Belopp i Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 4 | ||
Driftkostnader | 5, 12 | – | – |
Underhåll | 5, 12 | – | – |
Fastighetsskatt | – | – | |
Fastighetsadministration | 5, 7, 12 | – | – |
Driftöverskott | |||
Central administration | 5, 6, 7 | – | – |
Ränteintäkter | |||
Räntekostnader leasingskuld | 9 | – | – |
Räntekostnader | 9 | – | – |
Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 12 | – | |
Värdeförändring räntederivat | 13 | – | – |
Resultat före skatt | – | ||
Aktuell skatt | 10 | – | |
Uppskjuten skatt | 10 | – | |
Årets resultat | – | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
före och efter utspädning per aktie (kr) | 17 | – |
Belopp i Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | – | ||
Övrigt totalresultat | |||
Årets totalresultat | – | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Årets resultat och årets totalresultat fördelas mellan moderbolagets aktieägare och innehav utan bestämmande inflytande enligt ovan. |
Belopp i Mkr | Not | 2023-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Nyttjanderättstillgång tomträtt | 8 | ||
Derivatinstrument | 13,20 | ||
Maskiner och inventarier | 11 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Hyres- och kundfordringar | 13,20 | ||
Derivatinstrument | 13,20 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | ||
Likvida medel | 15 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
KONCERNENS RÄKNINGAR | 80 | |||
Belopp i Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Eget kapital | 18 | |||
Aktiekapital | ||||
Övrigt tillskjutet kapital | ||||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | ||||
Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare | ||||
Innehav utan bestämmande inflytande | ||||
Summa eget kapital | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
Räntebärande skulder | 13,19,20 | |||
Avsättning till pension | 7 | |||
Leasingskuld | 8 | |||
Övriga långa skulder | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 10 | |||
Derivatinstrument | 13,20 | |||
Summa långfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | ||||
Räntebärande skulder | 19,20 | |||
Leverantörsskulder | 13,20 | |||
Derivatinstrument | 13,20 | |||
Övriga kortfristiga skulder | 21 | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13,20,22 | |||
Summa kortfristiga skulder | ||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt | Balanserade vinstmedel | Eget kapital hänförligt till | Innehav utan | |||
Belopp i Mkr | Aktiekapital 1, 2) | tillskjutet kapital | inkl. årets resultat | moderbolagets aktieägar | bestämmande inflytande | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | – | – | – | |||
Årets övrigt totalresultat | ||||||
Årets totalresultat | – | – | – | |||
Nyemission | ||||||
Kostnader hänförliga till emission | – | – | – | |||
Skatt på emissionskostnader | ||||||
Förvärvat innehav utan bestämmande inflytande | – | – | ||||
| Transaktioner med innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | ||||||
Utdelning | ||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||||
Årets resultat | ||||||
Årets övrigt totalresultat | ||||||
Årets totalresultat | ||||||
Nyemission | ||||||
Kostnader hänförliga till emission | – | – | – | |||
Skatt på emissionskostnader | ||||||
Förvärvat innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
| Transaktioner med innehav utan | ||||||
bestämmande inflytande | ||||||
Utdelning | ||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
Belopp i Mkr | Not | 2024 | 2023 | Belopp i Mkr Not 2024 2023 |
| Den löpande verksamheten | ||||
Resultat före skatt | – | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 23 | |||
Värdeförändring på förvaltningsfastigheter | – | |||
Värdeförändring på derivat | ||||
Avskrivningar och utrangeringar | ||||
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | – | – | ||
Betald inkomstskatt | 10 | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
före förändringar av rörelsekapital | ||||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | ||||
Förändringar av rörelsefordringar | – | – | ||
Förändringar av rörelseskulder | ||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
Förvärv av förvaltningsfastigheter, tillgångsförvärv | ||||
Investeringar i inventarier | – | – | ||
Investeringar i förvaltningsfastigheter | – | – | ||
Försäljning av förvaltningsfastigheter | ||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – |
| Koncernens rapport | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | – | ||
Förvärv av minoritetsandelar | – | ||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | – | – | |
Utdelning | |||
Förändring – Långfristigt lån från ägarbolag | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | 15 | ||
| Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | – | – |
Driftskostnader, Mkr | 2024 | 2023 |
Taxebundna driftkostnader | 84,7 | 69,4 |
Fastighetsskötsel | 14,9 | 15,8 |
Övrigt | 29,7 | 38,7 |
Summa | 129,3 | 123,9 |
| Fastighetsadministration | ||
Personalkostnader | 14,2 | 9,2 |
Kontorsanslutna kostnader | 4,8 | 4,1 |
Övrigt | 2,1 | 6,9 |
Summa | 21,1 | 20,2 |
| Central administration | ||
Personalkostnader | 36,3 | 26,3 |
Rådgivning | 5,0 | 3,9 |
Revisionskostnader | 2,6 | 2,9 |
Övriga kostnader | 6,4 | 17,9 |
Summa | 50,4 | 51,0 |
Fastighetskostnader, Mkr | 2024 | 2023 | |
Lidingö | 70,7 | 70,9 | |
Norrort | 48,2 | 43,0 | |
City/Bromma | 30,4 | 29,3 | |
Söderort/Nacka | 33,6 | 29,8 | |
Summa fastighetskostnader | 183,0 | 173,1 | |
| Lidingö Norrort City/Bromma Söderort/Nacka Totalt |
Hyresintäkter, Mkr | 2024 | 2023 |
Bostäder | 496,3 | 472,2 |
Lokaler, garage | 143,0 | 134,1 |
Övriga intäkter | 3,4 | 4,0 |
Hyresintäkter enligt resultaträkning | 642,7 | 610,4 |
| Avtalade framtida hyresintäkter avseende | 2024-01-01– | 2023-01-01– |
| kommersiella lokaler, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Avtalade hyresintäkter inom 1 år | 127,0 | 97,5 |
Avtalade hyresintäkter mellan 1 och 5 år | 272,5 | 225,9 |
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år | 92,6 | 96,8 |
Summa lokaler | 492,1 | 420,2 |
| Avtalade framtida hyresintäkter bostäder och |
parkering, Mkr 1) | 2024 | 2023 |
Bostäder | 123,2 | 118,1 |
Parkering | 4,6 | 4,3 |
Summa bostäder och parkering | 127,8 | 122,4 |
| 1) |
Hyresintäkter, Mkr | 2024 | 2023 |
Lidingö | 302,6 | 297,4 |
Norrort | 105,8 | 101,1 |
City/Bromma | 90,1 | 96,1 |
Söderort/Nacka | 144,2 | 115,8 |
Summa hyresintäkter | 642,7 | 610,4 |
Kr/kvm 1) | 2024 | 2023 |
Lidingö | 1 920 | 1 825 |
Norrort | 1 325 | 1 256 |
City/Bromma | 2 042 | 1 954 |
Söderort/Nacka | 2 270 | 2 054 |
Totalt | 1 863 | 1 750 |
| 1) |
Ernst & Young AB | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdraget | 2,4 | 2,4 |
Övriga tjänster | 0,2 | 0,5 |
Summa | 2,6 | 2,9 |
Kr/kvm 1) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Driftskostnader | 307 | 341 | 448 | 415 | 463 | 355 | 382 | 352 | 373 | 362 |
Underhåll | 52 | 37 | 65 | 50 | 97 | 63 | 54 | 33 | 61 | 43 |
Fastighetsskatt | 34 | 33 | 32 | 31 | 45 | 51 | 41 | 51 | 36 | 38 |
Fastighetsadministration | 58 | 52 | 62 | 61 | 73 | 64 | 59 | 77 | 61 | 60 |
Totalt | 451 | 463 | 607 | 557 | 677 | 533 | 536 | 513 | 532 | 503 |
2024 | 2023 | |||
| Medel antal | Varav | Medel antal | Varav | |
| anställda | män, % | anställda | män, % | |
Moderföretaget | 5 | 40% | 5 | 60% |
Dotterföretagen | 41 | 59% | 41 | 54% |
Totalt i koncernen | 46 | 54% | 46 | 54% |
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balansdagen | män, % | balansdagen | män, % | |
Styrelseledamöter | 7 | 57% | 7 | 60 % |
Verkställande direktör | 1 | 100% | 1 | 100 % |
| Övriga ledande | ||||
befattningshavare | 4 | 25% | 4 | 60 % |
Totalt i koncernen | 12 | 45% | 12 | 45 % |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare | ||
Löner och andra ersättningar | 13,2 | 11,9 |
Sociala avgifter | 4,0 | 3,1 |
(varav pensionskostnader) | 1,9 | 1,8 |
Summa | 17,2 | 15,0 |
| Övriga anställda | ||
Löner och andra ersättningar | 31,4 | 20,4 |
Sociala avgifter | 7,2 | 6,3 |
(varav pensionskostnader) | 2,4 | 1,7 |
Summa | 38,6 | 26,8 |
Totalt i koncernen | 55,8 | 41,8 |
| Grundlön, | |||||
| Mkr, 2024 | styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa |
| Styrelseordförande | |||||
Per-Gunnar Persson | 0,4 | – | – | – | 0,4 |
| Styrelseledamot | |||||
Ingela Lindh | 0,2 | 0,2 | |||
Katarina Wallin | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Håkan Blixt | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Christer Olofsson | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Åsa Bergström | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Johan Ljungberg | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
| Verkställande direktör | |||||
Per Nilsson | 2,9 | 0,6 | 1,0 | – | 4,5 |
Övriga ledande befattningshavare (4 st) | 4,5 | 1,4 | 0,9 | – | 6,8 |
Summa | 9,2 | 2,0 | 1,9 | – | 13,1 |
| Grundlön, | |||||
| Mkr, 2023 | styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa |
| Styrelseordförande | |||||
Per-Gunnar Persson | 0,4 | – | – | – | 0,4 |
| Styrelseledamot | |||||
Ingela Lindh | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Katarina Wallin | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Håkan Blixt | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Christer Olofsson | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Åsa Bergström | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Johan Ljungberg | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
| Verkställande direktör | |||||
Per Nilsson | 2,6 | 0,4 | 0,8 | – | 3,8 |
Övriga ledande befattningshavare (4 st) | 6,3 | 0,5 | 1,1 | – | 7,9 |
Summa | 10,5 | 1,0 | 1,8 | – | 13,4 |
Löptidsanalys tomträttsavgälder, Mkr | 2024 | 2023 |
Förfallotidpunkt 1 år | 0,5 | 0,8 |
Förfallotidpunkt 2–5 år | 3,9 | 5,7 |
Förfallotidpunkt efter 5 år | 10,0 | 6,4 |
Summa | 14,4 | 12,9 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Tomträttsavgäld | –14,3 | –10,8 |
Räntekostnader externa kreditgivare | –211,5 | –241,5 |
Övriga finansiella kostnader | –0,6 | –2,7 |
Summa | –226,3 | –254,9 |
Aktuell skatt, Mkr | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt på årets resultat | –27,3 | 0,1 |
–27,3 | 0,1 | |
| Uppskjuten skatt | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader, enligt gällande skattesats | –14,0 | 209,2 |
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag, enligt gällande skattesats | –9,4 | –70,0 |
–23,4 | 139,1 | |
Redovisad skatt i resultaträkningen | –50,6 | 139,3 |
| Effektiv skatt | ||
Avstämning av effektiv skattesats, Mkr | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 484,2 | –1 394,6 |
Skatt enligt gällande skattesats | –99,7 | 287,3 |
| Skatteeffekt av: | ||
Ej skattepliktiga intäkter | – | 0,1 |
Ej avdragsgilla räntekostnader | –42,9 | –42,2 |
Ej avdragsgilla kostnader | –0,6 | –0,4 |
Avdrag för tidigare ej aktiverade carry-forward räntor | 8,4 | 2,1 |
| Begränsning uppslöning uppskjuten skatteskuld | ||
på grund av IRE | 71,1 | –139,4 |
Ej skattepliktig försäljning av dotterbolagsaktier | – | 32,5 |
Övrigt | 13,1 | –0,6 |
Redovisad skatt | –50,6 | 139,3 |
Effektiv skattesats | 10,5% | 10,0 % |
Uppskjuten skattefordran/ Uppskjuten skatteskuld, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Underskottsavdrag | 0,0 | 9,4 |
Derivat | 11,0 | –14,2 |
Förvaltningsfastigheter | –1 175,2 | –1 142,7 |
Obeskattade reserver | –13,3 | –6,7 |
Redovisat värde | –1 177,5 | –1 154,2 |
| Förvaltnings- | Obeskattade | Underskotts- | |||
| Bruttoförändringar, Mkr | fastigheter | reserver | avdrag | Derivat | Summa |
Ingående redovisat värde 2024-01-01 | –1 142,7 | –6,7 | 9,4 | –14,2 | –1 154,2 |
| Redovisat: | |||||
Årets förändring i resultatet enligt gällande skattesats | –32,5 | –6,6 | –9,4 | 25,2 | –23,3 |
Redovisat i Eget Kapital | – | – | – | – | – |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | –1 175,2 | –13,3 | – | 11,0 | –1 177,5 |
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | –1 315,8 | –7,8 | 74,9 | –49,3 | –1 298,0 |
| Redovisat: | |||||
Årets förändring i resultatet enligt gällande skattesats | 173,1 | 1,1 | –70,0 | 35,1 | 139,3 |
Redovisat i Eget Kapital | – | – | 4,5 | – | 4,5 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | –1 142,7 | –6,7 | 9,4 | –14,2 | –1 154,2 |
2024 | 2023 | |||
| Underlag | Underlag | |||
| Underlag | uppskjuten | Underlag | uppskjuten | |
| Skatteberäkning i koncernen, Mkr | aktuell skatt | skatt | aktuell skatt | skatt |
Förvaltningsresultat | 195,1 | – | 133,2 | – |
| Skattemässigt avdragsgilla | ||||
avskrivningar | –121,4 | 121,4 | –89,9 | 89,9 |
ny- och ombyggnationer | –16,7 | 16,7 | –105,8 | 105,8 |
Övriga skattemässiga justeringar | 121,0 | –359,1 | 381,4 | 337,5 |
Skattepliktigt förvaltningsresultat | 178,0 | –221,0 | 318,9 | 533,2 |
Värdeförändringar fastigheter | – | 411,4 | – | –1 357,4 |
Värdeförändringar derivat | – | –122,3 | – | –170,4 |
Skattepliktigt resultat före underskottsavdrag | 178,0 | 68,1 | 318,9 | –994,6 |
Underskottsavdrag, ingående balans | –45,4 | 45,4 | –364,7 | 364,7 |
Underskottsavdrag, utgående balans | – | – | 45,4 | –45,4 |
Skattepliktigt resultat | 132,6 | 113,5 | –0,4 | –675,3 |
Skatt på årets resultat | –27,3 | –23,4 | 0,1 | 139,1 |
Skatt enligt resultaträkningen | –27,3 | –23,4 | 0,1 | 139,1 |
| Verklig | |||
| Nominell | skatte skuld/ | ||
2024-12-31, Mkr | Underlag | skatte skuld | fordran |
Fastigheter | –10 637,5 | –2 191,3 | –638,2 |
Derivat | 53,3 | 11,0 | 10,1 |
Underskottsavdrag | – | – | – |
Obeskattade reserver | –64,3 | –13,3 | –13,3 |
Summa | –10 648,5 | –2 193,6 | –641,4 |
Fastigheter, tillgångsförvärv 1) | 4 932,4 | 1 016,1 | – |
Totalt | –5 716,1 | –1 177,5 | –641,4 |
Enligt balansräkningen | –1 177,5 |
| Verklig | |||
| Nominell | skatte skuld/ | ||
2023-12-31, Mkr | Underlag | skatte skuld | fordran |
Fastigheter | –9 915,8 | –2 042,7 | –594,9 |
Derivat | –69,0 | –14,2 | –13,1 |
Underskottsavdrag | 45,4 | 9,4 | 7,7 |
Obeskattade reserver | –32,1 | –6,6 | –6,6 |
Summa | –9 971,5 | –2 054,1 | –607,0 |
Fastigheter, tillgångsförvärv 1) | 4 368,6 | 899,9 | – |
Totalt | –5 602,9 | –1 154,2 | –607,0 |
Enligt balansräkningen | –1 154,2 |
Maskiner och inventarier, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 30,0 | 26,0 |
Inköp under året | 1,5 | 5,3 |
Försäljningar och utrangeringar | – | –1,3 |
Utgående anskaffningsvärde | 31,4 | 30,0 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –18,2 | –16,3 |
Årets avskrivningar | –2,7 | –3,2 |
Försäljningar och utrangeringar | – | 1,3 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –20,9 | –18,2 |
Utgående redovisat värde | 10,5 | 11,8 |
2024 | 2023 | |||||||
Fastighetstyp | Betydande icke-observerbara indata | Intervall | Viktat genomsnitt 1) | Intervall | Viktat genomsnitt 1) | |||
Bostäder | Hyresvärde (kr/kvm) | 1 309 – 2 896 | 1833 | 1 112 – 3 526 | 1 718 | |||
Fastighetskostnader (kr/kvm) | 314 – 843 | 547 | 417 – 876 | 581 | ||||
Långsiktig vakans | 0,0 – | 0,8 % | 0,3% | 0,0 | –5,3 % | 0,8% | ||
Direktavkastningskrav | 2,2 – | 4,5 % | 3,2% | 2,2 – | 4,3 % | 3,1 % | ||
Kalkylränta 2) | 4,6 – | 6,5 % | 5,2% | 4,6 – | 6,4 % | 5,2 % | ||
Kommersiellt | Hyresvärde (kr/kvm) | 1 344 – 4 172 | 3297 | 1 250 – 3 706 | 3 420 | |||
Fastighetskostnader (kr/kvm) | 190 – 860 | 505 | 165 – 1 172 | 678 | ||||
Långsiktig vakans | 2,0 – | 6,0 % | 4,3% | 0,5 – | 5,9 % | 3,8 % | ||
Direktavkastningskrav | 3,6 – | 6,4 % | 4,8% | 3,7 – | 6,4 % | 5,0 % | ||
Kalkylränta 2) | 5,6 – | 8,5 % | 6,9% | 5,7 – | 8,5 % | 6,8 % | ||
Specifikation av värdeförändringar, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Driftnettoförändring | 776,0 | 1 050,0 |
Pågående projekt/byggrätter | –38,9 | 185,6 |
Avkastningskrav | –321,7 | –2 558,2 |
Avyttrade/Förvärvade fastigheter | –3,9 | –34,6 |
Totalt | 411,4 | –1 357,2 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Taxeringsvärde förvaltningsfastigheter | 8 966,7 | 8 874,2 |
Skattemässigt restvärde | 3 460,3 | 3 651,8 |
| varav | varav | varav | ||
| Mkr | bostäder | komersiellt | utveckling | |
Ingående fastighetsvärde, 2024-01-01 | 11 399,7 | 1 161,6 | 1006,2 | 13 567,5 |
+ Förvärv | – | – | – | – |
+ Investeringar i nybyggnation | 37,9 | – | 7,7 | 45,6 |
+ Investeringar i uppgraderingar | 40,4 | – | 12,6 | 53,0 |
+ Övriga investeringar | 99,6 | 1,1 | 10,3 | 111,0 |
– Försäljningar | –94,6 | – | – | –94,6 |
+/– Orealiserade värdeförändringar | 397,7 | 56,3 | –38,8 | 415,3 |
Utgående fastighetsvärde, 2024-12-31 | 11 880,6 | 1219,0 | 998,1 | 14 097,7 |
| varav | varav | varav | |||
| Mkr | bostäder | komersiellt | utveckling | ||
Ingående fastighetsvärde, 2023-01-01 | 1 | 3691,1 | 1 305,6 | 698,8 | 15 695,5 |
+ Förvärv | – | – | – | – | |
+ Investeringar i nybyggnation | – | – | 169,0 | 169,0 | |
+ Investeringar i uppgraderingar | 23,2 | – | 108,0 | 131,2 | |
+ Övriga investeringar | 4,9 | 7,3 | 36,4 | 48,6 | |
– Försäljningar | –1 026,3 | –127,5 | – | –1 153,8 | |
+/– Orealiserade värdeförändringar | –1 293,2 | –23,8 | –6,0 | –1 323,0 | |
Utgående fastighetsvärde, 2023-12-31 | 11 399,7 | 1 161,6 | 1 006,2 | 13 567,5 |
Känslighetsanalys, verkligt värde Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Hyra/Marknadshyra | +/– 1,0 % | 194,4 | 181,7 |
Bostäder | 178,1 | 167,1 | |
Kommersiellt | 16,3 | 14,6 | |
Fastighetskostnader | +/– 50 kr/kvm | 514,9 | 509,3 |
Bostäder | 483,0 | 481,5 | |
Kommersiellt | 31,9 | 27,8 | |
Långsiktig vakansgrad | +/– 2,0 % | 382,2 | 365,5 |
Bostäder | 361,4 | 335,7 | |
Kommersiellt | 20,8 | 29,8 | |
Avkastningskrav, exit | –0,5 % | 2 422,8 | 2 161,9 |
Bostäder | 2 328,5 | 2 054,5 | |
Kommersiellt | 94,3 | 107,4 | |
Avkastningskrav, exit | + 0,5 % | –1 703,0 | –1 624,8 |
Bostäder | –1 627,8 | –1 534,7 | |
Kommersiellt | –75,2 | –90,1 | |
Kalkylräntan 1) | –0,5 % | 518,5 | 542,9 |
Bostäder | 471,1 | 498,1 | |
Kommersiellt | 47,4 | 44,7 | |
Kalkylräntan 1) | +0,5 % | –494,0 | –514,3 |
Bostäder | –448,8 | –417,7 | |
Kommersiellt | –45,2 | –42,7 |
Företag | Säte | Organisationsnummer | Huvudsaklig aktivitet | 2024-12-31 1) | 2023-12-31 1) |
John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ.) | Lidingö | 556802-2858 | Koncernens moderföretag | Moderföretag | Moderföretag |
John Mattson Fastighets AB | Lidingö | 556056-6977 | Uthyrning och förvaltning | 100% | 100% |
John Mattson Tomt AB | Lidingö | 556077-6253 | Vilande bolag | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Projekt AB | Lidingö | 556598-0496 | Vilande bolag | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Skolfastigheter AB | Lidingö | 556703-0357 | Uthyrning kommersiella lokaler | 100% | 100% |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kassa och bank | 61,0 | 433,7 |
Redovisat värde | 61,0 | 433,7 |
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella tillgångar/ | |||
| skulder värderade | skulder värderade | Summa | ||
| Koncernen | till upplupet | till verkligt värde | redovisat | Verkligt |
| 2024-12-31, Mkr | anskaffningsvärde | via resultatet | värde | värde |
| Tillgångar | ||||
Långfristiga fordringar | – | – | – | – |
Derivatintrsument | – | 18 | 18 | 18 |
| Kundfordringar och andra | ||||
fordringar | 132 | – | 132 | 132 |
Likvida medel | 61 | – | 61 | 61 |
Summa tillgångar | 193 | 18 | 211 | 211 |
| Skulder | ||||
Räntebärande skulder | 6 766 | – | 6 766 | 6 682 |
Derivatinstrument | – | 71 | 71 | 71 |
| Leverantörrskulder och andra | ||||
skulder | 268 | – | 268 | 268 |
Summa skulder | 7 034 | 71 | 7 105 | 7 021 |
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella tillgångar/ | |||
| skulder värderade | skulder värderade | Summa | ||
| Koncernen | till upplupet | till verkligt värde | redovisat | Verkligt |
| 2023-12-31, Mkr | anskaffningsvärde | via resultatet | värde | värde |
| Tillgångar | ||||
Långfristiga fordringar | – | – | – | – |
Derivatintrsument | – | 69 | 69 | 69 |
| Kundfordringar och andra | ||||
fordringar | 105 | – | 105 | 105 |
Likvida medel | 434 | – | 434 | 434 |
Summa tillgångar | 538 | 69 | 607 | 607 |
| Skulder | ||||
Räntebärande skulder | 7 193 | – | 7 193 | 7 024 |
Derivatinstrument | – | – | – | – |
| Leverantörrskulder och andra | ||||
skulder | 236 | – | 236 | 236 |
Summa skulder | 7 428 | – | 7 428 | 7 260 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Periodiserade låneutgifter | 17,0 | 11,6 |
Förutbetalda försäkringspremier | 3,3 | 0,0 |
Förutbetalda projektkostnader | 60,2 | 46,4 |
Övriga poster | 7,9 | 7,4 |
Redovisat värde | 88,4 | 65,4 |
Företag | Säte | Organisationsnummer | Huvudsaklig aktivitet | 2024-12-31 1) | 2023-12-31 1) |
John Mattson Butiksfastigheter AB | Lidingö | 556792-8568 | Uthyrning kommersiella lokaler | 100% | 100% |
John Mattson Parkering AB | Lidingö | 556902-1206 | Uthyrning parkeringsplatser | 100% | 100% |
John Mattson Käppala AB | Lidingö | 559161-7500 | Komplementär i kommanditbolag | 100% | 100% |
John Mattson Juno Herkules KB | Lidingö | 969646-6946 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt 2) | Indirekt helägt 2) |
John Mattson Rotebro och Rotsunda AB | Lidingö | 559087-2478 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100% | 100% |
John Mattson Stockholm Holding AB | Lidingö | 559251-3286 | Holdingbolag | 100% | 100% |
John Mattson Hjälpslaktaren 1 AB | Lidingö | 559218-0086 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Hjälpslaktaren 2 AB | Lidingö | 559218-0102 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Hjälpslaktaren 8 AB | Lidingö | 559218-0094 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Sicklaön AB | Lidingö | 559305-4926 | Komplementär i kommanditbolag | 100% | 100% |
John Mattson Sicklaön KB | Lidingö | 916641-4236 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt 2) | Indirekt helägt 2) |
John Mattson Väsby Holding AB | Lidingö | 559314-1376 | Holdingbolag | 100% | 100% |
John Mattson Vilunda AB | Lidingö | 559308-0665 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Häggvik Tureberg AB | Lidingö | 559087-2494 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100% | 100% |
John Mattson HEFAB AB | Lidingö | 556304-8510 | Uthyrning bostäder och förvaltning | 97,5% | 97,5% |
John Mattson Efib AB | Lidingö | 556262-1853 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100% | 100,0% |
John Mattson Gullmars Holding AB | Lidingö | 559358-4716 | Holdingbolag | 100% | 100% |
John Mattson Gravyren 1 AB | Lidingö | 559011-1208 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
Gullmars Fastighetsförvaltning KB | Lidingö | 969667-1024 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt 2) | Indirekt helägt 2) |
John Mattson Likriktaren Holding AB | Lidingö | 556805-6120 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Likriktaren 3 AB | Lidingö | 556757-4552 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Likriktaren 4 AB | Lidingö | 559141-9386 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Hägersten Holding 2 AB | Lidingö | 556858-1416 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Örby Centrum AB | Lidingö | 556858-1424 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Johanneshov AB | Lidingö | 559013-4499 | Uthyrning av bostäder | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Skattsedeln AB | Lidingö | 556980-0187 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Örnsberg AB | Lidingö | 559225-6993 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Hägersten 3 AB | Lidingö | 559003-2537 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Lilla Bantorget AB | Lidingö | 559008-0775 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Lilla Katrineberg 4 AB | Lidingö | 559013-6619 | Uthyrning av kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Tollare AB | Lidingö | 559065-1179 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Hägersten Parkering AB | Lidingö | 556974-4948 | Uthyrning av garage | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Katrineberg Holding AB | Lidingö | 556097-5434 | Vilande bolag | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Katrineberg AB | Lidingö | 556684-0947 | Vilande bolag | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Ulvsunda AB | Lidingö | 556750-2983 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Geografiboken AB | Lidingö | 559190-8297 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100% |
John Mattson Johanneshov 2 AB | Lidingö | 559506-9757 | Vilande bolag | Indirekt helägt | – |
John Mattson Hägersten 4 AB | Lidingö | 559506-9898 | Vilande bolag | Indirekt helägt | – |
John Mattson Holding 1 AB | Lidingö | 559506-9559 | Holdingbolag | Indirekt helägt | – |
Resultat per aktie före och efter utspädning, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Årets resultat tillika årets totalresultat | 429,0 | –1 255,9 |
| Genomsnittligt utestående antal aktier före | ||
utspädningseffekt | 75 793 930 | 39 556 335 |
Resultat per aktie före utspädning (kr) | 5,66 | –31,75 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 6 292,6 | 6 083,9 |
Redovisat värde | 6 292,6 | 6 083,9 |
| Kortfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 473,2 | 1 108,8 |
Redovisat värde | 473,2 | 1 108,8 |
Summa upplåning | 6 765,8 | 7 192,7 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ej förfallna kundfordringar | 0,7 | – |
Förfallna kundfordringar 1–30 dagar | 0,2 | 1,0 |
Förfallna kundfordringar 31–90 dagar | 1,2 | 2,0 |
Förfallna kundfordringar >90 dagar | 1,2 | 1,6 |
Redovisat värde | 3,2 | 4,5 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Antal utestående aktier vid årets början | 75 793 930 | 37 896 965 |
Nyemission | – | 37 896 965 |
Aktiesplit | – | – |
Antal utestående aktier vid årets slut | 75 793 930 | 75 793 930 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående redovisat värde | 0,5 | 1,2 |
Årets bortskrivningar | –1,5 | –0,4 |
Årets övriga förändringar | 1,8 | –0,3 |
Utgående redovisat värde | 0,8 | 0,5 |
Räntebindning | Kreditbindning | Derivat | ||||||
| Snittränta | Kreditavtal | Utnyttjat, | Snittränta | |||||
Löptid | Volym (Mkr) | (%) 1) | Andel (%) | volym (Mkr) | Mkr | Andel (%) | Volym (Mkr) | (%) 2) |
0–1 år | 1 169 | 6,15% | 17% | 583 | 473 | 7% | 1 883 | – |
1–2 år | 70 | –11,98% | 1% | 1 782 | 1 483 | 22% | 1 350 | – |
2–3 år | 1 177 | 2,55% | 17% | 1 963 | 1 963 | 29% | 1 650 | – |
3–4 år | 1 350 | 2,14% | 20% | 1 306 | 1 306 | 19% | 1 050 | – |
4–5 år | 1 700 | 2,30% | 25% | 1 083 | 1 083 | 16% | 1 700 | – |
>5 år | 1 300 | 2,36% | 19% | 458 | 458 | 7% | 1 300 | – |
Summa | 6 766 | 2,84% | 100% | 7 175 | 6 766 | 100% | 8 933 | –0,54% |
Räntebindning | Kreditbindning | Derivat | ||||||
| Snittränta | Kreditavtal | Utnyttjat, | Snittränta | |||||
Löptid | Volym (Mkr) | (%) 1) | Andel (%) | volym (Mkr) | Mkr | Andel (%) | Volym (Mkr) | (%) 2) |
0–1 år | 1 442 | 10,42 | 20 | 1 297 | 1 109 | 15 | – | – |
1–2 år | 721 | –1,25 | 10 | 1 269 | 1 269 | 18 | 1 883 | – |
2–3 år | 1 538 | 1,48 | 21 | 1 745 | 1 745 | 24 | 1 350 | – |
3–4 år | 1 527 | 2,46 | 21 | 971 | 971 | 13 | 1 400 | – |
4–5 år | 1 216 | 2,09 | 17 | 995 | 995 | 14 | 600 | – |
>5 år | 749 | 2,67 | 10 | 1 103 | 1 103 | 15 | 700 | – |
Summa | 7 193 | 3,43 | 100 | 7 381 | 7 193 | 100 | 5 933 | –1,84 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Marknadsränta +1 %, Mkr | –45,3 | –6,3 |
Marknadsränta –1 %, Mkr | 20,9 | 27,7 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Marknadsränta +1 %, Mkr | 180,6 | 136,1 |
Marknadsränta –1 %, Mkr | –191,8 | –143,7 |
| 2024-12-31 | ||||||
Löptidsanalys, Mkr | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Leverantörsskulder | 129,3 | – | – | – | – | 129,3 |
Räntebärande skulder | 332,7 | 332,7 | 3 829,9 | 2 773,4 | 650,4 | 7 919,1 |
Derivat | 3,3 | 13,7 | 16,9 | 8,9 | 10,5 | 53,3 |
Summa | 465,3 | 346,4 | 3 846,8 | 2 782,3 | 660,9 | 8 101,7 |
| 2023-12-31 | ||||||
Löptidsanalys, Mkr | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Leverantörsskulder | 107,3 | – | – | – | – | 107,3 |
Räntebärande skulder | 677,9 | 677,9 | 3 508,3 | 2 460,2 | 1 597,2 | 8 921,5 |
Derivat | – | – | –100,5 | 11,6 | 19,8 | –69,0 |
Summa | 726,2 | 677,9 | 3 608,8 | 2 448,6 | 1 577,3 | 8 959,7 |
| Belopp | Utnyttjad | Belopp | Utnyttjad | |
| Mkr | 2024-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-12-31 |
Bindande låneavtal i bank | 6 765,8 | 6 765,8 | 6 870,5 | 6 870,5 |
| Kreditlöfte och | ||||
check kredit | 409,5 | – | 510,0 | 322,1 |
Summa | 7 175,3 | 6 765,8 | 7 380,5 | 7 192,6 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Personalens källskatt och sociala avgifter | 4,3 | 3,6 |
Moms | 7,8 | 5,0 |
Skatteskuld | 40,5 | 15,9 |
Övriga poster | 4,8 | 3,7 |
Redovisat värde | 57,4 | 28,1 |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förbetalda hyresintäkter | 51,4 | 46,7 |
Upplupna räntekostnader | 10,3 | 26,4 |
Upplupna löner, semesterlöner och sociala avgifter | 3,9 | 3,8 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15,6 | 23,3 |
Redovisat värde | 81,2 | 100,2 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivningar | 1,5 | 3,5 |
Orealiserade värdeförändring på förvaltningsfastigheter | –411,4 | 1 357,4 |
Orealiserade värdeförändring på derivat | 122,3 | 170,4 |
Avsättningar till pensioner | 0,3 | 0,4 |
Övrigt | –1,2 | –1,7 |
Redovisat värde | –288,5 | 1 530,0 |
| Förändring av skulder hänför- | ||||
| liga till finansieringsverksam- | Periodens | |||
heten, Mkr | 2023-12-31 | kassaflöde | Förvärv | 2024-12-31 |
| Kortfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 1 108,8 | –635,6 | – | 473,2 |
| Långfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 6 083,9 | 208,7 | – | 6 292,6 |
7 192,7 | –426,9 | – | 6 765,8 |
| Kassaflödes påverkande | Ej kassaflödes påverkande | |||
| förändringar | förändringar | |||
Förändring av skulder hänför- liga till finansieringsverksam- | Periodens | |||
heten, Mkr | 2022-12-31 | kassaflöde | Förvärv | 2023-12-31 |
| Kortfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 2 559,9 | –1 451,1 | – | 1 108,8 |
| Långfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 6 363,9 | –280,0 | – | 6 083,9 |
8 923,8 | –1 731,1 | – | 7 192,7 |
Ställda säkerheter, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fastighetsinteckningar | 6 765,8 | 6 870,8 |
Kapitalförsäkringar för säkerställande av pensioner | 0,7 | 1,0 |
Summa | 6 766,5 | 6871,8 |