Årsredovisning
2023
Pioneering the
way the world
communicates
Sinch utvecklar molnbaserade
digitala verktyg som hjälper företag
att interagera med sina kunder
och skapa en bättre
kundupplevelse.
2
Sinch Årsredovisning 2023
Pioneering the
way the world
communicates
Innehåll
4 Om Sinch
5 Sinch som investering
6 VD har ordet
8 Året i korthet
10 Strategi
11 Förvärv och integration
12 Kunder
16 Produkter
18 Marknad
20 Rörelseegment
24 Aktieutveckling och ägarstruktur
26 Hållbarhet
29 Styrelseordförande har ordet
30 Bolagsstyrningsrapport
36 Styrelseledamöter och koncernledning
39 Revisorns yttrande - Bolagsstyrningsrapporten
40 Risker och riskhantering
45 Förvaltningsberättelse
52 Flerårsöversikt - Koncernen
54 Koncernens resultaträkning
54 Rapport över koncernens totalresultat
55 Rapport över nansiell ställning - Koncernen
56 Rapport över förändringar i eget kapital - Koncernen
57 Kassaödesanalys - Koncernen
58 Moderbolagets resultaträkning
59 Moderbolaget balansräkning
60 Rapport över förändringar i eget kapital - Moderbolaget
61 Kassaödesanalys - Moderbolaget
62 Finansiella noter
100 Hållbarhetsnoter
117 Revisorns yttrande - Hållbarhetsrapporten
118 Försäkran och underskrifter
119 Revisionsberättelse
123 Denitioner
125 Årsstämma, begrepp och förkortningar, adresser
Vi vill påminna läsarna om att den svenska årsredovisning som har undertecknats av styrelsen eller som har ESEF-format
(European Single Electronic format) utgör originalversionen.
3
Sinch Årsredovisning 2023
Om Sinch
Nordamerika
Andel av total nettoomsättning 58 %
Andel anställda
1)
34 %
EMEA
Andel av total nettoomsättning 23 %
Andel anställda
1)
30 %
APAC
Andel av total nettoomsättning 14 %
Andel anställda
1)
25 %
LATAM
Andel av total nettoomsättning 5 %
Andel anställda
1)
11 %
Om Sinch
Sinch förändrar hur världen kommunicerar. Mer än 150 000 företag – inklusive många av världens
största teknikföretag – förlitar sig på Sinchs Customer Communications Cloud för att förbättra
kundupplevelsen genom meddelandetjänster, röst och e-post. Sinch har varit lönsamt och
snabbväxande sedan det grundades 2008. Det har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige, och aktien
handlas på NASDAQ Stockholm: XSTO:SINCH. Läs mer på sinch.com.
150 000+
kunder
60+
länder med lokal närvaro
4200+
medarbetare
2)
vid årsslutet 2023
800+
miljarder kundinteraktioner per år
– via meddelanden, röstsamtal och e-post
1) Andel anställda exklusive konsulter (FTE) per 31 december 2023.
2) Anställda inklusive konsulter (FTE) per 31 december 2023.
58 %
14 %
23 %
5 %
4
Sinch Årsredovisning 2023
Sinch som investering
Global marknad
Sinch är en ledande leverantör på den stora och expansiva globala marknaden för molnkommunikationstjänster
(CPaaS) som drivs av digitalisering och företagens ökande fokus på kundupplevelser. Vi gör det möjligt för företag
att interagera med sina kunder på ett sätt som är effektivt, omedelbart, personligt och uppskattat.
Sinch som investering
Kr
2019 2020
2021 2022 2023
0,0
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
Justerad EBITDA per aktie
1)
, R12M
1) Ett av Sinchs nansiella mål som är beslutat av styrelsen är att växa Justerad
EBITDA per aktie med minst 20 procent per år. Justerad EBITDA är ett alter-
nativt nyckeltal (Alternative Performance Measure, APM) och redovisas i syfte
att tydliggöra utvecklingen i den underliggande verksamheten. Grafen ovan
visar utvecklingen för detta nyckeltal över tid. Se även avsnittet Denitioner,
sid 123-124.
Differentierat erbjudande
Mer än 150 000 företag använder Sinchs API:er och mjukvaruapplikationer för att kommunicera med sina kunder.
Bland våra kunder nns många av världens största och mest krävande företag och vi levererar mer än 800
miljarder meddelanden, uppkopplade röstsamtal och e-postmeddelanden årligen.
Lönsam tillväxt
Sinch har varit lönsamt sedan vi grundades 2008. Vi deltar aktivt i konsolideringen av
vår bransch och vi växer både organiskt och genom förvärv. Vi har aktiva ägare och en
inkluderande företagskultur med det gemensamma målet att ha en ledande position i
vår bransch.
5
Sinch Årsredovisning 2023
REMOVE
VD har ordet
Starten på vårt tillväxtprogram
Ett år med starka nansiella resultat
Vi är stolta över de starka finansiella resultat som
uppnåddes under 2023. Sinch levererade nära 29
miljarder SEK i nettoomsättning, 3,6 miljarder SEK i
justerat EBITDA och 1,8 miljarder SEK i kassaflöde från
den löpande verksamheten. Skuldsättningen minskade
ytterligare och vid årets slut var vår nettoskuld/juste-
rad EBITDA 2,0x jämfört med 2,7x ett år tidigare.
Vidare tog vi också ett viktigt steg framåt i vårt hållbar-
hetsarbete när vi förband oss till minskade utsläpp i linje
med Science Based Targets initiative (SBTi). Genom att
ansluta oss till SBTi säkerställer vi att våra klimatåtgärder
bidrar till att begränsa den globala temperaturökningen
till 1,5 °C.
Under 2023 inleddes också ett nytt kapitel för vårt
bolag i och med att vi lanserade en omfattande plan för
att accelerera tillväxten och förberedde oss för en ny
global organisation som blev operativ den 1 januari 2024.
Frigöra potentialen från våra förvärv
Jag började mitt arbete Sinch i april 2023 med målet
att förbättra vårt rörelseresultat och på nytt öka vår
tillväxt efter en period då vi framgångsrikt hade ett tydligt
fokus kostnadskontroll och kassaöde.
I början på 2022 förändrades marknaden dramatiskt
efter en lång period med exceptionell tillväxt, både orga-
nisk och förvärvad, som etablerade Sinch som en global
ledare på marknaden för molnbaserade kommunikations-
tjänster. I mitten av 2023 var det väldigt tydligt att de
åtgärder som vidtagits under 2022 hade haft en positiv
påverkan på lönsamheten och kassaödet. Det var också
tydligt att verksamheten ännu inte hade dragit nytta av
de strategiska fördelar som säkrats genom förvärv under
tidigare år. Att frigöra den här potentialen blev vårt fokus
och vi startade arbetet med att anpassa vår organisation
och förbereda våra team för förändringar under 2024.
Organisera runt våra kunder
Fyra viktiga designprinciper vägledde vårt arbete när vi
övergick från affärsenheter till en mer integrerad verksam-
hetsmodell. Vi ville skapa en organisation med kundernas
behov i centrum, möjliggöra decentraliserat beslutsfat-
tande, utnyttja skalfördelarna och effektiviteten i vår glo-
bala organisation och möjliggöra delegerat resultatansvar.
Den nya organisationen implementerades den 1 januari
2024. Våra kundteam är nu organiserade i tre starka regio-
ner – Americas, EMEA och APAC. Vi har gett våra regionala
säljteam i uppdrag att sälja hela Sinchs produktportfölj
och hitta den mest attraktiva lösningen för varje unik kund.
Vi har organiserat våra produkt-, teknik- och marknads-
föringsteam i globala organisationer i syfte att accelerera
produktintegration och omfördela kapital till områden
med hög tillväxt. Vi har även skapat globala stödfunktioner
som ekonomi och HR för att kunna utnyttja vår storlek och
uppnå stordriftsfördelar.
Slutligen gör vi betydande investeringar för att bättre
utnyttja interna data och harmonisera vårt systemland-
skap för ERP, CRM och HRIS.
Starka fundament
Den verksamhet som vi ska förändra bygger på starka
fundament och kärnvärden.
Våra värderingar är Dream Big, Win Together, Keep it
Simple och Make it Happen – kärnvärden som bestämmer
hur vi samverkar och uppfyller våra kunders behov.
Vi har några av världens största och mest krävande
kunder, däribland många av världens största teknikbolag,
som använder våra molnbaserade kommunikations-
produkter för att interagera med sina kunder via mobil-
meddelanden, röstsamtal och e-post. Detta är i sig en
avundsvärd utgångspunkt, särskilt med tanke på att de
esta kunder idag bara använder en av våra produkter.
De produkter vi erbjuder är utvecklade för att vara
skalbara och hanterar hundratals miljarder unika kundin-
teraktioner varje år. Vi har en unikt god position för att
tillgodose de globala och komplexa behoven hos multina-
tionella företagskunder. Våra självbetjäningserbjudanden
online ger oss också möjlighet att betjäna en lång rad
programutvecklare och företagsanvändare – totalt mer än
150 000 – så att nya företag kan komma igång och använda
våra produkter inom några minuter.
Vårt långvariga engagemang för lönsam tillväxt ger oss
nansiell styrka och resurser att anpassa vår verksamhet
till förändrade marknadsbehov.
6
Sinch Årsredovisning 2023
REMOVE
VD har ordet
Dream Big, Win Together, Keep
it Simple och Make it Happen är
kärnvärden som bestämmer hur
vi samverkar och uppfyller våra
kunders behov.
Jag är även mycket glad över sammansättningen av vår
nya ledningsgrupp. Några medlemmar bidrar med viktiga
perspektiv och unik kunskap från Sinch och våra tidigare
förvärv, medan andra är nya för Sinch och tillför djup
expertis från framgång inom tidigare uppdrag.
Exekvera strategin
Vi tog initiativ till stora förändringar under 2023 och
arbetet fortsätter under 2024. Vi skapar en mer integrerad
verksamhet med ökat fokus på våra kunder där vi kan
identiera effektiviseringar för att nansiera investeringar
i tillväxt. Genom detta kan vi säkra Sinchs långsiktiga
position som marknadsledare.
Avslutningsvis vill jag tacka våra kunder för ert förtro-
ende, våra medarbetare för ert hårda arbete och våra
aktieägare för ert fortsatta engagemang. Sinch förändrar
hur världen kommunicerar. De framsteg som vi har gjort
hittills ger mersmak och jag är entusiastisk inför framtiden.
Laurinda Pang
VD
Stockholm, april 2024
7
Sinch Årsredovisning 2023
Året i korthet
Året i korthet
Första kvartalet
Kreditfaciliteter om 6 500 MSEK och 110 MUSD förlängdes
med ett år. Nytt förfallodatum är i februari 2026.
Sinch lanserade ”Operator Connect for Partners” som gör
det möjligt för tjänsteleverantörer och andra samarbets-
partners att erbjuda telefonitjänster via Microsoft Teams.
+4 % 38 %+8 % +11 %
ökning i nettoomsättning
jämfört med 2022
av bruttoresultatet
konverterades till justerad
EBITDA
1)
ökning i bruttoresultat
jämfört med 2022
ökning i EBITDA
jämfört med 2022
1) Justerad EBITDA är ett alternativt nyckeltal (Alternative Performance Measure, APM) som redovisas för att tydliggöra utvecklingen i den
underliggande verksamheten. Se Denitioner på sidorna 123–124 och not 4 för mer information.
Resultat per rörelsesegment 2023
22 %
31 %
34 %
6 %
14 %
18 %
65 %
41 %
33 %
7 %
14 %
15 %
Meddelandetjänster 65 %
Rösttjänster 22 %
E-post 6 %
SMB 7 %
Meddelandetjänster 41 %
Rösttjänster 31 %
E-post 14 %
SMB 14 %
Meddelandetjänster 33 %
Rösttjänster 34 %
E-post 18 %
SMB 15 %
Nettoomsättning Bruttoresultat Justerad EBITDA
1)
1) Exklusive ett negativt bidrag om -606 MSEK från segmentet ”Övrigt”, se not 4.
Andra kvartalet
Laurinda Pang tillträdde som ny VD för Sinch den 17 april.
Sinch utsågs till en ledande CPaaS-leverantör i IDC:s
MarketScape-rapport.
Den 6 juni tillträdde Sibito Morley som ny Chief Data and
Transformation Ofcer.
Sinch lanserade AI-baserade Smart Conversations som ger
företagskunder värdefulla insikter om kunders historik och
intentioner.
Kostnadsreduktionsprogrammet som inleddes i juli 2022
resulterade i bruttobesparingar om cirka 360 MSEK på
årsbasis och överträffade målet på 300 MSEK.
8
Sinch Årsredovisning 2023
Fjärde kvartalet
Sinch tillkännagav en ny verksamhetsmodell för att öka den
organiska tillväxttakten. Den nya modellen ökar fokuset på
kunderna, underlättar kors- och merförsäljning och utnyttjar
företagets globala skalfördelar vad gäller produkter och FoU.
Julia Fraser rekryterades som ny EVP Americas.
Analysföretaget Omdia utsåg Sinch till en ledare i Omdia
Universe: Leverantörer av CPaaS-plattformar.
Sinch åtog sig att minska utsläppen på kort och lång sikt i
linje med vetenskapligt baserade netto-nollmål och Science
Based Targets initiative (SBTi). Genom att ansluta sig till
SBTi kommer Sinch säkerställa att företagets klimatåtgärder
är i linje med den senaste forskningen som syftar till att
begränsa den globala temperaturökningen till 1,5 °C.
Kreditfaciliteter om 1 500 MSEK förlängdes med ett år i
december. Nytt förfallodatum är i februari 2025.
Året i korthet
Finansiella mål och utfall
Mål Utfall
Justerad EBITDA per aktie
ska växa 20 procent per år
Justerad EBITDA per aktie växte
med 14 procent under 2023
Nettoskulden ska vara <3,5x
justerad EBITDA över tid
Nettoskuld/justerad EBITDA
var 2,0x vid årets slut
Bruttoresultat och justerad EBITDA Justerad EBITDA/bruttoresultat
Bruttoresultat
justerad EBITDA
Tredje kvartalet
Sinch utsågs till en ledare i Gartners första ”Magic
Quadrant”-rapport för CPaaS.
Sinch MessageMedia meddelade att funktionalitet för
tvåvägs-SMS har integrerats i Zoho Desk och HubSpots
Service Hub.
Sinch lanserade en ny produkt för Elastic SIP Trunking som
gjort den tillgänglig i öppen betaversion. Produkten är ett
komplement till Sinchs bentliga rösttjänster och gör att
företagskunder enkelt kan köpa exibel röstkapacitet via
sinch.com.
MSEK
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
%
2019 2020 2021 2022 2023
0
10
20
30
40
50
60
+14 %
2,0x
9
Sinch Årsredovisning 2023
Strategi
En strategi för lönsam tillväxt
Sinch utvecklar molnbaserade digitala verktyg
som hjälper företag att interagera med sina kunder
och skapa en bättre, digital kundupplevelse. Vår
ambition är att vara en pionjär för världens sätt att
kommunicera och att fungera som en konsolide-
rande kraft i vår bransch.
1
Kunden först
Vi organiserar oss runt våra kunder för att säkerställa att varje unik
kund får de mest relevanta produkterna presenterade för sig och att de
snabbt kan nå mätbara affärsresultat. Vi driver både försäljnings- och
produktledda tillväxtinitiativ och säljer både direkt till kund och genom
partnerskap. Vi strävar efter att ha ett produktutbud som är byggt för
att skala upp men samtidigt anpassningsbart i implementeringen.
2
Differentierat produkterbjudande
Vi reducerar komplexitet genom att ge företagen möjlighet att dra
nytta av både etablerade och nya kommunikationskanaler för att
interagera med sina kunder. Vi utvecklar våra produkter för att vara
globalt skalbara och hanterar hundratals miljarder mobilmeddelanden,
e-postmeddelanden och röstsamtal varje år. Vårt globala Supernätverk
möjliggör säker och pålitlig leverans, med lägre fördröjning, vilket är en
avgörande faktor för differentiering eftersom vi minimerar behovet av
att förlita oss på onödiga mellanhänder. Vi betjänar både små och stora
företag och ser till att vårt erbjudande kan användas både genom kod,
via API:er och genom applikationer för företagskunder.
3
Integration och transformation
Sinch har byggt en ledande global position genom organiska inves-
teringar och kompletterande förvärv. Vi stärker nu vår verksamhet
genom att transfomera våra sätt att nå markanden, skapa ett enhetligt
produktutbud och genom investeringar i våra interna stödsystem och
processer. Dessa initiativ syftar till att accelerera vår organisaks tillväxt
och göra oss redo för ytterligare förvärv. Vi investerar även i nästa
generations konversationsbaserade meddelandeteknik och utnyttjar
articiell intelligens för att driva mätbara affärsresultat.
Våra tre strategiska prioriteringar
10
Sinch Årsredovisning 2023
Alla företag förvärvade av Sinch uppfyller en uppsättning
viktiga kriterier. Först och främst är en sund företagskultur
avgörande för lyckad integration. Den nansiella prestandan
måste också vara stabil med produkter som har visat sig
skapa värde för kunderna. Det måste också nnas tydliga
kostnads- och intäktssynergier.
Att slutföra ett förvärv är en teaminsats och vi har ett
dedikerat team som granskar möjligheter och slutför trans-
aktioner. Vi involverar intressenter från olika delar av Sinch,
inklusive några av våra grundare och styrelsen som alla har en
aktiv roll i processen.
Konsolidering inom bentliga
produktområden
Vi verkar i en global men fragmenterad bransch präglad
av snabb teknikutveckling och ett föränderligt regelverk.
Effektiv digital kundinteraktion blir alltmer affärskritiskt och
en bra digital kundupplevelse är avgörande för ett företags
konkurrenskraft. Ett ökat fokus på regelverk kring GDPR och
datalagring gör företag mer noggranna i valet av leverantör
samtidigt som det blir allt viktigare att kunna erbjuda en
bredd av kommunikationskanaler och ett starkt erbjudande i
hela världen.
Många lokala och regionala leverantörer av meddelande-
tjänster för företag har byggt framgångsrika verksamheter
med starka kundrelationer men saknar den storlek och de
nansiella resurser som krävs för att utveckla ett fullständigt
CPaaS-erbjudande. De är begränsade vad avser geogra och
produkterbjudande och har mindre möjligheter att investera i
ny teknik. Genom att förvärva den typen av företag kan Sinch
kunder på nya geograska marknader och snabbt utöka sin
globala närvaro.
Vi når betydande kostnadssynergier genom att migrera
förvärvade kunder och leverantörer till våra gemensamma,
globala teknikplattformar för meddelandetjänster och
röstsamtal. Det gäller även för vår webbaserade programvara
som vanligtvis används av små och medelstora företag.
För sådan verksamhet kan vi fördela fasta kostnader över
högre transaktionsvolymer och få bättre servicenivåer med
konkurrenskraftig prissättning och förbättrad lönsamhet.
Om förvärvet handlar om ett företag som erbjuder röst- eller
meddelandetjänster kan vi samtidigt dra nytta av det förvär-
vade företagets operatörsrelationer. För kunderna innebär
detta högre kvalitet i leveranserna och möjlighet att ta del av
Sinchs bredare produktportfölj och globala nätverk.
Expansion av vårt erbjudande
Förvärv inom det här området syftar till att utöka Sinchs pro-
duktportfölj och komplettera vårt organiska produktutveck-
lingsarbete. Det kan handla om både små kompletterande
produktförvärv och större etablerade verksamheter.
När vi förvärvar mindre produktbolag handlar det främst om
att öka innovationstakten hos Sinch och minska risken genom
att kringgå de tidigaste innovationsfaserna. En nyckelfaktor
i dessa sammanhang är att det förvärvade företaget har
lyckats kommersialisera sin idé och bevisat dess affärsnytta
genom försäljning.
Vid förvärv av större etablerade företag handlar det om
omfattande verksamheter som hade varit svåra för Sinch att
utveckla. Det är företag som erbjuder ledande produkter inom
sitt område och har erfarenhet av att hantera kundsegment
som är nya för Sinch. Synergierna i dessa företag nns framför
allt på intäktssidan och bidrar till ett differentierat och
konkurrenskraftigt produkterbjudande.
Förvärv som en del av affärsmodellen
Att förvärva och integrera närliggande verksamheter är en viktig del av Sinchs strategi. Vår
bransch är fragmenterad och genomgår en konsolidering där Sinch har en drivande roll
med 16 förvärv sedan börsnoteringen 2015. Vi förvärvar andra bolag främst för att skapa
värde genom konsolidering och för att bredda vårt erbjudande.
Förvärv & integration
11
Sinch Årsredovisning 2023
Kunder
Kundresan
Den snabba digitaliseringen har helt förändrat hur konsumenter interagerar med
företag. Med Sinchs teknik kan företag hålla kontakten med sina kunder under hela
kundresan och använda den kommunikationskanal som är mest lämpad för varje
unik situation.
Att konkurrera i den digitala tidsåldern handlar allt mer om
att leverera en fantastisk kundupplevelse. Att söka efter
alternativ har aldrig varit enklare och företag måste leverera
en förstklassig upplevelse för att lyckas på marknaden.
En bra digital kundupplevelse kretsar kring kommunikation
som är aktuell, personlig och relevant. Den utnyttjar de kom-
munikationsmetoder som är bäst lämpade för varje enskild
interaktion och tar hänsyn till hur preferenserna varierar
mellan människor i olika delar av världen.
Marknadsföring
Kundresans första steg handlar om medvetenhet och övervä-
gande. Kunderna undersöker olika alternativ innan de slutför
köpet av en produkt eller tjänst.
Sinch erbjuder era produkter som kompletterar digital
annonsering med riktad en-till-en-kommunikation baserad
på användarens godkännande och samtycke. I en tid av ökat
fokus på dataskydd och integritet blir detta allt mer relevant
för företag över hela världen.
De kommunikationskanaler som används mest för marknads-
föring är e-post och SMS och Sinch är en av världens största
leverantörer inom båda dessa produktkategorier. E-post är väl
lämpad för marknadsföring på grund av dess kostnadseffektiva
och diskreta karaktär och fortsätter att leverera mycket hög
avkastning för företag. SMS är dyrare per meddelande, men
har också oöverträffad räckvidd och läsfrekvens. Alla mobil-
telefoner i världen kan ta emot SMS, och de esta konsu-
menter läser inkommande meddelanden omedelbart.
Företag inom många olika branscher använder Sinchs
API-plattform för att trigga kommunikation i olika skeden
av kundresan. Många använder också branschledande
marknadsföringsplattformar från ledande leverantörer som
Salesforce, Adobe och Oracle, som har Sinch-produkter
förhandsintegrerade, eller använder nyckelfärdiga Sinch-
produkter som Mailjet eller SimpleTexting för specika syften
i marknadsföringen.
12
Sinch Årsredovisning 2023
Kunder
Leverans av tjänster
Ett genomfört köp omvandlar ett kundämne eller prospekt
till en betalande kund eller abonnent. Det inleder en fas av
tjänsteleveransen där ett företag levererar de varor eller
tjänster som dess kunder betalar för.
Användningsområdena sträcker sig från enkla med-
delanden, som "ditt paket är redo för upphämtning!", till
mer komplexa scenarier med videomeddelanden och
tvåvägsinteraktion.
Att yga utomlands är ett konkret exempel. När en resa
är bokad och betald kan du förvänta dig att få ett kvitto på
köpet via e-post. Det är det mest effektiva alternativet för
både ygbolaget och dess resenärer: kostnadseffektivt för
företaget och bekvämt för slutanvändaren. E-postinkorgen
erbjuder rikligt med lagringsutrymme som är lätt att söka i
och är därför väl lämpad för mindre tidskritiska meddelanden.
En dag före avresan, när det är dags att checka in, är det
bättre att skicka ett SMS-meddelande. Mobila meddelanden
bryter igenom bruset och kräver inte att slutanvändarna lad-
dar ner några nya appar eller ändrar sina telefoninställningar
för att ta emot meddelanden. Nyare tekniker för meddelande-
tjänster, som RCS, Telegram och WhatsApp, erbjuder också
er nesser och funktioner som ger möjlighet till en mer
fördjupad och interaktiv kundupplevelse.
Den ökande e-handeln leder också till mer digital kom-
munikation eftersom köpen sker online snarare än i fysiska
butiker. Bankerna kan skicka engångslösenord via SMS så att
användarna kan godkänna inköp eller skicka meddelanden
när kreditkort används på ovanliga sätt. Konsumenter som
handlar med mobilappar som de laddar ner från Google
Play eller Apples App Store blir ofta ombedda att ange en
e-postadress eller ett telefonnummer, varefter CPaaS-företag
som Sinch får i uppgift att veriera att e-postadress och
telefonnummer är korrekta och legitima.
Kundvård
Framgångsrik kundvård är avgörande för att bibehålla hög
kundnöjdhet i situationer där saker och ting inte utvecklas
planenligt. När en ight ställs in, ett paket försenas eller den
nyinköpta tröjan är i fel storlek eller färg.
Röstsamtal är ofta det bästa sättet att interagera med ett
företag när saker och ting blir komplicerade. Sinchs röstpro-
dukter ger företagen en hög grad av exibilitet med minimal
investering: det är fördelen med en molnbaserad kommunika-
tionsplattform som enkelt kan skalas efter kundernas behov.
Företag kan antingen integrera Sinchs röst-API:er på egen
hand eller använda Sinch-samtal via en kontaktcenter-
plattform som RingCentral eller en UCaaS-plattform som
Microsoft Teams. Sinch erbjuder också sin egen lösning
Contact Pro, en molnbaserad kontaktcenterlösning där
Sinchs funktioner för röst, meddelanden och e-post är direkt
integrerade.
Kundresans fas efter försäljningen handlar också om
att behålla kunderna och få dem att tala positivt om sina
upplevelser. Företagen vill göra ett positivt intryck som upp-
muntrar kunderna att återvända och köpa mer, och proaktiv
uppföljningskommunikation kan bidra till att återknyta
kundvårdsfasen till marknadsföringen. Detta är ett område
där mobila meddelanden sannolikt kommer att bli allt mer
relevanta i framtiden. SMS används främst för envägsmedde-
landen, medan nyare meddelandeplattformar som WhatsApp,
Telegram och RCS erbjuder er möjligheter till tvåvägsdialog
och interaktivitet.
Kundvård är också ett bra exempel där ny teknik som arti-
ciell intelligens kan göra stor skillnad. AI-baserade chattbotar
kan användas för att inleda dialogen i tvåvägskonversationen
och besvara de vanligaste kundförfrågningarna, vilket sparar
både tid och pengar.
13
Sinch Årsredovisning 2023
Kundsegment
Sinchs moln för kundkommunikation betjänar mer än 150 000 kunder globalt,
från världens största och mest krävande varumärken till enskilda utvecklare
och företagare.
Kunder
Sinch vänder sig till en mångfacetterad kundbas med
varierande behov, användningsområde och grad av teknisk
mognad. Gemensamt för dem alla är behovet av att placera
kundupplevelsen i centrum för företagets strategi. För att
hjälpa våra kunder att förverkliga detta erbjuder Sinch ett
världsledande kommunikationsnätverk, API:er och applikatio-
ner för alla kommunikationskanaler, inklusive meddelanden,
röst, e-post och nya framväxande kanaler. Realiteten idag är
att konsumenterna förväntar sig att kunna kommunicera via
de kanaler som de föredrar och alla varumärken, stora som
små, måste erbjuda era olika alternativ för att säkerställa en
bra kundupplevelse.
14
Sinch Årsredovisning 2023
Kunder
Sinch omfattande globala kundbas kan segmenteras i tre
kategorier och vi når dem genom vår egen säljkår och genom
onlineförsäljning baserad på självbetjäning.
Business to Consumer (B2C)
Det här kundsegmentet är inriktat på kunder som använder
Sinchs produkter och tjänster direkt för att betjäna sina
slutkunder eller anställda. Detta är Sinchs största enskilda
kundsegment som spänner över en mängd olika branscher
från nansiella tjänster, IT och programvara, detaljhandel,
sjukvård, logistik och många digitala företag där digital omni-
kanalskommunikation driver hela deras affärsmodell. Det
här segmentet använder ofta ett brett spektrum av Sinchs
erbjudanden inom marknadsföring, drift och service med det
yttersta målet att leverera både ökad tillväxt och effektivitet
genom en överlägsen kundupplevelse.
Business to Business (B2B)
Det här kundsegmentet integrerar främst Sinchs lösningar
i ett större paket- eller plattformserbjudande för att kunna
utnyttja världsledande uppkoppling mellan alla kommunika-
tionskanaler och kombinera detta med egenutvecklad teknik
som är skräddarsydd för ett specikt användningsområde,
eller en viss bransch eller geogra. Inom detta segment nns
det två kategorier där Sinch har unika erbjudanden.
Partners
Många av världens ledande molnföretag, bland annat
Salesforce, Adobe och SAP/Emarsys, använder Sinchs globala
nätverk med kommunikations-API:er för att driva sina egna
applikationer. Genom att förlita sig på Sinch kan deras FoU-
team koncentrera sig på att utveckla kärnteknik samtidigt
som de integrerar klassledande och enhetlig global kommu-
nikation i sitt erbjudande. Utöver de större molnplattformarna
nns det en hel uppsjö av leverantörer av kommunikations-
och applikationstjänster som Sinch betjänar inom varje geo-
graskt område, bransch och användningsområde och som
erbjuder skräddarsydd teknik för att uppfylla ett specikt
behov. Sinch erbjuder dessa partners sin teknik genom en rad
olika affärsmodeller, inklusive metoder för försäljning till dem,
försäljning genom dem och försäljning med dem.
Wholesale
En annan viktig kategori inom B2B-segmentet är våra
transaktionella kunder eller wholesale-kunder som köper
kommunikationstrak i bulk. De är ofta stora organisationer
som köper tjänster från era leverantörer och vars inköps-
beslut baseras på pris och kvalitet. Sinch har en unik position
för att leverera till denna kundbas tack vare omfattningen
av vårt unika Supernät för kommunikation och många av de
exklusiva relationer som vi har byggt upp med telekom-
operatörer över hela världen.
Operatörer
Sinch har djupa och omfattande relationer med telekomope-
ratörer över hela världen och de utgör även ett kundsegment.
Sinch förser denna grupp med ett brett utbud av produkter
och tjänster för alla former av kommunikation. Vårt röstnät
erbjuder till exempel det största direktanslutna IP-nätverket i
Nordamerika som bland annat används av Verizon och AT&T.
Vi levererar även SMS-brandväggar, IP-SMS gateways och
verktyg för dataanalys till 5G-operatörer. Sinchs produkt-
portfölj är en nyckelkomponent och Sinch är en partner i
många mobiloperatörers strategi för verksamheten och
kundupplevelsen.
EXEMPEL PÅ KUNDER
Självbetjäning
Ett viktigt kundsegment består av kunder som valt att beställa
tjänsterna online utan någon interaktion med Sinchs säljare.
Sådana självbetjänande kunder kan delas in i två distinkta
grupper. Den första gruppen består av enskilda utvecklare
och programmerare som ofta är de slutliga beslutsfattarna
för mer tekniskt orienterade företagskunder. De vill kunna
testa produkterna på egen hand och uppskattar en bra
användarupplevelse, möjligheten till självbetjäning och tydlig
dokumentation med kodexempel. Den andra gruppen är
småföretagare eller produktchefer som har en enkel uppgift,
ofta relaterad till en enda kommunikationskanal, att utföra och
som vill ha en lättanvänd applikation som gör att de slipper
tala med en försäljare eller ett serviceombud. Sinch har en stor
och aktiv grupp med både utvecklare och företagsanvändare
över hela världen som fortsätter att utveckla och testa Sinchs
kommunikations-API och applikationsprodukter.
15
Sinch Årsredovisning 2023
Produkter
Produkterbjudande
Sinchs API plattform, applikationer och tjänster
kring nätverksaccess utgör tillsammans
vårt moln för kundkommunikation. Under 2023,
leverade plattformen över 800 miljarder unika
interktioner uppdrag av er än 150 000 kunder.
API-plattform
Molnbaserade infrastrukturer låter kunderna få tillgång till de
resurser de behöver, exakt när de behöver dem, utan kost-
samma förhandsinvesteringar i teknik eller leveransförmåga.
Detta är en utmärkande egenskap hos Sinchs moln för kund-
kommunikation, som låter företag trigga mobilmeddelanden,
skicka e-post och koppla röstsamtal genom att anropa Sinchs
API:er från sina egna verktyg och system.
Ett API, eller Application Programming Interface, är ett
denierat gränssnitt som exponerar en teknisk resurs och
gör den tillgänglig via kod. Utöver nyckel-API:er för medde-
landen, e-post och röstsamtal kan kunderna med Sinchs
kompletterande hanterings-API:er även köpa telefonnummer,
fråga om priser och hämta produktanalyser via kod. Det låter
kunderna integrera Sinchs funktioner i sina egna plattformar
och processer, och gör det möjligt för Sinchs produkter att
sömlöst integreras med andra molnplattformar som Sales-
force, Oracle, Adobe, Zoom och Microsoft Teams.
Många av världens största företag förlitar sig på Sinchs
API-plattform för att kommunicera med sina kunder. De
rde sätter Sinchs engagemang för kvalitet, bevisat höga
tillförlitlighet och långvariga fokus på regelefterlevnad. Detta
är differentierande områden där Sinch har gjort betydande
investeringar under era år.
Sinch Supernät, eller nätverk av nätverk, utgör grunden för
Sinchs produkterbjudande och är en viktig punkt för diffe-
rentiering gentemot konkurrenterna. En grundläggande roll
för CPaaS-företag är att överbrygga klyftan mellan teleko-
moperatörer och internet och göra det enkelt för företag att
utnyttja telekomresurser. När andra förlitar sig på lager av
underleverantörer och mellanhänder, ansluter Sinch direkt
till hundratals telekomoperatörer över hela världen för att
erbjuda högsta möjliga kvalitet till lägsta möjliga kostnad per
enhet. Kontroll av hela leverantörskedjan garanterar ock
efterlevnad av det skärpta regelverket kring integritet och
datasuveränitet.
Sinch har också ökat investeringarna i självbetjänings-
resurser så att enskilda mjukvaruutvecklare kan ansluta sig
online och börja använda Sinchs API-plattform på bara några
minuter. Single Sign-On låter också kunder som använder
Mailguns e-postprodukter använda Sinchs meddelande-
produkter, eller tvärtom, och förhandsutvecklade integra-
tioner med molnplattformar från tredje part ger ytterligare
möjligheter att nyttja Sinchs plattform.
Applikationer
API-plattformen riktar sig till utvecklare, medan Sinchs
applikationserbjudande riktar sig till företagsanvändare. Det
breddar Sinchs adresserbara marknad och eliminerar behovet
av att anlita interna eller externa programvaruutvecklare.
Sinch erbjuder en uppsättning specika applikationer
som adresserar användningsområden med fokus på mark-
nadsföring, leverans av tjänster och kundvård. SimpleTexting
erbjuder ett lättanvänt och nyckelfärdigt onlineverktyg för
SMS-marknadsföring och riktar sig främst till små och medel-
stora företag i Nordamerika. Mailjet erbjuder lättanvända
applikationer för e-postmarknadsföring och Sinch Engage
ger företag möjlighet att interagera med konsumenter via
konversationsbaserade meddelandetekniker som WhatsApp,
Telegram, Line och RCS. Produktutvecklingen under 2023 och
2024 syftar till att ytterligare integrera dessa erbjudanden för
att underlätta kors- och merförsäljning.
Medelstora och större företag kan också välja Contact
Pro, Sinchs egen molnbaserade omnikanalsprodukt för
kontaktcenter som har färdigkongurerade integrationer
med SAP-produkter för marknadsföring och kundvård.
16
Sinch Årsredovisning 2023
Produkter
För att möjliggöra tvåvägskonversationer i stor skala använder
många företag Chatlayer, Sinchs erspråkiga AI-plattform för
konversation. Tekniken gör att inkommande kundfrågor kan
hanteras automatiskt utan mänsklig inblandning, vilket sänker
kostnaderna och förkortar svarstiderna i kundtjänsten. Den
ger också företagen möjlighet att omvandla era interaktioner
av engångskaraktär till kontinuerliga kundrelationer med
värdefull interaktivitet över era kommunikationskanaler.
Nätverkaccess
Förutom produkter för företag erbjuder Sinch även en
uppsättning tjänster och mjukvara för telekomoperatörer och
rösttjänster på grossistbasis.
Telekomoperatörer har era sätt att hantera röstsamtal
och meddelandetrak mellan nät “interconnect”. Direkta
peeringavtal fungerar väl för operatörernas största sam-
arbetspartners, men uppkoppling med hundratals externa nät
hanteras enklare genom en tredje parts nav som i sin tur är
anslutet till era nät.
Sinch erbjuder interconecttjänster för både röstsamtal
och SMS. I Nordamerika driver Sinch det största oberoende
röstnätet och överför runt 250 miljarder röstminuter per år.
Utöver dessa tjänster erbjuder Sinch mjukvarupro-
dukter, bland annat relaterat till nätsäkerhet, 5G och
betalningslösningar.
17
Sinch Årsredovisning 2023
Marknad
Marknadsledande
Marknaden för digital kommunikation är stor, global och växande. Företag i
hela världen inser nu att konkurrenskraft föds ur en förstklassig, digital kund-
upplevelse. De gör kundkommunikation till ett prioriterat område och söker
molnbaserade lösningar för att utveckla marknadsföringen, leveranserna och
kundservicen. De uppfyller kundbehoven och baserar sin verksamhet de
kommunikationstjänster som människor använder och uppskattar.
Marknaden för molnbaserad
kundkommunikation
Företag vänder sig till Sinch när de vill kommunicera digitalt
med sina kunder, på person-till-person-basis, genom
kommunikationskanaler som mobila meddelanden, röstsam-
tal eller e-post. Produkterna är molnbaserade och erbjuds
som en tjänst, vilket innebär att företag kan dra nytta av
Sinchs kapacitet utan höga investeringar i programvara eller
infrastruktur.
Vår marknad benämns ofta CPaaS, för Communications-
Platform-as-a-Service, och denieras av Gartner som "en
molnbaserad plattform som utvecklare, IT-team och andra
icke-tekniska verksamhetsroller använder för att utveckla en rad
kommunikationsrelaterade funktioner med hjälp av API:er, SDK:er,
dokumentation och lågkodade eller kodfria visuella utvecklings-
verktyg". Även om CPaaS främst används för att ge möjlighet
till kundkommunikation kan tekniken även utnyttjas för andra
ändamål, till exempel för att driva interna verktyg för affärskom-
munikation (UCaaS), underlätta kommunikation mellan personer
eller som en teknisk förutsättning för IoT (Internet of Things).
Affärsmodellen för CPaaS är främst transaktionell, eftersom
intäkterna direkt eller indirekt är relaterade till den kommu-
nikationsvolym som ett företag konsumerar. Det nns ock
en ökande andel abonnemangsbaserad fakturering eftersom
CPaaS även används inom angränsande mjukvarudomäner
som marknadsföring (CRM), kontaktcenter och digital
säkerhet.
Drivkrafter för strukturell tillväxt
Efterfrågan på molnbaserad kundkommunikation påverkas av
strukturella trender och skiften i hur företag, deras kunder och
människor i allmänhet kommunicerar och interagerar med
varandra. Vi har identierat fyra trender som påverkar hur vår
marknad formas och utvecklas.
Digitalisering
Kundupplevelse som konkurrensfördel
Ökad användning av molntjänster
Nya kommunikationskanaler
Digitalisering gör det möjligt att bearbeta och överföra
information mer effektivt och att kommunicera på nya
sätt. Företag drar nytta av digitalisering för att minska sina
kostnader och svara upp mot ökade krav på tillgänglighet och
användarvänlighet.
En bra kundupplevelse är en tydlig konkurrensfördel och
kan vara en lika viktig del i inköpsbeslutet som produktens
pris eller till och med själva produkten. Företag måste
leverera individanpassad och relevant kommunikation vid
rätt tillfälle och samtidigt hantera er och mer komplexa
kommunikationskanaler.
Företag förlitar sig i allt större utsträckning på moln-
tjänster som har era fördelar jämfört med traditionella
lokala lösningar. Några av de viktigaste fördelarna är minskade
kostnader, ökad skalbarhet och bättre tillgång till data och
information från alla platser i världen.
Idag förväntas företag nnas tillgängliga genom samma
kommunikationskanaler som används i privata sam-
manhang. Kanalerna har olika styrkor och egenskaper och
beroende på situationen kan text, e-post, ett röstsamtal,
video eller kommunikation via WhatsApp eller RCS vara den
mest attraktiva lösningen.
18
Sinch Årsredovisning 2023
Sinch
som är specikt utformad för detta marknadssegment och
extremt enkel att implementera. Utöver leverantörens globala
täckning erbjuds lokala och regionala företag också möjlighet
att utnyttja Sinchs expertis inom lokala regelverk, särskilt i
Europa, USA, Brasilien och Indien."
I september intog Sinch en ledarposition i den allra första;
2023 Gartner® Magic Quadrant™ för CPaaS (Communications
Platform as a Service). Utvärderingen baserades på specika
kriterier som analyserade Sinchs övergripande helhetsbild
(Completeness of Vision) och förmåga att genomföra (Ability
to Execute).
I november intog Sinch också en ledarposition i Omdia
Universe: CPaaS Platform Providers 2023/24 (leverantörer av
CPaaS-plattformar). I Omdia:
"Sinch klassiceras som en ledare i CPaaS Omdia Universe,
med kategoripoäng långt över genomsnittet för API:er,
mervärdestjänster och paketlösningar, innovation, go-to-
market-strategi, antal kunder, icke-funktionella krav och
implementeringstjänster.
Utdrag nns tillgängliga sinch.com/insights.
Marknad
Marknaden under 2023
Den globala covid-19-pandemin förändrade hur människor i
hela världen levde och arbetade och bidrog till en ökning av
den digitala kommunikationen mellan 2020 och 2021.
Villkoren för affärsverksamhet förändrades avsevärt under
2022. Rysslands invasion av Ukraina, ökad ination och
stigande räntor ledde till ett ökat fokus på lönsamhet hos
de esta företag. I slutet av 2022 såg Sinch effekterna av
den förändrade affärsmiljön när tillväxten i trakvolymerna
stannade av.
Effekterna var särskilt tydliga bland större internationella
kunder som började se över sina kostnader och sin användning
av kommunikationstjänster. Marknaden under 2023 har därför
varit trög, men stabil, vilket särskilt visade sig inom rörelse-
segmenten Meddelandetjänster och Rösttjänster. Samtidigt
har Sinchs erbjudande till mindre företagskunder fortsatt att
växa även i denna försämrade makroekonomiska miljö.
Den här generella utvecklingen återspeglas också i den
nansiella utvecklingen för Sinchs konkurrenter. Många lokala,
regionala och globala konkurrenter är inte lönsamma eller
kassagenererande, vilket skapar ett behov av att minska
personalstyrkan och hålla nere kostnaderna. Till skillnad från
sina konkurrenter, har Sinch sedan grundandet alltid drivit sin
affär med fokus på lönsamhet.
Regional konkurrens
Sinchs produktutbud ger företag möjlighet att kommunicera
med kunder i hela världen. Många kunder har global verk-
samhet och Sinch nns representerat i mer än 60 länder. Att
hjälpa företag att anpassa sig till skillnader i regelverk, teknik
och kommersiella villkor är en viktig del av erbjudandet. Sinch
möter visserligen många lokala och regionala konkurrenter vars
produkter konkurrerar med delar av Sinchs erbjudande, men
mycket få har den globala räckvidd eller kapacitet som krävs
för att tillgodose komplexa och globala behov.
Erkänt ledarskap
Under 2023 har Sinch erkänts som en ledande aktör inom
sektorn av era oberoende analysföretag. I maj utsåg IDC
MarketSpace Sinch till ledare i sin globala leverantörsutvär-
dering av CPaaS-tjänster (Communications Platform as a
Service) för 2023. Med deras egna ord:
"Överväg Sinch om du är ett företag med global verksamhet
som söker en CPaaS-leverantör med en djup, global täckning
och en robust portfölj som innehåller grundläggande kom-
munikations-API:er samt lågkodad eller kodfri programmering
och SaaS-lösningar med omfattande resurser för marknads-
föring och kundinteraktion. Om du är ett mindre företag kom-
mer du att vilja utforska Sinchs portfölj för kundinteraktion
Resurser
Strategier
Gartner® Magic Quadrant™ CPaaS
Stora aktörer
Utmanare
Deltagare
Ledare
19
Sinch Årsredovisning 2023
Meddelandetjänster
Rösttjänster
Rörelsesegment
Under 2023 var Sinchs verksamhet strukturerad i fyra rörelsesegment: Meddelandetjänster,
Rösttjänster, E-post och SMB, små och medelstora företag
1)
.
Företag har ofta behov av att skicka stora volymer medde-
landen och även intern kapacitet för IT-utveckling. För sådana
kunder är det oftast logiskt att använda ett API (Application
Programmable Interface) för att initiera en interaktion med
sina kunder via SMS och nästa generations meddelande-
tekniker som WhatsApp och RCS. Användningen av nya
meddelandetekniker ökar snabbt, men SMS är fortfarande en
unik kommunikationskanal som lyckas bryta igenom bruset
eftersom alla med en mobiltelefon kan ta emot ett SMS, och
98 procent av dem blir lästa.
Vår kunskap och vårt Supernät med er än 600 anslutna
mobiloperatörer gör att vi kan erbjuda en pålitlig och säker
lösning som förenklar företagens kommunikation. Detta
har bekräftats av tusentals stora företag som tillsammans
använder Sinchs kommunikationsmoln för att skicka cirka 250
miljarder affärsmeddelanden varje år. I kundbasen ingår era
av världens största techbolag.
Sinch hjälper företag att hantera röstsamtal från alla
tänkbara enheter över det publika telefonnätet. Vi hjälper
företag att skala upp sin kommunikation och att skaffa lokala
telefonnummer i takt med att de expanderar. Ryggraden i
röstlösningarna är Supernätet, som når 95 procent av USA:s
befolkning och hanterar mer än 100 miljarder röstsamtal per
år. De interconnect-tjänster vi erbjuder amerikanska opera-
törer och tjänsteleverantörer är en viktig del av verksamheten,
men vi stödjer också ett stort antal applikationer som är
relaterade till rösttjänster.
Som partner till Microsoft ”Operator Connect” gör vi det
möjligt för företag att använda Microsoft Teams som sitt
primära telefonsystem. Vi aggregerar samtal till publika larm-
centraler med vår nästa generations räddningstjänst (NG911).
Vi erbjuder nummerveriering via röstsamtal, vilket innebär
att vi säkerställer att telefonnumret som en person uppger
verkligen tillhör den personen. Våra kunder är huvudsakligen
teleoperatörer, tjänsteleverantörer och företagskunder.
Företag använder normalt API:er för att ansluta till Sinchs molnbaserade kommunikationsplattform och
nå sina kunders telefoner genom olika typer av meddelanden.
Sinchs lösningar för röstkommunikation gör det möjligt för företagskunder, tjänsteleverantörer och tele-
operatörer att hantera enorma volymer med telefonnummer, röst- och nödsamtal utan kostsamma
infrastrukturinvesteringar.
Rörelsesegment
18942
6339
Nettoomsättning,
MSEK, 2023
Nettoomsättning,
MSEK, 2023
3876
2985
Bruttoresultat,
MSEK, 2023
Bruttoresultat,
MSEK, 2023
1079
1425
EBITDA
MSEK, 2023
EBITDA
MSEK, 2023
Andel av
anställda
Andel av
anställda
Fakta
Fakta
Andel av
bruttoresultat
Andel av
bruttoresultat
41 %
Vad: Molnbaserad kommunikationsplattform och
mjukvara för avancerad tvåvägskommunikation samt
relaterade tjänster och lösningar.
Huvudmarknader: Större företagskunder i hela världen.
Vad: Röstkommunikation som möjliggör hantering av
stora volymer med samtal och nummer.
Huvudmarknad: Företag, operatörer och leverantörer
av kommunikationstjänster i USA.
54 %
20 %
31 %
1) Från och med 1 januari 2024 rapporterar bolaget utifrån en ny verksamhetsmodell som presenterades i oktober 2023. Se pressmeddelande för ytterligare information.
20
Sinch Årsredovisning 2023
KUNDCASE
AAA
Tillgång till vägassistans
I över ett sekel har American Automobile Association (AAA),
som har över 63 miljoner medlemmar och besvarar 30 miljoner
samtal om vägassistans varje år, varit synonymt med säkerhet
och pålitlig vägassistans för bilister i Nordamerika. Att hjälpa
förare i mobilfria områden är dock en utmaning, även för
Nordamerikas största och mest betrodda bilistorganisation.
Chattfunktioner via satellit för iPhone-mobiler
För att AAA-medlemmar ska kunna begära vägassistans i
områden där det inte nns mobiltäckning har AAA inlett ett
samarbete med Sinch och Apple för att erbjuda förare ett
nytt sätt att kontakta dem.
Med Sinch Engage, vår allt-i-ett-meddelandeplattform, kan
AAA-ombud nästan ha realtidskontakt med iPhone 14- och
15-användare och lokalisera dem med hjälp av satellitan-
slutning, och samtidigt ha tillgång till fördelarna med ett
kundsupportverktyg.
Inkommande meddelanden kan hanteras och delas från en
enda inkorg, med enkel åtkomst till all relevant användarinfor-
mation och samtalshistorik.
AAA är fortfarande synonymt med säkerhet och pålitlighet
— och meningsfull innovation
Utöver den förbättrade användarupplevelsen får det nya
kontaktalternativet också miljoner förare att känna sig trygga
eftersom de vet att det räcker med ett textmeddelande för
att få hjälp, oavsett var de är.
"AAA:s högsta prioritet är att hjälpa våra medlemmar när
de behöver oss som mest", förklarar Marshall Doney, VD och
koncernchef för AAA. "Sinch har varit en utmärkt partner i
arbetet med att uppfylla det kravet och deras innovation har
gjort det möjligt för oss att ta vår vägassistans till nästa nivå."
Rörelsesegment
KUNDCASE
HSBC
Förändrad upplevelse av privatlån
När HSBC ville förenkla ansöknings-apparna för privatlån och
förbättra kundupplevelsen för sin enorma kundbas vände
de sig till Sinch och tog ett djärvt steg in på området för
konversationsbaserad bankverksamhet.
Skapa en konversationsbaserad AI-upplevelse i WhatsApp
I nära samarbete med Sinchs experter utvecklade HSBC:s
CRM-team en personlig kreditsimuleringsupplevelse i form av
en WhatsApp-chattbot.
I slutet av simuleringen ck kunderna en personlig offert
för sitt önskade lånebelopp, med all relevant information och
juridiska upplysningar.
"Vi är mycket glada över detta initiativ. WhatsApp är mer än
en ny kanal för oss. Det är ett nytt sätt att interagera med våra
kunder som gör det möjligt för oss att förstå deras behov och
ge dem mycket personliga erbjudanden i samma diskussions-
tråd. Styrkan med WhatsApp är dess förmåga att låta oss
korsreferera konversationsdata med kunddata för att anpassa
abonnemangsprocesser", berättar Sabrina Giry Fernandez,
CRM-chef på HSBC.
Bättre kundengagemang och konverteringsgrad
Lösningen lanserades efter endast en månad, i mer än 18 olika
varianter och blev en stor framgång. Med 91 procent av de
utvalda kunderna som engagerade sig i kampanjen och en
konverteringsgrad på 1,4 procent genererade simuleringen
över 20 MEUR.
"Sinch-teamet var fantastiskt och mycket professionellt.
Deras expertis och råd gjorde att vi snabbt kunde samla in
ansökningar, hitta tekniska lösningar för att implementera
sostikerade scenarier och erbjuda en smidig upplevelse för
våra kunder. Resultaten överträffar de mål vi satte upp för oss
själva och vi funderar redan på nästa steg", säger Sabrina Giry
Fernandez.
Rörelsesegment
E-post
SMB, små och medelstora företag
Genom kraftfulla API:er för e-post och intuitiva marknads-
föringslösningar levererar Sinch omkring 450 miljarder e-post-
meddelanden per år för företag som DHL, Wikipedia, Lyft och
Microsoft. Sinch hjälper kunder att hantera hela e-postlivs-
cykeln och kontrollera de variabler som påverkar leveransen. Vi
bistår marknadsförare med att genomföra effektiva kampanjer
och ger utvecklare de verktyg de behöver för att skicka
automatiska transaktionsbaserade e-postmeddelande och
analysera användarnas beteenden. Våra produktportföljer är:
Mailgun-API:er för e-post, Mailjet-produkter för marknads-
föring via e-post och testverktygen Email on Acid. Vår
infra struktur bygger på Google Cloud Platform och kan hantera
extrema kapacitetskrav, till exempel under Black Friday.
Eftersom Sinch-systemet regelbundet skickar stora volymer
till de esta av världens e-postleverantörer kan vi analysera
traköden i realtid och generera en leveransgrad av e-post
på 98 procent, långt över branschgenomsnittet på 83 procent.
Sinch traditionella kundbas inom e-post består av mer än
100000 tekniskt kunniga utvecklare och programmerare. Ett
fokusområde för tillväxt är större företag där vår höga leve-
ransgrad och våra molnbaserade lösningar erbjuder fördelar.
Företag av alla storlekar behöver kommunicera med sina
kunder och de betraktar i allt högre grad meddelandetjänster
som ett effektivt sätt att förvärva, engagera och behålla sina
kunder. Många saknar dock dedikerade resurser för IT-ut-
veckling och letar efter lättanvända produkter som fungerar
bra med annan programvara som redan används för CRM,
e-handel, ERP eller Marketing Automation.
Sinchs SMB-produkter är lätta att använda, kan integre-
ras med bentliga teknikplattformar och erbjuder exibla
prismodeller, samtidigt som det går snabbt att bli kund
online. Detta gör erbjudandet särskilt attraktivt för små och
medelstora företag. Produkterna erbjuds under väletablerade
varumärken som MessageMedia, SimpleTexting och Click-
Send. Sinch SMB-erbjudande är särskilt starkt i Australien,
Nya Zeeland och det snabbväxande USA. Mer än 70 000
aktiva företag använder idag Sinchs SMB-produkter och den
globala efterfrågan skapar tydliga möjligheter till fortsatt
konsolidering och tillväxt.
Inom e-postsegmentet erbjuder Sinch branschledande leverans av e-postmeddelanden till mer än
100 000 kunder över hela världen.
SMB-segmentet omfattar webbaserade, nyckelfärdiga produkter som gör det enkelt för företag att
interagera med sina kunder via mobila meddelanden.
1773
2069
Nettoomsättning,
MSEK, 2023
Nettoomsättning,
MSEK, 2023
1377
1303
Bruttoresultat,
MSEK, 2023
Bruttoresultat,
MSEK, 2023
709
526
EBITDA
MSEK, 2023
EBITDA
MSEK, 2023
Andel av
anställda
Andel av
anställda
Fakta
Fakta
Andel av
bruttoresultat
Andel av
bruttoresultat
Vad: Transaktionsbaserad och marknadsförings-
relaterad e-post.
Huvudmarknad: Utvecklare och programmerare i
USA och Europa.
Vad: Användarvänliga nyckelfärdiga applikationer
som gör det enkelt för företag i alla storlekar att
interagera med sina kunder via meddelanden och
tvåvägskonversationer.
Huvudmarknad: Företag i Australien, Nya Zeeland
och USA.
12 %
14 %
9 %
14 %
22
Sinch Årsredovisning 2023
Rörelsesegment
KUNDCASE
Picard
Sätta Picard i centrum för julrandet
För Picard, en fransk detaljhandlare av djupfrysta livsmedel,
är julhelgen ett perfekt tillfälle att vinna nya konsumenter och
göra dem till lojala kunder — och innovativ kommunikation är
en viktig del av ekvationen. För att stärka sin kundaktiverings-
strategi under den perioden samarbetade Picard med Sinch
för att skapa en engagerande kampanj för julshopping.
Utveckla en rik konversationsupplevelse
med RCS och Rich SMS
Syftet med kampanjen var att underlätta kundernas julförbe-
redelser genom att låta dem skapa och
handla julmåltider snabbt och enkelt.
RCS (Rich Communication Services)
var det självklara valet för det här
projektet. Rikare innehåll, appliknande
upplevelse, bättre varumärkesprolering,
bättre säkerhet, bättre insikter om leve-
rans- och öppningsfrekvens, starkare
engagemang — det är lätt att förstå vad
som gör RCS till en så kraftfull kanal.
Eftersom RCS ännu inte stöds av alla
mobila enheter använde Picard även
Rich SMS för att ge kunder med inkom-
patibla enheter en bättre upplevelse
genom att leda dem till en landnings-
sida med en konversationsbaserad
chattbotupplevelse.
Bättre engagemang med RCS
Med RCS skapade Picard en heltäckande och fängslande
upplevelse direkt i meddelandekanalen, vilket uppmuntrade
användarna att engagera sig och konvertera.
RCS-julkampanjen hade en klickfrekvens som var tre
gånger högre än för Rich SMS, en 42-procentig ökning
av kundengagemanget och mer än 10 procent er
webbplatsomdirigeringar.
"RCS är en innovativ meddelandekanal som har gjort
det möjligt för oss att kommunicera med våra kunder på
ett lekfullt och interaktivt sätt. Eftersom
RCS bygger på konversation kan vi skapa
mervärde för kunderna genom att använda
rikt innehåll direkt i meddelandekanalen.
Det hjälper oss att förstå våra kunders
preferenser och kanalen gör det enkelt för
våra kunder att förstå vårt kunderbjudande
och har stor potential för marknadsförings-
aktivering av varumärken", förklarar Charlotte
Lebrun, CRM-chef på Picard.
"När det gäller dataanalys ger RCS oss
möjlighet att göra mer detaljerade utvärde-
ringar, särskilt tack vare spårbara öppnings-
och konverteringsfrekvenser, som inte nns i
klassiska SMS-kampanjer".
KUNDCASE
Harrods
Förena kundupplevelse och lojalitetshantering över
kontaktpunkterna
Harrods, världens främsta lyxvaruhus, riktar sig till en mycket
varierad kundkrets, både i sina fysiska butiker och på nätet,
och det innebär vissa utmaningar när det gäller kundupple-
velse och lojalitetshantering.
Harrods samarbetade med Sinch och KPS, ett ledande
konsultbolag inom digital transformation, för att samla kund-
data och kommunikation över kontaktpunkterna och skapa
sömlösa upplevelser för sin mångfacetterade publik.
Utveckla heltäckande kundproler med ett smidigt eko-
system för kundupplevelse
I nära samarbete med KPS implementeringsexperter införde
Harrods en SAP-lösning för kundupplevelse i syfte att skapa
en samlad bild av sina kunder och ge sina affärsteam möjlig-
het att fatta mer datadrivna kundupplevelsebeslut.
Därefter implementerade detaljhandelsjätten special-
applikationer, inklusive Sinchs SAP-godkända kontaktcenter
Contact Pro och Sinchs Campaigns, för att ge möjlighet till
mer personlig och innovativ kommunikation och låta kun-
derna engagera sig i sin valda kanal. Det gav också Harrods
affärsteam möjlighet att utnyttja konversationsdata i hela sitt
ekosystem för kundupplevelse.
En samlad bild av kunden — och shoppingupplevelser på
nästa nivå
Det nya SaaS-baserade ekosystemet för kundupplevelse ger
Harrods affärsteam en heltäckande bild av kunderna, med
tillgång till alla data och all interaktionshistorik som samlats in
vid olika kontakter. Detaljhandelsjätten kan nu bättre förutse
och uppfylla förväntningarna från sin varierade kundkrets och
prioritera sina mest lojala kunder.
Resultatet är mindre komplexitet och lägre IT-kostnader
samt förstklassiga, personliga upplevelser i varje steg för
Harrods kunder, från shopping i butiken till marknadskommu-
nikation och support.
Aktieutveckling och ägarstruktur
Aktieutveckling och ägarinformation
Aktien
Sinch aktie noterades på Nasdaq Stockholm den 8 oktober
2015, till introduktionskursen 5,90 SEK (efter justering för
aktiesplit sommaren 2021). Aktien handlas under beteck-
ningen SINCH. Sedan januari 2021 handlas Sinch på Nasdaq
Stockholm Large Cap.
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Sinch uppgår till 8430698 SEK (8386022)
uppdelat på 843069811 aktier (838602248). Samtliga aktie-
ägare äger lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst.
Aktiernas kvotvärde är 0,01 (0,01). För ytterligare information
om aktiekapitalets utveckling, se not 22.
Utdelning
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman att ingen utdelning
lämnas för räkenskapsåret 2023 (-). Styrelsens uppfattning är
att bolaget för närvarande benner sig i en fas där ekono-
miska överskott bör användas till att återbetala skulder och
återinvesteras i fortsatt tillväxt, både organisk och via förvärv.
Aktieägare
Vid årets slut hade Sinch cirka 91173 aktieägare (103000). De
tio största aktieägarna ägde tillsammans 56,72 procent (61,6)
av det egna kapitalet i Sinch. Inget avtal mellan aktieägare
som begränsar deras rätt att överlåta sina aktier existerar
såvitt bolaget känner till.
Informationen som Sinch förmedlar till aktieägare och övrig kapitalmarknad syftar till att ge en
aktuell och tydlig bild av bolaget samt dess operativa och nansiella utveckling.
100 000
200 000
300 000
400 000
500 000
600 000
10
20
30
40
50
60
SEK
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
Omsatt antal aktier,
tusental
Volym
Sinch
OMX Stockholm PI
Aktien, 2023
Källa: Modular Finance
24
Sinch Årsredovisning 2023
Aktieutveckling och ägarinformation
De 10 största aktieägarna per 31 december 2023:
# Ägare Antal aktier Andel i %
1 Neqst D2 AB 155676507 18,47 %
2 Fjärde AP-fonden 75121141 8,91 %
3 AMF Pension & Fonder 53020109 6,29 %
4 Alecta Tjänstepension 38718283 4,59 %
5 Swedbank Robur Fonder 35010247 4,15 %
6 Handelsbanken Fonder 29359718 3,48 %
7 Första AP-fonden 27000000 3,20 %
8 Temasek 22851408 2,71 %
9 Vanguard 22810480 2,71 %
10 Kjell Arvidsson (P&CS Invest AB) 18630000 2,21 %
Summa 10 största aktieägarna 478197893 56,72 %
Övriga 364871918 43,28 %
Totalt 843069811 100,00 %
Omsättning av instrument under 2023, Nasdaq Stockholm
Omsättning,
MSEK
Antal omsatta
aktier Nasdaq Antal affärer
Genomsnittlig
daglig omsättning,
MSEK
Genomsnittlig
daglig volym
Genomsnittligt
antal affärer Affärsdagar
67671 2281561029 1850622 269 9089885 7373 251
Ägarfördelning per typ
Ägartyp Antal aktier Kapital Röster Antal kända ägare Andel av kända ägare
Svenska Institutionella ägare 342467611 40,62 % 40,62 % 135 0,15 %
Utländska Institutionella ägare 151890042 18,03 % 18,03 % 103 0,11 %
Svenska privatpersoner 106309651 12,62 % 12,62 % 87766 96,26 %
Övriga 232703286 27,62 % 27,62 % 3169 3,48 %
Okänd 9699221 1,12 % 1,12 % - 0,00 %
Totalt 843069811 100,00 % 100,00 % 91173 100,00 %
Kurser under 2023 (justerat) Nasdaq Stockholm, SEK
Volymviktad
genomsnitt-
skurs
Högsta
betalkurs
Högsta
betalkurs
datum
Lägsta
betalkurs
Lägsta
betalkurs
datum
29,66 53,8 13 jan 2023 16,04 30 okt 2023
Börsvärde, sista affärsdagen 2023, MSEK
Antal aktier Kurs, SEK Börsvärde
843069811 37,51 31624
Analytiker
Analytiker som följer Sinch är:
Bolag Analytiker Kontakt
ABG Daniel Thorsson daniel.thorsson@abgsc.se
Bank of America James Pavey james.pavey@bofa.com
Carnegie Predrag Savinovic predrag.savinovic@carnegie.se
Danske Bank Viktor Högberg viktor.hogberg@danskebank.se
DNB Stefan Gaufn stefan.gaufn@dnb.se
Goldman Sachs Mohammed Moawalla mohammed.moawalla@gs.com
Handelsbanken Daniel Djurberg dadj03@handelsbanken.se
J.P. Morgan Akhil Dattani akhil.dattani@jpmorgan.com
Morgan Stanley Laura Metayer Laura.Metayer@morganstanley.com
SEB Erik Lindholm-Röjestål erik.lindholm-rojestal@seb.se
För senaste ägar- och analytikerlista, se investor.sinch.com
Källa: Modular Finance
25
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhet
Vårt hållbarhets-
arbete
kategoriserats och identierats som våra mest väsentliga
frågor. Den genomförda väsentlighetsanalysen inspireras av
principen om dubbel väsentlighet och beskriver var Sinch
har eller förväntar sig att ha störst väsentlig påverkan och
de väsentligaste riskerna och möjligheterna. Läs mer om
processen på sidan 102 i denna rapport.
Ansvarsfulla och säkra affärsmetoder är grunden i allt vi gör på Sinch. Vi får saker att hända
och får dem att ha betydelse - för våra kunder och omvärlden. Genom vår verksamhet gör vi
det möjligt för företag att hantera sina ekonomiska, sociala och miljömässiga utmaningar och
möjligheter genom innovativa informations- och kommunikationslösningar, samtidigt som
vi arbetar för att minimerar potentiella negativa effekter. Vår arbetsplats kännetecknas av
mångfald, rättvisa och inkludering, så att alla våra medarbetare kan växa och vinna tillsammans.
Våra fokusområden utgör grunden för vårt hållbarhetsarbete och de beskriver hur vi arbetar för
att säkerställa att vårt företagsansvar genom hela värdekedjan bidrar till hållbar utveckling.
Vår affärsmodell gör det möjligt för företag, organisationer
och individer runt om i världen att kommunicera smidigt och
enkelt. Med hjälp av våra molnbaserade kommunikations-
lösningar kan företag hjälpa sina kunder att på ett enkelt och
effektivt sätt få rätt information, i rätt tid. Sinch skapar värde
genom att generera långsiktig och lönsam tillväxt som bygger
på kvalitet, skalfördelar och innovation. Dessa faktorer gör det
sammantaget enklare för människor och företag att mötas.
Våra produkter skapar värde i situationer där kommunikation
är avgörande och där integritet och informationssäkerhet
är av största vikt. Sinch värnar starkt om att våra kunder,
partners, medarbetare och andra intressenter tydligt ska
uppfatta oss som ett ansvarsfullt företag.
I takt med att vi växer blir vi mer mogna inom hållbarhets-
området och med de kommande bestämmelserna i form av
EU-direktiven Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD) och Corporate Sustainability Due Diligence Directive
(CSDDD) blir de rättsliga kraven allt strängare. Vi uppdate-
rade våra väsentliga frågor under 2022, och i år har vi tagit
ytterligare ett steg för att anpassa vår rapporteringsstruktur
i enlighet med EU-standarden European Sustainability
Reporting Standard (ESRS).
De fokusområden som utgör Sinch hållbarhetsramverk
baseras på de tre grundpelarna: miljö, socialt ansvar och
bolagsstyrning. Inom dessa pelare har hållbarhetsfrågor
26
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhet
Väsentliga frågor:
Mångfald, rättvisa och inkludering
Hälsa och välbennande
Beskrivning av fokusområde
Våra medarbetare är kärnan i vår verksamhet och vi
strävar efter att främja en diversierad, inkluderande
arbetsmiljö där medarbetarna känner sig trygga att anta
utmaningar och våga drömma stort.
Balansen mellan arbete och fritid prioriteras av Sinch
för att säkerställa att våra medarbetares hälsa bibehålls
och genom att stå värd för olika både globala och lokala
initiativ strävar vi efter att öka välbennandet hos våra
medarbetare.
Händelser under året
Utvecklingsinsatser under 2023 fokuserade på med-
arbetarutveckling. Rekryteringsprocesserna förnades
med fokus på att tillgängliggöra interna möjligheter för
alla medarbetare, med syfte att främja karriärsutveckling
inom Sinch. Dessutom lanserades ytterligare Sinch-
Boost-program med inriktning på att leda i förändring.
Flera globala mångfaldsinitiativ startades för att engagera
medarbetarna i att upprätthålla en rättvis och inklude-
rande arbetsplats.Teman för året var till exempel interna-
tionella kvinnodagen, Pridemånaden och etnicitet.
Långsiktigt mål
Sinch kommer att fastställa mångfaldsmål och tillhörande
aktivitetsplaner för att säkerställa att vi arbetar effektivt
med mångfald, rättvisa och inkludering i hela organisa-
tionen. Vår långsiktiga ambition är att för varje år bli ännu
starkare och mer medvetna som arbetsgivare.
FN:s mål för hållbar utveckling
Sinchs medarbetare är företagets viktigas-
te tillgång. Mångfald, rättvisa och inkludering
är framgångsfaktorer för Sinch och vi är fast
beslutna att säkerställa att alla medarbetare har
lika möjligheter att utveckla sin fulla potential
hos oss. Våra medarbetares hälsa och välben-
nande är av största vikt för vår framgång.
Socialt ansvar
Väsentliga frågor:
Klimatpåverkan
Beskrivning av fokusområde
Vårt fokus är att minska våra utsläpp av växthusgaser
inom scope 1, 2 och 3. Klimatprogrammet omfattar alla
våra förvärv under de senaste åren och med dessa
integrerade kan rapporteringen bli mer exakt och precis.
Sinch rapporterar enligt Greenhouse Gas Protocol, läs mer
om resultaten på sidan 103–104.
Händelser under året
Under 2023 har Sinch åtagit sig att följa Science
Based Target initiative (SBTi) för att sätta upp mål för
att begränsa den globala uppvärmningen i linje med
Parisavtalet.
Långsiktigt mål
Sinch ska sätta vetenskapligt baserade klimatmål i
enlighet med Science Based Targets initiative (SBTi) för
att begränsa den globala uppvärmning i linje med 1,5
graders-målet.
FN:s mål för hållbar utveckling
Sinch tar ansvar för verksamhetens negativa
miljöpåverkan, samtidigt som våra innovativa
och energieffektiva lösningar möjliggör för fö-
retag att kommunicera med sina kunder med
mindre påverkan på miljön.
Miljömässigt ansvar
27
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhet
Väsentliga frågor:
Dataskydd och informationssäkerhet
Affärsetik och antikorruption
Hantering av leverantörskedjan
Produktpåverkan och innovation
Beskrivning av fokusområde
Vår verksamhet förlitar sig på innovativa produkter som
garanterar säker informationshantering och integritet
för alla våra kunder och konsumenter. Vi är verksamma i
hela världen och värnar om att vara en trovärdig partner
som främjar etisk verksamhet, regelefterlevnad och
rättvis konkurrens. Det inkluderar hur vi arbetar inom vår
leverantörskedja och ser till att våra leverantörer levererar
enligt samma standard över hela världen.
Händelser under året
Vi har fortsatt att utveckla våra program för dataskydd
och informationssäkerhet, samt kontinuerligt utbildat våra
medarbetare i riskhantering. Förbättringar har gjorts för
att säkerställa överensstämmelse med uppförandekoden
genom hela vår verksamhet och värdekedjan. Vi har ock
initierat en pilot för att bedöma klimatpåverkan av en av
våra produkter (SMS/MMS) genom att utföra en livscyke-
lanalys (LCA).
Långsiktigt mål
Sinch kommer att utveckla sina riskrelaterade processer
för att säkerställa ansvarsfull verksamhet genom hela
värdekedjan. Vi kommer också att identiera möjligheter
för att ta ytterligare steg mot att främja hållbar utveckling
genom våra produkter och tjänster.
FN:s mål för hållbar utveckling
I egenskap av en global aktör är det av största
vikt att vi agerar ansvarsfullt och etiskt i hela
värdekedjan. Våra innovativa lösningar bidrar till
att öka tillgången till informations- och kommu-
nikationsteknik, som gör det möjligt för företag
att hantera ekonomiska, sociala och miljömässi-
ga utmaningar.
Affärsmässigt ansvar
Sinch värderingar Dream big, Win together, Keep it simple
och Make it happen beskriver hur vi arbetar, agerar och de
genomsyrar hela verksamheten. De ligger till grund för vår
vision ”Simplifying life by bringing all people and businesses
together” och är integrerade i våra medarbetarprocesser. Vi
anser att en stark företagskultur är en viktig förutsättning för
att lyckas i en verksamhet som växer snabbt, både organiskt
och via förvärv. Hos oss ska alla ha lika möjlighet att utveck-
las. Att arbeta hos oss är att möta människor som väljer att
drömma stort och som utmanar varandra för att fortsatt vara
nykna och bryta ny mark. Tillsammans skapar vi resultat och
våra relationer är byggda på tillit, inkludering och respekt, vilket
gynnar både den personliga och professionella utvecklingen.
Vi arbetar för att skapa en enkel, öppen och ärlig företagskultur
där kunder och medarbetare ska känna starkt förtroende för
varandra. Genom ett sådant arbetssätt får vi saker att hända
och ser potentiella utmaningar som en möjlighet att hitta nya
vägar. Hos Sinch värderas etik och ansvarstagande högt, något
som också återspeglas i hur vi interagerar med vår omgivning
och intressenter.
Sinch värderingar
Dream big Win together Keep it simple Make it happen
28
Sinch Årsredovisning 2023
Styrelseordföranden har ordet
Välpositionerade med alla pusselbitar
på plats
Under det senaste året har Sinch fortsatt att ytta fram sin
position som världsledande leverantör av molnbaserade
lösningar för kundkommunikation. Ser vi tillbaka på de senaste
tre åren var 2021 ett förvärvsintensivt år som avslutades med
att vi genomförde tre transformativa förvärv som tillsammans
skapade en ny och bredare plattform för framtida tillväxt. De
makroekonomiska förutsättningarna förändrades kraftigt i
början av 2022 på grund av geopolitisk oro, ökad ination och
stigande räntor. Efterfrågan på kommunikationstjänster däm-
pades då företagen fokuserade på att minska sina kostnader
snarare än innovation och ökade intäkter. Både för oss och för
vår bransch innebar det minskad tillväxt och ett ökat fokus på
lönsamhet och kassaöde. Tack vare att vi är en av spelare
i vår bransch som har en kassagenererande och lönsam affär
i grunden behövde vi göra betydligt mindre dramatiska ned-
skärningar än våra konkurrenter. Samtidigt kunde vi använda
vårt starka kassaöde för att minska vår belåning.
Under 2023 såg vi resultatet av våra åtgärder. Målsätt-
ningen med det kostnadsbesparingsprogram som initierades
under 2022 överträffades, våra marginaler stabiliserades och
vi minskade vår belåningsgrad i stadig takt. Vi har också sett
en gradvis förbättring av våra bruttomarginaler som gynnas
av den höga tillväxttakten inom några av våra nya segment.
Efter en noggrann rekryteringsprocess hade vi också den
stora glädjen att presentera vår nya vd, Laurinda Pang, som
tillträdde i april 2023. Med detta hade vi alla nödvändiga
pusselbitar på plats för att ta nästa steg och återigen rikta
fokus mot framtiden. Laurindas huvuduppdrag har till en
början varit att utveckla en långsiktig plan för Sinch och
genomföra nödvändiga förändringar för att realisera planen.
För styrelsens del har därför en stor del av 2023 handlat om
coachning och om att hjälpa till att skapa en välfungerande
struktur och ett vinnande team. Konkret har det handlat om
organisationsutveckling, ledningsrekrytering och att vidareut-
veckla överordnade styrsystem.
Ny verksamhetsmodell för ökad tillväxt
Vi har gjort stadiga framsteg och i slutet på året lanserades
den nya verksamhetsmodellen och den nya koncernledningen
som består av både etablerade och för Sinch nya ledare. Det
överordnade syftet är att accelerera tillväxten och effektivi-
sera verksamheten genom ett ökat fokus på kunderna samt
att utnyttja skalfördelar och realisera ytterligare förvärvs-
relaterade synergier. Våra ambitioner återspeglas också i
de mål som styr ledningens rörliga ersättning. Dessa mål är
nu gemensamma och fokuserar på tillväxt, lönsamhet och
hållbarhet. Att inkludera hållbarhet i de överordnade målsätt-
ningarna är en naturlig konsekvens av att Sinch har mognat
och blivit större. Vi har nu möjlighet att spela en mer aktiv roll
när det gäller att påverka samhället i en positiv riktning.
När vi blickar framåt nns det ingen anledning att tvivla på
att vår marknad kommer att återgå till god tillväxt, trots att
den varit mer dämpad de senaste två åren. Digitaliseringen
och företagsnyttan av att kommunicera effektivt med kunder
på deras villkor är starka underliggande trender. Samtidigt är
marknaden fragmenterad med många lokala och regionala
konkurrenter samt tre ledande globala leverantörer, varav vi är
en. Vi är övertygade om att marknaden kommer att fortsätta
att växa och konsolideras över tid. För att vara en av vinnarna
krävs det en bred och ledande produktportfölj som kan
adressera både de stora och de snabbväxande segmenten.
Det krävs global närvaro och era säljkanaler som når många
olika kundgrupper samt kompetens och strukturkapital. Sinch
har allt detta samt en stabil resultatutveckling och en ny
verksamhetsplan som bärs fram av en ny koncernledning.
Framtida fokus och tillväxtmöjligheter
Styrelsen kommer därför att under 2024 lägga stort fokus
på att coacha ledningen under implementeringen av den
regionala strukturen och följa upp resultaten. Sinch är numera
ett företag med er än 4 000 medarbetare och det kommer
säkert att ta tid innan förändringen når alla. Med det sagt
förväntar jag mig att se positiva resultat i slutet på 2024. Det
nns också några strategiska områden som vi kommer att
följa närmare. Meddelandestandarden RCS ser till exempel ut
att kunna utvecklas till en god tillväxtmöjlighet de närmaste
åren och utvecklingen inom AI skapar nya tillväxt- och
effektivieringsmöjligheter för Sinch. I takt med att den nya
verksamhetsmodellen stabiliseras och vår belåningsgrad
minskar ökar vår handlingsfrihet, vilket innebär att ytterligare
förvärv blir en mer attraktiv tillväxtmöjlighet. Jag ser inte att
vi i första hand behöver göra era transformativa förvärv,
det kommer snarare att handla om förvärv som ökar våra
marknadsandelar inom områden där vi redan är aktiva.
När vi utvärderar resultatet relativt våra nansiella mål har
nyckeltalet nettoskuld/justerad EBITDA under året minskat
från 2,7x till 2,0x. Justerad EBITDA per aktie växte med 14
procent vilket kan jämföras med vårt mål om 20 procent per
år över tid. Vi har en fortsatt långsiktig industriell syn på Sinch
med fokus på lönsam tillväxt och att vara en fortsatt vinnare
när marknaden konsolideras. Sinch yttar fram sin position år
för år och vi inom styrelsen ser fram emot att på nära håll följa
och stötta företagets fortsatta utveckling under 2024.
Erik Fröberg, Styrelseordförande
Stockholm, april 2024
29
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Inledning
Sinch AB (publ) (”Sinch”) är moderbolag i Sinch-koncernen
(”koncernen”) och noterat på Nasdaq Stockholm sedan den
8 oktober 2015. Styrelsen för Sinch får härmed avge bolags-
styrningsrapport för räkenskapsåret 2023. Denna bolags-
styrningsrapport har antagits av styrelsen den 17 april 2024
och är en redogörelse för hur bolagsstyrningen har bedrivits i
Sinch under verksamhetsåret 2023. Bolagsstyrningsrappor-
ten är inte en del av förvaltningsberättelsen.
Principer för bolagsstyrning
Utöver de principer för bolagsstyrning som följer av lag eller
annan författning följer Sinch Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”, se Kollegiet för svensk bolagsstyrnings webbplats
www.bolagsstyrning.se). De interna regelverken för bolagets
styrning utgörs av bolagsordningen, styrelsens arbetsord-
ning (innefattande instruktioner för styrelsens utskott),
instruktion för den verkställande direktören, instruktioner
för den nansiella rapporteringen samt övriga policies och
riktlinjer.
Aktieägare
Per den 31 december 2023 hade bolaget cirka 91 000 aktie-
ägare. Följande direkta eller indirekta aktieinnehav i bolaget
representerade per 31 december 2023 minst en tiondel av
röstetalet för samtliga aktier i bolaget:
Neqst D2 AB, 18,47%
Rösträtt
Sinch bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga
om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma.
Bolagsordning
Gällande bolagsordning, se bolagets webbplats investors.
sinch.com, antogs vid årsstämman den 9 juni 2022. Bolags-
ordningen innehåller inga särskilda bestämmelser om
tillsättande och entledigande av styrelseledamöter eller om
ändring av bolagsordningen.
30
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Det är
på bolagsstämman som aktieägarna har möjlighet att utöva
sitt inytande. En rad ärenden är enligt Aktiebolagslagen
förbehållna bolagsstämman att besluta om, till exempel
fastställande av resultat- och balansräkning, dispositioner
beträffande bolagets resultat, ansvarsfrihet, val av styrelse-
ledamöter och val av revisorer. Styrelsen har under året även
jlighet att kalla till extra bolagsstämma. Det sker till exem-
pel om beslut måste fattas i ärende som endast kan beslutas
av bolagsstämman och det inte är lämpligt att vänta till
sta årsstämma. Aktieägare som vill delta i bolagsstämma
ska dels vara upptagen som aktieägare i utskrift eller annan
framställning av hela aktieboken avseende förhållandena sex
bankdagar före stämman eller om aktierna är rösträttsregist-
rerade, avseende rösträttsregistreringar genomförda senast
fyra bankdagar före stämman, dels anmäla sitt deltagande
till bolaget den dag som anges till kallelsen till stämman.
Denna dag får inte vara söndag, annan alln helgdag, lördag,
midsommarafton, julafton eller nyårsafton och inte infalla
tidigare än femte vardagen före stämman.
Årsstämman
Sinch årsstämma 2023 hölls den 17 maj 2023 genom att
aktieägarna kunde närvara på plats eller genom poströstning.
Vid stämman deltog 257 aktieägare vilka representerade
56,7 procent av rösterna och aktiekapitalet. Årsstämman
beslutade om fastställande av resultat- och balansräkning
för 2022, vinstdisposition samt om ansvarsfrihet för VD och
styrelsen för det gångna verksamhetsåret. Årsstämman
valde styrelseledamöter och beslutade om styrelsearvode.
Årsstämman beslutade även om införande av incitaments-
program. Årsstämman 2024 kommer att hållas den 16 maj
2024 klockan 10:00 i Stockholm.
Bemyndiganden
Årsstämman den 17 maj 2023 beslöt att bemyndiga styrelsen
att, vid ett eller era tillfällen intill nästkommande årsstämma,
fatta beslut om ökning av Bolagets aktiekapital genom
nyemission av aktier i Bolaget. Bemyndigandet innebär
att Bolagets aktiekapital får öka med högst tio procent
av Bolagets registrerade aktiekapital vid den tidpunkt då
styrelsen första gången utnyttjar bemyndigandet. Styrelsen
skall kunna besluta om emission av aktier med avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt och/eller med bestämmelse
om apport, kvittning eller dylikt. Emissionerna skall ske till
marknadsmässig teckningskurs, med förbehåll för mark-
nadsmässig emissionsrabatt i förekommande fall. Syftet
med bemyndigandet och skälen till eventuell avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt är att emissioner skall kunna ske
för nansiering av förrv av bolag, eller delar av bolag och för
Bolagets rörelse.
Valberedningen
Årsstämman fastställer principer för utseende av valbered-
ningen och beslutar vilka uppgifter valberedningen ska full-
göra inför nästkommande årsstämma. I enlighet med beslut
Figuren visar Sinch bolagsstyrningsmodell och hur de centrala funktionerna utses och samverkar.
Bolagsstyrningsmodell
Bolagsstämma
Valberedning
Revisorer
Styrelse
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
VD och
koncernledning
Koncernfunktioner
Dotterföretag
31
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
på årsstämman den 17 maj 2023 utser de fyra röstmässigt
största aktieägarna eller ägargrupperna (härmed avses såväl
direktregistrerade aktieägare som förvaltarregistrerade
aktieägare), enligt Euroclear Sweden ABs (”Euroclear”)
utskrift av aktieboken per den 30 september 2023, vardera
en representant att jämte styrelseordföranden utgöra valbe-
redning för tiden intill dess att ny valberedning utsetts enligt
mandat från årsstämman 2024. Majoriteten av valberedning-
ens ledamöter skall vara oberoende i förhållande till Sinch
och bolagsledningen. Minst en av valberedningens ledamöter
skall vara oberoende i förhållande till den i Sinch röstmässigt
största aktieägaren eller grupp av aktieägare som samverkar
om Sinch förvaltning. Verkställande direktören eller annan
person från bolagsledningen skall inte vara ledamot av
valberedningen. Styrelseledamöter kan ingå i valberedningen
men skall inte utgöra en majoritet av dess ledamöter. Om mer
än en styrelseledamot ingår i valberedningen får högst en av
dem vara beroende i förhållande till Sinch större aktieägare.
Valberedningen utser ordförande inom gruppen. Styrelse-
ordföranden eller annan styrelseledamot skall inte vara
ordförande för valberedningen. Sammansättningen av
valberedningen skall tillkännages senast sex månader
före årsstämman. Om en eller era aktieägare som utsett
representanter till valberedningen inte längre tillhör de fyra
största ägarna i Sinch vid en tidpunkt mer än två månader
före årsstämman, ska representanterna för dessa aktieägare
frånträda sitt uppdrag och nya ledamöter utses av de nya
aktieägare som då tillhör de fyra största aktieägarna. Om
en ledamot i valberedningen avsäger sig uppdraget innan
valberedningens arbete är avslutat ska samma aktieägare
som utsåg den avgående ledamoten, om det anses nödvän-
digt, äga rätt att utse en ny ledamot, eller om aktieägaren
inte längre är bland de fyra största aktieägarna, den största
aktieägaren på tur, enligt principerna ovan, men med
utgångspunkt i Euroclears utskrift av aktieboken snarast
jligt efter det att ledamoten lämnat sin post. Föränd-
ringar i valberedningens sammansättning skall omedelbart
offentliggöras.
Inför årsstämman 2024 har Sinch valberedning haft
följande sammansättning:
Jonas Fredriksson, representerande Neqst D2 AB
Thomas Wuolikainen, representerande Fjärde AP Fonden
Patricia Hedelius, representerande AMF Pension & Fonder
Mikael Wiberg, representerande Alecta
Erik Fröberg, styrelseordförande Sinch AB (publ).
32
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Mångfaldspolicy
Valberedningen tillämpar regel 4.1 i Svensk kod för bolags-
styrning som mångfaldspolicy för styrelsen. Målet med
ngfaldspolicyn är att styrelsen skall ha en med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållan-
den i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av
mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet,
bakgrund och en jämn könsfördelning. Dessa principer vägs
in som en del i valberedningens arbete för att ta fram sitt
förslag inför årsstämman. Bolagets styrelse har, enligt 2023
års valberednings uppfattning, en acceptabel mångfald
de vad gäller erfarenhet, ålder och kön. Av ledamöterna
som valdes 2023 är två kvinnor, vilket utgör 33,3 procent av
styrelsen.
Ersättning till styrelsen
Valberedningen lägger fram förslag för beslut på årsstämman
rörande styrelsearvoden. Årsstämman 2023 beslutade i
enlighet med valberedningens förslag om arvode. Valbered-
ningens förslag till ersättning inför årsstämman framgår av
kallelsen till årsstämman.
Styrelsen
Styrelsens sammansättning
Styrelsen har sedan årsstämman 2023 bestått av ledamö-
terna Erik Fröberg, Bridget Cosgrave, Renée Robinson Stm-
berg, Johan Stuart, Björn Zethraeus samt Hudson Smith. Erik
Fröberg har varit ordförande i styrelsen. Styrelsens ordfö-
rande leder och fördelar styrelsearbetet, upprätthåller en
kontinuerlig kontakt med VD och nanschefen, säkerställer
att styrelsemötena är väl förberedda samt representerar
Sinch i förvärvsdiskussioner och dylikt.
Styrelsens oberoende
Styrelseledaternas beroendeställning i förhållande
till bolaget, bolagsledningen och aktieägarna framgår av
tabellen på sidan 34. Som framgår av tabellen uppfyller
Sinch tillämpliga regler om styrelseledamöters oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen samt bolagets
större aktieägare.
Styrelsens arbete
Styrelsens arbete bedrivs på sätt som Aktiebolagslagen,
Koden och övriga för bolaget tillämpliga förordningar och
regler föreskriver. Styrelsen arbetar efter en årligen fastställd
arbetsordning och årsplan. Vid styrelsemötena närvarar
bolagets VD, strategichef och nanschef. Som protokollförare
fungerar normalt bolagets chefsjurist. Andra personer ur
koncernledningen och tjänstemän i koncernen deltar vid
styrelsens möten som föredragande vid behov.
Under 2023 har styrelsen utöver det konstituerande
mötet efter årsstämman, sammanträtt 13 gånger. Styrelsen
har under året primärt fokuserat på arbete med strategi,
affärsplan och budget, omorganiseringar samt integration
av genomförda förvärv. Styrelsen har träffat revisorn utan
rvaro av VD eller annan person från bolagsledningen vid 1
tillfälle. Extern utrdering av styrelsens liksom av VDs arbete
genomförs årligen. Under 2023 har utvärderingen utförts
genom en självbedömning av styrelsens arbete där styrelse-
ledamöterna gavs möjlighet att framföra sina synpunkter på
arbetsmetoder, styrelsematerial, eget och andra styrelse-
medlemmars arbete samt omfattningen av styrelseuppdraget.
Styrelsen erhåller även rapporter från revisionsutskottet och
ersättningsutskottet och utvärderar deras arbete. Utvärde-
ringen har presenterats för valberedningen. Styrelsen följer
ledningens arbete genom månadsvisa rapporter vilka bland
annat redovisar det nansiella resultatet, viktiga nyckeltal,
utvecklingen av prioriterade aktiviteter med mera.
Styrelsemöten
Styrelsen håller ordinarie styrelsemöten enligt nedanstå-
ende plan:
januari/februari bokslutskommuniké
mars/april - bolagsstyrningsmöte – agenda och kallelse
till årsstämman, bolagsstyrningsrapport, årsredovisning,
hållbarhetsrapport, översyn av försäkringar och pensioner,
delårsrapport första kvartalet
maj/juni – konstituerande styrelsemöte, beslut om
styrelsens arbetsordning, VD-instruktion och instruktion
för dennansiella rapporteringen, styrelsens årsplan,
rmateckning, strategimöte
juli/augusti – delårsrapport andra kvartalet
september budget, nansiell prognos
oktober/november – delårsrapport tredje kvartalet,
strategimöte, riskrapport
november/december – budgetbeslut, ledningens ersätt-
ning, lönerevision, utvärdering av styrelse och VD
ordinarie styrelsemöte avger VD verksamhetsrapport.
Styrelsen har genomgångar med revisorn då rapporter från
revisorn behandlas.
Styrelsens arbete i utskott
Styrelsen har två utskott, revisionsutskottet och ersättnings-
utskottet. Utskottens arbete regleras i styrelsens arbetsord-
ning. Styrelsens utskott behandlar de frågor som faller inom
deras respektive område, avger rapport och rekommenda-
tioner som ligger till grund för styrelsens beslut. Utskotten
har viss beslutanderätt inom ramen för styrelsens direktiv.
Protokoll från utskottens möten hålls tillgängliga för styrelsen.
Revisionsutskottet
Johan Stuart och Erik Fberg är ledamöter i revisionsut
skottet, Johan Stuart är ordförande. Vid revisionsutskottets
möten deltar bolagets vd, nanschef, chefsjurist och chefen
för koncernredovisning, samt vid regelbundna tillfällen
bolagets chef för internrevision. Bolagets revisor har deltagit
vid 6/6 av revisionsutskottets möten under året.
Internrevision
Inom Sinch är det medarbetarnas ansvar att se till att den
interna styrningen och kontrollen är god inom den verksam-
het eller process man är ansvarig för. Internrevision är en
separat funktion med uppdrag att utvärdera och förbättra
effektiviteten i intern styrning och kontroll samt riskhante-
ring. Internrevision rapporterar till revisionsutskottet och
styrelsen när det gäller internrevisionsfrågor. Funktionen
33
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
bildades 2020, består av 6 revisorer som löpande utvärderar
interna processer, informationssäkerhet och IT-system samt
efterlevnad av policyer och andra styrande dokument.
Ersättningsutskottet
Erik Fröberg och Renée Robinson Stmberg är ledamöter i
ersättningsutskottet, Erik Fröberg är ordförande. Styrelse
ledamöternas och utskottsledamöternas närvaro under året
framgår av tabellen nedan.
Revisorer
Revisionsbolag, valt på årsstämman den 17 maj 2023 för ett
år, är Deloitte AB. Auktoriserade revisorn Johan Telander
är huvudansvarig revisor. Revisorerna har till uppgift att på
aktieägarnas vägnar granska bolagets årsredovisning och
bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning. Revisorerna rapporterar löpande till revisions-
utskott och styrelsen. Revisionsarvodet framgår av not 7 i
årsredovisningen.
Koncernledning
Styrelsen utser verkställande direktör. Verkställande direktör,
tillika koncernchef, leder koncernledningens arbete och fattar
beslut i samråd med övriga personer i koncernledningen. Per
den 31 december 2023 bestod koncernledningen av verkstäl-
lande direktör Laurinda Pang, President Sinch Voice Brett
Scorza, President Sinch CPaaS Josh Odom, President SMB
Sean ONeal, Executive Vice President International Nicklas
Molin, President North America Petter Bengtsson, Chief
Financial Ofcer Roshan Saldanha, Chief Strategy Ofcer
Thomas Heath, Chief Human Resources Ofcer Christina
Raaschou, Chief Marketing Ofcer Jonathan Bean, Chief
Data and Transformation Ofcer Sibito Morley samt Chief
Information Ofcer Cristina David.
26 oktober 2023 fattades beslutet att koncernledningen
skulle ändras från och med den 1 januari 2024, då Sinch
koncernledning kommer att bestå av följande personer:
verkställande direktör Laurinda Pang, Chief Technology
Ofcer Brett Scorza, Chief Human Resources Ofcer
Christina Raaschou, Chief Information Ofcer Cristina David,
Head of APAC (Interim) Damien Tabor, Chief Marketing Ofcer
Jonathan Bean, Executive Vice President Americas Julia
Fraser, Executive Vice President EMEA Nicklas Molin, Chief
Financial Ofcer Roshan Saldanha, Chief Product Ofcer
Sean ONeal, Chief Data and Transformation Ofcer Sibito
Morley, samt Chief Strategy Ofcer Thomas Heath.
Chief Legal Ofcer Ilse van der Haar och Executive Vice
President APAC Wendy Johnstone blev en del av koncern
ledningen under det första kvartalet 2024.
Koncernledningens arbete
VD har regelbundna möten med alla medlemmar i kon-
cernledningen för affärsuppdateringar, ta emot rapporter,
sätta upp mål och för allnna affärsdiskussioner. Utöver
detta genomförs era personliga möten med var och en i
koncernledningen varje år för mer djupgående diskussioner
och planering. Koncernledningens styrning och uppföljning
är baserad på den av styrelsen fastställda arbetsordningen,
instruktion för verkställande direktören och rapporteringsin-
struktioner. Koncernledningen och övriga ledningspersoner
leder den dagliga verksamheten främst genom instrument
såsom budgetar, resultatstyrning och belöningssystem,
Namn
Invald
år
Obero-
ende till
bolaget
Obero-
ende till
ägarna Befattning Utskott
Närvaro
styrelse-
möte
Närvaro
revisions-
utskott
Närvaro
ersätt-
nings-
utskott
Arvode
kSEK
1)
Antal aktier/
tecknings optioner i
Sinch, direkt och
indirekt innehav
2)
Erik Fröberg 2012 Ja Nej Styrelseordföran-
de, ordförande i
ersättningsutskottet,
ledamot i revisions-
utskottet
Ersättning,
revision
14/14 6/6 5/5 1 700 1 773 970
eget innehav
– indirekt
innehav genom
Neqst D2 AB
Bridget Cosgrave 2018 Ja Ja Styrelseledamot - 14/14 0/6 0/5 700 13500
Renée Robinson
Strömberg
2017 Ja Ja Styrelseledamot,
ledamot i ersätt-
ningsutskottet
Ersättning 14/14 0/6 5/5 750 340
Johan Stuart 2015 Ja Ja Styrelseledamot,
ordförande i revi-
sionsutskottet
Revision 14/14 6/6 0/5 950 90 000
eget innehav
Björn Zethraeus 2017 Nej Nej Styrelseledamot - 14/14 1/6 0/5 0
3)
0
eget innehav
– indirekt
innehav genom
Neqst D2 AB
Hudson Smith 2022 Ja Ja Styrelseledamot - 12/14 0/6 0/5 700 0
1) Uppgifter om arvode avser styrelseåret från årsstämman 2023 till årsstämman 2024.
2) Aktieinnehav avser 31 december 2023.
3) Arvode utgår inte till anställd personal.
34
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
regelbunden rapportering och övervakning och personalmö-
ten samt via en delegerad beslutsstruktur inom funktionella
(utveckling, marknadsföring, support, nans, etcetera) hierar-
kier, från moderbolaget till ledningen i dotterföretagen. Under
året har fokus legat på affärsplan, tillväxtfrågor, integration av
tidigare förvärv samt genomförande av omorganiseringar för
att möjliggöra övriga strategier.
Intern kontroll avseende den nansiella
rapporteringen
Styrelsens ansvar för intern kontroll regleras i Aktiebo-
lagslagen och i Koden. I enlighet med Årsredovisningslagen
innehåller bolagsstyrningsrapporten en beskrivning av
de viktigaste inslagen i bolagets system för intern kontroll
och riskhantering. Intern kontroll avseende den nansiella
rapporteringen syftar dels till att ge rimlig säkerhet avseende
tillförlitligheten i den externa nansiella rapporteringen, dels
till att säkerställa att den externa nansiella rapporteringen
har upprättats enligt lag, tillämpliga redovisningsstandarder
och övriga krav för börsnoterade bolag.
Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den nansiella rapporteringen. Kon-
trollmiljön avseende den nansiella rapporteringen bygger
på en fördelning av roller och ansvar i organisationen,
fastställda och kommunicerade beslutsvägar, instruktioner
beträffande befogenhet och ansvar samt redovisnings- och
rapporteringsinstruktioner. Internrevision rapporterar direkt
till revisionsutskottet. Styrelsen har antagit arbetsordning,
VDinstruktion, instruktion för den nansiella rapporteringen
samt instruktioner för revisions- respektive ersättnings-
utskottets arbete. rutöver nns policys och riktlinjer inom
en rad områden för den operativa verksamheten.
Riskbedömning
Styrelsen och koncernledningen arbetar, som en integrerad
del av ledningsarbetet, med riskbedömning i ett vitt per-
spektiv inkluderande men inte begränsat till nansiella risker
och viktiga affärsrisker. Rapportering av risker sker löpande
till styrelsen. Styrelsen har under året löpande diskuterat
olika slags risker samt bolagets riskhanteringsprocess.
Bolaget har en riskkarta som gås igenom i bolagets revisions-
kommitté och som utgör underlag för internrevision samt
kontinuerlig förbättring av interna processer och kontroller.
Under året har en ERMprocess (Enterprise Risk Mana-
gement) skapats, för beskrivning av denna samt Bolagets
operationella risker se sidorna 4043 och de nansiella
riskerna se sidorna 95-97.
Kontrollaktiviteter
Koncernens kontrollaktiviteter avseende de nansiella
rnprocesserna beskrivs i den riskmatris som godkänts av
styrelsen som underlag för det fortsatta arbetet med att
ständigt förbättra de interna processerna och kontrollerna.
Kontroller sker både på dotterföretags- och koncernnivå.
De fyra affärsområdena har utsedda ekonomichefer, som
ansvarar för att kontrollera att nansiella siffror stäms av
och rapporteras månadsvis. Detta inkluderar avstämning av
nansiella siffror mot försäljnings och kostnadsuppgifter
från koncernens transaktionssystem, avstämning av kon-
cerninterna mellanhavanden och avstämning av bankkonton.
Dessa siffror kontrolleras sedan på koncernnivå i samband
med den månatliga konsolideringen av koncernsiffror. Arbete
går kontinuerligt för att förbättra dessa processer, till
exempel genom vidareutbildning av berörd personal, en ökad
automatisering av avstämningar och genom att centrala
siffror kontrolleras av era personer parallellt.
Information och kommunikation
Information om interna styrdokument för den nansiella
rapporteringen nns tillgängliga för berörda medarbetare
på Sinch intranät. Information och utbildning avseende de
interna styrdokumenten sker även genom aktiviteter riktade
direkt till ekonomiansvariga och controllers inom koncernen.
Uppföljning
Uppföljning för att säkerställa effektiviteten i den interna
kontrollen avseende den nansiella rapporteringen sker av
styrelsen, revisionsutskottet, VD, koncernledningen och av
koncernens bolag. Uppföljningen inbegriper bland annat
en kontinuerlig kvalitetskontroll av styrelsen av bolagets
månatliga nansiella rapporter, kontinuerlig uppföljning av
centrala nansiella processer som till exempel hantering av
potentiella kundförluster och genomgång av rapporter från
såväl bolagets internrevision samt externa revisorer. Personal
från Sinch centrala funktioner, bland annat Internrevision,
besöker också regelbundet de rörelsedrivande affärsom-
rådena för att kontrollera att Sinch nansiella processer är
korrekt implementerade och kontinuerligt utvecklas för att
säkerställa en korrekt nansiell rapportering.
Stockholm den 17 april 2024
Styrelsen i Sinch AB (publ)
35
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
1. Erik Fröberg
Född: 1957
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2012,
Styrelseordförande sedan 2015
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
1773970 i privat ägo samt indirekt innehav
genom Neqst D2 AB
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: Civilingenjör teknisk fysik, Kungliga
tekniska högskolan
Huvudsaklig sysselsättning: Partner och grund-
are av Neqst
Erfarenhet: Executive Vice President Cap Gemini
Sweden; Executive Vice President LHS Group
Inc, CEO Digiquant Inc, Special Advisor General
Atlantic LP
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Styrelseledamot i Digital Route AB
och Varnish AB samt styrelseordförande i Xlent
AB och Netlight AB
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Nej/Ja
2. Björn Zethraeus
Född: 1963
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2017
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
indirekt innehav genom Neqst D2 AB
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: Civilingenjör industriell ekonomi
Linköpings tekniska högskola
Huvudsaklig sysselsättning: Affärsutveckling
och medgrundare Sinch
Erfarenhet: Ledande positioner på Ericsson,
medgrundare Ericsson IPX AB, medgrundare
Sinch, managementkonsult och tillförordnad chef
på olika nätverksoperatörer och företag inriktade
på mobil marknadsföring
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Inga andra styrelseuppdrag
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Ja/Ja
3. Bridget Cosgrave
Född: 1961
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2018
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
13500
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: MBA från London Business School,
MSC från World Maritime University, BA (Hons)
från Queen’s University Kanada
Huvudsaklig sysselsättning: Oberoende konsult,
VD för ADIMO sprl
Erfarenhet: Grundare, VD och ordförande för
BICS sa; SVP Enterprise Proximus, biträdande ge-
neraldirektör ETSI, generaldirektör Digital Europe,
tidigare styrelseledamot av S.E.S., Essilor, Eutelsat,
Steria S.A. och Euskaltel
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Inga andra styrelseuppdrag
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Nej/Nej
4. Hudson Smith
Född: 1977
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2022
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: MBA, Kellogg Graduate School of Ma-
nagement, Northwestern University, BSc, Business
Administration, Washington och Lee University
Huvudsaklig sysselsättning: Partner, Thoma
Bravo, Miami, Florida, USA
Erfarenhet: VD för HGGC, Konsult inom Bain &
Company, Analytiker inom Lincoln International
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Styrelseledamot i Magnet Forensics,
Apryse, Greenphire, Cority Veriforce, Nintex och
Riskonnect
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Nej/Nej
5. Johan Stuart
Född: 1957
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2015
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
90 000
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: Ekon.mag, Handelshögskolan i
Stockholm.
Huvudsaklig sysselsättning: Styrelseledamot
Erfarenhet: CFO för Afbody Medical AB, Tradi-
mus AB, XCounter AB, Hi3G Access AB, Utfors AB,
ASG AB och företag inom Axel Johnsongruppen
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Styrelseledamot i Digital Route AB
samt Best Practice Scandinavia AB
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Nej/Nej
6. Renée Robinson
Strömberg
Född: 1970
Medlem i styrelsen för Sinch sedan: 2017
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
340
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: Examen från Kalamazoo College i
kinesiska studier och ekonomi samt en MBA från
Stephen M. Ross School of Business, University
of Michigan
Huvudsaklig sysselsättning: Grundare av och VD
för Shiny Thing AB.
Erfarenhet: Mer än 25 års erfarenhet från interna-
tionell high-tech industri inklusive Drutt (förvärvat
av Ericsson) och Tail-f Systems (förvärvat av
Cisco)
Övriga väsentliga styrelseuppdrag (bolag och
befattning): Styrelseledamot i Funnel AB
Beroende i förhållande till bolaget och dess
större ägare: Nej/Nej
36
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Koncernledning
1. Laurinda Pang
Chief Executive Ofcer
Född: 1970
Anställd sedan: April 2023
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 1 500 000 personaloptioner
motsvarande 1 500 000 aktier
Utbildning: BA i statsvetenskap, Pennsylvania
State University
Erfarenhet: VD, Global Customer Success, Inter-
national and Wholesale Markets, Lumen Techno-
logies 2020-2022. VD, International and Global
Accounts Management, Centurylink, 2017-2020.
En lång rad ledande positioner inom försäljning,
HR, investerarrelationer och produktledning på
Level 3 Communications och Global Crossing,
1997–2017
2. Brett Scorza
Chief Technology Ofcer
Född: 1968
Anställd sedan: 2021
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 633888 teckningsoptioner
motsvarande 675000 aktier
Utbildning: BSc, Electrical Engineering, University
of Illinois, USA
Erfarenhet: Över 30 års erfarenhet i chefsposi-
tioner inom mjukvara, teknik och telekommuni-
kation. Affärsenhetschef för Sinchs rösttjänster
(tidigare Inteliquent) sedan 2004 där han haft
era roller med ansvar för försäljning, produkter
och utveckling. Innan Sinchs rösttjänster även
befattningar på Focal Communications Inc., MFS
Communications och Andersen Consulting
3. Christina Raaschou
Chief Human Resource Ofcer
Född: 1977
Anställd sedan: Januari 2022
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
337
Optioner i Sinch: 35349 teckningsoptioner och
50000 personaloptioner motsvarande 106490
aktier
Utbildning: Mastersexamen i företagsekonomi,
Karlstads universitet
Erfarenhet: HR-chef H&M Group Business Tech;
seniora HR-roller inom Ericsson och Unilever
4. Cristina David
Chief Information Ofcer
Född: 1976
Anställd sedan: 2022
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via
bolag): 0
Optioner i Sinch: 130000 personaloptioner
motsvarande 130000 aktier
Utbildning: Filosoe kandidatexamen inom mate-
matik, University of Bucharest; Mastersexamen
inom Public Relations och kommunikation
Erfarenhet: Chef för Enterprise Systems på
Ericsson, senior operations, customer success
och leveranspositioner på Ericsson, Oracle och
Timken
5. Ilse van der Haar
1)
Chief Legal Ofcer
Född: 1978
Anställd sedan: September 2022
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via
bolag): 0
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: LLM, Maastricht University, PhD, Law
– Tilburg Institute of Law and Economics, Tilburg
University
Erfarenhet: VP Privacy and Regulatory, Sinch
sedan 2022, Head of Compliance and Privacy,
PostNord Group 2019-2022, Director of Regulatory
Affairs and Corporate Responsibility, Tele2 Group
2015-2019. Dessförinnan era ofciella tillsyns-
befattningar vid den nederländska myndigheten
för konsumenter och marknader
1) Ilse van der Haar blev en del av koncernledningen under 2024.
37
Sinch Årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
6. Jonathan Bean
Chief Marketing Ofcer
Född: 1976
Anställd sedan: April 2019
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
131 000
Optioner i Sinch: 3 333 personaloptioner
motsvarande 33 330 aktier
Utbildning: MBA från Henley Business School;
examen i kommunikation Leeds universitet
Erfarenhet: Mynewsdesk sedan 2009; marknads-
chef på Sinch sedan 2015. Före Mynewsdesk,
säljare av SaaS-lösningar på Cision
7. Julia Fraser
1)
Executive Vice President Americas
Född: 1975
Anställd sedan: 2023
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 300000 personaloptioner
motsvarande 300000 aktier
Utbildning: Bachelor of Law, Staffordshire
University, Storbritannien
Erfarenhet: SVP Customer Success & Specialist
Sales, Lumen Technologies, VP Sales UK&I
Century Link, VP Carrier Management Level 3.
Olika affärs- och produktrelaterade roller på
Aircom, Nokia and Symbian
8. Nicklas Molin
Executive Vice President EMEA
Född: 1978
Anställd sedan: 2016
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
210 050
Optioner i Sinch: 143799 teckningsoptioner
motsvarande 181990 aktier
Utbildning: Masterexamen inom datavetenskap,
kandidatexamen inom företagsekonomi, Stock-
holms universitet
Erfarenhet: Executive Vice President Inter-
national Sinch, regional chef för EMEA Sinch,
Försäljning- och marknadschef (förvärvade
Sinch), försäljnings- och marknadschef på PayEx,
försäljningschef på Wallit
9. Roshan Saldanha
Chief Financial Ofcer
Född: 1977
Anställd sedan: 2019
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
4 226
Optioner i Sinch: 374999 teckningsoptioner
motsvarande 525002 aktier
Utbildning: MSc från Mumbais universitet, aukto-
riserad revisor i Indien
Erfarenhet: Flera positioner inom Tele2 Group
2007 – 2018, bl.a. som CFO på Tele2 Sveri-
ge. Innan dess era internationella nansiella
uppdrag för bl.a. Arthur Andersen, Citibank och
Kinnevikgruppen
10. Sean O’Neal
Chief Product Ofcer
Född: 1972
Anställd sedan: 2021
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 825000 personaloptioner
motsvarande 825000 aktier
Utbildning: BA från Northeastern University,
Boston, USA
Erfarenhet: President för Sinch SMB sedan 2021,
innan Sinch, 30 års erfarenhet av chefspositioner
inom teknik och molnbaserade tjänster hos olika
företag, bl.a. Nielsen, Onclusive, DMGT och Sony
1) Julia Fraser blev en del av koncernledningen under 2024.
38
Sinch Årsredovisning 2023
11. Sibito Morley
Chief Data and Transformation Ofcer
Född: 1972
Anställd sedan: 2023
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 250000 personaloptioner
motsvarande 250000 aktier
Utbildning: Bachelor of Arts, Politics, Princeton
University; Juris Doctorate, Brigham Young
University; aktiv medlem av advokatsamfundet i
delstaten Utah i USA
Erfarenhet: Chief Data Ofcer på Lumen
Technologies, Chief Information Ofcer MEMC
Electronics; IT Strategy and Operations Executive
på DaVita Healthcare, IBM, Cummins och NetJets
12. Thomas Heath
Chief Strategy Ofcer
Född: 1981
Anställd sedan: 2018
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
400 000
Optioner i Sinch: 295000 teckningsoptioner
motsvarande 295000 aktier
Utbildning: BA i politik, loso och nationaleko-
nomi från University of Oxford, MSc från Handels-
högskolan i Stockholm med nansiell inriktning
Erfarenhet: Aktieanalytiker på Danske Bank,
Handelsbanken Capital Markets och Öhman
Fondkommission
13. Wendy Johnstone
1)
Executive Vice President APAC
Född: 1970
Anställd sedan: 2024
Aktieinnehav i Sinch (totalt privat och via bolag):
0
Optioner i Sinch: 0
Utbildning: BA (Hons) i handel från Glasgow
Caledonian University, doktorand i marknads-
föring vid Chartered Institute of Marketing UK
Erfarenhet: 25 års erfarenhet av teknik och SaaS
inklusive SVP APAC & Japan på Zendesk, General
Manager APAC på Microsoft, VP Marketing APAC
på Salesforce
Bolagsstyrningsrapport
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Sinch AB (publ) organisationsnummer 556882-8908
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för räkenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31 på
sidorna 30-38 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt Interna-
tional Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredo-
visningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm 18 april, 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
Notera att innehav av aktier och optioner för styrelse och koncernledning redovisas per den 1 januari 2024. Notera även att antalet teckningsoptioner och aktier
kan skilja sig åt eftersom en teckningsoption som avser LTI-program som utfärdades före aktiespliten 1:10 i juni 2021 ger rätt till 10 aktier. I senare program ger en
tecknings-/personaloption rätt till en aktie . Se även investors.sinch.com.
1) Wendy Johnstone blev en del av koncernledningen under 2024.
39
Sinch Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Risker och riskhantering
Inledning
Riskhantering är en viktig förutsättning för effektiv företags-
ledning. Tillväxt och snabba och kontinuerliga förändringar
i affärsmiljön har gjort det nödvändigt för ledningen att öka
fokus risker och riskhantering.
Sinch har skapat en ERM-process (Enterprise Risk Mana-
gement) för att identiera och kontrollera risker, och för att
säkerställa att nödvändiga kontroller och rutiner upprättas för
att skydda Sinchs tillgångar och intressen.
Styrelsen och revisionskommittén utövar tillsyn över
ERM-processen och granskar hur lämpligt och effektivt
organisationen hanterar affärsrisker.
I det här avsnittet beskrivs de risker som Sinch har
denierat som prioriterade risker att minimera kort sikt.
Utöver dessa prioriterade risker nns ockinformation om
riskbedömning i bolagsstyrningsrapporten sida 35 samt en
mer detaljerad beskrivning av Sinchs nansiella risker i not 31.
Ramverk för hantering av företagsrisker (ERM)
Skapa
kontext
Identiera
risk
Bedöma
risk
Utvärdera
risk
Risk-
respons
Riskövervakning,
granskning och
rapportering
Sinch har denierat fem typer av risker
Strategiska
Risker relaterade till organisationens uppdrag, strategiska inriktning och uppfyllandet av våra
strategiska mål.
Verksamhet
Risker relaterade till effektivitet och ändamålsenlighet i organisationens verksamhet, inklusive
resultat- och lönsamhetsrisker som sannolikt uppstår till följd av bristande eller otillräckliga interna
affärsprocesser och rutiner, produkter, personal och system, eller till följd av externa händelser.
Överensstämmelse med gällande lag
Risker relaterade till bristande efterlevnad, av tillämpliga lagar, intressentkrav, interna regler, rutiner
och praxis för internkontroll, lokala och internationella lagar och förordningar, standarder och bästa
praxis som vi har åtagit oss att följa.
Finansiella
Risker relaterade till organisationens förmåga att generera tillräckliga kassaöden för att uppfylla
nansiella åtaganden och stödja affärsmålen. Exempel är risker relaterade till uktuationer i före-
tagets resultat och kassaöde på grund av ination, förändringar av valutakurser och räntesatser.
Även risker relaterade till likviditet, krediter och renansiering ingår.
Externa
Risker relaterade till organisationens förmåga att motverka externa risker som kan påverka Sinch
negativt, t.ex. makroekonomiska, geopolitiska och miljörelaterade risker.
40
Sinch Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Riskidentiering – Prioriterade risker
Strategiska
Risk Riskhantering
Integration
Risken att inte realisera det fulla värdet av förvärvade företag, t.ex.
genom bristande integration av system, personal, affärskultur och
etik samt dataöverföring.
Sinch hanterar sådana risker genom att
tillämpa ett systematiskt arbetssätt under hela
förvärvs- och integrationsprocessen.
Produktstrategi
Risken att inte kunna tillgodose kundernas behov och reagera
förändringar som kan påverka värdet och relevansen för organisa-
tionens produkter och förmågan att behålla konkurrenskraften
marknaden.
Sinch använder en process för produktfeedback
för att förstå hur vi bättre kan tillgodose våra
kunders behov. Vi analyserar det ekonomiska
resultatet för våra produkter och övervakar
regelverken och konkurrenssituationen samt
marknadstrenderna.
Teknik
Risken för förlorade möjligheter på grund av den snabba tekniska
utvecklingen (t.ex. articiell intelligens, automatisering, hyperskal-
bara plattformar, blockkedjor, digitala valutor och konkurrerande
teknik) och förmågan att proaktivt hantera sådana förändringar.
För att minska teknikriskerna investerar Sinch i
teknik som optimerar kommunikationsmöjlig-
heterna och förbättrar användarvänligheten. Vi
analyserar marknads- och tekniktrender och
har ett nära samarbete med branschledande
programutvecklare.
Verksamhet
Risk Riskhantering
Företagssäkerhet och återhämtningsförmåga
Risken att tjänster och infrastruktur utsätts för cyberattacker, t.ex. i
form av malware, DDoS-attacker, phishing, läckta identiteter, läckta
autentiseringsuppgifter och attacker mot leveranskedjan. Alla
dessa faktorer kan påverka våra systems prestanda, vilket kan leda
till driftavbrott och göra organisationen sårbarare för ryktesrisker,
rättstvister och regulatoriska risker.
Risken för avbrott i vår service till kunderna och dataintrång som
medför förlust av kunddata grund av attacker mot produkt-
plattformar som beror på bristfällig produktsäkerhet.
Risken att inte ha tillräcklig motståndskraft och/eller exibilitet för
att hantera en oväntad kris som väsentligt påverkar en eller era
av de fysiska strukturer, anläggningar, nätverk, system och andra
tillgångar som är viktiga för organisationens verksamhet och rykte.
För att minska risken för påverkan är informa-
tions- och IT-säkerhet ett prioriterat inves-
teringsområde inom Sinch. Det handlar bland
annat om att certiera verksamheten enligt
ISO27001, investeringar i utrustning, vidareut-
veckling av säkerhetsprocesser och verktyg
samt vårt Security Operations Center (SOC). Vi
har också uppdaterat vår säkerhetsutbildning
för anställda och tillfört ökade resurser för att
hantera säkerheten för våra fysiska tillgångar.
41
Sinch Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Överensstämmelse med gällande lag
Risk Riskhantering
Lag- och regelefterlevnad
Risken för brott mot gällande bestämmelser och avtalsvillkor i de
territorier där organisationen bedriver verksamhet kan leda till
förlorade kunder, ekonomiska konsekvenser och konsekvenser för
anseendet.
Risken för brott mot våra etiska värderingar i enlighet med vår
uppförandekod och andra styrdokument. De innehåller principer
som bl.a. omfattar integritet, mutor och korruption, diskriminering
och mänskliga rättigheter.
Risken för brott mot gällande skattelagstiftning, vilket skulle kunna
innebära ytterligare skattebetalningar, räntor, tillägg med potentiella
negativa ekonomiska effekter på operativa resultat och kassaöden.
Sinch är verksamt globalt och föremål för många olika typer av skatter.
Varje land har dess egna skattelagar, regler och föreskrifter som kan
ändras i dess tolkning och tillämpning. Lokala skattemyndigheter kan
motsätta sig olika ståndpunkter som vi tagit.
Genom att samarbeta med branschorgani-
sationer, tillsynsmyndigheter och experter
skapar Sinch möjlighet att uppfylla relevanta
avtalsmässiga och lagstadgade skyldigheter.
Sinch arbetar kontinuerligt med att förbättra vår
företagskultur och våra interna efterlevnads-
program för att möta förväntningarna från våra
intressenter.
Sinch bevakar noggrant det juridiska, reglerande
och skattemässiga landskapet med hjälp av
externt expertis och rådgivare i relevanta länder
och uppdaterar våra processer för att efterleva
skattelagar, regler och föreskrifter.
Risk Riskhantering
Bedrägerier
Risken för trak på "gråa" och "svarta" marknader, som orsakar
intäktsläckage för operatörerna och andra typer av bedrägerier,
t.ex. articiellt uppblåst trak eller kommunikation som syftar till
att lura individer deras pengar.
Sinch erbjuder tjänster där operatörernas
nätverk kapslas in och grå- och svartmarknads-
trak blockeras med hjälp av lösningar i form
av bl.a. brandväggar och spamlter. Sinch säljer
också de här lösningarna till operatörer, spårar
traköden i nätverken och har ett nära samar-
bete med branschorganisationer och tillsyns-
myndigheter i syfte att minska bedrägerierna.
Leverantörsprishöjningar
Risken att mobiloperatörerna höjer sina trakavgifter så att
volymerna och/eller marginalerna minskar om vi inte kan överföra
prisökningarna till våra kunder.
För att minska risken att påverkas av prisföränd-
ringar leverantörssidan ser Sinch till att kunna
erbjuda kommunikation över alternativa kanaler,
t.ex. SMS och interaktiva meddelandetjänster.
Genom nya förvärv har Sinch breddat och dif-
ferentierat sitt erbjudande och påverkas därför
mindre av prisförändringar inom enskilda kanaler.
Personalresurser och att behålla talanger
Risken att förlora talanger grund av organisatoriska förändringar
eller brist på möjligheter att växa och utvecklas i sitt yrke.
Risken för avbrott och negativa effekter på organisationens
verksamhet på grund av att viktiga ledare och talanger saknas eller
plötsligt försvinner utan tillräckliga beredskapsplaner.
Risken att anställda grund av otillräcklig kompetensutveckling sak-
nar de kompetenser och kunskaper som krävs för att möta nya krav.
Risken att inte hitta kvalicerade kandidater till specika roller
grund av brist på talang på marknaden eller snabbt föränderliga
kompetenskrav
Sinch arbetar aktivt med successionsord-
ningen och kompetensutvecklingen och
erbjuder exibla arbetsplatser för att attrahera
och behålla nyckelkompetenser. I takt med att
företaget växer blir också verksamheten mindre
beroende av enskilda individers kompetens
och bidrag.
42
Sinch Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Finans
Risk Riskhantering
Likviditet och nansiering
Risken att renansiering av förfallande lån blir dyr, svår eller till
och med omöjlig grund av försämrade villkor på nans-
marknaderna eller att investerares uppfattning om bolagets
kreditrisk försämrats.
Risken att inte ha tillräcklig likviditet för att uppfylla betal-
ningsåtaganden när de förfaller.
Bolagets styrelse har etablerat en Finanspolicy som
ger riktlinjer för hanteringen av nansiella risker.
Sinch Group Treasury hanterar nansiella risker i
enlighet med Finanspolicyn. De nansiella riskerna
hanteras centralt vilket resulterar i minskad renan-
sierings-, likviditets- och valutarisk. Starkt kassaöde
och minskning av skuldsättningsgrad reducerar
ytterligare nansieringsrisken. Se även not 31.
Externa
Risk Riskhantering
Miljöpåverkan
Risken för negativ påverkan genom stigande temperaturer,
förhöjda havsnivåer och ökad förekomst av extrema väder-
förhållanden som kan skada viktig infrastruktur i värdekedjan,
vilket kan medföra otillräcklig kapacitet att leverera våra
produkter och tjänster.
Risken att Sinch påverkas negativt om kunder och investerare
bedömer att Sinch inte har tillräcklig förmåga att hantera
utmaningar relaterade till klimatförändringar.
Sinch intensierar arbetet med att hantera klimat-
relaterade risker och möjligheter i värdekedjan.
Vi planerar att minska våra koldioxidutsläpp och
säkerställa motståndskraft mot extrema väderför-
hållanden. I slutet av 2023 anslöt sig Sinch till SBTi.
43
Sinch Årsredovisning 2023
45 Förvaltningsberättelse
52 Flerårsöversikt - Koncernen
54 Resultaträkning - Koncernen
54 Rapport över totalresultat - Koncernen
55 Rapport över finansiell ställning - Koncernen
56 Rapport över förändringar i eget kapital - Koncernen
57 Rapport över kassaflöden - Koncernen
58 Resultaträkning - Moderbolaget
59 Balansräkning - Moderbolaget
60 Rapport över förändringar i eget kapital - Moderbolaget
61 Kassaflödesanalys - Moderbolaget
62 Finansiell noter
100 Hållbarhetsnoter
117 Revisorns yttrande - Hållbarhetsrapporten
118 Försäkran och underskrifter
119 Revisionsberättelse
123 Definitioner av finansiella termer
125 Årsstämma, begrepp och förkortningar, adresser
Finansiell information
44
Sinch Årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Verksamhet och organisation
Sinch är en ledande leverantör av molnbaserade kommu-
nikationstjänster och digital kundinteraktion. Med Sinchs
molnbaserade kommunikationsplattform kan företag
världens alla människor – inom en eller ett par sekunder – via
meddelandetjänster,stsamtal och e-post.
Under 2023 var Sinchs verksamhet strukturerad i fyra
rörelsesegment: meddelandetjänster, rösttjänster, e-post
och små och medelstora företag.
Rörelsesegment Meddelandetnster erbjöd Sinch moln-
baserade kommunikationsplattform med vilken företag når
sina kunder direkt i mobilen via SMS och nästa generations
meddelandetekniker som WhatsApp och RCS.
Inom Rösttjänster fanns Sinchs API:er för röstkommuni-
kation som gör att företagskunder, tjänsteleverantörer och
teleoperatörer kan hantera stora volymer av röstsamtal,
telefonnummer och nödsamtal utan kostsamma investe-
ringar i infrastruktur.
Inom E-post erbjöd Sinch branschledande leveranssäker-
het av transaktionsbaserad och marknadsföringsrelaterad
e-post till mer än 100 000 kunder världen över.
Inom rörelsesegmentet SMB samlades lättanvända och
nyckelfärdiga lösningar som gör det enkelt för små och
medelstora företag att använda sig av meddelandetjänster.
I oktober 2023 meddelade bolaget att man skall imple-
mentera en ny verksamhetsmodell för att accelerera tillväx-
ten. Den nya modellen skall öka fokus på kunder, underlätta
kors- och merförsäljning samt dra nytta av företagets globala
skalfördelar vad gäller produkter och FoU. Implementering
innebär attera förvärvade enheter integreras i gemen-
samma organisationer för att skapa effektivitetsvinster och
kostnadssynergier som kan återinvesteras i tillväxtinitiativ.
Den nya verksamhetsmodellen samlar Sinchs kundnära
funktioner i tre starka geograska regioner; Americas, EMEA
och APAC. Därmed skapas en mer effektiv försäljningsorgani-
sation som kan representera hela företagets produktportfölj
gentemot kunder på nyckelmarknader i hela världen.
Samtidigt centraliseras produktledning och FoU för att
bättre utnyttja Sinchs skalfördelar och underlätta innovation.
Den nya organisationen trädde i kraft den 1 januari 2024
och Sinchs nansiella rapportering kommer att uppdateras
för att återspegla dessa förändringar under första halvåret
2024.
Förvaltningsberättelse
Sinch grundades med kostnadsmedvetenhet och skalbarhet som grundprincip. Sinch har
alltid haft ett stort fokus på att växa den organiska affären med god lönsamhet. Parallellt
med detta har bolaget framgångsrikt genomfört era strategiska förvärv för att bredda
erbjudandet, tillföra nya försäljningskanaler och skapa skalfördelar.
Bolagsstyrnings- och Hållbarhetsrapport
I enlighet med årsredovisningslagen 6 kapitlet 8§ och 11§, har
Sinch valt att upprätta de lagstadgade Bolagsstyrnings- och
Hållbarhetsrapporterna som separata rapporter. Rapporterna
åternns på sidorna 30-35 respektive 100-116 samt hållbar-
hetsnoter på sidorna 100-116 i detta dokument.
Viktiga händelser under räkenskapsåret
Under året ökade nettoomsättningen med 4 procent till 28745
MSEK och bruttoresultat med 8 procent till 9 542 MSEK samt
EBITDA med 11 procent till 3 074 MSEK.. Den organiska brut-
tovinstillväxten, justerad för förvärv och valutaeffekter, var 3
procent. Resultatet för 2023 uppgick till 42 MSEK, vilket kan jäm-
föras med 4 943 MSEK för 2022 som inkluderar en nedskriv-
ning av goodwill om 5 000 MSEK. Kassaödet från den löpande
verksamheten uppgick till 1 788 MSEK vilket kan jämföras med
2 508 MSEK för 2022. Nettoskulden uppgick till 7 987 MSEK (9
162) och nettoskuldsättningsgraden, mätt som nettoskuld i
förhållande till justerad EBITDA R12M, uppgick till 2,0.
I tillägg har bland annat följande händelser kommunicerats:
I januari 2023 förlängdes kreditfaciliteter om 6 500 MSEK
och 110 MUSD med ett år och förfaller i februari 2026. Den 23
mars lanserade Sinch ”Operator Connect for Partners” som
gör det möjligt för tjänsteleverantörer och andra samarbets-
partners att erbjuda telefonitjänster via Microsoft Teams.
Laurinda Pang började som Sinchs nya vd den 17 april. Sinch
utnämndes under året som en av de ledande CPaaS-leve-
rantörerna i IDC:s MarketScape-rapport och i Gartners första
”Magic Quadrant-rapport för CPaaS. Kostnadsreduktions-
programmet som annonserades i mitten av 2022 uppnådde
de annonserade besparingslen i andra kvartalet 2023 och
avslutades under det tredje kvartalet.
Sinch meddelade att bolaget kommer att implemen-
tera en ny verksamhetsmodell för att öka den organiska
tillväxttakten. Analysföretaget Omdia utnämnde Sinch till
en ledande plattformsleverantör inom CPaaS. Sinch har
förbundit sig till utsläppsminskningar på nära och lång sikt i
linje med vetenskapsbaserad ”netto-noll och Science Based
Targets-initiativet (SBTi). Genom att med i SBTi kommer
Sinch att säkerställa att dess klimatåtgärder är i linje med den
senaste vetenskapen för att begränsa den globala tempera-
turökningen till 1,5 °C. I december förlängdes kreditfaciliteter
om 1 500 MSEK med ett år. Nytt förfall är i februari 2025.
45
Sinch Årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Viktiga händelser efter
räkenskapsårets slut
Den nya organisationen och koncernledningen blev operativ
den 1 januari 2024. 1 januari blev även Julia Fraser ny medlem
av koncernledningen.
I januari förlängdes kreditfaciliteter som vid årsskiftet upp-
gick till om 6 500 MSEK och 110 MUSD med ett år. Nytt förfall
är i februari 2027.
Den 21 februari meddelade bolaget att Wendy Johnstone har
utsetts till Executive Vice President för APAC-regionen och
ny medlem av koncernledningen.
Den 27 mars meddelades också att Ilse van der Haar
har utsetts till Chief Legal Ofcer och ny medlem av
koncernledningen.
Sinch koncernen i sammandrag
MSEK 2023 2022 Förändring
Nettoomsättning 28 745 27 722 4%
Bruttoresultat 9 542 8 810 8%
Bruttomarginal 33% 32% -
Rörelseresultat, EBITDA 3 074 2 774 11%
EBITDA-marginal 11% 10% -
Justerad EBITDA 3 637 3 124 16%
Justerad EBITDA-marginal 13% 11% -
Justerad EBITDA/bruttoresultat 38% 35% -
Rörelseresultat, EBIT 494 -4 703 -
EBIT-marginal 2% -17% -
Justerad EBIT 3 122 2 731 14%
Justerad EBIT-marginal 11% 10% -
Årets resultat 42 -4 943 -
Kassaöde från den löpande
verksamheten 1 788 2 508 -29%
Likvida medel 1 012 2 173 -53%
För denition och redogörelse av nansiella mått som de-
nieras respektive inte denieras enligt IFRS samt operatio-
nella mått hänvisas till sidorna 123-124.
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning ökade under räkenskapsåret
2023 med 4 procent till 28 745 MSEK (27 722). Den positiva
valutapåverkan på koncernens nettoomsättning var 6
procent. Den organiska tillväxten, i lokal valuta och exklusive
förrv, var -2 procent.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet ökade med 8 procent och uppgick till 9 542
MSEK (8 810). Den organiska tillväxten justerad för påverkan
av förrv och valutaeffekter var 3 procent. Den positiva
effekten av förändrade valutakurser var 448 MSEK, vilket
motsvarar 5 procent.
Bruttomarginalen uppgick till 33 procent (32).
Rörelseresultat
Koncernens rörelseresultat före av- och nedskrivningar
(EBITDA) ökade med 11 procent till 3 074 MSEK (2 774). Juste-
rad EBITDA uppgick till 3 637 MSEK (3 124).
Koncernens rörelseresultat (EBIT) ökade till 494 MSEK
(- 4 703). Justerad EBIT uppgick till 3 122 MSEK (2 731).
Justerad EBITDA samt Justerad EBIT redovisas i syfte att
tydliggöra utvecklingen i den underliggande verksamheten.
Se även not 4.
Justeringar i EBITDA, MSEK 2023 2022
Förvärvskostnader -8 -45
Omstruktureringskostnader -47 -62
Justerad tilläggsköpeskilling -18 -
Integrationskostnader -148 -252
Kostnader för aktieincitamentsprogram -136 -124
Operationella valutakursvinster/förluster -161 135
Övriga justeringar -45 -1
Summa justeringar i EBITDA -563 -350
Förvärvsrelaterade avskrivningar -2 063 -1 987
Nedskrivning goodwill - -5 097
Summa justering i EBIT/rörelseresultat -2 627 -7 434
Finansiella poster
Finansnetto uppgick till -646 MSEK (-72), varav räntenetto
uppgick till -592 MSEK (-308) och valutakursdifferenser
uppgick till -35 MSEK (269).
Skatt
Skatt på årets resultat uppgick till 194 MSEK (-168), vilket
gav en effektiv skattesats om 128 procent (-4). Exklusive
förvärvsrelaterade avskrivningar, relaterad uppskjuten skatt
och upplöst reserv relaterad till 2021 och 2022, uppgick
koncernens effektiva skattesats i perioden till 25 procent.
Jämförelseperioden påverkades av den nedskrivning som
gjordes i Q3 2022. För ytterligare information om poster som
påverkat skatt på årets resultat, se not 12.
Årets resultat
Årets resultat ökade till 42 MSEK (-4 943) jämfört med
föregående räkenskapsår.
46
Sinch Årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Kassaöde
Kassaödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 788
MSEK (2 508).
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstill-
ngar uppgick till - 629 MSEK (- 643). Investeringarna avser
främst aktivering av eget utvecklingsarbete om 383 MSEK
(374) samt investeringar i rd- och mjukvara. Investeringar i
dotterbolag uppgick till - 24 MSEK (- 45), se not 33. Nyemis-
sion och teckningsoptioner uppgick till 48 MSEK (91).
Likviditet ochnansiell ställning
Vid årets slut uppgick likvida medel till 1 012 MSEK (2 173).
Nettoskulden uppgick till 7 987 MSEK (9 162) och net-
toskuldsättningsgraden, mätt som nettoskuld i förhållande
till justerad EBITDA R12M exklusive IFRS 16-relaterade
leasingskulder, uppgick till 2,0x.
Per 31 december uppgick Sinchs totala tillgängliga kredit-
faciliteter till 12 610 MSEK och bolaget hade sammantaget
utnyttjade n och kreditfaciliteter om 7 363 MSEK (9 740).
Dessa består av:
ett utnyttjat lån om 1 500 MSEK med förfall i maj 2024
ett utnyttjat lån om 1 500 MSEK med förfall i februari 2025
ett utnyttjat lån om 110 MUSD med förfall i februari 2025
kreditfaciliteter om 7 605 MSEK med rfall i februari 2026
varav 3 258 MSEK var nyttjade per 31 december 2023
Utöver dessa nns ett upptaget obligationslån om 750 MSEK
(750) som löper ut i november 2024. Tillgängliga checkräk-
ningskrediter uppgick den 31 december 2023 till 901 MSEK
(913), varav 0 MSEK (0) var nyttjade.
Under 2023 uppgick amortering av lån inom kreditfacilite-
terna till 2 250 MSEK.
Eget kapital uppgick per den 31 december 2023 till 33 663
MSEK (34 432), motsvarande en soliditet om 63 procent (60).
Meddelandetjänster
Med Sinchs molnbaserade kommunikationsplattform når
företag sina kunder direkt i mobilen via SMS och nästa
generations meddelandetekniker som WhatsApp och RCS.
I rörelsesegment Meddelandetjänster ryms även mjukvara
för avancerad tvåvägskommunikation och lösningar för
mobiloperatörer. Verksamheten riktar sig främst mot stora
företag och kanalpartners.
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 18 942 18 255
Bruttoresultat 3 876 3 615
Bruttomarginal 20% 20%
EBITDA 1 079 954
Justerad EBITDA 1 405 1 015
Nettoomsättning
Nettoomsättningen i rörelsesegmentet Meddelandetjänster
uppgick till 18 942 MSEK (18 255), en ökning med 4 procent
mfört med föregående år. Den organiska tillväxten i lokala
valutor var -2 procent.
Resultat
Bruttoresultatet ökade med 7 procent till 3 876 MSEK (3
615). Den organiska tillväxten i lokala valutor var 1 procent.
Bruttomarginalen uppgick till 20 procent (20).
EBITDA ökade med 13 procent till 1 079 MSEK (954) och
EBITDA-marginalen uppgick till 6 procent (5). Justerad
EBITDA ökade med 38 procent till 1 405 MSEK (1 015) och den
Justerade EBITDA-marginalen uppgick till 7 procent (6).
Rösttjänster
Sinchs tjänster för röstkommunikation gör att företagskunder,
tjänsteleverantörer och teleoperatörer kan hantera stora
volymer av röstsamtal, telefonnummer och nödsamtal
utan kostsamma investeringar i infrastruktur. Grunden i
erbjudandet är Sinchs Supernät för röstsamtal som når 95
procent av den amerikanska befolkningen och hanterade
över 250 miljarder röstminuter under 2023.
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 6 339 6 134
Bruttoresultat 2 985 2 915
Bruttomarginal 47% 48%
EBITDA 1 425 1 399
Justerad EBITDA 1 449 1 432
Nettoomsättning
Nettoomsättningen i rörelsesegmentet Rösttjänster uppgick
till 6 339 MSEK (6 134), en ökning med 3 procent jämfört med
föregående år. Den organiska tillväxten i lokala valutor var -1
procent.
Resultat
Bruttoresultatet uppgick till 2 985 MSEK (2 915) och brutto-
marginalen uppgick till 47 procent (48). EBITDA uppgick
till 1425 MSEK (1 399) och EBITDA-marginalen uppgick till
22 procent (23). Justerad EBITDA uppgick till 1 449 MSEK
(1432) och den Justerade EBITDA-marginalen uppgick till
23 procent (23). Den organiska tillväxten i lokala valutor var
-2 procent.
E-post
Inom rörelsesegmentet åternns Sinchs e-postverksamhet
som erbjuder branschledande leveranssäkerhet av transak-
tionsbaserad och marknadsföringsrelaterad e-post till mer
än 100000 kunder världen över. En prioriterad kundgrupp
är företagens utvecklare av kommunikationstjänster och
produktportföljen omfattar marknadsledande produkter
som Mailgun, Mailjet och Email on Acid.
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 1 773 1 511
Bruttoresultat 1 377 1 117
Bruttomarginal 78% 74%
EBITDA 709 547
Justerad EBITDA 766 581
47
Sinch Årsredovisning 2023
Nettoomsättning
Nettoomsättningen i rörelsesegmentet E-post uppgick till
1 773 MSEK (1 511), en ökning med 17 procent jämfört med
föregående år. Den organiska tillväxten i lokala valutor var
12 procent.
Resultat
Bruttoresultatet uppgick till 1 377 MSEK (1 117). EBITDA uppgick
till 709 MSEK (547) och EBITDA-marginalen uppgick till 40
procent (36).
Justerad EBITDA uppgick till 766 MSEK (581) och den
Justerade EBITDA-marginalen uppgick till 43 procent (38).
Den organiska tillväxten i lokala valutor var 18 procent.
SMB
Inom rörelsesegmentet åternns lättanvända och nyckel-
rdiga sningar som gör det enkelt för små och medelstora
företag att använda sig av meddelandetjänster genom era
väletablerade varumärken som MessageMedia, SimpleText-
ing och ClickSend.
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 2 069 1 852
Bruttoresultat 1 303 1 162
Bruttomarginal 63% 63%
EBITDA 526 490
Justerad EBITDA 623 566
Nettoomsättning
Nettoomttningen i rörelsesegmentet SMB uppgick till
2069 MSEK (1 852), en ökning med 12 procent jämfört med
föregående år. Den organiska tillväxten i lokala valutor var
10 procent.
Resultat
Bruttoresultatet uppgick till 1 303 MSEK (1 162). EBITDA
uppgick till 526 MSEK (490) och EBITDA-marginalen till 25
procent (26).
Justerad EBITDA uppgick till 623 MSEK (566) och den
Justerade EBITDA-marginalen uppgick till 30 procent (31).
Den organiska tillväxten i lokala valutor var 10 procent.
Övrigt och elimineringar
Inom ”Övrigt och elimineringar” redovisas elimineringar,
kostnader för centrala funktioner och koncerngemensamma
kostnader. Elimineringar berör enbart nettoomsättning och
härrör från intern försäljning mellan rörelsesegment.
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning -378 -
EBITDA -665 -615
Justerad EBITDA -606 -469
Nettoomsättning
Nettoomsättningen i rörelsesegmentet övrigt och elimine-
ringar uppgick till -378 MSEK (-).
Resultat
EBITDA uppgick till -665 MSEK (-615) och bestod huvudsak-
ligen av personalkostnader inom nans, HR, IT, forskning och
utveckling samt hyreskostnader. Justerad EBITDA uppgick till
-606 MSEK (-469).
Forskning och utveckling
Sinch har ett stort antal programvaruutvecklare och annan
teknisk personal och produktutveckling bedrivs inom era
delar av bolaget. Under 2023 utvecklades den molnbaserade
plattformen vidare för att kunna skala ännu mera effektivt
och hantera den ökade trakvolymen. Investeringar har
även gjorts i system för regulatorisk efterlevnad, det kan till
exempel handla om system för SPAM-lter.
Vidareutvecklingen av nästa generations konversations-
baserade meddelandesystem har inom rörelsesegment
Meddelande tjänster resulterat i att man har lagt till nya
kanaler som Instagram och Apple Messages for Business.
Teknikprojekten för att ytta kunder hos de förvärvade verk-
samheterna Wavy, TWW och SDI till globala gemensamma
plattformar har fortsatt under året och förväntas avslutas
under 2024. Även inom rörelsesegment SMB pågår fortsatt
integration av produkter som Clicksend som relaterar till
tidigare förvärv.
Utvecklingsarbete aktiveras i enlighet med vad som anges
i not 3. Totala kostnader för forskning och utveckling uppgår
till 1 289 MSEK (1 230) före aktivering av egen nedlagd tid som
uppgår till 383 MSEK (374).
Miljö
Sinch kärnverksamhet, utveckling av programvara samt
hantering av digitala transaktioner, har en begränsad miljöpå-
verkan. Sinch påverkar i första hand miljön genom resor, drift
och nedmontering av hårdvara samt utsläpp i värdekedjan
kopplat till datacenter-, moln- och meddelandetjänster.
Sinch arbetar för att minimera dessa effekter genom att mäta
och minska våra utsläpp, där vi bland annat ersätter resande
med internetbaserad kommunikation och resor med mindre
miljö påverkan, till exempel tåg. Sinch har också som ambition
att skicka föråldrad hårdvara till återvinning. Koncernens
miljö arbete beskrivs närmare i avsnittet Klimatpåverkan i
hållbarhetsnoterna på sidorna 100-116.
Medarbetare
Vid årets slut sysselsatte koncernen 4 231 (4 205) personer
inklusive konsulter. Medelantal anställda under året uppgick
till 3 643 (3 569) personer och 31 procent av dessa var
kvinnor (30). Medeldern på de anställda var 39 år (39).
Personalomsättningen under 2023 var 14 procent (23).
Vi utvecklar kontinuerligt vår rekryteringsprocess för att
kerställa att vi arbetar på ett strukturerat och datadrivet
sätt, samt använder oss av opartiska utvärderingsprocesser.
Vi är stolta över att gra av de sta och mest erfarna
personerna i vår bransch väljer att arbeta hos oss. För att
attrahera och bibehålla kompetens i bolaget erbjuds interna
utvecklingstillfällen som gör det möjligt för våra medarbetare
att växa och vinna tillsammans.
Förvaltningsberättelse
48
Sinch Årsredovisning 2023
För att Sinch ska kunna fortsätta vara ledande i branschen
är mångfald, rättvisa och en inkluderande kultur framgångs-
faktorer. Sinch har medarbetare i mer än 60 länder med olika
bakgrunder. Att ha en diversierad organisation med olika
bakgrunder, kompetenser, erfarenheter, talanger, kvalika-
tioner och personligheter hjälper oss att förstå marknadens
behov.
Bolaget kommer att fortsätta att växa och rekrytera inom
våra tillväxtområden och bygga ut stödfunktioner vid behov.
Förslag om beslut om riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Styrelsen för Sinch AB (publ) föreslår följande riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
För 2023 års riktlinjer, se not 9.
Med ledande befattningshavare avses inom ramen för
dessa riktlinjer Bolagets styrelseledamöter som är anställda
av koncernen, den verkställande direktör, den vice verkstäl-
lande direkr (om tillämpligt) och chefer som rapporterar till
den verkställande direktören. Per den 1 april 2024 nns det
tretton ledande befattningshavare i Bolaget, inklusive den
verkställande direktören.
En framgångsrik implementering av Bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och
behålla kvalicerade och kompetenta medarbetare. Ertt-
ning till den verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare ska därför återspegla Sinchs behov av att
rekrytera och motivera kvalicerade anställda genom ersätt-
ningspaket som upplevs som rättvisa och konkurrenskraftiga.
Styrelsen har rätt att göra avsteg från nedan riktlinjer om det
i ett enskilt fall nns särskilda skäl därtill och ett avsteg är
dvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen,
inklusive hållbarhet, eller för att säkerställa Bolagets ekono-
miska bärkraft.
Vid beredningen av styrelsens förslag till riktlinjer har
lön och anställningsvillkor för Bolagets anställda beaktats
genom att information om de anställdas totala ersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens
beslutsunderlag.
Ersättningen består av följande delar:
Fast grundlön
Kort- ochngsiktig rörlig ersättning
Särskild ersättning
Pensionsförmåner
Övriga förmåner
Ersättning under uppsägningstid
Marknadsmässig ersättning
Bolaget har tagit del av högkvalitativ referensdata från
tredje parter för att säkerställa att ersättningen till den
verkställande direktören och övriga ledande befattningsha-
vare återspeglar vad som generellt gäller för motsvarande
befattningshavare i andra företag. Marknadsmässigheten
säkerställs även genom rekryteringsprocesser, i de fall där
befattningshavare rekryteras externt.
Fast grundlön
Den fasta grundlönen ska vara marknadsmässig och ska åter-
spegla den anställdes befattning, kvalikationer, erfarenhet
och individuella prestationer.
Kortsiktig rörlig ersättning
Kortsiktig rörlig ersättning ska mätas mot fördenierade
nansiella prestationsl. Icke-nansiella mål kan även
användas för att stärka fokus på att uppnå Bolagets strate-
giska planer. Målen ska vara specika, tydliga, mätbara och
tidsbundna och ska fastställas av styrelsen. De ska vidare
vara utformade så att de främjar Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet. När relevant mätperiod
för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig ersättning
avslutats ska det bedömas/fastställas i vilken utsträckning
kriterierna uppfyllts.
Styrelsen har delegerat ansvaret för utvärdering såvitt
avser rörlig ersättning till den verkställande direktören och
övriga ledande befattningshavare till ersättningsutskottet.
Nivåer och mål för rörlig ersättning föreslås årligen av den
verkställande direktören avseende andra ledande befatt-
ningshavare och godkänns av styrelsen. Nivåer och mål för
den verkställande direktören denieras av styrelsen. Den
kortsiktiga rörliga ersättningen ska inte överstiga 50 procent
av den fasta grundlönen, då ersättningen till ledningen
framför allt ska vara baserad på långsiktiga incitament.
Långsiktig rörlig ersättning
ngsiktig rörlig ersättning kan innefatta aktierelaterade inci-
tamentsprogram. Dessa riktlinjer omfattar inte ersättningar
som beslutas av bolagsstämman, och omfattar således
inte Bolagets bentliga eller föreslagna aktierelaterade
incitamentsprogram.
Varje år kommer styrelsen att utrdera huruvida ett lång-
siktigt aktierelaterat incitamentsprogram ska föreslås inför
årsstämman. Syftet med att erbjuda aktierelaterade inci-
tamentsprogram är att säkerställa att ledande befattnings-
havares intresse överensstämmer med Bolagets aktieägare.
Individuellt, långsiktigt ägande bland nyckelpersoner kan
förntas stimulera ett ökat intresse för verksamheten och
dess lönsamhet, öka motivationen och samhörighetskänslan
med Bolaget och därigenom bidra till Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet. Långsiktiga aktierelate-
rade incitamentsprogram ökar även möjligheten att behålla
bentliga och attrahera nya ledande befattningshavare i
samband med rekrytering.
Särskild ersättning
Ytterligare rörlig kontant ersättning kan erbjudas till nyckel-
personer som fortsätter att vara anställda i samband med
förrv av nya företag, avyttring av verksamheter, andra
åtgärder av tillfällig natur eller som utför andra extraordinära
arbetsinsatser. Sådan särskild ersättning får inte överstiga
50 procent av den avtalade årliga fasta grundlönen. Särskild
ersättning ska endast utgå i särskilda fall och ska inte ingå
i något ordinarie ersättningssystem. Beslut om särskild
ersättning ska fattas av styrelsen.
Förvaltningsberättelse
49
Sinch Årsredovisning 2023
Pensioner
Pensionsförmåner för den verkställande direktören och
övriga ledande befattningshavare ska återspegla vanliga
marknadsmässiga villkor, jämfört med vad som generellt
ller för motsvarande befattningshavare i andra företag och
ska i normalfallet grundas på avgiftsbestämda pensions-
planer. Pensionering sker för ledande befattningshavare
vid relevant/tillämplig pensionsålder. Pensionsförmåner
ska inte överstiga 35 procent av den fasta grundlönen i den
n inte högre avsättning följer av tilmplig kollektivavtalad
pensionsplan.
Övrigarmåner
Övriga löpande anställningsförmåner kan bland annat bestå
av sjukförsäkring och friskvårdsbidrag. Kostnaderna för
dana förmåner ska inte överstiga 10 procent av den fasta
grundlönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Som huvudregel ska anställningsavtal ingångna mellan
Bolaget och ledande befattningshavare gälla tillsvidare. Om
Bolaget säger upp den verkställande direktörens anställning
ska uppsägningstiden vara högst sex månader. Om den
verkställande direktören säger upp anställningen ska upp-
gningstiden vara sex månader. Mellan Bolaget och övriga
ledande befattningshavare gäller en uppsägningstid om upp
till sex månader, oavsett om den anställde blir uppsagd eller
ger upp sig själv. Utöver ersättning utbetald under den
tillämpliga uppsägningstiden ska eventuellt avgångsvederlag
efter tillämplig uppsägningstid inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta grundlönen för tolv månader för den
verkställande direktören och sex månader för övriga ledande
befattningshavare. Det som anges ovan utgör ett ramverk
inom vilken individuella villkor ska beslutas av styrelsen.
Ersättning till Bolagets grundare
Ersättning till Bolagets grundare ska godkännas av styrelsen.
Grundarna omfattas inte av kravet på marknadsmässig ersätt-
ning, d.v.s., deras grundlön och ersättning kan uppgå till ett
belopp som är lägre än den marknadsmässiga ersättningen, då
de är kompenserade genom deras aktieinnehav i Bolaget.
Ersättning till Bolagets grundare består av följande delar:
Fast grundlön
Pensionsförmåner
Rätt till ytterligare ledighet
Ersättning under uppsägningstid
Om en grundare temporärt innehar en annan ledningsposi-
tion, ska rätten till ersättning under denna period motsvara
grundlönen för personen i ledningen med lägst lön förutom
de övriga grundarna.
Godkännande
Ändringar i villkor och ersättningar till den verkställande
direktören ska godkännas av styrelsens ordförande. Dagliga
kostnader såsom resekostnader för den verkställande
direktören ska godkännas av CFO:n, och kvartalsvisa sam-
manfattande rapporter ska skickas till styrelsens ordförande.
Nyrekryteringar, ändringar i lön och andra väsentliga ändringar
för andra ledande befattningshavare än den verkställande
direktören ska godkännas av styrelsens ordförande. Mindre
justeringar och dagliga kostnader ska dock godkännas av den
verkställande direktören. Betalning av fast grundlön hanteras
av lokala löneavdelningar och godkänns, före utbetalning, av
den lokala HR-representanten. Betalning av kortsiktig rörlig
ersättning ska godkännas av den verkställande direktören
(avseende andra ledande befattningshavare) och av styrel-
sens ordförande (avseende den verkställande direktören).
Rätt att delta i aktierelaterade incitamentsprogram fastställs
av styrelsen och baseras på förslag som har godkänts av
bolagsstämma.
Kontroller och beslutsprocess
I Bolaget nns ett ersättningsutskott som besr av två
styrelseledamöter. Styrelsens ordförande är även ordförande
i ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottet ska, i förhållande till styrelsen, ha
en beredande funktion i fråga om ersättningsprinciper,
ersättningar och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare.
Ersättningsutskottet ska således utarbeta förslag avse-
ende riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
som ska presenteras för styrelsen. Förslaget ska sedan
presenteras och underställas årsstämman för beslut.
Ersättningsutskottet ska även utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer årsstämman fattat beslut om.
r det uppkommer behov av väsentliga förändringar av
riktlinjerna, dock minst var fjärde år, ska styrelsen lägga fram
förslag till riktlinjer för beslut av årsstämman.
Riktlinjerna ska tillämpas avseende varje åtagande om
ersättning till ledande befattningshavare, och varje för-
ändring av ett sådant åtagande, som beslutas efter den
årsstämma vid vilken riktlinjerna fastsllts. Riktlinjerna har
ledes inte någon inverkan på sedan tidigare avtalsrättsligt
bindande åtaganden. Beslutade riktlinjer får ändras genom
beslut av annan bolagsstämma än årsstämman.
Vidare ska ersättningsutskottet bereda, inom ramen för av
årsstämman beslutade riktlinjer, förslag rörande ersättning
till den verkställande direktören och övriga ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska årligen utvärdera den verkstäl-
lande direktörens insatser.
Vidare ska ersättningsutskottet följa och utvärdera under
året pågående och avslutade program för rörliga ersättningar
till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Förvaltningsberättelse
50
Sinch Årsredovisning 2023
Dessutom ska ersättningsutskottet för varje räkenskapsår
upprätta en ersättningsrapport över ersättningen till
Bolagets ledande befattningshavare och senast tre veckor
före årssmman hålla ersättningsrapporten tillgänglig för
aktieägarna på Bolagets webbplats. Inom ramen för riktlin-
jerna och baserat på dessa ska styrelsen dels varje år besluta
om specika ändrade ersättningsvillkor för varje enskild
ledande befattningshavare, dels fatta andra beslut om
ersättning till ledande befattningshavare som kan erfordras.
Vid ersättningsutskottets och styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor ska inte den verkstäl-
lande direktören eller andra ledande befattningshavare
som ingår i koncernledningen närvara, i den utsträckning de
berörs av frågorna.
Efterlevnaden av riktlinjerna kontrolleras årligen genom
följande åtgärder:
Insamling av dokumenterade årliga mål för kortsiktig rörlig
ersättning
Slumpmässiga urval av godkända löneutbetalningar
Urval från löneutbetalningssystem i syfte att identiera
ovanliga betalningar
Resultatet av kontrollerna summeras och rapporteras till
ersättningsutskottet.
Framtidsutsikter
Även år 2024 förntas påverkas av geopolitisk osäkerhet och
förändrad makroekonomisk miljö som bland annat har resulte-
rat i ökande ination och stigande räntor samt dämpad efter-
frågan. Trots detta har Sinch fortsatt att vara en branschledare
med god underliggande lönsamhet och starka kassaöden. I
syfte att accelerera tillväxten har Sinch under 2023 lanserat
ett tillväxtprogram som i första steget har resulterat i den
regionala verksamhetsmodell som blev operativ den 1 januari
2024. Genom att sätta kunden i centrum, skapa en gemensam
produktorganisation och genomföra en satsning på företagets
IT-infrastruktur förväntar sig bolaget att ytterligare tillväxt-
och kostnadssynergier realiseras. Avseende koncernens
exponering mot Ukraina och Ryssland är den begränsad till
en exponering om mindre än 1 % avseende bruttovinsten på
årsbasis. Sinch lämnar inga prognoser, men kommer fortsatt
att påverkas av det rådande makroekonomiska läget.
Förvaltningsberättelse
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består endast av vissa koncern-
ledningsfunktioner. Vid periodens slut var 5 (5) personer
anställda i moderbolaget. Medeltalet antal anställda under
perioden uppgick till 5 (7).
Nettoomsättningen uppgick till 588 MSEK (356)
Rörelseresultatet uppgick till 221 MSEK (-16)
Årets resultat uppgick till 54 MSEK (-4 145)
Eget kapital uppgick till 30 221 MSEK (30 119)
Vad gäller övrig information om moderbolagets verksamhet,
ställning och resultat hänvisas till vad som anges i förvaltnings-
berättelsen för koncernen.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen kommer att föreslå årsstämman att ingen utdelning
lämnas för räkenskapsåret 2023.
Till årsstämmans förfogande står följande fritt eget
kapital i moderbolaget, SEK:
Överkursfond 34 176 049 885
Balanserat resultat -4 017 583 633
Årets resultat 54 448 728
Totalt 30 212 914 980
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande, SEK:
I ny räkning överföres 30 212 914 980
Totalt 30 212 914 980
51
Sinch Årsredovisning 2023
Resultatinformation
2023 2022
2021
2020
2019
2018
Nettoomsättning 28 745 27 722 16 177 8 023 5 036 3 987
Bruttoresultat 9 542 8 810 3 933 2 183 1 394 1 008
EBITDA 3 074 2 774 831 715 556 373
Justerad EBITDA 3 637 3 124 1 322 989 582 381
Årets resultat 42 -4 943 908 446 275 180
Balansinformation
2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Anläggningstillgångar 46 269 49 375 49 912 5 827 3 147 2 371
Omsättningstillgångar 6 866 7 909 7 169 5 807 1 844 1 255
Summa tillgångar 53 134 57 284 57 081 11 634 4 991 3 626
Eget kapital 33 663 34 432 34 053 7 513 1 999 1 664
Långfristiga skulder 11 467 16 722 7 318 1 587 1 777 842
Kortfristiga skulder 8 004 6 130 15 709 2 535 1 215 1 121
Summa eget kapital och skulder 53 134 57 284 57 081 11 634 4 991 3 626
Kassaödesanalys
2023 2022
2021
2020
2019
2018
Kassaöde från den löpande verksamheten 1 788 2 508 329 454 327 305
Kassaöde från investeringsverksamheten -649 -691 -29 059 -2 973 -712 -370
Kassaöde från nansieringsverksamheten -2 342 -1 508 26 454 5 231 673 76
Årets kassaöde -1 203 309 -2 276 2 713 288 10
Likvida medel vid årets början 2 173 1 871 3 123 466 181 165
Valutakursdifferens i likvida medel 42 -7 1 024 -56 -2 6
Likvida medel vid årets slut 1 012 2 173 1 871 3 123 466 181
Flerårsöversikt
Koncernen
Förvaltningsberättelse
52
Sinch Årsredovisning 2023
Nyckeltal
2023 2022 2021 2020 2019 2018
Avkastning på eget kapital, % 0,1 -14,4 4,4 9,4 15,0 11,4
Bruttomarginal, % 33,2 31,8 24,3 27,2 27,7 25,3
Rörelsemarginal, EBITDA, % 10,7 10,0 5,1 8,9 11,0 9,4
Rörelsemarginal, EBIT, % 1,7 -17,0 1,0 5,6 7,4 5,5
Nettomarginal, % 0,1 -17,8 5,6 5,6 5,4 4,5
Soliditet, % 63,4 60,1 59,7 64,6 40,0 45,9
EBITDA, MSEK 3 074 2 774 831 715 556 373
Justeringar i EBITDA, MSEK -563 -350 -491 -274 -27 -8
Justerad EBITDA, MSEK 3 637 3 124 1 322 989 582 381
Justerad EBITDA/bruttoresultat, % 38,1 35,5 33,6 45,3 41,8 37,8
Nettoskuld, MSEK 7 987 9 162 10 640 -1 989 959 406
Nettoskuld/Proforma justerad EBITDA, ggr
1)
2,0 2,7 2,9 -2,2 1,7 1,1
Räntetäckningsgrad, ggr 0,9 -13,2 3,2 12,9 14,0 9,9
1) I beräkningen av detta APM mäts såväl nettoskuld som Justerad EBITDA exklusive IFRS 16-relaterade leasingskulder. För ytterligare information, se avstämning av
alternativa nyckeltal på investors.sinch.com.
Aktiedata
2023 2022 2021 2020 2019 2018
Totalt antal aktier vid årets slut 843 069 811 838 602 248 768 568 748 631 736 700 536 020 890 536 020 890
Vägt genomsnittligt antal aktier
före utspädning
1)
841 130 408 819 116 557 700 923 800 584 945 860 536 020 890 536 020 890
Vägt genomsnittligt antal aktier
efter utspädning
2)
845 416 837 819 116 557 716 527 452 604 135 000 542 342 750 536 020 890
Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,05 -6,03 1,29 0,76 0,51 0,33
Resultat per aktie efter utspädning
2)
, SEK 0,05 -6,03 1,26 0,74 0,51 0,33
Utdelning per aktie, SEK - - - - - -
1) Historiskt genomsnittligt antal aktier är omräknat efter split och nyemissioner för jämförelse.
2) 2022 års negativa resultat ger inte upphov till utsdningseffekt. Vid ett positivt resultat hade det vägda antalet utspädande optioner uppgått till 11 773 922.
Förvaltningsberättelse
53
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 5 28 745 27 722
Övriga rörelseintäkter 6 479 611
Aktiverat arbete för egen räkning 15 383 374
Kostnad för sålda tjänster -19 204 -18 912
Övriga externa kostnader 7, 8 -2 310 -2 400
Personalkostnader 9 -4 371 -4 157
Övriga rörelsekostnader 6 -648 -464
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, EBITDA 3 074 2 774
Av- och nedskrivningar 14, 15, 16, 17 -2 580 -7 478
Rörelseresultat, EBIT 494 -4 703
Finansiella intäkter 10 3 280 3 702
Finansiella kostnader 10 -3 926 -3 774
Resultat före skatt -152 -4 775
Aktuell skatt 12 -319 -583
Uppskjuten skatt 12 513 414
Årets resultat 42 -4 943
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 42 -4 943
Innehav utan bestämmande inytande 0 0
Resultat per aktie, SEK
- Före utspädning 13 0,05 -6,03
- Efter utspädning 13 0,05 -6,03
MSEK Not 2023 2022
Årets resultat 42 -4 943
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras till periodens resultat
Omräkningsdifferenser -863 4 593
Valutakursförändringar på utökade nettoinvesteringar -138 604
Skatteeffekt poster i övrigt totalresultat 28 -107
Årets övriga totalresultat -973 5 090
Årets totalresultat -931 147
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -931 147
Innehav utan bestämmande inytande 0 0
Rapport över totalresultat
Koncernen
Resultaträkning
Koncernen
54
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 14 25 160 25 838
Kundrelationer 15 13 058 14 719
Operatörsrelationer 15 177 246
Egenutvecklad programvara 15 4 706 5 315
Övriga immateriella anläggningstillgångar 15 394 488
Materiella anläggningstillgångar 16 928 874
Nyttjanderättstillgångar 17 818 859
Finansiella anläggningstillgångar 18 72 74
Uppskjutna skattefordringar 12 957 962
Summa anläggningstillgångar 46 269 49 375
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 19 4 669 4 247
Skattefordringar 238 317
Övriga kortfristiga fordringar 20 265 340
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 681 833
Likvida medel 32 1 012 2 173
Summa omsättningstillgångar 6 866 7 909
Summa tillgångar 53 134 57 284
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Aktiekapital 8 8
Övrigt tillskjutet kapital 32 382 32 219
Reserver 4 294 5 268
Balanserat resultat inklusive årets resultat -3 022 -3 064
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 33 663 34 431
Innehav utan bestämmande inytande 1 1
Summa eget kapital 33 663 34 432
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld 12 4 750 5 403
Avsättningar 25 55 49
Övriga långfristiga skulder, räntebärande 23 6 637 11 236
Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande 24 25 34
Summa långfristiga skulder 11 467 16 722
Kortfristiga skulder
Avtalsskulder/Förskott från kunder 19 262 260
Leverantörsskulder 1 849 1 561
Skatteskulder 64 466
Övriga kortfristiga skulder, räntebärande 23 2 362 99
Övriga kortfristiga skulder, ej räntebärande 24 231 344
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 3 235 3 401
Summa kortfristiga skulder 8 004 6 130
Summa eget kapital och skulder 53 134 57 284
Rapport över nansiell ställning
Koncernen
55
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
Rapport över förändringar i eget kapital
Koncernen
MSEK
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital hänförligt
till moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
bestämman-
de inytande
Summa
eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2022 8 31 988 178 1 879 34 053 1 34 053
Årets resultat -4 943 -4 943 0 -4 943
Övrigt totalresultat 5 090 5 090 0 5 090
Emission av teckningsoptioner 6 6 6
Aktierelaterade ersättningar 140 140 140
Emitterade aktier för teckningsoptioner 0 93 93 93
Apportemission 1 -2
1)
-1 -1
Kvittningsemission 0 - 0 0
Emissionskostnader, netto efter skatt -6 -6 -6
Utgående balans 31 december 2022 8 32 219 5 268 -3 064 34 431 1 34 432
Årets resultat 42 42 0 42
Övrigt totalresultat -973 -973 0 -973
Emission av teckningsoptioner 4 4 4
Aktierelaterade ersättningar 115 115 115
Emitterade aktier för teckningsoptioner 0 46 46 46
Emissionskostnader, netto efter skatt -2 -2 -2
Utgående balans 31 december 2023 8 32 382 4 294 -3 022 33 663 1 33 663
1) Avser justering hänförlig till 2021 års förvärv.
56
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
Rapport över kassaöden
Koncernen
MSEK Not 2023 2022
Kassaöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt -152 -4 775
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet 32 2 859 7 167
Betald inkomstskatt -600 -560
Kassaöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 2 107 1 832
Förändring varulager 0 -
Förändring kundfordringar -544 99
Förändring övriga kortfristiga fordringar 229 -123
Förändring leverantörsskulder 228 54
Förändring övriga kortfristiga skulder -234 646
Kassaöde från den löpande verksamheten 1 788 2 508
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 14, 15 -418 -399
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 16 -211 -244
Minskning av nansiella fordringar 8 7
Ökning av nansiella fordringar -4 -10
Förvärv av koncernföretag, nettoeffekt på likvida medel 33 -24 -45
Kassaöde från investeringsverksamheten -649 -691
Finansieringsverksamheten
Nyupplåning 13 661 9 492
Amortering banklån -15 915 -10 947
Amortering leasingskuld -136 -144
Nyemission och teckningsoptioner 48 91
Kassaöde från nansieringsverksamheten 32 -2 342 -1 508
Årets kassaöde -1 203 309
Likvida medel vid årets början 2 173 1 871
Valutakursdifferenser i likvida medel 42 -7
Likvida medel vid årets slut 1 012 2 173
57
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 588 356
Övriga rörelseintäkter 6 7 6
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 7, 8 -336 -345
Personalkostnader 9 -22 -21
Rörelseresultat före övriga rörelsekostnader
och av- och nedskrivningar 237 -4
Övriga rörelsekostnader 6 -14 -8
Av- och nedskrivningar 15, 16 -3 -5
Rörelseresultat 221 -16
Nedskrivning av aktier i dotterbolag - -4 340
Ränteintäkter och liknande resultatposter 10 3 445 3 923
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -3 477 -3 435
Resultat efter nansiella poster 189 -3 868
Bokslutsdispositioner 11 -120 -252
Resultat före skatt 69 -4 120
Skatt på årets resultat 12 -15 -25
Årets resultat
1)
54 -4 145
1)
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat.
Resultaträkning
Moderbolaget
58
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 15 3 5
Materiella anläggningstillgångar 16 1 3
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 16 173 15 764
Långfristig fordran koncernföretag 18 5 348 2 278
Summa nansiella anläggningstillgångar 21 521 18 041
Summa anläggningstillgångar 21 525 18 049
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 21 767 22 276
Skattefordringar 31 33
Övriga kortfristiga fordringar 20 13 -
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 86 82
Kassa och bank 32 20 765
Summa omsättningstillgångar 21 917 23 155
SUMMA TILLGÅNGAR 43 442 41 204
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 22 8 8
Summa bundet eget kapital 8 8
Överkursfond 34 176 34 126
Balanserat resultat -4 018 130
Årets resultat 54 -4 145
Summa fritt eget kapital 30 213 30 111
Summa eget kapital 30 221 30 119
Obeskattade reserver 27 94 95
Uppskjuten skatteskuld 3 -
Summa obeskattade reserver 97 95
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 5 841 10 449
Summa långfristiga skulder 5 841 10 449
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 9 3
Skulder till koncernföretag 4 973 469
Skulder till kreditinstitut 23 2 248 -
Övriga kortfristiga skulder 24 2 17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 51 52
Summa kortfristiga skulder 7 283 541
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 43 442 41 204
Balansräkning
Moderbolaget
59
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 8 34 029 136 34 172
Årets resultat -4 145 -4 145
Emission av teckningsoptioner 6 6
Emitterade aktier för teckningsoptioner 0 93 93
Nyemission 1 -2
1)
-1
Emissionskostnader, netto efter skatt -6 -6
Utgående balans 31 december 2022 8 34 126 -4 015 30 119
Årets resultat 54 54
Emission av teckningsoptioner 4 4
Emitterade aktier för teckningsoptioner 0 46 46
Nyemission -
Emissionskostnader, netto efter skatt -2 -2
Utgående balans 31 december 2023 8 34 176 -3 963 30 221
1) Avser justering hänförlig till 2021 års förvärv.
Rapport över förändringar i eget kapital
Moderbolaget
60
Sinch Årsredovisning 2023
Finansiell information
Kassaödesanalys
Moderbolaget
MSEK Not 2023 2022
Kassaöde från den löpande verksamheten
Resultat efter nansiella poster 189 -3 868
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet 32 28 3 604
Betald inkomstskatt -2 -15
Kassaöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital 215 -279
Förändring övriga kortfristiga fordringar 1 063 -27
Förändring leverantörsskulder 5 -100
Förändring övriga kortfristiga skulder -88 14
Kassaöde från den löpande verksamheten 1 195 -392
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar - 0
Minskning av nansiella fordringar - 491
Ökning av nansiella fordringar - -123
Förändring nansiella fordringar koncernföretag 479 1 984
Erhållna/lämnade koncernbidrag -200 -435
Kassaöde från investeringsverksamheten
1)
279 1 917
Finansieringsverksamheten
Upptagna bank- och obligationslån 13 664 9 492
Amortering banklån -15 915 -10 947
Nyemission teckningsoptioner 48 86
Derivat -15 -
Kassaöde från nansieringsverksamheten 32 -2 218 -1 369
Årets kassaöde -745 155
Likvida medel vid årets början 765 610
Likvida medel vid årets slut 20 765
1) Under 2022 har förvärv av andelar i dotterbolag skett genom apportemmission samt kapitaltillskott, vilket minskat koncerninterna mellanhavanden.
61
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Noter
not 1
Allmän information
Sinch AB (publ), med organisationsnummer 556882-8908 är
ett publikt aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Stock-
holm. Adressen till huvudkontoret är Lindhagensgatan 112, 112
51 Stockholm. Företaget och dess dotterföretag (”Sinch” eller
”koncernen”) tillhandahåller molnbaserade kommunikations-
tjänster och digital kundinteraktion till företagssektorn vilket
innefattar e-post, meddelande- och rösttjänster.
Överensstämmelse med normgivning
och lag
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för
utfärdande av styrelsen den 17 april 2024. Resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget respektive totalresul-
tatrapporten och balansrapporten för koncernen är föremål
för fastställelse på årsstämman den 16 maj 2024.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna
av International Accounting Standards Board (IASB).
Vidare har årsredovisningslagen och Rådet r nansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbolaget
tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom
i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets
redovisningsprinciper”.
Funktionell valuta och
rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som
även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för
koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna pre-
senteras i svenska kronor. Samtliga belopp är om inte annat
anges, avrundade till närmaste miljontal.
verkan av omvärldsfaktorer på
koncernens redovisningsprinciper
Koncernens risker och osäkerhetsfaktorer analyseras
avseende bransch- och verksamhetsnära förhållanden samt
utifrån det rådande makroekonomiska läget. Den makroeko-
nomiska utvecklingen med försvagad kronkurs, stigande
inflation, ökade räntor och minskad ekonomisk tillväxt har
påverkat bolagets resultat både vad gäller omsättning,
kostnader och värdering. Koncernens redovisningsprinciper
har inte ändrats som en följd av förändrad makroekonomi,
dock har använda modeller påverkats varav ett exempel är
nedskrivningsprövning av goodwill där diskonteringsräntan
är en väsentlig komponent, se not 14. Effekterna inkluderar
utöver nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar
också risker och osäkerhetsfaktorers påverkan på förväntade
kreditförluster, vilket presenteras närmare i not 19, samt
tillhörande uppskjutna skatter. Se även not 31.
Avseende ökade klimatrelaterade effekter till följd av
stigande temperaturer, förhöjda havsnivåer och ökad frekvens
av extremväder kan det komma att skada viktig infrastruktur
i värdekedjan och i förlängningen leda till bristande kapacitet
kring leveranser av produkter och tjänster. Följaktligen kan
omställningsrisker kopplat till teknologisk utveckling, ett
förändrat omvärldsläge med ökade energipriser komma att
påverka drifts- och kapitalutgifter samt bolagets resultat.
Koncernens bedömer att det inte föreligger betydande påver-
kan på de nansiella rapporterna 2023 samt bedöms inte ha
betydande påverkan framåt som en följd av dessa effekter.
Koncernens hållbarhetsarbete beskrivs närmare i avsnittet
Sinch hållbarhetsrapport 2023.
62
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål
Upprättandet av de finansiella rapporterna och tillämp-
ningen av redovisningsprinciper baseras ofta på ledningens
bedömningar och på uppskattningar och antaganden som
anses vara rimliga och väl bedömda vid den tidpunkt då
bedömningen görs. Med andra bedömningar, antaganden
eller uppskattningar kan resultatet emellertid bli ett annat och
ndelser kan inträffa som kan kräva en väsentlig justering av
det redovisade värdet för den berörda tillgången eller skulden.
Exempel på detta kan inträffa vid förändring av strategi eller
omstrukturering. Bedömning utifrån val av redovisningsprinci-
per och uppskattningar kan komma att påverkas av detta.
Nedan anges de viktigaste redovisningsprinciperna vars
tillämpning baseras på de viktigaste bedömningarna och
källorna till osäkerhet i uppskattningar som koncernen anser
kan ha den mest materiella inverkan på koncernens redovi-
sade resultat och ekonomiska ställning.
Informationen i denna not är indelad i följande:
• Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Bedömningar gjorda av ledningen i samband med tillämp-
ning av koncernens redovisningsprinciper
Intäktsredovisning
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Koncernen använder estimat och bedömningar för att
fastställa belopp och tidpunkter för intäktsföring, särskilt
för att bestämma transaktionspris och dess fördelning
mellan identifierade prestationsåtaganden under kontraktet.
Transaktionspris, inklusive rörlig ersättning, t ex intäkter från
volymrabatter, estimeras vid kontraktets start och periodiskt
refter. Bedömningar används i estimatprocessen baserat
på tidigare erfarenheter av typ av affär och kund. Detta inklu-
derar eventuella prisjusteringar baserat på senast tillgängliga
information om kontraktsförhandlingar vilka skulle kunna ha
en retroaktiv påverkan på priser för tjänster vilka redan är
beställda eller levererade. Det görs regelbunden analys av
förväntade kreditförluster för kundfordringar och kontrakts-
fordringar. Totala konstaterade/realiserade kreditförluster per
31 december 2023 uppgick till 42 (47) MSEK eller 1 % (1 %) av
bruttovärdet för kundfordringar och kontraktsfordringar.
Bedömningar gjorda i samband med tillämpning av
koncernens redovisningsprinciper
Intäkter för tjänster redovisas vid den tidpunkt då kontrollen
av tjänsten är överförd till kunden. Denna utvärdering ska
göras ur ett kundperspektiv beaktande indikatorer som
överföring av ägande och risker, kundacceptans, åtkomst och
rätt att fakturera. Bedömningar kan krävas för att utvärdera
om huruvida risker och rättigheter har överförts till kunden
och om kunden har accepterat tjänsterna. Ofta bedöms alla
indikatorer avseende överföring av kontroll övergripande
för att fastställa om överföring av kontroll har skett i ett
kundkontrakt. Ledningen gör löpande utvärdering av kun-
dens möjlighet och intention att betala under ett kontrakt.
Utvärderingen baseras på den senaste kreditvärderingen och
kundens betalningshistorik. Utvärderingen kan ändras under
kontraktets genomförande och om det föreligger bevis för
försämring av kundens förmåga eller intention att betala så
ska ingen ytterligare intäktsföring ske innan betalningskriteri-
erna har uppnåtts.
Värdering av kostnad för sålda tnster
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Periodisering av kostnader för sålda tjänster är föremål för
uppskattning för att minimera risken för framtida avvikelser.
Kostnad för sålda tjänster i Sinchs meddelandeverksamhet
uppstår när varje mobiloperatör tar ut en avgift per medde-
lande. Den påföljande faktureringen från mobiloperatörer sker
i vissa fall många månader efter att trafiken har genererats
vilket medför att kostnaderna ackumuleras som upplupna
kostnader fram till fakturering har skett.
Kritiska bedömningar och uppskattningar av reserver
relaterat till upplupna trakkostnader är del av den månatliga
processen r att redovisa rättvisande kostnader r trak-
kostnader. Dessa bedömningar baseras på historiska erfaren-
heter och era andra antaganden som bedöms vara rimliga
under rådande omständigheter. Härigenom dragna slutsatser
utgör grunden för redovisade värden för trakkostnaderna.
Rörelseförvärv, immateriella tillgångar
inklusive goodwill
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
I samband med initial redovisning uppskattas framtida
kassaflöden för att säkerställa att de redovisade värdena inte
överstiger de uppskattade diskonterade kassaflödena för
denna typ av tillgångar. Efter den första redovisningen prövas
nedskrivningsbehovet när det finns indikationer på att till-
ngen har minskat i värde. Dessutom prövas nedskrivnings-
behovet för goodwill årligen i samband med uppdaterade
affärsplaner. En indikation på nedskrivning kan vara väsentliga
avvikelser i faktiska kassaflöden jämfört med affärsplanen
samt nya uppskattningar som indikerar lägre framtida
kassaflöden. Uppskattningar som är relaterade till förvärvade
immateriella tillgångar baseras på likartade antaganden och
risker som för goodwill. Allokeringen vid en förvärvsanalys
kräver ledningens bedömning, till exempel vid bestämmande
av verkliga värden för förvärvade immateriella tillgångar. För
mer information, se not 14.
Bedömningar gjorda i samband med tillämpning av
koncernens redovisningsprinciper
I samband med initial redovisning och senare omvärderingar
gör ledningen bedömningar av både grundläggande antagan-
den och indikatorer på nedskrivningsbehov. Bedömning krävs
även för att definiera kassagenererande enheter för prövning
av nedskrivningsbehov.
Leasing
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Osäkerhet i uppskattningar finns relaterat till möjliga framtida
förändringar i verksamheten, vilket kan komma att påverka
den faktiska leasingperioden för ett kontrakt. Till exempel
om ett omstruktureringsprogram initieras som kan innebära
not 2
Viktiga uppskattningar och bedömningar i de finansiella rapporterna
63
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 2
Forts.
uppsägning av befintliga leasingkontrakt. Fastställandet av
ntesatser med vilka leasingskulder diskonteras är en annan
osäkerhet som påverkar leasingskuldens och räntekostna-
dens belopp. En marginell låneränta används vid diskontering
av leasingskulderna och kräver bedömning för att återspegla
den räntesats som skulle behöva betalas för att låna medel
under liknande löptid, och med liknande säkerhet, för att
erhålla en tillgång av liknande värde som nyttjanderätterna
i en liknande ekonomisk miljö. Per den 31 december 2023
uppgick leasingskulderna till 898 MSEK (872). För mer informa-
tion se not 17.
Bedömningar gjorda i samband med tillämpning av
koncernens redovisningsprinciper
Vid initial redovisning och efterföljande omvärdering görs
bedömning av ledningen rörande leasingperioden i ett
leasingkontrakt. Utfallet av dessa bedömningar kan visa sig
inte stämma med det faktiska utfallet för leasingkontraktet
och kan ha en negativ effekt på nyttjanderättigheter.
Uppskjuten skatt
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Värderingen av uppskjutna skattefordringar innefattar
bedömning av avdragsrätten för kostnader som ännu inte
är skattepliktiga och uppskattningar avseende tillräckliga
framtida skattepliktiga intäkter för att möjliggöra utnyttjande
av underskottsavdrag och/eller skattetillgodohavanden i
olika beskattningsområden. Samtliga uppskjutna skatte-
fordringar är förel för årlig översyn av sannolikt nyttjande.
Värderingen av temporära skillnader, underskottsavdrag
och skattekrediter baseras på ledningens uppskattningar av
framtida skattepliktiga inkomster i olika beskattningsområden
mot vilka temporära skillnader och underskottsavdrag kan
utnyttjas. Dessa bedömningar baseras primärt på affärs-
planer för koncernens bedömda utfall avseende framtida
beskattningsbara vinster. Mer detaljerad information finns i
not 12.
Redovisning av inkomstskatt,
mervärdesskatt och andra skatter
Viktigaste källor till osäkerhet i uppskattningar
Redovisningen av inkomstskatt baseras på utvärdering av
inkomstskatt i alla beskattningsområden där vinst uppstår.
Enligt vad som föreskrivs i IFRIC 23 beaktas endast osäkerhet
om inkomstskattemässig behandling om och vid redovis-
ning och värdering av inkomstskatteposter i de finansiella
rapporterna. Tillgångar relaterade till mervärdesskatt och
andra skatter bedöms separat för nyttjande i varje beskatt-
ningsområde i enlighet med lokala bestämmelser. Den totala
komplexiteten i de regler som rör skatter och redovisningen av
dessa kräver företagsledningens engagemang i bedömningar
av klassificering av transaktioner och i uppskattningar av
sannolika utfall av yrkade avdrag och/eller tvister.
Nya standarder och tolkningar under 2023
Följande nya eller ändrade standarder och tolkningar har trätt
i kraft från och med den 1 januari 2023 och har tilmpats på
koncernens finansiella rapporter 2023. Ändringarna har inte
haft någon väsentlig påverkan på koncernens eller moderbo-
lagets finansiella rapporter.
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (upp-
lysningar och redovisningsprinciper)
Ändringar i IAS 12 Inkomstskatter: Uppskjutna skatteford-
ringar och uppskjutna skatteskulder som härrör från en
enda transaktion
Ändringar i IAS 12 Inkomstskatter: Internationell skatte-
reform - modellregler enligt pillar 2
Ändringar i IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i
uppskattningar och bedömningar samt fel: Definition av
upplysning
IFRS 17 Försäkringsavtal
Tillämpningen av ändringar i IAS 1 har medfört att standar-
diserade och oväsentliga upplysningar om redovisnings-
principer reducerats samt att ytterligare företagsspecifika
upplysningar har lagts till. Tilmpningen av ändringar i IAS 12
har medfört att uppskjuten skatt hänförligt till nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskulder har redovisats brutto i not 12.
Beloppen har kvittats i balansräkningen, varvid ändringen inte
har någon betydande effekt på redovisningen.
Koncernen tillämpar undantaget som infördes i IAS 12 och
innebär att ingen redovisisning eller upplysning sker kopplat
till uppskjutna skattefordringar och skulder relaterade till
inkomstskatter enligt pillar 2.
Nya och ändrade IFRS och tolkningar som
ännu inte börjat tillämpas
IASB har publicerat följande nya eller ändrade standarder:
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter avseende klassi-
ficering av skulder som kort- eller långfristiga, särskilt vid
förekomsten av kovenanter.
IFRS 16 Leasingavtal om redovisning av leasingskuld kopplat
till sale och leaseback transaktioner.
IAS 7 Rapport över kassaflöden och IFRS 7 Finansiella
instrument: Upplysningar avseende upplysningskrav om
leverantörsfinansieringsupplägg.
Ändringarna bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på
koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter den
period de tillämpas första gången. Inga av de nya eller ändrade
standarderna har förtidstillämpats av koncernen.
64
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 3
Redovisningsprinciper
Konsolideringsprinciper och
rörelseförvärv
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under bestämmande
inflytande från moderbolaget Sinch AB (publ). Vid bedöm-
ningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas
potentiella röstberättigande aktier samt om avtalsrättslig
kontroll föreligger.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Trans-
aktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter som
är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller
skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt som
övriga externa kostnader.
Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid
förrvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskillingen är
klassicerad som egetkapitalinstrument, görs ingen omvärde-
ring och reglering görs inom eget kapital. För övriga villkorade
köpeskillingar omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt
och förändringen redovisas i årets resultat i resultaträkningen
som övrig intäkt eller kostnad.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för respektive
dotterbolag i koncernen är värderade i respektive företags
funktionella valuta. I allnhet utgör den lokala valutan i det
land företaget befinner sig den funktionella valutan, förutom i
enstaka fall där EUR eller USD används som funktionell valuta
istället för den lokala valutan. Valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkning av rörelsefordringar och rörelseskulder
redovisas som övrig rörelseintäkt eller rörelsekostnad. Valuta-
kursdifferenser relaterat till finansiella tillgånger och skulder
redovisas som finansiell intäkt eller kostnad.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning
av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat och
ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital. Vid avyttring
av en utlandsverksamhet, helt eller delvis, realiseras de till
verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdiffe-
renserna i resultaträkningen och redovisas som en nansiell
intäkt eller kostnad.
Intäkter
Inledning
Koncernens försäljning av tjänster utgörs till huvuddel av
transaktionsavgifter för att skicka meddelanden och koppla
samtal samt abonnemangstjänster för att skicka e-post.
Intäkter kommer från försäljning av tjänster som säljs separat
och från tjänster som säljs i paketerade erbjudanden. Intäkter
redovisas baserat på avtalet med kund och värderas utifrån
den ersättning som Sinch förväntar sig ha rätt till i utbyte mot
att överföra utlovade tjänster. Intäkter fördelas på presta-
tionsåtaganden och redovisas vid en viss tidpunkt eller över
den tid som prestationsåtagandena uppfylls, vilket fastställs
baserat på det sätt som kontroll överförs till kunden. Den
utlovade ersättningen i ett avtal med en kund kan inkludera
fasta belopp, rörliga belopp eller båda och redovisas endast
i den utsträckning det är högst sannolikt att en återföring
av redovisade intäkter inte kommer att inträffa. Koncernens
intäktsströmmar beskrivs nedan i respektive rörelsesegment.
Koncernens kundfordringar utgörs av fakturerade respektive
ofakturerade kundfordringar som har en ovillkorlig rätt till
betalning medan kontraktstillgångar som avser upplupna
intäkter har en villkorad rätt till betalning. Villkorad rätt till
betalning innebär att ett slutligt åtagande i kontraktet måste
uppfyllas innan ovillkorad rätt till betalning uppstår. Intäkter
baserade på en ovillkorlig rätt till betalning är att framstå som
ofakturerade kundfordringar om fakturering inte har skett på
balansdagen, medan intäkter som har fakturerats visas som
fakturerade kundfordringar vilket presenteras i not 19.
Meddelandetjänster
Meddelandetjänster är tjänster som levereras till användare
via olika mjukvaruplattformar. Dessa plattformar kan både
hantera meddelanden som skickas i form av SMS och MMS
samt meddelanden som skickas till olika appar som Whats-
App. Tjänsten består i att Sinch säkerställer att meddelandet
levereras till relevant mobiloperatör, som i sin tur ser till att
meddelandet levereras till sin abonnent, på ett kvalitets-
kert och kostnadseffektivt sätt. Intäkter från försäljning av
tjänster på löpande räkning redovisas i den period tjänsten
utförs, det vill säga såväl intäkter som kostnad redovisas i
den period de intjänas respektive förbrukas. Varje levererad
transaktion betraktas som en distinkt tjänst eftersom kunden
drar nytta av varje enskilt meddelande. Tjänsten att dirigera
trafik enligt ett kontrakt består av ett åtagande för Sinch att
leverera en serie distinkta tjänster som är väsentligen lika, och
som har samma överföringsmönster. Dessa redovisas som
ett enda prestationsåtagande. Prestationsåtaganden som
avser att leverera ett meddelande redovisas vid tidpunkten
som meddelandet har levererats respektive för tjänster där
tjänsten överförs över en viss tid så redovisas intäkten linjärt
under den perioden som tjänsten utförs.
Fakturering sker i normalfallet månadsvis i efterskott
baserat trakvolymer, använd kanal och mobilnät.
E-post
Sinchs e-postverksamhet erbjuder leveranser av transak-
tionsbaserad och marknadsföringsrelaterad e-post. Med
API:er och applikationer levereras e-post till mottagaren i
huvudsak via Transactional Email, vilket utgör e-post beställd
av mottagaren samt omfattar även bokningsbekräftelser.
Intäktström E-posttjänster omfattar prenumerationer på
SaaS-tjänster avseende olika mjukvaruhanterade e-post-
meddelandetjänster, valideringstjänster och dylikt samt
omfattar även e-post som slutanvändare använder genom att
registrera användarkonto eller hantera lösenord. Resterande
marknad avser marknadsföring via e-post, där företag skickar
erbjudanden och genomför kampanjer. Prenumerationstjäns-
terna utgör ett enskilt prestationsåtagande, prenumerations-
avgiften är antingen en månads-, kvartals- eller årsavgift.
Intäkter redovisas löpande över abonnemangs perioden och
fakturering av prenumerationstjänsterna sker i förskott och
överförbrukning faktureras i efterskott.
65
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Rösttjänster
Programmatiska rösttjänster avser röstkommunikation som
initieras av programvara eller där programvara används för
att bearbeta eller hantera röstkommunikation och dessa
intäktsredovisas över den tid som tjänsten levereras till
kunden. Tjänster bestående av inkommande röst, utgående
röst, lokal- och fjärrsamtal, avgiftsfria, neutrala tandem-, med-
delandetjänster samt s.k. E911-tjänster. Kunderna kan paketera
ovanstående tjänster utifrån kundens behov och dessa kan
representera enskilda eller sammanslagna prestationså-
tagande som är väsentligen desamma och som har samma
nster för överföring till kunden. Månatligt fakturerad trafik
baseras på användande, vilket innebär att det finns ett fast
pris per destination dit samtal termineras/mottages och som
sedan faktureras kunderna. Normalt baseras det fakturerade
beloppet på antal minuters användning enligt rådande
prislista. Avgifter för varje komponent i tjänsterna prissätts
separat i avtalet med kunden. Fakturering för rörliga avgifter
baseras på faktiska volymer och fakturering sker i efterskott.
Intäkter från separata uppgraderingar av mjukvarulicenser
Separata kundavtal för uppgradering av mjukvarulicenser.
Ett avtal med en kund som inkluderar en definierad licens
innebär att licensen tillhandahålls som antingen en ”rätt att
få åtkomst till” eller ”rätt att använda” Sinch immateriella
rättig het. När löftet att tillhandahålla en licens klassificeras
som en ”rätt att få åtkomst till, redovisas intäkten över tid.
r löftet att tillhandalla en licens klassificeras som en ”rätt
att använda, redovisas intäkten vid den tidpunkt då kontroll
överförs till kunden. Intäkter från separata uppgraderingar av
mjukvarulicenser redovisas i samband med leverans. I de fall
anpassningar ska utföras redovisas intäkter som försäljning
av tjänster till fast pris. Intäkter från försäljning av tjänster till
fast pris redovisas över tid baserat på färdig ställandegrad.
Färdigställandegraden fastställs genom en beräkning av för-
hållandet mellan nedlagda uppdragsutgifter för utfört arbete
per balansdagen och beräknade totala uppdragsutgifter. En
befarad förlust på ett tjänsteuppdrag redovisas omedelbart
som en kostnad. När utfallet av ett tjänsteuppdrag inte kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt sker intäktsredovisning endast
med belopp som motsvarar uppkomna uppdragsutgifter som
sannolikt kommer att ersättas av beställaren. Uppdragsutgif-
ter redovisas som en kostnad i den period de uppkommer.
Intäkter från separata supportavtal
Intäkter från separata supportavtal intäktförs linjärt över
kontraktsperioden.
Leasing
Vid leasingavtalets början eller vid omprövning av ett leasing-
avtal som innehåller flera komponenter, leasing- och icke-
leasingkomponenter, fördelar koncernen ersättningen enligt
avtalet till varje komponent baserat på det fristående priset. I
de fall där det inte går att skilja på komponenterna redovisas
de som en enda leasingkomponent.
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasing-
skuld vid leasingavtalets början. Nyttjanderättstillgången
värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasing -
skuldens initiala värde med tillägg för leasingavgifter som
betalats vid eller före avtalets början plus eventuella initiala
direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt över
tillgångens nyttjandeperiod vilket i normal fallet för koncernen
är detsamma som leasingperioden. I de fall då anskaff-
ningsvärdet för nyttjanderätten återspeglar att koncernen
kommer att utnyttja en option att köpa den underliggande
tillgången skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut.
Beräknade nyttjandeperioder:
Lokaler 3-10 år
Hyrd förbindelsekapacitet 2-15 år
Övrigt 1-3 år
Leasingskulden, som delas upp i långfristig och kortfristig del,
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter
under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs
av den ej uppsägningsbara perioden med tillägg för ytterligare
perioder i avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms med
rimlig säkerhet att dessa kommer att nyttjas. Majoriteten av
förlängningsoptionerna som avser leasing av kontorslokaler
och övrig leasing har inte räknats med i leasingskulden efter-
som koncernen inte kan säga med säkerhet att de kommer att
förlängas. Bedömning av förlängningsoptioner sker initialt vid
upplägg av det nya kontraktet men kan uppdateras löpande
under kontraktets löptid.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets
implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas
enkelt, vilket normalt är fallet för koncernens leasingavtal, ska
koncernens marginella låneränta användas, vilken återspeglar
koncernens kreditrisk.
Koncernen bestämmer den marginella låneräntan
följande sätt:
när det är möjligt används finansiering som nyligen erhållits
av en utomstående part som en startpunkt och justeras
sedan för att återspegla förändringar i finansieringsförut-
sättningarna sedan finansieringen erhölls.
justeringar görs för de specifika villkoren i avtalet, t.ex.
leasingperiod, land, valuta och säkerhet.
Den marginella låneräntan är fördelad på olika löptider
beroende på hur långa leasingavtalen är.
För korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underlig-
gande tillgången är av lågt värde tillämpas undantaget i IFRS 16
vilket innebär att för dessa leasingavtal redovisas inte någon
nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för
dessa leasingavtal redovisas som kostnad linjärt över leasing-
perioden. Detta gäller även variabla leasingavgifter.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade
medel, utdelningsinkter, valutakursvinster samt vinst vid
värdeförändringar på finansiella tillgångar eller skulder redo-
visade till verkligt värde via resultatet samt sådana vinster på
kringsinstrument som redovisas i årets resultat. Finansiella
kostnader består av räntekostnader, valutakursförluster
samt förlust vid värdeförändring på finansiella tillgångar eller
skulder värderade till verkligt värde via resultatet samt sådana
förluster på säkringsinstrument som redovisas i årets resultat.
not 3
Forts.
66
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 3
Forts.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
nedskrivningar. Goodwill nedskrivningsprövas minst årligen,
eller när indikationer finns på att tillgångens redovisade värde
har minskat. Goodwill fördelas på minsta kassagenerande
enhet, vilket per 2023-12-31 har fastställts till koncernens
rörelsesegment för nedskrivningsprövningen.
Egenutvecklad programvara
Utgifter för utveckling av nya och befintliga tjänster och pro-
cesser aktiveras löpande om de uppfyller kraven. De utgifter
som inte uppfyller kraven kostnadsförs direkt, t.ex. kostnader
för underhåll och utbildning. Utgifter som aktiveras avser både
direkta externa kostnader samt interna kostnader, t.ex. mate-
rial och tjänster och ersättningar till anställda. När tjänsten
är tillgänglig för användning påbörjas avskrivning. I rapporten
över finansiell ställning är de redovisade utvecklingsutgifterna
upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskriv-
ningar och nedskrivningar.
Tillkommande utgifter för egenutvecklad programvara
redovisas som en tillgång i rapport över nansiell ställning
endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den
specika tillgången till vilka de hänför sig. Alla andra utgifter
kostnadsförs när de uppkommer.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar utgörs av licenser, kundrela-
tioner, operatörsrelationer, varumärken och egenutvecklad
programvara och redovisas till anskaffningsvärde minus
ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar är
baserade på beräknade nyttjandeperioder. Avskrivningarna
sker linjärt över beräknade nyttjandeperioder, såvida inte
sådana nyttjandeperioder är obestämbara. Immateriella
tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från
den tidpunkt då de är tillgängliga för användning. Nyttjande-
perioderna omprövas varje år.
Beräknade nyttjandeperioder:
• licenser 3-5 år
• kundrelationer 5-15 år
• operatörsrelationer 5-10 år
• varumärke 1-10 år
• egenutvecklad programvara 3-10 år
Nedskrivning av immateriella tillgångar
Koncernen genomför nedskrivningstest av de immateriella
anläggningstillgångarna vid varje balansdag för att fastställa
nedskrivningsbehov. Om indikation på nedskrivningsbehov
finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill
beräknas återvinningsvärdet minst årligen, under tredje
kvartalet. I not 14 Goodwill framgår en detaljerad beskrivning
av nedskrivningsprövningen. Nedskrivningar belastar posten
av- och nedskrivningar i resultatet.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar. Vinst eller förlust som uppkommer vid
avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden
mellan förljningspriset och tillgångens redovisade värde
med avdrag för direkta försäljningskostnaderna redovisas
som övrig rörelse- intäkt eller kostnad.
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod.
Beräknade nyttjandeperioder:
fasta anläggningar – fibernät 10 år
datorer 3 år
inventarier 5 år
Nyttjandeperioderna för förbättringsutgift på annans fast-
ighet utgår från kvarvarande hyresperiod på underliggande
hyreskontrakt. Använda avskrivningsmetoder och tillgångar-
nas nyttjandeperioder omprövas vid varje årsslut.
Nedskrivning av materiella tillgångar
Koncernen genomför nedskrivningstest av de materiella
anläggningstillgångarna vid varje balansdag för att fastställa
eventuella nedskrivningsbehov. Om indikation på nedskriv-
ningsbehov finns beräknas tillgångens återvinningsvärde.
Nedskrivningar belastar posten av och nedskrivningar i
resultatet.
Finansiella instrument
Klassificering och värdering
Koncernens finansiella instrument redovisas till upplupet
anskaffningsvärde förutom skuld för villkorad tilläggsköpeskil-
ling och derivatinstrument vilka värderas till verkligt värde.
Förändringar av verkligt värde redovisas i rörelseresultatet
som övrig rörelseintäkt eller övrig rörelsekostnad för villkorade
tilläggsköpeskillingar, och som finansiella intäkter eller kost-
nader för derivatinstrument. Se not 30 för finansiella skulder
identifierade som säkringsinstrument.
Nedskrivning för förväntade kreditförluster
Sinch redovisar en förlustreserv för förväntade kreditförluster
på en finansiell tillgång som värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. För kundfordringar och avtals tillgångar finns
förenklingar som innebär att koncernen direkt ska redovisa
förväntade kreditförluster för tillgångens återstående löptid,
vilken förntas understiga ett år för samtliga fordringar. För
samtliga andra finansiella tillgångar ska koncernen värdera
förlustreserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders
förväntade kreditförluster. För finansiella instrument för vilka
det har skett en betydande ökning av kreditrisken sedan
första redovisningstillfället redovisas en reserv baserad på
kreditförluster för tillgångens hela löptid.
Den förenklade modellen används för beräkning av
kreditförluster på kundfordringar och avtalstillgångar genom
provisionsmatriser som är baserade på tidigare händelser,
67
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 3
Forts.
nuvarande förhållanden och prognoser för framtida ekono-
miska förutsättningar.
Koncernens exponering för kreditrisk är huvudsakligen
hänförlig till kundfordringar och likvida medel.
Nedskrivning av kundfordringar och avtalstillgångar
redovisas i rörelseresultatet som övriga rörelsekostnader.
Likvida medel omfattas av den generella modellen. Kreditför-
lustreserv på likvida medel baseras på kreditinstitutens rating.
För större enskilda fordringar där indikation om ökad kreditrisk
föreligger görs individuella bedömningar för kreditförlustre-
servering, övriga poster bedöms kollektivt. Nedskrivning av
likvida medel och långfristiga fordringar redovisas i resultatet
som nansiella kostnader.
Finansiella derivatinstrument och säkringsredovisning
För säkring av fordran eller skuld mot valutakursrisk används
valutaterminer. För skydd mot valutakursrisk tillämpas inte
säkringsredovisning eftersom en ekonomisk säkring avspeglas
i redovisningen genom att både den underliggande fordran
eller skulden och säkringsinstrumentet redovisas till balans-
dagens valutakurs och valutakursförändringarna redovisas
över årets resultat. Valutakursförändringar avseende rörelse-
relaterade fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet
medan valutakursförändringar avseende finansiella fordringar
och skulder redovisas i finansiella intäkter och kostnader.
Derivat med ett positivt verkligt värde redovisas som kort-
fristiga fordringar och derivat med ett negativt verkligt värde
som kortfristiga skulder. Valutaswappar och terminsavtal
klassificeras som icke räntebärande. Förändringar i verkligt
värde på ekonomiska säkringar redovisas som kursdifferenser
i årets resultat och motverkar kursdifferenserna på monetära
tillgångar och skulder. Sinch koncernen innehar derivatkon-
trakt vilka omfattas av ramavtal om nettning. Det innebär att
man har en villkorad kvittningsrätt mellan tillgångar och skul-
der mot samma motpart, vilket inte speglas i redovisningen
där bruttoredovisning tillämpas.
Valutakursrisk i utländska nettoinvesteringar
Nettoinvesteringar i utländska dotterföretag innefattar
ngfristiga lån för vilken reglering inte är planerad att ske inom
överskådlig framtid, och sådana monetära poster omräknas
till balansdagens kurs. Valutakursdifferenser som uppstår
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i omknings-
reserven. Vid avyttring av nettoinvesteringen sker omklassifi-
cering från eget kapital till resultatet.
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Samtliga pensionslösningar i koncernen utgörs av avgiftsbe-
stämda pensionsplaner. Företagets förpliktelser avseende
avgifter till avgiftsbestämda planer belastar resultatet inom
personalkostnader, i takt med att de anställda utför sina
tjänster.
Aktierelaterade ersättningar
Sinch har aktierelaterade incitamentsprogram, bestående av
teckningsoptioner och personaloptioner som har erbjudits
ledande befattningshavare och nyckelpersoner. För detalje-
rad information, se not 9. Kostnaden för den aktierelaterade
ersättningen bestäms utifrån verkligt värde på de aktierätter
den anställde erhåller. Det verkliga värdet på de tilldelade
optionerna beräknas enligt Black & Scholes-modellen och
nsyn tas till de villkor och förutsättningar som gällde vid
tilldelningstidpunkten. Det belopp som redovisas som en
kostnad över intjäningsperioden justeras för att återspegla
det verkliga antalet intjänade optioner. I efterföljande perioder
justeras denna kostnad för att återspegla det verkliga antalet
intjänade optioner. Sociala avgifter hänförliga till den perso-
nalkostnad som uppstår vid intjäning kostnadsförs fördelat
över intjäningsperioden. Avsättningen för sociala avgifter
baseras på optionernas verkliga värde vid rapporttillfället.
Verkligt värde beräknas med samma värderingsmodell som
användes när optionerna ställdes ut.
Vid lösen inom ramen för egetkapitalreglerade program sker
leverans av egna aktier till den anställde. Vid lösen redovisas
inbetalningen av lösenpriset från den anställde som en ökning
av aktiekapitalet (kvotvärde) och övrigt tillskjutet kapital.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (ÅRL) och Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person.
Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden
llande för noterade företag tillämpas. RFR 2 inner att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen
ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisnings lagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras. Skillnaderna
mellan moderbolagets och koncernens redovisningsprinciper
framgår nedan.
Ändrade redovisningsprinciper
Om inte annat anges nedan har moderbolagets redovis-
ningsprinciper förändrats i enlighet med vad som anges för
koncernen.
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget redovisas en resultaträkning och en rapport
över totalresultat, där för koncernen dessa två rapporter
tillsammans utgör en rapport över resultat och övrigt total-
resultat. Vidare används för moderbolaget benämningarna
balansräkning respektive kassaflöde sanalys för de rapporter
som i koncernen har titlarna rapport över finansiell ställning
respektive rapport över kassaflöden.
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är
uppställda enligt årsredovisningslagens scheman, medan
rapporten över totalresultat, rapporten över förändringar i
eget kapital och kassaödesanalysen baseras på IAS 1 Utform-
ning av nansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över
kassa öden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör
sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar
utgörs främst av redovisning av eget kapital samt förekomsten
av avsättningar som en egen rubrik i balansräkningen.
68
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden och inkluderar transaktions-
kostnader som är direkt hänförbara till förvärvet. Villkorad
köpeskilling redovisas när ett sannolikt och tillförlitligt belopp
kan beräknas och eventuella ombedömningar av värdet
justeras mot anskaffningsvärdet. I koncernredovisningen
redovisas villkorade tilläggsköpeskillingar till verkligt värde
med värdeförändringar över resultatet.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och
beskattning, tillämpas inte reglerna i IFRS 9 i moderbolaget
som juridisk person. Finansiella anläggningstillgångar värderas
till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och
finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av
borgensförbindelser till förmån för dotterföretag. Finansiella
garantier innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta
innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne
ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör
betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. För redovisning av
finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Rådet
för finansiell rapportering tillåten lättnadsregel jämfört med
reglerna i IFRS 9. Lättnadsregeln avser finansiella garanti avtal
utställda till förmån för dotterföretag. I dessa fall tillämpas
istället reglerna i IAS 37 punkt 14 och 36, vilka innebär att
finansiella garantiavtal redovisas som avsättning i balans-
räkningen när moderbolaget har ett legalt eller informellt
åtagande som en följd av en inträffad händelse och när det är
troligt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtag-
andet. Dessutom ska en tillförlitlig uppskattning av beloppet
kunna göras. I de fall det inte är sannolikt att de finansiella
garantierna leder till betalningar redovisas de som eventual-
förpliktelser, se not 28.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall
moderbolaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens
storlek och moderbolaget har fattat beslut om utdelningens
storlek innan moderbolaget publicerat sina finansiella
rapporter.
Intäkter
Moderbolagets intäkter består främst av koncerninterna
tjänster vilka redovisas i takt med att motparten erhåller
tjänsten.
Leasing
Koncernen tillämpar undantaget i RFR2 och samtliga leasing-
kontrakt redovisas som operationella och därmed linjärt över
leasingperioden.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver utan
uppdelning på eget kapital och uppskjuten skatteskuld. I
resultaträkningen görs i moderbolaget på motsvarande sätt
ingen fördelning av del av bokslutsdispositioner till uppskjuten
skattekostnad.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget redovisar erhållna och lämnade koncernbidrag
enligt alternativregeln som bokslutsdisposition. Aktieägar-
tillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och
aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskriv-
ning ej erfordras.
Fordringar på koncernföretag
Moderföretaget tillämpar motsvarande nedskrivning som
koncernen för förväntade kreditförluster för kortfristiga och
långfristiga fordringar på koncernföretag. Väsentlig ökning
av kreditrisk har per balansdagen inte bedömts föreligga
för någon fordran på koncernföretag. Bedömning har gjorts
att förväntade kreditförluster inte är väsentliga och ingen
reservering har därför redovisats.
not 3
Forts.
69
Sinch Årsredovisning 2023
not 4
Rörelsesegment
Meddelande- Övrigt och 2023, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMBelimineringar KoncernenNettoomsättning 18 942 6 339 1 773 2 069 -378 28 745Bruttoresultat 3 876 2 985 1 377 1 303 - 9 542EBITDA 1 079 1 425 709 526 -665 3 074Justeringar i EBITDA -326 -25 -57 -97 -59 -563Justerad EBITDA 1 405 1 449 766 623 -606 3 637Av- och nedskrivningar -2 580EBIT 494Finansiella poster -646Resultat före skatt -1521)Anläggningstillgångar45 240
1) Anggningstillgångar exklusive finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar, varav Australien 6 642 MSEK, Belgien 66 MSEK, Brasilien 2 381 MSEK,
Danmark 174 MSEK, Finland 991 MSEK, Frankrike 2 387 MSEK, Indien 576 MSEK, Mexiko 152 MSEK, Nederländerna 824 MSEK, Storbritannien 803 MSEK, Sverige 356 MSEK,
Tyskland 555 MSEK, USA 29 219 MSEK och övriga länder 114 MSEK.
Meddelande- Övrigt och 2022, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMBelimineringar KoncernenNettoomsättning 18 225 6 134 1 511 1 852 - 27 722Bruttoresultat 3 615 2 915 1 117 1 162 - 8 810EBITDA 954 1 399 547 490 -615 2 774Justeringar i EBITDA -61 -32 -34 -76 -146 -350Justerad EBITDA 1 015 1 432 581 566 -469 3 124Av- och nedskrivningar -7 478EBIT -4 703Finansiella poster -72Resultat före skatt -4 7751)Anläggningstillgångar48 339
1) Anggningstillgångar exklusive finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar, varav Australien 7 123 MSEK, Belgien 79 MSEK, Brasilien 2 336 MSEK,
Danmark 181 MSEK, Finland 1 010 MSEK, Frankrike 2 495 MSEK, Indien 614 MSEK, Mexiko 145 MSEK, Nederländerna 856 MSEK, Storbritannien 844 MSEK, Sverige 307
MSEK, Tyskland 576 MSEK, USA 31 677 MSEK och övriga länder 96 MSEK.
Noter
70
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 4
Forts.
Meddelande- Övrigt och 2023, Justeringar i EBITDA, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMBelimineringar KoncernenEBITDA 1 079 1 425 709 526 -665 3 074Förvärvskostnader 0 - - 0 -8 -8Omstruktureringskostnader -32 - - -9 -7 -47Justerad tilläggsköpeskilling - - - - -18 -18Integrationskostnader -64 -5 0 -64 -15 -148Kostnader för aktieincitamentsprogram -58 -19 -24 -25 -10 -136Operationella valutakursvinster/förluster -163 0 0 1 0 -161Övriga justeringar -9 -1 -34 0 -1 -45Justeringar i EBITDA -326 -25 -57 -97 -59 -563Justerad EBITDA 1 405 1 449 766 623 -606 3 637
Meddelande- Övrigt och 2022, Justeringar i EBITDA, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMBelimineringar KoncernenEBITDA 954 1 399 547 490 -615 2 774Förvärvskostnader - 3 - 0 -48 -45Omstruktureringskostnader -61 - - - -2 -62Justerad tilläggsköpeskilling 0 - - - - 0Integrationskostnader -110 -12 -13 -54 -63 -252Kostnader för aktieincitamentsprogram -52 -22 -25 -21 -4 -124Operationella valutakursvinster/förluster 161 0 5 -1 -30 135Övriga justeringar 1 0 -2 - 0 -1Justeringar i EBITDA -61 -32 -34 -76 -146 -350Justerad EBITDA 1 015 1 432 581 566 -469 3 124
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver
verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra
sig kostnader och för vilka det finns finansiell information
tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp
av företagets högste verkställande beslutsfattare för att
utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till
rörelsesegmentet. Verkställande direktören har identifierats
som den högste verkställande beslutsfattaren. Sinch högste
verkställande beslutsfattare följer upp rörelseresultatet före
av- och nedskrivningar, EBITDA, justerad EBITDA och även
på bruttoresultatet som rörelsesegmenten genererar. Varje
rörelsesegment har en chef som är ansvarig för den dagliga
verksamheten och som regelbundet rapporterar utfallet av
rörelsesegmentets prestationer till den högste verkställande
beslutsfattaren.
I rörelsesegmentens rörelseresultat har direkt hänförbara
poster inkluderats samt justeringsposter i EBITDA med syftet
att tydliggöra utvecklingen i den underliggande verksam-
heten. Justerad EBITDA är EBITDA exklusive förvärvskostnader,
integrationskostnader, omstruktureringskostnader, ope-
rationella valutakursvinster/förluster, kostnader för aktie-
incitamentsprogram samt justeringar av engångskaraktär.
Tillgångar och skulder följs inte upp av högste verställande
beslutsfataren uppdelat på de olika rörelsesegmenten. I
anläggningstillgångar inkluderas immateriella, materiella och
nyttjanderättstillgångar.
not 5
Nettoomsättning
Nettoomsättning inom framför allt rörelsesegmentet Medde-
landetjänster härrör från kunder med regionala eller globala
trafikmönster. Affären har därmed nått en sådan storlek att
det är mera relevant att betrakta den aggregerat, även ur ett
geografiskt perspektiv, och företaget har därför valt att övergå
till en regionalt indelad nettoomsättning.
Nettoomsättning per kunds region utgår från kundens hem-
vist och ej nödvändigtvis var trafik genereras eller terminerar.
Detta innebär tex att en kund som rapporteras inom Nord-
amerika nedan, kan generera nettoomsättning relaterande till
trafik som skickas från ett europeiskt dotterbolag till slut-
kunder i andra världsdelar. Av den totala nettoomsättningen
avser 3 351 MSEK (3 272) en enskild kund vilket är hänförligt till
rörelsesegmentet Meddelandetjänster.
Sinch nyttjar undantaget (IFRS15.121) att ej uppfyllda
prestationsåtaganden avser avtal som kommer att realiseras
inom 12 månader.
Upplysningar om avtalsaldon hänvisas till not 18, 19 och 21.
71
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Meddelande- Övrigt och 2023, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMBelimineringar KoncernenNettoomsättning per kunds regionNordamerika 8 890 6 163 854 773 -127 16 554Europa 5 779 113 681 182 -28 6 727Asien och Stillahavsregionen 3 011 59 170 1 112 -222 4 131Latinamerika 1 261 3 68 2 - 1 333Summa 18 942 6 339 1 773 2 069 -378 28 745Nettoomsättning per produkt/tjänstKommunikationstjänster 18 660 6 339 1 773 2 035 -378 28 429Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar 129 - - - - 129Support 106 - - - - 106Övrigt 47 - - 34 - 81Summa 18 942 6 339 1 773 2 069 -378 28 7451)Tidpunkt för intäktsredovisningÖver tid 2 976 5 773 1 470 146 -1 10 365Vid en tidpunkt 15 966 566 302 1 923 -377 18 380Summa 18 942 6 339 1 773 2 069 -378 28 745
1) Vid en tidpunkt kan kunden vid varje enskilt tillfälle välja att använda/köpa vår tjänst eller ej. Över tid är att kunden betalar för abonnemang
eller köper meddelanden i förväg.
Meddelande- 2022, MSEKtjänster Rösttjänster E-post SMB KoncernenNettoomsättning per kunds regionNordamerika 7 646 5 919 730 575 14 869Europa 5 679 126 536 155 6 496Asien och Stillahavsregionen 2 550 77 151 1 115 3 892Latinamerika 1 519 2 56 2 1 580Övriga världen 831 9 38 6 885Summa 18 225 6 134 1 511 1 852 27 722Nettoomsättning per produkt/tjänstKommunikationstjänster 17 886 6 134 1 511 1 852 27 383Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar 97 - - - 97Support 105 - - - 105Övrigt 136 - - - 136Summa 18 225 6 134 1 511 1 852 27 7221)Tidpunkt för intäktsredovisningÖver tid 2 631 5 707 1 228 126 9 691Vid en tidpunkt 15 595 427 283 1 726 18 031Summa 18 225 6 134 1 511 1 852 27 722
1) Vid en tidpunkt kan kunden vid varje enskilt tillfälle välja att använda/köpa vår tjänst eller ej. Över tid är att kunden betalar för abonnemang
eller köper meddelanden i förväg.
not 5
Forts.
72
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Väsentliga länders nettoomsättning, MSEK Region 2023 2022USA Nordamerika 16 352 14 692Storbritannien Europa 2 006 2 187Indien Asien och Stillahavsregionen 1 598 1 234Australien Asien och Stillahavsregionen 1 170 1 150Frankrike Europa 932 841Brasilien Latinamerika 767 866Sverige Europa 518 573Tyskland Europa 479 459Nederländerna Europa 445 450Singapore Asien och Stillahavsregionen 416 562Mexiko Latinamerika 401 387
not 5
Forts.
not 6
Övriga rörelseintäkter och
övriga rörelsekostnade
Koncernen ModerbolagetÖvriga rörelseintäkter, MSEK 2023 2022 2023 2022Valutakursvinster 461 491 7 6Justering skuld tilläggsköpeskilling - 0 - -Övrigt 18 119 - 0Summa 479 611 7 6
Koncernen ModerbolagetÖvriga rörelsekostnader 2023 2022 2023 2022Valutakursförluster -622 -357 -14 -8Konstaterade/realiserade kreditförluster -42 -47 - -Förändring av förväntade kreditförluster 17 -57 - -Övrigt -1 -4 0 -Summa -648 -464 -14 -8
not 7
Revisionsarvoden
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023 2022 2023 2022DeloitteRevisionsverksamhet inom revisionsuppdraget 24 20 7 3Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 4 - 4Övriga tjänster - 4 - 4Summa Deloitte 24 28 7 11Andra revisionsbyråerRevisionsverksamhet inom revisionsuppdraget 3 3 - -Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0 - -Skatterådgivning 0 0 - -Övriga tjänster 0 0 - -Summa Andra revisions-byråer 3 3 - -
73
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 9
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
2023 2022Ledande Ledande befattnings-Övriga befattnings-Övriga Löner och andra ersättningar – Koncernen, MSEKhavareanställda Totalthavareanställda TotaltLöner och andra ersättningar 60 3 440 3 500 45 3 279 3 324(varav rörlig ersättning) 10 393 403 6 451 457Övriga förmåner 1 236 237 0 215 215Aktierelaterade ersättningar 19 96 115 38 102 140Pensionskostnader 4 153 157 4 131 135Övriga sociala kostnader 10 453 463 9 380 3891)Summa95 4 377 4 472 96 4 107 4 203
1) I koncernens resultaträkning klassificeras del av personalkostnader som kostnad såld tjänst motsvarande 126 MSEK (110). Övriga personalkostnader om 25 MSEK (64),
som inte avser ersättning, ingår inte i ovanstående tabell.
2023 2022Ledande Ledande befattnings-Övriga befattnings-Övriga Löner och andra ersättningar – Moderbolaget, MSEKhavareanställda Totalthavareanställda TotaltLöner och andra ersättningar 13 4 17 7 6 13(varav rörlig ersättning) 1 - 1 1 1 2Övriga förmåner 0 0 0 0 0 0Pensionskostnader 1 1 2 1 0 2Övriga sociala kostnader 4 - 4 3 2 5Summa 18 5 23 11 9 20
not 8
Övriga externa kostnader
Koncernen ModerbolagetÖvriga externa kostnader 2023 2022 2023 2022Förvärvskostnader -8 -45 0 0Omstrukturerings kostnader -47 -62 -1 -1Integrationskostnader -148 -252 - -12Konsultkostnader -539 -573 -2 -14Rådgivning -248 -319 -12 -14Telekommunikation -268 -307 -2 -6Förbrukningsinventarier och licenskostnader -388 -297 -38 -38Marknadsföringskostnader -199 -48 0 -1Övriga externa kostnader -466 -497 -281 -258Summa -2 310 -2 400 -336 -345
74
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
2023Aktie-Övriga Ersättning till ledande befattningshavare Grundlön, Rörlig Övriga relaterade Pensions- sociala - Koncernen, KSEKarvodeersättningförmånerersättningarkostnadkostnader Summa1)Styrelsens ordförande Erik Fröberg1 700 - - - - 534 2 2341)Styrelseledamot Bridget Cosgrave700 - - - - 220 9201)Styrelseledamot Renée Robinson Strömberg750 - - - - 236 9861)Styrelseledamot Johan Stuart950 - - - - 298 1 2481)Styrelseledamot Björn Zethraeus803 - 4 - 82 272 1 1611)Styrelseledamot Hudson Smith700 - - - - 220 9201)Verkställande direktör Laurinda Pang (apr-dec) 7 711 4 050 179 4 518 102 445 17 005Tillförordnad Verkställande direktör Johan Hedberg (jan-apr) 1 148 - 13 - - 66 1 2261)Andra ledande befattningshavare (3)6 337 651 23 - 1 293 2 516 10 819Andra ledande befattningshavare (10 personer varav 6 personer del av år) 28 695 5 546 1 017 14 380 2 832 4 393 56 862Summa ledande befattningshavare 49 493 10 247 1 236 18 898 4 309 9 201 93 383
1) Moderbolaget
2022Aktie-Övriga Ersättning till ledande befattningshavare Grundlön, Rörlig Övriga relaterade Pensions- sociala - Koncernen, KSEKarvodeersättningförmånerersättningarkostnadkostnader Summa1)Styrelsens ordförande Erik Fröberg1 700 - - - - 534 2 2341)Styrelseledamot Luciana Carvalho (jan-maj)292 - - - - 92 3831)Styrelseledamot Bridget Cosgrave700 - - - - 220 9201)Styrelseledamot Renée Robinson Strömberg750 - - - - 236 9861)Styrelseledamot Johan Stuart950 - - - - 298 1 2481)Styrelseledamot Björn Zethraeus913 - 7 - 84 307 1 3111)Styrelseledamot Hudson Smith (jun-dec)408 - - - - 128 537Tillförordnad Verkställande direktör Johan Hedberg (aug-dec) 1 325 - 14 - - 69 1 408Verkställande direktör Oscar Werner (jan-jul) 3 043 - 81 - - 92 3 2171)Andra ledande befattningshavare (3)6 184 927 21 - 1 366 2 566 11 063Andra ledande befattningshavare (13 personer varav 9 personer del av år) 22 936 5 009 358 37 654 2 133 4 280 72 370Summa ledande befattningshavare 39 200 5 937 481 37 654 3 582 8 821 95 676
1) Moderbolaget
not 9
Forts.
Ersättningar till ledande befattningshavare på koncernnivå
Styrelse
Enligt beslut på årsstämman 2023 utgår årligt arvode med
700 kSEK till styrelsens ledamöter som inte är anställda av
bolaget, med 1 500 kSEK till styrelsens ordförande, med
100 kSEK till ledamöter i revisionsutskott, med 250 kSEK till
revisionsutskottets ordförande, med 50 kSEK till ledamöter
i ersättningsutskottet samt med 100 kSEK till ersättnings-
utskottets ordförande. Styrelseledamöter som också innehar
ledande befattningar erhåller grundlön i egenskap av ledande
befattningshavare.
Verkställande direktör
I enlighet med de beslutade riktlinjerna för 2023 har verk-
ställande direktören haft rätt till fast lön, rörlig lön, särskild
ersättning samt andra ersättningar. Den rörliga lönen samt
den särskilda ersättningen ska enligt de beslutade riktlinjerna
uppgå till maximalt 50 procent vardera av den fasta lönen.
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömse-
sidig uppsägningstid om sex månader. Vid uppsägning från
arbetstagarens sida eller vid avtalsbrott utgår inget avgångs-
vederlag. Övriga förmåner består av sjukvårdsförsäkring,
samt förmåner kopplade till tillfällig placering i Sverige, såsom
bostadsförmån och allmänna flyttkostnader.
Övriga ledande befattningshavare
2023 ingår förutom VD Laurinda Pang (fr.o.m april 2023) även
tillförordnad VD Johan Hedberg (t.o.m april 2023), Anders Olin
(t.o.m mars 2023), Brett Scorza, Christina Raaschou, Cristina
David (fr.o.m mars 2023), Jonathan Bean, Josh Odom (t.o.m
dec 2023), Julie Rassat (t.o.m juni 2023), Nicklas Molin (fr.o.m
mars 2023), Petter Bengtsson (mars-dec 2023), Roshan
Saldanha, Sean O’Neal, Sibito Morley (fr.o.m juni 2023) och
Thomas Heath.
2022 ingick förutom tillförordnad VD Johan Hedberg (fr.o.m.
augusti 2022), VD Oscar Werner (t.o.m. juli 2022) även Anders
75
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Olin, Christina Raaschou, Jonas Lindeborg, Jonathan Bean,
Julie Rassat, Roshan Saldanha, Thomas Heath, Will Conway
(fr.o.m. februari - t.o.m. december 2022), Brett Scorza (fr.o.m
december 2022), Ed O’Hara (fr.o.m. februari – t.o.m. november
2022), Paul Perrett (fr.o.m. februari – t.o.m. november 2022),
Sean O’Neal (fr.o.m. december 2022), Eduardo Henrique
(fr.o.m. februari – t.o.m. oktober 2022), Robert Gerstmann
(t.o.m. januari 2022), Russ Green (t.o.m. januari 2022), och
Sanjay Goyal (t.o.m. januari 2022).
Övriga ledande befattningshavare har haft rätt till fast lön,
rörlig lön och övriga förmåner. Den rörliga ersättningen är
baserad på verksamhetsmål och uppgår enligt de beslutade
riktlinjerna till maximalt 50 procent av den fasta lönen. Övriga
förner består av sjukvårdsförsäkring, bostadsförmån och
friskvårdsbidrag.
Pensioner
Pensionldern för verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare är vanligvis 65 år men kan variera
beroende på regulatoriska krav. Pensionspremien för verk-
ställande direktören och övriga ledande befattningshavare
speglar villkor som generellt gäller för motsvarande befatt-
ningshavare i andra företag och grundas på avgiftsbestämda
pensionsplaner. Endast grundlön är pensionsgrundande.
Det finns inga åtaganden om pensionsförmåner för externa
styrelseledamöter.
Långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
Alla program utom LTIP 2023, LTIP 2022 och LTIP II 2021 antogs
före den aktiesplit 1:10 som genomfördes den 18 juni 2021. I alla
dessa program ger därför en teckningsoption/personaloption
rätt till 10 aktier. Eftersom LTIP 2023, LTIP 2022 och LTIP II 2021
antogs efter aktiespliten, ger en option rätt till en aktie i dessa
program.
Utestående aktierelaterade incitamentsprogram
Årsstämmorna 2018 till 2023 i bolaget beslutade att god-
känna styrelsens förslag rörande incitamentsprogram till
ledande befattningshavare och nyckelpersoner, emission av
teckningsoptioner enligt tabell nedan samt godkännande av
överlåtelse av teckningsoptioner. Incitamentsprogrammen
består av tecknings- och personaloptioner. Deltagarna
erhåller teckningsoptionerna till marknadspris medan
personaloptioner tilldelas vederlagsfritt. Vid nyttjande av
teckningsoptioner och personaloptioner erlägger deltagarna
en premie (lösenpris) för att erhålla aktier.
Teckningsoptioner saknar intjänandevillkor medan
personaloptioner har intjänandevillkor (deltagaren ska vara
fortsatt anställd och det finansiella prestationsvillkoret,
som varierar mellan olika program, ska vara uppfyllt). För att
prestationsvillkoret ska anses vara uppfyllt gäller följande för
personaloptioner i:
LTIP 2018 och 2019: bolagets vinstökning per aktie under
en mätperiod om tre (3) år, beräknad under de tre (3) sista
åren på löptiden för respektive serie av personaloptioner
uppgått till minst tio (10) procent per år i genomsnitt.
LTIP 2020 serie 4-6: bolagets justerade EBITDA per aktie
under en mätperiod om tre (3) år, beräknad under de tre (3)
sista åren på löptiden för respektive serie av personaloptio-
ner uppgått till minst tio (10) procent per år i genomsnitt.
LTIP 2020 serie 7 samt LTIP II 2020: bolagets justerade
EBITDA per aktie under en mätperiod om de tre (3) senaste
avslutade kalenderåren omedelbart före tillämpligt
intjänandedatum ökar med ett genomsnitt om minst tio (10)
procent per år.
LTIP 2021, LTIP II 2021, LTIP 2022 och LTIP 2023: bolagets
justerad EBITDA per aktie under en mätperiod om mellan
fyra (4) och tolv (12) kalenderkvartal enligt nedan ha ökat
med minst tio (10) procent i genomsnitt, varvid förändringen
ts som den relativa förändringen i justerad EBITDA per
aktie jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Under 2023 har inga teckningsoptioner återköpts.
not 9
Forts.
76
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 9
Forts.
Sammanställning av aktierelaterade incitamentsprogram
5)
6)
6)
5)
6)
5)
7)
5)
5)
5)
5)
5)
5)
5)
Maximalt antal aktier som Totalt antal Tilldelnings-Antal emitteras i Lösenpris i kr nyttjade Kvar-tidpunkt (vid instrument bolaget om (justerat för instrument varande ej flera datum godkänt av Antal alla tilldelade aktiesplit per 31 nyttjade har tilldelning bolags-tilldelade instrument i berörda december instru-skett vid flera 8)Plan Typ av instrumentstämmaninstrumentnyttjasprogram)2023menttillfällen)LTI 2023 8 385 000 6 848 099 6 848 099 - 6 718 249 1)Teckningsoptioner 1 400 000 493 300 29,7; 31,9; 34,2 Juni 2023- serie 1-32)Personaloptioner 5 985 000 5 551 299 27,13; 29,815 Juni & Dec 2023- serie 43)Personaloptioner 1 000 000 803 500 27,13 Juni 2023- serie 5LTI 2022 25 000 000 21 488 206 21 488 206 428 360 18 313 012 1)Teckningsoptioner 1 500 000 843 832 58,3; 62,8; 67,3 Juni 2022- serie 1-32)- serie 4Personaloptioner 21 600 000 18 747 274 37,525; 14,654; Juni, Sep & Dec 39,15; 25,33; 2022; April & Maj 6)22,66 20233)Personaloptioner 1 900 000 1 897 100 37,525; 14,654 Juni & Sep 2022- serie 5LTI II 2021 3 210 000 3 049 919 3 049 919 - 2 045 573 4)- serie 1Personaloptioner 3 210 000 3 049 919 102,15; 94,10 Dec 2021; Feb 7)2022LTI 2021 323 000 311 855 3 118 550 - 2 258 500 1)Teckningsoptioner 33 000 22 857 140,07; 152,80; Juni & Dec 2021- serie 1-3165,53 4)Personaloptioner 290 000 288 998 153,85; 158,65; Juni & Dec 2021- serie 4102,15 LTI II 2020 470 260 422 889 4 228 890 - 3 639 420 1)Teckningsoptioner 55 260 20 900 136,10 Dec 2020- serie 1-34)- serie 4Personaloptioner 415 000 401 989 104,00; 142,20; Nov 2020; Feb 7)120,60 2021LTI 2020 580 000 328 100 3 281 000 179 400 1 480 330 1)Teckningsoptioner 255 000 21 950 60,20 Juni 2020- serie 1-31)Personaloptioner 7 000 2 800 60,20 Juni 2020- serie 4-64)- serie 7Personaloptioner 318 000 303 350 142,20; 62,40; Juni & Nov 2020, 7)104,00 Feb 2021LTI 2019 510 000 326 000 3 260 000 1 243 290 710 060 1)Teckningsoptioner 360 000 176 000 17,41 Juni & Nov 2019- serie 1-31)Personaloptioner 150 000 150 000 17,41 Okt 2019- serie 4-6LTI 2018 1 500 000 1 380 920 13 809 200 12 438 620 - 1)Teckningsoptioner 1 200 000 1 170 920 9,13 Juli 2018- serie 1-31)Personaloptioner 300 000 210 000 9,13 Juli 2018- serie 4-659 083 864 35 165 144
1) Deltagarna tilldelas en tredjedel i respektive serie.
2) Personaloptionerna intjänas med 25 procent av det totala antalet tilldelade personaloptionerna vid första årsdagen av tilldelningsdagen och ytterligare 6,25 procent
åt gången per den sista dagen i var och ett av de efterföljande 12 kalenderkvartalen. Den totala intjänandeperioden varefter samtliga tilldelade personaloptioner har
intjänats är cirka fyra år från tilldelningsdagen.
3) Personaloptionerna intjänas med 50 procent av det totala antalet tilldelade personaloptioner vid den tredje årsdagen av tilldelningsdagen och ytterligare 50
procent vid den fjärde årsdagen av tilldelningsdagen. Den totala intjänandeperioden varefter samtliga tilldelade personaloptioner har intjänats är cirka fyra år från
tilldelningsdagen.
4) Personaloptionerna intjänas med 20 procent av det totala antalet tilldelade optionerna vid första årsdagen av tilldelningsdagen och ytterligare fem procent åt gången
per den sista dagen i var och ett av de efterföljande 16 kalenderkvartalen. Den totala intjänandeperioden varefter samtliga tilldelade personaloptioner har intjänats är
fem år från tilldelningsdagen.
5) Lösenperiod för respektive serie framgår av separat tabell nedan.
6) Intjänade personaloptioner är möjliga att påkalla under en period om fem år från tilldelningsdatumet.
7) Intjänade personaloptioner av möjliga att påkalla under en period om sex år från tilldelningsdatumet.
8) För teckningsoptioner har lösenpriset fastställts enligt styrelsen förslag till bolagsstämman. När flera lösenpriser anges för en serie teckningsoptioner är det priset
r respektive serie som anges. För personaloptioner ska lösenpriset motsvara skäligt marknadsvärde för aktien beräknat med utgångspunkt i stängningskursen för
Bolagets aktie på Nasdaq Stockholm på den sista handelsdagen omedelbart före dagen för tilldelning av varje personaloption.
77
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Lösenperioder
Teckningsoptioner och personaloptioner med tidsbestämda lösenperioder redovisas i tabellen nedan.
För personaloptioner i LTI 2020-2023, som kan påkallas efter att optionen intjänats, framgår informationen om intjänandeperiod
och nyttjandetid i tabellen ovan.
Plan Lösenperiod, datum för respektive serieLTI 2023- serie 1-3 30 juni - 30 sep 2026 30 mars - 30 juni 2027 30 mars - 30 juni 2028LTI 2022- serie 1-3 30 juni – 20 sep 2025 30 mars – 30 juni 2026 30 mars – 30 juni 2027LTI 2021- serie 1-3 17 juni – 17 sep 2024 17 mars – 18 juni 2025 16 mars – 16 juni 2026LTI II 2020- serie 1-3 15 dec 2023 – 15 mars 2024 15 sep – 15 dec 2024 15 sep – 15 dec 2025LTI 2020- serie 1-3 15 juni – 15 sep 2023 15 mars – 17 juni 2024 17 mars – 18 juni 2025- serie 4-6 15 juni – 15 sep 2023 15 mars – 17 juni 2024 17 mars – 18 juni 2025LTI 2019- serie 1-3 - 22 mars – 22 juni 2023 21 mars – 21 juni 2024- serie 4-6 - 22 mars – 22 juni 2023 21 mars – 21 juni 2024LTI 2018- serie 1-3 - - 22 mars - 22 juni 2023- serie 4-6 - - 22 mars - 22 juni 2023
Tilldelning till ledande befattningshavare
Under 2023 har följande tilldelningar gjorts
Under året tilldelades Laurinda Pang 700 000 optioner ur incitamentsprogrammet LTI 2023 samt även 800 000 ur incita-
mentsprogrammet LTI 2022. Övriga ledande befattningshavare tilldelades/tecknade 1 185 000 optioner ur LTI 2023 samt
346640 ur LTI 2022. Tilldelning/teckning av optionerna skedde i april, juni och december 2023.
Historisk tilldelning av pågående program under 2023
LTI 2018 LTI 2019 LTI 2020 LTI ll 2020 LTI 2021 LTI ll 2021 LTI 2022 LTI 2023Summa erhållna optioner till ledande befattningshavare (tecknings- och personaloptioner) 8 123 200 1 735 000 2 565 000 1 208 000 330 920 350 000 4 422 292 1 885 000Totalt antal tilldelade optioner 13 809 200 3 260 000 3 281 000 4 228 890 3 118 550 3 049 919 21 488 206 6 848 099% tilldelade till ledande befattningshavare 59% 53% 78% 29% 11% 11% 21% 28%
Beräkning av verkligt värde enligt IFRS 2, vid tilldelningstillfället baseras på följande förutsättningar:
3)
2)20222023Personaloption Teckningsoption Personaloption TeckningsoptionAntal (instrument) 8 469 895 493 300 19 386 919 843 832Antal (aktier) 8 469 895 493 300 19 386 919 843 8321)Förväntad löptid (år) 4,45 3,58 5,05 4,121)Volatilitet40% 40% 38% 38%1)Riskfri ränta2,61% 2,83% 2,08% 1,70%1)Aktiekurs 26,65 27,13 30,37 39,751)Lösenpris 26,65 31,93 30,37 62,801)Verkligt värde per instrument 8,89 6,68 9,36 7,07
1) Vägda genomsnitt.
2) Nya tilldelningar fn LTI 2023 och LTI 2022.
3) Nya tilldelningar från LTI 2022 och LTI II 2021.
not 9
Forts.
78
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 9
Forts.
Medelantal anställda FTE, exkl konsulter 2023 Varav män 2022 Varav mänSE Sverige 501 356 478 340AU Australien 207 130 182 116BE Belgien 34 20 35 22BG Bulgarien 34 8 27 5BR Brasilien 353 206 367 208CA Kanada 14 7 13 6CO Colombia 10 4 14 5CZ Tjeckien 27 14 21 13DE Tyskland 68 36 68 34DK Danmark 17 13 18 14ES Spanien 49 31 37 24FI Finland 66 55 75 64FR Frankrike 76 39 99 47GB Storbritannien 117 77 123 83IN Indien 572 440 515 404IT Italien 12 9 10 7MX Mexiko 43 25 43 25MY Malaysia 14 6 12 6NZ Nya Zeeland 29 21 27 21PL Polen 10 5 20 18SG Singapore 47 20 53 28UA Ukraina 17 4 13 3UAE Förenade Arabe-miraten 21 18 26 22US USA 1 240 785 1 223 771Övriga länder 66 42 67 41Summa 3 643 2 370 3 565 2 327varav moderbolaget (Sverige) 5 4 7 6
Under 2023 ingår lönekostnader för intjänade optioner i samtliga program i resultatet med -115 MSEK (-140) med
motsvarande ökning av eget kapital. Sociala avgifter ingår med -21 MSEK (16) redovisat som avsättning i balansräkningen.
Potentiell utspädningseffekt uppgår till 4,2 (4,1), vid nyttjande av samtliga optioner i alla program.
2023-12-31 2022-12-31Rätt till antal Genomsnittligt Rätt till antal Genomsnittligt fram tida aktierlösenpris per aktie, SEKfram tida aktierlösenpris per aktie, SEKVid årets ingång 35 552 683 50,59 25 994 248 56,06Tilldelade 8 961 695 26,94 20 251 551 31,70Förverkade -4 520 604 51,50 -2 518 986 81,792)Utnyttjade-4 713 880 10,59 -7 963 180 11,24Förfallna -114 750 47,77 -210 950 23,961)Utestående per 31 december35 165 144 49,82 35 552 683 50,59
1) Varav inlösningsbara uppgår till 8 916 374 (3 329 423).
2) Vägt genomsnittlig aktiekurs på inlösendagen 26,07 SEK (50,4).
2023-12-31 2022-12-31Antal på Antal på Ledande balans-Varav balans-Varav befattningshavaredagenmändagenmänKoncernenStyrelseledamöter 6 4 6 4Övriga ledande befattningshavare 12 9 11 9ModerbolagetStyrelseledamöter 6 4 6 4Övriga ledande befattningshavare 4 3 3 3
79
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 10
Finansiella intäkter och
kostnader
Koncernen, MSEK 2023 2022Ränteintäkter 82 84Valutakursvinster 3 188 3 611Övriga finansiella intäkter 10 7Finansiella intäkter 3 280 3 702Räntekostnader leasing -46 -41Övriga räntekostnader -627 -351Valutakursförluster -3 223 -3 341Övriga finansiella kostnader -29 -41Finansiella kostnader -3 926 -3 774Finansiella intäkter och kostnader, netto -646 -72
Moderbolaget, MSEK 2023 2022Ränteintäkter 5 44Ränteintäkter koncernföretag 705 401Valutakursvinster 2 735 3 478Övriga finansiella intäkter 0 1Ränteintäkter och liknande resultatposter 3 445 3 923Räntekostnader koncernföretag -93 -17Övriga räntekostnader -563 -329Valutakursförluster -2 796 -3 046Övriga finansiella kostnader -26 -44Räntekostnader och liknande resultatposter -3 477 -3 435Finansiella intäkter och kostnader, netto -32 488
not 11
Bokslutsdispositioner
Moderbolaget, MSEK 2023 2022
Avsättning periodiseringsfond - -55
Överavskrivningar 0 3
Lämnat koncernbidrag -120 -200
Summa -120 -252
not 12
Skatter
Den 13 december 2023 antog regeringen i Sverige, där
Moderbolaget är registrerat, lag om tilläggsskatt för företag
i stora koncerner (OECD:s ramverk ”pillar 2”). Lagen träder i
kraft från och med den 1 januari 2024. Enligt lagstiftningen
kommer Moderbolaget betala tilläggsskatt i Sverige på vinster
i dotterbolag som beskattas med en effektiv skattesats
som understiger 15 %, om tilläggsskatten inte erläggs lokalt.
Koncernen bedömer inte att reglerna kommer att ha någon
väsentlig påverkan på koncernens resultat för räkenskapsåret
som slutar den 31 december 2024 i någon av de jurisdiktioner
där Sinch för närvarande bedriver verksamhet. Koncernen
kommer att fortlöpande bedöma de nya reglernas effekt på
det framtida finansiella resultatet. Baserat på den analys som
gjorts förntar sig koncernen dock inte att reglerna kommer
att ha en väsentlig inverkan på rörelseresultatet, kassaflödena
eller den finansiella ställningen för året som slutar den 31
december 2024.
Koncernen har tilmpat det tillfälliga undantag som IASB
utfärdade i maj 2023 från redovisningskraven för uppskjutna
skatter i IAS 12. Följaktligen varken redovisar eller lämnar kon-
cernen information om uppskjutna skattefordringar eller upp-
skjutna skatteskulder relaterade till ”pillar 2” inkomstskatter.
Koncernen Moderbolaget
Skatt i resultaträkningen,
MSEK 2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt -319 -583 -12 -18
Uppskjuten skatt 513 414 -3 -7
Summa 194 -168 -15 -25
Aktuell skatt som redovisats i övrigt totalresultat uppgår till
28 MSEK (0) och avser skatt på nettoinvesteringar. Aktuell
skatt som redovisats direkt mot eget kapital uppgår till
0MSEK (2) och avser skatt på emissionskostnader.
Avstämning årets skat-
tekostnad, MSEK
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Resultat före skatt -152 -4 775 69 -4 120
Skatt beräknad enligt svensk
skattesats, 20,6% 31 984 -14 849
Aktuell skatt avseende
tidigare år 158 16 - 17
Omvärdering uppskjuten
skatt 33 - - -
Effekt ändrade skattesatser - -3 - -
Skatteeffekt av ej
avdragsgilla kostnader -40 -1 052 - -891
Skatteeffekt av ej
skattepliktiga intäkter 8 37 - -
Ökning/minskning av ej
aktiverade underskott 20 -61 - -
Skatteeffekt av intäker/kost-
nader som inte ingår i det
redovisade resultatet -4 - 0 -
Effekt av utländska
källskatter -14 -4 - -
Skillnad i utländska dotter-
bolags skattesatser -1 -84 - -
Övrigt 1 - - -
Skatt på årets resultat
enligt resultaträkning 194 -168 -15 -25
Skattesats
Moderbolagets gällande skattesats uppgår till 20,6 procent
(20,6). Koncernens effektiva skattesats uppgick till 127,6
procent (-3,5). Exklusive förvärvsrelaterade avskrivningar,
relaterad uppskjuten skatt och upplöst reserv relaterad till
80
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 12
Forts.
2021 och 2022, uppgick koncernens effektiva skattesats i
perioden till 25 procent. Jämförelseperioden påverkades av
den nedskrivning som gjordes i Q3 2022.
Skatteeffekter av temporära skillnader och
underskottsavdrag
Uppskjutna Uppskjutna Netto 2023, MSEKskattefordringarskatteskulderbalansImmateriella anlägg-ningstillgångar 63 -4 419Nyttjanderätts-tillgångar/skulder 160 -156Materiella anläggnings-tillgångar 30 -222Kundfordringar 38 -Avsättningar 116 -1Obeskattade reserver - -109Ränteavdrag 264 -Aktieincitaments-program 31 -Övrigt 110 -9Underskottsavdrag 309 -Uppskjutna skatte-fordringar/skulder 1 120 -4 914 -3 794Nettning -163 163Uppskjutna skatte-fordringar/skulder efter nettning 957 -4 750 -3 794
Uppskjutna Uppskjutna Netto 2022, MSEKskattefordringarskatteskulderbalansImmateriella anlägg-ningstillgångar - -4 995Nyttjanderätts-tillgångar/skulder 176 -171Materiella anläggnings-tillgångar 29 -Kundfordringar 68 -Avsättningar 197 -Obeskattade reserver - -101Aktieincitaments-program 58 -Övrigt 115 -136Underskottsavdrag 319 -Uppskjutna skatte-fordringar/skulder 962 -5 403 -4 441
Förändring uppskjuten skatt, MSEK 2023 2022Ingående balans -4 441 -4 749Redovisat i resultaträkningen 513 414Redovisat i övrigt totalresultat 0 -107Omräkningsdifferens 135 -Utgående balans -3 794 -4 441
Underskottsavdrag
2023-12-31 2022-12-31Förfalloår Under-Under- underskottsavdrag, skotts-Skatte- skotts- Skatte- koncernen, MSEKavdrageffektavdrageffekt2023 - - 0 02024 - - - -2025 0 0 0 02026 1 0 1 02027 1 0 5 12028 16 4 - -2029 - - - -2030 - - - -2031 - - 4 12032 - - - -2033 - - - -Förfaller efter 2033 1 0 1 0Obegränsad nytt-jandetid 1 200 368 1 185 316Summa 1 219 372 1 196 319
2023-12-31 2022-12-31Underskottsavdrag uppdelade per Under-Under- land, koncernen, skotts-Skatte- skotts- Skatte- MSEKavdrageffektavdrageffektBelgien 98 24 80 20 Brasilien 594 202 464 158 Frankrike - - 78 19 Storbritannien 290 72 358 68 Sverige - - 86 18 Tyskland 172 58 85 27 USA 13 3 1 0 Övriga Världen 52 12 44 8 Summa 1 219 372 1 196 319
2023-12-31 2022-12-31Ej aktiverade Under-Under- underskott, skotts-Skatte- skotts- Skatte- koncernen, MSEKavdrageffektavdrageffektBelgien 98 24 80 20Finland - - 4 1Frankrike - - 29 7Spanien - - 7 2Storbritannien - - 12 2Tyskland 115 39 73 23Summa 213 64 204 55
Ovanstående underskott med obegränsad nyttjandetid
har ej aktiverats då osäkerhet råder om tillräckliga framtida
skattepliktiga vinster kommer att genereras.
81
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 13
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning 2023 2022Årets resultat hänförligt till moder bolagets aktieägare, MSEK 42 -4 943Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning 841 130 408 819 116 557Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,05 -6,03
Resultat per aktie efter utspädning 2023 2022Årets resultat hänförligt till moder bolagets aktieägare, MSEK 42 -4 943Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning 841 130 408 819 116 557Vägt genomsnittligt antal utestående optioner 4 286 429 -Vägt genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning 845 416 837 819 116 557Resultat per aktie efter 1)utspädning, SEK 0,05 -6,03
1) 2022 års negativa resultat ger inte upphov till utspädningseffekt. Vid ett positivt
resultat hade det vägda antalet utspädande optioner uppgått till 11 773 922.
not 14
Goodwill
Koncernen, MSEK 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 31 114 27 155Omklassificeringar - 246Omräkningsdifferenser -859 3 713Utgående ackumulerade 30 255 31 114anskaffningsvärdenIngående nedskrivningar -5 276 -13Årets nedskrivningar - -5 097Omräkningsdifferenser 181 -166Utgående ackumulerade nedskrivningar -5 095 -5 276Redovisat värde 25 160 25 838
Goodwill per kassagenererande enhet, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Meddelandetjänster 6 541 6 525Rösttjänster 6 498 6 755E-post 4 635 4 778SMB 7 486 7 780Summa 25 160 25 838
Nedskrivningsprövning av goodwill
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill görs årligen eller
då indikationer finns på att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet fast-
ställs baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Beräkning-
arna utgår från uppskattade framtida kassaflöden baserade
på av ledningen godkända finansiella prognoser som täcker
en fersperiod. I bedömningen av framtida kassaflöden sker
antaganden om i första hand omsättningstillväxt, bruttore-
sultat, rörelsemarginal med utgångspunkt från innevarande
år och diskonteringsränta (WACC). I antagande har klimat-
relaterade risker beaktats indirekt men dessa effekter på
kort och medellång sikt anses vara begränsad för Sinch. Den
bedömda tillväxttakten liksom den prognostiserade rörelse-
marginalen baseras utifrån koncernens budget och prognoser
för respektive kassagenererande enhet. Tillväxttakt efter
prognosperioden sammanfaller med koncernens långsiktiga
antagande om inflation och marknadens långsiktiga tillväxt.
Diskonteringsräntan återspeglar den riskfria räntan i de
kassagenerade enheternas funktionella valutor, de landsspe-
cifika marknadsriskpremierna, affärsrisken representeras av
en uppskattad beta samt av lånekostnaden. Bolaget anser att
samtliga kassagenererande enheter i huvudsak kan katego-
riseras som bolag i en tillväxtfas men med starka och stabila
kassaflöden baserade på befintliga affärsrelationer. Samtliga
kassagenererande enheter karakteriseras av att de kontinu-
erligt utvecklar nya tjänster som kompletterar den befintliga
affären.
Diskonterings-Långsiktig ränta före skatttillväxttaktKassagenererande enhet 2023 2022 2023 2022Meddelandetjänster 12,4% 12,1% 2,0% 2,0%Rösttjänster 10,0% 10,1% 2,0% 2,0%E-post 11,7% 11,8% 2,0% 2,0%SMB 12,3% 11,5% 2,0% 2,0%
Årlig bruttoresultattillväxt under den femåriga prognosperiodenKassagenererande enhet 2023 2022Meddelandetjänster 1 - 7% 11 - 17%Rösttjänster 0 - 10% 0 - 10%E-post 18 - 19% 17 - 23%SMB 12 - 17% 19 - 21%
Känslighetsanalys
Per den 31 december 2023 översteg samtliga kassagenere-
rande enheters återvinningsvärdet det redovisade värdet. I de
kassagenererande enheterna Meddelandetjänster, Rösttjäns-
ter och E-post har nedskrivningsprövningen visat att det finns
en god marginal innan förändringar i diskonteringsränta och
ngsiktiga tillväxttakten ger någon indikation på ett nedskriv-
ningsbehov. Marginalen innan ett nedskrivningsbehov blir
aktuellt har ökat i rörelsesegmentet E-post, och är i huvudsak
nförligt till en förbättrad prognos om framtida kassaflöden
jämfört med föregående års nedskrivningsprövning.
Om både diskonteringsränta ökar en procentenhet och den
ngsiktiga tillväxttakten minskar en procentenhet skulle det
innebära att rörelsesegmentet SMB får ett nedskrivningsbe-
hov om 230 MAUD, allt annat lika. För att återvinningsvärdet
ska vara lika med det bokförda värdet krävs det att diskonte-
ringsräntan ökar med 50 punkter, allt annat lika.
82
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 15
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Summa övriga immateriella Egenutvecklad Kund-Operatörs-anlägg nings-Koncernen 2023, MSEK programvara Licenserrelationerrelationer Varu märkentillgångarIngående anskaffningsvärde 6 355 30 16 804 439 610 24 238Årets balanserade utgifter 383 15 20 - - 418Omklassificering 3 20 - - - 23Försäljning/utrangering -14 19 - - - 5Omräkningsdifferenser -208 -3 -545 -4 -21 -781Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 6 520 81 16 279 435 589 23 903Ingående avskrivningar -1 040 4 -2 084 -194 -156 -3 470Årets avskrivningar -844 -20 -1 255 -70 -68 -2 257Omklassificering -2 -30 - - - -32Försäljning/utrangering 14 -19 - - - -6Omräkningsdifferenser 58 2 120 6 10 196Utgående ackumulerade avskrivningar -1 814 -62 -3 220 -258 -214 -5 569Redovisat värde 4 706 19 13 058 177 375 18 335
Summa övriga immateriella Egenutvecklad Kund-Operatörs-anlägg nings-Koncernen 2022 MSEK programvara Licenserrelationerrelationer Varu märkentillgångarIngående anskaffningsvärde 5 577 80 14 744 392 947 21 740Årets balanserade utgifter 374 20 - - - 395Genom förvärv av koncernföretag -276 5 71 - -414 -614Omklassificering 67 -56 -25 3 0 -11Försäljning/utrangering -55 -26 - - -8 -89Omräkningsdifferenser 668 7 2 014 44 85 2 818Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 6 355 30 16 804 439 610 24 238Ingående avskrivningar -498 -55 -778 -107 -28 -1 466Årets avskrivningar -655 -9 -1 200 -72 -121 -2 056Omklassificering 132 47 27 -3 -6 197Försäljning/utrangering 10 25 - - 7 42Omräkningsdifferenser -30 -4 -134 -12 -8 -187Utgående ackumulerade avskrivningar -1 040 4 -2 084 -194 -156 -3 470Redovisat värde 5 315 34 14 719 246 454 20 768
ModerbolagetLicenser, MSEK 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 9 9Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 9 9Ingående avskrivningar -5 -3Årets avskrivningar -2 -2Utgående ackumulerade avskrivningar -6 -5Redovisat värde 3 5
83
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 16
Materiella anläggnings tillgångar
Koncernen ModerbolagetDatorer och inventarier, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 1 619 2 005 14 14Årets inköp 211 244 - 0Omklassificering 16 -904 - -Försäljning/utrangering -32 -19 -1 -Omräkningsdifferenser -62 294 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 752 1 619 13 14Ingående avskrivningar -745 -1 297 -12 -9Årets avskrivningar -174 -181 -1 -3Omklassificering 0 909 - -Försäljning/utrangering 30 18 1 -Omräkningsdifferenser 65 -193 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -824 -745 -12 -12Redovisat värde 928 874 1 3
not 17
Leasing
Avtal där koncernen är leasetagare avser i huvudsak hyra av
kontorslokaler. Leasingavtalen innehåller inga särskilda villkor
eller restriktioner. Majoriteten av förlängningsoptionerna
som avser leasing av kontorslokaler och övrig leasing har inte
räknats med i leasingskulden eftersom koncernen inte kan säga
med säkerhet att de kommer att förlängas. Bedömning av för-
längningsoptioner sker initialt vid upplägg av det nya kontraktet
men kan uppdateras löpande under kontraktets löptid.
KoncernenHyrd förbindelse-Summa nyttjande- 2023, MSEK Lokalerkapacitet Övrigt rätts tillgångarIngående anskaffningsvärde 908 148 38 1 094Tillkommande nyttjanderätter 192 14 0 205Omklassificering -3 -7 9 0Uppsagda kontrakt -164 0 -29 -194Omräkningsdifferenser -29 -6 0 -35Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 904 149 17 1 069Ingående avskrivningar -205 -15 -14 -234Årets avskrivningar -126 -17 -6 -149Omklassificering -6 13 -7 0Försäljning/utrangering 117 -13 19 123Omräkningsdifferenser 7 2 0 8Utgående ackumulerade avskrivningar -214 -30 -8 -252Redovisat värde 690 119 9 818
84
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
KoncernenHyrd förbindelse-Summa nyttjande- 2022, MSEK Lokalerkapacitet Övrigt rätts tillgångarIngående anskaffningsvärde 819 151 20 991Tillkommande nyttjanderätter 2 2 17 21Omklassificering 1 - - 1Uppsagda kontrakt -50 -5 0 -55Omräkningsdifferenser 136 0 0 136Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 908 148 38 1 094Ingående avskrivningar -78 -1 -10 -90Årets avskrivningar -126 -14 -3 -143Försäljning/utrangering 9 - 0 9Omräkningsdifferenser -10 0 0 -10Utgående ackumulerade avskrivningar -205 -15 -14 -234Redovisat värde 703 133 24 859
not 17
Forts.
Leasingskulder
Leasingskulderna vid årets slut uppgick till 898 MSEK (872).
Löptidsanalys leasing avgifter
Koncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Kortare än 1 år 114 981-2 år 83 872-3 år 82 773-4 år 75 764-5 år 70 725 år+ 474 461Summa 898 872
Leasingkostnader
Koncernen, MSEK 2023 2022Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -149 -143Räntekostnad leasingskulder -46 -41Kostnader för korttidsleasing och leasar av lågt värde -24 -24Summa -219 -208
Kassautflöde
Det totala kassaflödet hänförligt till leasingavtal under 2023
var 136 MSEK (144).
not 18
Finansiella
anläggningstillgångar
Koncernen ModerbolagetLångfristiga fordringar, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Depositioner 23 25 - -Långfristig fordran koncernföretag - - 5 348 2 278Uppskjuten kontraktskostnad 36 31 - -Övrig långfristig fordran 12 19 - -Summa 72 74 5 348 2 278
ModerbolagetAndelar i koncernföretag, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 15 764 2 973Kapitaltillskott 409 17 041Tillkommande anskaffningsvärde - 90Nedskrivning andelar i koncernföretag - -4 340Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 16 173 15 764
85
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 18
Forts.
Kapital- och röstandel i % Redovisat värdeSinch koncernenOrg.nr Säte 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Sinch Sweden AB 556747-5495 Stockholm 100 100 250 250CLX Networks South Africa 2013/128948/07 Sydafrika 100 100 - -PT Sinch Technology Indonesia 1265000552082 Indonesien 0,4 0,4 - -Sinch Communications Canada Inc. 9294-4933 Kanada 100 100 - -Sinch Turkey Ltd 866349 Turkiet 51 51 - -Sinch Italy S.R.L. 4491540961 Italien 100 100 - -2)Sinch France S.A.R.L.448324285 Frankrike - 100 - -Sinch Operator Software AB 556353-1333 Stockholm 100 100 100 100Sinch Poland Sp z.o.o. 643951 Polen 100 100 - -Sinch Holding AB 559061-2791 Stockholm 100 100 3 718 3 718Sinch Australia Pty Ltd ACN 108 364 854 Australien 100 100 - -Sinch Germany GmbH HRB 202010 Tyskland 100 100 - -Sinch Communications Pty Ltd ACN 112 676 132 Australien 100 100 - -Sinch Australia Holding Pty Ltd ACN 650 744 479 Australien 100 100 - -Message4U Pty Ltd ACN 095 453 062 Australien 100 100 - -MessageMedia Australia Pty Ltd ACN 125 542 403 Australien 100 100 - -WholesaleSMS Pty Ltd ACN 169 517 202 Australien 100 100 - -SMS Broadcast Pty Ltd ACN 127 334 785 Australien 100 100 - -SMS Central Australia Pty Ltd ACN 141 611 645 Australien 100 100 - -Streetdata Pty Ltd ACN 092 709 030 Australien 100 100 - - Streetdata Unit Trust ABN 14 314 375 905 Australien 100 100 - -Text Messaging Technologies (Holdings) Pty Ltd ACN 140 425 332 Australien 100 100 - - Text Messaging Technologies Pty Ltd ACN 140 426 204 Australien 100 100 - -Mobipost Pty Ltd ACN 087 914 930 Australien 100 100 - -DirectSMS Pty Ltd ACN 114 992 880 Australien 100 100 - -2)MessageMedia ESOP Pty LtdACN 603 146 336 Australien - 100 - -MessageNet Pty Ltd ACN 082 712 589 Australien 100 100 - -ClickSend Pty Ltd ACN 165 918 525 Australien 100 100 - -Bulletin.net Pty Ltd ACN 119 955 805 Australien 100 100 - -MessageMedia Europe Limited 3771735 Storbritannien 100 100 - -Bulletin.net (NZ) Pty Ltd 847056 Nya Zealand 100 100 - -Sinch Philippines Inc 2023030090540-11 Filippinerna 100 - - -MessageMedia U.S.A. Inc 27-2034769 USA 100 100 - -SimpleTexting LLC 85-3394518 USA 100 100 - -Sinch Belgium B.V 0691.917.430 Belgien 100 100 - -Sinch Communications Spain SL B82966078 Spanien 100 100 - -Sinch Finland OY 1549817-1 Finland 100 100 - -2)Sinch Finland Systems OY0736045-5 Finland - 100 - -myElefant SAS 524 353 299 Frankrike 100 100 - -1)Mblox Sdn Bhd870260-U Malaysia - 100 - -Sinch UK Ltd 3049312 Storbritannien 100 100 - -Sinch South Africa (PTY) Ltd 2012/217923/07 Sydafrika 100 100 - -Sinch U.S. Holding Inc. 82-5136971 USA 100 100 - -Sinch America, Inc. 77-0505044 USA 100 100 - -Sinch Engage LLC 46-0553309 USA 100 100 - -Sinch Interconnect LLC 3166804 USA 100 100 - -Onvoy Holdings, Inc. 32-0482384 USA 100 100 - -
86
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Kapital- och röstandel i % Redovisat värdeSinch koncernenOrg.nr Säte 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Onvoy Intermediate Holdings Inc. 38-3987416 USA 100 100 - - Onvoy, LLC 41-1624131 USA 100 100 - - Onvoy Ltd 84-1797016 USA 100 100 - - RadiantIQ LLC 47-1806351 USA 100 100 - - Onvoy International Holdings, Inc. 11386989 Storbritannien 100 100 - -Onvoy Netherlands, B.V. RSIN 860260367 Nederländerna 100 100 - -Acrobits, S.R.O. CZ28487923 Tjeckien 100 100 - -Alien Licensing, GmbH CHE-116.371.684 Schweiz 100 100 - -Onvoy Communications Limited 3771951OH Irland 100 100 - - ANZ Communications LLC 27-4606513 USA 100 100 - - ANPI Business, LLC 04-3520968 USA 100 100 - - ANPI India Research & Development U73100D- Pvt. Ltd.L2014FTC266307 Indien 99 99 - - ANPI, LLC 37-1348433 USA 100 100 - - ANPI India Research & Development U73100D- Pvt. Ltd.L2014FTC266307 Indien 1 1 - - Broadvox, LLC 31-1795439 USA 100 100 - - Onvoy Spectrum, LLC 47-3389357 USA 100 100 - - Inteliquent, Inc. 31-1786871 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Alabama, LLC 20-8056239 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Arizona, LLC 20-8042937 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Arkansas, LLC 20-2254616 USA 100 100 - -Neutral Tandem - California, LLC 20-0724701 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Colorado, LLC 20-1673913 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Delaware, LLC 4335804 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Florida, LLC 20-1355255 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Georgia, LLC 20-2658360 USA 100 100 - -Neutral Tandem - GVT, LLC 81-1407859 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Hawaii, LLC 46-3601056 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Idaho, LLC 27-1280206 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Illinois, LLC 31-1034591 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Indiana, LLC 20-1357955 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Iowa, LLC 26-2913116 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Kansas, LLC 26-1767344 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Kentucky, LLC 20-8998152 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Louisiana, LLC 26-1856140 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Maine, LLC 45-3187343 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Marlyland, LLC 20-2658279 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Massachusetts, LLC 20-0722634 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Michigan, LLC 20-0724852 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Minnesota, LLC 20-1358018 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Mississippi, LLC 26-0580716 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Missouri, LLC 26-2483205 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Montana, LLC 87-1034193 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Nebraska, LLC 20-8433872 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Nevada, LLC 20-2305022 USA 100 100 - -Neutral Tandem - New Hampshire, LLC 20-8519365 USA 100 100 - -Neutral Tandem - New Jersey, LLC 20-0724799 USA 100 100 - -Neutral Tandem - New Mexico, LLC 20-8632267 USA 100 100 - -
not 18
Forts.
87
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 18
Forts.
Kapital- och röstandel i % Redovisat värdeSinch koncernenOrg.nr Säte 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Neutral Tandem - New York, LLC 20-0724764 USA 100 100 - -Neutral Tandem - North Carolina, LLC 20-8519951 USA 100 100 - -Neutral Tandem - North Dakota, LLC 26-3528771 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Oklahoma, LLC 26-2484331 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Oregon, LLC 21-1265348 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Pennsylvania, LLC 20-5873056 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Puerto Rico, LLC 26-4280147 Puerto Rico 100 100 - -Neutral Tandem - Rhode Island, LLC 20-2305087 USA 100 100 - -Neutral Tandem - South Carolina, LLC 20-8754082 USA 100 100 - -Neutral Tandem - South Dakota, LLC 26-3916483 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Tennessee, LLC 20-8433955 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Texas, LLC 20-1357927 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Utah, LLC 26-1496620 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Vermont, LLC 45-3187243 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Virginia, LLC 20-4889208 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Washington DC, LLC 20-4428003 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Washington, LLC 20-1674163 USA 100 100 - -Neutral Tandem - West Virgina, LLC 46-5559757 USA 100 100 - -Neutral Tandem - Wyoming, LLC 45-0886699 USA 100 100 - - JJRR, LLC 20-2378763 USA 100 100 - -Broadvox-CELEC, LLC 38-3792612 USA 100 100 - -Minnesota Independent Equal Access Corporation 41-1653110 USA 100 100 - -VOIP360, Inc. 20-3088335 USA 100 100 - -Voyant Communications, LLC 26-1360206 USA 100 100 - -Bettervoice, Inc. 81-2626122 USA 100 100 - -Phaxio Blocker, Inc. 83-4283961 USA 100 100 - - Layered Communications, LLC 45-0705161 USA 100 100 - -MessengerPeople Inc. 5124591 USA 100 100 - -MessgengerPeople GmbH HRB 238421 Tyskland 100 100 - -Dialogue Group Ltd 06766972 Storbritannien 100 100 - -Dialogue Communications Ltd 3042634 Storbritannien 100 100 - -Dialogue Malta Ltd C66149 Malta 100 100 - -Sinch Singapore Pte Ltd 2013-14618-E Singapore 100 100 - -Sinch Technology (Beijing) Co. Ltd 91110108MA01UQP87U Kina 100 100 - - Beijing Zhang Zohng Hu Dong Information Technology Co. Ltd 91110108802106771E Kina 100 100 - -Sinch Hong Kong Ltd 72211247 Hongkong 100 100 - -Sinch Denmark ApS 26361710 Danmark 100 100 - -Sinch Denmark AB 556484-7918 Stockholm 100 100 - -PT Sinch Technology Indonesia 1265000552082 Indonesien 99,6 99,6 - -Sinch Korea Co., Ltd 110111-7692878 Korea 100 100 - -3)Sinch Communications LLC1207700431410 Ryssland 100 100 - -
88
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Kapital- och röstandel i % Redovisat värdeSinch koncernenOrg.nr Säte 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Taiwan Sinch Limited 90771936 Taiwan 100 100 - -Sinch Latin America Holding AB 559212-5487 Stockholm 100 100 446 446Sinch BR S.A. 01.126.946/0001-61 Brasilien 100 100 - -CNPJ: Cyclelogic do Brasil Mobile Solutions Ltda02.554.300/0001-48 Brasilien 100 100 - - BR Tech Des. De Websites e. Softwares CNPJ n.º S.A 13.735.132/0001-03 Brasilien 16,3 16,3 - -Sinch Netherlands BV RSIN: 859656937 Nederländerna 100 100 - -Cyclelogic Argentina S.R.L. CUIT: 33-69561065-9 Argentina 100 100 - -Cyclelogic Chile Telecomunicaciones SPA. RUT: 76.115.115-0 Chile 100 100 - -Sinch Colombia S.A.S. NIT: 8300484255 Colombia 100 100 - -Cyclelogic Ecuador S.A. RUC: 0992456809001 Ecuador 100 100 - -Cyclelogic de México, S. de R.L.de CV. RFC: CME030325CPA Mexiko 100 100 - -Compertime S.A. de C.V. RFC: COM080812831 Mexiko 100 100 - -RUC: 2618804-1-Sinch Panamá S.A.836421 Panama 100 100 - -Sinch de Peru S.A.C RUC: 20516964414 Peru 100 100 - -Nedimix S.A. RUT: 215095650017 Uruguay 100 100 - -Sinch Mobile AB 556969-5397 Stockholm 100 100 152 152Sinch Cloud Communication Services U74999M-India Pvt. Ltd.H2017FTC29470 Indien 100 100 - -U00000D-ACL Mobile Private LimitedL2000PLC105516 Indien 100 100 - -Förenade Sinch DMCC JLT 5040 Arabemiraten 100 100 - -U72900D-ACL Technologies Pte Ltd SdnL2000PTC105180 Indien 100 100 - -Sinch Malaysia Sdn Bhd 832473-T Malaysia 100 100 - -Pegasus Corp Two 88-0711777 USA 100 100 11 507 11 097Deliver Intermediate Holdco Inc. 83-4016249 USA 100 100 - -Mailgun Technologies, Inc. 81-5151296 USA 100 100 - -Email on Acid, LLC 27-1659446 USA 100 100 - -Mailgun Technologies SAS 877523639 Frankrike 100 100 - -Mailjet SAS 524536992 Frankrike 100 100 - -1)Mailjet BulgariaUIC 204787523 Bulgarien - 100 - -Mailjet GmbH HRB 156505 Tyskland 100 100 - -Mailjet Emailing SL NIF 0B87790879 Spanien 100 100 - -Mailjet SAAS Ltd 9801918 Storbritannien 100 100 - -Mailjet, Inc. 46-5566257 USA 100 100 - -Redovisat värde i moderbolaget 16 173 15 764
1) Bolaget har likviderats under 2023.
2) Bolaget har fusionerats under 2023.
3) Bolaget har likviderats under 2024.
not 18
Forts.
89
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 19
Kundfordringar
KoncernenKundfordringar, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Ofakturerade kundfordringar 1 921 1 958Kundfordringar 2 897 2 465Summa kundfordringar 4 818 4 423Reservering för förväntade kreditförlusterIngående balans -176 -136Återföring av tidigare gjorda reserveringar 71 73Konstaterade kundförluster 48 56Årets reserveringar -94 -154Omräkningsdifferenser 1 -16Utgående balans -149 -176Kundfordringar, netto 4 669 4 247
Redovisat värde för kundfordringar, netto efter reserv för
förväntade kreditförluster, bedöms överensstämma med
verkligt värde. Reservering för förväntade kreditförluster har
minskat mfört med föregående år.
KoncernenÅldersanalys kundfordringar, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Ej förfallna 3 854 3 379Förfallna 1-30 dagar 454 544Förfallna 31-60 dagar 122 140Förfallna 61-90 dagar 100 68Förfallna >90 dagar 289 292Summa 4 818 4 423
KoncernenÅldersanalys av reserveringar för förväntade kreditförluster, MSEK2023-12-31 2022-12-31Ej förfallna -5 -16Förfallna 1-30 dagar -4 -11Förfallna 31-60 dagar -6 -10Förfallna 61-90 dagar -6 -9Förfallna >90 dagar -129 -130Summa -149 -176
Kundfordringar förfallna över 90 dagar anses vara i
fallissemang.
Koncernen
Avtalsskulder/Förskott från kunder, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Ingående balans 260 208
Intäkter som redovisats hänförliga till
avtalsskulder som förelåg vid årets början -218 -203
Ersättningar från kunder för prestations-
åtaganden som är ouppfyllda vid årets slut 223 236
Omräkningsdifferenser -2 19
Utgående balans
1)
262 260
1) En majoritet förväntas att redovisas som intäkt under nästa räkenskapsår.
not 20
Övriga kortfristiga fordringar
Övriga Koncernen Moderbolagetkortfristiga fordringar, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Momsfordran 166 240 0 -Derivatinstrument 13 - 13 -Övriga kortfristiga fordringar 87 100 - -Summa 265 340 13 -
not 21
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Förutbetalda kostnader Koncernen Moderbolagetoch upplupna intäkter, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Förutbetalda försäkringspremier 39 45 0 0Förutbetalda trafikkostnader 374 447 - -Upplupna intäkter från avtal med kunder 36 112 - -Övrigt 232 229 86 81Summa 681 833 86 82
KoncernenIntäktsrelaterade avtalstillgångar, MSEK2023-12-31 2022-12-31Upplupna intäkter 36 112Nedskrivningsreserv 0 0Avtalstillgångar, netto 36 112
90
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 22
Eget kapital
Aktier och aktiekapital, SEK Stamaktier AktiekapitalIngående balans 1 januari 2022 768 568 748 7 685 687Teckningsoption 8 230 490 82 305Apportemission 51 000 000 510 000Kvittningsemission 10 803 010 108 030Utgående balans 31 december 2022 838 602 248 8 386 022Teckningsoption 4 467 563 44 676Utgående balans 31 december 2023 843 069 811 8 430 698
Per 31 december 2023 omfattar det registrerade aktiekapitalet
843 069 811 stycken aktier. Aktiernas kvotvärde är 0,01 SEK
(0,01). Samtliga aktier är fullt betalda.
Reserver, MSEK Omräknings reservIngående balans 1 januari 2022 178Omräkningsdifferenser 4 593Valutakursförändringar på utökade nettoinvesteringar 604Uppskjuten skatt -107Utgående balans 31 december 2022 5 268Omräkningsdifferenser -863Valutakursförändringar på utökade nettoinvesteringar -138Uppskjuten skatt 28Utgående balans 31 december 2023 4 294
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter i en annan
valuta än svenska kronor, vilken är den valuta koncernens
finansiella rapporter presenteras i. Vidare består omräknings-
reserven av valutakursdifferenser som uppstår vid omvärde-
ring av skulder som upptagits som säkringsinstrument av en
nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
not 23
Övriga lång- och kortfristiga
skulder, räntebärande
Övriga långfristiga Koncernen Moderbolagetskulder, räntebä-rande, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Banklån 5 841 9 701 5 841 9 701Obligationslån - 748 - 748Leasingskuld 784 774 - -Övriga långfristiga skulder 13 13 - -Summa 6 637 11 236 5 841 10 449
Övriga kort fristiga Koncernen Moderbolagetskulder, ränte-bärande, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Banklån 1 499 1 1 499 -Obligationslån 749 - 749 -Leasingskuld 114 98 - -Summa 2 362 99 2 248 -
Per 31 december uppgick Sinchs totala tillgängliga kredit-
faciliteter till 12 610 MSEK och bolaget hade sammantaget
utnyttjade lån och kreditfaciliteter om 7 363 MSEK (9 740).
Dessa består av:
ett utnyttjat lån om 1 500 MSEK med förfall i maj 2024
ett utnyttjat lån om 1 500 MSEK med förfall i februari 2025
ett utnyttjat lån om 110 MUSD med förfall i februari 2025
kreditfaciliteter om 7 605 MSEK, varav 3 258 MSEK nyttjade
per 31 december 2023.
Faciliteterna hade per balansdagen förfall i februari 2026,
vilken efter balansdagen har förlängts med ett år till 2027.
Faciliteterna kan utnyttjas i flertalet valutor och räntebasen
är relevant IBOR eller overnight-ränta i respektive valuta.
Koncernens låneavtal innehåller adekvata reservrutiner för att
hantera ett potentiellt avslut av en använd referensränta som
skulle kunna uppstå som en effekt av referensräntereformen.
För mer information om outnyttjade låneramar om 4 347
MSEK per balansdagen, se not 31.
Utöver dessa finns ett upptaget obligationslån om 750
MSEK (750), vilket emitterades 2019 och som löper ut i
november 2024. Obligationslånet har en rörlig ränta baserad
på 3m STIBOR plus 250bps.
Tillgängliga checkräkningskrediter uppgick den 31 decem-
ber 2023 till 901 MSEK (913), varav 0 MSEK (0) var nyttjade.
Under 2023 uppgick amortering av lån inom kreditfacilite-
terna till 2 250 MSEK.
not 24
Övriga lång– och kortfristiga
skulder, ej räntebärande
Övriga lång fristiga skulder, Koncernen Moderbolagetej räntebärande, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Tilläggsköpe skilling TWW - 6 - -Övriga långfristiga skulder 25 28 - -Summa 25 34 - -
Se not 33 för ytterligare information om skulder i samband
med förvärv.
Övriga kort fristiga skulder, Koncernen Moderbolagetej räntebärande, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Moms, källskatt 208 289 2 2 Derivatinstrument - 15 - 15 Medel tillhörande tredje part 3 4 - - Övriga kortfristiga skulder 19 36 0 0 Summa 231 344 2 17
91
Sinch Årsredovisning 2023
not 25
Avsättningar
1
KoncernenÖvriga avsättningar, MSEK2023-12-31 2022-12-31Avsättning sociala kostnader options program37 162Avsättning omstruktureringsreserv3 16Övriga avsättningar 16 18Summa 55 49
1) Ökningen gällande avsättning av sociala kostnader för optionsprogram härrör
till aktiekursens utveckling under året.
2) Omstruktureringsprogrammet som aviserades i samband med Q2 2022 har
avslutats under 2023.
not 26
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Upplupna kostna-Koncernen Moderbolagetder och förut-betalda intäkter2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Upplupna löner 209 204 1 3Upplupna semesterlöner 175 149 2 2Upplupna sociala avgifter inklusive pension 63 62 1 1Upplupna räntekostnader 42 38 43 39Upplupna externa tjänster 349 413 4 8Upplupna trafikkostnader 2 397 2 535 - -Övriga poster 1 1 0 0Summa 3 235 3 401 51 52
not 27
Obeskattade reserver
Obeskattade reserver, MSEK
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Periodiseringsfonder 90 90
Överavskrivningar 4 4
Summa 94 95
not 28
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
I form av ställda säkerheter för Koncernen Moderbolagetegna skulder och avsättningar, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Garantier 109 128 - -Eventual-1)förpliktelser112 119 - -Summa 221 247 - 0
1) Eventualförpliktelser avser främst åtaganden för beställda och kontrakterade
tjänster som ej kan annulleras utan ekonomisk påverkan.
not 29
Transaktioner med
närstående
Koncernen
I koncernen har transaktioner mellan moderbolaget och dess
dotterföretag, vilka är närstående till bolaget, eliminerats vid
konsolideringen och upplysningar om dessa transaktioner
lämnas därför inte för koncernen.
Moderbolaget
100 procent av nettoomsättningen i moderbolaget avser
försäljning till koncernföretag. Fordringar och skulder till övriga
koncernföretag framgår av moderbolagets balansräkning.
Upplysningar om ersättningar till ledande befattnings-
havare lämnas i not 9.
Noter
92
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 30
Finansiella tillgångar och skulder
I nedanstående tabell presenteras koncernens finansiella tillgångar och skulder, upptagna till redovisat respektive verkligt värde,
klassificerade i kategorierna enligt IFRS 9. Inga finansiella instrument har kvittats i redovisningen.
Finansiella tillgångar och Obligatoriskt Verkligt skulder värderade värderade till värde till upplupet verkligt värde säkrings-Redovisat Verkligt Koncernen 2023-12-31, MSEKanskaffningsvärdevia resultatetinstrumentvärdevärdeFinansiella tillgångar värderade till verkligt värdeDerivat, nivå 2, not 20 - - 13 13 13Finansiella tillgångar som ej redovisas till verkligt värdeErlagda depositioner, not 18 23 - - 23 23Kundfordringar, not 19 4 669 - - 4 669 4 669Upplupna intäkter från avtal med kunder, not 21 36 - - 36 36Likvida medel 1 012 - - 1 012 1 012Summa finansiella tillgångar 5 740 - 13 5 753 5 753Finansiella skulder värderade till verkligt värdeDerivat, nivå 2, not 24 - - - - -Tilläggsköpeskilling, nivå 3, not 24 - - - - -Finansiella skulder som ej redovisas till verkligt värdeLångfristiga låneskulder, not 23 5 841 - - 5 841 5 841Kortfristiga låneskulder, not 23 2 248 - - 2 248 2 248Leasingskulder, not 17 898 - - 898 898Medel tillhörande tredje part, not 24 3 - - 3 3Upplupna räntekostnader, not 26 42 - - 42 42Leverantörsskulder 1 849 - - 1 849 1 849Summa finansiella skulder 10 881 - - 10 881 10 881
Koncernens maximala kreditrisk utgörs av beloppen i tabellen ovan. Balansposten Likvida medel bestod vid utgången av året
endast av bankmedel i likhet med föregående år.
Finansiella tillgångar och Obligatoriskt Verkligt skulder värderade värderade till värde till upplupet verkligt värde säkrings-Redovisat Verkligt Koncernen 2022-12-31, MSEKanskaffningsvärdevia resultatetinstrumentvärdevärdeFinansiella tillgångar värderade till verkligt värdeDerivat, nivå 2, not 20 - - - - -Finansiella tillgångar som ej redovisas till verkligt värdeErlagda depositioner, not 18 25 - - 25 25Kundfordringar, not 19 4 247 - - 4 247 4 247Upplupna intäkter från avtal med kunder, not 21 112 - - 112 112Likvida medel 2 173 - - 2 173 2 173Summa finansiella tillgångar 6 556 - - 6 556 6 556Finansiella skulder värderade till verkligt värdeDerivat, nivå 2, not 24 - - 15 15 15Tilläggsköpeskilling, nivå 3, not 24 - 6 - 6 6Finansiella skulder som ej redovisas till verkligt värdeLångfristiga låneskulder, not 23 10 449 - - 10 449 10 449Kortfristiga låneskulder, not 23 1 - - 1 1Leasingskulder, not 17 872 - - 872 872Medel tillhörande tredje part, not 24 4 - - 4 4Upplupna räntekostnader, not 26 38 - - 38 38Leverantörsskulder 1 561 - - 1 561 1 561Summa finansiella skulder 12 925 6 15 12 946 12 946
93
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Fastställande av verkligt värde
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt
värde i balansräkningen, eller där upplysning lämnas om verk-
ligt värde, klassificeras i någon av tre nivåer baserat på den
information som används för att fastställa det verkliga värdet.
Sinch använder följande metoder och antaganden för att
fastställa verkligt värde på de finansiella instrument som
redovisas.
Derivat –
Valutaterminskontrakt värderas enligt nivå 2, dvs.
verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller som
baseras på andra observerbara data, som tex noterade
priser för liknande tillgångar och skulder, marknadsräntor och
avkastningskurvor, för tillgången eller skulden än noterade
priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (det vill säga som
prisnoteringar) eller indirekt (det vill säga härledda från
prisnoteringar).
Värdering sker genom diskontering av framtida kassaflöden
baserat på skillnaden mellan terminskurs enligt kontrakt och
den terminskurs som kan tecknas på balansdagen.
Tilläggsköpeskilling –
Tilläggsköpeskilling avseende förvärv av
andelar i dotterföretag värderas enligt nivå 3, dvs. finansiella
instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmo-
deller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data,
till nuvärdet av framtida kassaflöden som baseras på progno-
ser av bolagens framtida prestation. Väsentliga antaganden
i denna uppskattning utgörs av framtida tillväxttakt samt
nsamhetsförga och baseras på prognoser av bolagens
framtida prestation. En procentuell ökning av kassaflödet
leder till motsvarande procentuella ökning av tilläggsköpe-
skillingen vid oförändrad diskonteringsränta. Nominella
belopp som utbetalas framgår av not 33.
För övriga finansiella tillgångar och skulder bedöms de
redovisade värdena vara en god approximation av de verkliga
värdena till följd av kort löptid eller kort räntebindningstid
samt att kreditmarginalen inte har förändrats.
Resultat från finansiella tillgångar och skulder
Resultateffekter från finansiella tillgångar och skulder
redovisas i finansnetto som finansiella intäkter och kostnader
förutom valutakursdifferenser hänförliga till rörelseposter som
redovisas i rörelseresultatet. Resultateffekterna specificeras
fördelat per värderingskategori i nedan tabell.
Resultat från finansiella tillgångar och skulder fördelat per värderingskategori
Obligatoriskt Finansiella till gångar värderade Verkligt och skulder värderade till verkligt värde till upplupet värde via säkrings - anskaffningsvärderesultatetinstrument TotaltKoncernen 2023, MSEKValutakursdifferenser i rörelseresultatet -161 - - -161Ränteintäkter/räntekostnader -546 - - -546Valutakursdifferenser i resultat från finansiella poster -63 - 28 -35Summa -768 - 28 -740Obligatoriskt Finansiella till gångar värderade Verkligt och skulder värderade till verkligt värde till upplupet värde via säkrings - anskaffningsvärderesultatetinstrument TotaltKoncernen 2022, MSEKValutakursdifferenser i rörelseresultatet 66 - 69 135Ränteintäkter/räntekostnader -267 - - -267Valutakursdifferenser i resultat från finansiella poster 305 - -36 269Summa 105 - 33 137
not 30
Forts.
94
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
Sinch är genom sin verksamhet exponerad för olika slag
av finansiella risker. Med finansiell risk avses fluktuationer i
företagets resultat och kassaflöde till följd av förändringar i
valuta kurser, räntenivåer, refinansierings- och kreditrisker. De
ramar som gäller för exponering, hantering och uppföljning av
de finansiella riskerna fastställs av styrelsen i en finanspolicy
som revideras årligen. Inom koncernen har treasuryavdel-
ningen det operativa ansvaret för att säkerställa koncernens
finansiering och att förvalta kassalikviditet, finansiella
tillgångar och finansiella skulder. Genom en centraliserad
finansfunktion tillvaratas skalfördelar och synergieffekter.
Efterlevnad av policies och exponering granskas på månatlig
basis av Group Treasury och rapporteras regelbundet till
styrelsen. Koncernen handlar inte med finansiella instrument i
spekulationssyfte.
Likviditets- och finansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen kan få problem att
fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella
skulder. Likviditetsplanering används för att hantera lik-
viditetsrisken och minimera kostnaden för finansiering av
koncernen. Koncernens policy är att minimera upplånings-
behovet genom att centralisera överskottslikviditet inom
koncernen genom cash pools och koncerninterna transaktio-
ner. Likviditetsriskerna för koncernen hanteras centralt inom
moderbolaget. För att hantera fluktuationer i kassaflöden har
Sinch en beviljad checkräkningskredit om 901 MSEK (913),
varav inget var nyttjat per 31 december 2023 (). Koncernens
nefinansiering kräver att vissa nyckeltal uppfylls, så kallade
covenanter. Nyckeltalen beräknas utifrån Sinchs rörelseresul-
tat före av- och nedskrivningar (Justerad EBITDA), räntekost-
nader och nettoskuld. Koncernen uppfyller dessa nyckeltal
per 2023-12-31 och analyserar dessa nyckeltal löpande.
Ändringen bör därmed inte få någon påverkan på koncernens
finansiella rapporter den period den tillämpas första gången.
Koncernen kommer löpande beakta och utvärdera ändring-
arna vid eventuella tecknande av nya kreditavtal.
Nedan specificeras koncernens likviditetsreserv vilken
utgörs av outnyttjade låneramar samt tillgängliga banktill-
godohavanden per balansdatumet.
Koncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Beviljade låneramarRevolverande kreditfacilitet 5 500 5 500Totalt beviljade låneramar 5 500 5 500Nyttjade låneramar 1 154 3 444Onyttjade låneramar 4 346 2 056Tillgängliga banktillgodohavanden 1 012 2 173Checkräkningskredit 901 913Likviditetsreserv 6 259 5 142
Sinch finansiella skulder uppgick per årsskiftet till 10 881 MSEK
(12 946), se not 30, och förfallostrukturen framgår av tabellen
nedan. För mer information gällande bank- och obligationslån,
se även not 23.
not 31
Finansiell riskhantering
Förfallostruktur finansiella skulder
2023-12-31 2022-12-31MSEK < 1 år > 1 < 2 år > 2 < 3 år > 3 år < 1 år > 1 < 2 år > 2 < 3 år > 3 år1)2)Banklån1 500 2 605 3 258 3 000 6 7402)Obligationslån750 750Derivat (skuld) 15Leasingskulder 114 83 82 619 98 87 77 609Leverantörsskulder 1 849 1 561Medel tillhörande tredje part 3 4Tilläggsköpeskilling 6
1) Den 17 januari 2024 förlängdes kreditfaciliteter om 6 500 MSEK och 110 MUSD med ett år. Nytt förfall är i februari 2027.
2) Jämförelsetalen för 2022-12-31 har värderats om till odiskonterade belopp.
MSEK Originalvaluta 2023-12-31 2022-12-31Banklån SEK 4 300 6 400Banklån USD 3 063 3 340Banklån EUR - 0Banklån INR 1 1Obligationslån SEK 750 750
95
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 31
Forts.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för att verkligt värde på kassaflöden
eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varie-
rar på grund av förändringar i marknadspriset. Marknadsris-
ker indelas av IFRS i tre typer; ränterisk, valutarisk och andra
prisrisker. De marknadsrisker som främst påverkar koncernen
är ränterisker och valutarisker.
Ränterisk
Koncernens främsta ränterisk uppstår genom långfristig upp-
låning med rörlig ränta, som exponerar koncernen för ränterisk
avseende kassaflöden. Ränterisk är risken för att verkligt värde
på kassaflöden eller framtida kassaflöden från ett finansiellt
instrument varierar på grund av förändringar i marknadsräntor.
En betydande faktor som påverkar ränterisken är räntebind-
ningstiden. Majoriteten av Sinch lånefinansiering löper med
tre månaders ränta. En ränteförändring på 100 punkter på
kreditfaciliteter och obligationslån per balansdagen skulle
påverka koncernens framtida resultat före skatt med +/– 81
MSEK (+/– 105). Känslighetsanalysen grundar sig på att alla
andra faktorer, exempelvis valutakurser, förblir oförändrade.
Per den 31 december 2023 var genomsnittlig löptid för
koncernens externa lånefinansiering 1,7 år och genomsnittliga
nta på extern lånefinansiering var 5,86%. För mer information
llande bank- och obligationslån, se även not 23.
Valutarisk
Transaktionsexponering är risken att förändrade valutakurser
vid försäljning och inköp i utländsk valuta påverkar koncernens
kassaflöden och resultat. Koncernens försäljning sker till
största delen i utländsk valuta främst EUR, USD och GBP. Kon-
cernens kostnader uppstår i utländska valutor främst EUR, USD
och GBP men även svenska kronor. Förändringar i valutakurser
har större påverkan på intäkter än på kostnader. Koncernens
nettovaluta exponering är betydande, se tabell nedan. Valuta-
säkring med säkringsinstrument av koncernens kommersiella
transaktionsexponering har inte skett under 2023.
Valutarisker återfinns också vid omräkning av utländska
dotter företags tillgångar och skulder till moderbolagets
funktionella valuta, så kallad omräkningsexponering.
I koncernens resultaträkning ingår valutakursdifferenser med
-161 MSEK (135) i rörelseresultatet och med -35 MSEK (269)
i finansiella intäkter/kostnader, se även not 30 Finansiella
tillgångar och skulder för mer information. Koncernen har per
balans dagen finansiella skulderrrörande valutaderivat om
0 MSEK (15). Valutaderivat används som ekonomisk säkring för
finan siella skulder och tillgångar, vilka kan vara koncerninterna,
i utländsk valuta med omvänd resultateffekt vid förändring
i valutakurser. Således är den totala effekten på koncernens
nettoresultat vid värdeförändring på valutaderivat begränsad,
då underliggande skuld eller tillgång som säkras har motsatt
resultateffekt som derivaten. Säkringsredovisning tillämpas
inte på dessa derivat.
Transaktionsexponering
Sinch huvudsakliga transaktionsexponering fördelar sig på
följande valutor, belopp i MSEK omräknade till balansdagskur-
sen. Tabellen visar koncernens nettoexponering av monetära
poster i respektive valuta.
Valuta, MSEK 2023 2022AUD 203 19BRL 358 -1CAD 117 -1EUR 381 -190GBP 834 -272SGD 125 -37USD 1 761 802Övriga valutor 292 -288Summa utländska valutor 4 070 32
Känslighet mot transaktionsexponering
Med transaktionsexponeringen per 31 december 2023 ovan
som bas skulle Sinch resultat före skatt påverkas med +/- 407
MSEK (+/-3) om valutakurserna mot den svenska kronan skulle
förändras med 10 procent. De enskilt största exponeringarna
är mot AUD, BRL, EUR, GBP och USD.
Omräkningsexponering
Utländska nettotillgångar i koncernen fördelar sig på följande valutor:
2023-12-31 2022-12-31Utökad netto-Utökad netto-Valuta, MSEK Netto investeringinvestering Netto exponering Netto investeringinvestering Netto exponeringAUD 6 959 - 6 959 7 549 - 7 549BRL 3 540 528 4 067 3 679 504 4 182DKK 137 - 137 286 - 286EUR 4 409 - 4 409 6 176 - 6 176GBP 1 240 - 1 240 1 219 - 1 219INR 440 292 732 481 329 810MXN 259 - 259 206 - 206USD 22 581 3 002 25 582 23 899 3 320 27 219Övriga valutor 139 - 139 87 - 87Summa 39 705 3 822 43 527 43 581 4 153 47 734
96
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 31
Forts.
Känslighet för omräkningsexponering
Koncernens eget kapital skulle påverkas med +/- 4 353
MSEK (4 773) om den svenska kronan skulle förändras med
10 procent mot samtliga valutor Sinch har omräkningsex-
ponering mot, baserat på exponeringen per 31 december
2023 enligt ovan. Avseende säkringsredovisning, se not 3
Redovisningsprinciper.
Kreditrisk
Kreditrisk beskriver koncernens risk i de finansiella tillgångarna
och uppstår om en motpart inte uppfyller sitt kontrakterade
betalningsåtagande gentemot Sinch. Kreditrisken fördelas
finansiell kreditrisk som avser risken i räntebärande tillgångar
och derivat samt på kundkreditrisk som avser risken i kund-
fordringarna och avtalstillgångarna. Vid utgången av 2023 var
den totala finansiella kreditexponeringen, inklusive kundford-
ringar och avtalstillgångar, 5 753 MSEK (6 556), varav likvida
medel 1 012 MSEK (2 173).
Finansiell kreditrisk
Finansiell kreditrisk är den risk koncernen löper i förhållande
till finansiella motparter vid placering av överskottsmedel,
tillgodohavanden på bankkonton och investering i finansiella
tillgångar. Koncernens policy är att minimera den potentiella
kreditrisken för överskottslikviditet genom att använda kassa-
flöde från dotterbolag för att amortera koncernens externa lån.
Kreditrisk i form av motpartsrisk uppstår även vid användning
av derivatinstrument och utgörs av risken att en potentiell vinst
inte realiseras ifall motparten inte fullföljer sin del av kontraktet.
Koncernens maximala finansiella kreditexpo nering utgörs av de
finansiella tillgångarnas verkliga värden, se not 30.
Sinch ska begränsa sin exponering mot finansiella
motparter genom att använda banker och finansiella
institutioner som innehar hög kreditvärdighet. Koncernens
finansiella ränte bärande tillgångar består huvudsakligen av
banktillgodo havanden. Det förekommer en viss kreditrisk
koncentration inom likvida medel där tillgodohavanden är
placerade hos banker med hög kreditvärdighet. De finansiella
motpartsriskerna bedöms vara begränsade och utvärderas
löpande.
Per årsskiftet var överskottsmedel huvudsakligen placerade
i större banker med global närvaro från främst Norden, USA,
Australien och Brasilien.
Kreditförlustreserv för likvida medel omfattas av den
generella modellen och baseras på kreditinstitutens rating.
Per årsskiftet finns det ingen betydande exponering för
dessa tillgångar som omfattas av förlustreserven.
Kundkreditrisk
Risken att Sinch kunder inte uppfyller sina åtaganden, det
vill säga att betalning inte erhålls från kunderna, utgör en
kundkreditrisk. Koncernens exponering för kreditrisk är
huvudsakligen hänförlig till kundfordringar och till en mindre
del till avtalstillgångar . Kreditexponeringen i kundfordringar
uppgick vid årsskiftet till 4 669 MSEK (4 247). Sinch har histo-
riskt sett haft låga kreditförluster. Sinch kredit risk avseende
kundfordringar har en riskspridning genom en mängd olika
kundkategorier på ett stort antal geografiska marknader samt
att många av koncernens kunder är välrenommerade bolag
med hög kredit värdighet. Sinch har en kreditriskkoncentration
till vissa större kunder. De fem största kunderna står för cirka
23% av kundfordringarna. De största kunderna är företrä-
desvis verksamma inom telekom och finansiella sektorn och
innehar generellt sett publik investment grade rating från
kreditinstitut.
Sinch har som policy att kreditkontrollera sina kunder,
varvid information om kundernas finansiella ställning inhämtas
från kredit upplysningsföretag. Viss kreditklassificering görs,
exempelvis kan kunden behöva betala i förskott. För de
kunder som betalar i efterskott sätts individuell kreditlimit i
transaktionssystemet. Den förenklade modellen används för
beräkning av förväntade kreditförluster på kundfordringar och
avtalstillgångarr förlustreservering görs för fordringarnas
hela löptid. Kredit riskreservering baseras på information från
tidigare händelser, nuvarande förhållanden och prognoser
för framtida ekonomiska förutsättningar. Härmed beaktas
ledningens förväntningar om förändringar av risker i omvärlden
och kunders betalningsbeteende i framtiden. Förlustre-
servering sker enligt individuell bedömning för flertalet av
koncernens kundfordringar samt för större kunder. Härutöver
sker individuell reservering för kundfordringar som bedöms
vara problematiska. Utöver detta tillämpas reserverings-
matris för de kundfordringar som inte bedöms individuellt.
Reserveringsmatriser anger ökad förlustreserveringsprocent
beroende av antalet dagar efter kundfordringens förfall.
Såväl individuell reservering samt kollektiv reservering enligt
reserveringsmatris sker med beaktande av regional fördelning
samt kundsammansättning.
För information om reservering för förväntade kreditförlus-
ter för kundfordringar och avtalstillgångar samt kundfordring-
arnas åldersstruktur, se not 19 och 21.
Hantering av kapital
Sinch definierar sitt förvaltade kapital som eget kapital i
koncernen. Det är nödvändigt för Sinch att ha en robust eko-
nomisk ställning och god likviditet. Detta ger det ekonomiska
handlingsutrymme och oberoende som krävs för att bedriva
verksamhet och hantera variationer i behovet av sysselsatt
kapital samt dra nytta av affärsmöjligheter. Sinch styrelse
fattar beslut om bolagets kapitalstruktur, skuldsättningspolicy
och utdelningspolicy.
Kapitalstrukturen syftar till att skapa balans mellan eget
kapital, lånefinansiering och likviditet så att Sinch säkrar finan-
siering av verksamheten till en rimlig kapital kostnad. Sinch
strävar efter att finansiera tillväxt, normala investeringar och
eventuella utdelningar till aktieägarna genom att generera ett
tillräckligt positivt kassaflöde från den löpande verksamheten.
Skuldsättningspolicy
Sinch kapitalstruktur ska möjliggöra en hög grad av finansiell
flexibilitet och möjliggöra förvärv. Sinchlsättning är att
netto skuldsättningen, exkluderande IFRS 16-relaterade
leasingskulder, över tid skall understiga 3,5 gånger justerat
resultat före av- och nedskrivningar (justerad EBITDA), mätt
på rullande tolv månader. Över tid betyder det att bolagets
skuldsättning tillfälligt kan överstiga det fastlagda målet under
en period direkt efter ett företagsförrv. Skuldsättnings-
graden per 2023-12-31 uppgår till 2,0 (2,7).
Utdelningspolicy
Styrelsen ser fortsatt goda tillväxtmöjligheter genom förvärv
under de närmaste åren och föreslår därför att bolagets
vinstmedel främst skall återinvesteras.
97
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 32
Kassaflöde
Koncernen ModerbolagetLikvida medel, MSEK2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Kassa och bank 1 012 2 173 20 765Koncernen ModerbolagetRäntor, MSEK2023 2022 2023 2022Erhållen ränta 82 84 705 394Erlagd ränta -669 -363 -652 -316Räntor, netto -588 -279 53 78
Justeringar för poster som Koncernen Moderbolagetinte ingår i kassa flödet från löpande verksam-heten, MSEK2023 2022 2023 2022Av- och nedskrivningar 2 580 7 478 3 4 345Realisationsresultat 14 10 0 -Förändring reserv osäkrakundfordringar 26 103 - -Orealiserade valutakursdifferenser 108 -575 39 -735Verkligt värde derivat -13 15 -13 15Ej erlagd/erhållen ränta 4 29 -1 -22Intjäning optioner 136 124 - -Övrigt 4 -17 - -Summa 2 859 7 167 28 3 604
Ej kassaflödespåverkande posterNya och Avstämning skulder hänförliga till Ingående Trans- förändrade Förändring Föränd- Utgående finansieringsverksamheten – balans Kassa-aktions- leasing-i verkligt ringar i balans Koncernen, MSEK2023-01-01flödenkostnaderkontraktvärdevalutakurser2023-12-31Banklån 9 701 -2 251 16 - - -127 7 339Obligationslån 748 0 1 - - - 749Leasingskuld 872 -136 - 189 - -27 898Övriga finansiella skulder 40 -3 - - - 0 37Summa 11 362 -2 390 17 189 - -153 9 024Ej kassaflödespåverkande posterNya och Avstämning skulder hänförliga till Ingående Trans- förändrade Förändring Föränd- Utgående finansieringsverksamheten – balans Kassa-aktions- leasing-i verkligt ringar i balans Koncernen, MSEK2022-01-01flödenkostnaderkontraktvärdevalutakurser2022-12-31Banklån 10 852 -1 455 -39 - 0 343 9 701Obligationslån 750 0 -2 - 0 - 748Leasingskuld 902 -144 - -39 - 153 872Övriga finansiella skulder 40 0 - 0 - 0 40Summa 12 544 -1 599 -41 -39 0 495 11 362Ej kassaflödespåverkande posterAvstämning skulder hänförliga till Ingående Trans- Föränd- Utgående finansieringsverksamheten – balans Kassa-aktions- Förändring i ringar i balans Moderbolaget, MSEK2023-01-01flödenkostnaderverkligt värde valutakurser2023-12-31Banklån 9 701 -2 251 16 - -127 7 339Obligationslån 748 0 1 - 0 749Summa 10 449 -2 251 17 - -127 8 088Ej kassaflödespåverkande posterAvstämning skulder hänförliga till Ingående Trans- Föränd- Utgående finansieringsverksamheten – balans Kassa-aktions- Förändring i ringar i balans Moderbolaget, MSEK2022-01-01flödenkostnaderverkligt värde valutakurser2022-12-311)Banklån10 839 -1 455 -39 - 356 9 7011)Obligationslån750 0 -2 0 - 748Summa 11 589 -1 455 -41 0 356 10 449
1) Utgående balanser har justerats i enlighet med balansräkning 2022-12-31 samt specificeras uppgift om transaktionskostnader.
98
Sinch Årsredovisning 2023
Noter
not 33
Förvärv av koncernföretag
Förrv under 2023
Under året har inga förvärv genomförts, dock har en villkorad
tilläggsköpeskilling om 24 MSEK betalats ut under första
kvartalet avseende förvärvet av TWW.
Förrv under 2022
Under år 2022 har ett mindre förrv om 5 MSEK genomförts.
Under kvartal tre har villkorad tilläggsköpeskilling om 750
TEUR motsvarande 7 MSEK utbetalats avseende 2019 års för-
värv av MyElefant. Tilläggsköpeskillingen utgår enligt avtal och
har inte någon påverkan på koncernens resultat. Ytterligare 33
MSEK är relaterade till justeringar i köpeskillingen för förvärven
från 2021, MessageMedia, MessengerPeople och Inteliquent.
not 34
Händelser efter
räkenskaps årets utgång
Sinchs organisation och koncernledning
Den nya organisationen och koncernledningen blev operativ
den 1 januari 2024. 1 januari blev även Julia Fraser ny medlem
av koncernledningen.
Den 21 februari meddelade bolaget att Wendy Johnstone har
utsetts till Excecutive Vice President för APAC-regionen och
ny medlem av koncernledningen.
Den 27 mars meddelades också att Ilse van der Haar
har utsetts till Chief Legal Officer och blir ny medlem av
koncernledningen.
Nya kreditavtal
Den 17 januari 2024 förngdes kreditfaciliteter om 6 500
MSEK och 110 MUSD med ett år. Nytt förfall är i februari 2027.
Bokslutskommuni
Sinch offentliggjorde sin Bokslutskommuniké för 2023 den
15 februari 2024.
not 35
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen kommer att föreslå årsstämman att ingen utdelning
lämnas för räkenskapsåret 2023.
Till årsstämmans förfogande står följande fritt eget kapital i
moderbolaget, i SEK:
Överkursfond 34 176 049 885Balanserat resultat -4 017 583 633Årets resultat 54 448 728Totalt 30 212 914 980
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följade,
i SEK:
I ny räkning överföres 30 212 914 980Totalt 30 212 914 980
99
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Hållbarhetsrapporten redovisar frågor som fastställts vara väsentliga för Sinch i
väsentlighetsanalysen som genomfördes 2022. Väsentlighetsanalysen ligger också till
grund för att förbereda vår rapportering enligt EU:s Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD) och de obligatoriska upplysningar i linje med European Sustanability
Reporting Standard (ESRS). Som förberedelse för de ökade kraven fortsätter vi
att utveckla vår rapportering i enlighet med Global Reporting 2021 Initative (GRI),
Sustainability Accounting Standards Board (SASB) och Task Force on Climate-Related
Financial Disclosures (TCFD). Relevanta index för dessa upplysningar lämnas på vår
hemsida för Investor Relations under avsnittet ”Sustainability”.
100
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Hållbarhetsstyrning
Styrelse
Styrelsen har ansvaret för förvaltningen av Sinch, bolagsstyr-
ning och frågor om hållbarhet, inklusive hållbarhetsrapporten. I
slutet av varje räkenskapsår genomför styrelsen en självutvär-
dering av sitt arbete under året.
VD och ledning
VD har, med stöd av koncernledningen, ansvaret för genom-
förandet av styrelsens beslut och strategier. Ledningsgruppen
har en avgörande roll när det gäller att övervaka att utsedda
personer inom organisationen bidrar med underlag för
beslutsfattande, genomför analyser och övervakar verksam-
hetens resultat. Sinchs chefsjurist har det operativa ansvaret
för hållbarhetsarbetet och rapporterar regelbundet till VD
samt ledningsgrupp om pågående aktiviteter, initiativ, upp-
följning och utveckling. Sinchs hållbarhetsansvariga hanterar
koncernens hållbarhetsstrategi och redovisning, tillsammans
med ansvariga funktioner för respektive fokusområde.
Uppförandekod och styrdokument
Alla styrdokument, inklusive vår Uppförandekod, vänder sig till
hela koncernen och är tillgängliga för samtliga medarbetare på
vårt intranät. Vår Uppförandekod omfattar samtliga medar-
betare, konsulter och styrelsen. Uppförandekoden bifogas alla
nya anställningsavtal och ska undertecknas av alla medarbe-
tare som börjar arbeta hos Sinch. Vår Uppförandekod bygger
på FN Global Compacts tio principer och tydliggör Sinchs
ställningstagande avseende vikten av sunda affärsrelationer.
Motsvarande Uppförandekoder för leverantörer och partners
bifogas större avtal. Samtliga Uppförandekoder nns tillgäng-
liga på vår externa hemsida.
Medlemskap och certieringar
Som medlem i FN Global Compact stödjer Sinch de tio
principerna för ansvarsfullt företagande vad avser mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Som medlem
i FN Global Compact publicerar vi en årlig Communication on
Progress (CoP) som beskriver vårt arbete med att implemen-
tera de tio principerna, samt hur vi arbetar för att bidra till FN:s
globala mål för hållbar utveckling.
Sinch utvärderar årligen hållbarhetsarbetet via EcoVadis,
som mäter kvaliteten för bolagets policyer, åtgärder och resul-
tat inom miljö, arbetsrätt och mänskliga rättigheter, affärsetik
och hållbar leverantörskedja. Vi ck ta emot en utmärkelse för
vårt engagemang under 2023.
Under 2023 fortsatte Sinch arbetet med att certiera
verksamheten i enlighet med standarden ISO 27001 för
hantering av informationssäkerhet. Delar av Sinchs verksam-
heter certierades under 2019 och vi arbetar löpande med att
inkludera förvärvade verksamheter.
Styrande dokument
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer och partners
Antikorruptionspolicy
Dataskyddspolicy
Informationssäkerhetspolicy
Upphandlingspolicy
Personalhandböcker som bland annat avser arbets-
miljö, diskriminering, hälsa och välbennande
Modern Slavery Statement
101
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Vår väsentlighetsanalys ligger till grund för våra fokusområden,
vilka beskriver de miljömässiga, sociala och styrningsrela-
terade frågor (”hållbarhetsfrågor”) som är väsentliga för vår
verksamhet. Analysen uppdaterades under 2022 och under
2023 har de uppdaterade områdena utvecklats och integre-
rats ytterligare i vårt hållbarhetsarbete. Väsentlighetsanalysen
inspireras av principen om "dubbel materialitet" och de riktlin-
jer som publicerats för det kommande EU-direktivet Corpo-
rate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Detta innebär
att hållbarhetsfrågor har utvärderats med utgångspunkt från
hur vi påverkar miljömässiga, sociala och styrningsrelaterade
frågor (”konsekventiell väsentlighet”), samt hållbarhetsre-
laterade risker och möjligheter och dess påverkan på vårt
nansiella resultat och värdeskapande (”nansiell väsentlig-
het). De hållbarhetsfrågor som enligt väsentlighetsanalysen
bedöms ha begränsad eller högre väsentlighet redovisas.
Hållbarhetsfrågor med låg väsentlighet redovisas därför inte i
hållbarhetsrapporten.
Utöver det kontinuerliga arbetet med våra intressenter har
en integrerad del av uppdateringen av väsentlighetsanalysen
varit formaliserade intressentdialoger med kunder, investerare
och medarbetare för att fånga upp deras förväntningar på
prioriterade hållbarhetsfrågor. Väsentlighetsanalysen har
godkänts av koncernledningen.
Väsentlighetsanalys
verkan på ekonomi, miljö
och människor
verkan på Sinchs
resultat och värdeskapande
Låg
Hög
Hög
Hög
väsentlighet
Prioritera och
rapportera
Måttlig
väsentlighet
Kommunicera
Begränsad
väsentlighet
Bevaka
1
2
3
4
6
5
7
8
9
10
11
12
Miljömässigt ansvar
1 Klimatpåverkan
2 Resurscirkularitet
3 Vattenhantering
Socialt ansvar
4 Mångfald, rättvisa och inkludering
5 Hälsa och välbennande
6 Utbildning och utveckling
7 Mänskliga rättigheter och arbetsrätt
8 Samhällsenagagemang
Affärsmässigt ansvar
9 Dataskydd och informationssäkerhet
10 Affärsetik och antikorruption
11 Produktpåverkan och innovation
12 Hantering av leverantörskedjan
102
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Miljömässigt ansvar
Klimatpåverkan
Sinch strävar efter att mäta och minska växthusgasutsläppen
i linje med Parisavtalets 1,5-gradersmål. Genom energieffektiva
och innovativa lösningar vill vi bidra till den omställning som
krävs för att motverka effekterna av klimatförändringarna.
Vår Uppförandekod beskriver principer som hjälper oss att
minimera vår miljöpåverkan, med tonvikt på förbättringar av
energieffektiviteten. Som komplement till Uppförandekoden
förespråkar vår resepolicy att färdmedel med mindre miljöpå-
verkan ska användas när affärsresor bedöms nödvändiga.
Ökade förväntningar från våra intressenter och snabbt
föränderliga regelverk har bidragit till utvecklingen av vårt
klimatarbete under de senaste åren. Denna utveckling, i
kombination med vårt engagemang för hållbar utveckling,
resulterade i att klimatpåverkan inkluderades som ett priorite-
rat fokusområde 2021.
Åtgärder 2023
Under 2023 har vi förbundit oss till Science Based Target
Initiative (SBTi) och vi strävar mot att nå netto-noll-utsläpp av
växthusgaser i hela värdekedjan.
Scope 1: Direkta utsläpp
Under 2023 uppgick de direkta utsläppen till 540 (284) tCO
2
e,
vilket motsvarar 0,4 (0,2) procent av våra totala utsläpp. De
direkta utsläppen har ökat i jämförelse med 2022 framförallt
till följd av större mängd införskaffad köldmedia under 2023.
Företagsbilar: Fordonsutsläppen uppgick till cirka 145 (175)
tCO
2
e inklusive de leasingavtal för fordon som löpt ut under
året. Utsläppen mäts baserat på förbrukad mängd drivmedel,
samt körsträckans längd.
Köldmedia: Inköpt och införskaffad köldmedia i ägda och
leasade datacenter uppgick vid årets slut till 394 (108) tCO
2
e.
Scope 2: Indirekta utsläpp från energiförbrukning
Utsläpp från förbrukad energi i våra egna lokaler uppgick vid
årets slut till 7 462 (7388) tCO
2
e, vilket motsvarar 5,2 (4,5)
procent av de totala utsläppen. Utsläppen har ökat med 0,9
procent, vilket delvis beror på ökat nyttjande av våra egna
lokaler efter pandemin.
Egna lokaler: Under 2023 uppgick energiförbrukningen i egna
kontor och datacenter till 20 974 (20853) MWh, varav cirka 6
procent motsvarar verierad förnybar energi. Datacenter står
för nästan 87 (87) procent av den totala energiförbrukningen.
Energiförbrukning i egna lokaler mäts baserat på uppmätt
förbrukning av relevanta energikällor för respektive lokal,
samt schablonvärden för förbrukat antal kilowattimmar per
kvadratmeter där uppmätt förbrukning saknas.
Scope 3: Övriga indirekta utsläpp från värdekedjan
Som leverantör av molnbaserade tjänster som möjliggör kom-
munikation genom meddelandetjänster, röstsamtal och e-post
utgör indirekta utsläpp i Scope 3 vårt största avtryck, närmare
134 124 (155310) tCO
2
e vilket motsvarar 94,4 (95,3) procent av
de totala utsläppen.
Inköpta varor och tjänster Väsentliga utsläpp från moln-
baserade tjänster motsvarar cirka 125 343 (144555) tCO
2
e.
Utsläppen baseras på datacenter, moln- och meddelande-
tjänster utifrån en kostnadsbaserad metod, samt leverantörs-
specik information där sådan nns tillgänglig.
Kapitalvaror: Utsläpp från väsentliga inköp och förvärv av
IT-infrastruktur baseras på en kostnadsbaserad metod och
uppgick till cirka 2 150 (4192) tCO
2
e vid årets slut.
Affärsresor: Under 2023 ökade utsläppen för affärsresor
något från 5763 tCO
2
e under 2022 till 5 893 tCO
2
e under
2023. Utsläppen är baserade på inhämtade data från rese-
byråer samt kostnader för yg-, tåg-, och vägtransport och
hotellövernattning där leverantörsspecika data saknas.
Pendling: Pendling inklusive hemarbete uppskattas baserat
på offentliga pendlingsdata, samt fördelningen av mede-
lantalet anställda som pendlar till kontor alternativt arbetar
hemifrån. Utsläppen uppgick till 739 (799) tCO
2
e.
Styrande dokument:
Uppförandekod
Resepolicy
Väsentliga frågor:
Klimatpåverkan
103
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Energiförbrukning Mätetal 2023 2022 2021 2020 2019
Total energiförbrukning MWh 20 974 20 853 20 605 21 680 20 560
Icke-förnybar energiförbrukning MWh 19 787 19 640 19 567 20 641 19 459
Förnybar energiförbrukning MWh 1 186 1 213 1 038 1 039 1 100
El MWh 20 696 20 536 20 249 21 418 20 218
Värme MWh 249 245 269 201 303
Kyla MWh 29 73 86 61 39
Elnät % ≈ 100 ≈ 100 ≈ 100 ≈ 100 ≈ 100
Energiintensitet MWh / MSEK netto omsättning 0,7 0,8 1,3 2,7 4,1
Växthusgasutsläpp
1
Mått 2023 2022 2021 2020 2019
Totala scope 1 och 2 utsläpp
2
tCO
2
e 8 001 7 680 8 211 7 812 7 329
Scope 1 utsläpp tCO
2
e 540 284 1 207 427 340
Scope 2 utsläpp (market based) tCO
2
e 7 462 7 397 7 005 7 385 6 989
Scope 2 utsläpp (location based) tCO
2
e 7 688 7 588 7 155 7 537 7 138
Totala scope 3 utsläpp tCO
2
e 134 124 155 310 123 642 63 242 42 541
Kategori 1: Inköpta varor och tjänster
3
tCO
2
e 125 343 144 555 118 924 57 355 34 794
Kategori 2: Kapitalvaror tCO
2
e 2 150 4 192 3 267 4 078 1 353
Kategori 6: Affärsresor tCO
2
e 5 893 5 763 1 195 1 711 6 203
Kategori 7: Pendling tCO
2
e 739 799 256 98 191
Utsläppsintensitet scope 1 tCO
2
e / MSEK netto omsättning 0,02 0,01 - - -
Utsläppsintensitet scope 2 (market based) tCO
2
e / MSEK netto omsättning 0,26 0,27 - - -
1) Översiktlig granskning av växthusgasutsläpp enligt Greenhouse Gas Protocol har genomförts för åren 2019, 2022 och 2023.
2) Totala växthusgasutsläpp enligt scope 1 och 2 är baserade på scope 2-utsläpp (marknadsbaserade).
3) Växthusgasutsläppen från datacenter- och molntjänster ingår inte för åren 2019 och 2020 på grund av ofullständiga data.
Redovisningsprinciper
Rapporteringsstandard:
GHG Protocol Corporate Standard
och Corporate Value Chain (Scope 3) Standard.
Standard Organisatoriska avgränsningar:
Sinch och dess
dotterföretag (”koncernen”).
Konsolideringsmetod:
Operationell kontroll.
Operationella avgränsningar:
Scope 1: ägda eller leasade
personbilar och köldmedia. Scope 2: förbrukad energi för
relevanta energikällor i egna kontor och datacenter. Scope
3: inköpta varor och tjänster, kapitalvaror, tjänsteresor och
pendling (inklusive hemarbete).
Emissionsfaktorer:
Scope 1: DEFRA, Naturvårdsverket, Energi-
myndigheten. Scope 2: leverantörsspecika data, DEFRA, IEA,
AIB, Swedenenergy. Scope 3: leverantörsspecika data, EPA,
NTM, Quantis. Emissionsfaktorerna inkluderar gaserna CO
2
,
CH4 och N20.
Rapporteringsperiod:
1 jan 2023 - 31 dec 2023.
Förändringar sedan föregående period:
total energiförbruk-
ning, elförbrukning och Scope 2-utsläpp för 2022 har räknats
om till följd av korrigering av identierade räknefel.
94 %
5,3 %
6 %
0,4 %
Förnybar
energiförbrukning 6 %
Icke-förnybar
energiförbrukning 94 %
Andel förnybar energi
Växthusgasutsläpp per scope 2023
Scope 1,
tCO
2
e 0,4 %
Scope 2
(market based),
tCO
2
e 5,2 %
Scope 3,
tCO
2
e 94,4 %
94,4 %
104
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Klimatrelaterade risker och möjligheter
För att ytterligare förstå och hantera bolagets klimatrelaterade
risker och möjligheter har Sinch sedan 2022 rapporterat i
enlighet med rekommendationerna från Taskforce on Climate-
related Financial Disclosure (TCFD). TCFDs rekommendationer
bidrar till att tillhandahålla information till våra investerare och
förbereder oss inför kommande rapporteringskrav från bland
annat Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
och Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD).
Rekommendationerna ger oss också ett etablerat ramverk för
att vidareutveckla vårt arbete med att hantera klimatrelate-
rade risker och möjligheter på ett strukturerat sätt.
Styrning
Sinchs styrning av klimatrelaterade risker och möjligheter
Läs mer om styrelsens och koncernledningens styrning i
avsnittet Vår styrning av hållbarhet.
Strategi
Faktiskt och potentiell påverkan av klimatrelaterade risker
och möjligheter på Sinchs verksamhet, strategi och nan-
siella planering.
Klimatrelaterade risker
Fysiska risker
Akuta klimatrisker: Ökad frekvens och intensitet av extremvä-
der kan leda till skador på viktig infrastruktur och energiför-
sörjning i värdekedjan. En potentiell effekt av detta kan vara
förlorade intäkter till följd av bristande kapacitet att leverera
våra produkter och tjänster till våra kunder.
Kroniska klimatrisker: Långsiktiga effekter av stigande
temperaturer kan exempelvis påverka energianvändning och
kylning av infrastruktur i våra datacenter och kontor. Även
stigande havsnivåer kan leda till att datacenter placerade
i riskområden belägna nära vattendrag kan påverkas. Den
potentiella påverkan av dessa risker kan innebära ökade drift-
och kapitalutgifter för underhåll av infrastruktur, datacenter
och kontor.
Omställningsrisker
Regulatoriska risker: Den regulatoriska utvecklingen sker
snabbt, inte minst inom EU där den redan gällande Taxonomin,
samt kommande direktiv CSRD och CSDDD, ställer högre krav
på rapportering och aktiva åtgärder för att minska klimatpå-
verkan i värdekedjan. Detta kan bland annat påverka möjlighe-
ten till grön nansiering. Prissättning av utsläpp från produkter
och tjänster kan också leda till potentiellt ökade kostnader.
Teknologiska risker: Den teknologiska utvecklingen tillsam-
mans med cirkulära affärsmodeller driver på omställningen
till lösningar med mindre utsläpp av växthusgaser, vilket
kan påverka investeringar i underliggande infrastruktur och
datacenter.
Marknadsrisker: Ökade energikostnader och omvärlds-
händelser som påverkar energiförsörjningen kan ha potentiell
påverkan på kostnader relaterade till egna tillgångar. Indirekta
effekter på våra leverantörer kan ha potentiell påverkan på
deras priser, exempelvis leverantörer av datacenter som
drabbas av ökade energikostnader.
Anseenderisker: Förändrade kundpreferenser och ökade
förväntningar från samarbetspartners och medarbetare
är tecken på ökade krav att bidra till omställningen till ett
mer hållbart samhälle. Bristande förmåga att uppfylla dessa
förväntningar kan resultera i förlorade kunder och samar-
betspartners, samt svårigheter att attrahera och behålla
medarbetare.
Klimatrelaterade möjligheter
Produkter och tjänster: Behovet av energieffektiva lösningar är
grundläggande för omställningen till ett mer hållbart samhälle.
Att säkerställa energieffektiva och innovativa produkter och
tjänster som gör det möjligt att nå ut till alla världens telefo-
ner ger en möjlighet att minska våra egna och våra kunders
utsläpp av växthusgaser i olika sektorer.
Energikällor: Förnybara och fossilfria energikällor är en
möjlighet för oss att bedriva en energieffektiv verksamhet
för att minska exponeringen mot fossila alternativ. Det kan
nnas möjligheter att gå över till klimatneutrala alternativ
genom engagemang med leverantörer, strängare krav och
partnerskap.
Sinch har inte genomfört någon klimatrelaterad scenario-
analys ännu.
Läs mer om bedömning av klimatrelaterade effekter på den
nansiella rapporteringen i Not 1.
Riskhantering
Identiering, bedömning och hantering av klimatrelatera-
de risker
Under 2022 uppdaterade vi vår väsentlighetsanalys med
utgångspunkt från vår påverkan på miljömässiga, sociala
och styrningsrelaterade faktorer, samt hållbarhetsrelaterade
risker och möjligheter utifrån ett nansiellt perspektiv. TCFD
baseras på att bedöma den faktiska och potentiella effekten
av klimatrelaterade risker och möjligheter. I samband med
den uppdaterade väsentlighetsanalysen gjordes en över-
gripande kvalitativ bedömning av den nansiella effekten av
samtliga hållbarhetsfrågor, inklusive klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Sinch planerar att fortsätta att utveckla processer för att
identiera, bedöma och hantera klimatrelaterade risker och
möjligheter med utgångspunkt i TCFDs rekommendationer
och integrera det arbetet i verksamhetens övergripande
riskhantering.
Läs mer om hur vi hanterar klimatrelaterade risker i avsnittet
Risker.
Mätetal och mål
Mätetal och mål för att bedöma och hantera
klimatrelaterade risker och möjligheter
Sinch rapporterar koncernövergripande utsläpp för Scope 1,
Scope 2 och väsentliga kategorier i Scope 3. Vi har anslutit
oss till Science Based Target initiative (SBTi) och mål kommer
att fastställas för validering. Varje år utvärderas vårt klimat-
program externt av CDP, vilket underlättar redovisningen av
klimatrelaterad information till våra intressenter. Potentiella
mätetal avseende fysiska risker och omställningsrisker
kommer att utvärderas.
Läs mer om våra mätetal och mål i avsnittet Klimatpåverkan.
105
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Rapportering i enlighet med Taxonomin
Sinch redovisar koncernens förenlighet med taxonomiförord-
ningens ("Taxonomins") ekonomiska verksamhet som beskrivs
i den delegerade akten om de sex miljömålen: Begränsning
av klimatförändring, Anpassning till klimatförändring, Hållbart
bruk och skydd av vatten och marina resurser, Övergång till en
cirkulär ekonomi, Förhindrande av och kontroll över förore-
ningar samt Skydd och återställning av biologisk mångfald och
ekosystem.
Utvärdering av taxonomianpassning
Sinch har utvärderat förenligheten och anpassningen för
respektive ekonomisk verksamhet i Taxonomins delegerade
förordning. Utvärderingen är baserad på den ekonomiska
verksamhetens tillämplighet och dess tekniska gransknings-
kriterier för vår verksamhet som genererar extern omsättning.
Följande ekonomiska verksamheter relaterade till begränsning
av klimatförändringar inom sektorn Information och kommuni-
kation identierades och utvärderades baserat på förenlighet
med och anpassning till Taxonomin.
Begränsning av klimatförändringar:
Databehandling, värdtjänster och dylikt
Datadrivna lösningar för minskade växthusgasutsläpp
Datorprogrammering, konsultverksamhet och liknande
aktiviteter
I dagsläget bedöms inte de ekonomiska verksamheterna och
dess tekniska granskningskriterier som tillämpliga för vår
verksamhet som genererar extern omsättning. Noll procent av
koncernens omsättning, drifts- och kapitalutgifter kopplade
till vår verksamhet som genererar extern omsättning bedöms
därmed vara förenlig och i linje med Taxonomins delegerade
förordning relaterad till de sex miljömålen. Sinch har identi-
erat driftsutgifter och kapitalutgifter som relaterar till inköp
av taxonomiförenliga produkter och tjänster. Dessa avser
omförhandlade avtal för egna lokaler och samlokalisering av
egen IT-utrustning. Ingen bedömning har utförts avseende de
ekonomiska aktiviteternas anpassning till Taxonomin.
Sinch ser möjligheterna i att bidra till hållbar utveckling
genom att främja andra sektorers omställning genom inno-
vativa och energieffektiva lösningar. Vi bevakar utvecklingen
av lagstiftningen och kommer att ompröva vår anpassning till
Taxonomin när nya tolkningar av förordningen läggs fram.
Redovisningsprinciper
För rapportering i enlighet med Artikel 8 i Taxonomin denieras
omsättning, kapitalutgifter och driftskostnader enligt nedan.
Observera att denitionerna avviker från hur kapitalutgifter
och driftskostnader denieras i Sinchs nansiella rapportering.
Omsättning: Den totala omsättningen motsvarar nettoom-
sättningen ("nettoförsäljningen") i koncernens resultaträkning i
årsredovisningen. Se not 5.
Kapitalutgifter: Med kapitalutgifter avses sådana kostnader
som bokförts som immateriella samt materiella tillgångar
under året, inklusive sådana tillgångar som härrör från rörelse-
förvärv, men exklusive goodwill. Se not 15, 16 och 17.
Driftskostnader: Med driftskostnader avses sådana direkta
kostnader vilka kostnadsförts som utgifter förknippade med
underhåll av tillgångar för dess fortlöpande funktion, såsom
kostnader för forskning och utveckling, korttidsleasing, under-
håll och reparationer samt andra kostnader för den dagliga
driften av materiella tillgångar.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot säker drift av bentliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme,
inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot säker drift av bentliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme,
inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
5
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av
värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Bolaget utför, nansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar
värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
106
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Nyckeltal
Omsättning 2023
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Andel för-
enlig med
taxono-
mikraven
(A.1) eller
som om-
fattas av
taxonomik-
raven (A.2)
omsättning
2022
Kategori
möjlig-
görande
verk-
samhet
Kategori
omställ-
nings-
verksam-
hetEkonomiska verksamheter
Kod
Omsättning
Andel av omsättningen, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
MSEK %
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxo-
nomiförenliga) verksamheter
- - - - - - - - - - - - - - - - -
De miljömässigt hållbara (taxo-
nomiförenliga) verksamheternas
omsättning (A.1) - - - - - - - - - - - - - - - -
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - T
A2. Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxono-
miförenliga)
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
- - - - - - - - - - -
Omsättningen hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxono-
miförenliga) (A.2) - - - - - - - - - -
A. Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A.1+A.2) - - - - - - - - - -
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 28 745 100
Totalt (A + B) 28 745 100
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlighet
per miljömål,%
Taxonomiomfattning
per miljömål, %
CCM 0 0
CCA 0 0
WTR 0 0
CE 0 0
PPC 0 0
BIO 0 0
CCM: Begränsning av klimatförändringar - CCA: Anpassning till klimatförändringar -
WTR: Vattenresurser och marina resurser - CE: Den cirkulära ekonomin - PPC:Före-
byggande och begränsning av föroreningar - BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
107
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Hållbarhetsnoter
Kapitalutgifter 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Andel för-
enlig med
taxonomik-
raven (A.1)
eller som
omfattas av
taxonomik-
raven (A.2)
kapitalut-
gifter 2022
Kategori
möjlig-
görande
verk-
samhet
Kategori
omställ-
nings-
verksam-
hetEkonomiska verksamheter
Kod
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifter, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
MSEK %
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verk-
samheter
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Kapitalutgifter för de miljö-
mässigt hållbara (taxonomi-
förenliga) verksamheterna
(A.1) - - - - - - - - - - - - - - - -
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiför-
enliga)
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
Förvärv och ägande av
byggnader
CCM 7.7 192 23 EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL 1,3
Databehandling, värdtjäns-
ter och
dylikt
CCM 8.1 0 0 EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL 0,7
Kapitalutgifter för verk-
samheter sm omfattas av
taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 192 23 23 - - - - - 2
A. Kapitalutgifter för verk-
samheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2) 192 23 23 - - - - - 2
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin 643 77
Totalt (A + B) 835 100
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per miljömål,%
Taxonomiomfattning
per miljömål, %
CCM 0 23
CCA 0 0
WTR 0 0
CE 0 0
PPC 0 0
BIO 0 0
CCM: Begränsning av klimatförändringar - CCA: Anpassning till klimatförändringar -
WTR: Vattenresurser och marina resurser - CE: Den cirkulära ekonomin - PPC:Före-
byggande och begränsning av föroreningar - BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
108
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Driftsutgifter 2023
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Andel för-
enlig med
taxono-
mikraven
(A.1) eller
som om-
fattas av
taxonomik-
raven (A.2)
driftutgif-
ter 2022
Kategori
möjlig-
görande
verk-
samhet
Kategori
omställ-
nings-
verk-
samhetEkonomiska verksamheter
Kod
Driftskostnader
Andel av driftskostnader, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Förorening
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Minimiskyddsåtgärder
MSEK %
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL
J; N;
N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxo-
nomiförenliga) verksamheter
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) - - - - - - - - - - - - - - - -
Varav möjliggörande verksamheter - - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter - - - - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxono-
miförenliga)
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
EL;
N/
EL
Databehandling, värdtjänster och
dylikt CCM 8.1 11 1 EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL
N/
EL 0
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 11 1 1 - - - - - 0
A. Driftsutgifter för verksamhe-
ter som omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2) 11 1 1 - - - - - 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 1 319 99
Totalt (A + B) 1 330 100
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per miljömål,%
Taxonomiomfattning
per miljömål, %
CCM 0 1
CCA 0 0
WTR 0 0
CE 0 0
PPC 0 0
BIO 0 0
CCM: Begränsning av klimatförändringar - CCA: Anpassning till klimatförändringar -
WTR: Vattenresurser och marina resurser - CE: Den cirkulära ekonomin - PPC:Före-
byggande och begränsning av föroreningar - BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
109
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Socialt ansvar
Mångfald, rättvisa och inkludering
På Sinch välkomnar vi mångfald. Vi arbetar hårt för att skapa en
inkluderande arbetsplats där alla medarbetare känner att de
kan vara sig själva och trivas på jobbet. Att tillsammans skapa
en inkluderande kultur där alla känner att de hör hemma är
en viktig del av vår Sinch-kultur, och därmed en förutsättning
för vår strategi och framgång. Det är därför vi fokuserar på att
erbjuda lika möjligheter och skapa mångsidiga team. Oavsett
vem du är så är vi övertygade om att det krävs en mångfald av
talanger för att vi ska kunna vinna tillsammans.
Åtgärder 2023
Eftersom förändring är en konstant process hos Sinch söker
vi efter personer som är exibla, kundfokuserade, resultat-
inriktade, bekväma med det okända och villiga att hjälpa till
att göra Sinch så bra som möjligt. Därför strävar vi efter att
attrahera och engagera talanger på global nivå. Vårt företag
erbjuder exibla arbetsförhållanden så att medarbetarna
kan bidra både från kontoret och genom hemarbete. Vi är
verksamma i mer än 60 länder och talar mer än 89 olika språk
och vi är övertygade om att detta gör oss starkare. Ur ett
medarbetarperspektiv skapar vi meningsfulla relationer med
kollegor från hela världen. Ur ett kundperspektiv kan vi tillgo-
dose deras behov genom att ha regionala experter som inte
bara talar deras språk utan också har djupgående kunskaper
om marknaden.
Vid årets slut var vi 4 231 (4 205) medarbetare. Av våra
anställda var cirka 32 procent kvinnor. Koncernledningen
bestod av 12 medlemmar, varav 3 (2) var kvinnor. Styrelsen
bestod av 6 (6) medlemmar, varav 2 (2) var kvinnor.
Att erbjuda en bra kandidatupplevelse är avgörande för
vår framgång. Vi förbättrar ständigt vår rekryteringsprocess,
strävar efter en strukturerad, datadriven arbetsmetod och
genomför opartiska utvärderingar. Det engagemanget leder till
högre kvalitet och en inkluderande, professionellt genomförd
rekryteringsprocess. 33,8 procent av våra nyanställda under
2023 var kvinnor. Att främja karriärutveckling och möjliggöra
intern rörlighet är avgörande faktorer för att behålla talanger
inom organisationen. Som ett led i denna strategi främjar vi
aktivt interna jobbmöjligheter för att uppmuntra våra med-
arbetare till yrkesutveckling. Under 2023 tillsattes cirka 16 av
våra lediga tjänster genom intern rekrytering. Personalomsätt-
ningen under 2023 var 14,2 procent jämfört med 23 procent
för 2022.
Sinchs samtal om mångfald
Under 2023 inledde vi globala mångfaldsinitiativ i syfte att öka
medvetenheten och engagera våra medarbetare i frågor som
rör mångfald, rättvisa och inkludering. Mot bakgrund av detta
valde vi tre viktiga datum att uppmärksamma under året och
de var: Internationella kvinnodagen, Pridemånaden för LGBT-
QIAPN+ och ett speciellt datum i november för att ra den
etniska mångfalden hos Sinch. Vi bjöd in medarbetare från hela
världen att dela med sig av sina berättelser och erfarenheter
som ett sätt att lära av varandra. Vi lyfte också fram vikten av
att vara en allierad och hur vi alla, som ett enigt Sinch, kan vara
mer inkluderande. Dessutom passade vi på att öka medveten-
heten om vikten av etnisk mångfald hos Sinch och hur vi kan
använda denna mångfald till vår fördel. Alla evenemang var
kraftfulla verktyg för att föra samman människor.
Sinchs medarbetarresursgrupper
Införandet av medarbetarresursgrupper hos Sinch är ett
initiativ som främjar idén om att vara sig själv på arbetsplatsen,
stimulera kreativitet för att uppnå större saker och stärka möj-
ligheterna att lyckas tillsammans som ett team. Vi uppmuntrar
våra medarbetare att träffas för att diskutera frågor som berör
dem och som de brinner för. De här grupperna är mycket
viktiga för att skapa en känsla av tillhörighet, så att medar-
betarna känner att deras idéer är viktiga och att de har den
verkliga makten att få saker att hända. Under året lanserade vi
initiativet Women Empowerment
Utbildning och utveckling
Vi vill ge våra medarbetare goda förutsättningar att utvecklas
till sin fulla potential hos oss. Sinch främjar personlig utveckling
och karriärutveckling genom att vi lär oss inom våra roller och
av varandra samt genom olika utbildningsinitiativ. Vi har skalat
upp ledarskapsprogrammet "In the Lead"; fyra kohorter med en
varierad grupp deltagare från alla funktioner, avdelningar och
geograska områden. Tack vare 360° verktyget för feedback
som vi använder för att mäta utvecklingen, både i början och i
slutet av programmet, kan vi se positiva förändringar av ledar-
skapets beteende. Vi har också lanserat ytterligare utveck-
lingsinitiativ inom konceptet SinchBoost. SinchBoost är virtuella
utbildningssessioner där medarbetare från hela världen träffas
för att lära sig mer och dela erfarenheter med varandra. Årets
tema handlade om ledarskap i en föränderlig tid.
För att bättre kunna dela med oss av vår strategi, öka det
gränsöverskridande samarbetet och skapa en gemenskap för
högre chefer har vi lanserat ett ledarskapsforum för omkring
100 av våra högsta chefer, inklusive vår koncernledning.
Detta är ett månatligt forum där det sker en kombination av
Styrande dokument:
Personalhandböcker som bland annat avser arbets-
miljö, diskriminering, hälsa och välmående
Uppförandekod
Väsentliga frågor:
Mångfald, rättvisa och inkludering
Hälsa och välmående
110
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
informationsutbyte, diskussion och feedback i två riktningar,
vilket ger vår koncernledning direkta synpunkter, en mångfald
av tankegångar och perspektiv från forumet.
Sinch strävar efter att skapa en talangresa som präglas av
tydliga förväntningar, kontinuerlig feedback och möjlighet att
utvecklas både personligen och yrkesmässigt. Medarbetarna
har individuella mål och utvecklingsplaner som de fullföljer
med stöd från sina chefer. Medarbetare och chefer utvärderar
årligen resultatet för mål och beteenden i enlighet med våra
värderingar, vilket även ligger till grund för vår meritprocess.
Sinch har fastställt principer för att säkerställa rättvis och jäm-
lik kompensation. De grundläggande principerna är lika lön för
lika arbete och nolltolerans mot alla former av diskriminering.
Anställda Mätetal 2023 2022
Totalt antal anställda , inklusive
konsulter (FTE) Antal 4 231 4205
Totalt antal anställda, exklusive
konsulter (FTE)
1
Antal 3 703 3510
Medelantal anställda,
exklusive konsulter (FTE) Antal 3 643 3 565
Antal länder med lokal närvaro
2
Antal 67 69
Antal talade språk Antal 89 83
1) De anställdas mångfald efter typ av anställning, region och kön baseras på
totalt antal anställda, exklusive konsulter (FTE)
2) Antal länder med lokal närvaro baseras på totalt antal anställda, inklusive
konsulter (FTE)
Nyanställningar och
personalomsättning Mätetal 2023 2022
Totalt antal nyanställningar Antal 620 830
Andel nyanställningar % 16,6 23,5
Totalt antal för personal-
omsättningen Antal 519 808
Personalomsättning % 14 23
Lediga tjänster tillsatta genom
internrekrytering % 16 11
Personalens mångfald,
efter typ av anställning Mätetal 2023 2022
Permanent anställda Antal 3 671 3492
Visstidsanställda Antal 32 18
Antal anställda med korttids-
kontrakt Antal 0 0
Heltidspersonal Antal 3 656 3471
Deltidspersonal Antal 47 39
Anställda per region Mätetal 2023 2022
Asien-Stillahavsregionen % 25 24
Europa, Mellanöstern och Afrika % 30 29
Nordamerika % 34 35
Latinamerika % 11 12
Könsfördelning, medarbetare Mätetal 2023 2022
Kvinnor % 32 32
Män % 66 65
Icke-binära % < 1 < 1
Ej specicerat % > 1 > 1
Könsfördelning, koncernledning Mätetal 2023 2022
Totalt antal i koncernledning Antal 12 11
Kvinnor % 25 18
Män % 75 82
Könsfödelning, styrelse Mätetal 2023 2022
Totalt antal i styrelsen Antal 6 6
Kvinnor % 33 33
Män % 67 67
111
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Hälsa och välbennande
Sinch värnar om balans mellan arbete och fritid eftersom
medarbetarnas välbennande gynnar både individen och
företagets resultat. Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång
och därför avgörande för företagets resultat och framgång. Vi
ser löpande över vår arbetsmiljö och strävar efter att utforma
moderna kontor och metoder utifrån morgondagens behov.
Vi har valt att fortsatt erbjuda exibilitet i våra arbetssätt, och
medarbetaren avgör, i samråd med sin närmaste chef, var och
när arbetet bäst utförs. Samtidigt tror vi på vikten av att mötas
för att bygga en stark gemenskap, en inkluderande kultur och
att främja kreativitet, och därför uppmuntrar vi våra medarbe-
tare att träffas på våra fysiska arbetsplatser.
Vi arbetar för att förebygga sjukfrånvaro genom att tidigt
identiera tecken att en medarbetare inte mår bra. Vi har
etablerade processer för att ge stöd och erbjuder vid behov
samtalshjälp. Vi erbjuder olika förmåner inom Sinch för att
tillgodose våra medarbetarnas behov, bland annat friskvårds-
bidrag, sjukvårdsförsäkring, inuensavaccinering och andra
hälsofrämjande aktiviteter.
Medarbetarundersökning
Vi är måna om att vara transparenta och att ständigt utveckla
vår medarbetarupplevelse. Därför är strukturerad feedback
ett bra sätt för oss att få insikt och se till att alla medarbetare
känner ansvar för att göra Sinch så bra som möjligt.
Vi genomförde vår första global undersökning av enga-
gemanget i juni 2023 och mätte 10 faktorer, bland annat:
engagemang, förtroende för företaget, ledarskap, lärande och
utveckling, mångfald och inkludering. Genom undersökningen
ck vi insikter om våra medarbetares behov och förväntningar,
som hjälpte oss att bättre förstå deras perspektiv.
Resultatet för medarbetarengagemanget i årets medar-
betarundersökning blev 72 procent, vilket baseras på att
83 procent av vår personalstyrka deltog. Resultaten är i linje
med hur det generellt ser ut i vår bransch. Vi kan inte jämföra
årets resultat för engagemanget med tidigare år eftersom
detta var första gången vi i genomförde en undersökning
med alla affärsområden i en enda undersökningsprocess för
engagemanget, med samma plattform, tidslinje och metodik.
Handlingsplaner nns på plats på företags-, affärsområdes-
och teamnivå i syfte att främja en positiv arbetsmiljö för alla.
112
Sinch Årsredovisning 2023
Affärsmässigt ansvar
Dataskydd och informationssäkerhet
Dataskydd
När vi kopplar samman företag med deras slutkunder över hela
världen är dataskydd en kritisk del av allt vi gör. Att ha ett
välgrundat dataskydd innebär därför mer än att följa lagkrav
för Sinch. Det innebär även att förstå och tillgodose våra
kunders krav och respektera individers integritet. På produkt-
nivå har Sinch processer för att säkerställa att våra principer
för dataskydd respekteras vid utveckling och förbättring
av våra produkter. Vi granskar leverantörer och partners för
att säkerställa att de strävar efter samma nivå av dataskydd
som Sinch gör inom programmet för privacy compliance. På
detaljnivå har Sinch processer för att säkerställa att data-
skyddssprinciperna respekteras vid utveckling och förbättring
av våra produkter. För att säkerställa att medarbetarna är
medvetna om sitt ansvar i dataskyddsfrågor får de regelbun-
den utbildning om dataskydd och integritet genom ett internt
kunskapscenter för dataskydd.
Åtgärder 2023
Under 2023 har Sinch fortsatt arbetet med att förnya
programmet för privacy compliance, ett initiativ som syftar
till att säkerställa att vår styrning av dataskydd är skalbar och
anpassad till vår uppdaterade verksamhetsmodell, med tydlig
riktning för alla Sinch-enheter.
Som ett led i förnyelsen av vårt program för privacy
compliance har Sinch uppdaterat koncernens dataskydds-
policy, som beskriver de roller och ansvarsområden som
säkerställer att integritetslagar respekteras och följs. Sinch har
också uppdaterat sina processer för produktutveckling och
introduktion av leverantörer, samt granskat och förbättrat sina
integritetsutbildningar. Det förnyade efterlevnadsprogrammet
för dataskydd säkerställer att det nns styrningsstrukturer
och -processer för att hantera integriteten och säkerställa
regelbundna riskbedömningar av Sinchs teknologier och praxis
i samband tmed behandling av personuppgifter. Det ger ock
möjlighet att, i nära samarbete med dataskyddsansvarig på
Sinch-koncernen, snabbt svara på förfrågningar från data-
skyddsmyndigheter och registrerade individer och att agera
på lämpligt sätt vid misstänkta dataintrång.
Koncernens dataskyddssfunktion genomförde en mognads-
bedömning för att utvärdera den övergripande mognadsgra-
den för Sinchs dataskyddssprogram. Den utvecklade ock
standardiserade mätmetoder för regelbunden rapportering till
koncernledningen om hur dataskyddet fungerar.
Informationssäkerhet
Informations- och IT-säkerhet är avgörande för att upprätt-
hålla långsiktig framgång för vår verksamhet genom att skydda
kondentialitet, integritet och tillgänglighet för vår information
och våra system. Det är helt avgörande för att upprätthålla
förtroendet hos våra kunder, leverantörer, anställda och
allmänheten. Sinch är certierat enligt informationssäker-
hetsstandarden ISO/IEC 27001:2022, vilken ligger till grund för
vår policy och vårt ledningssystem för informationssäkerhet
(Information Security Management System, ISMS) på kon-
cernnivå. Koncernen är också certierad enligt TISAX
1)
, Cyber
Essentials
2)
och CyberVadis
3)
.
Sinch arbetar enligt branschpraxis när det gäller efterlevnad
av standarder som NIST 800-53 och CIS Benchmarks. Sinch
tillämpar även andra ledningssystem och certieringar för
produkter och tjänster på produktnivå för att möta affärsspe-
cika behov, exempelvis enligt ISO/IEC 9001, HIPAA, PCI-DSS
och SOC Type 2.
Funktionen för informationssäkerhet ansvarar för att
implementera informationssäkerhetspolicyn och informa-
tionssäkerhetsprogrammet. Sinch har en styrgrupp inom
informationssäkerhet som träffas månadsvis för att diskutera
och utveckla informations- och IT-säkerhetsfrågor. Kvartalsvis
rapporterar alla affärsområden nyckeltal till koncernfunktionen
för att säkerställa enhetlighet och lämpliga prioriteringar i hela
koncernen.
Vårt Security Operations Center (SOC) är en centraliserad
enhet som tillsammans med våra affärsområden ansvarar
för att kontinuerligt övervaka och skydda Sinchs dator- och
nätverkssystem från cyberhot. SOC bemannas av specialister
på informationssäkerhet som använder en kombination av
specialiserad programvara, verktyg och processer för att
övervaka och skydda våra system och data från obehörig
Styrande dokument:
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer och partners
Antikorruptionspolicy
Dataskyddspolicy
Informationssäkerhetspolicy
Inköpspolicy
Modern Slavery Statement
Väsentliga frågor:
Dataskydd och informationssäkerhet
Affärsetik och antikorruption
Produktpåverkan och innovation
Hantering av leverantörskedjan
Hållbarhetsnoter
1) TISAX: Trusted Information Security Assessment Exchange (TISAX) är en bedömnings- och utbytesmekanism för informationssäkerhet inom fordonsindustrin.
TISAX-märkningen bekräftar att ett företags ledningssystem för informationssäkerhet överensstämmer med fastställda säkerhetsnivåer och ger möjlighet att dela
bedömningsresultat inom en viss plattform.
2) Cyber Essentials: Cyber Essentials hjälper till att skydda mot de vanligaste cyberhoten och visar på engagemang för cybersäkerhet.
3) Cyber Vadis: CyberVadis-plattformen är baserad på en metodik som motsvarar alla väsentliga internationella standarder för efterlevnad.
113
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
åtkomst, attacker eller andra typer av säkerhetsintrång.
Sinchs process för incidenthantering säkerställer att snabba,
effektiva, enhetliga och lämpliga åtgärder vidtas vid potentiella
incidenter i samband med informationssäkerheten. Incidenter
identieras genom övervakning, automatiserade detekterings-
verktyg och rapporteringskanaler som nns tillgängliga
vår webbplats och vårt intranät. Samtliga incidenter följs upp
med grundorsaksanalys för att minska sannolikheten för eller
konsekvenserna av framtida incidenter.
Sinch utför även veckovisa sårbarhetsanalyser av både
interna och externa tillgångar. Resultatet av analyserna kan
påvisa brister i systemen, som utvärderas internt för att kunna
vidta effektiva åtgärder och minimera risker. Sinch använder
Cloud Security Posture Management för att skanna och
kongurera våra miljöer och tillgångar i linje med cybersäker-
hetsstandarden NIST 800-53 & CIS Benchmarks.
Kontinuitetsplanering är en integrerad del av Sinchs
informationssäkerhetsprogram. Många av våra medarbetare
arbetar hemifrån och vi säkerställer full täckning av vårt
informationssäkerhetsprogram, oavsett var våra medarbetare
benner sig. Våra system har redundans mellan era datacen-
ter för att säkerställa motståndskraft och kontinuerlig drift vid
potentiella systemfel.
Sinchs medarbetare får utbildning i informationssäkerhet,
både när de börjar hos Sinch samt årligen återkommande
utbildningar. Några av de områden som ingår i utbildningen
är malware, phishing, beteende i sociala medier och vikten
av säkra lösenord och datahantering. Vi genomför också
regelbundna kampanjer relaterade till social manipulation för
att säkerställa att våra medarbetare är medvetna om metoder
och taktiker som potentiella hackare kan använda.
Sinch arbetar kontinuerligt med att förbättra mognadsgra-
den i samband med informationssäkerhet genom utökat fokus
och koncernövergripande projekt för att stärka vår medveten-
het och kunnighet när det gäller att skydda oss mot cyberhot.
Åtgärder 2023
Som ett resultat av utförda förbättringar i mognadsprocessen
för cybersäkerhet minskade vi våra cyberförsäkringskostnader
med cirka 30 procent. Under 2023 ökade vi dessutom vår
motståndskraft mot cyberangrepp genom mer avancerad
incidenthantering och testning. Vi genomgår en extern revision
varje år och under 2023 lyckades vi öka mognadsnivån i våra
system med 0,5 procentenheter.
Affärsetik och antikorruption
Sinch är verksamma i hela världen och värnar om att vara
en trovärdig affärspartner som främjar etisk verksamhet,
regelefterlevnad och rättvis konkurrens. Vår Uppförandekod
fastställer affärsetiska principer som gäller för samtliga
medarbetare och alla som agerar på uppdrag av Sinch. Våra
uppförandekoder för leverantörer och partners säkerställer
att vi ställer samma höga krav på våra affärspartners. Uppfö-
randekoden ska undertecknas av alla medarbetare, och 98
(98) procent av dem har undertecknat den under 2023. Vi
informerar regelbundet om affärsetik och regelefterlevnad i
koncernövergripande kommunikation till medarbetare.
Att följa lagar och regler i de länder där vi verkar är en grund-
förutsättning för vår verksamhet. Detta hanteras av vår interna
juridiska avdelning som arbetar med juridiska riskbedömningar
och regelefterlevnad med stöd från juridiska rådgivare i länder
där vi är aktiva.
Åtgärder 2023
Vi har under året genomfört en undersökning av efterlevnaden
med generellt mycket gott resultat. Nästan 40 procent av alla
medarbetare svarade, 92 procent instämmer i att etik och
integritet ingår som en del i våra affärsmetoder, 98 procent
instämmer i att deras chef alltid agerar med integritet och 98
procent är bekväma med att rapportera korruption eller andra
oetiska frågor.
I egenskap av en global aktör med verksamhet i vissa länder
som löper högre risk för korruption är det viktigt att vi arbetar
aktivt för att förhindra detta. Sinch har nolltolerans mot alla
former av korruption, vilket även framgår av vår Uppförandekod
och antikorruptionspolicy. Under året har vi fokuserat på att
utbilda nyckelpersoner och implementera en robust process
för riskbedömning av tredje part. I slutet av 2023 hade vi
utbildat cirka 20 procent av vår personal i antikorruption, med
fokus på de delar av organisationen som bedöms ha störst
exponering för sådana risker. Det arbetet kommer att inten-
sieras under kommande år, bland annat genom lansering av
onlineutbildningar i antikorruption för alla medarbetare. Vi inför
också en robust process med systemstöd för due diligence
från tredje part. Det är ett viktigt projekt som kommer att
fortsätta tills hela organisationen omfattas. Under 2023 har
inga fall av korruption konstaterats.
SpeakUp
Vi introducerade "SpeakUp" för rapportering av visselblåsar-
ärenden förra året och under 2023 implementerades det som
vårt globala rapporteringsverktyg för alla medarbetare. Vi har
arbetat aktivt för att öka medvetenheten om visselblåsning,
hur processen fungerar och hur medarbetare kan använda
SpeakUp-verktyget, något som har resulterat i en ökning av
antalet rapporterade ärenden. SpeakUp ger möjlighet anonym
rapportering och hantering av inkommande ärenden, kommu-
nikation med rapportörer, samt klassicering och arkivering av
ärenden. Sinch har nolltolerans mot repressalier mot individer
som rapporterar i god tro och arbetar för att alla ska känna sig
trygga med att säga ifrån och rapportera överträdelser mot
vår Uppförandekod och andra interna styrande dokument.
Vi säkerställer kondentialitet i processen genom etablerade
procedurer för skydd av rapportörens och andra involverade
individers identitet. Visselblåsarärenden rapporteras kvartals-
vis till styrelsens revisionskommitté. 26 (11) ärenden rapporte-
rades under 2023, varav 8 (4) var underbyggda ärenden som
åtgärdades. Se tabellen på sidan 115.
Mänskliga rättigheter i värdekedjan
Sinch har åtagit sig att respektera internationellt erkända
mänskliga rättigheter och får under inga omständigheter
delta verksamhet som kränker sådana rättigheter. Vår
Uppförandekod, vårt medlemskap i FN Global Compact och
vår efterlevnad av dess tio principer är grundläggande för vårt
arbete med att skydda mänskliga rättigheter i värdekedjan.
Våra produkter och tjänster bidrar också till att främja rätten
till kommunikation, en grundläggande rättighet i FNs allmänna
förklaring om de mänskliga rättigheterna.
114
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
Sinch har en global verksamhet inom molnbaserade kommu-
nikationstjänster och känner därför till de potentiella risker
som förknippas med mänskliga rättigheter i vår bransch. Givet
den stora mängd affärskritiska data och personuppgifter
som Sinch hanterar är dataskydd och informationssäkerhet
exempel på viktiga frågor i vår verksamhet. Andra potentiella
risker, inklusive arbetsförhållanden, lika rättigheter samt hälsa
och säkerhet, beaktas också, både inom vår egen verksamhet
och i samarbete med våra leverantörer och partners, särskilt i
länder där risken för brott mot mänskliga rättigheter är högre.
De potentiella riskerna hanteras systematiskt enligt upprät-
tade arbetsmetoder.
Åtgärder 2023
Sinch arbetar för att motverka all form av modern slavhandel
och trafcking i våra affärsverksamheter och i värdekedjan. Vi
har utfärdat Modern Slavery Statement enligt UK Modern Sla-
very Act och Australian Modern Slavery Act, de är tillgängliga
på Sinchs och vårt australienska dotterbolag Message-Medias
webbplatser. Risken för kränkning av mänskliga rättigheter och
modern slavhandel inom våra verksamheter bedöms som låg i
dagsläget och vi arbetar för att minimera de potentiella risker
som kan uppstå. Vi utvecklar kontinuerligt vår kompetens
och våra processer för att stärka förutsättningarna att arbeta
systematiskt med mänskliga rättigheter. Under året har vi
fortsatt att anpassa vår riskanalys av mänskliga rättigheter till
FNs vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter
(UNGP). Detta arbete kommer att fortlöpa under kommande
år. Under 2023 har det inte funnits något konstaterat fall av
kränkning av mänskliga rättigheter.
Uppförandekod tetal 2023 2022 2021
Anställda som har undertecknat uppförandekoden % 98 98 94
Kritiska ärenden, efter antal och typ Mätetal 2023 2022 2021
Totalt antal ärenden som anmälts genom mekanismer för klagomål Antal 26 11 -
andel som berörde insiderinformation % 0 9 -
andel som berörde bedrägeri % 31 9 -
andel som berörde mutor och korruption % 4 9 -
andel som berörde intressekonikter % 0 18 -
andel som berörde trakasserier % 46 55
andel som berörde repressalier % 4 -
andel som berörde diskriminering % 4 -
andel som berörde övrigt % 12 - -
Totalt antal underbyggda ärenden som anmälts genom mekanismer för klagomål Antal 8 4 0
Korruptionsincidenter, efter antal och vidtagna åtgärder Mätetal 2023 2022 2021
Totalt antal och typ av bekräftade korruptionsincidenter Antal 0 0 0
antal medarbetare som avskedades eller ck disciplinära åtgärder för korruption Antal 0 0 0
antal avtal med affärspartners som avbröts eller inte förnyades på grund av överträdelser
relaterade till korruption Antal 0 0 0
Offentliga rättsfall rörande korruption som väckts mot organisationen eller dess anställda under
rapporteringsperioden och utgången av sådana fall Antal 0 0 0
Produktpåverkan och innovation
Förra året inkluderades produktpåverkan och innovation
som ett av våra fokusområden, på basis av den uppdaterade
väsentlighetsanalysen. Sinchs molnbaserade kommunika-
tionsplattform ökar tillgången till informations- och kommuni-
kationsteknik, och gör det möjligt för företag och människor att
hantera ekonomiska, sociala och miljömässiga utmaningar och
möjligheter. Vi ser hur digitaliseringen och ny innovativ teknik
bidrar till att göra trygg, säker och effektiv information och
kommunikation tillgänglig.
Åtgärder 2023
Vi ser stor potential i att aktivt bidra till ett mer hållbart
samhälle och strävar efter att ta nästa steg i att utveckla vår
affär på ett ansvarsfullt sätt. Under året genomförde Sinch
ett pilotprojekt baserat på en livscykelanalys (LCA) för att
beräkna koldioxidavtrycket för ett meddelande (SMS/MMS)
som skickas via Sinchs molnbaserade kommunikationsplatt-
form. LCA hjälper oss att bättre förstå våra produktrelaterade
utsläpp och att vidta nödvändiga åtgärder för att minska
koldioxidavtrycket från våra produkter och tjänster, samt att
hjälpa våra kunder att nå sina klimatambitioner. Under de kom-
mande åren avser Sinch att ta ett bredare grepp och beräkna
koldioxidavtrycket för andra av Sinchs produkter och tjänster.
Under året har organisationen genomgått strukturella
förändringar med fokus på att etablera rätt ansvar för varje
fokusområde. Eftersom detta slutfördes under året har vi
nu de rätta förutsättningarna för att ytterligare utveckla vårt
arbete och öka den positiva inverkan som våra produkter har
på både konsumenter och samhälle. I rollens ansvar ingår att
115
Sinch Årsredovisning 2023
Hållbarhetsnoter
säkerställa att vi kan mäta produktpåverkan och innovation
ur ett hållbarhetsperspektiv för att fortsätta att aktivt verka
för hållbar utveckling inom Sinch, hos våra kunder och i vår
värdekedja.
Hantering av leverantörskedjan
Sinchs inköpsfunktion har det övergripande ansvaret för
leverantörshanteringen i bolaget och för att upprätthålla en
kontinuerlig dialog med våra leverantörer. Vår leverantörskedja
sträcker sig över hela världen och våra största leverantörer
är operatörer och andra leverantörer av tjänster, som Infra-
structure as a Service (IaaS) och Software as a Service (SaaS).
Vi utvecklar kontinuerligt våra processer för att utvärdera
och välja vilka leverantörer som vi samarbetar med. Vår
inköpspolicy uppdaterades under året för att anpassas till vår
operativmodell och beskriver hur vi ska hantera leverantörs-
förhållanden beroende på typ och värde av upphandling. När
nya leverantörer upphandlas så granskas dessa bland annat
avseende IT- och informationssäkerhet, integritet och nansiell
stabilitet. Nya leverantörer som beräknas leverera produkter
eller tjänster överstigande ett visst värde måste acceptera
vår Uppförandekod för leverantörer, alternativt ha en likvärdig
Uppförandekod som överensstämmer med vår kravbild.
Åtgärder 2023
Sinch har som ambition att utveckla och stärka arbetet i
leverantörskedjan ytterligare under kommande år. Vi utvärde-
rar just nu vilka kriterier vi ska mäta och utvärdera för nya och
nuvarande leverantörer, bland annat avseende klimatpåverkan,
för att kunna vidta åtgärder och minska våra utsläpp i värde-
kedjan. Vi ser även ett behov av att utveckla tillämpliga kriterier
avseende mänskliga rättigheter till följd av den regulatoriska
utvecklingen som sker i vissa länder där vi är verksamma.
PRODUKTPÅVERKAN OCH INNOVATION CASE
Sinch förändrar kommunika tionen
för 911-samtalen och
gör samhället tryggare
Sinchs lösningar för det offentliga nödnumret 911, som
idag används av mer än 40 procent av USA:s befolk-
ning stärker bolagets åtagande att implementera
Sinchs Next Generation 911 (NG911) och förändra
nödkommunikationen i hela landet.
Utmaning
I en nödsituation är det helt avgörande att kommuni-
kationen mellan de som behöver hjälp och räddnings-
tjänsten fungerar smidigt. Trots att det är nödvändigt är
det ofta svårt att etablera kontakt mellan dem eftersom
tillgängligheten kan vara begränsad för personer med
nedsatt hörsel eller talförmåga.
Lösning
Med uppskattningsvis 240 miljoner 911-samtal per år
i USA, där mer än 80 procent kommer från trådlösa
enheter, blir införandet av realtidstext (RTT), en funktion
som överför text medan den skrivs, tecken för tecken,
avgörande för landets 48 miljoner personer med nedsatt
hörsel eller talförmåga. Det ger larmcentralerna möjlighet
att snabbt fatta välgrundade utryckningsbeslut.
När Sinchs nationella digitala infrastruktur NG911
används skapas en ny standard för modernisering
av de traditionella
911-tjänsterna. Vår
plattform ger möjlighet
att integrera multimedia
och RTT-kapacitet, gör
lokaliseringen mer precis,
skapar sammankopplade kommunikationssystem, ökar
tillförlitligheten, förbättrar tillgängligheten, öppnar upp för
ny teknik och prioriterar robust datasäkerhet.
Resultat
Sinch känner till de ökande kraven på offentlig säkerhet
och har uppnått betydande milstolpar i utbyggnaden
av NG911, bland annat genom att förbättra i3:s lokalise-
ringsförmåga genom landets första delstatliga utbyggnad
som omfattar sju trådlösa larmcentraler i Massachusetts
och en i West Virginia och Louisiana. I samarbete med en
ledande mobil operatör (MNO) har Sinch utökat Next-
Gen RTT-tekniken till sju larmcentraler i Illinois, Florida,
West Virginia, Texas och Louisiana. Den utvecklingen
gör att MNO:s kunder kan kontakta larmcentralen för
911-numret genom omedelbar, dubbelriktad text- och
röstkommunikation.
116
Sinch Årsredovisning 2023
Revisorns yttrande
Revisors rapport över översiktlig granskning av Sinchs rapportering av växthusgasutsläpp
Till Sinch AB (publ), org.nr 556882-8908
Inledning
Vi har fått i uppdrag av företagsledningen i Sinch AB (publ)
att översiktligt granska Sinchs rapportering av växthusgas-
utspp i Scope 1, 2 och Scope 3 kategorierna inköpta varor
och tjänster, kapitalvaror, affärsresor och pendling för året
2023 (”rapporteringen) vilka presenteras på sidan 104 i
årsredovisningen.
Företagsledningens ansvar
Det är företagsledningen som har ansvaret för att upprätta
rapporteringen i enlighet med tillämpliga kriterier, vilka
framgår på sidan 104 i årsredovisningen, och utgörs av de
delar av Greenhouse Gas Protocol, som är tillämpliga för
rapporteringen, Scope 1, Scope 2 och Scope 3 kategorierna
1 inköpta varor och tjänster, 2 kapitalvaror, 6 afrsresor, 7
pendling, samt av företagets egna framtagna redovisnings-
och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den
interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta
rapporteringen som inte innehåller väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om rapporteringen grun-
dad på vår översiktliga granskning. Vårt uppdrag är begränsat
till den historiska information som redovisas och omfattar
således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 (omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner
och översiktliga granskningar av historisk finansiell informa-
tion. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar,
i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet
av rapporteringen, att utföra analytisk granskning och att
vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig
granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyr-
ning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar. Vi är obero-
ende i förllande till Sinch AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig
granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan
kerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter
som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision
utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig
granskning har därr inte den säkerhet som en uttalad
slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och företagsled-
ningen valda kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa
kriterier är lämpliga för upprättande av rapporteringen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning
är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för
vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit
fram några omständigheter som ger oss anledning att anse
att rapporteringen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet
med de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna
kriterierna.
Stockholm den 18 april 2024
Deloitte AB
Johan Telander Adrian Fintling
Auktoriserad revisor Specialistmedlem i FAR
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Sinch AB (publ), org.nr 556882-8908
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
för räkenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31 på sidorna 26-28
och 100116 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
mfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
Enllbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 18 april, 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
117
Sinch Årsredovisning 2023
Erik Fröberg
Styrelseordförande
Bridget Cosgrave
Styrelseledamot
Johan Stuart
Styrelseledamot
Björn Zethraeus
Styrelseledamot
Stockholm den 17 april 2024
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med den
internationella redovisningsstandarden International Financial
Reporting Standards, IFRS och att årsredovisningen har upp-
rättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Årsredo-
visningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande
bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncer-
nen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moder-
bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Koncernens resultat- och balansräkningar jämte moderbola-
gets resultat och balansräkningar föreläggs årsstämman för
fastställande den 16 maj 2024.
Vår revisionsberättelse har avgivits
den 18 april 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
Laurinda Pang
Verkställande direktör
Hudson Smith
Styrelseledamot
Försäkran & underskrifter
Renée Robinson Strömberg
Styrelseledamot
Försäkran & underskrifter
118
Sinch Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Sinch AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01
- 2023-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 44-101 och 120 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningsla-
gen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områ-
den som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis-
ningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
Värdering av immateriella tillgångar
Sinch redovisar immateriella tillgångar om MSEK 43 495 per
den 31 december 2023. För kassagenererande enheter som
innehåller immateriella tillgångar beräknas återvinningsvärde,
vilket är det högsta av verkligt värde efter avdrag för försälj-
ningskostnader och nyttjandevärde, vilket kräver att före-
tagsledningen gör bedömningar för att både identifiera och
värdera de kassagenererande enheterna. Företagsledningen
upprättar nedskrivningsprövningar per kassagenerande enhet,
i enlighet med gällande regelverk. Nedskrivningsprövningarna
innehåller företagsledningens uppskattningar om variabler
såsom försäljningstillväxt, EBITDA-marginal, evig tillväxttakt
och diskonteringsränta. En förändring i företagsledningens
bedömningar och uppskattningar kan ha en väsentlig påverkan
på de finansiella rapporterna och därav bedöms Värdering av
immateriella tillgångar vara ett särskilt betydelsefullt område.
Upplysningar om immateriella tillgångar ingår i not 1
Redovisningsprinciper, not 14 Goodwill och not 15 Övriga
immateriella tillgångar.
Granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande
granskningsåtgärder:
kartlägga processen för nedskrivningsprövning och utvär-
dera utformningen av relevanta interna kontroller;
utvärdera och utmana viktiga antaganden i företagsled-
ningens nedskrivningsprövningar, såsom antaganden om
försäljningstillväxt, EBITDA-marginal diskonteringsränta och
evig tillväxt;
utvärderampligheten i använd diskonteringsränta med
hjälp av våra värderingsspecialister
granska den aritmetiska korrektheten i modellerna för
nedskrivningsprövning, och
granska att erforderliga upplysningar lämnats i de finansiella
rapporterna.
Redovisning av kostnad för sålda tjänster
Koncernens kostnad för sålda tjänster är framförallt hänförlig
till kostnader för distribuering av meddelande-, mail-, röst-
och videotjänster och uppgår till MSEK 19 204 för perioden
2023-01-01 – 2023-12-31. Kostnaden för sålda tjänster består
av en mängd transaktioner som är prisatta utifrån främst
operatörsavtal. Korrekt redovisning av kostnad för sålda
tjänster kräver erforderliga system och interna kontroller.
Det finns en risk att kostnaderna för sålda tjänster inte är
fullständiga, att transaktionerna inte är korrekt redovisade
och att kostnaderna för sålda tjänster inte är uppskattade och
redovisade i korrekt period. En förändring i företagsledningens
uppskattningar kan ha en väsentlig påverkan på de finansiella
rapporterna och därav bedöms Redovisning av kostnad för
lda tjänster vara ett särskilt betydelsefullt område.
Till bolagsstämman i Sinch AB (publ) organisationsnummer 556882-8908
119
Sinch Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Granskningsåtgärder
Vår revision omfattade men var inte begränsad till följande
granskningsåtgärder:
utvärdera utformning av relevanta interna kontroller relate-
rade till kostnad för sålda tjänster;
inhämta externa bekräftelser utifrån ett urval av operatörer;
på stickprovsbasis testa redovisade upplupna kostnader
för sålda tjänster per den 31 december 2023, och
testa fullständigheten och riktigheten avseende kostnader
för sålda tjänster transaktioner.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 2-38, 40-43, 102-118 och 125-129. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den infor-
mation som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direk-
tören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tilmpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsbe-
rättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
g grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom: :
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga mednsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektivi-
teten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förllanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi
drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredo-
visningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram
till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en
koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen
och koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
120
Sinch Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna
eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för
den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i
den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som
har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har
vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen faststäl-
ler vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för Sinch AB (publ) för
år 2023-01-01 - 2023-12-31 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktörena ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inmta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummel-
ser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenska-
perna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar gransk-
ningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är
väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går
igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna
åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt
uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande
om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
121
Sinch Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verksllande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Sinch AB
(publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Sinch AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva-
ret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16
kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och
för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett systemr kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tilmp-
liga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärde-
ring av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts
med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen..
Deloitte AB, utsågs till Sinch AB (publ)s revisor av bolags-
stämman 2023-05-17 och har varit bolagets revisor sedan
2012-02-01.
Stockholm den 18 april 2024
Deloitte AB
Johan Telander
Auktoriserad revisor
122
Sinch Årsredovisning 2023
Definitioner av finansiella termer
Finansiella mått definierade enligt IFRS
Resultat per aktie före/efter utspädning
Definition:
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare dividerat med volymvägt genomsnittligt antal
utestående aktier i perioden före/efter utspädning.
Finansiella mått ej definierade enligt IFRS
Bolaget presenterar vissa finansiella mått som inte definie-
ras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull
kompletterande information till investerare och bolagets
ledning då de bland annat möjliggör utvärdering av bolagets
prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått
på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför
inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
För avstämning av dessa finansiella mått och organisk tillväxt
hänvisas till investors.sinch.com.
Avkastning på eget kapital
Definition:
Årets resultat dividerat med genomsnittligt eget
kapital
Syfte:
Avkastning på eget kapital är ett mått på lönsamhet i
relation till bokfört värde på eget kapital. Avkastning på eget
kapital är ett mått på hur investeringarna används för att
generera ökat resultat och förräntat aktieägarnas kapital.
Bruttomarginal
Definition:
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Syfte:
Bruttomarginalen speglar hur stor andel av omsätt-
ningen som utgör eget värdeskapande och inte betalas vidare
till underleverantörer.
Bruttoresultat
Definition:
Nettoomsättning minskat med kostnad för sålda
tjänster.
Syfte:
En stor del av Sinchs kostnader för sålda tjänster utgörs
av trafikavgifter till operatörer. Trafikavgifter skiljer sig mellan
olika länder och förändringar i trafikmönster kan därför ha en
stor påverkan på nettoomsättning och bruttomarginal utan att
det påverkar bruttoresultatet i absoluta tal.
Nettomarginal
Definition:
Årets resultat i förhållande till nettoomsättning.
Syfte:
Nettomarginal är ett nyckeltal som anger hur stor före-
tagets vinst är i relation till omsättningen, vilket är användbart
för att bedöma hur effektivt företagets verksamhet är.
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella
anläggningstillgångar
Definition:
Investeringar i materiella och immateriella anlägg-
ningstillgångar under perioden minus avyttrade materiella
och immateriella anläggningstillgångar.
Definitioner av finansiella termer
Nettoskuld
Definition:
Räntebärande skulder minus likvida medel
Syfte:
Används för att följa skuldutvecklingen och se storleken
på refinansieringsbehov.
Tillväxt i bruttoresultat
Definition:
Årets bruttoresultat dividerat med föregående års
bruttoresultat
Syfte:
Tillväxt i bruttoresultat är mer relevant än tillväxt i
omsättning eftersom kostnaden för sålda tjänster varierar
kraftigt mellan olika geografiska marknader.
Räntebärande skulder
Definition:
Obligationslån, banklån, checkräkningskredit samt
leasingskulder.
Syfte:
Används för beräkning av nettoskuld.
Räntetäckningsgrad
Definition:
EBIT plus ränteintäkter dividerat med räntekostna-
der exklusive IFRS 16-relaterade leasingskulder.
Syfte:
Anger bolagets förmåga att täcka sina räntekostnader.
Nettoskuld/justerad EBITDA R12M
Definition:
Nettoskuld dividerat med justerad EBITDA de
senaste tolv månaderna. Såväl nettoskuld som Justerad
EBITDA mäts exklusive IFRS 16-relaterade leasingskulder.
Syfte:
Visar hur många år det skulle ta att betala av bolagets
skuld, förutsatt att nettoskulden och justerad EBITDA är
konstanta och utan hänsyn till övriga kassaflöden.
OPEX
Definition:
Övriga externa kostnader och personalkostnader.
Soliditet
Definition:
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Syfte:
Visar bolagets finansiella ställning. God soliditet ger en
beredskap att kunna hantera perioder med svag konjunktur
och finansiell beredskap för tillväxt.
Rörelseresultat, EBIT
Definition:
Periodens resultat före finansiella intäkter, finan-
siella kostnader och skatt.
Rörelseresultat, EBITDA
Definition:
Periodens resultat före finansiella intäkter,
finansiella kostnader, skatt samt av- och nedskrivningar av
materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Syfte:
jliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett
effekterna av avskrivningstakt på anläggningstillgångar,
finansieringsstruktur och bolagsskattesats.
123
Sinch Årsredovisning 2023
Rörelsekostnader
Definitioner:
Rörelsekostnader definieras som skillnaden
mellan Bruttoresultat och EBITDA och består av posterna
Övriga rörelseintäkter, Aktiverat arbete för egen räkning,
Övriga externa tjänster, Personalkostnader och Övriga
rörelsekostnader.
Justerade rörelsekostnader
Definitioner:
Justerade rörelsekostnader definieras som
skillnaden mellan Bruttoresultat och Justerad EBITDA och
består av posterna Övriga rörelseintäkter, Aktiverat arbete
för egen räkning, Övriga externa tjänster, Personalkostnader,
Övriga rörelsekostnader samt av Justeringar i EBITDA.
Integrationskostnader
Definition:
Integrationskostnader uppstår i huvudsak vid
förrv av verksamheter. Kostnadernas karaktär utgörs av
anpassning av processer, varumärke och tekniska system.
Kostnaderna är av engångskaraktär, men har till skillnad från
omstruktureringskostnader ett samband med företagets
pågående och fram tida verksamhet.
Omstruktureringskostnader
Definition:
Omstruktureringskostnader utgörs av direkta
kostnader som är relaterade till omstrukturering och saknar
samband med företagets pågående verksamhet. I omstruktu-
reringskostnaderna ingår främst kostnader för uppsägning av
personal samt indirekt kostnader relaterat till uppsägningarna.
Justerad EBITDA
Definition:
EBITDA exklusive förvärvskostnader, integrations-
kostnader, omstrukturerings kostnader, operationella valuta-
kursvinster/förluster, kostnader för aktieincitamentsprogram
samt justeringar av engångskaraktär.
Syfte:
jliggör jämförelser av lönsamheten över tid i den
underliggande verksamheten.
Justerad EBITDA per aktie
Definition:
Justerad EBITDA dividerat med volymvägt genom-
snittligt antal utestående aktier i perioden efter utspädning.
Syfte:
Mäter det rörelseresultat per aktie som verksamheten
skapar justerat för förvärvskostnader, integrationskostna-
der och övriga justeringsposter. Sinch finansiella mål, vilka
fastställts av styrelsen, baseras på tillväxt i Justerad EBITDA
per aktie.
Justerad EBITDA/bruttoresultat
Definition:
Måttet visar bolagets justerade rörelsemarginal i
relation till bruttoresultatet. I bruttoresultatet ingår förutom
nettoomsättning kostnader för sålda tjänster.
Justerad EBIT
Definition:
EBIT efter samma justeringar som gjorts för
Justerad EBITDA, och exklusive avskrivningar av förvärvs-
relaterade immateriella- och materiella tillgångar vilka ej
påverkar kassaflödet.
Syfte:
jliggör jämförelse av lönsamheten över tid oavsett
av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella-
och materiella tillgångar samt oberoende av finansierings-
struktur och bolagsskattesats.
EBIT-marginal/Justerad EBIT-marginal
Definition:
Rörelseresultat EBIT/Justerad EBIT i förhållande till
nettoomsättning.
EBITDA-marginal/Justerad EBITDA-marginal
Definition:
Rörelseresultat EBITDA/Justerad EBITDA i förhål-
lande till nettoomsättning.
rvärvsrelaterade avskrivningar
Definition:
Avskrivningar avseende förvärvade immateriella-
och materiella tillgångar. Avskrivningar på materiella anlägg-
ningstillgångar och övriga immateriella tillgångar inkluderas
i förrvsrelaterade avskrivningar, då dessa ingår som ett
tt på resursförbrukning vilket är nödvändig för att generera
resultat.
Operativa mått
Andel kvinnor
Definition:
Genomsnittligt antal kvinnor i förhållande till
genomsnittligt totalt antal anställda under perioden,
omräknat till heltidsekvivalenter.
Antal stamaktier vid periodens slut
Definition:
Antal stamaktier vid periodens slut.
Medelantal anställda och konsulter
Definition:
Genomsnittligt antal anställda och konsulter under
perioden omräknade till heltidsekvivalenter.
Organisk tillväxt
Definition:
Tillväxt i lokal valuta och exklusive förvärv.
Syfte:
Sinchs redovisningsvaluta är SEK medan en stor del av
intäkter och kostnader är i andra valutor. Tillväxt justerad för
förvärvade enheter och valutaeffekter visar den underliggande
tillväxten. Förvärv betraktas vara en del av den organiska
verksamheten efter 12 månader.
Totalt antal aktier
Definition:
Totalt antal stamaktier och preferensaktier vid
periodens slut.
Definitioner
124
Sinch Årsredovisning 2023
Årsstämma
Årsstämman i Sinch AB (publ) äger rum onsdagen den 16 maj
2024. Styrelsen har i enlighet med bestämmelserna i 7 kap. 4
a § aktiebolagslagen (2005:551) och bolagets bolagsordning
beslutat att aktieägarna före stämman ska ha möjlighet att
utöva sin rösträtt genom poströstning. Aktieägare kan därmed
välja att delta vid stämman fysiskt, genom ombud eller genom
poströstning.
Rätt att delta i årsstämman
Aktieägare som önskar delta vid årsstämman ska:
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktie-
boken tisdagen den 7 maj 2024, alternativt, om aktierna är
förvaltarregistrerade, begära att förvaltaren rösträttsregist-
rerar aktierna senast fredagen den 10 maj 2024, och
dels anmäla sitt deltagande enligt anvisningarna under rub-
riken ”Deltagande på plats eller deltagande genom ombud”
nedan senast fredagen den 10 maj 2024 alternativt avge en
poströst enligt anvisningarna under rubriken ”Poströstning
nedan så att poströsten är Computershare AB tillhanda
senast fredagen den 10 maj 2024.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier genom
bank eller annan förvaltare måste hos förvaltaren begära att
föras in i aktieboken hos Euroclear Sweden AB för att kunna
delta vid årsstämman (strättsregistrering). Som anges
ovan måste förvaltaren ha genomfört rösträttsregistreringen
hos Euro clear Sweden AB senast fredagen den 10 maj 2024.
Aktieägare måste därför kontakta sin förvaltare i god tid före
denna dag och rösträttsregistrera sina aktier i enlighet med
förvaltarens instruktioner.
Deltagande på plats eller deltagande genom ombud
Aktieägare som önskar delta vid årsstämman personligen eller
genom ombud ska senast fredagen den 10 maj 2024 anmäla
detta till Bolaget. Anmälan kan ske:
elektroniskt på Bolagets webbplats
(https://investors.sinch.com),
per post till Computershare AB, ”Sinch AB (publ)
årsstämma”, Box 5267, 102 46 Stockholm,
per telefon 0771-24 64 00, eller
per e-post till proxy@computershare.se.
Anmälan ska innehålla uppgift om aktieägarens fullständiga
namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefon-
nummer samt, i förekommande fall, det antal biträden (högst
t) som avses medföras vid bolagsstämman.
Den som inte önskar närvara personligen och inte heller
utöva sin rösträtt genom poströstning kan utöva sin rösträtt
vid årsstämman genom ombud med en skriftlig, undertecknad
och daterad fullmakt. Om fullmakten utfärdas av en juridisk
person ska en kopia av registreringsbevis eller motsvarande
behörighetshandling för den juridiska personen bifogas.
Poströstning
Aktieägare som önskar utöva sin rösträtt genom poströstning
ska använda det poströstningsformulär och följa de anvis-
ningar som finns tillgängliga på Bolagets webbplats (https://
investors.sinch.com) och på Bolagets kontor (Lindhagens-
gatan 112, 112 51 Stockholm). Ifyllt och undertecknat poströst-
ningsformulär skickas per post till Computershare AB, ”Sinch
AB (publ) årsstämma”, Box 5267, 102 46 Stockholm. Komplett
poströstningsformulär ska vara Computershare AB tillhanda
senast fredagen den 10 maj 2024. Ifyllt och undertecknat
poströstningsformulär får även inges elektroniskt och ska då
skickas per e-post till proxy@computershare.se. Aktieägare
kan även avge poströst elektroniskt med BankID via Bolagets
webbplats (https://investors.sinch.com). Om aktieägare avger
poströst genom ombud ska en skriftlig och daterad fullmakt
biläggas poströstningsformuläret. Ett fullmaktsformulär
tillhandhålls på begäran och finns även tillgängligt på Bolagets
webbplats (https://investors.sinch.com). Om aktieägaren är
en juridisk person ska registreringsbevis eller annan behörig-
hetshandling biläggas poströstningsformuläret.
Aktieägare får inte förse poströsten med särskilda instruk-
tioner eller villkor. Om så sker är hela poströsten ogiltig. Ytter-
ligare anvisningar och villkor finns i poströstningsformuläret.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport, januari–mars 2024 7 maj 2024
Halvårsrapport, januari–juni 2024 19 juli 2024
Delårsrapport, januari–september 2024 6 november 2024
Årsstämma, begrepp och
förkortningar, adresser
125
Sinch Årsredovisning 2023
Årsstämma, begrepp och förkortningar, adresser
A2P Förkortning av engelskans Application-to- Person,
vilket beskriver kommunikation från ett företags
applikation, eller system, till en persons mobil-
telefon. Jämför med Person-to-Person (P2P)
kommunikation.
API Application Programming Interface, ett defi-
nierat gränssnitt som definierar funktioner och
möjliggörs via programvara. Till exempel kan en
utvecklare genom att använda Sinch SMS-API,
nå alla mobiltelefoner i hela världen genom att
använda några kodrader som anropar APIet, ange
telefonnumret samt det meddelande som ska
skickas.
Burst
Capability
Med hänvisning till våra SLA:er för leveranssäker-
het, som garanterar att meddelanden accepteras
inom en given tidsram eller försök till leverans av
dessa meddelanden till post lådeleverantören.
Chatbot En mjukvara som svarar på användarens
meddelande i en chattkonversation.
CNAM
(Caller
NAME)
Namnet på nummerpresentationen som visas vid
ett inkommande telefonsamtal.
CPaaS Förkortning av engelskans Communications
Platform as a Service, en typ av molntjänst som
tillhandahåller internetbaserad kommunikation.
Direct
Routing
Ett sätt att tillhandahålla en anslutning till det
allmänna telefonnätet så att användare kan ringa
och ta emot externa telefonsamtal på vilken
enhet som helst.
E-post-
leveransför-
måga (Email
deliver-
ability)
Förmågan att leverera ett e-postmeddelande
till inkorgen, vilket påverkas av avsändarens
sändningsbeteende, infrastruktur och autentise-
ringsprotokoll.
E-post-
leverans-
grad (Email
delivery
rate)
Procentandelen av hur många e-postmeddelan-
den som levererades till brevlådan av det totala
antalet skickade meddelanden.
E-post-
verifieringar
(Email veri-
fications)
Ett API som kontrollerar existens, syntax och risk-
faktorer för en given mottagares e-postadress.
E911
(Enhanced
911)
Samtal till nödtjänster som automatiskt rapporte-
rar telefonnumret och platsen för 911-samtalet.
Grå trafik Ett bedrägligt eller icke-godkänt sätt att överföra
ett meddelande till en mobilabonnent som gör
att avsändaren inte behöver betala avgifter till
abonnentens mobiloperatör.
Landnings-
sida
En personaliserad webbsida som nås genom
att klicka på en länk i ett SMS eller i ett e-post-
meddelande.
MMS Förkortning av Multimedia Messaging Service,
en vidareutveckling av SMS där man kan skicka
multimedia som bilder och videosekvenser mellan
mobiltelefoner.
Moln-
tjänster
IT-tjänster som tillhandahålls över internet på en
extern resurs istället för egna datorer, det vill säga
möjligheten att hantera program, data lagring,
kapacitet och processorkraft via internet.
MVNO Förkortning av engelskans Mobile Virtual Network
Operator, eller virtuell mobiloperatör på svenska.
OTP En förkortning för One-Time-Password,
engångslösenord. Ett av de vanligaste använd-
ningsområdena när företag skickar SMS från en
applikation till en person.
PSTN —
Public
Switched
Telephone
Network
Tillhandahåller ett sammankopplat centrum för
kommunikationsleverantörer för att överföra
samtal från en enhet till en annan.
P2A Meddelanden som skickas från en person till en
applikation, det vill säga inkommande meddelan-
den från en slutanvändare till ett företag.
P2P Meddelanden från person till person avser
meddelanden som skickas mellan människor. Idag
är P2P-meddelande oftast inkluderade i mobil-
abonnemangen utan extra kostnad.
RespOrg En ansvarig organisation avser en operatör som
äger och hanterar avgiftsfria nummer.
REST
(RESTful)
API:er
Ett RESTful API är ett Application Programming
Interface (API) som följer Representational
State Transfer (REST) digital arkitekturfilosofi,
vilket gör att utvecklare kan göra sitt eget val av
kodningsspråk när de implementerar API:er i sina
applikationer.
RCS Förkortning av Rich Communication Services, en
vidareutveckling av SMS och MMS som möjliggör
mer avancerad kommu-nikation där bilder och
video skickas mellan individer eller grupper.
Routing-
API:er
Kallas även för inkommande routing och
e-postmottagning. Routing-API:er tillåter en
e-postavsändare att peka inkommande e-post-
meddelanden till olika brevlådor, applikationer
och mottagaradresser samtidigt som meddelan-
det analyseras inom JSON och UTF-8.
SaaS Förkortning av engelskans Software-as-a- Service,
en typ av molntjänst som tillhanda håller program
och applikationer över internet.
SDK Förkortning av Software Development Kits, är
en uppsättning utvecklingsverktyg som gör
det möjligt för mjukvaru-utvecklare att bygga
applikationer mot ett specifikt programpaket,
hårdvaruplattform, spelkonsol, operativsystem
eller liknande.
Session Ett tidsbaserat faktureringsfönster, till exempel
24 timmar, prissatt som en enhet. Prissättning för
sessioner kompletterar prissättning per medde-
lande och passar bättre för en konversation.
Sinch Ordet Sinch är en informell amerikansk synonym
för lätt. Vi bygger molnbaserad teknik som är
lätt att distribuera, lätt att skala upp och lätt för
slutanvändare att uppskatta.
SIP Trunking SIP (Session Initiation Protocol) tillåter röst-
kommunikation att överföras över Internet.
SMS Förkortning av Short Message Service, en tjänst
för korta textmeddelanden som sänds till och från
mobiltelefoner.
STIR/
SHAKEN
En uppsättning protokoll och procedurer avsedda
att bekämpa olaglig spoofing av nummer-
presentatörer
Sinch reder ut begreppen – termer och förkortningar
126
Sinch Årsredovisning 2023
Årsstämma, begrepp och förkortningar, adresser
Sinch större kontor
Land Adress Telefonnummer
Stockholm – huvudkontor Sverige Lindhagensgatan 112,
SE-112 51 Stockholm
+46 (0) 8 566 166 00
Atlanta USA One Alliance Center,
3500 Lenox Road Ne Ste 1875, Atlanta, GA,
30326
Chicago USA One North Wacker Drive,
Chicago, IL 60606
Noida Indien Tower 4 Express Trade Tower 2.
7th floor,
Noida 201301
Melbourne Australien Level 24
367 Collins Street,
Melbourne – VIC 3000
San Antonio USA 112 E Pecan Street,
#1135,
San Antonio, TX 78205
Sao Paulo Brasilien Avenida Brigadeiro Faira Lima, 1663,
10º e 13º andares - Jd. Paulistano,
São Paulo - S.P.,
CEP 01452-001
Produktion: Sinch i samarbete med Vero Kommunikation och Öhrberg Design
Foto: Jenny Lagerqvist, Sinch arkivbilder
Illustrationer: Sinch brand guidelines
Supernät Sinchs Supernät består av mer än 600 direkta
kommersiella relationer och tekniska kopplingar
med världens största mobiloperatörer, lokala
amerikanska operatörer och E-post noder. Nätet
skapar en direkt access till en mycket stor andel
av alla som äger en mobil enhet eller har tillgång
till en dator och ger Sinch en konkurrensfördel.
Vit Trafik Trafik som primärt går direkt via mobiloperatörer
och är helt i linje med tillämpliga regelverk.
2FA Tvåfaktorsautentisering är en säkerhetsmetod
som kräver två distinkta former av identifiering för
att komma åt information.
127
Sinch Årsredovisning 2023
Årsstämma, begrepp och förkortningar, adresser
549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UXY7QM6IDCGI122022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UXY7QM6IDCGI122022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UXY7QM6IDCGI122021-12-31549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UXY7QM6IDCGI122023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UXY7QM6IDCGI122023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares