SP Group  
0
SP Group A/S
Snavevej 6-10
5471 Søndersø
Innovative  
plastløsninger  
CVR nr. 15 70 13 15
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
2
Indhold  
Ledelsesberetning  
Præsentation af delårsrapporten for 3. kvartal 2025  
3
5
6
7
9
Højdepunkter  
Forventninger  
Hoved- og nøgletal  
Ledelsesberetning  
Kommentarer til regnskabet  
I forlængelse af offentliggørelsen afholder SP Group den 19.  
november 2025 et webcast kl. 13:00 (dansk) og kl. 15:00  
(engelsk).  
SP Group vil være repræsenteret ved CEO Lars Bering og  
CFO Tilde Kejlhof, der vil præsentere delårsrapporten for 3.  
kvartal 2025 og svare på spørgsmål.  
Påtegning  
11 Ledelsespåtegning  
Tilmelding til den danske præsentation kl. 13:00 (CEST)  
Tilmelding til den engelske præsentation kl. 15:00 (CEST)  
Kvartalsregnskab  
12 Resultatopgørelse  
12 Totalindkomstopgørelse  
13 Balance  
Yderligere oplysninger:  
13 Pengestrømsopgørelse  
14 Egenkapitalopgørelse  
15 Noter  
Adm. direktør Lars Bering  
Telefon: 70 23 23 79  
www.sp-group.dk  
Følg os  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
3
2.195  
Højdepunkter  
2.122  
2.008  
1.953  
1.839  
Omsætning  
DKK mio.  
SP Group realiserede i de første tre kvartaler 2025 en omsætning på DKK  
2.122 mio., hvilket svarer til et fald på 3,3 %. EBITDA faldt 6,7 % til DKK 417  
mio., og resultatet før skat (EBT) faldt 9,8 % til DKK 229 mio. Som forventet  
er ordrebeholdningen steget i løbet af 3. kvartal, og flere udskudte projek-  
ter er nu igangsat til levering i 4. kvartal. Derfor fastholder vi at realisere en  
omsætning og en indtjening på niveau med rekordåret 2024.  
Q3 2021 Q3 2022 Q3 2023 Q3 2024 Q3 2025  
-3,3 %  
447  
417  
354  
324  
317  
EBITDA  
DKK mio.  
-6,7 %  
Q3 2021 Q3 2022 Q3 2023 Q3 2024 Q3 2025  
faldt EBITDA med 13,1 % til DKK 126 mio. og  
EBITDA-marginen blev 19,3 %.  
Bestyrelsen for SP Group A/S har i dag behand-  
let og godkendt delårsrapporten for de første tre  
kvartaler 2025, der rummer følgende hoved-  
254  
229  
Resultatet før skat (EBT) faldt i de første tre  
203  
192  
punkter (alle ændringer er opgjort i forhold til  
kvartaler med 9,8 % til DKK 229 mio. EBT-  
samme periode sidste år):  
139  
EBT  
DKK mio.  
margin blev 10,8 %. I 3. kvartal faldt EBT med  
17,1 % til DKK 65 mio. og EBT-marginen blev  
9,9 %.  
I 2025 forventes fortsat en udvikling i omsæt-  
ningen på -3 % til 3 % med en EBITDA-margin  
på 19–21 % og en EBT-margin på 11-13 %.  
-9,8 %  
Q3 2021 Q3 2022 Q3 2023 Q3 2024 Q3 2025  
Salget af egne produkter faldt i de første tre  
kvartaler med 16,1 % til DKK 563 mio. Egne  
produkter udgør 26,5 % af periodens omsæt-  
ning.  
Omsætningen faldt i de første tre kvartaler  
med 3,3 % til DKK 2.122 mio. I 3. kvartal faldt  
omsætningen med 7,7 %.  
671  
563  
542  
Omsætning af egne  
produkter  
478  
455  
Salget af Foodtech og øvrige produkter steg i  
de første tre kvartaler, mens Healthcare og  
Cleantech oplevede en tilbagegang.  
Resultatet før afskrivninger (EBITDA) faldt i de  
første tre kvartaler med 6,7 % til DKK 417 mio.  
og EBITDA-marginen blev 19,7 %. I 3. kvartal  
DKK mio.  
-16,1 %  
Q3 2021 Q3 2022 Q3 2023 Q3 2024 Q3 2025  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
4
Pengestrømmene fra driften var positive i de  
første tre kvartaler med DKK 328 mio. mod  
DKK 402 mio. i samme periode sidste år.  
2025 har været præget af opstarten af den nye fabrik i USA, ud-  
skydelse af ordrer på egne produkter og vækst i underleverandør-  
produktionen.  
Den nettorentebærende gæld (NIBD) er DKK  
723 mio. ultimo september 2025 mod DKK  
826 mio. ultimo september 2024. Ultimo  
2024 var NIBD DKK 821 mio. NIBD svarer til  
1,3 gange de seneste 12 måneders EBITDA.  
NIBD er faldet DKK 98 mio. i de første tre kvar-  
taler 2025.  
Aktivitetsniveauet på vores nye fabrik i USA er højt, og omkostnin-  
gerne til etablering af ny produktion giver større negativ påvirkning  
af hele året end budgetteret. Fabrikken ventes at realisere break-  
even på EBT i 2026.  
SP Meditecs opstart af fabrikken i Atlanta,  
USA forventes at påvirke EBT negativt med  
DKK 20-22 mio. i 2025, men vi forventer  
break-even på EBT i 2026.  
Efter en række måneder med udskydelser af ordrer og tøven  
blandt kunderne, oplever vi en stigende ordreindgang og forventer  
god aktivitet i 4. kvartal. Vi glæder os over mange nye projekter,  
specielt til Healthcare. Det vil give travlhed på vores nye fabrik i  
USA og på fabrikkerne i Europa i de kommende år.  
Ordrebeholdningen er generelt stigende, og vi  
planlægger at ansætte 30-40 nye kollegaer i  
Polen i 4. kvartal.  
Lars Bering, CEO  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
5
Forventninger  
2025 har i de første ni måneder været omskiftelig med rekorder i 1. kvartal  
og skuffende resultater i 2. og 3. kvartal. Vi oplever dog, at situationen nor-  
maliseres, og at ordrebeholdningen er stigende, hvorfor vi forventer bed-  
ring i 4. kvartal. Derfor fastholdes udmeldingen, og vi forventer at kunne re-  
alisere 2025 på niveau med rekordåret 2024.  
Opdaterede forventninger pr. 10. juli 2025  
jf. selskabsmeddelelse 31/2025  
Oprindelige forventninger  
fra årsrapporten 2024  
Opdaterede forventninger  
pr. 10. juli 2025  
2024 var SP Groups bedste år nogensinde målt  
på omsætning og indtjening. 1. kvartal 2025 var  
ligeledes det bedste kvartal nogensinde, mens  
vi har oplevet en afmatning i 2. og 3. kvartal  
2025, primært på egne produkter. I de første 3  
kvartaler har der været vækst i underleverandør-  
produktionen.  
SP Group fastholder derfor sine forventninger  
for 2025, hvor vi forventer en udvikling i om-  
sætningen på -3 % til 3 % med en EBITDA-  
margin på 19-21 % og en EBT-margin på 11-  
13 %.  
Udvikling  
i omsætning  
3-10% -3% til 3%  
Vi forventer således at realisere en omsæt-  
ning og indtjening på niveau med 2024.  
Perioden har været påvirket af geopolitisk uro,  
hvilket har medført øget usikkerhed på de glo-  
bale markeder og forstyrrelser i forsyningskæ-  
derne.  
EBITDA-margin  
EBT-margin  
19-21%  
11-13%  
19-21%  
11-13%  
SP Group har oplevet lavere salg og indtjening  
end forventet i 3. kvartal 2025, fordi flere ordrer  
og projekter ikke blev igangsat som forventet.  
Situationen er dog forbedret, og ordrebehold-  
ningen er igen stigende.  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
6
Hoved- og nøgletal  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
Akk.  
3. kvartal  
2024  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
2024  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
2024  
3. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2024  
(urev.)  
DKK mio. undtagen nøgletal  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
Resultatopgørelse  
Nøgletal  
Nettoomsætning  
654,8  
126,2  
-49,0  
77,2  
709,7  
145,2  
-51,9  
93,3  
2.121,7  
417,3  
-147,7  
269,5  
-40,3  
229,2  
179,4  
14,8  
2.194,9  
447,3  
-151,6  
295,8  
-41,6  
254,2  
198,5  
16,3  
2.921,7  
588,6  
-203,1  
385,5  
-40,8  
344,8  
262,4  
21,6  
Driftsindtjeningsgrad (EBITDA) (%)  
Overskudsgrad (EBIT) (%)  
19,3  
11,8  
9,9  
20,5  
13,2  
11,0  
19,7  
12,7  
10,8  
20,4  
13,5  
11,6  
20,1  
13,2  
11,8  
14,8  
16,9  
16,6  
53,5  
53,7  
0,5  
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
Af- og nedskrivninger  
Resultat før skat i % af omsætning (EBT)  
Afkast af investeret kapital inkl. goodwill (%)  
Afkast af investeret kapital ekskl. goodwill (%)  
Egenkapitalens forrentning (ROE), ekskl. minoriteter (%)  
Egenkapitalandel ekskl. minoriteter (%)  
Egenkapitalandel inkl. minoriteter (%)  
Finansiel gearing  
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Resultat før skat (EBT)  
-12,7  
64,5  
-15,5  
77,8  
Periodens resultat  
49,7  
60,6  
54,2  
54,5  
0,4  
52,3  
52,5  
0,5  
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk  
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk  
14,8  
16,3  
21,6  
Cash flow pr. aktie, DKK  
27,3  
33,0  
42,1  
4,00  
307,50  
140,3  
2,2  
Balance  
Årets samlede udbytte pr. aktie, DKK  
Børskurs, ultimo (DKK pr. aktie)  
Indre værdi pr. aktie, ultimo (DKK)  
Børskurs/indre værdi, ultimo  
Langfristede aktiver  
Samlede aktiver  
1.837,4  
3.179,0  
1.731,8  
131,5  
1.826,3  
3.073,5  
1.612,9  
131,9  
1.877,0  
3.161,8  
1.696,8  
212,0  
269,0  
144,9  
1,9  
336,5  
133,2  
2,5  
Egenkapital inkl. minoriteter  
Investeringer i materielle anlægsaktiver  
(ekskl. akkvisitioner)  
44,8  
36,4  
Antal aktier, ultimo  
12.490.000 12.490.000 12.490.000  
Arbejdskapital (NWC)  
748,0  
723,0  
1,3  
755,3  
825,6  
1,5  
738.9  
821.1  
1,4  
Heraf egne aktier, ultimo  
594.218  
416.466  
2.330  
431.838  
Nettorentebærende gæld (NIBD)  
NIBD/EBITDA (seneste 12 måneder)  
Gennemsnitligt antal medarbejdere  
2.370  
2.360  
Definitioner på nøgletal kan findes i Årsrapporten 2024 side 135.  
Pengestrømme  
Pengestrømme fra:  
- driftsaktivitet  
98,8  
-39,7  
-32,3  
26,8  
145,0  
-30,3  
-108,6  
6,1  
327,5  
-124,0  
-201,4  
2,1  
401,5  
-125,5  
-245,2  
30,8  
509,9  
-197,4  
-212,3  
100,1  
- investeringsaktivitet  
- finansieringsaktivitet  
Ændring i likvider  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
7
Ledelsesberetning  
I de første tre kvartaler 2025 oplevede SP  
Group et fald i omsætningen på tværs af bran-  
cher. Der var tilbagegang i udlandet, hvor vores  
omsætning faldt med 7,4 %. Der var fremgang i  
omsætningen til vores danske kunder, som  
steg med 8,8 %.  
Salget til Healthcare-industrien faldt med 4,9%  
til DKK 841,2 mio. og udgør nu 39,6 % af den  
højere indtjening på egne produkter sammen-  
lignet med underleverandøropgaverne.  
Antal medarbejdere i SP Group globalt  
samlede omsætning.  
Salget til udlandet udgør 72 % af omsætningen  
(mod 75 % i samme periode sidste år).  
Salget til Cleantech-industrien faldt med 8,6 %  
til DKK 592,0 mio. og udgør nu 27,9 % af den  
samlede omsætning.  
2.416  
71 % af koncernens medarbejdere er nu ansat i  
udlandet.  
Salget i udlandet faldt 6,4 % målt i lokale valu-  
taer.  
Salget til Foodtech-industrien steg med 4,7 %  
til DKK 276,9 mio. og udgør nu 13,1 % af den  
samlede omsætning.  
Ultimo september 2025  
I de første tre kvartaler steg antallet af medar-  
bejdere med 60 personer, primært som følge af  
etableringen af SP Meditec Inc. i USA.  
Herunder ses ændringen i forhold til samme  
periode 2024 fordelt på kundegrupper:  
udbytte til aktionærerne. Udbyttet blev udbe-  
talt ultimo april 2025.  
Salget af øvrige produkter steg med 3,4 % til  
DKK 411,6 mio. og udgør nu 19,4 % af den  
samlede omsætning.  
3. kvartal  
2025  
Akk. 3. kvartal  
2025  
SP Group har fået prolongeret sine kreditfacili-  
teter hos de primære banker frem til foråret  
2026. De finansielle covenants er uændrede:  
SP Group har som meddelt i selskabsmedde-  
lelse nr. 35/2025 udvidet aktietilbagekøbspro-  
gram med DKK 40 mio. til i alt DKK 80 mio. Pro-  
grammet løber til og med den 10. april 2026.  
Formålet med aktietilbagekøbsprogrammet er  
at reducere aktiekapitalen i selskabet.  
Healthcare  
Cleantech  
Foodtech  
Øvrige  
-12,0 %  
-9,7 %  
-4,9%  
-8,6%  
4,7%  
3,4%  
Salget af egne produkter faldt med 16,1 % og  
udgør nu 26,5 % af den samlede omsætning.  
Den nettorentebærende gæld (NIBD) må  
maksimalt udgøre 3,5 gange de seneste 12  
måneders EBITDA; dog op til 4,0 gange  
EBITDA i de første 2 kvartaler efter en lånefi-  
nansieret akkvisition.  
25,6 %  
-17,4 %  
Der var en tilbagegang i salget af staldventilati-  
onsprodukter fra TPI, ergonomiske produkter  
fra Ergomat, medico-emballage fra Medi-  
coPack og øvrige egne produkter, mens der var  
fremgang i salget af guidewires fra SP Medical.  
Heraf egne produkter  
-24,7%  
-16,1%  
SP Meditec forventes at påvirke EBT negativt  
med DKK 20-22 mio. i 2025 grundet hurtig op-  
start af produktionen i fabrikken i Atlanta, USA,  
men opnå break-even i 2026. Der er investeret  
ca. DKK 200 mio. i fabrikken siden opstarten,  
og vi forventer at investere yderligere ca. DKK  
100 mio. i løbet af 2026 og 2027 samlet set. In-  
teressen for fabrikken har været stor, og  
Den væsentligste del af ændringen i omsæt-  
ningen i de første tre kvartaler skyldes lavere  
volumen. Ændrede valutakurser bidrager med  
ca. DKK -16,3 mio. (primært lavere USD og  
RMB).  
Egenkapitalandelen skal altid være mindst  
25 %.  
Salget af vores egne produkter sker ofte i for-  
bindelse med større projekter, og i takt med at  
egne produkters andel øges i SP Groups om-  
sætning, kan timing af disse projekter også på-  
virke de enkelte kvartaler både med hensyn til  
omsætning og indtjening, da der typisk er  
Ultimo 2025 forventes NIBD/EBITDA på under  
2,0.  
Den organiske vækst opgjort i lokale valutaer er  
ca. -2,6 % i de første tre kvartaler.  
På den ordinære generalforsamling den 24.  
april 2025 blev det vedtaget at udlodde DKK  
4,00 pr. aktie svarende til DKK 48,0 mio. i  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
8
teamet omkring sprøjtestøbning er gode til at  
konvertere muligheder til gode løsninger for  
kunderne.  
I Polen udvider SP Meditec med 1.700 m2 kon-  
trolleret produktionsmiljø, som tages i brug ved  
udgangen af 1. kvartal 2026.  
MedicoPack har færdiggjort et nyt stort renrum  
for at øge kapaciteten i Langeskov.  
Afsætningen af guidewires fra SP Medical er  
stigende, og vi har indkørt nyt produktionsud-  
styr for at øge kapaciteten yderligere.  
Vores strategi i forhold til forsvarsindustrien  
begynder at bære frugt, idet vi har vundet en  
række nye kunder og projekter.  
SP Groups fabrikker i Stawiszcze, Polen  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
9
Kommentarer til regnskabet  
EBT  
Nettoomsætningen udgjorde i de første tre  
kvartaler 2025 DKK 2.121,7 mio. (mod DKK  
2.194,9 mio. i samme periode sidste år) sva-  
rende til et fald på 3,3 %. Ændrede valutakur-  
ser har påvirket omsætningen negativt med  
2,6 %.  
udgjorde 54,5 % ultimo september 2025 (mod  
52,5 % ultimo september 2024 og 53,7 % ul-  
timo 2024).  
Pengestrømme  
DKK mio.  
Pengestrømmene fra driften blev i de første tre  
kvartaler 2025 DKK 327,5 mio., hvilket er DKK  
74,0 mio. lavere end i samme periode sidste  
år.  
-9,8%  
Den rentebærende gæld (netto) udgjorde DKK  
723,0 mio. ultimo september 2025 (mod DKK  
825,6 mio. ultimo september 2024 og DKK  
821,1 mio. primo 2025).  
254,2  
229,2  
Der blev i de første tre kvartaler 2025 anvendt  
DKK 124,0 mio. til investeringer, anvendt netto  
DKK 124,5 mio. til nedbringelse af langfristede  
lån, anvendt DKK 47,5 mio. på køb af egne ak-  
tier, udbetalt DKK 48,0 i udbytte til aktionærer,  
ændring i deposita blev DKK -0,6 mio. og æn-  
dring i kortfristet bankgæld blev DKK 19,2 mio.  
Ændringen i likvider blev derfor DKK 2,1 mio.  
202,9  
192,4  
Koncernens driftsindtjening (EBITDA) blev i de  
første tre kvartaler 2025 DKK 417,3 mio. (mod  
DKK 447,3 mio. i samme periode sidste år).  
EBITDA-marginen blev 19,7 % (mod 20,4 %).  
139,0  
Koncernen har fokus på pengebindinger og har  
solgt udvalgte fordringer. Den rentebærende  
gæld (netto) udgør 1,3 gange de seneste 12  
måneders EBITDA, der udgjorde DKK 558,5  
mio. NIBD/EBITDA var ultimo 2024 1,4.  
Resultatet før finansielle poster (EBIT) blev i de  
første tre kvartaler 2025 DKK 269,5 mio. (mod  
DKK 295,8 mio. i samme periode sidste år).  
EBIT-margin blev i de første tre kvartaler 2025  
12,7 % (mod 13,5 %).  
Q3 2021 Q3 2022 Q3 2023 Q3 2024 Q3 2025  
Egenkapitalen er i de første tre kvartaler 2025  
negativt påvirket af valutakursregulering af de  
udenlandske selskaber (DKK 56,2 mio.) samt  
positivt påvirket af værdiregulering af finan-  
sielle instrumenter indgået til sikring af fremti-  
dige pengestrømme, primært terminskontrak-  
ter (PLN mod EUR og DKK) samt en renteswap  
med en samlet værdi på DKK 4,6 mio.  
Det er ledelsens opfattelse, at selskabet fort-  
sat har et tilstrækkeligt kapitalberedskab i for-  
hold til selskabets drift og tilstrækkelig likviditet  
til at opfylde selskabets nuværende og fremti-  
dige forpligtigelser. Selskabet har et langvarigt,  
godt og konstruktivt samarbejde med sine fi-  
nansielle samarbejdspartnere, hvilket forven-  
tes at fortsætte.  
Egenkapital  
DKK mio.  
Resultatet af finansielle poster blev i de første  
tre kvartaler 2025 DKK -40,3 mio. (mod DKK  
-41,6 mio. i samme periode sidste år).  
+35 mio.  
1.697  
1.732  
Resultatet før skat (EBT) blev i de første tre  
kvartaler 2025 et overskud på DKK 229,2 mio.  
(mod et overskud på DKK 254,2 mio. i samme  
periode sidste år). EBT-margin blev 10,8 %  
(mod 11,6 %).  
1.464  
1.266  
1.084  
Egenkapitalen udgør DKK 1.731,8 mio. ultimo  
september 2025 (mod DKK 1.612,9 mio. ul-  
timo september 2024 og DKK 1.696,8 mio. ul-  
timo 2024).  
Koncernens balance udgjorde DKK 3.179,0  
mio. ultimo september 2025 (mod DKK  
3.073,5 mio. ultimo september 2024 og DKK  
3.161,8 mio. ultimo 2024). Soliditeten  
Egenkapitalen steg DKK 35,0 mio. i de første  
tre kvartaler 2025.  
2021  
2022  
2023  
2024  
Q3 2025  
 
Delårsrapport for de første 3 kvartaler 2025  
SP Group  
10  
Øvrige forhold og begivenheder i regn-  
skabsperioden  
I USA investerer vi stadig kraftigt i opstarten af  
fabrikken i Atlanta og glæder os over, at pro-  
duktionen nu kører 24/7. Der kommer til sta-  
dighed mange spændende nye forespørgsler,  
hvorfor vi har brug for yderligere kapacitet.  
Vi har i perioden gennemført flere fusioner for  
at reduceret kompleksitet og optimere salgsor-  
ganisationen:  
Dan-Hill-Plast, Neptun Plast og Atlantic  
Floats er fusioneret ind i Gibo Plast, der skif-  
tede navn til SP Gibo pr. 1. september 2025.  
Coreplast og Ulstrup Plast har skiftet navn til  
SP Moulding pr. 1. september 2025.  
Øvrige forhold og begivenheder efter regn-  
skabsperiodens udløb  
Der er efter balancedagen og frem til offentlig-  
gørelsen af denne delårsrapport ikke indtruffet  
yderligere væsentlige begivenheder, som ikke  
allerede er indarbejdet i denne delårsrapport.  
SP Moulding’s fabrik i Suzhou, Kina  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
11  
Ledelsespåtegning  
Bestyrelsen og direktionen har i dag behandlet  
og godkendt delårsrapporten for perioden 1. ja-  
nuar til 30. september 2025 for SP Group A/S.  
Søndersø, den 18. november 2025
Fremadrettede udsagn  
Denne rapport indeholder fremadret-  
tede udsagn, som afspejler ledel-  
sens nuværende opfattelse af fremti-  
dige begivenheder og økonomiske  
resultater. Udsagnene om 2025 og  
årene fremover er i sagens natur for-  
bundet med usikkerhed, og SP  
Groups faktiske resultater kan derfor  
afvige fra forventningerne. Forhold,  
som kan medføre, at de opnåede re-  
sultater afviger fra forventningerne,  
er blandt andre, men ikke udeluk-  
kende, ændringer i koncernens akti-  
viteter, råvarepriser, valutakurser,  
pandemier, handelskrige, konjunktu-  
rer og sikkerhedspolitiske trusler.  
Denne delårsrapport er ikke en op-  
fordring til at købe eller sælge aktier i  
SP Group A/S.  
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller re-  
viewet af selskabets revisor, aflægges i over-  
ensstemmelse med IAS 34, Præsentation af  
delårsregnskaber, som godkendt af EU og yder-  
ligere krav i årsregnskabsloven.  
Direktion  
Lars Bering
Administrerende direktør
Søren Ulstrup
Direktør
Tilde Kejlhof
Finansdirektør
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet gi-  
ver et retvisende billede af koncernens aktiver,  
passiver og den finansielle stilling pr. 30. sep-  
tember 2025 samt af resultatet af koncernens  
aktiviteter og pengestrømme for de første tre  
kvartaler 2025.  
Bestyrelse  
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelses-  
beretningen indeholder en retvisende redegø-  
relse for udviklingen i koncernens aktiviteter og  
økonomiske forhold, periodens resultat og for  
koncernens finansielle stilling som helhed og  
en retvisende beskrivelse af de væsentligste ri-  
sici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen  
står over for.  
Hans Wilhelm Schur
Formand
Erik Preben Holm
Næstformand
Hans-Henrik Eriksen
Bente Overgaard
Marie Bakholdt Lund
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
12  
Resultatopgørelse (sammendrag)  
Totalindkomstopgørelse  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
Akk.  
3. kvartal  
2024  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
Akk.  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
2024  
3. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2024  
2024  
(urev.)  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
Omsætning  
654,8
709,7
2.121,7
2.194,9
2.921,7
Periodens resultat  
50,2
60,6
179,4
198,5
262,4
Vareforbrug  
-302,7
-342,9
-980,0
-1.051,5
-1.364,9
Bruttofortjeneste  
352,1
366,8
1.141,7
1.143,4
1.556,9
Poster der kan blive reklassificeret til  
resultatopgørelsen:  
Andre driftsindtægter, personaleomkostninger og an-  
dre eksterne omkostninger  
-225,9
-221,6
-724,5
-696,0
-968,3
Valutakursreguleringer vedr. udenlandske virksomhe-  
der  
-2,9
-14,1
-56,2
-3,5
30,2
Nettodagsværdiregulering af finansielle instrumenter  
indgået til sikring af fremtidige pengestrømme  
1,4
-0,8
4,6
-2,9
-7,2
126,2
145,2
417,3
447,3
588,6
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
-49,0
-51,9
-147,7
-151,6
-203,1
Af- og nedskrivninger  
23,0
Anden totalindkomst  
Totalindkomst  
-1,5
-14,9
-51,7
-6,4
77,2
93,3
269,5
295,8
385,5
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
285,5
48,7
45,7
127,7
192,1
-12,7
-15,5
-40,3
-41,6
-40,8
Fordeling af periodens totalindkomst:  
Moderselskabets aktionærer  
Minoritetsaktionærer  
64,5
-14,3
50,2
77,8
-17,2
60,6
229,2
-49,8
179,4
254,2
-55,8
198,5
344,8
-82,3
262,4
Resultat før skat (EBT)  
Skat af periodens resultat  
Periodens resultat  
48,2
45,3
126,1
191,2
284,0
1,5
0,5
0,4
1,7  
0,9
Fordeling af periodens resultat:  
Moderselskabets aktionærer  
Minoritetsaktionærer  
49,7
60,1
177,8
1,6
197,5
0,9
260,9
1,5
0,5
0,4
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk  
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk  
14,84
14,82
16,33
16,25
21,59
21,56
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
13  
Balance (sammendrag)  
Pengestrømsopgørelse (sammendrag)  
Akk.  
Akk.  
30.09.  
2025  
(urev.)  
30.09.  
2024  
(urev.)  
31.12  
2024  
(rev.)  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
2024  
3. kvartal  
2025  
3. kvartal  
2024  
Fuldt år  
2024  
DKK mio.  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
Immaterielle aktiver  
Materielle aktiver  
410,9
1.400,8
16,9
430,4
1.384,5
1,7
426,7
1.425,1
16,3
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Af- og nedskrivninger  
77,2
49,0
0,9
93,3
51,9
1,1
269,5
147,7
2,7
295,8
151,6
3,6
385,5
203,1
4,6
Finansielle aktiver  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Kursreguleringer mv.  
Udskudte skatteaktiver  
Langfristede aktiver i alt  
8,8
9,7
8,8
-4,5
-5,3
-10,8
-7,7
98,8
-9,9
-33,9
-4,5
-4,6
4,9
1.837,4
1.826,3
1.877,0
Ændring i arbejdskapital  
36,2
-13,5
-14,1
145,0
27,5
51,5
-54,7
-85,0
509,9
Betalte renteomkostninger, netto  
Modtaget/betalt skat  
-32,3
-21,8
327,5
-41,7
-30,6
401,5
Varebeholdninger  
689,6
499,5
614,6
551,5
629,7
504,7
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Tilgodehavender*  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver i alt  
152,5
81,1
150,4
1.341,6
1.247,2
1.284,8
Køb af dattervirksomhed og associerede  
virksomheder  
0
0
0
0
-18,5
Samlede aktiver  
3.179,0
3.073,5
3.161,8
Køb af immaterielle aktiver, netto  
-1,0
-0,9
-1,4
-6,2
-6,2
Køb af materielle aktiver, netto  
-38,7
-29,4
-122,7
-119,3
-172,7
Egenkapital inkl. minoriteter  
Langfristede forpligtelser  
1.731,8
643,4
1.612,9
668,2
1.696,8
645,6
Pengestrøm fra investeringsaktivitet  
-39,7
-30,3
-124,0
-125,5
-197,4
Kortfristet bankgæld  
378,8
252,1
350,8
Udbetalt udbytte  
Ændring, depositum  
Køb af egne aktier  
0
0
0
0,7
-48,0
-0,6
-36,3
-0,1
-36,3
0,7
Kortfristede forpligtelser*  
425,0
540,3
468,6
Samlede passiver  
3.179,0
3.073,5
3.161,8
-19,0
-10,0
-47,5
-10,0
-24,8
Salg af egne aktier  
0
0
0
70,3
0
0
0
80,0
7,4
80,0
* Der henvises til note 5 på side 16, dagsværdimåling af finansielle instrumenter.  
Optagelse af langfristede lån  
Afdrag på langfristede forpligtelser  
Ændring i kortfristet bankgæld  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
-41,5
28,2
-32,3
-45,2
-124,5
19,2
-201,4
-159,4
-119,5
-245,2
-196,1
-43,2
-212,3
-124,3
-108,6
26,8
125,7
152,5
6,1
75,0
81,1
2,1
150,4
152,5
30,8
50,3
81,1
100,1
50,3  
Ændring i likvider  
Likvider primo  
Likvider ultimo  
150,4
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
14  
Egenkapitalen  
Egenkapitalen har siden 1. januar 2025 udviklet sig således:  
Egenkapital tilhørende  
moderselskabets aktio-  
nærer  
Egenkapital tilhørende  
minoritetsinteresser  
Egenkapital  
inkl. minoriteter  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
DKK mio.  
Saldo 01.01.  
1.691,2
1.459,4
5,7
4,2
1.696,8
1.463,6
Periodens resultat  
177,8
197,5
1,6
0,9
179,4
198,5
Anden totalindkomst:  
Valutakursreguleringer,  
udenlandske selskaber  
Værdiregulering af afledte  
finansielle instrumenter  
Anden totalindkomst i alt  
-56,3
4,6
-3,5
-2,9
-6,4
0
0
0
0
0
0
-56,2
4,6
-3,5
-2,9
-6,4
-51,7
-51,7
Totalindkomst for perioden  
126,1
191,2
1,7
0,9
127,7
192,1
Aktiebaseret vederlæggelse  
Salg af warrants  
Køb af egne aktier  
Udbetalt udbytte  
Andre reguleringer  
2,7
0
-47,5
-48,0
0
3,6
0
-10,0
-36,3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2,7
0
-47,5
-48,0
0
3,6
0
-10,0
-36,3
0
Transaktioner med ejere  
-92,8
-42,7
-92,7
-42,7
Saldo 30.09.  
1.724,5
1.607,8
7,3
5,1
1.731,8
1.612,9
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
15  
Noter  
Note 1. Anvendt regnskabspraksis  
Note 3. Fordeling af omsætning på kundegrupper  
Delårsrapporten for de første tre kvartaler 2025 aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ’Præsen-  
tation af delårsregnskaber’ som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selska-  
ber. Anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til koncernregnskabet og årsregnskabet for  
2024, hvor den fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis fremgår i note 1.  
Akk. 3. kvartal 2025  
Akk. 3. kvartal 2024  
Fuldt år 2024  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
841,2  
884,6  
1.184,2  
Healthcare  
Cleantech  
Foodtech  
592,0  
260,4  
647,7  
264,5  
859,6  
351,1  
Implementering af nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag  
Øvrige  
Omsætning i alt  
428,1  
2.121,7  
398,1  
2.194,9  
526,8  
2.921,7  
IAS 21, Valutaomregning: Ændringen indeholder vejledning til hvordan det vurderes, om en valuta  
frit kan omveksles til en anden valuta, samt procedurer for opgørelsen af omregningskursen, når  
en valuta ikke frit kan omveksles til en anden valuta.  
SP Group har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, som træder i kraft i EU for 2025.  
Ingen af disse har påvirket indregning og måling for 2025 eller forventes at påvirke SP Group.  
Note 2. Regnskabsmæssige skøn og vurderinger  
Ved udarbejdelsen af delårsregnskabet har ledelsen foretaget regnskabsmæssige skøn og estima-  
ter, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og  
omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.  
De væsentligste skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af anvendt regnskabspraksis og den  
væsentligste skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed, er de samme ved udarbejdelsen af de-  
lårsrapporten som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024. Der henvi-  
ses til omtale af dette i note 2 i koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024.  
Nedskrivningstest  
Pr. 30. september 2025 har ledelsen vurderet, at der ikke er indikation for værdiforringelse af imma-  
terielle aktiver, herunder goodwill.  
 
Delårsrapport for 3. kvartal 2025  
SP Group  
16  
Noter  
Note 4. Warrantordning for selskabets direktion og ledende medarbejdere  
Fratræder deltagerne fra det selskab i koncernen, hvor vedkommende er ansat, reduceres antallet af  
warrants forholdsmæssigt, så der tages højde for, at deltageren kun har haft tilknytning til koncernen  
i den del af ordningens løbetid. Dette gælder dog ikke, hvis deltagerne har købt og betalt warrants.  
Bestyrelsen besluttede den 31. marts 2025 at etablere en incitamentsordning for selskabets direk-  
tion og 36 ledende medarbejdere. Ordningen er baseret på warrants, der udstedes ved bestyrelsens  
udnyttelse af bemyndigelsen i vedtægternes pkt. 5 stk. 4, der blev givet på generalforsamlingen i  
2024, hvor programmet blev forelagt. Der udstedes i alt 53.000 stk., hvoraf direktionen tildeles  
12.000 stk., og de resterende tildeles de ledende medarbejdere. Tildelingen er begrundet i et ønske  
om at knytte de ledende medarbejdere tættere til koncernen.  
Note 5. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter  
Nedenfor er oplistet de for koncernen relevante oplysningskrav i relation til koncernens valutater-  
minskontrakter.  
Afledte finansielle instrumenter måles i henhold til en anerkendt værdiansættelsesmetode, hvor alle  
væsentlige data er baseret på observerbare markedsdata, dvs. niveau 2.  
Udnyttelseskursen er fastsat til DKK 340,00 pr. nom. DKK 2 aktier med tillæg af 7,5 % p.a. regnet fra  
den 1. april 2025, og indtil udnyttelse faktisk sker. Udnyttelseskursen er fastsat ud fra markedsfor-  
holdene den 28. marts 2025.  
De udstedte warrants kan benyttes til køb af aktier i selskabet i perioden 1. april 2028 og indtil 31.  
marts 2031, dog således at udnyttelse kun kan ske i de første 2 uger af de perioder, hvor ledelsen i  
henhold til selskabets interne regler kan handle med selskabets aktier.  
30.09.2025  
30.09.2024  
31.12.2024  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
mæssig  
værdi  
mæssig  
Værdi  
mæssig  
værdi  
DKK mio.  
Dagsværdi  
47,5  
Dagsværdi  
50,4  
Dagsværdi  
47,3  
De udstedte warrants anslås at få en værdi på DKK 47,74 pr. warrant med en samlet markedsværdi  
på DKK 2.530.104. Markedsværdien af de udstedte warrants er beregnet ud fra Black-Scholes-mo-  
dellen med anvendelse af en volatilitet på 35,6 % beregnet ud fra selskabets aktiekurser de seneste  
12 måneder, et renteniveau på 1,91 %, en aktiekurs på DKK 309,50 (lukkekursen den 28. marts  
2025) og under forudsætning af, at de tildelte warrants udnyttes i april 2028. Der tages højde for  
eventuelle udbyttebetalinger i perioden.  
Finansielle aktiver  
Afledte finansielle instrumenter  
til sikring af fremtidige penge-  
strømme  
47,5  
50,4  
3,9  
47,3  
Finansielle forpligtelser  
Afledte finansielle instrumenter  
til sikring af fremtidige penge-  
strømme  
Der er ikke indløst warrants i 2025. I alt 111.721 warrants fra 2019-programmet blev ikke udnyttet og  
er derfor udløbet.  
2,7  
2,7  
3,9  
3,9  
3,9  
Med henblik på at afdække valutarisikoen på fremtidige omkostninger i PLN fra de polske virksomheder er der i overensstem-  
melse med koncernens valutapolitik, som er godkendt af bestyrelsen, indgået afledte finansielle kontrakter, som afdækker en  
andel af valutarisikoen på disse salg i en periode på op til 4 år. Koncernen har ligeledes indgået en renteswap.  
Der eksisterer herefter programmer på 104.583 warrants (2021-programmet), der kan udnyttes fra  
2024, 110.382 warrants (2022-programmet), der kan udnyttes fra 2025, 110.973 warrants (2023-  
programmet), der kan udnyttes fra 2026, 111.111 warrants (2024-programmet), der kan udnyttes fra  
2027, og 53.000 warrants (2025-programmet), der kan udnyttes fra 2028.  
 
Om SP Group  
SP Group producerer formstøbte emner i plast og komposit samt udfører overfladebelægning på  
plast- og metalemner.  
SP Group er en førende leverandør af plastforarbejdede emner til industrien og har et stigende salg og  
en voksende produktion fra egne fabrikker i Danmark, Kina, USA, Letland, Slovakiet, Sverige, Finland  
og Polen. SP Group har desuden salgs- og serviceselskaber i Sverige, Norge, Holland og Canada.  
SP Group er noteret på NASDAQ Copenhagen A/S og havde ultimo september 2025 2.416 medarbej-  
dere og ca. 4.750 navnenoterede aktionærer.  
SP Group A/S  
Snavevej 6-10  
5471 Søndersø  
Danmark  
Tlf.: +45 70 23 23 79  
www.sp-group.dk  
info@sp-group.dk  
CVR-nr.: 15 70 13 15