
Tio år i sammandrag
MEUR 2012 2012
1
2013 2014 2015 2016 2017 2017
3
2018 2019
4
2020 2021
Resultaträkning
Nettoomsättning
2 380,0 2 380,0 2 429,7 2 622,4 3 043,8 3 149,2 3 448,4 3 448,1 3 760,7 3 907,7 3 764,4 4 341,1
Rörelseresultat (EBITDA) 610,3 605,7 642,2 743,5 912,3 970,0 1 109,5 1 107,0 1 197,7 1 339,1 1 411,6 1 654,1
Justerat rörelseresultat
(EBIT1)
5
509,0 504,4 527,2 602,8 725,0 771,3 880,2 877,7 978,0 1 023,6 1 009,5 1 269,6
Rörelseresultat 489,5 484,9 492,8 542,1 656,1 736,1 762,1 759,6 925,1 892,2 787,0 1 009,8
Resultat före skatt 441,3 434,2 458,9 508,5 629,6 714,3 739,4 736,9 902,3 865,3 759,6 983,6
– varav justeringar -19,5 -19,5 -34,4 -60,7 -68,9 -35,2 -118,1 -118,1 -52,9 -131,4 -222,5 -259,8
Årets resultat 357,4 351,1 371,2 406,2 505,1 578,6 673,8 671,2 738,1 708,6 624,7 810,0
– varav innehav utan
bestämmande inflytande
2,9 2,9 3,3 3,4 5,2 5,3 7,1 7,1 8,1 6,2 6,6 8,4
Balansräkning
Omsättningstillgångar
1 135,9 1 135,9 1 193,3 1 410,7 1 492,7 1 672,4 1 815,4 1 799,8 2 061,6 2 118,4 1 894,1 2 271,7
Anläggningstillgångar 4 299,4 4 298,0 4 280,3 5 401,3 5 939,4 6 241,7 6 813,8 6 813,8 7 622,5 8 482,2 8 809,5 11 823,3
Ej räntebärande skulder
och avsättningar
920,1 915,3 962,6 1 216,5 1 360,7 1 474,5 1 666,8 1 664,7 1 901,0 1 939,7 1 981,1 2 317,4
Räntebärande skulder
och avsättningar
1 742,6 1 769,5 1 664,7 2 125,3 1 969,1 1 848,8 2 344,3 2 344,6 2 463,9 2 584,0 2 773,3 3 012,9
Eget kapital 2 772,6 2 749,1 2 846,3 3 470,2 4 102,3 4 590,8 4 618,1 4 604,4 5 319,2 6 076,9 5 949,2 8 764,7
Balansomslutning 5 435,3 5 433,9 5 473,6 6 812,0 7 432,1 7 914,1 8 629,2 8 613,4 9 684,1 10 600,6 10 703,6 14 095,0
Nyckeltal
Justerad rörelsemarginal, %
21 21 22 23 24 24 26 25 26 26 27 29
Avkastning på sysselsatt kapital,
%
11 11 12 12 12 13 13 13 14 13 12 13
Avkastning på eget kapital, % 13 13 13 13 13 14 15 15 15 12 10 12
Investeringar 171,8 171,8 216,3 232,5 230,3 257,6 275,6 275,6 389,1 399,1 383,3 419,4
Soliditet, % 51 51 52 51 55 58 54 54 55 57 56 62
Andel riskbärande kapital, % 56 56 57 56 61 64 59 59 60 62 60 66
Räntetäckningsgrad (ggr) 9,3 8,8 12,7 14,3 20,3 27,9 27,1 27,0 31,9 26,8 23,5 32,4
Nettoskuldsättningsgrad (ggr) 0,54 0,56 0,49 0,50 0,38 0,30 0,40 0,40 0,35 0,31 0,37 0,27
Kassaflöde före förändring av
rörelsekapital exklusive poster
av engångskaraktär
494,4 494,4 538,0 619,2 749,9 832,1 882,3 879,7 1 004,8 1 125,5 1 153,2 1 372,8
Kassaflöde efter förändringar
av rörelsekapital exklusive pos-
ter av engångskaraktär
497,3 497,3 506,8 563,4 722,6 782,1 907,2 907,2 944,1 1 103,6 1 374,5 1 351,4
Resultat per aktie, Euro cent 14,4 14,1 14,9 16,1 19,9 22,7 26,4 26,3 28,9 27,4 24,0 30,8
Resultat per aktie efter
utspädning, Euro cent
14,3 14,1 14,7 16,1 19,9 22,7 26,3 26,3 28,7 27,4 24,0 30,8
Kassaflöde per aktie före
förändring av rörelsekapital
exklusive poster av engångska-
raktär, Euro cent
20,0 20,0 21,7 24,9 29,9 33,0 35,0 34,9 39,7 44,0 44,9 52,8
Kassaflöde per aktie efter
förändring av rörelsekapital
exklusive poster av engångska-
raktär, Euro cent
20,1 20,1 20,4 22,6 28,7 31,0 36,0 36,0 37,4 43,1 53,4 52,0
Eget kapital per aktie, EUR 1,12 1,11 1,14 1,38 1,62 1,81 1,83 1,82 2,09 2,36 2,31 3,24
Börskurs på bokslutsdagen,
SEK
163 163 203 242 315 326 411 411 408 525 750 144
Kontant utdelning per aktie,
EUR
0,04 0,04 0,04 0,05 0,06 0,07 0,08 0,08 0,08 0,09 0,09 0,11
2
Genomsnittligt antal aktier
(1000-tal)
2 467 490 2 467 490 2 472 582 2 490 348 2 515 709 2 523 031 2 523 101 2 523 101 2 526 594 2 554 286 2 572 780 2 599 293
Genomsnittligt antal aktier
efter utspädning (1000-tal)
2 474 460 2 474 460 2 488 374 2 500 575 2 518 719 2 526 153 2 531 123 2 531 123 2 536 107 2 556 694 2 573 914 2 606 291
Antal utestående aktier (1000-
tal) – Utgående balans
2 468 725 2 468 725 2 484 979 2 501 723 2 522 359 2 523 101 2 523 101 2 523 101 2 540 475 2 572 773 2 568 335 2 696 128
Medelantal anställda 13 203 13 203 13 931 14 865 15 891 16 460 17 543 17 543 19 249 20 250 20 343 21 291
1) Omräknat – IAS 19
2) Enligt styrelsens förslag
3) Omräknat – IFRS 1
4) Från och med 2019 tillämpas IFRS 16, jämförelsesiffrorna har inte räknats om
5) Från och med 2021 exkluderas avskrivningar relaterade till identifierade övervärden i förvärvsanalyser (PPA) i det justerade rörelseresultatet (EBIT1),
jämförelsesiffrorna har räknats om
Aktierelaterade nyckeltal är beräknade med hänsyn taget till alla historiska aktieemissioner och -splittar.
Hexagon Årsredovisning 2021
83