549300WMZQS7HLNYQB092024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300WMZQS7HLNYQB092024-12-31xbrli:shares549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
2 | Wall to Wall Group AB
3 | Wall to Wall Group AB
ÅRET I SAMMANDRAG
Under 2024 fortsatte bolaget att stärka sina marknads-
positioner i Norden med bland annat förvärv i Sverige.
Fortsatt avvaktande marknad för fastighetsägares och
bostadsrättsföreningars investeringsvilja med
korresponderande påverkan på bolagets verksamhet inom
rörinfodring och energi (kanaltätning och geoenergi).
Under året uppgick nettoomsättningen till 918,5 (956,1) Mkr
kronor.
Strategiska investeringar i hållbarhet, processer och
organisation skapar förutsättningar för tillväxt och förbättrad
lönsamhet.
Den 21 oktober 2024 meddelades att styrelsen i Wall to Wall
Group AB har utsett André Strömgren till ny VD med
omedelbar verkan. Bolagets tidigare VD Joachim Welin lämnar
bolaget.
Styrelsen föreslår en kontant utdelning om 1 (1) kr per aktie.
UTSIKTER
Inför 2025 kan en gradvis återhämtning av marknaden för
rörinfodring och energibesparande lösningar förväntas, medan
spolverksamheten förväntas ha en fortsatt stark utveckling.
Bolaget planerar att ytterligare stärka sin position inom detta
tjänsteområde och därutöver minska bolagets samlade
indirekta kostnader. Sammantaget förväntas ett betydligt bättre
rörelseresultat (justerad EBITA) för 2025 i jämförelse med
2024.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens nettoomsättning uppgick till 918,5 (956,1) Mkr,
justerad EBITDA till 97,2 (112,0) Mkr och justerad EBITA till
36,7 (58,3) Mkr.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 33,5 (41,8) Mkr.
Jämförelsestörande poster uppgick under året till 9,2 (4,7) Mkr
och avser främst kostnader relaterade till omvärdering av
tilläggsköpeskillingar, omstruktureringskostnader, systembyte
och företagsförvärv.
FLERÅRSÖVERSIKT
1
Mkr
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
2
Nettoomsättning
918,5
956,1
426,2
Justerad EBITDA
97,2
112,0
65,8
Justerad EBITDA-marginal, %
10,6%
11,7%
15,4%
Justerad EBITA
36,7
58,3
39,2
Justerad EBITA-marginal, %
4,0%
6,1%
9,2%
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
4,2
Nettoresultat
13,8
17,2
-5,8
Nettoskuld
186,6
137,8
-8,9
Justerad EBITDA R12
3
100,5
115,9
116,8
Nettoskuld/justerad EBITDA R12
3
1,9
1,2
-0,1
Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden,
före och efter utspädning
13 671 361
13 678 259
13 348 394
Antal emitterade aktier vid periodens slut
13 817 291
13 817 291
13 348 394
Bolagets innehav av egna aktier
291 553
-
-
Resultat per aktie baserat på genomsnittligt antal aktier
före och efter utspädning, kr
1,01
1,26
-0,43
1
Se avsnitt ”Definitioner”.
2
Koncernen bildades den 28 april 2022 när Wall to Wall Group AB förvärvade Spolargruppen Sverige AB.
3
Avser proforma justerad EBITDA R12.
ÅRET I KORTHET
4 | Wall to Wall Group AB
Wall to Wall Group är en nordisk marknadsledande aktör inom
rörinfodring, rörspolning, underhåll och tätning av
ventilationskanaler, samt andra kompletterande tjänster som till
exempel geovärmelösningar för flerbostadshus (framöver beskrivs
kanal och geovärmelösningar sammantaget som
energibesparande lösningar). Samtliga tjänster sälj och utförs i
samma marknadskanaler. De enskilt största verksamhets-
områdena utgörs av rörinfodring och rörspolning. Wall to Wall
Group bidrar till att förlänga livslängden på Nordens
fastighetsbestånd genom ett tjänsteerbjudande och tekniska
lösningar som därtill minskar miljöpåverkan och förbättrar drift och
inomhusmiljö.
Koncernens slutkunder utgörs av fastighetsägare, kommersiella
förvaltare av bostäder och lokaler, samt allmännyttan och
bostadsrättsföreningar. Wall to Wall Group har höga kvalitets- och
hållbarhetsambitioner, och eftersträvar att vara den mest attraktiva
arbetsgivaren i branschen. Sammantaget har koncernen omkring
500 anställda och verksamhet på över 20 orter i Sverige, Norge,
Danmark och Finland. Den nordiska marknaden för rörinfodring
och rörspolning är fragmenterad och uppgick 2024 till drygt 10
miljarder kronor, och har över en längre period vuxit med
tvåsiffriga procenttal. Även om marknaden varit pressad under
2024 förväntas en liknande tillväxttakt under de närmaste åren.
Sverige är den enskilt största marknaden och utgör cirka 60% av
den nordiska totalmarknaden. Wall to Wall Group har en tydlig
tillväxtstrategi med goda möjligheter att växa såväl organiskt som
genom förvärv samt genom etableringar på nya orter.
WALL TO WALL GROUP
5 | Wall to Wall Group AB
POSITIONERING FÖR TILLVÄXT I EN
FÖRÄNDERLIG MARKNAD
2024 var ett utmanande år men också ett år av viktiga
förändringar för Wall to Wall Group. Fastighetsägare och
bostadsrättsföreningar var fortsatt återhållsamma med
investeringar i planerat underhåll, vilket dämpade efterfrågan
inom rörinfodring och energi. Samtidigt har vår spolverksamhet
fortsatt att utvecklas starkt, och vi har genomfört avgörande
initiativ för att stärka vår lönsamhet och position på marknaden.
Trots en försiktig marknad ser vi en tydlig uppdämd efterfrågan
som talar för en starkare utveckling inom rörinfodring och energi
för de kommande åren. För att säkra att verksamheten står
rustad inför detta har vi ökat vårt fokus på konsolidering och
effektivisering. Detta har redan resulterat i lägre indirekta
kostnader. Arbetet fortsätter under 2025 med målet att sänka
dessa kostnader till under 20% av nettoomsättningen för att
stärka vår konkurrenskraft och operativa effektivitet.
Vi har även genomfört flera initiativ för att stärka vår försäljning
och förbättra våra marginaler. Förbättrad central försäljning
kompletterar lokal försäljning. Därtill har våra ramavtal med
Odevo-gruppen, representerade av SBC och Nabo, resulterat i
att vi vunnit upphandlingar för spoltjänster till deras
bostadsrättsföreningar. Under 2025 tar vi nästa steg mot en mer
enhetlig marknadsnärvaro genom en gradvis arbeta under Wall
to Wall Groups varumärke. Att vi syns och känns igen överallt
där vi finns är en självklarhet.
EN TYDLIG RIKTNING FRAMÅT
I början av 2025 ingick vi ett strategiskt samarbete med
Trelleborgskoncernen, genom dess affärsenhet Seals & Profiles,
för att utveckla nästa generations material för rörinfodring.
Genom att kombinera vår operativa expertis med Trelleborgs
världsledande materialkunskap skapar vi en enhetlig
materiallösning som inte bara stärker vår verksamhet utan även
öppnar upp för internationell försäljning av vårt material. Vi
förväntar oss att detta samarbete kommer att bidra positivt till
vår lönsamhet redan under 2025 och successivt få en större
betydelse över tid.
2025 blir ett år där vi fortsätter att öka effektiviteten, stärka vår
marknadsposition och skapa förutsättningar för tillväxt.
Marknaden för rörinfodring och energi förväntas återhämta sig,
och vi står redo att möta en ökad efterfrågan. Samtidigt ser vi
fortsatt stark tillväxtpotential inom spolverksamheten och
möjligheter att ytterligare stärka vår position i det segmentet.
Våra långsiktiga finansiella mål kvarstår en organisk tillväxt
överstigande 10 procent och en justerad EBITA-marginal om 15
procent. Under 2025 är vår ambition att uppnå en betydande
förbättring av vårt rörelseresultat genom operativa
effektiviseringar, kostnadsreduktioner och en gradvis
marknadsåterhämtning. Samtidigt bygger vi för framtiden genom
innovation, konsolidering och strategiska samarbeten.
VD-ORD
VD, Wall to Wall Group
6 | Wall to Wall Group AB
STRATEGI OCH AFFÄRSMODELL
Koncernens strategi är att vara en vertikalt fokuserad aktör inom
utvalda produkter och tjänster för fastighetsägare i deras
byggnader. Wall to Wall Group har som mål att vara den ledande
aktören i Norden för framför allt infodring och rörspolning samt
energibesparande lösningar. Wall to Wall Group har etablerat en
tydlig strategi och affärsmodell som vägleder koncernen i allt, från
tjänsteutveckling till kundrelationer och tillväxt. Wall to Wall Group
ska vara erkänd över tid för hög kvalitet och tekniskt kunnande,
samt vara en attraktiv arbetsgivare med ett starkt
hållbarhetsarbete. Bolaget har som mål att över tid uppnå en årlig
organisk tillväxt om 10%, och i ett långsiktigt perspektiv uppnå en
rörelsemarginal (EBITA) om 15%. Till det organiska tillväxtmålet
kommer en ambition att kontinuerligt växa genom förvärv och
nyetableringar.
Verksamheten riktar sig till fastighetsägare och dess föreskrivande
led avseende tjänster inom eller i direkt anslutning till byggnad.
Strategin siktar på affärsutveckling med fastighetsägaren i fokus
genom återkommande service och inspektioner, energibesparande
lösningar, digital övervakning och systemintegration. Enhetliga
system och produkter är en central del av denna strategi, där
utveckling av egna lösningar och strategiska samarbeten stärker
konkurrenskraften och differentieringen på marknaden. Som ett
led i denna strategi har ett materialinnovationssamarbete inletts
med Trelleborg under 2025. De nya materialen för rörinfordring
kommer att användas och vidaresäljas av Wall to Wall Group
under eget varumärke. Genom en enhetlig materiallösning stärks
produktionseffektiviteten, samtidigt som det skapas förutsättningar
för en internationell lansering av produkten.
Wall to Wall Groups affärsmodell kombinerar planerbarhet,
återkommande kundrelationer och operativ kvalitet för att
möjliggöra lönsam tillväxt.
Tjänster tillhandahålls för såväl planerat som tillfälligt underhåll,
där en stor del av intäkterna genereras genom projekt som
beställs och planeras i god tid innan de utförs, vilket ger en god
planeringshorisont och resurseffektivitet. Affärsmodellen fokuserar
på kunder med behov av flera tjänster över tid, vilket skapar
möjligheter till långsiktiga relationer och ökat värde per kund. Den
operativa strukturen möjliggör också skalbarhet och synergier
mellan olika erbjudanden. Som en del i strategin att skapa
långsiktiga kundrelationer ingås ramavtal, såsom till exempel med
Odevo-gruppen representerade av SBC och Nabo. Denna typ av
affärsrelationer stödjer koncernens strategi att ha fastighetsägaren
i fokus samt skapa återkommande intäktsströmmar genom
långsiktiga samarbeten som gynnar båda parter.
Koncernens värdedrivare omfattar starka marknadspositioner, hög
förutsägbarhet i verksamheten och lönsam organisk tillväxt.
Förvärv används som ett kompletterande tillväxtverktyg inom
strategiskt relevanta områden. På sikt kan denna position utgöra
grund för en etablering och fortsatt tillväxt på den kontinental-
europeiska marknaden samt med kompletterande tjänster som
säljs och utförs i samma marknadskanaler. Avgörande
konkurrensfördelar är tillgång till rätt kompetens, hög kvalitet i
utförande och i tilltagande utsträckning hållbara tillvägagångsätt
och metoder. Digitalisering och data är en annan viktig del i Wall to
Wall Groups strategi. Under 2024 driftsattes ett nytt affärssystem
vilket skapar förutsättningar för fortsatt effektivisering samt att på
ett bättre sätt utvinna och arbeta med data som grund för den
operativa styrningen och uppföljningen.
Medarbetarna är Wall to Wall Groups viktigaste resurs. Wall to
Wall Group etablerade tidigt en egen akademi för att kunna
tillhandahålla vidareutbildning samt stödja kompetens-
försörjningen. Förmågan att attrahera, utveckla och behålla rätt
personer är central för koncernens framgång.
AFFÄRSMODELL & TJÄNSTEERBJUDANDE
7 | Wall to Wall Group AB
Värdedrivare
Wall to Wall Group verkar i marknader med ett fåtal större aktörer och ett stort antal mindre aktörer, och är redan idag den enskilt största
aktören sett till den nordiska marknaden som helhet. Genom sin vertikala fokus på framför allt infodring och spolning av rör samt
energibesparande lösningar för fastighetsägare i deras byggnader skiljer sig Wall to Wall Group från andra tjänsteleverantörer. Ett antal
konkurrenter erbjuder samma tjänster men även andra tjänster med inriktning på andra kundgrupper som Wall to Wall Group har en
begränsad exponering mot. Sammantaget är bedömningen att en tydlig inriktning, både vad gäller erbjudande och målgrupp, har bäst
tillväxt- och lönsamhetsförutsättningar.
Förvärv
Förvärv är en central del i strategin och syftar till att komplettera
den organiska tillväxten. Koncernens övergripande riktlinjer vid
förvärv innebär att den köpeskilling som utgår ska normalt dels
utgöras av kontant vid tillträde, dels i aktier i Wall to Wall Group,
och dels av en tilläggsköpeskilling som baseras på fleråriga mål
för tillväxt och lönsamhet.
Avsikten med dessa riktlinjer är att skapa delaktighet och
samstämmighet kring gemensamma mål. Genom implementering
av dessa riktlinjer har Wall to Wall Group lyckats uppnå ett relativt
gt ägande bland personer som arbetar i och med verksamheten.
Styrelse, ledning, tidigare ägare till förvärvade verksamheter och
anställda i koncernen äger cirka 40% av samtliga aktier i Wall to
Wall Group.
8 | Wall to Wall Group AB
MARKNAD OCH GEOGRAFISK NÄRVARO
Geografisk närvaro
Sedan 2021 har Wall to Wall Group stärkt sin geografiska närvaro
genom tio tilläggsförvärv. Koncernen har idag verksamhet över
20 orter i Sverige, Norge, Danmark och Finland.
Marknad
Den nordiska marknaden för rörinfordring och spoltjänster har över
en längre period vuxit med tvåsiffriga procenttal och även om
marknaden varit pressad under 2024 förväntas en liknande
tillväxttakt under de närmaste åren. Av den totala marknaden
svarar rörinfodring och rörspolning förnärvarande för ungefär
hälften vardera. Den enskilda största marknaden är den svenska
med cirka 60% av den nordiska totalmarknaden. Marknads-
tillväxten drivs bland annat av eftersatt fastighetsunderhåll med
stora renoveringsbehov samt en större efterfrågan och acceptans
av rörinfodring som ett mer kostnadseffektivt och hållbart alternativ
till stambyte. Vad gäller energibesparande lösningar, d.v.s.
underhåll och tätning av ventilationskanaler samt geoenergi,
adresserar Wall to Wall Group endast en liten del av den totala
marknaden som normalt inkluderas i detta. Denna del av
marknaden bedöms ännu så länge vara betydligt mindre men med
goda tillväxtförutsättningar.
TJÄNSTEERBJUDANDE
Rörinfodring
Rörinfodring är en central del av Wall to Wall Groups
tjänsteerbjudande och står för cirka 60% av koncernens intäkter.
Genom att skapa en ny yta inuti befintliga rör förlängs rörens
livslängd utan att hela systemet behöver bytas ut. Metoden är
snabb, kostnadseffektiv och betydligt mer hållbar än traditionellt
stambyte.
De största fördelarna med rörinfodring jämfört med att ersätta
rörsystemet är att det är betydligt billigare och tar mindre tid.
Vidare är rörinfodring är ett hållbart val jämfört med traditionellt
stambyte då de gamla rören behålls och väggar och golv inte
behöver rivas upp. Ingen asbests- eller annan sanering för farligt
avfall krävs. De miljömässiga vinsterna vid rörinfodring är betydligt
större än vid ett stambyte.
Det är viktigt att rörinfodring av avlopp genomförs på rätt sätt och
av utbildad personal för att undvika läckage, varför Wall to Wall
Group endast arbetar med godkända material och säkra metoder.
All personal är utbildad och certifierad. Varje projekt är unikt och
förbereds noggrant av tekniker som har lång erfarenhet och rätt
utbildning.
Sammantaget är rörinfodring ett kraftfullt verktyg för att reparera
och förnya rörledningar på ett sätt som är kostnadseffektivt och
hållbart.
Rörspolning och övriga tjänster
Regelbunden rörspolning säkerställer att avloppsrören hålls öppna
för att kunna transportera bort allt avloppsvatten och minskar
risken för stopp i avloppet som kan orsaka vattenskador. Bolagets
metod är skonsam mot rören och miljövänlig helt utan kemikalier.
Avloppsrör är ofta gamla och sköra, och för att undvika att rören
brister vid rengöring används en skonsam spolmetod vid rensning
av avloppssystem. Detta gäller oavsett material på avloppsrören,
även om gjutjärnsrör är extra känsliga då de ofta är drabbade av
rost. Normalt flöde i avloppsrören återställs genom väl avvägt tryck
vid spolning. Kall- eller hetvatten spolar bort fetter och avlagringar
på rörväggen.
Sammantaget är högtrycksspolning en mycket effektiv metod för
att rengöra och underhålla rörledningar på ett sätt som är
kostnadseffektivt, effektivt och hållbart i synnerhet då Wall to
Wall Group inte använder några kemikalier vid högtrycksspolning.
Bolaget utför utöver rörinfodring och rörspolning även
filminspektion av rör och kanaler, fräsning, rotskärning och
slamsugning.
9 | Wall to Wall Group AB
Energi (underhåll och tätning av ventilationskanaler samt
geoenergi)
Kanaltätning är ett växande tjänsteområde som möter behovet av
bättre inomhusklimat och energibesparing. Tekniken bygger på att
ventilationskanaler renoveras inifrån med ett kompositmaterial
som skapar en ny tät yta. Metoden är snabb, kostnadseffektiv och
minskar behovet av rivning.
En stor andel av frånluftskanalerna läcker i svenska bostadshus
byggda före 1990, vilket innebär onödiga kostnader och dålig
inomhusluft för många. Bra ventilation är lagstadgat och det får
bara ta en viss tid innan all luft i ett bostadshus är utbytt. Läckor är
en vanlig orsak till att ventilationen inte fungerar vilket riskerar
underkänd OVK (”Obligatorisk ventilationskontroll”).
Kanaltätning sker genom att en “strumpa” fylld med
kompositmaterial förs in i ventilationskanalen, blåses upp och
bildar ett nytt tätt rör på insidan. Metoden kan användas för alla
typer av ventilationskanaler och i alla typer av byggnader.
Kompositmaterialet använder hela ventilationskanalens storlek och
klarar både böjar och övergångar mellan olika diametrar utan
problem. Det klarar även rörelser och sättningar i byggnaden.
Kanaltätning innebär inga krav på rivning av väggar eller andra
omfattande ingrepp. Energibesparingen uppgår till omkring 40% till
70% av uppvärmningskostnaden och betalar sig snabbt normalt
inom tre till sju år. Täta kanaler gör det även enklare att beräkna
och få god funktion i så kallade FX- och FTX-system.
Inom tjänsteerbjudandet energi erbjuder Wall to Wall Group även
geoenergilösningar. Geoenergi innebär att lagrad solenergi i
berggrunden används för att värma och kyla fastigheter på ett
energieffektivt och miljövänligt sätt. Genom djupa borrhål cirkulerar
vätska i ett slutet system som hämtar upp värme vintertid och kyla
sommartid. Tekniken lämpar sig särskiltl för större byggnader
och bidrar till lägre energikostnader samt ett stabilt och hållbart
inomhusklimat året runt. Wall to Wall Groups lösning kombinerar
geoenergi med fjärrvärme för att uppnå optimal ekonomisk drift.
Den årliga kostnadsbesparingen uppgår till cirka 40% till 50% och
investeringen återbetalar sig normalt inom sju till nio år.
WALL TO WALL GROUPS TJÄNSTEERBJUDANDE OCH PRIMÄRA KUNDSEGMENT
10 | Wall to Wall Group AB
Wall to Wall Group har som långsiktig ambition att generera betydande aktieägarvärde baserat på
starka kassaflöden och har fastställt en långsiktig utdelningspolicy där omkring 50% av det årliga
resultatet efter skatt årligen ska utdelas till aktieägarna. Tillväxt ska ske med bevarande av finansiell
stabilitet varmed bolagets skuldsättning inte ska överstiga 2,5x, definierat som nettoskulden inklusive
leasingskulder / justerad EBITDA rullande 12 månader proforma.
De långsiktiga lönsamhetsmålen är en årlig organisk tillväxt om cirka 10 procent och en justerad
rörelsemarginal (EBITA) om cirka 15 procent.
FINANSIELLA MÅL
11 | Wall to Wall Group AB
OM DENNA RAPPORT
Denna hållbarhetsrapport är upprättad enligt kraven i 6 kap.
Årsredovisningslagen (1995:1554) och omfattar Wall to Wall
Group AB (org.nr: 559309-8790). Den omfattar även koncernens
samtliga dotterbolag. För information om vilka dotterbolag som
ingår i koncernen, vänligen läs no 31 i Koncernens noter.
Koncernen omfattas inte av Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD) men har ändå valt att anpassa sin hållbarhets-
rapport för 2024 i linje med relevanta ESRS (European
Sustainability Reporting Standards), i den mån det är möjligt och
skapar värde för läsaren. Vidare följer koncernen utvecklingen av
Omnibus noggrant för att säkerställa fortsatt relevans och
transparens i hållbarhetsarbetet.
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Hållbarhetsarbetet har utarbetats på konsoliderad nivå och
koncernen publicerar sin hållbarhetsredovisning årligen.
Särskilda omständigheter
Koncernen har påbörjat arbetet med att samla in information från
hela värdekedjan. Under det senaste året har koncernen påbörjat
implementeringen av nya datainsamlingsprocesser, vilket innebär
att de uppgifter som har samlats in kan avvika från föregående års
rapportering. Dessa avvikelser kommer att tydliggöras och
förklaras utifrån koncernens kännedom. Detta beror på att
insamlingssystemen fortfarande är under konsolidering och
uppbyggnad. Koncernen är medveten om osäkerheten i måtten
och arbetar kontinuerligt för att förbättra noggrannheten och
effektiviteten i sina datainsamlingsmetoder för att säkerställa att
framtida hållbarhetsupplysningar blir mer precisa och
representativa.
Styrning
Styrelsen bär det övergripande ansvaret för att övervaka Wall to
Wall Groups konsekvenser, risker och möjligheter kopplade till
hållbarhetsfrågor.
Koncernledningen fungerar som styrgrupp för hållbarhetsarbetet
och har ansvar för att övervaka genomförandet av
rapporteringsprocessen.
Hållbarhetschefen leder det operativa hållbarhetsarbetet och
samverkar med både interna och externa intressenter för att
säkerställa att strategin genomförs effektivt.
Samtliga medarbetare inom Wall to Wall Group har ett ansvar att
arbeta i linje med koncernens policyer och strategier. Genom att
integrera hållbarhet i det dagliga arbetet bidrar samtliga
medarbetare till att stärka koncernens hållbarhetsarbete och
långsiktiga utveckling.
Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsarbetet
Wall to Wall Group har ambitionen att säkerställa en heltäckande
och systematisk identifiering av hållbarhetsrelaterade risker i hela
verksamheten och värdekedjan. Därför ser Wall to Wall Group
möjligheter att successivt anpassa sitt arbete utifrån följande
principer:
System och processerInföra strukturerade processer för
datainsamling, granskning och publicering, inklusive riktlinjer,
kvalitetskontroller och utbildning för rapportörer.
RiskbedömningIdentifiera och prioritera
hållbarhetsrelaterade risker vid genomförandet och
uppdateringen av den dubbla väsentlighetsanalysen.
Risker och åtgärderHantera utmaningar som bristande
datakvalitet och nya regelverk genom tydliga
insamlingsprocesser, regelbundna kvalitetskontroller och
extern granskning.
Integration i arbetetAnvända riskbedömningar för att
stärka interna processer och säkerställa att rapporteringen
stödjer koncernens mål och strategier.
RapporteringDela resultat från riskbedömningar och
kontroller regelbundet med koncernledningen och styrelsen,
med Hållbarhetschefen som ansvarig för rapporteringen.
Genom detta arbete strävar Wall to Wall Group efter att skapa en
robust och långsiktig hållbarhetsstrategi.
HÅLLBARHETSRAPPORT
12 | Wall to Wall Group AB
Strategi, affärsmodell och värdekedjor
Wall to Wall Groups hållbarhetsstrategi tar sin utgångspunkt i den
dubbla väsentlighetsanalysen som identifierar vilka områden
koncernen ska inkludera i sin hållbarhetsrapport och fokusera på
ur ett strategiskt perspektiv.
Affärsmodell
Koncernens strategi är att vara en vertikalt fokuserad aktör inom
utvalda produkter och tjänster för fastighetsägare i deras
byggnader. Wall to Wall Group har som mål att vara den tydliga
marknadsledaren på den nordiska marknaden för framför allt
infodring och spolning av rör samt tätning och rengöring av
kanaler. Vänligen läs avsnitt ”Affärsmodell och tjänsteerbjudande”.
Värdekedjor
Wall to Wall Group har kartlagt fyra värdekedjor knutna till
affärsområdena spolning, rörinfodring, kanaltätning och geoenergi.
Dessa värdekedjor har utformats utifrån insikten att aktiviteter
uppströms och nedströms skiljer sig åt beroende på affärsområde.
Samtliga fyra värdekedjor uppströms och nedströms har tagits i
beaktande under genomförande av den dubbla
väsentlighetsanalysen som ligger till grund för denna rapportering.
Nedan följer en sammanställning av samtliga värdekedjor:
Wall to Wall Groups värdekedjor
Under våren 2024 genomförde Wall to Wall Group en omfattande dubbel väsentlighetsanalys för att identifiera och prioritera
hållbarhetsrelaterade konsekvenser, risker och möjligheter. Analysen genomfördes internt i samarbete med en extern tredje part och
följde den senaste tolkningen av CSRD och ESRS.
13 | Wall to Wall Group AB
Intressentdialog
Intressentdialog skedde med representanter från samtliga identifierade intressentgrupper. Många intressenter tycker att det är viktigt att
begränsa klimatförändringar och föroreningar. Wall to Wall Group påverkar dessa frågor både positivt och negativt genom hela
värdekedjan. Flera intressenter nämnde också att Wall to Wall Group bör ta socialt ansvar i sin verksamhet och hantera utmaningar högre
upp i värdekedjan. Generellt ser de flesta intressenter stora möjligheter för Wall to Wall Group i den gröna marknaden och att möta nya
krav. Nedan presenteras några viktiga budskap från respektive intressentgrupp.
Intressent
Budskap från intressentdialog
Investerare
Ställer krav på cirkularitet och avfallshantering. Betonar vikten av god styrning (governance) för att hantera
hållbarhetsfrågor.
Bank
Ställer krav på kunder om minskade utsläpp och arbete i linje med EU:s klimatmål, vid kreditgivning. Nya
kemikalieregler kan innebära ökade kostnader. Sociala aspekter blir viktigare inom hållbarhetsanalys.
Leverantör
Arbetar med energibesparing, minskad miljöpåverkan och återvinning. Byter ut skadliga kemikalier för bättre
arbetsmiljö. Aktivt arbete mot korruption.
Kunder Är medvetna om kemikalierisker. Ser rörinfordring som ett hållbart alternativ till stambyte.
HR-avdelningen
Har ett fokus på säker arbetsmiljö, kompetensutveckling och employer branding. Visselblåsarfunktion för att
förebygga oegentligheter.
Skyddsombud Ser behov av mer proaktiv hantering av arbetsmiljöfrågor. Samverkan genom skyddskommittén och HR-möten.
Ägare
Medvetna om risker kopplade till leverantörer, såsom arbetsvillkor, korruption, miljörisker. Arbetar för
transparens i affärsrelationer och mot korruption.
Nulägesanalys
Wall to Wall Group har genomfört en nulägesanalys av sitt
hållbarhetsarbete. Analysen syftade till att identifiera gap mellan
befintliga processer och framtida krav samt att bedöma tillgången
till och kvaliteten på aktuell information.
Analysen identifierade åtgärder för att förbättra
informationshantering och processer gällande hållbarhetsarbetet.
Den ger en tydlig plan för att säkerställa ett effektivt och strategiskt
hållbarhetsarbete för koncernen i framtiden.
Upplysningskrav i ESRS-standarder som beaktas av
koncernens hållbarhetsrapport
ESRS Standard Upplysningskrav Sida
ESRS E1: Klimatförändringar E1.2, E1.3 15
ESRS E2: Föroreningar
E2.1, E2.2, E2.3,
E2.5, E2.6, E2.7
15
ESRS E5: Resursanvändning och
cirkulär ekonomi
E5.1, E5.3 16
ESRS S1: Egen arbetskraft S1.1, S1.2 16-17
ESRS S2: Arbetstagare i
värdekedjan
S2.1, S2.2, S2.3 18
ESRS S4: Konsumenter och
slutanvändare
S4.1, S4.2 18
ESRS G1: Ansvarsfullt företagande G1.1, G1.5 19
14 | Wall to Wall Group AB
Resultat av dubbel väsentlighetsanalys
Den dubbla väsentlighetsanalysen resulterade i att sju av de tio
ESRS-ämnesstandarderna är väsentliga ur ett
påverkansperspektiv, tillsammans med 19 identifierade
hållbarhetsämnen.
Det är dock viktigt att understryka att inte alla underämnen eller
underkategorier inom respektive standard har bedömts som
väsentliga.
Fem av de tio ESRS-ämnesstandarderna har bedömts vara
väsentliga både ur ett påverkansperspektiv och ett finansiellt
perspektiv:
Klimatförändringar (E1)
Föroreningar (E2)
Cirkulär ekonomi (E5)
Egen arbetskraft (S1)
Ansvarsfullt företagande (G1)
Det är värt att notera att ämnena har prioriterats baserat på deras betydande konsekvenser, risker och möjligheter, snarare än ett
genomsnittligt värde. Ett enda väsentligt underämne kan leda till att en hel ämnesstandard klassificeras som väsentlig enligt ESRS.
Denna sammanställning bör därför betraktas som en översikt
15 | Wall to Wall Group AB
MILJÖINFORMATION
Tre av fem miljöstandarder bedömdes väsentliga i den dubbla
väsentlighetsanalysen; Klimatförändringar (E1), Föroreningar (E2)
och Resursanvändning och cirkulär ekonomi (E5). Vatten och
marina resurser (E3) samt Biologisk mångfald och ekosystem (E4)
bedömdes som icke väsentliga ur ett påverkansperspektiv.
ESRS E1 Klimatförändringar
Wall to Wall Group har bedömt att sin påverkan på
klimatförändringarna är väsentligt ur både ett påverkans och
finansiellt perspektiv. Ingen betydande påverkan har identifierats
när det gäller anpassning till klimatförändringar. Däremot orsakar
verksamheten utsläpp av växthusgaser, framför allt från
fastigheter, arbetsfordon och lagerhållning, samt från leverantörs-
ledet genom råvaruutvinning, materialtillverkning och transporter.
Samtidigt bidrar Wall to Wall Group positivt genom sina
rörinfodrings- och kanaltätningstekniker, vilka förlänger livslängden
på rör och ventilationssystem med 2050 år och minskar behovet
av nya material, vilket sänker koldioxidutsläppen genom hela
värdekedjan. Underhållsspolning minskar också behovet av akuta
besök och transporter, vilket reducerar utsläppen ytterligare.
Dessutom stöder koncernens kunders övergång till bergvärme, ett
hållbart alternativ till fjärrvärme.
Wall to Wall Group arbetar för närvarande med att utveckla en
omställningsplan som ska säkerställa att koncernens strategi och
affärsmodell bidrar till att begränsa den globala uppvärmningen, i
linje med Parisavtalet och målet om klimatneutralitet senast 2050.
Wall to Wall Group har antagit en Miljö- och Hållbarhetspolicy som
ligger till grund för koncernens arbete med att hantera
konsekvenser, risker och möjligheter kopplade till
klimatförändringarna. Policyn speglar koncernens engagemang för
att begränsa klimatpåverkan, anpassa verksamheten till klimat-
förändringarna och integrera hållbarhet i alla delar av
affärsmodellen.
I framtiden är målet att samla in den nödvändiga data som krävs
för att fastställa tydliga och ambitiösa mål för minskning av
växthusgasutsläpp. Fokus ligger på att utveckla en
omställningsplan som inkluderar nyckelåtgärder såsom
energieffektivisering, utfasning av fossila bränslen och övergång
till förnybara energikällor.
ESRS E2 Föroreningar
Wall to Wall Group påverkar miljön genom olika former av
föroreningar, främst relaterade till luft, vatten, mark och
användning av farliga ämnen. Luftföroreningar uppstår från
transport, arbetsfordon och maskiner i koncernens verksamhet,
samt från aktiviteter som cementhuggning. Dessutom bidrar
värdekedjan till utsläpp genom utvinning och bearbetning av
kemikalier, mineraler och bränslen. Föroreningar av vatten och
mark sker främst genom bearbetning av råmaterial och tillverkning
av kemikalier, samt däckslitage, även om inga föroreningar från
rörinfodringsleverantörer har påvisats. Mikroplaster frigörs vid
sågning av kompositmaterial och genom däckslitage i
transportkedjan.
Plast används även i koncernens produkter och förpackningar.
Användningen av farliga och mycket farliga ämnen vid tillverkning
av rörinfodrings- och kanaltätningsprodukter innebär risker både
för den egna verksamheten och för leverantörsledet.
Wall to Wall Group har vidtagit flera åtgärder för att hantera de
föroreningar som kan uppstå inom luft, vatten och mark. För
luftföroreningar är utsläppen från arbetsfordon, transport och
byggverksamhet en risk, där damm kan frigöras vid bearbetning av
material. För att minska dessa utsläpp har koncernen
implementerat åtgärder, såsom installation av bergvärme som
ersätter oljepannor och fjärrvärme, vilket både sänker utsläpp och
förbättrar luftkvaliteten. Vidare har Wall to Wall Group genomfört
åtgärder för att förhindra läckage av asbest vid kanaltätning i äldre
byggnader.
Vid förorening av vatten och mark har Wall to Wall Group
säkerställt att deras rörinfodringsleverantörer hanterar kemikalier
på ett ansvarsfullt sätt. Koncernen har infört kontroller för att
förhindra mark- och vattenföroreningar vid bearbetning av
råmaterial, tillverkning av kemikalier och däckslitage. Wall to Wall
Group är medvetna om riskerna för läckage av borrkax och
slampartiklar vid borrning och rörspolning, och har vidtagit
åtgärder för att minska dessa risker.
Användningen av farliga ämnen som asbest, kvicksilver och
tungmetaller i produktionen av rörinfodrings- och
kanaltätningsprodukter är en annan identifierad risk. För att
säkerställa att dessa ämnen hanteras på ett säkert sätt har Wall to
Wall Group säkerställt att deras leverantörer följer strikta
säkerhetsrutiner. Farligt avfall hanteras och transporteras under
noggrant kontrollerade säkerhetsåtgärder för att förhindra spill.
Mikroplast är också en förorening som frigörs vid specifika
aktiviteter, såsom sågning av kompositmaterial, samt genom
däckslitage i transportkedjan. Koncernen är medvetet om dessa
risker och arbetar för att minimera mikroplastens spridning.
Dessutom används plast i koncernens produkter och
förpackningar, vilket också hanteras för att minska dess
miljöpåverkan.
Trots de åtgärder som redan vidtagits, finns det områden som Wall
to Wall Group fortsatt kommer att fokusera på att förbättra. En
viktig åtgärd är att sammanställa en fullständig förteckning över
sina kemikalier och klassificera dem enligt CLP-förordningen.
Detta kommer att stärka koncernens hantering av kemiska risker
samt ge en mer omfattande och effektiv strategi för hållbarhet.
16 | Wall to Wall Group AB
ESRS E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Wall to Wall Groups arbete med cirkulär ekonomi innebär både
utmaningar och möjligheter. Koncernen är beroende av ändliga
resurser, såsom lösningsmedel, polymerer och glasfiber, vilka
används i rörinfordrings- och kanaltätningslösningar. Även i
produktionen av arbetsfordon uppströms används metaller,
mineraler och naturfibrer. Samtidigt bidrar verksamheten positivt till
resurseffektivitet genom att förlänga livslängden på avloppsrör och
ventilationskanaler, vilket minskar behovet av nyutvinning av
råmaterial. Dessutom prioriterar vissa leverantörer i värdekedjan
återvinning och användning av återvunnet material.
När det gäller avfall uppstår det inom den egna verksamheten,
bland annat från rörinfodringsprocessen och slamsugning.
Nedströms genereras avfall i slutskedet av spolnings- och
rörinfordringsprocessen, även om denna fas ännu inte har nåtts.
Positivt är att leverantörerna inom rörinfodring har implementerat
effektiva avfallshanteringssystem, vilket resulterar i minimala
restprodukter.
För att säkerställa att Wall to Wall Group lever upp till resurs-
användningens krav kommer koncernen att utveckla en tydlig
avfallsstrategi. Ambitionen är att denna strategi kommer att
inkludera ramavtal med certifierade avfallsentreprenörer som kan
hjälpa till att optimera avfallshanteringen, säkerställa att avfallet
tas om hand på ett ansvarsfullt sätt och följer avfallshierarkin.
Genom att samarbeta med etablerade aktörer inom
avfallshantering strävar Wall to Wall Group efter att förebygga
avfall, samt att främja återanvändning, återvinning och i sista hand
energiåtervinning. I dagsläget genereras avfall inom olika delar av
koncernen, såsom fastigheter, rörinfodring och
kanaltätningslösningar, samt i samband med tömning av spolbil.
Även om en stor del av detta avfall hanteras effektivt och med
minimalt spill, är det en ambition för Wall to Wall Group att
förbättra återvinning och minska avfallsgenereringen ytterligare
genom den nya avfallsstrategin.
SAMHÄLLSANSVARSINFORMATION
Tre av fyra sociala standarder bedömdes väsentliga i den dubbla
väsentlighetsanalysen; Den egna arbetskraften (S1), Arbetstagare
i värdekedjan (S2) samt Konsumenter och slutanvändare (S4).
Berörda samhällen (S3) bedömdes som icke väsentliga ur ett
påverkansperspektiv.
ESRS S1 Den egna arbetskraften
Arbetsvillkor utgör en risk kopplad till arbetsmiljörelaterade skador,
smittspridning och otillräcklig rapportering av hälsoproblem.
Koncernen motverkar detta genom utbildning, medicinska
kontroller och användning av säkerhetsdokumenterade kemikalier,
även om en bedömning av kemikalier enligt CLP-förordningen
ännu saknas. Medarbetarnas välmående mäts via ett
medarbetarindex fyra gånger per år.
Wall to Wall Group ser likabehandling och mångfald som viktiga
frågor för att stärka arbetsplatsens inkludering och attraktionskraft.
En utmaning är den ojämna könsfördelningen på teknikernivå, där
en majoritet av medarbetarna är män. På gruppnivå är andelen
kvinnor högre, särskilt inom stödfunktioner. För att skapa en mer
inkluderande arbetsmiljö arbetar koncernen aktivt med att
säkerställa tillgång till anpassade arbetskläder och
omklädningsrum för alla medarbetare.
Wall to Wall Group har beslutat följande koncerngemensamma
policyer för att hantera väsentliga konsekvenser, risker och
möjligheter relaterade till den egna arbetskraften:
Arbetsmiljöpolicy, Likabehandlingspolicy, Lönepolicy, Alkoholpolicy
och drogpolicy samt Rekryteringspolicy. Dessa policyer adresserar
områden som mänskliga rättigheter, arbetstagarrättigheter,
förebyggande av diskriminering, främjande av inkludering och
mångfald, samt säkerhet och hälsa på arbetsplatsen. En lika-
behandlingspolicy har tagits fram för att ytterligare förstärka
arbetet inom detta område. Wall to Wall Group arbetar aktivt för att
bredda rekryteringsbasen genom närvaro på
arbetsmarknadsmässor och en tydlig rekryteringsprocess som
syftar till att attrahera fler kvinnliga medarbetare på alla nivåer.
Policyerna är utformade för att vara förenliga med internationellt
erkända instrument, såsom FN:s vägledande principer för företag
och mänskliga rättigheter, ILO:s deklaration och OECD:s riktlinjer.
Medarbetarenkäter Wall to Wall Group genomför även
medarbetarenkäter fyra gånger per år för att mäta Nöjd-
Medarbetar-Index (NMI) i de svenska bolagen.
Wall to Wall Group arbetar aktivt för att säkerställa en trygg och
rättvis arbetsmiljö. Arbetsmiljön övervakas genom regelbundna
skyddsronder, riskbedömningar vid projekt och en strukturerad
arbetsmiljöplan. Koncernen följer strikt gällande lagstiftning,
inklusive systematiskt arbetsmiljöarbete (tidigare AFS 2001:1).
För att uppmärksamma och hantera problem erbjuder Wall to Wall
Group skyddskommittéer där representanter för tjänstemän deltar
för att ta upp och följa upp arbetsmiljöfrågor samt
visselblåsarfunktion (se ESRS G1).
Dessa rutiner säkerställer att alla medarbetare har tillgång till
effektiva mekanismer för att lyfta och få problem utredda, med
skydd mot repressalier. Funktionen och rutinerna övervakas
regelbundet för att säkerställa deras ändamålsenlighet och
förtroende hos medarbetarna.
17 | Wall to Wall Group AB
Medarbetarstatistik
Nedan redovisas statistik för medarbetarna i Wall to Wall Group.
Wall to Wall Group utgår från de juridiska könen i
personalsystemet för statistiken som följer.
Antal medarbetare per kön,
anställningskontrakt och typ
av anställning
31 december 2024
Kvinnor
Män
Totalt
Tillsvidareanställning 45 408 453
Visstidsanställning 3 21 24
Totalt 48 429 477
Heltid 44 420 464
Deltid 4 9 13
31 december 2024
Antal medarbetare per land
och anställningskontrakt
Tills-
vidare
Visstid
Totalt
Sverige 323 24 347
Norge 21 0 21
Danmark 32 0 32
Finland 77 0 77
Totalt 453 24 477
Kollektivavtal
Nedan presenteras statistik över kollektivavtal per land. I varje
land upprättas kollektivavtal utifrån den lokala motparten, och
ansvaret för kollektiva förhandlingar ligger på respektive land.
Andelen* medarbetare per land
som omfattas av kollektivavtal
31 december 2024
Omfattas
Sverige 94,8
Norge 71,4
Danmark 100,0
Finland 100,0
*(Antal anställda som omfattas av kollektivavtal/Antal anställda) x 100
Mångfaldsindikator
Könsfördelning per
anställningskategori (%)
31 december 2024
Kvinnor
Män
Totalt
Styrelse 40% 60% 5
Koncernledning 0% 100% 2
Verksamhetschefer 6% 94% 18
Medarbetare 10% 90% 457
Totalt i Wall to Wall Group
(exkl. styrelse)
477
Koncernen verkar inom branscher där det är vanligt med en
majoritet av män. Av koncernens 477 medarbetare är 48 kvinnor,
varav många arbetar inom stödfunktioner. Detta speglar en
bredare utmaning i att attrahera och rekrytera kvinnliga tekniker.
Wall to Wall Group fokuserar därför på att säkerställa att de
kvinnor som arbetar inom koncernen trivs och har en bra
arbetsmiljö, samtidigt som man fortsätter arbeta för en mer jämn
könsfördelning i hela koncernen.
Arbetsvillkor
Wall to Wall Group har implementerat arbetsmiljösystem som
används i olika utsträckning inom koncernen. I vissa verksamheter
rapporterar medarbetare tillbud och olyckor direkt till sin chef för
dokumentation och åtgärder, medan andra använder
arbetsmiljösystemet för registrering.
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Koncernen är engagerad i att främja en kultur där alla
medarbetare, oavsett bakgrund, känner sig inkluderade och
respekterade. Målet är att vara en arbetsplats där olikheter inte
bara accepteras utan också värderas och där varje individs unika
bidrag uppskattas.
Wall to Wall Groups arbete med likabehandling bygger på respekt
för mänskliga rättigheter, nationell och unionslagstiftning samt
respektive lands lagstiftning om likabehandling. Dessa hörnstenar
utgör en miniminivå för koncernens arbete med likabehandling.
Wall to Wall Group utvärderar regelbundet sina insatser för att
säkerställa att de uppfyller aktuella krav och förväntningar.
Kompetensutveckling
För Wall to Wall Group är kontinuerlig utbildning en grundläggande
och central faktor för både koncernens och medarbetarnas
utveckling. Det är en förutsättning för att behålla både anställda
och entreprenörer samt för att stärka koncernens position som
marknadsledare i Norden. Genom att prioritera utbildning för både
medarbetare och kunder säkerställer Wall to Wall Group en säker
arbetsplats och en god arbetsmiljö, vilket i sin tur bidrar till att
minska olyckor och incidenter.
För att möta behoven hos en växande koncern och nyförvärv,
arbetar Wall to Wall Group med att utveckla en systematisk metod
för att säkerställa att rätt utbildningsnivå bibehålls. Genom ”
Akademin” ska koncernen kvalitetssäkra alla utbildningsinsatser
som är relevanta för medarbetarna. Akademin erbjuder både
obligatoriska utbildningar, som är nödvändiga för att följa
lagstiftning och säkerställa att alla regler efterlevs, samt
utvecklingsorienterade utbildningar som stärker medarbetarnas
kompetens och förbereder dem för att överträffa förväntningarna.
Wall to Wall Group anser att utbildning inte bara handlar om att
följa krav, utan om att skapa karriärmöjligheter för medarbetarna.
Genom att erbjuda relevant utbildning ges medarbetarna möjlighet
att utvecklas inom organisationen, vilket stärker både individen
och teamet. För koncernen är det en självklarhet att ge
medarbetarna verktygen för att växa och utvecklas professionellt,
vilket gör arbetet mer engagerande och meningsfullt.
18 | Wall to Wall Group AB
ESRS S2 Arbetstagare i värdekedjan
Wall to Wall Group köper råmaterial från områden där det finns
risk för bristfälliga arbetsvillkor och saknar för närvarande en
Supplier Code of Conduct, vilket innebär begränsad transparens
och potentiella kopplingar till incidenter i värdekedjan. För att
stärka ansvarsfulla inköp och öka transparensen i värdekedjan
arbetar Wall to Wall Group aktivt med att utveckla och
implementera en sådan. Denna kommer att omfatta tydliga krav på
arbetsvillkor, mänskliga rättigheter och miljöansvar för samtliga
leverantörer. Samtidigt främjar koncernen rättvisa
arbetsförhållanden genom krav på kollektivavtal och samarbeten
med leverantörer som investerar i säkerhet och transparens.
Därför bedöms arbetsvillkor ha både en positiv och negativ
påverkan med hög allvarlighetsgrad.
Utöver detta har koncernen en ambition att stärka sina processer
för uppföljning och kontroll i värdekedjan, inklusive riskanalyser
och revisioner av leverantörer, särskilt i riskområden. Detta
säkerställer bättre insyn och möjliggör snabbare åtgärder vid
eventuella brister.
ESRS S4 Konsumenter och slutanvändare
Wall to Wall Groups slutanvändare inkluderar fastighetsägare,
framför allt förvaltare av kommersiella fastigheter, allmännyttiga
bostadsbolag och bostadsrättsföreningar.
För att säkerställa en trygg och säker leverans samt installation
har koncernen utformat ett antal övergripande styrdokument inom
områdena miljö och hållbarhet, GDPR, IT och informations-
säkerhet. Dessa dokument bidrar till att skapa en trygg och säker
upplevelse för både konsumenter och slutanvändare.Wall to Wall
Group stöttar bolagen inom koncernen i deras arbete med lokalt
samhällsengagemang och hållbar utveckling. Ett exempel är
Skånska Högtrycksspolarna i Kristianstad som undertecknat ett
lokalt klimatkontrakt med Kristianstads kommun. Genom
kontraktet åtar sig bolaget att vidta konkreta åtgärder för att bidra
till kommunens klimatomställning. Kontraktet, som signerades i
september 2024, kommer att följas upp årligen för att säkerställa
framsteg och kontinuerlig utveckling inom hållbarhetsarbetet.
För att stärka försäljningsarbetet och säkerställa en mer effektiv
och datadriven process har koncernen implementerat en
centraliserad hantering av säljdata, där all relevant information
registreras för förbättrad uppföljning och transparens. Dessutom
har regelbundna säljmöten införts för att systematiskt följa upp
utvecklingen och identifiera nya affärsmöjligheter.
Dessa initiativ är en del av Wall to Wall Groups långsiktiga
satsning på att stärka försäljningsorganisationen och säkerställa
en mer strukturerad kundbearbetning, vilket i sin tur bidrar till
bättre insikter och ökad affärsmässighet.
19 | Wall to Wall Group AB
BOLAGSSTYRNINGSINFORMATION
Ansvarsfullt företagande (ESRS G1) består av sex underämnen,
varav två av dessa har bedömts väsentliga för Wall to Wall Group,
ur ett påverkansperspektiv. Det är Företagskultur (G1.1) som
bedöms som finansiellt väsentlig och Förbindelser med
leverantörer (G1.5) som bedöms som konsekventiellt väsentlig.
ESRS G1 Ansvarsfullt företagande
På Wall to Wall Group finns en strävan efter att skapa en öppen
och transparent arbetsplats, där starka styrningsprinciper utgör
grunden för värden som öppenhet, ansvarsskyldighet och etiskt
ledarskap. Detta skapar en stabil grund för långsiktig
affärsverksamhet.
En identifierad positiv påverkan i den egna verksamheten är den
nolltolerans mot korruption och mutor som upprätthålls genom
koncernövergripande styrdokument. För att säkerställa detta är det
avgörande att medarbetare har tydlig information om hur de kan
rapportera misstänkta oegentligheter på ett konfidentiellt och
säkert sätt. Vid misstanke om pågående eller tidigare
oegentligheter ska resurser vara tillgängliga för att avslöja och
hantera dessa. Genom att göra rapporteringen enkel och
tillgänglig, arbetar koncernen aktivt för att bygga och bibehålla
förtroendet hos både anställda, kunder och allmänheten. Wall to
Wall Group använder en digital tjänst på sin hemsida för att
underlätta anmälningar.
Wall to Wall Group har också identifierat en positiv påverkan inom
den egna verksamheten genom användningen av en offentlig
visselblåsarkanal på koncernens hemsida. Kanalen möjliggör
säker och anonym rapportering av incidenter och hanteras av en
extern part, med rapportering direkt till koncernens HR-chef.
Kanalen omfattar alla medarbetare inom koncernen och
underlättar upptäckten av oegentligheter och regelbrott som kan
påverka verksamheten. Under 2024 har inga visselblåsningar
rapporterats inom Wall to Wall Group.
Vad gäller förbindelser med leverantörer identifierades både en
negativ och positiv påverkan. Den negativa kortsiktiga påverkan
beror på att Wall to Wall Group ännu inte har någon Supplier Code
of Conduct som signeras av leverantörer i koncernen. Det positiva
är dock att Wall to Wall Group har goda leverantörsrelationer
genom att aktivt stödja leverantörer och deras hållbarhetsarbete.
Wall to Wall Group genomför inköp ansvarsfullt för att säkerställa
pålitliga och hållbara affärsrelationer. Leverantörer förväntas följa
lagar, internationella konventioner och hållbarhetskrav. Med ett
riskbaserat synsätt kommer koncernen att inleda
leverantörsbedömningar för att säkerställa efterlevnad inom miljö,
arbetsmiljö och mänskliga rättigheter. Målet är transparens,
ansvarstagande och långsiktiga samarbeten som främjar
hållbarhet och etiskt företagande i hela leverantörskedjan.
20 | Wall to Wall Group AB
Till bolagsstämman i Wall To Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024 på sidorna 11-19 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde
före den 1 juli 2024.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE
HÅLLBARHETSRAPPORT
21 | Wall to Wall Group AB
BOLAGSSTYRNING 2024
Wall to Wall Group AB (”Bolaget”) noterades på Nasdaq
Stockholm den 24 juni 2021 under namnet tbd30 i det särskilda
SPAC-segmentet. Efter genomfört förvärv av Spolargruppen
Sverige AB avnoterades bolaget från denna lista och noterades på
Nasdaq First North Growth Market den 29 april 2022. Bolaget som
bytte namn till Wall to Wall Group den 22 december 2023,
noterades återigen på Nasdaq Stockholm den 23 oktober 2023.
Denna bolagsstyrningsrapport har tagits fram i enlighet med
årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning, som
bolaget tillämpar, samt granskats av bolagets revisorer. Den
presenterar en översikt av bolagets modell för styrning och
inkluderar styrelsens beskrivning av systemet för intern kontroll
samt riskhantering avseende finansiell rapportering.
Vid rapportering av tredje kvartalet valde Wall to Wall Group att
göra ett undantag från den etablerade rapporteringsrutinen och
publicera en oreviderad kvartalsrapport, då Bolaget bedömde att
det var av vikt att informationen nådde allmänheten tidigare än
ursprungligen planerat.
BOLAGSSTÄMMA
Årsstämman är företagets högsta beslutande organ där ägarna
utövar sitt inflytande. Alla aktieägare som är registrerade i
aktieboken och som har anmält deltagande i tid har rätt att delta
på stämman och rösta för samtliga av sina aktier. Samtliga aktier
utgör en röst vid stämman. Årsstämman 2024 hölls den 15 april
2024 och ägde rum i Stockholm. Protokollet från årsstämman finns
tillgängligt på bolagets hemsida. Vid årsstämman lämnades ett
bemyndigande till styrelsen att, under tiden intill nästa årsstämma,
vid ett eller flera tillfällen, besluta om återköp av egna aktier.
Förvärv får ske av högst så många aktier att Bolagets innehav av
egna aktier efter förvärvet uppgår till högst en tiondel av samtliga
aktier i bolaget.
Vid årsstämman lämnades ett bemyndigande till styrelsen att
under perioden till fram nästkommande årsstämman, vid ett eller
flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägares
företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier av serie A och/eller
emission av konvertibler som kan konverteras till aktier av serie A
och/eller emission av teckningsoptioner som berättigar till teckning
av aktier av serie A.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
22 | Wall to Wall Group AB
VALBEREDNING
Valberedningen ska bestå av representanter för fyra av de största
aktieägarna baserat på aktieägarstatistik från Euroclear Sweden
AB samt styrelsens ordförande. Det är styrelsens ordförande som
sammankallar det första mötet för valberedningen. Till ordförande i
valberedningen ska den ledamot som tillsatts av den till röstetalet
störste aktieägaren utses, förutsatt att ledamoten inte är ledamot i
styrelsen. Om en eller flera aktieägare som utsetts till ledamöter i
valberedningen tidigare än tre månader före årsstämman upphör
att tillhöra de fyra till röstetalet största aktieägarna ska ledamöter
utsedda av dessa aktieägare ställa sina platser till förfogande och
den eller de aktieägare som tillkommer till de fyra till röstetalet
största aktieägarna ska äga rätt att utse ersättare till de avgående
ledamöterna. Valberedningen ska uppfylla de krav på
sammansättning som uppställs i koden. Valberedningen ska i sitt
arbete tillvarata samtliga aktieägares intressen.
I samband med ordinarie årsstämma utsågs valberedningen och
bestod av följande ledamöter (med de största aktieägarna inom
parentes);
Ulf Strömsten, valberedningens ordförande (Servisen
Investment Management AB samt ABG Kronlund AB)
Isak Lenholm (Carnegie Fonder AB)
Staffan Persson (Swedia Capital AB)
Anders Böös (styrelseordförande i Bolaget)
Valberedningens huvudsakliga arbete har varit att utvärdera och
utarbeta förslag vad gäller styrelsens sammansättning och
ersättning samt rekommendation beträffande och ersättning till
bolagets revisor. För att hjälpa valberedningen genomför
styrelsens ordförande en utvärdering av styrelsen och dess arbete.
STYRELSE
Wall to Wall Groups styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst tre och högst tio styrelseledamöter. Styrelsen ska väljas av
årsstämman för tiden intill slutet av den första årsstämma som hålls efter det år då ledamoten valdes. Årsstämman den 15 april 2024
beslutade omval av ledamöterna Ingrid Åkesson Bonde, Anders Lönnqvist, Lars Wedenborn och Anders Böös som ny ordförande. Ulrika
Hagdahl avböjde omval och till ny ledamot valdes Maria Sidén.
Oberoende i förhållande
till större aktieägare
Oberoende i förhållande
till bolaget
Medlem av
ersättningsutskott
Medlem av
revisionsutskott
Anders Böös
Nej
Ja
Ja
Nej
Anders Lönnqvist
Nej
Ja
Ja
Nej
Ingrid Bonde
Ja
Ja
Nej
Ja
Maria Sidén
Ja
Ja
Nej
Ja
Lars Wedenborn
Ja
Ja
Nej
Nej
Vid räkenskapsårets utgång bestod styrelsen av två kvinnor och
tre män. För mer information om styrelseledamöterna se
beskrivningen på bolagets hemsida.
För information om ersättning till styrelsen, se Moderbolaget not 3 i
årsredovisningen.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens främsta uppgift är att ta tillvara aktieägarnas och
bolagets intressen. Styrelsen ska fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation samt se till att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kan kontrolleras på
ett betryggande sätt.
Styrelsen fastställer bland annat bolagets strategi och affärsplan
samt säkerställer god intern kontroll och riskhantering. Styrelsen
följer en årlig plan för sitt arbete.
23 | Wall to Wall Group AB
STYRELSESAMMANTRÄDEN 2024
Under året har sammanlagt 14 styrelsesammanträden hållits.
Samtliga styrelseledamöter har närvarat vid dessa möten. VD och
CFO har deltagit på styrelsens sammanträden, och CFO har även
fungerat som styrelsens sekreterare.
STYRELSENS UTSKOTT
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet är ett rådgivande och beredande utskott för
beslutsärenden innan behandling och beslut sker i styrelsen.
Revisionsutskottet ansvarar för att övervaka och säkerställa
kvaliteten i den finansiella rapporteringen samt effektiviteten i
intern kontroll. Utskottet diskuterar även värderingsfrågor och
andra bedömningar i boksluten.
Antalet ledamöter i Revisionsutskottet ska uppgå till minst två
ledamöter som årligen utses av styrelsen. Utskottets ledamöter får
inte vara anställda av bolaget. Styrelsen beslutade i samband med
ordinarie årsstämma 15 april 2024 att utse Ingrid Bonde till
revisionsutskottets ordförande och Maria Sidén till ledamot i
utskottet.
Utskottet har under 2024 haft sju möten och samtliga ledamöter
har närvarat vid dessa möten.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet är ett beredande utskott vars huvudsakliga
uppgift är att bereda styrelsens beslut i frågor avseende
ersättningspolicy, ersättningar och andra anställningsvillkor för
ledningen. Ersättningsutskottet ska vidare följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar samt följa och utvärdera
tillämpningen av de riktlinjer för ledande befattningshavare som
årsstämman fattat beslut om samt gällande ersättningsstruktur och
ersättningsnivåer.
Antalet ledamöter i Ersättningsutskottet ska vara minst två som
årligen utses av styrelsen. Ledamöterna ska vara oberoende i
förhållande till bolagets ledning. Styrelsen beslutade i samband
med ordinarie årsstämma att Anders Lönnqvist såsom
styrelseledamot i Bolaget, tills vidare ingår i utskottet, samt att utse
Anders Böös till utskottets ordförande.
Utskottet har under 2024 haft två möten och samtliga ledamöter
har närvarat vid dessa möten.
VD och ledning
Joachim Welin tillträde som verkställande direktör för bolaget den
1 januari 2024. Den 21 oktober 2024 meddelades det att styrelsen
i Wall to Wall Group AB har utsett André Strömgren till ny VD med
omedelbar verkan. Bolagets tidigare VD Joachim Welin lämnade
Bolaget.
VD utses av styrelsen och leder verksamheten i enlighet med de
instruktioner som styrelsen har antagit samt ansvarar för den
löpande förvaltningen av bolagets och koncernens verksamhet
enligt aktiebolagslagen. VD ansvarar för att styrelsen erhåller
information och nödvändiga beslutsunderlag samt är föredragande
och ansvarig för att presentera förslag vid styrelsemötena i frågor
som beretts inom bolaget. VD håller kontinuerligt styrelsen och
ordföranden informerade om bolagets och koncernens finansiella
ställning och utveckling. VD:s arbete utvärderas fortlöpande av
styrelsen.
I VD:s huvudsakliga uppgifter ingår bland annat att:
Ansvara för finansiell rapportering genom att tillse att
bokföringen inom bolaget fullgörs i överensstämmelse med lag
och att medelsförvaltningen sköts på ett betryggande sätt.
Tillse att styrelsens beslut blir genomförda samt kontinuerligt
hålla styrelsen informerad om utvecklingen av bolagets och
koncernens verksamhet, resultat och ekonomiska ställning.
STYRNINGSMODELL
Styrelsen har antagit styrande dokument som klargör
ansvarsfördelningen såsom arbetsordningar för styrelsen, VD,
utskottsarbetet, attestordning etc. Styrelsen har utöver detta
antagit ett antal riktlinjer för att säkerställa god bolagsstyrning.
Dessa inkluderar, utan att vara uteslutande; etiska riktlinjer,
riktlinjer för krishantering, finansmanual, informationspolicy,
informationssäkerhetspolicy, investeringspolicy, it-policy, policy för
närstående transaktioner samt riktlinjer för riskhantering. Vidare
arbetar bolaget utifrån riktlinjer för likabehandling och mångfald för
att främja en inkluderande arbetsmiljö. Bolaget ser positivt på
mångfald och strävar aktivt efter att stärka den, då olika
bakgrunder och perspektiv bidrar till bredare infallsvinklar och
bättre beslutsfattande.
Systemen för intern kontroll och riskhantering avseende finansiell
rapportering är utformade för att uppnå rimlig säkerhet avseende
tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen och
säkerställa att de finansiella rapporterna är framtagna i
överensstämmelse med god redovisningssed, tillämpliga lagar och
förordningar samt övriga krav på noterade bolag.
Den interna kontrollprocessen i bolaget följer en definierad
process i tre steg; riskidentifiering, internkontroll, självutvärdering
och rapportering. Riskidentifieringen sker enligt kategorierna
strategiska risker, operationella risker, compliance-risker samt
finansiella risker. Respektive risk bedöms sedan efter dess
påverkan, sannolikhet samt effektiviteten i riskkontrollen.
Aktiviteter för internkontroll utformas därefter för att uppnå en
effektiv riskhantering. Organisationen utför därefter
självutvärdering som sammanställs av CFO och presenteras
årligen till Revisionsutskottet och styrelsen.
Revisor
Vid årsstämma den 15 april 2024 valdes Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB representerade av Nicklas Kullberg,
till revisor för tiden intill slutet av nästkommande årsstämma och
att arvode till revisorn ska utgå med belopp enligt godkänd
räkning.
24 | Wall to Wall Group AB
Till bolagstämman i Wall to Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
år 2024 på sidorna 21-23 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
25 | Wall to Wall Group AB
UTVECKLING UNDER 2024
Under 2024 navigerade Wall to Wall Group genom en utmanande
marknad. Trots en mot slutet av året försiktig trendförändring i
positiv riktning var aktivitetsnivån för året lägre, framför allt
eftersom verksamheterna inom energi och rörinfodring arbetar
med planerade affärer som tar viss tid innan de genomförs och
leder till intäkter.
Geografiskt bidrog Danmark och Norge resultatmässigt positivt i
jämförelse med föregående år medan Sverige och Finland visade
en svagare utveckling. Spolverksamheten hade ett starkt år med
både ökad nettoomsättning och marginaler. Detta speglar
marknaden då fastighetsägares återhållsamhet med investeringar i
planerat underhåll får direkt påverkan på behovet av löpande
underhåll. Detta leder också till ett uppdämt behov vilket talar för
en betydligt starkare efterfrågan för rörinfodring och energi de
närmaste åren.
Trots en utmanande marknad har fokus på lönsamma affärer och
verksamheter gett resultat. Bruttomarginalen ökade både jämfört
med föregående år och 2022.
Arbetet med de löpande indirekta kostnaderna, som minskade
under året, hade viss positiv påverkan men kunde inte fullt ut väga
upp för den lägre aktivitetsnivån. Allt sammantaget resulterade det
i en lägre justerad EBITA-marginal för året som helhet. Den lägre
justerade EBITA-marginalen kan till stora delar rklaras av negativ
skalekonomin till följd av marknadsläget under året. Fortsatt
förbättrade bruttomarginaler och lägre indirekta kostnader medför
emellertid goda möjligheter till snabba förbättringar i ett förväntat
starkare marknadsläge framöver.
FÖRVÄNTAD FRAMTIDA UTVECKLING
Inför 2025 kan en gradvis återhämtning av marknaden för
rörinfodring och energibesparande lösningar förväntas, medan
spolverksamheten förväntas ha en fortsatt positiv utveckling.
Bolaget planerar att ytterligare stärka sin position inom detta
tjänsteområde och därutöver minska bolagets samlade indirekta
kostnader. Härutöver finns förutsättningar att vidareutveckla
verksamheten genom aktiv affärsutveckling inom befintliga och
närliggande områden där fastighetsägaren och aktiviteter inne i
byggnader står i fokus. Koncernens positionering är attraktiv och
bedöms ha goda förutsättningar att över tid generera betydande
kassaflöden varav en del löpande ska utskiftas till aktieägarna.
Sammantaget förväntas ett betydligt bättre rörelseresultat
(justerad EBITA) för 2025 i jämförelse med 2024.
FINANSIELL UTVECKLING FÖR KONCERNEN
Rörelsens intäkter
Rörelsens intäkter uppgick under året till 918,5 (956,1) Mkr och
består huvudsakligen av intäkter från rörinfodring, energi
(kanaltätning och geoenergi) uppgående till 618,3 (712,4) Mkr och
rörspolning uppgående till 300,2 (243,6) Mkr.
Rörelseresultat
Justerad EBITDA uppgick till 97,2 (112,0) Mkr, motsvarande en
justerad EBITDA-marginal om 10,6% (11,7%). Resultatet före av-
och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar
(EBITDA) uppgick till 106,4 (107,4) Mkr, motsvarande en EBITDA-
marginal om 11,6% (11,2%). Justerad EBITA uppgick till 36,7
(58,3) Mkr, motsvarande en justerad EBITA-marginal om 4,0%
(6,1%). Jämförelsestörande poster består främst av omvärdering
av tilläggsköpeskillingar, omstruktureringskostnader, systembyte
och företagsförvärv. Avtal och villkor för villkorade
tilläggsköpeskillingar bedöms kvartalsvis baserat på faktiskt utfall
och prognoser, vilket kan leda till omvärderingar.
Värdeförändringar redovisas i rörelseresultatet. För mer
information, se not 15 om finansiella instrument värderade till
verkligt värde.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 33,5 (41,8) Mkr motsvarande
en rörelsemarginal om 3,7% (4,4%).
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Jämförelsestörande poster
Transaktionskostnader
1,0
7,4
Omstruktureringskostnader
9,2
7,8
Kostnader relaterat till
listbyte och namnbyte
0,1
7,5
Kostnader relaterade till
systembyte och
implementation
3,9
-
Nedvärdering av villkorade
tilläggsköpeskillingar
-23,5
-18,1
Summa jämförelsestörande
poster
-9,2
4,7
Avskrivningar på
immateriella
anläggningstillgångar samt
nedskrivningar på
materiella och immateriella
anläggningstillgångar
12,3
11,9
Justerat EBITA
36,7
58,3
Avskrivningar på materiella
anläggningstillgångar
60,5
53,7
Justerat EBITDA
97,2
112,0
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
26 | Wall to Wall Group AB
Finansiella poster
Finansiella poster, netto, uppgick till -11,8 (-14,3) Mkr. Årets
finansiella kostnader uppgick till -18,3 (-20,6) Mkr och avser främst
räntekostnader. De finansiella intäkterna uppgick till 6,5 (6,3) Mkr
och avser främst omvärdering av teckningsoptioner för
innevarande år.
Skatt
Årets skatt uppgick till -7,9 (-10,3) Mkr, varav -8,5 (-14,4) Mkr
avser aktuell skatt och 0,7 (4,1) Mkr avser uppskjuten skatt.
Skattesatsen har påverkats av omvärderingar av
teckningsoptioner och av villkorade tilläggsköpeskillingar samt
andra ej avdragsgilla kostnader.
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 13,8 (17,2) Mkr. Resultatet per aktie före
och efter utspädning uppgick till 1,01 (1,26) kr.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under
perioden till 102,0 (50,7) Mkr.
Kassaflödet före förändringar i rörelsekapital uppgick till 56,5
(72,7) Mkr och förändringar i rörelsekapital uppgick till 45,5 (-22,0)
Mkr. Minskade kundfordringar, varulager och övriga kortfristiga
fordringar påverkade kassaflödet med 41,2 (-32,9) Mkr. Ökande
leverantörsskulder påverkade kassaflödet med 6,8 (0,5) Mkr.
Minskade övriga kortfristiga rörelseskulder påverkade kassaflödet
med -2,5 (10,5) Mkr.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -64,9
(-114,4) Mkr. Främst bestående av förvärv av dotterbolag efter
avdrag för förvärvade likvida medel om -60,5 (-104,1) Mkr,
inklusive utbetalning av villkorade tilläggsköpeskillingar kopplade
till tidigare förvärv motsvarande -28,8 (-24,0) Mkr. Investeringar i
materiella, finansiella och immateriella anläggningstillgångar
uppgick till -12,4 (-13,8) Mkr samt försäljningar av materiella
anläggningstillgångar och avyttringar av finansiella
anläggningstillgångar om 8,0 (3,4) Mkr.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -41,6
(-108,9) Mkr och är främst relaterat till upptagna lån om 45,4
(49,7) Mkr, amortering av leasingskuld och lån om -51,9 (-145,1)
Mkr, utbetalning av utdelning om -13,8 (-13,6) Mkr samt återköp av
egna aktier om -21,3 (-) Mkr. Årets rapporterade kassaflöde
uppgick till -4,5 (-172,6) Mkr.
Eget kapital
Eget kapital uppgick vid årets utgång till 1 057,4 (1 071,6 per 31
december 2023) Mkr. För detaljerad information om
inlösenförfaranden, emissioner, och andra händelser med
påverkan på eget kapital, se not 11 för moderbolaget.
Finansiell ställning
Nettoskulden uppgick vid kvartalets utgång till 186,6 (137,8 per 31
december 2023) Mkr. Vid kvartalets utgång fanns en outnyttjad
checkräkningskredit om 10,0 (10,0 per 31 december 2023) Mkr.
Därutöver finns ett outnyttjat kreditutrymme om 171,5 (216,5 per
31 december 2023) Mkr inom ramen för existerande bankfacilitet.
Bankfaciliteten innehåller villkor (s.k. covenanter) där koncernens
belåning i förhållande till resultatet inte ska överstiga vissa
nyckeltal, samt där koncernens räntetäckningsgrad ska överstiga
vissa nyckeltal. Vid kvartalets slut uppfyllde Wall to Wall Group
villkoren.
Nettoskuld
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
Upplåning
196,3
159,1
Leasingskulder
92,0
84,9
Likvidamedel
-101,7
-106,1
Nettoskuld
186,6
137,8
Rörelsekapital
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
Varulager
16,6
17,7
Kundfordringar
117,8
151,0
Övriga fordringar
45,5
42,4
Leverantörsskulder
-54,2
-47,9
Övriga skulder
-110,1
-110,0
Netto rörelsekapital
15,6
53,2
Företagsförvärv
Under året har koncernen förvärvat verksamheten Molins i Kalmar
AB. Förvärvet har förstärkt positionen inom rörspolning på den
svenska marknaden. Se vidare not 27 för koncernen.
27 | Wall to Wall Group AB
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Wall to Wall Group är exponerat för ett antal riskfaktorer i
koncernens verksamhet. Dessa risker kan påverka koncernens
resultat och finansiella ställning och kan kontrolleras i varierande
grad. Den verkställande direktören ansvarar för att säkerställa en
lämplig riskhantering i enlighet med instruktioner och riktlinjer från
styrelsen och revisionsutskottet. Koncernen bedömer risken och
implementerar övervakning och kontroller för de risker som har
störst påverkan. Vid en bedömning av påverkan beaktas både
sannolikheten för att risken inträffar och eventuella konsekvenser,
samt hur effektiva interna kontroller och andra åtgärder är.
Risker delas in i fyra kategorier: Strategiska risker, operativa risker,
compliancerisker och finansiella risker. Strategiska risker omfattar
risker kopplat till bolagets strategi och påverkan från externa
faktorer, Operativa risker omfattar risker hänförliga till bolagets
drift. Compliancerisker omfattar risker kopplade till
regelefterlevnad, och Finansiella risker omfattar specifikt
valutakursrisk, ränterisk, kreditrisk, refinansieringsrisk och
likviditetsrisk. Finansiella risker beskrivs i koncernens not 15 i
årsredovisningen.
Medarbetare
Antal anställda (mätt som FTE) uppgick vid årets slut till 477 (544).
Medelantalet anställda (mätt som FTE) för perioden 1
januari till 31 december 2024 uppgick till 502 (490), varav 5 (4) i
moderbolaget. Se vidare not 6 för koncernen.
Aktiedata
Antalet A aktier uppgick per 31 december 2024 till 11 817 291
(11 817 291), antal B aktier till 2 000 000 (2 000 000) och
aktiekapitalet uppgick till 3,5 (3,5) Mkr. Styrelsen har beslutat med
stöd av bemyndigande från den extra bolagsstämman den 22
december 2023 och 15 april 2024 om återköp av egna aktier.
Under 2024 har det återköpts 291 553 egna aktier, till ett kvotvärde
av 72,9 kr.
Såväl A som B aktier har 1 rösträtt. De 10 största ägarna
representerade tillsammans 62,6 (56,5) % av totalt aktiekapital vid
årets utgång. Vid årsbokslutet 31 december 2024 hade bolaget
745 aktieägare.
5
Alla teckningsoptioner omräknade till lika rätt till en underliggande aktie.
Noterade teckningsoptioner av serie 2021:2 och serie 2021:3 har rätt till ¼
underliggande aktie, det vill säga det krävs 4 teckningsoptioner för att
Aktieägare
AGB Kronolund AB
1 503 614
10,9%
Servisen Investment Management AB
1 395 417
10,1%
Carnegie Fonder
1 250 000
9,0%
Staffan Persson
1 071 033
7,8%
RoosGruppen
851 270
6,2%
Tjärnvall Holding AB
698 389
5,1%
Swedbank Robur Fonder
610 441
4,4%
Familjen Nordström
586 601
4,2%
Masonly AB
376 241
2,7%
Nordnet Pensionsförsäkring
308 651
2,2%
Övriga aktieägare
5 165 634
37,4%
Totalt
13 817 291
100,0%
Aktier ägda av Bolaget
291 553
2,1%
Total utestående
13 525 738
97,9%
3
1 december
2024
31 december
2023
Antal A-aktier
11 817 291
11 817 291
Antal B-aktier
2 000 000
2 000 000
Totalt antal aktier
13 817 291
13 817 291
Aktier ägda av bolaget
291 553
0
Totalt utestående
13 525 738
13 817 291
Genomsnittligt antal
utestående aktier under året
13 671 361
13 678 259
Totalt omräknat antal
teckningsoptioner
5
1 703 651
1 703 651
Varav innehas av Wall to Wall
Group AB
71 634
271 634
Totalt utestående antal
omräknade
teckningsoptioner
1 632 017
1 432 017
Maximal nettoutspädning
11,8%
10,4%
teckna 1 aktie till kurs 115 SEK. Onoterade teckningsoptioner av serie
2021:1 berättigar till teckning av en aktie till kurs om 115 SEK.
28 | Wall to Wall Group AB
Transaktioner med närstående
Se not 29 för koncernen och not 10 för moderbolaget.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare för Wall to
Wall Group antogs av ordinarie bolagsstämma den 15 april 2024.
Ersättning till ledande befattningshavare i Bolaget ska utgöras av
fast lön, eventuell kontant rörlig ersättning och övriga sedvanliga
förmåner samt pension. Den sammanlagda årliga ersättningen,
inklusive pensionsförmåner, ska vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig på den arbetsmarknad där befattningshavaren
är placerad och ta hänsyn till individens kvalifikationer och
erfarenheter samt att framstående prestationer ska reflekteras i
den totala ersättningen. Den fasta lönen ska revideras årsvis.
Riktlinjerna omfattar verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen samt annan ersättning än
styrelsearvode till styrelseledamöter.
Under 2024 har ingen rörlig ersättning betalats ut.
Ersättningsriktlinjerna, antagna av ordinarie bolagsstämma 15 april
2024, har blivit fullt implementerade. Inga avvikelser från
riktlinjerna har beslutats och inga avvikelser från processen för
implementering av riktlinjerna har gjorts. Se vidare not 6 för
koncernen samt not 3 för moderbolaget.
Väsentliga händelse under året
Joachim Welin, har tillträtt som verkställande direktör och
koncernchef i Wall to Wall Group den 1 januari 2024.
Wall to Wall Group har utsett André Strömgren till ny CFO och
medlem i företagsledningen. André tillträder sin roll senast den
1 september 2024.
På bolagstämman valdes Anders Böös till ny ordförande och
Maria Sidén till ny styrelseledamot.
Den 30 april 2024 förvärvades Molins i Kalmar AB, vars
huvudsakliga verksamhet är rörspolning.
Wall to Wall Group fortsätter sin expansion i Danmark genom
att utse Heine Buhl till ny ansvarig för Greenpipe A/S. Heine
tillträdde sin nya roll den 1 juni 2024.
Wall to Wall Group fortsätter att förstärka sin konkurrenskraft i
Finland genom att fusionera Reliner OY och Sukittajat OY till
ett gemensamt bolag under namnet Sukittajat. Sukittajat blir
genom denna fusion marknadsledare inom rörinfodring på den
finska marknaden.
Den 15 april 2024 har styrelsen beslutat med stöd av
bemyndigandet från årsstämman den 15 april 2024 att
återköpa högst 1 317 372 egna aktier av serie A för ett
sammanlagt maximalt belopp om 120 Mkr.
Den 21 oktober 2024 meddelades det att styrelsen i Wall to
Wall Group har utsett André Strömgren till ny VD med
omedelbar verkan. Bolagets tidigare VD Joachim Welin lämnar
bolaget. André var tidigare finanschef i bolaget.
Under året har det genomförts återköp av egna aktier,
motsvarande 291 553 stycken, och per 31 december 2024
uppgick innehavet av egna aktier till 291 553 stycken.
Väsentliga händelser efter årets slut
Den 13 och 19 februari 2025 meddelades att Wall to Wall Group
ingått ett strategiskt samarbete med Trelleborgskoncernen, genom
dess affärsenhet Seals & Profiles, för att utveckla nästa
generations material för rörinfodringar. De nya materialen kommer
att användas och säljas under eget varumärke och ger koncernen
en enhetlig materiallösning.
29 | Wall to Wall Group AB
Förslag till vinstdisposition
Koncernens och moderbolagets resultat och ställning framgår av
efterföljande resultat- och balansräkningar samt
kassaflödesanalyser med tilläggsupplysningar.
Belopp i SEK
31 december 2024
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel:
Fritt eget kapital exklusive årets resultat
1 003 683 086
Årets resultat
-11 412 515
992 270 571
Styrelsen föreslår att balanserat resultat
disponeras så att
Till aktieägarna utdelas 1 kr per aktie,
totalt
13 817 291
I ny räkning överföres
978 453 280
992 270 571
Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen är försvarlig utifrån
moderbolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt och enligt styrelsens bedömning kommer bolagets
och koncernens egna kapital efter föreslagna utdelning att vara
tillräckligt stort i förhållande till verksamhetens art, omfattning och
risker. Soliditet, skuldsättning och likviditet kommer även efter
föreslagen utdelning att vara betryggande i förhållande till bolagets
och koncernens framtidsutsikter, och bolaget och koncernen antas
kunna fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Flerårsjämförelse
6
Mkr
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
7
Nettoomsättning
918,5
956,1
426,2
Justerad EBITDA
97,2
112,0
65,8
Justerad EBITDA-marginal, %
10,6%
11,7%
15,4%
Justerad EBITA
36,7
58,3
39,2
Justerad EBITA-marginal, %
4,0%
6,1%
9,2%
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
4,2
Nettoresultat
13,8
17,2
-5,8
Nettoskuld
186,6
137,8
-8,9
Justerad EBITDA R12
8
100,5
115,9
116,8
Nettoskuld/justerad EBITDA R12
8
1,9
1,2
-0,1
Genomsnittligt antal utestående aktier
under perioden, före och efter utspädning
13 671 361
13 678 259
13 348 394
Antal emitterade aktier vid periodens slut
13 817 291
13 817 291
13 348 394
Bolagets innehav av egna aktier
291 553
-
-
Resultat per aktie före och efter utspädning
baserat på genomsnittligt antal aktier, kr
1,01
1,26
-0,43
6
För definitioner av nyckeltal, se avsnitt ”Definitioner”.
7
Koncernen bildades den 28 april 2022 när Wall to Wall Group AB förvärvade Spolargruppen Sverige AB.
8
Avser proforma justerad EBITDA R12.
30 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
1 januari 2024 1 januari 2023
Mkr
Not
- 31 december 2024
- 31 december 2023
Nettoomsättning
3
918,5
956,1
Övriga rörelseintäkter
4
33,4
26,2
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
-249,3
-298,2
Övriga externa kostnader
5
-174,6
-181,1
Personalkostnader
6
-419,1
-392,0
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar
inkl. nyttjanderättstillgångar
-72,8
-65,6
Övriga rörelsekostnader
7
-2,7
-3,7
Summa rörelsekostnader
-918,4
-940,5
Rörelseresultat
33,5
41,8
Finansiella intäkter
8
6,5
6,3
Finansiella kostnader
8
-18,3
-20,6
Finansiella poster netto
-11 , 8
-14,3
Resultat efter finansiella poster
21,7
27,5
Skatt
9
-7,9
-10,3
Årets resultat
10
13,8
17,2
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr
1,01
1,26
Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden, före och efter
utspädning
13 671 361
13 678 259
Årets resultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
KONCERNREDOVISNING
31 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS TOTALRESULTAT
Not
1 januari 2024 1 januari 2023
Mkr
- 31 december 2024
- 31 december 2023
Årets resultat
13,8
17,2
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen
Valutakursdifferenser
6,9
-3,8
Summa övrigt totalresultat för perioden
6,9
-3,8
Summa totalresultat för perioden
20,8
13,4
Totalresultatet för perioden är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
32 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Mkr
Not
31 december 2024
31 december 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Varumärken
11
52,1
50,7
Kundkontrakt
11
27,1
38,7
Goodwill
11
1 043,2
1 012,1
Övriga immateriella tillgångar
11
2,3
0,9
Inventarier, verktyg och installationer
12
52,8
62,3
Nyttjanderättstillgångar
13
93,4
87,7
Uppskjuten skattefordran
14
2,8
-
Andra långfristiga fordringar
1,8
2,6
Summa anläggningstillgångar
1 275,4
1 254,9
Omsättningstillgångar
Varulager
16,6
17,7
Kundfordringar
15, 17
1 17,8
151,0
Avtalstillgångar
23,9
25,5
Övriga fordringar
6,2
6,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
15,4
10,2
Likvida medel
19
101,7
106,1
Summa omsättningstillgångar
281,5
317,3
Summa tillgångar
1 556,9
1 572,2
33 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS BALANSRÄKNING (FORTS.)
Mkr
Not
31 december 2024
31 december 2023
EGET KAPITAL
Aktiekapital
20
3,5
3,5
Övrigt tillskjutet kapital
1 056,3
1 077,6
Valutakursdifferenser
4,7
-1,7
Balanserad vinst inklusive årets resultat
-7,1
-7,8
Summa eget kapital
1 057,4
1 071,6
SKULDER
Långfristiga skulder
Upplåning
21
190,0
152,1
Långfristig leasingskuld
13, 15
57,5
49,6
Uppskjutna skatteskulder
14
32,0
28,9
Övriga skulder
15, 22
-
21,0
Övriga avsättningar
7,5
6,2
Summa långfristiga skulder
287,0
257,9
Kortfristiga skulder
Upplåning
21
6,3
7,0
Kortfristig leasingskuld
13, 15
34,5
35,3
Leverantörsskulder
54,2
47,9
Avtalsskuld
11 , 1
6,1
Skatteskuld
5,0
6,5
Övriga skulder
15, 23
36,6
75,1
Övriga avsättningar
1,5
-
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
63,4
64,8
Summa kortfristiga skulder
212,5
242,7
Summa eget kapital och skulder
1 556,9
1 572,2
34 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
Balanserat
Övrigt resultat
tillskjutet Valutakurs inklusive Summa eget
Mkr
Not
Aktiekapital
kapital
-differenser
årets resultat
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023
3,3
1 042,5
1,6
-10,8
1 036,6
Årets resultat
-
-
-
17,2
17,2
Övrigt totalresultat för perioden
-
-
-3,8
-
-3,8
Summa totalresultat för perioden
-
-
-3,8
17,2
13,4
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
20
-
0,2
-
-
0,2
Apport/kvittningsemission
20
0,1
28,8
-
-
28,8
Emission mot teckningsoptioner
20
0,0
6,2
-
-
6,2
Utdelning
-
-
-
-13,6
-13,6
Summa transaktioner med aktieägare
0,1
35,1
-
-13,6
21,5
Utgående balans per 31 december 2023
3,5
1 077,6
-2,2
-7,2
1 071,6
Balanserat
Övrigt resultat
tillskjutet Valutakurs inklusive Summa eget
Mkr
Not
Aktiekapital
kapital
-differenser
årets resultat
kapital
Ingående balans per 1 januari 2024
3,5
1 077,6
-2,2
-7,2
1 071,6
Årets resultat
-
-
-
13,8
13,8
Övrigt totalresultat för perioden
-
-
6,9
-
6,9
Summa totalresultat för perioden
-
-
6,9
13,8
20,8
Transaktioner med aktieägare
Köp av egna aktier
20
-
-21,3
-
-
-21,3
Personaloptioner
-
0,0
-
-
0,0
Utdelning
-
-
-
-13,8
-13,8
Summa transaktioner med aktieägare
-
-21,3
-
-13,8
-35,0
Utgående balans per 31 december 2024
3,5
1 056,3
4,7
-7,1
1 057,4
35 | Wall to Wall Group AB
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
1 januari 2024 1 januari 2023
Mkr
Not
- 31 december 2024
- 31 december 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
33,5
41,8
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
26
48,9
49,2
Erhållen ränta
1,9
3,4
Erlagd ränta
-17,0
-13,1
Betald skatt
-10,7
-8,6
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
56,5
72,7
Ökning/minskning av varulager
1,4
-1,5
Ökning/minskning av kundfordringar
38,5
-26,3
Ökning/minskning av övriga kortfristiga fordringar
1,3
-5,2
Ökning/minskning av leverantörsskulder
6,8
0,5
Ökning/minskning av övriga kortfristiga rörelseskulder
-2,5
10,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten
102,0
50,7
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar
-12,3
-13,5
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
7,9
2,7
Förvärv av dotterbolag efter avdrag för
förvärvade likvida medel
27
-60,5
-104,1
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-0,1
-0,3
Avyttring av finansiella tillgångar
0,1
0,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-64,9
-114,4
Finansieringsverksamheten
Nyemission
20
-
0,2
Upptagna lån
28
45,4
49,7
Amortering av lån
28
-8,7
-108,4
Amortering av leasingskuld
28
-43,3
-36,7
Köp av egna aktier
-21,3
-
Utdelning till företagets aktieägare
-13,8
-13,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-41,6
-108,9
Minskning/ökning av likvida medel
-4,5
-172,6
Likvida medel vid periodens början
106,1
278,9
Kursdifferenser i likvida medel
-0,0
-0,1
Likvida medel vid periodens slut
101,7
106,1
36 | Wall to Wall Group AB
NOT 1 - REDOVISNINGS- OCH
VÄRDERINGSPRINCIPER
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga
redovisningsprinciper som tillämpats när denna
koncernredovisning har upprättats. Dessa principer har tillämpats
konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Koncernredovisningen omfattar det legala moderbolaget (Wall to
Wall Group AB) och dess dotterföretag.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för Wall to Wall Group-koncernen har
upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner, samt IFRS
Redovisningsstandarder och tolkningar från IFRS Interpretations
Committee (IFRS IC) sådana de antagits av EU. Tillgångar och
skulder är värderade utifrån anskaffningsvärde förutom vissa
finansiella skulder som värderas till verkligt värde, vilket för Wall to
Wall Group avser villkorade tilläggsköpeskillingar samt skulder för
emitterade teckningsoptioner (investeraroptioner).
Nya och ändrade standarder som ännu ej tillämpas av
koncernen
Ett antal nya standarder, ändringar i standarder, och tolkningar
som har publicerats, träder i kraft för räkenskapsår som börjar
efter 1 januari 2024. Vissa av dessa är inte tillämpliga på
koncernen och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport, då de inte väntas ha en väsentlig inverkan på
koncernens finansiella rapporter på innevarande eller kommande
perioder och inte heller på framtida transaktioner. Under 2027
kommer IFRS 18 ersätta IAS 1. Koncernen är medveten om de
kommande förändringarna och deras potentiella påverkan på
koncernens finansiella rapporter. En utredning för att implementera
IFRS 18 kommer att genomföras.
Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har
bestämmande inflytande. Koncerninterna transaktioner,
balansposter samt orealiserade vinster och förluster på
transaktioner mellan koncernföretag elimineras.
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall
ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens
principer.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag
utgörs av de verkliga värdena av överlåtna tillgångar och skulder
som koncernen ådrar sig till tidigare ägare, aktier som emitterats
av koncernen och tillgångar eller skulder som är en följd av ett
avtal om villkorad tilläggsköpeskilling. Identifierbara förvärvade
tillgångar, övertagna skulder och övertagna eventualförpliktelser i
ett rörelseförvärv värderas, med ett fåtal undantag, inledningsvis
till verkliga värden på förvärvsdagen.
Goodwill avser det belopp varmed överförd ersättning överstiger
verkligt värde på identifierbara förvärvade nettotillgångar. I de fall
då hela eller delar av en köpeskilling skjuts upp, ska de framtida
betalningarna diskonteras till nuvärdet vid förvärvstidpunkten.
Diskonteringsräntan är företagets marginella låneränta, vilken är
den räntesats företaget skulle ha betalat för en finansiering genom
lån under motsvarande period och liknande villkor.
Villkorad tilläggsköpeskilling klassificeras som finansiell skuld.
Belopp klassificerade som finansiella skulder omvärderas varje
period till verkligt värde. Eventuella omvärderingsvinster och -
förluster redovisas i rörelseresultatet.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår och
redovisas i posten övriga externa kostnader i koncernens rappo rt
över totalresultat.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enhetern a
i koncernen är värderade i den valuta som används i den
ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är
verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor (kr) som är moderbolagets funktionella valuta och
koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen
eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner
och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redovisas i resultaträkningen som finansiella intäkter eller
kostnader.
I koncernredovisningen redovisas valutakursdifferenser hänförliga
till omräkningen av en nettoinvestering i en utlandsverksamhet i
övrigt totalresultat.
Intäktsredovisning
Koncernens huvudsakliga verksamhet är tillhandahållande av
tjänster inom främst spolning och relining. Koncernens
prestationsåtagande i avtalen utgörs av att tillhandahålla de
tjänster som specificerats i avtalen. Transaktionspriset utgörs
framför allt av fast pris samt uppdrag på löpande räkning. Rörliga
delar såsom volymrabatter förekommer enbart i en begränsad
omfattning och minskar då transaktionspriset. Ingen väsentlig
finansieringskomponent bedöms föreligga vid
försäljningstidpunkten då betalningsvillkor följer branschpraxis
utan längre kredittider.
KONCERNENS NOTER
37 | Wall to Wall Group AB
Intäkten från de levererade tjänsterna redovisas i den period de
tillhandahålls. För avtal till fast pris, redovisas intäkten baserat på
hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten som levererats
under perioden då kunden erhåller och utnyttjar tjänsterna vid
samma tidpunkt. Detta avgörs baserat på den faktiska nedlagda
arbetstiden jämfört med den totala förväntade arbetstiden för
uppdraget. För uppdrag på löpande räkning faktureras kunden
baserat på den tid och de resurser som använts för att slutföra
projektet.
Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller
färdigställandegraden av projekt revideras om omständigheterna
förändras. Ökningar eller minskningar i bedömda intäkter eller
kostnader som är beroende på en ändrad uppskattning redovisas i
rapporten över totalresultat i den period som omständigheterna
som gav anledning till revisionen blev kända för ledningen.
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid
överenskomna betalningstidpunkter. Om tjänsterna som
koncernen levererat överstiger betalningen, redovisas en
avtalstillgång. Om betalningarna överstiger de levererade
tjänsterna, redovisas en avtalsskuld. Större delen av avtalen
redovisas över tid. I uppdrag på löpande räkning redovisas
intäkterna som upplupna intäkter, vilket innebär att intäkten
periodiseras i takt med att arbetet utförs.
En fordran redovisas när tjänsterna har levererats, då detta är den
tidpunkt som ersättningen blir ovillkorlig (det vill säga, endast
tidens gång krävs för att betalning ska ske).
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med
den interna rapporteringen som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som VD.
Wall to Wall Group:s VD bedömer verksamhetens prestation
utifrån koncernen i helhet. Utifrån detta har man identifierat ett
rapporterbart rörelsesegment som utgörs av koncernen i helhet.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i koncernens rapport över totalresultat, utom när
skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt
i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt
totalresultat respektive eget kapital.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Leasing
Koncernen leasar kontorslokaler, fordon samt maskiner.
Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder mellan 3 till 8 år
men möjligheter till förlängning kan finnas.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal
redovisas initial till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet
av följande leasingbetalningar:
fasta avgifter med tillägg för kända indexhöjningar vid
ingången av leasingavtalet
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris,
initialt värderade med hjälp av index eller pris vid
inledningsdatumet
belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt
restvärdesgarantier
När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen all tillgänglig
information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att utnyttja en option att säga upp ett avtal.
Optionen att förlänga eller att säga upp ett avtal inkluderas endast
i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet förlängs
eller sägs upp.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita
ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket
normalt är fallet för koncernen, tillämpas koncernens marginella
låneränta. Den marginella låneräntan är den räntan som den
enskilda leasetagaren skulle få betala för att låna de nödvändiga
medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som
nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande villkor
och säkerhet.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och
inkluderar följande:
det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
leasingavgifter som betalts vid eller före inledningsdatumet
initiala direkta utgifter
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över den kortare av
nyttjandeperioden och leasingperioden. Leasingbetalningarna
fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan
redovisas i resultaträkningen över leasingperioden.
Betalningar för korta kontrakt och samtliga leasingavtal av mindre
värde kostnadsförs linjärt i rapporten över totalresultat. Med korta
kontrakt avses kontrakt med en leasingperiod på 12 månader eller
mindre utan köpoption. Avtal av mindre värde inkluderar
kontorsutrustning. Avtal kan innehålla både leasing- och icke-
leasingkomponenter. Koncernen har valt att tillämpa undantaget i
IFRS 16 som anger att icke-leasingkomponenter inte behöver
separeras från leasingkomponenter.
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett
antal av koncernens leasingavtal. Villkoren används för att skapa
flexibilitet i hanteringen av tillgångarna som används i koncernens
verksamhet. När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen
all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption eller att utnyttja en option att säga
upp ett avtal. Optionen att förlänga eller att säga upp ett avtal
inkluderas endast i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert
att avtalet förlängs eller sägs upp.
38 | Wall to Wall Group AB
I mmateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterföretag och avser det belopp
varmed köpeskillingen överstiger verkligt värde på identifierbara
förvärvade nettotillgångar.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som
förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter eller
grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli gynnade
av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av enheter som
goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå i koncernen på
vilken goodwillen i fråga övervakas i den interna styrningen.
Goodwill övervakas på koncernnivå.
Varumärken, Kundkontrakt, och Övriga immateriella tillgångar
Kundkontrakt som förvärvats genom ett rörelseförvärv redovisas
till verkligt värde på förvärvsdagen. De har en bestämbar
nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade av- och nedskrivningar. Uppskattad nyttjandeperiod
uppgår till 5 år vilket motsvarar den uppskattade tid dessa komme r
kunna nyttjas.
Varumärken som förvärvats genom ett företagsförvärv redovisas
till verkligt värde på förvärvsdagen minskat med ackumulerade
nedskrivningar. Varumärken skrivs inte av, utan
nedskrivningstestas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminskning.
Övriga immateriella tillgångar som har förvärvats separat
redovisas till anskaffningsvärde. De bedöms ha en bestämd
nyttjandeperiod och redovisas i efterföljande perioder till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av- och
nedskrivningar. Uppskattad nyttjandeperiod uppgår till 5 år vilket
motsvarar den uppskattade tid dessa kommer kunna nyttjas.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar består av inventarier, verktyg och
installationer. Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde
ner till det beräknade restvärdet över den beräknade
nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande:
Inventarier, verktyg och installationer: 3-5 år
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Vid varje balansdag bedöms om det finns någon indikation på att
en tillgångs värde är lägre än dess redovisade värde. Om en
sådan indikation finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde med avdrag för
försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av
nyttjandevärdet beräknas nuvärdet av de framtida kassaflödena
som tillgången väntas ge upphov till i den löpande verksamheten
samt när den avyttras eller utrangeras. Den diskonteringsränta
som används är före skatt och återspeglar marknadsmässiga
bedömningar av pengars tidsvärde och de risker som avser
tillgången. En tidigare nedskrivning återförs endast om de skäl
som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet vid den
senaste nedskrivningen har förändrats.
Vid nedskrivningsprövning grupperas tillgångarna i så små
kassagenererade enheter som möjligt. En kassagenererande
enhet är en tillgångsgrupp med i allt väsentligt oberoende
inbetalningar. Följden är att vissa tillgångars nedskrivningsbehov
prövas enskilt och vissa prövas på nivån kassagenererande enhet.
Goodwill fördelas på de kassagenererande enheter som förväntas
dra fördel av synergieffekter i hänförliga rörelseförvärv och
representerar den lägsta nivå i koncernen där VD bevakar
goodwill. VD bevakar goodwill på koncernnivå.
Nedskrivningsbehovet för de kassagenererande enheter till vilka
goodwill och varumärken har fördelats prövas minst en gång per
år. Alla övriga enskilda tillgångars eller kassagenererande
enheters nedskrivningsbehov prövas när händelser eller ändrade
omständigheter tyder på att det redovisade värdet inte kan
återvinnas.
En nedskrivning redovisas för det belopp med vilket tillgångens
eller den kassagenererande enhetens redovisade värde överstiger
dess återvinningsbara belopp.
Finansiella instrument
Koncernens finansiella instrument utgörs av posterna andra
långfristiga fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, upplupna
intäkter, likvida medel, upplåning, leverantörsskulder, villkorade
tilläggsköpeskillingar, övriga skulder samt upplupna kostnader.
Det redovisade värdet på koncernens långfristiga finansiella
instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
motsvarar i allt väsentligt dess verkliga värde eftersom räntan är i
paritet med aktuella marknadsräntor. Det redovisade värdet på
koncernens kortfristiga finansiella instrument värderade till
upplupet anskaffningsvärde motsvarar i allt väsentligt dess
verkliga värde då diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när
koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och
försäljning av finansiella tillgångar och skulder redovisas på
affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller
sälja tillgången.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillfället till
verkligt värde plus, för en finansiell tillgång eller finansiell skuld
som inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen,
transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller
emission av finansiell tillgång eller finansiell skuld, till exempel
avgifter och provisioner.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar och värderar samtliga finansiella tillgånga r
i kategorin upplupet anskaffningsvärde. Tillgångar som innehas
med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där dessa
kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta värderas till
upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster som
redovisats (se Nedskrivning av finansiella tillgångar nedan).
Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med
effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter .
39 | Wall to Wall Group AB
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på
affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller
sälja tillgången. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkninge n
när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut elle r
har överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och
förmåner som är förknippade med äganderätten.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder redovisas efter första
redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden, med undantag för utställda
investeraroptioner och villkorade tilläggsköpeskillingar vilka
värderas till verkligt värde över resultatet.
Koncernens villkorade tilläggsköpeskillingar klassificeras som
finansiella skulder och värderas till verkligt värde via
resultaträkningen. Den finansiella skulden omvärderas varje period
till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i
resultaträkningen i rörelseresultatet.
Koncernens investeraroptioner klassificeras som finansiella
skulder och värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Den
finansiella skulden omvärderas varje period till verkligt värde och
värdeförändringen redovisas i resultaträkningen i finansiella
poster.
Teckningsoptionerna av serie 2021:2 & 2021:3 (investeraroptioner)
som emitterats ger bolaget en möjlighet att reglera via nettostrike.
Detta innebär att det finns en variabilitet i antalet aktier som
kommer att emitteras och ”fixed for fixed”-kriteriet i IAS 32 är
därför inte uppfyllt. Vid nettoreglering används bolagets egna
aktier som betalmedel för att reglera den existerande förpliktelsen.
Antalet aktier som emitteras är beroende av det verkliga värdet på
bolagets aktier vid tidpunkten för reglering. Teckningsoptionerna
av serie 2021:2 & 2021:3 redovisas därför i enlighet med IAS 32
och klassificeras som en finansiell skuld och inte som eget kapital.
Den finansiella skulden klassificeras som en finansiell skuld till
verkligt värde via resultaträkningen.
Utgifter som är direkt hänförliga till upptagande av lån korrigerar
lånets anskaffningsvärde och periodiseras enligt
effektivräntemetoden. Alla ränterelaterade avgifter redovisas i
resultatet ingår i posterna ”Finansiella kostnader” eller ”Finansiella
intäkter”.
Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom 12 månader från balansdagen. Om dessa förfaller
senare än 12 månader från balansdagen klassificeras dessa som
långfristiga skulder.
Bortbokning av finansiella skulder
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när
förpliktelserna har reglerats, annullerats eller på annat sätt
upphört. Skillnaden mellan det redovisade värdet för en finansiell
skuld (eller del av en finansiell skuld) som utsläckts eller överförts
till en annan part och den ersättning som erlagts, inklusive
överförda tillgångar som inte är kontanter eller påtagna skulder,
redovisas i rapporten över totalresultat.
Då villkoren för en finansiell skuld omförhandlas, och inte bokas
bort från balansräkningen, redovisas en vinst eller förlust i rapport
över totalresultat. Vinsten eller förlusten beräknas som skillnaden
mellan de ursprungliga avtalsenliga kassaflödena och de
modifierade kassaflödena diskonterade till den ursprungliga
effektiva räntan.
Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen, endast när det finns en legal rätt att
kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera dem med
ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden. Den legala rättigheten får inte vara beroende av framtida
händelser och den måste vara rättsligt bindande för företaget och
motparten både i den normala affärsverksamheten och i fall av
betalningsinställelse, insolvens eller konkurs.
Nedskrivningar
Koncernen värderar de framtida förväntade kreditförlusterna
relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade till
upplupet anskaffningsvärde med förändringar via övrigt
totalresultat baserat på framåtriktad information. Koncernen väljer
reserveringsmetod baserat på om det skett en väsentlig ökning i
kreditrisk eller inte.
Koncernen tillämpar i enlighet med reglerna i IFRS 9 en förenklad
metod för nedskrivningsprövning av kundfordringar. Förenklingen
innebär att reserven för förväntade kreditförluster beräknas
baserat på förlustrisken för hela fordrans löptid och redovisas när
fordran redovisas första gången.
Likvida medel
I likvida medel ingår, i såväl balansräkningen som i rapporten över
kassaflöden, kassa och banktillgodohavanden. Utnyttjad
checkräkningskredit redovisas i balansräkningen som låneskulder i
kortfristiga skulder.
Aktiekapital
Aktiekapital representerar kvotvärdet för emitterade aktier.
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av
nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital
som ett avdrag från emissionslikviden. Erhållen premie för
teckningsoptioner av serie 2021:1 redovisas som en ökning av
eget kapital. Teckningsoptioner av serie 2021:2 och serie 2021:3
redovisas som en finansiell skuld (se avsnitt om Finansiella
instrument).
Upplåning och övriga långfristiga skulder
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet
anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp
(netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet
redovisas i rapporten över totalresultat fördelat över låneperioden,
med tillämpning av effektivräntemetoden. Upplåning klassificeras
som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att
skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter
rapportperiodens slut.
40 | Wall to Wall Group AB
Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner. En
avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken
företaget betalar fasta avgifter till en separat juridisk enhet.
Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har
tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda
som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder. Avgifterna redovisas som
personalkostnader i rapporten över totalresultat när de förfaller till
betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den
utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida
betalningar kan komma koncernen till godo.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det
redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medfört
in- eller utbetalningar.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare,
med ett genomsnittligt antal utestående aktier under perioden
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras
beloppen som använts för beräkningen av resultat per aktie före
utspädning genom att beakta det vägda genomsnittet av de
ytterligare aktier som skulle ha varit utestående vid en
konvertering av samtliga potentiella aktier.
NOT 2 - VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH
BEDÖMNINGAR
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar
på framtida händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga
resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en
betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för
tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår
behandlas i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill, varumärken
och kundrelationer
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov
föreligger för goodwill och varumärken, i enlighet med den
redovisningsprincip som beskrivs i not 1 koncernen.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställs
genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste
vissa uppskattningar göras (not 11 koncernen).
Vid varje balansdag bedöms om det finns någon indikation på att
värdet på aktiverade kundrelationer är lägre än dess redovisade
värde (i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not
1). Ingen nedskrivning har skett under 2024. För mer information
kring kundrelationer se not 11 koncernen.
Värdering av tilläggsköpeskillingar
Koncernens villkorade tilläggsköpeskillingar klassificeras som
finansiella skulder och värderas till verkligt värde via
resultaträkningen. Den finansiella skulden omvärderas varje period
till verkligt värde, eventuella omvärderingsvinster och -förluster
redovisas i resultaträkningen. För mer information se not 15
koncernen .
Teckningsoptioner 2021:1
Koncernen bedömer att teckningsoptioner av serie 2021:1 är inom
ramen för det som benämns som IFRS 2 Aktierelaterade
ersättningar. Då dessa teckningsoptioner endast kan regleras mot
aktier och inte mot kontanter, kommer dessa teckningsoptioner att
klassificeras som egetkapitalreglerade. Den teckningspremie om
3,2 Mkr (1,58 kr x 2 000 000 teckningsoptioner) som
redovisningsmässigt erhölls initialt redovisades därmed som en
ökning av eget kapital. Någon kostnad redovisas inte i
resultaträkningen då marknadspris har erlagts för
teckningsoptionerna. Vid lösen kommer teckningskursen 115
kronor per aktie även den redovisas mot eget kapital.
Teckningsoptioner 2021:2 och 2021:3
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 har redovisats och
klassificerats i enlighet med IAS 32 Finansiella instrument:
Klassificering. Dessa teckningsoptioner kan regleras via
nettostrike. Det innebär att det finns en variabilitet i antalet aktier
som kommer att emitteras och ”fixed for fixed”-kriteriet i IAS 32 är
därför inte uppfyllt. Vid nettoreglering används Bolagets egna
aktier som betalmedel för att reglera den existerande förpliktelsen.
Antalet aktier som emitteras är beroende av det verkliga värdet på
Bolagets aktier vid tidpunkten för reglering. Dessa
teckningsoptioner har, i enlighet med IAS 32, klassificeras som en
finansiell skuld och inte som eget kapital. Värdeförändringen
redovisas i resultaträkningen i finansiella poster. För mer
information se not 15 koncernen.
41 | Wall to Wall Group AB
NOT 3 - NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING OCH
FÖRDELNING AV TILLGÅNGAR PER LAND
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Nettoomsättningen per
tjänsteerbjudande
Entreprenad, rörinfodring
och service
618,3
712,4
Spolning
300,2
243,6
Summa
918,5
956,1
Intäkter från externa kunder fördelade per
land,
baserat på var kunderna är lokaliserade:
Sverige
635,4
737,4
Övriga Norden
283,1
218,6
Summa
918,5
956,1
Anläggningstillgångar, andra än finansiella instrument och
uppskjutna skattefordringar (det finns inga tillgångar i samband
med förmåner efter avslutad anställning eller rättigheter enligt
försäkringsavtal), fördelas per land enligt följande:
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Immateriella tillgångar
Sverige
920,0
904,6
Norge
-
0,0
Danmark
106,2
102,7
Finland
98,4
95,1
Summa
1 124,6
1 102,3
Materiella tillgångar
Sverige
43,4
49,9
Norge
1,9
2,0
Danmark
4,0
5,0
Finland
3,5
5,3
Summa
52,8
62,3
NOT 4 - ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Omvärdering av villkorade
tilläggsköpeskillingar
23,5
21,1
Övriga poster
9,9
5,0
Summa
33,4
26,2
NOT 5 - ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
PwC
Revisionsuppdraget
3,0
2,8
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,1
0,2
Skatterådgivningstjänster
0,2
1,2
Övriga tjänster
0,0
2,3
Övriga revisionsbyråer
Revisionsuppdraget
0,1
0,3
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,2
0,2
Summa
3,6
6,9
NOT 6 - ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Specifikation av personalkostnader
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Löner
306,9
280,9
Sociala avgifter
76,6
73,0
Pensionskostnader
avgiftsbestämda planer
28,7
23,5
Gruppförsäkringspremier
1,5
0,8
Övriga personalkostnader
5,4
13,8
Summa
419,1
392,0
42 | Wall to Wall Group AB
Koncernen
1 januari 2024
- 31 december 2024
VD och
koncern- varav Övriga
Mkr
ledning
9
Styrelse
VD
anställda
Löner och andra
ersättningar
8,6
1,5
4,2
298,6
varav rörlig
ersättning
-
-
-
2,4
Sociala kostnader
4,2
0,5
2,5
100,6
varav
pensionskostnader
1,6
-
1,0
27,1
Summa
12,8
2,0
6,7
399,2
Koncernen 1 januari 2023
- 31 december 2023
VD och
koncern- varav Övriga
Mkr
ledning
10
Styrelse
VD
anställda
Löner och andra
ersättningar
5,6
1,5
0,8
275,2
varav rörlig
ersättning
0,2
-
-
0,2
Sociala kostnader
2,7
0,5
0,3
93,3
varav
pensionskostnader
1,6
-
-
21,9
Summa
8,3
2,0
1,1
368,5
Se mer detaljerad information i not 3 för moderbolaget.
Genomsnittligt antal anställda
Koncernen
1 januari 2024
- 31 december 2024
Medelantal
Antal
anställda
Varav män
Sverige
371,0
336,0
Norge
21,0
21,0
Danmark
40,0
40,0
Finland
70,0
69,0
Summa
502,0
466,0
9
Ersättning till interim CFO utgår genom fakturering från konsultbolag och
ingår under övriga externa kostnader. Antal personer i koncernledningen
uppgår till 4 stycken.
Koncernen
1 januari 2023
- 31 december 2023
Medelantal
Antal
anställda
Varav män
Sverige
375,6
334,0
Norge
17,7
17,7
Danmark
29,8
29,8
Finland
66,9
64,9
Summa
490,0
446,4
Könsfördelning för styrelseledamöter och övriga ledande
befattningshavare
Koncernen
1 januari 2024
- 31 december 2024
Antal på
Antal
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
5,0
3,0
Verkställande direktör och
övriga ledande
befattningshavare
2,0
2,0
Summa
7,0
5,0
Koncernen 1 januari 2023
- 31 december 2023
Antal på
Antal
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
5,0
3,0
Verkställande direktör och
övriga ledande
befattningshavare
3,0
3,0
Summa
7,0
5,0
10
Ersättning till interim CFO utgår genom fakturering från konsultbolag och
ingår under övriga externa kostnader. Antal personer i koncernledningen
uppgår till 4 stycken.
43 | Wall to Wall Group AB
NOT 7 - ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Omvärdering av villkorade
tilläggsköpeskillingar
-
-3,1
Övriga poster
-2,7
-0,6
Summa
-2,7
-3,7
NOT 8 - RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Finansiella intäkter och
liknande resultatposter
Ränteintäkter
1,4
2,7
Omvärderingar av
teckningsoptioner
4,9
1,5
Valutakursvinster
0,2
2,1
Övrigt
0,0
0,0
Summa
6,5
6,3
Finansiella kostnader och
liknande resultatposter
Räntekostnader
-18,3
-19,0
Övrigt
-
-1,5
Summa
-18,3
-20,6
NOT 9 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Aktuell skatt
-8,5
-14,4
Uppskjuten skatt
0,7
4,1
Skattekostnad koncern
-7,9
-10,3
11
Beräknad genom att dividera aktuell inkomstskatt beräknad enligt
respektive bolags gällande skattesats med resultat före skatt.
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad
skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
Resultat före skatt
21,7
27,5
Aktuell inkomstskatt
beräknad enligt respektive
bolags gällande skattesats
-4,6
-5,8
Genomsnittlig skattesats
11
21,0%
21,1%
Skatteeffekt av följande poster
Skatteeffekt avseende poster
som är ej avdragsgilla/ej
skattepliktiga
4,4
-1,4
Underskottsavdrag för vilka
ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats
-7,8
-3,3
Justering ny skattesats
0,0
0,2
Summa
-7,9
-10,3
NOT 10 - RESULTAT PER AKTIE
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Resultat per aktie före
utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets
stamaktieägare
13,8
17,2
Vägt genomsnittligt antal ute-
stående stamaktier under året
13 671 361
13 678 259
Resultat per aktie före
utspädning, kronor
1,01
1,26
Resultat per aktie efter
utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets
stamaktieägare
13,8
17,2
Vägt genomsnittligt antal ute-
stående stamaktier under året
13 671 361
13 678 259
Resultat per aktie efter
utspädning, kronor
1,01
1,26
Baserat på under året rådande aktiekurs har ingen
utspädningseffekt förelegat (vilket även gällde under 2023). Wall to
Wall Group har emitterat teckningsoptioner av tre serier (2021:1,
2021:2 och 2021:3), vilka kan medföra en utspädningseffekt om
teckningsoptionerna utnyttjas. Se även not 15 koncernen och not 8
och 9 moderbolaget.
44 | Wall to Wall Group AB
NOT 11 - IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Koncernen
Övriga
immateriella
Mkr
Varumärken
Kundkontrakt
Goodwill
tillgångar
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2024
50,7
58,0
1 012,1
1,2
Genom förvärv av dotterföretag
1,3
-
24,4
-
Årets inköp
-
-
-
1,8
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
-
Omklassificeringar
-
-
-
2,1
Valutaomräkningseffekt
0,2
-
6,7
-
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden per 31 december 2024
52,1
58,0
1 043,2
5,1
Ingående avskrivningar per 1 januari 2024
-
-19,3
-
-0,3
Årets avskrivningar
-
-11,6
-
-0,4
Omklassificeringar
-
-
-
-2,1
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
-
Utgående ackumulerade avskrivningar per 31 december 2024
-
-30,9
-
-2,8
Utgående redovisat värde per 31 december 2024
52,1
27,1
1 043,2
2,3
Koncernen Övriga
immateriella
Mkr
Varumärken
Kundkontrakt
Goodwill
tillgångar
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2023
49,4
58,0
891,9
3,0
Genom förvärv av dotterföretag
1,3
-
122,9
-
Årets inköp
0,0
-
-
1,1
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
-3,0
Omklassificeringar
-
-
-
-
Valutaomräkningseffekt
-0,1
-
-2,7
0,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden per 31 december 2023
50,7
58,0
1 012,1
1,2
Ingående avskrivningar per 1 januari 2023
-
-7,7
-
0,0
Årets avskrivningar
-
-11,6
-
-0,3
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
0,0
Utgående ackumulerade avskrivningar per 31 december 2023
-
-19,3
-
-0,3
Utgående redovisat värde per 31 december 2023
50,7
38,7
1 012,1
0,9
45 | Wall to Wall Group AB
Koncernen
Mkr
31 december 2024
31 december 2023
Goodwill och varumärken övervakas av ledningen på koncernen som en helhet.
Goodwill
1 043,2
1 012,1
Varumärken
52,1
50,7
Summa
1 095,3
1 062,7
Återvinningsbart belopp för goodwill har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Wall to Wall Group har bedömt att
diskonteringsräntan och långsiktig tillväxt är de viktigaste antagandena i nedskrivningsprövningen. Beräkningar av nyttjandevärdet utgår
från uppskattade framtida kassaflöden före skatt baserade på prognoser som godkänts av företagsledningen och som täcker en
femårsperiod. Beräkningen baseras på ledningens erfarenhet och historiska data. Den långsiktigt uthålliga tillväxttakten har bedömts
utifrån branschprognoser.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
31 december 2024
31 december 2023
Diskonteringsränta före skatt*
12,1%
10,8%
Långsiktig tillväxttakt**
2,0%
2,0%
*Diskonteringsränta före skatt använd vid nuvärdeberäkning av uppskattade framtida kassaflöden.
**Vägd genomsnittlig tillväxttakt använd för att extrapolera kassaflöden bortom prognosperioden.
Diskonteringsränta
Diskonteringsräntan representerar finansmarknadens bedömning av de risker som är specifika för företaget, med hänsyn till både
pengars tidsvärde och individuella risker. Beräkningen av diskonteringsräntan baseras på de specifika omständigheter som förknippas
med företaget och har sin grund i dess vägda genomsnittliga kapitalkostnad (WACC). Beräkningen av WACC tar hänsyn till att
verksamheten både är skuldsatt och finansierad med eget kapital. Kostnaden för eget kapital baseras på förväntan om en viss avkastning
på det kapital som investeras på finansmarknaden. Specifika risker inkluderas i beräkningen genom att tillämpa ett individuellt beta-värde.
Beta-värdet uppdateras årligen baserat på tillgänglig marknadsdata.
Tillväxt som används för att extrapolera kassaflöden bortom prognosperioderna
Långsiktiga tillväxttakter har en konservativ bedömning, eftersom de är anpassade till den förväntade långsiktiga inflationen.
Känslighet för förändringar och antaganden
När det gäller beräkningen av de redovisade värdena anser ledningen att inga rimliga förändringar av någon av de viktigaste
antagandena skulle leda till ett väsentligt högre värde på det redovisade beloppet för det återvinningsbara beloppet.
NOT 12 - INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
Koncernen
Mkr
31 december 2024
31 december 2023
Ingående anskaffningsvärden
78,6
72,7
Genom förvärv av dotterföretag
3,6
4,8
Årets inköp
11,5
15,7
Försäljning och utrangeringar
-14,7
-11,1
Omklassificeringar
-5,1
-3,3
Valutaomräkningseffekt
0,4
-0,3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
74,3
78,6
Ingående avskrivningar
-16,3
-5,7
Årets avskrivningar
-19,2
-18,7
Försäljning och utrangeringar
9,0
10,1
Omklassificeringar
5,1
-2,1
Valutaomräkningseffekt
-0,1
0,0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-21,5
-16,3
Utgående redovisat värde
52,8
62,3
46 | Wall to Wall Group AB
NOT 13 - LEASINGAVTAL
Redovisade belopp i balansräkningen
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till
leasingavtal:
Tillgångar med nyttjanderätt
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Lokaler
28,6
25,8
Bilar
55,1
48,8
Maskiner
9,8
13,2
Summa
93,4
87,7
Leasingskulder
Koncernen 31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Kortfristiga
-34,5
-35,3
Långfristiga
-57,5
-49,6
Tillkommande nyttjanderätter under 2024 uppgick till 67,0 (64,6)
Mkr.
Redovisade belopp i resultaträkningen
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till
leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Lokaler
16,6
13,7
Bilar
19,3
15,6
Maskiner
5,4
5,6
Summa avskrivningar på
41,3
35,0
nyttjanderätter
Nedskrivningar
0,3
-
Räntekostnader (ingår
i finansiella kostnader)
4,6
3,4
Korttidsleasingavtal samt
tillgångar av lågt värde (ingår i
övriga externa kostnader)
11,2
11,0
Summa kostnadsfört
avseende leasingavtal
57,5
49,4
Det totala kassaflödet gällande
leasingavtal under året var
-44,5
-37,5
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Ingående anskaffnings-
värde
133,0
78,9
Årets anskaffning
55,8
63,3
Anskaffning i samband med
förvärv
10,6
1,9
Årets avyttring
-37,7
-10,4
Valutakursdifferenser
0,6
-0,6
Utgående ackumulerat
162,4
133,0
anskaffningsvärde
Ingående avskrivningar
-45,3
-16,3
Årets avskrivningar
-41,3
-35,0
Årets nedskrivning
-0,3
-
Årets avyttring
18,2
5,7
Valutakursdifferenser
-0,2
0,3
Utgående ackumulerade
-69,0
-45,3
avskrivningar
Utgående redovisat
93,4
87,7
värde
För information om leasingskuldens förfallotid se not 15.
47 | Wall to Wall Group AB
NOT 14 - UPPSKJUTEN SKATT
Koncernen
Obeskattade Immateriella
Mkr
reserver
tillgångar
Leasing
Övrigt
Summa
Uppskjuten skatt fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Per 1 januari 2024
-
-
-
-
-
Ökning genom rörelseförvärv
-
-
-
-
-
Redovisade i resultaträkningen
-
-
0,5
2,2
2,8
Per 31 december 2024
-
-
0,5
2,2
2,8
Uppskjutna skatteskulder
Per 1 januari 2024
5,5
23,7
-0,3
-
28,9
Ökning genom rörelseförvärv
0,7
0,3
-
-
1,0
Redovisade i resultaträkningen
0,0
1,8
0,3
-
2,1
Per 31 december 2024
6,2
25,8
-
-
32,0
Koncernen Obeskattade Immateriella
Mkr
reserver
tillgångar
Leasing
Övrigt
Summa
Uppskjuten skatt fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Per 1 januari 2023
-
-
-
-
-
Ökning genom rörelseförvärv
-
-
-
-
-
Redovisade i resultaträkningen
-
-
-
-
-
Per 31 december 2023
-
-
-
-
-
Uppskjutna skatteskulder
Per 1 januari 2023
12,9
20,0
-0,1
-
32,8
Ökning genom rörelseförvärv
-
0,3
-
-
0,3
Redovisade i resultaträkningen
-7,4
3,5
-0,2
-
-4,2
Per 31 december 2023
5,5
23,7
-0,3
-
28,9
Uppskjutna skatter netto
Koncernen
Mkr
31 december 2024
31 december 2023
Uppskjutna skattefordringar
2,8
-
Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder
-
-
Utgående redovisade uppskjutna skattefordringar
2,8
-
Uppskjutna skatteskulder
32,0
28,9
Belopp som kvittas mot uppskjutna skattefordringar
-
-
Utgående redovisade uppskjutna skatteskulder
32,0
28,9
Det föreligger inte någon förfallotidpunkt som begränsar utnyttjandet av underskottsavdragen i Sverige. I Finland får underskottsavdragen
nyttjas de följande 10 åren. Det är dock osäkert när i tiden dessa underskottsavdrag kommer att kunna utnyttjas för avräkning mot
beskattningsbara vinster. Uppskjuten skattefordran hänförbar till underskottsavdragen om 109,1 (70,5) Mkr, vilket motsvarar en potentiell
uppskjuten skattefordran motsvarande 22,3 (14,4) Mkr upptas därför inte till något värde.
48 | Wall to Wall Group AB
NOT 15 - FINANSIELL RISKHANTERING
Policys för finansiell riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker såsom: olika marknadsrisker, kreditrisk,
likviditetsrisk och refinansieringsrisk. Koncernen eftersträvar att
minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens
finansiella resultat.
Målsättningen med koncernens finansverksamhet är att:
säkerställa att koncernen kan fullgöra sina
betalningsåtaganden,
hantera finansiella risker,
säkerställa tillgång till erforderlig finansiering, och
optimera koncernens finansnetto
Koncernens riskhantering sköts av en central finansavdelning som
identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära
samarbete med koncernens operativa enheter. Styrelsen har
utarbetat både skriftliga instruktioner för generell riskhantering och
riktlinjer för specifika områden såsom valutakursrisk, ränterisk,
kreditrisk, likviditetsrisk samt refinansieringsrisk och användningen
av derivata och icke-derivata finansiella instrument och placering
av överskottslikviditet.
Marknadsrisk
(i) Valutarisk
I koncernen uppstår valutarisk framförallt från omräkning av
utländska dotterföretags resultat- och balansräkning till
koncernens rapportvaluta som är SEK, så kallad
omräkningsbalansexponering. Koncernens transaktionsexponering
är oväsentlig.
(ii) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom tillgodohavanden hos banker och
kreditinstitut samt kundkreditexponeringar inklusive utestående
fordringar. Endast banker och kreditinstitut som av oberoende
värderare fått lägst kreditrating “A” accepteras.
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk
avseende utestående kundfordringar där analys görs av respektive
koncernföretag. Varje koncernföretag ansvarar för att följa upp och
analysera kreditrisken för varje ny kund. I de fall då oberoende
kreditbedömning saknas, görs en riskbedömning av kundens
kreditvärdighet där dennes finansiella ställning, tidigare
erfarenheter och andra faktorer beaktas. Individuella risklimiter
fastställs baserat på interna eller externa kreditbedömningar i
enlighet med de gränser som satts av styrelsen. Användningen av
kreditlimiter följs upp regelbundet.
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och
ledningen förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven
betalning från motparterna. Koncernens beräkning av förväntade
kreditförluster på kundfordringar uppgår till oväsentliga belopp.
Redovisat värde brutto kundfordringar
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Ej förfallna fordringar
110,6
118,7
Mer än 30 dagar förfallna
5,0
28,0
Mer än 90 dagar förfallna
0,3
0,4
Mer än 120 dagar förfallna
3,4
4,5
Summa
119,3
151,7
(iii) Ränterisk
Skulder till kreditinstitut utgörs av lån framför allt i SEK som utgår
med rörlig ränta och utsätter koncernen för ränterisk avseende
kassaflöde. Koncernen säkrar inte sin ränterisk avseende framtida
kassaflöden.
Känslighetsanalys
Om räntorna på upplåning per den 2024-12-31 hade varit 1 (1)
procentenhet högre/lägre med alla andra variabler konstanta, hade
den beräknade vinsten efter skatt för räkenskapsåret varit 1,5 (1,2)
Mkr lägre/högre, huvudsakligen som en effekt av högre/lägre
räntekostnader för upplåning med rörlig ränta.
(iv) Likviditetsrisk
Koncernen säkerställer genom en försiktig likviditetshantering att
tillräckligt med kassamedel finns för att möta behoven i den
löpande verksamheten. Samtidigt säkerställs att koncernen har
tillräckligt med utrymme på avtalade kreditfaciliteter så att
betalning av skulder kan ske när dessa förfaller. Ledningen följer
rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv (inklusive
outnyttjade kreditfaciliteter) och likvida medel baserade på
förväntade kassaflöden. Analyserna utförs normalt av de
rörelsedrivande företagen med beaktande av de riktlinjer och
begränsningar som koncernledningen upprättat. Begränsningarna
varierar mellan olika regioner då hänsyn tas till likviditeten på olika
marknader. Koncernen följer även upp balansräkningsbaserade
likviditetsmått mot interna och externa krav samt säkerställer
tillgången till externfinansiering.
(v) Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisk definieras som risken det uppstår svårigheter
att refinansiera koncernen, att finansiering inte kan erhållas, eller
att den endast kan erhållas till ökade kostnader. Risken begränsas
genom att koncernen löpande utvärderar olika
finansieringslösningar.
49 | Wall to Wall Group AB
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. Framtida kassaflöden i
utländsk valuta har beräknats med utgångspunkt från den valutakurs som gällde per balansdagen.
Koncernen
Mellan 3
Mindre än 3 månader Mellan 1 Mellan 2 Mer än Redovisat
Mkr
månader
och 1 år
och 2 år
och 5 år
5 år
Summa
värde
Finansiella skulder
Upplåning
7,1
13,9
18,4
203,9
0,2
243,6
196,3
Leasingskulder
10,9
27,0
25,2
28,6
8,1
99,9
92,0
Leverantörsskulder
48,5
5,8
0,0
-
-
54,2
54,2
Villkorade tilläggsköpeskillingar
-
-
-
-
-
-
-
Övriga skulder
10,6
42,8
0,3
-
-
53,7
53,7
Summa per 31 december
2024
77,1
89,5
44,0
232,5
8,2
451,4
396,2
Koncernen Mellan 3
Mindre än 3 månader Mellan 1 Mellan 2 Mer än Redovisat
Mkr
månader
och 1 år
och 2 år
och 5 år
5 år
Summa
värde
Finansiella skulder
Upplåning
4,5
12,6
21,3
153,6
0,5
192,6
159,1
Leasingskulder
10,8
28,0
23,5
25,5
5,3
93,0
84,9
Leverantörsskulder
45,2
2,7
0,0
0,0
0,0
47,9
47,9
Villkorade tilläggsköpeskillingar
22,5
7,7
22,0
0,0
0,0
52,2
51,2
Övriga skulder
18,8
28,8
7,3
0,0
0,0
54,9
54,9
Summa per 31 december
2023
101,7
79,9
74,1
179,1
5,8
440,6
398,0
Utöver skulderna i tabellen ovan skuldredovisas de noterade
teckningsoptionsserierna 2021:2 och 2021:3 enligt IAS 32 och är
per bokslutsdagen värderade till 0,4 (4,0) Mkr respektive 0,6 (2,0)
Mkr. Se nedan för mer information.
Beräkning av samt upplysning om verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt
värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt värdehierarkin gjorts.
De olika nivåerna definieras enligt följande:
(a) Finansiella instrument i nivå 1
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder.
(b) Finansiella instrument i nivå 2
Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade
priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som
prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).
(c) Finansiella instrument i nivå 3
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation.
50 | Wall to Wall Group AB
Följande tabell visar koncernens finansiella skulder värderade till
verkligt värde per 2024-12-31 respektive 2023-12-31:
Koncernen
Mkr
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella skulder
Teckningsoptioner
av serie 2021:2
12
0,4
-
-
0,4
Teckningsoptioner
av serie 2021:3
12
0,6
-
-
0,6
Villkorade tilläggs-
köpeskillingar
-
-
-
-
Summa per 31
december 2024
1,0
-
-
1,0
Koncernen
Mkr
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella skulder
Teckningsoptioner
av serie 2021:2
12
4,0
-
-
4,0
Teckningsoptioner
av serie 2021:3
12
2,0
-
-
2,0
Villkorade tilläggs-
köpeskillingar
-
-
51,2
51,2
Summa per 31
december 2023
6,0
-
51,2
57,2
Specifika värderingstekniker som används för att värdera
finansiella instrument inkluderar:
Verkligt värde för teckningsoptioner beräknas baseras på
noterade priser.
Villkorad tilläggsköpeskilling - förväntade kassaflöden
uppskattas baserat på villkoren i köpeavtalet och företagets
kunskap om verksamheten och hur den nuvarande
ekonomiska miljön sannolikt kommer att påverka den.
Det har inte skett några överföringar mellan nivåerna under året.
Teckningsoptionerna 2021:2 kan utnyttjas från och med erhållande
av dessa fram till och med den 30 juni 2026. Teckningskursen
uppgår till 115 SEK för utnyttjande av teckningsoptioner av serie
2021:2. Fyra teckningsoptioner serie 2021:2 kan utnyttjas för
teckning av en A-aktie till en teckningskurs om 115 SEK, eller om
Bolagets styrelse beslutar genom en nettostrike.
12
Bolaget hade per den 31 december 2024 71 634 (271 634)
teckningsoptioner av serie 2021:1, inga (250 006) teckningsoptioner av
serie 2021:2 och inga (250 000) teckningsoptioner av serie 2021:3 i eget
förvar.
Fyra teckningsoptioner serie 2021:3 berättigar till teckning av en A-
aktie för 115 SEK fram till och med den 30 juni 2026. Under vissa
förutsättningar kan Bolaget påkalla inlösen av teckningsoptioner
serie 2021:3. I samband med teckning på Bolagets begäran om
inlösen av teckningsoptioner serie 2021:3 ska Bolaget äga rätt att
besluta om teckningsoptionsinnehavare ska erhålla
kontantavräkning, få teckning av A-aktier verkställd eller
genomföra teckning genom nettostrike.
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade enligt
nivå 1 och är per balansdagen värderade till 0,4 Mkr, 1 200 960 á
0,36 kr, (4,0 Mkr, 1 200 960 á 3,30 kr) respektive 0,6 Mkr,
1 965 978 á 0,30 kr, (2,0 Mkr, 1 965 978 á 1,01 kr) och redovisas
som övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1 januari 31
december 2024 har 4,9 (1,5) Mkr resultatförts som finansiell intäkt.
Per bokslutsdagen var 3 166 938 (8 855 585) teckningsoptioner
utestående (serie 2021:2 och 2021:3) varav 3 166 938 (3 166 938)
var möjliga att utnyttja. Utöver dessa fanns per den 31 december
2024 911 916 onoterade teckningsoptioner riktade till Bolagets
sponsorer av serie 2021:3, varav 840 282 var möjliga att utnyttja,
som inte bedömdes ha ett värde.
Utställda teckningsoptioner
som är möjliga att utnyttja av 31 december 31 december
serie 2021:2
2024
2023
Utestående vid årets ingång
1 200 960
4 384 820
Avgår
13
-
-3 183 860
Utestående vid årets utgång
1 200 960
1 200 960
Utställda teckningsoptioner
som är möjliga att utnyttja av 31 december 31 december
serie 2021:3
2024
2023
Utestående vid årets ingång
1 965 978
4 470 771
Avgår
13
-
-2 504 793
Utestående vid årets utgång
1 965 978
1 965 978
13
Avgående teckningsoptioner avser eget förvar samt teckningsoptioner för
makulering.
51 | Wall to Wall Group AB
Villkorade tilläggsköpeskillingar
Finansiella instrument nivå 3
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Ingående balans
51,2
68,9
Förvärv
-
23,8
Omvärderingar
-23,5
-17,9
Utbetalningar
-28,8
-24,0
Diskonteringseffekt
0,8
0,7
Valutaeffekt
0,3
-0,3
Utgående balans
-
51,2
varav långfristig del
-
21,0
varav kortfristig del
-
30,2
Indata vid värdering till verkligt värde i nivå 3 och
värderingsprocessen.
Villkorad tilläggsköpeskilling: Bolaget använder normalt en
förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad
tilläggsköpeskilling vid företagsförvärv. Initialt värderas den
villkorade tilläggsköpeskillingen till nuvärdet av det sannolika
utfallet. Vid årets slut är inga villkorade tilläggsköpeskillingar
upptagna (51,2 Mkr). De villkorade tilläggsköpeskillingarna förfaller
till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 6,5 (115,8)
Mkr. Villkorade tilläggsköpeskillingar är värderade enligt nivå 3.
Under perioden har -0,8 (-0,7) Mkr i ränta resultatförts i
finansnettot avseende villkorade tilläggsköpeskillingar .
Hantering av kapital
Bolagets mål avseende kapitalstrukturen är att trygga bolagets
förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan generera
avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur.
I linje med Bolagets finansiella mål rörande skuldsättning används
nyckeltalet Nettoskuld/justerad EBITDA R12, där justerad EBITDA
R12 avser proforma. Nettoskuld/justerad EBITDA R12 uppgår till
1,9 gånger (1,2) vilket är inom det finansiella målet om <2,5
gånger.
52 | Wall to Wall Group AB
NOT 16 - FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
Koncernen
Finansiella Finansiella
instrument värderade instrument värderade
till verkligt värde via till upplupet Summa den
Mkr
resultaträkningen
anskaffningsvärde
31 december 2024
Finansiella tillgångar i balansräkning
Andra långfristiga fordringar
-
1,8
1,8
Kundfordringar
-
117,8
117,8
Övriga kortfristiga fordringar
-
2,4
2,4
Upplupna intäkter
-
0,7
0,7
Likvida medel
-
101,7
101,7
Summa
-
224,4
224,4
Finansiella skulder i balansräkning
Skulder till kreditinstitut (lång- och kortfristig)
-
196,3
196,3
Villkorade tilläggsköpeskillingar
-
-
-
Leverantörsskulder
-
54,2
54,2
Övriga kortfristiga skulder
-
1,3
1,3
Teckningsoptioner
1,0
-
1,0
Upplupna kostnader
-
52,4
52,4
Summa
1,0
304,2
305,3
Koncernen Finansiella Finansiella
instrument värderade instrument värderade
till verkligt värde via till upplupet Summa den
Mkr
resultaträkningen
anskaffningsvärde
31 december 2023
Finansiella tillgångar i balansräkning
Andra långfristiga fordringar
-
2,6
2,6
Kundfordringar
-
151,0
151,0
Övriga kortfristiga fordringar
-
2,6
2,6
Upplupna intäkter
-
0,3
0,3
Likvida medel
-
106,1
106,1
Summa
-
262,7
262,7
Finansiella skulder i balansräkning
Skulder till kreditinstitut (lång- och kortfristig)
-
159,1
159,1
Villkorade tilläggsköpeskillingar
51,2
-
51,2
Leverantörsskulder
-
47,9
47,9
Övriga kortfristiga skulder
-
56,9
56,9
Teckningsoptioner
6,0
-
6,0
Upplupna kostnader
-
54,5
54,5
Summa
57,2
318,4
375,6
53 | Wall to Wall Group AB
NOT 17 - KUNDFORDRINGAR
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Kundfordringar
119,3
151,7
Minus: reservering för
förväntade kreditförluster
-1,4
-0,7
Summa
117,8
151,0
Kundfordringar netto
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är
följande:
SEK
90,6
121,9
NOK
7,6
4,4
DKK
9,0
13,7
EUR
10,7
10,9
Summa
117,8
151,0
NOT 18 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH
UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Förutbetalda leverantörsfakturor
11,1
3,6
Upplupna intäkter för utfört
arbete
0,7
0,3
Förutbetalda försäkringar
3,4
2,3
Övriga poster
0,2
4,0
Summa
15,4
10,2
NOT 19 - LIKVIDA MEDEL
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
I likvida medel i kassa-
flödesanalysen ingår följande:
Kassa och bank
101,7
106,1
Likvida medel i
kassaflödesanalysen
101,7
106,1
NOT 20 - EGET KAPITAL
Koncernen
Aktiekapital
Stamaktier
(Mkr)
Per den 1 januari 2023
13 348 394
3,3
Varav A-aktier, kvotvärde 0,25
11 817 291
3,0
Varav B-aktier, kvotvärde 0,25
2 000 000
0,5
Per den 31 december 2023
13 817 291
3,5
Koncernen Aktiekapital
Stamaktier
(Mkr)
Per den 1 januari 2024
13 817 291
3,5
Varav A-aktier, kvotvärde 0,25
11 817 291
3,0
Varav B-aktier, kvotvärde 0,25
2 000 000
0,5
Per den 31 december 2024
13 817 291
3,5
För detaljerad information kring eget kapitalförändringar, se not 11
för moderbolaget. För information om teckningsoptioner av serie
2021:1 se not 9 för moderbolaget. För information om
teckningsoptioner av serie 2021:2 och serie 2021:3, se not 15 för
koncernen och 8 för moderbolaget.
Under året har återköp av egna aktier genomförts till ett värde av
21,3 (-) Mkr.
NOT 21 - UPPLÅNING
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Långfristiga lån med ställda säkerheter
Upplåning
190,0
151,3
Summa lån med ställda
säkerheter
190,0
151,3
Långfristiga lån utan ställda säkerheter
Övriga skulder
-
0,8
Summa lån utan ställda
säkerheter
-
0,8
Kortfristiga lån med ställda säkerheter
Upplåning
6,3
7,0
Summa kortfristigan med
ställda säkerheter
6,3
7,0
Kortfristiga lån utan ställda säkerheter
Övriga skulder
-
0,0
Summa kortfristiga lån utan
ställda säkerheter
-
0,0
Summa upplåning:
196,3
159,1
54 | Wall to Wall Group AB
Upplåning förfaller fram till 2030-02-28 och löper med en
genomsnittlig ränta om 7,3 (6,5) % per år. Koncernens upplåning
är framförallt i SEK. Koncernen har en bankfacilitet som innehåller
villkor (s.k. covenanter) där koncernens belåning i förhållande till
resultatet inte ska överstiga vissa nyckeltal, samt där koncernens
räntetäckningsgrad ska överstiga vissa nyckeltal. Vid årets slut
uppfyllde Wall to Wall Group villkoren.
För upplåning har säkerhet ställts i form av nettotillgångar i
dotterbolag samt tillgångar med äganderättsförbehåll till ett värde
av 52,5 (52,2) Mkr. För ytterligare upplysningar se not 25.
Checkräkningskredit
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit i SEK 10,0 (10,0)
Mkr. Av beviljad checkräkningskredit har inget nyttjats (0,0 Mkr)
per den 31 december 2024.
Förutom ovan checkkredit finns ett outnyttjat kreditutrymme om
171,5 (216,5) Mkr inom ramen för existerande bankfacilitet.
NOT 22 - ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA SKULDER
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Villkorad tilläggsköpeskilling
-
21,0
Summa
-
21,0
NOT 23 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Villkorad tilläggsköpeskilling
-
30,2
Moms, skatt och sociala
avgifter
34,3
37,0
Övriga poster
1,3
1,9
Teckningsoptioner av serie
2021:2 och serie 2021:3
1,0
6,0
Summa
36,6
75,1
NOT 24 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Upplupna löner och sociala
avgifter
52,0
54,1
Upplupna leverantörsfakturor
11,4
10,7
Summa
63,4
64,8
NOT 25 - STÄLLDA SÄKERHETER
Koncernen
31 december 31 december
Mkr
2024
2023
Nettotillgångar i dotterbolag
37,1
31,2
Tillgångar med
äganderättsförbehåll
15,4
21,0
Summa
52,5
52,2
NOT 26 - JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I
KASSAFLÖDET
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Den löpande verksamheten
Avskrivningar
72,8
65,6
Tvistiga kundfordringar
0,4
0,3
Avsättningar
1,3
2,5
Vinst vid försäljning av
anläggningstillgångar
-3,6
-1,1
Förlust vid försäljning av
anläggningstillgångar
1,3
0,2
Omvärdering av villkorade
tilläggsköpeskillingar (Övriga
rörelseintäkter)
-23,5
-21,1
Omvärdering av villkorade
tilläggsköpeskillingar (Övriga
rörelsekostnader)
-
3,1
Övrigt
0,1
Valutakurseffekter
0,0
-0,1
Summa
48,9
49,2
55 | Wall to Wall Group AB
NOT 27 - RÖRELSEFÖRVÄRV
2024
Koncernen
Mkr
Molins i Kalmar AB
Likvida medel
42,7
Summa erlagd köpeskilling
42,7
Verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar
och övertagna skulder
Likvida medel
16,5
Anläggningstillgångar
14,2
Varumärken
1,0
Omsättningstillgångar
5,1
Totala tillgångar
36,9
Långfristiga skulder (inkl leasingskuld)
-10,3
Uppskjuten skatteskuld
-0,9
Kortfristiga skulder
-2,1
Totala skulder
-13,3
Summa identifierbara nettotillgångar
23,6
Goodwill
19,2
Förvärvet kommer att stärka koncernens position då
verksamheten i den förvärvade enheten liknar de befintliga
verksamheterna. Goodwill består av synergier från
kostnadsbesparingar och ökad marknadsandel. Den förvärvade
verksamheten omfattar också samlad personalstyrka. Dessa
poster är inte identifierbara tillgångar och är upptagna i goodwill.
Goodwill kommer inte vara skattemässigt avdragsgill.
Förvärvsanalyserna är per bokslutsdagen preliminära. Då de
finansiella rapporterna godkändes för utfärdande, hade koncernen
ännu inte slutfört redovisningen av rörelseförvärven. Verkligt värde
på förvärvade tillgångar och skulder enligt ovan är preliminära i
avvaktan på slutlig värdering. Transaktionskostnader visas som
jämförelsestörande poster i förvaltningsberättelsen, då de
påverkar jämförbarheten. Transaktionskostnader redovisas under
övriga externa kostnader i resultaträkningen.
Intäkter och resultat i förvärvad rörelse
Molins i Kalmar AB förvärvades den 30 april 2024 och har bidragit
med 22,8 Mkr, varav 0,1 Mkr i intern försäljning, och 5,4 Mkr i
nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT) under perioden.
Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2024 visar proforma
för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31
december 2024 på 32,4 Mkr respektive 7,1 Mkr. Dessa belopp har
beräknats genom användning av dotterföretagets resultat med
justering för skillnader i redovisningsprinciper mellan koncernen
och dotterföretaget och den ytterligare avskrivning som skulle ha
uppstått under förutsättning att justeringar till verkligt värde hade
tillämpats från 1 januari 2024, tillsammans med hänförliga
skatteeffekter.
Tillkommande bolag 2024
Tillträdesdatum
Andel
Molins i Kalmar AB
2024-04-30
100%
56 | Wall to Wall Group AB
2023
Koncernen
Dansk RPL Repipe
Suomen Ventilations- Talotekniikka Norrköping RELINER
Mkr
Sukittajat Oy
foring ApS
Oy
AB
Oy
Summa
Likvida medel
14,8
12,5
11,6
3,5
32,3
74,7
Emission aktier av serie A
14
28,8
-
-
-
-
28,8
Villkorad tilläggsköpeskilling
8,0
1,8
6,6
3,5
-
19,9
Summa erlagd köpeskilling
51,6
14,3
18,1
7,0
32,3
123,3
Verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder
Likvida medel
4,0
0,8
0,1
-
-
4,9
Anläggningstillgångar
4,0
0,2
1,7
1,2
2,0
9,0
Varumärken
0,0
0,6
0,6
-
-
1,1
Omsättningstillgångar
13,0
2,6
1,7
0,2
6,7
24,2
Totala tillgångar
21,0
4,1
4,0
1,4
8,7
39,3
Långfristiga skulder (inkl
leasingskuld)
-1,0
-
-1,0
-0,5
-1,3
-3,7
Uppskjuten skatteskuld
-
-0,1
-0,1
-
-
-0,2
Kortfristiga skulder
-12,0
-1,5
-2,6
-0,4
-3,8
-20,3
Totala skulder
-12,9
-1,7
-3,7
-0,9
-5,1
-24,2
Summa identifierbara
nettotillgångar
8,1
2,4
0,3
0,5
3,7
15,1
Goodwill
43,5
11,9
17,8
6,5
28,6
108,3
Förvärven kommer att stärka koncernens position
verksamheten i de förvärvade enheterna liknar de befintliga
verksamheterna. Goodwill består av synergier från kostnads-
besparingar och ökad marknadsandel. De förvärvade
verksamheterna omfattar också samlad personalstyrka. Dessa
poster är inte identifierbara tillgångar och är upptagna i goodwill.
Goodwill kommer inte vara skattemässigt avdragsgill.
Förvärvsanalyserna är per bokslutsdagen preliminära. Då de
finansiella rapporterna godkändes för utfärdande, hade koncernen
ännu inte slutfört redovisningen av rörelseförvärven. Verkligt värde
på förvärvade tillgångar och skulder enligt ovan är preliminära i
avvaktan på slutlig värdering. Transaktionskostnader visas som
jämförelsestörande poster i förvaltningsberättelsen, då de
påverkar jämförbarheten. Transaktionskostnader redovisas under
övriga externa kostnader i resultaträkningen.
Intäkter och resultat i förvärvad rörelse
Suomen Sukittajat Oy förvärvades den 2 januari 2023 och har
bidragit med 80,7 Mkr och 3,9 Mkr i nettoomsättning respektive
rörelseresultat (EBIT) under perioden.
Dansk Ventilationsforing ApS förvärvades den 28 februari 2023
och har bidragit med 15,0 Mkr, varav 8,0 Mkr i intern försäljning,
och 0,3 Mkr i nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT)
under perioden.
14
Emission av 295 949 aktier av serie A till börskursen på transaktionsdagen.
Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar proforma
för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31
december 2023 på 17,0 Mkr respektive 0,7 Mkr. Dessa belopp har
beräknats genom användning av dotterföretagets resultat med
justering för skillnader i redovisningsprinciper mellan koncernen
och dotterföretaget och den ytterligare avskrivning som skulle ha
uppstått under förutsättning att justeringar till verkligt värde hade
tillämpats från 1 januari 2023, tillsammans med hänförliga
skatteeffekter. Samma princip har använts vid samtliga förvärv.
Den 28 april 2023 slutfördes förvärvet av aktiekapitalet i RPL
Talotekniikka Oy och bolaget har bidragit med 17,0 Mkr och -4,6
Mkr i nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT) under
perioden. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar
proforma för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per
den 31 december 2023 på 24,7 Mkr respektive -4,9 Mkr.
Repipe Norrköping förvärvades den 15 juni 2023 och har bidragit
med 9,1 Mkr, varav 1,2 Mkr i intern försäljning, och 0,6 Mkr i
nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT) under perioden.
Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar proforma
för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31
december 2023 på 14,0 Mkr respektive 1,4 Mkr.
57 | Wall to Wall Group AB
Reliner Oy förvärvades den 29 september 2023 och har bidragit
med 14,7 Mkr och 0,7 Mkr i nettoomsättning respektive
rörelseresultat (EBIT) under perioden. Om förvärvet hade
genomförts den 1 januari 2023 visar proforma för total
nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31 december
2023 på 60,9 Mkr respektive 2,3 Mkr.
Tillkommande bolag 2023
Tillträdesdatum
Andel
Suomen Sukittajat Oy
2023-01-02
100%
Dansk Ventilationsföring ApS
2023-02-28
100%
RPL Talotekniikka Oy
2023-04-28
100%
Repipe Norrköping AB
2023-06-15
100%
Reliner Oy
2023-09-29
100%
Köpeskilling kassautflöde
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
Mkr
- 31 december 2024
- 31 december 2023
Kassaflöde för att förvärva dotterföretag, efter avdrag för förvärvade likvida medel:
Kontant köpeskilling förvärvade verksamheter
-48,2
-85,0
Förvärvad kassa
16,5
4,9
Utbetald tilläggsköpeskilling
-28,8
-24,0
Nettoutflöde av likvida medel investeringsverksamheten
-60,5
-104,1
Förvärv efter årets utgång
Efter årets utgång har det inte skett några förvärv.
Förvärvsrelaterade kostnader
Förvärvsrelaterade kostnader under perioden 2024-01-01 2024-12-31 om -1,0 (-7,4) Mkr ingår i övriga externa kostnader i koncernens
rapport över totalresultat samt i den löpande verksamheten i kassaflödesanalysen.
NOT 28 - FÖRÄNDRINGAR I SKULDER SOM TILLHÖR FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Koncernen
Förvärvade
1 januari leasingkontrakt/ Tillkommande Valutakurs- Övriga 31 december
Mkr
2024
Kassaflöde
banklån
leasingavtal
förändringar
justeringar
2024
Leasingskuld
84,9
-43,1
10,3
52,3
0,4
-12,8
92,0
Banklån
159,1
36,7
-
-
0,0
0,4
196,3
Summa
244,0
-6,4
10,3
52,3
0,4
-12,4
288,3
Koncernen Förvärvade
1 januari leasingkontrakt/ Tillkommande Valutakurs- Övriga 31 december
Mkr
2023
Kassaflöde
banklån
leasingavtal
förändringar
justeringar
2023
Leasingskuld
58,8
-36,5
1,8
62,0
-0,3
-0,9
84,9
Banklån
211,3
-58,7
2,0
0,0
0,0
4,5
159,1
Summa
270,1
-95,1
3,7
62,0
-0,3
3,6
244,0
58 | Wall to Wall Group AB
NOT 29 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Hyra kontorslokaler Tjärnvall
Fastigheter AB
2,7
2,3
Hyra kontorslokaler Servisen
Management AB
1,0
0,9
Summa
3,6
3,2
Under 2024 har en person i Wall to Wall Group koncernledning,
via sitt bolag Tjärnvall fastigheter AB, hyrt ut en fastighet till
gruppen till ett belopp om 2,7 Mkr. Vidare har en styrelseledamot i
Wall to Wall Group, via sitt bolag Servisen Investment
Management AB, vidarefakturerat Wall to Wall Group för
kontorshyra eftersom bolagen delar kontorsyta. Sedan sista
kvartalet 2024 står Wall to Wall Group som hyrestagare gentemot
fastighetsvärden och vidarefakturerar kontorshyra till Servisen
Investment Management AB. Utöver detta har under 2024 en icke
väsentlig transaktion av serie 2021:1 onoterade teckningsoptioner
genomförts från bolaget till två nyckelpersoner. Transaktionen
skedde till marknadsmässiga villkor och belopp. Ersättningar till
ledande befattningshavare framgår av not 6.
NOT 30 - JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Koncernen
1 januari 2024 1 januari 2023
- 31 december - 31 december
Mkr
2024
2023
Transaktionskostnader
1,0
7,4
Omstruktureringskostnader
9,2
7,8
Kostnader relaterade till
listbyte och namnbyte
0,1
7,5
Kostnader relaterade till
systembyte och
implementation
3,9
-
Omvärdering villkorade
tilläggsköpeskillingar
-23,5
-18,1
Summa
-9,2
4,6
59 | Wall to Wall Group AB
NOT 31 - ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Koncernen hade följande dotterföretag den 31 december 2024:
Andel stamaktier Andel stamaktier
Registrerings- och som direkt ägs av som direkt ägs av
Namn
verksamhetsland
Segment
moderföretaget (%)
koncernen (%)
Spolargruppen Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
100% (100%)
Skånska Högtrycksspolarna AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Kanaltätning Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Linköping AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Örebro AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Dakki Entreprenad AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Coatab Rörteknik AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
RK Relining Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
RK Rørfornying Norge AS
Norge
Norge
100% (100%)
GG Högtryckstjänst i Väst AB AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Rug AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Lybecks Högtryckstjänst AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
LTEAB AB (part of Lybecks)
Sverige
Sverige
100% (100%)
Slamsugningstjänst i Halland AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Olssons Åkeri i Skottorp AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
021
Fastighetsteknik AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Greenpipe A/S
Danmark
Danmark
100% (100%)
Reliningsteknik Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Gerox AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Wall to Wall Suomen Oy
Finland
Finland
100% (100%)
Sukittajat Länsi-Suomi Oy
Finland
Finland
- (100%)
Suomen Sukittajat Oy
Finland
Finland
100% (100%)
Sukittajat Itä-Suomi Oy
Finland
Finland
- (100%)
Sukittajat FAST Oy
Finland
Finland
- (100%)
Dansk Ventilationsföring ApS
Danmark
Danmark
- (100%)
RPL Talotekniikka Oy
Finland
Finland
100% (100%)
Repipe Norrköping AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Reliner Oy
Finland
Finland
- (100%)
Molins i Kalmar AB
Sverige
Sverige
100% (
- )
60 | Wall to Wall Group AB
NOT 32 - VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Den 13 och 19 februari 2025 meddelades att Wall to Wall Group ingått ett strategiskt samarbete med Trelleborgskoncernen, genom dess
affärsenhet Seals & Profiles, för att utveckla nästa generations material för rörinfodringar. De nya materialen kommer att användas och
säljas under eget varumärke och ger koncernen en enhetlig materiallösning.
NOT 33 - RESULTATDISPOSITION
31 december
Belopp i SEK
2024
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital exklusive årets resultat
1 003 683 086
Årets resultat
-11 412 515
992 270 571
Styrelsen föreslår att balanserat resultat disponeras så att
Till aktieägarna utdelas 1 kr per aktie, totalt
13 817 291
I ny räkning överföres
978 453 280
992 270 571
61 | Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Mkr
Not
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
Nettoomsättning
7,0
4,9
Övriga rörelseintäkter
0,9
-
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader
2
-9,4
-15,5
Personalkostnader
3
-15,0
-8,5
Övriga rörelsekostnader
-0,0
-
Summa rörelsekostnader
-24,4
-23,9
Rörelseresultat
-16,4
-19,0
Finansiella intäkter och kostnader
4
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
5,0
3,6
Räntekostnader och liknande resultatposter
-0,0
0,0
Summa finansiella intäkter och kostnader
5,0
3,6
Resultat efter finansiella poster
-11,4
-15,4
Bokslutsdispositioner
Mottagna koncernbidrag
-
15,9
Resultat före skatt
-11,4
0,5
Skatt
5
-
0,0
Årets resultat
-11,4
0,5
Det finns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
MODERBOLAGETS REDOVISNING
62 | Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Mkr
Not
31 december 2024
31 december 2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar
6
1,8
-
Summa immateriella anläggningstillgångar
1,8
-
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag
989,3
989,3
Andra långfristiga fordringar
0,0
-
Summa finansiella anläggningstillgångar
989,4
989,3
Summa anläggningstillgångar
991,1
989,3
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag
17,2
16,8
Skattefordringar
-
0,0
Övriga fordringar
0,4
2,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
0,8
-
Summa kortfristiga fordringar
18,4
19,3
Kassa och bank
7
-
43,3
Summa kassa och bank
-
43,3
Summa omsättningstillgångar
18,4
62,6
Summa tillgångar
1 009,5
1 052,0
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital
11
3,5
3,5
Summa bundet eget kapital
3,5
3,5
Fritt eget kapital
Överkursfond
1 056,3
1 077,6
Balanserad vinst inklusive årets resultat
-64,0
-38,9
Summa fritt eget kapital
992,3
1 038,7
Summa eget kapital
995,7
1 042,2
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
1,8
0,4
Checkräkningskredit
7
3,7
-
Övriga skulder
8
3,8
6,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
4,6
2,4
Summa kortfristiga skulder
13,8
9,8
Summa skulder
13,8
9,8
Summa eget kapital och skulder
1 009,5
1 052,0
63 | Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
Mkr
Not
Aktiekapital
Överkursfond
Balanserat
resultat
inklusive årets
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2023
3,4
1 042,4
-25,6
1 020,2
Totalresultat
Årets resultat
-
-
0,5
0,5
Summa totalresultat
-
-
0,5
0,5
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
11
-
0,2
-
0,2
Apport/kvittningsemission
11
0,1
28,8
-
28,8
Emission mot teckningsoptioner
11
0,0
6,2
-
6,2
Utdelning
11
-
-
-13,6
-13,6
Summa transaktioner med aktieägare
0,1
35,1
-13,6
21,5
Utgående balans per 31 december 2023
3,5
1 077,6
-38,9
1 042,2
Mkr
Not
Aktiekapital
Överkursfond
Balanserat
resultat
inklusive
periodens
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2024
3,5
1 077,6
-38,9
1 042,2
Totalresultat
Årets resultat
-
-
-11,4
-11,4
Summa totalresultat
-
-
-11,4
-11,4
Transaktioner med aktieägare
Köp av egna aktier
11
-
-21,3
-
-21,3
Personaloptioner
11
-
0,0
-
0,0
Utdelning
11
-
-
-13,8
-13,8
Summa transaktioner med aktieägare
-
-21,3
-13,8
-35,0
Utgående balans per 31 december 2024
3,5
1 056,3
-64,0
995,7
64 | Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE
Mkr
Not
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-16,4
-19,0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
0,1
-
Erhållen ränta
0,1
2,1
Erlagd ränta
-0,0
0,0
Betald skatt
0,0
0,0
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
-16,2
-17,0
Ökning/minskning av övriga kortfristiga fordringar
0,9
-0,2
Ökning/minskning av leverantörsskulder
1,3
0,0
Ökning/minskning av övriga kortfristiga rörelseskulder
7,6
1,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-6,4
-15,8
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
-1,8
-
Förvärv av dotterbolag efter avdrag för förvärvade likvida medel
-
-139,1
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-0,0
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-1,8
-139,1
Finansieringsverksamheten
Nyemission
11
-
0,2
Köp av egna aktier
11
-21,3
-
Utdelning till företagets aktieägare
11
-13,8
-13,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-35,1
-13,5
Årets kassaflöde
-43,3
-168,4
Minskning/ökning av likvida medel
-43,3
-168,4
Likvida medel vid periodens början
43,3
211,7
Likvida spärrade medel vid periodens början
-
0,0
Likvida medel vid periodens slut
-
43,3
65 | Wall to Wall Group AB
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
årsredovisning har upprättats anges nedan.
Grund för rapporternas upprättande
Moderbolaget har upprättat sina finansiella rapporter i enlighet
med årsredovisningslagen och i enlighet med Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2. Redovisning för juridiska
personer RFR 2 innebär att bolaget tillämpar samtliga av EU
antagna International Financial Reporting (IFRS) utgivna av
International Accounting Standards Board (IASB) såsom de
antagits av EU, med de begränsningar som följer av Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 för juridiska
personer.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för
redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa
bedömningar vid tillämpningen av redovisningsprinciper. De
områden som innefattar att ledningen gör viktiga uppskattningar
och antagande för redovisningsändamål samt bedömningar vid
tillämpningen av redovisningsprinciper redogörs ytterligare i not 2 i
koncernen.
Moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än
koncernen i de fall som anges nedan:
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men ska innehålla de kolumner som
anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar, jämfört
med koncernredovisningen.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde
efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella villkorade
tilläggsköpeskillingar. Erhållna utdelningar redovisas som
finansiella intäkter. När det finns en indikation på att aktier och
andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av
återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna Resultat från
andelar i koncernföretag.
Aktieägartillskott och koncernbidrag
Koncernbidrag lämnade från moderföretag till dotterföretag och
koncernbidrag erhållna till moderföretag från dotterföretag
redovisas som bokslutsdisposition. Lämnat aktieägartillskott
redovisas i moderbolaget som en ökning av andelens redovisade
värde och i det mottagande företaget som en ökning av eget
kapital.
Leasing
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16 Leasingavtal, utan
har istället valt att tillämpa RFR 2 IFRS 16 Leasingavtal p. 2-12.
Detta val innebär att ingen nyttjanderättstillgång och leasingskuld
redovisas i balansräkningen utan leasingavgifterna redovisas som
en kostnad linjärt över leasingperioden.
NOT 2 - ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
PwC
Revisionsuppdraget
0,5
0,7
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
-
-
Skatterådgivning
0,1
0,2
Övriga tjänster
0,0
0,3
Summa
0,6
1,1
MODERBOLAGETS NOTER
66 | Wall to Wall Group AB
NOT 3 - ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Löner inkl. styrelsearvoden
9,8
6,1
Sociala avgifter
3,5
2,0
Pensionskostnader - avgiftsbestämda planer
1,4
0,3
Summa
14,7
8,4
Löner och ersättningar samt sociala kostnader
Moderbolaget
1 januari 2024 - 31 december 2024
Mkr
VD och
koncern-
ledning
15
varav VD
Styrelse
Övriga
anställda
Löner och andra ersättningar
6,8
4,2
1,5
2,5
varav rörlig ersättning
-
-
-
-
Sociala kostnader
3,1
2,5
0,5
1,1
varav pensionskostnader
1,2
1,0
-
0,3
Summa
9,9
6,7
2,0
3,6
Moderbolaget
1 januari 2023 - 31 december 2023
Mkr
VD och
koncern-
ledning
15
varav VD
Styrelse
Övriga
anställda
Löner och andra ersättningar
4,1
0,8
1,5
2,1
varav rörlig ersättning
0,2
-
-
0,2
Sociala kostnader
0,8
0,3
0,5
0,8
varav pensionskostnader
0,1
-
-
0,2
Summa
4,9
1,1
2,0
2,9
Medelantal anställda
Moderbolaget
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
Antal
Medelantal
anställda
Varav män
Medelantal
anställda
Varav män
Sverige
5,0
5,0
4,0
4,0
Summa
5,0
5,0
4,0
4,0
15
Ersättning till interim CFO utgår genom fakturering från konsultbolag och ingår under övriga externa kostnader.
67 | Wall to Wall Group AB
Könsfördelning för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
Moderbolaget
1 januari 2024
- 31 december 2024
1 januari 2023
- 31 december 2023
Antal
Antal på
balansdagen
Varav män
Antal på
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
5,0
3,0
5,0
3,0
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
1,0
1,0
3,0
3,0
Summa
16
6,0
4,0
7,0
5,0
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. För arbete i revisionsutskottet av styrelseledamöter som
inte är anställda av Bolaget utgår även arvode. Särskilt arvode utgår ej för annat kommittéarbete. Riktlinjerna för ersättning och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen innebär i huvudsak att Bolaget skall erbjuda sina ledande befattningshavare marknadsmässiga
ersättningar, att ersättningarna skall beredas av ett särskilt ersättningsutskott inom styrelsen, att kriterierna därvid skall utgöras av den
ledande befattningshavarens ansvar, roll, kompetens och befattning. Ersättningar till ledande befattningshavare beslutas av styrelsen
exklusive eventuella styrelseledamöter som är i beroendeställning till Bolaget och bolagsledningen. Riktlinjerna skall tillämpas på nya
avtal, eller ändringar i existerande avtal som träffas med ledande befattningshavare efter det att riktlinjerna fastställts och till dess att nya
eller reviderade riktlinjer fastställs.
Löner, ersättningar, sociala kostnader och pensionskostnader har utgått enligt nedanstående tabeller.
Ersättningar och övriga förmåner 1 januari 2024 – 31 december 2024
Moderbolaget
Mkr
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode
Summa
Ordförande Anders Böös
0,5
-
-
-
-
0,5
Styrelseledamot Ingrid Bonde
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Anders Lönnqvist
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Maria Sidén
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Lars Wedenborn
0,3
-
-
-
-
0,3
Summa
1,6
-
-
-
-
1,6
Ersättningar och övriga förmåner 1 januari 2023 31 december 2023
Moderbolaget
Mkr
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode
Summa
Ordförande Ingrid Bonde
0,5
-
-
-
-
0,5
Styrelseledamot Anders Böös
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Anders Lönnqvist (VD)
17
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Ulrika Hagdahl
0,3
-
-
-
-
0,3
Styrelseledamot Lars Wedenborn
0,3
-
-
-
-
0,3
Summa
1,5
-
-
-
-
1,5
16
Anders Lönnqvist var VD och även styrelseledamot 2023.
17
Se även tabell avseende löner och andra ersättningar.
68 | Wall to Wall Group AB
Pensioner och ersättningsvillkor
Pensionsförmåner för verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare ska återspegla vanliga marknadsmässiga
villkor, jämfört med vad som generellt gäller för motsvarande
befattningshavare i andra företag och ska i normalfallet grundas
på premiebestämda pensionsplaner. Fast lön under
uppsägningstid och eventuellt avgångsvederlag ska sammantaget
inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år.
Ömsesidig uppsägningstid för en ledande befattningshavare får
vara högst tolv månader, under vilken lön betalas ut. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Styrelsearvode
Styrelsearvodet beslutat på årsstämman 2024-04-15 uppgår till
500 000 kronor per kalenderår till styrelsens ordförande och
250 000 kronor per kalenderår till övriga styrelseledamöter.
Styrelsearvoden är resultatförda under räkenskapsåret.
På årsstämman beslutades att för arbete i revisionsutskottet av
styrelseledamöter som inte är anställda av Bolaget utgår ett
arvode om 75 000 kronor per kalenderår år till revisionsutskottets
ordförande och med 50 000 kronor vardera till övriga ledamöter i
revisionsutskottet.
NOT 4 - FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Övriga ränteintäkter och
liknande resultatposter
Ränteintäkter
0,1
2,1
Omvärdering av skuld för
teckningsoptioner av serie
2021:2 och 2021:3
4,9
1,5
Summa
5,0
3,6
Räntekostnader och liknande
resultatposter
Räntekostnader
-0,0
0,0
Valutakursförluster
-0,0
-
Summa
-0,0
0,0
NOT 5 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Aktuell skatt
-
-
Uppskjuten skatt
-
-
Skattekostnad
-
-
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad
skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
Resultat före skatt
-11,4
0,5
Aktuell inkomstskatt
beräknad enligt respektive
bolags gällande skattesats
2,4
-0,1
Genomsnittlig skattesats
20,6%
20,6%
Skatteeffekt av följande
poster
Skatteeffekt avseende poster
som är ej avdragsgilla/ej
skattepliktig
1,0
-0,2
Underskottsavdrag för vilka
ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats
-3,3
0,3
Summa
-
-
Underskottsavdrag
Moderbolaget
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
Outnyttjade underskottsavdrag
för vilka ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats
71,0
54,9
Potentiell skatteförmån 20,6%
14,6
11,3
69 | Wall to Wall Group AB
NOT 6 - ÖVRIGA IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Moderbolaget
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
Årets inköp
1,8
-
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
1,8
-
Utgående redovisat värde
1,8
-
NOT 7 - LIKVIDA MEDEL
Moderbolaget
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
I likvida medel i
kassaflödesanalysen ingår
följande:
Kassa och bank
-
43,3
Likvida medel i
kassaflödesanalysen:
-
43,3
NOT 8 - FINANSIELLA INSTRUMENT TECKNINGS-
OPTIONER AV SERIE 2021:2 OCH 2021:3
Finansiella instrument värderade till verkligt värde definieras enligt
följande nivåer:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder (nivå 1)
Andra observerbara data för tillgången eller skulder än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som
prisnoteringar) eller indirekt (dvs. härledda från prisnoteringar)
(nivå 2)
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (dvs. ej observerbara data) (nivå
3)
Bolagets teckningsoptioner värderas enligt nivå 1.
2024
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade enligt
nivå 1 och är per balansdagen värderade till 0,4 (1 200 960 á 0,36
kr) respektive 0,6 Mkr (1 965 978 á 0,30 kr) och redovisas som
övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1 januari 2024 – 31
december 2024 har 4,9 Mkr resultatförts som finansiell intäkt som
följd av omvärdering av teckningsoptioner. Per bokslutsdagen var
3 166 938 teckningsoptioner utestående (serie 2021:2 och 2021:3)
varav 3 166 938 var möjliga att utnyttja. Bolaget hade per den 31
december 2024 inga teckningsoptioner av serie 2021:2 och inga
teckningsoptioner av serie 2021:3 i eget förvar.
2023
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade enligt
nivå 1 och är per balansdagen värderade till 4,0 (1 200 960 á 3,30
kr) respektive 2,0 Mkr (1 965 978 á 1,01 kr) och redovisas som
övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1 januari 2023 31
december 2023 har 1,5 Mkr resultatförts som finansiell intäkt som
följd av omvärdering av teckningsoptioner. Per bokslutsdagen var
8 855 585 teckningsoptioner utestående (serie 2021:2 och 2021:3)
varav 3 166 938 var möjliga att utnyttja. Bolaget hade per den 31
december 2023 250 006 teckningsoptioner av serie 2021:2 och
250 000 teckningsoptioner av serie 2021:3 i eget förvar.
70 | Wall to Wall Group AB
NOT 9 - TECKNINGSOPTIONER AV SERIE 2021:1
Avser teckningsoptioner riktat till Bolagets sponsorer, styrelse och
ledande befattningshavare. Teckningsoptionerna medför rätt till
nyteckning av B-aktier i Bolaget. Fördelningen mellan den
samtidigt genomförda emissionen av B-aktier och emissionen av
teckningsoptioner redovisas efter dess ekonomiska innebörd där
teckningsoptionerna redovisas till en premie om 1,58 kronor per
teckningsoption. Varje teckningsoption berättigar till teckning av en
ny B-aktie i Wall to Wall Group till en teckningskurs om 115 kronor.
Teckning av ny B-aktie genom utnyttjande av teckningsoption kan
ske från och med tecknande till och med den 30 juni 2026.
I samband med teckning ska teckningsoptionsinnehavare äga rätt
att välja att (i) få teckning av B-aktier verkställd, eller (ii) genomföra
teckning enligt en s.k. nettostrike. Teckningsoptionerna kan endast
utnyttjas mot tecknande av aktier, dock kan antalet aktier som
tecknas vara rörligt.
Utställda teckningsoptioner av serie 2021:1
31 december
2024
Utestående 1 januari 2024
911 916
Per den 31 december 2024
911 916
31 december
2023
Utestående 1 januari 2023
911 916
Per den 31 december 2023
911 916
Av de 911 916 (911 916) utestående teckningsoptionerna serie
2021:1 var 840 282 (640 282) möjliga att utnyttja.
Teckningsoptioner av serie 2021:1 kan endast konverteras till B-
aktier, vilka i sin tur ej kan konverteras till A-aktier av innehavarna
förrän minst ett år efter genomförd affärskombination. Bolaget
hade per den 31 december 2024 71 634 (271 634)
teckningsoptioner av serie 2021:1 i eget förvar. Under året har två
nyckelperson förvärvat optioner av serie 2021:1 som bolaget haft i
eget förvar. Förvärvet har skett till marknadsmässiga villkor.
NOT 10 - TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Hyra kontorslokaler Servisen
Investment Management AB
1,0
0,9
En styrelseledamot i Wall to Wall Group har, via sitt bolag Servisen
Investment Management AB, vidarefakturerat Wall to Wall Group
för kontorshyra eftersom bolagen delar kontorsyta. Sedan sista
kvartalet 2024 gäller det omvända eftersom Wall to Wall Group är
hyrestagare gentemot fastighetsvärden och vidarefakturerar
kontorshyra till Servisen Investment Management AB. Under 2024
har en icke väsentlig transaktion av serie 2021:1 onoterade
teckningsoptioner genomförts från bolaget till två nyckelpersoner.
Transaktionen skedde till marknadsmässiga villkor och belopp.
NOT 11 - EGET KAPITAL
Moderbolaget
Händelse
Stamaktier
Aktiekapital
(Mkr)
Per den 1 januari 2023
13 348 394
3,3
Kvittningsemission,
kvotvärde 0,25 kr
295 949
0,1
Kvittningsemission,
kvotvärde 0,25 kr
172 948
0,0
Per den 31 december 2023
13 817 291
3,5
Händelse
Stamaktier
Aktiekapital
(Mkr)
Per den 1 januari 2024
13 817 291
3,5
Per den 31 december 2024
13 817 291
3,5
Aktiekapitalet består per den 31 december 2024 av 11 817 291 (11
817 291) A-aktier och 2 000 000 (2 000 000) B-aktier med
kvotvärde 0,25 (0,25) kronor. Alla aktier som emitterats av bolaget
är till fullo betalda.
Skillnaden mellan Bolagets A respektive B aktie framgår av
Bolagets bolagsordning. I korthet äger aktieslagen lika rättigheter
med undantag för att A-aktierna har företrädesrätt framför B-
aktierna om bolaget upplöses samt ett omvandlingsförbehåll för B-
aktierna där dessa kan omvandlas till A-aktier på begäran från
innehavare av B-aktier.
NOT 12 - HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 13 och 19 februari 2025 meddelades att Wall to Wall Group
ingått ett strategiskt samarbete med Trelleborgskoncernen, genom
dess affärsenhet Seals & Profiles, för att utveckla nästa
generations material för rörinfodringar. De nya materialen kommer
att användas och säljas under eget varumärke och ger koncernen
en enhetlig materiallösning.
NOT 13 - STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Moderbolaget
Mkr
31 december
2024
31 december
2023
Borgensförbindelse till förmån
för koncernföretag
180,9
135,5
Summa
180,9
135,5
Wall to Wall Group AB har gått i borgen för ett dotterbolag för de
lån det har hos sin bank. Dotterbolaget har i dagsläget inga
problem att betala sin skuld, men skulle detta inträffa i framtiden är
vi skyldiga att reglera skulden.
71 | Wall to Wall Group AB
HÄRLEDNING AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Rörelsemarginal
Nettoomsättning
918,5
956,1
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Rörelsemarginal
3,7%
4,4%
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Avskrivningar på materiella
anläggningstillgångar
60,5
53,7
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar samt
nedskrivningar på materiella
och immateriella
anläggningstillgångar
12,3
11,9
EBITDA
106,4
107,4
EBITDA-marginal
Nettoomsättning
918,5
956,1
EBITDA
106,4
107,4
EBITDA-marginal
11,6%
11,2%
Justerad EBITDA
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Avskrivningar på materiella
anläggningstillgångar
60,5
53,7
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar samt
nedskrivningar på materiella
och immateriella
anläggningstillgångar
12,3
11,9
Jämförelsestörande poster
-9,2
4,7
Justerad EBITDA
97,2
112,0
Mkr
1 januari 2024
- 31 december
2024
1 januari 2023
- 31 december
2023
Justerad EBITDA-marginal
Nettoomsättning
918,5
956,1
Justerad EBITDA
97,2
112,0
Justerad EBITDA-marginal
10,6%
11,7%
EBITA
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar samt
nedskrivningar på materiella
och immateriella
anläggningstillgångar
12,3
11,9
EBITA
45,8
53,7
Justerad EBITA
Rörelseresultat (EBIT)
33,5
41,8
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar samt
nedskrivningar på materiella
och immateriella
anläggningstillgångar
12,3
11,9
Jämförelsestörande poster
-9,2
4,7
Justerad EBITA
36,7
58,3
Justerad EBITA-marginal
Nettoomsättning
918,5
956,1
Justerad EBITA
36,7
58,3
Justerad EBITA-marginal
4,0%
6,1%
72 | Wall to Wall Group AB
DEFINITIONER
IFRS-mått:
Definition:
Resultat per aktie
Nettoresultat i kronor i relation till
genomsnittligt antal aktier under perioden,
enligt IAS 33.
Resultat per aktie efter utspädning
Nettoresultat i kronor i relation till
genomsnittligt antal aktier under perioden
efter utspädning, enligt IAS 33.
Alternativa nyckeltal:
Definition:
Syfte:
Nettoskuld
Lång- och kortfristiga räntebärande
skulder, exklusive förvärvsrelaterade
skulder, minus likvida medel vid periodens
slut.
Visar koncernens totala skuld justerad för
likvida medel. Används för att följa
skuldutvecklingen och storleken på
refinansieringsbehovet.
EBITDA
Resultat före ränteintäkter och
räntekostnader, skatter, avskrivningar och
nedskrivningar på materiella tillgångar,
avskrivningar och nedskrivningar på
immateriella tillgångar och avskrivningar
och nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella och
materiella anläggningstillgångar samt
oberoende av skatter och
finansieringsstruktur.
EBITDA-marginal
EBITDA i procent av nettoomsättningen.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet före
avskrivningar och nedskrivningar på
immateriella och materiella
anläggningstillgångar. Resultatmåttet är en
viktig komponent för att följa koncernens
värdeskapande och för att öka
jämförbarheten över tid.
Jämförelsestörande poster
Transaktionsrelaterade kostnader,
omvärderingar av villkorade
tilläggsköpeskillingar, realisationsresultat
vid försäljning av verksamheter samt
andra intäkter och kostnader som
betraktas att vara av jämförelsestörande
karaktär.
Att rapportera dessa poster separat ökar
jämförbarheten mellan perioder och över
tid oavsett när det sker i tid.
Justerad EBITDA
EBITDA justerad för jämförelsestörande
poster.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella och
materiella anläggningstillgångar samt
oberoende av skatter, finansieringsstruktur
och påverkan av jämförelsestörande
poster.
Justerad EBITDA-marginal
Justerad EBITDA i procent av
nettoomsättningen.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet före
avskrivningar och nedskrivningar på
immateriella och materiella
anläggningstillgångar. Resultatmåttet är en
viktig komponent för att följa koncernens
värdeskapande justerat för påverkan av
jämförelsestörande poster och för att öka
jämförbarheten över tid.
EBITA
Resultat före ränteintäkter och
räntekostnader, skatter, nedskrivningar på
materiella tillgångar samt
avskrivningar och nedskrivningar på
immateriella tillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett nedskrivningar på materiella
tillgångar samt avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella tillgångar
samt oberoende av skatter och
finansieringsstruktur.
73 | Wall to Wall Group AB
DEFINITIONER (FORTS.)
Alternativa nyckeltal:
Definition:
Syfte:
Justerad EBITA
EBITA justerad för jämförelsestörande
poster.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett nedskrivningar på materiella
tillgångar samt avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella tillgångar
samt oberoende av skatter,
finansieringsstruktur och påverkan av
jämförelsestörande poster.
Justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA i procent av
nettoomsättningen.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett nedskrivningar på materiella
tillgångar samt avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella tillgångar
samt oberoende av skatter,
finansieringsstruktur och påverkan av
jämförelsestörande poster och för att öka
jämförbarheten över tid.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat efter avskrivningar och
nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid.
Rörelsemarginal
EBIT i procent av nettoomsättningen.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet och
värdeskapande över tid.
Nettoresultat
Årets resultat för koncernen.
Avspeglar verksamhetens resultat och
värdeskapande över tid.
Nettoskuld / justerad EBITDA R12
Nettoskuld / i förhållande till justerad
proforma EBITDA för den senaste
tolvmånadersperioden.
Används för att visa företagets totala
skulder justerat för likvida medel samt
företagets förmåga att betala av skulden.
Proforma
Proforma avser koncernen som om
bolagen, inklusive förvärv, varit
inkluderade under hela
jämförelseperioden.
Avspeglar hur koncernen hade sett ut om
alla bolag ingått sedan 2021-01-01 och
används för att öka jämförbarheten över
tid. Då förvärv görs löpande.
Rörelsekapital
Summa omsättningstillgångar minus
likvida medel, skattefordringar och
kortfristiga icke räntebärande skulder
exklusive villkorade tilläggsköpeskillingar
kort del, skuld teckningsoptioner vid
periodens slut, skatteskulder och
kortfristiga avsättningar.
Ett mått på koncernens kortsiktiga
ekonomiska status.
74 | Wall to Wall Group AB
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR2.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av Bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för Bolaget ger en rättvisande översikt av Bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver, tillsammans
med den fullständiga redovisningen på Bolagets hemsida www.walltowallgroup.se, väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som Bolaget
står inför.
Stockholm den 26 mars 2025
____________________________________
Anders Böös
Styrelseordförande
____________________________________
Ingrid Bonde
Styrelseledamot
____________________________________
Lars Wedenborn
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
____________________________________
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
____________________________________
Anders Lönnqvist
Styrelseledamot
____________________________________
Maria Sidén
Styrelseledamot
____________________________________
André Strömgren
VD
UNDERSKRIFTER
75 | Wall to Wall Group AB
Till bolagsstämman i Wall to Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Wall To Wall Group AB (publ) för år
2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 25-74 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernreovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
VÅR REVISIONSANSATS
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsni
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner
har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå
till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som
väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i
de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning:
Vi hänvisar till not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper.
Koncernens redovisade omsättning uppgick till cirka MSEK 918,5
för 2024. Försäljningen består huvudsakligen av intäkter från
rörinfodring, kanaltätning, geoenergi samt rörspolning. Intäkter från
de levererade tjänsterna redovisas i den period de tillhandahålls.
För avtal till fast pris, redovisas intäkten baserat på hur stor andel
av den totala överenskomna tjänsten som levererats under
perioden då kunden erhåller och utnyttjar tjänsterna vid samma
tidpunkt.
REVISIONSBERÄTTELSE
76 | Wall to Wall Group AB
lntäktsredovisningen anses vara ett särskilt betydelsefullt område
på grund av postens storlek och väsentlighet för koncernens
intressenter.
Den identifierade risken är att intäkterna inte existerar eller
redovisas i rätt period i enlighet med kundkontrakten.
Utförda granskningsinsatser omfattar men är inte begränsade till:
I vår revision har vi kartlagt bolagets rutiner och processer
avseende fakturering och intäktsredovisning för att få en
förståelse för hur dessa fungerar och var eventuella fel skulle
kunna uppstå. Denna kartläggning har gjorts för att vi ska
kunna fokusera vår granskning på rätt saker.
Vi har granskat efterlevnaden av koncernens
redovisningsprinciper och deras överensstämmelse med IFRS
Accounting Standards.
Vi har analyserat intäkterna samt bruttovinstmarginalen under
året och jämfört med föregående år.
Vi har på stickprovsbasis inhämtat kundfakturor och
betalningsbevis för att kunna granska existens av intäkter och
kundfordringar samt om de har redovisats i rätt period.
Vi har granskat upplysningarna som har lämnats i de
finansiella rapporterna i enlighet med IFRS Accounting
Standards.
Värdering av goodwill:
Vi hänvisar till noterna 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
och 11 immateriella tillgångar. Företagsledningen har upprättat
värderingstest för att motivera värdet på koncernens goodwill.
Inget nedskrivningsbehov har identifierats. Värderingen av
goodwill bedöms vara särskilt betydelsefullt då den bygger på
väsentliga antaganden som görs av företagsledningen.
Identifierade risker för väsentliga fel avser omfattar att
nedskrivningsbehov föreligger om dess resultat inte motsvarar
förväntningarna. att väsentliga antaganden och bedömningar som
ledningen gör inte är rimliga.
Utförda granskningsinsatser omfattar men är inte begränsade till:
Vi har granskat ledningens antaganden och beräkning av
WACC samt kontrollerat att värderingstestet upprättats i
enlighet med IFRS.
Vi har granskat bolagets antagande att de har en
kassagenererande enhet.
Kontrollerat känsligheten i värderingen för negativa
förändringar i väsentliga parametrar.
Utvärderat budget mot prognos samt med vår kunskap om
Wall to Wall Group-koncernens utveckling och marginaler.
Resultatet av dessa granskningsmoment har inte föranlett några
väsentliga iakttagelser i revisionen.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 11-19. Annan information innefattar även
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS
ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder,
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
77 | Wall to Wall Group AB
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Wall To Wall Group AB (publ) för år 2024
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
78 | Wall to Wall Group AB
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Wall To Wall Group
AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Wall To Wall Group AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte
att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97
Stockholm, utsågs till Wall To Wall Group AB (publ) revisor av
bolagsstämman den 15 april 2024 och har varit bolagets revisor
sedan 7 maj 2021.
Stockholm den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
79 | Wall to Wall Group AB
FÖR MER INFORMATION:
André Strömgren, CEO, CFO
+46 (0) 708 41 07 96
andre.stromgren@walltowallgroup.com
Wall to Wall Group AB (publ), 559309-8790, är ett
svenskt publikt aktiebolag med huvudkontor i
Stockholm och Kristianstad.
Styrelsens säte: Stockholm
Företagets redovisningsvaluta: Svenska kronor (SEK)
Linnégatan 2
114 47 Stockholm
Tueängsvägen 15
291 92 Kristianstad
Telefon: 044-35 24 02
Mail: info@walltowallgroup.com
För ytterligare information se www.walltowallgroup.se