MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Kvarvarande verksamhet | |||
| Rörelsens intäker | |||
Nettoomsättning | 5, 6 | ||
Övriga rörelseintäkter | |||
Summa rörelsens intäkter | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Material och köpta tjänster | − | − | |
Övriga externa kostnader | 7 | − | − |
Personalkostnader | 8 | − | − |
Övriga rörelsekostnader | 15 | − | − |
Summa rörelsens kostnader | − | − | |
EBITDA | |||
Avskrivningar exl. förvärvade övervärden | 9, 14 | − | − |
EBITA | |||
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden | 13 | − | − |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 9, 11 | − | − |
Summa finansiella poster | − | − | |
Resultat före skatt | − | ||
Inkomstskatt | 10 | − | − |
Årets resultat från kvarvarande verksamhet | − | − | |
Resultat från avvecklad verksamhet | 12 | − | − |
Årets resultat | − | − |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | − | − | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Genomsnittligt antal aktier under perioden före utspädning | 22 | ||
Genomsnittligt antal aktier under perioden, efter utspädning | 22 | ||
| Årets resultat per aktie hänförligt till: | |||
Kvarvarande verksamhet och moderbolagets aktieägare, före utspädning, SEK | 22 | − | − |
Kvarvarande verksamhet och moderbolagets aktieägare, efter utspädning, SEK | 22 | − | − |
Moderbolagets aktieägare, före utspädning, SEK | − | − | |
Moderbolagets aktieägare, efter utspädning, SEK | − | − |
| Koncernens rapport över totalresultat | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | − | − | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen | |||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | − | ||
Vinst/förlust vid innehav i derivat avseende kassaflödessäkring | |||
Summa årets övriga totalresultat | − | ||
Årets summa totalresultat | − | − | |
| Årets summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | − | − | |
Innehav utan betydande inflytande | |||
| Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets ägare här | |||
| uppkommit från: | |||
Kvarvarande verksamhet | − | ||
Avvecklad verksamhet | - | − |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 13 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 14 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 9 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Uppskjuten skattefordran | 10 | ||
Övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 18 | ||
Kundfordringar | 16, 17 | ||
Avtalstillgångar | 5 | ||
Övriga kortfristiga tillgångar | 16 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel | 16, 20 | ||
Tillgångar som innehas för försäljning | 12 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | − | ||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | − | − | |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Avsättningar | 24 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 16, 23 | ||
Långfristiga leaseskulder | 9 | ||
Uppskjutna skatter | 10 | ||
Övriga långfristiga skulder | 16 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga avsättningar | 24 | ||
Kortfristiga räntebärande skulder | 16, 23 | ||
Kortfristiga leaseskulder | 9 | ||
Leverantörsskulder | 16 | ||
Aktuella skatteskulder | − | ||
Avtalsskulder | 5 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 16 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
| Skulder som har direkt samband med tillgångar som innehas för | |||
försäljning | 12 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Balanserat | Innehav utan | |||||
| Övrigt tillskjutet | resultat inkl | bestämmande | Summa | |||
MSEK | Aktiekapital | kapital | Andra reserver | årets resultat | inflytande | eget kapital |
Ingående balans 2023-01-01 | - | |||||
Årets resultat | - | - | ||||
Årets övriga totalresultat | - | - | ||||
Överföring till andra reserver | ||||||
Summa totalresultat | - | - | - | |||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Nyemission | ||||||
Emissionskostnader | ||||||
Incitamentsprogram 2023/2026 | ||||||
| Innehav utan bestämmande inflytande som | ||||||
uppkommit vid förvärv av dotterföretag | - | - | ||||
Summa transaktioner med ägare | - | |||||
Utgående balans 2023-12-31 | - | - | ||||
Ingående balans 2024-01-01 | - | - | ||||
Årets resultat | - | - | ||||
Årets övriga totalresultat | ||||||
Överföring till andra reserver | ||||||
Kassaflödessäkring, efter skatt | ||||||
Summa totalresultat | - | - | ||||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Nyemission | ||||||
Emissionskostnader | ||||||
| Innehav utan bestämmande inflytande som | ||||||
uppkommit vid förvärv av dotterföretag | - | - | ||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | ||||
Utgående balans 2024-12-31 | - | |||||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | − | ||
Justeringar för icke kassaflödespåverkande poster | 28 | ||
Betald skatt | − | − | |
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | − | ||
Förändring av rörelsefordringar | − | ||
Förändringar av rörelseskulder | − | ||
Förändring av rörelsekapital | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Köp av immateriella anläggningstillgångar | 13 | − | − |
Köp av materiella anläggningstillgångar | 14 | − | − |
Förvärv av dotterbolag/rörelse | 15 | − | − |
Avyttring av dotterbolag/rörelse | 12 | ||
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | − | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | − | − |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nettoförändring av lån | 23 | − | − |
Amortering av leasingskuld | 9, 23 | − | − |
Nyemissioner och övriga kapitaltillskott | − | ||
Nettoförändring av övriga långfristiga skulder | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | − | − | |
Kassaflöde från kvarvarande verksamheten | − | − | |
Kassaflöde från avvecklad verksamhet | 12 | ||
Årets kassaflöde | − | − | |
Likvida medel vid årets början | |||
Summa periodens kassaflöde | − | − | |
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel från verksamhet under avyttring | − | ||
Likvida medel vid årets slut | 20 | ||
| Årets kassaflöde avseende ränta | |||
Betald ränta | − | − | |
Erhållen ränta |
Löptider | Summa | Redovisat | |||||
| avtalsenliga | värde | ||||||
| Per 31 december 2024 | < 6 mån | 6-12 mån | 1-2 år | 2-5 år | 5år > | kassaflöden | fordringar/skulder |
Leverantörsskulder | 310 826 087 | - | - | - | - | 310 826 087 | 310 826 087 |
Skulder till kreditinstitut | - | 208 450 495 | 851 849 505 | - | - | 1 060 300 000 | 1 058 275 109 |
Obligationslån | - | - | 619 125 000 | - | - | 619 125 000 | 595 500 000 |
Villkorad köpeskilling | 4 154 250 | - | 6 154 250 | 8 308 500 | - | 18 617 000 | 18 617 000 |
Leasingskulder | 72 343 308 | 62 983 368 | 101 134 418 | 169 257 159 | 161 804 800 | 567 523 052 | 526 299 033 |
Summa finansiella skulder | 387 323 645 | 271 433 863 | 1 578 263 173 | 177 565 659 | 161 804 800 | 2 576 391 139 | 2 509 517 229 |
| Intäkterna fördelade per intäktskategori | ||||
| 2024 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Löpande uppdrag | 81 | 559 | 264 | 904 |
Produktförsäljning | 438 | 401 | 377 | 1 216 |
Projekt | 104 | 561 | 974 | 1 639 |
Serviceavtal | 9 | 43 | 51 | 102 |
Uthyrning | 254 | 0 | 130 | 384 |
Summa nettoomsättning | 886 | 1 565 | 1 795 | 4 246 |
| 2023 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Löpande uppdrag | 12 | 598 | 293 | 902 |
Produktförsäljning | 489 | 432 | 378 | 1 299 |
Projekt | 38 | 673 | 1 027 | 1 739 |
Serviceavtal | 2 | 74 | 65 | 140 |
Uthyrning | 196 | 0 | 137 | 334 |
Summa nettoomsättning | 737 | 1 777 | 1 901 | 4 416 |
Intäktskategori | Beskrivning |
Löpande uppdrag | Intäkter från löpande uppdrag med en total uppdragsintäkt på <1 |
| MSEK. Finns inom samtliga segment. Intäkterna redovisas över tid. | |
Produktförsäljning | Försäljning av produkter. Finns inom samtliga segment och avser |
| exempelvis produkter till kommersiella fastigheter och till | |
| vatteninfrastruktur. Intäkterna redovisas vid given tidpunkt. | |
Projekt | Intäkter från projekt med en total projektintäkt på >1 MSEK. Finns inom |
| samtliga segment. Intäkterna redovisas över tid. | |
Serviceavtal | Avtal från löpande serviceavtal samt ramavtal. Finns inom samtliga |
| segment. Intäkterna redovisas över tid. | |
Uthyrning | Intäkter från uthyrningsaktiviteter. Finns inom segmenten Water och |
| Infrastructure och avser exempelvis vattenpumpar, containrar och | |
| väderskydd. Intäkterna redovisas över tid. |
| Intäkter per kundtyp | ||||
| 2024 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Privat sektor | 697 | 1 398 | 1 201 | 3 297 |
Offentlig sektor | 172 | 79 | 503 | 754 |
Konsument | 17 | 85 | 92 | 195 |
Summa intäkter | 886 | 1 565 | 1 795 | 4 246 |
| 2023 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Privat sektor | 618 | 1 679 | 1 355 | 3 652 |
Offentlig sektor | 105 | 49 | 505 | 659 |
Konsument | 14 | 49 | 40 | 103 |
Summa intäkter | 737 | 1 777 | 1 901 | 4 416 |
| Intäkter per geografisk marknad | ||||
| 2024 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Sverige | 41 | 1 534 | 1 676 | 3 252 |
Storbritannien | 579 | 0 | 0 | 579 |
Övriga länder | 266 | 29 | 120 | 415 |
Summa intäkter | 886 | 1 565 | 1 795 | 4 246 |
| 2023 | ||||
Water | Services | Infra | Summa | |
Sverige | 36 | 1 739 | 1 786 | 3 561 |
Storbritannien | 407 | 0 | 0 | 407 |
Övriga länder | 295 | 38 | 115 | 448 |
Summa intäkter | 737 | 1 777 | 1 901 | 4 416 |
| Avtalstillgångar och avtalsskulder | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Avtalstillgångar - fordringar på beställare | 71 | 134 |
Avtalsskulder - skulder till beställare | -40 | -81 |
Totala kontraktstillgångar | 30 | 53 |
2024 | 2023 | |
| Omsättning per segment | ||
Water | 886 | 737 |
Services | 1 565 | 1 777 |
Infrastructure | 1 795 | 1 901 |
| Summa nettoomsättning | 4 246 | 4 416 |
| EBITA per segment | ||
Water | 169 | 142 |
Services | 104 | 176 |
Infrastructure | 188 | 231 |
Gemensamma koncernfunktioner | -47 | -56 |
Justerad EBITA | 415 | 493 |
Justeringar | 33 | 1 |
EBITA | 447 | 494 |
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden | -283 | -280 |
Rörelseresultat (EBIT) | 164 | 214 |
Summa finansiella poster | -193 | -178 |
Resultat före skatt | -29 | 36 |
2024 | 2023 | |
| PwC | ||
Revisionsuppdrag | -6 | -5 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 0 | 0 |
Totalt | -6 | -5 |
| Övriga revisionsföretag | ||
Revisionsuppdrag | -3 | -2 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 0 | 0 |
Totalt | -3 | -2 |
Total kostnad för ersättning till revisorer | -9 | -8 |
2024 | 2023 | |||
| Medelantal anställda med | ||||
| geografisk fördelning per | Medelantalet | Medelantalet | ||
| land | anställda | Varav män | anställda | Varav män |
Sverige | 1 168 | 1 062 | 1 156 | 1 131 |
Norge | 125 | 120 | 122 | 116 |
Danmark | 23 | 20 | 18 | 16 |
Storbritannien | 121 | 108 | 79 | 74 |
Totalt | 1 436 | 1 309 | 1 374 | 1 338 |
| Motsva- | |||||
| Utestående | Antal | rande antal | Lösenpris per | Maximal ökning av | |
| program | optioner | aktier | option (SEK) | Lösenperiod | aktiekapitalet (SEK) |
2021/2025 | 3 520 193 | 3 520 193 | 70,9 | 1 jan 2025 - 31 | 1 161 664 |
| mar 2025 | |||||
2022/2025 | 3 650 000 | 3 650 000 | 31,4 | 1 juni 2025 - 31 | 1 216 667 |
| augusti 2025 | |||||
2023/2026 | 2 750 000 | 2 750 000 | 6,46 | 1 dec 2026- 31 | 916 667 |
| dec 2026 |
| 2024 | ||||
| Löner | Varav | |||
| Löner och andra ersättningar | och andra | Varav | Sociala | pensions- |
| samt sociala kostnader | ersättningar | tantiem | kostnader | kostnader |
| Styrelseledamöter, verkställande | ||||
| direktörer och andra ledande | -64 | -6 | -30 | -10 |
befattningshavare 1) | ||||
Övriga anställda | -750 | -18 | -269 | -48 |
Totalt | -814 | -24 | -299 | -58 |
| 2023 | ||||
| Löner | Varav | |||
| Löner och andra ersättningar | och andra | Varav | Sociala | pensions- |
| samt sociala kostnader | ersättningar | tantiem | kostnader | kostnader |
| Styrelseledamöter, verkställande | ||||
| direktörer och andra ledande | -57 | -3 | -28 | -9 |
befattningshavare 1) | ||||
Övriga anställda | -739 | -14 | -288 | -58 |
Totalt | -796 | -17 | -315 | -68 |
| Könsfördelning i koncernen | ||||
| (inkl. dotterföretag) för | 2024 | 2023 | ||
| styrelseledamöter och övriga | Antal på | Antal på | ||
| ledande befattningshavare | balansdagen | Varav män | balansdagen | Varav män |
Styrelseledamöter | 83 | 74 | 62 | 57 |
| Verkställande direktör och | ||||
| övriga ledande | 47 | 44 | 44 | 42 |
| befattningshavare | ||||
Totalt | 130 | 118 | 106 | 99 |
| Maskiner | |||||
| Fastig- | och | ||||
| Nyttjanderättstillgångar | heter | Fordon | utrustning | Övrigt | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 680 | 153 | 72 | 34 | 940 |
Nyanskaffningar | 63 | 53 | 20 | 6 | 142 |
Förvärv av rörelse | 17 | 0 | - | - | 17 |
Omvärdering | -63 | - | - | - | -63 |
Avyttringar & utrangeringar | -16 | -32 | -5 | -3 | -57 |
Avgår avvecklad verksamhet | -120 | -56 | -3 | -29 | -207 |
Årets omräkningsdifferenser | -2 | 0 | 0 | 0 | -2 |
Per 1 januari 2024 | 559 | 119 | 84 | 8 | 770 |
Nyanskaffningar | 51 | 51 | 7 | 3 | 112 |
Förvärv av rörelse | 10 | 7 | - | - | 17 |
Avyttringar & utrangeringar | -16 | -15 | -8 | -1 | -40 |
Avgår avvecklad verksamhet | -33 | -20 | -31 | -1 | -85 |
Årets omräkningsdifferenser | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Per 31 december 2024 | 573 | 142 | 53 | 9 | 776 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Per 1 januari 2023 | -108 | -55 | -25 | -12 | -200 |
Årets avskrivningar | -91 | -40 | -23 | -1 | -155 |
Avyttringar och utrangeringar | 16 | 32 | 5 | 3 | 57 |
Avgår avvecklad verksamhet | 26 | 13 | 1 | 8 | 48 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Per 1 januari 2024 | -156 | -50 | -42 | -2 | -250 |
Årets avskrivningar | -77 | -40 | -14 | -1 | -132 |
Avyttringar och utrangeringar | 16 | 15 | 8 | 1 | 40 |
Avgår avvecklad verksamhet | 15 | 8 | 20 | 1 | 43 |
Årets omräkningsdifferenser | -1 | 0 | 0 | 0 | -1 |
Per 31 december 2024 | -202 | -68 | -29 | -2 | -301 |
Redovisat värde 2023-12-31 | 404 | 68 | 42 | 6 | 520 |
Redovisat värde 2024-12-31 | 371 | 74 | 24 | 7 | 476 |
Leasingskulder | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 127 | 135 |
Långfristiga | 359 | 392 |
Totalt | 486 | 526 |
| För löptidsanalys avseende leasingavtal, se not 3. | ||
| I resultaträkningen redovisas följande belopp | ||
relaterade till leasingavtal | 2024 | 2023 |
Avskrivning på nyttjanderätter | -132 | -127 |
Räntekostnader på leasingskulder | -19 | -20 |
Kostnader hänförligt till korttidslease eller tillgång av lågt värde | -24 | -22 |
Resultateffekt på avslutade avtal | - | - |
| effektiv skattesats och redovisad skatt. | ||
2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | -29 | 36 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% | 6 | -7 |
Effekt av andra (utländska) skattesatser | -6 | -1 |
Justering förvärvade bolag | - | 0 |
Justering avyttrade bolag | - | -26 |
Ej skattepliktiga intäkter | 14 | 14 |
Ej avdragsgilla kostnader | -58 | -11 |
Nyttjade ej aktiverade underskott | -2 | -9 |
Justering av skatt fg år | 23 | - |
Övrigt | 0 | -1 |
Redovisad skatt i resultaträkningen | -22 | -41 |
| Skattekostnad uppdelad på delposter: | ||
2024 | 2023 | |
| Aktuell skatt | ||
Årets resultat | -57 | -76 |
Justering av tidigare år | -16 | -9 |
Summa aktuell skatt | -72 | -85 |
| Uppskjuten skatt | ||
Obeskattade reserver | -4 | -13 |
Temporär skillnad, Kundrelationer | 57 | 54 |
Temporär skillnad, Anläggningstillgångar | -8 | 0 |
Temporär skillnad, Förvärvskostnader | 1 | 0 |
Temporär skillnad, Leasing IFRS 16 | 1 | 4 |
Övriga temporära skillnader | 0 | 1 |
Skattemässiga underskottsavdrag | 4 | -3 |
Summa uppskjuten skatt | 51 | 43 |
Redovisad skatt i resultaträkningen | -22 | -41 |
| Uppskjutna skattefordringar/skulder | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | |
| skattefordran | skatteskuld | skattefordran | skatteskuld | |
| Kundrelationer | - | 188 | - | 240 |
Varumärke | - | 169 | - | 181 |
Maskiner | 0 | 15 | 0 | 3 |
Pensionsförpliktelser | 0 | - | 0 | - |
Avsättningar | 1 | - | 2 | 11 |
Leasing enligt IFRS 16 | 5 | - | 4 | - |
Transaktionskostnader vid förvärv | 1 | -5 | - | -4 |
Obeskattade reserver | - | 83 | - | 82 |
Outnyttjade underskottsavdrag | 4 | - | - | 0 |
Skattefordringar/-skulder | 11 | 450 | 6 | 512 |
| Förändring uppskjutna skattefordringar/skulder | |||||||
| Via | Omräk- | ||||||
| Ingående | Via resultat- | Via | Via | omklassi- | nings- | Utgående | |
| 2024 | balans | räkningen | förvärv | av yttring | ficering | differens | balans |
| Kundrelationer | 240 | -56 | 9 | -10 | - | 4 | 188 |
Varumärke | 181 | -2 | 6 | -15 | - | -2 | 169 |
Maskiner | 2 | 8 | 0 | - | 11 | -6 | 15 |
Pensionsförpliktelser | 0 | - | - | - | - | - | 0 |
Avsättningar | 10 | 1 | - | - | -11 | 0 | -1 |
Leasing enligt IFRS 16 | -4 | -1 | - | - | - | - | -5 |
Transaktions kost- nader vid förvärv | -4 | -1 | - | - | - | -1 | -6 |
| Obeskattade | |||||||
reserver | 82 | 4 | - | -2 | - | - | 83 |
| Outnyttjade | |||||||
underskottsavdrag | 0 | -4 | - | 0 | - | 0 | -4 |
Summa | 505 | -51 | 16 | -27 | - | -5 | 439 |
2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 7 | 11 |
Valutakursvinster | 18 | 97 |
Övriga finansiella intäkter | 0 | 45 |
Summa finansiella intäkter | 25 | 153 |
Räntekostnader | -150 | -206 |
Räntekostnader för leasingskulder | -19 | -20 |
Valutakursförluster | -21 | -48 |
Övriga finansieringskostnader | -29 | -57 |
Summa finansiella kostnader | -219 | -331 |
Summa finansiella poster – netto | -193 | -178 |
Resultat hänförligt till avvecklad verksamhet | 2024 | 2023 |
Totalt resultat hänförligt till avvecklad verksamhet | -144 | -368 |
| Hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | -144 | -368 |
Resultat per aktie före utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare, SEK | -0,38 | -0,98 |
Kassaflöde från avvecklad verksamhet | 2024 | 2023 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 166 | 194 |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | -5 | -10 |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -25 | -28 |
Totalt kassaflöde från avvecklad verksamhet | 136 | 156 |
| Bolagsportföljens påverkan på balansräkningen vid tidpunkt för avyttring | |
Immateriella tillgångar | 242 |
Materiella tillgångar | 7 |
Nyttjanderättstillgångar | 25 |
Övriga anläggningstillgångar | 0 |
Kortfristiga rörelsetillgångar | 146 |
Likvida medel | 59 |
Totala tillgångar | 480 |
Långfristiga räntebärande skulder | - |
Uppskjutna skatteskulder | -11 |
Långfristig leaseskuld | -16 |
Övrig långfristig skuld | 2 |
Kortfristig leaseskuld | -11 |
Kortfristiga rörelseskulder | -140 |
Totala skulder | -176 |
Nettotillgångar | 304 |
Balansräkning hänförlig till verksamhet under avyttring | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Anläggningstillgångar | 407 | 137 |
Övriga omsättningstillgångar | 203 | 111 |
Långfristiga skulder | -49 | -17 |
Kortfristiga skulder | -237 | -96 |
Nettotillgångar | 324 | 135 |
Resultat hänförligt till avvecklad verksamhet | 2024 | 2023 |
Intäkter | 1 111 | 2 652 |
Kostnader | -1 058 | -2 645 |
Resultat före skatt | 53 | 7 |
Periodens skatt | -14 | -10 |
Resultat från avvecklad verksamhet | 39 | -3 |
Resultat från avyttring av verksamhet | -183 | -365 |
| Immateriella | Kund- | ||||
anläggningstillgångar | Goodwill | Varumärken | Övrigt | relationer | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 3 825 | 946 | 17 | 1 851 | 6 637 |
Nyanskaffningar | - | - | 2 | - | 2 |
Förvärv av rörelse | 216 | 28 | - | 62 | 305 |
Avgår avvecklad verksamhet | -531 | -74 | -12 | -134 | -751 |
Årets omräkningsdifferenser | -12 | -25 | - | -55 | -92 |
Per 1 januari 2024 | 3 498 | 875 | 7 | 1 724 | 6 102 |
Nyanskaffningar | - | - | 6 | - | 6 |
Förvärv av rörelse | 123 | 26 | - | 38 | 187 |
Avyttringar och utrangeringar | - | -1 | - | - | -1 |
Avgår avvecklad verksamhet | -334 | -72 | 0 | -123 | -529 |
Årets omräkningsdifferenser | 29 | 14 | 0 | 22 | 64 |
Per 31 december 2024 | 3 316 | 842 | 13 | 1 661 | 5 832 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Per 1 januari 2023 | - | -25 | -5 | -334 | -364 |
Årets avskrivningar | - | -16 | -3 | -284 | -302 |
Avgår avvecklad verksamhet | - | 12 | 5 | 40 | 58 |
Årets omräkningsdifferenser | - | 4 | - | 20 | 24 |
Per 1 januari 2024 | - | -24 | -2 | -557 | -584 |
Årets avskrivningar | - | -15 | -2 | -285 | -280 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 0 | - | - | 0 |
Avgår avvecklad verksamhet | - | - | 0 | 74 | 52 |
Årets omräkningsdifferenser | - | 0 | 0 | -1 | -2 |
Per 31 december 2024 | - | -40 | -4 | -769 | -814 |
Redovisat värde 2023-12-31 | 3 498 | 851 | 5 | 1 168 | 5 522 |
Redovisat värde 2024-12-31 | 3 316 | 802 | 9 | 892 | 5 019 |
Goodwill | Varumärken | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Infrastructure | 1 304 | 1 602 | 203 | 265 |
Services | 1 001 | 1 039 | 205 | 214 |
Water | 1 011 | 857 | 395 | 371 |
| Totalt | 3 316 | 3 498 | 802 | 851 |
| Maskiner, fordon | ||||
| och andra | Inventarier, | |||
| Materiella | tekniska | verktyg och | ||
anläggningstillgångar | Byggnader | anläggningar | installationer | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 29 | 123 | 199 | 351 |
Nyanskaffningar | 4 | 34 | 61 | 99 |
Förvärv av rörelse | - | 1 | - | 1 |
Omklassificering | 8 | 28 | -37 | 0 |
Avyttringar & utrangeringar | -1 | -17 | -27 | -44 |
Avgår avvecklad verksamhet | -17 | -47 | -27 | -75 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 1 | -5 | -3 |
Per 1 januari 2024 | 24 | 122 | 182 | 328 |
Nyanskaffningar | 2 | 16 | 49 | 67 |
Förvärv av rörelse | - | 1 | 1 | 2 |
Avyttringar & utrangeringar | -2 | -15 | -38 | -55 |
Avgår avvecklad verksamhet | 0 | -44 | -15 | -59 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | 5 | 14 | 19 |
Per 31 december 2024 | 24 | 85 | 193 | 302 |
| Maskiner, fordon | ||||
| och andra | Inventarier, | |||
| tekniska | verktyg och | |||
Ackumulerade avskrivningar | Byggnader | anläggningar | installationer | Totalt |
Per 1 januari 2023 | -4 | -14 | -28 | -47 |
Årets avskrivningar | -3 | -31 | -29 | -63 |
Omklassificering | - | -2 | 2 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | 8 | 1 | 9 |
Avgår avvecklad verksamhet | 1 | 7 | -4 | 4 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | -1 | 5 | 4 |
Per 1 januari 2024 | -6 | -33 | -54 | -92 |
Årets avskrivningar | -2 | -21 | -27 | -50 |
Avyttringar och utrangeringar | 1 | 13 | 10 | 24 |
Avgår avvecklad verksamhet | 0 | 15 | 4 | 19 |
Årets omräkningsdifferenser | 0 | -3 | -10 | -13 |
Per 31 december 2024 | -8 | -29 | -76 | -113 |
Redovisat värde 2023-12-31 | 18 | 90 | 128 | 236 |
Redovisat värde 2024-12-31 | 16 | 57 | 116 | 189 |
| Andel av | Årlig | Antal | ||||
Förvärvad enhet | Segment | Land | Tillträde | eget kapital | omsättning | anställda |
PDAS Holdings Ltd | Water | UK | Augusti 2024 | 100% | 210 | 63 |
Totalt | 210 | 63 |
Effekt av förvärv | Totalt |
Immateriella tillgångar | 63 |
Övriga anläggningstillgångar | 2 |
Övriga omsättningstillgångar | 65 |
Likvida medel | 44 |
Långfristiga skulder | - |
Uppskjutna skatter | -16 |
Kortfristiga skulder | -63 |
Nettotillgångar | 95 |
Goodwill | 124 |
Köpeskilling | 218 |
Köpeskilling | -218 |
Villkorad köpeskilling | 20 |
Likvida medel i förvärvade bolag | 44 |
Påverkan på likvida medel | -154 |
Utbetald villkorad köpeskilling | -144 |
Påverkan på likvida medel | -298 |
| Påverkan på resultaträkningen 2024 | |
Nettoomsättning | 117 |
EBITA | 15 |
EBIT | 12 |
Periodens resultat | 10 |
Effekt av förvärv, forts. | Totalt |
| Påverkan på resultaträkningen om förvärven varit en del av koncernen | |
| den 1 januari 2024 | |
Nettoomsättning | 212 |
EBITA | 24 |
Rörelseresultat (EBIT ) | 17 |
Periodens resultat | 14 |
Förändring av skuldförd tilläggsköpeskilling 2024 | 2023 | |
Per 1 januari | 207 | 399 |
Tillkommit genom förvärv under året | 20 | 75 |
Reglerad tilläggsköpeskilling | -144 | -223 |
Omvärdering via rörelseresultatet | -56 | -11 |
Kursdifferens | 1 | 0 |
Avgår: Avvecklad verksamhet | -9 | -33 |
Per 31 december | 19 | 207 |
| Upplupet | ||||
| anskaffnings- | Verkligt värde | Verkligt värde via | ||
| 2024-12-31 | värde | via resultatet | övrigt totalresultat | Totalt |
Långfristiga värdepappersinnehav | - | 3 | - | 3 |
Kundfordringar | 624 | - | - | 624 |
Kortfristiga fordringar (del av) | 9 | - | - | 9 |
Likvida medel | 174 | - | - | 174 |
Summa | 807 | 3 | - | 810 |
| Upplupet | ||||
| anskaffnings- | Verkligt värde | Verkligt värde via | ||
| 2024-12-31 | värde | via resultatet | övrigt totalresultat | Totalt |
Långfristig upplåning | 1 654 | - | - | 1 654 |
Kortfristig upplåning | 1 | - | - | 1 |
Leverantörsskulder | 311 | - | - | 311 |
Kortfristiga skulder (del av) | 29 | - | - | 29 |
Villkorad köpeskilling | - | 19 | - | 19 |
Derivatinstrument för säkringsändamål | - | - | 0 | 0 |
Summa | 1 994 | 19 | 0 | 2 013 |
| Upplupet | |||
| anskaffnings- | Verkligt värde | ||
| 2023-12-31 | värde | via resultatet | Totalt |
Långfristiga värdepappersinnehav | - | 3 | 3 |
Kundfordringar | 867 | - | 867 |
Kortfristiga fordringar (del av) | 10 | - | 10 |
Likvida medel | 345 | - | 345 |
Summa | 1 222 | 3 | 1 225 |
| Upplupet | |||
| anskaffnings- | Verkligt värde | ||
| 2023-12-31 | värde | via resultatet | Totalt |
Långfristig upplåning | 590 | - | 590 |
Kortfristig upplåning | 1 334 | - | 1 334 |
Leverantörsskulder | 430 | - | 430 |
Kortfristiga skulder (del av) | 15 | - | 15 |
Villkorad köpeskilling | - | 207 | 207 |
Summa | 2 370 | 207 | 2 577 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar, brutto | 635 | 897 |
Reserv för kreditförluster | -11 | -30 |
Summa kundfordringar netto | 624 | 867 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ej förfallna | 472 | 675 |
Förfallna, 1-30 dagar | 92 | 150 |
Förfallna, 31-60 dagar | 30 | 24 |
Förfallna, 61-90 dagar | 25 | 13 |
Förfallna mer än 90 dagar | 16 | 34 |
Förväntade kreditförluster | -11 | -30 |
Kundfordringar netto | 624 | 867 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 30 | 39 |
Fordringar som helt eller delvis betalats under perioden | -2 | -3 |
Fordringar som skrivits av under perioden | -4 | -2 |
Avgår avvecklad verksamhet | -20 | -28 |
Reservering för osäkra fordringar | 7 | 24 |
Utgående balans | 11 | 30 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Råvaror och material | 46 | 97 |
Färdiga varor och handelsvaror | 291 | 227 |
Avsättning för inkurans | -7 | -6 |
Summa | 330 | 318 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetalda hyror | 12 | 13 |
Förutbetald försäkring | 7 | 8 |
| Upparbetade, ej fakturerade intäkter (projekt på | ||
löpande räkning) | 38 | 62 |
Bonus från leverantörer | 9 | 13 |
Övrigt | 22 | 22 |
Summa | 87 | 118 |
| Likvida medel, såväl i balansräkningen som i kassaflödesanalyser, består av följande: | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Disponibla banktillgodohavanden | 174 | 345 |
Summa | 174 | 345 |
SEK | Antal aktier | Aktiekapital | Kvotvärde |
Per 1 januari 2024 | 375 809 468 | 125 269 822 | 0,33 |
Nyemitterade aktier under året - förvärv | - | - | - |
Nyemitterade aktier under året - utbetald tilläggsköpeskilling | - | - | - |
Per 31 december 2024 | 375 809 468 | 125 269 822 | 0,33 |
| periodens slut. | ||
2024 | 2023 | |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning | 375 809 468 | 374 978 968 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning | 378 559 468 | 375 174 858 |
| Resultat från kvarvarande verksamhet som är hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare, MSEK | -53 | -6 |
| Resultat från kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets | ||
ägare per aktie före utspädning | -0,14 | -0,02 |
| Resultat från kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets | ||
ägare per aktie efter utspädning | -0,14 | -0,02 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Kort- | Lång- | Kort- | Lång- | |||
| fristiga | fristiga | Summa | fristiga | fristiga | Summa | |
| Lån med ställda säkerheter | ||||||
Kreditfacilitet | 1 | 1 058 | 1059 | 440 | - | 440 |
Leasing | - | 359 | 359 | - | 392 | 392 |
| Summa lån med ställda | 1 | 1 418 | 1 418 | 440 | 392 | 832 |
| säkerheter | ||||||
| Lån utan ställda säkerheter | ||||||
Leverantörsskulder | 311 | - | 311 | 430 | - | 430 |
Obligationslån | - | 596 | 596 | 894 | 590 | 1 484 |
Leasing | 127 | - | 127 | 135 | - | 135 |
Andra lån | - | - | - | - | - | - |
Summa lån utan säkerhet | 438 | 596 | 1 033 | 1 459 | 590 | 2 049 |
Summa | 438 | 2 013 | 2 451 | 1 899 | 982 | 2 881 |
2024 | 2023 | |
Per 1 januari | 22 | 24 |
Förvärv av dotterbolag | 0 | 0 |
Avyttring av dotterbolag | -6 | - |
Tillkommande avsättningar | 8 | 6 |
Under året nyttjat belopp | -1 | -7 |
Reverserade avsättningar | -6 | 0 |
Per 31 december | 17 | 22 |
| Varav: | ||
Långfristiga avsättningar | 15 | 21 |
Kortfristiga avsättningar | 2 | 2 |
Summa | 17 | 22 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Personalrelaterade poster | 165 | 191 |
Fakturerade, ej upparbetade intäkter (projekt på löpande räkning) | 34 | 19 |
Upplupna kostnader avseende löpande drift | 2 | 7 |
Upplupna kostnader för bokslutsarbete/revision | 6 | 6 |
Upplupna räntekostnader | 12 | 26 |
Övrigt | 47 | 45 |
Summa | 266 | 293 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
| Ställda säkerheter | |||
| För egna skulder: | |||
Företagsinteckningar | 19 | 19 | |
Materiella tillgångar belastade med äganderättsförbehåll | - | - | |
Pantsatta aktier i koncernföretag | 1 058 | 1) | 440 1) |
Övriga ställda säkerheter | - | - | |
Summa | 1 077 | 459 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Eventualförpliktelser | ||
Borgensåtagande | 1 | 1 |
Bankgaranti | - | 5 |
Summa | 1 | 6 |
| Lön inkl. | Övriga | ||||
| förmåner/ | ersätt- | Pensions- | Sociala | ||
| TSEK | styrelsearvode | ningar | ersättning | kostnader | Summa |
Conny Ryk, styrelseordförande | 1 050 | - | - | 330 | 1 380 |
Per Åhlgren, styrelseledamot | 250 | - | - | 79 | 329 |
Johan Heijbel, styrelseledamot | 350 | - | - | 110 | 460 |
Anders Rosenqvist, styrelseledamot | 300 | - | - | 94 | 394 |
Helena Fagreaus, styrelseledamot | 275 | - | - | 86 | 361 |
Siri Hane, styrelseledamot | 300 | - | - | 94 | 394 |
Simon Göthberg, VD | 3 335 | - | 875 | 1 260 | 5 471 |
Övriga ledande befattningshavare, 3 personer | 5 658 | - | 1 450 | 2 129 | 9 237 |
| Lön inkl. | Övriga | ||||
| förmåner/ | ersätt- | Pensions- | Sociala | ||
| TSEK | styrelsearvode | ningar | ersättning | kostnader | Summa |
Conny Ryk, ordförande, VD del av året | 4 393 | 199 | 1 429 | 6 021 | |
Per Åhlgren, styrelseledamot, ordförande del av året | 508 | 160 | 668 | ||
Johan Heijbel, styrelseledamot | 350 | 110 | 460 | ||
Anders Rosenqvist, styrelseledamot | 300 | 94 | 394 | ||
Helena Fagreaus, styrelseledamot | 275 | 86 | 361 | ||
Siri Hane, styrelseledamot del av året | 182 | 57 | 240 | ||
| Johannes Lien, styrelseledamot del av | |||||
året | 118 | 37 | 154 | ||
Simon Göthberg, VD, vice VD del av året | 3 041 | 233 | 1 011 | 4 285 | |
Erkan Sen, vice VD del av året | 102 | 27 | 38 | 167 | |
Övriga ledande befattningshavare, 3 personer | 6 484 | 1 584 | 2 422 | 10 489 |
2024 | 2023 | |
Avskrivningar | 468 | 459 |
Realisationsresultat från anläggningstillgångar | 2 | 10 |
Avsättningar | -6 | -1 |
Övrigt | -60 | 11 |
Summa | 403 | 479 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 6 043 | 5 712 |
Förvärv av dotterbolag | - | - |
Lämnade aktieägartillskott | 102 | 358 |
Försäljning av dotterbolag | -16 | - |
Justering av köpeskilling | -20 | -11 |
Nedskrivning | -198 | -16 |
Utgående redovisat värde | 5 910 | 6 043 |
| Kapitalandel | Säte samt | Bokfört | Bokfört | ||
| och rösträtts- | registrerings- och | värde | värde | ||
| Dotterbolag | andel (%) | Org.nr | verksamhetsland | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Frederiksvaerk, | |||||
Vestum Denmark ApS | 100 | 43044346 | Danmark | 175 | 175 |
Vestum Norway AS | 100 | 928649660 | Oslo, Norge | 287 | 101 |
Vestum Sweden AB | 100 | 559339-6962 | Stockholm, Sverige | 4 683 | 4 594 |
Vestum UK Limited | 100 | 13830595 | Gloucester, UK | 766 | - |
| Säte samt | |||
| Indirekt ägda | Kapitalandel och | registrerings- och | |
| Namn | rösträttsandel (%) | Org.nr | verksamhetsland |
Abax Dörrsystem AB | 100 | 556547-1496 | Huddinge, Sverige |
ABR Mark & Järnväg AB | 100 | 556965-9724 | Lerum, Sverige |
Akershus Elektro AS | 100 | 976 527 569 | Oslo, Norge |
Allakustik Under(bara) Tak AB | 100 | 556539-5786 | Stockholm, Sverige |
Allakustik Under(bara) Tak GBG AB | 100 | 559026-3074 | Stockholm, Sverige |
Allakustik Under(bara) Tak SYD AB | 70 | 559205-0727 | Stockholm, Sverige |
Alufasad Nordic AB | 50 | 559128-8567 | Vetlanda, Sverige |
Campus AB | 100 | 556551-7116 | Vallentuna, Sverige |
Conspect AB | 100 | 559105-5982 | Göteborg, Sverige |
Containertjänst i Tyresö AB | 100 | 556339-5143 | Tyresö, Sverige |
Ekmans Ståldörrar AB | 100 | 556079-0254 | Stockholm, Sverige |
Elcentralen Nacka AB | 100 | 559092-5151 | Nacka, Sverige |
F Forsman VVS AB | 100 | 556881-8511 | Huddinge, Sverige |
Fibber AS | 100 | 916 838 816 | Oslo, Norge |
Filtrena AB | 100 | 556605-8243 | Växjö, Sverige |
FlexiRail AB | 100 | 556816-4296 | Nyköping, Sverige |
Galore i Uppsala AB | 100 | 556623-2772 | Uppsala, Sverige |
GGAL Group AB | 100 | 559193-7775 | Vetlanda, Sverige |
Glamco Containerservice AB | 100 | 556275-8614 | Göteborg, Sverige |
| GW Asfalt och | |||
Trädgårdsanläggningar AB | 100 | 556457-8663 | Stockholm, Sverige |
Hanell Entreprenad i Gävle AB | 100 | 556886-8011 | Gävle, Sverige |
Högsbo EL AB | 100 | 556503-9715 | Göteborg, Sverige |
InfraCon Maskin AB | 100 | 559235-6538 | Örebro, Sverige |
InfraCon Sverige AB | 100 | 559020-5869 | Örebro, Sverige |
Installera SW AB | 100 | 556750-2561 | Huddinge, Sverige |
Isoleringsgrossisten i Göteborg AB | 100 | 556910-0832 | Göteborg, Sverige |
JT Isolering AB | 100 | 556810-4979 | Kungälv, Sverige |
Kjellgrens El i Tumba AB | 100 | 556503-6794 | Botkyrka, Sverige |
KWA Isolerteknik AB | 100 | 556976-9572 | Göteborg, Sverige |
Kylkontroll Göteborg AB | 100 | 556494-2158 | Göteborg, Sverige |
Lakers Group AB | 100 | 559308-7918 | Stockholm, Sverige |
Lakers Group UK Ltd | 100 | 13142642 | Port Talbot, UK |
Lerums Tekniska Isolering LTI AB | 100 | 556577-7231 | Lerum, Sverige |
Malte Rutberg Entreprenad AB | 100 | 556563-1834 | Sollentuna, Sverige |
| Säte samt | |||
| Indirekt ägda | Kapitalandel och | registrerings- och | |
| Namn | rösträttsandel (%) | Org.nr | verksamhetsland |
Marbit AB | 100 | 556179-6151 | Sundbyberg, Sverige |
Markax AB | 100 | 556811-7732 | Gävle, Sverige |
MCR Holding AB | 100 | 559344-0117 | Göteborg, Sverige |
MDT Markvaruhuset AB | 100 | 556718-1440 | Skogås, Sverige |
Mobile Container Repair AB | 100 | 556236-1591 | Göteborg, Sverige |
MTB Mark & Trädgårdsbyggarna AB | 80 | 556808-0385 | Håbo, Sverige |
NA Altanglas AB | 100 | 556506-4358 | Bromölla, Sverige |
Naturlek AB | 100 | 559171-6377 | Sundbyberg, Sverige |
Nolanders Byggservice | 100 | 556878-3079 | Gråbo, Sverige |
Norsk Pumpeservice AS | 100 | 934 814 185 | Fetsund, Norge |
NVM Akustik AB | 85 | 559295-7574 | Stockholm, Sverige |
Oceanterminalen Fastighetsförvaltning AB | 100 | 556446-8048 | Göteborg, Sverige |
Østcom AS | 100 | 998 469 325 | Kongsvinger, Norge |
Paradox Security AB | 100 | 556562-2494 | Stockholm, Sverige |
PDAS Holdings Ltd | 100 | 12117804 | Camberley, UK |
PDAS Install Ltd | 100 | 12117796 | Camberley, UK |
PDAS Proactive Ltd | 100 | 12118019 | Camberley, UK |
PDAS Projects Ltd | 100 | 13475082 | Camberley, UK |
PDAS Rental Ltd | 100 | 12118007 | Camberley, UK |
Pordrän Sverige AB | 100 | 556485-5780 | Stockholm, Sverige |
Precisio Mätkonsult AB | 100 | 559136-1620 | Sundbyberg, Sverige |
Pump Design and Services Ltd | 100 | 9075338 | Camberley, UK |
Pump Supplies Ltd | 100 | 01628083 | Gloucester, UK |
Rosenqvist Entreprenad AB | 100 | 556391-8720 | Vallentuna, Sverige |
Rönnmarks Undertak AB | 100 | 556464-2253 | Stockholm, Sverige |
Sanera AB | 100 | 556672-4646 | Stockholm, Sverige |
Spännbalkkonsult SBK AB | 100 | 556233-9712 | Göteborg, Sverige |
Scanregn A/S | 100 | 19611302 | Grindsted, Danmark |
Skandinaviska områdesskydd AB | 100 | 556684-1853 | Stockholm, Sverige |
Skåne Montage AB | 100 | 556202-8844 | Malmö, Sverige |
Sollentuna Isolerings Aktiebolag | 100 | 556303-5335 | Stockholm, Sverige |
| Säte samt | |||
| Indirekt ägda | Kapitalandel och | registrerings- och | |
| Namn | rösträttsandel (%) | Org.nr | verksamhetsland |
Swerör J Borg AB | 100 | 556449-4564 | Mark, Sverige |
Takakustik i Stockholm AB | 100 | 556481-3136 | Stockholm, Sverige |
Tannefors Glas AB | 100 | 556696-9449 | Linköping, Sverige |
Teknik & Installationssamordning AB | 100 | 559079-7220 | Göteborg, Sverige |
Universalisolering Fredriksson AB | 100 | 556023-2802 | Stockholm, Sverige |
Vetri i Laholm AB | 100 | 556049-4758 | Vetlanda, Sverige |
Vetri i Mariestad AB | 100 | 556872-1301 | Vetlanda, Sverige |
Vetri i Mälardalen AB | 100 | 556882-9724 | Strängnäs, Sverige |
VPP System AB | 100 | 556346-5854 | Vetlanda, Sverige |
Västsvensk Byggskruv AB | 100 | 556243-3440 | Borås, Sverige |
We Ar(e) Group AB | 100 | 559198-1492 | Stockholm, Sverige |
Yesman AB | 100 | 559157-0832 | Göteborg, Sverige |