| KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT | |||
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | ||
| (TSEK) Not | |||
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Summa intäkter | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Artist- och produktionskostnader | - | - | |
Handelsvaror | - | - | |
Övriga externa kostnader | 4, 5 | - | - |
Personalkostnader | 4 | - | - |
Avskrivningar och nedskrivningar anläggningstillgångar | 6 | - | - |
Resultat från andelar i intressebolag | |||
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | - | ||
| Resultat från finansiella poster | |||
Ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | ||
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | - | - |
Finansnetto | - | - | |
Resultat före skatt | - | ||
| Skatt på årets resultat | 8 | ||
Årets resultat | - | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
| Resultat i kronor per aktie före utspädning | 9 | - | |
| Resultat i kronor per aktie efter utspädning | 9 | - |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | ||
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| (TSEK) Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Årets resultat | - | |
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som kommer omklassificeras till resultatet | ||
| Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska dotterbolag | - | |
Årets övrigt totalresultat | - | |
Årets totalresultat | - |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets ägare | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
Summa | - |
(TSEK) | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| (Omräknad*) | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Goodwill | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Förbättringsutgift på annans fastighet | 11 | ||
Övriga materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intressebolag | 13 | ||
Övriga finansiella tillgångar | 21 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | |||
Uppskjuten skattefordran | 8 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Kundfordringar | 15 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16, 27 | ||
Likvida medel | 24 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 | ||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | - | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | - | - | |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 25 | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 18, 21 | ||
Leasingskulder | 12, 21 | ||
Övrig långfristig skuld | 21 | ||
Avsättningar | |||
Uppskjuten skatteskuld | 8 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 18 | ||
Leasingskulder | 12, 21 | ||
Leverantörsskulder | 21 | ||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga skulder | |||
Förutbetalda biljettintäkter | 19 | ||
Upplupna kostnader | 19, 27 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | Summa | Innehav | |||||
| vinstmedel | Moment | utan be- | |||||
| Tillskjutet | inkl årets | Groups | stämmande | ||||
| (TSEK) | Aktiekapital | kapital | Reserver | resultat | aktieägare | inflytande | Summa |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | - | ||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
| Årets totalresultat | - | ||||||
| Transaktioner med koncernens ägare | |||||||
Inlösta teckningsoptioner | |||||||
Emissionskostnader | - | - | - | ||||
Summa transaktioner med ägare | |||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | - | |||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | - | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
| Årets totalresultat | - | - | - | ||||
| Transaktioner med koncernens ägare | |||||||
Inlösta teckningsoptioner | |||||||
Emissionskostnader | - | - | - | ||||
Summa transaktioner med ägare | |||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | - |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | ||
(TSEK) | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| (Omräknad*) | |||
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Rörelseresultat | - | ||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 24 | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändringar i rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | - | ||
Förändring av kortfristiga fordringar | - | ||
Förändring av kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av immateriella tillgångar | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Rörelseförvärv | 25 | - | - |
Utdelning intressebolag | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 22 | ||
Upptagna lån | 24 | ||
Avbetalda lån | - | ||
Amortering av räntebärande skulder | 24 | - | - |
Amortering av leasingskuld | 24 | - | - |
Inbetalning från inlösta teckningsoptioner | |||
Utbetalda transaktionskostnader | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | |||
| LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS UTGÅNG | 24 |
| Event & | Koncern- | |||||
| Wallmans | Commu- | Kungsports- | gemensamt, | Summa | ||
2024 | 2Entertain | gruppen | eliminering | koncernen | ||
| Group | nication | |||||
| Nettoomsättning | ||||||
Extern försäljning | 300 487 | 313 305 | 330 982 | 120 165 | 3 020 | 1 067 959 |
Intern försäljning | 1 000 | 405 | 201 | - | -1 606 | - |
Summa nettoomsättning | 301 487 | 313 710 | 331 183 | 120 165 | 1 414 | 1 067 959 |
Rörelseresultat (EBIT) | 31 075 | -18 465 | 17 730 | 849 | -46 828 | -15 639 |
| Övriga upplysningar | ||||||
Investeringar | 3 910 | 3 507 | 133 | 5 187 | 2 866 | 15 603 |
Avskrivningar | -5 111 | -34 137 | -917 | -18 453 | -10 320 | -68 938 |
Nedskrivningar | - | -6 154 | -5 000 | - | -30 000 | -41 154 |
Anläggningstillgångar | 81 598 | 285 242 | 39 600 | 249 310 | 55 327 | 711 077 |
- varav Sverige | 81 350 | 151 942 | 39 600 | 249 310 | 55 327 | 577 529 |
- varav Norge | 248 | 19 970 | - | - | - | 20 218 |
- varav Danmark | - | 113 329 | - | - | - | 113 329 |
| Event & | Koncern- | |||||
| Wallmans | Commu- | Kungsports- | gemensamt, | Summa | ||
2023 | 2Entertain | gruppen | eliminering | koncernen | ||
| Group | nication | |||||
| Nettoomsättning | ||||||
Extern försäljning | 319 508 | 378 014 | 240 679 | 102 739 | 1 022 | 1 041 962 |
Intern försäljning | 5 996 | 8 769 | 516 | - | -15 281 | - |
Summa nettoomsättning | 325 504 | 386 783 | 241 195 | 102 739 | -14 259 | 1 041 962 |
Rörelseresultat (EBIT) | 47 730 | 14 871 | 10 647 | 7 856 | -13 635 | 67 469 |
| Övriga upplysningar | ||||||
Investeringar | 6 486 | 20 045 | 256 | 11 453 | 763 | 39 003 |
Avskrivningar | -3 784 | -44 530 | -1 291 | -15 725 | -628 | -65 958 |
Nedskrivningar | - | - | - | - | - | |
Anläggningstillgångar | 84 104 | 292 164 | 44 930 | 224 121 | 62 852 | 708 171 |
- varav Sverige | 83 856 | 172 792 | 44 930 | 224 121 | 62 852 | 588 551 |
- varav Norge | 248 | 25 481 | - | - | - | 25 729 |
- varav Danmark | - | 93 891 | - | - | - | 93 891 |
| Event & | Koncern- | |||||
| Wallmans | Commu- | Kungsports- | gemensamt, | Summa | ||
Segmentens tillgångar | 2Entertain | gruppen | eliminering | koncernen | ||
| Group | nication | |||||
Per 31 december 2024 | 259 349 | 398 926 | 181 277 | 275 125 | -137 741 | 976 936 |
Per 31 december 2023 | 235 474 | 510 661 | 171 502 | 273 416 | -155 782 | 1 035 271 |
| Event & | Koncern- | |||||
| Wallmans | Communica- | Kungsports- | gemensamt, | Totalt | ||
2024 | 2Entertain | gruppen | eliminering | koncernen | ||
| Group | tion | |||||
| Sverige | ||||||
Tjänster | 250 432 | 40 557 | 331 183 | 37 094 | 1 446 | 660 712 |
Varor | 13 476 | 80 116 | - | 83 071 | -32 | 176 631 |
| Norge | ||||||
Tjänster | 37 579 | 29 304 | - | - | - | 66 883 |
Varor | - | 27 137 | - | - | - | 27 137 |
| Danmark | ||||||
Tjänster | - | 12 281 | - | - | - | 12 281 |
Varor | - | 124 315 | - | - | - | 124 315 |
Summa omsättning per segment | 301 487 | 313 710 | 331 183 | 120 165 | 1 446 | 1 067 959 |
| Event & | Koncern- | |||||
| Wallmans | Communica- | Kungsports- | gemensamt, | Totalt | ||
2023 | 2Entertain | gruppen | eliminering | koncernen | ||
| Group | tion | |||||
| Sverige | ||||||
Tjänster | 268 673 | 63 408 | 241 195 | 29 266 | -14 259 | 588 283 |
Varor | 16 981 | 117 439 | - | 73 473 | - | 207 893 |
| Norge | ||||||
Tjänster | 39 850 | 32 893 | - | - | - | 72 743 |
Varor | - | 34 902 | - | - | - | 34 902 |
| Danmark | ||||||
Tjänster | - | 11 404 | - | - | - | 11 404 |
Varor | - | 126 737 | - | - | - | 126 737 |
Summa omsättning per segment | 325 504 | 386 783 | 241 195 | 102 739 | -14 259 | 1 041 962 |
Övriga intäkter | 2024 | 2023 |
Kulturstöd | - | -155 |
Omställningsstöd | 2 506 | 2 952 |
Permitteringsstöd | - | 361 |
Elstöd, Grönt bidrag | - | 1 466 |
Övriga intäkter | 1 327 | 3 113 |
Summa | 3 833 | 7 737 |
2024 | 2024 | 2023 | 2023 | |
| Medelantal | Varav | Medelantal | Varav | |
| anställda | kvinnor | anställda | kvinnor | |
Sverige | 297 | 47% | 252 | 48% |
Norge | 78 | 50% | 92 | 61% |
Danmark | 82 | 45% | 79 | 46% |
Summa | 457 | 47% | 423 | 51% |
| Könsfördelning, ledande | 2024 | 2024 | 2023 | 2023 |
| befattningshavare | ||||
| Medelantal | Varav | Medelantal | Varav | |
| anställda | kvinnor | anställda | kvinnor | |
Styrelseledamöter | 5 | 40% | 5 | 36% |
Styrelsesuppleant | 0 | 0% | 0 | 0% |
VD och övriga ledande befattningshavare | 9 | 25% | 9 | 27% |
Summa | 14 | 30% | 14 | 30% |
Kostnader för ersättningar till anställda | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar m.m. | 230 271 | 219 028 |
Övriga sociala avgifter | 57 468 | 53 470 |
Pensionskostnader | 22 090 | 18 366 |
Summa | 309 829 | 290 864 |
Löner och andra ersättningar | 2024 | 2023 |
Ledande befattningshavare | 16 151 | 14 514 |
- varav rörliga lönekostnader o.d. | 1 597 | 1 290 |
Övriga anställda | 214 120 | 204 514 |
- varav rörliga lönekostnader o.d. | 487 | 487 |
Summa | 230 271 | 219 028 |
Sociala kostnader | 2024 | 2023 |
Pensionskostnader | 22 090 | 18 366 |
- varav ledande befattningshavare | 2 997 | 2 621 |
- övriga anställda | 19 093 | 15 745 |
Övriga sociala kostnader | 57 468 | 53 470 |
Summa | 79 558 | 71 836 |
| Total lönrelaterad | Totalt | ||||
| Övrig | ersättning för ledande | konsult- | |||
2024 | Fast grundlön | Pensionskostnad | ersättning | befattningshavare | arvode* |
Martin du Hane, VD | 2 232 | 706 | 723 | 3 661 | |
Övriga ledande befattningshavare | 9 325 | 2 291 | 874 | 12 490 | 2 220 |
11 557 | 2 997 | 1 597 | 16 151 | 2 220 |
| Total lönrelaterad | Totalt | ||||
| Övrig | ersättning för ledande | konsult- | |||
2023 | Fast grundlön | Pensionskostnad | ersättning | befattningshavare | arvode* |
Martin du Hane, VD | 2 180 | 626 | 512 | 3 318 | |
Övriga ledande befattningshavare | 8 423 | 1 995 | 778 | 11 196 | 2 220 |
10 603 | 2 621 | 1 290 | 14 514 | 2 220 |
| Arvode för | ||
2024 | Arvode | styrelseutskott |
Leif West, styrelseordförande | 275 | 50 |
Kenneth Engström, styrelseledamot | 130 | 35 |
Anna Bauer, styrelseledamot | 130 | - |
Oscar Wallblom, styrelseledamot | 130 | - |
Tina Tropp Jerresand, styrelseledamot | 130 | 15 |
795 | 100 |
| Arvode för | ||
2023 | Arvode | styrelseutskott |
Leif West, styrelseordförande | 275 | 50 |
Kenneth Engström, styrelseledamot | 130 | 35 |
Anna Bauer, styrelseledamot | 130 | - |
Bo Wallblom, styrelseledamot | 47 | - |
Oscar Wallbom, styrelseledamot | 83 | - |
Peter Settman, styrelseledamot | 47 | - |
Tina Tropp Jerresand, styrelseledamot | 130 | 15 |
Thomas Engelhart, styrelseledamot | 47 | - |
888 | 100 |
Ernst & Young | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdrag | 2 291 | 2 107 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 223 | 311 |
Skatterådgivning | 120 | 144 |
Övriga tjänster | 7 | 46 |
Summa | 2 641 | 2 608 |
Fördelning av avskrivningar | 2024 | 2023 |
Immateriella anläggningstillgångar | -2 497 | -1 111 |
Inventarier | -13 646 | -11 380 |
Förbättringsutgift på annans fastighet | -2 693 | -2 810 |
Nyttjanderättstillgång | -50 102 | -50 657 |
Summa | -68 938 | -65 958 |
Fördelning av nedskrivningar | 2024 | 2023 |
Goodwill | -5 000 | - |
Nyttjanderättstillgång | -36 154 | - |
Summa | -41 154 | - |
Finansiella intäkter | 2024 | 2023 |
Övriga ränteintäkter | 3 210 | 3 527 |
Valutakursförändringar | - | 1 070 |
Summa | 3 210 | 4 597 |
Finansiella kostnader | 2024 | 2023 |
Räntekostnader finansiell leasing | -22 468 | -12 040 |
Räntekostnader lån | -15 779 | -16 908 |
Valutakursförändringar | -1 610 | - |
Summa | -39 857 | -30 558 |
Aktuell skattekostnad | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt på periodens resultat | -3 745 | -4 869 |
Summa aktuell skatt | -3 745 | -4 869 |
| Uppskjuten skatt | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 8 336 | 706 |
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag | 4 380 | 5 619 |
Summa uppskjuten skatt | 12 716 | 6 325 |
Skatt på årets resultat | 8 971 | 1 456 |
Avstämning av effektiv skattesats | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | -52 286 | 43 118 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget (20,6%) | 10 771 | -8 882 |
Övriga ej avdragsgilla kostnader | -4 996 | -2 419 |
Återläggning ej skattepliktig intäkt | 387 | 6 393 |
Ej avdragsgill ränta enligt ränteavdragsbegränsningarna | 1 779 | 2 039 |
Utnyttjande av tidigare oredovisade skattemässiga underskott | - | 4 119 |
Effekt av nedskrivningar goodwill | 1 030 | - |
Skillnad i olika verksamhetsländers skattesats | - | -60 |
Årlig avskrivning uppskjuten skatt avseende direktavdrag byggnad | - | 266 |
Redovisad skatt | 8 971 | 1 456 |
Uppskjuten skattefordran | 2024 | 2023 |
Skattemässiga underskott | 18 865 | 15 404 |
Temporära skillnader | 21 886 | 13 550 |
Summa | 40 751 | 28 954 |
Uppskjuten skatteskuld | 2024 | 2023 |
Direktavdrag byggnad Golden Hits AB | - | -88 |
| Summa | - | -88 |
| Redovisat | ||||||
| Balans per | över resultat- | Koncern- | Omräknings- | Balans per | ||
| 1 jan 2024 | räkningen | bidrag Norge | Övrigt | differens | 31 dec 2024 | |
Skattemässiga underskott | 15 404 | 4 381 | -567 | -320 | -34 | 18 865 |
Temporära skillnader IFRS 16* | 13 550 | 8 335 | - | - | 1 | 21 886 |
| Utgående redovisat värde | ||||||
uppskjuten skattefordran | 28 954 | 12 716 | -567 | -320 | -33 | 40 751 |
| Redovisat | ||||||
| Balans per | över resultat- | Koncern- | Omräknings- | Balans per | ||
| 1 jan 2024 | räkningen | bidrag Norge | Övrigt | differens | 31 dec 2024 | |
| Temporära skillnader | ||||||
byggnadsinventarier | -88 | 88 | - | - | - | - |
| Utgående redovisat värde | ||||||
uppskjuten skatteskuld | -88 | 88 | - | - | - | - |
2024 | 2023 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | -43 631 | -44 505 |
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning | 25 194 382 | 22 726 438 |
Resultat i kronor per aktie före utspädning | -1,73 | 1,96 |
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädande aktier | 25 306 410 | 23 089 359 |
Resultat i kronor per aktie efter utspädning | -1,73 | 1,93 |
Eget kapital per aktie, kr | 2,16 | 3,80 |
Antal aktier vid periodens utgång, st | 25 315 879 | 24 909 909 |
Börskurs per bokslutsdatum, kr | 8,80 | 12,52 |
Goodwill | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 273 280 | 267 280 |
Tillkommande Goodwill - Rörelseförvärv | - | 6 000 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 273 280 | 273 280 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -37 534 | -37 534 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -37 534 | -37 534 |
Ingående nedskrivningar | -39 440 | -39 440 |
Årets nedskrivningar | -5 000 | - |
Utgående nedskrivningar | -44 440 | -39 440 |
Redovisat värde | 191 306 | 196 306 |
2024 | 2023 | |
2Entertain | 8 781 | 8 781 |
Hansen | 8 296 | 8 296 |
Minnesota | 29 852 | 34 852 |
Conciliance | 49 287 | 49 286 |
Ballbreaker | 46 144 | 46 144 |
Wallmans | 48 944 | 48 947 |
Summa | 191 304 | 196 306 |
| Minskning av | |||
| Ökning av diskon- | tillväxttakten | Minskning av | |
| teringsräntan efter | bortom prognos- | rörelsemarginalen | |
| skatt med 1% | perioden med -1% | (EBIT) med -1 % | |
Wallmans | nej | nej | nej |
Minnesota | ja | ja | ja |
Hansen | nej | nej | nej |
Conciliance | nej | nej | ja |
Balbreaker | nej | nej | nej |
2Entertain | nej | nej | nej |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 15 025 | 9 280 |
Årets anskaffningar | 1 900 | 5 745 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 16 925 | 15 025 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -9 035 | -7 927 |
Årets avskrivningar | -2 497 | -1 111 |
Valutaomräkning | 6 | 3 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -11 526 | -9 035 |
Redovisat värde | 5 399 | 5 990 |
Förbättringsutgift på annans fastighet | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 71 028 | 88 953 |
Årets anskaffningar | 7 273 | 2 537 |
Försäljningar, utrangeringar | - | -19 285 |
Omklassificeringar | - | -55 |
Valutakursdifferenser | 856 | -1 122 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 79 157 | 71 028 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -59 728 | -77 497 |
Årets avskrivningar | -2 693 | -2 615 |
Försäljningar, utrangeringar | - | 18 940 |
Omklassificeringar | - | 6 |
Valutakursdifferenser | -720 | 1 438 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -63 141 | -59 728 |
Redovisat värde | 16 016 | 11 300 |
Inventarier | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 240 062 | 219 757 |
Årets anskaffningar | 8 187 | 33 221 |
Årets tillägg genom rörelseförvärv | - | 1 334 |
Omklassificeringar | 2 | -4 785 |
Försäljningar, utrangeringar | -26 761 | -6 747 |
Valutakursdifferenser | 1 118 | -2 718 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 222 608 | 240 062 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -177 043 | -174 763 |
Årets avskrivningar | -11 889 | -11 380 |
Årets avskrivning genom rörelseförvärv | - | -911 |
Omklassificeringar | -40 | 1 781 |
Försäljningar, utrangeringar | 24 763 | 6 572 |
Valutakursdifferenser | -892 | 1 658 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -165 101 | -177 043 |
Redovisat värde | 57 507 | 63 019 |
Pågående nyanläggningar och förskott | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 825 | - |
Årets anskaffningar | 1 231 | 825 |
Omklassificerat | -952 | - |
Redovisat värde | 1 104 | 825 |
Nyttjanderättstillgång 2024 | Hyrda lokaler | Övrigt * | Totalt |
Ingående anskaffningsvärde 2024-01-01 | 646 662 | 3 655 | 650 317 |
Förlängda/omförhandlade kontrakt | 73 544 | - | 73 544 |
Avslutade/utrangerade kontrakt | -2 551 | - | -2 551 |
Valutakursdifferenser | 2 356 | - | 2 356 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2024-12-31 | 720 011 | 3 655 | 723 666 |
Ingående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 2024-01-01 | -269 658 | -1 281 | -270 940 |
Årets avskrivningar | -49 110 | -1 017 | -50 127 |
Nedskrivningar | -36 154 | - | -36 154 |
Avslutade/utrangerade kontrakt | 2 290 | - | 2 290 |
Valutakursdifferenser | 298 | - | 298 |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 2024-12-31 | -352 334 | -2 298 | -354 633 |
Redovisat värde 2024-12-31 | 367 676 | 1 357 | 369 033 |
Nyttjanderättstillgång 2023 | Hyrda lokaler | Övrigt * | Totalt |
Ingående anskaffningsvärde 2023-01-01 | 539 108 | 3779 | 542 887 |
Nya kontrakt | 35 873 | 35 873 | |
Förlängda/omförhandlade kontrakt | 70 437 | -124 | 70 313 |
Avslutade/utrangerade kontrakt | -10 | -10 | |
Valutakursdifferenser | 1 253 | 1 253 | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2023-12-31 | 646 662 | 3 655 | 650 317 |
Ingående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 2023-01-01 | -220 384 | -270 | -220 654 |
Årets avskrivningar | -49 303 | -1 012 | -50 315 |
Avslutade/utrangerade kontrakt | 5 | - | 5 |
Valutakursdifferenser | 24 | - | 24 |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar 2023-12-31 | -269 658 | -1 281 | -270 940 |
Redovisat värde 2023-12-31 | 377 003 | 2 374 | 379 377 |
2024 | 2023 | |
Leasingkostnader korttidsleasingavtal ** | -13 946 | -15 870 |
Leasingkostnader av mindre värde | -3 144 | -1 932 |
Summa | -17 090 | -17 802 |
Löptid leasingskuld | 2024 | 2023 |
Kortfristig del (inom 1 år) | 61 220 | 61 146 |
Långfristig del (>1 år) | 420 046 | 384 844 |
Utgående leasingskuld | 481 266 | 445 990 |
2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid årets ingång | 22 326 | 15 764 |
Utdelning | -1 383 | - |
Andel i intresseföretagets resultat | 8 913 | 6 563 |
Redovisat värde | 29 856 | 22 326 |
| Karaktären av | ||||
Företagets namn | Verksamhetsort/ land | Org nr | Ägarandel | företagets förbindelse |
Oscarsteatern AB | Stockholm, Sverige | 556027-6163 | 50,0% | Fotnot 1 |
Tickster AB | Göteborg, Sverige | 556755-3044 | 18,2% | Fotnot 2 |
Oscarsteatern AB | 2024 | 2023 |
Totala intäkter | 67 287 | 64 328 |
Rörelseresultat | 10 247 | 9 968 |
Totalresultat | 8 840 | 8 202 |
Oscarsteatern AB | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 7 108 | 2 425 |
Omsättningstillgångar | 44 989 | 53 645 |
Eget kapital | 27 863 | 23 386 |
Kortfristiga skulder | 19 733 | 32 684 |
Tickster AB | 2024 | 2023 |
Totala intäkter | 106 187 | 98 585 |
Rörelseresultat | 20 652 | 24 872 |
Totalresultat | 11 723 | 15 930 |
Tickster AB | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 28 963 | 26 226 |
Omsättningstillgångar | 176 781 | 143 640 |
Eget kapital | 55 137 | 48 143 |
Avsättningar | 3 245 | - |
Kortfristiga skulder | 147 362 | 121 723 |
2024 | 2023 | |
Råvaror och förnödenheter | 7 015 | 7 141 |
7 015 | 7 141 |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar | 54 688 | 125 474 |
Reserv för osäkra fordringar | -832 | -63 |
Summa fordringar, netto | 53 856 | 125 411 |
Åldersfördelning av kundfordringar | 2024 | 2023 |
Ej förfallna | 44 359 | 113 438 |
<30 dagar | 8 896 | 10 691 |
30-90 dagar | 1 015 | 235 |
91-180 dagar | 33 | 66 |
>180 dagar | 385 | 1 044 |
varav reserverade | -832 | -63 |
Belopp vid årets utgång | 53 856 | 125 411 |
Avsättning för osäkra kundfordringar | 2024 | 2023 |
Avsättning vid årets början | 63 | 163 |
Avsättning för befarade förluster | 832 | 15 |
Återförda outnyttjade belopp | -63 | -115 |
Belopp vid årets utgång | 832 | 63 |
2024 | 2023 | |
| (Omräknad*) | ||
Förutbetalda produktionskostnader | 27 822 | 30 549 |
Upplupna intäkter | 9 911 | 11 402 |
Övriga poster | 25 402 | 18 407 |
Summa | 63 135 | 60 358 |
Aktiekapital | Antal aktier | Kvotvärde | |
Ingående värde | 62 274 775 | 24 909 909 | 2,50 |
Inlösta Teckningsoptioner | 1 014 922 | 405 970 | 2,50 |
Utgående värde | 63 289 698 | 25 315 879 |
Reserver koncernen - Omräkningsreserv | 2024 | 2023 |
Ingående värde | -1 030 | 2 666 |
Omräkningsreserv | 1 080 | -3 696 |
Utgående balans | 50 | -1 030 |
Långfristig | 2024 | 2023 |
Obligation | - | 109 238 |
Leasingskuld | 420 046 | 384 844 |
Anstånd skatter och avgifter | 22 936 | 45 228 |
Summa | 442 982 | 539 310 |
| Kortfristig | ||
Obligation | 109 239 | - |
Leasingskuld | 61 220 | 61 146 |
Anstånd skatter och avgifter | 22 342 | 18 580 |
Summa | 192 801 | 79 726 |
Summa upplåning | 635 783 | 619 036 |
2024 | 2023 | |
Inom ett år | 192 801 | 79 726 |
1-5 år | 279 208 | 396 950 |
>5 år | 163 774 | 142 360 |
Summa | 635 783 | 619 036 |
Redovisat värde | Verkligt värde | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Obligation | 109 238 | 109 238 | 109 238 | 109 238 |
Leasingskuld | 481 266 | 445 990 | 481 266 | 445 990 |
Anstånd skatter och avgifter | 45 278 | 63 808 | 45 278 | 63 808 |
Summa | 635 783 | 619 036 | 635 783 | 619 036 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2024 | 2023 |
| (Omräknad*) | ||
Upplupna löner och semesterlöner | 27 429 | 25 945 |
Upplupna sociala avgifter | 19 787 | 18 936 |
Upplupna produktionskostnader | 12 431 | 21 687 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter pågående projekt | 20 338 | 35 461 |
Övriga poster | 18 134 | 21 300 |
Summa | 98 119 | 123 329 |
| *Omräknad, för vidare information se not 27. | ||
Förutbetalda biljettintäkter | 2024 | 2023 |
Förutbetalda biljettintäkter vid årets ingång | 84 708 | 87 296 |
Under året intäktsförda biljettintäkter | -164 089 | -257 044 |
Under året skuldförda förutbetalda biljettintäkter | 192 943 | 254 456 |
Belopp vid årets utgång | 113 562 | 84 708 |
| Värderade till | Värdering | |||
| Värderade till verkligt | verkligt värde via | till upplupet | Summa | |
| värde via resultatet | Övrigt Totalresultat | anskaffningsvärde | redovisat värde | |
| Finansiella tillgångar | ||||
Kundfordringar | - | - | 53 856 | 53 856 |
Upplupna intäkter | - | - | 9 911 | 9 911 |
Likvida medel | - | - | 110 987 | 110 987 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 105 | 105 |
| Summa | - | - | 174 859 | 174 859 |
| Finansiella skulder | ||||
Räntebärande skulder | - | - | 109 239 | 109 239 |
Leasingskulder | - | - | 481 266 | 481 266 |
Hyresanståndsskuld | - | - | 5 664 | 5 664 |
Anstånd skatter och avgifter | 45 278 | 45 278 | ||
Leverantörsskulder | - | - | 50 628 | 50 628 |
| Summa | - | - | 692 075 | 692 075 |
| Värderade till | Värdering | |||
| Värderade till verkligt | verkligt värde via | till upplupet | Summa | |
| värde via resultatet | Övrigt Totalresultat | anskaffningsvärde | redovisat värde | |
| Finansiella tillgångar | ||||
Kundfordringar | - | - | 125 411 | 125 411 |
Upplupna intäkter | - | - | 11 402 | 11 402 |
Likvida medel | - | - | 108 358 | 108 358 |
Andra långfristiga fordringar | - | - | 74 | 74 |
| Summa | - | - | 245 245 | 245 245 |
| Finansiella skulder | ||||
Räntebärande skulder | - | - | 109 238 | 109 238 |
Leasingskulder | - | - | 445 990 | 445 990 |
Hyresanståndsskuld | - | - | 9 132 | 9 132 |
Anstånd skatter och avgifter | 63 808 | 63 808 | ||
Leverantörsskulder | - | - | 79 308 | 79 308 |
| Summa | - | - | 707 476 | 707 476 |
2024-12-31 | Inom ett år | 1-2 år | 2-5 år | >5 år |
Räntebärande skulder | 109 239 | - | - | - |
Leasingskuld | 61 220 | 67 001 | 189 271 | 163 775 |
Hyresanståndsskuld | 1 888 | 3 776 | - | - |
Leverantörsskulder | 50 628 | - | - | - |
Anstånd skatter och avgifter | 22 342 | 22 935 | - | - |
Totalt | 245 317 | 93 712 | 189 271 | 163 775 |
2023-12-31 | Inom ett år | 1-2 år | 2-5 år | >5 år |
Räntebärande skulder | - | 109 238 | - | - |
Leasingskuld | 61 146 | 62 268 | 180 215 | 142 361 |
Hyresanståndsskuld | 3 656 | 2 738 | 2 738 | - |
Leverantörsskulder | 79 308 | - | - | - |
Anstånd skatter och avgifter | 18 580 | 30 152 | 15 076 | - |
Totalt | 162 690 | 204 396 | 198 029 | 142 361 |
2024 | 2023 | |
Total upplåning (Not 18) | 635 783 | 619 036 |
Avgår: likvida medel (Not 24) | -110 987 | -108 358 |
Nettoskuld | 524 796 | 510 678 |
Summa eget kapital | 54 633 | 94 728 |
Skuldsättningsgrad, netto % | 961% | 539% |
Ställda säkerheter | 2024 | 2023 |
Företagsinteckningar | 45 500 | 45 500 |
Pantsatta dotterbolagsaktier | 195 043 | 182 427 |
Summa ställda säkerheter | 240 543 | 227 927 |
| Justeringar för poster som | ||
inte ingår i kassaflödet | 2024 | 2023 |
Av- och nedskrivningar | 110 092 | 65 958 |
Förändring avsättningar | 44 | -9 825 |
Realisationsresultat | -2 680 | -7 053 |
Andel i intressebolags resultat | -8 912 | -7 000 |
Övrigt | -1 083 | -5 194 |
Summa | 97 430 | 36 886 |
Räntor och utdelningar | 2024 | 2023 |
Erhållen ränta | 3 210 | 4 597 |
Betald ränta | -38 247 | -28 948 |
Summa | -35 037 | -24 351 |
Finansieringsverksamheten | 2024 | 2023 |
Upptagna lån | 17 500 | - |
Avbetalda lån | -17 500 | - |
Amortering superlånefacilitet | - | -35 000 |
Amortering anstånd skatter och avgifter | -18 530 | -18 765 |
Amortering hyresanstånd | -3 469 | -7 673 |
Summa | -21 999 | -61 438 |
Förändring räntebärande skulder inkl hyresanstånd | 2024 | 2023 |
Ingående räntebärande skulder | 628 363 | 629 643 |
Amortering superlånefacilitet | - | -35 000 |
Amortering anstånd | -21 999 | -26 438 |
Amortering leasingskuld | -40 635 | -47 272 |
Justeringar leasingavtal | 75 718 | 107 430 |
Utgående räntebärande skulder inkl hyresanstånd | 641 477 | 628 363 |
Likvida medel | 2024 | 2023 |
Kassa och bank | 110 987 | 108 358 |
Summa | 110 987 | 137 800 |
Post | Tidigare | Justerat | Förändring |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 274 | 1 035 | -239 |
Tillgångar | 1 274 | 1 035 | -239 |
Upplupna kostnader | 1 179 | 941 | -239 |
Skulder | 1 179 | 941 | -239 |
Eget Kapital | 95 | 95 | - |
Nyckeltal | Tidigare | Justerat | Förändring |
Soliditet | 7% | 9% | +2%-enheter |
Kassalikviditet | 88% | 81% | -7%-enheter |
Andelar i koncernbolag | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 154 883 | 154 883 |
Lämnade aktieägartillskott | 72 100 | 7 500 |
Nedskrivning av lämnade aktieägarstillskott | -72 100 | -7 500 |
Redovisat värde vid årets utgång | 154 883 | 154 883 |
Företagets namn | Säte / land | Org nr | Ägarandel | Verksamhet |
2Entertain AB | Falkenberg, Sverige | 556436-0948 | 100% | Fotnot 1 |
2E Event AB | Falkenberg, Sverige | 556740-2465 | 100% | Fotnot 2 |
Wallmans Group AB | Stockholm, Sverige | 556326-9223 | 100% | Fotnot 3 |
Kungsportsgruppen AB | Stockholm, Sverige | 556751-2099 | 100% | Fotnot 4 |
| Redovisat | Redovisat | ||||
Företagets namn | Eget kapital | Årets resultat | Antal andelar | värde 2024 | värde 2023 |
2Entertain AB | 5 903 | -20 481 | 1 000 | 5 962 | 5 962 |
2E Event AB | 2 970 | -32 451 | 10 000 | 16 801 | 16 801 |
Wallmans Group AB | 8 684 | -10 311 | 100 000 | 122 970 | 122 970 |
Kungsportsgruppen AB | 2 043 | -16 173 | 1 000 | 9 150 | 9 150 |
154 883 | 154 883 |
Koncerbolagsförteckning | Org.nr | Säte | |
Nöjespatrullen Showrestaurang AB | (dd) | 556348-7759 | Falkenberg |
2Entertain Norge A/S | (dd) | 983569285 | Oslo |
2Entertain Sverige AB | (dd) | 556561-0556 | Falkenberg |
Hansen Event & Conference AB | (dd) | 556405-0267 | Göteborg |
Wallmans Stockholm AB | (dd) | 556435-7373 | Stockholm |
Golden Hits AB | (dd) | 556451-0948 | Stockholm |
Ballbreaker Kungsholmen AB | (dd) | 556728-5902 | Stockholm |
Kungsportshuset i Göteborg AB | (dd) | 556453-2058 | Göteborg |
KPH Restaurang AB | (dd) | 559332-1796 | Göteborg |
Wallmans Salonger i Oslo AS | (dd) | 981995120 | Oslo |
Wallmans A/S | (dd) | 26694094 | Köpenhamn |
Hamburger Börs AB | (dd) | 556515-0652 | Stockholm |
Minnesota Communication AB | (dd) | 556596-2619 | Stockholm |
Conciliance AB | (dd) | 556647-5900 | Göteborg |
Slice and Serve i Malmö AB | (dd) | 559404-6400 | Göteborg |
Filmriding & Company Aktiebolag | (ddd) | 556753-3269 | Stockholm |