MEUR | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 3, 5, 24 | ||
Kostnad för sålda varor | 6, 12 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 6, 12 | - | - |
Administrationskostnader | 6, 12 | - | - |
Forsknings- och utvecklingskostnader | 6, 12 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 7, 12 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7, 12 | - | - |
| Rörelseresultat | 3, 13, 22, 29, 30, 31 | ||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Finansiella intäkter | 10, 24, 25 | ||
Finansiella kostnader | 10, 16, 24, 25 | - | - |
Resultat före skatt | 3 | ||
Skatt på årets resultat | 11 | - | - |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
1 Varav justeringar | 12 | - | - |
| Avskrivningar och nedskrivningar | |||
ingår i årets resultat med | - | - | |
– varav avskrivningar på övervärden | - | - | |
Antal aktier i genomsnitt (tusental) | 21 | ||
Antal aktier i genomsnitt efter utspädning (tusental) | 21 | ||
Resultat per aktie, eurocent | |||
Resultat per aktie efter utspädning, eurocent |
MEUR | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat: | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras | |||
| till resultaträkningen | |||
Omvärderingar av pensioner | 22 | - | |
| Skatt hänförlig till poster som inte kommer att omklassificeras till | |||
resultaträkningen | 11 | - | |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras | |||
till resultaträkningen efter skatt | - | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Årets förändring av omräkningsreserv | - | ||
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras till | |||
| resultaträkningen: | |||
Skatt på årets förändring av omräkningsreserv | 11 | - | |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras | |||
till resultaträkningen efter skatt | - | ||
Övrigt totalresultat efter skatt | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
MEUR | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | MEUR | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Eget kapital | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 8, 14 | Aktiekapital | 21 | ||||
Materiella anläggningstillgångar | 15 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Nyttjanderättstillgångar | 16 | Omvärderingsreserv | - | - | |||
Andra långfristiga värdepappersinnehav | 17, 25 | Omräkningsreserv | |||||
Andra långfristiga fordringar | 17, 18, 25 | Balanserat resultat | |||||
Uppskjuten skattefordran | 11 | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||
Summa anläggningstillgångar | Innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
| Omsättningstillgångar | Summa eget kapital | ||||||
Varulager | 19 | ||||||
Kundfordringar | 5, 18, 25 | Långfristiga skulder | |||||
Aktuella skattefordringar | 11 | Avsättningar för pensioner | 22 | ||||
Övriga fordringar – räntebärande | 25 | Övriga avsättningar | 23 | ||||
Övriga fordringar – ej räntebärande | 18, 25 | Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20, 25 | Långfristiga skulder – räntebärande | 25 | ||||
Kortfristiga placeringar | 24, 25 | Leasingskulder | 16 | ||||
Kassa och bank | 24, 25 | Övriga långfristiga skulder – ej räntebärande | 25 | ||||
Summa omsättningstillgångar | Summa långfristiga skulder | ||||||
SUMMA TILLGÅNGAR | Kortfristiga skulder | ||||||
Leverantörsskulder | 25 | ||||||
Förskott från kunder | 25 | ||||||
Aktuella skatteskulder | 11 | ||||||
Kortfristiga skulder – räntebärande | 25 | ||||||
Leasingskulder | 16 | ||||||
Övriga skulder – ej räntebärande | 25 | ||||||
Övriga avsättningar | 12, 23 | ||||||
Förutbetalda intäkter | 20, 25 | ||||||
Upplupna kostnader | 20, 25 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Eget kapital hänförligt till | Innehav utan | ||||||
MEUR | Aktie kapital | kapital | Omvärderingsreserv | Omräkningsreserv | Balanserat resultat | moderbolagets aktieägare | bestämmande inflytande | Totalt eget kapital |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | - | |||||||
Årets totalresultat | ||||||||
| Transaktioner med innehav utan | ||||||||
bestämmande inflytande | - | |||||||
Återköp av egna aktier | - | - | - | |||||
Utdelning | - | - | - | - | ||||
Aktiebaserat program (LTIP) | ||||||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | - | |||||||
Årets totalresultat | - | |||||||
Återköp av egna aktier | - | - | - | |||||
Utdelning | - | - | - | - | ||||
Aktiebaserat program (LTIP) | ||||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - |
MEUR | Not | 2023 | 2022 | MEUR | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | Kassaflöde från övriga investeringsverksamheten | ||||||
Rörelseresultat | Förvärv av verksamheter | 27 | - | - | |||
| Justering för icke kassaflödespåverkande poster i | Investeringar i finansiella anläggningstillgångar | 17 | - | - | |||
| rörelseresultatet: | Försäljning av finansiella anläggningstillgångar | 17 | |||||
Avskrivningar och nedskrivningar | Kassaflöde från övriga investeringsverksamheten | - | - | ||||
Förändring av avsättningar | - | ||||||
Realisationsresultat vid avyttring av anläggningstillgångar | - | - | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||||
Kostnader för aktieprogram | Upplåning | 24, 25 | |||||
Övrigt | - | Amortering | 24, 25 | - | - | ||
Erhållna räntor | Återköp av egna aktier | 21 | - | - | |||
Betalda räntor | - | - | Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | ||
Betald skatt | - | - | Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande i | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | dotterföretag | - | - | ||||
före förändringar i rörelsekapitalet | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | |||||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet | Årets kassaflöde | ||||||
Förändring av varulager | - | - | Likvida medel vid årets början | ||||
Förändring av kortfristiga fordringar | - | - | Valutakursdifferens i likvida medel | - | - | ||
Förändring av kortfristiga skulder | Årets kassaflöde | ||||||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet | - | - | Likvida medel vid årets slut | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1) Varav kassaflöde av engångskaraktär | - | - | ||||
| Kassaflöde från ordinarie investeringsverksamheten | 2) | ||||||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 14 | - | - | ||||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 15 | - | - | ||||
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 15 | ||||||
Kassaflöde från ordinarie investeringsverksamheten | - | - | |||||
Operativt kassaflöde |
| Koncernkostnader | |||||
2023 | IES | GES | Summa segment | och elimineringar | Koncernen |
Nettoomsättning | 2 802,0 | 2 638,0 | 5 440,0 | -4,8 | 5 435,2 |
Rörelsens kostnader | -1 987,7 | -1 830,5 | -3 818,2 | -20,3 | -3 838,5 |
Justerat rörelseresultat (EBIT1) | 814,3 | 807,5 | 1 621,8 | -25,1 | 1 596,7 |
Justeringar | -183,0 | -132,4 | -315,4 | -65,3 | -380,7 |
Rörelseresultat (EBIT) | 631,3 | 675,1 | 1 306,4 | -90,4 | 1 216,0 |
Finansiella intäkter och kostnader | -155,3 | -155,3 | |||
Resultat före skatt | -245,7 | 1 060,7 | |||
Operativa tillgångar | 9 788,2 | 6 445,7 | 16 233,9 | -248,1 | 15 985,8 |
Operativa skulder | -1 179,2 | -829,8 | -2 009,0 | 248,4 | -1 760,6 |
Operativt kapital, netto | 8 609,0 | 5 615,9 | 14 224,9 | 0,3 | 14 225,2 |
Investeringar i anläggningstillgångar | 242,9 | 433,0 | 675,9 | 4,3 | 680,2 |
Medeltal antal anställda | 13 501 | 10 895 | 24 396 | 152 | 24 548 |
Anställda vid årets slut | 13 605 | 10 803 | 24 408 | 173 | 24 581 |
Av- och nedskrivningar | -255,7 | -299,8 | -555,5 | -7,5 | -563,0 |
| Koncernkostnader | |||||
2022 | IES | GES | Summa segment | och elimineringar | Koncernen |
Nettoomsättning | 2 638,5 | 2 537,0 | 5 175,5 | -15,0 | 5 160,5 |
Rörelsens kostnader | -1 883,4 | -1 750,5 | -3 633,9 | -8,8 | -3 642,7 |
Justerat rörelseresultat (EBIT1) | 755,1 | 786,5 | 1 541,6 | -23,8 | 1 517,8 |
Justeringar | -128,8 | -39,6 | -168,4 | -62,7 | -231,1 |
Rörelseresultat (EBIT) | 626,3 | 746,9 | 1 373,2 | -86,5 | 1 286,7 |
Finansiella intäkter och kostnader | -38,7 | -38,7 | |||
Resultat före skatt | -125,2 | 1 248,0 | |||
Operativa tillgångar | 10 109,1 | 5 876,3 | 15 985,4 | -245,5 | 15 739,9 |
Operativa skulder | -1 212,5 | -826,8 | -2 039,3 | 248,4 | -1 790,9 |
Operativt kapital, netto | 8 896,6 | 5 049,5 | 13 946,1 | 2,9 | 13 949,0 |
Investeringar i anläggningstillgångar | 240,1 | 374,6 | 614,7 | 20,2 | 634,9 |
Medeltal antal anställda | 12 939 | 10 134 | 23 073 | 123 | 23 196 |
Anställda vid årets slut | 13 249 | 10 626 | 23 875 | 126 | 24 001 |
Av- och nedskrivningar | -232,3 | -231,9 | -464,2 | -2,8 | -467,0 |
| Nettoomsättning | Operativt kapital | |||||||||
| per land | Tillgångar | Skulder | Netto | Anläggningstillgångar | ||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| EMEA | 1 878,4 | 1 771,5 | 5 567,6 | 5 325,1 | -819,8 | -827,6 | 4 747,8 | 4 497,5 | 4 125,6 | 3 961,9 |
| Amerika | 2 097,2 | 1 995,5 | 10 145,6 | 10 001,2 | -983,9 | -941,3 | 9 161,7 | 9 059,9 | 9 170,6 | 9 110,7 |
| Asien | 1 464,4 | 1 408,5 | 1 077,1 | 1 143,1 | -761,4 | -751,5 | 315,7 | 391,6 | 498,1 | 523,9 |
| Eliminering av interna | ||||||||||
poster/justeringar | -4,8 | -15,0 | -804,5 | -729,5 | 804,5 | 729,5 | - | - | - | - |
Koncernen | 5 435,2 | 5 160,5 | 15 985,8 | 15 739,9 | -1760,6 | -1 790,9 | 14 225,2 | 13 949,0 | 13 794,3 | 13 596,5 |
| Kraft & | Infrastruktur & | Fordons- | Offentlig | Elektronik & | Flyg & | |||||
2023 | Surveying | energi | bygg | industrin | säkerhet | tillverkning | försvar | Råvaror | Övrigt | Koncernen |
| Industrial Enterprise | ||||||||||
Solutions (IES) | 8,2 | 675,4 | 29,7 | 447,1 | 2,3 | 946,7 | 281,4 | 21,8 | 389,4 | 2 802,0 |
| Geospatial Enterprise | ||||||||||
Solutions (GES) | 964,5 | 0,5 | 639,8 | 18,6 | 207,6 | 3,5 | 199,1 | 482,3 | 122,1 | 2 638,0 |
| Omsättningsjustering | - | - | - | - | - | - | - | - | -4,8 | -4,8 |
Totalt | 972,7 | 675,9 | 669,5 | 465,7 | 209,9 | 950,2 | 480,5 | 504,1 | 506,7 | 5 435,2 |
| Kraft & | Infrastruktur & | Fordons- | Offentlig | Elektronik & | Flyg & | |||||
2022 | Surveying | energi | bygg | industrin | säkerhet | tillverkning | försvar | Råvaror | Övrigt | Koncernen |
| Industrial Enterprise | ||||||||||
Solutions (IES) | 7,5 | 627,3 | 46,1 | 464,3 | 1,8 | 860,7 | 264,8 | 18,6 | 347,4 | 2 638,5 |
| Geospatial Enterprise | ||||||||||
Solutions (GES) | 961,0 | 0,6 | 656,6 | 23,4 | 171,5 | 2,9 | 186,0 | 401,3 | 133,7 | 2 537,0 |
| Omsättningsjustering | - | - | - | - | - | - | - | - | -15,0 | -15,0 |
Totalt | 968,5 | 627,9 | 702,7 | 487,7 | 173,3 | 863,6 | 450,8 | 419,9 | 466,1 | 5 160,5 |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kundfordringar | 1 303,1 | 1 285,8 |
Kontraktstillgångar | 72,9 | 37,5 |
Kontraktsskulder | 873,5 | 865,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Kostnad för sålda varor | ||||
Varukostnader | 891,9 | 866,1 | - | - |
Personal | 565,8 | 510,5 | - | - |
Avskrivningar | 82,0 | 74,1 | - | - |
Övrigt | 352,3 | 348,8 | - | - |
Totalt | 1 892,0 | 1 799,5 | - | - |
| Försäljningskostnader | ||||
Personal | 801,0 | 737,1 | - | - |
Avskrivningar | 52,6 | 52,6 | - | - |
Övrigt | 305,7 | 229,6 | - | - |
Totalt | 1 159,3 | 1 019,3 | - | - |
| Administrationskostnader | ||||
Personal | 304,0 | 281,2 | 7,3 | 23,2 |
Avskrivningar | 74,2 | 58,9 | 1,1 | 0,3 |
Övrigt | 103,0 | 76,6 | 33,0 | 22,4 |
Totalt | 481,2 | 416,7 | 41,4 | 45,9 |
| Forsknings- och | ||||
| utvecklingskostnader | ||||
Personal | 318,1 | 303,7 | - | - |
Avskrivningar | 299,7 | 270,6 | - | - |
Övrigt | 56,7 | 32,8 | - | - |
Totalt | 674,5 | 607,1 | - | - |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Övriga rörelseintäkter | ||
| Realisationsvinst vid avyttring av | ||
anläggningstillgångar | 11,2 | 5,1 |
Valutakursvinster | 119,5 | 149,6 |
Statliga stöd | 9,9 | 8,2 |
| Reversering av outnyttjade belopp avseende | ||
uppskattade tilläggslikvider förvärvade bolag | 41,6 | 16,7 |
Hyresintäkter | 0,8 | 0,9 |
Övrigt | 15,1 | 7,2 |
Totalt | 198,1 | 187,7 |
| Övriga rörelsekostnader | ||
| Realisationsförlust vid avyttring av | ||
anläggningstillgångar | -1,0 | -1,3 |
Valutakursförluster | -143,4 | -153,7 |
Hyresrelaterade kostnader | - | -0,5 |
Nedskrivningar | -54,5 | -13,4 |
Förvärvsrelaterade kostnader | -8,2 | -10,0 |
| Övrigt | -3,2 | -40,0 |
Totalt | -210,3 | -218,9 |
| Redovisade värden på goodwill och andra immateriella tillgångar är allokerade till KGE enligt följande: | ||||||||||||
| Safety, Infra- | ||||||||||||
| Manufacturing | Autonomy & | Asset Lifecycle | structure & | |||||||||
| Geosystems | Intelligence | Positioning | Intelligence | Geospatial | Total | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Goodwill | 1 957,1 | 1 757,3 | 2 583,7 | 2 682,1 | 572,4 | 583,7 | 3 807,8 | 3 989,5 | 695,6 | 586,9 | 9 616,6 | 9 599,5 |
| Övriga immateriella | ||||||||||||
| anläggningstillgångar | ||||||||||||
| som ej är föremål för | ||||||||||||
| avskrivning | 470,2 | 452,1 | 159,3 | 161,8 | 14,3 | 14,7 | 327,5 | 339,1 | 102,6 | 92,7 | 1 073,9 | 1 060,4 |
| Immateriella tillgångar | ||||||||||||
| som är föremål för | ||||||||||||
| avskrivning | 646,5 | 541,8 | 730,5 | 751,3 | 125,6 | 98,3 | 627,5 | 648,1 | 173,1 | 106,2 | 2 303,2 | 2 145,7 |
Total | 3 073,8 | 2 751,2 | 3 473,5 | 3 595,2 | 712,3 | 696,7 | 4 762,8 | 4 976,7 | 971,3 | 785,8 | 12 993,7 | 12 805,6 |
| Diskonteringsränta | ||
| efter skatt | ||
2023 | 2022 | |
Geosystems | 8,4% | 7,6% |
Manufacturing Intelligence | 9,9% | 9,2% |
Autonomy & Positioning | 9,7% | 9,3% |
Asset Lifecycle Intelligence | 10,1% | 10,1% |
Safety, Infrastructure & Geospatial | 10,1% | 10,1% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Resultat från andelar | ||||
| i koncernföretag | ||||
Utdelning från dotterföretag | - | - | 1 807,8 | 202,5 |
Nedskrivning av aktier i dotterföretag | - | - | - | -1 485,8 |
Summa | - | - | 1 807,8 | -1 283,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Finansiella intäkter | ||||
Ränteintäkter | 12,4 | 7,6 | 2,3 | 0,4 |
Ränteintäkter, koncerninterna fordringar | - | - | 82,0 | 37,5 |
Övriga finansiella intäkter | 0,7 | 1,2 | 76,7 | 178,5 |
Summa | 13,1 | 8,8 | 161,0 | 216,4 |
| Finansiella kostnader | ||||
Räntekostnader | -144,5 | -27,0 | -138,5 | -24,8 |
Räntekostnader, leasingskulder | -8,3 | -7,9 | - | - |
Räntekostnader, koncerninterna skulder | - | - | -84,6 | -20,7 |
Nettoränta, pensioner | -1,3 | -0,7 | - | - |
Övriga finansiella kostnader | -14,3 | -11,9 | -94,0 | -72,5 |
Summa | -168,4 | -47,5 | -317,1 | -118,0 |
| Skatt på årets resultat | ||
2023 | 2022 | |
Aktuell skatt | -206,7 | -255,5 |
Uppskjuten skatt | 17,8 | 26,6 |
Summa skatt på årets resultat | -188,9 | -228,9 |
| Specifikation av uppskjuten skatt | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Uppskjutna skattefordringar | ||
| (skulder) avser: | ||
Anläggningstillgångar | -636,2 | -617,3 |
Varulager | 56,8 | 51,8 |
Fordringar | 12,3 | 4,0 |
Avsättningar | 13,9 | 6,6 |
Övrigt | 116,1 | 95,2 |
| Ej utnyttjade underskottsavdrag och | ||
liknande avdrag | 79,0 | 49,9 |
| Avgår avdrag som ej möter kriterier för | ||
att tillgångsföras | -42,6 | -49,7 |
Summa | -400,7 | -459,5 |
| Enligt balansräkningen: | ||
Uppskjutna skattefordringar | 179,3 | 122,3 |
Uppskjutna skatteskulder | -580,0 | -581,8 |
Netto | -400,7 | -459,5 |
| Avstämning av årets förändring av aktuella respektive | ||
| uppskjutna skattefordringar och skulder | ||
Uppskjutna skatter | 2023 | 2022 |
Ingående balans – netto | -459,5 | -372,1 |
| Förändring via resultaträkningen | ||
Uppskjuten skatt på årets resultat | -13,6 | 32,3 |
| Förändring av reserv för avdrag som ej möter | ||
kriterier för att tillgångsföras | 53,8 | -36,8 |
Förändring av skattesatser och skattereformer | -12,4 | 0,4 |
Poster avseende tidigare år | -10,0 | 30,7 |
Summa | 17,8 | 26,6 |
| Förändring via övrigt totalresultat | ||
Uppskjuten skatt på övrigt totalresultat | 12,8 | -40,5 |
Summa | 12,8 | -40,5 |
| Förändring via eget kapital | ||
Förändring via förvärv och avyttringar | -23,2 | -58,0 |
Omklassificering | 52,4 | - |
Omräkningsdifferens | -1,0 | -15,5 |
Utgående balans – netto | -400,7 | -459,5 |
Aktuella skatter | 2023 | 2022 |
Ingående balans – netto | -63,8 | -45,4 |
| Förändring via resultaträkningen | ||
Aktuell skatt på årets resultat | -218,7 | -270,7 |
Poster avseende tidigare år | 12,0 | 15,2 |
Summa | -206,7 | -255,5 |
Förändring via förvärv och avyttringar | 0,6 | -0,4 |
Betalningar – netto | 276,2 | 235,9 |
Omräkningsdifferens | - | 1,6 |
Utgående balans – netto | 6,3 | -63,8 |
| 2023-12-31 | |
2024 | 11,4 |
2025 | 2,0 |
2026 | 0,6 |
2027 | 2,5 |
2028 och senare | 227,9 |
Utan tidsbegränsning | 174,4 |
| Skillnaden mellan nominell svensk skattesats och effektiv | ||
| skattesats uppkommer på följande sätt: | ||
2023 | 2022 | |
Resultat före skatt | 1 060,7 | 1 248,0 |
Skatt enligt svensk nominell skattesats 20,6% | -218,5 | -257,1 |
Skillnad mellan svensk och utländsk skattesats | -7,8 | 51,3 |
Omvärdering av underskottsavdrag m.m. | 86,3 | -36,8 |
Ej skattepliktiga intäkter | 43,4 | 20,1 |
Ej avdragsgilla kostnader | -62,5 | -47,7 |
Förändring av skattesatser och skattereformer | -12,4 | 0,4 |
Poster ej inkluderade i bokfört resultat | -2,9 | -6,3 |
Poster avseende tidigare år | -14,5 | 47,2 |
Skatt enligt resultaträkningen | -188,9 | -228,9 |
Koncern | 2023 | 2022 |
Förvärvade förutbetalda intäkter | -4,8 | -15,0 |
| Kostnadsslag | ||
Personalkostnader | -142,2 | -20,2 |
Transaktionskostnader | -2,5 | -16,7 |
Nedskrivningar | -17,2 | -25,6 |
Avveckling kontor/lokaler | -24,3 | - |
Avskrivningar på övervärden | -115,9 | -107,7 |
Aktieprogram | -61,4 | -44,7 |
Övrigt | -12,4 | -1,2 |
Summa kostnadsslag | -375,9 | -216,1 |
Summa justeringar | -380,7 | -231,1 |
| Funktion | ||
Nettoomsättning | -4,8 | -15,0 |
Kostnad för sålda varor | -45,4 | -8,6 |
Försäljningskostnader | -142,4 | -51,3 |
Administrationskostnader | -63,0 | -21,2 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | -106,5 | -91,4 |
Övriga rörelsekostnader | -18,6 | -43,6 |
Summa justeringar | -380,7 | -231,1 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Funktion | ||
Kostnad för sålda varor | - | 0,2 |
Försäljningskostnader | - | 0,6 |
Administrationskostnader | - | 0,3 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | 0,1 | 1,2 |
Övriga rörelseintäkter | 9,9 | 8,2 |
Summa | 10,0 | 10,5 |
| Balanserade utgifter för | Övriga immate riella | ||||
| Koncernen 2023 | utvecklingsarbeten | Varumärken | Goodwill | anläggningstillgångar | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 2 858,1 | 1 082,5 | 9 608,3 | 2 031,9 | 15 580,8 |
Investeringar | 461,5 | 0,1 | - | 28,3 | 489,9 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | -1,0 | 34,0 | 331,2 | 96,7 | 460,9 |
Försäljningar/utrangeringar | -4,3 | - | - | -10,0 | -14,3 |
Omklassificering | -7,0 | - | -52,4 | 0,9 | -58,5 |
Valutakursdifferenser | -25,9 | -20,0 | -261,9 | -46,0 | -353,8 |
Utgående anskaffningsvärde | 3 281,4 | 1 096,6 | 9 625,2 | 2 101,8 | 16 105,0 |
Ingående avskrivningar | -1 524,3 | - | - | -734,3 | -2 258,6 |
Årets avskrivningar | -205,3 | - | - | -134,3 | -339,6 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | 1,0 | - | - | -3,0 | -2,0 |
Försäljningar/utrangeringar | -37,0 | - | - | 10,0 | -27,0 |
Omklassificering | 3,7 | - | - | 2,3 | 6,0 |
Valutakursdifferenser | 13,6 | - | - | 13,9 | 27,5 |
Utgående avskrivningar | -1 748,3 | - | - | -845,4 | -2 593,7 |
Ingående nedskrivningar | -414,7 | -22,1 | -8,8 | -71,0 | -516,6 |
Årets nedskrivningar | -37,0 | -1,0 | - | -11,4 | -49,4 |
Försäljningar/utrangeringar | 41,3 | - | - | - | 41,3 |
Valutakursdifferenser | 4,2 | 0,4 | 0,2 | 2,3 | 7,1 |
Utgående nedskrivningar | -406,2 | -22,7 | -8,6 | -80,1 | -517,6 |
Redovisat värde | 1 126,9 | 1 073,9 | 9 616,6 | 1 176,3 | 12 993,7 |
| Balanserade utgifter för | Övriga immate riella | ||||
| Koncernen 2022 | utvecklingsarbeten | Varumärken | Goodwill | anläggningstillgångar | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 2 491,3 | 1 050,5 | 8 213,9 | 1 614,5 | 13 370,2 |
Investeringar | 377,8 | 0,1 | - | 36,0 | 413,9 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | - | 0,7 | 1 023,0 | 318,4 | 1 342,1 |
Försäljningar/utrangeringar | -32,8 | - | - | -7,6 | -40,4 |
Omklassificering | -2,3 | - | - | 19,9 | 17,6 |
Valutakursdifferenser | 24,1 | 31,2 | 371,4 | 50,7 | 477,4 |
Utgående anskaffningsvärde | 2 858,1 | 1 082,5 | 9 608,3 | 2 031,9 | 15 580,8 |
Ingående avskrivningar | -1 366,1 | - | - | -595,0 | -1 961,1 |
Årets avskrivningar | -173,5 | - | - | -118,9 | -292,4 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | - | - | - | -0,2 | -0,2 |
Försäljningar/utrangeringar | 28,1 | - | - | 7,5 | 35,6 |
Omklassificering | 0,2 | - | - | -17,3 | -17,1 |
Valutakursdifferenser | -13,0 | - | - | -10,4 | -23,4 |
Utgående avskrivningar | -1 524,3 | - | - | -734,3 | -2 258,6 |
Ingående nedskrivningar | -408,4 | -15,0 | -8,3 | -68,0 | -499,7 |
Årets nedskrivningar | -3,9 | -6,2 | - | - | -10,1 |
Försäljningar/utrangeringar | 4,3 | - | - | - | 4,3 |
Omklassificering | -0,1 | - | - | - | -0,1 |
Valutakursdifferenser | -6,6 | -0,9 | -0,5 | -3,0 | -11,0 |
Utgående nedskrivningar | -414,7 | -22,1 | -8,8 | -71,0 | -516,6 |
Redovisat värde | 919,1 | 1 060,4 | 9 599,5 | 1 226,6 | 12 805,6 |
| Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar | ||
| fördelade per funktion: | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -8,6 | -5,9 |
Försäljningskostnader | -24,8 | -23,6 |
Administrationskostnader | -20,9 | -4,7 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | -285,3 | -258,1 |
Övriga rörelsekostnader | - | -0,1 |
Summa | -339,6 | -292,4 |
| Övriga immateriella tillgångar | ||
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 8,2 | 3,5 |
Investeringar | 1,7 | 3,6 |
Förvärv/avyttring verksamhet | -1,1 | 1,1 |
Utgående anskaffningsvärde | 8,8 | 8,2 |
Ingående avskrivningar | -1,8 | -0,5 |
Årets avskrivningar | -1,1 | -0,3 |
Förvärv/avyttring verksamhet | 1,1 | -1,0 |
Utgående avskrivningar | -1,8 | -1,8 |
Redovisat värde | 7,0 | 6,4 |
| Pågående nyanlägg- | ||||||
| Mark och övrig | Maskiner och | Inventarier, verktyg | ningar och förskott | |||
Koncernen 2023 | Byggnader | fast egendom | anläggningar | och installationer | till leverantörer | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 437,7 | 37,4 | 414,1 | 443,9 | 7,1 | 1 340,2 |
Investeringar | 11,4 | - | 42,0 | 78,1 | 5,2 | 136,7 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | 0,5 | - | 5,2 | 9,0 | - | 14,7 |
Försäljningar/utrangeringar | -11,6 | -1,4 | -12,8 | -50,0 | - | -75,8 |
Omklassificering | 3,3 | -1,9 | -5,4 | 2,4 | -0,6 | -2,2 |
Valutakursdifferenser | -9,6 | -0,9 | -4,3 | -9,3 | -0,2 | -24,3 |
Utgående anskaffningsvärde | 431,7 | 33,2 | 438,8 | 474,1 | 11,5 | 1 389,3 |
Ingående avskrivningar | -163,2 | -2,6 | -297,4 | -283,6 | -0,1 | -746,9 |
Årets avskrivningar | -15,9 | -0,2 | -26,4 | -49,4 | -2,4 | -94,3 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | -0,3 | - | -4,7 | -8,3 | - | -13,3 |
Försäljningar/utrangeringar | 7,8 | 0,4 | 12,6 | 36,6 | - | 57,4 |
Omklassificering | -2,0 | 1,2 | 2,9 | -0,2 | - | 1,9 |
Valutakursdifferenser | 2,2 | 0,1 | 2,8 | 6,0 | 0,1 | 11,2 |
Utgående avskrivningar | -171,4 | -1,1 | -310,2 | -298,9 | -2,4 | -784,0 |
Ingående nedskrivningar | -0,2 | -0,1 | -0,1 | - | - | -0,4 |
Årets nedskrivningar | -1,0 | - | -3,7 | -0,4 | - | -5,1 |
Försäljningar/utrangeringar | 0,2 | - | - | 0,2 | - | 0,4 |
Utgående nedskrivningar | -1,0 | -0,1 | -3,8 | -0,2 | - | -5,1 |
Redovisat värde | 259,3 | 32,0 | 124,8 | 175,0 | 9,1 | 600,2 |
| Pågående nyanlägg- | ||||||
| Mark och övrig | Maskiner och | Inventarier, verktyg | ningar och förskott | |||
Koncernen 2022 | Byggnader | fast egendom | anläggningar | och installationer | till leverantörer | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 395,7 | 37,0 | 389,7 | 397,1 | 16,3 | 1 235,8 |
Investeringar | 42,3 | 1,2 | 42,2 | 77,0 | -9,1 | 153,6 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | 0,7 | - | 0,4 | 8,9 | - | 10,0 |
Försäljningar/utrangeringar | -3,7 | -1,0 | -10,5 | -32,9 | - | -48,1 |
Omklassificering | 1,8 | 0,1 | -10,5 | -8,7 | -0,4 | -17,7 |
Valutakursdifferenser | 0,9 | 0,1 | 2,8 | 2,5 | 0,3 | 6,6 |
Utgående anskaffningsvärde | 437,7 | 37,4 | 414,1 | 443,9 | 7,1 | 1 340,2 |
Ingående avskrivningar | -147,5 | -2,3 | -288,4 | -260,4 | -0,1 | -698,7 |
Årets avskrivningar | -16,2 | -0,3 | -24,1 | -49,3 | - | -89,9 |
Förvärv/avyttring av verksamhet | -0,5 | - | -0,1 | -4,1 | - | -4,7 |
Försäljningar/utrangeringar | 2,5 | - | 10,2 | 22,4 | - | 35,1 |
Omklassificering | -0,8 | - | 7,6 | 10,3 | - | 17,1 |
Valutakursdifferenser | -0,7 | - | -2,6 | -2,5 | - | -5,8 |
Utgående avskrivningar | -163,2 | -2,6 | -297,4 | -283,6 | -0,1 | -746,9 |
Ingående nedskrivningar | -0,2 | -0,1 | -0,1 | - | - | -0,4 |
Utgående nedskrivningar | -0,2 | -0,1 | -0,1 | - | - | -0,4 |
Redovisat värde | 274,3 | 34,7 | 116,6 | 160,3 | 7,0 | 592,9 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -58,7 | -54,4 |
Försäljningskostnader | -7,8 | -7,3 |
Administrationskostnader | -19,9 | -20,6 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | -7,9 | -7,3 |
Övriga rörelsekostnader | - | -0,3 |
Summa | -94,3 | -89,9 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 0,1 | 0,1 |
Investeringar | 0,4 | 0,0 |
Utgående anskaffningsvärde | 0,5 | 0,1 |
Ingående avskrivningar | -0,1 | -0,1 |
Årets avskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Utgående avskrivningar | -0,1 | -0,1 |
Redovisat värde | 0,4 | 0,0 |
Koncernen 2023 | Fastigheter | Fordon | Maskiner | Kontorsutrustning | Summa |
Vid årets början | 327,6 | 48,0 | 1,6 | 3,5 | 380,7 |
Nya kontrakt | 32,3 | 20,4 | 0,4 | 0,5 | 53,6 |
Avslutade kontrakt | -36,4 | -15,7 | -0,3 | -0,7 | -53,1 |
Omvärdering | 31,1 | 1,0 | 0,0 | 0,3 | 32,4 |
Omklassificering | -0,5 | 0,3 | 0,0 | 0,0 | -0,2 |
Valutakursdifferenser | -6,8 | 0,0 | -0,1 | 0,1 | -6,8 |
Utgående anskaffningsvärde | 347,3 | 54,0 | 1,6 | 3,7 | 406,6 |
Ingående avskrivningar | -154,6 | -25,0 | -1,0 | -2,0 | -182,7 |
Årets avskrivningar | -58,3 | -15,0 | -0,4 | -0,9 | -74,6 |
Avslutade kontrakt | 30,8 | 15,5 | 0,3 | 0,8 | 47,4 |
Omvärdering | -0,9 | 0,1 | - | - | -0,8 |
Omklassificering | 1,3 | -0,2 | 0,0 | 0,0 | 1,1 |
Valutakursdifferenser | 3,5 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 3,4 |
Utgående avskrivningar | -178,2 | -24,7 | -1,1 | -2,1 | -206,2 |
Redovisat restvärde | 169,1 | 29,3 | 0,5 | 1,6 | 200,4 |
Koncernen 2022 | Fastigheter | Fordon | Maskiner | Kontorsutrustning | Summa |
Vid årets början | 297,5 | 47,8 | 1,5 | 4,2 | 351,0 |
Nya kontrakt | 52,9 | 13,8 | 0,2 | 0,5 | 67,4 |
Avslutade kontrakt | -41,4 | -14,2 | -0,1 | -0,6 | -56,3 |
Omvärdering | 15,6 | 0,9 | 0,0 | 0,1 | 16,6 |
Omklassificering | 0,6 | - | - | -0,7 | -0,1 |
Valutakursdifferenser | 2,4 | -0,3 | 0,0 | 0,0 | 2,1 |
Utgående anskaffningsvärde | 327,6 | 48,0 | 1,6 | 3,5 | 380,7 |
Ingående avskrivningar | -121,5 | -25,3 | -0,8 | -1,7 | -149,3 |
Årets avskrivningar | -59,5 | -13,8 | -0,4 | -0,9 | -74,6 |
Avslutade kontrakt | 28,6 | 13,9 | 0,2 | 0,6 | 43,2 |
Omvärdering | -1,0 | -0,1 | - | 0,0 | -1,1 |
Omklassificering | -0,5 | 0,0 | - | - | -0,5 |
Valutakursdifferenser | -0,7 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | -0,5 |
Utgående avskrivningar | -154,6 | -25,0 | -1,0 | -2,0 | -182,7 |
Redovisat restvärde | 173,0 | 23,0 | 0,6 | 1,5 | 198,0 |
| Avskrivningar av nyttjanderättstillgångar | ||
| fördelade per funktion: | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -14,7 | -13,8 |
Försäljningskostnader | -20,0 | -21,7 |
Administrationskostnader | -33,4 | -33,6 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | -6,5 | -5,2 |
Övriga rörelsekostnader | - | -0,3 |
Summa | -74,6 | -74,6 |
| Nedan visas de belopp som redovisas som leasingskuld | ||
| samt periodens förändring av skulden. | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Vid årets början | 207,9 | 212,6 |
Tillkommande skulder | 53,6 | 67,4 |
Omvärdering | 26,8 | - |
Ränta | 8,3 | 7,9 |
Betalningar | -80,1 | -81,5 |
Valutakursdifferenser | -4,9 | 1,5 |
Utgående balans | 211,5 | 207,9 |
Varav kortfristiga skulder | 59,5 | 62,4 |
Varav långfristiga skulder | 152,0 | 145,5 |
| Avtal där ett koncernföretag är leasegivare | |
Koncernen 2023-12-31 | Maskiner, inventarier, m.m. |
| Avgifter som förfaller | |
2024 | 2,4 |
2025–2028 | 3,4 |
Summa | 5,8 |
Koncernen 2022-12-31 | Maskiner, inventarier, m.m. |
| Avgifter som förfaller | |
2023 | 2,5 |
2024–2027 | 5,9 |
Summa | 8,4 |
| Andra långfristiga | Andra långfristiga | |||
| värdepappersinnehav | fordringar | |||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 78,1 | 20,9 | 36,4 | 48,7 |
Investeringar | 55,0 | 58,2 | 8,8 | 1,0 |
Förvärvat som dotterföretag | - | - | - | 1,4 |
Försäljningar | - | - | -9,2 | -9,1 |
Omklassificering | - | - | -6,5 | -7,2 |
Valutakursdifferenser | -4,1 | -1,0 | -0,4 | 1,6 |
Utgående balans | 129,0 | 78,1 | 29,1 | 36,4 |
| Andelar i | Fordringar hos | Övriga finansiella | ||||
| koncernföretag | koncernföretag | anläggningstillgångar | ||||
Moderbolaget | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 13 488,9 | 10 527,4 | 424,7 | 718,0 | 1,2 | 1,1 |
Aktieägartillskott | 46,2 | 1 228,8 | - | - | - | - |
Nedsättning av andelar | - | -1 485,8 | - | - | - | - |
Förvärv | 6,6 | 3 218,5 | - | - | - | - |
Förändring av fordringar | - | - | 940,8 | -293,3 | 0,1 | 0,1 |
Utgående balans | 13 541,7 | 13 488,9 | 1 365,5 | 424,7 | 1,3 | 1,2 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | ||
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Clothing Tech LLC | 9,5 | 7,0 |
Divergent Technologies Inc | 90,5 | 46,9 |
Eucliedon PTY | 1,0 | 1,0 |
CICV Co Ltd | 12,7 | 13,6 |
Hangzhou Unitree Technology Co | 3,4 | 3,8 |
Huixin Quanzhi Gongye Hulian Keji Co Ltd | 1,0 | 1,0 |
Martlet Capital | 4,6 | 4,5 |
Paperless Parts Inc | 4,5 | - |
Baukunst LLC | 1,2 | 0,2 |
Övriga | 0,6 | 0,1 |
Summa | 129,0 | 78,1 |
| Organisations- | Andel av kapital | Bokfört värde | ||||
nummer | Säte/Land | Antal andelar | och röster, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Clever Together AB | 556070-5138 | Stockholm, Sverige | 2 500 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Hexagon Corporate Services Ltd | - | Hong Kong | 10 000 | 100 | - | - |
Hexagon Corporate Solutions Ltd | - | England | 1 | 100 | 0,0 | 0,0 |
R-evolution AB | 556016-3049 | Stockholm, Sverige | 200 000 | 100 | 21,0 | 21,0 |
Hexagon Global Services AB | 556788-2401 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 | - | - |
Hexagon Intergraph AB | 556370-6828 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 | 226,5 | 226,5 |
Hexagon Position Intelligence Ltd | - | England | 3 | 100 | 261,0 | 261,0 |
Hexagon Solutions AB | 556083-1124 | Stockholm, Sverige | 100 000 | 100 | 1,6 | 1,6 |
| Hexagon Technology Center GmbH | - | Schweiz | 583 | 79,8 | 1 859,6 | 1 859,6 |
Intergraph Corporation | - | USA | 1 000 | 100 | 4 047,5 | 4 047,5 |
Hexagon Smart Solutions AB | 556394-3678 | Stockholm, Sverige | 1 439 200 | 100 | 3 888,1 | 3 841,9 |
Tecla AB | 556068-1602 | Stockholm, Sverige | 160 000 | 100 | 1,6 | 1,6 |
Östgötaeken AB | 556197-2380 | Stockholm, Sverige | 2 000 | 100 | 9,7 | 9,7 |
Leica Geosystems AG | - | Schweiz | 633 546 | 100 | 3 218,5 | 3 218,5 |
| Hexagon Capability Center India Pvt | ||||||
| Ltd | - | Indien | 50 000 | 12,3475 | 6,6 | - |
Summa | 13 541,7 | 13 488,9 | ||||
| 1) Resterande del av kapital och röster i bolaget ägs av helägda dotterföretag i koncernen | ||||||
| Förfallna | Förfallna | Förfallna | Förfallna | Förfallna | |||
| med mindre | mellan | mellan | mellan | med mer än | |||
Koncernen | Ej förfallna | än 30 dagar | 30–60 dagar | 61–90 dagar | 91–120 dagar | 120 dagar | Summa |
| Åldersanalys av fordringar | |||||||
| 31 december 2023, efter nedskrivning | |||||||
Andra långfristiga fordringar | 23,2 | 0,2 | 0,0 | - | 0,0 | 5,7 | 29,1 |
Kundfordringar | 919,6 | 144,4 | 74,1 | 43,7 | 29,3 | 92,0 | 1 303,1 |
Övriga fordringar – ej räntebärande | 92,3 | 3,6 | 1,1 | 0,3 | - | 6,1 | 103,4 |
Summa | 1 035,1 | 148,2 | 75,2 | 44,0 | 29,3 | 103,8 | 1 435,6 |
| Åldersanalys av fordringar | |||||||
| 31 december 2022, efter nedskrivning | |||||||
Andra långfristiga fordringar | 34,2 | 0,4 | 0,1 | - | 0,0 | 1,7 | 36,4 |
Kundfordringar | 942,5 | 136,0 | 66,8 | 42,7 | 24,9 | 72,9 | 1 285,8 |
Övriga fordringar – ej räntebärande | 99,3 | 3,4 | 1,1 | 0,6 | 0,1 | 3,5 | 108,0 |
Summa | 1 076,0 | 139,8 | 68,0 | 43,3 | 25,0 | 78,1 | 1 430,2 |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående balans | 49,3 | 44,7 |
Reservering för förväntade förluster | 12,5 | 14,6 |
Justering för konstaterade förluster | -6,1 | -2,0 |
Återvunna förväntade förluster | -11,3 | -8,0 |
Ökning via rörelseförvärv | -1,2 | 0,6 |
Valutakursdifferenser | -2,1 | -0,6 |
Utgående balans | 41,1 | 49,3 |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Råvaror och förnödenheter | 279,0 | 285,7 |
Varor under tillverkning | 42,8 | 52,3 |
Färdiga varor och handelsvaror | 262,9 | 239,2 |
Summa | 584,7 | 577,2 |
| Varulagervärdet inkluderar reserveringar | ||
för inkurans med totalt | -78,1 | -75,1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Upplupna rörelseintäkter | 29,9 | 17,2 | - | - |
Upplupna ränteintäkter | 0,6 | 0,8 | - | - |
Pågående arbete | 43,0 | 20,3 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
underhållskostnader | 18,1 | 16,7 | - | - |
| Förutbetalda | ||||
licenskostnader | 29,7 | 31,2 | - | - |
| Förutbetalda varor och | ||||
tjänster | 40,3 | 61,3 | - | - |
Förutbetalda hyror | 6,6 | 5,3 | 0,1 | 0,1 |
| Förutbetalda | ||||
försäkringar | 4,7 | 6,0 | - | 0,1 |
Övriga poster | 27,1 | 14,2 | 2,1 | 1,2 |
Summa | 200,0 | 173,0 | 2,2 | 1,4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Upplupna personalrela- terade kostnader | 296,1 | 320,1 | 3,6 | 16,9 |
| Upplupna | ||||
försäljningsprovisioner | 30,6 | 26,3 | - | - |
Upplupna instal- lations- och | ||||
utbildningskostnader | 0,5 | 0,6 | - | - |
Upplupna FoU-kostnader | 6,9 | 5,6 | - | - |
Upplupna arvoden | 16,8 | 21,7 | 0,1 | 0,1 |
Upplupna royalties | 4,9 | 4,4 | - | - |
| Upplupna | ||||
räntekostnader | 6,0 | 2,3 | 5,8 | 2,3 |
Pågående arbete | 17,7 | 22,5 | - | - |
Förutbetalda intäkter | 790,4 | 741,2 | - | - |
Övriga poster | 86,7 | 79,7 | 0,7 | 0,7 |
Summa | 1 256,6 | 1 224,4 | 10,2 | 20,0 |
| Antal aktier | |||||||||
Utestående | Återköpta | Totalt emitterade | |||||||
| Kvotvärde | Aktie- | ||||||||
| per aktie, | kapital, | ||||||||
EUR | Serie A | Serie B | Summa | Serie B | Serie A | Serie B | Summa | MEUR | |
Ingående balans 2022 | 0,03 | 110 250 000 2 585 877 888 | 2 696 127 888 | 9 350 000 | 110 250 000 2 595 227 888 2 705 477 888 | 85,8 | |||
Återköp av aktier | 0,03 | - | -6 450 000 | -6 450 000 | 6 450 000 | - | - | - | - |
Utgående balans 2022 | 0,03 | 110 250 000 2 579 427 888 2 689 677 888 | 15 800 000 | 110 250 000 2 595 227 888 | 2 705 477 888 | 85,8 | |||
Återköp av aktier | 0,03 | - | -5 300 000 | -5 300 000 | 5 300 000 | - | - | - | - |
Utgående balans 2023 | 0,03 | 110 250 000 | 2 574 127 888 | 2 684 377 888 | 21 100 000 | 110 250 000 2 595 227 888 | 2 705 477 888 | 85,8 | |
| Genomsnittligt antal aktier före respektive | ||
| efter utspädning, tusental | ||
2023 | 2022 | |
| Genomsnittligt antal aktier före | ||
utspädning | 2 687 690 | 2 693 019 |
Beräknat antal potentiella aktier i genomsnitt avseende optionsprogram | 18 451 | 13 275 |
| Genomsnittligt antal aktier | ||
efter utspädning | 2 706 141 | 2 706 294 |
| Avsättningar – Förmånsbestämda planer | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Pensionsförpliktelser | 746,5 | 668,9 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar | -779,6 | -715,5 |
| Pensionsförpliktelser minus | ||
förvaltningstillgångar | -33,1 | -46,6 |
Oredovisade tillgångar | 85,8 | 94,8 |
Avsatt till pensioner, netto | 52,7 | 48,2 |
| Kostnader – Förmånsbestämda planer | ||
2023 | 2022 | |
Förmåner intjänade under året | 31,5 | 32,8 |
Räntekostnad | 16,8 | 4,2 |
Beräknad ränteintäkt | -17,5 | -3,5 |
Ändring av villkor | 0,1 | 0,1 |
Summa | 30,9 | 33,6 |
| Den totala pensionskostnadens påverkan på resultaträkningen | ||
2023 | 2022 | |
| Rörelsekostnader | ||
– Förmånsbestämda planer | 31,5 | 32,8 |
| Rörelsekostnader | ||
– Avgiftsbestämda planer | 63,4 | 54,2 |
Påverkan på rörelseresultatet | 94,9 | 87,0 |
| Räntekostnad, netto | ||
– Förmånsbestämda planer | -0,7 | 0,7 |
Påverkan på resultat före skatt | 94,2 | 87,7 |
| 2023-12-31 | tillgångar | pliktelser | Netto |
Schweiz | 734,1 | -667,9 | 66,2 |
Andra länder | 45,5 | -78,6 | -33,1 |
| Totalt (verkligt | |||
värde/nuvärde) | 779,6 | -746,5 | 33,1 |
Oredovisade tillgångar | -85,8 | - | -85,8 |
Pensionsavsättning, netto | 693,8 | -746,5 | -52,7 |
| Varav: | |||
| Redovisat som tillgång (andra | |||
långfristiga fordringar) | 4,2 | ||
Redovisat som skuld | -56,9 | ||
| Förvaltnings- | Pensionsför- | ||
| 2022-12-31 | tillgångar | pliktelser | Netto |
Schweiz | 664,2 | -588,3 | 75,9 |
Andra länder | 51,3 | -80,6 | -29,3 |
| Totalt (verkligt | |||
värde/nuvärde) | 715,5 | -668,9 | 46,6 |
Oredovisade tillgångar | -94,8 | - | -94,8 |
Pensionsavsättning, netto | 620,7 | -668,9 | -48,2 |
| Treårsöversikt | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | |
| Verkligt värde på | |||
förvaltningstillgångar | 779,6 | 715,5 | 741,4 |
Pensionsförpliktelser | -746,5 | -668,9 | -779,1 |
Netto | 33,1 | 46,6 | -37,7 |
Oredovisade tillgångar | -85,8 | -94,8 | -31,6 |
Redovisat värde | -52,7 | -48,2 | -69,3 |
| Pensionsförpliktelser | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående balans | 668,9 | 779,1 |
Förändring av villkor | 0,2 | -4,9 |
Förmåner intjänade under året | 31,5 | 32,8 |
Räntekostnader | 16,8 | 4,2 |
Betalda förmåner | -34,9 | -24,1 |
Förvärvade/avyttrade dotterföretag | 0,3 | -0,1 |
Inlösen av pensionsförpliktelser | 0,1 | -0,3 |
| Aktuariella vinster/förluster | ||
– Finansiella antaganden | 24,3 | -147,7 |
| Aktuariella vinster/förluster | ||
– Demografiska antaganden | -2,6 | -0,4 |
| Aktuariella vinster/förluster | ||
– Erfarenhetsmässiga justeringar | 3,8 | 24,5 |
Valutakursdifferens | 38,1 | 5,8 |
Utgående balans | 746,5 | 668,9 |
| Förvaltningstillgångar | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående balans | 715,5 | 741,4 |
Förändring av villkor | -3,0 | -9,4 |
Beräknad ränteintäkt | 17,5 | 3,5 |
Medel tillskjutna av arbetsgivare | 22,3 | 20,2 |
Medel tillskjutna av de anställda | 18,4 | 16,5 |
Betalda förmåner | -34,5 | -23,3 |
Förvärvade/avyttrade verksamheter | 0,2 | - |
| Avkastning på förvaltningstillgångar minus | ||
beräknad ränteintäkt ovan | 6,1 | -39,7 |
Valutakursdifferens | 37,1 | 6,3 |
Utgående balans | 779,6 | 715,5 |
| Verkligt värde på förvaltningstillgångar | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Aktier och liknande finansiella instrument | 223,5 | 209,8 |
Räntebärande papper, m.m. | 279,3 | 256,1 |
Fast egendom | 276,8 | 249,6 |
Summa | 779,6 | 715,5 |
| Försäkringstekniska antaganden för förmånsbestämda planer | ||
(vägt genomsnitt när tillämpligt) | 2023 | 2022 |
Diskonteringsränta, % | 2,5 | 0,5 |
Inflation, % | 0,8 | 0,8 |
Framtida löneökningar, % | 2,2 | 2,3 |
| Förändring av | Effekt, | Förändring av | Effekt, | |
| antagande, % | MEUR | antagande, % | MEUR | |
Diskonteringsränta | -0,3 | -10,9 | +0,3 | 6,9 |
Framtida löneökningar | -0,5 | -1,0 | +0,5 | 0,2 |
Personalomsättning | -1,0 | -3,5 | +1,0 | 2,8 |
| Förändring av | Förändring av | |||
| antagande, | Effekt, | antagande, | Effekt, | |
| antal år | MEUR | antal år | MEUR | |
Förväntad livslängd | -1,0 | 13,1 | +1,0 | -13,1 |
| Koncernen | ||||
Omstruktureringsåtgärder | Garantiavsättningar | Övriga avsättningar | Summa | |
Ingående balans 2022-01-01 | 39,9 | 18,6 | 10,2 | 68,7 |
Årets avsättning | 63,4 | 22,2 | 0,8 | 86,4 |
Ökning genom förvärv av verksamheter | 0,8 | - | 3,6 | 4,4 |
Ianspråktagande | -44,0 | -22,3 | -2,8 | -69,1 |
Reversering av outnyttjade belopp | -3,5 | -1,2 | -4,1 | -8,8 |
Omklassificering | -15,1 | - | 0,0 | -15,1 |
Valutakursdifferens | 1,9 | 0,0 | 0,3 | 2,2 |
Utgående balans 2022-12-31 | 43,4 | 17,3 | 8,0 | 68,7 |
Årets avsättning | 178,0 | 17,9 | 4,3 | 200,2 |
Ianspråktagande | -82,2 | -17,4 | -1,5 | -101,1 |
Reversering av outnyttjade belopp | -4,1 | -0,6 | - | -4,7 |
Omklassificering | 5,6 | - | 0,2 | 5,8 |
Valutakursdifferens | -0,6 | -0,5 | -0,3 | -1,4 |
Utgående balans 2023-12-31 | 140,1 | 16,7 | 10,7 | 167,5 |
| Nettoexponering per valuta | ||
2023-12-31 | Kurssäkringsgrad | |
USD | 8 607,9 | 0% |
GBP | 513,7 | - |
CAD | 492,0 | 0% |
CNY | 389,2 | 0% |
AUD | 308,6 | - |
BRL | 151,0 | 0% |
INR | 113,3 | 5% |
Övrigt | 384,8 | 0% |
Summa | 10 960,5 | 0% |
| Nettoomsättning per valuta | ||
2023 | 2022 | |
USD | 2 168,6 | 2 076,9 |
EUR | 1 157,5 | 1 054,8 |
CNY | 666,0 | 648,4 |
GBP | 194,0 | 214,8 |
JPY | 175,1 | 175,8 |
AUD | 135,6 | 128,4 |
Övrigt | 938,4 | 861,4 |
Summa | 5 435,2 | 5 160,5 |
| Finansiella intäkter och kostnader | ||
2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 12,4 | 7,6 |
Räntekostnader | -154,1 | -35,6 |
Övriga finansiella intäkter och kostnader | -13,6 | -10,7 |
Netto | -155,3 | -38,7 |
2024 | 2025–2026 | 2027 eller senare | Summa | |||||
Kapital | Ränta | Kapital | Ränta | Kapital | Ränta | Kapital | Ränta | |
| Skulder till kreditinstitut | ||||||||
Syndikerat lån | - | - | - | - | 0,0 | - | 0,0 | - |
Långfristigt lån | 650,0 | 59,0 | 950,0 | 15,3 | - | - | 1 600,0 | 74,3 |
Leasingskulder | 59,5 | 5,5 | 83,9 | 8,9 | 68,1 | 7,9 | 211,5 | 22,3 |
Obligationslån | 380,5 | 30,2 | 573,4 | 44,1 | 315,1 | 33,5 | 1 269,0 | 107,8 |
| Företagscertifikat | - | 47,0 | - | 93,5 | 993,1 | 91,2 | 993,1 | 231,7 |
Övriga | 9,2 | 0,5 | 0,1 | 0,0 | - | - | 9,3 | 0,5 |
Summa skulder till kreditinstitut | 1 099,2 | 142,2 | 1 607,4 | 161,8 | 1 376,3 | 132,6 | 4 082,9 | 436,6 |
Övriga räntebärande skulder | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,5 | 0,0 |
Summa räntebärande skulder | 1 099,7 | 142,2 | 1 607,4 | 161,8 | 1 376,3 | 132,6 | 4 083,4 | 436,6 |
| Valutasammansättning avseende räntebärande skulder | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
EUR | 100% | 100% |
INR | 0% | 0% |
SEK | 0% | 0% |
CHF | 0% | 0% |
Övrigt | 0% | 0% |
Summa | 100% | 100% |
| Koncernens kapitalstruktur | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Räntebärande skulder och avsättningar | 4 140,3 | 3 928,0 |
Kassa, bank och kortfristiga placeringar | -547,1 | -486,3 |
Nettoskuld | 3 593,2 | 3 441,7 |
Eget kapital | 10 046,1 | 9 864,6 |
| Finansiella instrument - verkligt värde | ||||
Tillgångar | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| värde | värde | värde | värde | |
| Tillgångar värderade | ||||
| till verkligt värde via | ||||
| resultaträkningen | ||||
| Övriga långfristiga | ||||
värdepappersinnehav | 129,0 | 129,0 | 78,1 | 78,1 |
| Tillgångar värderade | ||||
| till upplupet | ||||
| anskaffningsvärde | ||||
Långfristiga fordringar | 29,1 | 29,1 | 36,4 | 36,4 |
Kundfordringar | 1 303,1 | 1 303,1 | 1285,8 | 1285,8 |
| Övriga kortfristiga | ||||
fordringar | 104,4 | 104,4 | 108,1 | 108,1 |
Upplupna intäkter | 37,5 | 37,5 | 37,5 | 37,5 |
Upplupna ränteintäkter | 0,6 | 0,6 | 0,8 | 0,8 |
Kortfristiga placeringar | 133,0 | 133,0 | 95,4 | 95,4 |
Likvida medel | 414,1 | 414,1 | 390,9 | 390,9 |
Summa | 2 150,8 | 2 150,8 | 2 033,0 | 2 033,0 |
Skulder | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| värde | värde | värde | värde | |
| Finansiella skulder | ||||
| värderade till | ||||
| verkligt värde via | ||||
| resultaträkningen | ||||
| Uppskattade tilläggslikvider | ||||
för förvärvade bolag | 175,8 | 175,8 | 162,1 | 162,1 |
Termins- och swapkon- trakt – kortfristiga | 24,7 | 24,7 | 16,1 | 16,1 |
Termins- och swapkon- trakt – långfristiga | -13,4 | -13,4 | 78,8 | 78,8 |
| Finansiella skulder | ||||
| värderade till upplupet | ||||
| anskaffningsvärde | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
| – räntebärande | 2 983,7 | 2 978,8 | 3 099,1 | 3 113,5 |
| Övriga långfristiga skulder | ||||
– ej räntebärande | 124,4 | 124,4 | 121,9 | 121,9 |
| Kortfristiga skulder | ||||
| – räntebärande | 1 099,7 | 1 100,8 | 628,6 | 629,1 |
Leverantörsskulder | 288,5 | 288,5 | 309,8 | 309,8 |
Andra kortfristiga ej ränte- bärande skulder | 273,9 | 273,9 | 300,7 | 300,7 |
Upplupna kostnader | 466,2 | 466,2 | 480,9 | 480,9 |
Upplupna räntekostnader | 6,0 | 6,0 | 2,3 | 2,3 |
Summa | 5 429,5 | 5 425,7 | 5 200,3 | 5 215,2 |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde | ||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
| – Termins- och | ||||||
swapkontrakt | - | -11,3 | - | - | -94,9 | - |
| – Uppskattade | ||||||
| tilläggslikvider | ||||||
| för förvärvade | ||||||
bolag | - | - | 175,8 | - | - | 162,1 |
| – Övriga | ||||||
| långfristiga | ||||||
värdepappers- innehav | - | 129,0 | - | - | 78,1 | - |
Summa | - | 117,7 | 175,8 | - | -16,8 | 162,1 |
| Uppskattade tilläggslikvider för förvärvade bolag | ||
2023 | 2022 | |
Ingående balans | 162,1 | 136,2 |
Nuvärdesuppräkning | 3,2 | 1,1 |
Ökning genom förvärv av verksamheter | 88,4 | 60,6 |
Betalningar av tilläggsköpeskillingar | -33,7 | -18,4 |
Reversering av outnyttjade belopp | -41,6 | -16,7 |
Valutakursdifferens | -2,6 | 0,7 |
Utgående balans | 175,8 | 162,1 |
| Förändring av skulder som härrör från | ||
| finansieringsverksamheten | ||
Koncernen | Moderbolaget | |
Ingående balans 2022-01-01 | 2 937,9 | 2 566,2 |
Kassaflöde | 868,7 | 932,6 |
Leasingskulder | 59,5 | - |
Förvärv | 5,6 | - |
Valutakursdifferenser | 2,4 | 0,3 |
Utgående balans 2022-12-31 | 3 874,1 | 3 499,1 |
Kassaflöde | 133,6 | 364,7 |
Leasingskulder | 79,7 | - |
Förvärv | 0,6 | - |
Valutakursdifferenser | -4,6 | 0,2 |
Utgående balans 2023-12-31 | 4 083,4 | 3 864,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
December 31 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ställda säkerheter | 3,2 | 2,8 | - | - |
Summa | 3,2 | 2,8 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
December 31 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Borgen till förmån för | ||||
koncernföretag | - | - | 15,4 | 171,0 |
Övriga eventualförpliktelser | 8,1 | 7,9 | 0,2 | 0,4 |
Summa | 8,1 | 7,9 | 15,6 | 171,4 |
2023 | 2022 | |
Immateriella anläggningstillgångar | 127,7 | 304,6 |
Materiella anläggningstillgångar | 1,9 | 11,1 |
Övriga anläggningstillgångar | 1,5 | 2,7 |
Summa anläggningstillgångar | 131,1 | 318,4 |
Kortfristiga fordringar, varulager, m.m. | 20,5 | 18,1 |
Likvida medel | 3,5 | 22,1 |
Summa omsättningstillgångar | 24,0 | 40,2 |
Summa tillgångar | 155,1 | 358,6 |
Avsättningar | 24,7 | 59,2 |
Långfristiga skulder | 2,3 | 10,3 |
Summa långfristiga skulder | 27,0 | 69,5 |
Kortfristiga skulder, m.m. | 25,3 | 59,8 |
Summa skulder | 52,3 | 129,3 |
| Verkligt värde av förvärvade tillgångar | ||
och övertagna skulder, netto | 102,8 | 229,3 |
Goodwill | 331,2 | 1 023,0 |
Summa överförd köpeskilling | 434,0 | 1 252,3 |
| Avgår likvida medel i förvärvade | ||
koncernbolag | -3,5 | -22,1 |
Justering för ej betald köpeskilling | -88,4 | -75,9 |
| Betald köpeskilling avseende | ||
tidigare förvärv | 33,7 | 40,5 |
| Kassaflöde från förvärv av | ||
koncernbolag/verksamheter, netto | 375,8 | 1 194,8 |
2023 | 2022 | |||||
Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt | |
Moderbolaget | 7 | 11 | 18 | 9 | 10 | 19 |
Dotterföretag | 18 836 | 5 694 | 24 530 | 17 989 | 5 188 | 23 177 |
| Summa | ||||||
koncernen | 18 843 | 5 705 | 24 548 | 17 998 | 5 198 | 23 196 |
| Medelantal | ||||||
| anställda | ||||||
| fördelat per land | ||||||
Norden | 529 | 150 | 679 | 532 | 150 | 682 |
Övriga Europa | 6 479 | 1 792 | 8 271 | 6 311 | 1 708 | 8 019 |
Summa Europa | 7 008 | 1 942 | 8 950 | 6 843 | 1 858 | 8 701 |
Nordamerika | 4 679 | 1 530 | 6 209 | 4 471 | 1 388 | 5 859 |
Sydamerika | 942 | 247 | 1 189 | 811 | 225 | 1 036 |
Afrika | 136 | 55 | 191 | 130 | 54 | 184 |
| Australien och | ||||||
Nya Zeeland | 334 | 93 | 427 | 348 | 89 | 437 |
Asien | 5 744 | 1 838 | 7 582 | 5 395 | 1 584 | 6 979 |
| Summa | ||||||
koncernen | 18 843 | 5 705 | 24 548 | 17 998 | 5 198 | 23 196 |
Löner och ersättningar | 2023 | 2022 |
Moderbolaget | 6,1 | 22,5 |
(varav tantiem och bonus) | (1,5) | (6,7) |
Dotterföretag | 1 772,2 | 1 678,2 |
(varav tantiem och bonus) | (190,4) | (199,1) |
Summa koncernen | 1 778,3 | 1 700,7 |
Sociala kostnader | 2023 | 2022 |
Moderbolaget | 2,7 | 2,8 |
(varav pensionskostnader) | (1,0) | (1,6) |
Dotterföretagen | 338,2 | 263,8 |
(varav pensionskostnader) | (93,2) | (86,1) |
Summa koncernen | 340,9 | 266,6 |
(varav pensionskostnader) | (94,2) | (87,7) |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | |||||||
| styrelsearvode | ersättning | förmåner | kostnad | Summa | ||||||
TEUR | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ola Rollén, styrelsens ordförande | 199,1 | 3 920,0 | - | 4 967,0 | - | 7 840,0 | - | 784,0 | 199,1 | 17 511,0 |
John Brandon | 60,1 | 63,0 | - | - | - | - | - | - | 60,1 | 63,0 |
| Ulrika Francke | - | 88,9 | - | - | - | - | - | - | - | 88,9 |
| Henrik Henriksson | - | 63,0 | - | - | - | - | - | - | - | 63,0 |
Erik Huggers | 81,9 | 63,0 | - | - | - | - | - | - | 81,9 | 63,0 |
Gun Nilsson | 88,4 | 217,3 | - | - | - | - | - | - | 88,4 | 217,3 |
Märta Schörling Andreen | 60,1 | 63,0 | - | - | - | - | - | - | 60,1 | 63,0 |
Sofia Schörling Högberg | 87,1 | 89,9 | - | - | - | - | - | - | 87.1 | 89,9 |
| Patrick Söderlund | - | 63,0 | - | - | - | - | - | - | - | 63,0 |
Brett Watson | 60,1 | 63,0 | - | - | - | - | - | - | 60,1 | 63,0 |
Paolo Guglielmini, vd och koncernchef | 2 000,0 | - | 693,4 | - | - | - | 400,0 | - | 3 093,4 | - |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||||||
| (14 personer) | 10 170,8 | 11 272,1 | 5 088,4 | 12 931,3 | 1 701,1 | 63,3 | 1 064,4 | 1 298,4 | 18 024,6 | 25 565,1 |
Summa | 12 807,7 | 15 966,2 | 5 781,8 | 17 898,3 | 1 701,1 | 7 903,3 | 1 464,4 | 2 082,4 | 21 754,9 | 43 850,2 |
| under intjänandeperioden. |
| Mätperioden för Aktieprogram 2020/2023 var 1 januari 2020 till |
| 31 december 2023. Prestationsvillkoret för Aktieprogram 2020/2023 |
| var relaterat till utvecklingen av Hexagons vinst per aktie jämfört |
| med en av styrelsen fastställd nivå för måluppfyllnad under mät- |
| perioden, där det sista räkenskapsåret under mätperioden (2023) |
| Tilldelade prestationsaktierätter i Aktieprogram 2020/2023 | ||
| Marknads- | ||
| Antal | värde, EUR | |
Vd och koncernchef | 44 345 | 483 361 |
| Andra ledande befattningshavare | ||
(14 personer) | 349 818 | 3 813 016 |
Övriga anställda | 4 185 412 | 45 620 991 |
Summa | 4 579 575 | 49 917 368 |
| Tilldelade prestationsaktierätter i Aktieprogram 2021/2024 | ||
| Marknads- | ||
| Antal | värde, EUR | |
Vd och koncernchef | 40 461 | 441 025 |
| Andra ledande befattningshavare | ||
(14 personer) | 305 977 | 3 335 149 |
Övriga anställda | 4 005 045 | 43 654 991 |
Summa | 4 351 483 | 47 431 165 |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdraget | 5,1 | 4,8 | 0,6 | 0,9 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdraget | 0.0 | - | - | - |
| Skatterådgivning | 0,4 | 0,9 | - | - |
Övriga tjänster | 0,1 | - | - | - |
Summa, PwC | 5,6 | 5,7 | 0,6 | 0,9 |
Revisionsuppdrag, övriga | 0,7 | 0,8 | - | - |
Summa | 6,3 | 6,5 | 0,6 | 0,9 |
| Till årsstämmans förfogande står följande fria | |
| medel i moderbolaget (TEUR): | |
Överkursfond | 2 903 123 |
Balanserade vinstmedel | 1 360 563 |
Periodens resultat | 1 662 520 |
Summa | 5 926 206 |
| Styrelsen föreslår att detta kapital disponeras enligt följande: | |
Kontant utdelning till aktieägare | |
Kvarstår som överkursfond | 2 903 123 |
Kvarstår som balanserade vinstmedel | 2 674 114 |
Summa | 5 926 206 |
| Tilldelade prestationsaktierätter i Aktieprogram 2022/2025 | ||
| Marknads- | ||
Antal 1 | värde, EUR | |
Vd och koncernchef | 51 051 | 556 456 |
| Andra ledande befattningshavare | ||
(14 personer) | 394 431 | 4 299 298 |
Övriga anställda | 4 752 156 | 51 798 500 |
Summa | 5 197 638 | 56 654 254 |
| Tilldelade prestationsaktierätter i Aktieprogram 2023/2026 | ||
| Marknads- | ||
Antal 1 | värde, EUR | |
Vd och koncernchef | 194 005 | 2 114 655 |
| Andra ledande befattningshavare | ||
(14 personer) | 412 249 | 4 493 514 |
Övriga anställda | 4 657 107 | 50 762 466 |
Summa | 5 263 361 | 57 370 635 |