549300V512S3QMRNO6182023-05-012024-04-30iso4217:SEK549300V512S3QMRNO6182022-05-012023-04-30iso4217:SEKxbrli:shares549300V512S3QMRNO6182024-04-30549300V512S3QMRNO6182023-04-30549300V512S3QMRNO6182022-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V512S3QMRNO6182022-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V512S3QMRNO6182022-04-30ifrs-full:OtherReservesMember549300V512S3QMRNO6182022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V512S3QMRNO6182022-04-30549300V512S3QMRNO6182022-05-012023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V512S3QMRNO6182022-05-012023-04-30ifrs-full:OtherReservesMember549300V512S3QMRNO6182023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V512S3QMRNO6182023-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V512S3QMRNO6182023-04-30ifrs-full:OtherReservesMember549300V512S3QMRNO6182023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V512S3QMRNO6182023-05-012024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V512S3QMRNO6182023-05-012024-04-30ifrs-full:OtherReservesMember549300V512S3QMRNO6182024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V512S3QMRNO6182024-04-30ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V512S3QMRNO6182024-04-30ifrs-full:OtherReservesMember549300V512S3QMRNO6182024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember
Års- & Hållbarhets-
redovisning
2023/24
2 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Innehållsförteckning
Innehållsförteckning
Om Rusta ........................................................................................................................... 3
2023/24 i korthet ............................................................................................................ 4
VD-ord ................................................................................................................................5
Affärsmodell och verksamhet ................................................................................6
Finansiella mål och utfall ........................................................................................ 13
Hållbarhetsredovisning ...........................................................................................14
Aktien ............................................................................................................................... 56
Flerårsjämförelse ........................................................................................................58
Förvaltningsberättelse ............................................................................................ 59
Bolagsstyrningsrapport.......................................................................................... 63
Rapporter och notpaket ......................................................................................... 80
Revisionsberättelse .................................................................................................. 117
Definitioner och ordlista .......................................................................................122
Kontaktuppgifter ......................................................................................................123
Om års- och hållbarhetsredovisningen
Rusta AB (publ) rapporterar integrerat finansiell och icke-finansiell
information i en gemensam rapport. Rapporten inkluderar
standardupplysningar och specifika upplysningar baserade
GRI Standards riktlinjer. Den lagstadgade hållbarhetsrapportens
omfattning anges på sidan 62. Den legala årsredovisningen omfattar
förvaltningsberättelsen och finansiella rapporter på sidorna 59–116.
Års- och hållbarhetsredovisningen publiceras på svenska och engelska.
Samtliga belopp är angivna i miljoner kronor (MSEK) om annat inte
anges. Originalversionen av års- och hållbarhetsredovisningen är
upprättad i formatet för enhetlig elektronisk rapportering (ESEF) och är
publicerad investors.rusta.com
3Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Om Rusta
Om Rusta
Rusta är en ledande aktör inom lågprisdetaljhandel
som via ett varuhustverk på flera marknader samt
Onlinehandel marknadsr och säljer produkter till slut-
konsument. Varuhusen drivs under namnet RUSTA och
dotterbolag finns i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.
Onlinehandeln finns i Sverige och Finland. Samtliga varu-
hus i koncernen är helägda där verksamhet bedrivs i
leasade lokaler. Rusta har inpskontor i Sverige, Kina,
Indien, Vietnam och, sedan maj 2024, Turkiet.
Genom det gemensamma varuhuskoncept som används
genom hela varuhustverket erbjuder Rusta ett brett
men noga utvalt produktsortiment. Inom produktka-
tegorierna heminredning, förbrukningsvaror, säsongs-
produkter, fritid och Do It Yourself (DIY) erbjuder vi det
mesta man kan tänkas beva för livet hemma och alltid
till överraskande låga priser.
Vi är inriktade på högvolymprodukter, och vi kombinerar
en stor andel egna märkesvaror som är unika för Rusta
med igenkännbara A-märkesprodukter från ledande
tillverkare. Säsongsprodukter och speciellt framtagna
artiklar gör att sortimentet ständigt förnyas i varuhusen.
Inköpen sker i huvudsak genom direktimport från Asien
och Europa eller direkt från tillverkare i Sverige.
Prisvärt blir mer värt när det också är ansvarsfullt
producerat. Vår tro på att ge kunden mycket för
pengarna handlar lika mycket om kvalitet och pris
som om pålitlighet och trygghet. För oss betyder det
att vi ständigt jobbar mot att driva en mer ansvarsfull
detaljhandel och hela tiden forttter att integrera vårt
hållbarhetsarbete i vår affärslogik. Hållbarhet utgör en
naturlig del av Rustas afrsmodell och långsiktiga vision
för hållbarhetsarbetet är att vara den mest hållbara
aktören på de marknader inom vilka Rusta är verksamt.
Rustas hållbarhetsstrategi baseras fyra nyckel-
omden: Produkter, Socialt ansvar, Miljö och Ekonomi,
inom vilka Rusta strävar efter att uppnå långsiktiga
förbättringar.
Rusta har drygt 4 800 anställda och har sitt huvud-
kontor i Upplands Väsby. Rustas långsiktiga vision är att
ra Rusta till den ledande och mest betrodda
lågpris detaljhandlaren i Europa.
Rustaaktien handlas på Nasdaq Stockholm (RUSTA)
sedan 2023.
Vi har
212
varuhus i
Europa
Norge
Finland
Sverige
Tyskland
Turkiet
New Delhi
Ho Chi Minh City
Hangzhou
4 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
2023/24 i korthet
Ökad försäljning och en stärkt lönsamhet
För Rusta har verksamhetret, som sträcker sig fn
1 maj 2023 till 30 april 2024, varit händelserikt.
Den 19 oktober 2023 noterades Rusta på Nasdaq
Stockholm. Rusta har även fortsatt öppna nya varuhus
på samtliga marknader och noterar en kraftig ökning av
medlemmar till Rustas lojalitetsprogram Club Rusta.
Rustas IT-system drabbades av störningar till följd
av en incident hos hostingleverantören Tietoevry den
20 januari 2024 vilket påverkade försäljning och
nsamhet negativt. Vi summerar trots det året med en
nettoomsättningstillväxt på 9,0 procent och en stärkt
bruttomarginal på 43,5 procent, en ökning med 2,4
procentenheter jämrt med året innan.
Vi har även fortsatt att leverera på vår hållbarhets-
agenda och har under året minskat utsläppet av
växthusgaser med 6,8 procent från transport och
distribution samt minskat energiförbrukningen med mer
än 10% i 19 Rusta-varuhus.
2023/24 i korthet
Lyckad
IPO
11 nya
varuhus
5.6 miljoner
Club Rusta
medlemmar
Finansiella nyckeltal 2023/24 2022/23
Nettoomttning, MSEK 11 116 10 202
Nettoomttningstillväxt, % 9,0 % 7,5 %
Nettoomttningstillväxt exkl. valutaeffekter, % 9,9 % 6,2 %
mförbar tillväxt, % 4,6 % 2,5 %
Bruttovinst, MSEK 4 833 4 187
Bruttomarginal, % 43,5 % 41,0 %
EBITA, MSEK 761 529
EBITA-marginal, % 6,8 % 5,2 %
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 1 396 1 007
Nettoskuld, exkl IFRS 16 / EBITDA exkl IFRS 16 R12, ggr 0,17 0,46
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2,7 1,7
Antal medlemmar i lojalitetsklubb, tusental 5 634 4 785
Antal varuhus vid periodens utgång 212 201
*Definitioner för nyckeltal presenteras på sid 122
5Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
VD-ord
VD-ord
Jag är stolt över att kunna summera ett framgångsrikt
år för Rusta, trots en orolig omvärld och stora drift-
störningar i våra afrssystem efter IT-incidenten hos
hostingleverantören Tietoevry. Jag konstaterar att vi
har stärkt vår position som en ledande aktör på den
nordiska lågprismarknaden med en stark omsättnings-
tillväxt och förbättrad lönsamhet inom alla segment.
Varuhusnätet har utökats på samtliga geografiska
marknader och vi har gjort viktiga investeringar i
hållbarhet, effektiviseringar och tillväxt. Vi genomförde
dessutom en framgångsrik börsnotering på Nasdaq
Stockholm och välkomnade många nya aktigare till
Rusta.
Rusta står finansiellt starkt och forttter att investera i
tillxt på samtliga marknader, i linje med vår strategi.
Under året öppnade vi 11 nya varuhus på Rustas
samtliga marknader och vid utgången av räkenskaps-
året hade Rusta totalt 212 varuhus. Vi ser också en
fortsatt stark medlemstillxt i vårt lojalitetsprogram,
Club Rusta. I slutet av året nådde vi 5,6 miljoner fullt
registrerade medlemmar, en ökning med nästan 18
procent jämfört med förra året. Vi ser detta som en god
grund för att fortsätta växa och samtidigt effektivisera
vår kommunikation direkt mot våra kunder.
Rustas långsiktiga vision är att vara den ledande
och mest betrodda lågpris detaljhandlaren i Europa.
llbarhet är därför centralt i alla delar av vår afr
och verksamhet. Att huslla med resurser är själva
kärnan i utvecklingen av våra produkter till låga priser.
Vår strävan att reducera materialanvändning, eliminera
förpackningar och använda mindre energi går hand i
hand med vårt kundlöfte att erbjuda överraskande låga
priser. Slöseri med världens resurser är inte förenligt
med vare sig hållbarhet eller modern lågprishandel. Vår
största påverkan på vår planet är genom våra produkter
och det är också därför vi gör våra största insatser här.
I linje med detta har vi under verksamhetret minskat
utsppen av växthusgaser från transporter och
distribution med 6,8 procent jämfört med föregående
år. En av våra hållbarhetssatsningar under året var
investeringen i en ny typ av tung ellastbil, den första i
sitt slag i Sverige, somjliggör dagliga utsläppsfria
transporter mellan Rustas centrallager i Norrping till
Rusta-varuhusen i Stockholm och Mälardalen. Sedan
tidigare är våra transporter mellan hamn och lager fullt
elektrifierade. Dessa investeringar är viktiga steg på vår
resa mot klimatneutralitet i värdekedjan till 2045.
Efter årsskiftet tecknade Rusta avtal med automations-
leverantören Vanderlande om en betydande tillväxtin-
vestering i vårt logistikcenter. Investeringenjliggör
ytterligare automatisering av processer och ökar
effektiviteten i logistikcentret, eftersom ökade volymer
av varor hanteras till en lägre kostnad. Rusta har ock
öppnat ett nytt inpskontor i Istanbul, Turkiet, för att
ytterligare stärka Rustas närvaro inköpsmarknaden i
sydöstra Europa och Nordafrika. Det nya inköpskontoret
ökar Rustas förga att utveckla befintliga och nya
leverantörer för ett brett sortiment av produkter till
konkurrenskraftiga priser och med ökad kontroll. Detta
ligger helt i linje med vår strategi att arbeta direkt och
ngsiktigt med ledande leverantörer på en global
marknad. Det är även ett viktigt steg mot att öka
flexibiliteten och minska sårbarheten i vår supply chain
i en oker omvärld. Vi är stolta över denna utveckling,
eftersom det är viktiga investeringar i hållbarhet, tillväxt
och effektivitet.
Rustas medarbetare har gjort ett fantastiskt arbete och
visat ett starkt engagemang och hängivenhet under
hela året. Inte minst under det hårda arbetet med vår
framgångsrika börsnotering och att verksamheten
tillbaka på rätt spår och mildra den negativa påverkan
under IT-incidenten. Jag vill rikta ett stort tack till alla
som möjliggjorde detta och tog ett extraordinärt stort
ansvar för bolagets gemensamma väl. Framr allt vill
jag tacka er alla för det dagliga arbetet med att se till
att Rusta ständigt erbjuder våra kunder låga priser och
ett attraktivt sortiment med den bästa köpupplevelsen i
branschen. Era insatser är ovärderliga, och jag ser fram
emot att fortsätta vår resa mot att bli den ledande och
mest pålitliga lågprisåterförsäljaren
i Europa - tillsammans så klart!
Göran Westerberg
VD, Rusta AB (publ)
6 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Affärsmodell och verksamhet
Rusta är en ledande aktör på den nordiska
lågprisdetaljhandeln med varuhus i Sverige, Norge,
Finland och Tyskland.
Vision:
ra Rusta till den ledande och mest betrodda lågpris-
detaljhandlaren i Europa.
Kundfte:
Rusta ska vara en modern lågprisdetaljhandlare
som gör det enkelt att förnya och fylla på i hemmet till
överraskande låga priser.
Rustas förmåga att uppfylla sitt kundlöfte är bero-
ende av den upplevda bilden av Rusta som en pålitlig
aktör med låga priser och god kvalitet. Med hjälp av
en prissättnings- och produktsortimentsstrategi som
fokuserar på låga priser och högvolymprodukter, och
ett gemensamt varuhuskoncept som syftar till att säker-
ställa en behaglig kundupplevelse, anser sig Rusta kunna
kerslla ett brett kundintresse samt upprättlla och
förbättra uppfattningen bland konsumenter om Rusta
som en lågprisdetaljhandlare med låga priser och god
kvalitet.
Viktiga milstolpar
Affärsmodell
och verksamhet
1986
Rusta bildas och öppnar
sitt första varuhus i Gävle
1987
Rusta inför en direkt
produktinköpsmodell
genom att öppna sitt
rsta centrallager i Gävle
1990
Rusta uppnår en milstolpe
om 10 varuhus med cirka
70 anställda
1996
Rusta öppnar sitt första
lokala inköpskontor i
Hangzhou, Kina
2010
Rusta introducerar
ett gemensamt
varuhuskoncept
2014
Det första Rusta-
varuhuset i
Norge öppnas
2015
Centrallagret
i Norrköping
öppnas
2016
Rustas medlemsklubb,
Club Rusta, lanseras
2017
Det första Rusta-
varuhuset i Tyskland
öppnas
2018
Rusta förvärvar den finska lågpris-
detaljhandlaren Hong Kong och
integrerar det i Rusta konceptet
2020
Rusta Online lanseras
2023
Rusta uppnår en milstolpe med en
årlig nettoomsättning över 10 miljarder
kronor och fler än 200 varuhus.
Rusta noteras på Nasdaq Stockholm
2024
Rusta öppnar sitt fjärde inköps-
kontor i Istanbul, Turkiet
1986
Rusta bildas och öppnar sitt första
varuhus i Gävle
Rusta inför en direkt produkt-
inköpsmodell genom att öppna sitt
rsta centrallager i Gävle
Rusta uppnår en milstolpe om 10
varuhus med cirka 70 anställda
Rusta öppnar sitt första lokala
inköpskontor i Hangzhou, Kina
Rusta introducerar ett gemensamt
varuhuskoncept
Det första Rusta-varuhuset
i Norge öppnas
Centrallagret i Norrköping öppnas
Rustas medlemsklubb, Club Rusta,
lanseras
Det första Rusta-varuhuset i
Tyskland öppnas
Rusta förvärvar den finska lågpris-
detaljhandlaren Hong Kong och
integrerar det i Rusta konceptet
Rusta Online lanseras
Rusta uppnår en milstolpe med en
årlig nettoomsättning över 10 miljarder
kronor och fler än 200 varuhus.
Rusta noteras på Nasdaq Stockholm
Rusta öppnar sitt fjärde inköps-
kontor i Istanbul, Turkiet
1987
1990
1996
2010
2014
2015
2016
2017
2018
2020
2023
2024
7Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Affärsmodell och verksamhet
För att kunna leva upp till sitt kundlöfte använder Rusta
en afrsmodell som bygger på att ha en hög grad
av kontroll över värdekedjan, vilket i sin tur möjlig-
görs genom centraliserad produktutveckling, direkta
produktinköp utan mellanhänder, stora ordervolymer,
en effektiv transport- och distributionsinfrastruktur samt
en marknadsföringsstrategi som är integrerad med
värdekedjan.
Genom Rustas volymbaserade sortiment och tydliga
kunderbjudande kan vi hålla låga priser – något som har
varit vår drivkraft ända sedan Rustas start 1986. För att
visualisera vår affärsidé har vi skapat Rusta-hjulet.
Flexibelt och fokuserat erbjudande
av volymprodukter
Rusta har ett brett men noga utvalt produktsortiment
bestående av cirka 6 000 aktiva SKUs (Stock keeping
unit). Sortimentet kan delas in i fem produktkategorier:
Heminredning,rbrukningsvaror, Säsongsvaror, Fritid
och DIY. Kategorin Heminredning består av produkter
som syftar till att förnya och fylla på i hemmet; från
småbler, belysning, mattor och andra textilier till
köks- och bordstextilier och annan inredning. Kategorin
Förbrukningsvaror är inriktad på vardagliga behov,
såsom skönhetsprodukter, rengöringsmedel och
engångsartiklar samt mat och dryck, främst bestående
av snacks. Kategorin Säsongsprodukter innehåller
produkter som juldekorationer, trädgårdsprodukter och
produkter för sommarsemester, med ett skiftande fokus
över säsongerna. Kategorin Fritid är inriktad på
produkter för hemmaträning, reseutrustning, smarta
tillbehör samt produkter för husdjur, såsom mat,
snacks och andra tillbehör. Kategorin DIY är inriktad på
hemförbättring och omfattar produkter som målarfärg,
golv och tapeter samt verktyg, utrustning och andra
praktiska produkter som gör det enkelt att förnya i
hemmet.
Denna bredd i produktsortiment syftar till att kunna
erbjuda kunder ett sortiment som täcker många
frekventa behov och önskel när de vill förnya eller
fylla på i hemmet, oavsett säsong. Rusta strävar efter
att ha ett sortiment med funktionell bredd som består
av lönsamma högvolymprodukter. Rusta har utöver ett
året-runt-sortiment även ett brett säsongssortiment
som skiftar med säsongerna i syfte att ytterligare öka
kundtrafik till varuhusen under säsongsperioderna och
samtidigt säkerställa relevans året runt.
Produktsortimentet kan även delas in i två huvud-
kategorier: private label-produkter som utvecklas av och
som är unika för Rusta samt A-varumärkesprodukter.
Under räkenskapsåret 2023/24 genererades 67 procent
av Rustas nettoomsättning genom försäljning av Rustas
private label-produkter. Genom att utveckla produkter i
egen regi och generera en stor del av sin nettoomtt-
ning fn private label-produkter kan Rusta kombinera
konkurrenskraftig prissättning, goda marginaler och
en hög grad av kvalitetskontroll. Dessutom möjliggör
det för Rusta att anpassa sitt erbjudande till långsiktigt
föränderliga kundtrender och marknadsvillkor samtidigt
som det ger en hög grad av kontroll över vilka produkter
som framlls på kort sikt i varuhusen och
marknadsföringsmaterial..
8 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Affärsmodell och verksamhet
Direkta produktinköp med full kontroll
Rustas strategi är att köpa direkt från ett brett utbud av
ledande leverantörer den globala marknaden.
Rusta har en integrerad värdekedja med direkta inp
från sina leverantörer, vilket ger en hög grad av kontroll
och flexibilitet genom hela värdekedjan. Denna inköps-
strategijliggör också låga priser och genomgående
g kvalitet. För att säkerslla etiska inköpspraxis
och en hög grad av kontroll genom hela värdekedjan
har Rusta inköpskontor i Sverige, Kina, Indien, Vietnam
och sedan maj 2024 i Turkiet. Dessa kontor sysselsätter
tillsammans mer än 200 dedikerade medarbetare
som arbetar direkt med Rustas inpsaktiviteter. Att
ha inköpskontor på våra inköpsmarknader är en viktig
komponent i Rustas strategi att köpa direkt fn ett
brett utbud av ledande leverantörer på den globala
marknaden.
Olika funktioner är involverade i inköpsarbetet, såsom
inköps- och kvalitetsutvecklare, leveransplanerare,
kvalitetsinspektörer och andra specialistfunktioner.
Våra medarbetare övervakar och kontrollerar
kontinuerligt att Rustas uppförandekod alltid följs av
våra leverantörer. Detta inkluderar att Rustas
medarbetare som arbetar med inköp har rätt att
r som helst göra oanlda besök på alla fabriker
som producerar varor åt Rusta, för att säkerställa
efterlevnad av vår uppförandekod. I enlighet med vår
policy beker Rusta alltid en leverantör innan någon
beställning görs.
Lagerhantering, logistik och distribution
Rustas centrallager i Norrping, Sverige, har en av norra
Europas största automatiserade höglager, en viktig
komponent i Rustas industriellt effektiva modell. Dess
storlek och automatiseringjliggör låga kostnader,
vilket återspeglas i priset ute i varuhusen. Det möjliggör
också snabb leverans av de produkter som våra kunder
efterfrågar.
Rustas logistik- och distributionsinfrastruktur är centre-
rad kring Rustas centrallager som hanterar inkommande
leveranser från leverantörer samt utgående distribution
av produkter till Rustas varuhusnätverk och onlineköp
som görs via Rusta Online. Placeringen av central-
lagret i Norrköping valdes på grund av dess strategiskt
gynnsamma geografiska läge i förllande till Rustas
varuhusnätverk och det inkommande varuflödet genom
Norrköpings hamn dit många av Rustas produkter som
fraktas med båt anländer.
Rusta investerar kontinuerligt i centrallagret och dess
effektivitet och kapacitet. Det senaste initiativet ägde
rum i juni 2024, då Rusta tecknade avtal med en auto-
mationsleverantör om en betydande tillväxtinvestering.
Investeringen ger Rusta en automationslösning, som
jliggör automatisering av ytterligare processer och
ökar kapaciteten. Automationsinvesteringar tillgodoser
ökade godsvolymer till en lägre kostnad, eftersom
automatiseringen möjliggör ökad kapacitet utan ytter-
ligare arbetsskift och den framtidssäkrar anläggningen
ytterligare.
9Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Affärsmodell och verksamhet
Effektiv marknadsföring och hög lojalitet
I syfte att öka kundtrafiken till varuhusen och
besöksfrekvensen bland kunder och samtidigt stärka
varumärket har Rusta utvecklat en effektiv marknads-
föringsplattform som används för att marknadsföra
Rustas produkter och varurke via ett antal kanaler.
Dessa består av direktmarknadsföringsblad som
distribueras veckovis, Club Rusta, Rusta Magasin, TV- och
radioreklam, sociala medier och tryckta annonser.
Rustas marknadsring är till stor del kampanjdriven
med veckovisa kampanjer optimerade för att öka
kundtrafiken till varuhusen och besöksfrekvensen bland
kunder. Baserat kontinuerlig utvärdering av effektivi-
teten i marknadsföringskampanjer har Rusta utvecklat
en marknadsföringsprocess som är integrerad i både
affärsmodell och distributionskedja, vilket gör det möj-
ligt att marknadsföra produkter som är särskilt effektiva
r det gäller att öka kundtrafiken till varuhusen.
Medlemmar i Rustas lojalitetsklubb, Club Rusta, utgör
Rustas huvudkundbas. Genom Club Rusta erbjuder Rusta
sina kunder medlemspriser på kampanjprodukter, 365
dagars returrätt, förtur till vissa kampanjer och
skräddarsydda erbjudanden. Den 30 april 2024 hade
Club Rusta 5,6 miljoner medlemmar vilket är en ökning
med 850 tusen medlemmar sedan föregående år.
Varuhus och varuhuskoncept
Rustas gemensamma varuhuskoncept, som används
genomgående i Rustas varuhusnätverk, syftar till att
styra och förbättra kunders shoppingupplevelse. Genom
att kontrollera och optimera varuhusflödet samt kund-
varvet med en tydlig och ordnad layout samt enhetliga
produktdisplayer med god belysning blir shopping på
Rusta en behaglig och bekm upplevelse.
Rustas segment
Rustas verksamhet är uppdelad i tre segment:
Sverige, Norge och Övriga marknader. Segmentet
Sverige omfattar förljning i fysiska varuhus i Sverige,
segmentet Norge omfattar försäljning i fysiska varuhus
i Norge och segmentet Övriga marknader omfattar
förljning i fysiska varuhus i Finland och Tyskland samt
förljning online genom Rusta Online (som för närva-
rande finns tillgängligt i Sverige och Finland). Rusta har
212 varuhus per 30 april 2024.
10 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rustas segment
Sverige
Rustas största segment baserat nettoomsättning
och antal varuhus är Sverige. För räkenskapret 2023/24
representerar Sverige, med sina 112 varuhus, 57,4 procent
av Rustas nettoomsättning.
Nettoomttningen uppgår till 6 381 MSEK (6 007) med
en nettoomsättningstillxt på 6,2 procent (4,3) och
nsamheten i form av EBITA-marginal exkl IFRS 16
uppgår till 16,8 procent (16,4). EBITA exkl IFRS 16 påverkas
positivt av minskade el- och fraktkostnader jämfört mot
föregående år.
relsekostnader i förhållande till nettoomsättning
uppgick till 25,6 procent (24,7). Den negativa utvecklingen
av rörelsekostnader i förhållande till nettoomsättning
förklaras främst av de negativa effekterna fn IT-
incidenten som inträffade i januari (se mer information
på sid 59) samt att det öppnat fler varuhus i Sverige för
kenskapsåret 2023/2024 i jämförelse mot föregående
år.
3 (2) nya varuhus öppnade i Sverige under året.
Sverige 2023/24 2022/23
Nettoomttning 6 381 6 007
Nettoomttningstillväxt, % 6,2 % 4,3 %
mförbar tillväxt, % 5,3 % 2,2 %
EBITA exkl. IFRS 16 1 075 985
EBITA-marginal exkl. IFRS 16, % 16,8 % 16,4 %
Antal varuhus 112 109
57,4%
Sveriges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Sveriges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
Norges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Norges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
79,2%
21,1%
20,1%
Övriga marknaders andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Övriga marknaders andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
21,5%
0,6%
11Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rustas segment
Norge
För räkenskapsåret 2023/2024 representerar Norge, med
sina 48 varuhus, 21,1 procent av Rustas nettoomttning.
Nettoomttningen uppgår till 2 349 MSEK (2 178) med
en nettoomsättningstillxt på 7,9 procent (4,3) och en
nettoomsättningstillväxt exkl valutaeffekter 13,1 procent
(1,4) och lönsamheten i form av EBITA-marginal exkl IFRS
16 uppr till 11,6 procent (11,8). EBITA exkl IFRS 16 påverkas
positivt av minskade el- och fraktkostnader jämfört mot
föregående år.
relsekostnader i förhållande till omsättning uppgick till
31,9 procent (31,6). Den negativa utvecklingen av
rörelsekostnader i förhållande till nettoomsättning
förklaras främst av de negativa effekterna fn IT-
incidenten som inträffade i januari (se mer information
på sid 59).
4 (4) nya varuhus öppnade i Norge under året.
Norge 2023/24 2022/23
Nettoomttning 2 349 2 178
Nettoomttningstillväxt, % 7,9 % 4,3 %
Nettoomttningstillväxt exkl. valutaeffekter, % 13,1 % 1,4 %
mförbar tillxt exkl valutaeffekter, % 6,5 % –2,7 %
EBITA exkl. IFRS 16 273 257
EBITA-marginal exkl. IFRS 16, % 11,6 % 11,8 %
Antal varuhus 48 44
57,4%
Sveriges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Sveriges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
Norges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Norges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
79,2%
21,1%
20,1%
Övriga marknaders andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Övriga marknaders andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
21,5%
0,6%
12 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rustas segment
Övriga marknader
Rustas tredje segment, Övriga marknader, utgörs av
verksamheter i Finland, Tyskland och Online. På Övriga
marknader arbetar Rusta fortfarande delvis i projekt-
form det är förhållandevis nya marknader men där
nsamheten väntas öka på sikt i takt med ökad
nnedom om Rusta. För räkenskapsåret 2023/2024
representerar Övriga marknader, med sina 52 varuhus
samt förljning Online, 21,5 procent av Rustas netto-
omsättning.
Nettoomttningen uppgår till 2 386 MSEK (2 018) med en
nettoomsättningstillväxt på 18,2 procent (22,8) och en
nettoomsättningstillväxt exkl valutaeffekter 16,5 procent
(17,3) och lönsamheten i form av EBITA-marginal exkl IFRS
16 uppr till 0,4 procent (–2,5). EBITA exkl IFRS 16
verkas positivt av minskade el- och fraktkostnader
mfört mot föregående år.
relsekostnader i förhållande till omsättning uppgår till
39,9 procent (39,4). Den negativa utvecklingen av
rörelsekostnader i förhållande till nettoomsättning
förklaras främst till de negativa effekter från
IT-incidenten som inträffade i januari (se mer informa-
tion på sid 59).
4 (8) nya varuhus öppnade under året på
”Övriga marknader”.
Övriga marknader 2023/24 2022/23
Nettoomttning 2 386 2 018
Nettoomttningstillväxt, % 18,2 % 22,8 %
Nettoomttningstillväxt exkl. valutaeffekter, % 16,5 % 17,3 %
mförbar tillxt exkl valutaeffekter, % 0,6 % 1,2 %
EBITA exkl. IFRS 16 9 –50
EBITA-marginal exkl. IFRS 16, % 0,4 % –2,5 %
Antal varuhus 52 48
57,4%
Sveriges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Sveriges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
Norges andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Norges andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
79,2%
21,1%
20,1%
Övriga marknaders andel av
Nettoomsättningen
2023/24
Övriga marknaders andel av
EBITA exkl IFRS 16 för segmenten
2023/24
21,5%
0,6%
13Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Finansiella mål och utfall
Finansiella mål Utfall
Nettoomsättningstillväxt:
Rustas målttning är en årlig
genomsnittlig organisk*
nettoomsättningstillväxt om cirka
8,0 % på medelng sikt, med en
årlig genomsnittlig jämförbar
tillxt över 3,0 %.
Lönsamhet:
Rustas målttning är en EBITA-
marginal omkring 8,0 % på medellång
sikt, varvid vinsten per aktie ska växa
snabbare än nettoomsättningen
och EBITA till följd av skalbarheten i
affärsmodellen**.
Utdelningspolicy:
Rustas målttning är att dela ut
30–50 % av nettoresultatet för varje
räkenskapsår som utdelning, med
beaktande av Rustas finansiella
ställning.
*Exklusive förvärv
**Skalbarheten i affärsmodellen avser marginal-
ökning till följd av organisk förljningstillxt
och högre effektivitet, vilket ökar netto-
omsättningen mer än kostnaderna.
Finansiella mål och utfall
12 000
11 000
10 000
9 000
8 000
7 000
6 000
800
600
400
200
0
Q4
Nettoomsättning
Jämförbar tillväxt, %
Nettoomsättningstillväxt, %
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
2022–2023
Försäljning per kvartal, R12
Justerad EBITA, R12
2023–2024
15,0 %
10,0 %
5,0 %
0,0 %
–5,0 %
8,0 %
7,0 %
6,0 %
5,0 %
4,0 %
3,0 %
2,0 %
1,0 %
0,0 %
Q4
Justerad EBITA, R12 Justerad EBITA-marginal, R12 a
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
2022–2023 2023–2024
12 000
11 000
10 000
9 000
8 000
7 000
6 000
800
600
400
200
0
Q4
Nettoomsättning
Jämförbar tillväxt, %
Nettoomsättningstillväxt, %
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
2022–2023
Försäljning per kvartal, R12
Justerad EBITA, R12
2023–2024
15,0 %
10,0 %
5,0 %
0,0 %
–5,0 %
8,0 %
7,0 %
6,0 %
5,0 %
4,0 %
3,0 %
2,0 %
1,0 %
0,0 %
Q4
Justerad EBITA, R12 Justerad EBITA-marginal, R12 a
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
2022–2023 2023–2024
Styrelsen föresr en utdelning om 1,15 (0,69) SEK
per aktie för 2023/2024. Föreslagen utdelning
uppgår till ca 174 MSEK vilket motsvarar ca 43%.
Beslutet baseras på koncernens goda resultat och
kassafde.
Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning14
Vårt hållbarhetsengagemang är en grundläggande
del av förtroendebyggandet för Rustas redan starka
varumärke marknaden. Rustas hållbarhetsstrategi
tydliggör att våra produkter, som spelar en central roll
i våra kunders liv, ska vara mer hållbara än jämförbara
produkter på marknaden. Vi är fast beslutna att särskilja
oss från konkurrenterna och leda förändringen mot en
mer hållbarhetsfokuserad lågprishandel.
På följande sidor redogör vi för vårt hållbarhets-
åtagande. Denna hållbarhetsredovisning omfattar
kenskapsåret 2023/24 som sträcker sig från 1 maj 2023
till 30 april 2024. Rapporten har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och med hänvisning till Global
Reporting Initiative (GRI) standarder. Under året har vi
rjat förbereda oss för rapportering i enlighet med
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).
Resultaten från den dubbla väsentlighetsanalysen som
vi redovisar i denna rapport är det första steget mot
CSRD-efterlevnad. Begränsningar och avgränsning för
varje materiell aspekt beskrivs på sidan 27.
Information om GRI-standarder redovisas i Rustas
GRI-innehållsindex, benämnd GRI-profil. Detta index
publiceras vår webbsida investors.rusta.com.
System och verktyg för datainsamling utvecklas
kontinuerligt för mer distinkt dataredovisning. Denna
hållbarhetsrapport, som publiceras på årsbasis,
beskriver våra prioriterade områden inom hållbarhet
samt relevanta mål och nyckeltal kopplade till dessa
områden. Vår senaste hållbarhetsredovisning publicer-
ades i augusti 2023. Vårt arbete under verksamhetret
2023/24 har utgått fn den väsentlighetsanalys som
slutrdes under våren 2022. Väsentlighetsanalysen
ligger till grund för denna hållbarhetsredovisning. Denna
rapport har godnts av styrelsen i Rusta och granskats
av våra revisorer för att säkerslla att rapporten
uppfyller kraven i årsredovisningslagen. Det är vår avsikt
och vårt mål att det ska ge våra intressenter användbar
och transparent information om våra framsteg.
Rusta är medlem i United Nations Global Compact.
Denna rapport, som också är vår Communication on
Progress, speglar Rustas strategi och aktiva stöd till de
tio principerna i FN:s Global Compact. Rustas verksam-
het inom hållbarhetsområdet följer FN:s globala mål för
hållbar utveckling. Dessutom är vi medlemmar i Svenska
Handelsförbundet och Swedish Standards Institute.
Rusta är en stolt partner till “Médecins sans frontiers”
(läkare utan gnser), Forestry Stewardship Council (FSC),
Program for the Endorsement of Forest Certification
(PEFC) och Better Cotton.
För mer information om Rustas hållbarhetsarbete besök
www.rusta.com.
Hållbarhetsredovisning
15Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
Vi arbetar aktivt för bättre
produktion och arbetsförhål-
landen hos våra leverantörer.
Varje år måste våra leveran-
törer underteckna vår externa
uppförandekod och affärsetik
r att säkerslla säkra och häl-
sosamma arbetsförhållanden.
Vi lägger också stor vikt vid vilka
material som annds i våra
produkter.
Våra produkter når ett samlat
lager. Oavsett hur vi transpor-
terar våra produkter väljer vi
alltid smarta förpackningar,
fyller våra leveranser till max-
imal kapacitet och väljer den
bästa resvägen.
Vi vill göra det enkelt för våra kunder att
hitta hållbara produkter till överraskande
ga priser. Därr har alla produkter i
Rustas sortimentet genomgått grundliga
kvalitetsbedömningar.
Våra produkter är säkra och gjorda
r att hålla, vilket gör onödiga köp
till ett minne blott. Vi tar flera steg
r att kontinuerligt förbättra våra
produkter och anlitar externa företag
för att utföra produkttester.
Vi tar emot kundens begagnade
produkter och elektronik i våra varuhus,
vilket säkerställer att de återanvänds
eller återvinns på rätt sätt.
Återvinning banar
gen för nya produkter
På väg till varuhuset
I hemmet
I våra varuhus
Från idé till produkt
Hållbara produkter
för livet hemma
16 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Hållbara val
N
O
R
D
I
C
S
W
A
N
E
C
O
L
A
B
E
L
Printed matter
1234 5678
Svanen
Svanen är ett nordisk miljömärkning
som ställer klimat- och miljökrav
samt viktiga krav på funktion och
kvalitet.
Better Cotton
Genom att välja bomulls-
produkter från Rusta
stödjer du en ansvarsfull
bomullsproduktion genom
Better Cotton.
OEKO-TEX
OEKO-TEX säkerställer varje steg i pro-
duktionsprocessen för
att verifiera att inga farliga
ämnen finns i produkten eller i dess
tillverkningsprocess.
Rustas
rkning för
återvunnet
Rustas egen märkning
visar andelen återvunnet
material i våra produkter och
förpackningar.
Bra Miljöval
Bra Miljöval är
Naturskyddsföreningens egen
miljömärkning. Märkningens miljökrav
spänner över produktens hela livscykel
hela vägen från råvara till återvinning.
FSC
Forest Stewardship Council
(FSC) är en oberoende,
internationell medlems-
organisation som arbetar mot
ett mer ansvarsfullt skogsbruk.
FSC tar hänsyn till både
människor och mil.
PEFC
Programme for the Endorsement of
of Forest Certification (PEFC) är
en global allians för nationell
skogscertifiering som främjar hållbart
skogsbruk genom oberoende
tredjepartscertifiering.
Hållbara val
För att undertta för Rustas kunder att göra hållbara val har vi under det senaste
året breddat vårt sortiment av hållbarhetsmärkta produkter.
Dessutom har vi förbättrat hållbarhetsmärkningen våra produkter inom
alla produktområden och skapat en e-learningr våra medarbetare kring
hållbarhetsmärkning.
17Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Har en positiv påverkan
17
För Rusta innebär hållbarhet också att samarbeta med flera noga
utvalda organisationer för att bidra till en mer hållbar, jämlik och rättvis
samhällsutveckling. Vi har flera samarbeten, stora som små. Nedan är våra
huvudpartners.
Rusta sdjer RFSL
Rusta stödjer RFSL. Sveriges förbund för rättigheter för lesbiska,
homosexuella, bisexuella, transpersoner, queer och intersexuella. Rusta
är ett varuhus för alla. För att visa vår ståndpunkt för allas rätt att känna
sig inkluderade har vi ingått ett samarbete med RFSL som arbetar för en
jämlik värld där alla HBTQI-personers mänskliga rättigheter respekteras.
UN Global Compact
2018 gick Rusta med i världens största frivilliga hållbarhetsnätverk
för företag, UN Global Compact, för att agera och bana väg mot
ett mer hållbart samhälle. På Rusta har vi åtagit oss att anpassa vår
verksamhet och strategier till de tio principerna i FN:s Global Compact.
Som medlem i FN:s Global Compact åtar sig Rusta att arbeta utifn
ett antal riktlinjer som syftar till att främja mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö- och hållbarhetsarbete.
decins Sans Frontières
Rusta har stöttat Läkare Utan Gränser sedan 2015 då 60 miljoner
nniskor var i nöd på grund av krig, slt och terror. Många
medarbetare på Rusta var angelägna om att bidra med stöd och
valde att engagera sig i lokala initiativ. Rusta tog även beslut om att
skänka 1,5 MSEK till Läkare utan gnser. Det blev startskottet för ett
ngsiktigt samarbete som står sig än idag och har hittills genererat ett
bidrag på mer än 12,5 MSEK till organisationen.
Nej till PFAS
På Rusta erbjuder vi våra kunder säkra och hälsosamma produkter.
Nej till PFAS är ett ideellt initiativ vars syfte är att fmja övergången
från skadliga kemikalier till säkrare alternativ för användning inom en
ng rad produktområden. Rusta gick med i detta initiativ 2020 och vi
stöder förbudet av PFAS.
Har en positiv påverkan
Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Alltid mycket för pengarna18
Alltid mycket
för pengarna
19Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Hållbara utvecklingsmål
Sedan 2017 har vi aktivt anpassat vår hållbarhetsag-
enda mot de 17 mål för hållbar utveckling som fastsllts
av FN. På Rusta vill vi säkerslla en mer hållbar global
framtid genom att kartgga viktiga sociala, miljös-
siga och ekonomiska aspekter.
Att arbeta mot FN:s utvecklingsl inner för oss som
företag att vi ständigt behöver omvärdera vad det
innebär att vara en mer ansvarsfull detaljhandels-
koncern - allt för att fortsätta integrera våra
hållbarhetsaktiviteter i vår affärslogik.
Vi är medvetna om att alla de olika aspekterna av
FN:s utvecklingsmål hänger ihop. Eftersom vi är ett
detaljhandelsbolag med verksamhet över hela världen,
omfattar och påverkar vårt arbete samtliga av de 17
l som FN har fastställt. Dock har vi, genom en grundlig
analys, identifierat 13 mål som vi bemer påverkar
vårt dagliga arbete mer än andra och ägnat extra
uppmärksamhet åt dessa vilket vi beskriver i hållbarhets-
redovisningen.
Globala målen
för hållbar utveckling
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÄLSA OCH
VÄLBEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
RENT VATTEN
OCH SANITET
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATION OCH
INFRASTRUKTUR
MINSKAD
OJÄMLIKHET
HÅLLBAR
KONSUMTION
OCH PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
HAV OCH MARINA
RESURSER
EKOSYSTEM OCH
BIOLOGISK
MÅNGFALD
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
GENOMFÖRANDE
OCH GLOBALT
PARTNERSKAP
20 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Hållbarhetsstrategi
Nuläge:
Säkra och hälsosamma produkterr våra kunder
Erbjuda produkter som är designade för lång
livslängd och som kan repareras, återanvändas och
återvinnas
Enkel design och konstruktion för att minska
klimatavtrycket
Utveckla smarta förpackningar gjorda av förnybara
eller återvunna resurser
Långsiktig riktning:
Erbjuda produkter för ett mer hållbart liv
Full kunskap och transparens om produktinnehåll
Nuläge:
Arbeta aktivt för respekt och skydd av
mänskliga rättigheter
Kontinuerligt förttra efterlevnad av vår
uppförandekod tillsammans med leverantörerna
Ansvarsfulla inp är en naturlig del av att göra
affärer
Stärka mångfald, jämslldhet och inkludering i vårt
retag
Långsiktig riktning:
Säkra djurens välfärd genom helardekedjan
Inkludera människor i socialt utsatta grupper
Samarbeta med organisationer som bidrar till ett
bättre samhälle
Produkter
Säkra, hållbara och fullt fungerande
produkter
Socialt ansvar
Tillsammans arbetar ettttre
samhälle var vi än gör affärer
För Rusta inner hållbarhet att möta dagens behov
utan att äventyra framtida generationers förga att
möta sina behov. Vi siktar på att bli den ledande och
mest betrodda lågprisdetaljhandlaren i Europa.
Vår hållbarhetspolicy vägleder oss och anger vårt
ansvar gentemot de samhällen där vi är aktiva. Vi har
definierat fyra nyckelområden för hållbarhet där vi
stvar efter att skapa långsiktiga förbättringar.
Hållbarhetsstrategi
21Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Hållbarhetsstrategi
Nuläge:
Rustas produkter har lägre miljöverkan än
jämförbara produkter
Naturliga råvaror som är lagligt utvunna och
certifierade
Vi använder ofarliga kemikalier
Produkterna är gjorda av förnybara eller återvunna
material och är konstruerader återvinning
Vi använder förnybar energi och är energieffektiva
Långsiktig riktning:
Rusta ska bli klimatneutrala 2030 (GHG scope 1, 2)
Rusta blir klimatneutrala 2045 (GHG scope 1, 2, 3)
Vi arbetar aktivt för skydd av och återställande av
biologisk mångfald
Nuläge:
Erbjuda våra kunder valuta för pengarna
Vi har modet att se bortom kortsiktiga vinster
för att nå våra långsiktiga mål
Vår verksamhet växer med partners som
agerar hållbart
Vår tillxt sker inte på bekostnad av mänskliga
rättigheter, miljön eller bra arbetsförhållanden
Långsiktig riktning:
Bevisa att bolag inom lågprisdetaljhandel kan
göra hållbara affärer
Affärsetik med nolltolerans
Miljö
Vi är engagerade i att ta hand om
planeten
Ekonomi
Hållbart företagande leder till
välstånd
22 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetredovisning
|
Intressentdialog
Intressenter
Kunder Leverantörer Medarbetare Ägare
Koncernledning
Myndigheter & NGO:s
BESKRIVNING BESKRIVNING
Under verksamhetsåret 2023/24 hade
Rusta cirka 69 miljoner besök i våra
varuhus i Finland, Tyskland, Norge
och Sverige. Våra kunder driver och
inspirerar vårt dagliga hållbarhetsar-
bete och är en nyckelkomponent till
dess framng. Genom vår växande
e-handel kan våra kunder ock
bekvämt handla utan att behöva
resa.
Rustas leverantörer utgör en integrerad
del av vår verksamhet. Totalt hade vi 565
leverantörer under verksamhetsåret. Här
inkluderar vi även transportörer och tjän-
steleverantörer. Rusta ställer kontinuerligt
allt högre krav på hållbarhet, efterlevnad
av vår uppförandekod, kvalitetsstan-
darder och leveransexcellens. På Rusta
tror vi att ett nära samarbete med våra
leverantörer ger det bästa värdet för
våra kunder och vår verksamhet.
Vår mest värdefulla tillgång är våra
4 844 Rusta-medarbetare.
I vår senaste medarbetarundersök-
ning har en stor majoritet av våra
medarbetare uppgett att Rusta
är en bra arbetsgivare och skulle
rekommendera att jobba på Rusta
till andra. Vårt mål är att sndigt
förbättra medarbetarnas tillfreds-
ställelse och attrahera kompetenta
och motiverade medarbetare.
Sedan den 19 oktober 2023 handlas
Rustas aktier på Nasdaq Stockholm
(RUSTA). För närvarande har Rusta
cirka 14 000 aktieägare.
Grundarfamiljerna, som också är
ledamöter i styrelsen, forttter att
vara de största aktieägarna. Stabila
och engagerade ägare är viktiga för en
långsiktig och hållbar tillväxt.
På Rusta ska en ledare engagera
och inspirera medarbetare genom
att föregå med gott exempel och
fungera som en god förebild. Vidare
har medlemmarna i ledningsgruppen
ansvaret att leda Rusta med tempo
och kreativitet, sätta ambitsa mål
och motivera medarbetare.
Rustas verksamhet påverkar
samhället, både lokal
och global nivå. Vi följer
noga samhällsutvecklingen
i den omgivande miljön. Vi
samarbetar med många
icke-statliga organisationer och
har nära kontakt med lokala
och regionala myndigheter på
de platser där vi bedriver vår
verksamhet.
KOMMUNIKATION KOMMUNIKATION
Vi delar information om vårt hållbar-
hetsarbete i våra 212 varuhus där vi
ter våra kunder dagligen. Rustas
hemsida är en viktig kommunikations-
kanal för att dela våra policyer och
arbeta med kvalitet och hållbarhet.
Rustas marknadsföringsaktiviteter
genomförs genom en bred mediemix,
inklusive TV- och radioreklam, digitala
kanaler som Rustas lojalitetsprogram,
sociala medier och marknadsföring
på nätet.
Rusta tror på vikten av personliga möten
r att bygga ömsesidigt förtroende.
Medarbetare från våra inköpskontor
besöker våra leverantörer regelbundet.
Vi anordnar det årliga ”Rusta Supplier
Day”-eventet för att skapa goda
relationer med våra leverantörer. Vi ger
en årlig hållbarhetsuppdatering till våra
leverantörer för att säkerställa att de
kontinuerligt är informerade om våra
föränderliga hållbarhetskrav. Vi anger
även våra regler och riktlinjer i “Rusta
Supplier Manual”.
Vi arrangerar möten på temat
hållbarhet alla nivåer,
funktioner och avdelningar på Rusta.
Dessutom strävar vi efter att föra en
kontinuerlig dialog om kvalitet och
hållbarhet med våra medarbetare
i vårt dagliga arbete. Dessutom
ger vi regelbundna hållbarhets-
uppdateringar i alla relevanta
företagsinterna forum.
Som börsnoterat bolag kommunicerar
vi regelbundet med marknaden genom
pressmeddelanden och delårsrapporter.
Vi har en kontinuerlig dialog med våra
ägare angående hållbarhetsrelaterade
frågor.
Medlemmarna i ledningsgruppen
spelar alla en viktig roll på sina
respektive avdelningar för att
säkerställa att relevanta ämnen och
frågor kommuniceras kontinuerligt till
alla medarbetare.
Exempel på dessa grupper
är lokala och regionala
myndigheter och icke-statliga
organisationer. Vi interagerar
med dessa grupper oftast
genom personliga möten,
telefon eller e-post. All
information på Rustas hemsida
är tillnglig för de externa
partners och det omgivande
samhället.
VÄSENTLIGA FRÅGOR VÄSENTLIGA FRÅGOR
Prisrda produkter av bra kvalitet
Affärsetik, nolltolerans mot korruption
Minska användningen av plast
Förnyelsebart och återvunnet
material
Var en pålitlig arbetsgivare
Bra arbetsvillkor
Smarta förpackningar
Förnyelsebart och återvunnet material
Smarta förpackningar
Var en pålitlig arbetsgivare
Mätbara mål
Affärsetik, nolltolerans mot
korruption
Mätbara mål
Bra arbetsvillkor
Minska användningen av plast
Förnyelsebart och återvunnet
material
Prisrda produkter av bra kvalitet
Förnyelsebart och återvunnet material
Bra arbetsvillkor
Minska utsläppen av växthusgaser
Mätbara mål
Spårbarhet genom hela värdekedjan.
Säkra Rustas uppförandekod
Prisrda produkter av bra kvalitet
Förnyelsebart och återvunnet
material
Mätbara mål
Minska utsläppen av växthusgaser
Säker arbetsmil
Hållbart skogsbruk
Minska användningen av
kemikalier
Reparationsbara och
återvunna produkter
Smarta förpackningar
nskliga rättigheter
På Rusta har vi kontinuerliga och öppna dialoger kring
llbarhet med ett brett spektrum av intressenter.
Baserat dessa dialoger utvärderar och införlivar vi
värdefulla insikter i vår hållbarhetsagenda. Grundat i vår
vision, vår hållbarhetsstrategi och med förtroende för
vår interna kompetens, utgör intressenternas insikter en
sentlig komponent för att definiera och beskriva våra
prioriteringar.
Vartannat år genomför Rusta en omfattande
intressentdialog, som syftar till att bidra med insikter
till att utforma våra väsentliga aspekter. En viktig del av
sentlighetsanalysen är att förstå hur våra viktigaste
intressenter ser Rustas hållbarhetsrelaterade
verkan, risker och möjligheter. För att uppnå detta har
vi först identifierat berörda intressenter som påverkas av
Rustas affärsverksamhet samt intressenter som har en
Intressentdialog
23Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Intressentdialog
Kunder Leverantörer Medarbetare Ägare
Koncernledning
Myndigheter & NGO:s
BESKRIVNING BESKRIVNING
Under verksamhetsåret 2023/24 hade
Rusta cirka 69 miljoner besök i våra
varuhus i Finland, Tyskland, Norge
och Sverige. Våra kunder driver och
inspirerar vårt dagliga hållbarhetsar-
bete och är en nyckelkomponent till
dess framng. Genom vår växande
e-handel kan våra kunder ock
bekvämt handla utan att behöva
resa.
Rustas leverantörer utgör en integrerad
del av vår verksamhet. Totalt hade vi 565
leverantörer under verksamhetsåret. Här
inkluderar vi även transportörer och tjän-
steleverantörer. Rusta ställer kontinuerligt
allt högre krav på hållbarhet, efterlevnad
av vår uppförandekod, kvalitetsstan-
darder och leveransexcellens. På Rusta
tror vi att ett nära samarbete med våra
leverantörer ger det bästa värdet för
våra kunder och vår verksamhet.
Vår mest värdefulla tillgång är våra
4 844 Rusta-medarbetare.
I vår senaste medarbetarundersök-
ning har en stor majoritet av våra
medarbetare uppgett att Rusta
är en bra arbetsgivare och skulle
rekommendera att jobba på Rusta
till andra. Vårt mål är att sndigt
förbättra medarbetarnas tillfreds-
ställelse och attrahera kompetenta
och motiverade medarbetare.
Sedan den 19 oktober 2023 handlas
Rustas aktier på Nasdaq Stockholm
(RUSTA). För närvarande har Rusta
cirka 14 000 aktieägare.
Grundarfamiljerna, som också är
ledamöter i styrelsen, forttter att
vara de största aktieägarna. Stabila
och engagerade ägare är viktiga för en
långsiktig och hållbar tillväxt.
På Rusta ska en ledare engagera
och inspirera medarbetare genom
att föregå med gott exempel och
fungera som en god förebild. Vidare
har medlemmarna i ledningsgruppen
ansvaret att leda Rusta med tempo
och kreativitet, sätta ambitsa mål
och motivera medarbetare.
Rustas verksamhet påverkar
samhället, både lokal
och global nivå. Vi följer
noga samhällsutvecklingen
i den omgivande miljön. Vi
samarbetar med många
icke-statliga organisationer och
har nära kontakt med lokala
och regionala myndigheter på
de platser där vi bedriver vår
verksamhet.
KOMMUNIKATION KOMMUNIKATION
Vi delar information om vårt hållbar-
hetsarbete i våra 212 varuhus där vi
ter våra kunder dagligen. Rustas
hemsida är en viktig kommunikations-
kanal för att dela våra policyer och
arbeta med kvalitet och hållbarhet.
Rustas marknadsföringsaktiviteter
genomförs genom en bred mediemix,
inklusive TV- och radioreklam, digitala
kanaler som Rustas lojalitetsprogram,
sociala medier och marknadsföring
på nätet.
Rusta tror på vikten av personliga möten
r att bygga ömsesidigt förtroende.
Medarbetare från våra inköpskontor
besöker våra leverantörer regelbundet.
Vi anordnar det årliga ”Rusta Supplier
Day”-eventet för att skapa goda
relationer med våra leverantörer. Vi ger
en årlig hållbarhetsuppdatering till våra
leverantörer för att säkerställa att de
kontinuerligt är informerade om våra
föränderliga hållbarhetskrav. Vi anger
även våra regler och riktlinjer i “Rusta
Supplier Manual”.
Vi arrangerar möten på temat
hållbarhet alla nivåer,
funktioner och avdelningar på Rusta.
Dessutom strävar vi efter att föra en
kontinuerlig dialog om kvalitet och
hållbarhet med våra medarbetare
i vårt dagliga arbete. Dessutom
ger vi regelbundna hållbarhets-
uppdateringar i alla relevanta
företagsinterna forum.
Som börsnoterat bolag kommunicerar
vi regelbundet med marknaden genom
pressmeddelanden och delårsrapporter.
Vi har en kontinuerlig dialog med våra
ägare angående hållbarhetsrelaterade
frågor.
Medlemmarna i ledningsgruppen
spelar alla en viktig roll på sina
respektive avdelningar för att
säkerställa att relevanta ämnen och
frågor kommuniceras kontinuerligt till
alla medarbetare.
Exempel på dessa grupper
är lokala och regionala
myndigheter och icke-statliga
organisationer. Vi interagerar
med dessa grupper oftast
genom personliga möten,
telefon eller e-post. All
information på Rustas hemsida
är tillnglig för de externa
partners och det omgivande
samhället.
VÄSENTLIGA FRÅGOR VÄSENTLIGA FRÅGOR
Prisrda produkter av bra kvalitet
Affärsetik, nolltolerans mot korruption
Minska användningen av plast
Förnyelsebart och återvunnet
material
Var en pålitlig arbetsgivare
Bra arbetsvillkor
Smarta förpackningar
Förnyelsebart och återvunnet material
Smarta förpackningar
Var en pålitlig arbetsgivare
Mätbara mål
Affärsetik, nolltolerans mot
korruption
Mätbara mål
Bra arbetsvillkor
Minska användningen av plast
Förnyelsebart och återvunnet
material
Prisrda produkter av bra kvalitet
Förnyelsebart och återvunnet material
Bra arbetsvillkor
Minska utsläppen av växthusgaser
Mätbara mål
Spårbarhet genom hela värdekedjan.
Säkra Rustas uppförandekod
Prisrda produkter av bra kvalitet
Förnyelsebart och återvunnet
material
Mätbara mål
Minska utsläppen av växthusgaser
Säker arbetsmil
Hållbart skogsbruk
Minska användningen av
kemikalier
Reparationsbara och
återvunna produkter
Smarta förpackningar
nskliga rättigheter
inverkan på Rusta. Dessutom har vi inkluderat intressen-
ter som använder informationen som presenteras i vår
årsredovisning. Vi har kartlagt allt ifrån råvaruutvinning
till kunder och samhället i stort som våra intressenter.
Därefter har vi, utifrån vilka intressenterar vi bedömer
har störst inverkan på samt är mest påverkade av Rustas
verksamhet, definierat våra viktigaste intressenter att
inkludera i intressentdialogen.
Enligt vår intressentanalys är följande grupper våra
viktigaste intressenter: kunder, medarbetare, ägare,
leverantörer av varor, tjänsteleverantörer och icke-
statliga organisationer (NGO).
24 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Intressentdialog
Mycketg
Mycketg
Mycket hög
Hög
Betydelse*
Enkelt att returnera uttjänta
varor Rustas varuhus
Erbjuda fler hållbarhets
märkta produkter
Produkter som bidrar till en hållbar och hälsosam livsstil
Reservdelar och tjänster som gör det enkelt
att reparera och underhålla produkterna
Använd mer förnybara och återvunna material
Hjälpa våra kunder att göra hållbara val
Prisvärda produkter med bra
kvalitet som håller länge
Enkelt att återvinna
produkterna
Minska användningen av kemikalier
Minska mängden förpackningsmaterial
Bra arbetsförhållanden där Rustas
produkter tillverkas
Aktivt arbeta för att mänskliga rättigheter uppfylls/upprättlls
Arbeta aktivt för mångfald och inkludering
Öppet redovisa både brister och framgångar i hållbarhetsarbetet
gt ställda krav och spårbarhet för produkter som härstammar från djur
Arbeta aktivt för jämställdhet
Att vara en trygg arbetsgivare med god arbetsmiljö
Att ha en positiv inverkan på lokala samhällen i de länder där Rusta är verksamt
Produkter
Socialt ansvar
Dialogen har skett på olika sätt beroende på
intressentgrupp. Kunder, leverantörer av varor och
tjänster samt transporrer och medarbetare har fyllt
i ett frågeformulär. Ledningsgrupp och ägare, som
representeras av styrelsen givet att delar av styrelsen
också är huvudägare, har fått mer detaljerade frågor i
linje med European Sustainability Reporting Standards
samt risker och möjligheter inom hållbarhetsområdet.
För icke-statliga organisationer och myndigheter har vi
annt en skrivbordsgranskning. Detta är ett effektivt
sätt att extrahera viktig information. Baserat på
erfarenhet vet vi att vissa intressentgrupper är svåra
att kontakta direkt, eller att det är omöjligt att göra
ett opartiskt urval. Vi har därr gjort andra typer av
25Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Intressentdialog
Mycketg
Mycketg
Mycket hög
Hög
Betydelse*
Samarbeta med partners och leverantörer som har ett tydligt hållbarhetsengagemang
Erbjuda produkter av god kvalitet till marknadens lägsta priser
Tydliga mätbara mål inom hållbarhet
Arbeta aktivt för en god afrsetik
och nolltolerans mot korruption
Bidra till och engagera oss i välgörande ändal med inriktning på miljö
Bidra till och engagera oss i välgörande ändal med inriktning
på socialt ansvar och människor i utsatta livssituationer
Att löpande kommunicera
om vårt hållbarhetsarbete
Arbeta för att fmja
biologisk mångfald
Hållbara transportlösningar
Främja återvinning
och cirkura fden
av material
Hållbar vattenanvändning
Erbjuda produkter utan kemiska ämnen som
kan påverka miljön negativt
Minska mängden avfall
Arbeta för att minska och
effektivisera energiförbrukningen
Använda mer hållbarhetscertifierade råmaterial
Arbeta för en minskad
plastanvändning
Använda
förnybar energi
Minska utsläppen av växthusgaser
Stötta utveckling av ny och
hållbar produktionsteknik
Aktivt arbeta för ett hållbart jord- och skogsbruk
Miljö
Ekonomi
efterforskningar, såsom till exempel Internetsökningar,
för att ta reda på vad dessa intressenter anser är viktigt.
Vi har sedan samlat in och tagit med denna information
i vår analys. Vissa intressentgrupper var också represen-
terade med hjälp av forskningsrapporter för att få en
objektiv bild av frågan.
Rusta har under våren 2024 genomfört en
väsentlighetsanalys i samband med vår senaste
intressentdialog. Denna väsentlighetsanalys utgör
grunden för att identifiera våra viktiga
hållbarhetsområden.
*Nivå av betydelse enligt aggregerade svar från interna
och externa intressenter.
26 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Väsentlighetsanalys
Väsentlighetsanalys
Under räkenskapsåret 2023/24 genomrde vi en dubbel
sentlighetsanalys för att få en djupare förståelse
för vår mest betydande påverkan på människor, miljö
och affärsrisker samt affärsmöjligheter. Processen för
vår dubbla väsentlighetsanalys, somljer kraven i
European Sustainability Reporting Standards (ESRS) 1 och
2, har två dimensioner: konsekventiell väsentlighet och
finansiell väsentlighet. En hållbarhetsfråga anses vara
sentlig om den uppfyller kriterierna för en eller båda
dimensionerna.
För bedömning av konsekventiell väsentlighet, Rustas
verkan, är pngen baserade på allvarlighetsgrad,
omfattning, återställbarhet och sannolikhet. För den
finansiella väsentligheten är poängen baserade på
områdena sannolikhet, omfattning och osäkerhet
i bemningen. För att bedöma storleken på den
potentiella ekonomiska effekten har vi i första hand
utgått fn effekten på EBIT för rullande tolv månader
och därefter effekten på kassaflödet.
Risker och möjligheter poängsattes utifrån deras sanno-
likhet att förverkligas och deras potentiella ekonomiska
inverkan på Rusta. Insikter från intressentdialogerna
införlivades i vårt resonemang för varje område.
Baserat på den insamlade informationen och den
beskrivna metodiken fastsllde vi ett tröskelrde där
de ämnen med en poäng över genomsnittet bedömdes
vara väsentliga. Utifrån vår dubbla väsentlighetsanalys
bedömdes åtta av de tio ESRS standarder vara
väsentliga för Rusta.
Kopplat till de åtta ESRS-standarder som bedöms vara
viktiga för Rusta finns fjorton undemnen som genom
vår väsentlighetsanalys bedömdes som väsentliga.
Av de åtta ESRS-standarder och fjorton underämnen
som bems vara viktiga för Rusta har vi skapat fem
omden som vi redogör för på nästa sida.
Konsekventiell- och finansiell väsentlighet
E1 Energi
E5 Resursinflöden,
inklusive
resursanvändning
E2 Förorening av luft
E5 Resursutflöden relaterade till produkter och tjänster
E2 Förorening av vatten
E3 Vatten
S1 Arbetsvillkor
E2 Ämnen som inger mycket
stora betänkligheter
E4 Direkta påverkansfaktorer som
leder till förlust av biologisk mångfald
E4 Konsekvenser för arters tillstånd
E1 Anpassning till klimatförändringar
S2 Arbetsvillkor
G1 Korruption och mutor
E1 Begränsning
av klimat-
förändringar
Finansiell
Påverkan
27Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Identifierade väsentliga aspekter
Identifierade
väsentliga aspekter
Områden Övergripande mål ESRS
Relaterade områden
(Avgränsning*)
Klimat
Klimatneutrala till 2030
(GHG scope 1, 2)
Klimatneutrala till 2045
(GHG scope 1, 2, 3)
E1 Metodbeskrivning (Create, Source, Supply,
Communicate, Sell)
Energi och drivmedel (Create, Source,
Supply, Sell)
Transport och distribution (Create, Source,
Supply, Communicate, Sell)
Supply chain planering (Create, Source,
Supply, Sell)
Centrallager (Create, Source, Supply,
Communicate, Sell)
Miljö och biologisk
mångfald
Genomra gap-analys till
2025 baserad på den senaste
väsentlighetsanalysen.
Öka andelen leverantörer
nin “Bra” eller högre till 55%
under räkenskapsåret 2024/25 i
enlighet med miljökriterierna i
Rustas externa uppförandekod
E2,
E3,
E4
Miljöutvärdering av leverantörer (Source)
Förnyelsebara och certifierade råvaror
(Create, Source)
Produktinnehåll och kemiska ämnen
(Create, Source)
Produkter och
förpackning
15% färre defekta kundreturer
årligen
Årlig besparing på över 10 000
pallar
E5 Produktkvalité (Create, Source, Supply,
Communicate, Sell)
Kvalitetsutvärdering - Leverantörer (Source)
llbara val och märkning (Create,
Communicate, Sell)
Minska förpackningsmaterial (Create,
Source, Supply, Sell)
Socialt ansvar
Öka andelen leverantörer
nin “Bra” eller högre till 85%
under räkenskapsåret 2024/25 i
enlighet med de sociala kraven i
Rustas externa uppförandekod
S1
S2
Sysselsättning, lärande och utveckling
(Create, Source, Supply, Communicate, Sell)
UppförandekodCode of Conduct”
(Create, Source, Supply, Communicate, Sell)
Tillit
Alla nya medarbetare signerar
Rustas interna uppförandekod
digitalt
Alla leverantörer ska signera
Rustas externa uppförandekod
och vår affärsetik
G1 Affärsetik (Create, Source, Supply,
Communicate, Sell)
*Avgränsning baserat på Rusta-hjulet som presenteras på sid 7.
28 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Klimat
För Rusta är fokus på de åtgärder vi vidtar för att
minska vår klimatverkan av största vikt och vår
hållbarhetsstrategi berör begränsning av klimatföränd
-
ringar, energieffektivisering och utbyggnad av förnybar
energi. Derändringar som påverkar vår planet, som till
exempel stigande havsnivåer, krympande bergsglaciärer
och en accelererande issmältning är tydliga tecken på
att vi inte har tid att vänta. Under verksamhetret har vi
sammanställt två rapporter i enlighet med Greenhouse
Gas Protocol (GHG). Vi har upprättat ambitiösa klimat
-
l i linje med målen i Parisavtalet och vi arbetar med en
resurs- och handlingsplan i linje med dessa.
Metodbeskrivning
Scope 1 – Alla direkta utsläpp
I scope 1 redovisas de direkta växthusgasutsppen i
Rustas verksamhet. För Rusta betyder detta:
Eldningsolja för uppvärmning i någon av våra
anläggningar
Bränsleförbrukning i fordon som kontrolleras av
Rusta
– per drivmedel för personbilar
– per bränsle för gaffeltruckar
Scope 2 – Indirekta utsläpp från köpt el och värme
I scope 2 redovisas de indirekta utsläpp som kan kopplas
till produktionen av den energi som Rusta köpt under
året. För Rusta betyder detta:
Elanvändning i Finland, Tyskland, Norge, Sverige,
Kina, Indien och Vietnam
Fjärrvärmeanvändning i Finland, Tyskland, Norge
och Sverige
Scope 3 – Andra indirekta utspp
I scope 3 redovisas utspp från källor som Rusta inte
direkt äger. Tillämpningsområdet omfattar utsläpp från
till exempel inköpta varor och tjänster, förpackningar
och transporter från leverantörer, men även avfall som
återvinns i leverantörskedjan.
Vår strategi är att mäta, minska och kompensera våra
utspp av växthusgaser och vi kommer att vara helt
transparenta med vår status och våra framsteg. Rustas
totala klimatpåverkan framgår av tabellen nedan.
De utsläpp av växthusgaser som genereras i Rustas verk-
samhet kommer till största delen från våra produkter.
Den största bidragsgivaren är den råvara som används
ljt av den energi som krävs i tillverkningsprocessen
av våra produkter. Att välja råvaror samt köpa mer
förnyelsebara och återvinningsbara råvaror är Rustas
främsta prioritet när det gäller att minska vår klimat-
Klimat
Totala utsläpp per scope [ton co2e] 2023/24
Andel av
2023/24 2022/23 Förändring, %
Scope 1 154 0,01% 255 -39,6%
Scope 2 3 344 0,29% 3 718 -10,1%
Scope 3 1 162 929 99,70% 1 101 981 5,5%
3.1 Inköp av varor och tjänster 984 558 84,66% 952 811 3,3%
3.2 Kapitalvaror 7 531 0,65% 9 737 -22,7%
3.3 Energi- och bnslerelaterade utsläpp 446 0,04% 582 -23,4%
3.4 Uppströmstransporter 16 838 1,45% 18 062 -6,8%
3.5 Avfall 208 0,02% 173 20,2%
3.6 Tjänsteresor 1 825 0,16% 1 200 52,1%
3.7 Pendling, medarbetare 4 749 0,41% 4 100 15,8%
3.9 Nedströmstransporter 86 188 7,41% 81 483 5,8%
3.11 Användning av sålda produkter 56 348 4,85% 29 700 89,7%
3.12 End-of-life av såld produkt 4 237 0,36% 4 133 2,5%
Total 1 166 428 100,0% 1 105 954 5,5%
CO2e kg total/inköp antal artiklar 3,86 3,93 -1,8%
CO2e, ton total/Nettoomttning MSEK 104,93 108,40 -3,2%
Antal varuhus 212 201 5,5%
29Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Klimat
verkan. Andra prioritet är att säkra förnybar energi
de i Rustas egna verksamheter och i alla de fabriker
som producerar för Rusta. Vi stvar efter att kontinuer-
ligt förttra och utöka våra cirkura affärsprocesser.
På Rusta minskar vi kontinuerligt våra utspp av
växthusgaser. Viktiga bidragsgivare är:
Använda mer återvunnet och förnybart material i
våra produkter
Välja och byta till material med lägre miljöpåverkan
Smartare och effektivare förpackningslösningar av
återvunnet material
Effektivare lastning i försörjningskedjan, det vill säga
containrar och lastbilar
Kontinuerligt konvertera till förnybar energi i våra
varuhus, distributionscenter och kontor
ttre avfallsåtervinning i varuhus och
distributionscenter
Nuläge:
Genomfört och redovisat två hela års klimat-
bekningar för Rusta i enlighet med GHG-
protokollet
Mål:
Utveckla policyer och nyckeltal för att hantera
väsentliga hållbarhetsfrågor relaterade till
klimatförändringar och klimatanpassning under
räkenskapsåret 2024/25
Kontinuerligt skapa mer medvetenhet och involvera
nödvändiga intressenter
Klimatneutralitet enligt Greenhouse Gas Protocol
scope 1 och 2 till 2030
Klimatneutralitet enligt Greenhouse Gas Protocol
scope 1, 2 och 3 till 2045
Energi och bränsle
Denna scope 3-kategori beräknas i samband med
verksamhet i scope 1 och 2. I scope 3-kategorin inr de
utsläpp av växthusgaser som orsakas av uppströmsak-
tiviteter till exempel produktion och transport av bränsle
eller energi. Rusta övervakar energiförbrukningen i våra
varuhus och vårt centrallager för att samla in realtids-
data. Vi arbetar för närvarande med att strukturera
och analysera denna data för att fastställa exakta
nyckeltal både för vår egen och för våra leverantörers
verksamhet. Idag härstammar en stor majoritet av
energiförrjningen till våra svenska och finska varuhus
från fossilfria källor inköpt direkt av vår energileverantör.
Vi hittar ständigt sätt att minska energiförbrukningen. Vi
har därr lagt upp tydliga rutiner i våra varuhus som vi
kontinuerligt utvecklar. Exempel energireducerande
aktiviteter är:
Rörelsesensorer för ljuskällor i personalutrymmen
Timer och skymningsrelä för de utvändiga
butiksskyltarna
Reducerad belysning i varuhusen innan öppning
LED-spotlights istället för halogen
Byte av lysrör i befintliga varuhus till
LED-armaturer
För att spara energi värms hela
distributionscentralen upp med bergvärme
Optimerad ventilation i Rustas centrallager
Nuläge:
19 av våra varuhus sparade energi med 10% eller mer
(genomsnittlig besparing 74 800 kWh)
Vårt centrallager i Norrping minskade energi-
förbrukningen med 5%
Vårt huvudkontor i Upplands Väsby minskade
energiförbrukningen med 13%
84% fossilfri energi i vår egen verksamhet
l:
100 % fossilfri energi köps av Rusta från
energileverantörerna senast 2025
Fastställa policys för att hantera väsentliga
hållbarhetsfrågor relaterade till klimatanpassning,
utspp av växthusgaser och energi
30 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Klimat
Transport och distribution
Under räkenskapsåret 2023/24 har vi fortsatt arbetet
med övergången till fossilfria bränslen och att minska
utsppen för Rustas transport och distribution. Vi byter
kontinuerligt till mer hållbara transportsätt och bränslen
för transporter som Rusta köper fn Asien och Europa. I
Europa importerar vi delvis varor via tåg och sjö som ett
alternativ.
För att ytterligare minska vår klimatverkan invest-
erade vi under året i en ny eldriven lastbil för contain-
ertransport och en tung eldriven lastbil för distribution
från Rustas centrallager i Norrping till varuhus i
Stockholm och Mälardalen.
Effektiv försörjningskedja
regående räkenskapsår, 2022/23, implementerade
vi prognos- och orderhanteringssystemet Relex fullt
ut. Vi har nu bättre kontroll över varuflödet hela vägen
från våra leverantörer till centrallagret och ut till våra
varuhus. På så sätt säkrar vi rätt produkt i rätt volym
på rätt plats vid rätt tidpunkt. Systemet hjälper oss att
minska onödiga lagerkostnader och onödiga trans-
porter av varor till och från våra varuhus. Med denna
implementering har vi förbättrat produkttillgängligheten
och minskat vårt lager. Ett konkret exempel är att vi nu
har 57 000 färre pallar på vårt centrallager i Norrping.
Det ökar vår flexibilitet samtidigt som det minskar risk
för överlager.
Dessutom tillåter flexibel ruttplanering för leveranser
oss att välja det mest lämpliga leveransschemat. För
att undvika trafik och spara bränsle, när det är möjligt,
levererar vi alla varor under natten. Centrallagrets
ledningssystem är utformat för att säkerslla att
alla pallar är fyllda, allt för att säkerslla att våra
transporter packas maximalt och därigenom minimera
utsläppen. Vi mäter och maximerar kontinuerligt
fyllningsgraden på våra pallar och containrar.
Nuläge:
Alla våra containrar transporteras fossilfritt mellan
hamnen och centrallagret
En ny miljöbilaga implementeras för alla nya
distributionsavtal
35 % fossilfria bränslen i Rustas distribution
till varuhus
Tågtransporter fn Europa ökade fn 35 till 182
mfört med FY 2022/23
57 000 färre pallar på vårt centrallager i Norrping
innebär ökad flexibilitet
l:
Forttta att mäta och förttra fyllnadsgraden på
pallar och i containrar/lastbilar
Minska utsläppen av växthusgaser från transporter
med mer än 5 % årligen
Arbeta vidare med alternativa bnslen och
elektrifiering av transportflottan
31Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Klimat
Centrallagret
Rustas centrallager i Norrping är ett av Nordens stör-
sta. Etablerat 2015 och efter stora utbyggnader har det
nu kapacitet att lagra mer än 300 000 pallar. Hållbarhet
har varit ett tydligt fokus för både materialval och tekn-
iska lösningar genom hela byggnadsprocessen. Allt fn
närvarostyrd ventilation och belysning till klimatsmart
uppvärmning. Varje år utförs besiktning, underll och
tillsyn av elinstallationen centrallagret. Anläggningen
kartläggs också systematiskt via energikvalitetsanalys
och värmefotografering. Denna periodiska kontroll
bidrar till energieffektivitet och minskad energi-
rbrukning.
Centrallagret är en arbetsplats där ständiga
förbättringar för både processer, arbetsmiljö och
kerhetsmedvetenhet är viktigt. Att ha ett centraliserat
distributionscenter eliminerar onödiga transporter
samtidigt som fyllnadsgradenrbättras, vilket leder
till lägre miljöpåverkan och högre kostnadseffektivitet.
Placeringen av vårt centrallager är noggrant vald för att
säkerställa följande:
rhet till containerhamnen (1 km) för att minska
transportavsndet
rhet till järnväg för att möjliggöra järnvägstrans-
porter både till och fn centrallagret
Närhet till Rustas största marknad och enkel tillgång
till motorväg för att minimera distributionsavstånd
Vi har gjort flera förbättringar när det gäller de
gaffeltruckar som används i vår verksamhet. Ett viktigt
initiativ är att vi har förngt batteriernas livslängd
genom förttrade processer och hantering. Vi har
installerat en I-site-mjukvara i våra gaffeltruckar. Denna
programvara hjälper till att göra gaffeltruckrningen
krare och minskar skador på maskinerna. Det innebär
också en säkrare arbetsmiljö för våra medarbetare.
Vi arbetar aktivt med att förebygga tillbud och olyckor.
Under verksamhetsåret 2023/24 överträffade vi vårt
mål för antalet genomförda riskobservationer. För att
ytterligare skapa en säker arbetsplats inleder vi alla våra
uppstartsmöten med en rutin som vi kallar
“Säkerheten först!”
Anpassning till klimatförändringar
Klimatrelaterade risker i samhället ökar alltjämt, med
extremväder, skyfall, översvämningar och jordskred
som resultat. Höjd medeltemperatur, och stigande
havsnivåer gör att vi behöver arbeta aktivt med
klimatanpassningar och förebyggande åtgärder. På
Rusta har vi ännu inte genomrt en fullskalig utredning
av klimatrelaterade risker för hela värdekedjan. En
kartläggning av klimatrelaterade risker på kort och lång
sikt specifikt för Rustas centrallager har dock genom-
förts under 2024. Baserat på denna analys pår nu ett
rebyggande arbete utifrån fem fokusområden:
1. Begränsa klimatpåverkan
2. Säkra mot vatteninträngning
3. Säkra dräneringsvägarna till fastigheten
4. Anpassa för värmebölja och förhöjda temperaturer
5. Säkerställ snöröjningskapacitet
Nuläge:
r året 2023/24 minskade energiförbrukningen
med 5 %
Implementerat IA-system (rapporteringssystem
för incidenter på jobbet)
Mål:
Kartlägga alternativa energikällor och
teknikförbättringar för minskad klimatpåverkan
Nollvisionr olyckor
32 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Miljö och biologisk mångfald
Miljö och biologisk
mångfald
Vår hållbarhetsstrategi, hållbarhetspolicy och externa
uppförandekod visar tydligt att Rusta uppträder på ett
miljömedvetet och resurseffektivt sätt och tar ett
systematiskt grepp om alla aspekter som påverkar miljö
och klimat. Rusta ska erbjuda marknaden mer hållbara
produkter, vara energieffektiv, använda förnybara
resurser och minimera avfall och utsläpp. Vi ska arbeta
aktivt för skydd och återsllande av biologisk mångfald
och vi arbetar för klimatneutralitet i hela vår värdekedja.
Våra väsentliga ämnen är kopplade till påverkan på
förlust av biologisk mångfald, påverkan på arternas
tillstånd, kemikalier och föroreningar. Vi har särskilt
adresserat denna fråga i Rustas inköpsorganisation
där vi kontinuerligt ökar andelen certifierad råvara.
Under räkenskapsåret 2024/25 kommer vi att fortsätta
att kartlägga och utvärdera detta område. Beslut om
genomförande av nödvändiga åtgärder samt insamling
av relevant data kommer att fattas.
Miljöutvärdering av leverantörer
Rusta arbetar tillsammans med våra leverantörer för
att kontinuerligt förbättra vår miljöprestanda. Utan
undantag granskas och utvärderas miljöprestanda hos
alla potentiella leverantörer innan de får producera
varor åt Rusta. Under året har våra leverantörer
utvecklats i en positiv riktning vad gäller miljödelen av
vår uppförandekod. Förutom våra icke-förhandlingsbara
krav, att alla kritiska miljöfaror måste elimineras eller
hanteras på ett hållbart sätt, betygtter vi våra
leverantörer på “Rusta Environment” utifn följande fem
områden:
Avloppsvatten
Elförbrukning
Direkt bränslerbrukning
Avfallshantering
Utsläpp till luft (icke-växthusgaser)
I denna process gör leverantörerna först en
självutvärdering som sedan verifieras eller revideras av
våra uppförandekodutvärderare
Nuläge:
Totalt har 100% av nya leverantörer utvärderats i
enlighet med de miljökriterier som anges i Rustas
uppförandekod
Totalt har 198 utvärderingar utförts av våra
utbildade specialister i enlighet med de miljökriterier
som anges i Rustas uppförandekod
Genom coachning och strukturerade förbättringar
har leverantörerna på nivå “Bra” eller högre ökat från
45% till 52%
l:
Utveckla policyer och nyckeltal för att hantera
väsentliga hållbarhetsfrågor relaterade till biologisk
ngfald, föroreningar och vatten under 2024/25
Öka andelen leverantörer på nivå “Bra” eller högre
till 55% i enlighet med våra krav i miljödelen av vår
uppförandekod
2018/19
2019/20
2020/21
2022/23
2023/24
2021/22
0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 % 90 % 100 %
Låg Medel Bra Hög
Resultat från utvärdering av uppförandekoden relaterad till miljö
33Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Miljö och biologisk mångfald
Förnyelsebara och certifierade råvaror
Trä och träbaserade material
Som en del av vår ambition att främja biologisk
mångfald kommer Rusta aldrig att acceptera produkter
som helt eller delvis innehåller delar fn någon flora
listad som “nära hotad” eller högre utrotningsrisk i
International Union for Conservation of Nature (IUCN)
och Natural Resource rödlista över hotade arter.
Rusta har därför utvecklat ett Forestry Due Diligence
System baserat på åtta nyckelkriterier som hjälper oss
att uppskatta och beräkna risk vid köp av specifika
träslag från en viss region och/eller leverantör. Förutom
ovansende krav, köper Rusta inget virke som:
är olagligt avverkat
kommer från skyddade områden, intakta natur-
skogar/regnskogar eller från skogar med högt
bevarandevärde,
inte är producerad i enlighet med nationell och
regional skogslagstiftning,
är involverad i sociala konflikter gällande träverk-
samhet,
kommer från naturliga tropiska eller subtropiska
skogar som omvandlas till plantager,
kommer från genmodifierade trädplantager.
Nuläge:
Under 2023/24 ökade andelen hållbart certifierade
trä- och pappersprodukter i Rustas sortiment till 89 %
19 miljoner certifierade trä- och pappersprodukter
såldes under året.
l:
Minst 90% av de produkter som tillverkas av massivt
trä och träbaserade material, inklusive papper, som
annds i Rustas produkter ska vara certifierade
Andel av certifierat trä och papper
100
80
60
40
20
0 %
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24
34 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Miljö och biologisk mångfald
Textil och bomull
Rustas satsning på att väsentligt öka utbudet av
bomullsprodukter tillverkade i enlighet med Better
Cottons riktlinjer fortsätter. Better Cotton arbetar för
att förttra arbetsvillkoren för de människor som
producerar bomull och utvecklar produktionsmetoder
för att minska den negativa påverkan på den biologiska
ngfalden. Efterlevnad av Better Cotton kravslls för
alla Rustas bastextilprodukter, som till exempel lakan,
handdukar, bäddset etc.
På Rusta siktar vi på att ertta jungfruliga fibrer
i tillverkningen och öka andelen återvunna fibrer i
textilprodukter. 75 % av Rustas textilleverantörer i Indien,
Pakistan och Bangladesh arbetar med HIGG Index idag.
HIGG Index används som grundkoncept och guide för
alla textilmärken. Information och data delas för att
ta och jämföra effekterna av varumärken, angg-
ningar och produkter inom miljö- och sociala frågor.
Vattenanvändning, potentiell global uppvärmning,
fossila bränslen och vattenföroreningar mäts bland
annat. Data och information verifieras av externa
parter.
Under 2023/24 var andelen mer hållbar bomull 96 %.
Det vi anser är mer hållbar bomull är Better Cotton,
ekologisk och återvunnen bomull.
Nuläge:
11 % av polyestersortimentet som kommer från Kina
är tillverkat av återvunnen polyester
96 % mer hållbar bomull (Better cotton, ekologisk eller
återvunnen bomull)
489 ton jungfru polyester sparas genom att använda
återvunnet material av leverantörer anslutna till vårt
inköpskontor i Indien
l:
Till 2024/25 ska Rusta köpa in 100% mer hållbar
bomull, med enbart Better Cotton, ekologisk- eller
återvunnen bomull
Palmolja
Rusta kver att alla leverantörer har full kontroll över sin
inkommande palmolja. All palmolja som används i
Rusta-produkter måste vara helt srbar och
Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)-certifierad.
Som ett minimum måste alla produkter vara certifierade
som “massbalans” fn plantagerna till våra varuhus.
Nuläge:
Alla produkter producerade för Rusta som innehåller
palmolja följer “RSPO mass balance”
l:
Att fortsätta säkerslla att alla produkter som
produceras för Rusta innehållande palmolja är – som
ett minimum – RSPO massbalans
Öka andelen identitetsbevarad och segregerad
palmolja i vårt sortiment
Andelen mer hållbar bomull
120
100
80
60
40
20
0 %
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24
Better Cotton % Återvunnen bomull, % Ekologisk bomull, %
35Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Miljö och biologisk mångfald
Produktinnehåll och kemiska ämnen
Rusta utgår alltid fn de strängaste kraven på någon av
våra försäljningsmarknader som minimikrav för samtliga
produkter.r vissa ämnen, till exempel ftalater, har
vi strängare krav än vad som finns på någon av våra
marknader. Under 2020 anslöt sig Rusta till PFAS-initia-
tivet ChemSec. Genom att ansluta sig till detta initiativ
stödjer Rusta erkännandet av att PFAS är ett stort hälso-
och miljöproblem och genom detta förbinder vi oss att
upphöra med all icke-nödvändig PFAS-användning i våra
produkter. För att säkerställa att våra krav efterlevs, och
som en extra kvalitetskontroll, använder Rusta
röntgenfluorescensskannrar (XRF) både på våra asiatiska
inpskontor och i vårt centrallager i Norrping.
Totalt har 1 848 (1 665) röntgenfluorescenstester (XRF)
utförts i våra lokaler i Asien och på Rustas centrallager.
Förutom att titta på de faktiska testresultaten från
våra XRF-skannrar beräknar vi eventuella risker när vi
upptäcker ett värde nära den tillåtna gnsen. Allt i
syfte att säkerställa säkrast möjliga produkter för våra
kunder. Vi utför även stickprovskontroller både i Asien
och Sverige på alla elartiklar innan de får säljas i våra
butiker. Av erfarenhet har vi konstaterat nödvändigheten
av att inte bara kommunicera och utbilda våra
kemikaliekrav till våra leverantörer, utan det är ock
av stor vikt att vi samtidigt strävar efter att säkerställa
att dessa förutsättningar efterlevs genom alla steg i
värdekedjan.
Nuläge:
Rustas kemikaliekrav (Rusta Supplier Manual,
bilaga A) uppdaterades i maj 2023
451 (686) tester från tredje part utfördes baserat
slumpmässigt urvalre leverans.
Två nya leverantörer har investerat i, och har
utbildats i, XRF-skanningstekniker för att förttra
övervakningen av “Restriction of Hazardous
Substances” (RoHS)-kraven. Rusta har nu totalt 35
leverantörer som utför XRF-skanning
PFAS fasas ut i textilier (markiser finns kvar men
avvecklingsplan är på plats)
l:
Att uppdatera Rustas kemikaliekrav för
leverantörer och fabriker
Att kartlägga och ersätta MCCP*** i våra produkter
Att utvalda leverantörer investerar i XRF-utrustning
och utbildning
Fasa ut PFAS ur Rustas sortiment kontinuerligt
*Short-Chain Chlorinated Paraffins (SCCP)
**Per- and Polyfluoroalkyl Substances (PFAS)
***Medium-chain chlorinated paraffins (MCCP
Antal slumpmässiga tester
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
Phthalates SCCP PFAS MCCPXRF
708
60
28
0 0
512
108
103
0 0
2027
131
118
12
0
2166
252
201
21
0
1665
216 188
39
3
1848
182
145
16
97
18/19 19/20 20/21 21/22 22/23 23/24
36 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Produkter och
förpackning
Rustas hållbarhetsstrategi tydliggör vårt engagemang
för en cirkulär omsllning. Både designen för lång
livslängd och reparerbarhet är avgörande, liksom
smarta förpackningar tillverkade av förnybara eller
återvunna resurser. Våra väsentliga områden i denna
fråga är in- och utfde av resurser och resursanvänd-
ning, relaterat till produkter.
Produktkvalitet
Rustas vision för produktkvalitet är att erbjuda alla
kunder produkter som de uppfattar som “Mycket för
pengarna”. Detta innebär kundens upplevda värde av
produkten i förhållande till dess pris. Kvalitetsstrategin
som Rusta lade upp 2011 inkluderar:
Kunden i fokus
Tydliga mål och nyckeltal (KPI:er) E
Ett systematiskt hållbarhetsarbete
Ständiga förbättringar
gsta nin vad gäller kvalitetsdefinition: Säker,
llbar (mer än tre år) och fullt fungerande
Vi mäter systematiskt våra framsteg genom att skicka
våra produkter till tredjepartstestning och genom att
lja våra kunders uppfattning om Rustas förmåga att
uppfylla vårt kundlöfte. Förutom att erbjuda produkter
av god kvalitet designade för att hålla, måste våra
produkter också vara möjliga att reparera för att
ytterligare förlänga deras livslängd. För att minska
miljöverkan fn varje produkt är vår ambition att
integrera reparerbarhet i utvecklingen av nya produkter
framöver.
Nuläge:
Andelen av defekta kundreturer minskade ytterligare
till 0,05 %
l:
15 % årlig minskning av kundreturer relaterad till dålig
kvalitet
Öka antal produkter utnämnda till “st i test” eller
sta budgetval” i varje produktkategori
Utveckla policyer för att hantera väsentliga
hållbarhetsfrågor och nyckeltal relaterade till cirkulär
ekonomi under året 2024/25
Defekta kundreturer i procent (kvantitet)
0.400 %
0.350 %
0.300 %
0.250 %
0.200 %
0.150 %
0.100 %
0.050 %
0.000 %
2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
37Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Utvärdering av leverantörskvalitet
Rusta strävar efter att säkerställa att de fabriker som
producerar våra produkter kontinuerligt arbetar för att
förbättra kvaliteten på Rustas produkter. För att uppnå
detta använder vi oss av ett Supplier Quality
Evaluation-verktyg (SQE) utformat som en poängstruktur
där fabrikernas kvalitetssystem utvärderas. Våra
kvalitetsspecialister stödjer fabrikerna med utbildning
samtidigt som de arbetar med att motivera och
uppmuntra till ytterligare framdrift inom detta område.
Under det senaste räkenskapsåret har vi utvärderat 162
fabriker baserat på våra riktlinjer för Supplier Quality
Evaluation (SQE). Det finns för närvarande 88 fabriker på
nin “medel, 227 på nin “bra” och ytterligare 19
fabriker på nivån “hög.
Nuläge:
Rusta avvisade samarbete med en potentiell fabrik
på grund av dålig SQE-prestanda
Fabriker på nin “bra” eller högre ökade från 65 % till
74 % jämfört med föregående år
l:
Alla nya fabriker ska forttta att utvärderas innan
några beställningarrs
Öka andelen fabriker på nivån “bra” eller högre till
80 % i vår utrdering av leverantörskvalitet (SQE)
2018/19
2019/20
2020/21
2022/23
2023/24
2021/22
0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 % 90 % 100 %
Låg Medel Bra Hög
Resultat SQE
Garn Ellen
Vårt populära garn Ellen är tillverkat av 100 %
återvunnen polyester.
Villastad outdoor furniture
Villastad är en FSC-certifierad utemöbel tillverkad i
naturlig akacia från ansvarsfullt skogsbruk.
38 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Animaliska produkter
Rusta har tydliga riktlinjer för behandlingen av djur i vår
värdekedja. Vi strävar efter att säkerställa att produkter
som innehåller läder, dun och fjäder produceras
ansvarsfullt. Rusta tillåter därför endast restprodukter
från djur som används för deras kött, med undantag för
ullprodukter. I enlighet med vår uppförandekod kommer
Rusta alltid att göra ett platsbesök hos producenten
för att verifiera att djuren är behandlade i enlighet
med våra krav. Under 2018 inledde Rusta en dialog med
Djurens rätt. Dialogen har fortgått där representanter
för Rusta har träffat Djurens rätt för att diskutera hur
man ytterligare kan värna djurens välrd i Rustas värde-
kedja. Baserat på input från nämnda organisation har
Rusta utarbetat sina krav i detta ämne och inkluderat
dem i vår uppförandekod.
Nuläge:
Ytterligare betoning av våra srbarhetskrav i
vår externa uppförandekod under året
te med Djurens rätt för att lära mer om
nyckelelementr att säkerställa djurens
välbefinnande
Mål:
Att årligen uppdatera våra krav på animaliska
produkter gentemot våra leverantörer
Plast
Rusta strävar kontinuerligt efter att minska mängden plast
som används i både våra produkter och dess förpacknin
-
gar. Vi kartgger just nu hela vårt produktsortiment med
syfte att minska beroendet av fossilbaserad plast. Vi har
arbetat hårt i linje med vårt mål att endast använda
återvinningsbar plast i våra produkter till 2030. Med
mycket få undantag är vi nästan där. Det innebär att vi
kommer att forttta detta arbete även under 2024/25.
Nuläge:
Reducering med 166 ton oåtervinningsbar plast i vårt
julsortiment
Fortsatt utforskande av alternativ och förbättra
användningen av oåtervinningsbar plast
Återvunnit 114 ton expanderat polystyrenskum
genom att konvertera det till PS i vårt
fotoramsortiment
Spara mer än 167 ton jungfrulig plast genom att
annda mer återvunnen plast i våra konstgjorda
blommor, trädgårdskrukor utomhus, lampskärmar,
förvaringsartiklar och hopfällbara bord
Genomfört plastutbildningar för Range och Sourcing
kollegor
Mål:
År 2025 ska 50 % av all plast som används i Rusta-
produkter att vara producerad från förnybara källor
eller från återvunnet material
Rusta har som mål att endast använda förnybara
och/eller återvunna material till 2030
39Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Hållbara val och märkning
Rustas mål är att erbjuda ett mer hållbart produkt-
sortiment än våra konkurrenter. För att underlätta för
våra kunder att göra hållbara val har vi förttrat
llbarhetsrkningen på våra produkter i alla våra
produktsortiment. Denna gradvisa omvandling av vårt
sortiment genomförs på flera sätt:
Genom att utöka sortimentet av certifierade
produkter
Genom att öka sortimentet av produkter tillverkade
av återvunnen råvara
Genom att minska material/komponenter i
produkterna
Genom att minska eller ta bort onödiga konsu-
mentförpackningar
Genom att optimera dimensionerna våra
produkter och förpackningar för att optimera
transporten och därigenom minimera utsläppen
Nuläge:
Närmare 20 miljoner hållbarhetscertifierade trä- och
pappersprodukter såldes under året
656 ton jungfrulig plast elimineras tack vare ökad
användning av återvunnet material
Skapade en e-learning som heter “llbara val
Mål:
Ytterligare utöka sortimentet av hållbarhetsmärkta
produkter
Kontinuerligt förbättra kommunikationen kring
hållbara val och märkningar till våra kunder
Handduk Emma
En handduk med bomull tillverkad i enlighet
med de regler som Better Cotton har fastställt
och säljs utan konsumentförpackning och till
marknadens bästa pris.
Vattenflaska
Denna flaska är gjord av bioplast och är därför mer
hållbar.
40 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Minska förpackningsmaterial
Rustas hållbarhetsstrategi säger tydligt att vi ska
utveckla smarta förpackningar gjorda av förnybara eller
återvunna resurser. Vår förpackningsstrategi, som täcker
alla relevanta aspekter inom området, lanserades 2018.
Genom optimerade förpackningslösningar skyddar vi
produkterna, förenklar för våra kunder och minskar vår
påverkan planeten.
Att ta bort och minska förpackningar skapar fördelar
för våra kunder, leverantörer och miljön. Mindre
förpackningsmaterial bidrar även till lägre priser för
våra kunder. På Rusta siktar vi att endast använda ett
material per förpackningssning för att öka återvin-
ningsbarheten. Det gör det enkelt för våra kunder att
sortera avfallet. Ju färre materialtyper, desto bättre.
r så är möjligt föredrar vi att sälja våra produkter
utan förpackning. Vårt mål är att fortsätta öka antalet
produkter som säljs utan konsumentförpackningar.
I nära samarbete med våra leverantörer och kollegor
runt om i världen ökar vi kontinuerligt fyllnadsgraden
i containrar samtidigt som vi utvecklar smartare för-
packnings- och lastningslösningar i hela vår värdekedja.
Genom att anpassa artiklar och förpackningslösningar
för att passa EU-pallen kan vi öka antalet artiklar per
pall. När vi gör det kan vi få plats med samma antal
artiklar på färre pallar. Detta resulterar i besparingar
av pallar som bever hanteras och transporteras
från fabriken hela vägen till varuhusen. Därmed kan vi
utnyttja centrallagret på ett mer effektivt sätt när pal-
larna har samma egenskap och storlek oavsett varans
beskaffenhet. Detta gör att vi kan vara mer flexibla vid
lagring av pallar och utnyttja de olika lagringssystem vi
har på centrallagret.
Nuläge:
Fortsatt fokus att minska förpackningsmaterial
och öka återvunnet innehåll i våra
förpackningslösningar
Design för återvinning, vilket gör det enkelt för
kunderna att källsortera våra förpackningar
Kartläggning av certifierat
förpackningsmaterialinnehåll genomförd
12 308 färre pallar genom förrjnings-
kedjan ((motsvarar 205 containrar eller lastbilar)
Optimerad förpackningslösning och
förpackningsmaterial på våra 100 storsäljare
Mål:
Optimera förpackningslösningar för ytterligare 100 av
våra bästsäljande produkter
Genomföra förpackningsutbildningar för utvalda
medarbetare och leverantörer
Senast räkenskapret 2025/26 ska 100 % av vårt
förpackningsmaterial vara återvinningsbart
Till räkenskapret 2025/26 ska 25 % av Rustas
sortiment säljas utan kundförpackning
Årligt mål att spara över 10 000 pallar
Årlig ökning av certifierat förpackningsmaterial
med 5 %
Besparing antal pallar
2019–2023
20 000
18 000
16 000
14 000
12 000
10 000
8 000
6 000
4 000
2 000
0
2020/21
18 844
2021/22
15 578
2022/23
10 628
2023/24
12 308
2019/20
16 050
41Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Produkter och förpackning
Nuläge:
Ökad andel återvinning med 7,1 % för Finland, Tyskland och Norge
Den totala andelen återvinning ökade med 2,1 % till 80,1 %
l:
Öka andelen återvinning i Norge
Öka fokus på återvinning för samtliga delar inom koncernen
Avfall per fraktion
Farligt avfall 2023/24 % 2022/23 % 2021/22 % 2020/21 %
Återvinning 191 148 86 % 123 495 62 % 116 780 92 % 149 443 96 %
Förbränning 5 598 3 % 11 178 6 % 2 649 2 % 2 298 1 %
Deponi 25 224 11 % 64 822 32 % 7 328 6 % 4 596 3 %
Återhämtning 0 0 % 0 0 % 0 0 % 0 0 %
Total kg 221 970 199 496 126 757 156 336
Icke-farligt avfall 2023/24 % 2022/23 % 2021/22 % 2020/21 %
Återvinning 7 553 291 80 % 6 562 209 78 % 6 389 815 78 % 6 266 904 76 %
Förbränning 1 810 687 19 % 1 785 980 21 % 1 733 885 21 % 1 935 496 23 %
Deponi 67 906 1 % 58 185 1 % 67 250 1 % 64 252 1 %
Återhämtning 3 793 0 % 5 023 0 % 4 584 0 % 3 900 0 %
Djupbrunnsinjektion 0 % 0 % 0 % 0 %
Total kg 9 435 677 8 411 397 8 195 533 8 270 553
kg avfall / 100 försäljning 89 86 92 100
Främja återvinning
Vi ökar kontinuerligt andelen återvunnet material
i både varuhus och på centrallagret. Vi har imple-
menterat ett årligt insamlingsschema med våra
avfallshanteringspartners för att minimera det farliga
avfallet som genereras av vårt centrallager och våra
varuhus. Tillsammans med våra samarbetspartners
bestämmer vi också på vilket sätt avfallet kan, och ska,
hanteras och omhändertas. I våra egna anläggningar
har vi också förbättrat fyllnadsgraden i de kärl och
containrar där vi samlar in avfallet, och därmed minskat
antalet transporter. I de grundläggande kraven i Rustas
uppförandekod framgår att vi ständigt ska säkerställa
att alla kritiska miljörisker beaktas.
Vi utvärderar också hur avfallshanteringen genomförs
hos våra leverantörer. Ett exempel på hur vi har minskat
plastförbrukningen är vår sträckfilm på pallar i vår
leveranskedja. Vi har investerat i en ny helautomatiserad
plastfolieutrustning som optimerar sträckfilmen på
pallar ännu mer, vilket minskar plastfilmsförbrukningen
med 15 %. Detta arbete är en sndigt pående
process för Rusta.
42 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Socialt ansvar
Socialt ansvar
Sysselsättning, lärande och utveckling
Rusta är ett öppet och inkluderande företag. Våra olika
medarbetare speglar det bredare samhället på de
marknader där vi är verksamma. Vi tror att olikheter
skapar möjligheter och mångfald ses som en central
tillgång i Rustas fortsatta resa och framtida tillväxt.
På Rusta ges alla lika möjligheter och rättigheter. Vi
har nolltolerans mot all form av diskriminering eller
trakasserier. Om en incident rapporteras meddelas
Rustas HR-avdelning och kommer att hantera ärendet i
enlighet med de rutiner som anges i vår HR-policy.
Vi har valt ut några frågor om förtroende i vår
medarbetarundersökning och slagit ihop dem till något
vi kallar Rusta förtroendeindex. Resultatet i år blev 4,0 på
en skala från 1 till 5, en förttring med 0,2 punkter.
Organisationsstruktur
Vi vill att det ska vara enkelt för våra medarbetare
att göra sina röster hörda och driva igenom positiva
förändringar. Vi vill att våra medarbetare ska vara
engagerade och aktivt bidra till vårt företags framtida
tillxt. Av denna anledning arbetar vi för att ge stora
jligheter till professionell utveckling. Vi utvecklar vår
verksamhet, organisationen och oss själva parallellt.
Värdedrivet företag
Våra fyra kärnvärden; enkelhet, mod, engagemang och
tillsammans, har alla tagits fram av medarbetarna
tillsammans. Dessa värderingar är grunden som
vägleder oss i vårt dagliga arbete i alla delar av vår
verksamhet. Vi kommunicerar aktivt dessa värderingar
samt rekryterar nya kollegor som kan stå bakom och
leva upp till dem. Vi kommer att fortsätta att stärka våra
värderingar när vi fortsätter att växa.
Transparent företagskultur och hög affärsetik
Vår whistleblower-tnst erbjuder en möjlighet att kon-
fidentiellt kommunicera misstankar om oegentligheter
i ett tidigt skede inom vår organisation. Meddelanden
från våra medarbetare kan uppmärksamma oss på
allvarliga risker gällande Rustas vitala intressen eller
individers liv eller hälsa, allvarliga miljöavvikelser och
kerhet på arbetsplatsen samt mycket allvarliga former
av diskriminering eller trakasserier.
Det finns olika sätt att ta upp en oro och vi uppmanar
alla att vara öppna med sin identitet. Alla har möjlighet
att kontakta en linjechef, ansvarig för whistleblower-
tjänsten eller skicka ett anonymt meddelande via den
säkra kommunikationskanalen för whistleblower. Oavsett
kanal kommer alla mottagna meddelanden att hanteras
konfidentiellt.
Regelbundna medarbetarundersökningar
Den senaste medarbetarundersökningen genomfördes
under vintern 2024. Svarsfrekvensen ökade till över
90 procent och visar att en stor majoritet av våra
medarbetare upplever att Rusta är en mycket bra
arbetsgivare och skulle rekommendera att arbeta på
Rusta till andra. Employee Net Promoter Score (eNPS)
ökade till 21, jämfört med 17 för ett år sedan (2023). Enligt
samma undersökning var områdena med högst poäng:
“Meningsfullhet och delaktighet
“Förhållande till chefen
“Relationer med kollegor”
Frågan “Jag tycker att Rustas produkter är av god
kvalitet” slls frekvent till invånare på samtliga av
Rustas försäljningsmarknader. Vi gör samma sak i vår
medarbetarundersökning och det senaste resultatet
slutade på 4,1 på en skala från 1 till 5.
43Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Socialt ansvar
Utveckling och ledarskap
Rusta har skapat en ledarskapsprofil för att definiera
beteenden som omfattar våra värderingar. Dessa
beteenden är tilmpliga för alla kollegor på Rusta
runt om i världen, oavsett land. På Rusta ska en ledare
engagera och inspirera medarbetare genom att föregå
med gott exempel och genom att vara en god förebild.
Vi vill lära, dela med oss och inspirera varandra.
För att stödja våra ledare i deras utveckling har Rusta
skapat ett specialdesignat program som är obligatoriskt
för alla chefer i företaget. Programmet bygger på vår
ledarskapsprofil, såväl som våraretagsvärderingar.
Under året har vi lanserat en pilot om Leadership
2.0-programmet. Rustas fortsatta expansion gör att
behovet av bra ledare ökar. Ett sätt att möta detta
behov är genom Rustas traineeprogram “Varuhuschef
i träning. Programmet ger medarbetare, i första hand
ljare och biträdande varuhuschefer, möjlighet att
rja sin resa mot att bli en framtida Rusta-
varuhuschef. Ett liknande program har implementerats
för teamleaders på centrallagret. Det kommande året
planerar vi att lansera ”Product Manager in training” på
Range-avdelningen. Vi är mycket stolta över att samtliga
nio personer i Rustas nuvarande koncernledning börjat
på en annan nivå inom Rusta och därifrån vuxit in i sina
nuvarande roller.
Behovet av intern utbildning varierar beroende på
arbetsposition och arbetsuppgifter. Rusta erbjuder
utbildningar i många olika ämnen och roller och
kommer att forttta bygga vidare på befintlig
utbildningskatalog.
Vid behov finansierar Rusta externa utbildningar för en
medarbetare i enlighet med utvecklingsplanen. Vi
kommer också att anpassa oss till förändrade krav
genom att utbilda medarbetare i nya färdigheter vi
anser att det är naturligt att investera i företagets mest
värdefulla tillgångar, människorna.
Antal medarbetare:
2024-04-30 4 844
Medarbetare per land, %
Sverige 57.42 %
Norge 20.34 %
Tyskland 3.94 %
Finland 16.48 %
Kina 1.26 %
Indien 0.31 %
Vietnam 0.25 %
Turkiet 0,00%
Nuläge:
Under 2023/24 har 97 % av alla medarbetare
rapporterat att de inte är utsatta för mobbning eller
trakasserier på arbetsplatsen. Bekräftade incidenter
av trakasserier har hanterats korrekt av Rustas
whistleblowing-rutin
Under 2023/24 har åtta (8) bekräftade incidenter av
diskriminering och/eller trakasserier identifierats och
lämpliga åtgärder vidtagits av Rustas HR-avdelning
r att öka samarbetet mellan funktioner och
möjliggöra en helhetssyn på Rusta har vi lanserat
Work In Practice (WIP) dagar i våra varuhus för
tjänstemän kontor och centrallagret i samband
med intensiva försäljningsperioder. Under 2023/24
registrerades 215 WIP-dagar
l:
Stärka Rustakulturen genom att lansera
”Rustas själ” med reflektioner och workshops
All kontorspersonal på alla försäljningsmarknader
ska arbeta minst en WIP-dag (Work In Practice) i ett
varuhus varje verksamhetsår
Uppdatera den gemensamma mallen och rutinerna
r utvecklingssamtal
Medarbetare
Kvinnor 61,0 %
n 39,0 %
Över 50 år 9.8 %
30–50 år 36.7 %
Under 30 år 53.5 %
Koncernledning
Kvinnor 55.6 %
n 44.4 %
Över 50 år 44.4 %
30–50 år 55.6 %
Under 30 år -
Styrelse
Kvinnor 28.6 %
n 71.4 %
Över 50 år 71.4 %
30–50 år 28.6 %
Under 30 år -
Kön- och åldersfördelning, %
44 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Socialt ansvar
Inköpskontor
Rusta värdesätter en lokal närvaro när det kommer
till inköp. Därför har vi inköpskontor i Sverige, Finland,
Kina, Indien och Vietnam med 200 medarbetare direkt
involverade i Rustas inköpsaktiviteter. Det betyder
att vi har hög lokal närvaro i nära anslutning till våra
inköpsmarknader. Olika funktioner är involverade, såsom
inköps- och kvalitetsutvecklare, leveransplanerare,
kvalitetsinspektörer och andra specialistfunktioner. Våra
medarbetare övervakar och kontrollerar kontinuerligt
att Rustas uppförandekod alltid följs av våra
leverantörer. Detta inkluderar att vår inköpspersonal
har rätt att när som helst göra oanlda besök på
alla fabriker som producerar varor åt Rusta, för att
säkerställa efterlevnad av vår uppförandekod. Vidare
ste Rustamedarbetare i enlighet med vår policy alltid
beka en leverantör innan någon beställning görs.
Inköp per lokalt kontor/land
Andel av Varav
Inköpskontor totala inköp lokala inköp
Sverige 73,0 % 73,0 %
Kina 20,6 % 100,0 %
Indien 5,0 % 78,0 %
Vietnam 1,4 % 100,9 %
100.0 %
Extern uppförandekod
Alla våra leverantörer och deras anställda ska ha
goda arbetsvillkor. Rusta har formulerat en extern
uppförandekod (CoC) för att möta ansvar inom
omdena mänskliga rättigheter, arbete, miljö och
antikorruption. De tio principerna i FN:s Global Compact
är alla inkorporerade i Rusta Code of Conduct. Sedan
2008 måste dessutom alla Rusta-leverantörer årligen
underteckna och följa kraven i Rusta Code of Conduct.
Den externa Rusta uppförandekoden beskriver åtta
grundläggande krav som en Rusta-leverantör måste
lja för att bli accepterad som en Rusta-leverantör. Vi
kallar dessa “Rusta Basic”:
Kritiska hälso- och säkerhetsrisker måsterebyggas
Inget barnarbete
Endast frivilligt arbete
Kritiska miljöfaror måste förebyggas
God afrsetik ska tilmpas
Alla anställda har ett anställningsavtal
n som är lika med eller överstiger den
lagstadgade miniminivån
Tillgång till färskt dricksvatten och toaletter
Utöver de grundläggande minimikraven innehåller
Rustas externa uppförandekod även flera krav som
leverantören ska följa. Dessa krav inkluderar goda
arbetsförhållanden, hälso- och säkerhetsbestämmelser,
afrsetik och miljöbesmmelser samt skydd av djur
och hotade arter. Leverantörerna betygsätts utifn hur
väl de följer den externa uppförandekoden.
Nuläge:
Alla fabriker som producerar för Rusta har klarat vår
uppförandekod Basic
l:
Fortsätta att arbeta tillsammans med
våra leverantörer för att säkerslla att vår
uppförandekod uppfylls varje dag
Goda arbetsförhållanden där Rustas
produkter tillverkas
Socialt ansvar i Rustas leverantörsfabriker är en
prioriterad fråga för oss och våra intressenter. För
oss är socialt ansvar nära sammankopplat med vår
verksamhet. Vi strävar efter att kontinuerligt utbilda
och stödja våra leverantörer i Asien. Utbildade
specialister på våra inköpskontor gör regelbundna
utvärderingar av våra leverantörer och fabriker för
att sdja deras ansträngningar att säkerställa bra
och rättvisa arbetsvillkor för sina ansllda. Rustas
uppförandekod för arbetsrättsliga frågor bygger på
internationella standarder, inklusive Internationella
arbetsorganisationens (ILO) grundläggande
internationella arbetsnormer. Utan undantag granskas
och utvärderas den sociala prestandan för alla nya
leverantörer till Rusta innan något samarbete inleds.
En viktig fråga för vår verksamhet är att säkerslla att
alla i vår värdekedja omfattas av vår uppförandekod.
Detta inkluderar den lilla (mindre än 0,5 %), men än
viktiga, del av vår produktion som utförs i hem i Vietnam,
Indien och Kina. Därför beker vi regelbundet byarna
där våra varor produceras. Utöver de grundläggande
kraven ovan förväntar sig Rusta att leverantörer
kontinuerligt strävar efter attrbättra arbetsvillkoren
för sin personal. Vi fokuserar tillsammans med våra
leverantörer följande tre nyckelområden, kallade
45Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Socialt ansvar
Rusta Social”:
lsa och säkerhet: arbetsmiljö,
beredskapsplanering och brandsäkerhet, fysiska
och kemiska faror
Ersättning: lön, lönebesked, försäkringar och
pension
Arbetstider: arbetad tid, övertid, raster och lediga
dagar
Tvångsarbete
Rusta har en nolltolerans gentemot alla former av
tvångsarbete. I vissa sydostasiatiska regioner har
skrupelfria företag till exempel sina arbetares pass eller
ID-handling. Vår uppförandekod säger tydligt att ingen
leverantör kan leverera varor till Rusta om de utnyttjar
gon typ av tngsarbete. Under det senaste året har
vi inte haft någon sådan bekräftad incident.
reningsfrihet och kollektiva förhandlingar
I vår uppförandekod hänvisar vi till “Grundläggande
internationella arbetsnormer enligt definitionen av
Internationella arbetsorganisationen (ILO), Deklaration
om grundläggande principer och rättigheter
arbetsplatsen och dess uppföljning”. Vi har strikta krav
på våra leverantörer för att säkerställa föreningsfrihet
för sina arbetare. Vi vet att detta har stor betydelse då
vi är verksamma i vissa länder där arbetsmarknaden
traditionellt fungerar annorlunda än den svenska.
Utvärdering av leverantörer och fabriker
Alla utrderingar, oavsett om de avser socialt eller
miljössigt ansvar eller kvalitetssystem, utförs av Rusta.
Våra egna utbildade specialister utvärderar och följer
upp de förttringar som görs i de olika fabrikerna.
Under verksamhetsåret 2023/24 utvärderades 271
fabriker enligt de sociala kriterier som fastslls i
Rustas uppförandekod. En potentiell fabrik uppfyllde
inte kriterierna i “Rusta Basic”, och på grund av detta
inleddes ej något samarbete.
Nuläge:
Totalt har 100 % av nya leverantörer utvärderats och
granskats i enlighet med de sociala kraven i Rustas
uppförandekod
l:
Öka andelen leverantörer på nin “Bra” eller högre
till 85 % i enlighet med de sociala kraven i Rustas
uppförandekod
2018/19
2019/20
2020/21
2022/23
2023/24
2021/22
0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 % 90 % 100 %
Låg Medel Bra Hög
Resultat från utvärdering av uppförandekodenr “Socialt ansvar
46 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Tillit
Tillit
Afrsetik
Rusta leverantörsmanual (RSM) och interna
uppförandekod redogör tydligt Rustas ställnings-
tagande gällande afrsetik. Rusta strävar efter att
agera rättvist och transparent i alla led i vår värde-
kedja. Den interna och externa uppförandekoden
kommuniceras till och undertecknas årligen av Rustas
tjänstemän respektive våra leverantörer. Rusta har
nolltolerans mot alla former av mutor och korruption.
Medarbetare är skyldiga att och uppmuntras till att
rapportera all otillbörlig eller olämplig interaktion
mellan dem, deras medarbetare och/eller tredje part
till sin chef. Dessutom genomför vi regelbundet
utbildningar om mutor och korruption på våra
inköpskontor i Kina, Indien, Sverige och Vietnam.
Detta arbete sker i enlighet med principerna i FN:s
Global Compact mot korruption i alla dess former,
inklusive utpressning och mutor.
Whistleblower-policy
Vår policy för visselblåsare, (Whistleblower-policy), är
inkorporerad i vår externa och interna uppförande-
kod. På detta sätt strävar vi efter att uppmuntra
Rustas intressenter att använda funktionen för
visselblåsare om de skulle observera eller misstänka
got som tyder på oetiskt beteende.
Nuläge:
En incident gällane möjlig korruption
rapporterades genom vår tjänst för
visselblåsare och hanterades i enlighet
med vår HR-policy
100 % av våra leverantörer i Asien har
undertecknat vår externa uppförandekod
Separataten på temat korruption
med nya leverantörer och
nya Rusta-kollegor
All ny kontorspersonal undertecknar
anställningsavtalet och den interna
uppförandekoden digitalt
Mål:
All personal ska årligen genomföra vår
e-learning för vår interna uppförandekod
Alla nya kollegor undertecknar den
interna uppförandekoden digitalt
Alla leverantörer ska underteckna Rustas
externa uppförandekod
47Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporteing i enlighet med EU:s taxonomin
Rapportering i enlighet
med EU-taxonomin
Förordning (EU) 2020/852 (taxonomiförordningen) är
utformad för att stödja omvandlingen av EU:s ekonomi
för att uppfylla dess mål för den europeiska gna
given, inklusive klimatneutralitetsmålet 2050. Tax-
onomiförordningen fastställer sex miljömål som beskrivs
i de delegerade akter som antas enligt förordningen.
I följande avsnitt presenterar vi som icke-finansiellt
moderbolag andelen av koncernens nettoomsättning,
investeringar (Capex) och driftsutgifter (Opex) för
rapportperioden 2023-05-01–2024-04-30, som är
associerade med taxonomi-berättigade och anpassade
ekonomiska aktiviteter relaterade till de sex miljömålen.
Rusta omfattas av årsredovisningslagens krav för
redovisning enligt taxonomiförordningen som icke-
finansiellt företag. Enligt artikel 8 i taxonomiförord-
ningen ska företag som omfattas av direktivet om
icke-finansiell rapportering (NFRD) redovisa hur och i
vilken utsträckning deras verksamhet är förknippad med
ekonomisk verksamhet som anses vara miljömässigt
hållbar enligt de tekniska granskningskriterierna.
Tekniska kriterier har hittills definierats för miljömålen
‘Begränsning av klimatförändringar’, ‘Klimatanpassning’,
Vatten och marina resurser’,Cirkulär ekonomi’,
‘Föroreningar’ och ‘Biologisk mångfald och ekosystem.
Enligt artikel 8 ska icke-finansiella företag tillhandalla
information om andelen av sin omsättning, kapita-
lutgifter och driftsutgifter som omfattas av dessa
ekonomiska aktiviteter och anpassningen av befintlig
ekonomisk verksamhet till miljölen 1 och 2 som inr i
taxonomin för budgetåret 2023/24. För ytterligare ekon-
omisk verksamhet i miljömål 1 och 2 samt miljömål 36
redovisas endast tillämplighet 2023–2024. Analysen av
ytterligare ekonomiska aktiviteter som Rusta genomfört
visar att de inte påverkas av någon av dessa.
Med hänvisning till bilaga XII i den delegerade akten
om kärnenergi och naturgas, bedriver Rusta ingen
kärnenergi- eller fossilgasrelaterad verksamhet.
Redovisningsprinciper
Enligt artikel 8 i EU:s taxonomiförordning definieras
omsättning, kapitalutgifter (CapEx) och driftsutgifter
(OpEx) enligt nedan. För CapEx och OpEx är dessa
definitioner annorlunda jämfört med Rustas finansiella
rapportering. Bolagets finansiella rapporter är upprät-
tade i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) som utfärdats av International
Accounting Standards Board (IASB) och som godkänts
av EU. Grunden för upprättandet av de finansiella
rapporterna förklaras i not 2 till koncernredovisningen.
Rustas produkter och tjänster omfattas inte önnu av
taxonomin och andel av nettoomsättning är därmed
noll. Rusta har identifierat nedan två ekonomiska
verksamheter avseende inköp av taxonomirelaterade
produkter och tjänster:
6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta nyttofordon under det ekonomiska målet
att begränsa klimatförändringar för inköp av
Taxonomirelaterade produkter och tjänster. För
Rusta avser det investeringar (CapEx) för leasing
av person- och tjänstebilar. Det har ännu inte
varit möjligt att göra en fullsndig bedömning av
taxonomianpassningen eftersom Rusta förlitar sig
på tredje part och fullständiga data om hur fordon
uppfyller kravet att inte göra någon betydande
skada på taxonomins övriga miljömål inte har
erhållits.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader då Rusta hyr
lokaler för varuhus, centrallager och kontor. Detta
avser CapEx för nya och utökade hyreskontrakt av
lokaler. För räkenskapsåret 2023/24 avser redovisade
CapEx förlängda ochrvärvade nyttjanderätts-
tillgångar hänförliga till varuhuslokaler.
Rapporteringsprinciper Omsättning, CapEx och OpEx
för rapportering i enlighet med artikel 8 i taxonomin
definieras nedan. Tabellen kontrollerades för att
kerslla att inget belopp hade räknats två gånger.
48 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapportering i enlighet med EU:s taxonomin
Omsättning
Den totala omsättningen motsvarar nettoomsättningen
i koncernens resultaträkning.
CapEx
Totala investeringar motsvarar anskaffningar till
balansposterna immateriella tillgångar, materiella
anläggningstillgångar och IFRS 16 klassificerade
nyttjanderättstillgångarre eventuell omvärdering,
avskrivning, avskrivning eller nedskrivning och exklusive
eventuella föndringar i verkligt värde, som kan hittas
i not 18, 20 och 11. Tillämpliga investeringar besr av
inköp från leverantörer vars ekonomiska verksamhet
är beskrivna i taxonomin. Denna post består av
hyresfastigheter som inr i ekonomisk verksamhet CCM
7.7 förrv och ägande av byggnader samt leasing av
person- och tjänstebilar som ingår i ekonomisk verksam-
het CCM 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta nyttofordon.
Endast en mindre andel av årets investeringar har
bedömts vara taxonomiförenlig under året och består
av årets anskaffningar av elbilar.
OpEx
De totala driftsutgifterna motsvarar byggnads-
renoveringskostnader, kortsiktiga hyresavtal,
underhålls- och reparationskostnader samt andra
indirekta kostnader för den dagliga servicen av
tillgångar i materiella anläggningstillgångar. Den del
av driftsutgifter som bedöms vara taxonomiförenlig
är relaterad till hyresfastigheten för vårt centrallager
i Norrping som uppfyller kriterierna för att vara
taxonomiförenlig byggnad.
49Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapportering i enlighet med EU:s taxonomin
Andel av omttningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar räkenskapret 2023-05-01–2024-04-30
Räkenskapsåret 2023/24
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (2)
Omttning (3)
Andel av kapitalutgifterna, år 2023/2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cir
kulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1) eller
som omfattas av taxonomikraven (A.2.)
omsättning, år 2022/2023 (18)
Kategori (möjliggörande verksamhet eller) (19)
Kategori "(omställningsverksamhet)" (20)
[MSEK] %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N J;N J;N J;N J;N J;N J;N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
- - - - - - - - - -
EL;
N/EL
EL;N/
EL
EL;N/
EL
EL;N/
EL
EL;N/
EL
EL;N/
EL
- - - - - - - -
-
-
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
11 116
100%
11 116 100%
Total (A+B)
2023-2024 Kriterier för väsentligt bidrag
A.1. Milmässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De milmässigt hållbara (taxonomiför-
enliga) verksamheternas o
mttning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är milmässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) a
Omttningen hos de verksamheter
som omfattas av taxonomin men som
inte är milmässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
Omttningen hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N = Nej verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställning (Transitional)
E = Möjliggörande (Enabling)
50 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapportering i enlighet med EU:s taxonomi
Andel av kapitalutgifterna fn produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som
är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar räkenskapsåret 2023-05-01 - 2024-04-30.
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N = Nej verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta millet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställning (Transitional)
E =jliggörande (Enabling)
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar räkenskapsåret 2023-05-012024-04-30
Budgetår
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna, år 2023/2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär eko
nomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)a
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven (A.2.)kapitalutgifter,
år 2022/23 (18)
Kategori (möjliggörande verksamhet eller) (19)
Kategori "(omställningsverksamhet)" (20)
[MSEK] %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N J;N J;N J;N J;N J;N J;N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
Transport med motor-
cyklar, personbilar
och lätta fordon
CCM 6.5 1
0% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0%
1 0% - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - E
- - - - - - - - - - T
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
Transport med motor-
cyklar, personbilar
och lätta fordon
CCM 6.5
5 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Förvärv och ägande
av byggnader
CCM 7.7 215
52% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 63%
219
54% - - - - - 63%
220
54%
54%
54% - - - - - 63%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
190
46%
409
100%
Total (A+B)
2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
Kapitalutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N = Nej verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställning (Transitional)
E = Möjliggörande (Enabling)
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
51Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapportering i enlighet med EU:s taxonomi
Andel av driftsutgifterna fn produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är
renliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar räkenskapsåret 2023-05-01 - 2024-04-30.
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N = Nej verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta millet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställning (Transitional)
E =jliggörande (Enabling)
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N = Nej verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relavanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet
T = Omställning (Transitional)
E = Möjliggörande (Enabling)
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar räkenskapsåret 2023-05-01–2024-04-30
Budgetår
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter, år 2023/2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1) eller som
omfattas av taxonomikraven (A.2.) driftsutgifter,
år 2022/23 (18)
Kategori (möjliggörande verksamhet eller) (19)
Kategori "(omställningsverksamhet)" (20)
[MSEK] %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N J;N J;N J;N J;N J;N J;N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
Transport med motor-
cyklar, personbilar
och lätta fordon
CCM 6.5
0 0% Y N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL Y Y Y Y Y Y Y 0%
Förvärv och ägande
av byggnader
CCM 7.7 14 9% Y N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL Y Y Y Y Y Y Y 13%
14 9% - - - - - - - - - - - - - 13%
- - -
- - -
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
EL;N
/EL
Transport med motor-
cyklar, personbilar
och lätta fordon
CCM 6.5 4 3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3%
Förvärv och ägande
av byggnader
CCM 7.7
138 88% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 84%
142
91%
87%
156 100% 100%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
-
-
156 100%
Total (A+B)
År Kriterier för väsentligt bidrag
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2)
Driftsutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
- - - - - -
- - - - - -
Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Vår värdekedja52
Produktutveckling Råmaterial Varuleveranrer Transport Centrallager Distribution Varuhus och online
Kunders
produktanvändning
Produktens
end of life
Område Ett attraktivt och
lättillgängligt
sortiment fyllt med
inspirerande och
ständiga nyheter och
säsongsprodukter
Certifierade och/eller
återvunna råvaror
538 varuleverantörer
Majoriteten av
inpen i Europa
Fartyg, tåg och
lastbil
Rustas centrallager
ligger centralt i
förhållande till våra
varuhus för att
undvika onödiga
transporter
Med lastbil: 35 %
fossilfria bränslen i
Rustas distribution till
varuhus
212 varuhus i Sverige,
Norge, Finland och
Tyskland
69 miljoner bek i
våra varuhus och
43 miljoner kunder
Medlemmar
i regionala
insamlingssystem
Värdeskapande Enkelhet i design
Resurseffektivitet
Smarta
förpackningar
Att arbeta
tillsammans
med pålitliga
organisationer för
att fmja sociala
och miljömässiga
aspekter
Nära samarbete med
våra affärspartners
och tydlig uppföljning
av Rustas sociala
och miljömässiga
uppförandekod
(CoC) samt Supplier
Quality Evaluation
(SQE)
Effektiva för-
packnings- och
lastningslösningar
för att minska
klimatpåverkan och
kostnader
Säkra fullastade
transporter till och
frånrt centrallager
Noggrant planerade
försörjning till
våra varhus med
dubbelstaplade
pallar
Inspirera med vårt
erbjudande nära
kundernas hem.
Rustas erbjudande
av volymartiklar
säkerställer
stortdriftsfördelar
Bra
kvalitetsprodukter
till överraskande
ga priser. Vi gör
det enkelt för våra
kunder att förnya
och fylla på hemma
Minskar kontnuerligt
mängden
förpackningsmaterial
för att förenkla för
våra kunder
Klimatavtryck Hög Hög Hög Medel Låg Medel Medel Medel Medel
Nuläge och
nyckeltal:
Öka andelen
produkter som säljs
utan konsument-
förpackning
Besparing av pallar:
12 308
Certifierat trä: 89 %
Mer hållbar bomull:
96 %
Öka andelen
återvunnet material
CoC Social:
81 % “bra” eller högre
CoC miljö:
52 % “bra” eller högre
SQE:
74 % “bra” eller högre
Fyllnadsgrad av
containrar
Energirbrukningen
minskade 5 %
Avfallsgenerering
Hälsa och säkerhet
Fyllnadsgrad på
pallar
Minska
energiförbrukningen
Minska
avfallsgenereringen
Öka kundnöjdheten
Minska andelen
defekta kundreturer
med 15 % årligen
(nuvarande nivå är
0,05 %)
Produktens
hållbarhet
Mindre konsument-
förpackningar
Vårrdekedja
Uppströms
Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Vår värdekedja 53
Produktutveckling Råmaterial Varuleveranrer Transport Centrallager Distribution Varuhus och online
Kunders
produktanvändning
Produktens
end of life
Område Ett attraktivt och
lättillgängligt
sortiment fyllt med
inspirerande och
ständiga nyheter och
säsongsprodukter
Certifierade och/eller
återvunna råvaror
538 varuleverantörer
Majoriteten av
inpen i Europa
Fartyg, tåg och
lastbil
Rustas centrallager
ligger centralt i
förhållande till våra
varuhus för att
undvika onödiga
transporter
Med lastbil: 35 %
fossilfria bränslen i
Rustas distribution till
varuhus
212 varuhus i Sverige,
Norge, Finland och
Tyskland
69 miljoner bek i
våra varuhus och
43 miljoner kunder
Medlemmar
i regionala
insamlingssystem
Värdeskapande Enkelhet i design
Resurseffektivitet
Smarta
förpackningar
Att arbeta
tillsammans
med pålitliga
organisationer för
att fmja sociala
och miljömässiga
aspekter
Nära samarbete med
våra affärspartners
och tydlig uppföljning
av Rustas sociala
och miljömässiga
uppförandekod
(CoC) samt Supplier
Quality Evaluation
(SQE)
Effektiva för-
packnings- och
lastningslösningar
för att minska
klimatpåverkan och
kostnader
Säkra fullastade
transporter till och
frånrt centrallager
Noggrant planerade
försörjning till
våra varhus med
dubbelstaplade
pallar
Inspirera med vårt
erbjudande nära
kundernas hem.
Rustas erbjudande
av volymartiklar
säkerställer
stortdriftsfördelar
Bra
kvalitetsprodukter
till överraskande
ga priser. Vi gör
det enkelt för våra
kunder att förnya
och fylla på hemma
Minskar kontnuerligt
mängden
förpackningsmaterial
för att förenkla för
våra kunder
Klimatavtryck Hög Hög Hög Medel Låg Medel Medel Medel Medel
Nuläge och
nyckeltal:
Öka andelen
produkter som säljs
utan konsument-
förpackning
Besparing av pallar:
12 308
Certifierat trä: 89 %
Mer hållbar bomull:
96 %
Öka andelen
återvunnet material
CoC Social:
81 % “bra” eller högre
CoC miljö:
52 % “bra” eller högre
SQE:
74 % “bra” eller högre
Fyllnadsgrad av
containrar
Energirbrukningen
minskade 5 %
Avfallsgenerering
Hälsa och säkerhet
Fyllnadsgrad på
pallar
Minska
energiförbrukningen
Minska
avfallsgenereringen
Öka kundnöjdheten
Minska andelen
defekta kundreturer
med 15 % årligen
(nuvarande nivå är
0,05 %)
Produktens
hållbarhet
Mindre konsument-
förpackningar
Nedströms
54 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
FN:s Global Compact Index
FN:s Global Compact Index
Rusta är medlem i FN:s Global Compact, där vi följer en FN:s tio principer inom omdena mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, mil och antikorruption. FN:s Global Compact-tabell (nedan) visar vår framdrift
llande dessa tio principer.
UNITED NATIONS GLOBAL
COMPACT (UNGC) PRINCIPER
Sidhänvisning i Rustas
hållbarhetsredovisning för
verksamhetsår 2023/24
MÄNSKLIGATTIGHETER
Princip 1 Stödja och respektera internationella mänskliga
rättigheter inom sfären för företagens inflytande
Hållbarhetsstrategi, sidorna 20-21
Extern uppförandekod, sidorna 44-45
Goda arbetsförhållanden där Rustas produkter
tillverkas, sidan 45
Princip 2 rsäkra att deras egna företag inte är inblandade i
kränkningar av mänskliga rättigheter
Hållbarhetsstrategi, sidorna 20-21
Extern uppförandekod, sidorna 44-45
Goda arbetsförhållanden där Rustas produkter
tillverkas, sidan 45
ARBETSRÄTT
Princip 3 Upprättlla föreningsfrihet och erkänna rätten till
kollektiva förhandlingar
Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar,
sidan 45
Princip 4 Eliminera alla former av tvångsarbete Tvångsarbete, sidan 45
Princip 5 Avskaffa barnarbete Extern uppförandekod, sidorna 44-45
Princip 6 Avskaffa diskriminering vad gäller rekrytering och
arbetsuppgifter
Sysselsättning, lärande och utveckling, sidan 42
MILJÖ
Princip 7 Stödjarsiktighetsprincipen vad gäller miljörisker Globala målen för hållbar utveckling, sidan 19
Hållbarhetsstrategi, sidorna 20-21
Förnybara och certifierade råmaterial,
sidorna 33-34
Produktinnehåll och kemiska ämnen, sidan 35
Klimat, sidorna 28-31
Miljö och biologisk mångfald, sidorna 32-35
Produkter och förpackning, sidorna 36-40
Främja återvinning, sidan 41
Princip 8 Ta initiativ för att srka ett större miljömedvetande Hållbarhetsstrategi, sidorna 20-21
Förnybara och certifierade råmaterial, sidorna 33-
34
Produktinnehåll och kemiska ämnen, sidan 35
Klimat, sidorna 28-31
Produkter och förpackning, sidorna 36-40
Princip 9 Uppmuntra utvecklandet av miljönlig teknik Hållbarhetsstrategi, sidorna 20-21
Miljöutvärdering av leverantörer, sidan 32
Energi och bnsle, sidan 29
ANTIKORRUPTION
Princip 10 Motarbeta alla former av korruption, inklusive
utpressning och mutor
Extern uppförandekod, sidorna 44-45
Tillit, sidan 46
WE SUPPORT
55Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisorns yttrande
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagssmman i Rusta AB (publ), org.nr 556280-2115
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för räkenskapret
2023/2024 på sidorna 14 till 54 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande
om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 22 augusti 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cesar Mo
Auktoriserad revisor
56 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Aktien
Aktien
Den 19 oktober 2023 upptogs aktierna i Rusta till handel på Nasdaq Stockholm.
Utveckling Rusta-aktien sedan börsnoteringen den 19 oktober 2023
Aktien och aktiens utveckling för
räkenskapsåret 2023/24
Rusta börsnoterades till en introduktionskurs på 45,00
SEK per aktie den 19 oktober 2023. Under året ökade
aktiekursen med 68,2 procent till 75,70 SEK per 30 april
2024. Högsta aktiekursen för räkenskapsåret 2023/24 var
89,75 SEK och lägsta aktiekursen var 44,45 SEK. Rustas
totala börsrde uppgick den 30 april 2024 till 11 491
MSEK.
Aktiekapital
Årsstämman i Rusta AB (publ) den 1 september 2023
beslutade att genomföra en aktiesplit (300:1) vilket
resulterat i att varje aktie delats upp i 300 aktier.
Omkning av antal aktier har skett för samtliga
perioder. Per den 30 april 2024 var aktiekapitalet 5 059
760 SEK och antalet utfärdade aktier 151 792 800, med
ett kvotvärde om ca 0,03 SEK per aktie. Det finns endast
ett aktieslag och samtliga aktier har lika rättigheter.
Aktieägare
Antalet aktieägare i Rusta uppgick per den 30 april 2024
till 13 976. De tio största ägarnas andelar motsvarade
motsvarande 88,3 procent av rösterna och kapitalet.
Andelen utndska ägare uppgick till 14,7 procent.
Återköp av aktier
Bolagets innehav av egna aktier uppgick till 267 333 per
den 30 april 2024, motsvarande cirka 0,2 procent av det
totala antalet aktier. Aktier i eget förvar berättigar ej till
utdelning och är ej rösträttsberättigade.
Utdelningspolicy
Rustas målttning är att dela ut 3050 procent av
nettoresultatet för varje räkenskapsår som utdelning,
med beaktande av Rustas finansiella ställning.
Utdelningsförslag
Styrelsen föresr utdelning om 1,15 (0,69) SEK per aktie.
Föreslagen utdelning uppgår till ca 174 MSEK vilket mots-
varar ca 43%.
Information
Vi strävar efter att ge aktiemarknaden tydlig och
aktuell information. Finansiell information lämnas
främst i årsredovisning, bokslutskommuniké samt i tre
delårsrapporter. Inför publicering av rapporterna håller
bolaget en tyst period under cirka 45 dagar. Rustas
årsredovisning distribueras via koncernens webbplats.
På webben finns möjlighet att prenumerera på
finansiella rapporter. Mer information om Rustas aktie,
ägare och analytiker med mera finns på investors.rusta.
95
90
85
80
75
70
65
60
55
50
45
40
19 oktober 2023 30 april 2024
57Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Aktien
10 största ägare per 30 april 2024
Ägare Antal aktier
Kapital och
röster, %
Öngal i Uppsala invest AB 45 356 981 29,8 8 %
Aforber Invest AB 41 064 404 2 7, 0 5 %
Capital Group 12 097 935 7, 9 7 %
Sven-Olof Kulldorf 9 628 500 6,34 %
Fidelity Investments (FMR) 9 205 528 6,06 %
Handelsbanken Fonder 4 198 259 2,77 %
Tredje AP-fonden 3 922 640 2,58 %
Nordnet Pensionsförsäkring 2 983 094 1,97 %
AB Företagsledare Rego 2 969 400 1,96 %
Göran Westerberg 2 587 303 1,70 %
Summa 10 största ägare 134 014 044 88,29 %
Övriga 17 778 756 11,71 %
Totala aktier 151 792 800 100,00%
Landsfördelning
14,7 %
6,4%
85,3% 71,4%
22,3%
Ägartypsfördelning
Sverige
Utländska ägare
Privatpersoner
Fondbolag
Övriga (inkl. aktier i eget förvar)
Mer information om Rustas aktie, ägare och analytiker med mera finns på investors.rusta.com.
Källa: Modular finance
58 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Flerårsjämförelse
Resultat 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Nettoomttning 11 116 10 202 9 490 8 633
Bruttovinst 4 833 4 187 4 012 3 638
EBITA 761 529 821 636
Rörelseresultat, EBIT 753 518 814 628
Resultat före skatt 525 341 671 504
Inkomstskatt –117 –79 56 –103
Årets resultat 408 261 615 401
Nettoomttningstillxt, % 9,0 % 7,5 % 9,9 % 17,0 %
mförbar tillväxt, % 4,6 % 2,5 % 5,1 % 7,0 %
Bruttomarginal, % 43,5 % 41,0 % 42,3 % 42,1 %
EBITA-marginal, % 6,8 % 5,2 % 8,7 % 7,4 %
EBIT-marginal, % 6,8 % 5,1 % 8,6 % 7,3 %
Balansräkning
Tillgångar
Anläggningstillgångar 6 100 5 970 5 018 4 988
Varulager 2 622 2 593 2 815 1 802
Övriga omttningstillgångar 204 109 184 102
Likvida medel 171 182 170 66
Summa tillngar 9 097 8 855 8 187 6 958
Eget kapital och skulder
Eget kapital 1 593 1 275 1 262 989
ngfristiga ränterande skulder 4 760 4 668 3 779 3 548
ngfristiga icke ränterande skulder 167 186 220 200
Kortfristiga ränterande skulder 925 1 234 1 139 916
Övriga kortfristiga skulder 1 652 1 492 1 786 1 306
Summa eget kapital och skulder 9 097 8 855 8 187 6 958
Nettoskuld 5 515 5 720 4 749 4 398
Nettoskuld exkl. IFRS16 –130 255 223 504
Avkastning på eget kapital, % 25,6 % 20,5 % 48,8 % 40,6 %
Soliditet, % 17,5% 14,4 % 15,4 % 14,2 %
Soliditet exkl. IFRS 16, % 46,2% 37,6 % 34,5 % 32,3 %
Data per aktie
Eget kapital per aktie, SEK 10,5 8,4 8,3 6,5
Resultat per aktie före utsdning, SEK 2,7 1,7 4,1 2,7
Utdelning per aktie, SEK 1,15* 0,69 1,00 2,63
Antal aktier 151 793 151 793 151 793 151 793
*Styrelsen föresr en utdelning om 1,15 kronor per aktie till årssmman 20 september 2024
Flersmförelse
59Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verksllande direktören för Rusta AB (publ)
(org.
nr 556280-2115) avger härmed årsredovisning och
koncern
redovisning för räkenskapsåret 2023-05-01–2024-
04-30 .
Verksamheten
Rusta med org.nr 556280–2115 är ett bolag med säte i
Upplands Väsby. Rusta är ett detaljhandelsföretag som
via ett varuhusnätverk samt Onlinehandel marknadsför
och säljer produkter till slutkonsument. Varuhusen drivs
under namnet RUSTA och dotterbolag finns i
Sverige, Norge, Finland och Tyskland. Onlinehandeln finns
i Sverige och Finland. Samtliga varuhus i koncernen är
helägda där verksamhet bedrivs i leasade lokaler. Rusta
erbjuder marknaden ett brett sortiment av funktionella
hem- och fritidsprodukter som ger många människor
mycket för pengarna. Säsongsprodukter och speciellt
framtagna artiklar gör att sortimentet ständigt förnyas i
varuhusen. Inköpen sker i huvudsak genom direktimport
från Asien och Europa eller direkt från tillverkare i
Sverige.
Aktien och ägarförhållanden
Årsstämman i Rusta AB (publ) den 1 september 2023
beslutade att genomföra en aktiesplit (300:1) vilket
resulterat i att varje aktie delats upp i 300 aktier.
Omkning av antal aktier har skett för samtliga
perioder. Per den 30 april 2024 var antalet utfärdade
aktier 151 792 800, med ett kvotvärde om ca 0,03 SEK. Vid
kenskapsårets utgång var Aforber Invest AB och Öngal
i Uppsala Invest AB huvugare av Rusta AB. För mer
information om aktien och ägarstruktur se sid 56.
Dotterbolag
Rusta bedriver verksamhet, via dotterföretag i;
Norge med förljningskontor och 48 varuhus i slutet av
räkenskapsåret. Företaget etablerades under 2014.
Tyskland med försäljningskontor och 10 varuhus i slutet
av räkenskapsåret. Företaget etablerades 2015.
Finland med förljningskontor och 42 varuhus i slutet
av räkenskapret. Dotterbolag i Finland har varit med
i koncernen sedan maj 2018 genom förrvet av
Hong Kong-koncernen.
Kina, via ett inpskontor i Hanzhou. Rusta har haft
verksamhet i olika form i Kina sedan 1994.
Indien, via ett inpskontor. Rusta har haft ansllda i
Indien sedan våren 2013.
Vietnam via ett inköpskontor som öppnades under
2015.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Notering
Den 19 oktober 2023 upptogs aktierna i Rusta till handel
på Nasdaq Stockholm. Se mer information om Rustas
aktie på sid 56.
IT-incidenten
Rustas IT-system drabbades av störningar till följd av en
incident hos hostingleverantören Tietoevry den 20
januari 2024 vilket påverkat koncernen under räken-
skapret 2023/2024. Rustas samtliga varuhus var öppna
som vanligt under IT-incidenten medan Rustas
e-handel och hemsida varit otillgängliga sedan
störningarna inleddes fram till mitten av februari 2024.
Driftstörningarna påverkade Rustas IT-system för
varuförsörjning, vilket har försvårat en effektiv lager-
uppföljning och varupåfyllnad under året i varuhusen.
Det har även varit en begränsad förga att driva
effektiv marknadsföring i avsaknad av hemsida
och fungerande system för kundklubb och samt en
begränsad funktionalitet i kassorna i varuhusen. Totalt
beräknas IT-incidenten ha påverkat räkenskapret
negativt med omkring 120 MSEK i försäljning och 74
MSEK i EBITA. Rusta bedömer att driftsrningarna inte
kommer att leda till några materiella finansiella effekter
för bolaget efter räkenskaprets utgång.
Återp av aktier
Under perioden 20 mars 2024 till 5 april 2024 har Rusta
AB (publ) (Rusta”) återköpt 267 333 egna aktier till
ett totalt belopp av 22 MSEK. Återpen ingår i det
återköpsprogram om maximalt 269 141 aktier som Rusta
offentliggjorde den 19 mars 2024 och är avslutat i och
med de sista köpen den 5 april 2024. Samtliga förvärv
har genomförts på Nasdaq Stockholm av
Carnegie Investment Bank AB (publ) för Rustas räkning.
Efter ovanstående förrv uppgår Rustas innehav av
egna aktier per den 30 april 2024 till 267 333 aktier. Det
totala antalet aktier i Rusta uppgår till 151 792 800.
Syftet med återköpsprogrammet är att uppfylla de
skyldigheter som uppstår med anledning av Rustas
aktiesparprogram (LTIP 2023”), dvs. säkring av leverans
av prestations- och matchningsaktier till deltagarna
samt säkring av kostnader för sociala avgifter som kan
uppkomma inom ramen för LTIP 2023.
Förvaltningsbettelse
Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Förvaltningsberättelse60
Finansiell utveckling
Koncernens nettoomsättning uppgick till 11 116 MSEK
(10 202) för året vilket är en ökning med 9,0 % (7,5 %).
Valutaeffekter har påverkat nettoomsättningen negativt
under året med –0,9 % (1,3 %) vilket beror på en svagare
norsk krona. Koncernens jämförbara försäljning ökade
med 4,6 % (2,5 %) där –0,2 % (–0,3 %) förklaras av valuta-
effekter. Försäljningen har påverkats negativt av
IT-incidenten, se vidare information på sida 59.
Året präglades framför allt av en fortsatt kraftig tillxt
avseende försäljning av heminredning och förbrukning.
Den viktiga julförljningen föll också väl ut. Attraktiva
priser och kampanjer har lockat många nya kunder
till våra varuhus. Minskade fraktkostnader samt en
optimerad prissättning stärker vår bruttomarginal
jämfört mot föregående år. Bruttomarginalen uppgick
till 43,5 % (41,0 %).
Förljningskostnader för året ökade med 383 MSEK vilket
motsvarar en ökning med 11,2 % och administrations-
kostnader har ökat med 58 MSEK som motsvarar en
ökning på 19,5 %. Föndringen består främst av ökade
kostnader till följd av inflation, 11 nya varuhus samt extra
kostnader avseende IT-incidenten. Administrations-
kostnader har även belastats av kostnader i samband
med börsintroduktion (IPO) med 32 MSEK (15). Rörelse-
kostnadernas andel av nettoomsättning har ökat med
1,0 procentenhet till 35,8 % (34,8 %). Ökningen förklaras
helt av tillkommande kostnader avseende IPO,
IT-incident samt bonusreserv till personal vars mots-
varighet inte fanns föreende år. Övriga rörelse-
intäkter och kostnader, netto, uppgår till 73 MSEK (44)
vilket förklaras av positiva effekter av valutakurs-
förändringar samt mottagna el-stöd med 13 MSEK (0).
Justerad EBITA uppgår till 793 MSEK (544). Justeringen
avseende jämförelsestörande poster för året avser
IPO-relaterade kostnader på 32 MSEK (15). Kostnader
till följd av IT-incidenten har ej justerats som jämförel-
sestörande poster. EBITA uppgår till 761 MSEK (529) vilket
motsvarar en ökning med 43,8 %. EBITA-marginalen
uppgår till 6,8 % (5,2 %).
Finansnettot uppgick till –227 MSEK (–178) varav –228
MSEK (–163) avser räntekostnader hänförliga till
leasingskulder. Ökning förklaras främst av fler varuhus
jämfört mot föregående år samt indexjustering. Resultat
före skatt uppgick till 525 MSEK (341). Inkomstskatt för året
uppgick till –117 MSEK (–79) vilket motsvarar en effektiv
skatt på 22,3 % (23,3 %). Årets resultat uppgår till 408 MSEK
(261).
Resultat per aktie efter utsdning uppgick till 2,7 SEK
(1,7).
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten för året
uppgick till 1 396 MSEK (1 007). Året har påverkats positivt
av ett starkare rörelseresultat samt positiv föndring av
rörelsekapitalet. Lagervärdet har ökat marginellt, trots
fler varuhus och ökad förljning. Detta har möjliggjorts
genom ett fokuserat arbete avseende bolagets
kapitalbindning. Rörelseskulderna har ökat vilket främst
förklaras av periodiseringseffekter.
Kassaflöde från investeringsverksamheten för året
uppgick till –166 MSEK (–172 MSEK). Investeringar består av
underhållsinvesteringar i sål varuhus som lager, samt
av investeringar i nya varuhus under året.
Kassaflöde från finansieringsverksamhetenr året
uppgick till –1 238 MSEK (–826) och förklaras fmst av
förändring av checkräkningskrediten där vi i mots-
varande period föregående år nyttjade större andel av
checkräkningskrediten.
Koncernens nettoskuld har minskat under året och
uppgick till 5 515 MSEK (5 720) och Nettoskuld exkl. IFRS
16* uppgick till –130 MSEK (255). Nettoskuld exkl. IFRS 16
i förhållande till EBITDA exkl. IFRS 16 för rullande tolv
månader uppgick till –0,17 (0,46). Checkräkningskrediten
nyttjas med 380 MSEK mindre vid rapportårets utgång
jämfört med föregående år. Outnyttjade krediter
uppgick till 800 MSEK (420).
Koncernens egna kapital uppgick vid årets utgång till 1
593 MSEK (1 275). Soliditeten uppgick till 17,5 % (14,4 %) och
soliditeten exkl. IFRS 16 uppgick till 46,2 % (37,6 %).
Moderbolaget
Rusta AB (publ) är koncernens moderbolag till 8 hegda
koncernbolag. För mer information se not 21.
Moderbolaget är ett detaljhandelsbolag som bedriver
förljning till slutkonsument via varuhus i Sverige och via
Onlinehandel. Moderbolaget består även av koncernens
centrala stabs- och inköpsfunktioner som i segments-
redovisningen allokeras till centrala funktioner.
Moderbolagets omttning uppgick till 9 153 MSEK (8
546) varav 29% (28%) avser försäljning till koncernbolag.
Resultat före skatt uppgick till 314 MSEK (199). Skatt på
årets resultat uppgick till 69 MSEK (42). Årets resultat
uppgick till 245 MSEK (157).
61Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Förvaltningsberättelse
Riskfaktorer
Rustas verksamhet och resultat påverkas av en rad
omvärldsfaktorer. De senare åren har osäkerheten för
den globala ekonomin ökat, såsom störningar i
leverans- och logistikkedjor och ökad volatilitet på
energimarknaden, tillsammans med en högre ränte- och
inflationstakt. Som en konsekvens av detta finns risk för
ytterligare störningar i leverantörskedjorna och ökade
distributionskostnader samt påverkan på
konsumentbeteende. Rusta är främst exponeratr
rörelserelaterade- och finansiella risker. Risker av
rörelsekaraktär utgörs främst av etableringar av nya
varuhus på samtliga marknader, inköp i Asien, sortiment,
konkurrens, logistik, strejker, nyckelpersoner och socialt
ansvar. Finansiella risker utgörs av inflation, råvarukost-
nader, fraktkostnader och valutaexponering. Rusta är
exponerat mot valutakursrisker till följd av att Rusta
köper in produkter i olika valutor och bedriver försäljning
i olika valutor (beroende på geografisk marknad).
Förändringar i valutakurser kan öka kostnaderna för
produkter som köps in fn leverantörer i andra valutor
än kronor och det är inte säkert att Rusta kan, eller
ljer att, föra över alla sådana kostnader på sina
kunder. De mest väsentliga utländska valutorna för
Rusta är amerikansk dollar, euro och norska kronor. Till
ljd av att den svenska kronan är fortsatt svag i värde
mot den amerikanska dollarn, USD, påverkas priserna
för produkter som Rusta köper in i USD. Rusta säkrar
delvis sin valutaexponering mot USD genom att ingå
terminskontrakt. Även om Rusta genomför
valutasäkringstransaktioner kan det inte garanteras att
dessa åtgärder på ett tillfredsställande sätt skyddar
Rustasrelseresultat från effekterna av valutakurs-
fluktuationer. Rustas valutasäkringstransaktioner kan
dessutom minska de fördelar som Rusta annars skulle ha
kunnat uppnå till följd av ogynnsamma fluktuationer i
kursen för svenska kronor i förhållande till USD.
Valutakursfluktuationer skullermed kunna ha en
sentligt negativ inverkan på Rustas verksamhet,
finansiella ställning och rörelseresultat. Se mer kring
Rustas risker och riskhantering på sid 69.
Säsongsvariationer
Rustas verksamhet påverkas av säsongsvariationer. Det
första och tredje kvartalet är generellt sett de starkaste
kvartalen vad gäller försäljning, fmst drivet av
sommar- och julsäsong. Det frde kvartalet är generellt
det svagaste kvartalet försäljning- och resultat-
mässigt. Kassaflödet från den löpande verksamheten
följer säsongsvariation för försäljning. Lageruppbyggnad
sker jämnt under året men är generellt något srre i
andra och fjärde kvartalet. Det tillsammans med att
förljningen är svagare i dessa två kvartal inner
att koncernen nyttjar checkräkningskrediten i högre
utsträckning i de perioderna. Skuldsättningsgraden är
rmed högre inför sommar- och julsäsong och som
lägst efter avslutad julsäsong.
Medarbetare
Medelantalet heltidsanställda per den 30 april 2024
uppgick till 4 844 (4 181), varav 2 954 kvinnor (2 634).
Förväntad framtida utveckling
Generellt är marknadsutvecklingen för samtliga
marknader där Rusta verkar fortsatt osäker, men
senaste månaders utveckling indikerar att hushållen åter
börjar handla med en något högre prislapp.
Det gäller såväl varor som bosder och är ett tecken
på en gryende optmism. Ökningen sker dock fn låga
nier. En viktig förklaring är den påbörjade sänkningen
av styrräntan samt den nedåtgående trenden vad gäller
inflationen. Rusta följer utvecklingen noga och vi
anpassar oss utifrån efterfrågan, samtidigt som vi
tar tillvara på de nya möjligheter som utvecklingen
innebär.gprismarknaden är motståndskraftig och
strukturellt växande sål i tider av ekonomisk osäkerhet
som i högkonjunktur. Nyrekryterade kunder under en
lågkonjunktur har en tendens att fortsätta att handla
på Rusta men då högre upp i prisstegen jämfört mot
tidigare. Med Rustas marknadsposition, erbjudande och
pris, bedöms företaget ha godajligheter till fortsatt
förljningstillväxt och att ta ytterligare marknads-
andelar på samtliga marknader.
Rusta kommer även i fortttningen ge våra kunder
möjligheten att ”rnya och fylla på hemmet till
överraskande låga priser”. Detta genom öppnande av
nya varuhus, kontinuerligarbättringar och utveckling
av Rustas erbjudande och varuhus och med fortsatt
effektiva inköps- och varursörjningsfunktioner.
Koncernen fortsätter att bedriva ett systematiskt och
metodiskt arbete avseende kvalitet och socialt ansvar,
bland annat med tydliga krav på, och uppföljning av,
fastställd uppförandekod och kvalitetskrav.
Hållbarhetsarbete
llbarhet är en integrerad del av Rustas afrsmodell.
Vår verksamhet definieras av resurseffektivitet samt av
att ta ett brett ansvar genom hela vår värdekedja och
62 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Förvaltningsberättelse
i de samhällen vi verkar. Rusta arbetar i enlighet med
FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling. Vi är även
dedikerade att anpassa vår verksamhet och strategier
till FN Global Compacts Tio Principer inom mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Rusta
bedriver ett strukturerat och målbaserat hållbarhets-
arbete. Vi har identifierat och prioriterat fem väsentliga
aspekter som utgör grunden för vårt hållbarhetsarbete.
Se mer information i Rustas hållbarhetsredovisning på
sidorna 14 – 54 samt 73 -75.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Riktlinjer avseende ersättning till ledande befattningsha-
vare framgår av not 12. Inför årsstämman 2024 föress
ett nytt långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram,
LTIP 2024, utöver det befintliga programet, LTIP 2023, som
löper i koncernen. Det föreslås även att konsultarvode
ska kunna betalas till en styrelseledamot förutsatt
att sådana tjänster bidrar till implementeringen av
Rustas affärsstrategi och tillvaratagandet av Rustas
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Sådant
konsultarvode ska vara marknadsmässigt och får
för respektive styrelseledamot aldrig överstiga det
årliga styrelsearvodet. I övrigt föress inga väsentliga
förändringar.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Nytt inköpskontor i Turkiet
I maj 2024 offentligjordes att Rusta öppnar ett nytt
inpskontor i Istanbul i Turkiet. Detta för att ytterligare
stärka kontrollen av inpsaktiviteter i systra Europa
och norra Afrika. Det nya inpskontoret i Istanbul
kommer att förbättra Rustas förmåga att utveckla
befintliga och nya leverantörer för ett stort utbud av
produkter i och runt Turkiet. Det blir ett viktigt komple-
ment till Rustas befintliga inköpskontor i Kina, Indien och
Vietnam. Kontorsöppningen ligger i linje med Rustas
strategi att göra direktinköp fn ett stort antal ledande
leverantörer på den globala marknaden. Rusta har en
integrerad värdekedja med direktinköp fn ett brett
urval av leverantörer, vilket möjliggör låga priser och hög
grad av kontroll genom hela värdekedjan. Den relativa
rheten mellan Turkiet och Rustas huvudsakliga
förljningsmarknader ökar Rustas förga att på ett
effektivt sätt säkra en pålitlig förrjning till våra över
210 varuhus.
Automation
I juni 2024 signerade Rusta ett avtal med
automationsleverantören Vanderlande om en viktig
tillväxtinvestering i Rustas centrallager. Investeringen,
som uppr till närmare 300 MSEK, avser en lösning för
att automatisera fler processer och öka effektiviteten i
lagret. Investeringen tillgodoser ökade volymer av varor
till en lägre kostnad, då automationen möjliggör ökad
effektivitet utan fler arbetsskift. Automationsinvesterin-
gen återbetalas på mindre än 5 år och förväntas ha en
positiv EBITA effekt redan under räkenskapsåret 2026/27.
Tillväxtinvesteringen är också en viktig milstolpe som
skapar kapacitet för ökade volymer i takt med att Rusta
fortsätter att växa.
rslag till vinstdisposition
Moderbolaget
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Till stämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserade vinstmedel 823 719 027
Årets resultat 244 676 891
1 068 395 918
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras
så att aktieägarna utdelas 1,15 kr per aktie;
Totalt 174 254 287
I ny räkning överrs 894 141 631
1 068 395 918
Under räkenskapsåret 2023-05-01–2024-04-30 genom-
fördes utdelningar på totalt 105 MSEK.
Styrelsens yttrande över föreslagen utdelning
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt
kommit till styrelsens kännedom är styrelsens uppfat-
tning följande:
Moderbolagets soliditet uppgår per 30 april 2024 till
53,7 % (47,6) före utdelning och 50,8 % efter beaktande av
den föreslagna utdelningen. Koncernens motsvarande
soliditet per 30 april 2024 uppr till 17,5 % (14,4 %)
före utdelning och 15,9 % efter föreslagen utdelning.
Soliditeten bems att vara fullgod efter utdelning även
beaktat den planerade expansionen.
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen
med hänsyn till befintlig finansiering, den fortsatt
positiva försäljnings och resultatutvecklingen inte
hindrar bolaget, och övriga i koncernen ingående bolag,
från att bedriva sin verksamhet, fn att fullgöra sina
förpliktelser på kort och lång sikt eller från att fortsätta
expansionen med investeringar i nya varuhus.
Beträffande moderföretagets och koncernens resultat
och ställning i övrigt hänvisas till efterljande finansiella
rapporter. Alla belopp uttrycks i miljontal svenska kronor,
r annat ej anges.
63Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Rusta AB (publ), är ett svenskt publikt aktiebolag noterat
på Nasdaq Stockholm. Rusta tillämpar Svensk kod för
bolagsstyrning och lämnar här bolagsstyrningsrapport
för räkenskapret 2023-05-01–2024-04-30.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet
med reglerna i årsredovisningslagen och Svensk kod för
bolagsstyrning (”Koden”). Bolagsstyrningsrapporten har
granskats av bolagets revisor i enlighet med lagstadgad
granskning. En effektiv och tydlig bolagsstyrning bidrar
till att säkerställa förtroendet för Rustas intressegrupper
och ökar även fokus på affärsnytta och aktigarvärde
i företaget. Rustas styrelse och ledning strävar efter
att genom stor öppenhet underlätta för den enskilde
aktieägaren att följa företagets beslutsvägar samt att
tydliggöra var i organisationen ansvar och befogenheter
ligger. Bolagsstyrningen inom Rusta baseras på tillämplig
lagstiftning, Koden, NASDAQ OMX Stockholms regelverk
för emittenter, god sed på aktiemarknaden samt olika
interna riktlinjer. I de fall Rusta har valt att avvika fn
Kodens regler redovisas en motivering under respektive
avsnitt i denna bolagsstyrningsrapport.
Ägarstruktur
Aktiekapitalet i Rusta uppgick vid årets slut till 5 059 760
kr fördelat på 151 792 800 st aktier. Det finns ett aktieslag
och samtliga aktier äger lika rätt till andel i bolagets
tillgångar och vinst. Antalet aktieägare var den 30 april
2024 13 976 st. Största aktigaren per den 30 april 2024
var Ann-Mari Forssell genom bolaget Öngal i Uppsala
Invest AB med 29,88 procent av aktierna. Av det totala
antalet aktier svarade utländska ägare för cirka 15,93
procent. För ytterligare information om aktien och
aktieägare hänvisas till sidorna 56-57 och investors.
rusta.se.
Bolagsstämma
Enligt aktiebolagslagen (2005:551) är bolagsstämman
bolagetsgsta beslutande organ. Vid bolagsstämman
utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckelfrågor, såsom
fastställande av resultat- och balansräkningar, dispo-
sition av bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet
för styrelseledamöter och verksllande direktör, val av
styrelseledamöter och revisor(er) samt om arvode till
styrelseledamöter och revisor(er). Rustas bolagsordning
finns i sin helhet på investors.rusta.se
Årsstämman ska hållas inom sex månader fn
utgången av varje räkenskapsår. Utöver årsstämman
kan även extra bolagsstämmor sammankallas. Enligt
Bolagets bolagsordning sker kallelse till bolagssmma
genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och på
Bolagets webbplats. När kallelse till bolagsstämma har
skett ska information om att kallelse har skett publiceras
i Dagens industri.
Rätt att delta i bolagsstämmor
Aktieägare som vill delta i en bolagsstämma ska dels
vara införda som aktieägare i en utskrift eller annan
framställning av aktieboken avseenderhållandena
sex bankdagar före bolagsstämman, dels anmäla
sin avsikt att delta till Bolaget senast den dag som
anges i kallelsen till bolagssmman. För att få delta i
bolagsstämman måste den som har låtit
rvaltarregistrera sina aktier via en bank eller annan
förvaltare, utöver att anla sin avsikt att delta till
Bolaget, tillfälligt låta rösträttsregistrera sina aktier
fyra bankdagar före bolagsstämman. Aktieägare bör
informera sin förvaltare i god tid före avstämnings-
dagen. Aktieägare kan närvara vid bolagsstämman
personligen eller genom ombud och får ha med sig
gst två biträden.
Årsstämma 2023
Vid årsstämman den 1 september 2023 deltog
aktieägare som representerade cirka 81,77 procent av
aktiekapitalet och rösterna i bolaget. Anders Forsgren
valdes till ordförande för stämman. Vid stämman
fastställdes resultat- och balansräkning samt koncern-
resultat- och koncernbalansräkning. Till ordinarie
styrelseledamöter omvaldes Erik Haegerstrand, Anders
Forsgren, Maria Edsman, Claes Eriksson, Björn Forssell,
Victor Forsgren och Ann-Sofi Danielsson.
Erik Haegerstrand valdes till styrelseordförande.
Beslut togs även avseende val av revisor samt arvode till
revisorn, arvode till styrelsen och principer för erttnin-
gar till VD och andra ledande befattningshavare,
beslut om byte av bolagskategori och ändring av
bolagsordningen, beslut om uppdelning av aktier samt
beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om
förvärv och övertelse av bolagets egna aktier samt
beslut om incitamentsprogram.
64 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Valberedning
Vid årsstämman den 1 september 2023 beslutades att en
valberedning skulle utses inför årssmman 2024 genom
att styrelseordranden ska sammankalla de, per den
dag månad enligt (aktieboken), tre största ägargrup-
perade aktieägarna i bolaget, vilka sedan äger rätt att
utse varsin ledamot till valberedningen. Valberedningen
ska bereda och till bolagsstämman lämna förslag till val
av ordförande vid årsstämma, styrelseordförande och
övriga ledamöter till bolagets styrelse. Valberedningen
anser att Svensk kod för bolagsstyrnings krav på
ngsidighet, bredd och könsfördelning blir till-
fredsställda på ett rimligt sätt genom förslaget. Vidare
ska valberedningen lämna förslag till styrelsearvode
uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter,
arvode för kommittéarbete, val av, i förekommande fall,
och arvode till, revisor samt beslut om principer för hur
valberedning utses. Ingen ersättning utgår till ledamöter
i valberedningen.
Valberedning inför årsstämman 2024 utgörs av Jörgen
Sandström, utsedd av Öngal i Uppsala Invest AB, Jan
Amethier, utsedd av Aforber Invest AB, och Suzanne
Sandler, utsedd av Handelsbanken Fonder. Erik
Haegerstrand, adjungerad i valberedningen i egenskap
av styrelsens ordrande.
Styrelsen och dess arbete
Styrelseledamöter utses normalt av årsstämman för
tiden intill slutet av nästkommande årsstämma. Enligt
Rustas bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre
och högst åtta styrelseledamöter utan suppleanter.
Enligt Koden ska styrelsens ordförande utses av
bolagsstämman.gst en bolagsstämmovald
styrelseledamot får vara en ledande befattningshavare
i Rustas ledning eller i ett dotterföretag. Majoriteten av
de bolagsstämmovalda styrelseledamöterna ska vara
oberoende i förhållande till Bolaget och dess ledande
befattningshavare. Minst två av de styrelseledamöter
som är oberoende i förllande till Bolaget och dess
ledande befattningshavare ska även vara oberoende i
förhållande till Bolagets större aktieägare.
Ansvar och arbete
Styrelsen är bolagets näst högsta beslutsfattande organ
efter bolagsstämman. Styrelsens uppgifter regleras
huvudsakligen i aktiebolagslagen, Bolagets bolag-
sordning och Koden. Styrelsens arbete styrs dessutom
av bolagsstämmans instruktioner och styrelsens
arbetsordning. Styrelsens arbetsordning reglerar
arbetsfördelningen inom styrelsen. Styrelsen antar även
bl.a. instruktioner för styrelsens utskott, en instruktion för
den verkställande direktören och en instruktion för den
finansiella rapporteringen till styrelsen.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ning vilket bl.a. innefattar ett ansvar för upprättande av
övergripande, långsiktiga strategier och mål, budgetar
och afrsplaner, fastställande av riktlinjer för att säk-
erställa att verksamheten är långsiktigt värdeskapande,
granskning och upprättande av räkenskaper, att fatta
beslut i frågor rörande investeringar och avyttringar,
kapitalstruktur och utdelningspolicy, utveckling och
antagande av centrala policyer, tillse att kontrollsystem
finns för uppföljning av att policyer och riktlinjer
efterlevs, tillse att system finns för uppföljning och
kontroll av Bolagets verksamhet och risker, betydande
förändringar i organisationen och verksamheten, utse
verkställande direktör och, i enlighet med riktlinjerna
som antagits av bolagssmman, fastslla arvode och
andra anställningsvillkor för verkställande direktör.
Styrelsens ordförande ansvarar för att styrelsens arbete
bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör sina åligganden.
Styrelsen sammantder enligt ett årligtrutbestämt
schema. Utöver ordinarie styrelsesammanträden kan
ytterligare styrelsesammanträden sammankallas om
styrelseordföranden anser det nödvändigt eller om en
styrelseledamot eller den verkställande direktören begär
det.
Styrelsearbetet 2023/24
Under året har styrelsen sammanträtt 20 gånger.
Ledningsgruppen har redogjort för affärsstrategi
och mål för sina respektive områden. Styrelsen har
behandlat frågor relaterade till strategi, personal och
organisation. Beslut har fattats avseende investeringar
och förvärv. Andra områden som har avhandlats är
koncernens arbete med råvaruförsörjning, riskhantering
samt bolagets strategi för kapitalstruktur och uppning.
65Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsens sammansättning och närvaro under verksamhetsåret
Oberoende i förhållande till
Styrelse- Bolaget och Bolagets
ledamot ledande större
i Bolaget Revisions- befattnings- aktie-
Styrelseledamot Befattning sedan Styrelsen utskott havare ägare
1)
Erik Haegerstrand Ordförande 2022 20/20 6/6 Ja Ja
Anders Forsgren
2)
Styrelseledamot 1986 20/20 Nej Nej
Ann-Sofi Danielsson Styrelseledamot 2022 20/20 6/6 Ja Ja
Björn Forssell Styrelseledamot 2019 20/20 Nej Nej
Claes Eriksson
2)
Styrelseledamot 2009 20/20 Ja Ja
Maria Edsman Styrelseledamot 2016 18/20 6/6 Ja Ja
Victor Forsgren
2)
Styrelseledamot 2022 20/20 Nej Nej
1) Med större aktieägare avses aktigare som direkt eller indirekt kontrollerar tio procent eller mer av aktierna eller rösterna i bolaget
2) Etableringsutskottet har haft 7 möten under året med samtliga medlemmar närvarande på samtliga möten.
r upplysningar om styrelsens ledater, se sid.76-77.
Utvärdering av styrelse
Styrelsens ordförande ansvarar för utvärdering av
styrelsens arbete inklusive enskilda ledamöters insatser.
Utvärderingen fokuserar bland annat på tillgång
och behov av specifik kompetens samt arbetsformer.
Styrelsen gör årligen en intern utvärdering av styrelsens
arbete.
Utrdering av VD
Styrelsen utvärderar fortlöpande VD:s och koncernled-
ningens arbete och kompetens. Detta behandlas minst
en gång per år utan närvaro av representanter från
koncernledningen.
Styrelsens utskott
Etableringsutskott
Styrelsen har inrättat ett etableringsutskott. Etabler-
ingsutskottet består för närvarande av tre medlemmar:
Claes Eriksson (ordförande), Anders Forsgren och Victor
Forsgren.
Etableringsutskottets huvudsakliga uppgifter är att:
(a) i samspel med koncernens etableringsansvariga
bereda etableringsrelaterade frågor och föredra
dessa för styrelsen som är den beslutsfattande nivån.
Etableringsansvariga leder det operationella arbetet
fram till utskottsberedning och rapporterar till den
verkställande direktören,
(b) vara en stödresurs för etableringsansvariga vid
genomförandet av beslutad strategi avseende
varuhusnätverkets utveckling. Utskottet kan därvid
bistå Bolagets etableringsansvariga när det gäller
olika etableringsförslag, förslag stängning eller
flytt, framtagande av nationella riktlinjer och policyer,
(c) följa och ta del av genomförda etableringar inklusive
vid flyttar av befintliga enheter samt hålla styrelsen
informerad om resultat av detta arbete, och
(d) vara stöd för etableringsansvariga i strategiarbete
syftande till successiv omförhandling av befintliga
avtal.
Ersättningsutskottet
Styrelsen har inte etablerat ett ersättningsutskott. Det
är i sllet styrelsen i sin helhet som fullgör de uppgifter
som åligger ett ersättningsutskott.
Vad gäller ersättningsfrågor är det styrelsens uppgift att:
(a) bereda beslut i frågorrande ersättningsprinciper,
ersättningar och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare,
(b) övervaka och utvärdera program för rörlig erttning
till ledande befattningshavare, och
(c) övervaka och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare som
årsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer.
66 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Ersättning till styrelsens ledamöter
Nedanstående tabell redovisar de ersättningar som har betalats till styrelseledamöterna
under räkenskapsåret 2023/24.
(MSEK) n/styrelse- rlig Övriga Pensions-
Ledamot arvode* ersättning** förmånerrmåner Summa
Erik Haegerstrand (ordförande) 1,1 1,1
Anders Forsgren 0,5 – – – 0,5
Ann-Sofi Danielsson 0,6 – – – 0,6
Björn Forssell 0,5 – – – 0,5
Claes Eriksson 0,5 – – – 0,5
Maria Edsman 0,5 – – – 0,5
Victor Forsgren*** 0,5 – – – 0,5
Summa 4,1 – – – 4,1
* avser fast ersättning
** inkluderar kostnader för LTIP
*** Victor Forsgren är även anställd i Rusta AB (publ) och har utöver styrelsearvode erhållit lön från Rusta AB (publ). Upplysning om annan ersättning utöver
styrelsearvode sker i not 37.
Årsstämman som hölls den 1 september 2023 beslutade
att styrelsearvode för tiden intill slutet av årssmman
2024 ska utgå enligt följande:
• 1 000 000 kronor ska utgå till styrelsens ordförande,
450 000 kronor ska utgå till var och en av de övriga
styrelseledamöterna,
100 000 kronor ska utgå till ordranden i revisions-
utskottet,
60 000 kronor ska utgå till var och en av de övriga
ledamöterna i revisionsutskottet,
80 000 kronor ska utgå till ordföranden i etablerings-
utskottet, och
40 000 kronor ska utgå till var och en av de övriga
ledamöterna i etableringsutskottet.
Därutöver beslutade årsstämman som hölls den 1
september 2023 att arvode för utskottsarbete för tiden
efter årssmman 2022 fram till årsstämman 2023 ska
utgå med 60 000 kronor till revisionsutskottets ledamot
Maria Edsman, 57 000 kronor till etableringsutskottets
ordförande Claes Eriksson, 40 000 kronor till
etableringsutskottets ledamot Anders Forsgren och 40
000 kronor till etableringsutskottets ledamot Victor
Forsgren.
Revisionsutskottet
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott. Enligt
aktiebolagslagen får revisionsutskottets ledamöter inte
vara anställda av bolaget och minst en ledamot måste
ha redovisnings- eller revisionskompetens. Majoriteten
av revisionsutskottets ledamöter ska vara oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledande befattning-
shavare. Minst en av revisionsutskottets ledamöter
som är oberoende i förllande till bolaget och dess
ledande befattningshavare ska även vara oberoende i
förhållande till Bolagets större aktieägare.
Revisionsutskottet besr för närvarande av tre
ledamöter: Ann-Sofi Danielsson (ordförande), Erik
Haegerstrand och Maria Edsman.
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att:
(a) övervaka koncernens finansiella rapportering
samt lämna rekommendationer och förslag för att
säkerställa rapporteringens tillförlitlighet,
(b) med avseende på den finansiella rapporteringen,
övervaka effektiviteten i koncernens interna kontroll,
internrevision och riskhantering,
(c) lla sig informerat om revisionen av koncernens
årsredovisning och koncernredovisning samt, i
förekommande fall, om slutsatserna av Revisors-
inspektionens kvalitetskontroll,
(d) informera styrelsen om resultatet av revisionen och
på vilket sätt revisionen bidrog till den finansiella
rapporteringens tillförlitlighet samt om vilken funktion
utskottet har haft,
(e) granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet och, i samband med det, särskilt
uppmärksamma om revisorn tillhandahåller andra
tjänster än revision, och
(f) biträda vid upprättandet av förslag till bolagssm-
mans beslut om val av revisor/revisorer.
67Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Verkställande direktör och övriga ledande
befattningshavare
Den verkställande direktören är underordnad styrelsen
och ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar. Arbetsfördelningen
mellan styrelsen och den verkställande direktören
framgår av styrelsens arbetsordning och instruktionen
r den verkställande direktören.
Den verkställande direktören ansvararr att styrelsen
erhåller information och nödvändigt beslutsunderlag.
Den verkställande direktören leder de ledande befat-
tningshavarnas arbete och fattar beslut efter samråd
med de ledande befattningshavarna.
Den verkställande direktören är även föredragande
vid styrelsesammanträden och ska tillse att styrelse-
ledamöterna regelbundet erhåller den information som
krävs för att följa bolagets och koncernens finansiella
ställning, resultat, likviditet och utveckling.
Den verksllande direktören och de övriga ledande
befattningshavarna presenteras närmare på sidorna
76-79.
Ersättning till ledande befattningshavare
Nedanstående tabell presenterar de ersättningar som
har betalats till de ledande befattningshavarna under
räkenskapsåret 2023/24.
(MSEK) rlig Övriga Pensions-
Ledande befattningshavare Lön* ersättning** förmåner förmåner Summa
Verksllande direktör 5,6 4,0 0,2 1,3 11,0
Övriga ledande befattnings-
havare (åtta personer) 13,8 1,5 0,5 4,7 20,5
Summa 19,3 5,5 0,6 6,0 31,5
* avser fast ersättning inkl semestertillägg
** inkluderar kostnader för LTIP
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Följande riktlinjer omfattar medlemmar i bolagets
ledning. Med bolagets ledning avses bolagets
styrelseledamöter, verkställande direktör, vice verk-
ställande direkr (om tillämpligt) och övriga ledande
befattningshavare
1
. Efter att riktlinjerna har antagits av
bolagsstämman ska dessa tillämpas på ersättningar
som avtalas samt på förändringar i redan avtalade
ersättningar. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
Rustas långsiktiga vision är att göra Rusta till den
ledande och mest betrodda lågprisdetaljhandlaren
i Europa. Rustas långsiktiga vision är centrerad kring
vad Rusta kan erbjuda sina kunder och Rusta avser att
uppnå sin långsiktiga vision genom en kombination av
bl.a. att skydda och stärka sin lågprisposition genom att
erbjuda sina kunder de lägsta priserna på jämförbara
produkter och samtidigt säkerställa en attraktiv och
behaglig shoppingupplevelse, bygga förtroende
bland sina kunder genom att fokusera på kvalitet och
llbarhet i optimeringen av sitt produktsortiment samt
att expandera sitt varuhusnätverk på ett kontrollerat
och lönsamt sätt.
En framgångsrik implementering av bolagets långsiktiga
vision och strategi förutsätter att bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade ledande befattningshavare,
vilketjliggörs genom dessa riktlinjer.
Erttningar som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta
till att främja bolagets affärsstrategi, hållbarhet och
långsiktiga intressen.
Ersättningskomponenter och andra villkor
Totalerttningen ska vara marknadsssig och
r bestå av följande komponenter: fast kontantlön,
rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner. Utöver vad som fastslls i riktlinjerna kan
bolagsstämman besluta om exempelvis aktie- eller
aktiekursrelaterade ersättningar.
1
Bolagets ledande befattningshavare innefattar per dagen för dessa riktlinjer, utöver den verksllande direktören, Chief Financial Officer,
Chief Sales Officer, Chief Marketing Officer, Chief Range Officer, Chief Supply Chain Officer, Chief Business Development Officer, Chief
Purchasing Officer och Chief HR Officer.
68 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Rörlig kontanterttning får uppgå till högst 100 procent
av den fasta kontantlönen för den verkställande direk-
tören och högst 50 procent av den fasta kontantlönen
för övriga ledande befattningshavare.
Bolagsledningens pensionsvillkor ska vara marknads-
ssiga i förhållande till vad som gäller för mots-
varande befattningshavare på den marknad respektive
befattningshavare är verksam och bör baseras på
avgiftsbestämda pensionslösningar eller följa allmän
pensionsplan, i Sverige tillämplig ITP-plan. Om inte
annat följer av tillämplig lag eller tvingande kollekti-
vavtalsbestämmelser ska pensionsförmåner uppgå till
gst 35 procent av respektive ledande befattningsha-
vares bruttolön och rörlig kontanterttning ska inte
vara pensionsgrundande.
Andra förmåner får innefatta t.ex. friskvård, sjukvårds-
försäkring och bilförmåner. Premier och andra kostnader
av sådana förner får sammanlagt uppgå till högst 5
procent av den fasta kontantlönen för den verkställande
direktören och högst 10 procent av den fasta kontant-
nen för övriga ledande befattningshavare.
Upphörande av anställning
Uppsägningstidr den verkställande direktören ska
vara högst 12 månader för det fall bolaget säger upp
anställningen och högst 6 månader för det fall den
verkställande direktören säger upp anställningen.
Utöver ersättning utbetald under den tillämpliga
uppsägningstiden ska eventuellt avgångsvederlag för
den verksllande direktören inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontantlönen för 12 månader.
Uppsägningstid för övriga ledande befattningshavare
ska vara högst 6 månader
2
.
Kriterier för utbetalning avrlig
kontantersättning
rlig kontantersättning ska belöna uppfyllandet av
förutbestämda och mätbara kriterier som främjar
bolagets afrsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive bolagets hållbarhetspolicy.
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontanterttning avslutas sker en
utfallsbedömning. Styrelsen, eller ersättningsutskottet
för det fall styrelsen inrättar ett sådant utskott, ansvarar
r denna bedömningr den verkställande direktörens
utfall medan den verkställande direktören ansvarar för
utfallsbedömningen för övriga medlemmar i bolagsled-
ningen.
Möjlighet att återkva rörlig kontantersättning följer av
för var tid gällande programs villkor.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
erttningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för
bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt erttningens ökning och ökningstakt över tid
har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid
utrderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, utvärdera
och tillämpa riktlinjerna
Styrelsen ska upprätta ett förslag till nya riktlinjer
åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslag till
beslut vid årssmman. Riktlinjerna ska gälla till dess att
nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Styrelsen, eller ersättningsutskottet för det fall
styrelsen inrättar ett sådant utskott, ska vidare följa
och utvärdera program för rörliga erttningar för
bolagets ledning och tilmpningen av riktlinjerna
sett till erttningsnivåer och strukturer. Vid styrelsens
behandling av, och beslut i, ersättningsrelaterade frågor
rvarar inte medlemmar ur bolagsledningen i den mån
de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis om det i ett enskilt fall finns särskilda sl
för det och ett avsteg är nödndigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
eller för att säkerslla bolagets ekonomiska bärkraft.
Extern revisor
Årsstämman utser revisor i bolaget årligen. Vid årsstäm-
man 16 september 2020 utsågs Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB, nedan kallad PwC, till bolagets revisor för
tiden intill slutet av årsstämman 2024. Cesar Moré är
huvudansvarig revisor sedan 2021. Rusta har utöver
2
Per dagen för dessa riktlinjer har en ledande befattningshavare, utöver den verkställande direktören, en uppsägningstid om 12 månader för det fall
bolaget säger upp anställningen och 6 månader för det fall den ledande befattningshavaren säger upp ansllningen.
69Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
revisionsuppdraget konsulterat PwC inom skatteområdet
och olika redovisningsfrågor. PwC är skyldiga att pröva
sitt oberoende inför beslut att vid sidan om sitt
revisionsuppdrag även genomföra fristående rådgivning
åt koncernen. Uppgifter om arvode till revisionsbolaget
framr av not 10. Enligt koden ska bolagets styrelse tillse
att antingen halvårs- eller niomånadersrapporten
översiktligt granskas av revisor. Rustas revisor har
genomrt en översiktlig granskning av halvårsrapporten.
Internrevision
Koncernen har en enkel juridisk och operativ struktur
samt utarbetade styr- och internkontrollsystem.
Styrelsen (tillika revisionsutskottet) följer upp koncernens
bedömning av den interna kontrollen bland annat
genom kontakter med bolagets revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovanstående valt att inte ha en
särskild internrevision. Frågan om att inrätta en särskild
internrevisionsfunktion prövas årligen.
Riskbedömning och risker
Rusta har upprättat ett riskhanteringssystem som
innebär att Rusta ska genomföra en årlig riskidenti-
fierings- och riskbedömningsprocess. Baserat på denna
process identifieras och kategoriseras risker inom
följande fem områden:
• strategiska risker,
• operationella risker,
• efterlevnadsrisker,
• finansiella risker, och
• rapporteringsrisker.
Ändamålet med riskhanteringssystemet är att identifiera
och utvärdera de mest väsentliga riskerna som påverkar
Rustas verksamhet. Identifierade risker adresseras baserat
på tre olika kriterier: påverkan, sannolikhet och effektivitet
i riskhanteringen. Varje enskild risk tilldelas en s.k. riskägare
som är ansvarig för att övervaka och begnsa risken.
Identifierade risker rapporteras årligen av den
verkställande direktören till revisionsutskottet och
styrelsen.
En riskbedömning avseende den finansiella
rapporteringen ska dessutom genomföras årligen.
Bemningen ska baseras på Bolagets resultat- och
balansräkning med beaktande av alla finansiella poster
med ytterligare detaljer för varje enskild finansiell post.
Bedömningen omfattar en utvärdering av väsentlighet,
transaktionsvolym, komplexitet och bedrägeririsk, vilket
resulterar i riskvärden för varje post i de finansiella
rapporterna som ska används som grund för att
fastställa de viktigaste delprocesserna inom processen
r den finansiella rapporteringen, inklusive deras
risknivåer. Identifierade risker med avseende på finansiell
rapportering rapporteras årligen av CFO till
revisionsutskottet och styrelsen.
Riskanalys
Påverkan
Sannolikhet
Väsentlig 5
Hög 4
Medel 3
Låg 2
Begränsad 1
# Risk
A Säsongsvariationer
B Konkurrenter
C Köpbeteende
D Geopolitiska riskter
E Marknadsföring
F Inköp
G Logistik
H Medarbetare
I IT-risker
J Varumärke
K Regulatoriska risker
L Oegentligheter
M Valutor
N Kreditrisk
O Inflation
P Värdering av anläggningstillgångar
Q Fel i de finansiella rapporterna
R Klimat – hållbarhetsrisk
S Miljö och mångfald – hållbarhetsrisk
T Produkter – hållbarhetsrisk
U Sociala förhållanden och mänskliga
rättigheter – hållbarhetsrisk
V Ersättning och arbetstid –
hållbarhetsrisk
X Hälsa och säkerhet – Rustas
medarbetare – hållbarhetsrisk
Y Rustas medarbetare
Z Mutor och korruption – hållbarhetsrisk
1
Nästan
osannolikt
2
Ej troligt
3
Ganska
troligt
4
Troligt
5
Sannolikt
Y
X
S
U
C
Q
G
H
P
I
D
M
R
E O
T
J
Z
L
F
A
B
K
N
V
70 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Strategiska risker
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Säsongs-
varia-
tioner
Risk för felbedömning av inp av varor i förllande till
rsäljning (kombination av för mycket varor i lager och
minskad försäljning) vilket är svårt att övervaka givet en
ng ledtid i leveranskedjan samt en säsongsberoende
verksamhet. Detta kan leda till såväl kreditrisk som minskad
lönsamhet.
Rusta har ett brett produktsortiment
och en kampanjdriven affär.
Etablerade processer platsr
budget och prognos på produkt-/
kategorini. Rusta utformar sina
marknadsföringskampanjer baserat
på säsongsperiod för att vara
attraktivt för kunder året runt.
3 3
Konkur-
renter
Betydligt större utländsk konkurrent går in på en eller flera
av Rustas försäljningsmarknader, vilket drastiskt ökar
konkurrenstrycket och negativt påverkar Rustas förmåga att
vinstmål med bibehållen priskonkurrenskraft.
Rusta har ett brett produktsortiment
rdelat på fyra olika
försäljningsmarknader vilket ökar
konkurrenskraft. Hög andel egna
rkesvaror, inp direkt från
leverantörer och fokus på höga
volymer fördelat på få stock keeping
unit (SKU:er) bidrar till Rustas
priskonkurrenskraft.
3 3
Köpbete-
ende
Risk förrändringar i konsumenternas köpbeteende
på grund av t.ex. nya hållbarhetspreferenser, inflation,
lågkonjunktur, pandemi etc. orsakar minskad försäljning.
Rusta har en afrsmodell med
brett produktsortiment som sprider
risken. Direkt inköp från leverantörer
ger en god kontroll på pristtning.
Geografisk spridning av varuhus samt
fler försäljningskanaler med en hög
andel kampanjmarknadsföring vilket
ger flexibilitet att agera på plötsliga
förändringar i marknadslandskapet.
3 2
Geo-
politiska
risker
Risk för uppkomsten av geopolitiska kriser (t.ex. politiska
kriser, krig, pandemi etc.) som kan leda till t.ex. dyrare köp av
varor, påtvingaderändringar i köpbeteende som leder till
minskad försäljning, förlust av personal mm.
Rustas afrsmodell med ett brett
produktsortiment och arbete med
kampanjer medför en god förmåga
att anpassa sig till föndringar.
Koncernen har en aktiv nyhetver-
vakning för att säkerställa tillräcklig
lyhördhet.
3 5
Mark-
nads-
föring
Risk för ptsliga och oväntade förändringar av marknads-
ringslandskapet på en eller flera av Rustas försäljning-
smarknader, vilket väsentligt påverkar Rustas förmåga att
nå kunder med trafikdrivande kampanjmarknadsföring
Koncernen övervakar kontinuerligt
marknadsförhållanden genom sina
leverantörskontakter. Rusta övergår
gradvis till en mer digital marknads-
föringsmix genom uppbyggnad och
vidareutveckling av Club Rusta.
4 3
71Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Inköp Rusta köper ca 40 procent av produkterna från Asien, där
merparten kommer från Kina. Att vara starkt beroende
av leverantörer i Asien kan vid en geopolitisk kris leda till
störningar i leveranskedjan och orsaka brist på lönsamma
produkter samt ökad risk för brister i socialt ansvarstagande
i värdekedjan.
Rustas produktinköpsstrategi fokuserar på att utveckla och
upprätthålla långsiktiga relationer med sina leverantörer
och på att öka ordervolymerna hos de leverantörer
som används för att på så sätt minska antalet mindre
leverantörer. Ett starkt beroende av leverantörer kan orsaka
brist på produkter och/eller srigheter att ersätta specifika
produkter i tid vid t.ex. leverantörskonkurs, bedrägeri-
situationer etc.
Rusta har etablerade inköpskontor
flera geografiska marknader i
syfte att minska beroendet av en
marknad eller av ett fåtal lever-
antörer. Inköpskontoren som finns
etablerade i Kina, Indien, Vietnam och
nu även Turkiet syftar till att sprida
den geografiska risken och även
differentiera leverantörsrisken. Genom
den lokala närvaron upprätthålls en
etablerad process för att noggrant
kontrollera leverantörer innan man
ingår inköpsavtal.
2 3
Logistik Rusta har ett centrallager i Norrping som fungerar som
det centrala navet för distribution och leverans av Rustas
produkter. Hit kommer produkter fn leverantörer i Europa
och Asien som sedan distribueras till Rustas samtliga
varuhus fördelat på dess fyra försäljningsmarknader.
Det finns risk för avbrott i logistikkedjan till följd av bland
annat systemfel i automatiserade system, bnder,
vattenskador samt naturkatastrofer, eller om varulagret
och/eller utrustningen i centrallagret. Det finns även risk för
störning i förrjningskedjan på grund av t.ex. problem i
kinesiska hamnar, blockering i Suezkanalen eller strejker och
störningar i Norrköpings, Göteborgs och Hamburgs hamnar.
Detta kan leda till förseningar i leveranser av varor samt
gre fraktkostnader. Om ovan skulle inträffa skulle detta
kunna leda till en negativ inverkan på Rustas likviditet och
lönsamhet.
Centrallagret är fördelat på t
fysiska byggnader och fem celler.
Det finns bland annat sprinkler,
brandrum och larm installerat. Det
sker även kontinuerligt arbete för att
öka effektiviteten och driftkerhet
centrallagret samt underhåll och
översyn av befintliga säkerhetslösnin-
gar.
Koncernen har en etablerad process
och handlingsplan för oväntade och
planerade avbrott genom
försörjningskedjan samt en fullgod
egendoms- och avbrottsförsäkring.
2 3
Medar-
betare
Rustas operationella framng är beroende av koncern-
ledningens och andra nyckelmedarbetares erfarenhet
och expertis. Koncernens verksamhet är säsongsbetonad
och deltidsanställda utgör en betydande andel, därtill
är personalomsättning inom detaljhandel generellt hög,
vilket kan medföra risk i förgan att rekrytera lämpliga
deltidsansllda för att möta Rustas behov.
Risk för att förlora nyckelkompetens, arbetsskador orsakad
av t.ex. rån i varuhus, arbetsplatsolyckor eller förekomst av
hot och våld på arbetsplatsen samt strejk etc kan medföra
negativ inverkan Rustas finansiella ställning.
Rusta arbetar aktivt för att vara
en attraktiv arbetsgivare med god
företagskultur och som erbjuder en
säker arbetsmil med fastställda
regler för arbetsmiln. Det finns eta-
blerade arbetssätt för att motverka
potentiella risker för medarbetare och
en krishanteringsgrupp.
2 3
IT-risker Rusta annder flera IT-system i olika delar av sin verksam-
het. Ontade problem med hårdvara, såsom dator- och
tverkskomponenter, kan uppstå till följd av exempelvis
tillverkningsfel, olyckor, slitage och överbelastning samt
cyberattacker, dataintrång och andra former av sabotage.
Problem kan även uppstå till följd av planerade åtgärder,
såsom uppgraderingar och underhåll, vilka kan vara svåra
att genomra eftersom Rustas verksamhet kräver att dess
IT-system fungerar kontinuerligt året runt och oavsett tid på
dygnet.
Koncernen har styrande dokument
och policies för IT-miljö och
IT-säkerheter. Rusta utför regelbundna
tester av kritiska IT-system och har
en etablerad process för att hantera
eventuella driftstörningar. Rusta
strävar efter att bygga in redundans
i sina IT-system för att minska risken
r att brister i enskilda komponenter
får mer omfattande konsekvenser för
hela IT-infrastrukturen.
3 4
Var-
umärke
Rustas varurke och förtroende kan påverkas negativt
av bland annat bristande produktkvalitet och undermåliga
rutiner i varuhusen.
Risk för både generell PR-kris samt att nyhetsmedia granskar
och rapporterar särskilt kring lågprishandelssegmentet
i förhållande till hållarbarhetsarbete vilket kan leda till
negativ inverkan varumärket.
Koncernen har ett etablerat
arbetssätt både centralt för
inköpsorganisationen, centrallager
och varuhus, samt på respektive
inköpsmarknad för att kontrollera
produktkvalitet. Rusta har tydliga
rutiner för hantering av eventuell
negativ exponering i media.
4 2
72 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Efterlevnadsrisker
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Regula-
toriska
risker
Risk för överträdelse av nya och befintliga lagar och regler
vilket kan leda till böter och påverkan på bolagets rykte.
Rusta följer utveckligen av latstiftning,
regelverk och andra externa krav
för marknader där bolaget är
verksamhet. Koncernen harrdelat
ut ansvaret att övervaka förändring
inom respektiva organisatoriskt
område och har en etablerad process
r att anspassa verksamheten efter
väsentliga regulatoriska förändringar.
1 3
Oegent-
ligheter
Det finns en inneboende risk för att medarbetare ber
oegentligheter, bland annat stöld i varuhusen, kick-back
avtal i Asien vilket kan leda till finansiella förluster samt
verkan på bolagets rykte
Styrdokument och interna kontroller
fö att motverka möjligheter för
interna oegetligheter, bland annat
policies för segregation of duties
samt four-eyed principle.
5 1
Finansiella och rapporteringsrisker
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Valutor Risken för att fluktuationer i valutakurser pressar EBIT nedåt.
Inkluderar SEK mot andra valutor (främst USD) vilket leder till
gre kostnader för inp av varor, men även NOK och EUR
för landsspecifika försäljningsmarginaler.
Koncernen har en kontinuerlig
övervakning av valutafluktuationer
och eventuellt behov att öka priserna
samt en marknadsorganisation som
hanterar prissättning på alla Rustas
försäljningsmarknader.
Rusta terminssäkrar i USD och
tillämpar säkringsredovisning för
dessa. Att Rusta finns marknader
med tre olika försäljningsvalutor
bidrar till en naturlig valutasäkring.
4 4
Kreditrisk Risken att inte ha tillcklig kredittäckning på grund av t.ex.
inte har säkrats eller avsaknad av kontroller relaterade till
kassaflöde etc., vilket kan leda till finansiell instabilitet.
Koncernen har en process för att ta
fram likviditetsprognoser och det sker
en kontinuerlig uppföljning av dessa
samt en regelbunden övervakning
avseende kreditrisk för de banker som
Rusta har kredit hos, vilket är fördelat
mellan två banker för att minimera
risken.
1 3
Inflation Risk för att Rusta inte anpassar sig optimalt och tillckligt
snabbt till en ptslig ökning av inflationen på sina inköps-
eller försäljningsmarknader, vilket skulle påverka dess
lågprisposition, marginal eller båda negativt.
Kontinuerligt utvärdera behovet av
att justera priserna för att säkerslla
tillräckligt bruttomarginalbidrag utan
att förlora lågprisuppfattning och
marknadsposition.
4 3
Värde-
ring av
anlägg-
ningstill-
gångar
Risk att koncernen gör felaktiga värderingar av sina
väsentliga anläggningstillgångar vilket kan resultera i
nedskrivningar.
Rusta har en fungerande modell som
stöd för ledningen i värdering av
väsentliga tillgångar. Årlig ned-
skrivningsprövning sker för goodwill
och nedskrivningsprövning sker vid
behov för tillgångar som skrivs av
linjärt över nyttjandeperioden.
2 4
Fel i de
finan-
siella
rapport-
erna
Risk för felaktigheter i den finansiella rapporteringen och
tillhörande interna kontroller som orsakar bristande kvalitet
och att finansiella rapporter inte offentliggörs i tid. Detta
kan leda till ekonomisk förlust, negativ varumärkesuppfat-
tning och/eller juridiska påföljder.
Koncernen har styrande dokument
och policies på plats samt ett
implementerat ramverk för intern
kontroll med kontinuerlig uppföljning
vilket minimerar risken för fel i de
finansiella rapporterande.
1 3
73Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Hållbarhetsrisker
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Möjlighet
Klimat
Klimat -
Värdekedja
och egen
verksam-
het
Växthusgaser som släpps ut fn
r verksamhet kan bidra till att
den globala uppvärmningen
överstiger +1,5 grader
Celsius-målet. Vilket i sin tur
leder till mer extremt väder
(översvämningar, åskväder och
torka), höjning av havsnin och
potentiell brist på vissa råvaror.
Detta påverkar även Rustas egen
verksamhet. Marknadsförskjutnin-
gar och föndrade konsument-
beteenden som en konsekvens
av den globala uppvärmningen
kan komma att ske oftare och
snabbare i framtiden.
r vi inte kan ta bort det helt
och hållet väljer vi produkt- och
förpackningsmaterial noggrant och
ökar andelen förnybara, återvunna
och/eller certifierade material.
Vår ambition är att bli klimatneu-
trala GHG scope 1 och 2 2030 och
scope 3 2045 (dvs före Parisavtalets
l 2050).
Vi ökar kontinuerligt vår användning
av förnybar energi och bnslen.
En del av Rustas klimatrelaterade
arbete är inriktat på anpassning till
klimatförändringar och vi forttter
vår kartläggning inom detta
område.
4 4 Genom att
erbjuda ett hållbart
sortiment till ett lågt
pris kan vi stödja
utvecklingen av en
mer hållbar livsstil.
Genom att vara en
detaljhandels-
kedja med brett
sortiment kan vi följa
marknadstrenderna
och anpassa vårt
sortiment därefter.
Mil och biologisk mångfald
Miljö &
biologisk
mångfald-
Värdekedja
och egen
verksam-
het
Vår största påverkan på miljön
och den biologiska mångfalden
kommer från råvaran och produk-
tionen av våra produkter. Rustas
ambition är att minimera den
negativa miljöpåverkan från vår
verksamhet, erbjuda högkvalitativa
produkter till våra kunder samtidigt
som vi minskar föroreningar av
luft, vatten och mark. I linje med
vår hållbarhetspolicy uppdaterar
vi regelbundetra kemikaliekrav
gentemot våra leverantörer/
fabriker. Genom att inte anpassa
sig till lagkrav på miljöomdet kan
vårt varumärke skadas allvarligt.
Vi satsar hårt på produktutveckling
av ett unikt Rusta-sortiment. Vi
undviker eller minimerar använd-
ningen av överfdigt material
r det är möjligt. I linje med vår
hållbarhetspolicy uppdaterar vi
regelbundetra kemikaliekrav
gentemot våra leverantörer. Vi
använder XRF-skannrar i fabriker,
inköpskontor och centrallagret-
för att säkerställa laguppfyllelse.
Framöver behöver vi kartlägga vår
påverkan ytterligare när det gäller
verkan på biologisk mångfald och
användning av vatten.
2 2 Att arbeta proaktivt
med miljörisker
kan ge betydande
möjligheter att driva
innovation på Rusta.
Genom att vara det
goda och hållbara
alternativet inom
lågprishandeln kan
vi attrahera kunder
och potentiella
medarbetare.
Produkter och förpackning
Produkter -
Värdekedja
Det finns en risk att Rusta spper
ut produkter med dålig hållbarhet
på marknaden. Oavsett återvunnet,
förnybart eller certifierat material
leder kort produktlivslängd alltid till
dålig hållbarhet.
Nya lagar och myndighetskrav
gällande produkters hållbarhet
och förbjudna ämnen kan påverka
produktutveckling och försäljning.
Genom att erbjuda minst tre års
garanti alla produkter (exklusive
produkter av förbrukningskaraktär)
säkerställs en grundläggande
hållbarhet.
Att investera i kemikaliekompetens
på sål huvudkontor som
inköpskontor kommer att förbättra
våra förebyggande kemikalie-
ambitioner.
5 3 Onlineförsäljning på
alla våra marknader
kommer att möjlig-
ra ett effektivare
och bredare utbud
av reservdelar till
våra kunder.
Att själva utveckla
fler produkter ger oss
möjlighet att ställa
rätt krav från början.
74 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Risk Beskrivning Riskhantering
Sanno-
likhet
Påver-
kan
Möjlighet
Socialt ansvar
Sociala
förhål-
landen och
mänskliga
rättigheter
- Värde-
kedja
I vissa länder som Rusta köper
varor från finns det ökade risker
r kränkningar av mänskliga
rättigheter, inklusive barn-,
tvångs- eller tngsarbete, dåliga
arbetsförhållanden, begränsningar
i föreningsfriheten och diskrimin-
ering. Relationer med leverantörer
som inte följer internationellt
accepterade etiska, sociala och
miljömässiga standarder utgör en
möjlig risk för Rustas verksamhet.
Rustas Externa Code of Conduct,
som omfattar och tar hänsyn till
nskliga rättigheter, är vårt
primära verktyg för att kontinuerligt
och outtröttligt arbeta i linje med
nationella och internationella lagar
och standarder..
2 2 När Rusta främjar
och strävar efter
förbättrade sociala
villkor och mänskliga
rättigheter i de
länder där dessa
är underutvecklade
kan vi säkra säkrare
arbetsplatser och
stärka marknaderna
där vi köper in våra
varor.
Ersättnin-
gar och
arbetstider
- Värde-
kedja
Generellt ser vi att de stora
förbättringsområdena i Asienr
övertidsarbete, övertidsersättning
och brister i betalningen av
sociala avgifter. De huvudsakliga
områden som avslöjas där vi ser de
största behoven av förbättringar
är övertidsarbete som överstiger
de lokala bestämmelserna,
övertidsersättning som inte
betalas enligt lagstadgad nivå och
sociala skatter som inte täcker alla
arbetare i fabrikerna.
Rusta kver alltid förbättringar
med tydligt definierade tidslinjerr
de specifika fynden. Rusta kver
att alla arbetare ska ersättas i
enlighet med gällande lagstiftning.
Generellt sett kommer vi i framtiden
i större utsträckning att peka på och
implementera affärskonsekvenserna
av underlåtenhet att korrigera
och förbättra samt genomföra
mer regelbundna och kompletta
revisioner på plats i de aktuella
fabrikerna. I vissa fall kommer även
antalet oanmälda besök att utökas
r att säkerslla kontinuitet i
enlighet med Rusta CoC Basic.
2 2 När Rusta främjar
och strävar efter
förbättringar
gällande ersättning
och arbetstid i de
länder där dessa
oftare avviker, kan
vi bidra till bättre
levnadsvillkor för
arbetarna och deras
familjer.
kerhet
och hälsa
för Rustas
medarbe-
tare - Egen
verksam-
het
Ohälsa är en utmaning
r individen sål som för
retaget. Olyckor eller tillbud
på arbetsplatsen på grund av
bristande säkerhetsåtgärder
skadar medarbetare och kan
verka Rustas produktivitet och
arbetsgivarvarumärke negativt.
Rusta inser risken att allvarliga
sjukdomar och pandemier kan
orsaka avbrott i verksamheten och
påverka våra medarbetares hälsa
negativt.
Rusta bedriver förebyggande hälso-
och säkerhetsarbete på alla våra
enheter. Vi erbjuder utbildningar,
e-lärande och utbildningar om
arbetsmiljö och ergonomi samt
arbetsplatssäkerhet.
Under 2023/24 har vi implementerat
ett IA-rapporteringssystem
r incidenter på jobbet i vårt
distributionscenter.
1 1 Att arbeta aktivt
r att fmja säkra
och hälsosamma
arbetsförhållanden
kommer att
säkerställa friska och
glada medarbetare.
Det stärker också
Rustas varumärke
som en attraktiv
arbetsgivare.
Rustas
medarbe-
tare - Egen
verksam-
het
Rusta ska ha tillgång till och
attrahera duktiga och motiverade
medarbetare och säkra tillgången
på kompetenta chefer för att
uppnå uppsatta strategiska och
operativa mål.
På Rusta ges alla lika möjligheter
och rättigheter. Vi vet att olikheter
ger möjligheter, och vi letar alltid
efter medarbetare som trivs i
en inkluderande och ständigt
föränderlig miljö.
Kompetenskartläggningen
tillsammans med vår övergripande
HR-planering bidrar till att säkra
tillgången till personer med rätt
kompetens och attityd. En förståelse
r Rustas kärnvärden är väsentlig.
Rekrytering kan vara både extern
och intern. Ersättningar och
förmåner är marknadsanpassade
och kopplade till verksamhetens
prioriteringar. Rusta strävar efter
att upprätthålla goda relationer
med de olika fackföreningar som
finns representerade bland våra
medarbetare.
1 1 Att vara progressiv
som arbetsgivare
och kommunicera
vår hållbarhet-
sagenda stärker
r position som en
attraktiv arbetsgiv-
are. Med dynamiska,
spännande roller
och möjligheter på
den internationella
marknaden kommer
att gynna våra
medarbetare och
attrahera duktiga
och motiverade
Rusta-anställda.
75Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Bolagsstyrningsrapport
Tillit
Motver-
kande av
korruption
- Värde-
kedja
och egen
verksamhet
Rusta har en global värdekedja
som inkluderar upphandling från
länder med varierande risknivåer.
Potentiella risker inkluderar till
exempel att äventyra mänskliga
rättigheter eller arbetsrättigheter,
risker för hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen och orsaka mil-
jöskador. Om Rustas medarbetare
eller leverantörer skulle ägna sig åt
oetiskt beteende kan det orsaka
skada för Rustas varumärke
Rusta har en nolltolerans för
korruption och mutor.
Alla tjänstemän ska underteckna
den etiska policyn årligen.
En e-learning om vår interna
uppförandekod.
Rustas uppförandekod och
etiska riktlinjer gäller för alla våra
leverantörer och inköpsavtal. Alla
leverantörer ska underteckna Rustas
etiska policy eller motsvarande.
5 2 Tillsammans med
våra branschkollegor
marknaden kan
Rusta bidra till att
forma marknaden
och ha en positiv
inverkan för att
minska korruptionen.
Intern kontroll
Rusta har upprättat ett internkontrollsystem som omfat-
tar Rustas lednings-, kärn- och stödprocesser i syfte att
kerslla att Rustas verksamhet bedrivs på ett korrekt
och effektivt sätt, att lagar och föreskrifter efterlevs och
att den finansiella rapporteringen är korrekt, tillförlitlig
och i enlighet med tillämpliga lagar och föreskrifter.
Den interna kontrollen baseras på arbets- och
ansvarsfördelning mellan styrelsen, styrelseutskotten,
den verksllande direktören, CFO:n och övriga ledande
befattningshavare genom exempelvis styrelsens
arbetsordning, instruktionerr styrelseutskotten, den
verkställande direktören och den finansiella rapporterin-
gen samt Koncernens riktlinjer, rutiner, instruktioner och
uppförandekod. Efterlevnaden av dessa följs upp och
utvärderas kontinuerligt av ansvariga personer.
Kontrollaktiviteter
Baserat den riskidentifiering och de riskbedömningar
som utförts ska ett ramverk för intern kontroll utformas
som omfattar riskerna i tillämpliga fall, med fokus
på risker hänförliga till felaktigheter i den finansiella
rapporteringen. Den interna kontrollen ska utformas
som krav för att beskriva den miniminivå av åtgärder
som förväntas för att upprätta ett effektivt internt
kontrollsystem för de olika nyckelprocesserna. Implemen-
teringen av den interna kontrollen utvärderas årligen
genom en självutvärdering och resultatet av utvärderin-
gen dokumenteras, inklusive förslag på åtgärder för att
begränsa kvarstående brister inklusive en konsekvensan-
alys av kvarstående brister för att säkerslla att sådana
brister inte medr oacceptabla risker för väsentliga
felaktigheter i den finansiella rapporteringen eller andra
oacceptabla risker hänförliga till Rustas verksamhet.
Dokumentationen och resultaten rapporteras årligen av
CFO till revisionsutskottet och styrelsen.
Informations- och insiderpolicy
Bolagets styrelse har antagit en informations- och
insiderpolicy som styr hantering och kommunikation
av insiderinformation samt annan intern och extern
information.
Syftet med policyn är att säkerställa en hög kvalitet på
de intern och extern information samt efterlevnad
av lagar och föreskrifter. Rusta har därutöver etablerat
rutiner för hantering av information och begränsningar
för spridning av insiderinformation, bl.a. genom att
upprättande av en insiderkommitté som är ansvarig
för hantering av insiderinformation och andra frågor
relaterade till insiderinformation. Insiderkommittén består
av den verksllande direktören, CFO och IR-ansvarig.
Rustas grundläggande princip i fråga om kommunika-
tion är att tillhandalla korrekt, relevant, tydlig och
tillförlitlig information till alla relevanta intressenter.
Dessutom ska denna kommunikation kännetecknas av
proaktivitet, noggrannhet och öppenhet.
Policydokument
Rusta har ett antal policyer för koncernens verksamhet
och dess medarbetare. Följande är exempel dessa
policies; uppförandekod, bolagsstyrningsdokument och
ekonomihandbok med flera.
Uppföljning
Styrelsen ochretagsledningen erhållerpande infor-
mation om koncernens resultat, finansiella ställning och
utveckling av verksamheten. Rapporteringen innehåller
även analytisk uppföljning, trenduppföljningar och
benchmarking av rörelsesegment och ner på varuhusnivå.
Ekonomifunktionen har samma rutiner och krav på doku-
mentation vid varje månadsbokslut. Styrelsen utvärderar
kontinuerligt den information som företagsledningen
lämnar och utvärderar löpande efterlevnaden av de
kontrollaktiviteter som utförs inom koncernen. Arbetet
innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder
vidtasrande eventuella brister och förslag till åtgärder
som kan ha framkommit vid den externa revisionen.
Dessutom utför respektive ledningsfunktion en årlig
självskattning av varje formellt implementerad kontrolls
effektivitet inom sitt område. Uppföljning och återkop-
pling kring eventuella avvikelser som uppkommer i är
en central del i arbetet med interna kontroller då detta
är ett effektivt sätt för koncernen att säkerställa att fel
korrigeras och att kontrollen stärks ytterligare.
76 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Styrelsen
Styrelsen
Erik Haegerstrand
Styrelseordförande
Styrelseordförande sedan 2022
dd: 1959
Huvudsaklig utbildning:
Civilekonomexamen,
Stockholms universitet
Andra väsentliga uppdrag:
VD och styrelseordrande i
Bonnier Group AB, inklusive
flera styrelseuppdrag inom Bonnierkoncernen
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta: Flera lednings- och
styrelseuppdrag inom Bonnierkoncernen
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning:
Oberoende irhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare och bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: 11 000 aktier
Anders Forsgren
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 1986
dd: 1952
Huvudsaklig utbildning:
Kandidatexamen i
företagsekonomi och
forskningsstudier i
marknadsföring och
distribution, Uppsala
universitet
Andra väsentliga uppdrag: VD och styrelseledamot i
Fasetten AB och Fasetten Holding AB. Styrelseledamot i
Aforber AB, Aforber Förvaltning AB, Aforber Invest AB och
Business Challenge AB.
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta: Universitetslektor
i Företagsekonomi vid Uppsala Universitet, Business
controller på H&M och Finansanalytiker på 4:e AP-fonden
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning: Inte
oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare eller bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: Ägare av Aforber Invest AB som äger
41 064 404 aktier
Ann-Sofi Danielsson
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2022
dd: 1959
Huvudsaklig utbildning:
Civilekonomexamen,
Uppsala universitet
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot och
ordförande i revisionsutskottet
i Pandox Aktiebolag (publ) och Vasakronan AB (publ)
Styrelseledamot i Building Automation Nordic AB
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta: CFO i Bonava AB
(publ), CFO i NCC AB (publ)
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning:
Oberoende irhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare och bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: 0 aktier
Björn Forssell
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2019
dd: 1976
Huvudsaklig utbildning: MBA,
International Business, Temple
University, Philadelphia, USA
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseordförande i Sareq
AB, Scandienergy Hong Kong
Limited, Öngal Förvaltning AB
och Öngal i Uppsala invest AB. VD och styrelseledamot i
Panartis AB och Scandienergy AB
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta:
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning: Inte
oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare eller bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: Delägare i Öngal i Uppsala Invest AB som
äger 45 356 981 aktier samt eget innehav av 588 aktier
77Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Styrelsen
Claes Eriksson
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2009
dd: 1951
Huvudsaklig utbildning: Sju
års utbildning inomrsvaret
Andra väsentliga uppdrag:
Styrelseledamot i Cerix AB och
IMD Arkitektur AB
Arbetslivserfarenhet utanför
Rusta: 4 år som förljningschef i Rusta AB.
20 års erfarenhet fn ledande befattningar inom IKEA,
ICA, Intersport, MQ, Coop Norden m.m.
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning:
Oberoende irhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare och bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: 2 477 290 aktier
Maria Edsman
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2016
dd: 1968
Huvudsaklig utbildning:
Civilekonomexamen,
Handelshögskolan i Stockholm
Andra väsentliga uppdrag:
VD i Bokusgruppen AB (publ),
Styrelseledamot
Volati AB (publ)
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta: VD i Polarn O. Pyret
och Brothers, managementkonsult på McKinsey&Co
samt olika ledande befattningar i konsumentföretag.
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning:
Oberoende irhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare och bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: 10 766 aktier
Victor Forsgren
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2022
dd: 1988
Huvudsaklig utbildning:
Kandidatexamen, Business
& Economics, masterexa-
men, Finance & Accounting
samt CEMS masterexamen,
International Management,
Handelshögskolan i Stockholm
Andra väsentliga uppdrag: Styrelseledamot Aforber
Invest AB. Styrelsesuppleant i Fasetten AB och Fasetten
Holding AB
Arbetslivserfarenhet utanför Rusta: Inköpskoordinator,
Nordic Trading (HK) Co., LTD., Kina
Oberoende enligt svensk kod för bolagsstyrning: Inte
oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare eller bolagets större aktieägare
Aktieinnehav: 666 aktier
78 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Koncernledning
Koncernledning
Göran Westerberg
VD
Verkställande direktör sedan
2012
dd: 1971
Huvudsaklig utbildning:
Civilekonomexamen,
Stockholms universitet och
EMBA, INSEAD i Frankrike och
Singapore
Andra väsentliga uppdrag: Styrelseledamot i Eleiko
Group AB
Tidigare erfarenhet: Olika roller för IKEA, bl.a. Region-
schef South Asia, Regional Manager South Asia. COO
Nobia
Aktieinnehav: 2 587 303 aktier
Aktieinnehav: 11 382 teckningsoptioner av serie 2020:1
Sofie Malmunger
CFO
Chief Financial Officer sedan
2022
dd: 1979
Huvudsaklig utbildning:
Civilekonomexamen,
Handelshögskolan i Stockholm
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet:
Controller och Ekonomichef i RNB Retail and Brands.
Managementkonsult och revisor i KPMG
Aktieinnehav: 47 948 aktier
Jozef Khasho
Chief Sales Officer
Chief Sales Officer sedan 2018
dd: 1983
Huvudsaklig utbildning:
Ekonomie kandidatexamen
i företagsekonomi och
masterexamen i Human
Resource Development and
Labour Relations, Uppsala
universitet. Business Strategy for HR Leaders, INSEAD
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet: HR specialist, RNB Retail and
Brands
Aktieinnehav: 207 003 aktier
Linda Estenthal
Chief Marketing Officer
Chief Marketing Officer sedan
2017
dd: 1975
Huvudsaklig utbildning: Civ-
ilekonomexamen, Stockholms
universitet
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet: Head of
Marketing, Citycon
Aktieinnehav: 42 385 aktier
Annica Nystm
Chief Range Officer
Chief Range Officer sedan
2022
Born: 1985
Huvudsaklig utbildning:
Internationell inköpare,
Stockholms Internationella
Handelsskola
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet Säljare, IKEA
Aktieinnehav: 31 260 aktier
79Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Koncernledning
Anna Bergstedt
Chief Supply Chain Officer
Chief Supply Chain Officer
sedan 2020
dd: 1974
Huvudsaklig utbildning: Kan-
didatexamen i logistik, Gävle
Högskola
Andra väsentliga uppdrag: –
Tidigare erfarenhet: Supply
Chain Manager, Ericsson och Unilever
Aktieinnehav: 24 505 aktier
Per Wennerström
Chief Business Development
Officer
Chief Business Development
Officer sedan 2019
dd: 1980
Huvudsaklig utbildning:
Masterexamen i teknisk fysik,
Kungliga Tekniskagskolan
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet: Business
Development Manager i Nobia. Managementkonsult i
BearingPoint
Aktieinnehav: 28 875 aktier
Viswakumar
Ananthakrishnan
Chief Purchasing Officer
CPO sedan 2023
dd: 1966
Huvudsaklig utbildning:
Ingenrsexamen vid Indian
Institute of Technology och
masterexamen i företagse-
konomi vid Indian Institute of
Management-Bangalore, Indien
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet: Olika ledande roller globalt i IKEA.
Managementkonsult och styrelseledamot i Termino C
8600 AB. Ledningskonsult i Eleiko Aktiebolag
Aktieinnehav: 20 631 aktier
Annika Holm Sundstm
Chief HR Officer
Chief HR Officer sedan 2019
dd: 1967
Huvudsaklig utbildning:
Personalchefsprogrammet,
Mgruppen
Andra väsentliga uppdrag:
Tidigare erfarenhet: HR-roller
i LG, Fujitsu och Pfizer. Head
of Staffing Finansdeparte-
mentet
Aktieinnehav: 21 327 aktier
80 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Koncernens
resultaträkning
Koncernens
rapport över
totalresultat
MSEK
Not
2023-05-012024-04-30
2022-05-012023-04-30
Årets resultat
40 8
261
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen
Omkning av utländska dotterföretag
9
36
Kassafdessäkringar, netto efter skatt
27
6 0
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
36
97
Summa totalresultat
445
1 6 5
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
445
165
Innehav utan besmmande inflytande
81Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Koncernens
rapport över
finansiell ställning
MSEK
Not
2024-04-30
2023-04-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade utgifter för utveckling av programvaror
18
79
62
Varumärken
19
0
8
Goodwill
19
118
113
Summa immateriella anläggningstillgångar
19 6
183
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgångar
11
5 237
5 115
Inventarier, verktyg och installationer
20
458
473
Summa materiella anläggningstillgångar
5 695
5 588
Finansiella tillgångar
Övriga finansiella tillgångar
0
0
Summa finansiella tillgångar
0
0
Uppskjutna skattefordringar
29
20 9
199
Summa anläggningstillngar
6 100
5 970
Omsättningstillgångar
Varulager
22
2 622
2 593
Kundfordringar
23
16
27
Övriga kortfristiga fordringar
24
49
40
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
25
140
4 2
Likvida medel
171
182
Summa omttningstillgångar
2 997
2 885
SUMMA TILLGÅNGAR
9 097
8 855
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
26
5
5
Övrigt tillskjutet kapital
27
1
1
Reserver
28
1 7
54
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
1 605
1 323
Summa eget kapital hänförligt till moderretagets aktieägare
1 593
1 275
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
29
131
115
Skulder till kreditinstitut
31
20
51
Leasingskuld
11
4 740
4 616
Övriga långfristiga skulder
4
36
70
Summa långfristiga skulder
4 927
4 853
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
31
20
3 8 6
Leasingskuld
11
905
848
Leveranrsskulder
72 4
6 35
Aktuella skatteskulder
23
16
Avsättningar
32
23
22
Övriga kortfristiga skulder
33
204
189
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
34
678
6 3 0
Summa kortfristiga skulder
2 577
2 727
Summa skulder
7 504
7 580
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
9 097
8 855
82 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Koncernens rapport
över förändringar
i eget kapital
Balanserade
Övrigt vinstmedel Summa
tillskjutet inklusive årets eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
resultat
kapital
Ingående balans per 1 maj 2022
5
1
43
1 213
1 262
Årets resultat
261
261
Övrigt totalresultat
97
97
Summa totalresultat
97
261
165
Utdelning till aktieägare
152
152
Summa transaktioner med aktieägare
152
152
Utgående balans per 30 april 2023
5
1
5 4
1 323
1 275
Ingående balans per 1 maj 2023
5
1
54
1 323
1 275
Årets resultat
408
408
Övrigt totalresultat
36
36
Summa totalresultat
36
40 8
4 45
Utdelning till aktieägare
10 5
10 5
Aktiesparprogram
1
1
Återp av egna aktier
22
22
Summa transaktioner med aktieägare
126
126
Utgående balans per 30 april 2024
5
1
17
1 605
1 593
83Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Koncernens
rapport över
kassaflöden
MSEK
Not
2023-05-012024-04-30
2022-05-012023-04-30
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
753
5 18
Justeringar för poster som inte inr i kassaflödet:
Avskrivningar
11, 17, 18, 21
941
8 37
Utrangeringar / avyttringar
1
1
Övrigt
8
Avsättningar
33
2
1
Erhållen ränta
13
13
1
Erlagd ränta
14
2 41
17 9
Betald inkomstskatt
111
140
Kassaflöde från den löpande verksamheten
re förändringar i rörelsekapitalet
1 358
1 048
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital
Minskning (+)/ökning (–) av varulager
9
2 3 5
Minskning (+)/ökning (–) av rörelsefordringar
7 6
68
Minskning (–)/ökning (+) av rörelseskulder
1 23
344
Nettoförändring avrelsekapital
38
4 1
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 396
1 007
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
18, 19
3 5
1 2
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
20
13 0
161
Kassaflöde från investeringsverksamheten
166
172
Finansieringsverksamheten
Nettoförändring checkräkningskredit
380
180
Amortering lån
18
215
Amortering leasingskulder
71 2
63 8
Utdelning till aktieägare
10 5
152
Återp av egna aktier
22
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
35
1 238
826
Årets kassaflöde
7
9
Likvida medel vid årets början
182
1 70
Kursdifferens i likvida medel
4
4
Likvida medel vid årets slut
171
182
84 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Moderbolagets
resultaträkning
MSEK Not 2023-05-012024-04-30 2022-05-012023-04-30
Nettoomsättning 5 9 153 8 546
Kostnad för sålda varor –5 971 –5 767
Bruttovinst 3 182 2 780
Förljningskostnader –2 555 –2 311
Administrationskostnader –324270
Övriga rörelseintäkter 6 202 212
Övriga rörelsekostnader
7 –129 –165
Rörelseresultat 8–12 377 246
Finansiella poster
Finansiella intäkter 13 22 5
Finansiella kostnader
14 –34 –23
Resultat efter finansiella poster 365 228
Bokslutsdispositioner 15 –51 –29
Resultat före skatt 314 199
Skatt på årets resultat 1669 42
Årets resultat 245 157
Moderbolagets
rapport över
totalresultat
MSEK Not 2023-05-012024-04-30 2022-05-012023-04-30
Årets resultat 245 157
Övrigt totalresultat
Poster som kommer att återras över Resultatkningen
Kassaflödessäkringar 27 –60
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 27 –60
Summa totalresultat 271 97
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 271 97
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0
85Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Moderbolagets
balansräkning
MSEK Not 2024-04-30 2023-04-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade utgifter för utveckling av programvaror
18 74 56
Summa immateriella anläggningstillgångar 74 56
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 20 247 257
Summa materiella anläggningstillgångar 247 257
Finansiella tillgångar
Andelar i koncernföretag
21 77 77
Uppskjutna skattefordringar
29 1 3
Summa finansiella tillgångar 78 80
Summa anläggningstillgångar 399 397
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
22
Varor på väg 241 107
Varulager 1 778 1 928
Summa varulager 2 019 2 035
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
23 13 16
Fordringar hos koncernföretag 174 150
Aktuella skattefordringar 15 26
Övriga kortfristiga fordringar
24 40 32
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
25 175 118
Summa kortfristiga fordringar 417 342
Kassa och bank 65 106
Summa omttningstillgångar 2 501 2 483
SUMMA TILLGÅNGAR 2 900 2 880
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital
26 5 5
Reservfond 1 1
6 6
Fritt eget kapital
Balanserad vinst eller förlust 824 766
Årets vinst 245 157
1 068 923
Summa eget kapital 1 074 929
Obeskattade reserver
30 609 558
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld 4
4 0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
31 0 294
Leveranrsskulder 614 524
Aktuell skatteskuld 0
Avsättningar
32 23 22
Övriga kortfristiga skulder
33 67 61
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
34 508 489
1 213 1 390
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 900 2 877
86 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Moderbolagets rapport
över förändringar
i eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Balanserad vinst Årets Summa eget
MSEK Aktiekapital Reservfond eller förlust resultat kapital
Ingående balans per 1 maj 2022 5 1 323 653 982
Överring av föregående års resultat 653 653 0
Årets resultat 157 157
Övrigt totalresultat 60 60
Summa totalresultat 592 –496 97
Fusion dotterbolag 2 2
Utdelning till aktieägare –152 –152
Summa övrigt tillskjutet kapital –149 0 –149
Utgående balans per 30 april 2023 5 1 766 157 929
Ingående balans per 1 maj 2023 5 1 766 157 929
Överring av föregående års resultat 157 –157 0
Årets resultat 245 245
Övrigt totalresultat 27 27
Summa totalresultat 0 0 184 88 271
Utdelning till aktieägare –105 –105
Aktiesparprogram 1 1
Återp av egna aktier –22 –22
Summa övrigt tillskjutet kapital 126 126
Utgående balans per 30 april 2024 5 1 824 245 1 074
87Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Moderbolagets
rapport över
kassaflöden
MSEK Not 2023-05-012024-04-30 2022-05-012023-04-30
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 353 246
Justeringar för poster som inte inr i kassaflödet:
Avskrivningar
8, 9 97 92
Utrangeringar 1 1
Avsättningar 2 1
Erhållen ränta
13 –22 5
Erlagd ränta
14 34 –23
Betald inkomstskatt 58 –94
Kassaflöde från den löpande verksamheten 407 228
före förändringar i rörelsekapitalet
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital
Minskning (+)/ökning (–) av varulager 16 305
Minskning (+)/ökning (–) av kundfordringar 3 7
Minskning (+)/ökning (–) av övriga kortfristiga fordringar –69 69
Minskning (–)/ökning (+) av leverantörsskulder 84 –70
Minskning (–)/ökning (+) av övriga kortfristiga skulder 46 –254
Kassaflöde från den löpande verksamheten 485 272
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
18 –37 –11
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
20 –69 –69
Investeringar i dotterföretag
21 0 –158
Kassaflöde från investeringsverksamheten –106 –238
Finansieringsverksamheten
Amortering lån 0 –200
Förändring checkräkningskredit 294 193
Utdelning –105 –152
Återp av aktier –22
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 421 –159
Årets kassaflöde –41 32
Likvida medel vid årets början 106 74
Likvida medel vid årets slut 65 106
88 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter
Not 1 Allmän information
Rusta AB (publ) med organisationsnummer 556280-2115 är ett
svenskt aktiebolag registrerat på Nasdaq börsen i Stockholm.
Rusta AB (publ) är moderbolag i koncernen med säte i Upplands
Väsby i Sverige. Adressen till huvudkontoret är Kanalgen 12, 194
05 Upplands Väsby. Rusta är ett detaljhandelsföretag som via ett
varuhusnät samt onlinehandel marknadsför och säljer produkter
till slutkonsument. Varuhusen drivs under namnet RUSTA och finns
i Sverige, Norge, Finland och Tyskland. Per 2024-04-30 fanns 212
varuhus. Samtliga varuhus i koncernen är hegda där verksamhet
bedrivs i leasade lokaler. Onlinehandeln finns i Sverige och Finland.
Rusta erbjuder marknaden ett brett sortiment av funktionella
hem- och fritidsprodukter som ger många människor mycket för
pengarna. Säsongsartiklar och speciellt framtagna artiklar gör att
sortimentet ständigt förnyas i varuhusen. Inköpen sker i huvudsak
genom direktimport från Asien och Europa eller direkt från till-
verkare i Sverige. Koncernen består per 2024-04-30 av Baforber
AB med dotter bolaget Bruksbo KB, Rusta Retail AS i Norge, Rusta
Retail GmbH i Tyskland, Rusta Retail Finland Oy med dotterbolagen
Rusta Group Oy och Rusta Suomi Oy, Rusta Transportation GmbH
i Tyskland, representationskontor i Vietnam och Kina samt via ett
liaison office i Indien.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godnts av
styrelsen den 22 augusti 2024. Koncernens respektive moderbo-
lagets resultat- och balansräkning kommer att bli föremål för
fastsllelse på årssmman den 20 september 2024.
Not 2 Väsentliga redovisningsprinciper
Denna rapport inneller Rustas koncernredovisning och har
upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner samt IFRS (International Financial
Reporting Standards) och tolkningar från IFRS Interpretations
Committee (IFRS IC) sådana de antagits av EU. Moderbolagets
funktionella valuta är svenska kronor, vilket också är koncernens
rapporteringsvaluta. Samtliga belopp är angivna i MSEK om inte
annat anges. I årsredovisningen har värdering av poster skett till
anskaffningsvärde förutom för vissa finansiella instrument där
värdering skett till verkligt värde. Moderbolaget upprättar sin
redovisning enligt Årsredovisningslagen och RFR 2, Redovisning
för juridiska personer. Att upprätta rapporter i överenssmmelse
med IFRS kräver användning av en del viktiga uppskattningar för
redovisningsändal. Vidare kvs att ledningen gör vissa bem-
ningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De
omden som innefattar en hög grad av bedömning, som är kom-
plexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar
är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not 3.
De väsentliga redovisningsprinciperna som tillämpats när
denna koncernredovisning upprättats anges nedan.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
De nya standarder, ändringar eller tolkningar som ska tilmpas för
första gången för räkenskapsår som börjar 1 maj 2023 bems inte
ha någon väsentlig inverkan koncernens finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Rusta AB (publ) och
de företag över vilka moderbolaget har bestämmande inflytande
(dotterbolag). Bestämmande inflytande innebär att koncernen
kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till
rörlig avkastning fn sitt innehav i företaget och har möjlighet att
verka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då
det bestämmande inflytandet upphör.
Redovisningsprinciperna för dotterretag har vid behov juste-
rats för att överensstämma med koncernens redovisningsprinciper.
Alla koncerninterna transaktioner, mellanhavanden samt orealise-
rade vinster och förluster hänförliga till koncerninterna transaktio-
ner har eliminerats vid upprättandet av koncernredovisningen.
Segmentsrapportering
Segment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är
koncernens verkställande direktör vilken ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av segmentens resultat. Enligt den interna
rapporteringen redovisas hela kostnaden för hyra av lokaler som
en rörelsekostnad vilket skiljer sig fn den externa redovisningen
r räntedelen inr i finansnettot. Denna skillnad framgår av
avsmningen i not 5 under rubriken ”Koncernjusteringar avseende
IFRS16. Rustas verksamhet är uppdelad i tre segment: Sverige,
Norge och Övriga marknader. I Övriga marknader ingår Finland,
Tyskland och Online. För respektive segment rapporteras intäkter
och de kostnader som kan hänföras till den specifika marknaden.
Segmentsuppdelningen bygger på Rustas etableringsgrad på
respektive marknad. Sverige och Norge är för Rusta mogna och
etablerade marknader med historisk stark och god lönsamhet
och som Rusta har god kunskap om. Verksamheten i Finland och
Tyskland samt Online samlas under det gemensamma segmentet
Övriga marknader. På Övriga marknader arbetar Rusta fortfa-
rande delvis i projektform då det är förhållandevis nya marknader
men där lönsamheten väntas öka på sikt i takt med att medveten-
heten om marknaden ökar.
Rörelseförvärv
relseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden.
Köpeskillingen förrelseförvärvet värderas till verkligt värde vid
förvärvstidpunkten, vilket beknas som summan av de verkliga
värdena per förvärvstidpunkt för erlagda tillgångar, uppkomna
eller övertagna skulder samt emitterade egetkapitalandelar i
utbyte mot kontroll över den förvärvade rörelsen. Förvärvsrelate-
rade kostnader redovisas i resultaträkningen när de uppkommer.
De identifierbara förvärvade tillgångarna och övertagna skul-
derna samt eventualtillgångarna redovisas till verkligt värde per
förvärvsdagen.
Vid rörelserrv där summan av köpeskillingen överstiger
verkligt värde vid förvärvstidpunkten på identifierbara förvärvade
nettotillgångar redovisas skillnaden som goodwill i rapporten över
finansiell ställning.
89Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Intäkter
Varuförsäljning
Koncernens försäljning består i huvudsak av kassaförljning i
Rustas egna varuhus men även av förljning online.
Intäkt, värderad till försäljningspris exklusive mervärdesskatt
minskat med eventuella rabatter, redovisas när kontroll över sålda
varor övergår till kunden, vilket för varuhusförsäljningen sker när
kunden betalat varan i kassan. För onlineförsäljning redovisas
försäljningen när varan lämnat vårt centrallager.
Koncernen tillämpar öppet köp, vilket innebär att kunden kan
återmna överförd vara. Förväntad effekt av returer redovisas
genom att intäkterna initialt reduceras med förväntad återbetal-
ning, som beknas utifn historiska data, och en återbetalnings-
skuld. Rätten att återfå varan redovisas som en tillgång motsva-
rande lagervärdet, minskat med förntade avgifter för att åter
varan om tilmpligt. Koncernens lojalitetsprogram, ”Club Rusta”,
erbjuder medlemmarna öppet köp i 360 dagar vilket beaktas vid
bekning av reserv för öppet köp. Vid köp av presentkort redovi-
sas hela beloppet som en övrig kortfristig skuld och redovisas som
en intäkt först när presentkortet nyttjas i varuhus, alternativt när
dess giltighet gått ut .
nteinkter
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning
av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som gör att
nurdet av alla framtida in- och utbetalningar under räntebind-
ningstiden blir lika med det redovisade värdet av fordran.
Leasingavtal
r ett avtal ins bedömer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Koncernen redovisar en nyttjandettstillng och en
leasingskuld vid leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderätts-
tillgången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av
leasingskuldens initiala värde med tilgg för leasingavgifter som
betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella initiala
direkta utgifter. Nyttjandettstillngen skrivs av linjärt från inled-
ningsdatumet till det tidigare av slutet av tillngens nyttjandepe-
riod och leasingperiodens slut, vilket i normalfallet för koncernen är
leasingperiodens slut. Nyttjanderättstillgångar nedskrivningsprö-
vas enligt samma principer som materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar, se separata principer längre ner.
Leasingskulden – som delas upp i långfristig och kortfristig del –
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under
den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej
uppsägbara perioden med tilläggr ytterligare perioder i avtalet
om det vid inledningsdatumet bems som rimligt säkert att dessa
kommer att nyttjas.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med koncernens
marginella upplåningsränta, vilken utöver koncernens kreditrisk
återspeglar respektive avtals leasingperiod, valuta och kvalitet på
underliggande tillgång som tänkt säkerhet. Leasingskulden omfat-
tar nurdet av fasta leasingavgifter och variabla leasingavgifter
kopplade till index eller räntenivå initialt värderade med hjälp av
det index eller den räntenivå som gällde vid inledningsdatumet.
Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period
och reduceras med leasingbetalningarna. Räntekostnaden beräk-
nas som skuldens värde multiplicerat med diskonteringsräntan.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexupp-
knas beknas på den hyra som gäller vid respektive rapport-
periods slut. I samband med att hyrorna indexuppräknas justeras
skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens
redovisade värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och
tillgångens värde i samband med att ombemning sker utav
leasingperioden. Detta sker i samband med att sista uppgnings-
datumet inom tidigare bemd leasingperiod för lokalhyresavtal
har passerats alternativt då betydelsefulla händelser inträffar
eller omständigheterna på ett betydande sätt förändras på ett
tt som är inom koncernens kontroll och påverkar den gällande
bedömningen av leasingperioden.
Koncernen presenterar nyttjanderättstillgångar och leasingskul-
der som egna poster i rapporten över finansiell sllning.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller
mindre eller med en underliggande tillgång av lågt värde, understi-
gande 50 tsek, redovisas inte någon nyttjanderättstillgång och
leasingskuld. Leasingavgifter för dessa leasingavtal redovisas som
kostnad linjärt över leasingperioden. Principer för intäktsredovis-
ning tillämpas för att avgöra om en sale and leaseback- transak-
tion ska redovisas som en förljning. När transaktionen uppfyller
kriterier för att ses som en försäljning värderas den nyttjandett
som härrör fn leaseback- transaktionen till andelen av det tidi-
gare redovisade värdet av tillngen som forttter bibellas av
koncernen. Därmed redovisas bara vinst eller förlust som avser de
rättigheter som överförts till köparen/leasegivaren .
Utländsk valuta
Poster som inr i de finansiella rapporterna för de olika
enheterna i koncernen redovisas i den valuta som används i den
primära ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen
bedriver sin verksamhet (funktionell valuta). I koncernredovisningen
omknas samtliga belopp till svenska kronor (SEK), vilket är moder-
bolagets funktionella valuta och koncernens rapportvaluta.
Transaktioner i utndsk valuta omräknas i respektive enhet
till enhetens funktionella valuta enligt de valutakurser som gäller
på transaktionsdagen. Vid varje balansdag räknas monetära
poster i utländsk valuta om till balansdagens kurs. Icke-monetära
poster, i en utländsk valuta, räknas om till valutakursen den dag
då värdet fastställdes. Icke-monetära poster, som värderas till
historiskt anskaffningsvärde i en utndsk valuta, räknas inte om.
Valutakursvinster och –förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redovisas i resultaträkningen som finansiella intäkter eller
kostnader. Alla övriga valutakursvinster och -förluster redovisas
i posten ”Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader”
i resultaträkningen. Då transaktionerna utgör säkringar som
uppfyller villkoren för säkringsredovisning av kassaflöden redovisas
vinster/förluster i övrigt totalresultat.
Vid upprättande av koncernredovisning omräknas utländska
dotterföretags tillgångar och skulder till svenska kronor enligt
balansdagens kurs. Intäkts- och kostnadsposter omknas till peri-
odens genomsnittskurs, om inte valutakursen fluktuerat väsentligt
under perioden då istället transaktionsdagens valutakurs används.
Eventuella omräkningsdifferenser som uppstår redovisas i övrigt
totalresultat och överrs till koncernens omräkningsreserv. Vid
avyttring av ett utländskt dotterföretag redovisas sådana omräk-
ningsdifferenser i resultaträkningen som en del av realisationsresul-
tatet. Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer
vid förvärv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och
skulder hos denna verksamhet och omknas till balansdagens
kurs. Valutakursdifferenser redovisas i övrigt totalresultat.
90 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Ersättningar till anställda
Erttningar till ansllda i form av löner, bonus, betald semester,
betald sjukfnvaro mm samt pensioner redovisas i takt med
intjänandet. Beträffande pensioner och andra ersättningar efter
avslutad ansllning klassificeras dessa som avgiftsbestämda
eller förmånsbestämda pensionsplaner. Koncernen har avgiftsbe-
stämda pensionsplaner samt förmånsbestämda pensionsplaner i
Alecta som enligt UFR 10 redovisas som en avgiftsbestämd plan (se
not 12) .
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter
till en separat oberoende juridisk enhet och har ingen förpliktelse
att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för
kostnader i takt med attrmånerna intjänas vilket normalt sam-
manfaller med tidpunkten för när premier erläggs. Förpliktelser
avseende avgiftsbestämda planer redovisas som en personalkost-
nad i resultaträkningen när de uppstår .
Optionsprogram verkställande direktören
Det finns ett optionsprogram till VD. Aktierelaterade erttningar i
befintligt optionsprogram medför inte någon kostnad, då priset
teckningsoptionerna motsvarar verkligt värde. Se not 37 .
Aktierelaterade incitamentsprogram
Rusta har aktierelaterade ersättningsplaner i form av akties-
parprogram. För programmet redovisas kostnaden baserat på
det verkliga värdet per aktiett vid tilldelningstidpunkten och
förväntat antal aktier som kommer tjänas in. Dessa erttningar
redovisas som personalkostnad under intjänandeperioden med en
motsvarande ökning av eget kapital. Till den del intjäningsvillkoren
i programmet är kopplade till fortsatt ägande av investerings-
aktierna beaktas dessa vid fastställande av det verkliga värdet av
aktierätterna.
Prestationsvillkor samt tjänstringsvillkor påverkar personal-
kostnaden under intjäningsperioden genom föndring av de antal
aktier som slutligen förväntas utgå vid programmets slut. Vid varje
rapportperiods slut omprövar koncernen sina bemningar av
hur många aktier som förväntas bli intjänade baserat på presta-
tionsvillkoren och tjänstgöringsvillkoren. När tilldelning av aktier
sker ska sociala avgifter redovisas i vissa länder för värdet av den
anslldes förn. Koncernen redovisar löpande en skuld för soci-
ala kostnaderr dessa ersättningar. Skulden omvärderas löpande
och baseras på den aktierelaterade ersättningens verkliga värde
balansdagen periodiserad över intjäningsperioden.
Skatter
Skattekostnaden utgörs av summan av aktuell skatt och
uppskjuten skatt.
Aktuell skatt
Aktuell skatt beknas på det skattepliktiga resultatet för perioden.
Skattepliktigt resultat skiljer sig fn det redovisade resultatet i
resultaträkningen då det har justerats för ej skattepliktiga intäkter
och ej avdragsgilla kostnader samt för intäkter och kostnader som
är skattepliktiga eller avdragsgilla i andra perioder. Koncernens
aktuella skatteskuld beknas enligt de skattesatser som har beslu-
tats eller aviserats per balansdagen.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt redovisas på temporära skillnader mellan det
redovisade värdet på tillngar och skulder i de finansiella rappor-
terna och det skattemässiga värdet som annds vid bekning
av skattepliktigt resultat. Uppskjuten skatt redovisas enligt den s k
balansräkningsmetoden. Uppskjutna skatteskulder redovisas för
i princip alla skattepliktiga tempora skillnader, och uppskjutna
skattefordringar redovisas i princip för alla avdragsgilla temporära
skillnader i den omfattning det är sannolikt att beloppen kan
utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Uppskjutna skat-
teskulder och skattefordringar redovisas inte om den temporära
skillnaden är hänförlig till goodwill eller om den uppsr till följd av
en transaktion som utgör den första redovisningen av en tillgång
eller skuld (som inte är ett rörelseförvärv) och som, vid tidpunkten
för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt
resultat.
Uppskjuten skatteskuld redovisas för skattepliktiga temporära
skillnader hänförliga till investeringar i dotterretag, utom i de
fall koncernen kan styra tidpunkten för återring av de tempo-
rära skillnaderna och det är sannolikt att en sådan återföring
inte kommer att ske inom översdlig framtid. De uppskjutna
skattefordringar som är hänförliga till avdragsgilla temporära
skillnader avseende sådana investeringar ska bara redovisas i
den omfattning det är sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot
framtida skattepliktiga överskott och det är troligt att ett sådant
utnyttjande kommer att ske inom översdlig framtid.
Det redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar prövas
vid varje bokslutstilllle och reduceras till den del det inte längre
är sannolikt att tillckliga skattepliktiga överskott kommer att
finnas tillgängliga för att utnyttjas, helt eller delvis, mot den upp-
skjutna skattefordran.
Uppskjuten skatt beknas enligt de skattesatser som förntas
lla för den period då tillgången återvinns eller skulden regleras,
baserat på de skattesatser (och skattelagar) som har beslutats
eller aviserats per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas då de
nför sig till inkomstskatt som debiteras av samma myndighet
och då koncernen har för avsikt att reglera skatten med ett
nettobelopp.
Aktuell och uppskjuten skatt för perioden
Aktuell och uppskjuten skatt redovisas som en kostnad eller intäkt
i resultaträkningen, utom när skatten är hänförlig till transaktioner
som redovisats i övrigt totalresultat eller direkt mot eget kapital.
I sådana fall ska även skatten redovisas i övrigt totalresultat eller
direkt mot eget kapital. Vid aktuell och uppskjuten skatt som
uppkommer vid redovisning av rörelseförvärv, ska skatteeffekten
redovisas i förvärvskalkylen .
Utdelning till aktieägare
Utdelning till aktieägare redovisas för den period då utdelningen
beslutats av bolagets aktieägare. Utbetald utdelning redovisas
mot balanserat resultat under eget kapital.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utsdning beräknas utifrån årets resultat
nförligt till moderbolagets ägare och det vägda genomsnittliga
antalet utestående aktier. Resultat per aktie efter utspädning
beknas utifrån årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare
och det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier efter
utspädning. Utspädningseffekter uppkommer från options- och
aktiesparprogram utgivna till anställda. Options- och aktiespar-
program har en utspädningseffekt när den genomsnittliga aktie-
kursen under perioden överstiger lösenkurs .
91Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar tas upp till anskaffningsvärdet
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar .
Anskaffningsvärdet besr av inpspriset, utgifter som är direkt
nförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick
att anndas samt uppskattade utgifter för nedmontering och
bortforsling av tillgången och återställande av plats där den finns.
Tillkommande utgifter inkluderas endast i tillgången eller redovisas
som en separat tillng, när det är sannolikt att framtida ekono-
miska förmåner som kan hänföras till posten kommer koncernen
till godo och att anskaffningsvärdet för densamma kan beknas
på ett tillförlitligt sätt. A lla övriga kostnader för reparationer och
underhåll samt tillkommande utgifter redovisas i resultaträkningen
i den period då de uppkommer . Kostnader för start och öppnande
av nya varuhus, såsom varuhus- och lagerinredning samt övrig
utrustning t.ex. larm, skyltar mm men även etableringsteamets
kostnader i form av resor och personalkostnad aktiveras.
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar kostnadsförs
så att tillgångens värde minskat med bedömt restrde vid
nyttjandeperiodens slut, skrivs av linjärt över dess bemda nytt-
jandeperiod som uppskattas till:
Inventarier, verktyg och installationer 5–7 år
Automation i lager 10 år
Datorer, IT utrustning 3–5 år
Bedömda nyttjandeperioder och restvärden omprövas minst i
slutet av varje räkenskapsperiod, effekten av eventuella ändringar i
bedömningar redovisas framåtriktat.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas
bort från rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller
avyttring, eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas
från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Den
vinst eller förlust som uppstår vid utrangering eller avyttring av
tillgången, utrs av skillnaden mellan eventuella nettointäkten
vid avyttringen och dess redovisade värde, redovisas i resultatet
i den period när tillgången tas bort fn rapporten över finansiell
ställning .
I mmateriella tillgångar
Separat förvärvade immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder som
förvärvats separat redovisas till anskaffningsrde med avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade ned-
skrivningar. Avskrivning sker linjärt över tillgångens uppskattade
nyttjandeperiod, vilken uppskattas till 5 år. Bedömda nyttjandepe-
rioder omprövas minst i slutet av varje räkenskapr, effekten av
eventuella ändringar i bedömningar redovisas framåtriktat .
Internt upparbetade immateriella tillgångar – Aktiverade utgifter
för utveckling av programvaror
Internt upparbetade immateriella tillgångar som härrör fn kon-
cernens utveckling av programvaror redovisas endast om följande
villkor är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigslla den immateriella tillgången
och använda eller sälja den,
företagets avsikt är att färdigslla den immateriella tillgången
och använda eller sälja den,
det finns förutttningar för att använda eller sälja den
immateriella tillgången,
företaget visar hur den immateriella tillgången kommer att
generera sannolika framtida ekonomiska fördelar,
det finns adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser
för att fulllja utvecklingen och för att använda eller sälja den
immateriella tillgången, och
de utgifter som är hänförliga till den immateriella tillngen
under dess utveckling kan beräknas tillförlitligt.
Om det inte är möjligt att redovisa någon internt upparbetad
immateriell tillng redovisas utgifterna för utveckling som en
kostnad i den period de uppkommer.
Efter första redovisningstillfället redovisas internt upparbetade
immateriella tillgångar till anskaffningsvärde efter avdrag för ack-
umulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskriv-
ningar. Aktiverade utgifter för utveckling av programvaror skrivs av
linjärt över en bedömd nyttjandeperiod om 5 år .
Immateriella tillngar som förvärvats i ett företagsförvärv
Immateriella tillgångar som förrvats i ett företagsförvärv
identifieras och redovisas separat från goodwill när de uppfyller
definitionen av en immateriell tillgång och deras verkliga värden
kan beknas på ett tillförlitligt sätt. Anskaffningsvärdet för
sådana immateriella tillgångar utgörs av deras verkliga värde vid
förvärvstidpunkten.
Efter det första redovisningstillfället redovisas immateriella
tillgångar förvärvade i ett rörelseförvärv till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella acku-
mulerade nedskrivningar på samma sätt som separat förvärvade
immateriella tillgångar .
Utrangeringar och avyttringar
En immateriell tillgång tas bort från rapporten över finansiell
ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida
ekonomiska fördelar förväntas från användning eller utrangering/
avyttring av tillngen. Den vinst eller förlust som uppstår när en
immateriell tillgång tas bort från rapporten över finansiell ställ-
ning, utgörs av skillnaden mellan det som erhålls vid avyttringen
och tillgångens redovisade värde, redovisas i resultaträkningen när
tillgången tas bort från rapporten över finansiell ställning .
Nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar,
immateriella tillgångar och nyttjanderättstillgångar
Vid varje balansdag analyserar koncernen de redovisade värdena
r materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar och
nyttjanderättstillgångar för att fastslla om det finns någon
indikation på att dessa tillgångar har minskat i värde. Om så
är fallet, beknas tillgångens återvinningsrde för att kunna
fastslla värdet av eventuell nedskrivning. Där det inte är möjligt
att beräkna återvinningsrdet för en enskild tillgång, beräknar
koncernen återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till
vilken tillgången hör.
Immateriella tillgångar med obestämbara nyttjandeperioder
(inklusive goodwill) och immateriella tillgångar som ännu inte
är färdiga för anndning prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov, eller när det finns en indikation på värde-
minskning. Koncernens goodwill prövas på en nivå motsvarande
den finska verksamheten .
Återvinningsvärdet är det högre värdet av det verkliga värdet
minus försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bekning av nyttjanderde diskonteras uppskattat framtida
kassaflöde till nurde med en diskonteringsnta före skatt som
återspeglar aktuell marknadsbedömning av pengars tidsvärde och
de risker som förknippas med tillngen (eller kassagenererande
enheten) .
92 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Om återvinningsvärdetr en tillgång (eller kassagenererande
enhet) fastslls till ett lägre värde än det redovisade värdet, skrivs
det redovisade värdet tillgången (eller den kassagenererande
enheten) ned till återvinningsvärdet. En nedskrivning kostnadsförs
omedelbart i resultaträkningen.
Om en nedskrivning sedan återrs, ökar tillgångens (den kas-
sagenererande enhetens) redovisade värde till det omvärderade
återvinningsvärdet, men det förhöjda redovisade värdet får inte
överskrida det redovisade värde som skulle fastsllts om ingen
nedskrivning gjorts av tillngen (den kassagenererande enheten)
under tidigare år. En återring av en nedskrivning redovisas direkt
i resultaträkningen. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig .
Finansiella instrument
Koncernens finansiella tillngar består i allt väsentligt av likvida
medel, kundfordringar och terminer i den mån de har ett positivt
rde. De finansiella skulderna utgörs i allt väsentligt av skulder
till kreditinstitut, leverantörsskulder, skulder till leveranrer i en
företagsrekonstruktion i Finland och terminer i den mån de har ett
negativt värde.
Koncernen tillämpar afrsmodellen ”hold to collect”. Finansiella
tillgångar och finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde
pluse/minus transaktionsutgifter, utom för poster som redovisas till
verkligt värde via resultatet för vilka transaktionsutgifterna redovi-
sas som kostnad i resultatet.
I efterföljande redovisning redovisas koncernens finansiella till-
ngar, utom derivat i form av el- och valutaterminer, till upplupet
anskaffningsvärde med effektivräntemetoden. Värdet reduceras
med nedskrivningar för förntade kreditförluster i den mån dessa
inte är oväsentliga. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i
rörelsens kostnader . Då likvida medel och kundfordringar har en
obetydande löptid diskonteras inte dessa belopp, utan baseras på
nominellt belopp. Se nedan avseende terminer.
Koncernens finansiella skulder, utom derivaten i form av el- och
valutaterminer, redovisas i efterföljande redovisning till upplupet
anskaffningsvärde med effektivräntemetoden. leverantörsskul-
der har en obetydande löptid diskonteras inte dessa belopp, utan
baseras nominellt belopp . Villkorad köpeskilling från rörelseför-
rv, i den mån sådan förekommer, redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen (resultatet) .
Säkringsredovisning
Koncernen säkringsredovisar som princip ingångna valutater-
minsavtal som används för säkring av inp i utndsk valuta inom
ramen för ’kassaflödeskring’. Hela det verkliga värdet på ett deri-
vat som utgör säkringsinstrument klassificeras som anläggnings-
tillgång eller långfristig skuld när den säkrade postens återstående
ptid är längre än 12 månader, och som omttningstillgång
eller kortfristig skuld när den säkrade postens återstående löptid
understiger 12 månader.
I den mån derivat inte skulle säkringsredovisas, redovisas dessa
till verkligt värde via resultatet . Derivatinstrument som inte ingår i
en säkringsrelation men som används för säkring av rörelserelate-
rade transaktioner klassificeras alltid som omsättningstillgångar
eller kortfristiga skulder.
Kassaflödessäkringsredovisningen innebär att den effektiva
delen av verkligt värde förändringen derivatinstrumentet
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i säkringsreserven
i eget kapital. Ineffektiv del av värdeförändringen redovisas omgå-
ende i resultaträkningen som övriga intäkter eller övriga kostnader.
Derivaten redovisas i rapporten över finansiell ställning alltid till
verkligt värde .
De säkrade varuinpen leder till redovisning av en
icke-finansiell tillng i form av varulager. Belopp som ackumu-
lerats i eget kapital överförs från eget kapital och inkluderas i
anskaffningsvärdetr tillgången. Dessa tillgångsförda belopp
redovisas senare i resultaträkningen som kostnader för sålda varor.
Kvittning finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen endast när det finns en legal rätt
att kvitta och när avsikt finns att reglera posterna med ett netto-
belopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden .
Likvida medel
Koncernens likvida medel i rapporten över finansiell sllning och
rapporten över kassaflöden inkluderar kassamedel och banktill-
godohavanden samt andra kortfristiga likvida placeringar som
tt kan omvandlas till kontanter samt är föremål för en obetydlig
risk för värdeföndringar. Inga placeringar med en löptid över
tre månader från tidpunkten för förvärvet klassificeras om likvida
medel. Nyttjande av checkräkningskredit redovisas i balansräk-
ningen som kortfristiga skulder till kreditinstitut.
Varulager
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med
anndning av vägda genomsnittspriser. Anskaffningsrdet för
varor består av kostnad för inköp av varorna såsom kostnader för
frakt och tull. Lånekostnader ingår inte och inte heller fraktkostna-
den för varor som skickas fn centrallagret till varuhusen, denna
fraktkostnad redovisas som en förljningskostnad. Varulagret
består av artiklar som säljs i Rustas varuhus samt på nätet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i
den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga
försäljningskostnader. Nedskrivning av lager har gjorts efter värde-
ring av inkuranta varor som är oljbara. Inkuransbemning görs
individuellt per varugrupp.
I anskaffningsvärdet kan också ingå överföringar fn eget kapi-
tal av eventuella vinster/förluster fn kassaflödeskringar som
uppfyller villkoren för säkringsredovisning, hänförliga till varuinköp i
utländsk valuta.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig förpliktelse
(legal eller informell) som en följd av en inträffad händelse. Det är
troligt att ett utflöde av resurser kommer att kvas för att reglera
förpliktelsen och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Det belopp som avsätts utgör den bästa uppskattningen av
det belopp som kvs för att reglera den befintliga förpliktelsen
på balansdagen, med hänsyn tagen till risker och osäkerheter för-
knippade med förpliktelsen. När en avttning beräknas genom att
uppskatta de utbetalningar som förväntas kvas för att reglera
förpliktelsen, ska det redovisade värdet motsvara nuvärdet av
dessa utbetalningar.
r en del av eller hela det belopp som kvs för att reglera en
avsättning förväntas bli ersatt av en tredje part, ska gottgörelsen
rredovisas som en tillgång i rapport över finansiell ställning när
det är så gott som säkert att den kommer att erllas om företa-
get reglerar förpliktelsen och beloppet kan beräknas tillförlitligt.
Garantier och öppet köp
Avsättningar för garantier och öppet köp redovisas vid tidpunkten
för förljning av de aktuella produkterna, baserat på företagsled-
ningen bästa uppskattning av utgiften för att reglera koncernens
åtagande.
93Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Redovisningsprinciper för moderbolaget
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för finan-
siell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Tillämpning av RFR 2 innebär att moderbolaget så långt
som möjligt tillämpar alla av EU godkända IFRS inom ramen för Års-
redovisningslagen och Tryggandelagen samt beaktat sambandet
mellan redovisning och beskattning. Skillnaderna mellan moderbo-
lagets och koncernens redovisningsprinciper beskrivs nedan:
RFR 2
I och med att Rusta upprättar koncernredovisning enligt IFRS, till-
lämpar moderbolaget RFR 2 Redovisningr juridiska personer.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultat- och balanskning är uppställda enligt
Årsredovisningslagens scheman. Skillnaden mot IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter som tilmpas vid utformningen av kon-
cernens finansiella rapporter är fmst redovisning av finansiella
intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt
förekomsten av avsättningar som egen rubrik.
Dotterretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde i moder-
bolagets finansiella rapporter. Förvärvsrelaterade kostnader för
dotterföretag, som kostnadsförs i koncernredovisningen, ingår
som en del i anskaffningsvärdet för andelar i dotterretag.
Pensioner
Moderbolagets pensionsåtaganden har beräknats och redovisats
baserat på Tryggandelagen. Tillämpning av Tryggandelagen är en
förutsättning för skattemässig avdragsrätt.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskju-
ten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskat-
tade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Finansiella instrument
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella
instrument. Delar av principerna i IFRS 9 är dock ändå tillämpliga
– såsom avseende nedskrivningar, inbokning/ bortbokning och
effektivntemetoden för ränteintäkter och räntekostnader.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till
anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella
omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.r finansiella
tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde tillämpas
IFRS 9:s nedskrivningsregler.
Leasing
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16, i enlighet med undantaget
som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som
kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte
nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen.
Övrig information
De finansiella rapporterna anges i miljoner kronor (MSEK) om
inget annat anges. Avrundning kan medra att vissa tabeller inte
summerar
Not 3 Viktiga uppskattningar och bemningar
Upprättande av bokslut och tilmpning av olika redovisningsstan-
darder baseras till vissa delar ledningens bedömningar eller
på antaganden och uppskattningar som anses vara rimliga under
dande förhållanden. Dessa antaganden och uppskattningar
grundar sig oftast på historisk erfarenhet men även på andra
faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser.
Med andra antaganden och uppskattningar kan resultatet bli
ett annat och det verkliga utfallet kommer, definitionsssigt,
llan att överensstämma med det uppskattade. De antaganden
och uppskattningar som Rusta gjort i bokslutet 2023/2024 och som
haft störst inverkan på resultat samt tillgångar och skulder
diskuteras nedan.
Varulager
Varulagret har värderats till det lägsta av anskaffningsvärdet
och nettoförsäljningsvärdet. Storleken av nettoförsäljningsvärdet
omfattar bedömningar av framtida försäljningspriser, lagerom-
ttning, där prisnedttningar beaktas. Verkligt utfall av framtida
försäljningspriser kan komma att avvika från gjorda bemningar.
Goodwill och varumärken
Goodwill värderas till anskaffningsvärde med eventuella ackumule-
rade nedskrivningar . Värdering av varumärken och den förväntade
livslängden beräknas baserat på marknadsposition och sllning
på marknaden samt den förväntade utvecklingen och lön sam-
heten. Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinnings-
rde för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill
eller varumärken har flera antaganden om framtidarhållande
och uppskattningar gjorts. En redogörelse återfinns i not 19 .
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
Koncernens fastighetsleasing besr framför allt av hyra av varu-
huslokaler men också hyra av lager- samt kontorsfaciliteter. Lea-
singavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande
skuld vid tillträdesdagen. Värdet på tillngen respektive skulden
är beroende av flertalet antaganden, såsom räntan som diskonte-
rar skulden till nurde samt bedömning av sannolikhet att utnyttja
förlängningsoptioner. Förändringar i antaganden och bedöm-
ningar kan resultera i betydande skillnader i koncernens värde på
nyttjanderättstillgången samt leasingskulden. Beräkningen av
nurdet baseras på en marginell lånenta fastslld utifn land,
ptid och kreditvärdighet för respektive enhet. Den vägda genom-
snittliga marginella upplåningsräntan som tillämpats uppgår till
6,8 procent (6,8). Möjligheten att förnga ett avtal inkluderas
endast i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att anta att
avtalet förlängs (eller inte avslutas). Bedömningen omprövas om
det uppstår väsentlig händelse eller föndring i omständigheten
som påverkar denna bedömning och förändringen är inom lease-
tagarens kontroll. En redorelse finns i not 11 .
94 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 4 Finansiell riskhantering och finansiella instrument
Koncernen är genom sin verksamhet exponerat för olika typer av
finansiella risker såsom marknads-, likviditets- och kreditrisker.
Marknadsriskerna består i huvudsak av ränterisk och valutarisk.
Det är bolagets styrelse som är ytterst ansvarig för exponering,
hantering och uppföljning av koncernens finansiella risker. Styrelsen
har möjlighet att besluta om tillfälliga avsteg från den fastställda
finanspolicyn .
Marknadsrisker
Valutarisker
Med valutarisk avses risken att verkligt värde eller framtida kassa-
flöden fluktuerar till följd av ändrade valutakurser. Exponeringen
för valutarisk härrör huvudsakligen från betalningsflöden i utndsk
valuta, kallad transaktionsexponering, och från omräkning av
balansposter i utndsk valuta samt vid omräkning av utndska
dotterföretags resultaträkningar och balansräkningar till kon-
cernens presentationsvaluta som är svenska kronor, så kallad
balansexponering.
Koncernens utfden består i allt väsentligt av SEK, USD, EUR, CNY
och GBP samtidigt som koncernens inflöden huvudsakligen består
av SEK och NOK. Koncernen är därmed påverkad av förändringar i
dessa valutakurser.
Transaktionsexponeringen reduceras genom användande av
derivatinstrument och specifikt terminskontrakt. Koncernen bör-
jade under räkenskapsåret 2019/2020 tilmpa säkringsredovisning
för inp, kassafden eller liknande i USD. Riskhanteringsstrategin
tar ursprung från koncernens finanspolicy att minst 40 % av kom-
mande nio månaders dollarinp avseende varor ska säkras med
terminskontrakt.
Effektiviteten på en säkring utrderas när säkringsrllandet
ingås. Den säkrade posten och säkringsinstrumentet utrderas
pande för att säkerställa att förllandet uppfyller kraven. När
koncernen säkrar inp av utndsk valuta ingås säkringsrhål-
landen där kritiska villkor i säkringsinstrumentet exakt matchar
villkoren för den säkrade posten. På detta sätt har en kvalitativ
utrdering av förhållandets effektivitet gjorts. Om ändrade
förhållanden påverkar villkoren för den säkrade posten i en sådan
utsträckning att de kritiska villkoren inte längre matchar exakt med
säkringsinstrumentets kritiska villkor, använder koncernen hypote-
tiska derivatmetoden för att utvärdera effektiviteten. Vid säkring
av inp av utndsk valuta kan ineffektivitet uppstå om tidpunkten
för den prognostiserade transaktionen ändras jämfört med vad
som initialt uppskattades. Ineffektivitet kan också uppstå om kredi-
trisken hänförlig till Sverige eller derivatmotparten förändras. Den
effektiva delen avrändringar i verkligt värde derivatinstru-
ment som identifieras som kassaflödessäkring och som uppfyller
villkoren för säkringsredovisning, redovisas i övrigt totalresultat.
Ingen ineffektivitet har redovisats under året.
Effekterna av säkringsredovisning av valutariskers påverkan på
koncernens finansiella ställning och resultat visas i nästa spalt:
Moderbolaget och
Koncernens valutaterminer 2024-04-30 2023-04-30
Redovisat belopp
(omsättningstillgångar), MSEK 19
Redovisat belopp
(kortfristiga skulder), MSEK –21
Nominellt belopp 766 734
Förfallodag maj 2024 maj 2023
nov 2024 jan 2024
kringskvot* 1:1 1:1
Förändring i diskonterad terminskurs
för utestående säkringsinstrument
sedan säkringsrelationen inleddes 19 21
Värdeförändring av den säkrade
posten för att avra ineffektivitet 19 –21
Vägda genomsnittet för
utestående säkringsinstrument
(inkl terminspunkter)
SEK 10,58:1 USD SEK 10,72:1 USD
* Valutaterminskontrakten är i samma valuta som de mycket
sannolika prognostiserade framtida varuinpen (USD),
rr är säkringskvoten 1:1.
Balansexponeringen är hänförlig till omräkning av utländska
dotterföretags nettotillgångar till konsolideringsvalutan svenska
kronor (SEK). Utländskt dotterföretag finns i Norge (NOK), Tyskland
(EUR), Finland (EUR) samt inköpskontor i Indien, Vietnam och Kina
(INR, VND, USD och CNY). Koncernen påverkas av att utndska
dotterbolags resultaträkning räknas om till SEK. Enligt koncernens
riktlinjer ska balansexponeringen inte säkras.
Koncernen transaktionsexponering är hänförlig till omräkning av
balansposter i utndsk valuta, risken avser främst
leverantörsskulder:
2024-04-30 2023-04-30
Leverantörsskulder Valuta MSEK Valuta MSEK
USD, i miljontal 8 87 3 28
EUR, i miljontal 10 117 13 145
CNY, i miljontal 18 25 3 4
För känslighetsanalys se nedan.
Då det inte är någon väsentlig skillnad mellan koncern- och
moderbolags exponering för marknadsrisker gäller nedan
känslighetsanalys för både moderbolaget och koncernen.
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-302023-04-30
Effekt på resultat efter skatt i MSEK,
USD +/-10 % +/– 7 +/– 2
EUR +/-10 % +/– 9 +/– 11
CNY +/-10 % +/– 2 +/– 0
Leverantörsskulder på balansdagen i respektive väsentlig valuta
och valutakursen förändrad med +/– 10 % samt resultateffekten av
detta.
95Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
nterisk
Koncernen har räntebärande finansiella tillgångar och skulder
varsrändringar kopplat till marknadsräntor påverkar resultat
och kassaflöde från den löpande verksamheten. Med ränterisk
avses risken att förändringar i det allmänna ränteget påverkar
koncernens nettoresultat negativt. Koncernen är huvudsakligen
exponerad för ränterisk genom dess checkräkningskredit. Upplå-
ningen görs med rörlig ränta och utsätter koncernen för ränterisk
vilken delvis neutraliseras av kassamedel med rörlig ränta. Det
finns även ett långfristigt rekonstruktionslån i Finland som tillkom i
samband med förvärvet av HongKong i maj 2018. Lånet sträcker sig
till utgången av räkenskapsåret 2025/26 och löper med fast ränta
på 3,5%4 ,0%.
För känslighetsanalys se nedan. Enligt koncernens riktlinjer ska
nterisken inte säkras.
ntor
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-302023-04-30
Effekt på resultat efter skatt i MSEK,
ntesats +1 %/–1 % +/– 2 +/– 9
Räntekostnaden för respektive räkenskpasår +/– 1 % räntesats och
resultateffekten av detta.
Likviditets- och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att koncernen får problem med
att möta dess åtagande relaterade till koncernens finansiella
skulder. Med finansieringsrisk avses risken att koncernen inte kan
uppbringa tillräcklig finansiering till en rimlig kostnad.r att
reducera likviditetsrisken och finansieringsrisken är målet att alltid
ha en likviditetsreserv för att täcka förutsedda och oförutsedda
betalningar. Det ska alltid finnas en likviditetsreserv som säkerstäl-
ler åtagna och prognostiserade betalningar under en översdlig
framtid på minst 24 månader. Likviditetsreserv uttrycks som
1) Rörelselikviditet definierat som tillgodohavanden på bankkonto
och bankdepositioner och 2) Outnyttjade bankkontokrediter .
Löptidsrdelning av kontraktsenliga betalningsåtaganden rela-
terade till koncernens finansiella skulder presenteras i tabellerna
nedan. Av denna information framgår att koncernens skulder i allt
sentligt förfaller inom 12 månader.
Koncernens långfristiga skulder besr främst av rekonstruk-
tionsskuld som fanns vid förvärvet av Hong Kong OY som skedde i
maj 2018. Rekonstruktionsskulden besr dels av skuld till kreditinsti-
tut, Danske Bank och Varma som löper med en ränta på 3,54,0 %,
och dels av en skuld till leverantörerna som löper utan ränta. Båda
delar återbetalas vid två tillfällen varje år och sträcker sig som
ngst till utgången av räkenskapret 2025/2026. Skulden till leve-
rantörer redovisas som övrig långfristig skuld.
Beloppen i dessa tabeller är inte diskonterade värden och
de innehåller i förekommande fall även räntebetalningar vilket
innebär att dessa belopp inte är möjliga att stämma av mot de
belopp som redovisas i balansräkningarna. Räntebetalningar är
fastsllda utifrån de förutttningar som gäller på balansdagen.
Belopp i utndsk valuta är omknade till svenska kronor till
balansdagens valutakurser. Koncernens upplåning hos bank
omfattas av villkor, s.k. kovenanter, vilka Rusta uppfyller till sin
helhet.
Inom 3–12
2024-04-30 3 mån n 1–3 år 3–5 år Över 5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 10 10 21 41
Leverantörsskulder 717 7 - – – 724
Övriga ngfristiga skulder – – 37 – – 37
Övriga kortfristiga skulder 204 – – – – 204
Summa 931 17 57 1 005
Inom 3–12
2023-04-30 3 mån n 1–3 år 3–5 år Över 5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 386 0 53 439
Leverantörsskulder 635 1 1 – – 636
Övriga långfristiga skulder 0 0 70 70
Övriga kortfristiga skulder 189 0 0 189
Summa 1 210 1 89 35 1 335
Kredit- och motpartsrisk
Med kreditrisk avses risken för att motparten i en transaktion
orsakar koncernen en förlust genom att inte fulllja sina avtal-
senliga förpliktelser. Koncernens exponeringr kreditrisk är
relativt begnsad då försäljning som regel ej sker mot faktura
och kundfordringarna inte är materiella belopp. För att begränsa
koncernens kreditrisk görs en kreditbedömning av varje ny kund.
Större kunders finansiella situation följs också löpande upp för att
på ett tidigt stadium identifiera varningssignaler.
Kundfordringarna är spridda på ett flertal kunder och ingen
kund står för en väsentlig del av de totala kundfordringarna.
Kundfordringarna är inte heller koncentrerade till ett spe-
cifikt geografiskt område. Koncernen bedömer därmed att
koncentrationsriskerna är begränsade. För likvida medel och kort-
fristiga placeringar är nordiska banker och finansiella institutioner
motparter, vilka är graderade över A- hos Standard & Poor©.
Koncernen anser att likvida medel har låg kreditrisk baserat på
motparternas externa kreditbetyg .
Kategorisering av finansiella instrument
Bokförtrder finansiella tillgångar och finansiella skulder
fördelat per värderingskategori i enlighet med IFRS9 framr av
tabellen på nästa sida .
96 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Finansiella tillgångar
Derivat för säkringsändamål 19 19
Verkligt värde via resultaträkningen
derivatinstrument 0 0 0 0
Upplupet anskaffningsvärde
– kundfordringar 16 27 13 16
– fordringar hos koncernföretag 174 150
– övriga kortfristiga fordringar 1 1 1 1
– likvida medel 171 182 65 106
Summa finansiella tillgångar 207 210 273 273
Finansiella skulder
Derivat för säkringsändamål 21 21
Verkligt värde via resultaträkningen
derivatinstrument 0 0 0 0
Upplupet anskaffningsvärde
– övriga långfristiga skulder 36 70
– skulder till kreditinstitut 41 437 0 294
– leverantörsskulder 724 635 614 524
– övriga kortfristiga skulder 204 189 67 61
Summa finansiella skulder 1 005 1 354 682 900
Det har inte skett några omklassificeringar mellan värderingskategorierna ovan under perioden .
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde
Finansiella tillgångar och finansiella skulder som värderas till
verkligt värde i balansräkningen utgörs enbart av derivatin-
strument i form av el- och valutaterminer. För övriga finansiella
tillgångar och finansiella skulder, som värderas till upplupet
anskaffningsvärde, bedöms de redovisade värdena vara en god
approximation av de verkliga värdena till följd av att löptiden
och/eller räntebindningen är kortfristig och upplåningen är i
paritet med aktuella marknadsräntor vilket innebär att en diskon-
tering baserat på gällande marknadsförutsättningar inte bedöms
leda till någon väsentlig effekt. Det långfristiga lånet relaterat till
rekonstruktionsprogrammet i Finland från förvärvet av Hong Kong
i maj 2018 löper med en fast ränta på 3,5 – 4 % och lånet löper till
utgången av räkenskapret 2025/2026.
Finansiella tillgångar och finansiella skulder som värderas till
verkligt värde i balanskningen klassificeras i någon av tre nier
baserat på den information som används för att fastställa det
verkliga värdet. El- och valutaterminerna värderas med utgångs-
punkt från observerbar information avseende på balansdagen
gällande valutakurser och marknadsräntor för återstående löptid.
El- och valutaterminerna finns i nivå 2 i verkligt-värde hierarkin.
Vid balansdagen 2024-04-30 fanns 15 (23) derivatinstrument
(valutaterminer) i USD. Koncernen säkrar delar av varuinpen från
framförallt Asien i USD löpande.
Under perioderna har det inte skett några väsentliga överringar
mellan nivåerna."
Verkligt värde nivåer
Nivå 1: Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en
aktiv marknad (såsom börsnoterade derivat och aktierelaterade
värdepapper) baseras noterade marknadspriser balansda-
gen. Det noterade marknadspriset som annts för koncernens
finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen.
Nivå 2: Verkligt värde på finansiella tillgångar som inte handlas
på en aktiv marknad (t.ex. OTC derivat) fastställs med hjälp av
rderingstekniker som i så stor utsträckning som möjligt utgår
från marknadsinformation medan företagsspecifik information
annds i så liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga
indata som kvs för verkligt värdevärderingen av ett instrument är
observerbara.
Nivå 3: I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på
observerbar marknadsinformation. Detta gäller t.ex. för onoterade
instrument .
Hantering av kapitalrisk
Koncernens mål för förvaltning av kapital är att säkerslla
koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet för att generera
skälig avkastning till aktigarna och nytta till övriga intressenter.
Koncernen följer upp kapitalstrukturen på basis av nettoskuld-
sättningsgraden. Nettoskuldsättningsgraden beräknas som
nettoskulden dividerat med eget kapital. Nettoskulden beräknas
som skulder till kreditinstitut minus likvida medel.
97Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Per räkenskapsårets utgång uppgår nettoskuldsättningsgraden till:
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Skulder till kreditinstitut 41 437 0 294
Minus likvida medel –171 –182 –65 –106
Nettoskuld –130 255 –65 187
Totalt eget kapital 1 593 1 275 1 549 1 364
Nettoskuldttningsgrad –8 % 20 % –4 % 14 %
Nettoskuldttningsgraden varierar kraftigt i och med Rustas
songsrsäljning. Rusta har 4 säsonger varav de 2 bästsäljande
songerna är sommar (april–augusti)- och julsongen (novem-
ber-december). Inr dessa säsonger byggs lager upp och
checkräkningskrediten utnyttjas och därefter kommer intäkterna
och därmed minskar kreditutnyttjandet. Skuldsättningsgraden är
rmed hög inför sommaren men låg efter julrsäljningen.
Definition nettoskuldsättningsgrad:
Koncernens nettoskuldsättningsgrad = Skulder till kreditinstitut – likvida medel / eget kapital
moderbolagets nettoskuldttningsgrad = checkkredit – likvida medel / eget kapital +78 % av obeskattade medel.
Not 5 Intäkter och rörelsesegement
Nettoomttningen kommer i huvudsak fn förljning i varuhus
och online och avser förljning av varor till externa kunder och
redovisas i redovisningsvaluta SEK. Transaktionspriset förfaller till
omedelbar betalning när kunden tar emot varan och betalar i
kassan därmed övergår kontrollen av varan till kunden och ink-
ten redovisas i samband med detta. Koncernen tillämpar öppet
p, vilket ger kunden rätt att returnera varan inom 30 dagar
som standard och 365 dagar för registrerade köp som medlem i
Club Rusta. Historiska data används för att bedöma returernas
storlek vid försäljningstidpunkten. Då storleken på returerna varit
stabilt under de senaste åren, är det inte sannolikt att en väsentlig
återring av intäkterna kommer att ske. Koncernen redovisar en
återbetalningsskuld under avsättningar. Koncernens åtagande att
reparera eller ertta trasiga produkter i enlighet med normala
garantiregler redovisas som en avttning, se not 33.
Koncernen har ett kundlojalitetsprogram, Club Rusta. Som med-
lem erbjuds man 365 dagars öppet köp och unika erbjudanden och
rabatter men i dagsläget erhåller man inga poäng för gjorda köp
och därmed finns inga tillkommande avsättningar relaterad till
Club Rusta utöver den avseende öppet köp.
Koncernens högsta verkställande ledning utvärderar koncernens
verksamhet både utifrån produkt och geografiskt perspektiv och
har identifierat följande tre segment; Sverige, Norge och Övriga
marknader.
För respektive segment rapporteras intäkter och de kostnader
som kan hänföras till den specifika marknaden. Segmentsuppdel-
ningen bygger på Rustas etableringsgrad på respektive marknad.
Sverige och Norge är för Rusta mogna och etablerade marknader
med historisk stark och god lönsamhet och som Rusta har god
kunskap om. Verksamheten i Finland och Tyskland samt Online
samlas under det gemensamma segmentet Övriga marknader. På
Övriga marknader arbetar Rusta fortfarande delvis i projektform
då det är förllandevis nya marknader men där lönsamheten
ntas öka på sikt i takt med att medvetenheten om Rusta ökar. I
EBITA exkl IFRS16 redovisas hela kostnaden för leasingavtal som en
rörelsekostnad vilket skiljer sig från koncernens resultaträkning där
räntedelen ingår i finansnettot.
Kostnader för de gemensamma centrala funktionerna redovisas
separat och består av bolagets centrala stabs- och inköpsfunk-
tioner. Effekter av IFRS16 leasingavtal allokeras inte till segmenten
utan särredovisas raden koncernjusteringar .
98 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Segmentsrapportering
Koncernen
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Nettoomsättning per segment
Sverige 6 381 6 007
Norge 2 349 2 178
Övriga marknader 2 386 2 018
Summa nettoomsättning fn externa kunder 11 116 10 202
Intern nettoomsättning som faktureras från centrala funktioner uppgår till 2 739 MSEK (2 477) för året och elimineras i sin helhet i koncernen.
Koncernen
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
EBITA exkl. IFRS 16 per segment
Sverige 1 075 985
Norge 273 257
Övriga marknader 9 –50
EBITA exkl. IFRS 16 för segmenten 1 356 1 192
Centrala funktioner –765 –788
EBITA exkl. IFRS 16 591 404
Koncernjusteringar avseende IFRS16 170 126
EBITA 761 529
EBITA-marginal, % 6,8 % 5,2 %
Avskrivning på förvärvsrelaterade tillngar, ej allokerade till segment 8 –11
EBIT 753 518
EBIT-marginal, % 6,8 % 5,1 %
Finansiella poster, netto –227 –178
Resultat före skatt 525 341
Koncernen
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Nettoomsättning per land
Sverige 6 525 6 131
Norge 2 351 2 164
Finland 1 924 1 696
Övriga länder 316 212
Summa nettoomsättning 11 116 10 202
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Anläggningstillgångar per land
Sverige 3 966 3 687
Norge 715 672
Finland 968 1 195
Övriga länder och koncerngemensamma tillgångar 451 417
Summa anläggningstillngar 6 100 5 970
I den geografiska informationen redovisas nettoomsättning baserat var kunderna finns, medan anläggningstillgångarna grundas på
var anläggningarna är belägna. I Sverige avser en del av nettoomsättningen Online-förljning som redovisas i ”Övriga marknader” .
99Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Nettoomsättning per kategori
Varuförljning, varuhus 10 939 10 038
Varuförsäljning, online 177 164
Summa nettoomsättning 11 116 10 202
Uppgift om inp och förljning inom Rustakoncernen
Moderbolaget
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Förljning i % av total nettoomsättning 29 % 28 %
Inköp i % av kostnad sålda varor 38 % 37 %
Inköp i % av försäljningsomkostnader 3 % 3 %
Inköp i % av administrativa kostnader 0 % 0 %
Förljning i % av övriga rörelseintäkter 0 % 14 %
Inköp i % av övriga rörelsekostnader 0 % 2 %
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Valutakursvinster 157 170 145 167
Övriga intäkter 58 47 57 45
Summa 215 216 202 212
Not 7 Övriga rörelsekostnader
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Valutakursförluster –142 –173 –129 –165
Summa –142 –173 –129 –165
Not 8 Kostnader per kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Råvaror och förnödenheter 6 283 6 016 5 971 5 767
Kostnader för ersättning till anställda –1 901 –1 657 –1 282 –1 140
Lokalkostnader –223 243 674 –627
Avskrivningar –941 –837 –97 –93
Övrigt –1 089 –975 826 –721
Summa kostnader för sålda varor, försäljning och administration –10 436 9 728 8 850 8 348
100 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 9 Avskrivningar per funktion
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Immateriella anläggningstillgångar
Förljningskostnader –16 –17 6 5
Administrationskostnader –11 –11 –11 –11
27 –28 –17 –16
Materiella anläggningstillgångar
Förljningskostnader –909 –803 –75 –71
Administrationskostnader 5 –6 5 –6
–914 –809 –80 77
Not 10 Upplysning om revisorns arvode och kostnadsersättning
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och
bokföringen samt styrelsens och verksllande direktörens för-
valtning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets
revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föran-
leds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av
dana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag.
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
PwC
revisionsuppdrag 4 –3 –2 –2
revisionsnära tjänster –1 0 –1 0
skattedgivning –1 0 1 0
övriga tjänster –16 4 –16 4
Summa –21 –8 –19 7
Merparten av beloppet för ”övriga tjänster” avser IPO-relaterade tjänster i samband med Rustas börsintroduktion.
Not 11 Leasing
Koncernen leasingavtal besr framför allt av fastighetsleasing men också av en del övriga tillngar, så som fordon, truckar och diverse
kontorsmaskiner. Inga leasingavtal inneller kovenanter eller andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillngen.
Nyttjanderättstillgång
Koncernen
Fastigheter Övriga tillgångar Summa
Avskrivningar under året 746 16 762
Utgående balans 30 april 2024 5 187 49 5 237
Fastigheter Övriga tillgångar Summa
Avskrivningar under året 656 15 671
Utgående balans 30 april 2023 5 061 54 5 115
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2023/2024 uppgick till 244 MSEK (423).
I detta belopp ingår anskaffningsvärdet för under året nyanskaffade nyttjanderätter.
Leasingskulder
rfalloanalys leasingskuld Koncernen
2024-04-30
Totalt 0–6 mån 712 mån 1–2 år 2–5 år > 5 år
Leasingskuld 6 944 476 467 915 2 224 2 860
2023-04-30
Totalt 0–6 mån 712 mån 1–2 år 2–5 år > 5 år
Leasingskuld 6 665 439 434 811 2 080 2 901
101Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Koncernen
Belopp redovisade i resultatet 2023/24 2022/23
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar –762 671
Ränta på leasingskulder –228 –163
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden –33 –28
Intäkt från vidareuthyrning av nyttjanderättstillngar 5 3
Kostnader för korttidsleasing 0 0
Kostnader för leasar av lågt värde, ej korttidsleasing av lågt värde –1 –1
Koncernen
Belopp redovisade i rapporten över kassaflöden 2023/24 2022/23
Summa kassautfden hänrliga till leasingavtal 967 836
Ovanstående kassautflöde inkluderar sål belopp för leasingavtal
som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för vari-
abla leasingavgifter, korttidsleasing och leasar av lågt värde.
Koncernen har per 30 april 2024 undertecknat avtal för lokaler
r tillträde förntas ske under de kommande tre räkenskaps-
åren. Koncernens åtagande för dessa avtal uppgår till 728 MSEK.
Fastighetsleasing
Koncernen fastighetsleasing består framr allt av hyra av varuhuslo-
kaler men också hyra av lager- samt kontorsfaciliteter. Leasingavtalen
för kontorslokaler har normalt en löptid på 3 till 20 år. Normalt
innehåller dessa avtal en möjlighet att förnga avtalen, oftast med
3 år åt gången. I de fall koncernen är rimligt säker på att utnyttja en
dan möjlighet till förlängning inr denna period i leasingperioden.
Optionerna kan endast utnyttjas av leasetagaren och inte av leasegi
-
varen. Leasingperioden fastställs vid leasingavtalets inledningsdatum
och koncernen lägger normalt sett vid detta tilllle till en förläng
-
ningsperiod i leasingperioden om den ordinarie avtalsperioden är
24 månader eller kortare. Den 30 april 2024 är den genomsnittliga
återsende leasingperioden för koncernens fastighetsavtal 6 (6) år.
Många av koncernens fastighetsleasingavtal innehåller
leasingavgifter som baseras på föndringar i lokala prisindex,
som KPI. Nivåerna på dessa avgifter uppdateras normalt en
ng per år och beaktas vid bekning av leasingskulden löpande.
Därutöver tillkommer för många fastighetsleasingavtal omsätt-
ningsbaserad hyra samt avgifter som hänför sig till fastighetsskat-
ter som läggs på leasegivaren. Dessa belopp fastställs årligen och
ingår inte i värderingen av leasingskulden. Kostnaden för dessa
avgifter visas ovan under "Variabla leasingavgifter som inte inr i
värderingen av leasingskulden".
Övriga leasingavtal
Koncernens övriga leasingavtal med redovisad nyttjanderätts-
tillgång och leasingskuld består t.ex. av fordon, truckar och
inventarier som används i varuhuslokaler. Förlängningsoptioner
avseende dessa avtal förekommer endast i oväsentlig omfattning.
rutöver tillkommer en del leasingavtal av mindre värde och kort-
tidsleasingavtal, t.ex. för enklare kontorsutrustning. För dessa avtal
redovisas ingen nyttjanderättstillgång eller leasingskuld.
balansdagen hade Moderbolaget utestående åtaganden
i form av minimileaseavgifter under icke uppsägningsbara lea-
singavtal, med förfallotidpunkter enligt nedan:
Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30
Inom ett år 562 509
Mellan 1 och 5 år 1 940 1 679
Senare än 5 år 2 414 2 376
Summa 4 916 4 564
102 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 12 Antal anställda, löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023-05-012024-04-30 2022-05-012023-04-30
Antal Varav Antal Varav
Medeltalet anställda anställda antal män anställda antal män
Moderbolaget
Sverige 2 781 1 004 2334 884
Kina 61 32 65 33
Indien 15 8 16 6
Vietnam 12 7 12 7
Turkiet 1 1 – –
Totalt i Moderbolaget 2 870 1 052 2 334 884
Dotterföretag
Norge 985 381 862 351
Finland 798 209 738 185
Tyskland 191 62 154 38
Totalt i dotterföretag 1 974 652 1 847 620
Totalt i koncernen 4 844 1 704 4 181 1 504
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
rdelning ledande befattningshavare per balansdagen
Kvinnor:
styrelseledamöter 2 2 2 2
andra personer i företagets ledning inkl. VD 5 5 5 5
Män:
styrelseledamöter 5 5 5 5
andra personer i företagets ledning inkl. VD 4 4 4 4
Totalt 16 16 16 16
2023-05-012024-04-30 2022-05-012023-04-30
Soc kostn Soc kostn
ner och (varav Löner och (varav
andra pensions- andra pensions-
Löner, ersättningar m m ersättningar kostnader) ersättningar kostnader)
Moderbolaget – Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 30 17 (6) 28 14 (6)
Moderbolaget – Övriga anställda 869 320 (53) 764 290 (60)
Dotterföretag 510 93 (51) 418 83 (45)
Totalt koncernen 1 409 430 (109) 1 208 348 (111)
103Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Pensioner
Moderbolagets kostnad för avgiftsbestämda pensionsplaner
uppr till 44 MSEK (60).
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förns
-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapr för
vilket bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det
möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan, ska
en pensionsplan enligt ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta
redovisas som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsför
-
kringar enligt ITP 2 som är tecknade i Alecta uppgår till 7 MSEK (17).
Koncernens nivå av deltagande i ITP 2 planen är en marginell andel
av de sammanlagda avgifterna till planen. Förväntade avgifter till
ITP 2 planen under nästa räkenskapsår uppgår till 14 MSEK. Alectas
överskott kan fördelas tillrsäkringstagarna och/eller de försäkrade.
Per sista december 2023 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnin till 158 procent (172).Den kollektiva
konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet Alectas tillgångar
i procent av försäkringtagandena beräknade enligt Alectas för
-
säkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer
med IAS 19. Informationen finns att hämta på Alectas hemsida.
Verksllande direkr skall som tidigare åtnjuta tjänstepension enligt
ITP-planen. Övriga medlemmar av företagsledningen skall ha rätt till
pensioner enligt ITP-planen eller med belopp motsvarande 20–35 pro
-
cent av bruttolönen för ledande befattningshavare. Pensionsåldern
är 65 år.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Riktlinjer
Till styrelsen utgår arvode enligt bolagssmmans beslut för
styrelse och kommittéarbeten. Till företagsledningen inklusive
verkställande direktör har bolagsstämman beslutat om följande
riktlinjer avseende ersättning som är tillämplig för räkenskapsåren
2022/23 och 2023/24: Bolaget ska erbjuda en marknadsmässig total
kompensation som möjliggör att dessa ledande befattningshavare
kan attraheras, rekryteras och bellas. Kompensation består
av fast grundlön, pension och övriga förner, som tillsammans
utgör individens totala kompensation. Den fasta grundnen, kr
per månad, ska beakta individens ansvarsområde och erfarenhet.
Pensionsåldernrretagsledningen inklusive verkställande di-
rektören är 65 år. Samtliga ska ha rätt till pension enligt ITP-planen
eller vid överenskommelse med belopp motsvarande upp till 35
procent av bruttolönen. I övrigt föreligger en bonusmodell som
årligen utvärderas. Denna bonusmodell återetableras för varje år
baserat budgeterat resultat som målbild.
Rörlig Övriga Pensions-
2023-05-01–2024-04-30 n/arvode ersättning förmåner kostnad Summa
Styrelsens ordrande, Erik Haegerstrand 1,1 1,1
Styrelseledamot, Anders Forsgren 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot Björn Forssell 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Claes Eriksson 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Maria Edsman 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Victor Forsgren*** 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Ann-Sofi Danielsson 0,6 0,6
Verksllande direkr, Göran Westerberg 5,6 4,0 0,2 1,3 11,0
Andra ledande befattningshavare (8 personer) 13,8 1,5 0,5 4,7 20,5
Summa 23,4 5,5 0,6 6,0 35,6
* avser fast ersättning inkl semestertillägg
** inkluderar kostnaderr LTIP
*** Victor Forsgren är även anslld i Rusta AB (publ) och har utöver styrelsearvode erllit lön fn Rusta. Upplysning om annan erttning
utöver styrelsearvode sker i not 37.
Rörlig Övriga Pensions-
2022-05-01–2023-04-30 Lön/arvode ersättning förmåner kostnad Summa
Styrelsens ordrande, Erik Haegerstrand 1,2 1,2
Styrelseledamot, Anders Forsgren** 2,9 – – – 2,9
Styrelseledamot Björn Forssell 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Claes Eriksson 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Maria Edsman 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Victor Forsgren*** 0,5 – – – 0,5
Styrelseledamot, Ann-Sofi Danielsson 0,7 0,7
Verksllande direkr, Göran Westerberg 5,3 0,2 1,2 6,6
Andra ledande befattningshavare (8 personer) 15,1 0,4 3,4 19,0
Summa 26,9 0,6 4,6 32,1
* avser fast erttning
** Anders Forsgren har utöver styrelsearvode erhållit lön fn Rusta AB (publ) fram till december 2022.
*** Victor Forsgren är även anslld i Rusta AB (publ) samt närstående till en av huvudägarna i Rusta AB (publ) och har utöver styrelsearvode
erhållit lön fn Rusta AB. Upplysning om annan ersättning utöver styrelsearvode sker i not 37 .
104 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Aktiesparprogram
På årsstämman 2023 beslutades det att införa ett långsiktigt
aktiesparprogram (LTIP 2023) för ledande befattningshavare och
andra nyckelpersoner inom koncernen. Syftet var att skapa för-
utttningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till
koncernen, tillhandahålla konkurrenskraftig ersättning samtrena
aktieägarnas, de ledande befattningshavarnas och nyckelperso-
nernas intressen.
LTIP 2023 omfattar upp till 39 anställda bestående av medlemmar
i koncernledningen, regionansvariga samt vissa nyckelpersoner (varje
dan person benämns nedan som en “Deltagare” och tillsammans
Deltagarna”). För att delta i LTIP 2023 kvs att Deltagaren har ett
eget aktieägande i Bolaget enligt villkoren för LTIP 2023 och att dessa
aktier allokeras till LTIP 2023 (”Sparaktier”). Förutsatt att Sparaktierna
bells under den fastsllda intjänandeperioden om tre år och att
Deltagaren är fortsatt anställd inom Koncernen under hela intjänan
-
deperioden kommer Deltagaren för varje Sparaktie vara berättigad
att vederlagsfritt erhålla 0,5 aktier i Bolaget (”Matchningsaktie”)
samt – förutsatt att prestationskraven som närmare definieras nedan
uppfylls – ytterligare högst 5 aktier i Bolaget (Prestationsaktier”).
Deltagarna i LTIP 2023 är indelade i fyra kategorier. Den första
kategorin omfattar Bolagets koncernledning exklusive den verkstäl
-
lande direktören (8 personer) (”Kategori 1”), den andra kategorin
omfattar vissa nyckelpersoner i ledningsfunktion (5 personer) (Kate
-
gori 2), den tredje kategorin omfattar medarbetare som bems ha
ett betydande ansvar inom Koncernen (6 personer) (Kategori 3”) och
den fjärde kategorin omfattar medarbetare med särskilt ansvar inom
Koncernen (20 personer) (”Kategori 4”). Antalet Sparaktier ska mot
-
svara aktier till ett belopp om maximalt 90 000 kronor för Deltagare i
Kategori 1, 70 000 kronor för Deltagare i Kategori 2, 60 000 kronor för
Deltagare i Kategori 3 och 30 000 kronor för Deltagare i Kategori 4.
Eventuell tilldelning av Prestationsaktier är avhängigt utfallr tre
olika prestationsmål under Prestationsperioden (med ”Prestationspe
-
rioden” avses perioden fr.o.m. den 1 maj 2023 t.o.m. den 30 april 2026).
För tilldelning kvs först uppfyllandet av mål 1 och därefter är de
resterande två målen (mål 2 och 3) viktade med 50 procent vardera.
För tilldelning enligt mål 1 krävs att Koncernens EBITA-marginal uppgår
till minst 6,7 procent för räkenskapsåret 2025/2026, dvs. Presta tions -
periodens sista räkenskapsår. Mål 2 utgörs av Koncernens genomsnitt
-
liga årliga EBITA-tillväxt mätt över Prestationsperioden, där minsta
genomsnittliga årliga tillväxt för tilldelning är 22 procent och för full
tilldelning är 32 procent. Mål 3 utgörs av den genomsnittliga årliga
försäljningstillväxten i befintliga varuhus, dvs. exklusive nyöppnade
varuhus, i enlighet med Rustas definition av nyckeltalet, även kallad
like-for-like-tillväxt (”LFL-tillväxt”), mätt över Prestationsperioden. För
tilldelning krävs minst 3,5 procent LFL-tillväxt och för full tilldelning 5,5
procent.
För att säkerställa koncernens åtaganden enligt LTIP 2023 och
säkra därmed sammanhängande kostnader bemyndigade årsstäm
-
man styrelsen att, under tiden fram till årsstämman 2024, vid ett eller
flera tillfällen, besluta om förvärv av högst 269 141 egna aktier.
LTIP 2023
Antalet utestående matchnings- och prestationsbaserade aktie-
rätter för LTIP 2023 uppgår till 145 750 stycken. Kostnaden för pro-
grammet redovisas baserat på det verkliga värdet per aktierätt vid
tilldelningstidpunkten. Verkligt värde är beräknat på aktiekurs
tilldelningsdagen 45,7 med avdrag för förväntade utdelningar på
10% under löptiden och beräknat antal aktier som kommer tjänas
in. Verkligt värde är även justerat för deltagare som inte behåller
sitt innehav av sparaktier under programmets löptid. För presta-
tionsbaserade aktier värderar bolaget även sannolikheten för att
resultatmålen ska uppnås när kompensationskostnaden beräknas.
Aktierna kommer att tilldelas efter utgången av en intjänandepe-
riod, som löper till och med dagen för offentligrandet av Rustas
delårsrapport för det första kvartalet för räkenskapsåret 2026/27
under förutsättning att deltagarna under hela intjänandeperioden
varit fast anställd inom koncernen Den totala kostnaden 2023/24
för aktiesparprogram (LTIP 2023) exkl sociala avgifter var 2 MSEK .
Aktierätter
Aktierätter LTIP2023
Per 1 maj 2023 -
Tilldelade under året 201 729
Inlösta under året -
Förverkade under året -13 112
Per 30 april 2024 188 617
Optionsprogram – VD
För information kring VDs optionsprogram se not 37.
Avgångsvederlag
Företagsledningens anställningsavtal inkluderar uppsägnings-
bestämmelser. Enligt dessa avtal kan anställning vanligen upphöra
på den anställdes begäran med en uppgningstid om minst sex
nader och på Bolagets begäran med en uppgningstid om
gst tolv månader. Styrelsen och/eller verksllande direkr ska
äga rätt att frångå dessa riktlinjer om det bedöms att det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det .
105Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 13 Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Ränteintäkter 13 1 22 5
Summa finansiella intäkter 13 1 22 5
I moderbolagets finansiella intäkter inr koncerninterna ränteinkter på 10 MSEK (4).
Not 14 Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Räntekostnader bankmedel –12 -12 –34 -21
Räntekostnad leasingskuld –228 -163
Räntekostnader, koncernföretag i Fasettenkoncernen -2 -2
Bankkostnader –1 -3 –1 -0
Summa finansiella kostnader -179 -179 –34 -23
I moderbolagets finansiella kostnader inr koncerninterna räntekostnader på -24 MSEK (-12).
Not 15 Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Förändring av periodiseringsfond –68 –38
Avskrivningar utöver plan 17 9
mnade koncernbidrag 0 0
Summa –51 –29
106 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 16 Skatt
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
Aktuell skatt 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Aktuell skatt på årets resultat 116 –76 69 42
Summa aktuell skatt –116 –76 –69 –42
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
Uppskjuten skatt 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Uppskjuten skatt hänförlig till temporära skillnader 23 –2 0
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde
i underskottsavdrag –14 –3
Obeskattade reserver –10 2
Summa uppskjuten skatt –1 –3 0
Inkomstskatt –117 79 –69 –42
Inkomstskatt i Sverige beräknas med 20,6 % på årets skattessiga resultat. Skatt i övriga jurisdiktioner beräknas med den skattesats som
ller för respektive jurisdiktion. Nedan presenteras en avstämning mellan redovisat resultat och årets skattekostnad.
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01– 2022-05-01
Avstämning av effektiv skattesats 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Resultat före skatt 525 341 314 199
Skatt beräknad enligt svensk skattesats 20,6 % (20,6) 108 70 65 41
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader 1 3 1 2
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 0 0 0 0
Skatteeffekt av intäkter/kostnader som ska tas upp
men som inte ingår i det redovisade resultatet 1 0 2 0
Underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats 0 0
Skillnad i utländska skattesatser 6 –1
Justering avseende tidigare år –1 3 1 1
Årets förändring relaterad till förnyad bedömning av möjligheten
att utnyttja underskottsavdrag 3
Tidigare ej redovisade underskottsavdrag som nyttjats för
att minska den aktuella skattekostnaden. 0 0
Övrigt 0 0 – –1
Redovisad skatt 117 79 69 42
Effektiv skattesats 22,3 % 23,3 % 22,1 % 21,3 %
Not 17 Resultat per aktie
Koncernen
2023-05-01– 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30
Resultat per aktie före utspädning, SEK
Resultat per aktie före utsdning 2,7 1,7
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Resultat per aktie efter utspädning 2,7 1,7
Bekning av de täljare och nämnare som använts i ovanstående bekningar av resultat per aktie anges nedan
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat för perioden hänförligt till moderbolagets aktieägare 408 261
Totalt antal aktier, tusental 151 793 151 793
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusental* 151 764 151 793
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental* 151 177 151 793
*exklusive aktier ägda av Rusta
107Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 18 Aktiverade utgifter för utveckling av programvaror
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Ingående anskaffningsrden 124 116 109 103
Årets anskaffningar 37 12 37 11
Utrangeringar 0 –5 1 –4
Valutakursdifferenser 0 1
Utgående ack. anskaffningsrden 162 124 146 109
Ingående avskrivningar 62 48 –53 41
Årets avskrivningar –21 –18 –19 –16
Utrangeringar 0 5 1 4
Valutakursdifferenser 0 0 – 0
Utgående ack. avskrivningar 83 –62 71 53
Utgående redovisat värde 79 62 74 56
Not 19 Goodwill och varumärken
Koncernen
Goodwill 2024-04-30 2023-04-30
Ingående redovisat värde 113 102
Valutakursdifferenser 4 11
Utgående redovisat värde 118 113
Redovisad goodwill uppr till 118 MSEK (113) och hänför sig till den finska verksamheten som förrvades i maj 2018. Föndring i redovisat
rde på Goodwill hänför sig i sin helhet till förändring i valutakurs mellan åren.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Det bokförda värdet på goodwill prövas årligen. Koncernen prövar
varje år i det fjärde kvartalet om nedskrivningsbehov föreligger
vad gäller goodwill. Redovisad goodwill om 118 MSEK (113) är i sin
helhet hänförlig till Rusta Finland OY, vilken bedömts vara den kas-
sagenererande enheten i den finska koncernen. Återvinningsvärdet
för den kassagenerande enheten har fastställts baserat på be-
kning av nyttjanderdet. Beräkningen utgår ifn uppskattade
framtida kassaflöden baserade på afrsplanen för Rusta Finland
OY samt prognoser för perioden 2024–2028 upprättade av kon-
cernledningen och godnda av styrelsen. Väsentliga antaganden
som använts för bekning av nyttjanderden:
Prognosticerad EBITDA-marginal
Tillxttakt för att extrapolera kassafden bortom
prognosperioden
Diskonteringsränta (WACC) tillämpad för uppskattade framtida
kassafden
Ledningens prognoser baseras dels på historiska erfarenheter men
även extern information om marknadstillväxt mm. Prognoser utar-
betas baserade på ett antal huvudantaganden avseende framtida
tillväxt och rörelsemarginal. Det beräknade återvinningsbara
beloppet ställs mot det bokförda värdet. Kassaflöden bortom
fersperioden, det vill säga efter 2028, extrapoleras med hjälp
av en bedömd tillväxttakt om 2 procent som motsvarar en vägd
genomsnittlig tillväxttakt enligt Riksbankens inflationsmål och är i
linje med branschens uthålliga tillväxt. Vid diskontering av förn-
tade framtida kassaflöden har en genomsnittlig kapitalkostnad
(WACC) före skatt använts, för närvarande 12,8 (12,8) procent. Den
genomsnittliga kostnaden för kapital har baserats på följande
antaganden:
Riskfri ränta: Tioårig statlig obligationsränta
Marknadens bedömda riskpremie för den kassagenererande
enheten
Betavärde: Fastställt betavärde för Rusta
Prövningen visar att återvinningsvärdet överstiger det bokförda
rdet. Känslighetsanalyser visar att en förändring av diskonte-
ringsntan med +1 procentenheter eller en minskning av EBITDA
marginalen med 1 procentenheter inte förändrar resultatet av
prövningen för koncernen .
Koncernen
Varumärken 2024-04-30 2023-04-30
Ingående anskaffningsrden 51 47
Valutakursdifferenser 4 4
Utgående ack. anskaffningsrden 55 51
Ingående avskrivningar 43 –29
Årets avskrivningar –8 –11
Valutakursdifferenser –4 –3
Utgående ack. avskrivningar 55 –43
Utgående redovisat värde 0 8
Varumärke relaterad till förvärvet av den finska verksamheten i maj 2018 är fullt avskrivet per 2024-04-30.
108 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 20 Inventarier, verktyg och installationer
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Ingående anskaffningsrden 1 302 1 183 834 812
Anskaffningar 127 161 69 69
Utrangeringar –16 –47 –12 –47
Valutakursdifferenser 17 6 0 –
Utgående ack. anskaffningsrden 1 430 1 302 891 834
Ingående avskrivningar 829 –743 –576 546
Utrangeringar 15 47 11 46
Årets avskrivningar –150 –137 –79 –76
Valutakursdifferenser –9 4
Utgående ack. avskrivningar 972 –829 643 –576
Utgående redovisat värde 458 473 247 257
Not 21 Andelar i koncernföretag
2024-04-30 2023-04-30
Kapital- Kapital-
Koncernen Org nr Säte andel % andel %
Rusta Retail AS 912597636 Norge 100 % 100 %
Rusta Retail GmbH HRB 140437 Tyskland 100 % 100 %
Baforber AB 556477-1011 Uppsala 100 % 100 %
Bruksbo i Uppsala KB 916672-6597 Uppsala 100 % 100 %
Rusta Retail Finland OY 2906403-2 Finland 100 % 100 %
Rusta Transportation GmbH HRB 22638 Tyskland 100 % 100 %
Koncernen
2022/23 Rusta Transportation GmbH stiftades
2022/23 Rusta Construction AB fusionerades med moderbolaget Rusta AB
2022/23 Rusta Entreprenad AB fusionerades med moderbolaget Rusta AB
Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30
Ingående redovisat värde 77 77
Fusion 0
Nystartat bolag 0
Utgående redovisat värde 77 77
Kapital- Rösträtts- Antal andelar/ Bokfört Bokfört
andel % andel % aktier värde värde
Moderbolaget 2024-04-30 2023-04-30
Rusta Retail AS 100 % 100 % 30 000 0 0
Rusta Retail GmbH 100 % 100 % 1 16 16
Baforber AB 100 % 100 % 1 000 11 11
Bruksbo i Uppsala KB* 100 % 0 0
Rusta Retail Finland OY 100 % 100 % 2 500 50 50
Rusta Transportation GmbH 100 % 100 % 1 0 0
Summa 77 77
*Rusta äger 100 % genom Baforber AB
Moderbolaget
Posten andelar i koncernretag har förändrats till följd av de förändringar som beskrivs ovan.
109Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 22 Varulager
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Varor på väg 241 107 241 107
Varulager 2 381 2 486 1 778 1 928
Summa varulager 2 622 2 593 2 019 2 035
I moderbolagets och koncernens redovisade värde för varulager ingår en avttning för lagerinkurans på 60 MSEK (89) .
Not 23 Kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Kundfordringar, brutto 16 31 13 18
Reserv för osäkra fordringar 0 4 –3
Summa kundfordringar, netto 16 27 13 16
Ledningen bemer att redovisat värde för kundfordringar, netto efter reserv för osäkra fordringar, överenssmmer med verkligt värde.
Not 24 Övriga kortfristiga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Hyresdeponering 1 1 1 1
Skattekonto hos SKV 47 39 39 31
Övriga poster 1 1 1 1
Summa 49 40 40 3 2
Not 25 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Förutbetalda hyreskostnader 88 62
Förutbetalda övriga kostnader för lokaler 13 1 11 8
Förutbetalda IT kostnader 23 22 23 21
Förutbetalda personalkostnader 17 14 12 11
Förutbetalda rsäkringspremier 10 4 7 4
Derivatinstrument för säkringndamål 19 19
Övriga poster 58 2 16 12
Summa 140 42 175 118
110 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Not 26 Aktiekapital, antal aktier och utdelning per aktie
Antal aktier uppr till 151 792 800 (151 792 800), med ett kvotvärde
om ca 0,03 (0,03) SEK. Aktiekapitalet uppr till 5 059 760 SEK
(5 059 760). Årssmman i Rusta den 1 september 2023 beslutade
att genomföra en aktiesplit (300:1) vilket resulterat i att varje aktie
delats upp i 300 aktier. Antalet aktier uppgår efter aktiesplit till
151 792 800, med ett kvotvärde om ca 0,03 SEK. Omkning av antal
aktier och resultat per aktie har skett för samtliga perioder. Aktie-
kapitalet har inte omräknats .
Aktier i eget förvar 2024-04-30 2023-04-30
Ingående antal aktier i eget förvar
Årets förvärv* 267 333
Utgående antal aktier i eget förvar 267 333
*Under perioden 20 mars 2024 till 5 april 2024 har Rusta AB (publ)
(”Rusta”) återköpt 267 333 egna aktier till ett totalt belopp av 22
MSEK. Återköpen ingår i det återpsprogram om maximalt 269 141
aktier som Rusta offentliggjorde den 19 mars 2024 och är avslutat
i och med de sista köpen den 5 april 2024. Samtliga förrv har
genomförts på Nasdaq Stockholm av Carnegie Investment Bank AB
(publ) för Rustas räkning. Efter ovansende förvärv uppr Rustas
innehav av egna aktier per den 30 april 2024 till 267 333 aktier. Det
totala antalet aktier i Rusta uppr till 151 792 800. Syftet med åter-
psprogrammet är att uppfylla de skyldigheter som uppstår med
anledning av Rustas aktiesparprogram (LTIP 2023”), dvs. säkring av
leverans av prestations- och matchningsaktier till deltagarna samt
kring av kostnwader för sociala avgifter som kan uppkomma
inom ramen för LTIP 2023 .
Utdelning per aktie
Under räkenskapret uppgick utbetald utdelning totalt till 105
MSEK (152), vilket motsvarar 0, 69 SEK (1 ,0 0) per aktie. På årssmman
den 20 september 2024 kommer en utdelning avseende år 2023/24
om 1 ,1 5 SEK per aktie, totalt 17 4 MSEK, att föreslå s .
Not 27 Övrigt tillskjutet kapital – Koncernen
Övrigt tillskjutet kapital består av reservfond .
Not 28 Reserver – Koncernen
Posten består av omräkningsdifferenser hänförliga till valutaom-
kning av utländska dotterbolag till SEK samt kassaflödessäkring-
ar då koncernen tillämpar säkringsredovisning.
Förändring av reserver redovisas i övrigt totalresultat.
Koncernen
Säkrings- Valuta- Summa
redovisning omräkning reserver
Per 1 maj 2022 48 –5 –43
kringskostnad omklassificerad till varulager 61 61
Uppskjuten skatt 13 – 13
Netto överrt, redovisad mot resultaträkningen 48 48
Omrdering – brutto, redovisad mot övrigt totalresultat –76 76
Uppskjuten skatt, redovisad mot övrigt totalresultat 16 16
Övriga valutakursdifferenser, redovisad mot övrigt totalresultat –36 –36
Netto redovisat mot övrigt totalresultat 60 –36 –97
Per 30 april 2023 12 42 –54
kringskostnad omklassificerad till varulager 15 15
Uppskjuten skatt –3 – –3
Netto överrt, redovisad mot resultaträkningen 12 12
Omrdering – brutto, redovisad mot övrigt totalresultat 34 34
Uppskjuten skatt, redovisad mot övrigt totalresultat 7 7
Övriga valutakursdifferenser, redovisad mot övrigt totalresultat 9 9
Netto redovisat mot övrigt totalresultat 27 9 36
Per 30 april 2024 15 –32 –17
Noter, forts.
111Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 29 Uppskjuten skatt
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skul-
ders redovisade respektive skattemässiga värden är olika. Kon-
cernens och Moderbolagets temporära skillnader har resulterat i
uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar avseen-
de följande poster.
Koncernen Moderbolaget
Uppskjutna skattefordringar 2Uppskjutna skattefordringar 2024-04-30 2023-04-30 2024-4-30 2023-04-30
Redovisade belopp avser temporära skillnader hänförliga till:
Leasingskulder 1 168 1 149
Skattemässiga underskott 79 90 – –
Kassaflödessäkringar, temporära skillnader varulager 0 3 0 3
Internvinster 18 8 – –
Övriga temporära skillnader 6 0
Summa uppskjutna skattefordringar 1 272 1 250 1 3
Belopp som kvittats mot uppskjutna skatteskulder
enligt kvittningsreglerna 1 063 –1 051
Netto uppskjutna skattefordringar 209 199 1 3
Redovisa upskjutna skattefordringar hänförlig till skattemässiga
underskott avser i sin helhet underskottsavdrag för verksamheten i
Finland, dessa underskott hänförs till underskott som fanns vid för-
rvstillllet av Hong Kong OY i maj 2018. Koncernen bedömer att
de redovisade underskottsavdragen per balansdagen kommer att
kunna nyttjas mot framtida skattemässiga överskott. Underskotts-
avdragen i Finland kan rullas vidare i 10 år fn det att underskott
uppstått.
Kassaflödes-
Leasing- Skattemässiga säkringar, temporära
Bruttoförändringar skulder underskott skillnader varulager Internvinst temp. Summa
Per 1 maj 2022 952 85 3 10 1 050
Redovisat i resultatkningen 197 5 - –2 – 200
Redovisat i övrigt totalresultat 0 0 – 0
Per 30 april 2023 1 149 90 3 8 1 251
Redovisat i resultatkningen 19 –11 10 6 24
Redovisat i övrigt totalresultat –3 – 0
Per 30 april 2024 1 168 79 0 18 6 1 272
Koncernen Moderbolaget
Uppskjutna skatteskulder 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Redovisade belopp avser temporära skillnader hänförliga till:
Nyttjandettstillgångar –1 063 –1 051
Kassafdessäkringar, temporär skillnad varulager –4 4
Varumärke 1 – –
Obeskattade reserver –127 –116 – –
Summa uppskjutna skatteskulder –1 194 –1 167 –4
Belopp som kvittats mot uppskjutna skatteskulder
enligt kvittningsreglerna 1 063 1 051
Netto uppskjutna skatteskulder 131 –115 4
Kassaflödes-,
Nyttjanderätts- säkringar temporära Obeskattade
Bruttoförändringar tillgångar Varumärke skillnader varulager reserver Summa
Per 1 maj 2022 –862 2 –16 –110 –990
Redovisat i resultatkningen –189 2 16 6 177
Redovisat i övrigt totalresultat
Per 30 april 2023 –1 051 1 0 –116 1 167
Redovisat i resultatkningen –12 –1 0 –10 –23
Redovisat i övrigt totalresultat –4 4
Per 30 april 2024 1 063 0 4 –127 –1 194
112 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 30 Obeskattade reserver
Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30
Avskrivning utöver plan 151 169
Avsättning till periodiseringsfond 458 390
Summa 609 558
Not 31 Skulder till kreditinstitut
Koncernen Moderbolaget
Långfristigt 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
ngfristig del rekonstruktionslån Finland 21 51
Summa skulder till kreditinstitut 21 51
I Finland finns ett rekonstruktionsn till Danske Bank och Varma som löper med en ränta på 3,54,0 %.
Rusta förvärvade Hong Kong Oy i maj 2018 vilket var ett bolag i rekonstruktion, med i förrvet övertogs tidigare rekonstruktionsskulder
som avbetalas enligt plan och sträcker sig fram till utgången av räkenskapsåret 2025/26.
Koncernen Moderbolaget
Kortfristigt 2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Kortfristig del rekonstruktionslån Finland 20 6
Utnyttjad checkkningskredit 380 294
Summa kortfristiga skulder kreditinstitut 20 386 294
På checkräkningskrediten löper marknadsmässig ränta och vid bokslutet uppgick räntan till mellan 4,9–6,5 % (1,1).
Koncernens upplåning hos bank omfattas av villkor, s.k. kovenanter, vilka Rusta uppfyller till sin helhet.
Summa skulder till kreditinstitut 41 437 101
Checkräkningskredit
Beviljad checkkningskredit Danske Bank & DnB 800 800 800 800
Utnyttjad kredit importremburser 23 –20 –23 –20
Övrigt utnyttjad checkkningskredit –380 –294
Summa kvar att utnyttja 777 399 777 486
113Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 32 Avsättningar
Koncernen
Garanti- Reserv
avsättning öppet köp Summa
Per 1 maj 2022 14 8 21
Tillkommande avsättningar 14 8 22
Återförda outnyttjade belopp –1 –1 –2
Utnyttjat under året –13 –7 –20
Per 30 april 2023 14 8 22
Tillkommande avsättningar 15 8 23
Återförda outnyttjade belopp 2 –3 5
Utnyttjat under året –11 5 –16
Per 30 april 2024 16 8 24
Moderbolaget
Garanti- Reserv
avsättning öppet köp Summa
Per 1 maj 2022 14 8 21
Tillkommande avsättningar 14 8 22
Återförda outnyttjade belopp –1 3 4
Utnyttjat under året –13 5 –17
Per 30 april 2023 14 8 22
Tillkommande avsättningar 15 8 23
Återförda outnyttjade belopp 2 –3 5
Utnyttjat under året –11 –4 –16
Per 30 april 2024 16 8 24
Not 33 Övriga kortfristiga skulder
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Redovisad moms 157 148 60 55
Kortfristig del rekonstruktionsskuld Finland 36 31
Presentkort 8 7 5 5
Övriga poster 3 3 2 2
Summa 204 189 67 6 1
Not 34 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Upplupna löner 182 96 146 76
Upplupna semesterlöner 166 163 124 116
Upplupna sociala avgifter 160 160 87 137
Upplupna fraktkostnader 20 21 20 21
Upplupna elkostnader 5 4 3 3
Upplupna hyror 76 79 54 49
Derivat värderade till verkligt värde 0 21 0 21
Övriga poster 69 83 74 67
Summa 678 627 508 489
114 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Not 35 Förändring av skulder hänförliga till finanseringsverksamheten
Kassaflöden Icke likvidpåverkande poster
Upptagna lån
Ingående / amortering / Nya och Övriga Utgående
balans förändring Amortering avslutade Valutakurs- föränd- balans 30
1 maj 2022 checkkningskredit leasing leasingavtal* differenser ringar** april 2023
Skulder till kreditinstitut
Uppning 266 –216 7 57
Checkräkningskredit 127 180 74 381
Leasingskuld 4 526 638 432 17 1 129 5 465
Summa skulder hänförliga 4 918 –36 638 432 97 1 129 5 902
till finansieringsverksamheten
Kassaflöden Icke likvidpåverkande poster
Upptagna lån
Ingående / amortering / Nya och Övriga Utgående
balans förändring Amortering avslutade Valutakurs- föränd- balans 30
1 maj 2023 checkkningskredit leasing leasingavtal* differenser ringar** april 2024
Skulder till kreditinstitut
Uppning 57 18 2 – 41
Checkräkningskredit 381 –377 –4 – 0
Leasingskuld 5 465 –712 240 67 585 5 645
Summa skulder hänförliga 5 902 –394 –712 240 65 585 5 686
till finansieringsverksamheten
* pande amorteringar på leasingskulden (del av hyresbetalningar) klassificeras som kassafde inom finansieringsverksamheten. Inneva-
rande års ökning av leasingskulder till följd av nya leasingkontrakt mm klassificeras dock ej som kassaflöde.
** Övrigarändringar innefattar icke-kassaflödespåverkanderändringar, inklusive upplupna räntekostnader som presenteras i löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen när de betalas.
Not 36 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
retagsinteckningar 615 615 615 615
Summa 615 615 615 615
Eventualförpliktelser
Koncernen Moderbolaget
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
Tullgaranti 39 38 19 19
Hyresgaranti 55 53 – –
Leverantörsgarantier Rusta Finland OY 5 5
Moderbolagsgaranti till Rusta Retail AS 52 46 52 46
Summa 151 143 71 6 5
Noter, forts.
115Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Noter, forts.
Not 37 Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan företaget och dess dotterföretag, vilka är när-
stående till företaget, har eliminerats vid konsolideringen och upplys-
ningar om dessa transaktioner lämnas därför inte i denna not. De
övriga närstående som identifierats är ledande befattningshavare
och styrelse och dess familjemedlemmar samt tidigare moderreta
-
get Fasetten AB.
Under året har ägarstrukturen för Rusta AB (publ) förändrats till
ljd av bolagets notering på den 19 oktober 2023 på Nasdaq OMX.
Föregående räkenskapr fram till augusti 2022 var Fasetten AB,
556298-1521, som i sin tur ägdes ägs till 50% vardera av Anne Marie
Forssell och Anders Forsgren, huvudägare av Rusta AB. Fasetten AB
lde sina andelar under föregående räkenskapr 2022/23 till
Aforber Invest AB och Öngal i Uppsala Invest AB, som ägs i sin tur
vardera av tidigare ägare till Fasetten AB. Vid utgången av 2022/23
ägde Aforber Invest AB och Öngal i Uppsala Invest AB 40,9 % var-
dera. Dessa bolag är per 2024-04-30 fortfarande majoritetgare i
Rusta AB (publ).
För mer information om ägarstruktur och aktien se sid 57.
Upplysningar om transaktioner mellan koncernen och övriga närstående presenteras nedan.
Inköp av tjänster
Koncernen Moderbolaget
2023-05-01– 2022-05-01 2023-05-01 2022-05-01
2024-04-30 2023-04-30 2024-04-30 2023-04-30
nerelaterade erttningar till styrelse* 2 1 2 1
Familjemedlemmar till ledande befattningshavare* 0 2 0 2
Summa 2 3 2 3
* Avser lönerelaterade ersättningar, utöver styrelsearvode, till styrelseledamöter med anställning i Rusta AB samt fakturerat konsultarvode
enligt marknadsmässiga villkor.
Lån respektive skulder till närstående
Under föreende år, 2022/23, fanns det ett lån till Fasetten AB som
fram till februari 2023 var huvugare och moderbolag till Rusta AB
(publ). Samtliga fordringar och skulder reglerades under 2022/23
och det lån som fanns fram till och med augusti 2022 löpte med
en medelnta på 2,33 % för räkenskapsåret 2022/23, beknad på
Riksbankens Stibor-ränta 3M + 1 %-enhet. Räntekostnad till Fasetten
AB för räkenskapret 2022/23 uppgick till 2 MSEK.
Inga lån till närstående finns för räkenskapret 2023/24.
Teckningsoptioner
Styrelsen beslutade 2021, med stöd av ett bemyndigande från en
extra bolagsstämma som hölls den 7 januari 2021, att införa ett
ngsiktigt incitamentsprogram i form av ett teckningsoptions-
program för Bolagets verksllande direkr. Totalt omfattar teck-
ningsoptionsprogrammet 11 382 teckningsoptioner av serie 2020:1.
Teckningsoptionerna emitterades till den verkställande direktö-
ren till en teckningskurs om 713 kronor per teckningsoption (mot-
svarande teckningsoptionernas marknadsrde vid tidpunkten för
emissionen). Premien för samtliga utgivna teckningsoptioner mot-
svarar marknadsvärde och har fastställts med stöd av diskonterad
kassaflödesvärdering genom en oberoende värdering vid tidpunkt
för emissionen.
Efter omräkning till följd av den uppdelning av aktier (300:1) som
Bolaget genomförde i september 2023 berättigar varje teck-
ningsoption innehavaren att teckna 300 aktier i Bolaget till en teck-
ningskurs om 37,27 kronor per aktie under perioden från och med
den 1 december 2024 till och med den 31 december 2024.
Bolaget har förbellit sig rätten att återpa teckningsoptio-
nerna, t.ex. om den verkställande direkrens anställning i Bolaget
avslutas.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Övriga upplysningar om ersättningar till ledande befattningshavare
presenteras i not 12 .
116 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Rapporter och notpaket
Not 38 Vinstdisposition
Moderbolaget
Till stämmans förfogande står följande vinstmedel (kr)
Balanserade vinstmedel 823 719 027
Årets resultat 244 676 891
1 068 395 918
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att aktieägarna utdelas 1,15 kr per aktie;
Totalt 174 254 287
I ny räkning överförs 894 141 631
1 068 395 918
Under räkenskapret 2023-05-01–2024-04-30 genomfördes utdelningar på totalt 105 MSEK.
Not 39 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Efter räkenskaprets slut har Rusta öppnat nytt inpskontor i Istanbul, Turkiet för att ytterligare stärka kontrollen av inpsaktiviteter i
sydöstra Europa och norra Afrika. Rusta signerade även avtal med automationsleverantören Vanderlande i juni 2024 om en tillxtinves-
tering i Rustas centrallager. Investeringen, som uppgår till närmare 300 MSEK, avser en lösning för att automatisera fler processer och öka
effektiviteten i lagret. (För mer information se sid 62)
Godkännande av finansiella rapporter
Styrelsen och verksllande direkren intygar härmed att årsredovisningen har uppttats enligt årsredovisningslagen samt RFR 2 och ger
en rättvisande bild av företagets ställning och resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
företagets verksamhet, sllning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget står inför. Styrelsen och
verkställande direktören intygar härmed att koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
som de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av koncernens sllning och resultat och att förvaltningsberättelsen för koncernen ger
en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens verksamhet, sllning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som de företag som inr i koncernen står inför.
Upplands Väsby den 22 augusti 2024
Erik Haegerstrand Anders Forsgren Björn Forssell
Styrelseordrande Styrelseledamot Styrelseledamot
Claes Eriksson Maria Edsman Victor Forsgren
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ann-Sofi Danielsson Göran Westerberg
Styrelseledamot Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 22 augusti 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cesar Mo
Auktoriserad revisor
117Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i Rusta AB (publ), org.nr 556280-2115
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för Rusta AB (publ) för räkenskapsåret
1 maj 2023 till 30 april 2024 med undantag för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 63-79. Bolagets årsredo-
visning och koncernredovisning ingår på sidorna 59-116 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbola
-
gets finansiella ställning per den 30 april 2024 och av
dess finansiella resultat och kassafde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upp
-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en
i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncer
-
nens finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess
finansiella resultat och kassafde för året enligt Inter
-
national Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 63-79.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrkerrför att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och resultaträkning samt rapport över finansiell sllning
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlig-
het med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnit-
tet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
sta kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsrordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grundrra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsent-
lighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktig-
heter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrel-
sen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser
om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Lik-
som vid alla revisioner har vi också beaktat risken för
att styrelsen och verkställande direktören åsidotter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns begg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till bolagets
och koncernens struktur, redovisningsprocesser och kon
-
troller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
sentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bemning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finan-
siella rapporterna innehåller några väsentliga felaktig-
heter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentlighe-
ter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de eko-
nomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal,riblandr den finan-
siella rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och
kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inrikt-
ning och omfattning och våra granskningtgärders
karakr, tidpunkt och omfattning, samt att bema
effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter
de finansiella rapporterna som helhet.
Revisionsbettelse
118 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisionsberättelse
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt sllningstagande till, årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
r inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Fullständighet i intäktsredovisning och kontantförsäljning
Koncernens nettoomsättning under räkenskapsåret uppgår till
11 116 Mkr. Bolaget redovisar intäkter då samtliga väsentliga
prestationsåtaganden bedöms uppfyllda. Intäkterna utgörs
av ett stort antal transaktioner i ett flera integrerade system
r den finansiella rapporteringen. Det finns risk för att det kan
uppstå fel i enskilda förljningstransaktioner eller i felaktiga
konfigurationer mellan systemintegrationerna. Försäljningen
sker i Sverige, Finland, Norge och Tyskland främst genom
rsäljning direkt i varuhus och till en mindre del genom
e-handel.
Bolaget redogör för intäktsredovisningen och därmed förknip-
pade risker i avsnittet Riskbemning och kontrollaktiviteter
på sidan 69 och not 5 om redovisning i segment.
Försäljningen i varuhus sker främst via kortbetalningar men
även till en viss del med kontantbetalning. Detta medför en
inneboende risk avseende bolagets manuella hantering av
dagsavslut och kontanthantering.
Koncernens intäkter utgör en väsentlig post i den finansiella
rapporteringen och de därmed sammanhängande identi-
fierade risker utgör därför ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte
begränsade till:
Granskning av koncernens process och utformning av
kontrollmiljön för intäktsredovisning och kassahantering.
Analytisk granskning av redovisad förljning och avsmning
av total förljning på kvittonivå med matchning mot
transaktioner i varulager med hjälp av dataanalysverktyg.
Granskning av koncernens analys och kontroll av förändringar
i bruttomarginal.
Granskning av kassarutiner i ett urval av koncernens varuhus.
Granskning av om ändamålsenliga redovisningsprinciper
tillämpats och erforderliga upplysningar lämnats i
årsredovisningen.
Värdering av varulager
Koncernen redovisar per den 30 april 2024 ett varulager om
2 622 Mkr. Det utgör en väsentlig andel av koncernens till-
ngar och är fördelat på ett stort antal artiklar spridda över
koncernens varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland samt
på koncernens centrallager i Sverige. Varulagret
värderas enligt lägsta värdets princip, vilket innebär det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Redovisning av varulager är förknippat med en hög grad av
uppskattningar och bedömningar främst relaterat till inkurans,
beräkning av omkostnadspålägg.
Koncernens varulager innebär en omfattande transaktions-
volym och en komplexitet till följd av en spridning av artiklar
över ett stort antal lagerplatser. Därför har vi bedömt att
varulager utgör ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Bolaget redogör för hantering av varulager i avsnitten
Riskbedömning och kontrollaktiviteter på sidan 69,
uppskattningar och antaganden i not 3, samt koncernens
redovisningsprinciper för varulager i not 2.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder
men var inte begnsad till dessa:
Granskning av utformningen av kontrollmiljön i koncernens
processer för varulagerhantering och inköp.
Granskning av koncernens bedömningar och beräkningar av
omkostnadspålägg.
Granskning av metod för värdering av varulagret enligt lägsta
värdets princip och tillämpad modell för inkurans.
Dataanalys över samtliga transaktioner i koncernens
varulager för att säkerställa fullständighet.
Deltagit på ett urval av inventeringar i varuhus samt
kontrollinventering av koncernens centrallager i Sverige.
Granskning av om ändamålsenliga redovisningsprinciper
tillämpats och erforderliga upplysningar lämnas i
årsredovisningen.
119Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och åter-
finns på sidorna 1-58 och 122-123.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är orenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomng beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informa-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra infor-
mationen inneller en väsentlig felaktighet, är vi skyl-
diga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen och verksllande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredo-
visningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovis-
ning och koncernredovisning som inte innehåller några
sentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bemningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser,
r så är tilmpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar sty-
relsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat över-
vaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsbettelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Fel-
aktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektio-
nen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt
lagar och andrarfattningar
Revisorns granskning av förvaltning och
rslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning för Rusta AB
(publ) för räkenskapsåret 1 maj 2023 till 30 april 2024
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst ellerrlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar sty-
relsens ledamöter och verkställande direktören ansvars-
frihetr räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnit-
tet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande till
120 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisionsberättelse
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grundrra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dis-
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksamhets-
art, omfattning och risker ställer på storleken av moder-
bolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och sllning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta inne-
fattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
genheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verksllande direktören ska sköta den löpande för-
valtningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkstäl-
lande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revi-
sionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyl-
dighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-
bolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direkren har upprättat års-
redovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Rusta AB (publ) för räken-
skapret 1 maj 2023 till 30 april 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjligr enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Rusta AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen och verksllande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlig-
het med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern
kontroll som styrelsen och verkställande direktören
121Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Revisionsberättelse
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kver att vi planerar och genomför våra gransk
-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa
krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver attretaget utformar,
implementerar och hanterar ett systemr kvalitets-
styrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av
årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram under
-
laget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvär
-
dering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avsmning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapital
-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 63-79 och för att den är upp-
rättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrap-
porten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfatt-
ning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningens och kon-
cernredovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till
Rusta AB (publ):s revisor av bolagssmman den
1 september 2023 och har varit bolagets revisor sedan
före 1994. Enligt revisorsförordningens (537/2014)
övergångsregler kan Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB därmed inte omväljas efter räkenskapsåret som
slutar 30 april 2043.
Stockholm 22 augusti 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cesar Mo
Auktoriserad revisor
122 Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Definitioner och ordlista
Nyckeltal Definition
Nettoomsättningstillväxt, % Tillväxt i nettoomsättning, nettoomsättningen i aktuell period dividerad med
nettoomsättningen i jämförelseperioden.
Valutaeffekt, % Periodens förändring i resultatposter hänförlig tillrändring av valutakurser dividerat
med jämförelseperiodens resultatposter omräknat till föregående års valutakurser.
Jämförbar tillväxt, % Förändring i jämförbar förljning mellan innevarande och jämförande period där
mförbar förljning är försäljning i jämförbara varuhus som har varit operationella
under hela innevarande och hela jämförande perioden. För att ett varuhus ska
klassificeras som jämförbart måste det ha varit öppet ett helt räkenskapr.
Nettoomsättningstillväxt
exkl valutaeffekter, %
Nettoomsättningstillväxt justeratr valutaeffekt.
Jämförbar tillväxt exkl
valutaeffekter, %
mförbar tillxt justerat för valutaeffekt.
Jämförelsestörande poster Intäkts- och kostnadsposter som redovisas separat till följd av sin art och sina
belopp. Alla poster som är inkluderade är större och väsentliga under vissa perioder
och mindre eller obefintliga under andra perioder.
Bruttovinst Nettoomsättning minskat med kostnaden för varor inklusive hemtagningskostnaden
för varan.
Bruttomarginal, % Bruttoresultat dividerat med nettoomsättningen.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före finansiella poster och skatt.
EBITA Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar av immateriella tillgångar som
uppkommit i samband med rörelseförvärv.
EBITA exkl IFRS16 Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar av immateriella tillgångar som
uppkommit i samband med rörelseförvärv samt justering för effekter fn IFRS 16.
Effekter av IFRS16 på EBITA är att hela kostnaden för leasingavtal redovisas som en
rörelsekostnad vilket skiljer sig från koncernens resultaträkning där räntedelen ingår i
finansnettot.
Justerad EBITA EBITA exklusive jämförelsestörande poster.
relsemarginal
(EBIT-marginal), %
relseresultatet (EBIT) dividerat med nettoomsättningen.
EBITA-marginal, % EBITA dividerat med nettoomsättningen.
Justerad EBITA-marginal, % EBITA exklusive jämförelsestörande poster dividerat med nettoomsättningen.
EBITDA Resultatre skatt, finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar.
EBITDA-marginal, % EBITDA dividerat med nettoomsättningen.
Rörelsekapital Omsättningstillgångar med avdrag för kortfristiga skulder.
Nettoskuld Summa kort- och långfristiga räntebärande skulder med avdrag för likvida medel.
Nettoskuld exkl IFRS16 Summa kort- och långfristiga räntebärande skulder exklusive leasingskulder
redovisade enligt IFRS16 samt avdrag för likvida medel.
Nettoskuld exkl IFRS16/
EBITDA exkl IFRS16, R12
Nettoskuld exkl IFRS16 i förhållande till rullande tolv månaders EBITDA exkl IFRS16.
Soliditet Summa eget kapital dividerat med summa tillgångar.
Soliditet exkl IFRS16, % Summa eget kapital dividerat med summa tillgångar exklusive leasingsskulder som
redovisas enligt IFRS16. Nyttjanderättstillgångar som redovisas enligt IFRS16 inkluderas
i totala tillgångar och har ej justerats för.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat för de senaste tolv månaderna dividerat med eget kapital.
Operationella nyckeltal Definition
Antal medlemmar i
kundklubb
Antal unika personer som aktivt väljer att vara en del av Rustas medlemsklubb
“Club Rusta.
Antal kunder Antal handlande bekare i Rustas varuhus eller i Rustas Online-handel
Definitioner och ordlista
123Rusta AB (publ)
|
Årsredovisning
|
Hållbarhetsredovisning
|
Kontaktuppgifter
ran Westerberg - VD
goran.westerberg@rusta.com
Sofie Malmunger - CFO
sofie.malmunger@rusta.com
Cecilia Gärdestad - Investor Relations Manager
+46 701 664 873
cecilia.gardestad@rusta.com
Jesper Bondesson - Sustainability manager
jesper.bondesson@rusta.com
Postadress:
Box 5064
194 05 Upplands Väsby
Rusta AB (publ)
Organisationsnummer 556280-2115
Producerad av Produktionsdesign AB i samarbete med Rusta.
Samtliga bilder Rusta.
Kontaktuppgifter