SP Group  
0
SP Group A/S
Snavevej 6-10
5471 Søndersø
Innovative  
plastløsninger  
CVR nr. 15 70 13 15
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
2
Indhold  
Ledelsesberetning  
Præsentation af delårsrapporten for 1. halvår 2025  
3
5
6
7
9
Højdepunkter  
Forventninger  
Hoved- og nøgletal  
Ledelsesberetning  
Kommentarer til regnskabet  
I forlængelse af offentliggørelsen afholder SP Group den 20.  
august 2025 et webcast kl. 13:00 (dansk) og kl. 15:00 (en-  
gelsk).  
SP Group vil være repræsenteret ved CEO Lars Bering og  
CFO Tilde Kejlhof, der vil præsentere delårsrapporten for 1.  
halvår 2025 og svare på spørgsmål.  
Påtegning  
10 Ledelsespåtegning  
Tilmelding til den danske præsentation kl. 13:00 (CEST)  
Tilmelding til den engelske præsentation kl. 15:00 (CEST)  
Kvartalsregnskab  
11 Resultatopgørelse  
11 Totalindkomstopgørelse  
12 Balance  
Yderligere oplysninger:  
Adm. direktør Lars Bering  
Telefon: 70 23 23 79  
www.sp-group.dk  
12 Pengestrømsopgørelse  
13 Egenkapitalopgørelse  
14 Noter  
Følg os  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
3
Højdepunkter  
1.485,1  
1.466,9  
Omsætning  
DKK mio.  
SP Group realiserede i 1. halvår 2025 en omsætning på DKK 1.466,9 mio.,  
hvilket svarer til et fald på 1,2 %. EBITDA faldt 3,7 % til DKK 291,1 mio., og  
resultatet før skat (EBT) faldt 6,7 % til DKK 164,7 mio. Som udmeldt pr. 10.  
juli 2025 er forventningerne til omsætningen i 2025 nedjusteret til -3 % til 3  
% (tidligere 3 % til 10 %), mens forventningerne til indtjeningsmarginerne  
fastholdes med en EBITDA-margin på 19-21 % og en EBT-margin på 11-13  
%. Vi forventer således at realisere en omsætning og en indtjening på ni-  
veau med rekordåret 2024.  
1.370,1  
-1,2 %  
H1 2023  
H1 2024  
H1 2025  
302,1  
291,1  
230,3  
EBITDA  
DKK mio.  
-3,7 %  
H1 2023  
H1 2024  
H1 2025  
11,2%. I 2. kvartal faldt EBT med 30,6 % til  
Bestyrelsen for SP Group A/S har i dag behand-  
let og godkendt delårsrapporten for 1. halvår  
2025, der rummer følgende hovedpunkter (alle  
ændringer er opgjort i forhold til 1. halvår 2024):  
DKK 63,6 mio. og EBT-marginen blev 9,4 %.  
176,4  
164,7  
Salget af egne produkter faldt i 1. halvår med  
11,5 % til DKK 388,4 mio. Egne produkter ud-  
gør 26,5 % af periodens omsætning.  
107,9  
EBT  
DKK mio.  
Omsætningen faldt i 1. halvår med 1,2 % til  
DKK 1.466,9 mio. I 2. kvartal faldt omsætnin-  
gen med 10,7 %.  
Salget af øvrige produkter steg i 1. halvår,  
mens Healthcare, Foodtech og Cleantech  
oplevede en tilbagegang.  
-6,7 %  
H1 2023  
H1 2024  
H1 2025  
Resultatet før afskrivninger (EBITDA) faldt i 1.  
halvår med 3,7 % til DKK 291,1 mio. og  
EBITDA-marginen blev 19,8 %. I 2. kvartal  
faldt EBITDA med 18,8 % til DKK 124,8 mio.  
og EBITDA-marginen blev 18,3 %.  
Pengestrømmene fra driften var positive i 1.  
halvår med DKK 228,7 mio. mod DKK 256,6  
mio. i samme periode sidste år.  
438,8  
388,4  
317,1  
Omsætning af egne  
produkter  
Den nettorentebærende gæld (NIBD) er DKK  
756,9 mio. ultimo juni 2025 mod DKK 923,8  
mio. ultimo juni 2024. Ultimo 2024 var NIBD  
DKK mio.  
Resultatet før skat (EBT) faldt i 1. halvår med  
6,7 % til DKK 164,7 mio. EBT-margin blev  
-11,5 %  
H1 2023  
H1 2024  
H1 2025  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
4
DKK 821,1 mio. NIBD svarer til 1,3 gange de  
seneste 12 måneders EBITDA. NIBD er faldet  
DKK 64,2 mio. i 1. halvår 2025.  
Efter et 1. kvartal med rekord i omsætning og indtjening, har SP  
Group oplevet lavere salg og indtjening end forventet i 2. kvartal  
2025, fordi flere ordrer og projekter er blevet forskudt i løbet af 2.  
kvartal. Udviklingen har været påvirket af fortsat geopolitisk uro,  
hvilket har medført øget usikkerhed på de globale markeder, hvor  
flere af vores kunder har skubbet opstart af nye projekter. Vi glæ-  
der os dog over øget aktivitet inden for forsvarsindustrien, hvor vi  
har fået flere spændende projekter. I 1. halvår vokser underleve-  
randørproduktionen, og vi har ligeledes fået flere projekter til me-  
dico-industrien, hvilket giver travlhed på vores fabrik i USA og på  
fabrikkerne i Europa.  
SP Meditec er ved at have fuldendt opstarten  
af produktionen i Peach Tree City ved Atlanta,  
USA. De mange kundeprojekter gør, at vi un-  
dersøger mulighederne for at skaffe plads til  
yderligere produktion.  
I Polen har vi påbegyndt arbejdet med at kon-  
vertere en af vores fabriksbygninger til pro-  
duktion af komponenter til medical devices.  
Herved sikres plads til fremtidig vækst i SP  
Meditec.  
Ergomat har med succes opstartet nye salgs-  
aktiviteter i Asien, bl.a. Indien og Japan.  
Lars Bering, CEO  
Vi forventer marginal påvirkning fra ny  
USA/EU-handelsaftale.  
Der forventes en vækst i 2025 i omsætningen  
på -3 % til 3 % (tidligere 3 % til 10 %) med en  
EBITDA-margin på 19–21 % (uændret) og en  
EBT-margin på 11-13 % (uændret).  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
5
Forventninger  
I en turbulent tid, og efter at have realiseret første halvdel  
af 2025, har vi opdateret de samlede forventninger til  
2025, som forventes på niveau med rekordåret 2024.  
Opdaterede forventninger pr. 10. juli 2025  
jf. selskabsmeddelelse 31/2025  
2024 var SP Groups bedste år nogensinde målt  
på omsætning og indtjening. 1. kvartal 2025 var  
ligeledes det bedste kvartal nogensinde, mens  
vi har oplevet en afmatning i 2. kvartal 2025.  
Oprindelige forventninger  
fra årsrapporten 2024  
Opdaterede forventninger  
pr. 10. juli 2025  
Vækst i omsætning  
SP Group har oplevet lavere salg og indtjening  
end forventet i 2. kvartal 2025, fordi flere ordrer  
og projekter er blevet forskudt i løbet af 2. kvar-  
tal. Udviklingen har været påvirket af fortsat  
geopolitisk uro, hvilket har medført øget usikker-  
hed på de globale markeder og forstyrrelser i  
forsyningskæderne, hvor flere af vores kunder  
har skubbet opstart af nye projekter.  
3-10% -3% til 3%  
EBITDA-margin  
EBT-margin  
19-21%  
11-13%  
19-21%  
11-13%  
Som konsekvens nedjusterede SP Group den  
10. juli 2025 sine forventninger til omsætningen  
for 2025, men fastholdt forventningerne til ind-  
tjeningsmarginerne: Vi forventer nu en vækst i  
omsætningen på -3 % til 3 % med en EBITDA-  
margin på 19-21 % og en EBT-margin på 11-13  
%.  
Vi forventer således at realisere en omsætning  
og indtjening på niveau med 2024.  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
6
Hoved- og nøgletal  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
Akk.  
2. kvartal  
2024  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
2024  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
2024  
2. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2024  
(urev.)  
DKK mio. undtagen nøgletal  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
Resultatopgørelse  
Nøgletal  
Nettoomsætning  
680,6  
124,8  
-49,6  
75,2  
762,2  
153,7  
-49,9  
103,9  
-12,2  
91,6  
1.466,9  
291,1  
-98,7  
1.485,1  
302,1  
-99,7  
2.921,7  
588,6  
-203,1  
385,5  
-40,8  
Driftsindtjeningsgrad (EBITDA) (%)  
Overskudsgrad (EBIT) (%)  
18,3  
11,1  
9,4  
20,2  
13,6  
12,0  
19,8  
13,1  
11,2  
20,3  
13,6  
11,9  
20,1  
13,2  
11,8  
14,8  
16,9  
16,6  
53,5  
53,7  
0,5  
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
Af- og nedskrivninger  
Resultat før skat i % af omsætning (EBT)  
Afkast af investeret kapital inkl. goodwill (%)  
Afkast af investeret kapital ekskl. goodwill (%)  
Egenkapitalens forrentning (ROE), ekskl. minoriteter (%)  
Egenkapitalandel ekskl. minoriteter (%)  
Egenkapitalandel inkl. minoriteter (%)  
Finansiel gearing  
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Resultat før skat (EBT)  
192,3  
-27,7  
202,5  
-26,1  
-11,6  
63,6  
164,7  
129,1  
10,66  
10,63  
176,4  
137,9  
11,34  
11,33  
344,8  
262,4  
21,59  
21,56  
Periodens resultat  
49,8  
71,4  
54,4  
54,6  
0,4  
49,8  
49,9  
0,6  
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk  
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk  
Cash flow pr. aktie, DKK  
19,0  
21,2  
42,1  
4,00  
307,50  
140,3  
2,2  
Balance  
Årets samlede udbytte pr. aktie, DKK  
Børskurs, ultimo (DKK pr. aktie)  
Indre værdi pr. aktie, ultimo (DKK)  
Børskurs/indre værdi, ultimo  
Langfristede aktiver  
Samlede aktiver  
1.840,9  
3.117,5  
1.701,2  
86,7  
1.847,8  
3.157,5  
1.576,0  
95,5  
1.877,0  
3.161,8  
1.696,8  
212,0  
314,00  
141,7  
2,2  
258,00  
129,7  
2,0  
Egenkapital inkl. minoriteter  
Investeringer i materielle anlægsaktiver  
(ekskl. akkvisitioner)  
28,9  
66,0  
Antal aktier, ultimo  
12.490.000 12.490.000 12.490.000  
741,3  
756,9  
792.3  
923.8  
738.9  
821.1  
Arbejdskapital (NWC)  
Heraf egne aktier, ultimo  
529.133  
377.561  
2.331  
431.838  
Nettorentebærende gæld (NIBD)  
Gennemsnitligt antal medarbejdere  
2.366  
2.360  
NIBD/EBITDA (seneste 12 måneder)  
1,3  
1,8  
1,4  
Definitioner på nøgletal kan findes i Årsrapporten 2024 side 135.  
Pengestrømme  
Pengestrømme fra:  
- driftsaktivitet  
98,2  
-26,4  
-61,7  
10,0  
135,3  
-66,0  
-52,5  
16,8  
228,7  
-84,3  
256,6  
-95,2  
-136,6  
24,8  
509,9  
-197,4  
-212,3  
100,1  
- investeringsaktivitet  
- finansieringsaktivitet  
Ændring i likvider  
-169,1  
-24,7  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
7
Ledelsesberetning  
I 1. halvår 2025 oplevede SP Group et fald i  
omsætningen på tværs af brancher og geo-  
grafi. Der var tilbagegang i udlandet, hvor vores  
omsætning faldt med 5,1 %. Der var fremgang i  
omsætningen til vores danske kunder, som  
steg med 10,2 %.  
Salget til Healthcare-industrien faldt med 1,4  
% til DKK 583,6 mio. og udgør nu 39,8 % af den  
højere indtjening på egne produkter, sammen-  
lignet med underleverandøropgaverne.  
Antal medarbejdere i SP Group globalt  
samlede omsætning.  
Salget til udlandet udgør 72 % af omsætningen  
(mod 75 % i samme periode sidste år).  
Salget til Cleantech-industrien faldt med 8,1 %  
til DKK 399,7 mio. og udgør nu 27,2 % af den  
samlede omsætning.  
2.417  
70 % af koncernens medarbejdere er nu ansat i  
udlandet.  
Salget i udlandet faldt 4,7 % målt i lokale valu-  
Salget til Foodtech-industrien faldt med 5,1 %  
til DKK 170,9 mio. og udgør nu 11,7 % af den  
samlede omsætning.  
taer.  
Ultimo juni 2025  
I 1. halvår steg antallet af medarbejdere med  
61 personer, primært som følge af etableringen  
af SP Meditec Inc. i USA.  
Herunder ses ændringen i forhold til samme  
periode 2024 fordelt på kundegrupper:  
udbytte til aktionærerne. Udbyttet blev udbe-  
talt ultimo april 2025.  
Salget af øvrige produkter steg med 12,3 % til  
DKK 312,7 mio. og udgør nu 21,3 % af den  
samlede omsætning.  
2. kvartal  
2025  
1. halvår  
2025  
SP Group har fået prolongeret sine kreditfacili-  
teter hos de primære banker frem til foråret  
2026. De finansielle covenants er uændrede:  
Healthcare  
Cleantech  
Foodtech  
Øvrige  
-18,7 %  
-15,2 %  
-6,6 %  
-1,4%  
-8,1%  
-5,1%  
12,3%  
SP Group har som meddelt i selskabsmedde-  
lelse nr. 35/2025 udvidet og forlænget det nu-  
værende aktietilbagekøbsprogram for yderli-  
gere DKK 40 mio., der nu løber til den 10. april  
2026. Formålet med aktietilbagekøbsprogram-  
met er at reducere aktiekapitalen i selskabet.  
Salget af egne produkter faldt med 11,5 % og  
udgør nu 26,5 % af den samlede omsætning.  
Den nettorentebærende gæld (NIBD) må  
maksimalt udgøre 3,5 gange de seneste 12  
måneders EBITDA; dog op til 4,0 gange  
EBITDA i de første 2 kvartaler efter en lånefi-  
nansieret akkvisition.  
10,8 %  
Der var en tilbagegang i salget af staldventilati-  
onsprodukter fra TPI, ergonomiske produkter  
fra Ergomat og øvrige egne produkter, mens  
der var fremgang i salget af guidewires fra SP  
Medical og medico-emballage fra MedicoPack.  
Heraf egne produkter  
-30,6%  
-11,5%  
SP Meditec er ved at have fuldendt opstarten af  
produktionen i Peach Tree City ved Atlanta.  
Opstarten belaster dette års regnskab negativt,  
men det forventes, at virksomheden vil bidrage  
positivt til gruppens resultat allerede næste år.  
De mange kundeprojekter gør, at vi undersøger  
mulighederne for at skaffe plads til yderligere  
produktion. Der er et stort behov for at kunne  
levere til amerikanske kunder, også fra andre  
virksomheder i SP Group end SP Meditec.  
Den væsentligste del af ændringen i omsæt-  
ningen i 1. halvår skyldes lavere volumen. Æn-  
drede valutakurser bidrager med ca. DKK -4,4  
mio. (primært lavere USD og RMB).  
Egenkapitalandelen skal altid være mindst  
25 %.  
Salget af vores egne produkter sker ofte i for-  
bindelse med større projekter og i takt med, at  
egne produkters andel øges i SP Groups om-  
sætning, kan timing af disse projekter også på-  
virke de enkelte kvartaler både med hensyn til  
omsætning og indtjening, da der typisk er  
Ultimo 2025 forventes NIBD/EBITDA på under  
2,0.  
Den organiske vækst opgjort i lokale valutaer er  
ca. -0,9 % i de første 6 måneder.  
På den ordinære generalforsamling den 24.  
april 2025 blev det vedtaget at udlodde DKK  
4,00 pr. aktie svarende til DKK 48,0 mio. i  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
8
I første halvår er der arbejdet kraftigt med ef-  
fektivisering og kapacitet på alle fabrikkerne,  
hvilket muliggør konvertering af en 7.000 m2 fa-  
briksbygning i Polen til produktion af kompo-  
nenter til medical devices i løbet af 2025 og  
2026. Første etape består i at etablere 1.700  
m2 clean- og white room, som bliver klar i Q1  
2026. Herved sikres plads til fremtidig vækst i  
SP Meditec.  
Ergomat har med succes opstartet nye salgs-  
aktiviteter i Asien, bl.a. Indien og Japan.  
Samlet set forventes en marginal påvirkning fra  
en ny USA/EU-handelsaftale, da vi gennem de  
senere år har haft fokus på at producere tæt på  
kunderne, for at minimere risici og øge service-  
niveauet. Vi forventer at kunne videreføre en  
øget toldbetaling til kunderne med en vis for-  
sinkelse.  
SP Meditec’s fabrik i Atlanta, USA  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
9
Kommentarer til regnskabet  
EBT  
Nettoomsætningen udgjorde i 1. halvår 2025  
DKK 1.466,9 mio. (mod DKK 1.485,1 mio. i  
samme periode sidste år) svarende til et fald  
1,2 %. Ændrede valutakurser har påvirket  
omsætningen negativt med 0,9 %.  
Den rentebærende gæld (netto) udgjorde DKK  
756,9 mio. ultimo juni 2025 (mod DKK 923,8  
mio. ultimo juni 2024 og DKK 821,1 mio. primo  
2025).  
mio. til nedbringelse af langfristede lån, an-  
vendt DKK 28,5 mio. på køb af egne aktier, ud-  
betalt DKK 48,0 i udbytte til aktionærer, æn-  
dring i deposita blev DKK -0,5 mio. og ændring i  
kortfristet bankgæld blev DKK -9,1 mio. Æn-  
dringen i likvider blev derfor DKK -24,7 mio.  
DKK mio.  
-6,7%  
176,4  
Koncernen har fokus på pengebindinger og har  
solgt udvalgte fordringer. Den rentebærende  
gæld (netto) udgør 1,3 gange de seneste 12  
måneders EBITDA, der udgjorde DKK 577,6  
mio. NIBD/EBITDA var ultimo 2024 1,4.  
164,7  
153,5  
Koncernens driftsindtjening (EBITDA) blev i 1.  
halvår 2025 DKK 291,1 mio. (mod DKK 302,1  
mio. i samme periode sidste år). EBITDA-  
marginen blev 19,8 % (mod 20,3 %).  
129,5  
Det er ledelsens opfattelse, at selskabet fort-  
sat har et tilstrækkeligt kapitalberedskab i for-  
hold til selskabets drift og tilstrækkelig likviditet  
til at opfylde selskabets nuværende og fremti-  
dige forpligtigelser. Selskabet har et langvarigt,  
godt og konstruktivt samarbejde med sine fi-  
nansielle samarbejdspartnere, hvilket forven-  
tes at fortsætte.  
107,9  
Resultatet før finansielle poster (EBIT) blev i 1.  
halvår 2025 DKK 192,3 mio. (mod DKK 202,5  
mio. i samme periode sidste år). EBIT-margin  
blev i 1. halvår 2025 13,1 % (mod 13,6 %).  
Egenkapitalen er i 1. halvår 2025 negativt påvir-  
ket af valutakursregulering af de udenlandske  
selskaber (DKK 53,3 mio.) samt positivt påvir-  
ket af værdiregulering af finansielle instrumen-  
ter indgået til sikring af fremtidige penge-  
strømme, primært terminskontrakter (PLN  
mod EUR, DKK 3,2 mio.). Egenkapitalen udgør  
DKK 1.701,2 mio. ultimo juni 2025 (mod DKK  
1.576,0 mio. ultimo juni 2024 og DKK 1.696,8  
mio. ultimo 2024).  
H1 2021 H1 2022 H1 2023 H1 2024 H1 2025  
Resultatet af finansielle poster blev i 1. halvår  
2025 DKK -27,7 mio. (mod DKK minus 26,1  
mio. i samme periode sidste år). Forøgelsen  
skyldes primært kursreguleringer.  
Øvrige forhold og begivenheder i regn-  
skabsperioden  
I USA investerer vi stadig kraftigt i opstarten af  
fabrikken og glæder os over, at produktionen  
nu kører 24/7. Der kommer til stadighed mange  
spændende nye forespørgsler, hvorfor vi har  
brug for yderligere kapacitet.  
Egenkapital  
DKK mio.  
+4,4%  
Resultatet før skat (EBT) blev i 1. halvår 2025 et  
overskud på DKK 164,7 mio. (mod et overskud  
på DKK 176,4 mio. i samme periode sidste år).  
EBT-margin blev 11,2 % (mod 11,9 %).  
1.701,2  
1.576,0  
Egenkapitalen steg DKK 4,4 mio. i 1. halvår  
2025.  
1.396,2  
1.138,0  
1.062,0  
Øvrige forhold og begivenheder efter regn-  
skabsperiodens udløb  
Der er efter balancedagen og frem til offentlig-  
gørelsen af denne delårsrapport ikke indtruffet  
yderligere væsentlige begivenheder, som ikke  
allerede er indarbejdet i denne delårsrapport.  
Pengestrømme  
Koncernens balance udgjorde DKK 3.117,5  
mio. ultimo juni 2025 (mod DKK 3.157,5 mio.  
ultimo juni 2024 og DKK 3.161,8 mio. ultimo  
2024). Soliditeten udgjorde 54,6 % ultimo juni  
2025 (mod 49,9 % ultimo juni 2024 og 53,7 %  
ultimo 2024).  
Pengestrømmene fra driften blev i 1. halvår  
2025 DKK 228,7 mio., hvilket er DKK 27,9 mio.  
lavere end i samme periode sidste år.  
H1 2021 H1 2022 H1 2023 H1 2024 H1 2025  
Der blev i 1. halvår 2025 anvendt DKK 84,3  
mio. til investeringer, anvendt netto DKK 83,0  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
10  
Ledelsespåtegning  
Bestyrelsen og direktionen har i dag behandlet  
og godkendt delårsrapporten for perioden 1. ja-  
nuar til 30. juni 2025 for SP Group A/S.  
Søndersø, den 19. august 2025
Fremadrettede udsagn  
Denne rapport indeholder fremadret-  
tede udsagn, som afspejler ledel-  
sens nuværende opfattelse af fremti-  
dige begivenheder og økonomiske  
resultater. Udsagnene om 2025 og  
årene fremover er i sagens natur for-  
bundet med usikkerhed, og SP  
Groups faktiske resultater kan derfor  
afvige fra forventningerne. Forhold,  
som kan medføre, at de opnåede re-  
sultater afviger fra forventningerne,  
er blandt andre, men ikke udeluk-  
kende, ændringer i koncernens akti-  
viteter, råvarepriser, valutakurser,  
pandemier, handelskrige, konjunktu-  
rer og sikkerhedspolitiske trusler.  
Denne delårsrapport er ikke en op-  
fordring til at købe eller sælge aktier i  
SP Group A/S.  
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller re-  
viewet af selskabets revisor, aflægges i over-  
ensstemmelse med IAS 34, Præsentation af  
delårsregnskaber, som godkendt af EU og yder-  
ligere krav i årsregnskabsloven.  
Direktion  
Lars Bering
Administrerende direktør
Søren Ulstrup
Direktør
Tilde Kejlhof
Finansdirektør
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet gi-  
ver et retvisende billede af koncernens aktiver,  
passiver og den finansielle stilling pr. 30. juni  
2025 samt af resultatet af koncernens aktivite-  
ter og pengestrømme for 1. halvår 2025.  
Bestyrelse  
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelses-  
beretningen indeholder en retvisende redegø-  
relse for udviklingen i koncernens aktiviteter og  
økonomiske forhold, periodens resultat og for  
koncernens finansielle stilling som helhed og  
en retvisende beskrivelse af de væsentligste ri-  
sici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen  
står over for.  
Hans Wilhelm Schur
Formand
Erik Preben Holm
Næstformand
Hans-Henrik Eriksen
Bente Overgaard
Marie Bakholdt Lund
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
11  
Resultatopgørelse (sammendrag)  
Totalindkomstopgørelse  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
Akk.  
2. kvartal  
2024  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
Akk.  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
2024  
2. kvartal  
Fuldt år  
2024  
(rev.)  
2024  
2024  
(urev.)  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
Omsætning  
680,6
762,2
1.466,9
1.485,1
2.921,7
Periodens resultat  
49,8
71,4
129,1
137,9
262,4
Vareforbrug  
-310,3
-362,8
-677,3
-708,6
-1.364,9
Bruttofortjeneste  
370,3
399,4
789,6
776,6
1.556,9
Poster der kan blive reklassificeret til  
resultatopgørelsen:  
Andre driftsindtægter, personaleomkostninger og an-  
dre eksterne omkostninger  
-245,5
-245,7
-498,6
-474,4
-968,3
Valutakursreguleringer vedr. udenlandske virksomhe-  
der  
-50,6
4,8
-53,3
10,6
30,2
Nettodagsværdiregulering af finansielle instrumenter  
indgået til sikring af fremtidige pengestrømme  
-3,0
-0,7
3,2
-2,1
-7,2
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
124,8
153,7
291,1
302,1
588,6
Af- og nedskrivninger  
-49,6
-49,9
-98,7
-99,7
-203,1
23,0
Anden totalindkomst  
Totalindkomst  
-53,6
4,1
-50,1
8,5
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
75,2
103,9
192,3
202,5
385,5
285,5
-3,7
75,5
79,0
146,4
-11,6
-12,2
-27,7
-26,1
-40,8
Fordeling af periodens totalindkomst:  
Moderselskabets aktionærer  
Minoritetsaktionærer  
Resultat før skat (EBT)  
Skat af periodens resultat  
Periodens resultat  
63,6
-13,8
49,8
91,6
-20,2
71,4
164,7
-35,5
129,1
176,4
-38,5
137,9
344,8
-82,3
262,4
-4,0
75,2
77,9
1,1
145,9
284,0
1,5
0,3  
0,3
0,5
Fordeling af periodens resultat:  
Moderselskabets aktionærer  
Minoritetsaktionærer  
49,5
0,4
71,1
128,0
1,1
137,4
0,5
260,9
1,5
0,3
Resultat pr. aktie, DKK pr. styk  
Resultat pr. aktie, udvandet, DKK pr. styk  
10,66
10,63
11,34
11,33
21,59
21,56
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
12  
Balance (sammendrag)  
Pengestrømsopgørelse (sammendrag)  
Akk.  
Akk.  
30.06.  
2025  
(urev.)  
30.06.  
2024  
(urev.)  
31.12  
2024  
(rev.)  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
2024  
2. kvartal  
2025  
2. kvartal  
2024  
Fuldt år  
2024  
DKK mio.  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
Immaterielle aktiver  
Materielle aktiver  
414,9
1.400,2
16,9
436,2
1.399,5
2,4
426,7
1.425,1
16,3
Resultat før finansielle poster (EBIT)  
Af- og nedskrivninger  
75,2
49,6
0,9
103,9
49,9
1,1
192,3
98,7
1,9
202,5
100,0
2,4
385,5
203,1
4,6
Finansielle aktiver  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Kursreguleringer mv.  
Udskudte skatteaktiver  
Langfristede aktiver i alt  
8,8
1.840,9
9,7
1.847,8
8,8
1.877,0
-30,0
-2,2
-29,4
5,3
4,9
Ændring i arbejdskapital  
21,2
-11,0
-7,7
3,9
-12,6
-8,7
0,8
-21,5
-14,1
228,7
-8,6
-28,2
-16,5
256,6
51,5
-54,7
-85,0
509,9
Betalte renteomkostninger, netto  
Modtaget/betalt skat  
Varebeholdninger  
645,1
505,9
690,3
544,4
629,7
504,7
98,2
135,3
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Tilgodehavender*  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver i alt  
125,6
75,0
150,4
1.276,6
1.309,7
1.284,8
Køb af dattervirksomhed og associerede  
virksomheder  
0
0
0
0
-18,5
Køb af immaterielle aktiver, netto  
-0,2
-3,7
-0,3
-5,3
-6,2
Samlede aktiver  
3.117,5
3.157,5
3.161,8
Køb af materielle aktiver, netto  
-26,2
-62,3
-84,0
-89,9
-172,7
Pengestrøm fra investeringsaktivitet  
-26,4
-66,0
-84,3
-95,2
197,4
Egenkapital inkl. minoriteter  
Langfristede forpligtelser  
Kortfristet bankgæld  
1.701,2
674,3
1.576,0
652,4
1.696,8
645,6
Udbetalt udbytte  
Ændring, depositum  
Køb af egne aktier  
Salg af egne aktier  
-48,0
0
-36,3
-48,0
-0,5
-28,5
0
-36,3
-0,7
0
-36,3
0,7
350,6
370,2
350,8
0
0
0
Kortfristede forpligtelser*  
391,4
558,8
468,6
-13,7
0
-24,8
7,4
Samlede passiver  
3.117,5
3.157,5
3.161,8
0
* Der henvises til note 5 på side 15, dagsværdimåling af finansielle instrumenter.  
Optagelse af langfristede lån  
0
-39,8
39,8
0
-55,2
39,0
0
-83,0
-9,1
9,8
-114,2
4,9
80,0
-196,1
-43,2
Afdrag på langfristede forpligtelser  
Ændring i kortfristet bankgæld  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
-61,7
-52,5
-169,1
-136,6
-212,3
10,0
16,8
-24,7
24,8
100,1
Ændring i likvider  
Likvider primo  
115,6
58,2
150,4
50,3
50,3  
125,7
75,0
125,7  
75,0
150,4
Likvider ultimo  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
13  
Egenkapitalen  
Egenkapitalen har siden 1. januar 2025 udviklet sig således:  
Egenkapital tilhørende  
moderselskabets aktio-  
nærer  
Egenkapital tilhørende  
minoritetsinteresser  
Egenkapital  
inkl. minoriteter  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
2025  
(urev.)  
2024  
(urev.)  
DKK mio.  
Saldo 01.01.  
1.691,2
1.459,4
5,7
4,2
1.696,8
1.463,6
Periodens resultat  
128,0
137,4
1,1
0,5
129,1
137,9
Anden totalindkomst:  
Valutakursreguleringer,  
udenlandske selskaber  
Værdiregulering af afledte  
finansielle instrumenter  
Anden totalindkomst i alt  
-53,3
3,2
10,6
-2,1
8,5
0
0
0
0
0
0
-53,3
3,2
10,6
-2,1
8,5
-50,1
-50,1
Totalindkomst for perioden  
77,9
145,9
1,1
0,5
79,0
146,4
Aktiebaseret vederlæggelse  
Salg af warrants  
Køb af egne aktier  
Udbetalt udbytte  
Tilgang ved køb af virksomhed  
Andre reguleringer  
1,9
0
-28,5
-48,0
0
2,4
0
0
-36,3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1,9
0
-28,5
-48,0
0
2,4
0
0
-36,3
0
0
0
0
0
Transaktioner med ejere  
-74,6
-33.9
-74,6
-33,9
Saldo 30.06.  
1.694,4
1.571,3
6,8
4,7
1.701,2
1.576,0
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
14  
Noter  
Note 1. Anvendt regnskabspraksis  
Note 3. Fordeling af omsætning på kundegrupper  
Delårsrapporten for 1. halvår 2025 aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ’Præsentation af de-  
lårsregnskaber’ som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber. Anvendt  
regnskabspraksis er uændret i forhold til koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024, hvor den  
fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis fremgår i note 1.  
Akk. 2. kvartal 2025  
Akk. 2. kvartal 2024  
Fuldt år 2024  
DKK mio.  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
583,6  
592,0  
1.184,2  
Healthcare  
Cleantech  
Foodtech  
399,7  
170,9  
434,7  
180,1  
859,6  
351,1  
Implementering af nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag  
Øvrige  
Omsætning i alt  
312,7  
1.466,9  
278,3  
1.485,1  
526,8  
2.921,7  
IAS 21, Valutaomregning: Ændringen indeholder vejledning til hvordan det vurderes, om en valuta  
frit kan omveksles til en anden valuta, samt procedurer for opgørelsen af omregningskursen, når  
en valuta ikke frit kan omveksles til en anden valuta.  
SP Group har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, som træder i kraft i EU for 2025.  
Ingen af disse har påvirket indregning og måling for 2025 eller forventes at påvirke SP Group.  
Note 2. Regnskabsmæssige skøn og vurderinger  
Ved udarbejdelsen af delårsregnskabet har ledelsen foretaget regnskabsmæssige skøn og estima-  
ter, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og  
omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.  
De væsentligste skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af anvendt regnskabspraksis og den  
væsentligste skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed, er de samme ved udarbejdelsen af de-  
lårsrapporten som ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024. Der henvi-  
ses til omtale af dette i note 2 i koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024.  
Nedskrivningstest  
Pr. 30. juni 2025 har ledelsen vurderet, at der ikke er indikation for værdiforringelse af immaterielle  
aktiver, herunder goodwill.  
 
Delårsrapport for 1. halvår 2025  
SP Group  
15  
Noter  
Note 4. Warrantordning for selskabets direktion og ledende medarbejdere  
Fratræder deltagerne fra det selskab i koncernen, hvor vedkommende er ansat, reduceres antallet af  
warrants forholdsmæssigt, så der tages højde for, at deltageren kun har haft tilknytning til koncernen  
i den del af ordningens løbetid. Dette gælder dog ikke, hvis deltagerne har købt og betalt warrants.  
Bestyrelsen besluttede den 31. marts 2025 at etablere en incitamentsordning for selskabets direk-  
tion og 36 ledende medarbejdere. Ordningen er baseret på warrants, der udstedes ved bestyrelsens  
udnyttelse af bemyndigelsen i vedtægternes pkt. 5 stk. 4, der blev givet på generalforsamlingen i  
2024, hvor programmet blev forelagt. Der udstedes i alt 53.000 stk., hvoraf direktionen tildeles  
12.000 stk., og de resterende tildeles de ledende medarbejdere. Tildelingen er begrundet i et ønske  
om at knytte de ledende medarbejdere tættere til koncernen.  
Note 5. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter  
Nedenfor er oplistet de for koncernen relevante oplysningskrav i relation til koncernens valutater-  
minskontrakter.  
Afledte finansielle instrumenter måles i henhold til en anerkendt værdiansættelsesmetode, hvor alle  
væsentlige data er baseret på observerbare markedsdata, dvs. niveau 2.  
Udnyttelseskursen er fastsat til DKK 340,00 pr. nom. DKK 2 aktier med tillæg af 7,5 % p.a. regnet fra  
den 1. april 2025, og indtil udnyttelse faktisk sker. Udnyttelseskursen er fastsat ud fra markedsfor-  
holdene den 28. marts 2025.  
De udstedte warrants kan benyttes til køb af aktier i selskabet i perioden 1. april 2028 og indtil 31.  
marts 2031, dog således at udnyttelse kun kan ske i de første 2 uger af de perioder, hvor ledelsen i  
henhold til selskabets interne regler kan handle med selskabets aktier.  
30.06.2025  
30.06.2024  
31.12.2024  
(urev.)  
(urev.)  
(rev.)  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
mæssig  
værdi  
mæssig  
Værdi  
mæssig  
værdi  
DKK mio.  
Dagsværdi  
50,6  
Dagsværdi  
50,8  
Dagsværdi  
47,3  
De udstedte warrants anslås at få en værdi på DKK 47,74 pr. warrant med en samlet markedsværdi  
på DKK 2.530.104. Markedsværdien af de udstedte warrants er beregnet ud fra Black-Scholes-mo-  
dellen med anvendelse af en volatilitet på 35,6 % beregnet ud fra selskabets aktiekurser de seneste  
12 måneder, et renteniveau på 1,91 %, en aktiekurs på DKK 309,50 (lukkekursen den 28. marts  
2025) og under forudsætning af, at de tildelte warrants udnyttes i april 2028. Der tages højde for  
eventuelle udbyttebetalinger i perioden.  
Finansielle aktiver  
Afledte finansielle instrumenter  
til sikring af fremtidige penge-  
strømme  
50,6  
50,8  
47,3  
Finansielle forpligtelser  
Afledte finansielle instrumenter  
til sikring af fremtidige penge-  
strømme  
Der er ikke indløst warrants i 2025. I alt 111.721 warrants fra 2019-programmet blev ikke udnyttet og  
er derfor udløbet.  
3,5  
3,5  
0,1  
0,1  
3,9  
3,9  
Med henblik på at afdække valutarisikoen på fremtidige omkostninger i PLN fra de polske virksomheder er der i overensstem-  
melse med koncernens valutapolitik, som er godkendt af bestyrelsen, indgået afledte finansielle kontrakter, som afdækker en  
andel af valutarisikoen på disse salg i en periode på op til 4 år. Koncernen har ligeledes indgået en renteswap.  
Der eksisterer herefter programmer på 104.583 warrants (2021-programmet), der kan udnyttes fra  
2024, 110.382 warrants (2022-programmet), der kan udnyttes fra 2025, 110.973 warrants (2023-  
programmet), der kan udnyttes fra 2026, 111.111 warrants (2024-programmet), der kan udnyttes fra  
2027, og 53.000 warrants (2025-programmet), der kan udnyttes fra 2028.  
 
Om SP Group  
SP Group producerer formstøbte emner i plast og komposit samt udfører overfladebelægning på  
plast- og metalemner.  
SP Group er en førende leverandør af plastforarbejdede emner til industrien og har et stigende salg og  
en voksende produktion fra egne fabrikker i Danmark, Kina, USA, Letland, Slovakiet, Sverige, Finland  
og Polen. SP Group har desuden salgs- og serviceselskaber i Sverige, Norge, Holland og Canada.  
SP Group er noteret på NASDAQ Copenhagen A/S og havde ultimo juni 2025 2.417 medarbejdere og  
ca. 4.100 navnenoterede aktionærer.  
SP Group A/S  
Snavevej 6-10  
5471 Søndersø  
Danmark  
Tlf.: +45 70 23 23 79  
www.sp-group.dk  
info@sp-group.dk  
CVR-nr.: 15 70 13 15