549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING 2024
1
Årsredovisning
2024
ÅRSREDOVISNING 2024
2
Innehåll
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Valuta för alla belopp i årsredovisningen är svenska kronor om inget annat anges. För tusental och miljontal kronor används förkortningarna Tkr respektive Mkr. Om inget annat
anges avser alla belopp befintlig verksamhet och summor inom parentes år 2023. Reviderad årsredovisning omfattar sidorna 21-69. Hållbarhetsrapporten på sidorna 76-92 har
granskats av revisorerna enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
1. Om Enea
Om Enea ............................................ 4
VD ord ............................................... 8
Året i korthet ....................................10
En värdeskapande verksamhet .........11
2. Affärsidé och strategi
Marknaden.......................................13
Produkter och tjänster ......................15
Affärsmodell ....................................17
Strategi ............................................19
3. Rapporter
Förvaltningsberättelse ...................... 21
Risker och riskhantering ...................25
Finansiell rapport .............................28
Hållbarhetsrapport ........................... 76
Bolagsstyrningsrapport .....................93
Styrelse och koncernledning ...........100
4. Övrig information
Femårsöversikt ..............................104
Ordlista .........................................105
Enea-aktien ...................................106
Information till aktieägare
och finansiell kalender ...................
109
Eneas historia ................................110
3
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÅRSREDOVISNING 2024
4
Om Enea
Om Enea ............................................ 4
VD ord ............................................... 8
Året i korthet ....................................10
En värdeskapande verksamhet .........11
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
5
ÅRSREDOVISNING 2024
Nyckeltal 2024
Fakta 2024
904
Mkr Omsättning
34%
Justerad EBITDA marginal
23%
Forskning & Utveckling
Om Enea
Enea är en världsledande specialist på programvara för telekom och cybersäkerhet. Vår vision är att göra världens
kommunikation säkrare och mer effektiv – en drivkraft som tillsammans med vår passion för teknisk innovation är kärnan i
vår verksamhet. Vi utvecklar och levererar pålitliga lösningar som stärker säkerhet, prestanda och intelligens i den digitala
kommunikationen.
Vår teknik möjliggör stabil och säker uppkoppling för miljarder människor världen över varje dag, ett ansvar vi tar på största
allvar. Vi är stolta över att bidra till en säkrare och mer effektiv digital värld för både individer och företag. Vår produktportfölj
omfattar bland annat avancerade brandväggar som skyddar mobilnätverk från cyberattacker, samt lösningar för trafik-
klassificering, optimering av videotrafik och hantering av WiFi-nätverk. Genom kontinuerlig innovation och strategiska förvärv
stärker vi ständigt vårt erbjudande och vår globala närvaro.
Enea har fler än 480 medarbetare globalt, finns på över 20 marknader och har partnerskap med mer än 100 ledande
kommunikationstjänstleverantörer. Vi fortsätter att investera i innovation och strategiska samarbeten för att säkerställa
långsiktig tillväxt och konkurrenskraft.
Stockholm
Huvudkontor
~480 Medarbetare 30+ Nationaliteter Nasdaq
Stockholm
20+ Marknader
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
DALLAS
TORONTO
REDWOOD CITY
ÅRSREDOVISNING 2024
6
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
30%* av världens mobiltjänster är
beroende av Eneas mjukvara varje
dag när de ansluter till mobilnätverk
eller använder internet.
* OSE inkluderad är siffran över 40%
Vi har alltid
varit
pionjärer
Enea grundades 1968 i Sverige. Visste du
att vi var involverade i att ta emot Sveriges allra
första email? Terminalen som tog emot
mailet
donerades av Enea till Tekniska
museet i Stockholm år 2023.
ÅRSREDOVISNING 2024
6
KUALA LUMPUR
DUBAI
BELFAST
OSIJEK
HYDERABAD
PUNE
BUKAREST
WIEN
HQ STOCKHOLM
PARIS
DUBLIN
7
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
TOKYO
Total arbetsstyrka:482
Indien Frankrike USA
Irland
Rumänien
AnnatÖsterrikeKanada
Kroatien SverigeStorbritannien
7
ÅRSREDOVISNING 2024
ÅRSREDOVISNING 2024
8
Kära aktieägare, tack för ert förtroende under de senaste 18 månaderna. Det har betytt väldigt
mycket för Enea som bolag och för mig personligen.
Ett bra år för Enea
Ni investerar i ett fantastiskt företag som under 2024 levererade en organisk tillväxt på 10 procent både inom sin säkerhets-
och nätverksaffär. Trots en generellt utmanande telekommarknad så växer behoven av lösningar för cybersäkerhet och
nätverksoptimering. Det är den underliggande drivkraften i vår tillväxt och dessutom en otroligt spännande marknad som
bara kommer att bli än mer intressant över tid. Vi har även stärkt vår marknadsposition med nya erbjudanden inom skydd
mot digitala bedrägerier och AI-driven trafikhantering, vilket främjar fortsatt expansion inom våra tillväxtområden
.
Vi levererade en EBITDA-marginal på 34 procent och ett starkt kassaflöde. Vårt kassaflöde möjliggjorde återköp av totalt
1 008 369 aktier under 2024, samtidigt som vi minskade vår nettoskuld med 92 Mkr. Under slutet av året genomförde vi även
en förändring av vår lånestruktur vilket ytterligare kommer att sänka våra räntekostnader under 2025. Allt annat lika, kommer
detta att förbättra vår lönsamhet näst- kommande år. Våra vinstmarginaler och
kassaflöden visar hur väl vår affärs- modell skalar med tillväxt. Det visar också att
våra insatser de senaste två åren, för att bättre balansera vår kostnadsbas och
kontrollera våra investeringar, har haft önskad effekt. Enea har en stark säljorgani-
sation som målmedvetet arbetar med att utveckla vår affär världen över. Under
2024 tecknade vi avtal med fler än 20 nya kunder, definierat som antingen helt nya
kunder eller en ny produktkategori till en befintlig kund. Detta är närmare 20
procent fler än under föregående år. I oktober 2024 tecknade vi också ett av de
största avtalen i Eneas moderna historia, om inte det största, med en befintlig USA-baserad kund. Det treåriga avtalet
avseende vår Network Data Layer-produkt är värt mer än 230 Mkr och merparten av intäkterna kommer att redovisas under
de kommande åren med start 2025. Det förtroende vi fått genom denna affär är oerhört glädjande och ett tydligt bevis på den
kompetens och förmåga som finns inom vår organisation.
AI stärker våra lösningar och organisation
Kärnan i vår verksamhet är att utveckla innovativ och robust mjukvara som gör världens mest avancerade telekomnät ännu
säkrare och mer effektiv. Under 2024 återinvesterade vi 23 procent av våra intäkter i forskning och utveckling och gjorde även
viktiga förbättringar i vår produktportfölj. Inom vår säkerhetsaffär lanserade vi AI-drivna säkerhetsfunktioner i vår Messaging
Firewall för att i realtid kunna blockera skadliga länkar i SMS-, MMS- och RCS-meddelanden. Dessutom förbättrade vi vår
Signaling Firewall med avancerade funktioner för att skydda användare mot samtalsbedrägerier. Med dessa innovationer
möter vi den snabbt växande globala efterfrågan på ett starkare skydd mot cyberbrottslighet.
Inbäddade säkerhetslösningar, baserade på vår världsledande DPI-bibliotek/SDK (Software Development Kit), är också en
viktig del av vår säkerhetsaffär. Tack vare vår ledande position har vi expanderat vår marknad med en ny lösning för Threat
Detection, för att hjälpa våra kunder att förbättra sina detekteringssystem för cybersäkerhetshot och dataintrång. Dessa
system övervakar kontinuerligt misstänkta aktiviteter, såsom obehöriga intrång, skadlig kod, sårbarheter och hackningsförsök.
Vi har även stärkt vårt fokusområde Nätverk. Bland annat har vi vidareutvecklat den befintliga accelerations- och optimerings-
kapaciteten inom Traffic Management genom att expandera en AI-baserad DPI-metod (Deep Packet Inspection), baserad
på vårt eget inbyggda DPI-bibliotek/SDK. Denna utveckling har skapat ytterligare intäktsmöjligheter och vi har redan säkrat
nya kunder. Våra lösningar hjälper operatörer att öka både effektiviteten i näten och även insikten i trafiken, vilket skapar
förutsättningar för att förbättra slutanvändarnas upplevelse. I takt med att kvalitetssäkrad data blir avgörande för att våra
kunder ska kunna utveckla AI-baserade tjänster, ger detta oss en stark position för framtida tillväxt.
Utöver nya produktlanseringar har vi dessutom accelererat införandet och användningen av AI-verktyg inom vår organisation.
Under slutet av 2024 introducerade vi en serie AI-genererade podcasts för att öka våra medarbetares förståelse för affärsvärdet och
tekniken bakom våra senaste produktlanseringar. Med start 2025 lanserade vi en intern AI-chatbot "ELLA" (Enhanced Learning &
Look-up Assistant), speciellt utvecklad för att underlätta snabb och enkel åtkomst till produktfakta för vår globala säljorganisation.
VD ORD
Ett fantastiskt företag
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Under 2024 levererade
Enea en organisk till-
växt på 10 procent både
inom sin säkerhets- och
nätverksaffär.
9
ÅRSREDOVISNING 2024
Jag är helt övertygad om att generativ AI kommer att omforma många aspekter av vår verksamhet under de närmsta åren.
När AI-agenter integreras sömlöst i våra arbetsflöden, kommer våra medarbetare ges möjlighet att nå nya nivåer av effektivitet
och kreativitet. Det skapar förutsättningar för att förbättra kundinteraktioner och öka de värden vi levererar. Det kommer helt
säkert att förändra vårt sätt att arbeta, vilket också redan är i gång på flera områden. Som ett litet exempel är även detta VD-ord
delvis skrivet med hjälp av 'ELLA'.
Våra kunder gör ditt liv på nätet möjligt
Mobila nätverk är ryggraden i digitaliseringen. Företag och människor förlitar sig på robusta nätverk för att få tillgång till
information, leverera digitala tjänster och förbättra kundupplevelser. Nätverksprestanda och säkerhet är båda avgörande
faktorer. Telekomoperatörerna måste dock balansera sina investeringar med sin
relativt långsamma intäktstillväxt. Den globala datakonsumtionen ökar exponentiellt,
främst på grund av videotrafik, men ökningen av intäkterna från internetåtkomst
är fortfarande blygsam. Övergången till 5G och annan ny teknik kräver betydande
investeringar i infrastruktur. Den snabba utvecklingen av generativ AI innebär också
både möjligheter och utmaningar för telekomoperatörer, samtidigt som utvecklingen
under- stryker viktiga frågor kring datahantering och säkerhet. Jag har stor respekt för utmaningen som våra kunder står inför.
För att förtjäna deras förtroende måste vi därför vara flexibla, anpassningsbara och fortsätta att investera kraftfullt i våra produkter
och lösningar.
Kvalitet är ett åtagande för oss
Kvalitet är en central del av vårt dagliga arbete, i allt från hur vi utvecklar våra produkter till våra möten med kunder runt om
i världen. För oss är kvalitet inte bara ett mål – det är ett åtagande. Enea kvalitetscertifierades för första gången 2006 inom
ramen för ISO 9001. Vi är dessutom ISO 27001-certifierade i vår säkerhetsverksamhet, då detta ramverk har ett extra fokus
på informations- och IT-säkerhet. Under året har vi genomfört en recertifiering av vårt ISO 9001-certifikat. Revisionen visade
att Enea har tagit betydande steg mot att bli än mer värdeorienterade och kundfokuserade. Det noterades också att våra
processer inte är där för processernas skull, utan för att hjälpa oss att få kvalitet hela vägen från produktutveckling till att våra
kunder upplever det faktiska värdet av sin investering i våra produkter, vilket är helt avgörande för ett bolags effektivitet.
Revisionen var även mycket positiv till vårt strategiarbete och hur vår organisation har tagit till sig vår nya strategi, något som
även visade sig i vår årliga medarbetarundersökning. Dessa interna resultat är inte bara glädjande för mig som VD, utan även
intressanta datapunkter för kunder, medarbetare och investerare då de är viktiga delar i en fortsatt positiv utveckling av bolaget.
En spännande framtid
Vi har en ledande marknadsposition och en unik produktportfölj inom växande områden, både inom och utanför telekom-
industrin. Vi har en global organisation med mycket kompetenta och engagerade medarbetare och, minst lika viktigt, många
framgångsrika kunder och konkurrenter, som ständigt utmanar och utvecklar oss. De synergier vi nu börjar se från de förvärv
vi har gjort under de senaste åtta åren stärker inte bara vår förvärvsstrategi utan belyser också vår förmåga att framgångsrikt
och långsiktigt integrera förvärv. Detta, i kombination med vår bevisade intjäningsförmåga,
gör oss optimistiska inför framtiden.
I april 2025 lämnar jag över VD-rollen för Enea till Teemu Salmi och jag vill här
passa på att hälsa Teemu varmt välkommen – du blir en del av ett fantastiskt
företag. Avslutningsvis vill jag tacka er alla, aktieägare, kunder och med-
arbetare för att ni gjort Eneas långa och framgångsrika resa möjlig!
Anders Lidbeck
Tillförordnad VD och koncernchef
”För oss är kvalitet
inte bara ett mål –
det är ett åtagande”
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
VD ORD
ÅRSREDOVISNING 2024
10
Q1
Deltog på Mobile World Congress 2024, med en uppmärk-
sammad kampanj och direktsända expertsamtal om
framtidens cybersäkerhet.
Vann det prestigefyllda MEFFY-priset i kategorin "Mobile IoT"
för vår produkt IoT Connectivity Control Service (IoT CCS).
Q2
Vann en Global Infosec Award på RSA Conference 2024
för vår innovativa teknik för inbyggd hotdetektering, som
erkändes för att förbättra cybersäkerhetslösningar.
Lanserade med Zain KSA nästa generations banbrytande
säkerhetslösning för signaleringsöverlagring för att förbättra
skyddet av telekomnätverk mot avancerade hot.
Q3
Erhöll en order på 5G-nätverksdatalager till ett värde av
2,9 miljoner USD.
Tecknade kontrakt värt 2 miljoner USD för Traffic
Management.
Tillkännagav partnerskap med Custocy för att leverera en
banbrytande AI-baserad lösning för upptäckt och respons
av nätverkshot, som kombinerar avancerad analys med
Eneas Deep Packet Inspection-teknologi.
Anställda i Belfast och Dublin deltog i välgörenhetslopp
till förmån för utsatta kvinnor. Anställda i Indien engagerade
sig för lokalt barnhem.
Q4
Tecknade kontrakt för Embedded Threat Detection till ett
värde av 2,7 miljoner USD med en stor amerikansk kund.
Tecknade ett flerårigt Network Data Layer-kontrakt till ett
värde av 17,7 miljoner USD.
Tecknade ett flerårigt supportavtal till värde av över
4 miljoner USD.
Genomförde en uppskattad kapitalmarknadsdag där vår
högsta ledningsgrupp levererade uppdateringar om viktiga
ämnen med fokus på Eneas ledarskap inom
cybersäkerhet.
Året i korthet
ÅRET I KORTHET
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÅRSREDOVISNING 2024
10
11
ÅRSREDOVISNING 2024
EN VÄRDESKAPANDE VERKSAMHET
Transformation inom säkerhet skapar tillväxtpotential
Enea har under det senaste decenniet skiftat från operativsys-
tem (OS) och konsulttjänster till ett fokus på cybersäkerhet.
Den traditionella OS-verksamheten har minskat drastiskt, från
70 procent av försäljningen 2015 till en ensiffrig procentandel
av försäljningen idag. Som ett resultat av ökad efterfrågan inom
det här området, investeringar och det framgångsrika förvärvet
av AdaptiveMobile, har Eneas cybersäkerhetsportfölj expander
-
at
samtidigt som den uppvisar en stadig tillväxt. Detta har
positionerat företaget som en global ledare inom sektorn med
potential att ytterligare öka tillväxten. För att dra fördel av denna
ledande position kommer Enea överväga att bidra till sin
tillväxtresa genom att fokusera på strategiska förvärv för att
komplettera och stärka sitt erbjudande inom cybersäkerhet.
Ett exempel detta är DPI-funktionaliteten från förvärvet av
Qosmos, som nu är en hörnsten i Eneas verksamhet.
En stor och växande andel återkommande intäkter
Under de senaste tre åren har Enea ökat sina återkommande
intäkter till 69 procent av nettoomsättningen. Detta har
drivits av en stark tillväxt i återkommande intäkter inom
fokusområdena
och denna omställning har resulterat
i
stabilare intäkter med en större potential för fortsatt tillväxt.
Framöver kommer Enea att utnyttja sin produktmix för att
ytterligare öka andelen återkommande intäkter i de lönsamma
produktgrupperna Security och Networks.
Ökad lönsamhet öppnar möjligheter
Under det senaste decenniet har Enea gått över till en mer
diversifierad mjukvaruportfölj med hög marginal. Denna
omvandling har uppnåtts samtidigt som man bibehållit stark
lönsamhet och kassaflöde, och har stöttat finansiella åtgärder
inklusive minskad nettoskuld, återköp av aktier och förstärkning
av kassareserverna. I takt med att Enea fortsätter mot en mer
diversifierad portfölj med produkter med hög marginal
kommer det att leda till stärkt lönsamhet som öppnar
möjligheter för nya tillväxtinitiativ och ökat aktieägarvärde.
40-procentsregeln
Rule of 40, eller "40-procentsregeln", är en metod för att
bedöma värdeskapande hos mjukvarubolag. Genom att
summera bolagets omsättningstillväxt och lönsamhet
eftersträvas ett idealiskt riktmärke på 40 procent. En referens-
punkt för detta mått är Redeyes nordiska SaaS (Software-
as-a-Service) grupp, där medianen för 41 bolag i sektorn var
13 procent (Q324). Under 2024 hade Enea en omsättningstill-
växt inom nätverks- och säkerhetsaffären på 10 procent och en
justerad EBITDA-marginal efter balanserade utvecklingskost
-
nader, enligt Redeyes modell, om 24,3 procent, vilket innebär
den kombinerade tillväxttakten och lönsamheten översteg
34 procent. Detta skulle placera Enea i den översta fjärdedelen
av denna referensgrupp.
Finansiella mål
Eneas finansiella mål är baserade på bolagets ökade fokus
på kärnverksamheten, tillsammans med ett minskat
beroende av den äldre OS-verksamheten.
En värdeskapande verksamhet
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÅRSREDOVISNING 2024
12
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Affärsidé och strategi
Marknaden.......................................13
Produkter och tjänster ......................15
Affärsmodell ....................................17
Strategi ............................................19
13
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
DRIVKRAFT FÖR TILLVÄXT
De underliggande drivkrafterna för investeringar i mobil
infrastruktur och kommunikationslösningar är den ständigt
ökande efterfrågan på marknaden och växande regulatoriska
krav på allestädes närvarande, robust och säker höghastig
-
hetskommunikation. Med tanke på att tjänsteleverantörernas
intäkter inte utvecklas i takt med den ökade nätverkstrafiken
skapar detta också efterfrågan på mjukvara för att utnyttja
nätverkets resurser bättre, förhindra intäktsläckage och ge
konkurrensdifferentiering genom snabb tjänsteförsörjning
och överlägsen användarupplevelse. Nätverksautomation
som drivs av artificiell intelligens, migration till molnplattfor
-
mar samt nya generationer av Wi-Fi och mobilsystem är några
av de teknikskiften som redan pågår och förväntas fortsätta
under de kommande åren. I allt högre grad anses telekomnät
-
verk vara kritisk infrastruktur för samhället och står inför
ökande cybersäkerhetshot. Investeringar för att skydda
mobilnät och digital kommunikation är ett prioriterat område
som har fått ytterligare fokus på grund av en mer osäker
global situation, där färska undersökningar tyder på att
många operatörer ännu inte har investerat tillräckligt.
TRENDER
Telekombranschen och marknadsmöjligheterna för Enea
formas av en rad branschspecifika faktorer, teknikutveck-
ling och bredare samhälleliga och ekonomiska trender.
Några av de mest relevanta trenderna som påverkar vår
verksamhet inkluderar:
1. Bedrägeri och säkerhetshot
År 2023 eskalerade cybersäkerhetshot från redan höga nivåer
globalt, delvis förstärkta av AI-kapacitet, vilket påverkade
kritisk infrastruktur inklusive telekomnätverk, såväl som
företag och konsumenter. Bedrägliga röstsamtal, bluffmedde
-
landen och stora tjänsteavbrott har lett till en kraftig ökning av
allmänhetens medvetenhet, och attacker på telekomnätverk
anses alltmer vara ett nationellt säkerhetsproblem. Kryptering
av kommunikation som syftar till att förbättra användarnas
integritet har, tvärt emot vad man kan tro, också haft effekten
att öka säkerhetsriskerna genom att göra det svårare att förstå
och korrekt kunna klassificera innehållet. Många regeringar
svarar med cybersäkerhetspolicyer och -förordningar, vilket
kommer att ställa ökade krav på telekom- och IT-branschen
att skydda nätverk, data och abonnenter, och mildra
geopolitiska risker vid tillhandahållandet av tjänster. Likaså
har företag ökat sina egna investeringar i cybersäkerhet och
har högre förväntningar på sina telekomleverantörer.
2. Ökande efterfrågan på data
Telekomnätverk är mitt uppe i migreringen till nya genera-
tionssystem för att hantera fortsatt datatrafiktillväxt, driven
av videokonsumtion och särskilt krävande inomhus där
majoriteten av all data konsumeras. Eftersom nya intäkts
-
strömmar ännu inte har materialiserats från dessa nya
investeringar fokuserar operatörerna på lönsamhet, och där
kan Eneas mjukvara spela en roll. Det kan till exempel vara att
hantera data- och videotrafik med ökad effektivitet, eller att
avlasta till Wi-Fi för att kostnadseffektivt hantera behov av
hög kapacitet där många abonnenter vistas i inomhusmiljöer.
Vissa operatörer har kunnat höja priserna baserat på
differentierade nätverkshastighetspaket och skapat nya
erbjudanden för att tillgodose den växande spelmarknaden.
3. Artificiell intelligens och automation
Telekom- och cybersäkerhetssektorerna har varit tidiga
användare av den senaste tekniken för artificiell intelligens.
AI-användningen inkluderar förbättring av kundtjänster,
samt automatisering av de komplexa uppgifterna som
driver nätverk och förbättrar nätverkets prestanda och
effektivitet. Eneas produkter innehåller AI-teknologier för
uppgifter som att förutsäga och hantera överbelastning av
nätverk och för att identifiera och klassificera olika
trafikslag i stor skala. Eftersom all AI och automation är
beroende av relevant och högkvalitativ data bör dessa
trender öka efterfrågan på specialiserade mjukvaruproduk-
ter som hjälper operatörer och mjukvaruleverantörer att
samla in, hantera och tillämpa olika typer av data i realtid i
kritiska nätverk.
Marknaden
Enea är verksamt inom telekomnätverk, inomhusnätverk, cybersäkerhetslösningar samt drift av
telekomnätverk. Vår produktportfölj erbjuder mjukvarulösningar som kan bäddas in, byggas på
och användas i en rad olika produkter och miljöer vilket ger oss en bred marknad där vi vänder
oss mot både telekomoperatörer, telekomleverantörer, statliga institutioner och privata bolag.
MARKNADEN
ÅRSREDOVISNING 2024
14
4. Moln
En annan tydlig trend är användningen av molnbaserade
lösningar. Detta inkluderar både offentliga och privata
molnplattformar, där de senare fortfarande dominerar
bland mobiloperatörer. Denna trend har implikationer för
både teknikval och affärsmodeller. Rent tekniskt handlar
det om att bygga mjukvara för molnbaserade miljöer och
ha en underliggande mjukvaruarkitektur som ger ökad
flexibilitet och skalbarhet. Molntjänster möjliggör också nya
affärsmodeller, såsom prenumerations- och användnings-
baserade prissättnings- och licensmodeller.
Enea är väl positionerat
Människor, företag och samhällsfunktioner över hela världen
blir alltmer beroende av säker och tillförlitlig digital
kommunikation. Utvecklingen mot högre trafikvolymer och
allt fler uppkopplade enheter förväntas fortsätta, vilket
skapar drivkrafter för nya investeringar i teknik som skyddar
och effektiviserar digital kommunikation. Vår affärsidé är att
utveckla och sälja mjukvara som skyddar och effektiviserar
kommunikation i mobil- och företagsnätverk.
Teknikskiften mot molnlösningar, AI och femte generationens
mobilnätverk (5G) förändrar dynamiken inom marknader
som tidigare dominerats av ett fåtal företag. Traditionella
lösningar, ofta baserade på komponenter från en enda
leverantör, ersätts i allt högre grad av öppna, molnbaserade
system där olika företag bidrar med specialiserad mjukvara.
Vi är som ledande mjukvaruleverantör väl positionerade för
att dra nytta av denna utveckling.
GLOBALA TEKNIKTRENDER
MARKNADEN
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
20302025
20202015
BEDRÄGERI &
SÄKERHETSHOT
Attacker mot mobila enheter Bedrägerier meddelandetjänster Regleringar för kritisk
*eg SIM Jacker * Artificial Traffic Inflation infrastruktur
Säkerhetshot för Försvar på djupet Zero trust
Signaleringsattacker meddelandetjänster AI-drivna hot som standard
AI & AUTOMATION
Data i API exponering Orkestrering över
föråldrade Processbaserad flera domäner
sidor maskininlärning Vägledd inlärning
Generativ AI
MOLN &
VIRTUALISERING
Separerad hård- Nätverks- Privata moln Partnerskap med hyperscaler
och mjukvara virtualisering
Säkerhet via Portabilitet
Containerisering molntjänst (SASE) mellan moln
5G
6G
4G
3G
2G
Wi-Fi
MOBILNÄTETS
UTVECKLING
15
ÅRSREDOVISNING 2024
PRODUKTER OCH TJÄNSTER
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
TVERK
Specialiserade mjukvarulösningar för att optimera och
hantera data i nätverk, förhöja prestandan och förbättra
kundupplevelsen.
Exempel på produkter och erbjudanden:
Hantering av abonnentdata
Denna produktportfölj gör det möjligt för telekomoperatörer
att identifiera och autentisera användare, för att ge åtkomst
till specifika nätverkstjänster och planer. Portföljen
inkluderar också gemensam lagring av abonnentdata för en
stor mängd nätverksapplikationer, vilket inte bara minskar
antalet datasilos utan även ger kostnadsbesparingar.
Trafikhantering
Denna produktportfölj gör det möjligt för telekomoperatörer att
optimera överföringen av krypterad video för en bättre användar-
upplevelse och jämnare utnyttjande av nätverksresurser. Det
stora antalet funktioner gör det möjligt för operatörer att förbättra
kvaliteten på upplevelsen för slutanvändare, samt att klassificera
och filtrera trafiken för att skydda intäkter och motverka bedrägerier.
Produkter och tjänster
FÖRBÄTTRAD INOMHUSUPPKOPPLING MED WI-FI-AVLASTNINGSLÖSNING
FÖR THREE UK
För att möta uppkopplingsutmaningar i Londons tunnelbana samarbetade Three UK
med Enea för att erbjuda en pålitlig och sömlös mobilupplevelse för sina kunder.
Genom Eneas Aptilo Service Management Platform (SMP) och samarbeten med
tredjeparts Wi-Fi-leverantörer erbjuder Three UK automatisk och säker Wi-Fi-åtkomst vid
tunnelbanestationerna utan behov av ytterligare infrastruktur. Denna lösning säkerställer
stabil uppkoppling med hög hastighet i utmanande miljöer, förbättrar kundupplevelsen
och minskar belastningen på mobilnäten. Sedan implementeringen av Eneas
Wi-Fi-avlastningslösning har Three UK sett ökat användarengagemang och datanvänd-
ning, vilket visar värdet av Wi-Fi-avlastning för att leverera jämn service och optimera
nätverkseffektiviteten.
FÖRBÄTTRAD MOBILDATAKVALITET MED ENEA FÖR ONE.NZ
För att förbättra kundupplevelsen och uppnå toppbetyg i nätverksrankningar samarbe-
tade One.NZ med Enea för att förbättra mobildataprestandan över hela Nya Zeeland.
Med hjälp av Eneas TCP-acceleration förbättrade One.NZ datahastigheterna och
säkerställde smidigare anslutning på 4G- och 5G-nätverk, vilket gav användarna
snabbare nedladdningar och färre avbrott. Denna teknik gjorde det möjligt för One.NZ
att uppfylla höga standarder för nätverkstillförlitlighet och kundnöjdhet, vilket stärker
deras ledarskap inom kvalitet.
Vi erbjuder produkter och lösningar för digital infrastruktur såsom telekom- och kommunikations-
nätverk. Erbjudandet bygger på en unik samlad kompetens som våra specialister besitter inom
bland annat 5G, cybersäkerhet och molnbaserade lösningar. Vår produktportfölj delas in i följande
tre produktgrupper; Nätverk, Säkerhet och Operativsystem.
ÅRSREDOVISNING 2024
16
PRODUKTER OCH TJÄNSTER
SÄKERHET
Specialiserade mjukvarulösningar inom cybersäkerhet för
att
skydda nätverk mot intrång, hot och attacker.
Exempel på produkter och erbjudanden:
Säkerhet för mobilnätverk
Denna portfölj ger mobiloperatörer skydd för nätverkets
signaleringsprotokoll mot flera hot, bland annat personupp-
giftsläckage och vissa former av bedrägerier. Dessutom säkrar
det intäkter och regelefterlevnad i leveransen av Application-to-
Person (A2P) trafik för mobilnätsoperatörer och leverantörer
av
kommunikationsplattformar som en tjänst (CPaaS).
Hantering av Wi-Fi och internet of things tjänster
Denna produktportfölj gör det möjligt för telekomoperatörer
att
erbjuda offentliga Wi-Fi-tjänster med den mest omfattande
uppsättningen av B2C- och B2B-användningsfall.
Dessutom
kan operatörer, med hjälp av en molnlösning,
snabbare och
enklare skapa tjänster för säker uppkoppling av IoT-enheter.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
DEN ADAPTIVA SIGNALERINGSBRANDVÄGGEN HOS TELECOM EGYPT
Enea tillhandahöll en realtidslösning för röstskydd till Telecom Egypt, som adresserade
stora bedrägerihot som ID-spoofing, där bedragare utger sig för att vara betrodda
enheter, såsom myndigheter och banker. Dessa hot ledde till ekonomiska bedräger
-
ier och kundklagomål om obehöriga avgifter. Med Eneas Adaptive Signaling Firewall
uppfyllde Telecom Egypt regulatoriska krav och minskade bedrägerisamtal med 90%,
vilket proaktivt skyddade abonnenter och minimerade intäktsförluster. Denna implemen
te-
ring belyser Eneas flexibla och skalbara tillvägagångssätt för nätverkssäkerhet och
visar dess kraftfulla kapacitet för realtidsbedrägeriförebyggande och kundskydd.
AI-PIONJÄREN CUSTOCY FÖRBÄTTRAR HASTIGHET OCH PRECISION
MED ENEAS TEKNIK
Det franska startupföretaget Custocy är en pionjär inom AI-baserad cybersäkerhet
för företagsnätverk. Med flera lager av olika AI-funktioner kan Custocys plattform
omedelbart känna igen hot och identifiera större attacker över tid. Detta gör det
enklare att prioritera och hantera hot, samtidigt som antalet falsklarm minskas
drastiskt. Genom att integrera Eneas mjukvara Qosmos ixEngine och Qosmos
Threat Detection SDK blir AI-plattformen mer exakt i att upptäcka hot och arbetar
snabbare eftersom data bearbetas mer effektivt. Custocys VD, Sebastien Sivignon,
säger: “Enea Qosmos ixEngine är branschens guldstandard för nätverkstrafikdata
och kommer att förbättra vår prestanda och effektivitet.
OPERATIVSYSTEM
Högpresterande realtidsoperativsystem för telekom, nätverk
och inbyggda applikationer.
Exempel på produkter och erbjudanden:
Realtidsoperativsystem
De gör det möjligt för kunder att snabbare lansera nya lösningar,
minska risker och sänka kostnader genom hela produkt-
cykeln. Produkter för kommunikation mellan applikationer
och datorutrustning, som bland annat utnyttjar processorns
kapacitet bättre.
ÅRSREDOVISNING 2024
17
AFFÄRSMODELL
Affärsmodell
AFFÄRS- OCH FÖRSÄLJNINGSMODELLER
Vår affärsmodell bygger på utveckling och försäljning av
mjukvara och produktnära tjänster såsom installation,
konfiguration, support och underhåll. Oftast licensieras
mjukvaran till kunden, där återkommande intäkter skapas
med tids- och volymbaserade licenser, produktionslicenser,
samt teknisk support och underhåll. Vi tillhandahåller även
mjukvara som tjänst (Software as a Service), där kunden
betalar för användningen och mjukvaran tillhandahålls med
hjälp av molnbaserad teknik. Det här gäller framför allt när vi
säljer vår produkt utanför telekomindustrin.
Vi arbetar parallellt med två olika säljmodeller. Den första
handlar om direktförsäljning riktad till telekomoperatörer
och tjänsteleverantörer på nyckelmarknader i Nordamerika,
Europa och Asien. Vi har kontinuerligt stärkt vår säljorgani-
sation och har storskaliga implementeringar och långvariga
affärer med många av världens ledande telekomoperatörer
och tjänsteleverantörer. I den andra säljmodellen levereras
vår mjukvara i samarbete med utvalda partners; både stora
systemleverantörer där vi kompletterar deras portfölj och
specialiserade implementeringspartners. Detta gör det
möjligt att erbjuda produkter och lösningar till kunder och
på marknader som vi skulle ha svårt att nå på egen hand.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÅRSREDOVISNING 2024
18
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Mjukvaru-
applikationer
Mjukvaru-
komponenter
Underrättelser om
säkerhetshot
Signaleringssäkerhet
Säkerhet för, och bedrägerier,
i meddelandetjänster
Trafikhantering för bättre tjänstekvalitet
och intäktsgenerering
Hantering av användardata och
policy i 4G/5G-tverk
Säker tjänstehantering för sakernas Internet
Tjänstehantering för Wi-Fi i nätverk
DPI för inbyggnad i trafikmedvetna applikationer
Realtidsoperativsystem
Plattformar för
kommunikations-
tjänster (CPaaS)
Slutanvändare
Företagskunder
Telekom-
operatörer
System-
leverantörer
System-
leverantörer
Systemlever
-
antörer för
cybersäkerhet
PRODUKTPORTFÖLJ OCH FÖRSÄLJNINGSMODELLER
KUNDER OCH KONKURRENTER
Vår största kundgrupp består av stora telekomoperatörer som
använder vår mjukvara i sina nätverk för att leverera kommu
-
nikationstjänster till abonnenter och företag. Detta är en
strategiskt viktig kundgrupp som ger möjligheter till långsiktiga
kontrakt med stabila intäkter, och som samtidigt ställer
höga krav som driver vår innovation och konkurrenskraft. Vi
har långvariga relationer med många av världens största och
mest tekniskt avancerade telekomoperatörer, där vi strävar
efter att introducera fler lösningar ur vår portfölj. Dessutom
utökar våra väletablerade indirekta försäljningspartnerskap
med stora systemleverantörer vår marknadsräckvidd på
ett effektivt sätt. Under året har vi vunnit tjugo nya kunder,
ett bevis på vår förmåga att ta marknadsandelar med vår
ledande mjukvara och kundnärhet.
En annan viktig kundgrupp är leverantörer av företags-
mjukvara som bygger in vår mjukvara i sina lösningar på licens.
Till exempel vår DPI för inbyggnad, som är integrerad i
kundernas egna applikationer för användning i företags-
nätverk och cybersäkerhetslösningar. Inom dessa
marknadssegment är vår kommersiella modell baserad på
implementeringsvolym som ger en hög andel återkommande
intäkter. I vissa fall består konkurrensen av kunders interna
projekt där de försöker utveckla sin egen funktionalitet
istället för att köpa färdiga programvarukomponenter
och bibliotek.
Ett annat kundsegment där vi har etablerat en stark
position är med stora CPaaS-leverantörer (Communication
Platform as a Service) och meddelandeaggregatorer. Dessa
kunder använder våra AI-baserade säkerhetsbrandväggar
för meddelandehantering för att skydda företag och
prenumeranter från oönskad och bedräglig SMS-trafik.
Inom detta område blir tjänstebaserade affärsmodeller
och molnbaserade leveransmodeller allt vanligare.
AFFÄRSMODELL
19
ÅRSREDOVISNING 2024
ENEAS STRATEGISKA FÖRVÄRV GENOM ÅREN
2008 2016 2018 2020 2021
Svenska ZealCore,
rumänska IP Devel SRL
och franska Netbricks.
Qosmos, ledande
positioner inom
IP-trafikklassificering och
nätverksintelligens.
Openwave Mobility,
marknadens mest
skalbara NFV-plattform
med lösningar för
mobiloperatörer.
Aptilo, lösningar för
policy- och åtkomst-
hantering inom
Wi-Fi och Internet
of Things.
AdaptiveMobile
Security, ledande
inom säkerhets-
lösningar för mobila
nätverk.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
VÅR TILLVÄXTSTRATEGI
Vår tillväxt under de senaste åren har drivits av produkt-
gruppen Nätverkslösningar, vars omsättning vuxit tack vare
en kombination av egna satsningar och strategiska förvärv.
Strategin för dessa investeringar bygger på att identifiera
och fokusera på områden där det både finns underliggande
tillväxt och god lönsamhet samt en möjlighet att gå från
utmanare till marknadsledare.
Ett exempel är trafikhantering i mobilnätverk, där en
brant ökning av videotrafik i kombination med stigande
driftskostnader skapar efterfrågan på videooptimering
bland mobiloperatörer över hela världen.
Ett annat exempel är klassificering av nätverkstrafik, en
central funktion i de flesta säkerhetslösningar.
Ett tredje exempel handlar om cybersäkerhet för mobil-
nätverk, där ett ökat trafikutbyte mellan operatörer leder
till nya säkerhetshot.
Gemensamt för alla dessa områden är att vi i dag har
en världsledande ställning och en marknadsledande
produktportfölj.
VÅR PRODUKTSTRATEGI
För att skapa tillväxt bygger vår produktstrategi på tre pelare:
Förstärka, Expandera, Utveckla.
Att förstärka värdet för kunderna innebär att förbättra
befintliga produkt- och tjänsteerbjudanden baserat på
kundfeedback, i syfte att behålla och växa våra befintliga
intäktsströmmar.
Att expandera till närliggande områden innebär att vi
använder vårt starka fotfäste i ett väletablerat område för
att gå in i ett annat närliggande område. Genom att göra
detta kan vi bredda vår adresserbara marknad eller
utnyttja ytterligare kunders investeringspooler i syfte att
öka våra intäkter.
Att utveckla nya produkterbjudanden innebär att anta
ny teknik som AI för att driva och utveckla framtida
produkterbjudanden, inte bara för i år utan också för
de kommande åren.
INVESTERINGSOMRÅDEN
Ett fortsatt viktigt investeringsområde för oss är cyber-
säkerhet. Här har vi under de senaste åren väsentligt stärkt
vår marknadsposition samtidigt som behovet av förbättrad
säkerhet i mobilnätverk kontinuerligt ökar i hela världen.
Vi är väl positionerade inom denna växande marknad och
vi kommer att fortsätta våra ansträngningar att successivt
bredda vårt erbjudande och utöka vår kundbas. Artificiell
Intelligens är ett teknikområde som har en accelererande
betydelse inom denna marknad, liksom inom de flesta av
våra verksamhetsområden. Vi kommer därför att öka vår
investeringstakt just inom detta teknikområde. Ett annat
viktigt investeringsområde för oss är att säkra våra
produkters konkurrenskraft i de framväxande 5G-näten. Våra
kunder skall känna sig trygga med sin investering och att
våra produkter levererar oavsett generation av telekomnät.
Detta är en viktig del av vår produktstrategi. Under 2024 har
vi även förstärkt vår portfölj för trafikhantering, för att skapa
än större möjligheter för våra kunder att aktivt arbeta med
sina trafikflöden och därmed också sin intäktsgenerering.
FÖRVÄRV
Vår strategi bygger på att skapa långsiktig, organisk tillväxt
inom nätverk- och säkerhetssegmenten. Samtidigt är
kompletterande förvärv ett viktigt sätt att öka tillväxttakten
och under de senaste åren har vi framgångsrikt förvärvat
och integrerat flera företag inom dessa områden. Med en
stark finansiell ställning har vi bra möjligheter att finansiera
ytterligare förvärv och potentiella förvärvskandidater
utvärderas kontinuerligt.
Strategi
Strategin är att identifiera och fokusera på områden där det både finns underliggande tillväxt och
god lönsamhet samt möjlighet att gå från utmanare till marknadsledare.
STRATEGI
ÅRSREDOVISNING 2024
20
Rapporter
Förvaltningsberättelse ...................... 21
Risker och riskhantering ...................25
Finansiell rapport .............................28
Hållbarhetsrapport ...........................76
Bolagsstyrningsrapport ..................... 93
Styrelse och koncernledning ...........100
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
21
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Förvaltningsberättelse
Styrelse och verkställande direktör för Enea AB (publ) org.nr
556209–7146, med säte i Stockholm, avger härmed års-
redovisning samt koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
Balans- och resultaträkningar för koncern- och moderbolag
ska fastställas på årsstämma den 6 maj 2025.
Enea är en global leverantör av programvara för telekom
-
munikation och cybersäkerhet. Intäkterna genereras i
huvudsak inom produktgrupperna Nätverkslösningar och
Säkerhetslösningar, vilket omfattar mobil och fast telekom-
munikation samt företagsnätverk. Den mjukvara som Enea
levererar möjliggör bland annat för mobiloperatörer att
förbättra säkerheten i sina nätverk, säkerställa jämn och
god kvalitet på olika typer av tjänster och att hantera stora
mängder data på ett resurseffektivt sätt.
Produkter och lösningar säljs direkt till nätverksoperatörer
och integreras även i lösningar från systemleverantörer.
Idag nyttjar miljarder människor Eneas lösningar och
tjänster för att kommunicera via mobiltelefoner och
internet.
OMSÄTTNING
Eneas intäkter 2024 uppgick till 920,2 Mkr (934,5). Netto-
omsättningen minskade med 1 procent (2) till 904,3
Mkr (912,7). Med justering för förändringar i valutakurser
minskade omsättningen med 1 procent (6).
Omsättningen från produktgruppen Nätverkslösningar
ökade med 10 procent (-10) och uppgick till 429,7 Mkr
(391,3). Omsättningen från produktgruppen Säkerhets-
lösningar ökade med 9 procent (-2) och uppgick till 392,4
Mkr (359,9). Omsättningen från produktgruppen Operativ-
system uppgick till 82,2 Mkr (161,4), en minskning med
49
procent (29). Den stora minskningen inom Operativsystem
förklaras av minskade royaltyintäkter samt den engångsaffär
som gjordes under kvartal 1, 2023.
RESULTAT
Eneas rörelseresultat exklusive engångsposter uppgick till
134,8 Mkr (122,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på
14,9 procent (13,4). Engångsposterna består av nedskrivning
av kundfordringar samt reservering för omstrukturerings-
kostnader. Rörelseresultatet uppgick till 122,4 Mkr (-499,5),
vilket motsvarar en rörelsemarginal på 13,5 procent (-54,7).
Finansiella valutaeffekter på koncernens resultat uppgick
till 28,9 Mkr (-30,0). Bruttomarginalen för helåret uppgick
till 78,7 procent (77,0). Finansnettot för helåret uppgick till
8,1 Mkr (-56,9). Resultatet efter skatt uppgick till 143,1 Mkr
(-550,7) för helåret. Resultat per aktie uppgick till 6,96 kronor
(-25,80) för helåret.
KASSAFLÖDE OCH FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
279,2 Mkr (258,9), det totala kassaflödet uppgick till
-114,2 Mkr (37,7). Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
varierar mellan kvartalen, bland annat beroende på när
intäkter från större licensaffärer erhålls. Likvida medel
uppgick vid årets utgång till 161,5 Mkr (261,8). Totala
räntebärande skulder uppgick till 278,1 Mkr (469,8) fördelat
på 51,3 Mkr (27,1) i kortfristiga räntebärande skulder och
226,7 Mkr (442,7) i långfristiga räntebärande skulder.
Balansomslutningen vid årets utgång uppgick till 2 544,9
Mkr (2 582,3) och nettoskulden uppgick till 116,6 Mkr
(209,1). Enea har en fortsatt stark finansiell ställning med
en soliditet på 72,7 procent (65,1).
INVESTERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR
Årets investeringar uppgick till 92,7 Mkr (98,2). Av- och
nedskrivningar uppgick till 152,6 Mkr (696,3). Produkt-
utvecklingskostnader som aktiverats uppgick till 85,8 Mkr
(88,1). Av- och nedskrivningar relaterade till dessa uppgick
till 84,8 Mkr (204,1). Avskrivningar hänförliga till leasingtill-
gångar uppgick till 18,0 Mkr (18,2).
FORSKNING OCH UTVECKLING
Eneas affärsstrategi bygger på att utveckla nya produkter
och förbättra befintliga lösningar, vilket innebär betydande
investeringar. Vid utgången av perioden uppgick värdet av
balanserade utvecklingskostnader till 232,8 Mkr (219,7).
Investeringar görs mot marknader med stor potential för
tillväxt och lönsamhet och efter noggrann analys. Om
produkter trots detta inte blir tekniskt eller kommersiellt
framgångsrika kan det ha en negativ inverkan på bolagets
verksamhet och finansiella ställning vilket kan föranleda
förändringar i strategi och prioriteringar.
Under 2024 uppgick produktutvecklingskostnaderna till
271,4 Mkr (830,5), varav nedskrivningar belastade resultatet
med 0 Mkr (530,0). Justerat för nedskrivningar utgjorde
produktutvecklingskostnaderna 271,4 Mkr (300,5), vilket
motsvarar 30,0 procent (32,9) av omsättningen under perioden.
Produktutvecklingskostnader exklusive avskrivningar men
inklusive aktiverade kostnader utgjorde 210,4 Mkr (226,2), vilket
motsvarar 23,3 procent (24,8) av omsättningen under perioden.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet är främst inriktad på stabsfunk-
tioner och förvaltning med avseende på verksamhetsstyrning,
ekonomi, finans, IT och administration. Moderbolagets
omsättning för helåret uppgick till 62,2 Mkr (67,9) och
resultat före bokslutsdispositioner och skatt uppgick
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2024
22
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
till -7,1 Mkr (1,0). Finansnettot i moderbolaget var 15,8
Mkr (17,6) och likvida medel samt finansiella placeringar
uppgick vid årets slut till 0,1 Mkr (0,1). Moderbolagets
investeringar uppgick till 2,1 Mkr (3,0). Antal anställda i
moderbolaget var vid årets slut 14 personer (15). Moder-
bolaget bedriver ingen egen verksamhet och dess risker är
i huvudsak hänförliga till verksamheten i dotterbolagen.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare framgår
av not 4. En ersättningsrapport kommer att upprättas och
läggas fram till årsstämman. Den beskriver hur riktlinjerna har
tillämpats under 2024. Inga avsteg från riktlinjerna har gjorts
och inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som
enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen.
HÅLLBARHETSRAPPORT
En hållbarhetsrapport som har varit föremål för granskning
av företagets revisorer har upprättats (se sidorna 76-92).
UTDELNINGSPOLICY
Eneas ambition är att bygga ett större och starkare företag, som
levererar ett ökande värde för kunder, anställda och aktieägare.
Förvärv som stärker företagets marknadsposition och lång-
siktiga intjäningsförmåga, samt fortsatta investeringar i den
egna produktportföljen är viktiga delar i den strävan. För att
möjliggöra och vara väl rustade inför förvärv behöver Enea ha
en stark och flexibel kapitalstruktur. Det kan ibland innebära att
företaget är nettobelånat. Därför behöver styrelsen även ta i
beaktande företagets långsiktiga investeringsbehov men ock
finansiella ställning när man överväger utdelning.
Under året
har Enea förvärvat 1 008 369 egna stamaktier för totalt 73,8 Mkr.
Eneas långsiktiga utdelningspolicy är att minst 30 procent
av resultatet efter skatt ska överföras till aktieägarna. Hänsyn
ska dock tas till företagets finansiella ställning, kassaflöde,
förvärvsmöjligheter och framtidsutsikter. Givet bolagets
förvärvsmöjligheter och tillväxtstrategi för de kommande
åren föreslår styrelsen ingen utdelning för 2024.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande medel står till moderbolagets förfogande (kronor):
Överkursfond 562 748 745
Balanserade vinstmedel 133 923 205
Årets resultat - 99 641
Totalt 696 572 309
Styrelsen föreslår att medlen disponeras så att 696 572 309
kronor balanseras i ny räkning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
23
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
VIKTIGA HÄNDELSER
I juni fick Enea en order på 5G Network Data Layer från
en befintlig tier 1-mobiloperatörskund i Nordamerika.
Programvarulicenser motsvarande ett värde om 2,9
miljoner USD redovisades i andra kvartalet 2024.
I september tecknade Enea ett avtal om trafikhantering
för utrullning med en ledande telekomoperatör i Mellanöstern.
Kontraktsvärdet för det första året är 2,0 miljoner USD, med
ett potentiellt totalt kontraktsvärde på 5,5 miljoner USD
över en period av 5 år. Lösningen är en del av operatörens
modernisering av mobilnätet och möjliggör effektiv
hantering av mobil datatrafik, optimering av video och
förbättrad användarupplevelse. Trafikhantering gör det
möjligt för tjänsteleverantörer att klassificera, hantera och
accelerera nätverkstrafik, vilket genom att minska
datavolymen även förbättrar tillgängligheten i händelse av
instabilitet eller avbrott i internationella IP-länkar. Avtalet
omfattar mjukvarulicenser, professionella tjänster och
support. Mjukvarulicenser motsvarande ett värde av 1,4
miljoner USD redovisades i tredje kvartalet 2024, medan
resterande delar av avtalet levereras under det kommande året.
I oktober tecknade Enea ett förnyat avtal för Stratum Net-
work Data Layer med en Tier 1 nätoperatör i Nordamerika.
Kontraktet avser mjukvarulicenser för perioden 2025 till
2027 för äldre nät och 5G-nät, med ett bekräftat kon-
traktsvärde på 17,7 miljoner USD och ett potentiellt totalt
kontraktsvärde på 21,3 miljoner USD. Öppna beställningar
under det befintliga avtalet är inkorporerade i det nya
avtalet, så det totala värdet på upp till 21,3 miljoner USD
motsvarar ett tillägg på 9,0 miljoner USD till tidigare avtal.
Huvuddelen av kontraktet avser återkommande mjukvaruli-
censer och tjänster för Eneas produkt Stratum, vilka
redovisas från första kvartalet 2025 till sista kvartalet 2027.
Programvarulicenser motsvarande ett värde om 0,7
miljoner USD redovisades i fjärde kvartalet 2024. Support
och underhåll för perioden 2025 till 2027 ingår inte i detta
avtal, utan tillkommer och förhandlas separat.
I oktober tecknade Enea ett utökat tidsbegränsat
3-årskontrakt värt 2,7 miljoner USD, med en befintlig
amerikansk kund verksam inom detaljhandel och logistik.
Kunden har redan installerat iXEngine och Threat Detection
SDK för att skydda sina interna nätverk. Det nya kontraktet
lägger till iXEngine Deep File Inspection-modulen, samt
kapacitetsuppgraderingar, tillsammans med tidsbegrän-
sade licenser för Threat Detection SDK och iXEngine
Maintenance and Support. Värdet av kontraktet kommer att
intäktsföras löpande under perioden och cirka 300 tusen
USD intäktsfördes i fjärde kvartalet 2024.
I november
tecknade Enea ett treårigt support- och
underhållsavtal för det Stratum Network Data Layer projekt
med en Tier 1 nätoperatör i Nordamerika, som annonserades
den 22 oktober i år. Det nya avtalet och tilläggsavtalet som
tecknades gäller för perioden 2025 till 2027 för 4G och
5G-nät, med ett bekräftat kontraktsvärde på 4,2 miljoner
USD och ett potentiellt totalt kontraktsvärde på 5,2
miljoner USD. Det här avtalet kommer att intäktsföras
under perioden 2025 till 2027 och ska adderas till vad
som redan
annonserats.
I december mottog Enea en order för Traffic Management
implementering med en Tier 1 telekomoperatör i
Mellanöstern. Ordern avser mjukvarulicenser, tjänster och
support till ett värde av 1,0 miljon USD. Mjukvarulicenser
till ett värde av 0,5 miljoner USD redovisades i fjärde
kvartalet 2024 och resterande delar av avtalet kommer
levereras under de kommande åren. Lösningen är en del av
kundens modernisering av mobilnätverket och möjliggör
effektiv trafikhantering av mobil datatrafik, optimering av
video samt en förbättrad användarupplevelse.
I december förnyade Enea ett produktionslicensavtal för
operativsystemet Enea OSE med en världsledande kund
inom professionell mobilradio som levererar kommunika-
tionssystem för allmän säkerhetskommunikation till
användningsområden som brottsbekämpning, brandkår
och ambulans. Avtalet sträcker sig över tre år och är värt
1,6 miljoner USD, varav 0,5 miljoner USD redovisades
under fjärde kvartalet 2024.
Ny vd och koncernchef utsedd
I november utsåg styrelsen i Enea AB Teemu Salmi till ny VD
och koncernchef för Enea AB med start från den 1 april 2025.
Teemu Salmi kommer närmast från nordiska cybersäker-
hetsleverantören Nixu, där han tillträdde som VD 2022 och
som sedan dess har förvärvats av DNV. Teemu har tidigare
haft ledande befattningar inom Ericsson och Stora Enso,
där han har lett internationella säljorganisationer samt
kommersiella och tekniska organisationer, inklusive flera
år i Mellanöstern och Afrika. Med sin gedigna bakgrund
inom telekom och cybersäkerhet och sina personliga
egenskaper har Teemu den nödvändiga erfarenheten och
kompetensen för att bli VD för Enea och att framgångsrikt
leda bolagets fortsatta utveckling och skapa värden för
kunder, anställda och aktieägare.
Övrigt
I maj meddelar bolaget att Enea Aktiebolags styrelse har
beslutat att utnyttja det erhållna bemyndigandet från
årsstämman 2024 om återköp av egna aktier för ett belopp
om upp till 100 miljoner SEK för perioden fram till och med
dagen före årsstämman 2025. Vid årsstämman i Enea den
7 maj 2024 beslutades om bemyndigande för styrelsen att
besluta om förvärv och överlåtelse av egna stamaktier.
Styrelsen har nu beslutat att utnyttja bemyndigandet
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2024
24
avseende förvärv av egna stamaktier för ett nytt återköps-
program. Förvärv av stamaktier kommer att genomföras i
enlighet med EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR)
och EU-kommissionens delegerade förordning 2016/1052
(den så kallade Safe Harbour-förordningen). Syftet med
återköpsprogrammet är att möjliggöra för bolaget att över
tid anpassa sin kapitalstruktur till sitt kapitalbehov, och
därmed bidra till ett ökat aktieägarvärde. Avsikten är för
närvarande att de aktier som återköps ska dras in genom
beslut vid kommande bolagsstämmor.
Den 7 november meddelade bolaget att styrelseleda-
moten Mats Lindoff på egen begäran avgår från styrelsen
med omedelbar verkan. Bakgrunden till beslutet är
personliga skäl. Enligt Eneas bolagsordning ska styrelsen
bestå av lägst fem och högst sju ledamöter. Efter att Mats
Lindoff lämnar styrelsen kommer den att bestå av sex
ledamöter och därmed uppfylla kraven i bolagsordningen.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång 2024
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets utgång.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2024
24
25
ÅRSREDOVISNING 2024
Risker och riskhantering
INTRODUKTION
Enea är exponerat för ett antal risker som skulle kunna
påverka koncernens resultat. Företaget identifierar och
hanterar fortlöpande dessa risker. De som bedöms ha
störst betydelse beskrivs i tabellen på kommande sidor
och har delats in i kategorierna verksamhetsrelaterade
respektive finansiella risker.
Enea verkar i huvudsak inom telekom och cybersäkerhet.
Rådande osäkerheter i omvärlden, såsom kriget i Ukraina,
energipriser, inflation, ränteläge samt geopolitiska
spänningar i stort, påverkar vissa kunders riskbenägenhet
och investeringsvilja. För Enea kan detta innebära att
projekt försenas eller inte genomförs. Samtidigt kvarstår
de underliggande drivkrafterna för telekom, vilket innebär
fokus på säkerhet, virtualisering, 5G och ökad nätkapacitet.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RISKER OCH RISKHANTERING
25
ÅRSREDOVISNING 2024
ÅRSREDOVISNING 2024
26
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RISKER OCH RISKHANTERING
Verksamhetsrelaterade risker Kommentar Exponering
Globala
ekonomiska
förhållanden
Enea är beroende av tillväxt inom mobil-
kommunikation, den ekonomiska utvecklingen
och de största kundernas tillväxt. Merparten av
intäkterna kommer från kunder i telekombran
-
schen, vilket medför att de makroekonomiska
riskerna inte bara är kopplade till konjunkturen
i allmänhet utan även till telekombranschens
utveckling.
Om kundernas ekonomiska förmåga att
investera minskar kan det ha en negativ
inverkan på bolagets verksamhet och
finansiella ställning.
En försämrad konjunktur får främst effekten
att kundernas investeringsvilja minskar
vilket kan leda till lägre volymer samt
svårighet att ingå nya avtal avseende
Eneas produkter och tjänster.
En försämrad konjunktur kan även påverka
kundernas försäljning vilket i sin tur
har en negativ inverkan på den del av
Eneas intäkter som styrs av volym eller
kapacitetsutnyttjande.
Kund- och
avtalsstruktur
Eneas kunder utgörs främst av större mobil-
operatörer samt systemleverantörer inom
kommunikation och säkerhet. En stor del av
intäkterna kommer från ett begränsat antal
nyckelkunder.
Eneas intäkter utgörs i huvudsak av licens-
intäkter, underhåll- och supportintäkter samt
tjänster. Enea är beroende av kundernas
fortsatta investeringar i kapacitet, effektivitet
samt ny teknik.
Intäkterna är delvis volymberoende och
fluktuerar med kunders produktionsvolymer.
Licensintäkter utgörs såväl av
engångsintäkter som av intäkter av
återkommande karaktär. De initiala
kundavtalen gäller normalt en period
på 3 till 5 år.
Avtal med kapacitetsbegränsningar samt
underhåll- och supporttjänster förlängs
löpande. Priser är generellt sett fasta
under avtalsperioden.
Intäkterna varierar mellan kvartal och
räkenskapsår, beroende på när större
avtal ingås och leverans sker.
Under 2024 genererades 42 procent (38)
av bolagets intäkter från de 10 största
kunderna. Andelen återkommande
intäkter har ökat under året och står för
cirka två tredjedelar av Eneas intäkter.
Produkter och
teknik
Eneas affärsstrategi bygger på att utveckla
nya produkter och förbättra befintliga
lösningar, vilket innebär betydande
investeringar. Under 2023 genomfördes
en effektivisering och omvärdering av
immateriella tillgångar. Denna uppdaterade
värdering ledde till ett beslut om minskade
investeringar i egen produktutveckling.
Investeringar görs mot marknader
med potential för tillväxt och framtida
lönsamhet och efter noggrann analys.
Investeringar prioriteras inom moln-
baserade produkter riktade mot
datahantering, säkerhet, mobil
videotrafik samt 5G.
Bolaget förväntar en fortsatt nedgång
av försäljningen inom Operativsystem,
vilket beror på att nyckelkunderna ökar
användningen av öppen källkod i sina
systemlösningar.
Vid utgången av året uppgick värdet av
balanserade utvecklingskostnader till
232,8 Mkr (219.7).
Kompetens-
försörjning
Eneas framgång är i stor utsträckning
beroende av företagets förmåga att rekrytera,
utveckla och behålla kvalificerad personal.
Det råder stark konkurrens om
kvalificerad personal inom IT-
och Telekombranschen.
Personalomsättningen för koncernen som
helhet uppgick under året till 7,8 procent
(11,2).
Produktansvar,
immateriella
rättigheter och
rättstvister
Eneas produkter utgör viktiga komponenter i
kundernas lösningar och felaktigheter skulle
k
unna medföra försämrade kundrelationer och
skadeståndsanspråk. Vidare finns det en risk
att Eneas immateriella rättigheter utsätts för
intrång eller att Eneas produkter gör intrång i
andra företags immateriella rättigheter.
Enea är försäkrat mot skadeståndsanspråk
och bedömer att företaget har tillräckligt
skydd och att risken för skadestånd är
begränsad. Enea har även ett försäkrings-
skydd om företagets produkter skulle göra
intrång på annans patent eller upphovsrätt.
Enea anlitar kontinuerligt juridisk expertis för
att skydda sina immateriella rättigheter och
minska riskerna för immaterialrättsintrång.
Vad gäller rättstvister, domstolsförfarande,
tolkning av lokal lagstiftning eller skilje-
förfarande är Enea AB eller dess dotterbolag
för närvarande inblandade i ett mindre antal
tvister. Bolagets bedömning är att ingen av
dessa pågående tvister har en negativ
inverkan på bolagets finansiella ställning
och ingen reservation för ett negativt utfall
har gjorts. Oenighet kring avtalstillämpning
-
ar eller ett för bolaget negativt utfall i
domstol skulle kunna ha en negativ inverkan
på bolagets finansiella ställning.
Förvärv/
avyttringar
Enea har genom noggrant utvalda förvärv
och avyttringar de senaste åren etablerat
en position som programvaruleverantör till
telekomoperatörer och systemtillverkare.
Bolaget är beroende av att dessa förvärv
fortsättningsvis utvecklas i enlighet med de
antaganden om tillväxt och marknadsposition
som gjordes vid respektive förvärvstidpunkt.
Genomförandet av förvärv innebär alltid en
risk. Det förvärvade företagets relationer med
kunder, leverantörer och nyckelpersoner kan
komma att påverkas negativt. Det finns ock
en risk att integrationsprocesser kan bli mer
kostsamma eller mer tidskrävande än
beräknat
samt att förvärvade synergier helt
eller delvis uteblir.
Förvärvade immateriella tillgångar vid
utgången av 2024 uppgick till 1 638,9 Mkr
(1 622,6), se vidare not 10.
Telekomoperatörer 48%
Företag 20%
Övrigt 7%
Telekomleverantörer 25%
50 000
5%
0 0%
100 000
10%
150 000
15%
200 000
20%
250 000
25%
300 000 35%
30%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
21%
36%
43%
Professionella tjänster
Support & underhåll tjänster
Licensintäkter
R&D investering Kostnad för R&D
Aktiverade produktutvecklingskostnader
Kostnader för forskning och utveckling
Kostnader för forskning och utveckling,
% av omsättning
2020 2021 2022 2023 2024
27
ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiella risker Kommentar Exponering
Valuta
Valutarisk innebär att värdet på finansiella
tillgångar/skulder kan variera på grund av
förändringar i valutakurser.
Enea är ett internationellt företag och
huvuddelen av försäljningsintäkterna
erhålls i amerikanska dollar samt euro.
Verksamheten bedrivs i huvudsak i
utländska dotterbolag där intäkter och
utgifter sker i lokal valuta.
Under året valutasäkrades totalt 0 miljoner
EUR (1,5). Det fanns inga utestående
derivat vid 2024 års utgång.
Om den svenska kronan hade förstärkts/
försvagats med 10 procent i genomsnitt i
förhållande till den amerikanska dollarn
med alla andra variabler konstanta, skulle
årets intäkter varit 54 Mkr lägre/högre. Mot-
svarande belopp gentemot EUR är 30 Mkr.
Likviditet
Med likviditetsrisk avses risken att inte kunna
uppfylla betalningsförpliktelser utan att
kostnaden för att erhålla betalningsmedel ökar
avsevärt. Finansieringsrisk, refinansieringsrisk
och marknadslikviditetsrisk är delkomponen
-
ter i likviditetsrisk.
Enea har sedan december 2024 ett
nytt facilitetsavtal med fast löptid om
25 miljoner EUR samt en checkkredit om
150 Mkr med DNB Bank ASA.
Lånet om 25 miljoner EUR med fast löptid
om tre år, amorteras med 50 procent fram
till förfallodagen och skall betalas i sin
helhet i december 2027.
Tillgängliga kontanta medel och
outnyttjade kreditfaciliteter vid utgången
av 2024 uppgick till 308 Mkr.
Räntor
Med ränterisk avses att värdet på
finansiella instrument kan variera på
grund av förändringar i marknadsräntor.
Eneas ränteförfall sker i huvudsak
kvartalsvis. Den marginal som bolaget
betalar utöver den underliggande
marknadsräntan styrs av förutbestämda
prestationsmått.
Vid utgången av 2024 uppgick de utnyttjade
finansiella faciliteterna till 278 Mkr.
Om den underliggande styrräntan
förändras med 1 procent i genomsnitt
med alla andra variabler konstanta, skulle
räntekostnaden öka/minska med 5 Mkr.
Kapital-
hantering
Koncernens mål avseende kapitalhantering
är att ha en stabil finansiell ställning som
tryggar koncernens förmåga att fortsätta
sin verksamhet och generera avkastning
till aktieägarna och vara till nytta för andra
intressenter.
Detta uppnås genom att upprätthålla en
optimal kapitalstruktur för att hålla såväl
kostnader som kapital nere. För att
upprätthålla eller justera kapitalstrukturen
kan koncernen besluta om utdelning till
aktieägarna, återbetala kapital till
aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer kapitalet på basis av
nettoskulden, vilken vid utgången av 2024
uppgick till 117 Mkr. Nettoskulden definieras
som räntebärande skulder (278 Mkr)
minskat med likvida medel (161 Mkr).
Enligt villkoren för de huvudsakliga låne-
faciliteterna är koncernen förpliktigad att
uppfylla sedvanliga finansiella lånevillkor,
såsom EBITDA/Nettoskuld samt EBITDA/
Netto finansiella kostnader. Koncernen har
uppfyllt lånevillkoren under hela perioden.
Det finns inga indikationer på Enea skulle
ha svårigheter att uppfylla kovenanterna
när de nästa gång kommer att testas i slutet
av första kvartalet 2025.
Koncernen har inget uttalat mål med
skuldsättningsraden utan denna anpassas
löpande efter de behov som rörelsen ställer.
Styrelsen föreslår ingen utdelning för 2024.
Kreditrisk
Med kreditrisk avses att en part i en finansiell
transaktion inte kan fullgöra ett åtagande. Den
främsta kreditrisken för Enea är utestående
kundfordringar samt upparbetade ofakturerade
tjänsteuppdrag (Avtalstillgångar).
Bolagets kunder är till största del
internationella eller lokalt väletablerade
företag som påvisat historisk god
betalningsförmåga. Kunderna är fördelade
över flera olika länder och marknader där
olikheter i betalningsmönster och
valutarestriktioner förekommer.
Under året har 11,2 Mkr (17,9 )
reserverats för osäkra kundfordringar,
se not 12 för mer information
.
För information om modell för hantering
av förväntade kreditförluster, se not 1 och
not 12.
Under året har resultatet belastats av en
nedskrivning av avtalstillgångar om 0,9
Mkr (41,7), till följd av ett i nedlagt projekt.
Klimat-
förändringar
Med klimatförändringar avses de långsiktiga
förändringarna i klimatet som kan påverka
ekonomisk verksamhet genom fysiska risker,
övergångsrisken vid en hållbar omställning
samt förändrade regulatoriska krav.
Eneas verksamhet påverkas inte på ett
avgörande sätt av klimatförändringar. Enea
identifierar risker som kan påverka bolaget
finansiellt eller strategiskt på kort och lång
sikt samt bolagets förmåga att leverera
produkter och tjänster till kunder. Enea har
utvärderat och bedömt risker med koppling
till klimatförändringar. Dessa risker omfattar
omställningar, anseende, kroppsliga och
materiella skador, leveranskedjor och
åtaganden gentemot kunder.
Slutsatsen är att bolaget för närvarande inte
påverkas av risker inom något av dessa
områden.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RISKER OCH RISKHANTERING
ÅRSREDOVISNING 2024
28
Koncernens rapport över totalresultat
Tkr (1 januari - 31 december)
Not
2024
2023
Omsättning
2, 16
904 269
912 678
Övriga rörelseintäkter
15 921
21 851
Summa intäkter
920 190
934 529
Rörelsens kostnader
Kostnad sålda varor och tjänster
-195 747
-214 983
Bruttoresultat
724 443
719 546
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
-227 945
-290 724
Produktutvecklingskostnader
-271 442
-830 510
Administrationskostnader
-102 692
-97 782
Rörelseresultat
1)
3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 20
122 364
-499 470
Finansiella intäkter
278 259
383 256
Finansiella kostnader
-270 156
-440 202
Finansnetto
8 103
-56 946
Resultat före skatt
130 467
-556 416
Skatt
12 588
5 696
Resultat efter skatt
143 055
-550 720
Övrigt totalresultat som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Valutakursdifferenser
101 168
-22 000
Kassaflödessäkringar, resultat före skatt
-
428
Kassaflödessäkringar, skatteeffekt
-
-88
Övrigt totalresultat som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Pensionsåtaganden
-503
987
Summa totalresultat för året, netto efter skatt
243 720
-571 393
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
143 055
-550 720
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
243 720
-571 393
1)
Engångsposter som ingår i rörelseresultat 2024 2023
Rörelseresultat, inklusive engångsposter 122 364 -499 470
Omstruktureringskostnader 4 427 29 410
Nedskrivningar - 529 259
Reserv för redovisade men ännu ej erhållna intäkter och osäkra fordringar 8 027 63 019
Rörelseresultat, exklusive engångsposter 134 818 122 218
Resultat per aktie
2)
, kr 6,96 -25,80
2)
Bolaget har inga utestående instrument som skulle kunna ge upphov till utspädning
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
29
ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernens balansräkning
Tkr (31 december))
Not
2024
2023
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
1 873 346
1 844 558
Nyttjanderätter
24 116
38 411
Inventarier, verktyg och installationer
11
16 933
18 474
Uppskjutna skattefordringar
20 583
13 139
Övriga långfristiga fordringar
2 287
2 227
Summa anläggningstillgångar
1 937 265
1 916 809
Kundfordringar
12
279 133
228 739
Skattefordringar
11 648
26 896
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13
145 005
140 238
Övriga fordringar
10 307
7 793
Likvida medel
18
161 518
261 791
Summa omsättningstillgångar
607 611
665 457
Summa tillgångar
2 544 876
2 582 266
Eget kapital
14, 25
Aktiekapital
24 706
24 706
Övrigt tillskjutet kapital
992 529
992 529
Reserver
432 724
331 556
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
401 233
332 491
Summa eget kapital
1 851 192
1 681 282
Avsättningar
Övriga avsättningar
2 881
2 370
Summa avsättningar
2 881
2 370
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
9
67 284
92 409
Långfristiga skulder, räntebärande
23
226 747
442 745
Förpliktelse avseende ersättning till anställda
24
24 255
19 094
Långfristiga skulder, leasingskulder
7
8 658
22 329
Summa långfristiga skulder
326 944
576 577
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande
23
51 314
27 053
Kortfristiga skulder, leasingskulder
7
16 750
17 306
Leverantörsskulder
21 296
13 749
Skatteskulder
3 616
-
Övriga skulder
23
10 538
13 534
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
16
260 346
250 395
Summa kortfristiga skulder
363 860
322 037
Summa eget kapital och skulder
2 544 876
2 582 266
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
ÅRSREDOVISNING 2024
30
Förändring av koncernens eget kapital
Reserver
Balanserade
Övrigt Kassa- Omräk-vinstmedel
Aktie- tillskjutet flödes- nings- inkl årets Totalt eget
Tkr (1 januari-31 december)kapital kapital säkringar reserv resultatkapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
24 706
992 529
-340
353 556
920 750
2 291 201
Totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-
-550 720
-550 720
Övrigt totalresultat
Kassaflödessäkringar, resultat före skatt
-
-
428
-
-
428
Kassaflödessäkringar, skatteeffekt
-
-
-88
-
-
-88
Valutakursdifferens
-
-
-
-22 000
-
-22 000
Pensionsåtaganden
-
-
-
-
987
987
Summa övrigt totalresultat
-
-
340
-22 000
987
-20 673
Summa totalresultat
-
-
340
-22 000
-549 733
-571 393
Transaktioner med aktieägare
Inlösenprogram
-
-
-
-
12
12
Aktiesparprogam
-
-
-
-
-11 404
-11 404
Återköp egna aktier
-
-
-
-
-27 134
-27 134
Summa transaktioner med aktieägare
-
-
-
-
-38 526
-38 526
Utgående eget kapital 2023-12-31
24 706
992 529
-
331 556
332 491
1 681 282
Ingående eget kapital 2024-01-01
24 706
992 529
-
331 556
332 491
1 681 282
Totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-
143 055
143 055
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferens
-
-
-
101 168
-
101 168
Pensionsåtaganden
-
-
-
-
-503
-503
Summa övrigt totalresultat
-
-
-
101 168
-503
100 666
Summa totalresultat
-
-
-
101 168
142 553
243 720
Transaktioner med aktieägare
Inlösenprogram
-
-
-
-
12
12
Återköp egna aktier
-
-
-
-
-73 823
-73 823
Summa transaktioner med aktieägare
-
-
-
-
-73 811
-73 811
Utgående eget kapital 2024-12-31
24 706
992 529
-
432 724
401 233
1 851 192
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
31
ÅRSREDOVISNING 2024
Kassaflödesanalys för koncernen
Tkr (1 januari-31 december)
Not 18
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
130 467
-556 416
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
188 727
696 892
Kassaflöde från den löpande verksamheten före betald skatt
319 194
140 476
Betald skatt
-1 776
-3 247
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
317 418
137 229
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
-3 718
153 503
Förändring av rörelseskulder
-34 495
-31 837
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
-38 213
121 666
Kassaflöde från den löpande verksamheten
279 205
258 895
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
10
-85 809
-89 247
Förvärv/avyttring av materiella anläggningstillgångar
11
-6 893
-7 298
Förvärv/avyttring av finansiella tillgångar
18
1 329
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-92 684
-95 216
Finansieringsverksamheten
1)
Upptagna lån
290 823
20 636
Amortering av lån
-499 738
-100 205
Amortering av leasingskuld
-17 998
-19 315
Inlösenprogram
12
12
Återköp av egna aktier
-73 823
-27 134
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-300 724
-126 006
Årets kassaflöde
-114 203
37 673
Likvida medel vid årets början
261 791
231 302
Kursdifferens i likvida medel
13 930
-7 184
Likvida medel vid årets slut
161 518
261 791
1)
I finansieringsverksamheten ingår inga ej kassaflödespåverkande omräkningseffekter.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
ÅRSREDOVISNING 2024
32
Moderbolagets rapport över totalresultat
Tkr (1 januari-31 december) Not 2024 2023
Nettoomsättning 62 229 67 861
Rörelsens kostnader
Administrationskostnader -85 086 -84 390
Rörelseresultat 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 20 -22 857 -16 529
Ränteintäkter och liknande resultatposter 148 562 247 562
Räntekostnader och liknande resultatposter -132 771 -229 990
Finansnetto 8 15 791 17 572
Resultat efter finansnetto -7 066 1 043
Bokslutsdispositioner 6 908 -212
Resultat före skatt -158 831
Skatt 9 58 -68
Årets resultat -100 763
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
33
ÅRSREDOVISNING 2024
Moderbolagets balansräkning
Tkr (31 december) Not 2024 2023
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 10 1 660 2 320
Inventarier, verktyg och installationer 11 4 426 3 993
Andelar i koncernföretag 17 208 616 208 616
Summa anläggningstillgångar 214 702 214 929
Fordringar hos koncernföretag 19 986 402 1 163 235
Skattefordringar 1 348 1 348
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 13 11 066 10 029
Övriga fordringar 365 631
Likvida medel 18 85 75
Summa omsättningstillgångar 999 266 1 175 318
Summa tillgångar 1 213 968 1 390 247
Eget kapital 14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 24 706 24 706
Fritt eget kapital
Överkursfond 562 749 562 749
Balanserat resultat 133 922 206 970
Årets resultat -100 763
Summa eget kapital 721 277 795 188
Avsättningar
Obeskattade reserver 1 097 1 136
Summa avsättningar 1 097 1 136
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder, räntebärande 23 226 747 442 745
Summa långfristiga skulder 226 747 442 745
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande 23 51 314 27 053
Leverantörsskulder 7 402 2 661
Skatteskuld - 68
Skulder till koncernföretag 19 196 356 104 679
Övriga skulder 947 922
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 16 8 828 15 795
Summa kortfristiga skulder 264 847 151 178
Summa eget kapital och skulder 1 213 968 1 390 247
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
ÅRSREDOVISNING 2024
34
Förändring av moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Tkr (1 januari-31 december)
Aktie
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 24 706 - 562 749 245 496 - 832 951
Inlösenprogram - - - 12 - 12
Aktiesparprogram - - - -11 404 - -11 404
Återköp av egna aktier - - - -27 134 - -27 134
Årets resultat - - - - 763 763
Utgående eget kapital 2023-12-31 24 706 - 562 749 206 970 - 795 188
Ingående eget kapital 2024-01-01 24 706 - 562 749 207 733 795 188
Inlösenprogram - - - 12 - 12
Återköp av egna aktier - - - -73 823 - -73 823
Årets resultat - - - - -100 -100
Utgående eget kapital 2024-12-31 24 706 - 562 749 133 922 -100 721 277
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
35
ÅRSREDOVISNING 2024
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Tkr (1 januari-31 december) Not 18 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt -158 831
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 12 565 -9 666
12 407 -8 835
Betald skatt -10 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 12 397 -8 835
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 182 931 69 304
Förändring av rörelseskulder 89 476 49 191
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital 272 407 118 495
Kassaflöde från den löpande verksamheten 284 804 109 660
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 10 - -1 169
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 11 -2 058 -1 789
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 058 -2 958
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 290 813 20 636
Amortering av lån -499 738 -100 205
Inlösenprogram 12 12
Återköp av egna aktier -73 823 -27 134
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -282 736 -106 691
Årets kassaflöde 10 11
Likvida medel vid årets början 75 64
Likvida medel vid årets slut 85 75
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
RÄKENSKAPER
ÅRSREDOVISNING 2024
36
Belopp i tusen kronor (Tkr) om inte annat anges.
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisnings-
lagen, IFRS Redovisningsstandarder utgivna av
International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningar från Interna-
tional Financial Reporting Interpretations Committee
(IFRIC)
sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapport-
erings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings
regler
för koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar samma
redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges
nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens
principer föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa
IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL samt i vissa fall av skatteskäl.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets
och koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även
utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen.
Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska
kronor. Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaff-
nings
värden förutom vissa finansiella tillgångar och skulder som
värderas till verkligt värde. Att upprätta de finansiella rapporterna
i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar
och uppskattningar samt antaganden som påverkar tillämpningen
av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena
är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer
som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av
dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma
de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars
framgår tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från
dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och
antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast
påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och
framtida perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen vid
tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de
finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan
medföra
väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter
beskrivs
närmare i not 22. De nedan angivna redovisningsprinciperna för
koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat
framgår. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekven
t
på rapportering och konsolidering av dotterföretagen.
Ändringar i redovisningsprinciper och
upplysningar
Nya och ändrade standarder och tolkningar av befintliga
standarder som tillämpas av koncernen
De standarder, ändringar och tolkningar som träder i kraft för
räkenskapsår som börjar 1 januari 2024 har ingen väsentlig
inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som inte har tillämpats i förtid av koncernen
Ett antal nya standarder samt ändringar av tolkningar och befintliga
standarder börjar gälla för räkenskapsår som inleds efter den
1 januari 2024. Dessa standarder, förutom IFRS 18 Presentation
och upplysning i finansiella rapporter vilken beskrivs nedan,
bedöms inte ha väsentlig effekt på koncernens räkenskaper och
har inte förtidstillämpats.
IFRS 18 Presentation och upplysning i finansiella rapporter är
tillämplig för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2027 och har
ännu inte antagits av EU. IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1
Utformning av finansiella rapporter, och införa nya krav som syftar
till att uppnå en ökad jämförbarhet i resultatrapporteringen för
liknande företag och ge användarna mer relevant information och
transparens. IFRS 18 inför bland annat nya krav på struktur i
resultaträkningen samt upplysningar om vissa resultatmått. Även
om IFRS 18 inte kommer att påverka redovisningen eller värderin-
gen av poster i de finansiella rapporterna, förväntas dess effekter
på presentation och upplysningar vara omfattande, särskilt de som
är relaterade till resultaträkningen och vad gäller av ledningen
definierade resultatmått. Ledningen utvärderar för närvarande de
exakta konsekvenserna av att tillämpa den nya standarden på
koncernredovisningen.
Segmentsrapportering
Rörelsesegmenten rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som verkställande direktören.
Klassificering m.m.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och
koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas
återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i
moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader
räknat från balansdagen.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har ett bestäm-
mande inflytande. Koncernen har bestämmande inflytande över
ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning
från sitt innehav i företaget och kan påverka avkastningen genom
sitt bestämmande inflytande i företaget. Dotterföretag inkluderas i
koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredo-
visningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet
upphör. Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag
utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder och de
aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även
verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en
överenskommelse om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade
kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv
avgör koncernen om alla innehav utan bestämmande inflytande
i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till
innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets
nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling, eventuellt innehav
utan bestämmande inflytande samt verkligt värde på förvärvsdagen
på tidigare aktieinnehav överstiger verkligt värde på koncernens
andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar, redovisas som
goodwill. När skillnaden är negativ redovisas denna direkt
i
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
37
ÅRSREDOVISNING 2024
resultaträkningen. Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter
eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som
uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncern-
företag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredo-
visningen. Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som
orealiserade vinster.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till
den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på
balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i resultaträkningen. Kursdifferenser på icke-monetära
tillgångar och skulder redovisas i rörelseresultatet och kursdiffer-
enser på monetära tillgångar och skulder redovisas i finansnettot.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska
anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfäl-
let. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga
värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som
råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde, valutakurs-
förändringen redovisas sedan på samma sätt som övrig värde-
förändring avseende tillgången eller skulden. Funktionell valuta
är valutan i de primära ekonomiska miljöer där de i koncernen
ingående företagen bedriver sin verksamhet. De företag som ingår
i koncernen är moderbolag samt dotterföretag. Moderbolagets
funktionella valuta, tillika rapporteringsvaluta, är svenska kronor.
Koncernens rapporteringsvaluta är svenska kronor.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill
och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas till
svenska kronor till den valutakurs som råder på balansdagen.
Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till
svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation
av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdiffer-
enser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter
redovisas i övrigt totalresultat. Vid avyttring av en utlandsverksamhet
realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräknings-
differenserna. Ackumulerade omräkningsdifferenser presenteras
som en separat kategori under posten ”Reserver”.
Intäkter
Koncernen har intäkter från programvaruförsäljning och tjänster
och tillämpar IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. Nedanstående
är gällande kriterier för intäktsföring av licens- och, där så är tillämpligt,
tjänsteintäkter:
Skriftligt kontrakt underskrivet av bägge parter.
Leverans har skett och kontrollen övergått till kunden.
Licensavgiften ska vara ett fast belopp eller beräknas efter ett
tillförlitligt tillvägagångssätt och inga uppsägningsmöjligheter
finns.
Det är sannolikt att betalning erhålls.
Programvaruförsäljning
Programvaruförsäljning ger intäkter i form av licensavgifter, utköp
(kunden köper produkten på obegränsad tid), royaltyintäkter och
intäkter för support och underhåll. När Enea har rätt att redovisa en
intäkt uppstår en avtalstillgång/upplupen intäkt. Avtalstillgången
övergår till en kundfordran när samtliga kriterier avseende rätt att
fakturera kund uppfyllts.
Utvecklingslicenser och utköp
En licens är ett prestationsåtagande. När kunden utvecklar en
produkt betalas en utvecklingslicens till Enea. Utvecklingslicenser
prissätts vanligtvis per utvecklingsingenjör. Kunden kan välja att
köpa en tidsbegränsad eller icke tidsbegränsad licens. För både
utvecklingslicenser och utköp gäller att intäkten redovisas då
leverans av licensdelen har skett och kunden fått kontroll över
varan. Intäkter från tidsbegränsade licensavgifter periodiseras
linjärt över avtalsperioden eftersom kunden under avtalsperioden
är beroende av löpande uppgraderingar och modifieringar för att
kunna använda licensen, medan intäkter från icke-tidsbegränsade
licensavgifter och utköp redovisas vid leverans då inga prestations-
åtaganden
kvarstår. Support och underhåll säljs dels enskilt och
dels tillsammans med licenserna. Separata underhållsavtal löper
normalt under en tolvmånadersperiod och intäkterna periodiseras
linjärt över avtalsperioden. Vid försäljning av icke tidsbegränsade
utvecklingslicenser ingår support och underhåll samt rätt till
löpande uppgraderingar i licensavgiften. När ett sådant avtal med
flera delar föreligger, redovisas som intäkt från försäljningen av
licens det belopp som utgör fristående försäljningspris på licens i
förhållande till totalt försäljningspris enligt avtalet vid leverans av
licensen. Intäkten från servicedelen, som motsvarar fristående
försäljningspris på servicedelen i förhållande till totalt försäljning-
spris enligt avtalet, fördelas över serviceperioden. Fristående
försäljningspris för respektive del bestäms utifrån aktuella marknads-
priser på dessa delar när de säljs separat. Rabatter fördelas
proportionerligt på varje separat prestationsåtagande (licens och
support/ underhåll). Enea tillhandahåller även programvara som
en tjänst (Software as a Service), där programvaran tillhandahålls
i en molnlösning och kunden betalar baserat på användning.
Produktionslicenser (royalties)
För att kunna leverera sin färdiga produkt innehållande Eneas
teknologi tecknar kunden en produktionslicens. Den kan vara
tidsbegränsad eller icke tidsbegränsad och utgörs ofta av royalty,
det vill säga en intäkt per såld enhet. Royaltyintäkter redovisas då
full leverans har skett och då prestationsåtaganden anses uppfyllda.
Professionella tjänster
Tjänsteuppdrag som genomförs på löpande räkning intäktsförs i
takt med att arbetet utförs. Tjänsteuppdrag som baserar sig på ett
funktionellt åtagande intäktsförs linjärt över den avtalade perioden
då tjänsterna tillhandahålls. Ett funktionellt åtagande innebär en
tjänstefunktion med ett obestämt antal tjänster som ska upprätt-
hållas under en viss tidsperiod. Projekt som utförs till fastpris
resultatavräknas i takt med färdigställandet vilken bestäms på
basis av nedlagda uppdragskostnader i förhållande till beräknade
uppdragskostnader för hela uppdraget enligt successiv vinst-
avräkning. Om förlustrisk bedöms föreligga sker löpande individuella
reserveringar.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas till verkligt värde när det bedöms rimligt
säkert att erhålla stödet och om möjligt i samma period som
relaterade kostnader redovisas. Statligt stöd baserat på årets
kostnader för forskning och utveckling i form av reduktion av
betalbar inkomstskatt om 3,4 Mkr (0) har erhållits i Frankrike.
Övriga bidrag uppgår till 0 Mkr (0,3). Det finns inga ouppfyllda
villkor eller eventuella förpliktelser knutna till dessa bidrag.
Koncernen har inte erhållit några andra former av statligt stöd.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
ÅRSREDOVISNING 2024
38
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och
kostnader
Kostnader avseende leasing
Koncernen leasar kontor, kontorsutrustning och fordon. Leasing-
avtalen löper normalt för fasta perioder mellan sex månader till
fem år men möjlighet till förlängning kan finnas. Från 1 januari
2019 redovisas leasingavtalen som nyttjanderätter med en
motsvarande skuld. Tillgångar och skulder från leasingavtal
redovisas initialt till nuvärde, där betalningarna diskonteras med
leasetagarens marginella låneränta. Den marginella låneräntan är
räntan som den enskilde leasetagaren skulle få betala för att låna
de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde
som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande
villkor och säkerheter. Leasingbetalningar fördelas mellan amortering
av skulden och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över
leasingperioden på ett sätt som medför en fast räntesats för den
under respektive period redovisade leasingskulden. Tillgångarna
med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde, skrivs av över
leasingperioden och inkluderar följande:
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
Leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet,
efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits i samband
med teckningen av leasingavtalet
Initiala direkta utgifter
Utgifter för att säkerställa tillgången till det skick som föreskrivs i
leasingavtalets villkor
Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande leasingbetaln-
ingar:
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter), efter
avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet
av leasingavtalet som ska erhållas
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris,
initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inlednings-
datumet
belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt
restvärdesgarantier
lösenpriset för en option att köpa om bolaget är rimligt säker på
att utnyttja en sådan möjlighet.
Kostnader avseende operationella leasingavtal av individuellt lågt
värde och med en löptid understigande 12 månader redovisas i
resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Optioner att förlänga
och säga upp avtal finns inkluderade i ett antal av koncernens
leasingavtal. Majoriteten av förlängningsoptionerna har inte räknats
med i leasingskulden eftersom koncernen kan ersätta tillgångarna
utan väsentliga kostnader eller avbrott i verksamheten.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader kan bestå av ränteintäkter
på bankmedel, fordringar och räntebärande värdepapper,
räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, valutakursdifferenser,
orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar samt
derivatinstrument som används inom den finansiella verksamheten.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta
som gör att nuvärdet av alla framtida in- och utbetalningar under
räntebindningstiden blir lika med det redovisade värdet av fordran
eller skulden. Ränteintäkter inkluderar periodiserade belopp av
transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra
skillnader mellan det ursprungliga värdet av fordran och det belopp
som erhålls vid förfall. Koncernen aktiverar inte ränta i tillgångars
anskaffningsvärden då koncernens utvecklingsprojekt inte har en
löptid som överstiger ett år.
Finansiella tillgångar och skulder
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande kategori-
er: finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via rapport över
totalresultat, finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaff
-
ningsvärde, finansiella instrument som hålls till förfall och finansiella
tillgångar som kan säljas. Klassificeringen är beroende av för vilket
syfte instrumenten förvärvades. Koncernen fastställer klassificerin-
gen av instrumenten vid den första redovisningen.
Koncernen klassificerar sina finansiella skulder i följande
kategorier: finansiella skulder värderade till verkligt värde via
rapport över totalresultat samt övriga finansiella skulder värderade
till upplupet anskaffningsvärde.
Risker kopplade till finansiella instrument, känslighetsanalyser med
mera återfinns beskrivet under avsnittet ”Risker och Riskhantering”
i årsredovisningen.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Denna kategori omfattar tillgångar med avsikten att säljas på kort
sikt. Derivat med positiva marknadsvärden ingår i denna kategori
om de inte används för säkringsredovisning. Även placeringar i
företagsobligationer och fonder ingår i kategorin. Tillgångarna i
denna kategori redovisas löpande till verkligt värde och värde-
förändringarna redovisas i resultaträkningen. Under året har inga
finansiella derivatinstrument klassificerats i denna kategori.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Lånefordringar och kundfordringar är icke-derivata finansiella
tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar som
inte är noterade på en aktiv marknad. Utmärkande är att de
uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller
tjänster direkt till en kund utan avsikt att handla med uppkom-
men fordran. De ingår i omsättningstillgångar, med undantag
för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balans-
dagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Tillgångar
i denna kategori redovisas efter anskaffningstillfället till
upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde
bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid
anskaffningstidpunkten. Kundfordringar redovisas till det
belopp som förväntas inflyta efter individuell bedömning.
Kundfordrans förväntade löptid är kort, varför värdet redovi
-
sats till nominellt belopp utan diskontering. Koncernen
tillämpar i enlighet med reglerna i IFRS 9 en förenklad metod
för nedskrivningsprövning av kundfordringar. Förenklingen
innebär att reserven för förväntade kreditförluster beräknas
baserat på förlustrisken för hela fordrans löptid och redovisas
när fordran redovisas första gången.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Skulder i denna kategori värderas löpande till verkligt värde
med värdeförändringar redovisade i rapport över totalresultat.
Denna kategori består av finansiella skulder som företaget
redovisar till verkligt värde via rapport över totalresultat.
Tillkommande köpeskillingar har nuvärdesberäknats,
när dessa förekommer, i denna kategori samt derivat.
Den effektiva delen av verkligt värdeförändringen på ett
derivatinstrument som identifierats som en nettoinvestering
och som uppfyller villkoren för säkringsredovisning redovisas
via övrigt totalresultat i säkringsreserven i eget kapital.
Ineffektiv del av värdeförändringen redovisas omgående i
resultaträkningen som övriga intäkter eller övriga kostnader
Den andel av vinst eller förlust på ett säkringsinstrument som
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
39
ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiella instrument per kategori
Finansiella Finansiella
tillgångar tillgångar
värderade till Derivat som värderade till
verkligt används för upplupet
värde via säkrings- anskaffnings-
resultaträkning ändamål
värde
Summa
31 december 2024
Tillgångar i balansräkningen
Derivat
-
-
-
-
Kundfordringar och andra fordringar,
exklusive interimsfordringar
-
-
Likvida medel
-
-
-
-
31 december 2023
Tillgångar i balansräkningen
Derivat
-
-
-
-
Kundfordringar och andra fordringar,
exklusive interimsfordringar
-
-
Likvida medel
-
-
-
-
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
bedöms som en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat
och ackumuleras i eget kapital. Den vinst eller förlust som hänför
sig till den ineffektiva delen redovisas direkt i resultaträkningen
som övriga intäkter eller övriga kostnader
.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder är utan säkerhet och betalas normalt inom 30
dagar. Det verkliga värdet på leverantörsskulder och andra skulder
anses motsvara deras redovisade värden, då de av naturen är
kortfristiga. Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto
efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till
upplupet anskaffningsvärde och en eventuell skillnad mellan erhållet
belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbelopp
redovisas i rapport över totalresultat fördelat över låneperioden, med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Skulder som förfaller inom
tolv månader klassificeras som
kortfristiga.
Redovisning av derivatinstrument
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen per kontraktsdagen
och värderas till verkligt värde, både initialt och vid efterföljande
omvärderingar. Samtliga derivat redovisas löpande till verkligt värde
med värdeförändringarna redovisade i rapporten över totalresultatet
inom rörelsens kostnader för de derivat som är kopplade till
leverantörsskulder respektive finansiella poster för de derivat som
är kopplade till finansiella skulder.
ÅRSREDOVISNING 2024
40
Likvida medel
De delkomponenter som ingår i likvida medel är kassa, bank och specialinlåning eller företagscertifikat som har en obetydlig risk för värde-
fluktuationer och som lätt kan omvandlas till likvida medel samt har en löptid på högst tre månader från anskaffningstidpunkten.
Likvida medel
2024
2023
Kassa och bank
Totalt
Leverantörsskulder och andra skulder
Leverantörsskulder är utan säkerhet och betalas normalt inom 30 dagar. Det verkliga värdet på leverantörsskulder och andra skulder anses
motsvara deras redovisade värden, då de av naturen är kortfristiga.
Kortfristiga skulder
2024
2023
Leverantörsskulder
21 296
13 749
Övriga skulder
10 538
13 534
Totalt
31 834
27 283
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
Finansiella instrument per kategori, forts
Finansiella Finansiella
skulder skulder
värderade till Derivat som värderade till
verkligt används för upplupet
värde via säkrings- anskaffnings-
resultaträkning ändamål
värde
Summa
31 december 2024
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut
-
-
Leasingskulder
-
-
25 408
25 408
Derivat
-
-
-
-
Leverantörsskulder och andra skulder
-
-
31 834
31 834
-
-
31 december 2023
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut
-
-
Leasingskulder
-
-
39 635
39 635
Derivat
-
-
-
-
Leverantörsskulder och andra skulder
-
-
27 283
27 283
-
-
41
ÅRSREDOVISNING 2024
Upplåning
2024
Kort- Lång-
fristiga
fristiga
Summa
Lån utan ställda säkerheter
Checkräkningskredit
3 750
-
3 750
Banklån
47 564
Totalt
51 314
2023
Kort- Lång-
fristiga
fristiga
Summa
Lån utan ställda säkerheter
Checkräkningskredit
27 053
-
27 053
Banklån
-
Totalt
27 053
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för
rörelseförvärvet och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar,
övertagna skulder samt eventuella förpliktelser. Goodwill värderas
till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och testas minst
en gång per år för nedskrivningsbehov.
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller
teknisk kunskap redovisas som kostnad då de uppkommer. Utgifter för
utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att
åstadkomma nya eller förbättrade produkter eller processer, redovisas
som en tillgång i balansräkningen, när följande kriterier är uppfyllda:
• det är tekniskt möjligt att färdigställa tillgången
det är företagets avsikt att färdigställa tillgången och använda
eller sälja den
företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen
tillgången väntas generera framtida ekonomiska fördelar
det är möjligt att beräkna utgifterna för att färdigställa tillgången
på ett tillförlitligt sätt
Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter
för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången
på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter för utveckling
redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer.
I balansräkningen redovisade utvecklingskostnader är upptagna
till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Består till största delen av varumärken, licenser och avtalsenliga
kundrelationer som tillkommit genom rörelseförvärv. Tillgångarna
redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen minus ackumulerade
avskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över immateriella
tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjande-
perioder är obestämda. Goodwill prövas för nedskrivningsbehov
kvartalsvis eller så snart indikationer uppkommer som tyder på att
tillgången i fråga har minskat i värde. Avskrivningsbara immateriella
tillgångar skrivs av från det datum då de är tillgängliga för användning.
Den beräknade nyttjandeperioden för balanserade utvecklings-
utgifter är mellan 3 och 5 år. Förvärvade produkträttigheter skrivs av
på 5–10 år och förvärvade avtalsenliga kundrelationer på 7–10 år.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar
kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet för
tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggnings-
tillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag
för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar .
I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för
att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel
på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är
kostnader för leverans och hantering, installation, konsulttjänster
och juristtjänster.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Beräknad nyttjandeperiod för materiella anläggningstillgångar
såsom inventarier, verktyg och installationer är 5 år. Bedömning av
en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
ÅRSREDOVISNING 2024
42
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar, med undantag
för uppskjutna skattefordringar och finansiella tillgångar, prövas
vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på
nedskrivningsbehov. Om någon sådan indikation finns beräknas
tillgångens återvinningsvärde. Undantagna tillgångar enligt ovan
prövas värderingen enligt respektive standard. För goodwill och
immateriella tillgångar som ännu inte är färdiga för användning
beräknas återvinningsvärdet årligen. Om det inte går att fastställa
väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång ska vid
prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den
lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassa-
flöden (en så kallad kassagenererande enhet). En nedskrivning
redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade
värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar
resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en
kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i första hand
till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga
tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).
Beräkning av återvinningsvärdet
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljnings-
kostnader
och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet
diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som
beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den
specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden
som är väsentligen oberoende av andra tillgångar så beräknas
återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken
tillgången hör.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar på goodwill återförs inte. Nedskrivningar på andra
tillgångar återförs om det har skett en förändring i de antaganden
som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En nedskrivning
återförs endast i den utsträckning tillgångens redovisade värde
efter återföring inte överstiger det redovisade värde som tillgången
skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts, med
beaktande av de avskrivningar som då skulle ha gjorts.
Ersättningar till anställda
Pensioner
Förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda pensionsplaner
redovisas som en kostnad i resultaträkningen när de uppstår.
Pensionslösningar i utländska dotterbolag, förutom Enea Frankrike
och Enea Tyskland, är klassificerade och redovisade som
avgiftsbestämda planer som innebär att koncernens resultat
belastats med pensionskostnader i takt med att förmånerna
intjänats. Anställda tjänstemän iSverige omfattas av ITP-planen
vilken redovisas som en avgiftsbestämd pensionsplan. Åtaganden
för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige
tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmåns
-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Alecta kan inte
tillhandahålla Enea eller andra svenska företag tillräcklig information
för att fastställa ett enskilt företags andel av den totala förpliktelsen
och dess förvaltningstillgångar. Pensionsplaner enligt ITP som
tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en
avgiftsbestämd plan. Planen finansieras löpande genom pensions-
försäkringar. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna
och/eller de försäkrade. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs
av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräknings-
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Anställda
tjänstemän i Enea Frankrike och Enea Tyskland omfattas av en
förmånsbestämd pensionsplan. Koncernens nettoförpliktelse
avseende förmånsbestämda planer beräknas genom en uppskattning
av den framtida ersättning som de anställda intjänat genom sin
anställning under innevarande och tidigare perioder. Denna ersättning
diskonteras till ett nuvärde. Den skuld som redovisas i balansräkningen
avseende förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen. Omvärderingsvinster- och förluster
till följd av erfarenhetsbaserade justeringar och förändringar i
aktuariella antaganden redovisas i övrigt totalresultat under den
period de uppstår. Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare
perioder redovisas direkt i resultaträkningen.
Ersättningar vid uppsägning
En avsättning redovisas i samband med uppsägningar av personal
endast om företaget är bevisligen förpliktigat att avsluta en anställning
före den normala tidpunkten eller när ersättningar lämnas som ett
erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång. I de fall företaget säger
upp personal upprättas en detaljerad plan som minst innehåller
arbetsplats, befattningar och ungefärligt antal berörda personer
samt ersättningarna för varje personalkategori eller befattning och
tiden för planens genomförande.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare fastställs av
årsstämman. För koncernledningen tillämpas marknadsmässiga
löner och övriga anställningsvillkor. Utöver fast årslön erhåller
koncernledningen även rörlig lön, vilken är begränsad och baserad
på resultatutvecklingen jämfört med fastställda mål. Ersättning till
vissa ledande befattningshavare inom Eneakoncernen kan utgå
även i form av aktierelaterade ersättningar.
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har för närvarande inga utestående incitamentsprogram
där regleringen görs med aktier och där företaget erhåller tjänster
från anställda som ersättning för koncernens eget kapitalinstrument
(aktier). För mer information kring incitamentsprogram se vidare
not 20.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad
händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser
kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig
uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten av när i tiden
betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering
av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt
som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars
tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade
med skulden.
Omstrukturering
En avsättning för omstrukturering redovisas när koncernen har
fastställt en utförlig och formell omstruktureringsplan, och
omstruktureringen har antingen påbörjats eller blivit offentligt
tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.
Förlustkontrakt
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade fördelarna
som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de oundvikliga
kostnaderna att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
43
ÅRSREDOVISNING 2024
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då underliggande
transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande
skatteeffekt redovisas i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska
betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av
de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per
balansdagen, hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräknings-
metoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande
temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som
uppkommit vid första redovisningen av goodwill, första redovisningen
av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv och vid
tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära
skillnader hänförliga till andelar i dotterföretag som inte förväntas
bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten
skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder
förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas
med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är
beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna
skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att
dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skatteford-
ringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan
utnyttjas. Eventuellt tillkommande inkomstskatt som uppkommer
vid utdelning redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen
redovisas som en skuld.
Finansiella risker
De största finansiella riskerna utgörs av likviditetsrisk, valutarisk
och ränterisk. Enea har en finanspolicy fastställd av styrelsen
som bildar ett ramverk av riktlinjer för hantering av de finansiella
riskerna. En utförligare beskrivning av de finansiella riskerna finns
i förvaltningsberättelsen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i
koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det
vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras
resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn
till effekter av utspädande potentiella stamaktier, vilka under
rapporterade perioder härrör från konvertibla skuldebrev och
optioner utgivna till anställda. Utspädning uppstår endast när
lösenkursen är lägre än börskursen. Lösenkursen justeras genom
ett tillägg för värdet av framtida tjänster kopplade till de eget
kapitalreglerade personaloptionsprogram som redovisas som
aktierelaterade ersättningar enligt IFRS 2.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande
som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas
endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett
åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av
att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisn-
ingslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR 2
innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och
uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisning
s-
lagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg
som skall göras från IFRS. Skillnaderna mellan koncernens och
moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisnings-
principer framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinci
perna
för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga
perioder
som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaff-
ningsvärdemetoden. Som intäkt redovisas endast erhållna
utdelningar under förutsättning att dessa härrör från vinstmedel
som intjänats efter förvärvet. Utdelningar som överstiger dessa
intjänade vinstmedel betraktas som en återbetalning av investeringen
och reducerar andelens redovisade värde.
Utdelningar
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld i
koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen
godkänns av moderbolagets aktieägare. Anteciperad utdelning
från dotterföretag redovisas i de fall moderbolaget ensamt har rätt
att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat
beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget publicerat
sina finansiella rapporter.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade
reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och
aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning
inte erfordras. Koncernbidrag som moderbolaget lämnar till dotter-
bolagen redovisas med anledning av sambandet mellan redovisning
och beskattning som en bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Erhållna koncernbidrag redovisas som en boksluts- disposition.
Skatteeffekten redovisas i enlighet med IAS 12.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper, forts
ÅRSREDOVISNING 2024
44
Not 2 Intäktsslag och rörelsesegmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande besluts-
fattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens
resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som verkställande direktören och Enea redovisar hela verksamheten som ett segment.
Omsättning per intäktsslag
Nätverkslösningar
2024
2023
Licenser
152 068
101 139
Support & underhåll
175 569
187 094
Professionella tjänster
102 062
103 093
429 699
391 326
Omsättning per intäktsslag
Säkerhetslösningar
2024
2023
Licenser
201 851
188 217
Support & underhåll
104 365
91 950
Professionella tjänster
86 164
79 739
392 380
359 906
Omsättning per intäktsslag
Operativsystem
2024
2023
Licenser
35 910
109 674
Support & underhåll
44 297
46 744
Professionella tjänster
1 983
5 029
82 190
161 447
Omsättning per produktgrupp
2024
2023
Nätverkslösningar
429 699
391 326
Säkerhetslösningar
392 380
359 906
Operativsystem
82 190
161 447
904 269
912 679
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
45
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare
Årsstämman i maj 2023 beslutade om följande riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare:
Vem riktlinjerna omfattar och riktlinjernas
tillämplighet
Dessa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare omfattar
verkställande direktör samt andra personer i koncernledningsgruppen.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och på
förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att
riktlinjerna antagits av årsstämman 2023. Beträffande anställnings-
förhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörlig
anpassning ske för att följa tvingande sådana regler eller lokal praxis,
varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål ska tillgodoses. Riktlinjer-
na omfattar inte ersättningar som beslutas av årsstämman. Styrelsen
ska ha rätt att tillfälligt frångå, helt eller delvis, riktlinjerna om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för
att tillgodose företagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att
säkerställa företagets ekonomiska bärkraft. Om sådana avvikelser sker
ska detta redovisas i ersättningsrapporten inför närmast följande
årsstämma. Riktlinjerna avser tiden från årsstämman 2023 fram till
som längst årsstämman 2027. Ärende om frångående av riktlinjerna
ska beredas av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen.
Riktlinjernas främjande av företagets affärs-
strategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Eneas ambition är att vara ett globalt programvaruföretag med en
stark och ledande position inom de marknader som Enea adresser-
ar med årlig omsättningstillväxt, hög lönsamhet och goda kassa-
flöden. Den organiska tillväxten är basen för verksamheten och
fortlöpande arbete sker för att utveckla, effektivisera och optimera
denna. Både strategiska och kompletterande förvärv kommer
kontinuerligt att utvärderas, och om de bedöms addera värde för
både kunder och aktieägare inom ramen för en väl avvägd risknivå,
kommer Enea att försöka genomföra sådana förvärv. Enea har som
mål att verka med en rörelsemarginal överstigande 20 procent per
år. Rörelsemarginalen kommer att variera under kvartalen i takt med
tillväxten. Tillväxt och resultatutveckling kommer att variera under
åren och mellan kvartalen, framför allt beroende på hur enskilda
affärer inträffar och hur royaltyströmmarna utvecklas. För vidare
Not 2 Intäktsslag och rörelsesegmentsrapportering, forts
Anläggningstillgångar per geografi
2024
2023
Sverige
325 912
356 173
Amerika
613 804
578 276
Irland
518 857
509 306
Frankrike
422 095
408 621
Övriga Europa och Asien
9 611
10 655
1 890 279
1 863 031
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
15 946
21 185
Statliga bidrag
-
304
Övrigt
-25
362
15 921
21 851
Enea har ett antal stora kunder som står för en stor del av företagets omsättning. De tio största kunderna svarade för 42 procent (38) av företagets
omsättning 2024, varav största kunden står för 13 procent (15). Omsättning per geografi baseras på kundernas geografiska hemvist.
Not 3 Kursvinster och kursförluster
2024
2023
KONCERNEN
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
15 946
21 185
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
-10 778
-15 323
2024
2023
MODERBOLAGET
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
53
-
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
-
-90
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
46
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare, forts
information om Eneas strategi, se www.enea.com. Styrelsen
bedömer att det är kritiskt för en framgångsrik implementering
av företagets affärsstrategi och tillvaratagandet av företagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, att företaget kan
attrahera, motivera och behålla högpresterande medarbetare och
ledare. För detta krävs att företaget kan erbjuda ett konkurrens-
kraftigt kompensationspaket. Den totala kompensationen kan
innehålla en rörlig del som är kopplad till medarbetares och ledares
individuella prestationer men som också är synkroniserad med
företagets lönsamhet och långsiktiga hållbarhet.
Formerna av ersättning mm.
Ersättningen och övriga anställningsvillkor till ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässig. Ersättningen utgörs av grundlön, rörlig
ersättning samt pension. Årsstämman kan därutöver – och oberoende
av
dessa riktlinjer – besluta om aktie- eller aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast grundlön
VD och andra ledande befattningshavare ska erbjudas en fast årlig
kontant lön, på en nivå som syftar till att attrahera och behålla ledande
befattningshavare med sådan professionell och personlig kompetens
som krävs för att främja Eneas resultat. Den fasta lönen ska som
utgångspunkt fastställas per kalenderår och omprövas normalt årsvis.
Kortsiktigt incitamentsprogram (STI)
Eneas kortsiktiga incitamentsprogram består av tre delar. Två av
delarna bestäms av att vissa mål för företaget uppnås, medan en del
bestäms av att individuella mål uppnås. Den övervägande delen av
ersättningen är kopplad till företagets finansiella mål, medan den
individuella delen av ersättningen utgör en mindre andel av densamma.
De kriterier som ska tillämpas såvitt avser finansiella mål är kopplade
till av styrelsen vid var tid beslutade långsiktiga mål, såsom exempelvis
försäljning, rörelseresultat (EBIT) eller resultat före avskrivningar och
amorteringar (EBITDA). Kriteriet som ska tillämpas såvitt avser
individuella mål ska tas fram innan utgången av första kvartalet av det
räkenskapsår som ersättningen avser och ska vara lika specifika som
kriterierna avseende mål för företaget. Kriterierna är utformade i syfte
att främja företagets affärsstrategi, långsiktiga intressen samt
hållbarhet och därmed företagets långsiktiga värdeskapande. Utfallet
av ersättningen bereds av ersättningsutskottet och beslutas av
styrelsen för VD. För övriga ledande befattningshavare bereds och
beslutas utfallet av ersättningen av ersättningsutskottet. Utbetalning av
ersättningen sker så snart som möjligt efter det styrelsemöte varvid
företagets årsbokslut fastställs avseende intjänandeåret. Företaget har
inte möjlighet att återkräva ersättningen. För VD kan STI maximalt
uppgå till 100 procent av den fasta grundlönen samt vid fullt utfall
uppgå till maximalt 50 procent av den totala ersättningen exklusive LTI.
För övriga ledande befattningshavare kan STI maximalt uppgå till 150
procent av den fasta grundlönen samt vid fullt utfall uppgå till max 60
procent av den totala ersättningen exklusive LTI.
Långsiktigt incitamentsprogram (LTI)
Ledande befattningshavare kan erbjudas incitamentsprogram vilka i
huvudsak ska vara aktie- eller aktiekursrelaterade. Ett incitaments-
program ska syfta till att förbättra deltagarnas engagemang för
företagets utveckling och implementeras på marknadsmässiga
villkor. Aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska
beslutas av årsstämman och omfattas därför inte av dessa riktlinjer.
Pension
Avtalad pensionsålder för VD är 67 år och för övriga ledande
befattningshavare finns ingen särskilt avtalad pensionsålder.
Pensionsavtal till verkställande direktör beslutas av styrelsen efter
förslag från ersättningsutskottet. Övriga ledande befattningshavare i
Sverige har pensionsavtal som ligger inom ramen för ITP-planen med
en förväntad pensionsålder på 65 år och pensionsavsättningar
relateras till den anställdes lön. Övriga ledande befattningshavare i
andra länder än Sverige kan omfattas av lokala pensionsplaner i sina
respektive hemländer. I samtliga fall ska pensionen utgöra maximalt
30 procent av den totala ersättningen exklusive LTI. Pensionspremier
betalas löpande. Utöver nämnda pensionsförmåner har företaget
inga pensionsförpliktelser mot ledande befattningshavare. Dessa
planer är i linje med vad som erbjuds andra anställda i samma
länder. Vad avser pensionsålder och eventuella ytterligare pensions-
förpliktelser kan således vissa avvikelser vara möjliga beträffande
sådana anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska i de fall tvingande regler eller lokal praxis så kräver, varvid
dessa riktlinjers övergripande ändamål likväl ska tillgodoses.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjukvårds-
försäkring, bilförmån och parkeringsplats. Premier och andra
kostnader med anledning av sådana förmåner får sammanlagt
uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga lönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Ledande befattningshavares anställnings- eller uppdragsavtal ska
gälla tillsvidare eller för viss tid. För VD gäller vid uppsägning från
företagets sida 6 månaders uppsägningstid. Utöver uppsägnings-
lönen är VD berättigad till avgångsvederlag motsvarande 6 gånger
den fasta månadslönen med avräkning om VD erhåller ersättning
från ny anställning eller uppdrag. Under uppsägningstiden löper
gällande anställningsavtal med tillhörande förmåner. För övriga
ledande befattningshavare gäller vid uppsägning från företagets sida
maximalt 9 månaders uppsägningstid. Övriga ledande befattnings-
havare är utöver uppsägningslönen inte berättigade till avgångs-
vederlag. Under uppsägningstiden löper gällande anställningsavtal
med tillhörande förmåner. I de fall avgångsvederlag skulle utbetalas
utgår inga övriga förmåner för tiden efter uppsägningstidens utgång.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till riktlinjerna för ersättning
till ledande befattningshavare har lön och anställningsvillkor för
företagets anställda beaktats. Uppgifter om anställdas totala
ersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid har inhämtats och utgjort en del av
ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
47
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare, forts
2024
2023
varav varav
Medelantal anställda
Totalt
män, %
Totalt
män, %
Moderbolaget
14
40
15
44
Dotterföretag
450
84
473
85
Koncernen totalt
464
83
488
83
Varav:
Sverige
46
75
51
80
USA
37
78
42
80
Rumänien
26
78
25
82
Japan
4
100
5
100
Frankrike
45
79
46
79
Tyskland
-
-
7
94
Storbritannien
50
91
59
88
Irland
89
82
51
78
Kroatien
82
81
87
85
Österrike
9
88
9
89
Spanien
4
100
5
100
Kanada
12
88
16
77
Malaysia
7
86
7
85
Indien
52
88
61
87
Övriga länder
2
100
19
100
Koncernen totalt
464
83
488
83
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare
Styrelse
7
43
6
67
Andra ledande befattningshavare
8
75
7
67
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2024
2023
KONCERNEN
Löner och ersättningar
414 327
456 031
Aktierelaterade ersättningar
-
-11 404
Summa löner och ersättningar
414 327
444 627
- varav styrelse, VD och andra ledande befattningshavare
1)
27 931
23 500
Pensionskostnader
2)
16 012
27 125
varav förmånsbaserade pensionsplaner
873
932
varav avgiftsbaserade pensionsplaner
15 139
26 193
Övriga sociala kostnader
63 836
83 210
Summa
494 175
554 962
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
48
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare, forts
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2024
2023
MODERBOLAGET
Löner och ersättningar
20 121
19 086
Aktierelaterade ersättningar
-
-3 185
Summa löner och ersättningar
20 121
15 901
- varav styrelse, VD och andra ledande befattningshavare
3)
15 198
10 288
Pensionskostnader
4)
2 438
4 583
- varav avgiftsbaserade pensionsplaner
2 438
4 583
Övriga sociala kostnader
6 523
5 735
Summa
29 082
26 219
1)
Av koncernens löner och ersättningar avser 1 000 Tkr( 837) rörlig ersättning till gruppen styrelse och verkställande direktör.
2) Av koncernens pensionskostnader avser 0 Tkr (936) gruppen styrelse och verkställande direktör.
3) Av moderbolagets löner och ersättningar avser 1 000 Tkr (837) rörlig ersättning till gruppen styrelse och verkställande direktör.
4) Av moderbolagets pensionskostnader avser 0 Tkr (880) gruppen styrelse och verkställande direktör.
Till av årsstämman valda ledamöter som inte är anställda i bolaget utgick i enlighet med årsstämmans beslut följande ersättningar under 2024.
Arvode Arvode Arvode
Styrelse- revisions- ersättnings- teknik-
arvode utskott utskott
utskott
Summa
Kjell Duveblad (ordf)
550
60
-
-
610
Charlotta Sund
270
-
50
-
320
Anne Gynnerstedt
270
-
30
-
300
Magnus Örnberg
270
100
-
-
370
Mats Lindoff (avgick nov 2024)
135
-
-
25
160
Åsa Schwarz
270
-
-
40
310
Thibaut Bechetoille
270
-
-
15
285
Summa 2024
2 035
160
80
80
2 355
Till av årsstämman valda ledamöter som inte är anställda i bolaget utgick i enlighet med årsstämmans beslut följande ersättningar under 2023.
Arvode Arvode Arvode
Styrelse- revisions- ersättnings- teknik-
arvode utskott utskott
utskott
Summa
Anders Lidbeck (ordf)
138
-
-
-
138
Kjell Duveblad
480
100
-
-
580
Jan Frykhammar
68
-
-
-
68
Charlotta Sund
270
-
50
-
320
Mats Lindoff
270
-
50
-
320
Åsa Schwarz
270
60
-
-
330
Summa 2023
1 496
160
100
-
1 756
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
49
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare, forts
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner under 2024.
Ersättning Aktie-
Rörlig Övriga Övrig vid upp- relaterade Pensions-
Fast lön ersättning förmåner ersättning sägning ersättningar Summa kostnad
TF VD Anders Lidbeck
-
1 000
-
6 000
-
-
7 000
-
Övriga ledande
befattningshavare (8 st)
13 592
4 810
344
-
-
18 746
2 600
Summa 2024
13 592
5 810
344
6 000
-
-
25 746
2 600
Antal ledande befattningshavare har varierat under året. Till tf VD Anders Lidbeck utgår ersättning i form av konsultarvode.
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner under 2023.
Ersättning Aktie-
Rörlig Övriga Övrig vid upp- relaterade Pensions-
Fast lön ersättning förmåner ersättning sägning ersättningar Summa kostnad
VD Jan Häglund
1 790
837
3
-
3 380
-1 370
4 640
1 510
TF VD Anders Lidbeck
-
-
-
3 000
-
-
3 000
-
Övriga ledande
befattningshavare (9 st)
14 384
2 658
518
-
-3 854
13 706
2 075
Summa 2023
16 174
3 495
521
3 000
3 380
-5 224
18 346 3 585
Antal ledande befattningshavare har varierat under året.
Till tf VD Anders Lidbeck utgår ersättning i form av konsultarvode.
Not 5 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning,
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser
vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag. Av revisionsuppdrag avser 2,7 Mkr
(2,9) PwC Sverige, av skatterådgivning avser 0 Mkr (0,1) PwC Sverige och av andra uppdrag avser 0 Mkr (0) PwC Sverige.
2024
2023
KONCERNEN
PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdrag
2 749
2 887
Övriga lagstadgade uppdrag
82
30
Skatterådgivning
4
129
Andra uppdrag
-
-
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag
913
261
Övriga lagstadgade uppdrag
-
-
Skatterådgivning
117
89
Andra uppdrag
29
78
3 894
3 474
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
50
Not 6 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
2024
2023
Förnödenheter och underkonsulter
22 966
16 840
Andra externa kostnader
135 811
193 314
Personalkostnader
468 413
508 983
Av- och nedskrivningar
170 636
714 862
797 826
1 433 999
Årets av- och nedskrivningar fördelas på Kostnad sålda varor och tjänster med 1,0 Mkr (1,3), Försäljnings- och marknadsföringskostnader
med 0,2 Mkr (0,4), Produktutvecklingskostnader med 146,8 Mkr (688,9) och Administrationskostnader med 22,6 Mkr (24,5). Av årets av-
och nedskrivningar avser 18,0 Mkr (18,2) avskrivning på nyttjanderätter enligt IFRS 16 samt nedskrivningar av goodwill och balanserade
utvecklingskostnader om 0 Mkr (530,0) Mkr.
Not 7 Leasing
Leasingavtal
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Tillgångar med nyttjanderätt
2024
2023
Fastigheter
22 530
36 308
Fordon
1 586
2 103
24 116
38 411
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2024 uppgick till 2,4 Mkr (13,8).
Löptidsanalys leasingskulder
2024
2023
Inom 1 år efter balansdagen
16 750
17 306
Senare än 1 år men inom 2 år efter balansdagen
4 968
14 478
Senare än 2 år men inom 5 år efter balansdagen
2 574
6 688
Senare än 5 år efter balansdagen
1 116
1 163
25 408
39 635
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 5 Arvode och kostnadsersättning till revisorer, forts
2024
2023
MODERBOLAGET
PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdrag
1 514
1 739
Övriga lagstadgade uppdrag
82
30
Skatterådgivning
4
129
Andra uppdrag
-
-
1 600
1 898
51
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 7 Leasing, forts
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter
2024
2023
Fastigheter
17 044
17 036
Fordon
964
1 126
18 008
18 162
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
1 498
2 008
Kostnader avseende korttidsleasingavtal
786
1 306
Kostnader avseende leasingavtal för vilka den
underliggande tillgången är av lågt värde
270
259
Koncernen har inga variabla leasingavgifter
Belopp redovisade i kassaflödesanalys koncernen
2024
2023
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal
19 054
20 880
Ovanstående kassaflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för korttidsleasingavtal
och leasar av lågt värde.
Åtaganden avseende operationell leasing
2024
2023
MODERBOLAGET
Leasingavgifter innevarande år
5 945
5 169
Avtalade framtida minimileaseavgifter inom 1 år
5 522
4 799
Avtalade framtida minimileaseavgifter inom 2–5 år
365
4 752
Koncernen redovisar nyttjanderätter gällande avtal (huvudsakligen lokaler), förutom korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande
tillgången har ett lågt värde.
Not 8 Finansnetto
2024
2023
KONCERNEN
Ränteintäkter
68 107
54 564
Kursvinster
210 152
328 692
Finansiella intäkter
278 259
383 256
Räntekostnader
-87 930
-81 066
Övriga finansiella kostnader
-1 195
-921
Kursförluster
-181 031
-358 215
Finansiella kostnader
-270 156
-440 202
Finansnetto
8 103
-56 946
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
52
Not 8 Finansnetto, forts
2024
2023
MODERBOLAGET
Ränteintäkter, övriga
66 360
54 026
Ränteintäkter, koncernföretag
68 396
63 483
Kursvinster
13 806
130 053
Ränteintäkter och liknande resultatposter
148 562
247 562
Räntekostnader, övriga
-86 630
-78 755
Räntekostnader, koncernföretag
-28 854
-21 064
Övriga finansiella kostnader
-1 195
-921
Kursförluster
-16 092
-129 250
Räntekostnader och liknande resultatposter
-132 771
-229 990
Finansnetto
15 791
17 572
Not 9 Skatter
Inkomstskatter redovisade I resultaträkningen
2024
2023
KONCERNEN
Aktuell skattekostnad
Periodens skattekostnad
-21 645
-14 271
Summa
-21 645
-14 271
Uppskjuten skatt
- skatteintäkt i under året aktiverade underskottsavdrag
18 575
7 161
- skattekostnad i under året utnyttjade underskottsavdrag
-12 105
-10 589
- skattekostnad/intäkt avseende temporära skillnader
27 763
23 395
- förändring uppskjuten skatt pga ändrad skattesats
-
-
Summa
34 233
19 967
Total skattekostnad, koncernen
12 588
5 696
Avstämning av effektiv skatt
2024
2023
KONCERNEN
Resultat före skatt
130 467
-556 416
Schablonskatt 20,6%
-26 869
114 622
2024
2023
Skatteeffekt av
- andra skattesatser i utländska dotterbolag
12 982
-71 078
- utnyttjande av tidigare aktiverade underskottsavdrag
-12 105
-7 161
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
53
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Not 9 Skatter, forts
2024
2023
Skatteeffekt av
- utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
15 208
16 428
- skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats
-
-55 102
- värdering av framtida underskottsavdrag
18 575
7 161
- ej avdragsgilla kostnader
-6 252
-79 181
- ej skattepliktiga intäkter
2 098
75 418
- forskning och utveckling
16 128
7 355
Övriga skatter
-4 332
-2 766
Justering av tidigare års skatt
-2 845
-
Total skattekostnad, koncernen
12 588
5 696
Effektiv skattesats
-10%
1%
2024
2023
MODERBOLAGET
Aktuell skatt
Periodens skatt
58
-68
Skattekostnad
58
-68
Avstämning av effektiv skatt
2024
2023
MODERBOLAGET
Resultat före skatt
-158
831
Skatt 20,6%
32
-171
Skatteeffekt av
- ej avdragsgilla kostnader
-22
-182
- ej skattepliktiga intäkter
2
2
- skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats
-
283
Övriga skatter
-12
-
Justering av tidigare års skatt
58
-
Total skatt, moderbolaget
58
-68
Effektiv skattesats
36%
8%
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
2024
2023
KONCERNEN
Följande komponenter ingår i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Uppskjutna skattefordringar:
- underskottsavdrag
20 139
12 748
- Leasing
249
224
- övriga temporära skillnader
195
167
Summa uppskjutna skattefordringar
20 583
13 139
Uppskjutna skatteskulder:
- temporära skillnader
67 284
92 409
Summa uppskjutna skatteskulder
67 284
92 409
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
54
Not 9 Skatter, forts
Förändring av uppskjuten skatt - Koncernen 2024
Redovisat
Redovisat i i övrigt
Ingående resultat- total- Valutakurs- Förvärv av Utgående
Uppskjutna skattefordringar balans räkning resultat differenser dotterbolag balans
Underskottsavdrag
12 748
6 470
-
921
-
20 139
Leasing
8 296
-2 877
-
22
-
5 441
Övriga temporära skillnader
167
11
-
17
-
195
Nettoredovisning
-8 072
2 880
-
-
-
-5 192
Summa uppskjutna skattefordringar
13 139
6 484
-
960
-
20 583
Redovisat
Redovisat i i övrigt
Ingående resultat- total- Valutakurs- Förvärv av Utgående
Uppskjutna skatteskulder balans räkning resultat differenser dotterbolag balans
Bokslutsdispositioner
25 153
-651
-
-
-
24 502
Immateriella anläggningstillgångar
38 284
-8 634
-
1 268
-
30 918
Leasing
8 072
-2 880
-
-
-
5 192
Övriga temporära skillnader
28 972
-18 463
-80
1 435
-
11 864
Nettoredovisning
-8 072
2 880
-
-
-
-5 192
Summa uppskjutna skatteskulder
92 409
-27 748
-80
2 703
-
67 284
Förändring av uppskjuten skatt - Koncernen 2023
Redovisat
Redovisat i i övrigt
Ingående resultat- total- Valutakurs- Förvärv av Utgående
Uppskjutna skattefordringar balans räkning resultat differenser dotterbolag balans
Underskottsavdrag
16 380
-3 428
-
-204
-
12 748
Leasing
7 793
493
-
10
-
8 296
Övriga temporära skillnader
5 733
-86
-
-5 480
-
167
Nettoredovisning
-7 649
-423
-
-
-
-8 072
Summa uppskjutna skattefordringar
22 257
-3 444
-
-5 674
-
13 139
Redovisat
Redovisat i i övrigt
Ingående resultat- total- Valutakurs- Förvärv av Utgående
Uppskjutna skatteskulder balans räkning resultat differenser dotterbolag balans
Bokslutsdispositioner
19 317
5 836
-
-
-
25 153
Immateriella anläggningstillgångar
47 571
-9 135
-
-152
38 284
Leasing
7 649
423
-
-
-
8 072
Övriga temporära skillnader
49 410
-20 112
88
-413
-
28 972
Nettoredovisning
-7 649
-423
-
-
-
-8 072
Summa uppskjutna skatteskulder
116 298
-23 411
88
-566
-
92 409
Uppskjutna skattefordringar för underskottsavdrag avser dotterbolag i USA och Irland. Enligt ledningens bedömning kommer de aktiverade
underskottsavdragen att kunna nyttjas inom de närmaste åren baserat på framtida resultatprognoser och att underskotten har obegränsad
nyttjandetid. Ej aktiverade uppskjutna skattefordringar för outnyttjade underskott uppgår totalt till 50,8 Mkr (91,8) och avser USA och Irland.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
55
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar
Övriga
Balanserade immateriella
utvecklings- Produkt- Kund- Varu- anläggnings-
2024
Goodwill
kostnader ttigheter kontrakt märken
tillgångar
Totalt
KONCERNEN
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan 2024
1 702 102
873 879
113 288
413 468
3 146 266
Årets anskaffning
-
85 809
-
-
-
-
Årets avyttring/utrangering
-
-
-
-
-
-84
-84
Årets omräkningsdifferens
103 176
37 895
4 861
13 436
1 772
84
161 224
Redovisat värde per 31 dec 2024
1 805 278
997 583
118 149
426 904
13 928
3 393 215
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 1 jan 2024
-397 949
-654 214
-68 555
-167 872
-1 522
-11 597
-1 301 708
Årets avskrivningar
-
-84 777
-14 730
-42 864
-533
-587
-143 491
Årets omräkningsdifferens
-38 018
-25 841
-3 564
-7 139
-25
-84
-74 671
Utgående balans 31 dec 2024
-435 967
-764 831
-86 849
-217 875
-2 080
-12 268
-1 519 870
Redovisat värde per 31 dec 2024
1 369 311
232 752
31 301
209 029
1 660
1 873 346
Övriga
Balanserade immateriella
utvecklings- Produkt- Kund- Varu- anläggnings-
2023
Goodwill
kostnader ttigheter kontrakt märken tillgångar Totalt
KONCERNEN
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan 2023
1 737 088
800 692
114 753
416 664
3 112 143
Årets anskaffning
-
88 078
-
-
-
1 169
Årets omräkningsdifferens
-34 986
-14 891
-1 465
-3 196
-579
-7
-55 124
Utgående balans 31 dec 2023
1 702 102
873 879
113 288
413 468
13 928
3 146 266
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 1 jan 2023
-
-462 372
-55 120
-125 994
-998
-11 089
-655 573
Årets avskrivningar
-
-94 631
-14 779
-44 750
-534
-519
-155 213
Årets nedskrivningar
-420 585
-109 451
-
-
-
-
-530 036
Årets omräkningsdifferens
12 241
1 345
2 872
10
11
39 114
Utgående balans 31 dec 2023
-397 949
-654 214
-68 555
-167 872
-1 522
-11 597
-1 301 708
Redovisat värde per 31 dec 2023
1 304 153
219 666
44 734
245 596
2 331
1 844 558
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
56
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar, forts
Övriga immateriella anläggningstillgångar
2024
2023
MODERBOLAGET
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan
Årets anskaffning
-
1 169
Avyttringar /Utrangeringar
-84
-
Utgående balans 31 dec
11 146
11 230
Ingående balans 1 jan
-8 910
-8 402
Årets avskrivningar
-576
-508
Utgående balans 31 dec
-9 486
-8 910
Redovisat värde per 31 dec
1 660
2 320
Balanserade utvecklingskostnader avser främst internt arbete med
utveckling av nya produkter. Avskrivningstiden är för balanserade
utvecklingskostnader tre till fem år, produkträttigheter tio år,
kundkontrakt sju till tio år och för övriga immateriella tillgångar tre
till fem år. Kvarvarande avskrivningstid för samtliga immateriella
tillgångar uppgår till ett till åtta år.
Nedskrivningsprövning för goodwill och övriga
immateriella tillgångar
Enea har en rutin att nedskrivningspröva väsentliga tillgångsposter
oavsett om ett indikerat nedskrivningsbehov föreligger eller inte.
Immateriella tillgångar per den 31 december 2024 uppgick till ett
bokfört värde av 1 873,3 Mkr (1 844,6) varav goodwill uppgick till
1
369,3 Mkr (1 304,2) och fördelar sig på Operativsystem 410,7 Mkr
(398,6)
, Nätverk 632,0 Mkr (590,1) och Säkerhet 326,5 Mkr
(315,4). Tillgångar med obestämbar livslängd prövas årligen för
eventuellt nedskrivningsbehov. Enskilda tillgångar kan prövas
oftare om det
finns indikationer på en värdeminskning. Koncernens
värdering görs
utifrån tre kassaflödesgenererande enheter,
Operativsystem
(OS), Nätverkslösningar (PAC, Openwave
Mobility och Aptilo) och Säkerhetslösningar (AdaptiveMobile
Security och DPI/Qosmos).
Nedskrivningsprövningarna baseras på beräkning av nyttjande-
värdet. Nyttjandevärdet har beräknats med hjälp av diskonterade
kassaflöden och baseras på femårsprognoser gjorda av koncern-
ledningen. För beräkningen av slutvärdet av kassaflöden används
den så kallade Gordons modell. Kassaflöden bortom femårsperioden
har prognostiserats med tillväxt om 2 procent (2). De kassaflöden
som prognostiserats har baserats på en årlig intäktstillväxt för
Operativsystem om -1 procent, Nätverkslösningar om 3 procent
samt Säkerhetslösningar om 8 procent baserat på förväntad
tillväxt hos existerande kunder och i underliggande marknader.
Kostnadsutveckling har för Operativsystem prognostiserats till
2 procent, Nätverkslösningar 2 procent samt Säkerhetslösningar
2 procent. De prognostiserade kassaflödena har nuvärdeberäknats
med en diskonteringsränta om 11,5 procent (11,5) efter skatt
respektive 12,5 procent (12,5) före skatt. Diskonteringsräntan
bedöms vara i linje med marknadens
avkastningskrav.
Känslighetsanalyser per kassaflödesgenererande enhet har
genomförts med hänsyn tagen till diskonteringsränta (risk) och
långsiktig tillväxttakt innebärande en generell sänkning
av
tillväxttakten efter fem år med 1,0 procentenheter och en
generell ökning av vägd kapitalkostnad med 1,0 procentenheter.
Den årliga nedskrivningsprövningen påvisade inget nedskrivnings-
behov per 31 december 2024. Företagsledningen anser därmed
att någon rimlig möjlig förändring i antagandena inte skulle kunna
reducera återvinningsvärdet under dess bokförda värde. Utvecklingen
följs upp kontinuerligt för att verifiera tillgångarnas värde. Väsentliga
antaganden för nedskrivningsprövningen beskrivs i följande
uppställning:
Antagande
Antagande Nätverk
Antagande Säkerhet
Operativsystem
Variabel
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Intäktstillväxt
3%
3%
8%
3%
-1%
1%
Kostnadsutveckling
2%
2%
2%
2%
2%
2%
Diskonteringsränta
11,5%
11,5%
11,5%
11,5%
11,5%
11,5%
Långsiktig stabil tillväxt
2%
2%
2%
2%
2%
2%
Under andra kvartalet 2023 genomfördes en strategisk översyn av verksamheten inom enheten Telekom, för att bedöma den framtida
potentialen i genomförda investeringar. Översynen visade att på grund av förseningar i 5G-marknaden, försämrade makroekonomiska
utsikter samt ökade avkastningskrav (WACC) behövdes omvärdering av framtida kassaflöden och därtill upptagna tillgångar göras. Detta
resulterade i en nedskrivning av immateriella tillgångar under andra kvartalet 2023 med totalt 530 Mkr, fördelat på goodwill om 421 Mkr och
balanserade utvecklingskostnader om 109 Mkr.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
57
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 11 Inventarier, verktyg och installationer
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
139 237
170 630
18 687
16 966
Årets anskaffning
6 893
8 962
2 058
1 789
Årets anskaffning via förvärv av verksamhet
-
732
-
-
Avyttringar/utrangeringar
-6 444
-41 825
-342
-68
Årets omräkningsdifferenser
7 132
738
-
-
146 818
139 237
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början
-120 763
-149 097
-14 694
-13 273
Avyttringar/utrangeringar
6 444
342
68
Årets avskrivningar via förvärv av verksamhet
-9 145
-732
-1 625
-
Årets av- och nedskrivningar
-
-11 012
-
-1 489
Årets omräkningsdifferenser
-6 421
-624
-
-
-129 885
-120 763
-15 977
-14 694
Redovisat värde vid årets slut
4 426
3 993
Avskrivningarna är hänförliga till kostnad sålda varor och tjänster, försäljnings- och marknadsföringskostnader, produktutvecklingskostnader
och administrationskostnader.
Not 12 Kundfordringar
Ej förfallna kundfordringar avser kunder med god betalningsförmåga och betalningshistorik. Kundfordringar förfaller generellt till betalning inom 30–90 da-
gar. Kundfordringar där ett nedskrivningsbehov föreligger överensstämmer med avsättning för osäkra kundfordringar. Reservering görs när man har vidtagit
åtgärder för att driva in fordran utan resultat samt bedömer att sannolikheten för att kunden betalar är låg. Reserv för osäkra kundfordringar uppgår till 34,8
Mkr (26,7). Reservering för osäkra kundfordringar redovisas som försäljningskostnader i resultaträkningen. Verkligt värde för kundfordringar överensstäm-
mer med redovisat värde. Kundfordringarna är till övervägande del i kronor, EUR och USD. Åldersfördelningen av kundfordringar framgår nedan:
Åldersanalys kundfordringar
2024
2023
KONCERNEN
Ej förfallet
197 453
119 303
Förfallet 1–60 dagar
45 446
64 059
Förfallet 61–90 dagar
4 218
10 799
Förfallet 90 dagar
32 016
34 578
Totalt
279 133
228 739
Förändring av osäkra kundfordringar
2024
2023
KONCERNEN
Ingående balans
26 667
10 644
Återbetalning
-1 440
-1 091
Avskrivning
-4 036
-
Valutaeffekt
2 392
-769
Årets reservering
1)
11 173
17 883
Totalt
34 756
26 667
1)
varav 8,0 Mkr har redovisats som engångspost.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
58
Not 13 Förutbetalda kostnader, avtalstillgångar och
upplupna intäkter
2024
2023
KONCERNEN
Förutbetalda försäkringar
1 747
1 537
Förutbetalda hyror
3 139
3 119
Upplupna intäkter
121 054
112 215
Övriga förutbetalda kostnader
145 005
140 238
2024
2023
MODERBOLAGET
Förutbetalda försäkringar
539
556
Förutbetalda hyror
1 313
1 285
Övriga förutbetalda kostnader
9 214
8 188
11 066
10 029
Avtalstillgångar
Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtalstillgångar
2024
2023
Avtalstillgångar avseende uppfyllda prestationsåtaganden,
där rätt till betalning är villkorad av annat än tid
115 820
110 980
Avtalstillgångar avser uppfyllda prestationsåtaganden som ännu ej fakturerats och där faktureringen är beroende av annat än tid såsom avtalsvillkor
eller ytterligare arbete. Avtalstillgångar redovisas i balansräkningen under upplupna intäkter. Avtalstillgångar är upplupna intäkter minskat
med ofakturerade fordringar. Ofakturerade fordringar uppgick
per 31 december 2024 till 5,7 Mkr.
Avtalstillgångarna har varit föremål för
nedskrivning om 0,9 Mkr (41,7) relaterat till ett nedlagt projekt.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
59
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 14 Eget kapital
Koncernen
Aktiekapital
Per den 31 december 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet
21 202 484 stamaktier med kvotvärde på 1,17 kr
. Innehavare av
stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand
och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en
röst per aktie.
Antal aktier
2024
2023
Ingående antal aktier
21 858 231
21 858 231
Makulerade aktier
-655 747
-
Utgående antal aktier
21 202 484
21 858 231
Säkringsreserv
2024
2023
Ingående säkringsreserv
-
-340
Kassaflödessäkringar:
- verkligt värde-vinster/förluster under året
-
661
- skatt på verkligt värde-vinster/förluster
-
-136
- överföringar till resultaträkningen
-
-233
- skatt på överföringar till resultaträkningen
-
48
Utgående säkringsreserv
-
0
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av nettotillgångar från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget
och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
2024
2023
Ingående omräkningsreserv
331 556
353 556
Årets omräkningsdifferenser
101 168
-22 000
Utgående omräkningsreserv
432 724
331 556
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade
vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag. Tidigare
avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna eget kapitalpost. Totalt innehav av egna aktier uppgår
per 31 december 2024 till 1 165 729. Aktierna innehas som egna
aktier och var per 31 december 2024 till fullo betalda.
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, dvs det betalas mer för aktierna
än aktiernas nominella belopp, ska ett belopp motsvarande det
erhållna beloppet utöver det nominella värdet på aktierna, föras till
överkursfonden.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkurs-
fonder som förts över till reservfond per den 31 december 2005.
Avsättningar till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver
redovisas också som tillskjutet kapital.
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter en eventuell
reservfondsavsättning och efter att en eventuell vinstutdelning
lämnats. Utgör tillsammans med årets resultat summa fritt eget
kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning
till aktieägarna.
Se även Sammandrag avseende förändringar av koncernens
eget kapital och Sammandrag avseende förändringar av moder-
bolagets eget kapital.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
60
Not 15 Resultat per aktie
2024
2023
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat efter skatt
143 055
-550 720
Genomsnitt antal aktier i tusental
Resultat per aktie före utspädning i kr
6,96
-25,80
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat efter skatt
143 055
-550 720
Genomsnitt antal aktier i tusental
Resultat per aktie efter utspädning i kr
6,96
-25,80
Resultat per aktie beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med "Genomsnittligt antal aktier".
Bolaget har inga utestående instrument som skulle kunna ge upphov till utspädning.
Not 16 Upplupna kostnader, avtalsskulder, förutbetalda
intäkter och prestationsåtaganden
2024
2023
KONCERNEN
Förutbetalda supportintäkter
114 818
Upplupna personalkostnader
Övriga förutbetalda intäkter
57 358
59 495
Övrigt
260 346
250 395
2024
2023
MODERBOLAGET
Upplupna personalkostnader
4 534
6 233
Övrigt
4 294
9 562
8 828
15 795
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
61
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 17 Moderbolagets innehav i koncernföretag
Ägarandel
Land
i %
Enea Software AB
Sverige
100
Enea Zealcore AB
Sverige
100
Aptilo Networks AB
Sverige
100
Enea GmbH
Tyskland
100
Enea KK
Japan
100
Enea Polyhedra Ltd
Storbritannien
100
Enea Software SRL
Rumänien
100
Enea Software SAS
Frankrike
100
Enea Software Inc.
USA
100
AdaptiveMobile Security Ltd
Irland
100
Enea Software GmbH
Österrike
100
Enea Software d.o.o.
Kroatien
100
Not 16 Upplupna kostnader, avtalsskulder, förutbetalda
intäkter och prestationsåtaganden, forts
Avtalsskulder
När Enea erhåller en betalning men inte har uppfyllt prestationsåtagandet uppstår en avtalsskuld, som består av förutbetalda intäkter
hänförliga till supportavtal och licenser. En avtalsskuld redovisas fram tills att prestationsåtagandet har uppfyllts eller förfallit för kund att
nyttja, och redovisas då som en intäkt.
Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtalsskulder
2024
2023
Avtalsskulder avseende ej uppfyllda prestationsåtaganden
172 175
146 427
Ingående avtalsskulder intäktsförda under år
2024
2023
KONCERNEN
112 084
Ouppfyllda långfristiga prestationsåtaganden
1)
2024
2023
KONCERNEN
537 105
714 512
1)
Intäkter från prestationsåtaganden avseende långfristiga, ej uppsägningsbara avtal som kommer att rapporteras som intäkt i framtida perioder.
Ledningen förväntar sig att 76 procent av transaktionspriset som har fördelats till ouppfyllda avtal per 31 december 2024 kommer att redovisas som intäkt under nästa räkenskapsår
(407,3 Mkr). Återstående 24 procent kommer att redovisas under åren 2026–2028.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
62
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
367 212
367 212
Utgående balans 31 december
367 212
367 212
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-158 596
-158 596
Utgående balans 31 december
-158 596
-158 596
Redovisat värde vid årets slut
208 616
208 616
Redovisat värde
Antal
Specifikation av moderbolagets innehav av andelar i dotterbolag
andelar
%
2024
2023
Dotterbolag/Org nr/Säte
Enea Software AB, 556183-3012, Kista
5 900
100
208 616
208 616
208 616
208 616
Not 17 Moderbolagets innehav i koncernföretag, forts
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
63
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 18 Kassaflödesanalys
Likvida medel
De delkomponenter som ingår i likvida medel är kassa, bank och specialinlåning eller företagscertifikat som har en obetydlig risk för
värdefluktuationer och som lätt kan omvandlas till likvida medel samt har en löptid på högst tre månader från anskaffningstidpunkten.
Koncernen
Moderbolaget
Likvida medel
2024
2023
2024
2023
Kassa och bank
161 518
261 791
85
75
Totalt
161 518
261 791
85
75
Koncernen
Moderbolaget
Upplysningar om räntor
2024
2023
2024
2023
Under perioden erhållen ränta uppgår till
68 364
134 756
117 487
Under perioden betald ränta uppgår till
-89 126
-81 978
-117 033
-101 270
Koncernen
Moderbolaget
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
2024
2023
2024
2023
Av- och nedskrivningar
170 645
714 424
2 201
1 997
Vinst/förlust vid utrangering av anläggningstillgångar
84
1 025
84
-
Incitamentsprogram
-
-12 696
-
-12 696
Bokslutsdispositioner
-
-
-6 908
212
Förändring pensionsskuld
3 811
1 447
-
-
Avsättningar
332
-2 272
-
-
Ej betald ränta
1 095
821
1 095
821
Valutakursdifferenser
12 759
-5 857
16 093
-
Totalt
188 726
696 892
12 565
-9 666
Not 19 Närstående
Sammanställning över närståendetransaktioner
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor. För information om ersättningar till nyckelpersoner i ledande ställ-
ning se not 4 Anställda och personalkostnader och not 20 Pensioner, aktierelaterade ersättningar, ledande befattningshavares förmåner.
Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterföretag (se not 17).
KONCERNEN
Inga närståendetransaktioner har skett.
MODERBOLAGET
Närståenderelation År
Försäljning Inköp av
av varor och varor och Skuld till Fordran på
tjänster till tjänster från närstående närstående
närståendenärstående per 31 dec per 31 dec
Dotterföretag
2024
62 229
196 356
986 402
Dotterföretag
2023
63 210
104 679
1 163 235
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
64
Avgiftsbestämda planer
Metoderna för att beräkna pensionskostnader och pensions-
skulder skiljer sig mellan länderna. Företagen rapporterar enligt
lokala regler och de rapporterade siffrorna konsolideras i koncern-
bokslutet. Samtliga pensionslösningar i utländska dotterbolag,
förutom Enea Software SAS i Frankrike och Enea GmbH i Tyskland,
är avgiftsbestämda planer som innebär att koncernens resultat
belastats med pensionskostnader i takt med att förmånerna
intjänats. Anställda tjänstemän i Sverige omfattas av ITP-planen
vilken redovisas som en avgiftsbestämd pensionsplan. Åtaganden
för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryg-
gas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet
för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. Alecta, som är ett ömsesidigt
försäkringsbolag och som även administrerar pensionsplanens
förmåner, kan inte tillhandahålla Enea eller andra svenska företag
tillräcklig information för att fastställa ett enskilt företags andel av
den totala förpliktelsen och dess tillgångar. Pensionsplaner enligt
ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Kostnaden för 2024 uppgår till 5 004 Tkr
(4 211). Kostnaden för 2025 bedöms uppgå till motsvarande
belopp. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/
eller de försäkrade. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas över-
skott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent
(158). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Förmånsbestämda planer
Anställda tjänstemän i Frankrike och Tyskland omfattas av en
förmånsbestämd pensionsplan. Koncernens nettoförpliktelse
avseende förmånsbestämda planer beräknas genom en upp-
skattning av den framtida ersättning som de anställda intjänat
genom sin anställning under innevarande och tidigare perioder.
Denna ersättning diskonteras till ett nuvärde och redovisas som
en skuld i balansräkningen.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Kostnader för avgifts-
bestämda planer
15 852
26 193
2 438
4 583
Kostnader för förmåns-
bestämda planer
873
932
-
-
Aktierelaterade ersättningar
LTIP 2024
I maj 2024 beslutade årsstämman att erbjuda nyckelmedarbetare
att delta i ett långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram baserat
på köpoptioner, Long Term Incentive Program (LTIP). Det huvud-
sakliga målet med programmet var att sammanlänka aktieägarnas
respektive bolagsledningens och andra nyckelpersoners intressen
för att säkerställa maximalt långsiktigt värdeskapande. LTIP 2024
skulle erbjudas totalt cirka 20 anställda bestående av ledande
befattningshavare och andra nyckelpersoner, och innebar att del-
tagarna skulle ges möjlighet att till marknadspris förvärva köp-
optioner berättigande till förvärv av återköpta stamaktier i bolaget.
Lösenpriset för stamaktier vid utnyttjande av köpoptionen skulle
motsvara 130 procent av den volymvägda genomsnittliga aktie-
kursen för bolagets stamaktie på Nasdaq Stockholm under
10 handelsdagar omedelbart före årsstämman den 7 maj 2024.
Programmet blev aldrig implementerat.
LTIP 2021
Samtliga utestående aktierätter under detta program förverkades
under 2024. Resultateffekt av återförda avsättningar uppgick
under 2023 till 12,6 Mkr.
Koncernen
Moderbolaget
LTIP 2021
2024
2023
Ingående antal aktierätter
110 000
179 000
Förverkade under perioden
-110 000
-69 000
Tilldelade under perioden
-
-
Utestående vid periodens slut
-
110 000
Antal deltagare 31 dec
-
17
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 20 Pensioner och aktierelaterade ersättningar
65
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 21 Omräkningsexponering
Eneas utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor enligt dagskursmetoden. Denna innebär att balansräkningen omräknas enligt
balansdagskurs och resultaträkningen enligt genomsnittskurs för perioden.
Använda kurser för koncernens betydande valutor framgår av tabellen nedan.
Balansdagskurs
Genomsnittskurs
Valuta
2024
2023
2024
2023
EUR
11,4865
11,0960
11,4322
11,4765
USD
10,9982
10,0416
10,5614
10,6128
GBP
13,8475
12,7680
13,5045
13,1979
JPY
0,0698
0,0710
0,0698
0,0756
RON
2,3082
2,2301
2,2981
2,3196
SGD
8,1085
7,6047
7,9076
7,9012
INR
0,1287
0,1207
0,1262
0,1285
MXN
0,5397
0,5926
0,5796
0,5992
CAD
7,6398
7,5782
7,7143
7,8637
MYR
2,4632
2,1853
2,3127
2,2144
NOK
-
0,9871
-
1,0054
Vid omräkning av utländska dotterbolags balansräkningar till svenska kronor är koncernen exponerad för fluktuationer i valutakurser.
Effekten på det egna kapitalet år 2024 vid omräkning av utländska dotterbolags räkenskaper till svenska kronor uppgick till 101,2 Mkr
(-22,0). Koncernens exponering i eget kapital för valutakursfluktuationer var på balansdagen följande:
Omräknat i Omräknat i
SEK enligt SEK enligt
balansdagens balansdagens
Belopp
kurs
Belopp
kurs
Valuta
2024
2024
2023
2023
EUR
401 465
53 538
594 058
USD
7 336
6 793
68 213
GBP
218 514
14 885
190 052
JPY
106 381
7 425
6 497
RON
2 633
6 077
433
966
SGD
354
2 870
333
2 532
INR
149 719
19 264
103 738
MXN
646
349
646
383
CAD
434
3 316
333
2 524
MYR
-3 849
-9 481
-3 894
-8 510
NOK
-
-
-
-
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
66
Not 22 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernens
redovisningsprinciper
Företagsledningen har med revisionsutskottet diskuterat utveck-
lingen av, valet av samt upplysningar kring koncernens viktiga
redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämpningen av
dessa. Dessa uppskattningar och bedömningar inkluderar främst
intäktsredovisning, värdering av uppskjuten skattefordran på
underskottsavdrag, finansiella effekter av rörelseförvärv såsom
förvärvsanalys och uppskattat utfall av villkorad köpeskilling samt
eventuella nedskrivningsbehov. Vissa viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som gjorts vid tillämpningen av koncernens redo-
visningsprinciper beskrivs nedan.
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde
för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov av goodwill, har
flera antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar av
parametrar gjorts. Enea har genomfört en känslighetsanalys över
viktiga antaganden där ledningen har funnit att inga rimliga
förändringar av antaganden föranleder någon nedskrivning per
31 december 2024. En redogörelse av dessa återfinns i not 10.
Nedskrivningsprövning av balanserade utvecklingskostnader
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde
för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov av balanserade
utvecklingskostnader, har flera antaganden om framtida förhållan-
den och uppskattning av parametrar gjorts. Enea har genomfört
en känslighetsanalys över viktiga antaganden där ledningen funnit
att inga rimliga förändringar av antaganden föranleder någon
nedskrivning per 31 december 2024.
Bedömning om kundfordringar och avtalstillgångar
Enea gör kontinuerligt bedömningar om risker och betalningsbenä-
genheter på både marknaden och specifika kunder. Bedömning
av osäkra fordringar framgår i not 12. Kundkontrakten skrivs med
försiktighet och noggrannhet för att minimera risken för kreditför-
luster. Säljprocessen innehåller kreditprövningar samt fortlöpande
uppföljning av projektens åtaganden.
Värdering av underskottsavdrag
Koncernens underskottsavdrag värderas löpande och när det är
sannolikt att man inom en rimlig framtid kommer att kunna kvitta
skattepliktig vinst mot underskottsavdrag redovisas en uppskjuten
skattefordran. Framtida vinster prognostiseras och ställs i relation
till underskottsavdragen, detta utgör beslutsunderlag till aktivering.
Not 23 Löptidsanalys finansiella skulder och räntor
FINANSIELLA SKULDER Koncernen
Moderbolaget
Långfristiga skulder, räntebärande
2024
2023
2024
2023
Skulder till kreditinstitut
1)
226 747
442 745
226 747
442 745
Summa långfristiga skulder, räntebärande
226 747
442 745
226 747
442 745
Kortfristiga skulder, räntebärande
2024
2023
2024
2023
Skulder till kreditinstitut
1)
51 314
Summa kortfristiga skulder, räntebärande
51 314
Kortfristiga skulder, ej räntebärande
2024
2023
2024
2023
Leverantörsskulder
13 749
7 402
2 661
Övriga skulder
10 538
13 532
947
922
Upplupna kostnader, leverantörsrelaterade
-
1 718
Summa kortfristiga skulder, ej räntebärande
8 349
5 301
Summa finansiella skulder
326 372
510 698
286 410
475 099
1)
Enea har ett banklån med löptid 3 år. Räntan uppgår till EURIBOR 3M (med golv) plus en marknadsmässig marginal.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
67
ÅRSREDOVISNING 2024
Not 23 Löptidsanalys finansiella skulder och räntor, forts
LÖPTIDSANALYS
Koncernen
Moderbolaget
Lång- och kortfristiga räntebärande skulder
2024
2023
2024
2023
Inom 1 år efter balansdagen
51 314
27 053
Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen
226 747
442 745
226 747
442 745
Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen
-
-
-
-
Koncernen
Moderbolaget
Räntor
2024
2023
2024
2023
Inom 1 år efter balansdagen
10 800
23 532
Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen
7 844
21 588
7 844
Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen
-
-
-
-
Koncernen
Moderbolaget
Ej räntebärande skulder
2024
2023
2024
2023
Inom 1 år efter balansdagen
8 349
5 301
Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen
-
-
-
-
Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen
-
-
-
-
Koncernen
Moderbolaget
Summa kapital och räntor
2024
2023
2024
2023
Inom 1 år efter balansdagen
110 425
70 463
55 886
Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen
248 335
450 589
248 335
450 589
Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen
-
-
-
-
Not 24 Förpliktelser avseende ersättning till anställda och
liknande förpliktelser
Koncernen har förmånsbestämda pensionsplaner för anställda inom Enea Software SAS i Frankrike och Enea GmbH i Tyskland. Pensions-
planerna är baserade på de anställdas pensionsgrundande ersättning och anställningstid. Den förmånsbestämda förpliktelsen uppgår per
31 december 2024 till 10,8 Mkr (9,0). Årets kostnader för förmånsbestämda pensioner uppgick till 0,9 Mkr (0,9), varav 0,9 Mkr (0,9) belastat
Eneas resultat. Kostnaderna för 2025 beräknas uppgå till cirka 100 tEUR.
Förmånsbestämda
2024 pensionsplaner
KONCERNEN
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan 2024
9 050
Värdeförändring/valutaomräkning
1 702
Utgående balans 31 dec 2024
10 752
Förmånsbaserade pensionsplaner bedöms falla ut efter mer än 5 år.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2024
68
Not 24 Förpliktelser avseende ersättning till anställda och
liknande förpliktelser, forts
Koncernen
Förmånsbestämda förpliktelser
2024
2023
Nuvärdet av ofonderade förmånsbestämda förpliktelser
10 752
9 050
Total skuld ofonderade förpliktelser
9 050
Koncernen
Aktuariella antaganden %
2024
2023
Diskonteringsränta
3,40
3,59
Framtida löneökningar
-
-
Not 25 Förslag till vinstdisposition
2024
Moderbolaget, i kr
Överkursfond
562 748 745
Balanserade vinstmedel
133 923 205
Årets resultat
-99 641
Totalt
696 572 309
Styrelsen föreslår att medlen disponeras så att 696 572 309 kronor balanseras i ny räkning.
Not 26 Ställda säkerhet och eventualförpliktelser
2024
2023
KONCERNEN
Skadeståndsanspråk
Övrig exponering
1 206
Hyresdepositioner
1 908
1 809
58 213
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
NOTER
Not 27 Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.
69
ÅRSREDOVISNING 2024
Stockholm den 24 mars 2025
Enea AB (556209-7146)
Kjell Duveblad Åsa Schwarz Charlotta Sund
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Magnus Örnberg Anne Gynnerstedt Thibaut Bechetoille
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Jenny Andersson
Arbetstagarrepresentant
Anders Lidbeck
Tillförordnad VD
och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
Försäkran från styrelse och VD
Styrelse och verkställande direktör intygar att kon-
cernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana
de antagits av EU, och årsredovisningslagen och ger en
ttvisande bild av koncernens resultat och ställning.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderföre
-
taget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernen och moderföretagets verksamhet, ekonomiska
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som rör moderföretaget och
företagen inom koncernen. Årsredovisningen och
koncernredovisningen har, som framgår nedan, godkänts
för utfärdande
av styrelsen den 24 mars 2025. Koncern-
ens resultat-
och balansräkning samt moderföretagets
resultat- och balansräkning kommer att bli föremål för
fastställelse på årsstämma den 6 maj 2025.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
FÖRSÄKRAN FRÅN STYRELSE OCH VD
ÅRSREDOVISNING 2024
70
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Enea AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 21-69 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
ttvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder,
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträknin-
gen och balansräkningen för moderbolaget samt rapporten över
totalresultatet och balansräkningen för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revision-
sutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Enea är ett mjukvaruföretag som säljer både programvara och
tjänster. Tjänster utförs i regel på löpande räkning där upparbetad
tid faktureras kunden i efterhand. Vid försäljning av programvara är
intäktsredovisningen många gånger beroende av kontraktsvillkoren
om när kontrollen övergår till kunderna. Programvaruverksam-
heten består av försäljning av programvarulicenser och underhåll
samt produktnära tjänster. Programvaruörsäljningen utgörs av
tidsbegränsade och icke-tidsbegränsade samt volymbaserade
licenser. Kundavtalen för försäljning av licenser innehåller ofta en
kombination av licens och tjänster, s k sammansatta kundavtal.
För denna typ av kundavtal överförs kontrollen för respektive del
i
avtalet vid olika tidpunkter. Intäktsredovisningen är beroende av
avtalsvillkoren och således redovisas intäkten för respektive del
vid olika tillfällen och fakturering samt betalning sker vid annan
tidpunkt än intäktsredovisningen. Sammantaget innebär detta att
intäktsredovisningen av sammansatta kundavtal är beroende av
ledningens bedömningar kring fördelning av intäkter på olika
delkomponenter, samt vad som avtalats med kunden. Under de
senaste åren har Enea genomfört flera förvärv vilka medfört en
ökning av bokförda värden på immateriella tillgångar i koncernredo
-
visningen. Värdet på dessa tillgångar prövas årligen för nedskrivning
eller när det finns indikationer på behov av nedskrivning.
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner
har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
gransk-
ning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna
som
helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningspro-
cesser
och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av
oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgär
-
ders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna
som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Enea AB (publ), org.nr 556209-7146
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
REVISIONSBERÄTTELSE
71
ÅRSREDOVISNING 2024
Särskilt betydelsefullt område
Redovisning av sammansatta kundavtal
Sammansatta kundavtal kan bestå av flera olika delkomponenter
som mjukvarulicens, implementation och rätten i form av support
och underhåll under avtalsperioden. Avtalen delas därför upp i
delkomponenter där intäkten fördelas mellan respektive del i
avtalet. Intäkten för respektive delkomponent redovisas därefter
när riskerna och förmånerna överförts till kunden. Detta innebär att
tidpunkten för intäktsredovisning vanligtvis inte sammanfaller med
fakturering och betalning från kund. När företagsledningen delar
upp i avtalet i delkomponenter behöver uppskattningar och
bedömningar göras avseende det fristående försäljningspriset på
de olika delarna i kundavtalen. Hur avtalet delas upp påverkar när
försäljningsmarginalerna redovisas. Till följd av den inneboende
komplexiteten i intäktsredovisningen samt inslaget av uppskatt-
ningar och bedömningar från företagsledningen har vi bedömt
intäkter från försäljning av sammansatta kundavtal som ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen. För ovan angivna redovisnings-
principer hänvisar vi er till sid 37, samt noterna 2, 13, 16 i
Årsredovisningen för 2024.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Vi har i vår revision fokuserat på att utvärdera Eneas principer och
bakomliggande antaganden för att dela upp intäkter från samman-
satta kundavtal på olika komponenter samt att granska och
kontrollera valda antaganden. Detta har vi gjort genom att vidta
nedanstående granskningsåtgärder: - Utvärderat villkoren i
kundavtalen ur ett redovisningsperspektiv. - Utvärderat antaganden
i principer för intäktsredovisning. - Analytisk granskning av intäkterna
över året. - Granskat ett urval av nya kundavtal för att säkerställa
att intäktsredovisningen av dessa följt Eneas principer, samt
att licensrättigheterna överförts tills kunden vid tidpunkten för
intäktsredovisning. - Kontrollberäknat ett urval av nya kundavtal
som löper över flera år för att säkerställa korrekt beräknad periodisering
i redovisningen. - Verifierat att intäkter redovisats i rätt period och
till rätt belopp genom att testa ett urval av licenser som levererats
till kunder i slutet av räkenskapsåret.
Nedskrivningsprövning av goodwill och
immateriella tillgångar
I koncernens balansräkning redovisas förvärvsrelaterade övervär-
den och goodwill till ett värde av 1 843 MSEK. Goodwill och för-
värvsrelaterade övervärden motsvarar skillnaden mellan värdet på
nettotillgångar och erlagd köpeskilling vid ett förvärv. Till skillnad
från övriga anläggningstillgångar sker det inga några avskrivningar
av goodwill utan goodwill och varumärken prövas årligen för ned-
skrivning eller när det finns en indikation på nedskrivningsbehov.
Övriga förvärvsrelaterade anläggningstillgångar skrivs av över den
beräknade nyttjandeperioden. Prövningen, och därmed redovisa-
de värden, är beroende av styrelsens och ledningens bedömningar
och antaganden bl.a. om tillväxt och framtida lönsamhet samt
diskonteringsränta. Framtida händelser kan komma att förändra
dessa bedömningar och uppskattningar och det är därför särskilt
viktigt för företagsledningen att löpande utvärdera om värdet på de
förvärvsrelaterade immateriella tillgångarna kan motiveras med
beaktande av gjorda antaganden. Företagsledningens beräkning
av tillgångarnas nyttjandevärde är baserad på nästkommande års
budget och prognoser för de efterföljande fyra åren. En närmare
beskrivning av dessa antaganden framgår av not 10. Nedskriv-
ningsprövningar innehåller naturligt ett större inslag av uppskatt-
ningar och bedömningar från företagsledningen, varför vi har
bedömt detta som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
För ovan angivna redovisningsprinciper hänvisar vi er till sid 41
samt not 10 i Årsredovisningen för 2024.
I vår revision har vi ägnat särskilt fokus av hur företagsledningens
prövning av nedskrivningsbehov och vilka övervärden som iden-
tifierats. Vi har bl.a. vidtagit nedanstående granskningsåtgärder:
- Utvärderat Eneas process för att pröva goodwill och förvärvsrela-
terade tillgångar för nedskrivning. - Granskat hur företagsledningen
identifierat kassagenererande enheter och jämfört denna med hur
Enea följer upp goodwill och förvärvsrelaterade tillgångar internt.
- Utvärderat rimligheteten i gjorda antaganden och genomfört
känslighetsanalyser för förändrade antaganden. - Utvärderat
rimligheten i använd diskonteringsränta med hjälp av våra interna
specialister för företagsvärdering. - Jämfört beräknat nyttjandevär-
de med börsvärde per den 31 december 2024. - Utifrån väsentlig-
het utvärderat ändamålsenligheten i lämnade notupplysningar.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2024
72
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisning-
en och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-20, 74-92
respektive 103-111.
Annan information innefattar även ersättnings-
rapporten som vi inhämtade före datumet för denna revisions-
berättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören an-
svarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och
förslag till disposition av bolagets vinst
eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direk-
törens förvaltning för Enea AB (publ) för år 2024 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret. 4 av 6
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt an-
svar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om-
fattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföring-
en, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter
i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
års
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
REVISIONSBERÄTTELSE
73
ÅRSREDOVISNING 2024
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Enea AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Enea AB (publ) enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten
i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflö-
desanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, Stockholm,
utsågs till Enea AB:s (publ) revisor av bolagsstämman den 4 maj
2024 och har varit bolagets revisor sedan 15 maj 2007.
Stockholm den 25 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2024
74
Finansiella definitioner
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelseresultat plus finansiella intäkter i förhållande till
genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i
förhållande till genomsnittlig balansomslutning.
Bruttomarginal
Bruttoresultat minus återförd tilläggsköpeskilling i förhållande
till omsättning.
Direktavkastning
Utdelning i procent av börskursen vid årets slut.
EBITDA
Resultat före finansiella poster plus avskrivningar.
Justerad EBITDA
Resultat före finansiella poster plus avskrivningar med exklusive
engångsposter.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till totalt antal utestående aktier.
Engångsposter
Poster av ej återkommande karaktär i den normala verksamheten.
Engångsposter inkluderar omstruktureringskostnader,
nedskrivningar av engångskaraktär, kostnader för juridisk
rådgivning avseende större tvister samt transaktionskostnader
avseende större förvärv. Transaktionskostnader inkluderar
kostnader för juridisk och finansiell rådgivning men exkluderar
finansieringskostnader. Även återförd tilläggsköpeskilling
inkluderas i engångsposter. Syftet med att specificera dessa är
att tydliggöra den underliggande verksamhetens utveckling.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till
genomsnittligt antal aktier.
Likviditet
Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar och kortfristiga
fordringar i förhållande till kortfristiga skulder.
Nettoskuld
Räntebärande skulder och ovillkorade förvärvsskulder minus
likvida medel och finansiella placeringar, dvs negativ nettokassa.
Omsättning per anställd
Omsättning i förhållande till medeltal anställda.
Omsättningstillväxt
Periodens omsättning i relation till föregående periods omsättning.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i
förhållande till finansiella kostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till omsättningen.
Rörelseresultat exkl. engångsposter
Resultat från verksamheten före finansiella poster och skatt,
justerat med förekommande engångsposter.
Skuldtjänstkvot
(Kassaflöde från löpande verksamhet - löpande investeringar +
totala finansiella kostnader) i förhållande till amorteringar och
totala finansiella kostnader under en referensperiod om tolv
(12) månader.
Soliditet
Eget kapital inklusive minoritet i förhållande till balansomslutningen.
Substansvärde per aktie
Substansvärde, motsvarande eget kapital, i förhållande till totalt
antal utestående aktier.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder
inklusive uppskjutna skatteskulder. Genomsnittligt sysselsatt
kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt
kapital dividerat med två.
Utdelning per aktie
Utdelning för innevarande räkenskapsår dividerat med antal aktier
på balansdagen.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster i förhållande till nettoomsättningen.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
FINANSIELLA DEFINITIONER
75
ÅRSREDOVISNING 2024
Alternativa nyckeltal
I årsredovisningen 2024 hänvisas det till icke-IFRS mått som
Enea och andra parter använder vid utvärdering av Eneas resultat.
Dessa mått förser ledningen och investerare med betydelsefull
information för att analysera trender i företagets affärsverksam-
het. Dessa icke- IFRS mått är tänkta att komplettera, inte ersätta
finansiella mått som presenteras i enlighet med IFRS.
Avstämning av omsättningstillväxt
Helår
2024 2023
Omsättning, Mkr 904 913
Omsättningstillväxt, Mkr -8 -15
Omsättningstillväxt, % -1 -2
Valutaeffekt, samma växelkurser
föregående år, Mkr -3 37
Valutaeffekt, samma växelkurser
föregående år, % 0 4
Omsättningstillväxt, samma
växelkurser föregående år, Mkr -5 -52
Omsättningstillväxt, samma
växelkurser föregående år, % 1 -6
Avstämning av finansnetto
Helår
2024 2023
Finansiella intäkter 278 383
Finansiella kostnader -270 -440
Rapporterat finansnetto, Mkr 8 -57
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ALTERNATIVA NYCKELTAL
ÅRSREDOVISNING 2024
76
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsredovisningen avser räkenskapsåret 2024 och omfattar sidorna 76-92. Läs mer om Väsentliga hållbarhetsrisker och hanteringen av dessa på sidorna 25-27.
Introduktion
Introduktion ....................................77
Värdekedja och
väsentlighetsbedömning
Värdekedja ...................................... 78
Väsentlighetsanalys och
väsentliga områden .........................
79
Miljö
Klimatpåverkan ...............................80
EU:s taxonomi .................................81
Social information
Anställda ........................................86
Mångfald och jämställdhet ..............87
Cybersäkerhet.................................89
Ansvarsfull AI-utveckling ..................90
Styrelseskick
Hållbarhetsstyrning
och affärsetik ..................................
91
Standarder och riktlinjer ..................91
HÅLLBARHET
77
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Introduktion
Hållbarhet är en viktig del av Eneas verksamhet och en nyckelfaktor för vår långsiktiga framgång. Vi arbetar
aktivt för att integrera hållbarhetsaspekter i hela vår affärsmodell. Genom att minska vår påverkan och
stärka de positiva effekterna av våra lösningar bidrar vi till en mer hållbar och säker digital framtid.
Vi är stolta över hur våra lösningar bidrar till säkra och
öppna samhällen genom att tillhandahålla robusta
telekommunikationstjänster som det moderna samhället
har kommit att förlita sig på. Genom samarbetet med
Internet Watch Foundation arbetar vi kontinuerligt för att
utveckla våra tjänster för innehållsfiltrering, vilket bland
annat möjliggör för föräldrar att skydda sina barn från
skadligt och olagligt material. Våra experter har dessutom
forskat på och delat med sig av sin kunskap om hur man
säkerställer och skyddar mobilkom
munikationens roll i
så kallad "hybridkrigföring", där nätverken är avgörande
för samhällets funktion, men
som även kan utnyttjas av
motståndare.
Telekomindustrin står för upp till 2 procent av den globala
energiförbrukningen, och mobil datatrafik kommer bara att
växa. Studier från 2022 visar att våra trafikledningslösningar
kan hjälpa en genomsnittlig mobiloperatör att minska sin
energiförbrukning med över 10 procent. Video
strömning
står för den största delen av datatrafiken och förväntas
fortsätta att växa i framtiden. Tillsammans med den snabba
utvecklingen av AR och VR har det aldrig varit viktigare än
nu att förbättra effektiviteten för videostreaming, utan att
kompromissa med användarupplevelsen.
Som experter inom vårt område är det viktigt för oss att aktivt
bidra till att forma branschstandarder och utveckla säkerhets-
lösningar för mobila nät, vilket vi gör genom vårt engagemang i
Mobile Ecosystem Forum och GSMA Fraud and Security
Group där vi drivit på utvecklingen av nya ramverk. I vårt
hållbarhetsarbete arbetar vi aktivt med att identifiera och
mildra potentiella negativa effekter av våra produkter och
vår verksamhet, samtidigt som vi förstärker de positiva
effekterna.
KOMMENTARER TILL HÅLLBARHETSDATA
Under 2024 anlitades en extern partner för att hjälpa Enea
med
både insamling av hållbarhetsdata samt beräkning
av
klimatdata. Detta gjorde det möjligt för oss att utföra
mer exakta och omfattande klimatberäkningar än tidigare.
För första gången rapporterar vi nu fullständiga Scope
3-utsläpp.
I de fall där aktivitetsdata saknas har beräkningar genom-
förts med hjälp av den utgiftsbaserade metoden. Under året
har vi genomfört betydande förbättringar i insamling och
beräkning av hållbarhetsdata, särskilt inom områdena externa
datacenter, tjänsteresor samt inköp av varor och tjänster,
vilket påverkat Scope 3-utsläppen. I enlighet med detta har
hållbarhetsdata för bolaget AdaptiveMobile Security, förvärvat
2021, inkluderats från och med 2022 års rapportering.
Samtidigt avyttrades dotterbolaget Software Development
Services under 2022, och dess hållbarhetsdata är därför inte
en del av 2022 års rapport. Läs mer på sidorna 76-92.
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
78
Värdekedja
Eneas mjukvara kopplar samman, optimerar och säkrar
kommunikation för världens ledande mobiloperatörer,
tjänsteleverantörer, cybersäkerhets- och företagsnät-
verksleverantörer samt myndigheter.
PÅVERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Som en global leverantör av mjukvara uppstår våra väsentliga
IRO:er (Påverkan, Risker och Möjligheter) främst i vår egen
verksamhet, där vi är beroende av en högkvalificerad
arbetsstyrka samt hårdvaru- och mjukvaruresurser för att
utveckla de lösningar vi erbjuder. Det finns även relevanta
IRO:er i vår nedströmsverksamhet, där samma produkter
fyller viktiga funktioner för säkerhet, förbättrad produkt
funk-
tionalitet och en stärkt kundupplevelse. Se Cybersäkerhet
sidan 89 samt Ansvarsfull AI-Utveckling på sidan 90.
En del av vår nedströmsverksamhet är hanteringen av
uttjänt IT-utrustning. Eftersom vår infrastruktur, inklusive
datacenter, servrar och kontorshårdvara, är avgörande
för att leverera säkra, tillförlitliga och effektiva tjänster,
strävar vi efter att hantera hela livscykeln för vår utrust-
ning på ett ansvarsfullt och hållbart sätt
. Vi är beroende
av IT-utrustning, mjukvaruleverantörer och moln
tjänste-
leverantörer i uppströmsledet, vilket är avgörande
för att vi ska kunna leverera våra produkter och tjänster.
En central aspekt av detta är att säkerställa en stabil och
hållbar elförsörjning, särskilt för våra datacenter och
molnlösningar.
För att minska vårt klimatavtryck och samtidigt främja
en mer hållbar digital infrastruktur fokuserar vi på att välja
energieffektiva lösningar och samarbeta med leverantörer
som prioriterar förnybar energi. På så sätt kan vi aktivt
bidra till att skapa en långsiktigt hållbar och klimatsmart
affärsmodell.
SAMARBETE OCH LÅNGSIKTIG HÅLLBARHET
Genom samarbete med våra medarbetare, leverantörer,
samarbetspartners och kunder säkerställer vi att vi kan
genomföra vår hållbarhetsstrategi och upprätthålla en
framgångsrik affärsmodell. Alla dessa beroenden, både
uppströms och nedströms, har beaktats i vår initiala dubbla
väsentlighetsanalys samt i utvärderingen av vårt arbetssätt
och våra resultat.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHET
79
ÅRSREDOVISNING 2024
Väsentlighetsanalys
och väsentliga områden
DEN DUBBLA VÄSENTLIGHETSANALYSEN OCH ENEAS
HÅLLBARHETSARBETE
Under 2024 har Enea genomfört en dubbel väsentlighet-
sanalys, baserad på väsentlighetsanalysen från 2023,
för att uppdatera vår förståelse av bolagets väsentliga
påverkan, risker och möjligheter ur ett hållbarhetsperspek-
tiv. Analysen omfattade koncernens egen verksamhet samt
bolagets uppströms och nedströms värdekedja. Enea har
identifierat flera områden där företaget har en hållbar-
hetspåverkan, inklusive klimatförändringar, egen arbets-
kraft, affärsbeteende, resursanvändning och cirkulär
ekonomi, arbetstagare i värdekedjan, konsumenter och
slutanvändare, cybersäkerhet samt ansvarsfull AI. Samtidigt
har vissa områden inte definierats som väsentliga för Enea,
såsom föroreningar, vatten- och marina resurser, biologisk
mångfald och ekosystem samt påverkade samhällen.
IDENTIFIERADE RISKER OCH MÖJLIGHETER INOM
HÅLLBARHETSARBETET
När det gäller risker och möjligheter har Enea i arbetet
med den dubbla väsentlighetsanalysen identifierat
relevanta faktorer inom egen arbetskraft, affärsbeteende,
konsumenter och slutanvändare, cybersäkerhet samt
ansvarsfull AI. Vi har arbetat löpande med vår dubbla
väsentlighetsbedömning under 2024 som kommer att ligga
till grund för Eneas framtida rapportering i enlighet med
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).
Under 2024 fortsatte vi vårt arbete med affärsetik, klimat-
påverkan, hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, mångfald och
jämställdhet. Vi prioriterade dessa områden utifrån trender och
utmaningar i samhället, FN:s globala mål, marknadens krav,
regelverk och vår förmåga att påverka positivt. Inom varje
område redovisar vi nyckeltal och uppsatta mål.
PRIORITERADE HÅLLBARHETSOMRÅDEN
Våra fyra hållbarhetsområden: Människa, Teknik, Miljö och
Efterlevnad har prioriterats utifrån relevans och vikt för
intressenter samt påverkan på Eneas affär och rykte.
TEKNIK
Enea har alltid legat i framkant i den tekno
logiska utvecklingen
och det är viktigt att vi utvecklar AI-lösningar
ansvarsfullt även
om regleringar och ramverk inte är på plats överallt än.
Samtidigt är cybersäkerhet som generell fråga ett viktigt
hållbarhetsområde för oss då vi är en expert på marknaden
som
lagstiftare och bransch vänder sig till för råd och insikter. Då
vi är med och bekämpar cybersäkerhetshot på globalt plan
blir vår egen IT-säkerhet extra viktig, både att arbeta med men
också värna om dess detaljer.
MÄNNISKA
Området Människa på Enea omfattar arbetsmiljö, välmående
och kompetensutveckling, och är ett viktigt investeringsom-
råde med stor affärspåverkan
. Mångfald och inkludering
är en central del av vår strategi för social hållbarhet.
En inkluderande arbetsmiljö stärker innovation, besluts-
fattande och affärsresiliens samtidigt som den ökar
engagemang och attraherar talanger. Genom att säkerställa
lika möjligheter bidrar vi till en hållbar och konkurrenskraftig
verksamhet samt främjar mänskliga rättigheter i hela
värdekedjan.
EFTERLEVNAD
Ansvarsfullt företagande, inklusive god affärsetik och
åtgärder för att motverka korruption, är avgörande för Enea
som ett globalt företag. Hantering av leverantörskedjan är
ett annat viktigt hållbarhetsområde som tillsammans med
efterlevnad och intern kontroll ger ett 360-graders perspek-
tiv på vår affär.
MIL
Klimatpåverkan har Enea mätt och redovisat sedan 2021
och inom området energieffektivisering har Enea både
konkreta mål för den egna verksamheten samt egna
produkter som kan bidra positivt.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
80
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Miljö
KLIMATPÅVERKAN
Enea är ett renodlat mjukvaruföretag utan egna hårdvaru-
produkter, fysisk logistik eller produktionsanläggningar.
Som ett globalt företag med anställda och kunder över hela
världen spelar resandet en viktig roll för både försäljning
och för att säkerställa en innovativ och effektiv verksamhet.
Eftersom våra datacenter står för en betydande del av vår
energiförbrukning och klimatpåverkan är energieffektiviser-
ing ett fokusområde. Eneas mål är att ha 100 procent
förnybar energi i våra lokala datacenter år 2030.
För att öka transparensen har Enea tagit fram klimatdata
för 2024 i samarbete med en extern partner. 2024 är även
det första året då Enea rapporterar fullt ut på Scope 1,
Scope 2
och Scope 3. De enda undantagen gäller
anställdas
pendling. Eftersom pendling endast utgör 2,1
procent av företagets totala utsläpp har vi beslutat att inte
rapportera dessa. Även kontorsavfall från mindre kontor
undantas, då tillförlitliga data och metoder ännu inte är
tillgängliga.
Där aktivitetsbaserade värden saknas har
utsläpp beräknats med hjälp av en utgiftsbaserad metod,
vilket medför en viss osäkerhet i de faktiska utsläppssiffrorna.
Den stora skillnaden mellan klimatrapporteringen för
2023 och 2024 kan framför allt härledas till att Enea tidigare
endast rapporterat på affärsresor samt energiförbrukning
för leasade tillgångar för Scope 3.
På grund av ett räknefel samt kompletterande information
som inkommit efter publiceringen av 2022 års rapport
redovisas nedan de uppdaterade siffrorna för energiinten-
sitet och Scope 3-utsläpp.
Nyckeltal för 2024 inkluderar hela Eneas verksamhet.
Nyckeltal för 2023 inkluderar Eneas verksamhet i Österrike,
Kanada, Kroatien, Frankrike, Indien, Irland, Japan, Malaysia,
Rumänien, Singapore, Sverige, Sydafrika, Tjeckien,
Storbritannien, Tyskland och USA. Nyckeltal för 2022
inkluderar Eneas verksamhet i Österrike, Kroatien,
Frankrike, Indien, Irland, Japan, Malaysia, Rumänien,
Singapore, Sverige, Storbritannien och USA.
NYCKELTAL
Eneas mål
CO
2
e neutrala
datacenter senast 2030, både i molnbaserade
datacenter samt i våra egna lokala datacenter.
100 %
förnybar energi i våra lokala datacenter senast 2030.
2024 2023 2022* 2022**
Energiförbrukning, MWh 2 585 2 605 3 018 3 018
Andel förnybar energi 22% 56% 55% 55%
Energiintensitet (MWh/nettoomsättning Mkr) 2,86 2,85 3,25 3,02
Scope 1
- totalt utsläpp av koldioxid, ton
92 71 24 24
Scope 2
- totalt utsläpp av koldioxid, ton
642 361 389 389
Scope 3
- totalt utsläpp av koldioxid, ton
5 325 547*** 646*** 461***
Totalt utsläpp av koldioxid, ton 6 059 976 1058 874
*Reviderade siffror för 2022. **Redovisade siffror för 2022 i 2022 års rapport. ***
Endast affärsresor och energiförbrukning för leasade
tillgångar
HÅLLBARHET
81
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
EU:S TAXONOMI – TILLÄMPNINGSOMRÅDE OCH KRITERIER
Uppfyller på gruppnivå minimi-
kraven relaterade till UNGP,
OECD:s riktlinjer och ILO:s
konventioner
Bidrar substantiellt till ett eller
flera miljömål
Påverkar inte något av
miljömålen på ett påtagligt
negativt sätt
1. BEGRÄNSNINGAR AV KLIMATPÅVERKAN
2. ANPASSNING TILL KLIMATFÖRÄNDRINGAR
3. HÅLLBAR ANVÄNDNING OCH SKYDDANDE AV
VATTEN OCH HAVSRESURSER
4. ÖVERGÅNG TILL CIRKULÄR EKONOMI
5. FÖRHINDRA OCH KONTROLLERA
FÖRORENINGAR
6. SKYDDANDE OCH ÅTERUPPRÄTTANDE AV
BIOLOGISK MÅNGFALD OCH EKOSYSTEM
HÅLLBARHET
EU:S TAXONOMI
EU:s taxonomiförordning är ett EU-omfattande klassificer-
ingssystem för att identifiera och verifiera hållbara ekonomiska
verksamheter. Förordningen syftar till att styra investeringar
mot verksamheter som bidrar till EU:s sex miljömål.
Fokus ligger på branscher med stor påverkan på hållbar-
hetsfrågor, både positivt och negativt. Företag måste först
avgöra om deras verksamhet omfattas av regelverket och
därefter bedöma om deras aktiviteter och produkter
uppfyller taxonomins kriterier. En verksamhet anses
taxonomianpassad om den:
Bidrar väsentligt till minst ett av miljömålen, t.ex. genom
att minska klimatpåverkan eller främja resurseffektivitet.
Inte orsakar betydande skada på övriga miljömål och
uppfyller taxonomins sociala minimiskyddskrav.
ÅRSREDOVISNING 2024
82
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för
produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion,
samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar
el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar
el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad
produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar
som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
1
Standardmallar för de upplysningar som aves i artikel 8.6 och 8.7
VERKSAMHET MED ANKNYTNING TILL KÄRNTEKNIK OCH FOSSILGAS
1
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHET
Med externt stöd analyserade vi potentiellt "tillämpliga"
aktiviteter inom de två aktivitetskategorierna "8.1.
databehandling, hosting och därmed sammanhängande
verksamhet" och "8.2 Dataprogrammering, konsulttjänster
o.d. Enligt specifikationerna i EU:s taxonomi ansågs
endast kategori 8.2 vara relevant eftersom vår kärn-
verksamhet är mjukvaruutveckling för telekom och
cybersäkerhet. Analysen på nästa nivå visade dock att
vi inom affärskategori 8.2 för närvarande inte har några
"tillämpliga" produkter, vilket innebar att ingen ytterligare
bedömning var nödvändig.
När det gäller "tillämplighet" till klimatmålet "Begränsa
klimatförändringar", "Datadrivna lösningar för minskade
utsläpp av växthusgaser" som begränsar klimatförändringar,
är aktivitetskategori 8.2 relevant för oss, men vi har för
närvarande inga produkter som är "tillämpliga". Trots att
många av våra lösningar kan bidra till att minska utsläppen av
växthusgaser, överensstämmer ingen av dem med beskrivnin
-
gen att vara "huvudsakligen utvecklade för och i första hand
inriktade på att möjliggöra minskningar av växthusgasutsläpp"
(i tidigare nämnda exemplet med trafikledning är kostnads-
besparingar och användarupplevelse lika viktiga).
Gällande "tillämplighet" för klimatanpassningsmålet
"Dataprogrammering, konsulttjänster och relaterade
aktiviteter" är aktivitetskategori 8.2 återigen relevant för
oss, men aktiviteter som hjälper kunder att nå klimat-
anpassningsmålet, så kallade möjliggörande aktiviteter, är
inte "tillämpliga". Endast interna anpassningsinsatser, så
kallade anpassningsaktiviteter, är "tillämpliga". Under 2024
har vi inte gjort några mätbara kapital- eller operationella
investeringar i interna anpassningsaktiviteter. Följande
tabeller sammanfattar vår rapportering i enlighet med
EU:s taxonomi 2024. I förhållande till bokslutet för
2024 motsvarar den absoluta omsättningen här netto-
omsättningen. Taxonomi CapEx är koncernens totala
investeringar under 2024, vilka presenteras i raden tillägg,
exklusive goodwill, i not 10 (Immateriella tillgångar) och not
11 (Lager, verktyg och installationer) samt i not 7 (Leasing).
OpEx inkluderar kostnader för forskning och utveckling,
underhåll och reparation av byggnader.
83
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
Budget år 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2)
omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK M
%
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksam-
heternas omsättning (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - -
Varav möjliggörande verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E -
Varav omställningsverksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
Omsättningen hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej tax-
onomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
904,3 100%
Total
904,3 100%
ICKE
-
FINANSIELLA FÖRETAGS CENTRALA RESULTATINDIKATORER
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
84
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven upplysningar som omfattar år 2024.
Budget år 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsa-
ka betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2)
omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK M
%
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksam-
heternas omsättning (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - -
Varav möjliggörande verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E -
Varav omställningsverksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
hos de verksamheter som om-
fattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Kapitalutgifter för verksam-
heter som omfattas av tax-
onomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
106,5 100%
Total
106,5 100%
HÅLLBARHET
85
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Andel av driftsutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
Budget år 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada (h)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2)
omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK M
%
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
J; N;
N/EL
(b) (c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksam-
heternas omsättning (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - -
Varav möjliggörande verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E -
Varav omställningsverksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0% - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
Driftsutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
134,2 100%
Total
134,2 100%
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
86
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Social information
ANSTÄLLDA
Vår förmåga att bli framgångsrika beror på hur väl vi lyckas
attrahera och behålla både breda och topptalanger på en
mycket konkurrensutsatt marknad där teknik- och säkerhets-
experter efterfrågas inom många branscher. Här är vår företags-
kultur och arbetsmiljö avgörande. Vi strävar efter att arbetet ska
vara givande och vi vill ge förutsättningar för alla att bidra och
kunna nå sin fulla potential.
Enea följer kollektivavtal för anställda i de berörda länderna.
För att bidra till våra anställdas välbefinnande och hälsa
erbjuder vi (i enlighet med lokala skatte- och anställningsvillkor
och sociala förmåner) förmåner som inkluderar sjukförsäkring
och affärsincitament.
Enea har en arbetstagarrepresentant i styrelsen som deltar i
samtliga styrelsemöten och företräder de anställdas intressen.
Kategori
2024 2023 2022
Index för medarbetarengagemang 76* 82% 80%
Medarbetarnöjdhet - Män 76 - -
Medarbetarnöjdhet - Kvinnor 74 - -
Antal anställda
Ledningsgrupp 9 9 7
Chefer 93 - -
Anställda 447 - -
Totalt 482 463 543
Extern arbetskraft (antal personer) 35 - -
Personalomsättning 7,8%** 11% 17%
Anställda som har lämnat företaget (%)
Män 80% - -
Kvinnor 20% - -
Övriga 0% - -
<30 år 6% - -
30–50 år 57% - -
>50 år 37% - -
Totalt (antal) 35 - -
Antal anställda som omfattas av kollektivavtal 107 N/A*** N/A***
Genomsnittligt antal registrerade utbildningstimmar per anställd och per kön
Genomsnittliga utbildningstimmar - Alla 25 - -
Genomsnittliga träningstimmar - Män 24 - -
Genomsnittliga träningstimmar - Kvinnor 19 - -
Andel anställda som får karriärutvecklingssamtal (%)
Män 83% 85% -
Kvinnor 17% 15% -
Totalt 96% 99% -
Alla rutor markerade med "-" är datapunkter som inte mättes under det gällande året.
*2024 infördes en ny mätmetod där fler parametrar vägts in. **Från 2024 mäts personalomsättningen i endast frivilliga uppsägningar.
*** Kollektivavtal fanns, men inga uppgifter om hur många anställda som omfattades.
Eneas mål
80
Engagemangsindex på minst
Max 10 %
Personalomsättning
HÅLLBARHET
87
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
MÅNGFALD OCH JÄMSTÄLLDHET
Enea är en internationell och mångfacetterad organisation.
Med en mångkulturell arbetsstyrka är mångfald redan en
viktig styrka i vår organisation, och det gör oss mer kreativa,
förbättrar vårt beslutsfattande och stärker vårt resultat.
Vi har mer än 30 nationaliteter i vår personalstyrka och har
sex nationaliteter i ledningsgruppen. Om vi ser till hela vår
personalstyrka strävar vi efter att förbättra vår könsför-
delning eftersom det stärker vår innovationsförmåga,
konkurrenskraft och affärsresultat.
Kategori
2024 2023 2022
Könsfördelning Anställda (antal)
Män 396 - -
Kvinnor 86 - -
Övrigt/ Ej rapporterad 0 - -
Andel kvinnor per personalkategori (%)
Ledningsgrupp 33% 33% 29%
Chefer 14% 14% 13%
Anställda 18% 17% 17%
Totalt antal anställda 18% 18% 19%
Andel kvinnor i styrelsen 50% 50% 43%
Andel anställda efter åldersgrupp (%)
<30 totalt 16% - -
<30 män 12% - -
<30 kvinnor 4% - -
30-50 totalt 60% - -
30-50 män 49% - -
30-50 kvinnor 10% - -
>50 totalt 24% - -
>50 män 20% - -
>50 kvinnor 4% - -
Anställda per land (antal)
Kroatien 83 87 92
Storbritannien 49 59 70
Sverige 48 51 60
Irland 51 51 46
Indien 57 61 91
Frankrike 45 46 49
USA 31 42 52
Rumänien 26 25 89
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
88
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Kategori
2024 2023 2022
Anställda per land, fortsättning
Kanada 17 16 13
Österrike 8 9 10
Annan 32 19 19
Antal nationaliteter i koncernledningen 6 6 5
Anställda efter kontraktstyp och kön (antal)
Tillsvidareanställda - totalt 441 - -
Tillsvidareanställda - Män 361 - -
Tillsvidareanställda - Kvinnor 80 - -
Tillsvidareanställda - Övrigt 0 - -
Visstidsanställda - Totalt 6 - -
Visstidsanställda - Män 4 - -
Visstidsanställda - Kvinnor 2 - -
Visstidsanställda - Övrigt 0 - -
Alla rutor markerade med "-" är datapunkter som inte mättes under det gällande året.
Eneas mål
30 %
Öka antalet kvinnliga ledare och den totala personalstyrkan till 2030 från 2022
års baslinje på 13 procent kvinnliga ledare och 19 procent kvinnlig arbetskraft.
HÅLLBARHET
89
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Cybersäkerhet
Cybersäkerhet är ett viktigt område för Enea ur flera perspektiv, man kan hävda att det är kärnan i
det vi gör. Vår vision är att göra världens kommunikation säkrare och effektivare och vår ambition
är att våra produkter alltid ska bidra till en positiv, demokratisk och hållbar samhällsutveckling.
Enea strävar efter att vara en ansvarsfull världsmedborgare.
Våra kunder använder också vår programvara för att förbättra
sina egna cybersäkerhetslösningar, antingen för att skydda
sig själva eller för att bädda in och sälja sina egna cybersäker
-
hetsprodukter.
I modellen nedan har vi beskrivit hur
Cybersecurity påverkar de olika nivåerna
av
Enea.
Kriget i Ukraina har belyst mobilnätens dubbla roller. De
spelar en viktig roll i samhället för utbildning, tillgång till
hälso- och sjukvårdstjänster, handel, transporter, finansiella
transaktioner och insamling och distribution av nyheter och
information. Under pågående konflikter kan dock mobilnät
förvandlas till ett vapen för hybridkrigföring och användas för
att sprida desinformation, identifiera potentiella militära mål
eller begränsa tillgången till viktiga tjänster. Enea har lyft fram
dessa risker i flera rapporter genom åren.
Enea är en aktiv medlem i GSMA Fraud & Security Group
där vi, genom att bidra till riktlinjerna för GSMA Fraud &
Security Group, hjälper operatörer att minska sin exponering
för signaleringsattacker (FS.21 Interconnect Signaling
Security Recommendations). Vår programvara och våra
underrättelsetjänster stöder cirka 100 mobilnät och skyddar
miljarder abonnenter varje dag.
1. INTERNT
+ Positivt (Möjligheter)
Medarbetarna känner sig trygga och säkra och Enea anses
vara en solid och professionell aktör på marknaden.
- Negativt (Risker)
Läckage av data eller säkerhetsöverträdelser skulle allvarligt
skada Eneas rykte, vilket skulle leda till ett försvagat arbets-
givarvarumärke och potentiella böter.
2. KUND
+ Positivt (Möjligheter)
Bättre cybersäkerhetsprodukter i vår portfölj gör befintliga
kunder nöjdare och gör oss mer attraktiva för potentiella kunder.
- Negativt (Risker)
Om Eneas cybersäkerhetsprodukter inte presterar bra
kommer det att ha en negativ påverkan på försäljningen
och affärer.
3. SAMHÄLLELIGA
+ Positivt (Möjligheter)
Eneas portfölj innehåller flera produkter som idag bidrar
till ett säkrare och bättre samhälle. Till exempel föräldra-
kontroll för att skydda barn från skadligt innehåll, produk-
ter som skyddar användare från bluffsamtal och produk-
ter för att göra nätverk mer energieffektiva.
- Negativt (Risker)
Om Eneas produkter, trots alla vidtagna åtgärder, miss-
brukas kan de potentiellt skada demokratiska samhällen
och människor.
Även om missbruk förhindras i Eneas direkta kontroll,
behöver nedströms försörjningskedjan vara under extra
kontroll för att förhindra sådana risker.
Läs mer på sidorna 25-27.
1. Internt
2. Kund
3. Samhälleligt
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
90
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Ansvarsfull AI-utveckling
Artificiell intelligens har utvecklats de senaste åren i en otrolig
hastighet och det påverkar Enea på flera sätt. AI hjälper
bedragare och hackare att utveckla mer sofistikerade och
avancerade cyberhot än vi någonsin har sett tidigare, så det
är avgörande att utnyttja kraften i AI för att motverka detta.
AI kan förbättra och utöka befintliga programvaruprodukter
och det kan också bidra till att göra interna processer mer
effektiva.
Vår ambition är att utnyttja kraften i AI-teknik för att leverera
banbrytande lösningar som ger oss och våra kunder möjlighet
att blomstra och vara ledande inom våra affärsområden.
Eneas framtida mål:
1. Förbättra produkter och kundupplevelser
Förbättra produkt- och kundupplevelser genom att imple-
mentera AI-driven funktionalitet och användningsfall
i våra produkter. Öka automatiseringen och kvaliteten
på tjänsten.
2. Optimera affärsprocesser
Identifiera och implementera AI-drivna lösningar för att
effektivisera interna processer, förbättra effektiviteten,
automatiseringen och minska driftskostnaderna
3. Hållbara AI-metoder
Implementera ett hållbart AI-initiativ för att stärka kunskapen
och säkerställa att AI-verktyg används ansvarsfullt och
effektivt i verksamheten, samt att riktlinjer för AI-drivet
beslutsfattande och dataskydd upprättas i enlighet med
befintliga och framtida AI-regleringar.
HÅLLBARHET
91
ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Hållbarhetsstyrning
och affärsetik
HÅLLBARHETSSTYRNING
För att säkerställa att hållbarhetsperspektivet integreras i
verksamheten ansvarar de berörda linjeorganisationerna
för målen, inklusive de för 2030. Dessa hanteras inom
bolagets etablerade styrningsprocesser och forum, där
styrelsen har det slutliga ansvaret för granskning och
godkännande av mål och rapportering. Läs mer på sidan 93.
STYRELSEN
Styrelsen har tillsyn över Eneas strategi för hållbarhet och
ansvarsfullt företagande och tar emot rapporter om utveckling
och resultat minst en gång per år, eller oftare vid behov.
Styrelsen godkänner års- och hållbarhetsredovisningen.
ESG-KOMMITTÉ
Eneas ESG-kommitté ansvarar för den operativa planerin-
gen och rapporterar till ledningsgruppen. Kommittén leds
av marknads- och kommunikationschefen och består av
representanter från funktionerna ekonomi, kvalitet och
hållbarhet, personal, juridik och kommunikation.
DEAL-KOMMIT
Deal-kommittén bedömer och beslutar om affärer som
behöver granskas ur ett riskperspektiv, såsom mänskliga
ttigheter och etik, samt ur ett finansiellt perspektiv.
Kommittén består av samtliga medlemmar i koncern-
ledningen samt chefsjuristen.
POLICYER, RIKTLINJER OCH STANDARDS
Enea arbetar kontinuerligt med att uppdatera sina policyer
för att säkerställa efterlevnad och relevans. Under 2024 har
bolaget bland annat fokuserat på att nå efterlevnad av ISO
27001 för hela koncernen. Eneas Uppförandekod och
policyer gäller för alla chefer och medarbetare i samtliga
verksamheter. Det finns en etablerad process som
säkerställer att anställda bekräftar att de har läst och
förstått dessa.
UPPFÖRANDEKOD
Eneas uppförandekod beskriver företagets åtagande att
efterleva etiska affärsmetoder, med betoning på integritet,
respekt för mänskliga rättigheter, mångfald och miljö-
ansvar. Enea stödjer internationellt erkända mänskliga
ttigheter, säkerställer icke-diskriminering, respekterar
integritet, upprätthåller föreningsfrihet och förbjuder
tvångsarbete och barnarbete. Företaget främjar en
inkluderande och rättvis arbetsplats där alla individer
behandlas med värdighet och respekt, oavsett kön, ålder,
etnicitet, religion, sexuell läggning eller andra skyddade
egenskaper. Enea värdesätter olika perspektiv och främjar
en säker, hälsosam och en arbetsmiljö fri från trakasserier.
Anställda uppmuntras att upprätthålla dessa standarder
och bidra till en positiv och stödjande arbetsplatskultur.
Enea arbetar för transparens och integritet genom att
följa antikorruptionslagar, undvika intressekonflikter och
upprätthålla en efterlevnad av exportkontrollregler. Enea
kräver att dess leverantörer uppfyller liknande etiska,
miljömässiga och sociala standarder, som beskrivs i
uppförandekoden för leverantörer.
Uppförandekoden för leverantörer är i linje med FN:s
Global Compact-ramverk och våra policyer och mål är i
linje med FN:s mål för hållbar utveckling. Genom vår
verksamhet bidrar vi till att främja målen för hållbar
utveckling. Vi har en tydlig påverkan inom tre områden:
1) effektiv material- och energianvändning för
informations- och kommunikationsnätverk,
2) möjliggörande av digitalisering och,
3) cybersäkerhet
För att fortsätta att förbättra vår ESG-prestanda och följa
våra framsteg utvärderas vi regelbundet av oberoende
specialister, inklusive CDP för miljömässig hållbarhet och
EcoVadis för ansvarsfulla affärsmetoder (miljö, arbete,
mänskliga rättigheter, etik och hållbar upphandling).
Grundläggande policyer och styrdokument
• Uppförandekod
• Leverantörsuppförandekod
• Miljöpolicy
• Policy för mänskliga rättigheter
• Säkerhetspolicy
• Dataskyddspolicy
• Arbetsmiljöpolicy
AFFÄRSETIK
Vår interna Uppförandekod beskriver de regler som styr
vår affärsetik, inklusive ansvaret för våra kunder, partners,
anställda, aktieägare och andra intressenter. I vårt dagliga
arbete ska våra medarbetare följa lokala lagar och regler
samt antikorruptionslagstiftning.
Vår vision är att göra världens kommunikation säkrare
och effektivare. Vi anser att vårt viktigaste bidrag är att
tillhandahålla robusta och säkra telekomnät som grund för
ekonomisk och social utveckling, och att engagera oss i
utvecklingen av telekomsektorn i de länder som behöver
det mest. Vi är medvetna om att detta kan innebära risker
eftersom samma produkter som utför viktiga funktioner för
säkerhet, skydd av barn, intäktsskydd och nätverkspre-
standa potentiellt kan missbrukas. Det kan vara överdriven
övervakning av grupper eller individer och internetcensur.
Många länder antar lagar och regler för att hantera risker
för samhälle och säkerhet, till exempel för att begränsa
terrorism och spridning av falsk information. Hur innehållet
ska hanteras utifrån både säkerhetsskäl och ekonomiska
skäl varierar kraftigt mellan länder och kan förändras i takt
HÅLLBARHET
ÅRSREDOVISNING 2024
92
HÅLLBARHET
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
med den politiska utvecklingen. Detta skapar en dynamisk
och utmanande miljö att navigera.
Vi har ett ramverk för att utvärdera våra produkters
påverkan på mänskliga rättigheter och har genomfört
konsekvensbedömningar avseende mänskliga rättigheter
(Human Rights Impact Assessments, HRIA) för alla
produkter med funktioner som kan missbrukas eller
överanvändas på ett sådant sätt att de kan påverka
mänskliga rättigheter, inklusive, men inte begränsat till,
åsiktsfrihet, informationsfrihet, integritet, rörelsefrihet,
mötesfrihet och trosfrihet.
Under 2024 har
Enea inte donerat några pengar till något
politiskt parti eller bedrivit någon lobbyverksamhet eller
politisk påverkan. I vårt förhållningssätt till ansvarsfullt
företagande arbetar vi aktivt för att identifiera, bedöma och
minska sådana risker. Det gör vi till exempel genom tekniska
medel som att begränsa produktens funktionalitet,
möjliggöra fjärrövervakning och avaktivering samt genom
strikta kommersiella avtal om produktanvändning. Vi
arbetar med oberoende ratingdata för att bedöma om
fördelarna med att stärka kommunikationen överväger
eventuella kvarstående risker, och därmed kunna fatta
välgrundade affärsbeslut. För att säkerställa att produkterna
används på avsett sätt kräver våra rutiner och vår styrning
att alla potentiellt känsliga transaktioner, oavsett värde,
utvärderas i enlighet med avsett användningsfall, kund
och distributionsland, och är föremål för granskning av
avtalskommittén som inkluderar hela koncernledningen
Under 2024 tackade vi nej till affärsmöjligheter i Deal-
kommittén på grund av etiska skäl. Det finns ett antal
länder som Enea automatiskt avstår från att göra affärer
i eftersom de utgör en för stor risk.
VISSELBLÅSARPROCESS & VISSELBLÅSARPORTAL
Som en del av vårt arbete för etiska affärsmetoder har Enea
en visselblåsarprocess för att säkerställa transparens och
ansvarstagande. Denna process är en del av vårt arbete för
en ansvarsfull och hållbar företagskultur och ger anställda
samt andra lagstadgade personer möjlighet att anonymt
rapportera misstanke om beteenden som inte är i linje med
företagets värderingar eller etiska principer.
För att garantera objektivitet och anonymitet hanteras
alla rapporter genom en säker visselblåsarportal som
administreras av en oberoende tredje part. Inkommande
rapporter behandlas konfidentiellt och följs upp av
ansvariga personer i ledande befattningar, i enlighet
med gällande lagstiftning.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Enea AB (publ), org.nr 556209-7146
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrap-
porten för år 2024 på sidorna 76–92 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet
med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 25 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
NYCKELTAL
Eneas mål
90 %
av alla medarbetare utbildas i uppförandekoden vartannat år.
2024 2023 2022
Antal anmälda fall via
visselblåsarfunktionen
0 0 0
Politisk finansiering (SEK) 0 0 0
93
ÅRSREDOVISNING 2024
Bolagsstyrningsrapport
Enea är ett svenskt aktiebolag med huvudkontor i Stockholm,
Sverige. Företaget är börsnoterat på Nasdaq Stockholm
och bolagsstyrningen inom koncernen utgår från svensk
lagstiftning samt de regler och rekommendationer som ges
ut av organisationer som till exempel Kollegiet för svensk
bolagsstyrning och Aktiemarknadsnämnden.
STYRNINGSMODELL
Styrning, ledning och kontroll av Enea fördelas mellan
aktieägarna på årsstämman, styrelse och verkställande
direktör i enlighet med den svenska aktiebolagslagen och
styrelsens arbetsordning. Enea har under verksamhetsåret
följt Svensk kod för bolagsstyrning som ges ut av Kollegiet
för svensk bolagsstyrning, och bolagsstyrningsrapporten
har upprättats i enlighet med densamma. Denna bolags-
styrningsrapport har varit föremål för lagstadgad granskning.
1
Aktieägare
Eneas aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Mid
Cap-lista. Enligt den av Euroclear Sweden förda aktieboken
uppgick antalet aktier till 21 202 484 per den 31 december
2024. Vid samma tidpunkt uppgick aktiekapitalet till
24 705 525 kronor. Eneas innehav av egna aktier uppgick till
1 165 729 aktier, vilket motsvarar cirka 5,5 procent av
totalen. Bolagets största ägare, förutom Enea AB, är Per
Lindberg 36,3 procent, Första AP Fonden 8,9 procent,
Canaccord Genuity Wealth Management 2,9 procent samt
Handelsbanken Fonder 2,3 procent. De 10 största ägarna
innehar tillsammans 63,9 procent av bolagets kapital.
Årsstämma
Årsstämman, eller i förekommande fall extra bolagsstäm-
mor, är Eneas högsta beslutande organ. Vid årsstämman
har samtliga aktieägare rätt att delta (personligen eller
genom ombud med fullmakt) och få ett ärende behandlat.
Årsstämman beslutar bland annat om:
• eventuella förändringar i bolagsordning
• val av styrelse, styrelseordförande och revisor
• fastställande av resultat- och balansräkningar
dispositioner beträffande vinst eller förlust samt beviljande om
ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande direktör
• principer för tillsättande av valberedning
• riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
För beslut om ändring av bolagsordningen krävs två tredje-
delars majoritet vid omröstning. Årsstämman ägde rum den
7 maj 2024 i Stockholm. Årsstämman beslutade bland annat att:
fastställa resultat- och balansräkning för företaget och
koncernen
ge ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande
direktör
• ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret 2023
• godkänna arvoden till styrelseledamöter och revisorer
godkänna styrelsens ersättningsrapport för
räkenskapsåret 2023
godkänna styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
godkänna valberedningens förslag om principer för
tillsättande av ny valberedning
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÖVERSIKT AV STYRNINGSMODELL
INFORMATION
INFORMATION
MÅL
STRATEGIER
STYRINSTRUMENT
POLICYER
RAPPORTER
INTERNKONTROLL
VAL
FÖRSLAG
VAL
INFORMATION
VAL
6
Revisorer
1
Aktieägare
2
Valberedning
4
Utskott
3
Styrelse
5
VD och koncernledning
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2024
94
bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse
av egna stamaktier i enlighet med styrelsens förslag
bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av
stamaktier för att finansiera fortsatt tillväxt och expansion
• utse följande styrelseledamöter:
Omval av Kjell Duveblad, Mats Lindoff, Åsa Schwarz och
Charlotta Sund som styrelseledamöter, och inval av Anne
Gynnerstedt, Magnus Örnberg och Thibaut Bechetoille som
nya styrelseledamöter i enlighet med valberedningens
förslag. Anders Lidbeck hade avböjt omval. Mats Lindoff
avgick från styrelsen på egen begäran den 7 november.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB omvaldes till revisor.
Protokoll från årsstämman inklusive beslutsunderlag
finns publicerat på företagets webbplats (www.enea.com)
under rubriken Investerare i navigationsmenyn.
2
Valberedning
Årsstämman beslutar om principer för tillsättande av ny
valberedning. Valberedningen ska bestå av representanter för
två större aktieägare samt styrelsens ordförande. Valberedningen
kan dock utgöras av representanter för tre eller fyra större
aktieägare samt styrelsens ordförande om styrelsens ord-
förande finner att ett sådant intresse föreligger hos de större
aktieägarna i samband med valberedningens formerande.
Styrelsens ordförande ges i uppdrag att kontakta de fyra
röstmässigt största registrerade aktieägarna per den 30
september och be dem utse en ledamot vardera. Om fler än två
av dessa aktieägare ej önskar utse ledamot, tillfrågas ytterligare
aktieägare i storleksordning om att utse representant i
valberedningen. Till ordförande i valberedningen bör utses en
aktieägarrepresentant. Namnen på valberedningens ledamöter
ska publiceras i bolagets delårsrapport för årets tre första
kvartal. Mandatperioden för den utsedda valberedningen ska
löpa intill dess att ny valberedning tillträtt. Om väsentlig
förändring sker i ägarstrukturen efter det att valberedningen
konstituerats, och senast tre månader före årsstämman, ska
valberedningens sammansättning ändras i enlighet med
principerna ovan. Valberedningen ska bereda och till årsstäm-
man lämna förslag till ordförande vid årsstämman, val av
ordförande och övriga ledamöter i bolagets styrelse, styrelse-
arvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt
principerna för eventuell ersättning för utskottsarbete, val och
arvodering av revisor och revisorssuppleant (i förekommande
fall) samt beslut om principer för utseende av ny valberedning.
Valberedningen ska ha rätt att belasta bolaget med kostnader
för exempelvis rekryteringskonsulter och andra kostnader som
erfordras för att valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av Per
Lindberg (eget mandat), Niklas Johansson (Handelsbanken
Fonder), Anna Magnusson (Första AP-fonden), samt
Kjell Duveblad (styrelseordförande i Enea AB) deltar
som
adjungerad. Valberedningen har utsett Per Lindberg till
sin ordförande och valberedningens fullständiga förslag till
årsstämman 2025 med motivering offentliggörs i kallelsen
till samma årsstämma. Kallelse publiceras på företagets
webbplats (www.enea.com) under rubriken Investerare
i
navigationsmenyn.
3
Styrelse
Enligt bolagsordningen ska Eneas styrelse väljas på
årsstämman och bestå av fem till sju ledamöter samt högst
sju suppleanter. Eneas styrelse är utsedd i enlighet med
Svensk kod för bolagsstyrning och företagets mångfaldspolicy.
Hänsyn har tagits till behovet av mångsidighet, kompetens
och erfarenhet som på olika sätt bidrar till Eneas utveckling,
samt till kravet på att eftersträva en jämn könsfördelning.
Hänsyn har också tagits till att styrelseledamöterna ska
kunna avsätta erforderlig tid för uppdrag i företaget.
Styrelsens sammansättning återspeglar detta och en
majoritet av styrelsemedlemmarna har såväl kunskap
som lång erfarenhet från branscher där Enea verkar. Fram
till 7 november bestod Eneas styrelse av sju stämmovalda
ledamöter, därefter har Eneas styrelse bestått av sex
stämmovalda ledamöter.
Verkställande direktören och finansdirektören deltar vid
varje styrelsemöte och rapporterar företagets affärsläge,
framtidsutsikter, ekonomiska ställning och händelser av
väsentlig betydelse. Även andra medarbetare i företaget deltar
vid behov som föredragande under styrelsemöten. Finans-
direktören verkar även som styrelsens sekreterare. Under de
delar av styrelsemöten som avhandlar förhållandet mellan
verkställande direktör och företaget deltar inte verkställande
direktör. Minst en gång per år utvärderas den verkställande
direktörens och övriga ledande befattningshavares arbete.
Styrelsens oberoende
Enligt Svensk kod för bolagsstyrning ska en majoritet av de
stämmovalda styrelseledamöterna vara oberoende i
förhållande till företaget och företagets ledning. Minst två av
dessa ska även vara oberoende i förhållande till företagets
större aktieägare.
Samtliga ledamöter var att anse som oberoende i
förhållande till företaget och företagsledningen samt större
aktieägare i företaget. För uppgifter om styrelsens ledamö
-
ter och deras aktieinnehav, se sidan 100.
Styrelsens arbete
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen vid det konstitue-
rande styrelsemötet i samband med årsstämman och
justeras därefter endast vid speciella behov. Förutom
styrelsens arbetsuppgifter redogör arbetsordningen bland
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
95
ÅRSREDOVISNING 2024
annat för styrelsens ansvar och arbetsfördelning. Styrelsen
utfärdar även en instruktion för verkställande direktör. Vid det
konstituerande styrelsemötet fastställs också bemanning av
styrelsens revisions-, ersättnings- och teknikutskott. Utöver
det konstituerande styrelsemötet ska styrelsen hålla minst
sex styrelsemöten årligen. Styrelsen ska förvalta företagets
angelägenheter i företagets och samtliga aktieägares
intresse. I styrelsens uppgifter ingår bland annat att:
• fastställa verksamhetsmål och strategi
tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga verkställande
direktören
införa effektiva system för uppföljning och kontroll av
företagets verksamhet
säkerställa en tillfredsställande kontroll av företagets
efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för
företagets verksamhet
fastställa erforderliga etiska riktlinjer för företagets uppträdande
kontinuerligt utvärdera strategiska och kompletterande förvärv
säkerställa att företagets informationsgivning präglas av
öppenhet samt är relevant och tillförlitlig
4
Revisionsutskott
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras, men
styrelsen har inrättat ett revisionsutskott för att fördjupa
och bereda viktiga frågor enligt nedan. Vid styrelsens
konstituerande möte efter årsstämman utsågs Magnus
Örnberg till ordförande och Kjell Duveblad till ledamot i
revisionsutskottet. Eneas verkställande direktör, finans-
direktör och företagets revisorer adjungeras till revisions-
utskottets möten som normalt hålls en gång per kvartal.
Revisionsutskottets arbete protokollförs och avrapporte-
ras till styrelsen. Utskottet ansvarar för att bereda styrel-
sens arbete med avseende på att:
kvalitetssäkra företagets finansiella rapportering
informera sig om revisionens inriktning och omfattning
diskutera samordningen mellan den externa revisionen
och företagets interna kontrollfunktioner och synen på
företagets risker
fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster än revision som
företaget får upphandla av företagets revisorer
utvärdera revisorsinsatsen och informera företagets
valberedning om utvärderingen
biträda valberedningen vid framtagande av förslag till
företagets revisorer och arvodering
Under året hade revisionsutskottet 6 möten. I huvudsak har
utskottet diskuterat utformningen av företagets delårsrapporter,
produktlönsamhet, goodwill och andra immateriella tillgångar,
kundfordringar, riskhantering, finansrelaterade frågor och intern-
kontroll. Företagets revisorer rapporterar årligen sina iakttagelser
från revisionen till hela styrelsen i samband med årsbokslutet.
Vidare träffar styrelsen företagets revisorer minst en gång
om året, utan närvaro av företagsledningen, för att informera
sig om revisionens inriktning och omfattning. Vid dessa
möten diskuteras även samordningen mellan den externa
revisionen och den interna kontrollen, samt synen på
företagets risker enligt ovan.
4
Ersättningsutskott
Styrelsens övergripande ansvar kan enligt ovan inte delegeras,
men styrelsen har även inrättat ett ersättningsutskott med
uppgift att bereda frågor om lön, andra ersättningar och övriga
anställningsvillkor för verkställande direktör och i tillämpliga fall
för övriga medlemmar i koncernledningen.
Ersättningsutskottet sammankallas vid behov och avrappor
-
terar sitt arbete till styrelsen. Under året hade ersättnings-
utskottet 1 protokollfört möte. Vid styrelsens konstituerande
möte efter årsstämman utsågs Charlotta Sund till ordförande
och Anne Gynnerstedt till ledamot i ersättningsutskottet.
4
Teknikutskott
Det övergripande målet för teknikutskottet är att ge styrelsen
möjlighet att utbyta kunskap och återkoppling med företags-
ledningen kring teknikval för Eneas produkt- och förvärvs-
strategi. Teknikutskottet har en rådgivande funktion och fritar
inte styrelsen från något ansvar. Teknikutskottet har haft 3
möten under året. Vid styrelsens konstituerande möte efter
årsstämman utsågs Mats Lindoff till ordförande och Åsa
Schwarz till ledamot i teknikutskottet. Eneas verkställande
direktör adjungeras till teknikutskottets möten. Därtill vid
behov andra nyckelpersoner från Eneas organisation. Mats
Lindoff var ordförande i teknikutskottet fram till dess att han
avgick från styrelsen den 7 november. Styrelsen utsåg Åsa
Schwarz till ny ordförande och Thibaut Bechetoille till ny
ledamot i teknikutskottet.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande är ansvarig för utvärdering av styrelsens
arbete. Utvärderingen har gjorts via en diskussion inom
styrelsen. Därutöver har valberedningen intervjuat styrelse
-
ledamöterna individuellt.
5
VD och koncernledning
Anders Lidbeck har varit tf VD sedan den 3 juli 2023.
Eneas koncernledning består av Eneas verkställande
direktör, finansdirektör samt, sju stabs- och linjechefer.
För mer information om koncernledningens medlemmar,
se presentationen av på sidan 101.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2024
96
Koncernledningen träffas två gånger per månad för att
analysera affärsläget för samtliga affärsenheter samt diskutera
andra löpande och relevanta frågor. Koncernledningen träffas
även ett antal gånger per år för att diskutera företagets strategi
och avrapporterar i september förslag på strategi för komman
-
de år till styrelsen. Med utgångspunkt från godkänd strategi tar
verkställande direktör och finansdirektör fram en affärsplan
för det kommande året. Denna affärsplan presenteras för
godkännande på ett styrelsemöte i december.
6
Revisorer
Vid årsstämman 2024 valdes Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB till revisor med Nicklas Kullberg (auktoriserad
revisor) som huvudansvarig. Företagets revisorer gör varje år
en granskning av företagets interna kontroll och förvaltning
och avrapporterar iakttagelser samt bedömning till styrelsen
i sin helhet. Riktlinjerna för styrelsens arbete utgår från
arbetsordningen som bland annat reglerar arbetsfördelningen
inom styrelsen samt mellan styrelse och företagsledning.
Under året genomförde revisorerna en granskning av
årsbokslutet och revisionsberättelsen finns med i denna
årsredovisning (se sidan 70). En översiktlig granskning
gjordes även i samband med det tredje kvartalsbokslutet
och företagets revisorer lämnade sin granskningsrapport
i delårsrapporten för perioden januari-september.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Enligt beslut vid årsstämman 2024 utgår styrelsearvode
med sammanlagt 2 490 Tkr som fördelas med 550 Tkr till
ordföranden och 270 Tkr vardera till övriga av stämman
utsedda styrelseledamöter. Arvode för utskottsarbete utgår
i revisionsutskottet med 100 Tkr till ordföranden och 60 Tkr
till en ledamot, i ersättningsutskottet med 50 Tkr till
ordföranden och 30 Tkr till en ledamot samt i teknikutskottet
med 50 Tkr till ordföranden och 30 Tkr till en ledamot.
Styrelsens arbetstagarrepresentant erhåller ej styrelsearvode.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Företaget ska erbjuda konkurrenskraftiga och marknadsmässiga
villkor avseende ersättningar och övriga anställningsvillkor i
syfte att kunna rekrytera och behålla ledande befattningshavare.
Den samlade ersättningen till ledande befattningshavare består
av fast lön, rörlig lön, pensionsavsättning och aktierelaterad
ersättning. Såväl den fasta som rörliga lönen fastställs årligen
på individuell nivå. Modellen för ledande befattningshavares
rörliga lön och fastställande av dess utfall, beslutas av styrelsen
efter förslag från ersättningsutskottet. Vidare baseras den
rörliga lönen på utfall i förhållande till årligen fastställda mål
avseende framför allt företagets omsättning och rörelseresultat
samt individuella mål anpassade till respektive befattnings-
havares ansvarsområde. Om målen uppnås utgår en del av den
maximala rörliga lönen och om målen överträffas kan en högre
ersättning utgå, upp till ett fastställt tak. Ledande befattnings
-
havare kan ges möjlighet att delta i aktiebaserade incitaments-
program efter beslut av årsstämma. Det innebär att ersättning
även kan utgå i form av aktierelaterad ersättning, under förut-
sättning att mål och övriga villkor för det aktiebaserade
incitamentsprogrammet har uppfyllts. Ersättning till verkstäl
-
lande direktör beslutas av styrelsen efter förslag från ersätt-
ningsutskottet.
Under året behandlade styrelsen företagets strategi och dess
affärsverksamhet och ersättning till ledande befattningshavare.
Den verkställande direktörens lägesrapport som innehåller en
löpande uppföljning av verksamheten och
prognoser tillsänds
styrelsen varje månad, med undantag
för januari och juli.
Styrelsen har under året behandlat dessa liksom delårsrap
-
porter, budget och affärsplan för 2025 samt förvärvsplaner
och initierade förvärvsprojekt. Utöver detta har styrelsen
diskuterat medarbetar- och ledningsfrågor samt omvärlds
-
faktorer som konkurrens-
och teknikutveckling.
I slutet av året utvärderades styrelsens arbete. Styrelsen
hade 16 protokollförda möten och ett konstituerande möte
under 2024. Utöver ordinarie styrelsearbete ingår vissa
ledamöter även i företagets revisionsutskott, ersättnings-
utskott och teknikutskott. Närvaro vid styrelsemötena
under året framgår av tabellen på nästa sida.
Pensionsavtal
Avtalad pensionsålder för VD är 67 år och för övriga
ledande befattningshavare finns ingen särskilt avtalad
pensionsålder. Pensionsavtal till verkställande direktör
beslutas av styrelsen efter förslag från ersättningsutskot
-
tet. Övriga ledande befattningshavare i Sverige har
pensionsavtal som ligger inom ramen för ITP-planen med
en förväntad pensionsålder på 65 år och pensionsavsätt
-
ningar relateras till den anställdes lön. Övriga ledande
befattningshavare i andra länder än Sverige kan omfattas
av motsvarande lokala pensionsplaner i sina respektive
hemländer. I samtliga fall ska pensionen utgöra maximalt
30 procent av den totala ersättningen exklusive LTI.
Pensionspremier betalas löpande.
Avgångsvederlag
Vid uppsägning av verkställande direktör ska företaget iaktta
en uppsägningstid om sex månader och verkställande direktör
har en uppsägningstid om sex månader gentemot företaget.
Härutöver utgår ett avgångsvederlag motsvarande sex
månaders fast lön om företaget avslutar anställningen. Om
ägarförhållandena ändras på sådant sätt att det blir nya
majoritetsägare i företaget är verkställande direktör
berättigad till avgångsvederlag på sex månadslöner.
Uppsägningslön och avgångsvederlag avräknas mot
eventuell annan inkomst av tjänst. För övriga ledande
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
97
ÅRSREDOVISNING 2024
Styrelseledamot
Styrelsemöten
(antal möten: 16)
Revisionsutskott
(antal möten: 6)
Ersättningsutskott
(antal möten: 1)
Teknikutskott
(antal möten: 3)
Kjell Duveblad
1
16 6
Åsa Schwarz
2
16 2 3
Charlotta Sund
3
16 1
Magnus Örnberg
4
9 4
Anne Gynnerstedt
5
11
Thibaut Bechetoille
6
11 1
Jenny Andersson
7
16
Anders Lidbeck
8
5
Mats Lindoff
9
12 1 2
1
Styrelseordförande. Ordförande i revisionsutskottet till den 7 maj, ledamot sedan den 7 maj.
2
Ledamot i revisionsutskottet till den 7 maj. Ledamot i teknikutskottet till den 7 november, ordförande sedan den 7 november.
3
Ordförande i ersättningsutskottet.
4
Styrelseledamot sedan den 7 maj. Ordförande i revisionsutskottet sedan den 7 maj.
5
Styrelseledamot sedan den 7 maj. Ledamot i ersättningsutskottet sedan den 7 maj.
6
Styrelseledamot sedan den 7 maj. Ledamot i teknikutskottet sedan den 7 november.
7
Arbetstagarrepresentant.
8
Avgick vid årsstämman 2024 på egen begäran.
9
Avgick från styrelsen på egen begäran den 7 november. Ordförande i teknikutskottet till den 7 november. Ledamot i ersättningsutskottet till den 7 maj.
STYRELSELEDAMÖTERNAS MÖTESNÄRVARO 2024
befattningshavare tillämpas en uppsägningstid upp till nio
månader. Styrelsen förbehåller sig rätten att göra avsteg från
de föreslagna riktlinjerna om det i enskilt fall föreligger
särskilda skäl.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för
den interna kontrollen och riskhanteringen.
Revisionsutskottet har som uppgift att övervaka den
interna kontrollen i Enea, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt. Syftet är att verksamheten ska
drivas ändamålsenligt och effektivt samt att den externa
rapporteringen följer de lagar och interna regler som gäller
för företaget. För att lyckas med detta arbetar styrelsen
på ett strukturerat sätt och delegerar vissa uppgifter till
företagets koncernledning, revisionsutskott samt andra
medarbetare. Enea beskriver hur detta arbete ska utföras
respektive delegeras i företagets policyer, exempelvis i
finanspolicy och attestpolicy.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen
avseende finansiell rapportering. En viktig förutsättning för en
god kontrollmiljö är att beslutsvägar, befogenheter och ansvar
kommuniceras på ett tydligt sätt inom organisationen. Enea
uppfyller de krav om löpande arbete med intern kontroll och
riskhantering som följer av att företaget tillämpar Svensk kod
för bolagsstyrning. Intern kontroll av finansiell rapportering är
inom Enea en integrerad del av bolagsstyrningen. Den innefattar
processer och metoder för att säkerställa både koncernens
tillgångar och riktigheten i den finansiella rapporteringen,
vilket i sin tur syftar till att skydda ägarnas investering i
företaget. Styrelsen övervakar den finansiella rapporteringens
kvalitet på ett flertal sätt. Styrelsen fastställer årligen en
arbetsordning som bland annat styr ordförandens och
verkställande direktörens uppgifter. Verkställande direktör
ansvarar enligt instruktionen för kontrollmiljön och granskar
samt säkerställer kvaliteten i all finansiell rapportering, och
att se till att styrelsen i övrigt får den rapportering som krävs
för att löpande kunna bedöma koncernens ekonomiska
ställning. Av instruktionen till verkställande direktör framgår
vilka frågor som kräver bemyndigande eller godkännande av
styrelsen. Vid ett konstituerande styrelsesammanträde efter
årsstämman, fastställer styrelsen arbetsordning för styrelse,
revisionsutskott, ersättningsutskott och teknikutskott.
Dessutom fastställs instruktionen till verkställande direktör,
attestinstruktion, finanspolicy och instruktion för handel med
företagets aktier. Eneas verkställande direktör och koncern
-
ledning har det operativa ansvaret för den interna kontrollen.
Koncernledningen har på grundval av styrelsens riktlinjer
samt lagar och regler avseende den finansiella rapportering
-
en, exempelvis den svenska aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning, fastställt roll-
och ansvarsfördelningen för anställda som arbetar med
finansiell rapportering inom koncernen. Koncernen är
uppdelad i enheter vars respektive chef ansvarar för mål- och
budgetuppfyllelse och styrningsfrågor
för sin verksamhet.
Eneas organisationsstruktur kommuniceras
på koncernens
intranät så att ansvarsområden och roller är tydliga för alla
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2024
98
STYRELSENS ARBETE 2024
Kv1
Jan
Feb
Mar
Apr
Maj
JunJul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Kv2
Kv4
Kv3
Affärsläget, bokslutskommuniké
Affärsplan, budget, utvärdering av ledningen
Årsstämma
Affärsläget, strategi
Affärsläget, delårsrapport
Årsredovisning, förberedelse
inför årsstämman
Affärsläget, delårsrapport
Affärsläget, delårsrapport
Strategi, organisation
som arbetar med finansiell information. Inom Enea finns det
instruktioner för koncernens medarbetare som anger vilken
behörighet olika medarbetare har att företa vissa åtgärder,
exempelvis attest- och behörighetspolicy. Enea har även ett
antal policyer som styr det dagliga arbetet och som skapar en
grund för intern kontroll, till exempel finanspolicy, insiderpolicy
(enligt EU:s marknadsmissbruksförordning), attestpolicy,
IT-policy, hållbarhetspolicy och kommunikationspolicy.
Koncernen har även en manual för redovisning och finansiell
rapportering som redogör för koncernens redovisningsprinci
per
och tillhandahåller rapporteringsinstruktioner. Den
innehåller även en tidsplan för att säkerställa tillgängligheten
av enhetlig och korrekt redovisningsinformation vid rätt
tidpunkt. Riktlinjerna uppdateras regelbundet och kommuni-
ceras till de anställda som arbetar direkt eller indirekt med
finansiell rapportering.
Dokumenten är även klassificerade enligt befogenhets-
nivåer beroende på vilken roll medarbetaren innehar.
Styrelsen får verksamhetsrapporter månadsvis. Rapporterna
analyseras av styrelsen och eventuella åtgärder diskuteras
på nästkommande styrelsemöte. Vid brådskande åtgärder
sammankallar styrelseordförande ett extra styrelsemöte för
att behandla frågan. Den interna kontrollen följs upp på olika
sätt, bland annat genom ekonomi- och kvalitetsfunktionen,
Eneas företagsjurist, leveransfunktionen, interna kvalitets-
möten och under revisionsutskottets möten varje kvartal.
Dessa funktioner arbetar utifrån olika mål och styrdokument
för att säkerställa kvalitet i företagets processer och beslut.
Riskbedömning
Målsättningen med Eneas riskbedömning är att säkra
koncernens resultatutveckling och finansiella ställning.
Styrelsen godkänner principer och riktlinjer för företagets
riskhantering medan verkställande direktör och koncernledning
har det operativa ansvaret. Inom ramen för Eneas månatliga
finansiella uppföljning görs en löpande riskbedömning av
koncernledning och respektive enhetschef varvid åtgärder
vidtas vid behov. Enligt ovan är Eneas organisation uppbyggd för
att hantera, granska och utvärdera den interna kontrollen.
Vidare omfattas även den interna kontrollen av företagets
planerings- och budgetprocess, där en årlig genomgång av
riskerna i verksamheten tas upp. Revisionsutskottet och
styrelsen är ansvariga att analysera och bedöma dessa risker.
Kontrollaktiviteter
Eneas kontrollmiljö är utformad för att hantera de risker som
styrelsen bedömer vara väsentliga för den interna kontrollen av
finansiell rapportering. Kontrollmiljön bygger på att företagets
organisation har tydliga roller som möjliggör en effektiv
arbetsfördelning samt att kontrollaktiviteter tidigt kan upptäcka
och förebygga risker för fel i den finansiella rapporteringen.
Exempel på aktiviteter och dokument för detta ändamål
innefattar bland annat:
granskning utförd av auktoriserade revisorer, utöver den
lagstadgade revisionen
• styrning och löpande uppföljning av företagets redovisning
• finansiella och juridiska policyer
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
99
ÅRSREDOVISNING 2024
• kvartalsvis uppdatering av företagets prognos
• löpande uppföljning och genomgång av särskilda områden
styrelsens kvartalsvisa genomgång av affärsläget med
avseende på planer och budget
uppföljning av ekonomisk utveckling för företagets
affärsenheter och produkter
analys av större affärer, kassaflöde, balansräkning och
framtidsutsikter
finansfunktionen går igenom utvecklingsprojekten
tillsammans med utvecklingsfunktionen normalt varje
månad. För nya projekt diskuteras den kommersiella
bärigheten och andra kriterier som ska vara uppfyllda.
Enea är ISO-certifierat sedan 2006. Företagets produktverk-
samhet följer de principer som definieras i ISO 9001:2015.
Omcertifieringar sker vart tredje år och uppföljande
revisioner äger rum åren däremellan.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
De styrdokument (till exempel policyer, riktlinjer och
manualer) som avser finansiell rapportering, kommunice
-
ras via Eneas intranät samt dokumenthanteringssystem.
Varje styrdokument ägs av en avdelning som ansvarar för
innehåll och eventuella revideringar.
Största delen av all kommunikation sker digitalt och vid
behov har avdelningschefer möten med personalen för att
informera, följa upp och utvärdera. Kommunikation av
styrelsematerial sker digitalt via en verifierat säker kanal.
Styrelsens och koncernledningens regler för kommunikation
redovisas på sidorna 94-96.
Styrdokument för intern och extern information är upprättade
för att säkerhetsställa efterlevnad av informationsskyldig-
heter och för att hantera kommunikationen med interna
och externa parter.
UPPFÖLJNING
Eneas ekonomifunktioner inom koncernen är integrerade i ett
gemensamt ekonomistyrnings- och redovisningssystem och har
gemensamma redovisningsinstruktioner. Företagets marknads-
och säljfunktion hanterar befintliga och potentiella kunder i
affärsstödssystem, vilket säkerställer att Eneas säljare har tillgång
till den information de behöver. Företaget rapporterar fortlöpande
till styrelse och revisionsutskott om till exempel efterlevnad av
uppförandekod och de exportlagar som Enea är skyldigt att följa.
Mot bakgrund av verksamhetens storlek och karaktär samt
de befintliga rapporteringsrutinerna gentemot styrelse och
revisionsutskott, har styrelsen bedömt att det inte är ekonomiskt
försvarbart att inrätta en särskild internrevisionsfunktion. Den
interna kontroll som redovisas ovan bedöms vara tillräcklig för att
säkerställa kvaliteten på den finansiella rapporteringen.
Stockholm den 24 mars 2025
Enea AB
Styrelsen
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2024
100
STYRELSE 2024
Jenny Andersson
Arbetstagarrepresentant Sveriges
Ingenjörer sedan december 2019
Född: 1973
Utbildning: Högskoleingenjör datateknik,
KTH, Sverige.
Tidigare befattning: Anställd på Enea sedan
2010 (testledare och projektledare)
Huvudsaklig sysselsättning: Group Quality Manager and Sustainability,
Enea.
Utskottsarbete: Ej med i utskott.
Antal aktier: 0
Anne Gynnerstedt
Styrelseledamot sedan 2024
Född: 1957
Utbildning: Jur kand, Stockholms universitet,
Sverige.
Tidigare befattning: SVP, Head Legal and
Corporate Security & Resilience Vattenfall
AB, SVP chefsjurist Saab AB, Verksledning och chefsjurist, Riksgälden,
bolagsjurist SAS.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot och ordförande i Swedish Space
Corporation AB
och styrelseledamot i SVT.
Huvudsaklig sysselsättning: Styrelsearbete.
Utskottsarbete: Ledamot i ersättningsutskottet.
Antal aktier: 0
Magnus Örnberg
Styrelseledamot sedan 2024
Född: 1965
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan,
Stockholm, Sverige.
Tidigare befattning: CFO SAS, CFO Saab, samt
olika finanspositioner inom ABB.
Övriga styrelseuppdrag:
Huvudsaklig sysselsättning:
CFO, Södra Skogsägarna.
Utskottsarbete: Ordförande i revisionsutskottet.
Antal aktier: 0
Kjell Duveblad
Styrelseordförande
Styrelseledamot sedan 2008
Född:1954
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan
Stockholm, Sverige.
Tidigare befattning: Försäljningsdirektör på
IBM Svenska AB och VD på Oracle Sverige,
Norden och Baltikum.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande
i QBNK Holding AB samt
styrelseledamot i ett antal onoterade bolag.
Huvudsaklig sysselsättning: Ledningskonsult och styrelsearbete.
Utskottsarbete: Ledamot i revisionsutskottet.
Antal aktier: 30 000
Thibaut Bechetoille
Styrelseledamot sedan 2024
Född: 1960
Utbildning: Civilingenjör i datavetenskap,
ENSIMAG Grenoble, Frankrike.
Tidigare befattning: Ordförande i den franska
föreningen CroissancePlus, VD Qosmos,
grundare och VD MAIAHH!
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Centreon, Bleckwen och Qontrol.
Huvudsaklig sysselsättning: Operating Partner, Ring Capital och
styrelsearbete.
Utskottsarbete: Ledamot i teknikutskottet.
Antal aktier: 0
Mats Lindoff avgick från styrelsen på egen begäran den 7 november 2024.
Charlotta Sund
Styrelseledamot sedan 2020
Född: 1963
Utbildning: Civilingenjör i industriell ekonomi,
Linköpings universitet. Teknologie hedersdoktor,
Linköpings universitet, Sverige.
Tidigare befattning: VD och Koncernchef
Tekniska verken Linköping AB.
Olika befattningar inom Ericsson
inklusive
Senior Vice President, Vice President samt olika produkt-,
marknads- och säljpositioner.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseuppdrag inom SSC.
Huvudsaklig sysselsättning: VD och Koncernchef,
SSC, Swedish
Space Corporation.
Utskottsarbete: Ordförande i ersättningsutskottet.
Antal aktier: 900
Åsa Schwarz
Styrelseledamot sedan 2022
Född: 1973
Utbildning: Fil.kand. i Data- och system-
vetenskap samt i Företagsekonomi,
Stockholms universitet och KTH, Sverige.
Tidigare befattning: Sälj- och marknadschef
på Knowit Cybersecurity & Law, Managementkonsult inom cybersäkerhet
på Cybercom,
KAM på Nexus och grundare av Dagaz.
Övriga styrelseuppdrag: Ledamot i Precise Biometrics AB och
Virtual Ink Stockholm AB.
Huvudsaklig sysselsättning: Affärsutvecklingschef, Knowit Cybersecurity
& Law samt författare.
Utskottsarbete: Ledamot i teknikutskottet till den 7 november,
därefter ordförande.
Antal aktier: 900
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
STYRELSE
101
ÅRSREDOVISNING 2024
KONCERNLEDNING 2024
Ulf Stigberg
Ekonomi- och Finanschef
Anställd sedan:
Aptilo 2001, Enea 2020
Född:
1965
Utbildning:
Civilekonom, Luleå tekniska
universitet, Sverige.
Tidigare befattningar: CFO på Aptilo
Networks AB, Operations Manager Mobile
Internet Axis Communications
AB. Olika befattningar inom Ericsson inklusive Regional
Marketing Manager,
Business Manager, Business Controller, Financial
Controller och Electro-
mechanical Designer.
Antal aktier: 4 000
Emma Bergvall
SVP, Head of Sales Operations
Anställd sedan: 2022
Född: 1985
Utbildning: Master of Science in Industrial
Engineering and Management – International,
Linköpings universitet, Sverige.
Tidigare befattningar: Group Sales Operations Manager på Cramo
Group. Olika befattningar inom Tele2, inklusive Head of Business Sales
Support och Sales Process Development samt Head of Product Management
på Large Enterprise.
Antal aktier: 100
John Hughes
SVP, Head of Network Security Business
Group
Anställd sedan: AdaptiveMobile Security
2006, Enea 2021
Född: 1974
Utbildning: Bachelor of Engineering, Electronic
Engineering, Dublin City University, Irland.
Tidigare befattningar: Chief Operating Officer på Enea AdaptiveMobile
Security. Började karriären på Vodafone Irland.
Antal aktier: 0
Anders Lidbeck
Tillförordnad VD och Koncernchef
Anställd sedan: 2023
Född: 1962
Utbildning: Civilekonom, Lunds universitet,
Sverige.
Tidigare befattningar: Ordförande och styrelse-
ledamot
för Enea. VD och Koncern
chef Enea. VD och Koncernchef för
Telelogic, olika sälj
och marknadspositioner på Nokia, ICL och Telia
Megacom, inklusive VD för ICL Direct i Benelux och Vice President
of Sales and
Marketing för ICL Industry Systems Europe.
Antal aktier: 51 760
Osvaldo Aldao
Chief Technology and Product Officer
Anställd sedan: 2021
Född: 1972
Utbildning: M.Sc. i Telecommunications
and Electronic Engineering, Institute of
Technology, Buenos Aires, Argentina.
Tidigare befattningar: VP Product Management på Enea sedan 2021.
Olika befattningar inom Ericsson inklusive Head of Portfolio, Communications
Services, Head of IoT Accelerator
och Head of Sales Support.
Antal aktier: 1 000
Jean-Pierre Coury
SVP, Head of Embedded Security Business
Group
Anställd sedan: Qosmos 2010, Enea 2017
Född: 1977
Utbildning: M.Sc. Telecommunication &
Networking Engineering, STRI Toulouse,
Exec-MBA, ESSEC, Frankrike.
Tidigare befattningar: VP Global Sales &
Customer Operations
på Enterprise Business Unit och Head of Customer operations på Qosmos.
Antal aktier: 7 693
Stephanie Huf
Chief Marketing Officer
Anställd sedan: 2022
Född: 1971
Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi
(marknadsföring), Monash University,
Melbourne, Australien.
Tidigare befattningar: VP Group Communications på Telia Company,
Head
of Marketing and Industries på Telia Global och Division X.
Olika
befattningar inom Ericsson inklusive
Head of Global
Campaigns, Head of
Marketing and Communications, Industry
and Society, samt VP Marketing
and Public Affairs på Ericsson South East Asia och Oceania. Non-executive
Director Information på City Australia.
Antal aktier: 300
Roland Steiner
SVP, Head of Network Solutions Business
Group
Anställd sedan: Siemens 2001, Enea 2019
Född: 1974
Utbildning: M.Sc. Electrical Engineering,
Vienna University of Technology, Österrike.
Tidigare befattningar: VP Global Head of
Telco Solutions på Atos och
VP Business Unit LTE
på Siemens Convergence Creators.
Antal aktier: 7 828
Anna de la Cruz Selander
Chief People & Culture Officer
Anställd sedan: 2023
Född: 1968
Utbildning: MBA Internationell ekonomi,
Handelshögskolan vid Göteborgs universitet,
Sverige.
Tidigare befattningar: Director Learning, Leadership, Performance &
Culture på Northvolt
och Klarna Bank. Olika befattningar inom Ericsson
inklusive Head of Academy and Talent readiness för Sales och Head of
Consumer
Lab samt
Handelssekreterare för Argentina Exportrådet.
Antal aktier: 0
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
KONCERNLEDNING
ÅRSREDOVISNING 2024
102
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i Enea AB (publ), org.nr 556209-7146
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrap-
porten för år 2024 på sidorna 93-101 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrappor-
ten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Stockholm den 25 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
103
ÅRSREDOVISNING 2024
Övrig information
Femårsöversikt ..............................104
Ordlista .........................................105
Enea-aktien ...................................106
Information till aktieägare
och finansiell kalender ...................
109
Eneas historia ................................110
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ÅRSREDOVISNING 2024
104
Femårsöversikt
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
RESULTATRÄKNING
Omsättning 904,3 912,7 927,7 863,2 780,6
Övriga rörelseintäkter 15,9 21,9 37,1 24,3 13,7
Rörelsens kostnader -797,8 -1 434,0 -846,6 -689,7 -620,9
Rörelseresultat 122,4 -499,5 118,1 197,8 173,4
Finansnetto 8,1 -56,9 -17,2 4,7 -24,1
Resultat före skatt 130,5 -556,4 101,0 202,5 149,4
Periodens resultat 143,1 -550,7 109,0 185,5 129,8
Resultat från avyttrad verksamhet - - 115,9 14,8 12,5
Summa 143,1 -550,7 224,8 200,3 142,3
BALANSRÄKNING
Immateriella anläggningstillgångar 1 897,5 1 883,0 2 493,7 2 313,4 1 734,5
Övriga anläggningstillgångar 37,5 31,6 43,9 50,3 40,7
Övriga finansiella anläggningstillgångar 2,3 2,2 3,6 4,3 6,1
Finansiella tillgångar som kan säljas, långfristiga - - - - -
Kortfristiga fordringar 446,1 403,7 545,4 454,0 357,5
Finansiella tillgångar som kan säljas, kortfristiga - - - -
Likvida medel 161,5 261,8 231,3 211,4 195,1
Summa tillgångar 2 544,9 2 582,3 3 318,0 3 033,3 2 334,0
Eget kapital 1 851,2 1 681,3 2 291,2 1 776,0 1 487,5
Långfristiga skulder, räntebärande 226,7 442,7 545,1 469,8 291,7
Långfristiga skulder, ej räntebärande 103,1 136,2 161,3 169,3 141,0
Kortfristiga skulder, räntebärande 51,3 27,1 6,6 268,8 142,2
Kortfristiga skulder, ej räntebärande 312,5 295,0 313,8 349,3 271,7
Summa eget kapital och skulder 2 544,9 2 582,3 3 318,0 3 033,3 2 334,0
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten 279,2 263,5 167,2 333,7 274,2
Från investeringsverksamheten -92,7 -95,2 -138,8 -138,4 -130,9
Från investeringsverksamheten - avyttring av verksamhet - - 173,2 - -
Från investeringsverksamheten - förvärv av verksamhet - - - -379,4 -90,5
Från finansieringsverksamheten -300,7 -126,0 -205,9 191,5 8,9
Periodens kassaflöde -114,2 42,2 -4,2 7,5 61,6
NYCKELTAL
Omsättningstillväxt, % -0,9 -1,6 7,5 10,6 -7,8
Rörelsemarginal, % 13,5 -54,7 12,7 22,9 22,2
Vinstmarginal, % 14,4 -61,0 10,9 23,5 19,1
Avkastning på sysselsatt kapital, % 18,4 -27,7 11,1 13,2 10,4
Avkastning på eget kapital, % 8,1 -4,6 14,7 12,3 9,6
Avkastning på totalt kapital, % 15,6 -3,9 12,6 11,1 8,8
Räntetäckningsgrad, ggr 1,5 -0,3 1,3 3,1 3,9
Soliditet, % 72,7 65,1 69,1 58,6 63,7
Likviditet, % 167,0 206,6 242,4 107,6 133,5
EBITDA 293,0 215,4 292,8 352,6 275,4
Nettoskuld/EBITDA 0,40 0,97 1,10 1,50 0,87
Medelantal anställda 464 489 619 504 403
Omsättning per anställd, Mkr 1,9 1,9 1,5 1,7 1,9
Substansvärde per aktie, kronor 92,39 78,89 106,06 82,66 69,09
Resultat per aktie, kronor 6,96 -25,80 10,43 9,30 6,63
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, kronor 6,96 -25,80 5,05 8,61 6,05
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
FEMÅRSÖVERSIKT
105
ÅRSREDOVISNING 2024
TELEKOM
4G
Den fjärde generationen av mobiltelekommunikationsteknik.
4G ger tillgång till mobilt bredband, IP-telefoni, speltjänster,
högupplöst mobil-tv med mera.
5G
5G (5:e generationens mobilnät eller 5:e generationens trådlösa
system) betecknar nästa stora fas av mobiltelekommunika
-
tionsstandarder som möjliggör nya användningsområden.
A2P - APPLICATION-TO-PERSON
Meddelanden, huvudsakligen SMS, som skickas från en
applikation till mobiltelefonanvändare via ett API.
CPAAS – COMMUNICATIONS PLATFORM AS A SERVICE
När en molnbaserad kommunikationsplattform tillhandahålls
som en tjänst vilket gör det enkelt för utvecklare att integrera
kommunikationslösningar, till exempel A2P SMS.
CSP - COMMUNICATION SERVICE PROVIDER
Ett samlingsnamn för företag som erbjuder telekommunikations-
tjänster eller en kombination av informations- och medietjänster,
underhållning och tjänster via telekommunikationsnät.
DPI – DEEP PACKET INSPECTION
DPI används för att inspektera datatrafik och klassificera vilken typ
av innehåll det är. DPI-teknik byggs in i en mängd olika nätverk
-
slösningar, till exempel brandväggar och routrar, för att de ska
kunna
skilja olika typer av trafik åt. Fristående DPI-lösningar används
av
teleoperatörer för trafikhantering, tex för att kunna filtrera bort
skadlig eller oönskad trafik och hantera trafikflöden bättre.
GSMA
En branschorganisation som företräder mobiloperatörernas
intressen i hela världen. Arbetar bland annat med standarder
och rekommendationer.
IOT – INTERNET OF THINGS
Olika enheter är uppkopplade mot varandra och data skickas
dem emellan på lokala nätverk. Exempelvis ett hemlarmsystem
eller smarta vitvaror som tvättmaskin och kyl.
KOMMUNIKATIONSNÄTVERK
Ett övergripande begrepp som inkluderar alla typer av nätverk
för kommunikation mellan enheter eller personer.
KÄRNNÄT
Mobilnätverkets centrala del. Kärnnätet sköter anslutning
av användarenheter och tillhandahåller en stor mängd
nätverkstjänster. I kärnnätverket finns bland annat nätverks
-
funktioner för att lagra abonnentdata, hantera access och
autentisering, sköta anslutningar mellan användarenheter och
mobilnätverk, styra signalering och mycket mer.
MOBILNÄTVERK
Mobilnätverket består av olika geografiska celler, med en egen
antenn/basstation där mobiltelefoner ansluter, dvs användarna,
och går ut på att överföra röst- och datainformation mellan dessa.
SIGNALERING
I mobilnätverk avser signalering de kontrollmeddelanden som
utbyts mellan nätverksenheter för att styra och hantera samtal,
meddelanden eller datatrafik.
TVERKSAPPLIKATION
En tjänst på nätverket med en specifik funktion eller uppgift.
RADIONÄTVERK
Ett nätverk som använder radio som länk för att kommunicera
mellan enheter.
REALTIDSOPERATIVSYSTEM
En typ av operativsystem som används där det krävs snabba,
pålitliga och säkra svar inom en snäv tidsgräns.
ROAMING
När en användare reser utanför dess mobiltelefonbolags
räckvidd och hemnätverk ansluter telefonen automatiskt till ett
annat telefonbolags tjänst.
TELEKOMOPERATÖR
Operatörer som erbjuder produkter och tjänster inom både fast
och mobil telefoni.
TELEKOMNÄT
Ett bredare begrepp som inkluderar alla typer av nätverk som
används för att överföra information, inklusive röst, data och
video. Kan vara trådbundet eller trådlöst som exempelvis
bredbandsnät, kabel-TV-nät, fibernät etc.
TRAFIKHANTERING
När datatrafiken på ett nätverk, exempelvis video, styrs eller
kontrolleras på ett sätt för att effektivisera driften eller skydda
nätet och dess användare mot skadlig eller oönskad trafik.
WI-FI
En teknik som möjliggör trådlös kommunikation och uppkoppling
mellan olika enheter via radiovågor, även kallad trådlöst LAN.
CYBERSÄKERHET
DOS - DENIAL OF SERVICE
Ett slags cyberangrepp som går ut på att överbelasta systemet
och därmed göra det otillgängligt.
MALWARE
Paraplybegrepp för skadlig mjukvara, exempelvis virus,
spionprogram och trojaner.
PHISHING
Även kallat nätfiske som går ut på att via falska sms, mail eller
chatt lura mottagaren att öppna ett dokument, ladda ner en fil
(malware) eller besöka en webbplats.
SIGNALING SECURITY
Refererar till funktioner och tekniker för att skydda nätverk,
kommunikation och användardata mot attacker en förövare
utför genom otillbörlig signalering.
Ordlista
Branschspecifika ord och begrepp som förekommer i denna rapport.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ORDLISTA
ÅRSREDOVISNING 2024
106
Enea-aktien
KURSUTVECKLING
Under året har Eneas aktiekurs varierat mellan 109,40
kronor som högst den 9 december och 46,65 kronor som
lägst den 24 april. Stängningskursen vid årets slut var 99,10
kronor vilket innebär att Eneas aktiekurs under året har ökat
med 75,1 procent. Det kan jämföras med OMX Stockholm
All-Share Gross Index (OMXSGI) som ökade med 9,7
procent under samma period.
HANDELSVOLYM
Totalt omsattes 8,7 miljoner aktier under året till ett
sammanlagt värde av 606 Mkr (627) vilket innebär i
genomsnitt 34 782 aktier (43 802) per börsdag.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var 8 403 den 31 december 2024 (9 149).
Enea är noterat på Nasdaq Stockholm (ticker: ENEA). Bolagets
största aktieägare är Per Lindberg 36,3 procent, Första
AP-fonden 8,9 procent, Enea AB 5,5 procent, Canaccord
Genuity Wealth Management 2,9 procent och Handelsbanken
fonder 2,3 procent. De 20 största aktieägarna innehar
tillsammans 70,8 procent (71,5) av bolagets kapital. De
utländska ägarnas andel motsvarade 22,9 procent (25,7).
ANTAL AKTIER
Antalet aktier uppgick till 21 202 484 per den 31 december
2024. Enea AB innehar vid samma tidpunkt totalt 1 165 729
aktier motsvarande 5,5 procent av det totala antalet aktier.
En stamaktie har ett kvotvärde på 1,13 kronor och
berättigar till rösträtt (en röst per aktie) vid årsstämman.
De totala antalet röster uppgår till 21 202 484.
Bestämmelser i bolagsordningen gör att det inte finns
några begränsningar i aktiernas överlåtbarhet eller varje
aktieägares rösträtt vid årsstämman.
KAPITALSTRUKTUR
I ett företag av Eneas karaktär, där utveckling och försäljning
av programvara utgör en väsentlig del av verksamheten, är
bibehållen stark finansiell ställning av stor vikt. För att Enea
ska kunna fortsätta att utvecklas också genom förvärv kan
bolaget över tid komma att vara nettobelånat. Styrelsen
följer fortlöpande bolagets långsiktiga finansieringsbehov.
UTDELNINGSPOLICY
Eneas långsiktiga utdelningspolicy är att minst 30 procent
av vinsten efter skatt ska överföras till aktieägarna. Hänsyn
ska dock tas till finansiell ställning, kassaflöde, förvärvsmö-
jligheter och framtidsutsikter. Givet de förvärvsmöjligheter
och framtidsutsikter som Eneas styrelse ser för de
kommande åren föreslås ingen utdelning för 2024.
BEMYNDIGANDE – FÖRVÄRV AV EGNA AKTIER
Årsstämman 2024 beslöt att bemyndiga styrelsen att besluta
om förvärv och överlåtelse av egna aktier. Förvärv av egna aktier
får endast ske på Nasdaq Stockholm eller i enlighet med
förvärvserbjudande till bolagets samtliga aktieägare. Förvärv
får ske av högst så många aktier att det egna innehavet vid var
tid inte överstiger 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Överlåtelse av egna aktier i bolaget får ske även på annat
sätt än på börsen, innefattande en rätt att överlåta med
avvikelse från aktieägares företrädesrätt och att betalning kan
ske med annat än pengar. Högst 10 procent av det totala
antalet aktier i bolaget får överlåtas. Ovanstående bemyndi
-
ganden får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen och längst till
årsstämman år 2025.
Förvärv av aktier på börsen får endast ske till ett pris inom
det på börsen vid var tidpunkt registrerade kursintervallet.
Överlåtelse i samband med företagsförvärv får ske till av
styrelsen bedömt marknadsvärde. Syftet med förvärv
respektive överlåtelse av egna aktier är att fortlöpande kunna
anpassa bolagets kapitalstruktur till bolagets kapitalbehov,
möjliggöra finansiering, helt eller delvis, i samband med
företagsförvärv, samt för att kunna säkerställa tillgängliga
aktier i beslutade aktiesparprogram.
NYEMISSION
Årsstämman 2024 bemyndigade styrelsen att intill tiden
för årsstämman 2025 vid ett eller flera tillfällen besluta om
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ENEA-AKTIEN
107
ÅRSREDOVISNING 2024
nyemission i syfte att kunna finansiera fortsatt tillväxt och
expansion, till exempel i samband med företagsförvärv.
Bemyndigandet innebär en rätt för styrelsen att utfärda
aktier till ett antal som motsvarar högst 2 120 248 aktier,
det vill säga högst tio procent av antalet utgivna aktier efter
genomförandet av indragning av aktier enligt beslut på
årsstämman.
Emission ska kunna ske med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Nyemissionskurs-
en ska fastställas på marknadsmässiga
grunder. Betalning
för nya aktier ska kunna ske kontant, genom kvittning eller mot
tillskjutande av apportegendom, och ska i
övrigt vara förenlig
med villkor i 13 kap. 5 § första stycket 6 aktie-
bolagslagen.
Styrelsen ska ha rätt att i övrigt bestämma villkoren
för
nyemission. För mer information, se www.enea. com
INVESTERARRELATIONER
Eneas arbete med investerarrelationer kännetecknas av
transparens samt korrekt och relevant information. Bolaget
offentliggör denna information i form av pressmeddelanden,
delårsrapporter och årsredovisning samt på Eneas
webbplats. Intressenter kan prenumerera på pressmed-
delanden och finansiella rapporter via e-post.
Juridiska och fysiska personer
baserat på innehav, andel av aktier
34%
56%
Fysiska personer
Juridiska personer
Okänt
Svenskt och utländskt ägande,
baserat på innehav, andel av aktier
Utländskt ägande
Svenskt ägande
77%
23%
0
jan
feb
mar apr maj
Volym Enea OMXSPI
jun jul aug sep okt nov dec
20
200 000
0
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
40
60
80
100
120
140
160
180
200
AKTIEN 2024
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Källa: Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
10%
ENEA-AKTIEN
ÅRSREDOVISNING 2024
108
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
Område
Aktieägare
procent
Procent av
kapital och
röster
Sverige 96,5 77,1
Övriga Norden 1,0 3,8
Storbritannien 0,2 5,6
USA 0,4 1,4
Övriga världen 1,8 12,0
Totalt 100,0 100,0
2024 2023 2022 2021 2020
Substansvärde
per aktie
92,39 79,89 106,06 82,66 69,09
Resultat per aktie
6,96 -25,80 10,43 9,30 6,63
Resultat per
aktie, kvarvarande
verksamhet
6,96 -25,80 5,05 8,61 6,05
Kassaflöde från den
löpande verksam-
heten per aktie
13,58 12,13 7,73 15,43 11,43
Utdelning per aktie
1
0 0 0 0 0
Innehav
Antal
aktieägare
Antal aktier
Procent av
röster och
kapital
1-500 7 315 706 655 3,3
501-1 000 485 379 743 1,8
1 001-5 000 459 1 006 076 4,7
5 001-10 000 73 513 856 2,4
10 001-20 000 28 420 677 2,4
20 001-50 000 13 378 336 1,8
50 001- 30 15 667 447 73,9
Totalt 8 403 21 202 484 100,0
Tio största aktieägarna, ägargrupperat
31 december 2024
Aktierelaterade nyckeltal, kronor
Aktieägarfördelning i storleksklasser, 31 december 2024
Ägare per geografiskt område, 31 december 2024
1
Styrelsens förslag till årsstämman 2025
Ägare Antal aktier
Procent av röster
och kapital
Per Lindberg 7 688 967
36,26%
Första AP-fonden 1 890 000
8,91%
Enea AB 1 165 729
5,50%
Canaccord Genuity Wealth
Management
623 773
2,94%
Handelsbanken Fonder 478 444
2,26%
Holmen
Fondforvaltning AS
477 873
2,25%
Herald Investment
Management
350 000
1,65%
Athanase Industrial Partners 333 878
1,57%
Nordnet
Pensionsförsäkring
285 779
1,35%
Aktia Asset
Management
250 000
1,18%
Totalt tio
största ägarna
13 544 443
63,88%
Övriga aktieägare 7 658 041
36,12%
Totalt
21 202 484
100,0
ENEA-AKTIEN
109
ÅRSREDOVISNING 2024
Kallelse till årsstämma 2025
Aktieägarna i Enea AB har kallats till årsstämma den 6 maj
2025, klockan 16.30 i Scandic Victoria Tower, Arne Beurlings
Torg 3 i Kista, Stockholm. Rätt att delta i årsstämman har den
som är registrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken den 25 april 2025 och har anmält sitt deltagande
till Enea senast den 29 april 2025.
Anmälan görs per post, e-post eller telefon (se kontaktuppgifter
nedan). Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade
genom bank eller annan förvaltare måste hos förvaltaren, för
att äga rätt att delta vid årsstämman, begära att föras in i aktie-
boken i eget namn hos Euroclear Sweden AB (s.k. rösträttsregis-
trering). Förvaltaren måste ha genomfört rösträttsregistreringen
senast den 29 april 2025, vilket innebär att aktieägare som önskar
sådan rösträttsregistrering måste underrätta förvaltaren om detta
i god tid före nämnda datum.
Finansiell kalender
Delårsrapport Q1 24 april
Årsstämma 6 maj
Delårsrapport Q2 16 juli
Delårsrapport Q3 23 oktober
Bokslutskommuniké 30 januari 2026
Informationskällor
All finansiell information publiceras på Eneas webbplats och
finansiella rapporter kan även beställas per brev eller e-post
(kontaktuppgifter nedan).
Kontaktuppgifter
Postadress: Enea AB, Box 1033, 164 21 Kista
E-post:
ir@enea.com (beställning av finansiella rapporter)
agm@enea.com (anmälan till årsstämma)
Telefon: 08-507 140 00
Enea AB är ett publikt företag (org. nr. 556209-7146) med säte i
Stockholm, Sverige.
Investerarrelationer
Enea eftersträvar att alltid tillhandahålla öppen, korrekt och
relevant information till aktieägare, investerare och analytiker
för att öka kunskapen om koncernens verksamhet och aktie.
Enea delger information i form av delårsrapporter, årsredovis-
ningar samt pressmeddelanden och publicerar även fördjupande
information på bolagets webbplats. Aktieägare och andra
intressenter kan prenumerera på pressmeddelanden och finan-
siella rapporter via e-post. Under 2024 har pressmeddelanden
utfärdats för större produktnyheter, strategiskt viktiga affärer
samt avtal av större ordervärde. På hemsidan uppdateras den
generella informationen såsom aktieägarförteckningen vid
utgången av varje kvartal. Vid större förändringar uppdateras
webbplatsen omgående. Enea tillämpar 30 dagars tyst period
inför finansiell rapportering.
Information till aktieägare
och finansiell kalender
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
KALLELSE/FINANSIELL KALENDER
ÅRSREDOVISNING 2024
110
Eneas historia
Hur gick det till egentligen? Grunden för vår framgång är
en strategi som innefattar egen produktutveckling och
kompletterande förvärv. Investeringar görs inom strategiskt
viktiga områden med god lönsamhet och tillväxtpotential,
och där vi har störst möjlighet att gå från utmanare till
marknadsledare.
Områden där vi snabbt fått en ledande ställning är
inbyggd trafikklassificering, hantering av tjänster i storska-
liga Wi-Fi nätverk, säkerhet för mobilnätverk, och optim-
ering av mobil videotrafik. Vi har också lanserat en av
marknadens första molnbaserade lösningar för hantering
av abonnentdata i 5G-nätverk.
Genom åren har många av våra idéer och lösningar varit
direkt banbrytande. Ett av de första uppdragen var att ta
fram en lösning för datahantering i ett trafikledarsystem.
Uppdragsgivaren Luftfartsverket ställde av naturliga skäl
mycket höga krav på tillgänglighet och korta svarstider.
Det är ingen överdrift att vi skrev historia genom att utveckla
och leverera ett realtidsoperativsystem i slutet av 60-talet.
Framgången med operativsystem lade grunden för
utveckling av nya produkter och tillämpningar i andra
branscher. År 1985 lanserades Enea OSE, i dag ett av
världens mest använda och spridda operativsystem.
Både Ericsson och Nokia har under lång tid använt sig
av detta operativsystem i så kallade radiobasstationer
för flera generationer av mobilnätverk.
Under samma årtionde var vi visionärer och pionjärer
inom elektronisk kommunikation och internet. Vi var först
i Norden med att vara uppkopplat mot internet, tog emot
Sveriges första e-postmeddelande och registrerade landets
första internetdomän. I ett tidigt skede var Enea knutpunk-
ten för internettrafik i Sverige.
Vi bidrog också till framväxten av mobil datakommunika-
tion. När Ericsson under 90-talet byggde GSM-nätverk
världen över var den senaste versionen av Enea OSE
fortfarande en central byggsten. I basstationerna möjlig-
gjorde vårt realtidsoperativsystem hantering av samtal och
senare mobila dataförbindelser. Vi utvecklade även den
första mobilversionen av HTML (metod för att formatera text).
Ända sedan Rune Engman grundande Enea 1968 har det
varit ett innovativt företag. Våra utvecklingsingenjörer har
alltid drivits av en passion för ny teknik. Även om företaget
har stöpts om från ett IT-konsultföretag till en renodlad
programvaruleverantör, har den röda tråden hela tiden varit
att lösa kunders problem med hjälp av nytänkande och
uppfinningsrika lösningar.
Under senare år har ett antal förvärv bidragit till att stärka
vår ställning inom strategiskt viktiga områden. Integrationen
av Qosmos, Openwave Mobility, Aptilo Networks och
AdaptiveMobile Security har utvidgat produktportföljen med
några av marknadens bästa lösningar inom utvalda områden.
Detta i kombination med investeringar för organisk tillväxt
illustrerar väl den strategi vi utvecklat för att säkerställa
fortsatt tillväxt och framgång.
Enea, ursprungligen förkortat Engmans Elektronik Aktiebolag, är ett svenskt bolag som grundades
1968. Idag är vi runt 480 medarbetare över hela världen och är världsledande specialister på mjuk-
vara inom telekom, cybersäkerhet och företagsnät.
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
ENEAS HISTORIA
111
ÅRSREDOVISNING 2024
Viktiga milstolpar
INNEHÅLL OM ENEA AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
RAPPORTER
ÖVRIG INFORMATION
VIKTIGA MILSTOLPAR
ÅRSREDOVISNING 2024
112
www.enea.com
Produktion: Enea i samarbete med Rippler Communications. Foton: Enea's arkiv, Linda Otterstedt, Adobe Stock, iStock, Shutterstock, Unsplash. Tryck: Elanders.