
INLEDNING | VD HAR ORDET | VERKSAMHET | OMVÄRLD OCH MARKNAD | BOLAGSSTYRNING | FINANSIELLA RAPPORTER | REVISIONSBERÄTTELSE | HÅLLBARHET OCH VÄRDESKAPANDE | RISKER OCH RISKHANTERING | AVSTÄMNING OCH DEFINITIONER | AKTIEN OCH ÄGARE
Kredit- och ränteförfallostruktur 31 december 2023 (exkl. bygg- och rörelsekrediter)
Löptid
Ränteförfall Kreditförfall Förfallostruktur derivat
Belopp, mkr Snittränta, % Kreditavtal, mkr Utnyttjat, mkr Räntederivat, mkr Ränta, % Värde, mkr
0–1 år 1 197,5 4,18% 2 569,1 2 569,1 300,0 0,33% 6,7
1–2 år 500,0 2,13% 2 861,0 2 861,0 500,0 0,64% 7,6
2–3 år 2 000,0 2,80% 1 020,7 1 020,7 2 000,0 1,31% 78,2
3–4 år 2 000,0 3,15% 340,8 340,8 2 000,0 1,65% 47,1
4–5 år 500,0 2,38% 0,0 0,0 500,0 0,89% 56,4
> 5 år 1 071,7 4,32% 477,6 477,6 1 071,7 2,83% -38,8
Totalt 7 269,1 3,22% 7 269,1 7 269,1 6 371,7 157,3
varav delägda bolag* 0,0 0,0 0,0
* Avser per 31 december 2023 K-Fast Kilen AB, vilket ägs till 51% av K-Fastigheter. Vid utgången av 2023 hade inga byggnadskreditiv för de färdigställda samägda fastigheterna ännu
lagts om. Cirka 111,3 mkr av befintliga byggnadskreditiv var relaterade till färdigställda samägda förvaltningsfastigheter.
Finansiella mål Finansiella mål
Finansiell
kovenant
Utfall
31 dec 2023
Skuldsättning, % max. 70% 60,2%
Soliditet, % min. 25% min. 25% 30,3%
Räntetäckningsgrad, ggr* min. 1,75 ggr min. 1,50 ggr 1,7 ggr
* Avser rullande 12 månader vid årets utgång.
FINANSIERING OCH VÄRDERING
Finansiering
K-Fastigheters tillgångar utgörs primärt av bostäder belägna på
ett flertal större orter i Öresundsregionen, Västra Götalands- och
Mälardalsregionerna. Verksamheten kännetecknas av långsiktigt
stabila kassaflöden då risken är spridd på ett stort antal kunder
och relativt diversifierad geografi. Vidare är en hög andel av
K-Fastigheters bostäder nyproducerade under de senaste tio åren.
Sammantaget gör detta att K-Fastigheters tillgångar kan belånas
högre än kommersiella fastigheter, fastigheter i mindre orter och/
eller fastigheter i sämre skick.
Finanspolicy
K-Fastigheters finanspolicy stipulerar hur den finansiella
verksamheten ska bedrivas och hur verksamheten regleras och följs
upp utifrån tydligt definierade mål och risknivåer med avseende
på Valutarisk, Ränterisk, Finansieringsrisk, Likviditetsrisk och
Kreditrisk (se not 22 i Förvaltningsberättelsen).
Finanspolicyn syftar till att fastlägga enhetliga riktlinjer och ramar
för de finansiella aktiviteterna inom koncernen i samband med
upplåning, skuldförvaltning och likviditetshantering. Riktlinjerna
ska ligga till grund för en god kontroll och kostnadseffektiv
hantering av finansiella flöden och risker, samtidigt som en
långsiktigt god utveckling av finansnettot och en positiv effekt på
koncernens resultat uppnås.
Finansiella mål
Övergripande begränsas koncernens finansiella risk genom en sund
kapitalstruktur och ett stabilt positivt kassaflöde, vilket över tid
tryggar koncernens kort- och långsiktiga kapitalförsörjning. För att
uppnå en sund kapitalstruktur och ett stabilt positivt kassaflöde har
styrelsen fastställt följande finansiella mål:
• Soliditet på koncernnivå ska vara minst 25 procent.
• Räntetäckningsgraden ska vara minst 1,75 ggr.
• Skuldsättningsgrad får uppgå till maximalt 70 procent relativt
koncernens samtliga tillgångar och skulder.
Dessa finansiella måltal motsvarar generellt även de så kallade
finansiella kovenanter som koncernen är ålagd att följa och
redovisa i enlighet med ingångna låneavtal. Samtliga kovenanter
har uppfyllts under året.
Skuld- och derivatportfölj
K-Fastigheter finansierade vid årets utgång sina tillgångar uteslutande
med bilaterala lån med nordiska banker som motparter. Koncernens
räntebärande skulder uppgick vid årets utgång till 10 117,8 mkr
(8 461,4), varav 3 462,8 mkr (2 049,9) klassificeras som kortfristiga
räntebärande skulder. De räntebärande skulderna fördelas på
bottenlån för färdigställda förvaltnings- och rörelsefastigheter
om 6 747,9 mkr (5 743,2), byggkrediter om 2 077,9 mkr (1 591,2),
leasingskulder om 92,1 mkr (93,1), rörelse- och förvärvskrediter om
949,9 mkr (783,8) och säljarrevers avseende förvärvet av K-Prefab
om 250,0 mkr (250,0). Skuldsättningsgraden för koncernen
uppgick till 60,2 procent (55,4) och belåningsgrad färdigställda
förvaltningsfastigheter uppgick till 62,5 procent (58,2). Ökningen i
skuldsättnings- och belåningsgrad beror primärt på lägre värdering
av färdigställda förvaltningsfastigheter.
Vid årets utgång hade koncernen kontrakterade kreditavtal om
10 781,7 mkr (9 671,6), varav 6 747,9 mkr (5 743,2) avsåg
finansiering av färdigställda förvaltnings- och rörelsefastigheter,
varav 2 319,1 mkr (1 706,9) förfaller till omförhandling under de
närmaste tolv månaderna. Utöver finansiering av färdigställda
förvaltnings- och rörelsefastigheter utgörs kontrakterade kreditavtal
av byggkrediter om 2 937,6 mkr (2 867,1) och rörelse- och
förvärvskrediter om 1 096,3 mkr (1 061,3), varav 202,5 mkr (292,5)
respektive 68,8 mkr (93,8) avser förvärvsfinansiering av K-Prefab
respektive Mjöbäcks Entreprenad AB. Byggkrediter och rörelse-
och förvärvskrediter var vid årets utgång utnyttjade till 2 077,9 mkr
(1 591,2) respektive 949,9 mkr (783,8).
27