549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300V2QS9QL4C1KQ312021-12-31549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V2QS9QL4C1KQ312022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300V2QS9QL4C1KQ312023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRSREDOVISNING 2023
SPECIALISTER FÖR
EN HÅLLBAR INFRASTRUKTUR
1
Om Vestum
Vestum i korthet 3
Marknadsledande produktbolag
en växande del av Vestum 4
Nyckeltal 5
Väsentliga händelser under 2023 6
VD har ordet 7
Vestummodellen:
Så skapar vi värde
Omvärld, marknad och trender 10
Hållbart värdeskapande 13
Strategi 15
Case: Pump supplies 18
Finansiella mål 19
Hållbarhetsrelaterade mål 20
Finansiell utveckling 21
Aktien 23
Segmentsöversikt 24
Water 25
Services 26
Infrastructure 27
Styrning och kontroll
Bolagsstyrningsrapport 29
Risker och riskhantering 33
Styrelse 34
Ledning 35
1
4
5
2
3
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet som drivande kraft 37
Dubbel väsentlighetsanalys 39
Mål på kort och lång sikt 40
Vestums arbete med de globala målen 41
Affärsetik och regelefterlevnad 42
Klimat och miljö 43
Socialt ansvar 46
EU:s taxonomiförordning 47
Räkenskaper och noter
Koncernen
Koncernens resultaträkning 54
Koncernens balansräkning 55
Koncernens förändring av eget kapital 56
Koncernens kassaflöde 57
Koncernens noter 58
Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning 81
Moderbolagets balansräkning 82
Moderbolagets förändring av
eget kapital 83
Moderbolagets kassaflödesanalys 84
Moderbolagets noter 85
Styrelsens och verkställande
direktörens försäkran 91
Revisionsberättelse 92
Kalendarium och kontakter 97
Om denna rapport
Årsredovisningen för Vestum AB (publ),
556578-2496, utgörs av:
Förvaltnings berättelse
Se sidorna 13-17, 19-22, 29-35, 37-52
samt tillhörande finansiella rappor-
ter på sidorna 54-91.
Hållbarhetsrapport
Se sidorna 37-52.
Revisorernas bestyrkanderapport
Se sidorna 92-96.
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
1VESTUM Årsredovisning 2023
VESTUM I KORTHETOM VESTUM
11
XX9
1
OM VESTUM
VESTUM I KORTHET
Våra tre segment
Services
Services erbjuder specialiserade
tjänster och produkter till installation
och underhåll inom klimatkontroll,
elektricitet, teknisk isolering och
undertak. Dessa bidrar till att minska
kundernas energianvändning.
Vi utvecklar och förvärvar entreprenörsdrivna
specialistbolag, med bevisade affärsmodel-
ler, hållbara konkurrensför delar och stark
lokal närvaro inom segmenten Infrastructure,
Services och Water. Vestums affärsmodell
bygger på decentraliserat styre, starkt
bransch- och kundfokus med entreprenöriell
drivkraft. Vår ambition är att växa och bli den
ledande nordeuropeiska industrikoncernen
inom specialiserade tjänster och produkter till
infrastruktursektorn.
Med ett starkt fokus på affärsutveckling och
hållbarhet som affärsdrivande kraft utvecklar
och bygger vi en klimatanpassad och hållbar
infrastruktur som möter morgondagens
behov. Genom ett långsiktigt engagemang
och en strävan att agera ansvarsfullt genom
hela värdekedjan bidrar Vestum till en mer
hållbar utveckling och långsiktigt värde-
skapande.
Vestums aktie handlas under namnet VESTUM
på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27
Medellängd i år, bolag
inom koncernen
44 %
Produktbolagens andel
av EBITA
70 %
Tillväxt i fritt kassaflöde
per aktie
5 762
Omsättning 2023
(MSEK)
623
EBITA 2023
(MSEK)
10,8 %
EBITA-marginal
2023 (procent)
Vision
Vi ska vara en ledande koncern som
aktivt verkar för en hållbar infra-
struktur.
Affärsidé
Vestums affärsidé är att uppnå lön-
sam och hållbar tillväxt genom att
utveckla och förvärva verksamheter
med lång erfarenhet av att tillhan-
dahålla specialiserade tjänster och
produkter till infrastruktur.
Vestumkoncernen består av mer än 60 specialistbolag med runt 1 800
anställda som tillhandahåller tjänster och produkter till växande nischer
inom infrastruktur. Vi är specialister på hållbar utveckling och har genom
vår robusta närvaro i Skandinavien och Storbritannien en stark position
på den nordeuropeiska marknaden.
Sverige
Övriga länder
Nettoomsättning per
geografisk marknad
(5 762 MSEK)
Vestums erbjudande kopplade till FNs globala mål
Nettoomsättning per segment
(totalt 5 762 MSEK)
Infrastructure
Water
Services
33%
54%
13%
Water
Water erbjuder specialiserade
produkter som förbättrar vatten-
infrastruktur och möjliggör effek-
tivisering av energi- och vatten-
förbrukning.
Infrastructure
Infrastructure erbjuder specialise-
rade arbeten inom järnväg, vatten
& avlopp samt annan infrastruktur.
Genom underhåll och service av
bland annat järnväg, tunnelbana
samt gång- och cykelvägar möjlig-
görs transporter med minskad
klimatpåverkan.
>> Läs vidare om våra segment
på sidorna 2527.
85%
15%
Årsredovisning 2023
VESTUM
3
1
OM VESTUM
MARKNADSLEDANDE PRODUKTBOLAG
EN VÄXANDE DEL AV VESTUM
21%
35%
44%
Andel av koncernens EBITA
2021 2022 2023
Marknadsledande produktbolag är en väx-
ande del av Vestum och utgjorde 44 % (35 %)
av koncernens totala EBITA under 2023. Till-
växten har drivits av både organiska initiativ
samt förvärv. Dessa verksamheter karaktäri-
seras av skalbara afrsmodeller, starka
marknadspositioner med prisledarskap och
höga marginaler. Med en hög grad av speci-
alisering och tydligt fokus på att förbättra
infrastrukturen genom, bland annat, effekti-
visering av energi- och vattenförbrukning
genererar verksamheterna i genomsnitt en
EBITA-marginal över 15 % med strukturell till-
växt drivet av megatrender. Inom erbjudan-
det ingår vattenpumpar, vattenfilter, bevatt-
ningssystem, borrutrustning, containrar,
fuktskydd, avloppsreningssystem och fäst-
element. En stor andel av produkterna nyttjas
i samband med konjunkturokänsliga infra-
strukturinvesteringar.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
NYCKELTAL
1
OM VESTUM
Nyckeltal
MSEK (där ej annat anges) 2023 2022
Nettoomsättning 5 762 5 162
EBITDA
1)
838 770
EBITA
1)
623 591
Rörelseresultat (EBIT) 318 314
EBITA-marginal %
1)
10,8 11,5
EBIT-marginal % 5,5 6,1
Justerad EBITA
1)
622 587
Justerad EBITA-marginal %
1)
10,8 11,4
Finansiell nettoskuld
1)
2 105 2 770
Finansiell nettoskuld i relation till EBITDA
1)
2,5x 2,8x
Antal anställda vid årets utgång
1)
1 787 1 806
Genomsnittligt antal aktier under året, före utspädning 374 978 968 364 508 628
Genomsnittligt antal aktier under året, efter utspädning 375 174 858 364 508 628
EBITA per aktie före och efter utspädning, SEK
1)
1,66 1,62
Justerad EBITA per aktie före och efter utspädning, SEK
1)
1,66 1,61
Resultat per aktie hänförligt till kvarvarande verksamhet och
moderbolagets ägare före och efter utspädning, SEK 0,28 0,27
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets ägare,
före och efter utspädning, SEK -1,00 0,39
Kassaflöde från den löpande verksamheten 634 397
Operativt kassaflöde
1)
824 685
Kassakonverteringsgrad %
1)
98 89
Fritt kassaflöde
1)
421 241
Fritt kassaflöde per aktie, SEK
1)
1,12 0,66
1) Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer. För avstämning av nyckeltal, se not 31 i koncernens noter
Kapitalallokeringsmässigt har vi under 2023 fokuserat
på att minska skuldsättningen för att stärka kassa-
flödet samt skapa förutsättningar för att effektivisera
kapitalstrukturen”
Utveckling per kvartal
MSEK
Nettoomsättning, rullande 12 månader
Not: Rapporterade siffror är inte justerade enligt IFRS 5
1)
Minskningen av omttningen i Q1 2023 och Q4 2023 är driven av avyttrade verksamheter
EBITA, rullande 12 månader
EBITA marginal, rullande 12 månader
6,9%
8,4%
9,3%
9,8%
10,7%
10,0%
9,5%
10,8%
Q2
2022
Q1
2022
Q3
2022
Q4
2022
Q2
2023
Q3
2023
Q4
2023
1)
Q1
2023
1)
2 584
4 387
5 892
6 930
6 439
6 515
6 580
5 762
623
654690679
546
370
179
626
Årsredovisning 2023
VESTUM
5
1
OM VESTUM
Kvartal 1
Simon Göthberg utseddes till vice VD för
Vestum AB. Simon var dessförinnan Head
of M&A på Vestum sedan maj 2021
I januari skedde tillträde av förvärvet MDT
Markvaruhuset AB
Långsiktiga hållbarhetsmål för koncernen
antogs av styrelsen i februari
Kvartal 2
Vestum ingick i april avtal om att avyttra en
portfölj med 20 mindre verksamheter som tidi-
gare ingick i Lakers Group och som tillhörde
segmentet Water
Vestum höll den 23 maj årsstämma där det
beslutades om att inga vinstutdelningar läm-
nas, samt val av Per Åhlgren, Johan Heijbel, Olle
Nykvist, Anders Rosenqvist, Helena Fagraeus
Lundström och Siri Hane som styrelseledamöter
I samband med ovanstående avtal om avytt-
ring, tog styrelsen beslut om att uppdatera det
finansiella målet avseende marginal och kapi-
talstruktur. Vestums marginalmål höjdes från
att uppnå en EBITA-marginal om minst 10,0
procent till att på medellång sikt uppnå en
EBITA-marginal om minst 12,0 procent. Det
finansiella målet avseende kapitalstruktur sänk-
tes från att den finansiella nettoskulden i rela-
tion till EBITDA ska vara 2,5-3,5x till att den
finansiella nettoskulden i relation till EBITDA
ska vara högst 2,5x
Simon Göthberg utsågs till ny VD för Vestum
och Conny Ryk föreslogs som styrelse-
ordförande
Kvartal 3
Styrelsen beslutade i juli att genomföra en
strategisk översyn. Syftet med översynen var
att utvärdera samtliga möjligheter att öka
aktieägarvärde
I juli genomfördes den strategiska avyttringen
av en portfölj om 20 mindre verksamheter som
tidigare ingick i Lakers Group, som aviserades
i april.
Den säkerställda obligation om 950 MNOK
som emitterats av Vestums koncernbolag
Lakers Group AB (publ) löstes med medel från
köpeskillingen och bankskuld. Med anledning
av avyttringen uppdaterades befintlig kredit-
facilitet med Danske Bank, SEB och Swedbank,
inklusive en höjning av facilitetsutrymmet från
900 MSEK till 1 200 MSEK
Kvartal 4
I oktober emitterades obligationer om 600
MSEK, under ett ramverk om 1 000 MSEK
med en löptid om 2,5 år. Emissionslikviden
användes uteslutande till återköp av tidigare
emitterade obligationer
Fyra bolag avyttrades och en avyttring
avtalades men har ännu inte verkställts,
inom segmenten Infrastrucure och Services,
inom ramen för den pågående strategiska
översynen
Avtal har ingåtts om att avyttra verksamheten
WeSC
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
UNDER 2023
Händelser efter
utgången av 2023
I januari 2024 slutfördes avyttringen av
Arctic Infra AB inklusive dotterbolag
som aviserades den 11 december 2023
I april 2024 har Vestum aviserat sin
avsikt att lösa obligation om 900
MSEK med förfall i oktober 2024 med
bankfinansiering och likvida medel.
I samband med detta har Vestum
uppdaterat befintlig kreditfacilitet
med Danske Bank, SEB och Swed-
bank genom att addera ytterligare
en långivare, Svensk Exportkredit,
samt höjt facilitetsutrymmet från 1
200 MSEK till 1 800 MSEK. Höjningen
av facilitetsutrymmet har föregåtts
av en villkorsändring av Vestums ute-
stående obligationer 2023/2026.
Refinansieringen förväntas vara slut-
förd i april 2024. Sammantaget inne-
bär refinansieringen att inga kredit-
faciliteter eller obligationer förfaller
under 2024 eller 2025
I april har Vestum avslutat den
strategiska översynen som inleddes
i augusti 2023
Årsredovisning 2023
VESTUM
6
Strategisk positionering
Vestum har under 2023 renodlats och består
idag av över 60 specialistbolag med fokus
på att underhålla, effektivisera och utveckla
infrastruktur i Skandinavien och Storbritan-
nien. Vi har ökat specialiseringen i koncernen
genom dels organiska initiativ och dels M&A
där vi avyttrat lågmarginalbolag som inte
längre möter våra högt ställda krav, samt för-
värvat högmarginalbolag med goda möjlig-
heter till hög organisk tillväxt. Vi har ett tyd-
ligt strategiskt fokus på att fortsätta generera
hållbar tillväxt genom organiska initiativ samt
förvärv av marknadsledande specialistbolag
med höga marginaler inom infrastruktur.
Inom Water-segmentet erbjuder vi speciali-
serade produkter som förbättrar vatteninfra-
strukturen och möjliggör effektivisering av
energi- och vattenförbrukning. Verksamhe-
terna karaktäriseras av strukturell tillväxt och
är ytterst fokuserade på att flytta vatten från
en plats till en annan. Segmentet finns repre-
senterat i Vestums samtliga fyra länder och
genererade en organisk vinsttillväxt om 15 %
under 2023. Vi ser goda möjligheter att
addera förvärvad tillväxt till segmentet
under 2024.
Inom Services-segmentet erbjuder vi instal-
lationer och produkter som bidrar till att
minska energianvändning i fastigheter. Vi är
framför allt fokuserade på klimatkontroll, tek-
nisk isolering och elinstallationer i Sverige och
Norge där det finns ett stort behov av energi-
åtgärder som sänker kostnader för kylning,
uppvärmning och elektricitet. Segmentet hål-
ler en hög kvalitet vilket syns i vår branschle-
dande lönsamhet med en EBITA-marginal om
10 %.
Inom Infrastructure-segmentet erbjuder vi
specialiserade arbeten inom utvalda delar av
infrastrukturen där investeringsbehovet är
stort. Detta kan exempelvis vara arbeten rela-
terade till järnvägsunderhåll, tunnelbaneut-
byggnad, tjänster och produkter kopplade till
avloppsreningssystem samt områdessäker-
het. Segmentet drivs i stor utsträckning av
statliga infrastrukturinvesteringar som tende-
rar att öka när konjunkturen vänder ner.
Under 2023 genererade segmentet en god
tillväxt och stabil EBITA-marginal om 11 %.
Värdeskapande
Vi ser att vår decentraliserade affärsmodell
står sig stark där operationella beslut fattas i
respektive verksamhetsenhet, men där kassa-
flöden centraliseras för att optimera koncer-
nens kapitalallokering. För att accelerera till-
växt, lönsamhet och kassaflöden i våra verk-
samheter bidrar vi med ledarskap, kunskap,
erfarenhet, processer och finansiella resurser.
Vi har skapat en mycket kompetent organisa-
tion och plattform inom Vestum som hjälper
våra entreprenörsledda bolag med att eta-
blera strategiplaner, expandera geografiskt
och genomföra tilläggsförvärv. Det ultimata
beviset på vår framgång syns i tillväxten av
fritt kassaflöde per aktie som under 2023
uppgick till 70 %.
Kapitalallokeringsmässigt har vi under 2023
varit fokuserade på att minska skuldsätt-
ningen för att stärka kassafdet samt skapa
förutsättningar för att effektivisera kapital-
strukturen. Det har vi lyckats med. Koncernens
finansiella nettoskuld minskade under 2023
från 2,8 miljarder SEK till 2,1 miljarder SEK. Vi
har även under april 2024 uppdaterat vår
befintliga kreditfacilitet genom att addera
ytterligare en långivare samt höjt facilitetsut-
rymmet från 1 200 MSEK till 1 800 MSEK, vilket
innebär att Vestum kan refinansiera utestå-
ende obligationer om 900 MSEK, med förfall i
oktober 2024, med bankfinansiering och lik-
vida medel. Med en väsentligt större andel
bankfinansiering än tidigare ökar det fria kas-
safdet tack vare finansiering på mer fördel-
aktiga villkor, samtidigt som inga kreditfacili-
teter eller obligationer förfaller under 2024
eller 2025.
VD HAR ORDET
Vi har under 2023 tagit ytterligare steg i att etablera oss som en ledande
industrikoncern inom infrastruktur. Vi har ökat graden specialisering
med förbättrad finansiell profil och minskade operationella risker som
konsekvens, vilket möjliggjort en effektivare kapitalstruktur och starkare
balansräkning. Årets kassaflöde var starkt och allokerades huvudsakligen
till skuldsidan för att driva ner koncernens finansiella nettoskuld, vilket
gör att vi vid årets slut är inom vårt finansiell mål. Trots ett ökat fokus på
balansräkningen genererade vi en omsättningstillväxt om 12 %, samtidigt
som EBITA-tillväxten uppgick till 5 %. Med en starkare balansräkning
och effektivare kapitalstruktur är vi återigen redo att börja bearbeta
strategiska förvärvskandidater i växande nischer inom infrastruktur.
1
OM VESTUM
7
Årsredovisning 2023
VESTUM
1
OM VESTUM
Hållbarhet och digitalisering
driver värde
Hållbarhet och digitalisering utgör centrala
frågor för Vestum och vi har bildat styrgrup-
per i styrelsen med fokus på dessa två områ-
den. Under det gångna året har vi dedikerat
betydande resurser till att förbättra vår rap-
portering av växthusgasutsläpp inom scope 1,
2 och 3, och vi har implementerat en tydlig
struktur för att säkerställa hög kvalitet i vårt
arbete.
Vi ser regelbundet konkreta exempel på hur
ett gott arbete inom hållbarhet leder till ökad
produktivitet och tillväxt. Genom att bedriva
ett noggrant och anpassat hållbarhetsarbete
har vi bland annat lyckats vinna upphand-
lingar mot kommuner som ställer krav på
miljöanpassade anbudsunderlag i samband
med infrastrukturunderhåll. Det är glädjande
att vårt hårda hållbarhetsarbete bär frukt
även på kort sikt.
Styrelsen har under året fastställt kortsiktiga
delmål som linjerar med våra övergripande
långsiktiga hållbarhetsmål. Dessa kortsiktiga
mål sträcker sig fram till 2026 och syftar till att
skapa en tydlig riktning för vårt hållbarhets-
arbete. Vi har även arbetat proaktivt med att
förbereda oss för att uppfylla de krav som
ställs enligt Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD).
Inom digitalisering driver vi ett antal initiativ
som syftar till att höja vår digitala mognad
och kompetens. Vi har som målsättning att bli
mer datadrivna på koncernnivå och kunna
använda ny modern teknik som AI. Vi har star-
tat ett projekt för att samla in data från olika
affärslösningar och använda för att göra
analyser och hitta nya insikter. Vi är överty-
gade om att en datadriven koncern främjar
samarbete och skapar positiva synergier för
hela koncernen.
Välpositionerade i växande sektor
Vestum utgörs idag av marknadsledande
specialistbolag i den strukturellt växande
infrastruktursektorn som drivs av ökad efter-
frågan på infrastrukturinvesteringar som
möter nya och ökade krav på tillgänglighet,
kapacitet och hållbarhet. Vi ser en fortsatt
osäkerhet kring konjunkturen men konstaterar
samtidigt att vi har verksamheter inom olika
delar av cykeln och styrkan av att ha en väldi-
versifierad kundbas med riskspridning inom
olika delar av infrastrukturen i flera markna-
der. Fokus för 2024 är att fortsätta förbättra
kassaflödet och bibehålla lönsamheten på
goda nivåer, samtidigt som förvärv förntas
bidra till tillväxten.
Det långsiktiga behovet av våra tjänster och
produkter inom infrastruktur är fortsatt stort
och vi känner oss trygga i att kunna generera
stabil lönsam tillväxt över tid – och ser med
tillförsikt fram emot 2024.
Simon Göthberg
Verkställande direktör,
Vestum AB (publ)
1
Med en starkare balansräkning och
effektivare kapitalstruktur är vi åter-
igen redo att börja bearbeta strate-
giska förvärvskandidater i växande
nischer inom infrastruktur.
Årsredovisning 2023
VESTUM
8
VESTUMMODELLEN
:
SÅ SKAPAR VI VÄRDE
22
2
VESTUMMODELLEN
OMVÄRLD
GLOBALA TRENDER DRIVER FÖRÄNDRING
Globala trender påverkar vår omvärld och samhället, förändrar kundernas behov och skapar
Vestum. I samverkan med affärspartners och kunder skapar Vestum nya affärsmöjligheter och
möter ökade och nya behov i vår strävan att bidra till en mer hållbar samhällsutveckling.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Så möter Vestum trenden
Vestums koncernbolag består av marknadens
främsta specialister med lång erfarenhet av
att tillhandahålla tjänster och produkter till
infrastruktur. Vestums verksamheter bidrar till
att utveckla och klimatanpassa mer hållbar
och motståndskraftig infrastruktur och vat-
tenförsörjning som klarar extremväder och
miljökrav. Efterfrågan på våra tjänster drivs
bland annat av investeringar i energieffektivi-
seringar men även av att verksamheter
påverkas av ett förändrat klimat. Inom seg-
mentet Water, som erbjuder produkter och
tjänster som förbättrar vatteninfrastruktur
och möjliggör effektivisering av energi- och
vattenförbrukning, är behovet av våra pro-
dukter stort. Efterfrågan är särskilt hög i Stor-
britannien där vatteninfrastrukturen är för-
åldrad och underinvesterad. Otillräcklig och
föråldrade infrastruktursystem driver efter-
frågan på brådskande och snabba lösningar
i samband med extremväder, såsom att
exempelvis avlägsna vatten med hjälp av
elektriska pumpar i samband med över-
svämningar.
URBANISERING OCH DEN GRÖNA OMSLLNINGEN
Så möter Vestum trenden
Vestums specialistbolag, med verksam -
heter inom infrastruktur i Skandinavien och
Storbritannien, är väl positionerade att möta
den strukturellt växande efterfrågan inom
infrastruktursektorn och att skapa afrs-
möjligheter.
Segmentet Water erbjuder specialiserade
produkter som förbättrar vatteninfrastruktur
och möjliggör effektivisering av energi- och
vattenförbrukning, vilket bidrar till minskad
energianvändning och vattenförbrukning.
Segmentet Services erbjuder specialiserade
tjänster och produkter till renovering, om-
och tillbyggnad, bland annat installation och
underhåll inom klimatkontroll, elektricitet,
teknisk isolering och undertak, som bidrar till
att minska kundernas energianvändning.
Segmentet Infrastructure erbjuder speciali-
serade arbeten inom järnväg, vatten och
avlopp samt annan infrastruktur. Genom
service och underhåll av bland annat järn -
väg, tunnelbana samt gång och cykelvägar
möjliggörs transporter med minskad klimat-
påverkan.
>> Läs mer om Vestums verksamheter på
sidorna 25-27.
Urbanisering och befolkningstillväxt i till-
växtregioner ökar behovet av infrastruk-
tur och vattenförsörjning och leder till
ökade krav på såväl expansion som
kapacitet. Urbaniseringen och den gröna
omställningen ökar även efterfrågan
el och behovet av att minska såväl ener-
gianvändningen som klimatpåverkan
driver på energieffektiviseringar. Digitali-
sering och transformationen till ett mer
elektrifierat samhälle samt kapacitets-
brist inom el stamnätet ställer därtill nya
krav på infrastrukturlösningar. Samman-
taget ökar detta behovet av infrastruk-
tur-investeringar som möter nya och
ökade krav på tillgänglighet, kapacitet
och hållbarhet.
Global uppvärmning och extremväder
ökar belastningen på underinvesterad
och åldrande infrastruktur. Det skapar
ökat behov av underhåll och av ny mot-
ståndskraftig och klimatanpassad infra-
struktur som klarar både extremväder
och ökade miljökrav.
Årsredovisning 2023
VESTUM
10
2
VESTUMMODELLEN
ÖKAT FOKUS PÅ
HÅLLBARHETSFRÅGOR
Så möter Vestum trenden
Vestums verksamheter erbjuder hållbara lös-
ningar inom infrastruktur och bidrar till att
skapa långsiktigt värde för kunder, samhället
och ägare. Vestum stödjer Agenda 2030 och
de globala målen för hållbar utveckling och är
medlem i FN Global Compact. Hållbarhetsar-
betet är integrerat i verksamheten och i
affärsmodellen, och det löpande arbetet styrs
av Vestums långsiktiga och kortsiktiga håll-
barhetsmål. Vi strävar efter att minimera
verksamheternas negativa påverkan på
människor och miljö och agera med hög
affärsetik och transparens. Vi arbetar löpande
med att förbättra vårt hållbarhetsarbete och
utvecklar verksamheten kontinuerligt för att
möte såväl nya som högre krav avseende
hållbarhet. Under verksamhetsåret har vi
arbetat med att förbereda oss inför det nya
lagkravet CSRD. Hållbarhetsarbetet redovisas
i Vestums kvartalsrapporter och årliga håll-
barhetsredovisning.
>> Läs mer om Vestums hållbarhetsarbete i
kapitel 4.
DIGITALISERING OCH
NY TEKNIK
Så möter Vestum trenden
Vestum fortsätter att digitalisera processer
med det övergripande syftet att utveckla
erbjudandet och effektivisera verksamheten
för att underlätta för kunderna och portfölj-
bolagen. Digitalisering möjliggör integrerade
enklare lösningar för både kunder och port-
följbolag och möjliggör också att möta ökade
krav från beställare avseende transparens,
kvalitet och hållbarhet. Förbättrad effektivitet i
projekten och verksamheten bidrar även till
minskad klimatpåverkan och kostnadsbespa-
ringar.
Globala utmaningar som klimatföränd-
ringar och omställningen till en cirkulär
ekonomi tillsammans med ökade regula-
toriska krav och förntningar från intres-
senter skapar ökat fokus på hållbarhets-
frågor.
Digitalisering och tillämpning av ny teknik
skapar affärsutvecklingsmöjligheter.
Analys av större mängd data möjliggör
bättre förståelse för såväl kundernas som
beställarens och portföljbolagens behov,
och bidrar till utveckling av nya tjänster
och produkter. Digitalisering skapar
också förutsättningar att effektivisera
verksamheter, processer och logistik
genom optimering av flöden och förkort-
ning av värdekedjor.
Årsredovisning 2023
VESTUM
11
2
VESTUMMODELLEN
Fördelar för Vestum
Infrastrukturinvesteringar är den
gemensamma marknadsdriv-
kraften för alla segment
Dela kundnätverk
Utbyte av organisatoriskt
kunnande
Korsförsäljning mellan företag
Kunskapsdelning vid rekrytering
Liknande utmaningar som kan
övervinnas med informations-
utbyte
Potentiella fördelar framöver
Öka korsförsäljningen ytterligare
Delade inköpsmöjligheter för att
minska kostnaderna
Internationalisering
Delad distribution
Infrastruktur, såsom vatten- och energiför-
sörjning samt vägar och järnvägar, är en cen-
tral del av ett lands samhällsutveckling och
välstånd. Genom att bygga, utveckla och
underhålla infrastruktur möjliggörs tillgång till
el och vatten samt transporter av människor
och varor.
Utvecklingen av infrastruktur drivs
av strukturell tillväxt
Investeringar i infrastruktur är avgörande för
att upprätthålla en fungerande samhällsser-
vice och skapar förutsättningar för hållbar
ekonomisk tillväxt. Urbanisering och befolk-
ningstillväxt i tillväxtregioner ökar behovet av
infrastruktur och vattenförsörjning och ställer
krav på expansion och ökad kapacitet. Glo-
bala trender såsom klimatförändringar, den
gröna omställningen och ökat behov av ener-
gieffektivisering samt transformationen till en
mer elektrifierad framtid skapar nya behov
och bidrar till ökad efterfrågan på investe-
ringar och underhåll av infrastruktur.
Infrastrukturen i Vestums huvudmarknader är
föråldrad och underinvesterad och präglas
av kapacitetsbrist. Regulatoriska krav ökar
också efterfrågan på mer hållbara lösningar
samtidigt som kraven från beställare avse-
ende kvalitet, hållbarhet och digitalisering
ökar. Sammantaget driver detta på infra-
strukturinvesteringar som möter både nya
och ökade krav på kapacitet, tillgänglighet
och hållbarhet.
MARKNAD OCH TRENDER
VÄXANDE UNDERLIGGANDE EFTERFRÅGAN
Strukturellt ökat behov driver efterfrågan på infrastrukturinvesteringar som möter nya och
ökade krav på tillgänglighet, kapacitet och hållbarhet.
Infrastruktur, såsom vatten-
och energiförsörjning samt
vägar och järnvägar, är en
central del av ett lands sam-
hällsutveckling och välstånd”
Totala investeringar i infrastruktur, Mdr SEK
1
Årstillväxt i nominell BNP, %
Totala vatteninvesteringar, Mdr SEK
2
Infrastrukturinvesteringar över tid påverkas inte nämnvärt av konjunktursvängningar
1995
1996
1997
1998
1999
30%
60
35%
70
40%80
15%
30
20%
40
25%
50
0%
0
5%
10
10%
20
-10%
-5%
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2016
2017
2018
2019
2015
2020
2021
Offentliga utgifter för infrastrukturinveste-
ringar i Sverige uppgår till cirka 75 miljarder
SEK. Diagrammet till vänster visar att totala
infrastrukturinvesteringar är motståndskraf-
tiga mot konjunktursvängningar samtidigt
som de mörkgråa staplarna illustrerar att
vatteninvesteringar växer snabbast inom
infrastrukturområdet mellan åren 2008–2021.
1) Ny-, förbättrings- och underhållsinvesteringar i svensk
infrastruktur.
2) Investeringar i vattenverk och avfallshanteringsan-
läggningar; återvinningsanläggningar, anläggningar
för sanering, sanering av mark och vatten samt annan
föroreningsbegränsande verksamhet.
Notera: Originaldata i EUR konverteras till SEK med hjälp
av en genomsnittlig L10Y SEK/EUR-växelkurs = 10,03.
Källa: OECD International Transport Forum (2023), SCB
Covid-19
Finanskris
Mdr SEK
2008
CAGR: 9%
7
21
2021
Årsredovisning 2023
VESTUM
12
2
VESTUMMODELLEN
Vestum skapar lönsam och hållbar tillväxt
genom att utveckla och förrva verksam-
heter med lång erfarenhet av att tillhanda-
hålla specialiserade tjänster och produkter
till infrastruktur. Affärsmodellen bygger på
entreprenörskap och långsiktighet med ett
starkt bransch- och kundfokus, decentralise-
rad styrning och afrsutveckling – med håll-
barhet och förrv som affärsdrivande kraft.
Starkt kundfokus med entreprenörens
drivkraft
Vestumkoncernen har en gedigen erfarenhet
av att starta, driva och förvärva verksamhe-
ter. De förvärvade bolagen drivs vidare under
samma bolagsnamn, kultur och varumärke av
den lokala ledningen med stöd av Vestumkon-
cernens samlade resurser. Koncernens ägar-
och utvecklingsfilosofi bygger på att behålla
det lokala entreprenörskapet. Entreprenör-
skapet är en del av Vestums DNA, och entre-
prenörens drivkrafter och kundfokus genom-
syrar hela verksamheten. Hållbarhetsarbetet
är integrerat i Vestums styrmodell samt i verk-
samheterna och hållbarhetsrapportering
görs löpande.
>> Läs mer om Vestums hållbarhetsarbete på
kapitel 4
HÅLLBART VÄRDESKAPANDE
DECENTRALISERAD STYRNING MED
ENTREPRENÖRENS DRIVKRAFT
Genom att utveckla och förvärva lönsamma specialistbolag inom infrastruktur
skapar Vestum långsiktigt hållbart värde.
Vision Affärsmodell
Vi ska vara en
ledande koncern
som aktivt verkar för
en hållbar infra-
struktur”
Tre
vägledande
principer för
decentraliserad
styrning
Skapa
långsiktig lönsam
hållbar tillväxt
Finansiella mål och
hållbarhets mål Strategi
Affärsutveckling Företagsförvärv
Decentraliserat ledarskap med
stark lokal förankring stärker
kundrelationen och möjliggör
snabba affärsbeslut, och har
en central roll som kulturbä-
rare. Entreprenöriella drivkraf-
ter och kundfokus genomsyrar
hela organisationen och är en
del Vestums DNA
Årsredovisning 2023
VESTUM
1313
2
VESTUMMODELLEN
Decentraliserad
affärsmodell
Vi är en divisonaliserad organisation där verk-
samhets- och affärsbeslut fattas av ledningen
i respektive enhet eller dotterbolag med
strategiskt stöd från Vestum.
Resultatorienterad organisation
Vestums verksamhet fokuserar på att upp
lönsam och hållbar tillväxt samt att möta de
avkastningskrav och målsättningar som finns
på segments- och koncernnivå.
Förvärvsdriven tillväxt
Förvärv adderar kunskap och kompetens,
växer vår kundbas, öppnar nya geografiska
marknader och stärker vårt befintliga
erbjudande.
En entreprenöriell
drivkraft
Vi är i första hand entreprenörer, och vi söker
ständigt nya möjligheter till tillväxt genom att
vara företagssamma och kreativa.
En ansvarstagande anda
Vi tror på frihet under ansvar – och vi litar på
att våra kollegor genomför sina uppgifter
utan detaljstyrning.
En modig kultur
Vi vågar ifrågasätta saker och är inte rädda
för att begå misstag – vi lär oss och utvecklas
från dem.
VESTUMS HUVUDPRINCIPER
VESTUMS KÄRNVÄRDEN
Våra huvudprinciper och kärnvärden genomsyrar hela organisationen,
vår affärsmodell och allting vi gör. De syftar till att nå våra målsättningar
och att bli den organisation vi vill vara.
Årsredovisning 2023
VESTUM
1414
2
VESTUMMODELLEN
STRATEGI
HÅLLBAR OCH LÖNSAM TILLVÄXT
Vestums ambition är att bli den ledande industrikoncernen
inom hållbar infrastruktur.
Vestums strategi är att utveckla och förvärva
specialistbolag som tillhandahåller produkter
och tjänster till infrastruktur. Koncernen består
idag av ledande verksamheter som drivs av
strukturell tillväxt med stabil intjäningsför-
måga och kassaflödesgenerering över tid.
Genom att samla verksamheter inom närlig-
gande eller samma bransch skapas förutsätt-
ningar för affärsdrivande samarbeten som
rör kunder och erbjudande. Vestum arbetar
nära verksamheterna och stöttar med kom-
petens i strategiska frågor med syfte att
optimera affärsutveckling.
Verksamheter som drivs av strukturell
tillväxt
Vestums portfölj av specialistbolag med en
betydande exponering mot infrastruktur
skapar en god plattform för organisk tillväxt.
Koncernen består av entreprenörsdrivna
verksamheter som drivs av strukturell tillväxt
med stabil intjäningsförmåga och kassaf-
desgenerering över tid. Koncernbolagen är
specialiserade inom en eller ett fåtal nischer
med bevisade affärsmodeller, hållbara kon-
kurrensfördelar med starka positioner på
regionala marknader. En god underliggande
efterfrågan på koncernens produkter och
tjänster i kombination med Vestums långsik-
tighet och ansvarsfulla hantering av balans-
räkningen innebär att vi kan möta våra
kunders behov över konjunkturcykler.
Ökad grad av specialisering och stärkt
balansräkning
Under verksamhetsåret påbörjades en strate-
gisk översyn som avslutades under april 2024.
Syftet med översynen var att renodla verk-
samheten, öka graden av specialisering och
stärka koncernens balansräkning. Som ett led
i översynen har en genomlysning av koncer-
nens verksamheter genomförts. I samband
med detta arbete har Vestum identifierat ett
antal verksamheter vars kassaflödesgenere-
ring, lönsamhetsnivå eller riskprofil inte längre
möter koncernens krav, eller av annan anled-
ning inte passar in i koncernens strategiska
inriktning. Som en konsekvens av genomlys-
ningen har sex verksamheter inklusive dotter-
bolag avyttrats under året. Genom avyttring-
arna har Vestums balansräkning stärkts och
produktbolagens andel av koncernens totala
EBITA har ökat till 44 procent, i enlighet med
Vestums ambition att renodla strukturen och
stärka erbjudandet inom specialiserade
produkter.
15
Vi renodlar verksamheten för
att öka graden specialisering
och är efter de strategiska
avyttringarna en stärkt kon-
cern. Vi genomför ett skifte
som bidrar till att minska ope-
rationella risker, stärka kon-
cernens finansiella profil och
ökar samtidigt fokus på
marknadsledande produkt-
och tjänstebolag med hög
lönsamhet inom infrastruktur
Vestums vägledande strategiska
principer
Positionering
Vestums verksamheter ska tillhandahålla
specialiserade produkter eller tjänster till
utvalda nischer inom infrastruktur, ha
bevisade affärsmodeller, lång bransch-
erfarenhet samt stabila kassaflöden.
Styrning
Vestums verksamheter ska agera snabbt
och flexibelt genom ett decentraliserat
ledarskap med stark lokal förankring.
Värdeskapande
Vestum ska bidra med ledarskap,
kunskap, erfarenhet, processer och
finansiella resurser.
Förvärv
Vestums förrv ska stärka och flytta fram
Vestums position inom segmenten genom
att tillföra ny kompetens, geografisk
expansion samt förstärka existerande
erbjudande.
Årsredovisning 2023
VESTUM
15
2
STRATEGI FÖR AFFÄRSUTVECKLING
Affärsutveckling
Affärsutveckling är en central del i Vestums
strategi för hållbar och lönsam tillväxt. Vestum
utvecklar koncernbolagen tillsammans med
bolagens företagsledningar. Arbetet bygger
på ett starkt kundfokus i kombination med
koncernens samlade kompetenser och resur-
ser. Vestum stöttar portföljbolagen med erfa-
renhet och kompetenser, processer, ledarskap
samt finansiella resurser. Det övergripande
målet är att skapa förutsättningar för hållbar
lönsam tillväxt så att varje verksamhet når
sina mål och därmed bidrar till att koncernens
finansiella och hållbarhetsrelaterade mål
uppnås. Vestums portfölj av specialistbolag
med verksamheter som kompletterarar var-
andra inom samma segment skapar ock
förutsättningar för att tillvarata samverkans-
effekter och synergier.
Starkt fokus på värdeskapande
initiativ och samverkan
Vestum bedriver ett systematiskt arbete för
att utvinna synergier och samverkanseffekter
mellan bolagen, såsom exempelvis projekt-
samarbeten, kompetensöverföring och kors-
försäljning. Nya affärsmöjligheter och mer-
försäljning skapas också genom värdeska-
pande initiativ, såsom att tillvarata spetskom-
petens och best practice. Vestum har idag 12
produktbolag som genererar cirka 44 procent
av koncernens totala EBITA för 2023. Dessa
bolag har rikstäckande verksamheter och
marknadsledande positioner i växande
nischer med potential att sälja sina produkter
internationellt, vilket skapar en god plattform
för organisk tillväxt. Ett strategiskt arbete
bedrivs för att utvinna synergier genom att
öka korsförsäljningen mellan koncernens
produktbolag, där även Vestums tjänstebolag
kan bidra till att öka produkternas mark-
nadsexponering.
>> Läs mer om ett av Vestums produktbolag
på sidan 18. (Case ”Produktbolag Pump
Supplies”)
VESTUMMODELLEN
Infrastrukturinvesteringar som gemensam
marknadsdrivare
Samverkanseffekter och synergier
Projektsamarbeten och kompetensöverföring
Öka korsförsäljningen mellan koncernens
produktbolag
Tjänstebolag kan bidra till att öka produkternas
marknadsexponering
Industriell logik inom Vestum
Organisk tillväxt och
ökat värdeskapande
Årsredovisning 2023
VESTUM
16
2
1
Identifiering
Vestum strävar efter att kontinu-
erligt föra diskussioner med
intressanta förvärvskandidater
både direkt och genom före-
tagsrådgivare. Totalt utvärderas
ett hundratal bolag årligen.
2
Utvärdering
Potentiella förvärv utvärderas ut-
ifrån en mängd parametrar där
Vestum skapar sig en djupare för-
ståelse för affärsmodell, kultur,
risker, marknadsposition, konkur-
renslandskap, finansiell historik
och utsikter samt nyckelpersoners
fortsatta engagemang. I sam-
band med utvärderingen utfor-
mar Vestum en värdeskapande-
hypotes om hur Vestum kan vara
med och bidra för att driva håll-
bar och lönsam tillväxt.
3
Genomförande
I genomförandefasen går
Vestum igenom en kommersiell,
legal och finansiell genomlys-
ning av det förvärvade bolaget.
Därefter följer förhandling och
avtalssignering.
4
Uppföljning
Efter att förvärvet har genom-
förts arbetas en plan fram för
hur verksamheten ska integreras
i Vestumkoncernen på bästa sätt.
Formalisering av det fortsatta
arbetet utformas tillsammans
med det förvärvade bolaget och
utvecklingsarbetet påbörjas,
med fokus på löpande styrning,
tillväxt, lönsamhet och kapital-
bindning.
STRATEGI FÖR FÖRETAGSFÖRVÄRV
Företagsförvärv syftar till att stärka och flytta
fram Vestums position genom att öka graden
av specialisering och tillföra ny kompetens,
förstärka existerande erbjudanden, bredda
kundbasen samt bidra till geografisk expan-
sion. Förrv är också en viktig tillväxtdrivare
där förvärvsmodellen och förvärvstempot
anpassas till marknadsklimatet. Huvudfokus
är kompletterande förvärv till befintlig portfölj
samt tilläggsförvärv till befintliga verksamhe-
ter. Förvärv av specialistbolag med angräns-
ande verksamhet inom samma segment ska-
par förutsättningar för att utvinna synergier i
form av samverkan, kompetensdelning och
korsförsäljning, vilket skapar en god plattform
för organisk och lönsam tillväxt.
Brett kontaktnät och starkt bransch-
fokus skapar konkurrensfördelar
Vestumkoncernen är en etablerad aktör med
en omfattande erfarenhet av förvärvsmark-
naden. Sedan verksamheten etablerades
2021 har Vestum genomfört totalt 52 förvärv.
Vestums breda kontaktnät i kombination med
ett starkt branschfokus inom infrastruktur ska-
par konkurrensfördelar i förvärvsprocessen.
En majoritet av förvärvstillfällena har initierats
genom rekommendation från entreprenörer
och företagsledare inom Koncernen. I takt
med att Vestum växer ökar också koncernbo-
lagens förmåga att genomföra egna tilläggs-
förvärv till befintliga verksamheter, som bidrar
med geografisk expansion och breddning av
såväl tjänste- och produktutbud som kund-
bas. Cirka 85 procent av Vestums samtliga
genomförda förvärv har genererats genom
egna kanaler, centralt eller via gruppbolag,
genom direktkontakt med förvärvskandidater.
Förvärvsstrategin syftar till att öka
graden specialisering och stärka
Vestums position inom respektive
segment
Simon Göthberg
VD Vestum
VESTUMMODELLEN
Förvärvsmodell
Vestums förvärvsmodell
syftar till att identifiera,
genomlysa, analysera och
förvärva bolag som möter
Vestums nyckelkriterier
avseende förvärvskandidater.
Förvärvsmodellen bygger på
fyra steg:
Årsredovisning 2023
VESTUM
17
2
Pump Supplies är ett marknadsledande spe-
cialistbolag med stark lokal närvaro i sina res-
pektive regioner i Storbritannien. Bolaget,
som förvärvades 2021, erbjuder dränkbara
elektriska pumpar och är en ledande leveran-
tör till kommuner och privata aktörer inom
bygg- och infrastruktur, med en årlig omsätt-
ning på 407 MSEK och en EBITA-marginal på
20,9 %, 2023. Bolaget grundades 1982 och
tillhör segmentet Water.
Pump Supplies erbjuder specialiserade och
standardiserade lösningar, från uthyrning
och service till försäljning och installation av
pumpstationer. Bolaget har en av Storbritan-
niens största flotta av dränkbara pumpar
med ett brett sortiment av nya pumpar,
reservdelar och tillbehör.
Marknaden präglas av en stark underlig-
gande efterfrågan främst drivet av en föråld-
rad och underinvesterad vatteninfrastruktur
samt av extremväder som orsakar oförut-
sedda översvämningar och torka. Otillräck-
liga och föråldrade infrastruktursystem driver
efterfrågan på brådskande och snabba
lösningar i samband med översvämningar,
såsom att avlägsna vatten med hjälp av
elektriska pumpar.
Pump Supplies i korthet:
Årlig omsättning på 407 MSEK och en
EBITA-marginal på 20,9 %, 2023
Specialistbolag med lång branscherfaren-
MARKNADSLEDANDE PRODUKTBOLAG MED
GOD LÖNSAMHET OCH HÖG TILLVÄXTPOTENTIAL
het inom ett nischområde med hög lönsam-
het och stark marknadsposition
Bevisad affärsmodell med lönsam tillväxt
drivet av föråldrad och underinvesterad
infrastruktur och tilltagande extremväder,
såsom torka och översvämningar
Produktbolaget bidrar med nya kompeten-
ser, stärkt erbjudande och breddad kund-
bas i Storbritannien
Möjliggör värdeskapande genom finansiellt
och strategiskt stöd från Vestum samt syn-
ergier genom ökad samverkan inom kom-
petensöverföring, resursallokering, best
practice och projektsamarbeten mellan
bolag inom segmentet Water
Produktområde med god tillväxtpotential
på såväl befintlig marknad som inom nya
segment och på nya geografiska marknader
Vestums produktbolag skapar god plattform
för lönsam tillväxt
Vestum har 12 produktbolag som tillsam-
mans utgör 44 % av koncernens totala EBITA
Rikstäckande verksamheter och marknads-
ledande positioner i växande nischer
Produktbolagens potential att sälja sina
produkter internationellt skapar god platt-
form för organisk tillväxt
CASE: PRODUKTBOLAGET PUMP SUPPLIES
54 %
Del av Water-sementets
försäljning
60 %
Del av Water-
segmentets EBITA
VESTUMMODELLEN
Nettoomsättning och
EBITA-marginal
MSEK
2020
CAGR: 21%
232
20,0%
20,9%
407
2023
Marknad - UK
Tredjepartsdepåer Depåer
HQ
Årsredovisning 2023
VESTUM
18
2
FINANSIELLA MÅL
Vestums övergripande mål är att skapa långsiktig och hållbar lönsam
tillväxt genom att utveckla och förvärva lönsamma verksamheter med lång
erfarenhet av att tillhandahålla specialiserade tjänster och produkter till
infrastruktur.
Vestums finansiella mål baseras på koncer-
nens och portföljbolagens affärsplaner och
målen ska uppnås genom bland annat orga-
nisk vinsttillväxt, kassaflödesgenerering, stärkt
kapitalstruktur samt förvärvsdriven tillväxt
anpassad till marknadsklimatet. I det andra
kvartalet 2023 beslutade styrelsen om upp-
daterade finansiella mål enligt nedan.
Vestums finansiella mål
Vinsttillväxt: Vestum har som mål att på
medellång sikt uppnå en genomsnittlig
årlig tillväxt i EBITA per aktie om minst
15,0 procent.
Marginal: Vestum har som mål att på
medellång sikt uppnå en EBITA-marginal
om minst 12,0 procent.
Kapitalstruktur: Den finansiella nettoskulden
i relation till EBITDA ska vara högst 2,5x.
Underliggande antaganden för de finansiella
målen är bland annat att Vestums koncernbo-
lag uppnår en organisk tillväxt motsvarande
historisk nivå och att Vestum kan genomföra
förvärv i enlighet med förvärvsstrategin samt
att kapitalstrukturen stärks, dels genom vinst-
tillväxt med bibehållna marginaler, dels
genom effektivare kassaflödesarbete, bland
annat genom minskad rörelsekapitalsbindning.
Kapitalstruktur
≤2,5x
Nettoskuld i relation
till justerad EBITDA
Vinsttillväxt
≥15 %
EBITA per aktie
Utdelningspolicy
Vestums vinstmedel
och tillgängliga kassa-
flöden ska till hundra
procent återinvesteras
i verksamheten och/
eller användas till nya
förvärv.
Marginal
≥12 %
EBITA-marginal
VESTUMMODELLEN
Årsredovisning 2023
VESTUM
19
2
Hållbarhetsmål
Arbetsmiljö
2026 ska Vestum, genom aktiva åtgär-
der och utbildningsinsatser, ha etable-
rat en koncernövergripande struktur
och kultur som dels säkerställer en kor-
rekt rapportering av tillbud och olyckor,
dels uppmuntrar enskilda medarbetare
att säga ifrån om arbetsmiljön upplevs
som otrygg.
2040 ska Vestum inte ha några
allvarliga arbetsolyckor.
Jämställdhet
2026 ska Vestum ha minst 35% kvinn -
liga chefer samt minst 15% kvinnliga
anställda totalt sett i koncernen.
2040 ska Vestum, sett till samtliga
anställda inom koncernen, ha en
jämn könsfördelning.
Kompetensförsörjning
2026 ska Vestum tillhandahållit minst
400 praktik- och lärlingsplatser.
2040 ska Vestum tillhandahållit minst
1 800 praktik- och lärlingsplatser.
Klimat
2026 ska Vestum ha minskat sitt CO
2
e
utsläpp i scope 1, 2 och 3 med samman-
lagt 25% per omsatt krona, för att bidra
till målen i Parisavtalet. Vestums basår
för mätningen kommer att vara 2023.
2040 ska Vestum ha netto noll
klimatpåverkan i scope 1, 2 och 3.
Biologisk mångfald
2026 ska Vestum ha kartlagt sin påver-
kan på den biologiska mångfalden.
2040 ska Vestum ha netto noll påverkan
på biologisk mångfald.
VESTUMMODELLEN
Hållbarhet är en strategiskt viktig fråga för
Vestum och vi har ett långsiktigt åtagande att
främja och bidra till ett hållbart samhälle.
Vestums styrelse har därför beslutat om såväl
långsiktiga som kortsiktiga hållbarhetsmål för
hela verksamheten. Syftet med hållbarhets-
målen är att det ska finnas en tydlighet mot
Vestums intressenter, såväl interna som externa,
när det gäller Vestums hållbarhetsarbete. De
långsiktiga målen sträcker sig till 2040 och foku-
serar på sådant som, utifrån den verksamhet
som Vestum bedriver, bedöms särskilt viktigt ur
ett hållbarhetsperspektiv. De kortsiktiga delmå-
len sträcker sig till utgången av 2026.
Långsiktiga hållbarhetsmål:
Vestums långsiktiga hållbarhetsmål sträcker
sig till 2040 och utgår från väsentliga hållbar-
hetsfrågor utifrån den verksamhet som Vestum
bedriver, och tydliggör Vestums långsiktiga
hållbarhetsåtagande.
Kortsiktiga hållbarhetsmål:
De kortsiktiga målen sträcker sig till 2026 och
är delmål till våra långsiktiga mål. De kort-
siktiga målen skapar en tydlig riktning i vårt
hållbarhetsarbete.
HÅLLBARHETSRELATERADE MÅL
Hållbarhet är en strategiskt viktig fråga för Vestum och vi har ett långsiktigt
åtagande att främja och bidra till ett hållbart samhälle.
Årsredovisning 2023
VESTUM
20
FINANSIELL UTVECKLING
2
VESTUMMODELLEN
Vestumkoncernen i sammandrag
MSEK (där ej annat anges) 2023 2022 2021
2)
Nettoomsättning 5 762 5 162 1 316
EBITA
1)
623 591 100
Rörelseresultat (EBIT) 318 314 45
EBITA-marginal %
1)
10,8 11,5 7,6
EBITA per aktie före/efter utspädning, SEK
1)
1,66 1,62 0,53
Resultat per aktie hänförligt till kvarvarande verksamhet
och moderbolagets ägare, SEK 0,28 0,27 0,01
Kassaflöde från den löpande verksamheten 634 397 -10
Operativt kassaflöde
1)
824 685 -42
Kassakonverteringsgrad %
1)
98 89 -26
Finansiell nettoskuld i relation till EBITDA
1)
2,5x 2,8x 2,3x
1) Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer. För avstämning av nyckeltal, se not 31
2) Siffror ej omräknade i enlighet med IFRS 5
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning för den kvar-
varande verksamheten för 2023 uppgick till
5 762 (5 162) MSEK. Tillväxten från samma
period före ende år består av förrvad
nettoomsättning om 409 MSEK, organisk
tillväxt om 183 MSEK, och valutakursför -
ändringar om 7 MSEK.
Resultat
Resultatet för 2023 före av- och nedskriv-
ningar av förvärvade övervärden (EBITA) för
den kvarvarande verksamheten uppgick till
623 (591) MSEK, motsvarande en EBITA-
marginal om 10,8 % (11,5 %). Rörelseresultatet
(EBIT) uppgick till 318 (314) MSEK. EBITA per
aktie uppgick 2023 till 1,66 (1,62) SEK, vilket
motsvarar en ökning från 2022 med 2,4 %.
Finansnettot uppgick till -179 (-176) MSEK,
varav räntekostnader för lån och leasing upp-
gick till 228 (185) MSEK. Periodens resultat för
den kvarvarande verksamheten uppgick till
104 (97) MSEK vilket motsvarar ett resultat per
aktie hänförligt till kvarvarande verksamhet
och moderbolagets ägare före och efter
utspädning om 0,28 (0,27) kronor.
Jämförelsestörande poster som justeras i
EBITA påverkade året positivt med 1 (4) MSEK.
Dessa bestod av omvärdering av villkorad
tilläggsköpeskilling som påverkar resultatet
positivt om 11 MSEK, förvärvsrelaterade
transaktionskostnader om 2 MSEK samt
omstruk tureringskostnader om 8 MSEK.
Kassaflöde
Kassaflödet för den löpande verksamheten
uppgick under 2023 till 634 (397) MSEK, för-
ändring av rörelsekapitalet uppgick till 54 (-50)
MSEK och det operativa kassaflödet uppgick till
824 (685) MSEK, vilket motsvarar en kassa-
konverteringsgrad om 98 % (89 %).
11
2 447
Q4Q3Q2Q1
128
158
165
172
EBITA, 2023
MSEK
Q1 Q2 Q3 Q4
Q4Q3Q2Q1
1 277
1 391
1 559
Q1 Q2 Q3 Q4
1 534
Nettoomsättning, 2023
MSEK
Nettoomsättning per
segment, 2023
Infrastructure
Water
Services
33%
54%
13%
Årsredovisning 2023
VESTUM
21
2
VESTUMMODELLEN
Investeringar
Koncernens investeringar i anläggningstill-
gångar exklusive förvärv uppgick för 2023 till
68 (35) MSEK. För 2023 har ett förvärv av dot-
terbolag tillträtts, med en total köpeskilling på
335 (1 874) MSEK, se vidare i not 16 i koncer-
nens noter. Reglering av tilläggsköpeskillingar
avseende tidigare års förvärv uppgick till
223 (143) MSEK.
Finansiell ställning och likviditet
Eget kapital uppgick vid 2023 års utgång till
4 057 (4 377) MSEK. Eget kapital i moder-
bolaget uppgick till 4 402 (4 266) MSEK.
Koncernens likvida medel uppgick vid 2023
års utgång till 345 (608) MSEK. De ränte-
bärande skulderna, inklusive leasingskulder,
uppgick vid 2023 års utgång till 2 450 (3 378)
MSEK. Vid utgången av 2023 hade koncernen
en finansiell nettoskuld, definierad som ränte-
bärande skulder med avdrag för likvida
medel, om 2 105 (2 770) MSEK. Nettoskulden i
relation till proformerad EBITDA var 2,5x
(2,8x). Villkorad tilläggsköpeskilling uppgick
vid 2023 års utgång till 207 (399) MSEK. Totala
skulder uppgick till 4 322 (5 573) MSEK per den
31 december 2023.
Under året har det säkerställda obligations-
lån, som var upptaget i Vestums dotterbolag
Lakers Group AB, lösts in. I samband med
detta uppdaterade Vestum befintlig kreditfa-
cilitet med Danske Bank, SEB och Swedbank,
inklusive en höjning av facilitetsutrymmet från
900 MSEK till 1 200 MSEK. Utnyttjat belopp
uppgick vid årets utgång till 440 MSEK.
Vestum har under året emitterat seniora icke-
säkerställda obligationer om 600 MSEK under
ett ramverk om 1 000 MSEK. Obligationerna
har en löptid om 2,5 år och en rörlig ränta om
3 månaders STIBOR plus 637,5 baspunkter.
Syftet med emitteringen var att proaktivt
adressera kommande förfall och det emitte-
rade beloppet användes i sin helhet till att
återköpa befintliga ej säkerställda obligatio-
ner. Utöver de obligationer som emitterades
under året hade Vestum vid årets utgång ute-
stående obligationer om totalt 900 MSEK som
förfaller den 28 oktober 2024 och löper med
en rörlig ränta om 3 månaders STIBOR plus
415 baspunkter.
Personal
Antalet heltidsanställda på balansdagen
31 december 2023 uppgick till 1 787 (1 806)
personer.
Resultatdisposition
Förslag till beslut om vinstdisposition.
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel:
Belopp i SEK
Överkursfond 4 462 823 182
Balanserade vinstmedel -208 579 430
Årets resultat 8 995 880
Summa 4 263 239 632
Styrelsen och VD föreslår att till förfogande
stående vinstmedel om 4 263 239 632 SEK
disponeras så att:
I ny räkning överföres 4 263 239 632
4 057
Eget kapital uppgick
vid 2023 års utgång till
4 057 MSEK.
2,5x
Nettoskuld i relation till
EBITDA
1 787
Antalet heltidsanställda
på balansdagen
31 december 2023
Årsredovisning 2023
VESTUM
22
Omsättning
Under 2023 uppgick, enligt tillgänglig data
från Modular Finance, omsättningen av
Vestum-aktier till 227 514 741. I genomsnitt
omsattes 906 433 aktier per handelsdag,
motsvarande en genomsnittlig omsättning
per handelsdag om 7 652 827 kr. Den genom-
snittliga omsättningen per handelsdag i för-
hållande till börsvärde uppgick till 0,24 %.
Aktiekapital och ägarstruktur
Vid utgången av 2023 uppgick Vestums aktie-
kapital till 125 269 822,66 kr fördelat på 375
809 468 registrerade aktier. Under 2023
ökade antalet aktier med 8 164 444. Ökningen
är hänförlig till emissioner i samband med
förrv. Aktierna i Vestum är av samma slag
och alla aktier har samma rösträtt. Vestum
hade, enligt tillgänglig ägarstatistisk från
Modular Finance, 13 207 kända aktieägare vid
årets utgång. Största aktieägare var Vestums
styrelseordförande Conny Ryk med en kapi-
tal- och röstandel om 16,26 %.
Av tabellen och diagrammet till höger
framgår ytterligare aktieägarstatistik.
Utdelningspolicy
Vestum har som utdelningspolicy att vinst-
medel och tillgängliga kassafden ska åter-
investeras i verksamheten och/eller användas
till nya förvärv. Styrelsen föreslår därför ingen
utdelning för 2023.
AKTIEN
Vestums aktie handlas på Nasdaq Stockholm under kortnamnet VESTUM.
Stängningskursen för Vestums aktie vid utgången av 2023 var 7,25 SEK.
Kursutvecklingen för Vestums aktie under 2023 uppgick till -58,01 %.
2
Pension &
försäkring
56%
19%
17%
8%
Privatpersoner
Övriga
Fondbolag
VESTUMMODELLEN
Kortfakta om Vestumaktien
• Noterat på Nasdaq Stockholms huvudmarknad, Mid Cap
• Kortnamn: VESTUM
Sektor: Industri
• ISIN: SE0017134125
Analyser av Vestum
Följande aktörer publicerar analyser av Vestum:
• Danske Bank
• Kepler Cheuvreux
• Carnegie
• ABG (uppdragsanalys)
Fördelning ägartyper i Vestum
per den 31 december 2023:
Vestums tio största ägare per den
31 december 2023:
Namn Antal aktier Andel
Conny Ryk 61 100 000 16,26%
Anders Rosenqvist 30 000 000 7,98%
Handelsbanken Fonder 27 616 335 7,35%
Per Åhlgren 24 199 390 6,44%
Nordea Fonder 23 129 081 6,15%
Swedbank Försäkring 16 811 681 4,47%
Simon Göthberg 13 639 886 3,63%
Olle Nykvist 13 600 000 3,62%
Olof Andersson 13 500 000 3,59%
Erkan Sen 13 202 991 3,51%
Summa de 10 största
ägarna, innehavs-
mässigt 236 799 364 63,00 %
Summa övriga ägare 139 010 104 37,00%
TOTALT 375 809 468 100,0%
Data sammanställd av Monitor. Källor: Modular Finance
Årsredovisning 2023
VESTUM
23
Årsredovisning 2022
VESTUM
2
SEGMENTSÖVERSIKT
Industrikoncernen Vestum tillhandahåller specialiserade
produkter och tjänster till växande nischer inom infrastruktur.
Våra koncernbolag består av specialiserade verksamheter
inom segmenten Water, Services och Infrastructure med lång
branscherfarenhet och starka marknadspositioner.
Nettoomsättning per segment
Procent
EBITA per segment
Procent
VESTUMMODELLEN
Infrastructure
Services
33%
13%
54%
Infrastructure
Water
Services
28%
51%
21%
WATER SERVICES INFRASTRUCTURE
Water
Årsredovisning 2023
VESTUM
24
2
Segmentet Water består av marknadsle-
dande specialistbolag med fokus på att för-
bättra vatteninfrastruktur. Verksamheterna
karaktäriseras av strukturell tillväxt och är
specialiserade på pumpteknik, bevattnings-
system, vattenfilter samt borrutrustning.
Kunderna utgörs dels av offentliga beställare
som är i behov av att pumpa vatten från en
plats till en annan i avloppssystem och vatten-
försörjningen av olika infrastrukturanlägg-
ningar, dels av fastighetsägare och VVS-
aktörer som är i behov av vattendistribution
och hantering av avloppsvatten, och dels av
industribolag som är i behov av vattenfilter,
vattenpumpar och bevattningssystem för
olika applikationer.
En betydande del av segmentet utgörs av
produktförsäljning av vattenpumpar, borrut-
rustning, vattenfilter och bevattningssystem.
Genom att erbjuda pumpar och bevattnings-
system som minskar kundernas energian-
vändning och vattenförbrukning bidrar
Vestum till minskad klimatpåverkan och en
mer hållbar samhällsutveckling.
>> Läs mer om Vestums hållbarhetsarbete på
kapitel 4.
Utvecklingen 2023
Under året har efterfrågan på segmentets
produkter och tjänster i stort varit stark.
Extremväder i Danmark har gjort att investe-
ringarna på marknaden skjutits fram, vilket
har haft viss negativ påverkan på margina-
len. Samtidigt har extremväder i Storbritan-
nien haft en positiv effekt på försäljningen
och lönsamheten, inte minst under det andra
kvartalet. I övriga områden har utvecklingen
varit god och vi ser fortsatt positiva mark-
nadssignaler för segmentet som helhet.
Nettoomsättningen för 2023 uppgick till
737 (617) MSEK. EBITA för året uppgick till
142 (124) MSEK, motsvarande en EBITA-
marginal om 19,3 % (20,0 %).
Segmentet Water erbjuder specialiserade produkter som förbättrar
vatteninfrastruktur och möjliggör effektivisering av energi- och
vattenförbrukning.
20%
19%
Segmentutveckling
2022-2023
MSEK
617
737
142
124
21 %
Andel av koncernens
EBITA
737
Nettoomsättning, MSEK
142
EBITA, MSEK
19,3 %
EBITA-marginal
VESTUMMODELLEN
SEGMENT WATER
2022 2023
Årsredovisning 2023
VESTUM
25
2
Services erbjuder specialiserade tjänster och
produkter till renovering samt om- och till-
byggnad för främst privata och offentliga
fastighetsägare. Segmentet har en stark lokal
närvaro i Norden.
Produkt - och tjänsteutbud utgörs främst av
installation och underhåll inom exempelvis
VVS, elektricitet, undertak, klimatkontroll och
teknisk isolering men även produktförsäljning
av fästelement, säkerhetsdörrar samt glas-
och aluminiumpartier.
Slutkunder är huvudsakligen privata och
kommunala fastighetsägare med behov av
omställning för att möta ökade miljö och till-
gänglighetskrav samt energieffektivisering.
Genom att erbjuda tjänster och produkter som
minskar kundernas energianvändning och
klimatpåverkan bidrar Vestum till en mer
hållbar samhällsutveckling.
>> Läs mer om Vestums hållbarhetsarbete på
kapitel 4.
Utvecklingen 2023
Försäljningen för helåret har varit något
högre än föregående år medan marginalen
sjönk, delvis drivet av reserveringar för
osäkra kundfordringar under andra kvartalet.
Efterfrågan från bostadsrättsföreningar och
konsumentledet utvecklades svagare. Seg-
mentets exponering mot nyproduktion av
bostäder är dock begränsad. Investeringar i
energieffektiviseringar är fortsatt på hög
nivå, vilket förväntas ha en positiv effekt på
segmentet.
Nettoomsättningen för 2023 uppgick till
1 880 (1 862) MSEK. EBITA för året uppgick
till 187 (202) MSEK, motsvarande en
EBITA-marginal om 10,0 % (10,8 %).
Segmentet Services erbjuder specialiserade tjänster och produkter till
installation och underhåll inom klimatkontroll, elektricitet, teknisk isolering
och undertak. Dessa bidrar till att minska kundernas energianvändning.
Segmentutveckling
2022-2023
MSEK
28 %
Andel av koncernens
EBITA
1 880
Nettoomsättning, MSEK
187
EBITA, MSEK
10,0 %
EBITA-marginal
VESTUMMODELLEN
SEGMENT SERVICES
11 %
10 %
1 862
1 880
187
202
2022 2023
Årsredovisning 2023
VESTUM
26
2
SEGMENT INFRASTRUCTURE
Segmentet utgörs i hög grad av specialister
inom bland annat underhållsarbeten på järn-
väg, ovan och under mark, arbeten vid inner-
gårdsrenoveringar, grundläggning, betong-
renovering i garage samt produktförsäljning
av fuktskydd och avloppsreningssystem
Slutkunder utgörs huvudsakligen av offentliga
beställare, men också privata aktörer som
investerar i och underhåller olika delar av
infrastrukturen såsom exempelvis järnväg,
tunnelbana, skolor, sjukhus, områdessäkerhet
samt vatten och avlopp.
Genom att erbjuda service och underhåll av
järnväg, tunnelbana samt gång- och cykelvä-
gar som möjliggör transporter med minskad
klimatpåverkan bidrar Vestum till en mer håll-
bar samhällsutveckling.
>> Läs mer om Vestums hållbarhetsarbete på
kapitel 4.
Utvecklingen 2023
Efterfrågan har under året i stort varit fortsatt
stark, i synnerhet från offentliga beställare
som utgör den absoluta majoriteten av seg-
mentets slutkunder. Lönsamheten har i viss
mån tyngts av ökad konkurrens. Avvaktande
efterfrågan från bostadsrättsföreningar har
påverkat enskilda bolag. Det generella order-
läget är dock fortsatt stabilt för segmentet
som helhet.
Nettoomsättningen för 2023 uppgick till
3 144 (2 684) MSEK. EBITA för året uppgick
till 349 (318) MSEK, motsvarande en
EBITA-marginal om 11,1 % (11,9%).
Segmentet Infrastructure erbjuder specialiserade arbeten inom järnväg,
vatten & avlopp samt annan infrastruktur. Genom underhåll och service
av bland annat järnväg, tunnelbana samt gång- och cykelvägar möjlig-
görs transporter med minskad klimatpåverkan.
Segmentutveckling
2022-2023
MSEK
51 %
Andel av koncernens
EBITA
3 144
Nettoomsättning, MSEK
349
EBITA, MSEK
11,1 %
EBITA-marginal
VESTUMMODELLEN
2022 2023
11 % 11 %
2 684
3 144
349
318
Årsredovisning 2023
VESTUM
27
STYRNING OCH KONTROLL
33
3
STYRNING OCH KONTROLL
Bolagsstyrning inom Vestum
Vestum strävar efter att tillämpa ändamål-
senliga och effektiva bolagsstyrningsproces-
ser för att säkerställa att verksamheten skapar
långsiktigt värde för aktieägarna. Till grund
för Vestums bolagsstyrning ligger både
externa och interna styrinstrument. Till de
externa styrinstrument som utgör ramarna för
Vestums bolagsstyrning hör den svenska
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
och Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”).
Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyr-
ning.se, där även den svenska modellen för
bolagsstyrning beskrivs. De interna styrinstru-
menten inkluderar, men är inte begränsade
till, den av bolagsstämman fastställda
bolagsordningen, styrelsens arbetsordning
och instruktioner för revisionsutskott och
ersättningsutskott, instruktion för verkstäl-
lande direktören samt styrdokument som
antagits av Vestums styrelse, såsom Vestums
uppförandekod.
Denna bolagsstyrningsrapport redogör för
Vestums bolagsstyrning under verksamhets-
året 2023. Bolagsstyrningsrapporten har
granskats av Vestums revisor.
Aktien
Vestums aktie handlas på Nasdaq Stockholm
under kortnamnet VESTUM.
Vid utgången av 2023 fanns det 375 809 468
aktier. Aktieinnehav som representerar minst
en tiondel av röstetalet av samtliga aktier i
Vestum är RYK GROUP AB med drygt 16 pro-
cent av aktiekapitalet och rösterna.
Årsstämman 2023 bemyndigade Vestums sty-
relse att, vid ett eller flera tillfällen och med
eller utan avvikelse från aktieägarnas företrä-
desrätt, besluta om ökning av Vestums aktie-
kapital genom nyemission av aktier, teck-
ningsoptioner och/eller konvertibler. Bemyn-
digandet är begränsat till att det samman-
lagda antalet aktier som emitteras, eller till-
kommer genom utnyttjande av
teckningsoptionerna eller konvertiblerna, inte
får överstiga 10 procent av det totala antalet
aktier i bolaget. Årsstämman bemyndigande
även Vestums styrelse att besluta om förvärv
och överlåtelse av egna aktier i bolaget.
Årsstämman för 2024 föreslås att på motsva-
rande sätt som beslutades vid årsstämman
2023 ge styrelsen bemyndigande att besluta
om ökning av Vestums aktiekapital genom
nyemission av aktier, teckningsoptioner och/
eller konvertibler samt förrv och överlåtelse
av egna aktier.
Årsstämma
Vestums årsstämma hålls under det första
halvåret varje år. Kallelsen till årsstämman
utfärdas tidigast sex och senast fyra veckor
före årsstämman. Kallelsen innehåller infor-
mation om hur anmälan ska gå till för att
aktieägare eller ombud ska äga rätt att delta
och rösta på årsstämman, samt en numrerad
dagordning med de ärenden som ska
behandlas på årsstämman, föreslagen vinst-
disposition och det huvudsakliga innehållet i
övriga ärenden som ska behandlas på års-
stämman.
Årsstämman för 2023 hölls den 23 maj 2023.
Årsstämman för 2024 är planerad till den 17
maj 2024. Varje röstberättigad aktieägare i
Vestum får rösta för fulla antalet av aktieäga-
ren ägda och företrädda aktier utan begräns-
ning i röstetalet. På Vestums hemsida finns
dokument inför årsstämmor samt protokoll
från årsstämmor.
Valberedning
I enlighet med den instruktion som antagits av
Vestums årsstämma ska Vestums valbered-
ning bestå av representanter för de tre till rös-
tetalet största aktieägarna eller ägargrup-
perna. Styrelsens ordförande är sammankal-
lande. Valberedningen ska konstitueras base-
rat på aktieägarstatistik från Euroclear
Sweden AB per den sista bankdagen i sep-
tember. Om någon av de tre största ägarna
avstår sin rätt att utse ledamot av valbered-
ningen ska nästa ägare i storlek beredas till-
fälle att utse ledamot. På Vestums hemsida
finns instruktionen för valberedningen.
Valberedningen ska utföra det arbete som
krävs av valberedningen enligt Koden. Valbe-
redningen inför årsstämman 2024 består av
Conny Ryk (utsedd av RYK GROUP AB), Per
Ericsson (utsedd av Rosenqvist Gruppen AB)
och Suzanne Sandler (utsedd av Handelsban-
ken Fonder). Per Ericsson är ordförande i val-
beredningen. På Vestums hemsida finns val-
beredningens dokument inför årsstämman.
Revisor
Val av revisorer sker vid årsstämman. Vid års-
stämman 2023 omvaldes det registrerade
revisionsbolaget Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB, med huvudansvarig revisor Nik-
las Renström, till revisor för tiden intill nästa
årsstämma. Öhrlings PricewaterhouseCoo-
pers AB har varit Vestums revisor sedan 2016
medan Niklas Renström sedan 2021 har varit
huvudansvarig för revisionen.
Styrelse
Vestums styrelse har det yttersta ansvaret för
Vestums organisation och förvaltning. Styrel-
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Vestum AB (publ) (”Vestum”) är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
Vestums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Årsredovisning 2023
VESTUM
29
3
STYRNING OCH KONTROLL
sens ledamöter väljs årligen av årsstämman
för tiden intill nästa ordinarie stämma. Nomi-
neringsarbetet utförs av valberedningen.
Enligt Vestums bolagsordning ska styrelsen
bestå av lägst tre och högst sju ledamöter
samt högst sju suppleanter.
Vid årsstämman 2023 valdes sex ledamöter
och inga suppleanter enligt följande: Per Åhl-
gren (ordförande), Anders Rosenqvist, Johan
Heijbel, Olle Nykvist, Helena Fagraeus Lund-
ström och Siri Hane. Vid extra bolagsstämma
den 1 november 2023 utsågs Conny Ryk till sty-
relseordförande och ersatte därmed Per Åhl-
gren, som dock kvarstår som styrelseledamot.
Olle Nykvist lämnade på egen begäran styrel-
sen i samband med den extra bolagsstäm-
man. Styrelsesammansättningen i Vestum
uppfyller kraven avseende oberoende
ledamöter.
Under 2023 har styrelsen hållit 27 styrelse-
möten (styrelsemöten per capsulam inklude-
rade). Det har inte förekommit någon från-
varo vid något styrelsemöte. Mellan styrelse-
mötena har löpande kontakter skett mellan
Vestum, styrelseordföranden och övriga sty-
relseledamöter. Ledamöterna har kontinuer-
ligt tillställts väsentlig information om Vestum
och verksamheten.
Vestums styrelse har inrättat revisions- och
ersättningsutskott. Revisionsutskottet kvalitets-
säkrar Vestums finansiella rapportering och
effektiviteten i Vestums interna kontroller
medan ersättningsutskottet har till uppgift att
följa upp, utvärdera och bereda riktlinjer för
ersättning. Utskottens ledamöter utses vid det
konstituerande styrelsemötet och för ett år i
taget. Arbetet i utskotten regleras av de år -
ligen fastställda utskottsinstruktionerna. De
frågor som behandlats vid utskottens möten
protokollförs och rapport lämnas vid efter-
följande styrelsemöte.
Revisionsutskottet har bestått av Johan Heijbel
(ordförande), Anders Rosenqvist och Siri
Hane. Revisionsutskottet har hållit fem möten
under 2023. Ersättningsutskottet har bestått
av Per Åhlgren (ordförande) och Helena
Fagraeus Lundström. Ersättningsutskottet har
hållit ett möte under 2023.
Styrelsens arbete har varit föremål för syste-
matisk och strukturerad utvärdering på det
sätt som Koden föreskriver. Därutöver har
styrelsen fortlöpande utvärderat den verk-
ställande direktörens arbete och frågan har
även varit föremål för årlig behandling.
Vestums valberedning tillämpar Kodens regel
4.1 som mångfaldspolicy vid framtagande av
förslaget till styrelse. Målsättningen är att
åstadkomma en väl fungerande styrelsesam-
mansättning avseende mångfald och bredd
när det gäller bland annat kön, nationalitet,
ålder och branscherfarenhet. Nuvarande
styrelsesammansättning är resultatet av val-
beredningens arbete inför årsstämman 2023.
Valberedningen anser att styrelsen har en
ändamålsenlig sammansättning och storlek
samt att den präglas av mångsidighet och
bredd när det gäller ledamöternas kompe-
tens och erfarenhet inom strategiskt viktiga
områden för Vestum. När det gäller köns-
fördelningen är andelen kvinnor i styrelsen
33 procent.
Verkställande direktör och
ledningsgrupp
Vestums verkställande direktör ansvarar för
den löpande operativa verksamheten. Conny
Ryk var Vestums verkställande direktör fram
till den 1 november 2023, varvid Simon Göth-
berg tillträdde som verkställande direktör.
Conny Ryk utsågs vid samma tidpunkt till sty-
relseordförande. Verkställande direktörens
ansvar innefattar bland annat löpande inves-
teringar, personal-, finans- och ekonomifrå-
gor samt löpande kontakter med Vestums
intressenter och den finansiella marknaden.
Verkställande direktören rapporterar till sty-
relsen. Till stöd i sitt arbete har verkställande
direktören utsett en ledningsgrupp. I lednings-
gruppen ingick vid utgången av 2023, utöver
den verkställande direktören, Olof Andersson
(CFO) och Olle Nykvist (General Counsel &
Head of Group functions).
Ersättning
Årsstämman 2023 beslutade om följande sty-
relsearvoden.
Befattning Arvode
Styrelseordförande 500 000 kr
Ledamot (som inte är anställd i Vestum) 250 000 kr
Ordförande i revisionsutskottet 100 000 kr
Ledamot i revisionsutskottet 50 000 kr
Ordförande i ersättningsutskottet 50 000 kr
Ledamot i ersättningsutskottet 25 000 kr
Den extra bolagsstämman den 1 november
2023 beslutade om följande justering när det
gäller arvodet till styrelseordföranden.
Befattning Arvode
Styrelseordförande 1 000 000 kr
Årsstämman 2022 beslutade om riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare
inom Vestum. Riktlinjerna finns på s. 32 nedan.
Vestums styrelse ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år för beslut
vid bolagsstämman.
Vestums styrelse har upprättat en ersättnings-
rapport för framläggande vid årsstämman
2024 som beskriver hur riktlinjerna för ersätt-
ning, antagna vid årsstämman 2022, har till-
lämpats under 2023. Ersättningsrapporten
ger också information om ersättning till den
verkställande direktören. Ersättningsrappor-
ten finns på Vestums hemsida.
Den extra bolagsstämman den 1 november
2023 beslutade att införa ett aktierelaterat
incitamentsprogram genom emission av teck-
ningsoptioner (serie 2023/2026). Optionerna
erbjöds inte till styrelsen.
Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen
Denna redogörelse är avgränsad till intern
kontroll avseende den finansiella rapporte-
ringen, internt till Vestums styrelse och externt i
form av delårsrapporter, bokslutskommuniké
och årsredovisning.
Vestums styrelse ansvarar för den interna
kontrollen. Intern kontroll och riskhantering
utgör en del av styrelsens och koncernled-
ningens styrning och uppföljning av verksam-
heten och syftar till att säkerställa att den
bedrivs ändamålsenligt och effektivt, att den
finansiella rapporteringen är tillförlitlig samt
att lagar, förordningar och interna regelverk
efterlevs.
Intern kontroll och riskhantering är integrerat i
alla Vestums processer. Vestums interna kon-
troll och riskhantering avseende den finan-
siella rapporteringen är utformad för att han-
tera risker i processerna kring upprättande av
finansiella rapporter samt för att uppnå en
hög tillförlitlighet i den externa rapporte-
ringen.
Kontrollmiljö
En god kontrollmiljö bygger på en organisa-
tion med tydliga beslutsvägar, befogenheter
och ansvar samt en företagskultur med
gemensamma värderingar och den enskilde
individens medvetenhet om sin roll i upprätt-
hållandet av god intern kontroll.
Årsredovisning 2023
VESTUM
30
3
STYRNING OCH KONTROLL
Inom Vestum finns det styrdokument och rikt-
linjer för de olika momenten i affärsflödet,
från transaktionshantering till bokföring och
upprättande av finansiella rapporter, där det
framgår vem som har ansvar för en specifik
uppgift. Styrdokumenten och riktlinjerna upp-
dateras vid behov för att alltid spegla gäl-
lande rätt och den verksamhet som bedrivs av
Vestum.
Det sker en kontinuerlig utvärdering för att
säkerställa att finansavdelningen har tillräck-
lig kompetens. Vid behov anlitas extern kom-
petens för att belysa frågor inom exempelvis
redovisning, skatt och intern kontroll. Finans-
avdelningen får stöd av juridikavdelningen
när det gäller legala frågor. Vid behov anlitas
extern kompetens även avseende legala frågor.
Riskbedömning
Vestums riskbedömning är en dynamisk pro-
cess som syftar till att identifiera och utvär-
dera väsentliga risker som kan påverka kon-
cernens möjligheter att uppfylla sina mål.
Riskbedömningen sker i form av en självutvär-
dering och inkluderar även upprättande av
handlingsplaner för hantering av identifie-
rade risker. Koncernledningen ansvarar för
att upprätthålla de rutiner och processer som
krävs för att hantera väsentliga risker i den
dagliga verksamheten. Riskbedömningen
avseende den finansiella rapporteringen
uppdateras löpande under ledning av CFO.
Fokus läggs på väsentliga resultat- och
balansposter.
Kontrollaktiviteter
För att säkerställa att verksamheten bedrivs
effektivt och ändamålsenligt samt att den
finansiella rapporteringen ger en rättvisande
bild, har Vestum upprättat ett antal kontrollak-
tiviteter. Kontrollaktiviteterna omfattar bland
annat löpande uppföljning av riskexponering,
attest- och godkännanderutiner, verifieringar,
bank- och kontoavstämningar, månatlig upp-
följning av resultat- och balansposter på kon-
cernnivå samt löpande kontroller av Vestums
IT-miljö.
Information och kommunikation
Information och kommunikation är en förut-
sättning för att Vestum ska kunna utöva god
intern styrning och kontroll samt uppnå
utsatta mål. Styrdokument och riktlinjer är
därför viktiga instrument för att säkerställa en
korrekt och tillförlitlig redovisning, rapporte-
ring och informationsgivning.
Vestum har en visselblåsarfunktion som kan
användas av såväl medarbetare som externa
intressenter. Visselblåsarfunktionen finns till-
gänglig via Vestums hemsida och kan använ-
das anonymt.
Uppföljning
Vestums ekonomiska situation och strategi
avseende den finansiella ställningen behand-
las vid varje ordinarie styrelsemöte. Varje
kvartalsrapport granskas av Vestums styrelse
avseende korrektheten och presentationen av
den finansiella informationen. Styrelsen följer
även upp att det finns kontrollaktiviteter för
utvalda riskområden och kommunicerar
väsentliga frågor till koncernledning och
revisor.
Internrevision
Vestums styrelse har gjort bedömningen att
Vestum, utöver befintliga processer och funk-
tioner för intern styrning och kontroll, inte har
behov av en formaliserad internrevision. Upp-
följning utförs av styrelse och koncernledning.
Kontrollnivån bedöms för närvarande upp-
fylla Vestums behov. En årlig bedömning görs
huruvida en internrevisionsfunktion anses
nödvändig för att bibehålla god kontroll inom
Vestum.
Årsredovisning 2023
VESTUM
31
3
STYRNING OCH KONTROLL
Riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare
Riktlinjerna omfattar lön och annan ersättning till
den verkställande direktören och andra personer i
Bolagets ledning (ledande befattningshavare). Rikt-
linjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas
och ändringar som görs i redan befintliga överens-
kommelser, efter antagandet av dessa riktlinjer på
årsstämman 2022. Riktlinjerna omfattar inte ersätt-
ningar som beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av Bolagets
affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet
Vestum är en svensk förvärvsdriven koncern som
förvärvar och utvecklar specialistbolag inom seg-
menten Infrastructure, Services och Water. Vestum
söker aktivt efter kvalitetsbolag med bevisade
affärsmodeller, starka marknadspositioner och för-
utsägbara kassaflöden där Vestum har förutsätt-
ningar att vara med och bidra till fortsatt positiv
utveckling. För ytterligare information om Bolagets
affärsstrategi, >> se https://www.vestum.se/
om-vestum/.
En framgångsrik implementering av Bolagets
affärsstrategi och tillvaratagandet av Bolagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, för-
utsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla kvali-
ficerade medarbetare med rätt kompetens. För
detta krävs att Bolaget kan erbjuda konkurrenskraf-
tig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraf-
tig totalersättning.
I Bolaget har inrättats teckningsoptionsbaserade
incitamentsprogram. Programmen omfattar bland
annat koncernledningen. De har beslutats av
bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa
riktlinjer. Utfallet i incitamentsprogrammen styrs av
aktiekursens utveckling För ytterligare information
om Bolagets incitamentsprogram
>> se https://www.vestum.se.
Formerna för ersättning
Ersättningen och andra anställningsvillkor ska vara
marknadsmässiga för att Bolaget ska ha möjlighet
att behålla och rekrytera kompetenta ledande
befattningshavare. Ersättningen kan bestå av fast
kontantlön, rörlig kontant ersättning, pensionsför-
måner, försäkringar och andra förmåner. Bolags-
stämman kan därutöver – och oberoende av dessa
riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktie-
kursrelaterade ersättningar. I den mån styrelsele-
damot utför arbete för Bolagets räkning vid sidan
av styrelsearbetet ska marknadsmässigt konsultar-
vode kunna utgå.
Fast lön
De ledande befattningshavarna ska erhålla en fast
grundlön som är marknadsmässig och bestäms uti-
från individens ansvarsområde, kompetens och
erfarenhet. Översyn av den fasta grundlönen görs
årligen för varje kalenderår.
Rörlig ersättning
De ledande befattningshavarna ska kunna erhålla
årlig rörlig kontant ersättning och den ska vara
utformad för att främja Bolagets långsiktiga värde-
skapande. Den rörliga ersättningen ska vara kopp-
lad till förutbestämda och mätbara kriterier. Uppfyl-
lelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontanter-
sättning ska kunna mätas under en period om ett år.
Den rörliga kontantersättningen får uppgå till högst
25 procent av den sammanlagda fasta kontantlö-
nen under mätperioden.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska
fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts.
Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen av
rörlig kontantersättning till verkställande direktören.
Verkställande direktören ansvarar för bedömningen
av övriga ledande befattningshavare. Såvitt avser
finansiella mål ska bedömningen baseras på den
av Bolaget senast offentliggjorda finansiella infor-
mationen.
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid
extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade
och endast görs på individnivå antingen i syfte att
rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som
ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver
personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersätt-
ning får inte överstiga ett belopp motsvarande
25 procent av den fasta årliga kontantlönen samt ej
utges mer än en gång per år och per individ. Beslut
om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på för-
slag av ersättningsutskottet.
Styrelsen har möjlighet att enligt lag eller avtal helt
eller delvis åter kräva rörlig ersättning som utbeta-
lats på felaktiga grunder.
Pensionsavsättning
För verkställande direktören ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda.
Rörlig kontantersättning ska inte vara pensions-
grundande. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta
årliga kontant lönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pen-
sionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
premiebestämda om inte befattningshavaren
omfattas av förmånsbestämd pension enligt tving-
ande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontan-
tersättning ska vara pensionsgrundande i den mån
så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser
som är tillämpliga på befattningshavaren. Pen-
sionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pen-
sionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgo-
doses
.
Övriga förmåner
Övriga förmåner kan utgå och kan innefatta bl.a.
livförsäkring, sjukvårdsförsäkring och friskvård.
dana förmåner får sammanlagt uppgå till högst
10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från Bolagets sida är uppsägnings-
tiden högst tolv månader för den verkställande
direktören och högst tolv månader för övriga
ledande befattningshavare. Fast kontantlön under
uppsägningstiden och avgångsvederlag, inkluderat
eventuell ersättning för konkurrensbegränsning, får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsva-
rande den fasta kontantlönen för 24 månader för
verkställande direktören och tolv månader för
övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning
från befattningshavarens sida får uppsägnings-
tiden vara högst tolv månader. Inget avgångs-
vederlag ska utgå vid uppsägning från befattnings-
havarens sida.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor
för Bolagets anställda beaktats genom att uppgif-
ter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt-
ningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskot-
tets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska
gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolags-
stämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gäl-
lande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
Bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är obero-
ende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersätt-
ningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i
den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att till-
godose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, eller för att säkerställa Bolagets
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
Årsredovisning 2023
VESTUM
32
3
STYRNING OCH KONTROLL
RISKER OCH RISKHANTERING
Allmänt
Det finns flera faktorer som påverkar, eller
skulle kunna påverka Vestums verksamhet,
resultat eller finansiella ställning. Vestum har
dock ett stort antal rörelsedrivande portfölj-
bolag. Dessa bolag är verksamma i olika
europeiska länder och uppdelade inom tre
segment; Water, Services och Infrastructure.
Detta får till följd att Vestum har en god sprid-
ning när det gäller bland annat kunder och
leverantörer. En konsekvens av denna sprid-
ning är att de affärsmässiga riskerna – på ett
generellt plan – begränsas. Nedan följer en
övergripande, icke uttömmande, genomgång
av risker som identifierats i Vestums verksam-
het och hur dessa risker i förekommande fall
hanteras.
Makroekonomiska faktorer
Vestum påverkas, likt annan affärsdrivande
verksamhet, av makroekonomiska faktorer
såsom konsumtion, investeringar (såväl pri-
vata som offentliga), inflation och styrkan på
kapitalmarknaden. Vestum följer noggrant
den makroekonomiska utvecklingen och gör
de anpassningar av verksamheten som
bedöms motiverade.
Geopolitisk osäkerhet
Rysslands militära intervention i Ukraina har
medfört en tilltagande geopolitisk osäkerhet.
Vestum bedriver inte någon verksamhet i
Ryssland eller Ukraina men påverkas indirekt
genom bland annat höjda materialpriser och
störningar i leveranskedjor. Vestum bedriver
ett aktivt arbete för att begränsa de negativa
effekterna av den uppkomna situationen.
Företagsförvärv
Företagsförvärv är en viktig del av Vestums
verksamhet. Vid företagsförvärv finns det en
risk för att Vestum åsamkas kostnader som
inte ersätts av säljaren. Som exempel kan
nämnas att Vestum betalar en för hög
köpeskilling för det bolag som förvärvas. För
att hantera denna risk gör Vestum en grundlig
due diligence-undersökning av de bolag som
förvärvas. Due diligence-undersökningen –
som sker med stöd av externa rådgivare –
avser bland annat finansiella och legala
frågor. Vestum anpassar även förvärvsdoku-
mentationen till utfallet av due diligence-
undersökningen, så att adekvat avtalsmässigt
skydd erhålls.
Finansiering
Vestum har extern finansiering i form av bank-
lån och obligationer. Vestum påverkas således
av klimatet på finansieringsmarknaden och
en mer försiktig marknad kan medföra att
Vestum får svårare att finansiera, eller refi-
nansiera, sina utestående förpliktelser. Vestum
vidtar åtgärder för att säkerställa att nödvän-
dig finansiering kan erhållas.
Kundkoncentration
Enskilda portföljbolag kan i viss utsträckning
vara beroende av en eller flera kunder för
att kunna upprätthålla sin försäljning.
Vestum-koncernen som sådan är dock inte
beroende av någon enskild kund. När det gäl-
ler Vestums offentliga kunder ska det särskilt
noteras att dessa består av såväl statliga verk
som kommuner och kommunägda bolag.
Kund- och leverantörsavtal
De kund- och leverantörsavtal som förekom-
mer inom Vestum-koncernen är av skiftande
slag när det gäller avtalslängd, prissättning,
garantier, ansvarsbegräsningar och omfatt-
ning. Vissa arbeten utförs till fast pris. Avtal
med fast pris kan medföra väsentliga nega-
tiva konsekvenser för portföljbolagets finan-
siella ställning och resultatet om kostnaden för
att utföra arbetena väsentligt överstiger det
fasta priset. För att hantera denna risk följer
Vestum noggrant utvecklingen av till exempel
materialpriser. Vestum eftersträvar även att
portföljbolagen ska ha avtalsmässigt skydd
för att kunna parera till exempel höjda inköps-
priser. Det är vidare så att det finns kund- och
leverantörsavtal inom Vestum-koncernen som
inte är formaliserade i skrift utan där parterna
i stället förlitar sig på muntliga överenskom-
melser och sedvänja mellan parterna. Inne-
hållet i sådana avtal kan vara svårt att klar-
lägga om det skulle visa sig att parterna inte
är ense om avtalsinnehållet, vilket kan leda till
ansträngda relationer och kostsamma tvister.
Beroende av nyckelpersoner
Vestum är beroende av vissa nyckelpersoner,
både i koncernledningen och i portföljbola-
gen. För att attrahera och också behålla
dessa nyckelpersoner erbjuder Vestum mark-
nadsmässig ersättning. I Vestums förvärvs-
strategi ingår också att säljaren erhåller del
av köpeskillingen i Vestum-aktier och att
dessa aktier inte får avyttras under en period
om två år, detta för att säljaren ska vara moti-
verad att driva bolaget även efter förvärvet.
Årsredovisning 2023
VESTUM
33
3
STYRNING OCH KONTROLL
STYRELSE
Conny Ryk
Styrelseordförande
samt grundare
Födelseår:
1983
Huvudsaklig utbildning:
Gymnasieutbildning
(ekonomi)
Arbetslivserfarenhet (urval):
Grundare och VD, Sortera AB
Grundare och VD, RYK GROUP
Styrelseledamot, Norsk
Gjenvinning
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum:
Styrelseledamot,
RYK GROUP
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
61 100 000 aktier
630 176 teckningsoptioner av
serie 2021/2025
1 015 961 teckningsoptioner
av serie 2022/2025
Johan Heijbel
Styrelseledamot
Födelseår: 1975
Invald: Styrelseledamot
sedan 2016
Utskottsarbete: Ordförande
i revisionsutskottet
Huvudsaklig utbildning:
Fristående kurser i företags-
ekonomi och juridik
Arbetslivserfarenhet (urval):
VD, Novestra
CFO, Qbranch
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum: CFO, Strax
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
435 435 aktier
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större
aktieägare i bolaget
Per Åhlgren
Styrelseledamot
Födelseår: 1960
Invald: Styrelseordförande
sedan 2019
Utskottsarbete: Ordförande i
ersättningsutskottet
Huvudsaklig utbildning:
Master of Science (M.Sc.),
Business administration
Arbetslivserfarenhet (urval):
Grundare, Mangold Fond-
kommission
Grundare, GoMobile nu
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum: Styrelseordförande,
Mangold Fondkommission
Styrelseledamot GoMobile nu
Styrelseledamot, Bong
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
24 199 390 aktier
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större
aktieägare i bolaget
Anders Rosenqvist
Styrelseledamot
Födelseår: 1968
Invald: Styrelseledamot
sedan 2021
Utskottsarbete: Medlem i
revisionsutskottet
Huvudsaklig utbildning:
Grundskola
Arbetslivserfarenhet (urval):
Grundare, Rosenqvist
Gruppen
Grundare, Rosenqvist
Entreprenad
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum: VD och styrelseleda
-
mot, Rosenqvist Gruppen
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
30 000 000 aktier
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större
aktieägare i bolaget
Helena Fagraeus
Lundström
Styrelseledamot
Födelseår: 1981
Invald: Styrelseledamot
sedan 2021
Utskottsarbete: Medlem i
ersättningsutskottet
Huvudsaklig utbildning:
Master of Science (M.Sc.),
Engineering Physics
Arbetslivserfarenhet (urval):
Head of Via Summa, Summa
Equity
Senior Director, Arla Foods
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum: Chief Sustainability &
Strategy Officer, X Shore
Innehav i Vestum
(inklusive närstående): -
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större
aktieägare i bolaget
Siri Hane
Styrelseledamot
Födelseår: 1984
Invald: Styrelseledamot
sedan 2023
Utskottsarbete: Medlem i
revisionsutskottet och Digitali
-
serings utskottet
Huvudsaklig utbildning:
Ekonomprogrammet Uppsala
Universitet
Arbetslivserfarenhet (urval):
Director Business Insight
Executive team member in
Enento Group.
Väsentliga uppdrag utan
-
för Vestum: Board Member
Duunitori Oy
Innehav i Vestum
(inklusive närstående): -
Oberoende: Oberoende
i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större
aktieägare i bolaget
Årsredovisning 2023
VESTUM
34
3
STYRNING OCH KONTROLL
Simon Göthberg
VD
Födelseår:
1989
Huvudsaklig utbildning:
Bachelor’s Degree, Finance
Arbetslivserfarenhet (urval):
Investment Manager, Helix
Kapital
Investment Banking Associate,
Danske Bank
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum:
-
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
13 639 886 aktier
84 485 teckningsoptioner av
serie 2021/2025
135 959 teckningsoptioner av
serie 2022/2025
Olof
Andersson
CFO
Födelseår:
1981
Huvudsaklig utbildning:
Master of Science (M.Sc.),
Business & Economics
Arbetslivserfarenhet (urval):
CFO, Max Burgers
CFO, KVD
Vice President of FP&A, Klarna
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum:
-
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
13 500 000 aktier
84 485 teckningsoptioner av
serie 2021/2025
135 959 teckningsoptioner av
serie 2022/2025
Olle Nykvist
General Counsel & Head
of Group functions
Födelseår:
1984
Huvudsaklig utbildning:
LL.M.
Arbetslivserfarenhet (urval):
Partner/advokat, Cirio
Advokatbyrå
Group Legal Counsel,
Ericsson
Hovrättsassessor, Svea
hovrätt
Väsentliga uppdrag utanför
Vestum:
-
Innehav i Vestum
(inklusive närstående):
13 600 000 aktier
84 485 teckningsoptioner av
serie 2021/2025
135 959 teckningsoptioner av
serie 2022/2025
LEDNING
Årsredovisning 2023
VESTUM
35
44
HÅLLBARHETSRAPPORT
HÅLLBARHETSRAPPORT
Vi står inför betydande miljöutmaningar i
samhället. År 2023 var, enligt EU:s jordobser-
vationsprogram Copernicus, det varmaste
året som har uppmäts och naturkatastrofer
har drabbat många länder världen över. I
Sverige har vi sett flera fall av översväm-
ningar, jordskred och andra direkta effekter
av ett förändrat klimat.
Vestums verksamheter bidrar till att utveckla
och klimatanpassa hållbar och motstånds-
kraftig infrastruktur och vattenförsörjning som
klarar extremväder och miljökrav. Efterfrågan
på våra tjänster drivs bland annat av investe-
ringar i energieffektiviseringar men även av
att verksamheter påverkas av ett förändrat
klimat.
Vi verkar även inom branscher som står inför
nödvändiga och omfattande omställningar
de kommande åren för att minska sin klimat-
påverkan. Dessa utmaningar innebär att vi
behöver bedriva ett aktivt hållbarhetsarbete
samtidigt som vi utvecklar våra affärsstrate-
gier för att möta de krav som omvärlden stäl-
ler. Vestum strävar efter att vara en drivande
kraft i att främja en mer hållbar framtid,
genom att adressera och hantera dessa
utmaningar på ett proaktivt och effektivt sätt.
Genom att göra nödvändiga anpassningar
och investeringar positionerar vi oss för att
möta framtidens krav och samtidigt skapa
långsiktigt värde för både våra intressenter
och samhället i stort.
Inom segmentet Water, som erbjuder produk-
ter och tjänster som förttrar vatteninfra-
struktur och möjliggör effektivisering av
energi- och vattenförbrukning, är behovet av
våra produkter stort. Efterfrågan är särskilt
hög i Storbritannien där vatteninfrastrukturen
är föråldrad och underinvesterad. Otillräcklig
och föråldrad infrastruktur driver efterfrågan
på brådskande och snabba lösningar i sam-
band med extremväder, såsom att exempel-
vis avlägsna vatten med hjälp av elektriska
pumpar i samband med översvämningar.
Vestum är verksamma inom ett brett spek-
trum av branscher som erbjuder olika möjlig-
heter inom klimatanpassningar. Under 2024
kommer vi att lägga stor vikt vid att identifiera
och kontextualisera dessa möjligheter. Genom
att fokusera på klimatrelaterade anpass-
ningar strävar vi inte bara efter att möta de
aktuella utmaningarna utan även efter att
vara proaktiva aktörer i att forma en mer håll-
bar framtid. Detta är något som kommer att
prägla våra affärsstrategier och beslut, med
ambitionen att skapa en positiv påverkan
samtidigt som vi säkerställer att våra verk-
samheter är framtidssäkrade för kommande
krav.
CSRD
Vid publiceringen av Vestums årsredovisning
är det ovisst när Corporate Social Reporting
Directive (CSRD) kommer att träda i kraft i
Sverige. I skrivande stund ligger det ett förslag
på att senarelägga CSRD, vilket skulle inne-
bära att Vestum omfattas av de nya kraven
först för rapporteringsåret 2025. Vi har börjat
arbeta med att implementera CSRD i koncer-
nen och planerar därför att rapportera enligt
CSRD rapporteringsåret 2024, även om detta
inte är ett lagkrav.
De föreslagna kraven innebär att bolag som
omfattas bland annat måste rapportera
enligt den nya rapporteringsstandarden
European Sustainability Reporting Standards
(ESRS), vilken inkluderar fler rapporterings-
punkter än vad Vestum tidigare har rapporte-
rat på. Vi ser detta som en möjlighet för våra
bolag att förbättra sin rapportering och däri-
genom öka den kvalitet på data som kun-
derna efterfrågar. Genom att erbjuda våra
kunder mer data kommer våra bolag att bli
mer attraktiva och därigenom skapa fler
affärsmöjligheter.
Under 2023 har vi arbetat med att förbereda
oss för CSRD. Vi har gjort om vår rapporte-
ringsstruktur och inkluderat fler rapporte-
ringspunkter. Vi har även lagt stora resurser
på att skapa tydligare krav för vad som ska
rapporteras, detta för att säkerställa att vi
får in data av hög kvalitet.
HÅLLBARHET SOM DRIVANDE KRAFT
Vestums koncernbolag består av marknadens främsta specialister
med lång erfarenhet av att tillhandahålla tjänster och produkter till
samhällsviktig infrastruktur.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
37
HÅLLBARHETSRAPPORT
Styrning av hållbarhetsarbetet
i Vestumkoncernen
Styrdokument, övervakning och ett tydligt
organisatoriskt ansvar utgör grundpelarna
i Vestums koncerngemensamma hållbar-
hetsstyrning. Vårt mål är att arbeta syste-
matiskt och strukturerat för att nå upp till
våra långsiktiga hållbarhetsmål. Under
2023 har styrelsen antagit kortsiktiga delmål i
linje med de långsiktiga målen. Det löpande
hållbarhetsarbetet följs upp kvartalsvis och
årsvis. Vestum är sedan 2022 medlem i FN:s
Global Compact, vilket innebär att vi följer de
tio principerna inom områdena mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korrup-
tion, samt de globala hållbarhetsmålen.
Vestum har en koncernövergripande uppfö-
randekod samt en uppförandekod för leve-
rantörer. Uppförandekoderna ger vägledning
om ansvarsfullt beteende gällande miljö-
frågor, mänskliga rättigheter, mångfald och
icke-diskriminering, regelöverensstämmelse
samt mutor och intressekonflikter. Uppförande-
koderna kommuniceras till alla bolag inom
koncernen.
Uppförandekoden för leverantörer förmedlar
de krav vi ställer på våra leverantörer gäl-
lande hållbarhet, och de förmedlar i sin tur
vidare kraven till sina underleverantörer. Det
är av största vikt för Vestum att regler efterlevs
och att affärsetiken inom koncernen ärg.
Vestum har även en koncerngemensam
visselblåsartjänst som administreras av en
extern part, vilket ger alla möjlighet att
r apportera eventuella missförhållanden.
Vestums bolag arbetar även med egna hållbar-
hetsstrategier, policyer och arbetsprocesser.
Dessa integreras i bolagens verksamhetsled-
ningssystem, varav flera har certifierats av
tredje part. Tredjepartsgranskning blir allt
vanligare och bidrar till en tydligare struktur
och bättre kommunikation samt främjar stän-
dig förbättring. Flera av Vestums verksam-
heter har ISO-certifieringar inom miljö (ISO
14001), kvalitet (ISO 9001) och arbetsmiljö
(ISO 45001).
Hållbarhetsarbete integreras
i nyförvärvade bolag
Ett av Vestums förrvskriterier är att bolaget
delar våra värderingar kring bland annat
långsiktig lönsamhet, decentraliserade beslut
och hållbarhet. Vid tillträdet blir bolaget del
av Vestums koncernövergripande hållbar-
hetsarbete och en hållbarhetsansvarig
utses som ansvarar för bolagets hållbarhets-
rapportering.
Styrdokument
Vestums styrelse har antagit följande
koncern övergripande hållbarhets-
relaterade styrdokument
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
Hållbarhetspolicy
Antikorruptionspolicy
AML & CTF policy
Sanktionspolicy
Konkurrenspolicy
Styrning av Vestums hållbarhetsarbete
Vestums styrelse fastställer den övergripande
hållbarhetsstrategin med tydliga målsättningar,
uppföljning och resultatmätning.
Vestums VD har det övergripande ansvaret för att
integrera hållbarhetsarbetet i Vestums övergri-
pande affärsstrategi samt säkerställa hanteringen
av hållbarhetsrisker inom koncernen.
Vestums divisionschefer, i deras egenskap av sty-
relseordförande i Vestums bolag, har ansvar för att
kontrollera hållbarhetsrisker, utnyttja möjligheter
inom hållbarhetsarbetet och genomföra hållbar-
hetsuppföljning.
Vestums ESG Manager bedriver ett koncernöver-
gripande hållbarhetsarbete och stöttar Vestums
bolag i deras hållbarhetsarbete.
Vestums hantering av hållbarhetsrisker
Vestum verkar i branscher med en ökad risk för
arbetsrelaterade olyckor. Vi ser att det finns en risk
att det kan uppkomma problem att rekrytera kom-
petent personal om vårt anseende kopplat till
arbetsmiljö blir skadat. Vi arbetar löpande med
förebyggande arbete och utbildningar för att skapa
en säker arbetsmiljö för våra medarbetare.
Ett förändrat klimat kommer med potentiella risker
som kan ha en negativ inverkan på Vestum. Fysiska
risker kopplade till klimatet kan handla om väderfe-
nomen som översvämningar, torka och ökad vind.
Förändringar i väderförhållanden kan påverka våra
bolags verksamheter direkt, men även indirekt
genom eventuell material- och råvarubrist kopplat
till naturkatastrofer och andra händelser i våra leve-
rantörskedjor.
Vi ser även att det finns en omställningsrisk kopplad
till vår verksamhet. I takt med ökade förväntningar
på en hållbar verksamhet från våra kunder finns det
en risk att vi inte hinner ställa om vår verksamhet för
att möta våra kunders krav. Detta skulle kunna inne-
bära att vi förlorar viktiga kunder och affärer.
Årsredovisning 2023
VESTUM
38
4
HÅLLBARHETSRAPPORT
Vestums primära intressenter
Interna
• HR
Hållbarhet
• Finans
Inköp
VD och ledningsgrupp
Externa
Kunder
Investerare
Kommuner
Leverantörer
Naturen
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Vestums arbete inom hållbarhetsområdet grundar sig i vår dubbla väsentlighets-
analys och de förväntningar som våra primära intressenter har på oss.
Vi upprätthåller en kontinuerlig dialog med
våra primära intressenter för att bygga och
vårda starka, långsiktiga relationer samt för
att hålla oss väl informerade om deras behov
och förväntningar.
Vår dubbla väsentlighetsanalys bygger på
aktiv dialog med våra intressentgrupper. De
hållbarhetsfrågor som identifieras genom
dessa samtal utgör därmed grunden för kon-
cernens övergripande hållbarhetsarbete.
Denna strategi möjliggör en tydlig inriktning
mot de områden som är mest relevanta och
viktiga för våra intressenter och för vår verk-
samhet.
Uppdatering av väsentlighetsanalys
och rapportering 2023
Under året har vi gjort en ny väsentlighetsa-
nalys i enlighet med CSRD. Vi har anpassat vår
rapporteringsstruktur för att möta de ökande
kraven inom hållbarhetsrapportering och
Korruption och mutor
Förvaltning av förbindelser
med leverantörer, inbegripet
betalningsrutiner
Avfall
Skydd för visselblåsare
Energi
Begränsning av klimatförändringar
Direkta påverkansfaktorer som leder till
förlust av biologisk mångfald
Konsekvenser för ekosystems omfattning
och tillstånd
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Administrera,
uppfylla och
övervaka
Fokusera
Dubbel väsentlighetsanalys
rapporterar redan i år på mätpunkter från
ESRS.
Genom att börja rapportera på utvalda mät-
punkter från ESRS redan för rapporterings-
året 2023 kan vi börja implementera den nya
rapporteringsstrukturen. På så vis kan vi
skapa en struktur som ökar möjligheterna att
samla in data av hög kvalitet för att sedan på
ett naturligt sätt addera ytterligare mätpunk-
ter för rapporteringsåret 2024.
Vår nya väsentlighetsanalys skiljer sig något
från föregående års väsentlighetsanalys. Den
nya väsentlighetsanalysen utgår från dubbel
väsentlighet, vilket innebär att hänsyn tas till
konsekventiell väsentlighet såväl som finan-
siell väsentlighet. Vi har även valt att byta ut
namnen på de väsentliga frågorna till de
namn som frågorna har i ESRS.
De frågor som Vestum anser vara mest
väsentliga är samma frågor som tidigare men
omformulerade för att stämma överens med
de titlar som finns i ESRS på områdena. De sex
områden som Vestum fokuserar på är direkt
kopplade till våra kommunicerade hållbar-
hetsmål. (Se s. 40)
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
39
HÅLLBARHETSRAPPORT
Syftet med Vestums hållbarhetsmål är att det
ska finnas en tydlighet mot intressenter, såväl
interna som externa, gällande vårt hållbar-
hetsarbete. Målen sträcker sig till 2040, med
delmål för 2026, och fokuserar på områden
som bedöms som särskilt viktiga ur ett håll-
barhetsperspektiv utifrån Vestums verksam-
het. Utöver våra kommunicerade mål gäl-
lande klimat och biologisk mångfald har
Vestums styrelse beslutat att Vestum ska sätta
vetenskapligt förankrade mål och att en pro-
cess om att få dessa godkända av Sience
Based Target ininiative (SBTi) ska inledas.
Arbetsmiljö
Inom ramen för Vestums verksamhet före-
kommer det arbetsmoment som är tunga, slit-
samma eller på annat sätt utsätter medarbe-
tarna för utökad risk. Arbetsmiljöfrågor har
därr högsta prioritet inom Vestum och vi
arbetar utifrån en nollvision gällande olycks-
fall i koncernen.
2026 ska Vestum, genom aktiva åtgärder
och utbildningsinsatser, ha etablerat en
koncernövergripande struktur och kultur
som dels säkerställer en korrekt rapporte-
ring av tillbud och olyckor, dels uppmuntrar
enskilda medarbetare att säga ifrån om
arbetsmiljön upplevs som otrygg.
2040 ska Vestum inte ha några allvarliga
arbetsolyckor.
Jämställdhet
Det är centralt för Vestums framgång att all
kompetens tas tillvara och att Vestum är en
jämställd och inkluderande arbetsplats.
Vestum är verksamt i sektorer där det på ett
generellt plan finns behov av ökad jämställd-
het, vilket Vestum vill vara med och bidra till.
2026 ska Vestum ha minst 35% kvinnliga
chefer samt minst 15% kvinnliga anställda
totalt sett i koncernen.
2040 ska Vestum, sett till samtliga anställda
inom koncernen, ha en jämn könsfördelning.
Kompetensförsörjning
Vestum vill bidra till social hållbarhet genom
att erbjuda praktik- och lärlingsplatser. På så
sätt kan Vestum medverka till ökad sysselsätt-
ning, försörjning och mångfald, samtidigt som
arbetslösheten minskar.
2026 ska Vestum tillhandahållit minst
400 praktik- och lärlingsplatser.
2040 ska Vestum tillhandahållit minst
1 800 praktik- och lärlingsplatser.
Klimat
Klimatet är en av vår tids största utmaningar
och Vestum är verksamt i sektorer som i dags-
läget bidrar med betydande klimatutsläpp.
Det är därr nödvändigt för Vestum att agera
för att minska sin negativa klimatpåverkan.
2026 ska Vestum ha minskat sitt CO
2
e
utsläpp i scope 1, 2 och 3 med sammanlagt
25% per omsatt krona, för att bidra till målen
i Parisavtalet. Vestums basår för mätningen
kommer att vara 2023.
2040 ska Vestum ha netto noll
klimatverkan i scope 1, 2 och 3.
Biologisk mångfald
Biologisk mångfald är, tillsammans med
klimatfrågan, av avgörande betydelse för
att säkerställa stabiliteten i våra samhällen i
framtiden. Vestums verksamhet måste därför
ta hänsyn till miljön, naturen och ekosystemen
och sträva efter att minimera den negativa
påverkan på biologisk mångfald inom
Vestums egen verksamhet och hela vår
värdekedja. Eventuell negativ påverkan som
inte kan undvikas bör kompenseras genom
åtgärder som främjar och stödjer biologisk
mångfald.
2026 ska Vestum ha kartlagt sin påverkan
på den biologiska mångfalden.
2040 ska Vestum ha netto noll påverkan
på biologisk mångfald.
MÅL PÅ KORT OCH LÅNG SIKT
Vestum har hållbarhetsmål inom fem områden:
arbetsmiljö, jämställdhet, kompetensförsörjning, klimat
och biologisk mångfald.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
40
Vestums kortsiktiga mål Utfall 2023
FN:s globala
mål
2026 ska Vestum – genom aktiva åtgärder
och utbildningsinsatser – ha etablerat
en koncernöver gripande struktur och
kultur som dels säkerställer en korrekt
rapportering av tillbud och olyckor,
dels uppmuntrar enskilda
medarbetare att säga ifrån om
arbetsmiljön upplevs som otrygg.
LTIFR
1)
1,5
2026 ska Vestum ha minst 35% kvinnliga
chefer och minst 15% kvinnliga
anställda i koncernen totalt
36% kvinnliga
chefer
8% kvinnliga
anställda i
koncernen totalt
2026 ska Vestum tillhandahållit minst
400 praktik- och lärlingsplatser
136 praktik och
lärlingsplatser
2026 ska Vestum ha minskat sina
CO
2
e-utsläpp med 25% per
omsatt krona
Ton Co
2
e
Scope 1 5 359
Scope 2 553
Scope 3 80 981
2026 ska Vestum ha kartlagt
sin påverkan på biologisk
mångfald
N/A
HÅLLBARHETSRAPPORT
VESTUMS ARBETE MED
DE GLOBALA MÅLEN
UTFALL FÖR VESTUMS KORTSIKTIGA MÅL
Vi arbetar även med …
Bekämpa klimat förändringarna
13.1 Stärk motståndskraften mot och
anpassningsförmågan till klimat-
relaterade katastrofer
Jämställdhet
5.1 Utrota diskriminering av kvinnor
och flickor
5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvin-
nor i ledarskap och beslutsfattande
Anständiga arbets villkor och
ekonomisk tillväxt
8.5 Full sysselsättning och anständiga
arbetsvillkor med lika lön för alla
8.6 Främja ungas anställning,
utbildning och praktik
8.8 Skydda arbetstagares
rättigheter och främja trygg och
säker arbetsmiljö för alla
Ekosystem och biologisk mångfald
15.1 Bevara, restaurera och säkerställ
hållbart nyttjande av ekosystem på
land och i sötvatten
15.5 Skydda den biologiska mångfalden
och naturliga livsmiljöer
Rent vatten och sanitet för alla
6.3 Förttra vattenkvalitet och
avloppsrening samt öka
återanvändning
6.4 Effektivisera vattenanvändning
och säker vattenförsörjning
Hållbar industri, innovation
och infrastruktur
9.1 Skapa hållbara, motståndskraftiga
och inkluderande infrastrukturer
Genomförande och globalt
partnerskap
17.16 Stärk det globala partnerskapet
för hållbar utveckling
Vestum arbetar aktivt med fyra av FN:s globala mål. De fyra mål som
vi arbetar aktivt med har en tydlig koppling till våra hållbarhetsmål.
Vi arbetar i en bred bransch och har därför en direkt påverkan på
ytterligare tre mål.
1)
Med LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate) avses antalet olycksfall per
arbetade 200 000 timmar.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
41
HÅLLBARHETSRAPPORT
AFFÄRSETIK OCH REGELEFTERLEVNAD
Affärsetik och regelefterlevnad är viktigt för att bibehålla förtroende
hos kunder, medarbetare, allmänheten och övriga intressenter.
Affärsetik och sund konkurrens
För att upprätthålla långsiktiga relationer
med kunder är sund konkurrens och pålitlighet
avgörande. Illojala eller olagliga konkurrens-
begränsande åtgärder, samröre med oetiska
affärspartners och agerande i strid med upp-
dragets eller bolagets intressen utgör affärs-
risk och skadar anseendet. Vestum tillämpar
nolltolerans mot mutor och representation
ska aldrig ifrågasättas avseende dess affärs-
mässiga legitimitet.
Förvärvsmodell och koncern-
gemensamt intresse
Vestums förrvsmodell med fokus på värde-
ringar och delägarskap stärker det koncerng-
emensamma intresset för affärsetik och anti-
korruption. Ställningstaganden till etik och
antikorruption tydliggörs i Vestums uppfö-
randekod och uppförandekod för leveran-
törer, som tillämpas koncernövergripande.
Leverantörer och under entreprenörer
De krav som Vestum ställer på egen verksam-
het tillämpas även mot Vestums leverantörer
och underentreprenörer. Uppförandekoden
för leverantörer betonar vikten av att upprätt-
hålla affärsetik och säkerställa att produkter
och tjänster köps in under miljömässiga och
socialt ansvarsfulla förhållanden.
Visselblåsartjänst och rapportering
Vestums visselblåsartjänst möjliggör anonym
rapportering av avvikelser från etiska princi-
per och andra oegentligheter. Anmälare
behöver inte presentera bevis för misstankar,
men förväntas agera i god tro. Alla rapporter
utreds noggrant och lämpliga åtgärder vid-
tas. Under 2023 har vi inte haft några inrap-
porterade fall i visselblåsartjänsten.
Dataintegritet och hantering av uppgifter
Säkerställande av sekretess och integritet är
grundläggande vid hanteringen av kund- och
personuppgifter. En korrekt, laglig och rättvis
hantering inkluderar efterlevnad av General
Data Protection Regulation (GDPR). Med ökad
risk för dataintrång genomförs kontinuerligt
arbete för att upprätthålla tillräckliga skydds-
nivåer.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
42
HÅLLBARHETSRAPPORT
KLIMAT OCH MILJÖ
Under 2023 har vi satt upp kortsiktiga delmål kopplade till våra långsiktiga
mål. Vestums långsiktiga mål är att nå en netto noll klimatpåverkan 2040
medan vårt kortsiktiga delmål är att minska våra CO
2
e utsläpp med 25%
per omsatt krona till 2026.
Ett första steg i att minska vår klimatpåverkan
är att kartlägga var i värdekedjan våra ut släpp
uppkommer. Vi använder oss av Green House
Gas-Protocol (GHG-protokollet) för att
beräkna våra utsläpp.
Under året har vi lagt stora resurser på att
kartlägga vår påverkan kopplat till utsläpp av
växthusgaser. Vi har sett över samtliga bolag
och gjort om rapporteringsstrukturen för att
säkerställa data av hög kvalitet.
Rapportering av växthusgas utsläpp
(GHG)
Vi har valt att initialt rapportera på fem kate-
gorier inom scope 3, dessa har valts ut med
hänsyn till var Vestum som koncern har sin
största påverkan. Vi ser att 93% av våra utsläpp
generas i scope 3 och 84% av våra totala
utsläpp genereras i kategorin inköpta varor
och tjänster. Vi har rapporterat 75% av det
finansiella värdet av inköpta varor och tjänster.
Rapporteringen har gjorts utifrån de inköp
som har störst klimatavtryck. För att minska
våra utsläpp är det därför viktigt att bibehålla
en bra relation och kontakt med våra leveran-
törer, eftersom det är kopplat till våra inköp
den största delen av koncernens utsläpp upp-
kommer. Vi ser att det finns utmaningar med
att samla in data av hög kvalitet från många
av våra leverantörer eftersom leverantörerna
själva har svårigheter att rapportera detta.
Våra leverantörer kommer, precis som Vestum,
att omfattas av CSRD inom en snar framtid
och vi har därför positiva förväntningar på att
datakvaliteten kommer att öka i takt med att
leverantörerna får bättre klimatdata på sina
produkter och tjänster. I rapporteringen sticker
även uppströms transport och distribution ut
som en kategori med hög påverkan. Dessa t
kategorier kommer vi därför att lägga ett ökat
fokus på under 2024. Vi kommer även arbeta
aktivt för att höja kvaliteten på vår data.
Genom att arbeta med våra leverantörer och
kravställa hoppas vi kunna få in mer data av
hög kvalitet. För oss innebär hög kvalitet att
underlaget kommer från direkt mätning eller
kalkylering av utsläpp från en EPD (Environ-
mental Product Declaration).
Avfall
Många av våra verksamheter är involverade i
projekt som genererar betydande mängder
avfall. Vi strävar efter att effektivisera vår
avfallshantering genom att följa avfallstrap-
pans principer i våra verksamheter. Det första
steget för att minska vår avfallsmängd är att
minimera inköpen av material till projekten.
Det andra steget innebär att återanvända
material så långt det är möjligt. Det tredje
steget fokuserar på att återvinna material,
och det som inte kan återvinnas förvandlas
till energi genom förbränning. Slutligen,
om materialet inte är lämpligt för energi-
utvinning, hanteras det som deponi.
Under 2024 avser vi att gå igenom hela
koncernens avfallshantering för att
identifiera möjligheter att minska
vårt avtryck kopplat till avfall.
Minimera avfall
Återanvända
Återvinna
Utvinna energi
Deponera
Avfallstrappan
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
43
HÅLLBARHETSRAPPORT
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
Scope 3Scope 2Scope 1
Beräkning enligt GHG-protokollet
Vestum tillämpar GHG-protokollet för att
kvantifiera och rapportera våra utsläpp av
växthusgaser kopplat till vår verksamhet.
Inom ramen för GHG-protokollet delas
påverkan in i tre olika omfattningar (scope),
beroende på graden av kontroll som det
rapporterande företaget har över utsläppen.
I scope 1 rapporteras de utsläpp där företaget
har direkta och betydande kontrollmöjlig-
heter, vilket inkluderar:
Utsläpp från köldmedier
Mobil förbränning
Stationär förbränning
I scope 2 rapporteras indirekta utsläpp som
uppkommer från företagets förbrukning av:
Inköpt elektricitet
Inköpt värme och kyla
I scope 3 rapporteras de utsläpp som uppstår
före och efter våra verksamhetsprocesser i
värdekedjan. Initialt fokuserar Vestum på fem
kategorier i scope 3:
Inköpta varor och tjänster
Uppströms transport och distribution
Avfall genererat i verksamheten
Uppströms hyrda tillgångar
Bränsle- och energirelaterade utsläpp
kopplad till rapporterad data.
Kategorierna i scope 3 har valts ut baserat
på var Vestum har den största påverkan i
värdekedjan.
Västsvensk Bygg skruv - leder vägen inom
hållbarhet
Genom livscykelanalys och ambitiöst hållbarhetsabete har Västsvensk Byggskruv
etablerat sig som en pionjär inom hållbarhet. Vestum är stolta över att ett av våra
bolag är den första aktören i Sverige som kan erbjuda skruvar med en EPD, det vill
säga en miljövarudeklaration.
För att ytterligare reducera sin miljöpåverkan har Västsvensk Byggskruv implemen-
terat en intelligent förpackningsstrategi. Förpackningarna, tillverkade av papper
med cellulosafönster, möjliggör enkel sortering som papper och främjar effektiv
återvinning.
För att underlätta hanteringen och minska onödigt avfall har Västsvensk Byggskruv
introducerat praktiska hinkar för påfyllning av skruvar. Denna åtgärd främjar
användarvänlighet och möjliggör återanvändning av förpackningsmaterial.
Västsvensk Byggskruv strävar inte bara efter hållbarhet inom tillverkning och för-
packning, utan även inom logistik. Genom att optimera transporterna och förpacka
skruvarna nära kunden har Västsvensk Byggskruv framgångsrikt minskat onödig
transport av luft, vilket ytterligare reducerar klimatpåverkan.
5 359
553
80 977
Ton CO
2
e scope 1, 2 och 3
Scope 1
Mobil förbränning 4 980
Stationär förbränning 355
Köldmedier 24
Summa 5 359
Scope 2
Inköpt el 427
Inköpt värme och kyla 126
Summa 553
Scope 3
Inköpta varor och tjänster 73 093
Uppströms transport och distribution 5 633
Bränsle- och energirelaterade utsläpp 1 304
Avfall genererat i verksamheten 943
Uppströms hyrda tillgångar 8
Summa 80 980
Summa scope 1, 2 och 3 86 891
2023 års utsläpp av Co
2
e uppgick till
0,015 kg Co
2
e/ omsatt krona
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
44
HÅLLBARHETSRAPPORT
Möjliggörare och klimatanpassningar
Vestums bolag verkar i branscher som har en
hög belastning på klimatet. Många av våra
bolag arbetar även med olika typer av aktivi-
teter som möjliggör klimatförbättrande aktivi-
teter och klimatanpassningar i deras verk-
samheter.
På Vestum har flera av våra bolag hållbarhet
som en naturlig del av sin kärnverksamhet och
arbetar som möjliggörare. Några exempel på
detta är bolag som arbetar med bland annat
tågräls, isolering och energieffektiviseringar.
Klimatanpassningar handlar om att rusta
samhället för utmaningar som kommer med
ett förändrat klimat. Våra bolag arbetar med
flera olika klimatanpassningsåtgärder.
dana arbeten kan bestå av att tillhanda-
hålla vattenpumpar vid översvämningar,
bevattningssystem vid torka eller markför-
stärkande åtgärder vid risk för erosion eller
skred.
Biologisk mångfald
Biologisk mångfald är en prioriterad fråga för
Vestum. Vårt övergripande långsiktiga mål är
att ha netto noll påverkan på biologisk mång-
fald. För att säkerställa att vi är på rätt väg
mot detta mål, har vi satt upp ett kortsiktigt
mål att kartlägga vår påverkan på biologisk
mångfald senast år 2026.
För närvarande arbetar vi med att hitta en
effektiv metod för att kartlägga vår påverkan
på biologisk mångfald. Det är av yttersta vikt
att använda en metod som går att applicera
på samtliga bolag i koncernen.
Fortsatt arbete
Under 2024 kommer vi att fokusera på upp-
följning av hållbarhetsarbetet i samtliga
bolag. Genom systematisk uppföljning och
utveckling strävar vi efter att fatta välgrun-
dade strategiska beslut. Vi är övertygade om
att ett ökat fokus på hållbarhet kommer att
generera utveckling på hållbarhetsområdet
inom hela koncernen. Detta kommer stärka
våra bolag och göra dem konkurrenskraftiga.
Genom att integrera hållbarhet som en kärn-
princip vill vi inte bara minska vår påverkan
utan också positionera våra bolag som
ledande inom sina branscher. Detta kommer
att skapa en stabil grund för en hållbar och
framtidssäker verksamhet.
Marbit fick i uppdrag att
motverka markerodering
Marbit fick i uppdrag av Sundbybergs stad att anlägga en brygga i naturreser-
vatet vid Lötsjön samt uppföra en palissad för att säkerställa att marken inte
eroderar och faller ner i sjön. Eftersom området är en del av ett naturreservat
innebär det att det ställs höga krav från länsstyrelsen.
Ett krav från länsstyrelsen var att de delar av sjön där arbete inte pågick skulle
skyddas från grumlighet under arbetets gång. Om vattnet i sjön blir för grumligt
finns det stora risker att växter och djur skuggas, vilket kan leda till skador på det
marina livet. För att förhindra grumlighet sattes en skyddsläns upp längs arbets-
området. Först när vattnet innanför skyddslänsen var lika klart som vattnet utan-
för kunde skyddslänsen avlägsnas.
Marbit, med sin erfarenhet av att utföra arbeten på känsliga områden, kunde
själva föreslå åtgärder för att minimera påverkan på det känsliga området där
arbetet utfördes. Det visade sig vara en framgångsrik strategi för att uppfylla de
höga kraven från länsstyrelsen och samtidigt bevara och skydda den värdefulla
miljön i naturreservatet.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
45
HÅLLBARHETSRAPPORT
SOCIALT ANSVAR
Ett steg i att uppfylla vårt långsiktiga mål om
att inte ha några allvarliga arbetsplatsolyckor
är att tydligt understryka behovet av utbild-
ning i arbetsmiljö hos våra anställda. Vestum
har därför, tillsammans med Byggbranschens
Utbildningscenter, gett samtliga bolag i kon-
cernen möjligheten att genomgå arbetsmiljö-
utbildningar. Dessa utbildningar tillhandahålls
av Vestum på koncernnivå. Genom att för-
bättra medvetenheten om risker, implemen-
tera bästa praxis och främja förebyggande
åtgärder strävar Vestum mot att minska anta-
let arbetsplatsolyckor och skapa en trygg
arbetsmiljö där varje medarbetare kan trivas
och prestera sitt bästa.
På Vestum använder vi oss av Lost Time Injury
Frequency Rate (LTIFR) för att rapportera
olycksfall. LTIFR visar rapporterade arbets-
skador som har lett till minst en dags frånvaro
per 200 000 arbetade timmar. Under året har
antalet arbetsrelaterade skador minskat
jämfört med föregående år.
Flera av våra verksamheter har omfattande
arbetsmiljöprocesser, där hälsa, trivsel och
medarbetarutveckling följs upp. Några av
våra bolag har även certifierat arbetsmil-
arbetet av tredje part.
Vestum sysselsätter 1800 personer och för oss
är det viktigt att dra nytta av varje medarbeta-
res kompetens, vilket inkluderar att se till att
alla känner sig engagerade och väsentliga för
verksamheten. Vi tror starkt på att nyckeln till
detta ligger i att erbjuda lika möjligheter för
utveckling för samtliga medarbetare,väl
bolags- som koncernnivå.
Mångfald och jämställdhet
Inom de branscher där Vestum är verksamt är
kvinnor traditionellt sett underrepresenterade.
Vi strävar efter att vara en drivande kraft för
att främja en mer jämställd bransch och arbe-
tar konsekvent med att öka andelen kvinnor
bland våra medarbetare på alla nivåer. Enligt
konsultfirman McKinsey finns det en positiv
korrelation mellan arbetsplatser med mång-
fald, speciellt när det kommer till jämställdhet,
och ekonomiskt resultat. Vi är övertygade om
att en arbetsplats präglad av jämställdhet och
inkludering inte bara främjar nytänkande,
utan även ger upphov till en företagskultur
som är en katalysator för en konkurrenskraftig
verksamhet.
Under det senaste året har vi överträffat vårt
kortsiktiga mål om att ha 35% kvinnliga chefer
med en procentenhet. Genom att synas i skolor
och erbjuda lärlingsplatser hoppas vi kunna
öppna dörren för en bredare kvinnlig närvaro
inom branschen. Vårt mål är även att alltid
inkludera både kvinnliga och manliga kandi-
dater i alla rekryteringsprocesser. I en mans-
dominerad bransch är det särskilt viktigt att
behålla våra kvinnliga anställda. Det
har visat sig att en av anledningarna
till att kvinnor lämnar byggbranschen
är just avsaknaden av kvinnor. Genom
att attrahera kvinnliga talanger kan
vi skapa en positiv spiral.
0
20
40
60
80
100
AnställdaCheferStyrelse
0
20
40
60
80
100
120
140
Jämställdhet
Könsfördelning per
den 31 december 2023
Kompetens-
försörjning
Praktik- och lärlings-
platser 2023
(ackumu lerat 136
platser under året)
67%
65
23
37
11
64%
92%
33% 36%
8%
Vestums
styrelse
Praktik- och
lärlingsplatser
Chefer i Vestum-
koncernen
1)
Samtliga anställda
i Vestumkoncernen
1) Med chefer i Vestumkoncernen avses anställda på koncern-
nivå med personal- eller funktionsansvar samt VD och
ekonomichef i Vestums verksamhetsdrivande bolag.
2) Med allvarliga olycksfall avses arbetsrelaterade olyckor
som leder till minst en dags sjukfrånvaro.
3) Med LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate) avses antalet
olycksfall per arbetade 200 000 timmar.
0
1
2
3
4
5
Totaltolycksfall
Arbetsmiljö,
LTIFR
Allvarliga olycksfall under
2023
2)
(27 olycksfall)
3
1,5
2022 2023
Män
Q3
Q4
Kvinnor
Q2
Q1
I en bransch med betydande risker för arbetsolyckor har Vestum gjort
arbetsmiljön till en central del av företagsåtagandet. Statistik från
Arbetsmiljöverket visar att antalet arbetsrelaterade dödsolyckor ökade
under 2023, vilket understryker behovet av att prioritera och förbättra
arbetsmiljöförhållandena.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
46
HÅLLBARHETSRAPPORT
EU:S TAXONOMIFÖRORDNING
Vestum ska rapportera om och i vilken
utsträckning dess verksamheter omfattas av
och är förenliga med taxonomin och därmed
är miljömässigt hållbara. Vestum har tolkat
kraven i taxonomiförordningen och tillhö
-
rande delegerade akter i enlighet med nuva
-
rande riktlinjer från Europeiska kommissionen.
Vestums ambition är att öka andelen av verk
-
samheten som uppfyller taxonomin, i ett för
-
sta steg, genom att få fram mer underlag och
data för att kunna styrka förenlighet.
Bedömning om förenlighet med
taxonomin
Vestum levererar specialiserade tjänster och
produkter till kommersiella fastigheter samt
samhällsviktig infrastruktur inom bland annat
vattenförsörjning och transport. Vidare har
Vestum en stor fordonsflotta. Vestum har
identifierat nio ekonomiska aktiviteter i de
delegerade förordningarna där verksam
-
hetsbeskrivningen stämmer överens med vår
verksamhet. För att vara förenlig ska respek
-
tive ekonomisk aktivitet uppfylla tekniska
granskningskriterier för att väsentligt bidra till
minst ett av miljömålen och för att inte orsaka
betydande skada på något av de andra mil
-
jömålen. Aktiviteterna ska dessutom utföras i
linje med minimiskyddsåtgärder. Bedömning
gällande minimiskyddsåtgärder görs på
koncernnivå.
En ekonomisk aktivitet kan väsentligt bidra till
fler än ett miljömål. Vestum har bedömt att
vår verksamhet enbart bidrar till begränsning
av klimatpåverkan. Då Vestum äger bolag
inom flera branscher har insamlandet av data
skett på olika sätt för de olika ekonomiska
aktiviteterna. Information har samlats in
genom intervjuer, genomgång av fakturor
och kontoanalyser, samt ordrar och projekt-
filer.
Från 2023 utkökas antalet miljömål från två till
sex stycken. Vestum har gjort bedömningen
att vi inte bidrar väsentligt till något av de
adderade miljömålen då det saknas underlag
för att kunna styrka att bidraget är väsentligt.
Vestums bedömning har begränsats av att
det saknas underlag för att kunna bedöma
om de ekonomiska aktiviteterna uppfyller de
tekniska granskningskriterierna, framför allt
gällande att inte orsaka någon betydande
skada. Vestums bolag är ofta verksamma som
underentreprenör i projekt där det idag ännu
inte är praxis att utföra exempelvis klimatris
-
kanalyser och miljökonsekvensbeskrivningar.
Vid större infrastrukturprojekt såsom nybygg
-
nad av järnväg, tunnelbana och cykel- och
gångväg så görs detta redan idag och där
-
med har vi kunnat bedöma förenlighet gäl
-
lande de ekonomiska aktiviteterna ”6.13 Infra
-
struktur för enpersonsfordon, cykel logistik”
samt ”6.14 Infrastruktur för järnvägstransport.
Minimiskyddsåtgärder
Minimiskyddsåtgärder är förfaranden som
genomförs för att säkerställa att verksam
-
heten och dess värdekedja bedrivs i enlighet
med OECD:s riktlinjer för multinationella före
-
tag och FN:s vägledande principer för företag
och mänskliga rättigheter, inbegripet ILO:s
åtta konventioner. Vestum stödjer FN:s princi
-
per för mänskliga rättigheter samt är medlem
i FN:s Global Compact och följer dess tio prin
-
ciper inom områdena mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och anti-korruption. Genom
styrdokument och processer säkerställer vi att
bolaget agerar enligt affärsetiska riktlinjer.
Vestums koncernövergripande upp
-
randekod och uppförandekod för leverantö
-
rer tydliggör Vestums ställningstagande gäl
-
lande affärsetik samt mänskliga rättigheter.
Vestum har även policys för rättvis konkurrens
och anti-korruption. Vidare har Vestum har
interna styrdokument gällande hantering av
skatter för att säkerställa att vi hanterar
skattefrågor på ett korrekt sätt. Skattefrågor
ingår också i en årlig riskanalys som ligger
till grund för vår interna kontroll.
EU:s taxonomiförordning (taxonomin) är ett klassificeringssystem för
hållbar ekonomisk verksamhet och består av sex miljömål. En verksamhet
ska väsentligt bidra till ett mål och samtidigt inte skada något av de andra
målen för att anses vara miljömässigt hållbar.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
47
HÅLLBARHETSRAPPORT
Ekonomiska aktiviteter Bedömning om förenlighet Väsentligt bidrag Orsakande av betydande skada
5.4 Förnyelse av uppsamling och rening
av avloppsvatten
Inom Water-segmentet arbetar Vestum med att optimera
pumpar och bevattningssystem som minskar energianvänd-
ning och bedöms därav omfattas av taxonomin för att kunna
väsentligt bidra till begräsning av klimatförändringar. Använd-
ning av pump- och bevattningssystemen sker både för dricks-
vatten och avloppsvatten.
Vi har inte kunnat bedöma om våra verksamheter bidrar
väsentligt till något av de sex miljömålen enligt de tekniska
granskningskriterierna eftersom vi saknar data som under-
bygger detta.
Vi har inte kunnat säkerställa att vi inte orsakar betydande
skada enligt de tekniska granskningskriterierna, eftersom vi
saknar underlag för att göra denna bedömning. Det utförs säl-
lan klimatriskanalyser vid mindre projekt och vid service. Detta
görs enligt praxis endast vid större projekt, vilket vi inte har del-
tagit i under 2023.
6.5 Transport med motorcyklar, person-
bilar och lätta motorfordon
Vestums bilflotta består av elbilar, hybridbilar samt konventio-
nella bilar som använder sig av olika drivmedel så som HVO,
diesel och bensin. En del av bilarna bidrar till alternativ för fos-
sila transportmedel och bedöms därav omfattas av taxonomin
för att kunna väsentligt bidra till begränsning av klimatföränd-
ringar. Vi har inte kunnat bedöma förenlighet med de tekniska
granskningskriterierna, framför allt gällande att inte orsaka
betydande skada, då vi saknar visst underlag som krävs.
Exempelvis typ av däck.
Vi har inte kunnat bedöma om våra verksamheter bidrar
väsentligt till något av de sex miljömålen enligt de tekniska
granskningskriterierna eftersom vi saknar data som under-
bygger detta.
Vi har inte kunnat säkerställa att vi inte orsakar betydande
skada enligt de tekniska granskningskriterierna, eftersom vi
saknar underlag för att göra denna bedömning. Det utförs
sällan klimatriskanalyser vid mindre projekt och vid service.
Detta görs enligt praxis endast vid större projekt, vilket vi inte
har deltagit i under 2023.
6.13 Infrastruktur för enpersonsfordon,
cykellogistik
6.14 Infrastruktur för järnvägstransport
Inom Infrastructure-segmentet erbjuder Vestum arbeten
inom mark och anläggning, järnväg samt annan infrastruktur.
Vestum arbetar med att bygga och underhålla järnväg, tun-
nelbana, gång- och cykelväg som bidrar till alternativ för fos-
sila transportmedel och bedömds därav omfattas av taxono-
min för att kunna väsentligt bidra till begränsning av klimatför-
ändringar.
Under 2023 medverkade Vestum i projekt gällande anläg-
gande av trottoarer/cykelbanor och fotgängarområden/
installationer för elektrisk laddning och tankning med väte
samt anläggning av tunnelbanespår. Dessa ekonomiska
aktiviteter bedöms därmed väsentligt bidra till begräsning
av klimatförändringar.
Projekten är ofta stora och omfattande och innefattar vanligt-
vis miljökonsekvensbeskrivningar och klimatriskanalyser. Vid
de projekt som Vestum deltagit i under 2023 har miljökonse-
kvensbeskrivningar utförts, inklusive klimatriskanalyser, därav
bedömer vi att omsättningen från dessa projekt är förenliga
med taxonomin.
7.3 Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
7.4 Installation, underhåll och reparation
av laddstationer för elfordon i bygg-
nader (och parkeringsplatser i anslut-
ning till byggnader)
7.5 Installation, underhåll och reparation
av instrument och anordningar för
mätning, reglering och kontroll av
byggnaders energiprestanda
7.6 Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Vestum erbjuder tjänster och produkter till renovering, om-
och tillbyggnad för framför allt kommersiella fastigheter. Detta
innefattar installation, underhåll och reparation av energief-
fektiv utrustning så som att byta ut äldre belysning mot ny
LED-belysning, samt tekniker för mätning av energiprestanda.
Vi arbetar även med att installera laddstolpar och solceller.
Dessa aktiviteter bedöms därav omfattas av taxonomin för att
kunna väsentligt bidra till begränsning av klimatförändringar
Vi har inte kunnat bedöma förenlighet med de tekniska gransk-
ningskriterierna, framförallt gällande att inte orsaka bety-
dande skada då vi saknar underlag. Våra beställare genomför
inte klimatriskanalyser då det ofta gäller mindre entreprena-
der och renoveringar. Vestum äger ett mindre antal logistik-
byggnader i industriområden. För dessa byggnader har inga
klimatriskanalyser gjorts ännu och kan därför inte avgöra för-
enlighet med taxonomin.
Vi har inte kunnat bedöma om våra verksamheter bidrar
väsentligt till något av de sex miljömålen enligt de tekniska
granskningskriterierna eftersom vi saknar data som under-
bygger detta.
Vi har inte kunnat säkerställa att vi inte orsakar betydande
skada enligt de tekniska granksningskriterierna, eftersom vi
saknar underlag för att göra denna bedömning. Det utförs
sällan klimatriskanalyser vid mindre projekt och vid service.
Detta görs enligt praxis endast vid större projekt, vilket vi inte
har deltagit i under 2023.
Årsredovisning 2023
VESTUM
48
4
HÅLLBARHETSRAPPORT
Redovisningsprinciper
Vestum ska för räkenskapsåret 2023 rappor-
tera andelen ekonomiska aktiviteter som
omfattas samt är förenliga med taxonomin
utifrån tre nyckeltal: omsättning, kapitalutgif-
ter (capex) och driftsutgifter (opex). Vestums
tolkningar av nyckeltalsdefinitionerna är
baserade på taxonomins publikationer.
Dubbel räkning i nyckeltalen begränsas av att
Vestum endast redovisar omfattning och för-
enlighet med ett miljömål och att beräkning-
arna baseras på konsoliderad finansiell data
för hela koncernen.
Omsättning
Andel av nettoomsättning som härrör från
produkter eller tjänster som är förknippade
med ekonomiska verksamheter som beskrivs
i taxonomin.
Täljaren innefattar omsättning från produkter
och tjänster som är förknippade med ekono-
miska aktiviteter inom taxonomin. Nämnaren
består av nettoomsättning för koncernen.
Läs mer om koncernens resultaträkning,
netto omsättning, på sid. 64.
Kapitalutgifter (CAPEX)
Andel av kapitalutgifter som avser tillgångar
eller processer som är förknippade med eko-
nomiska aktiviteter som beskrivs i taxonomin.
Täljaren i beräkning för kapitalutgifter avser
egenägda fastigheter och leasing för fordon
och fastigheter, där redovisning sker enligt
IFRS 16 leasing. Fordonsflottan och leasing av
fastigheter redovisas som nyttjanderättstill-
gång enligt IFRS 16 och egenägda fastigheter
som materiell anläggningstillgång. De inves-
teringar som ingår i täljaren avser nyanskaff-
ningar och förvärv av rörelse, vilka redovisas i
not 9. Leasing, (s. 67) och i not 15. Materiella
anläggningstillgångar (s. 72) Nämnare inklu-
derar nyanskaffningar och förrv av rörelse
av samtliga tillgångsslag av nyttjanderättill-
gångar och samtliga tillgångsslag av materi-
ella anläggningstillgångar.
Driftutgifter (OPEX)
Andel av driftsutgifter som avser tillgångar
eller processer som är förknippade med eko-
nomiska aktiviteter som beskrivs i taxonomin.
Täljaren innefattar rörelsekostnader som
avser tillgångar eller processer som är för-
knippade med ekonomiska aktiviteter inom
taxonomin. Nämnaren inkluderar direkta
kostnader som inte bokförs som tillgångar och
som avser byggnadsrenovering, kortsiktiga
leasingavtal, underhåll och reparation samt
alla andra direkta utgifter som rör det dagliga
underhållet av materiella anläggningstill-
gångar som krävs för säkerställandet av
dessa tillgångars fortlöpande och ända-
målsenliga funktion.
Årsredovisning 2023
VESTUM
4
49
HÅLLBARHETSRAPPORT
Omsättning
Kriterier för väsentliga bidrag (%) Kriterier för att inte orsaka betydande skada (J/N)
Ekonomiska verksamheter (1)
1)
Absolut
omsätt-
ning
(MSEK)
Andel av
omsätt-
ning (4)
(%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Vatten
och
marina
resurser
(%)
Cirkulär
ekono-
mi (%)
Förore-
ningar
(%)
Biologisk
mång-
fald och
ekosys-
tem (%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Vatten
och
marina
resurser
(J/N)
Cirkulär
ekonomi
(J/N)
För-
ore-
ningar
(J/N)
Biologisk
mångfald
och eko-
system
(J/N)
Minimi-
skydd-
såt-
gärder
(J/N)
Taxono-
miförenlig
andel av
omsätt-
ning, år
2023
Taxono-
miförenlig
andel av
omsätt-
ning, år
2022
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het eller)
(M)
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) (O)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS
AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksam-
heter (taxonomiförenliga)
Infrastruktur för enpersonsfordon,
cykellogistik
6.13 90 2% 100% J J J J J J J 2% 0% M
Infrastruktur för järnvägstransport
6.14 159 3% 100% J J J J J J J 3% 10% M
De miljömässigt hållbara (taxo-
nomiförenliga) verksamheternas
omsättning (A.1)
249 4% 4% 10%
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men inte är miljömässigt
hållbara verksamheter (inte taxono-
miförenliga verksamheter)
Förnyelse av uppsamling och rening av
avloppsvatten
5.4 44 1%
Installation, underhåll och reparation av
energieffektiv utrustning
7.3 40 1%
Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser i anslutning till
byggnader)
7.4 6 0%
Installation, underhåll och reparation
av instrument och anordningar för
mätning, reglering och kontroll av
byggnaders energiprestanda
7.5 3 0%
Installation, underhåll och reparation av
tekniker för förnybar energi
7.6 5 0%
Summa (A.1 + A.2)
4)
348 6%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OM-
FATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
5 414 94%
Summa (A + B)
5 762 100%
Under 2022 uppgick absolut omsättning till 6 930 MSEK, varav 10 procent omfattades av taxonomin.
Årsredovisning 2023
VESTUM
50
4
HÅLLBARHETSRAPPORT
Kapitalutgifter
Kriterier för väsentliga bidrag (%) Kriterier för att inte orsaka betydande skada (J/N)
Ekonomiska verksamheter
(1)
1)
Absoluta
kapi-
talutgif-
ter
(MSEK)
Andel av
kapi-
talutgif-
ter (%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Vatten
och
marina
resurser
(%)
Cirkulär
ekonomi
(%)
Förore-
ningar
(%)
Biologisk
mång-
fald och
ekosys-
tem (%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Vatten
och
marina
resurser
(J/N)
Cirkulär
ekonomi
(J/N)
Förore-
ningar
(J/N)
Biologisk
mångfald
och eko-
system
(J/N)
Mini-
miskydd-
såtgär-
der (J/N)
Taxono-
miförenlig
andel av
kapitalutgif-
ter, år 2023
Taxono-
miförenlig
andel av ka-
pitalutgifter,
år 2022
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het) (M)
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) (O)
A. VERKSAMHETER SOM
OMFATTAS AV TAXONO-
MIN
A.1. Milssigt hållbara
verksamheter (taxonomi-
förenliga)
Kapitalutgifter för
miljömässigt hållbara
verksamheter (taxonomi-
förenliga) (A.1)
0 0% 0% 0%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men inte är miljössigt
hållbara verksamheter
(inte taxonomiförenliga
verksamheter)
Transport med motorcyk-
lar, personbilar och lätta
motorfordon
6.5 75 29%
Förvärv och ägande av
byggnader
7.7 84 33%
Kapitalutgifter för verk-
samheter som omfattas
av taxonomin men inte
är miljömässigt hållbara
(inte taxonomiförenliga
verksamheter) (A.2)
Summa (A.1 + A.2)
2)
159 61%
B. VERKSAMHETER SOM
INTE OMFATTAS AV TAX-
ONOMIN
Kapitalutgifter för verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin (B)
100 39%
Summa (A + B)
259 100%
Under 2022 uppgick absoluta kaptitalutgifter till 542 MSEK, varav 0 procent omfattades av taxonomin.
Årsredovisning 2023
VESTUM
51
4
HÅLLBARHETSRAPPORT
Driftsutgifter
Kriterier för väsentliga bidrag (%) Kriterier för att inte orsaka betydande skada (J/N)
Ekonomiska verksamheter (1)
1)
Absoluta
kapi-
talutgif-
ter (3)
(MSEK)
Andel
av kapi-
talutgif-
ter (%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(%)
Vatten
och
marina
resurser
(%)
Cirkulär
ekono-
mi (%)
För-
ore-
ningar
(%)
Biologisk
mång-
fald och
ekosys-
tem (%)
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
(J/N)
Vatten
och
marina
resurser
(J/N)
Cirkulär
ekono-
mi (J/N)
Förore-
ningar
(J/N)
Biologisk
mångfald
och eko-
system
(J/N)
Minimi-
skydd-
såt-
gärder
(J/N)
Taxono-
miförenlig
andel av
driftsutgif-
ter, år 2023
Taxono-
miförenlig
andel av
driftsutgif-
ter, år 2022
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het) (M)
Kategori
(omställ-
nings-
verksam-
het) (O)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS
AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksam-
heter (taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för miljömässigt hållba-
ra verksamheter (taxonomiförenliga)
(A.1)
0 0% 0% 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men inte är miljömässigt
hållbara verksamheter (inte taxono-
miförenliga verksamheter)
Förnyelse av uppsamling och rening
av avloppsvatten
5.4 0 1%
Infrastruktur för enpersonsfordon,
cykellogistik
6.13 0 0%
Infrastruktur för järnvägstransport
6.14 4 22%
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
7.3 0 0%
Installation, underhåll och repara-
tion av laddstationer för elfordon i
byggnader (och parkeringsplatser i
anslutning till byggnader)
7.4 0 0%
Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
7.6 0 1%
Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin men inte är
miljömässigt hållbara (inte taxonomi-
förenliga verksamheter) (A.2)
5 25%
Summa (A.1 + A.2)
2)
5 25%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OM-
FATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
14 75%
Summa (A + B)
19 100%
Under 2022 uppgick absoluta driftsutgifter till 19 MSEK, varav 0 procent omfattades av taxonomin.
Årsredovisning 2023
VESTUM
52
4
55
RÄKENSKAPER OCH NOTER
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
MSEK Not 2023 2022
Kvarvarande verksamhet
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
5, 6
5 762
5 162
Övriga rörelseintäkter
56
Summa rörelsens intäkter
5 809
5 218
Rörelsens kostnader
Material och köpta tjänster
-3 072
-2 748
Övriga externa kostnader
7
-482
-426
Personalkostnader
8
-1 403
-1 244
Övriga rörelsekostnader
16
-14
-30
EBITDA
838
770
Avskrivningar exkl. förvärvade övervärden
9, 15
-215
-178
EBITA
623
591
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden
14
-304
-277
Rörelseresultat (EBIT)
318
314
Finansiella intäkter
11
154
42
Finansiella kostnader
9, 11
-333
-218
Summa finansiella poster
-179
-176
Resultat före skatt
140
138
Inkomstskatt
10
-36
-40
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
104
97
Resultat från verksamhet under avyttring
13
-39
7
Resultat från avyttrade verksamheter
12
-437
38
Årets resultat
-373
142
MSEK Not 2023 2022
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -374 141
Innehav utan bestämmande inflytande 1 1
Genomsnittligt antal aktier under perioden, före utspädning 23 374 978 968 364 508 628
Genomsnittligt antal aktier under perioden, efter utspädning 23 375 174 858 364 508 628
Resultat hänförligt till kvarvarande verksamhet och moderbolagets
ägare per aktie före och efter utspädning, SEK 23 0,28 0,27
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare per aktie, SEK -1,00 0,39
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
Not
2023
2022
Årets resultat
-373
142
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
-76
41
Summa årets övriga totalresultat
-76
41
Årets summa totalresultat
-448
183
Periodens summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
-449
182
Innehav utan betydande inflytande
1
1
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets ägare
har uppkommit från:
Kvarvarande verksamhet
-421
190
Verksamhet under avyttring
-27
-7
Årsredovisning 2023
54
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
14
5 522
6 276
Materiella anläggningstillgångar
15
236
304
Nyttjanderättstillgångar
9
520
740
Finansiella anläggningstillgångar
17
3
8
Uppskjuten skattefordran
10
6
24
Övriga anläggningstillgångar
2
3
Summa anläggningstillgångar
6 289
7 354
Omsättningstillgångar
Varulager
19
318
429
Kundfordringar
17, 18
867
1 063
Avtalstillgångar
5
134
243
Övriga kortfristiga tillgångar
17
59
80
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
20
118
120
Likvida medel
17, 21
345
608
Tillgångar som innehas för försäljning
13
249
52
Summa omsättningstillgångar
2 090
2 596
SUMMA TILLGÅNGAR
8 379
9 950
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
22
125
123
Övrigt tillskjutet kapital
4 460
4 335
Andra reserver
-23
53
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-509
-136
Eget kapital hänförligt tillmoderbolagets aktieägare
4 053
4 374
Innehav utan bestämmande inflytande
3
3
Summa eget kapital
4 057
4 377
Skulder
Avsättningar
25
21
22
Långfristiga räntebärande skulder
17, 24
590
2 638
Långfristiga leaseskulder
9
392
543
Uppskjutna skatter
10
512
575
Övriga långfristiga skulder
17
61
160
Summa långfristiga skulder
1 575
3 938
Kortfristiga avsättningar
25
2
2
Kortfristiga räntebärande skulder
17, 24
1 334
3
Kortfristiga leaseskulder
9
135
194
Leverantörsskulder
17
430
528
Aktuella skatteskulder
7
16
Avtalsskulder
5
81
119
Övriga kortfristiga skulder
17
351
421
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
293
340
Skulder som har direkt samband med tillgångar som innehas
för försäljning
13
114
11
Summa kortfristiga skulder
2 747
1 635
Summa skulder
4 322
5 573
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
8 379
9 950
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 27.
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Årsredovisning 2023
55
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
KONCERNENS FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
BalanseratInnehav utan
Övrigt tillskjutet resultat inkl bestämmandeSumma
MSEK
Aktiekapital
kapital
Andra reserver
årets resultat inflytandeeget kapital
Ingående balans 2022-01-01
117
3 739
11
-276
2
3 593
Årets resultat
-
-
-
141
1
142
Årets övriga totalresultat
-
-
41
-
-
41
Överföring till andra reserver
-
-
1
-1
-
-
Summa totalresultat
-
-
42
140
1
183
Transaktioner med ägare
Nyemission
5
580
-
-
-
585
Emissionskostnader
-
-3
-
-
-
-3
Incitamentsprogram 2021/2025
-
20
-
-
-
20
Innehav utan bestämmande inflytande som
uppkommit vid förvärv av dotterföretag
-
-
-
-
-1
-1
Summa transaktioner med ägare
5
597
-
-
-1
601
Utgående balans 2022-12-31
123
4 335
53
-136
3
4 377
Ingående balans 2023-01-01
123
4 335
53
-136
3
4 377
Årets resultat
-
-
-
-374
1
-373
Årets övriga totalresultat
-
-
-76
-
-
-76
Överföring till andra reserver
-
-
0
0
-
-
Summa totalresultat
-
-
-76
-374
1
-448
Transaktioner med ägare
Nyemission
3
123
-
-
-
126
Emissionskostnader
-
0
-
-
-
0
Incitamentsprogram 2023/2026
-
2
-
-
-
2
Innehav utan bestämmande inflytande som
uppkommit vid förvärv av dotterföretag
-
-
-
-
-1
-1
Summa transaktioner med ägare
3
125
-
-
-1
128
Utgående balans 2023-12-31
125
4 460
-23
-509
3
4 057
Årsredovisning 2023
56
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not
2023
2022
MSEK
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Upptagna lån
24
1 701
131
Resultat före skatt
140
138
Amortering av lån
-2 417
-
Justeringar för icke kassaflödespåverkande poster
29
531
432
Amortering av leasingskuld
9
-146
-122
Betald skatt
-90
-122
Nyemissioner och övriga kapitaltillskott
2
20
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital
581
447
Nettoförändring av övriga långfristiga skulder
-
-7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-860
21
Förändring av rörelsekapital
Kassaflöde från den kvarvarande verksamheten
-271
-803
Förändring av varulager
25
-73
Kassaflöde från verksamhet under avyttring
13
37
-19
Förändring av rörelsefordringar
-46
-114
Kassaflöde från avyttrad verksamhet
12
-24
-91
Förändring av rörelseskulder
137
Årets kassaflöde
-258
-914
Förändring av rörelsekapital
54
-50
Kassaflöde från den löpande verksamheten
634
397
Likvida medel vid årets början
608
1 518
Likvida medel från verksamhet under avyttring
-6
-
Investeringsverksamheten
Summa årets kassaflöde
-258
-914
Köp av immateriella anläggningstillgångar
14
-6
-1
Kursdifferens i likvida medel
-
4
Köp av materiella anläggningstillgångar
15
-62
-33
Likvida medel vid årets slut
21
345
608
Förvärv av dotterbolag/rörelse
16
-348
-1 188
Årets kassaflöde avseende ränta
Avyttring av dotterbolag/rörelse
12
371
-
Betald ränta
-193
-145
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar
-1
-
Erhållen ränta
14
2
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-45
-1 221
Finansieringsverksamheten
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Årsredovisning 2023
57
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 1 Allmän information
Vestum AB (publ) och dess dotterföretag (samman-
taget koncernen) är en industrikoncern som levere-
rar tjänster och produkter till samhällsviktig infra-
struktur . Vestum AB (publ), org nr 556578-2496, har
sitt säte i Stockholm. Huvudkontor och huvudsaklig
verksamhetsort ligger på Kungsgatan 26, 111 35
Stockholm, Sverige . Koncernredovisningen för det
år som slutade den 31 december 2023 (inklusive
jämförelsetal) godkändes för utfärdande av
styrelsen den 11 april 2024.
Koncernens rapport och årsredovisning över resul-
tat, övrigt totalresultat och rapport över finansiell
ställning samt moderbolagets resultat- och balans-
räkning blir föremål för fastställelse på årsstämman
som hålls den 17 maj 2024 .
Not 2   Sammanfattning av
viktiga redovisningsprinciper
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga
redovisningsprinciper som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om
inte annat anges. Koncernredovisningen omfattar
Vestum AB och dess dotterföretag. Samtliga belopp
redovisas i miljontals SEK (MSEK) om inte annat
anges. Uppgifterna inom parentes avser föregå-
ende år. Avrundningar kan förekomma i tabeller
och räkningar, vilket får till följd att angivna totalbe-
lopp inte alltid är en exakt summa av de avrundade
delbeloppen.
Grund för rapporternas upprättande
Överensstämmelse med IFRS
Koncernredovisningen för Vestum AB har upprättats
i enlighet med Årsredovisningslagen,
RFR 1. Kompletterande regler för koncerner, samt
International Financial Reporting Standards (IFRS)
och tolkningar från IFRS Interpretations Committee
(IFRS IC) sådana de antagits av EU .
Anskaffningsvärdemetoden
Koncernredovisningen har upprättats enligt
anskaffningsvärdemetoden, förutom:
vissa finansiella tillgångar och skulder,
värderade till verkligt värde, och
tillgångar som innehas för försäljning – värde-
rade till verkligt värde med avdrag för försälj-
ningskostnader.
Nya standarder och tolkningar med tillämpning
2024 eller senare
Ett antal nya standarder och tolkningar tder ikraft
för räkenskapr som börjar efter 1 januari 2024
och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport. Dessa nya standarder och tolk-
ningar väntas inte ha en väsentlig inverkan på kon-
cernens finansiella rapporter på innevarande eller
kommande perioder och inte heller på framtida
transaktioner.
Koncernredovisning
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukture-
rade företag) över vilka koncernen har bestäm-
mande inflytande. Koncernen har bestämmande
inflytande över ett företag när den exponeras för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i
företaget och kan påverka avkastningen genom sitt
bestämmande inflytande i företaget. Dotterföretag
inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet överförs
till koncernen. De exkluderas ur koncernredovis-
ningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av
koncernens rörelseförvärv (se not 16). Koncernin-
terna transaktioner, balansposter samt orea-
liserade vinster och förluster på transaktioner mel-
lan koncernföretag elimineras. Koncern interna för-
luster kan vara en indikation på nedskrivningar som
måste tas upp i koncern redo visningen. Redovis-
ningsprinciperna för dotter företag har i förekom-
mande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tillämpning av koncernens principer.
Verksamhet under avyttring
Vestum redovisar resultatet från WeSC:s
verksamhet och Artic Infra:s verksamhet separat i
resultaträkningen i enlighet med IFRS 5 avseende
avvecklad verksamhet. Vidare redovisas balans-
räkningen för dessa bolag som tillgångar som
innehas r rsäljning och skulder som har ett
direkt samband med tillgångar som innehas för
försäljning.
Avyttrad verksamhet
En avyttrad verksamhet är en väsentlig enhet eller
en väsentlig portfölj av verksamheter som har
avyttrats. Koncernens resultaträkning och kassaflö-
desanalys för året och jämförelseåret har räknats
om och inkluderar årets avyttrade verksamhet på
separata rader, Resultat från avyttrade verksamhe-
ter i resultaträkningen respektive Kassaflöde från
avyttrade verksamheter i kassaflödesanalysen.
Jämförelsesiffror för balansräkningen har inte räk-
nats om. Redovisningen av avyttrad verksamhet
sker i enlighet med IFRS 5.
Segmentrapportering
Koncernens verksamhet styrs och rapporteras pri-
märt per segment. Segment konsolideras enligt
samma principer som koncernen i dess helhet.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
ensstämmer med den interna rapporteringen som
lämnas till den högste verkställande beslutsfatta-
ren. Den högste verkställande beslutsfattaren är
den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som den
verkställande direktören.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för
de olika enheterna i koncernen är värderade i den
valuta som används i den ekonomiska miljö där
respektive företag huvudsakligen är verksamt
(funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor (SEK) som är moder företagets
funktionella valuta och koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan enligt de valutakurser som
gäller på transaktionsdagen eller den dag då pos-
terna omvärderas. Valutakursvinster och -förluster
som uppkommer vid betalning av sådana transak-
tioner och vid omräkning av monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs,
redovisas i resultaträkningen.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till
lån och likvida medel redovisas i resultatkningen
som finansiella intäkter eller kostnader. Alla övriga
valutakursvinster och -förluster redovisas i rörelse-
resultatet i resultaträkningen.
Omräkningsdifferenser för icke-monetära
finansiella tillgångar och skulder, såsom aktier som
värderas till verkligt värde via resultaträkningen,
redovisas i resultaträkningen som en del av verkligt
värde-vinster/-förluster.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföre-
tag (av vilka inget har en höginflationsvaluta som
funktionell valuta) som har en annan funktionell
KONCERNENS NOTER
Årsredovisning 2023
58
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens
rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balans-
räkningarna omräknas till balansdagens kurs,
intäkter och kostnader för var och en av resulta-
träkningarna omräknas till genomsnittlig valuta-
kurs (vida denna genomsnittliga kurs utgör en
rimlig approximation av den ackumulerade
effekten av de kurser som gäller på transaktions-
dagen, annars omräknas intäkter och kostnader
till transaktionsdagens kurs), och
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas
i övrigt totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som
uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet
behandlas som tillgångar och skulder hos denna
verksamhet och omräknas till balans dagens kurs.
Intäktsredovisning
Koncernen har en diversifierad verksamhet. Intäkts-
redovisningen skiljer sig beroende på typ av verk-
samhet men bygger på principen att koncernen
redovisar en intäkt när koncernen uppfyller ett pre-
stationsåtagande, vilket är då en utlovad vara eller
tjänst levereras till kunden och kunden övertar
kontrollen av varan och tjänsten. Kontroll av ett pre-
stationsåtagande kan överföras över tid eller vid en
tidpunkt. Intäkten utgörs av det belopp som koncer-
nen förväntar sig erhålla som erttning för över-
förda varor eller tjänster.
Försäljning av produkter
Koncernens försäljning av produkter består bland
annat av produkter till kommersiella fastigheter och
vatteninfrastrukturen och utgörs både av ramavtal
och enskilda avtal. Koncernens kunder utgörs av
privat sektor, offentlig sektor och konsumenter. Vid
ramavtal är det avropet i kombination med ramav-
talet som utgör avtalet med kunden. Koncernens
prestationsåtaganden utgörs av att tillhandahålla
de produkter som specificerats i avtalen. Varje pro-
dukt utgör vanligen ett separat prestationså-
tagande som uppfylls när kontrollen överförs till
kunden. Kontrollen för försäljning av produkter
övergår vid en tidpunkt som vanligen utgörs av
leveranstidpunkten. Om det finns särskilda leve-
ransvillkor i avtalet övergår kontrollen till kund i
samband med att risken övergår enligt dessa villkor.
Transaktionspriset består väsentligen av ett fast pris
per såld kvantitet. Rörliga delar av transaktionspri-
set förekommer endast i oväsentlig omfattning.
Totalt transaktionspris uppskattas till det värde som
koncernen bedömer kommer att tillfalla företaget
vid avtalets ingående. Fakturering utförs vanligtvis
vid leverans och förfaller normalt till betalning inom
30 – 90 dagar.
Intäkter från serviceuppdrag
Koncernen genererar intäkter från serviceuppdrag
avseende installationsverksamhet, underhåll och
diverse servicetjänster. Det förekommer både
ramavtal och enskilda avtal. Ersättningen för dessa
tjänster redovisas över tid.
När koncernen ska intäktsredovisa serviceupp-
dragen görs en prognos där koncernen bedömer
färdigställandegraden på varje enskilt projekt som
successivt resultatavräknas baserat på nedlagda
kostnader i projektet. Intäkter från serviceverksam-
het intäktsredovisas när tjänsterna tillhandahålls
genom hänvisning till uppdragets färdigställande-
grad per balansdagen på samma sätt som för pro-
jekt som beskrivs nedan.
Om avtalet är på löpande räkning baserat på
pris per timme, redovisas intäkten i den utsträckning
koncernen har rätt att fakturera kunden. Kunder
faktureras månadsvis.
Intäkter från projekt och löpande uppdrag
Koncernens intäkter från projekt och löpande upp-
drag avser främst entreprenadkontrakt eller som
underentreprenör i entreprenadkontrakt. När utfal-
let går att bema på ett tillförlitligt sätt redovisas
uppdragsinkomsten och hänförliga utgifter enligt
kontraktens färdigställandegrad (redovisning över
tid) på balansdagen. De kontrakterade intäkterna
värderas till det verkliga värdet av den ersättning
som har erhållits eller kommer att erhållas. Koncer-
nens avtal innehåller vanligtvis en kombination av
produkter och tjänster som är starkt beroende eller
nära förbundna med varandra och därmed anses
dessa avtal inkludera ett enda prestationså-
tagande.
När koncernen inte kan beräkna utfallet av ett
uppdrag på ett tillförlitligt sätt redovisas intäkter
bara i den mån uppdragsutgifter som har uppkom-
mit kan återvinnas. Uppdragsutgifter redovisas i
den period de uppkommer.
Vid alla tillfällen när det är sannolikt att de totala
uppdragsutgifterna kommer att överstiga den
totala uppdragsinkomsten, redovisas den befarade
förlusten omgående i resultatet.
Ett projekts färdigställandegrad bedöms av pro-
jektledare genom att jämföra upparbetade kostna-
der vid dags dato med de totala beräknade kostna-
derna för kontraktet. Endast sådana kostnader som
motsvarar utfört arbete inkluderas i kostnader fram
till dags dato.
Det bruttobelopp som ska betalas av kunder för
uppdrag redovisas i postenAvtalstillgångar” avse-
ende alla pågående uppdrag där uppdragsutgifter
och redovisade vinster (efter avdrag för redovisade
förluster) överstiger fakturerade belopp. Skulder till
kunder för uppdrag redovisas i posten ”Avtalsskul-
der” avseende alla pågående uppdrag för vilka
fakturerade belopp överstiger uppdragsutgifter
plus redovisade vinster.
Om avtalet är på löpande räkning baserat på
pris per timme, redovisas intäkten i den utsträckning
koncernen har rätt att fakturera kunden. Kunder
faktureras månadsvis.
Intäkter från uthyrning
Koncernen har intäkter från uthyrning av framför
allt containrar, byggställningar och vattenpumpar.
Koncernens hyresavtal omfattas av IFRS 16. Intäk-
terna redovisas linjärt över avtalstiden .
Räntor och utdelningar
Ränteintäkter och räntekostnader periodiseras med
hjälp av effektivräntemetoden . Utdelningar redovi-
sas vid den tidpunkt när rätten att erhålla betalning
är fastställd.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell skatt
beräknad på periodens skattemässiga resultat
enligt gällande skattesatser justerad för föränd-
ringar i uppskjutna skattefordringar och -skulder
som hänför sig till temporära skillnader och
outnyttjade underskott .
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis
av de skatteregler som på balansdagen är beslu-
tade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter. Led-
ningen utvärderar regelbundet de yrkanden som
gjorts i deklarationer avseende situationer där till-
lämpliga skatteregler är förel för tolkning och
bemer om det är troligt att en skattemyndighet
kommer att godta en osäker skattessig behand-
ling. Koncernen värderar sina redovisade skatter
antingen baserat på det mest sannolika beloppet
eller det förväntade värdet, beroende på vilken
metod som bäst förutser utfallet av osäkerheten.
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära
skillnader som uppkommer mellan det skattemäs-
siga värdet på tillgångar och skulder och dessas
redovisade värden i koncernredovisningen. Upp-
skjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om
den uppstår till följd av den första redovisningen av
goodwill.
Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den
uppstår till följd av en transaktion som utgör den
första redovisningen av en tillgång eller skuld som
inte är ett rörelseförrv och som, vid tidpunkten för
transaktionen, varken påverkar redovisat eller skat-
temässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräk-
nas med tilmpning av skattesatser (och -lagar)
som har beslutats eller aviserats per balansdagen
och som förntas gälla när den berörda upp-
skjutna skattefordran realiseras eller den upp-
skjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den
omfattning det är sannolikt att framtida skatte-
ssiga överskott kommer att finnas tillngliga,
mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjutna skatter som hänför sig till temporära
skillnader avseende innehav i dotterföretag redovi-
sas inte då moderföretaget kan styra tidpunkten för
återföring av de temporära skillnaderna och det
inte bedöms sannolikt att en sådan återring sker
inom en överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder
nettoredovisas när det föreligger en legal kvitt-
ningsrätt för aktuella skattefordringar och skat-
teskulder och när de uppskjutna skattefordringarna
och skatteskulderna hänför sig till skatter debite-
rade av en och samma skattemyndighet och avser
antingen samma skattesubjekt eller olika skatte-
subjekt, där det finns en avsikt att reglera saldona
genom nettobetalningar.
Aktuell och uppskjuten skatt redovisas i resulta-
träkningen, utom när skatten avser poster som
redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget
kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt
totalresultat respektive eget kapital.
Leasing
Enligt IFRS 16 redovisar en leastagare en nyttjande-
rättstillgång som representerar en rätt att använda
den underliggande tillgången samt en leasingskuld
som representerar en skyldighet att betala lea-
singavgifter. Varje leasingbetalning fördelas mellan
ränta och amortering av leasingskulden. Räntan
redovisas som finansiell kostnad i resultaträkningen
fördelat över leasingperioden så att varje period
belastas med ett belopp som motsvarar en fas t
Årsredovisning 2023
59
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
ränta på den underliggande leasingskulden. Nytt-
janderättstillgången värderas till anskaffningsvär-
det vilket motsvaras av värdet på leasingskulden,
plus eventuella initiala direkta utgifter, plus åtag-
anden för till exempel nedmontering, bortforsling
eller återställande efter leasingkontraktets slut.
Huvudregeln är att nyttjanderättstillgången skrivs
av linjärt över kontraktets löptid eller den tid som
leasetagaren bedömes utnyttja tillgången om en
förlängningsoption finns . Koncernen har beslutat att
tillämpa bestämmelserna om lättnadsregler för
korttidsleasingavtal och tillngar med lågt värde.
Detta innebär att avtal med kortare löptid än 12
månader och leasar av lågt värde (tillngar av ett
värde i nyskick under ca 45 tkr) inte kommer att tas
med i beräkningen av nyttjanderättstillgång eller
leasingskuld utan fortsätta att redovisas med linjär
kostnadsföring över leasingperioden . Exempel på
tillgångar av lågt värde är datorer, skrivare och
kopiatorer. Leasingskulden värderas initialt till
nuvärdet av framtida leasingavgifter. Leasingavgif-
terna ska diskonteras med användning av lea-
singavtalets implicita ränta, om denna räntesats lätt
kan fastställas, men vanligaste metoden är att kon-
cernen använder marginell låneränta. Framtida
leasingavgifter som nuvärdesberäknas består
främst av fasta avgifter samt variabla leasingavgif-
ter som beror på ett index. Leasingskulder som för-
faller inom 12 månader klassificeras som kortfristig
skuld och skulder som förfaller bortom 12 månader
som långfristig skuld. Vid fastställande av löptid för
leasingkontraktet tas hänsyn till förlängningsoptio-
ner om det är troligt att de kommer att utnyttjas.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används för redovisning av kon-
cernens rörelseförvärv, oavsett om förvärvet består
av egetkapitalandelar eller andra tillgångar.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag
utgörs av de verkliga värdena av
överlåtna tillgångar
skulder som koncernen ådrar sig till tidigare
ägare
aktier som emitterats av koncernen
tillgångar eller skulder som är en följd av ett avtal
om villkorad köpeskilling
tidigare egetkapitalandel i det förvärvade före-
taget
Identifierbara förvärvade tillgångar, övertagna
skulder och övertagna eventualförpliktelser i ett
rörelseförrv värderas, med ett fåtal undantag,
inledningsvis till verkliga värden på förvärvs dagen.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när
de uppstår. Goodwill avser det belopp varmed
överförd ersättning,
eventuellt innehav utan bestämmande inflytande
i det förvärvade företaget, och
verkliga värdet på förvärvstidpunkten på tidigare
egetkapitalandel i det förvärvade företaget, (om
rörelseförvärvet genomförts i steg) överstiger
verkligt värde på identifierbara
förvärvade nettotillngar. Om beloppet
understiger verkligt värde för de förvärvade net-
totillgångarna, i händelse av ett förvärv till lågt
pris, redovisas mellanskillnaden direkt i resulta-
träkningen .
Villkorad köpeskilling klassificeras antingen som
eget kapital eller som finansiell skuld. Belopp klassi-
ficerade som finansiella skulder omvärderas varje
period till verkligt värde. Eventuella omvärderings-
vinster och -förluster redovisas i resultatet .
Nedskrivningar av icke-finansiella
tillgångar
Goodwill och immateriella tillgångar som har en
obestämbar nyttjandeperiod eller immateriella till-
gångar som inte är färdiga för användning, skrivs
inte av utan prövas årligen, eller vid indikation på
värdeminskning, avseende eventuellt nedskriv-
ningsbehov . Tillgångar som skrivs av bedöms med
avseende på värdenedgång närhelst händelser
eller förändringar i förllanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart.
En nedskrivning görs med det belopp varmed till-
gångens redovisade värde överstiger dess återvin-
ningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av till-
gångens verkliga värde minskat med försäljnings-
kostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning
av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar
på de lägsta nivåer där det finns i allt väsentligt
oberoende kassaflöden (kassagenererande enhe-
ter). För tillgångar (andra än goodwill) som tidigare
har skrivits ner görs per varje balansdag en pröv-
ning av om återföring bör göras .
Likvida medel
I likvida medel i rapporten över kassafden ingår
kassa och banktillgodohavanden, övriga kort-
fristiga placeringar och utnyttjad checkräknings-
kredit. Övriga kortfristiga placeringar klassificeras
som likvida medel när de har förfallodag inom tre
månader från anskaffningstidpunkten, lätt kan
omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och är
utsatta för en obetydlig risk för värdefluktuationer .
Checkräkningskredit redovisas i balansräkningen
som låneskulder i kortfristiga skulder .
Kundfordringar
Kundfordringar är finansiella instrument som består
av belopp som ska betalas av kunder för sålda
varor och tjänster i den löpande verksamheten.
Kundfordringar klassificeras som omsättningstill-
gångar. Kundfordringar redovisas inledningsvis till
verkligt värde och därefter till upp lupet anskaff-
ningsvärde med tillämpning av effektivräntemeto-
den, minskat med förväntade kreditförluster .
Varulager
Råvaror och förrådsmaterial, pågående
arbete och färdiga varor
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffnings-
värdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffnings-
värdet består av direkta varukostnader, direkt lön
och hänförbara indirekta tillverkningskostnader
(baserade på normal tillverkningskapacitet).
Anskaffningsvärdet för individuella artiklar i varu-
lagret fördelas utifrån vägda genomsnittskostna-
der. Anskaffningsvärdet för handelsvaror fastställs
efter avdrag för rabatter. Nettoförsäljningsvärdet
är det uppskattade försäljnings-priset i den
löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga
rörliga försäljningskostnader.
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper)
som innehas för försäljning och avvecklade
verksamheter
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper)
klassificeras som tillgångar som innehas för försälj-
ning när deras redovisade värde huvudsakligen
kommer att återvinnas genom en försäljningstrans-
aktion och en försäljning anses mycket sannolik. De
redovisas till det lägsta av redovisat värde och verk-
ligt värde med avdrag för försäljningskostnader.
Uppskjutna skattefordringar, tillgångar hänförliga
till ersättningar till anställda, finansiella tillgångar,
förvaltningsfastigheter och avtalsenliga rättigheter
i förkringsavtal är
dock undantagna från detta värderingskrav.
Koncernen redovisar en förlust på grund av vär-
denedgång för varje första eller efterföljande ned-
skrivning av tillgången (eller avyttringsgruppen) till
motsvarande verkligt värde efter avdrag för försälj-
ningskostnader. En vinst redovisas för varje efterföl-
jande ökning av det verkliga värdet efter avdrag för
förljningskostnader, men inte till högre belopp än
det ackumulerade värdet för nedskrivningar som
tidigare redovisats. En vinst eller förlust som inte
tidigare redovisats när en anläggningstillgång (eller
avyttringsgrupp) säljs, ska redovisas per det datum
när tillgången eller avyttringsgruppen tas bort ur
rapporten över finansiell ställning.
Anläggningstillgångar (inklusive sådana som är
del av en avyttringsgrupp) skrivs inte av så länge de
är klassificerade som att de innehas för försäljning.
Ränta och andra kostnader hänförliga till skulderna
i en avyttringsgrupp som innehas för förljning
redovisas fortlöpande.
Anläggningstillgångar som innehas för försälj-
ning och tillgångar i en avyttringsgrupp som inne-
has för försäljning redovisas separerade från andra
tillgångar i balansräkningen. Skulderna hänförliga
till en avyttringsgrupp som innehas för försäljning
presenteras separerade från andra skulder i
balansräkningen .
En avvecklad verksamhet är en del av ett företag
som antingen har avyttrats eller är klassificerad
som att den innehas för försäljning och som utgör
en självständig väsentlig rörelsegren eller en verk-
samhet som bedrivs inom ett geografiskt område,
ingår i en enda samordnad plan för att avyttra en
självständig väsentlig rörelsegren eller en verksam-
het som bedrivs inom ett geografiskt område eller
är ett dotterföretag som förrvats uteslutande i
syfte att vidaresäljas. Resultatet från avvecklade
verksamheter redovisas separat i resultaträk-
ningen.
Investeringar och andra finansiella
tillgångar
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i
följande kategorier:
finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde
via resultaträkningen, och finansiella tillgångar som
redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen av investeringar i skuldinstru-
ment beror på koncernens affärsmodell för hante-
ring av finansiella tillgångar och de avtalsenliga
villkoren för tillgångarnas kassaflöden.
För investeringar i egetkapitalinstrument som inte
innehas för handel, beror redovisningen på om
koncernen, vid instrumentets anskaffningstidpunkt,
har gjort ett oåterkalleligt val att redovisa egetkapi-
talinstrumentet till verkligt värde via övrigt tota-
lresultat .
Årsredovisning 2023
60
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Koncernen omklassificerar skuldinstrument endast i
de fall då koncernens affärsmodell för instrumenten
ändras.
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redo-
visas på affärsdagen, det datum då koncernen för-
binder sig att köpa eller sälja tillngen. Finansiella
tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten
att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut
eller har överrts och koncernen har överfört i stort
sett alla risker och förmåner som är förknippade
med äganderätten.
Värdering
Finansiella tillgångar värderas initialt till verkligt
värde plus, i de fall tillgången inte redovisas till verk-
ligt värde via resultaträkningen, transaktionskost-
nader direkt hänförliga till köpet. Transaktionskost-
nader hänförliga till finansiella tillgångar som redo-
visas till verkligt värde via resultaträkningen kost-
nadsförs direkt i resultaträkningen .
Investeringar i skuldinstrument
Efterföljande värdering av investeringar i skuldin-
strument beror på koncernens affärsmodell för
hantering av tillgången och vilket slag av kassaflö-
den tillgången ger upphov till. Koncernen klassifice-
rar sina investeringar i skuldinstrument till upplupet
anskaffningsvärde. Tillgångar som innehas med
syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där
dessa kassaflöden enbart består av kapitalbelopp
och ränta, redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Ränteintäkter från sådana finansiella till-
gångar redovisas som finansiella intäkter genom
tillämpning av effektivräntemetoden . Vinster och
förluster som uppstår vid bortbokning från balans-
räkningen redovisas direkt i resultatet inom övriga
vinster och förluster tillsammans med valutakurs
resultatet. Nedskrivningsförluster redovisas på en
separat rad i resultaträkningen .
Investeringar i egetkapitalinstrument
Koncernen värderar alla egetkapitalinstrument till
verkligt värde .
Förändringar i det verkliga värdet av finansiella
tillgångar som redovisas till verkligt värde via resul-
taträkningen redovisas under finansiella intäkter
eller kostnader i resultaträkningen .
Nedskrivningar
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för
beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden
innebär att förväntade förluster under fordrans
hela löptid används som utgångspunkt för kund-
fordringar och avtalstillgångar.
För att beräkna förntade kreditrluster har
kundfordringar och avtalstillgångar grupperas
baserat på kreditriskkaraktäristika och antal dagars
dröjsmål. Avtalstillgångarna är hänförliga till ännu
ej fakturerat arbete och har i allt väsentligt samma
riskkaraktäristika som redan fakturerat arbete för
samma typ av kontrakt. Koncernen anser därr att
förlustnivåerna för kundfordringar är en rimlig upp-
skattning av förlustnivåerna för avtalstillgångar.
Historiska förluster justeras sedan för att ta
hänsyn till nuvarande och framåtblickande
information om makroekonomiska faktorer som kan
påverka kundernas möjligheter att betala fordran.
Den historiska förlustnivån justeras därför base-
rat på förväntade förändringar i dessa faktore r .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redo-
visade värde eller redovisas som en separat till-
gång, beroende på vilket som är lämpligt, endast
då det är sannolikt att de framtida ekonomiska för-
delar som är förknippade med tillgången kommer
att komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Redovisat värde för den ersatta delen tas bort från
balansräkningen. Alla andra former av reparatio-
ner och underhåll redovisas som kostnader i resul-
taträkningen under den period de uppkommer .
Avskrivningar görs linjärt för att fördela anskaff-
ningsvärde eller omvärderat belopp, minskat med
det beräknade restvärdet, över den beräknade
nyttjandeperioden. För förbättringsutgifter på
annans fastighet eller vissa materiella anläggnings-
tillgångar som innehas enligt finansiella leasing-
avtal, görs avskrivningar över den kortaste av nytt-
jandeperioden eller leasingperioden. Nyttjande-
perioderna är som följer:
Byggnader 25-40 år
Maskiner, fordon och
andra tekniska anläggningar 10-15 år
Inventarier, verktyg och
installationer 3-10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder
prövas vid varje rapportperiods slut och justeras
vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner
till dess återvinningsvärde om tillgångens redovi-
sade värde överstiger dess bedömda återvinnings-
värde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs
genom en jämförelse mellan försäljningsintäkten
och tillgångens redovisade värde och redovisas
netto i resultaträkningen .
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill beräknas enligt principerna för rörelseför-
värv. Goodwill som uppstår vid rörelseförvärv ingår
i immateriella tillgångar. Goodwill skrivs inte av,
utan nedskrivningstestas årligen eller oftare om
händelser eller ändringar i förhållanden indikerar
en möjlig värdeminskning . Goodwill redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
nedskrivningar. Vid förljning av en enhet ingår
det redovisade värdet på goodwill i den uppkomna
vinsten/förlusten.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas
goodwill som förvärvats i ett rörelseförvärv till
kassagenererande enheter eller grupper av kassa-
genererande enheter som förväntas bli gynnade av
synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar
den lägsta nivå i koncernen på vilken goodwillen i
fråga övervakas i den interna styrningen, vilket för
Vestum är rörelsesegmentsnivån (not 14) .
Varumärken och kundkontrakt
Varumärken och kundkontrakt som förvärvats
genom ett rörelseförrv redovisas till verkligt
värde på förvärvsdagen.
Kundkontrakten har en bestämbar nyttjandepe-
riod och redovisas till anskaffningsvärde minskat
med ackumulerade av- och nedskrivningar. Varu-
märken har en ombestämdbar nyttjandeperiod och
skrivs inte av utan nedskrivningstestas årligen.
Egenutvecklad programvara
Kostnader för underhåll av programvara kostnads-
förs när de uppstår . Utvecklingskostnader som är
direkt hänförliga till utveckling och testning av iden-
tifierbara och unika programvaruprodukter som
kontrolleras av koncernen, redovisas som immateri-
ella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa program-
varan så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa program-
varan och att använda eller sälja den,
det finns förutttningar att använda eller sälja
programvaran,
det kan visas hur programvaran genererar
troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra
r esurser för att fullfölja utvecklingen och för
att använda eller sälja programvaran finns
tillgängliga, och
de utgifter som är hänförliga till programvaran
under dess utveckling kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en
del av programvaran, innefattar utgifter för
anställda och en skälig andel av indirekta kostnader.
Balanserade utvecklingskostnader redovisas
som immateriella tillgångar och skrivs av från den
tidpunkt då tillgången är färdig att användas.
Avskrivningsmetoder och nyttjandeperioder
Koncernen skriver av immateriella tillgångar med
bestämbar nyttjandeperiod linjärt över
följande tider:
IT utveckling och programvaror 5-10 år
Kundkontrakt 5–10 å r
Leverantörsskulder och övriga skulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för
varor eller tnster som har förvärvats i den löpande
verksamheten från leverantörer.
Leverantörsskulder och övriga skulder klassifice-
ras som kortfristiga skulder om de förfaller inom ett
år eller tidigare (eller under normal verksamhets-
cykel om denna är längre). Om inte, tas de upp som
långfristiga skulder. Skulderna redovisas inlednings-
vis till verkligt värde och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden .
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde,
netto efter transaktionskostnader. Upp låning redo-
visas därefter till upplupet anskaffningsvärde och
eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter
transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet
redovisas i resultaträkningen fördelat över lånepe-
rioden, med tillämpning av effektivräntemetoden .
Uppning tas bort från balansräkningen när för-
pliktelserna har reglerats, annullerats eller på annat
sätt upphört. Skillnaden mellan det redovisade vär-
det för en finansiell skuld (eller del av en finansiell
skuld) som utsckts eller överrts till en annan part
och den ersättning som erlagts, inklusive överförda
Årsredovisning 2023
61
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
tillgångar som inte är kontanter eller påtagna skul-
der, redovisas i resultatet .
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder
om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta
upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader
efter rapportperiodens slut.
Avsättningar
Avsättningar för garantier redovisas när koncernen
har en legal eller informell förpliktelse till följd av tidi-
gare händelser, det är sannolikt att ett utfde av
resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet
och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Inga avsättningar görs för framtida rörelseförluster.
Om det finns ett antal liknande åtaganden,
bems sannolikheten för att det kommer att k-
vas ett utflöde av resurser vid regleringen samman-
taget för hela denna grupp av åtaganden. En
avsättning redovisas även om sannolikheten för ett
utfde avseende en speciell post i denna grupp av
åtaganden är ringa.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det
belopp som förväntas krävas för att reglera förplik-
telsen. Härvid används en diskonteringsränta före
skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedöm-
ning av det tidsberoende värdet av pengar och de
risker som är förknippade med avsättningen. Den
ökning av avsättningen som beror på att tid för-
flyter redovisas som ränte kostnad.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda
Skulder för löner och ersättningar, inklusive
icke-monetära förmåner och betald frånvaro, som
förväntas bli reglerade inom 12 månader efter
räkenskapsårets slut, redovisas som kortfristiga
skulder till det odiskonterade belopp som förväntas
bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovi-
sas i takt med att tjänsterna utförs av de anställda.
Skulden redovisas som förpliktelse avseende ersätt-
ningar till anställda i balansräkningen.
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernföretagen har endast avgiftsbestämda
pensionsplaner.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar
koncernen avgifter till offentligt eller privat adminis-
trerade pensionsförsäkringar på obligatorisk,
avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga
ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl
är betalda. Avgifterna redovisas som personalkost-
nader när de förfaller till betalning. Förutbetalda
avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning
som kontant återbetalning eller minskning av fram-
tida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds
anställning sagts upp av koncernen före normal
pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar fri-
villig avgång i utbyte mot sådana ersättningar. Kon-
cernen redovisar ersättningar vid uppsägning vid
den tidigaste av följande tidpunkter: (a) när koncer-
nen inte längre har möjlighet att återkalla erbju-
dandet om erttning; och (b) när företaget redovi-
sar utgifter för en omstrukturering som är inom till-
lämpningsområdet för IAS 37 och som innebär
utbetalning av avgångsvederlag. I det fall företaget
har lämnat ett erbjudande för att uppmuntra till fri-
villig avgång, beräknas ersättningar vid uppsäg-
ning baserat på det antal anställda som beräknas
acceptera erbjudandet. Förmåner som förfaller
mer än 12 månader efter rapportperiodens slut dis-
konteras till nuvärde.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital.
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till
emission av nya aktier eller optioner redovisas,
netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
Utdelningar
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas
som skuld i koncernens finansiella rapporter i den
period då utdelningen godkänns av moderföreta-
gets aktieägare.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom
att dividera:
resultat hänförligt till den kvarvarande verksam-
heten för moderföretagets aktieägare
med ett vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under perioden, exklusive återköpta
aktier som innehas som egna aktier av moder-
företaget (not 23).
Resultat per aktie efter utspädning
För bekning av resultat per aktie efter utsdning
justeras beloppen som använts för beräkning av
resultat per aktie före utspädning genom att
beakta:
det vägda genomsnittet av de ytterligare stam-
aktier som skulle ha varit utestående vid en
konvertering av samtliga potentiella stamaktier.
Not 3   Finansiell riskhantering
Finansiell riskhantering
Finansiering och finansiella risker hanteras i enlighet
med av Vestums styrelse fastställda riktlinjer. Koncer-
nens finansfunktion ansvarar för att finansiering,
likviditet och finansiella risker är koncentrerade till
moderbolaget. De huvudsakliga finansiella riskerna
som Vestum påverkas av är marknadsrisk (ränterisk
och valutarisk), kredit risk och likviditetsrisk.
Marknadsrisk
Koncernen exponeras för marknadsrisk genom
valutarisk och ränterisk till följd av både den
löpande verksamheten och investeringsverksam-
heten. Marknadsrisken är främst hänförlig till
utvecklingen av räntenivåer för kort- och långfristig
upplåning samt av aktuella diskonteringsräntor.
i) Valutarisk
Med valutarisk avses risken för att ofördelaktiga
valutakursförändringar ska påverka koncernens
resultat och eget kapital mätt i SEK:
Transaktionsexponering uppstår som ett resultat
av att koncernen har in- och utbetalningar i
andra valutor än dess funktionella valuta
Omräkningsexponering uppstår som ett resultat
av koncernens valutaexponering från nettotill-
gångar i koncernens utlandsverksamheter
Vestum har en begränsad transaktionsexponering
då de flesta bolagen har inköp och försäljning i sin
funktionella valuta. En förändring av värdet på den
svenska kronan gentemot andra valutor medför
därmed inte någon materiell effekt på koncernens
resultat efter skatt. Försäljning sker i SEK, NOK, GBP
och DKK. Det förekommer viss exponering mot
importerade varor. Det har inte ingåtts några
derivatinstrument för att hantera valutarisken .
Omräkningsexponering föreligger för de delar
av koncernens eget kapital som består av nettotill-
gångar i utländska dotterbolag vid omräkning till
SEK. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverk-
samheter vars nettotillgångar exponeras för valuta-
kursförändringar. Valutaexponering som uppstår
från nettotillgångar i koncernens utlandsverksam-
heter hanteras till viss del genom upplåning i de
berörda utländska valutorna.
(ii) Ränterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom lång- och
kortfristig upplåning. Upplåning som görs med rör-
lig ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende
kassaflöde. Under 2023 var koncernens upplåning
till rörlig ränta i svenska och norska kronor.
Koncernens genomsnittsränta uppgick till 7,4%
under räkenskapsåret 2023. Koncernens upplåning
uppgick per balansdagen till 1 924 MSEK, se not 17.
En förändring av ränteläget med +/- 0,5 procenten-
heter skulle innebära en påverkan på årets resultat
med +/- 10 MSEK.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att Vestums motparter inte full-
gör sina avtalsenliga åtaganden. Koncernen expo-
neras för denna risk dels i olika finansiella instru-
ment, så som kundfordringar eller förskottsbetal-
ningar, dels i sin placering av överskottslikviditet.
Koncernens maximala exponering för kreditrisk är
begränsad till det redovisade värdet för finansiella
tillgångar den 31 december, se not 17 för samman-
ställning av finansiella tillgångar.
Vestum tillämpar den förenklade metoden i IFRS
9 för redovisningen av de förväntade kreditförlus-
terna över återstående löptid för samtliga kund-
fordringar.
Koncernen övervakar löpande inställda betal-
ningar från kunder och andra motparter, identifie-
rade enskilt eller gruppvis av koncernen och införli-
var denna information i dess kreditriskkontroller.
Om externa kreditbetyg och/eller -rapporter
avseende kunder och andra motparter finns till-
gängliga till en rimlig kostnad inhämtas och
används dessa. Koncernens policy är att endast
göra affärer med kreditvärdiga motparter.
Samtliga finansiella tillgångar som inte har skrivits
ned eller förfallit till betalning den 31 december har
bedömts ha hög kreditkvalitet. Med tanke på den
korta tidsperiod som kundfordringarna exponeras
för kreditrisk har effekterna av dessa faktorer under
rapporteringsperioden inte ansetts betydande.
När det gäller kundfordringar och avtalstillgångar
exponeras koncernen inte för några betydande kre-
ditrisker i fråga om någon enskild motpart eller grupp
av motparter med likartade egenskaper. Kundford-
ringar består av ett stort antal kunder i olika bran-
scher och geografiska områden. Baserat på historisk
information om kunders inställda betalningar anses
de kundfordringar som inte har förfallit till betalning
eller skrivits ned ha en god kreditkvalitet. Den 31
december hade koncernen vissa kundfordringar som
inte var reglerade vid den avtalade förfallodagen
vilka inte anses vara osäkra.
Kreditrisken för likvida medel anses vara försum-
bar, då motparterna är namnkunniga banker med
höga kreditbetyg .
Årsredovisning 2023
62
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Likviditetsrisk
Koncernen säkerställer att tillräckligt med kassame-
del finns för att möta behoven i den löpande verk-
samheten. Likviditetsbehoven hanteras genom att
övervaka planerade lånebetalningar för lång-
fristiga finansiella skulder samt prognostiserade in-
och utbetalningar i den dagliga verksamheten.
Ledningen följer rullande prognoser för koncer-
nens likviditetsreserv (inklusive outnyttjade kreditfaci-
liteter) och likvida medel baserade på förväntade
kassaflöden. Långsiktiga likviditetsbehov för det inne-
varande året och de två därefter följande åren iden-
tifieras löpande. Koncernen följer även upp balans-
räkningsbaserade likviditetsmått mot interna och
externa krav för att fastställa säkerhetsmarginal eller
eventuella underskott, samt säkerställer tillgången till
extern finansiering. Tillgängliga lånefaciliteter väntas
vara tillräckliga under denna period. Finansieringen
av långfristiga likviditetsbehov säkras av ett lämpligt
belopp av beviljade kreditfaciliteter.
Koncernen har per 31 december en total kredit-
facilitet om 1 140 MSEK, varav Vestum vid periodens
utgång utnyttjat 440 MSEK. Tillgänglig likviditet vid
periodens utgång uppgick till 1 045 MSEK.
Koncernen har även emitterat två obligationslån.
Det första obligationslånet emitterades under 2021
och har en utestående volym om 900 miljoner SEK
under ett ramverk om 3 000 miljoner SEK med för-
fall oktober 2024 och löper med en ränta om STI-
BOR plus 415 baspunkter. Det andra obligationslå-
net emitterades under 2023 och uppgår till 600
miljoner SEK under ett ramverk om 1 000 miljoner
SEK med förfall i april 2026 och löper med en ränta
om STIBOR plus 637,5 baspunkter. I mars 2024 fick
Vestum godkännande från sina obligationsinne-
havare att ändra villkoren för Vestums utestående
obligationer 2023/2026. Villkorsändringen ger
Vestum större utrymme att ta upp kreditfaciliteter
genom att nuvarande beloppsbegränsning i villko-
ren höjs från 1 400 MSEK till 1 800 MSEK.
I april 2024 ingick Vestum avtal med Danske
Bank, SEB, Svensk Exportkredit (SEK) och Swedbank
om en uppdatering av koncernens kreditfacilitet
inklusive en utökning om 600 MSEK, vilket inner
att Vestum kan refinansiera utestående obligatio-
ner 2021/2024 om 900 MSEK med bankfinansiering
och likvida medel.
Nedanstående tabell analyserar koncernens
finansiella skulder, uppdelade efter den tid som på
balansdagen återstår fram till den avtalsenliga för-
fallodagen. De belopp som anges i tabellen är avtal-
senliga, odiskonterade kassaflöden .
Avtalsenliga löptider för finansiella skulder
Löptider
Summa
Redovisat
avtalsenliga värde
Per 31 december 2023
< 6 mån
6-12 mån
1-2 år
2-5 år
5år >
kassaflöden
fordringar/skulder
Leverantörsskulder
430 430 469
-
-
-
-
430 430 469
430 430 469
Skulder till kreditinstitut
72 733 433
385 579 479
-
-
-
458 312 912
440 000 000
Obligationslån
69 419 100
969 372 250
63 980 333
631 728 667
-
1 734 500 350
1 484 022 262
Villkorad köpeskilling
145 988 399
-
47 500 000
14 000 000
-
207 488 399
207 488 399
Leasingskulder
79 565 854
71 295 530
110 775 104
188 408 123
196 717 641
646 762 252
526 299 033
Summa finansiella skulder
798 137 255
1 426 247 260
222 255 437
834 136 790
196 717 641
3 477 494 382
3 088 240 162
 Not 4   Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas
pande och baseras på historisk erfarenhet och
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhål-
landen.
Betydande bedömningar av
koncernledningen
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om
framtiden. De uppskattningar för redovisningsän-
damål som blir följden av dessa kommer, defini-
tionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resul-
tatet. De uppskattningar och antaganden som inne-
r en betydande risk för väsentliga justeringar i
redovisade värden för tillgångar och skulder under
nästkommande räkenskapsår behandlas i huvud-
drag nedan .
Nedskrivningar av icke-finansiella
tillgångar och goodwill
För att bedöma nedskrivningsbehovet beräknar
koncernledningen återvinningsvärdet för varje till-
gång eller kassagenererande enhet baserat på för-
väntade framtida kassaflöden och med användning
av en lämplig ränta för att kunna diskontera kassa-
flödet. Osäkerheter ligger i antaganden om fram-
tida rörelseresultat och fastställandet av en lämplig
diskonteringsränta .
Goodwill uppgår vid bokslutet 2023-12-31 till
3 498 (3 825) MSEK. För mer information om ned-
skrivningstesten, se not 14 .
Rörelseförvärv och värdering till verkligt värde
Vid beräkning av verkliga värden använder kon-
cernledningen värderingstekniker för de specifika
tillgångarna och skulderna som förrvas vid ett
rörelseförrv. Framför allt är verkligt värde på vill-
korade köpeskillingar beroende av utfallet av flera
variabler inklusive det för värvade bolagets fram-
tida lönsamhet. Koncernledningen använder värde-
ringstekniker vid beräkning av det verkliga värdet
på finansiella instrument (i de fall det inte finns pri-
ser på aktiva marknader) och för icke-finansiella till-
gångar. Detta innebär att göra uppskattningar och
antaganden som överensstämmer med hur mark-
nadsaktörer skulle prissätta instrumentet.
Koncernledningen baserar så långt som möjligt
sina antaganden på observerbara data men dessa
finns inte alltid tillgängliga. I dessa fall använder
koncernledningen den bästa information som finns
tillgänglig. Ett uppskattat verkligt värde kan komma
att skilja sig från det faktiska pris som skulle kunna
upps i en transaktion på affärsmässiga villkor på
balansdagen.
Villkorade köpeskillingar ingår i posten övriga
skulder i balansräkningen, och var vid 2023-12-31
värderade till 207 (399) MSEK. För mer information
kring dessa villkorade köpeskillingar samt förvärv,
se not 16.
Intäkter från projekt
Redovisade intäktsbelopp och tillhörande avtalstill-
gångar på beställare återspeglar koncernledning-
ens bästa uppskattning av utfallet och färdigställ-
andegraden för varje avtal. När det gäller mer
komplexa kontrakt finns betydande osäkerhet vid
bedömning av kostnaderna för färdigställande och
lönsamhet. Koncernen redovisar intäkter i projekten
över tid i takt med färdigställandegraden vilken
mäts genom nedlagda utgifter i förhållande till
totala förväntade utgifter vid varje given tidpunkt.
Koncernen har en väl utarbetad process för att följa
upp färdigställandegraden och de förväntade
totala kostnaderna per projekt. I denna process
hanteras uppföljning och bedömning av den för-
lustrisk som kan uppkomma i projekten.
Vid bokslutet 2023-12-31 var fordringar för entre-
prenadkontrakt upptagna i balansräkningen till
134 (243) MSEK och upptagna skulder till 81 (119)
MSEK. För mer information kring entreprenad-
kontrakt, se not 5.
Årsredovisning 2023
63
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 5   Intäkternas fördelning
Intäkterna fördelade per intäktskategori
2023
Water
Services
Infra
Summa
Löpande uppdrag
12
623
337
971
Produktförsäljning
489
432
385
1 306
Projekt
38
735
2 022
2 795
Serviceavtal
2
90
261
353
Uthyrning
196
0
139
335
Summa nettoomsättning
737
1 880
3 144
5 762
2022
Water
Services
Infra
Summa
Löpande uppdrag
12
605
393
1 010
Produktförsäljning
447
474
233
1 155
Projekt
3
693
1 678
2 374
Serviceavtal
4
90
290
383
Uthyrning
151
0
90
242
Summa nettoomsättning
617
1 962
2 684
5 162
Intäktskategori
Beskrivning
Löpande uppdrag
Intäkter från löpande uppdrag med en total uppdragsintäkt på <1
MSEK. Finns inom samtliga segment. Intäkterna redovisas över tid.
Produktförsäljning
Försäljning av produkter. Finns inom samtliga segment och avser
exempelvis produkter till kommersiella fastigheter och till
vatteninfrastrukturen. Intäkterna redovisas vid given tidpunkt.
Projekt
Intäkter från projekt med en total projektintäkt på >1 MSEK. Finns inom
samtliga segment. Intäkterna redovisas över tid.
Serviceavtal
Avtal från löpande serviceavtal samt ramavtal. Finns inom samtliga
segment. Intäkterna redovisas över tid.
Uthyrning
Intäkter från uthyrningsaktiviteter. Finns inom segmenten Water och
Infrastructure och avser exempelvis vattenpumpar, containrar och
väderskydd. Intäkterna redovisas över tid.
Intäkter per kundtyp
2023
Water
Services
Infra
Summa
Privat sektor
618
1 754
1 931
4 303
Offentlig sektor
105
78
1 172
1 354
Konsument
14
49
40
103
Summa intäkter
737
1 880
3 144
5 762
2022
Water
Services
Infra
Summa
Privat sektor
606
1 609
1 753
3 968
Offentlig sektor
2
129
887
1 018
Konsument
9
125
85
178
Summa intäkter
617
1 862
2 684
5 162
Intäkter per kundtyp avser den kund som faktureras. Vestum är huvudsakligen underentreprenör i
leverantörskedjan där slutkunden ofta är en offentlig beställare.
Det finns ingen kund som står för mer än tio procent av omsättningen.
Intäkter per geografisk marknad
2023
Water
Services
Infra
Summa
Sverige
36
1 842
3 029
4 907
Övriga länder
701
38
115
855
Summa intäkter
737
1 880
3 144
5 762
2022
Water
Services
Infra
Summa
Sverige
33
1 823
2 574
4 431
Övriga länder
584
39
110
732
Summa intäkter
617
1 862
2 684
5 162
Avtalstillgångar och avtalsskulder
2023-12-31
2022-12-31
Avtalstillgångar - fordringar på beställare
134
243
Avtalsskulder - skulder till beställare
-81
-119
Totala kontraktstillgångar
53
124
Merparten av avtalsskulderna 2023 kommer att
återras som intäkter under 2024.
Avtalstillgångar hänför sig i första hand till kon-
cernens rätt till erttning för utfört men ej fakture-
rat arbete vid balansdagen avseende projekt- och
serviceavtal. Avtalstillgångarna överförs till kund-
fordringar när rätt att fakturera föreligger.
Avtalsskulder avser främst de förskott som erhål-
lits från kunder för kommande projekt- och service-
uppdrag, för vilka intäkter redovisas över tid.
Årsredovisning 2023
64
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 6   Segmentrapportering
Vestum delar in verksamheten i tre segment: Infra-
structure, Services och Water. Dessa tre segment
har Vestum identifierat som kompletterande, både
över en konjunkturcykel och säsongsmässigt.
Tabellerna nedan inkluderar endast finansiellt
utfall för de perioder respektive portföljbolag varit
del av Vestum-koncernen. Segmenten är omräk-
nade för att beskriva den kvarvarande verksam-
heten i enlighet med IFRS 5.
Kostnader för gemensamma koncernfunktioner
består av koncernledning, IT, legal, M&A, samt
koncernfinansfunktioner. Kostnader för operativa
koncernfunktioner, som divisionschefer och Busi-
ness control, har belastat respektive segment.
Samtliga segment har intäktsflöden som redo-
visas som intäkt vid given tidpunkt samt över tid.
2023
2022
Omsättning per segment
Water
737
617
Services
1 880
1 862
Infrastructure
3 144
2 684
Summa nettoomsättning
5 762
5 162
EBITA per segment
Water
142
124
Services
187
202
Infrastructure
349
318
Gemensamma koncernfunktioner
-56
-56
Justerad EBITA
622
587
Justeringar
1
4
EBITA
623
591
Avskrivningar hänförliga till förvärvade övervärden
-304
-277
Rörelseresultat (EBIT)
318
314
Summa finansiella poster
-179
-176
Resultat före skatt
140
138
Not 7   Ersättning till revisor
2023
2022
PwC
Revisionsuppdrag
-6
-6
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag
0
0
Skatterådgivning
0
0
Övriga tjänster
0
-1
Totalt
-7
-7
Övriga revisionsföretag
Revisionsuppdrag
-2
-3
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag
0
0
Skatterådgivning
0
0
Övriga tjänster
0
-1
Totalt
-2
-4
Total kostnad för ersättning till revisorer
-9
-10
Årsredovisning 2023
65
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
2023
2022
Medelantal anställda med
geografisk fördelning per Medelantalet Medelantalet
land
anställda
Varav män
anställda
Varav män
Sverige
1 599
1 456
1 445
1 326
Norge
122
116
97
93
Danmark
18
16
18
16
Storbritannien
79
74
75
70
Totalt
1 817
1 662
1 636
1 505
Incitamentsprogram
Vestum har vid årets utgång tre utestående teck-
ningsoptionsprogram motsvarande totalt 9 920 193
aktier som riktar sig till ledande befattningshavare
och nyckelpersonal i Vestum och dotterbolag.
Tecknings optionerna har överlåtits på marknads-
ssiga villkor till ett pris som fastställts utifn ett
beräknat marknadsvärde från ett oberoende
värderingsinstitut.
Vid den extra bolagsstämman i Vestum AB (publ)
den 17 december 2021 beslutades att införa ett inci-
tamentsprogram genom en riktad nyemission av
högst 3 520 193 teckningsoptioner. Samtliga optioner
har överlåtits till anställda.
Vid årsstämman den 23 maj 2022 beslutades om att
införa ett incitamentsprogram genom en riktad
nyemission av högst 3 650 000 teckningsoptioner.
Samtliga optioner har överlåtits till anställda.
Vid den extra bolagsstämman den 1 november
2023 beslutades om att införa ytterligare ett incita-
mentsprogram genom en riktad nyemission av
gst 3 800 000 teckningsoptioner. Av dessa har
2 750 000 optioner övertits till anställda.
Motsva-
Utestående Antal rande antal Lösenpris per Maximal ökning av
program optioner aktier
option (SEK)
Lösenperiod
aktiekapitalet (SEK)
2021/2025
3 520 193
3 520 193
70,9
1 jan 2025 - 31
1 161 664
mar 2025
2022/2025
3 650 000
3 650 000
31,4
1 juni 2025 - 31
1 216 667
augusti 2025
2023/2026
2 750 000
2 750 000
6,46
1 dec 2026- 31
916 667
dec 2026
Not 8   Ersättning till anställda m.m
2023
Löner Varav
Löner och andra ersättningar och andra Varav Sociala pensions-
samt sociala kostnader ersättningar tantiem kostnader kostnader
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
-64
-4
-32
-11
befattningshavare
Övriga anställda
-912
-16
-358
-71
Totalt
-976
-20
-390
-82
1)
2022
Löner Varav
Löner och andra ersättningar och andra Varav Sociala pensions-
samt sociala kostnader ersättningar tantiem kostnader kostnader
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
-70
-5
-36
-13
befattningshavare
Övriga anställda
-803
-19
-296
-58
Totalt
-873
-24
-332
-72
1)
1) Inkluderar löner och ersättning till styrelse, koncernledning samt verkställande direktörer i koncernens dotterföretag
Könsfördelning i koncernen
(inkl. dotterföretag) för
2023
2022
styrelseledamöter och övriga Antal på Antal på
ledande befattningshavare
balansdagen
Varav män
balansdagen
Varav män
Styrelseledamöter
72
67
78
72
Verkställande direktör och
övriga ledande
48
46
55
52
befattningshavare
Totalt
120
113
133
124
Årsredovisning 2023
66
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 9   Leasing
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Maskiner
och
Nyttjanderättstillgångar
Fastigheter
Fordon
utrustning
Övrigt
Totalt
Per 1 januari 2022
368
80
57
20
525
Nyanskaffningar
147
58
10
14
229
Förvärv av rörelse
167
22
7
0
196
Avyttringar & utrangeringar
-6
-7
-3
0
-16
Årets omräkningsdifferenser
5
1
-
0
6
Per 1 januari 2023
680
153
72
34
940
Nyanskaffningar
63
53
20
6
142
Förvärv av rörelse
17
0
-
-
17
Omvärdering
-63
-
-
-
-63
Avyttringar & utrangeringar
-16
-32
-5
-3
-57
Avgår avyttrad verksamhet & verksamhet under
avyttring
-120
-56
-3
-29
-207
Årets omräkningsdifferenser
-2
0
0
0
-2
Per 31 december 2023
559
119
84
8
770
Ackumulerade avskrivningar
Per 1 januari 2022
-19
-10
-7
-2
-38
Årets avskrivningar
-94
-52
-20
-10
-176
Avyttringar och utrangeringar
6
7
3
0
16
Årets omräkningsdifferenser
-1
0
0
0
-1
Per 1 januari 2023
-108
-55
-25
-12
-200
Årets avskrivningar
-91
-40
-23
-1
-155
Avyttringar och utrangeringar
16
32
5
3
57
Avgår avyttrad verksamhet & verksamhet
under avyttring
26
13
1
8
48
Årets omräkningsdifferenser
0
0
0
0
0
Per 31 december 2023
-156
-50
-42
-2
-250
Redovisat värde 2022-12-31
572
98
47
22
740
Redovisat värde 2023-12-31
404
68
42
6
520
Leasingskulder
2023
2022
Kortfristiga
135
194
Långfristiga
392
543
Totalt
526
737
För löptidsanalys avseende leasingavtal, se not 3.
I resultaträkningen redovisas följande belopp
relaterade till leasingavtal
2023
2022
Avskrivning på nyttjanderätter
-155
-125
Räntekostnader på leasingskulder
-21
-19
Kostnader hänförligt till korttidslease eller tillgång av lågt värde
-32
-26
Resultateffekt på avslutade avtal
-
-
Det totala kassaflödet hänförligt till leasingavtal uppr till -146 (-122) MSEK under 2023.
Information om koncernens leasingavtal
Koncernens leasingavtal är främst hänförliga till
hyresavtal för fastigheter så som kontorslokaler
och lagerlokaler samt fordon och maskiner som
används i koncernens operationella verksamhet.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida
ökningar av rörliga leasingbetalningar vilka är
baserade på ett index. Dessa ingår inte i leasings-
kulden förrän indexjusteringen träder i kraft och
då omvärderas leasingskulden och justeras mot
nyttjanderätten.
Leasingavtal för fastigheter innehåller ofta för-
längningsoptioner eller automatiskt förlängning
om uppsägning av avtalet inte görs. Vid faststäl-
lande av leasingperioden tas förlängningsoptioner
i beaktande och de förlängningsoptioner som med
rimlig säkerhet kommer att nyttjas inkluderas i
leasingperioden. För samtliga leasingavtal görs
regelbunden individuell bedömning om den
aktuella leasingperioden.
Leasingbetalningar fördelas mellan amortering
av skulden och ränta. Räntan redovisas i resulta-
träkningen över leasingperioden på ett sätt som
medför en fast räntesats för den redovisade lea-
singskulden. Nyttjanderättstillgångarna värderas
till anskaffningsvärde vilket motsvarar det belopp
leasingskulden ursprungligen värderats till. Nytt-
janderätter skrivs av linjärt över nyttjandeperioden,
vilken är densamma som leasingperioden.
Årsredovisning 2023
67
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 10   Skatter
Tabellen nedan redogör för de väsentliga skillnaderna mellan beräknad skatt i Sverige baserad på 20,6%
effektiv skattesats och redovisad skatt.
2023
2022
Resultat före skatt
140
138
Skatt enligt gällande skattesats 20,6%
-29
-28
Effekt av andra (utländska) skattesatser
-1
-1
Justering förvärvade bolag
0
-
Ej skattepliktiga intäkter
15
10
Ej avdragsgilla kostnader
-12
-10
Underskott där uppskjuten skatt ej beaktats
-
-
Nyttjade ej aktiverade underskott
-9
-15
Övrigt
0
6
Redovisad skatt i resultaträkningen
-36
-40
Skattekostnad uppdelad på delposter:
2023
2022
Aktuell skatt
Årets resultat
-76
-74
Justering av tidigare år
-9
0
Summa aktuel skatt
-85
-74
Uppskjuten skatt
Obeskattade reserver
-13
-31
Temporär skillnad, Kundrelationer
59
60
Temporär skillnad, Anläggningstillgångar
0
1
Temporär skillnad, Förvärvskostnader
0
4
Temporär skillnad, Leasing IFRS 16
4
-1
Övriga temporära skillnader
1
4
Skattemässiga underskottsavdrag
-3
-3
Summa uppskjuten skatt
49
34
Redovisad skatt i resultaträkningen
-36
-40
Uppskjutna skattefordringar/skulder
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten
skattefordran skatteskuld skattefordran skatteskuld
Kundrelationer
-
240
-
316
Varumärke
-
181
-
192
Maskiner
0
3
1
5
Lager
-
-
1
0
Kundfordringar och andra
fordringar
-
-
0
-5
Pensionsförpliktelser
0
-
-
-
Avsättningar
2
11
1
1
Leasing enligt IFRS 16
4
-
-
-
Transaktionskostnader vid förvärv
-
-4
-
-4
Obeskattade reserver
-
82
-
71
Outnyttjade underskottsavdrag
-
0
21
-1
Skattefordringar/-skulder
6
512
24
575
Förändring uppskjutna skattefordringar/skulder
Ingå-
ende Via resultat- Via Via Via omklas- Omräknings- Utgående
2023 balans räkningen förvärv av yttring sificering differens balans
Kundrelationer
316
-56
13
-13
0
-19
240
Varumärke
192
-3
6
-15
-
1
181
Maskiner
4
0
-
0
-2
0
2
Lager
-1
1
-
0
-
-
-
Kundfordringar och
andra fordringar
-5
0
-
-1
5
-
-
Pensionsförpliktelser
-
0
-
0
-
-
0
Avsättningar
0
-2
-
0
11
-
10
Leasing enligt IFRS 16
0
-4
-
-
-
-
-4
Transaktions kost-
nader vid förvärv
-4
0
-
-
-
-
-4
Obeskattade
reserver
71
13
-
-1
-
-1
82
Outnyttjade
underskottsavdrag
-22
3
-
9
10
-
0
Summa
552
-49
18
-20
24
-19
505
Årsredovisning 2023
68
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 11   Finansnetto
2023
2022
Ränteintäkter
12
1
Valutakursvinster
97
38
Övriga finansiella intäkter
45
2
Summa finansiella intäkter
154
42
Räntekostnader
-207
-161
Räntekostnader för leasingskulder
-21
-19
Valutakursförluster
-48
-35
Övriga finansieringskostnader
-56
-4
Summa finansiella kostnader
-333
-218
Summa finansiella poster – netto
-179
-176
Resultat hänförligt till avyttrad verksamhet 2023 2022
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-437
38
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare
-1,17
0,10
Kassaflöde från avyttrad verksamhet
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
23
17
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-16
-45
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-31
-64
Totalt kassaflöde från avyttrad verksamhet
-24
-91
Bolagsportföljens påverkan på balansräkningen vid tidpunkt för avyttring
Immateriella tillgångar
577
Materiella tillgångar
68
Nyttjanderättstillgångar
107
Övriga anläggningstillgångar
4
Kortfristiga rörelsetillgångar
470
Likvida medel
64
Totala tillgångar
1 291
Långfristiga räntebärande skulder
-2
Uppskjutna skatteskulder
-19
Långfristig leaseskuld
-65
Övrig långfristig skuld
-23
Kortfristig leaseskuld
-43
Kortfristiga rörelseskulder
-346
Totala skulder
-497
Nettotillgångar
794
Not 12Avyttrad verksamhet
I juli 2023 genomfördes försäljningen av 20 mindre
verksamheter inom segmentet Water till ett försälj-
ningspris om 340 MSEK. Vid försäljningen redovisas
en realisationsförlust om 10 mkr.
Under det fjärde kvartalet 2023 avyttrades 100%
av aktierna i Kvalitetsmark R AB (Infrastructure),
Hyrex Holding AB inklusive dotterbolag (Infra-
structure), Powerstruc AB (Infrastructure) och Amsler
Hiss AB (Services), till en erllen betalning i kassa
om 93 MSEK. Försäljningen medförde en redovisad
realisationsförlust om 358 MSEK.
Resultat och kassaflöde för de avyttrade verksam-
heterna för 2023 samt jämförelsetal redovisas som
avyttrad verksamhet enligt IFRS 5. Resultat och kas-
saflöden nedan för den avyttade bolagsportföljen
avser perioden fram till avyttringstidpunkten under
2023.
Resultat hänförligt till avyttrad verksamhet
2023
2022
Intäkter
710
1 247
Kostnader
-776
-1 209
Resultat före skatt
-66
38
Periodens skatt
-6
0
Resultat från avyttrad verksamhet
-72
38
Resultat från försäljning av verksamhet
-365
0
Totalt resultat hänförligt till avyttrad verksamhet
-437
38
Årsredovisning 2023
69
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 13   Verksamhet under avyttring
Verksamhet under avyttring avser verksamheten
WeSC och Arctic Infra AB (Infrastructure). Försälj-
ningen av Arctic Infra genomfördes den 5 januari
2024 och försäljningen av WeSC-verksamheten är
avtalad och förväntas ske i mars 2024. Dessa bolag
redovisas i enlighet med IFRS 5 avseende avvecklad
verksamhet . Vidare redovisas tillgångar och skulder
hänförliga till verksamheten som tillgångar som
innehas för försäljning respektive skulder som har
direkt samband med tillgångar som innehas för
försäljning .
Nettoomsättningen för bolagen uppgick under
året till 590 (552) MSEK och resultat före skatt upp-
gick till -41 (6) MSEK .
Resultaträkning hänförlig till verksamhet under avyttring
2023
2022
Intäkter
590
552
Kostnader
-630
-545
Resultat före skatt
-41
6
Skatt
2
1
Resultat från verksamhet under avyttring
-39
7
Kassaflöde hänförligt till verksamhet under avyttring
2023
2022
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten
-12
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten
1
-2
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten
-11
-5
Nettominskning av likvida medel som genererats från
verksamhet under avyttring
37
-19
Balansräkning hänförlig till verksamhet under avyttring
2023-12-31
2022-12-31
Anläggningstillgångar
137
0
Övriga omsättningstillgångar
111
52
Långfristiga skulder
-17
-1
Kortfristiga skulder
-96
-10
Nettotillgångar
135
41
Årsredovisning 2023
70
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 14   Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella Kund-
anläggningstillgångar
Goodwill
Varumärken
Övrigt
relationer
Totalt
Per 1 januari 2022
2 699
775
8
1 392
4 875
Nyanskaffningar
-
0
2
-
1
Förvärv av rörelse
1 100
156
1
433
1 690
Omvärdering
27
6
6
10
49
Avyttringar & utrangeringar
-
-
-
-
-
Årets omräkningsdifferenser
-2
9
0
16
23
Per 1 januari 2023
3 825
946
17
1 851
6 637
Nyanskaffningar
-
-
2
-
2
Förvärv av rörelse
216
28
-
62
305
Omvärdering
-
-
-
-
-
Avyttring av verksamhet &
verksamhet under avyttring
-531
-74
-12
-134
-751
Årets omräkningsdifferenser
-12
-25
-
-55
-92
Per 31 december 2023
3 498
875
7
1 724
6 102
Ackumulerade avskrivningar
Per 1 januari 2022
-
-10
-
-52
-61
Årets avskrivningar
-
-15
-5
-281
-301
Avyttringar och utrangeringar
-
-
0
-
-0
Årets omräkningsdifferenser
-
-0
-
-2
-2
Per 1 januari 2023
-
-25
-5
-334
-364
Årets avskrivningar
-
-16
-3
-284
-302
Avyttring av verksamhet &
verksamhet under avyttring
-
12
5
40
58
Årets omräkningsdifferenser
-
4
-
20
24
Per 31 december 2023
-
-24
-2
-557
-584
Redovisat värde 2022-12-31
3 825
921
12
1 517
6 276
Redovisat värde 2023-12-31
3 498
851
5
1 168
5 522
Prövning av nedskrivningsbehov för
goodwill och varumärken
Koncernens goodwill och immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod, i form av varu-
märken, har uppstått genom förvärv av dotterbo-
lag. För varumärken finns ingen förutsägbar gräns
för den tidsperiod under vilken varumärket väntas
generera nettoinbetalningar för koncernen. Good-
will och varumärken nedskrivningsprövas på seg-
mentsnivå då Vestums rörelsesegment bedöms
utgöra kassagenererande enhet, dvs. minsta iden-
tifierbara grupp av tillgångar som vid en fort-
pande användning ger upphov till inbetalningar
som i allt väsentligt är oberoende av andra till-
gångar eller grupper av tillgångar. Goodwill och
varumärken nedskrivningsprövas årligen eller
oftare om händelser eller ändringar i förllanden
indikerar en möjlig värdeminskning.
Nedskrivningsprövningen består i att bedöma
om segmentets återvinningsvärde är högre än
det redovisade värdet. Återvinningsvärdet har
beräknats på basis av enhetens nyttjandevärde,
vilket utgör nuvärdet av enhetens förväntade fram-
tida kassaflöden, utan hänsyn till eventuell framtida
verksamhetsexpansion och omstrukturering. De
antaganden som använts vid beräkning av nytt-
jandevärdet är desamma för goodwill och varu-
rken.
För att fastställa nyttjandevärdet uppskattar led-
ningen förväntade framtida kassaflöden från varje
segment och fastställer en diskonteringssats för att
kunna beräkna nuvärdet av dessa kassaflöden.
Uppskattade framtida kassaflöden baseras på
antaganden om tillväxttakt, EBITDA-marginal,
rörelsekapitalbehov och investeringsbehov. Diskon-
teringssatser fastställs enskilt för varje segment och
återspeglar aktuella marknadsbedömningar av
pengarnas tidsvärde och tillgångsspecifika risk-
faktorer. Diskonteringsntan är för segmentet
Services 15,6 procent, för segmentet Infra 17,5
procent och för segmentet Water 14,9 procent.
Nedskrivningsprövningen visar att det inte före-
ligger något nedskrivningsbehov.
Känslighetsanalys
En känslighetsanalys visar att kvarstående värde
för goodwill och varumärken för segmenten Servi-
ces och Infrastructure fortsatt skulle försvaras om
diskonteringsräntan skulle höjas med 1 procenten-
het eller den årliga tillväxttakten eller EBITDA-
marginalen skulle sänkas med 1 procentenhet.
Samma förändringar för segmentet Water skulle
generera ett nedskrivningsbehov om ca 110 MSEK
per 2023-12-31. Vestum gör regelbundet nedskriv-
ningsprövning med aktuella parametrar, för att
utvärdera om ett nedskrivningsbehov föreligger.
Goodwill
Varumärken
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Infrastructure
1 602
1 687
265
295
Services
1 039
1 061
214
221
Water
857
1 077
371
406
Totalt
3 498
3 825
851
921
Årsredovisning 2023
71
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 15   Materiella anläggningstillgångar
Materiella
anläggningstillgångar Byggnader
Maskiner, fordon
och andra Inventarier,
tekniska verktyg och
anläggningar
installationer
Totalt
Per 1 januari 2022
16
108
159
283
Nyanskaffningar
9
23
46
78
Förvärv av rörelse
4
22
13
39
Omklassificering
-
10
4
14
Avyttringar & utrangeringar
-
-32
-13
-46
Årets omräkningsdifferenser
-
-8
-10
-18
Per 1 januari 2023
29
123
199
351
Nyanskaffningar
4
34
61
99
Förvärv av rörelse
-
1
-
1
Omklassificering
8
28
-37
0
Avyttringar & utrangeringar
-1
-17
-27
-44
Avgår avyttrad verksamhet &
verksamhet under avyttring
-17
-47
-27
-75
Årets omräkningsdifferenser
0
1
-5
-3
Per 31 december 2023
24
122
182
328
Ackumulerade avskrivningar
Per 1 januari 2022
-1
-1
-10
-12
Årets avskrivningar
-3
-37
-25
-66
Avyttringar och utrangeringar
-1
20
6
26
Omklassificering
-
3
-3
0
Årets omräkningsdifferenser
-
1
4
5
Per 1 januari 2023
-4
-14
-28
-47
Årets avskrivningar
-3
-31
-29
-63
Omklassificering
-
-2
2
0
Avyttringar och utrangeringar
0
8
1
9
Avgår avyttrad verksamhet &
verksamhet under avyttring
1
7
-4
4
Årets omräkningsdifferenser
0
-1
5
4
Per 31 december 2023
-6
-33
-54
-92
Redovisat värde 2022-12-31
25
108
171
304
Redovisat värde 2023-12-31
18
90
128
236
Årsredovisning 2023
72
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 16 Rörelseförvärv
Vestum genomförde och tillträdde under 2023 nedan förvärv. För förrv efter balansdagen se not 30 Hän-
delser efter balansdagen.
Andel av Årlig Antal
Förvärvad enhet
Segment
Land
Tillträde
eget kapital omsättning anställda
MDT Markvaruhuset AB
Infrastructure
Sverige
januari 2023
100%
143
19
143
19
Förvärvet genomfört under 2023 har följande effekter på koncernens tillgångar och skulder. Effekterna är i
samtliga fall prelimira. Eventuella justeringar i samband med slutgiltig förvärvsanalys bems inte få
väsentlig påverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning.
Effekt av förvärv
Totalt
Immateriella tillgångar
89
Övriga anläggningstillgångar
1
Övriga omsättningstillgångar
45
Likvida medel
9
Långfristiga skulder
-0
Uppskjutna skatter
-18
Kortfristiga skulder
-7
Nettotillgångar
119
Goodwill
216
Köpeskilling
335
Köpeskilling
335
Villkorad köpeskilling
-75
Egetkapitalandelar
-125
Likvida medel i förvärvade bolag
-9
Påverkan på likvida medel
126
Utbetald villkorad köpeskilling
223
Påverkan på likvida medel
348
Påverkan på resultaträkningen 2023
Nettoomsättning
137
EBITA
24
EBIT
12
Periodens resultat
10
Effekt av förvärv, forts.
Totalt
Påverkan på resultaträkningen om förvärven varit en del av koncernen
den 1 januari 2023
Nettoomsättning
146
EBITA
26
Rörelseresultat (EBIT )
12
Periodens resultat
11
Egetkapitalandelar beräknas genom en snittbör-
skurs på 10 dagar. Förrvsrelaterade kostnader
om 2 (11) MSEK ingår i posten övriga rörelsekostna-
der i koncernens resultaträkning. Den Goodwill om
216 MSEK som uppstått genom förvärven är hänför-
lig till synergieffekter, anställda och framtida ekono-
miska fördelar som inte är enskilt identifierade och
separat redovisade. Enligt överenskommelser om
villkorade tilläggsköpeskillingar ska koncernen
betala kontant ersättning kombinerat med emission
av aktier kopplad till framtida resultat. Maximalt ej
diskonterat belopp som kan komma att utbetalas till
de tidigare ägarna är 247 MSEK. Det verkliga värdet
på den villkorade köpeskillingen är i nivå 3 i verkligt
värdehierarkin. Villkorade köpeskillingar redovisas i
posten övriga kortfristiga skulder, respektive övriga
långfristiga skulder i balansräkningen och uppgår
per 2023-12-31 till 207 (399) MSEK . Nedan följer en
tabell som visar förändringen i redovisade villkor-
ade köpeskillingar:
2023
2022
Per 1 januari
399
465
Tillkommit genom förvärv under året
75
104
Reglerad tilläggsköpeskilling
-223
-143
Omvärdering via rörelseresultatet
-11
-28
Kursdifferens
0
2
Avgår: Avyttrad verksamhet och verksamhet under avyttring
-33
-4
Per 31 december
207
399
Årsredovisning 2023
73
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 17 Finansiella tillgångar och skulder
Bland redovisningsprinciperna finns en beskrivning
av de kategorier av finansiella tillgångar och skul-
der som finns i koncernen, samt tillhörande
redovisningsprinciper. De redovisade värdena för
finansiella tillgångar och skulder är följande:
Finansiella tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffnings- Verkligt värde
2023-12-31 värde
via resultatet
Totalt
Långfristiga värdepappersinnehav
-
3
3
Kundfordringar
867
-
867
Kortfristiga fordringar (del av)
10
-
10
Likvida medel
345
-
345
Summa
1 222
3
1 225
Finansiella skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffnings- Verkligt värde
2023-12-31 värde
via resultatet
Totalt
Långfristig upplåning
590
-
590
Kortfristig upplåning
1 334
-
1 334
Leverantörsskulder
430
-
430
Kortfristiga skulder (del av)
15
-
15
Villkorad köpeskilling
-
207
207
Summa
2 370
207
2 577
Finansiella tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffnings- Verkligt värde
2022-12-31 värde
via resultatet
Totalt
Långfristiga värdepappersinnehav
-
8
8
Kundfordringar
1 063
-
1 063
Kortfristiga fordringar (del av)
20
-
20
Likvida medel
608
-
608
Summa
1 691
8
1 698
Finansiella skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffnings- Verkligt värde
2022-12-31 värde
via resultatet
Totalt
Långfristig upplåning
2 638
-
2 638
Kortfristig upplåning
3
-
3
Leverantörsskulder
528
-
528
Kortfristiga skulder (del av)
17
-
17
Villkorad köpeskilling
-
399
399
Summa
3 186
399
3 586
Verkligt värde
Verkligt värde på finansiella instrument bestäms
utifrån en verkligt värde-hierarki. De olika nivåerna
definieras enligt nedan:
Nivå 1 Verkligt värde bestämt enligt priser på en
aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 2 Verkligt värde bestämt utifrån antingen direkt
eller indirekt observerbar marknadsdata som
inte inkluderas i nivå 1.
Nivå 3 Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte
är observerbara på marknaden.
Villkorad köpeskilling som värderas till verkligt värde
i balansräkningen klassificeras i nivå 3 enligt verkligt
värde-hierarkin. Skulden värderas utifrån det san-
nolika utfallet av villkorade köpeskillingar, som
baseras på koncernens prognoser av framtida
utveckling av resultatet i respektive enhet. Verkligt
värde-värderingen av villkorade köpeskillingar har
verkat resultatet positivt om 11 (28) MSEK.
Långfristiga värdepappersinnehav som värderas
till verkligt värde i balansräkningen klassificeras i
nivå 1 enligt verkligt värde-hierarkin. Verkligt vär-
de-värderingen av långfristiga värdepappersinne-
hav har påverkat resultatet om 0 (0) MSEK.
För tillgångar och skulder som är värderade till
upplupet anskaffningsvärde anses det redovisade
värdet vara en god approximation av det verkliga
värdet.
Not 18 Kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar, brutto
897
1 102
Reserv för kreditförluster
-30
-39
Summa kundfordringar netto
867
1 063
Åldersanalysen av samtliga kundfordringar framgår nedan:
2023-12-31
2022-12-31
Ej förfallna
675
841
Förfallna, 1-30 dagar
150
135
Förfallna, 31-60 dagar
24
32
Förfallna, 61-90 dagar
13
51
Förfallna mer än 90 dagar
34
43
Förväntade kreditförluster
-30
-39
Kundfordringar netto
867
1 063
Årsredovisning 2023
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
74
Reserv för osäkra fordringar
2023
2022
Ingående balans
39
9
Förvärvade osäkra fordringar
-
4
Fordringar som helt eller delvis betalats under perioden
-3
-0
Fordringar som skrivits av under perioden
-2
-3
Avgår avyttrade bolag
-28
-
Reservering för osäkra fordringar
24
29
Utgående balans
30
39
För information kring kreditrisk kopplat till kundfordringar, se not 3.
Not 19 Varulager
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror och material
97
126
Färdiga varor och handelsvaror
227
313
Avsättning för inkurans
-6
-9
Summa
318
429
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten Material och köpta tnster och uppgick 2023 till
2 060 (1 864) MSEK inklusive förändringen i inkuransavsättningen om 3 (-5) MSEK .
Not 20 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Förutbetalda hyror
13
14
Förutbetald försäkring
8
8
Upparbetade, ej fakturerade intäkter (projekt på
löpande räkning)
62
56
Bonus från leverantörer
13
16
Övrigt
22
26
Summa
118
120
Not 21 Likvida medel
Likvida medel, såväl i balansräkningen som i kassaflödesanalyser, består av följande:
2023-12-31
2022-12-31
Disponibla banktillgodohavanden
345
608
Summa
345
608
Not 22 Aktiekapital
SEK
Antal aktier
Aktiekapital
Kvotvärde
Per 1 januari 2023
367 645 024
122 548 341
0,33
Nyemitterade aktier under året - förvärv
7 106 274
2 368 758
0,33
Nyemitterade aktier under året - utbetald tilläggsköpeskilling
1 058 170
352 723
0,33
Per 31 december 2023
375 809 468
125 269 822
0,33
Not 23 Resultat per aktie
Resultat per aktie beräknas på resultatet efter skatt i relation till genomsnitt antal utestående aktier vid
perioden slut.
2023
2022
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning
374 978 968
364 508 628
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning
375 174 858
364 508 628
Resultat från kvarvarande verksamhet som är hänförligt till
moderbolagets aktieägare, MSEK
104
97
Resultat från kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets
ägare per aktie före utspädning
0,28
0,27
Resultat från kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets
ägare per aktie efter utspädning
0,28
0,27
Årsredovisning 2023
75
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 24 Upplåning
2023-12-31
2022-12-31
Kort- Lång- Kort- Lång-
fristiga
fristiga
Summa
fristiga
fristiga
Summa
Lån med ställda säkerheter
Kreditfacilitet
440
-
440
-
158
158
Obligationslån
-
-
-
-
993
993
Leasing
-
392
392
-
543
543
Summa lån med ställda
440
392
832
-
1 694
1 694
säkerheter
Lån utan ställda säkerheter
Leverantörsskulder
430
-
430
528
-
528
Obligationslån
894
590
1 484
-
1 487
1 487
Leasing
135
-
135
194
-
194
Andra lån
-
-
-
3
-
3
Summa lån utan säkerhet
1 459
590
2 049
725
1 487
2 212
Summa
1 899
982
2 881
725
3 181
3 906
Under året har det säkerställda obligationslån, som
var upptaget i Vestums dotterbolag Lakers Group
AB, lösts in. I samband med detta har Vestum upp-
daterat befintlig kreditfacilitet med Danske Bank
A/S, Sverige Filial, Skandinaviska Enskilda Banken
AB (publ) och Swedbank AB (publ), inklusive en höj-
ning av facilitetsutrymmet från 900 MSEK till 1 200
MSEK. Utnyttjat belopp uppgår vid årets utgång till
440 MSEK.
Vestum har under året emitterat seniora icke
säkerställda obligationer om 600 MSEK under ett
ramverk om 1 000 MSEK. Obligationerna har en löp-
tid om 2,5 år och en rörlig ränta om 3 månaders STI-
BOR plus 637,5 baspunkter. Syftet med emitteringen
var att proaktivt adressera kommande förfall och
det emitterade beloppet användes i sin helhet till att
återköpa befintliga ej säkerställda obligationer. Utö-
ver de obligationer som emitterades under året har
Vestum utestående obligationer om totalt 900 MSEK
som förfaller den 28 oktober 2024 och löper med en
rörlig ränta om 3 månaders STIBOR plus 415 bas-
punkter.
Säkerhet för skulder avseende finansiell leasing
utgörs av rättigheterna till den leasade tillgången
som återgår till leasegivaren i händelse av utebliven
betalning.
Det ej säkerställda obligationslånen ligger i
Vestum AB och är belagde med krav på uppfyllande
av finansiella kovenanter, i form av ett så kallat
”Incurrence test”, vilket endast behöver uppfyllas i de
fall då lånet ska utökas eller vid viss typ av betalning.
För koncernens upplåning motsvaras det redovisade
värdet i all väsentlighet dess verkliga värde .
Not 25 Avsättningar
Avser reserv för garantiåtaganden som Vestum har gentemot beställare där det genom avtal ingår garan-
tier för utförd leverans.
2023
2022
Per 1 januari
24
7
Förvärv av dotterbolag
0
3
Tillkommande avsättningar
6
15
Under året nyttjat belopp
-7
-1
Reverserade avsättningar
0
0
Per 31 december
22
24
Varav:
Långfristiga avsättningar
21
22
Kortfristiga avsättningar
2
2
Summa
22
24
Not 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Personalrelaterade poster
191
225
Fakturerade, ej upparbetade intäkter (projekt på löpande räkning)
19
18
Upplupna kostnader avseende löpande drift
7
7
Upplupna kostnader för bokslutsarbete/revision
6
9
Upplupna räntekostnader
26
22
Övrigt
45
58
Summa
293
340
Årsredovisning 2023
76
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 27 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2023-12-31
2022-12-31
Ställda säkerheter
För egna skulder:
Företagsinteckningar
19
19
Materiella tillgångar belastade med äganderättsförbehåll
-
5
Pantsatta aktier i koncernföretag
440
1 157
Övriga ställda säkerheter
-
-
Summa
459
1 181
1)
2023-12-31
2022-12-31
Eventualförpliktelser
Borgensåtagande
1
1
Bankgaranti
5
0
Summa
6
2
Ställda säkerheter
Som ställd säkerhet redovisas vad Vestum ställt som
säkerhet för bolagets eller gruppens skulder och/
eller förpliktelser. Dessa kan vara skulder och
avsättningar som finns i balansräkningen, eller för-
pliktelser som inte redovisas i balansräkningen.
kerheterna kan vara knutna till tillgångar i
balansräkningen eller inteckningar.
Tillgångar tas upp till sitt redovisade värde och
inteckningar till nominellt värde. Aktier i koncernfö-
retag tas upp till värdet på skulderna som har
säkerställts med aktier i koncernföretag. Koncern-
ssigt värde på pantsatta aktier i koncernföretag
överstiger värdet på de utestående skulder de
säkerställer.
1) Aktier som ställts som säkerhet för lån är följande:
Koncernen
Vestum Sweden AB
Vestum Norway AS
Vestum UK Limited
Vestum Denmark APS
Not 28 Transaktioner med närstående
Som närstående till Vestum-koncernen rubriceras i
första hand Vestums dotterföretag.
Moderbolaget har en närståenderelation med
sina dotterföretag, se not 16 - Rörelseförvärv samt
not 10 Andelar i koncernföretag i Moder bolaget .
Alla transaktioner mellan bolag i koncernen
har eliminerats i koncernredovisningen och
har skett på marknadsmässiga villkor.
Inga transaktioner skett som väsentligen påverkat
företagets ställning och resultat ägt rum mellan
företaget och närstående.
Inga utestående fordringar eller skulder före-
ligger på balansdagen hänförliga till närstående.
Årsredovisning 2023
77
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 28 Transaktioner med närstående, forts.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ledande befattningshavare innefattar styrelsen, VD
i Vestum och till denne direktrapporterande
chefer som ingår i ledningsgruppen. Ersättningar till
dessa avser:
Ersättning 2023
Lön inkl. Övriga
förmåner/ ersätt- Pensions- Sociala
TSEK styrelsearvode ningar ersättning
kostnader
Summa
Conny Ryk, ordförande, VD del av året
4 393
199
1 429
6 021
Per Åhlgren, styrelseledamot,
ordförande del av året
508
160
668
Johan Heijbel, styrelseledamot
350
110
460
Anders Rosenqvist, styrelseledamot
300
94
394
Helena Fagreaus, styrelseledamot
275
86
361
Siri Hane, styrelseledamot del av året
182
57
240
Johannes Lien, styrelseledamot del av
året
118
37
154
Simon Göthberg, VD, vice VD del av året
3 041
233
1 011
4 285
Erkan Sen, vice VD del av året
102
27
38
167
Övriga ledande befattningshavare,
3 personer
6 484
1 584
2 422
10 489
Ersättning 2022
Lön inkl. Övriga Sociala
förmåner/ ersätt- Pensions- kostna-
TSEK styrelsearvode ningar ersättning
der
Summa
Per Åhlgren, ordförande
550
-
-
173
723
Johan Heijbel, styrelseledamot
350
-
-
110
460
Anders Rosenqvist, styrelseledamot
300
-
-
94
394
Johannes Lien, styrelseledamot
300
-
-
94
394
Helena Fagreaus, styrelseledamot
275
-
-
86
361
Olle Nykvist, styrelseledamot, General
Counsel
2 541
-
582
940
4 063
Conny Ryk, VD
4 235
-
1 046
1 584
6 865
Erkan Sen, vice VD
2 543
-
582
940
4 066
Övriga ledande befattningshavare,
3 personer
6 354
-
1 479
2 355
10 188
Not 29 Icke kassaflödespåverkande poster
Justering för poster som inte ingår i kassafdet för den löpande verksamheten:
2023
2022
Avskrivningar
520
450
Realisationsresultat från anläggningstillgångar
10
3
Avsättningar
-1
13
Övrigt
3
-34
Summa
531
432
Not 30 Händelser efter balansdagen
Den 5 januari 2024 slutfördes avyttringen av Arctic
Infra AB inklusive dotterbolag.
I april 2024 har Vestum aviserat sin avsikt att lösa
obligation om 900 MSEK med förfall i oktober 2024
med bankfinansiering och likvida medel. I sam-
band med detta har Vestum uppdaterat befintlig
kreditfacilitet med Danske Bank, SEB och Swed-
bank genom att addera ytterligare en långivare,
Svensk Exportkredit, samt höjt facilitetsutrymmet
från 1 200 MSEK till 1 800 MSEK. Höjningen av faci-
litetsutrymmet har föregåtts av en villkorsändring
av Vestums utestående obligationer 2023/2026.
Refinansieringen förntas vara slutförd i april
2024. Sammantaget innebär refinansieringen att
inga kreditfaciliteter eller obligationer förfaller
under 2024 eller 2025.
I april har Vestum avslutat den strategiska över-
synen som inleddes i augusti 2023.
Årsredovisning 2023
78
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 31 Alternativa nyckeltal
Nyckeltal Definition Syfte
EBITDA Resultat före skatt på periodens resultat,
finansiella poster och avskrivningar på
materiella och immateriella
anläggnings tillgångar och
koncernmässiga övervärden.
EBITDA används för att mäta
resultatet från den löpande
verksamheten, oberoende av
avskrivningar.
EBITA Rörelseresultatet före avskrivningar på
koncernmässiga övervärden.
EBITA används för att mäta det
underliggande rörelseresultatet före
avskrivningar på koncernmässiga
övervärden från den löpande
verksamheten.
EBITA-marginal EBITA i procent av nettoomsättning. EBITA-marginalen sätter det
underliggande rörelseresultatet före
avskrivningar på koncernmässiga
övervärden i relation till netto-
omsättningen.
Rullande 12 månader Avser de föregående tolv månaderna
från bokslutstidpunkten.
Rullande 12 månader används för
att utvärdera den senaste
tolvmånadersperioden.
Justeringsposter Justeringsposter utgörs av
transaktionskostnader vid förvärv,
omvärdering av tilläggs köpeskilling,
kostnader för förberedelse för listbyte
2022, samt omstruktureringskostnader.
Används vid beräkning av justerad
EBITA, justerad EBITA-marginal och
proformerad EBITDA.
Justerad EBITA Avser EBITA justerad för justerings poster. Justerad EBITA används av
företagsledningen för att mäta den
underliggande resultatutvecklingen.
Justerad EBITA-
marginal
Justerad EBITA i procent av
nettoomsättning.
Den justerade EBITA-marginalen
sätter justerad EBITA i relation till
nettoomsättningen.
EBIT Rörelseresultatet. Resultat före skatt och
finansiella poster.
EBIT används för att mäta det
underliggande rörelseresultatet
från den löpande verksamheten.
EBIT-marginal EBIT i procent av nettoomsättning. EBIT-marginalen sätter det
underliggande rörelseresultatet
irelation till nettoomsättningen.
Nyckeltal Definition Syfte
Finansiell nettoskuld Långfristiga och kortfristiga
räntebärande skulder (inklusive
leasingskulder) reducerat med likvida
medel.
Nettoskuld används för att tydliggöra
hur stor skulden är minus nuvarande
likvida medel (som i teorin skulle
kunna användas att amortera lån).
Finansiell netto skuld i
relation till EBITDA
Avser finansiell nettoskuld dividerad med
EBITDA.
Nyckeltalet kan användas till att
bedöma koncernens finansiella
hävstång.
Nettoomsättnings-
tillväxt
Avser förändringen i omsättningen
för en period jämfört med samma period
föregående år.
Nyckeltalet används för att följa upp
förändringen av omsättningen
mellan två jämförbara perioder.
Organisk netto omsätt-
nings till växt
Förändringar i nettoomsättning exklusive
valuta- och förvärvseffekter jämfört
med samma period föregående år.
Förvärvade bolag inkluderas i organisk
tillväxt från den tidpunkt då de har
jämförelsetal för den aktuella perioden.
Nyckeltalet illustrerar den under-
liggande netto omsätt nings-
utvecklingen.
Operativt kassaflöde EBITDA reducerat med
nettoinvesteringar i immateriella och
materiella anläggnings tillgångar samt
förändring av rörelsekapitalet.
Nyckeltalet visar kassaflödet från
den operativa verksamheten och
används vid beräkning av kassa-
konverterings grad.
Kassa konver-
terings grad
Avser operativt kassaflöde i relation till
EBITDA.
Kassakonverteringsgrad används
till att följa kassagenereringen
från den löpande verksamheten.
Fritt kassaflöde Kassaflöde från den löpande
verksamheten (inklusive skatt, och
kapitalomkostnader), reducerat
med investeringar i immateriella
och materiella anläggningstillgångar
samt amortering av leasingskuld.
Nyckeltalet visar det kassaflöde
som koncernen kan använda till
utdelning, förvärv, aktieåterköp,
och/eller amortering av skuld.
Fritt kassaflödestillväxt
per aktie
Kassaflöde från den löpande
verksamheten (inklusive skatt, och
kapitalomkostnader), reducerat
med investeringar i immateriella
och materiella anläggningstillgångar
samt amortering av leasingskuld,
dividerat med ett vägt genomsnittligt av
antal utestående aktier under perioden.
Nyckeltalet visar det kassaflöde
som koncernen kan använda till
utdelning, förvärv, aktieäterköp,
och/eller amortering av skuld, per
aktie.
Årsredovisning 2023
79
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
Not 31 Alternativa nyckeltal. forts.
Avstämning av alternativa nyckeltal
Vestum presenterar vissa finansiella mått som
inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att
dessa mått ger värdefull kompletterande
information till investerare och bolagets led-
ning då de möjliggör utvärdering av bolagets
prestation och trender. Eftersom alla företag
inte beräknar finansiella mått på samma sätt,
är dessa inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag. Dessa finansiella
mått ska därför ses som ett komplement till de
mått som definieras enligt IFRS. Nedan pre-
senteras avstämning av dessa mått. För defi-
nitioner av nyckel tal, se föregående sida.
2023
2022
Resultatmått
(A) Nettoomsättning
5 762
5 162
Rörelsens kostnader och övriga rörelseintäkter
-4 924
-4 393
(B) EBITDA
838
770
Avskrivningar exkl. förvärvade övervärden
-215
-178
(C) EBITA
623
591
(C/A) EBITA-marginal
10,8%
11,5%
Justeringsposter:
Förvärvsrelaterade transaktionskostnader
2
11
Resultateffekt av villkorad tilläggsköpeskilling
-11
-28
Engångsposter
8
13
Summa justeringsposter
-1
-4
(D) Justerad EBITA
622
587
(D/A) Justerad EBITA- marginal
10,8%
11,4%
(E) Genomsnitt antal aktier under perioden, före utspädning
374 978 968
364 508 628
(C/E) EBITA per aktie
1,66
1,62
Nettoomsättningstillväxt
Organisk tillväxt
183
-
Effekt av valutakurs
7
-
Förvärvad omsättning
409
-
Nettoomsättningsökning
600
-
2023
2022
Balansmått
Långfristiga räntebärande skulder
1 334
2 638
Kortfristiga räntebärande skulder
590
3
Leasingskulder
526
737
Likvida medel
-345
-608
(F) Finansiell nettoskuld
2 105
2 770
(B) EBITDA
838
770
(F/B) Finansiell nettoskuld irelation till EBITDA, ggr
2,5x
2,8x
Kassaflödesmått
Operativt kassaflöde
(B) EBITDA
838
770
Förändringar i rörelsekapital
54
-50
Nettoinvesteringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
-68
-35
(H) Operativt kassaflöde
824
685
(H/B) Kassakonverteringsgrad
98%
89%
Fritt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten
634
397
Nettoinvesteringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
-68
-35
Amortering av leasingskuld
-146
-122
(I) Fritt kassaflöde
421
241
(E) Genomsnitt antal aktier under perioden, före utspädning
374 978 968
364 508 628
(I/E) Fritt kassaflöde per aktie
1,12
0,66
E/T: nyckeltalet går inte beräkna på ett rättvisande sätt
Årsredovisning 2023
80
VESTUM
KENSKAPER OCH NOTER
5
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK Not 2023 2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 3 17 23
Övriga rörelseintäkter - -
Summa rörelsens intäkter 17 23
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 4 -33 -27
Personalkostnader 5 -45 -44
Övriga rörelsekostnader -3 -10
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -2 -1
Summa rörelsens kostnader -83 -82
Rörelseresultat -66 -60
Nedskrivning av aktier i och fordringar hos dotterföretag -65 -13
Övriga ränteintäkter och liknande intäkter 7 83 28
Räntekostnader och liknande kostnader 7 -189 -93
Summa finansiella poster -170 -78
Bokslutsdispositioner 8 278 286
Resultat före skatt 42 149
Skatt 9 -33 -37
Årets resultat 9 112
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not 2023 2022
Årets resultat och Årets summa totalresultat 9 112
Årsredovisning 2023
VESTUM
81
5
KENSKAPER OCH NOTER
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 2 2
Materiella anläggningstillgångar 6 8
Finansiella anläggningstillgångar 10 6 043 5 712
Långfristiga fordringar hos koncernföretag 11 734 155
Summa anläggningstillgångar 6 785 5 877
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 565 476
Övriga kortfristiga fordringar 1 2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5 12
Summa kortfristiga fordringar 571 490
Kassa och bank 12 230 443
Summa omsättningstillgångar 801 933
SUMMA TILLGÅNGAR 7 586 6 810
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 13 125 123
Reservfond 13 13
Fond för utvecklingsutgifter 1 1
Fritt eget kapital
Överkursfond 4 463 4 338
Balanserat resultat -209 -321
Årets resultat 9 112
Summa eget kapital 4 402 4 266
Obeskattade reserver 99 46
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 15 590 1 484
Övriga långfristiga skulder 20 111
Summa långfristiga skulder 610 1 595
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 15 1 334 -
Kortfristiga skulder till koncernföretag 978 677
Leverantörsskulder 4 8
Övriga kortfristiga skulder 126 194
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 16 33 26
Summa kortfristiga skulder 2 475 904
Summa skulder 3 086 2 499
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 7 586 6 810
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Årsredovisning 2023
VESTUM
82
5
KENSKAPER OCH NOTER
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Aktiekapital
Fond för
utvecklings
utgifter Reservfond Överkursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 2022-01-01 117 - 13 3 741 -287 -32 3 552
Omföringar av föregående års resultat - - - - -32 32 0
Årets resultat - - - - - 112 112
Omfört till fond för utvecklingsutgifter - 1 - - -1 - 0
Transaktioner med ägare
Nyemission 5 - - 580 - - 585
Emissionskostnader - - - -3 - - -3
Incitamentsprogram - - - 20 - - 20
Summa transaktioner med ägare 5 - - 597 - - 602
Utgående balans 2022-12-31 123 1 13 4 338 -321 112 4 266
Ingående balans 2023-01-01 123 1 13 4 338 -321 112 4 266
Omföringar av föregående års resultat - - - - 112 -112 0
Årets resultat - - - - - 9 9
Omfört till fond för utvecklingsutgifter - 0 - - 0 - 0
Transaktioner med ägare
Nyemission 3 - - 123 - - 125
Emissionskostnader - - - 0 - - 0
Incitamentsprogram - - - 2 - - 2
Summa transaktioner med ägare 3 - - 124 - - 127
Utgående balans 2023-12-31 125 1 13 4 463 -209 9 4 402
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Årsredovisning 2023
VESTUM
83
5
KENSKAPER OCH NOTER
MSEK Not 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt 42 149
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 17 119 60
Betald skatt -30 -
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital 131 209
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar -104 -365
Förändring av rörelseskulder 522 534
Kassaflöde från den löpande verksamheten 549 378
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investering i immateriella anläggningstillgångar -2 -2
Köp av materiella anläggningstillgångar 0 -7
Förvärv av dotterföretag - -
Lämnade aktieägartillskott - -1 039
Utbetald tilläggsköpeskilling -155 -61
Kassaflöde från investeringsverksamheten -157 -1 109
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån 1 033 4
Amortering av skuld -592 -
Utlåning till koncernföretag -1 048 -94
Nyemissioner och övriga kapitaltillskott 2 20
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -605 -70
Periodens kassaflöde -213 -801
Likvida medel vid årets början 443 1 244
Likvida medel vid årets slut 230 443
Årets kassaflöde avseende ränta
Betald ränta -134 -70
Erhållen ränta 9 2
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
Årsredovisning 2023
VESTUM
84
5
KENSKAPER OCH NOTER
Not 1 Allmän information
Moderföretaget, Vestum AB (Publ) org nr 556578-
2496, är ett aktiebolag registrerat i Sverige med
säte i Stockholm med adress Kungsgatan 26,
111 35 Stockholm.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i
miljoner kronor (MSEK). Uppgifter inom parentes
avser jämförelseår.
MODERBOLAGETS NOTER
Not 2   Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper
Moderbolagets årsredovisning har upprättats
enligt årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning
för juridiska personer. RFR 2 innebär att moder-
bolaget i årsredovisningen för den juridiska perso-
nen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS
och uttalanden så långt som möjligt inom ramen
för Årsredovisningslagen och hänsyn tagen till
sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och
tilgg som ska göras från IFRS.
Moderbolagets årsredovisning och finansiella
rapporter presenteras i företagets redovisnings-
valuta vilket är SEK.
För upplysning om moderbolagets finansiella
riskhantering samt viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål, se not 3
respektive not 4 i koncernen. Moderbolagets redo-
visnings- och värderingsprinciper överensstäm-
mer med koncernens förutom vad som anges
nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovis-
ningslagens uppställningsform. Rapport över för-
ändring av eget kapital följer koncernens uppställ-
ningsform men ska innehålla de kolumner som
anges i ÅRL. Vidare inner det skillnad i benäm-
ningar, jämfört med koncernredovisningen, främst
avseende finansiella intäkter och kostnader och
eget kapital.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns en indikation på att andelar i dotter-
företag minskat i värde görs en beräkning av åter-
vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redo-
visas i posterna ”Resultat från andelar i koncern-
företag.
Koncernbidrag
Samtliga lämnade och erhållna koncernbidrag
redovisas som bokslutsdispositioner.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moder-
företaget tillämpar istället de punkterna som
anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument,
p.3-10). Finansiella instrument värderas med
utgångspunkt till anskaffningsvärde. Inom efterföl-
jande perioder kommer finansiella tillgångar som
är anskaffade med avsikt att innehas kortsiktigt att
redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till
det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsälj-
ningsvärde.
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på ford-
ringar som redovisas som omsättningstillgångar
ska principerna för nedskrivningsprövning och
förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en
fordran som redovisas till upplupet anskaffnings-
värde på koncernnivå innebär detta att den för-
lustriskreserv som redovisas i koncernen i enlighet
med IFRS 9 även ska tas upp i moderföretaget.
Operationell leasing
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16
Leasingavtal, utan har istället valt att tillämpa
undantaget i RFR 2. Samtliga leasingavtal
redovisas som operationell leasing, oavsett
om avtalen är finansiella eller operationella.
Leasingavgiften redovisas som en kostnad
linjärt över leasingperioden.
Årsredovisning 2023
VESTUM
85
5
KENSKAPER OCH NOTER
Not 3   Nettoomsättning
2023 2022
Managementintäkter 17 20
Övriga koncerninterna intäkter - 2
Nettoomsättning 17 23
Intäkternas fördelning 2023 2022
Sverige 16 20
Norge 1 2
Övriga länder 0 0
Nettoomsättning 17 23
Not 5   Ersättning till anställda m.m
2023
Löner och andra ersättningar samt
sociala kostnader
Löner och
anda
ersättningar
Varav
tantiem
Sociala
kostnader
Varav
pensions-
kostnader
Styrelseledamöter, verkställande direktörer
och andra ledande befattningshavare -16 - -7 -2
Övriga anställda -14 - -9 -3
Totalt -29 - -16 -5
2022
Löner och andra ersättningar samt
sociala kostnader
Löner och
andra
ersättningar
Varav
tantiem
Sociala
kostnader
Varav
pensions-
kostnader
Styrelseledamöter, verkställande direktörer
och andra ledande befattningshavare -17 - -10 -4
Övriga anställda -11 0 -6 -2
Totalt -28 0 -16 -6
Medelantal anställda
2023 2022
Medelantal
anställda Varav män
Medelantal
anställda Varav män
Sverige 18 10 18 9
Not 4   Ersättning till revisorer
PwC 2023 2022
Revisionsuppdrag -2 -1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 0 0
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt -2 -2
Not 6Transaktioner med närstående
Av moderbolagets totala förljning avser 100 %
(100 %) försäljning till andra bolag inom koncernen.
Av moderbolagets totala inköp avser 0 % (0 %) inköp
från andra koncernbolag.
Mer information avseende transaktioner med när-
stående framgår av not 28 i koncernräkenska-
perna. Information om ersättning till företagsled-
ning och styrelsen återfinns i not 8 i koncernräken-
skaperna.
Årsredovisning 2023
VESTUM
86
5
KENSKAPER OCH NOTER
Not 7Övriga ränteintäkter och liknande intäkter samt
räntekostnader och liknande kostnader
2023 2022
Ränteintäkter 9 1
Ränteintäkter, koncernföretag 31 27
Valutakursvinster 44 0
Summa övriga ränteintäkter och liknande intäkter 83 28
Räntekostnader -151 -83
Räntekostnader, koncernföretag -26 -6
Valutakursförluster - -
Övriga finansiella kostnader -11 -4
Summa räntekostnader och liknande kostnader -189 -93
Summa övriga ränteintäkter och liknande intäkter samt räntekostnader
och liknande kostnader -106 -65
Not 8   Bokslutsdispositioner
2023 2022
Avsättning till periodiseringsfond -53 -46
Mottagna koncernbidrag 560 424
Lämnade koncernbidrag -229 -92
Summa bokslutsdispositioner 278 286
Not 9   Skatter
Redovisad skatt 2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skattekostnad -33 -37
Summa -33 -37
Uppskjuten skatt
Skattemässiga underskottsavdrag - -
Summa - -
Redovisad skatt i resultaträkningen -33 -37
Avstämning av effektiv skatt 2023 2022
Resultat före skatt 42 149
Skatt enligt gällande skattesats (20,6 %) -9 -31
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -18 -3
Ej skattepliktiga intäkter 0 0
Kvittning av negativa räntenetton -6 -2
Nyttjade av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag - 2
Nyttjande av tidigare års negativa räntenetton - 3
Förändring av uppskjuten skatt - -8
Övriga skattemässiga justeringar 0 -
Redovisad skatt i resultaträkningen -33 -37
2023
Ingående
balans
Via resultat-
räkningen Via förvärv
Utgående
balans
Outnyttjade underskottsavdrag - - - -
2022
Ingående
balans
Via resultat-
räkningen Via förvärv
Utgående
balans
Outnyttjade underskottsavdrag 8 -8 - -
Årsredovisning 2023
VESTUM
87
5
KENSKAPER OCH NOTER
Not 10Andelar i koncernföretag
2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 5 712 1 105
Förvärv av dotterbolag - -
Lämnade aktieägartillskott 358 4 643
Försäljning av dotterbolag - -
Justering av köpeskilling -11 -22
Nedskrivning -16 -13
Utgående redovisat värde 6 043 5 712
Säte samt Bokfört Bokfört
Kapitalandel och registrerings- och värde värde
Dotterbolag
rösträttsandel (%)
Org.nr
verksamhetsland 2023-12-31 2022-12-31
Lakers Group Holding AS
100
927 1137 91
Oslo, Norge
1 073
Frederiksvaerk,
Vestum Denmark ApS
100
43044346
Danmark
175
175
Vestum Finland Oy
100
3272751-1
Lojo, Finland
0
0
Vestum Norway AS
100
928649660
Oslo, Norge
101
101
Vestum Sweden AB
100
559339-6962
Stockholm, Sverige
4 594
4 357
Vestum UK Limited
100
13830595
Port Talbot, UK
-
-
We International AB
100
556581-6484
Stockholm, Sverige
-
-
We Superlative
Conspiracy Inc
100
46-4076427
Los Angeles, USA
3
18
Säte samt
Indirekt ägda Kapitalandel och registrerings- och
Namn
rösträttsandel (%)
Org.nr
verksamhetsland
Abax Dörrsystem AB
100
556547-1496
Huddinge, Sverige
ABR Mark & Järnväg AB
100
556965-9724
Lerum, Sverige
Akershus Elektro AS
100
976 527 569
Oslo, Norge
Allakustik Under(bara) Tak AB
100
556539-5786
Stockholm, Sverige
Allakustik Under(bara) Tak GBG AB
100
559026-3074
Stockholm, Sverige
Allakustik Under(bara) Tak SYD AB
70
559205-0727
Stockholm, Sverige
Alufasad Nordic AB
50
559128-8567
Vetlanda, Sverige
Arctic Infra AB
100
559046-5315
Gällivare, Sverige
Campus AB
100
556551-7116
Vallentuna, Sverige
Conspect AB
100
559105-5982
Göteborg, Sverige
Containertjänst i Tyresö AB
100
556339-5143
Tyresö, Sverige
Ekmans Ståldörrar AB
100
556079-0254
Stockholm, Sverige
Elcentralen Nacka AB
100
559092-5151
Nacka, Sverige
F Forsman VVS AB
100
556881-8511
Huddinge, Sverige
Fibber AS
100
916 838 816
Oslo, Norge
Filtrena AB
100
556605-8243
Växjö, Sverige
FlexiRail AB
100
556816-4296
Nyköping, Sverige
Galore i Uppsala AB
100
556623-2772
Uppsala, Sverige
GGAL Group AB
100
559193-7775
Vetlanda, Sverige
Glamco Containerservice AB
100
556275-8614
Göteborg, Sverige
GW Asfalt och
Trädgårdsanläggningar AB
100
556457-8663
Stockholm, Sverige
Hanell Entreprenad i Gävle AB
100
556886-8011
Gävle, Sverige
Högsbo EL AB
100
556503-9715
Göteborg, Sverige
InfraCon Maskin AB
100
559235-6538
Örebro, Sverige
InfraCon Sverige AB
100
559020-5869
Örebro, Sverige
Installera SW AB
100
556750-2561
Huddinge, Sverige
Isoleringsgrossisten i Göteborg AB
100
556910-0832
Göteborg, Sverige
Isoleringsteknik i Malmö AB
100
559322-8025
Göteborg, Sverige
Isoleringsteknik i Växjö AB
100
559322-8033
Göteborg, Sverige
JT Isolering AB
100
556810-4979
Kungälv, Sverige
Kjellgrens El i Tumba AB
100
556503-6794
Botkyrka, Sverige
KWA Isolerteknik AB
100
556976-9572
Göteborg, Sverige
Kylkontroll Göteborg AB
100
556494-2158
Göteborg, Sverige
Lakers Group AB
100
559308-7918
Stockholm, Sverige
Årsredovisning 2023
VESTUM
88
5
KENSKAPER OCH NOTER
Säte samt Säte samt
Indirekt ägda Kapitalandel och registrerings- och Indirekt ägda Kapitalandel och registrerings- och
Namn
rösträttsandel (%)
Org.nr
verksamhetsland Namn
rösträttsandel (%)
Org.nr
verksamhetsland
Lakers Group UK Ltd
100
13142642
Port Talbot, UK
Skåne Montage AB
100
556202-8844
Malmö, Sverige
Lerums Tekniska Isolering LTI AB
100
556577-7231
Lerum, Sverige
Sollentuna Isolerings Aktiebolag
100
556303-5335
Stockholm, Sverige
Malte Rutberg Entreprenad AB
100
556563-1834
Sollentuna, Sverige
Swerör J Borg AB
100
556449-4564
Mark, Sverige
Marbit AB
100
556179-6151
Sundbyberg, Sverige
Takakustik i Stockholm AB
100
556481-3136
Stockholm, Sverige
Markax AB
100
556811-7732
Gävle, Sverige
Tannefors Glas AB
100
556696-9449
Linköping, Sverige
MCR Holding AB
100
559344-0117
Göteborg, Sverige
Teknik & Installationssamordning AB
100
559079-7220
Göteborg, Sverige
MDT Markvaruhuset AB
100
556718-1440
Skogås, Sverige
Universalisolering Fredriksson AB
100
556023-2802
Stockholm, Sverige
Mobile Container Repair AB
100
556236-1591
Göteborg, Sverige
Vestum Subco 2 AB
100
559344-0158
Stockholm, Sverige
MTB Mark & Trädgårdsbyggarna AB
100
556808-0385
Håbo, Sverige
Vestum Subco 3 AB
100
559344-0166
Stockholm, Sverige
Mälardalens Spår & Anläggning AB
100
556696-8102
Nykvarn, Sverige
Vetri i Laholm AB
100
556049-4758
Vetlanda, Sverige
Mälarmontage Glas & Metall AB
100
556882-9724
Strängnäs, Sverige
Vetri i Mariestad AB
100
556872-1301
Vetlanda, Sverige
NA Altanglas AB
100
556506-4358
Bromölla, Sverige
VG Teknisk Isolering AB
100
559173-7365
Göteborg, Sverige
Naturlek AB
100
559171-6377
Sundbyberg, Sverige
VPP System AB
100
556346-5854
Vetlanda, Sverige
Nolanders Byggservice
100
556878-3079
Gråbo, Sverige
Västsvensk Byggskruv AB
100
556243-3440
Borås, Sverige
Norsk Pumpeservice AS
100
934 814 185
Fetsund, Norge
We Ar(e) Group AB
100
559198-1492
Stockholm, Sverige
NVM Akustik AB
85
559295-7574
Stockholm, Sverige
WeSC America Inc.
100
20-1298236
Delaware, USA
Oceanterminalen Fastighetsförvaltning AB
100
556446-8048
Göteborg, Sverige
Yesman AB
100
559157-0832
Göteborg, Sverig
Østcom AS
100
998 469 325
Kongsvinger, Norge
Paradox Security AB
100
556562-2494
Stockholm, Sverige
Per Lennartsson Entreprenad AB
100
556815-3042
Gävle, Sverige
Plåtslagaren G.H. Johansson AB
100
556694-9946
Stockholm, Sverige
Pordrän Sverige AB
100
556485-5780
Stockholm, Sverige
Precisio Mätkonsult AB
100
559136-1620
Sundbyberg, Sverige
Pump Supplies Ltd
100
01628083
Port Talbot, UK
RockCon AB
100
556875-8147
Älvsbyn, Sverige
Rosenqvist Entreprenad AB
100
556391-8720
Vallentuna, Sverige
Rönnmarks Undertak AB
100
556464-2253
Stockholm, Sverige
Sanera AB
100
556672-4646
Stockholm, Sverige
Spännbalkkonsult SBK AB
100
556233-9712
Göteborg, Sverige
Scanregn A/S
100
19611302
Grindsted, Danmark
Skandinaviska områdesskydd AB
100
556684-1853
Stockholm, Sverige
Not 10Andelar i koncernföretag, forts.
Årsredovisning 2023
VESTUM
89
5
KENSKAPER OCH NOTER
Not 11   Långfristiga fordringar hos koncernföretag
2023-12-31 2022-12-31
Ingående värde 155 3 067
Ny utlåning 863 152
Amortering -285 -3 064
Valutajustering 1 -
Utgående redovisat värde 734 155
Not 13Aktiekapital
För upplysning om aktiekapitalet, se koncernens not 22.
Not 12   Kassa och bank
2023-12-31 2022-12-31
Disponibla banktillgodohavanden 230 443
Summa 230 443
Not 15   Räntebärande skulder
2023-12-31 2022-12-31
Kortfristiga Långfristiga Kortfristiga Långfristiga
Obligationslån 894 590 - 1 484
Kreditfacilitet 440 - - -
Summa upplåning 1 334 590 - 1 484
För vidare information, se koncernens not 24.
Not 17   Icke kassaflödespåverkande poster
2023 2022
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar 2 1
Avsättning till periodiseringsfond 53 46
Nedskrivning aktieandelar och fordringar 65 13
Summa 119 60
Not 16   Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-12-31 2022-12-31
Personalrelaterade poster 6 3
Upplupna kostnader för bokslutsarbete/revision 2 2
Upplupna räntekostnader 26 16
Övrigt 0 5
Summa 33 26
Not 14   Resultat per aktie
För upplysning om resultat per aktie, se koncernens not 23.
Not 18   Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter 2023-12-31 2022-12-31
Pantsatta aktier i dotterföretag
1)
440 106
Summa 440 106
Eventualförpliktelser 2023-12-31 2022-12-31
Utställd bankgaranti 5 -
Borgen till förmån för dotterföretag 1 1
Summa 6 1
1)
Aktier som ställts som säkerhet för lån är följande: Vestum Sweden AB, Vestum Norway AS, Vestum UK Limited, Vestum Denmark ApS.
Aktier i dotterföretag tas upp till värdet på de utestående skulder som har säkerställts med aktier i dotterföretag.
Not 19   Förslag till disposition av moderbolagets vinst eller förlust
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
SEK 2023-12-31
Överkursfond 4 462 823 187
Balanserade vinstmedel -208 579 430
Årets resultat 8 995 880
Summa 4 263 239 632
Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående vinstmedel om 4 263 239 632 SEK
disponeras så att:
I ny räkning överföres 4 263 239 632
Summa 4 263 239 632
Årsredovisning 2023
VESTUM
90
5
KENSKAPER OCH NOTER
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen och årsredovis-
ningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, den dag som framgår av vår elektroniska signatur.
Conny Ryk
Styrelsens ordförande
Johan Heijbel
Styrelseledamot
Per Åhlgren
Styrelseledamot
Anders Rosenqvist
Styrelseledamot
Helena Fagraeus Lundström
Styrelseledamot
Siri Hane
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den dag som framgår av vår elektroniska signatur,
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad Revisor
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS FÖRSÄKRAN
Årsredovisning 2023
VESTUM
91
5
FÖRSÄKRAN
Till bolagsstämman i Vestum AB (publ),
org.nr 556578-2496
RAPPORT OM
ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERN REDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen för Vestum AB
(publ) för år 2023 med undantag för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 29-35 och
hållbarhetsrapporten på sidorna 37–52. Bola-
gets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 13-17, 19-22, 29-35, 37-52
samt 54-91.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningsla-
gen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernre-
dovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av koncer-
nens finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kas-
saflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de anta-
gits av EU, och årsredovisningslagen. Våra
uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrap-
porten och hållbarhetsrapporten på sidorna
29–35 respektive 3752. Förvaltningsberättel-
sen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast-
ställer resultaträkningen och balansräkningen
för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredo-
visningen och koncernredovisningen är fören-
liga med innehållet i den kompletterande rap-
port som har överlämnats till moderbolagets
styrelse i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god revisions-
sed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standar-
der beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för
väsentliga felaktigheter i de finansiella rap-
porterna. Vi beaktade särskilt de områden
där verkställande direktören och styrelsen
gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar
som har gjorts med utgångspunkt från anta-
ganden och prognoser om framtida händel-
ser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att
styrelsen och verkställande direktören åsido-
sätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsent-
liga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en
ändamålsenlig granskning i syfte att kunna
uttala oss om de finansiella rapporterna som
helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller
samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påver-
kades av vår bedömning av väsentlighet. En
revision utformas för att uppnå en rimlig grad
av säkerhet om huruvida de finansiella rap-
porterna innehåller några väsentliga felaktig-
heter. Felaktigheter kan uppstå till följd av
oegentligheter eller misstag. De betraktas
som väsentliga om enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde
vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däri-
bland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inrikt-
ning och omfattning och våra granskningsåt-
gärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt att bedöma effekten av enskilda och
sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Vi kom överens med revisionskommittén om
att vi skulle rapportera upptäckta felaktighe-
ter som översteg 2 880 000 SEK samt felaktig-
heter som understeg detta belopp men som
enligt vår mening borde rapporteras av kvali-
tativa skäl.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen
är de områden som enligt vår professionella
bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalan-
den om dessa områden.
REVISIONSBERÄTTELSE
Årsredovisning 2023
VESTUM
92
5
REVISIONSBERÄTTELSE
Särskilt betydelsefullt
område
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Värdering av goodwill och andra förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
Vi hänvisar till not 1 för beskrivning av väsentliga
redovisningsprinciper samt till not 14 Imma-
teriella tillgångar för beskrivning av årets
nedskrivningsprövning. Goodwill och andra
förvärvsrelaterade tillgångar inklusive kund-
relationer och varumärke uppgår till 5 517
miljoner kronor per den 31 december 2023 och
motsvarar 66 procent av balansomslutningen.
Den huvudsakliga risken är att det finns behov
av nedskrivning av värdet relaterat till dessa
tillgångar. Vestum upprättar årligen ett test för
att bedöma värdet av goodwill och andra
immateriella tillgångar och huruvida ett
nedskrivningsbehov föreligger eller ej. Testet
är komplext och beroende av ledningens
förväntan avseende väsentliga parametrar som
framtida utveckling av försäljning, marginaler
och diskonteringsränta (WACC). Vestum har en
etablerad process för att testa värderingen,
baserat på identifierade kassagenererande
enheter (KGE) vilket bedöms utgöras av
koncernens tre segment. Bolagets slutsats är
att det inte fanns något nedskrivningsbehov
avseende ovan nämnda tillgångar för 2023.
Som framgår i noten är dock värderingen
av de immateriella tillgångarna relaterat
till segmentet Water särskilt känslig för
förändringar avseende antaganden om
den framtida utvecklingen.
Vid test av nedskrivningsbehov för goodwill, samt
andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar,
har vi för att säkerställa värderingen och
riktigheten, utfört bland annat följande
revisionsåtgärder:
Vi har utrderat och prövat bolagets modeller,
metodik och antaganden.
Vi har via stickprov prövat, utvärderat och
utmanat informationen som använts i beräk-
ningarna visavi bolagets finansiella plan och,
där möjligt, extern information. Vi har då foku-
serat på antagna tillväxttal, utvecklingen av
marginaler samt diskonteringsränta per kassa-
genererande enhet. Vi har också följt den inne-
boende kvaliteten i bolagets process för att
upprätta affärsplaner och finansiella planer
baserat på historiska utfall.
Kontroll av känsligheten i värderingen för nega-
tiva förändringar i väsentliga parametrar som
på individuell eller kollektiv basis skulle kunna
medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Bemning av att de upplysningar som ges i
årsredovisningen är korrekta utifrån genomfört
test av värdering, särskilt utifrån upplysning om
känsligheten i värderingarna.
Jämförelse av i årsredovisningen införda upp-
lysningar mot kraven i IAS 36 (Nedskrivningar).
Baserat på vår granskning är det vår slutsats att
bolagets värdering och upplysningar följer kraven
enligt IAS 36 och att antaganden som ligger till
grund för värderingen bedöms rimliga.
Särskilt betydelsefullt
område
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Redovisning av intäkter och resultat
i entreprenadprojekt
Vi hänvisar till not 1 för beskrivning av väsentliga
redovisningsprinciper samt till not 5 Intäkternas
fördelning för beskrivning av bolagets redo-
visningsprinciper och karaktär av intäkter.
Totala intäkter i Vestum för 2023 uppgår till 5 762
miljoner kronor och där 2 795 miljoner kronor
avser projekt med en volym> 1 miljon kronor.
Projekten består främst av serviceprojekt på
löpande räkning men även till viss del av
entreprenadprojekt som redovisas med
tillämpning av successiv vinstavräkning. Det
innebär att redovisade intäkter och kostnader
i entreprenadprojekt baseras delvis på
antaganden och bedömningar om framtida
utfall dokumenterade i projektens slutläges-
prognoser. Prognoserna innehåller bedömningar
av kostnader för t.ex. arbetskraft, material,
underentreprenörer och garantiåtaganden.
De senare kan från tid till annan kräva upp da-
terade bedömningar även för avslutade projekt.
I förekommande fall ingår även bedömningar
av till kunden framförda krav för t.ex. ändrings
och tilläggsarbeten och bristande anbuds-
föruts ättningar. Inslagen av antaganden och
bedömningar innebär att slutliga resultat kan
komma att avvika från nu redovisade. Givet det
stora inslaget av uppskattningar och bedöm-
ningar utgör detta ett för revisionen särskilt
betydelsefullt område.
Vid granskning av intäkterna, har vi för att
säkerställa framförallt fullständigheten,
värderingen och riktigheten, utfört bland annat
följande revisionsåtgärder:
Vi har utfört analytisk granskning av redovisade
intäkter och marginaler och utvärderat ledning-
ens rutiner för uppföljning av projektens finan-
siella resultat och även diskuterat de senare
med ledningen I de lokala bolagen likväl som
på koncernen.
På stickprovsbasis har vi granskat intäkter och
de redovisade projektkostnader som ligger till
grund för bestämmande av upparbetningsgrad.
Vi har även testat den matematiska riktigheten
i beräkningen av den successiva vinstavräk-
ningen.
Vi har med bolaget diskuterat de principer,
metoder och antaganden på vilka bedömningar
baseras, innefattande även de som ligger till
grund för garantiavsättningar för redan avslu-
tade projekt.
För utvalda projekt har vi utfört fördjupade
granskningsåtgärder innefattande exempelvis
läsning av avtalsutdrag och diskussioner med
projektledare och controllers kring bedömningar,
antaganden och uppskattningar.
Vi har för utvalda tvister även inhämtat utlåtan-
den från Vestums legala expertis.
Vi har fört en dialog även med företagsledningen
och revisionsutskottet kring bedömningar och de
principer, metoder och antaganden på vilka
dessa baseras. Sammantaget är vår uppfattning
att Vestums antaganden och uppskattningar lig-
ger inom ett acceptabelt intervall. Vi har dock
kommunicerat att det rör sig om många gånger
svåra bedömningsfrågor och att slutliga utfall
kan komma att avvika från nu gjorda antagan-
den, uppskattningar och bedömningar.
Årsredovisning 2023
VESTUM
93
5
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än
års redovisningen och
koncern redovisningen
Den andra informationen består av ersätt-
ningsrapporten samt sidorna 1-12, 18, 23-28,
36, 53 och 97 i detta dokument som även
innehåller annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Det är sty-
relsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen
och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifie-
ras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med års-
redovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kun-
skap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts
avseende denna information, drar slutsatsen
att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rappor-
tera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de
ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvän-
dig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fort-
sätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Anta-
gandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av
säkerhet om huruvida årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet
är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV
ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖR FATTNINGAR
Revisorns granskning av förvalt-
ning och förslag till disposition
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direk-
törens förvaltning för Vestum AB (publ) för år
2023 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar
vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättel-
sen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat
är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för försla-
get till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning inne-
fattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de
krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storle-
ken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägen-
heter. Detta innefattar bland annat att fort-
pande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bola-
gets organisation är utformad så att bokfö-
ringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Den verkstäl-
lande direktören ska sköta den löpande för-
valtningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgär-
der som är nödvändiga för att bolagets bok-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas
på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvalt-
ningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget
Årsredovisning 2023
VESTUM
94
5
REVISIONSBERÄTTELSE
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust,
och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om för-
slaget är förenligt med aktiebolags lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldig-
het mot bolaget, eller att ett förslag till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av förvaltningen finns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisors-
inspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för
Vestum AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser
endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekom-
mendation RevR 18 Revisorns granskning av
Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till Vestum AB (publ) enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för vårt
uttalande.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att Esef-rapporten har
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och
för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedö-
mer nödvändig för att upprätta Esef-rappor-
ten utan väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säker-
het om Esef-rapporten i allt väsentligt är upp-
rättad i ett format som uppfyller kraven i 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, på grundval av vår gransk-
ning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra granskningsåtgärder för att uppnå rim-
lig säkerhet att Esef- rapporten är upprättad i
ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en granskning
som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Fel-
aktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som k-
ver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rappor-
ten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsent-
liga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är rele-
vanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ända-
målsenliga med hänsyn till omständighet-
erna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i sty-
relsens och verkställande direktörens anta-
ganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsak-
ligen validering av att Esef-rapporten upprät-
tats i ett giltigt XHTML och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en
bedömning av huruvida koncernens resultat-,
balans- och eget kapitalräkningar, kassaflö-
desanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 29-35 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Årsredovisning 2023
VESTUM
95
5
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns yttrande avseende
den lagstadgade hållbarhets-
rapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbar-
hetsrapporten på sidorna 37-52 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstad-
gade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt Internatio-
nal Standards on Auditing och god revisions-
sed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, utsågs
till Vestum AB (publ)s revisor av bolagsstäm-
man den 23 maj 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 2016.
Stockholm den dag som framgår av vår
elektroniska underskrift
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Niklas Renström
Auktoriserad revisor
Årsredovisning 2023
VESTUM
96
5
REVISIONSBERÄTTELSE
KALENDARIUM OCH KONTAKTER
Bolagsuppgifter
Org nr 556578-2496
Styrelsens säte: Stockholms län, Stockholms kommun
Vestums aktie handlas under kortnamnet VESTUM på
Nasdaq Stockholm Main Market
Produktion:
Vestum samt Hallvarsson & Halvarsson.
Foton: Vestum in-house, iStock samt fotograf Jann Lipka.
Finansiell kalender
Årsstämma hålls den 17 maj 2024.
Delårsrapporten för första kvartalet 2024
publiceras den 3 maj 2024.
Delårsrapporten för andra kvartalet 2024
publiceras den 15 augusti 2024.
Delårsrapporten för tredje kvartalet 2024
publiceras den 25 oktober 2024.
Ytterligare information lämnas av:
Aktieägarfrågor
Olle Nykvist
+46 72 177 61 54
Kommunikations- och IR-ansvarig
Verksamhetsfrågor
Simon Göthberg
+46 70 775 53 10
Verkställande direktör
Årsredovisning 2023
VESTUM
97
Bolagets adress
Vestum AB (publ)
Kungsgatan 26
111 35 Stockholm, Sweden
E-mail: info@vestum.se
Hemsida: www.v estum.se