549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31iso4217:SEK549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300VNTTR22XK8DM542023-12-31549300VNTTR22XK8DM542022-12-31549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300VNTTR22XK8DM542021-12-31549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300VNTTR22XK8DM542022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300VNTTR22XK8DM542023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300VNTTR22XK8DM542023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning 2023
Part of MOMENT GROUP
COPENHAGEN | OSLO | STOCKHOLM
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
MOMENT GROUP
VD har ordet 3
Året i korthet 6
Plattform för lönsam tillväxt 8
Fokus på hållbarhet 10
Våra arenor 12
Våra verksamheter 14
Affärsområde 2Entertain 16
Affärsområde Wallmans Group 18
Affärsområde Kungsportsgruppen 20
Affärsområde Event & Communication 22
Aktien 24
Hållbarhetsredovisning 26
Bolagsstyrningsrapport 34
Förvaltningsberättelse 44
Finansiella rapporter
Koncernens nyckeltal 52
Koncernens rapport över resultat 54
Koncernens rapport över finansiell ställning 55
Förändringar i eget kapital 56
Koncernens rapport över kassaflöden 57
Koncernens noter 58
Moderbolagets rapport över resultat 72
Moderbolagets rapport över finansiell ställning 73
Förändringar i eget kapital 74
Moderbolagets rapport över kassaflöden 75
Moderbolagets noter 76
Revisionsberättelse 80
OMSÄTTNING
1 042 MSEK
ANTAL MEDARBETARE
FLER ÄN 400
SKAPAR UPPLEVELSER FÖR
2 MILJONER
GÄSTER
RÖRELSERESULTAT
67 MSEK
EGNA ARNOR
14 ST
AKTIEÄGARE VID ÅRETS SLUT
10 280
SIDA 2
Den börsnoterade upplevelsekoncernen som genom många starka varumärken
och med 14 egna arenor i Skandinaviens största städer skapar upplevelser för
fler än 2 miljoner gäster varje år. Show, musikal, teater, nattklubb, bistro, event,
brand engagement, underhållningsproduktioner och aktivitetsrestauranger
sammanfattar koncernens breda erbjudande. Noterade på Nasdaq Small Cap,
med en omsättning på dryga miljarden och med arenor och kontor i Stockholm,
Köpenhamn, Oslo, Göteborg, Malmö och Falkenberg.
VD HAR ORDET
SIDA 3 VD har ordet
Vi summerar 2023 till det finansiellt starkaste året i koncernens historia! Med
stolthet konstaterar jag att alla våra verksamheter presterar positiva resultat
och lyckas väl med att parera i den osäkra omvärld vi lever i. Koncernens
rörelseresultat landar på 67 miljoner kronor och parallellt med alla utmaningar har
vi under året även utvecklat och lanserat två nya koncept, Bermuda Deck Shuffle
Club och SLiCE. Vi gläds över den bredd av verksamheter och allt engagemang vi
har i koncernen och som så tydligt visar att tillsammans är vi starkare.
RESULTATUTVECKLING
Under året har vi haft en mycket attraktiv
produktionsportfölj som vi på ett effektivt sätt
lyckats nå ut med i vår marknadskommunikation.
Detta har varit avgörande för att upprätthålla en hög
efterfrågan och leverera ett starkt finansiellt utfall. Att
ha attraktiva erbjudanden och samtidigt vara tydlig i
sin kommunikation mot marknaden blir allt viktigare
när konkurrensen om gästernas tid, plånböcker
och prioriteringar blir allt tuffare, inte minst i en
lågkonjunktur.
Affärsområdena 2Entertain och Event &
Communication har under året tydligt
överträffat förväntningarna med
höga beläggningssiffror och stark
efterfrågan. Samtidigt har det tuffare
konjunkturläget varit mer kännbart
för våra två affärsområden som
ligger närmare restaurangbranschen,
Kungsportsgruppen och Wallmans
Group. Inom dessa affärsområden
har vi under året märkt av en viss
minskning i både efterfrågan och
snittintäkter, vilket tillsammans med
ökade omkostnaderna ger ett resultat
som ligger lägre än förväntat.
SIDA 4 VD har ordet
Det har under 2023 blivit tydligt att bredden av verksam-
heter i koncernen är en styrka då konjunkturläget som
påverkat ett segment mer har kompenserats av att andra
verksamheter påverkats mindre.
Parallellt med ett fokuserat operationellt arbete för att
säkerställa effektivitet i verksamheterna driver vi inom
koncernen flera utvecklingsprojekt. Bland annat har vi un-
der året lanserat vårt nya koncept Bermuda Deck Shuffle
Club där Malmö var först ut. Under våren 2024 är det pre-
miär för vårt nästa aktivitetsbaserade koncept, SLiCE, med
lansering både i Göteborg och Malmö. Dessa satsningar
harmoniserar väl med vår strategi för lönsam tillväxt och
att succesivt sträva efter att jämna ut vår säsongsintjäning
och bli mindre beroende av det fjärde kvartalet. Fokus
kommande år är ”proof of concept” samt att etablera dessa
koncept på fler städer i Skandinavien.
NYA FINANSIELLA MÅL
Under hösten presenterade vi nya finansiella mål för 2028
som indikerar en ambitiös tillväxtagenda med fokus på
hållbar lönsamhet. Det är då extra roligt att de senaste två
årens resultat pekar i rätt riktning. Strategin framåt är att
fortsätta växa på ett effektivt sätt med befintlig struktur
och därmed tydligt arbeta för att utveckla våra erbjudan-
den och se till att vi är relevanta även i framtiden. Att öka
antalet verksamheter inom koncernen kommer att bidra
till att täcka både den fasta kostnadsmassan och koncer-
nens finansieringskostnader. Detta är en viktig pusselbit
för att nå målsättningen om ett rörelseresultat på 8-10% av
pro rata-omsättningen samtidigt som räntetäckningsgra-
den inte skall understiga 5, dvs våra finansiella kostnader
över tid ska inte överstiga 20% av rörelseresultatet.
För oss är det en styrka att vi efter flera tuffa år kan uttala
en tydlig ambition framåt och sätta de finansiella måltalen.
Även om vi lever i en osäker tid är vi trygga i det vi själva
kan påverka och vi är övertygade i att upplevelseindustrin
över tid är en tillväxtbransch. Uttrycket ”Collect moments
not things” är mer relevant än någonsin och där vill vi vara
det självklara valet inom upplevelsebranschen. Ambitionen
med de finansiella målen är att över tid skapa aktieägar-
värde genom att, med all den kompetens och det unika
engagemang som finns i koncernen, fortsätta erbjuda
attraktiva och relevanta upplevelser för nöjda och åter-
kommande gäster.
TILLVÄXT
Moment Groups tillväxtmål är
att koncernen ska uppnå en
omsättning (pro-rata*) på
1,3 miljarder SEK
under räkenskapsåret 2028.
För att nå detta mål kommer
fokus att ligga på en kombination
av organisk tillväxt, kontinuerlig
expansion av befintliga och nya
koncept, samarbete genom t ex
joint ventures samt förvärv.
RÖRELSEMARGINAL
Moment Groups långsiktiga mål
är att uppnå en rörelsemarginal
(EBIT och pro-rata*) på
8-10%
över en konjunkturcykel.
Rörelsemarginalen kommer
att skapas genom kontinuerlig
utveckling av verksamheterna
samt förstärkas av intäkts- och
kostnadssynergier inom koncer-
nen. Fokus kommer även att ligga
på förvärv och joint ventures inom
branscher med historiskt sett
högre marginaler.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Moment Groups mål är att
räntetäckningsgraden över tid
inte skall understiga
5
på rullande tolv månader (RTM).
Räntetäckningsgraden skall tydlig-
göra bolagets förmåga att betala
sina finansiella kostnader i rela-
tion till rörelseresultatet. Skuld-
sättningen skall i huvudsak vara
relaterad till förvärv och hållas på
en nivå som säkerställer koncer-
nens långsiktiga kreditvärdighet
och förmåga att betala koncernens
finansiella kostnader.
Finansiell utveckling 2016-2023
Nettoomsättning
EBIT
KSEK
-200000
0
200000
400000
600000
800000
1000000
1200000
2016 2017 2018 2019 2020*2021* 2022 2023
*) stängda verksamheter hela eller delar av året till följd av coronarestriktioner.
HÅLLBARHET
Hållbarhetsfrågan är ett annat prioriterat område där vi
under året satt fokus på samordning och på att se till så
vi är redo inför de nya regelverken CSRD. För oss är det
en självklarhet att vi skall minska vårt klimatavtryck för
framtida generationer och vi är övertygade om att det är
en förutsättning för att som bolag vara relevanta även i
framtiden – läs mer om detta arbete på sid 11.
KONCERNENS FINANSIELLA POSITION
Vi går ut året med en likviditet om 108 msek (191 msek) där
kassaflödet från den löpande verksamheten uppgår till 54
msek (93 msek). Under året har koncernen investerat 42
msek (11 msek) i anläggningstillgångar, amorterat av 108
msek (60 msek) och erhållit 12 msek (0 msek) i en nyemis-
sion genom nyttjande av teckningsoptioner. Vi har därmed
lyckats minska vår skuldsättning (exkl. IFRS 16 justering)
vilket ligger i linje med strategin att stärka balansräkning-
en och uppnå en mer stabil räntetäckningsgrad.
Under det fjärde kvartalet säkrade vi även den långsiktiga
finansieringen genom att förhandla fram nya förändra-
de obligationsvillkor. Villkoren innebär bland annat nytt
förfallodatum till den 28 september 2025 samt en ränta
om STIBOR + 6,75%. Förlängningen ger oss goda förutsätt-
ningar att under ordnade former arbeta med den långsik-
tiga kapitalstrukturen anpassad efter koncernens ambitio-
ner och behov.
ORANISATIONEN
Jag är mycket stolt över att få arbeta tillsammans med
så många fantastiska kollegor. Det är en smått osannolik
kompetens vi har samlad inom koncernen och tillsammans
skapar vi erbjudanden som möjliggör att vi når ut till ett
par miljoner gäster varje år. Gäster som på något sätt nås
och berörs av våra upplevelser. Att ha nöjda medarbetare
är en förutsättning för att ha nöjda gäster – något vi på-
minner varandra om varje dag och som är en prioritering
för att se till att vi är relevanta även i framtiden.
FOKUSOMRÅDEN FRAMÅT
Vi lever fortsatt i en utmanande konjunktur och osäker
omvärld som förhoppningsvis stabiliseras under sena-
re delen av 2024. Vi fortsätter arbetet med att utveckla
våra erbjudanden såväl på kort som lång sikt. Med rätt
prioriteringar skall jag vara en möjliggörare för att våra
verksamheter och varumärken skall fortsätta utvecklas i
den riktning som vi beslutat i våra strategier. Ett led i att
vara effektiva i den processen är att fortsätta utveckla vår
plattform för lönsam tillväxt, den kan du läsa mer om på
sid 8-9, samtidigt som vi prioriterar vårt hållbarhetsarbete.
Vi har mycket spännande framför oss och jag är helt
övertygad om att den mission vi alla delar och brinner
för ”Great Moments in people’s lives” kommer att se till
att Moment Group fortsätter vara en av Skandinaviens
starkaste aktörer inom upplevelseindustrin!
Martin du Hane
VD/Koncernchef
SIDA 5VD har ordet
Ambitionen med de finansiella
målen är att över tid skapa
aktieägarvärde genom att,
med all den kompetens och
det unika engagemang som
finns i koncernen, fortsätta
erbjuda attraktiva och
relevanta upplevelser för
nöjda och återkommande
gäster”
SIDA 6 Året i korthet
Ett axplock av upplevelserna 2023
n Rörelseresultatet för året lan-
dade på 67 msek (63 msek) vilket är
en förbättring med 4 msek jämfört
med året före. Detta är det starkaste
rörelseresultatet i koncernens historia
och visar tydligt att bredden av verk-
samheter i koncernen är en styrka
då konjunkturläget som påverkat ett
segment mer har kompenserats av
att andra verksamheter påverkats
mindre.
n Resultatet för året påverkades po-
sitivt av en engångseffekt om 12 msek
med anledning av uppgörelsen med
konkursboet i 2Entertain Germany.
Rensat för denna landar rörelseresul-
tatet för helåret på 55 msek.
n Nettoomsättning för året uppgick
till 1 042 msek (848 msek) vilket är en
ökning med 23% (194 msek) jämfört
med föregående år.
n Fler än 460 000 sålda biljetter till
musikal, teater och show, 300 000
gäster på dinnershow, krogshow och
nattklubb, 360 000 gäster på akti-
vitetsarenorna, 300 eventuppdrag,
14 egna arenor och åtskilliga andra
underhållningsproduktioner är mer-
parten av det som bidrar till det starka
resultatet.
n Arenorna i det affärsområde som
tidigare benämndes som AO Immersi-
ve Venues delades den 1 juli upp i t
affärsområden för att stärka fokuset
på utveckling och tillväxt av respek-
tive produktområde. Mikael Nilsson
utsågs till Affärsområdeschef & VD
för AO Wallmans Group (koncer-
nens show- och eventarenor). Frode
Flygelring utsågs till Affärsområdes-
chef & VD för AO Kungsportsgruppen
(aktivitetsrestaurangerna).
n Koncernen har under året utveck-
lat två nya egna koncept. Bermuda
Deck Shuffle Club slog i november
upp portarna till en mycket lyckad
premiär av sin första aktivitetsrestau-
rang. Lanseringen skedde i Malmö.
Det andra konceptet SLiCE - aktivi-
tetsrestauranger med en pingisupp-
levelse - öppnar både i Göteborg och
Malmö våren 2024. Ambitionen att
etablera båda koncepten på fler plat-
ser i Skandinavien är tydlig.
n Det helägda dotterbolaget Min-
nesota Communication förvärvade
1 oktober filmproduktionsbolaget
Filmriding & Company AB och såväl
Minnesota som koncernen i stort
förstärktes därmed med kompetens
inom storytelling, manus, regi, pro-
ducentskap, foto och redigering av
rörligt media.
n Under andra kvartalet amorte-
rades Superlånefacilitet om 35 msek
av i sin helhet. Lånet ingicks under
pandemin den 20 januari 2021 med
förfallodag 28 mars 2024.
n En sammanläggning av aktier
1:20 genomfördes med avstämnings-
dag 19 juni efter beslut vid årsstäm-
man den 10 maj. Antalet aktier i
Moment Group uppgick vid årets slut
till 24 909 909 st.
n Under året har 46 200 994 teck-
ningsoptioner nyttjats för teckning
av 2 310 049 aktier i Moment Group.
Bolaget tillfördes genom detta drygt
12 msek. Kvarvarande utgivna teck-
ningsoptioner kan användas fram till
den 11 april 2024 och skulle innebära
en emissionslikvid om ca 2,7 msek
innan eventuella emissionskostnader.
n Moment Group erhöll i december
2023 obligationsinnehavarnas god-
kännande av ändringar i villkoren för
bolagets utestående obligationslån,
vilket bland annat innebär att obliga-
tionen förlängs till den 28 september
2025.
n Årsstämman beslutade den 10 maj
2023, i enlighet med gällande utdel-
ningspolicy, att ingen utdelning skulle
lämnas till bolagets aktieägare för
räkenskapsåret 2022.
n Likviditeten vid årets slut landade
på 108 msek (191 msek). Kassaflödet
från den löpande verksamheten upp-
gick till 54 msek (93 msek). Under året
har koncernen investerat 42 msek
(11 msek) i anläggningstillgångar,
amorterat av 108 msek (60 msek) och
erhållit 12 msek (0 msek) i en nyemis-
sion genom nyttjande av teckningsop-
tioner. Bolagets skuldsättning (exkl.
IFRS 16 justering) har därmed minskat
vilket ligger i linje med strategin att
stärka balansräkningen och uppnå en
mer stabil räntetäckningsgrad.
n Nya finansiella mål offentliggjor-
des den 14 november 2023 och har
fastställts för att återspegla koncer-
nens strategiska prioriteringar och
ambitionen att vara den ledande
aktören inom upplevelseindustrin i
Skandinavien. Utdelningspolicyn för-
blir oförändrad enligt tidigare beslut.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
n Styrelsens förslag är, i enlighet
med utdelningspolicyn, att ingen
utdelning ska lämnas för 2023. Kon-
cernens ambitioner i kombination
med skuldsättningen gör att de likvida
medlen bör återinvesteras i verksam-
heterna.
n SLiCE - det egenutvecklade kon-
ceptet för alla som vill umgås genom
en pingisupplevelse - öppnar både
i Göteborg och Malmö under våren
2024.
n Antalet aktier i Moment Group AB
har under mars 2024 ökat med
57 179 stycken till följd av utnyttjan-
de av teckningsoptioner 2021/2024.
Genom detta tillfördes bolaget ca
305 000 sek.
ÅRET I KORTHET
SIDA 7Året i korthet
SIDA 8 Plattform för lönsam tillväxt
PLATTFORM FÖR LÖNSAM TILLVÄXT
Koncernstruktur som
möjliggör synergier
och riskspridning
Ledande positioner på
växande marknader
Starka varumärken
och skalbara koncept
Inspirerande
mål och en tydlig
strategi framåt
Lång erfarenhet,
upparbetade nätverk,
tillgång till attraktiva
arenor och spelplatser
Dedikerad ledning
och organisation
KONCERNSTRUKTUR SOM MÖJLIGGÖR
SYNERGIER OCH RISKSPRIDNING
Bredden av verksamheter i koncernen är en styrka och
bidrar till en sund riskspridning då yttre påverkan inom
ett segment kan kompenseras av att andra verksamheter
berörs mindre.
Vår strävan att samverka och nyttja synergier mellan
verksamheterna pågår ständigt och primärt jobbar vi
inom följande fokusområden:
Affärsutveckling: koncept- och affärsutveckling,
finansiering och styrning
Hållbarhet: ramverk, mål, policies och rapportering
Business support HR, IT, Ekonomi: samordning av
gemensamma supportfunktioner
Inköp: exempelvis mat och dryck, kassasystem och IT
Digitalisering: nya tjänster, merförsäljning, digital
kundresa och kommersialisering av kundregister
Samarbeten: större leverantörer, andra partners, interna
kompetenser och artister
STARKA VARUMÄRKEN OCH
SKALBARA KONCEPT
Vi har idag en palett av starka varumärken inom
upplevelse industrin med fokus på arenor, underhållnings-
produktion, event, aktiviteter och skalbara koncept.
Vi lägger mycket kraft på att ständigt utveckla och förädla
det som erbjuds gäster och kunder samtidigt som effek-
tiviteten i processerna inom såväl produktion som mark-
nadsföring säkerställs.
Starka varumärken som attraherar både publik/kunder och artister/partners Skalbara koncept
SIDA 9Plattform för lönsam tillväxt
LÅNG ERFARENHET, UPPARBETADE NÄTVERK
OCH TILLGÅNG TILL EGNA ARENOR OCH ANDRA
SPELPLATSER
En stor framgångsfaktor är att vi Inom koncernen samlar
medarbetare med mångårig erfarenhet av upplevelsebran-
schen och kompletterar med fler förmågor som bidrar
med nya idéer och synsätt.
Efter att ha verkat i branschen i 37 år har vi ett väl uppar-
betat nätverk och högt förtroende hos samarbetspartners
och leverantörer. Vi har 14 egna arenor och tillgång till
många andra spelplatser och genomför därtill events på
flera olika destinationer över världen.
För att nå ut till våra gäster och kunder med koncernens
olika erbjudanden använder vi bland annat vår omfattande
kunddatabas för musikal, teater och show som marknads-
förs på den egna och välbesökta bokningssajten Showtic.
LEDANDE POSITIONER PÅ
VÄXANDE MARKNADER
Våra olika verksamheter riktar sig både till privatpersoner
och företag och målsättningen är att de olika varumärkena
ska vara ledande på sina respektive marknader.
Kraftigt ökad konsumtion av upplevelser
bland privatpersoner (B2C)
Trenden före pandemiåren visade tydligt att konsumtionen
av upplevelser ökade och nu två år efter pandemin ser vi
fortsatt en stark återhämtning även om delar av branschen
påverkas tydligare av lågkonjunkturen. I sammanhanget
är tillgången till egna arenor och väl upparbetade nätverk
med exempelvis artister något som skapar relativt höga
inträdesbarriärer mot nya aktörer som vill ta sig in på
marknaden.
Att jobba med upplevelsebaserad verksamhet är i sig också
mer hållbart än mycket annat som i dag erbjuds både kon-
sumenter och företag.
Stark tillväxt för eventmarknaden (B2B)
Event blir en allt viktigare del för företag både när det
gäller att nå ut med budskap till sina kunder och för att
bygga relationer både internt och externt. Även här ser vi
en tydlig trend att det finns ett uppdämt behov av att ska-
pa mötesplatser för människor att träffas, inte minst efter
pandemiåren.
Globala varumärken kräver också leverantörer/partners
med internationell erfarenhet och räckvidd vilket koncer-
nens eventbolag har bred erfarenhet av sedan mer än 35 år
i branschen och med många stora uppdrag på global basis.
INSPIRERANDE MÅL OCH
TYDLIG STRATEGI FRAMÅT
Moment Group utvecklar hållbara verksamheter inom
upplevelseindustrin och våra verksamheter ska höra till de
ledande i Skandinavien på sina respektive marknader.
Vår mission och det vi alla inom koncernen brinner för att
skapa är ”Great moments in people’s lives” och vår finan-
siella kompass är de mål vi publicerade i november 2023
och som du ser på sidan 5. Nedan följer de fokusområden
vi överripande arbetar med framåt:
DEDIKERAD LEDNING OCH
ORGANISATION
En av framgångsfaktorerna är att varje verksamhet äger
och driver sin affär och vi strävar hela tider efter att frågor
och beslut skall hanteras av de medarbetare som kan af-
fären bäst och är så nära kunden eller gästen som möjligt.
Detta skapar en kultur som bidrar till högt engagemang
och en entreprenörsanda hos medarbetarna vilket är avgö-
rande för vår fortsatta framgång.
Koncernen har samlat gemensamma Business Support-
funktioner i moderbolaget med specialistkunskap inom
ekonomi, HR, IT samt affärsutveckling. Genom detta kan
verksamheterna fullt ut fokusera på att skapa lönsamma
och hållbara upplevelser samtidigt som de får tillgång till
specialistkunskap.
Kommersiellt
Fortsätta utveckla
koncernens starka
marknadsposition och
samtidigt öka både
beläggning och intjäning
i produktioner och på
arenorna.
Stärka balansräkningen
Återställa hållbar lönsam-
het och stärka soliditeten.
Under 2024/25 sätta en
långsiktig finansierings-
lösning anpassad efter
verksamheternas behov av
rörelsekapital och koncer-
nens utvecklingsagenda.
Hållbarhet
Hållbarhet är och har länge
varit ett viktigt ämne för
oss. Att jobba med upplevel-
sebaserad verksamhet är i
sig mer hållbart än mycket
annat som erbjuds men vår
strävan sträcker sig längre
än så – vi vill skapa så håll-
bara upplevelser som det
bara är möjligt.
Tillväxt
Långt framskridna planer
på att lansera de nya kon-
cepten SLICE och BERMUDA
DECK SHUFFLE CLUB på fler
orter samtidigt som flera
spännande idéer för tillväxt
ligger på ritbordet.
SIDA 10 Fokus på hållbarhet
Det skall vara lätt
att göra rätt!"
LINN FÄRJHAGE – HEAD OF SUSTAINABILITY
Hållbarhet för mig innebär "att bry sig om". Att reflektera och att göra medvetna val. Det är
många komponenter som är viktiga för att skapa en framgångsrik hållbarhetsstrategi. Det allra
viktigaste för Moment Groups del anser jag är att kunna svara på vårt varför. Varför hållbarhet
är viktigt för oss och varför vi skall göra vissa saker. Vi måste också skapa rätt förutsättningar
för att kunna agera hållbart, såväl internt som externt. Det skall vara lätt att göra rätt!
SIDA 11Fokus på hållbarhet
FOKUS PÅ HÅLLBARHET
Att jobba aktivt och målmedvetet med hållbarhet är en förutsättning för att säkerställa
en långsiktig lönsamhet. En viktig del i detta är att ha en tydlig strategi som visar genuint
engagemang i frågan, med konkreta mål och handlingar som ger resultat.
Som en av de ledande aktörerna inom
upplevelseindustrin har vi ett stort
ansvar i att leda utvecklingen framåt
och ställa krav där vi har möjlighet att
påverka. Vi har också stora möjlig-
heter att bidra till positiv utveckling
i samhället genom att nyttja alla våra
plattformar för kraftfull kommunika-
tion i allt från värderingsstyrda hand-
lingar till att erbjuda bra alternativ
och skapa förutsättningar för att göra
mer hållbara val.
Förmågan att beskriva varför hållbar-
het är viktigt för oss är central för att
bygga relationer, navigera i det regu-
latoriska landskapet, driva innovation,
skapa affärsvärde och agera ansvars-
fullt. Vår ambition är att forma en
strategi som förenar koncernen kring
ett par viktiga ställningstaganden där
samtliga verksamheter med gemen-
sam kraft och tydligt engagemang kan
göra skillnad på riktigt.
NYA LAGKRAV PÅ EU-NIVÅ
Den europeiska Gröna Given, eller the
European Green Deal, omfattar en rad
politiska åtgärder och initiativ som
syftar till att göra Europa till världens
första koldioxidneutrala kontinent
till år 2050. Detta görs genom att
minimera utsläppen av växthusgaser
och öka användningen av förnybara
energikällor.
CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive) är den del av
den Gröna Given som syftar till att
förbättra företags rapportering och
transparens kring hållbarhetsfrågor
som rör miljö, socialt ansvar och
företagsstyrning. Detta ska hjälpa
investerare och andra intressenter att
kunna fatta välgrundade beslut och
styra kapital mot mer hållbara företag
och verksamheter. CSRD träder för
Moment Groups del sannolikt i kraft
i samband med årsredovisningen för
2025.
Till grund för en lagenlig och kor-
rekt rapporeringsstruktur ligger den
dubbla väsentlighetsanalysen. Det är
en process i många steg som hjälper
oss att identifiera och bedöma de
områden där vi har en väsentlig håll-
barhetspåverkan på vår omvärld och
de hållbarhetsrelaterade risker och
möjligheter som uppstår i samband
med vår verksamhet. En noggrann
kartläggning tillsammans med omfat-
tande intressentdialoger hjälper oss
att peka ut våra mest väsentliga och
prioriterade hållbarhetsfrågor och
dessa kommer att ligga till grund för
vår hållbarhetsstrategi framåt.
KOMMUNIKATIONENS BETYDELSE-
FULLA ROLL I OMSTÄLLNINGEN
Även hållbarhetskommunikationen
kommer inom kort att präglas av
en strängare EU-lagstiftning. Det
föreslagna Green Claims-direktivet
är en lag som i grunden syftar till att
bekämpa en ökande greenwashing,
och kräver att företagens miljöpåstå-
enden är både fakta- och vetenskaps-
baserade.
Hållbar affärsutveckling och hållbar-
hetskommunikation är dynamiska
processer som kräver kontinuer-
lig uppdatering och anpassning till
ständiga förändringar i omvärlden.
Genom att anta en transparent, tydlig
och berättande ansats kan vi inte
bara uppfylla juridiska krav utan även
bygga starka varumärken och skapa
långsiktiga relationer med våra in-
tressenter - det är här vi kommer att
lägga vårt fokus framåt.
Linn Färjhage
Head of Sustainability
Det enda som är konstant är förändring.
Utvecklingen inom hållbarhet går i rasande
fart och vår omvärld ställer allt högre krav.
Det gäller att äga frågan och ligga i framkant
för att vara relevant på marknaden.
SIDA 12 Våra arenor
VÅRA ARENOR
På våra 14 olika arenor kan vi skapa mängder av speciella events.
Här ryms såväl egna föreställningar och shower som konferenser, events och mässor.
Fantasin är det enda som sätter gränser för hur lokalerna kan användas.
Anrika teatersalonger, en friluftsteater vid vattnet, flera
aktivitetsrestauranger, några nöjespalats, en magnifik
cirkussal och partylokaler med internationell touch –
möjligheterna är många.
Upplev en föreställning eller en dinnershow på någon av
våra arenor, tävla mot kollegor, vänner och familj på en av
aktivitetsrestaurangerna eller hyr en arena eller restaurang
för en gala eller ett företagsevent.
Ballbreaker
Stockholm
På Kungsholmen ligger ett modernt aktivitets-
center med mat & dryck och bra konferens.
Cirkusbygningen
Köpenhamn
Cirkusbygningen – mitt i hjärtat av Köpenhamn –
med plats för upp till 1 000 gäster i middagssittning.
China Teatern*
Stockholm
China Teatern har plats för 1230 gäster under
magnifik stjärnhimmel.
Bermuda
Malmö
Mitt i Malmö hittar du Bermuda Deck Shuffle Club,
perfekt för häng med god mat, cocktails och riktig
shuffle.
Hamburger Börs
Stockholm
Anrika Börsen mitt i Stockholm med plats för
1000 gäster på två våningsplan.
Golden Hits
Stockholm
Nöjesetablissemang mitt i Stockholm i tre plan
med show, karaoke, mat & dryck och nattklubb.
*China Teatern och Oscarsteatern drivs i samarbete med Vicky Nöjesproduktion.
SIDA 13Våra arenor
Intiman
Stockholm
Klassisk teater i Vasastaden med plats
för närmare 600 gäster.
STAR Bowling
Göteborg
Mitt i Göteborg med aktiviteter, mat och dryck
och bra konferensutrymme – i två plan.
SLiCE
Göteborg
Cool lokal i två våningar med pingis, pizza och
graffitti, i hjärtat av Göteborg.
SLiCE
Malmö
I hjärtat av Malmö ligger den perfekta platsen för
alla dina event, från after work och konferens till
födelsedagsfirande och möhippa.
Oscarsteatern*
Stockholm
Teatern i centrala Stockholm med magnifika
mingelmiljöer och plats för närmare 1 000 gäster.
Wallmans
Stockholm
En fräck festlokal på Teatergata i Stockholm
med en rund bar och plats för 400 gäster.
Wallmans
Oslo
Oslos mest spännande festlokal med ett mäktigt
vattenfall som granne och plats för 600 gäster.
Vallarnas Friluftsteater
Falkenberg
Sveriges vackraste utomhusteater med Ätran
som fond och plats för fler än 1600 gäster.
SIDA 14 Våra verksamheter
VÅRA VERKSAMHETER
Sedan den 1 juli 2023 är verksamheterna fördelade på fyra affärsområden (AO)
efter att det som tidigare var affärsområde Immersive Venues delats på två AO -
Kungsportsgruppen och Wallmans Group. Samtidigt bytte affärsområde Live Entertainment
namn till 2Entertain och affärsområdet Event blev Event & Communication.
2Entertain
2EntertainEvent & Communication
Omsättning 2023
1042 MSEK
Resultat 2023
67 MSEK
Kungsports-
gruppen
Kungsports-
gruppen
Event & Communication
Wallmans Group Wallmans Group
Fler än 460 000
sålda biljetter till
musikal och teater
300 000 gäster
på show med
mat och dryck
300 eventuppdrag
360 000 gäster på
aktivitetsarenorna
Åtskilliga andra
underhållnings-
produktioner
SIDA 15Våra verksamheter
2ENTERTAIN
n Producerar och marknadsför musikaler, teater, shower och konserter.
n Egenutvecklade format och förvärvade rättigheter.
n Specialbeställd underhållning.
n Artistförmedling.
n Driver fyra teaterarenor och biljettbokningssajten Showtic.
WALLMANS GROUP
n Driver fem arenor som erbjuder show, event, galor, möten, nattklubb, mat & dryck.
n Producerar och marknadsför shower med bland annat de egna koncepten
Wallmans och Golden Hits.
n Driver en à la carte-restaurang.
KUNGSPORTSGRUPPEN
n Driver aktivitetsrestauranger där upplevelsen bygger på att gästen själv tar en aktiv roll
i händelserna genom spel, lek och tävling i kombination med god mat & dryck.
n Förutom Ballbreaker i Stockhom och STAR Bowling i Göteborg lanseras nu de egenutvecklade
koncepten Bermuda Deck Shuffle Club och SLiCE.
EVENT & COMMUNICATION
n Hansen designar och genomför event från idé till utförande. Resultatet är upplevelser
som berör och förflyttar varumärken, kunder och deras gäster.
n Minnesota hjälper kunder att bygga starka varumärken och skapa lönsamma affärer
genom events, sponsring och content marketing.
COPENHAGEN | OSLO | STOCKHOLM
2Entertain är ett av Skandinaviens starkast lysande bolag inom show, musikal, teater och
konsert. Med fantastiska produktioner roar och berör de hundratusentals gäster på många
scener i hela landet. De producerar också magiska shower på kryssningsbåtar och resorts,
driver fyra teaterarenor - Intiman, Vallarnas friluftsteater, China Teatern och Oscarsteatern
(där de två sistnämnda drivs tillsammans med Vicky Nöjesproduktion).
Biljettsajten Showtic drivs av 2Entertain och där marknadsförs och säljs biljetter till
föreställningarna. 2Entertain har kontor i Stockholm, Göteborg, Oslo och Falkenberg.
Se mer på www.showtic.se
AFFÄRSOMRÅDE
2ENTERTAIN
Omsättning 2023
326 MSEK
Omsättning 2022
236 MSEK
Rörelseresultat 2023
48 MSEK
Rörelseresultat 2022
30 MSEK
Antal sålda biljetter
460 000
Affärsområdeschef & VD
Janne Andersson
Antal anställda
23
(projektanställda tillkommer)
Antal teaterarenor
4
VARUMÄRKEN
SIDA 16 Affärsområde 2Entertain
KOMMENTAR OM ÅRET
Vi gör ett mycket starkt år med ett rörelseresultat som landar på 48 msek, vilket är 18 msek
bättre än året före. Dock ska man notera att resultatet påverkas positivt av den slutliga
uppgörelsen rörande 2Entertain Germany som blev klar i december med ett utfall som
landade 12 msek lägre än vad vi tidigare avsatt medel för.
Portföljen av produktioner har under
året varit mycket stark med uppsätt-
ningar som Moulin Rouge, Änglagård,
Bodyguard (alla tre i samarbete med
Vicky Nöjesproduktion), Björn Skifs,
familjeteatrar och vår sommarföre-
ställning Skrot, hopp och kärlek, som
först spelade på Vallarna och därefter
gick ut på turné.
Teaterarenorna har också gått starkt
under året och de arbetar fortsatt
med att öka antalet tillfällen för
uthyrning samtidigt som de jobbar
med att ständigt skapa ännu vassare
erbjudanden i arenornas serveringar
och restauranger.
Vår verksamhet i Norge jobbar med
Corporate Entertainment vilket
innebär att de skapar specialbeställd
underhållning för bland annat rede-
rier och resorts. Vårens uppsättning
av underhållning på Color Fantasy
har haft en mycket lyckad premiär
och parallellt pågår arbetet med att
bredda kundbasen med ytterligare
kunduppdrag.
Inom den verksamhetsdel som be-
nämns Artist har vi genomfört många
olika kunduppdrag under året. Här
skapar vi program för företagskunder
och nöjesarrangörer med koncept
som Wallmans on Tour och artister
som exempelvis Lotta Engberg, David
Lindgren och Per Andersson.
Med ett par starka år bakom oss, en
fortsatt mycket spännande portfölj av
produktioner framåt – och ett enga-
gemang lika starkt som alltid – står vi
väl rustade för framtiden och ser fram
emot att få välkomna många gäster till
årets föreställningar.
Janne Andersson
AO-chef och VD 2Entertain
Uppgörelsen med
2Entertain Germany
avklarad med positiv
effekt om 12 msek
Många
framgångsrika
produktioner
Starkt rörelseresultat
Highlights 2023
SIDA 17Affärsområde 2Entertain
Omsättning 2023
387 MSEK
Omsättning 2022
339 MSEK
Rörelseresultat 2023
15 MSEK
Rörelseresultat 2022
23 MSEK
Antal gäster på show,
dinnershow och nattklubb
300 000
Affärsområdeschef & VD
Mikael Nilsson
Antal arenor
5
Antal anställda
199
VARUMÄRKEN
COPENHAGEN | OSLO | STOCKHOLM
SIDA 18 Affärsområde Wallmans Group
Inom affärsområde Wallmans Group drivs fem välbesökta arenor för show, event, nattklubb,
galor, mat & dryck. Wallmans i Köpenhamn, Göteborg, Stockholm och Oslo samt Golden Hits
och Hamburger Börs i Stockholm. Här har hundratusentals gäster roats med minnesvärda
kvällar i mer än 30 år. Originalkoncepten Wallmans och Golden Hits var först i Sverige med
dinnershow – den framgångsrika kombinationen av god mat, glittrande show och artister som
med värme tar speciellt väl hand om just ”sina” gäster. På Hamburger Börs erbjuds
såväl krogshow som andra spännande scenuppsättningar och i affärsområdet finns
också Wagners Bistro - à la carte-restaurangen i hjärtat av Göteborg.
AFFÄRSOMRÅDE
WALLMANS GROUP
SIDA 19Affärsområde Wallmans Group
KOMMENTAR OM ÅRET
Ett bra första kvartal och ett starkt avslut på året summerar ett godkänt rörelseresultat även om
mer hade förväntats. Våra verksamheter ligger nära restaurangbranschen där många haft ett
utmanande år med högre omkostnader som inte fullt ut kunnat kompenseras med höjda priser.
Anpassningsförmågan har satts på prov och vi har på några av våra arenor
lyckats behålla godkända marginaler.
Wallmans dinnerparty i Oslo, Göte-
borg, Stockholm och på Cirkusbyg-
ningen i Köpenhamn har fått höga
betyg för service, mat och show.
Arbetet med att hålla konceptet
relevant pågår ständigt samtidigt som
arenorna jobbar med att bredda pro-
gramutbudet och öka antalet dagar av
uthyrning till andra arrangörer/event.
Särskilt framgångsrikt har kombina-
tionen av Wallmans Dinnerparty och
externa event varit på vår arena i Oslo
och på Cirkusbygningen i Köpenhamn,
vilket har varit en viktig faktor för vårt
rörelseresultat.
Även Golden Hits har bidragit starkt
till vårt rörelseresultat genom att
locka fler gäster till dinnershow än
åren före. Detta unika nöjesetablis-
semang fortsätter också att attrahera
många besökare till nattklubben och
karaokebaren.
På Hamburger Börs fortsatte Björn
Skifs under våren att spela för fulla
hus och hösten dominerades av A
Show Larger Than Life med sin hyll-
ning till boyband-erans största hits.
Under julperioden gästades Hambur-
ger Börs av stora delar av humoreliten
i Sverige under namnet Humorkalaset.
På Kungsportshuset i Göteborg har
Wallmans gästspelat större delen av
året och på entréplan fortsätter Wag-
ners Bistro att med hög kvalitet på
både mat och dryck locka gäster både
för lunch och middag.
Vi fokuserar nu på att fortsätta vässa
våra erbjudanden samtidigt som vi
satsar ännu mer kraft på att nå ut
på marknaden med våra fantastiska
shower och alla de möjligheter våra
arenor har att erbjuda!
Mikael Nilsson
AO-chef och VD Wallmans Group
Björn Skifs på
Hamburger Börs spelade
för utsålda hus
Koncepten Wallmans
& Golden Hits får höga
betyg av gästerna
Stark avslutning på året
summerar till ett godkänt
rörelseresultat
Highlights 2023
I affärsområde Kungsportsgruppen finns STAR i Göteborg och Ballbreaker i Stockholm –
aktivitetsrestauranger med starka varumärken som varje år lockar hundratusentals gäster
för aktiviteter, mat & dryck. I november 2023 öppnade det första av två nya spännande
koncept, Bermuda Deck Shuffle Club sin första aktivitetsrestaurang i Malmö. Våren 2024 slår
SLiCE – ping pong pizza – upp portarna både i Göteborg och Malmö. Ambitionen att etablera
båda koncepten på fler platser är tydlig. Att träffas och umgås samtidigt om man gör någon
aktivitet, tävlar, leker och spelar - allt i kombination med god mat och dryck -
är något som varje år lockar fler och fler gäster.
AFFÄRSOMRÅDE
KUNGSPORTSGRUPPEN
Omsättning 2023
103 MSEK
Omsättning 2022
104 MSEK
Rörelseresultat 2023
8 MSEK
Rörelseresultat 2022
22 MSEK
Antal gäster under ett år
360 000
Affärsområdeschef & VD
Frode Flygelring
Antal anställda
75
Antal arenor
4
VARUMÄRKEN
SIDA 20 Affärsområde Kungsportsgruppen
KOMMENTAR OM ÅRET
Vi summerar ett intensivt år med positiva resultat för våra två starka varumärken STAR Bowling
och Ballbreaker. Det tuffare konjunkturläget har dock påverkat Kungsportsgruppen med sina
restaurangnära verksamheter men året avslutades starkt med välbesökta julbord. Sammantaget
visar affärsområdet ett lägre resultat än föregående år. Parallellt har vi utvecklat två nya koncept
och i november hade Bermuda Deck Shuffle Club en mycket lyckad premiär i Malmö och under
våren slår vi upp portarna för nästa egenutvecklade koncept, SLiCE. Både i Göteborg och Malmö.
Affärsområde Kungsportsgruppen
bildades under året när koncernens
aktivitetsrestauranger organisato-
riskt separerades från show- och
event arenorna. Detta ger oss bättre
förutsättningar för både utveckling
och tillväxt.
Uppdelningen har inledningsvis
inneburit kostnader för Kungsports-
gruppen som tidigare delats med det
som numera är affärsområde Wall-
mans Group. Därtill har bland annat
investeringskostnader för våra två
nya koncept belastat resultatet och
den positiva resultateffekten av detta
kommer vi att se först under 2024.
Aktivitetsrestaurangerna följer res-
taurangbranschen i sin helhet och har
haft ett utmanande år med ökade om-
kostnader och höjda hyror samtidigt
som både privat- och företagsgäster
har haft en lite mindre i plånbok för
verksamheter likt våra. Över tid är
vi dock övertygade om att kombina-
tionen av attraktiva aktiviteter och
god mat & dryck är ett segment som
kommer att fortsätta växa.
På STAR Bowling har vi under året
lanserat The Challenge – ett äventyr
som består av tio spännande action-
rum där målet är att i lag samla så
mycket poäng som möjligt för att
vinna över kollegor, vänner eller
familj. Samtidigt adderade STAR
Bowling ett tredje konferensrum och
därtill en ny lounge för fika och häng
under konferenspauserna.
Kungsportsgruppen har under året
lyckosamt konceptutvecklat och
etablerat Sveriges första renodlade
shuffleclub i Malmö. Bermuda Deck
Shuffle Club hade i november en
mycket lyckad premiär med sina åtta
banor och 120 matplatser. Parallellt
utvecklar vi vårt andra koncept –
SLICE - en aktivitetsrestaurang tilläg-
nad alla som vill umgås genom pingis.
En fartfylld upplevelse som öppnar
både i Göteborg och Malmö under
våren 2024. Vår ambition är sedan
tydlig – vi vill etablera både Bermu-
da och SLiCE på många fler platser i
Skandinavien.
Frode Flygelring
AO-chef och VD Kungsportsgruppen
Stark avslutning på året
med välbesökta julbord
på både Ballbreaker och
STAR Bowling
Highlights 2023
SIDA 21Affärsområde Kungsportsgruppen
Två nya egenutvecklade
koncept - Bermuda Deck
Shuffle Club och SLiCE
Succé vid grand opening
av Bermuda Deck Shuffle
Club i Malmö
I affärsområde Event & Communication ingår de båda bolagen Hansen och
Minnesota Communication, som tillsammans är en av de största aktörerna inom
eventbranschen i Skandinavien. Hansen designar och genomför event från idé till utförande.
Resultatet är upplevelser som berör och förflyttar varumärken, kunder och deras gäster.
Minnesota hjälper sina kunder att bygga starka varumärken och skapa lönsamma affärer
genom att engagera interna och externa målgrupper. Det görs genom events,
sponsring och content marketing och kallas Brand Engagement.
AFFÄRSOMRÅDE
EVENT & COMMUNICATION
Omsättning 2023
241 MSEK
Omsättning 2022
182 MSEK
Rörelseresultat 2023
11 MSEK
Rörelseresultat 2022
2 MSEK
Antal genomförda uppdrag
140
VD Hansen
Niclas Möller
VD Minnesota
Andy Pimmeshofer
Antal anställda
46
VARUMÄRKEN
Affärsområde Event & CommunicationSIDA 22
KOMMENTAR OM ÅRET
Rörelseresultatet för affärsområde Event & Communication uppgick till 11 msek vilket är
9 msek bättre än föregående år. Omsättningen ökade med 59 msek och uppgick för året till
241 msek (182 msek). Affärsområdet har under året visat en mycket positiv utveckling, där
framför allt Hansen har ökat lönsamheten avsevärt. Det är även positivt att kunna konstatera
att båda bolagen under det fjärde kvartalet noterade en fortsatt stark efterfrågan
avseende projekt att genomföra under 2024.
HANSEN
Hansen har under året ökat omsättningen och starkt
förbättrat rörelseresultatet. Antalet kunduppdrag och
förfrågningar har fortsatt att öka, till stor del med uppdrag
för avtalskunder. Vi har även levererat många träffsäkra
genomföranden och under året har kundbasen utökats
med kunder som B3 Consulting, Apoteket, Sparc Group
med flera. Genom ett strategiskt arbete har Hansen
utvecklat sin varumärkesstrategi, ökat närvaron i digitala
kanaler samt satt fokus på relationsbyggande säljåtgärder.
För att fortsätta utveckla kunderbjudandet och möta
framtida förväntningar har det under året tagits flera
viktiga steg, inte minst utifrån innehåll, hållbarhet och
miljöpåverkan. En ökad efterfrågan på helhetsaffärer har
gett oss möjligheter att bredda erbjudandet och vi har
även stärkt organisationen med ny kompetens. Fler spän-
nande rekryteringar pågår nu vilket kommer att bidra till
att ytterligare positionera Hansen som en av de ledande
byråerna i landet.
Vi har också utvecklat möjligheterna att skala upp organi-
sationen när efterfrågan ökar genom allt fler samarbeten
med konsulter och frilanskom-
petens. Andra halvåret avsluta-
des med ett starkt resultat och
genomföranden av flera stora
uppdrag och vi fortsätter in i 2024
med många spännande projekt
framför oss.
Niclas Möller
VD Hansen
MINNESOTA COMMUNICATION
Minnesota har under året levererat ett positivt resultat i
nivå med föregående år. Efterfrågan och omsättningen har
fortsatt att öka och aktivitetsnivån hos befintliga kunder
såsom Atea, Ahlsell, Axfood, Fastighetsbyrån, HP, SEB.
Stretch och Vattenfall har varit god. Därtill har även nya
strategiska kunder tillkommit som exempelvis Di Luca,
SVT, Truesec och Visit Sweden.
Under året förvärvade vi det kreativa filmproduktions-
bolaget Filmriding & Company AB vilket har breddat och
stärkt bolagets erbjudande ytterligare. Efterfrågan på
kvalitativa filmproduktioner är stor och genom förvärvet
kan Minnesota ännu bättre omhänderta och leverera film-
produktioner av högsta klass.
Balansen mellan fysiska och digitala events, sponsrings-
aktiveringar, filmproduktioner och andra contentuppdrag
är bra och Minnesotas fokus på Brand Engagement står
sig starkt och är unikt i branschen. Att hjälpa kunderna att
engagera interna och externa målgrupper med syftet att
stärka varumärken och öka lönsamheten är mer relevant
än någonsin. Vi har under året
förstärkt organisationen med flera
nya medarbetare och detta har
bidragit till både ökad kompetens
och kapacitet. Vi ser en fortsatt
god efterfrågan och ser fram emot
ett spännande 2024.
Andy Pimmeshofer
VD Minnesota Communication
Flera nya avtalskunder
signade som Västtrafik,
Visit Sweden och Truesec.
Hansen presterar
ett mycket starkt
rörelseresultat
Filmproduktionsbolaget
Filmriding förvärvades
Highlights 2023
SIDA 23Affärsområde Event & Communication
Moment Groups aktie handlas på Nasdaq Stockholm,
Main Market, på Small Cap-listan.
Mellan 2006 och 2015 handlades aktien på First North Stockholm
för att i december 2015 ta steget till First North Premier.
Den 18 oktober 2018 genomfördes ett listbyte och Moment Group noterades
på Nasdaq Stockholm efter att ha genomgått den process som krävs
och som gav koncernen en tydlig kvalitetsstämpel.
SIDA 24 Aktien
AKTIEN
MOMENT GROUPS AKTIE
Moment Groups aktie handlas på Nasdaq Stockholm, Main Market, på Small Cap-listan.
Under 2023 har aktien handlats för mellan 0,55 kr/aktie och 14,00 kr/aktie.
Notera att en sammanläggning av aktier 1:20 genomfördes i juni 2023.
AKTIER OCH AKTIEÄGARE
Antalet aktier i Moment Group AB har
under 2023 minskat till följd av den
sammanläggning av aktier 1:20 som
beslutades vid årsstämman i Moment
Group AB den 10 maj 2023. Avstäm-
ningsdagen för sammanläggningen
av aktier var den 19 juni och antalet
aktier i Moment Group uppgick den
sista december 2023 till 24 909 909
och aktiekapitalet till 62 274 773,125
kronor.
Antalet aktieägare var vid årets slut
var 10 280 st, vilket är en minskning
med 2 769 stycken under 2023.
Moment Group innehar vid tidpunk-
ten för publicering av denna årsredo-
visning inte några egna aktier.
NYTTJANDE AV
TECKNINGSOPTIONER
Under rapportperioden har
46 200 994 teckningsoptioner nyttjats
för teckning av 2 310 049 aktier i
Moment Group till teckningspriset
5,332 kronor per aktie enligt villkoren
för teckningsoptionerna.
Kvarvarande antalet utgivna teck-
ningsoptioner per den sista december
var 10 063 579 st, vilka kan användas
fram till den 11 april 2024 för teckning
av 503 178 aktier, vilket skulle innebä-
ra en emissionslikvid om ca 2,7 msek
innan emissionskostnader.
BEMYNDIGANDEN
Vid årsstämman 2023 beslutades, i
enlighet med styrelsens förslag, att:
• bemyndiga styrelsen att, vid ett
eller flera tillfällen, besluta om
nyemission av aktier i bolaget.
Aktierna skall emitteras med eller
utan företrädesrätt för bolagets ak-
tieägare och högst med 10 procent
av bolagets aktiekapital och totala
röstetal.
• bemyndiga styrelsen att besluta om
förvärv och/eller överlåtelse av bo-
lagets egna aktier vid ett eller flera
tillfällen, under tiden fram till nästa
årsstämma.
Båda dessa bemyndiganden gäller
fram till nästa årsstämma.
UTDELNINGSPOLICY
Moment Group har fastställt en
utdelningspolicy som innebär att
utdelningen ska uppgå till lägst 30%
av koncernens resultat efter skatt. En
utdelning förutsätter att koncernens
finansiella ställning är tillräcklig för
den löpande verksamheten samtidigt
som koncernens planer ska kunna
fullföljas.
Styrelsens förslag är, i enlighet med
utdelningspolicyn och med hänsyn
tagen både till koncernens fram-
åtriktade ambitioner och befintlig
skuldsättning, att ingen utdelning ska
lämnas för 2023. Genom att låta de
likvida medlen återinvesteras i verk-
samheterna för att ytterligare stödja
och främja koncernens tillväxtstrate-
gier kommer det att bidra till en ännu
starkare och mer hållbar utveckling
på lång sikt.
Data per aktie 2023 2022
jan-dec jan-dec
Börskurs per bokslutsdatum, kr 12,52 11,12
Antal aktier vid periodens utgång, st 24 909 909 22 599 860
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning, st 23 089 359 24 335 671
Resultat per aktie efter utspädning, kr 1,93 1,84
Eget kapital per aktie per bokslutsdatum, kr 3,80 1,84
SIDA 25Aktien
Andel av röster
Ägare Antal aktier och kapital
BNP Paribas Securities Services*** 5 787 627 23,23%
Gelba Management AB 5 127 315 20,58%
Lesley Invest AB* 2 847 811 11,43%
Engströms Trä i Brynje AB* 1 910 852 7,67%
Clearstream Banking S.A.*** 1 010 590 4,06%
Rolf Lundström 300 000 1,20%
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 293 289 1,18%
Skandia Fonder 183 000 0,73%
Janne Andersson** 178 697 0,72%
Swedbank Försäkring 134 937 0,54%
TIO STÖRSTA ÄGARNA PER 31 DECEMBER 2023
* inklusive ägande via dotterbolag och/eller privat ägande inom ägarfamiljen
** inklusive närståendes ägande
*** företrädare för Robus Capital Management Ltd
Det handlar om omsorg om verksamheten, medarbetarna, samhället och miljön.
Samhällsengagemang är en naturlig del av arbetet inom Moment Group och ett sätt att bidra till en
hållbar samhällsutveckling. För att lyckas med detta krävs ett stort engagemang både från oss som
bolag och bland våra medarbetare. Här beskriver vi Moment Groups arbete och de hållbarhetsfrågor
som enligt oss är de mest väsentliga utifrån vår verksamhet och påverkansmöjlighet.
För oss inom Moment Group handlar hållbarhet om att
utveckla och arbeta ansvarsfullt utifrån affärsmässiga,
sociala och miljömässiga aspekter.
SIDA 26 Hållbarhet
HÅLLBARHETSREDOVISNING
STRÄVAN EFTER EN VIDAREUTVECKLING AV
VERKSAMHETEN MED HÄNSYN TAGEN
TILL MÄNNISKA OCH MILJÖ
Ett ansvarsfullt och hållbart företagande handlar om att
förena lönsamhet, socialt ansvarstagande och miljöhänsyn.
Det är viktigt för Moment Group att
ta ansvar och bidra till att påverka
både den egna verksamheten och vår
omvärld till det bättre. Vi är överty-
gade om att ett aktivt miljöarbete och
ett socialt engagemang inte bara ger
oss och våra medarbetare ett gott
samvete, det skapar också nya affärs-
möjligheter och ökar bolagets lång-
siktiga värde. Vi vill tillsammans med
våra kunder, medarbetare och övriga
intressenter bidra till att skapa en mer
hållbar framtid. Ansvarstagandet ska
genomsyra vår inställning, hantering
av med- och motgångar och vår på-
verkan på både kort och lång sikt.
Våra bolag drivs med passion och
engagemang. I bolagen vill vi alltid
göra skillnad för våra kunder och
skapa upplevelser bortom det förvän-
tade. Ögonblick fyllda av stolthet med
ett tydligt syfte att bygga relationer.
Relationer som stärker bandet mellan
människa och människa, varumärke
och kund, medarbetare eller partners.
Vi skapar arenor för dialog, väcker
lekfullhet och håller konversatio-
ner vid liv. Vi gör det genom show,
aktiviteter, mat, möten och kom-
munikation. Målsättningen är att ha
en berörd, nöjd och återkommande
kundskara där upplevelsen överträffar
förväntningarna. Vi måste uppnå ett
högt upplevt värde för att generera
hög kundlojalitet. Vi vill skapa mötes-
platser för alla oavsett kön, könsö-
verskridande identitet eller uttryck,
etnisk tillhörighet, religion eller annan
trosuppfattning, funktionsnedsätt-
ning, sexuell läggning eller ålder.
Experiment som genomfördes under
tidigt 2000-tal (Van Boven & Gilovich)
visar att upplevelser ger ett högre
välmående än ting. Koncernens verk-
samheter bygger på upplevelser vilket
innebär att människan mår bättre
utan att vi utsätter naturen för stor
påfrestning genom resurskrävande
tillverkning. Konsumtionen av upple-
velser driver till stor del vår kultur
i dag med ett behov av händelser
som berör emotionellt och som ger
bestående minnen värda att dela med
andra, både i verkligheten och digitalt.
Hållbarhet för oss är att bedriva en
sund verksamhet med fokus inte
bara på lönsamhet utan också på
välmående och trygghet för både
människa och miljö.
SIDA 27Hållbarhet
FNs mänskliga rättigheter - Artikel 27.
”Var och en har rätt att fritt delta i samhällets kulturella liv, att njuta av konst samt att få
ta del av vetenskapens framsteg och dess förmåner.
Vi möjliggör deltagande i det kulturella livet bland annat genom att samla vårt utbud
på Showtic.se och genom att föreställningar sätts upp i flera städer. Vi möjliggör även
deltagande i det kulturella livet genom att samarbeta med organisationer som har
fokus på socialt ansvar, vilket går att läsa mer om under socialt ansvarstagande.
I SAMARBETE MED VÅR OMVÄRLD
Ett ansvarsfullt och hållbart företagande förutsätter en väl fungerande
kommunikation med alla som har intresse i och av vår verksamhet.
INTRESSENT PÅVERKAN
Kunder, företag och
privatpersoner
Kundinsikt gällande värdet av upplevelser där inte tillverkning är grunden
Leveransuppföljning med ständigt iakttagande av samhällsmiljömedvetenhet-
och trygghetsaspekten
Hjälpa kunden att genom innovation och förbättringar få möjlighet att vara
med och välja att påverka
Säkerhet
Effektivitet, där så lite av jordens resurser som möjligt används
Anpassning av kunderbjudandet för att skapa trygghet för kunden
Medarbetare,
potentiella medarbetare
och branschen
Företagskultur med lika behandling där mångfald är en självklarhet
Befintlig och upplevd säkerhet i det fysiska, psykiska och sociala
Uppmuntran av fysisk aktivitet genom friskvårdbidrag
En restriktiv hållning till alkohol och nolltolerans till droger
Högt medarbetarengagemang och egen utveckling för en solid grund
Rättvisa och korrekta ersättningar och anställningsvillkor utefter arbets-
marknadens normer
Befintliga aktieägare
och potentiella
investerare
God resultatutveckling utan onödig påverkan på natur och samhälle
Högt ansvarstagande och bra riskhantering
Sund bolagsstyrning och utdelningspolicy
Informationssäkerhet och transparens
Leverantörer och
samarbetspartners
Högt ställda krav på affärsetik
En tydlig leverantörsstyrning
Ständig efterfrågan på innovation och förbättringar
Krav på god arbetsmiljö, hälsa och säkerhet
Myndigheter Säkerställd efterlevnad av lagar, förordningar, restriktioner och regler
Vi strävar efter att vara en välkom-
nande, öppen och respektfull koncern.
Alla medarbetare har ett ansvar att
bidra till och leva upp till våra värde-
ringar. Värderingarna beskriver inte
bara ett förhållningssätt internt utan
också externt, i samarbete med part-
ners och leverantörer, våra kunder
och samhället.
De intressenter som Moment Groups
hållbarhetsarbete fokuserar på har
valts ut utifrån vilken påverkan
intressenterna skulle kunna ha på
Moment Groups arbete och vilken
inflytandegrad verksamheten skulle
kunna ha gentemot intressenterna.
Våra medarbetare är också våra kun-
der eller potentiella kunder, varför det
är viktigt att vi lever som vi lär. Vi be-
höver dels förhålla oss till omvärlden
och dels se oss själva som en viktig
påverkansaktör och en del av andras
omvärld.
Den ökade hotbilden mot Sverige stäl-
ler allt högre krav på att vi som aktör
inom upplevelseindustrin besitter
relevant kunskap för att säkerställa
vår förmåga att genomföra trygga
arrangemang. Det är av yttersta vikt
att vi har tydliga rutiner för att säkra
exempelvis smidiga flöden och trygga
miljöer i samband med våra evene-
mang och föreställningar.
SIDA 28 Hållbarhet
SOCIALT ANSVARSTAGANDE
Ett ansvarsfullt och hållbart företagande innebär att vi hela tiden strävar
efter att förbättra de insatser som görs, i alla avseenden.
Vi har ständigt pågående samhällsin-
satser inom våra affärsområden. Det
är viktigt för oss att vara en aktiv och
ansvarstagande samhällsaktör. Vi tror
att vi åstadkommer utveckling och
förbättring i samhället i samarbete
med andra. Tillsammans kan vi nå ut
längre och få en större genomslag-
skraft i frågor som är viktiga, inte bara
för oss utan även för närområde och
världen. Vi gör nytta genom att dra
nytta av andras innovationskraft och
förmåga att hitta nya vägar för socialt
ansvarstagande. Vilka insatser och
engagemang som görs kan variera
över åren.
Inom den verksamhet som levererar
underhållning har vi möjlighet att på
olika sätt bidra till att människor som
har sämre förutsättningar i samhäl-
let får möjlighet att uppleva under-
hållning och skratt som ett avbrott i
vardagen. Vi samarbetar i detta arbete
med olika organisationer som bland
annat Drottning Silvias barnsjukhus,
Barncancerfonden, Min stora dag och
Stadsmissionen.
2Entertain jobbar med hållbarhet på
flera fronter. På Vallarnas Frilufts-
teater har man fokuserat på cirkulär
ekonomi där man istället för inköp
av nyproducerade arbetskläder köpt
jeansjackor på second hand. Man
har även startat en workshop-grupp
med specialistkompetens som jobbar
ideellt med att bistå med kunskap
kring hållbar personal, matsvinn
och avfallshantering. För att stödja
föreningslivet i Falkenberg har man
tagit hjälp av olika föreningar till att
städa arenan, ansvara för parkeringen
och stå vakt under tv inspelning och
föreställningar.
På Intiman har man ett samarbete
med Convictus, som hjälper hemlösa.
Hit lämnas all mat och dryck som blir
över från konferenser och filminspel-
ningar, kvarglömda saker som ingen
hämtat ut samt porslin och annan
inredning som behöver bytas ut på
Intiman.
Hansen är återigen partner till Rädd-
ningsmissionen i Göteborg där man
utöver monetära bidrag hjälper till
i caféet och stöttar Räddningsmis-
sionen i att ge bostadslösa mat, en
möjlighet till dusch och rena kläder.
Tillsammans med Insamlingsstiftelsen
för Drottning Silvias Barnsjukhus var
Hansen med och arrangerade Barn-
golfen med syfte att samla in pengar
till stiftelsens arbete för barn med
långtidssjukdomar på sjukhuset. Ge-
nom partnerskapet kommer Hansen
driva aktiviteterna pro bono och med
långsiktighet för mottagarna.
Minnesota har lång tradition av att
arbeta pro bono med föreningar eller
organisationer som arbetar för en god
sak. Sedan 2019 har man haft ett tätt
samarbete med Svenska Parasportför-
bundet och har sedan dess genomfört
flera aktiviteter och kampanjer. År
2023 påbörjades arbetet att producera
den svenska annonskampanjen för Pa-
ralympiska Sommarspelen i Paris. Man
startade även utvecklingen av deras
partnerstrategi för att säkra inflödet
av sponsorer — allt för att fler ska få
förutsättningar till ett aktivt liv. Såväl
bredd-idrott som elitidrott.
Minnesota tog i oktober initiativet att
starta en insamling för utsatta barn
i Israel-Palestina-konflikten via SOS
Barnbyar. Moment Group med medar-
betare samlade ihop ca 12 000 kr. Till
jul bidrog Minnesotas medarbetare
med julklappar till Strawberrys insam-
ling till ekonomiskt utsatta familjer.
Under 2023 har Minnesota börjat
anlita företaget Greentime för att
kompetensutveckla medarbetare och
för att kunna hållbarhetscertifiera
kundevent.
När det kommer till strategiskt håll-
barhetsarbete används bland annat
Pure Acts digitala plattform Acture
där man arbetar aktivt utifrån planer
som baseras på prioriterade områden
samt följer årligen upp de olika målen
enligt modellen: Prioritera – planera –
engagera – rapportera - utvärdera.
Inom Wallmansarenorna arbetas
kontinuerligt med olika projekt som
exempelvis att stödja HBTQ-organisa-
tioner och i Stockholm genomfördes
eventet Wallmans goes gay. Här ar-
rangeras utlottningar där pengar går
till organisationen QX och till de pro-
jekt dom väljer att stödja. Wallmans
Stockholm tillsammans med Golden
Hits var med i 2023 års Prideparad där
artister från båda arenorna var med
och uppträdde.
Under året arbetade vi med att stödja
ett projekt som heter ”Pass the mic
som drivs av Plan Internationals och
Fryshusets projekt Sisters Create.
Projektet lyfter flickors rätt för att få
bestämma över sina liv. I detta projekt
har tjejer från Sverige och Senegal
gått samman för att utbilda och stötta
varandra för att kämpa för en mer
jämställd värld. De har skrivit låtar till
varandra på teman som rör flickors
rättigheter som de sedan tolkat. Wall-
mans bistod här med lokal och teknik.
I flera år har företaget Alpcot anord-
nat en välgörenhetsgala/auktion, till
olika länder i nöd på Wallmans. För
andra året i rad gick pengarna till de
behövande i det krigshärjade Ukraina.
Ett av Wallmans shownummer heter
The Creep och är ett samarbete med
Fryshuset, Friends och Prins-parets
stiftelse (LAJKA), mot nätmobbing för
våra unga. Ett företag blev speciellt
berörda av detta nummer och starta-
de en spontan insamling som resul-
terade i 60 000 kronor till projektet.
Numret har även visats upp i Mall of
Scandinavia. Vidare har Wallmans se-
dan premiären i augusti 2023 haft en
QR-kod i menyn för direkt insamling
till Friends (nätmobbing).
Hamburger Börs genomför kontinu-
erligt välgörenhetsgala, auktion och
insamling med Zelmerlöw & Björkman
Foundation. Zelmerlöw & Björkman
Foundation arbetar för att åstad-
komma en förändring för barn och
ungdomar som annars skulle varit
dömda till ett liv i extrem fattigdom
utan framtidsutsikter.
SIDA 29Hållbarhet
SIDA 30 Hållbarhet
Hållbarhetsfrågorna är komplexa och måste arbetas med
långsiktigt och genom nedbrytning.
Moment Group följer principerna i
FNs Global Compact, FNs allmänna
förklaring om de mänskliga rättig-
heterna, ILOs kärnkonventioner för
mänskliga rättigheter i arbetslivet
(1998) samt OECD:s konvention mot
mutor. Moment Group har ambitionen
att följa principerna i Svensk Kod för
Bolagsstyrning, inklusive de jämställd-
hetsprinciper som beskrivs där.
Gällande mångfald inom bland annat
kön, bakgrund och ålder finns arbe-
te kvar att göra. Det är angeläget att
fortsatt arbeta aktivt i frågan med
ambition att successivt styra mot
att uppnå en jämn könsfördelning.
Moment Groups hållbarhetsarbete
fokuserar framför allt på tre av FNs
globala mål för hållbar utveckling;
”Jämställdhet” och ”Anständiga arbets-
villkor och ekonomisk tillväxt” inom
området Medarbetare samt ”Hållbar
konsumtion och produktion” inom
området Miljö.
MEDARBETARE
Ett ansvarsfullt och hållbart företagande innebär att vi strävar efter att skapa
arbetsplatser som utifrån alla aspekter möjliggör ett roligt, friskt och långt arbetsliv.
Att människor väljer att arbeta hos oss
är vi glada och stolta över. Vi är också
ödmjuka inför det faktum att
det är ett stort förtroende vi har fått.
Vi måste vara en attraktiv och trygg
arbetsgivare och ta väl hand om de
som arbetar hos oss. Vi är övertygade
om att människorna hos oss, hur de
mår, att de känner sig trygga och trivs
på arbetsplatsen, är det som gör att vi
lyckas som företag. Utan välmående
människor inget välmående företag.
Vi undersöker, och tar helst tag i pro-
blem innan de uppkommer. Vi arbetar
klart med det som behöver göras och
är efteråt nyfikna på om det blev som
tänkt.
EN SUND ARBETSPLATS
Vi åstadkommer det genom att:
• Alla måste ta ansvar för arbetsplats-
sen och arbeta tillsammans, oavsett
om du är anställd, anlitad leveran-
tör/konsult, samarbetspart eller
kund.
• Vi följde myndigheternas rekom-
mendationer under coronapande-
min och har skapat strukturer och
förutsättningar för ett välfungeran-
de hybridarbete efter pandemin.
• Från första dagen och under hela
vår tid tillsammans lovar vi att alla
har den kunskap som krävs för att
må bra och hålla sig skadefria på
jobbet.
• Vi följer självklart all lagstiftning,
ingen hos oss får dölja missförhål-
landen och arbetsplatserna är an-
passade för att fungera för arbetet.
Känns det inte rätt så flaggas det till
någon ansvarig på arbetsplatsen.
• Vi ger möjlighet att utvecklas i sina
nuvarande arbetsuppgifter, sin per-
son eller mot nya mål.
• De hos oss som har stort inflytande
på andra människors dagliga arbete,
ges rätt förutsättningar för att kun-
na använda sitt inflytande på ett bra
och sunt sätt.
• Mångfald är naturligt. Vi vill att alla
ska vilja och få möjlighet att arbeta
hos eller med oss. Vi bryr oss
inte om könstillhörighet, etnisitet,
religiös tillhörighet, funktionsned-
sättning eller din ålder. Vi gör ingen
skillnad på grund av det, för vi vet
att alla människor är unika.
• Vi accepterar aldrig kränkande
särbehandling eller trakasserier
och gör allt för att det inte ska ske.
Vi anser att alla människor har en
moralisk och medmänsklig skyldig-
het att agera om det förkommer.
Alla hos oss som har inflytande över
andras dagliga arbete har ett extra
stort ansvar att se till att vi inte
möjliggör kränkande särbehandling
eller trakasserier och att vi agerar
om det ändå sker.
• Vi vill värna en bra arbetsplats med
väl fungerande människor som
arbetar hos oss. Vi tror att en öppen
attityd, med högt personligt an-
svarstagande och ett seriöst förhåll-
ningssätt till alkohol, läkemedel och
illegala droger är en förutsättning
för att kunna förebygga problem.
Delar av vår verksamhet omfattar
Zelmerlöw & Björkman Foundation vill
hjälpa till att utbilda barn och ung-
domar till ansvarstagande individer
som väljer att ge tillbaka till samhället.
Visionen är att alla barn och ungdo-
mar ska få tillfälle att upptäcka och
utveckla sina talanger så att de kan
bidra till sin egen och sitt samhälles
framtid.
STAR Bowling och Ballbreaker vill ta
samhällsansvar och bidrar till inklu-
dering genom att öppna upp sina
aktivitetsarenor för de som annars
inte haft möjligheten att gå. Via de
ideella organisationerna Barn till
ensamma mammor och Maskrosbarn
bjuder man in till en upplevelse utöver
det vanliga. Mat och dryck serveras
i samarbete med leverantörer och
personalen jobbar pro-bono.
SIDA 31Hållbarhet
servering av alkohol, vilket ställer
särskilda krav på omdöme, tillför-
litlighet och ansvarstagande. Vi
vill visa respekt för människor och
värna den personliga integriteten
samtidigt som våra regler, värde-
ringar och förhållningssätt ska vara
tydliga.
KONTINUERLIG DIALOG
För att vi på ett respektfullt och
konstruktivt sätt, ska våga prata med
varandra om våra egna och andras
ljuspunkter och brister arbetar vi med
vad vi kallar One-to-One. Det är sam-
tal mellan medarbetare och chef där
arbetstider, beslutsfattande, arbets-
metoder och möjligheten att växa och
utvecklas ska diskuteras. Det är också
ett viktigt verktyg för att säkerställa
att vi som koncern har en öppen dia-
log och en fungerande återkoppling.
Vi har väl utformade rutiner för hur
vi hanterar kränkande särbehandling
eller trakasserier om sådant skulle
förkomma.
JÄMSTÄLLD LÖNEPOLITIK
Vi genomför lönekartläggningar med
syfte att upptäcka, åtgärda och för-
hindra osakliga löneskillnader mellan
kvinnor och män som utför lika eller
likvärdigt arbete. Organisationens
rutin för lönesättning är könsneutral
och verkar för att eventuella köns-
relaterade skillnader i lön och andra
förmåner inte ska förekomma.
Lönekartläggningarna resulterar i god
kontroll över rådande löneläge samt
skapar förutsättningar för en jäm-
ställd utveckling av organisationens
löner. Utifrån resultatet av kartlägg-
ningarna kan vi konstatera att det förs
en jämställd lönepolitisk utveckling.
De skillnader som upptäcks i lön
mellan könen och inte kan förklaras
har tidigare, och kommer även i
framtiden, att åtgärdas i enlighet med
handlingsplan.
JÄMSTÄLLDHET
”Jämställdhet är ett mål i sig liksom en
förutsättning för hållbar och fredlig
utveckling. Jämställdhet uppnås när
kvinnor och män, flickor och pojkar
har lika rättigheter, villkor, möjlighe-
ter samt makt att själva forma sina liv
och bidra till samhällets utveckling.
Det handlar om en rättvis fördelning
av makt, inflytande och resurser i
samhället. Kvinnors och flickors ge-
nerellt underordnade maktposition i
förhållande till män och pojkar måste
upphöra.
Genom att:
• Göra vår röst hörd och påtala sexis-
tiskt språk och beteende
• Dela positiva berättelser som visar
på jämställdhet mellan könen och
motarbetar stereotyper
• Öppet tala om problemet med olika
lön för samma jobb
ANSTÄNDIGA ARBETSBETS-
VILLKOR OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
”Mer än hälften av världens arbetsta-
gare befinner sig i osäkra anställning-
ar, ofta instängda i en ond cirkel av
lågproduktiva yrken med dålig lön och
begränsad tillgång till både utbildning
och socialförsäkringar. Detta gäller i
högre utsträckning kvinnor än män.
Under de kommande 20 åren väntas
dessutom den globala arbetskraften
öka med 800 miljoner människor, vil-
ket kräver stora ansträngningar för att
skapa nya jobb. Att främja makroeko-
nomisk stabilitet och gott
investeringsklimat, sysselsättning och
anständiga arbetsvillkor är viktiga
faktorer för hållbar utveckling."
Moment Group säkerställer att
samtliga arbetsplatser har anständiga
arbetsvillkor och tillgång till grundläg-
gande sociala förmåner.
Genom att:
• se vårt ansvar som arbetsgivare och
använda inkluderande policys på
arbetsplatsen som främjar mångfald
• göra vår röst hörd när vi bevittnar
orättvisor på arbetsplatsen
• främja och skapa jobb som uppma-
nar människor att ta tillvara lokala
möjligheter som gynnar det lokala
samhället
• endast handla, i de fall vi kan påver-
ka, från företag som behandlar sina
anställda rättvist
Vårt miljömässiga ansvar består av ett
kontinuerligt arbete inom alla våra
affärsområden. Det innebär att vi på
våra arenor, kontor och i allt övrigt
ska arbeta för att minimera negativ
miljöpåverkan. Vår ambition är att, så
långt det är möjligt, aktivt arbeta för
att välja hållbara alternativ i alla var-
dagliga beslut. Många av våra kunder
ställer krav på hög miljömedvetenhet
vilket vi i de delar vi själva kan påverka
efterlever.
Inom affärsområde Event arbetar vi
aktivt med att hitta mer hållbara lös-
ningar på de event som skapas, både i
det sociala och ur miljöperspektiv. Vi
strävar alltid efter att göra kloka val i
stort och smått, samt erbjuder även
kunderna att klimatkompensera för
den miljöpåverkan man inte lyckats
reducera.
Våra restaurangkök har under flera år
arbetat med att producera så mycket
som möjligt själva. Det minskar onö-
diga transporter och användningen av
hel- och halvfabrikat. Buteljerat
vatten byts ut mot filtrerat kranvatten
där så är möjligt. Vid val av textilier i
dukar eftersträvar vi minskad hante-
ring av tvätt. Glödlampor och gamla
armaturer byts succesivt ut mot
energisnåla LED-alternativ. El- och
kylrevideringar genomförs på våra
arenor. Återvinning och källsortering
är en självklarhet och genom styrda
inköpsrutiner får vi större möjlighet
att påverka på ett mer effektivt sätt.
Inköpsrutinerna gör det möjligt för
oss att med större kraft ha inflytande
över våra leverantörsled.
MILJÖMEDVETENHET
Ett ansvarsfullt och hållbart företagande innebär att vi ser vår del i,
och påverkan på, miljön och det jordklot vi lever på.
SIDA 32 Hållbarhet
ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH
EKONOMISK TILLVÄXT
”Mer än hälften av världens arbetsta-
gare befinner sig i osäkra anställning-
ar, ofta instängda i en ond cirkel av
lågproduktiva yrken med dålig lön och
begränsad tillgång till både utbildning
och socialförsäkringar. Detta gäller i
högre utsträckning kvinnor än män.
Under de kommande 20 åren väntas
dessutom den globala arbetskraften
öka med 800 miljoner människor, vil-
ket kräver stora ansträngningar för att
skapa nya jobb. Att främja makroeko-
nomisk stabilitet och gott
investeringsklimat, sysselsättning och
anständiga arbetsvillkor är viktiga
faktorer för hållbar utveckling.
Moment Group säkerställer att
samtliga arbetsplatser har anständiga
arbetsvillkor och tillgång till grundläg-
gande sociala förmåner.
Genom att:
se vårt ansvar som arbetsgivare
och använda inkluderande policys
på arbetsplatsen som främjar
mångfald
göra vår röst hörd när vi bevittnar
orättvisor på arbetsplatsen
främja och skapa jobb som upp-
manar människor att ta tillvara på
lokala möjligheter som gynnar det
lokala samhället
endast handla, i de fall vi kan på-
verka, från företag som behandlar
sina anställda rättvist
JÄMSTÄLLDHET
”Jämställdhet är ett mål i sig liksom en
förutsättning för hållbar och fredlig
utveckling. Jämställdhet uppnås när
kvinnor och män, flickor och pojkar
har lika rättigheter, villkor, möjlighe-
ter samt makt att själva forma sina liv
och bidra till samhällets utveckling.
Det handlar om en rättvis fördelning
av makt, inflytande och resurser i
samhället. Kvinnors och flickors ge-
nerellt underordnade maktposition i
förhållande till män och pojkar måste
upphöra.
Genom att:
Göra vår röst hörd och påtala
sexistiskt språk och beteende
Dela positiva berättelser som vi-
sar på jämställdhet mellan könen
och motarbetar stereotyper
Öppet tala om problemet med
olika lön för samma jobb
HÅLLBAR KONSUMTION OCH
PRODUKTION
”Omställning till en hållbar konsum-
tion och produktion av varor och
tjänster är en nödvändighet för att
minska negativ påverkan på klimat
och miljö samt människors hälsa.
Genom att:
reducera, återanvända, källsortera
kompostera och återvinna
endast laga den mängd mat vi tror
att våra gäster äter
frysa färska råvaror och rester vid
behov
erbjuda klimatsmarta produkter
och klimatkompensation som
produkter i samband med arrang-
erade event
hjälpa till att ändra trenden ge-
nom att köpa råvaror som annars
går till spillo för att dess form,
färg eller utseende inte ser rätt ut
sträva efter att vara en smart
konsument
stödja företag och arbetsplatser
som tänker och arbetar hållbart
Granskningsåtgärder avseende Miljö:
Genomlysning arenor
För att säkerställa att arenorna drivs
i enlighet med den uppsatta policyn
sker kontinuerligt genomlysningar av
arenor. Detta för att säkerställa effek-
tiv drift, att bemanningen är rätt samt
att avtalen är i enlighet med
Förväntan.
Anbudslojalitet och inköpskontroller
För att säkerställa att inköpen sker
hos de upphandlade och kontrollerade
leverantörerna som enligt policyn ska
användas mäts kontinuerligt arenor-
nas anbudslojalitet och förmåga att
optimera inköpen. Detta ger oss en
starkare position i förhandlingar och
också möjlighet att påverka och styra
inköpen mot hållbara produkter.
SIDA 33Hållbarhet
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
för år 2023 på sidorna 26-33 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den dagen som framgår av elektronisk
underskrift.
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE
HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Moment Group AB, org.nr 556301 - 2730
SIDA 34 Bolagsstyrning
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Moment Group AB är ett publikt aktiebolag och till grund för styrningen
av bolaget ligger både externa och interna regelverk. I syfte att fastställa
riktlinjer för bolagets drift har styrelsen utarbetat och fastslagit
policydokument. I dessa lämnas en vägledning för organisationen
och medarbetarna baserad på de grundläggande värderingar
och principer som ska prägla verksamhet och uppförande.
Moment Group tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (koden).
STYRNING FÖR VÄRDESKAPANDE
Det övergripande målet är att öka ak-
tieägarvärdet och på så sätt möta de
krav ägarna har på investerat kapital.
Målet är även att bolaget sköts på ett
för aktieägarna effektivt och hållbart
sätt. Bolagsstyrningen bidrar också till
att strukturera och skapa god ordning
i styrelsens och ledningens arbete. De
centrala, externa och interna styrin-
strumenten för Moment Group är den
svenska aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen, Nasdaq Stockholms
regelverk för emittenter, svensk
kod för bolagsstyrning (Koden), den
av stämman fastställda bolagsord-
ningen, styrelsens arbetsordning,
instruktioner för styrelsens utskott,
VD-instruktionen inklusive instruk-
tion för ekonomisk rapportering samt
policydokument som fastställs av
styrelsen.
Därutöver finns styrdokument och
mer detaljerade rutiner och arbetsin-
struktioner som fastställs av koncern-
ledningen och affärsområdeschefer.
Styrdokument finns tillgängliga för
bolagets anställda på intranätet. De
dokument som har bedömts ha mest
extern relevans finns även tillgängliga
på bolagets hemsida. Moment Groups
styrelse är ansvarig för bolagets ange-
lägenheter.
VD/Koncernchef ansvarar för att den
löpande förvaltningen av bolaget sker
enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar. Vidare sammanställer VD/
Koncernchef, i dialog med styrelsens
ordförande, dagordning för styrelse-
mötena och ansvarar i övrigt för att ta
fram informations- och beslutsunder-
lag till styrelsen.
AKTIEÄGARE
Moment Group är noterat på Nasdaq
Stockholm, Main Market, på Small Cap
sedan 18 oktober 2018. Årsstämman
beslutade den 10 maj 2023 att genom-
föra en sammanläggning av aktier 1:20
vilket har föranlett att antal aktier har
omräknats.
Aktiekapitalet i Moment Group AB
uppgick vid årets slut till 62 274 775 kr
fördelat på 24 909 909 aktier.
Det finns ett aktieslag och samtliga
aktier äger lika rätt till andel i bola-
gets tillgångar och vinst. Den största
ägaren är BNP Paribas Securities
Services, företrädare för Robus Capi-
tal Management Ltd som äger 23,23%
av aktierna. Den näst största ägaren
är Gelba Management AB som äger
20,58%. Per den 31 december 2023
fanns det 10 280 st aktieägare, fysiska
alt juridiska.
Vid omröstning på bolagsstämma
berättigar varje aktie till en röst och
varje röstberättigad kan rösta för fulla
antalet företrädda aktier. Totalt finns
det 24 909 909 aktier i bolaget, vilket
är likvärdigt med antalet röster. Per
31 december 2023 fanns ett bemyndi-
gande från årsstämman till styrelsen
att intill nästa årsstämma, vid ett eller
flera tillfällen, besluta om nyemission
av aktier i bolaget. Aktierna ska emit-
teras med eller utan företrädesrätt för
bolagets aktieägare och högst med 10
procent av bolagets aktiekapital och
totala röstetal.
UTDELNINGSPOLICY
Moment Group har fastställt en
utdelningspolicy som innebär att
utdelningen ska uppgå till lägst 30%
av koncernens resultat efter skatt. En
utdelning förutsätter att koncernens
finansiella ställning är tillräcklig för
den löpande verksamheten samtidigt
som koncernens expansionsplaner ska
kunna fullföljas.
1
2 3
5
4
AKTIEÄGARE
ÅRSSTÄMMA
STYRELSE
VD/KONCERNCHEF
KONCERNLEDNING
OPERATIV VERKSAMHET
6
REVISIONSUTSKOTT
7
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
REVISOR
VALBEREDNING
8
INTERNKONTROLL
9
STYRNINGSSTRUKTUR I MOMENT GROUP
SIDA 35Bolagsstyrning
INTERNA REGELVERK
Bolagsordning
Styrelsens och utskottens
arbetsordningar
• VD-instruktion
• Policys
• Styrdokument
EXTERNA REGELVERK
Aktiebolagslagen
Årsredovisningslagen
Nasdaqs regelverk
Svensk kod för bolagssstyrning
VALBEREDNING
Reglerna för Moment Groups
valberedning beslutades vid
årsstämman den 10 maj 2023.
Valberedningen ska bestå av fyra
ledamöter, varav en ska utses till
ordförande. De tre enligt Euroclear
Swedens ägarförteckning röstmässigt
största aktieägarna utser varsin leda-
mot i valberedningen varvid ägarför-
hållandena avser tidpunkten den 31
augusti. Om någon av de tre största
aktieägarna avstår sin rätt att utse
ledamot till valberedningen ska nästa
aktieägare i storlek beredas tillfälle att
utse ledamot till valberedningen. Om
en ledamot lämnar valberedningen
i förtid, ska en ny ledamot om möj-
ligt utses av samma aktieägare. Om
nämnda aktieägare avstår sin rätt att
utse ledamot till valberedningen ska
nästa aktieägare i storlek, som inte
redan har utsett en ledamot till val-
beredningen, beredas tillfälle att utse
ledamot till valberedningen. Förut-
om de av de tre största aktieägarna
utsedda ledamöterna ska Moment
Groups styrelseordförande vara leda-
mot i valberedningen. Vid förändring
av ägarförhållandena per utgången av
det fjärde kvartalet ska valberedning-
ens sammansättning, om möjligt och
om så anses erforderligt, anpassas till
de nya ägarförhållandena. Styrelsens
ordförande ska före den 30 september
kalla till möte i valberedningen.
VALBEREDNINGEN SKA INFÖR
STÄMMA 2024 LÄMNA FÖRSLAG PÅ:
stämmoordförande
styrelseordförande och övriga
ledamöter i styrelsen samt arvode
och annan ersättning för styrelse-
uppdrag till var och en av
styrelseledamöterna. Inget arvode
ska utgå till styrelseledamot som
uppbär lön i koncernen.
val och arvodering av revisor
princip för utseende av valbered-
ning samt på valberednings sätt
att arbeta
VALBEREDNINGENS ARBETE
Valberedningens sammansättning
offentliggjordes den 4 oktober och
bestod av representanter för de tre
största ägarna samt bolagets styrelse-
ordförande. Valberedningen utgörs av
Per Taube, Mark Hoffman, Bo Wall-
blom och Leif West. Ingen ersättning
utgår från Moment Group till ledamö-
terna i valberedningen för deras ar-
bete och ledamöterna har konstaterat
att det inte föreligger intressekonflik-
ter som påverkar deras uppdrag.
Valberedningen hålls informerad
om Moment Groups verksamhet,
styrelsearbete och fokusområden.
Valberedningen har även tagit del av
resultatet av den styrelseutvärdering
som gjorts.
Enligt Koden skall en majoritet av
styrelsens ledamöter vara oberoende
i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen. Minst två av dessa skall
även vara oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Aktieägare har haft möjlighet att
lämna förslag och synpunkter avse-
ende valberedningens arbete inför
årsstämman 2024. Valberedningens
förslag inför årsstämman 2024
framgår av kallelsen till årsstämman
samt återfinns på bolagets hemsida,
www.momentgroup.com. Vidare
information om valberedningens
arbete presenteras i valberedningens
redogörelse inför stämman 2024.
SIDA 36 Bolagsstyrning
ÅRSSTÄMMA
Bolagsstämman är Moment
Groups högsta beslutande organ.
Den bolagsstämma som hålls inom
sex månader efter utgången av
räkenskapsåret och som fastställer
resultat- och balansräkning kallas
årsstämma. Utöver beslut om faststäl-
lande av resultat och balansräkning,
fattar årsstämman bland annat även
beslut om disposition av resultatet,
sammansättning av Moment Groups
styrelse, styrelsearvoden, riktlinjer för
ersättning till ledande befattnings-
havare samt val av extern revisor.
Kallelse till bolagsstämma sker genom
annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar samt genom att kallelsen
hålls tillgänglig på bolagets hemsida,
www.momentgroup.com. Genom
annonsering i Dagens Industri sker
upplysning om att kallelse har skett.
Aktieägare som är införda i aktieboken
fem vardagar före en stämma och som
har anmält sitt deltagande i viss ord-
ning till Moment Group har rätt att
delta vid stämman, personligen eller
genom ombud, och vid stämman rösta
för eller emot framlagda förslag samt
ställa frågor till styrelsen och VD.
Beslut vid årsstämman fattas normalt
med enkel majoritet. För vissa beslut,
såsom exempelvis ändring av bolags-
ordningen, krävs dock beslut av en
kvalificerad majoritet. Valberedningen
tar hänsyn till mångfaldspolicy i sitt
förslag till styrelsesammansättning.
Valberedningens motivering framgår i
valberedningsens fullständiga förslag
och motiverande som finns att läsa på
bolagets hemsida inför årsstämman.
ÅRSSTÄMMA 2023
Årsstämman 2023 ägde rum onsdagen
den 10 maj 2023 på Trädgårdsgatan
i Göteborg i Moment Groups lokal.
Förutom aktieägare närvarade Mo-
ment Groups styrelse, revisor och ett
antal inbjudna gäster. Protokoll från
årsstämman och därtill anknutna do-
kument återfinns på Moment Groups
hemsida, www.momentgroup.com
ÅRSSTÄMMA 2024
För information om årsstämma 2024
hänvisas till kallelsen och bolagets
hemsida.
REVISOR
Enligt bolagsordningen ska
årsstämman utse minst en extern
revisor. Revisionsbolaget
Ernst & Young AB omvaldes till
revisor på årsstämman 2023 för en
mandatperiod om ett år. Ernst
& Young AB har således reviderat
bolagets räkenskaper för 2023 och
auktoriserad revisor Andreas Mast
har varit huvudansvarig revisor.
Revisorerna har deltagit vid ett
styrelsemöte för att redogöra för
Ernst & Young ABs revisionsprocess
i Moment Group. Därutöver har
revisorerna deltagit vid samtliga
möten i styrelsens revisionsutskott
i de fall de ej enbart avhandlat
utvärdering av revisionen.
SIDA 37Bolagsstyrning
STYRELSE OCH UTSKOTT
Styrelsens ansvar är att fastställa
bolagets övergripande mål och
strategi. Till styrelsens uppgifter hör
därutöver bland annat att
fokusera på att säkerställa
fortsatt drift och finansiering för
koncernen
tillsätta, utvärdera och vid behov
entlediga VD/Koncernchef samt
godkänna VD:s uppdrag utanför
bolaget;
fastställa erforderliga riktlinjer för
bolagets uppträdande i samhället
i syfte att säkerställa dess långsik-
tigt värdeskapande förmåga;
se till att det finns ändamålsen-
liga system för uppföljning och
kontroll av bolagets verksamhet
och de risker för bolaget som dess
verksamhet är förknippad med;
se till att det finns en tillfredsstäl-
lande kontroll av bolagets efter-
levnad av lagar och andra regler
som gäller för bolagets verksam-
het samt bolagets efterlevnad av
interna regler;
säkerställa att bolagets informa-
tionsgivning präglas av öppenhet
samt är korrekt, relevant och
tillförlitlig.
Moment Groups styrelse ska enligt
bolagsordningen bestå av mellan tre
och åtta stämmovalda ledamöter. I
övrigt finns ingen reglering i bolags-
ordningen avseende tillsättande eller
entledigande av styrelseledamöter.
Nuvarande styrelse består av fem
stämmovalda styrelseledamöter. VD/
Koncernchef är föredragande vid sty-
relsens möten och bolagets kommuni-
kationschef är styrelsens sekreterare.
Styrelsen har sammantaget erfarenhet
av upplevelseindustrin, affärsutveck-
ling, IT, corporate finance, bolagsstyr-
ning, hållbarhetsarbete och näringsliv.
STYRELSENS BEROENDESTÄLLNING
Styrelsens ledamöter Leif West, Ken-
neth Engström, Oscar Wallblom och
Anna Bauer är oberoende i förhållan-
de till Moment Group och dess led-
ning men inte i förhållande till större
aktieägare eftersom de är eller inne-
har ledande befattning i bolag som är
större aktieägare i Moment Group.
Styrelseledamot Tina Tropp Jerresand
är oberoende i förhållande både till
Moment Group och dess ledning och
till större aktieägare.
REVISIONSUTSKOTTET
Revisionsutskottet har till uppgift att
övervaka dels bolagets redovisning
och rapportering av finansiell infor-
mation, dels effektivitet i bolagets
interna kontroll, utvärdering av be-
hov av internrevision, riskhantering
samt regelefterlevnad. Vidare åligger
det revisionsutskottet att hålla sig
underrättad om revisionen av
Moment Group AB samt att granska
och övervaka revisionens opartiskhet
och självständighet. Revisionsutskot-
tet bistår valberedningen vid upp-
rättande av förslag till årsstämmans
beslut om revisorsval. Under 2023
har revisionsutskottet genomfört en
utvärdering av revisionen av bolaget
som syftat till att lämna en
rekommendation om revisor till
valberedningen. Revisionsutskottet
består sedan 10 maj 2023 av
Kenneth Engström (ordförande) och
Leif West. Bolagets koncernredo-
visningschef och VD/Koncernchef
är föredragande och adjungerad
mötena.
ERSÄTTNINGSUTSKOTTET
Ersättningsutskottet ansvarar för
att bereda och utvärdera frågor
om ersättning och andra anställ-
ningsvillkor för Moment Groups
ledningsgrupp, varmed avses bland
annat lönestruktur, pensionsplaner,
incitamentsprogram och andra
anställningsvillkor.
Utskottet ska också följa och utvär-
dera pågående och under året avslu-
tade program för rörliga ersättningar
för koncernledningen samt följa och
utvärdera tillämpningen av riktlinjer
för ersättningar till ledande befatt-
ningshavare och ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättningsutskottet består sedan
10 maj 2023 av Leif West (ordförande)
och Trina Tropp Jerresand. Bolagets
VD/Koncernchef är föredragande.
Ersättningsutskottet bereder den
årliga ersättningsrapporten.
SIDA 38 Bolagsstyrning
Moment Group följer svensk kod för
bolagsstyrning ("Koden"). Enligt Koden
ska en majoritet av styrelsens ledamö-
ter vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Minst
två av dessa ska även vara oberoende i
förhållande till bolagets större aktieä-
gare vilket Moment Group uppfyller.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens övergripande uppgift är
att fastställa bolagets övergripande
mål och strategi. De centrala frågor-
na för styrelsen rör strategiarbete,
uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och risker, värdeskapande
och kontroll av bolagets efterlevnad
av externa och interna regler. Så-
vitt avser uppföljning och kontroll
av bolagets risker är detta närmare
beskrivet i avsnitt ”Internkontroll och
riskhantering”. Styrelsens uppföljning
av bolagets efterlevnad av interna
och externa regler utförs bland annat
genom utövning av intern kontroll
i bolaget samt den riskbaserade
granskning som den externa revisorn
utför. Styrelsearbetet leds av styrel-
seordförande. Arbetet regleras av den
arbetsordning som styrelsen fast-
ställer varje år och av gällande lagar
och regler. Styrelsen beslutar årligen
om instruktioner för VD/Koncern-
chef samt andra policydokument som
vägleder medarbetare inom Moment
Group. Nuvarande arbetsordning
och instruktioner, behandlades och
fastställdes på styrelsemötet den
10 maj 2023. Under 2023 har styrelsen
sammanträtt 14 gånger.
JÄV
Moment Groups styrelse har beslutat
att styrelseledamot eller VD/Kon-
cernchef inte får handlägga frågor
rörande avtal mellan sig själv och
bolaget eller frågor mellan bolaget
och tredje man, om denne i frågan har
ett väsentligt intresse som kan strida
mot bolaget.
UTVÄRDERING AV STYRELSEN
Styrelsen utvärderas varje år i syfte
att dels utveckla styrelsearbetet och
dels skapa ett underlag för valbered-
ningens utvärdering av styrelsens
sammansättning. Av styrelsens utvär-
dering framgick att styrelsearbetet
har fungerat bra och att synpunkter
från utvärderingen avseende 2023 har
beaktats men att det finns utrymme
för vissa ytterligare förbättringar.
Utvärderingen visade vidare att
styrelsen är en välkomponerad
grupp med stort engagemang samt att
ledamöterna tillför bred kompetens
och har lång erfarenhet från olika
områden som är relevanta för
Moment Groups verksamhet.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Valberedningen lägger fram förslag
för beslut på årsstämman rörande
styrelsearvoden. Årsstämman 2023
beslutade i enlighet med valbered-
ningens förslag om arvode. Infor-
mation om styrelsearvode för 2023
finns i not 4 för koncernen. Valbered-
ningens förslag till ersättning inför
årsstämman 2024 framgår av kallelsen
till årsstämman.
STYRELSENS UTSKOTT
Moment Groups styrelse har två
ordinarie utskott: revisionsutskottet
och ersättningsutskottet. Arbetet som
bedrivs i utskotten rapporteras lö-
pande till styrelsen. Utskotten ska ses
som arbetsutskott till styrelsen och
övertar inte det ansvar som åligger
styrelsen som helhet.
SIDA 39Bolagsstyrning
MOMENT GROUPS STYRELSE
Leif West Anna Bauer Kenneth Engström Tina Tropp
Jerresand
Oscar Wallblom
Född 1962 1972 1973 1971 1979
Utbildning Ekonomistudier vid IHM
Business School
BA Mass Communication
University of South Florida
Minor Fine Arts & Golf
Scholarship. Certifierad
Styrelseledamot Styrelse-
akademien.
- Civilekonom, certifierad
inom flera olika test- och
utbildningsverktyg.
-
Invald 2021 2021 2020 2022 2023
Övriga väsentliga uppdrag VD/Koncernchef för
Gelba Management AB,
styrelseordförande i Host
Property AB, Surewood
Housing (fd Anebyhus-
gruppen), Sturebadet AB,
Airport City AB samt vice
ordföranden Arlandastad
Holding AB (publ).
VD Scandinavian XPO i
Stockholm. Medlem i Advi-
sory Board för Stockholms
största evenemangs-
arenor via Stockholm
Business Region Board.
Verksam i det egna bolaget
Engströms Trä i Brynje AB
och sin verksamhet inom
skogsnäringen.
Director of People
Performance Nordic
Hotels & Resorts.
Styrelseledamot i Tele-
gram Studios, ett bolag
som arbetar med förvärv
och förädling av musikrät-
tigheter.
Tidigare väsentliga
uppdrag
Styrelseordförande i
Forsbergs Fritidscenter
AB, Scandinavian XPO
AB, Training Partner
Nordic AB samt flertalet
övriga fastighetsbolag.
Styrel[1]seordförande
Svensk Markservice AB,
Stockholms Auktionsverk
AB, Andy´s Lekland. VD/
Koncernchef CG Duka
Retail AB.
Affärsområdeschef
Stockholm Live och försälj-
ningschef för flera olika
eventbyråer och Business
Director Nine Yards.
Försäljningschef Scan-
dinavian XPO. Tidigare
Jurymedlem i Gyllene
Hjulet och Årets Eventchef
samt styrelseledamot i
Destination Sigtuna.
- Head of People & Culture
Sverige & Finland på
Nordic Choice Hotels. Var
med i etableringen av; At
Six, Hobo och TAK som
HR-chef. Ägare och execu-
tive search konsult på på
Pointpeople AB. Director of
Sales på First hotels och
flera andra ledande upp-
drag inom försäljning.
Är delägare i Wallblom-
guppen, en koncern
med verksamheter inom
fastigheter, finansförvalt-
ning och skönhetsindustri.
Nuvarande verksam inom
musikindustrin där han
driver bolaget Tamiami Re-
cords AB. Arbetar sedan
24 år tillbaka med Håkan
Hellström, både på och av
scenen.
Oberoende Oberoende i relation till
bolaget och bolagsledning-
en men inte i relation till
bolagets huvudägare.
Oberoende i relation till
bolaget och bolagsledning-
en men inte i relation till
bolagets huvudägare.
Oberoende i relation till
bolaget och bolagsledning-
en men inte i relation till
bolagets huvudägare.
Oberoende i relation till
bolaget och bolagsled-
ningen och i relation till
bolagets huvudägare.
Oberoende i relation till
bolaget och bolagsledning-
en men inte i relation till
bolagets huvudägare.
Innehav av aktier per
den 31 december 2023
(eget och via bolag)
VD i Gelba Management
AB som innehar 5 127 315
aktier.
0 1 910 852 aktier inkl
ägande via bolag.
0 2 847 811 aktier
inkl ägande via bolag.
Arbetsuppgifter i styrelsen Styrelseordförande.
Medlem i revisions-
utskottet.
Styrelseledamot. Styrelseledamot.
Ordförande i revisions-
utskottet.
Styrelseledamot.
Medlem i ersättnings-
utskottet.
Styrelseledamot.
Namn Invald Avgått Oberoende
1
Oberoende
2
Styrelsemöten
3
Revisionsutskott
4
Ersättningsutskott
5
Leif West, styrelseordförande 2021-01 - Ja Nej 14/14 7/7 1/1
Anna Bauer, styrelseledamot 2021-05 - Ja Nej 14/14 - -
Kenneth Engström, styrelseledamot 2020-05 - Ja Nej 14/14 7/7 -
Tina Tropp Jerresand, styrelseledamot 2022-05 - Ja Ja 14/14 - 1/1
Oscar Wallblom, styrelseledamot 2023-05 - Ja Nej 11/14 - -
Thomas Engelhart 2022-05 2023-05 Ja Ja 4/14 - -
Peter Settman 2022-05 2023-05 Ja Ja 3/14 - -
Bo Wallblom 2021-05 2023-05 Ja Nej 3/14 - -
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen enligt svensk kod för bolagsstyrning
2)
Oberoende i förhållande till större aktieägare i bolaget enligt svensk kod för bolagsstyrning
3)
Under 2023 har styrelsen haft 14 protokollförda möten
4)
Under 2023 har revisionsutskottet haft 7 protokollförda möten
5)
Under 2023 har ersättningsutskottet haft ett protokollfört möte
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO 2023
INTERNKONTROLL OCH RISKHANTERING
Detta avsnitt har upprättats i enlighet
med Koden och årsredovisningsla-
gen och beskriver bolagets interna
kontroll och riskhantering avseen-
de den finansiella rapporteringen.
Syftet är att ge aktieägare och övriga
intressenter en förståelse för hur den
interna kontrollen över finansiell rap-
portering är organiserad i bolaget.
Styrelsen ansvarar för att Moment
Group har god intern kontroll och
rutiner som säkerställer att fastställda
principer för finansiell rapportering
och intern kontroll efterlevs. Styrelsen
ansvarar också för att den finansiella
rapporteringen följer aktiebolagsla-
gen, tillämpliga redovisningsstan-
darder och övriga krav som ställs på
börsnoterade bolag. Styrelsen har det
övergripande ansvaret för Moment
Groups interna kontroll. VD/Kon-
cernchef har det löpande ansvaret för
att intern styrning och kontroll upp-
rätthålls. Det övergripande syftet med
den interna kontrollen är att säker-
ställa att Moment Groups finansiella
rapportering upprättas i enlighet med
lag, tillämpliga redovisningsstandar-
der och övriga krav på noterade bolag
samt att skydda Moment Groups
tillgångar. Moment Groups arbete
med intern kontroll har sin grund i
det ramverk för intern styrning och
kontroll som är framtaget av Commit-
tee of Sponsoring Organizations of
the Treadway Commission (COSO).
Detta ramverk har fem grundläggande
komponenter:
1. Kontrollmiljö,
2. Riskbedömning,
3. Kontrollaktiviteter,
4. Information/kommunikation och
5. Uppföljning och förbättring.
1. KONTROLLMILJÖ
God kontrollmiljö utgör grunden för
effektivitet i ett bolags interna kon-
trollsystem. Den bygger på en
organisation där det finns tydliga be-
slutsvägar och där befogenheter och
ansvar har fördelats genom styrande
dokument samt en företagskultur med
gemensamma värderingar. Dessutom
påverkas kontrollmiljön av ledningens
såväl som den enskilda medarbetarens
agerande utifrån dessa värderingar.
I styrelsens arbetsordning och
instruktionen till VD/Koncernchef
säkerställs en tydlig roll- och ansvars-
fördelning, som syftar till en effektiv
kontroll och hantering av verksamhet-
ens risker. Styrelsen har också fastlagt
ett antal grundläggande policyer och
styrdokument som har betydelse för
upprätthållandet av en effektiv kon-
troll, till exempel delegationsordning,
policy för riskhantering, finanspolicy,
hållbarhetspolicy, code of conduct
och informationspolicy. Därutöver
har ledningen fastlagt riktlinjer för
finansiell rapportering, riktlinjer för
HR och riktlinjer för att förebygga och
upptäcka oegentligheter.
2. RISKBEDÖMNING
Revisionsutskottet ansvarar för att
väsentliga risker för fel i den finan-
siella rapporteringen identifieras och
hanteras. Inom Moment Group förs
en kontinuerlig dialog med respektive
verksamhetsbolag för att säkerställa
en god internkontroll och medvetan-
degöra verksamhetens risker. För en
beskrivning av koncernens risker och
riskhantering, se avsnitt ”Risker och
riskhantering”.
3. KONTROLLAKTIVITETER
Styrelsen bedömer att det finns en
god förståelse bland medarbetarna
för behovet av god kontroll över den
finansiella rapporteringen. Moment
Groups interna kontrollstruktur
baseras på fastställda policyer och
riktlinjer. Moment Groups struktur
för intern kontroll tar utgångspunkt
i koncernens affärskritiska processer
i vilka kontrollaktiviteter har imple-
menterats baserat på den bedömda
risken för fel. Inom Moment Group
består kontrollstrukturen dels av
en organisation med tydliga roller
som möjliggör en effektiv, och ur
ett internkontrollperspektiv lämplig
ansvarsfördelning, dels av specifika
kontrollaktiviteter som syftar till att
upptäcka eller att i tid förebygga ris-
ker för fel i rapporteringen.
4. INFORMATION/KOMMUNIKATION
Effektiv och korrekt informations-
spridning, både internt och externt,
är viktigt för att säkerställa fullständig
och korrekt finansiell rapportering i
rätt tid. Policyer, rutiner, handböcker
och annat av betydelse för den finan-
siella rapporteringen uppdateras och
kommuniceras löpande till berörda
medarbetare. Koncernens ekono-
mifunktion har ett direkt operativt
ansvar för den löpande finansiel-
la redovisningen och för likformig
tillämpning av koncernens riktlinjer,
principer och instruktioner för den
finansiella rapporteringen. Dotter-
bolag och operativa enheter lämnar
regelbundet finansiella rapporter och
rapporter om den operativa verksam-
heten till moderbolaget, som i sin tur
rapporterar till styrelsen.
Moment Group skall följa svensk kod
för bolagsstyrning ("Koden"). Enligt
Koden skall bolagets halvårs- eller
niomånadersrapport översiktligt
granskas av bolagets revisor. Informa-
tionspolicyn och tillhörande riktlinjer
säkerställer att den externa kommu-
nikationen är korrekt och lever upp
till de krav som ställs på bolag note-
rade på Nasdaq Stockholm. Finansiell
information lämnas regelbundet
genom årsredovisning, delårsrappor-
ter, pressmeddelanden och tillkänna-
givanden på bolagets hemsida,
www.momentgroup.com
5. UPPFÖLJNING OCH FÖRBÄTTRING
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den
information som ledningsgruppen och
revisionsutskottet lämnar. Revisions-
utskottets uppföljning av effektivite-
ten i den interna kontrollen är särskilt
viktig. Arbetet innefattar bland annat
att säkerställa att åtgärder vidtas
rörande eventuella brister och förslag
till åtgärder som kan ha framkommit
vid den externa revisionen.
INTERNREVISION
I enlighet med punkt 7.3 i Svensk
Kod för bolagsstyrning har styrelsen
utvärderat behovet av en särskild
granskningsfunktion. Med hänsyn till
de uppföljningar som sker genom den
interna kontrollfunktionen samt ge-
nom ekonomiorganisationen har sty-
relsen bedömt att behov av en separat
internrevision eller granskningsfunk-
tion för närvarande inte föreligger.
Frågan om en separat internrevisions-
funktion prövas årligen.
SIDA 40 Bolagsstyrning
SIDA 41Bolagsstyrning
MOMENT GROUPS KONCERNLEDNING
Martin du Hane Ia Lindahl Idborg Susanne Bäckström Patrik Bågendahl
Position VD/Koncernchef och
Group CFO i Moment
Group. Verksam i
Moment Group sedan
2019 och i koncernled-
ningen sedan 2020.
Head of Communication
& IR. I koncernledningen
sedan 2011.
Head of People & Culture.
Verksam i Moment Group
sedan 2021 och i koncern-
ledningen sedan 2022.
Head of IT. Verksam i Mo-
ment Group sedan 2023
och i koncernledningen
sedan 2023.
Född 1977 1963 1970 1973
Utbildning Magisterexamen före-
tagsekonomi, Handels-
högskolan vid Göteborgs
universitet.
Ekonomistudier vid Han-
delshögskolan i Göteborg.
Marknads ekonom IHM.
Fil.kand i programmet för
Personal, Arbetsliv och
Organisation, Stockholms
universitet.
Högskoleutbildning,
2 år robotteknik.
Tidigare väsentliga
uppdrag
Head of Group Finance
and Treasury Elof Hans-
son Holding AB, Senior
Manager KMPG Advisory,
Partner Lind Andersson
Consulting AB, Godkänd
revisor Ernst & Young AB.
Ledande befattningar inom
rese- och hotellbranschen.
Senior Project Manager
och Event Communication
Manager på Hansen.
Olika Regionchefsroller
Adecco Sverige, HRBP
och projektledare Spies
och Scandinavian Leisure
Group (Thomas Cook).
Enterprise Architect Plint,
Product Owner, Mobiplus,
CIO, MeconGroup.
Innehav av aktier per den
31 december 2023 (inklu-
sive närståendes ägande)
21 956 aktier. 0 0 585 aktier.
Frode Flygelring Niclas Möller Andy Pimmeshofer Janne Andersson Mikael Nilsson
Position Affärsområdeschef & VD
för Kungportsgruppen
sedan 2023. Verksam
i Moment Group sedan
2022 och i koncernled-
ningen sedan 2022.
VD för Hansen, där i
verksam sedan 2021 och
i koncernledningen sedan
2020.
VD för Minnesota Com-
munication AB. Anställd
i Minnesota sedan 2001
och i koncernledningen
sedan 2017.
Affärsområdeschef & VD
för 2Entertain. Anställd i
2Entertain AB sedan 1992
och i koncernledningen
sedan 2010.
Affärsområdeschef &
VD för Wallmans Group.
Verksam i Moment Group
sedan 2019 och ingår i
koncernledningen sedan
2022.
Född 1988 1975 1969 1962 1982
Utbildning Civilekonom, Stockholms
Universtitet.
Ekonomistudier vid
Handelshögskolan i
Göteborg samt läst
kurser inom bl.a service-
management.
Marknadsekonom IHM. Kandidatexamen i
företagsekonomi Baltic
Business School, Kalmar
Högskola.
Tidigare väsentliga
uppdrag
Revisor Deloitte, Transfer
Pricing Consultant
Deloitte, Group Finacial
Controller NTEX.
VD/Koncernchef Harrys
Pubar AB. Tf Affärsområ-
deschef Immersive Venues
mellan 2020 till feb 2022
och Tf Verksamhetsledare
Hansen från 2021.
Grundare av Minnesota
Communication AB 2001.
Grundare av 2Entertain
1987. Executive producent
inom 2Entertain.
CFO för Unident AB,
Tf ekonomichef för
Moment Group AB.
Innehav av aktier per den
31 december 2023 (inklu-
sive närståendes ägande)
0 0 0 178 007 aktier. 15 513 aktier.
SIDA 42 Bolagsstyrning
VD OCH KONCERNLEDNING
VD/KONCERNCHEF
VD/Koncernchef ansvarar för att
sköta den löpande förvaltningen av
bolaget enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar. VD sammanställer också,
i dialog med styrelsens ordförande,
dagordning för styrelsemötena och
ansvarar för att ta fram informations-
och beslutsunderlag till dessa möten.
Vidare ska VD se till att styrelsens
ledamöter får information om Mo-
ment Groups utveckling för att kunna
fatta väl underbyggda beslut. VD har
inga väsentliga uppdrag och ekono-
miska engagemang utanför bolaget
samt inga väsentliga aktieinnehav och
delägarskap i företag som bolaget har
betydande affärsförbindelser med.
KONCERNLEDNING
Vid sidan av VD/Koncernchef utgörs
Moment Groups koncernledning
av, Group CFO, Head of IT, Head of
Commuication & IR, Head of People &
Culture, Affärsområdeschefer & VD i
dotterbolagen. Ledningsgruppen
träffas regelbundet och behandlar
frågor som bland annat rör bolags-
styrning, rapportering och strategi.
Vidare ska ledningsgruppen förbereda
ärenden som fordrar beslut av styrel-
sen enligt styrelsens arbetsordning
samt att bistå med att verkställa be-
slut från styrelsen. Utöver det kollek-
tiva ansvaret i ledningen av bolaget
har varje ledamot i ledningsgruppen
ett individuellt ansvar för sin respekti-
ve funktion eller affärsområde.
I början av varje räkenskapsår utvär-
derar ledningsgruppen sitt arbete och
fokuserar då på kvaliteten i beslut, ag-
enda, mötesstruktur, genomförandet
och den övergripande prestationen.
VD/Koncernchef
Martin du Hane
Group CFO
Martin du Hane
Affärsområdeschef &
VD Wallmans Group
Mikael Nilsson
Head of
People & Culture
Susanne Bäckström
Head of
Communication & IR
Ia Lindahl Idborg
Head of IT
Patrik Bågendahl
VD Hansen
Niclas Möller
VD Minnesota
Andy Pimmeshofer
Affärsområdeschef &
VD Kungportsgruppen
Frode Flygelring
Affärsområdeschef
& VD 2Entertain
Janne Andersson
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2023 på sidorna 34-43 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrap-
porten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Audi-
ting och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysning-
ar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredo-
visningen samt är i överensstämmelse med årsredovis-
ningslagen.
Göteborg den dagen som framgår av elektronisk
underskrift.
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Moment Group AB, org. nr 556301-2730
SIDA 43Bolagsstyrning
KONCERNFUNKTIONER
I bolaget finns följande koncernfunk-
tioner: Kommunikation/IR, HR, IT och
Finans.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Vid bolagsstämman 10 maj 2023 an-
togs riktlinjer för bestämmande av lön
och annan ersättning till den verkstäl-
lande direktören och andra personer i
koncernledningen samt till styrelsele-
damöter såvitt avser ersättningar ut-
över det styrelsearvode som stämman
fattar beslut om. Riktlinjerna tillämpas
på ersättningar som avtalas, och för-
ändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna
antagits av årsstämman 2023.
En framgångsrik implementering av
bolagets affärsstrategi och tillvarata-
gandet av bolagets långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet, förut-
sätter att bolaget kan rekrytera och
behålla kvalificerade medarbetare.
För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig och
marknadsmässig ersättning.
För fullständig information om bola-
gets antagna riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare, se
under Förvaltningsberättelsen.
YTTERLIGARE INFORMATION
Mer information om fast och rörlig
ersättning finns på bolagets hemsida, i
styrelsens redovisning av ersättnings-
utskottets utvärdering enligt punkten
9.1 i Koden, kallelsen till årsstämman
samt i not 4 för koncernen.
SIDA 44 Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Moment Group AB, org.nr. 556301-2730,
avger härmed följande årsredovisning och koncernredovisning för 2023.
Uppgifter inom parentes avser föregående räkenskapsår.
INFORMATION OM VERKSAMHETEN
Moment Group är en av de ledande
aktörerna inom upplevelseindustrin i
Skandinavien. Inom koncernen skapas
under ett år upplevelser för fler än
två miljoner gäster. Verksamheterna
inom Moment Groups verksamheter
bedrivs sedan 1 juli 2023 i fyra affärs-
områden, med kontor i Göteborg,
Stockholm, Köpenhamn, Oslo, Malmö
och Falkenberg.
Moment Group drabbades hårt av
coronapandemin och merparten av
koncernens verksamheter var även de
två första månaderna 2022 stängda,
vilket påverkar jämförelsetalen.
Moment Group är noterat på Nasdaq
Stockholm, Main Market, Small Cap.
Styrelsen har sitt säte i Göteborg, där
även huvudkontoret är beläget på
Trädgårdsgatan 2, 411 08 Göteborg.
AFFÄRSIDÉ
Moment Groups affärsidé är
”WE CREATE VALUE DEVELOPING
SUSTAINABLE COMPANIES IN THE
EXPERIENCE INDUSTRY”.
MARKNAD
Moment Group verkar inom den
skandinaviska upplevelseindustrin,
med verksamheter inom bland annat
event och aktiviteter, liveunderhåll-
ning samt aktivitetsrestauranger.
Branschen som bolaget verkar i var
starkt påverkad av coronapandemin
som bröt ut i mars 2020 och 2023 är
första året sedan dess helt utan coro-
narestriktioner. Under 2023 påver-
kades vi av krig och oro i omvärlden
liksom höjda räntor och ökad inflation
vilket medför osäkerhetsfaktorer om
hur branschen påverkas av det osäkra
läget som råder.
Upplevelseindustrin kan brett defi-
nieras som: samtliga områden som
erbjuder upplevelser och underhåll-
ning och konkurrerar om kunders
begränsade tid och pengar. Det kan
till exempel vara sportevent, nöjesfält,
liverunderhållning, biografer, resor
och turer, hotellupplevelser, samt
diverse kulturella aktiviteter, vilket är
varför upplevelseindustrin känneteck-
nas av hög konkurrens. Koncernen
är aktiv inom samtliga steg av vär-
dekedjan genom egen produktion av
upplevelser, egna arenor, samt egna
försäljningskanaler till slutkonsument.
Genom denna kontroll över värdeked-
jan kan bolaget garantera ett högkva-
litativt produkterbjudande.
Trender i upplevelseindustrin
Det är fortsatt bolagets bedömning
att upplevelseindustrin över tid är en
tillväxtbransch med goda möjligheter
då det finns stark en underliggande
efterfrågan på konsumtion av upple-
velser, även om det osäkra läget i om-
världen med krig i vår närhet, ökade
kostnader, räntehöjningar och fluktu-
erande elpriser sannolikt kommer att
påverka kunderna på olika sätt. Över
tid bör detta dock normaliseras.
VERKSAMHET OCH ORGANISATION
Verksamheten bedrivs i fyra affärsom-
råden; ”2Entertain, ”Wallmans Group,
”Kungsportsgruppen” och ”Event &
Communication.
• Inom Affärsområde 2Entertain
återfinns verksamhetsområdena
Musikal, Teater och Show, Corpora-
te Entertainment och Artist.
• Inom Affärsområde Wallmans
Group återfinns verksamheter inom
arenor för show, event och matupp-
levelser samt produktion av egna
koncept.
• Inom Affärsområde Kungsports-
gruppen återfinns verksamheter
inom aktivitetsupplevelser, mat och
dryck.
• Inom affärsområde Event & Com-
munication återfinns verksamheter
inom event och Brand Engagement.
Koncernens samlade erbjudande
riktar sig till både privatkonsumenter
och företagsmarknaden. Verksamhe-
terna inom musikal och teater riktar
sig huvudsakligen till privatkunder där
den egna biljettsajten Showtic har en
central roll för marknadsföring och
försäljning. För verksamheter inom
show-, mat och aktivitetsupplevel-
ser vänder sig koncernen till en mer
blandad målgrupp där även en hel del
företagsbokningar återfinns. Verk-
samhetsområdena Corporate En-
tertainment, Artist, Event och Brand
Engagement riktar sig i princip helt
till företagsmarknaden då det är där
kunden återfinns även om gästen som
upplever det som skapas kan vara där
antingen i egenskap av privatperson
eller i sin professionella roll.
Inom Affärsområde Event & Commu-
nication verkar Hansen och Minnes-
ota Communication och sammanta-
get är de en av de största aktörerna
inom eventbranschen i Skandinavien.
Hansen designar och genomför event
från idé till utförande. Resultatet är
upplevelser som berör och förflyttar
varumärken, kunder och deras gäster.
Minnesota hjälper sina kunder att
bygga starka varumärken och skapa
lönsamma affärer genom att engage-
ra olika målgrupper. Det görs genom
events, content och sponsring och
kallas Brand Engagement.
Inom Affärsområde 2Entertain pro-
duceras musikal, teater, show och
konsert. Här skapas specialbeställd
underhållning och förmedlas artis-
ter till företagskunder. 2Entertain
driver fyra teaterarenor; Intiman i
Stockholm, Vallarnas friluftsteater i
Falkenberg samt China Teatern och
Oscarsteatern i Stockholm (där de
två sistnämnda drivs i samarbete med
Vicky Nöjesproduktion). 2Entertain
driver också biljettbokningssajten
Showtic.
Inom Affärsområde Wallmans Group
drivs fem arenor i Skandinavien.
Dessa erbjuder mat-, show- och
nattklubbsupplevelser; Golden Hits i
Stockholm, Wallmans i Stockholm
och Oslo samt Cirkusbygningen/
Wallmans i Köpenhamn och
Hamburger Börs i Stockholm.
SIDA 45Förvaltningsberättelse
Inom Affärsområde Kungsportsgrup-
pen drivs aktivitetsrestaurangerna
STAR Bowling i Göteborg och Ballbre-
aker i Stockholm, båda är moderna
aktivitetsarenor där upplevelserna
bygger på att gästen själv tar en aktiv
roll i händelserna genom spel, lek
och tävling i kombination med mat &
dryck. Inom affärsområdet återfinns
också koncernens två senaste egen-
utvecklade koncept Bermuda Deck
Shuffle Club och SLiCE – Ping, Pong,
Pizza. Bermuda öppnade sin förta ak-
tivitetsrestaurang i Malmö i november
2023 och under våren 2024 kommer
SLiCE att öppna både i Göteborg och
Malmö. Ambitionen är att etablera
båda koncepten på fler platser i Skan-
dinavien.
I moderbolaget finns stödfunktioner
inom framförallt Ekonomi, Kommuni-
kation, HR och IT.
SÄSONGSVARIATIONER/
KVARTALSAVVIKELSER
Moment Groups verksamhet uppvisar
stora säsongsvariationer där kvartal
fyra står för en betydande del av kon-
cernens intäkter och resultat. Verk-
samheterna inom de olika affärsområ-
dena har olika säsongsmönster och då
show- och eventarenornas resultatge-
nerering så kraftigt sker under fjärde
kvartalet slår detta igenom på hela
koncernen.
Merparten av koncernens verksamhe-
ter var stängda från mars 2020 fram
till slutet av tredje kvartalet 2021. Nya
restriktioner infördes från december
2021 fram till februari 2022. Detta
innebär att jämförelserna under de
perioder som påverkats av corona-
restriktioner inte blir rättvisande.
Event & Communication – resultat-
genereringen inom verksamheten
i Hansen följer inte något säsongs-
mönster utan beror helt på när i tiden
projekten kontrakteras och genom-
förs. Verksamheten inom Minnesota
Communication har en relativt jämn
resultatgenerering under året, då
vinstavräkningen i projekten vanligtvis
sker över en längre period.
2Entertain – inom musikal, teater,
show och konsert jobbar man med tre
publika spelperioder per år (jan-maj,
jun-aug och sep-dec). Artistbokning-
ar och specialbeställd underhållning
(Corporate Entertainment) har en
relativt jämn intäktsgenerering över
året.
Wallmans Group – inom koncernens
fem show- och eventarenor sker den
huvudsakliga intäktsgenereringen
under fjärde kvartalet, medan de tre
första kvartalen har en lägre intjäning.
Efterfrågan i fjärde kvartalet är vanli-
gen starkare än i övriga kvartal sam-
mantaget. Detta medför att resultatet
från kvartal fyra vanligtvis överstiger
helårsresultatet inom affärsområdet.
Kungsportsgruppen – resultatgene-
reringen fördelar sig över hela året
med undantag av sommarmånaderna
då beläggningen är lägre och det fjär-
de kvartalet som är det starkaste.
MEDARBETARE
Medelantalet anställda ackumule-
rat januari till december uppgick till
423 (418), vilket är en ökning med 5
anställda jämfört med samma period
föregående år. I medelantalet anställ-
da inkluderas projektanställda och
visstidsanställda Det kan skilja mellan
åren huruvida de som är delaktiga i
projekt och produktioner är anställda i
bolaget eller fakturerar sin ersättning
på konsultbasis från egna bolag..
Riktlinjer för ersättning ledande
befattningshavare
Styrelsen skall åtminstone vart fjärde
år inför årsstämman upprätta ett
förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Vid års-
stämman i maj 2021 antogs riktlinjer
för ersättning till ledande befattnings-
havare baserat på styrelsens förslag.
En framgångsrik implementering av
bolagets affärsstrategi och tillvarata-
gandet av bolagets långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet, förut-
sätter att bolaget kan rekrytera och
behålla kvalificerade medarbetare. För
detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig och marknadsmäs-
sig ersättning. Dessa riktlinjer möj-
liggör att ledande befattningshavare
kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknads-
mässig och får bestå av följande
komponenter: fast lön, rörlig ersätt-
ning, pensionsförmåner och andra
icke-monetära förmåner. Bolagsstäm-
man kan därutöver, och oberoende
av dessa riktlinjer, besluta om exem-
pelvis aktie och aktiekursrelaterade
ersättningar och incitamentsprogram
baserade på teckningsoptioner.
Den rörliga ersättningen ska vara
kopplad till förutbestämda och mät-
bara kriterier som kan vara finan-
siella och som skall följa koncernens
finansiella mål, eller icke-finansiella
som skall ligga i linje med den indivi-
duella utvecklingsplanen. Kriterierna
ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att exempelvis ha en tyd-
lig koppling till affärsstrategin eller
främja befattningshavarens långsiktiga
utveckling. Den rörliga ersättningen
får uppgå till högst 50 procent av
den fasta årliga lönen för koncer-
nens verkställande direktör samt 25
procent av den fasta årliga lönen för
respektive annan ledande befatt-
ningshavare. Uppfyllelse av kriterierna
för utbetalning av rörlig ersättning
ska kunna mätas under en period om
ett år.
Styrelsen ska ha möjlighet att enligt
lag eller avtal och med de begräns-
ningar som må följa därav helt eller
delvis återkräva rörlig ersättning som
utbetalats på felaktiga grunder. När
mätperioden för uppfyllelse av krite-
rier för utbetalning av rörlig ersätt-
ning avslutats ska bedömas i vilken
utsträckning kriterierna uppfyllts.
Ersättningsutskottet ansvarar för
bedömningen. Såvitt avser finansiel-
la mål ska bedömningen baseras på
den av bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen.
För den verkställande direktören ska
pensionsförmåner vara premiebe-
stämda och pensionspremierna ska
uppgå till högst 35 procent av den
fasta årliga lönen. Rörlig ersättning
ska inte vara pensionsgrundande. För
övriga ledande befattningshavare ska
pensionsförmåner vara premiebe-
stämda om inte befattningshavaren
omfattas av förmånsbestämd pension
enligt tvingande kollektivavtalsbe-
stämmelser. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till
högst 35 procent av den fasta årliga
lönen. Rörlig ersättning ska vara pen-
sionsgrundande i den mån så följer av
tvingande kollektivavtalsbestämmel-
ser som är tillämpliga på befattnings-
havaren.
Andra förmåner får innefatta
icke-monetära förmåner. Sådana
förmåner får sammanlagt uppgå till
högst 15 procent av den fasta årliga
lönen.
SIDA 46 Förvaltningsberättelse
Övrigt
Uppsägningstiden ska vara så lång
att bolaget ges skälig tid att rekrytera
och utbilda ersättare, med de be-
gränsningar som kan följa av lag. En
uppsägningstid från befattningshava-
rens sida om maximalt sex månader
ska anses uppfylla detta krav.
Vid sådan uppsägning ska befattnings-
havaren inte ha rätt till avgångsve-
derlag. Vid uppsägning från bolagets
sida får uppsägningstiden vara högst
tolv månader. Fast lön under uppsäg-
ningstiden och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta lönen för ett
år för verkställande direktören och för
övriga ledande befattningshavare.
Styrelsen får besluta att tillfälligt
frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
för det och ett avsteg är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet,
eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft. Som angivits
ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut
i ersättningsfrågor, vilket innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
UNDER RÄKENSKAPSÅRET
– KORT SAMMANFATTNING
För helåret uppgick nettoomsättning-
en till 1 042 msek (848 msek) vilket är
en förbättring med 194 msek jämfört
med föregående år. Rörelseresultatet
för året är det starkaste i koncernens
historia och visar tydligt att bred-
den av verksamheter i koncernen är
en styrka då konjunkturläget som
påverkat ett segment mer har kom-
penserats av att andra verksamheter
påverkats mindre.
Rörelseresultatet för året landade på
67 msek (63 msek) vilket är en för-
bättring med 4 msek jämfört med året
före. Rörelseresultatet för året påver-
kades positivt av en engångseffekt om
12 msek med anledning av uppgörelsen
med konkursboet i 2Entertain Germa-
ny. Rensat för denna landar rörelsere-
sultatet för helåret på 55 msek.
Arenorna i det affärsområde som
tidigare benämndes som AO Immersi-
ve Venues delades med start den 1 juli
upp i två affärsområden för att stärka
fokuset på utveckling och tillväxt av
respektive produktområde. Mikael
Nilsson utsågs till Affärsområdeschef
& VD för AO Wallmans Group
(koncernens show- och eventarenor).
Frode Flygelring utsågs till Affärsom-
rådeschef & VD för AO Kungsports-
gruppen (aktivitetsarenorna).
Koncernen har under året utvecklat
två nya egna koncept. Bermuda Deck
Shuffle Club slog i november upp
portarna till en mycket lyckad premiär
av sin första aktivitetsrestaurang med
lansering i Malmö. SLiCE – ping pong
pizza – öppnar både i Göteborg och
Malmö våren 2024. Ambitionen är att
etablera båda koncepten på fler plat-
ser i Skandinavien.
Det helägda dotterbolaget Minnesota
Communication förvärvade 1 oktober
hundra procent av filmproduktions-
bolaget Filmriding & Company AB
och såväl Minnesota som koncernen i
stort förstärktes därmed med kom-
petens inom storytelling, manus, regi,
producentskap, foto och redigering av
rörligt media.
Under året har koncernen amorterat
av 26 msek i anstånd, 48 msek av lea-
singskulden samt att man under andra
kvartalet amorterade hela Superlåne-
faciliteten om 35 msek. Superlånefa-
ciliteten ingicks den 20 januari 2021,
under pandemin, med förfallodag
28 mars 2024 och löpte med en rörlig
ränta om Stibor 3m + 10% med golv
Stibor=0% vilket var koncernens
dyraste finansieringskälla.
Koncernens långsiktiga finansiering
består efter ovan amortering av ett
obligationslån om 109 msek som under
året förlängdes till 28 september 2025.
Obligationsinnehavarna godkännande
i december 2023 ändringar i villkoren
för bolagets utestående obligationslån,
vilket bland annat innebar att obliga-
tionen förlängdes. Obligationen löper
med en rörlig ränta om Stibor 3m +
6,75% med golv Stibor=0%.
En sammanläggning av aktier 1:20
genomfördes med avstämningsdag
19 juni 2023. Detta efter beslut vid
årsstämman den 10 maj 2023.
Under året har 46 200 994 teck-
ningsoptioner nyttjats för teckning
av 2 310 049 aktier i Moment Group
till teckningspriset 5,332 kronor per
aktie. Bolaget tillfördes drygt 12 msek.
Kvarvarande antalet utgivna teck-
ningsoptioner är 10 063 579 st, vilka
kan användas fram till den 11 april
2024 för teckning av 503 178 aktier,
vilket skulle innebära en emissionslik-
vid om ca 2,7 msek innan ev. emis-
sionskostnader.
Antalet aktier i Moment Group upp-
gick vid årets slut till 24 909 909 st.
Nedan nya finansiella mål offentlig-
gjordes den 14 november 2023:
Tillväxtmål
Moment Groups tillväxtmål är att
koncernen ska uppnå en omsättning
(pro-rata*) på 1,3 miljarder SEK under
räkenskapsåret 2028.
Rörelsemarginal
Moment Groups långsiktiga mål är att
uppnå en rörelsemarginal (EBIT och
pro-rata*) på 8–10% över en konjunk-
turcykel.
Räntetäckningsgrad
Moment Groups mål är att ränte-
täckningsgraden över tid inte skall
understiga 5 på rullande tolv månader
(RTM).
*omsättning och rörelsemarginal kommer att
mätas på pro-rata-nivå, vilket innebär att de
räknas om till lika del omsättningsandel som
vinstandel avseende samägda projekt.
Årsstämman beslutade den 10 maj
2023, i enlighet med gällande utdel-
ningspolicy, att ingen utdelning skulle
lämnas till bolagets aktieägare för
räkenskapsåret 2022.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Nettoomsättning/
Pro rata-omsättning
Koncernens nettoomsättning uppgick
för året till 1 042 msek (848 msek), en
ökning med 194 msek.
Omräkning av omsättning till lika
omsättningsandel som vinstandel
avseende samägda projekt görs i
koncernen och benämns pro rata-
omsättning. Avtalen kring samägda
projekt ser olika ut – en part kan äga
hela omsättningen men endast del av
vinsten alternativt redovisa endast en
vinstandel. Nyckeltalet pro rata- om-
sättning visar omsättningen utifrån
samma andel som ingår i resultatet
och ger därmed en mer rättvisande
omsättningssiffra för koncernen. Pro
rata-omsättningen uppgick till 990
msek (788 msek), en ökning med 26%
jämfört med föregående år.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick för
året till 67 msek (63 msek) vilket är
4 msek bättre än föregående år.
Rensat för poster av engångskaraktär
är rörelseresultatet 55 msek som på-
verkas positivt av uppgörelsen med
SIDA 47Förvaltningsberättelse
konkursboet i 2Entertain Germany
som landade på 12 msek bättre än vad
som avsatts.
Verksamheterna som ligger nära
den av lågkonjunkturen påverka-
de restaurangbranschen och del av
resultatminskningen är hänförbar till
det generella konjunkturläget och den
allmänna osäkerheten, vilka påverkat
försäljningen och kostnadsmassan
negativt.
Finansiella Poster
Gruppens finansnetto för året upp-
gick till -24 msek (-22 msek). Finan-
siella kostnader påverkas negativt av
de högre räntorna och landar på
-29 msek (-25 msek). Ränteintäkterna
har fått en positiv effekt och uppgick
för året till 5 msek (3 msek).
Inkomstskatter
Ackumulerat uppgick årets skatt till
1 msek (4 msek) som består av aktu-
ell skatt i våra utländska enheter om
-5 msek (-3 msek) samt uppskjuten
skatt om 6 msek (7 msek) hänförlig
till värdering av våra skattemässiga
underskott.
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Likviditet och finansiell ställning
Likviditeten vid årets slut landar på
108 msek (191 msek) där kassaflödet
från den löpande verksamheten uppgår
till 54 msek (93 msek). Minskningen
som avser kassaflöde från löpande
verksamhet beror framförallt på att
koncernen binder upp mer likviditet
i rörelsefordringar i slutet av året än
tidigare år. Under året har koncernen
investerat 39 msek (11 msek) i anlägg-
ningstillgångar, 3 msek (+/-0 msek) i
nyförvärv, amorterat av 109 msek (60
msek) och erhållit 12 msek (0 msek)
i en nyemission genom nyttjande av
teckningsoptioner.
Bolagets skuldsättning (exkl. IFRS 16
justering) har därmed minskat vilket
ligger i linje med strategin att stärka
balansräkningen och uppnå en mer
stabil räntetäckningsgrad.
Vid utgången av året uppgick
koncernens eget kapital till 95 msek
(42 msek), vilket motsvarar 3,80 kronor
(1,84 kronor) per utestående aktie efter
utspädning. Soliditeten uppgick till
7,4 % (3,8 %). Antalet aktier uppgick
vid periodens utgång till 24 909 909 st
(22 599 860 st).
Fortsatt drift
Beaktat aktuell finansiella ställning,
med likvida medel uppgående till
108 msek vid årsskiftet, och upprättade
likviditetsprognoser för kommande tolv
månader (inklusive gjorda stresstester
för olika scenarier) bedömer bolaget att
det trots oron i omvärlden finns goda
förutsättningar för fortsatt drift.
Investeringar
Investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar
uppgick för året till 39 msek (11 msek)
samt 3 msek (0 msek) i finansiella
anläggningstillgångar.
UPPLYSNINGAR OM
AVYTTRINGAR OCH FÖRVÄRV
Under året förvärvade Minnesota
Communication AB 100% av aktierna
i Fimriding & Company AB. Köpeskil-
lingen uppgick till 7 mkr och 3 mkr
av dessa fick likvideffekt under 2023.
Resterande är skuldfört för betalning
under 2024 och 2025. Goodwillvärdet
uppgår till 6 msek och förvärvade
nettotillgångar 1,1 msek. Filmriding
& Company AB bidrog med netto-
omsättning om 1 mkr och ett rörelse-
resultat om -1 mkr för perioden
1 oktober till 31 december 2023.
FörvaltningsberättelseSIDA 48
GOODWILL OCH ANDRA
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Koncernens redovisade värde på
goodwill uppgick per 31 dec 2023 till
196 msek (190 msek).
Goodwillvärdet testas årligen och när
bolaget bedömer att det eventuellt
finns ett nedskrivningsbehov. Pröv-
ningen sker på de lägsta nivåer där det
finns separata identifierbara kassa-
flöden (kassagenererande enheter).
Koncernen har totalt sex kassagene-
rerande enheter med goodwill; Live
Entertainment, Wallmans Group, Han-
sen Event & Conference AB, Minnes-
ota Communication AB, Ballbreaker
Kungsholmen AB och Conciliance AB.
Nedskrivningsprövningen består i att
bedöma om enhetens återvinningsvär-
de är högre än dess redovisade värde.
Utförda nedskrivningstester per
31 december 2023 påvisade inte något
nedskrivningsbehov.
Goodwillvärdet fördelar sig enligt föl-
jande per kassagenererande enhet.
Övriga immateriella anläggningstill-
gångar uppgick till 6 msek (1 msek)
och avser programvaror och andra
immateriella rättigheter.
AFFÄRSOMRÅDEN
2Entertain
Affärsområde 2Entertains rörelse-
resultat (EBIT) uppgick till 48 msek
(30 msek), vilket är 18 msek bättre än
föregående år. Rörelseresultatet för
2023 påverkades positivt av uppgörel-
sen med konkursboet för 2E Germany
om 12 msek.
Pro rata-omsättningen uppgick till
274 msek (176 msek), vilket är en ök-
ning med 98 msek. Nettoomsättning-
en, utan justering för samarbetsande-
lar, uppgick till 326 msek (236 msek).
Ökningen är främst hänförbar till fler-
talet av årets starka produktioner som
haft hög beläggning.
Wallmans Group
Rörelseresultatet (EBIT) för affärsom-
råde Wallmans Group uppgick till
15 msek (23 msek), vilket är en minsk-
ning med 8 msek jämfört med föregå-
ende år. Verksamheterna i affärsområ-
det ligger nära den av lågkonjunkturen
starkt påverkade restaurangbranschen
och resultatminskningen är hänför-
bar till det generella konjunkturläget
och den allmänna osäkerheten, vilka
påverkat försäljningen. Aktivitetsres-
taurangerna har kunnat se ett mönster
i färre antal stora gruppbokningar för
aktivitet och mat och fler avbokningar
än tidigare år, vilket tillsammans med
ökade omkostnaderna ger ett resultat
som ligger lägre än förväntat.
Omsättningen uppgick till 387 msek
(339 msek) vilket är en ökning med
48 msek jämfört med föregående år.
Ökningen är främst hänförlig till en
högre beläggning på flera av arenorna.
Kungsportsgruppen
Rörelseresultatet (EBIT) för affärs-
område Kungsportsgruppen uppgick
till 8 msek (22 msek) vilket är 14 msek
sämre än föregående år. Verksamhe-
terna i affärsområdet ligger nära den
av lågkonjunkturen starkt påverkade
restaurangbranschen och resultat-
minskningen är hänförbar till det
generella konjunkturläget och den
allmänna osäkerheten, vilka påverkat
försäljningen och kostnadsmassan.
Aktivitetsrestaurangerna har kun-
nat se ett mönster i färre antal stora
gruppbokningar för aktivitet och mat
och fler avbokningar än tidigare år,
vilket tillsammans med ökade omkost-
naderna ger ett resultat som ligger
lägre än förväntat.
Omsättningen uppgick för året till
103 msek (104 msek) vilket är i nivå
med föregående år.
Event & Communication
Rörelseresultatet (EBIT) för affärsom-
råde Event & Communication uppgick
till 11 msek (2 msek) vilket är 9 msek
bättre än föregående år. Ökningen är
hänförbar till en mycket stark resul-
tatutveckling för Hansen.
Omsättningen ökade med 59 msek
och uppgick för året till 241 msek
(182 msek). Båda eventbolagen ser
fortsatt en stark efterfrågan på event-
och kommunikationsuppdrag från
företagsmarknaden och under året
har flera avtal slutits både för Hansen
och Minnesota Communication.
INTRESSEBOLAG
Koncernen har andelar i Oscarstea-
tern AB om 50% och i Tickster AB om
18,2%. Andelarna redovisas i enlighet
med kapitalandelmetoden (se not 1)
och resultatet för året uppgick till
7 msek (3 msek) vilket påverkar
rörelseresultatet. Detta då innehaven
anses tillhöra rörelsen.
RISKFAKTORER
Moment Group har definierat risker
och osäkerhetsfaktorer inom område-
na verksamhet, omvärld och finansie-
ring. I enlighet med IFRS gör företags-
ledningen antaganden, bedömningar
och uppskattningar som påverkar
innehållet i de finansiella rapporterna.
Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa
bedömningar och uppskattningar,
vilket även framgår av redovisnings-
principerna.
Msek 2023 2022
jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 326 236
Pro-rata omsättning 274 176
Övriga rörelseintäkter 2 20
EBITDA 52 34
EBIT 48 30
Rörelsemarginal, % 15% 13%
Rörelsemarginal
pro-rata, % 17% 17%
Msek 2023 2022
jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 387 339
Övriga rörelseintäkter 2 12
EBITDA 59 63
EBIT 15 23
Rörelsemarginal, % 4% 7%
Msek 2023 2022
jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 103 104
Övriga rörelseintäkter 2 3
EBITDA 24 37
EBIT 8 22
Rörelsemarginal, % 8% 21%
Msek 2023 2022
jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 241 182
Övriga rörelseintäkter 1 -
EBITDA 12 4
EBIT 11 2
Rörelsemarginal, % 4% 1%
2023 2022
jan-dec jan-dec
2Entertain 9 9
Hansen Event &
Conference 8 8
Minnesota
Communication 35 29
Conciliance 49 49
Ballbreaker
Kungsholmen 46 46
Wallmans Group 49 49
Summa 196 190
SIDA 49Förvaltningsberättelse
Den marknad som Moment Group
främst bedriver verksamhet inom,
underhållning och upplevelser, har
organiserats i segmenten 2Entertain,
Wallmans Group, Kungsportsgruppen
och Event & Communication. Samt-
liga påverkas av makroekonomiska
faktorer och den allmänna konjunktu-
rutvecklingen.
Säsongsbundenhet
Koncernens verksamheter är säsongs-
bundna, med en stor del av försäljning
och rörelseresultat som genereras
under det fjärde kvartalet, till följd av
en stor efterfrågan kring jul (julfester
och julevent inkluderat). Därmed är
koncernens finansiella resultat för
hela räkenskapsåret beroende av hur
framgångsrik försäljningen avseende
denna period är. Koncernen förbere-
der sig för den ökade efterfrågan un-
der denna period genom att anställa
extra personal. Om koncernen, inför
denna period, upplever en svagare
försäljning än förväntat eller överskat-
tar efterfrågan på verksamheternas
utbud kan de ökade kostnaderna som
uppstår för att täcka sådana över-
skattningar resultera i att koncer-
nens finansiella resultat för det året
påverkas negativt. Att verksamheten
är säsongsbunden medför även att
Moment Group upplever ett svagare
kassaflöde under våren och sommar-
månaderna.
Tillstånd
Gruppen bedriver verksamhet på flera
mötesplatser och restauranger där
alkohol serveras och gäster träffas.
För att kunna servera alkohol till
allmänheten krävs särskilda tillstånd
från kommunen där mötesplatsen
är belägen i enlighet med alkoholla-
gen (2010:1622) och ordningslagen
(1993:1617). Kraven gäller bland annat
för ägare som har ett betydande
inflytande över den juridiska enhet
som ansöker om godkännande eller
tillstånd. Det är möjligt att tillstånden
som koncernen behöver för att kunna
servera alkohol inte kan erhållas,
upprätthållas eller förnyas. Det kan
också vara osäkert om tillstånd krävs
för att utöva särskilda verksamheter
eller för särskilda marknader och om
koncernen efter en ansökan kommer
att beviljas tillstånd.
Myndighetsrestriktioner beaktat
Coronapandemin
Moment Groups verksamhet drab-
bades hårt av restriktioner av reger-
ingen avseende resor, folksamlingar
samt allmänna uppmaningar om inte
vistas i offentliga miljöer. För det fall
coronapandemins framtida utveckling
leder till nya restriktioner och om
effekterna på det allmänna affärsläget,
nivån på arbetslöshet, resvanor och
framtidstron hos hushållen försämras
ytterligare och därmed att efterfrågan
på Moment Groups tjänster minskar,
varmed intäkter i relation till kost-
nader minskar, kan dessa faktorer
tillsammans eller var för sig ha en
väsentlig negativ inverkan på Moment
Groups verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Kreditrisker
Med kreditrisker menas risken att
koncernens motparter inte full-
gör sina skyldigheter. Koncernens
nuvarande och potentiella kunders
finansiella ställning och motparters
finansiella ställning kan försämras så
mycket att de inte kan fullgöra sina
finansiella skyldigheter i tid eller över
huvud taget. Utöver kreditrisker hän-
förliga till verksamheternas kunder är
koncernen exponerad för kreditrisker
i relation till andra motparter (inklu-
derat dotterbolag som kan beviljas
koncernlån). Sådana motparters
förmåga till återbetalning kan i sin
tur bero på deras kunders finansiella
ställning. Om någon motpart är oför-
mögen att fullgöra sina skyldigheter
gentemot bolaget eller något av dess
dotterbolag kan det ha en väsentlig
negativ inverkan på verksamhet, re-
sultat och finansiell ställning.
Finansiella risker och ränterisker
med anledning av Obligationerna
Moment Group utfärdade under 2018
en företagsobligation som i december
2023 förlängdes fram till 28 sep-
tember 2025. Obligationsvillkoren
innehåller särskilda åtaganden vilka
ger begränsat handlingsutrymme i
vissa avseenden. Om Moment Group
överträder åtagandena kan obliga-
tionsinnehavarna ha rätt att kunna
begära att obligationerna ska lösas in i
förtid. Obligationsvillkoren innehåller
vidare en rätt för obligationsinneha-
varen varna att under vissa förutsätt-
ningar begära att alla, eller några, av
dess obligationer ska bli återköpta
till ett pris per obligation som upp-
går till 101 procent av det utestående
nominella beloppet tillsammans med
upplupen men obetald ränta. Rätten
till förtida inlösen uppkommer om det
sker en ägarförändring i bolaget så att
en person eller en grupp av personer
som agerar i samförstånd förvärvar
kontrollen, direkt eller indirekt, över
mer än 50 procent av rösterna i bo-
laget eller det avgörande inflytandet
över bolaget. Om rätt till inlösen eller
återköp uppkommer, och en eller flera
obligationsinnehavare utnyttjar den
rätten, kan det ha en väsentlig negativ
inverkan på koncernens verksamhet,
resultat och finansiella ställning. Om
bolaget kommer att behöva refinan-
siera obligationerna vid obligation-
ernas förfallodag eller av andra skäl,
inklusive förtida inlösen eller återköp,
finns inga garantier för att bolaget kan
erhålla finansiering.
Finansiering som koncernen upptar i
enlighet med de begränsningar som
följer av obligationsvillkoren, kan
resultera i räntekostnader vilka kan
bli högre än avkastningen från de in-
vesteringar som koncernen gjort. Att
låna pengar för att göra investeringar
kommer öka koncernens exponering
för högre räntekostnader.
Om räntekostnaderna blir högre än
avkastningen från de investeringar
som koncernen gjort, kommer lön-
samheten påverkas negativt och, som
ett resultat av detta. Vidare bestäms
räntan på lån generellt på en rörlig
snarare än en fast basis och påverkas
därför av förändringar i den relevanta
referensräntan. Räntenivåerna är för
tillfället på en relativt hög nivå jämfört
med senaste åren som präglats av låga
räntor vilket fått en negativ inverkan
på finansnettot.
Per balansdagen uppfyllde inte kon-
cernen de uppsatta åtagandena för att
kunna utföra de så kallade Restricted
Payments såsom utdelning, återbetal-
ning av aktieägarlån, återköp av egna
aktier eller annan värdeöverföring.
Förvärv, investeringar,
nyetableringar och avyttringar
Som en del av Moment Groups
strategi görs analyser kring förvärv,
nyetableringar, investeringar eller
avyttringar vilka kanske inte slutförs
eller, om de slutförs, visar sig inte vara
till fördel för koncernen. Det finns
vidare en risk att koncernen inte kan
identifiera lämpliga förvärvsobjekt
eller genomföra förvärv, investeringar
eller avyttringar till godtagbara villkor.
Att genomföra företagsförvärv, nyeta-
bleringar, investeringar och avyttring-
ar är därutöver ofta en omfattande
och komplicerad process som medför
kostnader för exempelvis finan-
siering samt legala, finansiella och
andra rådgivare. En avsevärd del av
sådana kostnader belastar koncernen
även om förvärv, investeringar eller
avyttringar inte skulle fullföljas eller
en nyetablering visar sig vara mindre
SIDA 50 Förvaltningsberättelse
SIDA 51Förvaltningsberättelse
lyckosam. Detta kan medföra väsent-
liga negativa effekter på koncernens
verksamhet, resultat och finansiella
ställning. Vidare är företagsförvärv
förenade med risker hänförliga till det
förvärvade bolaget.
Nyetableringar inom samtliga af-
färsområden, av exempelvis are-
nor inom affärsområdet Wallmans
Group,shower inom affärsområdet
2Entertain och aktivitetsrestauranger
inom Kungsportsgruppen, är förenat
med ansenliga investeringar vars lön-
samhet förutsätter att nyetablering-
arna blir framgångsrika. Detta beror
i sin tur på i vilken utsträckning ny-
etableringen ifråga attraherar kunder
i tillräckligt stor omfattning och att
satsningen inte medför högre kostna-
der än förutsett. Exempelvis etable-
rade koncernen under 2023 vårt nya
koncept Bermuda i Malmö. Satsningen
har inneburit att dessa etableringar
medfört ett hyresåtagande och under
2023 har det påverkat det finansiella
utfallet negativt med ca 1 msek för
uppstartskostnader.
STYRELSENS ARBETE UNDER ÅRET
Moment Groups styrelse består vid
utgången av året av fem ledamöter.
Under 2023 har styrelsen haft 14
protokollförda möten utöver löpan-
de kontakter. Styrelsens viktigaste
uppgift är att fatta beslut i strate-
giska frågor. Under 2023 har arbetet
fortsatt fokuserats på att bygga vidare
på plattformen för lönsam tillväxt och
etablera de nya koncepten paral-
lellt med att åteställa lönsamheten
i koncernen beaktat den kris som
branschen och bolaget befann sig
i under pandemin. Generellt gäller
att styrelsen behandlar frågor av
väsentlig betydelse för koncernen.
Huvudfrågorna under året framgår
i styrelsens arbetsordning samt har
även inneburit frågor av strategisk
karaktär. Styrelsens arbete framgår
av Bolagsstyrningsrapporten som är
avskild från Förvaltningsberättelsen.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet är att i
första hand utföra koncerngemensam
verksamhet samt hantera inves-
terarfrågor och den börsnoterade
miljön. Moderbolagets nettoomsätt-
ning uppgick till 28 msek (24 msek)
och rörelseresultatet landade på -16
msek (-16 msek). Resultatet före skatt
uppgick till 82 msek (-14 msek) som
påverkades positivt av utdelning från
dotterbolag om 82 msek (0 msek).
Under året har moderbolaget skrivit
ned värdet på aktier i dotterbolag om
8 msek (16 msek) som avser lämna-
de aktieägartillskott för täckande av
förluster i dotterbolagen.
MOMENT GROUP-AKTIEN
Moment Groups aktie handlas på
Nasdaq Stockholm, Main Market,
på Small Cap-listan. Under perioden
1 januari – 31 december 2023
har aktien handlats för mellan
0,55 kr/aktie (före split 1:20) och
14,00 kr/aktie (efter split 1:20).
Notera att en sammanläggning av
aktier 1:20 genomfördes med avstäm-
ningsdag 19 juni efter beslut vid års-
stämman den 10 maj. Antalet aktier i
Moment Group uppgick vid årets slut
till 24 909 909 st och och aktiekapita-
let till 62 274 773,125 kronor. Antalet
aktieägare uppgick till 10 280 st.
TECKNINGSOPTIONER
Under året har 46 200 994 teck-
ningsoptioner nyttjats för teckning
av 2 310 049 aktier i Moment Group
till teckningspriset 5,332 kronor per
aktie enligt villkoren för teckningsop-
tionerna. Kvarvarande antalet utgivna
teckningsoptioner är 10 063 579 st,
vilka kan användas fram till den
11 april 2024 för teckning av 503 178
aktier, vilket skulle innebära en emis-
sionslikvid om ca 2,7 msek innan ev.
emissionskostnader.
HÅLLBARHETSRAPPORT
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har
Moment Group AB valt att upprätta
den lagstadgade hållbarhetsrapporten
som en från årsredovisningen avskild
rapport. Hållbarhetsrapporten har
överlämnats till revisorn samtidigt
som årsredovisningen. Hålbarhets-
rapporten återfinns med början på
sidan 20 "Hållbarhetsredovisning".
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Antalet aktier i Moment Group AB
har under mars 2024 ökat med
57 179 stycken till följd av utnyttjan-
de av teckningsoptioner 2021/2024.
Genom detta tillfördes bolaget ca
305 000 sek och det totala antalet
aktier och röster i bolaget uppgår
vid publiceringen av denna års-
redovisning till 24 967 088 st och
det registrerade aktiekapitalet till
62 417 720,625 kronor.
SLiCE - det egenutvecklade koncep-
tet för alla som vill umgås genom en
pingisupplevelse - öppnar både i Gö-
teborg och Malmö under våren 2024.
UTDELNINGSPOLICY
Moment Group har fastställt en
utdelningspolicy som innebär att
utdelningen ska uppgå till lägst 30%
av koncernens resultat efter skatt. En
utdelning förutsätter att koncernens
finansiella ställning är tillräcklig för
den löpande verksamheten samtidigt
som koncernens expansionsplaner ska
kunna fullföljas.
Förslag till vinstutdelning
Till årsstämmans förfogande står
följande vinstmedel:
Balanserad vinst −124 511 508
Överkursfond 149 075 938
Årets vinst 78 742 501
Kronor 103 306 931
Styrelsen föreslår att vinstmedlen
disponeras så att
till aktieägarna utdelas
0 kr/aktie -
i ny räkning överförs 103 306 931
Kronor 103 306 931
Styrelsens förslag är, i enlighet med
utdelningspolicyn och med hänsyn
tagen både till koncernens fram-
åtriktade ambitioner och befintlig
skuldsättning, att ingen utdelning ska
lämnas för 2023. Genom att låta de
likvida medlen återinvesteras i verk-
samheterna för att ytterligare stödja
och främja koncernens tillväxtstrate-
gier kommer det att bidra till en ännu
starkare och mer hållbar utveckling
på lång sikt.
KONCERNENS NYCKELTAL
Översikt Koncernen 2023 2022 2021 2020 2019
(TSEK) jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 1 041 962 848 476 395 714 330 452 955 676
Pro rata omsättning 989 961 788 489 367 200 273 661 820 138
Övriga rörelseintäkter 7 737 34 600 86 770
EBITDA 133 427 123 373 59 792 -96 516 52 102
EBIT 67 469 63 078 -17 452 -195 925 -44 274
Rörelsemarginal, % 6,5% 7,4% -4,4% -59,3% -4,6%
Rörelsemarginal prorata % 6,8% 8,0% -4,8% -71,6% -5,4%
Nettoskuld/EBITDA ggr 3,8 3,4 6,4 N/A 10,4
Räntetäckningsgrad 2,3 2,8 -0,8 -7,6 -2,8
Vinstmarginal, % 4,1% 4,8% 15,1% -66,7% -7,3%
Avkastning på eget kapital 65,3% 239,2% N/A N/A -59,3%
Avkastning på sysselsatt kapital 10,5% 11,2% 16,0% -31,8% -6,4%
Kassalikviditet, % 88,1% 96,5% 74,5% 16,8% 78,2%
Soliditet, % 7,4% 3,8% -0,4% -14,4% 9,6%
Nettoskuld (-)/Nettofordran (+) -510 678 -422 059 -384 679 -597 577 -540 344
Skuldsättningsgrad, % 653% 1475% N/A N/A 636,9%
Skuldsättningsgrad, netto % 539% 1016% N/A N/A 557,2%
SIDA 52 Koncernens nyckeltal
Pro rata-omsättning, tsek = Nettoomsättning - pro rata 1 041 962 -52 001 989 961
Rörelsemarginal, % = 100 x EBIT 67 469
6,5
Nettoomsättning 1 041 962
Rörelsemarginal pro rata, % = 100 x EBIT 67 469
6,8
Pro rata omsättning 989 961
Avkastning på eget kapital, % = 100 x Periodens resultat 44 505
65,3
Genomsnittligt eget kapital 68 131
Avkastning på sysselsatt kapital, % = 100 x Resultat före skatt plus finansiella kostnader 72 066
10,5
Genomsnittligt sysselsatt kapital 683 971
Vinstmarginal, % = 100 x Resultat före skatt 43 118
4,1
Nettoomsättning 1 041 962
Räntetäckningsgrad Rörelseresultat 67 469
2,3
Finansiella kostnader 28 948
EBITDA, tsek = EBIT + Avskrivningar och nedskrivningar 67 469 65 958 133 427
Nettoskuld/Nettofordran* = Räntebärande skulder minskat med likvida medel och andra räntebärande fordringar 619 036 -108 358 510 678
Nettoskuld/EBITDA, tsek = Nettoskuld 510 678
3,83
EBITDA 133 427
Kassalikviditet, % = 100 x Omsättningstillgångar exklusive lager 558 660
88,1
Kortfristiga skulder 634 368
Soliditet, % = 100 x Eget kapital 94 728
7,4
Summa tillgångar 1 273 972
Skuldsättningsgrad, % = 100 x Räntebärande skulder 619 036
653,5
Eget kapital 94 728
Skuldsättningsgrad, netto, % = 100 x Nettoskuld 510 678
539,1
Eget kapital 94 728
Eget kapital per aktie, kr Eget kapital 94 728
3,80
Totalt antal utestående aktier 24 909 909
*är inkl anstånd för skatter/avgifter men exkl. hyresanstånd då dessa ej är räntebärande
Defintioner och beräkningar av nyckeltal
Alternativa nyckeltal
För att kunna presentera koncernens verksamhet på ett rättvisande sätt
använder sig Moment Group-koncernen av ett antal alternativa nyckeltal
som inte definieras i IFRS eller i Årsredovisningslagen. De alternativa
nyckeltal som Moment Group använder sig av framgår av nedanstående
redogörelse som också innefattar definitioner samt hur de beräknas. De
alternativa nyckeltalen som används är oförändrade jämfört med tidigare
perioder.
Beräkning av alternativa nyckeltal
Nyckeltal baserade på balansräkningen per 31 december 2023
SIDA 53Koncernens nyckeltal
Rörelseresultat (EBIT) Rörelseresultat före finansiella poster och skatt. Rörelseresultatet ger en bild av total resultatgenerering av den
operativa verksamheten exkluderat finansieringsverksamheten.
EBITDA Rörelseresultat exklusive avskrivningar och nedskrivningar. Visar den operativa verksamhetens resultat före avskrivningar
och nedskrivningar och är ett mått på verksamhetens prestation
exkluderat finansieringsverksamheten.
Ränteteckningsgrad Rörelseresultat i förhållande till räntekostnader. Visar företagets förmåga att täcka sina räntekostnader.
Sysselsatt kapital Summa tillgångar minskad med icke räntebärande skulder och icke
räntebärande avsättningar inklusive uppskjutna skatteskulder.
Nyckeltalet Sysselsatt kapital visar den del av företagets tillgångar
som finansierats av räntebärande kapital.
Pro rata-omsättning Omräkning av omsättning till lika omsättningsandel som vinstandel
avseende samägda projekt. Avtalen kring samägda projekt ser olika
ut – en part kan äga hela omsättningen men endast del av vinsten
alternativt redovisa endast en vinstandel.
Nyckeltalet visar omsättningen utifrån samma andel som ingår i
resultatet och ger därmed en omsättningssiffra för koncernen som
inte är beroende av ägarandelen i olika projekt.
Elim/centralt Avser intern handel samt centrala debiteringar inkl moderbolaget. Visar transaktioner som gjorts internt inom koncernen som skall
elimineras samt moderbolaget.
Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutningen vid en viss given
tidpunkt.
Ett traditionellt mått för att visa finansiell risk, betalningsförmåga
på lång sikt.
Nettoskuld Räntebärande skulder inklusive leasingskuld minskat med likvida
medel vid en viss given tidpunkt. En negativ nettoskuld innebär
enligt denna definition att likvida medel och andra räntebärande
finansiella tillgångar överstiger räntebärande skulder inklusive
leasingskuld och således utgör en nettofordran.
Nyckeltalet visar koncernens totala skuldsituation inräknat kassa
och visar om koncernen har större kassa än skulder.
Kassalikviditet Omsättningstillgångar exklusive lager i procent av kortfristiga
skulder.
Kassalikviditet indikerar ett företags kortsiktiga betalningsförmå-
ga. En kassalikviditet om 100 % eller mer innebär att kortfristiga
skulder kan betalas direkt. En kassalikviditet som understiger 100 %,
där lager eller pågående arbeten inte kan användas direkt, betyder
att företaget kan behöva lösgärna långsiktiga tillgångar eller behöva
ta lån för att betala sina kortfristiga skulder.
IFRS-NYCKELTAL BESKRIVNING
Resultat per aktie före
utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas som periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie efter
utspädning
Resultat per aktie efter utspädning beräknas som periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier, justerat med det
vägda genomsnittliga antalet utestående aktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella aktier. Potentiell utspädning föreligger när
lösenkursen för utställda teckningsoptioner är lägre än aktuell marknadskurs. Potentiella stamaktier ger upphov till utspädning endast om
konvertering av dem ger upphov till lägre resultat per aktie.
Defintioner
ALTERNATIVT NYCKELTAL BESKRIVNING SYFTE
SIDA 54 Koncernens rapport över resultat
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
2023-01-01
2022-01-01
(TSEK) Not
2023-12-31
2022-12-31
Årets resultat
44 574
44 911
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska dotterbolag
-3 696
2 49
Årets övrigt totalresultat
-3 696
249
Årets totalresultat
40 878
45 160
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
40 809
45 110
Innehav utan bestämmande inflytande
69
50
Summa
40 878
45 160
2023-01-01
2022-01-01
(TSEK) Not
2023-12-31
2022-12-31
Nettoomsättning
2
1 041 962
848 476
Övriga rörelseintäkter
3
7 737
34 600
Rörelsens kostnader
1 049 699
883 076
Artist- och produktionskostnader
-377 271
-289 798
Handelsvaror
-75 172
-70 548
Övriga externa kostnader
4, 5
-173 103
-152 999
Personalkostnader
4
-297 725
-248 969
Avskrivningar och nedskrivningar anläggningstillgångar
6
-65 958
-60 295
Övriga rörelsekostnader
-
-385
Resultat från andelar i intressebolag
7 000
2 996
Summa rörelsens kostnader
-982 229
-819 998
Rörelseresultat
67 469
63 078
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter
7
4 597
2 637
Räntekostnader och liknande resultatposter
7
-28 948
-25 085
Finansnetto
-24 351
-22 448
Resultat före skatt
43 118
40 630
Skatt på årets resultat
8
1 456
4 281
Årets resultat
44 574
44 911
Årets resultat hänförligt till:
Innehav utan bestämmande inflytande
69
50
Moderbolagets ägare
44 505
44 861
Resultat i kronor per aktie före utspädning
9
1,96
1,99
Resultat i kronor per aktie efter utspädning
9
1,93
1,84
SIDA 55Koncernens rapport över finansiell ställning
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FINANSIELL STÄLLNING
(TSEK) NOT
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Goodwill
196 306
190 306
Övriga immateriella tillgångar
5 990
1 353
Materiella anläggningstillgångar
11
Nyttjanderättstillgångar
12
379 377
322 233
Förbättringsutgift på annans fastighet
11 300
11 456
Övriga materiella anläggningstillgångar
63 844
44 994
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intressebolag
13
22 326
15 764
Övriga finansiella tillgångar
21
74
117
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjuten skattefordran
8
28 954
23 671
Summa anläggningstillgångar
708 171
609 894
Omsättningstillgångar
Varulager
14
7 141
7 084
Kundfordringar
15
125 411
98 443
Aktuell skattefordran
1 953
1 187
Övriga fordringar
23 879
19 142
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
16
299 059
178 913
Likvida medel
24
108 358
190 584
Summa omsättningstillgångar
565 801
495 353
SUMMA TILLGÅNGAR
1 273 972
1 105 247
EGET KAPITAL OCH SKULDER
17
Eget kapital
Aktiekapital
62 275
56 500
Övrigt tillskjutet kapital
149 076
142 537
Reserver
-1 030
2 666
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-116 362
-160 870
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
93 959
40 833
Innehav utan bestämmande inflytande
769
701
Summa eget kapital
94 728
41 534
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
18, 21
109 238
144 238
Leasingskulder
12, 21
384 844
332 710
Övrig långfristig skuld
21
50 706
70 778
Avsättningar
-
9 826
Uppskjuten skatteskuld
8
88
398
Summa långfristiga skulder
544 876
557 950
Kortfristiga skulder
Leasingskulder
12, 21
61 146
53 122
Leverantörsskulder
21
79 308
57 773
Aktuell skatteskuld
1 121
641
Övriga skulder
46 055
52 578
Förutbetalda biljettintäkter
19
84 708
87 296
Upplupna kostnader
19
362 030
254 353
Summa kortfristiga skulder
634 368
505 763
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 273 972
1 105 247
SIDA 56 Förändringar i eget kapital
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Balanserade Summa Innehav
vinstmedel Moment utan be-
Tillskjutet inkl årets Groups stämmande
(TSEK) Aktiekapitalkapital
Reserver
resultataktieägareinflytande
Summa
Ingående eget kapital 2022-01-01
56 447
142 488
2 417
-205 730
-4 378
401
-3 977
Årets resultat
-
-
-
44 861
44 861
50
44 911
Övrigt totalresultat
-
-
249
-
2 49
-
2 49
Årets totalresultat
-
-
249
44 861
45 110
50
45 160
Transaktioner med koncernens ägare
Förändring av innehav utan
bestämmande inflytande
-
-
-
-
-
250
250
Inlösta teckningsoptioner
52
59
-
-
111
-
111
Emissionskostnader
-
-10
-
-
-10
-
-10
Summa transaktioner med ägare
52
49
-
-
101
250
351
Utgående eget kapital 2022-12-31
56 500
142 537
2 666
-160 870
40 833
701
41 534
Ingående eget kapital 2023-01-01
56 500
142 537
2 666
-160 870
40 833
701
41 534
Årets resultat
-
-
-
44 505
44 505
69
44 574
Övrigt totalresultat
-
-
-3 696
-
-3 696
-
-3 696
Årets totalresultat
-
-
-3 696
44 505
40 809
69
40 878
Transaktioner med koncernens ägare
Inlösta teckningsoptioner
5 775
6 542
-
-
12 317
-
12 317
Emissionskostnader
-
-2
-
-
-2
-
-2
Summa transaktioner med ägare
5 775
6 540
-
-
12 315
-
12 315
Utgående eget kapital 2023-12-31
62 275
149 076
-1 030
-116 362
93 959
769
94 728
SIDA 57Koncernens rapport över kassaflöden
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
2023-01-01
2022-01-01
(TSEK) Not
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
2023-12
-31
2022-12-31
Rörelseresultat
67 469
63 078
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
24
36 886
61 286
Betald inkomstskatt
-4 423
-3 182
Erhållen ränta
4 597
385
Erlagd ränta
-28 948
-22 833
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
75 581
98 734
förändringar i rörelsekapital
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av varulager
-57
-1 789
Förändring av kortfristiga fordringar
-149 245
-125 890
Förändring av kortfristiga skulder
127 911
122 173
Kassaflöde från den löpande verksamheten
54 191
93 227
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av immateriella tillgångar
-5 748
-495
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-33 255
-10 718
Rörelseförvärv
25
-3 000
-
Utdelning intressebolag
437
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-41 566
-11 213
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
22
Upptagna lån
24
-
28 800
Amortering av räntebärande skulder
24
-61 485
-16 201
Amortering av leasingskuld
24
-47 272
-43 948
Inbetalning från inlösta teckningsoptioner
12 320
111
Utbetalda transaktionskostnader
-3
-10
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-96 440
-31 248
Årets kassaflöde
-83 815
50 767
Likvida medel vid årets början
190 584
137 800
Valutakursdifferens i likvida medel
1 589
2 018
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS UTGÅNG
24
108 358
190 584
KONCERNENS NOTER
SIDA 58 Koncernens noter
NOT 1 VÄSENTLIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH ALLMÄN INFORMATION
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar moderföretaget
Moment Group AB med organisationsnummer 556301-2730 och dess dot-
terföretag. Koncernen är en noterad upplevelsekoncern som genom många
varumärken skapar upplevelser i Skandinavien. Koncernen består av fyra
affärsområden med kontor i Göteborg, Stockholm, Köpenhamn, Malmö,
Oslo och Falkenberg.
Moderföretaget är ett aktiebolag med säte i Göteborg, Sverige.
Adressen till huvudkontoret är Trädgårdsgatan 2, 411 08 Göteborg.
Styrelsen och verkställande direktören har den 21 april 2024 godkänt de
finansiella rapporterna för publicering.
Gunder för koncernredovisningen
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) såsom antagits av EU. Vidare har Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 tillämpats. Koncernredo-
visningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad (going concern).
Tillgångar och skulder är huvudsakligen redovisade till historiska anskaff-
ningsvärden då Moment Group inte har några tillgångar eller skulder som
redovisas till sina verkliga värden.
Moderbolaget
Moderföretaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen. De
avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens redovis-
ningsprinciper föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa
IFRS i moderbolaget till följd av årsredovisningslagen och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning. Moderbolaget tillämpar
årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas.
Angivna redovisningsprinciper för moderbolaget har tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, vilken även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen. Samtliga belopp,
om inte annat anges, är angivna i miljoner kronor.
Nya och ändrade IFRS som ännu inte trätt i kraft
Nya och ändrade standarder eller tolkningar som IASB har publicerat
förväntas inte ha någon påverkan på koncernens eller moderföretagets
finansiella rapporter.
Nya och ändrade IFRS som trätt i kraft 2023
Nya och ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från 1 januari
2023 och som påverkat den finansiella rapporteringen är Utformning av
finansiella rapporter (IAS 1).
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter innebär att kravet i IAS
1 på upplysning om betydande redovisningsprinciper ersätts med ett krav
på väsentliga redovisningsprinciper. Ändringarna har påverkat koncernens
finansiella rapporter genom att textmängden hänförligt till koncernens
beskrivning av redovisningsprinciperna har reducerats.
Förändringarna i IAS 12 inkomstskatter får ej väsentlig påverkan då vi idag
redovisar uppskjuten skattefordran/skuld på alla temporära skillnader.
Betydelsefulla redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
Vid upprättandet av finansiella rapporter i enlighet med tillämpade redo-
visningsprinciper måste vissa uppskattningar och antaganden göras som
påverkar redovisade värden av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.
De områden där uppskattningar och antaganden är av stor betydelse för
koncernen och som kan komma att påverka resultat och balansräkning om
de ändras beskrivs nedan:
Leasingavtal
Vid bedömning av avskrivningstiden för nyttjanderättstillgången skrivs
tillgången av linjärt över leasingperioden förutsatt det inte är rimligt
att koncernen kommer överta äganderätten efter leasingperioden. För
beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den
implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga fall
används koncernens marginella upplåningsränta per inledningsdatumet för
leasingavtalet.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar, exklusive varulager och
uppskjutna skattefordringar, testas för att fastställa eventuella nedskriv-
ningsbehov när en indikator på värdenedgång har identifierats. Värdet av
goodwill skall testas för nedskrivning minst årligen. En tillgång skrivs ned
om redovisat värde överstiger dess återvinningsvärde, där återvinnings-
värdet definieras som det högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde och
nyttjandevärde.
Den diskonterade kassaflödesmodellen innefattar prognostisering av
framtida kassaflöden från rörelsen inkluderande uppskattningar av intäkts-
volymer, produktionskostnader samt uppskattning av diskonteringsfaktor.
Antaganden och bedömningar görs av ledningen.
Förlustkontrakt
I samband med samarbetsproduktioner inom 2Entertain, där samarbets-
partner administrerar produktionen, erhålls inte alltid fullständig slutavräk-
ning innan Moment Groups bokslut färdigställs. Bedömning kring status i
produktion görs då av medproducent på Moment Group kring slutresultat
och effekt på resultatet. Förlustreservering görs då det konstateras att
bedrivna projekt inte kommer att generera överskott. Löpande kartläggning
sker för att tidigt identifiera huruvida det finns risk för underskott.
Fortsatt drift
Moment Groups verksamheter har drabbats mycket hårt av coronapan-
demin och merparten av koncernens verksamheter tvingades hålla stängt
sedan pandemins utbrott i mitten av mars 2020 fram till att restriktionerna
hävdes i september 2021. Restriktioner återinfördes i våra grannländer
under december 2021 och i Sverige i januari 2022, samtliga hävdes under
februari månad 2022. Merparten av verksamheterna var därför stängda i
varierad omfattning under årets första två månader och koncernens två
första kvartal 2022 påverkades negativt av restriktionerna då det fanns en
startsträcka innan arenorna fylldes och mängden kundprojekt maximerades
igen. Restriktionerna påverkade även biljettförsäljningen till föreställning-
ar under våren 2022 negativt. Pandemin har därmed haft en stor negativ
påverkan på bolagets finansiella ställning.
Med anledning av oron kopplad till det politiska läget i Europa och vår
omvärld samt ökade omkostnader (inflation, ränteökningar) noteras även
fortsatt en märkbar försiktighet hos gäster och kunder med ett lägre för-
säljningstryck som följd.
Beaktat aktuell finansiella ställning, med likvida medel uppgående till 108
msek (191 msek) vid årsskiftet, och upprättade likviditetsprognoser för
kommande tolv månader (inklusive gjorda stresstester för olika scenarier)
bedömer bolaget att inte föreligger några faktorer som skulle påverka bola-
gets förmåga för fortsatt drift .
Koncernredovisning
Koncernens bokslut omfattar moderbolaget, Moment Group AB, och de
företag i vilka Moment Group AB direkt eller indirekt har ett bestämmande
inflytande över per bokslutsdagen.
Redovisning av intressebolag och samarbetsavtal
Från och med den tidpunkt som det betydande inflytandet erhålls redovisas
andelar i intressebolag i resultaträkningen inom rörelseresultatet.
Moment Group bedriver i flera fall verksamhet/projekt tillsammans med
andra aktörer/samarbetspartners. Det rör sig främst om olika typer av
produktioner där respektive part bidrar med sina respektive resurser och
erhåller sedan sin del av det redovisade resultatet.
Gemensamt styrda verksamheter/företag
Merparten av de avtal som Moment Group har tecknat med samarbets-
partners, om de rör sig om gemensamt inflytande, utgör gemensamt styrda
verksamheter. En samägare av en gemensamt styrd verksamhet skall i sina
finansiella rapporter redovisa sin andel. Detta föranleder en redovisning
av en intäkt och en kostnad i resultaträkningen utan tillhörande/slutgiltig
marginal. Löpande erhåller sedan respektive samarbetspart en resultatav-
räkning baserat på avtalad andel. Den erhållna andelen redovisas som en
intäkt i rörelseresultatet alt som en kostnad om projektet går med förlust .
SIDA 59Koncernens noter
Intäktsredovisning
Nettoomsättningen består till allra största del av intäkter från försäljning av
tjänster av olika slag, det rör sig primärt om shower, event och liknande.
För intäkter från försäljning av show eller upplevelse redovisas inom affärs-
området 2 Entertain, Kungsportsgruppen och Wallmans Group nettoom-
sättningen enligt följande:
Intäkten av show redovisas när produktionerna levereras och upplevelsen
genomförs.
För intäkter från skapande och genomförande av event inom
affärsområdet Event & Communication redovisar koncernbolaget
Hansen nettoomsättningen enligt följande:
Intäkten från event redovisas när bolaget har levererat tjänsten
För intäkter från skapande av brand engagement uppdrag inom
affärsområdet Event & Communication redovisar koncernbolaget
Minnesota nettoomsättningen enligt följande:
Intäkten av brand engagement redovisas över tid och när Minnesota har
levererat tjänst och eventuellt tillhörande varor till kunden
För intäkter från övriga avtalsbundna leveranser redovisas
nettoomsättningen enligt nedan:
Intäkten från övriga kontraktsåtaganden redovisas när ett koncernbolag
har levererat tjänst och eventuellt tillhörande varor till kunden.
Statliga bidrag
Statliga stöd kopplat till coronapandemin
IAS 20 Redovisning av statliga bidrag och upplysningar om statliga stöd
på grund av den extraordinära situationen som coronapandemin medfört
har koncernen sökt och erhållit statliga stöd. Redovisning av statliga stöd
redovisas under övriga intäkter i resultatet. Stöden redovisas i resultat-
och balansräkning när det är rimligt säkert att stöden kommer att erhållas
eller har erhållits. Koncernens bolag har även valt att söka anstånd med
betalning av skatter och avgifter som klassificeras som övriga skulder i
koncernens rapport över finansiell ställning.
Redovisning av leasingavtal (IFRS 16)
Leasingskulder
Leasingperioden bestäms som den icke-uppsägningsbara perioden till-
sammans med perioder att förlänga eller säga upp avtalet om koncernen är
rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar
fasta betalningar (efter avdrag för eventuella rabatter och liknande i sam-
band med tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas) och variabla lea-
singavgifter som beror på ett index eller ett pris och belopp som förväntas
betalas enligt restvärdesgarantier. Variabla leasingavgifter som inte beror
på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är
hänförliga till. För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder
koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas och i
övriga fall används koncernens marginella upplåningsränta per inlednings-
datumet för leasingavtalet.
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat
för omvärderingar av leasingskulden.
Tillämpade lättnadsregler
Koncernen har valt att tillämpa nedanstående lättnadsregler som främst
avser produktionsutrustning:
Korttidsleasingavtal
Ett korttidsleasingavtal är ett leasingavtal med en leasingperiod som är
kortare än 12 månader från starten av leasingperioden.
Leasingavtal av mindre värde
Leasingavtal av mindre värde är ett leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde, lägre än 50,000 SEK. Bedömningen görs utifrån
värdet på tillgången när den är ny.
Ersättning till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala
ytterligare avgifter om det separata företaget inte har tillräckliga tillgångar
för att betala alla ersättningar till anställda som hänför sig till de anställdas
tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder. Koncernen har
därmed ingen ytterligare risk. Koncernens förpliktelser avseende avgifter
till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i koncernens rapport
över resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt
koncernen under perioden.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar som utgör skuldinstrument värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Koncernen innehar kundfordringar, räntebärande ford-
ringar och likvida medel som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Redovisning av nedskrivningar för förväntade kreditförluster baseras på
koncernens exponering för kreditrisk. Den förenklade modellen tillämpas
på koncernens kundfordringar och upplupna intäkter och innebär att en
förlustreserv redovisas till ett belopp som motsvarar de förväntade kredit-
förlusterna för återstående löptid
Finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder består av lån, övriga finansiella skulder,
leverantörsskulder och upplupna kostnader redovisas dessa till upplupet
anskaffningsvärde.
Goodwill
De faktorer som utgör redovisad goodwill är främst olika former av syn-
ergier, personal, know-how, kundkontakter av strategisk betydelse samt
marknadsledande positioner på utvalda marknader. I verksamheten finns
det 6 kassagenererande enheter med tillhörande goodwill.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar, testas för att faststäl-
la eventuella nedskrivningsbehov när en indikator på värdenedgång har
identifierats. Värdet av goodwill skall testas för nedskrivning minst årligen.
En tillgång skrivs ned om redovisat värde överstiger dess återvinnings-
värde, där återvinningsvärdet definieras som det högsta av en tillgångs
nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärde
diskonteras framtida kassaflöden som tillgången bedöms generera. Bolaget
använder sig av ett vägt avkastningskrav (WACC) för att diskontera framtida
kassaflöden och beräkna den kassagenererade enhetens nyttjandevärde.
Om en tillgång inte kan testas separat skall den allokeras till den lägsta
möjliga gemensamma nämnaren där oberoende kassaflöden kan fastställas,
så kallad kassagenererande enhet, för att testa dessa tillsammans för ned-
skrivning. I de fall förutsättningarna för en gjord nedskrivning ändras finns
det möjlighet att återföra gjorda nedskrivningar. Nedskrivning av tillgångar
hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i första hand till goodwill.
Därefter görs proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i
enheten. Nedskrivning på goodwill kan inte reverseras .
Avskrivningstider materiella- och immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 3–5 år
Nyttjanderättstillgångar, utefter kontraktens längd, justeras löpande
Förbättringsutgift på annans fastighet 10 år
Inventarier 5–10 år
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel, omedelbart tillgängliga tillgodohavan-
den hos banker och motsvarande institut samt övriga kortfristiga placering-
ar. Övriga kortfristiga placeringar klassificeras som likvida medel när de
har förfallodag inom tre månader från anskaffningstidpunkten, lätt kan
omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och är utsatta för en obetydlig
risk för värdefluktuationer.
Kassaflöde
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden. Detta innebär
att resultatet justeras med transaktioner som inte medfört in- eller utbetal-
ningar samt för intäkter och kostnader som hänförs till investerings- och/
eller finansieringsverksamheten.
SIDA 60 Koncernens noter
Ovan redovisas de belopp och upplysningar som återkommande rapporteras till ledande befattningshavare .
Koncernens verksamhet är organiserad på det sätt att verkställande direk-
tören följer upp det resultat, avkastning och kassaflöde som koncernens
olika affärsområden genererar. Varje rörelsesegment har en chef som är
ansvarig för den dagliga verksamheten och som regelbundet rapporterar
utfallet av rörelsesegmentets prestationer samt behov av resurser till den
verkställande direktören.
NOT 2 RÖRELSESEGMENT
Event &
Koncerngemen-
Summa
2023
2Entertain
Wallmans Group
Communication
Kungsportsgruppen
samt, eliminering
Koncernen
Nettoomsättning
Extern försäljning
319 508
378 014
240 679
102 739
1 022
1 041 962
Intern försäljning
5 996
8 769
516
-
-15 281
-
Summa nettoomsättning
325 504
386 783
241 195
102 739
-14 259
1 041 962
Rörelseresultat (EBIT)
47 730
14 871
10 647
7 856
-13 635
67 469
Övriga upplysningar
Investeringar
6 486
20 045
256
11 453
763
39 003
Avskrivningar
-3 784
-44 530
-1 291
-15 725
-628
-65 958
Nedskrivningar
-
-
-
-
-
-
Anläggningstillgångar
84 104
292 164
44 930
224 121
62 852
708 171
- varav Sverige
83 856
172 792
44 930
224 121
62 852
588 551
- varav Norge
248
25 481
-
-
-
25 729
- varav Danmark
-
93 891
-
-
-
93 891
Event &
Koncerngemen-
Summa
2022
2Entertain
Wallmans Group
Communication
Kungsportsgruppen
samt, eliminering
Koncernen
Nettoomsättning
Extern försäljning
231 135
332 547
181 015
103 706
73
848 476
Intern försäljning
5 325
2 150
789
8
-8 272
-
Summa nettoomsättning
236 460
334 697
181 804
103 714
-8 199
848 476
Rörelseresultat (EBIT)
30 102
22 821
2 478
22 245
-14 568
63 078
Övriga upplysningar
Investeringar
536
9 846
72
162
102
10 718
Avskrivningar
-4 057
-39 877
-1 091
-14 636
-634
-60 295
Nedskrivningar
-
-
-
-
-
-
Anläggningstillgångar
34 877
205 910
30 397
184 597
154 113
609 894
- varav Sverige
34 690
96 060
30 397
184 597
154 113
499 857
- varav Norge
187
10 996
-
-
-
11 183
- varav Danmark
-
98 854
-
-
-
98 854
Event & Gemensamt, Summa
Segmentens tillgångar 2Entertain Wallmans Group Communication Kungsportsgruppen elimineringar Koncernen
Per 31 december 2023 235 474 510 661 410 203 273 416 -155 782 1 273 972
Per 31 december 2022 205 785 519 232 245 064 240 895 -105 729 1 105 247
SIDA 61Koncernens noter
Geografisk information per segment
Koncernens huvudsakliga verksamhet är att leverera upplevelser i form av shower, musikal, teater, event, möten och artistförsäljning.
Omsättningen för detta redovisas under rubriken tjänster. I anslutning till detta säljs programblad, souvenirer, trycksaker och enklare
förtäring samt restaurangförsäljning och omsättningen för detta återfinns under rubriken varor.
Intäkter från svenska kunder utgör 76,4 (74,5) procent av koncernens totala omsättning. Det finns ingen kund där försäljningen uppgår
till 10 procent eller mer av omsättningen.
NOT 3 ÖVRIGA INTÄKTER
Event &
Gemensamt,
Summa
2022
2Entertain
Wallmans Group
Communication
Kungsportsgruppen
elimineringar
Koncernen
Sverige
Tjänster
192 150
56 089
181 804
29 407
-12 668
446 782
Varor
11 855
98 866
-
74 307
-
185 028
Norge
Tjänster
32 455
27 915
-
-
-
60 370
Varor
-
34 134
-
-
-
34 134
Danmark
Tjänster
-
11 837
-
-
-
11 837
Varor
-
110 325
-
-
-
110 325
Summa omsättning per segment
236 460
339 166
181 804
103 714
-12 668
848 476
Nettoomsättningens fördelning utifrån segment 2022
Event &
Gemensamt,
Summa
2023
2Entertain
Wallmans Group
Communication
Kungsportsgruppen
elimineringar
Koncernen
Sverige
Tjänster
268 673
63 408
241 195
29 266
-14 260
588 282
Varor
16 981
117 439
-
73 473
-
207 893
Norge
Tjänster
39 850
32 893
-
-
-
72 743
Varor
-
34 902
-
-
-
34 902
Danmark
Tjänster
-
11 404
-
-
-
11 404
Varor
-
126 737
-
-
-
126 737
Summa omsättning per segment
325 504
386 783
241 195
102 739
-14 260
1 041 961
Nettoomsättningens fördelning utifrån segment 2023
Övriga intäkter
2023
2022
Kulturstöd
-156
18 284
Omställningsstöd
2 952
7 686
Permitteringsstöd
361
3 165
Elstöd, Grönt bidrag
1 466
-
Återbetalning avtalsgruppsjukförsäkring
(AGS) 2004-2008
-
420
Övriga intäkter
3 113
5 045
Summa
7 737
34 600
Det som redovisas som övriga rörelseintäkter ligger utanför ordinarie
kärnverksamhet och har under senaste åren till huvudsak bestått av statliga
stödpaket kopplat till coronapandemin. Kulturstöd är ett stöd som riktar sig
till kulturbranschen och skall kompensera för tillkommande kostnader som
drabbat kultursektorn till följd av coronapandemin. Omställningsstöd skall
kompensera för minskad omsättning under pandemin och permitteringsstöd
skall ersätta företagen för personalkostnader i samband med neddragning
av arbetstid. Återbetalning av avtalsgruppsjukförsäkring avser åren 2004 till
2008 vilket är en intäkt av engångskaraktär. Övriga intäkter avser i huvudsak
realisationsresultat vid avyttring av tillgångar och andra intäkter.
2023 2022
Medelantal
Varav
Medelantal
Varav
anställda
kvinnor
anställda
kvinnor
Sverige
252
48%
241
49%
Norge
92
61%
99
68%
Danmark
79
46%
78
56%
Summa
423
51%
418
55%
2023
2022
Medelantalet anställda
Antal anställda är beräknat med utgångspunkt från koncernens mått på
normalarbetstid som utgör 1800 timmar.
Könsfördelning, ledande befattningshavare
NOT 4 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Kostnader för ersättningar till anställda
2023
2022
Löner och ersättningar m.m.
219 028
177 949
Övriga sociala avgifter
53 470
41 512
Pensionskostnader
18 366
14 371
Summa
290 864
233 832
Löner och andra ersättningar
2023
2022
Ledande befattningshavare
14 514
7 099
- varav rörliga lönekostnader o.d.
1 290
-
Övriga anställda
204 514
170 850
- varav rörliga lönekostnader o.d.
487
-
Summa
219 028
177 949
Sociala kostnader
2023
2022
Pensionskostnader
18 366
14 371
- varav ledande befattningshavare
2 621
1 395
- övriga anställda
15 745
12 976
Övriga sociala kostnader
53 470
41 512
Summa
71 836
55 883
Varav
Varav
Totalt
kvinnor
Totalt
kvinnor
Styrelseledamöter
5
36%
7
26%
VD och övriga ledande
befattningshavare
9
27%
7
25%
Summa
14
30%
14 25%
SIDA 62 Koncernens noter
Ersättning till ledande befattningshavare i uppgifterna ovan avser ersättning till styrelsen samt övriga ledande befattningshavare som uppbär lön.
Beslutsprocess för ersättningar
Ersättning och villkor till verkställande direktör beslutas av styrelsen. Ersättning till andra ledande befattningshavare följer antagna riktlinjer av
ersättningsutskottet. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår fast arvode och sammanträdesarvode enligt bolagsstämmans beslut.
Med övrig ersättning avses förmåner i form av sjukvårdsförsäkring och
rörlig ersättning.Den rörliga lönen baseras på intjäningsperiod om ett år,
där utfall är beroende av i förväg uppsatta mål.
Ersättningar och villkor ledande befattningshavare
Ersättning till anställda ledande befattningshavare utgörs av grundlön,
rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga förmåner eller vid konsultavtal
utgår konsultarvode. Med andra ledande befattningshavare avses de
personer som tillsammans med verkställande direktören under året
utgjort koncernledning.
Anställningsvillkor för verkställande direktör
VD har en ömsesidig uppsägningstid på 6 månader. I det fall företaget
säger upp anställningsavtalet utgår dessutom lön för 6 månader såsom
avgångsvederlag. Pensionsförmånen för verkställande direktören uppgår
till 30% av pensionsgrundande lön. Prestationsbaserad ersättning kan
utgå med som mest fyra månadslöner och är i enlighet med riktlinjerna
för ledande befattningshavare. Anställningsvillkor för VD beslutas av
styrelsen.
Styrelsearvoden
Årsstämman 2023 godkände styrelsearvode till styrelseledamöterna
fördelat till ordföranden 275 000 SEK och 130 000 SEK vardera till övriga
styrelseledamöter som inte är anställda i bolaget samt för arvode i
styrelseutskotten godkändes totalt 35 000 SEK till ordförande och 15 000
SEK till vardera ledamot i utskotten som arvode.
UPPLYSNINGAR AVSEENDE ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Total lönerelaterad
Totalt
Pensions-
Övrig
ersättning för ledande
konsult-
2023
Fast grundlön
kostnad
ersättning
befattningshavare
arvode
Martin du Hane, VD
2 180
626
512
3 318
Övriga ledande befattningshavare
8 423
1 995
778
11 196
2 220
10 603
2 621
1 290
14 514
2 220
Total lönerelaterad
Totalt
Pensions-
Övrig
ersättning för ledande
konsult-
2022
Fast grundlön
kostnad
ersättning
befattningshavare
arvode*
Martin du Hane, VD
850
265
-
1 115
2 030
Övriga ledande befattningshavare
4 854
1 130
-
5 984
3 514
5 704
1 395
-
7 099
5 544
* VD samt tre medlemmar i ledningsgruppen var under delar av året anlitade som konsulter och kostnaden klassificeras som övrig extern kostnad i resultaträkningen .
Arvode för
2023
Arvode
styrelseutskott
Leif West, styrelseordförande
275
50
Kenneth Engström, styrelseledamot
130
35
Anna Bauer, styrelseledamot
130
-
Bo Wallblom, styrelseledamot
47
-
Oscar Wallblom, styrelseledamot
83
-
Peter Settman, styrelseledamot
47
-
Tina Tropp Jerresand, styrelseledamot
130
15
Thomas Engelhart, styrelseledamot
47
-
888
100
Arvode för
2022
Arvode
styrelseutskott
Leif West, styrelseordförande
275
50
Johan von Essen, styrelseledamot
43
-
Kenneth Engström, styrelseledamot
130
35
Anna Bauer, styrelseledamot
130
-
Bo Wallblom, styrelseledamot
130
15
Peter Settman, styrelseledamot
87
-
Tina Tropp Jerresand, styrelseledamot
87
-
Thomas Engelhart, styrelseledamot
87
-
968
100
SIDA 63Koncernens noter
Finansiella intäkter
2023
2022
Övriga ränteintäkter
3 527
2 637
Valutakursförändringar
1 070
-
Summa
4 597
2 637
Aktuell skattekostnad
2023
2022
Aktuell skatt på periodens resultat
-4 869
-2 775
Summa aktuell skatt
-4 869
-2 775
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
706
266
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag
5 619
6 790
Summa uppskjuten skatt
6 325
7 056
Skatt på årets resultat
1 456
4 281
Avstämning av effektiv skattesats
2023
2022
Resultat före skatt
43 118
40 630
Skatt enligt gällande skattesats för
moderbolaget (20,6%)
-8 882
-8 370
Övriga ej avdragsgilla kostnader
-2 419
831
Återläggning ej skattepliktig intäkt
6 393
21
Utnyttjande av tidigare oredovisade
skattemässiga underskott
4 119
8 832
Ej avdragsgill ränta enligt
ränteavdragsbegränsningarna
2 039
2 554
Skillnad i olika verksamhetsländers skattesats
-60
134
Årlig avskrivning uppskjuten skatt avseende
direktavdrag byggnad
266
279
Redovisad skatt
1 456
4 281
Finansiella kostnader
2023
2022
Räntekostnader finansiell leasing
-12 040
-9 563
Räntekostnader lån
-16 908
-13 270
Valutakursförändringar
-
-2 252
Summa
-28 948
-25 085
NOT 7 FINANSNETTO
NOT 8 SKATT
Uppskjuten skattefordran
2023
2022
Skattemässiga underskott
15 404
10 534
Temporära skillnader
13 550
13 137
Summa
28 954
23 671
Uppskjuten skatteskuld
2023
2022
Direktavdrag byggnad Golden Hits AB
-88
-355
Periodiseringsfond
-
-43
Summa
-88
-398
Samtliga ränteintäkter hänför sig till finansiella poster som värderas till
upplupet anskaffningsvärde.
Räntevillkoren är satta till STIBOR 3 mån +6,75% och lånets förfallodag är
28 september 2025.
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av vägd
genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen
enligt följande:
Per 31 december 2023 har en uppskjuten skattefordran avseende de
skattemässiga underskotten som upparbetats i koncernens enheter
värderats till 100% då vi bedömer det som troligt att de kommer nyttjas
inom snar framtid. Utgående upparbetade skattemässiga underskott i
koncernen har samtliga en obegränsad nyttjandeperiod. Dessa uppgår
till 71,4 MSEK (94 MSEK) och en uppskjuten skattefordran är värderad
till 15,4 MSEK (10,5 MSEK). Ingen uppskjuten skattefordran har
värderats på de upparbetade skattemässiga ränteavdragen som uppgår
till 57,4 MSEK (47,3 MSEK) .
Samtliga räntekostnader hänför sig till finansiella poster som värderas till
upplupet anskaffningsvärde .
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och bok-
föring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt
rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan
granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Övriga
tjänster avser rådgivning inom revisionsnära områden såsom redovisning,
skatt, granskning av stödansökningar etc.
Ersättning till revisorer
Ernst & Young
2023
2022
Revisionsuppdrag
2 107
1 584
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
311
248
Skatterådgivning
144
476
Övriga tjänster
46
518
Summa
2 608
2 826
Fördelning av avskrivningar
2023
2022
Immateriella anläggningstillgångar
−1 111
−629
Inventarier
−11 380
−12 406
Förbättringsutgift på annans fastighet
−2 810
−2 842
Nyttjanderättstillgång
−50 657
−44 418
Summa
−65 958
−60 295
NOT 5 ARVODE TILL REVISORER
NOT 6 AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
SIDA 64 Koncernens noter
2023
2022
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare
44 505
44 861
Genomsnittligt antal utestående
aktier före utspädning
22 726 438
22 596 242
Resultat i kronor per aktie
före utspädning
1,96
1,99
Genomsnittligt antal utestående
aktier efter utspädande aktier
23 089 359
24 335 671
Resultat i kronor per aktie
efter utspädning
1,93
1,84
Eget kapital per aktie, kr
3,80
1,84
Antal aktier vid periodens utgång, st
24 909 909
22 599 860
Börskurs per bokslutsdatum, kr
12,52
11,12
NOT 9 DATA PER AKTIE
För information om var av- och nedskrivningar
redovisas i resultaträkningen, se not 6.
Under 2023 har 46 200 994 teckningsoptioner nyttjats, varav återstående
uppgår till 10 063 579. Täckningskursen var 0,266 kr/aktie som tilldelats
obligationsinnehavare som per den 22 februari 2021 var upptagna i skuld-
boken. Dessa kan nyttjas fram till 11 april 2024. Då aktuell aktiekurs överstiger
teckningskursen har ej utnyttjade teckningsoptioner inkluderats i beräkning
av resultatet per aktie efter utspädning.
Årsstämman beslutade den 10 maj 2023 att genomföra en samman-
läggning av aktier 1:20 vilket har föranlett att teckningskurs och option-
snyttjandeförhållande har omräknats. Optionsnyttjandeförhållandet har
omräknats från 1 till 20 vilket innebär att 20 teckningsoptioner ger rätt att
teckna en (1) ny aktie till en kurs om 5,332 kr/aktie.
För mer information om transaktioner som påverkat eget kapital se not 17.
Nedskrivningsprövning
Koncernens redovisade värde på goodwill uppgick per 31 december 2023
till 196,3 MSEK (190,3 MSEK). Goodwillposten för koncernen har uppstått
genom följande förvärv;
2002 förvärvades Powerart av 2Enterain Sverige AB till 100%
2007 förvärvades 75% av Hansen Event & Conference AB och
resterande 25% förvärvades 2010
2009 förvärvades 100% av Wallmans Group AB med tillhörande
dotterbolag
2010 förvärvades 100% av Hamburger Börs AB
2017 förvärvades 100% av Minnesota Communication AB samt
Ballbreaker Kungsholmen AB
2018 förvärvades 100% av Conciliance AB
2023 förvärvades 100% av Filmriding & Company AB
Goodwillvärdet testas årligen och när bolaget bedömer att det eventuellt
finns ett nedskrivningsbehov. Prövningen sker på de lägsta nivåer där det
finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
Koncernen tar totalt sex kassagenererande enheter med goodwill;
2Entertain, Wallmans, Hansen, Minnesota, Ballbreaker och Conciliance.
Nedskrivningsprövningen består i att bedöma om enhetens
återvinningsvärde är högre än dess redovisade värde. Väsentliga
antaganden som använts för beräkning av nyttjandevärden:
Prognostiserad rörelsemarginal.
• Tillväxttakt för att extrapolera kassaflöden bortom prognosperioden.
Kommande investeringsbehov
• Diskonteringsränta för uppskattade framtida kassaflöden.
Förväntade rörelsemarginaler baseras på ledningens övergripande
bedömning av historiska lönsamhetsnivåer, nuvarande strategiska beslut,
allmänna marknadsförhållanden och trender samt annan tillgänglig
information för varje enskild kassagenererande enhet. En tillväxttakt på
2% har använts för alla kassagenererande enheter för att extrapolera
kassaflöden bortom prognosperioden. Denna tillväxttakt anses vara
en försiktig uppskattning och i enlighet med inflationsmålet om 2%.
Prognostiserade kassaflöden diskonteras till nuvärde med tillämpning av
en vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC). Återvinningsvärdet har
beräknats på basis av enhetens nyttjandevärde, vilket utgör nuvärdet
av enhetens förväntade framtida kassaflöden utan hänsyn till eventuell
framtida verksamhetsexpansion och omstrukturering.
Beräkningen av nyttjandevärdet har baserats på:
- Ett vägt avkastningskrav (WACC) på 14,6% (13,8%) används
för alla kassaflödesgenererade enheter
- En prognos av kassaflöden under de närmaste 5 åren
- En extrapolering av kassaflödena efter år 5 med tillväxttakt
om 2% motsvarande inflationsmålet
Under senaste åren har justering av WACC gjorts och uppgår nu till 14,6%
som beror på den ökade räntenivån samt fortsatta risk som branschen
befinner sig i efter coronapandemin med dess effekter. Den diskonterade
kassaflödesmodellen innefattar prognostisering av framtida kassaflöden
från rörelsen inkluderande uppskattningar av intäktsvolymer och produk-
tionskostnader. De viktiga antaganden som driver förväntade kassaflöden
under de närmaste fem åren utgörs av tillväxttakt i intäkter och resultat.
Värden har skattats på dessa variabler i huvudsak baserat på och i enlighet
med historiska erfarenheter samt uppskattningar om framtiden.
De årliga nedskrivningstesterna för samtliga goodwillposter utfördes i
samband med årsbokslutet och inga tester påvisar att redovisat värde över-
stiger återvinningsvärdet. Således görs bedömningen att det inte föreligger
ytterligare nedskrivningsbehov i samband med årsbokslutet 2023 .
SPECIFIKATION AV FÖRÄNDRING AV UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN:
SPECIFIKATION AV FÖRÄNDRING AV UPPSKJUTEN SKATTESKULD:
Balans per
Redovisat över
Koncernbidrag
Omräknings-
Balans per
1 jan 2023
resultaträkningen
Norge
Övrigt
differens
31 dec 2023
Skattemässiga underskott
10 534
5 620
-217
-538
5
15 404
Temporära skillnader IFRS 16*
13 137
413
-
-
-
13 550
Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran
23 671
6 033
-217
-538
5
28 954
Balans per
Redovisat över
Koncernbidrag
Omräknings-
Balans per
1 jan 2023
resultaträkningen
Norge
Övrigt
differens
31 dec 2023
Temporära skillnader byggnad
-355
266
-
-
-
-88
Periodiseringsfond
-43
43
-
-
-
-
Utgående redovisat värde uppskjuten skatteskuld
-398
309
-
-
-
-88
Goodwill
2023
2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
267 280
267 280
Tillkommande Goodwill -
Förvärv av dotterbolag
6 000
-
Årets försäljning
-
-
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
273 280
267 280
Ingående ackumulerade avskrivningar
-37 534
-37 534
Årets försäljning
-
-
Utgående ackumulerade avskrivningar
-37 534
-37 534
Ingående nedskrivningar
-39 440
-39 440
Årets nedskrivningar
-
-
Avyttrad tillgång
-
-
Utgående Nedskrivningar
-39 440
-39 440
Redovisat värde
196 306
190 306
NOT 10 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
* Avser uppskjuten skattefordran på leasingskulden om 91,7 msek (79,3 msek) och uppskjuten skatteskuld på nyttjanderättstillgång om -78,2 msek (-66,2 msek) .
SIDA 65Koncernens noter
NOT 12 LEASINGAVTAL
Nyttjanderättstillgång 2023
Hyrda lokaler
Övrigt*
Totalt
Ingående anskaffningsvärde
539 108
3 779
542 887
Nya kontrakt
35 873
-
35 873
Förlängda/omförhandlade kontrakt
70 437
-124
70 313
Avslutade/utrangerade kontrakt
-10
-
-10
Valutakursdifferenser
1 253
-
1 253
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
646 662
3 655
650 317
Ingående ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
-220 384
-270
-220 654
Årets avskrivningar
-49 303
-1 012
-50 315
Avslutade/utrangerade kontrakt
5
-
5
Valutakursdifferenser
24
-
24
Utgående ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
-269 658
-1 281
-270 940
Redovisat värde
377 003
2 374
379 377
2023
2022
2Entertain
8 781
8 781
Hansen
8 296
8 296
Minnesota
34 852
28 852
Conciliance
49 286
49 286
Ballbreaker
46 144
46 144
Wallmans
48 947
48 947
Summa
196 306
190 306
Wallmans
nej
nej
nej
Minnesota
nej
nej
ja
Hansen
nej
nej
ja
Conciliance
nej
nej
nej
Ballbreaker
nej
nej
nej
2Entertain
nej
nej
nej
Övriga immateriella anläggningstillgångar uppgick till 6 MSEK (1 MSEK)
och avser framförallt programvaror och andra immateriella rättigheter .
Känslighetsanalys
För att åskådiggöra eventuella framtida neskrivningsbehov har
känslighetsanalyser upprättats med nedan antaganden som även
åskådliggörs i tabellen nedan:
förändrad WACC med +1%-enhet, dvs WACC om 15,6%
förändrat antagande om tillväxttakten med -1%, dvs tillväxttakt
om 1% efter år 5 istället för 2%
sänkt marginal (TB3) om 1 % mot förväntat TB3 marginal
enligt antaganden
*) Övrigt består av produktionsutrustning och
kontorsinventarier baserat på koncernens klassificeringar .
GOODWILLVÄRDET FÖRDELAR SIG PER KASSAGENERERANDE
ENHET ENLIGT FÖLJANDE
Pågående nyanläggningar och förskott
2023
2022
Ingående anskaffningsvärde
-
32
Årets anskaffningar
825
-
Omklassificerat
-
-32
Redovisat värde
825
-
Inventarier
2023
2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
219 757
207 417
Årets anskaffningar
33 221
9 868
Årets tillägg genom rörelseförvärv
1 334
-
Omklassificeringar
-4 785
-
Försäljningar, utrangeringar
-6 747
-1 247
Valutakursdifferenser
-2 718
3 719
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
240 062
219 757
Ingående ackumulerade avskrivningar
-174 763
-159 624
Årets avskrivningar
-11 380
-12 406
Årets avskrivning genom rörelseförvärv
-911
-
Omklassificeringar
1 781
-
Försäljningar, utrangeringar
6 572
768
Valutakursdifferenser
1 658
-3 501
Utgående ackumulerade avskrivningar
-177 043
-174 763
Redovisat värde
63 019
44 994
Förbättringsutgift på annans fastighet
2023
2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
88 953
85 436
Årets anskaffningar
2 537
957
Försäljningar, utrangeringar
-19 285
-
Omklassificeringar
-55
-
Valutakursdifferenser
-1 122
2 560
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
71 028
88 953
Ingående ackumulerade avskrivningar
-77 497
-72 642
Årets avskrivningar
-2 615
-2 694
Försäljningar, utrangeringar
18 940
-
Omklassificeringar
6
-
Valutakursdifferenser
1 438
-2 161
Utgående ackumulerade avskrivningar
-59 728
-77 497
Redovisat värde
11 300
11 456
NOT 11 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Ökning av Minskning av Minskning
diskonterings- tillväxttakten av rörelse-
räntan efter bortom prognos- marginalen (EBIT)
skatt med 1% perioden med -1% med -1%
Nyttjanderättstillgång 2022
Hyrda lokaler
Övrigt*
Totalt
Ingående anskaffningsvärde
496 107
-
496 107
Nya/förlängda kontrakt
22 664
3 779
26 443
Indexuppräkning/omförhandlad betalplan
17 380
-
17 380
Avslutade/utrangerade kontrakt
-5 512
-
-5 512
Valutakursdifferenser
8 469
-
8 469
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
539 108
3 779
542 887
Ingående ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
-181 520
-
-181 520
Årets avskrivningar
-43 542
-270
-43 812
Avslutade/utrangerade kontrakt
5 512
-
5 512
Valutakursdifferenser
-834
-
-834
Utgående ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
-220 384
-270
-220 654
Redovisat värde
318 723
3 510
322 233
Övriga immateriella anläggningstillgångar
2023
2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde
9 280
8 785
Årets anskaffningar
5 745
495
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
15 025
9 280
Ingående ackumulerade avskrivningar
-7 927
-7 306
Årets avskrivningar
-1 111
-629
Valutaomräkning
3
8
Utgående ackumulerade avskrivningar
-9 035
-7 927
Redovisat värde
5 990
1 353
Löptid leasingskuld
2023
2022
Kortfristig del (inom 1 år)
61 146
53 122
Långfristig del (>1 år)
384 844
332 710
Utgående leasingskuld
445 990
385 832
2023
2022
Leasingkostnader korttidsleasingavtal **
-15 870
-17 900
Leasingkostnader av mindre värde
-1 932
-1 641
Summa
-17 802
-19 541
**) i leasingkostnader för korttidsleasingavtal ingår hyreskostnader
av arenor för våra turnéer och andra korta hyresåtaganden.
2023
2022
Kundfordringar
125 474
98 606
Reserv för osäkra fordringar
-63
-163
Summa fordringar, netto
125 411
98 443
Åldersfördelning av kundfordringar
2023
2022
Ej förfallna
113 438
67 969
<30 dagar
10 691
29 752
30-90 dagar
235
702
91-180 dagar
66
5
>180 dagar
1 044
178
varav reserverade
-63
-163
Belopp vid årets utgång
125 411
98 443
Avsättning för osäkra kundfordringar
2023
2022
Avsättning vid årets början
163
115
Avsättning för befarade förluster
15
48
Återförda outnyttjade belopp
-115
-
Belopp vid årets utgång
63
163
NOT 15 KUNDFORDRINGAR
För kundfordringar finns inga säkerheter.
Det finns heller inga pantsatta kundfordringar .
Avsättning för osäkra kundfordringar motsvarar 0,166 % (0,010%)
av totala kundfordringar och har förändrats enligt följande .
Förändring av reserven för osäkra kundfordringar ingår i posten övriga
externa kostnader i resultaträkningen .
Den maximala kreditrisken per balansdagen är det redovisade värdet för
varje kategori fordringar som nämns ovan. Koncernen har ingen pant som
säkerhet.
SIDA 66 Koncernens noter
2023
2022
Redovisat värde vid årets ingång
15 764
12 767
Förvärv av intressebolag
-
-
Andel i intresseföretagets resultat
6 563
2 996
Redovisat värde
22 326
15 764
Tickster AB
2023
2022
Totala intäkter
98 585
76 129
Rörelseresultat
24 872
16 581
Totalresultat
15 930
10 493
Tickster AB
23-12-31
22-12-31
Anläggningstillgångar
26 226
22 270
Omsättningstillgångar
143 640
81 258
Eget kapital
48 143
28 419
Kortfristiga skulder
121 723
75 109
Oscarsteatern AB
2023
2022
Totala intäkter
64 328
46 081
Rörelseresultat
9 968
3 532
Totalresultat
8 202
3 178
Oscarsteatern AB
23-12-31
22-12-31
Anläggningstillgångar
2 425
2 994
Omsättningstillgångar
53 645
34 998
Eget kapital
23 386
14 483
Kortfristiga skulder
32 684
23 509
NOT 13 ANDELAR I INTRESSEBOLAG
Fotnot 1: Oscarsteatern AB bedriver uthyrning av lokaler och utrustning
för främst teater-, konferens- och mötesverksamhet samt i samband
med detta också restaurangverksamhet och försäljning av drycker och
kioskvaror .
Fotnot 2: Tickster är en strategisk leverantör av smarta molnbaserade IT-
tjänster som kopplar samman arrangörer och besökare inom musik, kultur
och sport. De hjälper stora och små arrangörer till en enkel säljprocess via
nätet, mobilen, per telefon och över disk – från marknadsföring till effektiv
administration av evenemang .
Nedan specificeras koncernmässiga värden avseende ägd andel av intäkter,
resultat, tillgångar och skulder .
Av ovan resultat står Tickster AB för 2,5 MSEK ( 1,4 MSEK) Oscarsteatern
AB för 4,1 MSEK (1,6 MSEK). Nedan anges de intresseföretag som
styrelsen anser är väsentliga för koncernen per 31 december 2023. De
intresseföretag som anges nedan har aktiekapital som består enbart av
stamaktier vilka ägs direkt av koncernen. Moment Groups ägarandel
och tillika innehav i Tickster AB är 18,2% (18,2%). De länder där dessa
intresseföretag har bildats eller registrerats är också de länder där de
bedriver sin huvudsakliga verksamhet.
Karaktären av innehav i intresseföretag:
Kostnader avseende leasingavtal som redovisats i enlighet med
IFRS 16 uppgår till 62 MSEK (55,8 MSEK). Baserat på IFRS 16 har
50,7 MSEK (44,4 MSEK) klassificerats som avskrivningar för leasing
och 12 MSEK (9,6 MSEK) som räntekostnader.
Årets kassautflöde avseende leasingavtal uppgår till ett utflöde
om 68 msek (66,3 msek) vilket är 1 msek (10,5 msek) högre än
ursprungliga leasingavtal. Ökningen består av amortering av
hyresanstånd som uppstod under 2020 och 2021.
Under året har 17,8 MSEK (19,5 MSEK) kostnadsförts som leasings-
kostnader som avser korttidsleasingavtal och leasing av tillgångar av
mindre värde. I beloppet ingår även eventuella tillfälliga hyresrabatter
enligt lättnadsregeln IFRS16 .
Karaktären
Verksamhetsort/
Ägar-
av företagets
Företagets namn
land
Org nr
andel
förbindelse
Oscarsteatern AB
Stockholm, Sverige
556027-6163
50,0%
Fotnot 1
Tickster AB
Göteborg, Sverige
556755-3044
18,2%
Fotnot 2
2023
2022
Råvaror och förnödenheter
7 141
7 084
7 141
7 084
NOT 14 VARULAGER
SIDA 67Koncernens noter
Långfristig
2023
2022
Obligation
109 238
109 238
Superlånefacilitet
-
35 000
Leasingskuld
384 844
332 710
Anstånd skatter och avgifter
45 228
61 608
Summa
539 310
538 556
Kortfristig
2023
2022
Leasingskuld
61 146
53 122
Anstånd skatter och avgifter
18 580
20 965
Summa
79 726
74 087
Summa upplåning
619 036
612 643
NOT 18 UPPLÅNING
Obligationen ingicks i mars 2018 och uppgick då till 200 MSEK. Obliga-
tionen hade från den 29 mars 2021 nya villkor vilket innebar ny förfallodag
per 28 mars 2024 med en utgående skuld om 109 MSEK. I samband med
att de nya villkoren signerades skrevs obligationen ned med 100 MSEK.
Från den 20 december 2022 har obligationen fått nya villkor med
förfallodag den 28 september 2025 med en rörlig ränta om Stirbor
3M + 6,75%. Obligationen är säkerställd genom andrahands panter i
bolagets tillgångar.
Bolagets s.k. Superlånefacilitet om 35 msek som ingicks den 20 januari
2021 med förfallodag 28 mars 2024 har under 2023 blivit helt återbetald.
I lånevillkoren åtar sig Moment Group även att inte utge någon utdelning
eller genomföra annan värdeöverföring till bolagets aktieägare under tid-
en innan obligationen förfallit till betalning samt godtar vissa restriktioner
avseende möjligheten att avyttra dotterbolag eller genomföra andra
avyttringar av tillgångar. För mer info se not 22.
Koncernens exponering, avseende upplåning, för förändringar i ränta
och kontraktsenliga tidpunkter för ränteomförhandling är vid rapport-
periodens slut följande :
2023
2022
Inom ett år
79 726
74 087
1-5 år
396 950
332 065
>5 år
142 360
206 491
Summa
619 036
612 643
Aktiekapital
Antal aktier
Kvotvärde
Ingående värde
56 499 651
22 599 860
2,50
Inlösta Teckningsoptioner
5 775 123
2 310 049
2,50
Utgående värde
62 274 775
24 909 909
NOT 17 EGET KAPITAL
Aktiekapital
Per den 31 december 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet av
24 909 909 st stamaktier (22 599 860) med ett kvotvärde på 2,50 kr (2,50 kr)
omräknat till efter sammanläggning av aktierna 1:20. Innehavare av stam-
aktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinne-
havet berättigar till rösträtt vid bolagsstämman med en röst per aktie.
För mer information om transaktioner som påverkat eget kapital,
se not 9 "Data per aktie".
Nyttjande av teckningsoptioner under 2023
Under 2023 nyttjades 46 200 994 av ovan nämnda teckningsoptioner
för teckning av 2 310 049 aktier i Moment Group till teckningspriset
5,332 SEK per aktie, enligt villkoren för teckningsoptionerna. Bolaget
tillfördes genom aktieteckningarna 12,3 MSEK. Kvarvarande antalet
utgivna teckningsoptioner vid rapportperiodens utgång är 10 063 579 st
vilka kan tecknas fram till den 11 april 2024.
Vid rapportperiodens utgång uppgår det totala antalet aktier och röster
i bolaget till 24 909 909 st och det registrerade aktiekapitalet uppgår till
62,3 MSEK. Moment Group innehar vid tidpunkten för denna rapport inte
några egna aktier.
Nedsättning av aktiekapital
Under 2023 föreligger ingen nedsättning av aktiekapital .
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital tillskjutet av Moment Groups
ägare.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid
omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen presenterar
sina finansiella rapporter i svenska kronor. Ackumulerad omräkningsdiffe-
rens redovisas i resultatet vid avyttring av utländska verksamheten .
Redovisade belopp och verkligt värde för upplåning är som följer:
Redovisat värde
Verkligt värde
2023
2022
2023
2022
Superlånefaciliet
-
35 000
-
35 000
Obligation
109 238
109 238
109 238
109 238
Leasingskuld
445 990
385 832
445 990
385 832
Anstånd skatter
och avgifter
63 808
82 573
63 808
82 573
Summa
619 036
612 643
619 036
612 643
Reserver koncernen - Omräkningsreserv
2023
2022
Ingående värde
2 666
2 417
Omräkningsreserv
-3 696
249
Utgående balans
-1 030
2 666
2023
2022
Förutbetalda produktionskostnader
269 250
157 632
Upplupna intäkter
11 402
8 181
Övriga poster
18 407
13 100
Summa
299 059
178 913
NOT 16 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
SIDA 68 Koncernens noter
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023
2022
Upplupna löner och semesterlöner
25 945
25 683
Upplupna sociala avgifter
18 936
12 721
Upplupna produktionskostnader
21 687
28 231
Förutbetalda intäkter
274 162
165 456
Övriga poster
21 300
22 262
Summa
362 030
254 353
NOT 19 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Förutbetalda biljettintäkter
2023
2022
Förutbetalda biljettintäkter vid årets ingång
87 296
83 910
Under året intäktsförda biljettintäkter
-257 044
-157 575
Under året skuldförda inbetalningar
254 456
160 961
Belopp vid årets utgång
84 708
87 296
Koncernens avtal med kunder har en löptid understigande ett år.
Koncernen nyttjar därför undantaget om att inte upplysa om återstående
prestationsåtaganden per balansdagen.
NOT 21 FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument per den 31 december 2023
Finansiella instrument per den 31 december 2022
Värderade till verkligt
Värderade till verkligt
värde via Övrigt
Värdering till upplupet
Summa redovisat
värde via resultatet
Totalresultat
anskaffningsvärde
värde
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
-
-
125 411
125 411
Upplupna intäkter
-
-
11 402
11 402
Likvida medel
-
-
108 358
108 358
Andra långfristiga fordringar
-
-
74
74
Summa
-
-
245 245
245 245
Finansiella skulder
Räntebärande skulder
-
-
109 238
109 238
Leasingskulder
-
-
445 990
445 990
Hyresanståndsskuld
-
-
9 132
9 132
Anstånd skatter och avgifter
63 808
63 808
Leverantörsskulder
-
-
79 308
79 308
Summa
-
-
707 476
707 476
Värderade till verkligt
Värderade till verkligt
värde via Övrigt
Värdering till upplupet
Summa redovisat
värde via resultatet
Totalresultat
anskaffningsvärde
värde
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
-
-
98 443
98 443
Upplupna intäkter
-
-
8 181
8 181
Likvida medel
-
-
190 584
190 584
Andra långfristiga fordringar
-
-
117
117
Summa
-
-
297 325
297 325
Finansiella skulder
Räntebärande skulder
-
-
144 238
144 238
Leasingskulder
-
-
385 832
385 832
Hyresanståndsskuld
-
-
16 851
16 851
Anstånd skatter och avgifter
82 573
82 573
Leverantörsskulder
-
-
57 773
57 773
Summa
-
-
687 267
687 267
NOT 20 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Försäljning till närstående sker på marknadsmässiga villkor. Vid inköp
och försäljning mellan koncernföretag tillämpas samma principer för
prissättning som vid transaktioner med externa parter.
Moment Group AB har inte lämnat garantier eller borgensförbindelser
till eller till förmån för styrelseledamöter eller andra ledande
befattningshavare.
Under 2021 tog Moment Group AB upp en s.k. superlånefacilitet som uppgår
till 35 MSEK. Långivare är Engström Trä i Brynje AB som kontrolleras av
Kenneth Engström, Lesley Invest AB som kontrolleras av Bo Wallblom,
Gelba Management AB som kontrolleras av Leif West i egenskap av VD,
Verna Fastigheter AB och Robus Capital. Samtliga långivare förutom Verna
Fastigheter AB och Robus Capital representeras under 2023 i styrelsen
för Moment Group. Superlånefaciliteten är säkerställt genom aktier i
dotterbolag, interna fordringar, varumärken och företagsinteckningar och
löper med en ränta om STIBOR 3M + 10%. Den har i sin helhet amorterats
per sista juni 2023.
För into om styrelsens arvode och ersättning till ledande
befattningshavare se not 4.
SIDA 69Koncernens noter
NOT 22 FINANSIELL RISKHANTERING
Finansiell riskhantering inom Moment Group AB
Koncernens resultat, finansiella ställning och kassaflöde påverkas både av
förändringar i omvärlden och av koncernens eget agerande. Riskhanter-
ingsarbetet syftar till att tydliggöra och analysera de risker som företaget
möter samt, att så långt det är möjligt, förebygga och begränsa eventuella
negativa effekter. Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika
slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker (ränterisk, valutarisk
och annan prisrisk) samt likviditetsrisk och refinansieringsrisk. Det är
styrelsen som har det övergripande ansvaret för koncernens riskarbete,
inklusive finansiella risker. Riskarbetet omfattar att identifiera, bedöma
och värdera de risker som koncernen ställs inför. Prioritet läggs på de
risker som vid en samlad bedömning avseende möjlig påverkan, sannolik-
het och konsekvens, bedöms kunna ge mest negativ effekt för koncernen.
Koncernens övergripande målsättning för finansiella risker är att hantera
finansiella exponeringar för att minska volatiliteten i koncernens rapport
över resultat och rapport över finansiell ställning, skydda framtida värden
på kassaflöden och finansiella tillgångar, optimera och säkra finansiering
samt dra nytta av stordriftsfördelar. Koncernen har policys som skall ver-
ka för att minska riskerna som man behöver hantera.
Moment Group har definierat risker och osäkerhetsfaktorer inom om-
rådena verksamhet, omvärld och finansiering. I enlighet med IFRS gör
företagsledningen antaganden, bedömningar och uppskattningar som
påverkar innehållet i de finansiella rapporterna. Faktiskt utfall kan skilja
sig från dessa bedömningar och uppskattningar, vilket även framgår av
redovisningsprinciperna.
Branschen som Moment Group främst bedriver verksamhet inom,
underhållning och upplevelser, har organiserats i segmenten 2 Enter-
tain, Wallmans Group, Kungsportsgruppen och Event & Communication.
Koncernens segment påverkas av makroekonomiska faktorer och den
allmänna konjunkturutvecklingen. Från mars 2020 till första halvåret 2022
påverkade coronapandemin verksamheten negativt till följd av restrik-
tioner som tvingats merparten av koncernens verksamheter att hålla
stängt under stora delar av de två åren. Detta har haft negativa effekter
på bolagets verksamheter. Statliga stöd har till viss del kompenserat den
negativa effekten men totalt sett har koncernens resultat kraftigt påver-
kats negativt under dessa två år.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för att verkligt värde på eller framtida kass-
aflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i
marknaden. Marknadsrisker indelas i tre typer; Valutarisk, Ränterisk och
Andra marknadsrisker.
Valutarisk
Valutarisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från
ett finansiellt instrument varierar på grund av förändring i utländska
valutakurser. Valutarisker återfinns framförallt i omräkningen av
utländska verksamheters tillgångar och skulder till moderföretagets
funktionella valuta så kallad omräkningsexponering. Ledningen
bedömmer att koncernen endast är exponerad till en mindre del beaktat
valutarisker då merparten av flödena sker i lokal valuta. Koncernen
hanterar övriga valutarisker genom att följa antagen Finanspolicy som
reglerar valutaexponering.
Ränterisk
Ränterisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från
ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i marknads-
räntor. Målsättningen är att inte vara utsatt för framtida fluktuationer i
ränteförändringar som påverkar koncernens kassaflöde och resultat i en
större omfattning än vad Moment Group klarar av. En betydande faktor
som påverkar ränterisken är räntebindningstiden. Koncernen är främst
utsatt för ränterisk avseende koncernens utställda företagsobligation och
anstånd för skatter och avgifter.
Moment Group utfärdade under 2018 en företagsobligation som i
samband med omfinansieringen som slöts 27 november 2020 har fått up-
pdaterade villkor vid två tillfällen. Det första som började gälla från slutet
mars 2021 och de andra som ingicks den 20 december 2023. Nuvarande
obligation förfaller den 25 september 2025. Koncernens s.k. superlåne-
facilitet daterades 23 december 2020 och verkställdes 21 januari 2021.
Superlånefaciliteten amorterades dock i sin helhet per 30 juni 2023.
Obligationsvillkoren innehåller särskilda åtaganden vilka ger begränsat
handlingsutrymme i vissa avseenden. Om Moment Group överträder
åtagandena kan obligationsinnehavarna ha rätt att kunna begära att
obligationerna ska lösas in i förtid. Obligationsvillkoren innehåller vidare
en rätt för obligationsinnehavarna att under vissa förutsättningar begära
att alla, eller några, av dess obligationer ska bli återköpta till ett pris
per obligation som uppgår till 101 procent av det utestående nominella
beloppet tillsammans med upplupen men obetald ränta. Rätten till förtida
inlösen uppkommer om det sker en ägarförändring i bolaget så att en
person eller en grupp av personer som agerar i samförstånd förvärvar
kontrollen, direkt eller indirekt, över mer än 50 procent av rösterna i
bolaget eller det avgörande inflytandet över bolaget. Om rätt till inlösen
eller återköp uppkommer, och en eller flera obligationsinnehavare utny-
ttjar den rätten, kan det ha en väsentlig negativ inverkan på koncernens
verksamhet, resultat och finansiella ställning. Om bolaget kommer att
behöva refinansiera obligationerna vid obligationernas förfallodag eller av
andra skäl, inklusive förtida inlösen eller återköp, finns inga garantier för
att bolaget kan erhålla finansiering.
Koncernen har möjlighet att uppta skuldfinansiering genom en rörelse-
kapitalfacilitet på ett maximalt belopp om 3,5 msek. Finansieringen kan
resultera i att koncernen ikläder sig räntekostnader som kan bli högre än
avkastningen från de investeringar som koncernen gjort. Att låna pengar
för att göra investeringar kommer öka koncernens exponering för högre
räntekostnader. Om räntekostnaderna blir högre än avkastningen från de
investeringar som koncernen gjort, kommer lönsamheten påverkas nega-
tivt och, som ett resultat av detta. Vidare bestäms räntan på lån generellt
på en rörlig snarare än en fast basis och påverkas därför av förändringar
i den relevanta referensräntan. Per balansdagen uppfyllde inte koncer-
nen de uppsatta åtaganden för att kunna utföra de så kallade Restricted
Payments såsom utdelning, återbetalning av aktieägarlån, återköp av egna
aktier eller annan värdeöverföring.
Vid en kvantitativ bedömning givet de räntebärande skulder som finns
per balansdagen innebär en ökning av marknadsräntan med 1,5% att
koncernens räntekostnader ökar med ca 2,6 msek (exkl finansiell leasing,
IFRS16).
Andra marknadsrisker
Säsongsbundenhet
Koncernens verksamheter är säsongsbundna, med en stor del av försäl-
jning och rörelseresultat genererade under det fjärde kvartalet, till följd av
en stor efterfrågan kring jul. Därmed är koncernens finansiella resultat för
hela räkenskapsåret beroende av hur framgångsrik försäljningen avseende
denna period är. Koncernen förbereder sig för den ökade efterfrågan
genom att anställa extra personal. Om koncernen, inför denna period,
upplever en svagare försäljning än förväntat eller överskattar efterfrågan
på verksamheternas utbud kan de ökade kostnaderna som uppstår för
att täcka sådana överskattningar resultera i att koncernens finansiella
resultat för det året påverkas negativt. Att verksamheten är säsongs-
bunden medför även att Moment Group upplever ett svagare kassaflöde
under årets första halvår, vilket i sin tur negativt kan påverka koncernens
förmåga att upprätthålla den nödvändiga likviditet som krävs för att up-
pfylla verksamhetens behov, vilket kan medföra väsentlig negativ inverkan
på koncernens verksamhet, resultat, affärsverksamhet och finansiella
ställning.
Likviditetsrisk och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att fullgöra för-
pliktelser som sammanhänger med finansiella skulder som regleras med
kontanter eller annan finansiell tillgång. Strategin för koncernens likvid-
itetsplanering och finansiering är att hålla en god betalningsberedskap
samt identifiera och täcka finansieringsbehov som uppstår i koncernen
samt upprätta cash pool där finansiella synergier kan uppnås.
Med refinansieringsrisk avses risken för att finansiering för förvärv
eller utveckling inte kan behållas, förlängas, utökas, refinansieras eller
att sådan finansiering endast kan ske på villkor som är oförmånliga för
bolaget. Behovet av refinansiering ses regelbundet över av företaget och
styrelsen för att säkerställa finansiering av företagets expansion och
investeringar. Koncernens mål är att vid varje given tidpunkt ha tillgång
till både kort- och långfristiga lånefaciliteter för att säkra finansiering.
Detta uppnås genom framtidsplanering och goda relationer med banker,
finansiella institut och andra potentiella kreditgivare. Villkor i befintliga
låneavtal övervakas och hanteras kontinuerligt .
Koncernen är beroende av finansieringen genom obligationen. Skulle den
krävas in i förtid behöver koncernen ombesörja annan finansiering varpå
det är viktigt att koncernen efterlever obligationsvillkoren.
Likviditets- och finansieringsriskerna regleras i koncernens Finanspolicy.
Tabellen nedan summerar löptiderna för koncernens finansiella skulder
per 31 december för räkenskapsåren 2023 och 2022, utifrån avtalsenliga
kassaflöden.
Kreditrisker
Med kreditrisker menas risken att koncernens motparter inte fullgör sina
skyldigheter. Koncernens nuvarande och potentiella kunders finansiella
ställning och motparters finansiella ställning kan försämras så mycket att
de inte kan fullgöra sina finansiella skyldigheter i tid eller över huvud taget.
Utöver kreditrisker hänförliga till verksamheternas kunder är koncer-
nen exponerad för kreditrisker i relation till andra motparter (inkluderat
dotterbolag som kan beviljas koncernlån). Sådana motparters förmåga
till återbetalning kan i sin tur bero på deras kunders finansiella ställning.
Om någon motpart är oförmögen att fullgöra sina skyldigheter gentemot
Bolaget eller något av dess dotterbolag kan det ha en väsentlig negativ
inverkan på verksamhet, resultat och finansiell ställning. För reserveringar
och förfallostruktur avseende våra kundfordringar, se not 16. Koncernens
avtal med våra kunder som väsentligen skulle kunna påverka koncernens
finansiella ställning har en löptid understigande ett år och följs löpande av
våra styrgrupper.
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstruktur är att trygga koncernens förmåg a
att fortsätta bedriva sin verksamhet, så att den kan fortsätta att gener-
era avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur. För att upprätthålla eller justera
kapitalstrukturen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till
aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att reducera skulderna .
SIDA 70 Koncernens noter
2023-12-31
Inom ett år
1-2 år
2-5 år
>5 år
Räntebärande skulder
-
109 238
-
-
Leasingskuld
61 146
62 268
180 215
142 361
Hyresanståndsskuld
3 656
2 738
2 738
-
Leverantörsskulder
79 308
-
-
-
Anstånd skatter och
avgifter
18 580
30 152
15 076
-
Totalt
162 690
204 396
198 029
142 361
2022-12-31
Inom ett år
1-2 år
2-5 år
>5 år
Räntebärande skulder
-
144 238
-
-
Leasingskuld
53 122
54 555
71 664
206 491
Hyresanståndsskuld
7 681
3 515
5 655
-
Leverantörsskulder
57 773
-
-
-
Anstånd skatter och
avgifter
20 965
41 072
20 536
-
Totalt
139 541
243 380
97 855
206 491
2023
2022
Total upplåning (Not 18)
619 036
612 643
Avgår: likvida medel (Not 24)
-108 358
-190 584
Nettoskuld
510 678
422 059
Summa eget kapital
94 728
41 534
Skuldsättningsgrad, netto %
539%
1016%
NOT 23 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Ställda säkerheter
2023
2022
Företagsinteckningar
45 500
45 500
Pantsatta dotterbolagsaktier
182 427
147 778
Summa ställda säkerheter
227 927
193 278
Eventualförpliktelser
2023
2022
Borgensåtaganden
-
-
Summa eventualförpliktelser
-
-
SIDA 71Koncernens noter
SIDA 71
NOT 24 KASSAFLÖDESANALYS OCH LIKVIDA MEDEL
Justeringar för poster som inte
ingår i kassaflödet
2023
2022
Av- och nedskrivningar
65 958
60 295
Förändring avsättningar
-9 825
691
Realisationsresultat
-7 053
-
Andel i intressebolags resultat
-7 000
-2 996
Övrigt
-5 194
3 296
Summa
36 886
61 286
Räntor och utdelningar
2023
2022
Erhållen ränta
4 597
385
Betald ränta
-28 948
-22 833
Summa
-24 351
-22 448
Finansieringsverksamheten
2023
2022
Skulder anstånd skatter och avgifter
-
28 800
Amortering superlånefacilitet
-35 000
-
Amortering anstånd skatter och avgifter
-18 765
-4 675
Amortering hyresanstånd
-7 673
-12 270
Omvärdering
-
917
Summa
-61 438
12 772
Under 2020 och 2021 har koncernen erhållit anstånd med betalning av
hyror och redovisningen följer IFRS16 avseende hyreslättnader till följd
av Covid-19. Överenskommelsen om hyresanstånden har inte påverkat
värderingen av leasingskulden. Per 2023-12-31 uppgår anstånden till
9,1 MSEK varav 5,5 MSEK är klassificerade som Övrig långfristig skuld och
3,7 MSEK är klassificerade som Övrig kortfristig skuld. För jämförelsetalen
2022-12-31 har totalt 16,9 MSEK omklassificerats varav 9,2 MSEK är
klassificerade som Övrig långfristig skuld och 7,7 MSEK är klassificerade
som Övrig kortfristig skuld.
I kassaflödesanalysen har de lägre betalningarna pga hyresanstånden
redovisats som en minskning av amortering av skuld.
Förändring räntebärande skulder
inkl hyresanstånd
2023
2022
Ingående räntebärande skulder
629 643
609 280
Anstånd skatter och avgifter
-
28 800
Amortering superlånefacilitet
-35 000
-
Amortering anstånd
-26 438
-16 945
Amortering leasingskuld
-47 272
-43 948
Nedskrivning
-
-
Justeringar leasingavtal
107 430
52 456
Utgående räntebärande skulder
inkl hyresanstånd
628 363
629 643
Likvida medel
2023
2022
Kassa och bank
108 358
190 584
Summa
108 358
137 800
NOT 25 FÖRVÄRV OCH AVYTTRING VERKSAMHETER
FÖRVÄRV 2023
Det helägda dotterbolaget Minnesota Communication förvärvade
1 oktober hundra procent av aktierna i filmproduktionsbolaget
Filmriding & Company AB. Köpeskillingen uppgick till 7 MSEK och 3
MSEK av dessa fick likvideffekt under 2023. Resterande är skuldfört för
betalning under 2024 och 2025. Goodwillvärdet uppgår till 6 msek och
förvärvade nettotillgångar 1,1 msek. Filmriding & Company AB bidrog
med nettoomsättning om 1 MSEK och ett rörelseresultat om -1 MSEK för
perioden 1 oktober till 31 december 2023. Minnesota såväl som koncernen
i stort förstärktes därmed med kompetens inom storytelling, manus, regi,
producentskap, foto och redigering av rörligt media.
FÖRVÄRV 2022
Inga förvärv under 2022.
AVYTTRING 2023
Inga avyttringar skedde under 2023.
AVYTTRING 2022
Inga avyttringar skedde under 2022.
NOT 26 VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Antalet aktier i Moment Group AB har under mars 2024 ökat med
57 179 stycken till följd av utnyttjande av teckningsoptioner 2021/2024.
Genom detta tillfördes bolaget ca 305 000 SEK.
SLiCE - det egenutvecklade konceptet för alla som vill umgås genom en
pingisupplevelse - öppnar både i Göteborg och Malmö under våren 2024.
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER RESULTAT
MODERBOLAGETS RAPPORT
ÖVER TOTALRESULTAT
MODERBOLAGETS NYCKELTAL
2023-01-01 2022-01-01
(TSEK) Not 2023-12-31 2022-12-31
Nettoomsättning 27 28 417 24 396
Övriga rörelseintäkter - -
28 417 24 396
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 27, 28, 29, 31 -20 821 -25 616
Personalkostnader 28 -23 483 -14 489
Avskrivningar 30 -268 -302
-44 572 -40 407
Rörelseresultat -16 155 -16 011
Resultat från finansiella poster
Nedskrivning aktier i dotterbolag 36 -7 500 -16 400
Ränteintäkter och liknande resultatposter 32 11 445 4 984
Räntekostnader och liknande resultatposter 32 -20 654 -15 035
Utdelning 82 000 -
65 291 -26 451
Resultat efter finansiella poster 49 136 -42 462
Bokslutsdispositioner 32 605 28 368
Resultat efter finansiella poster 81 741 -14 094
Skatt 33 -2 999 4 718
Årets resultat 78 742 -9 376
2023-01-01 2022-01-01
(TSEK) Not 2023-12-31 2022-12-31
Årets resultat 78 742 -9 376
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 41 78 742 -9 376
Översikt moderbolaget 2023 2022 2021 2020 2019 2018
(TSEK) jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec
Nettoomsättning 28 417 24 396 19 984 15 247 22 300 23 344
Rörelseresultat -16 155 -16 011 -12 146 -27 534 -14 384 -14 948
Resultat efter finansiella poster 49 136 -42 462 49 597 -135 660 -12 003 -22 908
Balansomslutning 599 076 547 045 478 428 429 054 482 447 336 300
Soliditet, % 30,9% 17,2% 21,6% 4,0% 30,0% 34,8%
SIDA 72 Moderbolagets rapport över resultat
SIDA 73Moderbolagets rapport över finansiell ställning
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER
FINANSIELL STÄLLNING
(TSEK) NOT 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 34
Övriga immateriella anläggningstillgångar 806 258
Materiella anläggningstillgångar 35
Inventarier 70 156
Pågående nyanläggningar 208 -
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 36 154 883 154 883
Fordringar hos koncernbolag 70 183 70 183
Andelar i intressebolag 4 976 4 976
Uppskjutna skattefordringar 33 1 719 4 718
Summa anläggningstillgångar 232 845 235 174
Fordringar hos koncernbolag 303 733 209 693
Kortfristiga fordringar 531 383
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 37 2 011 548
Summa kortfristiga fordringar 306 275 210 624
Kassa och bank 59 957 101 247
Summa omsättningstillgångar 366 232 311 871
SUMMA TILLGÅNGAR 599 076 547 045
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 62 275 56 500
Reservfond 19 632 19 632
Summa bundet eget kapital 81 907 76 132
Fritt eget kapital
Överkursfond 149 076 142 537
Balanserade vinstmedel -124 511 -115 134
Årets resultat 78 742 -9 376
Summa fritt eget kapital 103 307 18 027
Summa eget kapital 185 214 94 159
Långfristiga skulder
Skulder till koncernbolag 73 894 73 894
Räntebärande skulder 38 109 238 146 867
Övriga långfristiga skulder 1 647 -
Summa långfristiga skulder 184 779 220 761
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 967 1 544
Skulder till koncernbolag 218 960 225 262
Övriga skulder 1 640 1 416
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4 516 3 903
Summa kortfristiga skulder 229 083 232 125
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 599 076 547 045
SIDA 74 Förändringar i eget kapital
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
(TSEK)
Ingående eget kapital 2022-01-01 56 447 19 632 142 488 -145 976 30 841 103 432
Omföring av föregående års resultat - - - 30 841 -30 841 -
Årets resultat - - - - -9 376 -9 376
Årets totalresultat - - - 30 841 -40 217 -9 376
Transaktioner med ägare
Inlösta teckningsoptioner 52 - 59 - - 111
Emissionskostnader - - -10 - - -10
Nedsättning av aktiekapital - - - - - -
Summa transaktioner med ägare 52 - 49 - - 101
Utgående eget kapital 2022-12-31 56 500 19 632 142 537 -115 134 -9 376 94 159
Ingående eget kapital 2023-01-01 56 500 19 632 142 537 -115 134 -9 376 94 159
Omföring av föregående års resultat - - - -9 376 9 376 -
Årets resultat - - - 78 742 78 742
Årets totalresultat - - - -9 376 88 118 78 742
Transaktioner med ägare
Inlösta teckningsoptioner 5 775 - 6 542 - - 12 317
Emissionskostnader - - -3 - - -3
Summa transaktioner med ägare 5 775 - 6 539 - - 12 314
Utgående eget kapital 2023-12-31 62 275 19 632 149 076 -124 511 78 742 185 214
Reserv-
fond
Aktie-
kapital
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Överkurs-
fond
Summa
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
SIDA 75Moderbolagets kassaflödesanalys
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
2023-01-01 2022-01-01
(TSEK) Not 2023-12-31 2022-12-31
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat -16 155 -16 011
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 40 268 302
Betald inkomstskatt 254 -
Erhållen ränta 11 445 4 984
Erlagd ränta -20 654 -15 035
Kassaflöde från den löpande verksamheten före -24 842 -25 760
förändringar i rörelsekapital
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av kortfristiga fordringar 18 954 -15 815
Förändring av kortfristiga skulder -11 014 60 899
7 940 45 084
Kassaflöde från den löpande verksamheten -16 902 19 324
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -738 -
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -208 -102
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 8 385
Kassaflöde från investeringsverksamheten -938 283
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Inbetalning från inlösta teckningsoptioner 12 314 101
Upptagna lån 24 - 864
Amortering av lån -35 764 -271
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -23 450 694
Årets kassaflöde -41 290 20 301
Likvida medel vid årets början 101 247 80 946
Likvida medel vid årets utgång 40 59 957 101 247
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningsla-
gen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2. Även
av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande för
noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovis-
ningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna
IFRS och uttalande så långt detta är möjligt inom ramen för årsre-
dovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag
och tillägg som ska göras från IFRS. De nedan angivna redovisningsprinc-
iperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder
som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Aktier och andelar
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde och
prövning av nedskrivningsbehov sker årligen Andelarna skrivs ned om
redovisat värde överstiger dess återvinningsvärde, där återvinningsvär-
det definieras som det högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde och
nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida
kassaflöden som tillgången bedöms generera. Bolaget använder sig av ett
vägt avkastningskrav (WACC) för att diskontera framtida kassaflöden och
beräkna andelens nyttjandevärde. Aktieägartillskott som lämnas i syfte
att täcka förluster i dotterbolag skrivs ner i samband med att de lämnas.
Utdelningar redovisas i resultaträkningen.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Koncernbidrag redovisas enligt RFR 2:s alternativregel som innebär att
erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition i
resultaträkningen.
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och
aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej
erfordras.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld.
Klassificering av kassa och bank
Moderbolaget är motpart mot banken avseende koncerns cashpool och
totala cashpoolens nettoposition redovisas i moderbolaget som kassa och
bank alternativt checkräkningskredit. Dotterbolagens positioner redovi-
sas som koncerninterna fordringar och skulder.
VÄSENTLIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
2023 2022
Andel av årets totala inköp som skett
från andra företag inom koncernen 9,0% 8,1%
Andel av årets totala försäljning som skett
till andra företag inom koncernen 100% 100%
NOT 27 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
Medelantalet anställda
Antal anställda är beräknat med utgångspunkt från koncernens mått på
normalarbetstid som utgör 1800 timmar.
NOT 28 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
2023
2023
2022
2022
Antal Antal
Totalt kvinnor Totalt kvinnor
Ledande befattningshavare 4 2 3 2
Övriga anställda 13 8 9 8
Summa moderbolaget 17 10 12 10
Lön och Lön och
andra Sociala Pensions- andra Sociala Pensions-
ersätt- kost- kost- ersätt- kost- kost-
ningar nader nader ningar nader nader
Ledande
befattningshavare* 7 447 2 852 1 663 2 324 818 653
Övriga anställda 7 936 2 543 640 6 051 1 915 473
Summa
moderbolaget 15 383 5 395 2 303 8 375 2 733 1 126
*Ersättning till ledande befattningshavare avser ersättning för anställda
medarbetare. Konsultarvode som utgått har klassificerats som övrig
extern kostnad i resultaträkningen. Konsultarvode har utgått med
+/-0 MSEK (3,3 MSEK) avseende ersättning till ledande befattningshavare
varav +/-0 MSEK (2,0 MSEK) har utgått som ersättning för VD-rollen.
För ytterligare information om ersättningar till styrelse,
VD och koncernledning se koncernens not 4.
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och bok-
föring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt
rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan
granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Övriga
tjänster avser rådgivning inom revisionsnära områden såsom redovisning,
due diligence och skatt etc.
Ersättning till revisorer 2023 2022
Ernst & Young
Revisionsuppdrag 674 506
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 236 157
Skatterådgivning 144 440
Övriga tjänster 46 17
1 101 1 120
NOT 29 ARVODE TILL REVISORER
MODERBOLAGETS NOTER
SIDA 76 Moderbolagets noter
SIDA 77Moderbolagets noter
I nedanstående tabell specificeras skatteeffekten av de temporära
skillnaderna:
Uppskjuten skatt 2023 2022
Uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader - -
Förändring uppskjuten skatt
avseende underskottsavdrag -2 999 4 718
Summa uppskjuten skatt -2 999 4 718
Inkomstskatt - -
Avstämning av effektiv skattesats 2023 2022
Resultat före skatt 81 741 -14 094
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget (20,6%) -16 839 2 903
Ej avdragsgilla kostnader -1 634 -3 507
Ej skattepliktiga intäkter 16 981 6 942
Temporära skillnader 15 -
Ej avdragsgill ränta enligt
ränteavdragsbegränsningarna -1 522 -1 621
Redovisad skatt -2 999 4 718
Uppskjuten skattefordran 2023 2022
Skattemässiga underskott 1 719 4 718
Summa 1 719 4 718
NOT 33 SKATT
Per 31 december 2023 har en uppskjuten skattefordran avseende de
skattemässiga underskotten som upparbetats värderats till 100% då
vi bedömer det som troligt att de kommer nyttjas inom snar framtid.
Utgående upparbetade skattemässiga underskott har samtliga en
obegränsad nyttjandeperiod. Dessa uppgår till 8,3 MSEK (22,9 MSEK) och
en uppskjuten skattefordran är värderad till 1,7MSEK (4,7 MSEK). Ingen
uppskjuten skattefordran har värderats på de upparbetade skattemässiga
ränteavdragen som uppgår till 35,2 MSEK (31,9 MSEK).
NOT 34 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 2023 2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde 7 718 7 718
Årets anskaffningar 738 -
Utrangering -2 626 -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 5 830 7 718
Ingående ackumulerade avskrivningar -7 460 -7 333
Årets avskrivningar -190 -127
Utrangering 2 626 -
Utgående ackumulerade av-
och nedskrivningar -5 024 -7 460
Redovisat värde 806 258
Samtliga ränteintäkter hänför sig till finansiella poster som
värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Bolagets obligationslån har från och med 29 mars 2021 nya villkor.
I samband med att de nya villkoren signerades skrevs obligationen
ned med 100 MSEK. Nedskrivningen av obligationslånet redovisas
som en finansiell intäkt.
Samtliga räntekostnader hänför sig till finansiella poster som
värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella intäkter 2023 2022
Ränteintäkter från koncernbolag 9 800 4 550
Ränteintäkt externt 1645 434
Summa 11 445 4 984
NOT 32 RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Finansiella kostnader 2023 2022
Räntekostnader till koncernbolag -7 327 -3 793
Övriga räntekostnader -13 327 -11 242
Summa -20 654 -15 035
Framtida minimileaseavgifter 2023 2022
Inom 1 år 111 403
Mellan 1-5 år - 96
Summa 111 499
Bland bolagets operationella leasingavtal förekommer inga variabla
avgifter eller restriktioner av väsentligt värde. Årets operationella
leasingkostnader fördelas enligt följande:
Framtida minimileaseavgifter fördelas enligt följande:
NOT 31 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
2023 2022
Lokaler och lagerhyra 418 390
418 390
Fördelning av avskrivningar 2023 2022
Immateriella anläggningstillgångar -190 -127
Materiella anläggningstillgångar -78 -175
Summa -268 -302
NOT 30 AVSKRIVNINGAR
Fotnot 1: 2Entertain med dotterbolag bedriver produktion av shower och
underhållning, arrangerar konserter och teaterföreställningar, försäljning
av nöjesproduktioner samt därmed förenlig verksamhet
Fotnot 2: 2E Event med dotterbolag bedriver konferens- och
eventverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Fotnot 3: Wallmans Group med dotterbolag bedriver handels-, agentur-
och konsultverksamhet inom restaurang- och nöjesbranscherna samt
därmed förenlig verksamhet.
Fotnot 4: Kungsportsgruppen med dotterbolag bedriver handels-,
agentur- och konsultverksamhet inom restaurang- och nöjesbranscherna.
NOT 36 KONCERNBOLAG
Andelar i koncernbolag
2023
2022
Redovisat värde vid årets ingång
154 883
154 883
Lämnade aktieägartillskott
7 500
16 400
Nedskrivning av lämnade aktieägarstillskott
-7 500
-16 400
Redovisat värde vid årets utgång
154 883
154 883
Företagets namn
Säte / land
Org nr
Ägarandel
Verksamhet
2Entertain AB
Falkenberg, Sverige
556436-0948
100%
Fotnot 1
2E Event AB
Falkenberg, Sverige
556740-2465
100%
Fotnot 2
Wallmans Group AB
Stockholm, Sverige
556326-9223
100%
Fotnot 3
Kungsportsgruppen AB
Stockholm, Sverige
556751-2099
100%
Fotnot 4
Eget
Årets
Antal
Redovisat
Redovisat
Företagets namn
kapital
resultat
andelar
värde 2023
värde 2022
2Entertain AB
46 384
45 950
1 000
5 962
5 962
2E Event AB
7 322
-2 274
10 000
16 801
16 801
Wallmans Group AB
33 995
24 889
100 000
122 970
122 970
Kungsportsgruppen AB
5 716
1 042
1 000
9 150
9 150
154 883
154 883
Koncerbolagsförteckning
Org.nr
Säte
Nöjespatrullen Showrestaurang AB
(dd)
556348-7759
Falkenberg
2Entertain Norge AB
(dd)
983569285
Oslo
2Entertain Sverige AB
(dd)
556561-0556
Falkenberg
Hansen Event & Conference AB
(dd)
556405-0267
Göteborg
Wallmans Stockholm AB
(dd)
556435-7373
Stockholm
Golden Hits AB
(dd)
556451-0948
Stockholm
Ballbreaker Kungsholmen AB
(dd)
556728-5902
Stockholm
Kungsportshuset i Göteborg AB
(dd)
556453-2058
Göteborg
KPH Restaurang AB
(ddd)
559332-1796
Göteborg
Wallmans Salonger i Oslo AS
(dd)
981995120
Oslo
Wallmans A/S
(dd)
26694094
Köpenhamn
Hamburger Börs AB
(dd)
556515-0652
Stockholm
Minnesota Communication AB
(dd)
556596-2619
Stockholm
Conciliance AB
(dd)
556647-5900
Göteborg
Slice and Serve i Malmö AB
(dd)
559404-6400
Göteborg
Filmriding & Company Aktiebolag
(ddd)
556753-3269
Stockholm
*Förkortningen dd står för dotterdotterbolag, ddd för dotterdotterdotterbolag.
NOT 37 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
2023 2022
Förutbetalda hyror 111 104
Förutbetalda kostnader 1 900 444
Summa 2 011 548
Obligationen ingicks i mars 2018 och uppgick då till 200 MSEK.
Obligationen har förlängts vid två tillfällen. Förstå gången i samband med
omfansieringen som slöts november 2020 och verkställdes den 29 mars
2021 som innebar ny förfallodag per 28 mars 2024. I samband med att de
nya villkoren signerades skrevs obligationen ned med 100 MSEK varpå
den utestående skulden uppgick till 109 MSEK inkl. upplupen ränta.
Andra gången den 20 december 2023 ingicks nya villkor med förfallodag
den 28 september 2025 och en rörlig ränta om Stibor 3M + 6,75%.
Obligationen är säkerställd genom panter i bolagets tillgångar.
I samband med omfinansieringen november 2020 tecknades en s.k.
Superlånefacilitet om 35 msek som amorterades i sin helhet den
30 juni 2023.
I lånevillkoren åtar sig Moment Group även att inte utge någon
utdelning eller genomföra annan värdeöverföring till bolagets aktieägare
under tiden innan obligationen förfallit till betalning samt godtar
vissa restriktioner avseende möjligheten att avyttra dotterbolag eller
genomföra andra avyttringar av tillgångar.
Moderbolagets exponering, avseende upplåning är vid rapportperiodens
slut följande:
NOT 38 UPPLÅNING
2023 2022
<6 månader - -
6-12 månader - -
1-5 år 109 238 144 238
>5 år - -
Summa 109 238 144 238
Långfristig 2023 2022
Obligation 109 238 109 238
Superlånefacilitet 1 647 2 629
Summa 110 885 146 867
Kortfristig
Obligation - -
Övrigt - -
Summa - -
Summa upplåning 110 885 146 867
Redovisade belopp och verkligt värde för upplåning är som följer:
Redovisat värde
Verkligt värde
2023 2022 2023 2022
Superlånefacilitet - 35 000 - 35 000
Obligation 109 238 109 238 109 238 109 238
Summa 109 238 144 238 109 238 144 238
SIDA 78 Moderbolagets noter
NOT 35 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier 2023 2022
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde 5 792 6 099
Årets anskaffningar - 102
Utrangering -5 011 -385
Omklassificering - -24
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 781 5 792
Ingående ackumulerade avskrivningar -5 636 -5 485
Årets avskrivningar -78 -175
Utrangering 5 003
Omklassificering - 24
Utgående ackumulerade avskrivningar -711 -5 636
Redovisat värde 70 156
SIDA 79Moderbolagets noter
GÖTEBORG DEN DAGEN SOM FRAMGÅR AV
ELEKTRONISKA UNDERSKRIFTER
Leif West Oscar Wallblom
Styrelseordförande
Kenneth Engström Tina Tropp Jerresand
Martin du Hane Anna Bauer
Verkställande Direktör
VÅR REVISIONSBERÄTTELSE HAR AVGIVITS
GÖTEBORG DEN DAGEN SOM FRAMGÅR AV
ELEKTRONISK UNDERSKRIFT
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
NOT 41 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Balanserad vinst −124 511 508
Överkursfond 149 075 938
Årets vinst 78 742 501
SEK 103 306 931
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
till aktieägarna utdelas 0 kr/aktie -
i ny räkning överförs 103 306 931
SEK 103 306 931
NOT 40 KASSAFLÖDESANALYS
Justeringar som inte ingår i kassaflödet 2023 2022
Avskrivningar -268 302
Summa -268 302
Likvida medel 2023 2022
Kassa och bank 59 957 101 247
Summa 59 957 101 247
NOT 39 STÄLLDA SÄKERHETER OCH ANSVARSFÖRBINDELSER
Ställda säkerheter 2023 2022
Företagsinteckningar 6 000 6 000
Pantsatta dotterbolagsaktier 154 883 154 883
Interna fordringar 160 925 160 925
Summa ställda säkerheter 321 808 321 808
Ansvarsförbindelser 2023 2022
Borgensförbindelser 164 093 164 093
Summa ansvarsförbindelser 164 093 164 093
Moderbolaget är motpart mot banken avseende koncerns cashpool och
totala cashpoolens nettoposition redovisas i moderbolaget som kassa och
bank. Dotterbolagens positioner redovisas som koncerninterna fordringar
och skulder.
SIDA 80 Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Moment Group AB (publ), org nr 556301 - 2730
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Moment Group AB (publ) för år 2023.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
44-79 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS Redovisningsstandarder), så som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur
revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta
sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel
i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
Värdering goodwill och aktier i dotterbolag (i moderbolaget)
Beskrivning av området
Per den 31 december 2023 uppgår redovisad goodwill till
196 Mkr vilket motsvarar 15 % av totala tillgångar i koncernen.
Så som det beskrivs i not 10 i Årsredovisningen testas goodwill
med obestämbar livslängd årligen för att identifiera eventuellt
nedskrivningsbehov i enlighet med IAS 36. Prövningen baseras
på en bedömning av återvinningsvärdet för koncernen, vilka
utgör samtliga minsta kassagenererade enheter identifierade
av företagsledningen med individuella antaganden om såväl
tillväxt, vinstmarginal, kapitalbindning, investeringsbehov som
diskonteringsränta. Företagsledningens uppskattning av framtida
kassaflöden görs baserad på marknad, tillväxt och marginal utifrån
tillgångens befintliga struktur. Testet är baserat på komplexa
värderingsmodeller, väsentliga antaganden och bedömningar
med en inneboende osäkerhet. Förändringar i antaganden kan få
en betydande inverkan på återvinningsvärdet. Dessutom uppgår
värdet på goodwill till betydande belopp.
Aktier i dotterbolag uppgår till 155 Mkr i moderbolaget per 31
december 2023. Så som det beskrivs i not 36, bedöms aktier i
dotterbolag löpande under året om det finns indikationer på
värdenedgång och om så är fallet prövas det bokförda värdet mot
tillgångens återvinningsvärde.
Med hänsyn till ovan anser vi att värderingen av goodwill och
aktier i dotterbolag i moderbolaget utgör ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
SIDA 81Revisionsberättelse
Hur detta område beaktades i revisionen
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera företagsledningens
nedskrivningsprövning har innefattat:
- Utvärdering av modell och antaganden. Utvärderingen har
innefattat huruvida modellen är upprättad enligt vedertagna
värderingstekniker samt lämpligheten i applicerade
diskonteringsräntor och antaganden jämfört med jämförbara
bolag,
- testning av företagsledningens känslighetsanalys samt
genomfört ett oberoende känslighetstest av väsentliga
antaganden för att identifiera om en rimlig framtida förändring i
dessa skulle leda till ett nedskrivningsbehov,
- bedömning av rimligheten i framtida kassaflöden mot beslutad
budget för 2024, affärsplan för 2025-2026 samt annan
information erhållen efter diskussion med företagsledning
och genomläsning av protokoll från styrelsemöten och andra
ledningsmöten,
- utvärdering av företagsledningens precision i uppskattning av
framtida kassaflöden genom jämförelse av historiska prognoser
mot utfall; och
- utvärdering om företagsledningen lämnat erforderliga
upplysningar i Årsredovisningen per 31 december 2023.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 2-43. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret
2023 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av
EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när
så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller på misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter
är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i
de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
SIDA 82 Revisionsberättelse
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av Moment Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget.
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet
för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
SIDA 83Revisionsberättelse
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Moment Group AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Moment Group AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag
och näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, med Andreas Mast som huvudansvarig revisor
sedan 2020, utsågs till Moment Group AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 10 maj 2023.
Göteborg den 18 april 2024
Ernst & Young AB
Andreas Mast
Auktoriserad revisor
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Trädgårdsgatan 2
411 08 Göteborg
Telefon 0771-17 00 00
info@momentgroup.com
www.momentgroup.com
Org nummer 556301-2730