SP Group
0
SP Group A/S
Snavevej 6
-10
5471 Søndersø
CVR nr. 15 70 13 15
Delårsrapport
1. kvartal 2026
Innovative
plastløsninger
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
2
Følg os
Præsentation af delårsrapporten for 1. kvartal 2026
I forlængelse af oentliggørelsen afholder SP Group den 30.
april 2026 et webcast kl. 13:00 (dansk) og kl. 15:00 (en-
gelsk).
SP Group vil være repræsenteret ved CEO Lars Bering og
CFO Allan Malmos Jeppesen, der vil præsentere delårsrap-
porten og svare på spørgsmål.
Tilmelding til den danske præsentation kl. 13:00 (CEST)
Tilmelding til den engelske præsentation kl. 15:00 (CEST)
Yderligere oplysninger:
Adm. direktør Lars Bering
Telefon: 70 23 23 79
www.sp-group.dk
Indhold
Ledelsesberetning
3 Højdepunkter
5 Forventninger
6 Hoved- og nøgletal
7 Ledelsesberetning
9 Kommentarer til regnskabet
Påtegning
11 Ledelsespåtegning
Kvartalsregnskab
12 Resultatopgørelse
12 Totalindkomstopgørelse
13 Balance
13 Pengestrømsopgørelse
14 Egenkapitalopgørelse
15 Noter
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
3
Omsætning
DKK mio.
+22,9 %
EBITDA
DKK mio.
+18,5
%
EBT
DKK mio.
+24,2%
Omsætning,
egne produkter
DKK mio.
+4,1%
Højdepunkter
Bestyrelsen for SP Group A/S har i dag behand-
let og godkendt delårsrapporten
for 1. kvartal
2026
, der rummer følgende hovedpunkter (alle
ændringer er opgjort i forhold til
samme periode
sidste år
):
Forventningerne til 2026 fastholdes. Der for-
ventes fortsat en vækst i omsætningen på 15-
23 %, svarende til en omsætning på DKK 3,4-
3,6 mia. Vi forventer en EBITDA-margin på 19-
21 % og en EBT-margin på 11-13 %.
Omsætningen steg i 1. kvartal 2026 med
22,9 % til DKK 966 mio.
Resultatet før afskrivninger (EBITDA) steg i 1.
kvartal 2026 med 18,5 % til DKK 197 mio.
EBITDA-marginen blev 20,4 %.
Resultatet før skat (EBT) steg i 1. kvartal 2026
med 24,2 % til DKK 125 mio. EBT-marginen
blev 13,0 %.
Salget af egne produkter steg i
1. kvartal 2026
med 4,1 % til DKK 235 mio. Egne produkter
udgør 24,4 % af periodens omsætning.
Salget i alle produktgrupper, herunder Clean-
tech, Foodtech, Healthcare og øvrige produk-
ter, steg i 1. kvartal 2026.
SP Group realiserede i 1. kvartal 2026 et rekordresultat med en omsætning
på DKK 966 mio., hvilket svarer til en stigning 22,9 %. EBITDA steg 18,5
% til DKK 197 mio., og resultatet før skat (EBT) steg 24,2 % til DKK 125 mio.
Den geopolitiske usikkerhed er fortsat stor, råvarepriserne stiger, og vi op-
lever enkelte leveringsvanskeligheder. Vi har samtidig haft en flot tilgang af
nye kunder og opgaver, specielt Healthcare-området. Forventningerne
for 2026 fastholdes med en omsætningsvækst på 15-23 %, og EBITDA på
19-21 % samt EBT på 11-13 %.
130
128
148
166
197
Q1 2022 Q1 2023 Q1 2024 Q1 2025 Q1 2026
720
707
723
786
966
Q1 2022 Q1 2023 Q1 2024 Q1 2025 Q1 2026
83
68
85
101
125
Q1 2022 Q1 2023 Q1 2024 Q1 2025 Q1 2026
210
164
205
226
235
Q1 2022 Q1 2023 Q1 2024 Q1 2025 Q1 2026
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
4
Starten på 2026 er markeret med et stærkt første kvartal, hvor SP
Group voksede stærkttop- og bundlinje og leverer det stærke-
ste kvartal i selskabets historie.
Den geopolitiske uro fortsætter, og sigtbarheden er reduceret. Vi
ser stigninger i råvarepriserne og enkelte leveringsudfordringer,
men vi er forberedte og har god dialog med kunder og leverandø-
rer omkring situationen. Vi følger situationen tæt.
Integrationen af Idé-Pro forløber planmæssigt, og vi ser fortsat et
stort potentiale i akkvisitionen, der har tilføjet en stærk
virksomhed
og kompetente medarbejdere til SP Group. Vi ser allerede flere
nye opgaver fra SP Groups eksisterende kunder til Idé-Pro.
Aktivitetsniveauet er generelt meget højt, og det er positivt, at
mange virksomheder vælger SP Group til at løse nye plastopgaver,
som er med til at sikre vækst og fremdrift i den kommende tid.
Lars Bering,
CEO
Pengestrømmene fra driften var positive i 1.
kvartal 2026 med DKK 159 mio. mod DKK 131
mio. i samme periode sidste år.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) er DKK
1.388 mio. ultimo marts 2026 mod DKK 764
mio. ultimo marts 2025. Ultimo 2025 var
NIBD DKK 1.460 mio. NIBD svarer til 2,2
gange de seneste 12 måneders EBITDA. NIBD
er reducereret med DKK 72 mio. i 1. kvartal
2026. Akkvisitionen af Idé-Pro BE Holding Ap
S
i december 2025 øgede gælden med netto
DKK 653 mio. ultimo december 2025.
SP Meditec er i fuld gang med at udvide pro-
duktionsarealet i Polen med et nyt stort ren-
rum.
Integrationen af Idé-Pro forløber planmæs-
sigt, og der er allerede etableret krydssalg
med nye opgaver til eksisterende SP Group-
kunder.
Stourup Solcellepark er i drift og producerer
nu grøn energi til SP Group.
Konflikten i Mellemøsten har ikke påvirket 1.
kvartal 2026, men vi oplever prisstigninger og
enkelte leveringsudfordringer. Forventnin-
gerne er baseret på, at situationen normalise-
res inden for en kortere periode.
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
5
Forventninger
F
orventninger 2026
Forventningerne er uændrede ift. selskabsmeddelelsen af 31. marts 2026
Udvikling
i o
msætning
15% til 23%
EBITDA
-
margin
19-21%
EBT
-
margin
11-13%
Den geopolitiske usikkerhed er fortsat stor, råvarepriserne er begyndt at
stige, og der er enkelte leveringsudfordringer. Vi har samtidig haft en ot
tilgang af nye kunder og opgaver, der giver omsætning i den kommende
tid, specielt på Healthcare-området. Forventningerne for 2026 fastholdes
men en omsætningsvækst på 15-23 %, EBITDA på 19-21 % samt EBT på
11-13 %.
Vi oplever generelt et højt aktivitetsniveau og
har travlt på vores fabrikker med at løse nye op-
gaver for kunderne og med at optimere og eek-
tivisere.
Der er fortsat geopolitisk uro, hvor der løbende
sættes nye politiske dagsordener fra flere sider.
Senest har krigen i Mellemøsten bidraget til en
ny usikkerhed. Såfremt krisen i Mellemøsten af-
tager og markedsforholdene dermed normalise-
res inden for en kor
tere tidshorisont, forventer vi
i 2026 vækst i både omsætning og indtjening.
Forventningerne til 2026 fastholdes. Der forven-
tes fortsat en vækst i omsætningen på 15-
23 %,
svarende til en omsætning på DKK 3,4-3,6 mia.
Heraf udgør Idé-Pro ca. 15 %.
Vi forventer en
EBITDA-margin på 19-21 % og en EBT-margin
på 11-13 %.
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
6
Hoved- og nøgletal
DKK mio. undtagen nøgletal
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
Resultatopgørelse
Nøgletal
Omsætning
966,4
786,3
2.948,1
Driftsindtjeningsgrad (EBITDA) (%)
20,4
21,1
20,2
Resultat før afskrivninger (EBITDA)
197,0
166,3
595,2
Overskudsgrad (EBIT) (%)
14,4
14,9
13,5
Af- og nedskrivninger
-57,5
-49,2
-197,7
Resultat før skat i % af omsætning (EBT)
13,0
12,8
11,7
Resultat før finansielle poster (EBIT)
139,5
117,1
397,6
Afkast af investeret kapital inkl. goodwill (%)
13,3
Resultat af finansielle poster
-14,0
-16,1
-52,5
Afkast af investeret kapital ekskl. goodwill (%)
16,0
Resultat før skat (EBT)
125,5
101,0
345,0
Egenkapitalens forrentning (ROE), ekskl. minoriteter (%)
15,2
Periodens resultat
99,2
79,3
267,1
Egenkapitalandel ekskl. minoriteter (%)
45,4
54,7
45,1
Resultat pr. aktie (EPS)
8,40
6,53
22,21
Egenkapitalandel inkl. minoriteter (%)
45,5
54,9
45,3
Resultat pr. aktie udvandet (EPS udvandet)
8,36
6,51
22,13
Finansiel gearing
0,7
0,4
0,8
Cash flow pr. aktie, DKK
13,5
10,8
32,9
Balance
Årets samlede udbytte pr. aktie, DKK
4,00
Langfristede aktiver
2.558,3
1.885,0
2.562,7
Børskurs, ultimo (DKK pr. aktie)
353
289
347
Samlede aktiver
4.095,9
3.215,1
3.994,4
Indre værdi pr. aktie, ultimo (DKK)
158,3
146,5
152,6
Egenkapital inkl. minoriteter
1.864,6
1.765,7
1.809,1
Børskurs/indre værdi, ultimo
2,2
2,0
2,2
Investeringer i materielle aktiver ekskl. akkvisitioner
47,8
57,8
256,4
Antal aktier, ultimo
12.490.000
12.490.000
12.490.000
Arbejdskapital (NWC)
837,4
765,5
856,0
Heraf egne aktier, ultimo
743.814
481.850
680.862
Nettorentebærende gæld (NIBD)
1.388,5
763,8
1.460,0
Gennemsnitligt antal medarbejdere
2.756
2.350
2.378
NIBD/EBITDA (seneste 12 måneder)
2,2
1,3
2,5
Definitioner på nøgletal kan findes i Årsrapporten 2025 side 131.
Pengestrømme
Pengestrømme fra:
- driftsaktivitet
159,2
130,5
393,3
- investeringsaktivitet, inkl. akkvisitioner
-55,0
-57,9
-826,8
- finansieringsaktivitet
-77,1
-107,4
392,3
Ændring i likvider
27,1
-34,8
-41,1
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
7
Ledelsesberetning
I 1. kvartal 2026 realiserede SP Group omsæt-
ningsvækst på tværs af alle kundegrupper.
Væksten var drevet af både organisk vækst og
tilførelsen af Idé-Pro, som blev tilkøbt ultimo
2025.
Fordeling af væksten i 1. kvartal 2026 på
22,9%:
1. kvartal 2026
Organisk
11,3 %
Opkøb
11,6 %
Den organiske vækst opgjort i lokale valutaer
var ca. 13,6 % i 1. kvartal 2026.
Den væsentligste del af ændringen i omsæt-
ningen i 1. kvartal 2026 skyldes øget volumen.
Ændrede valutakurser bidrager med ca. DKK -
18,2 mio. (primært lavere USD og RMB).
Salget til Healthcare-industrien steg med 0,6 %
til DKK 337,0 mio. og udgør nu 34,9 % af den
samlede omsætning.
Salget til Cleantech-industrien steg med 33,6%
til DKK 284,0 mio. og udgør nu 29,4 % af den
samlede omsætning.
Salget til Foodtech-industrien steg med 63,9 %
til DKK 135,4 mio. og udgør nu 14,0 % af den
samlede omsætning.
Salget af øvrige produkter steg med 34,5 % til
DKK 210,0 mio. og udgør nu 21,7 % af den
samlede omsætning.
Salget af egne produkter steg med 4,1 % og ud-
gør nu 24,4 % af den samlede omsætning.
Herunder ses ændringen i forhold til samme
periode i 2025 fordelt på kundegrupper:
1. kvartal 2026
Healthcare
0,6 %
Cleantech
33,6 %
Foodtech
63,9 %
Øvrige
34,5 %
Heraf egne produkter
4,1 %
Der var en flad udvikling i salget af ergonomi-
ske produkter fra Ergomat, medico-emballage
fra MedicoPack, guidewires fra SP Medical og
øvrige egne produkter, mens der var fremgang i
salget af staldventilationskomponenter fra TPI.
Salget af vores egne produkter sker ofte i for-
bindelse med større projekter, og i takt med at
egne produkters andel øges i SP Groups om-
sætning, kan timing af disse projekter også på-
virke de enkelte kvartaler både med hensyn til
omsætning og indtjening, da der typisk er hø-
jere indtjening på egne produkter sammenlig-
net med underleverandøropgaverne.
SP Meditec i USA udvikler sig planmæssigt og
aktivitetsniveauet er højt. Fabrikken i Atlanta
øger outputtet løbende, og der er planlagt leve-
ring af en række nye produktionsmaskiner.
På samme måde udvider SP Meditec i Polen
med 1.700 m2 kontrolleret produktionsmiljø,
som tages i brug i løbet af 2. kvartal 2026 til nye
sprøjtestøbeopgaver. SP Meditecs nye opgaver
er i høj grad relateret til medicinsk udstyr for
lægemiddeldosering og kontinensbehandling.
Omsætningen uden for Danmark steg med
36,8 %. Der var ligeledes vækst i salget til dan-
ske kunder, som i perioden steg med 18,0 %.
Salg til udlandet udgjorde 71 % af omsætnin-
gen (mod 74 % i samme periode sidste år).
I 1. kvartal 2026 steg det gennemsnitlige antal
medarbejdere med 378 personer, primært som
følge af akkvisitionen af Idé-Pro den 17. de-
cember 2025. 66 % af koncernens medarbej-
dere er ansat i udlandet.
SP Group har fået prolongeret sine kreditfacili-
teter hos de primære banker frem til foråret
2027. De finansielle covenants er uændrede:
Den nettorentebærende gæld (NIBD) må
maksimalt udgøre 3,5 gange de seneste 12
måneders EBITDA; dog op til 4,0 gange
EBITDA i de første 2 kvartaler efter en lånefi-
nansieret akkvisition.
Egenkapitalandelen skal altid være mindst
25 %.
Ultimo 2026 forventes NIBD/EBITDA på under
2,0.
SP Group har som meddelt i selskabsmedde-
lelse nr. 17/2026 af den 29. april 2026 igangsat
et nyt aktietilbagekøbsprogram DKK 40 mio.
Programmet løber til og med den 31. decem-
ber 2026. Formålet med aktietilbagekøbspro-
grammet er at afdække selskabets forpligtelser
i forbindelse med et aktiebaseret incitaments-
program til ledende medarbejdere i koncernen
(LTI-program) samt at reducere aktiekapitalen i
selskabet.
Der blev i april 2026 solgt 3.646 stk. SPG-aktier
svarende til DKK 1,1 mio. uden om Nasdaq i
forbindelse med indløsning af warrantpro-
grammer.
Antal medarbejdere i SP Group globalt
Ultimo marts 2026
2.799
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
8
Kommentarer til regnskabet
Nettoomsætningen udgjorde i 1. kvartal 2026
DKK 966 mio. (mod DKK 786 mio. i samme pe-
riode sidste år) svarende til en stigning på
22,9 %. Ændrede valutakurser har påvirket
omsætningen negativt med 2,3 %.
Koncernens driftsindtjening (EBITDA) blev i 1.
kvartal 2026 DKK 197 mio. (mod DKK 166 mio.
i samme periode sidste år). EBITDA-marginen
blev 20,4 % (mod 21,1 %).
Resultatet før finansielle poster (EBIT) blev i 1.
kvartal 2026 DKK 139 mio. (mod DKK 117 mio.
i samme periode sidste år). EBIT-marginen blev
14,4 % (mod 14,9 %).
Resultatet af finansielle poster blev i 1. kvartal
2026 DKK -14,0 mio. (mod DKK -16,1 mio. i
samme periode sidste år).
Resultatet før skat (EBT) blev i 1. kvartal 2026
et overskud på DKK 125 mio. (mod et overskud
på DKK 101 mio. i samme periode sidste år).
EBT-marginen blev 13,0 % (mod 12,8 %).
Koncernens balance udgjorde DKK 4.095 mio.
ultimo marts 2026 (mod DKK 3.215 mio. ultimo
marts 2025 og DKK 3.994 mio. ultimo 2025).
Soliditeten udgjorde 45,5 % ultimo marts 2026
(mod 54,9 % ultimo marts 2025 og 45,3 % ul-
timo 2025).
Den nettorentebærende gæld (NIBD) udgjorde
DKK 1.388 mio. ultimo marts 2026 (mod DKK
764 mio. ultimo marts 2025 og DKK 1.460 mio.
ultimo 2025). Akkvisitionen af Idé-Pro har øget
gælden med netto DKK 653 mio.
Den nettorentebærende gæld (NIBD) udgør 2,2
gange de seneste 12 måneders EBITDA mod
2,5 gange ultimo 2025.
Egenkapitalen er i 1. kvartal 2026 negativt på-
virket af valutakursregulering af de udenland-
ske selskaber (DKK 1,1 mio.) samt negativt på-
virket af værdiregulering af finansielle
instrumenter indgået til sikring af fremtidige
pengestrømme, primært terminskontrakter
(PLN mod EUR og DKK), samt en renteswap
med en samlet værdi på DKK 11,1 mio. Herud-
over påvirker merværdi ved køb af minoritets-
aktier i datterselskab med DKK -9,3 mio.
Egenkapitalen udgør DKK 1.865 mio. ultimo
marts 2026 (mod DKK 1.766 mio. ultimo marts
2025 og DKK 1.809 mio. ultimo 2025).
Egenkapitalen steg DKK 56 mio. i 1. kvartal
2026.
Pengestrømme
Pengestrømmene fra driften blev i 1. kvartal
2026 DKK 159 mio., hvilket er DKK 28,7 mio.
højere end i samme periode sidste år.
Der blev i 1. kvartal 2026 anvendt DKK 55,0
mio. til investeringer, anvendt netto DKK 45,2
mio. til nedbringelse af langfristede lån og an-
vendt DKK 23,1 mio. på køb af egne aktier. Æn-
dring i deposita blev DKK -0,7 mio., og ændring
i kortfristet bankgæld blev DKK -8,1 mio. Æn-
dringen i likvider blev samlet DKK 27,1 mio.
Det er ledelsens opfattelse, at selskabet fort-
sat har et tilstrækkeligt kapitalberedskab i for-
hold til selskabets drift og tilstrækkelig likviditet
til at opfylde selskabets nuværende og fremti-
dige forpligtelser. Selskabet har et langvarigt,
godt og konstruktivt samarbejde med sine fi-
nansielle samarbejdspartnere, hvilket forven-
tes at fortsætte.
EBT
DKK mio.
+24,2%
Egenkapital
DKK mio.
+56 mio.
83
68
85
101
125
Q1 2022 Q1 2023 Q1 2024 Q1 2025 Q1 2026
1.266
1.266
2022 2023 2024 2025 Q1 2026
1.697
1.
809
1.865
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
9
Øvrige forhold og begivenheder i regn-
skabsperioden
Aktivitetsniveauet er højt, og der arbejdes kon-
centreret med at udnytte de muligheder, som
akkvisitionen af Idé-Pro har medført. Der er
brugt meget tid på at introducere organisatio-
nerne til hinanden, særligt med fokus på kon-
cernens salgsteams.
Øvrige forhold og begivenheder efter regn-
skabsperiodens udløb
Der er efter balancedagen og frem til oentlig-
gørelsen af denne delårsrapport ikke indtruet
yderligere væsentlige begivenheder, som ikke
allerede er indarbejdet i denne delårsrapport.
SP Moulding’s fabrik i Suzhou, Kina
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
10
Ledelsespåtegning
Bestyrelsen og direktionen har i dag behandlet
og godkendt delårsrapporten for perioden 1. ja-
nuar til
31. marts 2026 for SP Group A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller re-
viewet af selskabets revisor, aflægges i over-
ensstemmelse med IAS 34, Præsentation af
delårsregnskaber, som godkendt af EU og yder-
ligere krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet gi-
ver et retvisende billede af koncernens aktiver,
passiver og den finansielle stilling pr.
31. marts
2026
samt af resultatet af koncernens aktivite-
ter og pengestrømme for
1. kvartal 2026.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelses-
beretningen indeholder en retvisende redegø-
relse for udviklingen i koncernens aktiviteter og
økonomiske forhold, periodens resultat og for
koncernens finansielle stilling som helhed og
en retvisende beskrivelse
af de væsentligste ri-
sici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen
står over for.
Søndersø, den 29. april 2026
Direktion
Lars Bering
Søren Ulstrup Allan Malmos Jeppesen
Administrerende direktør
Direktør Finansdirektør
Bestyrelse
Hans Wilhelm Schur
Erik Preben Holm
Formand
Næstformand
Hans
-Henrik Eriksen Bente Overgaard Marie Bakholdt Lund
Fremadrettede udsagn
Denne rapport indeholder fremadret-
tede udsagn, som afspejler ledel-
sens nuværende opfattelse af fremti-
dige begivenheder og økonomiske
resultater. Udsagnene om 202
6 og
årene fremover er i sagens natur for-
bundet med usikkerhed, og SP
Groups faktiske resultater kan derfor
afvige fra forventningerne. Forhold,
som kan medføre, at de opnåede re-
sultater afviger fra forventningerne,
er blandt andre, men ikke udeluk-
kende, æn
dringer i koncernens akti-
viteter, råvarepriser, valutakurser,
pandemier, handelskrige, konjunk
tu-
rer og sikkerhedspolitiske trusler.
Denne delårsrapport er ikke en op-
fordring til at købe eller sælge aktier i
SP Group A/S.
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
11
Resultatopgørelse (sammendrag) Totalindkomstopgørelse
DKK mio.
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
DKK mio.
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
Omsætning
966,4
786,3
2.948,1
Periodens resultat
99,2
79,3
267,1
Vareforbrug
-446,8
-367,0
-1.317,1
Bruttofortjeneste
519,6
419,3
1.631,0
Poster der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Andre driftsindtægter, personaleomkostninger og andre eksterne
omkostninger
-322,7
-253,0
-1.035,8
Valutakursreguleringer vedr. udenlandske
virksomheder -1,1 -2,7 -48,5
Nettodagsværdiregulering af finansielle instrumenter indgået til sik-
ring af fremtidige pengestrømme
-11,1 6,1 10,9
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)
197,0
166,3
595,2
Af- og nedskrivninger
-57,5
-49,2
-197,7
Anden totalindkomst
-12,2
3,4
-37,6
Resultat før finansielle poster (EBIT)
139,5
117,1
397,5
Totalindkomst
87,0
82,7
229,5
Resultat af finansielle poster
-14,0
-16,1
-52,5
Fordeling af periodens totalindkomst:
Resultat før skat (EBT)
125,5
101,0
345,0
Moderselskabets aktionærer
86,7
81,9
227,3
Skat af periodens resultat
-26,3
-21,7
-77,9
Minoritetsaktionærer
0,3
0,8
2,2
Periodens resultat
99,2
79,3
267,1
Fordeling af periodens resultat:
Moderselskabets aktionærer
98,9
78,5
265,0
Minoritetsaktionærer
0,3
0,8
2,1
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk
8,40
6,53
22,21
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk
8,36
6,51
22,13
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
12
Balance (sammendrag) Pengestrømsopgørelse (sammendrag)
DKK mio.
31.03.2026
(urev.)
31.03.2025
(urev.)
31.12.2025
(rev.)
DKK mio.
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
Immaterielle aktiver
881,6
421,3
886,8
Resultat før finansielle poster (EBIT)
139,5
117,1
397,6
Materielle aktiver
1.648,5
1.437,9
1.648,5
Af- og nedskrivninger
57,5
49,2
197,7
Finansielle aktiver
16,9
17,0
16,2
Aktiebaseret vederlæggelse
0,8
1,0
3,5
Udskudte skatteaktiver
11,3
8,8
11,3
Kursreguleringer mv.
-9,2
0,6
-4,8
Langfristede aktiver i alt
2.558,3
1.885,0
2.562,7
Ændring i arbejdskapital
7,5
-20,5
-89,5
Betalte renteomkostninger, netto
-15,6
-10,5
-43,9
Varebeholdninger
760,3
635,0
737,1
Modtaget/betalt skat
-21,3
-6,4
-67,2
Tilgodehavender*
640,9
579,5
585,3
Pengestrøm fra driftsaktivitet
159,2
130,5
393,3
Likvide beholdninger
136,4
115,6
109,3
Kortfristede aktiver i alt
1.537,6
1.330,1
1.431,7
Køb af dattervirksomhed og associerede virksomheder
-9,3
0
-653,5
Samlede aktiver
4.095,9
3.215,1
3.994,4
Køb af immaterielle aktiver, netto
-0,4
-0,1
-0,6
Køb af materielle aktiver, netto
-45,3
-57,8
-172,8
Egenkapital inkl. minoriteter
1.864,6
1.765,7
1.809,1
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
-55,0
-57,9
-826,8
Langfristede forpligtelser
1.195,0
706,0
1.434,0
Kortfristet bankgæld
398,9
310,8
267,2
Udbetalt udbytte
0
0
-48,0
Kortfristede forpligtelser*
637,4
432,6
484,1
Ændring, depositum
-0,7
-0,6
0,1
Samlede passiver
4.095,9
3.215,1
3.994,4
Køb af egne aktier
-23,1
-14,8
-72,4
* Der henvises til note 5 på side 16, dagsværdimåling af finansielle instrumenter.
Optagelse af langfristede lån
0
0
671,3
Afdrag på langfristede forpligtelser
-45,2
-43,2
-159,8
Ændring i kortfristet bankgæld
-8,1
-48,8
1,2
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-77,1
-107,4
392,3
Ændring i likvider
27,1
-34,8
-41,1
Likvider primo
109,3 150,4 150,4
Likvider ultimo
136,4
115,6
109,3
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
13
Egenkapitalen
Egenkapitalen har siden 1. januar 2026 udviklet sig således:
Egenkapital tilhørende
moderselskabets aktionærer
Egenkapital tilhørende
minoritetsinteresser
Egenkapital
inkl. minoriteter
DKK mio.
2026
(urev.)
2025
(urev.)
2026
(urev.)
2025
(urev.)
2026
(urev.)
2025
(urev.)
Saldo 01.01.
1.801,6
1.691,1
7,5
5,7
1.809,1
1.696,8
Periodens resultat
98,9
78,5
0,3
0,8
99,2
79,3
Anden totalindkomst:
Valutakursreguleringer,
udenlandske selskaber
-1,1
-2,8
0
0,1
-1,1
-2,7
Værdiregulering af afledte
finansielle instrumenter
-11,1
6,1
0
0
-11,1
6,1
Anden totalindkomst i alt
-12,2
3,4
0
0,1
-12,2
3,4
Totalindkomst for perioden
86,8
81,9
0,3
0,8
87,0
82,7
Aktiebaseret vederlæggelse
0,8
1,0
0
0
0,8
1,0
Salg af warrants
0
0
0
0
0
0
Køb af egne aktier
-23,1
-14,8
0
0
-23,1
-14,8
Udbetalt udbytte
0
0
0
0
0
0
Andre reguleringer
-6,1
0
-3,2
0
-9,3
0
Transaktioner med ejere
-28,4
-13,8
-3,2
0
-31,6
-13,8
Saldo 31.03.
1.860,0
1.759,3
4,6
6,5
1.864,6
1.765,7
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
14
Noter
DKK mio.
1. kvartal 2026
(urev.)
1. kvartal 2025
(urev.)
Fuldt år 2025
(rev.)
Healthcare
337
335
1.174
Cleantech
284
213
804
Foodtech
135
83
371
Øvrige
210
156
599
Omsætning i alt
966
786
2.948
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten for 1. kvartal 2026 aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ’Præsentation af de-
lårsregnskaber’ som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber. Anvendt
regnskabspraksis er uændret i forhold til koncernregnskabet og årsregnskabet for 2025, hvor den
fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis fremgår i note 1.
Note 2. Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Ved udarbejdelsen af delårsregnskabet har ledelsen foretaget regnskabsmæssige skøn og estima-
ter, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og
omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentligste skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af anvendt regnskabspraksis og den
væsentligste skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed, er de samme ved udarbejdelsen af de-
lårsrapporten som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet for 2025. Der henvi-
ses til omtale af dette i note 2 i koncernregnskabet og årsregnskabet for 2025.
Nedskrivningstest
Pr. 31. marts 2026
har ledelsen vurderet, at der ikke er indikation for værdiforringelse af immaterielle
aktiver, herunder goodwill.
Note 3. Fordeling af omsætning på kundegrupper
Delårsrapport for 1. kvartal 2026
SP Group
15
Noter
Note 4. Warrantordning for selskabets direktion og ledende medarbejdere
Der er i april 2026 indløst 3.646 warrants fra 2023-programmet.
Der eksisterer herefter programmer på 104.583 warrants (2021-programmet), der kan udnyttes fra
2024, 110.382 warrants (2022-programmet), der kan udnyttes fra 2025, 110.626 warrants (2023-
programmet), der kan udnyttes fra 2026, 111.111 warrants (2024-
programmet), der kan udnyttes fra
2027, og 52.569 warrants (2025-programmet), der kan udnyttes fra 2028.
Fratræder deltagerne fra det selskab i koncernen, hvor vedkommende er ansat, reduceres antallet af
warrants forholdsmæssigt, så der tages højde for, at deltageren kun har haft tilknytning til koncernen
i den del af ordningens løbetid. Dette gælder dog ikke, hvis deltagerne har købt og betalt warrants.
Der er i 2026 ikke etableret nyt warrantprogram. Til generalforsamlingen er indstillet godkendelse af
en ny vederlagspolitik, hvori bestyrelsen bemyndiges til at etablere et nyt langsigtet incitamentspro-
gram bestående af RSU (Restricted Share Units) og PSU (Performance Share Units).
Note 5. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter
Nedenfor er oplistet de for koncernen relevante oplysningskrav i relation til koncernens valutater-
minskontrakter.
Afledte finansielle instrumenter måles i henhold til en anerkendt værdiansættelsesmetode, hvor alle
væsentlige data er baseret på observerbare markedsdata, dvs. niveau 2.
31.03.2026
(urev.)
31.03.2025
(urev.)
31.12.2025
(rev.)
DKK mio.
Dagsværdi
Regnskabs-
mæssig
værdi
Dagsværdi
Regnskabs-
mæssig
Værdi
Dagsværdi
Regnskabs-
mæssig
værdi
Finansielle aktiver
Afledte finansielle instrumenter
til sikring af fremtidige penge-
strømme
40,4
40,4
55,6
55,6
56,2
56,2
Finansielle forpligtelser
Afledte finansielle instrumenter
til sikring af fremtidige penge-
strømme
0,7
0,7
3,5
3,5
2,0
2,0
Med henblik på at afdække valutarisikoen på fremtidige omkostninger i PLN fra de polske virksomheder er der i overensstem-
melse med koncernens valutapolitik, som er godkendt af bestyrelsen, indgået afledte finansielle kontrakter, som afdækker en
andel af va
lutarisikoen på disse salg i en periode på op til 4 år. Koncernen har ligeledes indgået en renteswap.
Om SP Group
SP Group er en rende leverandør af plastforarbejdede emner til industrien og har et stigende salg og
voksende produktion fra 33 egne fabrikker i Danmark, Kina, USA, Indien, Polen, Sverige, Finland, Let-
land og Slovakiet. SP Group har desuden salgs
- og serviceselskaber i Sverige, Norge, Holland og Ca-
nada.
SP Group er noteret på NASDAQ Copenhagen A/S og havde ultimo 2025 2.766 medarbejdere og
4.603 navnenoterede aktionærer.
SP Group A/S
Snavevej 6
-10
5471 Søndersø
Danmark
Tlf.: +45 70 23 23 79
www.sp
-group.com
info@sp
-group.dk
CVR-nr.: 15 70 13 15
Design af Noted
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2026-01-012026-03-312025-01-012025-03-31549300WCUCPUNXAFH710Regnskabsklasse D2026-04-29549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31549300WCUCPUNXAFH7102025-01-012025-03-31549300WCUCPUNXAFH7102025-01-012025-12-31549300WCUCPUNXAFH7102026-03-31549300WCUCPUNXAFH7102025-03-31549300WCUCPUNXAFH7102025-12-31549300WCUCPUNXAFH7102024-12-31549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember1549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember2549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember3549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember1549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember2549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember3549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember4549300WCUCPUNXAFH7102026-01-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember5549300WCUCPUNXAFH7102025-01-012025-03-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure