Belopp i Mkr | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | – | ||
Övrigt totalresultat | |||
Årets totalresultat | – | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | – |
Belopp i Mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Nyttjanderättstillgång tomträtt | 8 | ||
Derivatinstrument | 13,19 | ||
Maskiner och inventarier | 11 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andra långfristiga värdepappersinnehav | 13 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Hyres- och kundfordringar | 13,19 | ||
Derivatinstrument | 13,19 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | |||
Likvida medel | 14 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Belopp i Mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 13,18,19 | ||
Avsättning till pension | 7 | ||
Leasingskuld | 8 | ||
Övriga långa skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | 10 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 18,19 | ||
Leverantörsskulder | 13,19 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 20 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13,19,21 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Belopp i Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | – | ||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 22 | ||
Värdeförändring på förvaltningsfastigheter | |||
Värdeförändring på derivat | – | ||
Avskrivningar och utrangeringar | |||
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | – | ||
Betald inkomstskatt | 10 | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Förändringar av rörelsefordringar | – | ||
Förändringar av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | – | ||
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av förvaltningsfastigheter, tillgångsförvärv | – | ||
Investeringar i inventarier | – | – | |
Investeringar i förvaltningsfastigheter | – | – | |
Försäljning av förvaltningsfastigheter | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
Belopp i Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Förvärv av minoritetsandelar | – | ||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | – | – | |
Förändring – Långfristigt lån från ägarbolag | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | 14 | ||
| Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | – | – |
1) Specifikation av förvärv av förvaltningsfastigheter, tillgångsförvärv | 2023 | 2022 |
Förvaltningsfastigheter | – | 643,2 |
| Rörelsefordringar | – | 5,7 |
| Likvida medel | – | 6,8 |
| Uppskjuten skatt i periodiseringsfonder | – | 0,0 |
| Övertagna skulder | – | –116,6 |
| Övertagna räntebärande | – | 0,0 |
| Avgår: Tidigare redovisad resultatandel från intresseföretag | – | 0,0 |
| Övertagna nettotillgångar | – | 539,0 |
| Nyemission | – | –268,4 |
| Förvärvat innehav utan bestämmande inflytande | – | 0,0 |
| Utbetald köpeskilling | – | 270,7 |
| Avgår: Likvida medel i övertagna verksamheten | – | –6,8 |
| Påverkan på likvida medel, netto (positivt = minskning) | – | 263,9 |
Driftskostnader | 2023 | 2022 |
Taxebundna driftkostnader | 69,4 | 74,6 |
Fastighetsskötsel | 15,8 | 19,8 |
Övrigt | 38,7 | 46,8 |
Summa | 123,9 | 141,2 |
| Fastighetsadministration | ||
Personalkostnader | 9,2 | 18,1 |
Kontorsanslutna kostnader | 4,1 | 6,2 |
Övrigt | 6,9 | 8,8 |
Summa | 20,2 | 33,1 |
| Central administration | ||
Personalkostnader | 26,3 | 23,6 |
Rådgivning | 3,9 | 4,4 |
Revisionskostnader | 2,9 | 2,5 |
Övriga kostnader | 17,9 | 28,3 |
Summa | 51,0 | 58,8 |
Fastighetskostnader, Mkr | 2023 | 2022 |
Lidingö | 70,9 | 104,6 |
Norrort | 43,0 | 55,0 |
City/Bromma | 29,3 | 29,1 |
Söderort/Nacka | 29,8 | 34,4 |
Summa fastighetskostnader | 173,1 | 223,1 |
Lidingö | Norrort | City/Bromma | Söderort/Nacka | Totalt | ||||||
| Kr/kvm | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Driftskostnader | 296 | 398 | 373 | 444 | 338 | 351 | 284 | 343 | 317 | 393 |
Underhåll | 35 | 80 | 48 | 123 | 64 | 111 | 24 | 107 | 40 | 98 |
Fastighetsskatt | 33 | 33 | 31 | 34 | 52 | 53 | 49 | 44 | 38 | 38 |
Fastighetsadministration | 58 | 97 | 57 | 89 | 59 | 84 | 59 | 88 | 57 | 92 |
Totalt | 423 | 607 | 510 | 690 | 514 | 599 | 417 | 582 | 454 | 620 |
Hyresintäkter | 2023 | 2022 |
Bostäder | 472,2 | 470,3 |
Lokaler, garage | 134,1 | 146,9 |
Övriga intäkter | 4,0 | 3,8 |
Hyresintäkter enligt resultaträkning | 610,4 | 620,9 |
| Avtalade framtida hyresintäkter avseende | 2023-01-01– | 2022-01-01– |
| kommersiella lokaler | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Avtalade hyresintäkter inom 1 år | 97,5 | 114,0 |
Avtalade hyresintäkter mellan 1 och 5 år | 225,9 | 223,0 |
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år | 96,8 | 116,0 |
Summa lokaler | 420,2 | 453,0 |
| Avtalade framtida hyresintäkter bostäder och parkering | 2023 | 2022 |
Bostäder | 118,1 | 117,6 |
Parkering | 33,5 | 24,8 |
Summa bostäder och parkering | 151,6 | 142,4 |
Hyresintäkter, Mkr | 2023 | 2022 |
Lidingö | 297,4 | 311,9 |
Norrort | 101,1 | 96,2 |
City/Bromma | 96,1 | 95,7 |
Söderort/Nacka | 115,8 | 117,1 |
Summa hyresintäkter | 610,4 | 620,9 |
| Kr/kvm | 2023 | 2022 |
Lidingö | 1 825 | 1 809 |
Norrort | 1 256 | 1 206 |
City/Bromma | 1 954 | 1 973 |
Söderort/Nacka | 2 054 | 1 982 |
Totalt | 1 750 | 1 726 |
Ernst & Young AB | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdraget | 2,4 | 2,4 |
Övriga tjänster | 0,5 | 0,1 |
Summa | 2,9 | 2,5 |
2023 | 2022 | |||
| Medel antal | Varav | Medel antal | Varav | |
| anställda | män, % | anställda | män, % | |
Moderföretaget | 5 | 60 % | 6 | 60 % |
Dotterföretagen | 41 | 54 % | 47 | 47 % |
Totalt i koncernen | 46 | 54 % | 52 | 48 % |
2023 | 2022 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balansdagen | män, % | balansdagen | män, % | |
Styrelseledamöter | 7 | 60 % | 5 | 60 % |
Verkställande direktör | 1 | 100 % | 1 | 100 % |
| Övriga ledande | ||||
befattningshavare | 4 | 60 % | 5 | 60 % |
Totalt i koncernen | 12 | 45 % | 11 | 45 % |
2023 | 2022 | |
| Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare | ||
Löner och andra ersättningar | 11,9 | 12,3 |
Sociala avgifter | 3,1 | 7,1 |
(varav pensionskostnader) | 1,8 | 2,6 |
Summa | 15,0 | 19,4 |
| Övriga anställda | ||
Löner och andra ersättningar | 20,4 | 24,6 |
Sociala avgifter | 6,3 | 10,4 |
(varav pensionskostnader) | 1,7 | 2,3 |
Summa | 26,8 | 35,0 |
Totalt i koncernen | 41,8 | 54,4 |
| Grundlön, | |||||
| 2023 | styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa |
| Styrelseordförande | |||||
Per-Gunnar Persson | 0,4 | – | – | – | 0,4 |
Styrelseledamot | 0,0 | ||||
Ingela Lindh | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Katarina Wallin | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Håkan Blixt | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Christer Olofsson | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Åsa Bergström | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Johan Ljungberg | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Verkställande direktör | 0,0 | ||||
Per Nilsson | 2,6 | 0,4 | 0,8 | – | 3,8 |
Övriga ledande befattningshavare (4 st) | 6,3 | 0,5 | 1,1 | – | 7,9 |
Summa | 10,5 | 1,0 | 1,8 | – | 13,4 |
| Grundlön, | |||||
| 2022 | styrelsearvode | Rörlig ersättning | Pensions kostnad | Övrig ersättning | Summa |
| Styrelseordförande | |||||
Johan Ljungberg | 0,5 | – | – | – | 0,5 |
| Styrelseledamot | |||||
Ingela Lindh | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Håkan Blixt | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Christer Olofsson | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
Ulrika Danielsson | 0,2 | – | – | – | 0,2 |
| Verkställande direktör | |||||
Per Nilsson | 2,4 | 0,3 | 0,6 | – | 3,4 |
Övriga ledande befattningshavare (4 st) | 6,4 | 0,4 | 1,9 | – | 8,7 |
Summa | 10,2 | 0,7 | 2,6 | – | 13,4 |
Löptidsanalys tomträttsavgälder | 2023 | 2022 |
Förfallotidpunkt 1 år | 0,8 | 0,8 |
Förfallotidpunkt 2–5 år | 5,7 | 5,7 |
Förfallotidpunkt efter 5 år | 6,4 | 4,1 |
Summa | 12,9 | 10,6 |
2023 | 2022 | |
Tomträttsavgäld | –10,8 | –10,6 |
Räntekostnader externa kreditgivare | –241,5 | –172,5 |
Övriga finansiella kostnader | –2,7 | –2,2 |
Summa | –254,9 | –185,3 |
Aktuell skatt | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt på årets resultat | 0,1 | –0,2 |
0,1 | –0,2 | |
| Uppskjuten skatt | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader, enligt gällande skattesats | 209,2 | –70,3 |
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag, enligt gällande skattesats | –70,0 | –0,2 |
139,1 | –70,6 | |
Redovisad skatt i resultaträkningen | 139,3 | –70,7 |
Avstämning av effektiv skattesats | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | –1 394,6 | 193,4 |
Skatt enligt gällande skattesats | 287,3 | –39,8 |
| Skatteeffekt av: | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 0,1 | 0,0 |
Ej avdragsgilla räntekostnader | –42,2 | –24,6 |
Ej avdragsgilla kostnader | –0,4 | 0,0 |
Avdrag för tidigare ej aktiverade carry-forward räntor | 2,1 | – |
| Begränsning uppslöning uppskjuten skatteskuld på grund | ||
av IRE | –139,4 | – |
Ej skattepliktig försäljning av dotterbolagsaktier | 32,5 | – |
Övrigt | –0,6 | –6,3 |
Redovisad skatt | 139,3 | –70,7 |
Effektiv skattesats | 10,0 % | 36,6 % |
Uppskjuten skattefordran/ Uppskjuten skatteskuld | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Underskottsavdrag | 9,4 | 74,9 |
Derivat | –14,2 | –49,3 |
Förvaltningsfastigheter | –1 142,7 | –1 315,8 |
Obeskattade reserver | –6,7 | –7,9 |
Redovisat värde | –1 154,2 | –1 298,1 |
| Förvaltnings- | Obeskattade | Underskotts- | |||
| Bruttoförändringar | fastigheter | reserver | avdrag | Derivat | Summa |
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | –1 315,8 | –7,8 | 74,9 | –49,3 | –1 298,0 |
| Redovisat: | |||||
Årets förändring i resultatet enligt gällande skattesats | 173,1 | 1,1 | –70,0 | 35,1 | 139,3 |
Redovisat i eget Kapital | – | – | 4,5 | – | 4,5 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | –1 142,7 | –6,7 | 9,4 | –14,2 | –1 154,2 |
Ingående redovisat värde 2022-01-01 | –1 335,7 | –6,8 | 109,8 | 5,2 | –1 227,5 |
| Redovisat: | |||||
Årets förändring i resultatet enligt gällande skattesats | 19,9 | –1,0 | –34,9 | –54,5 | –70,5 |
Utgående redovisat värde 2022-12-31 | –1 315,8 | –7,8 | 74,9 | –49,3 | –1 298,1 |
2023 | 2022 | |||
| Underlag | Underlag | |||
| Underlag | uppskjuten | Underlag | uppskjuten | |
| Skatteberäkning i koncernen | aktuell skatt | skatt | aktuell skatt | skatt |
Förvaltningsresultat | 133,2 | – | 153,9 | – |
| Skattemässigt avdragsgilla | ||||
avskrivningar | –89,9 | 89,9 | –91,8 | 91,8 |
ny- och ombyggnationer | –105,8 | 105,8 | 0,0 | 0,0 |
Övriga skattemässiga justeringar | 381,4 | 337,5 | 107,5 | 28,4 |
Skattepliktigt förvaltningsresultat | 318,9 | 533,2 | 169,6 | 120,2 |
Värdeförändringar fastigheter | – | –1 357,4 | – | –211,1 |
Värdeförändringar derivat | – | –170,4 | – | 264,6 |
Skattepliktigt resultat före underskottsavdrag | 318,9 | –994,6 | 169,6 | 173,7 |
Underskottsavdrag, ingående balans | –364,7 | 364,7 | –533,4 | 533,4 |
Underskottsavdrag, utgående balans | 45,4 | –45,4 | 364,7 | –364,7 |
Skattepliktigt resultat | –0,4 | –675,3 | 1,0 | 342,3 |
Skatt på årets resultat | 0,1 | 139,1 | –0,2 | –70,5 |
Skatt enligt resultaträkningen | 0,1 | 139,1 | –0,2 | –70,5 |
| Verklig | |||
| Nominell | skatte skuld/ | ||
Underlag | skatte skuld | fordran | |
Fastigheter | –9 915,8 | –2 042,7 | –594,9 |
Derivat | –69,0 | –14,2 | –13,1 |
Underskottsavdrag | 45,4 | 9,4 | 7,7 |
Obeskattade reserver | –32,1 | –6,6 | –6,6 |
Summa | –9 971,5 | –2 054,1 | –607,0 |
| Fastigheter, tillgångsförvärv | 4 368,6 | 899,9 | – |
Totalt | –5 602,9 | –1 154,2 | –607,0 |
Enligt balansräkningen | –1 154,2 |
| Verklig | |||
| Nominell | skatte skuld/ | ||
2022-12-31 | Underlag | skatte skuld | fordran |
Fastigheter | –11 663,1 | –2 402,6 | –699,8 |
Derivat | –239,4 | –49,3 | –45,5 |
Underskottsavdrag | 364,7 | 74,9 | 62,0 |
Obeskattade reserver | –37,3 | –7,8 | –7,7 |
Summa | –11 575,1 | –2 384,8 | –691,0 |
| Fastigheter, tillgångsförvärv | 5 275,8 | 1 086,8 | – |
Totalt | –6 299,3 | –1 298,0 | –691,0 |
Enligt balansräkningen | –1 298,0 |
Maskiner och inventarier | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 26,0 | 24,0 |
Inköp under året | 5,3 | 5,5 |
Försäljningar och utrangeringar | –1,3 | –3,5 |
Utgående anskaffningsvärde | 30,0 | 26,0 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –16,3 | –14,6 |
Årets avskrivningar | –3,2 | –4,2 |
Försäljningar och utrangeringar | 1,3 | 2,5 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –18,2 | –16,3 |
Utgående redovisat värde | 11,8 | 9,7 |
2023 | 2022 | ||||||
Fastighetstyp | Betydande icke-observerbara indata | Intervall | Viktat genomsnitt | Intervall | Viktat genomsnitt | ||
Bostäder | Hyresvärde (kr/kvm) | 1 112 – 3 526 | 1 718 | 1 062 – 3 473 | 1 712 | ||
Fastighetskostnader (kr/kvm) | 417 – 876 | 581 | 396 – 1 009 | 554 | |||
Långsiktig vakans | 0,0 | –5,3 % | 0,8% | 0,0 – | 5,3 % | 0,5 % | |
Direktavkastningskrav | 2,2 – | 4,3 % | 3,1 % | 2,0 – | 3,8 % | 2,7 % | |
| Kalkylränta | 4,6 – | 6,4 % | 5,2 % | 4,0 – | 5,95 % | 4,9 % | |
Kommersiellt | Hyresvärde (kr/kvm) | 1 250 – 3 706 | 3 420 | 1 294 – 5 382 | 3 027 | ||
Fastighetskostnader (kr/kvm) | 165 – 1 172 | 678 | 163 – 870 | 714 | |||
Långsiktig vakans | 0,5 – | 5,9 % | 3,8 % | 1,9 – | 5,0 % | 3,7 % | |
Direktavkastningskrav | 3,7 – | 6,4 % | 5,0 % | 3,9 – | 6,3 % | 4,8 % | |
| Kalkylränta | 5,7 – | 8,5 % | 6,8 % | 5,3 – | 8,5 % | 6,4 % |
| varav | varav | varav | |||
Mkr | 31/12/2023 | bostäder | komersiellt | utveckling | 31/12/2022 |
Ingående fastighetsvärde, 2023-01-01 | 15 695,5 | 13 691,1 | 1 305,6 | 698,8 | 15 894,5 |
+ Förvärv | – | – | – | – | 643,2 |
+ Investeringar i nybyggnation | 169,0 | – | – | 169,0 | 276,0 |
+ Investeringar i uppgraderingar | 131,2 | 23,2 | – | 108,0 | 27,8 |
+ Övriga investeringar | 48,6 | 4,9 | 7,3 | 36,4 | 54,1 |
– Försäljningar | –1 153,8 | –1 026,3 | –127,5 | – | –989,0 |
+/– Orealiserade värdeförändringar | –1 322,8 | –1 293,2 | –23,8 | –6,0 | –211,1 |
Utgående fastighetsvärde, 2023-12-31 | 13 567,6 | 11 399,6 | 1 161,6 | 1 006,3 | 15 695,5 |
Känslighetsanalys, verkligt värde Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Hyra/Marknadshyra | +/– 1,0 % | 181,7 | 342,5 |
Bostäder | 167,1 | 302,3 | |
Kommersiellt | 14,6 | 40,3 | |
Fastighetskostnader | +/– 50 kr/kvm | 509,3 | 651,0 |
Bostäder | 481,5 | 597,7 | |
Kommersiellt | 27,8 | 53,3 | |
Långsiktig vakansgrad | +/– 2,0 % | 365,5 | 688,1 |
Bostäder | 335,7 | 606,5 | |
Kommersiellt | 29,8 | 81,6 | |
Avkastningskrav, exit | –0,5 % | 2 161,9 | 2 788,5 |
Bostäder | 2 054,5 | 2 517,5 | |
Kommersiellt | 107,4 | 271,0 | |
Avkastningskrav, exit | + 0,5 % | –1 624,8 | –2 905,5 |
Bostäder | –1 534,7 | –2 646,5 | |
Kommersiellt | –90,1 | –259,0 | |
| Kalkylräntan | –0,5 % | 542,9 | 677,6 |
Bostäder | 498,1 | 626,0 | |
Kommersiellt | 44,7 | 51,7 | |
| Kalkylräntan | +0,5 % | –514,3 | –641,0 |
Bostäder | –471,7 | –591,8 | |
Kommersiellt | –42,7 | –49,2 | |
Specifikation av värdeförändringar | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Driftnettoförändring | 1 050,0 | 266,6 |
Pågående projekt/byggrätter | 185,6 | 260,3 |
Avkastningskrav | –2 558,2 | –778,8 |
Avyttrade/Förvärvade fastigheter | –34,6 | 26,8 |
Totalt | –1 357,2 | –225,1 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Taxeringsvärde förvaltningsfastigheter | 8 874,2 | 6 833,3 |
Skattemässigt restvärde | 3 651,8 | 4 236,5 |
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella tillgångar/ | |||
| skulder värderade | skulder värderade | Summa | ||
| Koncernen | till upplupet | till verkligt värde | redovisat | Verkligt |
| 2023-12-31 | anskaffningsvärde | via resultatet | värde | värde |
| Tillgångar | ||||
Långfristiga fordringar | – | – | – | – |
Derivatintrsument | 0 | 69 | 69 | 69 |
Kundfordringar och andra fordringar | 105 | – | 105 | 105 |
Likvida medel | 434 | – | 434 | 434 |
Summa tillgångar | 538 | 69 | 607 | 607 |
| Skulder | ||||
Räntebärande skulder | 7 193 | – | 7 193 | 7 024 |
Derivatinstrument | – | – | – | – |
Leverantörrskulder och andra skulder | 236 | – | 236 | 236 |
Summa skulder | 7 428 | – | 7 428 | 7 260 |
| Koncernen | ||||
| 2022-12-31 | ||||
| Tillgångar | ||||
Långfristiga fordringar | – | – | – | – |
Derivatintrsument | – | 239 | 239 | 239 |
Kundfordringar och andra fordringar | 76 | – | 76 | 76 |
Likvida medel | 48 | – | 48 | 48 |
Summa tillgångar | 124 | 239 | 363 | 363 |
| Skulder | ||||
Räntebärande skulder | 8 924 | – | 8 924 | 8 629 |
Derivatinstrument | – | – | – | – |
Leverantörrskulder och andra skulder | 199 | – | 199 | 199 |
Summa skulder | 9 123 | – | 9 123 | 8 828 |
Företag | Säte | Organisationsnummer | Huvudsaklig aktivitet | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
John Mattson Fastighetsföretagen AB (publ.) | Lidingö | 556802-2858 | Koncernens moderföretag | Moderföretag | Moderföretag |
John Mattson Fastighets AB | Lidingö | 556056-6977 | Uthyrning och förvaltning | 100 % | 100 % |
John Mattson Tomt AB | Lidingö | 556077-6253 | Vilande bolag | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Projekt AB | Lidingö | 556598-0496 | Vilande bolag | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Skolfastigheter AB | Lidingö | 556703-0357 | Uthyrning kommersiella lokaler | 100 % | 100 % |
John Mattson Butiksfastigheter AB | Lidingö | 556792-8568 | Uthyrning kommersiella lokaler | 100 % | 100 % |
John Mattson Parkering AB | Lidingö | 556902-1206 | Uthyrning parkeringsplatser | 100 % | 100 % |
John Mattson Käppala AB | Lidingö | 559161-7500 | Komplementär i kommanditbolag | 100 % | 100 % |
John Mattson Juno Herkules KB | Lidingö | 969646-6946 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Rotebro och Rotsunda AB | Lidingö | 559087-2478 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100 % | 100 % |
John Mattson Stockholm Holding AB | Lidingö | 559251-3286 | Holdingbolag | 100 % | 100 % |
John Mattson Hjälpslaktaren 1 AB | Lidingö | 559218-0086 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Hjälpslaktaren 2 AB | Lidingö | 559218-0102 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Hjälpslaktaren 8 AB | Lidingö | 559218-0094 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Sicklaön AB | Lidingö | 559305-4926 | Komplementär i kommanditbolag | 100 % | 100 % |
John Mattson Sicklaön KB | Lidingö | 916641-4236 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | Indirekt helägt |
John Mattson Väsby Holding AB | Lidingö | 559314-1376 | Holdingbolag | 100 % | 100 % |
John Mattson Vilunda AB | Lidingö | 559308-0665 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Häggvik Tureberg AB | Lidingö | 559087-2494 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100 % | 100 % |
John Mattson HEFAB AB | Lidingö | 556304-8510 | Uthyrning bostäder och förvaltning | 97,5 % | 97,5 % |
John Mattson Efib AB | Lidingö | 556262-1853 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | 100 % | 100,0 % |
John Mattson Gullmars Holding AB | Lidingö | 559358-4716 | Holdingbolag | 100 % | 100 % |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kassa och bank | 433,7 | 47,6 |
Redovisat värde | 433,7 | 47,6 |
Företag | Säte | Organisationsnummer | Huvudsaklig aktivitet | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
John Mattson Gravyren 1 AB | Lidingö | 559011-1208 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
Gullmars Fastighetsförvaltning KB | Lidingö | 969667-1024 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 99,9 % |
John Mattson Likriktaren Holding AB | Lidingö | 556805-6120 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Likriktaren 3 AB | Lidingö | 556757-4552 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Likriktaren 4 AB | Lidingö | 559141-9386 | Uthyrning kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Hägersten Holding 2 AB | Lidingö | 556858-1416 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Örby Centrum AB | Lidingö | 556858-1424 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Johanneshov AB | Lidingö | 559013-4499 | Uthyrning av bostäder | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Skattsedeln AB | Lidingö | 556980-0187 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Örnsberg AB | Lidingö | 559225-6993 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Hägersten 3 AB | Lidingö | 559003-2537 | Holdingbolag | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Lilla Bantorget AB | Lidingö | 559008-0775 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Lilla Katrineberg 4 AB | Lidingö | 559013-6619 | Uthyrning av kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Traneberg AB | Lidingö | 556966-2827 | Uthyrning av bostäder | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Tollare AB | Lidingö | 559065-1179 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Hägersten Parkering AB | Lidingö | 556974-4948 | Uthyrning av garage | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Katrineberg Holding AB | Lidingö | 556097-5434 | Vilande bolag | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Katrineberg AB | Lidingö | 556684-0947 | Vilande bolag | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Ulvsunda AB | Lidingö | 556750-2983 | Uthyrning bostäder och kommersiella lokaler | Indirekt helägt | 100 % |
John Mattson Geografiboken AB | Lidingö | 559190-8297 | Projektutveckling | Indirekt helägt | 100 % |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Årets resultat tillika årets totalresultat | –1 255,9 | 123,7 |
| Genomsnittligt utestående antal aktier före | ||
utspädningseffekt | 39 556 335 | 37 537 496 |
Resultat per aktie före utspädning (kr) | –31,75 | 3,30 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Långfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 6 083,9 | 6 363,9 |
Redovisat värde | 6 083,9 | 6 363,9 |
| Kortfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 1 108,8 | 2 559,9 |
Redovisat värde | 1 108,8 | 2 559,9 |
Summa upplåning | 7 192,7 | 8 923,8 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ej förfallna kundfordringar | – | 0,1 |
Förfallna kundfordringar 1–30 dagar | 1,0 | 0,3 |
Förfallna kundfordringar 31–90 dagar | 2,0 | 0,9 |
Förfallna kundfordringar >90 dagar | 1,6 | 0,2 |
Redovisat värde | 4,5 | 1,5 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Antal utestående aktier vid årets början | 37 896 965 | 36 364 827 |
Nyemission | 37 896 965 | – |
Aktiesplit | – | 1 532 138 |
Antal utestående aktier vid årets slut | 75 793 930 | 37 896 965 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående redovisat värde | 1,2 | 1,1 |
Årets bortskrivningar | –0,4 | 0,4 |
Årets övriga förändringar | –0,3 | –0,4 |
Utgående redovisat värde | 0,5 | 1,2 |
Räntebindning | Kreditbindning | Derivat | ||||||
| Snittränta | Kreditavtal | Utnyttjat, | Snittränta | |||||
Löptid | Volym (Mkr) | (%) | Andel (%) | volym (Mkr) | Mkr | Andel (%) | Volym (Mkr) | (%) |
0–1 år | 1 442 | 10,42 | 20 | 1 297 | 1 109 | 15 | – | – |
1–2 år | 721 | –1,25 | 10 | 1 269 | 1 269 | 18 | 1 883 | – |
2–3 år | 1 538 | 1,48 | 21 | 1 745 | 1 745 | 24 | 1 350 | – |
3–4 år | 1 527 | 2,46 | 21 | 971 | 971 | 13 | 1 400 | – |
4–5 år | 1 216 | 2,09 | 17 | 995 | 995 | 14 | 600 | – |
>5 år | 749 | 2,67 | 10 | 1 103 | 1 103 | 15 | 700 | – |
Summa | 7 193 | 3,43 | 100 | 7 381 | 7 193 | 100 | 5 933 | –1,84 |
Räntebindning | Kreditbindning | Derivat | ||||||
| Snittränta | Kreditavtal | Utnyttjat, | Snittränta | |||||
Löptid | Volym (Mkr) | (%) | Andel (%) | volym (Mkr) | Mkr | Andel (%) | Volym (Mkr) | (%) |
0–1 år | 3 453 | 4,05 | 39 | 2 720 | 2 560 | 29 | 471 | – |
1–2 år | –15 | 24,74 | – | 1 714 | 1 385 | 16 | – | – |
2–3 år | 1 623 | 1,23 | 18 | 1 193 | 1 193 | 13 | 1 668 | – |
3–4 år | 1 752 | 1,62 | 20 | 912 | 912 | 10 | 1 350 | – |
4–5 år | 527 | 2,11 | 6 | 1 213 | 1 213 | 14 | 400 | – |
>5 år | 1 585 | 1,99 | 18 | 1 661 | 1 661 | 19 | 900 | – |
Summa | 8 924 | 2,54 | 100 | 9 412 | 8 923,8 | 100 | 4 789 | –1,04 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Marknadsränta +1 %, Mkr | –6,3 | –50,2 |
Marknadsränta –1 %, Mkr | 27,7 | 23,6 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Marknadsränta +1 %, Mkr | 136,1 | 130,3 |
Marknadsränta –1 %, Mkr | –143,7 | –138,1 |
Löptidsanalys | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Leverantörsskulder | 107,3 | – | – | – | – | 107,3 |
Räntebärande skulder | 677,9 | 677,9 | 3 508,3 | 2 460,2 | 1 597,2 | 8 921,5 |
Derivat | – | – | –100,5 | 11,6 | 19,8 | –69,0 |
Summa | 726,2 | 677,9 | 3 608,8 | 2 448,6 | 1 577,3 | 8 959,7 |
Löptidsanalys | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | >5 år | Totalt |
Leverantörsskulder | 82,5 | – | – | – | – | 82,5 |
Räntebärande skulder | 1 393,5 | 1 393,5 | 3 032,5 | 4 239,7 | 0,0 | 10 059,2 |
Derivat | – | 3,1 | 80,9 | 118,9 | 33,5 | 236,4 |
Summa | 1 488,8 | 1 396,6 | 3 113,4 | 4 358,6 | 33,5 | 10 378,1 |
| Belopp | Utnyttjad | Belopp | Utnyttjad | |
| 2023-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-12-31 | |
Bindande låneavtal i bank | 6 870,5 | 6 870,5 | 8 352,5 | 8 398,9 |
| Kreditlöfte och | ||||
check kredit | 510,0 | 322,1 | 1 060,0 | 524,9 |
Summa | 7 380,5 | 7 192,6 | 9 412,5 | 8 923,8 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Personalens källskatt och sociala avgifter | 3,6 | 4,4 |
Moms | 5,0 | 1,2 |
Skatteskuld | 15,9 | 9,4 |
Övriga poster | 3,7 | 4,2 |
Redovisat värde | 28,1 | 19,3 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förbetalda hyresintäkter | 46,7 | 59,1 |
Upplupna räntekostnader | 26,4 | 13,1 |
Upplupna löner, semesterlöner och sociala avgifter | 3,8 | 5,1 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23,3 | 19,8 |
Redovisat värde | 100,2 | 97,1 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 2023 | 2022 |
Avskrivningar | 3,5 | 3,9 |
Orealiserade värdeförändring på förvaltningsfastigheter | 1 357,4 | 225,1 |
Orealiserade värdeförändring på derivat | 170,4 | –264,6 |
Avsättningar till pensioner | 0,4 | 1,3 |
Övrigt | –1,7 | – |
Redovisat värde | 1 530,0 | –34,3 |
| Förändring av skulder | ||||
| hänförliga till finansierings- | Periodens | |||
verksamheten | 2022-12-31 | kassaflöde | Förvärv | 2023-12-31 |
| Kortfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 2 559,9 | –1 451,1 | – | 1 108,8 |
| Långfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 6 363,9 | –280,0 | – | 6 083,9 |
8 923,8 | –1 731,1 | – | 7 192,7 |
| Kassaflödes påverkande | Ej kassaflödes påverkande | |||
| förändringar | förändringar | |||
| Förändring av skulder | ||||
| hänförliga till finansierings- | Periodens | |||
verksamheten | 2021-12-31 | kassaflöde | Förvärv | 2022-12-31 |
| Kortfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 3 221,9 | –622,0 | – | 2 599,9 |
| Långfristiga ränte bärande | ||||
skulder | 6 224,6 | 139,3 | – | 6 363,9 |
9 446,5 | –522,7 | – | 8 923,7 |
Ställda säkerheter | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Fastighetsinteckningar | 6 870,8 | 8 827,4 |
Kapitalförsäkringar för säkerställande av pensioner | 1,0 | – |
Summa | 6871,8 | 8 827,4 |