtida försäljning av dotterbolag
*Under året har -17,6 Mkr omklassificerats från säkringreserven i eget kapital till resultaträkningen (varav -17,6 Mkr avser säkringar av valutarisk och 0,0 Mkr avser säkringar av ränterisk). Marknadsvärden avser i sin helhet värdeförandringar till följd av spotkursrörelser.
Råvaruprisrisk
Med råvaruprisrisk avses löpande förändringar i priset på insatsvaror från våra leverantörer
och dess eventuella påverkan på resultatet. För koncernen är det framförallt förändringar i
aluminium-, plast- och stålpris som utgör en betydande råvarurisk. Tillsammans utgjorde
plast, aluminium och stål under 2024 55 procent (51) av totalt direkt material. De består av en
mängd olika underkategorier med olika förädlingsgrad som ofta inte går att knyta till ett direkt
marknadspris. Av de tre exponeringarna är det i princip enbart aluminium som är direkt kopplat
till ett börshandlat marknadsindex.
Under 2024 köpte koncernen råmaterial och komponenter för 3 183 Mkr (2 828). Totalt inköp
av råmaterial uppgick till 1 514 Mkr (1 413). Direkta inköp av råmaterial uppgick till 930 Mkr
(862) och indirekta inköp av råmaterial (förädlingsvärdets andel av det totala råmaterialvärdet)
uppgick till 584 Mkr (551). Direkta inköp av aluminium uppgick till 294 Mkr (295) och indirekta
inköp av aluminium uppgick till 294 Mkr (295). Direkta inköp av plast uppgick till 394 Mkr (348)
och indirekta inköp av plast uppgick till 263 Mkr (232). Direkta inköp av stål uppgick till 242 Mkr
(219) och indirekta inköp av stål uppgick till 27 Mkr (24).
En betydande andel av leverantörskontrakten för dessa kategorier är dock indexreglerade
vilket innebär att om marknadspriset på råmaterial förändras kommer koncernens inköpspriser
att öka eller minska. Direkt material uppgår till 71 procent (72 %) av koncernens kostnad för
sålda varor.
Kreditrisk
Den finansiella verksamheten i koncernen medför exponering för kreditrisker. Det är främst
motpartsrisker i samband med fordringar på banker som uppstår vid köp av derivatinstrument
och inlåning till dessa banker. Exponeringen kan hänföras till övervärden i derivatinstrument. För
att minska kreditrisken sprids derivataffärer mellan olika motparter. ISDA-avtal medger kvittning
av derivattillgångar och derivatskulder per motpart, vilket minskar kreditrisken. ISDA avtal har
tecknats med samtliga motparter för avräkning av ömsesidiga förpliktelser att leverera och
betala, för att på så vis minska kreditrisken .
Koncernen 2024
Mkr
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Redovisade belopp i balansräkning
15,3
9,6
Danske Bank
-1,4
-1,4
Nordea
4,3
4,3
SEB
-0,6
-0,6
Swedbank
0,7
0,7
Belopp efter nettning
18,4
12,7
Koncernen 2023
Mkr
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Redovisade belopp i balansräkning
75,0
41,4
Danske Bank
-18,1
-18,1
Nordea
-12,1
-12,1
SEB
-9,1
-9,1
Swedbank
-2,1
-2,1
Belopp efter nettning
33,6
0,0
Kreditrisken i derivat uppgick per balansdagen till 15,3 Mkr (75,0) och motsvarar totala positiva
marknadsvärdet för derivat. Kreditrisken i kassa och bank uppgick till 405 Mkr och motsvarar
koncernens likvida medel.
Kreditrisk i kundfordringar
Se not 20 Kundfordringar.
Nettolåneskuld
Den 31 december 2024 uppgick nettolåneskulden till 3 961 Mkr (2 006).
Nettolåneskulden utgörs av koncernens räntebärande skulder inklusive upplupna räntor och
finansiella derivatskulder med avdrag för likvida medel, räntebärande kortfristiga fordringar
samt finansiella derivattillgångar.
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 5/
/104/
Not 5
Rörelseförvärv
Reacha
I början på juli förvärvade Thule Group det tyska bolaget Reacha (good goods tegernsee
GmbH). Bolaget har en innovativ produktdesign som gör det möjligt för människor att cykla till
havet eller sjön med en kajak eller SUP (Stand Up Paddleboard) på en cykelvagn. Verksam
-
heten är baserad i Tyskland med försäljning främst i Europa. Köpeskillingen uppgick till 13
Mkr inkl en beräknad tilläggsköpeskilling. Cykelvagnar är ett attraktivt och växande segment.
Verksamheten kommer att integreras i Thules produktportfölj och distributionskanaler. Reacha
konsolideras i Thule Group från och med juli 2024. Från tiden för förvärvet fram till 31 december
2024 bidrog förvärvet med 5 Mkr till koncernens intäkter och med ett rörelseresultat uppgående
till 1 Mkr. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2024 hade förvärvet bidragit med en
omsättning på 9 Mkr och ett rörelseresultat på 1 Mkr.
Nettotillgångar vid förvärvstidpunkten, Mkr
2024
Immateriella tillgångar
12
Materiella anläggningstillgångar
0
Rörelsefordringar
2
Likvida medel
2
Uppskjuten skatt
-3
Rörelseskulder
-1
Räntebärande skulder
-3
10
Koncerngoodwill
3
Köpeskilling
13
Quad Lock
Den 4 december slutförförde koncernen förvärvet av 100 procent av aktierna och rösterna
i det onoterade bolaget Key TopCo Pty Ltd, ägare av Quad Lock. Quad Lock är en global
marknadsledare av robusta mobilsten som ger cyklister, motorcyklister och andra tillgång
till sina mobiler medan de är aktiva.
Förvärvet genomfördes baserat på en värdering om 500 miljoner AUD, eller cirka 3,6 miljarder
SEK, på kassa- och skuldfri basis. Köpeskillingen motsvarar en multipel om 10x Quad Locks
R12 EBITDA. Den totala ersättningen för förvärvade aktier har finansierats genom en kombina
-
tion av befintlig kassa och kreditfaciliteter (cirka 76 procent av köpeskillingen) och nyemitterade
aktier i Thule Group (cirka 24 procent, baserat på den slutliga köpeskillingen som baserades
på aktiekursen vid förvärvstidpunkten, den 4 december 2024). Utöver ovan finns en uppskjuten
prestationsbaserad ersättning till utvalda aktieägare i Quad Locks ledning (se ytterligare nedan).
Quad Lock startade 2011 då de två australiensiska grundarna uppfann en slitstark
och användarvänlig lösning för att enkelt montera mobiltelefoner på sina mountainbikes.
Produktutbudet har breddats i snabb takt och idag är Quad Lock global marknadsledare inom
så kallade ”performance phone mounts” med marknadens största utbud av högkvalitativa och
robusta lösningar för entusiaster inom cykel, motorcykel och bilkörning i terräng. Quad Lock
har försäljning i cirka 100 länder, varav ca 75 procent via e-handel direkt till konsument.
Huvudkontoret är baserat i Melbourne, Australien. Quad Lock bidrar även till att förstärka
Thule Groups position i Asien och Stillahavsområdet där andelen av Thules intäkter ökar från
cirka 5 till 10 procent genom förvärvet. Direktförsäljning till konsument ökar från cirka 7 till
15 procent av omsättningen. Dessutom får Thule tillgång till en kundbas med bland annat
motorcykel entusiaster, vilket är Quad Locks största segment, samt kompetens inom elektronik
som exempelvis trådlös laddning av mobiltelefoner på motorcyklar.
Quad Lock konsolideras i Thule Group från och med den 4 december 2024. Från tiden för
förvärvet fram till 31 december 2024 bidrog förvärvet med 105 Mkr till koncernens intäkter, ett
rörelseresultat uppgående till 21 Mkr och ett EBITDA 26 Mkr. Om förvärvet hade inträffat per
den 1 januari 2024 hade förvärvet bidragit med en omsättning på 1 421 Mkr och ett rörelse-
resultat på 305 Mkr bortsett från transaktionskostnader men inklusive avskrivning på över-
värden uppgående till 36 Mkr och ett EBITDA på 365 Mkr.
Nettotillgångar vid förvärvstidpunkten, Mkr
2024
Immateriella tillgångar, totalt
1 247
- Immateriella rättigheter
369
- Kundrelationer
128
- Varumärke 745
- Övriga immateriella tillgångar
6
Materiella anläggningstillgångar
57
Rörelsefordringar
383
Likvida medel
49
Uppskjuten skatt
-240
Rörelseskulder
-187
Räntebärande skulder
-443
867
Koncerngoodwill
2 327
Köpeskilling
3 193
Värdet på förvärvade immateriella tillgångar om 1 241 Mkr har fastställts preliminärt i avvaktan
på slutlig värdering av dessa tillgångar.
Goodwill
I goodwillvärdet ingår framförallt teknisk kunskap och utveckling, samt den geografiska och
marknadsrelaterade tillväxtpotentialen och synergier, med en ledande produktportfölj, överlap
-
pande kundsegment och växande marknad för premium mobilfästen. Ingen del av goodwillen
förväntas vara skattemässigt avdragsgill.
Transaktionskostnader
Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 100 Mkr och avser arvoden till konsulter för due diligence,
legal rådgivning och assistans i samband med förvärvet. Dessa utgifter har redovisats som
administrationskostnad i koncernens resultaträkning under fjärde kvartalet 2024.
Överförd ersättning, Mkr
2024
Likvida medel
2 437
Emitterade aktier (2 105 065 aktier)
757
Köpeskilling
3 193
Refinansiering av skulder 443
Förvärvad kassa
-49
Köpeskilling på kassa- och skuldfri basis
3 587
Ej kassaflödespåverkan
-757
Påverkan kassaflöde
2 830
Emitterade aktier
Redovisningsmässigt har vederlagsaktierna emitterats till 359,60 SEK per aktie, aktuell kurs per
transaktionsdagen (den 4 december 2024). 19 039 487 aktier i Quad Lock, med ett totalt värde
om 106 miljoner AUD, 757 Mkr, utgör den totala ersättningen för vederlagsaktierna och har
erlagts genom apport av säljarna som de nya aktierna i Thule Group har emitterats till.
Villkorad köpeskilling
Förrvsavtalet anger att en prestationsbaserad ersättning skall utgå till utvalda tidigare
aktie ägare i Quad Locks ledning. Utfallet av erttningen är villkorad av uppfyllelse av
finansiella mål och är villkorad av att personen är kvar i tjänst till och med 30 juni 2027. Denna
post redovisas separat fn förvärvet och har per förrvstidpunkten inte tagits upp till
något värde. I efterljande perioder kommer denna post att redovisas i enlighet med IAS 19.
Erttningen kan maximalt uppgå till cirka 90 Mkr.
Övriga upplysningar
Tabellen nedan visar säsongsvariationerna för den förvärvade Quad Lock-verksamheten under
2024, både i förhållande till försäljning och EBITDA.
2024
%
Q1
Q2
Q3
Q4
Helår
Nettoomsättning
18
27
28
27
100
EBITDA
15
26
38
21
100
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 6–7/
/105/
Not 6
Intäkter
Koncernen generar intäkter från försäljning av produkter till externa kunder. Försäljningen som
är organiserad i två regioner, Region Europe & RoW och Region Americas, delas upp i fyra
produktkategorier: Sport&Cargo Carriers – i denna kategori inkluderas takräcken, takboxar,
hållare för cykel-, vatten- och vintersport som transporteras med bil och taktält som monteras
på bil. I Packs, Bags & Luggage redovisas dator- och kameraväskor, vandringsryggsäckar och
resväskor. I produktkategorin Juvenile & Pet ingår cykelvagnar, barnvagnar, cykelbarnstolar,
bilbarnstolar och hundtransport. Markiser, cykelhållare och tält för husbilar och husvagnar
rapporteras under RV Products. För 2024 rapporteras Quad Lock separat men kommer att från
och med 2025 att rapporteras i produktkategorin Packs, Bags & Luggage under namnet
Bags & Mounts. För ytterligare information se not 7 Redovisning per segment.
Övriga intäkter avser i huvudsak utvecklingsarbete utfört till externa kunder.
Koncernen, Mkr
2024
2023
Intäkter från avtal med kunder
Produktkategorier:
Sport&Cargo Carriers
5 613
5 343
Packs, Bags & Luggage
859
883
RV Products
1 708
1 772
Juvenile & Pet Products
1 226
1 115
Quad Lock
105
Övrigt
30
19
Summa
9 541
9 132
Geografiska marknader:
2024
2023
Sverige
335
327
Övriga Norden
330
283
Tyskland
2 468
2 470
Övriga Europa
3 534
3 237
USA
1 849
1 847
Övriga Nordamerika
440
415
Central-/Sydamerika
180
181
Asien-Stilla havsregionen
355
326
Övriga världen
50
46
Summa
9 541
9 132
All intäktsredovisning sker vid en tidpunkt. Avtalstillgångar uppgår inte till något väsentligt
belopp i koncernen.
Not 7
Redovisning per segment
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat på vilka delar av verksamheten
bolagets verkställande direktör följer upp. Thule Group utgör ett segment. Koncernen har
gemen samma globala processer för produktutveckling, inköp, tillverkning, logistik och mark
-
nadsföring, men försäljningen styrs i två regioner, Region Europe & RoW och Region Americas.
nads uppföljning internt fokuserar på koncernen som helhet, utöver viss geografisk
information för förljning, som presenteras på andra nivåer än koncernen som helhet.
Koncernen, Mkr
2024
2023
Nettoomsättning från externa kunder
9 541
9 132
Region Europe & RoW
7 072
6 682
Region Americas
2 469
2 450
Justerad EBITDA
1 904
1 763
Av- och nedskrivningar på anläggningstillgångar
-282
-259
Justerat rörelseresultat
1 622
1 505
Transaktionskostnader i samband med förvärv
-100
Rörelseresultat
1 522
1 505
Finansiella intäkter
97
79
Finansiella kostnader
-172
-163
Skatt
-325
-321
Årets resultat
1 122
1 099
Försäljningen är uppdelad på fyra produktkategorier: Sport&Cargo Carriers, Packs, Bags &
Luggage, Juvenile & Pet Products och RV Products. Quad Lock rapporteras separat under
2024. För ytterligare information om de olika produktkategorierna, se not 6 Intäkter.
Den information som presenteras avseende intäkter, avser de geografiska områden
grupperade efter var kunderna är lokaliserade, för tabell se not 6 Intäkter. Det finns inga kunder
som överstiger 10 procent av externa intäkter. Information avseende tillgångar är baserat på
geografiska områden grupperade efter var tillgångarna är lokaliserade.
Anläggningstillgångar, Koncernen, Mkr
2024
2023
Sverige
591
539
Övriga Norden
Tyskland
96
93
Övriga Europa
1 036
953
USA
337
316
Övriga Nordamerika
5
4
Central-/Sydamerika
1
1
Asien-Stilla havsregionen
45
1
Summa
2 112
1 907
Tabellen ovan avser materiella anläggningstillgångar som ägs.
/106/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 8–10/
Not 8
Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Vidarefakturering av omkostnader
23
21
0
0
23
21
Not 9
Ersättning till revisorerna
Koncernen
Moderbolaget
Ersättning till revisorer, Mkr
2024
2023
2024
2023
Revision PwC
5,0
3,9
1,9
1,2
Revisionsnära rådgivning utöver
revisionsuppdraget PwC
0,1
0,0
0,1
0,0
Skatterådgivning PwC
0,6
0,6
Övriga tjänster PwC
0,8
0,4
0,8
0,4
5,9
5,0
2,8
2,2
Revision Övriga
1,1
0,9
1,1
0,9
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på
bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser
vid sådan granskning eller genomförande av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra
uppdrag.
Not 10
Medelantalet anställda och könsfördelning inom
företagsledning
Moderbolaget 2024 Varav män 2023 Varav män
Sverige 5 4 6 5
Dotterbolag
2024
Varav män
2023
Varav män
Sverige
638
402
585
381
Europa
1 544
842
1 433
794
Nordamerika
420
241
445
256
Sydamerika
35
25
35
27
Asien
55
29
55
28
Australien
111
73
Summa dotterbolag
2 803
1 612
2 553
1 486
Totalt
2 808
1 616
2 559
1 491
Könsfördelning för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
Koncernen
Moderbolaget
Styrelseledamöter, %
2024
2023
2024
2023
Kvinnor
14
17
43
49
Män
86
83
57
51
Verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare, %
2024
2023
2024
2023
Kvinnor
27
14
20
17
Män
73
86
80
83
/107/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 11/
Not 11
Ersättningar till anställda
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Löner och andra ersättningar
1 286
1 228
32
50
Sociala avgifter
350
336
12
17
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer
58
55
7
6
Pensionskostnader – förmånsbestämda planer
20
17
1 715
1 636
52
73
Löner och andra ersättningar, pensionskostnader samt pensionsförpliktelser för styrelse och ledande befattningshavare
Grundlön inkl. förändring
av semesterlöneskuld, Rörlig Pensions- Övrig Avgångs-
Ersättningar och förmåner 2024, Tkr arvode ersättning kostnader ersättning
vederlag
Summa
Styrelsens ordförande
Hans Eckerström
1 525
1 525
Styrelseledamöter
Sandra Finér
341
341
Paul Gustavsson
379
379
Anders Jensen
449
449
Sarah McPhee
556
556
Heléne Mellquist
119
119
Johan Westman 449
449
Helene Willberg
715
715
Verkställande direktör
Mattias Ankarberg
9 306
2 982
2 786
140
15 213
Övriga ledande befattningshavare
(14 personer)
27 776
6 473
4 633
2 472
41 355
41 615
9 455
7 418
2 612
61 101
Pensionsförpliktelser för vd Mattias Ankarberg uppgick per den 31 december till 2 997 tkr. Pensionsförpliktelser för övriga ledande befattnings-
havare uppgick till 8 119 tkr (6 601). I tabellen ovan under Övriga ledande befattningshavare ingår ersättning till Jonas Lindqvist, Rickard
Andersson, Fredrik Erlandsson och Kajsa von Geijer för tiden fram till dess att de avslutat sin anställning. För övriga ledande befattningshavare
ingår de från den dagen de ingick i koncernledningen eller från den dagen de tillträdde sina tjänster.
Grundlön inkl. förändring
av semesterlöneskuld, Rörlig Pensions- Övrig Avgångs-
Ersättningar och förmåner 2023, Tkr arvode ersättning kostnader ersättning
vederlag
Summa
Styrelsens ordförande
Hans Eckerström
1 489
1 489
Styrelseledamöter
Mattias Ankarberg*
268
268
Anders Jensen
322
322
Sarah McPhee
521
521
Heléne Mellquist
471
471
Therese Reuterswärd
104
104
Johan Westman 426
426
Helene Willberg
661
661
Verkställande direktör*
Mattias Ankarberg
3 796
1 105
990
59
5 950
Magnus Welander
6 074
2 543
2 107
135
8 820
19 679
Övriga ledande befattningshavare
(6 personer)
16 369
3 314
3 794
2 310
3 068
28 856
Summa
30 501
6 962
6 891
2 504
11 888
58 747
* Mattias Ankarberg tillträdde posten som verkställande direkr för Thule Group den 9 augusti 2023 (visst arbete och överlämning har ägt rum före detta datum) och avgick ur
styrelsen i samband med detta. Magnus Welander var verksllande direktör fram tills den dagen då Mattias Ankarberg tillträdde posten.
/NOT 11/
/108/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Ersättning till styrelsen
Till styrelsens ledamöter utgår arvode enligt bolags-
stämmans beslut som innebär att styrelse arvode,
exklusive utskottsarvode, ska utgå med 1 445 000
kronor till styrelsens ordförande och 455 000 kronor till
var och en av de bolagsstämmovalda ledamöterna.
För arbete i revisions- och hållbarhetsutskottet ska
ersättning utgå med 275 000 kronor till ordföranden
och 110 000 kronor till var och en av de övriga
ledamöterna. För arbete i ersättningsutskottet ska
95 000 kronor utgå till ordföranden och 50 000 kronor
till var och en av de övriga ledamöterna. Kostnads
-
förda ersättningar framgår av tabell ovan.
Riktlinjer för ersättning till verkställande
direktör och övriga ledande befattningshavare
För Thule Group gäller följande riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare, beslutade av bolags
-
stämman den 27 april, 2023, som längst för tiden fram
till årsstämman 2027.
Kretsen av befattningshavare som omfattas av
rikt linjerna är verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen. Utgångspunkten i
ersättningen för koncernledningen skall baseras på
bolagets hållbarhet utifrån en affärsmässig finansiell
utveckling, organisatorisk uppbyggnad för att tillgodose
en affärsmässighet som är anpassad till bolagets
strategiska må l sättningar samt för att tillgodose bolaget
med rätt kompetens och resurser vid varje givet tillfälle.
Koncernledningens ersättning ska omfatta marknads
-
mässig fast lön och rörliga lönedelar, som avser att
stimulera till måluppfyllelse av bolagets affärsmässiga
och hållbara utveckling, pension samt konkurrens-
kraftiga övriga förmåner. Den sammanlagda ersätt
-
ningen ska vara marknads mässig och konkurrenskraftig
och återspegla individens prestationer och ansvar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler
eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
I bolaget inrättas enligt separat beslut av
bolagsstämman långsiktiga aktiebaserade incita-
mentsprogram. Dessa program omfattas inte av dessa
riktlinjer. De aktiebaserade incitaments programmen
syftar bland annat till att stimulera en hållbar och
gynnsam värdeutveckling för Thule Groups aktie som
kommer aktieägarna till del. Incitamentsprogrammen
tar sin utgångspunkt i bolagets strategiska plan och
hållbara utveckling samt utgör incitament för att
möta de tillväxtmål som bolaget har stipulerat i sin
strategiska treårsplan.
Fast lön ska vara marknadsmässig. Den rörliga lönen
kan bestå av årlig rörlig kontant lön och långsiktig
rörlig kontant lön. Årlig rörlig kontant lön ska mätas
under ett kalender år och förutsätta uppfyllelse av
definierade och mätbara mål, varvid EBIT-resultat
vägs mellan 40–90 procent, försäljningsutveckling eller
andra finansiella mål såsom kassaflöde, kapitalbind
-
ning eller liknande vägs mellan 0–50 procent samt håll-
barhetsutvecklingsmål med 10–50 procent. Uppsatta
personliga mål kan motsvara högst 20 procent. Den
årliga rörliga lönen ska vara maximerad upp till högst
75 procent av den årliga fasta lönen för verkställande
direktören och för övriga ledande befattningshavare
upp till högst 60 procent.
Om och i den mån bolagsstämman inte beslutar om
implementering av långsiktiga aktie base rade incita
-
mentsprogram, kan rörlig lön också bestå i en långsik-
tig rörlig kontant lön som impl ementeras årligen. För
att delta i programmet för långsiktig rörlig lön krävs en
egen investering av deltagaren. Långsiktig rörlig lön
ska mätas under period om minst tre kalenderår och
förutsätta uppfyllelse av definierade och mätbara mål
under mätperioden och utbetalningen är villkorad av
en förutbestämd måluppfyllnad inom hållbarhet. Den
långsiktiga rörliga lönen ska med avseende på varje
mätperiod vara maximerat upp till högst 150 procent
av den fasta lönen.
Villkor för rörlig lön skall utformas så att styrelsen,
om exceptionella ekonomiska förhållanden råder, har
möjlighet att begränsa eller underlåta utbetalning av
rörlig lön om en sådan åtgärd bedöms som rimlig.
För ledande befattningshavare ska pensions-
förmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premie
-
bestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara
pensionsgrundande. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av
den fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk
-
vårdsförsäkring, bilförmån samt driv medelsförmån.
Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
Avgångsvederlag kan utgå vid uppsägning från
Thule Groups sida. Ledande befattnings havare ska ha
en uppsägningstid om högst 12 månader i kombina
-
tion med ett avgångsvederlag motsvarande högst 12
månaders fast lön. Inget avgångsvederlag ska utgå vid
uppsägning från den anställdas sida.
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställnings villkor för
bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens kompo
-
nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av erttningsutskottets
och styrelsens beslutsunderlag vid utrderingen av
skäligheten av riktlinjerna och de begnsningar som
följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan
de ledande befattningshavarnas ersättning och
övriga anställdas erttning kommer att redovisas i
ersättningsrapporten.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskot
-
tets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om för-
slag till riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer
åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget
för beslut vid årsstäm man. Riktlinjerna ska gälla till
dess att nya riktlinjer antagits av bolags stämman.
Ersättnings utskottet ska även följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättnings strukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättnings relaterade frågor närvarar inte
verkställande direktören eller andra personer i bolags
-
ledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå de av
årsstämman beslutade riktlinjerna, om det i ett enskilt
fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd
-
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen
och hållbarhet eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft.
Ersättning till verkställande direktören
Till verkställande direktören utgår ersättning i form
av grundlön, rörlig ersättning, pension och övriga
förmåner. Grundlönen för Mattias Ankarberg uppgår till
8 880 tkr per år. Den rörliga ersättningen kan uppgå till
högst 75 procent av grundlönen. Eventuella bonus
-
utbetalningar och storleken på dessa relateras till
graden av uppfyllelse av årliga i förväg väl definierade
finansiella samt hållbarhetsmål. De finansiella målen
är kopplade till försäljningstillväxt och EBIT och
hållbarhetsmålen är kopplade till bolagets hållbarhets
-
satsningar.
För verkställande direktören gäller en ömsesidig
uppsägningstid om sex månader. Under uppsägnings
-
tiden utgår full lön och övriga anställningsförmåner,
oavsett om arbetsplikt föreligger eller ej. Vid uppsäg
-
ning från bolagets sida utgår därutöver ett avgångs-
vederlag motsvarande tolv månadslöner.
Under 2024 uppgick pensions för månen till 30 pro
-
cent. I den utsträckning premier inte är fullt avdrags-
gilla för bolaget ska överskjutande premier avtalas
som direktpension, tryggad genom kapital försäkring
pantförskriven till verkställande direktören.
Övriga ledande befattningshavare
Erttningen utgörs av grundlön, rörlig ersättning,
pension och övriga förmåner. För övriga ledande
befattningshavare kan den rörliga ersättningen
uppgå till mellan 4060 procent av grundlönen. Even
-
tuella bonusutbetalningar och storleken på dessa
fastställs på grundval av uppfyllande av årliga i förg
väl definierade finansiella mål, hållbarhets mål samt
individuella mål. De finansiella målen är kopplade
till försäljningstillväxt och EBIT. Hållbarhetsmålen är
kopplade till bolagets hållbarhetssatsningar och de
individuella mål baserat på personlig prestation.
För övriga ledande befattningshavare gäller en
ömsesidig uppsägningstid om sex månader. Under
uppsägningstiden utgår full lön och övriga anställnings
-
förmåner. Vid uppsägning från bolagets sida utgår
därutöver ett avgångsvederlag motsvarande mellan
sex och tolv månads löner.
För ledande befattningshavare anställda i Sverige,
utgår pensionsförmåner med 27–35 procent på
grundlönen. I den utsträckning premier inte är fullt
avdragsgilla för bolaget ska överskjutande premier
avtalas som direktpension, tryggad genom kapital
-
försäkring pantförskriven till befattnings havaren. För
ledande befattningshavare som är anställda i USA,
kan pensions förmåner utgå med max 4 procent på
grundlönen. För ledande befattningshavare som är
anställda i Belgien utgår pensionsförmåner med 6,84
procent på grundlönen.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet ska bistå styrelsen med förslag
i ersättningsfrågor samt löpande följa och utvärdera
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer för vd och
andra ledande befattningshavare.
Incitamentsprogram
Aktierelaterat incitamentsprogram 2023/2026,
2024/2027 och 2025/2028
Årsstämman 2023 beslutade i enlighet med styrelsens
förslag om inrättande av ett incitaments program för
ledande befattningshavare och nyckelpersoner i Thule
Group. Programmet innebär att högst 2 778 000 teck
-
ningsoptioner, fördelade till lika delar på tre serier, ges ut
till det av Thule Group AB helägda dotterbolaget Thule
AB för att senare överlåtas till deltagarna. Avseende
serie 2023/2026 implementerades denna under 2023
och samman lagt förvärvades 388 370 teckningsoptio
-
ner av 36 deltagare. Överlåtelserna skedde till ett pris
om 26,72 kronor per option, vilket motsvarade av extern
part beräknat marknadsmässigt pris vid överlåtelsetill
-
fället. Teckningsoptionerna kan påkallas för teckning av
aktier mellan den 15 juni och 15 december 2026.
Den andra serien, 2024/2027 har implementerats
under 2024 och sammanlagt förvärvades 326 009
teckningsoptioner av 28 deltagare. Överlåtelserna
skedde till ett pris om 29,77 kronor per option, vilket
motsvarade av extern part beräknat marknadsmässigt
pris vid överlåtelsetillfället. Teckningsoptionerna kan
påkallas för teckning av aktier mellan den 15 juni
och 15 december 2027 och lösenpriset per aktie
har bestämts till 379,94 kr, vilket motsvarade 120
procent av den volymvägda genomsnittskursen enligt
Nasdaq Stockholms officiella kurslista under de fem
handelsdagar som närmast föregick överlåtelsen.
Den s.k. takkursen har bestämts till 519,57 kr, vilket
motsvarar 164,1 procent av samma genomsnittskurs.
Detta innebär att om marknadspriset på bolagets
aktie överstiger takkursen när optionen påkallas, så
ska lösenpriset ökas i motsvarande mån. Den tredje
serien, 2025/2028 skall implementeras under 2025,
dock senast den 15 juni 2025. Deltagarna ska inom
ramen för respektive serie kunna erhålla en retention
bonus i form av ett bruttolönetillägg från bolaget som
sammanlagt motsvarar det belopp som deltagaren
har betalat för teckningsoptionerna och förutsätter att
deltagaren vid tidpunkten för utbetalning kvarstår i sin
anställning inom koncernen och inte har sagt upp sin
anställning. Den maximala utspädningseffekten om
samtliga 2 778 000 teckningsoptioner utnyttjas är cirka
2,7 procent.
Ledande befattningshavares innehav av tecknings-
optioner i Thule Group AB framgår av tabellen .
/109/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 11–12/
Utestående optioner Förvärvade optioner Inlösta optioner Förfallna/makulerade Återköpta optioner Utestående optioner
Teckningsoptioner 2024 vid årets ingång under året under året optioner under året under året vid årets slut
Koncernledning
Verkställande direktör
Mattias Ankarberg
110 000
100 772
210 772
Övriga ledande befattningshavare
Rickard Andersson*
20 000
-20 000
0
Helena Dino
9 000
9 000
Fredrik Erlandsson*
1 000
-1 000
0
Andreas Hägglund
4 000
4 000
8 000
Aden Johnson
7 000
7 000
Daniel Larsson
29 940
26 872
56 812
Toby Lawton
40 000
36 949
76 949
Filip Van der Linden
10 000
7 000
17 000
Tina Liselius
29 940
26 872
56 812
Karl-Johan Magnusson
26 500
10 000
36 500
Catharina Paulcén
20 000
20 000
Övriga deltagare
Övriga deltagare
116 990
77 544
194 534
Ej sålda optioner
0
599 991
599 991
388 370
926 000
0
0
-21 000
1 293 370
*Fredrik Erlandsson och Rickard Andersson har lämnat sina tjänster under året.
Per den 31 december 2024 uppgick antalet inlösenbara optioner till 0. Marknadsvärdet för
teckningsoptionerna beräknades enligt vedertagen värderingsmodell (Black-Scholes) och förut
-
sättningarna för denna värdering framgår nedan. Marknadsvärdet nedan avser marknadsvärdet
vid tidpunkten för överlåtelsen.
Marknadsvärdet per serie
2023/2026
26,72 kr
2024/2027
29,77 kr
Förutsättningarna i värderingen 2024/2027:
Lösenpris
379,94 kr (baserat på 120 % av den volymvägda genomsnittskursen enligt
Nasdaq Stockholm officiella kurslista för aktie i bolaget under perioden från
och med 27 maj till och med den 31 maj 2024) med en taknivå på 519,57 kr
motsvarande 164,1 % av den volymvägda genomsnittskurs enligt ovan.
Volatilitet
30 % (baserat på statistiskt underlag för jämförbara noterade bolag).
Riskfri ränta
2,67 % (baserat på svenska statsobligationer med samma förfall som
optionerna).
Inget utdelningsestimat appliceras i värdebedömningen, istället medför optionsvillkoren att
omräkning av lösenkursen och antal aktier som varje option ger rätt att teckna ska ske vid
respektive utdelningstillfälle. Omräkningar för utdelning har medfört att aktuella lösenkurser och
taknivåer är följande:
Serie:
2023/2026
2024/2027
Lösenkurs, kr
330,10
374,50
Taknivå, kr
455,00
514,10
Antal aktier per option
1,03
1,01
Not 12
Avsättningar till pensioner
Koncernen
Ersättningar efter avslutad anställning, såsom pensioner och andra ersättningar, erläggs
vanligtvis genom fortlöpande betalningar till fristående myndigheter eller organ som därmed
övertar förpliktelserna mot de anställda, det vill säga genom så kallade avgiftsbestämda planer.
Övriga pensionsplaner inom koncernen utgörs av förmånsbestämda planer där förpliktelsen
kvarstår inom koncernen. Förmånsbestämda planer förekommer främst i Sverige genom den så
kallade ITP-planen enligt PRI systemet (ålderspension).
ITP-planen omfattas av kollektivavtal mellan Svenskt Näringsliv och PTK.
Förmånsbestämd ITP (ITP avdelning 2) består huvudsakligen av livsvarig ålderspension.
Denna baseras på slutlön vid pensioneringstidpunkten. Förmånen uppgår till 10 procent av
slutlön på inkomster upp till 7,5 inkomstbasbelopp, 65 procent av slutlön på inkomster mellan
7,5 och 20 inkomstbasbelopp och 32,5 procent av slutlön på inkomster mellan 20–30 inkomst
-
basbelopp. Ingen ålderspensionsförmån utgår på inkomster över 30 inkomstbasbelopp. Bolag
inom koncer nen har valt att trygga ITP2 ålderspension genom avsättning på konto för pensioner
i balans räkningen, vid sidan om kreditförsäkring hos PRI Pensionsgaranti. Utöver ITP2
ålders pension ingår i planen även familjepension, sjukpension, kompletterande ålders pension
(ITPK) och TGL förmåner för vilka bolag inom koncernen betalar löpande premier till Alecta/
Collectum. Enligt ett uttalande från Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering (UFR 10)
ska förmånsbestämd ITP i Alecta definieras som en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har koncernen inte haft tillgång till information från
Alecta som möjliggjort redovisning av dessa pensionsåtag anden såsom förmånsbestämda.
Dessa åtaganden redovisas således som avgiftsbestämda pensionsåtaganden.
Ett över- eller underskott hos Alecta kan innebära en återbetalning till koncernen alternativt
lägre eller högre framtida avgifter. Vid utgången av året uppgick Alectas överskott, i form av den
kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (157). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs
av marknadsvärdet på förvaltarens tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade
enligt förvaltarens försäkringstekniska beräkningsantaganden.
Avseende den del av ITP-planen i Sverige som koncernen skuldför via kreditförsäkring hos
PRI exponeras koncernen för en ränterisk och en långlevnadsrisk.
För förmånsbestämda planer beräknas koncernens kostnader samt nuvärdet av utestående
förpliktelser per balansdagen med hjälp av aktuariella beräkningar. I tabellen nedan lämnas
upplysningar om de mest väsentliga aktuariella antagandena, redovisade kostnader under
räkenskapsåret samt värdet av förpliktelserna vid periodens utgång.
Koncernen
Antaganden i aktuariella beräkningar, %
2024
2023
Diskonteringsränta
3,30
3,10
Förväntad löneökningstakt, utöver inflation
1,65
1,75
Inflationstakt
1,80
1,65
Diskonteringsräntan vilken koncernen använder för att beräkna den förmånsbestämda
pensions skulden i Sverige utgörs av marknadsräntan på balansdagen på svenska bostads-
obligationer med en löptid som motsvarar durationen i det svenska pensionsåtagandet.
För Sverige används dödlighetsantagandet, DUS 23. Den genom snittliga återstående livs
-
längden för en idag 65-årig man är 22 år (22) och den genomsnittliga återstående livslängden
för en idag 65-årig kvinna är 24 år (24) .
/110/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 12–14/
Utöver effekten av ändrade aktuariella antaganden såsom ändring av diskonteringsräntan
med mera, har aktuariella vinster och förluster även uppstått till följd av erfarenhetsbaserade
effekter. Med erfarenhetsbaserade effekter avses faktisk löneökning i jämförelse med antagen
löneökning, faktisk personalomsättning i jämförelse med antagen personalomsättning etc.
Nedan visas fördelningen mellan aktuariella vinster och förluster beroende på förändringar i
antaganden och erfarenhetsbaserade vinster och förluster.
Koncernen
Förändringar i antaganden, Mkr
2024
2023
Vinster(-) och förluster (+) beroende på
förändringar i finansiella antaganden
-4
26
Vinster(-) och förluster (+) beroende på
förändringar i demografiska antaganden
0
4
Erfarenhetsbaserade vinster(-) och förluster (+)
-1
12
Redovisat i övrigt totalresultat
-4
41
Redovisat värde avseende Koncernen
förmånsbestämda pensionsplaner, Mkr
2024
2023
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser
212
205
Avsättningar till pensioner
212
205
Förändringar av nuvärdet av förpliktelsen Koncernen
för förmånsbestämda planer, Mkr
2024
2023
Förpliktelse per 1 januari
205
156
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period
14
11
Räntekostnad
6
6
Pensionsutbetalningar
-9
-10
Aktuariella vinster (-) och förluster (+)
-4
41
Förpliktelse per 31 december
212
205
Under 2025 förväntas kostnaderna uppgå till 20 Mkr. Vid utgången av 2024 var genomsnitts-
durationen i pensionsförpliktelsen cirka 22,5 år (22).
Nuvärdet av koncernens pensionsförpliktelser är känsligt för förändringar i diskonterings-
räntan (ränterisk). En minskning av diskonteringsräntan orsakar att nuvärdet av förpliktelsen
ökar och en ökning av diskonteringsräntan orsakar att nuvärdet av förpliktelsen minskar.
I tabellen nedan redovisas hur nuvärdet av förpliktelsen påverkas av en ökning respektive
minskning av diskonte ringsräntan om 1,0 %-enhet.
Mkr
Koncernen
Vid en ökning av diskonteringsräntan med 1,0 %
-35
Vid en minskning av diskonteringsräntan med 1,0 %
45
Koncernen
Kostnader för förmånsbestämda planer, Mkr
2024
2023
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period
14
11
Räntekostnad
6
6
Redovisat i resultaträkningen
20
17
Pensionskostnaden redovisas i Koncernen
följande rader i resultaträkningen, Mkr
2024
2023
Försäljningskostnader
14
11
Finansiella kostnader
6
6
Summa
20
17
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen främst avgiftsbestämda pensionsplaner för anställda som helt bekostas
av företagen.
I utlandet finns avgiftsbestämda planer vilka till del bekostas av dotterföretagen och delvis
täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till dessa planer sker löpande enligt
reglerna i respektive plan.
Avgiftsbestämda
Koncernen
Moderbolaget
pensionsplaner, Mkr
2024
2023
2024
2023
Kostnader för
avgiftsbestämda planer
58
55
7
6
Summa
58
55
7
6
Not 13
Kostnader fördelade på kostnadsslag
Koncernen
Mkr
2024
2023
Förändringar i lager av färdiga produkter och produkter i arbete
146
465
Råmaterial och förbrukningsmaterial
-4 047
-4 354
Kostnader för anställda
-1 839
-1 762
Avskrivningar
-282
-259
Övriga kostnader
-1 998
-1 717
Summa kostnader för sålda varor, försäljning
-8 020
-7 627
och administration
Not 14
Finansnetto
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Resultat från andelar
i koncernbolag
550
600
Ränteintäkter
78
58
157
164
Netto valutakursförändringar
20
21
0
0
Finansiella intäkter
97
79
707
764
Räntekostnader
-156
-156
-102
-120
Övriga finansiella kostnader
-9
-2
-71
-59
Räntekostnader på förmåns-
bestämd pensionsförpliktelse
-6
-6
0
0
Finansiella kostnader
-172
-163
-173
-178
Finansnetto
-75
-84
534
586
Av räntekostnader avser 93 Mkr (104) kategori finansiella skulder som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde och 20 Mkr (16) avser kategori finansiella skulder som redovisas till verkligt
värde. Räntekuponger på de finansiella derivaten nettas, dvs både ut- och inbetalningar
redovisas som en räntekostnad .
/111/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 15/
Not 15
Skatter
Koncernen
Moderbolaget
Redovisat i resultaträkningen, Mkr
2024
2023
2024
2023
Aktuell skattekostnad/skatteintäkt
Årets skattekostnad
-336
-286
-8
-9
Uppskjuten skattekostnad/skatteintäkt
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och underskottsavdrag
10
-36
0
0
Totalt redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
-325
-321
-8
-9
Koncernen
Avstämning effektiv skatt, Mkr
2024 (%)
2024
2023 (%)
2023
Resultat före skatt
1 447
1 420
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
20,6
298
20,6
293
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
1,0
15
2,6
37
Ej avdragsgilla kostnader
0,7
9
2,1
30
Ej skattepliktiga intäkter
-0,6
-9
-0,2
-2
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt
0,0
0
0,0
0
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
0,0
0
-1,5
-21
Skatt hänförlig till tidigare år
0,1
2
-0,3
-4
Effekt av ändrade skattesatser/regler
0,0
0
0,0
0
Övrigt
0,7
10
-0,8
-11
Redovisad effektiv skatt
22,5
325
22,6
321
Den effektiva skattesatsen för år 2024 uppgick till 22,5 procent (22,6).
Moderbolaget
Avstämning effektiv skatt, Mkr
2024 (%)
2024
2023 (%)
2023
Resultat före skatt
587
644
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
20,6
121
20,6
133
Ej skattepliktiga intäkter
-19,3
-113
-19,2
-124
Redovisad effektiv skatt
1,3
8
1,4
9
Redovisat i rapport över totalresultatet
2024
2023
Koncernen, Mkr
Före skatt
Skatt
Efter skatt
Före skatt
Skatt
Efter skatt
Årets omräkningsdifferens vid omräkning av
utländska verksamheter
373
-4
370
-109
-10
-119
Säkringsreserv
-48
10
-38
35
-7
28
Säkring av nettoinvesteringar
35
-7
28
11
-2
9
Aktuariella vinster och förluster
4
-1
4
-41
8
-33
Övrigt totalresultat
365
-2
363
-104
-11
-115
Redovisat i balansräkningen
Uppskjutna skattefordringar och -skulder hänför sig till följande:
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skatteskuld
Netto
Koncernen, Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Materiella anläggningstillgångar
11
14
-29
-21
-18
-8
Immateriella tillgångar
9
14
-274
-16
-265
-2
Lager
58
54
0
0
58
54
Fordringar
5
2
0
0
5
2
Skulder
112
72
-4
0
108
72
Övrigt
19
5
0
0
19
5
Underskottsavdrag
145
120
145
120
Periodiseringsfonder
-359
-361
-359
-361
Skattefordringar/-skulder
359
281
-666
-399
-307
-118
Uppskjuten skatt på leasing har nettats i ovanstående tabell. Brutto
uppgår uppskjuten skattefordran till 50 Mkr (53) och uppskjuten
skatteskuld till 52 Mkr (52).
Förändring av uppskjuten skatt, netto, har redovisats enligt nedan.
Mkr
2024
2023
Uppskjuten skatt, netto, per 1 januari
-118
-73
Redovisats över resultaträkningen:
10
-36
varav temporära skillnader
1
-45
varav underskottsavdrag
9
9
Redovisats i övrigt totalresultat
14
0
Rörelseförvärv
-243
Valutakurseffekter
30
-8
Per 31 december
-307
-118
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskotts-
avdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i
balansräkningen:
Koncernen, Mkr
2024
2023
Skattemässiga underskott
668
714
668
714
Uppskjutna skattefordringar har inte redovisats på ovanstående
skattemässiga underskott då det inte är sannolikt att koncernen
kommer att utnyttja dem för avräkning mot framtida beskattningsbara
vinster. Samtliga skattemässiga underskottsavdrag förfaller tidigast år
2028 eller är obegränsade i tiden.
Global minimiskatt
De flesta länder där Thule Group är etablerad har infört likartade
regler om s.k. minimibeskattning. I Sverige har detta skett genom lag
(2023:875) om tilläggsskatt. Lagen utgör en implementering av rådets
direktiv (EU) 2022/2523, vilket i sin tur bygger på de modellregler om
minimibeskattning med tillhörande kommentarer som OECD/G20:s
inkluderande ramverk (IF) arbetat fram. Reglerna om minimibeskatt
-
ning innebär i korthet att man ska beräkna den effektiva skatten i varje
land där koncernen är etablerad. Om den effektiva skatten är under
15 procent sker en tilläggsbeskattning, i första hand enligt lagstiftning
i det lågbeskattade landet och i andra hand, dvs om sådana lokala
regler saknas, i moderbolagets hemvistland. Reglerna ska tillämpas
första gången på inkomståret 2024.
Thule Group har bedömt den förväntade effekten av dessa regler
för inkomståret 2024. Bedömningen är att reglerna om minimibeskatt
-
ning inte kommer att ha någon väsentlig påverkan på Thule Groups
skattekostnad för inkomståret 2024.
/112/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 16/
Not 16
Resultat per aktie
2024
2023
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
1 122
1 099
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusentals aktier
105 909
105 176
Resultat per aktie före utspädning, kr
10,59
10,45
2024
2023
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare, Mkr
1 122
1 099
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusentals aktier
105 909
105 267
Resultat per aktie efter utspädning, kr
10,59
10,44
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier.
I tusentals aktier
2024
2023
Totalt antal emitterade aktier den 1 januari
105 733
104 562
Effekt av emissioner
176
614
105 909
105 176
Resultat per aktie efter utspädning
Beräkningen av resultat per aktie efter utspädning har baserats på årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier.
I tusentals aktier
2024
2023
Vägt genomsnittligt antal aktier
105 909
105 176
Effekt av teckningsoptioner
91
105 909
105 267
/113/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 17/
Not 17
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga
Immateriell immateriella
Koncernen, Mkr
Goodwill
Varumärken
Kundrelationer
rättighet
tillgångar
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
4 963
23
227
5 213
Övriga investeringar
0
0
Årets valutakursdifferenser
-106
0
-3
-109
Utgående balans 2023-12-31
4 857
23
224
5 103
Ingående balans 2024-01-01
4 857
23
224
5 103
Övriga investeringar
0
0
Förvärv
2 329
745
128
381
6
3 589
Avyttring
-1
-1
Årets valutakursdifferenser
230
-28
-5
-14
5
188
Utgående balans 2024-12-31
7 417
739
123
367
233
8 879
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
0
0
0
0
-213
-213
Avyttring
0
0
Årets avskrivningar
-5
-5
Årets valutakursdifferenser
3
3
Utgående balans 2023-12-31
0
0
0
0
-216
-216
Ingående balans 2024-01-01
0
0
0
0
-216
-216
Avyttring
1
1
Årets avskrivningar
-1
-2
-5
-9
Årets valutakursdifferenser
-
-4
-4
Utgående balans 2024-12-31
0
0
-1
-2
-225
-228
Redovisade värden
Per 2023-01-01
4 963
23
14
4 999
Per 2023-12-31
4 857
23
8
4 887
Per 2024-01-01
4 857
23
8
4 887
Per 2024-12-31
7 417
739
122
365
8
8 651
Årets avskrivningar ingår i nedanstående rader i resultaträkningen
Mkr
2024
2023
Kostnad sålda varor
1
1
Försäljningskostnader
5
2
Administrationskostnader
3
3
Summa
9
5
Koncernen har inga internt genererade immateriella tillgångar. Total kostnad för utveckling har
under året uppgått till 671 Mkr (629) .
Nedskrivningsprövning avseende goodwill och varumärken
Goodwill och varumärken prövas om det föreligger något nedskrivningsbehov så snart sådana
indikationer uppkommer. Därutöver sker också en årlig prövning oavsett förekomsten av
indikationer. Nedskrivningsprövningen genomförs genom att återvinningsvärdet beräknas och
detta värde jämförs med redovisat värde. Avseende de nyligen förvärvade tillgångarna har
dessa inte prövats för nedskrivningsbehov då de förvärvades i december 2024. En preliminär
förvärvsanalys redovisas i Not 5 Rörelseförvärv.
Nedskrivningsprövning 2024
I nedskrivningsprövningen utgörs återvinningsvärdet av den kassagenererande enhetens
beknade nyttjandevärde. Vid nuvärdesberäkningen av nyttjandevärdet används aktuell
vägd kapitalkostnad (WACC), beräknad till 9,3 procent (8,3) efter skatt och 11,1 procent (9,9)
före skatt. Avkastningskravet på eget kapital är framräknat enligt Capital Asset Pricing
Model och räntan på nettoskuldsättningen återspeglar en marknadsmässig lånekostnad.
Använd skuldttningsgrad har satts till 20 procent. De uppskattningar som legat till grund
för bekning av nyttjandevärdet har baserats på företagsledningens fastsllda budget för
stkommande år samt på strategiska planer fastställda av styrelsen för kommande tre år.
Kassafdet för de därefter påföljande åren har extrapolerats med en antagen årlig tillväxttakt
om 3 procent (3).
Viktiga variabler i kassaflödesprognosen
Tillväxttakten
Tillväxttakten för år 1–3 för Thule Group bygger på tillväxt i försäljningsvolymerna. Dessa anta-
ganden bygger på planerade lanseringar av nya produkter, planerade prishöjningar, marknads-
satsningar och historiska erfarenheter. Använd marknadstillväxt bedöms följa den generella
tillväxttakten på respektive marknad.
Resultatnivå
Genomgång av kostnader för råmaterial har skett för de större kategorierna av råvaror. Prognos
för personalkostnader baseras på förväntad inflation, viss reallöneökning, planerade effektivise-
ringar av bolagets produktion samt effekter av planerade rekryteringar. Prognosen bygger även
på en effektiv hantering av koncernens arbetande kapital och nödvändiga ersättningsinveste-
ringar. Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde. Bolaget har vid analys av nedskrivnings-
behov av goodwill genomfört en känslighetsanalys genom att diskonteringsräntan har justerats
med +2 procentenheter och försäljningstillväxten har justerats med -2 procentenheter.
Variablerna har känslighetsprövats i kombination med varandra och känslighetsanalysen visar
att inget nedskrivningsbehov föreligger .
/114/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 18/
Not 18
Materiella anläggningstillgångar
Koncernens materiella anläggningstillgångar utgörs både av ägda och av leasade tillgångar:
Mkr
Not
2024
2023
Materiella anläggningstillgångar som ägs
2 112
1 907
Nyttjanderättstillgångar
22
227
215
2 339
2 122
Maskiner och Inventarier,
Byggnader andra tekniska verktyg och Pågående
Koncernen, Mkr och mark anläggningar installationer
nyanläggningar
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
1 246
1 052
276
198
2 773
Övriga investeringar
21
21
18
210
269
Avyttringar och utrangeringar
-1
-52
-13
0
-66
Från pågående
27
215
8
-251
0
Årets valutakursdifferenser
14
5
-4
9
24
Utgående balans 2023-12-31
1 306
1 242
285
167
3 000
Ingående balans 2024-01-01
1 306
1 242
285
167
3 000
Övriga investeringar
12
21
16
238
288
Förvärv
5
31
8
44
Avyttringar och utrangeringar
-4
-18
-15
0
-36
Från pågående
29
168
62
-258
0
Övriga förändringar/omklassificeringar
-1
0
-1
-1
Årets valutakursdifferenser
46
49
15
6
116
Utgående balans 2024-12-31
1 393
1 493
372
152
3 410
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-328
-494
-172
0
-995
Avyttringar och utrangeringar
1
46
13
60
Årets avskrivningar
-41
-100
-23
-163
Årets valutakursdifferenser
2
0
3
5
Utgående balans 2023-12-31
-365
-548
-179
0
-1 093
Ingående balans 2024-01-01
-365
-548
-179
0
-1 093
Avyttringar och utrangeringar
4
15
13
33
Årets avskrivningar
-43
-116
-31
-189
Övriga förändringar/omklassificeringer
1
0
1
Årets valutakursdifferenser
-18
-22
-10
-50
Utgående balans 2024-12-31
-421
-670
-206
0
-1 298
Redovisade värden
Per 2023-01-01
918
558
105
198
1 778
Per 2023-12-31
941
693
106
167
1 907
Per 2024-01-01
941
693
106
167
1 907
Per 2024-12-31
972
823
166
152
2 112
/115/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 19–21/
Not 19
Varulager
Koncernen, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Råvaror och förnödenheter
495
587
Varor under tillverkning
216
259
Färdiga varor och handelsvaror
1 444
1 453
2 155
2 300
Förändringar i bokförda lagerinkuranser
2024
2023
Per 1 januari
334
225
Reservering för inkurans
128
232
Nedskrivning av varulager
-51
-44
Återföringar av tidigare års reserver
-127
-75
Valutakurseffekter
17
-4
Per 31 december
301
334
Not 20
Kundfordringar
Thule Group tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster
gällande kundfordringar. Detta innebär att en förlustreserv beräknas under fordrans hela löptid.
Metoden innebär även att bedömningen görs på förväntade förluster till skillnad från inträffade
händelser. Där en individuell bedömning per kund ej är rimlig görs bedömningen av förväntad
kreditförlust baserat på betalningshistorik och åldersanalys av förfallna kundfordringar.
Utifrån detta baseras förlustreserven per 31 december 2024 för kundfordringar enligt tabell
nedan.
Åldersanalys reservering för osäkra fordringar
Koncernen, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Ej förfallna
-2
-1
Förfallna mellan 1–30 dagar
-1
-1
Förfallna mellan 31–60 dagar
-3
-2
Förfallna över 60 dagar
-22
-16
-28
-21
Koncernen, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar brutto
792
727
Avgår reservering för osäkra fordringar
-28
-21
Kundfordringar netto
764
706
På balansdagen föreligger ingen signifikant koncentration för kreditexponering. Koncernens
kundkrets består främst av flertalet medelstora kunder.
Åldersanalys kundfordringar, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Ej förfallna
678
605
Förfallna mellan 1–30 dagar
80
67
Förfallna mellan 31–60 dagar
9
19
Förfallna över 60 dagar
26
35
Avgår reservering för osäkra fordringar
-28
-21
Summa
764
706
Verkligt värde på kundfordringar överensstämmer med redovisat värde. Kreditkvalitet på ej
reserverade fordringar bedöms vara god.
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar är som följer:
Mkr
2024
2023
Per 1 januari
-21
-60
Reservering för osäkra fordringar
-19
-12
Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara
3
3
Återföring av tidigare års reserver
9
48
Valutakurseffekter
-1
1
Per 31 december
-28
-21
Not 21
Särskilda upplysningar om eget kapital
Tusentals aktier
2024
2023
Emitterade per 1 januari
105 733
104 562
Emitterade per 31 december – betalda
107 838
105 733
Thule Group ABs aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Large Cap-lista. Koncernen
har inte återköpt eller innehaft några egna aktier under räkenskapsåret. Antalet aktier som
godkänts, utrdats och till fullo betalats per den 31 december 2024 var 107 838 162. Bolaget
har endast ett aktieslag. Varje aktie berättigar till en röst och varje röstberättigad får vid
bolagsstämma rösta för det fulla antalet av honom eller henne ägda och företrädda aktier
utan begnsning i rösträtten. Samtliga aktier har lika rätt till andel i bolagets tillngar och
vinst. Kvotvärdet (nominellt värde) för aktien är 0,01118 kronor.
Kapitalhantering
Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en finansiell ställning som
bidrar till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende samt utgöra en
stabil grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten.
Styrelsens ambition är att bibehålla en balans mellan hög avkastning, som kan möjliggöras
genom en högre belåning, och fördelarna och tryggheten som en sund kapitalstruktur
erbjuder. Det nyckeltal som bolagets ledning och externa intressenter i huvudsak bemer
r det gäller kapitalstruktur är nettoskuld i relation till EBITDA. Thule Group avser att
upprätthålla en effektiv långsiktig kapitalstruktur, definierad som nettoskuld i relation till
EBITDA. Detta nyckeltal följs löpande upp i den interna rapporteringen till ledningsgruppen
och styrelsen. Nettoskulden i förhållande till EBITDA proforma uppgick den 31 december
2024 till 1,8 (1,1).
Koncernen
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av
finansiella rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter
i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moder
-
bolaget och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor. Vidare består
omräknings reserven av valutakursdifferenser som uppstår vid omvärdering av skulder som
upptagits som säkringsinstrument av en nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den effektiva andelen av den ackumulerade nettoförändringen av
verkligt värde på ett kassaflödessäkringsinstrument hänförbart till säkringstransaktioner som
ännu inte har inträffat.
Moderbolaget
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning. Utöver aktiekapitalet finns det inga
bundna fonder i moderbolaget.
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp
som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna betalas mer än aktiernas kvotvärde,
ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde föras till överkurs-
fonden.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter
avdrag för under året lämnad vinstutdelning.
/116/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 22/
Not 22
Leasingavtal
Koncernens materiella anläggningstillgångar utgörs både av ägda och av leasade tillgångar:
Mkr
Not
2024
2023
Materiella tillgångar som ägs
18
2 112
1 907
Nyttjanderättstillgångar
227
215
2 339
2 122
Maskiner och Inventarier,
andra tekniska verktyg och
Koncernen, Mkr
Fastigheter
anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade nyttjanderätter
Ingående balans 2023-01-01
321
0
127
449
Året tillkommande/förändrade
nyttjanderätter
37
0
45
82
Årets avgående nyttjanderätter
-3
0
-34
-38
Årets valutakursdifferenser
-9
0
1
-8
Utgående balans 2023-12-31
346
0
140
486
Ingående balans 2024-01-01
346
0
140
486
Året tillkommande/förändrade
nyttjanderätter
35
2
39
75
Förvärv
13
13
Årets avgående nyttjanderätter
-36
-1
-42
-79
Årets valutakursdifferenser
18
0
4
21
Utgående balans 2024-12-31
375
1
140
516
Maskiner och Inventarier,
andra tekniska verktyg och
Koncernen, Mkr
Fastigheter
anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-154
0
-67
-221
Året tillkommande/avgående
nyttjanderätter, netto
3
0
31
35
Årets avskrivningar
-51
0
-39
-90
Årets valutakursdifferenser
6
0
-1
5
Utgående balans 2023-12-31
-195
0
-75
-271
Ingående balans 2024-01-01
-195
0
-75
-271
Året tillkommande/avgående
nyttjanderätter, netto
36
0
42
78
Årets avskrivningar
-42
0
-42
-84
Årets valutakursdifferenser
-9
0
-2
-11
Utgående balans 2024-12-31
-211
0
-78
-289
Per 2023-01-01
167
0
61
228
Per 2023-12-31
150
0
64
215
Per 2024-01-01
150
0
64
215
Per 2024-12-31
164
1
62
227
Koncernen leasar flera typer av tillgångar, dessa består främst av lokaler och fordon, men
även maskiner och it-utrustning förekommer i en begränsad mån. Inga leasingavtal innehåller
covenanter eller andra begränsningar utöver säkerhet i den leasade tillgången.
Leasingskulder
Koncernen, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Kortfristiga
74
99
Långfristiga
150
128
Leasingskulder som ingår i balansräkningen
224
227
För löptidsanalys av leasingskulderna, se not 4 Finansiell riskhantering.
Belopp redovisade i resultatet
Koncernen, Mkr
2024
2023
Av- och nedskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-84
-90
Ränta på leasingskulder
-6
-5
Variabla leasingavgifter som inte ingår i
värderingen av leasingskulden
-7
-8
Kostnader för korttidsleasing
0
-1
Kostnader för leasar av lågt värde,
ej korttidsleasing av lågt värde
-1
-1
Kassaflödet gällande leasingavtal under 2024 var 109 Mkr (103).
Fastighetsleasing
Koncernen leasar byggnader och mark för sina kontors-, lager och fabrikslokaler. Leasingavtalen
löper på 1–18 år för kontorslokaler, 1–7 år för lagerlokaler respektive 1–5 år för fabrikslokaler.
Vissa leasingavtal innehåller leasingavgifter som baseras på förändringar i lokala prisindex.
Koncernen är därmed i viss mån exponerad för eventuella framtida ökningar av rörliga leasing
-
betalningar baserade på ett index eller en ränta, som inte ingår i leasingskulden förrän de träder
i kraft. När justeringar av leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta träder i kraft
omvärderas leasingskulden och justeras mot nyttjande rätten. Vissa leasingavtal kräver även
att koncernen betalar avgifter som hänför sig till fastighetsskatter som läggs på leasegivaren,
dessa belopp fastställs årligen.
Förlängnings- och uppsägningsoptioner
Vissa leasingavtal innehåller förlängningsoptioner respektive uppsägningsoptioner som
koncernen kan välja att utnyttja respektive inte utnyttja. När koncernen bedömer att det finns
betydande ekonomiska incitament att förlänga ett kontrakt antas redan från kontraktsstart att
kontraktet kommer att förlängas så långt det är möjligt. Förlängningsoptionerna kan endast
utnyttjas av koncernen, inte av leasegivaren. För de kontrakt där koncernen vid kontraktsstart
bedömer att utnyttjande av en förlängningsoption inte har betydande ekonomiska incitament
antas att förlängningsoptionen inte kommer att utnyttjas. Koncernen omprövar huruvida det
är rimligt säkert att en förlängningsoption kommer att utnyttjas om det sker en viktig händelse
eller betydande förändringar i omständigheter som ligger inom koncernens kontroll.
Koncernens hyresavtal för kontorslokaler löper på mellan 1–18 år. Merparten av dessa
kontrakt erbjuder förlängningsoptioner, koncernen måste då meddela leasegivaren om att
koncernen avser nyttja en förlängningsoption minst 1 år före kontraktets slut. Andra kontrakt
förlängs automatiskt om koncernen inte nyttjat en uppsägningsoption inom en viss tid före
kontraktets slutdatum, hur långt före kontraktets slutdatum varierar bland kontrakten mellan 3,
6, 9 eller 12 månader.
Koncernens hyresavtal för lagerlokaler löper i huvudsak på perioder om 1–7 år. Efter den
första perioden går merparten av kontrakten att förlänga ytterligare en eller flera perioder om
mellan 1–3 år. En del av kontrakten förlängs automatiskt om de inte sägs upp 1–9 månader före
kontraktets slutdatum, medan koncernen i andra avtal aktivt måste meddela leasegivaren om
valet att utnyttja en förlängningsoption senast 1 år före kontraktets slutdatum.
För kontor och lagerlokaler bedömer koncernen i majoriteten av fallen att det inte är rimligt
säkert att avtalen kommer att förlängas bortom den första perioden – dvs leasingperioden
/117/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 22–25/
bedöms vanligen till en period och förlängs först om/när denna bedömning förändras.
Redovisad leasingskuld för dessa avtal uppgår till 80 Mkr (56) respektive 68 Mkr (84).
Koncernen har även avtal avseende hyra av fabrikslokaler. Dessa löper på perioder om 1–5
år, med optioner för koncernen att nyttja ytterligare perioder. För avtal gällande fabrikslokaler
bedömer koncernen i majoriteten av fallen det som rimligt säkert att ytterligare perioder kommer
att utnyttjas. Redovisad leasingskuld för dessa avtal uppgår till 13 Mkr (23).
Under året har leasingskulderna minskat med 15 Mkr till följd av nytt jande av optioner som
inte tidigare inkluderats i leasingskulden. Betydande förändringar kan ske i framtiden ifall en
omprövning av leasingperioden skulle inträffa avseende något av koncernens betydande
fastighetsavtal.
Övriga leasingavtal
Koncernen leasar även maskiner och andra tekniska anläggningar samt inventarier, verktyg och
installationer. Inom dessa kategorier förekommer främst fordon, maskiner och it-utrust ning med
leasingperioder på 1–6 år respektive 1–5 år och 1–8 år. Restvärdesgarantier och förlängnings-
optioner förekommer endast i en oväsentlig omfattning.
Betalningar för korta kontrakt avseende utrustning och fordon och samtliga leasingavtal av
mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid
på 12 månader eller mindre. Avtal av mindre värde inkluderar it-utrustning, mindre truckar och
annan mindre utrustning.
Not 23
Räntebärande skulder
Långfristiga
Koncernen
Moderbolaget
räntebärande skulder, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga skulder
till kreditinstitut
4 143
1 903
4 143
1 903
Leasing
150
128
Långfristiga derivatskulder
7
7
Summa
4 301
2 038
4 143
1 903
Kortfristiga
räntebärande skulder, Mkr
Kortfristiga lån till kreditinstitut
1
Checkräkningskredit
0
3
Leasing
74
99
Kortfristiga derivatskulder
2
34
Summa
77
136
0
0
Förfallostruktur skulder, Mkr
Checkräkningskredit
0
3
1 år
77
133
2–3 år
2 562
1 978
2 491
1 903
4–5 år
1 688
11
1 652
Senare än 5 år
50
49
Summa
4 377
2 174
4 143
1 903
Not 24
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Personalrelaterade kostnader
245
224
25
26
Bonus till kunder
122
115
Övriga poster
258
174
72
5
Summa
625
513
97
31
Not 25
Avsättningar
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Omstruktureringskostnader
0
0
Garantiåtagande
65
42
Övriga avsättningar
13
6
Summa
78
49
Omstrukturerings- Övriga Garanti-
Mkr kostnader avsättningar åtaganden
Bokfört värde vid årets början
0
6
42
Nya avsättningar
6
14
Belopp som tagits i anspråk under perioden
-11
Förvärv
20
Valutakurseffekter
0
0
Redovisat värde vid periodens slut
0
13
65
/118/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 26/
Not 26
Kassaflödesanalys
Koncernen Moderbolaget
Mkr 2024 2023 2024 2023
Erlagd ränta, netto -122 -95 -17 -7
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Anteciperad utdelning från dotterbolag -550 -600
Av- och nedskrivningar av tillgångar 283 293
Rearesultat avyttring av rörelse/aktier/inventarier 2 6
Orealiserade och övriga finansiella poster -1 5
Summa 282 303 -550 -600
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
Mkr
Ingående
balans
2024-01-01
Kassa-
flöden
Netto ingångna
avslutade
kontrakt
Finansierings-
kostnader Förvärv
Valutakurs-
differenser
Utgående
balans
2024-12-31
Skulder till kreditinstitut 1 905 2 225 35 4 165
Aktiverade finansieringskostnader -2 -24 5 -21
Checkräkningskredit 3 -3 0
Leasing 227 -101 74 13 11 224
Derivat skulder 41 -32 10
Summa enligt balansräkningen 2 174 2 097 74 5 13 14 4 377
Förvärv av dotterföretag och andra affärsenheter
Mkr 2024 2023
Förvärv av dotterföretag och andra affärsenheter
Förvärvade tillgångar och skulder
Immateriella anläggningstillgångar 3 589
Materiella anläggningstillgångar 57
Varulager 270
Kortfristiga fordringar 116
Likvida medel 51
Summa tillgångar 4 083
Kortfristiga skulder 877
Summa skulder 877
Köpeskilling 3 206
Ej kassaflödespåverkan -761
Refinansiering av skulder 443
Avgår: Likvida medel -51
Påverkan på likvida medel 2 837
Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
Mkr 2024 2023 2024 2023
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 131 92
Kortfristiga placeringar, jämställda med likvida medel 274 2
Summa enligt balansräkningen 405 94 0 0
/119/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 27–28/
Not 27
Bokslutsdispositioner
Moderbolaget, Mkr 2024 2023
Erhållet koncernbidrag 90 120
Summa 90 120
Not 28
Andelar i dotterbolag
Moderbolaget, Mkr 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 000 1 000
Aktieägartillskott 757
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 1 757 1 000
Utgående redovisat värde på direkta innehav av andelar i dotterbolag 1 757 1 000
Namn Org nr Säte Kapitalandel, %
Thule AB 556770-6329 Malmö 100
Thule Holding AB 556662-7138 Malmö 100
Thule Holdco Pty Ltd South Yarra 100
Thule Bidco Pty Ltd South Yarra 100
Key Topco Pty Ltd South Yarra 100
Key Holdco Pty Ltd South Yarra 100
Key Midco Pty Ltd South Yarra 100
Key Bidco Pty Ltd South Yarra 100
Quad Lock Pty Ltd South Yarra 100
Annex Products Pty Ltd South Yarra 100
Thule Towing Systems AB 556259-0298 Malmö 100
Thule NV Menen 100
Thule Organization Solutions Asia Pacific Ltd. Hongkong 100
Thule Trading (Beijing) Co. Ltd Beijing 100
Thule Organization Solutions S.A. Louvain-La-Neuve 100
Thule Organization Solutions S.A.R.L Rosny-Sous-Bois 100
Thule Organization Solutions B.V. Utrecht 100
Thule Finans AB 556043-6858 Malmö 100
Thule Sp.zo.o. Huta 100
Thule Japan KK Tokyo 100
Thule S.r.o Prag 100
Thule Sweden AB 556076-3970 Gnosjö 100
Thule Brasil Comercial e importadora Ltda. Sao Paulo 100
Thule IP AB 556578-1282 Malmö 100
Thule Merchandizing AB 556849-4016 Malmö 100
Thule Brasil Distribuidora Ltda. Sao Paulo 100
Thule Sport Rack Beheer B.V. Staphorst 100
Thule Canada Holding LLC Wilmington, Delaware 100
Thule Canada Inc. Granby 100
Thule Holding ApS Köpenhamn 100
Brink Nordisk Holdings ApS Köpenhamn 100
Thule Inc. Seymour 100
Thule Holding Ltd. Haverhill 100
Thule Outdoor Ltd. Haverhill 100
Thule Deutschland Holding AB 556662-7419 Malmö 100
Thule GmbH Neumarkt 100
good goods tegernsee GmbH Neumarkt 100
/120/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
/NOT 29–32/
Not 29
Ställda säkerheter
Det finns inga ställda säkerheter i koncernen.
Not 30
Eventualförpliktelser
Koncernen, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Bankgarantier
29
24
Pensionsskuld, PRI
3
3
Övriga garantiåtaganden
40
33
Summa eventualförpliktelser
72
60
Not 31
Händelser efter balansdagens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagens utgång.
Not 32
Transaktioner med närstående
Samtliga koncernbolag som nämns i not 28 anses som närstående. Mellan bolag inom
Thule Group sker transaktioner avseende leveranser av varor och tjänster samt tillhanda-
hållande av finansiella och immateriella tjänster. För samtliga transaktioner tillämpas marknads-
mässiga villkor och prissättningar. Samtliga koncerninterna transaktioner elimineras. Moder-
bolagets mellanhavanden med dotterbolag utgörs av de transaktioner som visas nedan.
Moderbolaget
Fordringar på och skulder till dotterbolag, Mkr
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga räntebärande fordringar
5 759
3 499
Kortfristiga räntebärande fordringar
745
721
Långfristiga räntebärande skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
-1 928
-1 546
Summa
4 576
2 673
Thule Group AB har emitterat teckningsoptioner som ett led i incitamentsprogram för ledningen.
Teckningsoptioner har emitterats till och tecknats av Thule Group ABs dotterbolag, Thule AB.
För information om ersättningar och förmåner som lämnats till ledande befattningshavare och
styrelse hänvisas till not 11 och not 12.
/121/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Resultat- och balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman 2025-04-29 för fastställelse.
Styrelsen och verksllande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltnings berättelsen för moderbolaget
respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, sllning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och okerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som inr i koncernen sr inför.
Malmö 2025-04-04
Försäkran
Hans Eckerström
Ordförande styrelsen
Sandra Finér
Styrelseledamot
Paul Gustavsson
Styrelseledamot
Anders Jensen
Styrelseledamot
Sarah McPhee
Styrelseledamot
Johan Westman
Styrelseledamot
Helene Willberg
Styrelseledamot
Mattias Ankarberg
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats
2025-04-07
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Neda Feher
Auktoriserad revisor
/122/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i
Thule Group AB (publ),
org.nr 556770–6311
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Thule Group AB (publ)
för år 2024 med undantag för bolagsstyrningsrap-
porten på sidorna 8489. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning inr på sidorna 72–121 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
uppttats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella sllning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassafde för
året enligt IFRS Redovisningsstandarder såsom
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra
uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 8489. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast-
ställer resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets och koncernens
revisions och hållbarhetsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
REVISIONENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vi utformade vår revision genom att fastslla
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande
direkren och styrelsen gjort subjektiva bedöm-
ningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är okra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att
styrelsen och verkställande direktören åsidosätter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser
som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en
ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala
oss om de finansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till bolagets och koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Utifrån detta, valde vi vilka bolag inom koncernen
som ansågs väsentliga samt fastställde vilka
revisionsinsatser som skulle utföras på dessa bolag.
Totalt har 9 bolag, i olika grad, bedömts som väsent-
liga. Enheter som ej ansetts vara väsentliga har
granskats av koncernteamet genom en översiktlig
analys. Merparten av de enheter som inte omfattas
av koncernrevisionen är föremål för lagstadgad
revision i respektive land.
Det centrala revisionsteamet har under året haft
digitala och fysiska möten med några av de större
enheterna i koncernen i syfte att skapa en förståelse
för verksamheten i dessa länder, efterlevnaden
av koncernens interna kontroll ramverk, inklusive
processen för finansiell rapportering. Koncern-
revisionsteamet har därutöver, bland annat, utfört
granskningen av moderbolaget, konsolideringen,
årsredovisningen samt väsentliga antaganden och
bedömningar. Baserat på genomförda gransknings-
insatser ovan, bedömer vi att vi har erhållit tillräck-
liga revisionsbevis för att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet.
VÄSENTLIGHET
Revisionens omfattning och inriktning påverkades
av vår bedömning av väsentlighet. En revision
utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag.
De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde
vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för
/123/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
den finansiella rapportering som helhet. Med hjälp
av dessa och kvalitativa överväganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är
de omden som enligt vår professionella bem-
ning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa omden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLT OMRÅDE
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Värdering av goodwill och immateriella
tillgångar med obestämbar livslängd
Goodwill och immateriella tillngar med
obesmbar livslängd (varurken) utgör en
väsentlig del av Thule Groups balanskning
och uppgick per 31 december 2024 till 8 156
MSEK.
I december 2024 slutrdes förrvet av
Quad Lock. En prelimir förvärvsanalys
har tagits fram och redors för i not 5.
Tillgångar med obesmbar livslängd har
identifierats i varumärke och goodwill.
Företagsledningen har fått göra väsentliga
uppskattningar och bedömningar i samband
med förvärvsanalysen. Koncernens princi-
per för företagsförvärv beskrivs i not 1 och 2
och upplysningar om förvärvet ges i not 5.
Det redovisade värdet på goodwill, exklu-
sive de nyligen förvärvade värdena, har varit
föremål för en nedskrivningsprövning som
innehåller både komplexitet och betydande
inslag av bedömningar. Nedskrivningstestet
baseras på en hög grad av bedömningar
och antaganden om framtida kassaflöden.
I not 1 avsnitt Nedskrivningar och not 17
framgår hur koncernen gjort sin bedömning,
samt en redorelse av viktiga antaganden
om uthållig tillväxttakt, kapitalkostnad
(WACC) och känslighetsanalyser.
Utförda granskningsinsatser över förvärvade
tillgångar under 2024 omfattar bland annat:
Vi har tagit del av bolagets dokumentation för
förvärvet och bemt ledningens antaganden
vid uppskattningen av det verkliga värdet
av förrvade identifierbara tillgångar samt
övertagna skulder.
Vi har med stöd av PwC:s interna värde-
ringsspecialister granskat tillämpningen
av bekningsmodellerna som använts av
ledningen vid uppskattningen av det verkliga
värdet på dessa tillgångar.
Vi har även bedömt riktigheten i de
upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Utförda granskningsinsatser över historisk
goodwill (fn förvärv gjorda tidigare än 2024)
omfattar bland annat:
Vi har bemt den beräkningsmodell som
bolaget använt i sin nedskrivningsprövning på
goodwill.
Vi har stämt av och granskat viktiga antagan-
den mot bolagets budget och strategiska plan.
Vi har följt upp hur väl föreende års
antaganden har uppnåtts.
Vi har testat känsligheten av de viktigaste
antagandena för att bedöma risken för att ett
nedskrivningsbehov skulle uppstå.
Vi har även bedömt riktigheten i de
upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Annan information än
årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 1–71 och 125–142. Den
andra informationen besr även av Ersättnings-
rapporten som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsberättelse och som finns tillgänglig
på bolagets webbsida i samband med publicering
av detta dokument. Den andra informationen,
utöver hållbarhetsrapporten och vårt yttrande
avseende denna, utgör inte årsredovisningen. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen
och koncernredovisningen omfattar inte denna
information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar att
läsa den information som identifieras ovan och
överväga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inmtat under
revisionen samt bemer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts
avseende denna information, drar slutsatsen att
den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redo-
visningsstandarder så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direkren ansvarar även för den interna kontroll
som de bemer är nödvändig för att upptta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid uppttandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förga att forttta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förgan att
fortsätta verksamheten och att använda antagan-
det om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direkren avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisions- och hållbarhetsutskott
ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida årsredovisningen och koncernre-
dovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en revision som utrs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att uppcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
/124/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrningsrapport Styrelse Koncernledning Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Rapport om andra krav
enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av
förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst
eller förlust
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utrt en revision
av styrelsens och verkställande direktörens för-
valtning för Thule Group AB (publ) för år 2024 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar
vinsten enligt förslaget i förvaltningsbettelsen
och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förllande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bemning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker sller på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kont-
rolleras på ett betryggande sätt. Den verksllande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullras i överens-
stämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
kerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättnings skyldighet mot bolaget
• på något annat sätt handlat i strid med aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen eller bolags-
ordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men ingen garanti för att en revision som utförs
enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av förvaltningen finns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisorsinspektio-
nen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning
av Esef-rapporten
UTTALANDE
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncern redovisningen har vi även utfört en gransk-
ning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjligr enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden för Thule Group AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
uppttats i ett format som i allt väsentligt möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering.
GRUND FÖR UTTALANDET
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommen-
dation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-
rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommenda-
tion beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Thule Group AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för vårt
uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig
kerhet att Esef-rapporten är uppttad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att uppcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som kräver att
företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav
i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten
har uppttats i ett format som möjligr enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bema
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporte-
ringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma gransknings-
åtgärder som är ändalsenliga med hänsyn till
omsndigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utrdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten uppttats i
ett giltigt XHTML-format och en avsmning av
att Esef-rapporten överenssmmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredo-
visningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter
i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 8489 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisnings-
lagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisning-
ens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB,
113 97 Stockholm, utgs till Thule Group AB (publ)
s revisor av bolagssmman den 26 april 2024 och
har varit bolagets revisor sedan 26 april 2017.
Malmö den 7 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Neda Feher
Auktoriserad revisor
/125/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Om hållbarhetsredovisningen
Hållbarhetsredovisningen
för Thule Group (publ) ingår i
års- och hållbarhetsredovisning
2024 och informationen avser
1 januari 2024 – 31 december
2024. Redovisningen omfattar
alla produktions anläggningar
och kontor.
I årsredovisningen för 2023 publicerade vi en dubbel
väsentlighetsanalys (DMA). Sedan dess har vi gran-
skat inverkan, risker och möjligheter relaterade till
den DMA som vi genomförde 2023. DMA:n för 2024
är i linje med kraven i de europeiska standarderna
för hållbarhetsrapportering.
I analysen bedömde vi Thule Groups betydande
faktiska och potentiella, positiva och negativa
inverkan på människor och miljö, samt faktiska
och potentiella finansiella påverkan, risker och
möjlig heter. Avgränsningen av delämnen och
delunderämnen har gjorts baserat på analyser av
bolagets affärsmodell utifrån perspektivet värdekedja
uppströms, egen verksamhet och värdekedja
nedströms. För den DMA som genomfördes 2024
beaktades inverkan endast från nivå 1 i värdekedjan
uppströms. Detta tillvägagångssätt fastställer en
tydlig rapporteringsgräns för 2024, vilket möjliggör
en mer djupgående analys av affärsverksamheten
och inverkan från leverantörer i nivå 1. Det kommer
också att bidra till att avgränsa och kartlägga annan
inverkan, som till exempel inverkan på vatten och
biologisk mångfald, för leverantörer längre upp i
värdekedjan. År 2025 kommer omfattningen av
analys och rapportering att utvidgas till att omfatta
mer än nivå 1.
Resultatet av den dubbla väsentlighetsanalysen
2023 delades med 102 intressenter, bestående av
både berörda intressenter och intressenter som
kan påverka Thule Group. Bland mottagarna fanns
investerare, styrelseledamöter, leverantörer, kunder
och andra intressenter.
Totalt svarade 30 intressenter, vilket är färre
än i vår tidigare intressentundersökning, då 163
intressenter svarade.
De viktigaste hållbarhetsfrågorna som
identifierades av intressenterna är inverkan av
klimatförändringar, till exempel minskade utsläpp
av växthusgaser, due diligence i leverantörskedjan
samt hälsa och säkerhet.
Interna intressenter lyfte också fram mänskliga
rättigheter, logistik och avfall som viktiga foku-
sområden. Den tydligaste förändringen jämfört
med tidigare undersökningar är att utsläppen av
växthusgaser har blivit allt viktigare.
Resultaten från intressentundersökningen
delas med styrelsen och koncernledningen för att
säkerställa att ESG-målen på koncernnivå är i linje
med intressenternas synpunkter.
Vår hållbarhetsrapport för 2024 är inspirerad av
ESRS, och den justerade dubbla väsentlighetsana-
lysen 2024 granskas och godkänns av styrelsen och
koncernledningen.
En ny intressentdialog kommer att genomföras
under 2025, varvid alla intressenter kommer
att uppdateras om de hållbarhetsfrågor som
Thule Group planerar att rapportera på. Deras
intressen och farhågor kommer att beaktas när den
dubbla väsentlighetsanalysen granskas igen 2025.
Kontaktperson för
hållbarhetsredovisningen:
Hawwa Nashfa
hawwa.nashfa@thule.com
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
/126/
ESRS 2 Sidhänvisning
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av hållbarhetsförklaringen 38
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter 38
Styrning
GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll 84-87
GOV-2 Information som lämnas till och hållbarhetsfrågor som behandlas av förvalt-
nings-, lednings och tillsynsorganen
86
GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem 108
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet (due diligence statement) 35, 70-71
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapporteringen 70-71
Strategi
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja 35-37
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 38, 66-67, 70-71
SBM-3 Väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter och deras
förhållande till strategi och affärsmodell
35-38
Hantering av konsekvenser, risker och möjligheter
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma
väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter
75
IRO-2 Upplysningskrav som omfattas av företagets hållbarhetsförklaring 38
Miljö Sidhänvisning
E1 Klimatförändringar
E1-1 Omställningsplan för begränsning av klimatförändrningar 42, 46-47
E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning till klimatförändringar 42
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer 43
E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna 42, 46-47
E1-5 Energianvändning och energimix 43
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp 44
E2 Föroreningar
E2-1 Policyer relaterade till föroreningar 50
E2-2 Åtgärder och resurser relaterade till förorening 51
E2-3 Mål relaterade till förorening 51-54
E2-5 Ämnen som inger betänkligheter och ämnen som inger mycket stora betänkligheter 51
Miljö Sidhänvisning
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi 42, 43
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi 52
E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi 54
E5-4 Resursinflöden 54
E5-5 Resursutflöden 55
E5-6 Förväntade finansiella effekter av konsekvenser, risker och
möjligheter som har att göra med resursanvändning och cirkulär ekonomi
56
Socialt Sidhänvisning
S1 Den egna arbetskraften
S1-1 Policyer för den egna personalstyrkan 59, 64, 71
S1-2 Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften och arbetstagarföreträdare
angående konsekvenser
60
S1-3 Rutiner för att gottgöra för negativa konsekvenser och kanaler genom vilka de
egna medarbetarna kan uppmärksamma problem
71
S1-4 Åtgärder avseende väsentliga konsekvenser för den egna arbetskraften och
strategier för att minska de väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna, vad gäller den egna arbetskraften, och dessa åtgär-
ders ändamålsenlighet
59-63
S1-5 Mål för hur väsentliga negativa konsekvenser ska hanteras, positiva
konsekvenser stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
57-60
S1-6 Uppgifter om företagets anställda 61
S1-7 Egenskaper hos icke-anställda arbetstagare i företagets egen
personalstyrka
61
S1-9 Mångfaldsindikatorer 61
S1-10 Tillräckliga löner 62
S1-11 Socialt skydd 62
S1-13 Mätetal för utbildning och kompetensutveckling 62
S1-14 Mått för arbetsmiljö 63
S1-15 Mått för balans mellan arbete och privatliv 63
S1-16 Ersättningsindikatorer (löneskillnader och total ersättning) 63
S1-17 Incidenter, klagomål och allvarlig påverkan på mänskliga rättigheter 63
Socialt Sidhänvisning
S2 Medarbetare i värdekedjan
S2-1 Policyer för medarbetare i värdekedjan 64-71
S2-2 Rutiner för kontakter med medarbetare i värdekedjan angående
konsekvenser
70-71
S2-3 Rutiner för att gottgöra för negativa konsekvenser och kanaler genom vilka
medarbetare i värdekedjan kan uppmärksamma problem
71
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga konsekvenser för medarbetare i värde kedjan
och strategier för att hantera de väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga
möjligheterna, vad gäller medarbetare i värdekedjan, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet
37, 63, 65, 67
S2-5 Mål för hur väsentliga negativa konsekvenser ska hanteras, positiva konse-
kvenser stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
65, 76-81
S4 Konsumenter och slutanvändare
S4-1 Policyer för konsumenter och slutanvändare 66, 67
S4-2 Rutiner för kontakter med konsumenter och slutanvändare
angående konsekvenser
66, 67
S4-3 Rutiner för att gottgöra för negativa konsekvenser och kanaler genom vilka
konsumenter och slutanvändare kan uppmärksamma problem
66, 67
S4-4 Åtgärder avseende väsentliga konsekvenser för konsumenter och slut-
användare och strategier för att hantera de väsentliga riskerna och
utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller konsumenter och
slutanvändare, och dessa åtgärders ändamålsenlighet
66, 67
S4-5 Mål för hur väsentliga negativa konsekvenser ska hanteras, positiva
konsekvenser stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
66, 67
Bolagstyrningsinformation Sidhänvisning
Affärsetik
G1-1 Affärsetiska policyer och företagskultur 70, 71
G1-3 Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och mutor 71
G1-4 Fall av korruption och mutor 63
ESRS Upplysningar
/127/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Upplysningskrav och relaterad datapunkt
Referenser i förordningen
om hållbarhetsupplysningar Referens i tredje pelaren Referens i referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Sidhänvisning/
Icke-väsentligt
ESRS 2 GOV-1 Jämnare könsfördelning i styrelserna punkt 21 d Indikator nr 13 tabell 1 i bilaga I Bilaga II till delegerad föroredningen (EU) 2020/1816 62
ESRS 2 GOV-1 Procentandel oberoende styrelseledamöter punkt 21 e Bilaga II till delegerad föroredningen (EU) 2020/1816 85-86
ESRS 2 GOV-4 Redogörelse för due diligence (tillbörlig aktsamhet) punkt 30 Indikator nr 10 tabell 3 i bilaga I 35
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter kopplade till fossila bränslen punkt 40 d i Indikator nr 4 tabell 1 i bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013 Kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, tabell 1: Kvalitativ information om miljörisker och tabell. 2: Kvalitativ
information om sociala risker
Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 43
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter kopplade till kemikalieproduktion punkt 40 d ii Indikator nr 9 tabell 2 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 Icke-väsentligt
ESRS 2 SBM-1 Deltagande i verksamhet med anknytning till kontroversiella vapen punkt 40 d iii Indikator nr 14 tabell 1 bilaga I Artikel 12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818, bilaa II
till delegerad förordning (EU) 2020/1816
Icke-väsentligt
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter kopplade till odling och produktion
av tobak punkt 40 d iv
Artikel 12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818, bilaga II
till delegerad förordning (EU) 2020/1816
Icke-väsentligt
ESRS E1-1 Omställningsplan för att uppnå klimatneutralitet senast 2050 punkt 14 Förordning (EU)
2021/1119, artikel 2.1
13, 42, 46-47
ESRS E1-1 Företag som är uteslutna från EU-referensvärdena för anpassning till Parisavtalet
punkt 16 g
Artikel 449a förordning (EU) nr 575/2013, kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, mall 1: Verksamhet utanför handelslagret- klimatförändringsrelaterad
omställningsrisk: Exponeringarnas kreditkvalitet efter sektor, utsläpp och återstående
löptid
Delegerad förordning (EU) 2020/1818, artiklarna 12.1 d-g
och artikel 12.2
13, 42, 46-47
ESRS E1-4 Minskningsmål för utsläpp av växthusgaser punkt 34 Indikator nr 4 tabell 2 i bilaga I Artikel 449a förordning (EU) nr 575/2013, kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, mall 3: Verksamhet utanför handelslagret- klimatförändringsrelaterad
omställningsrisk: Anpassningsmått
Delegerad förordning (EU) 2020/1818, artikel 6 13, 42
ESRS E1-5 Energiförbrukning från fossila källor uppdelad efter källor
(endast sektorer med hög klimatpåverkan) punkt 38
Indikator nr 5 tabell 1 och indikator
nr 5 tabell 2 i bilaga I
43
ESRS E1-5 Energi- förbrukning och energimix punkt 37 Indikator nr 5 tabell 1 i bilaga I 43
ESRS E1-5 Energiintensitet förknippad med verksamheter i sektorer med hög klimatpåverkan
punkterna 40–43
Indikator nr 6 tabell 1 i bilaga I 43
ESRS E1-6 Brutto och totala växthusgasutsläpp scope 1, 2, 3 punkt 44 Indikator nr 1 och indikator nr 2
tabell 1 i bilaga I
Artikel 449a, förordning (EU) nr 575/2013, Kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, mall 1: Verksamhet utanför handelslagret- klimatförändringsrelaterad
omställningsrisk: Exponeringarnas kreditkvalitet efter sektor, utsläpp och återstående
löptid
Delegerad förordning (EU) 2020/1818, artiklarna 5.1, 6 och
8.1
44
ESRS E1-6 Bruttoutsläppsintensitet för växthusgasutsläpp punkterna 53–55 Indikator nr 3 tabell 1 i bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013 Kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, mall 3: Verksamhet utanför handelslagret- klimatförändringsrelaterad
omställningsrisk: Anpassningsmått
Delegerad förordning, (EU) 2020/1818, artikel 8.1 44
ESRS E1-7 Upptag av växthusgaser och koldioxidkrediter punkt 56 Förordning (EU)
2021/1119, artikel 2.1
Icke-väsentligt
ESRS E1-9 Referensportföljens exponering mot klimatrelaterade fysiska risker punkt 66 Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1818, bilaga II
till delegerad förordning (EU 2020/1816
Icke-väsentligt
ESRS E1-9 Uppdelning av monetära belopp efter akut och kronisk fysisk risk, punkt 66 a
ESRS E1-9 Plats för betydande tillgångar utsatta för väsentlig fysisk risk,
punkt 66 c.
Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013 Kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2020/2453, punkterna 46 och 47: Mall 5: Utanför handeelslagret- Klimatföränd-
ringsrelaterad fysisk risk: Exponeringar utsatta för fysisk risk
Icke-väsentligt
Datapunkter som härrör från annan EU-lagstiftning legislation
/128/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Upplysningskrav och relaterad datapunkt
Referenser i förordningen
om hållbarhetsupplysningar Referens i tredje pelaren Referens i referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Sidhänvisning/
Icke-väsentligt
ESRS E1-9 Uppdelning av det redovisade värdet på sina
fastighetstillgångar efter energieffektivitetsklasser, punkt 67 c.
Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013, kommissionens genomförandeförordning
(EU) 2022/2453, punkt 34, Mall 2: Klimatomställningsrisk utanför handelslagret: Lån
mot säkerhet i fast egendom – Säkerhetens energieffektivitet
Icke-väsentligt
ESRS E1-9 Portföljens grad av exponering mot klimatrelaterade möjligheter, punkt 69 Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1818, bilaga II
till delegerad förordning (EU 2020/1816
Icke-väsentligt
ESRS E2-4 Mängden av varje förorening som förtecknas i bilaga II till förordningen om ett eu-
ropeiskt register över utsläpp och överföringar som släpps ut i luft, vatten och mark, punkt 28
Indikator nr 8 tabell 1 i bilaga I,
Indikator nr 2 tabell 2 i bilaga I,
Indikator nr 1 tabell 2 i bilaga I,
Indikator nr 3 tabell 2 i bilaga I
Icke-väsentligt
ESRS E3-1 Vattenresurser och marina resurser, punkt 9 Indikator nr 7 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E3-1 Särskild strategi, punkt 13 Indikator nr 8 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E3-1 Hållbara oceaner och hav, punkt 14 Indikator nr 12 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E3-4 Totalt återvunnet och återanvänt vatten, punkt 28 c Indikator nr 6,2 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E3-4 Total vattenförbrukning i m3 per nettoinkomst av egen verksamhet, punkt 29 Indikator nr 6,1 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS 2- SBM 3- E4, punkt 16 a i Indikator nr 7 tabell 1 ibilaga I Icke-väsentligt
ESRS 2- SBM 3- E4, punkt 16 b Indikator nr 10 tabell 1 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS 2- SBM 3- E4, punkt 16 c Indikator nr 14 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E4-2 Hållbara mark-/ jordbruksmetoder/-policyer, punkt 24 b Indikator nr 11 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E4-2 Hållbara metoder/policyer för hållbarhet i haven, punkt 24 c Indikator nr 12 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E4-2 Policyer för att behandla avskogning, punkt 24 d Indikator nr 15 tabell 2 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS E5-5 Icke-återvunnet avfall, punkt 37 d Indikator nr 13 tabell 2 i bilaga I 55
EESRS E5-5 Farligt avfall och radioaktivt avfall, punkt 39 Indikator nr 9 tabell 1 i bilaga I 55
ESRS 2 – SBM3 – S1 Risk att utsättas för tvångsarbete, punkt 14 f Indikator nr 13 tabell 3 i bilaga I 63, 64
ESRS 2 – SBM3 – S1 Risk att utsättas för barnarbete, punkt 14 g Indikator nr 12 tabell 3 i bilaga I 63, 64
ESRS S1-1 Åtaganden i policy för mänskliga rättigheter, punkt 20 Indikator nr 9 tabell 3 och indikator
nr 11 tabell 1 i bilaga I
59-60, 64
ESRS S1-1 Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som behandlas i
Internationella arbetsorganisationens (ILO) grundläggande
Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 59-60, 64
ESRS S1-1 processer och åtgärder för att förhindra människo handel punkt 22 Indikator nr 11 tabell 3 i bilaga I 59-60, 64
ESRS S1-1 Strategi för förebyggande av arbetsplatsolyckor eller ett system för att hantera
sådana, punkt 23
Indikator nr 1 tabell 3 i bilaga I 60 ,63
ESRS S1-3 mekanismer för klagomålshantering i samband med personalfrågor, punkt 32 c Indikator nr 5 tabell 3 i bilaga I 59, 71
ESRS S1-14 Antal dödsfall och antal och andel arbetsrelaterade olyckor, punkt 88 b och c Indikator nr 2 tabell 3 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 62
ESRS S1-14 Antal dagar förlorade på grund av skador, olyckor, dödsfall eller sjukdom, punkt
88 e
Indikator nr 3 tabell 3 i bilaga I 62
ESRS S1-16 Ojusterad löneklyfta mellan könen, punkt 97 a Indikator nr 12 tabell 1 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 63
ESRS S1-16 Överdrivet hög vd-lön, punkt 97 b Indikator nr 8 tabell 3 i bilaga I 63
ESRS S1-17 Fall av diskriminering, punkt 103 a Indikator nr 7 tabell 3 i bilaga I 63
ESRS S1-17 Underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter och OECD:s riktlinjer, punkt 104 a
Indikator nr 10 tabell 1 och
indikator nr 14 tabell 3 i bilaga I
Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816, artikel
12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818
63
/129/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Upplysningskrav och relaterad datapunkt
Referenser i förordningen
om hållbarhetsupplysningar Referens i tredje pelaren Referens i referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Sidhänvisning/
Icke-väsentligt
ESRS 2 – SBM3 – S2 Betydande risk för barnarbete eller tvångsarbete i
värdekedjan, punkt 11 b
Indikator nr 12 och indikator nr 13
tabell 3 i bilaga I
63
ESRS S2-1 Åtaganden i policy för mänskliga rättigheter, punkt 17 Indikator nr 9 tabell 3 och indikator
nr 11 tabell 1 i bilaga I
71-77
ESRS S2-1 Policyer för medarbetare i värdekedjan, punkt 18 Indikator nr 11 och indikator nr 4
tabell 3 i bilaga I
64-71
ESRS S2-1 respekterar inte FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter
och OECD:s riktlinjer, punkt 19
Indikator nr 10 tabell 1 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816, artikel
12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818
59, 60, 64
ESRS S2-1 Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som behandlas i Internationella arbetsor-
ganisationens (ILO) grundläggande konventioner 1–8, punkt 19
Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816 59, 60, 64
ESRS S2-4 Människorättsfrågor och människorättsfall kopplade till företagets värdekedja i
tidigare och senare led, punkt 36
Indikator nr 14 tabell 3 i bilaga I 37, 63, 65, 77
ESRS S3-1 Människorättsåtaganden, punkt 16 Indikator nr 9 tabell 3 i bilaga I och
indikator nr 11 tabell 1 i bilaga I
Icke-väsentligt
ESRS S3-1 underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättig-
heter, ILO:s principer eller OECD:s riktlinjer, punkt 17
Indikator nr 10 tabell 1 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816, artikel
12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818
Icke-väsentligt
ESRS S3-4 Människorättsfrågor och människorättsincidenter, punkt 36 Indikator nr 14 tabell 3 i bilaga I Icke-väsentligt
ESRS S4-1 Policyer för konsumenter och slutanvändare, punkt 16 Indikator nr 9 tabell 3 och indikator
nr 11 tabell 1 i bilaga I
66-67
ESRS S4-1 Underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter och OECD:s riktlinjer, punkt 17
Indikator nr 10 tabell 1 i bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU) 2020/1816, artikel
12.1 i delegerad förordning (EU) 2020/1818
66-67
ESRS S4-4 Människorättsfrågor och människorättsincidenter, punkt 35 Indikator nr 14 tabell 3 i bilaga I 66-67
ESRS G1-1 FN:s konvention mot korruption, punkt 10 b Indikator nr 15 tabell 3 i bilaga I 68-71
ESRS G1-1 Skydd för visselblåsare, punkt 10 d Indikator nr 6 tabell 3 i bilaga I 71
ESRS G1-4 Böter för brott mot lagar mot korruption och mutor, punkt 24 a Indikator nr 17 tabell 3 i bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816, bilaga II 71
ESRS G1-4 Standarder för bekämpning av korruption och mutor, punkt 24 b Indikator nr 16 tabell 3 i bilaga I 70-71
J – Ja, taxonomiförmånlig och taxonomianpassad verksamhet med relevant miljömål.
N – Nej, taxonomiskt berättigad men inte taxonomiskt anpassad verksamhet med det relevanta miljömålet.
N/EL – ej stödberättigande, taxonomiskt icke stödberättigande verksamhet för det relevanta miljömålet.
1 januari – 31 december Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)
(2)
Omsättning,
MSEK
(3)
Andel av
omsättning
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel förenliga
med taxonomi-
kraven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsättning,
2023
(18)
Kategori
möjliggöarande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
9 541,00 %
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J J J J J J/N J/N % E T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
5.1 Försäljning av reservdelar 79,00 0,80 N/EL N/EL N/EL N/EL J N/EL J J J J J J J 0,00 E
De miljömässigt hållbara verksamheternas omsättning (A.1) 79,00 0,80 N N N N J N J J J J J J J 0,00
Varav möjliggörande verksamheter 79,00 0,80 N N N N J N J J J J J J J 0,00 E
Varav omställningsverksamheter 0,00 0,00 _ _ _ _ _ _ _ 0,00
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
EL; N/EL
(f)
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0,00 0,00 0,00
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 79,00 0,80 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0.80% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
9 462,00 99,00
Total 9 541,00 100,00
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024
/130/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Taxonomitabeller
/131/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Taxonomitabeller – CapEx
1 januari – 31 december Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)
(2)
Omsättning
(3)
Andel av
omsättning
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel förenliga med
taxonomi kraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsättning,
2023
(18)
Kategori
möjliggöarande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MSEK %
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
2.2 Hantering av avloppsvatten CE2.2 0,06 0,02 N/EL N/EL N/EL N/EL J N/EL J J J J J J J 0,00 E
7.1 Uppförande av nya byggnader CCM7.1/CE3.1 6,40 1,76 J N/EL N/EL N/EL N N/EL J J J J J J J 0,50 T
7.2 Renovering av befintliga byggnader CCM7.2/CE3.1 0,00 0,00 J N/EL N/EL N/EL N N/EL J J J J J J J 1,20 E
7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektivitetsutrustning CCM7.3 1,97 0,54 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1,00 E
7.4 Installation, underhåll och reparation av laddningsstationer för elfordon
i byggnader (och parkeringsplatser kopplade till byggnader)
CCM7.4 1,39 0,38 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,80 E
7.6 Installation, underhåll och reparation av teknik för förnybar energi CCM7.6 20,00 5,51 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 2,80 T
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 29,82 8,21 8,20% 0,00% 0,00% 0,00% 0,02% 0,00% J J J J J J J 6,30
Varav möjliggörande verksamheter 3,42 0,94 0,93% 0,00 0,00 0,00 0,02% 0,00 J J J J J J J 3,00 E
Varav omställningsverksamheter 26,40 7,27 5,51% 0,00 J J J J J J J 3,30 T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
2.2 Hantering av avloppsvatten CE2.2 0,00 0,00 N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL J J J J J J J 0,00 E
7.1 Uppförande av nya byggnader CCM7.1/CE3.1 0,00 0,00 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 3,30 T
7.2 Renovering av befintliga byggnader CCM7.2/CE3.1 0,00 0,00 EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL J J J J J J J 1,30 E
7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektivitetsutrustning CCM7.3 0,16 0,04 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1,50 E
7.4 Installation, underhåll och reparation av laddningsstationer för elfordon i
byggnader (och parkeringsplatser kopplade till byggnader)
CCM7.4 0,00 0,00 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,80 E
7.6 Installation, underhåll och reparation av teknik för förnybar energi CCM7.6 0,00 0,00 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 3,00
T
Kapitalutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A)
0,16 0,04 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 10,00
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 29,98 8,26 8,24% 0,00% 0,00% 0,00% 0,02% 0,00% 16,00
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 333,02 91,74
Totalt 363,00 100
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024
J – Ja, taxonomiförmånlig och taxonomianpassad verksamhet med relevant miljömål.
N – Nej, taxonomiskt berättigad men inte taxonomiskt anpassad verksamhet med det relevanta miljömålet.
N/EL – ej stödberättigande, taxonomiskt icke stödberättigande verksamhet för det relevanta miljömålet.
/132/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Taxonomitabeller – OpEx
J – Ja, taxonomiförmånlig och taxonomianpassad verksamhet med relevant miljömål.
N – Nej, taxonomiskt berättigad men inte taxonomiskt anpassad verksamhet med det relevanta miljömålet.
N/EL – ej stödberättigande, taxonomiskt icke stödberättigande verksamhet för det relevanta miljömålet.
1 januari – 31 december Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)
(2)
Omsättning
(3)
Andel av
omsättning
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel förenliga med
taxonomi kraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsättning,
2023
(18)
Kategori
möjliggöarande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MSEK %
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N;N/EL
(b)(c)
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
2.3 Insamling och transport av farligt och icke-farligt avfall CE2.3 5,75 4,36 N/EL N/EL N/EL N/EL J N/EL J J J J J J J 0,00 E
7.2 Renovering av befintliga byggnader CCM7.2/CE3.1 2,31 1,75 J N/EL N/EL N/EL N N/EL J J J J J J J 0,20 E
7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektivitetsutrustning CCM7.3 1,86 1,41 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 2,20 E
7,4 Installation, underhåll och reparation av laddningsstationer för elfordon i
byggnader (och parkeringsplatser kopplade till byggnader)
CCM7.4 0,08 0,06 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,00 E
7.6 Installation, underhåll och reparation av teknik för förnybar energi CCM7.6 0,22 0,17 J N/EL N/EL N/EL N N/EL J J J J J J J 0,40 T
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 10,22 7,75 3,39% 0,00% 0,00% 0,00% 4,36% 0,00% J J J J J J J 2,80
Varav möjliggörande verksamheter 10,00 7,60 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 J J J J J J J 2,40
Varav omställningsverksamheter 0,22 0,17 0,00 J J J J J J J 3,20
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
7.5 Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar
förmätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda
CCM7.5 0,02 0,01 EL N/EL N/EL N/EL N N/EL 0,00
Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0,02 0,01 0,01% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 10,24 7,77 3,40% 0,00% 0,00% 0,00% 4,36% 0,00%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 121,66 92,00
Totalt 131,90 100,00
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024
/133/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
EU Taxonomi:
Ytterligare tabeller för ekonomiska
verksamheter som bidrar till flertalet miljömål
EU Taxonomi:
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade
verksamheter
Andel av omsättningen/
total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål, %
Mål som omfattas
av taxonomin, %
CCM 0,00 0,00
CCA 0,00 0,00
WTR 0,00 0,00
CE 0,80 0,00
PPC 0,00 0,00
BIO 0,00 0,00
Andel av kapitalutgifter/
totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål, %
Mål som omfattas av
taxonomin, %
CCM 11,27 11,36
CCA 0,00 0,00
WTR 0,00 0,00
CE 0,02 0,02
PPC 0,00 0,00
BIO 0,00 0,00
Andel av driftsutgifter/
totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål, %
Mål som omfattas av
taxonomin, %
CCM 3,39 3,40
CCA 0,00 0,00
WTR 0,00 0,00
CE 4,36 4,36
PPC 0,00 0,00
BIO 0,00 0,00
Kärnenergirelaterade
verksamheter JA/NEJ
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergi
-
processer med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärn
-
tekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa,
med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella
processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade
verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsan
-
läggningar som producerar el med hjälp av fossila gas formiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
NEJ
/134/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Thule Group
AB (publ), org.nr 556770-6311.
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbar-
hetsrapporten för år 2024 på sidorna 33–71 och
125–133 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
GRANSKNINGENS INRIKTNING
OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstad-
gade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 7 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Sofia Götmar-Blomstedt
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Neda Feher
Auktoriserad revisor
/135/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Externa hållbarhetsbedömningar
Följande externa institut och företag utvärderar årligen Thule Group när det gäller hållbarhet och ESG-resultat.
ISS-OEKOM
ISS-oekom är ett företag inom ISS-koncernen som gör årliga
hållbar hetsbedömningar och betyg för globala företag.
Thule Group får graderingen C+ (Prime) av maximala A+.
CDP
CDP (Carbon Disclosure Project) är en ideell global organisation
som samlar in och sammanställer företags rapportering om
sin miljö påverkan, styrning, strategi, risker och möjligheter.
Thule Group fyller i det årliga klimat rändringsformuläret vilket
CDP sedan gör en bedömning av och poängsätter. Ett antal
andra organisationer som gör hållbarhetsbedömningar med
ESG som grund använder CDP som en viktig informationskälla.
I 2024 års utvärdering fick Thule Group betyget C och erkän-
des bland 20 procent av de företag som nådde med vetenhetsnivå
i aktivitetsgruppen Fritid och hemtillverkning
ECOVADIS
EcoVadis är ett företag som tillhandahåller hållbarhets-
bedömningar om företag som har globala leverantörskedjor.
Thule Group erhåller EcoVadis näst högsta betyg, Platinum, för
sitt hållbarhetsarbete. Thule Group får 82 av maximalt 100 poäng
och tillhör därmed de bästa 1 procenten av samtliga (fler än
65 000) företag i 160 länder som EcoVadis granskar.
NASDAQ LISTING CENTER
Nasdaq Listing Center är ett dotterbolag till Nasdaq Inc., som
äger och driver nio globala börser. För att säkerställa öppenhet
på börserna samlar Nasdaq Listing Center årligen in uppgifter
om de listade företagets ESG-data.
Thule Group är transparent när det kommer till att dela med sig
av ESG-data och deltar aktivt i denna årliga datainsamling genom
att uppdatera den data som finns registrerad sedan tidigare och,
i förekommande fall, uppdatera med ytterligare data. Nasdaq
Listing Center ger inte de deltagande företagen betyg eller poäng,
utan sam manställer ESG-data för att underlätta investerarnas
beslutsfattande.
DOW JONES SUSTAINABILITY EUROPE INDEX
2024 inkluderades Thule Group, som ett av endast 12 svenska
företag, i S&P Dow Jones Sustainability Europe Index (DJSI).
Dow Jones Sustainability Europe Index inkluderar de 20 procent
bästa av de främsta 600 Europeiska företagen i S&P Global
Broad Market Index när det gäller hållbar utveckling.
Thule Group inkluderas i kategorin ”Consumer Durables &
Apparel”.
GAIA
Gaia är ett dotterbolag till det franska företaget EthiFinance.
Gaia gör årliga bedömningar och betyg för små och medelstora
företags hållbarhetsarbete.
Thule Group får graderingen 76 av maximalt 100.
MSCI
MSCI är ett globalt företag som tillhandahåller ett antal olika
aktiemarknadsindex och bedömningar. MSCI ESG Research LLC
bedömer och värderar årligen Thule Groups hållbarhets arbete.
Thule Group har sedan 2016 fått AAA, den högsta graderingen.
SUSTAINALYTICS
Sustainalytics är ett nederländskt företag som använder
offentligt publicerad ESG-data för att årligen bedöma och
värdera företags hållbarhetsarbete.
Thule Groups ESG-riskbetyg är 7,3 på en skala med ett
maximum på 40+ Allvarlig risk. Företaget bedöms ha en
försumbar risk för att drabbas av väsentlig finansiell påverkan
från ESG-faktorer på grund av sin låga exponering och starka
hantering av väsentliga ESG-frågor. För 2024 rankades Thule som
ett av de 50 bästa företagen globalt av Sustainalytics.

AUG 2024
Assurance Statement: AA1000
BACKGROUND AND CRITERIA
The assurance provider South Pole was engaged by
Thule Group AB (‘Thule’) to provide independent assur
-
ance of Thule Group’s GHG reporting for the calendar
year 2024. The GHG inventory has been developed
by Thule based on GRI and Greenhouse Gas Protocol
Standards. The scope of this assurance covers and is
limited to GHG accounting and reporting.
The GHG Protocol Corporate Accounting and Report
-
ing Standard (Revised Edition, 2004), and the Corporate
Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting
Standard, developed by the World Business Council for
Sustainable organization Development and the World
Resources Institute, have been used as criteria for
reviewing Thule Group’s GHG inventory. This assurance
is aligned with AA1000AS v3 with Type 2 moderate-level
assurance. This assurance statement has the same level
of assurance as previous years from South Pole but
excludes the label from AccountAbility.
RESPONSIBILITY
Thule has sole responsibility for the content of its GHG
inventory. Thus, the information reviewed is the sole
responsibility of Thule. South Pole’s responsibility is to
provide an independent assessment of the complete
-
ness and accuracy of the GHG inventory based on the
AA1000AS v3 assurance.
INTENDED USER
The intended users of this assurance statement are,
among others, the management, and stakeholders of
Thule Group.
METHODOLOGY
The greenhouse gas accounting was performed by Thule
through a platform provided by a separate third-party
organization. The scope of the assurance made by
South Pole is the independent and objective review of
these reported GHG emissions. A review of the submit
-
ted documentation was undertaken, and other available
documents were checked by the members of the verifi
cation team. All data input entered into the platform
were assumed correct by the South Pole team due to no
visibility of raw data.
In addition to reviewing the processes by which
Thule Group defi nes the sustainability issues relevant
to and material for its operations and stakeholders, the
verifi cation process checked the following for the GHG
emissions:
definition of system boundaries and completeness of
climate impact accounting;
• relevance of input data;
• accuracy of emission factors;
accuracy of climate impact calculations of owned
sources, purchased electricity and heat, and other
indirect sources; and
• accuracy and reliability of assumptions.
GHG EMISSIONS COVERED BY THE ASSURANCE
The organizational boundaries include Thule Group AB
and all subsidiaries collectively referred to as ‘Thule
Group’. The sites along with third-party warehouses
included are found below.
Location Country Type of facility
Malmö HQ Sweden HQ office, store x2 (including Stockholm store)
Itupeva Brazil Roof box manufacturing, offices, warehouse/DC
Calgary Canada Warehouse, offices
Granby Canada Warehouse
Rosny/Viry France Sales office
Neumarkt Germany Roof box manufacturing, offices
Forest Park United States Roof box manufacturing, offices
Milford United States Warehouse
Seymour production site (assembly) United States Assembly, offices
Seymour production site (fabrication) United States Manufacturing
Tokyo Japan Office
Menen Belgium Manufacturing, offices, warehouse
Hong Kong Hong Kong Sourcing office
Longmont United States Office, R&D
Louvain-la- Neuve Belgium Sales office, PB&L R&D
Veghel Netherlands Sales office
Haverhill United Kingdom Roof box manufacturing, offices, warehouse
Prague Czech Republic Sales office
Piła Poland Assembly, offices, warehouse
Huta Szklana Poland S&CC Manufacturing/ assembly, offices, warehouse
Hillerstorp Sweden S&CC Manufacturing/ assembly, R&D, offices, test centre,
warehouse
Beijing China Sourcing office
Shanghai China Sourcing office
Shenzhen China Sourcing office
City of Industry, California USA Warehouse/DC (3rd party)
Venlo Netherlands Warehouse (3rd party)
Rest of World China Warehouse (3rd party)
This is a statement from the
independent assurance by South
Pole of Thule Group AB’s 2024
reporting of greenhouse gas (GHG)
emissions.
/136/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
RESPONSIVENESS
Thule Group has formed various working groups for
monitoring and reporting tasks that have been further
developed and spread throughout key functions, and
various sub-targets have been set for specifi c functions
such as purchasing, logistics, supply chain, product
development, and human resource. To reduce its climate
impact, Thule Group has been investing in ways to
reduce its dependence on fossil fuels, improve energy
efficiency, and use of low-emission materials, low-
emission suppliers, and activities.
Some of Thule Group’s targets and their related status
are outlined in Table 1.
TABLE 1. THULE GROUP’S TARGETS AND STATUS
Target Achievement
Scope 1 emissions
(target of 46.2% reduction
by 2030 compared to
2019 base year)
Increased 21% from
3,185 tCO²e in 2019 to
3,845 tCO
2
e in 2024.
Scope 2 emissions
(target of 100% renewable
electricity through 2030)
for all sites and offices with
more than 12 employees
All purchased electricity
for Thule Group sites
and offices with more
than 12 employees were
certified renewable in
2024.
Scope 3 emissions
(target of 28% reduction
by 2030 compared to
2019 base year)
Decreased 23% from
262,940 tCO
²
e in 2019 to
201,932 tCO
2
e in 2024.
IMPACT
Thule Group performs an internal review quarterly of
its progress in the key focus areas. The yearly results
are communicated to the stakeholders in Thule Group
Annual Reports. In 2024, the sustainability reporting is
inspired by the ESRS.
ADHERENCE TO GHG PROTOCOL PRINCIPLES
Based on the scope and methods of the review, we
can conclude that Thule Group calculated its carbon
footprint in 2024 in accordance with the principles of the
GHG Protocol.
RELEVANCE AND COMPLETENESS
Thule Group’s carbon footprint refl ects the company’s
GHG emissions well, and all material GHG emission
sources are accounted for within the boundary,
especially with the inclusion of purchased goods and
services. Exclusions have been disclosed and justified.
CONSISTENCY AND TRANSPARENCY
Thule Group uses consistent methodologies and has
provided transparent documentation on boundaries,
data, assumptions, and methods used.
ACCURACY
The carbon footprint is deemed to have achieved
sufficient accuracy. The emission factors have been
chosen with a conservative approach.
CONCLUSIONS
Based on the boundaries of the review and the methods
used, South Pole comes to the following conclusions:
1. Thule Group has calculated and reported its 2024
carbon footprint following the principles covered
by the GHG Protocol Corporate Accounting and
Reporting Standard.
2. Thule Group has implemented processes and proce
-
dures that follow the guidelines of the GHG Protocol
and aligns with the AA1000 AccountAbility Principles
Standard.
3. Based on the completed review, no issues or circum
-
stances emerged that gave us any reason to deem
that Thule Group’s 2024 GHG reporting did not meet
the current standard’s requirements and criteria.
All relevant emission sources within the chosen system
boundary were accounted for. Where estimates were
deemed necessary to measure GHG emissions,
Thule Group provided satisfactory comments on the
mode of estimation. The emission factors, units and
calculation formulas were correct.
In terms of the reliability of performance data, nothing
came to our attention to suggest that these data
and claims had not been properly collected from the
information reported at an operational level, nor that
the assumptions used were inappropriate. Thule Group
has a process whereby data is collected from each site,
including processed reports provided by the third-party
service providers for logistics and consolidated at the
Group level. The choice of assumptions and emission
factors followed a conservative approach. Emission
factors were derived from credible sources and were
found to be applied correctly. A few updates have been
carried out by Thule Group based on fi ndings by the
verifi cation team.
TABLE 2. GROUP’S TOTAL CALCULATED
GHG EMISSIONS 2023
Scope 1 3,845 tCO
2
e
Market-based
Location-based
Scope 2 136 tCO
2
e 5,327 tCO
2
e
Scope 3 201,932 tCO
2
e
RECOMMENDATIONS
Without affecting our assurance opinion, we would also
provide the following recommendations:
Consider if the scope of calculated emissions can be
revisited. Only operational waste is included, which is
category 12 of the GHG Protocol, but the category End
of life treatment of sold products is excluded. Since
Thule is a manufacturing and product selling company
the treatment of the fi nal product will also have a
climate impact.
For 2025 calculations, please include activities and
emissions from acquisitions.
INDEPENDENCE OF ASSURANCE
Thule Group and South Pole do not exchange any type
of services that could affect their independence or cause
confl ict of interest for this work. South Pole was neither
engaged in the data collection process nor the GHG
emissions calculations.
ABOUT SOUTH POLE
South Pole has more than 18 years of experience in pro
-
viding decarbonization pathways across a wide range of
industries, sectors, and scopes. Our assurance team has
extensive knowledge and experience in corporate GHG
accounting, review and verifi cation of carbon footprints,
the development of carbon management plans, carbon
emission reductions and carbon offsetting strategies, as
well as good knowledge of relevant standards such as
the GHG Protocol, ISO 14064-1, and AA1000 v3.
South Pole
Stockholm, 12 March 2025
Sara Nyberg,
Consultant
Evelina Silfverskiöld,
Associate Consultant
Thule Group reports its emissions using the operational
control approach. The operational boundary includes
100 % of its direct emissions, i.e., Scope 1 and Scope
2 indirect emissions, except for small offices (with less
than 12 employees) and partially for Scope 3 indirect
emissions. The Scope 3 indirect emissions sources
included in the South Pole assurance are:
• Purchased goods and services,
• Capital goods,
• Fuel and energy-related activities,
• Upstream transportation and distribution,
• Waste,
• Business travel, and
• Downstream transportation and distribution.
The reporting period covered 1 January 2024 to
31 December 2024. Note that Thule Group made
acquisitions during the reporting year 2024. These are
not included in the accounting scope nor covered by the
assurance statement.
ADHERENCE TO AA1000AS PRINCIPLES
Based on the work conducted, nothing has come to our
attention demonstrating that Thule Group did not adhere
to the AccountAbility Principles, as discussed below.
INCLUSIVITY
Thule Group’s prioritized stakeholder groups include
the Board of Directors, Group management, investors,
employees, retailers, customers, consumers, suppliers,
business partners and research institutions. A stake
-
holder dialogue was performed in November 2023 via
an interactive ranking survey sent to several stakehold
-
ers. Stakeholder Dialogues are performed every second
year, or otherwise per group management’s request.
MATERIALITY
Most important issues identifi ed in the 2023 stake
-
holder dialogue were (in order of highest to lowest):
GHG emissions, supply chain (environmental impacts
in the supply chain and human rights issues such as
child labor and forced labor) health and safety, product,
logistics and transport, waste, community, anti-corrup
-
tion, diversity, water, biodiversity, governance and risk.
For all aforesaid issues except biodiversity, Thule Group
has data collection, progress monitoring, and in most
cases relevant targets as well.
/137/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Om Hållbarhetsredovisningen ESRS Upplysningar Taxonomitabeller Revisorns yttrande Externa hållbarhetsbedömningar Assurance Statement
Aktien och ägarna
Under 2024 steg aktiens värde med 24,4 procent
jämfört med OMXS30 3,6 procent och OMXSPI
5,7 procent. För femårsperioden sedan 2019
har företagets totalavkastning varit 83,6 procent
jämfört med OMXS30GI 60,2 procent.
Thule Groups aktie har varit noterad på Nasdaq
Stockholm sedan den 26 november 2014. Den 31
december 2024 hade Thule Group 26 443 (29 120)
aktieägare varav 315 (87,5 procent av aktierna) var
finansiella och institutionella placerare, 24 834
(27 518) motsvarande 4,5 (5,0) procent av aktierna
var svenska privatpersoner. Utländska ägare
svarade för 49,4 (49,5) procent av rösterna och
kapitalet. De tio största ägarna svarade för 46,7
(46,2) procent av rösterna och kapitalet.
Högsta betalkurs under perioden 1 januari till
31 december 2024 var 367,00 (340,20) kronor och
lägsta betalkurs var 245,50 (212,50) kronor.
Omsättning aktier (miljoner) Aktiekurs (SEK)
100
130
160
190
220
250
280
310
340
370
400
0
25000000
50000000
75000000
100000000
125000000
150000000
175000000
200000000
225000000
250000000
Omsättning antal aktier
Thule Group
OMX SPI Indexerad
OMX S30 Indexerad
Kv1 Kv2 Kv3 Kv4
OMSÄTTNING AKTIE OCH AKTIEKURS 2024
HANDEL I AKTIEN PÅ DE STÖRSTA HANDELSPLATSERNA
10 STÖRSTA ÄGARNA
Sverige, 50,6%
USA, 14,6%
Norge, 6,2%
Finland, 4,7%
Storbritannien, 4,1%
Övriga länder; 14,6%
Anonymt ägande, 5,3%
Svenskt ägande, 50,6%
Utländskt ägande, 49,4%
Mkr Antal aktier Andel, %
Cboe 125 336 230 54,3
Nasdaq 70 977 538 30,8
London Stock Exchange 22 062 762 9,6
Aquis Stock Exchange 4 820 390 2,1
ITG Posit 2 899 055 1,3
Liquidnet EU Limited Equity MTF 2 458 605 1,1
Sigma x 1 559 356 0,7
Instinet Blockmatch Europe 594 023 0,3
Boerse Berlin Equiduct Trading 7 383 0,00
Totalt
230 715 342 100,00
Fondbolag, 70,8%
Pension & försäkring, 12,1%
Privatpersoner, 4,5%
Stat, kommun & region, 3,6%
Övriga, 2,9%
Stiftelse, 0,8%
Investment & kapitalförvaltning, 0,2%
Okänd ägartyp, 5,1%
Antal
aktier
Kapital och
röster, %
AMF Pension & Fonder 11 628 525 10,8
Swedbank Robur Fonder 8 464 603 7,9
Alecta Tjänstepension 4 847 639 4,5
Handelsbanken Fonder 4 446 693 4,1
Vanguard 3 907 822 3,6
ODIN Fonder 3 872 024 3,6
Columbia Threadneedle 3 832 246 3,6
SEB Investment
Management 3 617 184 3,4
Nordea Funds 3 538 344 3,3
Norges Bank Investment
Management 2 172 683 2,1
Tio största ägarna 50 327 763 46,7
Övriga 57 510 399 53,3
Totalt 107 838 162 100,00
Aktiekapitalet i Thule Group uppgick per den
31 december 2024 till 1 205 237,17 kronor. Antalet
aktier uppgår till 107 838 162 stamaktier. Enligt
bolagsordningen ska aktie kapitalet vara lägst
500 000 kronor och högst 2 000 000 kronor,
fördelat på lägst 44 737 320 aktier och högst
178 949 280 aktier.
Thule Groups bolagsordning innehåller ett
avstämningsförbehåll och bolagets aktier är
anslutna till Euroclear Sweden AB, vilket inne bär att
Euroclear Sweden AB administrerar bolagets aktie-
bok. Samtliga aktier äger lika rätt till bolagets vinst
och andel av överskott vid eventuell likvidation.
ANDEL RÖSTER OCH KAPITAL, SVENSKA OCH
INTERNATIONELLA ÄGARE, %
ANDEL RÖSTER OCH KAPITAL, % ÄGARFÖRDELNING, LÄNDER i KAPITAL,
7 STÖRSTA, %
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
400
340
280
220
160
100
/138/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Aktien och ägarna Information till aktieägarna
/139/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Aktien och ägarna Information till aktieägarna
Information till aktieägarna
Årsstämma i Thule Group AB (publ) äger rum den
29 april 2025. Information om de av bolagsstäm-
man fattade besluten offentligrs i sedvanlig
stämmokommuni efter stämman.
Rätt till deltagande i stämman
Aktigare som önskar delta i årsstämman ska:
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB
framställda aktieboken för bolaget avseende
förllandena den 17 april 2025,
dels anmäla deltagande till bolaget om denna
ska närvara fysiskt i stämmolokalen eller anla
deltagande genom att avge sin poströst senast
den 23 april.
För att ha rätt att delta i stämman måste en
aktieägare som har sina aktier förvaltarregisterade,
förutom att anmäla sig till stämman, begära
att tillfälligt införas i aktieboken hos Euroclear.
Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren
senast den 17 april 2025 kommer att beaktas vid
framställningen av aktieboken.
Poströstning
Styrelsen har beslutat att aktieägarna ska kunna
utöva sin rösträtt genom poströstning i enlighet
med föreskrifterna i bolagsordningen. För poströst-
ningen ska ett särskilt formulär användas.
Poströstningsformuläret finns tillgängligt på
koncernens webbplats www.thulegroup.com.
Ifyllt och undertecknat poströstningsformulär kan
skickas med post till adress:
Thule Group AB (publ)
Årsstämma 2025
c/o Euroclear Sweden
Box 191, 101 23 Stockholm
eller med e-post till generalmeetingservice@
euroclear.com. Ifyllt formulär ska vara Euroclear
tillhanda senast den 23 april 2025, gärna före kl 16.
Aktigare som är fysiska personer kan även
avge poströst elektroniskt genom verifiering med
BankID via Euroclear Sweden AB:s webbsida
https://anmalan.vpc.se/EuroclearProxy/.
Sådana elektroniska röster måste avges senast
onsdagen den 23 april, 2025. Aktieägaren får inte
förse poströsten med särskilda instruktioner eller
villkor. Om så sker är poströsten i sin helhet ogiltig.
Ytterligare anvisningar och villkor finns i
poströstnings formuläret och på https://anmalan.
vpc.se/EuroclearProxy.
Fullmakt
Om aktieägare poströstar genom ombud ska en
skriftlig och daterad fullmakt undertecknad av
aktieägaren bifogas poströstningsformuläret.
Fullmaktsformulär tillhandalls på beran och
finns även tillgängligt på koncernens webbplats
www.thulegroup.com. Om aktieägaren är en
juridisk person ska registreringsbevis eller annan
behörighetshandling bifogas formuläret.
Aktieägares rätt att erhålla upplysningar
Styrelsen och den verksllande direktören ska, om
någon aktieägare begär det och styrelsen anser
att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget,
vid stämman lämna upplysningar om förhållanden
som kan inverka på bemningen av ett ärende
på dagordningen, förhållanden som kan inverka
på bedömningen av bolagets eller dotterbolags
ekonomiska situation och bolagets förhållande till
annat koncernföretag.
IR-kontakt
Catharina Paulsén
SVP Communications och Investor Relations
Catharina.Paulcen@thule.com
Tel: 0736-65 45 74
ir@thule.com
Finansiell kalender
2025
Kvartalsrapport januari – mars 29 april
Årsstämma 29 april
Kvartalsrapport april – juni 15 juli
Kvartalsrapport juli – september 22 oktober
2026
Bokslutskommuniké 10 februari
/140/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal Femårsöversikt
Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal används för att beskriva den underliggande verksamhetens utveckling och för att öka jämförbarheten mellan perioder. Dessa är inte definierade utifrån IFRS
regelverk men de överensstämmer med hur koncernledning och styrelse mäter bolagets finansiella utveckling. Dessa nyckeltal skall ej ses som substitut för finansiell information
som presenteras i enlighet med IFRS utan som ett komplement.
Finansiella definitioner
2024 2023
Organisk tillväxt, valutajusterad
Förändring i nettoomsättning, % 4,5 -9,9
Valutakursförändringar, % 0,2 -5,2
Nettoomsättning, valutajusterad tillväxt, % 4,7 -15,2
Strukturella förändringar -1,2
Organisk tillväxt, % 3,5 -15,2
Justerat rörelseresultat (justerad EBIT)
Rörelseresultat (EBIT), Mkr 1 522 1 505
Transaktionskostnader relaterat till Quad Lock
förvärvet, Mkr 100
Justerat rörelseresultat, Mkr 1 622 1 505
Justerad EBITDA
Justerat rörelseresultat (justerad EBIT), Mkr 1 622 1 505
Återföring avskrivningar och nedskrivningar, Mkr 282 259
Justerad EBITDA, Mkr 1 904 1 763
Nettoskuld
Långfristiga räntebärande skulder, brutto, Mkr 4 315 2 033
Derivatskuld, långfristig, Mkr 7 7
Kortfristiga räntebärande skulder, Mkr 75 102
Derivatskuld, kortfristig, Mkr 2 34
Aktiverade finansieringskostnader, Mkr -21 -2
Upplupen ränta, Mkr 2 1
Bruttoskuld, Mkr 4 380 2 175
Derivattillgång, Mkr -15 -75
Likvida medel, Mkr -405 -94
Nettoskuld, Mkr 3 961 2 006
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av nettoomsättning.
Bruttoresultat
Nettoomsättning minus kostnad för sålda varor.
CAGR (Compounded Annual Growth Rate)
Mått på den tillväxttakt som uppnåddes över en viss
tidsperiod om den tillväxttakten var den samma varje
år under den givna tidsperiod (uttryckt i procent).
EBIT-marginal/Rörelsemarginal
EBIT i procent av nettoomsättningen/
Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
EBIT – Rörelseresultat
Resultat före finansnetto och skatter.
EBITDA – Rörelseresultat före
av- och nedskrivningar
Resultat före finansnetto, skatter, av- och
nedskrivningar på materiella och immateriella
anläggningstillgångar.
Justerat rörelseresultat – (justerad EBIT)
Rörelseresultat justerat för transaktionskostnader i
samband med förvärvet av Quad Lock under fjärde
kvartalet 2024.
Justererad rörelsemarginal
Justerat rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
Justerad EBITDA – justerat rörelseresultat
före av- och nedskrivningar
EBITDA justerat för transaktionskostnader i samband
med förvärvet av Quad Lock.
Organisk tillväxt, valutajusterad
Förändring i nettoomsättning för perioden justerad
för strukturella förändringar och valutaeffekter.
Organisk tillväxt exkluderar effekterna av strukturella
förändringar i koncernens struktur och valutakurser,
vilket möjliggör en jämförelse av nettoomsättningen
över tid utan påverkan av exempelvis förvärv.
Nettoomsättning tillväxt, valutajusterad
Förändring i nettoomsättning för perioden justerad för
valutaeffekter.
Nettoskuld
Bruttoskuld minus likvida medel. Bruttoskuld är total
lång- och kortfristig upplåning, derivat instrument,
aktiverade transaktionskostnader och upplupna
räntor. Måttet nettoskuld används för att följa skuld-
utvecklingen och storleken på finansieringsbehovet.
Eftersom likvida medel kan användas för att betala av
skuld med kort varsel, används nettoskuld istället för
bruttoskuld som mått på den totala lånefinansieringen
R12
Rullande 12-månaders.
Resultat per aktie
Periodens nettoresultat i relation till genomsnittligt
antal aktier under perioden.
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld dividerat med EBITDA (R12). Nyckel talet
är en skuldkvot som visar hur många år det skulle ta
att betala bolagets skuld, förutsatt att dess nettoskuld
och EBITDA är konstanta och utan hänsyn tagen till
kassaflöden avseende ränta, skatt och investeringar.
Skuldsättningsgrad PROFORMA
Nettoskuld dividerat med proforma EBITDA. Proforma
EBITDA (R12) inkluderar Quad Lock resultat som om
det ingått i koncernen de senaste 12 månaderna.
Soliditet
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
2024 2023
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld, Mkr 3 961 2 006
EBITDA, Mkr 1 804 1 763
Skuldsättningsgrad 2,2 1,1
Skuldsättningsgrad, proforma
Nettoskuld, Mkr 3 961 2 006
EBITDA, proforma, Mkr 2 169 1 763
Skuldsättningsgrad, proforma 1,8 1,1
Soliditet
Eget kapital, Mkr 8 095 6 849
Balansomslutning, Mkr 14 957 10 966
Soliditet, % 54,1 62,5
/141/
THULE GROUP ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERBLICK STRATEGI & MÅL VERKSAMHETEN HÅLLBARHETSREDOVISNING ÅRSREDOVISNING HÅLLBARHETSNOTER AKTIEN ÖVRIG INFORMATION
Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal Femårsöversikt
Femårsöversikt
2024 2023 2022 2021 2020
Resultat och nyckeltal
Nettoomsättning, Mkr 9 541 9 132 10 138 10 386 7 828
Nettoomsättning tillväxt, % 4,5 -9,9 -2,4 32,7 11,2
Nettoomsättning tillväxt, valutajusterat, % 4,7 -15,2 -9,7 37,7 13,1
Nettoomsättning organisk tillväxt, valutajusterat, % 3,5 -15,2 -9,7 37,7 13,1
Bruttoresultat, Mkr 4 074 3 737 3 859 4 160 3 230
Bruttovinstmarginal, % 42,7 40,9 38,1 40,1 41,3
EBITDA, Mkr 1 804 1 763 1 906 2 493 1 737
Justerat rörelseresultat, Mkr 1 622
Justerad rörelsemarginal, % 17,0
Rörelseresultat (EBIT), Mkr 1 522 1 505 1 706 2 340 1 591
Rörelsemarginal, % 15,9 16,5 16,8 22,5 20,3
Årets resultat, Mkr 1 122 1 099 1 275 1 790 1 166
Finansiell ställning och nyckeltal
Totala tillgångar, Mkr 14 957 10 966 11 679 10 192 8 448
Eget kapital, Mkr 8 095 6 849 6 553 5 815 5 253
Nettoskuld, Mkr 3 961 2 006 2 868 1 467 384
Skuldsättningsgrad proforma 1,8
Skuldsättningsgrad 2,2 1,1 1,5 0,6 0,2
Soliditet, % 54,1 62,5 56,1 57,1 62,2
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 2 310 1 850 616 1 128 1 614
Investeringar exkl rörelseförvärv, Mkr 264 251 444 507 173
2024 2023 2022 2021 2020
Övriga nyckeltal
Genomsnittligt antal aktier, miljoner 105,9 105,2 104,6 104,6 103,8
Resultat per aktie, före utspädning, kr 10,59 10,45 12,19 17,12 11,23
Ordinarie utdelning i procent av resultat per aktie, % 78 91 75 76 71
Ordinarie utdelning i procent av årets resultat, % 80 91 75 76 72
Extra utdelning i procent av årets resultat, % 67
Utdelning i procent av årets resultat per aktie justerat
för transaktionskostnader i samband med förvärvet av
Quad Lock, %
75
Genomsnittligt antal anställda 2 808 2 559 2 799 3 303 2 669
DESIGN & PRODUKTION: STHLM KOMMUNIKATION & IR AB.
Thule Group AB / Fosievägen 13, 214 31 Malmö Sverige / Tel: 040-635 90 00 / thulegroup.com / info@thule.com