Cloud Software | Koncernen/ | ||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt segment | |
Nettoomsättning segment | 158 207 | 62 635 | 24 863 | 2 175 | 247 880 |
Nettoomsättning | 158 207 | 62 635 | 24 863 | 2 175 | 247 880 |
Bruttoresultat | 73 648 | 23 021 | 12 788 | –92 | 109 365 |
Bruttomarginal (%) | 46,6 % | 36,8 % | 51,4 % | –4,2 % | 44,1 % |
Resultat före finansiella poster och inkomstskatt (EBIT) 1)2) | 25 665 | –435 | –22 083 | 1 166 | 4 313 |
EBIT-marginal (%) | 16,2 % | –0,7 % | –88,8 % | 53,6 % | 1,7 % |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | –1 724 | ||||
Resultat efter finansiella poster | 2 589 | ||||
Inkomstskatt | –2 215 | ||||
Årets resultat | 374 | ||||
Övrig segmentsinformation | |||||
Resultat från andelar i intresseföretag | 94 | 2 | – | –342 | –246 |
Avskrivningar på immateriella tillgångar | –1 288 | –30 | –2 661 | –1 | –3 980 |
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | –4 187 | –1 381 | –274 | –198 | –6 040 |
Nedskrivningar 1) | –305 | –87 | –15 308 | –14 | –15 714 |
Omstruktureringskostnader | –1 899 | –2 434 | –511 | –168 | –5 012 |
Vinst/förlust på aktier och andelar samt försäljning av verksamheter | –7 | 10 | –165 | 17 | –145 |
Cloud Software | Koncernen/ | ||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt segment | |
Nettoomsättning, segment | 171 442 | 63 630 | 25 745 | 2 534 | 263 351 |
Nettoomsättning | 171 442 | 63 630 | 25 745 | 2 534 | 263 351 |
Bruttoresultat | 67 959 | 22 088 | 12 016 | –461 | 101 602 |
Bruttomarginal (%) | 39,6 % | 34,7 % | 46,7 % | –18,2 % | 38,6 % |
Resultat före finansiella poster och inkomstskatt (EBIT) 1) | 19 382 | –220 | –38 336 | –1 152 | –20 326 |
EBIT-marginal (%) | 11,3 % | –0,3 % | –148,9 % | –45,5 % | –7,7 % |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | –2 993 | ||||
Resultat efter finansiella poster | –23 319 | ||||
Inkomstskatt | –2 785 | ||||
Årets resultat | –26 104 | ||||
Övrig segmentsinformation | |||||
Resultat från andelar i intresseföretag | 83 | 41 | – | – | 124 |
Avskrivningar på immateriella tillgångar | –1 013 | –43 | –3 401 | –1 | –4 458 |
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | –4 460 | –1 470 | –274 | –495 | –6 699 |
Nedskrivningar 1) | –527 | –176 | –31 952 | –77 | –32 732 |
Omstruktureringskostnader | –4 437 | –1 924 | –173 | 13 | –6 521 |
Vinst/förlust på aktier och andelar samt försäljning av verksamheter | –24 | –39 | –16 | –206 | –285 |
Cloud Software | Koncernen/ | ||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt segment | |
Nettoomsättning, segment | 193 468 | 60 524 | 14 597 | 2 957 | 271 546 |
Nettoomsättning | 193 468 | 60 524 | 14 597 | 2 957 | 271 546 |
Bruttoresultat | 86 368 | 20 106 | 7 096 | –275 | 113 295 |
Bruttomarginal (%) | 44,6 % | 33,2 % | 48,6 % | –9,3 % | 41,7 % |
Resultat före finansiella poster och inkomstskatt (EBIT) 1) | 38 512 | –1 689 | –4 473 | –5 330 | 27 020 |
EBIT-marginal (%) | 19,9 % | –2,8 % | –30,6 % | –180,3 % | 10,0 % |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | –2 411 | ||||
Resultat efter finansiella poster | 24 609 | ||||
Inkomstskatt | –5 497 | ||||
Årets resultat | 19 112 | ||||
Övrig segmentsinformation | |||||
Resultat från andelar i intresseföretag | 30 | 27 | – | –40 | 17 |
Avskrivningar på immateriella tillgångar | –1 424 | –122 | –2 019 | –12 | –3 577 |
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | –4 073 | –1 792 | –515 | –185 | –6 565 |
Nedskrivningar | –211 | –91 | –87 | –12 | –401 |
Omstruktureringskostnader | –146 | –96 | –65 | –92 | –399 |
Vinst/förlust på aktier och andelar samt försäljning av verksamheter | 253 | – | 111 | –108 | 256 |
Cloud Software | |||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt | |
2024 | |||||
Produkter | 121 814 | 22 409 | 5 927 | – | 150 150 |
Tjänster | 36 393 | 40 226 | 18 936 | 2 175 | 97 730 |
Totalt | 158 207 | 62 635 | 24 863 | 2 175 | 247 880 |
2023 | |||||
Produkter | 131 393 | 21 672 | 5 704 | –4 | 158 765 |
Tjänster | 40 049 | 41 958 | 20 041 | 2 538 | 104 586 |
Totalt | 171 442 | 63 630 | 25 745 | 2 534 | 263 351 |
2022 | |||||
Produkter | 147 997 | 21 105 | 4 923 | –1 | 174 024 |
Tjänster | 45 471 | 39 419 | 9 674 | 2 958 | 97 522 |
Totalt | 193 468 | 60 524 | 14 597 | 2 957 | 271 546 |
Långfristiga | ||||||
Nettoomsättning | tillgångar 5) | |||||
Cloud Software | ||||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt | Totalt | |
Nordamerika 1) | 57 875 | 14 326 | 598 | 87 | 72 886 | 18 223 |
Europa och Latinamerika 2) | 40 855 | 22 271 | 284 | – | 63 410 | 66 765 |
Sydostasien, Oceanien och Indien 3) | 23 259 | 9 114 | 37 | – | 32 410 | 1 005 |
Nordostasien 4) | 14 477 | 4 142 | 18 | 124 | 18 761 | 1 374 |
Mellanöstern och Afrika | 10 344 | 9 761 | 678 | –12 | 20 771 | 173 |
Övrigt 1)2)3)4)6) | 11 397 | 3 021 | 23 248 | 1 976 | 39 642 | – |
Totalt | 158 207 | 62 635 | 24 863 | 2 175 | 247 880 | 87 540 |
1) varav i USA 6) | 98 265 | 17 175 | ||||
2) varav i EU 6) | 35 264 | 62 126 | ||||
varav i Sverige 6) | 2 341 | 61 065 | ||||
3) varav i Indien 6) | 15 194 | 569 | ||||
4) varav i Japan 6) | 9 072 | 199 | ||||
4) varav i Kina 6) | 10 221 | 1 007 | ||||
Långfristiga | ||||||
Nettoomsättning | tillgångar 5) | |||||
Cloud Software | ||||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt | Totalt | |
Nordamerika 1) | 44 640 | 14 199 | 266 | 125 | 59 230 | 33 214 |
Europa och Latinamerika 2) | 42 298 | 22 270 | 245 | 71 | 64 884 | 64 497 |
Sydostasien, Oceanien och Indien 3) | 43 235 | 10 038 | 36 | 9 | 53 318 | 886 |
Nordostasien 4) | 18 986 | 4 720 | 37 | 189 | 23 932 | 1 775 |
Mellanöstern och Afrika | 12 902 | 10 457 | 378 | 2 | 23 739 | 174 |
Övrigt 1)2)3)4)6) | 9 381 | 1 946 | 24 783 | 2 138 | 38 248 | – |
Totalt | 171 442 | 63 630 | 25 745 | 2 534 | 263 351 | 100 546 |
1) varav i USA 6) | 85 313 | 32 133 | ||||
2) varav i EU 6) | 34 257 | 59 456 | ||||
varav i Sverige 6) | 1 774 | 58 728 | ||||
3) varav i Indien 6) | 31 205 | 535 | ||||
4) varav i Japan 6) | 10 139 | 132 | ||||
4) varav i Kina 6) | 10 716 | 1 449 | ||||
Långfristiga | ||||||
Nettoomsättning | tillgångar 5) | |||||
Cloud Software | ||||||
Networks | and Services | Enterprise | Other | Totalt | Totalt | |
Nordamerika 1) | 81 917 | 13 362 | 47 | 68 | 95 394 | 41 065 |
Europa och Latinamerika 2) | 44 644 | 21 638 | 99 | 409 | 66 790 | 93 612 |
Sydostasien, Oceanien och Indien 3) | 23 695 | 9 179 | 17 | 60 | 32 951 | 999 |
Nordostasien 4) | 22 488 | 4 015 | 8 | 222 | 26 733 | 3 385 |
Mellanöstern och Afrika | 11 707 | 10 472 | 368 | 24 | 22 571 | –804 |
Övrigt 1)2)3)4)6) | 9 017 | 1 858 | 14 058 | 2 174 | 27 107 | – |
Totalt | 193 468 | 60 524 | 14 597 | 2 957 | 271 546 | 138 257 |
1) varav i USA 6) | 109 709 | 39 906 | ||||
2) varav i EU 6) | 35 859 | 92 167 | ||||
varav i Sverige 6) | 3 239 | 88 057 | ||||
3) varav i Indien 6) | 10 957 | 519 | ||||
4) varav i Japan 6) | 9 965 | 187 | ||||
4) varav i Kina 6) | 10 523 | 2 068 | ||||
2024 | 2023 | 2022 | |
Hårdvara | 93 521 | 99 642 | 119 215 |
Mjukvara | 56 629 | 59 123 | 54 809 |
Tjänster | 97 730 | 104 586 | 97 522 |
Totalt | 247 880 | 263 351 | 271 546 |
varav patent- och licensintäkter | 13 962 | 11 101 | 10 399 |
varav export från Sverige | 133 339 | 125 242 | 153 833 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Varor och tjänster | 127 649 | 127 214 | 147 023 |
Ersättningar till anställda | 93 405 | 101 438 | 89 191 |
Avskrivningar | 10 020 | 11 157 | 10 142 |
Nedskrivningar, inkuransreserver och | |||
omvärderingar | 3 969 | 4 996 | 4 383 |
Lagerförändring, netto | 10 208 | 9 304 | –7 738 |
Aktivering av utvecklingskostnader | –1 300 | –2 173 | –1 720 |
Totala kostnader för sålda varor | |||
och tjänster samt rörelseomkostnader | 243 951 | 251 936 | 241 281 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Kostnader för sålda varor och tjänster | 2 046 | 2 802 | 195 |
FoU-kostnader | 2 119 | 2 431 | 54 |
Försäljnings- och administrationskostnader | 847 | 1 288 | 150 |
Totalt | 5 012 | 6 521 | 399 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Övriga rörelseintäkter | |||
Vinst vid försäljning av immateriella till- | |||
gångar och materiella anläggningstillgångar | 13 | 17 | 85 |
Vinst från investeringar och försäljning | |||
av verksamheter 1) | 409 | 136 | 701 |
Övriga rörelseintäkter 2) | 2 807 | 841 | 445 |
Totalt | 3 229 | 994 | 1 231 |
Övriga rörelsekostnader | |||
Förlust vid försäljning av immateriella till- | |||
gångar och materiella anläggningstillgångar | –21 | – | –54 |
Förlust från investeringar och försäljning av | |||
verksamheter 1) | –554 | –421 | –445 |
Nedskrivning av goodwill 3) | –1 260 | –31 897 | – |
Övriga rörelsekostnader 2) | –764 | –541 | –3 994 |
Totalt | –2 599 | –32 859 | –4 493 |
2024 | 2023 | |
Komponenter | 6 948 | 10 612 |
Färdiga varor | 11 701 | 13 610 |
Pågående arbete för annans räkning | 8 476 | 11 851 |
Totalt | 27 125 | 36 073 |
2024 | 2023 | |
Kundfinansiering | 4 522 | 6 917 |
Kundfordringar 1) | 44 151 | 42 215 |
Kontraktstillgångar | 6 924 | 7 999 |
Kontraktsskulder | 41 229 | 34 416 |
Uppskjutna försäljningsprovisioner 2) | 1 195 | 1 006 |
2024 | 2023 | |
Intäktsföring relaterad till kontraktsskuldens ingående | ||
balans för perioden | 23 980 | 32 874 |
Intäktsföring relaterad till prestationsåtaganden | ||
uppfyllda, eller delvis uppfyllda, under föregående | ||
rapportperioder | 138 | 134 |
| 2024 | 2023 | |
Ackumulerat belopp av transaktionspris | ||
allokerat till ännu ej uppfyllda, eller delvis | ||
ej uppfyllda, prestationsåtaganden | 134 199 | 133 247 |
2024 | 2023 | |
Förutbetalda kostnader | 2 659 | 2 552 |
Förskott till leverantörer | 47 | 128 |
Derivat tillgångar 1) | 185 | 1 851 |
Övriga skatter 2) | 3 044 | 4 176 |
Övrigt 3) | 3 326 | 3 255 |
Totalt | 9 261 | 11 962 |
2024 | 2023 | |
Leverantörsskulder till intresseföretag | 413 | 434 |
Leverantörsskulder exklusive intresseföretag | 29 760 | 27 334 |
Totalt | 30 173 | 27 768 |
2024 | |
Ingående balans | 8 255 |
Nya fakturor | 24 984 |
Betalningar till bank | –25 615 |
Omräkningsdifferens | 586 |
Utgående balans 1) | 8 210 |
1) Varav leverantörer som redan erhållit betalningar | |
ifrån bank vid årets slut. | 6 398 |
2024 | |
Leverantörsfakturor under Ericssons program för | |
betalning av leverantörer (SPP) | 76 till 180 dagar |
Leverantörsfakturor som inte ingår i Ericssons program | |
för betalning av leverantörer (SPP) | 0 till 180 dagar |
2024 | 2023 | |
Upplupen ränta | 373 | 439 |
Upplupna kostnader | 31 377 | 26 294 |
varav personalrelaterade | 17 869 | 13 440 |
varav leverantörsrelaterade | 8 592 | 8 009 |
varav övriga 1) | 4 916 | 4 845 |
Derivat skulder 2) | 3 337 | 1 794 |
Övriga 3) | 5 590 | 8 458 |
Totalt | 40 677 | 36 985 |
Kundrelationer, | ||||||
Balanserade | produkträttigheter och övriga | |||||
utvecklingskostnader | Goodwill | immateriella tillgångar | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Anskaffningsvärde | ||||||
Ingående balans | 22 983 | 21 096 | 91 185 | 90 914 | 80 810 | 82 854 |
Investeringar | 1 300 | 2 173 | – | – | 376 | 97 |
Poster avseende förvärvade/ | ||||||
avyttrade verksamheter 1) | – | – | –375 | 348 | –249 | 306 |
Utrangering | – | –153 | – | – | –314 | –563 |
Omklassificering | 20 | –16 | – | – | – | – |
Omräkningsdifferens | 268 | –117 | 4 392 | –77 | 4 437 | –1 884 |
Utgående balans | 24 571 | 22 983 | 95 202 | 91 185 | 85 060 | 80 810 |
Ackumulerade avskrivningar | ||||||
Ingående balans | –14 560 | –13 646 | – | – | –50 405 | –48 770 |
Avskrivningar | –1 480 | –1 137 | – | – | –2 500 | –3 321 |
Poster avseende avyttrade | ||||||
verksamheter 1) | – | – | – | – | 184 | – |
Utrangering | – | 153 | – | – | 314 | 563 |
Omräkningsdifferens | –193 | 70 | – | – | –2 281 | 1 123 |
Utgående balans | –16 233 | –14 560 | – | – | –54 688 | –50 405 |
Ackumulerade nedskrivningar | ||||||
Ingående balans | –3 745 | –3 745 | –38 241 | –6 344 | –7 738 | –7 744 |
Poster avseende avyttrade | ||||||
verksamheter 1) | – | – | 375 | – | 65 | – |
Nedskrivningar | – | – | –1 260 | –31 897 | –14 073 | –19 |
Omräkningsdifferens | – | – | 1 | – | –672 | 25 |
Utgående balans | –3 745 | –3 745 | –39 125 | –38 241 | –22 418 | –7 738 |
Netto bokfört värde | 4 593 | 4 678 | 56 077 | 52 944 | 7 954 | 22 667 |
Nominell årlig tillväxttakt | ||||
Diskonteringsräntor efter skatt (%) | efter prognosperioden (%) | |||
Kassagenererande Enheter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Networks | 9,5 | 10,0 | 2,0 | 2,0 |
Cloud Software and Services | 10,0 | 10,5 | 1,5 | 1,5 |
Global Communications Platform | 13,5 | 11,0 | 3,5 | 3,5 |
Entreprise Wireless Solutions | 11,0 | 11,0 | 3,5 | 3,5 |
iconectiv | n/a | 10,5 | n/a | 3,5 |
Emodo | n/a | 14,5 | n/a | 2,0 |
Red Bee Media | n/a | 12,5 | n/a | 2,0 |
Övriga inventarier, | |||||
Byggnader | Maskiner och övriga | verktyg och | Pågående nyanläggningar | ||
och mark | tekniska anläggningar | installationer | och betalda förskott | Totalt | |
2024 | |||||
Anskaffningsvärde | |||||
Ingående balans | 7 336 | 3 752 | 37 397 | 1 058 | 49 543 |
Investeringar | 208 | 239 | 949 | 944 | 2 340 |
Utrangering | –301 | –127 | –1 928 | –213 | –2 569 |
Omklassificeringar | 507 | 14 | 524 | –1 045 | – |
Omräkningsdifferens | 335 | 156 | 1 065 | 36 | 1 592 |
Utgående balans | 8 085 | 4 034 | 38 007 | 780 | 50 906 |
Ackumulerade avskrivningar | |||||
Ingående balans | –4 265 | –2 898 | –28 091 | – | –35 254 |
Avskrivningar | –469 | –346 | –3 046 | – | –3 861 |
Utrangering | 277 | 103 | 1 820 | – | 2 200 |
Omklassificeringar | –128 | 86 | 42 | – | – |
Omräkningsdifferens | –201 | –124 | –859 | – | –1 184 |
Utgående balans | –4 786 | –3 179 | –30 134 | – | –38 099 |
Ackumulerade nedskrivningar | |||||
Ingående balans | –437 | –211 | –1 446 | – | –2 094 |
Nedskrivningar | –28 | 17 | –174 | –97 | –282 |
Utrangering | 22 | 8 | 118 | 97 | 245 |
Omklassificeringar | –17 | 15 | 2 | – | – |
Omräkningsdifferens | –26 | –13 | –92 | – | –131 |
Utgående balans | –486 | –184 | –1 592 | – | –2 262 |
Netto bokfört värde | 2 813 | 671 | 6 281 | 780 | 10 545 |
2023 | |||||
Anskaffningsvärde | |||||
Ingående balans | 7 523 | 3 825 | 38 220 | 973 | 50 541 |
Investeringar | 87 | 134 | 1 713 | 1 363 | 3 297 |
Poster avseende förvärvade/avyttrade bolag | – | – | –347 | – | –347 |
Utrangering | –443 | –221 | –2 318 | –232 | –3 214 |
Omklassificeringar | 327 | 75 | 627 | –1 029 | – |
Omräkningsdifferens | –158 | –61 | –498 | –17 | –734 |
Utgående balans | 7 336 | 3 752 | 37 397 | 1 058 | 49 543 |
Ackumulerade avskrivningar | |||||
Ingående balans | –4 282 | –2 797 | –27 606 | – | –34 685 |
Avskrivningar | –480 | –382 | –3 410 | – | –4 272 |
Poster avseende avyttrade bolag | – | – | 227 | – | 227 |
Utrangering | 395 | 220 | 2 321 | – | 2 936 |
Omklassificeringar | – | 1 | –1 | – | – |
Omräkningsdifferens | 102 | 60 | 378 | – | 540 |
Utgående balans | –4 265 | –2 898 | –28 091 | – | –35 254 |
Ackumulerade nedskrivningar | |||||
Ingående balans | –385 | –114 | –1 121 | – | –1 620 |
Nedskrivningar | –101 | –114 | –428 | –19 | –662 |
Utrangering | 40 | 7 | 65 | 19 | 131 |
Omräkningsdifferens | 9 | 10 | 38 | – | 57 |
Utgående balans | –437 | –211 | –1 446 | – | –2 094 |
Netto bokfört värde | 2 634 | 643 | 7 860 | 1 058 | 12 195 |
| 2024 | 2023 | |||||||
Lokaler | Fordon | Övrigt | Totalt | Lokaler | Fordon | Övrigt | Totalt | |
Anskaffningsvärde | ||||||||
Ingående balans | 16 003 | 769 | 300 | 17 072 | 15 895 | 998 | 303 | 17 196 |
Tillkommande nyttjanderätter | 2 295 | 265 | – | 2 560 | 1 307 | 257 | 1 | 1 565 |
Poster avseende förvärvad/avyttrad verksamhet | –31 | – | – | –31 | 2 | – | – | 2 |
Uppsagda kontrakt | –1 794 | –270 | – | –2 064 | –870 | –489 | – | –1 359 |
Omräkningsdifferens | 606 | 22 | 11 | 639 | –331 | 3 | –4 | –332 |
Utgående balans | 17 079 | 786 | 311 | 18 176 | 16 003 | 769 | 300 | 17 072 |
Ackumulerade avskrivningar | ||||||||
Ingående balans | –9 180 | –489 | –184 | –9 853 | –7 789 | –629 | –138 | –8 556 |
Avskrivningar | –1 950 | –190 | –39 | –2 179 | –2 146 | –232 | –49 | –2 427 |
Poster avseende förvärvad/avyttrad verksamhet | 31 | – | – | 31 | – | – | – | – |
Uppsagda kontrakt | 1 421 | 252 | – | 1 673 | 546 | 373 | – | 919 |
Omräkningsdifferens | –328 | –15 | –7 | –350 | 209 | –1 | 3 | 211 |
Utgående balans | –10 006 | –442 | –230 | –10 678 | –9 180 | –489 | –184 | –9 853 |
Ackumulerade nedskrivningar | ||||||||
Ingående balans | –453 | – | –61 | –514 | –374 | – | – | –374 |
Nedskrivningar | –99 | – | – | –99 | –93 | – | –61 | –154 |
Uppsagda kontrakt | 47 | – | – | 47 | 3 | – | – | 3 |
Omräkningsdifferens | –24 | – | – | –24 | 11 | – | – | 11 |
Utgående balans | –529 | – | –61 | –590 | –453 | – | –61 | –514 |
Finansiell vidareuthyrning | ||||||||
Ingående balans | –385 | – | – | –385 | –396 | – | – | –396 |
Bortbokning av vidareuthyrning | – | – | – | – | –2 | – | – | –2 |
Omräkningsdifferens | –36 | – | – | –36 | 13 | – | – | 13 |
Utgående balans | –421 | – | – | –421 | –385 | – | – | –385 |
Netto bokfört värde | 6 123 | 344 | 20 | 6 487 | 5 985 | 280 | 55 | 6 320 |
2024 | 2023 | |
Återbetalning av leasingskulder 1) | –2 492 | –2 857 |
Räntekostnader avseende leasingskulder | –421 | –464 |
Tillgångar av lågt värde som inte inkluderats | ||
i leasingskulderna | –432 | –459 |
Variabla leasingavgifter som inte inkluderats | ||
i leasingskulderna | –472 | –284 |
Totalt kassautflöde | –3 817 | –4 064 |
Finansiell leasing | Operationell leasing | |
2025 | 14 | 45 |
2026 | – | 21 |
2027 | – | 13 |
2028 | – | 3 |
2029 | – | 1 |
Totalt | 14 | 83 |
Aktierelate- | |||||||
Om- | Kund- | Leverantörs- | Produkt- | rade ersätt- | |||
strukturering | relaterad | relaterad | garantier | ningar | Övriga | Totalt | |
2024 | |||||||
Ingående balans | 3 720 | 2 857 | 954 | 956 | 1 584 | 1 635 | 11 706 |
Avsättningar | 4 498 | 686 | 324 | 389 | 2 209 | 1 239 | 9 345 |
Återföring av outnyttjade belopp | –252 | –485 | –399 | –209 | –101 | –313 | –1 759 |
Redovisat i resultaträkningen | 7 586 | ||||||
Ianspråktagande | –4 175 | –748 | –230 | –376 | –820 | –941 | –7 290 |
Omklassificeringar | –3 | –632 | 83 | – | – | 73 | –479 |
Omräkningsdifferens | 84 | 82 | 11 | 6 | 120 | –111 | 192 |
Utgående balans | 3 872 | 1 760 | 743 | 766 | 2 992 | 1 582 | 11 715 |
varav kortfristiga avsättningar | 2 993 | 1 648 | 274 | 560 | 1 633 | 1 096 | 8 204 |
varav långfristiga avsättningar | 879 | 112 | 469 | 206 | 1 359 | 486 | 3 511 |
2023 | |||||||
Ingående balans | 669 | 3 093 | 722 | 678 | 985 | 5 441 | 11 588 |
Avsättningar | 6 082 | 481 | 849 | 831 | 1 410 | 824 | 10 477 |
Återföring av outnyttjade belopp | –112 | –131 | –416 | – | –60 | –821 | –1 540 |
Redovisat i resultaträkningen | 8 937 | ||||||
Ianspråktagande | –2 866 | –541 | –138 | –547 | –682 | –3 792 | –8 566 |
Omklassificeringar | –14 | – | –57 | – | – | 7 | –64 |
Omräkningsdifferens | –39 | –45 | –6 | –6 | –69 | –24 | –189 |
Utgående balans | 3 720 | 2 857 | 954 | 956 | 1 584 | 1 635 | 11 706 |
varav kortfristiga avsättningar | 2 865 | 984 | 346 | 705 | 902 | 977 | 6 779 |
varav långfristiga avsättningar | 855 | 1 873 | 608 | 251 | 682 | 658 | 4 927 |
2024 | 2023 | |
Eventualförpliktelser | 3 559 | 3 037 |
Totalt | 3 559 | 3 037 |
2024 | 2023 | |
Företagsinteckningar 1) | 7 697 | 7 678 |
Banktillgodohavanden | 1 443 | 547 |
Omsättbara värdepapper | 298 | 276 |
Totalt | 9 438 | 8 501 |
Förfallostruktur | |||||
Miljarder SEK | <1 år | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
2024 | |||||
Kort- och långfristiga skulder 1) | 6,8 | 10,9 | 16,3 | 10,2 | 44,2 |
Leasingåtaganden 2) | 2,5 | 3,3 | 1,6 | 1,2 | 8,6 |
Övriga långfristiga skulder | – | 0,1 | 0,8 | 0,1 | 1,0 |
Inköpsåtaganden 3) | 18,7 | 2,7 | 0,7 | – | 22,1 |
Leverantörsskulder | 30,2 | – | – | – | 30,2 |
Åtaganden för kundfinansiering 4) | 28,8 | 18,9 | – | – | 47,7 |
Derivatskulder 4) | 1,4 | 1,8 | 0,1 | – | 3,3 |
Totalt | 88,4 | 37,7 | 19,5 | 11,5 | 157,1 |
2023 | |||||
Kort- och långfristiga skulder 1) | 18,3 | 4,9 | 18,4 | 12,0 | 53,6 |
Leasingåtaganden 2) | 2,6 | 3,6 | 1,3 | 1,1 | 8,6 |
Övriga långfristiga skulder | – | 0,1 | 0,6 | – | 0,7 |
Inköpsåtaganden 3) | 18,4 | 0,7 | 0,2 | – | 19,3 |
Leverantörsskulder | 27,8 | – | – | – | 27,8 |
Åtaganden för kundfinansiering 4) | 27,3 | 5,7 | 4,0 | – | 37,0 |
Derivatskulder 4) | 1,3 | 0,2 | 0,3 | – | 1,8 |
Totalt | 95,7 | 15,2 | 24,8 | 13,1 | 148,8 |
Aktiekapital | |||
Moderbolaget | A-aktier | B-aktier | Totalt |
31 december 2024 | 1 309 | 15 434 | 16 743 |
31 december 2023 | 1 309 | 15 413 | 16 722 |
A-aktier | B-aktier | Totalt | |
2024 | |||
1 januari | 261 755 983 | 3 082 395 752 | 3 344 151 735 |
31 december | 261 755 983 | 3 086 495 752 | 3 348 251 735 |
2023 | |||
1 januari | 261 755 983 | 3 072 395 752 | 3 334 151 735 |
31 december | 261 755 983 | 3 082 395 752 | 3 344 151 735 |
Omräknings- | Kassaflödes- | Omvärdering | Balanserade | Totalt eget | |
differenser 1) | säkringar | av upplåning | vinstmedel | kapital | |
2024 | |||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | – | – | – | 739 | 739 |
Omvärdering av kreditrisk för upplåning | – | – | –450 | – | –450 |
Kassaflödessäkringar | – | –3 240 | – | – | –3 240 |
Kassaflödessäkringar omklassificering till resultaträkningen | – | 725 | – | – | 725 |
Omräkningsdifferenser | 6 608 | – | – | – | 6 608 |
Omräkningsdifferenser omklassificering till resultaträkningen | 73 | – | – | – | 73 |
Andelen övrigt totalresultat från intresseföretag | 40 | – | – | – | 40 |
Förändring hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | –147 | – | – | –7 | –154 |
Totalt | 6 574 | –2 515 | –450 | 732 | 4 341 |
2023 | |||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | – | – | – | 655 | 655 |
Omvärdering av kreditrisk för upplåning | – | – | –530 | – | –530 |
Kassaflödessäkringar | – | 374 | – | – | 374 |
Kassaflödessäkringar omklassificering till resultaträkningen | – | 1 090 | – | – | 1 090 |
Omräkningsdifferenser | –2 425 | – | – | – | –2 425 |
Omräkningsdifferenser omklassificering till resultaträkningen | 59 | – | – | – | 59 |
Andelen övrigt totalresultat från intresseföretag | –10 | – | – | – | –10 |
Förändring hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 50 | – | – | –1 | 49 |
Totalt | –2 326 | 1 464 | –530 | 654 | –738 |
2022 | |||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | – | – | – | 8 561 | 8 561 |
Omvärdering av kreditrisk för upplåning | – | – | 818 | – | 818 |
Kassaflödessäkringar | – | 2 331 | – | – | 2 331 |
Kassaflödessäkringar omklassificering till resultaträkningen | – | 280 | – | – | 280 |
Kassaflödessäkringar omföring till goodwill | – | –3 677 | – | – | –3 677 |
Omräkningsdifferenser | 7 273 | – | – | – | 7 273 |
Omräkningsdifferenser omklassificering till resultaträkningen | –85 | – | – | – | –85 |
Andelen övrigt totalresultat från intresseföretag | 49 | – | – | – | 49 |
Förändring hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | –143 | – | – | 11 | –132 |
Totalt | 7 094 | –1 066 | 818 | 8 572 | 15 418 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Köpeskilling | |||
Erlagd köpeskilling vid förvärvet | – | 579 | 51 297 |
Uppskjuten köpeskilling/Övrigt 1) | – | – | 1 972 |
Totalt erlagd köpeskilling, | |||
all kassa och likvida medel | – | 579 | 53 269 |
Förvärvade nettotillgångar (skulder) | |||
Immateriella tillgångar | – | 306 | 23 554 |
Materiella anläggningstillgångar | – | 1 | 186 |
Nyttjanderätter | – | 2 | 334 |
Kassa och likvida medel | – | 7 | 521 |
Övriga tillgångar | – | 83 | 5 344 |
Avsättningar inklusive ersättning efter | |||
avslutad anställning | – | – | –1 050 |
Övriga skulder | – | –168 | –16 916 |
Totalt förvärvade nettotillgångar (skulder) | – | 231 | 11 973 |
Goodwill | – | 348 | 41 296 |
Totalt | – | 579 | 53 269 |
Förvärvsrelaterade kostnader 2) | – | 36 | 436 |
Verksamhet | Beskrivning | Transaktionsdatum |
Ericom | En Israel-baserad leverantör av molnsäkerhetsplattformar för företag. | apr 2023 |
Vonage | En USA-baserad global leverantör av molnbaserad kommunikation. | jul 2022 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Försäljningspris | |||
Kassa och likvida medel | – | –633 | 20 |
Aktier i intresseföretag | – | – | 298 |
Totalt försäljningspris | – | –633 | 318 |
Avyttrade nettotillgångar | |||
Materiella anläggningstillgångar | – | 121 | – |
Kapitalandelar i intresseföretag | – | – | 82 |
Övriga tillgångar | – | – | 23 |
Avsättningar inklusive ersättning | |||
efter avslutad anställning | – | – | –42 |
Övriga skulder | –39 | 35 | –101 |
Totalt avyttrade nettotillgångar | –39 | 156 | –38 |
Nettovinst/-förlust från avyttringar 1) | 39 | –789 | 356 |
Aktier i intresseföretag | – | – | –298 |
Kassaflödeseffekt | – | –633 | 20 |
Verksamhet | Beskrivning | Transaktionsdatum |
IoT | IoT-accelerator och molnverksamhet för anslutna fordon och relaterade tillgångar. | mar 2023 |
Aerialink | Ett USA-baserat företag som tillhandahåller en förstklassig meddelandelösning för företagskommunikation. | nov 2022 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 1 150 | 1 127 |
Resultatandel | –246 | 124 |
Återbetalning av aktiekapital | –16 | –25 |
Investeringar | 49 | – |
Skatter | –102 | –20 |
Omklassificeringar | 415 | – |
Utdelningar | –111 | –46 |
Omräkningsdifferens | 40 | –10 |
Utgående balans | 1 179 | 1 150 |
2024 | 2023 | |
Fritt kassaflöde före M&A som procent av | ||
nettoomsättningen 1) | 16,2 % | –0,4 % |
Positiv nettokassa (SEK miljarder) 1) | 37,8 | 7,8 |
Kreditbetyg och utsikter | ||
Fitch Ratings | BBB–, stabil | BBB–, stabil |
BBB–, | ||
S&P Global | BBB–, stabil | developing |
Moody´s | Ba1, stabil | Ba1, stabil |
Fakturering | Fakturering | Fakturering | Kostnader | Kostnader | Kostnader | |
Valuta | omräkning | transaktion | netto | omräkning | transaktion 1) | netto |
USD 2) | 93,8 | 41,7 | 135,5 | –59,0 | –41,4 | –100,4 |
EUR | 36,6 | 1,2 | 37,8 | –30,7 | –2,0 | –32,7 |
INR | 15,1 | –0,8 | 14,3 | –8,5 | 0,1 | –8,4 |
JPY | 9,0 | – | 9,0 | –3,0 | – | –3,0 |
GBP | 8,8 | –1,1 | 7,7 | –7,2 | –0,1 | –7,3 |
AUD | 5,9 | –0,2 | 5,7 | –4,4 | 0,1 | –4,3 |
CNY | 5,0 | – | 5,0 | –3,2 | 1,0 | –2,2 |
SAR | 4,7 | 0,3 | 5,0 | –3,4 | 0,1 | –3,3 |
< 3 | 3–12 | |||||
mån | mån | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt | |
Räntebärande | ||||||
tillgångar | – | –1 | –1 | –4 | –1 | –7 |
Räntebärande | ||||||
skulder 1) | – | 1 | 2 | 4 | 1 | 8 |
Derivat | – | – | –1 | – | 1 | – |
Totalt | – | – | – | – | 1 | 1 |
Relaterade | |||||
ej avräknade | |||||
Redovisat | belopp – | ||||
bruttovärde | Avräkning | Nettovärde | placeringar | Netto | |
2024 | |||||
Valuta- | |||||
derivat 1) | |||||
Tillgångar | 214 | –29 | 1 85 | –92 | 93 |
Skulder | –3 361 | 29 | –3 332 | 3 237 | –95 |
Räntederivat | |||||
Tillgångar | – | – | – | – | – |
Skulder | –5 | – | –5 | – | –5 |
2023 | |||||
Valuta- | |||||
derivat 1) | |||||
Tillgångar | 1 916 | –43 | 1 873 | –1 486 | 387 |
Skulder | –1 837 | 43 | –1 794 | 873 | –921 |
Räntederivat | |||||
Tillgångar | – | – | – | – | – |
Skulder | –22 | – | –22 | – | –22 |
3–12 | ||||
< 3 mån | mån | > 1 år | Totalt | |
Nominellt värde (USD miljoner) | 961 | 1 082 | 1 934 | 3 977 |
Genomsnittlig terminskurs (SEK/USD) | 9,93 | 10,57 | 10,19 |
2024 | 2023 | |
Bruttobalans | 53 902 | 52 799 |
Reserv för förväntade kreditförluster | –2 827 | –2 585 |
Nettobalans, bokfört värde | 51 075 | 50 214 |
| Dagar efter förfall | ||||||
2024 | Ej förfallet | 1–90 91–180 | 181–360 | >360 | Totalt | |
Låg landrisk | 33 801 | 2 914 | 243 | 270 | 261 | 37 489 |
Medium landrisk | 9 379 | 1 025 | 164 | 168 | 659 | 11 395 |
Hög landrisk | 2 684 | 449 | 117 | 133 | 1 635 | 5 018 |
Totalt | 45 864 | 4 388 | 524 | 571 | 2 555 | 53 902 |
2023 | ||||||
Låg landrisk | 27 431 | 2 434 | 445 | 137 | 320 | 30 767 |
Medium landrisk | 14 369 | 826 | 227 | 224 | 605 | 16 251 |
Hög landrisk | 3 364 | 512 | 186 | 197 | 1 522 | 5 781 |
Totalt | 45 164 | 3 772 | 858 | 558 | 2 447 | 52 799 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 2 585 | 2 492 |
Poster avseende förvärvade bolag | – | –16 |
Ökning | 265 | 268 |
Nedskrivningar | –21 | –35 |
Omräkningsdifferens | –2 | –124 |
Utgående balans | 2 827 | 2 585 |
2024 | 2023 | |
Nordamerika | 467 | 1 839 |
Europa och Latinamerika | 2 110 | 2 033 |
Sydostasien, Oceanien och Indien | 2 211 | 3 679 |
Mellanöstern och Afrika | 2 328 | 2 130 |
Totalt bruttoexponering | 7 116 | 9 681 |
varav dess redovisade värde | 4 522 | 6 917 |
Totalt antal utestående kundkrediter | 70 | 65 |
5 största kundkreditåtaganden i % av bruttexponering | 75 % | 86 % |
Outnyttjade kreditåtaganden (SEK miljoner) | 47 775 | 37 019 |
2024 | 2023 | |
Verkligt värde av kundfinansieringskrediter | 4 522 | 6 917 |
Finansiella garantier för tredje part | 3 | 4 |
Upplupen ränta | 5 | 7 |
Maximala kreditrisken | 4 530 | 6 928 |
Avdrag för risktäckning från tredje part | –35 | –79 |
Bolagets riskexponering med avdrag | ||
för risktäckning från tredje part | 4 495 | 6 849 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 6 917 | 5 370 |
Tillkomna krediter | 20 758 | 49 583 |
Försäljning/Återbetalning | –23 920 | –47 409 |
Omvärdering/amortering av räntesubvention 1) | 407 | –467 |
Omräkningsdifferens | 360 | –160 |
Utgående balans | 4 522 | 6 917 |
varav långfristig | 190 | 1 347 |
Rating | 3–12 | |||||
eller likn. | < 3 mån | mån | 1–5 år | >5 år | Totalt | |
2024 | ||||||
Totalt bank | 40 749 | 389 | – | – | 41 138 | |
Andra finansiella | ||||||
institut | 1 437 | – | – | – | 1 437 | |
Typ av emmitent/ | ||||||
motpart: | ||||||
Stater | AA/AAA | 4 639 | 995 | 3 175 | 603 | 9 412 |
Företag | A2/P2 | 2 672 | 198 | – | – | 2 870 |
Bostadsinstitut | AAA | – | 5 353 | 14 878 | 783 | 21 014 |
49 497 | 6 935 | 18 053 | 1 386 | 75 871 | ||
2023 | ||||||
Totalt bank | 33 298 | 181 | – | – | 33 479 | |
Andra finansiella | ||||||
institut | 548 | – | – | – | 548 | |
Typ av emmitent/ | ||||||
motpart: | ||||||
Stater | AA/AAA | 789 | 490 | 1 254 | – | 2 533 |
Företag | A2/P2 | 1 510 | 296 | – | – | 1 806 |
Bostadsinstitut | AAA | 1 995 | 5 668 | 8 676 | – | 16 339 |
38 140 | 6 635 | 9 930 | – | 54 705 |
Belopp | Utnyttjat | Outnyttjat | |
Obligationslåneprogram EMTN | |||
(USD miljoner) | 5 000 | 2 178 | 2 822 |
Företagscertifikatprogram (SEK miljoner) | 10 000 | 1 615 | 8 385 |
Belopp | Utnyttjat | Outnyttjat | |
Kreditfacilitet i flera valutor | |||
(USD miljoner) 1) | 2 000 | – | 2 000 |
Rullande likviditetskreditfacilitet | |||
(USD miljoner) 2) | 1 000 | – | 1 000 |
Investeringar i | |
aktier och andelar | |
Ingående balans | 2 002 |
Anskaffningar | 207 |
Försäljningar | –63 |
Vinster och förluster 1) | –275 |
Omräkningsdifferens | –4 |
Utgående balans | 1 867 |
| 2024 | 2023 | |||||||||
Upplupet | Hierarkinivå för verkligt värde | Upplupet | Hierarkinivå för verkligt värde | |||||||
anskaff- | Verkligt | anskaff- | Fair | |||||||
SEK miljarder | ningsvärde | värde | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | ningsvärde | value | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
Tillgångar värderade till verkligt | ||||||||||
värde via resultaträkningen | ||||||||||
Kundfinansiering | – | 4,5 | – | – | 4,5 | – | 6,9 | – | – | 6,9 |
Räntebärande placeringar | – | 31,7 | 30,4 | 1,3 | – | – | 19,1 | 18,6 | 0,5 | – |
Likvida medel 1) | – | 24,3 | 0,3 | 24,0 | – | – | 17,5 | 0,8 | 16,7 | – |
Övriga finansiella tillgångar | – | 2,7 | 0,8 | – | 1,9 | – | 2,1 | 0,1 | – | 2,0 |
Övriga kortfristiga tillgångar | – | 0,2 | – | 0,2 | – | – | 1,9 | – | 1,9 | – |
Tillgångar värderade till verkligt | ||||||||||
värde via övrigt totalresultat (OCI) | ||||||||||
Kundfordringar | – | 44,2 | – | – | 44,2 | – | 42,2 | – | – | 42,2 |
Tillgångar värderade till upplupet | ||||||||||
anskaffningsvärde | ||||||||||
Räntebärande placeringar | 0,3 | – | – | – | – | 0,4 | – | – | – | – |
Övriga finansiella tillgångar | 0,3 | – | – | – | – | 0,6 | – | – | – | – |
Finansiella tillgångar | 0,6 | 107,6 | 1,0 | 89,7 | ||||||
Finansiella skulder värderade | ||||||||||
till verkligt värde | ||||||||||
Moderbolagets upplåning | – | –35,7 | –19,7 | –16,0 | – | – | –38,0 | –23,7 | –14,3 | – |
Finansiella skulder värderade | ||||||||||
till verkligt värde via resultatet | ||||||||||
Övriga kortfristiga skulder | – | –3,3 | – | –3,3 | – | – | –1,8 | – | –1,8 | – |
Skulder värderade till upplupet | ||||||||||
anskaffningsvärde | ||||||||||
Leverantörsskulder | –30,2 | – | – | – | – | –27,8 | – | – | – | – |
Upplåning | –2,3 | – | – | – | – | –8,9 | – | – | – | – |
Finansiella skulder | –32,5 | –39,0 | –36,7 | –39,8 | ||||||
2024 | 2023 | 2022 | |
Avtalsenlig ränta på finansiella tillgångar | 2 515 | 1 897 | 717 |
varav på finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | 538 | 403 | 251 |
Omvärdering vinster/förluster på finansiella tillgångar, netto | 137 | 64 | –146 |
Övriga finansiella intäkter | 82 | 184 | 207 |
Finansiella intäkter | 2 734 | 2 145 | 778 |
Avtalsenlig ränta på finansiella skulder | –2 486 | –2 282 | –972 |
varav på finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | –277 | –501 | –128 |
Omvärdering vinster/förluster på finansiella skulder, netto | 82 | –134 | 379 |
Räntekostnader avseende leasingskulder | –421 | –464 | –464 |
Räntenetto på pensionsskulder | –647 | –517 | –361 |
Övriga finansiella kostnader | –631 | –721 | –512 |
Finansiella kostnader | –4 103 | –4 118 | –1 930 |
Valutaeffekter vinster/förluster, netto | –355 | –1 020 | –1 259 |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | –1 724 | –2 993 | –2 411 |
Nettovinst/-förlust på finansiella instrument exkluderar vinster/förluster på valutaeffekter: | |||
Finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen 1) | 289 | 885 | –2 552 |
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen | –378 | –1 100 | 2 847 |
Övriga investeringar i | Långfristiga räntebärande | Övriga långfristiga | ||||
aktier och andelar | placeringar | finansiella tillgångar 1) | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående balans | 2 091 | 2 074 | 9 931 | 9 164 | 6 350 | 6 839 |
Investering | 207 | 206 | 15 950 | 12 887 | 2 919 | 1 899 |
Avyttring/amortering/minskning | –64 | –2 | –224 | –4 127 | –2 585 | –816 |
Avskrivningar | – | – | – | – | –136 | –457 |
Förändring av värdet på fonderade pensionsplaner 2) | – | – | – | – | –960 | –1 033 |
Omvärdering | –202 | –185 | 160 | 269 | 21 | – |
Omklassificering | – | – | –6 377 | –8 262 | –455 | –65 |
Omräkningsdifferens | –3 | –2 | – | – | 7 | –17 |
Utgående balans | 2 029 | 2 091 | 19 440 | 9 931 | 5 161 | 6 350 |
2024 | 2023 | |
Kortfristig upplåning | ||
Kortfristig del av långfristig upplåning | 3 953 | 8 995 |
Övrig kortfristig upplåning | 2 184 | 8 660 |
Total kortfristig upplåning | 6 137 | 17 655 |
Långfristig upplåning | ||
Certifikat och obligationslån | 31 799 | 29 071 |
Övrig långfristig upplåning | 105 | 147 |
Total långfristig upplåning | 31 904 | 29 218 |
Totala räntebärande skulder | 38 041 | 46 873 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 54 328 | 42 234 |
Kassaflöde | ||
Upptagande av lån | 3 615 | 19 728 |
Återbetalning av lån | –15 917 | –7 884 |
Övriga finansieringsaktiviteter | 152 | 1 101 |
Leasingbetalningar | –2 492 | –2 857 |
Icke kassapåverkande förändringar | ||
Effekt av omräkningsdifferenser | 2 705 | –930 |
Förändring av verkligt värde vid förändring i kreditrisk | 567 | 667 |
Övriga förändringar av verkligt värde | 343 | 1 131 |
Nya och förlängda leasingkontrakt | 2 536 | 1 547 |
Poster avseende förvärvade bolag | – | 2 |
Övriga icke kassapåverkande förändringar | –301 | –411 |
Utgående balans | 45 536 | 54 328 |
Ackumulerade | ||||||||
Förändringar av | förändringar | |||||||
verkligt värde pga | i verkligt värde | |||||||
förändringar | pga förändringar | |||||||
Bokfört värde | i kreditrisk | i kreditrisk | Bokfört värde | |||||
Mission–förfall | Nominellt | Kupong | Valuta | Förfallodatum | 2024 | 2024 | 2024 | 2023 |
Obligationslån | ||||||||
2017–2024 | 500 | 1,875 % | EUR | 1 mars 2024 | – | –13 | – | 5 523 |
2017–2025 1) | 150 | 2,741 % | USD | 22 dec 2025 | 1 611 | –3 | 24 | 1 416 |
2020–2030 1) | 200 | 3,020 % | USD | 30 dec 2030 | 1 918 | 33 | 120 | 1 736 |
2021–2029 | 500 | 1,000 % | EUR | 26 maj 2029 | 5 222 | 189 | 37 | 4 701 |
2022–2027 | 750 | 1,125 % | EUR | 8 feb 2027 | 8 314 | 79 | 77 | 7 714 |
2023–2028 | 500 | 5,375 % | EUR | 29 maj 2028 | 6 123 | 116 | 257 | 5 798 |
Totala obligationslån | 23 188 | 401 | 515 | 26 888 | ||||
Bilaterala lån och syndikerade lån | ||||||||
2019–2024 3) | 281 | USD | 31 juli 2024 | – | –11 | – | 2 829 | |
2019–2025 2) | 150 | USD | 18 dec 2025 | 1 664 | 7 | 15 | 1 509 | |
2021–2028 3) | 305 | USD | 21 juni 2028 | 3 329 | 53 | –23 | 2 976 | |
2023–2030 2) | 107 | USD | 16 dec 2030 | 1 223 | 20 | 49 | 1 097 | |
2023–2030 3) | 273 | USD | 18 dec 2030 | 3 041 | 55 | 37 | 2 718 | |
2023–2024 4) | 200 | USD | 30 aug 2024 | – | – | – | 2 002 | |
2023–2024 4) | 200 | USD | 29 feb 2024 | – | – | – | 2 002 | |
2024–2031 3) | 184 | USD | 15 feb 2031 | 2 050 | 23 | 23 | – | |
2024–2031 2) | 108 | USD | 14 juli 2031 | 1 207 | 19 | 19 | – | |
Totala bilaterala och syndikerade lån | 12 514 | 166 | 120 | 15 133 | ||||
Företagscertifikat | ||||||||
2024–2025 4)5) | 1 615 | SEK | feb – mar 2025 | 1 607 | – | – | 2 014 | |
Totala företagscertifikat | 1 607 | – | – | 2 014 |
Sverige | USA | Storbritannien | Övriga | Totalt | |
2024 | |||||
Förmånsbestämda förpliktelser | 49 423 | 5 340 | 10 473 | 21 362 | 86 598 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | 31 191 | 5 153 | 11 195 | 16 820 | 64 359 |
Underskott/överskott (+/–) | 18 232 | 187 | –722 | 4 542 | 22 239 |
Planer med nettoöverskott, exklusive tillgångsbegränsningen 1) | – | 330 | 727 | 1 152 | 2 209 |
Avsättning för ersättningar efter avslutad anställning 2) | 18 232 | 517 | 5 | 5 694 | 24 448 |
2023 | |||||
Förmånsbestämda förpliktelser | 50 043 | 5 073 | 10 595 | 19 824 | 85 535 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | 29 627 | 4 815 | 12 410 | 15 741 | 62 593 |
Underskott/överskott (+/–) | 20 416 | 258 | –1 815 | 4 083 | 22 942 |
Planer med nettoöverskott, exklusive tillgångsbegränsningen 1) | – | 255 | 1 889 | 1 143 | 3 287 |
Avsättning för ersättningar efter avslutad anställning 2) | 20 416 | 513 | 74 | 5 226 | 26 229 |
Sverige | USA | Storbritannien | Övriga | Totalt | |
2024 | |||||
Pensionskostnader för avgiftsbestämda planer | 1 306 | 500 | 178 | 1 626 | 3 610 |
Pensionskostnader för förmånsbestämda planer 1) | 1 624 | 79 | –56 | 1 248 | 2 895 |
Totalt | 2 930 | 579 | 122 | 2 874 | 6 505 |
Totala pensionskostnader uttryckta i procent av löner | 8,3 % | ||||
2023 | |||||
Pensionskostnader för avgiftsbestämda planer | 1 223 | 522 | 148 | 1 571 | 3 464 |
Pensionskostnader för förmånsbestämda planer 1) | 2 013 | 67 | –67 | 1 166 | 3 179 |
Totalt | 3 236 | 589 | 81 | 2 737 | 6 643 |
Totala pensionskostnader uttryckta i procent av löner | 7,8 % | ||||
2022 | |||||
Pensionskostnader för avgiftsbestämda planer | 1 192 | 542 | 128 | 1 209 | 3 071 |
Pensionskostnader för förmånsbestämda planer 1) | 2 144 | 160 | –22 | 1 204 | 3 486 |
Totalt | 3 336 | 702 | 106 | 2 413 | 6 557 |
Totala pensionskostnader uttryckta i procent av löner | 8,9 % |
| 2024 | 2023 | |||||
Förvaltnings- | Förvaltnings- | |||||
Nuvärdet av | tillgångarnas | Nuvärdet av | tillgångarnas | |||
förpliktelsen 1) | verkliga värde | Total | förpliktelsen 1) | verkliga värde | Totalt | |
Ingående balans | 85 535 | –62 593 | 22 942 | 83 691 | –60 480 | 23 211 |
Poster i resultaträkningen 2) | ||||||
Kostnader för tjänstgöring innevarande år | 2 210 | – | 2 210 | 2 291 | – | 2 291 |
Kostnader för tjänstgöring under tidigare år och vinster | ||||||
och förluster från regleringar | –82 | – | –82 | 179 | – | 179 |
Räntekostnader/-intäkter (+/–) | 2 953 | –2 377 | 576 | 2 839 | –2 371 | 468 |
Skatter och administrativa kostnader | – | 64 | 64 | – | 78 | 78 |
Övrigt | 41 | 22 | 63 | 108 | –7 | 101 |
5 122 | –2 291 | 2 831 | 5 417 | –2 300 | 3 117 | |
Omvärderingar | ||||||
Avkastning på förvaltningstillgångarna exklusive belopp som ingår | ||||||
i räntekostnader/-intäkter | – | 1 583 | 1 583 | – | –663 | –663 |
Aktuariella vinster/förluster (–/+) från förändringar av demografiska antaganden | –229 | – | –229 | 267 | – | 267 |
Aktuariella vinster/förluster (–/+) från förändringar av finansiella antaganden | –4 958 | – | –4 958 | –943 | – | –943 |
Erfarenhetsbaserade vinster/förluster (–/+) | 2 825 | – | 2 825 | 347 | – | 347 |
–2 362 | 1 583 | –779 | –329 | –663 | –992 | |
Övriga förändringar | ||||||
Omräkningsdifferens | 1 781 | –1 760 | 21 | –179 | 110 | –69 |
Avgifter och betalningar från: | ||||||
Arbetsgivare 3) | –2 097 | –682 | –2 779 | –1 737 | –594 | –2 331 |
Anställda som omfattas av planen | 362 | –357 | 5 | 350 | –342 | 8 |
Utbetalningar från planerna: | ||||||
Utbetalda ersättningar | –1 825 | 1 825 | – | –1 294 | 1 292 | –2 |
Regleringar | – | – | – | –488 | 488 | – |
Övrigt | 82 | –84 | –2 | 104 | –104 | – |
Utgående balans | 86 598 | –64 359 | 22 239 | 85 535 | –62 593 | 22 942 |
Sverige | USA | Storbritannien | Övriga | Totalt | |
2024 | |||||
Förmånsbestämda förpliktelser, utgående balans | 49 423 | 5 340 | 10 473 | 21 362 | 86 598 |
varav helt eller delvis fonderade | 49 423 | 4 823 | 10 473 | 18 064 | 82 783 |
varav ofonderade | – | 517 | – | 3 298 | 3 815 |
2023 | |||||
Förmånsbestämda förpliktelser, utgående balans | 50 043 | 5 073 | 10 595 | 19 824 | 85 535 |
varav helt eller delvis fonderade | 50 043 | 4 560 | 10 595 | 16 702 | 81 900 |
varav ofonderade | – | 513 | – | 3 122 | 3 635 |
varav | ||||||
Sverige | USA | Storbritannien | Övriga | Totalt | onoterat 2) | |
2024 | ||||||
Kassa och likvida medel | 231 | 206 | 1 025 | 572 | 2 034 | 15 % |
Aktier | 8 557 | 431 | 914 | 1 920 | 11 822 | 24 % |
Räntebärande värdepapper | 14 559 | 4 052 | 118 | 9 717 | 28 446 | 26 % |
Fastigheter | 5 760 | – | – | 516 | 6 276 | 100 % |
Investeringsfonder | 2 139 | 792 | 308 | 2 120 | 5 359 | 68 % |
Försäkringsbrev som är en förvaltningstillgång | – | – | 8 002 | 1 909 | 9 911 | 100 % |
Övrigt | –55 | –328 | 828 | 66 | 511 | 1 % |
Totalt | 31 191 | 5 153 | 11 195 | 16 820 | 64 359 | |
av vilka fastigheter utnyttjade av koncernen | – | – | – | – | – | |
av vilka värdepapper emitterade av koncernen | – | – | – | – | – | |
2023 | ||||||
Kassa och likvida medel | 271 | 181 | 681 | 133 | 1,266 | 22 % |
Aktier | 7 311 | 361 | 769 | 1 873 | 10 314 | 27 % |
Räntebärande värdepapper | 14 335 | 3 591 | 5 681 | 9 285 | 32 892 | 21 % |
Fastigheter | 5 461 | – | – | 544 | 6 005 | 100 % |
Investeringsfonder | 2 016 | 834 | 2 346 | 1 829 | 7 025 | 69 % |
Försäkringsbrev som är en förvaltningstillgång | – | – | 2 437 | 1 679 | 4 116 | 100 % |
Övrigt | 233 | –152 | 496 | 398 | 975 | 38 % |
Totalt | 29 627 | 4 815 | 12 410 | 15 741 | 62 593 | |
av vilka fastigheter utnyttjade av koncernen | – | – | – | – | – | |
av vilka värdepapper emitterade av koncernen | – | – | – | – | – |
| 2024 | 2023 | |||||
Sverige | USA | Storbritannien | Sverige | USA | Storbritannien | |
Finansiella antaganden | ||||||
Diskonteringsränta | 2,4 % | 5,6 % | 5,6 % | 2,1 % | 5,0 % | 4,8 % |
Inflation | 2,0 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % |
Löneökningsgrad | 2,5 % | 4,0 % | – | 2,5 % | 4,0 % | – |
Demografiska antaganden | ||||||
Förväntad livslängd efter 65 års ålder | 23 | 22 | 23 | 23 | 23 | 23 |
2024 | 2023 | |
Aktuariella vinster och förluster (+/–) | 340 | 538 |
Effekt av begränsning i tillgångsbegränsningen | 99 | –87 |
Svensk särskild löneskatt | 438 | 454 |
Totalt | 877 | 905 |
Påverkan på den förmånsbestämda för- | Stor- | ||
pliktelsen av en förändring av antaganden | Sverige | USA | britannien |
Finansiella antaganden | |||
Diskonteringsränta –0,5 % | 5,3 | 0,2 | 0,7 |
Diskonteringsränta +0,5 % | –4,7 | –0,2 | –0,6 |
Inflation –0,5 % | –4,7 | 0,0 | –0,5 |
Inflation +0,5 % | 5,3 | 0,0 | 0,5 |
Löneökningsgrad –0,5 % | –1,4 | 0,0 | – |
Löneökningsgrad +0,5 % | 1,5 | 0,0 | – |
Demografiska antaganden | |||
Livslängd –1 år | –2,3 | 0,0 | –0,2 |
Livslängd + 1 år | 2,3 | 0,1 | 0,2 |
Värde vid | |||||||||
tidpunkten | Antal | ||||||||
Antal | för tilldelning | utestående | Netto- | ||||||
syntetiska | av syntetiska | tidigare | förändring | ||||||
aktier/andel | aktier | tilldelade | av värdet av | Total | Total | ||||
Styrelse- | av styrelse- | tilldelade | syntetiska | syntetiska | Kommitté- | Totalt arvode | ersättning | ersättning | |
SEK | arvoden | arvodet | 2024 | aktier | aktier 1) | arvoden | i kontanter 2) | 2024 | 2023 |
A | B | C | (A+B+C) | ||||||
Styrelseledamot | |||||||||
Jan Carlson | 4 640 000 | 62 021/75 % | 3 479 998 | 25 948 | 2 987 549 | 440 000 | 1 600 000 | 8 067 547 | 4 082 525 |
Jacob Wallenberg | 1 175 000 | 15 705/75 % | 881 208 | 25 948 | 1 423 458 | 195 000 | 488 750 | 2 793 416 | 487 525 |
Jon Fredrik Baksaas | 1 175 000 | 10 470/50 % | 587 472 | 17 298 | 948 947 | 540 000 | 1 127 500 | 2 663 919 | 1 015 455 |
Carolina Dybeck Happe 4) | 587 500 | – | – | 10 003 | 321 797 | – | – | 321 797 | –166 650 |
Börje Ekholm | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Eric A. Elzvik | 1 175 000 | 5 235/25 % | 293 736 | 8 648 | 474 439 | 540 000 | 1 421 250 | 2 189 425 | 1 355 889 |
Kristin S. Rinne | 1 175 000 | 5 235/25 % | 239 736 | 14 216 | 659 144 | 395 000 | 1 276 250 | 2 229 130 | 1 051 307 |
Helena Stjernholm 5) | – | – | – | 17 298 | 595 375 | – | – | 595 375 | 766 726 |
Jonas Synnergren | 1 175 000 | 15 705/75 % | 881 208 | – | 530 358 | 505 000 | 798 750 | 2 210 316 | 1 610 000 |
Christy Wyatt | 1 175 000 | 15 705/75 % | 881 208 | – | 530 358 | 200 000 | 493 750 | 1 905 316 | 1 325 000 |
Karl Åberg | 1 175 000 | – | – | – | – | 195 000 | 1 370 000 | 1 370 000 | – |
Arbetstagarledamöter | |||||||||
Ulf Rosberg | 51 750 | – | – | – | – | 14 400 | 66 150 | 66 150 | 63 750 |
Kjell-Åke Soting | 51 750 | – | – | – | – | 21 600 | 73 350 | 73 350 | 76 950 |
Annika Salomonsson | 51 750 | – | – | – | – | 19 800 | 71 550 | 71 550 | 69 150 |
Loredana Roslund (suppleant) | 51 750 | – | – | – | – | – | 51 750 | 51 750 | 54 750 |
Frans Frejdestedt (suppleant) | 51 750 | – | – | – | – | – | 51 750 | 51 750 | 29 250 |
Stefan Wänstedt (suppleant) | 51 750 | – | – | – | – | 1 800 | 53 550 | 53 550 | 29 250 |
Totalt | 13 763 000 | 130 076 | 7 298 566 | 119 359 | 8 471 425 | 3 067 600 | 8 944 350 | 24 714 341 3) | 11 850 877 |
Totalt inklusive tidigare | |||||||||
styrelseledamöter | 13 763 000 | 130 076 | 7 298 566 | 173 770 6) | 10 396 596 7) | 3 067 600 | 8 944 350 | 26 639 512 3) | 9 615 320 8) |
Övriga | Övriga | Övriga | |||||||
medlemmar | medlemmar | medlemmar | |||||||
VD och | VD och | VD och | i koncern- | i koncern- | i koncern- | ||||
koncernchef | koncernchef | koncernchef | ledningen | ledningen | ledningen | Totalt | Totalt | Totalt | |
SEK | 2024 | 2023 | 2022 | 2024 | 2023 3) | 2022 3) | 2024 | 2023 | 2022 |
Lön 1) | 20 526 329 | 19 520 568 | 19 154 852 | 145 880 088 | 135 208 734 | 132 945 295 | 166 406 417 | 154 729 302 | 152 100 147 |
Avgångsvederlag | – | – | 57 092 817 | – | 25 503 967 | 57 092 817 | – | 25 503 967 | |
Avsättning för årlig | |||||||||
rörlig ersättning | |||||||||
intjänad under året | 15 036 644 | – | – | 162 568 816 | 48 399 226 | 90 908 181 | 177 605 460 | 48 399 226 | 90 908 181 |
Avsättning för | |||||||||
långsiktig rörlig | |||||||||
ersättning | 19 780 629 | 31 708 587 | 41 125 015 | 33 628 636 | 30 547 582 | 43 688 149 | 53 409 265 | 62 256 169 | 84 813 164 |
Pensionskostnader 2) | 10 151 804 | 10 151 804 | 9 856 121 | 22 964 759 | 24 607 643 | 42 248 588 | 33 116 563 | 34 759 447 | 52 104 709 |
Övriga förmåner | 584 168 | 828 287 | 135 743 | 27 184 306 | 19 575 733 | 20 167 043 | 27 768 474 | 20 404 020 | 20 302 786 |
Sociala avgifter | |||||||||
och skatter | 20 762 202 | 19 546 145 | 22 079 378 | 65 013 883 | 45 222 286 | 60 745 133 | 85 776 085 | 64 768 431 | 82 824 511 |
Totalt | 86 841 776 | 81 755 391 | 92 351 109 | 514 333 305 | 303 561 204 | 416 206 356 | 601 175 081 | 385 316 595 | 508 557 465 |
Möjligt utfall | Målupp- | ||||||
Programår | Mål | Villkor | Vikt | Prestationsperiod | (linjär fördelning) | Resultat 3) | fyllnadsnivå |
2024 | Koncernens rörelse- | Intervall (SEK miljarder): | 45 % | 1 jan 2024–31 dec 2024 | 0 %–200 % | SEK 26,0 | 132,82 % |
resultat (EBITA) 2024 | 16,7–30,7 | miljarder 2) | |||||
2024 | Absolut TSR | Intervall: 6 %–14 % | 25 % | 1 jan 2024–31 dec 2026 | 0 %–200 % | ||
2024 | Relativ TSR | Ericssons rangordning: 6–2 | 20 % | 1 jan 2024–31 dec 2026 | 0 %–200 % 1) | ||
2024 | Koncernens miljö- | CO 2 e-utsläpp (kton): 138–114 | 1,66 % | 1 jan 2024–31 dec 2024 | 0 %–200 % | 105,6 kton CO 2 | 200 % |
mässiga och sociala | CO 2 e-utsläpp (kton): 133–110 | 1,66 % | 1 jan 2025–31 dec 2025 | 0 %–200 % | |||
faktorer, samt bolags- | CO 2 e-utsläpp (kton): 126–102 | 1,68 % | 1 jan 2026–31 dec 2026 | 0 %–200 % | |||
styrning (“ESG”) | Öka andelen kvinnliga | 5 % | 1 jan 2024–31 dec 2026 | 0 %–200 % | |||
ledare i Ericssonkoncernen: | |||||||
Intervall 25 %–27 % | |||||||
| 2024 Totalt | 100 % | 0 %–200 % | |||||
2023 | Koncernens rörelse- | Intervall (SEK miljarder): | 45 % | 1 jan 2023–31 dec 2023 | 0 %–200 % | SEK 21,4 | 0 % |
resultat (EBITA) 2023 | 26,4 – 40,4 | miljarder 2) | |||||
2023 | Absolut TSR | Intervall: 6 %–14 % | 25 % | 1 jan 2023–31 dec 2025 | 0 %–200 % | ||
2023 | Relativ TSR | Ericssons rangordning: 6–2 | 20 % | 1 jan 2023–31 dec 2025 | 0 %–200 % 1) | ||
2023 | Koncernens miljö- | CO 2 e-utsläpp (kton): 142–121 | 1,66 % | 1 jan 2023–31 dec 2023 | 0 %–200 % | 121,9 kton CO 2 | 193,72 % |
mässiga och sociala | |||||||
CO 2 e-utsläpp (kton): 132–113 | 1,66 % | 1 jan 2024–31 dec 2024 | 0 %–200 % | 105,6 kton CO 2 | 200 % | ||
faktorer, samt bolags- | |||||||
CO 2 e-utsläpp (kton): 122–104 | 1,68 % | 1 jan 2025–31 dec 2025 | 0 %–200 % | ||||
styrning (“ESG”) | Öka andelen kvinnliga | 5 % | 1 jan 2023–31 dec 2025 | 0 %–200 % | |||
ledare i Ericssonkoncernen: | |||||||
Intervall 23 %–25 % | |||||||
| 2023 Totalt | 100 % | 0 %–200 % | |||||
2022 | Koncernens rörelse- | Intervall (SEK miljarder): | 45 % | 1 jan 2022–31 dec 2022 | 0 %–200 % | SEK 32,2 2) | 162,76 % |
resultat (EBIT) 2022 | 24,1–34,1 | miljarder | |||||
2022 | Absolut TSR | Intervall: 6 %–14 % | 25 % | 1 jan 2022–31 dec 2024 | 0 %–200 % | 0,54 % | 0,00 % |
2022 | Relativ TSR | Ericssons rangordning: 6–2 | 20 % | 1 jan 2022–31 dec 2024 | 0 %–200 % 1) | 10 av 12 | 0,00 % |
2022 | Koncernens miljö- | CO 2 e-utsläpp (kton): 265–200 | 5 % | 1 jan 2022–31 dec 2024 | 0 %–200 % | 201,3 kton CO 2 | 189,52 % |
mässiga och sociala | Öka andelen kvinnliga | ||||||
| faktorer, samt bolags- | ledare i Ericssonkoncernen: | 5 % | 1 jan 2022–31 dec 2024 | 0 %–200 % | 24,15 % | 200 % | |
styrning (“ESG”) | Intervall 22 %–24 % | ||||||
| 2022 Totalt | 100 % | 0 %–200 % | 92,72 % | ||||
2021 | Koncernens rörelse- | Intervall (SEK miljarder): | 50 % | 1 jan 2020–31 dec 2021 | 0 %–200 % | SEK 27,4 | 200 % |
resultat (EBIT) 2021 | 15,0–24,0 | miljarder 2) | |||||
2021 | Absolut TSR | Intervall: 6 %–14 % | 30 % | 1 jan 2020–31 dec 2023 | 0 %–200 % | –16,17 % | 0,00 % |
2021 | Relativ TSR | Ericssons rangordning: 6–2 | 20 % | 1 jan 2020–31 dec 2023 | 0 %–200 % 1) | 12 av 11 | 0,00 % |
2021 Totalt | 100 % | 0 %–200 % | 100,00 % |
(miljoner) | LTV | LTV | LTV | LTV |
Aktiebaserade program | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Maximalt antal aktier som krävs | 10,4 | 4,1 | 2,0 | 2,1 |
Tilldelade aktier | 4,0 | 3,7 | 0,7 | 0,6 |
varav VD och koncernchef | 0,5 | 0,6 | 0,3 | 0,3 |
| Program för koncernledning och högre chefer 1) | varav VD och koncernchef | |||||||||||
(miljoner) | LTV | LTV | LTV | LTV | Före | LTV | LTV | LTV | LTV | Före | ||
Aktiebaserade program | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 2) | Totalt | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 2) | Totalt |
Utestående antal aktier | ||||||||||||
vid periodens början | – | 2,0 | 0,9 | 0,5 | 1,7 | 5,1 | – | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,7 | 1,7 |
Tilldelade aktier för periodens program | 4,0 | – | – | – | – | 4,0 | 0,5 | – | – | – | – | 0,5 |
Inlösta | – | – | – | –0,5 | –1,5 | –2,0 | – | – | – | –0,3 | –0,7 | –1,0 |
Förfallna | – | –0,2 | –0,1 | – | –0,2 | –0,5 | – | – | – | – | – | – |
Ökning/minskning till följd | ||||||||||||
av måluppfyllnad | 0,7 | 0,1 | –0,2 | – | – | 0,6 | 0,1 | – | –0,1 | – | – | – |
Utestående antal aktier vid | ||||||||||||
periodens slut | 4,7 | 1,9 | 0,6 | – | – | 7,2 | 0,6 | 0,3 | 0,3 | – | – | 1,2 |
(miljoner) | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | Totalt |
Aktiebaserade program 1) | |||||
LTV 2024 | 44 | – | – | – | 44 |
LTV 2023 | 24 | 25 | – | – | 49 |
LTV 2022 | 18 | 20 | 12 | – | 50 |
LTV 2021 | 7 | 31 | 36 | 24 | 98 |
Totalt aktiebaserade program | 93 | 76 | 48 | 24 | 241 |
varav VD och koncernchef | 24 | 28 | 22 | 11 | 85 |
Kontantbaserade ersättningsplaner | |||||
EPP 2022 | 30 | 20 | 12 | – | 62 |
EPP 2021 | –3 | 16 | 15 | 17 | 45 |
Totalt resultatplaner för högre chefer | 27 | 36 | 27 | 17 | 107 |
KC 2024 | 1 127 | – | – | – | 1 127 |
KC 2023 | 620 | 811 | – | – | 1 431 |
KC 2022 | 217 | 330 | 280 | – | 827 |
KC 2021 | –11 | 91 | 89 | 355 | 524 |
Totalt planer för nyckelpersoner | 1 953 | 1 232 | 369 | 355 | 3 909 |
Totalt kontantbaserade ersättningsplaner | 1 980 | 1 268 | 396 | 372 | 4 016 |
Total ersättningskostnad | 2 073 | 1 344 | 444 | 396 | 4 257 |
Verkligt värde (SEK) | ||||
Program för koncernledningen/högre chefer | LTV 2024 | LTV 2023 | LTV 2022 | LTV 2021 |
Aktiekurs vid tilldelning | 61,46 | 55,59 | 78,88 | 116,66 |
Verkligt värde Absolut TSR | 59,05 | 32,75 | 41,18 | 113,47 |
Verkligt värde ESG – Miljö (1, 2, 3) | 53,61 | 47,80 | 71,45 | – |
Verkligt värde ESG – Sociala faktorer | 53,61 | 47,80 | 71,45 | – |
Verkligt värde Relativ TSR | 55,61 | 39,40 | 54,48 | 108,61 |
Verkligt värde Koncernens rörelseresultat (EBITA och EBIT) | 53,61 | 47,80 | 71,45 | 110,70 |
| 2024 | 2023 | |||||
Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt | |
Nordamerika | 2 624 | 7 585 | 10 209 | 2 720 | 8 546 | 11 266 |
Europa och Latinamerika 1) | 11 074 | 31 566 | 42 640 | 11 772 | 33 740 | 45 512 |
Sydostasien, Oceanien och Indien | 6 199 | 20 453 | 26 652 | 6 035 | 21 625 | 27 660 |
Nordostasien | 3 941 | 7 434 | 11 375 | 4 293 | 8 403 | 12 696 |
Mellanöstern och Afrika | 890 | 3 388 | 4 278 | 886 | 3 624 | 4 510 |
Totalt | 24 728 | 70 426 | 95 154 | 25 706 | 75 938 | 101 644 |
1) varav i EU | 8 314 | 23 856 | 32 170 | 8 900 | 25 564 | 34 464 |
varav i Sverige | 3 125 | 9 259 | 12 384 | 3 393 | 10 224 | 13 617 |
2024 | 2023 | |
Nordamerika | 9 935 | 10 744 |
Europa och Latinamerika 1) | 43 353 | 45 380 |
Sydostasien, Oceanien och Indien | 26 389 | 27 016 |
Nordostasien | 10 426 | 12 331 |
Mellanöstern och Afrika | 4 133 | 4 481 |
Totalt | 94 236 | 99 952 |
1) varav i EU | 33 342 | 34 763 |
varav i Sverige | 13 420 | 13 977 |
Andel av | |||
Kvinnor | Män | totalt antal | |
Under 25 år | 1 276 | 1 595 | 3 % |
25–35 år | 8 418 | 16 595 | 27 % |
36–45 år | 8 057 | 25 560 | 36 % |
46–55 år | 4 894 | 17 180 | 23 % |
Över 55 år | 2 328 | 8 333 | 11 % |
Andel av totalt antal | 27 % | 73 % | 100 % |
2024 | 2023 | |
Antal anställda vid årets slut | 94 236 | 99 952 |
Antal anställda som lämnat Bolaget | 11 919 | 13 362 |
Antal anställda som tillkommit i Bolaget | 6 203 | 7 785 |
Tillfälliga anställningar | 339 | 433 |
2024 | 2023 | |||
Kvinnor | Män | Kvinnor | Män | |
Moderbolaget | ||||
Styrelseledamöter och VD | 25 % | 75 % | 38 % | 62 % |
Koncernledning | 24 % | 76 % | 25 % | 75 % |
Dotterbolag | ||||
Styrelseledamöter och VD | 23 % | 77 % | 21 % | 79 % |
MSEK | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 77 983 | 84 996 |
Sociala kostnader | 15 422 | 16 442 |
varav pensionskostnader | 5 929 | 6 175 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 535 | 459 |
varav årliga rörliga ersättningar | 112 | 109 |
Pensionskostnader 1) | 36 | 36 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Aktuell skattekostnad | –6 461 | –4 289 | –7 353 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | –162 | 118 | 253 |
Uppskjuten skatteintäkt/-kostnad (+/–) | 4 563 | 1 406 | 1 617 |
Andel i intresseföretags skatt | –102 | –20 | –14 |
Pelare Två skattekostnad | –53 | – | – |
Inkomstskatt kostnad | –2 215 | –2 785 | –5 497 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Skatt enligt svensk skattesats 20,6 % | –533 | 4 804 | –5 070 |
Effekt av utländska skattesatser | 430 | –884 | –605 |
Aktuell skattekostnad hänförlig | |||
till tidigare år | –162 | 118 | 253 |
Omvärdering av underskottsavdrag | –973 | –28 | –49 |
Omvärdering av avdragsgilla temporära | |||
skillnader | 308 | 394 | 15 |
Nedskrivning av källskatter | –780 | –217 | – |
Redovisning av tidigare kostnadsförd | |||
källskatt | – | – | 411 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | –1 045 | –7 311 | –760 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 655 | 335 | 327 |
Skatteeffekt av förändrad skattesats | –62 | 4 | –19 |
Pelare Två skattekostnad | –53 | – | – |
Inkomstskatt kostnad | –2 215 | –2 785 | –5 497 |
Effektiv skattesats | 85,6 % | –11,9 % | 22,3 % |
Uppskjuten | Uppskjuten | Netto- | |
skattefordran | skatteskuld | balans | |
2024 | |||
Immateriella tillgångar och materiella | |||
anläggningstillgångar | 1 447 | 3 457 | |
Nyttjanderätter och liknande tillgångar | – | 1 199 | |
Kortfristiga tillgångar | 4 340 | 1 323 | |
Ersättningar efter avslutad anställning | 4 778 | 229 | |
Avsättningar | 4 788 | – | |
Leasingskulder och liknande skulder | 1 307 | – | |
Uppskjutna skattekrediter | 5 027 | – | |
Övrigt | 2 394 | 359 | |
Underskottsavdrag | 5 603 | – | |
Uppskjutna skattefordringar/skulder | 29 684 | 6 567 | 23 117 |
Kvittning fordringar/skulder | –5 272 | –5 272 | |
Uppskjutna skattefordringar/ | |||
skulder, netto | 24 412 | 1 295 | 23 117 |
2023 | |||
Immateriella tillgångar och materiella | |||
anläggningstillgångar | 1 195 | 7 193 | |
Nyttjanderätter och liknande tillgångar | – | 1 272 | |
Kortfristiga tillgångar | 3 413 | 1 313 | |
Ersättningar efter avslutad anställning | 5 297 | 477 | |
Avsättningar | 3 980 | – | |
Leasingskulder och liknande skulder | 1 337 | – | |
Uppskjutna skattekrediter | 5 453 | – | |
Övrigt | 2 095 | 178 | |
Underskottsavdrag | 6 158 | – | |
Uppskjutna skattefordringar/skulder | 28 928 | 10 433 | 18 495 |
Kvittning fordringar/skulder | –6 553 | –6 553 | |
Uppskjutna skattefordringar/ | |||
skulder, netto | 22 375 | 3 880 | 18 495 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans, netto | 18 495 | 14 610 |
Redovisat i årets resultat | 4 563 | 1 406 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 505 | –631 |
Poster avseende förvärvade/avyttrade verksamheter | – | –57 |
Uppskjutna skattekrediter ökning (+) / utnyttjande (–) | –685 | 3 249 |
Omräkningsdifferens | 239 | –82 |
Utgående balans, netto | 23 117 | 18 495 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Omvärdering av förmånsbestämda | |||
pensionsplaner | –147 | –251 | –2 093 |
Omvärdering av kreditrisk på upplåning | 117 | 137 | –212 |
Kassaflödessäkringar | 652 | –380 | –671 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 2 | – | –4 |
Totalt | 624 | –494 | –2 980 |
Underskottsavdrag | Redovisad skatteförlust | Oredovisad skatteförlust | ||
Förfalloår | Underskottsavdrag | Skatteeffekt | Underskottsavdrag | Skatteeffekt |
2025 | 58 | 10 | 136 | 19 |
2026 | 2 | 1 | 160 | 26 |
2027 | 10 | 2 | 1 331 | 327 |
2028 | 59 | 15 | 450 | 107 |
2029 | 300 | 85 | 118 | 16 |
2030 eller senare (inkluderar även obegränsade underskottsavdrag) | 24 925 | 5 490 | 9 052 | 1 960 |
Totalt | 25 354 | 5 603 | 11 247 | 2 455 |
Uppskjutna skattekrediter | Redovisad | Oredovisad |
uppskjuten | uppskjuten | |
skattekredit | skattekredit | |
Förfalloår | Skatteeffekt | Skatteeffekt |
2025 | 32 | 108 |
2026 | 121 | 122 |
2027 | 33 | 105 |
2028 | 1 376 | 9 |
2029 | 2 132 | 10 |
2030 eller senare | 1 333 | 760 |
Totalt | 5 027 | 1 114 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Före utspädning | |||
Årets resultat hänförligt till Moderbolagets | |||
aktieägare (SEK miljoner) | 20 | –26 446 | 18 724 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | |||
före utspädning (miljoner) | 3 332 | 3 330 | 3 330 |
Resultat per aktie, före | |||
utspädning (SEK) | 0,01 | –7,94 | 5,62 |
Efter utspädning | |||
Årets resultat hänförligt till Moderbolagets | |||
aktieägare (SEK miljoner) | 20 | –26 446 | 18 724 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | |||
före utspädning (miljoner) | 3 332 | 3 330 | 3 330 |
Utspädningseffekt av aktierelaterade | |||
ersättningsprogram (miljoner) | 7 | – | 4 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | |||
efter utspädning (miljoner) | 3 339 | 3 330 | 3 334 |
Resultat per aktie, efter | |||
utspädning (SEK) | 0,01 | –7,94 | 5,62 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Materiella anläggningstillgångar | |||
Avskrivningar | 3 861 | 4 272 | 4 114 |
Nedskrivningar | 282 | 662 | 274 |
Totalt | 4 143 | 4 934 | 4 388 |
Nyttjanderätter | |||
Avskrivningar | 2 179 | 2 427 | 2 451 |
Nedskrivningar | 99 | 154 | 66 |
Totalt | 2 278 | 2 581 | 2 517 |
Immateriella tillgångar | |||
Avskrivningar | |||
Balanserade utvecklingskostnader | 1 480 | 1 137 | 1 586 |
Kundrelationer, produkträttigheter | |||
och övriga immateriella tillgångar | 2 500 | 3 321 | 1 991 |
Totala avskrivningar | 3 980 | 4 458 | 3 577 |
Nedskrivningar | |||
Kundrelationer, produkträttigheter | |||
och övriga immateriella tillgångar | 14 073 | 19 | 61 |
Goodwill | 1 260 | 31 897 | – |
Totala nedskrivningar | 15 333 | 31 916 | 61 |
Totalt | 19 313 | 36 374 | 3 638 |
Totala avskrivningar och nedskrivningar | |||
på materiella anläggningstillgångar och | |||
immateriella tillgångar | 25 734 | 43 889 | 10 543 |
Skatter | 2 540 | 3 189 | 5 383 |
Utdelningar från intresseföretag 1) | 111 | 46 | 58 |
Ej utdelad vinst i intresseföretag 1) | 348 | –104 | –3 |
Vinst/förlust vid försäljning av aktier, | |||
andelar och verksamheter samt imma- | |||
teriella tillgångar och materiella anlägg- | |||
ningstillgångar, netto 2) | 153 | 268 | –287 |
Övriga ej kassapåverkande poster 3) | 1 731 | 4 422 | 1 944 |
Totala justeringar för poster som inte | |||
ingår i kassaflödet | 30 617 | 51 710 | 17 638 |
Förvärv | Avyttringar | |
2024 | ||
Kassaflöde från företagsförvärv/avyttringar 1) | –141 | – |
Förvärv/avyttringar av övriga investeringar/ | ||
intresseföretag | –256 | 86 |
Totalt | –397 | 86 |
2023 | ||
Kassaflöde från företagsförvärv/avyttringar 1) | –1 309 | –633 |
Förvärv/avyttringar av övriga investeringar | – 206 | 8 |
Totalt | –1 515 | –625 |
2022 | ||
Kassaflöde från företagsförvärv/avyttringar 1) | –51 734 | 20 |
Förvärv/avyttringar av övriga investeringar | –261 | 287 |
Totalt | –51 995 | 307 |
Miljarder SEK | 2024 | 2023 | 2022 |
Försäljning till Ericsson Nikola Tesla | 0,4 | 0,4 | 0,3 |
Inköp från Ericsson Nikola Tesla | 1,6 | 1,6 | 1,5 |
Deloitte | Övriga | Totalt | |
2024 | |||
Arvoden för revision | 178 | 21 | 199 |
Revisionsrelaterade arvoden | 4 | 3 | 7 |
Arvoden för skattefrågor | 3 | 50 | 53 |
Alla övriga arvoden | 2 | 35 | 37 |
Totalt | 187 | 109 | 296 |
2023 | |||
Arvoden för revision | 164 | 8 | 172 |
Revisionsrelaterade arvoden | 6 | – | 6 |
Arvoden för skattefrågor | 12 | 13 | 25 |
Alla övriga arvoden | – | 37 | 37 |
Totalt | 182 | 58 | 240 |
2022 | |||
Arvoden för revision | 163 | 7 | 170 |
Revisionsrelaterade arvoden | 7 | 2 | 9 |
Arvoden för skattefrågor | 2 | 11 | 13 |
Alla övriga arvoden | 1 | 22 | 23 |
Totalt | 173 | 42 | 215 |
Noter till Moderbolagets finansiella rapporter | ||
M1 | Väsentliga redovisningsprinciper | 84 |
M2 | Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 85 |
M3 | Finansiella intäkter och kostnader | 85 |
M4 | Skatter | 85 |
M5 | Immateriella anläggningstillgångar | 86 |
M6 | Materiella anläggningstillgångar | 86 |
M7 | Finansiella anläggningstillgångar | 87 |
M8 | Aktier och andelar | 88 |
M9 | Kundfordringar och kundfinansiering | 89 |
M10 | Fordringar och skulder koncernföretag | 89 |
M11 | Övriga kortfristiga fordringar | 90 |
M12 | Eget kapital och övrigt totalresultat | 90 |
M13 | Obeskattade reserver | 91 |
M14 | Pensioner | 91 |
M15 | Övriga avsättningar | 91 |
M16 | Räntebärande skulder | 92 |
M17 | Finansiell riskhantering och finansiella instrument | 93 |
M18 | Övriga kortfristiga skulder | 94 |
M19 | Leverantörsskulder | 95 |
M20 | Ställda säkerheter | 95 |
M21 | Eventualförpliktelser | 95 |
M22 | Kassaflödesanalys | 95 |
M23 | Leasing | 95 |
M24 | Information angående anställda | 95 |
M25 | Transaktioner med närstående | 96 |
M26 | Ersättning till revisorer | 96 |
M27 | Händelser efter räkenskapsårets utgång | 96 |
| Moderbolagets finansiella rapporter | |
Moderbolagets resultaträkning och rapport | |
över Moderbolagets totalresultat | 80 |
Moderbolagets balansräkning | 81 |
Moderbolagets kassaflödesanalys | 82 |
Förändringar i Moderbolagets eget kapital | 83 |
Januari–december, MSEK | Not | 2024 | 2023 | 2022 |
Försäljningskostnader | –125 | –203 | –298 | |
Administrationskostnader | –1 195 | –1 615 | –1 194 | |
Omkostnader | –1 320 | –1 818 | –1 492 | |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | M2 | 4 827 | 3 606 | 691 |
Resultat före finansiella poster och skatter (EBIT) | 3 507 | 1 788 | –801 | |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | M3 | 3 138 | –2 496 | 19 213 |
Resultat efter finansiella poster | 6 645 | –708 | 18 412 | |
Lämnade koncernbidrag, netto | M13 | –2 415 | –81 | –7 272 |
4 230 | –789 | 11 140 | ||
Skatter | M4 | –488 | –382 | 631 |
Årets resultat | 3 742 | –1 171 | 11 771 |
Januari–december, MSEK | 2024 | 2023 | 2022 |
Årets resultat | 3 742 | –1 171 | 11 171 |
Övrigt totalresultat för perioden | |||
Poster som inte kommer omföras till resultaträkningen | |||
Kassaflödessäkringar | |||
Vinster/förluster redovisade under perioden | – | – | 3 703 |
Omföring till aktier och andelar | – | – | –3 677 |
Skatt på poster som inte kommer omföras till resultaträkningen | – | – | –758 |
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | – | – | –732 |
Totalresultat för perioden | 3 742 | –1 171 | 11 039 |
31 dec | 31 dec | ||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Tillgångar | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | M5 | 160 | – |
Materiella anläggningstillgångar | M6 | 295 | 344 |
Finansiella anläggningstillgångar | |||
Koncernföretag | M7, M8 | 93 569 | 106 534 |
Intresseföretag | M7, M8 | 628 | 628 |
Andra aktier och andelar | M7 | 1 998 | 2 059 |
Fordringar koncernföretag | M7, M10 | 5 352 | 6 635 |
Långfristig kundfinansiering | M9 | 193 | 150 |
Uppskjutna skattefordringar | M4 | 534 | 561 |
Övriga långfristiga finansiella anläggningstillgångar | M7 | 8 | 26 |
Långfristiga räntebärande placeringar | M7, M17 | 19 439 | 9 930 |
122 176 | 126 867 | ||
Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | M9 | 5 | 6 |
Kortfristig kundfinansiering | M9 | 128 | 81 |
Fordringar koncernföretag | M10 | 15 194 | 17 839 |
Aktuella skattefordringar | 1 | 84 | |
Övriga kortfristiga fordringar | M11 | 4 548 | 4 423 |
Kortfristiga räntebärande placeringar | M17 | 12 222 | 9 355 |
Kassa och likvida medel | M17 | 27 073 | 15 640 |
59 171 | 47 428 | ||
Summa tillgångar | 181 347 | 174 295 | |
Eget kapital, avsättningar och skulder | |||
Eget kapital | M12 | ||
Aktiekapital | 16 743 | 16 722 | |
Uppskrivningsfond | 20 | 20 | |
Reservfond | 31 472 | 31 472 | |
Bundet eget kapital | 48 235 | 48 214 | |
Balanserad vinst | 18 593 | 28 755 | |
Årets resultat | 3 742 | –1 171 | |
Fritt eget kapital | 22 335 | 27 584 | |
70 570 | 75 798 | ||
Avsättningar | |||
Pensioner | M14 | 6 | 3 |
Övriga avsättningar | M15 | 138 | 272 |
144 | 275 | ||
Långfristiga skulder | |||
Certifikat och obligationslån | M16 | 21 511 | 20 975 |
Skulder till kreditinstitut | M16 | 10 289 | 8 096 |
Övriga långfristiga skulder | 84 | 79 | |
31 884 | 29 150 | ||
Kortfristiga skulder | |||
Kortfristig upplåning | M16 | 5 509 | 15 578 |
Leverantörsskulder | M19 | 412 | 435 |
Skulder till koncernföretag | M10 | 67 806 | 47 585 |
Övriga kortfristiga skulder | M18 | 5 022 | 5 474 |
78 749 | 69 072 | ||
Summa eget kapital, avsättningar och skulder | 181 347 | 174 295 |
Januari–december, MSEK | Not | 2024 | 2023 | 2022 |
Rörelsen | ||||
Årets resultat | 3 742 | –1 171 | 11 771 | |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | M22 | 18 258 | 34 369 | 8 382 |
22 000 | 33 198 | 20 153 | ||
Förändringar i rörelsens nettotillgångar | ||||
Kort- och långfristig kundfinansiering | –91 | 313 | 242 | |
Kundfordringar | 1 363 | –1 717 | –5 | |
Leverantörsskulder | –113 | –3 | 243 | |
Avsättningar och pensioner | –130 | –2 161 | 2 142 | |
Övriga rörelsetillgångar och -skulder, netto | –428 | 1 033 | –1 068 | |
601 | –2 535 | 1 554 | ||
Erhållen ränta | 3 523 | 3 786 | 1 708 | |
Betald ränta | –5 311 | –4 310 | –1 542 | |
Skatt betald/erhållen | –455 | –337 | –259 | |
Kassaflöde från rörelsen | 20 358 | 29 802 | 21 614 | |
Investeringsaktiviteter | ||||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –71 | –83 | –81 | |
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | –5 | – | – | |
Investeringar i aktier och andelar | –1 054 | –12 031 | –58 586 | |
Avyttring av aktier och andelar | 375 | 1 227 | 552 | |
Övriga investeringsverksamheter | –4 366 | 1 908 | –3 634 | |
Inköp av räntebärande placeringar | –15 950 | –12 887 | –13 583 | |
Försäljning av räntebärande placeringar | 8 561 | 9 845 | 40 541 | |
Kassaflöde från investeringsaktiviteter | –12 510 | –12 021 | –34 791 | |
Kassaflöde före finansieringsaktiviteter | 7 848 | 17 781 | –13 177 | |
Finansieringsaktiviteter | ||||
Upptagande av lån från dotterbolag | 51 614 | 72 081 | 57 291 | |
Återbetalning av lån från dotterbolag | –50 777 | –51 527 | –53 716 | |
Upptagande av lån | 3 061 | 15 989 | 7 777 | |
Återbetalning av lån | –13 808 | –3 333 | –9 993 | |
Nyemission | 21 | 50 | – | |
Återköp av egna aktier | –21 | –50 | – | |
Betald utdelning | –8 997 | –8 991 | –8 325 | |
Reglerad del av erhållna/lämnade (–) koncernbidrag | –81 | –7 272 | –1 526 | |
Övriga finansieringsverksamheter | 20 806 | –41 387 | 7 353 | |
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter | 1 818 | –24 440 | –1 139 | |
Resultat av omvärdering i likvida medel | 1 767 | –1 432 | 919 | |
Förändring av likvida medel | 11 433 | –8 091 | –13 397 | |
Likvida medel vid årets början | 15 640 | 23 731 | 37 128 | |
Likvida medel vid årets slut | M17 | 27 073 | 15 640 | 23 731 |
Totalt | Dispo- | |||||||
Aktie- | Uppskriv- | Reserv- | bundet eget | sitions- | Fria | Totalt fritt | ||
MSEK | kapital | ningsfond | fond | kapital | fond | vinstmedel | eget kapital | Totalt |
2024 | ||||||||
1 januari | 16 722 | 20 | 31 472 | 48 214 | 100 | 27 484 | 27 584 | 75 798 |
Totalresultat för perioden | – | – | – | – | – | 3 742 | 3 742 | 3 742 |
Transaktioner med ägare | ||||||||
Nyemission, netto | 21 | – | – | 21 | – | – | – | 21 |
Återköp av egna aktier | – | – | – | – | – | –21 | –21 | –21 |
Planer för långsiktig rörlig ersättning | – | – | – | – | – | 27 | 27 | 27 |
Betald utdelning | – | – | – | – | – | –8 997 | –8 997 | –8 997 |
31 december 2024 | 16 743 | 20 | 31 472 | 48 235 | 100 | 22 235 | 22 335 | 70 570 |
2023 | ||||||||
1 januari | 16 672 | 20 | 31 472 | 48 164 | 100 | 37 653 | 37 753 | 85 917 |
Totalresultat för perioden | – | – | – | – | – | –1 171 | –1 171 | –1 171 |
Transaktioner med ägare | ||||||||
Nyemission, netto | 50 | – | – | 50 | – | – | – | 50 |
Återköp av egna aktier | – | – | – | – | – | –50 | –50 | –50 |
Planer för långsiktig rörlig ersättning | – | – | – | – | – | 43 | 43 | 43 |
Betald utdelning | – | – | – | – | – | –8 991 | –8 991 | –8 991 |
31 december 2023 | 16 722 | 20 | 31 472 | 48 214 | 100 | 27 484 | 27 584 | 75 798 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Licensintäkter och övriga rörelseintäkter | |||
Koncernföretag | 2 912 | 3 468 | 2 956 |
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1) | 1 915 | 138 | –2 265 |
Totalt | 4 827 | 3 606 | 691 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Finansiella intäkter | |||
Resultat från andelar i koncernföretag | |||
Utdelningar | 18 540 | 32 422 | 19 412 |
Nettovinst på andelar | 505 | 78 | 19 |
Resultat från andelar i intresseföretag | |||
Utdelningar | 111 | 45 | 59 |
Resultat från andelar i övriga företag | |||
Nettovinst på andelar | 289 | 121 | 96 |
Ränteintäkter från koncernföretag | 2 133 | 2 838 | 1 465 |
Ränteintäkter från övriga | 1 837 | 1 076 | 147 |
Totalt | 23 415 | 36 580 | 21 198 |
Finansiella kostnader | |||
Förlust från andelar i koncernföretag | –2 | –5 | – |
Nedskrivning av investeringar | |||
i koncernföretag 1) | –14 025 | –32 783 | –1 446 |
Nettoförlust från intresseföretag | – | – | –557 |
Nettoförlust från investeringar | |||
i övriga bolag | –472 | –299 | –209 |
Räntekostnader från koncernföretag | –2 715 | –2 858 | –712 |
Räntekostnader från övriga | –2 302 | –2 054 | –368 |
Övriga finansiella kostnader 2) | –689 | –695 | 948 |
Totalt | –20 205 | –38 694 | –2 344 |
Netto kursvinst/förlust på finansiella | |||
skulder/tillgångar | –72 | –382 | 359 |
Finansnetto | 3 138 | –2 496 | 19 213 |
Nettovinst/-förlust på finansiella | |||
instrument enligt nedan exkluderar | |||
vinster/förluster på valutaeffekter: | |||
Nettoresultat från finansiella instrument | |||
till verkligt värde via resultaträkningen 3) | 302 | –900 | –2 563 |
Nettoresultat från finansiella skulder | |||
värderade till verkligt värde via resultat- | |||
räkningen | –945 | –1 100 | 2 847 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Aktuell skatteintäkt/-kostnad (+/–) | –41 | –113 | 758 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | –372 | –244 | –294 |
Tilläggsskatt Pelare Två 1) | –48 | ||
Uppskjuten skatteintäkt/-kostnad (+/–) | –27 | –25 | 167 |
Skatteintäkt/-kostnad | –488 | –382 | 631 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Skatt enligt svensk skattesats | –871 | 163 | –2 295 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | –372 | –244 | –294 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | –306 | –291 | –668 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 3 998 | 6 739 | 4 186 |
Skatteeffekt hänförlig till nedskrivning | |||
av investering i koncernföretag | –2 889 | –6 753 | –298 |
Skatteeffekt av förändrad skattesats | – | 4 | – |
Tilläggsskatt Pelare Två 1) | –48 | – | – |
Skatteintäkt/-kostnad | –488 | –382 | 631 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Aktuell skattekostnad/-intäkt (–/+) | – | – | –758 |
Skattekostnad/-intäkt | – | – | –758 |
2024 | 2023 | |
Kortfristiga tillgångar | 407 | 388 |
Ersättningar efter avslutad anställning | 28 | 35 |
Avsättningar | 8 | 30 |
Övrigt | 91 | 108 |
Uppskjutna skattefordringar | 534 | 561 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 561 | 586 |
Redovisat i årets resultat | –27 | –25 |
Utgående balans | 534 | 561 |
2024 | 2023 | |
Ackumulerat anskaffningsvärde | ||
Ingående balans | 5 086 | 5 086 |
Årets anskaffningar | 164 | – |
Försäljning/utrangering | – | – |
Utgående balans | 5 250 | 5 086 |
Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans | –4 138 | –4 134 |
Årets avskrivningar | –4 | –4 |
Försäljning/utrangering | – | – |
Utgående balans | –4 142 | –4 138 |
Ackumulerade nedskrivningar | ||
Ingående balans | –948 | –948 |
Årets nedskrivningar | – | – |
Utgående balans | –948 | –948 |
Netto bokfört värde | 160 | – |
| 2024 | 2023 | |||||
Pågående | Pågående | |||||
Inventarier och | nyanläggningar och | Inventarier och | nyanläggningar och | |||
installationer | betalda förskott | Totalt | installationer | betalda förskott | Totalt | |
Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||||
Ingående balans | 1 963 | 34 | 1 997 | 1 972 | 26 | 1 998 |
Investeringar | 1 | 70 | 71 | 8 | 79 | 87 |
Försäljning/utrangering | – | – | – | –84 | –4 | –88 |
Omklassificeringar | 83 | –84 | –1 | 67 | –67 | – |
Utgående balans | 2 047 | 20 | 2 067 | 1 963 | 34 | 1 997 |
Ackumulerade avskrivningar | ||||||
Ingående balans | –1 653 | – | –1 653 | –1 618 | – | –1 618 |
Årets avskrivningar | –119 | – | –119 | –117 | – | –117 |
Försäljning/utrangering | – | – | – | 82 | – | 82 |
Utgående balans | –1 772 | – | –1 772 | –1 653 | – | –1 653 |
Netto bokfört värde | 275 | 20 | 295 | 310 | 34 | 344 |
Koncernföretag | Intresseföretag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående balans | 106 534 | 128 638 | 628 | 628 |
Köp och nyemissioner | 3 | 150 | – | – |
Aktieägartillskott | 1 076 | 11 857 | – | – |
Återbetalning aktieägartillskott | – | –1 028 | – | – |
Nedskrivning 1) | –14 025 | –32 783 | – | – |
Försäljning | –19 | –300 | – | – |
Utgående balans | 93 569 | 106 534 | 628 | 628 |
Långfristiga räntebärande | Övriga långfristiga | Långfristiga fordringar | ||||||
Aktier och andelar | placeringar | fordringar | koncernföretag | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||||||
Ingående balans | 2 059 | 2 039 | 9 930 | 9 157 | 26 | 36 | 6 635 | 15 414 |
Inköp/kreditgivning/ökning | 146 | 206 | 15 950 | 12 887 | – | – | 1 441 | 11 517 |
Försäljning/amortering/minskning | –6 | –1 | –255 | –4 233 | –8 | – | –3 110 | –10 804 |
Omklassificering | – | – | –6 348 | –8 152 | –10 | –10 | –188 | –8 026 |
Omvärdering | –201 | –185 | 162 | 271 | – | – | – | – |
Omräkningsdifferens | – | – | – | – | – | – | 574 | –1 466 |
Utgående balans | 1 998 | 2 059 | 19 439 | 9 930 | 8 | 26 | 5 352 | 6 635 |
Nominellt innehav | |||||
Innehav | i lokal valuta, | Bokfört värde, | |||
Bolag | Org.nr. | Säte | i procent | miljoner | MSEK |
Koncernföretag | |||||
Ericsson AB | 556056-6258 | Sverige | 100 | 50 | 20 731 |
Ericsson Shared Services AB | 556251-3266 | Sverige | 100 | 361 | 2 216 |
Datacenter i Rosersberg AB | 556895-3748 | Sverige | 100 | – | 74 |
Datacenter i Mjärdevi Aktiebolag | 556366-2302 | Sverige | 100 | 10 | 69 |
Aktiebolaget Aulis | 556030-9899 | Sverige | 100 | 14 | 6 |
Övriga (Sverige) | – | – | 736 | ||
Ericsson Austria GmbH | Österrike | 100 | 4 | 94 | |
Ericsson Danmark A/S | Danmark | 100 | 90 | 216 | |
Oy L M Ericsson Ab | Finland | 100 | 13 | 196 | |
Ericsson France S.A.S | Frankrike | 100 | 21 | 524 | |
Ericsson Antenna Technology Germany GmbH | Tyskland | 100 | 2 | 21 | |
Ericsson Germany GmbH | Tyskland | 100 | 1 | 1 816 | |
Ericsson Hungary Ltd. | Ungern | 100 | 1 301 | 120 | |
L M Ericsson Limited | Irland | 100 | 4 | 34 | |
Ericsson Telecomunicazioni S.p.A. | Italien | 100 | 44 | 2 429 | |
Ericsson Holding International B.V. | Nederländerna | 100 | 222 | 2 983 | |
Ericsson A/S | Norge | 100 | 75 | 257 | |
Ericsson Sp. z o.o. | Polen | 100 | 4 | 412 | |
Ericsson España, S.A.U. | Spanien | 100 | 28 | 14 | |
Ericsson Ltd. | Storbritannien | 100 | 53 | 1 663 | |
Övriga (Europa, förutom Sverige) | – | – | 555 | ||
Ericsson Canada Inc. | Kanada | 100 | – | 221 | |
Ericsson Holding II Inc. | USA | 100 | – | 34 295 | |
Ericsson Smart Factory Inc. | USA | 100 | – | 424 | |
Ericsson Global Network Platform Holding Inc. | USA | 100 | – | 18 031 | |
Compañía Ericsson S.A.C.I. | Argentina | 95 1) | 7 677 | 10 | |
Ericsson de Colombia S.A.S. | Colombia | 100 | 701 | 178 | |
Ericsson Telecom S.A. de C.V. | Mexiko | 100 | 1 439 | 576 | |
Övriga (USA, Latinamerika) | – | – | 384 | ||
Teleric Pty Ltd. | Australien | 100 | 20 | 100 | |
Ericsson (China) Company Ltd. | Kina | 100 | 65 | 475 | |
P.T. Ericsson Indonesia | Indonesien | 95 | 9 531 | 614 | |
Ericsson India Private Limited | Indien | 100 | 291 | 51 | |
Ericsson-LG Co., Ltd. | Korea, Republiken | 75 | 285 | 2 279 | |
Ericsson (Malaysia) Sdn Bhd | Malaysia | 100 | 3 | 131 | |
L. M. Ericsson (Nigeria) Limited | Nigeria | 100 | 50 | 10 | |
Ericsson South Africa (Pty) Ltd. | Sydafrika | 70 | – | 94 | |
Ericsson Taiwan Ltd. | Taiwan | 90 | 270 | 36 | |
Ericsson (Thailand) Ltd. | Thailand | 49 2) | 90 | 17 | |
Ericsson Telekomünikasyon A.Ş. | Turkiet | 100 | 5 | 150 | |
Övriga (resten av världen) | – | – | 327 | ||
Totalt | 93 569 | ||||
Intresseföretag | |||||
ConcealFab,Inc. | USA | 36 | – | 298 | |
Leone Media Inc. | USA | 46 | 134 | – | |
Ericsson Nikola Tesla d.d. | Kroatien | 49 | 65 | 330 | |
Totalt | 628 |
Bolag | Org. nr. | Säte | Innehav, % |
Koncernföretag | |||
Ericsson Telekommunikation GmbH | Tyskland | 100 | |
Ericsson GmbH | Tyskland | 100 | |
Ericsson Telecommunicatie B.V. | Nederländerna | 100 | |
Ericsson Inc. | USA | 100 | |
Vonage Holdings Corp. | USA | 100 | |
Ericsson Enterprise Solutions, Inc. | USA | 100 | |
Iconectiv, LLC | USA | 83 | |
Ericsson Telecomunicações LTDA. | Brasilien | 100 | |
Ericsson Australia Pty. Ltd. | Australien | 100 | |
Ericsson (China) Communications Co. Ltd. | Kina | 100 | |
Nanjing Ericsson Panda Communication Co. Ltd. | Kina | 51 | |
Ericsson Japan K.K. | Japan | 100 |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar, exklusive intresseföretag | 5 | 24 |
Reserv för osäkra kundfordringar | – | –18 |
Kundfordringar, netto | 5 | 6 |
Kundfordringar hos intresseföretag | – | – |
Kundfordringar, totalt | 5 | 6 |
Kundfinansiering | 321 | 231 |
Kundfinansiering, netto | 321 | 231 |
2024 | 2023 | |
Redovisat värde av kundfinansieringskrediter | 321 | 231 |
varav kortfristiga | 128 | 81 |
Finansiella garantier för tredje part | 3 | 4 |
Upplupen ränta | 5 | 7 |
Maximal kreditriskexponering | 329 | 242 |
Avgår risktäckning från tredje part | – | – |
Moderbolagets riskexponering | 329 | 242 |
Åtaganden för kundfinansiering | 145 | 185 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 18 | 19 |
Ökning | – | – |
Ianspråktagande under perioden | –18 | – |
Periodens återföringar av outnyttjade belopp | – | – |
Omräkningsdifferens | – | –1 |
Utgående balans | – | 18 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 231 | 544 |
Tillkomna krediter | 137 | 292 |
Försäljning/återbetalning | –103 | –388 |
Omvärdering | 56 | –217 |
Omräkningsdifferens | – | – |
Utgående balans | 321 | 231 |
| Förfallostruktur | |||||
Totalt | Totalt | ||||
<1 år | 1–5 år | >5 år | 2024 | 2023 | |
Långfristiga fordringar | |||||
Finansiella fordringar | – | 5 352 | – | 5 352 | 6 635 |
Kortfristiga fordringar | |||||
Kundfordringar | 1 240 | – | – | 1 240 | 2 408 |
Finansiella fordringar | 13 954 | – | – | 13 954 | 15 431 |
Totalt | 15 194 | – | – | 15 194 | 17 839 |
Långfristiga skulder | |||||
Finansiella skulder | – | – | – | – | – |
Kortfristiga skulder | |||||
Leverantörsskulder | 426 | – | – | 426 | 316 |
Finansiella skulder | 67 380 | – | – | 67 380 | 47 269 |
Totalt | 67 806 | – | – | 67 806 | 47 585 |