549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31iso4217:SEK549300WMZQS7HLNYQB092022-04-282022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31549300WMZQS7HLNYQB092022-04-28ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-28ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-28ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-28ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-28549300WMZQS7HLNYQB092022-04-282022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-282022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-282022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-04-282022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300WMZQS7HLNYQB092023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberxbrli:shares
1
| Wall to Wall Group AB
ÅRSREDOVISNING
2023
2
| Wall to Wall Group AB
2
| Wall to Wall Group AB
ÅRET I KORTHET 3
OM WALL TO WALL GROUP 4
VD-ORD 5
AFFÄRSMODELL & TJÄNSTEERBJUDANDE 6
FINANSIELLA MÅL 10
HÅLLBARHETSRAPPORT 11
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
24
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 25
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
28
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 29
KONCERNREDOVISNING 34
KONCERNENS NOTER 40
MODERBOLAGETS REDOVISNING 63
MODERBOLAGETS NOTER 67
UNDERSKRIFTER 76
REVISIONSBERÄTTELSE 77
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Wall to Wall Group AB (PUBL)
Org.nummer: 559309-8790
Styrelsens säte: Stockholm
Företagets redovisningsvaluta: Svenska kronor (SEK)
3
| Wall to Wall Group AB
ÅRET I KORTHET
ÅRET I SAMMANDRAG
Under 2023 fortsatte bolaget att stärka sina marknads-
positioner i Norden med bland annat förvärv i Finland.
Avvaktande efterfrågan inom ett flertal kundgrupper primärt
avseende rörinfodring.
Under året uppgick nettoomsättningen till drygt 1 (0,9)
miljard kronor proforma.
Fortsatt långsiktiga investeringar i hållbarhet, processer
och organisation skapar förutsättningar för god tillväxt och
förbättrad lönsamhet.
Bolaget är idag ett nordiskt bolag med verksamhet inom ett
flertal tjänsteområden varför bolagets namn ändrades till
Wall to Wall Group.
Med det nya namnet visar vi på en enhetlighet och en
potential där vi kan fortsätta vår tillväxt inom hela fastigheten
och med en geografisk expansion även utanför Norden.
Joachim Welin är ny verkställande direktör från den 1 januari 2024.
Styrelsen föreslår en kontant utdelning om 1 (1) kr per aktie.
UTSIKTER
För helår 2024 förväntas en försiktig omsättningstillväxt för
jämförbara enheter med en successivt förbättrad lönsamhet
i relation till föregående år
FINANSIELL UTVECKLING
1
Koncernens nettoomsättning uppgick till 956,1 (426,2) Mkr,
justerad EBITDA till 112,0 (65,8) Mkr och justerad EBITA till
58,3 (39,2) Mkr
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 41,8 (4,2) Mkr. Jämförelse-
störande poster uppgick under perioden till 4,7 (27,2) Mkr
och avser primärt kostnader relaterade till listbytet, omvär-
dering av tilläggsköpeskillingar, omstruktureringskostnader
och företagsförvärv
Nettoomsättningen proforma för Wall to Wall Groups huvud-
sakliga verksamhet inom före detta Spolargruppen uppgick
till 1 016,8 (923,7) Mkr motsvarade en omsättningstillväxt
om 10,1 (15,2) %. Justerad EBITA uppgick till 73,3 (98,6) Mkr.
Justerad EBITA-marginal var 7,2 (10,7) %
1) Jämförelsetalen avser perioden 28 april - 31 december 2022.
Den nya koncernen etablerades den 28 april 2022.
FLERÅRSÖVERSIKT
Mkr
1 januari–
31 december
2023
28 april–
31 december
2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
Justerad EBITDA
1
112,0 65,8
Justerad EBITDA-marginal, % 11,7% 15,4%
Justerad EBITA
2
58,3 39,2
Justerad EBITA-marginal, % 6,1% 9,2%
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Nettoresultat 17,2 -5,8
Nettoskuld 135,8 -8,9
Justerad EBITDA R12
3
115,9 116,8
Nettoskuld/justerad EBITDA R12
4
1,2 -0,1
Genomsnittligt antal utestående
aktier under perioden
13 678 259 13 348 394
Resultat per aktie före och efter
utspädning baserat på genom-
snittligt antal aktier, kr
1,26 -0,43
1) Se avsnitt ”Definitioner”
2) Se avsnitt ”Definitioner”
3) Avser proforma justerad EBITDA R12
4) Avser proforma justerad EBITDA R12
2023
Q1
Förvärv av Sukittajat Oy
Förvärv av Dansk Ventilationsforing
Q2
Förvärv av RPL Talotekniikka Oy
Förvärv av Norrköping relining
Q3
Förvärv av rörinfodringsverksamheten inom Consti Oy
Q4
Extra bolagsstämma beslutar om att ändra
namnet till Wall to Wall Group
Joachim Welin utses till ny Verkställande
Direktör
Bolaget noteras på NASDAQ Stockholm
Main market
4
| Wall to Wall Group AB
OM WALL TO WALL GROUP
Wall Group är en nordisk marknadsledande aktör inom rörin-
fodring, rörspolning, underhåll och tätning av ventilationskana-
ler, samt andra kompletterande tjänster som säljs och utförs i
samma marknadskanaler som till exempel geovärmelösningar
för flerbostadshus. De enskilt största verksamhetsområdena
utgörs av rörinfodring och rörspolning. Koncernens slutkunder
utgörs av fastighetsägare, huvudsakligen kommersiella
förvaltare av bostäder och lokaler, allmännyttan och bostads-
rättsföreningar. Koncernen har höga kvalitets- och hållbar-
hetsambitioner, och aspirerar på att vara den mest attraktiva
arbetsgivaren i branschen.
Sammantaget har koncernen drygt 500 anställda och över
20 kontor i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Den nordiska
marknaden för rörinfodring och rörspolning är fragmenterad
och beräknas 2024 uppgå till drygt 10 miljarder kronor. Den
årliga marknadstillväxten har den senaste femårsperioden upp-
gått till cirka 12% och förväntas växa i liknande takt även under
de närmaste åren. Sverige är den enskilt största marknaden
och utgör cirka 60% av den nordiska totalmarknaden. Wall to
Wall Group har en tydlig tillväxtstrategi med goda möjligheter
att växa såväl organiskt som genom förvärv samt genom
etableringar på nya orter.
© Microsoft, OpenStreetMap
Powered by Bing
SEK +500m
nettoomsättning 2021 (Proforma)
Svensk marknadsledare (11% TAM)
~300
anställda
14
förvärv
WALL TO WALL GROUP 2021
© Microsoft, OpenStreetMap
Powered by Bing
SEK +1,0md
nettoomsättning 2023
Nordiska marknadsledare (11% TAM)
~540
anställda
23
förvärv
WALL TO WALL GROUP 2023
HISTORIK
tbd30 grundas
som ett av
Sveriges första
SPAC-bolag
Mars 2021
Förvärvet av
Spolargruppen
och de-SPAC
annonseras
mars 2022
Utveckling av
Spolargruppen
till en ledande
nordisk aktör genom
etablering i Finland
Januari 2023
Nytt namn,
Wall to Wall Group
2023
tbd30 noteras
på Nasdaq
Stockholm
Juni 2021
Förvärvet
genomförs
och tbd30 noteras
på First North
April 2022
Bolaget noteras
på Nasdaq
Stockholms
huvudlista
Oktober 2023
5
| Wall to Wall Group AB
VD-ORD
”Ett intensivt år i en
avvaktande marknad”
UTVECKLINGEN UNDER HELÅRET 2023
Koncernens marknader har under 2023 präglats av en
avvaktande inställning från bostadsföretag och bostads-
rättsföreningar, som utgör våra huvudsakliga kundgrupper,
framförallt som en konsekvens av det osäkra ränteläget. Detta
har påverkat koncernens verksamhet inom rörinfodring och i
viss utsträckning koncernens projektverksamhet inom geo-
energi medan entreprenadverksamheten inom kanaltätning och
service- och tjänsteverksamheten inom spolning utvecklats väl.
Trots den avvaktande marknaden nådde vi en viktig milstolpe
då vi på proformabasis uppnådde en omsättning överstigande
en miljard kronor.
ANPASSNING TILL RÅDANDE MARKNADSFÖRHÅLLANDEN/
KRAFTFULLA ÅTGÄRDER FÖR FÖRBÄTTRAD LÖNSAMHET
Trots en god omsättningstillväxt om 10,1% för jämförbara enheter
är jag inte nöjd med lönsamheten, där vi inte uppnådde våra
mål för året. I kraft av vår storlek ska vi kunna ha branschens
lägsta produktions- och gemensamma kostnader som andel av
nettoomsättningen. Detta är möjligt att uppnå men kräver att
vi får ut mer synergier, förbättrar vår projektstyrning och har
kontroll på våra kostnader i allt vi gör.
Efter årets utgång har vi därför initierat och genomfört en
kostnads- och effektivitetsöversyn av vår verksamhet för
att anpassa våra direkta och indirekta kostnader till rådande
marknadsförhållanden. Som en del i denna konsolidering och
effektivisering av verksamheten har vi beslutat att stänga
några lokaliseringar i Finland och Sverige samt minskat antalet
anställda med närmare 10%.
FORTSATTA FÖRVÄRV
Under helåret 2023 har ytterligare ett antal förvärv genomförts
på framförallt den finska marknaden. Genom förvärven av
Sukittajat och Constis verksamhet inom rörinfodring har vi
skapat en stark plattform för den fortsatta expansionen och
konsolideringen av den fragmenterade marknaden i Finland. Vi
avser att hålla en fortsatt hög förvärvsaktivitet för att ytterligare
förstärka vår marknadsposition samt förbättra den operationella
hävstången.
NAMNBYTE OCH NOTERING PÅ NASDAQ STOCKHOLM
MAIN MARKET
För att bättre reflektera det faktum att vi idag är ett nordisk
bolag med verksamhet inom ett flertal tjänsteområden
ändrades bolagets namn från Tebede/Spolargruppen till att
nu heta Wall to Wall Group. Med det nya namnet visar vi på
en enhetlighet och en potential där vi kan fortsätta vår tillväxt
inom hela fastigheten och med en geografisk expansion även
utanför Norden.
Under årets avslutande kvartal noterades även bolagets aktie
på NASDAQ Stockholms huvudlista. Det är ett viktigt steg i
bolagets fortsatta utveckling och inte minst en kvalitetsstämpel
med tydliga avtryck såväl internt som externt. Detta i kombi-
nation med vår storlek och den ISO 26 000 certifiering vi erhöll
under året innebär att vi intar en särställning bland branschens
aktörer som långsiktig partner till de ledande fastighetsaktörerna
i Norden.
UTSIKTER FÖR INNEVARANDE ÅR
Marknadsutvecklingen för koncernens verksamhetsområden
är splittrad. Entreprenadverksamheten inom rörinfodringen
upplever fortsatt avvaktande marknad med inslag av prispress
medan marknaden för service och tjänster inom framförallt
spolverksamheten är god. Ett stabiliserat ränteläge under
året förväntas bidra till en återhämtning för fastighetsägares
investeringar i planerat underhåll där det nu finns ett naturligt
uppdämt behov. Samtidigt sker åtgärder för att uppnå synergier
och reducera kostnader, vilket jag förväntar mig kommer leda
till successiva förbättringar under 2024.
Detta innebär att bolagets långsiktiga mål om 10% organisk
tillväxt och 15% justerad EBITA marginal kvarstår men förväntas
ej uppnås under innevarande år då Bolaget emotser en försiktig
tillväxt och en successivt förbättrad lönsamhet i jämförelse
med föregående år, dels driven av initierade åtgärder, dels av
förbättrad marknad.
Det är med stor ödmjukhet och stolthet som jag tillsammans
med mina drygt 500 medarbetare ser fram emot att fortsätta
utveckla och växa Wall to Wall Group under de kommande åren.
Joachim Welin
VD, Wall to Wall Group
6
| Wall to Wall Group AB
AFFÄRSMODELL &
TJÄNSTEERBJUDANDE
STRATEGI OCH AFFÄRSMODELL
Koncernens strategi är att vara en vertikalt fokuserad aktör
inom utvalda produkter och tjänster för fastighetsägare i deras
byggnader. Wall to Wall Group har som mål att vara den tydliga
marknadsledaren på den nordiska marknaden för framför allt
infodring och spolning av rör samt tätning och rengöring av
kanaler. På sikt kan denna position utgöra grund för en etablering
och fortsatt tillväxt på den kontinentaleuropeiska marknaden
samt i närliggande vertikaler med kompletterande tjänster som
säljs och utförs i samma marknadskanaler. Wall to Wall Group
ska vara erkända för hög kvalitet och tekniskt kunnande, vara
en attraktiv arbetsgivare med ett ledande hållarbarhetsarbete
samt ha som mål att uppnå en årlig organisk tillväxt om över
10%, och en rörelsemarginal (EBITA) om över 15%. Till det
organiska tillväxtmålet kommer en ambition att kontinuerligt
växa genom förvärv och nyetableringar.
Verksamheten riktar sig till fastighetsägare och dess föreskri-
vande led avseende tjänster inom eller i direkt anslutning till
byggnad med bas i infodring och spolning av rör samt tätning
och rengöring av kanaler. Bolagets marknadskanaler och
kundstruktur möjliggör även affärsutveckling med fastighets-
ägaren i fokus såsom återkommande service och inspektioner,
energibesparande lösningar, digital övervakning och upp-
koppling mot överordnade system. Härtill kan egna produkter
och system bli aktuella. Under innevarande år har ett flertal
affärsutvecklingsprojekt initierats. Som exempel har initiativ för
serviceavtal för flerbostadshus resulterat i en kontraktsstock
som vid årets slut uppgick till drygt 25 000 lägenheter. Därtill
ökat fokus i verksamheten på ventilationskanaler i kölvattnet av
mer uppmärksamhet på energibesparande åtgärder. Därutöver
har investeringar skett i ett nytt affärssystem som kommer att
vara i full drift över hela koncernen under 2024. Samtliga utgör
exempel på affärsutveckling med grund i befintliga marknads-
kanaler, kundstrukturer och kunskaper, för fastighetsägare i
deras byggnader. Under helåret 2023 har ytterligare ett antal
förvärv genomförs på framför allt den finska marknaden, vilket
etablerat Wall to Wall Group som den ledande aktörer på den
nordiska marknaden.
Wall to Wall Groups affärsmodell innebär att tjänster tillhan-
dahålls för såväl planerat som tillfälligt underhåll och tjänster
härför. En betydande del av verksamhetens intäkter utgörs
av projekt som beställs och planeras i god tid innan de utförs
innebärande normalt god planeringshorisont. Affärsmodellen
inkluderar vidare fokus på kunder som har förutsättningar av
att vara åter- kommande och intresserade av samtliga tjänster
Spolargruppen erbjuder. Väsentliga värdedrivare för Wall to Wall
Group är organisk tillväxt och marginaler, starka marknadsposi-
tioner där man är verksam samt en hög grad av förutsägbarhet
i verksamheten. Avgörande konkurrensfördelar är tillgång till
rätt kompetens och hög kvalitet i utförande samt i tilltagande
utsträckning hållbara tillvägagångsätt och metoder. Personalen
är Wall to Wall Groups utan jämförelse viktigaste resurs och
konkurrensfördel. Att kunna behålla, rekrytera och utveckla
rätt personer är den viktigaste faktorn för framgång och ett av
skälen till att Wall to Wall Group tidigt tog initiativ till att bland
annat etablera en egen akademi.
ÅTERKOMMANDE KUNDER
Ökande antal serviceavtal där
Wall to Wall Group tillser att
kunderna ej drabbas av stopp
i avloppet.
Fleråriga avtal som genererar
stabila, återkommande
intäkter.
KANALTÄTNING
Ökat fokus på försäljning,
positivt gensvar från kunder.
Liknande men mindre
komplex process än
avloppsrelining.
NYETABLERINGAR
Koncept etablerat och
lanserat.
Ökat fokus på lönsamhet i
nyetableringar mot bakgrund
av rådande affärsklimat.
INTERN UTVECKLING
Ökad internkontroll.
Investeringar i försäljning och
marknadsföring.
Medvetenhet kring hållbarhet
och egen akademi.
Implementering av nytt
varumärke och ERP.
7
| Wall to Wall Group AB
Värdedrivare
Positionering
Wall to Wall Group har ett flertal konkurrenter inom sina marknads-
segment men är redan idag den enskilda största aktören sett
till den nordiska marknaden som helhet. Marknaden präglas
av ett fåtal större aktörer och är i övrigt fragmenterad, vilket
innebär goda möjligheter att växa genom både förvärv och
affärsutvecklande organiska initiativ. Bolaget skiljer sig i detta
avseende från branschen i stort genom sin vertikala fokus
på framför allt infodring och spolning av rör samt tätning och
rengöring av kanaler för fastighetsägare i deras byggnader. Ett
antal konkurrenter erbjuder samma tjänster men även andra
tjänster med inriktning på andra kundgrupper som Wall to Wall
Group valt att avstå från. Sammantaget är bedömningen att en
tydlig inriktning, både vad gäller erbjudande och målgrupp, har
bäst tillväxt- och lönsamhetsförutsättningar.
Förvärv
Förvärv är en väsentlig del i utvecklingen av verksamheten
för vilket det har utarbetats några generella riktlinjer. Under
normala omständigheter ska den köpeskilling som utgår dels
vara kontant vid tillträde och dels i aktier i det noterade moder-
bolaget Wall to Wall Group AB. Härutöver en tilläggsköpeskilling
som baseras på tillväxt och / eller resultat i förhållande till
uppställda mål. Avsikten med att del av köpeskillingen som
erläggs vid tillträde, och vanligen även vid erläggande av
tilläggsköpeskilling, ska utgöras av aktier i moderbolaget är för
att skapa delaktighet och samstämmighet kring gemensamma
mål. Denna riktlinje har hittills inneburit att Wall to Wall Group
har ett högt ägande bland personer som arbetar i och med
verksamheten. Styrelse, ledning, entreprenörer och anställda i
koncernen äger cirka 45% av samtliga aktier i moderbolaget.
Stora företag med
breda tjänste-
erbjudanden och
kundsegment
Mixat Fokuserat
Källa: Wall to Wall Group AB. 1) Illustrativa intäktsnivåer.
StoraSmå
Tjänsteerbjudande
Storlek
1
WALL TO WALL GROUPS
TJÄNSTEERBJUDANDE
Rörinfodring
Lätt spolning
Rörinspektion
Kanaltätning
Relaterade
kompletterande
tjänster
ORGANISK TILLVÄXT
Marknadsandelar
Affärsutveckling
Rätt kompetenser
MARGINALER
Prissättning
Stärkt samordning
(ex. inköp) och
optimering
STARK
MARKNADSPOSITION
Varumärkes-
utveckling
Förvärv
FÖRUTSÄGBARHET
Avtalsbaserade
relationer
Serviceavtal
Små till
medelstora
nischade företag
Små till medelstora
företag med brett
tjänsteerbjudande
8
| Wall to Wall Group AB
MARKNAD OCH GEOGRAFISK NÄRVARO
Geografisk närvaro
Sedan förvärvet av Spolargruppen i april 2022 har totalt nio
tilläggsförvärv genomförts innebärande att koncernen härefter
återfinns på drygt 20 orter i Sverige, Norge, Danmark och
Finland.
Verksamhetsorter
HQ
Marknad
Den nordiska marknaden för rörinfodring och rörspolnings-
tjänster beräknas uppgått till 9,0 Mdkr under 2023 och har
sedan 2016 uppvisat en genomsnittlig årlig tillväxt (CAGR) om
cirka 12%, där tillväxten inom rörinfodring varit starkast med
cirka 14%. Av den totala marknaden svarar rörinfodring och
rörspolning förnärvarande för ungefär hälften vardera. Den
nordiska marknaden väntas växa med cirka 12% till och med
2026 där rörinfodring väntas fortsätta uppvisa en tillväxttakt om
cirka 14%. Den enskilda största marknaden är den svenska med
cirka 60% av den nordiska totalmarknaden. Marknadstillväxten
drivs bland annat av eftersatt fastighetsunderhåll med stora
renoveringsbehov samt en större efterfrågan och acceptans
av rörinfodring som ett mer kostnadseffektivt och hållbart
alternativ till stambyte
1
. Vad gäller kanaltätning och kanalren-
göring adresserar Wall to Wall Group endast en liten del av den
totala marknaden som normalt inkluderas i detta. Denna del av
marknaden bedöms ännu så länge vara betydligt mindre men
med goda tillväxtförutsättningar.
1) Källa: Cupole marknadsrapport.
TJÄNSTEERBJUDANDE
Rörinfodring
Rörinfodring (nedan benämnt relining) som utgör cirka
70 % av Wall to Walls intäkter, är en process där man skapar en
ny inre yta i en befintlig rörledning, vilket görs för att reparera
eller förnya rörledningar som har blivit skadade eller slitna. I
stället för att byta ut de gamla och ibland trasiga avloppsrören
lagas dessa inifrån. Relining förlänger livslängden, sparar miljön
och är i många fall likställt med ett traditionellt stambyte.
De största fördelarna med relining jämfört med att ersätta
rörsystemet är att det är betydligt billigare och tar mindre tid.
Vidare är rörinfodring är ett hållbart val jämfört med traditionellt
stambyte då de gamla rören behålls och väggar och golv
inte behöver rivas upp. Ingen asbests- eller annan sanering
för farligt avfall krävs. De miljömässiga vinsterna vid relining är
betydligt större än vid ett stambyte.
Det är viktigt att relining av avlopp genomförs på rätt sätt och
av utbildad personal för att undvika läckage, varför Wall to
Wall Group endast arbetar med godkända material och säkra
metoder. All personal är utbildad och certifierad. Varje projekt
är unikt och förbereds noggrant av tekniker som har lång
erfarenhet och rätt utbildning.
Sammantaget är relining ett kraftfullt verktyg för att reparera
och förnya rörledningar på ett sätt som är kostnadseffektivt och
hållbart.
Rörspolning och övriga tjänster
Regelbunden stamspolning (rörspolning) säkerställer att
avloppsrören hålls öppna för att kunna transportera bort allt
avloppsvatten och minskar risken för stopp i avloppet som kan
orsaka vattenskador. Bolagets metod är skonsam mot rören
och miljövänlig – helt utan kemikalier. Avloppsrör är ofta gamla
och sköra, och för att undvika att rören brister vid rengöring
används en skonsam spolmetod vid rensning av avlopps-
system. Detta gäller oavsett material på avloppsrören, även
om gjutjärnsrör är extra känsliga då de ofta är drabbade av
rost. Normalt flöde i avloppsrören återställs genom väl avvägt
tryck vid spolning. Kall- eller hetvatten spolar bort fetter och
avlagringar på rörväggen.
Sammantaget är högtrycksspolning en mycket effektiv metod
för att rengöra och underhålla rörledningar på ett sätt som är
kostnadseffektivt, effektivt och hållbart – i synnerhet då Wall to
Wall Group inte använder några kemikalier vid högtrycksspolning.
Bolaget utför utöver rörinfodring och rörspolning även
filminspektion av rör och kanaler, energibesparande geoenergi-
lösningar, fräsning, rotskärning och slamsugning.
9
| Wall to Wall Group AB
Kanaltätning
Upp emot 80% av frånluftskanalerna läcker i svenska bostads-
hus byggda före 1990, vilket innebär onödiga kostnader och
dålig inomhusluft för många. Bra ventilation är lagstadgat och
det får bara ta en viss tid innan all luft i ett bostadshus
är utbytt. Läckor är en vanlig orsak till att ventilationen inte
fungerar vilket riskerar underkänd OVK (”Obligatorisk ventila-
tionskontroll”).
Kanaltätning sker genom att en “strumpa” fylld med komposit-
material förs in i ventilationskanalen, blåses upp och bildar ett
nytt tätt rör på insidan. Metoden kan användas för alla typer av
ventilationskanaler och i alla typer av byggnader. Komposit-
materialet använder hela ventilationskanalens storlek och
klarar både böjar och övergångar mellan olika diametrar utan
problem. Det klarar även rörelser och sättningar i byggnaden.
Kanaltätning innebär inga krav på rivning av väggar eller andra
omfattande ingrepp. Materialet är inte farligt att andas in under
härdningstiden och endast ett fåtal besök i lägenheterna
behövs under arbetet. Energibesparingen betalar sig snabbt –
normalt inom två till sju år. Täta kanaler gör det även enklare att
beräkna och få god funktion i så kallade FX- och FTX-system.
HOTELL HYRES-
FASTIGHET
BLANDAD
ANVÄNDNING
FASTIGHETS-
UTVECKLARE
FASTIGHETS-
FÖRVALTNING
BOSTADSRÄTTS-
FÖRENING
FÖRETAG
Rörinfodring
WALL TO WALL GROUPS TJÄNSTEERBJUDANDE OCH PRIMÄRA KUNDSEGMENT
1
2
3
4
6
1
Rörspolning
2
Rörinspektion
3
Spolbil
4
Servisledningsinfodring
5
Kanaltätning
6
Geotermisk energi
7
Rörinfodringsbil
8
Fastighetsrelaterad tung spolning
5
7
8
10
| Wall to Wall Group AB
Wall to Wall Group har som långsiktig ambition att generera betydande aktieägarvärde baserat
på starka kassaflöden och har fastställt en långsiktig utdelningspolicy om omkring 50% av det
årliga resultatet efter skatt. Tillväxt ska ske med bevarande av finansiell stabilitet varmed bolagets
skuldsättning inte ska överstiga 2,5x, definierat som nettoskulden inklusive leasingskulder / justerad
EBITDA rullande 12 månader proforma.
FINANSIELLA MÅL
FINANSIELLA MÅL FÖR DEN
OPERATIVA VERKSAMHETEN
>10%
Organisk tillväxt
15%
EBITA-marginal
FINANSIELLA MÅL FÖR KONCERNEN
<2,5x
Nettoskuld inkl.
leasingskulder/
justerad EBITDA R12
~50%
av årligt resultat efter skatt
Långsiktig
utdelningspolicy
10
| Wall to Wall Group AB
11
| Wall to Wall Group AB
HÅLLBARHETSRAPPORT
Denna hållbarhetsrapport är upprättad enligt 6 kap Årsredovisningslagen (1995:1554) och omfattar Wall to Wall Group AB (org.nr: 559309-8790) Det
är styrelsen i Wall to Wall Group AB som ansvarar för upprättande av denna rapport. Den omfattar även koncernens samtliga dotterbolag.
Wall to Wall Group erbjuder marknadsledande lösningar som aktivt stödjer fastighetsägare i deras arbete
med att ställa om till hållbara fastigheter. Hållbarhet är en självklar del av Wall to Wall Groups affärsidé
och att arbeta med Wall to Wall Group innebär att få en partner som gör sitt yttersta för att lyckas.
Wall to Wall Groups affärsverksamhet och hållbarhetsarbete
hänger ihop. Wall to Wall Group strävar efter att skapa ekono-
miskt och socialt värde, samtidigt som Wall to Wall Group är
med och hanterar samhälleliga behov och utmaningar relate-
rade till branschen. Genom innovation och produktutveckling
bidrar Wall to Wall Group till långsiktigt värdeskapande i den
globala ekonomin.
Vår verksamhet utgörs av rörinfordring, stamspolning,
rörinspektion, underhåll och tätning av ventilationskanaler,
geoenergi samt andra kompletterande tjänster som säljs och
utförs i samma marknadskanaler
KULTUREN PÅ WALL TO WALL
Vår kultur är baserad på våra kärnvärden, som styr vårt
beteende och vår beslutsprocess.
Vi är modiga
För att skapa en hållbar omställning krävs mod men också
en tydlig strategi som bygger på kloka beslut. Våra beslut är
välgrundade – vi chansar inte. Miljö och hållbarhet är en självklar
ledstjärna för oss och här vill vi inspirera andra. För att lyckas
bygger vi en tillåtande kultur där medarbetare uppmuntras till
att våga prova nya saker, lära sig av misstag och sträva efter att
bli bättre.
Vi fokuserar på lösningar
Vi har kunden i fokus. Det innebär att vi lägger stor vikt vid
att förstå och möta våra kunders behov och önskemål. Vi
erbjuder produkter och tjänster av högsta kvalitet och har ett
kundbemötande i världsklass. Våra medarbetare ska kunna lita
på att vi är tydliga med vad vi vill och håller det vi lovar. Vårt
löfte till dem är att alltid skapa lösningar som är hållbara både
miljömässigt, socialt och ekonomiskt.
Vi är resultatinriktade
Vår vision är att bli en internationellt branschledande koncern
som bidrar till en grönare fastighetsbransch. För att nå visionen
är de som jobbar hos oss vår absolut viktigaste resurs för att
skapa resultat som ger en enklare och mer hållbar framtid för våra
kunder. Därför jobbar vi varje dag för att ge våra medarbetare de
bästa förutsättningarna för att kunna göra ett bra jobb.
Vi är schyssta
Vi främjar en kultur som månar om allas bästa och bygger på
delaktighet och gemenskap. Där alla känner ägandeskap och
ansvar för vår gemensamma uppgift. Det innebär att medar-
betare har stor frihet att påverka men också kan be om hjälp
när något är oklart. Vi håller det som vi gemensamt har bestämt
och lyfter varandra i med- och motgång. Våra medarbetare ska
kunna luta sig mot oss och veta att vi står bakom dem – och att
vi ger dem friheten och ansvaret att lösa uppgiften på bästa sätt.
VERIFIERADE MED ISO 26000:2021
Wall To Wall Group AB har erhållit sin självdeklaration enligt SIS/
TS 2:2021 för SS-EN ISO 26000:2021, verifierad enligt SIS/TS
3:2021, den 5 oktober 2023. Detta visar koncernens sociala
ansvar för att maximera sitt bidrag till en hållbar utveckling. Wall
to Wall Group är en av de första aktörerna inom branschen att
uppnå ISO 26000-verifiering.
HÄNDELSER UNDER KOMMANDE ÅR
Wall to Wall Group kommer under nästa år att genomföra en
stor revidering av sitt hållbarhetsarbete för att säkerställa
kraven enligt CSRD och Taxonomin. Denna process kommer
innebära tvärfunktionella workshops för att genomföra en
heltäckande dubbel väsentlighetsanalys, samtidigt som vi
uppgraderar vår hållbarhetsredovisning enligt principerna i
Taxonomin. Därtill kommer åtgärder vidtas, så att koncernen
på ett tydligare, mer effektivt och säkert sätt kan samla in
kvalitativa data. Målet är att på ett transparent sätt beskriva
koncernens hållbara utveckling samt vår positiva och negativa
påverkan på människa och miljö.
Parallellt med detta arbete, kommer Wall to Wall initiera ett
flertal olika projekt, med målsättning att bli mer cirkulära i vår
produktion.
12
| Wall to Wall Group AB
MEDARBETARSTATISTIK
Här presenteras personalstatistik inom koncernen, baserad på de företag inom Wall to Wall Group som använder koncernens
personalsystem.
1) Medarbetare på Cotab, Fastighetsteknik, GG Högtryckstjänst & Rörinspektion, Lybecks, Olssons, Repipe Linköping, Reliningsteknik, Repipe Norrköping, Repipe Sverige,
Repipe Örebro, Skånska Högtrycksspolarna, RUGAB, Repipe Kanaltätning, Wall to Wall Group
2) Medarbetare på Wall to Wall Group
62%
38%
Kön
1
Kvinnor Män
30%
70%
Tjänstemän Arbetare
Personal
1
11%
89%
Kvinnor Män
Kön
1
14
78
116
96
46
12
-20 21–30 31–40 41–50 51–60 61+
Ålder
13
| Wall to Wall Group AB
STRATEGI
Wall to Wall Group strävar efter att vara den ledande aktören
för fastighetsägare i den gröna omställningen av fastigheter,
där koncernen, via våra dotterbolag, ger de bästa förutsätt-
ningarna för att skapa en enklare och mer hållbar framtid för
våra kunder. För Wall to Wall Group är det därför viktigt med
en etablerad strategi för vårt hållbarhetsarbete.
Hållbar utveckling för Wall to Wall Group innebär främst att
tillgodose dagens behov utan att kompromissa med framtida
generationers möjlighet att tillgodose sina behov. Det innebär
att Wall to Wall Group måste fokusera på att möta kundkrav och
leverera god kvalitet utan att riskera negativa påverkningar på
människor, samhälle eller miljön.
Vår hållbarhetsstrategi är resultatet av flera analyser, där vi har
granskat vår påverkan på hållbar utveckling och identifierat
fokusområden där vi kan göra en positiv skillnad. Vi har gått
igenom vår verksamhet och genomfört väsentlighets- och
SWOT-analys för att forma vår strategi.
Vår hållbara påverkan uttrycks genom en treledad strategi
baserad på ekonomisk, ekologisk och social hållbarhet – sömlöst
anpassad till de hållbara utvecklingsmålen. Inom denna strategi
har vi satt upp mål och beskrivit de initiala åtgärderna som ska
implementeras inom hela vår koncern.
Vi har även utvärderat vår strategi ur ett riskperspektiv för att
säkerställa att den inte bara överensstämmer med de globala
målen för hållbar utveckling, utan också resoneras med FN:s tio
principer för hållbar utveckling.
SWOT-ANALYS
En SWOT-analys är avgörande för en holistisk utvärdering
av Wall to Wall Groups hållbarhetsinsatser. Genom att granska
interna styrkor och svagheter kan vi identifiera områden för
förbättring och visa positiva aspekter. Samtidigt, genom att
analysera externa möjligheter och hot, kan vi anpassa
våra hållbarhetsinitiativ till framväxande trender och mildra
potentiella utmaningar.
Baserat på resultaten av SWOT-analysen är det möjligt att
identifiera den största möjligheten för Wall to Wall Group – att
bli den "Gröna Partnern", där vi konkret kan visa hur vi skapar
värde och påverkan för kunder och samhälle. Den största
utmaningen är att identifiera relevanta datapunkter för våra
hållbara initiativ och samla in den informationen, samt att leda
gruppen i linje med våra strategier.
Stor aktör med fokus på hållbarhet vilket
skapar motståndskraft mot affärscykler
Finansiell styrka, branschledande hållbarhetsarbete
och god historisk och långsiktig lönsamhet
Lång erfarenhet och kunskap kring
hållbarhet och materialhantering
Brist på standardiserade bästa praxis
Variabilitet i företagets mognadsnivåer
Problem med datainsamling och
olikartade datorsystem
Otillräckliga resurser och tid för drift av anläggningar
Marknadsledande inom hållbarhetslösningar
Förbättrad förmåga att attrahera talanger –
Utnyttjande av storlek och marknadsigenkännande
för strategiska fördelar
Överensstämmelse med taxonomi/CSRD
för att bli en grön partner
Möjligheter till värdeökning genom
påverkansfulla initiativ, energibesparingar
och hantering av klimatförändringar
Potentiell framväxt av alternativa produktionsmetoder
Nya miljöregler som utgör rättsliga utmaningar
Risker för varumärke och image vid
brister i hållbarhetsarbetet
Arbetsolyckor som utgör ett hot mot
varumärkesrykte
Entreprenörer med stor erfarenhet inom hållbarhet
som lämnar gruppen vilket ger brist på kompetens
S W
O T
14
| Wall to Wall Group AB
VÄSENTLIGHETSANALYS
Wall to Wall Group har genomfört en väsentlighetsanalys baserad på ekologisk, social och ekonomisk hållbar utveckling. Analysen
belyser vad Wall to Wall Group påverkar, både positivt och negativt, samt påverkan på Wall to Wall Group självt.
EKOLOGISK
SOCIAL
EKONOMISK
Klimatpåverkande utsläpp genom hela värdekedjan.
Förnuftig användning av rent vatten, främjande av kunskap om
hållbara och innovativa metoder.
Effektiv resurshantering; minimering av energiförbrukning.
Förlänger livslängden för bostäder.
En bra, säker, inspirerande och inkluderande arbetsmiljö.
Fokus på lärande, ungdomsarbete, praktikplatser, utbildning och
ledarskap.
Anti-korruption, mänskliga rättigheter.
Bra arbetsvillkor och förmåner.
Innovativa arbetsmetoder, branschsamarbete.
Energi- och klimatpolitik, lagliga krav, intressenters krav, behovet
av att fastställa CO2-utsläpp.
Krav på cirkulära flöden och spårbarhet, digitalisering och
förändrade arbetsmetoder.
Demografiska förändringar, ekonomiska förhållanden.
Leveranskedjan och leverantörers förmåga att vara hållbara.
Ekonomiska förhållanden, tillgänglighet av kompetens (tillgång till
framtida anställda), krav på flexibelt arbete, digitalisering, lagliga
krav.
Branschrelaterade risker ökar (arbetsplatsbrott och brist på
affärsetik).
Tillgång till kompetens, konkurrenters insatser inom arbetsmiljö.
Ökade ägarförväntningar, lagliga krav, juridiska åtaganden för
socialt ansvar genom hela leveranskedjan.
WALL TO WALL GROUPS PÅVERKAN PÅVERKAN PÅ WALL TO WALL GROUP
15
| Wall to Wall Group AB
HÅLLBARHETSSTRATEGI
Baserat på ovan analyser, har Wall to Wall Group utvecklat en tredelad strategi som innefattar ett grönt agerande, att vi sätter
människor först och bedriver ansvarsfulla affärer.
Hälsa &
säkerhet
Jämställdhet
& mångfald
Urbana
innovationer
Mänskliga
rättigheter
Leverantörer
& inköp
Företagsetik
& efterlevnad
Klimat-
åtgärder
Vatten &
sanitet
Ren energi
Ansvarsfull
produktion
God
utbildning
Kunder &
samhällen
G
R
Ö
N
T
A
G
E
R
A
N
D
E
A
N
S
V
A
R
S
F
U
L
L
A
A
F
F
Ä
R
E
R
M
Ä
N
N
I
S
K
O
R
F
Ö
R
S
T
GRÖNT AGERANDE
Minimera vår påverkan
Vårt initiativ för Grönt agerande, är
dedikerat till att minimera den negativa
miljöpåverkan av våra verksamheter.
Genom olika aktiviteter och strategiska
åtgärder strävar vi efter att minska
vår negativa påverkan. Detta omfattar
hållbara metoder över alla delar av vår
verksamhet.
MÄNNISKOR FÖRST
Goda relationer med anställda och
kunder
Detta avsnitt koncentreras primärt
på välbefinnandet för våra anställda.
Detta område är inte bara ett bevis på
vårt åtagande gentemot våra anställda
utan också en integrerad del av vår
arbetsgivarprofil. Avsnittet omfattar
även våra kundrelationer, engagemang
i lokalsamhälle och dialogen med andra
intressenter. Vi tror att en blomstrande
arbetskraft och positiva externa
relationer är avgörande komponenter för
en hållbar verksamhet.
ANSVARSFULLA AFFÄRER
Förtroende, Ansvar och Innovation
Etiskt företagande utgör hörnstenen
i vårt åtagande för förtroende och
ansvar. Det innebär att ta ansvar för
våra leverantörer, inköpsprocesser och
överväganden kring mänskliga rättig-
heter. Dessutom är vi dedikerade till att
främja transformerande innovationer som
bidrar till en grönare miljö. Genom att
integrera etiska principer i våra kärnverk-
samhetsprinciper strävar vi efter att vara
en pålitlig och framåtblickande koncern.
Vårt engagemang för ett grönt agerande,
att sätta människor först och bedriva
ansvarsfulla affärer understryker vår
holistiska strategi för att skapa en positiv
påverkan både på miljön och samhället.
16
| Wall to Wall Group AB
FOKUSOMRÅDE
I linje med vår hållbarhetsstrategi har Wall to Wall Group identifierat vilka globala mål som ska prioriteras och sömlöst integreras
i våra hållbarhetsinitiativ. Dessa är Mål 4 – God utbildning, 6 – Rent vatten och sanitet för alla, 7 – Hållbar energi för alla samt 9 –
Hållbara industrier, innovationer och infrastruktur. Genom att aktivt engagera oss i riktade åtgärder inom dessa områden bidrar vår
förpliktelse på ett inbyggt sätt till att uppnå Mål 11 – Hållbara städer och samhällen.
Utarbeta en projektplan för att implementera en
filtreringslösning för borttagning av kvicksilver från
tandvårdspraktiker i fastigheter före slutet av Q2
2024. Påbörja ett utvecklingsprojekt senast Q4
2024 för att utforska och implementera alternativa
lösningar för spolning i fastigheter.
All extern kommunikation ska spegla den hållbara
strategin. Varje kommunikation är en vägvisare för
vårt åtagande för hållbarhet och visar upp våra
värderingar och syfte för marknaden.
Alla företag inom koncernen bör planera att utbilda
sin personal.
Kompetensmatriser bör uppdateras för varje
verksamhet.
Inventera befintliga initiativ, för att uppnå
konsensus och acceptans.
Utveckla en process för att definiera och driva
innovationer inom gruppen.
Utveckla ett ”Innovationsråd” två gånger om året,
inklusive en process för att fånga upp anställdas
idéer.
VATTEN &
SANITET
REN ENERGI
GOD
UTBILDNING
URBANA
INNOVATIONER
Vi vill optimera användningen av rent vatten
vid spolning av fastighetsrör. Genom att vara
en ”grön partner” strävar vi efter att använda
alternativa vattenkällor och minimera läckage
hos kunder genom relining.
Eftersom vi erbjuder kunder tjänster för att
förbättra kunders energieffektivitet och bidra
till mer hållbara energilösningar, genom tjänster
som geoenergi, kanaltätning och Smart VVC.
Vi är en katalysator för branschen. Utbildning
är central för tillväxt; därför prioriterar vi
utbildning för både anställda och kunder.
Genom utbildning säkerställer vi en säker
arbetsplats och en hälsosam arbetsmiljö.
Eftersom det driver innovation och ekonomisk
tillväxt. Vi måste vara en innovativ grupp om vi
ska vara marknadsledare. Vi måste främja en
innovativ och entreprenörsdriven arbetsmiljö.
Senast år 2026, uppnå en 50%
minskning av användning av rent vatten
jämfört med nivåerna som registrerades
år 2023.
Uppnå en intäktsökning från baslinjen på
70 miljoner SEK år 2023 till en
målsättning på 250 miljoner SEK före
slutet av 2025.
Akademin är en integrerad del av
verksamheten för varje företag.
100% integration till år 2024.
Identifiera 1 innovation per år som leder
till en kommersialisering. Bibehålla
entreprenörerna inom gruppen (förvärv).
Noll tapp från 2023 till december 2025.
VARFÖR ÄR DET PRIORITERAT FÖR
WALL TO WALL GROUP
MÅL (BASLINJE VS. MÅL) DE FÖRSTA AKTIVITETERNA GLOBALA MÅL
Därtill har Wall to Wall Group identifierat vikten av ytterligare mål som hygienfaktorer för en framgångsrik koncern och dessa är Mål
3 – God hälsa och välbefinnande, 5 – Jämställdhet, 8 – Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt, 12 – Hållbar konsumtion
och produktion, 13 – Bekämpa klimatförändringarna samt 16 – Fredliga och inkluderande samhällen.
17
| Wall to Wall Group AB
RISKHANTERING
Ur ett hållbarhetsperspektiv har Wall to Wall Group genomfört en analys av potentiella risker som är i linje med vår tredelade
strategi. Vi har utvärderat sannolikheten och konsekvensen av dessa risker. Vår förpliktelse sträcker sig till att säkerställa att
våra strategiska initiativ inte bara överensstämmer med de hållbara utvecklingsmålen utan också stämmer överens med FN:s tio
principer för hållbar utveckling.
Fokusområde Globala mål Risk
FN Global
Compact Sannolikhet Konsekvens Kommentarer
Grönt agerande Rent vatten och
sanitet för alla
Hållbar energi för alla
Risk att inte kunna anpassa
sig till klimatförändringar.
Miljö Låg Hög Att minska vår negativa klimatpåverkan
måste vara i linje med våra kärn-
verksamheter. De åtgärder vi vidtar
måste vara relevanta för vår verksamhet.
Människor först God hälsa och
välbefinnande
Risk för fysisk och
psykosociala tillbud och
olyckor.
Arbetsrätt Låg Hög I en verksamhet där människor arbetar
finns risken för olyckor, både fysiska och
psykologiska och det viktigaste är att ha
ett systematiskt arbetsmiljöarbete.
Människor först Jämställdhet Risk att medarbetare
upplever diskriminering,
trakasserier eller negative
upplevelser på arbetsplat-
sen.
Mänskliga
rättigheter
Låg Hög
Även om koncernen tydligt tar avstånd från
nedlåtande beteende, finns alltid en risk
att anställda kan utsättas för det.
Människor först God utbildning för alla Risk att inte hitta rätt
framtida medarbetare och
kunna utbilda dem.
Arbetsrätt Medel Hög Kontinuerlig utbildning är en prioritet för
Wall to Wall Group för att kunna behålla vår
position som marknadsledare i Norden.
Ansvarsfulla
affärer
Fredliga och
inkluderande
samhällen
Risk för visselblåsarfall. Anti-
korruption
Låg Låg
Trots policyer och tydligt systemstöd finns
alltid en risk för korruption och mutor.
Ansvarsfulla
affärer
Hållbar industri,
innovationer och
infrastrukturer
Risk att kunder inte har
råd att betala för hållbara
investeringar.
Miljö Medel Hög I en lågkonjunktur kan kunder ha svårig-
heter att finansiera hållbara investeringar i
sina fastigheter.
Ansvarsfulla
affärer
Hållbar konsumtion
och produktion
Risk att leverantörer inte
uppfyller hållbarhetskrav.
Anti-
korruption
Låg Låg Wall to Wall Group verkar lokalt och vissa
lokala aktörer har inte kommit lika långt i
sitt hållbarhetsarbete som vi har, vilket kan
påverka deras förmåga att leverera till oss.
I de följande avsnitten av rapporten kommer vi att fördjupa oss i en detaljerad beskrivning av varje fokusområde och hygienfaktor,
baserat på vår hållbarhetsstrategi.
18
| Wall to Wall Group AB
GRÖNT AGERANDE
Allt som Wall to Wall Group gör har en miljömässig påverkan,
positiv såväl som negativ. Wall to Wall Group har som kärn-
verksamhet att förlänga livslängden på befintlig underjordisk
infrastruktur och därmed bidra till minskad miljöpåverkan. På
Wall to Wall Group strävar vi efter att minimera vår miljöpå-
verkan, inom de områden av verksamheten som har störst
miljöpåverkan.
KLIMATÅTGÄRDER
Wall to Wall Group arbetar för att minimera sin miljöpåverkan
över hela värdekedjan. Vårt omfattande tillvägagångssätt
fokuserar på att minska koldioxidutsläpp genom att optimera
transporteffektiviteten, minska energiförbrukningen och över
till hållbara, förnybara elkällor.
En viktig operativ aktivitet är införandet av ruttoptimering,
som inte bara minskar koldioxidutsläppen utan också bidrar till
minskad bränsleförbrukning. Detta strategiska drag samman-
faller sömlöst med vårt åtagande för hållbara klimatåtgärder.
När det gäller specifika operativa komponenter, såsom
värmepannan som värmer spolvattnet med hjälp av diesel,
utforskar Wall to Wall Group aktivt hållbara alternativ för utbyte.
Dessutom kommer vi, för att öka transparensen och ansvars-
skyldigheten, påbörja mätning och rapportering av vår årliga
dieselkonsumtion.
Dessa initiativ understryker Wall to Wall Groups proaktiva
ställningstagande för att skapa en grönare, mer hållbar framtid.
Genom att införliva dessa åtgärder i vår hållbarhetsstrategi
uppfyller vi inte bara kraven utan driver även positiv förändring
inom vår bransch.
ANSVARSFULL PRODUKTION
Det är viktigt för Wall to Wall Group att ta ansvar för sina
produktioner. Till exempel använder sig våra dotterbolag
primärt av strumpmetoden, SacPipe Connection System, vid
relining. Metoden är kvalitetscertifierad enligt RISE CR 072 och
kan reparera även hårt ansatta rörledningar. Varje projekt inleds
med rörinspektion med kamera. Därefter rengörs röret innan
en strumpa av plast förs in i avloppsstammarna. Strumpan
trycksätts tills den har formats efter röret. Efter härdning
sätts grenförstärkare på plats, som kopplar ihop stammen
med avloppsrören från exempelvis badrum och kök. Systemet
skapar ett nytt, tätt rör inuti det gamla röret, helt utan skarvar.
VATTEN OCH SANITET
Vatten är en begränsad resurs och vattenhantering kommer att
bli allt viktigare eftersom den globala vattenbristen förväntas
öka. Det kommer därför att bli viktigare i framtiden att minska
vattenförbrukningen genom att återanvända samma vatten,
cirkulera vatten, rena vatten och minska vattenavfall/läckage.
Att skydda vattenrelaterade ekosystem kommer också att bli
mycket viktigt. Det är värt att notera att Wall to Wall Groups
kunder ännu inte anser det vara viktigt att fokusera på
vattenförbrukning och inte heller våra konkurrenter.
Wall to Wall Groups uppgift är att ta ansvar för att bevara
vattenresurser genom att effektivisera användningen av
rent vatten för spolning av rör i fastigheter. Alla våra företag
använder redan högtrycksvatten för att minimera vatten-
förbrukningen. Wall to Wall Group tar initiativ till innovativa
projekt för att hitta alternativa vattenkällor till rent vatten för att
spola rör. Wall to Wall Group är också en viktig partner för att
motverka läckor av dricksvatten i kundernas fastigheter genom
att renovera deras rör.
REN ENERGI
En betydande del av de växthusgasutsläpp som genereras
av människor är resultatet av hur vi utvinner, bearbetar och
använder fossila energikällor. Med elektrifieringen av samhället
förväntas energiförbrukningen, särskilt elektricitet, öka.
Samtidigt ökar kraven på att energi ska vara hållbar, förnybar
och tillförlitlig.
Wall to Wall Group erbjuder för närvarande sina kunder tjänster
för att öka deras energieffektivitet och användning av hållbar
energi genom geotermisk energi, luftkanalsförsegling och
smart cirkulation av varmvatten. Medan Wall to Wall Group
förfinar sina befintliga erbjudanden, söker man ständigt efter
nya lösningar som gynnar Wall to Wall Groups kunder och deras
omgivning.
Wall to Wall Groups geotermiska energilösning Gerox visar
vägen genom att demonstrera hur toppmodern teknik kan
optimera användningen av fjärrvärme och geotermisk värme.
Kunden får lägre energikostnader och en lösning som kan
värma och kyla fastigheter med hållbara metoder.
19
| Wall to Wall Group AB
MÄNNISKOR FÖRST
Samhällsansvar är en integrerad del av vår verksamhet på
Wall to Wall Group. Vi strävar efter att vara ett föredöme
inom branschen där aspekter som jämställdhet, säkerhet och
ansvarsfulla kundrelationer är högt prioriterat på vår agenda.
HÄLSA OCH SÄKERHET
Arbetsmiljön på Wall to Wall Group kännetecknas av en trygg
och främjande atmosfär som främjar tillväxt, välbefinnande och
framgång för våra anställda. En bra arbetsmiljö förbättrar inte
bara medarbetarnas tillfredsställelse utan bidrar även till ökad
produktivitet och kreativitet.
Wall to Wall Group engagerar sig i att främja en positiv arbets-
miljö där alla anställda upplever arbetsglädje, en känsla av
gemenskap och övergripande välbefinnande. Vi prioriterar att
upprätthålla en arbetsmiljö som skyddar anställda från psykisk
ohälsa och förebygger arbetsplatsolyckor. Vi främjar aktivt en
säker arbetsplats med nolltolerans mot mobbning och trakasse-
rier. Vår arbetskultur präglas av öppenhet, respekt och laganda,
vilket skapar en professionell och personlig utvecklingsmiljö där
medarbetare trivs. En robust arbetsmiljö är grundläggande för
vårt åtagande som en attraktiv arbetsgivare.
Fyra gånger om året distribuerar vi en medarbetarenkät för att
mäta Nöjd-Medarbetar-Index (NMI). Detta initiativ lanserades
2022 och integreras som en aktivitet inom vårt systematiska
arbetsmiljöarbete. Varannan medarbetarenkät följs upp av en
workshop där chefer engagerar sig med sina team. Denna
plattform ger en möjlighet att fördjupa sig i aktiva åtgärder och
förbättringsförslag. Resultaten för år 2023 presenteras här, där
NMI är en sammansättning av följande frågor.
3,47
3,32
3,46
3,32
0
1
2
3
4
5
Mar Jun Sep Dec
Nöjd Medarbetarindex
7,57
7,24
7,53
7,27
0
2
4
6
8
10
Hur nöjd är du med din arbetsplats?
Mar Jun Sep Dec
7,27
6,99
7,21
6,99
0
2
4
6
8
10
Mar Jun Sep Dec
Hur väl uppfyller arbetsplatsen dina förväntningar?
6,92
6,71
6,94
6,69
Hur upplever du arbetsplatsen i
förhållande till din ideala arbetsplats?
Mar Jun Sep Dec
0
2
4
6
8
10
20
| Wall to Wall Group AB
SYSTEMATISK ARBETSMILJÖ
En säker och trivsam arbetsmiljö är en strategiskt viktig aspekt
för koncernens utveckling och våra anställda. Arbetsgivaren
har det yttersta ansvaret för arbetsmiljön, och det är vår plikt
att systematiskt arbeta med arbetsmiljöfrågor och säkerställa
anställdas trygghet. Vårt mål är att skapa en fysiskt och psyko-
socialt hälsosam arbetsplats som möjliggör för våra anställda
att trivas och där risken för arbetsskador och ohälsa minskas.
Arbetsmiljölagen, Arbetsmiljöförordningen och föreskrifter från
Arbetsmiljöverket utgör grunden för vårt arbetsmiljöarbete.
Varje anställd har ansvar för arbetsmiljön, vilket innebär att de
alla ska följa säkerhetsföreskrifter samt rapportera risker och
brister i arbetsmiljön till sin närmaste chef. Våra chefer ansvarar
för anställdas säkerhet och förväntas främja förståelse för
nödvändiga säkerhetsåtgärder, ge tydliga instruktioner och
säkerställa att dessa följs. Frågor om arbetsanpassning och
rehabilitering betraktas som en integrerad och viktig del av våra
insatser för att säkerställa en bra arbetsmiljö.
För att förbättra arbetsmiljön för våra anställda är vår ärende-
hantering ett avgörande verktyg för oss. För närvarande är nio
företag inom koncernen anslutna till ett digitalt rapporterings-
system, men alla företag rapporterar och följer upp ärenden.
Anställda kan rapportera förslag (även kända som riskobserva-
tioner), händelser och olyckor. Olyckor kategoriseras baserat på
om en skada har resulterat i frånvaro eller ej. Resultaten för år
2023 presenteras nedan, för de nio bolagen.
3
9
27
0
5
10
15
20
25
30
Förslag Tillbud Olyckor
Ärendehantering
FÖRETAGSHÄLSOVÅRD
I de fall där Wall to Wall Groups interna expertis inom vissa
områden eller arbetsmiljöaktiviteter är otillräcklig, erkänner
vi vikten av att engagera extern expertis för att stärka våra
hållbarhetsinitiativ. Vår främsta partner, specialiserad på
arbetsmiljö, är en pålitlig samarbetspartner när det gäller att
främja hälsa och välbefinnande för vår arbetskraft. Vår partner
tillför specialkunskaper inom arbetsmiljöområdet och erbjuder
olika tjänster utförda av specialister, inklusive arbetsmiljöingen-
jörer och ergonomer som kan genomföra tekniska mätningar
och specifika analyser.
JÄMSTÄLLDHET OCH MÅNGFALD
Wall to Wall Group strävar efter att vara en arbetsplats med
jämställdhet där kvinnor och män har samma rättigheter,
skyldigheter och möjligheter till professionell utveckling. Vi
värdesätter och belönar kompetens och prestation, oavsett
kön. Diskriminering tolereras inte och vi accepterar inte att
vårt företag kopplas samman med någon form av trakasserier.
Vi betonar lika rättigheter och skyldigheter för alla, oavsett
etnicitet, kön, könsidentitet eller uttryck, religion eller annan tro,
sexuell läggning, ålder eller funktionshinder.
Vi betraktar mångfald som en berikande tillgång för vår
koncern. Genom att uppleva och förstå varandras skillnader kan
vi arbeta tillsammans för att skapa en trevlig intern arbetsmiljö
och utveckla starka externa relationer.
Vi är fast beslutna att främja en kultur där alla, oavsett bakgrund,
känner sig inkluderade och respekterade. Vi strävar efter att
vara en arbetsplats där skillnader inte bara accepteras utan
också lyfts och där varje anställds unika bidrag uppskattas.
Vårt åtagande för jämställdhet och mångfald sträcker sig till
alla nivåer inom vår koncern. Vi är engagerade i regelbunden
utvärdering och förbättring av våra metoder för att säkerställa
att vi förblir en föredömlig arbetsplats, där alla trivs och kan
blomstra.
GOD UTBILDNING
Kontinuerlig utbildning är nyckeln till en framgångsrik företags-
verksamhet. Utbildning är också viktig för att behålla anställda
och entreprenörer. På Wall to Wall Group är kontinuerlig
utbildning central för verksamheten och avgörande för att
säkerställa utvecklingen och tillväxten av Wall to Wall Group
och personalen. Därför prioriterar vi utbildning för anställda
och kunder – det är hörnstenen i att bibehålla vår position som
marknadsledare i Norden.
Utbildning av personal, kunder och leverantörer säkerställer
också en säker arbetsplats utan olyckor och incidenter samt en
god arbetsmiljö. När Wall to Wall Group växer och nya företag
fortsätter att ansluta sig till koncernen har Wall to Wall Group
varit tvungna att hitta en systematisk metod för att säkerställa
rätt nivå av utbildning. Därför har Wall to Wall Group sin egen
Akademi, som kvalitetssäkrar allt som är relevant för vår
personal.
21
| Wall to Wall Group AB
AKADEMIN
Akademin på Wall to Wall Group erbjuder två typer av utbild-
ning. Först de obligatoriska utbildningarna som krävs för att
uppfylla kraven i relevant lagstiftning och säkerställa att Wall
to Wall Group följer alla regler. För oss handlar det inte bara
om att följa lagar – det handlar om att sträva efter att vara
en branschledare och säkerställa att våra anställda inte bara
uppfyller sina plikter, utan också trivs och är fullt rustade att
överträffa förväntningarna.
Wall to Wall Group fokuserar också på att skapa tydliga karriär-
vägar för våra anställda. Genom att erbjuda relevant utbildning
som utvecklar personalen banar vi väg för nya möjligheter inom
organisationen. Vi är starkt övertygade om att en individ som
investerar i sin egen professionella utveckling inte bara gynnar
sig själv personligen, utan stärker hela teamet.
Vårt åtagande för utbildning sträcker sig bortom minimikraven
och vi erbjuder utbildning som vi vet kommer att stärka Wall
to Wall Groups anställdas kompetenser, vilket möjliggör ännu
mer framstående prestationer i deras roller. Genom att tydligt
definiera karriärvägar ger vi våra anställda möjligheten att
planera och strukturera sin egen professionella tillväxt inom
Wall to Wall Group. Vi är övertygade om att när anställda ges
möjlighet att utvecklas och lära sig nya färdigheter blir inte bara
arbetet effektivare utan också mer engagerande och menings-
fullt. För Wall to Wall Group är detta inte bara en investering;
det är en absolut nödvändighet för att driva koncernen mot en
framgångsrik framtid. Wall to Wall Group strävar inte bara efter
att följa branschstandarder - vi strävar efter att sätta dem.
KUNDER OCH SAMHÄLLEN
Wall to Wall Groups slutkunder består av fastighetsägare,
främst förvaltare av kommersiella bostäder och icke-bostads-
lokaler, allmännyttiga bostadsbolag och bostadsrättsföreningar.
Att främja nära och meningsfulla relationer med våra kunder är
en central del av vårt åtagande för hållbarhet. Genom att hålla
oss lyhörda för deras behov och förväntningar strävar vi efter
att belysa hur våra tjänster stödjer deras resa mot miljömässigt
ansvarsfull fastighetsförvaltning. Vi arbetar aktivt med
feedback från kunder, med dedikerade efterförsäljningsteam
som säkerställer optimala förutsättningar för kundnöjdhet. År
2023 nådde vår Nöjd-Kund-Index (NKI) en nivå på 83% och
mätningar kommer fortlöpa, så att vi kan ta del av våra kunders
synpunkter.
Wall to Wall Group är i uppstarten att engagera oss i relevanta
samhällsengagemang. De kommande åren är vårt mål att
identifiera initiativ där vår koncern kan göra en varaktig och
positiv påverkan. Dessutom, som ansvarstagande företags-
medborgare, kommunicerar vi öppet med lokala samhällen och
grannar för att hantera eventuella negativa påverkningar av
våra operationer på deras vardagsliv.
22
| Wall to Wall Group AB
ANSVARSFULLA AFFÄRER
På Wall to Wall Group strävar vi efter att ha en öppen och
transparent arbetsplats, där vi tror att starka styrnings-
principer utgör grunden för värden som öppenhet, ansvars-
skyldighet och etiskt ledarskap, vilket skapar en robust grund
för långsiktig affärsverksamhet.
FÖRETAGSETIK OCH EFTERLEVNAD
Det är viktigt att omvärlden kan lita på Wall to Wall Groups
professionalitet och integritet. Därför behöver Wall to Wall
Group vara professionella i agerandet gentemot medarbetare,
kunder, leverantörer och andra intressenter. Wall to Wall Group
behöver förtjäna deras förtroende. Wall to Wall Groups agerande
är ett resultat av värderingar och normer. Wall to Wall Group
känner efter vad som är rätt och agerar i enlighet med det.
Vår Uppförandekod ska bidra till att göra det tydligare och
enklare att arbeta mot gemensamma mål och en gemensam
kultur – både i relationen med kunder och i det interna
samarbetet. Vi uppmanar alla anställda att betrakta den som
en vägledande ram för det operativa arbetet, men vi bjuder
också in våra kunder och leverantörer att bekanta sig med den.
Utforska vår Uppförandekod, tillgänglig på vår webbplats.
VOR OCH REPRESENTATION
Att utbyta gåvor och andra förmåner mellan kunder och
leverantörer är en praxis som, om felaktigt hanterad, kan
resultera i allvarliga rättsliga konsekvenser. Vi betonar att det är
avgörande att agera med försiktighet och måttfullhet både när
vi ger och tar emot gåvor. Detsamma gäller när vi arrangerar
kundevenemang eller andra aktiviteter. Att överdrivet generöst
erbjuda presenter och arrangemang kan tolkas som muta
och bestickning, två allvarliga brott som belastas med höga
straffsatser.
Vi vill understryka att muta och bestickning är kategoriserade
som allvarliga brott och vi följer en nolltoleranspolicy gentemot
dessa överträdelser. Vi engagerar oss i att följa strikta etiska
riktlinjer och lagar för att säkerställa en rättvis och ansvarsfull
affärspraxis.
Denna medvetenhet är central för att bygga och upprätthålla
förtroendet hos våra kunder, leverantörer och samhället i stort. Vi
uppmanar alla inom vår organisation att vara särskilt vaksamma
och agera i enlighet med våra höga etiska standarder när det
gäller gåvor och representation. Genom att upprätthålla en
sund och ansvarsfull inställning på dessa områden stärker vi
inte bara vårt rykte som pålitlig partner, utan bidrar även till att
upprätthålla en sund affärskultur.
IT- OCH INFORMATIONSSÄKERHET
Informationssäkerhet är en integrerad del av våra affärsaktivi-
teter och bidrar till att skapa värde för kunder, ägare och andra
intressenter. För Wall to Wall Group innebär informations-
säkerhet att informationen är tillgänglig när den behövs,
korrekt, riktig och komplett. Det innebär också att information
endast är tillgänglig för behöriga personer. Hanteringen av
information är spårbar. Med andra ord är det möjligt att fastställa
vem som har fått informationen, vilka förändringar som har
gjorts och vem som har gjort dessa förändringar. Vår policy
för informationssäkerhet och dataskydd (2023-06-07) är till
hjälp för att säkerställa att koncernen följer tillämpliga lagar och
regler och att dess värderingar och önskade sätt att bedriva
verksamhet kommuniceras och följs genom hela koncernen.
EKONOMISKT ANSVAR
Sedan den 23 oktober 2023 är Wall to Wall Groups A-aktie
noterad på Nasdaq Stockholm.
Koncernövergripande riktlinjer för internkontroll finns på plats
för att klargöra vilka rutiner och processer som förväntas finnas
på plats i samtliga verksamheter. Riktlinjerna omfattar fem
områden; policys och styrdokument, riskanalys, riskhantering,
utvärdering och rapportering och följer Nasdaqs Internal
Control Guidelines.
Alla finansiella transaktioner måste registreras i enlighet med
koncernens redovisningsprinciper och följa tillämpliga lagar,
förordningar och standarder. Redovisningen måste tydligt och
icke vilseledande visa naturen av alla transaktioner. Vår externa
finansiella rapportering måste vara tillförlitlig och komplett.
LEVERANTÖRER OCH INKÖP
Inköp för Wall to Wall Group ska alltid genomföras ansvarsfullt
för att säkerställa pålitliga och långsiktiga affärsrelationer. Vi
förväntar oss att våra leverantörer lever upp till nationella lagar
och regelverk samt respekterar internationella konventioner.
Vi har ett riskbaserat synsätt och ställer krav ur ett hållbarhets-
perspektiv på våra leverantörer, inköpta tjänster och produkter.
Krav ställs bland annat genom leverantörsbedömningar
och kontinuerliga besök hos våra leverantörer. Vi ska ha en
tydligt kommunicerad inköpsprocess och vi samarbetar aktivt
med våra leverantörer för att nå förbättringar. Vi ska alltid
ha skriftliga avtal och följa upp ställda krav samt agera vid
avvikelser. På relevanta produkter kan vi vid behov genomföra
egna oberoende kvalitetstester.
23
| Wall to Wall Group AB
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
I linje med vårt åtagande för hållbara affärsprinciper lägger Wall
to Wall Group stor vikt vid att upprätthålla mänskliga rättigheter
inom vår verksamhet. Vi inser att respekt för och främjande av
mänskliga rättigheter inte bara är en moralisk nödvändighet
utan en grundläggande aspekt av ansvarsfullt företagsmedbor-
garskap. Vår strategi för mänskliga rättigheter omfattar en ram
som är i linje med internationella standarder. Vi engagerar oss
aktivt i processer för uppföljning för att identifiera, förebygga
och mildra eventuella negativa påverkningar på mänskliga
rättigheter genom hela vår värdekedja. Genom att integrera
överväganden om mänskliga rättigheter i våra beslutsprocesser,
policys och praxis strävar vi efter att skapa en positiv och
långvarig påverkan på livet för våra anställda, intressenter och
de samhällen där vi verkar. Wall to Wall Group förblir engagerat
i att främja en kultur som hyllar mångfald, lika värde och
värdighet för varje individ, vilket förstärker vårt engagemang för
en hållbar och etisk framtid.
Inom Wall to Wall Group återspeglar vårt åtagande för
arbetsmiljö och säkerhet vår dedikation till hållbarhet. Vår
minimistandard kräver strikt efterlevnad av gällande lagstift-
ning, interna policys, procedurer och instruktioner inom vår
ram för arbetsmiljö och säkerhet. Med fyra kollektivavtal och
olika samarbetsforum, inklusive fackliga partnerskap och
skyddskommitté, främjar vi en kultur av engagemang med våra
anställda. För närvarande har vi sex skyddsombud inom vår
organisation. Vår HR-avdelning håller sig proaktivt informerad
om uppdateringar i lagstiftningen om arbetsmiljö och säkerhet,
vilket säkerställer att vår interna styrning smidigt överensstämmer
med det ständigt föränderliga området. Detta åtagande
skyddar inte bara vår arbetskraft utan understryker också vår
dedikation till hållbara och ansvarsfulla affärspraxis.
ANTI-KORRUPTION OCH MUTOR
På Wall to Wall Group strävar vi efter att ha en öppen och
transparent arbetsplats där oegentligheter inte förekommer.
Det är därför viktigt för oss att det finns tydlig information om
hur man kan rapportera konfidentiellt och säkert. Vid misstanke
om pågående eller tidigare oegentligheter måste resurser vara
tillgängliga för att avslöja dem. Genom att göra det enkelt att
rapportera arbetar vi tillsammans för att främja förtroendet
hos anställda, kunder och allmänheten gentemot oss. Wall to
Wall Group använder en digital tjänst för inrapportering via vår
hemsida.
Wall to Wall Group är tacksam över att notera att det inte
har rapporterats några fall av visselblåsning under 2023.
Detta uppmuntrar oss att upprätthålla en miljö där öppen
kommunikation värderas.
DATASKYDD OCH INTEGRITET
Varje företag inom Wall to Wall Group är en personuppgiftsan-
svarig och ansvarar för sin egen behandling av personuppgifter.
Wall to Wall Group har utarbetat en integritetspolicy som gäller
för moderbolaget och som ger vägledning och bör betraktas
som de grundläggande kraven för alla dotterbolag. Vissa
dotterbolag kan vara mer involverade i behandling av data
än Wall to Wall Group och kan behandla en annan typ av data,
vilket innebär att de behöver en annan och/eller mer omfattande
policy.
Wall to Wall Group arbetar i enlighet med principen om
dataminimering och samlar därför endast in personuppgifter
som är nödvändiga för att driva sin verksamhet eller uppfylla
lagkrav. Syftet med att behandla personuppgifter måste vara
definierat i varje enskilt fall. Personuppgifter får inte behandlas
utan ett tydligt angivet syfte. I varje enskilt fall definierar Wall
to Wall Group den lagliga grunden för databehandling. Person-
uppgifter behandlas endast eller lagras så länge det finns ett
legitimt syfte med det, eller om det exempelvis finns lagkrav på
att lagra sådana data.
Personuppgifter kan överföras till personuppgiftsbiträden, som
agerar som underleverantörer åt oss. Lämpliga avtal upprättas
och vi strävar efter att säkerställa att data inte överförs till
länder utanför EU eller EES.
Vår policy för informationssäkerhet och dataskydd (2023-06-07)
är till hjälp för att säkerställa att koncernen följer tillämpliga
lagar och regler och att dess värderingar och önskade sätt
att bedriva verksamhet kommuniceras och följs genom hela
koncernen.
URBANA INNOVATIONER
Det är viktigt att arbeta för varaktig, inkluderande och hållbar
ekonomisk tillväxt, en produktiv sysselsättning samt goda
arbetsförhållanden för alla.
Som marknadsledare måste Wall to Wall Group fortsätta att
bedriva innovationsprojekt för att hitta nya möjligheter och
lösningar. För att vara framgångsrika behöver vi stödja de
globala utvecklingsmålen och skapa ekonomisk tillväxt för
kunder och för Wall to Wall Group som koncern. Resurserna
allokeras och används för att skapa en kultur där Wall to Wall
Group främjar en innovativ arbetsmiljö som möjliggör utveck-
ling av nya innovationer som kan kommersialiseras och bli
lönsamma på ett strukturerat, metodiskt sätt med etablerade
processer och förfaranden.
Att utveckla bra idéer är en del av Wall to Wall Groups DNA och
många av de förvärvade entreprenörerna är innovativa och
drivs av företagsamhet. Det är avgörande för Wall to Wall Group
att fortsätta prioritera en innovativ miljö för att behålla dessa
viktiga medarbetare samt attrahera nya.
Hållbar stadsutveckling inkluderar hållbar konstruktion och
planering av bostäder, infrastruktur, offentliga platser, trans-
port, återvinningstjänster och säkrare hantering av kemikalier.
Innovativ stadsplanering krävs för att göra städer säkra och
hållbara för framtiden. Wall to Wall Group bidrar till hållbara
städer och samhällen genom att förlänga livslängden på
fastigheters avloppssystem för våra kunder genom relining av
rör i stället för att ersätta dem, vilket oftast innebär mycket mer
omfattande ingrepp vid fastigheten.
24
| Wall to Wall Group AB
REVISORNS YTTRANDE
AVSEENDE DEN LAGSTADGADE
HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Wall To Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
år 2023 på sidorna 11-23 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
25
| Wall to Wall Group AB
BOLAGSSTYRNING 2023
Wall to Wall Group AB noterades på Nasdaq Stockholm den 24
juni 2021 under namnet tbd30 i det särskilda SPAC-segmentet.
Efter genomfört förvärv av Spolargruppen Sverige AB avnote-
rades bolaget från denna lista och noterades på Nasdaq First
North Growth Market den 29 april 2022. Bolaget som bytte
namn till Wall to Wall Group den 22 december 2023, noterades
återigen på Nasdaq Stockholm den 23 oktober 2023.
Denna bolagsstyrningsrapport antogs av styrelsen den 15
februari 2024. Den har tagits fram i enlighet med årsredovis-
ningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning, som bolaget
tillämpar, samt granskats av bolagets revisorer. Den presenterar
en översikt av bolagets modell för styrning och inkluderar
styrelsens beskrivning av systemet för intern kontroll samt
riskhantering avseende finansiell rapportering.
BOLAGSSTÄMMA
Årstämman är företagets högsta beslutande organ där ägarna
utövar sitt inflytande. Alla aktieägare som är registrerade i
aktieboken och som har anmält deltagande i tid har rätt att
delta på stämman och rösta för samtliga av sina aktier. Samtliga
aktier utgör en röst vid stämman.
Årsstämman 2023 hölls den 26 april 2023 och ägde rum i
Stockholm. Protokollet från årsstämman finns tillgängligt på
bolagets hemsida. Vid årsstämman lämnades ett bemyndi-
gande till styrelsen att under perioden till fram till årsstämman
2024, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från
aktieägares företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier av
serie A och/eller emission av konvertibler som kan konverteras
till aktier av serie A och/eller emission av teckningsoptioner
som berättigar till teckning av aktier av serie A.
Vid extra bolagsstämma som hölls den 3 oktober 2023
lämnades ett kompletterande bemyndigande till styrelsen att
under perioden till fram till årsstämman 2024 använda det vid
årsstämman givna bemyndigandet att även emittera aktier i
serie A i samband med återköp av teckningsoptioner av serie
2021:2 och/ eller 2021:3.
Vid extra bolagstämma 22 december 2023 lämnades ett
bemyndigande till styrelsen att, under tiden intill nästa års-
stämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om förvärv av egna
aktier. Förvärv får ske av högst så många aktier att Bolagets
innehav av egna aktier efter förvärvet uppgår till högst en
tiondel av samtliga aktier i bolaget. Vid denna stämma beslöts
även att ändra Bolagets företagsnamn till Wall to Wall Group AB.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
26
| Wall to Wall Group AB
KALENDERÅR 2023
Från och med 1 januari 2023 är bolagets räkenskapsår på
kalenderbasis.
VALBEREDNING
Valberedningen ska bestå av representanter för fyra av de
största aktieägarna baserat på aktieägarstatistik från Euroclear
Sweden AB samt styrelsens ordförande. Det är styrelsens
ordförande som sammankallar det första mötet för valbered-
ningen. Till ordförande i valberedningen ska den ledamot som
tillsatts av den till röstetalet störste aktieägaren utses, förutsatt
att ledamoten inte är ledamot i styrelsen Om en eller flera
aktieägare som utsetts till ledamöter i valberedningen tidigare
än tre månader före årsstämman upphör att tillhöra de fyra
till röstetalet största aktieägarna ska ledamöter utsedda av
dessa aktieägare ställa sina platser till förfogande och den eller
de aktieägare som tillkommer till de fyra till röstetalet största
aktieägarna ska äga rätt att utse ersättare till de avgående
ledamöterna. Med anledning av detta ersattes Hjalmar Ek
(utsedd av Lannebo Fonder) av Håkan Roos den 9 november
2023. Valberedningen ska uppfylla de krav på sammansättning
som uppställs i koden. Valberedningen ska i sitt arbete tillvarata
samtliga aktieägares intressen.
I samband med ordinarie årsstämma utsågs valberedningen
och bestod av följande ledamöter (med de största aktieägarna
inom parentes);
Ulf Strömsten, valberedningens ordförande (Servisen
Investment Management AB samt ABG Kronlund AB)
Anna Strömberg (Carnegie fonder)
Hjalmar Ek (Lannebo Fonder) ersattes den 9 november 2023
av Håkan Roos (RoosGruppen)
Ingrid Bonde (styrelseordförande i bolaget)
Valberedningens huvudsakliga arbete har varit att utvärdera
och utarbeta förslag vad gäller styrelsens sammansättning och
ersättning samt rekommendation beträffande och ersättning
till bolagets revisor. För att hjälpa valberedningen genomför
styrelsens ordförande en utvärdering av styrelsen och dess
arbete.
STYRELSE
Wall to Wall Group:s styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av minst tre och högst tio styrelseledamöter. Styrelsen ska väljas
av årsstämman för tiden intill slutet av den första årsstämma som hålls efter det år då ledamoten valdes. Årsstämman den 26 april
2023 beslutade omval av samtliga ledamöter, varmed styrelsen ska bestå av Anders Böös, Ulrika Hagdahl, Anders Lönnqvist, Lars
Wedenborn samt Ingrid Åkesson Bonde som ordförande.
Oberoende i förhållande
till större aktieägare
Oberoende i förhållande
till bolaget
Medlem av
ersättningsutskott
Medlem av
revisionsutskott
Ingrid Bonde Ja Ja Ja Ja
Ulrika Hagdahl Ja Ja Ja Ja
Lars Wedenborn Ja Ja Ja Ja
Anders Böös Ja Ja Ja Ja
Anders Lönnqvist Ja Nej Nej Nej
Vid räkenskapsårets utgång bestod styrelsen av två kvinnor
och tre män. Samtliga av ledamöterna var oberoende i förhål-
lande till bolagets större aktieägare (enligt definitionen i punkt
4.4 i Svensk kod för bolagsstyrning) och fyra av ledamöterna i
förhållande till bolaget. För mer information om styrelseleda-
möterna se beskrivningen på bolagets hemsida.
Bolagets styrelse har antagit en policy om mångfald och utvärdering
av lämplighet som gäller för styrelsen. Målsättningen är att styrelsen
ska bestå av ledamöter med kompletterande erfarenheter och
kompetenser som tillsammans bidrar till ett oberoende och kritiskt
ifrågasättande i styrelsen. För information om ersättning till
styrelsen, se Moderbolaget not 3 i årsredovisningen.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens främsta uppgift är att ta tillvara aktieägarnas och
bolagets intressen. Styrelsen ska fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation samt se till att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kan
kontrolleras på ett betryggande sätt.
Styrelsen fastställer bland annat bolagets strategi och affärs-
plan samt säkerställer god intern kontroll och riskhantering.
Styrelsen följer en årlig plan för sitt arbete.
27
| Wall to Wall Group AB
STYRELSESAMMANTRÄDEN 2023
Under året har sammanlagt 19 styrelsesammanträden hållits.
Samtliga styrelseledamöter har närvarat vid dessa möten. VD
och CFO har deltagit på styrelsens sammanträden, och CFO
har även fungerat som styrelsens sekreterare.
STYRELSENS UTSKOTT
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet är ett rådgivande och beredande utskott för
beslutsärenden innan behandling och beslut sker i styrelsen.
Revisionsutskottet ansvarar för att övervaka och säkerställa
kvaliteten i den finansiella rapporteringen samt effektiviteten i
intern kontroll. Utskottet diskuterar även värderingsfrågor och
andra bedömningar i boksluten.
Antalet ledamöter i Revisionsutskottet ska uppgå till minst två
ledamöter som årligen utses av styrelsen. Utskottets ledamöter
får inte vara anställda av bolaget. Styrelsen beslutade i
samband med ordinarie årsstämma att samtliga styrelsemed-
lemmar förutom Anders Lönnqvist såsom VD i bolaget tills
vidare ingår i Revisionsutskottet, samt att fram till 15 juni 2023
utse Ulrika Hagdahl till utskottets ordförande och därefter fram
tills kommande årsstämma att utse Anders Böös till utskottets
ordförande.
Utskottet har under 2023 haft fyra möten och samtliga
ledamöter har närvarat vid dessa möten.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet är ett beredande utskott vars huvudsakliga
uppgift är att bereda styrelsens beslut i frågor avseende
ersättningspolicy, ersättningar och andra anställningsvillkor för
ledningen. Ersättningsutskottet ska vidare följa och utvärdera
program för rörliga ersättningar samt följa och utvärdera
tillämpningen av de riktlinjer för ledande befattningshavare som
årsstämman fattat beslut om samt gällande ersättningsstruktur
och ersättningsnivåer.
Antalet ledamöter i Ersättningsutskottet ska vara minst två som
årligen utses av styrelsen. Ledamöterna ska vara oberoende i
förhållande till bolagets ledning. Styrelsen beslutade i samband
med ordinarie årsstämma att samtliga styrelsemedlemmar,
förutom Anders Lönnqvist såsom VD i bolaget, tills vidare ingår i
utskottet, samt att utse Ingrid Bonde till utskottets ordförande.
Utskottet har under 2023 ej haft några formella möten då
bolaget har varit noterat på Nasdaq First North Growth Market
och har därmed ej verkat under den Svenska Bolagskoden.
VD och ledning
Anders Lönnqvist har varit verkställande direktör för bolaget
under 2023. Joachim Welin är verkställande direktör för bolaget
sedan den 1 januari 2024.
VD utses av styrelsen och leder verksamheten i enlighet med
de instruktioner som styrelsen har antagit samt ansvarar
för den löpande förvaltningen av bolagets och koncernens
verksamhet enligt aktiebolagslagen. VD ansvarar för att
styrelsen erhåller information och nödvändiga beslutsunderlag
samt är föredragande och ansvarig för att presentera förslag
vid styrelsemötena i frågor som beretts inom bolaget. VD
håller kontinuerligt styrelsen och ordföranden informerade om
bolagets och koncernens finansiella ställning och utveckling.
VD:s arbete utvärderas fortlöpande av styrelsen.
I VD:s huvudsakliga uppgifter ingår bland annat att:
Ansvara för finansiell rapportering genom att tillse att
bokföringen inom bolaget fullgörs i överensstämmelse med
lag och att medelsförvaltningen sköts på ett betryggande
sätt.
Tillse att styrelsens beslut blir genomförda samt kontinuer-
ligt hålla styrelsen informerad om utvecklingen av bolagets
och koncernens verksamhet, resultat och ekonomiska
ställning.
STYRNINGSMODELL
Styrelsen har antagit styrande dokument som klargör
ansvarsfördelningen såsom arbetsordningar för styrelsen, vd,
utskottsarbetet, attestordning etc. Styrelsen har utöver detta
antagit ett antal riktlinjer för att säkerställa god bolagsstyrning.
Dessa inkluderar, utan att vara uteslutande; etiska riktlinjer,
riktlinjer för krishantering, finansmanual, informationspolicy,
informationssäkerhetspolicy, investeringspolicy, it-policy, policy
för närstående transaktioner samt riktlinjer för riskhantering.
Systemen för intern kontroll och riskhantering avseende finan-
siell rapportering är utformade för att uppnå rimlig säkerhet
avseende tillförlitligheten i den externa finansiella rapportering-
en och säkerställa att de finansiella rapporterna är framtagna i
överensstämmelse med god redovisningssed, tillämpliga lagar
och förordningar samt övriga krav på noterade bolag.
Den interna kontrollprocessen i bolaget följer en definierad pro-
cess i tre steg; riskidentifiering, internkontroll, självutvärdering
och rapportering. Riskidentifieringen sker enligt kategorierna
strategiska risker, operationella risker, compliance-risker samt
finansiella risker. Respektive risk bedöms sedan efter dess
påverkan, sannolikhet samt effektiviteten i riskkontrollen.
Aktiviteter för internkontroll utformas därefter för att uppnå en
effektiv riskhantering. Organisationen utför därefter självutvär-
dering som sammanställs av CFO och presenteras årligen till
Revisionsutskottet och styrelsen.
Revisor
Vid årsstämma den 26 april 2023 valdes Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB representerade av Nicklas
Kullberg, till revisor för tiden intill slutet av nästkommande
årsstämma och att arvode till revisorn ska utgå med belopp
enligt godkänd räkning.
28
| Wall to Wall Group AB
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i Wall to Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2023 på sidorna 25–27 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
29
| Wall to Wall Group AB
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Utveckling under 2023
Som en följd av att koncernen bildades den 28 april 2022
omfattar 1 januari - 31 december 2023 första hela räkenskaps-
året och jämförelsetalen omfattar 28 april – 31 december 2022
för koncernen.
Moderbolaget Wall to Wall Group AB förändrade sitt räken-
skapsår i samband med förvärvet av Spolargruppen från det
tidigare brutna räkenskapsåret 1 augusti – 31 juli till kalenderår
under 2022. Detta i syfte att linjera räkenskapsår mellan
moderbolag och dotterbolag i koncernen. Detta innebär att
jämförelseperioden för moderbolagets resultaträkning i denna
rapport omfattar 1 augusti 2021 – 31 december 2022 och för
balansräkning den 31 december 2022.
Under 2023 har Wall to Wall Group fortsatt att utvecklas i högt
tempo. Vi har fortsatt genomföra förvärv i linje med vår uttalade
tillväxtambition. Under året har vi totalt genomfört fyra förvärv
varav tre i Finland. I Finland har vi nu nått en marknadsledande
position och därmed skapar vi en möjlighet till en förbättrad
prisbild samt att vi nu kan attrahera större fastighetsägare, vilka
önskar en högkvalitativ partner för sitt långsiktiga fastighetsun-
derhåll.
Därutöver är vi sedan den 15:e oktober noterat på NASDAQ
Stockholm Main market, vilket är en viktig milstolpe för bolaget.
Under året har vi även fortsatt att förstärka vårt hållbarhetsar-
bete där vi sedan årsskiftet har en ny hållbarhetschef.
Förväntad framtida utveckling
Den marknad som Wall to Wall Group verkar på visar god tillväxt
men är samtidigt fragmenterad vilket innebär möjligheter att
fortsatt växa såväl organiskt som genom förvärv. Härutöver
finns förutsättningar att vidareutveckla verksamheten genom
aktiv affärsutveckling inom närliggande områden där fast-
ighetsägaren och aktiviteter inne i byggnader står i fokus.
Koncernens positionering är attraktiv och bedöms ha goda
förutsättningar att över tid generera betydande kassaflöden
varav en del löpande ska utskiftas till aktieägarna. Härutöver
bedöms förutsättningarna för fortsatt tillväxt genom förvärv
vara goda.
FINANSIELL UTVECKLING FÖR KONCERNEN
Rörelsens intäkter
Rörelsens intäkter uppgick under perioden till 956,1 (426,2)
Mkr och består huvudsakligen av intäkter från rörinfodring,
kanaltätning och geoenergi uppgående till 712,4 (288,9) Mkr
och rörspolning uppgående till 243,6 (137,3) Mkr.
Rörelseresultat
Justerad EBITDA uppgick till 112,0 (65,8) Mkr, motsvarande
en justerad EBITDA-marginal om 11,7 (15,4) %. Resultatet
före av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar (EBITDA) uppgick till 107,4 (38,5) Mkr, motsvarande
en EBITDA-marginal om 11,2 (9,0) %. Justerad EBITA uppgick
till 58,3 (39,2) Mkr, motsvarande en justerad EBITA-marginal
om 6,1 (9,2) %. Jämförelsestörande poster består främst av
transaktionskostnader, omvärdering villkorade tilläggsköpeskil-
lingar, omstruktureringskostnader samt kostnader relaterat till
listbyte och namnbyte, se tabell nedan.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 41,8 (4,2) Mkr motsvarande
en rörelsemarginal om 4,4 (1,0) %.
2023-12-31
Ackumulerat Ackumulerat
EBITDA EBITA
Rörelseresultat 107,4 53,7
Jämförelsestörande poster
Transaktionskostnader 7,4 7,4
Omstruktureringskostnader 7,8 7,8
Kostnader relaterade till listbyte
och namnbyte
7,5 7,5
Omvärdering villkorade
tilläggsköpeskillingar
-18,1 -18,1
Justerat rörelseresultat 112,0 58,3
2022-12-31
Ackumulerat Ackumulerat
EBITDA EBITA
Rörelseresultat 38,5 11,9
Jämförelsestörande poster
Transaktionskostnader 27,2 27,2
Justerat rörelseresultat 65,8 39,2
30
| Wall to Wall Group AB
Finansiella poster
Finansiella poster, netto, uppgick till -14,3 (-5,0) Mkr. Periodens
finansiella kostnader uppgick till -20,6 (-9,0) Mkr och avser
främst räntekostnader. De finansiella intäkterna uppgick till 6,3
(4,0) Mkr och avser även omvärdering av teckningsoptioner.
Skatt
Periodens skatt uppgick till -10,3 (-4,9) Mkr, varav -14,4 (-2,7)
Mkr avser aktuell skatt och 4,1 (-2,2) Mkr avser uppskjuten
skatt. Skattesatsen har påverkats av omvärderingar av
teckningsoptioner och av villkorade tilläggsköpeskillingar samt
andra ej avdragsgilla kostnader.
Årets resultat
Periodens resultat uppgick till 17,2 (-5,8) Mkr. Resultatet per
aktie före och efter utspädning uppgick till 1,26 (-0,43) kr.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under
perioden till 50,7 (6,0) Mkr.
Kassaflödet före förändringar i rörelsekapital uppgick till 70,7
(26,0) Mkr och förändringar i rörelsekapital uppgick till -20,0
(-20,0) Mkr. Ökande varulager och pågående arbeten, kundford-
ringar samt övriga kortfristiga fordringar påverkade kassaflödet
med -32,9 (1,3) Mkr. Ökande leverantörsskulder påverkade
kassaflödet med 0,5 (-15,2) Mkr samt ökade övriga kortfristiga
rörelseskulder påverkade kassaflödet med 12,5 (-6,3) Mkr.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -114,4
(-545,0) Mkr, bestående i huvudsak av förvärv av dotterföretag
om -104,1 (-523,8) Mkr, investeringar i materiella tillgångar och
immateriella tillgångar om -13,5 (-21,3) Mkr samt avyttring av
materiella och finansiella tillgångar om 3,4 (1,1) Mkr.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -108,9
(-20,6) Mkr och är främst relaterat till amortering av leasingskuld
och lån om -145,1 (-48,1) Mkr. Under perioden har det tagits
upp lån om 49,7 (36,3) Mkr. Periodens rapporterade kassaflöde
uppgick till -172,6 (-559,7) Mkr.
Eget kapital
Eget kapital uppgick vid periodens utgång till 1 071,6 (1 036,6
per 31 december 2022) Mkr. För detaljerad information om
inlösenförfaranden, emissioner, och andra händelser med
påverkan på eget kapital, se not 10 för moderbolaget.
Finansiell ställning
Nettoskulden uppgick vid periodens utgång till 135,8 (-8,9
per 31 december 2022) Mkr. Vid periodens utgång fanns en
outnyttjad checkräkningskredit om 10,0 (8,5 per 31 december
2022) Mkr. Därutöver finns ett outnyttjat kreditutrymme om
216,5 Mkr inom ramen för existerande bankfacilitet.
Minskade likvida medel är primärt hänförligt till amortering
genomfört under tredje kvartalet. Leasingskulden ökar bland
annat till följd av genomförda rörelseförvärv samt nyförvärvade
leasingtillgångar främst kopplade till fordon.
Nettoskuld
Mkr
31 december
2023
31 december
2022
Upplåning 157,1 211,2
Leasingskulder 84,9 58,8
Likvida medel -106,1 -278,9
Nettoskuld 135,8 -8,9
Rörelsekapital
Mkr
31 december
2023
31 december
2022
Varulager 17,7 8,7
Kundfordringar 151,0 115,8
Övriga fordringar 42,4 33,8
Leverantörsskulder -47, 9 -44,8
Övriga skulder -112,0 -90,3
Netto rörelsekapital 51,2 23,3
Företagsförvärv
Under året har koncernen förvärvat verksamheterna Suomen
Sukittajat Oy, Dansk Ventilationsforing ApS, RPL Talotekniikka
Oy, Repipe Norrköping AB och Reliner Oy. Förvärven har
etablerat koncernen i Finland och förstärkt positionen inom
rörinfodring på den svenska, danska och den finska marknaden.
Se vidare not 27 för koncernen.
31
| Wall to Wall Group AB
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Wall to Wall Group är exponerat för ett antal riskfaktorer i
koncernens verksamhet. Dessa risker kan påverka koncer-
nens resultat och finansiella ställning och kan kontrolleras i
varierande grad. Den verkställande direktören ansvarar för att
säkerställa en lämplig riskhantering i enlighet med instruktioner
och riktlinjer från styrelsen och revisionsutskottet. Koncernen
bedömer risken och implementerar övervakning och kontroller
för de risker som har störst påverkan. Vid en bedömning av
påverkan beaktas både sannolikheten för att risken inträffar
och eventuella konsekvenser, samt hur effektiva interna
kontroller och andra åtgärder är.
Risker delas in i fyra kategorier: Strategiska risker, operativa
risker, compliancerisker och finansiella risker. Strategiska risker
omfattar risker kopplat till bolagets strategi och påverkan från
externa faktorer, Operativa risker omfattar risker hänförliga
till bolagets drift. Compliancerisker omfattar risker kopplade
till regelefterlevnad, och Finansiella risker omfattar specifikt
valutakursrisk, ränterisk, kreditrisk, refinansieringsrisk och likvi-
ditetsrisk. Finansiella risker beskrivs i not 14 i årsredovisningen.
Medarbetare
Antal anställda (mätt som FTE) uppgick vid periodens slut till
544 (384). Medelantalet anställda (mätt som FTE) för perioden
1 januari till 31 december 2023 uppgick till 490 (331), varav 4
(4) i moderbolaget. Se vidare not 6 för koncernen.
Aktiedata
Antalet A aktier uppgick per 31 december 2023 till 11 817 291
(11 348 394), antal B aktier till 2 000 000 (2 000 000) och
aktiekapitalet uppgick till 3,5 (3,4) Mkr. Under 2023 har det
utgivits nya A aktier i samband med förvärvet av tillgångarna
i Suomen Sukittajat OY och även efter att erbjudandet om
återköp av teckningsoptioner med betalning genom nyutgivna
aktier som aviserades den 13 september 2023 fullgjordes.
Styrelsen har beslutat med stöd av bemyndigande från den
extra bolagsstämman den 22 december 2023 om återköp av
egna aktier.
Såväl A som B aktier har 1 rösträtt. De 10 största ägarna
representerade tillsammans 56,5 (61,7) % av totalt aktiekapital
vid årets utgång. Vid årsbokslutet 31 december 2023 hade
bolaget 875 aktieägare
Aktieägare
AGB Kronolund 1 352 619 9,8%
Servisen Investment Management 1 352 105 9,8%
Carnegie Fonder 1 250 000 9,1%
RoosGruppen 851 270 6,2%
Swedbank Robur 710 441 5,1%
Tjärnvall Holding 698 389 5,1%
Familjen Nordström 586 601 4,3%
Masonly AB 376 241 2,7%
Nordnet Pensionsförsäkring 321 035 2,3%
Suomen Sukittajat Oy 295 949 2,1%
Övriga aktieägare 6 022 641 43,5%
Total 13 817 291 100,0%
Kursutveckling under året
70
75
80
85
90
95
100
105
110
Januari
Februari
Mars
April
Maj
Juni
Juli
Augusti
September
Oktober
November
December
SEK
2023-12-31 2022-12-31
Antal A-aktier 11 817 291 11 348 394
Antal B-aktier 2 000 000 2 000 000
Totalt antal aktier 13 817 291 13 348 394
Totalt omräknat antal
teckningsoptioner
1
1 703 651 3 125 814
Varav innehas av Wall to Wall Group AB 271 634 286 636
Totalt utestående antal omräknade
teckningsoptioner
1 432 017 2 829 178
Maximal nettoutspädning 10,4% 21,3%
1) Alla teckningsoptioner omräknade till lika rätt till en underliggande aktie. Noterade
teckningsoptioner av serie TO1A och serie TO2A har rätt till ¼ underliggande aktie,
det vill säga det krävs 4 teckningsoptioner för att teckna 1 aktie till kurs 115 SEK.
32
| Wall to Wall Group AB
Transaktioner med närstående
Se not 29 för koncernen och not 9 för moderbolaget.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare för
tbd30 AB (nuvarande Wall to Wall Group) antogs av extra
bolagsstämma den 30 april 2021. Tbd30 var tidigare ett så
kallat Special Purpose Company och noterades den 24 juni
2021 på Nasdaq Stockholm inom segmentet för förvärvsbolag
med affärsidé att identifiera, utvärdera och genomföra ett
förvärv av ett onoterat bolag. Efter genomfört förvärv av
Spolargruppen under våren 2022, avnoterades tbd30 från
denna lista och noterades på Nasdaq First North Growth
Market den 29 april 2022. Bolaget, som bytte namn till Wall
to Wall Group den 22 december 2023, noterades återigen på
Nasdaq Stockholm den 23 oktober 2023. Wall to Wall Group
avser föreslå att den ordinarie bolagstämman den 15 april 2024
beslutar om att fastställa nya riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare uppdaterade i relevanta delar.
Ersättning till ledande befattningshavare i Bolaget ska utgöras
av fast lön, eventuellt kontant rörlig ersättning och övriga
sedvanliga förmåner samt pension. Den sammanlagda årliga
ersättningen, inklusive pensionsförmån, ska vara marknads-
mässig och konkurrenskraftig på den arbetsmarknad där
befattningshavaren är placerad och ta hänsyn till individens
kvalifikationer och erfarenheter samt att framstående prestatio-
ner ska reflekteras i den totala ersättningen.
Riktlinjerna omfattar verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen.
Under 2023 har ingen rörlig ersättning avtalats eller betalats ut
och VD har ej uppburit pension.
Ersättningsriktlinjerna, antagna av extrastämman 30 april 2021,
har blivit fullt implementerade. Inga avvikelser från riktlinjerna
har beslutats och inga avvikelser från processen för implemen-
tering av riktlinjerna har gjorts. Se vidare not 6 för koncernen
samt not 3 för moderbolaget.
Väsentliga händelse under året
Den 2 januari 2023 slutfördes förvärvet av Suomen Sukittajat
Oy vilket därmed etablerar Spolargruppen i Finland.
Den 28 februari 2023 förvärvades Dansk Ventilationsforing
ApS vilket förstärker Spolargruppens position i Danmark.
Den 28 april 2023 slutfördes förvärvet av RPL Talotekniikka Oy.
Den 15 juni 2023 förvärvade det nybildade bolaget Repipe
Norrköping AB, verksamheten och tillgångarna i Norrköping
Relining AB.
Den 29 september 2023 förvärvade det nybildade bolaget
Reliner Oy reliningsverksamheten Consti Sukitus från Consti
Building Services Ltd, vilket ytterligare förstärker Spolar-
gruppens position i Finland.
Den 11 oktober 2023 godkändes Wall to Wall Groups
A-aktier för upptagande av handel på Nasdaq Stockholm.
Första dag för handel var 23 oktober 2023.
Joachim Welin, verkställande direktör i Spolargruppen Sveri-
ge AB, tillträder som verkställande direktör och koncernchef
i Wall to Wall Group AB den 1 januari 2024.
Väsentliga händelser efter periodens slut
Det har inte varit några väsentliga händelser efter periodens slut.
33
| Wall to Wall Group AB
Förslag till vinstdisposition
Koncernens och moderbolagets resultat och ställning framgår
av efterföljande resultat- och balansräkningar samt kassaflödes-
analyser med tilläggsupplysningar.
Belopp i SEK 2023-12-31
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel:
Fritt eget kapital exklusive årets resultat 1 038 251 884
Årets resultat 455 680
1 038 707 564
Styrelsen föreslår att balanserat resultat
disponeras så att
Till aktieägarna utdelas 1 kr per aktie, totalt 13 817 291
I ny räkning överföres 1 024 890 273
1 038 707 564
Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen är försvarlig
utifrån moderbolagets och koncernens konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt och enligt styrelsens bedömning
kommer bolagets och koncernens egna kapital efter föreslagna
utdelning att vara tillräckligt stort i förhållande till verksam-
hetens art, omfattning och risker. Soliditet, skuldsättning
och likviditet kommer även efter föreslagen utdelning att
vara betryggande i förhållande till bolagets och koncernens
framtidsutsikter, och bolaget och koncernen antas kunna
fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Flerårsjämförelse
Mkr
1 januari 2023–
31 december 2023
28 april 2022–
31 december 2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
Justerad EBITDA 112,0 65,8
Justerad EBITDA-marginal, % 11,7% 15,4%
Justerad EBITA 58,3 39,2
Justerad EBITA-marginal, % 6,1% 9,2%
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Nettoresultat 17,2 -5,8
Nettoskuld 135,8 -8,9
Justerad EBITDA R12 115,9 116,8
Nettoskuld / justerad EBITDA R12 1,2 -0,1
Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden. 13 678 259 13 348 394
Resultat per aktie före och efter utspädning baserat på genomsnittligt antal aktier, kr 1,26 -0,43
För definitioner av nyckeltal, se avsnitt ”Definitioner.
34
| Wall to Wall Group AB
KONCERNREDOVISNING
KONCERNENS RESULTATRÄKNING1 januari 202328 april 2022
Mkr
Not
– 31 december 2023– 31 december 2022
Nettoomsättning
3
956 , 1
426 ,2
Övriga rörelseintäkter
4
26 ,2
2,3
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
-298,2
-113, 7
Övriga externa kostnader
5
-181 , 1
-101, 8
Personalkostnader
6
-392, 0
-17 4 ,0
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella
-65, 6
-3 4,3
anläggningstillgångar inkl. nyttjanderättstillgångar
Övriga rörelsekostnader
7
-3, 7
-0,6
Summa rörelsekostnader
-940, 5
-424 ,3
Rörelseresultat
41, 8
4,2
Finansiella intäkter
8
6,3
4,0
Finansiella kostnader
8
-20,6
-9,0
Finansiella poster – netto
-14, 3
-5 ,0
Resultat efter finansiella poster
2 7, 5
-0,8
Skatt
9
-10 ,3
-4, 9
Periodens resultat
10
17 ,2
-5,8
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr
1 ,26
-0 ,43
Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden
13 678 259
13 348 394
Antal aktier utestående på bokslutsdagen
13 817 291
13 348 394
Periodens resultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
35
| Wall to Wall Group AB
KONCERNENS TOTALRESULTAT
1 januari 202328 april 2022
Mkr– 31 december 2023– 31 december 2022
Periodens resultat
17 ,2
-5,8
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen
Valutakursdifferenser
-3,8
1,6
Summa övrigt totalresultat för perioden
-3,8
1,6
Summa totalresultat för perioden
13,4
-4,2
Totalresultatet för perioden är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
36
| Wall to Wall Group AB
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Varumärken
11
5 0, 7
49 ,4
Kundkontrakt
11
3 8,7
5 0,3
Goodwill
11
1 012,1
891 ,9
Övriga immateriella tillgångar
11
0,9
3,0
Inventarier, verktyg och installationer
12
62, 3
6 7, 0
Nyttjanderättstillgångar
13
8 7, 7
62,6
Andra långfristiga fordringar
2,6
0,8
Summa anläggningstillgångar
1 254,9
1 124,9
Omsättningstillgångar
Varulager
1 7, 7
8, 7
Kundfordringar
14, 16
151 ,0
115, 8
Avtalstillgångar
25, 5
1 4,8
Övriga fordringar
6,7
6,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
17
10 ,2
12, 3
Likvida medel
18
106 , 1
278, 9
Summa omsättningstillgångar
317 , 3
437 ,2
Summa tillgångar
1 572,2
1 562,2
KONCERNENS BALANSRÄKNING
37
| Wall to Wall Group AB
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
EGET KAPITAL
Aktiekapital
19
3,5
3,3
Övrigt tillskjutet kapital
1 077,6
1 042,5
Valutakursdifferenser
-1, 7
1,6
Balanserad vinst inklusive periodens resultat
-7, 8
-10, 8
Summa eget kapital
1 071,6
1 036,6
SKULDER
Långfristiga skulder
Upplåning
20
152, 1
1 7 7, 0
Långfristig leasingskuld
13, 14
49,6
2 9,7
Uppskjutna skatteskulder
21
28, 9
32,8
Övriga skulder
14, 22
2 1,0
2 3,5
Övriga avsättningar
6, 2
3,7
Summa långfristiga skulder
257 ,9
266 ,8
Kortfristiga skulder
Upplåning
20
5,0
34,2
Kortfristig leasingskuld
13, 14
3 5,3
2 9 ,1
Leverantörsskulder
4 7, 9
4 4,8
Avtalsskuld
6 ,1
2 ,1
Skatteskuld
6,5
0,0
Övriga skulder
14, 23
7 5 ,1
110 ,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
6 6,8
38,4
Summa skulder
242, 7
258,8
Summa eget kapital och skulder
1 572,2
1 562,2
KONCERNENS BALANSRÄKNING (FORTS.)
38
| Wall to Wall Group AB
Balanserat
resultat
Övrigt inklusive
tillskjutet Valutakurs- periodens Summa eget
Not
Aktiekapital
kapitaldifferenserresultatkapital
Koncernen bildas 28 april 2022
2,6
7 9 7, 9
-
-5,0
7 95, 5
Periodens resultat
-5,8
-5,8
Övrigt totalresultat för perioden
1 ,6
1,6
Summa totalresultat för perioden
0,0
0,0
1,6
-5,8
-4 ,2
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
19
0,4
149, 7
150, 1
Emissionskostnader
19
-
-2 4, 5
-24, 5
Apport/kvittningsemission
19
0, 6
2 4 1,6
242,2
Emission mot teckningsoptioner
19
0, 0
1 1, 9
1 1, 9
Inlösen av A-aktier
19
-0, 3
-124 , 1
-12 4,4
Inlösen av C-aktier
19
-
-1 0,0
-1 0,0
Summa transaktioner med aktieägare
0, 7
24 4,6
0,0
0,0
24 5,3
Utgående balans per 31 december 2022
3,3
1 042,5
1,6
-10, 8
1 036,6
Balanserat
resultat
Övrigt inklusive
tillskjutet Valutakurs- periodens Summa eget
Not
Aktiekapital
kapitaldifferenserresultatkapital
Ingående balans per 1 januari 2023
3,3
1 042,5
1,6
-10, 8
1 036,6
Periodens resultat
17 ,2
17 ,2
Övrigt totalresultat för perioden
-3 ,8
-3,8
Summa totalresultat för perioden
0,0
0,0
-3,8
17 ,2
13,4
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
19
-
0,2
-
-
0,2
Apport/kvittningsemission
19
0 , 1
2 8,8
-
-
28,8
Emission mot teckningsoptioner
19
0, 0
6, 2
-
-
6,2
Utdelning
-13, 6
-13, 6
Summa transaktioner med aktieägare
0,1
3 5 ,1
0,0
-13, 6
21, 5
Utgående balans per 31 december 2023
3,5
1 077,6
-2,2
-7, 2
1 071,6
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
39
| Wall to Wall Group AB
1 januari 202328 april 2022
Mkr
Not
– 31 december 2023– 31 december 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
4 1,8
4,2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
26
49 ,2
34,8
Erhållen ränta
3,4
0,3
Erlagd ränta
-15, 1
-7, 8
Betald skatt
-8 ,6
-5,5
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
70,7
2 6,0
Ökning/minskning av varulager
-1, 5
-2 ,0
Ökning/minskning av kundfordringar
-2 6,3
12,5
Ökning/minskning av övriga kortfristiga fordringar
-5,2
-9,2
Ökning/minskning av leverantörsskulder
0,5
-15,2
Ökning/minskning av övriga kortfristiga rörelseskulder
12,5
-6,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
50, 7
6,0
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
-13, 5
-2 1,3
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
2,7
1 ,1
Förvärv av dotterbolag efter avdrag för förvärvade likvida medel
27
-104 , 1
-523,8
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-0,3
-1, 0
Avyttring av finansiella tillgångar
0,7
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-114,4
-545,0
Finansieringsverksamheten
Nyemission
19
0,2
150 , 1
Emissionskostnader
19
0,0
-24, 5
Inlösen av A-aktier
19
0,0
-124 ,4
Inlösen av C-aktier
19
0,0
-1 0,0
Upptagna lån
28
4 9,7
36,3
Amortering av lån
28
-108,4
-2 9,3
Amortering av leasingskuld
28
-3 6, 7
-18,8
Utdelning till företagets aktieägare
-13 ,6
-
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-108, 9
-2 0,6
Minskning/ökning av likvida medel
-172,6
-559, 7
Likvida medel vid periodens början
27 8,9
838 ,4
Kursdifferenser i likvida medel
-0 ,1
0 ,1
Likvida medel vid periodens slut
106, 1
278, 9
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
40
| Wall to Wall Group AB
KONCERNENS NOTER
NOT 1 REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga redovis-
ningsprinciper som tillämpats när denna koncernredovisning har
upprättats. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla
presenterade år, om inte annat anges. Koncernredovisningen
omfattar det legala moderbolaget (Wall to Wall Group AB) och
dess dotterföretag.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för Wall to Wall Group AB-koncernen har
upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Komplet-
terande redovisningsregler för koncerner, samt International
Financial Reporting Standards (IFRS) och tolkningar från IFRS
Interpretations Committee (IFRS IC) sådana de antagits av EU.
Tillgångar och skulder är värderade utifrån anskaffningsvärde
förutom vissa finansiella skulder som värderas till verkligt
värde, vilket för Wall to Wall Group avser villkorade tilläggs-
köpeskillingar samt skulder för emitterade teckningsoptioner
(investeraroptioner).
Koncernen bildades den 28 april 2022 när Wall to Wall Group
AB förvärvade Spolargruppen (Spolargruppen). Moderbolaget
Wall to Wall Group AB bildades 30 mars 2021. I och med
förvärvet av Spolagruppen har moderbolaget Wall to Wall
Group AB bytt räkenskapsår, från tidigare 1 augusti till 31 juli
till kalenderår. Årsredovisningen innefattar därmed en förlängd
jämförelseperiod för moderbolaget, d.v.s. 1 augusti 2021 till 31
december 2022.
Ändrade redovisningsprinciper
Nedan beskrivs vilka ändrade redovisningsprinciper som
koncernen tillämpar från och med 1 januari 2023.
För att öka användbarheten av upplysningarna om tillämpade
redovisningsprinciper har IASB ändrat upplysningskraven i IAS
1 Utformning av finansiella rapporter till att enbart omfatta vä-
sentliga redovisningsprinciper. Koncernen har gjort en översyn
av redovisningsprinciperna och anpassat dem i enlighet med
ändringen i IAS 1.
Koncernen har under innevarande räkenskapsår ändrat
redovisningsprincip avseende redovisningen av finansiella
instrument kopplade till villkorade tilläggsköpeskillingar.
Villkorade tilläggsköpeskillingar klassificeras som finansiella
skulder och värderas till verkligt värde via resultaträkningen.
Tidigare redovisades värdeförändringen i resultaträkningen i
finansiella poster och från och med innevarande räkenskapsår
kommer värdeförändringen redovisas i resultaträkningen i
rörelseresultatet. Då förvärv och därmed ofta förekommande
villkorade tilläggsköpeskillingar är en väsentlig del av bolagets
tillväxtstrategi kommer förändringar av villkorade tilläggskö-
peskillingar framgent att redovisas som en del av rörelsere-
sultatet för att därigenom bättre spegla den underliggande
resultatutvecklingen.
Nya och ändrade standarder som ännu ej tillämpas av
koncernen
Ett antal nya standarder, ändringar i standarder, och tolkningar
som har publicerats, träder i kraft för räkenskapsår som börjar
efter 1 januari 2023. Vissa av dessa är inte tillämpliga på
koncernen och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport, då de inte väntas ha en väsentlig inverkan
på koncernens finansiella rapporter på innevarande eller
kommande perioder och inte heller på framtida transaktioner.
Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestäm-
mande inflytande. Koncerninterna transaktioner, balansposter
samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner
mellan koncernföretag elimineras. Redovisningsprinciperna för
dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera
en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag
utgörs av de verkliga värdena av överlåtna tillgångar och
skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare, aktier som
emitterats av koncernen och tillgångar eller skulder som är en
följd av ett avtal om villkorad tilläggsköpeskilling.
Identifierbara förvärvade tillgångar, övertagna skulder och
övertagna eventualförpliktelser i ett rörelseförvärv värderas,
med ett fåtal undantag, inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen.
Goodwill avser det belopp varmed överförd ersättning översti-
ger verkligt värde på identifierbara förvärvade nettotillgångar.
I de fall då hela eller delar av en köpeskilling skjuts upp, ska
de framtida betalningarna diskonteras till nuvärdet vid för-
värvstidpunkten. Diskonteringsräntan är företagets marginella
låneränta, vilken är den räntesats företaget skulle ha betalat
för en finansiering genom lån under motsvarande period och
liknande villkor.
Villkorad tilläggsköpeskilling klassificeras antingen som eget
kapital eller som finansiell skuld. Belopp klassificerade som
finansiella skulder omvärderas varje period till verkligt värde.
Eventuella omvärderingsvinster och -förluster redovisas i
rörelseresultatet.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår
och redovisas i posten övriga externa kostnader i koncernens
rapport över totalresultat.
41
| Wall to Wall Group AB
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika
enheterna i koncernen är värderade i den valuta som används i
den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är
verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor (kr) som är moderbolagets funktionella valuta
och koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen
eller den dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana transak-
tioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträk-
ningen. Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån
och likvida medel redovisas i resultaträkningen som finansiella
intäkter eller kostnader.
I koncernredovisningen redovisas valutakursdifferenser
hänförliga till omräkningen av en nettoinvestering i en ut-
landsverksamhet i övrigt totalresultat.
Intäktsredovisning
Intäktsredovisning
Koncernens huvudsakliga verksamhet är tillhandahållande
av tjänster inom främst spolning och relining. Koncernens
prestationsåtagande i avtalen utgörs av att tillhandahålla de
tjänster som specificerats i avtalen. Transaktionspriset utgörs
framför allt av fast pris samt uppdrag på löpande räkning.
Rörliga delar såsom volymrabatter förekommer enbart i en
begränsad omfattning och minskar då transaktionspriset.
Ingen väsentlig finansieringskomponent bedöms föreligga vid
försäljningstidpunkten då betalningsvillkor följer branschpraxis
utan längre kredittider.
Intäkten från de levererade tjänsterna redovisas i den period de
tillhandahålls. För avtal till fast pris, redovisas intäkten baserat
på hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten som
levererats under perioden då kunden erhåller och utnyttjar
tjänsterna vid samma tidpunkt. Detta avgörs baserat på den
faktiska nedlagda arbetstiden jämfört med den totala förvänta-
de arbetstiden för uppdraget.
Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller färdigställan-
degraden av projekt revideras om omständigheterna förändras.
Ökningar eller minskningar i bedömda intäkter eller kostnader
som är beroende på en ändrad uppskattning redovisas i
rapporten över totalresultat i den period som omständigheterna
som gav anledning till revisionen blev kända för ledningen.
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid över-
enskomna betalningstidpunkter. Om tjänsterna som koncernen
levererat överstiger betalningen, redovisas en avtalstillgång.
Om betalningarna överstiger de levererade tjänsterna, redovi-
sas en avtalsskuld. Större delen av avtalen redovisas över tid.
En fordran redovisas när tjänsterna har levererats, då detta
är den tidpunkt som ersättningen blir ovillkorlig (det vill säga,
endast tidens gång krävs för att betalning ska ske).
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning
av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som VD.
Wall to Wall Group:s VD bedömer verksamhetens prestation
utifrån koncernen i helhet. Utifrån detta har man identifierat
ett rapporterbart rörelsesegment som utgörs av koncernen i
helhet.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i koncernens rapport över totalresultat, utom
när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i
övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Leasing
Koncernen leasar kontorslokaler, fordon samt maskiner.
Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder mellan 3 till 8
år men möjligheter till förlängning kan finnas.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal
redovisas initial till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar
nuvärdet av följande leasingbetalningar:
fasta avgifter med tillägg för kända indexhöjningar vid
ingången av leasingavtalet.
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris,
initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inlednings-
datumet.
belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt
restvärdesgarantier
42
| Wall to Wall Group AB
När leasingavtalets längd fastställs beaktar ledningen all
tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption eller att utnyttja en option att
säga upp ett avtal. Optionen att förlänga eller att säga upp ett
avtal inkluderas endast i leasingavtalets längd om det är rimligt
säkert att avtalet förlängs eller sägs upp.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets
implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt,
vilket normalt är fallet för koncernen, tillämpas koncernens
marginella låneränta. Den marginella låneräntan är den räntan
som den enskilda leasetagaren skulle få betala för att låna de
nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde
som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande
villkor och säkerhet.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde
och inkluderar följande:
det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till.
leasingavgifter som betalts vid eller före inledningsdatumet.
initiala direkta utgifter.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över den kortare av
nyttjandeperioden och leasingperioden. Leasingbetalningarna
fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan
redovisas i resultaträkningen över leasingperioden.
Betalningar för korta kontrakt och samtliga leasingavtal av
mindre värde kostnadsförs linjärt i rapporten över totalresultat.
Med korta kontrakt avses kontrakt med en leasingperiod på
12 månader eller mindre utan köpoption. Avtal av mindre värde
inkluderar kontorsutrustning. Avtal kan innehålla både leasing-
och icke-leasingkomponenter. Koncernen har valt att tillämpa
undantaget i IFRS 16 som anger att icke-leasingkomponenter
inte behöver separeras från leasingkomponenter.
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i
ett antal av koncernens leasingavtal. Villkoren används för att
skapa flexibilitet i hanteringen av tillgångarna som används i
koncernens verksamhet. När leasingavtalets längd fastställs
beaktar ledningen all tillgänglig information som ger ett eko-
nomiskt incitament att utnyttja en förlängningsoption eller att
utnyttja en option att säga upp ett avtal. Optionen att förlänga
eller att säga upp ett avtal inkluderas endast i leasingavtalets
längd om det är rimligt säkert att avtalet förlängs eller sägs upp.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterföretag och avser det
belopp varmed köpeskillingen överstiger verkligt värde på
identifierbara förvärvade nettotillgångar.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som
förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter
eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli
gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp
av enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta
nivå i koncernen på vilken goodwillen i fråga övervakas i den
interna styrningen. Goodwill övervakas på koncernnivå.
Varumärken, Kundkontrakt, och Övriga immateriella tillgångar
Kundkontrakt som förvärvats genom ett rörelseförvärv
redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. De har en
bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde
minskat med ackumulerade av- och nedskrivningar. Uppskattad
nyttjandeperiod uppgår till 5 år vilket motsvarar den uppskatta-
de tid dessa kommer kunna nyttjas.
Varumärken som förvärvats genom ett företagsförvärv
redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen minskat med
ackumulerade nedskrivningar. Varumärken skrivs inte av, utan
nedskrivningstestas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminskning.
Övriga immateriella tillgångar som har förvärvats separat
redovisas till anskaffningsvärde. De bedöms ha en bestämd
nyttjandeperiod och redovisas i efterföljande perioder till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av- och ned-
skrivningar. Uppskattad nyttjandeperiod uppgår till 5 år vilket
motsvarar den uppskattade tid dessa kommer kunna nyttjas.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar består av inventarier, verktyg
och installationer. Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffnings-
värde ner till det beräknade restvärdet över den beräknade
nyttjandeperioden, görs linjärt enligt följande:
Inventarier, verktyg och installationer: 3-5 år
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Vid varje balansdag bedöms om det finns någon indikation på
att en tillgångs värde är lägre än dess redovisade värde. Om en
sådan indikation finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde med avdrag
för försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning
av nyttjandevärdet beräknas nuvärdet av de framtida kassa-
flödena som tillgången väntas ge upphov till i den löpande
verksamheten samt när den avyttras eller utrangeras. Den
diskonteringsränta som används är före skatt och återspeglar
marknadsmässiga bedömningar av pengars tidsvärde och de
risker som avser tillgången. En tidigare nedskrivning återförs
endast om de skäl som låg till grund för beräkningen av återvin -
ningsvärdet vid den senaste nedskrivningen har förändrats.
43
| Wall to Wall Group AB
Vid nedskrivningsprövning grupperas tillgångarna i så små
kassagenererade enheter som möjligt. En kassagenererande
enhet är en tillgångsgrupp med i allt väsentligt oberoende
inbetalningar. Följden är att vissa tillgångars nedskrivningsbe-
hov prövas enskilt och vissa prövas på nivån kassagenererande
enhet. Goodwill fördelas på de kassagenererande enheter som
förväntas dra fördel av synergieffekter i hänförliga rörelse-
förvärv och representerar den lägsta nivå i koncernen där VD
bevakar goodwill. VD bevakar goodwill på koncernnivå.
Nedskrivningsbehovet för de kassagenererande enheter till
vilka goodwill och varumärken har fördelats prövas minst en
gång per år. Alla övriga enskilda tillgångars eller kassagenere-
rande enheters nedskrivningsbehov prövas när händelser eller
ändrade omständigheter tyder på att det redovisade värdet
inte kan återvinnas.
En nedskrivning redovisas för det belopp med vilket tillgångens
eller den kassagenererande enhetens redovisade värde
överstiger dess återvinningsbara belopp.
Finansiella instrument
Koncernens finansiella instrument utgörs av posterna andra
långfristiga fordringar, kundfordringar, övriga fordringar,
upplupna intäkter, likvida medel, upplåning, leverantörsskulder,
villkorade tilläggsköpeskillingar, övriga skulder samt upplupna
kostnader.
Det redovisade värdet på koncernens långfristiga finansiella
instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
motsvarar i allt väsentligt dess verkliga värde eftersom räntan
är i paritet med aktuella marknadsräntor. Det redovisade värdet
på koncernens kortfristiga finansiella instrument värderade till
upplupet anskaffningsvärde motsvarar i allt väsentligt dess
verkliga värde då diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när
koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp
och försäljning av finansiella tillgångar och skulder redovisas
på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa
eller sälja tillgången.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillfället
till verkligt värde plus, för en finansiell tillgång eller finansiell
skuld som inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen,
transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller
emission av finansiell tillgång eller finansiell skuld, till exempel
avgifter och provisioner.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar och värderar samtliga finansiella
tillgångar i kategorin upplupet anskaffningsvärde. Tillgångar som
innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och
där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet
av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditför-
luster som redovisats (se Nedskrivning av finansiella tillgångar
nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas
med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter.
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på af-
färsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller
sälja tillgången. Finansiella tillgångar tas bort från balansräk-
ningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har
löpt ut eller har överförts och koncernen har överfört i stort sett
alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder redovisas efter första redovis-
ningstillfället till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden, med undantag för utställda investerar-
optioner och villkorade tilläggsköpeskillingar vilka värderas till
verkligt värde över resultatet.
Koncernens villkorade tilläggsköpeskillingar klassificeras som
finansiella skulder och värderas till verkligt värde via resulta-
träkningen. Den finansiella skulden omvärderas varje period till
verkligt värde och värdeförändringen redovisas i resultaträk-
ningen i rörelseresultatet.
Koncernens investeraroptioner klassificeras som finansiella
skulder och värderas till verkligt värde via resultaträkningen.
Den finansiella skulden omvärderas varje period till verkligt
värde och värdeförändringen redovisas i resultaträkningen i
finansiella poster.
Teckningsoptionerna av serie 2021:2 & 2021:3 (investerarop-
tioner) som emitterats ger bolaget en möjlighet att reglera via
nettostrike. Detta innebär att det finns en variabilitet i antalet
aktier som kommer att emitteras och ”fixed for fixed”-kriteriet i
IAS 32 är därför inte uppfyllt. Vid nettoreglering används bola-
gets egna aktier som betalmedel för att reglera den existerande
förpliktelsen. Antalet aktier som emitteras är beroende av det
verkliga värdet på bolagets aktier vid tidpunkten för reglering.
Teckningsoptionerna av serie 2021:2 & 2021:3 redovisas därför
i enlighet med IAS 32 och klassificeras som en finansiell skuld
och inte som eget kapital. Den finansiella skulden klassificeras
som en finansiell skuld till verkligt värde via resultaträkningen.
Utgifter som är direkt hänförliga till upptagande av lån
korrigerar lånets anskaffningsvärde och periodiseras enligt
effektivräntemetoden. Alla ränterelaterade avgifter redovisas i
resultatet ingår i posterna ”Finansiella kostnader” eller ”Finan-
siella intäkter”.
Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom 12 månader från balansdagen. Om dessa förfaller
senare än 12 månader från balansdagen klassificeras dessa
som långfristiga skulder.
44
| Wall to Wall Group AB
Bortbokning av finansiella skulder
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förplik-
telserna har reglerats, annullerats eller på annat sätt upphört.
Skillnaden mellan det redovisade värdet för en finansiell skuld
(eller del av en finansiell skuld) som utsläckts eller överförts
till en annan part och den ersättning som erlagts, inklusive
överförda tillgångar som inte är kontanter eller påtagna skulder,
redovisas i rapporten över totalresultat.
Då villkoren för en finansiell skuld omförhandlas, och inte bokas
bort från balansräkningen, redovisas en vinst eller förlust i
rapport över totalresultat. Vinsten eller förlusten beräknas som
skillnaden mellan de ursprungliga avtalsenliga kassaflödena och
de modifierade kassaflödena diskonterade till den ursprungliga
effektiva räntan.
Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen, endast när det finns en legal
rätt att kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera
dem med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången
och reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara
beroende av framtida händelser och den måste vara rättsligt
bindande för företaget och motparten både i den normala
affärsverksamheten och i fall av betalningsinställelse, insolvens
eller konkurs.
Nedskrivningar
Koncernen värderar de framtida förväntade kreditförlusterna
relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade
till upplupet anskaffningsvärde med förändringar via övrigt
totalresultat baserat på framåtriktad information. Koncernen
väljer reserveringsmetod baserat på om det skett en väsentlig
ökning i kreditrisk eller inte.
Koncernen tillämpar i enlighet med reglerna i IFRS 9 en
förenklad metod för nedskrivningsprövning av kundfordringar.
Förenklingen innebär att reserven för förväntade kreditförluster
beräknas baserat på förlustrisken för hela fordrans löptid och
redovisas när fordran redovisas första gången.
Likvida medel
I likvida medel ingår, i såväl balansräkningen som i rapporten
över kassaflöden, kassa och banktillgodohavanden. Utnyttjad
checkräkningskredit redovisas i balansräkningen som låneskul -
der i kortfristiga skulder.
Aktiekapital
Aktiekapital representerar kvotvärdet för emitterade aktier.
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission
av nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i
eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Erhållen
premie för teckningsoptioner av serie 2021:1 redovisas som en
ökning av eget kapital. Teckningsoptioner av serie 2021:2 och
serie 2021:3 redovisas som en finansiell skuld (se avsnitt om
Finansiella instrument).
Upplåning och övriga långfristiga skulder
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet
anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp
(netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet
redovisas i rapporten över totalresultat fördelat över låneperioden,
med tillämpning av effektivräntemetoden. Upplåning klassificeras
som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt
att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader efter
rapportperiodens slut.
Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner. En av-
giftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken
företaget betalar fasta avgifter till en separat juridisk enhet.
Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser
att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har
tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda
som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder. Avgifterna redovisas som
personalkostnader i rapporten över totalresultat när de förfaller
till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i
den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av
framtida betalningar kan komma koncernen till godo.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det
redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som
medfört in- eller utbetalningar.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare,
med ett genomsnittligt antal utestående aktier under perioden
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras
beloppen som använts för beräkningen av resultat per aktie
före utspädning genom att beakta det vägda genomsnittet
av de ytterligare aktier som skulle ha varit utestående vid en
konvertering av samtliga potentiella aktier.
45
| Wall to Wall Group AB
NOT 2 – VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive
förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under
rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden.
De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av
dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verk-
liga resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär
en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden
för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår
behandlas i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill, varumärken
och kundrelationer
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov
föreligger för goodwill och varumärken, i enlighet med den
redovisningsprincip som beskrivs i not 1. Återvinningsvärden fö r
kassagenererande enheter har fastställs genom beräkning av
nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskatt-
ningar göras (not 11).
Vid varje balansdag bedöms om det finns någon indikation
på att värdet på aktiverade kundrelationer är lägre än dess
redovisade värde (i enlighet med den redovisningsprincip som
beskrivs i not 1). Ingen nedskrivning har skett under 2023. För
mer information kring kundrelationer se not 11 .
Värdering av tilläggsköpeskillingar
Koncernens villkorade tilläggsköpeskillingar klassificeras som
finansiella skulder och värderas till verkligt värde via resulta-
träkningen. Den finansiella skulden omvärderas varje period till
verkligt värde, eventuella omvärderingsvinster och -förluster
redovisas i resultaträkningen. För mer information se not 14.
Teckningsoptioner 2021:1
Koncernen bedömer att teckningsoptioner av serie 2021:1 är
inom ramen för det som benämns som IFRS 2 Aktierelaterade
ersättningar. Då dessa teckningsoptioner endast kan regleras
mot aktier och inte mot kontanter, kommer dessa teck-
ningsoptioner att klassificeras som egetkapitalreglerade. Den
teckningspremie om 3,2 Mkr (1,58 kr x 2 000 000 teckningsop-
tioner) som redovisningsmässigt erhölls initialt redovisades
därmed som en ökning av eget kapital. Någon kostnad
redovisas inte i resultaträkningen då marknadspris har erlagts
för teckningsoptionerna. Vid lösen kommer teckningskursen 115
kronor per aktie även den redovisas mot eget kapital.
Teckningsoptioner 2021:2 och 2021:3
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 har redovisats
och klassificerats i enlighet med IAS 32 Finansiella instrument:
Klassificering. Dessa teckningsoptioner kan regleras via net-
tostrike. Det innebär att det finns en variabilitet i antalet aktier
som kommer att emitteras och ”fixed for fixed”-kriteriet i IAS
32 är därför inte uppfyllt. Vid nettoreglering används Bolagets
egna aktier som betalmedel för att reglera den existerande
förpliktelsen. Antalet aktier som emitteras är beroende av
det verkliga värdet på Bolagets aktier vid tidpunkten för
reglering. Dessa teckningsoptioner har, i enlighet med IAS 32,
klassificeras som en finansiell skuld och inte som eget kapital.
Värdeförändringen redovisas i resultaträkningen i finansiella
poster. För mer information se not 14
NOT 3 NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING OCH FÖR-
DELNING AV TILLGÅNGAR PER LAND
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Nettoomsättningen per
tjänsteerbjudande
Entreprenad, rörinfodring
712,4
288,9
och service
Spolning
243,6
137,3
Summa
956,1
426,2
Intäkter från externa kunder fördelade per land,
baserat på var kunderna är lokaliserade:
Sverige
737,4
383,8
Övriga Norden
218,6
42,4
Summa
956,1
426,2
Anläggningstillgångar, andra än finansiella instrument och
uppskjutna skattefordringar (det finns inga tillgångar i samband
med förmåner efter avslutad anställning eller rättigheter enligt
försäkringsavtal), fördelas per land enligt följande:
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Immateriella tillgångar
Sverige
904,6
903,2
Norge
0,0
0,0
Danmark
102,7
91,4
Finland
95,1
0,0
Summa
1 102,3
994,6
Materiella tillgångar
Sverige
49,9
56,3
Norge
2,0
1,4
Danmark
5,0
9,3
Finland
5,3
0,0
Summa
62,3
67,0
46
| Wall to Wall Group AB
NOT 4 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Omvärdering av villkorade
21,1
-
tilläggsköpeskillingar*
Övriga poster
5,0
2,3
Summa
26,2
2,3
*Omvärderingar av villkorade tilläggsköpeskillingar redovisas från och med inne-
varande år i rörelseresultatet i stället för i finansiella poster, på grund av ändrade
redovisningsprinciper. Inga historiska siffror har påverkats.
NOT 5 ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
PwC
Revisionsuppdraget
2,8
1,2
Revisionsverksamhet utöver
0,2
0,6
revisionsuppdraget
Skatterådgivningstjänster
1,2
0,0
Övriga tjänster
2,3
3,5
Övriga revisionsbyråer
Revisionsuppdraget
0,3
0,0
Revisionsverksamhet utöver
0,2
0,2
revisionsuppdraget
Koncernen totalt
6,9
5,5
NOT 6 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Specifikation av personalkostnader
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Löner
280,9
123,2
Sociala avgifter
73,0
36,6
Pensionskostnader –
23,5
6,7
avgiftsbestämda planer
Gruppförsäkringspremier
0,8
2,0
Övriga personalkostnader
13,8
5,5
Koncernen totalt
392,0
173,9
1 januari 2023
-31 december 2023
VD och varav VD
Koncernen koncern- Anders Övriga
Mkr ledning* Lönnqvist Styrelse anställda
Löner och andra
5,6
0,8
1,5
275,2
ersättningar
varav rörlig
0,2
-
-
0,2
ersättning
Sociala kostnader
2,7
0,3
0,5
93,3
varav
1,6
-
-
21,9
pensionskostnader
Koncernen totalt
8,3
1,1
2,0
368,5
*Ersättning till interim CFO utgår genom fakturering från konsultbolag och ingår under
övriga externa kostnader. Antal personer i koncernledningen uppgår till 4 stycken.
28 april 2022
-31 december 2022
VD och varav VD
Koncernen koncern- Anders Övriga
Mkr ledning Lönnqvist Styrelse anställda
Löner och andra
1,9
0,8
1,4
119,9
ersättningar
varav rörlig
-
-
-
-
ersättning
Sociala kostnader
1,1
0,2
0,4
41,8
varav
0,3
-
-
6,4
pensionskostnader
Koncernen totalt
3,0
1,0
1,8
161,7
Se mer detaljerad information i not 3 för moderbolaget.
47
| Wall to Wall Group AB
Genomsnittligt antal anställda
1 januari 2023
-31 december 2023
Koncernen Medelantal
Mkr anställda Varav män
Sverige
375,6
334,0
Norge
17,7
1 7,7
Danmark
29,8
29,8
Finland
66,9
64,9
Koncernen totalt
490,0
446,4
28 april 2022
-31 december 2022
Koncernen Medelantal
Mkr anställda Varav män
Sverige
288,0
235,6
Norge
17,0
17,0
Danmark
26,0
25,0
Koncernen totalt
331,0
2 77,6
-31 december 20231 januari 2023
Koncernen
Könsfördelning för styrelse-
ledamöter och övriga ledande
Antal på
befattningshavare
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
5
3
Verkställande direktör och övriga
3
3
ledande befattningshavare
Koncernen totalt
7
5
-31 december 202228 april 2022
Koncernen
Könsfördelning för styrelse-
ledamöter och övriga ledande
Antal på
befattningshavare
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
5
3
Verkställande direktör och övriga
3
3
ledande befattningshavare
Koncernen totalt
7
5
1) Anders Lönnqvist var VD och är även styrelseledamot
1
NOT 7 ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Omvärdering av villkorade
-3,1
-
tilläggsköpeskillingar*
Övriga poster
-0,6
-0,6
Summa
-3,7
-0,6
*Omvärderingar av villkorade tilläggsköpeskillingar redovisas från och med inne-
varande år i rörelseresultatet i stället för i finansiella poster, på grund av ändrade
redovisningsprinciper. Inga historiska siffror har påverkats.
NOT 8 RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Finansiella intäkter och
liknande resultatposter
Ränteintäkter
2,7
0,3
Omvärderingar av
1,5
4,0
teckningsoptioner
Valutakursvinster
2,1
-0,2
Övrigt
0,0
0 , 0
Summa
6,3
4,0
Finansiella kostnader och
liknande resultatposter
Räntekostnader
-19,0
-9,0
Övrigt
-1,5
-0,0
Summa
-20,6
-9,0
48
| Wall to Wall Group AB
NOT 9 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Aktuell skatt
14,4
2,7
Uppskjuten skatt
-4,1
2,3
Skattekostnad koncern
10,3
4,9
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad
skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
Resultat före skatt
27,5
-0,8
Aktuell inkomstskatt beräknad
5,8
-0,2
enligt respektive bolags
gällande skattesats
Genomsnittlig skattesats*
21,1%
21,3%
Skatteeffekt av följande poster
Skatteeffekt avseende
1,4
0,6
poster som är ej avdragsgilla/ej
skattepliktiga
Underskottsavdrag för vilka
3,3
4,3
ingen uppskjuten skattefordran
har redovisats
Justering ny skattesats
-0,2
0,1
Summa
10,3
4,9
*Beräknad genom att dividera aktuell inkomstskatt beräknad enligt respektive bolags
gällande skattesats med resultat före skatt.
NOT 10 RESULTAT PER AKTIE
1 januari 2023 28 april 2022
Koncernen -31 december -31 december
Mkr 2023 2022
Resultat per aktie före
utspädning
Årets resultat hänförligt till
17,2
-5,8
Moderbolagets stamaktieägare
Vägt genomsnittligt antal ute-
stående stamaktier under året
13 678 259
13 348 394
Resultat per aktie före
1,26
-0,43
utspädning, kronor
Resultat per aktie efter
utspädning
Årets resultat hänförligt till
17,2
-5,8
Moderbolagets stamaktieägare
Vägt genomsnittligt antal ute-
stående stamaktier under året
13 678 259
13 348 394
Resultat per aktie efter
1,26
-0,43
utspädning, kronor
Baserat på under året rådande aktiekurs har ingen utspäd-
ningseffekt förelegat (vilket även gällde under 2022). Wall to
Wall Group har emitterat teckningsoptioner av tre serier (2021:1,
2021:2 och 2021:3), vilka kan medföra en utspädningseffekt om
teckningsoptionerna utnyttjas. Se även not 14 koncernen och
not 7 och 8 moderbolaget.
49
| Wall to Wall Group AB
NOT 11 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Övriga
Koncernen immateriella
Mkr
Varumärken
Kundkontrakt
Goodwill
tillgångar
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2023
49,4
58,0
891,9
3,0
Genom förvärv av dotterföretag
1,3
-
122,9
-
Årets inköp
0,0
-
-
1,1
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
-3,0
Omklassificeringar
-
-
-
-
Valutaomräkningseffekt
-0,1
-
-2,7
0,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden per 31 december 2023
50,7
58,0
1 012,1
1,2
Ingående avskrivningar per 1 januari 2023
-
-7,7
-
0,0
Årets avskrivningar
-
-11,6
-
-0,3
Försäljningar och utrangeringar
-
-
-
0,0
Utgående ackumulerade avskrivningar per 31 december 2023
-
-19,3
-
-0,3
Utgående redovisat värde per 31 december 2023
50,7
38,7
1 012,1
0,9
Övriga
Koncernen immateriella
Mkr
Varumärken
Kundkontrakt
Goodwill
tillgångar
Ingående anskaffningsvärden 28 april 2022
-
-
-
-
Genom förvärv av dotterföretag
49,3
58,0
860,5
0,0
Årets inköp
-
-
29,6
3,0
Omklassificeringar
-
-
-
-
Valutaomräkningseffekt
0,1
-
1,9
-
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden per 31 december 2022
49,4
58,0
891,9
3,0
Ingående avskrivningar 28 april 2022
-
-
-
-
Årets avskrivningar
-
-7,7
-
-0,0
Utgående ackumulerade avskrivningar per 31 december 2022
-
-7,7
-
-0,0
Utgående redovisat värde per 31 december 2022
49,4
50,3
891,9
3,0
50
| Wall to Wall Group AB
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Goodwill och varumärken övervakas av ledningen på koncernen som en helhet.
Goodwill
1 012,1
891,9
Varumärken
50,7
49,4
Summa
1 062,7
941,3
Återvinningsbart belopp för goodwill har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Wall to Wall Group har bedömt att
diskonteringsräntan och långsiktig tillväxt är de viktigaste antagandena i nedskrivningsprövningen. Beräkningar av nyttjandevärdet
utgår från uppskattade framtida kassaflöden före skatt baserade på prognoser som godkänts av företagsledningen och som täcker
en femårsperiod. Beräkningen baseras på ledningens erfarenhet och historiska data. Den långsiktigt uthålliga tillväxttakten har
bedömts utifrån branschprognoser.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
2023-12-31
2022-12-31
Diskonteringsränta före skatt*
10,8%
10,1%
Långsiktig tillväxttakt**
2,0%
2,0%
*Diskonteringsränta före skatt använd vid nuvärdeberäkning av uppskattade framtida kassaflöden.
**Vägd genomsnittlig tillväxttakt använd för att extrapolera kassaflöden bortom prognosperioden.
Känslighetsanalys för goodwill:
Återvinningsvärdet överstiger de redovisade värdena för goodwill med marginal. Detta gäller även för antagande om:
diskonteringsräntan före skatt hade varit 2 (2) procentenheter högre,
den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassaflöden bortom femårsperioden varit 2 (2) procentenheter lägre.
NOT 12 INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
72,7
-
Genom förvärv av dotterföretag
4,8
57,6
Årets inköp
15,7
19,0
Försäljning och utrangeringar
-11,1
-4,3
Omklassificeringar
-3,3
-
Valutaomräkningseffekt
-0,3
0,3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
78,6
72,7
Ingående avskrivningar
-5,7
-
Årets avskrivningar
-18,7
-9,4
Försäljning och utrangeringar
10,1
3,8
Omklassificeringar
-2,1
-
Valutaomräkningseffekt
0,0
-0,1
Utgående ackumulerade avskrivningar
-16,3
-5,7
Utgående redovisat värde
62,3
67,0
51
| Wall to Wall Group AB
NOT 13 LEASINGAVTAL
Redovisade belopp i balansräkningen
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till
leasingavtal:
Tillgångar med nyttjanderätt
2023-12-31
2022-12-31
Lokaler
25,8
16,4
Bilar
48,8
33,4
Maskiner
13,2
12,8
Summa
87,7
62,6
Leasingskulder
2023-12-31
2022-12-31
Kortfristiga
-35,3
-29,1
Långfristiga
-49,6
-29,7
Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgick till 64,6 (82,5) Mkr.
Redovisade belopp i resultaträkningen
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till
leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter
2023-12-31
2022-12-31
Lokaler
13,7
7,1
Bilar
15,6
6,9
Maskiner
5,6
3,3
Summa avskrivningar på
35,0
17,2
nyttjanderätter
Räntekostnader (ingår
i finansiella kostnader)
3,4
1,6
Korttidsleasingavtal samt
11,0
3,1
tillgångar av lågt värde (ingår
i övriga externa kostnader)
Summa kostnadsfört
49,4
21,9
avseende leasingavtal
Det totala kassaflödet gällande
-37,5
-22,0
leasingavtal under året var
Nyttjanderättstillgångar
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
78,9
0,0
Årets anskaffning
63,3
70,2
Anskaffning i samband med
1,9
12,6
förvärv
Årets avyttring
-10,4
-4,1
Valutakursdifferenser
-0,6
0,3
Utgående ackumulerat
133,0
78,9
anskaffningsvärde
Ingående avskrivningar
-16,3
0,0
Årets avskrivningar
-35,0
-17,3
Årets avyttring
5,7
1,1
Valutakursdifferenser
0,3
-0,1
Utgående ackumulerade
-45,3
-16,3
avskrivningar
Utgående redovisat värde
87,7
62,6
För information om leasingskuldens förfallotid se not 14.
52
| Wall to Wall Group AB
NOT 14 FINANSIELL RISKHANTERING
Policys för finansiell riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker såsom: olika marknadsrisker, kreditrisk,
likviditetsrisk och refinansieringsrisk. Koncernen eftersträvar
att minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens
finansiella resultat.
Målsättningen med koncernens finansverksamhet är att:
säkerställa att koncernen kan fullgöra sina betalnings-
åtaganden,
hantera finansiella risker,
säkerställa tillgång till erforderlig finansiering, och
optimera koncernens finansnetto.
Koncernens riskhantering sköts av en central finansavdelning
som identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära
samarbete med koncernens operativa enheter. Styrelsen har
utarbetat både skriftliga instruktioner för generell riskhantering
och riktlinjer för specifika områden såsom valutakursrisk,
ränterisk, kreditrisk, likviditetsrisk samt refinansieringsrisk
och användningen av derivata och icke-derivata finansiella
instrument och placering av överskottslikviditet.
Marknadsrisk
(i) Valutarisk
I koncernen uppstår valutarisk framförallt från omräkning
av utländska dotterföretags resultat- och balansräkning till
koncernens rapportvaluta som är SEK, så kallad omräknings-
balansexponering. Koncernens transaktionsexponering är
oväsentlig.
(ii) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom tillgodohavanden hos banker och
kreditinstitut samt kundkreditexponeringar inklusive utestående
fordringar. Endast banker och kreditinstitut som av oberoende
värderare fått lägst kreditrating “A” accepteras.
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk
avseende utestående kundfordringar där analys görs av res-
pektive koncernföretag. Varje koncernföretag ansvarar för att
följa upp och analysera kreditrisken för varje ny kund. I de fall
då oberoende kreditbedömning saknas, görs en riskbedömning
av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning,
tidigare erfarenheter och andra faktorer beaktas. Individuella
risklimiter fastställs baserat på interna eller externa kreditbe-
dömningar i enlighet med de gränser som satts av styrelsen.
Användningen av kreditlimiter följs upp regelbundet.
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och
ledningen förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven
betalning från motparterna. Koncernens beräkning av förvän-
tade kreditförluster på kundfordringar uppgår till oväsentliga
belopp.
Koncernen
Redovisat värde brutto –
kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
Ej förfallna fordringar
118,7
111,7
Mer än 30 dagar förfallna
28,0
4,1
Mer än 90 dagar förfallna
0,4
0,1
Mer än 120 dagar förfallna
4,5
0,3
Summa
151,7
116,2
(iii) Ränterisk
Skulder till kreditinstitut utgörs av lån framför allt i SEK som
utgår med rörlig ränta och utsätter koncernen för ränterisk
avseende kassaflöde. Koncernen säkrar inte sin ränterisk
avseende framtida kassaflöden.
Känslighetsanalys
Om räntorna på upplåning per den 2023-12-31 hade varit 1 (1)
procentenhet högre/lägre med alla andra variabler konstanta,
hade den beräknade vinsten efter skatt för räkenskapsåret
varit 1,2 (1,7) Mkr lägre/högre, huvudsakligen som en effekt av
högre/lägre räntekostnader för upplåning med rörlig ränta.
(iv) Likviditetsrisk
Koncernen säkerställer genom en försiktig likviditetshantering
att tillräckligt med kassamedel finns för att möta behoven i den
löpande verksamheten. Samtidigt säkerställs att koncernen
har tillräckligt med utrymme på avtalade kreditfaciliteter så
att betalning av skulder kan ske när dessa förfaller. Ledningen
följer rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv
(inklusive outnyttjade kreditfaciliteter) och likvida medel
baserade på förväntade kassaflöden. Analyserna utförs
normalt av de rörelsedrivande företagen med beaktande av de
riktlinjer och begränsningar som koncernledningen upprättat.
Begränsningarna varierar mellan olika regioner då hänsyn tas
till likviditeten på olika marknader. Koncernen följer även upp
balansräkningsbaserade likviditetsmått mot interna och externa
krav samt säkerställer tillgången till externfinansiering.
(v) Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisk definieras som risken det uppstår svårigheter
att refinansiera koncernen, att finansiering inte kan erhållas,
eller att den endast kan erhållas till ökade kostnader. Risken
begränsas genom att koncernen löpande utvärderar olika
finansieringslösningar.
53
| Wall to Wall Group AB
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. Framtida kassaflöden i
utländsk valuta har beräknats med utgångspunkt från den valutakurs som gällde per balansdagen.
Mindre än 3 Mellan 3 Mellan 1 Mellan 2 Mer än Redovisat
Per 2023-12-31 månader månader och 1 år och 2 år och 5 år
5 år
Summa
värde
Finansiella skulder
Upplåning
4,2
10,9
21,3
153,6
0,5
190,6
157,1
Leasingskulder
10,8
28,0
23,5
25,5
5,3
93,0
84,9
Leverantörsskulder
45,2
2,7
0,0
0,0
0,0
47,9
47,9
Villkorade tilläggsköpeskillingar
22,5
7,7
22,0
0,0
0,0
52,2
51,2
Övriga skulder
19,1
30,5
7,3
0,0
0,0
56,9
56,9
Summa
101,7
79,9
74,1
179,1
5,8
440,6
398,0
Mindre än 3 Mellan 3 Mellan 1 Mellan 2 Mer än Redovisat
Per 2022-12-31 månader månader och 1 år och 2 år och 5 år
5 år
Summa
värde
Finansiella skulder
Upplåning
10,5
28,3
10,5
174,9
4,3
228,5
211,2
Leasingskulder
8,1
22,0
20,3
10,8
0,0
61,2
58,8
Leverantörsskulder
44,8
0,0
0,0
0,0
0,0
44,8
44,8
Villkorade tilläggsköpeskillingar
24,0
22,8
23,9
0,0
0,0
70,7
68,9
Övriga skulder
50,4
25,2
12,4
2,4
0,0
90,4
90,4
Summa
137,7
98,4
67,1
188,1
4,3
495,6
474,1
Utöver skulderna i tabellen ovan skuldredovisas de noterade
teckningsoptionsserierna 2021:2 och 2021:3 enligt IAS 32 och
är per bokslutsdagen värderade till 4,0 (8,1) Mkr respektive 2,0
(6,9) Mkr. Se nedan för mer information.
Beräkning av samt upplysning om verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till
verkligt värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt värde-
hierarkin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
(a) Finansiella instrument i nivå 1
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder.
(b) Finansiella instrument i nivå 2.
Andra observerbara data för tillgången eller skulden än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som
prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).
(c) Finansiella instrument i nivå 3.
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på
observerbar marknadsinformation.
Följande tabell visar koncernens finansiella skulder och tillgångar
värderade till verkligt värde per 2023-12-31 respektive 2022-12-31:
Per 2023-12-31
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella skulder
Teckningsoptioner av
4,0
-
-
4,0
serie 2021:2*
Teckningsoptioner av
2,0
-
-
2,0
serie 2021:3*
Villkorade tilläggs-
köpeskillingar
-
-
51,2
51,2
Summa
6,0
-
51,2
57,2
Per 2022-12-31
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Finansiella skulder
Teckningsoptioner av
8,1
-
-
8,1
serie 2021:2*
Teckningsoptioner av
6,9
-
-
6,9
serie 2021:3*
Villkorade tilläggs-
köpeskillingar
-
-
68,9
68,9
Summa
15,0
-
68,9
83,9
* Bolaget hade per den 31/12-2023 271 634 (286 636) teck-
ningsoptioner av serie 2021:1, 250 006 (6) teckningsoptioner
av serie 2021:2 och 250 000 (0) teckningsoptioner av serie
2021:3 i eget förvar.
54
| Wall to Wall Group AB
Specifika värderingstekniker som används för att värdera
finansiella instrument inkluderar:
Verkligt värde för teckningsoptioner beräknas baseras på
noterade priser.
Villkorad tilläggsköpeskilling - förväntade kassaflöden
uppskattas baserat på villkoren i köpeavtalet och företagets
kunskap om verksamheten och hur den nuvarande ekono-
miska miljön sannolikt kommer att påverka den.
Det har inte skett några överföringar mellan nivåerna under året.
Teckningsoptionerna 2021:2 kan utnyttjas från och med erhål-
lande av dessa fram till och med den 30 juni 2026. Tecknings-
kursen uppgår till 115 SEK för utnyttjande av teckningsoptioner
av serie 2021:2. Fyra teckningsoptioner serie 2021:2 kan
utnyttjas för teckning av en A-aktie till en teckningskurs om 115
SEK, eller om Bolagets styrelse beslutar genom en nettostrike.
Fyra teckningsoptioner serie 2021:3 berättigar till teckning
av en A-aktie för 115 SEK fram till och med den 30 juni 2026.
Under vissa förutsättningar kan Bolaget påkalla inlösen av
teckningsoptioner serie 2021:3. I samband med teckning på
Bolagets begäran om inlösen av teckningsoptioner serie 2021:3
ska Bolaget äga rätt att besluta om teckningsoptionsinnehavare
ska erhålla kontantavräkning, få teckning av A-aktier verkställd
eller genomföra teckning genom nettostrike.
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade
enligt nivå 1 och är per balansdagen värderade till 4,0 Mkr, 1
200 960 á 3,30 kr, (8,1 Mkr, 4 384 814 á 1,84 kr) respektive
2,0 Mkr, 1 965 978 á 1,01 kr, (6,9 Mkr, 4 470 771 á 1,55 kr) och
redovisas som övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1
januari – 31 december 2023 har 1,5 (4,0) Mkr resultatförts som
finansiell intäkt. Per bokslutsdagen var 8 855 585 (8 855 585)
teckningsoptioner utestående (serie 2021:2 och 2021:3) varav
3 166 932 (8 855 579) var möjliga att utnyttja.
Utställda teckningsoptioner
som är möjliga att utnyttja av
serie 2021:2
2023-12-31
2022-12-31
Utestående vid årets ingång
4 384 820
8 400 000
Avgår**
-3 183 860
-4 015 180
Utestående vid årets utgång
1 200 960
4 384 820
Utställda teckningsoptioner
som är möjliga att utnyttja av
serie 2021:3
2023-12-31
2022-12-31
Utestående vid årets ingång
4 470 771
8 400 000
Avgår**
-2 504 793
-3 981 115
Utestående vid årets utgång
1 965 978
4 470 771
**Avgående teckningsoptioner avser eget förvar samt teck-
ningsoptioner för makulering.
Villkorade tilläggsköpeskillingar
Koncern
Finansiella instrument nivå 3
2023-12-31
2022-12-31
Ingående balans
68,9
-
Förvärv
23,8
7 7,9
Omvärderingar
-17,9
-4,8
Utbetalningar
-24,0
-5,5
Diskonteringseffekt
0,7
1,0
Valutaeffekt
-0,3
0,2
Utgående balans
51,2
68,9
Varav långfristig del
21,0
23,5
Varav kortfristig del
30,2
45,4
Indata vid värdering till verkligt värde i nivå 3 och värderings-
processen
Villkorad tilläggsköpeskilling: Bolaget använder normalt en
förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad tilläggskö-
peskilling vid företagsförvärv. Initialt värderas den villkorade
tilläggsköpeskillingen till nuvärdet av det sannolika utfallet.
Nuvärdet vid årets slut är 51,2 (68,9) Mkr. De villkorade
tilläggsköpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och
utfallet kan maximalt bli 115,8 (92,0) Mkr. Villkorade tilläggskö-
peskillingar är värderade enligt nivå 3. Under perioden har -0,7
(-1,0) Mkr i ränta resultatförts i finansnettot avseende villkorade
tilläggsköpeskillingar.
Hantering av kapital
Bolagets mål avseende kapitalstrukturen är att trygga bolagets
förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan generera
avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och
att upprätthålla en optimal kapitalstruktur.
I linje med Bolagets finansiella mål rörande skuldsättning an-
vänds nyckeltalet Nettoskuld/justerad EBITDA R12, där justerad
EBITDA R12 avser proforma. Nettoskuldjusterad EBITDA R12
uppgår till 1,2 gånger (-0,1) vilket är inom det finansiella målet
om <2,5 gånger.
55
| Wall to Wall Group AB
NOT 15 - FINANSIELLA INSTRUMENT PER KATEGORI
Finansiella tillgångarinstrument Finansiella instrument
Koncernen värderade till verkligt värde via värderade till upplupet Summa
Mkr resultaträkningen anskaffningsvärde 2023-12-31
Finansiella tillgångar i balansräkning
Andra långfristiga fordringar
-
2,6
2,6
Kundfordringar
-
151,0
151,0
Övriga kortfristiga fordringar
-
2,6
2,6
Upplupna intäkter
-
0,3
0,3
Likvida medel
-
106,1
106,1
Summa
-
262,7
262,7
Finansiella skulder i balansräkning
Skulder till kreditinstitut (lång- och kortfristig)
-
157,1
157,1
Villkorade tilläggsköpeskillingar
51,2
-
51,2
Leverantörsskulder
-
47,9
47,9
Övriga kortfristiga skulder
-
56,9
56,9
Teckningsoptioner
6,0
-
6,0
Upplupna kostnader
-
56,5
56,5
Summa
57,2
318,4
375,6
Finansiella tillgångarinstrument Finansiella instrument
Koncernen värderade till verkligt värde via värderade till upplupet Summa
Mkr resultaträkningen anskaffningsvärde 2022-12-31
Finansiella tillgångar i balansräkning
Andra långfristiga fordringar
-
0,8
0,8
Kundfordringar
-
115,8
115,8
Övriga kortfristiga fordringar
-
6,7
6,7
Upplupna intäkter
-
1,0
1,0
Likvida medel
-
278,9
278,9
Summa
-
403,2
403,2
Finansiella skulder i balansräkning
Skulder till kreditinstitut (lång- och kortfristig)
-
211,2
211,2
Villkorade tilläggsköpeskillingar
68,9
-
68,9
Leverantörsskulder
-
44,7
44,7
Övriga kortfristiga skulder
-
49,9
49,9
Teckningsoptioner
15,0
-
15,0
Upplupna kostnader
-
40,6
40,6
Summa
8 3 , 9
346,4
430,4
56
| Wall to Wall Group AB
NOT 16 KUNDFORDRINGAR
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar
151,7
116,2
Minus: reservering för förväntade
-0,7
-0,4
kreditförluster
Summa
151,0
115,8
Kundfordringar - netto
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar
är följande:
SEK
121,9
100,1
NOK
4,4
4,7
DKK
13,7
11,0
EUR
10,9
0,0
Summa
151,0
115,8
NOT 17 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA
INTÄKTER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Förutbetalda leverantörsfakturor
3,6
9,3
Upplupna intäkter för utfört arbete
0,3
1,0
Förutbetalda försäkringar
2,3
1,7
Övriga poster
4,0
0,3
Summa
10,2
12,3
NOT 18 LIKVIDA MEDEL
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
I likvida medel i kassaflödes-
analysen ingår följande:
Kassa och bank
106,1
278,9
Likvida medel i kassaflödes-
analysen:
106,1
278,9
NOT 19 EGET KAPITAL
Aktiekapital
Stamaktier (Mkr)
Per den 28 april 2022
13 348 394
3,3
Varav A-aktier, kvotvärde 0,25
11 348 394
2,8
Varav B-aktier, kvotvärde 0,25
2 000 000
0,5
Per den 31 december 2022
13 348 394
3,3
Aktiekapital
Stamaktier (Mkr)
Per den 1 januari 2023
13 348 394
3,3
Varav A-aktier, kvotvärde 0,25
11 817 291
3,0
Varav B-aktier, kvotvärde 0,25
2 000 000
0,5
Per den 31 december 2023
13 817 291
3,5
För detaljerad information kring eget kapitalförändringar, se
not 10 för moderbolaget. För information om teckningsoptioner
av serie 2021:1 se not 8 för moderbolaget. För information om
teckningsoptioner av serie 2021:2 och serie 2021:3, se not 14
för koncernen och 7 för moderbolaget.
NOT 20 UPPLÅNING
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga lån med ställda säkerheter
Upplåning
151,3
20,5
Summa lån med ställda säkerheter
151,3
20,5
Långfristiga lån utan ställda säkerheter
Övriga skulder
0,8
156,6
Summa lån utan ställda säkerheter
0,8
156,6
Kortfristiga lån med ställda säkerheter
Upplåning
5,0
5,0
Summa kortfristiga lån med ställda
5,0
5,0
säkerheter
Kortfristiga lån utan ställda säkerheter
Övriga skulder
0,0
29,1
Summa kortfristiga lån utan ställda
0,0
29,1
säkerheter
Summa upplåning:
157,1
211,2
Upplåning förfaller fram till 2029-02-28 och löper med
en genomsnittlig ränta om 6,5 (2,4) % per år. Koncernens
upplåning är framförallt i SEK. Koncernen har en bankfacilitet
mot covenant och koncernen har uppfyllt covenanten under
räkenskapsåret.
För upplåning har säkerhet ställts i form av nettotillgångar i
dotterbolag samt tillgångar med äganderättsförbehåll till ett
värde av 52,2 (54,6) Mkr. För ytterligare upplysningar se not 25.
57
| Wall to Wall Group AB
Checkräkningskredit
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit i SEK 10,0 (10) Mkr. Av beviljad checkräkningskredit har 0,0 (1,5) Mkr utnyttjats per
den 31 december 2023.
Förutom ovan checkkredit finns ett outnyttjat kreditutrymme om 216,5 (0,0) Mkr inom ramen för existerande bankfacilitet.
NOT 21 UPPSKJUTEN SKATT
Koncernen Obeskattade Immateriella
Mkr reserver
tillgångar
Leasing
Summa
Uppskjutna skatteskulder fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Per 1 januari 2023
-
-
-
0,0
Ökning genom rörelseförvärv
-
-
-
0,0
Redovisade i resultaträkningen
-
-
-
0,0
Per 31 december 2023
0,0
0,0
0,0
0,0
Obeskattade Immateriella
reserver
tillgångar
Leasing
Summa
Uppskjutna skatteskulder
Per 1 januari 2023
12,9
20,0
-0,1
32,8
Ökning genom rörelseförvärv
-
0,3
-
0,3
Redovisade i resultaträkningen
-7, 4
3,5
-0,2
-4,2
Per 31 december 2023
5,5
23,7
-0,3
28,9
Koncernen Obeskattade Immateriella
Mkr reserver
tillgångar
Leasing
Summa
Uppskjutna skatteskulder fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Per 28 april 2022
-
-
-
-
Ökning genom rörelseförvärv
0,3
-
-
0,3
Redovisade i resultaträkningen
-0,3
-
-
-0,3
Per 31 december 2022
0,0
0,0
0,0
0,0
Obeskattade Immateriella
reserver
tillgångar
Leasing
Summa
Uppskjutna skatteskulder
Per 28 april 2022
-
-
-
-
Ökning genom rörelseförvärv
8,6
22,3
-
30,9
Redovisade i resultaträkningen
4,3
-2,3
-0,1
1,9
Per 31 december 2022
12,9
20,0
-0,1
32,8
58
| Wall to Wall Group AB
Uppskjutna skatter - netto
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjutna skattefordringar
0
0
Belopp som kvittas mot uppskjut-
na skatteskulder
0
0
Utgående redovisade uppskjutna
0
0
skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
28,9
32,8
Belopp som kvittas mot uppskjut-
na skattefordringar
0
0
Utgående redovisade uppskjutna
28,9
32,8
skatteskulder
Det föreligger inte någon förfallotidpunkt som begränsar
utnyttjandet av underskottsavdragen i Sverige. I Finland får
underskottsavdragen nyttjas de följande 10 åren. Det är dock
osäkert när i tiden dessa underskottsavdrag kommer att
kunna utnyttjas för avräkning mot beskattningsbara vinster.
Uppskjuten skattefordran hänförbar till underskottsavdragen
om 70,5 (54,5) Mkr vilket motsvarar en potentiell uppskjuten
skattefordran motsvarande 14,4 (11,2) Mkr upptas därför inte till
något värde.
NOT 22 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA SKULDER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Villkorad tilläggsköpeskilling
21,0
23,5
Summa
21,0
23,5
NOT 23 ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Villkorad tilläggsköpeskilling
30,2
45,4
Moms, skatt och sociala avgifter
37,0
29,5
Övriga poster
1,9
20,4
Teckningsoptioner av serie
6,0
14,9
2021:2 och serie 2021:3
Summa
75,1
110,3
NOT 24 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA
INTÄKTER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna löner och sociala avgifter
54,1
30,1
Upplupna leverantörsfakturor
12,7
8,3
Summa
66,8
38,4
NOT 25 STÄLLDA SÄKERHETER
Koncernen
Mkr
2023-12-31
2022-12-31
Företagsinteckning
-
27,0
Nettotillgångar i dotterbolag
31,2
-
Tillgångar med ägande-
rättsförbehåll
21,0
27,6
Summa
52,2
54,6
NOT 26 JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I
KASSAFLÖDET
1 januari 28 april
2023 – 31 2022 – 31
Koncernen december december
Mkr
Not
2023 2022
Den löpande verksamheten
Avskrivningar
65,6
34,3
Tvistiga kundfordringar
0,3
0,1
Avsättningar
2,5
1,2
Vinst vid försäljning av
-1,1
-0,8
anläggningstillgångar
Förlust vid försäljning av
0,2
0,3
anläggningstillgångar
Omvärdering av villkorade
-21,1
-
tilläggsköpeskillingar
(Övriga rörelseintäkter)
Omvärdering av villkorade
3,1
-
tilläggsköpeskillingar
(Övriga rörelsekostnader)
Valutakurseffekter
-0,1
-0,3
Summa
49,2
34,8
59
| Wall to Wall Group AB
NOT 27 RÖRELSEFÖRVÄRV Dansk
Koncernen Suomen Ventilations- RPL Repipe RELINER
Mkr Sukittajat Oy foring ApS Talotekniikka Oy Norrköping AB
Oy
Summa
Likvida medel
14,8
12,5
11,6
3,5
32,3
74,7
Emission aktier av serie A*1
28,8
-
-
-
-
28,8
Villkorad tilläggsköpeskilling
8,0
1,8
6,6
3,5
-
19,9
Summa erlagd köpeskilling
51,6
14,3
18,1
7,0
32,3
123,3
Verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder
Likvida medel
4,0
0,8
0,1
-
-
4,9
Anläggningstillgångar
4,0
0,2
1,7
1,2
2,0
9,0
Varumärken
0,0
0,6
0,6
-
-
1,1
Omsättningstillgångar
13,0
2,6
1,7
0,2
6,7
24,2
Totala tillgångar
21,0
4,1
4,0
1,4
8,7
39,3
Långfristiga skulder
-1,0
-
-1,0
-0,5
-1,3
-3,7
(inkl leasingskuld)
Uppskjuten skatteskuld
-
-0,1
-0,1
-
-
-0,2
Kortfristiga skulder
-12,0
-1,5
-2,6
-0,4
-3,8
-20,3
Totala skulder
-12,9
-1,7
-3,7
-0,9
-5,1
-24,2
Summa identifierbara nettotillgångar
8,1
2,4
0,3
0,5
3,7
15,1
Goodwill
43,5
11,9
1 7,8
6,5
28,6
108,3
*1 Emission av 295 949 aktier av serie A till börskursen på transaktionsdagen.
Förvärven kommer att stärka koncernens position då verksam-
heten i de förvärvade enheterna liknar de befintliga verksam-
heterna. Goodwill består av synergier från kostnadsbesparingar
och ökad marknadsandel. De förvärvade verksamheterna
omfattar också samlad personalstyrka. Dessa poster är inte
identifierbara tillgångar och är upptagna i goodwill. Goodwill
kommer inte vara skattemässigt avdragsgill. Förvärvsanalyserna
är per bokslutsdagen preliminära. Då de finansiella rapporterna
godkändes för utfärdande, hade koncernen ännu inte slutfört
redovisningen av rörelseförvärven. Verkligt värde på förvärvade
tillgångar och skulder enligt ovan är preliminära i avvaktan på
slutlig värdering. Transaktionskostnader visas som jämförel-
sestörande poster i förvaltningsberättelsen, då de påverkar
jämförbarheten. Transaktionskostnader redovisas under övriga
externa kostnader i resultaträkningen.
Intäkter och resultat i förvärvad rörelse
Suomen Sukittajat Oy förvärvades den 2 januari och har
bidragit med 80,7 Mkr och 3,9 Mkr i nettoomsättning respektive
rörelseresultat (EBIT) under perioden.
Dansk Ventilationsforing ApS förvärvades den 28 februari 2023
och har bidragit med 15,0 Mkr, varav 8,0 Mkr i intern försäljning,
och 0,3 Mkr i nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT)
under perioden. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari
2023 visar proforma för total nettoomsättning och rörelsere-
sultat (EBIT) per den 31 december 2023 på 17,0 Mkr respektive
0,7 Mkr. Dessa belopp har beräknats genom användning
av dotterföretagets resultat med justering för skillnader i
redovisningsprinciper mellan koncernen och dotterföretaget
och den ytterligare avskrivning som skulle ha uppstått under
förutsättning att justeringar till verkligt värde hade tillämpats
från 1 januari 2023, tillsammans med hänförliga skatteeffekter.
Samma princip har använts vid samtliga förvärv.
Den 28 april 2023 slutfördes förvärvet av aktiekapitalet i RPL
Talotekniikka Oy och bolaget har bidragit med 17,0 Mkr och -4,6
Mkr i nettoomsättning respektive rörelseresultat (EBIT) under pe-
rioden. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar
proforma för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per
den 31 december 2023 på 24,7 Mkr respektive -4,9 Mkr.
Repipe Norrköping förvärvades den 15 juni 2023 och har bidragit
med 9,1 Mkr, varav 1,2 Mkr i intern försäljning, och 0,6 Mkr i net-
toomsättning respektive rörelseresultat (EBIT) under perioden.
Om förvärvet hade genomförts den 1 januari 2023 visar proforma
för total nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31
december 2023 på 14,0 Mkr respektive 1,4 Mkr.
60
| Wall to Wall Group AB
Reliner Oy förvärvades den 29 september 2023 och har
bidragit med 14,7 Mkr och 0,7 Mkr i nettoomsättning respektive
rörelseresultat (EBIT) under perioden. Om förvärvet hade
genomförts den 1 januari 2023 visar proforma för total netto-
omsättning och rörelseresultat (EBIT) per den 31 december
2023 på 60,9 Mkr respektive 2,3 Mkr.
Tillkommande bolag 2023
Tillträdesdatum
Andel
Suomen Sukittajat Oy
2023-01-02
100%
Dansk Ventilationsföring ApS
2023-02-28
100%
RPL Talotekniikka Oy
2023-04-28
100%
Repipe Norrköping AB
2023-06-15
100%
Reliner Oy
2023-09-29
100%
2022
Koncernen
Mkr
Spolargruppen
Övriga
Summa
Likvida medel
391,9
212,0
603,9
Stamaktier som emitterats
242,2
-
242,2
Villkorad tilläggsköpeskilling
-
34,0
34,0
Summa erlagd köpeskilling
634,1
246,0
880,1
Verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder
Likvida medel
66,6
24,3
90,9
Anläggningstillgångar
89,9
11,4
101,3
Varumärken
40,3
8,6
48,9
Kundkontrakt
58,0
0,0
58,0
Omsättningstillgångar
122,6
44,3
166,9
Totala tillgångar
377,4
88,6
466,0
Långfristiga skulder (inkl leasingskuld)
-222,9
-0,1
-223,0
Uppskjuten skatteskuld
-30,6
-0,0
-30,6
Kortfristiga skulder
-173,1
-40,2
-213,3
Totala skulder
-426,6
-40,3
-466,9
Summa identifierbara nettotillgångar
-49,2
48,3
-0,9
Goodwill
683,3
197,7
881,0
Intäkter och resultat i förvärvad rörelse
Den intäkt från Spolargruppen (inklusive de dotterbolag som
fanns i gruppen per 2022-04-28) som ingår i koncernens
rapport över totalresultat sedan den 2022-04-28 uppgår till
390,0 Mkr. Spolargruppen bidrog också med ett resultat (EBIT)
på 30,0 Mkr för samma period. Om förvärvet hade genomförts
den 1 januari 2022 visar konsoliderad proforma (inklusive de
dotterbolag som fanns i gruppen per 2022-04-28) för totala
intäkter och rörelseresultat (EBIT) per den 31 december 2022
på 574,9 Mkr respektive 45,2 Mkr. Dessa belopp har beräknats
genom användning av dotterföretagets resultat med justering
för skillnader i redovisningsprinciper mellan koncernen och
dotterföretaget och den ytterligare avskrivning som skulle ha
uppstått under förutsättning att justeringar till verkligt värde för
hade tillämpats från 1 januari 2022, tillsammans med hänförliga
skatteeffekter.
Övriga dotterbolag som förvärvats efter Wall to Wall Group AB:s
förvärv av Spolargruppen till och med 2022-12-31 är:
Tillkommande bolag 2022
Tillträdesdatum
Andel
021
Fastighetsteknik AB
2022-05-17
100%
Greenpipe A/S
2022-09-30
100%
Reliningsteknik Sverige AB
2022-11-30
100%
Gerox AB
2022-12-30
100%
Den intäkt från bolag, som har förvärvats efter tillträdet
av Spolargruppen, sedan respektive tillträdesdatum
uppgår till 38,7 Mkr. Vidare har de bidragit med ett
rörelseresultat (EBIT) om 2,2 Mkr. Om förvärven hade
genomförts den 1 januari 2022 visar konsoliderad proforma
att för totala intäkter och rörelseresultat (EBIT) per den
31 december 2022 på 185,6 Mkr respektive 25,0 Mkr.
61
| Wall to Wall Group AB
1 januari 2023 28 april 2022
Köpeskilling - kassautflöde - 31 december 2023 - 31 december 2022
Kassaflöde för att förvärva dotterföretag, efter avdrag för förvärvade likvida medel:
Kontant köpeskilling förvärvade verksamheter
-85,0
-609,2
Förvärvad kassa
4,9
90,9
Utbetald tilläggsköpeskilling
-24,0
-5,5
Nettoutflöde av likvida medel – investeringsverksamheten
-104,1
-523,8
Förvärv efter årets utgång
Efter årets utgång har det inte skett några förvärv.
Förvärvsrelaterade kostnader
Förvärvsrelaterade kostnader under perioden 2023-01-01 – 2023-12-31 om -7,4 (-27,2) Mkr ingår i övriga externa kostnader i
koncernens rapport över totalresultat samt i den löpande verksamheten i kassaflödesanalysen.
NOT 28 FÖRÄNDRINGAR I SKULDER SOM TILLHÖR FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Förvärvade
Koncernen leasingkontrakt/ Tillkommande Valutakurs- Övriga
Mkr
2023-01-01
Kassaflöde
banklån leasingavtal förändringar
justeringar
2023-12-31
Leasingskuld
58,8
-36,5
1,8
62,0
-0,3
-0,9
84,9
Banklån
211,3
-58,7
2,0
0,0
0,0
2,5
157,1
Summa
270,1
-95,1
3,7
62,0
-0,3
1,6
242,0
Förvärvade
Koncernen leasingkontrakt/ Tillkommande Valutakurs- Övriga
Mkr
2022-04-28
Kassaflöde
banklån leasingavtal förändringar
justeringar
2022-12-31
Leasingskuld
0,0
-18,8
11,8
65,5
0,2
-0,1
58,8
Banklån
0,0
7,0
204,2
0,0
0,0
0,0
211,3
Summa
0,0
-11,6
216,0
65,5
0,2
-0,1
270,1
NOT 29 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga transaktioner mellan Wall to Wall Group koncernen och
dess närstående har väsentligt påverkat koncernens finansiella
ställning eller resultat under perioden. Se även not 9 för
moderbolaget. Ersättningar till ledande befattningshavare
framgår av not 6.
NOT 30 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
1 januari28 april
Koncernen - 31 december - 31 december
Mkr20232022
Transaktionskostnader
7,4
27,2
Omstruktureringskostnader
7,8
-
Kostnader relaterade till
7,5
-
listbyte och namnbyte
Omvärdering villkorade
-18,1
-
tilläggsköpeskillingar
Summa
4,6
27,2
62
| Wall to Wall Group AB
NOT 31 ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Koncernen hade följande dotterföretag den 31 december 2023:
Registrerings- och Andel stamaktier som direkt Andel stamaktier som direkt
Namn
verksamhetsland
Segment
ägs av moderföretaget (%) ägs av koncernen (%)
Spolargruppen Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
100% (100%)
Skånska Högtrycksspolarna AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Kanaltätning Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Linköping AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Repipe Örebro AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Dakki Entreprenad AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Coatab Rörteknik AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
RK Relining Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
RK Rørfornying Norge AS
Norge
Norge
100% (100%)
GG Högtryckstjänst i Väst AB AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Rug AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Lybecks Högtryckstjänst AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
LTEAB AB (part of Lybecks)
Sverige
Sverige
100% (100%)
Slamsugningstjänst i Halland AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Olssons Åkeri i Skottorp AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
021
Fastighetsteknik AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Greenpipe A/S
Danmark
Danmark
100% (100%)
Greenpipe Relining Technology ApS
Danmark
Danmark
- (100%)
Reliningsteknik Sverige AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Gerox AB
Sverige
Sverige
100% (100%)
Suomen Sukittajat Oy
Finland
Finland
100% (-)
Sukittajat Länsi-Suomi Oy
Finland
Finland
100% (-)
Sukittajat Etelä-Suomi Oy
Finland
Finland
100% (-)
Sukittajat Itä-Suomi Oy
Finland
Finland
100% (-)
Sukittajat FAST Oy
Finland
Finland
100% (-)
Dansk Ventilationsföring ApS
Danmark
Danmark
100% (-)
RPL Talotekniikka Oy
Finland
Finland
100% (-)
Repipe Norrköping AB
Sverige
Sverige
100% (-)
Reliner Oy
Finland
Finland
100% (-)
NOT 32 VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODEN SLUT
Det har inte varit några väsentliga händelser efter periodens slut.
NOT 33 RESULTATDISPOSITION
Belopp i SEK
2023-12-31
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital exklusive årets resultat
1 038 251 884
Årets resultat
455 680
1 038 707 564
Styrelsen föreslår att balanserat resultat disponeras så att
Till aktieägarna utdelas 1 kr per aktie, totalt
13 817 291
I ny räkning överföres
1 024 890 273
1 038 707 564
63
| Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS REDOVISNING
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Mkr Not
1 januari 2023
– 31 december 2023
1 augusti 2021
– 31 december 2022
Nettoomsättning 4,9 1,9
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader 2 -15,5 -29,7
Personalkostnader 3 -8,5 -9,4
Summa rörelsekostnader -23,9 -39,1
Rörelseresultat -19,0 -37,2
Resultat från finansiella poster 4
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3,6 21,7
Räntekostnader och liknande resultatposter 0,0 0,0
Summa resultat från finansiella poster 3,6 21,7
Resultat efter finansiella poster -15,4 -15,5
Bokslutsdispositioner
Mottagna koncernbidrag 15,9 0,0
Resultat före skatt 0,5 -15,5
Skatt på periodens resultat 5 0,0 0,0
Periodens resultat 0,5 -15,5
64
| Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Mkr Not 31 december 2023 31 december 2022
TILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag 989,3 821,4
Summa finansiella anläggningstillgångar 989,3 821,4
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 16,8 0,0
Skattefordringar 0,0 0,0
Övriga fordringar 2,6 3,3
Summa kortfristiga fordringar 19,3 3,3
Kassa och bank 6 43,3 211,7
Summa kassa och bank 43,3 211,7
Summa omsättningstillgångar 62,6 215,0
Summa tillgångar 1 052,0 1 036,4
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital 10 3,5 3,4
Summa bundet eget kapital 3,5 3,4
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 077,6 1 042,5
Balanserat resultat inklusive periodens resultat -38,9 -25,7
Summa fritt eget kapital 1 038,7 1 016,8
Summa eget kapital 1 042,2 1 020,2
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0,4 0,4
Övriga skulder 7 6,9 14,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2,4 1,2
Summa kortfristiga skulder 9,8 16,2
Summa skulder 9,8 16,2
Summa eget kapital och skulder 1 052,0 1 036,4
65
| Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
Not Aktiekapital Överkursfond
Balanserat resultat
inklusive periodens
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2023 3,4 1 042,4 -25,6 1 020,2
Totalresultat
Periodens resultat 0,5 0,5
Summa totalresultat 3,4 1 042,4 -25,2 1 020,6
Transaktioner med aktieägare
Nyemission 10 - 0,2 - 0,2
Apport/kvittningsemission 10 0,1 28,8 - 28,8
Emission mot teckningsoptioner 10 0,0 6,2 - 6,2
Utdelning 10 - - -13,6 -13,6
Summa transaktioner med aktieägare 0,1 35,1 -13,6 21,5
Utgående balans per 31 december 2023 3,5 1 077,6 -38,9 1 042,2
Not Aktiekapital Överkursfond
Balanserat resultat
inklusive periodens
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 augusti 2021 2,6 797,9 -10,1 790,5
Totalresultat
Periodens resultat -15,5 -15,5
Summa totalresultat 2,6 797,9 -25,6 775,0
Transaktioner med aktieägare
Nyemission 10 0,5 149,6 150,1
Emissionskostnader 10 0,0 -24,5 -24,5
Apport/kvittningsemission 10 0,6 241,6 242,2
Emission mot teckningsoptioner 10 0,0 11,9 11,9
Inlösen av A-aktier 10 -0,3 -124,1 -124,4
Inlösen av C-aktier 10 0,0 -10,0 -10,0
Summa transaktioner med aktieägare 0,8 244,5 0,0 245,3
Utgående balans per 31 december 2022 3,4 1 042,4 -25,6 1 020,2
66
| Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG
Mkr Not
1 januari 2023
-31 december 2023
1 augusti 2021
-31 december 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -19,0 -37,2
Erhållen ränta 2,1 0,2
Erlagd ränta 0,0 0,0
Betald skatt 0,0 -
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital -17,0 -3 7,0
Ökning/minskning av övriga kortfristiga fordringar -0,2 -2,4
Ökning/minskning av leverantörsskulder 0,0 -0,4
Ökning/minskning av övriga kortfristiga rörelseskulder 1,3 -11,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten -15,8 -51,7
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterbolag efter avdrag för förvärvade likvida medel -139,1 -579,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten -139,1 -579,3
Finansieringsverksamheten
Nyemission 10 0,2 150,1
Emissionskostnader 10 - -24,5
Inlösen av A-aktier 10 - -124,4
Inlösen av C-aktier 10 - -10,0
Utdelning till företagets aktieägare 10 -13,6 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -13,5 -8,8
Årets kassaflöde -168,4 -639,8
Minskning/ökning av likvida medel -168,4 -639,8
Likvida medel vid periodens början 211,7 14,9
Likvida spärrade medel vid periodens början 0,0 836,6
Likvida medel vid periodens slut 43,3 211,7
67
| Wall to Wall Group AB
MODERBOLAGETS NOTER
NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
årsredovisning har upprättats anges nedan.
Grund för rapporternas upprättande
Moderbolaget har upprättat sina finansiella rapporter i enlighet
med årsredovisningslagen och i enlighet med Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2. Redovisning för
juridiska personer RFR 2 innebär att bolaget tillämpar samtliga
av EU antagna International Financial Reporting (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB) såsom de
antagits av EU, med de begränsningar som följer av Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 för juridiska
personer.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av redovisningsprinciper. De områden
som innefattar att ledningen gör viktiga uppskattningar och
antagande för redovisningsändamål samt bedömningar vid
tillämpningen av redovisningsprinciper redogörs ytterligare i not
2 i koncernen.
Moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än
koncernen i de fall som anges nedan:
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men ska innehålla de kolumner
som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar,
jämfört med koncernredovisningen.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvär-
de efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffnings-
värdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella
villkorade tilläggsköpeskillingar. Erhållna utdelningar redovisas
som finansiella intäkter. När det finns en indikation på att aktier
och andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning
av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet
görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna
Resultat från andelar i koncernföretag.
Aktieägartillskott och koncernbidrag
Koncernbidrag lämnade från moderföretag till dotterföretag
och koncernbidrag erhållna till moderföretag från dotterföretag
redovisas som bokslutsdisposition. Lämnat aktieägartillskott
redovisas i moderbolaget som en ökning av andelens redovi-
sade värde och i det mottagande företaget som en ökning av
eget kapital.
Leasing
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16 Leasingavtal,
utan har istället valt att tillämpa RFR 2 IFRS 16 Leasingavtal
p. 2-12. Detta val innebär att ingen nyttjanderättstillgång och
leasingskuld redovisas i balansräkningen utan leasingavgifterna
redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.
NOT 2 – ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
Moderbolaget
Mkr
1 januari
2023 – 31
december
2023
1 augusti
2021 – 31
december
2022
PwC
Revisionsuppdraget 0,7 0,6
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
- 0,6
Skatterådgivning 0,2 0,6
Övriga tjänster 0,3 2,6
Moderbolaget totalt 1,1 4,4
68
| Wall to Wall Group AB
NOT 3 – ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2023
-31 december 2023
1 augusti 2021
-31 december 2022
Löner inkl styrelsearvoden 6,1 7,2
Sociala avgifter 2,0 2,3
Pensionskostnader - avgiftsbestämda planer 0,3 0,4
Moderbolaget totalt 8,4 9,9
Löner och ersättningar samt sociala kostnader
1 januari 2023-31 december 2023
Moderbolaget
Mkr
VD och
koncernledning*
varav VD
Anders Lönnqvist Styrelse
Övriga
anställda
Löner och andra ersättningar 4,1 0,8 1,5 2,1
varav rörlig ersättning 0,2 - - 0,2
Sociala kostnader 0,8 0,3 0,5 0,8
varav pensionskostnader 0,1 - - 0,2
Moderbolaget totalt 4,9 1,1 2,0 2,9
*Ersättning till interim CFO utgår genom fakturering från konsultbolag och ingår under övriga externa kostnader.
1 augusti 2021 -31 december 2022
Moderbolaget
Mkr
VD och
koncernledning*
varav VD
Anders Lönnqvist Styrelse
Övriga
anställda
Löner och andra ersättningar 5,6 0,8 1,4 0,2
varav rörlig ersättning - - - -
Sociala kostnader 1,9 0,2 0,4 0,1
varav pensionskostnader 0,4 - -
Moderbolaget totalt 7,5 1,0 1,8 0,3
Medelantal anställda
1 januari 2023-31 december 2023 1 augusti 2021-31 december 2022
Moderbolaget
Medelantal
anställda Varav män
Medelantal
anställda Varav män
Sverige 4,0 4,0 4,0 3,0
Moderbolaget totalt 4,0 4,0 4,0 3,0
1 januari 2023-31 december 2023 1 augusti 2021-31 december 2022
Moderbolaget
Antal på
balansdagen Varav män
Antal på
balansdagen Varav män
Könsfördelning för styrelseledamöter och övriga
ledande befattningshavare
Styrelseledamöter 5,0 3,0 5,0 3,0
Verkställande direktör och övriga ledande
befattningshavare
3,0 3,0 3,0 3,0
Moderbolaget totalt
1
7,0 5,0 7,0 5,0
1) Anders Lönnqvist var VD och är även styrelseledamot.
69
| Wall to Wall Group AB
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut. Särskilt arvode utgår ej för kommittéarbete.
Riktlinjerna för ersättning och andra anställningsvillkor för bolagsledningen innebär i huvudsak att Bolaget skall erbjuda sina
ledande befattningshavare marknadsmässiga ersättningar, att ersättningarna skall beredas av ett särskilt ersättningsutskott inom
styrelsen, att kriterierna därvid skall utgöras av den ledande befattningshavarens ansvar, roll, kompetens och befattning. Ersätt-
ningar till ledande befattningshavare beslutas av styrelsen exklusive eventuella styrelseledamöter som är i beroendeställning till
Bolaget och bolagsledningen. Riktlinjerna skall tillämpas på nya avtal, eller ändringar i existerande avtal som träffas med ledande
befattningshavare efter det att riktlinjerna fastställts och till dess att nya eller reviderade riktlinjer fastställs.
Löner, ersättningar, sociala kostnader och pensionskostnader har utgått enligt nedanstående tabeller.
Ersättningar och övriga förmåner 1 januari 2023 – 31 december 2023
Moderbolaget
Mkr
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode Summa
Ordförande Ingrid Bonde 0,5 - - - - 0,5
Styrelseledamot Anders Böös 0,3 - - - - 0,3
Styrelseledamot Anders Lönnqvist (VD)* 0,3 - - - - 0,3
Styrelseledamot Ulrika Hagdahl 0,3 - - - - 0,3
Styrelseledamot Lars Wedenborn 0,3 - - - - 0,3
Summa 1,5 0,0 0,0 0,0 0,0 1,5
*se även tabell avseende löner och andra ersättningar.
Ersättningar och övriga förmåner 1 augusti 2021 – 31 december 2022
Moderbolaget
Mkr
Grundlön
Styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Konsult-
arvode Summa
Ordförande Ingrid Bonde 0,8 - - - - 0,8
Styrelseledamot Anders Böös 0,4 - - - - 0,4
Styrelseledamot Anders Lönnqvist (VD) 1,5 - - - - 1,5
Styrelseledamot Ulrika Hagdahl 0,4 - - - - 0,4
Styrelseledamot Lars Wedenborn 0,4 - - - - 0,4
Övriga ledande befattningshavare (2) 2,4 1,3 0,0 0,0 - 3,7
Summa 5,9 1,3 0,0 0,0 - 7,2
Pensioner och ersättningsvillkor
Pensionsförmåner för verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare ska återspegla vanliga mark-
nadsmässiga villkor, jämfört med vad som generellt gäller
för motsvarande befattningshavare i andra företag och ska i
normalfallet grundas på premiebestämda pensionsplaner. Fast
lön under uppsägningstid och eventuellt avgångsvederlag ska
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
lönen för två år. Ömsesidig uppsägningstid för en ledande
befattningshavare får vara högst tolv månader, under vilken
lön betalas ut. Vid uppsägning från befattningshavarens sida
får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Styrelsearvode
Styrelsearvodet beslutat på årsstämman 2023-04-26 uppgår
till 500 000 kronor per kalenderår till styrelsens ordförande och
250 000 kronor per kalenderår till övriga styrelseledamöter.
Styrelsearvoden är resultatförda under räkenskapsåret.
För arbete i bolagets ersättnings- respektive revisionsutskott
har, i likhet med tidigare år, någon ersättning ej utgått.
70
| Wall to Wall Group AB
NOT 4 – RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2023
– 31 december
2023
1 augusti 2021
– 31 december
2022
Ränteintäkter och liknande
resultatposter
- Ränteintäkter 2,1 0,2
- Omvärdering av skuld
för teckningsoptioner av
serie 2012:2 och 2012:3
1,5 21,5
Summa 3,6 21,7
Räntekostnader och
liknande resultatposter
- Räntekostnader 0,0 0,0
Summa 0,0 0,0
NOT 5 – SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Moderbolaget
Mkr
1 januari 2023
-31 december
2023
1 augusti 2021
-31 december
2022
Aktuell skatt - -
Uppskjuten skatt - -
Skattekostnad - -
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad
skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
Resultat före skatt 0,5 -15,5
Aktuell inkomstskatt
beräknad enligt respektive
bolags gällande skattesats
0,1
-3,2
Genomsnittlig skattesats 20,6% 20,6%
Skatteeffekt av följande
poster
Skatteeffekt avseende
poster som är ej avdrags-
gilla/ej skattepliktiga
0,2 -
Underskottsavdrag för vilka
ingen uppskjuten skattefor-
dran har redovisats
-0,3 3,2
Summa 0,0 0,0
Underskottsavdrag
Mkr
31 december
2023
31 december
2022
Outnyttjade underskottsavdrag
för vilka ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats
52,7 54,4
Potentiell skatteförmån 20,6% 10,9 11,2
NOT 6 – LIKVIDA MEDEL
Moderbolaget
Mkr 2023-12-31 2022-12-31
I likvida medel i kassaflödes-
analysen ingår följande:
Kassa och bank 43,3 211,7
Likvida medel i kassaflödes-
analysen:
43,3 211,7
NOT 7 – FINANSIELLA INSTRUMENT – TECKNINGSOPTIO-
NER AV SERIE 2021:2 OCH 2021:3
Finansiella instrument värderade till verkligt värde definieras
enligt följande nivåer:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder (nivå 1)
Andra observerbara data för tillgången eller skulder än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs.
som prisnoteringar) eller indirekt (dvs. härledda från
prisnoteringar) (nivå 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (dvs. ej observerbara data)
(nivå 3)
Bolagets teckningsoptioner värderas enligt nivå 1.
2023
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade
enligt nivå 1 och är per balansdagen värderade till 4,0
(1 200 960 á 3,30 kr) respektive 2,0 Mkr (1 965 978 á 1,01 kr)
och redovisas som övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1
januari 2023 – 31 december 2023 har 1,5 Mkr resultatförts som
finansiell intäkt som följd av omvärdering av teckningsoptioner.
Per bokslutsdagen var 8 855 585 teckningsoptioner utestående
(serie 2021:2 och 2021:3) varav 3 166 932 var möjliga att
utnyttja. Bolaget hade per den 31/12- 2023 250 006 teck-
ningsoptioner av serie 2021:2 och 250 000 teckningsoptioner
av serie 2021:3 i eget förvar.
2022
Teckningsoptioner av serie 2021:2 och 2021:3 är värderade
enligt nivå 1 och är per balansdagen värderade till 8,1 (4 384
814 á 1,84 kr) respektive 6,9 Mkr (4 470 771 á 1,55 kr) och
redovisas som övriga kortfristiga skulder. Under perioden 1 au-
gusti 2021 – 31 december 2022 har 21,5 Mkr resultatförts som
finansiell intäkt som följd av omvärdering av teckningsoptioner.
Per bokslutsdagen var 8 855 585 teckningsoptioner utestående
(serie 2021:2 och 2021:3) varav 8 855 579 var möjliga att
utnyttja. Bolaget hade per den 31/12-2022 6 teckningsoptioner
av serie 2021:2 i eget förvar.
71
| Wall to Wall Group AB
NOT 8 – TECKNINGSOPTIONER AV SERIE 2021:1
Avser teckningsoptioner riktat till Bolagets sponsorer, styrelse
och ledande befattningshavare. Teckningsoptionerna medför
rätt till nyteckning av B-aktier i Bolaget. Fördelningen mellan
den samtidigt genomförda emissionen av B-aktier och emis-
sionen av teckningsoptioner redovisas efter dess ekonomiska
innebörd där teckningsoptionerna redovisas till en premie
om 1,58 kronor per teckningsoption. Varje teckningsoption
berättigar till teckning av en ny B-aktie i Wall to Wall Group till
en teckningskurs om 115 kronor. Teckning av ny B-aktie genom
utnyttjande av teckningsoption kan ske från och med tecknan-
de till och med den 30 juni 2026.
I samband med teckning ska teckningsoptionsinnehavare äga
rätt att välja att (i) få teckning av B-aktier verkställd, eller (ii)
genomföra teckning enligt en s.k. nettostrike. Teckningsoptio-
nerna kan endast utnyttjas mot tecknande av aktier, dock kan
antalet aktier som tecknas vara rörligt.
Utställda teckningsoptioner av serie 2021:1
2023
Utestående 1 januari 2023 911 916
Per den 31 december 2023 911 916
2022
Utestående 1 augusti 2021 2 000 000
Avgår teckningsoptioner 2021:1* -1 088 084
Per den 31 december 2022 911 916
Av de 911 916 (911 916) utestående teckningsoptionerna serie
2021:1 var 640 282 (625 280) möjliga att utnyttja. Teckningsop-
tioner av serie 2021:1 kan dock endast konverteras till B-aktier,
vilka i sin tur ej kan konverteras till A-aktier av innehavarna
förrän minst ett år efter genomförd affärskombination. Bolaget
hade per den 31/12-2023 271 634 (286 636) teckningsoptioner
av serie 2021:1 i eget förvar. Under året har en nyckelperson
förvärvat optioner av serie 2021:1 som bolaget haft i eget
förvar. Förvärvet har skett till marknadsmässiga villkor och
belopp.
*Avgående teckningsoptioner avser inlösen av teckningsoptioner
mot A-aktier.
72
| Wall to Wall Group AB
NOT 9 – TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
2023
Inga transaktioner mellan Wall to Wall Group AB:s och dess
närstående har väsentligt påverkat bolagets finansiella ställning
eller resultat under perioden.
2022
Bolaget har under året haft transaktioner med närstående.
Servisen Investment Management AB har löst in 544 042
teckningsoptioner av serie 2021:1 och 300 000 teckningsop-
tioner av serie 2021:2 mot 72 245 A-aktier, löst in samtliga
innehavda C-aktier samt tilldelats 300 000 teckningsoptioner
av serie 2021:3 i enlighet med villkoren i prospektet vid
noteringen på Nasdaq Stockholm i juni 2021, samt avyttrat
200 000 teckningsoptioner av serie 2021:1 till säljarkollektivet i
Spolargruppen.
AGB Kronolund AB har löst in 544 042 teckningsoptioner av
serie 2021:1 och 300 000 teckningsoptioner av serie 2021:2
mot 72 245 A-aktier, löst in samtliga innehavda C-aktier samt
tilldelats 300 000 teckningsoptioner av serie 2021:3 i enlighet
med villkoren i prospektet vid noteringen på Nasdaq Stockholm
i juni 2021, samt avyttrat 200 000 teckningsoptioner av serie
2021:1 till säljarkollektivet i Spolargruppen.
Under året har Bolaget växlat 593 268 återköpte teckningsop-
tioner av serie 2021:2 mot 148 317 teckningsoptioner av serie
2021:1 vardera med Servisen Investment Management AB och
AGB Kronolund AB. Detta i enlighet med extra bolagsstämmans
beslut den 18/11 2022. Teckningsoptionerna av serie 2021:1
som Bolaget på detta sätt har införskaffat har som syfte
att användas inom ramen för det incitamentsprogram som
godkändes på nämnda extra bolagsstämma.
Ingrid Bonde, Lars Wedenborn, Ulrika Hagdahl, och Caesar
Gezelius har löst in samtliga innehavda C-aktier i enlighet med
villkoren i prospektet vid noteringen på Nasdaq Stockholm i
juni 2021. Vidare har bolagets VD Anders Lönnqvist uppburit
marknadsmässig lön.
NOT 10 – EGET KAPITAL
Stamaktier
Aktiekapital
(Mkr)
Per den 1 augusti 2021 10 500 000 2,6
Inlösen övertilldelningsaktier -34 065 0,0
Inlösen A-aktie, kvotvärde 0,25 -1 243 790 -0,3
Inlösen C-aktie, kvotvärde 0,25 -100 000 -0,0
Apport/kvittningsemission,
kvotvärde 0,25
2 476 249 0,6
Emission till teckningsoptions-
innehavare, kvotvärde 0,25
250 000 0,1
Kontant nyemission, kvotvärde 0,25 1 500 000 0,4
Per den 31 december 2022 13 348 394 3,3
Händelse Stamaktier
Aktiekapital
(Mkr)
Per den 1 januari 2023 13 348 394 3,3
Kvittningsemission, kvotvärde 0,25 kr 295 949 0,1
Kvittningsemission, kvotvärde 0,25 kr 172 948 0,0
Per den 31 december 2023 13 817 291 3,5
Aktiekapitalet består per den 31 december 2023 av 11 817
291 (11 348 394) A-aktier och 2 000 000 (2 000 000) B-aktier
med kvotvärde 0,25 (0,25) kronor. Alla aktier som emitterats av
bolaget är till fullo betalda.
Skillnaden mellan Bolagets A respektive B aktie framgår av Bo-
lagets bolagsordning. I korthet äger aktieslagen lika rättigheter
med undantag för att A-aktierna har företrädesrätt framför
B-aktierna om bolaget upplöses samt ett omvandlingsförbehåll
för B-aktierna där dessa kan omvandlas till A-aktier på begäran
från innehavare av B-aktier.
NOT 11 – HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Joachim Welin, verkställande direktör i Spolargruppen
Sverige AB, tillträder som verkställande direktör och
koncernchef i Wall to Wall Group AB den 1 januari 2024.
NOT 12 – STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖR-
PLIKTELSER
Moderbolaget
Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Borgensförbindelse till
förmån för koncernföretag
133,5 -
Totalt 133,5 -
Wall to Wall Group AB har gått i borgen för ett dotterbolag
för de lån det har hos sin bank. Dotterbolaget har i dagsläget
inga problem att betala sin skuld, men skulle detta inträffa i
framtiden är vi skyldiga att reglera skulden.
73
| Wall to Wall Group AB
HÄRLEDNING AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
Rörelsemarginal
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Rörelsemarginal 4,4% 1,0%
EBITDA
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Av- och nedskrivningar
på materiella anlägg-
ningstillgångar
53,7 26,6
Av- och nedskrivningar
på immateriella anlägg-
ningstillgångar
11,9 7,7
EBITDA 107,4 38,5
EBITDA-marginal
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
EBITDA 107,4 38,5
EBITDA-marginal 11,2% 9,0%
Justerad EBITDA-marginal
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
Justerad EBITDA 112,0 65,8
Justerad EBITDA-marginal 11,7% 15,4%
EBITA
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Av- och nedskrivningar
på immateriella anlägg-
ningstillgångar
11,9 7,7
EBITA 53,7 11,9
Justerad EBITDA
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Av- och nedskrivningar
på materiella anlägg-
ningstillgångar
53,7 26,6
Av- och nedskrivningar
på immateriella anlägg-
ningstillgångar
11,9 7,7
Jämförelsestörande
poster
4,7 27,2
Justerad EBITDA 112,0 65,8
Justerad EBITA
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Rörelseresultat (EBIT) 41,8 4,2
Av- och nedskrivningar
på immateriella anlägg-
ningstillgångar
11,9 7,7
Jämförelsestörande
poster
4,7 27,2
Justerad EBITA 58,3 39,2
Justerad EBITA-marginal
1 januari 2023
- 31 december 2023
28 april 2022
- 31 december 2022
Nettoomsättning 956,1 426,2
Justerad EBITA 58,3 39,2
Justerad EBITA-marginal 6,1% 9,2%
74
| Wall to Wall Group AB
IFRS-mått: Definition:
Resultat per aktie Nettoresultat i kronor i relation till genomsnittligt
antal aktier under perioden, enligt IAS 33.
Resultat per aktie efter utspädning Nettoresultat i kronor i relation till genom-
snittligt antal aktier under perioden efter
utspädning, enligt IAS 33.
Alternativa nyckeltal: Definition: Syfte:
Nettoskuld Lång- och kortfristiga räntebärande skulder,
exklusive förvärvsrelaterade skulder, minus
likvida medel vid periodens slut.
Visar Wall to Walls totala skuld justerad
för likvida medel. Används för att
följa skuldutvecklingen och storleken på
refinansieringsbehovet.
EBITDA Resultat före ränteintäkter och räntekostnader,
skatter, avskrivningar och nedskrivningar
på materiella tillgångar, avskrivningar och
nedskrivningar på immateriella tillgångar och
avskrivningar och nedskrivningar på nyttjande-
rättstillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett avskrivningar och nedskriv-
ningar på immateriella och materiella
anläggningstillgångar samt oberoende av
skatter och finansieringsstruktur.
EBITDA-marginal EBITDA i % av nettoomsättningen. Avspeglar verksamhetens lönsamhet
före avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella och materiella anlägg-
ningstillgångar. Resultatmåttet är en
viktig komponent för att följa koncernens
värdeskapande och för att öka jämförbar-
heten över tid.
Jämförelsestörande poster Transaktionsrelaterade kostnader, omvärde-
ringar av villkorade tilläggsköpeskillingar,
realisationsresultat vid försäljning av verk-
samheter samt andra intäkter och kostnader
som betraktas att vara av jämförelsestörande
karaktär.
Att rapportera dessa poster separat ökar
jämförbarheten mellan perioder och över
tid oavsett när det sker i tid.
Justerad EBITDA EBITDA justerad för omvärderingar av
villkorade tilläggsköpeskillingar, transaktions-
relaterade kostnader, realisationsresultat
vid försäljning av verksamheter samt andra
intäkter och kostnader som betraktas att vara
av jämförelsestörande karaktär.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett avskrivningar och nedskriv-
ningar på immateriella och materiella
anläggningstillgångar samt oberoende av
skatter, finansieringsstruktur och påverkan
av jämförelsestörande poster.
Justerad EBITDA-marginal Justerad EBITDA i % av nettoomsättningen. Avspeglar verksamhetens lönsamhet
före avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella och materiella anlägg-
ningstillgångar. Resultatmåttet är en
viktig komponent för att följa koncernens
värdeskapande justerat för påverkan av
jämförelsestörande poster och för att öka
jämförbarheten över tid.
EBITA Resultat före ränteintäkter och räntekostnader,
skatter, och avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella tillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över tid,
oavsett avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella tillgångar samt oberoende
av skatter och finansieringsstruktur.
DEFINITIONER
75
| Wall to Wall Group AB
Alternativa nyckeltal: Definition: Syfte:
Justerad EBITA EBITA justerad för omvärderingar av villkorade
tilläggsköpeskillingar, transaktionsrelaterade
kostnader, realisationsresultat vid försäljning
av verksamheter samt andra intäkter och
kostnader som betraktas att vara av jämförel-
sestörande karaktär.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över
tid, oavsett avskrivningar och nedskriv-
ningar på immateriella tillgångar samt
oberoende av skatter, finansieringsstruk-
tur och påverkan av jämförelsestörande
poster.
Justerad EBITA-marginal Justerad EBITA i % av nettoomsättningen. Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet över tid,
oavsett avskrivningar och nedskrivningar
på immateriella tillgångar samt oberoende
av skatter, finansieringsstruktur och
påverkan av jämförelsestörande poster och
för att öka jämförbarheten över tid.
Rörelseresultat (EBIT) Rörelseresultat efter avskrivningar och
nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar.
Avspeglar verksamhetens lönsamhet
möjliggör jämförelse av lönsamhet över tid.
Rörelsemarginal EBIT i % av nettoomsättningen. Avspeglar verksamhetens lönsamhet och
möjliggör jämförelse av lönsamhet och
värdeskapande över tid.
Nettoresultat Periodens resultat för koncernen. Avspeglar verksamhetens resultat och
värdeskapande över tid.
Nettoskuld / justerad EBITDA R12 Nettoskuld / i förhållande till genomsnittlig
justerad proforma EBITDA för den senaste
tolvmånadersperioden.
Används för att visa företagets totala
skulder justerat för likvida medel samt
företagets förmåga att betala av skulden.
Proforma Proforma avses som om bolagen inom
koncernen varit inkluderade sedan 2021-01-01.
Avspeglar hur koncernen hade sett ut om
alla bolag ingått sedan 2021-01-01 och
används för att öka jämförbarheten över
tid. Då förvärv görs löpande.
Rörelsekapital Summa omsättningstillgångar minus likvida
medel, skattefordringar och kortfristiga icke
räntebärande skulder exklusive villkorade
tilläggsköpeskillingar kort del samt skuld
teckningsoptioner vid periodens slut.
Ett mått på koncernens kortsiktiga
ekonomiska status.
DEFINITIONER (FORTS.)
76
| Wall to Wall Group AB
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR2.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av Bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för Bolaget ger en rättvisande översikt av Bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver,
tillsammans med den fullständiga redovisningen på Bolagets hemsida www.walltowallgroup.se, väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som Bolaget står inför.
Stockholm den 25 mars 2024
Ingrid Bonde
Styrelseordförande
Lars Wedenborn
Styrelseledamot
Anders Böös
Styrelseledamot
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
Ulrika Hagdahl
Styrelseledamot
Anders Lönnqvist
Styrelseledamot
Joachim Welin
VD
Vår revisionsberättelse har lämnats 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
UNDERSKRIFTER
77
| Wall to Wall Group AB
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Wall to Wall Group AB (publ), org.nr 559309-8790
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Wall To Wall Group AB (publ) för år 2023. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 29–76
i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avse-
enden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättel-
sen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisning-
ens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse
i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbo-
laget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
VÅR REVISIONSANSATS
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till
exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har
gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om
framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,
och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå
en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas
som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar
med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvanti-
tativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporte-
ringen som helhet (se tabellen nedan). Med hjälp av dessa och
kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna
som helhet.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning:
Vi hänvisar till not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper.
Koncernens redovisade omsättning uppgick till cirka MSEK
956 för 2023. Försäljningen består huvudsakligen av intäkter
från rörinfodring, kanaltätning, geoenergi samt rörspolning.
Intäkter från de levererade tjänsterna redovisas i den period de
tillhandahålls. För avtal till fast pris, redovisas intäkten baserat
på hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten som
levererats under perioden då kunden erhåller och utnyttjar
tjänsterna vid samma tidpunkt.
78
| Wall to Wall Group AB
lntäktsredovisningen anses vara ett särskilt betydelsefullt
område på grund av postens storlek och väsentlighet för
koncernens intressenter.
Den identifierade risken är att intäkterna inte existerar eller
redovisas i rätt period i enlighet med kundkontrakten.
Utförda granskningsinsatser omfattar men är inte begränsade
till:
I vår revision har vi kartlagt bolagets rutiner och processer
avseende fakturering och intäktsredovisning för att få en
förståelse för hur dessa fungerar och var eventuella fel
skulle kunna uppstå. Denna kartläggning har gjorts för att vi
ska kunna fokusera vår granskning på rätt saker.
Vi har granskat efterlevnaden av koncernens redovisnings-
principer och deras överensstämmelse med IFRS Accounting
Standards.
Vi har analyserat intäkterna samt bruttovinstmarginalen
under året och jämfört med föregående år.
Vi har på stickprovsbasis inhämtat kundfakturor och
betalningsbevis för att kunna granska existens av intäkter
och kundfordringar samt om de har redovisats i rätt period.
Vi har granskat upplysningarna som har lämnats i de
finansiella rapporterna i enlighet med IFRS Accounting
Standards.
Värdering av goodwill:
Vi hänvisar till noterna 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
och 11 lmmateriella tillgångar. Företagsledningen har upprättat
värderingstest för att motivera värdet på koncernens goodwill.
lnget nedskrivningsbehov har identifierats. Värderingen av
goodwill bedöms vara särskilt betydelsefullt då den bygger
på väsentliga antaganden som görs av företagsledningen.
Identifierade risker för väsentliga fel avser omfattar att
nedskrivningsbehov föreligger om dess resultat inte motsvarar
förväntningarna att väsentliga antaganden och bedömningar
som ledningen gör inte är rimliga.
Utförda granskningsinsatser omfattar men är inte begränsade
till:
Vi har granskat ledningens antaganden och beräkning av
WACC samt kontrollerat att värderingstestet upprättats i
enlighet med IFRS.
Vi har granskat bolagets antagande att de har en kassa-
genererande enhet.
Kontrollerat känsligheten i värderingen för negativa föränd-
ringar i väsentliga parametrar.
Utvärderat budget mot prognos samt med vår kunskap om
Wall to Wall Group-koncernens utveckling och marginaler.
Resultatet av dessa granskningsmoment har inte föranlett
några väsentliga iakttagelser i revisionen.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
11–23 samt 25–27. Informationen i ”Ersättningsrapport 2023
för Wall to Wall Group AB” som publiceras på bolagets hemsida
samtidigt med denna rapport utgör också annan information.
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS
ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet
om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
79
| Wall to Wall Group AB
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för Wall To Wall Group AB (publ)
för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
80
| Wall to Wall Group AB
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Wall To Wall
Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Wall To Wall Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implemen-
terar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsent-
liga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Gransk-
ningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97
Stockholm, utsågs till Wall To Wall Group AB (publ)s revisor
av bolagsstämman den 26 april 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 7 maj 2021.
Stockholm den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
81
| Wall to Wall Group AB
FÖR MER INFORMATION:
Linus Marmstedt, CFO & IR
+46 (0) 768 08 03 01
linus.marmstedt@walltowallgroup.com
Joachim Welin, CEO
+46 (0) 721 82 06 68
joachim.welin@walltowallgroup.com
Wall to Wall Group AB (publ), 559309-8790, är ett svenskt publikt
aktiebolag med huvudkontor i Stockholm och Kristianstad.
Tueängsvägen 15
291 92 Kristianstad
Linnégatan 2
114 47 Stockholm
Telefon: 044-35 24 02
Mail: info@walltowallgroup.com
För ytterligare information se www.walltowallgroup.se